con. Nachricht. Vol. I. p. 515. illudque a Küm-
HOLDO didicit; vid. Huius Oecon. cit. Sect. II.
§. II. exper. 42.
e) de qua VIRGILIVS Georg. L. I. v. 193.
Semina vidi equidem multos medicare ſerentest,
Et nitro prius et nigra perfundere amurca,
Grandior vt foetus ſiliquis fallacibus eſſet.
Idem repetiit CoLvMELLA L. II. c. 10. p. 422.

190 *

parata; ſpirituoſum denique conſi-
ſtere vel in pingui, ) vel ſalino “ cum
ſpirituoſo iuncto principio.
§. III.

4) Sic ex fimo cum ſpiritu vini, vel vino foecun-
dans principium extrahere ſuaſit WALLEER-
Grvs in der natrlichen Zauberkunſt p. 390.
e) Hue inprimis refert WALLERIVYS ſceretiorem,
a PRANAEO autem euulgatum, veg etationem ac-
celerandi modum; qui ſequens eſt: Recipiatur
nitrum, cui ſpir. vini ad 3 digitorum eminen-
tiam ſuperfundatur, vitrum bene obturetur,
et per 12 horas in calore digeſtiuo deponatur,
dein liquor decantetur et vſui ſeruetur, quo
ſemina humestanda. WVid. Eius Diſſ. de Calce
viua §. 24. p. 26. In RonkiI Ober Sächſ. Haus-
wirthſchaftsbuche p. 149. et Schleßiſchen Oecon.
Samml. To. II. p. 520. legimus, BagcchERVM
in Phyſica ſubterranea Libr. I. ſect. I. c. 3.
laudaſſe liquorem ſpirituéſum, ex argilla alba
et limo, deſtillatione per alembicunm, praepa-
räatum, eumque rerum vegetabilium mercu-
rium ideo nominaſſe, quia gutrula eiusdem in
foecundandis vegetabilibus plus valeat, quam
vehes ſtercoris. Semel iterumque perlegimus
eitatum caput, verum nec in eodem, nec alibi
in Phyſica ſubterranes, Lipf. 1703 edita, ſpi-
ritus huius deſeriptionem inuenimus. Id modo
commemoreuit BrcchERvS in ſüpplem. ad ca-
put I. p. 568. Ipſi notam eſſe frumenti ſemi-
nalis imbibitionem, eamque Ill. Baroni de Ferneii
communicaſſe, huncque ſucceſſum in praxi vidiſſe,
magno neszpe cum lucro frumenti augmentum
et bonitatem; in quonam auten illa eonſiſtat,
non expoluit. Spiritus etiam, ex coerulen ar-
gilla parati, mentio fit in den Oeconom. Nach-
richten Vol. XIII. p. 288.

ye ſnor
ne un
s monnen
ſviramme
gepetni
mechihd
ur in

E
—

nidℳ l

eſſegercnina
ns et bine
Nninſicot
Cncios inteo
n genett
Ulori terrae
loun aceda
Nerältere,
GCadunm
Wtetneven
tur 1c ind
leprueciy
lm iugve
d equin
Nenio omn
hentinscon
Ius, cdore
(Meinpape

Wid n

KII.

Uinoß Decun.
4WA AIR.
p. o.
ſeerelioten,
eigtionem ge.
1r Recipintur
tum eminen.
hne Obturefun,
do deponntur,
erueror, gao⸗
Dill. de hlee
Gieke ku.
iben Cen.
Deccakarut
ſed. 1. c 3.
Airgila n
eucn, Pruene⸗
DMum meten.
Cla eiusdemin
lent, am
u⸗ emi WMIS
n, nee olibi
an,
18 4 Anod
lein. 40 cl.
menti lent.
gie ernen
õ
augiuetitlin
Un conſitn,
cerllent 1.
ertenn M.

191

§. III.

De ſt ngulis praeparationis modis
nunc acturi, de quolibet duo inpri-
mis momenta perpendamus, ſcilicet
diſquiramus primo, an conueniat
praeparatio, nec non, et ſecundo re-
media ipſa conſideremus. Quod igi-
tur ad primum modum ſpeéat, hu-
midum, calore agitatum, primariam
eſſe germinationis cauſam, omnes ſci-
mus et hinc quotidie videmus, ſemi-
na, in ſicco aere conſeruata, ſiue Ppro-
fundius in terra repoſita, quorſum
aqua penetrare non valet, )ſiue le-
uiori terrae ſtrato tecta, modo nul-
lum accedat fluidum, diu immutata
pPerſiſtere, contentasque partes haud
quaquam protrudere; contrarium
autem euenire, ſi in humido detinen-
tur, ac inde ſeminis compages, eius-
que praecipue cortex emollitur. Emol.
litio itaque ad germinationem neceſ-
ſario requiritur. Eandem in terrae
gremio omnium optime fieri, eo lu-
bentius concedimus, quo certius ſci-
mus, calore reſolui humidum, illud-
que in vapores attenuatum non ſolum

corti-
5H Vid. Cap. III. p. 155.

corticem humectare et emollire, ſed,
aucta magis virtute, ad interiora ſe-
minis quoque penetrare, ibidemque
motum, fermentationi fere ſimilem,
excitare et ſic ipſam germinationem
egregie promouere. Imitari vero
facile poſſe hoc naturae opus, immo
exinde magnam vtilitatem et lucrum
conſequi, multi exiſtimant. De priori
nullus dubitauit „qui modo Trritici,
Hordeique grana, ad pra eparationem
amyli et polentae emollita, vel in
agris relicta et ſponte, aerei hu midi
auxilio, germinantia vnquam vidit ſe⸗
mina. Vtilis quoque videtur hae
Praeparatio, quia eius ope g germina.
tio acceleratur. Habent enim quae-
dam ſemina adeo durum corticem,
vt per annum, immo diutius in terra
latitent, antequam ille emolliatur, vt
ſunt Cneorum, Clethra, Gleditſchia,
Auellana, Cornus, Berberis et alia;
teneriora etiam viſa ſemina, vt Petro-
ſelini, poſt 40 vel ”5o demum dies ger-
minare incipiunt. Si vero aqua, vel
alio apto liquore tam diu retinentur
ſemina, donec ſufficienti modo emol
lita et ad protruſionem radiculae prae-
diſpoſita fuerunt, et nunc pro agri et
tempe-

lec.
. Ue in

gleiin
uun
vnmitun
me Neratio
laen le⸗ ſem
uat.
ſerni alium
in Drim,
Nunturum
eni (tnin
kereſk, Nt
1e, Plant
kemeltls 0
Gpiant, A
eEnlbeant.
remadeet
Pac macere
ſonom ele
memmorari
encario
tiremn con
Per Maen

ine Ened
nnlir
I zmnie.

„„
Imationem

nitar Ver

Düs, innInd

et lwucrum
Deprior
lo Tritie,
DNarationemm
tn, vel in
ei humidi
Ficlete.
etur huec

m
let
gettnian.
emin gane.

COrcet
ticsd in tena
volirun

Necitihin,
76 et ali;
V Petro.
dies ger.
agua, Vel
ketinentut
nodo eind

chlgehe.

tenmnhe⸗

lpe-
1

temperiei conditione, aut humida
aut parum iterum exſiccata, terrae
committuntur, citius longe, quam
ſi maceratio haec omiſſa fuiſſet, plan-
tulam ſeminalem protrudere pote-
runt. Et haec praecox partium
ſeminalium euolutio non ſolum
in prima, ſed in ſequenti quoque
plantarum vegetatione vtilis eſſe pot-
erit, ſi animaduertimus, multum in-
tereſſe, vt iuniores, annuae et peren-
nes, plantae, antequam frigidior
tempeſtas accedat, aliquod robur ac-
cipiant, annuaeque matura ſemina
exhibeant. VIterius extendere, ma-
ioremque etiam florem et fructum ab
hac maceratione expectare velle, ab-
ſonum eſſet. ½ Alia vero adhuc com-
memorari debet macerationis com-
mendatio, eademque ſementis quan-
titatem concernit; quo maius enim
per macerationem volumen acci-
piunt

2⁹) Hine Graeci fidem non merentur, qui aſſe-
runt; Cicer grande naſci, A infundatur aqua te-
Pida pridie. Vid. FLoRENTINUS in Geopon.
L. II. c. 36. p. 63. Ex hoc repetiit PALLADIUS
Mart. edit. cit. p. 932.

N

194 *
piunt ſemina, eo minorem eorum
copiam continere poteſt ager; ideo-
que exinde iam lucrum obtinetur,
illudque augebitur, dum, cum mo-

deratione ſeminum, rarior etiam ſa-

tio coniuncta, eademque denſiori
praeferenda ſit. ¹) Licet autem ex
his emollitionis vtilitas ſatis ſuperque
eluceſcat, eandem tamen nonnulli
ſpernere, immo damnare voluerunt.
Duplex inprimis damnum ſeminibus
adferri poſſe per macerationem, exiſti-
mat WALLERIVS. Vnum conſiſtit in
eo, vt virtus germinandi imminuatur,
alterum vt eadem prorſus deſtruatur.
De priori ſcribit: ſi ſemina tam diu in
aqua retinentur, vt intumeſcant, tzum
certe non poteſt non aqua guoddam virtuo-
ſe, ſeminibus inbaerens, ab iisdem extra-
bere, quod ſapor et odor aquae, in gua ſe-
mina fuerunt macerata, ſatis indicat. i)

Et

h) Conf. Neue Schleſ. Samml. Vol. I. p. 162. et
Aucter von der Ackertheorie, qui impraegna-
tionem reiecit, macerationem vero commen-
dauit, ideo, qunia tumefaéta ſemina ſeminsto-
ris manum magis replent, et hinc minori co-
pia ſeruntur. Vid. Libr. cit. p. 22.
i) Idem contendit GenLukRus Pr. cit. p. 12. et BER-
TRAND in den Berniſchen Samml. 1773- P. 14.

c Ne⸗
rſuußt
gimtthe
Nhueren
r00 In
mſrcire
enentn,
num
unt frri
ey mruioren
nue dunhe
lin llieet
udinibins t
ciet lned
cue cunn
d 1 Cen
fuide,
Vero olnn
Poltleme
Nla temn
lenm emol.
omur et:
gur, ien
uum Rorte
Mtionen

„

Jul imunria

is Di

In eorum
er; ideo.
dbeinetun,
Cum mo.
r ciiam ſr.
de Genbori
t autenn en

ſuper e

1 nonnulli
Voluerunt.
ſeminibos

neinexiſi .

Conſiſtit in
minvatun,
leſtrvator.
tann din in
ſemt, tun

Nom virtu.
iilen ert .
4 imußi

, idit!

Et

1ihr⸗
di ingttegne⸗
ero eolnmel⸗
ming ſelnintid⸗
ige minoricn

*

„ 195

Et de altero: ſ. calor erſeccan ſomen.
zim ſuccederet, facillime erſiccari poſſent
Jemina, exbalant enim calore et ſuperſtcia-
lir adbaerens aqua, et interior ineluſa;
plus ergo amittunt, quam terrae vapores
reſarcire valent; ſe bumidus nimir ager in-
Jequeretur, id metuendum eſſer damni,
quod nimia oqguae copiæa diſtenderentur et
diſringerentur minima vaſa; frigore ſuc.
cedente facile putreſeunt ſemina, dum pro-
bter maiorem aquae copiam fibrillae mini-
mae diſrumpantur. ) Poſterius, emol-
lita ſcilicet ſemina ab aeris viciſſi-
tudinibus facilius, quam dura et ſicca
affici et laedi, et ſi eandem bono quan-
doque cum ſucceſſu ſata fuerunt, il-

lud a coeli inprimis fauore factum

fuiſſe, lubenter concedimus; ab hoc
vero omnis vegetatio dependet, et ſi
poſt ſementem conſuetam minus com-
moda temperies accedit, ſeminum in

terra emollitorum euolutio aeque re-

tardatur et aliquando prorſus infrin-
gitur; ideoque non tam agricolis,
quam hortulanis potius hanc praepa-
rationem commendemus, quippe
qui iniurias aeris leuiori opera elu-
N 2 dere,

*½) Vid. Diſſ. cit. p. 14. ſq. et de Agric. p. 178. ſqq.

Jnrrrmre

196

dere, frigidumque ac humidum auer-
tere, ſiccoque coelo terram aqua
irrorare, vel etiam, regnante humida
tempeſtate, madefacta ſemina iterum
exſiccare et in aptius tempus extra ter-
ram conſeruare poterunt. Alterum,
quod concernit, a WaALLERIO notatum,
damnum, reſtituere nonnulli volue-
runt maceratione noua in decocto ſi-
milium ſeminum, ita, vt mediante
aqua, ab his ſeminibus extrahatur
virtus, eademque iterum aliis com-
municetur. 2 Hanc quoque prae-
Para-
) Nobilis Fscazkvs, qui emollitioni et imprae-
gnationi maxime fouet, ſiccam ſolummodo,
inprimis ſi diu durot, tempeſtatem ſatis ſemi-
nibus nocere poſſe, concedit. Vid. Eius Lief-
ländiſches Landwirthſchaftsbuch, p 29.

m) Eiusmodi praeparationem commendauit Fro-

RINus, praecepitque, v"t ſemina roris ope putre-
ſcant, eorumque ſuceus exprimatur, eademque
ſemina in eodem mocerentur. Vid. Eius Hauß-
vater Libr. III. c. 12. KüNkorpdve ſequentem
commendauit methodum: den Getraideſaamen,
zu Malz zu machen, an der Luft zu trocknen, zu
ſchroten, und mit Waſſer zu kochen, oder ſo zu
trochnen, wie bey dem Hiere geſchiehet, nur daß
kein Hopfen duzu kömmt; in dieſes Bier wird der
Saame eingeweicht und zwar jeder in dae Bier,
welches aus dem nehmlichen Saamen bereitet wor-
den. Vid. Oeconom. cit. Sed. II. p. 52. Ma-
cerationem in ſucco proprio ſuadet ſerio aunn
libr.

fotnche,

cCCole nl
feroinuola
ter CN

dem bl

lbr d
ſfeiofn
Cedit bs
in ale⸗
kogue eh
ſenins e
Vid. Eius
Lit gull
k Kriud
Dxſeime
COthmod

refenD
1 30,

lum ler.
kamn aua
e humida
th iteram
Benttnter⸗
Wron
lohonmun,

Mli vole.

(ecocto ſ.
t mediante
Extrahatur
1 dis cotn-
ogue prae⸗
Parr.
Oni et imprde⸗
n Oummodo,
necn es ſem
Vd Lunbig.

1,P20.
mwenchuit Fio

uun elenſbe

Gig Eius iuuß.

e ſegvenlein

Zuraidſinnen

1 trochletn 21
et, er aur
liehet tin 1,
ſeshir ni e
ler int ot ben
erent

—½ . 97

parationem reiecit WALLERIVS, neque
opus eſſe reſtitutione, exiſtimamus, ſi-
quidem nondum conſtat, an aliquid
maceratione perdant ſemina, et, ſi hoc
fit, an illud virtuoſam et ad vegetatio-
nem neceſſariam partem conſtituat.

Fluida omnia, in quo continentur ſe-

mina, primario in corticem eorundem
agunt, et ſi ille, vt in Foeniculo et
Coriandro, aromaticas aliasque ſolu-
biles partes poſſidet, eaedem, dige-
ſtione etiam frigida, diutius paululum
protracta, extrahi, fluidaque ſapore
ac odore nouo imbui poterunt. Cum
vero inuolucrum nec cum cotyledone,
nec cum plantula ſeminali nexum ha-
beat, ſed easdem partes modo com-
N 3 pre-

libr. cit. To. I. p. 333. Simile, aſt magis ar-
tifcioſum, minusque proficunm conſilium
dedit BRoDAIN DE LA IVTAIS, iuſſit ſcil. Nitro,
in vaſe ferreo fuſo, ignitoque, addere ſemen,
eoque combuſto, nitrum in aqua ſoluere et
ſemina eiusd. plentae egdem conſpergere.
Vid. Eius libr. The true philoſophers ſtone,
Edit. gallica prodiit titulo: l'Abondance, ou
la veritable pierre philoſophsle Berlin 1752.
Egperimentum hoc repetiiſie, aſt nullum inde
commodum obtinuiſie Dn. DrZv et PrxEROTI,
refert Dv HAMEL. Vid. MILII cit. libr. To. I.

p. 340.

198 * *

„ % .„ * 1.
prehendat, 2) ſolutio haec Et Priuatio gnol
nullum in has partes habebit influ- uelt,
. . . . . .„ 8
xum, ideoque etiam germinatio ipſa wut
prorſus non imminuerur, e contrario gelren
autem, fſcilicet emollitione corticis, R nte
plantulae ſeminalis exitus promouebi- encliont
2) Afſerit quidem MarrYIGHIVsS libr. cit. p. I1I10. Citu.
aamiſſum e terreno vtero humorem ver corticem eremolit
ſeminum percolari, sſt certius WaLLERIVS ſta- loniseth
tuit; inaolucrum non eſſe partem eſſentialem ſe- P ger
minis, atque ad germinationem, ſiue futuram le ſeceden
plantam nihil plane conferre. Singulsarem ob etorideo
ſeruationem propoſuit Zeiozavs; differentiam ſeons
propoitit rioz-rysz differentie Ctylecon
ſcil. hyemslis et seſtiualis frumenti in cortice
ſeminis conſiſtere, eumque in priori tenuio- ſoluuntur
rem ac vndique poris minutiſſimis pertuſum, fere isdenm
aeſtiuslis autem corticem duriorem nullisque cemedä
poris praeditum eſſe; hinc priorem vbique, mei
poſteriorem apice modo ſuccos attrahere poſſe. ſant, e
VlItimum negauit KüNnorpvys libr. cit. p. 279. eupenär
omnisque ſeminis corticem plus mimisue po- in
roſum eſſe, nos quoque exiſtimamus, inde ta- e
men non ſequitur, per corticem potius, quam tunciben

radiculam ſuccos intrare. Sane hac in re
meliora et veriora docuit VALLEMONTIVS, cuius
verba, ex edit. germ. cap. 3. p. 79 apponemus
. 3 3 be )I d
integra: Wenn der Saame in eine feuchte Erde ge-

. . . leilia ſe
Reckt wird, füngt er an aufzulaufen, indem er ſich a tin
anfüllt mit dem lebendig machenden Safte, damit 6
die Erde geſchwängert iſt Dieſes Auflaufen ge- imd⸗⸗
ſchiehet durch eine Gährung, welche in ſeinem
inwendigen durch die Feuchtigkeit verurſachet “
wird, ſo Nch durch das fleine Zoch deelben
hirs einzieher. Dus er

Moci 4

ethrinati⸗
ebit inkl.
Umntio iſ
Cntrario
e nniii,
Drotnovebr⸗
.

br cit ). .

ren ver corniceni
WarrERIV ſtl-
nmn dſennnlen
, ur ſumnon
nghlurem ob.
7; Gifferentiam
nenti in cortiee
1 prioni lenio⸗
limis pertulum,
ioremn Nullsque
Ptioten ige,

Ktihete dole.
Ihr. Gt.. 279.
lus nimwe.
Pnuus, iMeld⸗

en ,olh gn
Gue hac in fe
MoNXVINS cuius
opponem
ſeulte Hylege.
4, inlen er
en afie, Aunit
Aſoufen he
Hilche in ſüun
ber ernſſi⸗

Loch R

7

rorrt 199

tur. Adeſt quidem hilum, ſiue lo-
cus, quo radicula cum thalamo antea
cohaeſit, et per quem fluidum ad
plantulam ſeminalem et ab hac ad co-
tyledonem tranſire poſſit, hinc etiam
hae partes, aridae antea et contractae,
emolliuntur et intumeſcunt, cortex-
que diffringitur et radicula foras pro-
truditur. An vero per hilum, aut
per emollitum corticem actiuae coty-
ledonis et plantulae ſeminalis particu-
lae ſecedere poſſint, dubium nobis vi-
detur ideo, quia partim illae, praecipue
cotyledonis, oleoſae ſunt et difficile
ſoluuntur ac mouentur, partim omnis
fere iisdem denegatur exitus; per cor-
ticem enim tranſpirare plane non poſ-
ſunt, et hilum ſtatim, dum radicula
expanditur, obturatur et ſic haec quo-
que via praecluditur, virtusque vege-
tandi bene conſeruatur. “*) Emollitio
N4 ita-

⁹) Id quod exinde etiam clare eluceſcit, quia ce-
realia ſemina, ab equis deglutita, ſed non di-
geſta et cum excrementis iterum emiſſa, aeque
bene germinare ſoleant, ac alia, ab horreo de-
ſumta. Conf. Schleß. Oecon. Samml. Vol. I.
p. 237. Proſtant etiam hiſtoriae de ſemini-
bus, ab homine deglutis et poſt longum tem-
pus iterum integris euacuatis. Legimus eius-

modi de ceraſorum nucibus, per nouem men-
ſes

200 * *
itaque ſeminum, per ſe conſiderata, , cee
et circumſpecte inſtituta, non reiicia- 4 8 8
. . matd
ſes in ventriculo retentis, datoque vomitorio odumn

integris euacuatis; aliamque de aegroto, qui ,
ceraſorum nuces paucas ante mortem dies exx- longios, 8
creuit, quae per I5 menſes in eius ventriculo
fuerunt et in quibus vegetationis initia ſeſe

oſtendebant. Vid. Journal de Medecine cont. le Wo)
per Rovx Vol. 37. p. 134 et 137. Puellam, 4lingne⸗
quae Fabag albas coctas edit, easdem poſt decem cs en
demum hebdomedas integras per aluum eie- Aeedllern
ciſſe, legimus in den Fränkiſ. Samml. Vol. 8. Onnem
p. 485. An vera, quam narrat Cl. RENARD, deo, uit
hiftoria de infante, qui tumorem in dextra meeeril
nafi parte habuit, et vnde piſi ſemen eduxit, Agur ,
quod duodecim radices protruſerat, quarum WmNoni
minima pollicis vnius, maxima pollicum trium Gilrelche
longitudinem habuit? Vid. VANDERMONDE WWlt in 4
Journul To. XV. p. 525. Phaſeoli ſemen, Eegtiolnt
diu in meatu auditorio contentum, radi- Elur
ces protruſiſſe, refert KEvsLERVSs im XIV. lentd
Briefe der neueſten Reiſen p. 121. Baccas viſei N NCnen
a turdis deglutiti, iterumque euacuari debere, comm
quo earum ſemina ad germinationem praepa- cim
rentur, veterum erat opinio; hanc praepara- ente
tionem haudquaquam neceſſariam eſſe, nune “
quidem ſeimus; an autem ſemina viſci in 1Plihe a
auium ventriculo deſtrui debeant, quia illae, uamen
vt Dv HAMEL Tr. von der Holzſaat Libr. I. p. 72. le
monuit, ligneum nucis Iuglandis inuolucrum lunr.
digerunt, et ſecundum EEAVMVRII experimen- iſen
ta, vid. Acad. de Paris 1752, tubulos vitreos Pn Rah
comminuunt, dubium nobis videtur, ideo, ncemui
quod ſemina viſci, ob glutinoſum inuolucrum uu, g⸗
forjan ventriculi vim non admittunt, ſed po- nemin
tius eludunt. Teſtatur quoque BarnkVs Dill. Nee

dge Libre⸗

Cnſicergte
lon reüicig.
tur

Nene vomitorio
egicto, gui
noriemn dies ex.
nein venictl
tionis initn ſeſe
e Mederine ceont,
177 Puellam
dem poſt lecen
per aluum eje.
dunnl Vol.
Irnt (l. Rexu,
noremn in dextne
ſemen edbxit,
rulerat, Ouerun
lpollieum nium
VAGWDERMONDt
Dhaheon lemen,
ntennam, Uadi⸗
guuns in I,.
lal. Lucti nidi
e elnteleri tebene
ntionemn ervept.
une pmnepint⸗
rinm elſe, pu
ſemimn Mei in
hnt, guih ilte,
Libr .-,72.
gis inuoluctun
n eshelimen⸗
hales Fiten
ſdewur, ide

.

tur prorſus, ?? potius Chinenſium,
et ex recentiſſimis ſcriptoribus Cl.
MILLII ) auctoritate commendetur,

ſaltim apto inſtituatur modo et medio.

Modum ſi reſpicimus, quaedam per

longius, alia per breuius interuallum
N 5 mace-

de Viſeo p. 15, ſe, experimenti cauſa, gallinis,
aliisque auibus deglutiendas exhibuiſſe has
baccas, easque paulo pofſt indigeftas, psrum-
que alteratas, per aluum redditas, vidiſſe.
p) Omnein emollitionem reiecit EEckMANNVUS,
ideo, quia ſemina arborum, ſponte ac ſine omni
pPraeparatione germinant; in Tr. von der Holz-
augaat p. 117. Nec emollitioni, nec imprae-
gnationi fauet HorfMANNVUsS in der Chymie zum
Gebrauche des Hauß -und Landwirthes, quae
exſtat in den Oec. Nachr. Vol. X. p. 140. Re-
centium et indigenorum macerationem non ne-
ceſſariam, in aliquibus etiam nociuam elle,
aſſerit Raivs Hiſt. Plant. To. I. p. 34.
9) Chinenſes, qui omnis ſemina macerationi prius
committunt, antequam leruntur, illud artifi⸗
cium a maioribus didiciffie et in hanc vſque
diem retinuiſſe, docnit ExBERGIVS in der Chi-
neſiſchen Landwirthſchaft. Holm 1757.
r) Libr. cit. To. I. p. 327. Ex veteribus mode
nominemus CorERVM, qui Libr. IV. vom Acker-
baue cap. 35. p. 126. macerationem in aqua
laudauit. Exoticarum plantarum ſemina, ver-
mali tempore accepta, Dv HAMEL etiam in aqua
macerauit, quo eorum germinatio promoues-
tur, quee vere aeſtate accepit, ſicca potius
terae tradidit, quo eadem retardetur. In ge-
nere emollitionem non commendauit. Vid.
Libr. von der Holzſaat p. 70 et 73.

*

macerari poſſunt, prout eorum cor-
tex vel denlſior, vel rarior eſt, et co-
tyledonis materia vel parciori, vel co-
pioſiori oleo ſcatet. Si ratione medii
non ad impraegnationem, ſed ſolam
macerationem attendimus, tres inpri-
mis fluidorum ſpecies notare debe-
mus, aquam ſcilicet, lac et oleum.

Alia et efficaciora, vinum et reliqua

ad impraegnationem potius referri
merentur. Oleum expreſſum, deſtil-
lata enim huc non pertinent, emol-
liendis ſeminibus vix aptum eſſe dici-
tur. Quamuis enim veteres in amur-
ca, quae faex eſt olei, grana macera-
uerint, vt a vermibus non facile lae-
dantur, oleo tamen, aut pinguedine
imbuta noxam ſentire, poſt PrLr-
NIVM, BACO praecipue monuit,
et WALLERIVS vidit, ſemina, oleo oli-
uarum immerſa et moderato calore
detenta non ſolum non intumeſcere,
ſed magis magisque indureſcere. “
Pari

5½) Qui Libr. XVIII. cap. 17. ſeripſit: Oleum, pix,
adeps, contraria ſeminibus, cauendumque ne con-
tacta eis ſerantur.
2) Libr. cit. Cent. VII. p. 888.
2) Diſſ. cit. p. Z20. Conf. etiam GERLERVS in Pr.
cit. p. 13. qui exiſtimat, oleorum mixtionem
D et

Muimmd⸗
Nento ltte
Uren
e conih
zoli ponn⸗
in etli
ſeruauit
in his enp
nunge t.

ut Ou r.
riut ereut,
ſtatus eh

et ſoblnon
ſemninis in
gene 4
Nerumv.
dan
germinn
ſobolam
) Uid Eiu
um in!
Alle gen
Meinem .

wWiG. H.

Dhant Lihr
liis nin
Nacſegt
W. fur
Itrorened

ac er
(ep

eorum cor.
eſt et co.
ri vel co.
Mone medij
ledſolam
teinpr⸗.
notare dehe
Ac et Ceunn.
mn erteligun
hNins reterri
Wum Getti.
inent, emno.
um elle dici
res in amur
Ana macere-
n kile be.
Dinguecine
„Mlr
ve monul
ninn ool
Len alle
nnumeſeele,
elere.
Pari

.. Oeun, h
lunque ne .

Gammkhl

Cionem

*

203

Pari modo lac, quod inter emollientia
merito refertur, contrariam exſeruiſſe
virtutem legimus. Piſi e. gr. ſemina,
lacte conſperſa, non germinaſſe, du-
riori potius cruſta et mucore obdu-
cta, vermibusque repleta fuiſſe, ob-
ſeruauit KRAFTIVS. æ) Fallacia vero
in his experimentis ſubeſſe videtur;
namque non ſolum THEoOPHRASTVS
ſcripſi t: Wonnulli Jomen Cucumeris, labte
aut aqua praemaceratum, ſerunt, gquo ce-
lerius exeat, 9) ſed et idem, apud nos
vſitatus eſt, Cucumeris et Melonis ſe-
mina

et ſubſtantiam impedire, quo minus vel poros
ſeminis ingredi, vel materise glutinoſae inn-
gere ſe queant. Ideoque CARpDANVM, dum de
Rerum varietate Libr. XIII. p. 513. ſcribit: Fa-
bam referunt nouem diebus obrutam in oleo,
germinare in duabus horis, impoſitam pani calido,
fabulam retuliſſe, lubenter concedimus.
*) Vid. Eius Experimenta de vegetatione planta-
rum in Nouis Comment. Petropol. To. II,
quae germanice verſa inſerta fuerunt Allge-
meinem Magazine, Vol. I. p. 310.
₰) Vid. Hiſt. Plant. Libr. ViI. c. I. et de Cauſis
Plant. Libr. III. c. 14. Fortaſſis olea, cum
aliis mixta, melius conducunt; laudauit TRA-
NAEVsS ſequentein formulam: Olei lini vetuſti
vnc. j fimi vaccini veteris libr. ij Calcis vnc. iij,
irrorentur ſenſim aqua pluiali, donec calor
ceſſferit, tunc in liquore detineantur ſemina
ad erepaturam vſque. vid. Diſſ. de Calce g. 24.

204 Terrrrrmr E 5

mina praeparandi modus. Et Pha-
ſeoli, Piſi et Tri tici ſemina, per 48
horas in lacte et oliuarum oleo frigido
macerata, bene germinaſſe, ipſimet
xperti fuimus. Verum non opus
eſt his adminiculis, ſolam certe aquam
huic negotio aptam eſſe, nemo dubi-
tabit; et ſi in eadem macerata ſemi-
na unquam corrupuerunt, culpa ſane
in nimis diu protracta intuſione⸗ po-
ſita erit; et cum omne nimium in vi-
tium vertatur, aquoſi etiam vapores,
quorum applicationem macerationi
Praeferre voluit GEHLERVS, 9) aeque,
immo eo facilius nociui fieri poterunt,
quoniam calidi applicantur et interio-
rem ſeminis materiam breuiori tem-
pore ac maiori vi diſſoluunt, et ſic
omnem compagem facile deſtruunt.9
. Fo-
2) Sic vidit MLrIGMVsS ſemina, diutius aquae im-
miſſa, non vegetare, ſed putreſcere ec corrum-
pi, vid. Opera cit. p. 108. Forſan ex eadem
cauſe non bene ſucceſſit emollitio, et macerata
non ſemper citius progerminarunt, vii legi-
mus in den Neuen Schleſ. Sammil. Vol. II. p. 527
et 545.
a) Progr. cit, p. 10.
b) Hinc etiam BRADLEII conſilium, germinatio-
nem fermentatione promouendam, admittere

non poſſumus. Miſeeptur quippe ſemina cum

furfure, adſpergitur aqua, et in quiete tam
diu

lunn
4 Co con

ne d

gel 4

d hune

ſngulun
utent
Alüne?

celirtue
il ſepil

Dericllun
Pporehu

iuillse⸗
wr; W.
AWeron.
1
4) Va.
gli eli
Get .
Acetum
Uere fin
EOElE i
54179
ſugulire
guem ſen
Letmninn
1) Ubr
²) Cont. B
Ruex
Rucu

1 .

n per
eo fiiico
le, plmet
I on Opos
Chemgum
nemo Cubr.
ACerata lemn,.
vculpaſine
ulione po.

.

miom in vi.
lum wpore,
acerationi
189) geue,
tipoterunn
ur et interio⸗
renicnitenn⸗

Wunt, et ſ
R
e delkrount.
Po⸗
Giuliue guue In.
ere e ortun.
rlan es eldenm
ſio, el cerutd
gunt, uii leyr⸗

Vol.Il. .

erwinni⸗
n, germin
ndam; 1dimile
gope ſemind el

Glele
ei in iu

205

Fomentationem itaque calidam tunc

modo concedendam eile, exiſtima-

mus, quando, experimenti et curio-
ſitatis gratia, praecocem ſeminum
germinationem oſtendere cupimus.
Ad hanc enim nulla prorſus opus eſt
ſingulari terrae praeparatione, vti
quidem Hox. FABRI OVALLEMONT ₰)
aliique “ tradiderunt, ſed ſufficit, vt
de Lactuca vidit GgHLERVS, ) nosque
ipſi ſaepius cum Naſturtio hortenſi
periculum fecimus, ſi ſemina aquoſo
vapore humectentur, panno aſperiori
madi-

diu illa conſeruantur, donec fermentatio oria-
tur; tuncque ſata celerrime pregerminare,
aſſeruit. Vid. Dy HAMEL von der Holzſaut,
p. 72.
c) Vid. Tract. de Plantis et homine Libr. II. p. 97.
qui etiam ſemen aceto prius macerandum ſua-
det, vt materia ſpermatica magis reioluatur;
Acetum vero retardare magis, quam promo-
uere virtutem vegetandi, redte aſferuit Mon-
nOFIVS in Polyhiſt. Libr. II. edit. Lub. 1714.
Pp. 427. qui etiam ex SoRELELi Scientia vniuerſali
ſingularem tradidit terrae praeparationem, poſt
quam ſemina lactucae breuiſſimo tempore pro-
germinarunt.
) Libr. cir. pag. 529.
e) Conf. Breßlauiſche Verſuche XXXIII. p. 510.
REGNAVLT Entretiens phyſiques To. III. p. 62.
ReichHARTI Land-und Gartenſchatz Vol. I. p. 35.

206 Frrrr

macdido, Fleanell oder F Priß, inſeruntur,

et fornacis calori exponuntur; tunc
certe breui tempore radiculas per am-
plos ſatis panni poros deſcendere, fo-
lia autem ſeminalia eius ſuperficiem
anteriorem obducere videbis, ſicque
media etiam hyeme viridis quaſi i areae
ſpeciem obtinere poteris.

§. IV.

Secunda praeparationis ſpecies
conſiſtit in impraegnatione, ſiue, vt

dicitur, foecundatione; quae autem

ab illa', florendi tempore peracta,

prorſus differt, et in materia nutritia,

ante ſementem ſeminibus applicanda,
conſiſtit, et duplici ex cauſa inſtitui-
tur; partim vt inde enatae plantae
laetius creſcant, pluresque ramos
ſpargant, et in omnibus partibus mul-
riplicentur; partim vt melioratione,
ſiue ſtercoratione non indigeat ager,
ſed in ſterili quoque terra vegeratio
bene ſuccedat. Vtrumque fieri poſſe,
factumque ſaepius fuiſſe, nonnulli
credunt, aliosque perſuadere volunt,
quorum princeps eſt ZIGERVS, £
V qui
g£) Habuit plures ſocios ZEIGERVS, quorum aliquos

nominaſſe ſufficiat. Vid. NEVMANNVS vo/Hñ̃
ſchlech-

ſo oohl.
egeni tonen

S r incr⸗

ſd eNiplat
Eere ebere⸗

HolLDVYM

Curait dun
lilenmf ſenten
luetißentioten
ſenunihun drn
lautd ſenel

ſlalyn
Myten
gurl. el⸗
Nubn eiusmn
it Ctlun
id. gung
) W. lbre e
Hine ſoele
rewulit ſen
Porntn ma
od ſeg
ſevit con op
4.Nl

ilſeruntnr
ltur: tune
llas Peram.
eniſere, ſo.
laperkcien
dis ſogre
Suaſarene

Ins hecies
ne, e,
quue autenmn
Ne penntt,
ria nutritin
ADplcandt,
ul inkerdr
ame Pautne
GAue rünnd
Durtib⸗ Gul⸗
nelionnione,
Cigeat egel,
4 Vegetitio
fen hole,
ere vOabh
EIOERNS,5
gi
vorum ligros
WWV 80ℳ
Neucſn, 6

— 207

qui arcanam ſe methodum poſſidere,

praedicauit, ſemina ita praeparandi,
vt in quacunque terra, ſine omni ſter-

core, vegetent, meliusque creſcant,
quam ſi foecundo agro tradita fuerint.
Hoc ipſum vero, ſiue ſalinum, ſiue
vnctuoſum, ſiue quodcunque aliud
ſit, quod ſemini adplicatur, ad eius
vegetationem et futurae inprimis

plantae incrementum non ſufficere,

ſed ex ipſa terra nouum ſemper acce-

dere debere alimentum, praeter KüN-

HOLDVM) WALLERIVS praecipue de-
clarauit, dum ſcripſit: ridiculoſa mibi
videtur ſententia eorum, qui contendunt,
laetißcationem agri non eſſe neceſſariam,

Jeminibus prius foecundatis; quaſi embryo,

lauta ſemel accepta coena, per omnem inde
vitane

ſchlechten Kornbau. G. 56 et 130. HorMANNE
Klugheit Hauß zu halten T. IV. p. 177. Stut-
gard. Sel. phyſ. oecon. T. I. p. 354. ſqq. Arca-
num eiusmodi, nomine Vorſichtshüter, vendi-
dit Gallus quidam, di St. MANIERE, de quo
vid. Winenberg. Wochenblatt, Vol. VIII. p. 194.
1) Vid. libr. cit. paſſim; praecipue p. 53 et 217.
Hinc facile WxsTBEECKIO fidem damus, qui
retulit: ſemina et impraegnata, et non prae-
parata, macro et ſterili agro commiſſa, eodem
modo vegetaſſe, et ab vtrisque minorem, quam
ſeuit, copiam ſe obtinuiſſe. Vid, Schaved. Acad.
Abh. Vol. II. p. 258.

208 ——

vitam Foride viueret ac cereſceret, ¹) Quod

etiam porro ex analogia vel potius

differentia, quae ſemen et ouum in-
tercedit, confirmari poterit. Ouum
per corticem nihil admittit, ſed omne,
quod ad nutritionem pulli neceſſa-
rium eſt, in ſe continet; ſemen vero,
licet materiam, ad euolutionem ger-
minis ſufficientem, poſſideat, aliam
tamen in ſequenti vegetatione deſide-
rat, ſiue ex aere, ſiue ex terra acce-
dentem. Dum vero agri foecun-
ditatem et quotidianum quaſi nutri-
mentum requiri, affirmamus, non
omnem ideo Imnpraegnhationem dam-
namus, ) eandem potius, certa ex ra-
tione,
1) Diſſ. cit. p. 14. Vid. et Agricult. c. 14. p. 213.
* Conf. Journal des Scavans 1666. p. 400.
1) Multi ſunt, qui impraegnationem omnem re-
liciunt; vt ScaETTWEIN in commentatione,
aàa Soc. Reg. Goetting. praemio coronata, et in-
ſerta Stuttgard. Oec. Phyſ. Ausziig. Vol. II p. 196.
RerIcaaAkr libr. cit. To. I. p. 66. Der Schleſ. Land-
mirth V. I. p. 162. Multa et varia cum impraegna-
tis ſeminibus, minus autem proſpere ſucceſſu,
inſtituit experimenta Dvy HAMEL, vid. Culture
des Terres Lo. II. p. 22. ſqq. et To. V. p. 164.
repetuntur endem et alis adduntur in MirrII
Feldwirthſchaft To. I p. 326. ſqq. Artificialem
ſeminis praeparationem omnem periculoſam
eſſe, aſferit quoque Cl. ZarLiNGRRVs; licet
enim inde, vt concedit, cortex emolliatur,
eius-

ebugue h
niiig fnte
9b illis ſe
ne, glehlt
ias tomen,
6) erenn
gehele ib
nleuntn
il Firter
iler; Gie
(er curch
1 Ei, uui
r hm
ſegventis e
uunen meln
2) Mh, L.
Gen gen
Saarnent a
anſgelißt
ſe tunch
Fileru en
ie lper
ſe r h,
Hiv Alle⸗
Ne Cullna
litr ul
ſeluentet
Tnd. No
79,K. H
kum ind
eliam, N
noltrn 1

toumin.
n Oaum
Mli neclr
ſenventen,
Ntionem ge⸗
Ileat, Aliam
tone gelide⸗
kemn ace.
4or! toecun
Ual nutrl.
Pallus, on
ionem Cunn.
CETEAEXNA.
vone,
. C 54, ) 213.
1666. 400,
tionem omnnen te⸗
n ummnennione
, ronuti et ilr
i Lol I.0.
rllilaus
cumimottegnd.
oſpets ſuecellu,
n id Culrure

10. V. .104
ubkur in Mnu

4 Arlißeihen

= 209

tione, proficuam eſſe poſſe, exiſtima-
mus. Si verum eſt, ſemen et inde

ena-

eiusque pori omplientur, et ſice non modo nu-
tritia materia ex terra faeilius intret, ſed etiam
ab illis rebus, quibus immerſa fuerant ſemi-
na, oleoſae et ſulphureae partes accedant, va-
rias tamen, pro dinerſa praeparationis indole,
ab eadem oriri poſſe noxas, contendit, et in
genere monet: die allzugroße Hitze, welche
ſchnell eindringet, iſt bey den erweichten Saamen
viel ſtärker und entziehet ihnen leicht ihre Feuch-
tigkeit; die Kälte aber machet eben den Saft, wel⸗-
cher durch die Erweichung zugebracht worden,
u Eis, mwodurch ſehr leicht der Zuſammenhang
der Fibern zerbrochen wird. In ſpecie autem
ſequentia adqucit: 1) das Waſſer benimmt dem
Saamen mehr Kräfte, als es demſelben mittheilet.
2) Kalk, Laugenſalze und Aſehe, wenn ſie tro-
cken gebrauchet werden, kleben an die Haut des
Saamens an, und verhärten dieſe, ſind ſie aber
aufgelsßt und dringen in den Saumen ein, werden
Jie durch ihre allzugroſſe Saͤure die AQeinſten
Fiberu eher zerreiſſen, als feſt machen. 3) Auch
die Salpeterlange verhärtet die Saamen und ſerzet
ie der Beſchaedigung der Kälte aus. 4) Der
Harn allein zerfrißt die Fibern und verhingert
die Gaehrung. 5) Das Oel verſtopfet die Dunſt-
locher und verhindert den Eingang der wäßrichon
Nahrung. 6) COfenpech und Ruſi ſchaden durch
die chaerfe und vermindern die Gaehrung. vid. Eius

Traét. vom Urſprunge der Früchte cap. 8. 6. 76.

79. 80. Haec omnise, praeter acidam lixiuio-

rum indolem, a WaALLERIO mMutuata eſſe, hinc

etiam, quatenus admitti poſlſint, ex tractatione
noſtra adparebit. IoR. HENR. DENFFERS in

Di.

210 * *
. . i lep⸗
enatam plantam relationem inter ſe in o
habere, ") ſequitur etiam, eo maio- Pebonn
rem perfectionem non ſolum in nati- Lecce.

uitate accipere, ſed eam in ſequenti
etiam aetate retinere plantam, ſi ex

bene conſtituto et laudabili nutrimen- nin
to abundante ſemine nata fuit. 2) Se- mm n
mina Oann lecunm˙
urmn Ci ut
Diſcours von der wahren Fruchtbarkeit der Erde, 8 nen euolt
per ScHREEERUM edite, in pracfat. p. 3. ſcribit: õ
Der Leſer wird hier nicht das geringſte von Em- U Impenc:
beitzungen des Saamenkorues fiuden, denn ich habe udee Omnen

mit dieſem verkehrten Handel nichts zu thun;
addit vero: Will aber jemand meine angelegte
Düngung ins Werk richten, ſo will ich das Ein-
quellen auch lehren, daß er ſich aicht ſoll darüber

Chailumm in

zu betrüben haben. ürnme ſüenn
m) Vid. Cap. II. p. 124. L kenint, in in
2) A prineipio pendent omnia, et ſemina, quem- rudenuind
admodum affecta fuerint, tales quoque plan- inktemtnum
