colae, vbi ſementem quaſi nullam fe-

cerunt. Vidimus calamitoſi belli tem-

pore egregium huius naturalis cerea-
lium prouentus exemplum, cum poſt
pugnam, ad Torgauiam pugnatam,
in villa Siptiz, ingens numerus mili-
tum, equitumque conueniſſet, factum
S8 2 eſt,

ôôcä
ec

eſt, V t frumentum vndique compor-

tatum, cum pabulatoriae corbes defi-
cerent, in terram proiiceretur, ſimul-
que pars frumenti, ulſibus tribula-
rum nondum detrit ſtram ninis loc
adhiberetur. Haec longe lateque

GL⸗

—

4

—„

ſparſa grana benigne excepit teérra,
rultic iqe e, qui ſementem non fece-
nt, meſſem vberrimam habuerunt;
nain Ltiam prope püplicam viam et
frumentum tellus luxurie oſe Tthlit. 2)

1US Cogh oſcere

— * —☛ 108
atque venerari nobis liceat, ea nunc
commemoremus, a LiNaAE 0 inpri-
primis notata,) mne dia, quibus non
ſolum
u2) Prozimo poſt illam pugn nam anno., ſeil.
lone huius meſſis ſeripſimus duo pro-
grammata de ſerendis ſeminibus, in quibus
etiam alia nonnull le⸗ buc pertineniio, ſed ſtri-
Si modo et breuiter propoſuimus, nunc vbe-
“ explicanda.
Jid. Philoſ. Botan. p. 96. ſq. Diſſ. de Oeco-
nomia Naturde et Orar⸗ de Telluris habitabilis
incremento, in Ameen. Acad. Vol. II. p. 18.
ſqq. et p. 449 ſdq. R epetiit fere esdem
REusslws in Compendio bor anico p. 124. ſqq.
et ScHREBERUsS in der Neuen Sammlung üuber die
Came-

aos
000

in niettt n!

Uiori boeo
R I!

⸗*r

ran
kar a! 000
ge

ede

eit nn,

Dh onle 1
III aiu

grr Olce ere
8000 Gn

ne
l. enbl Ib

giͤn ibe 8 lof!

agf
Xal

Colunn

1 1,/I
nno, Cil Iibl.

Wwe⸗

imt Ig nun

Did⸗ ge Deeb.

Aloris Ehihinnii
4 Vol l, . 16

1
vel ad volatum peculiari m

277

ſolum ſementis naturalis iuuatur et
erficitur, ſed et ſemina vndiquaque
diſperguntur et in remotiſſima loca

1
tranſportantur. Inter haec primo

loco nominari debet aer, fiue potius
ventus, quo omnia quidem ſemina,

ſint caule et rai mis eleuata, vel etiam
in terram prolap ſa, Draccipr e vero ea
abripiuntur „elert uantur, et aliande e-
runtur, quae 7el per ſe a ſut

ſita. Ad priora inpri

XNT. 1 3
Filicum ») Muſcorumque
et Poſterius vario fieri ſo

Caneralwiſenſehaf⸗ Vol. I. p. 174. ſqq. et in
Forftmagazin Vol. II. p. 131. ſqq. Conf. quo-
que Schwed. Acad. Abh. Vol. XXIII. p. 330.
p) Cl. LionEcCk Sohtoe Ahhandl. cit. loc. plantas
recenſer, quae in ruinis del ſtructi te empli Lands-
cronae creſcebant, et qu
ſitae, gramineae et eius
nora ferunt ſeinina. Inpeimis copiole aderat
Pteris aqquilina; quod Ipſi mirum

cum illa in vicinta nullibi ineniatur. Ve-
rum pglurimae PFilices muros occupant, et pro
pter teneritatem ſemina eo facilius 1

tiori loco adferri poterunt; hinc etiam plures
Filices in omni terrarum orbe crefcunt.

7) le t⸗ or allo de in hypo

278 FJ*

. . .. „, e .
praecipue ſeminis impoſita, corona, m
vt in multis compoſitis, *“) Valeriana, e ſel
Aſclepiade; 2) calice, vt in Scabioſa, 6rciolt
1
Statice, Lagoecia, 3) cauda, qualem cal
ſemina Pullſatillae et Populi gerunt, en tin
4) ala 9 vel ſeminis, vt in Abiete et Krre
Betula, vel pericarpii, vt in Fraxino egen
Uehuntur

et Acere; et per has acceſſorias par-
tes germinatio ſeminum egregie pro. Alnndt.
mouetur, quia, dum decidunt, gra- imbrch.
uior eorum pars deorſum, leuior au- ltenn iul
tem, qualis eſt appendix, ſurſum di- Mushlale
rigatur; “) et 5) expanſione ac infla- Iib gelln,

tione,
r) Notiſſimum exemplum eſt Erigeron canaden- mnmnevetil
ſe; planta, quae ex America primo in Pariſi- men hn
num hortum translata fuit et ex hoc in omnem enhete⸗
fere Europam migrauit. poine
⁵) Ab his alis, quibus multarum ſylueſtrium ar- jbid .
borum ornantur ſemina, forte etiam iunior Patte t.
ſylus, ex ſponte delapſis ſeminibus nata, dici emninen
ſolet der Anfiug. B cllari 4
2²) De quibus egimus Cap. E. p. 51. Gekopu
u2) Contrario, aſt plane ſingulari, modo in Rhizo- Es pror
phorae ſpeciebus germinerio fieri ſolet. Sic Fes Autn
de Rhiz: gymnorhiza ſiue Mangio celſo re- echun
fert RUMrHIUS Herbar. Amboinenſ. To. III. mmeni hil
p. 102. huius fructum rotundum et oblongum *) An tüimm
ſpithamam vel pedem longum et minorem di- geuts ſ
gitum craſſum ex ſtellato calice decidere, apice nsandi
anguſtiori autem terram tangentem radices einm en
agere, arbuſculam emittere, feliaque ex in- midde
feriori parte propullulare; et licet frucdus nne mia

trans. hrm

in, coronn
Uerinng
tin Kbioti,
ch. GUalem
odi Eerunt,
t in Men er

VinBrinO

aSe
Cefloriasn Pu.
negregiepro⸗
Gecldund gnr
lum leuoran.
Giv ſurfumd.
ſone a inhr.

tione,

Diigeron aunader-

ria puind in buiſi
et e boe in omnen

Uarunn FFluehtiumn er
1, bonte eliinn un
,leminibus vnn Cil

4 noch in liu .
to heri flet. de
Minzi⸗ aldn⸗
boivenl. 10. I.
ndumet oblangun
go Aminotend
licedenlleto ſig

279
tione, vt volumen leuius fiat, et qui-
dem vel calicis, vt in Lupulo et Cu-
cubalo, vel pericarpii, vt in Colutea
et Cardioſpermo. Non ſolum vero
aeris adminiculo in diſſita loca mi-
grant et in alieno, apto *) tamen, ſolo
vegetant ſemina, ſed aqua etiam trans-
uehuntur et in ficcam terram depo-
nuntur. Hoc inprimis fieri ſolet per
imbres. Semina enim, propter leui-

tatem diu in aere ſuſpenſa, nunc cum

aqua praecipitantur, quae tanto faci-
lius germinabunt, dum partim iam

8S4 quo-

transuerſaliter terram tangat, ex ſuperiore ta-
men ipfius parte radiculas emittere, ſeſeque
erigere. Et de Rhiz: mengle Linn. quam
nomine Mangii candelarii defcripfit Roarams
ibid. p. 109, ILACGUINUz retulit, fructum in
parte craſſiori et ponderoſiori acutam habere
eminentiam, et, dum ille decidit, perpendi-
culari ſitu terram attingere, ſimplicique ſuo
delapſu eminentiam terram perforare, et radi-
ces protrudere. Vidit Ille etiam ſemina haec
tres quatuorue pedes in aquam decidiſſe et
erectum ſitum in fundo obtinuiſſe. Vid. Plant.
americ. hiſtoris. p. 141.
„X) An aaimslium ſuperficiei applicata ſemina ve-
getare poſſint, dubium prorſus videtur, licet
eiusmodi proſtent hiſtoriae, et ZALLINGERUZ
etiam explicare voluerit, quomodo ex dorſo
et naribus Balaenae et ex pectore paſtoris plan-
tae naſci potuerint. Vid. Huius Abhaudl. vom
Urſprunge der PFruchte p. 12. ſq.

„.

*

290

quodammodo emollita, partim foe-

cundante marerxia im praegnata fue-

rint. 2) Poſt inſolitas qu uoque, et con-
ſuetas fluminum inundationes nouae
frequenter plantae adparent; dum
peregrina ſemina ab aquis Pra Eter-
fluentibus adportantur et cum li-
mo in agro relinquuntur. *½ Prae-
terea
„) Huius rnei teſtem adducimus PLINIUXM, qui Libr.
XVI. cap. 33. ſcribit: Imbnes aliquae plerumque
ſemina Ferunt et cer to fluunt genere, aliquando
etiam incegnito, quod accidit Qrendici regioni,
cum primum ibi Laſerpiti um natum eſt. Nata
eſt et Plua orbi ei proxima imbre pviceo craſſoque,
circiter vrhis Romae 4 t1 11 U n 439 Conf. etlam
AGRICOLAE Ueiuerſulvermehrung P. 10.

*) Refert Ion. A Cosra Libr. IV. c. 31. in Peru

vaſtss Citreorum et Aurantiorum ſyluas natas
fuiſſe, poſtquam nauis, his fructi bus onerata,
naufragium ibidem paſſa fuerat. Varia huius
migrationis exempla edducit LiNNAEUS in Orat.
de Telluris incremento; Amoenit. cir. p. 453.
modo commemoremus, Illum vidiſſe ad ripas
fluminum plantas alpinas creſcentes, ſsepe tri-
gints millisrium diſtantia ab ipfis alpibus, id-
que ideo, quis ſemina alpium matura fluuio-
rum curſum ſecuta fuerunt et in ripam eiecéta
radices egerunt. Venerabilis noſter Senex,
III. TRILLERUS in Progr. de Alluuione alimen-
tariag, nuper edito, etism de Alluuione, quae
ex fluminibus, Nili, Euphrati, sliisque fieri
ſolet, pro more, erudite, egit; dum autem
illa terreſtres et alias particulas abradunt ſe-
cumque furtim auehunt, atque in alio loco
rurſus

1II
llll

—

ſye
mini ec⸗
et ſic ! inal
l animali

Iicane
äe

rurſos de⸗
lum allu
ddudl
De Auer
LiNNar

Partim ſoe.
Conata fue.
Ile, et on.
Iones nonae
Nent, dum

is n Mnkr.

et CNn .
tur. Dye.
teren

du wr hmhſ ſi ibr.

hrui nin,
natun . Men
lye en ni,
30. Cont ellem

ruſg . 16.
Nrc. S1. in hern
loromm cs nanas
1 Kructibus onetett⸗
genst. Neri huim
tliNatvin O
obenit t.) 45).

3 nolte ed
Alowione lnen
ne, gune

A udio⸗
nne ſerl

rou, lüisgu
Aom dlen

n obmiun ,
1io
⸗ is

eg it;

e

— („ℳ+K—⁰

rrrrrrr 2891
terea etiam ſemina et eorum recepta-
cula in quibusdea am plantis ita ſunt
compar at3, Vt ſine geris Et aquae AU-
C1 .

xilio in diffitis locis facile progermi-
nare poſlint plantae. Elaſticitate in

1
valuas diſtili unt cahlulae Impatientis

cum imper diͤ Wbergunt; in Crupi
Auena, “⅛) et Geranio aliud videmus
ſpectaculun n, dum ſcilicet harum ſe-
mina Des culiari qua
et ſic in alia loca migrant. Denie
ad animalia etiam reſpicere
quippe quae triplici inpr
naturali propagationi egregie fauent;

. „

4
2
2 2
vel enim ſemina IIsdelmn transeunti-

bus externe adhaerent, quorſum ea
praecipue ſpectant, quae ſpinolis,
alüisque rigidis hamis inſtructa ſunt
et quales in calice Bardana ac Agri
monia, in pericarpio Hedy ſarum et
Aparine, ac in ipfis ſeminibus Dau-
cus, Cauca is et pl

ures aliae Poſſi-
ciuri et Mu-
.
FeS
8 5 res,
rurſus deponunt, alienos naros noua non ſo-
lum allunionis geceſſione augent, ſed et aliunde
addudlis ſeminibus ditiorcs i aepe reddunt.

⁴½) De Auena nuda ſingularem hiſtoriam refert
LINNAEVS Amoenit. Vol. II. p. 455.

errEeS

dum fructus et ſemina ore ar-
riplunt, ſub manducatine facile ea-
dem diſpergunt; vel tandem ſemina
integra deglutiunt et per anum im-
mutata iterum dimittunt, ) quae,
inuito ſaepe agricola, in agris poſt-
ca, aliisque locis germinant. His
itaque mediis, forſan et adhuc
aliis modis, vegetabilia non ſolum
in
Conf. Cap. IV. p. 199. neta o. BEckMANNVs qui-
dem hanc Prapagarionem negat Vol. II. von der
Holzſaat p. 174 et 228. ſq. Salua tamen res
eſt, et LIiNNAEVS cuedue notauit, Vulgpes de-
glutitas autumno rubras Vaccinii baccas iterum
integras egerere, et Sorbos muris tectisque
innatss ex ingeſtis ab auibus baccis natas fuiſle.
Vid. Amoen. Vol. II. p. 451. Quomodo Quer-
cus per glandes a Pica glandaria ſ. Garrulo pro-

pagetur, e⸗ aponitur in Forſtmagazin Vol. VIII.
p. 160. et de commodis ac incommodis, quae

äb alatis plantatoribus, gefzederte Planteurs, in

ſyluis fiunt, lib. cit. Vol. II. p. 117.
c) Ea quoque loca, quae vaſtiflimae olim ſyluae
erant, et dein in prata aruosque commutata
fuerunt, aptum nouis et aduentitiis plantis
domicilium praebuiſſe monet ct huc refert
Melampyrum ſegetum, Agroſtemma aliasque
ZINNIVS iE⅓i Hamb. Magazin Vol. cit. p. 352.
Sic etiam ex Aleppo venit Borrago offic. ex
alia forte regione Hyſſopus et Maiorana offic.
Cucumis, Raphanus ſatiuus, Naſturtium hor-
tenſe ad nos tranzalatae. De Datura, Stramo-
nium diéta, vid. Neuer Schauplatz der Natur
Vol. VIII. p. 480.

VKomn es
Inalia,
Primni 1
und, Oe
rolam r.
Praris
mina ten⸗

noe ge⸗

) de l
wefin
ge
tinen
ſuben
ler .
glue
comm.
gelobil
lics re
lure, 4
bae e
inn Ham
4) Nmon
5) Mrpore
ter ge
iceo,
grem

nn Ore gr.
en ſeming
unum im.
1,) ne,
Ws do.
Unant. Ns
1 et adhuc
non ſolumn
in

Drenlaxnls ali.
nt Vol.ll oenter

Ktlua tamen feg

8wuris ielligue
Diccanunfalſ.
.Qowoto ver⸗
rial⸗Gertkiopto⸗

Vl. WI.

VN

1er hue telet
eſnon Alanad
1,1 „1 189.
ol Ct. 9.3)7.
otrug⸗ Gf e
Miotenn Ne
Naluriunn hor
RNar
Daurd, nn

Gplu N

3

Arrrrrer 283

in patrio ſolo propagantur, ſed etiam
in exoticas regiones diſtribuuntur
et inſigniter multiplicantur; 9 id-
que tunc felici maxime ſucceſſu eue-
niet, ſi apta et recipiendis et feren-
dis ſeminibus terra adeſt. Ad hunc
vſum eandem ſaepe praeparant ani-
malia, vt Lumbrici, Talpae, et in-
primis Porci, qui, dum radices quae-
runt, ore, velut vomere, eandem po-
roſam reddunt; o alia e contrario in
pratis, agris et ſyluis pedibus ſuis ſe-
mina terrae magis inſinuant, vt com-
mode germinare poſſint. f) Verum
multa

) Inde LIiNNAEVS ſingularem excogitauit hypo-
theſin, de prima plantarum creatione earum-
que multiplicatione, ac ſtatuit, omnem con-
tinentem terram fuiſſe in infantia mundi aquis
ſubmerſam, vaſtoque oceano obtectam, prae-
ter vnicam in immenſo hoc pelago inſulam,
quae ipſum Paradiſum conſtimebat, in qua
commode habitaouerint omnin animalia et ve-
getabilia laete germinauerint, poſtea aufem in
slias regiones migraſſe. Vid. Orot. de Tel-
lure, Amoenit. Vol. II. 441. Conf. quoque,
quae contra Banc hypotbeſin monuit ZikNivs
im Hamb. Magaz. Vol. XVI. p. 343. ſqq.
*) Vt monuit LiNNAEVS Amoen. Vol. II. p. 452.
Jf) Arbores ex ſeminibus, ſponte deciduis, telici-
ter germinare, negat BECKMANNVS, et quidem
ideo, quia eadem non profande ſatis terrae
gremio excipiuntur; et ſcribit: Ich ſollte mey-
736 4

nina. Quse en r⸗ ſen
is rite fiat, et quantu m Poter .
„ 2 =
ene ſuccedat, vel ad ipſa ſemina,

nen, Graß und Moos wären allein hinreichend,
das Aufkom men des auf ſolche Gelaue gefallenen
Saamens zu verhindern; man mäüſte ſich denn
ein Birkenſaamenkorn von ſo ſcheverem Gewichte
vorſtellen, welches es geſchickt machen köuute, mit

₰*
7. 1 „“ 7
Gewalt urch r⸗ s und Moos

und alſo in d Erdboden einzu addit:
das lieſßse ſirk dlin hören
von der kols ſa edit. 2.

p. 14. Afte
DITSCHIVS, qu
ſemina multi
in ſpecie ratione luarum coinmmet
feribit: die natii
willen einen erſtaun
men nickt in 1 4ds 5 Erd

—

nem artifieisli

atque

te B. ſaamung hat um des-
zweil die Saa-
durch Lu-
ſam mtlich auf der obern
ſie ia in die . lbe zu lie-
gen, muß es ndr fuct ſayr. Vid. Forſt wiſſen-

enden ! orige

6 R 21 n 6n

—
—

Fläche aus; und

Ichaftz Vol. II. p. 1420 et inprimis 1421.

Unt
Dwnt.

nu mo

IIuhn

pg

Drev iterme
lemit Iu
in! ſe cje

1 le
g en ſam
ademen

an

1

alnos eldenmn.

a◻

S
agro

J
4

*
1

4

8211 9
6 3

one
8
1I11II
1
DPlun

elmn mohue

ina per

1 4

10
1

U
J. CU
D

1

A1II 1eI
1 1

1

.
SIIIEIlt

ac coenie
6

4
3

1

89
1142
*
CI
„
111801 O
3
1 Siniclo,
.
13

d ipſ
1

.
CEI

1Far
41 teti
1

6P1I8
—

ne
A

ſere
mentis
in ſpe
ecaden

e

Wiu Poterlt⸗
ſaren
lerell.

d Telililla,

ſof

ſponte ge.

286 rrr

agro committere, an vero potius vel
agrum, vel ſemina mutare debeamus.
Mutationem ſeminum vel propter in-

ſitam et propriam indolem ac virtu-

tem, vel propter puritatem neceſſa-
riam eſſe, recte contendunt agri- et
horticultores. Qui enim fruges, lo-
lio et zizania mixtas, in horreum in-
troducunt, easque a ſe inuicem ſepa-
rare non poſſunt, neceſſitate coacti,
ab aliis et ſaepe remotis locis puriora
ſemina ſibi comparare debent, alias,
ſparſo iterum impuro frumento, tota
ſeges deprauatur meſſisque aliena
prorfus obtinetur. Exoticarum quo-
que plantarum ſemina, quae ob in-
clementiam coeli, aliasque cauſas
ſummum perfectionis gradum apud
nos
g Dum ſeminum mutationem commendauit Dv
HaMEL, inprimis ad clima, variasque terrae
regiones reſpexit et ſeripſit. Einige kommen
beſſer in derjenigen Himmelsgegend fort, die ihnen
natürlich iſt, und gleichſam ihr Haterland aus-
machet, als auf einem Boden, der ihnen fremde
iſt. Am lezten Orte bringt die Pflanze ſchlechte
Saamen, einen beſſern in der Gegend, die der
Pflanze natürlich iſt. In exemplum adduxit
Melonis ſemina, quae, licet ex optimo, apud
nos nato, fructu deſumantur, cum illis tamen
comparari non poſſint, quae ex Italia adpor-

tantur. Vid. Eius Abh. vom Ackerbaue p. 96.

Pennzenl
temn Gegen
tatio nund
in ſegerubi
dima non .
Niculi e⸗ g
Ins,et ind
Müna tl
recel e,
et aliis, ti
tis valebit
ſerventon,
ne iubanh

Perfciunt.

et aliunde
Aut dedemn
crid vnde
terum ſer

Porius Ve
ebenmn.
Dropterin.
n E Virtu.
end Mellr.
hnimire
Itruges, lo.
horreumnin.
micenn ſepr.
fitne contti
locsporion
kben Uin
mento, torn
gue Aien
Crumn gbo.
gone dd in⸗
Cve cnllos)
gudun ud
s

ommenbllit
riungle leſe
Huiz lunm
inerligs el.
„ilten frente
finrt ſglein
Genl, lie 1
nhlum 10 m
ſiimd, Nyn

10
. s umnen

—

* X 287
nos non attigunt, vt Maioranae, re-
iicere potius, quam ſerere et noua ex
patria colligere debemus, ne ſemen-
tem fruſtraneam faciamus. Forſan
alia quoque ſubeſt ratio, cur harum
plantarum ſeminibus, in noſtro, vt
peregrino, ſolo natis, alia ſubſtituere,

multi ſuadeant; eadem enim facile

ipſa degenerare, vilioresque ſemper

plantas exhibere, aſſerunt. Haec au-

tem degeneratio, ſiue in deterius mu-
tatio nunquam, vel admodum raro
in vegetabilibus locum habebit, modo
clima non prorſus alienum ſit. Foe-
niculi e. gr. ſemina quotannis ſeri-
mus, et inde natas plantas ac noua ſe-
mina a priſtina bonitate prorſus non
receſſiſſe, ſcimus. Idem de Lino ²)
et aliis, tam in agro, quam horto cul-
tis valebit, ſi modo ea omnia rite ob-
ſeruentur, quae vegetationem plan-
tae iuuant, ſeminumque maturitatem
Perficiunt. Si vero propria ſpernere
et aliunde ſemina petere volumus,
aut debemus, ſedulo attendendum
erit, vnde deſumuntur et quo loco illa
iterum ſeruntur; praecipue illam te-
nea-
*) Conf. Neuer Schaupl. der Natur. Vol. V. p. 86

288 ErtrmemrE.

neamus regulan
tam, in contra

P12
de Inn E deterioribus 1¹¹ non
1 „☚α „ .
Cohntra, 1cut HecC ex IrIgII

E
„2
,—
S
—
5
8
—
α
—,
—
—
4

121

„
nec ex r raecocibus in ſerotin na trans

—
—
Errs
—
—
2
— —

i mutatio: terram

us. quam ſemina concernit. Exi-
7

e—
+ .

repe-

Ita hanc tradidit HaRgsBaAcniys de Re Ruſt.
L. I. p. 43. eandem vero ex veterum ſcriptis
hauſit. Sic enim DiDvYMVS Geopon. L. II. c. 17.
p. 46. ſeribit: Quidam ad fertilitatem conferre
rradu int, vt ſemina in contrarios loces ſerantur,
velut éx montanis in camp eſtre es, e humidis in
Kecos, er vice verſa, eſſe enim contrarium appe-
titum ague in ſeminibus, ac in terra, guod ta-
men ſic eri oportet, vt ex deteriori! 5 n melio-
1es maner mus, non ex praeſtautioribus in peio-
7es. ic etiam CoLvMELLA Libr. III. c. 8.
Prudentit, inquit, coloni eſt, ex deteriore terra
porius in melior em, quam ex meliore in deterio-
rem trassferre; et ſecundum PrINIVYM Libr.
XVII. c. 10 arborum, vt hominum, natura no-
uitatis et peregrinatio ionis auida eſt, et ipſe truuſitus
mirum in modum fructus mitigat etiam ſylueſtres,
vt conuenit, nutricem indulgentiorem ee, quamm
matrem.

7

ehein in
uge
Ui guell
enkein lu
ee Aios,h
ſciens Aln
cet leltin.
ſpecie 4 l
penitlsei
Colae inpri
ſeminibus
ui hoe an
hat ſeq uen
ens n
Gemn Auene
ſetenda el

1) Commun
Gitur in⸗
) Hune mor
Aypolait
17s Vih
Arlurij 7
Pmueriun
Hunor eb
Coregtne
Omnnin
Ei miſi
Tricei

Jungie

ibos tradi.

0 .
4

(4 66 I1.
Eelord, non

apee
IV

g erage
ld lahs.
0* Je Goena
WE Eue.

1 1ſ .
UCeIN Planta .
9
herlikere ol⸗

Volne

as de Ne N.
eteran ſtih

*
lle.

Lbr. Il. C d
r eteriefe terin
nelore in lunir
n kuuxien lilt
n kuri i⸗

repetita vice in eundem locum ſeri
haudquaquam debere, idque ideo,
quia quaelibet planta ſibi ipſi conue-
nientem modo ſuccum ex terra ſugit,
nec alios, hos potius quaſi intactos re-
linquit, et ſic aliis plantis alendis ſuf-
ficiens alimentum continebit terra, li-
cet deſtituatur vna vel altera ſucci
ſpecie, a plantis, ibidem habitantibus,
penitus ſcilicet conſumta, & hinc agri-
colae inprimis vel cum agro, vel cum

ſeminihbus variare ſolent, et agrum,

qui hoc anno e. gr. Secale contine-
bat, kKduenn anno ad idem frumenti

genus ferendum ineptum, potius ibi-

dem Auenae, aut Fagopyri ſemina
ſerenda eſſe, exiſtimant. Scimus
etiam

4 . „ * * .
½) Communis fere haec agricolarum opinio defen-

ditur in den Saldeß. Oecon. Sammil. Vol. I. p. 48 3.

2) Hunc morem, eiusque rationem ſequentibus
expoſuit VANIERIVS in Praedio ruſtico. Pariſ.
1746. Libr. V. p. 100.
Arborei porro foetus non oinnibus neque
Proueniunt agris: neque enim nutritius idem
Humor vbique Jubeſt radice nec vnus in emni
Contextus ſimilesque viae, queis pabetla terrue
OQOmmnia ſuccedant. Hinc ſemina mutat arator
Et milium ſparſamque ſolo committit auenam,;
Tririceis alimenta uegant vbi meſſibus agri,
Tumgque noudas nouus infinuat ſe ſuccus in
kerbas.
JT

FnrrmsaeA

290

etiam vetus paſcuum, propter fre-
quentem herbarum prouentum, tan-
dem ſterile fieri; ſi illud autem àratro
vertatur et frumenti ſemina recipiat,
eadem, etiam ſine moua ſtercoratione,
laete vegetare, idque poſtea iterum in
foecundum pratum commutari poſſe.
Huius autem rei cauſa non in ſucci,
nutritioni pabularium plantarum in-
Eruientis, defectu, aut praeſentia fru-
mento alendo idonei, ſed potius in
ſola aratione et inu erſione terrae quae-
renda erit, etenim hac opera inferius
terrae ſtratum, ad quod graminum
et aliarum plantarum radices ") pe-
netrare non potuerunt, que odque vel
ideo non emaciatum, ſed nutritia ma-
teria adhuc grauidum eſt, ad ſuperfi-
ciem
) Ad radices, an profundius penetrent, on modo
ſub ſuperficie repant, reſpiciendum eſſe doce-
tur, in den Schle. Oecon., Samml. Vol. I. p. 48 5.
vbi ſequentia leguntur: Eine beſſere Urſache
von dem Wechſel des Saamens möchte ſeyn, daß
eine Pflanze breiter und tiger um ſich wurzelt,
als eine andere, und daß alſo die eine Art ihre
Krüfie mehr aus der Tiefe, eine andere aber mehr
aus der Oberfläche des Erdreichs an ſich ziehe.
Ad diherſitatem radieum etiam reſpexit Cl.
HoMME, ean vero ratione, vt alige terram den-
ſiorem, aliae rariorem efficiant. vid. Eius

Grundſätze des Feldaues, p. 120.

clen tel⸗ 1 46
ſnn S ur, 6 e.
rus et P⸗
Cink et
odutn et

enlti, ie
Piomm lem

tumm exhib⸗
Uas pel (el
Vigere,
lepe ubon
trimentum
rorſus non-

ihlon bel

gle e⸗ eiuse

Eeadern terte

de frumen
demdue a
dem ſemi
tum mutrin
I. 4) oe
uc agr⸗
MoErLERO

WNue Pro⸗

(Conk. derhe⸗

eRemplum
ennos in e

3 Vic Oern,

Ropter fre.
entum tan.
Iteimm aratro
un tüiſinn
erchkuione,
Ea Merumin
munatipol.
Non inſueii

lanturomir.

Nrnelentüftl.
lecd potiws n
Neterttegone⸗
Perminferin
gruminum
Gvodgue d
Ahumiiamr
t, Auülherr
Gen
penetren, n nodo

Pol lG

oNe
un Al viri⸗ ,
le einne A
e Andere ier velr
zicht on 1
ian keihenl
aliae tekrtin 4
A.
cinht. N
120.

ilye .

ciem terrae vertitur, ſimulque com-
minuitur, et ſic partim in eodem con-
tentus et praeexiſtens, partim ex aere
deciduus et ſe inſinuans humor com-
modum et ſufficiens non ſolum fru-
menti, ſed etiam plantarum pabula-
rium ſeminibus nutriendis alimen-
tum exhibebit. Videmus etiam ſyl-
uas per centum et plures annos laete
vigere, et ex eadem terra vnam
ſaepe arborum ſpeciem ſufficiens nu-
trimentum ſugere, mutationemque
prorſus non neceſſariam eſſe; immo,
ſi ſyluas deſtruimus, nouam plerum-
que ex eiusdem arboris ſeminibus in
eadem terra educi ſolere. Idem etiam
de frumenti ſpeciebus valere, eun-
demque agrum per plures annos ea-
dem ſemina recipere, ipfisque lau-
tum nutrimentum exhibere poſſe, ſci-
mus. ²) Ideoque et hanc mutationem
haudquaquam neceſſariam eſſe, cum
MoELLERO )aliisque affirmamus, ſuc-
cumque proprium non ex terra colli-
T. 2 gere
2) Conf. Schlaß. Oecon. Samml. Vol. I. p. 290, vbi
exemplum adducitur de Tritico, per quinque
annos in eodem agro culto.

) Vid. Oecon. Nachrichten Vol. XV. p. 79

292 — *
gere †) plantam, ſed hanc potius il- innte
Ium ſua virtute elaborare atque perft· Getge
cere, contendimus. umoche
TV Cheinere
IV. cenlele
Nunc de ſatione 0 ipſa dicere de- ſttau vol
bemus; quae ſane res magni momen. Cumn A
2. inti
p) Cl. BAcO DE VRERULAMIO hanc quoque fouet opi- .
nionem, et inde antipathiam et ſympathiam WuIn 10
plantarum declarare voluit. Ita enim IIle: Si luec et o
planta fuccum trahit proprium, qualis terram ti ſecun
imbuit, vt, qui apriore ſecretus reiinquitur, al- 6
teri plantae ſit inconueniens, Pprodeſt vicinia, ob 1 Crungt
contrarium, neque eiusdem generis nurrimeneum
Jin autem duae plantae eodem dlantur ſuceo ſatis .
copioſo.. obeſt vicinia, altera alteram fraudente; )) Oonid, d
hinc ſecundum Eius mentem, quae contrario Bhen,
ſueco ſcatent iungendae, quae eodem a ſe inui- inheh
cem ſeparandae plantae et ſic Abſinthium 63
cum Laduca creſcere poteſt, Roſmarinug et ldem en
Lauendula non. Vid. Oper. cit. p. 852. Con- in ſer
trarium quotidie videmus. Platerd
4) Sstio et Sementis ſunt nobis ſynonyma, licet 9 Uere ſer
CorvMELLA diſtindionem admittere videatur. ain ⸗
Sic enim Libr. II. c. 4. edit. cit. P. 421. fcribit: rußim
quae limoſa verſantur arua, t0:0 anno deſinunt ln uu
poſſe traciari, nec ſunt habilia ſementi, aut occa- 2 M.
tioni, aut Jationi; addit GasNERVS: credo ita llunſin
differre, vt ſementis ud frumentum pertineat ain amnn
. Proptie, Jario pateat latius et de plantarum omne lieftir, ar
genus poſutione adhiheatur. CAro autem Cap- erl 38
27. Pp. 45. et ſementis, et ſationis vocem de lite
plantis pabularibus adhibuit et nullam diſtin-
elionem admiſit. ) De em
ADERI

4*

potius i.
tque perf.

ladhicenede.
Ahl momea

;

uogue ſolet ohi.
n er yunprthinm

ln enim le: A

in, Auali tean
ur miuguinr, l⸗
yult vliniz
eni nuriuintun;
Aluntur ſices ſuit
lterun franeente;
d, Gone nntetid
eoden d Keindi⸗
e ſe Münihivn
ek, Nobnarinig et

n eit ,. r. (rr.

vonynm, ſtaAa

Gmilere ie
it , 1. ſeuibit:
m, Anto tun⸗
ſmenni nn in.

Bnbls: leld
tentum henn
⸗ Plunufun mui
(ato Nulen C.

„ (((ecel 06
nis voceſn
ſatio ir⸗

eotor.

crelo n

——R—N 293

ti, prout enim ſementem feceris, ita et
metes. Admodum multa autem con-

currere debent, ſi felicem inde meſſem

obtinere cupimus. Haec omnia re-
cenſere “ et ſigillatim pertractare, in-
ſtituti noſtri ratio vix permittit, ſed
cum ad phyſica praecipue attendere
velimus, de teinpore et modo ſe-
rendi tantum agamus; prius autem,
quam id fiet, in genere monemus,
haec et omnia reliqua, huc ſpectan-
tia, ſecundum loci et coeli 0 naturam,
ipſorumque ſeminum? indolem in-
L 3 ſigni ;

r) Omnia, quae ad frumentorum ſementem per-
tinent, optime expoſuit III. BENKENDORF iͦ
den Berliner Beyträgen zur Landwirthſch. Vol. I.
p. 623. et de Satoris qualitatibus in genere
Idem egit ib. p. 686. ſeq. et ratione frumenti
in ſpecie quaedam notantur im Neuen Schau-
platze der Natur Lo. III. p. 349.
5³) Vere ſeripſit CocvugrrA in Praefatione: neque
enim ſemper eundem coelum et annus, velut ex
praeſeripto, habituin gerunt, nec omnibus annie
eodem vultu venit aeſtas, aut hiems etc. et Libr. XI.
e. 2. Nouei veris principium non ſic obſeruare
debet ruſticus, quemadmodum aſtrologus, vt expe-
ctet certum illum diem, qui veris initium facere
dicitur, atque bene VIRGILIVS Georg. Libr. II.
vVerſ. 25.
Agite, o, proprios generatim diſcite cultus
Agricolae - neu ſegnes iaceant terrae.
2) De tempore iſationis inueniendo in genere egit
APDLERHEIM in den Abhandl. der Schwed. Acad.
Vol.

294 „—

ſigniter variare, ſtatumque tempus
et modum definitum neminem vn-
quam praeſcribere poſſe; hinc et ve-
teres, et fere omnes, qui de agricul-
tura praecepta nobis tradiderunt, in-
ter ſe non conueniunt, illique potius
hoc regionibus inprimis, quas incole-
bant, relinquendum eſſe, affirmare
videbantur. De ſerendi tempore
nunc primo dicturi, ad tria ſaltem
momenta reſpiciamus, ſcilicet 1) an
vere, an autumno, 2) an citius aut tar-
dius, et 3) an ſicca, an humida potius
aeris teimperie ſementem inſtituere

debeamus. Vtraque, et vernalis, et

autumnalis ſatio ſua habet commoda

et incommoda; quo haec euitemus,

illa autem obtineamus, praecipue ad
ſemina reſpicere conuenit. Sunt non-
nulla, quae ambobus temporibus ſeri
poſſunt, alia vnum modo admittunt.
Quae mollem habent fabricam et hinc
facile ac cito germinant, vere, quae
autem

Vol. II. p. 127. et quatenus illud ſecundum
tempeſtatem ſeminigque conditionem conſtitui
poſſit, in ſpecie MoxrLERVs in den Neuen Oecon.
Nachrichten Vol. I. p. 737. Veterum praece-
pta de ſationis tempore collegit Posra Villae
Libr. XI. c. 10. p. 819. ſq.

Auten
, Hiehi
Are inn⸗
Nationenm

1 Dantur
licem
guam
ntlum,
dvos.
molta 1
ſemmina,
Spermal
y) Semins,
nt, ob
eleugtur
Gicimo,
ſeres edin
lempore
Urieoln
Poſtum
immo
1un, pr
l eo fi
„ De ſonu
Audunen
bene h.
fione hy⸗
ſorbit: 6
Partͤbtu
eſt quod
viler 1
ſeinind,
ila iu

temmpns
leln vn.
nc et ye.
Nnt, In-
e orin
as mode-
keinpore
tria ſaltem
licet )en
tinsauttar-
licda porius
Inlkituere
eAnaliz, et
Corhwnod
enitemmus,
necigle n
. Juntnot⸗
poribus ſeti
aCtnitrunt.
camet hinc
ert, Olae
Autern

d ſecundun
onemn coplint
1 Neuett eenn
eteruin )
t Ponte

rece⸗
Me

—

õ

**

* 295

autem duriorem corticem ½ poſſi-
dent, autumno potius ſeramus, vt
per hiemem in terra aſſeruentur, *
Calore interno foueantur, ad germi-
nationem diſponantur, 2½ nouoque

2)

TL 4 vere

Dantur multa eiusmodi ſemine, quae ob cor-

ticem duriorem diutius in terra latent, ante-
quam germinent. Sic Clethrse ſemen per
annum, Berberis, Oxyacanthae et Corni per
duos. Conf. LINNAEI Phil. Bot. p. 270. vbi
multa adducuntur exempla, quamdiu lateant
ſemina, antequam germinent. Vid. etiam
Spermat. Cap. III. p. 153.
Semina, licet etiam hybernum frigus ſuſtine-
ant, ab eodem tamen laedi poſſe, quia terra
eleuatur et a ſeminibus quefi remouetur; vti
dicimus, der Froſt ziehet die Erde auf; prae-
teres etiam animalia hyeme magis, quam alio
tempore quaerere ac deuorare ſemina, monent
agricolae; verum haec incommoda eludere
poſſumus, ſi profundam ſationem inſtituimus;
immo terrse ſolubilitas, quae frigore perfici-
tur, prodeſſe forſan poterit, quia tunc plumu-
la eo facilius aſeendit.

„) De ſtam ſeminum, dum per hyemem terra in-

cludumtur, et qui die ſehlafende Saat dieitur,
bene diſſerit HaßENerTREIT in Epiſt. de vegerta-
tione hyemali, Lipf. 1777. edit. dum p. II.
ſeribit: Quamuis per hyemem, vt in religuis
partibus, ſic in ſeminibus quoque vegetabilium tar-
diores agitari ſuceos, lubenter fatear, nihil tamen
eſt, quod plane non moueri ſuadeat. Cum enim
vel e ipſo aere humido tantum aquae abforbeant
ſemina, vt progerminare adeo incipiant, liquet.
illa in terra vudique humida, cui mandata fue-
ruut,

13

vere proſiliat ex terra germen; dabit innnn .
hoc quoque robuſtiorem plantam, ea- inor
demque citius ſemina exhibebit; vt “W
in exoticis, TPropaeolo, Delphinio, Vln i
Ceraſtio connato aliisque quotannis guielcentla,

videmus, vel ſi perennis, et arboreaꝰ rodbun⸗
inpri. neln. er

Eermungle
9
runt, non inertia eſſe latitura. Non tautam vero fuctus
vim illis frigus inferre poteſt, quam vulgo puta- lulabit, et
tur, cum illud non alte ſub terram penetret, at- exiores g
que ipſa nix, frigida licet tactu, ſolum foutat — e 3
atque etiam haud raro, mitiore hyemali coelo, pro- Minatuleru

germinant ſub dio varia ſemina et per medias ni- ſponteſoart
7 . 5 . . 1
es ſuas offerunt plantulas. Reliquo tempore, mox vobs Plant
ipſo ſuo ſiru, mox incumbente gleba congelata, mok 12

virium er humorum inopia intra ſuas latebras ſe cepNs.
con tinere coguntur et p. Hanc autumnslem, unqarn 1
et ipſa Decembri menſe inſtitutam ſstionem Das. aurur
in multis culinsribus plentis commendauit
GROTIAN im Gartenkalender Part. I. p. 326. fqg. expecumeg
2) Alia arborum ſemina autumno, alia vere ſe- quum keke
renda eſſe, prout eadem matura decidunt. dd fnem
et quae autumno cadunt, eo quoque tempore gnam pree
ſeri debere, et vice verſa, exiſtimat BrCMAN- . 1
Nys von der Holzſaat p. 90 ſq et licet Ille au- eMolel⸗ Ma
tumnalem arborum ſationem in genere non Matüricatem
ddmittat, ideo praecipue, quin ſemina, autumno Nis biennes
ſate, ſequenti tandem vere germinant, conce- K
dit tamen, eadem foturo vere citius germinare nes retardh
illis, quae vere ſparſa fuerunt. libr. cit. Vol. III. Demds gu
p. 241. Arbores, quge fru Qus horrseos exhi- Eent, dor
bent, autumno ſeri debere, ſuadet HENNE en
in der Anmweiſung zur Baumſchule, edit. 3. Moldoca
P. 63. ene re i

en; Gabi⸗
ntam, .
ebit, vt
Aphinio,
NWotannis
.ADoren?)
inhi⸗

lot mutemn tern
im buo pun.
n pelenen r.
ſaun ſutnt —
mal rel,, p⸗
per nelu ni
,nnpure mr

Cnxelin, N

Hung larehtai /i
uunnelem,
tom ſadonemn
colhIRendarid
1 ,,6 g,

0, li vere ſe

gaturs Gecicont

cogue lenſort
limor ProruaN.
er lieet Ie al-
1 gllele D0
jins, autumnd
inaot, Cone⸗
1s gerchioue
. cn. Voll
—
ſodet Unr
ſanle, eie 4

krrrrrrrrm 292

inprimis eſt, perfectius et eiusmodi

incrementum accipiet, vt a ſequenti
hyeme non facile laedatur. Immo
multa ſunt, quae per hyemem in terra
quieſcentia, ſequenti vere in lucem
prodibunt, quae ſi repoſita per hye-
mem vere ſata fuiſſent, nequaquam
germinaſſent. Tribuli terreſtris e. gr.
fructus, vere ſatus, rariſſime propul-
lulabit, et ſi id fit, teneriores plantu-
lae flores quidem, aſt raro perfecta ſe-
mina tulerunt, ex illis autem, autumno
ſponte ſparſis, ſeminibus Aprili menſe

nouas plantas, fructusque copioſos

accepimus. Polygonum orientale
nunquam nunc ſerimus, ſed a ſemi-
bus, autumno decidentibus, nouas
expectamus plantas; nec ſpes vn-
quam fefellit. Autumnalis haec, vel
ad finem aeſtatis inſtituta ſatio ma-
gnam praecipue adfert vtilitatem in
exoticis plantis, quae ſemina raro ad
maturitatem perducunt; hinc ex an-
nuis biennes facere, primoque anno
flores retardare et ſupprimere quaſi
ſolemus, quo ſequenti eo laetius vege-
tent, floreant, fructificentque, vt in
Molucca ſpinoſa, Fagonia aliisque
bene res ſucceſſit. Inſtituatur vero
— T 5 vel

2998 —

vel vere, vel autumno ſatio, quaeri-
tur nunc porro, an citius, an tardius
ſerere magis conueniat. Verum et
in hac re nihil in genere determinari

poteſt. Eſt, monente CoLvVMELLA, ⁴)

vetus agricolarum prouerbium: Ma-
zuram ſationem ſaepe decipere ſolere, ſe-
ram nunquam, quin mala ſit aſt neque
hoc vbique valebit et partim ipſa ſe-
mina conſiderari, ſiquidem vetuſta,
prout et duriora citius, recentia vero
tardius ſeri poſſunt, partim ad agri
