inuenti biſtoriam ſeire cupit, legat Diſſ. cit. .
p. 24. Verum hoc dudum notauerat III. GrE-
5. ldem DiTSCHIVS, monuitque hanc plantom vel
ad Hiſtor. ideo peculiare, et ab Oſmunda diuerſum
3R1AX, Gt genus conſtituere, quia in hac innumera ſe-
.301. ſlg. mina, in Struthiopteride modo vnum in
Non Omnes copſula contineatur. Vid. Noſtra flora Lipſien-
led euam G ſis p. 296. NECkERVS vt Muſcis, ita et Fili-
riuit; nec cibus ſemina concedere noluit, vid. Eius Ob-
atl. de or. ſeruatt. de generstione Filicum in Hiſt. et
tliosno. Comment. Acad. Elect. Theodoro-Palatinae,
bueruat. Vol. III. Phyſ. p. 275.
en inter a) Hunc motum BoRELLVsS Cent. III. obſ. 54.
onſiherdt. RAIVS, aliique viderunt. In Equiſeti ſemi-
ſemine d⸗ nibus praecipue eundem deſcripſit STAEHE-
kuit B a. LINVS et confirmauit HALLERVsS Hiſt. Stirp.
8, gui, Heluer. To. III. p. I. Conf. quoque LINNAEI
ge Fneen Amdenit. Vol. I. p. 264.
poiiss lb

ſiwit,

26 *

na, poſtquam MicaELLIVS /) ea-
dem inuenit, collegit, ſeruit et inde
nouos excreicere vidit, ac III. GLE-
PDITSCHIVS ab Illo inſtituta experi-
menta confirmauit, et ſcripſit:«) po-
tiora perquiſiui, reiveraui, ſemina vidi, ea-
demque debita arte ad propagandum oc-
ultaui, et euentus intentioni vbigue fe-
eit ſatis, Vulgari quoque experien-
tia ſcimus, ex aqua, in qua cocti fue-
runt fungi, conuenienti terrae com-

miſſa, nouas plantulas prodire, vt et

hinc hortulani fungos, vt alias ſtir-
Pes, in fimetis educere er colere
didicerint. Haec autem corpuſcula,

quae ſemina eſſe, et ſine quibus

propagationem minime fieri poſſe,
exiſti-

*) Conf Eius Noua Plantarum Genera p. 135 ſqq.
Vbi etiam ea notata legimus, quae antiquio-
res de fungorum ſeminibus tradiderunt.
c) Vid. Conſ. Epicriſ. Siegesb. p. 58. et Mem.
de Berlin 1748. p. 60. et 1749. p. 26. qui-
bus in locis III. Vir in Amanitis aliisque fun-
gis intra lamellas pileorum ſemina ſe inue-
niſſe tradidit; in Methodo fungorum quo-

que cuilibet generi ſua, ſingulari modo con-

ſti tuta, ſemina tribuit. Obſeruationes quoque
ſatis curioſas de Fungorum ſeminibus eorumque

Propagatione tradidit PICEERING in Philoſ.
Tranſactions no. 47 1. et 72. quae quoad maxi-

mam portem repetuntur, im Hamb. Magazin
IV. Band. p. 265.

gin
4 voln
noco
ogt,
ScHA
nco
ſbiet
he ſi
Muli,

1W
ne
) K⸗
11e
lem
ſor

fun
Fum

38) eg-
et inde
. GLL-
experi.
t:e) ho.
4 rigi l·
ndum o-
bizu, fe.
Xperien-
Ccti fue.
1e corm.
re, Vt et
lias ſtir⸗
t olere
puſcnla,
ubrs

ti poſle,

exiſti⸗

en.135ll

e Inligl⸗
Gerunt.
9 et Mem.
P.2 20. qui⸗
lisgue fun
na ſe inve-

orum quo.

, mod con⸗

ones gne

uearonll⸗
in khinl

quonl i

Gb. Mgren

Krrrrrres 27

7
exiſtimamus, non, vt in illis plantis,
a conſueto forendi et fructificandi

modo ortum obtinuerunt, ſed potius
fungi, prudenter monente Venerab.
ScCHAEFERO, ⁹⅛ alii legi, quamquam
incognitae, qua propagantur, ſunt
ſubiecti, eorumque ſemina, per ſe, ſi-
ne foecundantis materiae acceſſu, VL
bulbi, ad germinationem apta. “)
Eius-
4) Vid. Eius Vorlaeufge Betrachtung der schwaem-
me p. 25.
e) Si etiam Fungos, duce III. MüNcHHAVSIO,
a regno vegetabili ad animale amandare vel-
lemus, ſemina tamen, vel ouulis analoga cor-
pora, quibus eorum propagatio perficitur, ad-
mittere debebimus. Ipſe III. MäNcHHAV-
SsEN, Vid. Hausvater II. Th. p. 747. ſqꝗ-
BürrTrNERVS, cuius obferustiones commu-
nicauit WEISSIVS, vId. Plantae Cryptog.
Goetting. p. 2. et WILxKIVS, vid. Alonaer
Mercurius 1768. et ex hoc in WEISSII cit.
libr. p. S. globulos a fungis ſeceſſiſſe et ſen-
ſim in aenimalcula mutata fuiſſe, tradiderunt.
Verum fungis priſtinam ſedem porro relin-
quamus, et habitacula quidem animalculo-
rum fieri poſſe, concedamus, ipſos autem
Zoophyta eſſe, maximopere dubitemus. Conf.
LESRII Diſſ. de Generatione Plantarum
p. 17. et Progr. noſtrum de dubia fungorum
collectione. Leuiſſima videtur ratio, quam
WEISSIVsS libr. cit. p. 7. pro decelaranda
fungorum animali natura, a mutato ſaepe eo-
rum loco natali deſumſit, multas enim plan-
12S

289 —

Eiusmodi, innata quaſi virtute foe-
cunda ſemina, Fucis quoque tribuit
GMELINVS, †) illa vero, quae ſe-
cundum REAVMVRIVMg) floribus
ſuccedunt, in dubium vocauit. Quid
denique de Muſcis ſtatuendum?
Puluis ille luteus, qui in peculiari
receptaculo continetur et flammae
candelae inſperſus fulminat, a multis
pro ſemine venditur; eundem vero
pollinem maſculinum eſſe, primo
DILLENIVSH) docuit, et LIN-
NAEVSi) confirmauit. Hinc etiam
DILLENIVS definiuit muſcum, quod
ſit plantae genus, ſemine prorſus carens.
Vidit autem induſtrius hic et prin-
ceps Muſcorum obſeruator in mul-
tis minimas foliorum roſulas, easque
propagines ideo dixit, quia illarum
bene-

tas per ſemina migrationes inſtituere, ſeimus,
et ſine locomotiua facultate fungorum ſemi-
na quaquauerſum vagare et noua frequenter
loca occupare poterunt; ſaepiſſime etiam con-
trarium obſeruatur, et, quam ſemel oecupa-
runt regionem, diu quoque retinere ſolent.
F) Vid. Eius Fucorum hiſtoria. =
2) Vid. Mem. de l'Acad. Pariſ. 1711. p. 55.
et p. 282.
2) Moſcor. hiſt. cit.
i) Conf. Difſ. de Seminibus Muſcorum, quae
exſtat Amoenit. Vol. 2. p. 293.

aver
Gant,
les ſe⸗
ocro
Duan
ſoue
ſin
Archi⸗
ellemn
en
CKEN
lvon!
lolul

Or
.
1
el
) i⸗
1) V.
ſei⸗
gicne
Men

Ku
14) H
L
liej

Ate foe.
triboit
ae ſe.
Koribus
(id
endum?
peculiari
fammae
a multis
vero
Primo
t LIx.
c etiam
quod
MAent.
et prin-
in mul.
,eibe
illarum
hene.

re, ſeimus,
tum ſemi
requenter
etiamn con-
el oeccupa⸗
re ſolent.

rum, e

*=

* 29

beneficio, inſtar ſeminis, vel gem-
mae, ſpecies propagantur. Has III.
LINNAEVS pro flor ibus femineis, il-
las vero partes, quac puluerem inclu-
dunt, pro maſculis aſſumſit, et Prio-
res ſemina, peculiaris indolis, inuo-
lucro ſcilicet et cotyledone deſtituta,

nudam modo plumulam ſiſtentia re-

linquere ſtatuit. Haec autem ſemi-
na, quorum inuentionem ſibi tribuit
Archiater, et cum DILLENIO, qui
eadem prius cognouit, Propagines *)
appellauit, III. HaALLERVS!) NE-
CKERVS u) aliique adſumere no-
lunt, potius eadem, ſiue foliolorum
roſulas, modo gemmas 2¹) eſſe, eas-
4que

k) Hiſtor. Muſcorum p. 179. Hec opus prodiit
1741. et Linnaei Diſſ. de Seminibus Muſcor.
1750. LINNAEVM ſecuti fuerant plures,
etiam OkDERVS, vid. Elem. Botan. Part. I.
P. 67.
1) Vid. Hiſt. Plant. Heluet. To. III. p. 18.
m) Varia, ab Eodem edita, hic notari debent
ſeripta; vt ſunt: Eius Deliciae Gallo-Bel-
gicae, Argent. 1748. Methodus Muſcorum
Manhemii 1771. Phyſiologin Muſcorum ibid.
1774 et Commentationes variae, quae in Actis
Acad. Theodoro-Palatinae continentur.
2) Haec foliola gemmas eſſe, ideo negsuit III.
LINNE, quia gemma nunquam in fundo ca-
licis, loco fructus, creſcit. Has vero roſulas
in

z3o

que ſine concurſu maſculini pollinis
propagationi muſcorum inſeruire, et
in his generationem, vt NECKE-
RVS vocat, euolutiuam tantum adeſ-
ſe ſtatuunt. Huic opinioni luben-
ter quidem aſſenſum praebemus, mi-
nime autem concedimus, Muſcos nul-
la plane ſemina ferre, eosdemque ad
regnum animale, vt NECKERVsS ſta-
tuit, relegari debere; exiſtimamus
potius, et per ſemina, et, zoophyto-
rum in modum, per gemmas ſe pro-
pagare haec vegetabilia. Quis STAE-
HELINI «) et MEEHSENIIpy) ex-
perimenta in dubium vocabit? qui-
DPus conſtat, ex ſeminibus ſatis nouas
plantas enatas fuiſſe,) etſi a NE-

CKERO

in Lycopodio, e. gr. ex calice tetraphyllo, et
aliis quinque, armato oculo conſpieiendis, fo-
liolis, magnitudine diuerſis, conſtare, et haec
quinque arde conniuentia et baſi coniuncta
a calice perſiſtente ſecedere, aſſumſit. Vid.
Amoenit. cit. p. 295. 4
*) Vid. Eius Specimen anat. botanicum 1724.
Theſ. 4.
p) In Comment. Societ. Harlemenſ. To. X.
P. II. p. 171.
7) Sedem quoque muſcorum in arboribus, mu-
ris, tectis, turrium altiſſimorum tegulis muſco-
rum propagationem per ſemina euincere, moe-
nuit CELMDITSCR in Conl. Epicriſ. Siegesb.
Pp. 57.

All
Ho ſuc
5N
NX
Neuni 6
jemn et
Il.
Gle
ll
eittimn
61V5 1
iobl
run k
ciores
Pkrodi
N
M

dollinis
rui Ile, et
Nrckg.
in Adel.
u Uben.
NbS, mi.
Ulcosnal.
nque ad
RVS§ ſta.
imamus
ophyto⸗
s ſe pro
STAL-
15) ex.
it? qui.
is nouas
N--
CKkERO
nphyllo, et
lcienis ſ⸗

e, et hee
coniuncta

t. Vi.
um 1724.

ribus, wu.
alis mnuſe.
ncere ⸗
il Seget
55.

4

rrrrrrr 31

KERO et WINTERO Y) repetita
non ſucceſſerint. Propagines itaque
LINNAEI cum gemmis conuenire,
in pyxide autem, ſiue anthera, vt Lin-
neani dicunt, et maſculinum Pulue-
rem et ſemina ſimul contineri, cum
III. HALLERO) affirmamus, muſcos-
que ratione fructificationis cum Fi-
cu conuenire, cum WILLICHIOZ)

exiſtimamus. Denique Cl. HEDWI-

GIVS nouis, microſcopii ope inſtitu-
tis, obſeruationibus cognouit, muſeo-
rum flores plurimos eſſe dioicos, pau-
ciores monoicos, Pauciſſimos herma-
phroditos, nec deeffe Polygamios dioi-
cos, omniumque piſtillum ouario, ſty-
lo ac ſtigmate conſtare; praeterea

Muſcis fructum calyptratum tribuit.
Vt

p. 57. Conf. quoque Eius lucubrat. de Fu-
co 1743. edit. p. 20.

r) Conf. Neckeri Phyfiol. Muſcor. p. 125.
5) Hiſt. Plant. Heluet. To. IH. p. 18. SCHRE-
BERVS etiam in Obſeruat. de Phaſco pulue-
rem, in his vaſcalis contentum, verum mu-
ſcorum ſemen eſſe contendit, fila autem ar-
ticulata, bulbillo ſetae ad baſin contigua,
ſtaminibus vel antheris potius aequiparare
voluit.

2) Vid. Plantae eryptog. p. 136. et 138:

.. . us c.
*) Vt vero Filices, Fungi et Muſci nchi⸗
ſemine non deſtituuntur, ſic etiam nie
reliqua, quae in eadem claſſe conti- *
nentur, vegetabilia?) iisdem non e
Ar. Pucin
pror L
Cohtinen
*) Conf. Eius Fundamentum Hiſtoriae natu- orp
ralis Muſcorum frondoſorum 1782. edit. Pro- COrp
dromus huius operis continetur in den Samm-
Iungen zur Phyſik und Naturgeſchichte, t. Band,
p. 259. De hujius Viri inuentis legi quoque hmmn
meretur D. CHR. FRID. LVDWIGII Ep. de ſih i
ſexu Muſeorum detecto 1777. edit. 17.
u) Sic in Mucore ſemina aſſlumſerunt MI- ertht
CHELLIVS, LINNAEVS, BONNETVS, et no le
noua obſeruatione eadem confirmauit LEs- cun e
XrIVS in Diff. de generatione vegetabilium ſelen
1773. edit. p. 28. Contrarium declaraore vo- 1u) In a
luit Cl. MoNTI in Comment. Bononienlſ. (hrrg⸗
Tom. III, quae tracatio etiam, in germani- Ehne i
cam translata, inſerta fuit Hamburg. Mags- ſol
zin XIX. Vol. p. 563. Prudenter hanc li- 1e, do
tem compoſuit SPALANZINVS, dum ſeri- conin
pſit: Es ſcheint nicht ausgemacht, ob die mnpi
Köpfgen an den reifen Züſergen des Schimmels lemn
würklick der Saame ſind, weil weder Michelli, ni ,.
daſs ſis es ind, noch Monti, daſs ſie es nicht 7) lahte
ſind, ſattſam dargethan haben. Vid. Eius an- NAbf
notatt. apud BoNNETVM von der Natur endenn
edit. III. p. 42. Vidimus praeterita hyeme, in Harlr
hypocauſto, altius e terra remote, et calefa- Conf er
co, ex pariete ligneo, qui linteo cerato, lienz
quod dicere ſolemus MWachsleinewand, obdu- jat
Sus erat, enatam, per plures menſes perſi- l
ſtentem et arbuſculi inſtar erectum plantu- Rinn
lam, quae particulae Braſſicae cauliflorae ſi- ſai
millima et certe Coralloides cornucopioides a
inca- Reli

t Mulci
etiam
le conti.
emn non
Dror.

korine nun.
2. edin. dro.
dn mm.
te, t. Baud,
legi quogue
I Pp. de
i.
erunt MI.
NETVS, et
nauit Les-
egetabilium
eclarore vo.
Bononienl.
n germani⸗
urg. Mage-
ter hane li⸗
, dom ſeri⸗
eht, ob die
i, Eliuml
lr Molelh,
ſe en nt
4. Eius on-
der Nuur
hyeme, in
et aleir⸗
teo ceralo,
and, obdu-
enles pertr
in Plunn.
ulſlen f.
nucoides
Incd⸗

* * . 33

prorſus carere, probabili ratione cum
KOELREVTEROu2“) admittimus, li-
cet concedere debeamus, multa etiam
ſine illis propagari poſſe. Zoophy-
ta plurima ſimili modo et ouula )
continent, et nihilo minus per partes

corporis ſeparatas multiplicantur.

§. I.

incanum ſcyphis criſtatis DILLENII erat.
Vid. iconem in Hiſt. Muſcor. Tab. XV. fig.
17. J4. Vnde haec in loco plane peregrino
et ab omni vegetabilium ſocietste remotiſſi-
mo loco originem ſumſit? nonniſi ſemina

cum aere accedere et in poro cerati lintei

ſedem obtinere potuerunt.

nu) In cuius libro: Eutdechtes Geheimniſs der

Cryptogdmie, Carleruhae 1777. edit. duo prae-
cipue arcana naturae detecla inuenimus; ſtir-
pes ſcilicet has omnes et flores, et ſemina fer-
re, floresque ſingulos vtriusque ſexus organa
continere, ſiue hermaphroditos, plantasque has
magis per ſemina, quam ulla alia ratione
ſe propagare. Seminum exiſtentiam inpri-
mis p. 136. ſqq. demonſtrauit.

X) Polypos ouis non deſtitui, aſſeruit LIN-

NAEVS in Phil. Botan. p. 89. Alios, qui
eandem theoriam tradiderunt, audores adduxit
HALLERVS in Phyfiol. To. VII. p. 170.
Conf. etiam To. VII. Part. II. vbi p. 216. ex
Litteris Cl. de SAVSSVRE retulit, animalcu-
la infuſoria alia de polyporum claſſe; alia vi-
vipara eſſe. Sic er SPALANZANVS experi-
mentis declarauit, ex aere animalcula micro-
ſcopico aduenire, vel ad minimum non abs-

que ſuſpicione ouulorum, ex aere aduenien-

tium

*

34 *
F. IV.

Semina multis modis inter ſe dif-

ferunt. Praecipue attendere debe-
mus, an ſemen fructum ipſum con-
ſtituat, an vero in fructu continea-
tur. In priori caſu nuda, in poſte-
riori tecta ſemina, plantasque, quae
nuda ferunt, gymnoſpermas, quae
tecta, angioſpermas dicere ſolemus.
Omnia quidem integumentum ha-
bent, et ſtrictiori ſenſu nullum datur
nudum; eiusmodi ſcilicet, quod vel
ex ſola plantula ſeminali, vel hac
cum cotyledone iuncta, conſtet;29)
attamen et ea tamquam nuda conſi-
deramus, quorum cotyledon et plan-
tula ſeminalis propria, et ad ſenſum

vnica, et ſine laeſione contentarum

Par-

tium animalcula gigni. LEDERMüLLER
quoque exiſtimsuit, anguillulas, quae in pa-
ſta farinacea adparent, ouula parere. Conf.
Neuer Schauplatz der Natur To. IV. p. 254.
Titulo Infuſionsthierchen, et p. 850. tit. Ku-
elthier.
„) Semina quaedam cerealia, ſecale et triticum
e. gr. omni prorſus tegumento deſtitui, Lvp-
WIGIVs Inſtit. cit. §. 140. monuit, et pro-
pagines muſcorum nudas eſſe, LINNAEVS
aſſumſit; has vero ex ſeminum numero ex-
cludi debere, ſupra notauimus, et in cer cali
us

tin
Ille 01
10 et
Uuntar.
ſer ker
, o

Peo, gu
ſne dlo

ſmnplee⸗
lunpliee

1s Cault

dun on
pelodt
Dotione
lungon
integr
Neols
Ul
tlin
mn,
mun
enn
non en
Iimem
Plmtnl
hrenenn
guie n
un u
Mine
exiltin
dninit
oge

imi

erſe dif.
re debe.
fum con-
OOtinex.
in ſote.
gue, Iune
1us, Ouae
ſolemus,
ltum ha-
Wun datur
guod vel
vel ha
Dnſtet,)
da conſ
ner plan⸗
d ſenſom
ntentarumm
par⸗
ERMäüLLEK
nte⸗

0. ii. Ku.

e et triticum
ellini, Lrd-
mit, e vo
LixNaͦfi
n numetd en⸗

arebli⸗
eten
e bus

partium non remouenda membrana

aréte comprehenduntur, nullo autem

alio et acceſſorio tegumento inuol-
uuntur. Et in hac ſeminis nudi
idea fere omnes conueniunt botani-
ci, ſolo forſan KNAVTIOZ) exce-
pto, qui omnia capſulis incluſa eſſe,
ſine vllo applauſu, ſtatuit, easque in
ſimplices et compoſitas diſtinxit, et

ſimplicem appellauit, quae vnicam in-

tus cauitatem habet, in qua ſemina
C 2 con-

bus omnibus, etinm ſic dido hordeo nudo,
membranae ſpeciem adeſſe, in eorum germi⸗-
natione facile animaduertimus. An filicum,
fungorum aliarumque imperfectarum ſemina
integumentum habeant, vel non, nec lynceis
oculis cognoſci poterit.
2) Vid. Eius Methodus plantarum genuina
Lipſ. 1716. Diſſert. praeliminaris p. 9. et 15.
et inprimis p. 16. vbi ſeribit: Semen nudum
Proprie dicitur, cuius plantula ſeminalis proprio
tantum cortice et praeter illum nulio alio integu-
mento inuoluitur. Eiusmodi autem prorfſus
non exiſtit, omnia potius praeter eam tener-
rimam et inſeparabilem, vel cotyledonem, vel
plantulam immediate innoluentem, mem-
branam aliam poſſident et habere debent,
quae vtramque partem inuoluit; et hanc po-
tius, quam illam, vt KNAVTIVS putat, no-
mine cortieis intellexiſſe CAESALFPINVM.
exiſtimamus, dum Libr. I. c. 8. p. 16. ſeribit:
Seminibus ineſt humor foecundus — huius igitur
cuſtodiendi gratia natura omnibus corticem quem-
dam circumduwis.

36 *— *

continentur. Verum vbicunque plus
quam vnum ſemen in eadem capfſu-
la, ſiue inuolucro, a LINNAEO pe-
ricarpium «) dicto, deprehenditur,
illud ſemper tectum erit; licet LiN-
NAEVS quoque adſumſerit, ſemina
loculamentis differre, et biloculare,
e. gr. in Corno, Xanthio, aliisque ad-
eſſe. “) In ſemine nullum prorſus
loculamentum admitti poteſt, vel ſi
quisquam eiusmodi fingere vellet, de-
beret intelligere ſpatium, quod coty-
ledonem et plantulam intercedit. Afſt
et hoc conceptu omnia eſſent vnilo-

cularia. Cornus baccam fert, quae

nucem bilocularem continet, ſic et
Xanthium, Agrimoniam, et alias, quae
nucem, vel alium fructum,bilocula-
rem offerunt, ad angioſpermas plan-
tas referre merito debemus. Forte
autem ideo eiusmodi ſemina, locula-
mentis inſtructa, ) ab aliis et ſimpli-
cibus
a) Differt hoc a calice perſiſtente, quem bene

OEDERVS ſpurium pericarpium appellsuit.
Elem. cit. Part. I. p. 6.
b) Philoſ. Botan. p. 73o.
c) In LINNAEI generibus Plantsr. alias inue-
nimus plantas, quibus III. Vir ſemen adlcri-

pſit, quod vero propter loculamenta portius
ðð fru-

Gbo
uckll
Litolea
ius oln
Mouer!
gerwin
ſemminn⸗
olmmnemn
Go mane
vel plun
ſeortimn
Dempl
In hoe
lechn an
Admii
enimad
crumm
IONd
nir,
et ini
udurm
ſenen.
noco ſe
Uente

fndos
Cllue,
Teine
mirun
cularie

lneplos
n aplu.
AEO Pe.
endirur
Cet Li.
ſeminn
locolre,
gue ad.
Prorſus
t, vel ſi
ellet de.
vod coty
dit. Aſt
nt wilo-
It, quae
t, ſic et
lias, uae
Wocole-
mnas plun.
Lone
,ocule
tſimpli
cibus

uem bene
oppellaun.

. glios inne.
emen aclerl⸗

lius
enta p
hanlet icn

cibus diſtinguere debemus, quia in-
volucrum acceſſorium non, vt in aliis
fieri ſolet, dehiſcat et ſeparetur, ſed po-
tius omni tempore perſiſtat, nec re-
moueri commode poſſit, dum propter
germinationem terrae committimus

ſemina. Verum vel ſolus numerus

omnem tollit ſcrupulum, dubii mo-

do manemus, ſi vnum modo ſemen,

vel plura a ſe inuicem diſtincta et
ſeorſim exiſtentia florem ſequuntur.
Exempla ſint Iſatis et Cynogloſſum.
In hoc quatuor cernimus ſemina, an
tecta, an nuda dicenda? Vtrumque
admitti poteſt. Praeter proprium

enim adeſt quoque acceſſorium inuo-

lucrum, hinc ſemen tectum; quia ve-
ro illud nec ſponte aperitur, nec depo-
nitur, potius immutatum perſiſtit,
et in ipſa germinatione adeſſe debet,
nudum Cynogloſſo tribuendum erit
ſemen. Iſatis e contrario, licet vnum
modo ſemen ſub acceſſorio, non de-
hiſcente inuolucro contineat, ad an-
„C 3 Lio-
fructus dici debuiſſet. E. gr. Naucleae bilo-
culare, Proſerpinacae et Nitrariae triloculare,
Tetragoniae quadriloculare, et, quod maxime
mirum, Nolanae ſemina quinque quadrilo-
cularia tribuit.

38 R»(lDBieeererrJj

gioſpermas plantas referatur, partim
quoniam eiusmôdi fructus, violenta
quaſi manu aperti, in duas, ſibi aequa-
les valuulas, et in eodem ſemper lo-
co diſſiliunt, partim congeneres ve-
ram capſulam gerunt. Sic et Trifo-
lio, Crambe, aliisque capſulam mo-
noſpermam tribuimus, quia tetrady-
namiae pleraeque ſiliquam et diadel-
phiae plurimae legumen polyſper-
mum oſtendunt. à) Ad alterum quo-
que, antea notatum charaéterem in
dubio caſu attendere debemus, et
propterea ſic dictas nuces ad ſemina,
proprie ſic diécta, cum LINNAEOe)
referre, commode non poſſumus;
caute enim tractatae in eodem ſem-
per loco diuiduntur, hinc vel ideo
tectis annumerandae erunt, quamuis
ad oſſeum inuolucrum, quod nu-
cleum, alia membrana inuolutum,
inclu-
4) Conf. LvpwI6II Inſtit. cit. §. 141-143.
e) III. Vir tres ſpeeies ſeminum aſſumſit,; 1) Fe-
men proprie dictum, vefica tunicatum, quod
omnino noſtrum eſt nudum; 2) Nucem, quam
dixit ſemen epidermide oſſea tectum, et 3) Pro-
Paginem, muſci ſemen decorticatum. Eandem
diuiſionem reperies in MANETTI Regno ve-
getab. p. 31. et ScHAEFERKI Iſagoge cit.
p. 46. ,

ul
Cencl
natnut
antarun
Gomn, an
ſero &
in orcin

ſeminih

ubio ci
ls. E.
ns, Oul
cius inud
bann eins
ſegennti⸗
us hos
Mirbii⸗

ſegve
itn
ub
un /
un nee⸗
uulnr
nine,
lent,
Chtione
)hoe gu
) Hee
lun Au
nt gue
inpecin

Partim
Violenta
di equa-
mper lo.
hneres ve-
erTrito⸗
Hlam mo-
1tetrady.
t Giadel.
olyſper⸗.
umquo.
terem in
mus, et
ſemina,
NAEO)
ſſumns;
emn ſein
Vel ideo
quamui
ol u.
volutum,
inclu⸗

141-143.

ſiy; ¹) .
tun, (

et 3) 11.
1, Ponden
1 Repno ſe.
agage el.

* * 39

includit, reſpicere non vellemus.
Quemcunque autem characterem aſ-
ſumamus, ſaepius tamen in examine
plantarum dubii manebimus, an nu-
dum, an tectum adſit ſemen. †) Ne
vero ex hoc cognitionis defectu vel
in ordinandis plantis, vel in ſerendis
ſeminibus incommoda ſequantur, in
dubio caſu ſemen pro nudo declare-
mus. Etenim ſi pro tecto habere-
mus, quod eiusmodi non eſſet, et
eius inuolucrum ſeparemus, ſubſtan-
tiam eius facile laedimus, ipſamque
vegetationem turbamus. g) IIluſtre-
mus hoc vnico tantum exemplo.
Mirabilis ſemen, non quidem, vt Cel.
C4 PLA-
F) Pro diſtinguendis nudis et tectis ſeminibus
ſequentem regulam tradidit PLAZIVS libr.
eit. p. 25. Quicquid inuolucrum vel ſonte, vel
facile deponit, pro ſemine capſula tecto declaran-
dum eſt, adeo, vt vice verſa ſeminis in capſula
non reconditi, vel alio corpore non tecti et nudi
qualitas facillime ex integumenti diffciliore ſepa-
ratione, nunquam ſponte ſuccedente, diiudicari
quent. Quousque autem haec ſufficiat, ex tra-
Gtatione hac facile apparebit.
g) Hoc quoque notauit Cl. OEDERVsS Part. I.
p. 59. et dixit: ilud nudum vocandum, cui nul-
lum aliud tegmen eſt, aut ſponte ſua deciduum,

aut quod ſine ſubſtantiae laeſione et vegetatiozis
impedimento auferre liceat.

PLaAZIVSE) tradidit, exteriori, ſiue
corticali ſubſtantia ablata, farina-
ceam ſeu medullarem oſtendit, ſed
potius ſub duriore nigricante teg-
mine integrum ſemen latet, eius-
que alba farinoſa maſſa duplici alia
membrana, exteriori bruna, interio-
ri luteola inuoluitur; hinc exter-
num illud acceſſorium eſt, et no-
uum, ex inferiori corollae parte glo-
boſa, ſiue nectario factum; ) quia
vero hoc nunquam ſponte deponit,
ſed integrum decidit, et, ſi aufertur,
germinatio vel plane non, vel imper-
fecte ſuccedit, pro nudo potius habe-
ri debebit. Expoſita hac primaria
ſeminum differentia, aliam adhuc no-
temus, quae inuolucri quoque ſpe-
ciem concernit. Arillum, ſiue ſemina
arillata intelligimus. Vocabulum hoc
apud veteres Auctores rarius occur-
rit et non niſi ſpecialiſſimo ſignifica-
tu de nucleis magis ſiccis, ſiue ſemi-
nibus, quae in Vitis viniferae baccis
continentur, a nonnullis adhiberi ſo-
let;
h) libr. cit. p. 29.
i) lllud non fruktus ſ. ſeminis partem, ſed re-
ceptaculum eſſe ſtatuit PoNTEDERA, ideo,

quia ſtamina in ipfſius cçauitatem penetrant.
Vid. Anthologia p. 31.

Admmiti
lum eel
Conäiera
lemin
hencumr
Cconne
ſooc
ranan
tgit e
ſemnini⸗

4) We.
DIoYhi
lann tet
ehar
Dan
Urllun
Uleit
ſolan
1) Phl

i⸗ ſiue
farinn.
dit ſec
te teg.
et, eins-
Plici Ain
h interio⸗
C exter.
et no.
alte glo⸗
i) quia
Geponit,
aufertur,
el imper.
ius habe⸗
primaria
dhue no.
Ngue ſpe⸗
lueſetine
nlum hoe
ns cll⸗
ſgnifer.
e ſemni
e baccis
iberi ſo⸗
let;

lem, ſe⸗ k⸗
peneninl

* 41
let; hinc etiam LvVowIGIVSE) in
genere omnia ſemina, quae ſucculen-
ta pulpa includuntur, arillos appella-
re voluit. III. autem LINNAEVS
nouum prorſus ſignificatum huic vo-
ci tribuit, et ſingulare ſeminis inuo-
lucrum ſubintellexit. En definitio-
nem; Arillus eſt tunica propria eæxte-

rior ſeminis ſponte ſecedens. 1) Nonne

haec laborat contradictione? pro-
prium eſſe, et ſponte ſecedere, ſimul
admitti vix poterit. Immo ſi arillo-
rum exempla, ab III. Viro allata, )

conſideramus, multum inter ſe diuer-

ſa ſemina arillata dicta fuiſſe, depre-
hendimus. Deponuntne vnquam
Cucumeris et Cynogloſſi ſemina ſuum
inuolucrum? Coffea ſub pulpa mem-
branam continet, quae ſemina duo

tegit, et ſponte tam a pulpa, quam a

ſeminibus cedit, ideoque et quia in-
3 tra

*) Vid. Inſtit. eit. §. 157.
¹) In Philoſ. p. 5S4. Eandem quoque immuta-
tam retinuerunt MANETTI libr. cit. p. 31.
SCHAEFERVS Iſag. cit. p. 47. aliique. Mem-
branas vero, quae proprie ſemen inuoluunt,
arillum appellaſſe LINNAEVM, minus recte
aſſerit EsCHENBAGCH in Diatribe de Phy-
ſiologia ſeminum; Lipſiae 1777. edit. p. 6.
m) Phil. Bot. p. 70.

*

tra ſemina ſe inſinuat, et ſeptum con-
ſtituat, potius ad fructum, quam ſe-
men pertinere videtur. Nonne omnes

baccae et poma, quae loculos oſten-

dunt, membranaceos vel cartilagineos
pParietes et ſepta continent? In Di-
ctamno multo minus arillus locum ha-
bebit; in qualibet enim capſula duo
ſemina intra arillum communem et
biualuem, vt LINNAEVS ſcribit,
continentur. Quicquid vero duo ſe-
mina continet, id potius ad fructum,
quam ſemen 'pertinebit; hinc Di-
ctamni capſula forte arillata, non ve-
ro ſemina arillata dici poſſent. Aliud
longe et peculiare prorſus, ad ſemen
pPertinens, inuolucrum, ſcil. ſucculen-
tum et quaſi baccatum, quod ſemen
etiam tegit, dum e capfula ſecedit,
in Euonymo 2) animaduertimus.
Quid igitur ſub ſemine arillato pro-
,B prie
u) Euonymi ſemen accuratiſſime deſeripſit Sco-
POLI in Fl. Carnioliea ed. II. T. I. p. 165.
Frucetus ſcilicet coriaceus quadrilobus, locu-
lo ſingulo fouente granum album, duplici
cute miniata teclum, et continens nucleum,
ex binis lamellis viridibus factum, addidit:
Kructura haec nec cay Nulae, nec baccae conuenit.

Cenf. etiam HANOWII Seltenheiten der Na-
sur, II. Band, p. 44.

n 1
e gunen
epiu⸗ B
Puec Ver
Videtur,

lus ſei

yero no

ciurt.
bilsetl

an, Dud
pe Vrume
gonem,
ue Nil
nCeneri
Annlogaan
Purinis
DPemicun
Ce
et cur ei
tum? §

4) in Diſ.
lur, ſis.
rgen
em e.
nis inu
dermige

uim con.

Aam ſe⸗
lomnes
8 Oſten.
lagineos
lade.
locumbha-
Dfula duo
unem et
ſeribit,
duo ſe⸗
fructum,
hinc Di-
non ve
t. Aliud
ſemen
Uccblen
dd ſemmen
a ſecedlit
ertimi.
nto pro⸗
Prie
t Sco⸗
I. ,.165.
bus, locn
n, uplici
nucleum,
9, 4dcidi:
ae Conteni⸗
en er N

* * 43

prie intelligendum ſit, dubium vide-
tur; hinc et Ipſe forſan LINNAEVS
aliam poſtea ſubſtituit definitionem,
et tegumentum ſpeciale, quod in ſemine
ſaepius obſeruatur, arillum appellauit.“)
Haec vero acque obſcura et dubia
videtur, ac prior. In multis ſemini-
bus ſpeciale inuolucrum adeſt, arilli
vero nomen eidem non impoſuit Ar-
chiater. Eiusmodi certe poſſidet Mi-
rabilis et Gallii ſemen, hoc vero bac-

cam, illud nucem appellauit. Non-
ne vtrumque, ratione ſpecialis inte-

gumenti cum Cynogloſſi ſeminibus,
quae arillos monoſpermos vocauit
in Generibus LINNAEVS, magnam
analogiam oſtendunt? Nonne in
plurimis Graminum generibus, vt eſt
Panicum, Agroſtis, Phalaris, glumae,
cruſtae inſtar, ſemini adnaſcuntur?
et cur eiusmodi non dicimus arilla-
tum? Si Genera Plantarum, an III.

2) In Diſi, quae Reformatio botanices inſeribi-
tur, vid. Amoenit. Vol. VI. p. 312,. GLE-
DITScCRIVS quoque non ſatis diſtincte arilli
vocem adſumfit; nunc enim proprium ſemi⸗-
nis inuolucrum appellauit arillum, nunc epi-
dermidem ſeminis ab arillo diſtinxit. Vid.

Forſiwiſſenſchaft, I. Th. §H. 261. et 373.

44 xK==.

LINN AEO edita, euoluimus, et exem-
pla illorum ſeminum, quae acceſſo-
rium et ſingulare inuolucrum obti-
nent, inter ſe comparamus, magnam
certe in iisdem denominandis incon-
ſtantiam animaduertimus, et vel in-
de ambiguum arilli ſignificatum cla-
re cognoſcimus. Collinſoniae et Spi-
nachiae ſemina tecta, Tetracerae in-
voluta, Aſtrantiae cruſta pericarpii te-
cta, Lannichelliae cortice tecta, Tricho-
ſanthis et Pedicularis tunicata, Adan-
ſoniae pulpa friabili inuoluta, Clu-
ſiae pulpa obtecta, Martyniae et Sa-
mydae baccata, Gladioli calyptra p)
inuoluta, in Royenia vero nuces, in
Saluadora, Dioſma, Cupanea, Celaſtro
ſemina arillo obuoluta eſſe ſcripſit,
et denique in Althaea, Malua aliis-
que congeneribus ipſa ſemina, vel
capſulas monoſpermas, arillos 4) ap-
pellauit. Haec omnia inuolucrum
acce-
) Colyptra proprie eſt ſpecies calicis, eadem-
que in muſcis praecipue admitti ſolet; nota-
uit vero IIl. de LINNE Philoſ. p. 70. caly-
ptram et arillum ſynonyma eſſe.
7) Hae introrſum ſponte dehiſcunt, ideoque

verae ſunt capſfulae, et nec arilli, nec ſe-
mina nuda dici debent.

celinil
mneolel
Memn
loccun
gve Prop
e cahft
Conſtirit

enotnint
muittere

ſve nten
holn gut
ſa, undu
involountt
Vninexlik
Vili ſgei
ſemnina ad
et in tet

W
V pro⸗
ſorig in⸗
Oe i
Getermnina
Co ſemen
Lctisannn,
Aten ile
Druecipet
lun, W

Munt I

etexemn.
acceſſo.
m obti.
IHagnan
föincon.
t Nel in⸗
Cdtunn cla-

nineet i⸗
ACerae in-

icarpiite.
,Tlicho-
ta, Adan-
Uta, Clu.
jae et da⸗
lyptra?)
nuces, in
,Celaſtro
e iphit,
Hloa Wis.
ninz, Vel
059) .
Olucrum
acce
i8, eadem
let; nolr-
P.70. caly⸗

nt, jdeogve
i, nee .

rrrrrrrrnrnre 4 5

acceſſorium poſſident, cur vero illud
non eodem nomine inſignitur? Quo

omnem ambiguitatem euitemus, vel

quodcunque inuolucrum, quod ne-
que proprie ad ſemen pertinet, ne-
que capſulam, neque loculamentum
conſtituit, arillum dicere, vel hanc
denominationem de illis tantum ad-
mittere debemus, quae in capfula,
ſiue vaſculo ſicco continentur, et pul-
poſa, quaſi baccata, et colorata maſ-
ſa, tanquam acceſſorio tegumento,
inuoluuntur, quale Euonymus et Mar-
tynia exhibet. Hunc, ſi admittimus,
arilli ſignificatum, commode omnia
ſemina ad tres quaſi claſſes referri,
et in tecta, arillata atque nuda diſtin-
gui poſſent. Nuda eſſent ea, quae
vel proprio tantum, vel etiam acceſ-
ſorio inuolucro praedita ſunt, quod-
que, ſi adeſt, aut prorſus non, aut in-
determinate dehiſcit, et vnum mo-
do ſemen continet. Reliqua omnia
tectis annumerari deberent; quorum
autem illa, quae acceſſorio et molli
praecipue tegumento inuoluta, capſu-
lam, vel aliud receptaculum relin-

quunt, arillata, et quae eodem deſti-

tuun-

tuuntur, in ſpecie tecta appellari poſ-
ſent. Sic itaque Cynogloſſum et Mi-
rabilis nudum, Euonymus et Cela-
ſtrus arillatum, Dictamnus et Malua-
ceae tectum ſemen haberent. De vl-
timis, ac de diuerſitate inuolucri, quod
vel fructum ſiccum, legumen, ſili-
quam, capſulamque, vel mollem, po-
mum, drupam et baccam conſtituit,
et de diuerſo modo, quo ſemina nu-
da vel cono, vel calice perſiſtente
continentur, multa quidem diſſerere
poſſemus, cum vero fructus et ſemen
plerumque diſtincta ſint corpora, et
ſemen ſine reſpectu ad fructum con-
ſiderari queat, praeterea in vlteriori
ſeminis conſideratione varia notari
debeant, quae nexum ſeminis cum
fructu, vel receptaculo, vel thalamo
concernunt, hanc diſquiſitionem nunc

omittamus, et in exponenda ſemi-

num differentia pergamus.
§. V.

Semina ſint nuda, vel tecta, vel
arillata, inſignem differentiam oſten-
dunt, et inprimis ratione numeri, ma-
gnitudinis, figurae, ſuperficiei, varii-

—

geoluul
enrs, .
iernalt,
tima 00
us, extt
ltim en
ſepe l
nenotal!
no Verunn

lgvols

Pos protſ
eli ber
tamen onn
gle non
ſt, vel
s. In!
1 Guo
u; In
Doheri
Atmmen
Plunti .
Dümeri
Noſcere,
e (üiudi
le deb
Inne,
ter tran
ufenn

Nuni pol.
n et Mi.
et Cela.
t Malne.
t. Deyvl.
eri guod
Wen, (li.
Aem, Po.
onſtituit,
mina nu.
erliſtente

difſerere
et ſeden
rpora, et

tum con-
Vlteriori⸗
ia notari⸗

inis Cum
thelano

nemnunc
a lemi

Ga, vel
Oſten⸗
neri, mnr.
iei un.
gus⸗

eeeeeen 47

que ornamenti, aut praeſentis, aut de-
ficientis, coloris denique, immo etiam
interna ſtructura inter ſe differunt. De
vItima occaſione germinationis dice-
mus, externas differentias nunc ſigil-
latim exponemus. Numerus, quia
ſaepe ludit, in plantarum deſcriptio-
ne notari forte non debebit. Et omni-
no verum eſt, eundem in multis ſi-
liquoſis, leguminoſis, aliisque fructi-
bus prorſus incertum, in aliis autem,
etſi per ſe determinatum, ex variis
tamen cauſis inconſtantem eſſe, ideo-
que non facile cognoſci poſſe, qualis
ſit, vel debeat eſſe naturalis nume-
rus. In Sambuci, e. gr. et Vitis bac-
ca duo plerumque inueniuntur ſemi-
na; quis diuinabit in priori tria, in
poſteriori quinque naturaliter adeſſe.
Attamen in multis, illis praecipue
plantis, quae ſemina nuda ferunt,
numeri defectum ſatis bene co-
gnoſcere, et ex ouarii conſtitutio-
ne diiudicare poſſumus, quot ad-
eſſe debeant. Tetragymnoſper-
mae, Bugloſſum, Borrago, frequen-
ter tria modo, et non raro pauciora
offerunt, quatuor autem exſpectari
poſſe,

48 * *

poſſe, totidem praeſentia, et in flore
ſatis euidenter diſcernenda ouula
oſtendunt. Ideoque numeremus ſe-
mina, ſint tecta, vel nuda, et baccam
mono-vel dipyrenam, legumen mono-
et diſpermum, et plantam monogy-

mnoſpermam et ſic porro, tandem-

que, numero magis aucto, polyſper-
mam appellemus, et aliquando cha-
racteres genericos a numero deſuma-
mus. Magnitudinem rarius notare,
et nonniſi maxima et minima diſcer-
nere ſolemus. Priorum exemplum
ſit Coccos, minima in Campanula,

Nicotiana, Erica, minutiſſima in Dro-

ſera et Orchidibus occurrunt. ) Fi-
gura, quo magis varia exiſtit, et quo
rarius mutatur, eo curioſius ad ean-
dem attendere et aptis verbis expri-
mere

„) Magnitudinem ſeminum conſtantem et im-
mitabilem eſſe, ac in plantis eiusdem ſpeeiei,
quamuis inaequaliter magnis, eadem tamen
parem magnitudinem retinere, aſſerit Cel.,
TILLET in Acad. Pariſ. 1757. p. 304. quod
in multis quidem, non vero omnibus valere,
Amygdalae, aliique nucum nuclei, Staphy-
ſagria et plures docent. De ſeminum magni-
tudine, inprimis in relatione ad ipſam inde
natam plantam, legi meretur KAIVS in Meth.
Plant. Lond. 1682. edit p. 1. ſq.

cochlearaa
ertinent
Dopbunin
Ullreſhe
eum,9
Clincvan
