Bi81
author: Böhmer, Georg Rudolph

e

7NIVER

001.
s

IAN.

SPENN

TITVLO PER
IVNcrINH

518

CONTYTX
W
—
WITYTEI
111b aM. 60

D. GEORGII RVDOLPHI BOEHMERI
VNIVERS. WITTEB. SENIORIS
COMMENTATIO
PHYSICO- BOTANICA

PLANTARVM SEMINE

SPERMATOLOGIAE

TITVLO PER PARTES NVNC CON.
IVNCTIM EDITAET AVCTA

ACCEDITX
D IS SE R T A T IO
DE

CONTEXTV CELLVLOSO
VEGETABILIVM.

WIITEBERGAE Er SERVESTIAh
arVp SA M. GODOFR. ZIMMERMANNVM
17 85.

-— F
—= W
de

INDEX CAPITVM.

Cap. I. de Seminum exiſtentia, diffe-

rentia et vſu. Ppreag. I
— II. — — fooecundatione et
incremento. 69
— II — — collectione, du-
ratione et conſeruatione. 127
— IV — — al ſementem prae-
paratione. 173
— V — — ſatione. 268
— VI. de Germinationis adminiculis. 333
— VII. de Germinatione. 375

Diſſ. de Cont. cellul. vegetab. 409

DIFFPEE

libas .
ſomme
lts ſe
Decien conder
uer yt olim
ſel fortuito el
Conſſtit uut pr
is corporie
ArcyVSrTINVg
Emuterin er
Tohrorum min
Dklnpriin qun

3)Libr de6

CAP. I.

DE SEMINVM EXISTENTIA,
DIFFERENTIA ET VSV.

§. 1.

egetabilibus aeque ac anima-
libus connata, vel potius a
ſummo Creatore conceſſa eſt
facultas, ſe propagandi, ſuamque
ſpeciem conſeruandi. Minime autem
haec, vt olim ſomniabatur, in coeco,
vel fortuito elementorum concurſu
conſiſtit, aut putredine ſe prodit, ſed
ipſis corporibus, vt ſapienter ſcribit
AvVGVSTINVSA), praeſeminata in-
eſt materia et quodammodo initiata
futurorum animalium et plantarum

primordia, quae ipſe Creator illis in-
didit,

,) Libr. III. de Gen. c. 13.

2 * *

didit, et vel in lemine, vel ovo conti-
nentur. Ab his, et ab his fere ſolis gi-
gnitur, conſeruatur et Propagatur
quodque viuum corpus. Quae qui-
dem primordia, tanquam fertilis geni-
tura, non ſolum recentiori tempore, et
praecipue poſt HARVAEVM, quip-
„De qui omnium viuentium ortum
ex ouo firmiſſimis rationibus demon-
ſtrauit, aſſumpta fuiſſe, ſed veteres
quoque omnium rerum ipſorumque,
quos fingebant, Deorum originem
ab ouo, vel ſemine deduxiſſe, multa
facile adducere poſſemus teſtimonia,
niſi hac in re otium nobis feciſſent
DRyͦLINCGVRTIVS *) atque BoER-
HAAVIVS. Ita enim Orator hic et
Medicus, inepta illa, de fortuito re-
rum ortu, opinione refutata, ſcribit:
An non fuiſſet ſatius ſecundum veterum
placita utque ab ipſir bauſiſſe reconditiſſe-
mae antiquitatis fabulis antiquiſſemos y.
rorum atgue Aegobtiorum Deos ouis pro-
Cüd!o
b) Vetuſtiſſimae hujus in Oriente ſapientiae ef-
fata, ſimulque ſui ipſius, multorumque coae-
taneorum conſenſum de generatione ex, vel
potius in ouo expoſuit Lucubrat. de foemina-
rum ouis. Vid. eius Opuſcula 1727. edit.
P. 593:

4

er

z t,
* 6
mnn en⸗
0 neſt
her an
miam p
Untelrl
ſiß ⸗ n

,
GAuttt.

1.

in

1

A

j M.
Hue
liium
lin pe
ima
nuhotul
ſemey
een
uit .
ſpinmu
1 ie erug/ I

ſetn Uulr.

1, enten.
4

nn n

Iume vel

¹) Maun
VII ſern
lis n⸗

100 conti.
ere ſolis gi.
Nopagatnr
Uae gui .
er rtilis ge ni.
tenhoreet
Ortum
s lemon.
veteres
rumque,
Originem
ů Multi
ſtimonin,
feciſleat
e BoEhR-
or hic et
rwito re⸗
ſcribit:
g Rler
Aluditiſt.
ſinor H
uir ro·
Jut
mpientite el⸗
umqae 60be⸗
tone e, 1e
de hent
. it,.

* * 3

gnatos tradi? ouum Orpheg celebrari,
ouum laudari Pythagorae, vt brimordium
ommis generationiy: *ouum vbigue in pro-
ductione rerum Principatum teonere? ouum
ſemper animantibus originem dare? ipſar
etiam proceras arbores oua parere, vt
Empedocles vere enarrat? ex ouo deni-
que, a loue recluſo, vt de Pandorae pywi-
de, ecuncta prodire animantium genera, vt
in bienoglyphiciz ſeite piltum habetur.
Mea profecio haec eſt aeſtimatio, meum ſic
udicium, longe magis glorioſum futurum
fuiſſe Philoſophin baec profireri, quam ven-
toſam garrulitatem rei contrariam lIudi-
brio expoſuiſſe. Dein pergit: Lubenti
idcirco atque venerabundo animo confiteor,
multo pulehbrius erplanatam naturae ratio-
nem expoſuiſſe paucis verbi- ſapientum prin-
cipem Moſen, qquam coaeteri vaſtis volu-
minihbus pbalaſiphi, audite quaezſo, audite
ſapientide in phyſicis compendium; acci-
bite neruoſiſſimum effatum, cuius eſſicacitas
Joecundet orbem! Ebherat terra herbam
virentem, gquae Jaciat ſemen ſuum in ſe
uata ſuum a genust). Non autem in
ſemine, vel ouo tantum vim illam ge-
A 2 nita-
«) Mutuauimus haec ex eleganti BoYRHAA-
VII ſermone de comparando certo in phby-

licis 1715. edit. p. 24.

4 ee

nitalem includere voluit Creator, ſed

eandem per varias quoque nonnullo-

rum animalium ac vegetabilium par-
tes diſpergere. Sic radicibus conti-
nuari, gemmis ſurculisque, in conge-
neres arbores translatis, propagarf,
ex partibus conciſis confici vegetabi-
lia-ſcimus 4). ſimilemque propaga-
tionem nonnullis animalibus conce-
di debere, vel in ſolo Polypo lucu-
lenter cognoſcimus. Verum licet
haec ita ſint, nihilominus firma ſta-
bit illa de generatione ex ouo, vel
ſemine theoria. Vnus enim propa-
gationis modus non excludit alterum,

et minime ſequitur, animalia et ve-

getabilia, quae ſine adminiculo veri
ſeminis ſpeciem ſuam multiplicant,
hoc commode deſtitui, vel analogo
corpore penitus carere, modo vero
ſenſu accipiamus, quid ſemen, ſit ſiue
ouum. Rerum omnium primordia
et principia non ſolum Poetarum
latinorum, teſte CREECHIO, puriſ-
ſimus
d) De variis modies, quibus vel ſponte, vel ho
minum opera multiplicaniur ſtirges, egimus
in Diff. de plants caule bulbifero, p. I. ſeqq.

— 2— — — —

ns
Uon U
Gradf
Ue fei
Hoc ve
oſohin
löhn
Aauoti
eeteio
Enerito
Nvumrunt
tenn eie

)kule
goidus
ſukkcin

Vn
Nuul
4r⸗
et Libt
N.
nne
et erl.
4 tu

ſenitarn
Uunn die
iinnſt
ennan

4
4

eator, ſecl
Nonnullo.
llium prr.
bos cont.
In conge.
prohnend
1 vegetabi.
Propage.
us conce.
Vpo lucu.
rum licet
firma ſta-
ouo, vel
im prope.
talterum,
lia et ve.
culo veri
lüplicant,
1 anglogo
do rero
, ſit ſiue
rimorddin
etarum
0, puri.
Gumas
nte, vel 1,

ges, e⸗ egimus

o, Puleld .

—Nꝰ 5
ſimus LvVCRETIVSe) ſemina appel-
lauit, ſed a CICERONE etiam ſemi-
num ſignificatio eleganter transfer-
tur ad fontem et originem cuiuscun-
que rei); immo ſi ſtrictiori ſenſu
hoc vocabulum ſumimus, et illud mo-
do fubintelligimus, quod noui corpo-
poris naturalis rudimentum Praebet,
vel continet, aeque tamen ſeminis
beneficio omnia illa Produci, quae
generatione, vel propagatione conti-
nuantur, ſtatuendum erit. Adeſſe au-
tem eiusmodi principium, quod, etſi

3. ſe-
e) Facile multos adducere poſſemus verſus, ex
quibus illud clare adparet; aliquos ſelegiſſe
ſufficiat. Sic Libr. I. verſ. 50.
rerum primordia pandam
Vnde omneis natura creat res, aucter alautque:
Quoue eadem rurſum natura nerempta reſoluat:
Quae nos materiem et genitalia corpora rebus
Reddunda in ratione vocare, ert JTemina rerum
Appellare ſuemus.
et Libr. I. vVerſ. 160.
Nam ſi de nihilo ſierent, ex omnibus rehuß
Omne genus naſci poſſet; nil ſemine egeret.
et verſ. 170.
Ar nunc ſeminibus quia certis quidque creatur.

F) Sic Offic. L. I. inquit: Principium vrbis et
ſeminarium reipublicae; et Orat. III. in Catili-
nam dicit: Qui, niſi exeunt, niſi pPereunt,
etiamſi Catilina perierit, ſcitote, hoc in republica
Seminarium Catilinarium futurum.

6 *
ſemen non dicatur, ſummam tamen
cum ſemine, virtute ac effectu, ſimi- ult
litudinem oſtendit, in regno vegeta- n
bili luculenter cognoſcimus. Omni- l
bus vegetabilium forſan partibus in- gnn
eſt rudimentum, quod vel nouam et Gn
futuram plantam includit, vel in ean- Plemt⸗
dem trfansformatur, in nulla autem au’
euidentius hoc animaduertimus, 4.
quam in gemma. Continent haec tN.
ſquamoſa corpuſcula principes, et ad dſan
folii florisque fabricam neceſſarias uuunt
partes, ac facile, non ſolum, dum aliis Minn
plantis applicantur, ſed etiam ſi ſolae NKCu.
et per ſe terrae committuntur, in in- Wnn!
tegram perfectamque plantam poſ- Ngines
ſunt mutari. Hinc etiam gemmae a 10 gern
CoLVMELLAY) ſemina dicuntur et
ALSTONVSgemmam et ſemen inter
ſe comparauit, aſſeruitque gemmam mi⸗
proprie fatis et vere dici poſſe alte- E
rum ſemen). Cum gemmis proxime Mmmi
conueniunt bulbi, immo hi ſeminum iin
ſaepe fiunt ſuccedanea. Omnes enim nan
bulbiferae plantae, ſemel ex ſemine Il
natae, Erln
g) Dum Libr. de Inſitione ſcripſit: Quo reſe- rie
. 6ia inter librum et mezeriam ſemina admittit. Muun
h)iIn Tyrocinio botanico 1753 edit. p. 33. „ lLixni

â) i

tamen
tu, fimi-
10 Vegeta.
Omni.
Urtibus in.
nouam et
velinenn.-
lla autem
lertimus,
lent haec
pes, et ad
eceſſarias
dum aliis
m ſi ſolee
tur, in in⸗
tam pof-
emmaea
Cuntur et
meninter
gemmim
ſſe alte⸗
Proxime
eminum
nes enimm
ſemine
natae,
o⸗
ga ad,

* 7

natae, ſine huius auxilio, vel radica-
li, vel caulina ſobole, propagari poſ-
ſunt, et quotidie multiplicantur. Hinc
III. LINNAEVS etiam bulbum et
gemmam coniunxit, ac utrumque
communi nomine hybernaculum ap-
pellauit; quod ipſi eſt pars plantae in.
ludens berbam vel embryonem ab exter-
nis iniuriisi) „ vel aptius, berbae com-
pendium k). Praeter haec vero, radi-
ci, vel cauli externe adhaerentia plan-
tarum rudimenta, alia adhuc admitti-
mus inuiſibilia, ſub cortice latentia,
aſt data occaſione in conſpectum pro-
ruptura ſemina, aptiori nomine pro-
pagines!), vel potius cum OEDE-
RO germinan) appellanda. Germen
III. LINNAEVS rudimentum fru-
A 4 Stus
i) Philoſ. Botanica p. 50.
k) Ibid. p. 39.
1) Proprie quidem de Vite ſuppreſſa, vel ex
ea generentur plures, propaginis vox admit-
ti ſolet; attamen omnem etiam generstio-
nem inuoluit, et hine eleganter LyVCRE-
TIVS Libr. V. verſ. 1025:
Aut genus humanum iam tum foret omne peremptum,
Nec potuiſſet adhuc perducere ſaecla propago.
et hinc non iatis apte, ſpecialiſſimo ſenſu,
Muſcorum ſemen propaginem appellauit III.
LINNAEVS.
m) Vid. Eius Elementa botanica Part. I. p. 34.

8 —

Rus dixit 2), aptius LVDWIGIVS
hanc partem floris ouarium nomina-
uit, et auctore CAESALPINOO), ger-
minis voce omne illud comprehen-
dit, quod nouae plantae delineationem
continet ?p). Et CAESALPINVS
non ſolum germinis ſignificationem
generalem tradidit, ſed eiusdem quo-
que originem vera ratione docuit,
dum ſcripſit 2): Germinis ſul'ſſtantia
interius principium ducit, non enim ſi-
ne medulla eſt. Haec vitale quaſi plan-
tarum eſt organon, et multiplicatio-
nis prima in ſe continet ſtamina,
eâdemque ab illa ad reliquas partes
transferuntur et in conſpectum prod-
eunt.
2) Philoſ. cit. F. 86.
⁶) Hic quidem Libr. I. c. 13, principem ſemi-
nis partem, quam plumulam dicemus, ger-
men appellaouit; aſt et Cap. 5. p. 10. fcri-
pfit: In piantis vbique germinis eſt principium,
vel potentia, vel acti; Et cap. 4. p. 9. aſſe-
ruit; cum omue germen fructus ferendi gratia
datum ſit, quod a radice eſt, aut ſlatim fructus
geſtat, vt in bulbaceie, aut aliis intercedentibus
germinibus idque vel per vnum, vel per plura
miedia; Secunda igitur germinatio in caule Ki,

ramos conſtituens, rertia in ramis, ramuſculos
producens, et ſic deinceps.

„) In Inſtitut. Regni Vegetabil. F. 540.
47) Libr. I. c. 3. p. 7.

oni,
Coent
Pporun
letrimn
Unton
Curnnr.
inhhee
1TM
ltion
hunſ⸗
Ii ſni
Uitntem
Iiſini
Mun fe
Cwioſich
UUr,

)M
leg d

WIGIVS
homina-
0 ) ger⸗
Nnprehen-.
eationem
ALPIN VS
cationem

lem quo.

(ocuit,
ſilſautit
1eninn i
aſiplan.
iplicatio
ſtamina,
1s partes
umproc.
eunt,

beipem ſemni.
ſcemus, ger⸗
.10. ſa ·
priuepiun,
P.9 ue.
rendi uti
nin frultus
ercedentibts
per plufs
iu caule ſn
runuſelli

o⸗

r... e 9

eunt. Niſi gemma et bulbus, ra-
mus et folium particulam medul-
lae adhaerentem habent, eorum mul-
tiplicatio plane non ſuccedit, et ni-
ſi eadem ad florem usque penetrat,
nullus formatur fruétus. Haec au-
tem germina, ſiue medallares parti-
culas veri ſeminis indolem et virtu-
tem poſſidere, eorumque auxilio pro-

pagari poſſe vegetabilia, illa quoque

docent phaenomena, quae circa Po-
lyporum multiplicationem animad-
uertimus. Hoc animalium genus
aptiſſime cum arboribus compara-
runt omnes, qui eius mores obſer-
uarunt. Et quo clarius illud conſtet,
in ſpecie notemus, non ſolum GvET-
TARDVM eiusmodi minores organi-
ſationes, ſiue germina, polypo tri-
buiſſe, quorum ſingulum, toti corpo-
ri ſimile, ſimulac nacta fuerit oportu-

nitatem, ſe euoluat, corpusque prio-

ri ſimile efformetr); ſed etiam pri-
mum fere polyporum inuentorem et
curioſiſſimum obſeruatorem, LPREM-

BLEVY, aſſeruiſſe, eminentias, quae
A F in

v) Vid. Eius Memoires ſur differentes parties
des Sciences et Arts To. L p. 76.

10 *
in externa animalculi ſuperficie eo
témpore adparent, quo multiplica-
tioni proximum eſt, caute ſeparatas,
in nouum animal commutari?).

§. II.

Poſſident igitur vegetabilia quae-

cunque facultatem ſeſe propagandi.
Inſunt omnibus germina, quibus haec
J po-
5) Haec et alia Clar. TREMBLEY obſeruata
et aſſerta copioſius adduximus, et ex illis con-
venientiam multiplicationis polypi et plantae

declarauimus in Diſſ. de Plantis caule bulbi-
fero pag 30. Germina ſub polypi cute prae-

4

exiſtere, eandemque ſe modo euoluere, et a

matre, vt ramum ab arbore, nutrimentum ac-
cipere, claris verbis aſſeruit BONNET in den
Betrachtungen äber die Natur, german, ed. IV.
T. I. p. 386. et T. II. p. 3. Conſentit etiam
PARSON in Philoſophical Obſeruations of
the analogy between the propagation of ani-
nals and that of vegetables, London 1752.
p. 201. ſqq. Singulari quoque ac conuenien-
tiſſimo exemplo hanc enalogiam illuſtrauit
Nobilis HALLERVS Phyſiol. Tom. VII.
p. 156. In Sedo, ſeribit: roſa foliorum de radice
matris ſponte abſcedit, nouam in roſulam abitu-
ra, quae Moreat, ſemenque ferat et nouas porro
in ambitu roſulas generet, vt centum filiabus
mater circumuallata, lato caeſpite, rupem tegat;
ita et poh'pus reſetctam corporis varticulam redin-
tegrat et ex trunco in ramos diuiditur, qui de
matre delapſi in auimal, matri ſimile, compleantur.

——

Uuratal.
EPhihe⸗
on
WK
lone
Wer
Torum

erfleie 60
nultiplier.
ſeparat
ltarie).

bilin gue.
Ppagandi.
ibus haee
H0.
3r Obſeruats
ex illis con.
bi et plantne
caule bulbi.
bi ute prue⸗
luere, et 4
imentum oe⸗
XET in den
man ed, IV.
enüt etiam
erugtions of
tion oani-
vdon 1792.
conuenien⸗
illultrauit
om. VI.
n e futice
Hlonm obitu⸗
ouds Port0
m flialu
pen tegnt
ulam foiir
tur, At.
comnphunc

Xk„ * 1I1
potentia in actum perduci poteſt. An
vero omnia quoque vegetabilia ve-
rum, et ſtrictiſſimo ſenſu dictum, ſe-
men,) quod tractationisinoſtrae obie-
ctum eſt, proferant, et ex eodem, vt ani-
malia ex ouo, propagentur, nunc diſ-
quirendum eſſet. Verum priusquam
hanc diſquiſitionem inſtituamus, quid
ſit ſemen, et quomodo a germine, an-
tea expoſito, ſpecifice differat, expo-
nendum eſſe, exiſtimamus. Magnam
ſane deprehendimus vbique difficul-
tatem, dum partium, quae corpora
naturalia conſtituunt, definitiones e)
exhihere cupimus, ideoque mirum

non videbitur, ſi ambiguam et mi-

nus forte adaequatam ſeminis defini-
tionem in botanicorum ſcriptis anim-
aduertimus. Non ſolum veteres,
horumque princeps TnHEOPHRA-
8TVS
2) Quo etiam germanica lingua ſemen et ger-

men diſtinguamus, hoc Keim, vel Saamen,
illud Saamenkorn appellare poſſemus.

u) Conf. LVDWwIGII Inſtit. KRegni vegetab.
Part. I. c. 1. §H. 41. ſqq. quo loco praecipuas
collegit rationes, cur perdifficile ſit, diſtinétas
et adaequatas partium definitiones eruere.

STVS ERESIVSX) naturam ſeminis

ouo proximam eſſe, aſſumſerunt, ſed
etiam recentiorum multi haec inter
ſe compararunt. Aſt neque hanc,
neque aliam, cum gemmis»„) inſti-
tutam, comparationem diiudicare et
admittere poſſumus, niſi, quid ſemen
ſit, prius cognouimus. Quot vero
auctores euoluimus, tot fere diuer-
ſas ſeminis definitiones inueniemus,
aſt omnes, vt libere fatemur, exce-
ptione non maiores. Adducamus

nonnullas. Semen eſt pars plantae, ſcri-

bit HAMBERGERVS, z) fori femi-
zeo cohaerens, guae matura, loco conue-

nienti humido demandata, intumeſcit, et

kla-

X) De Cauſ. Plantar. L. I. c. 7. Animalis et
vegetabilis ex ouo originis compsrationem
inſtituit, eamque HIFrPOCRATI, ARISTO-
TELI Omnique Antiquitati peruulgatam fuiſ-
ſe, expoſuit HEEENSTREIT in Progr. de
Foetu vegetabili.

„) Hanc praecipue adſumſit ALsToNVs libr.
cit. p. 33. et cum MALFPIGHIO in Anato-
me Plantar. p. 77. ſemen quaſi gemmam pendu-
lam er deciduam, alieno germinaturam ſolo ap-
pellauit, vel dixit: Semen et gemma, ſeu ſo-
boles decidua, vel embryo plantae, aut plautu-
la cum inuolucris.

2) In Praefat. ad WEDELII Tentamen bo-
tan. H. 31.

hlan
Hee,
CC
Nl,
ane

ilun

mſeminis
erunt id
mec inter
lue hane,
6)) inſt⸗
Udicare et
nid ſemen
Mot pero
e iner.
eniemmus,
ur, exce
ducamus
mtoeſcri.
ri fani.
0 0Rααρ-
neſeit, e

le.

Animdlis et
mporntionen
„Arlsr0:-
lum full.
Progr de

Ers lbr.
in Ancto-
un penen.
nn ſolo op⸗
a; ſenn
eut plau.

Ntamen o

—— 13
ſilamenta ipſi ſemini diſzmilia ſpargit.
Cenſuram ipſe addit: facile largior,
hanc geſeriptionem ſeminir en tempore,
quo ſemen cognoſcere debemus, non boſſe
abplicari, ideoque non confici de-
buiſſet. Concinnam magis, aſt re
ipſa nihilominus ampliorem dedit Io.
GESNERVS, 2) dum eam plantae par-
tem ſeomen appellauit, bper quam ſponte
propagatur. Hac proprietate bulbum
et ſemen conuenire, quilibet facile
perſpiciet. Cl. PAZIOEY) ſemen eſt
pars organica pariter et AMentialis, Zuae
ſlori plerumque ſuccedit, et ab eius totiut-
que plantae figura recedit, in cuius finene
a planta, ſuae Propagationi- ergo, agitur.
Haec, niſi ſuperffua eidem ineflent,
commode admitti pPoſſet. III. LIN-
NE, quo ſemen a gemma diſtinguat,
hanc? bybernaculum hberbae, illud eius ca-
pſellam eſſe, gemmamque intra ſquamar,
Jomen

4) Vid. Diſſ. Eius de Vegetabilibus Theſ. 20.
LvVDWIGII definitio fere endem eſt, et vt
Ipfe fatetur, eodem laborat vicio. Dizit, Se-
men apparatum eorum, quae ad producendam no-
uom plantam requiruntur. Vid. Inſtit. cit. §.
138,. Eandem repetiit SCHAEFERVS in
Iſagoge botan. S. 151.
b) Vid. Partium plantae organicar. hiſt. p. 2

14 *„ 2*

ſemen intra tunicas embryonem conſerua-
ve, affirmauit, c) et ſemen bartem vé-
getabilis deciduam, noui rudimentum, pol-
linir irrigatione viuifßcatum appellauit.4)
Clarior videtur BoONNETIe) defini-
tio: Semen, idque. foecundum, corpus eſt
organicum, variis ſub 7egumentis plantam
in compendio continent. Cum vero

bulboſae quoque radices florem com-
prehendant, et futuram plantam, quae

ſeminibus includitur, non ſemper
cernere poſſimus, pollinis praeterea
foecundantis efficacia vel non ab
omnibus adſumatur, vel non facile
cognoſcatur, ambiguitate has quoque
definitiones laborare, exiſtimamus.
Forſan autem vegetatio totius plan-
tae characterem praebet et euiden-
tem, et certum atque ſpecificum, a
nominatis, aliisque Viris non nota-
tum. Terminatur plantae incremen-
tum eo ſemper in loco, vbi fructi-
ficatio oritur. In annuis cum matu-
ritate ſeminis plantae totius vita fini-
tur. In perennibus vel exſiccantur
et
c) Philoſ. p. 301.
4) Ibid. p. 54.
e) Berracht. der Natur, edit. cit. T. II. p. 62.

eſe el H
nt,
Aheht,
Pore l in⸗
lugte ,
Pbnne.
fo,rt
Etum
Ctemnort
Colnmnen
veny
Pgun,
gi le
exluboit
e ,,
Hen anti
Pyninut
Homn be
Cehrus
lemini
lone i/
Cnpolt
lunt thar
ſle hhe⸗
Unins
mni e 1.

n coy ig.
artem e⸗
entum, Hor.
Ppellauit,
le) Gekin.
enur f
i, Mantan
Dum vero
Nrem com.
Num, June
n ſemper
praeterer
pon ab
lon facile
quoque
imamus.
tius plan.
t eulden
eincum, 4
non Ota-
crennet-
i fructi.
Wat⸗
Iccantur
et

.Il. 56

* * 1 5

et pereunt caules ramique, vel ſi perſi-
ſtunt, eo tamen in loco, quo ſemen
adhaeſit, nullum prorſus futuro tem-
pore incrementum obtinent. Poſſet
itaque ſemen forte dici vltima pars
plantae, ſiue ea, qua omnis vegeta-
tio, partiumque incrementum finitur.
Et dum ad hanc conſtantem proprie-
tatem attendimus, non poſſumus non
commemorare et laudare antiquio-
rem Phyſicum, et Societatis Ieſu Theo-
logum, HoNoRATVM FABRVM,
qui de ſemine eandem fere ideam
exhibuit; ſt vltimum, ſcripſit, plan-
tae opus, nouus foetus, primae parentis
Nes, antidotum corruptionis, generationis
terminus, reſurrectionir ſymbolumf) Ve-
rum haec aeque, ac quaecunque alia
definitio manca erit et fallax, ideoque
ſeminis naturam et indolem alia ra-
tione inueſtigemus, eamque ex ipſius
compoſitione cognoſcamus. Tres
ſunt partes, quae ſemen perfectum,
ſiue foecundum conſtituunt, et in
plurimis commode cognoſci et diſ-

tingui poſſunt. Prima eſt inuolu-

crum,

F) Vid. Eius Tract. duo de plantis et generatione
animalium, Norib. 1677. p. 17, H. 10.

*

16

lucrum, G) aliquando quidem va-
rium et multiplex, aſt hic proprium
modo intelligimus, de acceſſorio dein
acturi. Illud autem, notante iam
CAESALPINO, 2g) ex duplici mem-
brana conſtat, interiore tenuiore ac
molliore, externa craſſiore et durio-
re. Vtraque in ſicco ſemine vtplu-
rimum arscte inter ſe cohaeret, vt vni-
ca. modo eſſe videatur; ſaepe vero
diuerſum in- et externae ſuperficiei
colorem animaduertimus, et inde du-
plicem laminam adeſſe, ſatis certe con-
licimus; et ſi ſemina in aqua mace-
ramus, tunicas, antea firmiſſime ne-
xas, facile ſeparamus, vel ex diuer-
ſa conſilſtentia diſtinguimus; inter-
na ſcilicet magis pulpoſa, externa te-
naciore apparente. Sub inuolucro
duae aliae latent partes, maior ſem-
per alia, alia longe minor; haec me-
dium, illa exteriorem locum occu-
pat, vtraque inter ſe peculiaria modo
nexa. Maior et exterior pars, a qua
ſemi-
) In muſeorum quoque ſeminibus involuerum
adeſſe, docuit Hedwigius in der Sammlung zur

Phyſik und Naturgeſchichte, Vol. I. p. 7.
29) Libr. cit. Cap. 8. p. 16,

i
onctin 1
s etl etiach
Ninnle,⸗
S N Fſitat
oo.
Erhii⸗
Corellun
Ctn
CAESAl
LINNAE
ſen ſti⸗
cum Ly.
mns. E
lening
Wlece
Gre vicd
N io
Cikinct
un ae
tone M
Cietlue

libr ei
3)wi. C
I.
MMi
1) Inlite
)boe. t

lilemn Vr.
Proprium
Drid gein
tante iamn
endiore g
e et Eurio.
jine vrpl.
ret vt yni.
lepe rerd
luperffkei
t inde do.
Certe con--
Oua mace.
iſſime ne
exX Giuer.
1; inter⸗
Nerna te⸗
Involwcro
nuior ſenn.
aec me-
im occl
ria modo
1, agua
ſerm.

inrolucrum
.mmmmlung 2

l. . 7.

1

ñH ,

ſeminis figura et magnitudo pendet,
Secundina, Placenta, vel Medulla, Lo-
bus etiam ſeminalis, vel Folium ſe-
minale, ab OEDEROE) Nucleus, ma-
gis vſitato nomine Cotyledon appel-
latur. Altera minor, quia noui ve-
getabilis rudimentum conſtituit, vel
Corculum, vel Plantula ſeminalis di-
citur. Priorem denominationem a
CAESALPINO 1) IVNGIVS K) et
LINNAEVS!) receperunt, poſterio-
rem, vt ipſi rei magis conuenientem,
cum LvowIGIon) adhibere ſole-
mus. Embryo, punctum vegetans,
ſeminis gemma, ſynonyma ſunt mi-
nus recepta. Plantula ſeminalis, vti
clare videmus, dum ſemen germina-
re incipit, ex duabus, ſitu et figura
diſtinctis, partibus componitur, qua-
rum altera folioſa eſt, et in vegeta-
tione aſcendit, altera conica deſcen-
dit, et haec Roſtellum a LINNAEOZ)
aptius
h) Elem. bot. Part. I. p. 60.
*½) Libr. eit. Cap. 6. p. 12.
k) Vid. Opuſcula ab ALrERECHTO edita p. 44.
et 151.
1) Philoſ. p. 54.
m) Inſtit. cit. §. 560.
„) loc. cit.
8

18 * *
aptius a LVDWIGIO Radicula 1²9) il⸗
la autem, inuentore GRwro, fere
ab omnibus Plumula, a CAESALPI-
NOP) Germen dici ſolet. Praeter-
ea in ſemine adhuc notari poteſt ille
locus, quo antea alii parti, thalamo
vel receptaculo praecipue, adhae-
ſit. Hilum vocauit eundem III. LIN-
NAEVS. v) In multis quidem, e. gr.
vmbelliferis plantis, illisque, quae
vel bacca, vel ſiliqua incluſa gerunt
ſemina, hilum, quamuis reuera adſit,
diſtinguer e commode non poſſumus,
in aliis tamen, vt leguminoſis nudis-
que relictam quaſi a ſolutione cica-
tricem, eamque peculiari ſaepius co-
lore tintam, animaduertimus, hinc
vel ideo, vel quia per hunc locum in-
crementum accepit ſemen, ac per
eundem in germinatione radicula

exit, hunc locum negligere minime
debe-

*) Libr. cit. & 560. et 61. Vtramque non ſolum de-

nominationem admittit GLEDITscaivs, partem-
que hanc, dum recta deliteſcit Roſtellum, quan-
do vero in germinatione prorumpit, Radicu-
lam appellauit, ſed etiam huic ipfi parti fu-
niculi umbilicalis nomen tribuit, dum adhuc
cum thalamo cohaeret. Vid. Eius Forſtwiſ⸗
ſenſchaft, 1. Band, p. 170.
P) Libr. cit. Cap. 6. p. I2. Conf. et Cap. 13.
7) Philoſ. p. 54.

urum
Dnidis
Gonian
Mhnt er
nming
Tbltosan
Celcunt
kenct in
Guundos
ſel ſet
r inr
le autem
Mntns ken
Eemgver
ilte
el U naturn

3)Aiun e
Nis Winvs
Conſſcen
. 105.

lie) j.
f0, kere
8ALPI-
Draeter.
oteſt ille
halamo
„Ahae-
I. Lix.
negr.
e, quae
gerunt
erd adii
flumds,
5 nulis.
ne cica-
pins co
1s, hinc
Ncu in⸗
per
raNicul
minime
gehe⸗
ſlun te⸗
18, purlem.
um, guan⸗
i, Radicu-
6 Porti ll⸗
dumn adlue

1 Forfri⸗
et Cb. 1

3* —= * 19
debemus. -) Harum partium omnium
ſtructuram et vſum apto loco cura-
tius declarabimus, nunc vero inqui-
ramus, an vegetabilia, quaecunque
ſint, ſemina proferant et per eadem
propagentur.

§. III. W

Vegetabilium propagationem non
tantum ſeminis beneficio, ſed et aliis
Partibus, variisque modis fieri poſſe,
ſupra iam monuimus. Multae etiam
plantae, arbores fere omnes, aliaeque,
inprimis ſi alieno loco coluntur, per
multos annos viuunt, et laete ſaepius
creſcunt, nullum tamen florem pro-
ferunt, immo, ſi etiam tandem ali-

quando florent, vel nullum fructum,

vel ſi etiam hunc producunt, nulla;
aut imperfecta ſemina praebent. In-

de autem nullo modo ſequitur, has

plantas ſemine prorſus deſtitui, eo-
demque prorſus non propagari poſſe.
Si ad iuſtam aetatem peruenerunt,
et ſi naturalem, vel peregrinum quo-
2 que,
y) Hilum et cotyledonem tanquam partes ſemi-

nis minus eſſentiales, haudquaquam reéte,
conſiderauit KEVSsS in Compend. botanico

P. 105.

20 rrrr
que, aſt aptum, locum inhabitant, flo- vn
rebunt certe omnes, et poſt florem, ire
niſi externis iniuriis, aliisque acci- Kttec
dentalibus cauſis impediatur, omnes Ninei N
quoque foecundum et propagationi etorms
aptum ſemen exhibebunt. Et cum erhine
ſemen florem ſequatur, certo certius “
aſſumimus, plantas omnes, quae flo- elien
rent, fructum quoque, vel ſemen fer-
re. Nec mirabilem illam plantam. Wekkn,
quae ab hortulanis Pyſang, a botani- Cunn verd
cis Muſa paradiſiaca dicitur, et a SIE- Win m
GESBECKIO5) pro contraria opi⸗- e belin
nione defendenda inprimis comme- nulo wo⸗
moratur, ab hoc naturae ordine re- gltt onn
cedere, exiſtimamus; vel ſi conce- it, et
dere debeamus, eandem nunquam, ſecke el
licet flores maturosque fructus offe- nde
rat, perfecta ſemina ferre, ſed tan- Uile, a
tummodo radice ſe multiplicare, il- sin
lam cum III. LINNAEO pro hybri- Clle hil
da et eiusmodi planta admittimus, eli n,
quae, vt de Peloria et aliis plantis, Rwened
immo nonnullis animalibus, quale hrn
Mulo eſt, compertum habemus, non Knim:
in prima creatione, ſed poſt eandem hſlei
ex alieno coniugio nata fuit. Exiſti-
mabat
*) In Botanoſophiae verioris ſciagraphia, p. 43. Conk

e i

tant fo.
forem,
e acci.
„Olmnes
agationi
Nt cum
0 Certius
Juae flo.
men ter.
lantam,
botani⸗
tASlk
ria opi.
comme-
line re⸗
1 conce.
lnquam,

dus offe.
ſed tan.

care, .
hybri.
ittimus,
Plantis,
quale
us, non
eandem
Exiti·
abat
npbin, 543.

. *

21

mabat quidem LINNAEVS, Muſam
ideo in noſtris hy bernaculis nunquam
perfecta ſemina tuliſſe, quia flores fe-
minei primum effloreſcant, hisque
defloratis maſculi tandem ſuccedant,
et hinc putabat in natali ſolo, vbi plu-
res ſcilicet eundem locum inhabitant,
et diuerſo tempore florent, fieri poſ-
ſe, vt feminei a maſculis foecunden-
tur et ſemina perfecta producantur;
cum vero poſtea cognouerit, anthe-
ras in maſculis floribus omni polli-
ne deſtitui, ideoque foecundationem
nullo modo fieri poſſe, priorem reli-
quit coniecturam, aliamque ſubſti-
tuit, et paradiſiacam ab alia Muſae
ſpecie, quae Bihai dicitur, tanquam
matre, et incognito patre, ortum du-
xiſſe, affirmauit.“) Verum quid de
illis ſtatuendum erit plantis, quae in
caule bulbos gerunt, et quarum flo-
res, etſi non in omnibus, in plurimis
tamen abortiunt? Tulitne vnqnam
Biſtorta, ſiue Polygonum viuiparum
ſemina? Certe non tantum in hor-
to, ſed etiam in natali ſolo flores ſpi-
B 3 cae

2) Conf. IIIl. Viri Libellus de Muſa, et prae-
cipue Amoenit. Acad. Vol. VI. p. 294.

———

cae ſuperiores conſtanter ſine ſemi-
ne decidunt, et inferiorem locum
bulbilli occupant. Idem de variis va-
let Allii ſpeciebus, in quibus floribus
miſcentur bulbi, qui ſoli increſcunt,
floresque ſupprimunt. In his bulbi
ſubſtituuntur ſeminibus, et cum illi
communem plerumque cum flori-
bus locum obtineant, a caule ſponte
fecedant, in terram decidant, et ſemi-
nis inſtar germinationem incipiant,
non incongrue ſemina dici, vel ad
minimum pro analogis“) partibus
haberi poterunt. Licet autem per-
fectioribus plantis ſemina tribuere
ſatis certo poſſimus, forſan Ramen
e

u) Cl. NECKER, qui Mulſcis et congeneribus
vera ſeinina denegauit, ſeminis tamen analogon
adſumſit, illudque in Methodo Muſcorum
p. 258. nota 27. ſic definiuit: Quod ſit plan-
tae compendium puluerulentum, a matre ſponte
abſcedene, per ſe ipſum, absque requiſita copula,
germinans, vegetans, cotyledinibus carens, inque
Plantam reſoluens; addidit: Sic a ſemine pro-
Pprio dicto diſtinctiuum Jubminiſtrar characterem.
Qui, vt nobis videtur, in eo conſiſtit, quod
copula nulla praegreſſa fuerit et cotyledones
deficiant. In bulbis prius quidem deficit, fo-
liola autem, quae cauli etiam adhaerentes ſae-
pe emittunt, pro cotyledonibus aſſumi poſ-
ſunt, et binc magnam cum ſemine analo-
giam habent.

Co pbre
Uie et
Ppus. I
Filicsr
Centun
Ondis
non,P

7) (un
lycope
in hol
Ui
) on. P
inenit
Nente
end⸗
HK
ſellin
Go en

e ſemi.
locum
Niis va.
Koribus
Neſcung,
bis bulbi

Cüm illi

m Kori⸗
e ſponte
et ſemi.
Wipiant,
Vel ad
Partibus
ein per.
tribuere
I tamen

de

angenerihis
men enalyen
Maſoru
us ſt plur.
nure voute
iſro apuln,
orenn inqle
ſenine pro·
harackerenn.
it, Auoc
coiyledone⸗
dehcit⸗ ſ
gerentes ſe⸗
allui hol⸗
emine nllo⸗

—

de imperfectis, et illis praecipue,
quae in Syſtemate Linnaeano Cry-
ptantherarum claſſem occupant, du-
bitandum erit, praecipue cum in
plurimis, optimi etiam microſcopii
Peneficio, flores videre non potue-
rint phyſici. Minime autem ſequi-
tur, ea, quae lynceis etiam oculis
cognoſciæ) non poſſunt, prorſus non

exiſtere. Effectus ſaepe de incogni-

ta cauſa teſtatur, et ex variis aliquan-
do phaenomenis exiſtentiam rei du-
biae et obſcurae ſatis certe cognoſci-
mus. Inter imperfectas has plantas
Filices reliquis fere perfectiores vi-
dentur, easdemque in dorto folii, ſiue

frondis fructus et ſemina ferre, omni

caret dubio, quamuis flores vel prorſus
non, vel imperfeëte ſint cogniti.**)
4 Con-

) Quam paruula in nennullis ſint ſemina, ex
Eycoperdo cognoſeimus, quorum 14000000.
in pollice quadrato numerauit BACKER.
Vid. HALLERI Phyſ. To. VIII. p. 88.
) Ion. FRANcC. MaRATTI in his flores vidit, et de-
lineavit partim monopetalos, pileiformes, in
ore patentes, margine integro, in maturitate pli-
cato, apicibus duobus et piſtillo breuiſſimo prae-
ditos, partim ſphsericos, pedunculo innixos,
ſenſim in duas partes diuiſos, ex quorum fun-
do exurg ebat congeries ſtaminulorum, pro-
priis

24

* **

Conceſſa Filicibus eſſe ſemina, ex Mo-
RISONI, vel potius BoBARTII 92) ob-
ſeruatione conſtat, qui Linguae cer-

vin
ver

ae folia marceſcentia collegit, pul-
emque adhaerentem ſolo humido

et vmbroſo adſperſit, et ſequenti an-

10

plantas innumeras, ex eodem na-
2) obtinuit. Et ſi puluerem te-
nuiſſi-

priis apicibus uterum circumdantium. Et
eiusmodi flores inter ſe mixtos in Filice et
Lonchitide reperiit et obſeruauit, ouarium eo-

rum umbilicatum, hemiſphaericum continere

tenuiſſima ſemina, facile vegetantia, Orchi-

dum ſeminibus fere ſimilia. Vid. Eius Tr. de

„

vera Florum exiſtentia in plantis dorfiferis,
Romae 1760. edit.

Vid. Hiſt. plantar. To. IIl. p. 555. Idem

confirmauit DiLLENIVsS in Praefat. ad Hiſtor.

Mulſcor. p. 15. Conf. quoque PoRHTA, qui
in Phytognomic. Libr. VI. cap. 1. 2. p. 361. ſq q.

2)

veterum non modo opinionem, non omnes
ſeilicet plantas ſemen ferre, refutauit, ſed etiam
filicum et fungorum ſemina demonſtrauit; nec
non LTRIVMFETTI, qui in obſeruatt. de or-
tu et vegetatione plantarum, p. S. ſqq: alios no.
minauit audores, qui his ſemina tribuerunt.

Tenuiſſimum hunc puluerem, quem inter
alios GLEDITSCHIVS etiam in Conſiderat.
Epicriſ. Siegesbeckianae p. 54. pro ſemine af-

ſumſit, pro tali cognoſcere non voluit BAEL-

DINGERVS, vVel potius WoLrFIVS, qui, vt
facile credimus, Auctor eſt Diſſ. de Filicum
Seminibus lIen. 1770. edit; alia potius ſub-
ſtituit,

iinn
tieo
alvas
oditar
nictoſe⸗
caiat
rum el⸗
le ethl
Ner fn

ätoit,
eiis
ngn
Plulis
tote
innent
544
Dirs
ideo
on
min
Np.
ſN,
libos
ſeruatt.
Comme
Vol. I

4) Bune
Nun,
UINV
Hlue.
Amden

* * 2 5
ero. nuiſſimum, qui in globulo, annulo
3) b. elaſtico cincto, et plerumque in duas
le er. valuas diſſiliente, continetur et ex-
Nehil⸗ ploditur, praecipue ab Equiſeto, ſub
umido microſcopio conſideramus, eundem
Eennt an. capillata ſemina referre, et ope pilo-
dem m. rum elaſticorum a ſe inuicem recede-
rem te. re, et quaſi ſaltare“) deprehendimus.
nui. Nec fungis denegari poterunt ſemi-
iun. E B 5 na
Fili
inc, ſtituit, nudo oculo viſibilia, longe meiora;
coninere Et eiusmodi, numero pauca, aſt Milii ſemen
6, Orchi. magnitud'ne et figura referentie, quae ex ca-
iu Tr. de pſulis ruptis egrediebantur, in Oſmunda Stru-
Garhferis thiopteride ſe inueniſite retulit. Qui huius
