P 102 el!
9) Nonnuli
ingermint
De VNr.
G. ſeri
Mucy, ſimin
ſcho pon
numgue har

.

muttionemn
(ui non ſNun
. e dn.
Vepeindilidu
lun ſer,
Ui ſec ei

entn dechr.
arii Phae.
nlatlone . M
Agerming.
Dm No.
Wlumdahre.
mn Aiumſre
eorumn etiam
letitunet
ab magidge
XThis Alogte
tnn minds
tationibus fi
n humorum
Uedmomm
tio comnmnode
Geinde auuls
luun hunc r.
otüln N
ſco.
n Sia in ein te
ſinre, lll 11

mumriun obſer⸗
ren et ſnotend
in den Einung.

Prün exheiner
4 8
T.
INNN
dume nate
iz, Cne h0n

güonen ſeti inen

v

M

ſicorum multi o cum fermentatione 4)
compararunt, et, vt nobis videtur,
ſatis bene. Non ſolum enim, notan-
te WaLLERIO, ²) odor et ſapor, qui
CcC 3 in

*) Vt DiGsv in Diſſ. de Plantar. veget. p. 9. HoM-
EERGIVS Acad. Pariſ. 1703. et 1709. LEMERY
ibid. 1717. FABER libr. cit. p. 49. ſeqq. aliique;
inprimis nominari debet MALrIoRIVs, dum
BoRELLVM, qui ſuccorum in cotyledone mu-
tationem fermentationis ope fieri negauit, re-
futare ſtuduit, et in fine ſcripſit: guapropter
concludere licebit cum ipſo BokrELrLo, pinguem il-
lam ſubſtantiam, in foliis ſeminalibus contentam,
eſſe nutritiuum ſuccum, a natura praeparatum,
vt lactare poſſit planutulam, cui addere poſſumus,
quod, cum recipiat aqua, a terra ſubiiniſtrata,
in iisdem foliis hauc immutari in naturam ſucci
nutritiui et actiui, mediante mixtura et motu in-
teſtino, ideo ibidem productam, tanquam a fer-
mento, aſſerere pvoſumus. Vid. Oper. poſth.
p. 102 et 104
d) Nonnulli loco fermentationis putrefactionem
in germinatione admittere voluerunt; ſic BAco
DE VERVUL. Sylv. Sylv. Cent. VI. edit. Oper.
p. 881. ſcripſit: germinarionis initium nihil eſt,
praeter ſeminum putrefactionem. Verum putre-
facltio corpora prorſus deſtruit, et vegetabilia,
eorumque partes nullam aliam ſponte ſubeunt
mutationem, quam eam, quae cum fermenta-
tione conuenit
e) Qui non ſolum Tract. vom Ackerbaue c. 3. 5. 6.
p. 49. et 52. et in Diſſ. de origine oleorum in
vegetabilibus G. 6, fermentationem in ſemini-
bus fieri, probabili admodum ratione declara
uit, ſed etiam in pricri Tractatu cap. 2. F. 13.
p. 28.

406 *

in germinatione ſe prodit, nouus fer-
mentationis eſt effectus, ſed etiam ſe-
minibus eadem inſunt materialia,
quae fermentationi ſpirituoſae apta
ſunt. Praeterea conſtat, ſemina, quae
germinationis initium paſſa fuerunt,
ad fermentationem, vt dicitur, pani-
ficariam, ſiue ad panem conſueto
modo per ſe coquendum, haudqua-
quam apta, ſed aliis et magis actiuis
adminiculis ad eandem praeparanda
et quaſi cogenda eſſe. An vero prae-
ter internam, ad fermentationem ſu-
ſcipiendam, ſeminum diſpoſitionem,
alia, eandem excitans et continens cau-
ſa, et peculiare quaſi fermentum adſu-
mi poſſit, difficilis eſt quaeſtio. Solus,
Vti quidem nobis conſtat, WALLERIVS
eiusmodi aſſumſit, pollinemque an-
thera-

p. 28. ſtatuit, poſſe hane fermentationem na-

turalem in ſeminibus eodem modo augeri et

imminui, vt de artificiali compertum habemus.

) Cel. ErrERVS quidem praeter oleoſam ſeminis
materiam, aliam quoque, per ſe actuoſam et
mobilem, tanquam germinandi principia aſ-
ſumſit, et poſteriorem in ſeminibus, aqua ma-
ceratis, ſe vidiſſe tradidit. Vid. Hamb. Magaz.
Vol. XIV. p. 186. mobilem vero hanc mate-
riam animalcula infuſoria fuiſſe, repetitae ob-
ſeruationes docuerunt.

taln in Pan
tinscotlele
babilusiben
Errum, id
A orom
Coclerte,e
Gemn, db
Minui 1

) W, Ind.
Hlbr eit er
) Deumum
minn koilib
immnic Dur
intetnain
minurund,
hubirun,,
Miorez eiin
lerram tnn
ſe et ince

nolnis ſer.
e etiam ſe.
Materia li
Umolge pe
enum, gue
Dalatoerunt
Krinn, nr
Henn Coniuero
um uuddur.
emigis ltii
n phneporane,
Anreropree
eutationem .
ltpotitonen,
Wüdinensca-
mentumnadd.
eſtio. Jolus,/
n Wanurms
Minemue ar
herr.
ſerwenntioen N
.m Mod, uell 4
oleolam ſerris

t ſe N Gam 4
i inafn
wirubos,3

cormt.
V. Hon. ar.
emn vero Hone mie.
iler eheiik

— 407

therarum, quo ſemina foecundata
fuerunt, eandem forte conſtituere, et
inſtar fermenti internarum partium
compagem euoluere, ſtatuit, et hinc
quoque fermentationem in medio
germinis incipere, exiſtimauit. . Pol-
lini huic ineſſe ſummam et quaſi vi-
uificantem virtutem, inter omnes con-
ſtat, eandem vero in germinatione
etiam ſeſe exſerere, vel ideo dubium
nobis videtur, quia ſcimus, hanc non
tam in plantula ſeminali, quam po-
tius cotyledone initium ſumere. Pro-
babilius idem Cl. WALLERIVsS ſtatuit,
terram, ſub qua continentur ſemina,
ad horum fermentationem multum
conferre, eamque, vt in artificiali vi-
demus, ab illa nunc augeri, nunc im-
minui, ?) licet exemplum, quod de
CC4 ſemi-

Vid. Tract. von: Ackerbaue p. 51. ſq.
) libr. cit. cap. 2. §. 13. p. 28.
i) Deſumtum hoc eſt a Reſeda odorata, cuius ſe-
mina fictilibus, terra diuerſae indolis repletis,
immiſit DALIBARDVS, er obſeruauit, illa, quae
in tefra pingui, alioque modo praeparata, ger-
minarunt, odoratas, quae vero ſabuloſam in-
habitarunt, inodoras plantas exhibuiſſe; iu-
niores etiam plantas, ex ſabuloſa in pinguem
terram tranſplantatas odorem nullum aeccepiſ-

ſe, et inde concludit DALIBARDVS, qualitotem
odo-

498 *——
ſeminibus plantae odoratae, in ſabu-
loſa terra ſatis, deſumſit, id minime
probet, quod probare debeat. Ab his
enim ſeminibus enatae plantae non

ideo inodorae fiunt, quia fermenta-

tio hoc ſolo impeditur, ſed potius,
quoniam in eodem radices ſaepe, et
ſic quoque cauliculi inſigniter mul-
tiplicantur, vel, ſi etiam hoc non eue-
niat, ſufficienti tamen nutrimento de-
ſtituuntur. Nolumus plures, quae
fermentationem et germinationem
concernunt, proponere quaeſtiones,
in vtraque enim difficultates depre-

hendimus, difficile, vel plane non

ſoluendas, et in germinatione eadem
certe naturae myſteria, iisdem tene-
bris inuoluta, animaduertimus, qualia
in generatione animali, foetusque nu-
tritione admirari quidem, nunquam
vero ſufficienter explicari poſſunt;
hinc et huic ſpeciali commentationi
et omni Spermatologiae vegetabili fi-
nem imponamus.
odoriferam in ipſa germinstione plantis con-
ciliari, id quod, vt exiſtimamus, repetita ex-
perimenta deſiderat. Vid. Mem. de Mathem.
et Phyſ. preſentés a l'Acad, à Paris To. I.
Pag. 95. ſq4.

rr--

DIS-

Wilures et
Ciount in l
iho; d
mecce loe
Nin dis
Moti, ean
Allſumene
ſc. lc
tabilibus
hus imme
gle partes
Wenlentun
le Cilluni
lis cOnge

Dperis? No
erologe
luine eicg

— 409
ga , SS
tge in ſahn. —
id minime . .
det Ab his DISSEP RT ATIO
Rbe on † DE .
Ula ſermeneg.
G VEGETABILIVM CEILLV-
W 5 .
ice ſehe . LOSO CONTEXTIVV.
lügntter mu.. §. 1
hoenon ene. L
rimenoe iu admodum in anatomicorum
19 S . ⸗ *
Mhme, Cut ſcholis recepta fuit atque vſi-
ingrihken tata partium corporis humani in ſi-
eguetong milares et diſſimilares, ſiue, vt alii
Nlnts ehr⸗ dicunt, in ſimplices atque compoſitas
Dmne non. diuiſio; neque ſolum in animalibus
utiole elden haecce locum habuit, verum etiam,
iten ene vt in aliis plurimis, ab analogia com-
tlinns Clal moti, eandem in vegetabili corpore
oernegnerr adſumendam eſſe, affirmarunt phy-
n, hMundben ſici. Et certe eodem iure id de vege-
cri e , tabilibus dici poteſt, ac de animali-
Mmmen. bus, immo forte maiori. Illae nam-
legeubllitr que partes, quae vulgo vt ſimplices

recenſentur, ſunt vere compoſitae at-
que diſſimilares. Nonne fibra muſcu

one Punin on . . .
— laris congeries eſt vaſorum omnis ge-
Nen delſhen neris? Nonne et vaſa ex aliis vaſculis
a,i hub neruoſoque rete ſunt conflata? certe,
hinc eius modi partes vt ſimilares mi-
= Cc S nime

410 * *
nime debent conſiderari. 2) In plan-
tis vero ſucciferae fiſtulae et mirabi-
lis ille celluloſus contextus omnino ſi-
milares ſunt partes, cum ad huius
vtriusque compoſitionem, praeter
elementa, et inde natam ſimpliciſſi-
mam fibrillam, nulla alia concurrat
atque conſpiret, exque his, varia ra-
tione inter ſe combinatis, et coniun-
ctis reliquarum partium omnium fa-

Prica generetur. De prima autem fi-

bra, ac inde ortis membranis atque
canalibus primis, nihil certi determi-
nare poſſumus, quasque ratiociniis
extorſerunt hypotheſes phyſici, non-
dum plenarie explicatae confectaeque
videntur. Duas itaque in regno ve-
getabili ſimplices partes adſumimus,
licet ab aliis aliae, et a nominatis di-
uerſae?) propoſitae fuerint, vel ex
ipſa,
a) De ſimpliciſſimis ſolidis corporis humani par-

tibus vere et do e diſſerit ALB. PE HaLLER in
Primis Phyſiologige Lineis Goett. 1751. 8.
C. I. p. I. ſqq. et C. G. Lypwiovs in Inſtitut.
Phyſiologiae Lipf. 1752. 8. P. 1. c. I. F. 126.
ſq q. P. 45 ſq.
*) Varise a variis auéoribus enumerantur deſeri-
bunturque ſimilares vegetabilium partes, vt fi-
bra, neruus, vena, caro, medulla et ſ. p. Conf.

de his ANDR. SPIGELII Iſag. ad rem herbariam

Patau.

uc, olnhe
Tundo, I
Pole,
rum br⸗
ſin nulltb
Harum pl
iunctae
vaſcbloru
Otnnetn ⸗
xionem

Datan.15
Ht N
,3. P.
bilibus
el dech,
gnumß
e 10.
SAek
perendi
)HMye etin
NMANNS
mmenidlem.
ſerihlenn
Corporun
4) Euden,
been ali⸗
le ly,
cuin An

h Plan.
det mirabi.

8Omnino .
d A ins
II, Nieter
n Hmaſ
la concurrat

lis variaf.

8, et Coniun⸗
nomnniumft
rima autemt.
rans une
certiderermi i⸗
le tutiocinis
Uſi, O.
Colledt Ne
in egno e⸗
8AClomimos,
nominatß.
eint, e er
l,
r uihan
1Nr Mllah il
et 151. .
isi ſo Kwor.
1 t. 1 125

omerontut laii
es
unn gened ſe

E 411

ipſa, accurate inſtituta, diſquiſitione
vna modo ſit ſtatuenda, ſcilicet fibra.
In omni enim plantarum Parte, quse⸗
cunque illa ſit, fibhras deprehe endi
mus, omnemque, diſſecando et mace-
rando, in eius modi fibram reſalui
poſſe, dudum cognouimus. Ve-
rum fibra vegetabilis, qua talis, ſeor-
ſim nullibi conſpicitur, ſed ſemper
harum plures inter ſe' nexae atque
iunctae vel ſub celluloſi operis, vel
vaſculorum ſpecie adparent, ideoque
omnem de ſolidis vegetabilium tra-
Gtationem ad haecce duo 0 reducen-
dam

Patau. 1606. 4. L. I. c. 3. p. S. DAN. SENNERTTY
Epit. Nat. Scientiae Witteb. 1618. 8. L. VI.
c. 3. p. 434. ſq. GvrR. RoLFINCIVS de Vegeta-
bilibus len. e670. 4. L. II. Sect. 4. c. 1. P. 144.
et Sect. 7. p. 194. EMaN. KoENIGII Re-
gnum? Vegetab. quadripart. Baſil. 1708. 4. Sect. I.
c. 16. p. 114. ſqq. et GüxNra. ChRIST. SCHEL-
HAMERI Epiſt. de Noua plantes in claſſes di-
gerendi ratione Hamb. 16 695. 4. P. 16.
c) Hinc etiam forte factum, quod Io. Lvo. HAN-
NEMANNVS vegetabilibus et animalibus fila-
mentalem, minerslibus vero grannlarem ad-
ſeripſerit ſtructuram. Conf. Diſſ. de Contextu
Corporum naturolium Kilon. 17023. 4.
4) Easdem, ac nos aſſumſimus, ſimilares partes,
licet alia proponat nomina, deſcripſit quo-
que IvL. PoNTEDERA in Diſſertationibus, edit.
cum Anthologia Patau. 1720. 4. Diſſ. I. p. 8.
vbi

412 Wrrrrmrrnn S

dam eſſe, exiſtimamus. Quicquid
enim de vaſculis et celluloſa tela va-
lebit, valebit etiam de ipſis fibris, ac
de maioribus, magisque compoſitis
partibus. Conſtituimus itaque hac
inaugurali Diſſertatione de contextu
celluloſo, eiusque dignitate atque
praeſtantia diſſerere, alia forte occa-
ſione de vaſculis etiam dicturi.

§. II.

Albidae elaſticaeque, nunc craſ-
ſiores, nunc ſuhtiliores, fibhrae atque
fila, inter ſe nexa, variae figurae et
magnitudinis caua, ſeu cellulas, ſiue
cauernulas, efformantia, contextus
celluloſi nomine inſigniri ſolent. Ex
data hac qualicunque definitione pri-
mo ſtatim intuitu adparet maxima in-
ter contextum celluloſum et anima-
lem et vegetabilem conuenientia. Et
cum IIIuſtris de HALLER huius in cor-
pore humano dignitatem ex ſtructu-
ra, ampliſſimoque ambitu, et vſu plu-
rimis

vbi dicit: duo partium plantarum ſunt genera,
kbrillae nempe et vtriculi. Et pergit: fbrilla-
rum non vun eſt natura, aliae humori bermean-
si tantum inſeruiunt, aliae aeri.

1 1 S O!
dapun
aunel.
Gem eils⸗
jegetal
get Cocet
geimſemn
ſens ioh⸗
Phokuia ſe⸗
eodeln
i vero
WMittitar,
cShilum
tur, ſem
augerur.
Inoco hal
Volucro
ilae atinj
ſant. Kr
In ducun

) Dil der
mnidi

il ei

niegni
he tela pa.
efhris, a
Cmpolti,
8nucne hee
de COnex
nitat te Ntqve
f Torte occr
lickuri.

e, nune enl
brnearqve
1e fonnneet
is, ſce
4, Contentus
iſClent.
elnitione N⸗
t mavimain-
Imn er anime.
enienti
Huinsinr.
errucko.
etWa
s

hſun unn
et ndr

u pmuuß

,

rimis experimentis declarauit, eius
etiam demonſtrationibus nunc inſi-
ſtentes, primarias huius celluloſi ope-
ris dotes Benerali oratione explicahi⸗
mus. TPelam celluloſam ex glutinoſo
liquido oriri, non modo adfirmauit,

ſed et plur ibus phaenomenis compro-

bauit Cel. ille Ana Itomcus. ê An ea-
dem eius origo atque incrementum
in vegetabihi corpore? Ratio id ſua-
det, docet experientia. Eſt in ipio qui-
dem ſemine celluloſus contextus prae-
ſens, isque et in cotyledonibus, et in
plantula ſeminali deprehenditur, ac in
eodem continetur quieſcens humor;
dum vero illud madidae terrae com-
mittitur, nutritio ſucco, per corti-
s hilumi intrante, Cellula e extendun-
,ſeminis sane volumen inſigniter
augetint, Cotyledones autem breue
modo habent increme ntum, cum in-
uolucro rupto, plantulaque egreſſa,
illae ſtatim contabeſcant, vel putre-
ſcant. Succi itaque ex his ad plantu-
lam ducuntur, iisdem augetur illa et
exten-

²*) Diſſ. de Telae celluloſue in fabrica corporis hu-
mani dignitate Goett. 1748. 4.

Diſſ. cit. H. 4. p. 4.

41¹4 *— ”

. 1 l
extenditur, erumpunt ſeminalia folia, enefhn
deſcendit radicula, protruditur caulis, uinecell
exeunt folia, formantur rami. Vnde a
omnis hic adparatus? Certe non ab
extenſa antea praeſente celluloſa ſub- G 6l
ſtantia, ſed a fluido, ex terra ad ſe- nan *
men ducto. A condenſatis enim, at- telih Per
que perſpiratione inſpiſſatis, coactis- wn 4
que fluidis omne id generatur, quic- 8 de
quid ſolidi in plantis inuenitur, ideo- 1.
que et contextus celluloſus ex iis- mme 1
dem, % eadem ratione ac in animali ho mwe
corpore a glutinoſoô liquore, produci- ls, guu
tur et multiplicatur. Prima haecce ſo- Per elul
lidorum ſtamina in animali corpore fi- Veklanech
bras ſolidas, non cauas, ſiue vaſculoſas, Wümmn
eaque pro ſecunde fibrarum elemen- enn
tarium genere adſumenda eſſe, idem Olunt ⸗
docuit HALLERVS, ) nullamque vi- Nlun,
demus Rorewys
g) Singulari ratione, non tamen multum a no-
ſtra diuerſs, medullae in plantis, quae etiam Cnte.
contextus celluloſi eſt ſpecies, geneſin ex prin- Mnimaff ,
cipio fluido, ſiue aereo, cum quadam viſcoſi- 1
tate coniundo, explicauit EHRENFR. HAGEN- Piqre ſ
DORNIVYS. Medullam enim rede vt multarum ert e
bullularum collectionem conſiderat, et, ex hy- HWY”“õ
potheſi adſumpta, omne aereum in bullulo- , Cn
ſam ſpumam abire ex mechanicis probat. Vid.
Cynosbatol. Ien. 1681. 8. L. II. c. 2. art. 2. p. 35. indi

h) Phyfſiol. c. I. §. 9. c. 3. ad 4

ninlin foli

)
Clturcauli⸗

mi. n .
Non 30
Nlnadb.
ert Aſ.
ſes enim
lns onti.
eratur ie
enitur ien
lolis er i⸗
in Mninnl
1u Mecceſ/.
Ncorptef⸗
levalchhols,
tum elemer.
hele icen
lamgve Fl.
Gems
mulum 110.
iis gnr M
ateln e nn.
ecann vilolr
NrR. HeN-
N Naru
eher erd
umn n
Gsrodi
c2i2 h

demus rationem, cur non illud quo-
que de filamentis, ex quorum coadu-

natione celluloſus contextus in plantis

efficitur, poſſimus, aut potius debea-
mus adſumere. Tandem experi-
mentis Ille comprobauit, celluloſas
telas omnes, vbique praeſentes, ne
vnica forte excepta, inter ſe commu-
nicare, vnumque quaſi cauum effice-
re. In vegetabili quidem corpore mi-
nime tam euidenter eam demonſtrare
poſſumus conditionem, attamen ex
illis, quae inferius de motu ſuccorum
per cellulofum opus dicturi ſumus,
veritatem adſerti luculenter patere,
exiſtimamus. Et in Chelidonio, quod
aureum dici ſolet, ex vna cellula in
omnes reliquas patulam ſe vidiſſe
viam, iamiam adſeruit ADRIaANVS
RovENVS. ¹)
§. III.

Contextus celluloſus, prout in
animali, ita et in vegetabili corpore
Vbique eſt praeſens; ſtructura vero
differt, et pro diuerſitate loci, vbi re-
Peritur, diuerſa accepit nomina. Ali-
quan-
¹) In Diſſ. de Anat. et Oecom. plantsrumn L. B.
1728. 4. p. 16.

quando eius fibrae vincula praebent
tenaciſſima et veluti clauos, quibus
aliae fibrae atque vaſcula inter ſe
vniuntur coniungunturque. Ad va-
ſorum geneſin eundem concurrere,
euidens res eſt. Ex fibris ſcilicet in-
ter ſe combinatis formatur membra-
na, haecque conuoluta ſiſtit canalem;
fibrae vero hae neutiquam inter ſe
cohaerere poſſunt firmiter, niſi acce-
dat aliud vniens corpus, et hoc ipſum
eſt cellulofum opus. Praeter ea va-
ſcula ſimplicia atque ſingularia rarius
excurrunt, ſed in faſciculum potius
ea colliguntur, O et in hoc quoque
caſu eius modi fibrillarum ope nexus
atque cohaerentia debet effici. Hanc
vero rem ita ſe habere maceratione
inprimis edocemur. Laxat enim
haec arctum contextum, illumque
manifeſte celluloſum et flocculentum
reddit. In foliis, et quibusdam fru-
/ Stibus,

) Conf. MRcC. MALFIGHIVS de Cortice edit. Oper.
L., B. 1687. 4. p. 22. CRRIST. WoLFFII ver-
nänfitige Gedanken von dem Gebrauche der Theile
in Menſchen, Thieren und Pflantzen, Francf.
et Lipſ. 1730. 8.7 p. 664. AvG. FRID. WAr-
TERVS de Struélura plantarum Pr. Lipfſ. 1740.

4 pag. 4.

D

aſliliu
cultettin
aleln Duet
lete dcu

netabili

interqle e⸗
collicimn
egl WUs,
integta, nn
ſubltantlan
neckentem
Miratione
gue acin!
Walss er
Wentom;
ſobſtanrine
lam fabric
tiſtime cot

ali it
eun, co
1cclerrime
len dikiere

N i,
gg ſ

Ul Praehent
d 4 gui bus
Aln Inter ſe
W. Adva.
onahttere,
NrsKlicgin.
Atur meinder.
ſtitcundlen;
luam inter ſe
lter nili acce.
ethociphun
Prueter ei r-
Culnin mins
llomn potils
No Cvode
CMe es
effei. Bane
metatione
Laxnt enin
n, umave
Toccolenuun
uscun.
ibus
tik erOe

1.
der
prunthe ir

ä 417

Ribus, vt ſtramonei, feliciſſimo ſuac-
ceſſu inſtituitur experimentum. Cu-
ticula detracta, virentique maſſa, ſub
eadem haerente, caute ſeparata vel
rete vaſculorum detegimus, vel innu-
merabilia vaſa, a nexu ſuo ſeparata,
interque ea vacua ſpatia, ſeu cellulas,
conſpicimus, et ſi diutius macerando
pergimus, ipſa vaſcula, antea adhuc
integra, nunc in villos celluloſamque
ſubſtantiam, illos ordinantem atque
nectentem, dilacerata, non ſine ad-
miratione inunenimus. Nouum ita-
que hac in re habemus analogiae ani-
malis et vegetabilis corporis argu-
mentum; maximam enim in illis
ſubſtantiae vaſorum partem cellulo-
ſam fabricam ſolam efficere, luculen-
tiſſime comprobauit HALLERVS.
§. IV.
Vaſa in animalibus interius ſunt
vacua, cordisque motu liberrime
ac celerrime per eadem mouentur
humores; hac vero proprietate ab iis-
dem differunt vegetabilium vaſcula.
Haec

¹) Di. cit. S. 50. p. 52. ſqq. et Phyſiol. G. 11. 12.
Pag. 4. 1q.
D dJ

418 * *
Haec enim, et ea inprimis, quae ſuc-
COs continent, interius ſingulari opere
replentur, et quaſi obſ ſtruuntur. Do-
rui eandem rem inter veteres iam
am ANDREAS CaESALPINVS, 2) dum
cleganter dicit: Vaenae in plantit non ad
venarum militudinem meatu guodam con-
zinuo peruige ſunt, ſed potius inſtar neruo-
rum ea celluloſa conſtant ſubſtantia, et in-
ter recentiores plenius eam explica-
runt TovRNEFORTIVS “) atque Lvo-
WwIGIVS. ⁴ Si vero de huius rei veritate
nosmet ipſos conuincire volumus, ne-
ceſſe eſt, vt aucta per microſcopium

magnitudine vaſcula contemplemur.

Adhibuimus eum in finem ſucculen-
tas atque tener iores plantas, omnium-
que

m) De Plantis Lib. XVI. Florent. 1583. 4. L. I.
C. 2.
2) d Acad. Roy. des Sciences an. 1692. edit.
mſtel. p. 237. qui partes vegetabilium, quae
Hritin m ſuceum vehunt, et vaſa appellantur;
modo fibras eſſe aſſerir, quarum plurimae me-
dulloſae et ſpongieſne, ſiue ex minoribus ſac-
culis cauisque veſiculis ſunt compoſitae.
°) Qui in maioribus, armato oculo, enm detexit
lubſtantiam, inque minimis etiam vaſeulis,
microſcopio non detegendis, eundem quoque
contextum adeſſe, maxima cum probabilitate
coneludit. Vid. Ianirut. Regni vegetabilis

Lipfſ. 1742. 8. P. II. c. 2. §. 327. p. 143.

le Nnni

Ui⸗ 40 ubto

tione.
. ſnenn
“ o⸗
lore notatt.
in eol rumn 4
ecun abia
s plant 1s
Vidimus,
lrumſper
interiori con
ſatis poterat
Fins woroe
. Neitere
ne in vno
mendumm in
iratione
codemn frul
tum cellol⸗
cMnouimnn
Pahmete,
unn ennt er
lum eand
Ieisge
Usergoco
ntea Praeſea
mobltruen⸗

16, gllge ſic.
gulariopere
untur. Do.
eeres iann
NS,N dum
lantitnnn
tn audene,.
ilr iſſar en⸗
Mhannn eti⸗
eim explie⸗
aqne Lyn.
ibrei reniare
evolumns e.
nicofopiun
Wenchemur.
nenn iaeden-
ots olnpium
ge

ren. 1303 4

ces 1n 1092 el⸗
egeutilung qu
/ panu⸗
n ime mne⸗
4 ninotides ⸗
de .
en etezn
en NoNin
61 chüam Nolenli

que elegantiſſime in amarantho, vel
blito rubro dicto, inſtituimus obſer-
uationes. In diſco ſcilicet, craſſitie
vix lineam ſuperante, ſeparatim in-
ſpecto, deprehendimus plurimos cir-
culos, quorum latera obſcuriori co-
lore notata, atque fere opaca erant,
in eorum autem medio ſpatio pellu-
cidum albidumque, vel in ipſis colo-
ratis plantis, celluloſum contextum
vidimus, qui veſicularum, vel bullu-
larum ſpeciem referebat; ab hoc etiam
interiori contextu facile, et accurate
ſatis, poterat diſtingui ille, qui exte-
rius vaſorum latera ambit atque coro-
nat. Reiterata quidem vice hac ratio-
ne in vno eodemque fruſtulo experi-
mentum inſtituimus, aſt non ſine ad-
miratione aliquando conſpeximus, in

eodem fruſtulo, in quo antea contex-

tum celluloſum intra vaſcula adeſſe
cognouimus, eundem nunc deficere,
Vacuumque cauum modo eſſe. Idem
etiam erat experimenti ſucceſſus, ſi
plantam eandem, marcidam vero,
ſuccisque exhauſtam, elegimus. Sci-
mus ergo contextum celluloſum, vere
antea praeſentem, vaſorumque ca-
ua obſtruentem, pro diuerſa plantac
D d 2 con-

420 * *

conſtitutione diſparere ſenſim, et
cum nulla vi externa ſeparatus ille
fuerit, eundem, magis modo contra-
cKtum, va Worum lateribus agglutina-
tum eſſe. Ideoque nunc concludi-
mus, quam diu vel tota planta, vel
quaedam eius partes vigent, tam diu
celluloſum contextum interiora va⸗
ſorum occupare atque replere, quan
do vero partes marceſcunt ac emori-
untur, vel dum illae adhuc viuidae
ſuccos in parciori modo quantitate
tranſinittu nt, vaſa ctiam caua fieri, la-
teribus ſcilicet adplicatis, celluloſam
telam antea efficientibus, fibris.

§. V.

Et haec ipſa contextus celluloſi in
vaſculis Praecſentia mutatioque er-
rori forte anſam praebuit. MALPI-
GHIVS, et poſtea LEEVWENHOECKIVS,
valuulas in nonnullis vaſis ſe conſpe-
xiſſe affirmarunt. Hic?“) enim in mi-
noribus ligni iuncei fiſtulis pelliculas
inue-

p) In Experim. et Contempl. p. 295. fig. 12, et
p. 299. fig. 8. 9. it. in Epihi. FPhyſiol. p. 30.
vbi dieit: in cocci nuce tubulos cruer va-
riae diſtinguunt membranae, quus valuulas eſſe
coniicio.

cans etoe
Ceulumn, Gu⸗
jund⸗ ngit,
luntrum
fire Nem hun
eloenlum
non begam
Ntis con
Prunals in
an vero
ſtent, Cubi
Gune in Anl
Guntur, Wi
nuicl ine
Gun Werk
Mer kn d
et in mmedh
Hie ſhinonl
Cedunt pia
Proprio p.
Georſam m
uibuß antea

Loe Gt. ,
fumunt, en
ſum Lühlie
b. Il. t. 15
Fhaxc. 1
1607. 12.

lenſm, et
Daratus ile
do ontra.
R lotinr.
1 Dhnn, W
enlt, tam cin
interiorn .
eplere goan⸗
untac emor,
Chnc vividre
lo gwantiere
CNla feril
cellulotim

sCelolokin
Utatiogve er⸗
Uit. Mun
EEOECNIS
lhanße.
cnin Il.
6elioons
⸗

2, h e
trutnlet,in
a vluel

Kerrmmmmnn 4²21

inuenit, valuulis ſimillimas, MaALprI-
GHIVS vero exiſtimat, 9 ſingulam par-
ticulam, quae fibrarum fruſtula con-
iungit, cum parum intus emineat,
valuularum munus gerere, hanc aſpe-
ritatem humorum adſcenſum iuuare,
deſcenſum impedire. Nos equidem
non negamus, ſed hiſce oculatis Viris
potius concedimus, eiusmodi mem-
branulas in vaſorum cauitate adeſſe,
an vero valuularum effectum prae-
ſtent, dubitamus. Sunt enim illae,
quae in animalium venis deprehen-
duntur, valuulae, membranae, te-
nuiſſimae quidem, aſt denſiſſimae,
quae lateribus canalium firmiter ad-
haerent, inque limbum extenduntur,
et in medio concauitatem obtinent.
Hae ſanguini tranſeunti liberam con-
cedunt viam, dum vero idem, vel
proprio pondere, vel alia ex cauſa
deorſum nititur, a lateribus vaſorum,
quibus antea adplicatae erant, ſece-
Dd 3 dunt

4) Loc. cit. p. 22. Eiusmodi quoque valuulas sd-
ſumunt, earumque adlione ſuccorum sdſcen-
ſum explicant BonktLvs de Motu animalium
P. II. c. 13. P. 200. edit. L. B. 1685. 4. et
FRANC. BavLIVS in Difl. Phyſtel. Hag. Com.
1687. 12. p. 56.

4²² Kerrmmmmarm .

dunt valuulae, expanduntur, ſangui-
nisque columnam ſuſtinent. Debent
ergo in plantarum quoque fiſtulis hae
pPelliculae, ſi valuulae ſunt, tranſitum
humorum vna tantum ratione per-
mittere, et vel iisdem ab inferiori ad
ſuperiora, vel ab his ad illa viam prae-
cludere, progreſſumque cohibere.
Scimus vero, et experimentis dudum
comprobatum habemus, per eosdem

canales, in quibus ex radice ſucci ad

verticem mouentur, eos quoque ab
extremis ramulorum apicibus ad imas
pPartes refluere. Inuerſione planta-
rum, artificioſe facta, illud inprimis
edocemur, )' plantaeque ex ſiccitate
marceſcentes iterum reuiuiſcunt, ſi
earundem ramuli aquae immittun-
tur, eodem modo ac flaccidi et ari-
diores ramuli pluuioſa temperie ex-
orta eriguntur reficiunturque. Eſt
itaque diuerſus et ad oppoſitas plagas
in iisdem vaſis humorum motus, et
cum
7) Eiusmodi experimentum, eum tilia inſtiu tum,
deſcribit LeEUWENHOECEIUS in Anat. Natur.
p. 153 ſqq. Conf. enam MALFIGEHIUsS 1. c.
p. 29 qui obiedionem hancce prseuidens di-
cit: cum ſurculi apice inferius plantato alimenti
terminus inue tatur, Vvuluulae non plesarie clau-

dunt vaſcuila.

l. —
Vripro N
opties
lagnie
1
ſo lMert
heſties,
Ialcukobl
n0 exitim

DNd
Agoe erre
Porum con

9) Conk hor
1 ln ſceiten
ſetuit goo
Trune, b,
um otue
ord. Anan

(((oc er la

ſüecharand in
Dicn enin⸗
Pimenta, g
a. .. 7
ſbi aliccere
1n pures

Ulyſol. 1

tn, Kngti
. Debent
efltulishae
irinftum
UAtne Uer.
interior A
,hrimmgre.
le Cohidere
nentisdudun
8 Per eogcenn
adice locci
0s Orogbe dd
icbusadinas
ſone phanr:
ld inprinis
e E Ne
Minſcunt, i
ge immittun.
Ueccici er n⸗
tenpenie el
Nurhve⸗
Poſt n
tlt, tt
Culn
ua Mretnn
i Aon. Nuar.
Nuoupnomi .
te Mmeiſlen
jfiut Puun u
e k Aemi 6

8

.

— 4²³

cum valuulae in vtrumque latus ſeſe
mouere, fluminique tranſeunti di-
uerſa ratione ſe accomodare neque-
ant,) earundem exiſtentiam, 2 vel
ad minimum vſum in dubium voca-
mus. Quod enim Celeberrimi illi
Viri pro valuulis adſumſerunt, modo
apophyſes quasdam fibroſas, cellulo-
ſasque aſperitates, a contextu cellulo-
ſo, lateribus canalium adpreſſo, ſu-
perſtites, vel integram medullam,
vaſcula obſtruentem, 2) fuiſſe, omni-
no exiſtimamus.

§. VI.

Eſt alia quoque hypotheſis, falſa
atque erronea, quae ex huius vaſcu-
lorum contextus celluloſi mutatione
G D d 4 enata

4 L
*½) Conf. RovgNus in Diſſ. cit. p. 24.
¹) In ſucciferis vaſculis nullas adeſſe valuulas, ad-
ſeruit quoque NER. GRxwius in Compar. Anst.
Trunc. P. II. c. I. nec quiequam modo, quod
vſum atque naturam esrundem habet in Pri-
mord. Anat. veget. c. 3.
½) Quod ex LEEUWENHOECKII, quam cum pyro
ſäccharato inſtituit, obſerustione, elucefeit.
Dieit enim: Vidi in eius vaſculis certa quaſi ſe-
pimenta, quae valuulae ſunt, quae tamen prepe
ſibi adiacent, vt ſpatium, non amplius lato capil-
lo, plures valuulas continent. Vid. Eius Epiſt.
Phyſiol. p. 175.

424 .
enata eſſe videtur. Vbique enim in
plantis, earumque partibus, praeter
ſucciferas fiſtulas, alios adeſſe cana-
les, qui nunquam humorem conti-
nent, ſed aere elaſtico tantum replen-
tur, permulti adfirmarunt. Hos tra-
chearum nomine primum inſigniuit
MaALPIGHIVS, *) iisdemque parietes,
ſpiraliter conuolutos,2) atque ſingu-
larem in ſuccifera vaſa, eorumque
humores adſcripſit actionem. 2 Ma-
gnam equidem veritatis ſpeciem prae
ſe ferunt ea, quae de vſu trachearum
fuerunt propoſita, verum de earun-
dem exiſtentia multae adhuc ſuper-
ſunt nobis dubitationes. Omnem ve-
ro hanc rem nunc conficere nolumus,
neque
) Loc. cit. p. 31.
„ Delinesuit eas ex cynara Tab. VII. fig. 28. ex
moro fig. 29. aliisque. Conf. etiam lib. de
Rsdicibus p. 153. et paſſim. lcones earun-
dem ex roſa, viteque dedit TovkNEFORTIUSin
Inſtit. Rei herbar. fig. 451. et elegsntem, ſi
modo veram, eiusmodi fibrarum, in ſpiram
conuolutarum, ex phaſeolo delinestionem ex-
hibuit Rup. CaR. WAGNERUSin Difl. de Gyris
Conucluulorum Helmſt. 1705. 4. fig. 4.
2) De adtione earundem plura lege in MALFIGHIO
Pp. 33. 194. et p. 15 8. ToukRNEFORTII Inſftir.
R. H. p. 561. PoNrTEDERA loc, cit. p. 9.
RovENo I. c. p. 16.

feddunt, .
gict eete
ſeretnichenn
esleliguis-
urn dention
S mocdo in
I garenchl
Dnnellimnas
Wunt, ideo⸗
ain pn
Gis kuntum
Ibrum c.
trachen.
Verum et
ſunt et ten
) cae erſ.
lugve⸗ uue
luar Age
Duids cont

²) Cont, Luor

ſneeninin
Nlg, Dieter
Adelle cine.
Wrern conti.
Numreylen.
t. Hoste.
umn infignüuit
Ine oanetes
Age.ingr.

, Cofblnndee

Onem.3 Mr.
Ppecemgne
Utnchennun
n Ge carun.
OhnenN-
Cerenclunnos,
nete

4. VIl fo Men
Vnt eun ld de
n. ones enn.

er Ayuntenn, 1
,un, in ſhltnc
Ainesionenn ⸗
aD. & GFis
35. 4. ½
ein Nancit
n e, Ol. 10

errnnne.

neque ea repetere atque refutare,
quae LEEVWENHOECKIVS, WoLrFIVsS,
THüMIGIvYS, NIEVWENTYT, Bür-
FINGERVS, GESNERVS, aliique de iis-
dem diſputarunt, ſed pauca modo,
quae earundem praeſentiam dubiam
reddunt, vel plane tollunt, ex antea
dictis repetere conſtituimus. Omnes
fere trachearum defenſores adfirmant,
eas reliquis vaſis eſſe maiores, et ſtru-
ctura denſiores, nec vbique, ſed cer-
tis modo in partibus eſſe praeſentes.
In parenchymate nullas harum, vel
Pauciſſimas, in libro vero plures adſu-
munt, ideoque tacite perhibent, va-
ſcula in parenchymate ſuccis vehen-
dis tantum dicata, nunc, eodem in
librum condenſato, mutata fuiſſe in
tracheas. Id etiam in integris plantis
verum eſt; ſi enim minores adhuc
ſunt et teneriores, tracheis carent, ſuc-
ceſſiue autem, maiori facto incremen-
to, eae exſurgunt ac oriuntur. Vaſa
itaque, quae antea ſuccum vehebant,
nunc exſucca reddita, et ſolidiora fa-
Ga, celluloſoque opere orbata, caua
fiunt atque vacua, ) et dum propter
huius contextus defectum, vt infra
Dd S˖ cla.

⁴) Conf, Lopwioræ Inſtit. P. II. c. 2. p. 329.

clarius patebit, ſucci in illis amplius
moueri non poſſunt, intrat aer, re-
pletque eadem. *) An vero aer purus,
isque elaſticus, an vero potius, vt
GREWius putat, vegetabilis atque va-
poroſus in iisdem contineatur, diffi-
cillima eſt quaeſtio. Ad corroboran-
da ea, quae nunc aſſeruimus, cucur-
bitarum modo familiam adducimus.
Saepiſſime in illis, diſſecto atque in
taleolos diuiſo petiolo, lignofiores fi-

ſtulas, celluloſo opere deſtitutas va-

cuasque eſſe, quo propius vero ſe-
tione

b) Conf. inprimis Gägwivs, qui reliquis omni-
bus sccuratius veriusque trschegrum ortum
deſcripfſit. Ita in Comparat. Anat. Truncorum,
vna cum theoria vegetatisnis eorum, eidem
ſuperſtructa, P. I. c. 3. eleganter dicit: Vaſa
aerea ita appello, non qusd nutquam contineant
Aliquem humorem, ſed quoniam per omne tem-
pus priscipale augmenti plantae, quando vaſa li-
bri liquore replentur, khaec tantum replentur va-
pore, aut aere vegetabili et P. II. c. 1. ea vaſa in
ligao, quae in exortu veris ſaepe liquorem vehunt,
vbi arbor augeri incipit, Jaltem replentur aere ve-
getabili, et tandem in Primord. Anat. Veget.
c. 3. de trunco dicit: Pori cerporis ligneſi, ſi
diu fuerukt aperti, merae ſunt vacuitates, in re-
centi tamen ſecto corvore medulla ſunt repleti et
minores, aon medulls, tamen partibus quibus-
dasn leuibus et membranaceis ſunt repleti. Vid.
etiam Eius Idea Hift., Phytol. P. II. c. 4.

ne⸗

ge
ttion eli.

ſovent
uk la,
Nchene ein
nndrtolee
cciketael

Prueter
tem, et kade
celololom
eprebenin
Coulcingit

corundern 0

Huete,
wpinhen
in Primis
Olmnenn eo
Conſtituit,
gbicem in

9) Cutiulame
lix aumen
Poris humun
DPhyſol t.
velieuluz in
WIs ldenr
ſiin Alſernt
Hhxs. 60
uum lip

lis amplius
rat der, pe.
dderporus,
Morlns, vt
Usmdne vr.
heur dic-
LCorroborar-
Umus cucur.
Ladducimus.
to angbe in
ignofioret.
Ceſtitutzs vr
ins vero ſe
kione

Arügein onni.
Dchestum Otocn
Anar Tmuncoum,
is eotun, eigemn
Ater ieit
ungnus enniun
r onui kl-
, lun, l
vun plnn 1
Il. c. 1, ℳ Min
16 unr uller
uluur deft le.
LAon. Ne⸗
ſpari igtafe⸗

cocrnntz n

AAs
en porn
ſier S

. llee⸗

la ſun ueplni
nud Ane

* * 427
Gione ad membranaceam folii expan-
ſionem acceſſimus, eo euidentius ſane
vaſcula illa, quae in inferiori parte
tracheae erant, tenerrimo, ſuccisque
im buto reticulo repleri, ideoque nunc
ſuccifera eſſe vaſa, vidimus.

§. VII.

Praeter hunc vero et vaſa forman-
tem, et eadem interne inueſtientem
celluloſum contextum, alium etiam
deprehendimus, qui vel externe va-
ſcula cingit atque comprehendit, vel
eorundem orificiis, ſiue finibus, ad-
haeret, vel vt ſingulare denique cor-
pus in peculiari loco habitat. Prius
in primis in parenchymate, quod
omnem corticem, excepta cuticula,
conſtituit, deprehenditur. Adſunt
quidem in eodem forte non nulla va-
ſcu⸗

e) Cuticulam etiam ex contextu celluloſo conſtare,
vix aſſumere poſſumus, licet membranas cor-
poris humani in eundem reſolui, HALLERVS in
Phyſiol. c. 1. J. 1I1. 12. p. §. ſq. esndemque ex
veſiculis, intermixtis lignofſis fibris, fieri GRE-
Wwrvs Idea Hiſt. Phytol. P. II. c. 2. et alibi paſ-
ſim aſſerat. Recte etiam GREWi0O contradicit,
HENR. GoTTL. Boszvs in Diſſ. de Nodis Plan-

tarum Lipf. 1747. 4. §. 3. p. 5.

428 —
ſcula, O longe maior tamen eſt copia
illius veſicularis operis, quod vtricu-
lorum nomine a lyſicts iaſigniri ſo-
