g) In Diſſ. de vaſis plantarum ſpiralibus. Lipfſ.
1758. edit.
h) In Diſf. de vaſis plantarum, ſpeciatim radicem
herbamque adeuntibus. Trai. ad Viadr. 1779.

252 —½

tentamina BoNNETVsS fecit, fabae ac
phaſeoli ſemina ad germinationem
vſque macerauit in aqua, rubia tin-
ctorum tincta, viditque plantas inde
natas egregie quidem vegetaſſe, atta-
men nec in foliis, nec floribus tinctu-
rae huius veſtigia apparuiſſe. ) Dein
vero phaſeoli ſeminis, iam germinan-
tis, radiculam nigro atramento impo-
ſuit, illudque ab hac ad virides coty-
ledones penetraſſe, ibidemque tener-
rimas nigras ſtrias repraeſentaſſe, ob-
ſeruauit. OοREICHELIVsS etiam phaſeo-
li et lupini ſemina in liquorem rubrum
ſubmerſit, et non ſolum in cortice va-
ſcula tincta, ſed ad loborum quoque
marginem punctula rubra cognouit. )
An ad alias quoque partes tranſiiſſet
Peregrinus color, ſi ſemina haec terrae
mandata fuiſſent, determinare quidem
non poſſumus, contrarium tamen ex
priori, a BoNNEToO inſtituto, experi-
mento concludimus. Melius et facilius
ſucceſſerunt tentamina, quae cum in-
tegris plantis, earumque ſurculis in-
ſtituta fuerunt. Liquores, vario mo-
do colorati, aſcendehant in radice et
ramu-
i¹) libr. cit. p. 143. ) ibid. p. 148. 1) Vid. Diſſ.
cit. p. 34·

Polle; ete
menta adhn
Puntne Ne
ceſcehant e
infunones
ſttads, d
teritunn e0
TMatnus, i
Gne ſeon
DeNHINY
Ies tinctos
tionisphn⸗
dem, dum

1) bidem 1
6) aüman
ſeniit Mor
li in⸗
elle ſtani,
ſimum 1
copiole

deit fabae ⸗
Emminationem
ln, Mbin tin.
e anninde
ſebennlke mmr.
Oridos und.
Aruiſe.i Denn

Dam gerininar-

ramento impo⸗
Virides oorr.
demque tener

rnelentale, bd.
Getiam phal’.

oremrubrum
lin cortice va-⸗

Dokum JOe

Dracognouk.
ute Wanſile
Winahaectertke
mminre ilen

rumtument

utg elelt.
letficlins
nue cuin u.
e ſorcolss in
eS, VMio n
ntin tdicee
Humn.
hN

* S 253

ramulo, penetrabant ad foliorum co-
ſtas, immo, vt REICHELIVS in Elate-
rio et Datura alba vidit, 2) in pedun-
culum, florem, fructumque ſeſe inſi-
nuabant et vbique noui coloris veſti-
gia oſtendebhant. Haec omnia ita ſe
habere, nullus plane reſtat ſcrupulus,
nondum vero inde ſequitur, plantis
etiam, ſi viuere ac creſcere debent,
peregrinum colorem arte conciliari
poſſe; etenim quae ad haec experi-
menta adhibitae fuerunt vel integrae
plantae, vel earum ramuli cito mar-
ceſcebant et moriebhantur, ideoque
infuſiones plantis etiam, in terra con-
ſtitutis, labem inferre, earumque in-
teritum eo certius promouere, exiſti-
mamus, ſi verum eſſet, vaſa ſpiralia,
quae ſecundum RErCaHELII et Mor-
DENHAWERI experimenta, ſola liquo-
res tin tos aſſumunt, primaria nutri-
tionis plantarum organa 11) eſſe, ſiqui-
dem, dum haec materiam peregri-

nam
m) lbidem p. 28 et 33.
1) Ita itatuit RgIcaELIVS I. c. p. 39. Longe aliter
ſentit MorokNHAWER, vaſa nutrientia et ſpira-
lia diſtinguit, et priorum tam exiguum lumen
eſſe ſtatuit, vt liquorem coloratum, vel tenuiſ-
ſimum, reiiciant omnem, quem vaſa ſpiralia
copioſe bibunt. Vid. Diſſ, cit. p. 16 et 25.

254 g

nam admittunt, eamque immutatam
tranſmittunt, propriam et nutritiam
vehere et praeparare neutiquam poſ-
ſunt. Verum enim vero RKubiam ad
animalium oſſa penetrare, eademque
rubro colore tingere, non ſolum fſci-
mus, ſed etiam compertum habemus,
illa diu ſatis ferre poſſe eiusmodi Pa-
bulum, modo cum lacte, vel alio ali-
mento commixtum fuerit; atque

hinc quaeſtio oritur, an non idem in

vegetabilibus locum habere, eadem-
que peregrino pabulo, cum naturali

et aptiori mixto, per longius tempo-

ris ſpatium viuere et inde nouos co-
lores adſumere poſſint? Si autem ea
pPerpendimus, quae antea de ſapore
ac Odore notauimus, de exoptato ſuc-
ceſfu iterum iterumque dubitamus,
quocunque etiam modo inſtituatur
experimentum; hinc etiam BoNNETI
conſilium,“) quo rubiam tinctorum
cum terra commi iſcere, et in eadem
ſemina ſerere ſuaſit, admittere non
poſſumus, potius eadem et circa hoc
mouere dubia debemus, quae antea
in fſimili, a BACONE commendato,
pr opoſuimmus. P raeterea planta res
varia
o⁵) libr. cit. p. 143.

. ſerio i
Cs proepar
Sls) eihell
ne, ibi
rumn rum
lignum, n0
penennn aund
eviſti Rau
ungaltiorati
heuukn
NETNS e
Iatis *
bus, ebode
etiam ad
nouummoode
Diuertis
ſucelliscerte

bom e.
boln om
rimm zini,
cohioſe r
Vegetoble

lbr it

5

Immutatzn
et nutritiam
lugam pol.
f0 Wbiam ad

le

Ne, Alengde
nonſNumfi.
tum hobenne
Leinsmnodin.
te vel lidal.
fnertt; agle
nonidemin
Obere, eide.

Clum Natrad

nois enp
de no

N Atet ea

ten de ſyore
eeWMrſi
ne Gubitummg
0 inkirarur
4 n DoETI
n finckorum
et in eulein
Mittere noll
et circ hoe
gone Anten
Ommtnengi⸗
en luonre
nit

varia eſt, et quicquid de vna valet,

minime de omnibus, immo nec de

ſingulis vnius partibus dici poteſt.
Singularis certe vaſorum conſtitutio
requiritur e. gr. in Euphorbia et Che-
lidonio, vt in priori lacti ſimilis, in
poſteriori croceo colore tinctus ſuc-
cus praeparetur, et ſecundum HALE-
SII P) experimenta infuſiones odora-
ae, quibus immerſit diuerſarum plan-
tarum ramos, ad petiolum quidem et
lignum, non vero ad fructum vſque
penetrarunt, idque ideo, vt recte IIle
exiſtimat, quia vaſcula prope fructum
anguſtiora fiunt, et inde materia acce-
Pta mutatur, aliterque miſcetur; BoN-
NETVS e Ccontrario in ſuis, cum odo-
ratis ſpiritibus inſtitutis, tentamini-
bus, eosdem non modo ad folia, ſed
etiam ad flores adſcendere, illisque
nouum odorem adferre, cognouit. 9)
Diuerſus horum experimentorum
ſuceſſus certe non, niſi ex diuerſa va-
ſculo-

P) Poma e. gr. retinebant naturalem ſaporem, et
ſi folia omnesque reliquae arboris partes ſpi-
ritum vini, camphora impraegnatum, quem
copioſe attraxerat caulis, redolebant. Vid.
vegetable Stati Experim. 121.
P libr. cit. p. 134.

256 —NN

ſculorum conſtitutione diiudicare po-
terit, prout et color vnice ab his r)
dependet, id quod in illis luculenter
apparet plantis, quae vel folia, vt in
Amarantho tricolore, Cyclamine, Ge
raniis aliisque, vel corollam, vt ſe-
cundum naturam in maluaceis, et
ex arte in Diantho, Cheirantho aliis-
que videmus, diuerſis coloribus picta
oſtendunt. An eiusmodi diuerſico-
lor

r) BoNNETVS vaſa lignoſa comparauit cum oſſeis
fibris, eandemque propter denſitatem retinere
coloratos liquores, e contrario per cortieis et
medullae laxiorem compagem tranſfire, et hinc
in illis conſpici non poſſe, exiſtimauit libr.
cit. p. 161. Videtur vero probabilius in mol-
lioris texturae vaſis ideo non apparere liquores
tin Gos, quia vel in illis aliter miſeentur, quam
in ligneis, vel lla intrare nequeunt. Eandem
fere opinionem fouet MornzxNRAWER, dum Diſſ.
cit. p. 31. ſeripſit: Non in omnibus aeque felici-
zer peragitur impletio. Tincturam vel tenuiſſi
mam récuſant nonnulla, vaſeula minutiſſima na-
cta, vegetabilia. Omni licet adhibita cura vaſcula
illa, variis fructificationis partibus preſpicientia,
diſſicillime et parse tinguntur. Secernuntur a va-
ſis, magis magisque gracileſcentibus, minimisque
demum coloris particulue et ſubriliſſime, intrat hu-
mor viæ adhuc ſubcoloratus, et dum maiorem, ma-
ius potius, quotidie coloris augmentum expecta-
mus, cadit ſimul in ſingulos dies neſtra ſpes, cum
vaſa, quae in primis diebus auide hauriunt, mox
obſtruuntur, vel nimis repleta, vim attrahendi
amittunt.

—

Vtſemit
Periſlunt,
enatie e l
ſenndeorun
ſolet, voris
eismnoi, 9
Citione conl
Gateries vel
Alia ratione
Nogitt.
Dusdam C.
gon ſallice
ſec porins⸗
Pteren euni
Corn fuerit
s er lppot
Cerhit ealen
Alcepta plan
Droriusnon

wicentur i

udicdla.

nnce a) hisn
Uls lnellenter
An tin
Ganine Ge

orclan, NtE.
mhilukis, e

Cheiranthotlis
loribuspic
moci Eiverhto⸗
lor

npurtuit oun olei

P Genſitatem relinete

mno er Cortenet
gentrence ethine

1e. exilimernd Udr.

orchiblitin a⸗
Nonipplretelicate
Uner mücennaren
ne delbenll ben

euntxanttpnn

is mi A, le

Iulunm ui

. .
uintti u.

mmlar Mſiinin,
Uer uſutf ir
entibut, niimiae
Pelſſnnginfuit
, Aun mnigfenn
ugfientun plhr

5 et. ℳ
1 0 pel
lien ef

it.

NE
mile unuh

1 4 4
bus, Mℳ omehi

257

lor vegetabilium foetus vnquam arte
produci poterit, maximopere dubita-
mus, cuicunque etiam parti applice-
tur talis tinctura.

§. VII.

Vt ſemina, ſatione peracta, illaeſa
pPerſiſtant, celerius germinent, et
enatae ex illis plantae perfectius cre-
ſcant, eorum praeparatio commendari
ſolet, varia quidem, attamen ſemper
eiusmodi, quae in alicuius rei appli-
catione conlſiſtit, et qua ipſa ſeminis
materies vel augmentum capit, vel
alia ratione maiorem perfectionem
acquirit. Verum et contraria a qui-
busdam commendatur praeparatio,
qua ſcilicet ſeminibus nihil additur,
ſed potius aliquid demitur, vt vel pro-
pterea eundem quoque in finem lau-
data fuerit mutilationis vtilitas, qua-
lis ex appoſitione expectatur. Con-
cernit eadem partes ſeminis omnes,
excepta plumula, quippe quae abeſſe
prorſus non debet; minus neceſſariae
videntur inuolucrum, cotyledon et
radicula.

B Inuo-

25˙8 Ee *

Inuolucrum ſeminis proprium,
immo aliquando acceſſorium, inte-
grum ſeparari non debet;) illo enim
partes contentae non ſolum defendun-
tur, quam diu ſemen extra terram de-
prehenditur, ſed eundem, immo ma-
liorem vſum praeſtat illis, in germi-
natione conſtitutis. Forſan autem
commodum erit, corticis, inprimis
ſi durior ille eſt, particulam praeſcin-
dere, et ſalubri quaſi vulnere efficere,
vt calidus terrae vapor facilius pene-
tret et ſic emollitio cotyledonis et
egreſſus plantulae ſeminalis accelere-
tur. Commendant hoc artificium
nonnulli ſerio, ſeminaque forcipe ap-
prehendunt, et a tergo, ſiue oppoſita
hilo parte corticem acuto cultro diſſe-
cant, limaue deterunt et ſic ſemen,
ex parte denudatum, ſerunt. Hanc
autem particularem inuolucri ſepara-
tionem aeque nociuam eſſe, ac vni-
uerſalem, merito exiſtimamus, cum
neque nimis copioſus ſuccus ad coty-
ledonem deferri, neque propria eius
materia nimis cito emolliri et in mo-
tum duci debeat, ſi perfectam plan-

tulae ſeminalis germinationem deſi-

dera-
5§) vid. Cap. I. p. 16.

kleruatucs
s inſtirnt
Nunduame
Araru fui
tur, kl tin
guid il
en n ellem
dene euolunt
Punmul inp.
Ducrimentum
Primnurian
um concertn
etC. D
mibos adort
traneplantan
lam perpe⸗
ſcoencdentem,
Procennt a
inaliterna n
heee mutlati
ra tertan
tee radicdle
Culamn pron

—

.

Un libroen

Mopri lunn
tum, inte.
)ibenin
nle endun.
Waterrame.
rinam.
li⸗ in germ.
huln n e,
cis, inprir n
m Drrelin⸗

inereefies,

ficilins pene.
Nplelon’s et
acklere.
C Aciunn
kinre Reip
e Onottn
1O CAocle
t er ſe khnen
ſrunt. Han

ni Ent
ſe, ni
numds, Cumn
celsd oſ⸗
Poprt lia eius
Uirier! in o⸗

ffecham Ur
uimmil

ela⸗

—w— 25⁵9

deramus. Verum de neceſſitate ac
genuino vſu inuolucri plura dicemus
in Cap. VI. Spermatol. quae de ger-
minatione aget. Et ad hanc quoque
reſeruamus ea, quae cum cotyledoni-
bus inſtituta 'fuerunt experimenta.
Nunquam etiam haec pars ſeminis ſe-
parata fuit, vt germinatio promouea-
tur, ſed tantum ideo, vt adpareat,
quid illa ad vegetationem conferat,
et, an eadem deficiente, nihilominus
bene euoluatur plantula ſeminalis, et
Plumula inprimis ſufficiens accipiat
nutrimentum.
Primarium mutilationis momen-
tum concernit radiculam. Dedit ſcili-
cet Cel. Dv HAMEeE conſilium, ) ſemi-
nibus arborum germinantibus, quae
transplantari debent, demere radicu-
lam, per pendiculariter in terram de-
ſcendentem, quo laterales radices
prodeant, ad conſeruarionem arboris
in alia terra neceſſariae. Quo i itaque
haec mutilatio inſtitui poſſit, ſemina
extra terram germinationem incipe-
re, et radiculam modo, non vero plu-
mulam protrudere debent; et quo
R 2 hoc

*) In Libro von der Holzſaat, p. 73. ſqꝗ.

260 N

hoc ita eueniat, et aptus locus, ſiue
conueniens adminiculum, et iuſtum
tempus deſideratur. Ad prius, quod
ſpectat, praecipue attendendum, ne
ab eius qualitate nimis acceleretur
germinatio, et radicula intra breuiſſi-
mum temporis ſpatium nimium elon-
getur; arena huic ſcopo aptiſſima viſa
fuit; et ad tempus ſollicite reſpicien-
dum erit, ne germinationi citius ex-
ponatur ſemen, quam commoda ve-
ris temperie ex alieno domicilio in
proprium, ſiue terram tranſportari
poſſit. Quam difficile autem hoc ſit ne-
gotium, et quam facile experimen-
tum fallere poſſit, Ipſe candide expo-
ſuit Dv HaAMEIL et ſimul concedit, eius-
modi praeparationem in minoribus
ſeminibus locum non habere, ſed ea-
dem conſueto more ſerenda, plantas
vero inde enatas ſecundo anno extra-
hendas, radice perpendiculari pri-
uandas, iterumque ſtatim terrae im-
plantandas efſe.
Radicem hanc perpendicularem,
ſiue ipſius ſeminis elongatam radicu-
lam, quae germanice die Pfabl- oder
Herzwurzel dicitur, ad arborum firmi-
tatem multum conferre, nemo nega-
bit,

bi⸗ mnen
lumnenn
eMs,
Uimnein
ofuode in
ls Vidit D
cNlus ſexl
Gvatuor Pe
Po 110 1 ella
Oppocia elt
Perumgae
ex Vtraque
aceipere o
Vel ex parte
Wur, endenn
ſedloco eid⸗

Gne foori⸗

um in u
trant, cd
gunt; pr⸗
libus madi⸗
Perpengien

(uNaipot

De radi
lngeohini

1¹) W. Nann
104 e
1) Conf Din

Minug

4

bers ſe
n, et iuſtun
drins gvot

Wendamn ne
Ns Weretuar
hinmabciſſt.
Imnimiumcn.
poeprifinara
licite refſice
Ationi citins er.
n commocare-
no Comicllo in
m tranſon i
Utemn hOeft
le eperiimne
CaNdnde eN.
Olconcedield.
n bobere ſeler

ſerench, Uuns .

Co AMn ett
enciellun r.
rinntertden.

Cendcline
eluum tudt.

7
Parboruminn

* — * 261

bit, eandem vero ad earum quoque

incrementum necefſſario requiri, du-
bitamus. Delſcendit enim eadem,
niſi impedimentum adſit, admodum
profunde in terram, et iuniores Quer-
cus vidit Dv HAMEL, “) quarum trun-
culus ſex modo digitos, radix autem
quatuor pedes aequabat; deſcendit
porro recta via, hinc partim trunco
oppoſita eſt, partim terram occupat
plerumque ſiccam atque ſterilem, et
ex vtraque cauſa parum nutrimenti
accipere poteſt. Si vero radix illa,
vel ex parte, vel ex toto praeſcindi-

tur, eadem non vIterius elongatur,

ſed loco eius plures laterales oriuntur,

quae horizontaliter excurrunt, et,

dum in nouam ſemper terram pene-
trant, copioſius nutrimentum colli-
gunt; praeter ea terra pro horizonta-
libus radicibus facilius, quam pro

perpendicularibus praeparari et foe-
cundari poterit.

De radice perpendiculari aliam
longe opinionem fouet Cl. MeofCvs,*)
R 3 eam-
u) Vid. Naturgeſehichte der Bäume, Lib. I. cap. §.
p. 104. et von der Holzſaat, p 74.
X) Conf. Fius Verſuche aber die beſte Irt der An-

Ppflanzung, um ausländiſche Bäume an unſern
. FHim-

—

eamque non ſolum et propter incre-
mentum arboris, et eius contra frigus
defenſionem pracſentem, ſed etiam in
longitudinem extenſam eſle debere,
exiſtimat, et in contrario ſtatu, Praeci-
pue ſi aliam directionem admittere et
horizontaliter excurrere cogitur, me-
morata commoda amplius non prae-
ſtare, immo noxam inferre ſtatuit;
et in hac re cauſam ſe inueniſſe cre-
dit, cur arbores americanae et alia
exoticae, in fictili enatae et conſerua-
tae, dein autem in hortum transplan-
tatae, non diu ibidem perdurent, ſed
facile, yen nali inprimis tempore, . Per-
eant. Arcliori namqueſpa tio incluſae
radices naturalem directionem ſequi,
varioque modo contortae et inter ſe
complicatae aliam et conuenientem
in liberiori quoque terra obtinere
non poſſunt, circularem potius et ho-
rizontalem ſitum retinent, et altius
ſub terra poſitae copioſum nutrimen-
tum inſugunt, frigori magis ſunt ex-
poſitae, et adultiores factae ſe ipſas
de-

Himmeliſtrich anzugetwöhnen; continentur in

den Bemerkungen Kuhr- Pfälziſcher Nl⸗
öonomiſchen CGeſellſchaft, von Jahre 1780. Seite

131. Fg.

de unt
Rn in
rugs,
en ntl 1can

Ciſtribauan
gunt, 1 Ue
Dbuth uh w
nicl ciem in
gae ſn
1 hn Umne
Nora P
Weorin,da
Ditae conr
ſub ſuper
longe laet
Ibies gen
funde geſe
brolas cr⸗
IIS.)) An

) Murez fne,
Iüdicidus
Virtunemn
MIl ec,

M t,

ſſar

NANieeet
Alns nonpre⸗
hterre ſtatuit
inueniſe cre

Cn mamphr.

b.
9

1

Datoincne
Conen ſecbi⸗
rhe et inet ſ
(Ocuehientenn
lerra obtinere
n pouißt le
ent, er Mis
n uutrinen-
ngis luner⸗
Che le iglo
le⸗

1 chllinenffn
kſdher M/
uͤn

er TTre
ACO, 3

N

* N 263
deſtruunt ac ſuccorum motui reſi-
ſtunt: hinc celerius quidem increſce-
re arbores, aſt facile etiam, et ſine
euidenti cauſa perire, aſſerit. Addit
Cl. Vir tertium damnum, quod ex
eiusmodi, in fictili inſtituta, conſer-
uatione oriri debet; ſcilicet, copioſae
nimis tunc oriuntur minores fibroſae
radiculae, quae, dum quaquauerſum
diſtribuuntur, omne fluidum inſu-
gunt, illudque primariis radicibus
ſubtrahunt, ſummamque arhori per-
niciem inferunt; et, ſunt ipſa Cl. Au-
Goris verba, es iſt unglaublich, welehe
Peſt dieſe kleinen zäſerichbten E ürzelchen
jJedem Baume ſind.
Noua prorſus haec nobis videtur
theoria, hactenus etiam in praxi adhi-
bitae contraria, quippe qua proxime
ſub fuperficie terrae excurrentes et
longe lateque oberrantes horizontales
radices perperpendicularibus et pro-
funde deſcendentibus, minoresque
fibroſas craſſioribus praeferre ſole-
mus. An vero haec, antiquitus re-
RK 4 Cepta,
) Plures facile nominare poſſemus auRores, qui
radicibus minoribus megnam in vygetatione
virtutem tribuerunt, ſed ſufficist Cl. BoNNE-

TUM excitaſſe ui hanc theoriam rationibus
2
et

*

264

cepta, relinquenda, et prior ac noua
admittenda ſit, vlterius nunc inquire-
re nolumus, potius ad HAMELII theo-
riam redeamus et adhuc diſquiramus,
vtrum radix perpendicularis etiam
ſine praeciſſione in deſcenſu impediri,
et ad ramos, lateraliter emittendos,
diſponi poſſit, et ſi hoc fieri nequeat,
quo tempore illa praeſcindi debeat.
Vidit ipſe Dy HAMEL2*] arbores laete
creſcentes, non tranſplantatas, ſed in
loco natali conſeruatas, et nihilomi-
nus radice perpendiculari, absque
vllo artificio, deſtitutas; et dum in
hanc rem, quae Ipſi maxime mira vi-
debatur, accuratius inquiſiuit, ſub
terra rara et praeparata rupem, ſiue
petrofſum ſtratum inuenit, quod
a radice perforari haud quaquam po-
tuit; ideoque ſic ex ſemine egreſſa ra-

dicula in deſcenſu impedita fuit, bre-

uiorque manſit, et laterales radices
emittere debuit. Poſſet ne hoc imi-
tari et deſcenſus radicis arte impedi-
ri? Tentatum aliquando idem fuit ab
hortu-
et experimentis optime confirmauit. Vid.

eiued. libr. Vom Nuizen der Blätter, p. 157. ſq.
2) Libr. cit. p. 77. L

tuun accpi⸗
getrare har
Is erit.
hoc magis
lebebit.
Prnelci
Dendicbla
ſcendumm
Ortumad
Dore aute
ipliprim
Polten, El
bor? Cern
in ſaboloe⸗
chonn, Iu
s vir de
Keindere
Cuum ſe
Umnamus

or ac nol
no inquire.
MPLll theo.
Cgnirunns
lurs einm
nimpeiin⸗
eminentas,
leninegben⸗
indi Geben:
Arbores hete
ntatas ſedin
et nüinloni.
Ii, abogde
et Cum in
me mmira vi.
Cibuit, ſod
topemn, ine
enit, Good
Gdaguaen o⸗
ineegrefirr.

ta i, br .

rles ees
Ne hoe imn.
neinheli
Gemmfoitil
hortl⸗

„. .
urmmevit. it,
Hinen , 17

ernrrt 265

hortulanis, ſeminibusque lapides ſunt
ſuppoſiti; ſed fruſtra; etenim radicu-
la ſupra lapidem ſe incuruare, mol-

liorem terram quaerere, et in ean-

dem deſcendere poteſt; et ita eueniſ-
ſe, conſtat. Niſi itaque integrum
ſaxum componere, illique bene prae-
paratam terram imponere et ſemen-
tem ita inſtituere poſſimus, vt radix
a ſuperiori ſtrato ſufficiens nutrimen-
tum accipiat, per inferius autem pe-
netrare haud valeat, labor omnis ina-
nis erit. Et ſane erit ſemper, quia
hoc magis a natura, quam arte fieri
debebit.
Praeſcindere itaque radicem per-
pendicularem debemus, ſi eius de-
ſcenſum praecauere et lateralium
ortum adiuuare volumus. Quo tem-
pore autem id commode fiet? an in

ipſa prima ſeminis germinatione, an

poſtea, dum ex ſemine nata fuit ar-
bor? Germinationis tempore, ſit illa
in ſabulo extra terram, ſit in terra in-
choata, radiculam, ante breue tem-
pus vix per-hilum egreſſam, prae-
ſcindere velle, non ſolum non profi-
cuum, ſed maxime nociuum efle, exi-
ſtimamus. Radicula prima pars eſt,
R S˖ quae

*

266 *

quae ex ſemine germinante egredi-
tur, eademque ex cotyledone recipit
alimentarem ſuccum, illumque ma-
gis praeparatum et cum nouo, ex ter-
ra ſuſcepto, remixtum, ad plumulam
mittit, et ſic pro plumulae extenſione
laborat in principio vegetationis radi-
cula. Poterit ne eadem laete incre-

ſcere abſente veêl mutilata radicula?

neutiquam. Ex ipſis enim cotyledo-
nibus nullum accipit ſuccum plumu-
la, et non cum hac, ſed cum radicula
modo nexum illae habent; hinc ea-
dem caſtrata neque ex cotyledonibus,
neque ex terra ſufficiens nutrimen-
tum admittere, illudque praeparare
et ad plumulam transmittere, eius-
que textura, ſi non ex toto, tamen ex
parte, deſtructa, vaſculoque prima-
rio, quod ex cotyledone ad radicem
ducitur, diſſecto, officio ſuo minime
fungi, immo, partim ob ſummam,
quam eo tempore habet, mollitiem,
partim propter humorem, ex vulnere
effuſum vel ſtagnantem citius illa pu-
treſcere, quam laterales ramos emit-
tere poterit. Verum de hoc nexu,
qui cotyledonem et radiculam, et
hanc ac plumulam intercedit, plu-
ra

uln
in 1
lele, Cude
Ponmn ube
Uuta kuitarl
ugmitudn

ero iun 4l

neeccehih,
ſunt, lumo⸗
ls extrahen
Vare vellem
le e H
gligenn, hne
TAdCes ech
tionem ſe
Antem god⸗
Iulomm adhn
Gdonec ad
rit uhor,
llentl
IIis e e⸗
bore, ſine
Dcumm wandt

te egrecl.
Onerecipit
Inqe ma.
Nl,ex ter.
tMomclam
dentenſone
kationnd.
laete inere⸗
a radicula
n cotyleto⸗
cum plom.
um rüdicola

nt; hinc e.

edonibos
Nutrimen-
Drneurare
tere, eind⸗
, umenel
ode Pring⸗
e d Iaice
ſao minine
ſummman,
olitieny
exVblnere
ios da po-
mos ellu.
hoc nenl,
colam, 4
Celit, N.
14

* * 267
ra de germinatione dicturi, expo-
nemus. Licet autem non ſatis com-
modum et tutum videatur, radicu-
lam in ipſa germinatione praeſcin-
dere, crudelis tamen haec medicina
locum habebit, poſtquam ex ſemine
nata fuit arbor, eademque ad aliquam
magnitudinem increuit; ſi prius et al-
tero iam anno, vt Dv HAMEL de illis
praecepit, quarum ſemina minora
ſunt, iuniores et tenerrimas arbuſcu-
las extrahere et principe radice pri-
uare vellemus, dubius erit exitus, et
Ipſe Dv HaAMEL expertus fuit, plures
quidem, hac aetate caſtratas, laterales
radices emiſiſſe, et nouam tranſplan-
tationem feliciter ſuſtinuiſſe, multas
autem quoque periiſſe. Ideoque pau-
lulum adhuc, et tam diu expectemus,
donec ad aliquam firmitatem acceſſe-
rit arbor, tunc proſperrimo ſemper
euentu operationem hanc inſtitua-
mus, ſiue eadem fiat, relicta in terra
arbore, ſiue dum eandem in alium
locum transferre volumus.

CAP. V.

CAP. V.
DE SEMINVM SATIONE.
§. I1.

Qemadmodum omnes et ſingulae
vegetabilium partes aliquid ad
ſeminis ortum et perfectionem confe-
runt, illarumque incrementum cum
eodem finitur, ſic quoque ſemen
omnes plantarum partes coniunctas
quaſi continet, nouamque, germina-
tione facta, exhibet plantam. Licet au-
tem ſemen omnem in ſe contineat ap-
paratum, quiad nouam plantam requi-
ritur, ille tamen quieſcit, et moueri,
euolui, augeri, et dehitam metamor-
Photin ſubire non poteſt, niſi con-
gruo excipiatur vehiculo ſiue recepta-
culo. Illud pro diuerſitate ſeminum
et plantarum varium eſt et multiplex;
alia enim in pingui et lutoſa, alia in
macra et arenoſa terra, alia in vmbro-
ſis, alia in apricis locis, alia in paludi-
bus et fluuiis, alia in muſcis, arborum
corticibus, lapidibus et ſic porro,
bene

heretenmn
ne

CN
rum vbil
Mmnetn d

oinnes in
caulamrel
Ueniunt.
Pubolam,
ſuccumpte
leogert
taln mod
Fallum rel

D Angeſiee
Non omn
Alat faſi
ente,
rile
Ponjrete,
lorum
Inun
.lin nu
lanmudh⸗
Alul ſili
lun Viae
) Hine in he
ſi münds
Parimne
lum, enn
Jorlem
Myrüln
Dill.

R4e

S

W.

Getſingehe

8 dliqid n1

jonemconte⸗
nentumm cuun

gne ſelen

coniunctas
e germnina⸗
n.iceta.
Condineatap⸗
antamtegu
t et oberi
In Metamor.
, ii r.
ſue / eckyt/·
e ſetninum
multiples,
ola, Nain
zinvinbro
nin phl
s urbolun
4 ſic Nonh.
epe

* 269

bene germinant et creſcunt o ſemina.
Ad hanc differentiam ſollicite atten-
dendum, et in ſatione ſeminum na-
turam vbique imitandam, alias vero
omnem laborem fruſtraneum ?) eſſe,
omnes facile conſentiunt, ſi vero ad
cauſam reſpicimus, inter ſe non con-
ueniunt. Nonnulli enim peculiare
pabulum, ſeu nutritium ſpecificum

ſuccum pro qualibet planta aſſumunt,

ideoque vbi eiuſmodi inuenitur, plan-
tam modo creſcere poſſe, ſtatuunt.
Falſum vero hoc eſſe aſſertum et alibi
L oſten-

a) Atque ſie recte ſeripſit PLiNivs Libr. X VI. cap. 32.
Non omnia in omnibus locis naſcuntur, hocque
alias fuſtidio, alias contumacia, alins soelo inui-
dente, alias ſolo vepugnante. Et STEPHANUS:
Agricolam maxime decet, poſt ſoli naturam ac
bonitatem exacte conſideratam, etiam ipſarum ar-
borum temperaturam agneſcere, vt cuique pro-
prium atque naturale ſolum praebeat; omnium
enim max'mum eſt, ait THEOFRRASTVS, ſolum
com modum conueniensque cuique tribuere, quando
aliud ſolum aliis arboribus conuenientius eſſe ſo-
leat. Vid. Eius Praedium ruſticum p. 273.
b) Hinc in hortis languent et moriuntur plantae,
ſi minus aptam terram occupare debent, et
plurimae ſylueſtres reſpuunt foecundum ſo-
lum, cum eiusmodi terra praeparari nequeot,
qualem ipfſis natura dedit; vt ſunt Empetrum,
Myrtillus, Erica, Squamaria. Vide noſtram
Diffl. de Virtute loci natalis in vegetabilis

P. 4 et 8.

270 enanree

oſtendimus et deinde adhuc decla-
rabimus. Hinc alii potius ad ipſum
ſolum modo receptaculum reſpiciunt,
et in diuerſa eius indole et relatione
ad plantam, eiusque inprimis radi-
cem cauſam quaeſiuerunt, cur non
omnis omnia ferre poſſit tellus. Hoc
lubenter quidem concedimus, atta-
men ita comparata eſſe debebit terra,
vel omne id, quod ſemina recipit et
plantam ſuſtinet, vt proportionatam
et ſufficientem aquae copiam recipere
et continere poſſit. Haec enim eſt vni-
uerſalis vegetabilium materia, ipſum-
que forſan eorum nutrimentur, vel
ad minimum vehiculum et menſtru-
um, quo pingue illud atque ſalinum
ſoluitur et partibus adponitur. Hinc
etiam ſcimus, emina non eundem
ſemper occupare locum, plantasque
aliquando in peregrino etiam domici-
lio ſatis feliciter viuere, modo ſuffi-
ciens humidum ibidem inueniant.
Plantas, quae ſecundum naturam ra-
dicibus ſuis terrae inhaerent, in aqua
etiam
c) Conf. Diſſ. de Vegetabilium contextu celluloſo
P. 24. ſqq. de Loco natali p. 25. et de Colle-

Rion Simplicium Part, l. p. 10. ſqq.
⁶) Vide Cap. IV. p. 219.

ſbi l
cin
etM MAN
gue immn
Nenohi
jethefu⸗
el. mnulra
nhler
inctemmentu
non vaſ
Variarum 1
Pini, Mori
ſoo et ſpon
nakngen n.
Dbnn Nras
luit, tXâ⅜
incrementun
ſuccellt, e
000 aun
auit. A.
nuario in
ſit Lein ci
10 imponu
tuunno ad

9 Expenmmenn
WAID kade
Vid, Duüilol
l. e6
) Huiueril
Pogatione
MONrII

lhuc dech.
reſhieinnt,
rtehtione
DMrimis tadi.
lt, CNr nOn
tellos. Hoe
lims, m.
ebebit terny
im tecſpitet
Portionatum
ium recipere

enim eſt eni ·

erin iplunn.
entumm rel
et Menſtru-

.

goe ſdium—
uor.9Hinc

non eunden
Punmcle
umC5MW.
inuenian.
Nturain d-
dt in adn

etlanh

olol

ntextun e
25˙ el
10, ſg

271

etiam ſubſiſtere, Cl. Viri ThigwaLb
et MIL-LERVS, ) ramosque arborum,
aquae immiſſos, radices emittere, Cl.
LIGNON Y aliique viderunt, et noſmet
ipſi experti fuimus; inprimis Dv HaA-
MEL Multa inſtituit experimenta, vt
cognoſceret, an in aqua pura etiam
incrementum capiant plantae, alias
non in aqua, ſed terra creſcentes.
Variarum itaque ſemina, Quercus,
Pini, Mori aliarumque arborum mu-
ſco et ſpongiae tradidit, et bene in
iisdem germinarunt; iuniores deinde
plantas vitris, aqua plenis, ita impo-
ſuit, vt ex aqua ſola nutrimentum et
incrementum reciperent; idque bene
ſucceſſit, et inter alias Quercum Per
octo annos in aqua creſcentem afſer-
uauit. Amygdali nucleus menſe la-
nuario in ſpongia humida radices emi-
ſit, dein cum ſpongia vaſi, aqua ple-
no, impoſuit et ſurculi inde nati au-
tumno ad quatuordecim pollicum
lon-
e) Experimenta in Suecia 1730. inſtituit TRIE-
WALD, eademque in Anglia repetiit MIILERVS.
vid. Philoſ. Tranſact. Vol. XKXXVII. no. 418.
obſ. 5 et 6.
J Huius et aliorum Virorum experimenta de pre-

pagatione per aquam recenſentur in VAIIE-
MONTII libr. cit. cap. 9 et 10. p. 256. ſq 4.

*

longitudinem creſcebant, qui etiam
proximo anno frondes vndique pro-
trùdebant, ſequentibus vero annis
minus laete vigebant. ρ Et hoc ſen-
ſim deficiens incrementum clare do-
cet, poſſe quidem ad tempus plantam
ſolum modo in aqua creſcere, inſimul
autem requiri, vt illa terreſtri matrice
excepta et hinc magis foecundata fue-
rit. Ipſae aquaticae id egregie con-
firmant, quippe quarum ſemina et
radices non ab ipſa aqua, ſed potius
a paludoſo lutoſoque fundi ſolo exci-
piuntur et veluti in terra habitant.
Hinc etiam plantae, earumque ſemi-
na, muſco tradita, felicius vegetare
et diutius in illo ſubſtere ſolent,
prout experimenta a GrLEDITSCHIO
forſan primum inſtituta, et dein
a BoNNETO repetita ) luculenter de-
clarant; Semina enim diuerſa fictili-
bus,
g£) Haec et alia experimenta deſcribuntur in Riſt.
de l'Acad. royale des Sciences a Paris 1748.
art. 18.
*) Conf. Phil. Tranſact. no. 486. et Mem. de Ma-
them. et Phyſ. preſentés a l'Acad. roy. des
Scieneces a Paris To. I. n. 27. et germanice in
BoNNETI Abhandl. von den Blättern p. 197. qui

Ipſe teſtatur, primam horum experimentorum
notitiam a FoRMEYO Berolini accepiſſe.

Tationein
AUINdbIZEN

tngun 1
ſei. ad eas
lenr. I
atalnen: 1
wan Uunn ſal
* 10t tenh
tMüchenamm
adoltiori
trimentun
Poxwer
eto eund
ſere guan

OId tamen e
Uins ſunden
Nouom ſo
Dn. Dect
Vol. XVI

Cui etinn
ine Pro
Vero annis
rlhoc ſen.
n dare do.
Düsphantam

Cere inimel
eſtri marrte⸗
cuundatfle.
egregiecn⸗
um ſeminn et
1, ſel porin
udi ſolo exci
Fra habitant
umgue ſem.
ins egetare
Rere ſolend
GlEDTYSCHNO
Uta, et den
hiltunt

Niuerſifctii
hus

buntur in Pil.

e Mem. le
Aend. to,. le
enene l

inmnß ⸗
jeihellhen

mſ⸗

= 273

bus, aliis terra, aliis muſco repletis, tra-
didit, atque vidit, Pplantas, ex ſemini-
bus muſco commiliis en latas, longiores
et copioſiores caules, fructus que ac
ſemina tardit us, aſt maior a exhibuiſſe,
quam illas, quae in terra creuerunt;
rationem addens: quia nutrientes, ſe⸗
cundum Eius hypotheſin, aquae par-
tes diutius radicales fibras am abiunt et
tangunt, aerque, ob poroſitatem mu-
ſci, ad easdem facilins penetrare va-
leat. Id quod lubenter concedimus,
attamen aliam quoque, et forfan pri-

mariam, ſubeſſe cauſam exiſtimamus,
ſci licet ilm Muſcum, qui Per ali-

quot tempus plantas ſu ſtinuit, in ſub-
tlliſimarm quali terram conuerti, et

adultiori factae Plantae ſi ſuffi ciens nu-

trimentum Praebere. ) Sic etiam Ipſe

—

BoNNETVS ramulum Vitis implanta-

uit fictili, et muſco et terra ſimul re-
Pleto, eundemque longe vegetius cre-
ſcere, quam illum, qui in ſolo muſco
collo-

i) Id tamen concedere non vult BoNNETs, et po-
tius ſuadet, muſcum reſolutum reiicere, et
nouum ſubſtituere. Vid. Eius Epiſtolam ad
Dn. DscrER in der Schwved. Acad. Abhandl.
Vol. XVIII. p. 137.

S

N.

274

collocatus fuerat, obſeruauit. Et li-
cet ſecundum tentamina KRAFTII )
Cannabis et Auenae ſemina in ſicca
et fornacis calore arefacta et dein ite-
rum aqua madefacta arena, in fruſtulis
rubri et ex lana confecti panni, et in
lignorum raſura creuerint, in carbone

tamen Pul lueriſato, comminutimque .

conciſſo foenu Auena tantum er in ci-
neribus, ex fornace deſumtis, nec
haec, nec illa inerementum obtinuit, )
quod certe fieri debuiſſet, ſi aqua ſola
ſufficeret, nec aliud nutrimentum,
aptumque receptaculum deſiderare-
tur. 2) Hinc etiam oportet, vt terra,
antequam eidem ſemina mandantur,
debito modo praeparetur, aratro ſae-
Pius vertatur, occa et raſtro in minu-
tias diuidatur et ſic ſolum laxius et

quaſi mollius reddatur, quo fit, vt

pPartim aer mellus ſe i inſinuet, partim
ſatorum radices facilius illud pene-
trent,

k) Vid. Allgemeines Magazin, Vol. I. p. 313. ſqq.
1) Haec et alia in ſuis experimentis quoque adhi-
buit BoNNETs, et nunc auéctum, nunc immi-
nutum incrementum obſeruauit. Vid. Epiſt. eit.
mm) Conf. Lonwion Inftit. Regni vegetabilis p. 175.
ſqq et DisrRICRII Anfangsgründe der Pflanzen-
keuntniß p. 334. 1744.

Licee
et at Ftilcinl
veriſlumuch
ſoneien
lete gernt
fere D
glüsque eiu
gum ſerim
manoe
Merurelem
elere, etp
Gnippe gdu
ulcis Ga
runt, etd
facile Ge
Oimnia abe
pericula et
Nelem ali
Clne phi ſ.
(erunt, lic
Me egregir
lumpronen
Monam, 4
hvila S
uevir

it. Eth.
KRaAFTN9
nn in ſieca
et ein ite.
Viaftuſralis
Muni, in

bincdek e
inufimaue
Ntum erinci.
ſummtis, nee
Imobtnnit,
ſiagun ſoln
Utrimentun,
Celiderare .
ltetttern
nmmndnbt,
Ir, Annt lre
ANro in in.
lumn Hins e
nt, 1
uey 1Attin
id ene-
trent,

1 nzN
is groche .
un, Dune inni
. Vid⸗ lit⸗
bilag

vegen
ſeg uß.

pinc

5* 275

trent, latiusque ſe diffundant et co-
pioſius alimentum inde attrahant.

§. II.

Licet autem hoc, ſi ad culturam
et artificialem ſementem reſpicimus,
veriſſimum ſit, ſemina tamen, quae
ſponte decidunt, ſolumque attingunt,
laete germinant, vegetantque et nulla

fere indigent terrae praeparatione,

aliisque eiusmodi rebus, quas nos,
dum ſerimus, multo ſaepe labore,
magnoque ſumptu adhibere ſolemus.
Naturalem hanc ſationem bene ſuc-
cedere, et prata, et ſyluae oſtendunt,
quippe quae omnia priſtino tempore,
inſciis quaſi hominibus, enata fue-
runt, et adhuc, veteribus deſtructis,
facile de nouo oriri poſſant, modo
omnia ab eiusmodi locis remoueamus
pericula et impedimenta. Sic etiam
meſſem aliquando inſtituerunt agri-
