ret. De coniunctione ſtyli cum ouu-

lo, ſi vnum modo adeſt, vel ſi etiam
plura adſunt nuda ouula, dummodo
quodlibet ſuum proprium ſtylum ge-
rat, nemo forſan dubitabit, aſt etiam
tunc, quando plura ſemina nuda ſe-
quuntur, et vnus modo adfuit ſtylus,
vt in tetragymnoſpermis, ſtylus in-
ter ouula medium occupat locum et
inferior eius pars, quae thalamo pro-
xima eſt, in tot ramulos diuiditur,
quot ouula adſunt, ita vt quodlibet
ſuum accipiat ramum, et ſic omnia
cum ſtylo ſimplic eiusque ſtigmate
communicationemhe abeant. ). Idem
deprehendimus in ouulis, rige re-
ceptaculo peculiari, ſit capt ſula, vel
bacca, continentur. In Pyro e. gr.
quinque ſtylos, aſt decem ouula vi-
demus; quilibet autem illorum in
duas partes inferius diniditur et
ad quodlibet ouulum vnus tendit
ramulus. In leguminoſis et ſiliquo-
ſis omnibus ſtylus et ſtigma ſim-
plex eſt, horumque diuiſiones, ſe-
minum numero re eſpondentes, infe⸗
rius cognoſcere, nullo quidem mo-
do

5²) Conf. LvVDWIGII Inſtit. Regni vegetab.
Part. II. cap. 6. §. 509.

Kioten
Rli, öen
N0 inttit
Cocent;
ſhlos in

Cumriom
e, i
Us n
Mina
☚
genid it
l fdh

4) Nen
Kylen
ſlheet
Hiun

ImOnu..

ſietiam
Ummodo
loum ge.
Aeram
nuch d.
ir iynns

ſtylns in

locum et
am Pro.

kiuidltur,
gvochibet

1c Ommnia

ſtigmate
*), IUGem
qune le.
lola, vel
Ulo e.gr.
Conla Ni⸗
Mornmm in
ceur et
5 tencit
ſiliqguo.

„

ma uin-
nes, ſe
es, Inte-
lem mo.
6

ni ſtt⸗

75

do poſſumus; forſan tamen in his

per receptaculum ſtyli diſtribuuntur
ramificationes“), eaedemque tandem
per ambages ad ouula perueniunt;
vti in Papauere etiam accidit, in quo
ſemper ſtigmata et loculamenta nu-
mero conueniunt, horumque quodli-
bet per ſeptum cum adhaerentibus
ouulis communicationem habere,
commode affirmamus. Et in cogno-
ſcendo ſtyli officio potius ad eius in-

feriorem, quam ſuperiorem partem

reſpiciendum eſſe, a KoELREVTE-
RO inſtituta experimenta clariſſime
docent; Ita in floribus, quorum
ſtylus in plura ſtigmata diuiſus et
ouarium in loculamenta diſtinéctum
erat, ſtigmata amputauit et nihilomi-
nus in omnibus cellulis perfecta ſe-
mina obtinuit; ſi vero ouula plura
adſunt et quodlibet proprium ſtylum
gerit, vt in Ranunculo, tôtidem im-
perfecta manſerunt, quot ſtigmata
abri⸗
e) Idem aſſerit DV HAMEL, et in leguminoſis
ſtylum proxime ad ousrium in duos diuidi
fofcienlos et quemlibet per ſingulem valuaimn

diſtribui affirmat. Vid. Naturgeſchichte der
Bäume, I. Theil, p. 247.

abripuit 4½) An vero ſtylus, vt tuba

fallopiana, peruius ſit et ab anthera
quicquam recipere et ad ouulum mit-
tere poſſit, maxime dubia eſt quae-
ſtio. In nonnullis quidem floribus
ſtigma cernimus apertum, et laſciue
quaſi hiat, materiaeque foecundantis
acceſſum deſiderare videtur; in aliis
vero aperturam nullam videmus, po-
tius clauſum, contractum et acutiſſi-
mum adparet. Immo ſi etiam ſtigma
vbique perforatum eſſet, nondum
inde ſequitur, eius orificium per ſty-
lum quoque penetrare et continuum
canalem ab apice ad finem eius de-
ſcendere. Eiusmodi cauitatem, diſſe-
Stis ante nuptias ſtylis, nemo forſan
vidit, nec, iisdem celebratis, foecun-
dantis materiae, quae in antheris ſin-
gulari colore tincta eſt, in ſtylo trans-
uerſim diſſecto, quaedam inuenimus
veſtigia. Et ſi etiam hoc tempore ca-
vus adpareret ſtylus, eundem ſemper
ita comparatum fuiſſe, neutiquam va-
let; ſcimus enim alias quoque ve-
getabilium partes, officio ſuo abſolu-
to,
7) Vid. Eius Nachricht von einigen, das Ge-

ſchlecht der Pflanzen betreffenden Verſuchen,
P. II. et alibi.

Votdlſee
1 Edquin
VIOlo/)
Cnumn te
Wdnelt,
Ner
Vn i
inque⸗
lolus n
ealeln
0mplern
fcium 9
Culichmm

Cnoleene

) Conl.
iu eil
5) Libr.

AEVT

Vt tuba
Anthera
lummit.
eſ Guae.
floridos
et eine
Cündant’s
„ in alis
emus po.
autiſki.
ſtigma
nondum
per ſty.
ntinuum
eins de
emn dille.
no forlan⸗
Hfoecun⸗
heris bo.
1plotrans.
venims
1olt 4·
ſemper
uam Va-
abolu.
t,

7

1n, Au 6

V elen,

* * 77

to, cauitatem adſumere, quam antea

non habuerunt. Conueniunt hac
mutatione, aut morboſa potius/con-
ditione ſtylus et vaſa plantarum, mo-
vendis ſuccis deſtinata, nonne et hinc
in perfecto quoque ſtatu inter ſe com-
parari poterunt? Vaſa, quamdiu ſuc-
cus in iisdem moueture), cellulo-
ſum opus includunt, eorumque caui-
tas medullari quaſi materie repletur;
idem videmus, fſi ſtyli taleolos, hori-
Zontali ſectione ſeparatos, armato ocu-
lo diſquirimus, et hinc cum Lvp-
wIGIOF) adſumimus, medium ſtyli
cauum tella celluloſa, quae ſuccis tur-
gida eſt, repleri, et non, niſi in exſuc-
co et marcido facto ſtylo, verum ca-
vum interdum deprehendi. Eflet
itaque anguſta admodum per has cel-
lulas via a ſtigmate ad ouulum, niſi
eadem forſan in ipſo veneris actu
amplietur. Tubae fallopianae ori-
ficium, quod ad vterum ſpecétat, an-
guſtiſſimum et vix nudo oculo co-

gnoſcendum, in coitu inſigniter au-

geri,

e.) Conf. Diſſ. noſtra de Vegetabilium contex-
tu celluloſo §. 4. p. 8.
f) Libr. cit. K. 310. Conſentit quoque Kogr-
RBVTER libr. cit. p. 11.

*

78 graen

geri, recte adfirmamus, cum et ſperma,

et ouulum per illud tranſire debeat;
quid, ſi idem in celluloſo ſtyli ope-
re fieri, admittamus? Irritabilitatem
plantis concedere omnino debemus,
et hinc earum partes nunc ſtringi,

nunc relaxari quoque poterunt. Ve-

rum nec opus forte erit, vt eiusmo-
di ampliorem viam deſideremus, cum
nondum conſtet, qua ratione ouuli
impraegnatio ſuccedat.

7

§. II.

Haec praemittere voluimus, quo
eo facilius diuerſas, a Phyſicis exco-
gitatas, hypotheſes cognoſcere et di-
iudicare valeamus. Duplici inpri-
mis ratione generationis negotium re-
centiori hoc tempore explicare ſolent
Zoologi, et primordium noui anima-
lis vel in ouulo praeexiſtere et a ſper-
mate tantum excitari, vel in ſperma-
te contineri et ad ouulum transferri
ſtatuunt; Veterum enim fabulae
diu ſunt exploſae et illa quoque ſenten-
tia, quae ſpermatis maſculini et femi-
nini commixtionem concernit, ſpe-
ciatim commemorari vix deberet, ni-
ſi

nenn
loelst
(. Vir
ele, et .
eptarn I
ſubrilt
rout
wberie
ſel valen
Ii mlloe
Cmn quo
Chernei
e Uli
It 4 ckal
Wuteries
fignats
Dernce
homog
4ſtiom
Ollom
celebrari
Tim Inig
Ppporhen
1a rllell⸗
Eevnun
aticne f
tum inſe
Derficie

ſerm,
Eebent
li OPe-
1. T
hlittem
lchemns,
kringi,
unt. Ve.

einstno.

nus cum
ne ouuli

ms, quo
cis exco-

ere et l .

inpri⸗
otiumre.
re ſalent
i animz-
ta ſper.
Pperma.
Anskerri
ſabolae
ſeaten.
et kemi
nit, e⸗
geret, l-.
Delel, .

E 72

ſi eandem in regno vegetabili denuo
propoſuerit et pro vera venditauerit
KoELREVTERVS. Aſſumſit enim
Clar. Vir puluerem antherae rudem
eſſe, et per ſe ad foecundationem in-
eptam materiam, continere autem
ſubtiliſſimum oleoſum fluidum, quod,
prout Ille iudicat, pro vero ſpermate
haberi deberet; et porro ſtatuit, per
ſtyli vaſcula ſuccum aſcendere, prio-
ri analogum, oleoſum et ſpermati-
cum quoque, eumque ex ſtigmatis
ſuperficie perſpirare; hinc, ſi anthe-
rae puluis ſtigmati applicatur, fieri,
vt a craſſo polline ſubtilior oleoſa
materies ſeparetur, cum ſpermatico
ſtigmatis humore intime in huius ſu-
perficie miſceatur, et inde noua, aſt

homogenea, maſſa conficiatur, quae

a ſtigmate reſorberi et per ſtylum ad

ouulum reduci eoque ipſo fœcundatio

celebrari debeat. Et quo hanc theo-
riam magis confirmet, aliam adſumſit
hypotheſin, ſtatuitque, duplicis gene-
ris vaſcula in ſtylo et ſtigmate adeſ-
ſe, vnum ſcilicet, quod materiae ſper-
maticae femininae praeparationi tan-
tum inſeruit, et alterum, quod in ſu-

perficie ſtigmatis commixtam vtram-

que

80 *

que materiam inſugit et ad ouulum
dimittit). An autem nova haec,

ex duplici, ſpermate facta, et quaſi

tertia materia ſtatim poſt commixtio-
nem viuae machinae principium con-
ſtituat, an illud potius ſucceſſiue ex
ſeipſa demum producat, in dubio re-
linquit“), probabiliter autem aſfum-
ſit Mgoicvs i). Et propter ſperma-
tis duplicis praeſentiam ac commix-
tionem, et propter vaſa ſtyli, diuerſo
officio deſtinata, dubiam admodum
eſſe Clar. Viri theoriam, quilibet fa-
cile intelliget, et cum in animalibus
quoque verum ſperma femininum-
non detur, de hac hypotheſi ?*), a
BvVFFONO, PANCOCRIO, et vVAN DER
MoN-
2) Vid. Libr. cit. p. 7. 8. 40. et paſſim.
4) Vid. Eiusdem erſte Fortſetzung dieſer Verſu-
che, p. I.
1) Qui in Trad. von den wahren Mitteln der
Fruchtharkeit ſeribit: Nach allen deſen iſt es das
wahrſcheinlichſte, zu glauben, daſs durch die Ver-
miſchung des männlichen und weiblichen Saamens
eſt jenes drittere entſtehe, ſo eigentlich der Keim
iſt, u. ſ. f. Vid. Bemerkungen der Kuhrpfälzi.
ſchen phyſ. oek. Geſellſchaft vom lahre 1772.
) De ſpermate femineo, et auctoribus, qui il⸗
lud vel aſſumſerunt, vel negarunt, conf.

HALLERI Phyfiol. Libr. XXIX. Sect. I.

Mt
NMi 11
otes tla
olin
gne et !
gilt opn
Ga Uatal
Mrinorc

uum ait

e t i
ot Df
Evittimmant
Animalcul
in Niss co
Collicin
aliutn
poerit
len ag
generand
Olule n
ott con
loremm.Y
erphahen
Uebill om

N) Un
IAde⸗ ſun
eli pund
Ils, 1on

4

Cunlam MoNDE hoc aeuo iterum recocta,
11 haec, plura non dicemus, ſed ad probabi-
et gualt liores tranſeamus. In ſpermate ma-
ninlgtio. ſculino animalcula ſubtiliſſimae for-
Iumcon- mae et ſtupendae tenuitatis, et non
Ceſline en niſi optimo microſcopio cognoſcen-
dubio e. da natare, eademque noui animalis .
n allu. primordium eſſe, cum ſpermate ouu-
ſpermr lum adire, per hiantes eius poros in-
Comnni. trare et in nouo domicilio creſcere,
diuerſo poſt LEEVENHOECRIVM, plures
Amodum exiſtimant phyſiologi. Et cum haec
llibet ſ. animalcula in ſolo ſemine, non vero
imalibos in aliis corporis animalis humoribus
nininumm conſpiciantur, in eorum autem ani-
eſit), D malium ſemine deſiderentur, quae
TM DIR vel pueritiam, vel extremam ſenectu-
Mox. tem agunt, vel quae ab alia cauſa ad
generationem inepta inueniuntur;
, M. ouula praeterea, quae pellucida ſunt,
poſt coitum vel opaca fiant, vel alium
Muah O colorem accipiant, vt in ranarum ?*½)
ge. et phalaenarum ouis cernimus, pro-
„dun babili omnino ratione concludimus,
in in . . nouum
Kulnpfini . ⸗
hre 1112 kk) Illa ranarum ouula tantum foecunda eſſe,
quae punctum nigrum oſtendunt, reliquis,
bae,gui tali punéio deſtitutis, nullam prolem editu-

Gt. ris, cognita res eſt.

rund, .
1A en = F

82 ”U

nouum quicquam intrare ouulum, il-
ludque forſan ipſum nouum animal-
culum eſſe. Verum enim vero hanc,

a BoERHAVIO, MITHOFIO, LvpD-

wIGIO, LIEVTAVD aliisque in ani-
malibus, praecipue perfectioribus,
aſſumptam hypotheſin), ſi quis ad
vegetabilia applicare vellet, plures
ſane difficultates inueniet. Antherae
namque puluerem continere animal-
cula, nullus forſan, praeter HILLIVM),
vidit, vel modo aſſeruit; ſi vero hunc
puluerem pro ſeminalium plantarum
congerie cum MoRLANDON), aliis-
que
7) Omnia, quee hanc hypotheſin concernunt,
copioſe propoſuit IIl. HALLERVS in Phyfiol.
Libr. cit. Sect. 2. G. 5§. et G. Cum ſpermati-
cis animalculis ſic dicta infuſoria comparauit
Cel. MLLERVS, haecque omnia ſibi ſimilia
er eadem eſſe, in infinitum ſeſe multiplica-
re, omnibusque animalibus et vegetabilibus
quoque originem praebere, et alis, paradoxa
certe, de generatione corporum naturalium
propoſuit. Conf. Eius Vermium hiſtoris, et
Neuer Schauplatz der Natur, Vol. IV. p. 257. ſq q.

vbi non ſolum huius, ſed et LEDERMüLLE-
RKI mirae omnino opiniones recenſentur.

m) Vid. Eius Vegetable Gſlem p. 73. Conf.
quoque HarrLER lib. cit. Sect. 2. §. 5.

„) Vid. Philoſ. Tranſact., no. 287.

ei)
en un

ſCecun
hoſe

Mrim,

Pro Him
PARSO
lne ful

Prperit
1747.
6tl
ien Rr
miyyſe
nen eie
wrin
Coni.
und!
Aand
nenn
aſſen
Gem
Hern
livor⸗
culom
Lplunn
ſenen
kliſtent
Dosxr
Tü 1
reſpon
Pldnin

1)libr.,

lumil.
Animal.
1 hanc
0, Lrb.
leinan⸗.
kiondas,
igisdl
t, plures

intherae

animal.
LIVYM n)
ro hunc
Untarum
*) dlis.
que

concernuot,
inbhyhol.
n hermmtr.
colphintiit
ninſbiſinila
muliple.
cgenglilbis
Portdord
nturalium
hiltoris, et
251 lgc⸗
KMübbb:
nlentur,

77 Cont
15

/

que“), habere vellemus, harum ta-
men ſingulam ad ſingulum ouulum,
ſi foecundari debeat, perduci debere
et poſſe, maxime dubium erit; in-
Primis, cum, vt antea notauimus, et
Pro limitanda hac theoria etiam Cel.
PARSONSp) monuit, eo, quo anthe-
rae farina turgent, tempore omnes
F 2 Piſtil-

“) Eandem theoriam defenderunt LoGAN in
Experimentis de plantarum generatione Lond.
1747. vid. inpr. p. 32. Item Nobilis Doz
GLIEICHEN ih praefat. zu den Neueſten aus
dem Keiche der Pflunzen, oder aen auserleſenen
mikroſcopiſchen Entdeckungen bey Pflanzen, Blu-
men etc. primaria, quae huc ſpectant, repetun-
tur in Commentar. Lipfienſ. Vol. XIV. p. 492.
Conf. queque Eiusd Abhandl. über die Saamen-
und Iufuſionsthierchen, 1778. edit. in qua
eandem in plantis eſie foecundationis ratio-
nem, vt in animalibue, demonſtrare voluit,
aſſerens: Semen eſſe ouum, et corculum eſſe
idem, quod animaleulum ſpermaticum; ante
foecundationem membranas ſeminis pellucido
liquore eſſe repleras, foecundatione perscéta cor-
culum cum cotyledone adeſſe; hine corculum,
ſ. plantulam ſeminalem ex polline ab extus in
ſemen penetrare ideoque perperam corculiprae-
exiſtentiam in gelatinoſo ſeminis liquore a
BoNNETO et SPALLANZANO afſlumtam. vid. lib.
cit. p. 22. WAHLBOMVS quoque anthera-
um pollinem vermiculis Leevwenhoeckianis
reſpondere ſtotuit. Vid. Diſſ. de Sponſalibus
— pluntarum in LiNNAEI Amoenitat. Vol. I. p. 356
0) Libr. eit. P. 66. ſqq.

84 — òUã
piſtilli partes et ipſa ouula ſpongio-
ſa et viridis ſucci plena ſint, nullam-
que cauitatem 4) habeant, quae vI-
lum peregrinum corpus, vtcunque

exiguum, recipere pofſit; ſpongio-

ſi vero contextus ampliatio in vege-
tabilibus, propter neruorum et verae
ſenſationis defectum, vix locum ha-
beat. Praeterea PARSONVS recte
vrget, ipſam ſeminum diſpoſitio-
nem, eorumque cum receptaculis per
proprios petiolos connexionem non
permittere, vt aduentitia germina ex-
trinſecus in ouarium floris transfer-
ri queant; licet enim, vt ſuperius
oſtendimus, ouulorum cum ſtylo,
eiusque inferioribus ramulis conne-
Xxio in multis clare pateat, et ab his

ad ſimilem mechaniſmum in omni-

bus concluſio valeat, prorſus tamen
non intelligimus, quomodo germina
a ſtigmate Pifi e. gr. per inuolucrum
ſeminum ſucculentum ad ſingulos
horum pedunculos, et per hos ad ipſa
demum ouula, vel in Datura a val-
vis, quibus ſtylus inſiſtit, ad thala-
mum

4) Seminulum primo in ſtylum, in eoque per
canalieulos ſibi proprios uſque ad oua dela-
bi, aſſumſit quidem LoGANVs I. c. canalicu-
lorum vero praeſentiam non demonſtrauit.

n
Epoſit
t colnh
Uhers
eiustno
Aucherk
bis cur
perueh
TEOENA
Purtumn
eiltendia
Cotn ſtan
Gi et al
Veruim
hphautn
ſolde re
rotand
ucncne
Guoc
Gum
orerin
ſallee,
Mret et

7) (onlk.
39) Wd.
1) lo Di
)biime
ſel in
Pantis
Uuit I
iit da⸗

ſpongio.
Mullam.
dae vl.
VtCüNdde⸗
ſongio.
N in vege.
net verae
locum h-
VS Iecte

biſpoſito.
Nblis per

nem non
rmina ex
transter.
Cuperius
n ihlo,
ls conne⸗
d ds
a in owar.
ſis tummen
germin⸗
Molucrum
Ungolos
Sad ibl
ra à Wr.
ad Malr
Wumn

in eole

80 Od

Senniruin

elt.
1c ANMid

mum et eidem affixa ouula perueni-
re poſſint. Forſan autem datur alia
et commodior via plantulae nouae ab
antheris ad ouula. Excogitauit etiam
eiusmodi BLAIRIVYS7), Pollinemque
antherarum in nectaria incidere, et ab
his cum nectareo humore ad ouula
peruenire ſtatuit; immo aliam PoN-
TEDERA 5%) finxit, et in antheris prae-
paratum ſuccum, ſiue ibidem prae-

exiſtentia germina per ipſum filamen-

tum ſtaminis ad receptaculum regre-
di et ad embryonem ferri ſtatuit;
verum vtraque hypotheſis a nemine
applauſum obtinuit et a BosseckIO?1)
ſolide refutata fuit. Non folum ve-
ro tranſitus noui germinis ad ouulum
ſumma difficultate laborat, ſed eius
quoque in anthera praeſentia ?*) admo-
dum dubia erit, inprinis cum forma

materiae illius glutinoſae et pinguiu-

ſculae, quae ſub ſpecie pulueris ap-
paret, et multis modis, vt GREVIVS,
P 3 MOR-

„) Conf. Botanick Efſays p. 278.
5*) Vid. Anthologiae Libr. I. c. 28. p. 67. ſq.
2) In Diff. de Antheris florum §. 12. p. 46.
*) Prima animalinm et vegetabilium rudimen-
ta ipſi atmoſphaerae innatare et ab ahimalibus
vel inſpirari vel cum nutrimentis deglutiri, in
plantis vero a ſeccis antherarum attrahi, ſta-
tuit III. vo N GLEICHEN in der Abh. über
die Saomenthierchen, p. 39.

36 ErmmumrrrErrrz AA
MoRLANDVS, VERDRIESIVS, NEED-
HAMVS allique docuerunt, in diuer-
ſorum florum antheris admodum va-
riet et cum plantula ſeminali nulli-
bi fere conueniat. Cum itaque nec
ex hac quoque theoria antherae et
ouuli conſenſus ſeminisque origo
apta ratione explicari liceat, tertia for-
ſan hypotheſis eligenda et reliquis
praeferenda erit. Adſumunt ſcilicet
alii in ouulo, ante eius impraegnatio-
nem, pracexiſtere corpuſculum orga-

nicum, futuri animalis, vt et plantae

rudimentum; vtrumque: autem opus
habere, vt in vitalem motum perduca-
tur ſpiritu illo, ſiue aura, quam et ſper-
ma virile et pulpoſa farinae florum
materia exhalare deberet. Ex eorum
numero, qui hanc theoriam in ani⸗-
malibus 'defenderunt, vel ſolum III.
HALLERVM nominaſſe ſufficiat, qui,
omnibus argumentis, pro et contra,
ſummo iudicio perpenlis 2), tandem
libere fatetur, foetum praeexiſtere
in ouulo et in eodem quaſi dormi-
re, a ſeminis maſculini autem ſubti-
liſfimis, odoratis et ad irritationem
aptis particulis euigilare, eiusque pri-
mo
2) Conf. Phyfſ. libr. cit. Sect. II. §. 7. ſqq.

t torem
iam .
ARSON
icumn an
gelineart
Otnnes,
PoxN
ſe el
uius Ol9
tateln, Vt
ſbe red
Fetum!
r, itfe

1) did
)Dhr.
)Wd.
. 39
Ore
10 0
lecſpe
nobin
ſechs er
lne ſolli
er Cbeur
ls forib
in klis,
in aden
Conk. N
lenige
NTYN R
Iis onn
HMambin
RIIe

S NErD-.
hditer
odunn v.
nil null.
Gadqe nec
Nherge e
Oe r rigo
ter rufor.
t religuis
int ſcilicet
rueonatio
lumm orge⸗
erhinn 1
utemnopus
nperdocr⸗
amerſer⸗
ge forum
Exeorucn
gam in an⸗
olun .
Frit, lh
e coptri,
imndenn
Lezil leré
l Cortd⸗
temn ſubti⸗
kitationen

iusqet⸗

mo corculum ad nouum, vel potius
fortiorem motum excitari æ). Sic

etiam GREWIVS et VAILLANTIVS,

PARSONVS, BoNNETVsS aliique pla-
ſticam antherae pulueris virtutem in
delineatum ſemen admittunt, licet
omnes, PARSONVS9) praecipue ac
BoNNETVS 2), Concedant, tantam eſ-

ſe, ante foecundationem, corpuſculi

huius organici, ſiue germinis exigui-
tatem, vt nullo modò cognoſci et vi-
ſibile 'reddi, modusque, quo rudi-
mentum hoc ab aura ſeminali afficia-
tur, difficile intelligi queat. Prius
4. autem
X) ibid. §. 30. 31.
) Libr. cit. p. 66.
2 4 Vid. Betrachtung der Natur edit. IV. P. I.
343. Plantulam ſeminalem praeexiſtere
BrataNean quoque aſſeruit, eandem ve-
ro a polline antherarum vegetandi virtutem
aceipere, negauit, ideo, quis obſeruauit, Can-
nabin et Spinachiam omni parte per-
fecta exhibuiſſe ſemina, licet maſculae plan-
tae ſollicite a femina ſeparatae fuerint,
et Cucurbitae ſemina foecunda fuiſſe, maſeu-
lis floribus caſtratis. Cum vero contrarium
in aliis, vt Ipſe fatetur, cognouerit, faorte
in adductis exemplis fallacia locum habauit.
Conf. Wittenb. Wochenblatt 1782. p. 389.
Legi quoque meretur, quae inter MoELLE-
RVM et KAESTNERVM de virtute pulue-
ris antherarum agitata fuit controueriia im
Hamburg. Magazin, II. Band, p. 454. III.
p. 1II. et 410. VI. p. 529.

autem quod attinet, cum BoNNETO

affirmamus, ab inuifibilitate ad ab-
ſentiam minime concludendum eſle,
ſufficit certe, germen modo antea
non apparere in ouulo, quam diu an-
thera ſpermaticum puluerem vel pel-
licula inuolutum, vel eidem exterius

adhaerentem tenet, eodem autem

dimiſſo, ſtigmatisque apici, aut ſtyli
quoque la teribus applicato illud in
conſpectum prodire et indies incre-
ſcere, vt de ſucceſſiuò ſeminis aug-
mento dickuri copiofius deelarabi-
mus. Poſterius quod attinet, ſubti-

liflima ſcilicet antherae pulueris ef-

fluuia Plant ulam ſeminalem excitare

et ad incrementum diſponere poſſe,
Partim ex af nale ogia, ab animalium foe-

2

cundatione petita, partim ex aliis

phaenomenis con cludimus. Ponunt
aues et alia animalia foecundata oua;
cum vero in his ſpermatis efficacia
ad motus excitandos non ſufficiat, ca-
lor accedit, qui ſolus omnia reliqua
organa in vitam et motum perducit.

Infuſoria ſic dicta animalcula, inpri-

mis ea, quae ad Chaos rediuiuum
Linn. pPertinent, ſi ex humido in ſic-
cum transferuntur, vitam prorſus
amit-

13

Mitere
ell⸗
t longn
iotis,
igteltinan
noGarn
teren ſet
Potius 9
nthenn
cenCum e
Urobute 1
lenper o
tehecte
hece il
1 4 Ccl.
mmenta
Gi nocae
Tumdue
tris, fue
Uis Pet
imuginen
Purr, M
Un admo
n etiam
Konn el

4) Conl.
Tütione

Pge I

89
Dhuw amittere videntur et nunquam ite-
a 45. rum euigilarent, nifi, Poſt breuius,
Nen ele, aut longius i intert uallum, per fermen-
odd ant hnte ationis, vel alium in fluid 10 exortum
nn din a. inteſtinum motum excitarentur et
en e. nouam quafi vitam acciperent. Prae-
emeterin terea ſeminis brimordium a matre
ein autem Ppotius, quam patre, ſiue non tam ab
i, aut ityli anthera, quam potius ab ouulo dedu-
iliddn cendum eſſe, hybridi quoque partus
Gies incre. probare videntur, quippe qui fere
minis aug. ſemper oriuntur, dum ex alia plan-
Ceclarabt. tae ſpecie antherarum puluis alterius
net, ſui. ſpeciei piſtillo applicatur, vt inſtitu-
lvers th⸗ ta a Cel. KoELREVTERO experi-
n excitate menta luculenter docent. Eiusmo-
nere pole, di nouae plantae flos ec fruẽtus ple-
liumtee. rumque matri ſimiles exiſtunt, et pa-
im et di⸗ tris, ſiue plantae, cuius antherae Pul-
16 Ynnnt uis Peregrino ſtigmati applicatus fuir,
mimou; imaginem in foliis modo aliisque
5 effenein Partibus animaduertimus«), niſi ma-
cnt,c gna admodum pulueris copia, repe-
in reiqgu ttita etiam vice, ad alterius Plantae
geräet ſtigma delata fuerit; ; tunc enim, vt
l inpi⸗ F 5 KoEEL-
telhun 4) Conf. inprimis LINNAEI Diſſ. de Gene-
iln 8 ratione ambigena, inſeria Amoenit. Vol. VI.
m prol s Peg- 1II.

mI.

V

KoELREVTER teſtatur?), hybrida ue
planta patri ſimilior euaſit; degene-
res etiam eiusmodi plantae, ſi ad pri-· Gherte
ſtinum iterum ſtatum redeunt, depo- rinſe
nunt alienas paternas plumas et pro- hoe er
prium matris habitum retinent. Li- Nls, N
cet autem haec magis nobis placeat (iomen
hypotheſis, et ſecundum hanc ſubti- Iit⸗ NMe
liſſimae foecundantis materiae tranſi- NUytns
L tum per ſtylum ad ouula, immo ad 1i tel
eadem quoque, ſi plura eorum com- (es Nt
muni receptaculo incluſa ſunt, faci· un (.
lius intelligere poſſimus, quam ſi no- (MaNd
va plantae germina in anthera adſu- und Nec
7 mamus, libere tamen fatemur, ean:. Exlee v.
dem quoque fuis difficultatibus pre (derunc
mi, praecipue ſi in primam plantulae okiundk
ſeminalis, in ouulo praeexiſtentis ori- R
ginem inquirere vellemus. Etſi enim ſuminis
huius, vel totius ouuli primam ori- Vitturen
ginem a medulla et inde nata gem- 0 aute
ma) deriuare debemus, ignoramus m, ſu
tamen, cur gemma indolem ſuam Clclene,
mu⸗-
„) Vid. libri citati Erſte Fortſetzung p. 82. 7) Confl
c) Gemmae et ſemini eandem originem recle cigenel
tribuit MoELLERVS, dum vero ſemen pro n.
gemma habuit, maxime errauit. Expoſuit . ne

hanc ſuam de ſeminibus theoriam in den Oe- B
konom. phyſical. Abhaual. I. Th. p. 95. fenn

nd epo.
s Pro-
gent. i.
bis phoen
uine ſubti
ie tranſi
immo ad
rum com-.
lunt, facl.
Dam ſino-
lera alſi.
nur, ear-
eidus pre⸗
Dlmrulne
ſtentis orl⸗
Peſ enin

ma O.

uta genl.
oraIS
n ſuann
MIl

,. e.

aineln recte

it. 2. bre Nt

n in 110
.

— — *2

mutet, et cur eadem, ad florem de-
lata, ad vegetationem inepta ſit, niſi
antherae Pollinis virtutem experiatur
et inde foecundetur. Forſan autem
hoc neceſſarium non erit, ouulique
ortus, vel potius incrementum ſine
adiumento ſpermatis explicari pote-
rit. Nec deſunt inter recentiores
Phyſicos eiusmodi pollinis maſculi-
ni contemtores, horumque fere prin-
cipes NEEDHAM ect BVFFON exi-
ſtunt. Cum vero Ipſi HALLEROA)
ebſcura ſint, quae ab his prolata fue-
runt, nec haec repetere, nec eam re-
cenſere volumus theoriam ‚quam de
generatione Propria, et ex ſe iĩpſo qua-
li oriunda, C. F. WorppIVSe) finxit;

modo moneamus, Cl. hunc Virum

ſtaminis ſpermatisque auxiliatricem

virtutem non penitus excluſiſſe, mo-

do autem affirmaſſe, eius DHentiom in
mera ſummi gradus facultate uutriendi

conſiſtere, et concebtionem praeter ſuppe-

dita-
4) Conf. Phyf. libr. cit. Fect. II. S. 4 4. et de
epigeneſi a NEEDRAMO defenſa G. 13. et
paſſim.
e*) In theoria generationis Hal. 1759. 4. et dein
germaniee Berlin 1764 8. Hanc etiam ſoli-
de aea III. HALLERVS Libr. citati
§ 15§.

92

ditationem perfecti nutrimenti ad comh le-
zum piſtillum, el pollen Ree ſomen maſeun.
1. inum praeter illud perfoctaum nutrimen-
tum ipſum nibil eſſe F). Quae opinio,
etſi adſumi non poſſit, maiorem ta-
men Pobabilirati ſpeciem habet,
quam illa, a BOSSECKIO excogita-
ta; puluerem ſcilicet antherarum
vel ſuper exhalantium vaſorum ſty-
li ſtigmatisque orificia poni, vel ea-

dem intrare, aſt modo impedire, quo
minus antea excerni conſuetus hu-

mor vVIterius exire queat, impeditum
autem in itinere per ſtylum humo-
rem verſus inferiora regurgitare, et
per vaſa lateralia ad ouulum accede-

re, vt illud nutriri et augeri inde

polſit; hinc impraegnationem et foe-
cundationem nullam eſſe, et anthe-
rae puluerem eatenus modo concur-
rere ſtatuit, quatenus Vlteriorem li-
quidi per piſtil lhum excretionem do-
net atque prohibeat?). Verum haec
et quaecunque forſan alia ſtamini-
bus et praecipue antheris conceſſa
munera viliora nimis ſunt, quam
quae in tanto unque mirifico appa-
„ Ta-⸗
) Diſſ. lat. p. 7 1. .
2£) Vid. Eius diſſ. de Antheris §. 13. p. 48.

) 1
te ne ld
Dð t e
ienome

Perae⸗ l

utione,
tione ele
nenn ktum
mun in.
Nioge ad
gemn a l
nigenmun

Pinn in
Unlte et in
5) eueriun
fſoun kun
Nue poli
Celtid i
VeraO
Sſere,
Nliogue i

) Tübriezn
Urom opt
inen Mi
n
Dir LTRI
tien
) Deand
Al bil
P. 359.
et. 6 4

40 ANmple.

Nen, Mioſeu.

S
utrimen.

1 Chini,

Aorern⸗

en Nhet,
. ercogin ſ

thernm

rum ſty.
vel en.

en hu.
npelit tum
im humo-
rtgitare, et
m accele⸗
geri ince

netherkoe⸗
2, et anthe.

o cneu⸗
riremn 1
ten (o·
rumm ue
Kamini⸗
(0l ncelln
t, Oln
co a
ſr

Cire, guo

ratu?) admitti poſſint. Puluis an-
therae materia quidem eſt mole Par-
va, aſt energia certe maxima, et ſi
p! häenomena P'attendimus, quae in an-
therae euolutione, pollinisque reſo-
lutione, ac huius ad ſtigma applica-
tione eu eniunt, ſi ſitum et Proportio-
nem ſtaminum et ſtylorum, et anthe-
rarum in Par naſſia, Ruta, Saxifraga
aliisque? admirandam ſane applicatio-
nem ad ſtigma berpendimus, ſi/ de-
nique mutationes conſi ideramus quae,
ſtigmati impoſito puluere, et in ſtig-
mate, et in anthera, nec non in ouu-
lo eueniunt i), praeſtantiorem longe
vſum ſtamina et antherarum praeci-

pue pollinem habere debere, certo
certius intctligimis; eundemque in

veraouuli foecundatione tantum con-
ſiſtere, ex caſtratione, copulatione,
aliisque in floribus inſtitutis experi-
men-

1) Fabricam antherae et contentae materine na-
turam optime expoſuit, Nob. pk GLEICHEN
in den Mikroſcopiſehen Unterſuchungen Scct. IV.
§. 50. ſqq. Eadem repetiit et alia addidit
DIETRICH in den Anfangigr ünden der Pfian-
zenkennt/ſs & 444 ſqq.
i) De quibus omnibus legi meretur WAHLBO
MII Diff. cit. in LINNAEI Amoenit. Vol. I
P. 359. quae etiam repetiit DIETREFCE libr.
cit. H. 460. et 463.

94

mentis certiſſime cognoſcimus. Non-
ne autem gemmae, tubera et bulbi

nouas praehent plantas, ramulique ſe-

Parati et in partes diſſecti in totidem
excreſcunt ſtirpes, quot fruſta fue-
runt? Nonne et harum, ex ramu-
lis enatarum arborum multiplicatio
per ramulos fere in infinitum, ſine
antherae concurſu et absque foecun-
datione, continuari poteſt? Luben-
ter haec omnia concedimus, eiusmo-
di autem multiplicatio non pro vera
propagatione, nouaeque plantae ex-
ortu, ſed pro ſola extenſione et con-
tinuatione ſubſtantiae medullaris e)
haberi debet; hinc ramuli ex Salice
mare deſumti non mutantur in Sali-
ces feminas, ſed ex illis factae arbo-
res nonnifſi maſculos iterum flores
ferre poterunt; ſic plantae, quae her-
maphroditos flores poſſident, in mul-
tiplicatione nunquam mares vel fe-
minas exhibebunt, et licet vltimum
quoque valeat de ſeminibus, quae her-
maphroditos flores ſequuntur, de re-
lati-
) Virtutem medullae diuiſibilem et multipliea-
bilem egreégie demonſtrauit III. LINNAEVS
in Difl. de Prolepſi plantarum Atnoenit.
Vol. VI. p. 325.

Muis
ett, 6
bs eiil
le,
Nunc in
Pbuntam
ma ko⸗
et Papau.
bend et)
fonibustt
Niäum
leg eXlurg
fi imm
lenper f
Eybricae
Ukiti poch
ucnlente
prohe
Priorenm
lis anin
olins m.
et Actioni
Pole d
hun 60
kenineior
lolane
Permate.
modo, i⸗

et bulbi
wlignete⸗
totidem

kultta fae.

EN tad.
ltiplierio
ttum, in
le ſoecun.
Loben.
eivemo⸗
1pro vern
lantae ex⸗
ne et con.
Hullaris)
en Kalice
ur in dali⸗
Oane ardo⸗
rudn Kores
. glueher
r in mu
Pltimmurn
guueher.
Ut, de le⸗
lat⸗

et culigii .

Liet,
in Min

XI — Nrr 9 5

latiuis tamen plantis affirmari non
poteſt; cum cognitum ſit, ex ſemi-
nibus eiusdem matris filios filiasque
enaſci, ſiue ſemina ex dioeciis nata
nunc in maſculam, nunc femineam
plantam excreſcere. Sic etiam ſemi-
na a floribus plenis, e. gr. Diantho
et Papauere, deſuimpta plantas prae-
bent, et plenis iterum, et ſimplicibus
floribus ornatas, vti e contrario a ſim-
plicium ſeminibus pleni quoque flo-
res exiurgunt; ramulus autem Dian-
thi immutatus perſiſtit et eosdem
ſemper flores exhibebit. Praeterea
hybridae plantae nonniſi ex ſemine
oriri poſſunt. Ex quibus omnibus
luculenter apparet, multiplicationem
et propagationem inter ſe differre et
priorem in plantis aeque ac nonnul-
lis animalculis ſine foecundatione,
ſolius medullae, in perpetuo vigore
et actione conſtitutae, virtute fieri

poſſe, ad poſteriorem vero, tanquam

nouam generationem, maſculini et
feminei organi reciprocam actionem
abſolute requiri, et hinc ouulum a
ſpermate, quocunque demum fiet
modo, impraegnari debere.

§. III.

96 ———
§. III.

Foecundatione peracka, plantula-
que ſeminali ad incrementum par-
tim ſui ipfius, Part rtim adhaerentis co-
tyledonis, capiendum diſpoſita, nu-

tritioni ilerniens apparatus Pporro
requiritur. Adfuit ille antea qui-

dem, nunc vero euidentius animad-
vertitur. In viuiparis ouulum, ad
vterum delatum, per breuiſſimum
temporis patium libere in eodem
fluctuat, villis poſtea, ex ſuperficie
eius emiſſis, vtero accreſcit, qui ne-
Xus inter vterum et foetum per ipſius
ouuli ambitum, in placentam muta-
tum, producitur, et per funiculum

vmbilicalem, eo iam tempore prae-

ſentem, continuatur. Rece ptaeulum,
quod cum vtero comparari poſſet,
in vegetabilibus, vel prorſus non, vel
aliter longe conſtitutum adeſt, ouu-

lumque nec nouum intrat domici-
lium, nec nouam cohacſionetn acci-
Dit, potius in quo loco ante e foecun-
dationem haeſit, in eodem poſt ean-
dem quoque Perſiſtit, priſtinumque
nexum conſtanter retinet; nihilomi-
nus tamen 2 diuerſarum partium ne-

XUIS

OUI in,
piculusn
incubetio
ſagethbi.
Tinng ad
aerüte
et ex cod
ttitium 1
s vere
une ſen
LVoWI
ris don
oce
Imi vor⸗
Culiſumt
Licgde r.
Mum con
s; gui
s ſt

9) Condl
) Vd.

Dlontole.

rentis o.
oſtn, .
s porrd⸗
nten o.
6 animmadh
Ulum, a
iſſimum
in eodem

lupercie

t gli ne.
Peripiins
Un Mutr.
Umicolumm.
pore re⸗
Dmollun,
ri pohe
n lel
lel, Cul
omicl.
ein accr
ſoecun
vot eal-
inumdbe
gihnonr.

Ttlont N.

*

97

xus adſumi, et vna pars, cui ouulum
adhaeret, thalamus a botanicis ap-
pellata, vterus, minus apte placenta,
altera autem, quae nexum conſtituit,
funiculus appellari poſſet. Et ſic cum
vegetabilibus conuenirent animalia,
viuipara praecipue, etiam ſuo modo
ouipara, quippe et in horum ouis fu-
niculus vmbilicalis, primis ſtatim poſt
incubationem diebus, videri poteſt).
Vegetabilium itaque ouula, vt et ſe-
mina, ad maturitatem vsque immo-
ta perſiſtunt, thalamoque adhaerent,
et ex eodem, mediante funiculo, nu-
tritium ſuccum accipiunt. Thala-
mus vero, per quem eam partem,
quae ſemina recipit et ſuſtinet, cum
LvDWIGIO) ſubintelligimus, va-
riis quidem modis diſcrepat, Com-

mogde tamen duplici ratione conſide-

1

rari poteſt. Vel enim ipſa pedun-
culi ſummitas, ſpongioſa magis, ma-

gisque vt plurimum expanſa, thala-
mum conſtituit, vt in gymnoſper-

mis; qui, cum ipſe apertus et pla-

nus ſit, ab vtero differre videtur;
vel
¹4) Conf. III. HarLERI Phyfſiol. Sect. III. § 15.
m) Vid. Inſtit. cit. §. 52 1. ſqq.

(

98⁸ 2ònð
vel ſingulare receptaculum, a LIN-
NAEO pericarpium dictum, ſeſe offert,
quod, quia ſeminibus grauidum eſt,
vterum vere refert. In hac autem
vteri ſpecie ſemina varium ſitum et
nexum habent. Nunc enim in me-
dio pericarpii adparet ſingulare fun-
goſum corpus, a reliquo ambitu li-
berum, vt in Datura et Nicotiana;
nunc lamina vna, aut plures locula-
menta conſtituunt et tunc ſemina
frequenter mediae parti, non parie-
ti adhaerent, vt in ſiliquoſis; nunc
vero internae fructus ſuperficiei, vt
in Papauere; nunc valuarum ſutu-

ris vt in leguminoſis eadem inſiſtunt,

nunc in carnoſa et ſucculenta bacca-
rum pulpa nidulare videntur, et quae
aliae ſunt differentige. Quaecunque
autem ſit thalami conſtitutio, eun-
dem tamen vbique vſum habebit,
ſcilicet, vt ſuccos vel ipſe praeparet,
vel alibi praeparatos accipiat, et per
