de Plantarum nodis, Lipf. 1747. p. 10. ſqq.
Nodum inferiorem Secalis ſaporem amarum
habere, in aſeenſu autem dulcem fieri, monnit,
et inde eximiam nodorum virtutem apte ſatis
deducere voluit Moukcuz Libr. cit. p. 156.
Quo cerealium multiplicatio obtineatur, pro-
fundam ſementem non requiri, aſſerit Monn-
LERUS, idque ideo, quia ex ſeminibus, pro-
fundius poſitis, natae radices inferiores prima-
que culmi internodia debiliora maneant, et ex
ſuperiori tantum, ſuperficiei proximo nodo
optimae radices oriantur. Vid. Neue Oecom.
Nachrichten Vol. I. p. 8086. Debent omni-
no fuperiores radices quaſi principes eſſe,
quoniam illis laterales culmi fuleiuntur, aſt
et inferiores colligunt ſuecum eumque ſuperio-
ribus tradunt.

„) Vid. Eius Entdeckung von Vermehrung des Ge-

traides cap. 2. p. 16. cap. 3. p. 18 et cap. 5. p. 41.
Qui contra WorrivM ſeripſit Anonymus, certe
meliora ſeripfſiſſet, niſi iratus fuiſſet. Vid.
inpr. libr. cit. p. 40. ſqꝗq-.

*) Multa huius multiplicationis ab Auctoribus me-

morantur exempla; notemus modo MiILIVM
ex vnico Hordei ſemine 154. et alia vice 200
ſpicas obtinuiſſe. Vid. Libr. cit. To. I. p. 338.

320 * *
nodoſis eiusmodi lautum incremen-
tum et multiplicationem fieri, immo
etiam illis, quae nodis ca arent, ex ra-
dice, ſi copioſiori terra tegatur, plu-
res caules naſci, certo conſtat, mnodo
ſeminum vegetatio non ex aliis cau-
ſis turbetur et impediatur; de qua
autem re vltimo Spermatologiae capi-
te agamus.

§. VI.

Semina, quae in futuram ſemen-
tem colliguntur, non ſolum ab admi-
Xtis peregrinis rebus, ſed et aliis ſe-
minibus Purganda et ſepar⸗ anda eſſe,
Cap. IV. §. 1. monuimus, idque eo
magis neceſſarium erit, quo frequen-
tius vel ipſe ager variis ſeminibus im-
praegnatus quaſi eſt, vel eiusmodi
ex fimo et aere recipit, quae cum ſa-
tis germinant, aſt partim horum ve-
getationem impediunt, partim eorum
meſſem adulterant; veriſſima enim
eſt ruſticorum regula, qualis ſemen-
tis, talis meſſis; hinc etiam diuinam
legem, quae praeceperat, diuerſa ſe-
mina in eodem agro ſerenda non
eſſe; ) non tantum de Secalis et Lo-

lii
2) Leuiticor. Cap. XIX. verſ. 19.

=
E
—8 —
—
=
—
=
—

um Mhlti

Variis genel
une ſeet
19 apbelan
Aris CNN
Ude murun

Ciuerle kemi
1096 ediu.
ldem nommen
Wos Uibr.
Clbas muner

) W bnedl

n incremen.
Hopt .
Herl, Immo
Ment, ex r.
rr 5ln
dt 1go 80
I& Aisenn.
tut; de gun
rlegtecli e a

unm ſnen
0l U abacmn
ſe⸗ l et⸗ lis ſo.
Parunca ele,
, naue oN
1o keddenr
ſrimden -.
auͤ
im
i Nei
blls ſelnen⸗
a Gii gulct
iuerla le
ſerendn hon

Pai ise 8

5

*

* 321

lii commixtione interpretari, ſed po-
tius omnem ſingulorum ſeminum mi-
ſcelam, vtpote ſemper pernicioſam,
ſubintelligere voluit Doctiſſimus ſa⸗
cri codicis interpres, III. MicHaAELIS. 5)
Hanc vero legem a veteribus non vbi-
que, praeſertim i in ſyluarum cultura,
obſeruatam, et a multis recentioribus
contrariam potius, inprimis de cerea-
libus et pabularibus plantis, ſtabili-
tam fuiſſe, deprehendimus. Sic ſyl-
uam multis arborum ſeminibus ac
variis generibus conſitam laudauit,
eamque peculiari nomine conſemine-
am e appellauit STEPHANVS 4 et ſi
glandes cum aliis ſeminibus ſeruntur,
inde natam ſyluam barbaricam voca-
uit
*) Vid. Eius commentatio über das Verbot Moſis
den Acker mit ziveyerley Saamen zu beſäen,
quae legitur in Eiusdem Moſaiſchem Kechte
T. IV. p. 218. eadem eriam inſerta fuit Han-
növ. Mag. 1774. p. 193. ſeq. Conf. quoque
THROD. DASOVII Bide. de modo ſeminandi
diuerſa ſemina hebraeorum veterum, Witteb.
1695. edita.
e*) Ildem nomen apud CorvaETLAM quoque legi-

mus Libr. XI. c. 2. p. 760. in nonnullis codi-
cibus mutatum m kin it in conſentaneam.

) Vid. Praedium ruſticum p. 561.
X

322 5* *

uit CoLvVMELLA; ) nonnulli quoque
recentiorum, Dv HaAMELV) aliique
arborum ſemina cum cerealibus mi-
ſcere, et ab hac mixta ſatione varia
commoda expectare voluerunt. Idem
quoque circa cerealium ſationem hinc
inde, praeſertim, Vt BERTBANDVsS re-
fert, in Heluetia obſeruari ſolet, vbi
partim Hordeum cum Vicia nomine
Mecle, partim Hordeum, Auena et
Vicia vel Lens nomine Orgée, partim
denique multa et varia inter ſe mixta
ſemina nomine du Blaid ramé et de la

Bataille ſeruntur. 2 Eiusmodi planta-

rum ſatio germanice dici ſolet Miſebel:
Getraide und Mangfutter. Non ſolum
vero communi vſui inſeruientia ſemi-
na inter ſe frequenter miſcent agri-
colae, ſed etiam quandoque plane di-
uerſa, vt de Lino modo cum Medica-
gine, modo cum Mays ſato, legimus. )
Commemorari hic quoque poſſet
illa miſcela, quae in paruorum ſemi-
num ſementi, arena vel cinere admix-
t1s,
e) loc, cit.
F) Von der Holaſaat p. 92. ſq.
O Vid. Sammlungen der Geſellſch. in Bern, zwey-
ter Jahrgang p. 969.
h) In esd. collectione Ater Iahrgang 1 St. p. 191
et 193.

Gatamn 45
Vitupetatum
Cineres etl
„ hunt etettun
ſolvantur,
Promoenn,
in rimt o
Dterttenſeten
Verioreln ve
Udeocue po
Modo adrwid
nora inprim
et enatne oli
Int ked
et Aunnpy ſ⸗
leant et ſe r⸗
Mere polinn

une ſengii
hum minorme
berti ſolent
liſen aft
eplt: NMan

lli uoqne
Alüigue
reglidus mi.
Nione vari
Lerunt IGtem
Ctionennkine
NTRANDNSTe.
aiſet, Wi

Vicia nomine

m, Auena et
Cigee harin
inter ſe mitn

un’ et l

Mociplantr.
NonMonn

abientaſeni⸗
me nr
1 ſ.
r i le
O cuin Mecie

r⸗ Eüme.
Vorumn ſemn-
nele nd-

in ben “

1,

S,

323

tis, inſtituitur; cum vero haec ad
primam modo germinationem perti-
neat, et in vlteriori plantarum vege-
tatione neque commodum facile, ne-
que detrimentum adferat, eandem
a priori multum quidem differre, ae-
ue tamen ac illam ab aliis commen-
datam ab aliis vero, vt minus vtilem
vituperatam fuiſſe, deprehendimus.
Cineres et arena eundem certe habe-
bunt effectum; licet enim illi in terra

ſoluantur, huiusque foecunditatem
promoueant, eorum tamen effectus

in prima modo germinatione ſeſe
poterit exſerere, neutiquam vero ad
vlteriorem vegetationem extenditur,
ideoque propterea haec ſeminibus
modo admiſcentur, ne ſemina, mi-
nora inprimis, nimis denſe ſerantur,
et enatae plantae ſic ſe inuicem ſuppri-
mant, ſed quo potius et inter ſemina,
et plantas ſpatia, arena repleta, ma-
neant et ſic radices et caules facilius
creſcere poſſint.) Haec primaria eſt
X 2 miſce-
¹) Hunc ſerendi modum, inprimis ratione ſemi-
num minorum, quae ſyluit inſtituendis sdhi-=
beri ſolent, laudauit III. GLEDITscCüTVS Forſt-
wiſſenſchaft Lo. II. p. 1445 et 1460. et ita prae-
cepit: Man nimmt unter die kleinen Pe

324 eerr
miſcelae illius ratio, aliquando et ſe-
cundaria locum habebit. Semen et
terra eundem ſaepe referunt colorem,
et alterutra pars a ſe inuicem, facta
ſementi, diſcerni, et an rarius, an den-
ſius illa huic impoſita fuerint, cogno-
ſci non poteſt, quod vero commode
fiet, ſi e. gr. nigris Cepae ſeminibus al-
bida arena intermixta fuerit. Vtrum-

que vero, et priorem praecipue vſum,
quod attinet, non ſemper ab eiusmodi

commixtione obtineri, ſementem ni-
hilo ſecius nimis denſam et inaequa-
lem fieri, et a tenuiſſima admixta ſco-

2.
.

Pe ſatoris oculos facile laedi poſſe, RrEr-
CHARDTVS!) Et III. MüNchkHAVSEN )
monuerunt. .
Verum

Holz ſaamen etwa acht bie zeha Theile Saud oder
Erde, damit das junge Holz nach dem Auskeimen
ſich nicht erſticke.
X) De his in den Fränkiſchen Sammlungen To. III.
p. 139. ſcribitur Zwiebelſaamen und der friſch
umgearbeitete Erdboden ſiehet ſchwarz dius, und
wenn ſolcher blos und ohne Aſche ausgeſtreuer
würde, zwärde man nicht können unter ſcheiden,
ob er dicke oder duune geſuer worden zwäre.
1) Diſuaſit ideo, theils weil alsdenn, wenn der Wind
mwehet, der ſubtile Staub dem Saemanne in die
Augen fliegt, theils auch dem ohugeachtet der
Saame nicht egal ausgeſtreuet wird. Vid. Eius
Land- und Gartenſchatz. L. I. p. 97.
„) Ita ille: Kleinen Saamen pfleget man mit Aſche
and, Sand auszuſäen, es iſt aber ſehr Kunſtlich und

7ℳ 1,

7

eu
ffont
mmrun hi
Iietn, n
eeſiote
Woonolli 6
lunt, isd⸗
ogertain
Tritolii inp
Unt, VI,
⸗ ſubit
ne laete ve
jendi compe
Ciffculertibu⸗
konigerſiint
erkunn möng
ia enndem
Penemared

niſtk h
Fypmnn
du Nid vn
ſiürter luert
ſiler mau dn
21 Cruuce, e
Ny nd ire
Modts ie e
umnnlungen
anch iter
Ilide Kle⸗

gen ute 2

ando et ſe
demen et
ntcolorem,
rleem, filla
rian Gen.

Eerim . .

ero Conhmnodde

eſetninibosd
Nerit. 1VruN.
lecipuerfun
erabeiusmoli,
ſementenn.
n et ingel.
4 Cmmixta o-

cdipole Rr.

NCHHNNSENN
Verrmn

Lihu Tlei Gudn
teinen

koch n 4
1 .
nluaer 10
44 Ayfiſit

4 ſAun 6
ete gleehreue

untm ſcleitt
utnt Aummſſteiſae

vorten wine⸗
1a, Ven ⸗
n Sernente
len ohtgeſt 6 4
le wirt⸗ it.
111 9
49 il?
er nn
ar
er/ .

—☛

lr V

325

Verum haec quaſi in tranſitu no-
taſſe ſufficiat; conſideremus potius
variarum plantarum ſemina inter ſe
mixta, nunc ſimul et eodem, nunc
ſucceſſiuo tempore terrae mandanda.
Nonnulli enim cerealia ſeorſim ſe-
runt, iisdemque paululum iamiam
progerminatis aliarum plantarum,
Trifolii inprimis, ſemina interſper-
gunt, vt, prioribus maturis factis,
haec ſubliſtant et ſine noua aratio-
ne laete vegetent. 2) Hoc vero ſe-
rendi compendium variis premitur
difficultatibus; ſemina ſecundae ſa-
tionis, et ſi inter culmos prioris etiam
terram attingere valeant, non tamen
in eandem commode et ſufficienter
penetrare ac rite germinare poterunt;
X 3 Eet
mißlich hey einer ſolchen Vermiſchung die rechte
Propertion zu treffen und zu vermeiden, daß
das Feld von dem Saamen auf einer Stelle nicht
ſtärker bedecket zwerde, als an der andern. Mi.-
ſchet man Sand darunter, ſo fällt ſolcher im Sacke
ziu Grunde, simmt man eine leichte Materie, als
Kley und Sägeſpäne, ſo bleiben ſolche oben etc. vid.
Haußvater Lo. I. p. 164.
u) Modus hic eommendatus fuit in den Berniſchen
Sammlungen 2. Iahrgang p. 661. Man kann
auch über das junge, bald halb erwachſene Ge-
traide Klee ſäen, uimn hernach nicht mehr zu pflä-
gen und Zeit zu erſvaren.

326 * *
et ſi hoc quoque fieri poſſet, eo inpri-
mis tempore haec euoluuntur terrae-
que ſuccos in proprium nutrimen-
tum conuertunt, dum primae ſatio-
nis culmi ariſtam emittere, et pro in-
cremento ſeminum copioſius alimen-
tum ex terra ſugere debent.
Alter itaque modus, quo diuerſa
ſemina eodem tempore ſeruntur,
aptior videtur, inprimis, ſi, monente
III. MüNchHAVSIO, ad eorum ma-
gnitudinem reſpiciamus, et quae in-
ter ſe conueniunt, vt ſunt Secalis,
Tritici, Hordei, Piſi et ſ. p. ſimul, et
inter ſe mixta, quae vero differunt,
vt Hordei, Prifolii, Rapae et ſ. p. vno
quidem eodemque tempore, ſucceſſi-
ua tamen vice, maiora ſcilicet pri-
mum, iisdemque terra paululum te-
ctis, minora deinde ſpargantur, ne
haec nimis protunde collocentur et in
germinatione ſuffocentur.
Commode ac fructuoſe inſtitui
poſſe mixtam hanc ſationem variae
ab auctoribus adducuntur rationes.
Primaria haec eſt. Succi in terra con-

tenti non vnam, ſed diuerſam habent

In-
*⁹) Libr. cit. To. I. p. 163.

niitn
l, nn
(utn olugen

(hbertunt

ACrot dcol
tar ſucels.
N commun
lures et
terram Inn
trahit, eun
Alterius in.
et um ſc
Uator, Maxi
Aundare conn
it. Danc
CHNNTVYMNP
ſitet contri
MdCCTr
Cl. Exorl.
Contrariam
Propoſuit
wins nee⸗
Myetere ac

5Vid. Lam.
In der A
Grnndſinn
3) Wad, Benn.
3) lbid. MII.!

et, e inpri.
ntur⸗ terrae.
Mütrimen.
uime ſatio.
d et pro in.
Olns Umen.
n.

do dinerſt

re ſeruttun.
1i Monett

Gcorum mr.
8 et gune ir.
1. imul et
0 (iferung
ee. vuo
ore, iotcel

4 Kllcet a.
Moololun .
unganur Ne.
locenturetin

.
Ne tui
emn varlae
r TAnon.

nterta oo.

bCam luben

ſunt Seal

——— 327

indolem atque mixtionem, plantae-
que variae non quemlibet, ſed vnum
modo, cuilibet proprium et ſpecifi-

cum inſugunt ac in ſui nutrimentum

conuertunt; hinc ſi vna modo ſpecies
agrum occupat, vnus modo conſumi-
tur ſuccus, reliqui remanent et nul-
lum commodum praeſtant, ſi vero
plures et inter ſe diuerſae eandem
terram inhabitant, quaelibet ſuum
trahit, eundemque ſine detrimento
alterius in ſui ipſius vſum conuertit,
et dum ſic ager omnibus diuitiis pri-
uatur, maximum in Poſſeſſorem re-
dundare commodum, facile appare-
bit. Hanc theoriam, praeter REr-
CHARTVM P) aliosque, inprimis aſſum-
ſit et contra Dvy HAMELIVM, 2 multis
adductis rationibus, defendere ſtuduit
Cl. ENGEL; O argumenta vero, quae
contrariam ſententiam probant, plura
propoſuit Cl. BERTRANDVS.*) Nec
huius, nec alterius theoriae momenta

repetere ac inter ſe comparare volu-

X 4 mus,

P) Vid. Land -und Gartenſchatz T. V. p. II. ſqq.
9) In der Abhandl, vom Ackerbaue nach TwrLLs
Grundſätzen p. 15. ſqq.
*) Vid. Bern. Samml. III. Iahrg. 3. Ft. p. 139. ſqq.
⁵⁶) Ibid. III. Iahrg. 2. t. p. 13. 1ſqq.

328 ̃

mus, licet omnino fateri debeamus,
multa de ſpecifico ſucco nobis eſſe
dubia, omniumque, vt videtur, ma-
ximum certe erit, quod eiusmodi
ſucci, quales in vegetabilibus ipſis de-
Prehendimus, lac cauſticum e. gr.
oleum aethereum et ſ. p. in terra non
praeexiſtant, multaeque plantae in
diuerſis ſuis partibus plane diuerſam
quoque indolem et humorum mixtio-
nem poſſideant, quae omnia explicari
non poſſunt, niſi plantis propria con-
cedatur facultas, ſuccos ex terra et
aere hauſtos, praeparandi et in ſuam
naturam conuertendi. Hanc itaque
miſcellaneam ſationem ſecundum
proportionem et copiam partim ali-
menti in terra contenti, partim vege-
tabilium, quae ab eodem nutriri de-
bent, conſiderandam modo eſſe, exi-
ſtimamus; quantum enim ager poſſi-
det, tantum exhibebit, et ſi ille co-
Pioſis vnius ſpeciei indiuiduis inſer-
uit, ad diuerſas quoque alendas ſuffi-
ciet, hinc ſi in vegetatione, maturita-
te, aliisque modis inter ſe proxime
conueniunt, eodemque tempore, in-
primis adhuc ſucculentae, et in pabuli
vſum, colliguntur, concedi illa com-
mode

Sunt
eiuemnoll
ent aricl
Prims in⸗
bin Prae 1
ſcantet l⸗
Fiugs ime
en ſader
Pores Go

4) Conk. B
Proptere
Uerſim
rem toxd
ſin My
Cubimnmu
lenſelen 8
Ne M
in wehte
ler Herſe
Mener Ge
Nere Mä
efln er

lebenm
nobis ele
ibetur ma.
D aiunotl

in terra o
ne Phante n
Aue dinertum
lorummixto-
mnigexpleri
roprn cor-
ex terni et
Gierin ſuam
Hinc itaque
1 Kuodum
n parimn d
Darti tim rege.
em umin
poco elè ei
iner ol
et le
iOs inler.
lendas ſutr.
uvurir⸗.

8 toc

mode poſſet; ſi vero mixtae illae plan-

tae ſemina ferre debent, eademque

diuerſo tempore maturitatem adipi-
ſcuntur, maximum inde damnum
oritur; Hordeum e. gr. citius ſemina
dimittit et: ager his ſeminibus quaſi
tectus inuenitur, dum Vicia modo

floret. "*)

Sunt vero aliae adhuc cauſae, cur
eiusmodi ſationem com mendare ſo⸗
lent agricolae. Plantas plurimas, in-
primis in iuuentute conſtitutas, vm-
bra prae ſole iuuat, vt laetiores cre-
ſcant et largiores fructus ferant. Ita
Fragis interſerendum Borraginis ſe-

men ſuadet, huiusque ſub frondibus

plures quam alibi reperiri fructu
5 a

*) Conf. BzRTRAND Colled. cit. To. II. p. 969.
propterea quoque, et porro, quia caules di-
uerſam altitudinem nanciſeuntur, hunc mo-
rem thxsuit III. MicaAELIS libr. cit. An Braſ-
ſica Napus commode cum Hordeo ſeri poſſit
dubitamus, licet commendetur iu der Allgem.
deutſchen Bibliotheck, Vol. 56. p. 560. vbi legi-
mus: Man ſaet ien Raps ſogleich mit der Gerſte
in zweyter Dungeriracht aus, unter dem Schutz
der Cierſte wächſt es mit auf, und nach abgenom-
mener Gerſte wird erſein Wachsthnm ohne wei-
tere Mühe fartſetzen und eben das bringen, als
wenn er vor ſich ausgeſäet worden.

330 rrrrrrrrg

aſſerit BaAco DE VERVLAMIO; *) et in
ſyluis ſerendis propterea arborum ſe-
minihus cerealia immiſcere ſolemus,9)
quo nouellae plantae ab horum cul-
mis molliter foueantur et partim con-
tra frigus, partim nimium ſolis ae-
ſtum, defendantur. Aſt et in hac re
rectus obſeruari debet modus, ſemi-
numque admiſcendorum ſelectus.
Cepae e. gr. ſemina nunc cum Petro-
ſelico, nunc cum Paſtinaca et Lactuca
ſeruntur, quando vero poſteriorum
folia expanduntur, iuniores adhuc
bulbi ſunt, et in incremento retar-
dantur, quod non facile fiet a Petroſeli-
no, antequam enim huius folia tantam
magnitudinem acquiſfiuerunt, cepae
radices debitum obtinuerunt incre-
mentum, et ab agro remouentur. *
Damna, quae in recenter plantatam
glandariam ſyluam ex Secalis aeſtiui,
Auenae aliorumque cerealium ſatione
ac collectione ibidem inſtituta, redun-
dant, clare docuit GLRDITSCHIVS et
hinc, ſi iuniores arbuſculae neceſſario
defen-
*X) In Sylv. No. 441. Edit. oper. p. 946.

„) Vid. Du HAMEL Holzſaatp. 82. ſq.
2) Vid. Neuer Schauplatz der Natur. X. Band.

Elmnc
us e ſine

1 oli.

lndol, 60
Tuphanütt
Sunt P
les AMou
Iont, et 1
folcroinc
libus inter.
Collocantut
negotil
ſite feln
Chum rix h
feninaphont
Dlem, Wis
Wwilcent, er
Dtera db
Ie in er
vero in hi
bilem caul
UanCo Oitt
66 Cetrimen
enim et ſe
Contaneae
Celcunt,
. Cemn Acenn

6) W. Eiu

0,9) et in
tborum ſe.
emus,
okunn cul.
Purumcon.
n s .
Tetinlnete
odns len⸗
n ſcedus.
Cum berro.
4et acnen
Pottenorun
iores hue
nenro retar.
tabetrotel
olauotann
runt, ei
eruat incle⸗
mouentor.9
erphmncun
els eltilh
iumtrie
te, 1 U.
NIS et
Necelnd
dete

86

—.—

—*

331

defendi debent, alias, quae vel faci-
lius et ſine omni harum detrimento
colligi poſſint, vel etiam ibidem re-
linqui, commendauit plantas, vt eſt
Raphaniſtrum, Cannabis et ſ.p. 4)
Sunt porro plantae, quae volubi-
les alioque modo debiles caules ge-
runt, et hinc, ne humi decumbant,
fulcro-indigent. Si illae proportiona-
libus interuallis a ſe inuicem remotae
collocantur, facile illud fieri poteſt
negotio, ſi vero denſius et preſſius po-
ſitae fuerunt, bhaculorum appoſitio lo-
cum vix habebit, ideoque nonnulli
ſemina plantarum, quarum aliae de-

bilem, aliae firmum caulem habent,

miſcent, et eodem in loco ſerunt, quo
altera ab altera ſuſtentetur, debilis-
que in eresto ſitu retineatur. Eſt
vero in his, illis praecipue, quae de-
bilem caulem gerunt, ſollicite obſer-
uanda differentia, ne firmiores ab il-
lis detrimentum capiant. Volubiles
enim et ſcandentes plantae, quae

ſpontaneae inter cerealia frequenter

creſcunt, harum ope commode qui-
dem aſcendunt, aſt earum quoque
cul⸗

a) Vid. Eius Forſtwiſſenſchaft. To. II. p. 1463.

culmos inuoluunt, ariſtae euolutio-

nem impediunt, eamque ac totam ſae-
pe ſegetem proſternunt. Haæ itaque
ratione debiles caules fulcris ſuis fiunt
fortiores et ex eorum conſortio plus
damni quam emolumenti obtinetur;
ideoque vituperari omnino debet eo-
rum conſuetudo, qua e. gr. Auenae
et Piſi ſemina mixta ſerunt, eum in
finem, vt priores culmi Piſo pro ful-
cro inſeruiant. Linum cum Medi-
cagine ſatum vegetaſſe fertur, hu-
ius vero perennis plantae radix intra
breue illud temporis ſpatium, quo
Linum omne incrementum abſoluet,
breuem modo caulem accepit, qui
cum annexis foliis, terram tegendo,
Lino eiusque praecipue radici inſerui-
re, eius vero caulem comprehendere

et incuruare neutiquam potuit. Me-
liori conſilio plantas, erecto quidem,

aſt debili caule inſtructas cum robu-
ſtioribus miſcere ſolent alii et pro
ſuſtentando e. gr. Lino Mays ſemi-
na ) interſpergunt; niſi et haec ma-
xime

b) Haec miſcela commendata fuit in den Nach-
richten der Schleſ. patriotiſchen Geſellſchaft.
Vol. IV. p. 18.
c) Conf. Bern. Samml. IV. Jahrg. I. St. p. 191.
4) Vid. Bern. Samml. Il. c. p. 193.

eſ
e .
Venrum. 1n
lul, 6
lelius ind
1
debil
. r U
VI, .
ſec et al
ſationeln
uamn col.

NNNMN/

DE CNR

Prn
niba

temn eann
Aum poti
Teghiri,
Nimntio, 0

) Qonmdd
geri po
Warur,
en Il.
Plutr 4

6 enolutio.
t0 an ſae.
nitine
tohnifiunt
lmahi⸗
ichinent,
Eheten
gr. Avenne
Uan eum in
Dilpro fll
ncum Med:
kertur,) hu.
el Air intrn
Ntium, Ou
Im iie⸗
Cedt, Oun
unt n
line ur⸗
Nhrehendere
thamt t Me.
ec⸗ 20 I Uigen,
5 CuN0 .
i et io
s lemt.
ethneet
Vne

in in gen N.
chent a Geſlſiß⸗

1
l. dep

3

3.

* 333
xime ſucculenta planta omne nutri-
mentum in proprium incrementum
rapiat, Linumque tabidum relinquat.
Melius itaque tutiusque ſemper erit,
pro debilioribus plantis ſuſ binen-
dis, ſurculis aliisque ligneis fulcris
vti, “) et non ſolum propter hunc,
ſed et alium quemcunque ſcopum
ſationem mixtam diſſuadere magis,
quam commendare.

m5 SSH. ,h . -RS. ,.

CAbP. VI.

DE GERMINATIONIS ADMI-
NICVLIS.

§. I.

Pronriam quidem et inſitam ſemi-
nibus ineſſe germinandi virtu-
tem, eandem vero non ſufficere, ſed
aliam potius, adiutoriam et externam
requiri, ſi rite ſuccedere debeat ger-
minatio, Cap. V. oſtendimus, illam-
que
%°) Quomodo hoc in agris, Lino conſitis, facile
fieri poſſit, et in nonnullis regionibus inſti-
tuatur, deſcripſit Ivsri in den neuen Wahrhei-

ten XI. St. p. 571. Conf. etiam Neuer Schan-
platz der Natur. To. V. p. 82.

3 34 =

que in apto inprimis receptaculo ſiue
vehiculo poſitam eſſe, declarauimus.
Verum et hoc receptaculum, quod-
cunque illud ſit, ſeminis, eiusque
partium euolutionem efficere non va-
let, niſi per alia aptum atque idoneum
reddatur adminicula. Scimus enim
ſemina diu admodum in terra latere
poſſe, et manere integra, et non ger-
minare, niſi tandem aliquando per
concurſum variarum cauſarum ad
germinationem diſponantur. ½ Cau-
ſae, quae praeter receptaculum, hanc
promouent, et efficiunt, ſunt omnino
tres, aer ſcilicet, calor et humidum.
Nec vna vel altera ſufficit, debent po-
tius omnes ſe inuicem adiuuare et in
communem vfum conſpirare, ſcili-
cet vt terra nutricis quaſi et obſtetri-
cis munere ſimul fungi et ea omnia
efficere valeat, quae ad fouendum,
emolliendum ac nouo nutrimento
impraegnandum ſemen, plantulae-
que ſeminalis egreſſum neceſſario re-
quiruntur. Primum inter haec ad-
minicula locum certe aer deſiderat.
Sine aeris acceſſu et in vacuo neque
oua animalium pullos excludere, ne-
que
a) Vid. Cap. III. p. 154.

Ci chen
imartimmn
i uhu
ero in uu
y bernenie
lante tepere
glum ſure
ſel manere
(de ſeminn
Hovxerze
Petkege
3Peris 1
Expe. rimen
ir hne
9) W. SGern
6) gulere
Aclie Nar.
opehonin
Welt
imn om
Garium
tem; plu
coihledon
Nolam

Ncnlo ſe
laranimug.
In, uod.
eilbce
eIe non .
Ueitoreum
Kimdenin
Uterra huete
e honer⸗
gnanco ber
Alarum a
ur.9 Can.
Uluum hune
nt omnino
Dumidum.
Ghenpo⸗
iunare etin
irne, ſli
ſet obltent.
et enmdin
ſouencunn
umnimend
Aurulr
elario te⸗
paec ⸗
gelderar.
uo hele
ladere, be

*

* 335

que plantarum ſemina germinare,
praeter BovLEVM, MvVssCHENBROE-
CKIVM, aliosque, BoERHAAVIVS b)
clare docuit, et licet proſtent exem-
pla ſeminum, quae capfſulis, aliisque
receptaculis adhuc incluſa, in terra,
imo extra eandem *) germinarunt,
aeri tamen per inuilibiles poros adi-
tum ad illa patuiſſe, ſumma cum pro-
habi⸗-
b*) Qui Chemige T. I. p. 428. ſeripſit: nulla oua
animantium, vel et? do terra naſcentium, maru-
ra, praegnantia, optima, licet fuerint, absque
aere, in vacuo, vel absque renouato eodem in vi-
tris hermetice claufis haeſerinz, quamnis foecun-
dante tepore fouentur iuxta indolem ſuam, vn-
guam ſuos embryones, in ouo latentes, producere,
Jed manere inertia penitus. Portulacae et Lacu-
cae ſemina in ciſtuls ſub antlia conſeruauit
BOMiBERGlVS, quorum aliqua quidem, aſt im-
perfecte germinarunt, vid. Hiſt., de l'Acad.
à Paris 1693. Alia ab aliis in vacuo inſtituta
experimenta recenſuit Dv Hamk Naturgeſek.
der Bünme, Libr. IV. cap. 2. p. 7.
2) Vid. Spermstol. Cap. IV. p. 175.
d) Singulare exemplum refert ALERECHTVS in
2 P
Actis Nat. Curioſor. Vol. V. p. 94. In Me-
lopeponis frudu, qui ſuper ianuam concla-
uis’poſitus et die 24. Febr. diſſe Qus fuerat, ſe-
mina omnia germinantia vidit, ita vt viri⸗
darium in frudlu ſponte natum repraeſenta-
rent; plantulae vltra tres digitos longae erant,
cotyledones pallide virentes, et radices in car-
nolam fructus ſubſtantiam firmiter defixae

336 —

babilitate affirmamus; hinc etiam ſci-
mus, in terra nimis denſa et firma ſe-
mina difficulter, vel plane non ger-
minare, ideoque eandem ante ſatio-
nem raram et poroſam reddere, vel,
ſi eadem poſt ſementem a pluuia, vel
alia cauſa cruſtam quaſi acceperit,
hanc diffringere et comminuere de-
bemus, idque omne ideo facimus,
quo aeris ingreſſus promoueatur.
Iuuat autem aer plantarum vegetatio-
nem et ſeminum quoque germinatio-
nem, partim vt aer per ſe conſidera-
tus, purus et aethereus, partim vt at-
moſphaericus, et hic ipſe quatenus
vel aliis particulis, vel diuerſis quali-
tatibus praeditus eſt. De ſingulis his
ſeorſim nunc dicere, neceſſarium
haud erit, praecipue cum caloris et
humi-
e) Hac certe, non alia de cauſa ſemina in Muſco
feliciter germinant, vid. Spermst. Cap. V.
p. 271. (q et III. PRocorius a Dsxmiporr füper
humido muſco, in hybernaculo, ſemina repo-
nere et in eodem ad germinationis inifium
conſeruore, dein vere fictilibus terra repletis
imponere, terramque cribri ope tegere ſuaſit
et hoc modo omnia, et quae alias difficulter
in terra germinant, vegetationem ſubüſſe,
tradidit. Vid. Enumeratio plantarum, quae
in eius horto Moſcuae vigent, recenſente PAL-
LAS. Petrop. 1781. 8.

umtins
auhuui mi
et econtrart
urdanda g
Dhptcagen
nete,vel 1e
ores, I
anunn
modo mon
rietatum!
Gum abund
ſere, ile
et poroli
he geceſſi⸗
Aucla el, Ne⸗
gerierſ &
rumphi et
goidusalin
tur. Debp

Wd Eus
in ouibus
P, 60 de
Iuum yepen

lec ſorlan
lerrae com
niwis Tarde
lerramm ſen
Mopoluit
ier Khue⸗

neetiamſe.
etfrma ſe.
e non ger.

AAnte ſati..

ete, ſeh
4Punn el
Neepert,
numtnuere de-
ideo frimns
Ofmouentur
umn vegetri-
egerminate⸗
ſeconſiden.
Dartin itar.
Me gutends
ieris god
elingolisni
geceſlatium
eun lori
hun⸗

Ilenimin ſ⸗
Hamtt l.
1emoif e
, ſeninu teße
Gtonis initumn
1s ertd nehleis
leete llill
e aits öfeler
ſubille⸗

ationen

gunutun,
nalllen

M:

1

——* 337

humiditatis in emolliendo et intrinſe-
cus quaſi mouendo ſemine efficaciam,
et e contrario ſiccitatis et frigoris in re-
tardanda germinatione eſtoctus ex
phyſica generali commode praeſuppo-
nere, vel lectores noſtros ad alios ſcri-
tores, horumque fere principem
WaALLERIVA ablegare poſſimus;
modo moneamus, iuſtum harum pro-
prietatum requiri gradum, et ſi humi-
dum abundat ſemen facillime putre-
ſcere, idem calore nimio exſiccari,
et ſi poroſa nimis et leuis terra, aeris-
que acceſſio et circulatio inſigniter
aucta eſt, perſpirationem quoque au-
geri et ſic ex iisdem cauſis ſemen cor-
rumpi et vegetationem cohiberi, ex
quibus alias eadem egregie promoue-
tur. Debemus et hic, vt de ſatione
monui-
) Vid. Eius chymiſche Grundſaetze des Ackerbaues,
in quibus cap. 4. p. 59. de calore, cap. 5.
p. 66. de aere, et cap. 6. p. 85. de aqua, tan-
quam vegetationis adminiculis egit.

½) Haec forſan cauſa erit, cur ſemina autumno
terrae commiſſa plerumque pereant, ſi magna
niuis rarae copia tegantur, antequam gelu in
terram penetrauerit. Conf. quae de hac re
propoſuit Cak. KxUTBERG in den Abhanalung.
der Schived. Acad. Vol. 29. p. 250.

V

338 KFrrrrrr

monuimus, ¹) ad ſeminum diuerſita-
tem ſollicite attendere, et ſcire, ſemi-
na non ſolum propter diuerſam cor-
ticis indolem, ſed variam quoque co-
tyledonum materiem diuerſas acis
qualitates deſiderare, et farinoſa, vt-
pote denſiora, maiorem humiditatis
et caloris gradum admittere, e con-
trario autem minorem fſuſficere, ſi ea-
dem ſunt teneriora. ) Silentio quo-
que praeterire non poſſumus, aeris
diuerſiſſimam indolem reſpectu ani-
malium et vegetabilium requiri, et
qui his prodeſt, illis maximopere no-

cere. Aer enim atmoſphaericus pu-

rus, vel noxiis certe particulis haud
quaquam praeditus, et, vt recentiſſimi
ſciptores loqui ſolent, omni inpri-

mis phlogiſto deſtitutus eſſe debet aer,

.* 717* — .„ . . 165. 2 . .* .„ .„
qui rêſpirationi, vitae et ſanitati ani-
ma-
h) Cap. V. p. 295. ſq.
i1) Ad hanc differentisam in ſatione etiom reſpi-
ciendum eſſe, monuit WALLERIVS et ſeripfit:
Ie mehlichter vund nahrhafter die Saamen ſind,
deſto mehr Feuchrigkeit oder HW'aerme oder auch

beydes zugleich erfodern ſolche, da hingegen dieje-
29) £ geg 27

nigen, welche nicht ſo mehlreich ſind, von weit
geringerer Waerme, oder Feuchtigkeit, oder auch
von eineen wenigern Maße beyderley Dinge ſort-
wachſen können. vid. librum vom Ackerbau

cap. 3. H. 8. P. 55.

Polum, etl
Dentum, I
mietn inpla
Urior et a.
Aptiſtumus
tur. 1 Co

e in fen n
gere ejtis Kri
urſiche nd
Theie der Nur
eGt. gue
nlbos, P 2
er gete Un
illucgve un⸗
ſe reiinere;
Gien et cum
Vepirgtionisn
fuuuen Lioſ
e lin;
Wlsodrs R
Pflunen anl
1t eüi
1eClio gerit
nnſt a
forte non in
ſben Alaze

miverttn.
berlam oor.
uoque co.
lnerſt e
hirnnh N.
humikrs
inere, e
uſfcere ier
Alentio goo
llumns, ders
reſhectn an.
1 Iegbiri, et
mmopere no⸗
erieuspr.

t tecentual

lote enin nßi⸗
Nill el Eühſt.
e Naonen l⸗
erne t, aii
i bingigtndee
chrigeen, ertin

Jal ,lrn
4 en AN

339
malium conducit, e contrario autem
ad vegetationem ſeminum et planta-
rum requiritur corruptus, putridus,

mephiticus quaſi, et phlogiſto abun-

dans aer; eiusmodi autem aer aptum
non modo praebet vegetabilibus pa-
bulum, et nouum ſeminihus nutri-
mentum, ſed ipſe quoque, dum ad-
mixta in plantis depoſuit, ac reliquit,

purior et ad ſanitatem animalium

aptiſſimus ex iisdem iterum egredi-
tur. Quo magis itaque peregrinis
X 2 ct
k) Hoc ita fieri praecipue Cel. PaRrSTLEY veriie, de
aere editis ſcriptis, declarauit; vid. inpr. Eius
Terſuche und Beohachtungen über verſchiedne
Theile der Naturlehre Tom. I. germanice 1780.
edit. et quidem in appendice de aeris quali-
tatibus, p. 230 ſqq. 250. et paſſim. Plantas
ex gere atmoſphaerico phlogiſton inſugere,
illudque tanquam aptiſſimum nutrimentum in
ſe retinere; eodem vero orbatum aerem per
diem et dum ſol ſplendet iterum exſpirare et
reſpirationi animalium aptum reddere, defen-
dit quoque INrNnRous in den Verſuchen mit
Pfianxen Lipfi. 1780. germanice R p. 47. 49.
59. et paſſim; cui etiam aſſenſudè: praebuit
WirsoNus von dem Einfluſßſe des Clima auf die
Pftanzen und Thiere, etiam germanice Lipſ.
1781. edit. p. 9. 26. et alibi. Et ſi etiam cor-
rectie aeris atmoſphaerici, dum per plantas
tranſit et phlogiſto relicto iterum euacuatur,
forte non fiat, vti Cl. ScagELlüs in der chymi.
ſchen Abhandlung von Lufi und Feuer aſleruit,
. J contra

—

340

et putridis particulis ſcatet aer, eo
melior ad germinationem ſeminum
erit, et, ſi verum eſt, ſemina germi-
nantia longe minus, quam plantas
inde enatas, phlogiſton conſumere,
vel inuertere, illud potius copioſe ite-
rum in auram emittere, !) et inde at-
moſphaeram, vti a plantis quoque in
vmbra creſcentibus fieri dicitur,")
continuo deprauare, ſequitur ſane,
ſeiminibus, dum modo germinatio-
nem

contra quem vero Cel. PaRIsrLEY ſuum porro
defendit aſſertum, vid. Eius epiſtola, SchEELIr
libello, a Collega noſtro D. LxoNHARDI 1782.
edit. annexa p. 263. veriſſimum tamen erit,
phlogiſton, in aere contentum, ad plantarum
et ſeminum vegetationem multum conferre.
Phlogiſton partem vegetabilium, aſt modo re-
motiue, conſtituere, aſſerit WALLERIVS lib.
cit. p. 31.
1) Hoc et ex Cel. ScaEELII et INGENROUSII cum pi-
ſis et phaſeolis inſtitutis experimentis elare pa-
tet; vid. Prioris liber. cit. p. 127. ſqq. et Po-
ſterioris p. 142. .
m) Non ſolum per noctem, ſed etiam dum in vm-
bra creſeunt plantae magnam aeris phlogiſtici
copiam easdem emittere, aſſerit I GENRHο⅓να+ lib.
cit. p. 48. Hinc in eiusmodi ſtatu conſtitutae
plantae, quia phlogiſton in iisd. non retine-
tur, ſed iterum diſſipatur, lentius et parcius
inereſeunt; verum et tunc minus viuide per-
ſpirant plantse, ideoque multum phlogiſti
potius retinere, quam perdere deberent.

geprehendln

Inuolucru⸗

generntid

Cigane Pon
ien euann in
Motari dede

) Ppopiſti in
Geclame
Naut e⸗
im ein Ihe⸗
Cnd er Nii
antgen Naſer,
ſ, gunente,
Gie Pfinten
Glichte und 2
cheln, bin i⸗
utd dnſen

eitſengen

ſeminum
mimn germi⸗
Wumn plante
onlunere,
Inshiaſir.
eNeinden.
unts gvocdein
feni licinn
ſegitur ſne
Go germinnmo⸗
Dem
aururr uum poro
epilols Knnrnt
Luovsut 1782.

Kinun unen erit
anum td Panarun

n wolumn eonſene⸗
ilomn Amochre
leri Wauonns lb

rPrortxuovn n h
gerinen

etum un in inn
n bers Prlogſfien
a0 Id.
tMGOeNa
e Pfurune

sehre .
8 , A

—

341

nem inceperunt, non facile deeſſe no-
uam materiam, ad proximam plan-
tulae ſeminalis elongationem neceſſa-
riam. 2) Praeter nunc commemora-
ta, alia adhuc dantur germinationis
externa adminicula, de quibus vero
omnibus Cap. IV. egimus, ideoque
nunc ad ea tranſeamus, quae ipſum
ſemen in ſe continet, et partim in
eius cortice, partim in cotyledone
deprehenduntur.

§. II.

Inuolucrum ſeminis, prout in hu-
ius generatione primum apparet et
reliquae partes ſucceſſiue accedunt,
ita etiam in germinatione primum
mutari debet, antequam contentae
3 muta-

n) Phogiſti in germinatione effedlus apte ſatis
declarare videtur WirsoNus, dum ſeribit:
Wenn die Pflanzen erſt zu wachſen anfangen,
wird ein Theil des Phlogiſton durch einen gewiſſen
Grad der Fäulniß von dem lichten und zucker-
artigen Eeſen, welches in allen Saamen vorhanden
iſt, getrennet. Die Natur ſcheinet dieſen, vor
die Pflanzen ſo nothuvendigen Grundſtof in dieſes
slichte und zuckerartige Weſen ſo lange einzuwi-
ckeln, bis die Pflanze Wurzel und Aeſte treibe,
und dieſen damit aus der Erde und aus der Lufi
einſaugen Köngen. Vid. lib. cit. p. 32.

342 errmn

*

mutationem ſubire poſſint. Conſtat
illud ex duplici vt plurimum lami-
na, *) harumque exterior firma, den-
ſa, cartilaginea, immo lapidea fere,
interna magis rara, mollis et ſpon-
gioſa deprehenditur; vtraque, inpri-
mis interna, quamdiu ſemen in-
creſcit, ſucculenta eſt, in eius vero

