Oeconomiſchen Fama Part. 7.

gltituit ad

Ouis non 10

t, lel ebe

es et hulti

(ecum in

Gericma
ſete virroer
ut, eoon

heonnne

didt. Ex

Glle hand
Den Cubitn

W. Ein Di

Gonecan en
n necenſon
(Connettann
ITNN Po⸗
Wegtunn 1
Ope eleihn

uuſe, lg

e fumi ſubt.
enhellantun
retardetur.9
Naores 000
eNISrNDs.

ltarur gonitn..

uin per wapo.
Ulorum lonen
inſtituit et den
it Ibin ſenni
e lulinl per.
ti Alins ten .
lamemittereny
etium nutritius
npergeabum,
gentio egtege

rer- men

otatn tadielle

D eiosmodi f.
Ir eletlue

ONIII.

nigunmi auhine
mmnenc,itpr Oett,
grinis, nec firince,
e Nllo nodo Nee .
Uhilominus tumen

uns ſemhinn proris
610 0nit⸗ id,
1. VII. „. 88.
Agriculturanm men
G. AnphEN 4
nenice tecin it

—— * 231

omnibus aliis modis praeferenda. De-
nique inter impraegnationis remedia
electricitatem quoque commemorare
debemus, quatenus ea ad faciliorem
et perfectiorem ſeminis germinatio-
nem aliquid conferre creditur. Prae-
cipuus, qui de hac re ſpeciatim ſcri-
pfit, Auctor nobis videtur KoEsTLI-
NVS, 9 qui et cum ouis animalium,
et plantarum ſeminibus experimenta
inſtituit atque vidit, ex gallinarum
ouis non ſolum citius erupuiſſe foe-
tus, ſed eosdem quoque ſolitis maio-
res et robuſtiores fuiſſe; eundemque
effectum in ſeminibus obſeruauit et
electricitati poſitiuae praeſtantiorem

fere virtutem, quam fimo, ineſſe, aſſe-

ruit, foecundationem vero ſeminum,
ſi negatiue electriſentur, retardari tra-
didit. Experimentis his fidem dero-
gare haud quaquam volumus, atta-
men dubitamus, an electricitatis vis
P 4 foe-

4) Vid. Eius Diſſ. de effectibus Ele Aricitatis in
quaedam corpora organica, Tubingae edita,
et recenſionem huius in den Edinburg. medic.
Commentarien To. IV. p. 123. ſqq. Cl. Nor-
LETUM quoque cum fſinapis ſemine experi-
mentum inſtituiſſe, eiusque vegetationem,
ope ele ricitatis acceleratam et auétam obſer-
uaſſe, legimus.

232 —— *

foecundanti fimi virtuti aequiparari,
immo forte Draeferri poſſit, praeci-
pue, cum obſeruationes, a RvNrLPER-
Glo inſtitutae, contrarium fere oſten-
dant. Vidit enim Ille hordei et can-
nabis ſemina in electriſatis vaſis citius
quidem germinare, plantasque inde
enatas teneriores faiſſe, et maius in-
crementum oſtendiſſe, poſt nouem
autem dierum ſpatium plantas, qua-
rum ſemina electricitatis vim non ex-
perta fuerant, priores quoad incre-

mentum attigiſſe, praecocibusque ſi-

miles euaſiſſe. Hinc et Ille ſapienter
monuit, non ſatis euictum, ſed vlte-
rius experiundum eſſe, quid electrica

vis in plantarum incremento valeat. e)

Certe nusquam plus valebit, quam
aliae impraegnationis ſpecies et, niſi
fimo laetificatus fuerit ager, propter
defectum nutrimenti in continuata
vegetatione minorem longe virtutem
habebit talis methodus, quam ſi nouo
et copioſo ſemina impraegnantur nu-
trimento. Sed ſatis de impraegna-
tione; tranſeamus nunc ad tertiam
prae-

e) Vid. Schwed. Academ. Abhandlung. Vol. XIX.
P. 15. Iqꝗ.

4 bmn ui

ccertinn
umi.

Mehii

Zenn Chnſe
Carar kemi
gnelkni,
Mmneſelunti⸗
Vicblu3KPi
(oimn ſerunt
et pouellre⸗
Poslaeguntt
fuunzlenin
ugiofregge
Eeruntone

mwihe

Conmplao
19,0) ne-
Abunde co
Nelii
Cepreench
(ANVS:, ,
nlrerbtl ſe

g1
lelle AMur
R

W N
6) Wid klo

elhern
1 praeci
le
unke eoten.
ehertägen.
atis Natt n s
untusgeinde
6 et miingin⸗
Poſt nonem
nplunt 1 que
es vin noner.
8 uord incre.
ACcibgde
tllle ſptenter
tuin, ſl le.
Cid dedkticn
mhentovalear.7

dbet Gdum

ondlutg. NI

—

J Errrunenner AE 233
praeparationis ſpeciem, quae erat
Medicatio.
§. V.
Medici officium duplex eſt; et
laeſam ſanitatem reſtituere et praeſen-
tem conſeruare debet; ſic quoque
datur ſeminum, morbo affectorum,
emendatio, ſiue' curatio, ſanorumque
praeſeruatio; hic duplex iterum pe-
riculum praecaueri debet, nunc enim,
dum ſeruntur ſemina, et eadem ipſa,
et nouellae genitae plantae ab animali-
bus laeduntur et conſumuntur, nunc
futura ſemina, cerealia inprimis, con-
tagio freq uenter afficiuntur. De prae-
ſeruatione contra animalium iniurias
maxime ſollicitos fuiſſe veteres, ex
compilatoribus, MiIzALDO, H) et Pok-
2⅛) nec non FERRARIO, 1) aliisque
Wbunde cognoſcimus, eademque re-
media a multis commendata fuiſſe,
deprehendimus. Sic praecepit Ark--
CANVS: ſemina in ſemperuiui berbae ſucco
macerata ſerito, ita enim neque ab auibus,
neque a muribui, neque a formicis laeden-
1 Zlsl.
) Vid. Hiſtoria Hortenſium L. I. c. 7. p. 15. ſq q.

g) In vVillae Libr. X. c. 8. p. 649. ſq
4) Vid. Florum cult. Libr. III. c. 4. . 278. ſqq.

=

234 „
/
zur. i) Idem porro aſſeruit: ſe folia alch
ecupreſſ contuſa ſeminilus admiſzuerir, in- —
corroſa ſeruabuntur; et vrina veteri et e d⸗

. . nitur
ſtereore canino, ſimul ſolutis, ſi ſemina ir- ee
. 7 . .7 . nrn ue⸗
rigauerie, illaeſa conſeruabir; G deni- e ſue
que, omnia bortenſia ſemina et arualia ab RK .
omni beſtia illaeſa ſeruabir, ſi ipfa in ſucco ummd z
Vylueſtris cucumeris praemacerdta, ſemina- ſrſue
. „. 7 .
uerir.) Ad erucas, tanquam maxi- un ſnin
. „ 4 , 9 e, 1
mam et vniuerſalem olerum luem, h
lle/ An

fugandas, commendauit AbvLEIVS m)
S„ 2
macerationem in feulnei cineris Iixiuio,
qui etiam ſuaſit, bubulo Jelle ſemina illi-
eer.
2

Alia eiusm
(be/ lauda
AOboc Co
à½) Vid. Geopon. Libr. II. c. 18. p. 47. Idem re- . Racn
petiit PALLADIVS Libr. I. p. 884. et Septembr. Llae oc
p. 980. et CovvELLA Libr. XI, c. 3. p. 773. non kabet,
Experientia quoque propria confirmare voluit
MiIzALDVs libr. cit. Libr. I. c. 9 et 17. p. 15 et 20.

aliisque in locis. Addit rationem, quae vero O olgine
non quadrat, CARDANVS, Auia animalia parua, 0
tum volucres, oderem illius, quod frigidiſſima ſit nre
oge , 2 Kidi Minticun
herba, velut noxium refugiunt. Vid. Libr. de fund p
ſubtilitate edit. Lugd. 1 580. p. 504. . libe Ne
à½) Huic remedio fidem ideo tribuere noluit Dv ) Teſte oan
HamzL, quia gallinae ex foetidiſſimo fimo ) Winprin
grana colligunt. Vid. Holzſaat p. 73. il eucn
˖) Idem repetiit ANAToOLIVS Geopon. Libr. XII. AHun. ſid.
c. 7. p. 328. et PALLADIVS Sept. p. 980. Omnia N Ia
fere notauit quoque CorvaELLA Libr. II. c. 9. don gede
P- 428. et Libr. X. p. 731. ſq. et SrErRANVS in Nehren
Praedio ruſtico p. 116. 1ſq q. . Mnn i
) Geop. Libr. XII. c. 8. p. 329. lenl, el

tur inge

. „
. I 4
kuut: /li
n y.
nO Tetey ,/ 6t
S i.

Bq

. 4 M in en

ercro ſenitl.
qua Inu⸗

ler um luem,
it tAINS9Y
icive, if liri iin

.

ſele ſeni, eili.
i,

1,47. lem te.
Su e eptend⸗
.X c3. 0 113.
4 Cnnrmate n

an e

Lr

hiere in in D

et jdi ſie
p. 73˙ .
on. Libr. T. W.
dann
4Puun

23

nire, vt ipſa 0 contingant murer. Con-
tra culices, quae folia Pprorepentia con-
ſumunt, pulueris, qui ſupra oaumneram
inuenitur, vel etiam fuliginir, n) quae
ſupra focos tectis inbaeret, vſum Corv-
MELLA ſuaſit et ſcripſit: pridie, quam
ſatio ſiat, commiſeeatun eum ſeminibus,
ſecque per noctem macerata, poſtero die

ſerantur. “) Graeci etiam aſſeruerunt:

Fabae ſemina, galli ſanguine macerata, ab
aduerſantibus berbir liberari. P) Multa
alia eiusmodi a KüNHoLbDo, 9 aliis-

gus 7 laudantur remedia, quorum

adhuc duo tantum commemoremus,
ab Ipſo WALLERIO, qui praeſeruato-
riae quoque ſeminum medicationi
non fauet, adducta et non prorſus
damna-

2) Fuliginen n etiam commendauit Küxnorod libr.
cit. p. 304. et propter amaritiem eidem anthel-
minticam vim tribuit WALLERIVS in Agric.
fund. p 191.
0) Libr. XI. c. 3. p. 772.
P) Teſte PoRTA Libr. cit. p. 872
4) Qui inprimis ſulphur, vel eum oleo lini coctum,
vel cum cineribus clauellatis fuſum commen-
dauit. vid. libr. cit. p. 19 et 293.
7) In liquemine fimi macerata piſa a porcis feris
non deuorari, refert OETaIvs in den Oeconom.
Nachricht. Vol. II. p. 635. Americani ſemina
Mays in decocho Veratri frigido macerare ſo-
lent, et ſi aues esdem deglutiunt, obnubilan-

tur inde, vid. Neuer chauplatz V. Band, p. 443.

*

236 *

damnata. Scilicet miſcelam ſemi-
num cum Ppuluere pyrio, et macera-
tionem eorum in ſucco allii; auerſa-
tur huius odor ab omnibus animali-
bus, 3 hinc ſemina contra eorum in-
iurias certiſſime praeferuarentur, ſi
modo volatilium partium celer nimis
ſeceſſus retardari poſſet. Quo vsque
autem haec remedia omnia valeant,
ex impraegnationis theoria cognofci
et diiudicari poterit; et cum notiſſi-
mum ſit, inſecta varia a iunioribus

plantis arceri, dum pulueres et fluida

varia iisdem externe adſpergimus, eo
minus dubitandum erit, idem quo-
que fieri ipſis ſeminibus ſimili modo
Ppre neparatis, eo tamen partim et hic

notato d iſcrimine, vt ſemina in flui-

dis macerata efficacius reſiſtere va-
leant animalibus, quam ea, quibus
modo puluis aſperſus fuit; partim ad-
dita dubitatione, an haec praeſerua-
tiua virtus ſolum modo pertineat ad
ſemi-
5⁵) Vid. Agric. fund. cap. 14. p 177.
4½)) Hinc etiam nonnulli Allii radices arboribus
ſuperpendere ſolent, quo aues arceanr; et ſi
halitus eorum diffuſus fuit, allia etiam ſicca
pendula a vento agitari, et inter ſe colliſa

ſtrepitum edere, qui aues terret, monuit Fa-
BRI libr. cit. p. 97.

le 1
nunſunpre⸗
Alur, fuit
nec le li,
non propele

1) Dhomsa
rumn ſecn
exiſtime
H. uu
MANNS:
Plantis hu
Nen et h
l de
fonem un
inhuiwun
Peczuezr
binſche
*) Wa. 6en
hoe⸗
Pauuinn

celam ſem.
et macerx.
li⸗ Aerſa.
Dos mimal.
INedrucnin.
Tüarendor, 1
Incelerinis

(ore

Vpin valeint
kia cognofet
1 cum notiſſ-
iumionibus
eres et fid
elgimus e⸗
icenn quo.
mmi modo
Nartin et di⸗
emümin ho⸗
lelllere v
n er, guhhis
t, rimn A.
. Plucleu.

,
6ces adaoridn
es ojcelnt; ein
lin eiun ſin
et le ac
trei, monu 1

*: * 237
ſemina, an vero illa quoque extenda-
tur ad enatas plantas; id quod hic dif-
ficilius, quam de impraegnatione,
affirmari poſſe, exiſtimamus. 2) Prae-
ter haec alia quoque in veterum ſcri-
ptis occurrunt, aſt ſuperſtitioſa reme-
dia, quorum illud olim celebratifſſi-
mum erat, quod ArFrklICANVsS ita de-
ſcripſit: Si in menſuram, qua ſemina me-
tiri ſolemus, ſerenda ſemina iniiciantur et
hyaenae pelle contegantur poſt aliquot dier,
tranſumpta ab animali naturali virtute et
odore, facile non laedentur. ) Verum
nec de his, nec aliis artificiis, quae
non proprie ad ſemen, ſed in genere
a

u2) Plantas a terreſtribus cochleis non laedi, ſi ea-
rum ſemina lixiuio alcalino macerata fuerint,
exiſtimauit Scaikm cn in der Geſchichte der Feld-
Erd- und Ackerſchnecken, monuit autem BRCX-
MAaNNVS in der Oecon. phyſ. Bihbliotheck Vol. III.
p. 387. medicatam ſeminis virtutem in ipfis
plantis haudquaquam ſupereſſe, ideoque ſe-
men et herbam ſigillatim muniendam eſſe.
Cl. de ScaorNFELD, qui omnem impraegna-
tionem taxauit, immerſionem tamen ſeminum
in lixiuium laudsuit, quo cochlearum acceſſus
praecaueatur, vid. Eius Lehrbuch der Land-
wirthſchaft, G. 118.
*X) Vid. Geopon. Libr. II. c. 18. p. 47. repetiit
hoc conſilium CorvMELLA Libr. II. c. 9. et
PALLADIVS Sept. p. 980.

238 n

ad plantam pertinent,“9 plura addu-
cere nolumus, potius ad alteram me-
dicationis ſpeciem pergamus, quae
ſcilicet morborum vel praeſeruatio-
nem, vel curationem concernit. In-
ter morbos, quibus ſemina, cerealia
inprimis, laborare ſolent, et qui me-
dicinam admittunt, primarium locum
obtinet vſtilago. Et contra hanc in-
primis multa commendata fuerunt
remedia. 2) Plurima conſiſtunt in li-
xiuio

„) Quorfum referri poteſt illud, a graecis geopo-
nieis, et dein a PLINIoO et PaLLADIO commen-
datum; fſcilicet vt equae, aut aſinae caluaria,
ſed non virginis, intra hortum ponatur, vel
in eius medio affixa palo erigatur, inde ab
omnibus malis tuta ſeruari ſemina, creduntur.
Vid. MizaLbvs libr. cit. p. 15. Nec non men-
ſtruatae mulieris virtus contra erucas, de qua
ſeripſit CorvagILA Libr. XK. verſ. 357.
Hanc ſi nulla valet medicina repellere peſtem,
Dardaniae veniant artes, nudataque plantas
Foemina, quae iuſtis dum demum cperata
iuuentae
Legibus, ohſcena manat pudibunda cruore.
Addit Mizar Dus libr. cit. p. 24. quod equidem
praeftigium referre puduiſſet, niſi a multis ex-
pertum fuiſſet, ſeripfiſſetque Iou. LANGIVS il-
lud in Noricorum terris obſeruatum et appro-
batum fuiſſe.
2) Tenhtamina varia vredinem auertendi recen-
ſentur in ſelect. phyſ. occon. Stutgard. Vol. I.

p. 329. ſqq.

.la gun

Nin fuent
u⸗ vlonk
1r tbimin
R He
Ptueter Il luin
tn knelis

Vi

(oOfOCI

O Miorem
golninatis,d
cuun modo,

0 Dypleen bin
nt be lihitn
P Muak n 1
Nenidig e
Verd Tredine⸗
Cari erd di
Anier und
Perpiſce
Pr Veun
l. Bryxrxp
Luncuinh’ 6
Meln oCnoen
ned i iͦ mon
1h. Mae
Ium nuer
lreihen ren
Gariitfſin
nung derhren
ehy. 1755.
itel. ann

Aunmtine

Dlurradde.
Neram me.
„
hnng, une
Ndeleruatio.
ncernit. I.
Inn, Crerln
t .
ln er gol we.
Mriumlocum
Utrà hanc ln.
Cann toerunt
. ſſ 1.
nültunrinli
IIU
grueeſsheſo.
1LAo commen⸗
1 Ainne coluunin
umn ponitur Nel
rigttun, inde in
minn, ctedumot,
§ Wenon mer⸗
urn eruets de gi
ſerl .
u rpelin Mn
rnnu Nin
Aun Ceri

ulu Arure.
(uod giten
a maliis er⸗
Ou. LaNoels I.
Gatum er epbio⸗

wetlendl il
Gupeni

*

* 239

xiuio calcis, aliorumque ſalium, quo
ante ſementem macerantur ſemina,

eum in finem, vt partim haec ipſa,

morbo illo affecta, ab eodem liberen-
tur, partim inde oriunda noua ſemina
ab illa labe immunia ſeruentur. «)

Praeter lixiuium alia quoque laudan-

„

tur remedia,? quorum recenſioni eo

commodius ſuperſedere poſſumus,

quo maiorem eadem cum illis, §. IV.
nominatis, conuenientiam alunt; vni-
cum modo, ab his omnnibus diuer-
ſum,

2) Duplicem bine et diuerſam praeparationem
praeſcripſit TIiLIIEr; ſi enim ſemen ſanum et
purum eſt, praeſeruatiue cum lixiuio, ex ci-
neribus et calce viua parato, lauari modo, ſi
vero vredine affectum, prius aqua fluuiali mun-
dari et a nigro illo, qui adhaeret, puluere pur-
gari et tandem in lixiuio macerari debet. Vid.
Berniſche Samml. Vol. IV. p. 228. Colcem
pro Vredine euertenda quoque commendauit
III. BgNRENDORF in den Berliner Beyträgen zur
Landivirthſchaft I. B. p. 644.
) Multa admodum ſcripta, quae de cauſis et re-
mediis vredinis agunt, adduxit Cl. KküNtrz
in Hamb. Magaz. Vol. XXVI. p. 553. ex quo-
rum numero tantum notemus, Dn. AvcANTEF
Schreiben von der ſchädlichen Zubereitung der
Getraideſaat mit Kalk und Arſenick, zu Verhu-
zung des Brandes, aus dem Journal des Sgavans
Febr. 1755. überſetzt in den Hanniveriſchen
näützl. Samml. 1755 im 75. Stücke et RITTERI
Anmerkungen uber dieſes Schreiben im 96. Stücke.

*

240 * =

ſum, addere volumus, a Cl. WAkEs-
STROEM CoMmmendatum. Tritici gra-
na, ſementi autumni proximi deſtina-
ta, ſub initium veris reponuntur in
cumulum, et quam primum ſuccus
in abietem intrare iudicatur, rami
huius arboris reſecantur, et'in cu-
mulo ſatis confertim inſeruntur; ita
grana, dum, ramis impofitis, per ae-
ſtatem quieuerunt, autumni initio ſe-
runtur; addit Cl. Vir, experimentum
eo in loco captum fuiſſe, in quo olim
non, niſi vſtilagine plenum triticum
habebatur, iam vero per quindecim
annos ne ariſtam quidem, vſtilagine
infectam, ſe vidiſſe. ) Nunc in hu-
ius et aliorum remediorum virtutem,
agendique modum inquirendum eſ
ſet; verum an eadem contra vredi-
nem vere aliquid valeant, et qua ra-
tione effectum edant, tam diu igno-
tum manebit, quam diu veram hu-
ius morbi cauſam i ignoramus, ) du-
biique

6⁶) Vid. Schwed. Acad. Abhandl. Vol. XXXIII. p. 172

d) ludicium, quod de his tulit, FrosINvs, di-
gnum eſt, vt hie repetatur: Es giebt viele Mit
tel wider den Brand; es iſt aber mit dem Bran
de, wie mit den Zah ꝛnſehmerzen beſeliaffen; denn
keine Krankheit hat mehr Mittel, als das Zahn
weh

ie rſn
en ium 4
ginn

=
S=

vel i li
lmal n
n lazntl.
libe lle
ſorbaln d
gere eumgue
10 erecunh
ſolnunt, inte
ſetundumn Pn
Crimn, ante
ſolulione mae
ſcalque er,
dan hnd
nit, Vns n
der PO dor
kionenn nor
tit. Vid.
le nieno⸗
Olula ipn
lenus meera
hole, concee
Vol XIv.
Clen, Ne gueix
mnind eiam e
ind nehlein,
ntur in en
erilhman,,
inſedbnn
Illerere del

grr. biduc ſumus, an ſemen ipfſi
B eſting. eritur, vel ad eum diſi Ppſum, quod
Uüntur in eodem iam affectum“ ad tum, vel
n
humſuus que ſic morboſam prolem le, iterum-
Gur um Potius bene conſti gignere; an
e, e in er itutum ſemen, exin
eruntur. dole
U;
M I weh und keine iſt, 1¹ . dole
Per E⸗ zumal da noch neicht õ hilft, als dioſe.
UnIl lnitio ſe. Brand eigentlich gerwvißs bekannt iſt eſe,
ert ter Libr. I ich ſev. Vid. Eius kl ,ar der
Perlmmentumm e) Morbols⸗ . c. 13. p. 581 ger anſeva-
ingnoclin dere en dithocithoem ante ſementem poſſt
uum triticum no credunt, qul . nßane holte ſemina, illi ham⸗
gbingecin ſnnune inter quos eminer Ainis eauſa ad-
AI. . un EDf „ .
ſtilagine grana lan enun praeſeriptionem, ſe qin,
Nnc in .u . ſolutione zMarerautii dc in ſaturata iunin
HSõ auit, dein . 1
— imulque expertus fuit aqua pura lauauit
bus affi ,‚, gnimalcul »
tendumn ecr affixs, ſi per 12 vel ecula, ſemini⸗
UWendonn rauit, viua adhuc, m 15 horas moceratio diu
Conma ed per 30 horas prorracta, den fuiſſe, endem
⸗ tionem nor e et pᷣ
n et n. d. Via. Ei ſnere, niſi diu caunien⸗ ſen.
n Cin iono. le microſtope, niitte decouvertes, fai ſe fue-
erun i. ouula ipſi c ſeri verſ 1747. Inſectorum
tenn „ quod ſeritur, ſemini i orum
Vl, . us macerationem in variis li ineſſe, et en-
“ poſſe, concedunt Lec iis lixiuiis prodeſſe
biige Vol. XXIV. p. 103 che rnznea- Acad. Ah
Chem Ma „,,0 . EBERVUS i 4
tem. Magazin To. in Phyſical.
WW mina etiam rerealig i n. 132. all de .
liag, dum in ſaccis, antea fa-

Ptohrsrs, 0 rina repleti
Liebt vie ur in agrum n; atis, tranfpor.
, , „: 8 5 vſtila 1 1, 8 Por-
, nt ln hin exiſtimant, et fi ho gine infici, nonnulli
lclufri inſectorum ouulis, c verum eſſet, cauſam i
rere deberemus. relictis, vnice

l, NN 4

242 rm *

tor
dole terrae ac tempeſtatis, praua haec
. ſemina exhibere poſſit; interim cum n
a ſeminis conditione futura meſſis
praecipue dependeat, et lixiuium, hahan⸗
quodcunque demum ſit, vegetabilia a ök
a mucore defendat, eiusmodi, per en dale⸗
lixiuia 7) inprimis inſtituta, praepa: »i n
ratio is ſeche

ſoles imuͤelld
liriuium, es
eriſtimat An
Vol. V. dort
Drl, Alerig

J) Eiusmedi plerumque laudantur modo praeſer-
uatiue, aſt ſi vitrium in ſerendis ſeminibus
haeret, etiam curatiue conueniunt. Vnam
partem calcis cum octo partibus tritici com-

miſcere ſuaſit Nobilis Frscugävs im Liefländi- efien, en
ſchen Landwirihſchaftsbuche Halae 1753:. edit. id His be
p. 28. Liziuium ex calce et fale paratum rnell, qun
commendauit KärNoLbvs; vid. Memoirs of b. . Londe
Agriculture by Ros. Dosar Vol. II. p. 1129. dund.
Calcis, fuliginis et ialis communis puluis, ie- ſe wiwn udln
minibus inſperſus et fimi liquamine madefa- Ginem Rone
Gus, laudatur in Oecon. Nachricht. Vol. I. Puee lomn
p. 566. et calx viua, ſapo ac nitrum in aqua ſo⸗ tario zuten
luta a TscaARNERO in Berniſch. Samml. Vol. IV. nullzn,
p. 226. Solutionem cinerum et calcis in aqua A germin
reliquis omnibus praeferre voluit STURLERVUS ſnnluup
ibid. Vol. I. p. 905. et Vol. IV. Part. 2. p. 20. Gilerte Auin
Aliam curationis methodum docuit STEANDIUS: jinuten bect
Triticum, vredine affedum, cum calce viua Uinn ereteete
miſcuit, ſacco incluſit, eumque ſtramine te- 0 Cericlme gg
git et tamdiu in quiete retinuit, donec ſemina l ccnne
ſufficienter calefala fuerint; addens rationem; nennn; 6 8

coalcem exſiccare, ſicque ſemina recentia velu-
ſtiorum indolem recipere, haec autem nun-
quam vſtilagine corrumpi. vid. Schwed. Acad.
Abh. Vol. III. p. 272. Conf. quoque Du Ha-
MEL vτ1⅞ Ackerbaue p. 141.

Neredentih,i
lumm ine
longun den
on ſenn
Tllina ſ

* *W 243
Draua huee ratio non ſolum non nocebit, ſed
terim cum potius prodeſſe 1) poterit; etenim
meſſis Q2 omnia
binn, g£) Debet vero recus obſeruari modus. Lixiuium
Nerrubiin debile non prodeſfe, NEDHAMVUs libro cit. tra-
lnod Der didit, nimis autem ſaturstum germinis virtu-

tem facile deſtruere poſſe, WESERVUS lihbr. cit.

Ifg raan
u, Dkiepr⸗ p. 134. monuit. In ſeminibus, vredine affe-
lal. Stis, peregrinas partes continerti, easdemque
ſolas, intactis reliquiz, deſtrui, aut exſiccari per
nr hodo gttſt lixiuium, ex calce et fimi liquamine paratum,
tencis ſenninidue exiſtimat Anonymus in den Berniſch. Samml.

Vol. V. Part. 2. p. 50. Conſentit etiam Mo-
PEL, aſſeritque liquamen fimi foecundationem
efficere, eamque calcis ope per feétiorem fieri.
Vid. Eius Berrachtung aber die V- erbeſſerung des
Saamens, use exſtat in Eius kleinen & Ahriften
p. 34. Eandem fere opinionem fouet Scakk-
BERUS, dum ſeminn perfecta et imperfecta inter
ſe mixta adſumit, cxiſtimatque, per haec vre-
dinem propagari, lixiuium alcalinum vero in
haee ſolummodo agere, eadem deſtruere, e con-
trario autem lixiuii in perfechiora ſemina vim
nullam, vel certe longe minorem eſſe, et ſic
ad germinationem apta manere. Vid. Eius
ammlung To. II. p. 325 et 332. Quae cauſa
diuerſi huius agendi modi? Certe eandem
virtutem aeque in perfeda, ac imperfecta ſe-
“ mina à exetcere lixiuium, exiſtimamus.
h) Certiſſime proſunt, 11 inſeca vredinem faciunt,
et ſi eorum ouula in ſerendis ſeminibus conti-
nentur; ſi vero futura, teinpore floreſcentiae
accedentia, inſects lixiuio ejusmodi arcere vo-⸗

1e! „2 Nj.
et le purttum
id Memeitd ol
Vol.l Wr I Pn.

Ponis luig, le⸗

ni r .

e en 1
Oluit FruelA
: R
cuitsNAANN 1.
n Alee Nl
e Ktrumine e⸗
donee ſeminn
dem möonen

Ban lumus, ſane fallimur, dum eius virtus per tam
ie * ut longum tempus ſe conſeruare, et in flore ac
d u nouo ſemine exſecere vix poſſit. Lixiuia pure
o . ſalina a ſaponaceis differunt, de quibus con-

tra-

244 — „.

omnia cerealia, quorum ſemina ante
ſementem praeparata fuerunt, rariſ-
ſime vſtilaginem contrahere, expe-
rientia conſtat. An etiam ſeminihus,
maraſmo quaſi ſenili laborantibus,
ſiue ex aetate ad germinandum ine-
ptis, nouae vires arte conciliari poſ-
ſint, dubitamus quidem, attamen me-
dicinam, ab HARTENFELSIO ) com-
mendatam, eiusmodi fſcilicet ſemi-
num in fermento panis, aqua diluto,
macerationem, non prorſus inertem
eſſe, illi concedent, qui germinatio-
nem fermentationis actum eſſe, con-
tendunt. Inter remedia, quibus lan-
guida vitae virtus in ſeminibus exci-
tari et augeri ?) fortaſſis poſſet, vinum
trarium ſuperius aſſeruimus; liziuia autem
pro vredine auertenda non ex pinguibus, fimi
liquamine, vrina et fimilibus confici debent,
quia iisdem eius virtus imminuitur, auéctore
WenERO im Magazin p. 134. et hinc ſemina,
calce ac cinere conſperſa, et fimi liquamine
madefacta, nihilominus vredine affecta fuiſſe,
fertur in den Neuen Schleſ. Samml. Vol. I. p. 162.
e contrario Anonymus in den Berniſch. Samml.
Vol. II. Part. 2. p. 46. maximopere ſuadet mi-
ſtionem, ex calee et fimi liquamine facdlam,
pro auertenda vredine.
i) Vid. Eius Neuer Garten-Saal To. Ii p. 50.
k) Infoecunda ſemina arte foecundari poſſe, ne-

mo facile gredet, hinc et ZaLLINGERO luben-
. ter

Mehiman.
mus non .
aiolemn pe
inpraegm.
Clirere ho
gin talire
ex Prüepar
Ptuelantore
Aut mriori
fümentur.
Prümini
tote, Dardi⸗
tiorem e.
Niracicem,
ternze comi

er Hentimt
Gi in ilin
inſoln Ne⸗
eiden ewi
eNitart 1.
et prius,
ricſtep,
) ise hi
edit, 3

emnina ante
tunt raril.
ere, expe.
ſemitibno
Donunths⸗
ndum ine.
Dneiliuni
Attamen me⸗
LSI0 comn.
licet ſen .
Agdn ro,
riüs inenenn
germnimth.
nele r.
qbibuslar.
Uundes ee
olet, vinun
uo

u; luiin ten

er gngnihis fi
r conni bebenn,
ninvitur, clue
er ine ſninii
Fniluinine
ne affel ſuiſe,
4. Vol.l. 10,.
Perniſch. unnl
udero⸗

opere⸗
agine ſm

—

—

245

quoque et alia volatilia referre me-
rentur; cum vero haec ſuperius iam
notata fuerint, plura de illis non dice-
mus, ſed potius ad vltimam ſeminum
praeparationem nos conuertamus.

§. VI.

Meliorationem eandem appellaui-
mus, non eo ſenſu, ac ſi ſemina ipſa
maiorem perfectionem, noua, et ab
impraegnatione diuerſa, ratione ac-
quirere poſſe, arbitremur, ſed ideo,
quia radix et herba, huiusque partes,
ex praeparato ſemine natae, nouas
praeſtantioresque qualitates accipi-
ant, maiorique pretio a cultoribus ae-
ſtimentur. Conſiſtit vero melioratio
partim in inſolito odore, ſapore ac vir-
tute, partim in colore. Saporem gra-
tiorem e. gr. accipere raphani ruſtica-
ni radicem, dicitur, ſi ſemen, antequam
terrae committatur, melle!) per tri-
Q 3 duum

ter aſſentimur, omnia, quaecunque ſint, reme-
dia in illis nihil valere. Si vero oecundatio
in ſola, vt exiſtimat, fermentatione conſiſteret,
eadem etiam, deficiente antherarum puluere,
excitari poſſe; aſt fallum eſt poſterius, ergo
et prius. Vid. Tract. vom Urſprunge der
Frächte p. 52.
) Vid. Entdeckte Gruft natürl. Geheimniſſe 1727.
edit, p. 306. .

246 *

duum immerſum, et ſecundum PAr.
LADIVM cucumeres teneriores et deli-
catiores futuros eſſe, quorum ſemina
paululum in lacte ½ macerata fue-
rint; et Eodem Auctore cucumeres
odorati fiunt, ſi eorum ſemina mul-
tis diebus inter roſae folia ſicca mer-
gantur; 19) ſic etiam ſeminis macera-
tionem in liquore, cui medicamen-
tum infuſum erat, inſtituerunt alii,

eum in finem, vt tota planta virtute

medicata impraegnetur. Verum
haec artificia aeque incerta, vel po-
tius, vt ſuo iam tempore Cl. BACo 0
aſſeruit, vana et figmentis paria ſunt,
ac illa, quae de ſurculo, ante inſitio-
nem in medicatis infuſionibus deten-
to,

m) Menſ. Mart. edit. cit. p. 935. Lede vel aqua
mulſa macerare ſuadet CoruksLLA Libr. XI.
c. 3. P. 771. Conf. etiam BAco libr. cit. p. 9849.
De ſeminum melonum praepsratione per am-
bram et ſaccharum vid. VALLEMONT libr. cit.
c. II. p. 322.
2) loc. cit. Idem refert HEREEacCaHIUS Libr. II.
fol. 113. b.
0°) Vsrios modos recenſuit Baco libr. cit. p. 855.
) Sic ſemins raphani, per triduum in melle ma-
cerata, germinaſſe quidem, radicem vero nec
dulcem, nee alium nouum ſaporem accepiſſe,
teſtatur KRAFTIUS I. c. p. 310.
9) loc. cit.

5 1 u
N e
iid am
rebs,
Tunt Nn

ENRANN,

O Ulbnodet
Oci arios

cium pore
um wirwun
ſeitln neiht
Colon. 157
) Cikeklun

ore exenpl

fni pmi
Ieroruan 1
1) libr et an,
norum colo
VIERIVr er ſe
Inlerdum nn
Ludn in erb
Mlicdier⸗
rpvos n
Domudde

Mideri

Undum Dar.
fores et eli.
rumm leming
Aceradn fue.
CMüeres
lemnim m.
ninis macer,.
meicamen.

itnerunt ali
Dlann wirture
.0 Verom
nNvelpo.
e Cl. uc
SParinſand
,Ae inlidd⸗
Onidus Ceten⸗

4DCHIVS Libr.ll.

dr. Et.. 85.
min lelle mi⸗
adicenn Ned ne
lepoteln lecel

0

to, vel etiam terebratione arboris vs-
que ad medullam et repletione fora-
minis, cum aliis grate odoratis et ſa-
pidis rebus, eadem de cauſa excôgi-
tarunt KIRCHERVS, ) MIZ3ALDVS,5)
FERRARIVS, VALLEMONTIVS ¹1) alii-

Q4 que

—

r) In libro de Arte magnetica Libr. III. Part. V. c 1.
*) Qui verios modos tradidit, arborum fruétibus

alium ſaporem et odorem, ſingularemque me-
dicam virtutem conciliandi. Vid. Eius arti-
ficioſa methodus comparandorum hortenſium.
Colon. 1577. p. 6 ſqq.

¹) Qui de Flor. Cult. Libr. IV. c. 7. p. 503. ſingu-

lare exemplum propoſuit, dignum, vt repe-
tatur, cum ex eo IIlius aliorumque credulitas
luculentiſſime pateat. Calthae africanae graui-
zer olentis ſemina, in aqua roſacea et meſcko ma-
cerata, iterumque exficcata „ priari anne Rores
exhihuerunt, qui, natiua nondum granealentia ſa-
ris emendata, aduentitia m ſuboluerunt ſüuauitatem;
eius floris ſemina, pari ratione medicata, ſuauiores
proimo anne flores induxerunt, et huius denigue
Roris pariter condita ſemina in foetum pulchre dege-
nerarunt, tam odore gratum, quam facie venuſtum.
Libr. cit. cap. II. paſſim. De emendendo Po-
morum colore sc ſapore praecepit etiam VaA-
NIERIVUE et ſcripſit Praedio Ruſtieo p. 121.
Interdum veriis netura coloribus vltro
Ludit in arboribus, miztum eandore ruborem
Fructibus appingens: faciles imitabere luſus;
Multicolor verno ſi tempore ſuccus aquarum
Irriguos tingat latices quos ehibet arbor:
Pomaque duleiculum referent mellita ſa-
porem
Indideris ſi mella cauo fragrantia trunco:
. Hunc

que nimis creduli phyſici. Plantas
a loco natali quidem varias pati mu-

tationes, easdemque odorem praeci-

pue ac ſaporem, nunc auctum, nunc
imminutum, acquirere, res notiſſima
eſt; “ huius autem rei cauſa in aere
et terra, neutiquam in ſemine latet;
neque alienus ſapor, qui in carne ani-
malium et lacte a comeſtis nonnullis
plantis oritur, ad ſemen et plantas re-
ferri debebit, vti ſapienter monuit
Baco,“9? addens rationem: vipote ſucco
illorum nutrimento exiſtente magi com-
muni et aegre admittente qualitatem,
plantæee non aſſmilatam, hoc eſt: ean-
dem et ſimilem materiam hauriunt

diuerſae, in eodem loco conſtitutae

plantae, eademque in qualibet aliter
aliterque miſcetur, praeparatur eêt in
proprium nutrimentum conuertitur;
hinc, ſi etiam ſemen, ab admixtis,
nouam et ſingularem qualitatem ac-
cepe-
Hune adeo in geminas aude diffindere partes:
Quae media penitus latet arbore, tolle me-
dullam .
Atque ſalutares ſuecos et duleia ſupplens
Mella, fimo tinctum bubulo eircumline
vulnus et ſ. p.

*) Vid. noſtra Diſſ. de virtute loci natalis in ve-
getabilia.

„) libr. cit. p. 86.

ſunr yeget
e Conlli
(cicmmentul
Cum eiden
elle, Aapp
(uuuns. )
jnſtituitur,
ur colores⸗
leet fegue
Etiann ſemin
Gdie Viden
NNs, eth
Tacn nul

2) , eit
Mys 2.
in in he
Colornta 4
Phoſin non
ſeinmu ige
ſewinum
Prnehnne
Bern. dun
ſponne e
menta
tommmirt

ll. Phantes
id Datimu.
Nem rueci.
Wam, unc
1as otiſimg
Cubhin ere
lemine en
Alin carnean.

eſts nonnullis

letplantr.
denter monnit
M: hpbteten
te M UM.
e gulitinn,
hoe et: eir.

tumn hüntiunt

00 Conltitutae
ouüden Wter

Vpmemnur ctil

nconverttu,
aCmints
lltnen .
che
litingere pres:
ubore Wle ne.
n
len ſophien⸗
Palo ateunmin

gelſ⸗ „ n l
lei mnlti

krr *½

249

ceperit, eadem tamen non diu dura-
bit, ſed potius in continuata vegeta-
tione in propriam cuiuslibet plan-
tae indolem commutabitur; facilius
enim peregrinam materiam aſſimila-
re, quam immutatam diu ferre poſ-
ſunt vegetabilia. Et propterea quo-
que conſilium, a BACOoNE datum, me-
dicamentum nempe fimo admiſcen-
dum, eidemque ſemen imponendum
eſſe, * approbare haud quaquam poſ-
ſumus. Melioratio ſeminum porro
inſtituitur, vt flores nouos adipiſcan-
tur colores. Nonnullas plantas ſpon-
te et frequenter florum, quandoque
etiam ſeminum ꝙ) colore ludere, quo-
tidie videmus, cauſam vero ignora-
mus; et hinc fortaſſe ſequitur, natu-
ram nulla arte imitari poſſe. Cum
5 vero
2) pag. eit.
a) Mays ſ. Zeae ſeminn raro colorem ſeruant, et
in vna ſuepius ſpica lutea, ferruginea varieque
colornta deprehendimus, eamque metamor-
phoſin non artis, ſed ſolius naturae opera fieri,
ſcimus ; ideoque non dependet ab immerſione
ſeminum in lixiuio, ex variis fimi ſpeciebus
praeparato, vt quidem credit Anonymus in den
Beru. Samml. Vol. III. Part. 3. p. 153. Quae
ſponte et facile ludunt, ad eiusmodi experi-

menta adhiberi non debent, alias fallaciam
eommittimus.

2,5 —

vero color a fluidis contentis depen-
deat, et haec Praecipt ue ex terra, radi-
cis ope, attrahantur et per reliquas
pPlantae partes diſtribuantur, multi,
Phyſici aeque ac Hor tulani, fluida alie-
no colore inficere voluerunt, exiſti-
mantes, eadem per radicem herbam-
que immutata ad florem vſque trans-
ire, in tenerrima corolla tranſparere,
eidemque ſingulareme et inſolitum co-
lorem conciliare poſſe. Quomodo
humorum color pro lubitu diuerſus
reddi, et nunc niger, nunc viridis,
cyaneus et ſ. p. brodlaei, eodemque
terra irrigari et impr raegnari poſſi
multas et varias apuc auores d epr
hendimus praeſcriptiones, du⸗ uarum
autem nullam repetere volumus, cum
partim ad radicem potius quamſ ſemen
Pertineant, partim non de diuerſitate
coloris, ſed mutatione eius quae ſtio
moueatur. Semina etiam diuerſimode
colorata fluida imbibere, et inde flo-
rum mutationem ſequi, a nonnullis
traditum fuiſſe, legimus. Sic PETER
Lav-

1†
14

2

*) Qui eiusmodi ſeire cupit, euoluat inprimis
FERRARIUM et inueniet Libr. IV. c. 5. p. 458.
ſqq. multa, quae, vt Ipſe ſcripſit, ad multipli-
eem hunc et amabilem fueum faciunt.

RENOERG0
Audenmnun. 6
Nus feri 0
etium Lhyt
Perimenta!
Ge, Ate
runn Pord
Iint. (u

9 U Hor
et en 29.
6) Hitt Pune
4) Conf. Eius!
s plunten
Purdennlen

9 I Did 6
1758 et
harbang

th epen
terra, radi.
urign
., muli
ü⸗ ininn e
ruck, ſt
Een letbun.
lpſgnetnn
ltranſorere
iſliumen
Qnoc-
itl Elaertos
nunc viridis
ebdemnone
Cllar! lholit 1
0 dore s Gepte-
n CCaron

Clenre Il

it hminel⸗
t! Ce 10
ponnullis
Gic Per
Lav.

goluat inpricn inis

WV. ,5
lt, iu⸗

f W 0 s,Culn

2 2*

LavVRENBERGIVS, cuius de horti cul-
tura praecepta merito aeſtimamus,
ſcripſit: ſe orum, tuliparum, car Nophyl-
lorum etc. ſomina irriganeris ſpi, itu vini,
eperieris FKores naſeituros mira varieta-
te, vel ſanguine humano imbuta, iterum-
qiaé aſercata, Wuſoqzue , nouo ſanguine,
bPoſt Rtrato fvecundo inſiza, dabunt proge-
niem miraculoſam, ) addidit Cl. RAIVsS,
baec, quamutis a nonnultir ride eantur, Lav-
RENBERGIO zamen fdem derogare, non
4) Et a nobis hoc multo mi-
s fieri debebit, cum recentiſſimi
etiam Phyſici, Cl. Balssk“ BoNNET, )
REICHEL, et MoLoENHAWER h) Ex-
perimenta talia inſtituerint, fluida-
que, arte colorata, in variis planta-
rum partibus aſcendere, obſeruaue-
rint. Cum ſeminibus prima forſan
tenta-
c) Vid. Horti culturae Libr. I. c. 17. n. 10. conf.
et cap. 28.
d) Riſt. Plantar. Libr. I. p. 40.
e) Conf. Eius Diſſ. fur ls circulation de ſeve dans
les plantes, quae exſtat in Commentar. Acad.
Burdegalenſis Lo. IV.
) Conf. Eius Libr. von den Blättern p. 140. ſqꝗ.
