le Doerhen
e lont
o
t Ane
feien
nell.
Eminum
it ſel
Uertinent,
Uurum ta
Aunorwit
ncies ine

¹) Conk

tin fore
k Ouule
remus ſe.
et baccam
Nen mono.

monog.
tandenn.
polyſper.

indo cha.
deluma.
8 notare,
na Ciſcer⸗

ſemplum

Dpanule,
ain Dro-
t, 7) Fi.
it et guo
8 W ean⸗
bis expri⸗
ere

em et im.
em ſpeeiei⸗
em tamen
ſerit Cel.,
104. guod
pus Valete,
i, Suaphy⸗
um mognl.
iplam ine⸗
s in Medn.

X 49
mere debebimaus. Piſum, Galanthus,
Sinapis globoſa, Coriandrum et Co-
nium hemiſphaerica, Lilium et Fri-
tillaria plana, Chenopodium et Rico-

tia orbicularia, Medeola et Prenan-
thes cordata, Datura, Phyſalis et fere

integra claſſis, quae diadelphias con-
tinet, reniformia, Elatine lunulata,
Foenugrae cum rhomboi idea, Salſola
cochleata exhibent ſemina. Huc etiam
pertinent angulata, qualia Cyclamen,
Delphinium, yimachia offert; trian-
gulare ſpeciatim Rumex, Polygonum,
Rheum, quadrangulare Combretum,
quinquangulare Allionia, ſexangula-
re Boerhaauia gerunt. Anguli ſae-
pe ſunt quaſi acceſſorii et membra-
nas prominentes referunt, quae vero,
vt aliae adhaerentes partes, ad ſuper-
ficiem potius pertinere videntur.
Hanc III. LINNAEVS in exponenda
ſeminum differentia non commemo
rauit, ſed nonnulla, quae ad candem
pertin ent, vt ſemen cinctum et echi-
natum, tanquam figurae differentias
annotauit. *½) Figura autem et ſuper-
ficies inter ſe non conueniunt, et ro-
tun-
*) Conf. Phil. Bot. p. 70.

50
tundum ac angulatum ſemen poteſt
eſſe nunc laeue, nunc aſperum, nunc
ſpinoſum. Ideoque et cum multae
admodum in ſuperficie occurrant dif-
ferentiae, eandem ſpeciatim con-
ſideremus. Politam, laeuem et
glabram habet Linum, Dictamnus,
Ceratonia, punctatam Agroſtemma,
Alſtroemeria, characteribus notatam
Rheedia, lanatam Goſſypium, Bom-
bax, Reaumuria, rugoſam Colchicum
et Aconitum, ſcabram Ruta et Nigel-
la, ſtriatam Ammi et Athamanta, hi-
Wicam Daucus et Geum, echinatam
ynogloſſum et Myoſotis, ſpinoſam
Caucalis. Praeterea ſedulo attende-
re debemus ad membranas, quae
vel dorſum occupant, vel marginem
cingunt. Liguſtici ſemen e. gr. i
margine et dorſo quinque, et Laſer-
pitii quatuor ſtrias eleuatas, vel mi-
nores prominentes laminas oſtendit.
Marginem membranaceum Cheiran-
thi, Sagittae, Anethi,) latiori mem-
brana cinctum Peucedani et Impe-
ratoriae
7) Foeniculum, quod III. LINNAEVS cufm
Anetho coniunxit, margine membranaceo

deſtituitur; hinc vel ideo ſeparatim conſer-
vandum.

orue
genulatu
eſn Jor
eumoi.
Fini in 6
Nam gus
tutn Cicit
Hoec vert

nANent

Vel mupi
ligunoco
Cventifin
Uenimnus
nenalfo
n cordh
ſeidit n
Ude forman
Der E
V et
nde non
MAſemi

in Phno

omnint

Aiin Ei⸗
tuk. der
Enin, 1
1n aliss
Lenus 0

n poteſt
n, nunc
Multae
Nuntdif.
n con.
WeNN er
Gamms,
ſtemm,
notatam
1, bom.
lchicum
t Nigel.
anta, hi-
hinatam
binoſim
Attence⸗
8, quae

arginen

e.gr. in .
et er

el mi.
ſtengit.
eiran-
menm-
lmpe-
katorlae
EVS

embiunne
m coller⸗

—*

er

ratoriae, emarginatum Spergulae,
crenulatum et ſimul eleuatum margi-
nem Tordylii ſemina exhibent. Si
eiusmodi membrana amplior, et ſe-
mini in omni fere ambitu adhaeret,
alam quaſi conſtituit, et ſemen ala-
tum dicitur, vt in Abiete et Beétula.
Haec vero membranacea, vel alia or-
namenta non ſemper ſuperficiem,
vel marginem ſeminis occupant, ſed
aliquando etiam circa baſin, et fre-
quentiſſime in apice eius collocata in-
uenimus. Terminatur Cedrelae ſe-
men ala foliacea, et Melampodii ſqua-
ma cordata, quae, vt LINNAEVS
ſeribit, margine inuoluto conniuente vul-
vae formam refert. Cur huius? Trio-
pteris ſemen auctum eſt et in baſi
vna, et in apice duplici patente ala;
vnde nomen quoque accepit planta.
Baſi ſeminis lanuginoſi pili adhaerent
in Platano et Arundine, ſimilesque,
aſt omnium longiſſimi, et quaſi ſeri-
cei in Eriophoro baſi circumponun-
tur. Scirpi omnes piloſa poſſident
ſemina, in nonnullis vero villi, haſi,

in aliis apici adhaerent; proximum

genus Cyperus iisdem prorſus deſti-
3 tui-

tuitur. Varia inprimis ornamenta,

quae ſeminis apici inſiſtunt, attendi
merentur. IIIa generali nomine co-
ronulam appellauit III. LINNAEVS,
eamque in Calyculum et Pappum
diſtingit 2) Neque vero omnia,
quae ſummitati inſiſtunt, coronae ſpe-
ciem referre, neque omnia vel cali-
cem perſiſtentem, vel pappum con-
ſtituere, facile patet, dummodo diuer-
ſa ſemina, eorumque ornamenta va-
ria accuratius conſideremus. Raro
exemplo Zinniae ſemina, quae flo-
res femineos ſequuntur, petalo lingu-
lato perſiſtente ornantur. Stylo vel
ſtigmate perſiſtente non tantum ca-
pſulae, ſed etiam nuda ſemina termi-
nantur. Ruppiae ſemina ſtigmate
plano orbiculari ſunt tecta. In Peti-
veriae ſemine quatuor rigidos, refle-
XoOs et longitudine inter ſe diuerſos
ſtylos cernimus. Tenuis ille proceſ-
ſus, quo Anemonis et Clematidis fe-
mina terminantur, ſtylus eſt longitu-
dine auctus. Haec vero, et alia, quae
ſtylum perſiſtentem ſimplicem ge-
runt, nec caudata, nec roſtrata, nec
ariſtata, multo minus coronata dici
pof-
) Phil. Bot. p. 70.

lint.
kuuch
ilbet
he in
wamn 1
Poronm a
bem vid
ſſtens,
Ornatume

(li vel
Gemum a

Eeubisque
ib alin et
Watur.
badnata.
nen ducu
(ice adla
LRNNNN
Iin, gon
ne cildn
OMnne fi
CAucamn
1e loet:

) Rede hj
inſcen
Mini dan
9) Maihl
demun
tit rid

mnente,
Atendi
ine 00
AEVs,
ppum
Cmmnn,
Dnnehhe⸗
vel cal.
im con.
D dliuer.
enta va-
. Naro
une fo.
blingu.
wlo vel
tam cr.
termi⸗

ln beti
5 jele.
Giuerſos
proeel.
ticis ſe⸗

ongite.

ie, Jude
ein e⸗
ata, ne
natn icl

ol

poſſunt. Caudatum Calycantho, ro-
ſtratum Stellerae, ariſtatum Geo, et
cuilibet Geranii ſemini, vel potius ca-
pſulae monoſpermae ariſtam longiſ-
ſimam ſpiralem tribuit III. LINNR;
horum autem omnium ornamentum
idem videtur, et ſtylus quidem per-
ſiſtens, hinc etiam ſtylo perſiſtente
ornatum eſſe ſemen dicamus, caudae,
roſtri vel ariſtae vero nomina tunc
demum admittamus, quando ſimilis
tenuisque proceſſus non a ſtylo, ſed
ab alia et acceſſoria quaſi parte for-
matur. Ariſtata graminum ſemina
ab adnata glumaæ) plerumque origi-
nem ducunt, et roſtrata, qualia in Scan-
dice adſunt, et quae filiformia dixit
DINNAEVS, non tam ex parte acceſſo-
ria, quam propria potius conſtitutio-
ne eiusmodi figuram referunt. An
omne filum, quo ſemen terminatur,
caudam) cum LINNAEO appella-
re licet? Non ſolum vero ſimplex,
D 3 quod
X) Recte hinc Ariſta mucro ſubulatus, glumae
inſidens dicitur a LINN AEO; vid. Ter-
mini botanici in Amoen. Vol. VI. p. 238.
„) Vocabalum hoc non in Phil. Botan. ſed

demum in Diſf. de Terminis botan. occur-
rit. vid. Amoenit. cit. p. 243.

quod apici inſiſtit, ornamentum va-

riis et ambiguis plerumque nomini-
bus inſigniri ſolet, ſed Pappus quo-
que, qui compoſiti ornamenti ſpe-
ciem conſtituit, non accurate deter-
minatur. Reformator botanices in
Philoſophia pappi quidem differen-
tias, capillarem ſcilicet, plumoſum et
paleaceum notauit, aſt nullam eius
definitionem appoſuit; defectum ve-
ro in Diſſ. Termini botanici inſcri-
ptas) non ſolum ſuppleuit, illumque
coronam ſeminis pennaceam pilo-
ſamquea) appellauit, ſed eius quoque
ſpecies bene emendauit, paleaceum
omiſit, ſtipitatum adpoſuit. Lvpo-
WIGIVS b) ſemen in ſummitate pi-
loſum vtplurimum pappoſum dici,
tradidit. Et omnino nullum, niſi ex
filamentis pluribus, pilis ſimilibus,
mollibus ac ſericeis compoſitum, api-
cique ſeminis impoſitum, ornamen-
tum pappus appellari deberet. Ve-
rum pili quoque rigidi et fere pun-
L gen-
2) Haec prodiit 1762. Philoſophia 1751.
4) Eandem fere definitionem dedit ScaAEFE-
HKVS, dixitque pappum coronam plumoſam
et piloſam volitantem vid. Iſag. J. 153. p. 47.
*) Inſtit. eit. F. 144.

rezſu,
1l,
1a gbal
eni ſole
h tipler
E auten
Aiſtatus
rekerenuun

Vehtumn 6
Vur Hel

i, Tagetl
lee Verbe
lencelst
ſemim,
Gens, Verl
Vel eüam.
Wn ghir
At denn
gerung
4e) iel
ſung. 1
Peceptnonl
Nins Citin
n non ſi
mimpolt
che! Nen
Uurdine

ibic.

nomini-
s quo.
lenti ſhe⸗
Ae geter.
tanices in
l (ifkeren.
mofſunn er
lam eius
ectumve.
iei inleri⸗
illumque
eum pllo.
1uoque
aleaceumm
t. Lyb-
mitate pi⸗
Motn ic,
Uto,Me
ſmilihus
uum api⸗
ornamer-
fet. Ve.
kere pun.
gerr⸗
11751.

. 9 CN AEFEe
n Flumn
R 1.

* * 55

gentes, ſiue ſetae et aculei, paleae etiam,

nec non, plumarum inſtar, conſtitu-
ti et quaſi ramoſi pili ad pappum re-
ferri ſolent. Hinc illa, antea nota-
ta, triplex pappi differentia nata fuit.
Eſt autem duplex modo pappus, aut
piloſus, aut plumoſus; paleaceus et
ariſtatus vel nullus erit, vel ad piloſum
referendus, vel tanquam aliud orna-
mentum conſiderandus. Non recte
igitur Heliantho, Rudbeckiae, Biden-
ti, Tageti aliisque pappus ariſtatus;
nec Verbeſinae corona, vel pappus
paleaceus tribuitur; rectius eiusmo-

di ſemina, quae, vt Helianthus, Bi-

dens, Verbeſina, duas modo vel tres,
vel etiam, vt Catananche et Geropo-
gon quinque membranulas, paleas
aut denticulos quaſi in ſummitate
gerunt, cum LvVoDWwIGIO denticula-
ta,“) vel potius paleacea dicere poſ-
ſemus. Lamellas, quae thalamo, aut
receptaculo inſiſtunt, floresque ac ſe-
mina diſtinguunt, paleas appellamus,
cur non ſimiles membranulae, ſemi-
ni impoſitae, eodem nomine inſignien-
dae? Semina igitur Bidentis, She-
rardiae aliarumque, quae duas tresne
„D 4 mo⸗-
*) ibid.

56 r

modo lamellas, anguſtiores etiam,
easque magis apicis margini, quam
centro affixas gerunt, ſimpliciter pa-
leacea, quae vero plures, vt Catanan-
che, obtinent, corona paleacea orna-
ta appellemus et a pappoſis prorſus
diſtinguamus. Aliam coronae ſpe-
ciem conſtituit calix, dum perlſiſtit
et apici ſeminis inſiſtit; Lagoeciae,
Dipſaci et Scabioſae ſemina, quae
eiusmodi ornatum gerunt, calice co-
ronata vocemus. Quae in apice la-
nuginem modo, vel breuiſſimos vil-
los ferunt, vt Knautiae et Echinopi
ſemina, apice villoſa, non vero pap-
poſa nominemus. Pappus enim non-
niſi pilis copioſis, ex eodem puncto
ortis, vel centro apicis affixis, molli-
Dus aut rigidis, iisdemque vel ſimpli-

cibus et indiuiſis, vel ramoſis ac plu-

moſis conſtare, et hinc vel piloſus ſi-

ve capillaris, vel plumoſus“) dici de-
bet. Pappi piloſi exemplum Lactu-
Ca, Sonchus, Hieracium, Carduus plu-
. TGES-=

d) Plumoſa etiam dici ſolent ſemina Anemo-

nes et Clematidis; eum vero in his ſtylo per-
ſiſtente villoſo ſemen terminetur, et veri pap-
pi ſpecies non adſit, non plumola, ſed ſiylo
piloſo terminata appellari deberent.

Goan i
Uen
Npicen
Cicuntu
Sonifie
Mimn
Urnin
Uigranc
lere, n
Nuca n
i tan

etim,
„Iunin
liciter Pe.
Cunnan.
ACen Olna⸗
1s Prorlas

romne ſe.
mn perſiſti
Lagoecine,
ind, qune

(alice co
1 aice le
Gimos Vi-
Echinoyi
Vero pan
enimnen-
n puncto
is, oll
W baplt
jolsa .
. ibi l.
9) vide:
n Liar
Auusplu.
165⸗

im gnee
bis Pis Kylo
1, Een 8

. 3, ſec l ⸗
Kren

* knrnrrrnrr E 57

resque aliae ex claſſe florum com-
hoſitorum exhibent, immo etiam

capſulis incluſa ſemina Salicis, Po-

puli, Epilobii, ad vniue rſae fere di-
carparum famili ae, Nerii, Periplo-
cae etc.; Pplumoſum vero Pappum
Rfagobogon Scorzonera, Picris Poſ-
ſident. Vterque pay nhus Pporro in
A(ilem et ſtipitatum r Rte diſt tingui-
tur; in priori ſpecie pappys imme-:
dia te ſemini inſiſtit, in altera inter
cedit ſtipes, ſeu filum, eundem ſuſti.
nens, et cum ſe emine coniungens. La-
Ktuca, Leontodon, Tuilago huius,
ardana, Carduus, Cynara prioris
exempla praebent. Q amuis autem
multa ſint ſemina, quae a ppendiccm
quaſi in apice gerunt, longe plura
tamen eiusmodi ornatu deſtituuntur,

apicemque nudum habe ent. Haec

dicuntur quoque nuda. Alio longe
ſignificatu nuda ſemina S. IV. decla-
rauimus, eademque cum tectis com-
parauimus, et tecta aeque- ac nuda
aliquando in apice ornamentum ge-
rere, nunc cognouimus. Ideodue
nuda non ex apice, ſed integumen-
tis tantum diiudicare, et quae api-
D 5 „ Cein,

7

3e

58

cem, nulla re auctum, poſſident, ſine
cognomine admittere, vel, quoniam
diſtintio inter ſemen nudum et co-
ronatum a botanicis recepta eſt, ean-
dem modo in comparatione vicino-
rum generum, et illorum praecipue,
quae ſyngeneſiarum claſſem conſti-
tuunt, aſſumere debebimus. Quae
apicem quaſi abſciſſum habent, apte
dicuntur truncata ſemina, vt in Ga-

leopſide. Colorem denique ſemi-

num, non quidem in generica, atta-
men ſpecifica plantarum deſcriptio-
ne annotare et aptis verbis diſtingue-
re ſolent botanici. Cuiuscunque ge-
neris colore, vario etiam inter ſe mix-
to, ſuperficies ſeminis tincta inueni-
tur, nec viridis, Vt CAESALPI-
NVS*) voluit, prorſus deſideratur, et-
ſi omnium rariſſime in maturis oc-
currat. Piſum ſemine viridi in hor-
tis colimus, et vmbelliferarum non-
nullarum ſemina magis viridem,
quam alium colorem oſtendunt. Eſt
etiam
*) Libr. cit. L. I. c. 8. p. 17. expreſſe ſeripfſit:
viridi excepto, addens rationem dubiam et li-

mitondam, ſicca valde eſt corticis Jubſtantiu, her-
baceus vero color ine humore non fit iu plantis.

4

etinmn 0
ins 4
eN!
Nls, dl
Vere et
turamm
mernor
Adhuc:
I0 Lone
Cocle,
et leoep
Ciuerſus
Co ei
Proriis
Afrucn
in noctra
i poler
le,
torirare
ſtantine
termina
cimus ot
Unine;
UIls⸗ gui
1otath 11
end. P
Tntione
lis non

ent ſine

Guoniam
n et c0.
it can⸗
le Vicind.
Naecie,
II conſt-.
. (une
ent apte
t in Ca.
le ſemi.
rica atta⸗
cleriptio.
liſtingue.
inquege.
erſe mir.
1 indeni
LSALtl-
Heratur,et⸗
aturis l.
Nin kor-
uim non-
1nt. M
etiann

ſſe ſeuhit:
biam etl⸗
amin, 4

4 i, buß

an 59

etiam color ſatis conſtans et ex eodem
varias quandoque vnius generis ſpe-
cies, vt in Lupino, diſtinguere poſſu-
mus, aliquando tamen, vt in Papa-
vere et Phaſeolo, in colore etiam na-
turam ludere, notum eſt. Praeter
memoratas ſeminum differentias aliae
adhuc a botanicis admittuntur Sic
III. Eques de LINNE ad ſubſtantiam
quoque, hilum, nec non ad ſitum
et receptaculum reſpexit. Verum
diuerſus ſeminum ſitus et modus,

quo eadem thalamo adhaerent, veli

prorſus non ad ſemina, vel potius
ad fructum pertinere videtur, et hinc
in noſtra tractatione commode omit-
ti poſſet; quaedam tamen et de hac
re, ſuo loco, et dum de ſeminis ma-

turitate dicemus, annotabimus. Sub-

ſtantiae differentia gradualis apte de-
terminari vix poteſt; duriſſima di-

cimus oſſea, vt Lithoſpermi et Cera-

toniae; a quibus vero nuces ſeparé-
mus, quippe quae, ſecundum ſupra
notata, ad tecta potius ſemina perti-

nent. Hilum denique in multis, nec

ratione loci, nec figurae, immo pror-
ſus non cognoſci poteſt; euidentiſ-
ſimum

—

60 38- tkerzrenzrhwrkrarzk

ſimum eſt in Sta hylnen et Cardio-
ſpermo et in hoc cordata macula, ac
in Lablab aliisqn e Dolichos et Pha-
ſeoli ſpeciebus alieno et a reliqua ſe-
minis ſuperficie diuerſo colore tin-
Gtum obſeruatur. Atque hic ſubſi-
ſtamus et ſpecialiſſimas ſeminum dif
ferentias“ ) in ſingularum plantarum
examine quilibet facile cognoſcet, et
ex memoratis diiudicabit. Adda-
mus nunc generalia quaedar im de
Vſu ſeminis.

§. VI.

Primarius omnino conſiſtit in
propagatione. Haec ſolo fit ſemine,
multiplicatio autem variis modis.
Hinc omnes plantae partes pro ſe-
mine laborant; omnia, quae in illa
fiunt, propter hoc eueniunt; tam
diu durat et protrahitur vegetatio,
quam diu ſemen prorſus non, vel
non-
*) Multorum ſeminum differentias, ratione exter-
naefigurse et internae ſtrocturae deſeripſit et
delineauit PARSZON in Mieroſcopical theatre
of Secds 1745 edit. Operis huius Prodromus

continetur in Philoſ. Tranſaft. no. 474. et
germanice im Wittenb. Wochenblatt 9. Band,

P. 177

lun
elo eloent
un et .
continet
ae
Gith ſe
oritu
ſam et
Pprrr
Mus, 1
Sicrurl,
nunc n
Aumt
et inde
Chian,
borisin
cOnleru
Mde,
hexzoo
Na Mul
Iubilius
NAE0/,
11000 0
Mmera
Dendum
smag
bus n
Atingun

) Con

Cardio.

Kule, c
t Phr-
inſ.
re tin.
ſobc.
numdif
Antarumm
olcet et
Adda.
lam de

liſtit in
ſemine,
mocis.
bro Ee⸗
ge in
, tan
geta,
Nn, vel
non-

one exlel⸗
ſenplit e
l Weuire
Prodromms

0. 474,

Ern maseg 61
nondum perfectum adeſt; hoc ma-
tureſcente deſinit tandem illa. No-
vam et priori ſimilem plantam ſemen
continet; ex hoc eadem educitur,
elongatur, augetur, explicatur et nouo
dato ſemine vel ex toto, vel ex parte
moritur. Hunc, ſumme artificio-
ſum et fere mirabilem ineſſe ſemini
apparatum, partim §. II. cognoui-
mus, partim, de eius germinatione
dicturi, luculentius declarabimus,
nunc modo prodigioſam illam vnius
plantae fertilitatem commemoremus,
et inde natam ſtupendam ſeminum
copiam, ac vegetabilium a tertio crea-
tionis in hune vsque diem perpetuam
conſeruationem admiremur. Ex vna
radice, vnica aeſtate, Lege 2000, Inu-

lae 3000, Helianthi 4000 circiter ſemi-

na naſci, nonne mirum? longe mi-
rabilius autem erit, ſi cum III. LIN-
NAEOF) in vnica Papaueris planta
32000 et Nicotianae 40320 ſemina
numeramus. Neque eiusmodi ſtu-
pendum ſeminum prouentum in il-
lis modo animaduertimus vegetabili-
bus, quae breuiorem vitae terminum
attingunt, et ſeminibus exhibitis mo-
riun-
f) Conf. Phil. Bot. p. 86.

62 *
riuntur, ſed perennes etiam plantae,
arbores quoque, copioſiſſimam pro-
lem gignunt, eamque per plures an-

nos renouare ſolent. Vnicam e. gr.

VImi arborem, vna aeſtate, 329000
ſemina tuliſſe, DoDARTVsS tradidit,
eamque, ducto calculo, intra centum
annos 32900000 exhibere poſſe, ve-
re affirmauit, g) atque ſic docuit, foe-
cunditate, maxima et non ſatis admi-
randa, vegetabilia et ouipara anima-
lia conuenire, immo haec ab illis ſu-
perari. 4) Non ſolum vero, vt Brn.
. en-

g) Conf. Mem. de l'Acad. royale de Paris 1700.
p. 65. Secminis etiam multiplicationem fere
infinitam Hordei exemplo declarauit. Ex vni-
co ſemine, luxuriante natura, ſpicas 200 ena-
tas vidit, et x his omnibus 2800 ſemina colle-
git; haec fata, ſi eandem fertilitatem conſer-
uarent, altera meſſe, 230400000, et haec ter-
tia meſſe 110592000000 ſemina proferre po-
tiſſent. Alium eiusmodi calculum de ſemi-
nibus Nicotiagnae dedit DIETRICHI in der
Pfanzenkenntniſs G. 530. Conf. etiam Han-
ndv. Magazin 1767 28. Ktück, vbi exemplum

de multiplicatione Holci, Sorghum dicti,

legimus.
„) Ita e. gr. in Rana 1100 SwAMMERDAM,
in animalculo quodam dqustico 3200 Wor-
FIVS, et in Cancro 12444 BASTERVS nu-
merarunt. Vid. IIl. HALLERI Phyſiol. To.
VIII p. 88. Aucdum magis numerum in Cy-

prino

lenter an
Nocioe
gemobtl
abilium
1 d n
teret, in
cerann .
et Poleri
jel. Pn
tilitatenn
Dines1
et, gun
öetalin
Mentutn,
ſies us
inispr
Winhend
Pruepar
conſtan.
umcont
Hlecone⸗

Prino et
Oblerunn
Chul Vj
Nangr e
¹) Uibre e,
1) Cont.
Porte ll
gliarum
nutrime

.
Mluntee,

n Pro.
ures an⸗
megr.
229000
trncicin
4Centonm
oſle ve.
eliit ſoe.
ts admi.
A anima-
llis ſu⸗
Vt pru.
cen.

bunis 1700,
lonem fere
. E mi.
s 100 end⸗
eminn colle.
menn conlet⸗
er ler ler
olerte o⸗
n Ge leni-
in &
um Her.
Vemplum
m dici,

AANDA N;
20⁰ Wor⸗
E AhS I.

run inl
Miind

63
denter annotauit PLAZIVS, i) ex ſe-
minibus propagationem, ſed et com-
modiorem plantarum transportatio-
nem obtinemus. Multis enim vege-
tabilium centuriis, ex remotiori ter-

ra ad nos transferendis, carere opor-

teret, niſi ſemen plantam, adeo pro-
ceram poſthac euaſuram, contineret,
et noſtri nos voti compotes redde-
ret. Praeterea multifariam quoque
vtilitatem in animalia ipſosque ho-
mines a ſeminibus redundare, quis
eſt, qui neſciat. Cotyledones inpri-
mis etalimentum praebent, et medica-
mentum. Ineſt iisdem farinoſa mate-
ries, quae, prout in germinatione ſe-
minis primum exhibet plantulae nu-
trimentum, ita etiam illa, ſit cruda, vel
praeparata, aptum, immo optimum, ²½)
conſtans et durabile animalibus pabu-
lum conſtituit. Continent quoque co-
tyledones oleoſam materiam, eamque
ncon
prino et maximum fere in Gado merlucio
obſeruauit, et in illo 20000 in hoc 100000.
ouula vidit BoNNETVS. vid. libr. von der
Natur. edit. IV. To. IV. p. 104.
¹) Libr. cit. p. 22.
K) Conf. Diſſ, noſtra, Natura praeſtantior Arte
Parte II. vbi declarauimus, ſemina graminum

aliarumque plaatarum copioſius et perfectius
nutrimentum praebere, quam folia.

*

non ſolum in pinguibus ſeminibus,
Amygdalo, Pino, Lino, Napo, preſ-
ſione educimus, ſed etiam de ſemini-
bus macilentis, Lactucae e. gr. addi-
ta aqua, emulſionis ſpecie, elicimus.
Oleum eiusmodi, quod non niſ ex ſe-
minibus obtineri Ppotelt, quem varium

et egregium vſum in aegroto corpore

Prae at? Natura ſua lubricum et
lubricans inuoluit acre quodlibet, la-
Xat ſtrictum, emollit durum, multis-

que aliis modis prodeſt. Acqu le in-

ſignem et multiplicem vtilitatem hu-
ius olei in re domeſtica, variisque
artibus animaduertimus. Non ve-
ro nucleus modo ſeminis, ſed et eius
ſaepius cortex materiam continet
actuoſam et vtiliſſimam. Alterum,

quod in deſtillatione cum aqua pro-

dit, oleum n S odorem et ſapo-
rem ipdi 1s ſeminis poſſidet, ſi non
ſemper, plerumque tainen in cortice

„7

atuit, et ab hoc educitur. Nonne
hinc ex eodem ſeimine Sinapis e. gr.
dulce oleum preſſione, acre autem
deſtillatione obtinemus. In hac Par-
tium differentia latebit ſane ratio, cur
in oleo Preſo non adſit acer odor
acu-

qe
10
hanen
In guides
gcinaur
lee
Contrarui
teinport
tummqc
1 Cnin⸗
el coltiet
Keninn d
tarum ma
abotanici
Gveeorun
metnoran
Cgnolce
Wida
Cnsnr
Cor
NAVV.
et inpri,

)Ounti
ſoris Ei
ten Conr
di ſan
1e Monn
Eere, ſ
tioner

minibue⸗
o, ref
elemini.
gr. ad.
Clicimus.
1uiſ exſe.
en varium
10corpore
ricumm et
clibet l.
l multis.
Neque in-
tatem hu.
Variisque
Non ve.
edet eins
Continet.
Merom,
Aun Di.
met ſio.
, ſi no
n cortice
Nonne⸗
s e. .
e autenn
1hac pe.
kugt
acer 7
cu.

— 65

acutusque ſapor, qui in ſtillatitiis ex-
cellit. Olea haec nobiliſſima eſſe me-
dicamenta, inprimis aduerſus morbos,
in quibus neruôrum fluidum aut de-
ficit, aut quieſcit, aut languet, eadem-
que ex cotyledonibus prefſfis plane
contrariam virtutem continere, omni
tempore cognouerunt medici, mul-
tumque aeſtimarunt Aniſi, Foenicu-

li, Coriandri, Cardamomi et aliorum

ex cortice ſeminum deſtillata olea.
Semina denique in cognitione plan-
tarum multum nos iuuant, et vel ideo
a botanicis ſollicite conſiderari ‚omnes-
que eorum difſferentiae ‚ſuperius com-
memoratae, ſedulo notari debent. In
cognoſcendis et ordinandis plantis ſe-
mina praecipue aeſtimarunt veteres,
GESNERVS,) CAESALPINVS,
CoLVMNA, ſyſtematici etiam HEkR-
MANNVS, RAIVS, BOERHAAVIVS.
et inprimis HEBENSTREITIVS,
qui

¹) Quanti ageſtimauerit ſemina GeSNERVS ex
variis Eius ſcriptis intelligimus, clariſſime au-
tem cognoſcimus ex Epiſtolar. Libr. II. p. 65.
vbi ſeripſit: Couſtantinopolitanam herbam, ſi-
e Moluccam, ad Lamiuim guodammoado acce-
dere, ſeminis tamen, oude ego maxime cogna.
riones Rirpium iudicare ſoleo, kgura differre.

E

qui methodi, a ſemine deſumtae, opti-

mam delineationem exhibuit, et non
ſolum ſummas plantarum claſſes a
ſemine nudo, mono:-di-tri-tetra-pen-
ta-et polygymnoſpermas inſcripſit,
ſed etiam in qualiber ſubdiuiſiones
ſecundum eorum differentias conſti-
tuit. ) His merito addamus, re-
centiſſimum Belgicum, eruditum il-
lum hortulanum, DAVIDEM MEE-
sE, qui ſingulari prorſus ſtudio ſe-

minum, eorumque cotyledonum dif-

ferentiam diſquiſiuit, et nouam pla-
ne methodum exhibuit. 2) Et licet
TovR-

m) Vid. Eius Progr. de methodo ex fructu opti-
ma 1740 edit. Arborum indigenarum quo-
que diſpoſitionem, a ſeminibus deſumptam,
dedit GLEDITSCRIVS Forſiwiſſenſchaft I. Th.
p. 295. Inprimis ADANSONIVM hic nomi-
nare debgamus, qui inter alios methodum
conſficiendi modos, ſchemata etiam varia tra-
didit, a ſeminibus deſumpta; fcilicet aliud a

ſeminum ſitu, aliud a numero, a fubſtantia

aliud, et denique duplex a cotyledonibus,
earum ſcilicet numero et figura. Vid. Eius
Fomilles des plantes.
n) In libro, qui latine et belgice prodiit titulo:
Plamarum rudimenta ſiue illarum methodus,
ducta ex differentia eOsrum ſeminum, cotyle-
donum aliarumque partium, quae breui tem-
pore poſt earum propullulationem in iis con-
ſpiciuntur. Leovard. 1763. 4.

0 IXI
Nols,
AeS I
korem
erltare
ſeinitn in
dos a 16
les, LI
Pirmgbepe
Nen, in 0
ſegetbüibr

fünart et

ſeniunt co
le ilignin
Kunpruec⸗
en ver
Dkneteren
Cedans,
lo oulne,
ſennt et
s fuctu,
Edr hin
ſeohane
Uirinde
OCam Cerral

¹) Cont N
ſi genn
ltenm ſn

htne opti.
Galles
. Tmrpen
inleriet ,
HMdicicones
tias conitr
AIns, Te⸗
nditum il.
ſtadio ſe.
Onum dif.
Ouam pla.
Et licet
Tovk-
eX frudn oti.
genurum quo⸗
1s Cefuſnptun,
enſc I.
. N hie nool⸗
ſos Velhocum
vm arid Ird-
clicet lucd 4
² ſbſtintin
plekonibut,
Vid. Bius

codiüt uidlo:

n wethocih
e⸗
inum, lolj
evi len

MWn 67

TOVRNEFORTIVS, RIVINVS, LVD-
WIGIVS, HALLERVS et ipſe LIN-
NAEVS in ſuis methodis primario
ad florem reſpexerint, et ab eius di-
uerſitate ſummas claſſes conſtituerint,
ſemina tamen non neglexerunt, po-
tius ab iisdem nunc claſſes inferio-
res, nunc genera«o) determinarunt.
Vtraque pars, flos et fructus, ſiue ſe-
men, in ordinandis et cognoſcendis
vegetabilibus iuſta ratione debet ae-
ſtimari, et quae flore ac fructu con-
veniunt, coniungi, eodemque nomi-

ne inſigniri. Prout autem dos fru-

ctum praecedit, ita et ille primum, ſe-
men vero ſecundum locum tenebit.
Praeterea floribus praerogatiuam con-

cedamus, quia plantae, in alieno ſo-

lo cultae, rarius matura ſemina pro-
ferant, et ex germine, qualis matu-
rus fructus futurus ſit, non ſatis cer-
te ac vbique diiudicari poſſit. Dum

vero hanc quaſi ſubordinationem ad-

mittimus, ſeminum auctoritati quic-
quam detrahere haudquaquam volu-
E 2 mus.
0) Conf. RIVINI Introd. in rem herbariam;
et p. 8. ſcripſit: Ex iunſvectione ſeminum ad-
diſci genus cuique plantae proximuimn, ex Jore
autem ſummnum.

mus. Rarius longe in ſemine, quam
flore ludit natura. Semina ſaepe ſin-
gulari ac euidenti charactere ſignan-
tur, et ex iisdem ſolis ſaepe genera, )
immo ſpecies 4) cognoſcimus. In vm-
belliferis nec inuolucrum, nec corolla
conſtantes et euidentes praebent cha-
racteres, et niſi ad figuram, aliasque ſe-
minum conditiones reſpiciamus, vaga
ſemper erunt et incerta earum genera.
De plantis, quae florem compoſitum
ferunt, idem ſane valet; quam faci-
le ex pappi praeſentia vel abſentia,
eiusque diuerſa indole congeneres
cognoſcimus; quam euidentes cha-
ralleres praebent, corona, denticuli
et alia ornamenta, in his praecipue
plantis animaduertenda. Neque ex-
ter-

„) Conf. MEESE libr. cit. qui illud variis exem-
plis declarauit. Csſtaneae e. gr. Fagi, Iuglan-
dis, Amygdeli, Viciae, Phaſeoli, Auenae, Hor-
deique ſemina inter ſe mixta facile ſeparari,
ſuisque nominibus inſigniri; vſitatorum ole-
rum ſemina inter ſe confuſa a bono olito-
re diſtingui, monuit.
4) Exempla adduxit Cl. MEESE libr. cit. et
ſeripſit: Viciam ſatiuam a Faba equina sgri-
cola, Apium hortenſe a dulei olitor, Tagetem
maiorem a minori, Lupinum album, flauum
et coeruleum hortulanus diſtinguere volet.

eme n.
ens el
es, le
et Unechb
Peperir
raebent
ſerentiss
Dorkku
zm uonniu
eko
tpoction
Tot.)
Lettinari
ie uure

8

D 8
Ul

e
ſene

Ckurn

1
) Landen
Junng

e,qurn

gepe ſin⸗
eſignn.
Ceherap)
. luvm.

lec CNOl

ebent n.
liasqueſe.
mus vage
mgenern.
npoſtum
lnam faer
ablentiny
hngeneres
entes cha-
Gentobli
Prnecipue

Negdeer
ter⸗

ns urisenenn.
Eopi, luglun.
Auenue, Hor⸗
clle ſeſoren
ntorunn gle⸗
bono olilo.

ſcr. eit
degbin i⸗
nor, Tipern
Ubum tnum

3* * 6 9

ternae modo ſeminum conditiones
certos et euidentes praebent chara-
Gteres, ſed interna quoque ſtructura,
et praecipue cotyledonum numerus
ac plantulae ſeminalis ſitus, harum-
que partium diuerſa germinatio alias
praebent claras et conſtantiſſimas dif-
ferentias. Hinc praeter RAIVM,
BoERHAAVIVM, MEESIVM, aliosque
iam nominatos HEISTERVS etiam
atque KOYENVS inde fundamentum
diſpoſitionis primarium deſumſe-
runt.*) Quousque hoc admitti et
aeſtimari poſſit, ex ſeminis vegetatio-
ne adparebit.

CaAbP. II.

DE SEMINVM FOECVNDA-
TIONE ET INCREMENTO.

egetabilia, quaecunque illa ſint,

ſemen ferre, et hoc mediante

eorum propagationem vel vere fieri,
E 3 vel

*) Eandem methodum commendauit quoque
JussIEV in Mem. de l'Acad. de Paris 1774.

70 32 2£

,
vel certe fieri poſſe, capite priori, lu-
culenter, vt exiſtimamus, declaraui-
mus, vnde autem eadem originem
capiant, multum quidem omni tem-

ore diſputatum, nondum vero ſuſ-
P .

ficienti ratione declaratum fuit. In
vegetabilibus, aeque ac animalibus,
ſexus dari differentiam, maremque
ac feminam inter ſe coire, ſiue diuer-
ſa fſexus organa in ſe inuicem age-

re debere, quo nouus foetus, ſiue

ſit animalis, ſiue vegetabilis, gigni et
produci queat, facile omnes nunc
concedunt; quis autem ſit harum
pPartium conſenſus, quid mater, quid
pater ad nouam prolem conferat, et

qua ratione oua et ſemina foecunden-

tur et ad propagationem apta red-
dantur, non conſentiunt phyſici, ſed
variam, immo ſibi prorſus contrariam,
hypotheſin defendunt, ſiue ad anima-
le, ſiue ad vegetabile corpus reſpicia-
mus. In vtroque ouulum non de-
mum concurrentibus generationi di-
catis organis naſcitur, ſed praeexiſtit,
et in vegetabilibus ſemina, ſint nu-
da, aut tecta, longe prius adſunt, et
nudis ſaepe oculis conſpici, diſtingui
et numerari poſſunt, vt in Pyro, an-
tequam

Ncpind
i erlut,
(um veni
ſen iln
Cinds,
OICA e
cle etrin
ligaos, g
Parunds 6
ſer. Wir
MERNM
Iimum
in hiali
7 e ind
Urer;
Goumn tot
ini ſe
Munedoeh
Fidemme
Piam con,
Titatemn

rior;, lu.

eclaraui.
iginem
unn tem.
Vero ſuk.
nimulids
Mdremcqde
Iule Qiuer.
cem age.
tis, ſlue
5gigni et
nes nunc
ſt harum
Ner, Ibicd
nkerad er
Decunden-
t reck
,,ſel
Contrarun,
Aanima-
reſpicir
non e.
Ationi -
gneexviltit,
ſint un.
adlont, l
Giltinoen
Pyro⸗ U⸗

.

ellum

tequam flos in reliquis fuis partibus
perficiatur et euoluatur. Verum
haec irrita, imperfecta et infoecun-
da ſunt, nec prius perfecta dicenda,
quam maſcula viftute compleantur
et foecundentur. Eiusmodi ſubuen-
tanea, vt dicere ſolemus, ouula ſae-
pe ab ouiparis domeſticis animalibus
accipimus, nec adeo rara in viuipa-
ris erunt, licet non facile in conſpe-
Rum veniant; longe frequentius au-
tem illa in vegetabilibus deprehen-
dimus, quia in his partim maſculina
organa vel nimis remota ſunt, vel fa-
cile detrimentum capiunt, partim re-
liquus, qui ad ouulum pertinet, ap-
paratus defectu quodam laborare ſo-
let. Hinc miratus quidem fuit CA-
MERARIVSflores, e. gr. plenos vtplu-
rimum infoecundos eſſe, et ſemina
in his aliisque nunc prorſus deficere,
vt ne indicium quidem vllum com-
pareat; nunc veſiculas quidem, tan-
quam futura ſeminum conditoria,
exoriri, ſed vacua et inania manere,
nuncque haec, vt in Paeoniae ſiliquis

videmus, exiguorum granulorum co-

piam continere, aſt eadem ad matu-
ritatem non perducere; immo etiam
P 4 Pul-

72 ——

pulpoſum pericarpium excreſcere et
externo habitu perfectum fructum
referre, ſemina vero exilia et ad ger-

minandum inepta includere; Ve.

ram tamen egregius Ille florum ho-
rumque ſexus ſcrutator cauſam inue-
nit, et de compoſitis ſcripſit: In
quibusdam fioſeuli nonnulli partim et api-
cibus carent, et nullum omnino vel indi-
cium ſeminir oſtendunt, partim ſeminum
quidem veſiculas et cortices ſed vacuos
Jerunt, ſine debita ipſes ſeminali plantula,
guta etiam correſpondet ſtylus non inte-
ger, ſed corrugatus tenuisgue, neg apici-
bus debite peifufus a). Vt itaque in
animalibus ſperma ad ouulum acce-
dit, illoque hoc foecundatur, ſic quo-
que puluerulenta antherae materies,
quae commode cum ſpermate com-
Paratur, mediante ſtigmate, cum ger-
mine, ſiue ouulo conſpirare, huius-
que impraegnatio ab illa fieri debe-
bit; hinc ſi vnum, vel alterum defi-
cit, vel propter alias cauſas in ſe age-
re non poſſunt, ouula, licet adſint, iu-
ſtam
4) Vid. Eins Epiſtola de ſexu Plantarum, Tu-
bingae, 1694. et ob raritatem cum GMELI-

NI Orat. de nouorum Vegetabiliam exortu
denuo edita; pag. 102. et 109 ſeq.

n tum
umun
er anul
odatio
Mteudimn
jentia,
na d o
ſatis apel
cleampl
cunn ſpert
et hinc vt
ſe inice
eri po
ge polue
lumadont
murn nor
Noune ſ
zacterd
ceſei
Nucnitiot
Onino.
ne habeb
um r,
6 ütute
el ideo
Conperen
Gia ai
Unprims

eſcere et

feuckum
t ad ger.
ſe; Ve⸗
Drum ho.
laminue.
iplt: l
im et r
9del indi.
1 ſemimmn
d vocuht
i plumula,
non ine.
nee qpii⸗

itague in

lum acce
lyſic guo⸗
Wareries,

WMate CO⸗

Cun gel .

6, uns.
eri gebe
rumn beß
in ſe age⸗
Clint, iu.
ſtann

Narum, N
U GuEII-

liam ena

9 ſeg⸗

—— 72

ſtam tamen perfectionem non adi-
piſcuntur. Videtur quidem, ac ſi
inter animalium et vegetabilit um foe-
cundationem, inprimis ſi ad viuipara
attendimus, aliqua intercedat diffe-
rentia, cum 'in his via Per quam ſper-
ma ad ouulum mouetur, vel per ſe ſit
ſatis aperta, vel in aeſtro venereo fa-
cile amplietur, ouulumque abreptum
cum ſpermate ad vterum deducatur,
et hinc vtriusque miſcela et actio in
ſe inuicem commoda ſatis ratione
fieri poſſit; attamen acceſſum quo-
que pulueris ſpermatici ad floris ouu-
lum admittere poſfumus, vel ad mini-
mum non prorſus negare debemus.
Nonne ſtylus, ſiue potius ſtigma pars
eſt piſtilli eſſentialis? et cum illud in
incremento ſeminis plerumque mar-
ceſcat, vel decidat, adeoque ad eius
nutritionem nihil conferat, vſum
omnino in ipſo coitu et foecundatio-
ne habebit, nulla certe alia ratione,
quam vt, eodem mediante, ſperma-
tis virtute afficiatur ouulum. Hinc
vel ideo ſtylum cum tuba fallopiana
comparare poſſemus, niſi haec analo-
gia clarius ex ſtyli fabrica, eiusque
inprimis nexu cum ouario appare-
5 L ret.

E

