tus futuras fore, affirmamus; Pulchre hinc Hahſan, 5,7
ſeripſit BERTRANDUS: hat die Pflanze von ihrer 6) Din inpner
Kindheit an eine flarke Natur bekommen, ſo li, ſnplt
bekömmt es ihr in ihrem ganzen Leben wohl; ita in Maſer
gleich einem Kinde, das gleich in Anfange eine liuelen iti⸗
geſunde Milch geſogen. Vid. Berniſche Samml. lilte lalten
1773. p. 14. et Cel. Hoxz afleruit: Es iſt viel lint ſurter n
daran gelegen, enit welchen Saegften die Gefaeße l N. kirant
des Saamens Anfangs angefüället worden; ölichte le llant u
und ſalzige theilen ihnen eine Staerke und Leb- ruaſr uit,
haftigkeit mit, wodurch ſie viele Vurzeln treiben. ich ite u
1

Das beſte Mittel einen Menſchen ſtark, inunter

liſer
. . . Mltern
und lebhaft zu machen, iſt, daſß man ihm in ſei-

ner Kindheit gute Nahrung gebe. Vid. Eius —„ u⸗
Grundſaetze des Feldbaues p. 75. Contrarium e Nn ui,

. Nehrung gerg⸗

ein inter ſe
0 Maio.
lun innati.

n ſegbenti
ukamd ſi ex
ünotrimen.
dafit. Re

In
llhunler r H,

elt. 9. 3, kerbbit:
geritgſe von Eyr.
ilen, denmn ien hobe
1nults zu thun,
ul muine llelpr
vil it n.
uutr Mnile

ſeminn guenr
tules dvoge hur⸗

ns, bulchte kie

y.
ie liuts nn n
õ
ure Llle, uol
in Mul⸗ 4
hynjſle nn,
ſeruit:
a de Cefe
gſiet ie Cefte
len; blchte
, worlen; it

geoerte unl 14.

ſ Vurnehn .
chen ſtert, nin⸗

lant .
mab inn in
6 maots IMN,
A . 6 Lius

1 10,

relben,

,gee. Conuriun

* * 211

mina itaque per ſe bona, dum, prae-
ter propriam materiam, aliam adhuc,
et aeque bonam, ex impraegnatione
adhibita, accipiunt, perfectiora inde
fieri et propterea non impraegnatis
praeferri poterunt. Non affirmamus
cum Worrto “ aliisque, materiam,
quam ſecum afferunt ſemina, dum ſe-
runtur, diu conſeruari et ad futurum

partium euoluendarum incremen-

tum impendi; concedimus potius
eandem omnem, propriam aeque ac
acquiſitam, in primo plantulae ſemi-
2 nalis

affirmare videtur Du HAMEI, et arbores, ex
ſemine, in vini fuece et fimi liquamine mace-
rato, natas, in continuata vegetatione, perfectius
incrementum retinere, non concedit. Vid.
Holzſaut, p. 73.
⁴) Dum impraegnationis virtutem declarare vo-
luit, ſeripſit: Lazßt man Miſt in dergleichen Sa-
chen im Waſſer faulen und in dieſem den Saamen
aufquelen, ſo ziehen ſich viele ſalzichte und ſohuvef-
lichte Theilchen in den Saamen; daher kann der
Keim ſtaerker treiben; hoctenus bene; ſed per-
git: M hierauf das Körnlein verfault, ſo bleibt
die Ma erie um die Wurzel liegen, und das Ke-
ALenwaſſer, welches bis an ſolche dringet, zieher ſie
nach dieſem an; ſolchergeſtalt hat man viel von
dieſer Materie in einem engen Raume bey einan-
der, die ſonſt weit und breit durch den Acker zer-
ſtreuet ſeyn würde. Vid. Eius Tract. von Ver-
mehrung des CGetraides p. 50.

212 K
nalis egreſſu, radiculae elongatione, s ſomn
foliorumque ſeminalium euolutione innent
conſumi, aliamque et nouam in ſe- et Uint
quenti incremento requiri; nihilomi- e Pibemn
nus tamen abundantia materiae ad fu-
turam vegetationem multum contri- ſan ien
buet, dum radix maius inde robur e⸗ en
accipit et primus caulis nodus maio- dam lr
rem firmitatem acquirit. ⁶? Si itaque ſeliet⸗ i
emol. uthaih
4. Gnotionis Ie
p) Pro parte nobiscum ſentit WALLERIVUS Diſſ. cit. , conſi
p. 14. et ratione emollitionis, et ratione nutri- Golnm ,
menti sliquod in initio adiumentum ſemini- ertlnent, V
, bus ſubminiſtreri, concedit: addit vero, non Oue ſlia, et
ezinde ſequi, vt ſemper poſten eodem vigore W ceun
creſent vegetabile. Etiam Cl. OKra Oecon. Muruum
. Nachricht. Vol. I. p. 513. exiſtimat, ex foe- Teteres erunmn
cundante lixiuio non ſolum celeriorem germi- R
nationem, ſed etiam principium robuſtioris eNe
radicis culmique obtineri, illius autem virtu- Womedaan,
tem non vlterius extendi debere, exinde de- oecnndante
ducit, quia lactea ſeminis materia, per ſe con- lgeoone eti⸗
ſiderata, faltem ad radicem et aliquot gem- aau
mass ſufficiat. HorszrAbiVs quoque obſerua- Mn Nemn
uit, ſemina in lixiuio macerata et in radicula, LEMOSNNIVS.
et plumula maius incrementum oſtendiſſe, plu- .
resque culmos, et plures radiculas autumno
, iamiam protrudiſſe. Vid. Schwed. Acad. Abhi. Cimonlum
Vol. III. p. 170. Quid primus caulis nodus ſe ſl, gun
ad multiplicauonem plantarum valeot, de ſa- Uichiit ſe⸗
tione dicuri, declarabimus; hie modo note- t ün
mus, multiplicationem culmorum et ſpicarum nn Naſe
non ab impraegnatione ſeminis, vti quidem feiinen
eu⸗ kinots⸗ credunt, ſed potius a nodo de- r n in
pendere.

ne piſe

ongatione,
euolutione
lamn in ſe.
9ibilomi.
Ceriaeadfa
tunn contti⸗
inde Whur
nodus muo⸗

) Si itge

emol.

AuIENNs Dill eit.
et runone aunti-
mentum ſemini.
1Gdlit vero, non
en eodenn vigore
Cl. Oxrk Ceon.
Niltinat, ex ſe⸗
Kletiorenn germii⸗
Ggium buſfio
Mios anen vinid.
ebere, rine le⸗
niletih per e lol
1 er Mot ven
lloglee obeun
in er in nceul
nobencile,ln
Hieulos Gutumno⸗
wes. Aunt. Ale
ns eulis nodus
m Wlent, elr.
ie modo gole.
ſgienun
dem

orucn e
mni
ſoiins n

pis, Ni n

, e.

213

emollitio ſeminum, circumſpecte in-
ſtituta, locum habet, cum eadem quo-
que impraegnatio commode coniungi
poterit, niſi etiam ad hanc eiusmodi
res adhibeantur, quae magis obſint,
quam proſint, ſeminibusque, loco
perfectionis, detrimentum adferant.
Sunt autem multa admodum et inter
ſe diuerſa, ſimplicia aeque ac compoſi-
ta, ab auctoribus commendata imprae-
gnationis media, quorum primaria
ſeorſim conſideremus. Ad ſimplicia
pertinent, vt ſupra notauimus, prae-
cipue ſalia, et in horum numero pri-
marium locum occupauit Nitrum;
Veteres enim illo frequenter vteban-
tur, principiumque nitroſum in aere
aſſumebant, illudque pro uniuerfali

foecundante materia venditabant.

Ideoque etiam multi, vt HAMBERGE-
RIVS, NIEVWENTYT, WoLFIVS, VAL-
LEMONTIVS, et inprimis DyGBAEVS 9)
0 3 nitrum

4) Qui non ſolum in genere aſſumſit, nitrum illud
eſſe ſal, quod omnibus rebus foecunditatem
tribuit, ſed et in ſpecie expoſuit, quomodo in
vegetabili regno virtutem exerceat, dum ſeri-
pſit: Non ſolum nitrum, quo ſemen imbutum fiit,
fertilitatem adfert; illud enim cito exhauriretur,
nec tam immenſae progeniei materiam ſubmini-
Rrare poſſet, ſed nitrum eſt ibi inſiar magnetis;

Juva

214 ** *
nitrum vel ſolum, vel aliis rebus mi-
Xtum in artificiali foecundatione ad-
hibuerunt et maximopere commen-
darunt. Nitrum vero Veterum erat
alcalinae indolis et a noſtro diuerſum,
illudque aeri neutiquam ineſſe, clare
docuit WALLERIVS, ) et ſecundum
eius obſeruationes ad vegetabilium
vitam, et incrementum nihil conferre
poteſt; etenim ſemina, ſolutioni nitri
immerſa, haud quaquam intumeſce-
re, multoque minus germinare, vi-
dit, et in genere declarauit, ſalia mi-
neralia omnia in nutritione vegetabi-
lium nullum vſum habere. Qua-
tenus

quod attrahit ſimilem ſalem, quo aer redditur foe-
cundus. Vid. Diſſ. de Plantarum Vegetstione
edit. lat. 1663. p. 47 et 49. Sic etiam QurN-
XINIE aſſerit, die Erde werde von dem Salvpeter
geſchwaengert, weiches das Salz der Fruchtharkeit
. Vid. Eius Trad. vom Ackerbaue Part. 1I.
c. 22. p. 217. De virtute nitri in foecundan-
dis ſeminibus multa ex aliis audoribus repetiit
VALLEMONT Cap. 8. p. 210 ſqq. Conf. etiam
Agricolae Univerſalvermehrung p. II. et VA-
NIERIUS, qui Nitri virtutem propria experientia
confirmauit in Praedio Ruſtico Libr. VIII.
p. 154. 1ſq q.
r) In Diſſ. de orig. et natur. nitri Vpſ. 1749. p. 11.
⁵ Vid. Diſf. de foecundat. immerſiua Pe II. et I1.
de Agricultura cap. 13. p. 190.

Unt, Ne⸗

.. g
?
u Arce
echelmn
titurn,

abennguee
N U

Vegettiongs
pins ten
6) onumon.
e inter 4

„

Ce Cilenlun
Ed Eewoc
Urinn ſhend
Diwmn etit

Drncdere d

1Wer Munn
hy nonnoll
29 Cenom
Drman exye
ſent annnin
tehn n
ins Paruam
umnm, ll

Vis. Ui!

rebis mi.
Ntione ad.
commen.
terum crat
Dcimetlam,
ineſe Gure
t Kenndnn
egetabiumn

———

l Nl conferre

lotioninitti
nimumeſce.
tmimre, vi.
lit ſalin mi.
ne epetebl

te.) Cr.

tennus

n ber ſellitur i⸗
Crum Vegentione
Se etlemn (oz
, pun,
,Ar Enaltute
Erlaue irt I
miin ſecundan
Coribus jepelit
Conl. eam
1b. I1. et Ve⸗
kinethert jentid
co Libr, VII.

Vl n.NI
ſtus ell⸗ 1
90.

* * 215

tenus hoc, de ſalium inertia, vel no-
ciua vir tute, aſſertum aſfumi, aut ne-
gari poſſit, definire vix audemus, ideo,
quia experimenta, a variis auctoribus
inſtituta, inter ſe non conueniunt,
eademque ex variis cauſis variare poſ
ſunt. Nullibi enim experientia ma-
gis fallax eſſe ſolet, quam in rebus,
vegetationis cauſas concernentibus-
Inprimis tempus, quam diu macera-
tio continuata, nec non proportio,
quae inter ſalia et menſtrua obſer-
uata fuit, ſollicite notari deberet,
ſi aliquid certi affirmare, auctorum-
que diſſenſum conciliare vellemus.
Sed de vtroque altum plerumque re-
peritur ſilentium, et hinc quoque du-
bium erit, an huic, an alteri aſfſenſum

praebere debeamus. IIIud modo
4. adhuc

4) Sic ex MarrIGuII obſeruatione, ſuperius addu-
cta, nonnulla ſemina, nitro ſoluto madefacta,
28 demum die, alia prorſus non germina-
runt. Quomodo coneiliari poterit cum hac
DYGBAEI experientia; aſſerit enim, ſe vidiſſe
ſemen cannabinum, nitroſo liquore humefactum,
quod debito tempore taleg ac tantas plantas produ-
cebat, vt prae magnitudine ac duritie earum vo-
tius paruam ſyluam, decem annorum ad mini-
nimum, quain veram Cannabin ementirentur.
Vid. Eius Diſp. cit. p. 48. Etiam FERRARIUS
refert:

adhuc notemus, argumenta, cur WAL.-
LERIVS diſſuadere voluit ſalium vſum,
non omni exceptione maiora nobis

videri. Aſſeruit enim a nitroſa ſolu-

tione 1) ſemina duritiem acquirere,
idque inde confirmare voluit, quia ca-
ro ſalita durior redditur; teneriorem
tamen potius carnem a muria nitroſa
fieri, experientia docet, modo caro
bonae indolis fuerit; 2 2) accedente
leniori frigore citius, quam ſi non,
vel

refert: HrNR. CoRVINVM, antequam contuma-
cis lentaeque duritiae ſemina ſolo committar, eadem
in aquam niuratam immittere, duodenas horas pro
varia duritie plus minusue, macerare, exinde
JNerere, eandemque aquam inſpergere, vt nitrum
Jſeminalem contumaciam ad vberem germinationem
Proritet. Vid. Eius libr. de Cult. Plor. p. 241.
Maceratione, in aqua nitroſa fada, vegetatie-
nem promoueri, per experimenta quoque con-
firmatur in Journal Helvetique 1747 et ex
hoc in Hamb. Magaz. Vol. VIII. p. 219. Tri-
tici ſemina, in aqua nitroſa per 48 et 96 horas
macerata et ſata, poſt 16 dies bene germinaſſe
et tres quatuorque culmos exhibuiſſe, ipſimet
vidimus.
u) De Agricult. pag. 190.
X) Veteres nitri virtutem reſoluentem ad futura
vſque ſemina extendere voluerunt. Ita Diov-
MVS et DEMOCRITVS prueceperunr: Quo fahae
Jemina commode coquantur, pridie, quam couſe-
ras, in aqua nitrata macerato. Vid. Geopon.

Libr. II. c. 35. p. 61. et c. 41. p. 66.

uicl
tüntn
Agend I
re ten
eüncvimm
fann lemnint
acnen onn
fim plnn
Nuuectluld
ſit & Prin⸗
le atet gl
ſ inumel.
rimis m⸗
laorem drce

W. ele
) d 10
4) De ſeenn
Unglico:
Mil fu
fummi
rtlaiſter
nopoen u
Pentum
Prulitz
rnionen

Rech l

cur Wa.
Im vlum,
Ora nobis
tola ſoln.
gunere,
Uin ier.
tenerioremn
Uria miroln

modo cnO

)accedente
aln 1l non,
Vel

teguon cuptnnnt.
Mmiran euckel
lenit horar o
eerore, exince
lere, Nr ſurumn
n gerninerinen
A.klor. Nl⸗
fide, egeinto⸗
nenta guogle coll⸗
gve 1 a er
219 Iii.
4erg oms
ene germinuſ⸗
Puile, iplinet

tem a0 fulun
m. lur⸗
ntt Au ſin
de, Alan al
id. Ceen

èòè 217
vel ſimplici aqua immerſa ſint, con-
gelari et corrumpi; 2) an refrigeran-
tem virtutem etiam tunc poſſideat et
exerceat nitrum, dum ſemina ſata et
calore terrae fota fuerunt, in dubio
relinquimus; 3) Nitrum vix fubſtan-
tiam ſeminum intrare, et, ſi intrat,
tamen non nutrire, ſed materiam pro-
priam nutritiam ſeminis modo atte-
nuare et mobiliorem reddere; 2 non-
ne ex poſteriori eius vtilitas eluce-
ſcit, et prius adſumi non poſſe exin-
de patet, quia ſemina, lixiuio immer-

ſa, intumeſcunt. Praeterea ſalium,

Inprliinis Mmarini, VIrtutem foecun-
dantem BECCHERVS 4) quoque, HoM-
O◻ 5 MIVS,
„) Diſſ. de Foecund. p. 20.
29) ib. pP. 20.
a) De foecunditate ſalis marini refert ex traélatu
anglico: In Scotia, circa loca littoralia, cum
aqua deſtuxu receſſerat, ruſticum quendam, ſacco
frumenti ſeminalis pleno, equo impoſito, en loca
peragraſſe; immoratum autem ſuiſſe, ita, vs oh
redeuntes ſtuctus feſtinare ac ſaccum frumenti
deiicere, coactus fuerit; tandem cum flnctus altero
die receſſiſſent, ruſticum quoque ſaccum ſuum re-
periiſſe, et inuentum, licet humectatum, cum ob
inopiam aliud frumentum deeſſet, illud ipſum fru-
mentum ſeminaſſe, ex quo ita copioſus fructus
prodiit, vt ruſticus cum omnibus vicinis in admi-
rationem raptus fuerit. vid. Phyſ. ſubt. Libr. I.
Sect. II. c. 6. p. 10 1.

MIVS, ?) HELLIVS, & aliique, defende-
runt, et non ſolum foecundantem, ſed
et nutrientem ſalibus tribuendam eſſe
virtutem, ex eo concludimus, quia in
terra ſalſa 1et ad ſc caturigines ſalinorum
tontium, praeter Kali et ſimiles ſalſas

plantas, alide quandoque etiam cre-
ſcant, quae neceſſario ſalinam mate-
riam

*) Ita Ille: Das Saamenkorn ſcheinet viel beſſer fort-
Litomen, wenn es in Miſt und Salpeter einge-
treichet worden; der Keim bricht eher hervor und
iſt dem Mehlthaue und dem Froſte weniger unter-
worfen, wenn es in F. euchtigkei iten eingeweichet
worden, welche Salz und Oer in ſich enthalten,
dergleichen das Meeraſſer iſt. Vid. Eius Grund-
Jſaetze des Feldbaues p. 75.
*) Qui pro conſeruatione et maceratione frumen-
ti, praecipue ſecalis, ſal commune commen-
dauit, viditque, non ſolum bene Sgerminaſl⸗
ſemina, ſed enatas quoque plantas firmiores et
ſaturatiori colore tinctas eſſe. Vid. Berniſche
Samml. 1768. p. 136. Etiam Cel. Mopkzz ma-
cerationem ſeminum in muria ſalis marini
laudauit. Vid. Eius Betrachtung über die Ver-
beſſerung des Saamen, quae exſtat in Eius klei-
nen chrifien Petropoli 1773 edit. p. 37. Quae
ALSTONUS in contrarium addueit experimenta,
hue non pertinent, namque non cum ſemine,
ſed planta, Mentha fſcilicet, eadenn inſtituit,
et deprehendit, ſalis ammoniaci, marini, et
nitri partem vnam, in aquae communis parti-
pus nonaginta plus ſolutam, inſitam mentham
perimere. Vid. Eius Tirocinium Botan.
Edinb. p. 12.

Pus, z
ns putel
UII
le Cocen
Uonemnkede
Awenuawam

3) unden
zu dan by
445 4

ttumm pl
Uini comn
Nu rohen
idgde ieol
hmunn,
Unnileum,
Nel mn
en hon em
Gne 4pkum

Wia. Dun.

Gekenge.
ltem, ſed
ndam eſſe
. Iui in
dinorum
0nlles llas
etiann (re.
lnam miete.

Lim

viel laſer f.
Apenr eihe.
eher lervor il
velier nter.
len eilpyeweiler
l eullleu,
4. jus Orunl.

tone frumen⸗
une commen⸗
ene gerninalſe
atas homoreset
Wd. Berniſke
Cel. Monar me-
is mmini
, iler de Ler.
5 .
in bius thi.
,77 En
erhericenhih⸗
cum ſemine⸗
gecn inſiruir,
, mtini, e1
minubis polt,
tamm menthnan
jniuch Poun.

-ðð 219

riam ex terra haurire, eamque in pro-

prium nutrimentum conuertere de-

bent. Et nonne ipfſae, ſic dictae, ſal-
ſae plantae ſuum a ſale accipiunt nu-
trimentum? Verum aliam fortaſſis
indolem poſſident ſalia, in terra con-
tenta et in naturali quaſi ſtatu conſti-

tuta, quam ſi praeparata fuerunt; 9

atque hinc in terra nitroſa bene cre-
ſcere vegetabilia quotidie videmus,
quod vero non a nitroſis, ſed pingui-
bus, in quauis terra nitroſa praeſenti-
bus, particulis deriuandum eſſe, aſſe-
ruit WALLERIVS. e) Cum vero pin-
gue quoddam principium ad vegeta-
tionem requiratur, illudque, nonniſi
attenuatum, vſum praeſtare valeat,
et

4) Eandem opinionem fouet Anonymus ſeriptor
in den Berniſchen Samml. Vol. V. Part. 2. p. 44.
et 46. Adducit ille formulas impraegnationis
ab HEIDEGGERO partim ex nitro fixo, partim
aliarum plantarum ſalibus fixis, eorumque li-
Xiuiis, compoſitas, ensdemque a KROMIO mi-
nus proſpero ſucceſſu adhibitas fuiſſe, tradit,
idque ideo factum fuiſſe cenſet, quoniam ſalia
plentarum, igne parata, naturalem indolem
amiſerunt, quam poſſident, dum vel terrae,
vel plantae partem conſtituunt; hine etiam
ea non amplius habent vegetationi promouen-
dae aptam virtutem, qua ſalia terrae gaudent.
*) Vid. Diff. cit. p. 19.

2*

3*

220

et conſumtum partim ex ſtercore, par-
tim ex aere reſtitui debeat, alcalina ſalia
egregiam opem ferre, exiſtimamus;
dum ſcilicet ex aere attrahunt pin-
guem et alimentarem materiam, eam-
ne ita ſoluunt, vt cum aqua commi-
eri queat. Hocipſum WALLERIVSf)
ctiain concedit, aſt lixiuium alcali-
num, ex cineribus, vel calce viua pa-

ratum, pro macerandis ſeminibus

commendare noluit; g quia iterum
dubitauit, an illud' poros vegetabi-
lium intrare poſſit, pro certo autem
aſſumſit, vrendi et ſecandi quaſi vir-
tutem poſſidere, illudque petrificatio-
nem efficere. Cum vero nitrum, quo
vtebantur veteres in medicandis ſe-
minibus, alcalinum ſal fuiſſe, conſtet,
et de eius praeſtantia tot exſtent apud
illos teſtimonia; calx etiam viua, aqua
ſoluta, diu admodum mollem maſſam
conſtituat, et ager ab admixta calce

in

„ Vid. Dig. Eius de principiis vegetationis p. 14.
A pinguioris principii maiori, vel minori quan-
titate agri fertilitatem dependere, docuit KvEr-
BEL diſſ. de Fertilifate terrae Thel. 3 3. illud vero
non ſufficere, ſed ſal, alealinum prsecipue, re-
quiri, quo pingue ſoluatur, monuit WALLERIVS.
„ Vid. Diſſ. de Foecund. p. 12 et 17. et de Agri-
cult. p. 183.

Gtoenn
odi leen
ſe 1 Hitro
an, D
fnciprum,
Cebiitaror,

cElNGl Pio

6 (deem. cuft
Nullamedle
(dele e
MNY
an. 2 .
¹) A hoee
et ſecundl
Giennche,
forrepen
ſoluerunt.
69, guue M.
1567 ecit.
lolophien
Luud uu
Propolvenn
mod cond.
Et ümii
UIN Tr
ore nin

. cor Par.
Nlimtali
imnamus.
.
Hnun pin.
Elam enm.
ludcommi.
ILEN,)
Hium Aeni⸗
le ninapr
ſeminibu
vin iterum
5 Negettbi.
erto autenn
gonſ vir
etriftcatio.
tram, goo
Aicandts ſe⸗
Ge, conler
Ankentap
DVi, Au
emmaim
niten e
in

grionis P14,
winori qvan-
h goevitKrur.
13 illod tee
prsecipbe⸗
h WattG
el

gedpyr

— ——

in petram non conuertatur, potius
eiusmodi terrae et ſalia in foecunda-
tione agri egregiam virtutem prae-
ſtent, vſum omnino ab alcalinis, mo-
do pinguis materia iisdem admiſcea-
tur, expectare poſſemus, 1) ſi imprae-
gnationem experiri cupimus. Eius-
modi foecundationis adminiculum,
ſiue ſit nitroſo pingue, ſiue ſapona-
ceum, continet quoque aquoſum
principium, quo partim alcalinum
debilitatur, partim ſemen emollitur,
et ſimul pingue, vnde hoc nutritur; 35
ideo-

h) Calcem, cum liquamine fimi mixtam, ſemini
nullam adferre noxam, potius vredinem prae-
cauere et vegetationem promouere, contendit
Anonymus in den Berniſchen Samml. Vol. V.
Part. 2. P. 51.
i) Ad haec duo principia primario reſpiciendum
et ſecundum esdeim auétorumformulse diiu-
dicandae, ſi plura centinent, eorumque curio-
fior praeparatio praeſcribitur, fumum vendere
voluerunt. Nimis srtificioſa et taedioſa ſunt
es, quae MoozsriNvVs Fvcusivs im Probirbuche
1567. edit. Is. HorLANDVS in Tr. Manus phi-
lofophica; HocaeERGIVS in dem adelichen
Land- und Feldleben Libr. VII. c. 15. aliique
propoſuerunt remedia, de quibus et aliis eius-
modi conf. KüNnoLDüM et VALLEMONTIUM libr.
cit. ſimilis quoque farinae illud eſt, quod Bso-
plIN Tr. cit. propoſuit, et quod omnem aà li-
quore nitri fixi et fimi liquamine Mriiern .
et.

.

222 —— *

ideoque vegetatio ſeminum, prae-
miſſla hac maceratione, modo et hic
ea obſeruentur, quae de emollitione
notauimus, egregie adiuuabitur.
Hoc

bet. Conf. de eodem RAVENSTEINII Sͤamm-
lung ſelener Begehbenheiten in der Natur 1755
edit. p. 437. ſqq. qui etiam p. 472. ſqq. mul-
to, a ſe aliisque inſtituta experimenta recen-
ſuit, huiusque lixiuii virtutem probauit.
&) Refert MarrIonIs libr. cit. p. III. amicum
ſeuiſſe triticum, per noctem infuſum in aqua,
in qua ebullitione ſolutum fuerat ſtercus co-
lumbinum et csprile, addita dein pauca nitri
quantitate, et in pingui agro ita vegetaſſe,
vt vnicum ſemen triginta et vltra ſoboles
progenuerit. Ex recentioribus, qui huic ma-
cerationi fauent, nonnullos nominemus. Cl.
HouvégroN cum lixiuio, ex nitro, calce et
fimo columbino psrato, experimenta inſtituit,
quae eius virtutem confirmant. Recenſuit ea-
dem MoRrIMER in Husbandy et MitCrivs lib.
cit. To. 1. p. 33 5. BERTRAND de ea fſcripſit:
Von der erſlen Nahrung, welche der Saamen
empfangen, hängt beſten zheils die gute Beſchaf-
Fenheit der Pflanze ab, die aus dem ſelben entſte-
het; die Lange befördert auch dag Auskeimen des
Saamens, uud bewahret denſelben vor tauſend
Zufälligkeiten, vor dem Raube der Vögel, Feld-
mäuſe, Schnecken und andere Inſecte; ſie ſtärket
den Saamen, verſchlingt die überflußigen Säfte,
zerftört die Süure in der Erde und kommt den
Flecken des Getraides zuvor. Vid. Berniſche
Samml. Vol. III. Part. 2. p. 20. Et alio tem-
pore, dum emollitionem in aqua taxsuit, ma-
cerätionem in oleoſo menſtruo, ex fimo, ci-
neri-

—.

Fini mins
erihuim

yopi/

z initio denn
; lir cere

eutum otoft

geridus, dün
denle
lſece h,
in ſeltenne
nnen Nnte

7„
6 5 7
2h en 2

elg ane l.
Malklauz n
Aine ſen
mumvoclien
it m .
Gefenan lbr.
Gn ccs,
Vini Uirn
Mu lhr.
one ſeni
niſehren e
ur. ud k.

1, Prae.
6o et hic
0litione
Aditur. 9)

Hoc

enn nn.
1Nnn s
472. lgg. mol.
imentn recen⸗
htobanit.
III amicnm
ulumn in ogun
erut ſeiens co.
ein pouen piti
iti peperoſſe,
Pltra ſoboles
gvi huie me.
ninemus. l.
liro, Cdlce er
nenta inſtiroit,

.Necenluit er⸗
At Muuns li.
ge en ſeripſt:

e Ar nen
un lief
lleun uuſe
Auteimen
or talerd
Vize Fell.
ſe ſirte:
Eigen Fifte
pommn den
id. herniſle
Et alio lenn⸗
tlrtui ⸗
mo,⸗
4 ell.

1

Hoc autem, in principio germinatio-
nis apparens incrementum, quod vel
ipſe WALLERIVS concedere debuit,
non ſolum cito deſinere, et poſtea
nullum eſſe, ſed etiam, ſi, coelo et
ſolo fauentibus, vlterius extendatur,
in ſequenti vegetatione nocere, ſtatuit
WaALLERIVS, et quidem ideo, quia ſe-
minum fertilium loco accipiamus ſe-
mina minus fertilia, immo nulla; en
aſſerti huius cauſam: Semina macerata
in initio vlteriores agunt radices et maiora
Folia,; hiy vero partibus non poteſt non ali-
mentum maiori copia ab agro er aere attra-
. bi;
neribus, calce et aqus parato, commendauit,
eidemque ſequentes virtutes tribuit: Hält die
Inſecte ab, erſpart den achten Theil des Saamens,
ia ſelliſt einen Theil des Dungers, giebt den Saa-
men stärhe und Kraft, theilet der jungen Wur-
zel, ehen wenn ſie aus der Schaale des Saamens
Noßt, eine bequeme Nahrung mit, verhindert den
Mehlthau, treibet die jungen Pflanzen gleich im
Anfange ſtark hervor, daß ſie aber das Vnkraut
hervorwachſen und dieſes erſticken. Vid libr.
cit. 1773. pP. I4. Cel. MopEr etiam vſum csleis
defendit libr. cit. p. 39. ſqq. Triricum in
aqua calcis, nunc ſola, nunc cum fſpiritu
vini mixta, maceratum bene vegetaſie, refert
Mirr libr. cit. To. I. p. 335. De impraegna-
tione ſeminis multa continentar in den ver-
miſchten Oecen. Samml. aus der Breslauer- Na.

tr- und Kunſigeſchichte. Leipzig 1750. 8.

224 ä
hi binc vaſa citius et amplius diſtendun-
tur et ſemina ob eopiam aquae, non plane
aſſzmilandam, magir aguoſa ſiunt, quam
farinacea, culmus vero eraſſus et denſus,
pluuia accedente, ft procumbens, immo
putreſcent. ) Quae ſane concluſio vtra-
que vegetationis principiis prorſus
repugnat. Radices enim et folia ſunt
illa inſtrumenta, quibus nutritia ma-
teria praeparatur, omniumque par-
tium incrementum et ipſa fructifica-
tio ab iisdem dependet; et quo maio-
ra et copioſiora folia inueniuntur, eo
pPerfectior quoque indoles ſucci et to-
tius plantae erit; ") hinc aeque im-
poſſibile videtur, vt ſemina, radice ac
foliis auctis, imperfecta naſcantur, ac
ſi ſtatuit, culmum craſſum et denſum,
qualis ex eadem cauſa producitur, ci-
tius et facilius procumbere ac putre-
ſcere; vtrumque potius contrario ſeſe
habebit modo, et culmus craſſus, in-
primis ſi ad gramina reſpicimus, gra-
uiori quoque ſpica onuſtus, immotus
ſtabit, eiusque maior etiam perfectio
ad ſeminum incrementum et maturi-
tatem
1) Vid. Diſ. cit. p. 21. et Agric. fund. p. 187.

m) Vid. Diſſ. noſtra de Collectione ſimplicum;

ttcn hun
orßeel
Kirel,
lus aum̃
rotnoe
ige le
Satuendut,
Pliumdbe
golrij hunn
Muerere ſenn
ro Nlfin
Fuuit Wan
len ſpiriruo
Guartendic
jerumn auole
Lnpusſuffi
orummde
Eere orert
Thores non

Mcit,⸗
9 Keunan
Nlllom exen
et occrſione.
lolltes les
To.ll iſer
. Abe daen
Neinen dhe
ſintum
Dus non

11 Giſengun.
e, non ollle

ſun et eſlil
nbeyt, inne
ncluſon .
Piis proris
et folia font
nutritia m.
Umgue par.
afuuctihce.
et guo maio.
niuntur, eo
ſucciet to.
Leue in.
n kadice d
lcantur, 1
ger denlonn⸗
roducitorl
ere 1 llle⸗
Onrranoſel
. Aſis, 1.
cimus, gra.
Himmolts
nhetkelti
nermarult
tatenn

ſund , 10
one ünplom

=

* 22

tatem multum conferre poterit. Et
nonne foecundatio agri eum in finem
inſtituitur, vt illae etiam partes co-
pioſius alimentum accipiant, praepa-
ratumque reliquis tradant? Quid de-
nique de ſpirituoſa impraegnatione
ſtatuendum! Incrementum vegeta-
bilium ab eadem impediri, fluida coa-
gulari, ſpirituoſum non ſatis diu ad-
haerere ſeminibus, nec per illud a ni-
tro, vel fimo aliquid elici poſſe, affir-
mauit WALLERIVS. 2n) Fortaſſis au-
tem ſpirituoſorum liquorum differen-
tia attendi debet, et licet omnes cito
iterum auolent, breuiſſimum tamen
tempus ſufficiet, quo in ſemina agere,
eorumque virtutem excitare et au-
gere poterunt. Praeterea vinum hu-
mores non, vt ſpiritus vini coagu-
lat,

2) Diſſ. cit. p. 22. vid, et GruERt Progr. p. 14.
⁴²) Secundum KkxAFTII experimenta ſpiritus vini
nullam exercuit virtutem; vid. libr. cit p. 321.
et occaſione recenſionis libr. Obſ. curieuſes ſur
toutes les parties de la Phyſique, extraites
To. II. aſſeritur in den Geteing. gel. Zeit. 1772.
p. 216. dadurch werden die Saamen auf ewig vom
Keimen abgehalten werden. E contrario autem
ſpiritum vini, etiam rectificatiſſimum, ſemini-
bus non nocere, aſſerit KüNkorpd libr. cit.
P Pag:

226 ** e

lat, eosdem potius mobiliores reddit, hebe⸗ 6
ſolidisque robur adfert. Recte ergo mum
APVLEIVM ſCripſiſſe: Seminn vino con- lenge i
ſperſa ſaniora eſſe, ?) PLINIVMque V' ino Mtur et
arte ſemina perfuſa minus degrotare, 4) co aute le
exiſtimamus. Alia, quibus immergi Lennt len
ſemina ſolent, fluida o ad melioratio- et, Mll
nem et medicationem eorum perti- ebit;“
nent; priusquam vero de his dica- Gunen M
mus, alius adhuc impraegnationis Gcen cnimn
modus, ſiccus? ſcilicet, commemorari megball
debet. Ptelt, ſoll

pag 232. et RäGNaULT affirmor, vegetatio- Nabirur. 11

nem per eundem egregie promoueri. Vid. 1 ſegetatiot
Eius Entretiens To. III. p. 62. CI. Hoven- Dent, cel
TON quoque Triticum, in ſpiritu vini macera- “ *
tum, bene vegetaſſe vidit. vid. MrrrII libr. Muum Fun
cit. To. l. p. 33 5. Et ſic quoque biſi et Pha- tert.
ſeoli felicem vegetationem ipſimet, experti fuai-
mus, endem autem ſemina, in vino burgun-
dico macerata, computruerunt. ſolen;
p) vid. Geopon. Libr. II. c. 18. p. 47. ) 29e er
4) Libr. XVIII. c. 17. Ita ſecundum MSca Pli- Nolumnuu,
niana legendum eſſe, monuit WALLERIVS; , nen onn
in codicibus typis exaratis plerumque legimus olure geb
vino ante ſemina verfiuſa. REeninn, ici
= r) Sanguinem humanum, recens collectum, ex iun dhärin
aliorum relatione, commendauit, ſeminaque WS5
repetita vice eocdem humestanda, iterumque Kan
exſiccanda ſusſit HoENERTVS; quem autem in den uſte
finem non annotauit. Vid. Eius Anweiſung “
zum Blumengarten, edit. 1765. p. 26. Rit i ,
§ Nonnulli etiam ſemina, lixiuio immerlſa, ante ſcne ſi
ſementem iterum exfſiccare atque ſicea ſerere
p.

ſolent; D
emlſei i

res rellcit
ecte elgo
1 ino on.
Mque Viyy
egotere, 1)
Vmumengi
Meliorano-
runn pern.
le his dien.
negnationis
mmemorari
Ceber.

mt, regetmtio⸗
mopeti. Vid,
. (Il. Horoa-
in wini mecera-
. Munkhir.
ue din abtn⸗
met eaheri l⸗
in Vnd burpon⸗
t.

47. ca, p;
ir Wattkals,
unguelegim

collecluch, er
1, ſeminigne
, ierumgte
vein autem un
ins Aue ui
5. 20.
mmerli Ute
gue ſen en⸗
1 ſlent,

ſtete

7

227

debet. Adhibetur pro hoc ſcopo
a nonnullis calcis viuae puluis, eo-
demque madefacta ſemina conſper-
guntur et quaſi incruſtantur. Cum
vero ante ſementem iterum exſiccari
debeant ſemina, puluis facillime ſe-
cedet, vſumque prorſus nullum ha-
bebit; % et ſi etiam iisdem affixus
maneat, non multum iuuabit; cor-
ticm enim modo comprehendit,
et antequam per hilum ſe inſinuare
poteſt, ſolutione facta, in terra diſſi-
pabitur. Praeterea calx ſola parum
ad vegetationem valet, et ſi alcalina
nocent, certe hac ratione applicata
noxiam virtutem eo certius exerere
poterunt. Melius itaque erit, aliam
P 2 CcCcCt
ſolent; vt ſuadet inprimis KüNuorp libr. cit.
p. 280, et paſſim. Quod vero conſilium ſequi
nolumus, cum reſorptae ex lixiuio particulae,
ſi non omnes, plurimae tamen, extſiccatione
auolare debeant.
2) Semina, liquamine fimi immerſa et calce exte-
rius obdudla ad ſementem commendauit Ano-
nymus in den Berniſchen Samml. Vol. V. Part. 2.
p. 56. et addidit: der Kalt muß die Saamen
von außen ganz bedecken, und dahen der Saemann
vor dem Wind weg ſaen, damit ihm der Kaik
nicht in die Augen ſliege. De hac impraegna-
tione diſſeritur in dem Hanniveriſch. Magaz.

1776. p. 59. hullum vero inde eommodum
enaſci, fatetur.

et vere foecundantem materiam eli-
gere, eamque ſeminibus apponere et
efficere, vt vtrumque coniunctum
maneat. Excogitauit eiusmodi me-
thodum Cl. WzSsTBECK, limumque
ſolutum lixiuio ouini fimi imprae-
gnauit, molli hac maſſa ſecalis ſemina
obduxit, eademque cineribus impo-
ſuit et, varia encheireſi adhibita, obti-
nuit ſemina, ob inuolucrum, ex limo
et cineribus compoſitum, magnitu-
dine nucem auellanam aequantia et
ſaponacea materia impraegnata; et
cum integumentum hoc facile in terra
emolliatur, germinationem inde non
impediri, ſed potius ab eius ſolutio-
ne promoueri, experientia cogno-
uit. ²) Expertus vero contrarium
quoque fuit; inuolucrum fcilicet ſe-
minis non ſeceſſit, ſemenque non ger-
minauit; hinc imitatores forſan nul-
los habuit WESTBECKIVS. Nec opus
erit artificioſa methodo, ſi eiusmodi ſe-
minis foecundatio deſideretur; com-
modius illa inſtitui poſſet, ſi ſemen
ſimul cum fimo terrae committere-
tur, eodemque illud quaſi inuoluere-
tur.

2) Vid. Schwed. Acad. Abhandl. Vol. II. p. 260. ſqꝗq.

. nn

1 4 l
Mto⸗ II
rco
pelebitul.
Enisſcen
tioſeriotun
lgoerki⸗
1g allenngt
Pbtaotiam
het 1 mi⸗
cale etiam,
enponi ſle
RNvN,
Sihberbie

e mareria

4) Huius le
ſuitfton
ſmuunt 4
miui nuſe
Ve gun en
y
Fumonper
Prodare vo
Rum Colore
Polenta n
1 19.
ehenden
4 Modun,
Alenc

teriam el

apponere et
Conlunctum

Wsmocdi me.
Imumcne
üm impne.
ſecalissſening
deribus impo.
adhibita, obei
Crum ex limo
Im, magnitu.
1aequuntin et
negnatn;, et
efaclleintem
gemn inde non
heins ſolutio⸗
lientin copno⸗
10 Chratiun

ruin ſlicetſ.

enquenon gel
res rlan ul.
6 N. Cis
ſeinsmoiſe.
eretur; Conh⸗
ſet, d ſonen
Cothmittere⸗

. b⸗
1d innoluen
a.

volI.) “

S* 229

tur. ²) Verum omnis ſicca imprae-
gnatio non plus valebit, quam humi-
da, et cum praeterea illa magis tae-
dioſa ſit, multumque temporis requi-
rat, commendationem haud quaquam
merebitur. Pariter quoque nec fuli-
ginis ſiccae?) applicatio, nec fumiga-
tio ſerio ſuaderi poterit. Licet enim fu-
ligo actiuas ſaponaceas partes contine-
at, eademque in interiorem ſeminum
ſubſtantiam ſe inſinuet, 2 frigus arce-
at, et h imidum diutius conſeruet; ſe-
cale etiam, antequam ſeratur, fumo
exponi ſoleat in Suecia, referente
BRAVNIO; ) Ipſi tamen WaLLERIO
diſplicet hic modus, partim quia acris
eſt materia fuligo et fermentationi re-
P 3 ſiſtit,

*) Huius ſtercorationis particularis inuentor forte
fuit FLoRENTINUS, quiesraecepit: Lentes bubulo
ſtercore arido ante ſementem oblitae meliores er
citius naſci. Vid. Geopon. Libr. II. c. 37. p. 63.
„₰) De qua conf. WarLERII Agric. fund. p. 191.
et 193. ſq q.
2) Fumum per corticem ſeminum penetrare, exinde
probare voluit WALLERIUS, quia cereuiſia bru-
num colorem et amarum ſaporem acquirit, ſi
polenta fumo expoſita fuit. Vid. Fund. Agrie.
P 193. Nonne idem a cortice quoque ſolo
dependere poterit? .
àa) Modum, quo hoc feri ſolet, deſcripſit in den
Abhandl. der schwed. Acad. Vol. XXXIV. p. 269.

5

230 = *

ſiſtit, partim quia calore fumi ſubti-
liores ſeminis particulae expellantur,
et germinatio ex ſiccitate retardetur.?)
Melius omnino erit, ſi vapores, loco
fumi, adhibeantur et MAGNI STRIDS-
BERGII conſilium admittatur, qui im-
praegnationem ſeminum per vapo-
res, ex putridis ſtabulorum ligneis
trabibus emanantes, inſtituit et ideo
praecipue commendauit, quia ſemi-
na, eiusmodi ſtercoreo halitu per-
fuſa, non glabram, vti alias heri ſo-
let, ſed piloſam radiculam emitterent,
mediante qua, ſuccus etiam nutritius
ex terra copioſius, quam per glabram,
attraheretur et ſic vegetatio egregie
promoueretur. Si notata radiculae
metamorphoſis vere ab eiusmodi fo-
mentatione producitur, eſſet ſane illa
. omni-

b*ÿ⅞²g Pro necandis vermibus, qui granaria occupare
ſolent, fumum ſulphuris ceommendauitpe Gakn,
aſſeruitque eundem nec granis, nec farinae,
nec inde parandae cereuiſiae vllo modo noce-
re, quia cito euaneſeit; nihilominus tamen
ſulphuris fumigatione tractata ſemina prorſus
non germinaſie, ex HALESIO sdduxit. Vid.
Schwved. Acad. Abhandl. Vol. VIII. p. 58.
*) Vid. Eins Diſſ. de noua agriculturam emen-
dandi ratione, Praeſide LAVR. ARRBENIO, Vpſal.
1717. habita; exſtat germanice reddita in der
