quo aeris acceſſus praecaueatur; id-
que
m) Vid. Eius Additional obſeruations on the me-
thod of preſerving ſeede. Lond. 1774. 4.

2) Semina Tamarindorum in pulpa ſua, cum ſae-
charo remiſta, diu bona manſiſſe fertur, et

hinc ſaccharum pro condimento commendatur

in der Anwveiſung, oder dem Natur- und Kunſt-
cabinette, p. 220. Saccharo non ſolum ſuc-
cos vegetabiles, ſed integros quoque fructus,
molles et ſucculentos, Ceraſa et Pyra e. g. in
recenti quaſi ſtatu et bonitate conſeruari poſſe,
notum eſt, hine etiam ſeminibus conſeruan-
dis aptum erit, niſi forſan per corticem eo-

rum, ſi tenerior ille eſt, ad interiores partes

penetter, easdemque mutet.

5

6
elnella,
jgorimmns
arnmUE
ort I
1, ac ſ
CAlido Pont
„. rys
ſeeltrue

ſnit
aem DertDII
TUI Pellpl

neri vide

reſinge o
etinum ma
Cemn com
Uatione mun
Us ligneis
Clio one
Londinon

) Deſariben
Dan. l.

ſpecu!

memnſite

ce le com.
lenin.

Miur⸗ I
T tera te⸗

cro leminn

ri eber⸗
rgucte

Immi arbie,
ſel hoe et
iſceri etexin.
nptneporar,
nnentr, i
e

ettons on heN .

luun, 14

ven unneninie
ur. Id N .
ſon ſolom kue⸗
noqae e ſugun
Nne, Uin
cahlerunti le
Nidun conſenin

el⸗

jer cortie cen
Uiterclafiin

Al Hberior

ogne

109
que tunc prae ecipue neceſſarium erit,
ſi ſemina, capfis incluſa, in naue ad
loca transmarina et per regiones cali-
das mittuntur. Multa circa eiusmodi
emedia, quibus corrupti io ſeminum,
ir inprimis glandium Quercus, auerti
poſſit, te ntamina inſtituit ErListvs,
horumque primaria repetamus. 9
Glandes quercinae, ſaturata gummi
arabici ſolutione obducae le, et in loco
calido poſt duos tresue menſes repo-

ſitae deſtruebantur plenarie; hinc ea-

rum pe ripirabilein materiam ab eius-
modi inuelucro coerceri haud potuiſ-
ſe, recte concludit. Nec melius res

uccelſit cum aliis gummi generibus.
Cera aptior huic negotio depr rehen:
debatur. Optime autem finis obti-
neri videbatur „glandes inuoluendo
reſinae colop noniae cale efactae, aut
etiam maſſae, ex Pice, Colophonia et
Cera compoſitae. Attamen et hac
ratione munitae glandes et in pyxidi-
bus ligneis, ſicca arena repletis, et
dolio ſianee bene fabrefacto in claſis,
Londino in Georgiam Americae miſ-
L S5 ſae,
.%) Deſcribuntur eadem in Philoſ. Transact. Vol. Ll.

Part. J. edit. Witeberg. p. 103. et in con-
ſpectu latine praemiſſo. p. 8.

=

170 * *
ſae, omnes in itinere corruptae fue-
runt, iis modo exceptis, quae cera et
ſuper eadem luto, forti ſolutione gum-
mi arabici humectato, inueſtitae fue-
rant. Commendauit porro ad maio-
rum ſeminum conſeruationem inuo-
lucrum ex cerae et ſeui veruecini por-
tione aequali praeparatum, minora au-
tem condere iuſſit in inuolucris e char-
ta, vel linteo, cerae liquefactae immer-
ſo, paratis et contra aeris aditum porro
ceracea cruſta obductis et occluſis.
Commemorauit quoque ELLISIVS
LINNAEI conſilium; ſuaſit nimirum
Ille, vt ſemina, ſicca arena remixta,
vitreo cylindro immittantur, orifi-
cium vaſis ſubere, vel veſica bene ob-
firmetur, deinde hic cylinder in alium
vitreum paulo capaciorem ponatur,
ſpatiumque inter vtrumque relictum
miſtura, ex ſalis ammoniaci et culina-
ris aequali, nitrique quadrupla por-
tione facta, repleatur; ita externum
calorem ad ſemina haud quaquam pe-
netrare poſſe, probabili ratione aſſe-
ruit. 2 Nolumus plura eiusmodi, ab
aliis
P?) Conf. quoque Philoſ. Tronſ. Vol. LVIII. p. 75.

vbi de ſucceſſu horum experimentorum rela-

tionem dedit Errisiuvs; nec non Eius Dire-
Rio-

izinen
lc et
utul, ne⸗
s Aterins
Hecimun

reclions
ſuum the
Dus ſemnind
Jvomnod
Ge irsdoncd
nronstehen
mina hrius
chorto ſerie
mitruntor,
churtd obie
loed enpor
ogala Pr
inuotwun
Oblergar
Rhei jen
n0 60 .
prorlus ni
Laees qun
hene ibigen
gute S043
Nulla Lond
Dipyro inn
Confinpr!
MerGesen
1evun
tdnuc 1
P.67 O⸗
ſeruer, 1
ur

* * 171
FTI 49 .„. . .
de uit aliis inuenta, artificia adducere, O cum
et . 1G rari . .
ineun ex noſtris B 1 ariſſime ſemina trans
ſirir. mare et ad calidas regiones tranſmit-
Wante. tantur, nec neceſſarium erit, de hu-
D ius alteriusque ſemini
WONeNindo. 1 eciatimn An H Gunieruatione
annii peciatim diſſerere, quilibet enim ex
Dminotnar- inei fnten
redions for bringing over ſeeds and plants
lcrisechar. from the Eaſt-Indiens etc. L .
art ens etc. Lond. 1770. 4.
heimmer- quo libello fraudes inprimis recenſuit, qui-
Citomporro bus gernini 2 Chinenſibus adultersntur, et
d⸗ quomodo illae detegi poſſint, docuit. In ſpeeie
et Ccclults. de tractandis ſeminibus Mangiferae indicae et
le Ertlarns transschenhdis Theae ſeminibus diſſeruit. Se-
nii mina huius, pericarpio incluſa, vaſis ſtenneis
de nrorn charta ſerica, vel chinenſi intus veſtitis, im⸗
eun kelnigte, mittumur, arscte compinguntur, eademque
ndur, Oklk⸗ nart obteguntur, dal egu⸗ probe elsuſis aereo
. o exponuntur, et ne ſemi di
Red edesh. o0 expon emina radices agant
dee ſingula prius, quam vaſis includantur, charta
adermahrum inuoluuntur. Conf. porro Eiusd. Additional
rem pomum Obſervations antea cit. in quibus legimus:
Cvefelalln Rhei ſemina papyro tantum inuoluta, Londi-
l “ no ad Americam ſeptentrionalem transmiſſa,
ie lin prorſus non, endem vero ſtanneis, vel ferreis,
Guph oor⸗ Laces quadam incruſtatis pyxidibus ineluſa
Oternun bene ibidem germinaſſe. Semina Chlamydiae,
16 “ quae SorANDER ex Nous Selandia apportauit,
tagaannh nulla Londini vegetarunt, licet alia cera, alis

Ppepyro inuoluta fuerint.

Ntione Ale. l mnudle
4) Conf. inpr. Du HAMEL Avis pour le tranſport par

tenccht Mer des arbres, des ſemences etc. Paris, 1753 et
S 1758 euulgatum et o AEGERO 1761 germanice
0vE edium, nee non Eiusd Libr. von der Jusſaat,
meummnkt Pp. 67 Ope geris fixi forſaon quoque ſemina con-
Ran Hure ſeruevi goſe, monuit PrRcCIYA. vid. Sammlung
go⸗ zur Phyſik und Natu: geſchichte, Vol. I. p. 114.

172 * *

antea commemoratis ſatis et facile in-
telliget, quid in ſingulis obſeruari, et
nunc euitari, nunc adhiberi debeat.
De frumento diu conſeruando tantum
moneamus, varios quidem a variis
commendari modos, illos tamen prae-
cipue imitandos eſſe, ſi, caeteris omni-
bus obſeruatis, vel granariis ſub terra
conſtructis aſſeruetur, vel fornacis ca-
ore exſiccetur, “ vel denique, ſi neu-
ter modus conuenit, ventilatoris ope
a corruptione et vermium inprimis
acceſſu praeſeruetur.?“ De Inſectis
aliis-
y) Eiusmodi exſiccationem damnoſam eſſe, et ger-
minandi virtutem amittere ſemina, multi cre-
diderunt, aſt propria experientia contrarium
cognouimus, et de Lino, calore fornacis exſic-
cato et bene vegetante, expgerimenta recen-
ſentur eon Wittenberg. Wochenblatte, 1777.
Pp. 34. Si autem olea preſſa ex ſeminibus con-
ficere volumns, exſiccatio haec certe nocebit;
oleum enim inde facile fit rancidum.
5) Plura, qui ſcire cupit de variis modis cerealia
grana diu eonſeruandi, legat Du HAMLL Traité
de la conſervation des grains, à Paris, 1753.
et verſio germ. TrrII 1755 vel 58. vel com-
pendium huius libelli in den Göttiug. Polizey-
nachrichten, 1755 p. 61. 65. INTIERI della
perfetta conſervetione del grano Napoli, 1754.
PLrENCIIZ Diſſ. noua ratio frumenta aliaque
legumina quam plurimis annis integra con-
ſervandi, Viennae, 1765. et DkasLANDEs libr.
Recueil de differens traités de Phyſique, 1750.
P. 91.

Ora
niun
Cirarev
Perkeckun

Aptum,

9g et
Petits 1
ler Klue
Hern Jom
T 3, .
Muus
III Th. B
Wapin
359,. e
gune Gi
d dr.

etfi ſein.
he Uari, et
ei Eebent
humm
en A Wriis
Sumenper.
cterkonmni.
risübtem
tor mei (4.
igne lel.
Ntilar oris 0e
Um Inn uprims
De Iulecti
Alis⸗
blan elle et ger⸗
wina, multi ere-
jentia cootrorium
ore fotnteig enſie⸗
Werimenlt keeen⸗

. An 1
ochenblane, I776.

er ſeminiburcon⸗
hec –R̃ẽ
ci.
i oaetſe
, umtn Nuit⸗
3 Paris 1753.
1— Gel com⸗
Zürting. Peliey-
IN. riah delle
apoli, 1754
rwments aliogpe
s menn
—
7o.
ebc

*

* 173

aliisque animalibus, a ſeminibus ar-
cendis, non tam Votamicus. quam
Zoologus ſollicitus eſſe debet, ninc
de illis, remediisque contra eadem
ſileamus, et quae de ſeminibus ſeren⸗
dis et germinandis reſtant, ſequenti
capite exponamus.

CAP. IV.
DE SEMINVM AD SEMENTENM
PRAEPARATIONE.

mnia, quae in vegetabilibus eue-
niunt, in communemillum Con-
ſpirare vſum, vt ſemen, omni ex parte
perfectum et tad nouam vegetationem
aptum, producatur, Cap. II. oſten-
dimus,
p. 91. et quae huc ſpectant germanice re-
petita im Hamb. Magazin, 13. Band p. 276.
der Schweitzeriſchen ͤhonomiſehen Geſellſchaft in
Bern Sammlungen, I. Theil, p. 785. J44. et IV.
Th. 3. Jr. p. I81. et IX. I. 2. Jz. 129. IOHN
Mirzs von der praktiſchen Feldwirthſchaft,
III. Th. p. 103. item quae notauimus im Neuen
Schauplatze er Natur, III. Band, p. 348 et
359. et VII. Band, p. 362. Euoluantur quo-
que Götting. Gel. Anzeig. 1757. F. 589. et 1759.
P. 879. et 1765. P. 355

174 *

dimus; et cum illud, partim dum

a planta ſeparatur, partim dum con-
ſeruatur, variis modis laedi et ad ger-
minationem ineptum reddi poſſit, ea
quoque Cap. III. notauimus ſubſidia,
quibus omnis corruptio euitari, ſe-
menque in integritatis ſtatu conſer-
uari queat. Nunc itaque de eius ſa-
tione dicendum foret. Prius vero
quam de hac agamus, ea adhuc prae-
mittere debemus, quae ad feliciorem
ſementem, melioremque ſeminis in
terra germinationem ab hominibus
inuenta fuerunt artificia. Haec au-
tem partim depurationem, partim
praeparationem ſeminis concernunt.
Depuratio, de qua primo loco dicen-
dum, duplici ex cauſa requiritur.
Nunc enim partes propriae ſeminibus
adhuc adhaerent, nunc alienae ipſis
admixtae ſunt, quorſum praecipue
ſpectant aliarum plantarum ſemina.
Multa, inprimis nuda, ſola et per ſe
pura decidunt, hinc nullam depura-
tionem deſiderant; et ſi calicis etiam,
aliarumque partium fragmenta, et in
cerealibus glumae cum ſeminibus col-
liguntur, ex eorum tamen praeſentia
nullum facile naſcitur damnum; alia
vero,

is enud⸗
iis arbitr
cum lenel
Uaietleril

glens,
Wnda re

ceſlorium
Mirabilis e
goumgertn
idem Valen
Gi Vero
ſ, molis
vici debe
mina, e
cum inuo
nunc⸗
crunt.
Mrimis, co
Ninnqbe e
Klicem ee
uns e

) Vid

Dutimn dum
1 U con-
di et adl ger⸗

ipoſid en

s ſchcin
eutei, ſe.
ktarnconler.
e ge einsſ.
Pius vero
,Adbuc prue⸗
d feliciorem
le ſeninis in
hominibos
Hoec au.
m, pattin
Conernunt.
0 Woo Gicerr
regirir.
eheſeminibu⸗
AAenne ios
n arci
mun lemin-
l et hel ſ
n Gepurt
icis etiac,
nenta, er in
Wüoibos
n9
mnn 0

—arrr 175

vero, et quae in capſulis non dehiſcen.
tibus, baccis, pomisque ac drupis con-
tinentur, inuolucrum ſponte non de-
ponunt, ideoque ab eodem liberari

debent. Hoc quidem de nonnullis
valet, non de omnibus, immo in mul-

tis denudatio ſeminis periculoſa, in
aliis arbitraria erit. Fructus, qui vni-
cum ſemen continet, integer conſer-
uari et ſeri poterit, vt ſunt Iſatis, Acer,
Iuglans, Prunus; ea quoque, quae
ad nuda referuntur, ſemina, licet ac-
ceſſorium inuolucrum habeant, vt
Mirabilis et Cynogloſſum, haud qua-
quam germinabunt, ſi hoc ſeparetur; 2)
idem valet de Tulipifera aliisque;
qui vero plura continet, ſiue ſiccus
ſit, mollisue fructus, in tot partes di-

uidi debebit, quot eidem inſunt ſe-

mina, eademque pro arbitrio, nunc
cum inuoluente particula relinquen-
da, nunc ab eadem prorſus liberanda
erunt. Medicaginis legumina, in-
primis, cochleata, digitis aperire, ſe-
minaque ex illis educere debemus, ſi
felicem eorum ſementem deſidera-
mus; eodem modo Gleditſchiae et
Cercis

a) Vid. Cap. I. p. 37.

Cercis fructus ſe habent; ſic etiam
Pyri et ſimilium fructuum pulpam di-
ſcindere, ſeminaque inde eximere ſo-
lemus; baccarum, in quibus plurima
ſemina nidulantur, vt Mori, Phyſa-
lidis, pulpam digitis comprimimus,
vel, ſi durior compages eſt, ad putre-
dinem eam diſponimus et aqua affuſa
ſoluimus, quo fit, vt ſemina, a pulpa
penitus liberata, ſubſideant et facile
colligantur. Hoc autem non ſem-
per neceſſarium erit. Germinant et
bene vegetant ſemina, etiam ſi
plura, capſula ſicca incluſa, terrae
committantur, vt de Medicagine ſae-
pius experti ſumus. Trifolii ſubter-
ranei legumen integrum, propria vi,
terrae ſeſe inſinuat et in eadem matu-
reſcunt ſemina germinantque. Ara-
chis fructus valuae non aperiuntur,
ſed peracta floreſcentia, ille ſtatim ad
terram flectitur, et in eadem clauſus
ad germinationem vſque manet; hinc
etiam germanice Erdnuß dicitur. Sic
etiam Glycine ſubterranea et monoi-
ca, incuruato pedunculo, fructum in
terra recondunt integrum; ? ſic quo-
que
b) Propteren vtramque ſpectem nominauimus die
unterirrdiſche Frucht -Glycine im Neuen sckau

e bie
Humis
⸗ et gec
pores, gln
ſent. He
bit, Gum
certi fum
temn praee

nibubbu

to Abore
nos; In

eent ommi

proermit
iiſemina,
hteritnn
et emnoli
terra ſemn
la ſteroo
gue ſuts⸗
lunipen,
inregras,
VtP-.

Eckz terl

pluꝛ ler
Tomm.
Hoe eüian
ſaer P. 6
b. 140

t, ſie etiam
npolpamcdi.
exiinere ſo.
uöplunime
Mori Dyytr.
Onprinimns

eſt d Pure.
hing, 4pulpn
eunt et ſacile
eln on ſem.
erminantet
1, etiam
cluſ, teme
Cicgine ſie⸗
litolt ſobter.
a Poprin Vl.
deademmmutu.
humqde. Arr
vn penintun
elkrinad
gem chlis

anet, hine
Gcitur. Ji
er ionor

n 1) ſie qoo.

3

emmmmmnrenmere i.

————

177

que Abietis Laricisque coni integri,
ſquamis vel clauſis, vel apertis, ſerun-
tur, et aeque bene excreſcunt inde ar-
bores, quam ſi ſemina nuda ſparſa fuiſ-
ſent. Hoc autem locum modo habe-
bit, dum vel de ſeminum bonitate in-

certi ſumus, et ſic fruſtraneam ſemen-

tem praecauere volumus, vel ſi ſemi-
nibus abundamus eademque ſine mul
to labore ac pretio acquirere poſſu-
mus; multa namque, licet optima
eſſent omnia, hac ratione ſata, non
progerminabunt. Alia longe res eſt,
ſi ſemina, pulpoſis inuolucris conten-
ta, ſerimus; nunc enim ab ipſa pulpa
et emolliuntur, et foecundantur in
terra ſemina; quippe eadem putrefa-
cta ſtercoris ſpeciem conſtituit. Ideo-
que ſatis commode minores baccas
luniperi, Rhamni, Afſparagi et ſ. p.
integras, «c) maiores autem, ſiue Po-
ma, vt Pyri, Cydoniae, in partes diſ-
ſecta, terrae committimus, et melio-
rem,

platze der Natur II. Th. p. 674. Conf. etiam
Tom. cit. p. 672. de Arachi.
*²) Hoc etiam ſusdet Du HamgI. Tr. von der Holz-
JNaar p. 64. Conf. quoque Spermatol. Cap. III.
P. 148 et 160.
M

rem, quam ſi ab omni carne liberata?)
fuiſſent ſemina, vegetationem obtine-
mus. Adhaerent etiam nonnullis ſe-
minibus partes, quae ad ipſam ger-
minationem plane nihil conferunt, vt
ala, pappus, aculeus et ſ. p. ideoque
illae commode conſeruari, vel tunc
modo ſeparari poterunt, ſi, illis re-
motis, ſementis facilitetur; “) ali-
quando tamen, et propter germina-
tionem quoque, vtile, immo neceſſa-
rium erit, vt ſuperficies ab acceſſoriis
partibus purgetur, ſi ſcilicet iisdem
emollitio ſeminis impediatur. Pla-
tani et Goſſypii e. gr. ſemina inuol-
uuntur lana; haec imbibit, retinet-
que aquam diu, et ſemen citius cor-
rumpitur, quam germinare incipit, )
niſi
4) Idem laudauit HERESBACHIVS et ſcripſit: ſemi-
na non prorſus nuda, ſed parte carnis ſuae con-
tzecta ſeri ſolent, atque ita etiam diutius ſeruan-
tur, humore natuzali ſeruato. Vid. Eius de
Re ruſtica Libr. II. fol. 137. b.
Xe) Haec eſt vera ratio, cur aculei, qui ſeminibus
Dauei adhaerent, digitis abradi ſoleant; hoc
ſi omittitur, ſemina partim facile inter ſe co-
haerent, partim diffieile ſeminatoris manum
relinquunt. Qui vero exiſtimant, radicem
Dauci ramoſam fieri, ſi aculei non ſeparentur,
ſe et elios decipiunt. Conf. Neuer chauplats
der Natur To. V. p. 704.
f) Conf. Do HaukL von der Holzſaat p. 64.

ii Mel
lelt l .
Ntio
Gem ren
igi hole
us t
erfcienh
Commnenc
longe ſce⸗
fentllentur
ſor guse!
s goberel
jenti 9) al
ſed et adimi
ſve palene
kris poluis

) Wd et
ſag (.
P. 209.
) Secort
A dhi ul
jeuiur, a
ui henir
lle in are
1n omn n
Patio frum
Veto venti
dus Geeln
bus Trin
Uine etian
tar Pais

den Obrine.
nonnullis ſe.
lihn Per-
Cnterund t
Pidene
Ni, Nl tine
li iir
etr . ) gli.
ter ger Wina-
mmo beceſte.
h acceſſoris
ellicet iögen
latur. D.
emina inuol.
ddit, letinet⸗
en Cninr.
Mmeineihit,

„

fll.

Serryſt. ſni
m aruir ſun n.
m dumu ſur.
id. Pius le
.
. gol ſewinibos
Gi oleuntz doe
gelle inier e⸗
ginrtoris nibun
emem, ndſen
non lnnmnu
Maurr Gkulg⸗t

179

niſi tomentum ſollicite ſeparetur. Al-
tera, et quae magis neceſſaria eſt, de-
puratio concernit partes peregrinas,
ſeminibus admixtas. Hae digitis qui-
dem remoueri et ſemina ſeorſim col-
ligi poſſent, ſi modo ſufficerent ma-
nus ad taedioſum eiusmodi laborem
perficiendum; quem tamen ſerio
commendauit ORTHIVS. 9 Facilius
longe ſuccedit ſeparatio, ſi in horreo
ventilentur fruges, modo grauiora
ſint, quae ſerere volumus, ſemina il-
„G
lis, quae remouere cupimus; ſic enim
venti 1½) auxilio non ſolum ſemina,
ſed et admixta alia, ſiue ſint glumae,
ſiue paleae“) in cerealibus, ſiue terre-
ſtris puluis, vel quaecunque aliae ſor-
M 2 des
9) Vid. Oekonomiſche Nachrichten To. I. p. 428.
ſqq. Conf. etiam Muſeum ruſticum Vol. VI.
Pp. 203.
h) Sic CoruuEgLLA Libr. II. c. 2 t. edit. Geſn. p. 450.
At vbi paleis immiſta ſunt frumenta, vento ſepa-
rentur; ad eam rem fauonius habetur eximius,
qui lenis aequalisque aeſtiuis menſibuc perſtat. Ira-
gue in area detrita frumenta ſio ſunt aggerenda,
vut omni flatu pohiut excerni. Atque hinc pur-
gatio frumenti a nonnullis politio, a plurimis
vero ventilatio dida fuit; vt ex variis auctori-
bus declarauit ScHoETTGENIUS in Antiquitati=
bus Triturae p. 60.
²) Hine etiam inſtrumentum politionis latinis di-
citur Pala, notante ScaoErTGENIO libr. cit. p. 61.

180 .rrrrrr

des, longiſſime a grauioribus remo-
uentur et ſeorſim colliguntur. Cum
vero non vbique ſufficiens aeris per-
flatus locum habeat, machinae quo-
que inuentae fuerunt, quibus ventus
pro lubitu excitari et augeri poſ-
ſit. ) Verum et haec depuratio non
ſemper ſufficit, et quandoque, inpri-
mis ſi peregrina ſemina admixta ſunt,
aliae requiruntur machinae. Vte-
bantur veteres praecipue Ventilabro
et Capiſterio, O et nunc quoque ad-
hibentur vario quidem modo conſtru-
ta, ") aſt ita ſemper comparata cri-
Pra,;

k) Dicitur eiusmodi machina eine Staubmühle, eius-
que deſcriptionem et dellnestionem vid. in
ZINCRII Oecogiom. Lexico Tab. V. et MiLLs Feld-
wirthſchafz To. III. Tab. 2. Similis quoque,
aſt minus compoſitae, deſeriptio traditur in
der Zugabe zae GMELINS Abhandlung vom Un-
kraute p. 374.
2½) Occurrit haec vox, vt docet ScgorTTGENIUS
libr. cit. p. 64. ex probatis auétoribus apud
vnicum CoruMrELLAM, qui libr. II. c. 9. edit.
cit. p. 428. ſeripſit: cum rurſus amplior meſſis
prouenerit, quicquid exteretur, capiſterio expur-
gandum erit. Forſan autem hoc inſtrumen-
tum a pala, ventilabro, et vanno non diuer-
ſum. Vid. quae de his critice diſputauit
ScCHOFTTGENIUsS I. c.
in) Quomodo illa diuerſimode confici et vſurpari
queant, docet inter alios CArrius in den Nach-
richten

rylrgi
venpto!
Unus iu⸗
nee guo
NolnOG
05 aptae
goarum 6
ie t.
hor irnins
fuilet, e
Ncepifler
Avanco Pr
cum acm.
feriporeri,

Salten he
Geſelſeha
2 377.
8) Eivsmoc
et ⸗
Aliam,
am inn
Aul. ℳ
ibid. Xy.
5.202. DD
5. 85. Tal
vicht. Vol
Miarins D
et Geline
Lugebe 11
Vbi ene
rantur e

du remo.
II. Cum
i is per.
Nhünne quo.
ibs vents

un he

Kchn npen 1
Admi Rin nt

inge. Vte.
.

e Ventlabro
uodue il.

nococonſtru.
mparan cri.

D.

, Kaubillle eind⸗
geadodecn Nd i

—

.V. A Mnu PN.

1. Kmllis guogte,

GRaudig! ℳN .
1 KuN FrIo¹NWN
uckoribls

.l e 9 ecl
em aß l⸗
0 ſtend ep.
ho . jaltrun trucen⸗
unnd hol aſe⸗
criliee Elptuit

orſiianicu⸗
6N
erwii ,tlin

rintio trncitur 1

*

X 181

bra, vt grana peregrina tranſeant, quae
vero pro futura ſemente colligere vVo-
lumus, in eodem retineantur; et cum
haec quoque depurationi no 1 ſemper
accomodata exiſtant, aliae et ma-
gis aptae machinae i inuentae fuerunt,
quarum omnium vſitatiſſima dicitur

die Fege. n) Denique, ſi omnis ille la-

bor irritus et impurum ſemen ſatum
fuiſſet, vel ipſe ager ex fimo aliena
accepiſſet ſemina, omnem tunc,
quando propullularunt plantae, ma-
num admoueamus, et, ſi commode
fieri poterit, peregrinas ac erraticas
M 3 remo-

richten der Braunſchiv. Lüneb. Landwirth ſchafßfis
Geſellſchaft Vol. I. p. 309, Vid. etiam die
Zugabe zu GMELINS Abh. vom Unkraute p. 163.
et 377.
2) Eiusmodi delineatur in ZixcxII Oee. Lex. Tab.
V. et Schwed. Acad. Abhandl. XII. Baud 7 Taf.
Aliam, cerealia inprimis degurandi, machi-
nam inuenit et deſeripfſit LiNGooIsr Schwed.
Acad. Abh. XIV. Baud p. 213. CRONSTEDT
ibid. KVIII. Band p. 84. et XXV. Band
p. 202. Du Paaik, von Erkaltung des Getraides
p. 85. Tab. I. OkrHIvs in Oeconom. Nach-
richt. Vol I. p. 53 I. et germanus quidam fſcri-
niarius DükzAND, cuius non ſolum deſcriptio
et delineatio, ſed et emendatio exſtat in der
Zugabe zu GMELINS Abh. vom Unkraute p. 387.
vbi etiam aliae eiusmodi machinae conſide-
rantur et diiudicantur.

182

remoueamus, priusquam floreant;
ſicque exoptata, nulla autem aliena

ſemina, futura meſſe, obtinebimus.

Verum de his depurationis modis
plura dicere nolumus, magis enim
ad agricolam, quam phyſicum ſpe-
Gtant; pergamus potius ad alteram
praeparationis ſpeciem, quae huius
magis, quam illius ingenium exercuit.

§. II.

Satio naturalis, praeter ſtercoratio-
nem, nullam, et ne hanc quidem ſem-
per, deſiderat praeparationem; ſuffi-
cit ſane humidum et calidum, qui-
bus ſemen in terra fouetur, emolli-
tur, et ad germinationem diſponitur;
induſtria tamen hominum multas ex-
cogitauit artes, quibus natura adiu-
uetur et vegetatio magis perficiatur.
Poſſunt illae, ſi ad modum applican-
di reſpicimus, ad tres, ratione effe-

SGtus autem ad quatuor ſpecies com-

mode reduci. Nunc enim ideo prae-
Paratur ſemen, quo citius et felicius
germinet; hoc in ſola emollitione
conſiſtit; nunc vero variis rebus in-
funditur et cum illis miſcetur, partim
vt maiorem foecunditatem recipiat
et

io hhot⸗
ortigete
oholtes
gicatio ah
Vt atne e,
Uas cll⸗
icems
nemn. 40
vel Humide
Voribus t⸗
Gicunt, a
Vel ſiocls,

muina conſp
er vtrummd

furmi meddi
tate ioltitd
Uanm an
loc ſet,
biſffimo

²) Cue hine
jepulte, pi
morare he
iL. ll.
cepn: ſen
Cornubut
at inintih
vim ed
non de

lorennt,
tem alien
nebimus.
Dnis moci
mgs enimn
Ffcum e.
8 d Atetann
quae huios

Um exerclit.

r ſercoratio⸗
Oliden ſen.
Mhem; ſuff.
idum, go.

tur, elnl .

n Chonirur;
n Mltas e
Datura adin
perfeinu
maplinn
nriobe ele.
hecies oll.
niceo pene
8 et fClcins
is rebi n

Cetul, D mm

renn 1ee
Ntenn et

„— 183

et largiorem meſſem exhibeat, quae
erit impraegnatio; partim vt, ſi quo
vitio laboret ſemen, emendetur illud
et corrigatur, immo etiam contra va-
rios hoſtes defendatur; quae ars me-
dicatio appellatur; partim denique,
vt natae ex illis plantae qualitates no-
uas accipiant et perfectiores euadant;
dicemus hoc artificium melioratio-
nem. Ad modum ſi reſpicimus, ille
vel humidus eſt, et omnem, variis li-
quoribus factam, infuſionem ſiue, vt
dicunt, macerationem comprehendit,
vel ſiccus, dum pulueribus variis ſe-
mina conſperguntur, vel'denique in
ter vtrumque medius, qui praecipue
fumi medicati adminiculo et electrici-

tate inſtituitur. De his omnibus ſigil-

latim agamus.*) Priusquam autem
hoc fiet, in genere monemus, anti-
quiſſmo iam tempore ab agri: et
M 4 horti-

*) Quae hinc inde in veterum ſeriptis traduntur
regulae, prorſus falſae atque ridiculae, comme-
morare noluimus, e. gr. Soriox in Geoponi-
cis L. II. c. 19. p. 49. et cap. 42. p. 67. prae-
cepit: ſementem cauere oportet, ue ſemina boum
cornubus incidant, haec euim ſterilia et imperfecta
ac inutilia fieri, aiunt, adeo, vt neque per ignis
vim eſomari poſſint. (Siue cocta duritiem
non deponant) .

184 —rr

horticultoribus eiusmodi artificia in-
uenta, eademque a veteribus fere
omnibus, tanquam certiſſima et vti-
liſſima, commendata fuiſſe, vti conſtat
ex PLINIO praecipue, qui ea, quae
paſſim apud THEOPHR. ERESIVM, Co-
LVMELLAM, aliosque veteres, de amur-
ca, ſucco ſedi, bile aliisque remediis
reperiuntur, ſtudioſe collegit; 6) ſe-
quenti etiam tempore auctus fuit eo-
rum numerus, omnesque fere de no-
uis potius inueniendis, quam de in-
uentis explorandis ſolliciti fuerunt;
tandem vero acceſſit ſedulus ille re-
rum phyſicarum ſcrutator, BAco de
VERVLAMIO, P) ſucceſſitque magnus
ille
⁹) Vid. Eius Hiſt. natur. Libr. XVIII. cap. 17.
p) Primaria ab eodem inſtituta experimenta, in
Hiſtoriae naturalis Cent. IV. edir. Operum
Froncf. 1665 p. 840. deſeripta, ſunt ſequentis:
Triticum materauimus in aqua, admixto fimo bo-
uino; aliud admixto equino; aliud in aqua ad-
mixto himo columbine; aliud in vrina, aliud ad-
dita creta in puluerem reaacta, aliud Ffuligine ad-
dita, aliud cineribus, aliud nigro ſale addito; aliud
in vino ruhello, aliud en maluatico, aliud in
Pirinu vini. Aquae proportio, caeteris, hianc
miſcelaum conſtituentibus, quadrupla fuit, admixta
tantum octaua ſalis parte; vrina, vinum, ſpiri-
tus vini ſimplex fuit et fine aqua. Macerationi
duodecim horas dedimus. Tempeſtas anui Uto-
bris. Conſeuimus et aliud Triticum non macera-
tum,

un, ſale⸗
zidem, 10
fuit eiuem

l

6 creuer⸗

euti turi
zun, olfuit
vini yrn ſij
Experiment
ſtent, pron
ſpeciemn,
decednn d
non ide⸗
mimis
) Cri wrii
cognolcen
bog, ratio
minationer
rent. Jenn
glonn gee
lere; uue
eram, poſt
1ar0 macer
cornin cey
1ſene ai
et tanden
plautulen

rtifcig in.

bus fere
nn et yti.

Nconltat
el, Ione
N C..
es, deamdr.

e Inaaus
Ue⸗
WIII. a). 17.
ehenimentn in
. eli Ohenm
ſunt ſeyuenij:
/7 fult
ℳdi G A.
ni, Alit l.
lſiiine Il.
kul lliu
9, olnd in
Hanc

(aet unnt,
ln fuit Alnintt
, vinumn ſn.
, Macereng vuni
peſtes miͦ .
cun! toN N

4 4

3

renrneneKeS. 185

ille vegetationis obſeruator, Marpr-
GEIVS, 4) qui non ſolum anteceſſorum

M/s placi-

zum, ſed aqua calida bi: de die irrigatum. Aliud
itidem, reſpectn caeterorum, implex. Succeſſus
fuit eiusmodi. Ea cum Fmo, vrina, fuligine,
creta, cineribhus, Jale mixta ſemina intra ſeor dies
excreuerunt; quae poſtea praeelluerunt altitudine,
craſſitie et venuſtate fuerunt hoc ordine; vrina,
dein imus, crera, fuligo, cineres, Jal, triticum
Fimplex, nec maceratum, ec irrigatum, in de
aqua calida bis ciebur Fug lis irr igatum, vinnun
rubellum. Tribus his Paſteriorile, fuit incre-
menti, tarditas infra Tritieun 1ve gare per ſ con ſi-
tum, obiegur Potius haec cultura, quam pro-
Ffut t. Macerata in vino maluatico iritnque
vini pr. orſi non excreuerunt. Concluſit ex Bis:
er einere illud haud m Nice frugiferum eſſe,
cum leui plerageque macerationes pretio con-
ſtent, prouentusque copia magnam faciat lucri
ſpeciem, ſi per feſtinatam masurationem nihil
decedat probatae maceroendorum indoli, quod

non videtur, cum vtriusque cauſa ſit vigor ſe-

minis.

9) Qui voriis fluidis macerauit ſemina, partim vt

cognoſceret, quaenam in cortice et cotyledoni-
bus, ratione coloris, mollitiei et ſ. p. fierent
muiationes, partim quomodo ſata ſe habe-
rent. Semina macer ata lixinio et calce tranſacta
quarta die plantulam ſi pra terrum emergentem de-
dere; quae fuligine et antimonio actiuitatem paſſa
erant, poſt ottauam diem ernpere; quae in tar-

taro macerata vadecima et Nequenti die, Juat in

cornu cerui infuſa erant; quae vino turgebant
vſqque all 24 protractag germinatione pullulirunt,
et tandem Jemin 4, nitro ſoluto madida, 28 die
Plantulam manifeftarunt. Haec experimenta
ecum

186 »ͤ —— *

placita ſollicite ponderarunt, ſed et
ipſimet experimenta inſtituerunt, at-
que ſic in multis meliora docuerunt.
Licet autem horum duumuirorum ve-
ſtigiis inſiſtere, repetitisque experi-
mentis cognoſcere potuerint planta-
rum cultores, quid in ſeminum vir-
tute ac vegetatione augenda ars valeat,
multi tamen, et inter hos praecipue
VALLEMONT et AMBROS. ZEIGE-
RVS macerationem et impraegna-
tio;

cum Phaſeoli et Fabae ſeminibus inſtituit.
Porro, etism varia minera ſemina Rapae, La-
Qucae, Endiuiae, Raphani, etc. in diuerſis va-
ſculis plantauit, eandemque diuerſis menſtruis
irrorsuit, ſequenti ſueceſſu: Vrina humana,
Jolutione ſalis communis, et lixiuio, vitrioli aqua
irrorata, non vegetabant; in nitro et antimonio
vegetatio ſuccedebat per aliquod tempus, plantae
tamen contabuerunt; quas cornu ceruino et fuli-
gine alterata aqua madehant, diu durabant; calcis
vivue vſu prae caeteris excreſcebant plantse. Haec
ſufficiant, plura inueniuntur in eius Tract. de
Seminum vegetatione, edit. Oper. p. 106. ſq.
y) Vid. Eius Curioſités de la nature et de l'Art ſur
la vegetation; primum edit. Pariſiis 1705. ger-
manica, quam citauimus, editio prodiit Bu-
diſſae 1716 in 8. Confilia et remedia, quae
de multiplicatione, inprimis frumenti, tradi-
dit VALLEMONT, repetuntur in der entdeckten
Grufſi natürlicher Geheimniſſe p. 13. ſq.
5⁵) In der Anleitung zur Ceconomie und kunſt mäßigen
Verbeſſerung des Feldbaues, darinnen Ainal r-
lici-

geltium, Ind

olnen
eleitrunt,
umcben
luerunt.
tennpota
inſtirung et
Gentoett
Ge krull,
Cromn indul
ten rrehinn
Clcimus. In
1e Wcenn
aceravione⸗
Pradoneln!
Vtdem ſede
glundoghe
mimnndi
018 9 Ciin
iint veren
Al achent.
W dul
uunegngſe
ing
I.
Pliendione
lute lecenl

t, ſell et
eklnt, at.
denerunt.
torum ve.
e eperi⸗
nt Panre.
minum wr.
Aalsvllen,
Ppraecipue

08. ZtlGl.

nrnegnr
io⸗

nibur inkinit.
ins Rupte, a.
in iuerlts ii⸗
erſit menſtris
Vrino hunana,
6), virl ai
1urd bn untimnonſ⸗
venpln Pli
hu ceruit 4. ſu.
pum, Hher
1eius ruct Ge
er. P-1 h. ſ.
et e Ant ſar
i8 1705, ger⸗
Prociüͤt bo.
emedin, Jule
trudi⸗

umnenti,
der eutlteknen
a. .
Pniſter
ru.

lei.

,13.
us kun
uuen

r Prrnnrnrrzergmre et. 187
tionem ſeminum non ſolum porro
commendarunt, ſed et arcana noua
venditarunt, maximumque exinde
lucrum obtineri poſſe, aliis perſuadere
voluerunt. Atque ſic ad noſtra vſque
tempora conſeruata fuit variis modis
inſtituta et laudata ſeminum praepa-
ratio. Verum vt de plantarum nutri-
mento et foecundatione agri, aliarum-
que rerum, ad vegetationem perti-
nentium, indole, recentiorum phyſi-
corum induſtria, meliora edocti fui-
mus, ita etiam ſeminum ante ſemen-

tem praeparationem rite aeſtimare di-

dicimus. Inter multos, qui hac in
re lucem accenderunt, ſeminumque
macerationem et ſic dictam imprae-
gnationem neque neceſſariam, neque
vtilem, ſed potius fruſtraneam, immo
quandoque noxiam eſſe, tradiderunt,
nominandi praecipue ſunt KüNnor-
DVsS, 1) Qqui inprimis contra ZEIGERVM
egit,
bliciret werden, die Aecker ohne Miſt fruchibar
zu machen. Eisleb. 1733
12) Vid. Eius Experimente nehſt ZElGERS Tractart
entgegengeſezte Oeconomis experimentalis.
Erf. 1735. Qui Sect. il. p. 12. ſqq. et Sect.
III. p. 52. ſqq multa ekperimenta de multi-
plicatione per impraegnetionem ab aliis inſti⸗

tuta recenſuit. Omnia autem nihil velere ae
vege-

188 —

egit, et dein WALLERIVS ²½) atque
GEHIL-ERVS, *) quippe qui omnia, ha-
cGtenus ab aliis memorata, remedia ad
certas quasdam ſpecies reducere eas-
que ex genuinis phyſicis princiiize de-
clarare, conati fuerunt. Et cum in
ſpecialiori tractatione W ALLERII in-
primis dogmata repetere et perpen-
dere animus ſit, iun uabit etiam ab Eo-
dem conſtitutas claſſes breuiter addu-
cere et exemplis nonnullis illuſtrare.
Diſtin xit artificia ſic dicta immerſiua. 7)
in ſimpliciora et magis compoſita. Ad
priora pertinent ea, quae Vnica fere
materia conſtant, quorſum ſpectat
aqua, alcalina et nitroſa; quibus dein

addi-

vegetationem ſine vnduoſo terrae principio
fieri non poſſe, oſtendir.
u) Partim in Diil. de artificioſa foecundatione im-
merfiua ſeminum vegetabilium Holmise 1752,
partim Tract, de Agriculturse fundamentis
chemicis Vpſ. 1761, quem germaniee edidit,
notisque illuſtreuit Cl. KküxIrz Berol. 1764.
X) In Progr. de vſu macerationis ſeminum in
plamsrum vegetatione Lipf. 1763. FEtiam in

Oecon. Nachrichten Vol. I. p. 361 et 513 inue-

niunntur experimema, quae macerationi non
fauent.
„) De his ſolummodo egit in Diſſ. cit. et fumiga-
tionem aliosque modos omiſit, conſiderauit
vero hos quoque in Tr. de Agricult. p. 190. ſqq.

(Eldere, Vt

nolo milce⸗
Ne ia erat
1l, Amun
enclen)
Wnoaen

1) Mr.
4) . Gsen
lies ſ
uols et /
) Uiuenoci
ſluo prn
un. Nelr
noldo did
P ee
3 E an
Renina
b rur

Ernce
llen e

4 Nte
nnlig ha.
media ad
Acere egs.
hise⸗
t Cu in
LLER-
t perpen.
m ab Eo.

1
Uſtrare.
Imerltuay
ofita. Ad
nica Kre
n ſpeclat
lidus ein⸗

Addͦ⸗
eune piinehi⸗

cunchtoneil.
olmine 1792,
undamehlis
Nee eliGit.
Perol. 1704
eminumn in
Finmn in
513 iuve⸗
erationi hol

t. et ſogit
coneruut
7
lne⸗ o

——————— 189

addidit 2 vrinam, oleum, acetum at-

que vinum; ad compoſita vero redu-
xit 1) ſaponacea, ſiue alcalino pin-
guia, 2) nitroſo pinguiora et 3) ſpiri-
tuoſa. Simpliciora, ad quae etiam
mel, lac, bilis et fuligo referri poſ-
ſunt, ſatis ſunt nota, hinc modo de
compoſitis moneamus, ſaponacea con-
ſtare ex aqua, pinguiori materia fimi
ac lotii ſaturata et lixiuio alcalino mi-
Xta; nitroſas pingues mixturas eo
tendere, vt pingue quoddam cum ni-
troſo miſceatur lixiuio, qualis praeci-
pue illa erat, a veteribus commenda-
ta, ex amurca et nitro compoſita, ²)
itemque a VALLEMONTIO laudata, ex
ſolutione nitri et fimi liquamine prae-
Para-
2) In Tr. de Agricult. p. 182.
«4) Cl. GsaERUS quinque conſtituit fluidorum ſp'e-
cies; ſunt ſeil. squoſa, pinguia, ſalina, ſpiri⸗
tuoſa et ſaponscea. Vid. Progr. cit. p. 10.
b) Eiusmodi lixiuio, ex lotio humano et ſapone
ſoluto praeparato, vſus fuit ORrmIvs. vid. Oe-
