maturitate exſiccatur, et tam diu in
co ſtatu perſiſtit, donec tandem ad

germinationem diſponatur ſemen.
Eſt itaque corticis, pro diuerſitate
temporis, triplex vſus. Primum

praeſtat in ortu et incremento ſemi-

nis, dum receptaculum praebet et in-
ſtar membranarum, quae placentae
vterinae partem in animalibus conſti-
tuunt, primo liquorem, dein cotyle-
donem et germen ſuſcipit, continet, et
fouet, harumque partium incremen-
tum permittit. ?) Perfecta et matura
ſemina alium ab inuolucro vſum ex-
Pectant, eum ſcilicet, vt contenta ab
externis iniuriis defendantur, et ſatis
diu ſaepe in integritate conſeruentur;
licet enim omnes ſeminis partes ſiccae
Prorſus videantur, facile tamen ab at-

mO-⸗
⁰“) Vid. Cap. I. p. 16.
„„d Vid. Cap. II. p. 108 et 116.

enimm Ttram
Paramns et!
Iue comunn,

5(. Horans un
a leminn
Ste beuchtn
.

Man konn
lunp erweg
ialten Mer
Alſile mns
ein Cruug⸗
ſmiior nobi⸗
Nis cnuſam in
tum er bine
Doninds. N
Vel uusſl
Coriitis dor
len Eidhn
1

115 , 1

1t. Conltn
Tumum lami.
uunc len
len tere,
nlk elon.
e ⸗
Hn kemen in
in ein ven
et am Cin in
dec tandemn ad
öUnntur ſemner.
ro Cierſtar
F. Huimum
Emento kemi.
Praebetetitr
ue Phcentte
nalibuscon
n, Eincone
it comtnehe
mum inuener.
ela et Mutu
Neno Mn er.
Ctenti 4
Crl,et ius
dolerventut:
Patteific⸗
Umenth
⸗

—— 343

moſphaerico aere affici, mutari et cor-
rumpi poſſunt internae, niſi eius ac-
ceſſus et efficacia per exteriorem cor-
ticem vel prorſus arceatur, vel ad mi-
nimum limitetur; poſſet etiam con-
trarium fieri et tranſpiratione aliqua
et nobiliſſima ſeminis materia ſepara-
ri, niſi denſius inuolucrum illud im-

Pediret. 8 Tertius denique vſus in

ipſa germinatione deprehenditur; ſi
enim vtramque corticis laminam ſe-
pParamus et ſemina penitus nuda ter-
rae committimus, nulla certe contin-

X 4 get

Cl. HonmkE dum in cauſas inquiſiuit, cur cerea.
lia ſemina vetuſta ad germinstionem inepta
Hant, ſequentem etiam commemorauit: Daß
die Feuchtigteit, welche das Korn in ſich enthält,
nicht mehr den zähen und dichen Schleim beſitze,
der zu ſeiner Nahrung nöthig iſt, et addidit:
Man kann davon urtheilen, wenn man die Wir-
kung erweget, die das. Ausdunften dieſer ſchlei-
michten Materie an dem Korne thut, da tämtlich
daſſelbe ganz zerbrecklich wird und zerfällt. Vid.
eius Grundſätze vom Feldbau p. 141. Veritati
ſmilior nobis videtur ratio, ſi huius mutatio-
nis cauſam in ſeceſſu particulaerum tenerrima-
rum et hinc oriunda viſcidarum inſpiſatione
ponimus. Attamen albumen ouorum quoque
vel huius ſubtiliorem partem per minutiſſimos
corticis poros transſudore docuit MoNkso in
den Edinburg ſchen Verſuchen Vol. 2. p. 265
et 274. Conf. quoque Neu. Hamb. Magaz
115 5¼ p. 26.

“
3

344 5„ *

get germinatio, potius fiet deſtructio
et omnium partium putrefactio. Cer-

to certius itaque erit, ad germinatio-
nem requiri ſeminis inuolucrum, „

illudque ſingularem et propriam ex-
ercere virtutem; qualis autem illa ſit,
et in quonam proprie eius vſus conſi-
ſtat, nondum ſatis clare docuerunt
phyſici.? In eo omnes fere conue-
niunt, humidum, quod vel in terra ad-

eſt, vel ex aere accedit, ſatis ſemini-
bus facile noxam adferre, vel adaequa-

tum vſum non praeſtare poſſe, niſi
illud per involucrum partim ab inter-
nis arceatur, partim abſorbeatur. Du-
plicem hunc vſum cortici omnino
tribue-

„) Hine minus recte ſcripſit WALLERIUSvom Acker-
baue Cap. 3. J. 3. p. 45. die Häute ſind nicht
als weſentliche Theile, ſondern blos als Decken zu
betrachten, indem ſelbige zu der künfiigen Pflan-
ze nicht das mindeſte beytragen, ſondern ledig an
den Wurzeln haungend angetroffen werden.

⁵½) Fermentationem, quae in ipſa germinatione
excitatur, corticis inprimis adminiculo promo-
ueri, ſtatuit, modumque his verbis declarauit
Cl. BzRTRAND. In der Erde aber befördert die
Haut die Gährung eben ſo, wie die Decke, die
man auf die Mulde leget, die Gährung des Teiges

vermehiret. Vid. Berniſche Sawmlungen 1773.

p. 7. Fermentationem etiam ſine tegumento
fieri, conſtat.

piamn et e.
rimis ex!
et ſucculent
lem auren
tig Eubium
Null enimn ſt
otn erno

9) Conk. Lrov
D. II. § 5
inino gen
yryſur nn
nelriſſ ⸗
ponert. Ige
Allielee 4
fluucentenn
1) Molles ſont .
t mirun zic
inadone in
Ollen, qune
Wmodo dehi
aeceltum e
ſicham emne
ulnplis

Feſtructi⸗
io. Cer.
eminatio.
uerun, „
DrIex-
emilati
Vscon.
Gocheromn
kere conde⸗
lintermad.
latis ſemin⸗.
eladequr.
poſee, nil
mabinter-
eatur. Da.
Cnnino⸗
Tibae⸗

nitvon Aler.
Hinte ickt
or ol Duken a
ſulert lcy
Verllel.
erminotione
lenlo promo-
bis Geclarhilt
er hefirlen ie
lie Decke, i
Prung 1 liſs
gnlurten .
ne goen

tribuere debemus, ſi enim humidum
et calidum nimio quaſi impetu ad te-
nellam inprimis plantulam ſemina-
lem perueniret, illa ſane laederetur;
debent enim haec adminicula ſenſim
ſenſimque modo in hanc et cotyledo-
nem agere et omnia ad germinatio-
nem ſucceſſiue diſponere; abſorberi
vero a cortice magnam humidi co-
pPiam, et ex eius emollitione, “) et in-
primis ex internae laminae pulpoſa
et ſucculenta indole, cognoſcimus.
Quem autem in finem haec fiat reſor-
ptio, dubium maxime videtur. Non-
nulli enim ſtatuunt, ſemina ſata pri-
mum et nouum alimentum per inte-
V 5 gu-
¹) Conf. Lypwieivs, qui in Inſtit. Regni veg.
P. II. F. 553. p. 256. ſeribit: in vegetationis
initio denſior et exterior membrana ſuccos vel
prorſus non, vel ſubtiliores tantum transmittit,
ne copioſa humiditas ſemina ad putrefuctionem dis-
ponat. Idem aſſerit Dy HaAxrL in der Natur-

geſchichte der Bäume. p. 8. DiIETRICH in der
Pflanzenkenntniß §. 523. p. 324. et alii.

2) Molles ſunt cotyledones et plantula ſeminalis,

vt mirum videatur, quo pacdlo in ſeminis ger-
minatione inuolucra, duriſſima etiam, et quaſi
oſſea, quae vix iciu mallei rumpuntur, facili
modo dehiſeant; ſi vero ad nouum humorum
acceſſum calidumque terrae fotum, et hinc
fadam emollitionem attendimus, haec mutatio
amplius mira non erit.

346 -

. zunt,
gumentorum poros ex terra accipe- anenl
re; *) et quoniam illud pro tenella nen
plantula nimis craſſum eſſe, *) alii volio on
eXxiſtimant, depurationem eius ibi- e,
dem fieri debere, antequam ad inter- en ſe
nas partes tranſeat, cum MALPIGHIOO) nere nul
con- eniln in .
. aſue ſno
) Sic Ralwvs in Methodo plantar. p. 5. ſeribit: ſam. ete
primum ſatorum eminum alimentum Per tegu- lain
meutorum poros ſé in innat; et PoNTEDERA iRn Omne nud
Difſlert. Anthologiae annexis Dilſ. 2. p. 27 et 29. le cons⸗ le⸗

aſſumit, ſuccum terrae vliginoſum per corti-
cis poros ad lobos deferri; Dvyv HAMrEL I. c.

humidum ex terrs in corticem, et ex hoc in le, iri
cotyledones tranſire, exiſtimat. Eandem ſen- egregiis VIII

tentiam fouent ErzERvs in Hamb. Mag. Vol.
XIV. p. 180. et ByRMANNVS in diſſ. de Gera-

L niis p. 8. aliique. GCuhrein n
x) Non craſſum, ſed tenuem et ſubtilem arſorberi, Cdepropri
contendit LvpwiGivs l. c. esmque opinionem Phnumpr

fouet GLEDITsSCRIVsS in der Forſtwiſſenſchaft Lo. I. e ſalgn
p. 278. quo loco legimus: die duſßſere Schale Gue lolum
läſst ur den feinſten Theil der aus der Lufs oder Imore Lem
Erde eindr ingenden dun ſlartigen euchtigheit durch, re, nec lis
daß dieſer Jich in der darunter liegenden zarten, N ,
weichen und ſchwammichten Haut verſammlen
köénne; ſic quoque Dietrich: die äußere Schale
hälr die groben Säfte von dem zarten Keime ab,
und die innere ſammlet die feinen vor derſelben;

— vid. lib. cit. 9. 523. p. 324.
„ Poſtquam Clar. Vir membranas, quas ſocun- Semn
dinas dixit, in variis ſeminibus deſeripſit, ea- Perelai
rum vſum his declarauit verbis Oper. p. 87 un in
exterior conſtat i innu meris pene Fiſtulis, horizonta- ſue
ReOrumm.

liter locatis, ita vt extima ſuperficies hiantia ora
exhi- oge

AMENOH
n.

p. bidn⸗

* Ohtl⸗
Dr Haner
) et ex rn
Londehn len-
nb. Meg. Vol.

l Ee Gere.

üllem erlorber,

ma,

1

1e i. e n
Cor ler ſcen;

eſt
8 Opet. P. N

. .
ſhn u⸗ b⸗

347

51

contendunt, illu RHcium inter-
nae inprimis corticis laminae, vtpote
mollion i et tunc temporis ſucco tur-
gidae, nonnulli tribuunt. Verum
enim vero einsmocdt officium fuſti-
nere nullo modo poterit cortex; et-
enim in prima ſeminis ge eneratione
paſſiue modo ſuan contribuit ſymbo-
lam, et ex thalamo, Per funiculum,
omne nutrimentum hauſer unt coty-
ledones aeque ac germen; et quam-
uis in nlton um, exſic atorum quo-
que, ſeminum cortice proprius et
egregii 1 virib us praeditus ſuccus de-
Pre ehendatut r, et Per eundem potius,
quam reliquas partes innata virtus at-
que proprietas ad nouam inde natam
plantam propagetur, üinmnt tamen ne-
que ſolum, neque cum terreno hu-
more remixtum ad interiora penetra-
re, nec illis nutrimentum praebere et
germi-

ehibeat, inſarum vero progreſſus interiora ver-
Jus in vtriculos⸗defmat, quibus demum mollius in-
noluerum excitatur et in his receptus per Eiſtulas
uimor foetui communicetur; et pog. 1I10. aſſeruit:
a terreno vtero humorem aceeptum per corticei
percolari, et cum proprio, in cotyledonibie con-
tento, intime miſceri. Corticem depurationis
ſuccorum primum organum eſſe, contendit
quoque ZALLIRGERVS pP. 62.

348 * *„

germinationem inchoare, * exiſtima- heſo⸗
mus, ideo praecipue, cum nullus ſit alget⸗
inter has partes nexus, ⁴) et in ſemine gon et ge
germinante vtraque corticis lamina vowumn U
ſine euidente internarum partium eria &N
lae- polhe; er
. . codenn C
2X) Hanc theoriam praecipue MATrTIGHIVsS tradidit,
ſeribens: probabile eſt in corticum vtriculis con- Gimus.

cretum ſuccum et quaſi fxatum ſalem ſubſidere,
completa plantulae ſeminalis generatione; vnde B
a natura ſiphonum ordines in quamplurimis ſecun- Radic
dinis locatos videmus, quorum ope externus hu-

mor ſubintrans ſoluit et ſubigit relictum in vtricu- anatun
lis ſuccum, et extracta tinciura, iterum quaſi in- jurlam m.
ſtituta generatione, plantulam ſubit, ad excitan- inclolam e
dam ſcilicet vegetatiouem. Conf. quae de ſueco Se- Ahancc
minum proprio notauimus C. II. p. 100. dhuneci
a) Ex membrana loborum propria vaſcula ad cor- Acdemds,
ticem abire, eumque ex illis oriri ELLERVS rere V
Hamb. Mag. Vol. XIV. p. 178. e contrario au: 4 intern
tem tubulos ſucciferos a cortice ad germen ar
duci HxnENSTREITIVS in Progr. de Foetu vegeta- ade A
bili p. 8. minus vere affirmarunt; Inſtituit lum, et
Cel. hie Vir l. c. eomparationem oui et ſeminis, exire neg
vitellumque duplici ductu ad pullum tranſire an
oſtendit, et idem haud alio modo in ouo ve- DIIS elnn
getabili euenire ſtatuit; alia enim, ſeripſit, eſt Amnpliatun
ſucci ex cotyledonibus ad germen via, alia autem Potit nec
via tubuli ſucciferi de cortice ſeminis, vt in auel- .
lana effracta clarum eſt, ad germen feruntur. 1⸗ enlior
Dum vero ad Coryli nucem prouocat Auctor, nido emd
facile apparet, tubulos hos vaſa vmbilicalia eſſe, hiam,

quae quidem per corticem intrant, nullum
autem cum eodem nexum habent. Conf.
Cap. II. p. 104.
1) De Hi

nullus ſit
nſemine
Rlhamina
Dartium
u.

Iekims mdic,
nn vtriruli dor.
ilen ſilſclr,
ergtiene; vit
nplurinis ſeun.
pe externnt l.
Mum in umen.
renm gullir.
it, A euitr.
e e ſueeo de⸗
. 100.

Galoen m cor⸗
Ctiri Liucays
e contrario nu⸗
ſiee ad germen
Ge Poetu vepend⸗
grunt; loltiwit
nonietleninih
llun tmnſte
NCo iN oo e.
, ſeipli
6, lis outeſn
vt in uuer.
nen ferunut⸗
uoen Andor⸗
bilietlige 6
runt, mn
uben. (

* „ 349
laeſione ſeparari poſſit, alia denique
et longe certior detur via, per quam
noua et germinationem efficiens, et
nouum nutrimentum praebens ma-
teria ex terra ad germen transferri
poſſit; et hanc quidem in hilo et ſub
eodem collocata radicula deprehen-
dimus.

§. III.

Radiculam ſollicite admodum
a natura contra omnem externam in-
iuriam munitam et ſingulari capſula
incluſam eſſe, facile cognoſcimus, et
ad hanc capſulam praecipue attendere
debemus, ſi verum vſum corticis
eruere volumus. Formatur eadena

ab interna tantum corticis lamina,

quae arcte comprehendit radicui-
lam, et haec elongari et per hilum
exire nequit, niſi eius receptaculum
prius emollitum et ſimul cum hilo
ampliatum fuerit. Vt hoc itaque fieri
poſſit, neceſſe eſt primo, vt exterior
et denſior corticis lamina a fotu hu-
mido emolliatur, extendatur, et ſic
hilum, b antea contractum et ſere
clau-

*) De Hilo vid. Cap. I. p. 18. et Cap. II. p. 105.

350 ðð

clauſum ) aperiatur, 4) et per eius in-
primis marginem humores ad inter-
lam laminam deferantur; quibus
nunc abforptis, tunica haec et in
omni ambitu, et praecipue in illa pli-
ca, ſiue vagina, quae radiculam com-
prehendit, non modo extendi itur, ſed
etiam calore perfunditur et ita m uta-
tur, vt radiculam laxius modo cin-

gat, ipfſique facilem egreſſum conce-

dat; *) ſimulque ampliatis ſic viis,
noua,

2 *½

c) Hilum cum vmbilico animslium bene compa-
rauit HEBENSTRETTIVS his verbis: In maturitate
Jeminis corticem indurari et illam, qua vaſa vm-
ilicalia introiuerant, foueolam ſ. hilum, non ali-
ter ac vmbilici animalium ſoleur, exacte claudi.
Vid. Progr. cit. p. 11.
) Hilum, eiusque mutationem et vſum in prima
germinstione alii etiam Audores notarunt;
ſie MaLPIGHIVS de Phaſeolo dixit: Paſ primujn
incubatus diem fene Nra hians turgidos offert inclu-
Jos vtriculos et macula, feneſtram ambiens, olim
nigra violacea redditter. Vid. Eius Oper. cit.
v. 99. et Rawvs Meth. Plant. p. 5: ſeripſit: in
Plerisque foraminulum, ſeu feneſ Zella Pautentier
(hilum intellexit) obſeruatur, qua huinor ali-
mentaris primitus ſibintrat. Conf. etiam ELLk-
Rvs Hamb. Mag. cit. p. 176.
e) Notauit idem Cel. KRAFFTIVS his verbis. Das
Würzelchen Ender zwar eine vor ihm zuberei-
tete Oeffnung, die aber zu nichr: dienen wird, imwo
nicht vorher, von dem von auſſen hinzukommen-
den Waſſer, die ganze Tlau erweichet worden,

daß

ol

Fii

ſve! riſen
lie WV I 400
Uiosliguor.
tationeln
Cone Conl
40 Mam ]
Geducatur.
ſgenn inltl
gie conbirn
ſeolot rum,
ranſuerlim

laß ſe ger
ümte, V
nr. germt
1
5) Nen
transtertt
Dirmicn
nit ſeguen
eu Inilr
Reu, vel
Hem 4 Ghe
gen ie⸗ 1 d
lon alſent
Widſ ſdre
fieis memnd
inſerwine⸗
er Addit.
cula emnen.

ripler.

Ain l. üm̃ hx
Hu ii

„

IIS II VI

beye Compe⸗
I nuturtut
a vaſd N
e veſit HDM
Uilumn, ton ali
exllke und.

nin in nnne

u kunor alr.
cetiam Luur.

verdis. D
1 in uhe 6
lenen t luird
neie ln

het vin
veil

ä
* 2

3 51

1

noua, vel ex internae e laminae, eius-

que inprimis plicae perſpiratione, vel
per hilum facta reſo orp Nione, ad ra-
diculam accedat materi a, et quaſi a am-
nios liquor, quo vel illa ipfa ad vege-
tationem primam, quae in elonga-
tione conſiſtit, apte iſponatur, vel
ad aliam partem, plu mulam 1 ſcilicet
deducatur. Experi imenta, hunc i⸗
finem inſtituta, theoriam hanc egt

gie confirmant. Seinina maiora Pha.
ſeolorum, Lupini et Cucurbitae
tranſuerſim ita terrae impoſuimus,

1 VL

ill
9
4

1
1

1

daß ſie der herausbohrenden Wurzel nachgeben
könnte. Vid. Fius Experim. de Vegetat. i nE
tur. germanice redd. im Allgem. Mag. Vel. I.
p. 318.
V) Non ex cotyledonibus ad radiculae vaginam
transfertur ille humor, vti quidem exiſtimat
DiErTRIch; vſum autem vtrinsque recte expo-
nit ſequentibus: die Scheide dienet bey dem er-
Nen Triebe des Keimes dazu, um dem Wurzel-
chen, welches durch das zwiſchen den Cotyledo-
nem (per hilum) eingeſrungene Ka Mer. verlän-
gert iſt, die nöthige Nahrunig zu geben, und es
von auſſen vor den groben Erdiheilen zu leſchutzen.
Vid. libr. cit. F. 531. p. 332. Inreriorem cor-
ticis membranam colligendis ſuccis pruecipue
inſeruire, non ſolum aflerit LvpwiGivs, ſed
et addit: dum illa in vaginula, pver quanm radi
cula emergit, extenſa telam cellalaren Jugenas
replet. Vid. Inſiit. cit. F. 533. P. 256.

352 *

vt dorſum, ſiue ſuperior pars eadem
modo tecta, inferior vero, vbi hilum
erat, extra terram collocata eſſet;
porro haec, itemque Ricini et Pyri
ſemina inuerſo modo, latiorem ſcili-
cet et ſuperiorem eorum partem in
terram, anguſtiorem et inferiorem
vero, et ſic quoque hilum extra illam
collocauimus, terramque, non autem
ſemina, cauta manu, aqua irroraui-
mus, atque ex his omnibus nullum
germinaſſe, alia maiorem potius du-
ritiem fere adſumſiſſe, aliaque muco-
rem contraxiſſe, et ſic omnia periiſſe,
cognouimus; e contrario autem Piſi
et Lupini ſemina inferiori parte et
cum hilo terrae circumdata, altera ex-
tra eam nuda relicta, germinationem
ſubiiſſe, et reliqua, eodem modo col-

locata, licet hanc mutationem non

acceperint, diu tamen integra perman-
ſiſſe, experti fuimus. Et ſic in hac re
ſemen quoque et ouum conueniunt,
nihil enim in ouo incubato per corti-
cem ad interiora penetrare, notum
eſt. Non itaque per corticis ſuperfi-
ciem, ſed ſolummodo per hilum tran-
ſit ſuccus, et, inde emollita interna
corticis lamina atque radicula, ab hu-
ius

9 Conl. glue
vimus i
1) molun
1 egteple co
et contents
ſorberi er
ſuontis cogne
Goplici woln
er guam
loge ul
guge ex vn
ime conl
et blisrum
inuoluer-
culo et olt
Yule ge (
reche notan
ſolagicip
Cbur hilum
nudiculge vie
ſilter nelrie
cerealidn,
Teſorptione
hübent ver
mimn, ey

ls eadem
Vbihilamm
n eſſet;
ner byri
ren ſell.
1Dertemin
hkenoren
lextraillun
Non atenn
lon irrorani.
Ds nullum
npotis d.
le muo.
niu perille
AWtenn Pii,
Ni rte er
1n Aterae
winationetn

n modoo

Mtionenn non
yrz hermany
n Pen

ſe in
Ouveniunt

—

353

ius apice reſorbetur, ad reliquas par-

tes ducitur, atque ſic germinatio eo
in loco iterum inchoatur, in quo
olim finiebatur; ſublato enim radi-
culae cum thalamo per funiculum
vmbilicalem nexu, 2½) ſeminis incre-
mentum deſinit, eoque quaſi reſtitu-
to, accedente ſcilicet per hilum ⁴½)

nouo

g) Conf. quae de funieuli praeſentia et vſu nota-

uimus Cap. II. p. 101.

h) Inuolucra lapidea ſiue Nuees aſſertum noſtrum

egregie confirmant; nullus enim eſt inter haee
et contenta ſemina nexus, et nihil ab illis re-
ſorberi, ex immutata eorum faäbrica atque ſub-
ſtantis cognoſeimus; adeſt vero in illis, quae
duplici valua conſtant, non ſolum iundura,
per quam humores intrare poſſunt, ſed verum
quoque hilum, quale etiam in illis adparet,
quae ex vna tantum parte componuntur. Ma-
xime conſpicuum illud eſt in Cocos Phaenicis
et aliarum pslmarum fructu, quorum oſſeum

inuoluerum foramen habet, per quod radi-

cula et plumula ſimul exit. Conf. quoque es,

quae de Caſtanea et aliis nucibus ſatis bene et

recte notauit LgzuWENROEKIUS in Kpiſtolis Phy-
ſiologicis p. 27. In Amygdalis aliisque nu-
cibus hilum adeſſe, illudque exacte reſpondere
radiculae vidit et delineauit Agricola Uniuer-
Jalvermehrung p. 8. In nonnullis, praecipue
cereslibus, hilum tam anguſtum eſt, vt sd
reſorptionem ſucei non ſufficere videatur;
habent vero haec longitudinslem quoque ri-
mam, ex cortice introrſum flexo natam, per

7. . . quam

354 ððð

nouo ſucco, ſemen iterum primo per
radiculam alitur, et in omni ambitu
ita augetur, vt inuolucrum, vel con-
ſumtis cotyledonibus vacuum relin-
quatur, vel iisdem turgentibus dila-
ceretur et abiiciatur; prius in illis,
quorum cotyledones in terra ma-
nent, poſterius vero, quando illae ſi-
mul cum plumula egrediuntur, fiéri
vtplurimum ſolet.

§. IV.
VItimum, aſt et maximum admi-
niculum praebet Cotyledon; ) et quo
huius quoque partis vſus eo clarius
pa-
quam terrenus etiam humor intrare poteſt.
Egit de hac rimule, et quomodo, cortice illae-
ſo, per hanc ad farinam penetrare poſſit ca-
lor et aqua LErUWENRHOEKIVUs libr. cit. p. 236.
ſimulque exinde explicare voluit, quomodo
eiusmodi ſemina integra, ab euibus deglutita,
reſolui et digeri poſſunt; quae vero de dige-
ſtione propoſuit, admodum obſcurs nobis viſa
fuerunt. Praeter hilum et rimam, in Tritici
et Secalis ſemine aliam adhuc viam deſcripſit
Anonymus quidam in Journal Oecon. 1751.
et ex hec im Hamb. Mag. Vol. 15. p. 341; fu-
periorem ſcilicet, hilo oppoſitam partem ecri-
bri inſtar perforatam eſſe, ſuceumque per hunc
locum praecipue ad cotyledonem deſcendere.
An vere?

¹) Vid. Cap. I. p. 17.

nonn

Datenh 1
jsgue

OlId 4

Vs Propt.

mmegvalain
aberlhunat
gertan

In uocun

4

don, Cunn 1
ute gnd
cann gefcer
idemue de
EIVS 0) et
rutn n) inpr.
Afürmarunt,
ſemen quatua
Coo cotfled
mmrlamn .
nne etnine,
Pusemendin
tra terram

1) W Pyitol
/Cont. Sylen
lurt L 35
N) Vid Ptilc⸗ 5
Cone plinnu

Minus etiam

LINNNNNl
Obege onmi
7
hoc allenun
Tom. V.
de in ger

lprimopen
lul ammbit
Nn Vel 0.
unm relin.
anis dil.
dNi in s,
n Eern .
Uandoileſ.
biuntur heii

timum adm-.
lon; 9 et
6 eo chris
ot intrere wet.
mode, Düceilu
Penenute ulit er
Cuslbr e 23
foluit, bomnodd

b ouibus eglltiu

.ue enx t⸗ er
Ohleum nohi in
limum in 1 nci
e niin Ceſengit
ul Oeror 1:
15,) M
Ktam zueae⸗
ceutaqe per
Lonenm Geſcepdere

3 5ſ

pateat, nonnulla de numero, ſitu, fi-
gura aliisque externis, et inter ſe di-
uerſis proprietatibus praemittamus,
antequam in eiusdem virtutem, quam
in germinatione exercet, inquiramus.
In quocunque ſemine adeſt Cotyle-
don, cum vero illa non ſemper accu-
rate cognoſci poſſit, in quibusdam
eam deficere, exiſtimarunt phyſici,
idemque de Goſſypio LERVWENHOE-
Klvs * et de Cuſcutae D ac Muſco-
rum ") inprimis ſeminibus LINNAEVS
affirmarunt; continet autem Goſſypii
ſemen quatuor quaſi foliola, quorum
duo cotyledones plicatas et duo alia
plumulam conſtituunt; et in Cuſcu-
tae ſemine, dum illud in ſpirale cor-
pus extenditur, cotyledonem iam in-
tra terram 9) conſumptam fuiſſe, ex
2. 2 ana-
½) Vid. Epiſtol. cit. p. 83.
½) Conf. Syſtema Plantarum a RaIchARDoO edit.
Part. I. p. 352.
m) Vid. Philoſ. Botan. pag. 102, Muſecos scotyle-
dones plantas eſſe, ibid. aſſerens.
2) Minus etiam vere de Cuſcutae ſemine ſeripſit
LiINNAEUS 1. c. nec terram petit radicando, ſed
absque omni radice contra Jolem volubilis ſcendit
Plantas, guas emiſſis vaſis exkauzit. Corrigitur
hoc aſſertum in Germaniea Syſt. Veg. editione
Tom. V. p. 374, et radieulam adeſſe, eam-
que in germinatione terram attingere, ſed
breui

356 2 .
. 0
. . 4 .1* „ . Pulhi
analogia, probabiliter coniicimus; eeumnque
muſcorumque ſemina veram cotyle- nn gineiſl
donem poſſidere, docuit Cl. MEESE. ) goluontor
Forſan etiam de praeſentia cotyledo- Ciuntur,
num alii dubitarunt ideo, quoniam bosCart
alienam quaſi et ſingularem quando- ls erimm,
que faciem repraeſentant, vel in terra involocru
conſumuntur, 5?vel cum foliis ſemi- mumuur,
= nali- recte Cion
breui poſt marceſcere, rede dicitur; vti ita- jntegra On
que radicula citiſſime euanefcit et facile viſum endunt
fugit, ita idem cum cotyledone etiam fieri po- Arnne
terit. Plantulam ſeminalem in Cuſcuta nu- euoluuntun
dam, ſub forma corporis ſpiralis, apparere (Akendhut,
allerit Hill Vegetable Syſtem To. IX. p. 18. (Cccre Haud
o) Conf. Commentar. Societ. Harlemenſ. Tom. X.
Part. II. p. 171. Cum non cuilibet licett. uhürhr uun
hunc locum euoluere, primaria repetamus. Cncn ethas
in Polytricho communi, remotis foliis radica- owri dede
libus, ſquamulisue, multos floſculos, mem- E
brana ſquamoſa inuolutos et communi rece. PrImarlänn,
ptiaculo inter ſe et cum caule communicantes nem, ſolie
in ſummitate corenae detexit, et porro intra cotrledon
hoe inuolucrum ſquamoſum 2. 3. vel 4. cor- FC
pora cylindrica reperit, quae ouaria, ſtamini-
bus circumdata ac ſemine referta eſſe, cogno-
uit; et ex corporibus his, arense purae man- (tyleconen
datis, plantulas nouas progerminare vidit, MWult Iun
germenque erectum veram cotyledonem er Wleipſit:
muſcos monocotyledones eſſe, affirmauit. erreſemn ,
p) Has inuiſibiles, quae vero ſupra terrae ſuperfi- Bat. den.
ciem veniunt, viſibiles appellauit et ad hanc Pkeucd
differentiam in ſua methodo praecipue reſpe- Guig int
xit Cl. Magsz. Vid. Eius Kudimenta Planta- Run.

rum Part. I.

hnicimng
ram cotyle.
A Mars.9
ncotflelo⸗
d, Qoniam
enn Crado-
nvintert
m kolisſenmi
nul

de dicitur, ni iu⸗
eleitet ſtelle iſſan
one elimn fen o⸗
n in Culcuts nu⸗
Pinlis, epperett
n To. NL.18.
glemend Ton X.
00 Culden det,
Umurin kepend.
emods dobis tud⸗
10n Loſerlan, nen⸗

el cochlvoni tete
gule Conmmmunitlic

erit et pone jtra
5 Vel1 .

Ouoit, ſumini⸗

eauele, cl
ene nne nd.
gemmmme ir
—R
le Aürpnae

amne

357

nalibus confunduntur. Seminalia
plerumque illa nominari ſolent, quae

in principio vegetationis primum

euoluuntur et ex inuolucro egre-

diuntur, hoc autem valet tantum de
quibusdam, minime de omnibus, in

illis enim, quorum cotyledones intra
inuolucrum et in ipſa terra conſu-
muntur, folia primum egredientia
recte dicuntur ſeminalia, quae vero
integra quaſi ad ſuperficiem terrae
aſcendunt, et dimiſſo cortice tandem
euoluuntur, primo loco cotyledones
oſtendunt, easque folia ſeminalia 9
dicere haudquaquam debemus, ſe-
quuntur namque alia, a plumula ori-
unda, et haec ſola ſeminalium nomine
notari debent. Semina itaque, quae
primariam in terra ſubeunt mutatio-
nem, folia modo ſeminalia, non vero
cotyledones oſtendunt, quae vero in
3 eius

7) Cotyledones et folia ſeminalia vt ſynonyma
aſſumſit LINNAEUS Phil. Bot. p. 89. et Okpk-
Rus ſeri pſit: cotyledones vbi duae ſunt et diſeedunt,
exgreſcunt in folia ſeminalia. Vid. Element.
Bot. Part. I. p. 60. Melius folia ſeminalia
pſeudo- cotyledones appellauit Cl. MrksE,
quis in communem vium conſpirant. Vid-
Rudim. cit. Part. I. in Praefat.

358 *

cie germinant, vtramque
partem, inter ſe diuecſam, offerunt,
ea differentia, vt in nonnullis cotyle-
dones diutius perſiſtant, in aliis ci-
tius marceſcant, decidantque, ac fo-
lia ſeminalia ſola relinquant. No-
tata haec differentia a diuerſo vt plu-
rimum cotyledonum numero depen-
det. Si vna modo adeſt, illa ſub terra
recondita manet, ſi autem duae exi-
ſtunt, illae cum foliis ſeminalibus
aſcendunt. Dantur tamen exceptio-
nes, et dicotyledones, etiam conge-
neres plantae, Piſum exempli gratia
et Vicia, non, vti Phaſeolus, easdem
ſupra terram efferunt, ſed, more mo-
nocotyledonum, in eadem relin-
quunt. Plantae, familia et genere

conuenientes, eundem quoque coty-
B

eius ſuperfi
in

ledonum numerum ſeruare ſolent;

an Orobanche a reliquis Didynamiis
ſiue labiatis plantis, quae ſcilicet du-
plicem cotyledonem habent, rece-
dat, et cum vna modo germinet;
Cactus mammillaris quoque vnam,
reliquae autem huius generis ſpecies
duas contineant, dubium nobis vide-
tur; Brioris enim, vtpote in radice
aliarum plantarum paraſiticae, ger-
mina-

niomoel.

et
Ms
lhe Culñ
Cuttituunt
1n noſtris

iſtirnere

7

—— ———

et an Nur
Ollint in
AuCtores
ONnin P
ſummterunt.
no.bi et po
li vero,
MYRNAY?

1 Vid. Nuer
e Vol. N
) Wd. ehio
1) Vid. Clann
Leydenl
4) Plantos in
Gittingui
Plores po
mentu cit
ſit, vid, n
ſchems in
et mec gel
(Com drdiu
men condn
Gari aſlera
Keripfi, .
Vero exid
oimnes e

Vramqne
1, Oferunt
lis cotyle
in Ais ci.
gne A ſo.
Aant. No.
nerioin
Umerd depen⸗
Hillfubterm
tenn Guae exj
R ſewinalios

mnen eceptt
etniam coNt.

lemnpli gnurin
Olas, eisgcen
ed, more mo
dem eln-.
lin et genere
gnoge o
erlure ſoent;
SDioyomis
1 , ece·
gerinnnet⸗
e Noun
eri hees
nobode

— 3579

4

minationem non facile videre poſſu-
mus, et Cereorum ac Opuntiarum,
quae cum Melocacto vnum genus
conſtituunt, ſeminum propagationem
in noſtris hortis raro, vel nunquam
inſtituere ſolemus. à“ Quot autem,
et an plures, quam duae numerari
poſſint in vno ſemine cotyledones,
aucores non conueniunt. Veteres
omnino plantas polycotyledones aſ-
ſumſerunt, et LINNAEVS quoque mo-
no-di et polycotyledones diſtinguit, 9
alii vero, vt RoYERVS, *) MEESE ¹“) et
MvRRAY *] Polycotyledones quidem
4 con-

„) Vid. Neuer Schauplatz der Natur Vol. V. p. 618.
et Vol. VIII. p. 292.
5⁵ß) Vid. Philoſ. Botan. p. 102.
4) Vid. Clauis claſſium in Eius Prodromo Florge
Leyd enſis. .
u) Plantas in mone-et polycotyledones quidem
diſtinguit, has autem duas modo, nunquam
plures poſſidere, afſumit. Vid. Eius Rudi-
menta cit. et eum liber ille rarius haberi poſ-
ſit, vid. methodi a cotyledonibus deſumtae
ſchema in Commentar. de rebus in hiſt. nat.
et med. geſtis Vol. Kl. p. 639.
„) Cum dubium ſit, an duabus plures vnum ſe-
men contineat, multi vero polycotyledones
dari afſeränt, Cel. MvRRAVY vti voluit voce, vt
ſeripſit, neutri diſſentium parti moleſta; Ipſe
vero exiſtimat, polycotyledones didas forſan
oinnes eſſe modo dicotyledones. Vid. Eius
Appa-

1

. —
concedere, attamen binarium modo cſein
numerum admittere voluerunt; Co- 5 d et
tyledones enim non ſemper integrge ni
ſunt, ſed ſaepe in varias partes diui- H .
ſaae, et tunc videntur numero plure; Hiſne⸗
ecet non ſunt.*) Situs quoque, quem us, kr⸗
Lo is luer⸗
Apparatus Medicam. Tom. I. p. 1. Polyco- ettunc
tyledones veras dari, dubitauit quoque Lvpwr. in Palmmis
Givs Inſtit. cit. §. 555 p. 257 Aut gerin
) Pini et aliarum reſiniferarum arborum/ſemYi:. N
mibus plures cotyledones tribuunt botanici, cluditur
duas vero tantuni, aſt ad baſin vſque in varios enditur,
lobos diuiſas continere, exiſtimauit ApaNsoN mur Wri
in Prgefat. ad Famill. des plantes p. 305. Cum 11.5
vero loborum mumerus in diuerſis Pini ſpe- aliegbe⸗
ciebus variet, et Pino Cedro 6. et Strobo 6 ad fortachis am.
10 tribuerit LINNAEVs in Syſt. plant. a Rrr- 1t. ſed ſo
chARDO edit. Vol. IV. p. 174. conf. de Pino l, (
cembra et aliis quoque Neuer Schauplatz der Itr, 0
Natur Vol. III. p. 19 Hepwrioit potius ſen-
tentiam adſumere, hasque didas cotyledones .
pro foltis ſeminslibus agnoſcere debebimus. Ffinei
Conf. Eius Reobachtungen von den Saamenlappen, ſliger
in der Sammlung zur Phyſik und Naturgeſchichte bihanin
Vol. II. p. 4. Ad faciliorem rei cog nitionem in Cemi
repetamus Eius verba: die fünf und mehrere eeroh
Tangeln, welche nach abgeſtoſſener Saamenhaut V LixN
bey der Kiefer ete zum V'orſeheine kommen, ſind nybernnet
nicht die Saamenlappen, denn dieſe nahm die fintwr,
karte Haut, welche den Saamen umfaſst, mit ſich. Rne indnn
Wenn man einen ſolchen Saamen ſenbrecht durch- ledones
Ichueidet, wird man dieſe Tangeln, als den obern ſinu ſoe
Theil des Saame upflänzchens ſchon gegenwärtig geintion
und in ſeinen Cotyledouen eingeſchloſſen ſehen, in non
der abgeſtoſſenen Hulſe aber des anſgegangenen Poetit

Pflänz-

In modo
llnt; 0.
utegrne
Nurtes diui.
erd ploren
Ale, gden
.
LNr. Pehee.
r guoglelenr.
n urbanunbeni
fbuunt bandle,
Alte in ſunon
kimtuit Abaeo

terp .) (un

lerſis ini hye⸗
Irobo 60
. un ANr
4 cn. & kind
er Khuuzlin ler
lonn holit ſen⸗

len colelene

ſcere Lebebinnos
er enevlpe,
1 Momgliiße
jei el⸗ inen
tedt nE.
4 Hyheulun
tennen na
Geſe kahn Eie

nit ſc.
nfeßt, m

lurcl⸗

Chen

ſenkredl
e ds

mirt
chon genuin

—

I n ſehel

ererrrrrr 232561

cotyledones reſpectu plantae ſemina-
lis oſtendunt, duplex modo inueni-

tur, aut enim haec alteri ſeminis ex-
tremitati, ei ſcilicet, qua thalamo et

funiculo vmbilicali adhaeſerat, exte-
rius, forma quaſi ſcuti, et a cotyledo-
nis latere,“ in loco depreſſo haeret,
et tunc vna modo adeſt cotyledon, vt
in Palmis, Liliaceis, et Graminibus,
aut germen media ſeminum pulpa in-
cluditur, et a cotyledonibus compre-

henditur, tuncque duae diſtinguun-
tur, vt in Leguminoſis, Cucurbhitaceis,

aliisque. Si vna adeſt cotyledon, illa

fortaſſis nunquam extra terram aſſur-

git, ſed ſub eadem remanet et conſu-

mitur; dicotyledones autem contra-
5 rium
Pflänzchens von dieſen Art findet man ihren flei-

ſchigten Giehalt ſehr deutlich vor. Cotyledones
bipartitas in Pentapete phoenicea, pinnstifidas
in Geranio molſchato, et ſic eas non ſemper in-
tegras, deprehendimus.
„.) Vt LiNNAEVS gemmam et bulbum appellauit
hybernaculum, vid. Phileſ. p. 50. ſie etiam
HEEENETREITIVS, Iunior, ſemina eodem nomi-
ne inſigniri poſſe, exiſtimat ideo, quia coty-
ledones futurae quoque plantae rudimenta in
ſinu ſuo recondant. Vid. Eius Epiſt. de Ve-

getatione hyemali p. 10. Hoc quidem de di-

non vero de monocotyledonibus recte dicl
poterit.

S

rium plerumque morem gerunt. =)

Cotyledones porro in nonnullis ſemi-
nibus ſingularem oſtendunt habitum
atque indolem. Palmae cocciferae
duriſſimus cortex lac dulciſſimum
continet, in quo germen natat, et
quod loco cotyledonis adeſſe videtur.
In Theobroma, Cacao dicta, in varia
fruſta,

2) Cotyledonum diſpoſitionem ſub ipſa ſeminis
germinatione placentationem appellauit Lix-
NAEVS, ſimulque monuit, monocotyledones,
quoniam intra ſemen perſiſtat cotyledon, pro-
prie acotyledones eſſe; vid. Eius Phil. Bor.
p. 102. et REVssII Compend. Botan. p. 126.
Notari quoque hoc loco liceat, loszräVM de
AROMATARIIS in breui er rara epiſtola de Ge-
neratione plantarum ex ſeminibus, quae pri-
ma vice cum Eius libro de Rabie contagioſa
Venet. 1625. et dein cum IvNorI Opuſeulis ab
ALBRECHTO Coburgi 1747. edita fuit, inter
alia, obſcura nobis viſo, cotyledonum quoque
ac plantulae ſeminalis ſitum non ſatis clare de-
ſcripſiſſe; en Eius verba, edit. poſter. p. 182.
parua, quae gignitur planta in ſeminibus, vel gi-
guitur, qua parte pediculus alaeret, vel prorſus
coutra, vel alio quodam modo; guue gignitur, qua
parte pediculus adhaeret, exporrigit ad pediculum
radices, folia autem ad apicem, quae vero gignitur
in apice, folia extendit pediculum verſus, radices
autem ad apicem. Cl. HaEENSTREIT in Progr.
de Foetu vegetab. p. 21. haec verba quoque
adduzxzit, fallo autem BoccoNr tribuit; Hic
enim in Muſeo di piante p. 62. AkOMATARII
epiſtolam fere integram recudi curauit.

cintrape

cnum ten

ones n
Cinen h
ſtano vil
maiorenn
ſpeciebi
nus Pert
que inte
enrer coe
habet pin
das medi,
