Deüclars
Prokunde
Gruinam
et malae
conueni
Crenatas

0) Vid Dr
Libr. IV.
9) Coni. I.
egir 1.
.323.
Pra !
liam

gerunt.9
ulli ſemi.
tlhabitum
Oeikerze
lank, et
FP. .
levider.
te invarn
futz

ſob ipſu kenini⸗
thpelouit lur.
onoeotyledones
colylecon, o.
ius Ehjl. bor.
Gonnn. N 129.
t loserana e

Rda eG.

ibuu, ane hi⸗
Nupie onmgiol
Non Opuſells 4
edin lul, imer
ledonunn gubgve
, ler
ulr, .
,oinn, 1
14 intlun
vero ghiuu
verſit t e
aern in Progr⸗
e verde googre
tuhit; 4
62. Aonalli
cnuin⸗

—

ſ

fruſta, antea inter ſe aréte nexa, ſecedit
cotyledon. Avicenniae tomentoſae
ſemen ex quatuor lamellis conſtat,
et intra pericarpium germinat. Quae
vnum ſemen conſtituunt duae cotyle-
dones non eandem ſemper magnitu-
dinem habere, in Aeſculo hippoca-
ſtano videmus, vnamque altera longe
maiorem efle, deprehendimus. “) In
ſpeciebus quoque, quae ad vnum ge-
nus pertinent, cotyledones quando-
que inter ſe differre, in Geraniis lucu-
lenter cognoſcimus; moſchatum e. g.
habet pinnatifidas, bohemicum trifi-
das, medio truncato, alceoides longe
petiolatas, lobatas, laciniis quinque
Profunde diſſectis, e contrario autem
gruinum, althaeaefolium, cicutarium
et malacoides ratione cotyledonum
conueniunt, et cordatas, ſublobatas,
crenatas et hirſutas exhibent. )

§. V.

a) Vid. Do HAMEL Naturgeſchichte der Buenme
Libr. IV. c. 2. p. 9.
*⁹) Conf. LINNAEI Syſt. Vegetab. a Cel. MukRAY
edit. p. 513 et 14. et Amoenit. Acad. Vol. IV.
P. 323. de bohemico in ſpecie monuit, ab omni-
bus Geraniis illud differre cotyledonibus fi-
gura foliorum Liriodendri praeditis. Conf.
etiam BuRMANNI Diſl. de Geraniis p. 31. ſq.

§. V.
Materia, quae cotyledonem con-
ſtituit, pro temporis et ſeminum dif-
ferentia, diuerſimode comparata eſt.
Quam diu ſemen increſcit et molli-
tiem oſtendit, tamdiu pultacea et la-
cti ſimilis adparet, eamque indolem
iterum admittit, dum germinare in-
cipit; intermedio tempore duritiem
et ſiccitatem refert, et tunc in non-
nullis farinoſa, in aliis glutinoſa, in
aliis denique oleoſa deprehenditur.
Haec omnis autem, diuerſitas appa-
rens modo erit, non vera; ſi enim ad
internam indolem ac mixtionem hu-
jus materiae attendimus, illam fere
ſemper et vbique oleoſam, forma
modo et conſiſtentia diuerſam eſſe,
deprehendimus, atque tunc etiam vel
emulſionis naturalis quaſi ſpeciem
refert, vel facile in eandem mutari
poteſt. Oleum hoc, in maſſam ſo-
lidam

c) Cotyledones quoque animallum albuminoſum,
lacti non diſimilem, humorem continent.
Conf. HARVAEVS, MALFPIGHIUS et alii, ab HAL-
LERO in Phyfſ. Vol. VII. p. 242. citati auctores.
) An farinoſa ſemina oleoſam quoque materiam
contineant, dubitari forte poſſet. Verum
WarLERIVS illud luculenter declarauit, aſſe-
rens:

Iun nn

Enin

ſens: r.
eckonte
erreffren
iie pruel
imigre 1
dit: !
muſone
pruepa
n er
.
gine Ue⸗
jnte Pum
Pſt: ℳ.
ſinnun t
ote ſurini
eceſe ,
ecinite i
deo, ft
jerraim 0
Onnex.
Dusquan
1i, gom⸗
huit, t
jempeltie
goß he
lenellis ſte
11 (
mum plun
ſam indee
nem umd
mutatn en
cusilleto
ler Clu⸗

1772 R

Otenn con.
nlnmum dit.
nparatn et,
te moli⸗
Oncen erl.
e indolem
erminure in⸗
Dre (uritien
Unc in nor.
glutinoln i
Dkehencinn
ez ae
ſienimad
tionnemn he.
Mon ſere
m, fokmm
nerlum ele,
ncetiam ſel
uſ ſecen
lem un
Iſmſ.
C
bpamindn,
cOünend⸗
i, W Ha⸗

6tniͦ oors⸗
ue mnetlon

EmanmEe

365

lidam conuerſum, pro tenella plan-
tula ſeminali diu admodum integra

4

Con-

rens: furinam nihil aliud eſſe, quam tenue oleum,
mediante motu et calore in conſiſtentiam ſolidam
terreſtrem redactum; hinc ſemina, tenuiori cor-
tice praedita, pellucida eſſe, omnemque farinam
integre inflammabilem, ſaepe ſine reſiduo; hinc,
addit: plurimi non iniuſte farinam vocarunt
emulſionem ſiccam, ab omni ſiquidem furina emul-
ſio praeparari poteſt, maiori vel minori quantitate,
pro diuerſitate corticis. Vid. Eius Diſſ. de ori-
gine Oleorum in vegetabilibus §. 2. Idem
ante Eum ſtatuit LgrvwENHOECkIVsS, dum ſcri-
pſit: Alba quadam ſubſtantia ſiue materia, quam
farinam nominamus, inſtructa ſunt ſemina, et
haec farina, vt oleoſam habeat in ſe materiam,
neceſſe eſt, ne origo plantarum exareſceret; ſed
mediante illo oleo ſuſtentaretunac aleretur; quo
oleo, N farina illa careret, multa ſemina extra
terram non diu valerent; vid Eius Epiſt. anat.
annex. p. 6C5. Etiam BoERHAAVIVS affirmauit,
nusquam oleum lueulentius et yberius inueni-
ri, quam in cotyledonibus, ipſique vſum tri-
buit, vt arceat a tenero embryone aquam in-
tempeſtiuam, male acturam, nimiumque fri-
gus, ne facilis oriretur conglaciatio exitialis

tenellis ſtaminibus. Vid. Cheniae To. II. p. 92

et 113. Cl. Menmcus propterea quoque pri-⸗
mum plantalae ſeminalis nutrimentum oleo-
ſam indolem habere, ſemenque ad vegetatio-
nem tamdiu aptum eſſe, quamdiu esdem im-
mutata exiſtit, exiſtimauit, quoniam ſpermati⸗
cus ille foecundans humor oleoſus erat. Vid.
der Churpfaelziſchen Geſellſchaft Bemerkungen

1772. p. 119. (qq.

conſeruanda, ſuoque tempore alen-
da, aptiſſimum videtur; et quo illud
ipſum a corruptione praeſeruari, apto-
que modo in nutrimentum conuerti
poſſit, partim propria, ab inuolucro
totius ſeminis diuerſa, membrana in-
uoluitur cotyledon, partim vaſis, per
hanc diſtributis, continetur oleum,
partim huic alius et ſpecificus quaſi
ſuccus admiſcetur. Vaſculoſas eſſe
cotyledones, nemo facile dubitauit;
debet enim earum materia ad plantu-
lam ſeminalem deferri, vt in germi-
nationis hiſtoria declarabimus, immo
vaſcula oculis cognoſcere poſſumus,
ſi e. g. Phaſeoli cotyledones quodam-
modo emollitas diſſecamus, puncta
ſaturatius tincta adparent, quae diſſe-
cta ſunt vaſa, et ſi BoNgTI experi-
menta repetimus atque ſemina in co-
loratis liquoribus maceramus, vaſcu-
la, eorumque innumeros fere ramos,
per omnein cotyledonis ambitum di-
ſtributos, egregie videmus. An vero
praeter oleoſam materiam alia et cui-
libet fere ſemini propria in his vaſis
contineatur, luculenter quidem de-
mon-

e) Conf. Eius Libr. von den Blaettern, p. 148. ſqq.

hencimus;
tea Geclarat
Gerivari po
umor ſpe

„

transteratun
Contentus ]

) Eindem ſent
N, dumn
Neum, neu
vt imra lobo
Vid Chem
Poſoit Hi
enthalten P
nr eireutt
GlIEDITECH
epenthulen
npin ſiſe
ſun cn ꝛu⸗
leuiſt vyſe⸗
aft heſingen
bey ier eni
Nahmm ie
Serlche he
erſe aß i
Pftanꝛt eyr

ſcaßr don

Pore glen.
goo ilind
ruariapro.
mconerti
Dinuclocro
endrannin.
n vals per

etur Ceunn

Cheus gum
bloſs el⸗
tin gemmi.
us imm-
oCumds,
Sualaer
V, ponkhn
Il eppert.
le ader.
ele uM
Hium
An verd
laeror
1 bis vals
Uidem le

monſtrare non poſſumus, attamen
probabiliter conücimus, quoniam
plantula ſeminalis primum a cotvle-
done accipiat alimentum, eademque
inde propria illa impraegnetur virtu-
te, quam poſtea in nata planta depre-
hendimus; cum enim ilia non, vt an.
tea declarauimus, a cortice ad germen
deriuari poſſit, ſequitur omnino, vt
humor ſpecificus a cotyledone huc
transferatur, et hinc in eadem antea
contentus fuerit. †) Materia itaque,
in

J) Eandem ſententiam fouere videtur BorRRAaA-
vIvs, dum ſcripſit: In ſeminum lobis vonitur
oleum, largum, ſpiritibus diues propriis plantae,
vr intra lobos, ita inſtructos, tuto conderetar etc.
Vid. Chem. Tom. II. p. 113. Clarius hoc ex-
poſuit Hepwioivs I. c. p. 12. die Saamenlappen
enthalten den Grundſtoſf' zu dem, jeder Pfianzen-
art eigenthümilichen Safte. Et luculentius odhuc
GrEPITSCHIVS: die Saamenlappen enthalten den
eigentlichen milchenden Safe, der den zuküuf-
tigen uſſigen Theilen ihren Anfang, und gleich-
Jam den zuerſt eindringenden Feuchtigkeiten eine
gewiſſe weſentliche und zu ſeiner einzeln Geſchlecht-
art beſonders gehörige Tinctur giebt, daſß er ſich
bey der Vermiſchung nach und nach in die zur
Nahrung jeder Geſchlechtsart insbeſondere erfer-
derliche Feuchtigneit veraendern kann. Dieſer
erſte Safr iſt ſchon in der vorhergehenden Mutter
Pflanze erzeuget, und fuhret alſo auch die Eigen-
Ichaft von derſelben weiter mit ſich in die junge
Pfian-

Brr

368 4

4*

in cotyledone contenta, iam 1 aſfimila-

ta et ad nutritionem apta praeexiſtit,

nullamque fere praeparationem, ſed

modo ſolutionem deſiderat, quam
a terreno fotu reſorptisque per hilum
fluidis facile fieri poſſe, affirmamus,
et cum plantula ſeminalis, plumula
aeque ac radicula, partim a cotyle-
done primum, partim per radiculam
ſecundarium alimentum accipiat, ce-
lerius longe illa increſcit, quam ſi ex
ſola terra nutrimentum capere de-
beat; hoc deberet prius praeparari,
et

Pflanze. ete. Vid. Eius Forſiwiſſenſchaft I. Band.
pag. 170 ſeq. et 278.
9) Cotyledonem alere plumulam, vsque dum ra-
dices egerit, cum LINNAEO quidem Phil. Botan.
p. 89. aſt cum HEpwiGio l. c. p. 12. quoque
aſſumere poſſumus, daß ſolche auch den erſten
Trieb zur Wurzel machen. Cotyledones plan-
tulam ſeminalem, quamdiu ſemen non ſeri-
tur, ſine augmento nutrire, cum HEBENSREI-
TIO de Foet. veg. p. 12. affirmari vix poterit.
Cotyledonem cum mamma et placente com-
parauimus Cap. II. p. 1I11. et 117, et licet HE-
BENSTREITIVS I. c. aſſerat, cotyledonem quo-
que Vitellum dici poſſe, placentae tamen
nomen retinere voluit, cum vitellum pullo
nihil aliud ſit, quam placenta, et hinc vti vi-
tellum ſenſim in alimentum pulli conſumitur,
ita ſimiliter pulpa cotyledonum germen ſuum
fouet nutritque.

4 ie in⸗
ſe ni d

lectun,

cet negand
aden
Polle.)
ke Pnt
inreligere
eſle polit,
menta. I
induſtriam
cite cot
an 4
Nullas, 1
Rer
ſe, (vero
nem, dumm
ſpecie ſoli
terram eme

Moteriam 4
guun ſolu, et
1, non gui⸗
demn Fero n
guin, Gnt
5 b
inunto inet
emus, I
delliun

pkgeexiſtit
lem, ſecd
At 1 quam
perbiom
Aürmanns
6, Plomoln

Imn acohle.

rdieblen
Neſinn e⸗
lualmn ſe
Cppere le
Druepurn;
et
ſuß ln.

gue dum rr
lembhil Doun.
) 11 gogre
gurh dn enſer
leconespnn
nen non ſe⸗
DeWtl.
ir poen
cenns conn.
et liett He.
lonen Go⸗
aige wel
GeNom hulo
Pine N
icoofumt,
gernen

* 369

et hinc longe tardius et imperfectius

incrementum erit. 2) Cocyledon ita-
que ad germinationem, omni ex parte
perfectam, neceſſario requiritur, li-
cet negandum non ſit, ſemina etiam

eadem deſtituta certo modo vegetare

poſſe. Vt cotyledonis vtilitatem re-
cte cognoſcerent phyſici, ſimulque
intelligerent, an, et quatenus illa ab-
eſſe poſſit, varia inſtituerunt experi-
menta. In his ſingularem prorſus
induſtriam adhibuit MALPIGHIVS, do-
cuitque, cotyledonibus ante ſationem
ſeparatis, plantularum ſeminalium
nullas, niſi vnicam fabae, vegetaſſe,
aſt et hanc breui tempore contabuiſ-
ſe; ſi vero poſt inchoatam vegetatio-
nem, dum ſcilicet cotyledones, ſub
ſpecie foliorum ſeminalium, ſupra
terram emergebant, harum ſeparatio
inſti⸗
) Materiam farinoſam ceotyledonum accedente
aqua ſolui, et in nutrimentum germinis conuer-
ti, non quidem negare voluit WALLERIVS, ean-
dem vero non ſufficere, ſed aliam ex terra re-
quiri, eontendit libr. vom Ackerbau cap. 2.
H. 5. p. 34. ſqq. Et hoc quoque, ſi de con-
tinuato incremento ſermo eſt, concedere de-

bemus, in prima autem euolutione minus ne-
ceſſarium eſſe, exiſtimamus.

Aa

370 Rrerrrrr—

inſtituta fuit, vegetationem in aliis
protractam, in aliis vel cito extin-
Gam vel quaſi atrophiae ſtatum inde
natum fuiſſe; vno autem detracto fo-
lio et altero ſuperſtite, germinatio-
nem quidem, non tanta tamen cum
felicitate, quam in non mutilatis, con-
inuari obſeruauit. Eadem fere ex-
perimenta repetiit TBRIVMFETTVS,
contrario autem euentu; aliquot ſci-
licet Phaſeolorum ſemina terrae com-
mitſit, et denis, vix enatis, foliola ſe-
minalia abſtulit, hiatus admota terra
obruit, haecque tam feliciter adole-
ſcere vidit, quam alia eiusdem gene-
ris, quibus illa foliola minime fue-

rant detroncata; praeterea a Catapu-

tiae maicks, ſine dubio Ricini, ſemi-
. - * „ .
nibus, antequam foliola ſeminalia ape-
rirent, eadem decerpfit, cera vndique

obducto fracturae hiatu, et ſingula

ſuam exercuiſſe vegetationem, retu-
lit. ö Deceptum vero fuiſſe L'RIVM-
FETTVM, auferendo cotyledones, dum
ex te 1 prodierunt, ſuumque vſum
iam praeſtiterunt, exiſtimauit, et co-
tyle-
) Vide Oper. Part. I. p. 199. ſeq.
¹) Vid. libr. de ortu et vegetatione plantarum
P. 57. ſd.

leninlis ne
Niethelinn
eg8;Il
ſolorutn e⸗

(Hoh ſem

leingae e
nullum ven
cvi fragmme
adhuc con
hoc returd
tum. 45
ue inſitu
lere ſccella
tumn germin
WAn Cel.
ſemnper per
tardiſhune
Gebiliusge
dem ſpeci
haec pruec⸗
Phnrolumg

Edone ſepat

4

anudaratn

vudlt
I Vidign

¹) Wie T.

n in alis
elto extin.
lthmn inde
lenachoto.
Lermümntio.
Uuhen cNm
Ctlltis con.
lem fere er
IDMEETTN
Alinorſi
terrne on⸗
9 foliohſ⸗
6Mmotaten
iter Mol.
Gen gene.
birüme iu
A aCu.
ani, Een⸗
eminalupe⸗
era mMe
cet ie
gen, Iell
, Thu.
onesfoin
Ge W.
aWit, K
Gle.

17

———

* 371

tyledones pro vegetatione plantulae
ſeminalis neceſſarias eſſe, aſiis et no-
uis experimentis confirmauit MaLbPfI-
GHIVS; ") in Lupinorum fcilicet, Pha-
ſeolorum et Cucurbitarum ſeminibus
foliola ſeminalia caute abſtulit, mol-
lemque cicatricibus affudit ceram,
nullum vero vegetauit, excepto vno,
cui fragmenta foliorum ſeminalium
adhuc continuata haerebant; aſt et
hoc retardatum oſtendebat incremen-
tum. Ab aliis et recentioribus quo-
que inſtituta experimenta eundem
fere ſucceſſum habuerunt. Fagopy-
rum germinans foliis ſeminalibus pri-
uauit Cel. BoNNeT“ illudque fere
ſemper periiſſe, et ſi ſuperſtes manlſit,
tardiſfſime creuiſſe, et multo exilius
debiliusque fuiſſe, quam alias eius-
dem ſpeciei plantas, quibus folia
haec praeciſa non erant, obſeruauit;
plantulam quoque ſeminalem a coty-
ledone ſeparauit in Phaſeolo, et ſic
denudatam terrae in vmbra manda-
uit, camque frequenter aqua irriga-
uit, viditque, eandem agere radicem,
a 2 tan-
1) In Oper. poſthumis p. 96. 95 et 101.
2) Vid. Tr. von den Blättern p. 137. ſqq.

*

372

tandem et folia ſua explicare, et flores
poſtea ferre, ſed paucos, plantaeque
ipſae admodum pufillae erant, et pha-
ſeoli alii, ex ſeminibus integris nati,
nouies illis erant altiores et foliola ha-
bebant plus quam quinquies longio-
ra. ) Ex his igitur cotyledonum fo-
liorumque ſeminalium, quae antea co-
tyledones erant, ſumma patet vtilitas
neceſſitasque, et ſi illis ſeparatis plan-
tula

6) Idem refert Dirräick libr. cit. p. 332. et MoNRO
in Actis Edinburg. Vol. II. p. 208. Legi quo-
que merentur ea, quae HrpwIcIus l. c. p. 11.
commemorauit, et cotyledonum neceflitatem
ſequenti experientia clariſſime oſtendit: Durch
die Erfahrung belehret, weiß ich, daß das Ver-
derben des ſchon in etias geſchoßten Keimes die
ſchädlichen Folgen nicht hat, went ſich zur die
Saamenlaypen in einem geſunden Zuſtande beſin-
den. An Bohnen, woran die einen halben Zoll
lang getriebenen Keime verynichtet worden, blie-
ben die unbeſchädigten Saamenlappen friſch, ver-
gréſerten ſich auſſerordentlich, und nach 14 Ta-
gen trieben nene Keime hervor, die hernach deſto
ſchneller zunahmen. Hinc etiam LEEUWEN-
ROERIUS ihm notauit, ſemen et gemmam in-
ter ſe non perfecte conuenire, cum plantula
ſeminalis ab vno ſemine ſeporari, et in aliud
inſeri non poſſit, vii quidem gemms. Licet
enim Ille fingularem eiusmodi frudus perfi-
ciendi modum ſusſerit, eum tamen impofſi-
bilem effe, ipſe monuit. Vid. Epiſt. anat.
annex, p. 75 et 225.

2
–

rentia ſem

ſtant,4 In
wuinalin kut
Anten fuerll
ſent et Pa
(8 MWh
müne in

„) librecit.
9) Lperine
fuerunt,
in omnib
nem, eude
lum prue
Aritudine
ra er wrn
7)Cont. Do
AG. 9. V
culain d
Per radie
erum

Are et fores
Dhantaeque
kant et Pha⸗
negtis nat,
er tMiolahr.
gnieslong
Fledonum .
Guueanteno-
1 Patet vtlits
eparnis n
l
1, )2 et oN

290 legi guo⸗
olus Il

Uch, ).
eſten Neinei i

ett ſch ,
1 5 1 .
Cen l nte ein

ileer vorte,,
urerfne u⸗
rxin ,
„1veA, A 1
ul ut i /
ſelemmnt l
Hun LeevR5EN-
PIläl.
el gemipunn ⸗
N
2, Cuch ankdn
Ee in ll
,Kincd
uti amg.

*

* 373

tula ſeminalis vel plane non, vel tarde
ac imperfecte creſcit, cauſa nec in par-
ticularum actiuarum, intra corculum
ſeu germen poſitarum, diſſipatione,
nec in debito externarum acceſſu, vti
quidem TRIVMFETTVS P) exiſtimauit,
ſed potius in organorum, praepara-
tioni humoris, in germen transferen-
di, inſeruientium mutilatione quae-
renda erit. Cum vero haec pro diffe-
rentia ſeminum modo diutius perlſi-
ſtant, O in nonnullis quoque folia ſe-
minalia latiora fiant, quam quidem

antea fuerunt, dum cotyledones eſ-

ſent, et, protruſa etiam radicula, ſuc-
cos adhuc recipiant eosque in plu-
mulae incrementum praeparent, ")
. Aa 3 modo

p) libr. cit. p. 56.
Experimenta modo cum dicotyledenibus facta
fuerunt, quarum multae etiam diu perſiſtunt;
in omnibus vero, quae vnam habent cotyledo-
nem, eadem diutius remanet, et diuturniorem
vſum praeſtat. In Corylo caulis pedem fere
altitudine aequat, cotyledone fere adhuc inte-
gra et totam nucem replente.

r) Conf. Du HAMEL. Naturgeſchichte der Bàume
pag. 9. Cotyledones, humoribus ad radicu-
culam dimiſſis, marceſcentes, ſuccis, ex terra
per radiculam abſorptis, et ad easdem delatis,
iterum repleri et nunc demum foliorum ſemi-
nalium

4

modo autem celerrime vegetationem

ſuam abſoluant et ſuecum contentum
citius perdant, 9 omnino colligimus,
poſſe a nonnullis cotyledones, dum
ex terra emerſerunt, ſine noxa ſepa-
rari, modo id fiat apto tempore, eo
ſcilicet, quando illae ſuo iam functae
ſint munerxre, et radicula ad colligen-
dos et praëparandos ſuccos ſola ſuffi-
ciat. Quomodo autem cotyledones,
radicula et plumula cohaereant, inter
ſe conſpirent, et inde germinatio ipſa
rite procedat, in ſequenti vltimo Ca-
pite exponemus. .
CAP.

nalium nomine ex terra aſcendere, doenit
ELLERVS I. c. p. 18 4.:
Hanc differentiam bene notauit MaALPIGHIVS,
monuitque, hinc deceptum fuiſſe TRIVMFET-
TDvM, auferendo folia ſeminolis, quae, proprio
deſtituta humore, iam inutilis fuerunt, vel
exiguam plantulae opem adferre potuerunt;
Nominmauit inprimis Phaſeoli ſeminalis folia,
quae tertio fere die ab eruptione e terra ex-
ſuccea interdum redduntur; quod non seccidit
in Lupinis et aliis. Vid. Eius Oper. peſth.
p. 87 ſqq. Vegetant etiom ſemina, a vermi-
bus exeia, vti monuit MüschgavsEN, Hausva-
ter I. Band pag. 141 Sed non ſuffieit, gerimen
illaeſum eile, cotyledonis etiam partieula ſu-
perſtes eſſe debebit.

. 65

ciss R
guibn

Olnnes 11
ermninatl
Geligeratur.

dum, cortl

nen dbeſe
Phorne evol
P. Cechuan
Gimns, ethi
S weremen
l, N
inherten
tero adnnin
terrne man
ter etprae
Minationen

Aſi di

Auids ex i,
s, June
Rodio con
Cncurrent

egetationen
I Cohtentum
dum
e ma ſehr.
ennpole e
1o iam fonde
clige
cds ſoh ſuc
h Colecone

ermhinatio ioln

Ni Phino Cr.

ltendete, domdir

Ntuit Mauknouunt,
n ſuige Tamucr⸗
lis, gote, Nori⸗
rilis Merunt le
6lee potvennn;
/ Eninzi n
hoe elenl el⸗
o Non relit
O,er Pelh.
mins, d Verhhl⸗

arsd, Hilſtc.
ſechon echen
fcaln kN.
lacn per

CA. VII.
DE GERMINATIONHE.

arias illas et inter ſe diuerſas, ex

quibus ſemen conſtat, partes
omnes ac ſingulas adeſſe debere, ſi
germinatio omni ex parte perfecta
deſideratur, poſſe vero etiam quas-
dam, corticem ſcilicet et cotyledo-
nem abeſſe, et nihilominus nouae
plantae euolutionem ſuccedere, Cap.
VI. declarauimus, aſt et ſimul oſten-
dimus, et primum plantulae ſemina-
lis incrementum debile et mancum

eſſe, et plantam per omnem vitam

imperfectam manere, ſi vno vel al-
tero adminiculo deſtitutum ſemen
terrae mandetur. Quid autem cor-
tex et praecipue cotyledon ad germi-
minationem ipſam conferat, partim
ex ſupra dictis eluceſcit, partim nunc
clarius ex ipſius plantulae ſeminalis
eiusque partium accuratiori diſquiſi-
tione apparebit; haec enim eſt illa
pPars, quae nouam plantam in com-

pendio continet, eamque variis, apte

concurrentibus, cauſis omni modo
A a 4 Per-

₰

376 * *

. zend
perfectam exhibet. Conſtat, caeu n Pror
notum, à plantula ſeminalis?“ ex plu- n
mula Cunon
4) Hanc mutationem egregie illuſtrauit LiNNAEVS
ſetibens; plantula ſeminalis tanquam punctum ein
exiſtit exiguum, cuius magnitudo centenariae parti merdles
tooins ſeminis viæ reſpondet; punctum hoc, vhi el
pullulauerit, exſurgit in arborem, eo ipſo, quod E N
in humum cadat, ſecumque vniat; adeoque altiſſi- ige De⸗
ma arbor, quantum hoc punéium magnitudine n wi
ſuperat, aliud dici nequeat, quam humus cum un 8
aere et aqua compoſita, et per vires exigui ſeminis “
ita modificata, vt ne vllus quidem artifex par in- 1 ef
ueniatur tantae rei perſerutandae et ſ. p. Vid. laueſe
Eius Diſſ. Curioſitas naturalis in Amoenit. un 1
Vol. I. pag. 545. n 9
b*) Vid. Cap. I. p. 17. ſi, liu
e) An ſemper vna modo, an et quandoque plures dt)
plantulae ſeminales in ſemine contineantur, in Nrd
quaeſtio moueri poſſet; vidit etiam LEEVWEN- . Woſkum
HOEKIVS mali aurantii ſemina, quae inſigni et Aam id
plusquam vulgari erant magnitudine, inque non ſon
nonnullis tres ſe inueniſſe plantulas ſeribirz; 9Commnin
quod quidem negare nolumus, ex eiusmodi Plumth
autem ſemine tres quoque arbores ſurrecturas ilius er
fuiſſe, vti lesr coniecit, maximopere dubita- ſnrit
mus. Vid. Eius Epiſtolas Phyfiol. Delphis Ilo At
1719 edit. p. 229. Neque huic Auctori aſ- 1e comp⸗
ſenſum praebere poſſumus, dum Tritiei ſemini oluit
tres, vnam mediam et maiorem, duasque la- ummn ).
terales et minores plantulas tribuit, et in Hor- aieete
deo quinque, immo ſeptem plumulas adeſſe kdonen
ſtatuit, et inde deducit, nulla admiratione di- Drtunn
gnum eſſe, vnum ſemen tantam culmorum mul- Dis i
titudinem progignere; vid. Epiſt. cit. p. 221 et en
Cont. Epiſtolar. p. 21. 27 28. et paſſim; Culmus KW 5”
enim ſemper modo vnus ex ſemine aſcendit, et 4 1
3PR

eXx

lſtet, cell
19 ex Plu.
mula

eni LipNiEy
mqumn pnntkuns
Rtemenunnepart
Pupdtun hor, whi
en, A i, gnil

t ololle tii

uam humnus Cn
vire erigui ,nini
en Uynſer urir.
n etſ ), V.
hlis in Anvenit

dndocve glores
Cmidennrde,
inen Lxewwex-
qgone longri
gnirtweine inte
intln ſenbit
nuls er Alunotl
ores nteclung

ie Aui
. iel ſennii
n, Cohsgae r
, Ain Wor⸗
Gdlas ndele
Ariratone n
6 mnoruc ul⸗

.
1
3

n eynutuctke.

znmmemerzfer werm

mula et radicula, et quia haec in

. — .: 1
germinatione prius, quam plumula

mutationem ſubit, radiculam quo-

A a 5 que

ex eius inferieribus, terra comprehenlſis, nodis
laterales originem trahunt.
4) Quid Cel. Worriws radiculae nomine inſigni-
uerit, plane non intelligimus: ita enim fſeri-
pſit: Das Keimlein des Saamens beſteht aus ei-
nem MWürzelchen, zwivey Herzblättchen und ei-
nem Auge. Duas Wurzelchen habe ich meines
Wiſſens zuerſt entdeckt, weil mir kein Buch he-
kanut iſt, ſo vor meiner Schrift von dem ſtrengen
Winter 1709. herausgekommen, und darinnen
dem Auge ein Würzelchen zugeeignet werde.
Vid. Eius Tract. Von Vermehrung des Ge-
traides p. 57. Quaelibet plantula ſeminalis
ſua praedita eſt radicula, eamque diu ante
Wolfium viderunt phyſici. An praeter haone
aliam adhuc adeſſe ſtatuit, quod certe aſſumi
ncon poteſt.
e) Contrarium contra omnem experientiam aſſumit,
plumulamque cirius et celerius fſurſum, diffi-
cilius et tardius radiculam deorſum penetrare
ſtatuit, et cur hoc ita euenire debeat, ex Terra
rara atque leui, quae ſupra ſemen, et denſa
ac compacta, quae infra illud haeret, explicare
voluit DivAEVs in Diſſ de Vegetatione plan-
tarum, p. 14. ſqq. Notandum quoque, varios
et veteres inprimis auétores plumulam et cory-
ledonem inter ſe confudiſſe, et hinc foliorum
ortum primo loco poſuiſfſe; hoe modo, vt no-
pis videtur, intelligi debet HirrockArEs, dum
generationem hominis eum germinatione ſe-
minis comparauit et ſeripſit: dum ſemen rum-
Pit, primum folia foras emergunt; vbi vero nen
erint,

378
que primo loco conſideremus, eius- ng
que fabricam, vegetationem et vſum gud
exponamus. s coint
§F. II. Phmterom
. . . 4 . 4
Radicula inferior eſt plantulae ſe- inuol-1
minalis particula, in incremento ſe- ſholo d
minis cum thalamo nexa, poſtea pe- Goln eh⸗
culiari, a cortice formata, capfula in- Ce hlin
. cluſa, etülm il
ſerint, quum ſon amplius ab humere in ſemine lueſt⸗
exiſtente folia nutriri poſſint, rumpitur inferue enim Poeo
ſemen itemque folia, et ſemen a foliis coactum, ln ſuit, 5
vinn ſuam ad interna demirttit, er funt radices ex
Joliis; et porro dum differentiam declarauif, CNII 1
quae serminationem ſeminis er ſureuli vegeta- Inpruans ta
tionem intercedit, idem luculentius sdhue de- WAp
clarauit ſequentibus: Ex ſemine prius folium —
emergit. deinde radices in infernam partem dimit- a mal
tzuntur; verum arber primim radices agit. de- tus, g
inde ſolia acquirit, propterea, quod in ſemine ipſo excltatar
humoris cepia ineſt et ſ. p. Vid. Eius Libr. de
Narura pueri cdit. Linden. To. I. p. 145 et 151. Latul ttt
Ordinem in eueluendis his partibus eundem ue ſotin
naturs non ſemper ſeruare videtur. In Secalis tins cotrl

ſemine interdum plumulam et radiculam ſi- „, 37
mul egredi, obſernauit LEDpERMüLCIER ix der bi el l
Phyſiłkaliſch- mikreſcop. Zergliederung des Reg- kreltriss
gens; et tunc fane cauſa ſinguleris adfuit; in Wncllitud
nonnullis etiam ſeminibus plantula ſeminalis dikric
tota ſimul eodem tempore, inuolucrum perfo- Peinh⸗
rat et protruditur; attsmen et in his radieula
eitius, quam plumula incrementum capit. De
Trapse ſeminis eiusque rediculae vegetatione 5) Ceni
Conf. Ceconom. Phyſikal. Ablhandl. Vol. I. p. 145. ) 1.
War

Ing, eille.

In et vſum

Dannnlaeſe.
Netnento ſe⸗
Poſteape.

caplolir.

l

hunmre in inie
runpiur intmne
ſali omctun,
funs idtanr er
im Gerlaruui,
ſmelliregelt.
oöNadnnede.
e pril fiun
n zunen iint⸗
rulit iht
el it ſinins
6. Eiu libt.
IaSellil.
nuben humnen
W. Nlalts
minn 1.
lien 14
g in Ne
a ſefrindhis
Moerum ſelfe⸗
in iunin⸗
tutn Cdplt, 1
lue degellln⸗

AKlE

Frrrr 379

cluſa, proxime ad hilum poſita, te-
nera et in germinatione mollis ac ſuc-
culenta quidem, ex iisdem tamen Par-
tibus compoſita, quas in perfectis
plantarum partibus deprehendimus,
inuolucro ſcilicet, parenchymate, va-
ſculoſo opere atque meduúlla. Me-
dulla recte omnis vegetationis vitae-
que principium dicitur; ideoque
etiam illa pars plantae, cui ſemen ad-
haeſit, vlterius non increſcit; hoc
enim loco eadem finita et quaſi abru-
Pta fuit, adeſt vero eadem et conti-
nuatur in ſeparato ſemine, eiusque
inprimis radicula, â hinc et mediante
hac, vel potius in eadem ipſa germi-
natio incipit. An vero nouus ille mo-

tus, qui in medullari radiculae parte

excitatur, et per quem radicula elon-
gatur et foras protruditur, a terra eius-
que fotu humido dependeat, an po-
tius cotyledonis ope perficiatur, du-
bia eſt quaeſtio. Intrat per hilum 9)
terreſtris humor, qui non modo
emollit radiculam, ſed etiam ab eius
apice inſugitur; hic ipſe vero non, vt
. vide-
) Conf. Cel. GEDITSEII Forſtiwiſſenſchfz Vol. I.

p. 123. 125 et 128.
O) Vid. Cap. IV. p. 192.

38998 —

. . . spe
videtur, in radiculae, 1 ſed plumulae nnin
. * . .7 6 0 9) 7
potius incrementum impenditur, et, ſicn nen
qui elongationi radiculae inſeruit, li- . foihn
quor aliunde adportatur. Natura vbi- elel
que ſibi ſimilis eſt, easque obſeruat 0 l
leges, et prout ſuccus, quem radix leee⸗
perfectae plantae ex terra ſugit, non dern n
in ipſius radicis, ſed aliarum partium i.
incrementum impenditur, idem vero nnenine
. Conleri
⅛) Primaom radiculae mutationem et incremen- rum faſci
tum a cauſa externa dependere, multi veteres i Gecn
affirmarunt, inter quos modo nominemus, TAlI ſed
Cl. Io. ALPH. BoRELLUM, qui aſſerit: eo tempo- Ns, und
re, quo radixæ in ſemine elongatur, totum ſeminis
ſubſtantiam alteratam non eſſe, ideoque incre-
mentum radicis non ab vllo ſucco interno colliquato, hhee⸗
ſed ab humiditate aquea, ex terra imbibita, depen- ces g
dere; prouocat ad Lauri baccas, quas ſuper H
folia decidua in ſyluis reperit, et quae per ter- er bin
ram praelongas nigricantes radiculas exporri- blliezie
gebant, batcarum cortice agrido et interna ſe- 3
minis ſubſtantia dura, eiusque magnitudinis, ge pe
quam aliae baccae, radice carentes. Vid Eius eibt
Operis de Motu muſculorum Part. II. cap. 13. Unten 4
prop. 188. Contra BokELLUM vero diſputauit neen
MALPIGHIUsS, monuitque in Lauri ſemine plu- lursfei,
mulam, inter folia ſeminalia adhuc concluſam, ung
vegetare, redditis his, ſcil. cotyledonibus, pa-
rüum vireſcemtibus et ſubmollibus, nondum dad
. erumpente extra radicis cono, et ſic radiculam ſn
aeque ac plumulam a cotyledonibus ſuccos, et R
ab bis incrementum accipere, contendit. Vid. e
ent.

Eius Opera poſthuma p. 95. ſol
l

nng 1
Me dſnn
GGemn radi
Alugit no
tum perinn
Midem vero
II
emn et inerenen.
re, WMli eteres
o nominemug
ſeri Tt! 0,. ANpr.
f, tMton uen
idtn lien icre.
i, ernd ali iglun,
inlikinn tepet⸗
eis, guns loper
et gune her er⸗
Adjeulas export⸗
do er iternt l.
e ne jeudi is
io Lus
n l
ero us uit
lemine hlu⸗
c coneac
edocndus, N.
wos, Nondam
aſenſalm
onubus late⸗ 1
cnenl il

in aliis partibus, foliis praecipue, prae-
paratus, ad eandem, et in eius com-
modum deriuatur, lic quoque ſemi-
nis radicula non proprio nutritur ſuc-
co, ſed eundem a cotyledone recipit
praeparatum, et quem ex terra reſor-
bet, in inerementum plumulae impen-
dit. Cotyledones et plantulam ſemi-
nalem inter ſe cohaerere, cognita res
eſt, et ſi paululum emollita ſemina

conſideramus, filum, ſeu potius vaſo-

rum faſciculum, ab vna Parte ad alte-
ram deductum, ) euidenter cerni-
mus, hunc autem ad radiculam po.
tius,

1) Fila haec et quaſi ligamenta a nonnullis appen-
dices quoque dicuntur; Cel. Du HAMEL Vaiſ-
ſeauz mammaires appellouit Narurgeſchichte
der Büänme Libr. IV. c. I. p. 4. Funiculi vm-
bilicalis nomen ipfis tribuit Diurkich libr. cit.
F. 526. p. 326; et ſatis quidem apte; nam-
que per haec primum ad primam radiculae
euolutionem adducitur nutrimentum, prout
antea, dum ſemen increſfcit, ex thalamo per
funiculum nutritius humor ad radiculam trans-
latus fuit. Vid. Cap., II. p. 101. Filum illud,
quo connedtuntur cotyledones et plantula va-
riam in variis ſeminibus habet longitudinem,
quam differentiam curiofius obſeruauit et va-
rias longitudinis ſpecies conſtituit Cl. Mersg,
lib. cit. quam etiam repetitam vid. in Com-
ment. de rebus in hiſt. Nat. et Med. geſtis.
Vol. XI. p. 637.

382 * *
tius, quam plumulam per tinere, ac-
curatiori diſquiſitione cognoſcimnus.
In radicula enim, dum illa? germinare
incipit, Cel. ELLERV vS, microſe Ppii
ope, non mode conie ſas longitudina-
les, acquali interititio a ſe inuicem

diſtantes, fihras, jisdem que ſuhtiliſſi-

num vaſorum rete intertextum vi-
dit, fibhrasque et vaſa in apice aperta
eſſe, humorem Ex terr; inſugere, eum-
que recta via ad plumulam dimittere,
ſtatuit, O ſed etiam in cotyl ledonibus,
dum ſemina nondumm berkecte matura
diſquiſiuit, copioſiffima vaſa obſerua-
uit, quae in omni earum ambitu in-
cipiunt, et, ramificationibus copioſis
factis, in tres truncos colliguntur,
quorum duo ad radiculam, tertius ad
angulum rectum in plumulam ¹) pro-
grediuntur. Eundem fere mechaniſ-
mum, quoad nexum cotyledonis et
radiculae, repetitis obſeruationibus
cognouit, et iconibus, ) a Pyri et

Prae-
k) Vid. Hamb. Magaz. Vol. XIV. 178.
1) ibid. p. 177.
m) Eosdem dudus iam g GaEwIO Anat. of plants
Tab. 79 fig. I. 2. delinestos fiiſſe, Ipfe Hso-
WIGIVS monuit. LgkvwENHOEEIVS quoque ne-
xum, qui in Caſtanese ſemine cotyledonem er
radiculam iniertedit, duozque ſatis longos, ex
coly-

ellauit,
n ginit

collecone
Ea, Widen
CoKofii
MGnen
uetet
wlem,
Prelit i
Cotpled
i Lyi
NEL uo 4
edit m
ndicvla
Cnulgue
4A diculan
Ruee ang
qugse Mop
Numgg
1)V. Diod
in dan

tinere g.
Lertninare
W
Dogtudtme.
le imiienn

ne
e
1

„1

ſtertumn vi.
Mice aen
Ugere eun.
ndiniter,
Heconibuc
telemmaturn
Nioblerur
amndit in⸗
Pols
coligunra,
teltilda
Ulam
e mechuf.
legoniset

„5*
S

lubtiik.

* * 383

praecipuePhaſeoli coccinei ſemine de-

ſumptis, egregie illuſtrauit Cl. Hxo-
wWGIVS; in qualibet enim cotyledone
canalem, aſt vnum modo, qui vtrin-
que inter parenchyma et medullam
radiculae ad huius fere apicem de-

ſcendit, et, anaſtomoſi facta, coeco

fine terminatur, obſeruauit, eundem-
que dutum ſucciferum, Siſigang, ap-
pellauit, *) ſimulque docuit, in mono-
cotyledonibus ſimilem eſſe fabricam,
et ſupra plantulam ſeminalem appa-
rere

cotyledone ortos et ad radienlam deſcenden-
tes, ibidemque inter ſe iunctos, faſeiculos mi-
croſcopii ope delineauit. Vid. Epiſtol. Anar,
annex. P. 223. Idem etiam in Pyri ſemine,
practer parenchyma copioſum, duplicem ca-
nalem, per radieculam decurrentem, icone ex-
preſſit itn vero, vt huius principium non in
cotyledonibus, ſed plumula potius adporest.
Vid. Epiſt. Phyſiol. cit, p. 178. Cel,. Du HA-
MEL quoque in Phaſeoli ſemine delinéutionem
dedit vaſeuli, ab vtraqus cotyledone verſus
radiculam directi, et per hanc deſeendentis,
ſimulque aſſeruit, ſueccum ex cotyledonibus
ad radiculam tranſire, et tune demum, quando
haec elongata fuit, radiculas laterales emittere,
quae pro plumula ſuccos ex terra ſugunt. Vid.
Naturgeſchichte der Bäume Part. I. p. 8 et 10,
2) Vid. Eius Beobachtungen von den Saamenlappen
in der Sammlung zur Phyſit und Naturgeſohichte
2. Band p. 6.

384 .—=—ł⁊.òẽꝭ

rere peculiarem ſpongioſam lineam

ſiue ſtriam, quae interiora verſus cum

radicula immediate cohaeret, quae-
que ſuccum ex cotyledone recipit et
ductui ſuccifero tradit. Sic itaque
nunc, dum ſemen terra fouetur, in
emollitis cotyledonibus mobilis factus

ſuccus viam deorſum verſus dire tam

