differentiam attendere debemus, dum
enim in viliori terra debilius et len-
tius incrementum habeant plantae, in
eo citius, in pinguiori autem tardius

ſerere conuenit; partim denique et

inprimis ad regionem reſpiciendum
eſie, bene docuit STEPRANVS, “6) qui
praecepit: frigidis locis uutummnalis ſa-
zio celerior bzat, verna vero zardior;
calidis regionibus autumnalis ſatio ſe-
rior ſieri poteſt, verna autem maturior.

Feſti-

a) Libr. XI. c. 2. Sic et VANIERIVS Libr. VIII. p. 152.
Feſtinata nimis ſementis ſaeve colonum
Decipit: at votis nunquam reſpondet auaris
Serior.
Vid. Praed. ruſt. p. 150. Conf. etiam der
ochleß. Landwirth To. I. p. 169. ſqq.

Peſiundl
adiort
im,unls
end td
ſel in plan
ernale ft
ſrwit a⸗
jam Tadix
mento ter
Plerumgu⸗
Vegetation
munm certe
liam ſeqnie
in Paresd

¹) Que pro
mmenti n
caulis g
polteg 4
Seming
longe me
no dem
PVor in (
fen ud fn
liſchen den
6 Iua Ue:
nonn D
na, er tri⸗
nemnporit

Ceo)on.

quaeri.
intardius
erum et
terminari
MILA, 4)
num. u.
e ſoler 1
nedoe
tim ipdiſe.
n vetulty
Centia vero
in ad agtl
s,du
ius et len.
lantee, in
en Gröns
Cenigoe et
Giciendum
WN
ru, i ſr
rlur;
, ſun ſ
/ zuum, N.

Felti.
1WIl.p. 152

lotttem
panbet uueni

Feſtinata enim lementi is nocebit vere,
ſi frigidior tempeſtas ger rminantibus
iam plantis, accidit t autumno, ſi
hyems tardius incipit et ſemina, te-
pore Praegreſlo, vel emollita modo,
vel in plantulam mutata fuerunt; et
vernale frigus plantulas prorſus 'de-
ſtruit, autumnale vero easdem, ſi et-
iam radix perfiſtit, foliis priuat et, ali-
mento terrae imminuto, imbecilles
plerumque reddit, ) vt ſequenti vere
vegetationem Perfectam ſubire non
valeant. In hoc am biguo ſtatu opti-
mum certe eſſet, ſi DiovMI 9) conſi-
lium ſequi et vnius plantae ſementem
in plures diuidere, casdemque diuer-
ſo

c) Quae profundius ſata fuerunt, ex praecoci ſe-
menti non facile laeduntur, etiamſi folis et
caulis quoque ante hyemem protruſa, frigore
poſtea deſtruantur, vt in Fritieo videmus.
Semina huius Auguſto menſe ſparſa ditiorem
longe meſſem dediſſe, quam illo, quae autu-
mno demum ſata fuerunt, obicruauit DE SAvVs-
svRkk in Comment. von den Vortheilen der tie-
fen und frilien Ausſuat, quae exſtat in der Ber-
niſchen SammlI. Vol. V. Part. 2. p. 87.
) Ita Ille: Quidam ſecuriorem viam excogitanter
non omnen 2 Jationein maturam faciunt, ſed in bi-
na, et tria, et quatuor tempora patiuntur, futuri
temporis incertitudinem deuitare ſtudentes. Vid.

Geopon. Libr. II. c. 14. P. 45.

/

300 * *
* .* * 5 lu?
ſo tempore inſtituere poſſemus. Cum 40 i
vero hoc rariſſime locum habeat, et ien n
in ſementi non ſolum ad frigus, ſed ene n
aliam quoque aeris conſtitutionem, vene m
ſiccam ſcilicet et humidam, attendere Clliante
debeamus, varia ſigna collegerunt ve- le 8
teres aeque ac recentiores, et ex illis ns d
optimum ſementis tempus determi- nene
minare ſtuduerunt. HEsiopvs, “qui peclale l
primus agriculturae praecepta tradi- Proetbi⸗
diſſe videtur, ſerendi, prout et arandrdi tHtt er,
tempus a ſignis quidem coeleſtibus ſepe falt
Primario definire, attamen quoque nouo ſiepe
al ſecedlunt il
Ins Hal
e) Adducamus ex Eius libro; opera et dies inſcri-
pto, duo tantum loca, ſeil. verſ. 448. ſqq. ſe-
cundum verſionem GsSAEVII ſcribit: Obſerua
vero, cum vocem gruis, migrantis, non adue- 1) de Coun
nientis, audieris alte in nubibus qustaunis clan- Ultun
gentis, quae et arationis ſignum affert, et hyemis holtenn
tempus indicat imbriferi; et verſ. 485. ſq q. n icor l
autem ſero, sautumno, araueris, hoc quidem tibi un ven/
. remedium fuerit, qusudo, vernali tempore, cu- Uerispu
culus canit quercus in frondibus primum, delectat- ,6,, 0
que mortales in immenſa terra, tunc Iupiter pluat ) eris rn
zriduo. Imitatus eſt priorem Hgaopt locum Eeexkunn a
VIRGILIVS Georg. I. verſ. 374 Aut illum ſur- i enin
gentem vallibus imis aeriae Ffugere grues. Qui⸗- mumn ven
bus verbis indicare voluit, altiorem gruum okimnali
volatum ſignificare pluuiam. Alios aucteres, Pynenn
qui ſationis pluuisgeque tempus ex migratione RKãũqRL
huius auis declarare voluerunt, vid. in Bo- ſen te

CRHARTI Hierozoico Part. II. L. I. c. 11. p. 71. ſqq. Gau

Is. Com
hubent et
in le
ctionem,
MWendere
eruntye.
8 et s
Us Geterini⸗
DVS
cepta tradi.
jutet arandi
Chelettibus
en uogue

1den inſeti⸗
il id. g. ſe⸗
ſeridn: Olſerua
Gis, non kae.
u uumtulr.
uſert er Men
i, uichn
ul npunt, l.
jiumn, Ellr.
e Npin, pid
Honoyl loeumm.
un ilun ur.
grue Or.
Uuorenn Auuun
Mlios oleteh

,c,II.

* * 301

ad auium aduentum et diſceſſum ſi-

mul reſpicere et ex Gruis migrantis
et alte in nubibus clangentis voce hve-
mem et humidam temperiem, ex Cu-
culi autem cantu vernales imbres prae-
ſagire voluit. Sic quoque ex Hirun-
dinis aduentu hyemis finem praeſu-
mere calidioremque tempeſtatem ex-
pectare ſolemus. Verum, vt in
prouerbio dicimus, vna hirundo non

facit ver, auesque internuntiae nos

ſaepe fallunt, et praeſentibus illis le
nouo ſaepe oritur frigus, iterum que
ſecedunt illae. ) Hinc alii, et inpri-
mis HARALDVS BARK, vel forte po-
tIuS

N
J) Sic CorvaELLIA Libr. X. c. 14. ſeribit: Dunz
arcturi ortus et hirundinis aduentus commodiores
polliceantur tempeſtates, et ab OerIANO Halieu-
ticor Libr. III. verſ. 244. Hirundo vocatur
auis verna Zephvyri prima nunmia. Plura de hac
veris nuntia vid. in BocnakhrI libr. cit. cap. 101
p. 64. ſq ꝗ.
F) Veris praeſagium, ab animalibus petitum, in-
certum arque fallax eſſe, PLINIyvs iam docuit.
Ita enim Lib. XVIII. c. 25. Suunt qui certiſſi-
mum veris indicium arbitrentur ob infirmitatens
animalis, papilionis prouentum. Id notatum eſt,
prouentum eorum ter repetito frigore extin-
ctum, aduenasque volncres ad d. IV. Cal. Febr.
Sun veris attuliſſe, mox ſaeuiſimo hyeme confii-
atas.

302 —
1 „ 117 PA ViiM.
tius LINNAEVS 9 diligenter obſerua- M mnwin
runt, quo tempore et arbores ¹) gem- ſn
mas expandant foliaque explicent, et gecen
vernales ſpontaneae plantae flores e
. . — . . 0
emittant; vt certa inde definirent ſa- unn Ar
tionis tempora. Et hoc conſilium Cl. cult. 6
, . 1 Viri ſeceſſum
B uafhPLIN
g) Vid. Diſſ. de Vernatione arborum, quam ſub geumſe
Praeſidio LiNNaEI ventilauit BARKIUS et quase Hor. .
inſerta eſt Amoenit. Vol. III. p. 363 Cum 0 glandes
vero obfſeruationes ab his oliisque in variis iunt GTIII
Suecige prouinciis inſtitutae nondum omni ex 1 . ap
parte perfectae fuerint, id tantummodo inde liagie,
concludere potuerunt, p. 374. ſationem Hor-
dei proxime coincidere cum frondeſcentia pe
Betulae. id, Eius el⸗
k) Harum certe princeps eſt Morus, quae et ideo 3 Vic. Eins Mi
ſapientiſſima arborum dicta fuit, quod niſi ex- wan eüiam
acto frigore non germinat. Eleganter ceci- llaſtrana ne
nit in carmine de Moro PassrRATIUs: ¹) Nouvemt!
Si pudor inſanis, Morus ſupit, illa doloſo i ſen⸗
Nil temere credit vephyro; nm veris adulti eelit et!
Iam certum expectans ſolem, uen germinat ante hane d,6.
Frigoris infeſti iam cunctg receſſerit aura. UEt notante
. „. . InT
PLINIUsS etiam hac arbore, aliisque plantis ve- gugnl d
ris acceſſum coꝑꝶnoſcere debere, tradidit, dum mumn huits
dixit: Libr. XVIII. c. 27. Cur altius ſvectas, renbem gu
ipſumque coelum ſeruturis? habes aute pedes tuos e leimus
ecce Vergilias. In certis eae, plantae ſoil diebus Etentihut te
proueniunt durautque foedere ſideris huiusce; et tigtetind die
dein: Cum germinare videris Morum, iniuriam deſtionte t
poſtea frigoris timere nolito. In Anglia exoticas Auan Deng
ſtirpes non citius ex hybernaculis dimittere ſo- huit inbre
lent, quam Mori folia certam obtinuerunt iin

magnitudinem, referente STILLINGFLEET I. c. teidine,

obſer.
) gem.
icent et
de fores

burent lr.
alliomd.

Vi

uum, quem ſcb
säkIVs er gne
p. 30) (um
laque in ſaris
ondumn omni er
tummodo inde
ſationem Hor.
ondelcentir

, ute et ide
tegvod il er⸗
Plegamter teel⸗
As:
i ilu la⸗
im veri alri
r Miter alte
Simm
gve gumti re.
icſt. Oun
liut ſeettn
nte pele tunn
ne liebus
ig huiugte; et
Fum intnfian
uglin enbit
iedimigeten
6 chinnet
1woleit

4 Ser 303

Viri MILL ) et STILLINGFLEET non
ſolum maximopere commendarunt,
ſed hic quoque plantarum floreſcenti-
am auiumque migratoriarum aduen-
tum egregie inter ſe conſpirare, ) do-
cuit. In autumnali etiam ſatione ad
ſeceſſum foliorum reſpiciendum eſſe,
iam PLINIVS 1) tradidit, optimumque
Hordeum ſerendi tempus eſſe, quan-
do glandes a Quercu decidere inci-
pPiunt, STILLINGFLEFT monuit. Prae-
ſagia, a plantis deſumta, reliqui,
a ſtel-

¹) Vid. Eius Feldwirthſchafz Vol. I. p. 348.
K) Vid. Eius Miſellaneous Tracts, in quibus LIN-
NAEI etiam Diſſert. anglice verſa, notisque
illuſtrata reperitur, p. 147.
1) Notauerat LiNNAEUsS primos Papaueris, rhoeas
didi, flores ſe euoluere, quando Hirunda ac-
cedit, et STILLINGFLEET Obſeruguit, acceſſiſſe
hanc d. 6. Apr. et Papauer floruiſſe d. 10, eiued.
Et notante LiNNAEO Populago florere incipit,
quando Cuculus canit et STILLINGFLEET pri-
mum huius plantae florem vidit d. 7. April.
et eandem quoque Cueulum prima vice audiuit.
m) Sic legimus apud Eundem Libr. XVIII. c. 25.
Sementibus tempora plerique praeſumunt, er ab
vndecimo die autumnalis nequinoctii fruges ſerunt,
aduenionte coronae exortu etc. Xenophon ante-
quam Deus ſignum dederit. Hoc Cicero Nouenm-
bris imbre fieri interpretatus eſt, cum ſit vera
ratio non prius ſerendi, quam folia coeperins
decidere.

30 4 * *
a ſtellis et luna 19 Praecipue Petitis, nir rins
certiora elſe, negari omnino non Pot- ele
eſt, longe Pplures autem, easque multis erulit e
annis repetitas deſiderari obſeruatio- ledus ne
nes, antequam cum certitudine con- dum, iln
cluſiones inde facere poſſimus, quili- Wa 1
libet intelliget, ſimulque fateri debe- (ata fuerlt
bit, particulares modo, nunquam dam temp
vniuerſales regulas locum habere. kre gtans
VItimum, ad quod in ſerendi tem- Attamen c
pore Gem anni t
diuturnam
„) De Luna, quatenus in ſatione sttendi merea- el nim i5i
tur, multa quidem apud auétores legimus, ſed 1
omnia incerta, immo falſs ſunt; et quae de tis, gli lia be
eius impotentia in animalia tradidit CicgRo, Uau 400 cco
apte ſatis etism ad vegetabilis applicari poſ- derine *
ſunt; En Eius verba: Quis non videt et formas Herzhat de
et mores et plerosqe ſatus ac motus eſſingere rumbitur, a
41 parentibus liberos? quod non contingeret, ſi hoc yuimn dierumn

non vis et natura gignentium eſſiceret, ſed tem-
peratio Iunae coeliue moderatis. Raid quod

vno et eogdem temporis puncto nati diſſimiles et na- ) De Ener

turas, et vitas, et caſus habent: pvarum ne de- an iln
claraut, nihil ad agendam vitam naſcendi tem- Gher aun
pvus pertinere? niſi forte putamus, neminem eo- D mun
dem tempore ipſo conceptum et natum, quo afri- mpore, 4
canum et ſ. p. Vid. de Diuinatione Libr. II. Areliu,,
edit. Oper. ab ERNESTI edit. 1737. Vol. IV. bet Otedn
p. 692. Virtutem Lunae in vegetatione pro- iilen d
mouenda ZALLINGERUM quoque defendiſſe, mi- NocANNd
ramur. Vid., Eius Tr. vom Urſprunge der zunc inbre
Fruchte Cap. 7. p. 68. ſqq. Conf. quoque ,12 ). 5
WirsoN vom Einftußs des Clima auf Man sen *) Wis. l

und Thiere, p. 16. MII du;

4

le petits
O non pot.
Jemuleis
leruatio.
Wdinecon.
tateridhe.
üncqoam
Im hubere.
erendi tem.
Pore

e Altenci nerer.
res leyinue O
nt; et gone e
tudigit Clctno,
1 leni do
nrilen e fnmat
nann gfiten

donilgeret, Ner
tfteren A un
nu. Ouit⸗ ut
Nun Anile i⸗
, pimn e -
lint m.
, hinen, ⸗
unz, u
gione Libreli
31. Vol. N.
ggenoe nro⸗
deſendille,
ſpeunge i
ie j
Conl⸗ n
1764
u auf Mu

——— 30 5

—

pore attendere debemus, humidam
et ſiccam aeris ſolique conditionem
concernit. Quando magnis im-
bribus permaduit terra, non ſeren-
dum, ſed expectandum eſſe, poſt-
quam illa modice, vel penitus exſic-
cata fuerit, facta autem ſatione humi-
dam temperiem multum prodeſtſe,
fere omnes conſentiunt agricolae; 9
attamen cum pluuiae non ſemper eo-
dem anni tempore accedant, propter
diuturnam ſiccitatem non intermitti,
vel nimis diu protrahi debebit ſemen-
tis, quia bene notauit CoLvVMELLA,
id quod ſicco ſolo ingeſtum et inoccatum eſt,
erinde ac ſi vebpoſitum in horreo non cor-
rumpitun, atque vbi venit imber multo-
rum dierum ſementir vno die ſurget, P)
cun-

⁰⁶) De Sementibus, ſeribit XENOPRON, quid ſentis?
an idem, quod omnes fere ſentiunt; tem pore vi-
delicet autumni, cum omues coelum Juſpicientes
2 Deo maxime imbrem expectant? hoc Pprofecto
tempore. Quodſi quis, antequam iubeat Deus,
aggrediatur, merito daumnis plectüiur. Vid. Eius
liber Oeconomicus, interprete VOLATERRANO,
in Oper. Baſil. 1545. fol. 544. Sic etiam DE-
MOCRITVS circa coronae occaſum ſeri iubet, gquia
zunc imbres plurini. Vid. Geopon. L. II.
c. 12. p. 50.
⁸) Vid. Libr. II. c. 8. Sic etiam VANIERIUS Libr.
VIII. p. 154. U

cunctatio enim in operibus ruſticis
peragendis vt in genere, ſic etiam in
hac re plerumque eſt noxia.

§. V.
Nunc ad modum, quo ſementis
inſtitui debet, progrediamur, et duo
maxime momenta conſideremus, ſci-
licet primo, an copioſiora, an potius
parciora ſemina certo agri ſpatio, ſiue
liugero committere, ſiue an denſam, an
raram ſationem inſtituere, et deinde,
an ſemina profundius in terram di-
mittere, an potius leuiori tantum hu-
ius ſtrato tegere, et in altiori loco re-
linquere debeamus. De vtroque au-
tem nihil in genere determinari pot-
eſt. Menſuram enim, quod attinet,
illam non ſolum, monente CoLvVMEL-
LA, O variat aut loci, aut temporis, aut
coeli conditio, ſed quantitas etiam ſe-
rendo-
Nil dubita ſiccis committere ſemina campis.
Er dein:
Verſatis preperate viri dare ſemina terris:
Nam quod inoccatum eſt agris ſitientibus imbre
Cum putruit modico viridem conſurgit in
herbam. ,B
9) Ita Ille: Libr. il. c. 9. p. 426. nobis ne itam
quidem, quam praediximus, menſuram ſemper

Pplacet ſeruari, quod eam variat aut loci, aus tem-
poris, aut coeli conditio.

rend unt
renie
lminrioe

entul,

gunc pauct
gebere, Dar

ſveſeminu

alibius col
cauſieltrl
norammus,
minare vale
ſtributio,
tuCinemn 9
hent ſelnina
ocorn haber
Wentern inl
tate, pariid

) Qui vetern
WeWIERVs,
ſeguentibut
Sigult gu
Vir, huli

Apiet ſi
Ouin etinm
Pro varin
Pentiis ef

Ne plur

M! erian

ls ruſticis
etiam in
.

o ſenenti
nur, uo⸗
ekemns
0 An potins
1 ſatio, ue
ndeninen
et beince,
1 terrum r.
tintum h-
Crilooore.
woce r⸗
mitan por.
vod aune,
te CoLer.
tenporis at
as ctinn ⸗.
Ieno.·
nun npi
nit⸗ nji
6tertibus inlift
8 cſuigt n

ſe es
3 tolis e 4

nenſuren e
un veh ,0

rendorum ſeminum primario a quali-
tate terrae “) dependet; plantae, an in
ſeminario relinquantur, an tranſplan-
tentur, differentiam quoque menſu-
rae conſtituunt, cum nunc multis,
nunc paucis alendis terram ſufficere
debere, pateat; maior porro, minor-
ue ſeminum ſatorum copia partim ab
auibus conſumitur, partim aliis ex
cauſis deſtruitur, et hinc quoque igno-
noramus, quot remaneant et proger-
minare valeant; denique aequalis di-
ſtributio, ſiue ad copiam, ſiue ad al-
tudinem, quam in terra occupare de-
bent ſemina, reſpicimus, nunquam
locum habebit, quoniam ille, qui ſe.-
mentem inſtituit, partim ex neceſſi-
tate, partim ex negligentia et igno-
2 rantia,
*) Qni veterum agrieolarum praecepta repetiit,
VANIERIUS, idem docuit Libr. VIII. p. 153
ſequentibus:
Singula quot modios ſvargas in jugera, campi
Vis, habitusque docent; quod enim ieiuna

reciiſat
Accipiet ſatiata fimo requietaque tellus.
Quin etiam vaſto ſemen qui diſſipat agro,
Pro varia tellure, manus nunc laxat: er idem
Parcius effundit preſſo nunc ſemina pugno-
Nec plus credit huini, quam reddere poſſit, et

ipſis
Nil etiam ſupra vires bonus imperat agrit.

308 —

rantia in hoc opere variare et inaequa-
lem ſationem conficere poterit. Vo-
luerunt quidem nonnulli ſatoribus
certas praeſcribere regulas, illosque
modum docere, quem digitis pedi-
busque ſeruare debent, à quo ſemen-
tis ex voto ſuccedat; alii varia, curio-
ſius excogitata, inuenerunt inſtru-
menta, eiusmodi praecipue machi-
nas, quibus vno eodemque actu et
ſemina aequali modo ſpargantur et
certa terrae copia obtegantur; atta-
men praeſcriptas regulas ſatorem non
ſeruare poſſe, cum Cl. DENFFERS 1)
exilſti⸗

5³) Eiunsmodi inſtrucdionem tradidit MovkovE in
den Berniſchen Sammlungen 1769. p. 182. ſ44.
et Rricnakr im Land- und Gartenſchatz. To. I.
p. 97. dingularem prorſus Rapam ſerendi,
in Smolandia vſitatum, modum commemorst
et ſequentibus deſcribit LiNNAEUS: der Bauer
belecket den Saamen, da denn einige an der Zun-
e klehen bleiben; die saamen ſpritzet er aus dem
Maule an beyden Seiten von ſich, und beſäet alſo das
ganze Feld, addit: Wer einen ſolchen Säemann
hiht, und nicht weiß, was er thut, ſollte gedacht
haben, daß er nicht klug wäre. Vid. Eius Schwe-
diſche Reiſen Vol. I. p. 323.
¹) Qui ſeribit libr. cit. p. 68: Diejenigen, ſo von
dem Sämanne eine haaurgenaue Kichtigkeit des
W'urfes verlangen, die wiſſen ſelbſt nicht, was ſie
haben wollen. Denn da die Veite des Schrittes,
die Weite von dem Auswerfen ſeiner Hand, die

eviſimmn
TENIO
Nrnct
Nocösglel
er cleCilfl
in ſement
bliser,

CIIIVS I

ygui
gui et P
tur, guon
adhaelerat
nunc ralie
renn ſitucn

Weiſe, d
Born ful
Neruen.
Dinge /
) Vid Muug
ſtinatoma
inuenit, ke
ſece gecon
libr. von
rum, eri
Gicio reln
nisgue in
Mnn Ub
) Georg, 1

Letingeqnn.
Nelit. Vo.
i Huoribis
, llosgue
Ets hedi.
ooſemen-
iwarionr.
jerunt intrn.
cipue mchi
nque aen er
Dpargantur et
antur, Atta⸗
ſatoremnon
DeExrreES
eilti.
idr Mornert in
us Nupun end,

i/ 6

te Er Nmd-
ℳ

, len ien⸗
ut, alre kelalt
„V

: “
Deine 4
ſtaue Kainß “

Eics ennt .

exiſtimamus, machinasque a LocA-
TELLO, BORRO, I'VLLIO aliisque com-

mendatas variis laborare vitiis, incom-

modisque III. MuNcHHaVSIO 21) luben-
ter credimus. Vt modum ſeruemus

in ſementi, vnus tantum modus poſ-

ſibilis erit, ille ſcilicet, de quo VIä-
GILIVS ſcripfſit:
Tpſiy

V. nguibus infodiunt fruget.
qui et propterea aptiſſimus vide-
tur, quoniam hilum ſeminis, quo
adhaeſerat antea placentae et vnde

nunc radicula exire debet, inferio-

rem ſitum deſiderat, et nunc, dum
3 non

Weiſe, die Finger zu eriſzuen, indem er das
Korn fahren läßt, und endlich die àpannung der
Neruen, die zu dem Wurfe angewandt wird,
Dinge ſind, die ſich nicht bey einem jeglichen
Wurfe auf gleiche Weiſe beſtinimen laſſen, ſo iſt
die Urſache der ungleichen Saat leicht zu ermeſten.
2) Vid. Hausvater Vol. I. p. 31. An ſationi de-
ſtinatum aratrum, Seenflug, quod CRaATEAVVIEVX
inuenit, reliquis praeferri et huie operi per-
fecte accomodatum diei poſſit, vti BoNNETUVS
Libr. von den Blättern p. 157. aſſeruit, alio-
rum, et in manuali agricultura peritiorum iu-
dicio relinquimus. De modo ſerendi machi-
nisque in hunc vſum inuentis copioſe egit
Mirr libr. cit. To. I. p. 355. ſqq.
X) Georg. Libr. III. verſ. 535.

310 i.

non ſparguntur, ſed ſeorſim terrae
imponuntur ſemina, facili negotio
fieri poterit. Verum ſemina, etiam
inuerſe ſata, bene progerminant, et
cur radicula ex ſuperiori loco deſcen-
dere, plumula vero ex inferiori aſcen-
dere ſoleat, de vegetatione ſeminis
dicturi, declarabimus; et ſeorſim ſe-
mina manu plantare velle, difficile et
taedioſum nimis opus eſſet agricolis,
hortulanis modo quandoque ſuaden-
dum. Licet autem haec ita ſint et in
genere determinari nequeat, quando
rara, vel denſa ſatio adſit et magis
conueniat, praecipuas tamen comme-
morare debemus rationes, quibus
commoti, alii hanc, illam alii com-
mendarunt ſpeciem. Pinguiorem
agrum plus, minus macilentum ſe-
minis admittere, et ferre poſſe, et
hinc in priori denſam, in poſteriori
raram ſationem locum habere, ipſa
natura docet; etenim, qui multum
poſſidet, multum dare poteſt, et vice
verſa. Macra terra parum nutri-
menti continet, et hinc radix amplius
occupare debet ſpatium, quo tantam
ſuccorum, vndique diſperſorum, co-
piam colligere et attrahere poſſit,
quan-

riuj
i ſynti
Gpian
von e lol

ſere, led

et ommne
gedet, ne
lier plu
menti par
ſi mriore
ſolo inltit
conſumit
prachetur.
Pitent et
ihm ſep⸗
ſoporima
Genda eti⸗
Agrolter
incremen
etcopioſ
tardantun
ſemmina ri
kimperte
tium Ai

) Wid. l.
²) Conf. M.
Vol.l.
4) Conk.

Eſim terne
II negotio
Una, etigm
hminant, et
d deſcen.
etictiilen.
lone ſeninis
et korfimſe
ſe Ciffeie et
fleragricol⸗
ogde ſunden
ita fintet in
ett OMando
lit et magis
hen comme
es, Iudds
lumn dn conr

Diogcioten

Nchentum le
ne Pole, e
in olteron
zabere, M
ui Multumn
el et in

rum Aotr.

d mhs

GO tähtun

7. .
erlorum, 0

Ahere ⸗

al

—½ 311I
quanta ad vegetationem plantae requi-
ritur; ſtercoratus autem ager in mi-
nori ſpatio magnam collecti alimenti
copiam poſſidet, ideoque radix illud
non e longinquo petere, ac conqui-

rere, ſed ex proximo loco ſugere,9)

et omne in ſui ipfius vſum conuertere
debet, ne in aliarum, erraticarum ſci-
licet, plantarum incrementum nutri-
menti particula impendatur. Etenim
ſi rariorem ſementem in pinguiori
ſolo inſtituere vellemus, non omne
conſumitur alimentum, et ſic occaſio
praebetur aliis plantis, vt ibidem ha-
bitent et laete increſcant, 2) immo
ipſam ſegetem debilitent et prorſus
ſupprimant. Germinant quidem in
denſa etiam ſegete Carduus, Cyanus,
Agroſtemma et aliae plantae, aſt in
incremento tenent principatum ſatae,
et copioſiori ab iisdem hauſto ſucco, re-
tardantur alienae, puſillae manent, ac
ſemina vix vlla, vel pauca admodum
et imperfecta perficiunt. Conuenit
etiam aliquando in minus foecun-
O4 dato

„) Vid. III. BzNRExNDORFFI Libr. cit. To. I. p. 245.
2z) Conf. MorLLER in den Neuen Oecon. Nachrichten
Vol. I. p. 795.
a) Conf. Wittenberg. Wechenblatt 1777. p. 89. ſq.

312 * „

dato agro denſam ſationem inſtitue-
re, modo plantae ibidem natae non

omnes ad perfectum vfſque incre-
mentum coniunctae maneant, ſed

plures in principio iterum ſeparentur
et ſpatia quaſi vacua relinquantur,

quo reſiduae ſufficiens nutrimentum

acquirere poſſint. Idem bene intelli-
gunt et obſeruant ſyluicultores, den-
ſiusque congeſtas arbores et proce-
rum, et reétum obtinere truncum,
rarius autem poſitas et a ſe inuicem
magis remotas gibberoſas fieri et prio-
ribus longe viliores eſſe, vbique vide-
mus; et ſi Daucum et Rapam ſeri-
mus, eadem de cauſa iuniores plantas
cum radice euellimus, vti in ſyluis
ſuperfluas arbores detruncamus. An
autem, inuerſo modo, in pinguiori
etiam ſolo rarior ſementis locum ha-
bere poſſit, immo debeat, difficilis vi-
detur quaeſtio, ſi ad lucrum, quod
non tam a ſeminum ſerendorum
compendio, quam potius ab ipfa
meſſe obtinetur, reſpicimus. Com-
mendauit eandem WALLERIVsS, aſſe-
ruitque agro, quo pinguior ille eſt,
et magis praeparatus, eo pauciora, et
quo ſterilior, eo copioſiora ſemina in-
ſper-

Ihentem

Herleenii
pleem,

Mum kl

fllin gelce

tuin pacd
Mteren el

us, in pi
gue locun
concelinn
GV allent
ſam ſemer
que mram
lemn tunc1
Cutn I. e
mES, Jue
Draecipoe

)) Vd Ein
9) Endem
r Libr
nurin in
de Apio
uir velit/
nis poſun
iliget, er
6) Coriole ,
ad obies
multis

Berniſche

hinſtitue.
Matae non
Ue incre.
nt, ſel
eperentor

nddanror,
timnenwm
den intilr⸗
lores en⸗
8 et proce.
e trunmeum
ſe innicem
ferietprio⸗
bigue nide.
poln leri
Ntesant
i in ns
Camns An
npimgien
s Locum h.
um, O
enrVIHH
6 10 ill
8. Corr.
RIVS, e⸗
guciord e⸗
4lewvini .
er.

kerrnmnmmnne 213
ſpergenda eſſe, ea de cauſa, quia in hoc
ſimplicem, in illo vero multiplicem
culmum emittant ſemina. *) Non-
ne autem multi ſimplices caules tan-
tum deſiderant nutrimentum, quan-
tum pauci ramoſi poſtulant? Pro-
pterea ergo in macro ſolo denſam ſe-
mentem ſuadere nequaquam poſſu-
mus, in pinguiori vero rariorem quo-
que locum habere poſſe, lubenter
concedimus, et hinc vel Cel. Movk-
GVE aſſenſum praebemus, qui den-
ſam ſementem prorſus taxauit et vhi-
que raram laudauit, ) vel poſterio-
rem tunc maxime in foecundo agro
cum III. BENKENDORFFIO commenda-
mus, quando caulium et ramorum,
praecipue in cerealibus culmorum
5 multi-

by) Vid. Eius libr. vom Ackerbaue, bp. 242.
*) Enndem etiam vbique ſusſit PrrNIvs, dum ſeri-
pſit Libr. XIX. c. 7. Meliora naſeuntur acer-
uatim ſato ſemine, quam ſparſo. Et in ſpecie
de Apio CorvELLA Libr. XI. c. 3. Quod ſi
4Juis velit Apium lati folii faeere, quantum ſemi-
nis poſſunt tres digiti comprehendere, raro linteolo
illiget, et ita in areolas diſpoſitum releget.
4) Copioſe admodum de hac rara ſemente egit,
ad obiedliones reſpondit, et opinionem ſuam
multis rationibus confirmare ſtuduit, in den
Berniſchen Sammlungen 1769. Part. II. p. 148. ſq.

314 SE

multiplicatio deſideratur. 4 Nunc
enim radices ſe explicandi maius ac-
cipiunt ſpatium, et propter lautius
alimentum luxuriant et multiplican-
tur ipſae, pluresque partes protru-
dunt et copioſiora ſemina offerunt.
Papaueris ſemina, ſi denſius ſpargun-
tur, quaelibet planta vnum modo da-
bit fructum, ſi vero rarius ſeruntur,
ramos emittit caulis, pluresque exhi-
bebit fructus; et Secale, quod Wun-
derkorn dici ſolet, eadem de cauſa di-
uitem adeo meſſem praebet; ſi enim
denſius ſeratur, omne peribit mira-
culoſum et vulgari ſimile euadet. Hu-
ius autem luxuriantis vegetationis for-
ſan alia adhuc ſubeſt cauſa, in eo quae-
renda, quod ſemina profundius ter-
rae implantentur. Et ſic accedimus
ad alterum in ſementi momentum,
ſcilicet, an ſemina profundius in ter-
ram demittere, an potius in eius ſu-
perficie relinquere, conueniat? Cer-
tum in vtroque modum obſeruare,
res eſt difficillima. Multa ſi obruun-
tur terra ſemina, vel plane non ger-
minant, vel, ſi etiam vegetationem
incipiunt, ab onere incumbente preſſa
foras
e) Vid. Eius Libr. cit. p. 246.

umontar;
ll indo
ut aKoln
Genudantu
luantur,
inelolimn
is, ore
oque nee
Openunrl,
nter haec
tercegunt
(iueria Komn

)Inommed
gne Lycs
ur, gun
Nemn gemne
oud pol.
9 lubiuit Dr
Nnhiora ſemni
holliees lente
nele, winin
Wiſimo rnn
monun er⸗
cündinele
fondios 1
id. Nins
in ber An

9 Nunc

1 maius ar.
ter lautius
Wtilican.
Protrd.
nu Nerunt.
ſins Dorouer
im mododr.
ins ſerunnmn,
Nesgue exhi.

n le cauſa .

het; ſenimn
eribit mirt.
ualet. Hu-
Euntiodislor⸗
ineoure
Ofundius ter⸗
ſe accebiunns
Momentul,

mdins in te ·

in eins
Mir (er.
Ohlerbare,
ſobrbbr
e non gel.
genntioen

—* 315
foras exire, cotyledonesque ac plu-
mulam attollere, neutiquam valent,
potius abſcondita putreſcunt et con-
ſumuntur; ſi autem leuius terrae ſtra-
tum imponimus, illud facile vento,
aut affuſa aqua remouetur, ſemina
denudantur, et non ſufficienter emol-
liuntur, vel, ſi etiam leuiori tegmine
incluſa manent, externis tamen iniu-
riis, calore inprimis et aſperiori aura,
in vegetatione tarbantur; / praeterea
quoque neceſſe eſt, vt ſemina terra
operiantur, ne auibus praeda fiant.
Inter haec vero duo extrema multi
intercedunt gradus, et quicunque pro
diuerſa ſeminis & conſtitutione, ſoli-
que
J) Incommoda hujius ſementis commemorauit quo-
que LEChE, optauitque, vt machina inuenia-
mur, qua commode ſemen ad certam oltitudi-

nem demergi poſſit. Vid. Schzved. Acad. Ab-
handl. Vol. AXXVI. p. 67.
g) Inſtituit Du HAMEI experimenta, inuenitque
maiora ſemina, ſi vltra ſex, et minora quatuor
pollices terra tecta fuerunt, plane non germi-
naſſe, minimorum autem modo ea, quae le-
uiſſimo ſtrato inuoluta erant, bene vegetaſſe;
monuit vero inſimul, pro terrae indole ac foe-
cunditate atque temperiei conſtitutione pro-
fundius quoque demerſa progerminare poſſe.
Vid. Eius libr. von der Ausſaat p. 80, ſqq. Et
in der Ablhandl. vom Ackerbaue edit. germ. p. 73.
nota-

3
que ) indole hoſce inuenire, aut de- emmint h
G ſem0
L termi- neen
notauit, cerealium ſeminum nullum germina- 1 n lelt
re, ſi vltra nouem pollices terram occupauit, Menn
plurima vero feliciter germinare, ſi eorum Cunciotem:
ſtratum ſex polliees aequat; aſt etiam perire et inprinns
alia, ſi modo vhius alteriusque poklicis altitu- zn
dinem fuperarunt. Praeterea ad ſeminum Tuncamn,
corticem praecipue attendere conuenit, quippe gein poltl.
etiam minora duriorem maioribus habere poſ- te ſata ſeli
ſunt, et hine altiori terrae ſtrato tegi poterunt.
Exempla ſeminum, quae per plures annos in- Ude holt
corrupta profundius in terra latitant, et ad ſu- licet illorun
“ peerficiem delata, bene germinant, notauimus cidont Pl
in Spermatol. Cap. III. p. 156. ſq. Aetnet
) Requiritur omnino, vt terra contuſa, poroſa et tne
ad ſemen recipiendum apta ſit; ſi enim illud iſcernere G
operitur firma, denſa atque lutoſa, germen Uin priori
exire vix poterit. Hinc etiam nonnulli ſemen-
tem cum aratione coniungunt, quo ſemina re-
center comminutam terram occupare poſſint. iu Urnn
Commendat idem Rub. ScaABoL non ſolum de
ex bac cauſa, ſed et propterea, quoniam ſic 1 d
erraticarum plantarum incrementum optime ie kin
praecaueri poſſit. Ita enim ſeribit: Menn „
man auf ein altes umgegrabenes Laud ſäek, ſo in- ei⸗
det der Saame ſchon gekeimtes, oder doch ſolches Menich
Untraut, welches im Begriffe iſt, aufzugehen, Nemmutz nl
und da das erſtere einen Vorſprung vor deus hin- um kenen
eingeſäeten Saamenkorne hat, ſo findet dieſes viel elum Een
weniger Nahrung, und das Unkraut behält immer nordlem
die Oberhand. Wenn hingegen der Saame zu- poroſte
gleich mit dem Umgraben, oder bald nachher, in luennchu
die Erde gebracht wird, ſo kömmt das ausgekeimte Nend e
Unkrant obenhin, wird der ſchädlichen WBarkuug Au ſen
der Luft ausgeſezt, und geht meiſtens zu Grunde; tedet
der Saamen aber, den man ausſäet, wächſt über ) Mdien

das . 1ENIs Ii

e, aut de.
termi.

llum germina.
tramn Oecupauit,
eorum
ciam Perire
le olidis dü.
red dd ſeminumn
Cnnnenit iphe
Nibus hubere l
o tepi poternn
1 plure ennosin.
elatiuunt, etad l.
inant, notunimnos
K ſi.
ntuli, poroltet
enim iod

le
n optine

ue

* * 317
terminare poterit, i) felicem certiſſi-
me meſſem obtinebit. Maiora et du-
riora ſemina, etiam illa, quae per hye-
mem in terra ſubſiſtere debent, pro-
fundiorem, quae vero exigua, leuia
et inprimis pappoſa ſunt, minus pro-
fundam, immo ſaepe nudam ſatio-
nem poſtulant; et hinc ſemina ſpon-
te ſata felicius ſaepe excreſcunt illis,
quae noſtris manibus ſparſa fuerunt;
licet illorum quoque, quae ſponte de-
cidunt, plurima pereant. Ad ſolum
quod attinet, inprimis rarum a denſo
diſcernere debemus, eademque ſemi-
na in priori profundius, in poſteriori
altius
das Unkraut hinaus, ſowoh! über dasjenige, wel-
ches in der Erde ſteckt, als auch, welches durch
die Luft in der folgenden Zeit hineingebracht wird.
Vié. Eius Abhandl, vom Gartenbaue, edit. germ.
1778. Vol. II. p. 82. ſqq. An hoc ſemper ita
eueniat, in dubio relinquimus, et modo mo-
nemus, non ſemper raram et ſpongioſam ter-
ram ſementi accomodatam eſſe, ſed aliquando
etiam denſiorem requiri. Maioranae et alia
minora ſemina, ſi terrae recenter comminutae
et poroſae ecommittuntur, cratesquez dentatae
ſupertrahuntur, non facile progerminabunt,
ſi vero eandem paululum comprimitur, ante-
quam ſemina recipit, tunc feliciter ſementis
ſuccedet.

i) De diuerſo hoe ſerendi modo, bene egit Mort-
LERVs libr. cit. p. 804.

318 *ee
altius ſerere poſſumus; et ſic in vtro-
que caſu acceſſum aeris, pluuiae etro-
ris ad radicem locum habere, ac vege-
tationem bene ſuccedere, facile intel-
ligimus. Si vero et ratione ſeminum,
et ratione ſoli vterque modus conue-
nit, tunc ſane profundam ſationem
altiori praeferamus, quoniam tunc
radices copioſius nutrimentum col-
ligunt, a calore interno magis fouen-
tur, contra externum frigus et ſiccam
temperiem defenduntur, et, ſi rara
ſatio ſimul inſtituitur, partim ipſae
augentur, partim enatae inde partes,
folia et caules multiplicantur et fir-
mantur. VItimum inprimis fiet, ſi
caulis nodoſus eſt; tunc enim infe-
rior, terra inuolutus, nodus!) et no-
uas
) Neutiquam cum ZatINGEso libr. cit. p. 72.
exiſtimemus, nutritiam materiam in inferiori
terrae ſtrato copioſius, quam in ſuperiori, col-
ligi, ſed ideo copioſius nune nutrimentum
a radice aſſumitur, quia eadem per longius
ſpatium decurrit eiusque fibrillae vapores vn-
diquaque colligere poſſunt.
7) Nodum, licet, vt Anonymus Auctor in den
PErinnerungen über Wolffs Vermehrung des Ge-
traides 1718. p. 47. ſqq. monet, ipſas radicales
fibras in ſe non continesat, facile tamen eius-
modi emittere poſſe, nullum eſt dubium, et

hinc recte SrArELIus, dum nedum definit,
ſeri⸗

eſſentig ethe
de Plontoru
Nodusn inf⸗
hubete, n 1l
et jode exinn
gecucere rol
6) Co eeretli
fundem leinen
Es, ide
fancios poſti
Gue calniir
Tuperiori
Omde di
Nachrihten
10 ſperio
gvoniem
er interiores
Iibus todun

) Vid Lius En.

rtilreh.2
Cui conter w
nelion ſaüg
lnpr. Ur. d
Muln uns
Inorühtut en
eX Wnied
ſhienobiin

ſe in vtro.
luuine etro⸗
le 1c Vege.
twie intel.
beminun
Odus conde.
m ſuüonen
Loniam tune

entum hol.
magis folen.

guset ſccum
e, et, ſt nn
Dortim ipre
ide gantes
ntur et fi.
is ſet,
etim inſe.
dus etno.
s

9 Ubr, eit
rinm in interiori
1 ſuperioi l.
e nuirimen un
i er Lungius
je ſupores Vlr⸗

Nador in len
ehrung 1
ſa nin
le umen ein⸗
K Gubiun 4

ehae
Un befnie
noc ti

* * 319

uas emittere ſolet radicales fibras et
caules, ſicque in cerealibus, ) vt Cl.
WorrrIvs) clare docuit, ex vnico
ſemine plures culmi et ſpicae naſcun-
tur; e neque minus in aliis plantis

m)

nodo-

ſeribit: Nodus, exr quo noni ſe exſerunt ſurculi
et rami. Vid. Eius Commentar. in Theophra-
ſti Hiſt. Plant. L. I. c. 2. Plura de nodorum
eſſentia et proprietatibus legimus in Bosi Diſſ.
