nachia et Lupulo, debite matura et
foeeunda eidem ſolo committantur, dubli-
cer inde prodire notantur plantae, quibus
omnimoda intercedit, ſimilitudo, vique
dum ad opus generationiz ſe accingentes,
bae nonniſi florem, id eſt, ſtaminum api-
ces ferre et ſemine omni in totum care-
re, illae autem fruétum ferre, ſed apici-
bus omnino deſtitui, conſpiciantur. Quod
mirum vtigue et ſq. Pergit deinde:
Culturam accuſat Iungius et de Canna-
bi ſeribit? quae ſummittitur in ramos,
ſemen fert, quae ita colitur, vt abaque ra-
mir gracili altitudine oſſurgat, florem fert
abeque ſemine; addit vero CAMERA-
RIVS:

ne i
utioren
ſeinper en

, et
Nuncduarn

Nenbet, P
line Dann

Menalci

Guode
eoin
Tyliken
1449.
ſet IVx
Ulytes v
llun ken

14) War P
3) Conk.
. 9
1) In li⸗
Frogm

annn er
entis abun
DNlonce.
un un.
Tum un
er peei⸗
lac techn-
ſoperins .
uus praeci.
Ugrepie de
it Laudaros
lumuseum:
niturde Sr⸗
mature et
urtur, Ahli
ntne, lihin
itid), vlle
ueingelth/
fumnn Ij⸗
ͤ Arfl
1, ſt tin
r. Cuod
1 Ceine:
le Conne-
in ronh
t abtqne 1
firen ,n
GAMEN.
IG.

*

123

RIVS: Meriles ſatiuarum vitium eſſe,
aut cultus intermiſſzone degeneraſſe, vul
go putantur, verum tanta bic eſt conſtan-

tia, adeogue conſpirant in boc forendi

modo ſingulae, vt longe aliud ſubeſſe, ne-
ceſſo ſit.?*) Sapienter et vere hoc aliud
praeſupponit CAMERARIVS. Can-
nabis mas parciores ſemper ramos
ſpargit, quam femina, et haec ſatu-
rate viridem, quaſi nigricantem, illa
dilutiorem et quaſi albidum colorem
ſemper exhibet, quocunque loco cre-
ſcat, et quocunque modo colatur.
Nunquam ab hominum arbitrio de-
pendet, vt ex huius, aut alius dioe-
ciae plantae ſemine mas, aut femi-
na enaſcatur. Falſum eſt artificium,
quod de diuerſo ſeminis in terra ſitu
excogitauit, etexemplo Phoenicis da-
Styliferae probare voluit DE VIL.-
LA). Falſa eſt ſuſpicio, quam fo-

vet IVNGIVSZ), arbores ſcilicet di-
Phytas, vno anno florere, altero fru-

GRtum ferre, vel vbi aliquot annos
flores

r) Vid. Epiſt, cit. pag 98. .
5*) Conf. Neuer Schauplatz der Natur II. Band,
p. 299. .
e*) In Iſagoge phytoſcopiea Part. II. Sect. III.

Fragm. 4. c. 4. aſſert. 7.

124 *

flores tulerant ſine fructu, deinceps

fructus ſine flore ferre. Haec certe

res, quae olim a TRAGO“) inter
arcana naturae relata fuit, hodie ad-
huc tenebris inuoluta eſt, nulloque
modo explicanda, niſi, vel totius plan-
tae, vel praecipuarum partium ima-
ginem, in foecundo ſemine expreſ-
ſam, aut modo delineatam aſfuma-
mus, licet concedamus, prima haec
rudimenta per nutritionem non mo-
do extendi, ſed quandoque etiam,
ex hac aliisque cauſis, nunquam ta-
men in partibus eſſentialibus *), mu-
tari poſſeꝙ). Mutationum etiam,
quae in plantis, e ſeminibus natis
accidere ſolent, primaria ratio in ipſo

ſemine quaerenda erit, quatenus il-
lud

2) Qui in Hiſtoria ſtirpium Argent. 1552, edit.
p. 351. ſcripſit: binae Cannabes ex ſemine
procreantur, ſed qua ratione hoc intra terram
perficiatur, vt altera ex illis fructifera, altera

vero ſterilis ſit, nemo eſt, qui ſeire poſſit,

ideoque cum alia multa, tum etiam hoe ipſum
naturage eſſe miraculum neceſſe eſt, vt
dicamus.
*) Hinc ea, quae de transmutatione plantarum
nonnulli ſomniarunt, ficdla prorſus eſſe, vere
conſtat.
„) Conf. Cl. LESMXII Diſſ. de generatione ve-
getabilium, Lipſ. 1773. p. 31.

d tonit.
ſe 1
Hoptin
le berl
auit 1
IVMELI
kepetielt
erile in
nunſtſun
ehtuet
hettettion
Iinwnupuut
1o plimo
MLL. ) t
lenper
hene Faler

helhlus;

biucn er
dum or
naſcitun
Vatura m
Dore ſeint

Cbtllis

2) Wa. (
20, ed
UIV Ge
Vid 4
Degent
Maxjj
¹) Libr,

eincep⸗
dee certe
) inter
Modie 1l.
uoque
Wüsn.
Mrhum .
nine enprel
tuin aflum
Drima hae
eln non mho-
Oqbe etiam,
IuGaAN 44:
birn) m.
umn etiam,
inibns nns
mntie in i
oatenud 1
l
wen’ lit
iber ei mi
He inan lerrinn
Aifenn, Aert
ilere ſoll
m hoe ipſon
cele e, N

one Punianin
rlag ele, ur

genemii ſe⸗

1

* — 12 5

lud bonitate ac praeſtantia differre
ſolet. Degenerant quidem aliquan-
do optima ſemina et ex robuſtiſſimo
poſſe fieri non robuſtum, recte affir-
mauit CELSVS, rectius tamen Co-
LVMELLA, poſtquam hoc aſſertum
repetierat, addit: quod vero protinus
exile natum eſt, nunguam robur accipere
manifeſtum “). Multa autem ſunt,
quae praeter foecundationem, ſeminis
perfectionem conſtituunt, augent,
imminuunt. Ad ipfas forſan plan-
tas primo omnium cum Du HA-
MEL «) attendere, ideoque eadem
ſemper, ſi fieri poteſt, ex optimis et
bene valentibus ſtirpibus eligere de-
bemus; cum et hic valeat prouer-
bium ex fortibus fortes, aut ſecun-
dum Du HAMEL ex gibbo gibbus
naſcitur, et in genere verum ſit, de
natura matris multum ſaepe partici-
pare ſemina. Conſentit, immo et
ſubtilius hunc matris et ſeminis con-
ſen-
z) Vid. CoLVMELLA de Re Ruſt. Libr. II.
c. 29. edit. Geſner. p. 428. Ita et VIRGI-⸗
LIVS Georg. I. v. 197.
Vidi ego lecta diu et mulio ſpectata labore
Degenerare tamen, ni vis humana quotannis
Maxima quaeque manu legeret.

6) Libr. von der Holzſaat Cap. VI. art, 3. p. 59.

*

ſenſum expoſuit Celebris ille Theo-
logus et vegetabilium cultor, HEN-
NIVS ½⅞, atque praecepit, vnius ſpeciei
arbores, quae fructus horraeos fe-
runt, ratione incrementi maioris vel
minoris, inprimis reſpectu ligni, ob
ſie ſehwach oder ſtark in Holz wachſen,
bene diſcernendas, earumque ſemi-
na non inter ſe mixta, ſed ſeparatim
ſerenda eſſe, quoniam ab his enatae
ſtirpes prima ſtatim aetate diuerſum
quoque incrementum oſtendunt, il-
ludque per omnem fere vitam reti-
nent, ideoque illae etiam, quae prae-
cox ingenium, vel potius incremen-
tum habent, ad altiores, bohſtämmige,
quae vero lentius increſcunt, ad hu-
miliores arbores, Zwerghbäume, ſeli-
gi poterunt. Idem quoque in ani-
malibus, et ipſo homine non raro ac-
cidere, parentumque ſanitatem et
morbos, immo etiam, praecipue in
quadrupedibus et auibus, magni-
tudinem plerumque, haereditario iu-
re ad liberos propagari, ſcimus ).
Cum
*) Conf. Eius Anweiſung zur Baumſchule et

quidem edit. III. 1776. praefat. pag. 17.
e) Plurs eiusmodi exempla collegit HaALLE-

XKVs in Phyſiol. Libr. XXIX. Sect. II. F. 8.

(.II-

u el
Nonſath
Mresel
geleantut
mus,
Gekormut
morbola
rorlus!
libs
ele, eort
ſaantiam 1
ſectione, 4
henlere,
Ommnibus,

—

WMH
DVR.

R⸗ 0
MR 0

Nocdo c0

lon Hev.

hnnsleciei
hornens ſe
Lnnucrs rel
Gnleni
Mh rarlen,
Imdbe ſemt
ſeparutin
P his emntae
e diuerfum
ſtendunt, i
e itam Ieti.
uue prue⸗
8inctemen
loheümmige,
Cnnt d Iu.

ume, ⸗
5

vogde in dN.

uU&*
itxren et
nerpe in
8, Magd

ectario i

.. N
ſcimus“,
Cum

guunſchil 4
t. Pug⸗ 1 .
Ulegit kurt
Sechl

* 127

Cum vero eiusmodi propagationes

non ſint perpetuae, characteres illi ſin-

gulares et haereditarii ſucceſſiue etiam
deleantur, et, ſi ad vegetabilia reſpi-
cimus, frequenter ab externis cauſis
deformitas dependeat, et tunc inter
morboſam ſtirpem et ſemen nulla

prorſus relatio locum habeat, potius

ad ſemina ipſa, quam ad plantas, ex
quibus nata fuerunt, attendendum
eſſe, eorumque bonitatem ac prae-
ſtantiam inprimis a maturitate, col-
lectione, conſeruatione et aetate de-
pendere, exiſtimamus. De quibus
omnibus, vt et ſeminis vegetatione
Cap. III. et ſequ. agamus.

Car. III.

DE SEMINVM COLLECTIONE,
DVRATIONE, zT CONSER-
VATIONE.

§. 1.

Rie foecundata, bene nutrita, iu-

ſto tempore collecta, congruo
modo conſeruata, forſan etiam varia
ratio-

128 ß

ratione praeparata requiruntur ſemi-
na, vt in terra germinent, nouam-
que plantam exhibeant. Collectio
et, quae ab ea praecipue dependet,
ſeminum bonitas aeque varia eſt pro
diuerſo eorum vſu, vt de fructu alio
tempore oſtendimus “). Vt nutri-
tioni animalium inſeruiant ſemina,
ad eorum inprimis cotyledones atten-
dere, et bene nutrita, craſſa, et obe-
ſa eligere ſolemus, licet adhuc imma-

tura ſint et plantula ſeminali vel im-

perfecta, vel plane nulla inſtructa *).
Medicus quoque ad huius praeſen-
tiam, ſeminumque perfectionem ra-
ro, vel nunquam reſpicit; Virtutem
enim ſi ex oleo aethereo deſiderat,
ſolum modo corticem, et ſi propter
pingue et mucilaginoſum iisdem vti-
tur, vel eundem, vt de Cydonio et
Pſyllio conſtat, vel cotyledones ſolas,

vt in Amygdalis, Napo, multisque

aliis aeſtimare ſolet. Sic etiam illi,
. qui
4) Vid. de Collectione ſimplieium Diſput. po-
ſterior p. 21. ſq.
b) Nutriunt tamen minus et debilius ea, quae

immatura ſunt, vt de Faba, Piſo et aliis conſtat,
hinc ſi conſtans alimentum deſideramus, omni

ex parte, inprimis ratione cotyledonum per-

feda adhibere debemus.

lile c
net
Uitam,
ſolent,
cem ſp
ſobss ſel
Rum er
Ule, gun
Pugneſk
Pnnlun
o attend
Ahuerent
minare in
ſeere non
Mummque
Eioschoddi
COekur
Nichus
mollia er
do gern
Iue, Cen⸗
lobus ſem

et le

)Unpini ſe
lumbhum
Vere d
dit WV
ſuun, gun
lou bij

Tuntur lemni
Ne Noban.
henlet,
Naruchro
Ce krudn do
) Rimi.
tint ſemin
ellonesatten.
et Obe⸗
nbeimme.
ninnliwdin.
inſruchi!)
i⸗ Prueler.
eckionem nr.
1 Virtmtem
ted Eeidernt
erd optet
Un icenn
e N c
Egones l
Nnllicgle
vetium U,

ei

umn Dlbun o

gebilins el un

et Mis en
lſlennuce
cohlechum

Üſeonr H

qui de cerealibus ſeminibus vel fari-
nam et panem, vel polentam et cere-
uiſiam, vel ſpiritum frumenti parare
ſolent, plantulam ſeminalem et cor-
ticem ſpernunt, aut deſtruunt et ex
lobis ſeminalibus ſolis largiorem fru-
ctum expectant. Solus agricola, ſiue
ille, qui ſemina ſerere et plantas pro-
Pagare ſtudet, ad eſſentialem partem,
plantulam ſcilicet ſeminalem, prima-
rio attendit; quia vero haec ſola, et
adhaerentibus partibus priuata, ger-
minare inque nouam plantam excre-
ſcere non poteſt, integrum, lectiſſi-
mumque adhiberi debet ſemen; et
eiusmodi eſt maturum, iuſto tempore
collectum et apto modo conſeruatum.
Scimus quidem ſemina adhuc viridia,
mollia et ſic nondum matura aliquan-
do germinaſſe; e) concedimus quo-
que, cerealia et alia ſemina, licet
lobus ſeminalis quodammodo corru-
ptus et laeſus fuerit, modo plantula
ſemi-
c) Fraxini ſemina adhue viridia cum terra paulu-
lum humida commiſceuit, endemque ſubſequente
Vere optima reperit et feliciter germinaſie vi-
dit vu HAMEL. Vid. Eius Libr. von der olz.

Jaat, qui tertiam partem conſtituit der Abhaudl.
von Baumen, Sträâuchern und Stauden P. 59.

66:

130 * — *

ſeminalis integra et illaeſa ſit, ſeri
poſſe ac bene vegetare; 9 immo ne-
gare nolumus, ſemina germinata ite-
rumque ſicca facta, dum modo ger-
mina non inſigniter longa fuerint,
denuo noua protrudiſſe, vt Cl. Dv.
HAMEL vidit; haec vero et eiusmodi
alia
d) Veteribus hoc iam cognitum fuiſſe, praeter
alios, a Doct. Phyſico HoNoR. FAERO diſci-
mus, qui ſcribit: Formicae corculum illud Tri-
tici rodunt, nec granum germinat; hinc modo illa
portio, cui germen ineſt, integra maneat, licet
reliquum ſeminis vitiatum ft, ſequitur germina-
tio. Vid. Libr. de Plantis p. 17. J. 10. No-
tauit quoque Du HAMEE libr. cit. p. 59. ſe
ex glandibus Quercus, aquae ſupernatanti-
bus et a vermibus tactis, plantas accepiſſe,
dum vermes germen nondum deſtruxerint.
Eadem eſt ratio, cur ſemina immatura germi-
nare poſſint. Plantuls enim ſeminalis, facta
foecundatione, non ſolum ſtatim adeſt, ſed et
citiſſime incrementum ſuum abſoluit, dum lo-
bus ſeminalis e contrario lente inecreſcat, et
ſic plantula ſeminalis perfeta in ſemine, ra-
tione cotyledonum imperfedlo, adeſſe poſſit.
Conf. Spermat. huius Part. II. p. 11I. ſq. et Ham-
burg. Magazin, KV. Band. p. 343.
„9) Vid. Eius Obſeruationes botanico meteorologi-
cae 1746. factae et inſertae Acad. Reg. Pariſ.
1747 no. 19. Notari hoc omnino meretur,
licet non, niſi ex neceſfſitate, imitari debeat.
OSrgna cerealia, quue germinauerunt, pani
etiam coquendo haud apta ſunt, et hinc ani-
malibus nutriendis modo inſeruiunt. Eſt
vero in eiusmodi ſeminibus, monente Du HA-

Alapent
ſans gl⸗
etlehn
Gt, ſe
cuun hae
que no
(ontrar!
Ceſſitate
iigue i⸗
Cot 1t.
uri Cer
ſhima
te eligan

Ledviriun

füritatere
Nlenti n
cie en

ArLlo,
ſ Cuob
nee ad ſe
Utn fuen
gge hre
fuit,
ieum en
5) Kemmne
minant,
use
na rel

imm ne⸗

minut lte.

mod Eer.
ngn kuetint
5 A
, N.N
beteinsmolli
A
n fuiſe, getet
oR. Piego diſei⸗
Orrulun ilud ri.
inat, lite nadtila
egf nalen, int
autur gernint.
17 H 10. N.

br, it. P. 6

ne ſpennuum
Nuons ceeſile,

Aum Cerukei.

a immmnutt gern⸗
in Enionls, ülr
kuin el ſede
m ollolit Aun

ſane MMorſal

,,u lnine ſ.
j, Mele olit.
Ill Netfun.

1.
ſco meleorioh,.
cis. Neg Oul
mpind⸗ merein
imitutt eben,

dnuuerunt, i
uveen

ſant, e N 8

etüim
oben⸗

—————— 131
alia partim curioſitatis, partim neceſ-
ſitatis gratia inſtituta experimenta ge-
neralem theſin non prorſus inuer-

tunt, ſed modo limitant; praeterea

cum haec ſaepiſſime nos fallant, aliae-
que notae ſint obſeruationes, quae
contrarium probant, loborumque ne-
ceſſitatem in extenſione germinis, hu-
iusque integritatem luculenter oſten-
dunt, vt ſuo loco, de vegetatione di-
Guri, declarabimus, ſemina praeſtan-
tiſſima vbique, inprimis pro ſemen-
te, eligamus.
Ad praeſtantiam ſeminum autem
requiritur primo, vt ſint matura. Ma-
turitatem eorum colligimus ex conue-
nienti magnitudine, forma, ſuperfi-
cie aequali, proprio colore, ) et, ſi
. I 2 Peri-
MELIO, magna diuerſitas; ſi enim germina emiſ-
ſa duobus vel tribus pollicibus eſſent longiora,
nec ad ſementem, neec ad panis coctionem ido-
nea fuerunt. Panis, qui ex farina granorum,
quae breuiora habuerunt germina, praepara-
tus fuit, boni fuit ſaporis, ſed farinae ſat mo-
dicam ea praebuerunt copiam.
F) Semina e. gr. Dianthi caryophylli non proger-
minant, niſi ſint nigra. Braſſicae illius varietatis,
quae Blumenkohl dicitur, ſemina ſaturate bru-
na vel rubicunda praeſtantiora ſunt illis, quae

„

132 *

pericarpio continentur, vel ex huius
mollitie, vt in baccis et pomis, vel
plenaria ſiccitate, vt in leguminibus
aliisque capſulis; quibus omnibus

ſpontaneum ſeminum ſeceſſum me-

rito addere debemus. Licet enim ſint
fructus, qui nec ipſi ſponte cadunt,
nec ſemina dimittunt, et nihilominus
egregia ſemina continent, vt Ceraſa,
plures tamen alii hunc vel illum ſer-
uant morem, vt nunc integri ſece-
dant, nunc permanentes, vel ſponte
aperiantur, vel facile aperiri poſſint
et in vtroque caſu ſemina, vinculis
ſuis ſoluta, relinquant. Vinculum,
quo ſemen thalamo adhaeret, cum
funiculo vmbilicali Capite ſecundo
comparauimus, et quam diu per
eundem nutritius ſuccus adfertur,
tamdiu etiam increſcit et perfſiſtit ſe-
men. Cum vero in prima creatione
ſingulis rebus certi, a Deo praeſcri-
pti, ſint limites, vltra quos ſe exten-
dere nequeant, ſemina ctiam, t
Oe-

dilutiorem colorem poſſident. vid. Neuer

Schauplatz der Natur, IV. B. p. 683. In non-
nullis color etiam variare ſolet. Papaueris ſom-
niferi ſemina, et nigra et alba aeque bona ſunt.
Idem valet de Helianthio annuo.

ſetcn
ſe Hecle
pNamo,
uret l
gnitucin
Accedit.
culus VI
animald

Vehenas
onen-
aſonloron
hentium
ſeſe contr⸗
clucant. 9

9) Qd hnne
dum d
Gdednan
fuerim
uogu
lio i
euſeccen
uud uj
ea cif
Periannr,
leltej oi
unartz
Eins Pyil
um vird⸗
elt.
ſemim
nutrino
terne cr

Aer hrins
anb, vel
Hominihus
8 Ounibos
lon e.
Aenimdne
nte cdund
nihilominns
Vt Ceraly
Aillom ſer.
unegi ſee⸗
N hone
erini polint
n, Vnenlis
Vincolum,
geret, culil
ite ſecundo
nn din per
l Wlerun

ſellli h

narne
4, Puelar.
etiinn, N

ſoe

. ni⸗ Nuuet
Aa. lonor-
1 5* „ſam⸗
doſevetb i
nellebaniid⸗
nuo.

*

x.„ 133

foetus animalis, per certum, aſt ratio-
ne ſpecierum diuerſiſſimum, tempus
thalamo, tanquam vteroô, continen-
tur et, dum ad ſuam peruenerint ma-
gnitudinem, neceſſario excluduntur.
Accedit, quod in vegetabilibus funi-
culus vmhbilicalis non, vt quidem in
animalibus eſſe ſolet, mollis et ſuccis
vehendis aptus etiam poſt foetus ex-
cluſionem maneat, ille potius, ſiue
vaſéulorum, ſuccum nutritium adue-
hentium fibrae rigidae tandem fiant,
ſeſe contrahant, ſuccisque viam prae-
cludant. ₰ Eo etiam in loco, quo
L 3 ſemen
2) Ad hanc praecipue cauſam reſpexit PaRSoNsSIVs,
dum declarare voluit, cur ſemina creſcere
deſinant et decidant, poſtquam matura facta
fuerint. vid. Eius libr. cit. p. 97. Aeccedit
quoque EschENBACHIVS et nutritionis defectum,
quo vaſa, germen et ſemina intercedentia,
exſiccentur, aſſumit, ſequentes addens rationes:
quod partim humorum copia circa autumnum
non ea circulet in plauta, quae vere et aeſtate re-
Periatur, partim quod membranae ſemina inuol
nentes ſolis ardore ſenſim induratae, non amplins
humores nutritioni inſeruientes reeipiaut. Vid.
Eius Epiſt. de Phyſiol. ſeminum p. 8. Ve-
rum vtraque ratio in genere admitti non pot-
eſt. Quis enim neſcit, omni anni tempore
ſemina maturitatem ocquirere, hine lentor et

nutritionis defectus non ab externa, ſed in-
terna cauſa deducendus.

134 ”ùẽ
ſemen aut fructus haeret, nullum fu-
turo tempore incrementum habet
planta;) ipſa enim medulla in ſemi-
ne finitur ideoque etiam illud perfſi-
ſtere non poteſt. ? Maturum itaque
et vegetationi nouae aptum ſemen
haud eſt, niſi vel ſponte cadat, vel de
petiolo, "ſiue funiculo facilli ime ſepa-
rari poſſit. Cum vero immatura etiam
ſemina, nuda inprimis, frequenter
decidant, et ſic, ut foetus animalis, ab⸗-
ortiant, haec ſola nota minime ſuffi.
cit, ſed ad reliquas quoque, iam com-
memoratas, ſimul reſpiciamus, immo
alios et ſpeciales maturitatis characte-
res inueſtigemus, neceſſe eſt. Eius-
modi, ratione cerea ium ſeminum,
alio quidem tempore commemoraui-
mus, ½ iuuabit tamen eosdem et hic
TéPe-
k) Licit eo loco non creſcant plantae partes, reli qua-
rum tamen incrementum ad ſeminis perfectio-
nem requiritur, hinc plantae vario modo mutila-
tae raro matura exhibent, vt de Meliſſa monuit
LVEDERS, wer davon Saamen haben will, darf die
Pflanze nicht beſchneiden, vid. Eius Küchengar-
ren-Briefe. 2. Theil. p. 283.
1) Conf. Spermatol. Veget. Cap. I. p. 14. et Cap.
II. p. 99. st 101. et GLEDIT esait Forſtwiſſenſchaft,
I. Theil. H. 203. 4. et 7.
*) Vid. Progr de optimo Meſſis tempore p. 4.

et Neuer Schauplatz der Natur, III. Baud,
P. 350.

Yunnu
lint.
getemn e.
Drtice!
cortle
mnetei
mollitie
comprit
tiem l
e .u
Cum por
Hhonte ſe
Pontne 1
Maturitat
clle inctur
Ad mmatun
NS. d.
Warn we
re neep
tum ha.
temperi⸗
elit, plu
Cica colli
Cligante
Conducit

5 390.
I. Ban

5. 352

Wlunmkr.
lum habet
hinſen.
rum imnde
Dtumn ſenen
Cdat WE
ilime ſehr.
natrzetiam
fegpenter
Münnlisdb
inime ſunh
ne inum conn.
mus immo
Nschncte-

e et. Dicd.

n Kminum,

Uninemorenr.

eogtenerki

1.

ne perle⸗ eluu.

mion Hetkeclo⸗

onoonll⸗
lelinmond

„ .
ull, Auf 4

iu Michenger.

1 14 Ci

Eirfreiſelſci⸗

,4
1s tenee

1375

repetere, cum ad aliarum quoque
plantarum ſemina commode applicari

poſſint. Semen, ex quo maturam ſe-

getem cognoſcimus, debet nec ſub
cortice lacteam, ſed potius farinoſam
materiem continere, nec eam adhuc
mollitiem habere, vt digitis facile
comprimatur, eiusmodi potius duri-
tiem oſtendere, vt dentibus commo-
de ac ſine compreſſione diffringatur.
Cum porro maturum ſemen a planta
ſponte ſecedat, et raro omnia vnius
plantae ſemina eodem tempore ad
maturitatem perueniant, inſignem fa-
cile ia turam patimur, ſi collectionem
ad maturitatis terminum protraha-
mus. Sunt et aliae cauſae, cur ſum-
mam maturitatem ſeminum expecta-
re nec poſſimus, nec debeamus. Mul-
tum hac in re valet praecipue aeris
temperies. Sicca omnino optima
erit; pluuia enim vel alio modo ma-
dida colligi non debent ſemina, et ſi
colligantur, facile vitium contrahunt;
conducit quidem certis ſub circum-
14. ſtan-

p. 350. Conf. quoque Berliniſche Beyträge,
II. Band, p. 39. et Hamb. Magaz. XV. Band,

P. 352.

—

136 Fwnnunnngnmmrann

ſtantiis humida temperies, et plantae,
quae ſemina prorſus nuda ferunt, vt
ſunt vmbelliferae, mane et veſperi
plerumque eradicantur, aut praeſcin-
duntur, quia ex rore madorem acci-
pPiunt, neque propterea matura ſemi-
na facile dimittunt; ſi eiusmodi hu-
mectata ſemina ſoli deinde exponun-
tur iterumque exſiccantur, optima
omnino eſſe poterunt; longe autem
alia res eſt, ſi nimiae et diuturnae plu-
uiae accedunt, quae agricolam co-
gunt, vt ſemina nondum matura col-

ligat; fi enim relinquuntur diutius

in agro, germina noua in caule emit-
tunt et virtutem ſuam prorſus amit-
tunt.) Pro diuerſo quoque colligen-
di modo tempus variare debet. Alia-
rum plantarum ſemina carpuntur ſo-
la,
7) Quod quidem damnum auertendi ſingularem
methodum docuit DucARNE de BLANGY in me-
thode pour recqeillir les grains dans les an-
nées pluvieuſes ete. à Paris, 1771. Frumen-
ta reiecta in loco ſicco et paulo altiori ſupra
terram ea ratione reponenda ſuadet, vt 50
vel 60 manipuli, vno alteri firmiter impoſito,
acervum conſtituant ſpieageque omnes centrum
oecupent; ſic enim ſpieae, dum maiorem cul-
mis molem referunt, centrum ſublimius

reddunt, quo plurise commodius deſtillare
poſſint.

D c
Eakter
mtudi
rinn in

emm well

ſemimiis

lur denn
r Kminu
lee Abibi
lenci teinp
Cis inſtitn
Mriori, ve⸗
nunc Cebil.

) Noulhmue
ns, Nn
Dronplt
Venjum
honte
ſe jniuee
Hineppen
Clunſ; ſ
ſe coudun
Netis (
ad eſhin
Clplumns,
Gli edrenn
o lord
enͤcri er
in find

ite lIl

tplunne.
ellnt vt
1 eleri
tPenelein.
Orenn Kcl⸗
mraſen.
bnoci h.
exponur-
„ Optima
ge autem
uurme plu.
cdan c.
Vatura col.
tur Ciutins
uule emit.
Nrlos amnit⸗
lecoliger⸗
Det. Alir.
Nuntun
9
Id, uguluen
14Nor in Me.
Cons leß oal.
. Ptumen
Uliori lupte
zdet, N 50
nerimſolt,
nmes cenurbck

aiorenn ul
ſoblimiu

Gius delölur

la, relictis in loco natali caule ac radi-
ce, et haec eſſe debent matura; m aliae
cum radice euelluntur et ſemina nunc
ſtatim in agro, nunc demum in hor-
reo ſeparantur, quarum omnium qui-
dem meſſis paulo citius inſtituenda
eſt; praecipue autem earum, quae

ſeminibus adhuc annexis tranſportan-

tur, ne in itinere ſecedant et perdan-
tur ſemina. Aliae denique plantae
falce adhibita ſecantur, et in his me-
tendi tempus nunc citius, nunc tar-
dius inſtitui debet, prout falce vel
maiori, vel minori, fortiori nunc,
nunc debiliori impetu culmus ſeca-
1 5 tur.

) Notiſſimum exemplum praebet Feſtuca flui-
tans, Schwaden germanice diécta; vid. Neuer

SIchauplatz der Natur, VIII. Band, p. 47. Con-

ueniunt coniferarum arborum ſemina, quae

ſponte codunt, dum coni maoturi, ſquamis a

ſe inuicem ſecedentibus, quaſi aperiuntur;
Hine aperti ſemper ſunt vacui; aſt ſaepe etiam
elauſi; ſi enim aperti fiunt humidi, iterum
ſe claudunt, ſquamis denuo inter ſe arétius
nexis. Cum itaque harum arborum ſemina
cito effugiant, clauſos conos, et ne vacuos ac-
cipiamus, illos tantum decerpere debemus,
qui extremitatibus ramorum adhaerent; ex
quo loco ſcilicet quotannis noui procedunt;
antiqui enim profundiora loca occupant; vt
in Pino cognoſcimus. Conf. Neuer Schau-
Platz, III. Band, p. 12. ſq.

7

tur. 2) Diuerſus denique collectionis
eſt terminus, pro ſeminum ipſorum
differentia. Quae in leguminibus et
ſiliquis continentur ſemina, e. gr.
Piſum et Napus, inuolucro firmiter
clauſo, eodemque cum ipſo caule ad-
huc coniuncto, debent colligi, quod
etiam de aliis capſulis, vt Lino, no-
tum eſt. Secalis et aliorum frumen-
torum meſſem ad perfectam maturi-
tatem protrahere, Auenae autem pro-
perare ſolent agricolae, exiſtimantes,
deficientem maturitatem acquirere ſe-
mina, dum reſecti culmi per aliquot
dies liberiori et ſicciori aeri adhuc ex-
ponuntur. Hoc vero remedii genus
fallax eſſe poteſt, et ſi pluuioſa tem-
peries accedit, nigredinem facile con-
trahunt ſemina et corrumpuntur.
Nec tutius videtur illud, quod pro
maturitate ſeminum promouenda
REICHARTVS Commendauit, et fer-
mentationis ope inſtituitur ſequenti
modo: Caules cum immaturis capſu-
lis ſicca temperie praeſcinduntur, do-
mi transportantur et in aceruos repo-
nuntur ita, vt capfulae interiorem,
extre-

2) vid. Progr. de Meſſis tempore p. 6.

ein Nuli
lis ſetb
elhitar;
Nerlls 11
ummque
DCeruus,
Cles et
6oenNiei
elchtioncui
un in emd
ſto loco co
tum eiuinnn
wniterint.

(Citatoihmm

ſeckn beni
Vero iulros
Tnentauon
minaripe
aitun.
mimbunt,

Ulemn Dedl
MINUa

W Racs,
5 d
Gnon G
Thenl. 1
) wid. Nn
5. 67

doleckiong

miplorum
Minibus et
In, e. Ur.
d feniter
Oenden
lgin ud
VtLimd w.

rum ffumen.
Qum maturi .

Nmen o
exilionote,
aAcgbirereſe

ſper Ninoe
ri adhuc ex.

medli genns
Huwiolaterr.

n fucle co

rumpuntun
, go
vmnuena
uuit et el.
r EAnedt

tisae

lonrur, 0.

eroostepe⸗
ianeriorenn
e⸗

ETLH YE 139
extremitates vero caulis exteriorem
eius locum occupent, quo facto acer-
uus aſſeribus lapidibusque tegitur ac
premitur; poſt aliquot dies et dum
aceruus incaleſcit, ac foetorem fu-
mumque ſpargere incipit, deſtruitur
aceruus, remouentur a ſe inuicem
caules, et ſemina, nunc quodammo-
do emollita et expanſa, leuiori manu
excutiuntur, linteo ſparſim imponun-.
tur, in vmbroſo, aſt liberiori aeriexpo-
ſito loco conſeruantur, ſaepiusque et
tam diu inuertuntur, donec mollitiem

amiſerint. Sic calore artificiali ex-

citato immatura ſemina matura et per-
fecta fieri dicuntur. ) Verum enim
vero iuſtus caloris et inde natae fer-
mentationis gradus difficillime deter-
minari poterit, et ſi paululum ille pro-
trahitur, ſemina vel in capſulis ger-
minabunt, vel omnem vegetandi vir-
tutem perdent. Certe ab omni labe
nunquam immunia eſſe eiusmodi ſe-
mina,

⁹) Vid. RricaakrI Land- und Gartenſchatz, I. Th.
p. 85. Eondem methodum quoque commen-
dauit GRoriaN im Calendario perpetuo II.
Theil. p. 73.
p) vid. Neuer Schauplatz der Natur, IV. Band
p. 672.

140 —,=.-

mina, ex foetore, quem a calore et

motu inteſtino acceperunt, et quem

conſtanter retinent, facile intelligi-
mus, ideoque morbum quaſi conna-
tum, in futuro incremento, ipſam
quoque plantam obtinere, ſumma
cum probabilitate concludimus. Si-
cuti enim animalia vel praematuro
pPartu edita, vel ex ouis, defectu quo-
dam laborantibus, excluſa viuere qui-
dem et increſcere poſſunt, nunquam
tamen ad eum vigorem accedunt,
quem in illis deprehendimus, quae
juſto termino et ex perfeëtiſſimis ouis
nata fuerunt; ita quoque plantae re-
lationem ad ſemen habent, ex quo or-
tae ſunt, eamque per omnem vitam
retinent. Ex his omnibus lucu-
lenter adparet, quaenam circa colle-
ctionem ſeminum obſeruare, et quae-
nam optima dicere debeamus. Ve-
rum licet ad haec omnia attendamus,
raro tamen ſingula, ſi plura inter ſe
mixta ſunt, aeque egregia erunt; ple-
rumque potius immatura " maturis,

ſteri-
92) vid. Spermatol. Cap. II. p. 124.
7) Hoc praecipue valet de illis plantis, quae co-
pioſa ſemina ferunt; vt ſunt pleraeque arbores,
gramina et ſ. p. Agricolae dicunt, ſie haben nur

ſerluſi
nckin
Ne ſtin
vetil
t. Vi.
Pucilem
rei ruſticn
dic Cs
diunt-
uihuten
r, e i
Zongus in in
um; tm

ee Nuthr
on,
n No
ecn Eg
.158.
Gelur;
gbigen,
jerno nul
ſenen ir,
Wehtumn 4
Pugnnt.
Hine Cetwx
Hetiocris
lere pr
Wd. (or
5 42).
4 eu
Mrlet

4 CNlore et
et Olem
k inrelo.
Uuli nnne.
le, Wummn
Ndimms. F.

Dkpematur-

etecku .
inerei .

Nundwam
n Welon
imos, gune
ilimisouis
Phantae re
den gooor.
nnem witam

nbidos Men⸗
n CeA e⸗

lune er lit.
le.
cendam,
r inter ſe
unt; ge
9 Matorks,
ſeerr

1 (Rgec
Yanis, gune

leh⸗
lerneo⸗ un

Und /t

— 141

ſterilia foecundis et optima 9 peſſimis
iuncta inueniuntur, hinc nouum exa-
men vt inſtituamus et perfecta ab im-
perfectis ſollicite ſeparemus, neceſſe
eſt. Fieri hoc poteſt vario modo.
Facilem et agricolis vſitatum veteres
rei ruſticae ſcriptores iam tradidérunt.
Sic CeLsvs et CoLvVMELLA pPraeci-
pPiunt: Quum amplior meſzr prouenerit,
uidquid exteritur, capiſtris eæburgandum
erit, et quod propter magnitudinem et
bondus in imo ſubſederit, id ſemen ſeruan-
dum, nam niſi cura talis adbibeatur, fru-
Mön-

die Nothreife! erlauget. Semina eiusmodi im-
matura, cum caule adhuc ſucculento collecta
et apto loco conſeruata, perfectam maturita-
tem acquirere poſſe, vt GROoTIAN Calend. III. Th.
p. 158. et alii contendunt, dubium nobis Vi-
detur; caules etenim et ſemina exficcantur
quidem, ſuccum vero ex caule, dum ille cum
terra nullum porro habet commercium, ad
ſemen tranſire, illudque inde adhuc nutri-
mentum capere, contra leges vegetationis
pugnat.
.) Hinc Crrsvs dixit et CorvMELLA repetiit: vbi
mediocris eſt fructus, optimaum quamque ſpicam
legere oportet, ſeparatimque ex ea ſemen reponere.
vid. CoLuwxELLA Libr. II. c. 9. edit. Geiner.
p. 42 8. Et VARRO ſcripfſit: quae ſeges grandiſſi.
ma atque optima fuerit, ſenſim in areutn ſecerni
oportet ſpicas, vr ſemen etimum habeat, ini⸗
P· 210.

142 * *
menta degenerant.:¹) Maiora et grauio-
ra ſunt certe matura, hinc etiam facili
opera a thalamo, aut receptaculo ſepa-
rantur, cum minora, leuiora et imma-

tura diutius in eodem perſiſtant; hinc
facile et primum ſecedentia, quae in

cerealibus der Vordruſch dicuntur, eli-
genda ſunt; et ſi haec quoque prima
ſemina non exacte inter ſe conue-
niunt, porro capiſterio ſeparari de-
bent, quo non ſolum peregrina ad-
mixta, ſed etiam minus nutrita, vt-
pote leuiora, facilius remoueantur et
optima, der Vorſprung dicta, quae mi-
nus

p. 216. Et ViIR6EILiUS inculeauit Libr. I. v. 197.
Vidi letta diu et multo ſpectata labore

Degenerare tamen, ni vis kumana quotannis

Maxima gquaeque legerit.
Characteres boni ſeminis ſequentes notauit
PLINIUS Libr. XVIII. cap. 24. Quod in ima
area ſubſedit, ad ſemen reſeruandum eſt. Id
enim optimum, quoniam grauiſſimum, neque
alio modo utilius diſcernitur. Quae ſpica per
intervalla ſemina habebit, abjicietur. Opti⸗
mum granum quod rubet, et dentibus fraétum
eundem habet colorem, deterius cui plus
intus albi eſt.
2*) vid. CoruMrzLLA Libr. II. c. 9. p. 428. Conf.
etiam 1oHN MILIS Lehrbegriff der practiſchen
Feldwirthſchaft, I. Band, p. 322.
*) Ob groß - oder kleinkörnichter Saame der Beſte
ventilatur quaeſtio in den oekon. Nachrichten,
I. Band, p. 337.

lbi,
ſfeinnt,
dtur, 1
ubunt,

MS exhi

muli ru

laecaue
ſochnie⸗
Wine.
Gentenn
Ptans ali,
trucan
kunpetu

nenn gvaſ

Min gatant

Uuos etiat,
edruthge
ioſhicere
ſint, im

1) (e 4
grovjord
Hineſin
moci loe
ice prtee
glis edt
Cnnſſum
img
ſ eaden
in ein
1tide
et pun

1 B
Eetgrouio.
Ctlam facili
lbotepr.

lum nin⸗

n, Gtin

lcunm, N

4

le conne.

logne im.

ſeparari de.

egrina l.

.

nutnn, N.

obenntur et
ln glue mi
ns

irLbr) 177

ns lobore
unand guetunti

ſerenies nnn

1, Cod in in

umgugel, 14
iMunumn ehde
vre ſien hel
ſcienne 0ri⸗
enibus rndum
eriug cli hlu

28. Conk.
⸗ Prieſſchn

Srmme ie N

on Nucffiing

*

„ 143

nus a ſe inuicem diſcrepant, vt ſatui
ſufficiant, retineantur. Haec, ſi ſe-
runtur, non ſolum omnia progermi-
nabunt, ſed etiam plantas integerri-
mas exhibebunt. Vredo in Tritico
praecaueri certius non poteſt, quam
ſi omni ex parte perfecta eliguntur ſe-
mina. Alia grauitatem et inde pen-
dentem “ bonitatem ſeminum explo-
randi via eſt, ſi ea, quae pilis, mem-
branis aliisque ſimilibus ornamentis
inſtructa non ſunt, aquae immiſſa, fun-
dum petunt. Quae, non propter an-
nexa quaſi vela, ſed ex leuitate pro-
pria natant, reiicienda erunt. Poſſe-

mus etiam grana maiora diſcindere,
eorumque folia ſeminalia microſcopio

inſpicere, quae, ſi ſucei plena et alba
ſint, integra, ſin corrugata et nigri
colo-
u2) Quae denſum corticem habent, non ſemper
grauiora ſunt illis, quorum cortex tenuior eſt.
Hinc ſi inter eadem ſemina, vt in ſecali, eius-
modi locum haberet differentia, tenuiori cor-
tice praedita vt plurimum praeferre debemus,
quia eorum cotyledones praeſtant illis, quae
craſſum habent corticem. Cerealium ſemina
etiam graciliora et leuiora non ſunt ſpernenda,
ſi eadem in arenoſo ſolo nata fuerunt; quia
in eiusmodi ſolo ſegetes tantum, nullae vere
tide plantae creſcere, et hinc ſemina munda
et pura eſie ſolent.

144

coloris, corrupta eſſe cognoſcimus. *
Certior adhuc eſt modus, et qui tunc
praecipue conuenit, quando ſemina
aliunde accepimus, eorumque mino-
rem quantitatem explorare et ſcire
cupimus, vtrum bona etrecentia ſint,
an vetuſta et inertia. Sumantur pau-
ca, numerentur, humectentur, et
vel nuda, vel linteo incluſa, terrae
committantur; patebit exinde breui
tempore, an omnia, an quaedam, et

quot germinandi facultatem poſſi-

deant. *) Reſtant plura, quae in col-
lectione ſeminum obſeruari debent,9
ſi ad eorum ſpecies attendimus; lic
Platani e. gr. ſemina lanugine ſunt
arcte inuoluta, quae prius digitis ab-
radi debet, antequam ſerantur; ea-
'dem

1) Hunc quodam Erristus commendauit, quo
fraudes Chinenſium, quibus frequenter ſemi-
na adulterare ſolent, detegamus. vid. Eius

Diredions for bringing over ſeets and plants:

from the Eaſt-Indies ete. Lond. 1770. 4.

xX) Qui plura de hac exploratione ſcire cupit, adeat

REICHARTI Land- und Gartenſchatz, I. Th.
Pp. 19. ſqq.
„) De Collectione ſeminum conf. praecipue Du
HAMEIL Von der Ausſaat, p. 61. ſqq. Etiam in
commentatione, quee ex gallico translata in-
ſerta fuit dem Kunſ und Naturaliencabinette,
p. 216. ſq q. ſqq. titulo: Anweiſung, was beym
Tranſporte der Bäume, Saamen, und anderer

enin
einenhl
ntur; .
lnlos 80
olere 1
Cebeln
deln ſer⸗
collet
fomnft
un ur; e e
Cleetam
Adhuerenti

(ils ſelant

fucuum,

Unt veger

Clne nn
resini⸗
d Engn
non pol

led ilud

Myuralie
ſt fuleun
Kione len
ſeminnmn!
8 Nelt
.
P. alI.
¹ De Mele
lutnt de
le gutem

eimn 1)

et gui tune
nqos mino.
re er ſerte

eentäint

ImMantur .
ectentur, e
lula, terne
güinde brei
Ocnecamn et
tatem poll.
Iune ino.
niceben/
dimus, ſi
nogine fuat
Cigtisd⸗
Cnnntht; er

en

mmencut, gl

