fepvenler n,
mus lid Dis

ſee 1nd glil

17o 4
ite hnne
luts, 1. Ih.

rnedſte d
Püamn in
o ronslang n
nrurlleſen n
4 rbeyt
eiſung urley

eſ,

r ulne

dem enim inuoluta facile madorem
retinent, ſitum contrahunt et corrum-
puntur; ne vacuos conos colligamus,
clauſos adhuc decerpere, ciſtulis im-
ponere radiisque ſolis ac rori expone-
re debemus, quo ſquamae a ſe inui-
cem ſecedant et ſemina dimittant;
collecta hoc modo ſemina praeſtan-
tiora ſunt illis, quae in fornace exclu-
duntur; excluſa haec ſemina plerum-
que etiam manibus conteruntur, quo,
adhaerentibus alis ſeparatis, commo-
dius ſerantur. Dicitur etiam, ſemina
fruéctuum, qui glaciei impoſiti fue-
runt, vegetandi virtutem perdere, ²) et
quae ſunt alia; cum vero eiuſmodi
res in ipſo ſemine animaduertere, et
ad ſingulorum hiſtoriam progredi
non poſſimus, plura non proferre,
ſed illud modo commemorare volu-
mus

Naturalien, über die See, zeu beohachten, varia,
aſt vulgaria et notiſſima de ſeminum colle-
ctione legimus. De maturitate et collectione
ſeminum ſylveſtrium arborum vid. Oeconomi-
Iche Nachrichten, XV. Band, p. 593 Nſq4. 604.
ſaoq. 785. et Neue Oecon. Sammlung, III. Band,
p. 411.
2) De Melonibus hoc aſſeruimus im Neuen Schau-
platze der Natur, V. Band, p. 607. de verita-
te autem dubitamus.

K

mus momentum, quod eas concernit
plantas, quae frequenter ludunt, et
quarum varietates in horto colun-
tur. Si eiuſmodi varietates plures
eandem aream inhabitant, ſemina
inde colligere vix licet, cum ex his,
vario polline foecundatis, enatae plan-
tae priſtinam faciem raro vel nun-
quam retineant, ſed nouas potius va-
rietates exhibeant. Areae itaque di-
uerſae, et, ſi fieri poteſt, a ſe inuicem
longius remotae, pro qualibet varie-
tate eligantur, inter plantas, in illis
creſcentes, ſelectus inſtituatur, et, ex-
ſtirpatis vilioribus, praeſtantiores mo-
do conſeruentur; harum enim ſemi-
na non facile degenerabunt, ſed po-
tius conſtanter ſimiles varietates exhi-
bebunt. Quicunque autem nouis va-
rietatibus, nouis praecipue florum co-
loribus ſtudet, et varietates vnius ſpe-
ciei, et varias ſpecies coniungat, inter

ſe confuſas in eadem area colat et ab

omnibus ſemina colligat. Experi-
menta a KoELREVTERoO aliisque inſti-
tuta clariſſime docent, ex impari con-
iugio et foecundatione hybridas fre-
quentiſſime gigni plantas, hinc eas-
dem praecauere melius non poſſumus,

quam

Metales
emnus, et
ito ſecut

Acolet
mur A e
natunne beb
Ils, le e
Eetite inh
ſerim enin
et in terra
iin partim
enollin ap
Utionem in

funI elbstne

turitaremm:
minatione
Ham conta
Auicennine
CCornor qua

Ium in in

Et iceo

¹) Cont. Mun
berg, 1.
lendarium
DE DhOxt

lerep 1.

Pconcernit
lulunt et
Orid colun.
dtnns Pres
nt, Eina
CN ni,
5enatnephar.
Aro Vel nur.
1 potins r.
le itae .
Aſinvicenn
elider vare
ntn, in Is
Ultur eh er⸗
kuntioresmo-
nenimn ſem
Dont Ei ho
Arietares N.
Nten nous⸗

Hve ru

les nils ·
lungu, imrer
1colat et i
. Lyherr
iogve iut⸗
imharico⸗
Uhrnn
1, nin es
npolindd
gun

quam ſi plantas congeneres, inprimis
varietates longius a ſe inuicem remo-
uemus, et ſemina, non peregrino ma-
rito foecundata, colligimus. “)

F. III.

A collectione Seminum progredia-
mur ad eorum durationem. Si ad
naturae oeconomiam attendere volu-
mus, de conſeruatione, vel eorum
aetate minus ſolliciti eſſe debemus;
ſemina enim matura ſponte decidunt
et in terra partim progerminant ſta-
tim, partim reconduntur, vſque dum
emollita apto tempore nouam vege-
tationem incipiant. Cognita etiam
ſunt eiusmodi ſemina, quae vix ma-
turitatem adepta nouam iterum ger-
minationem poſtulant, et extra ter-
ram conſeruari plane non debent.

Auicenniae tomentoſae ſemen, ex

quatuor quaſi foliis, ſeu lobis compo-
ſitum, in ipſa capſula germinare in-
cipit, ideoque etiam Bontia germi-
K 2 nans

4) Conf. MirLERI Gärruen- Lewicon, Edit. Nori-
berg. 1772. II. Theil, p. 25. et GROTIANT Ca-
lendarium III. Theil, p. 158. et HENR. CHRlIST.
DE BRoORE Beobachtungen von einigen Blumen,

Leipzig, 1779. 8. p. 16. 71. et paſſim.

148 — *

nans dicta fuit. Coffeae arabicae ſe- le
mina vegetandi virtutem citiſſime luint
perdunt et nunquam germinant, niſi ris
ſtatim, poſtquam ab arbore decerptae re
fuerint baccae, terrae mandentur. ſ⸗ 1
Et haec ſola eſt ratio, ? cur in Europoam obe
delata ſemina fruſtra olim ſeuerint unt,
hortulani, cum nunc ex baccis, apud tornnell
nos natis, ſiue earum recentiſſimis ſe- auuln el
minibus facile propagatur arbor. Eetcn
Sunt quidem alia, quorum germina- Mud
tio retardari poteſt, quae eandem ta- Neleng,
men poſtea, vel debiliorem multo minare ine
oſtendant, vel prorſus facile perdant, Euopnnn
modo illa paulo diutius protrahatur. Ptlcetun
Rauwolfiae nitidae ſemina, monente dmin
MILLERO, ſi ſtatim poſt maturitatem, mmencüind
quae in hiemem incidit, ſeruntur, in Mhuna, Iu⸗
ſequente vere nouae iam prodeunt Mmadoc
plantae, ſi vero extra terram diutius uns pery
conſeruantur, et proximo vere ſerun- lhe et 0
tur, per integrum fere annum in ter- m Gu
ra quieſcunt, antequam germinare unlone, et
incipiunt. àϑ Quercus et Caſtaneee Fioncal
, fructus cito corrumpuntur. Fraxi- aeran
nel- n genere d
*) Vid. LiNNAEI Vollſtändiges Pflanzenſoſtem,
1. Theil, p. 270. 4) yner
c) Conf. LiNNAEI Volſt. Pflanzenſiſtem, I. Theil, )Wie. l

P. 351. . .. ne.

nbicze ſe
n Ctifſime
unmund niſi
tecetrpene
mundentar.
rinbunnnn
Him Kuernt
baccig
entiſſimis ſe⸗
Anr arbor.
un germuinr.
e eandem n.
ſoremn wulto
cileperclnt
Dromabor.

n Monente

Waturtuten,
Erunkur, I

un Potenm
nmmn Ali

Vele ſeror

nbin in tel.
getlnihuatd

Talunen
. Frörr
W
Efmual

4

* * 149

nellae et Angelicae ſemina, teſte Dv
HAMEL, 94) ſtatim, poſtquam matura
facta ſunt, ſeri debent, et ſi per duos
vel tres menſes in ſicco conſeruantur
loco, pauca vel nulla progermina-
bunt, dum e contrario omnia vege-
tant, ſi eorum ſementis plane non
protracta fuit. Et haec quoque eſt
cauſa, cur aliunde accepta ſemina
ſaepiſſime ſterilia inneniantur. Se-
mina Capparidum, quae in America
creſcunt, ſtatim poſt maturitatem ger-
minare incipiunt, et hinc eadem in
Europam translata, eandem iam vim
perdiderunt. ) Verum enim vero,
ſi ad vniuerſum regnum vegetabile
attendimus, pauciſſima ſane erunt ſe-
mina, quae eiusmodi praecocem ger-
minationem deſiderant, plurima po-
tius per vnum alterumue annum ſine
labe et damno conſeruari poſſunt,
immo quaedam ex retardata germi-
natione, et aetate prouectiori, perfe-
Gtiora quaſi fiunt. Quaenam ad hanc,
vel alteram claſſem pertineant, nec
in genere determinari, nec ex ipſa ſe
K 3 mi-
4d) Von der Ausſaat, p. 65.

e) Vid. LiNNAEI Voliſt. Pflanzenſyſtem, I, Theil.
P. 10.

minum diuerſitate cognoſci poteſt, li-
cet haec multum valeat et primariam
germinationis cauſam conſtituat, Ex-
perientia vnica erit huius differentiae
magiſtra. Et haec quoque non raro
fallit, cum varia, quae ſeminibus ac-
cidunt, eorum quoque indolem et
praeſtantiam mutant. Sic quoque
agri- et horticultores inter ſe non con-
ueniunt, vtrum recentiora vetuſtis,
an haec potius illis ſint praeferenda.
Laudant plurimi, duce THEOPHRA-
sTo, recentiora. Sic enim IIIe de ſe-
minum delectu ſcribit: Ad exortum
vniuerſamque ſementem ſemen anniculum
optimum babetur, bimum deterius et tri-
mum, guod autem vltro acceperis, ſterile
ferme eſt, quanquam ad vſum cibarium
idoneum conſtat. Alii contrarium de-

fendunt et exemplis probare ſtudent,

vetuſtiora licet non ſemper, quando-
que tamen, recentioribus praeferri de-
bere. *) Sic experientia conſtat, Chei-
ran-

F) Hiſt. Plantar. L. VIII. c. I1. ed. Stapel. p. 962.
Cf. meretur RricHARTVS in Land- und Garten-
Schatz, I. Theil p. 28 ſqq. qui quoque defen-
dit recentiora praeferenda ſemper eſſe vetu-
ſtioribus.
*) Vetuſta ſemina non tam facile degenerare,
quam recentis, aſſeruit et ſequentem rationein
addi-

4.

Ccitr
wei,
uled Inl
jene veg
Cunmn ke⸗
Nrneditis
falebit, .
nmio ali
gere en

4

— –—

Adidit
5o Jahn
venn Ner
ilngen
* ſer.
1, %,!
fen Nehabt
Vid. Eiu
) Wa Dil
AGnor
P. We
Edit 1
bis he
o l
ſmnplie;
Qlue aut
ſernator .
Uit erileri
Florezgui
tima nodi
kone en
eün, de
pongun
Vnquann
Libr, ei

Cihort .

thrimariam

ifgrnte
Nendn Iar
emimide
indolen t
Ne guoge
erſenoncor
nn etulti,
Pkerengt.
TMorHAA-
nm Ue de ſe.

AN erorun
Nen ovpieukn

leteriut et fi.
eipent, ſen
uun ciariun
Cotrrinmde

Chxre AWMeld

Per un
neen .
OnlnCher
Nan:

6n
1 Sunel. .9
nl. unl Clits
ai gvogae gelel⸗
ſempet

, Jedeternt
ſaeile ler

, gehlelntalc,
leentn

ge en⸗

1

ranthi ſiue Leucoji, annuae inprimis
ſpeciei, ſemina per quinque, immo
plures annos aſſeruata, non ſolum
bene vegetare, ſed et copioſiores,
quam recentia, plantas, pleno flore
Praeditas, exhibere. JG) Idem forte
valebit, de Balſamina, Diantho coro-
nario aliisque, quae pleno flore lu.
dere ſolent. Fortaſſe autem haec in
. K 4 melius
addidit Lüppaks. Wenn drey Landwirthe
50 Jahre lang ihren Kohlſaamen ſelbſt ziehen;
wenn der eine allemal jährigen, der andere ziney-
Fjährigen und der dritte vierjährigen ausſäet, ſo
wird der Kohl des erſtern deswegen faſt ausgear-
tet ſeyn, weil er 5'0 Zeugungen in den 50 Jah-
ren gehabt hat, der leztere aber nur 10 bis I1I.
vid. Eius Küchengarten-Briefe, II. Th. p. 358.
F) Vid. Diſſert. noſtra de Planta re varia, p. 25.
et GROTIANI Phyikaliſche Einterbeluſtigungen,
p. 88. et BRoOcCKII Beobachtungen einiger Blumen.
Edit. 1779. p. 80. qui memorat, ex ſemini-
bus per decem annos aſſeruatis plusquam
400 Plantas ſe obtinuiſſe, inter quas nee vnica
ſimplici, ſed omnes pleno flore praditae erant.
Quae autem porro curioſus hie Plantarum ob-
ſeruator de bonitate ſeminum Cheiranti nota-
uit criteris, partim fallacia erunt, partim fallſa.
Flores quinis petalis inſtructi non ſemper opti-
tima nobis dederunt ſemina; et eiusmodi, ra-
tione ceorollae multiplicatos flores, ſiliquas
etiam, tertio loculamento aucas, exhibuiſſe,
nunquam vidimus, nec triloculares ſiliquas
vnquam Cel. Auctorem vidiſſe credimus. vid.
Libr. cit. p. 84. ſq.

152 ———

/
7

.
melius facta tranſmutatio non vera
eſt, ſed modo apparens. Vtpluri-
mum enim eiuſmodi ſemina non ean-
dem praeſtantiam habent omnia, et
quae minus perfecta ſunt, breuius
etiam durant, hinc ſi diutius aſſer-
uantur, omnem vegetandi virtutem
amittunt, et ſic non niſi optima per-
ſiſtent et progerminabunt; hinc etiam

ex ſeminibus natae plantae non diffe-

runt, ſed omnes potius perfectiſſimae
erunt. O Verum haec etiam ratio
non in omnibus locum habet, ſed ſe-
mina quaedam ex ipſa aetate omnino
emolumentum capiunt. Sic Cucu-
meris ſatiui ſemina nec recentia, nec
vetuſta nimis eſſe debent, Ex priori-
bus natae plantae nimis laete creſcunt,
et plurimos quidem ramos emittunt,
pauciores autem fructus ferunt; )
bien-
9 Hanc rationem tetigiſſe videtur Anonymus,
qui libr. edidit. die Kunſt Nelken zu erziehen.
Norib. 1777. 8. dum ſecripfſit p. 27. den jüng-
ſten Saamen widmet man nicht gern zur Aus-
Jaat, man wählet lieber ſolchen, welcher ein oder
zivey Jahre in einer luftigen Schachtel liegen ge-
blieben, damit in dieſer Zwiſchenzeit aller unzei-
tige Saame erſterbe. Idem sſſerit von BRockE
de Leucoiis. p. 79. 2
) vid. Schauplatz der Natur, III. Band, p. 576.

lemir
Nels “
itun,
ſadet,
Sannun
Nidein.
Adrode

unmen ſe
temnpu

elit, Iin
ſeten ul
gine vl
lertio ium

ſorte erun
et ertect

3) Huuwen
¹) Melonu
ſupr
ſid.
) nid. &
) Minot
conlen⸗
orst!
ſe cril,
Mu
Oun ri
1eno 1
Pinoln
Per ho
contin
ſol er

non vern
Pplari.
Nünonean-
Innll, et
t, Wenid

ntin der.
iuimen
Optina .
5hincetum
e non Cihe.
Afectichimae
etiam rario
ubet led ſe⸗
tate omnino
ie Cuc.
Centia, ne⸗
Drprorr
Nerectelconn
nos emitund
ns knnt,9
ien.

ur Auonymus
n 2 vrriehen.

„,. n -e

ern 2 Au
velcher ein oler
urſtel hegen 3
tett aler nu

etn Won

l. Purh 16

biennia cenſentur optima. De Cucu-
meris, Melo dicti, ſeminibus idem
aſſeritur, et Ill. MüNcHHAVSEN *) ſerio
ſuadet, ante quintum et ſextum aeęta-
tis annum non ſerenda eſſe. Retinent
quidem eandem vegetandi virtutem

ad duodecimum vſque annum, ) cum

tamen ſenſim illa debilitetur, ſationis
tempus non nimis diu protrahendum
erit; hinc Dvyckivs quoque ſex vel
ſeptem annis adultiora adhibere mi-
nime voluit, MiLLERVS vero eadem
tertio iam anno ſerere ſuaſit. HPlura
forte erunt ſemina, quae diu integra
et perfecta manent, durationis au-
K § tem
*) Hausvater, I. Th. p. 145.
2½) Melonum ſemina poſt 42 annorum decurſum
ſata progerminaſſe ſeripfit TRIEWald; an vere?
vid. Philoſ. Tranſact. Vol. XLII. p. 115.
k) vid. Schauplatz cit. V. Band. p. 607.
1) Mimoſse ſemina, quae plusquam viginti annos
conſeruata fuerunt, et bene germinarunt, me-
morst Du HAMEL von der Ausſaat, p. 65. Mal-
vae criſpae ſemina, eldoſis ſeptemdecim de-
mum snnis, vegetaſſe, obſeruauit Io. Dox.
OLMI vid. Atti dell' Academia di Siena, To. IV.
pP. 279. In McaELII Horto Florentino a Toz
Zettio 1748. edit. p. 127. fertur; Chamsedryn
ſpinoſam ſingulis octo vel decem annis ſponte
per horti ſolum variis in locis naſei, idemque
contingere Ricinoidi, ex qua paratur Lourne-
ſol et Tithymalo argenteo maritimo, et addi-
. tur:

154 ͦè

tem terminus multum variat, et alia

citius, alia tardius foecunditatem amit-
tunt. Vulgarium et aliarum vſitata-
rum plantarum catalogum exhibuit
REICHARTVS ) et quam diu earum
ſemina ad ſerendum idonea maneant,
annotauit. Hunc autem repetere,
aut nouum concinnare, ſuperfluum

eſſe, exiſtimamus; nihil enim in hac

re certi eſt, et Ipſe REICHARTVS bene
monuit, multum conferre ſeminum
collectionis tempus, ſtatum et con-
ſeruationis modum. Notemus ex
Eodem tantum, nullum ex nominatis
vltra octo annos germinandi faculta-
tem

tur: ſeædecim ſane annorum ſpatio Chamaedryn

hanc et Titbhymalum ſemel tanzum, Ricinoi-

dem vero ter renatum vidi. Talis mirsque
ſeminum incorruptibilitas Phyſicis et Agrico-
lis opportuna corollaria miniſtrabit. Secalis
ſemina per cenium et quadraginta annos
conſeruata, germinaſſe retert Homkz in den
Grundſätzen des Feldbaues, p. 141.
m) Vid. Land- und Gartenſchatz, I. Ih. p. 91. ſqq.
repetiit eundem GRoTIAN in Calendario loc.
cit. MirLERVS quoqué einsmodi, ſed paulo
ampliorem catalogum exhibuit et ſemina ſe-
cundum durationem in claſſes diſtribuit.
Cl. I. continet ea, quae primo autumno, vel
ſtatim poſt maturitatem, Cl. II. quae ſequenti
anno, Cl. III. quae ſeeundo, immo tardius ſeri
poſſunt.

X

/.

„

.

en Etl
in
e Nclall
un Ve⸗
Uiori lo
Limmitat
gelen
Primis
ht, ee
ounula
unnumnnt

(Ilmnna
(pkenialt

Wing n
Dimnns,1
Verichm
terrae
lrih f.
tiuri⸗
umnan

)lem e⸗
ti ſen
Tum B
TNN
rum e
Wine
4) vid.)
4.

ert 155
n tali tem retinuiſſe, Cucumeris et Melonis
dennamit ſemina ſola eſſe, quae ad ſeptimum
run rſtur. et octauum vſque durant, reliqua-
dn eſnibvit rum vero plantarum omnium bre-
GNrn iori longe tempore ſterilia fieri. 2)
watmnent, Limitata autem foecunditas breuior-
en kehdrne que ſeminum vita a conſeruatione in-
hperfuun primis dependet; Cauendum enim, recte
enim in hae ſcripſit RAIvVs, ne bumorem nimium bi-
HiTVsbene bant, indeque ſitum et putredinem contra-
Ine ſeminum bant, neue nimium calefant, et exareſeant;
Atuin et cor- nonnulla etiam frigus vehbementius vrit et
Nötemmus ex corrumpit. Quomodo haec et alia
er nominati damna a ſeminibus auerti poſſint, et
Eudi kaeubr. quaenam adminicula inuenta ſint, ſe
en mina diu conſeruandi, dein recenſe- H
Pulimi bimus, nunc modo adhuc moneamus,
lumd Nin vVeriſſime etiam RAIVM aſſeruiſſe, in
di. Tuin ningr terrae gremio latitantia, quamuis tot ca-
hie aein loris, frigoris, bumoris et ſiccitatis varie-
de, tatibus ibidem obnoxia, diutius tamen fer-
en hiuu tilitatem ſuam tueri, quam ab bominihbus
1,91 ig
Euinio x. 2) Idem ex MILLERI catalogo apparet. Cucume-
le put ris ſemino 8. Melonum, Endiuiae et varia-
Nci, kd. . rum Braſſicae ſpecierum 7. aliarum Braſſicec-
. erimn P . .
int hrht rum, vt et Spinachiae et Raphani 6. reliqua-
uſſes nus rum omnium 2. 3 sd 4. vsque annum ger-
0 mor. ei minandi virtutem retinent.
gme ive, ⁹) vid. Methodum Plantarum; edit. Lond. 1682

mmmo It P. 4.

5F56 —

diligentiſſime cuſtodita. ') Aſſertum
quoque exemplo corroborauit; obſer-
uaui, pergit, ego et alii Sinapios vim
mzagnam enatam in aggeribur foſſarum re-
cens factis, inque areis gramineis effoſſer,
vbi poſt hominum memoriam nulla vnquam
Sinapios ſeges ſucereuerat; guam tamen
non ſponte ortam ſuſpicor, ſed e ſemini-

bus, in terra per tot annos reſiduir, etiam-

num prolifcix. Vere hoc affirmauit
Doct. Ralvs aliisque recentiorum ſcri-
ptorum obſeruationibus corroborari
poteſt. Sic minima Nicotianae ſemina

per octo annos in terra delituiſſe et-

germinandi virtutem conſeruaſſe,
propria experientia cognouit Nok-
BERGIVS. Semina Daturae per vi-
ginti quinque annos in terra ſepulta,

iterumque ex eius gremio educta,

euigilaſſe quaſi et progerminaſſe vidit
Dv HAMEL. ) Rhei ſemina, decen-
nio elapſo, demum vegetaſſe, dum
terrae illius areae, quae ſemina acce-
perat, inuerſa fuiſſet, Ka LMio retulit
MILLERVS, et Fumariae ſemina poſt
qua-
p) loc. cit.

9) vid. Schwediſche Akad. Abhandl. XIX, Band,
P. 53. ſq.
r) In Libr. von der Ausſaat, p. 65.

tuon 1
.
boran
ſler P
ſel er he
lls Avit
funt, P
tionem,
no .
Aunerhit
Atiſe

—

Met o

Ornaleral

kerumdo

Moſeno
0 Narar
Gumclcve
Oicite
inter?
rne Nan
Dum Or
mocdoer⸗
Colis man
Pari, er
ddi d⸗
lerka doe

1) wa. .
¹) Conl.
b. 30

Alerum
lt, oher.
untdiur in,
ſoſ.
num e.
hirei eſi⸗
tueſeli
ulinngun
Ouum tanen
ſhe ſenin.
Muin un.
athrmavit
tiorumſer,.
iu.
Corroborart

mneſelnin

elituiſſe et
nleruale⸗
noblt Non-

nimsacce
1o retalit
Mine Poſt
gor

. XI 1. ut

* 157

quatuordecim annos ſobolem dediſſe,
ipſe KA LMIVS expertus fuit. In hor-
tis botanicis frequenter hoc accidere
ſolet, plantaeque annuae non ſolum,
ſed et perennes, quas aliquando hor-
tus aluit, quae vero poſtea diu defue-
runt, praeter omnem ſaepe expecta-
tionem, prodeunt. Prae ceteris eius-
modi morem conſtanter fere ſeruat
Antirrhinum, Cymbalaria dictum;
abfuiſſe hanc plantam per plures an-
nos et poſtquam per vnum alterumue
ornauerat hortum, euanuiſſe iterum,
iterumque, quinquennio circiter ela-
pſo, de nouo in ſcenam prodiiſſe, in no-
uo Naturae Spectaculo notauimus, 9
ſimulque monuimus, areas caute et
ſollicite purgandas eſſe, cum non raro
inter Lizaniam et Lolium carae et ra-
rae plantae hahitent. Ex hac ſemi-
num duratione etiam diſcimus, quo-

modo erraticae et eiuſmodi aliae, agri-

colis maxime infeſtae, plantae exſtir-
pari, et ſegetes praecipue puriores
reddi poſſint. Semina, quae diu in
terra foecunditatem cuſtodiunt, de-
bent
⁷) vid. KALMII Reiſebeſchreibung, JI. Th. p. 469.
²) Conf. Neuer Schauplatz der Natur, VII. Band,
P. 362.

bent eſſe profunde ſepulta omnique
aeris commercio priuata; ſi enim ca-
lor et aqua ad eorum domicilium pe-
netrant, eadem vel putreſcunt, vel
germinant. Poſterius frequentius
feri ſolet, quam prius, idque ideo,

quia leuiori terrae ſtrato tecta plumu-
lam commode emittere poterunt ſe-

mina. Ideoque terra ſemel iterum-

que, et diuerſo tempore inuertenda
erit, quo ſemina ex gremio ſuo ex-
eant, aſcendant, humectentur et ger-
minent, antequam cerealia vel alia
ſemina ſerantur. Hoc certe, nec
vllo alio modo, Chryſanthemum ſe-
getum, ceuius ſemina, teſte MüNch-
HAVSIO * per viginti annos in terra
latere poſſunt, eradicabitur; modo
praecaueatur, ne flores, multo mi-
mus ſemina, proferant inde exortae
plantae.

§. IV.
Seminum haec in terra conſeruatio,

licet naturalis videatur, non ſemper

tamen

u) Conf. Dvcxiz Gartenkunſt, II. Th. v. 302.
X) vid. Hausvater, III. Th. p. 178. Conf. quo-
que Neuer Schauplatz der Natur, III. Th.
p. 468. et quae de Auena fatua notauimus
ibidem p. 603.

ue Mnt rec
jlin, ve
- Uario
er flictione
Uioemincan

Otl et fert
is hurmid

Purüth a.

—

Ktrmin guen
duſtria,
Mus Gam
et incorn
certe gue
Olueſtioen
Drlorecept
Perſtens,
inhormgnn
INls, Vel
Peculiare

ſtin capt

emim ca.
lcliumn Pe.
Lonm ſel
tegnenuid
ilgreien
teckapham.
poterunt K.
nel iterum.
inuertenc
nid ſoo ex.
enturet gel
Alin vel ali
certe, ne
hemum ſe.
e Müxck
nos in terte
tur, ,
olto
ue eun

Gerunti,

n ſemher
lalen.

tamen et vbique conuenit; facile

enim vel minus apto tempore germi-
nare, vel ab animalibus deuorari, vel
ab humida temperie aliisque iniuriis
laedi, et ſic ſine noua meſſe euane-
ſcere poſſent; ideoque eadem extra
terram potius retinere et cum ibidem
quoque, ſiue ſunt ſacculis, ſcatulis,
vitris aliisque receptaculis incluſa,
ſiue ſint recenter collecta et adhuc vi-
ridia, ſiue magis exſucca et vetuſtio-

ra, vario modo corrumpi et partim

ex frictione et pondere, dum ſibi in-
uicem incumbunt, partim ex inteſtino
motu et fermentatione, partim ex ni-
mis humido vel ſicco, calidoque aere,
Partim a vermibus aliisque cauſis de-
ſtrui queant, curioſiori opus erit in-
duſtria, vt omnia ab iisdem auerta-
mus damna, eademque diu integra
et incorrupta conſeruemus. Prima
certe, quae conſeruationem concernit,
quaeſtio ea erit, vtrum ſemina in pro-
Prio receptaculo, ſit illud nunc calix
pPerſiſtens, isque vel immutatus, vt
in Borragine aliisque tetragymnoſper-
mis, vel auctus ut in coniferis, nunc
peculiare pericarpium, vel exſuccum,
vt in capſulis, vel molle in baccis et
B pomis,

160 —— *

7

pomis, relinquere,: an vero nuda pro or-
ſus conſeruare debeamus? Prior mo-
dus laudatur a multis, exiſtimantibus,
inuolucris ſuis circum idata ſemina non
ſolum externis iniuriis melius diutius-
que reſiſtere, ſed ex iisdem quoque
humores ſugere indeque maiorem
perfectionem acquirere. 2) Haec au-
tem perfectio videtur nobis imagina-
ria, prout defenſio non ſempert tuta.
Ceo oncedimus lubenter, capſulis, ſiue
Pericarpiis ſiccis contenta ſemina diu-
tius integritatem ſuam conſeruare,
quam ſi ab iisdem liberata fuerint,
eam ſolummodo ob cauſam, quia aer
atmoſphaericus, eiusque viciſſtudi-
nes, atque aliae iniuriae tectum ſemen
non
„y) Plures facile adducere poſſemus Aucores, qui
hoc affirmant, ſufficiat recentiſſimum nomi-
naſſe, ſcil. Nobil. BRocxiua, qui de Auricu-
lis et Dianthis ſeribit: Man laßt den Saamen
ſo lange in den Knöôpfen oder Capſeln, bis man
ihn ſäen will, dumit er darinnen noch die Nach-
rei fe erhalte. vid. Libr. cit. p. 17 et 44. Veteres
etiam cerealia grana in glumis relinquere inte-
grasque ſpicas recondere ſolebant; ſic Pri-
NIUS ſcribit: Vtiliſſime frumenta ſeruaniur in
ſerobibus, quos ſiros vocant — in Hiſpania et
Africa ante omnia vr ſicco ſolo fiant, curant —

Praeterea cum ſpica ſua conduntur. Quaenam
vero ſit huius rei ratio, non commemoratur.

NNt mt
i ivalue
4

gOHuf
ll 1 ele

lee ſper ſe .
iade incke

ſen perl

Paud gua⸗
clils l
elcunn h
u enl nina!
Cne vllebi
Accellit qn

(pogue n

et licetin

elechn

fnemror,
Tüitmuvur
Contrariv
tur et ſen
inpertect
ſemimgve
Nbtriment

itique
huummmn

Humorum

) Wid. drn

nnchyn

or mo.
G ibus,
den tunn
Wadirns.
Coene
lle mauore dnl
7 9 rir
Gsimgginn
lenmpertutn
hlls, fe
Aleminadir.
Conlenure,
n fierin
m. hn in der
clirudr
m nen
N

m ulbor
eun u Mo.
, Gedon iu.
l/ An Mundl
H. i nl
. e Neen.
Vgeres

9

ſumn 6

. i ng
fin, cutan

4. En enam

non tam facile feriunt, quam nudum;
ab inuolucro autem, Gtillud cum plan-
ta nullum amplius commercium alit,
et ab eadem ſeparatum fuit, ſuccos
recipere ſemina, eademque vlterius
inde incrementum m, vel ſaltem maio-
rem perfectionem capere, probabile
haud quaquam erit. Negauimus ſu-
perius, caulem, vel a radice reſectum,
vel cum hac ex terra erurum; ſuccos
ad ſemina transmittere poſſe; idem
ſane valebit de ſeminum inuolucris.
Accedit, quod ſemina ab ipſa medulla
quoque nutrimentum accipiant;
et licet in multis plantis ſechninaacihus
imperfecta in capſulis ſucculentis con-
tineantur, ſuccique ex his ad illa trans-
mittantur, in pomis tamen baccisque
contrarium plerumque animaduerti-
tur et ſemina perfecta a pulpa adhuc
imperfecta et parciori circumdataeſſe,
ſeminaque non apulpa, ſed a thala mo
nutrimentum accipere ſcimus. ²) So-
luto itaque nexu, qui inter ſemen et
thalamum interce edit, nullus etiam
humorum motus amplius exiſtit et ſic
ſemen
2) Vid. Cap. II. p. 99.
a) Vid. Cap. II. p. 103.
I.

162 X==ꝗß

ſemen manebit, quale antea fuit, re-
linquatur nudum, aut tectum; id
quod etiam ex colore euidenter
adparet, qui non mutatur, poſt-
quam fructus decerptus fuit, et
quem proprium tunc nondum oſten-
dit, eundem poſthaec nunquam acci-
piet. Sunt etiam plantae, Ranuncu-
lus, Clematis, Adonis et aliae, qua-
rum ſemina nec calice, nec alio quo-
dam inuolucro continentur et a tha-
lamo etiam facillime ſeparantur, hinc
ſine omni adminiculo conſeruantur,
modo permatura collecta fuerunt. Et
cum ſeparatio haec ſpontanea prima-
marium ſit maturitatis ſignum, ſemi-
na firmius adhuc thalamo, aut peri-
carpio adhaerentia pro immaturis ha-
beri debent; hinc non fidendum col-
lectioni citius iuſto inſtitutae, quia
defectus maturitatis ſuppleri poſtea
haud quaquam poterit. Nec tutum
ſemper erit, ſemina in pericarpio diu
relinquere, quia illud, licet ſiccum
videatur, tamen adhuc aliquid humidi
continere poteſt, immo deberet, ſi
verum eſſet, ſemina ex illo maiorem
perfectionem acquirere. Hic autem
humor facile poteſt corrumpi et nata
ic

eximnatt
tor Glan
Huccarum
inarunt,
Wuricnus,
.
ſus exlcen
ſconi poll.
lngoere,n
Wemne

inmudkacta

ſusſax
pirare,

n libelo
ln Nauu
Notantur
Guum con
memnoremm
Coneernir.
ſde, oder
ter nicr
Gie euch
i iie

ntenſlit re.
hn; (d
e eilenteer
tatur . Polt.
fiit et
Ohdumoken.
ungum ae⸗
e Nanuner-
t Ane gur
nee dlio go⸗
Ndur et a tlu.
Mrammu hine
onferunntu,
lfuerunt E.
tunen primr.
gnum len.
no, W err
mumaturshr
dendumo
ſtitume, Oi
eni olen
Nee tutnn
fonpidi
et ſcouln
Uidhomwidi
Geberet,
Ho maootenn
. Die AUteſn
ien
ſ

X ꝗ* 163
ſic labes ab inuolucro ad ſemen pro-
pagari. Valebit hoc maxime de bac-
cis, quarum ſemina in pulpa tan-
tum nidulantur, aut teneriori cortice
includuntur. Pyri et mali pulpa pu-
treſcere poteſt, ſaluis ſeminibus; Me-
lonis ſemina corrumpuntur, niſi pul-
pa eximatur, eademque cito exſicce-
tur; Solani, Alkekengi et ſimilium
baccarum ſemina ſaepe non proger-
minarunt, ſi eadem in pulpa conſer-
uauimus, hancque lente exſiccaui-
mus. Niſi itaque inuolucra pror-
ſus exſucca ſint, vel facile et cito ex-
ſiccari poſſint, ſemina in iisdem re-
linquere, minus tutum erit. Forſan
autem ex contraria ratione conſeruare
inuolucra debebimus. Semina, pror-
ſus ſicca viſa, continuo vaporem tran-

ſpirare, eumque ab arido inuolucro

1. 2 abſor-

b) In Libello ſupra citato gallieo et germanico
dem Natur- und Kunſtcabinette, inſerto varii
notantur modi, ſemina ſucculentorum fru-
GRuum conſeruandi, quorum illum modo com-
memoremus, qui integros eiusmodi fruclus
concernit. Man laſſe ſie im Fleiſche, und vermi-
ſche, oder bedecke ſie ſchichtweiſe mit viel Sand
oder trockener Erde in einem Kaſten, damit ſich
die Feuchitigkeiten aus dem ſelben in den Sand oder
die Erde zichen können, vid. p. 219.

164 * *
abſorberi, et ſie ab eodem remoueri,
dicitur. Aι Si vero inde madida fiunt
inuolucra, ipſa quoque mucorem con-
trahere et eandem labem ſeminibus
communicare poterunt. Optimum
itaque ſemper erit, ſemina ab acceſſo-
riis integumentis liberare, aliisque
idoneis adminiculis a corruptione
praeſeruare. Horum plura admo-
dum commendata inuenimus; quo
autem ſingula melius aeſtimare et
vſurpare queamus, ad ſeminum dif-
ferentiam primario reſpicere debebi-
mus. Bene eandem expoſuit Dv HaA-
MEL et omnia ad tres ſpecies redu-
xit; ſunt ſcilicet ſemina vel oleoſa,
vel
«) Propter hanc inprimis cauſam Lini ſemina in
capſulis conſeruanda eſſe ad ſementem vsque
conceditur in dem Wittenberg. Wochenblatte,
1777. Pp. 33. ſic enim legimus. Man kann
ſich bey dem in Knoten geruheten Leinſaamen,
dicitur enim ab agricolis die Ruhe, ſi ſemina in
receptaculis ſuis conſeruantur, keine audere Ur-
ſache der Beſſerung gedenken, als daſße der Saame

in ſolchen Knoten nach und nach ſeine wiäiſſerich-
ten Theilchen bequem verlieren, und durch die
locker auf einander liegenden Saamenbehältniſſe
ausdünſlen könne. Hine per exſiccationem,
fornacis ope inſtitutam, idem et melius obti-
neri poſſe, aſſeritur.

J) Vid. lib. von der Ausſaat, p. 66.

tor; On
Nceſlus,

lo boo ci
Contralunt
Zetn adtnin
Derntd a
N Ererli
Ain iah
tationes,
Canrur,
Culeuramn.

ec (alid
lum, artn

Otimume
Eruatons
(e kai
ſen
lulum

Arenam

nnnole
nucbicr fion⸗
uumnan
n lerinibas
. Opümmum

Ina d aceſ.

re, blüent
um, on
Plun AGmo⸗
enimus: Ooo
Eeſhimne et
leminumdif.
Hicere gebebi
luit De r.
eciez retl.
arel deot
V

um Uin Eeninnin
1d ſenenten ingu
4 ni Zicaln,

.
ue n us

* min,
Nle ſEninin
liint lene br.
4 ber Huumt
ie wiſenner
t u ul e
dumeltitiinſt
er eiectuonen en
n N ellot 6

66.

Kerrmmen N 165

vel farinoſa, vel reſinoſa. Omnia
quidem, in humido et tepido loco
conſeruata, facile corrumpuntur et
in ſicco frigidoque tutius recondun-
tur; omnibus prodeſt liberior aeris
acceſſus, multumque iuuat, ſi non
copioſe, ſed ſparſim vel aſſeribus im-
ponuntur, vel ſacculis aliisque rece-
Ptaculis continentur. Oleoſa, vt
Amygdalae, Iuglandes, Napi et eius-
modi alia curioliorem inprimis deſi-
derant attentionem, quippe in humi-
do loco cito germinant, aut ſitum
contrahunt, in calido autem ranco-

rem admittunt, hinc optime in tem-

perato et ſicco letinentur. Fa nrinoſa,
vt cerealia, leguminoſa, glandes er
alia, in humido] priores Patiuntur mu-
ationes, et in calido nimium exſic-
cantur, hinc eandem fere deſiderant
culturam. Reſinoſis nec humidum,
nec calidum facile nocebit domici-
lium, attamen temperatum quoque
optimum erit. Et ſic quoque alia con-
ſeruationis adminicula differre ſolent.
Quae facile germinant ſemina in are-
na ſicca, quae difficilius, in terra pau-
lIulum humida conſeruari poterunt.

Arenam ſiccam multum laudauit Dv
L 3 HA-

166 —

HaAMEL, ) quia humiditatem ſemi-
num attrahit et corruptionem prae-
cauet. Alii Muſcum / bene ſicca-
tum ſubſtituunt. Papyro quoque in-
uoluta diu egregia manent. 2 Cu-
curbitam lagenariam excauatam et be-
ne ſiccatam ad condenda ſemina, in-
primis ſi trans mare mitti debent, opti-
me conducere eademque germinan-

di virtutem in eadem melius et diu-
tius conſeruare, quam ſi alia quacun-

que re inuoluta fuiſſent, CaTESBVYk)
et KALMIVS docuerunt. Alii vitra,
arctiori et commode obturando collo
inſtructa, praeferunt, quia ſic ſemina
ab omni aeris acceſſu penitus praeca-
uentur. Verum eiusmodi ratione et
paulo diutius incluſa ſemina, propter
denegatam aeris renouationem, vege-
tandi virtutem plerumque amittunt;
hinc Cel. PvLLEIN, qui referente Dyx-
. CKIO,
) Vid libr. von der Ausſaat, p. 67.
J) Vid. Du HAMEI loc. cit.
) Semina Tritici, quae vix vltra quatuor annos
germinandi vim retinent, eandem per decem
retinuiſſe, papyro i nuoluta, expertus eſt Do HaA-
MEL, vid. libr. von der Ausſaat, p. 60.
h) vid. DrcxiI Gartenkunſt, II. Th. p. 302.
¹) Vid. Eius Reiſebeſchreib. II. Th. p. 489.

Aibuit
6, AMerum
Guicnetin
ſevo replern
henta cerae
figidaeaqu
Acalore nul
nd denla
tiſhme pert
tencit. N.
Tatione tr.
Avila mit
clohlie ri
Obdci iuſi

libr, cit I.
3) Conk. guoce
Gui ideo ſe
ui, i
ſel pune⸗
tra eoden
luerig ſen

0nen prae⸗
ene ſiccr.
Cocdein
en. 9 O.

Aadametde.

Aſenim i

ilebenpopi⸗
e germinan.

neliset din.
dunquenn.
Curkor)

Alüviy
undoh.
Alie ſenins

inmpeneor.
i atione et

umn Droter

iopenn ſeye
Ne Miu,
farue M.
M,

umor Nunc
enn per Gecen
etuekDehr
P⸗ 6
h.b.
.

* 167
CKIO, ) huius corruptelae cauſam
non tam in aeris atmoſphaerici defe-
tu, quam potius in impedita renoua-
tione illius poſuit, qui ſemina inclu-
ſa circumdat et eorum halitibus in-
ſectus fuit, D alium excogitauit mo-
dum, ſemina diutiſſime in ſua per-
fectione conſeruandi; qui eo redit,
vt aer prorſus ab iisdem arceatur.
Adhibuit duo vaſcula, alterum frigi-
da, alterum calida aqua, ſimulque li-
quida et in ſuperficie natante cera vel
ſeuo repleta, ſeminaque forcipe pre-
henſa cerae vel ſeuo et deinde ſtatim
frigidae aquae immiſit, ſicque ſemina
a calore nullo modo laedi et ſine dam-
no denſa ſatis cruſta obduéta ac diu-
tiſſime perfecta conſeruari poſſe, con-
tendit. Vt etiam minima ſemina hac
ratione tractari poſſint, eadem cum
argilla miſceri, globulos inde formari
eosque priori modo liquefacta cera
obduci iuſſit. Globulos et ſemina in-
L 4 cruſta-
) Libr. cit. II. Th. p. 303.
¹) Conf. quoque Du HAMEL, von der Ausſuat, p. 66.
qui ideo ſemina in elauſo vitro conſeruare no-
luit, quia ex iisdemhumidum tranſpirat, a quo
vel putredo vel germinatio excitatur. Sic vi-

tra eocdem modo nocere poſſunt, vt de inuo-
lucris ſeminum propriis antea aſſeruimus.

16⁸ 3 *

cruſtata, antequam terrae commit-

tantur, ab acceſſorio tegumento libe-
randa eſſe, per ſe patet, idque com-
mode fiet, dum a maioribus ſemini-
bus cera cauta manu abraditur, mi-
nora autem aqua, ſapone et arena te-
nuiſſima impraegnata, eo vsque lauan-
tur, donec aeri et humiditati liberior
pateat acceſſus. Quam primum vero
liberata ſunt hoc inuolucro ſemina,
eadem quoque ſtatim ſeri debere,
monuit ELLisIvS. ) Poſſet quoque,
loco cerae, ſolutio gummi arabici,

vel ſacchari 2 adhiberi, vel hoc et

alia gummata inter ſe miſceri et exin-
de eiusmodi tegumentum praeparari
