inuenit, quam etiam, cum ex illis ſur.

ſum ad plumulam nulla, vt in huius
conſideratione declarabimus, adlit,
ſequi debet ac commode poterit,
cum, vti bene notauit HrDwWwIGIVs,
et ex grauitatis lege, et propter emol-
litum radiculae apicem, qui cito ex
capſula egreditur et ab humida terra
recipitur atque fouetur, 9 facilius lon-
1 . ge
.
%) ibid. p. 8.
p) Hanc quoque viam cognouit, aſt et ſimul ſur-

ſum directum motum aſſumſit PoNrEDERA,

omnemque germinationis mechaniſmum ſe-
quenti modo declarare voluit: Succus terrae
delatus per corticis poros ad placentam, particulis,
quae in illa continentur, infunditur, ſubigiturque
et ad folia ſeminalia deinde fertur; a folus ad no-
anm, a quo ſucci purioris pars an plantulam
tranſit, reliquus a radiculam deſcendit. et ſ. p.
vid. Diſſ. eum Anthologia edit. p. 29.
47) Propterea fortaſſis plumula, in terram egreſſa,
nuda ſemper, radicula vero terreſtri materia
tecta inuenitur. Vid. KRAFTIVS im Allgemei-
nen Magazin Vol. I. p. 308.

Satn nil
ſdobtec

4

Gum hum
acicblum

) buetet he
guſtinn 1
oihel e
ſumn 1d l
Perowlo⸗
ſin des N.
ſiclt gon⸗
iey noch
ſil nuckn
Ger rv
eterre⸗
See gr.
Geſeencit
Nlomulo
Geum, ft.
Gumn ceteli
et dein
1 olie
der undu
Propoſoi
Luntiee,

Dlin lnenn
Aper ſus cum
Ueret, Ine.
de leihi et
Kinte
4 loletu
nobilötrchs
elubcirechen
Merxillsnr
H Vrin huis
imd, 1l
ge poterih
Heomo
Oprer emol
gui cito en
Cwüd Erra
ſcllioslo⸗
at et inl iun
Uunſt Poxreotke

necheniſnum l
⸗ Cuuur ru

,1 falis
a Plauntin
ſenit. Al
2
. V. 29.
8 Erkanm agelt⸗
ertelti ert

1. Aui⸗
ms i Ale

A.

X rrrn

385

ge deorſum, quam ſurſum verſus de-
terminetur humorum motus. Hinc
etiam radicula non ſolum prius re-
linquit inuolucrum, quam plumula,
ſed in plurimis quoque ſeminibus
iam notabile incrementum acce-

pPit, antequam haec protruditur, et ſe-

mina cerealia, ? quae propter defe-
ctum humiditatis diu in terra latent,
radiculam quidem, non vero plumu-
lam

7) Praeter has rationes, denſitatem quoque et an-
guſtiam tubulorum medullarium radiculae no-
tauit, et ex hac ad denegatum humorum aſcen-
ſum ad plumulam concludit et ſeripſit Cl.
HEPDWIGIVUS I. c. p. 10. Auſſerdem, daß die Nöh-
ren des Markes anfänglich wegen ihrer Dichtigkeit
nicht gangbar genug ſcheinen, ſo uberti ifz auch
der nach dem Geſetze der Schwere ſtärkere Ah-
fall nach der niedergeſenkten Wurzel, zumal bey
der Erweichung ihrer Spitze, theils durch den
haeufig angetriebenen Saft, theils durch die Feuch-
tigkeit der Erde, den Druck nach oben zu.
5½) Sic e. gr. in Ricino tertis circiter die radicula
deſcendit et ſeptima demum cotyledones cum
plumula in ſuperficie terrae adparent. Hoer-
deum, vt in eius praeparatione ad conficien-
dam cereuiſiam videmus, triduo maceratum
et dein ſicco tabulato inſtratum, pullulauit
ad pollicis longitudinem.
½) De plantula ſeminali frumenti obſerustiones
propoſuit Cl. NoNNE in Actis Acad. Elect. Mo-
guntinae Tom. II. p. 336.

B b

lam protrudunt, inde autem magnum
in plumulam redundat commodum,
radicula interea copioſius nutrimen-
tum colligente. Forſan ab ipſius quo-
que radiculae mutatione ad huius mo-
tus directionem concludere poſſu-
mus, quippe quae in ipſo quidem
egreſſu in apice obtuſa eſt, dum vero
quodammodo elongata fuit, in infe-
riore parte paulo craſſior adparet,
quam in ſuperiori, nouasque paulo
poſt fibras, ſiue laterales radiculas
emittit. Patet ex his ſumma radicu-
lae vtilitas eiusque praeſentiae neceſſi-
tas; hinc eandem in prima germina-
tione nequaquam praeſcindere debe-
bimus, “) et ſi fortuito caſu, vel expe-
rimenti gratia, hac parte mutilatum
fuerit ſemen, fruſtra certe expectabi-
mus nouae plantae egreſſum, niſi for-
ſan defectus ille a proprio mechani-

ſmo reſarciatur, antequam plumula

detrimentum inde capiat; id quod
etiam per experimenta, a MaLPIOHIO
inſtituta, egregie confirmatur. Com-
memorauit ILLE multa ſeminum ex-
empla, quae, radicula primis ſtatim
diebus ablata, caudicem nihilominus

emi-
*) Vid. Cap. IV. §. 7.

nkrun
ummnt n
crhul in
Mrollata fte
ſeerntine,
Gicin Nen
cicltriten er
mmelun
ullijue /
ſel ſublegu⸗
erſttemn
e Aminit
Ppronern 1
Anodomte
lochigtan
Odetn N
Acorſedonn
ecigitluee

V) V Eius 0

NKeeum
umn 40 ma
num in ue
tiuedem e
ſteemsöihhene
11 lieet ennl
Nt Fidennn,
Aulla eonmn
Derpendimu
luo, tdien
egboglle

nmagnum
mmodun,
nlltrimen.
dipünsqno.
Wuünsmo.
Mlete ol.
o guiden
ſt, dum vero
fuit in infe
fior Adpere,
Uasque panl⸗
les vucicels
mima tadien-
ntiae necel
mgermnign.
indere dede⸗
An vel ehe.
te mutihuum
nte eypelthi⸗
Hom oitter
rio wechan.
nn Auunnl
/
MuEl
dwor.
ewündn &.
Nri⸗ lann
l

CNe

emiſerunt, addidit vero: Sucvedente

wumore in foliir ſeiinalibur, et dein: in

pluribus ſeminibuevegetantibus primir die-
bur ablata radice, manifeſtabatur callus
reſiccatione, et caudex a ſuperſtite noda
radicis aſcendebat; interim tamen inter
cicatricem et implantationem foliorum ſe-

minalium radiculae interdum geminae,

guandoque tres emergebant; ) atque ſic
vel ſubſequentem tumorem, vel ſu-
perſtitem nodum radiculae ipſius vi-
ces adminiſtraſſe, et ad plumulae euo-
lutionem ſuum contuliſſe, probabili
admodum ratione concludimus. Ra-
dicula igitur duplici fungitur officio,
et quem partim ipſa continet, partim
a cotyledone per ſingularem ductum

recipit ſuccum, et in ſui ipſius vſum⸗)

b 2 elon-

*) Vid. Eius Opera poſthuma p. 95.

9) Succum, a cotyledonibus per canolem ſuccife-
rum ad radiculam delatum, non ſolum pri-
mum in hae motum efficere, ſed etiam vaſcula
eiusdem ad proprios, ex terra ſuſcipiendos,
ſuccos diſponere, aſſerit Cl. HxpwiG l. c. pag. 12.
et licet canalis ſuceiferus in fine coecus ſit, et,
vt videtur, nec eum parenchymate, nec me-
dulla communicet, fieri tamen hoc poterit, ſi
perpendimus, ſucco, copioſius per eundem al-
lato, radiculam in omni ambitu augeri, et
ſie quoque vaſeula dilatari.

388 * = *

elongationem praecipue, et primam
plumulae euolutionem ſimul impen-
dit, 2 eoque poſtea, quoad maximam
artem, exhauſto fonte, nouum per
medullarem partem ex terra inſugit, ⁴)

illum-

2) III. de GTEIchEN diſquiſiuit: num per eundem

4)

locum in vegetatione ſeminis ingrediasntur

ſucci, per quem acceſſit germen, et tentamina,

quae eum in finem inſtituit, idem omnino
ipſum docuiſſe, affirmauit; declarauit ver
germen per proprios ſtyli dudus delineatum
ſemen ingredi, illosque duclus per hilum ad
illam ſeminis partem peruenire, quae radicu-

lam conſtituit; afſeruitque porro aquam, fer-

mentationis ſpecie agitatam, radiculam intrare
esmque propellere, et proptereg ponderoſio-
rem faétam ſponte ſua deſcendere, nouosque
vieiſſim ex terra ſuccos haurire et dein plumu-
lam protrudere, ea ſaepe vi, vt cotyledones
ſimul ex terra prorumpant; ſicuti in Piſo vi-
demus. Vid. Das Neueſte aus dem Reiche der
Pfanzen, p. 60 et 62.
Propterea quoque radieulam in ſato ſemine
funiculi vmbilicalis munus gerere, recte exi-
ſtimauit Cl. HEnENTREITYIUS et bene ſcripfit:
nunc pulli vitam viuere germen incipit, nunc illi
radicila, Per cotyledonuim pulpam disiecta, funi-
culi vmbilicalis officium praeſtat, — — et dein,
radicula, quae nunc terrenos ſuccos trahere inci-
pit, vti vmbilico ſeminis reſponder, ita, veluti
Blairio Botanik Eſjays p. 345 viſum eſt, funiculi
ipſius continnatio dici Hoterit, nec diſpar erit eius
oſſicium, vri enim aute de matre planta ſuccos
nutritios germen acceperat e funiculo, ita nunc
a matrice terra, iisdem viis, ſuccus alimentoſus
in

1

rueun!
ſpein eßel
Us en
onCe
ſenur in
ſntu, ſe
Cvogue,
Pibras, ſu⸗
pon deben
Vno ſeinin
wven Kliee
aliones in
eniit Tc
(etenihns
ücius e
nolunde,
arniſun
nodo en⸗
Vileiſen
Cinerſo
Guag nin
ſt brect
Munnehſ.
Munl M.
UICAYE*
buithis vert
Wurailein
wüͤntt Wli⸗
in kie hae
Gert auh
lingentt
alltbreitet
b

* 389
et primamn illumque et in fibrarum lateralium à
mnlimpen. ortum, et inprimis in continuatum
Ialimam plumulae: incrementum conuertit, id
onnn her B b 3 quod
uinluat, 4) in plantam tran Finairur. Vid. Eius Progr. de
n. foetu vegetabili p. 17. ſq.

b*) Has ex radiculae modo ſuperfieie oriri, exiſti-
mat Cel. HzDWIGIVS I. c. pag. 8. et ita omnino
videtur in molli hoc ae tenerrimo radiculae

num pet eunden
inis ingreciantir

ehr ehläim ſtatu, ſi vero ab analogia valer concluſio, hae
i⸗ len annn quoque, vt rami, cum medulla cohaerent.
eehnuit en Fibras, ſine ramos radiculae cum ipſa radicula
ludiu gelinenmn non debemus eonfundere; nunquam enim ex
elus er himnti vno ſemine plures egrediuntur radiculae. Se-
iis Oule dl. men Salicis, ſecundum LEEDUWENRHOECKII obſer-
Nno Ni, ſr uationes in Epiſt. anat. annexiz. pag. 78. ſex
dieulam intmme emittit radiculas, plures etiam in ſeminibus
ner ſolleit cerealibus adeſſie videntur; verum in his ſe-
Ndene, Nouddde minibus et breuior eſt radicula, et non tam
e en Plumd⸗ profunde, ac in aliis, deſcendit; hinc eadem
, N eNyleiones ipſa viſum fere fugit, ortis inde ramulis ſolum-
ſeeui in blon. modo conſpicuis., Idem ſane etiam valebit de
len Nilte h Viſei ſemine, quod, vt ſeripſit Du HAMEL, pro
S diunerſo angulorum numero nunc vnam, nune
n in ſo ſeme duas, nunc plures emittit radiculas, communi,
n relke H aſt breuiſſimo, petiolo annexas. Vid. Eius
bene ſiſlii Naturgeſchichte der Bäüume To. II. pag. 174. et
en, m 4 Hamb. Magaz. Vol. XXI. pag. 273. Cl. Græ-
, Anili, unt. birscalus etiam vnam modo huic ſemini tri-
(ein buit his verbis: Wenn ſein feiner ſchwammicher
u mdnnd Wurzelkeim, der ſich als eine am Ende unter-
aln, na, uani wärts kolhige un’ gekr umnmte Waræe, nicht nur
eiun fu nun in die lockere Subſtanz der Rinde eindringt, ſon-
lſen ejt ei dern auch ſeine gleich Anfangs getheilten und ver-
3 lunn un längerten Fortſätze durch den Baſt und Splint
nn int u ausbreitet et ſ. p. Vid. Forſtwiſſenſchafi Vol.
ſ tn II. p. 855.

quod ex ipfius plumulae conſidera-

tione, eiusque cum radicula nexu cla-
rius adparebit.

§. III.

Eſt autem plumula altera et ſupe-
rior plantulae ſeminalis particula, fu-
turae herbae compendium, cotyledo-
nibus, ſi duae adſunt, arctiſſime ac in-
tegre comprehenſa, in monocotyle-
donibus quoque ſingulari quaſi fouea
incluſa, pro numero cotyledonum ex
vno,“) vel duobus, preſte ſibi inui-
cem

c) Cotyledones et plumulae foliola numero ſibi
ſemper reſpondent; hine minus rede aſſerit
Anonymus in tractatione de ſtructura et vege-
tatione ſeminum cerealium, quae Journal Oe-
con. 1751. et germaonice Hamb. Magazin Vol.
XV. p. 341. inſerta eſt, ſeminis cerealis plan-
tulam ex radicula, duobus foliolis atque gem-
ma conſtare; naturae magis conuenienti modo
dein pag. 345. vegetationezm eiusmodi ſemi-
nis deſcribit his verbis: Das kleine bräunliche
Blatt, welches das erſte Ange umgiebt, breitet ſich
aus, und wenn das Korn nicht allzu tief liegt,
ſo kommt bald eine zwote kleine Knoſpe heraus,
die mit einem grünen Blatte bekleidet iſt; prius
foliolum eſt plumula, alterum, quod ſequitur,
herbae initium. Eodem quoque modo LEDER-
MürLERUS Secalis vegetationem obſeruauit, vi-
dirque, vnicum primo exire foliolum, illudque
concauum et ſpadiceo colore tinctum, reliqua
autem,

en gaſn
Nols,
us Cch
Auoli or 1
elene
Clac coll
Cungdumn i
Dinatone,
leeocit,et
minelinall
Goleun

utenn, 9u
ſonit⸗ ele
icering e
1)Cd imn
Wenn ich
vunn
ns dent
ſch nf
Alungen
) (un ben
in elen
nicn anpt
finnn
r in mun
ue ucgtin
r. Pho.
oliaſeminn
Rermüane
eur n⸗
Munmun
in gun
ſn n

e conſiden.
Wneruch.

Aerne e⸗
SPartiellkr
lum cotyledo.
Ctillimmeaein.
n monocotfle⸗
Uricid fhlen
hledonum er
Eſſe ihi inui.
cen

Nüca dunere dbi
Winus tede WMers
e ſtructora eege⸗
gnne Mumnl0.
Bunk. Mugunn ſol.
6 cerenls r
ſoliolizetgregen⸗
copvenient aon
en enn ſeni.
Nur An inli/
S AUen t ult⸗
e Kulye letuui,
eiket a Niu
, od Kenen
oge nodo Lebig

en Obſetoni ſt

—— 391

cem appoſitis, et inter ſe queſi con-
uolutis, “ minimis, tenerrimisque
foliolis compoſita, radiculae magis,
quam cotyledonibus adhaerens, et in-
tercedente breuiſſimo petiolo in radi-
culam continuata, quo mediante,
tanquam principio caudicis, in ger-
minatione, inſtar gemmae?) ſurſum
aſcendit, et prima, atque genuina ſe-
minalia, a ſubſequentibus plerumque
multum diuerſa, †) folia conſtituit.
Bb 4 Fabri-

autem, quae ſequuntur, viridi ſtatim colore in-
ſignita eſſe. Vid. Eius Phyſ. mikroſcop. Zer-
gliederung des Ropgens.
7) Quod inprimis ELERs obſeruauit, referens:
Wenn ich die Keime der Läuge nach aufſehnitt,
ſo konnte ich durch ein gutes Vergroſſerungeglas
ganz deutlich kleine Blättergen erkennen, welche
ſich auf dem oberſten Ende an einander herum ge-
ſchlungen hatten. Vid. 1. c. p. 178.
e) Cum Gemma comparauit plumulam, eumque
ita deſeripſit MALrIGAIUS: Plumula conſlat co-
nico corpore, quod, licet ſveciem caulis referar,
fere totum abſumitur in radicem, et furturus trun-
cus in plumula minimus exiſtit, et ſub ſnecie gem-
mae vegetatione attolliur. Vid. Eius Opera
cit. p. 90. V
) Folia ſeminalia ab illis, quae in continuata ve-
getstione prodeunt, non ſolum paruitate, ſed
figura quoque differre, eademque integra vt-
plurimum et indiuiſa, etiam in illis eſſe plan-
tis, quarum ſubſequentia multifariam ſunt diſ-

ſedla, notauit Raius, monuitque, licet in non-
nullis

292 * *
S, .
. — . . erl⸗
Fabrica eius nexusque cum reliquis benn gerl
ſeminis partibus difficile cognoſcitur, lenn
et licet ab analogia et ſecundum Er- al
LERI Obſeruationes facile admittere Nl,
poſſimus, plumulam, aeque ac radi-
culam, ex copioſiſſimis fibris vaſculis:. zn, in
que “ conſtare, inde tamen nondum Pſoneet ſ
liquet, quomodo haec ſint compara- WZ
. . nnt, bine
ta, ) quem nexum et directionem ha- nin
beant
5 „ ngn
nullis aliqua diuiſionis ſpecies locum habeat, ſeu,
e. gr. Naſturtii hortenſis folia ſeminalia in tres fnan ,c.
lobos diuiſa, Braſſicae et Raphani vnica, et D
Naſturtii indici duplici crena inciſa inuenian- Miirdn
tur, nullam tamen ſe noſſe plantam, cuius fo- engh
liorum ſeminslium margo vndique, inſtar fo- r inl
liorum Vrticae, crenatus ſit. Superficies etism Vinal M
in illis plerumque laeuis eſt, quarum reliqua rungen
folia hirſuta ſunt, et ſitus eorum ſemper oppo- uun e n
ſitus, in illis quoque, quae alterna vel ſtellata adi u
gerunt. Vid. Eius Methodus Plamtar. p. 7. De genefin
foliorum ſeminalium ſtructura conf HirrErII UEnn
Vegeiable Syſtem To. I. p. 79. ſqq. Quae de Ceunan
his latine repetuntur in Comment. de rebus ig. 15
in Hiſt. nat. et Med. geſtis Vol. XII. pag. 509. eiuegue e
haud intelligi poſſunt. em Mor
9) Eiusmodi praecipue in inferiori plumulae par- umnug int
te, qua intra cotyledones cum radicula cohae- ulenevere
ret, ſe vidiſſe, teſtatur ELLERUS Hamb. Magas. In nodo in
eit loc. p. 148. cur vero eiusmodi non in omni 1Chue ngul
ambitu admittere poſſimus, nulla certe adeſt Alumir, en
ratio. . AeNe,
) Plumulae vaſeu la intus ſeptulis diuiſa eſſe, et ermünane
propterea facilius ſuccos recipere, quam re- ſelen el
mittere, ſtatuit III. de GLEIchEN, RVSSWORM RloI

dictus,

cum religni
Cgnoſcitnr
le alnitere
iengi.
tbrswſculs.
Then nondon
Imcomn.

rectionem h.
benm,

ecies eumn habern
lig ſeminalia in ires
Rupheni fnicn, e
nu Inei inuenion⸗
Plunumm, cuius
Cigne, inſter ⸗
Werftiesetum
t, Purun teügtn
Drum ſeinper op)o⸗
aAletun ſel ſtelatn
uPlntr, P.7 e
Gunn coot Huun
umnwent Ge t
Pol. Ml. g

ni lunuhe ,i⸗
,miel cohue⸗
6und. Meggr.
0d nonto
Noda dere We

is in ele,

*

393

beant, et vnde ſuccos accipiant. Inter
radiculam et plumulam nodum, ſiue
ſeptum, 9 has partes diſtinguens, aſſu-
mit, vaſculumque ad angulum re-
Bb 5 Ktum,

didus, in dem Neueſten aus dem Reiche der
Pflanzen, p. 64. Verum humores in plantis
perfectis ſine valuulis facile et commode aſcen-
dunt, binc etiam in plumula eiusmodi non
requiri, exiſtimamus.

i) Hoc non ſolum mieroſcopii ope, ſed etiam in
ſeminibus bulboſarum plantarum nudis oculis
videri poſſe, aſſerit ELLekus et ſeribit: in den
Ziviebeln kann man ganz deutlich auch ohne Ver-
grſerungsglas dieſe Wand erkennen, aus der die
Gefäſſe und Kernfaßern des Stammes und der
urzel gehen, und ſich nach entgegengeſezten
Richtungen von einer Seite gegen den Stamm, und
von der andern nach der Wurzel ausbreiten et
addit: mie ſolches Herr MoELLER ſehr woehl an-
gemerket hat. Vid. I. c. p. 178 et 188. et Mokt.-
LERI Abhandlung vom Bau der Pflanzen in den
Oeconom phyſikaliſchen Abhandlungen Part. I.
pPag. 15 éet 109. An omnis vegetatio a nodo,
eiusque contextu celluloſo dependeat, vti qui-
dem MogrrERVs exiſtimat, nunc non diſqui-
ramus, inter bulbum vero et ſemen magnam
intercedere differentiam, quilibet intelligit.
In nodo, inter plumulam et radiculam, locum
adhue ſingularem diſtinguit, et nucleum quaſi
aſſumit, eumque glandulam pinealem dicit
AGEICOTA, exiſtimans, in eo praecipue vim
germinandi poſitam, ſiue animae vegetabilis
ſedem eſſe. Vid. Eius Uniuerſaluermehrung
P. 10. Tab. 1I et 2.

394 XIJ—*
Rtum, ex cotyledone ad plumulam
dire ctum, ſe vidiſſe, refert ELLERVS, 4)
et inde concludit, ſuccum ex cotyle-
done etiam ad plumulam, aſt, propter
flexuram vaſis, difficilius, quam ad
radiculae vaſcula, recta via ingredien-
tia, tranſire, ex ipſo autem nodo va-
ſcula oriri, ſurſum, deorſumque di-
recta, ſuccosque et cum radicula, et
caule communicantia. Contrarium
ſtatuit HebwIGIvs, et neque viam,
qua ſuccus ex cotyledone immediate
ad plumulam ducatur, neque nodum,
qui aſcenſum a radicula ad plumulam
impediret, ſe inuenire potuiſſe, con-
tendit, et ſic plumulae euolutionem,
primumque, vt omne futurum, in-
crementum a ſola radicula, eiusque
inprimis medullari parte, poſtquam
haec a ſucco, a cotyledonibus acce-
pto, ad recipiendum ex terra humo-
rem diſpoſita fuit, dependere, ſatis
apte, vt nobis quoque videtur, con-
cludit.!) Cotyledones namque in
aliis ſeminibus per longum vegetan-
tis iam plantae tempus fere immuta-
tae perſiſtunt, in aliis vero quoad ma-
Xximam partem conſumtae ſunt, ante-

quam
) l. c. p. 181.
1) I. c. p. 10.

ſenminnlenn,
conſtitutam
Gifeindima⸗
le d et pe
Nim med.
nemn fuli
e dun!
chehihurn
onboros,
cipue fin
Gtkirmame
tylecones
Auten non
lis cis
lere et orn
erreſigu
Cementum
ndicem re
dto, ⸗
OWlaehoe

Gplomuhmn
ex cotyl .
valt Dopter
, Odumn d
ningeben
tem nodov.
rlumcbe di
mmdicnla, et
Cottrarium
necne pinn,
ne immedine
neguenodum
4Adlmmnblem
otuille, on.
euctaconen,
foturum, ir.
ll, einsge
ne, poſtgoum
edonibos
Ytemma hum
henlet,
igetum Con-
DulNue i
Gin Neerrr
ſere Whod
GuOed

. 6 nte⸗
efont,
Ut un

. 395

quam plumula elongatur. In illis quo-
que ſeminibus, quorum cotyledones
cum plumula ſupra terram aſcen-
dunt, hanc quidem illae in ſinu ſuo
fouent, non vera in eandem, ſed po-
tius radiculam continvuantur, ita, vt
cotyledones per interpoſitum et nunc
elongatum petiolum radiculae inſer-
tae videantur. Praeterea ſi plantulam
ſeminalem, in germinationis principio
conſtitutam, ſecundum longitudinem
diſcindimus, rectam, ab apice radicu-
lae ad et per plumulam aſcendentem
viam, medullarem ſcilicet productio-
nem, facili negotio cognoſcimus, et
per hanc acceptos praeparatosque,
ſubtiliſſimis terreis aliisque principiis
imbutos, humores in plumulae prae-
cipue vſum impendi, eo lubentius
affirmamus, quo certius conſtat, co-
tyledones cum foliis conueuire, haec
autem non tam in herbae, quam po-
tius radicis commodum ſuccos reci-
pere et Praeparare, omneque caudi-

cis et reliquarum plantae partium in-

crementum ab humore, ex terra per
radicem reſorpto, et ad peripheriam
moto, dependere. Dum vero radi-
culae hoc officium tribuimus, cotyle-
donis

donis virtutem a plumulae ipfius ve-
getatione penitus excludere nolumus,
licet viam, qua ſuccus ad eandem de-
riuetur, detegere ac determinare non
poſſimuùs, praecipue ideo, quoniam
in multis cotyledones in ſuo perfecto
et ſucculento ſtatu ſatis diu perſiſtant,
radicula iam omni ex parte perfecta,
nulloque amplius ex his adminiculo
indigente; atque tunc plumulae in-
ſeruire, contentumque ac nutritioni
aptum ſuccum ad hanc dimittere, “)
ideoque plumulam primario a radi-
cula, ſecundario autem a cotyledoni-
bus quoque nutrimentum accipere, ²)
proba-

m) Cotyledonis et plumulae conſenſus etiam ex
theoris, quam Cl. GrEpIrscawus de vredine pro-
poluit, confirmeri poſlet, ſi endem omni dubita-
tione maior eſſer; ſedem enim corruptionis
primariam in proceſſibus medulleribus, intra
cotyledones reperiundis, poſuit et inde collegit,
vrédinem in prima germinatione per coryle-
dones ad plCQamulam, nunquam vero ad radi-
culam deferri, quod ſane fieri deberet, ſi co-
tyledones cum ſola radicula conſpirarent. Vid.
Hiſt. de l'Acad. Roy. des Sciences à Berlin
1756. p. 86 fq.
2) Vtrumque etiom modum III. de GrEICHEN
affumſit, ſuccosque ex cotyledone ad plantu-
lam deferri concedit, eosdem autem ſolos ad

incrementum plumulae non ſufficere, ſed alios,
melius-

iins 1
onleine
Tihummds.

1(. Hbn

cwünmu,
oe nſer
Cun
in gerllue
nims pol
piat, cotfl
acerutſs,

Anten eorelt
Nitt ſ Heen

Webpsge
Vid lidr,
0) Vum mo
ſiine ente
bitur: 2
olnenn
ſer laue,
e 2u ni
mulanyen
Slrorue,
Alpefielr,
Crund er⸗
welehe hern
Va. d.
X ndee
Loryledhon
Ulutae Nl
inggene

lge ipains ve.
e venolumos
kenn Andemn Ge⸗
Tminnre non
0, Juoninmn
nſoor Ketd
(i perlit lun
Dart e epert ſin
nis adini tiole
Plumnlae ir
e a Nutritiori
r dimittere,“
limario2
A Cryleconi
n Miere“
Prodr⸗

conlenlus etian e
cade Eredine⸗ ge.
eadenaniiinnt⸗
n enim corruptioni,
AJuloribus initt
ſitet ncecolleri⸗
ine er le
gun er 40 il
,Geberet, ſeo⸗
uſzinen. Vid.
6 (jendes Pern

el

M de enn

probabilius nobis videtur, quam ſi
plumulae incrementum ſoli radiculae
tribuamus. Obſeruationes quoque,
a Cel. Heowioclio adductae,“ ſum-
mam quidem cotyledonum vtilitatem
confirmant, cuinam vero Parti prae-
cipue inſeruiant, dubios nos relin-
quunt. Namq e ſi plumula, quam
in germinatione conſtitutam ſepara⸗
uimus, nouum incrementum non ca-
Piat, cotyledonibus ſimul tunc dila-
laceratis, atque radicula etiam diu
antea egreſſa, contrarium potius eue-
niat, ſi hae modo immutatae perman-
ſerunt,
meliusque praeparatos requiri, comtendit.
Vid. libr. cit. =

⅛½) Vnam modo repetamus, quae ſententisge no-
ſtrae egregie fauet, et ſequenti modo deſcri-
bitur: Zufälliger Weiſe wurden mir an einigen
Bohnen, die ich in einem Blumentopfe vor dem l'en-
ſter hatte, die einen halben Zoll getriebenen Kei-
me zu nichte gemacht; die unbeſchädigten Saa-
menlappen blieben friſch und vergrißerten ſich
auſſerordentlich, nech erlact von 14 Tagen
ohngefaehr hamen an jeder Seite des bis auf den
Grund verdorbenen Keims zwey neue hervor,
welche hernach um deſto ſchneller zunahmen.
Vid. libr. cit. pag. 12. hic certe ſuccus, qui
ex radice in plumulam aſcendere debuiſtet, sd
cotyledones delatus, et ab his in reſiduam mu-
tilatae plumulae partem depoſitus ac in huius
inerementum impenſus fuit.

4*

398 *

ſerunt, ſane ſequi videtur, cotyle-
dones tune non amplius radiculae, ad
minimum eidem haudquaquam ſoli,
inſeruire, quippe quae iam diu antea
elongata, ramisque praedita ſufficien-
tes ex terra ſugere poterat humores,
ſed ex iisdem quoque plumulam ali-
quam incrementi ſui partem accipere.
Caeterum inter ſe differre radiculam
et plumulam, et vtrique parti ſingu-
larem vegetationis modum compete-
re, ex comparatione earundem, quam
Cl. KRAFTIVS ex obſeruationibus ſuis
inſtituit, clare eluceſcit. Ita autem
Ille concludit: radiculam 1) citius
quam plumulam exire, 2) celerius in-
creſcere, 3) cito laterales fibras emit-
tere, 4) ſemper perpendiculariter de-
ſcendere, ) 5) partem terreſtrem ſem-
per
P) Idem quoque notatum legimus in den Abhandl.
der Oekou. Geſellſchaft zu Bern Anno 1773. p. 13.
Ich habe geſehen, daß ein keimendes Saamenkorn,
deſſen Keim man abgebrochen, noch einen Srengel
treiben kann, zwenn nter der Saame nicht alles
Mehl verlohreu. Verum, quaecunque pars

ſeminis deficiat, vegetatio ſemper imperfecta

erit, et maxime tunc, quando plumula deſtru-
Ss fuit.

9) libr. cit.
7r) De quo ſingulari phaenomeno multum inter
phyſicos diſputatum, et cur radicula ſemper
deſcen-

Olenbere,
Parun tanl

lyec inn
nie leminals
odo in
Wüoned ere
as ſemind
ſunt eta1

tae fuerunt

Geleendat
Modumn po
er 0 iolan
ines comm
lelorts gui
ſdi comurn
Modicum in
1784 daln
ſollete col
e⸗ Mropol
conoboren

ken cotyle.

laliellae 46
laquum ſoſi
n in anten
n llkcen.
erthunore;,
Plomrlam d.
rtenn Naiper.
re ndiculam
ne art iinge.
dum conpete
Undem qun
ionibus ſis
la autenm
m 1) citins
)cderidin⸗
ſhras emnit.
icolartter e⸗
meltremſen⸗
ſer
s irs n
Auel,7113.
ul nenn,
ut uen etel
unt ſicht ale
Cueconce Nond

aer hherien
nger Ußet
Nunn Ein

3929

per adhaerentem habere, 6) albidam,
modo in fine viridem eſſe, et 7) mul-

tum perſpirare; plumulam e contra-

rio 1) diutius, quam radiculam, in-
uolucris incluſam manere, 2) in ger-
minationis principio parum increſce-
re, 3) ſemper ſurſum verſus tendere,
4) terreas particulas affixas nunquam
oſtendere, et 5§5) lente admodum et
parum tranſpirare.

§. IV.

Haec ita fieri, primasque plantu-

lae ſeminalis euolutiones deſcripto

modo ſibi inuicem ſuccedere, obſer-
uationes etiam, quae in germinanti-
bus ſeminibus quotidie inſtitui poſ-
ſunt, et a nonnullis phyſicis inſtitu-
tae fuerunt, egregie conſirmant, quae
vero

deſcendat, plumula autem aſcendat, cauſa ad-
modum varia excogitata fuit. Cum vero haee
res ad ipſum germinationis modum non per-
tineat, commode illam ſilentio praeterire er
Lectores, qui variarum hypotheſium notitiem
ſibi comparare volunt, ad Cl. BosiI Diſſ. de
Radicum in plantis ortu et directione Lipfſ.
1754. delegare poſſumus, quippe qui omnes
ſollicite collegit, ſtudioſe examinauit, nouam-
que propoſuit, eamque firmis ſatis argumentis
corroborauit.

400 —

vero, cum non in omnibus ſimiles,

ſed in diuerſis ſeminibus admodum
variae inueniuntur, hic recenſeri
minime poſſunt, ſed ex ipſis Obſer-
uatorum) ſcriptis repeti atque co-
gnoſci dehent. Quaenam vero ſit
prima germinationis, omniumque,
quae in eadem contingunt, mutatio-
num caulſa, diſquirendum adhuc erit.

Eſtne autem ger minatio nouus actus,

an modo continuatus, et nunc magis
excitatus humorum, in ſemine con-
tentorum, motus? Duplicem vitam

ger⸗

5⁵) Quorum merito princeps habetur MaALrIGnIVs,
qui ſucceſſiuas ſeminum germinantium muta-
tiones in cucurbita, phaſeolo, fabe, piſo, mi-
lio, trinco aliisque deſeripſit et iconibus illu-
ſtrauit in Tract. de ſeminum vegetstione, edit.
oper cit. p. 97. ſqq. Idem Cl. Vir in Phaſeoli
quoque ſemine obſeruationes repetiit, et ſimul
Cataputise maioris, Dactylique mutationes de-
ſeripfit in Operibus poſthumis p. 87. ſq. et
p. 97. ſqq. Perſicae mali ſemina, in germina-
ſon⸗ conſtituta, per diuerſos dies obſerusuit
et delineauit AcRicoLA in Tr. von der Univer-
Jalvermehrung. Secalis ſeminis vegetatio de-
ſeribitur in Journal Oecon. 1751. et ex hoc in
Hamb. Mag. Vol. XV. p. 339. De germina-
tione Sicyoidis vid. IacovIN Hiſt. Plant. Ame
ric. p. 258. de Pino, Viſco, Crataego, aliis-
que conf. Neuer Schauplatz der Nair in n ſpe.
ciali plantarum defſcriptione.

ünd
tatlol loni Hee
etian et leh
jgeoque ſert
tum gui in
non nouun,
nuationemel
Iationesil en
uſehnuum!
Clküri D
18 Sſhen tlan
Geben, gal
mentatione
ter euolun
tur, et al
ſuccum ae
erta terram
1r muns bͤ py⸗
In, er hine
lin WN
que Ceodn

) W bonn

lbus ihmie⸗
admodum
recenterj
s Ohler.
el Ade co.
Numn Ferd ſit
Omniumae,
Bunt Mutario⸗
um adhucerit
noaks
et nunc mags
in ſemine con⸗
plicem virm
ger.

erat Mannnnie,
ermnioentiumn mut.
olo, köbn, pilne nri⸗
hlt et iondbus U.
n vegelttione, et
1l. Wirin bleil
nes eſelif erholl
ge utntiones Ee⸗
umis , N. 4
gitt, 11 ernint
⸗ Nies ,blerunuit
ven er Uver⸗
bis egelnig
51,& Noin
De Perpplnt
co, Crotnet, 8
„er NeN .

ne.

— 40⁰1

germini tribuit Cl. HEBENSTREITIVS,
aliam ſcilicet foetus, quamdiu, vt ſcri-
pſit, in ſemine vũſeulis ſeminiferis, ſeu
vterir vegetabilibus afztro, degit, aliam
pulli, quando vegetat; ? et ZALLINGE-
RVs exiſtimat, in ſemine, peracta ger-
minis foecundatione, excitari fermen-
tationis ſpeciem, eamque in delapſo
etiam et repoſito ſemine continuari,
ideoque fermentationem, ſiue mo-
tum, qui in fermentatione contingit,
non nouum, ſed prioris tantum conti-
nuationem eſſe; duas huius ſententiae
rationes addens; 1) quia recens aplan-

ta ſeparatum ſemen, antequam terrae

committi poſſit, per aliquod tempo-
ris ſpatium extra eandem conſeruari
debeat, quo ſeminis principia, fer-
mentatione prima nondum ſufficien-
ter euoluta, magis magisque extricen-
tur, et ad ſuſcipiendum terreſtrem
ſuccum adaptentur; et 2) quod diu
extra terram conſeruata ſemina pro-
ter nimis prolongatam fermentatio-
nem, et hinc vel vltra modum am-
pliata, vel diſrupta vaſcula, euapora-
tasque oleoſas particulas, omnem ve-
getan-
²) Vid. Progr. cit. de rosin vegetabili p. 9. ſq.
c

402 —

getandi virtutem amittant.“) Viuere
ſemen, ſi vitae ideam laxiori ſenſu ſu-
mimus, concedere omnino debemus
licet functiones, cum vita coniunctas,
ſuccorum praecipue motum, in eo-
dem, dum extra terram conſeruatur,
cognoſcere non poſſimus; æ“) etenim
et animalia quaedam hiemali tempore
mortua videntur, et fauente aere reui-
uiſcunt, ſuasque actiones laete iterum
perficiunt; fermentationem vero in

2

ſemine etiam maturo et a planta ſepa-
rato, fieri, non ſolum negamus, ſed

etiam affirmamus, nullum plane mo-
tum inteſtinum, quicunque ille ſit,
et in quemcunque finem tendat, tam
diu in ſeminis materia adeſſe, quam-
diu germinationi locus non concedi-
tur. Etenim ſi eiusmodi adeſſet, ae-
que ad putrefactionem, quam fer-
MWen-
2) Vid. Eius Abhandl. vom Urſprunge der, Früchte
cap. 6. p. 58. ſqq.
X) De virtute ſeminis germinandi propria et quaſi
intrinſeca non inepte diſſerit AGRIcora libr.
cit. Sect. I. Cap. I. p. 1. Bene etiam ſeripfit
FABER, eſt germen, antequam terrae eredatur,
planta quaedam potentia, vbi vero terrae com-
miſſum eſt, et poſitae ſunt diſpoſitiones neceſſariae,

rranfit in plantam altu. Vid. Eius Tr. de Ho-
mine et Plantis p. 53.

gebet ogere,
lum, Ctrleon
rum enoin
Rröucnnak;

9 Vid C V.
2) Lsperiwenuu
menti, dunbr
ſa, guorum .
iutegr uit,
ſonio culelich
Plulb pertormt
Iiſe in clouſ⸗
umrepetite⸗
Gle adlidbin a
Iue cald ſzerin
Memdites iut
4 lib, baniz
mnde eolllin
ſuſteere ſel

Vinere
Oiſenſiſi.
ckbemn
1Chnilncti
dum in ⸗
nchhkemunnr,
s;¹) erin
emntlitempore
ente dere ſel⸗
8Slete iterum
Onem vero in
tapluntaſeyr.
Degannbs ſed
umn Pane m.
lncbe ile t,
ntenda nmn
adelle quan.
non concel⸗
Gi deſet
1, Olan f
Genr

zuprdr Hü

,mpinetgu
ACGNMCOLA Wr.
de eüm Ciln
n terree elrut,
Lero tertae z⸗
eiene gee nu
ſtimne neci/
1 Eius Tr. de

403

mentationem diſponi poſſet ſemen,
neutrum vero fieri, ex ſumma ſe-
minum duritie ac ſiccitate, eorum-
que diuturna conſeruatione, et no-
uo, qui in germinatione contingit,
variisque modis ſe exſerit, excitato
motu colligimus. Nouum hunc eſſe
motum, adminicula, quae ad germi-
nationem neceſſario requiruntur, cla-
re ſatis oſtendunt. Conſiſtunt illa in
calido praecipue et humido princi-
pio, ac vtrumque in ſemen ſimul e
debet agere, quo arida et dura eo-
rum, cotyledonum inprimis, materia
partim emolliatur, partim in motum
perducatur; prius, farinacea in la-
c 2 cRteam
„) Vid. Cap. VI. p. 334. .
2) Experimentum fecit ByRNETVS et grana fru
menti, duabus diuerſis capfſulis ferreis inclu-
ſa, quarum altera operculo perforata, altera
integra fuit, per aliquod tempus in furno pi-
ſtorio calefacto retinuit, esdemque in ca-
pſula perforata facultatem germinandi perdi-
diſſe, in clauſa vero conſeruaſſe, tradidit; ve-
rum repetiit GvErTARDVg experimentum, omni-
que adhibita cautione obſeruauit, in vtro-
que caſu facultatem hanc deſtrui. Vid. Eius
Memoires ſur diſferentes parties des ſciences
et arts, Paris 1770. Tom. II. pag. 34. atque
inde colligimus, calidum ſine humido non
ſufficere, ſed vtrumque requiri.

4 M — *

cCteam nunc mutata ſubſtantia, decla-
rat, poſterius autem ex variis phae-
noménis, quae in germinatione con-
tingunt, apte colligitur. In germina-
tionis initio ſemina non ſolum odo-
rem ſpirant, quae antea nullum habue-
runt, à ſed odorata etiam alium ſaepe
et nouum admittunt; eorum etiam
ſapor tunc temporis inuertitur, et pro

differentia ſeminum magis magisque

dulcis redditur; et ex his aliisque,
quae in ſemine quidem fiunt, minus
clare tamen patent, mutationibus, fa-
cile eluceſcit, internam humorum
miXxtionem mutari, eosque ad motum
ita diſponi, vt vegetatio commode
inchoari, et per ſuas deinde cauſas
continuari poſſit. Primum hunc par-
tium conſtitutiuarum motum Phy-
ſico-
a) Secalis ſemina, per quasdam dies in terra de-
tenta, acidulum odorem ſpirare, notatur in
den Berniſchen Sammlungen 1773. p. 6.
b) In ouis animalium ineubatis contrarium obſer-
uatur, et albumen eorum odorem et ſaperem
naturalem retinere Cl. Monmno in den Edinburg.
Verſuchen Vol. II. p. 271. propriis experimen-
tis confirmauit contra BELLINVM, qui Tr. de
motu cordis prop. VI foetidum ac nauſeoſum
illud fieri afferuit. In ouis, quae non foe-

cundata fuerunt, hanc mutationem fieri, inter
omnes conſtat.

4

Vule
ſNN

nſnendnn
(sbel .
eNurn

NNDN in
ER600 Ac
bid. 1717.
inprinis ſo
PCüELLN,4
lolionemn ke⸗
ſare ttusn.
Conclutere 1
lin ſllkenn
it hetmne pe⸗
gul tun nt
iken f
fuuritini et
ſinn, iien
elne, ſie
