Licet vero nunc celluloſus contextus
atque vaſa, ligneam duritiem adepta,
porro condenſari nequeant, adhuc
tamen mutatur ſpongioſa ſubſtantia,
interſtitia ligneorum circulorum oc-
cupans. Hi circuli, qui annorum
nomine inſigniri ſolent, quo magis
verſus exteriora ſpectant, et maiora
et laxiora habent ſpatia inter duas Zo-
Ffz nas

a) Eadem, vel ſimilis modo, fit in fructibus, qui
nucem vel oſſiculum continent, mutatio.
Oſſea illa theca, ſemen in corylo inuoluens,
primo mollis eſt atque mere celluloſa, ſenſim
exteriores vtriculorum ordines ſolideſeunt,
atque cum tartaro, in iisdem depoſito, con-.
creſcunt; eo vero tempore interiores adhue
ſucculenti et tenerrimi ſunt, tandemque et hi
eundem fabricam adſumunt. Conf. MaArrI-
GHIVsS I. c. p. 82.

nas media, verſus interiora vero cer-
ta proportione vt plurimum immi-
nuuntur,?“) exhauriuntur ſic vtriculi,
celluloſusque contextus compactior,
durior, rigidiorque redditur. à& Non
autem celluloſus modo contextus,
circulos diſtinguens, vitae arboris
annos commonſtrat, ſed ligni etiam
durities et denſitas clare inde manife-
ſtatur. Arbores denſiores ſemper
obtinent eundem inter Zzonarum in-
terſtitia parciorem, copioſiorem vero
molliora ligna. Tandem regionum
coeli indicium praebet haec ſpon-
gioſa ſubſtantia, cum -illa non in
omni peripheria vnam eandemque
latitudinem habeat, vti vel VIRGI-
LIvS 9 iam cecinit:
Quin

*%) Conf. RovENvs I. c. p. 17. Nimium vero hac

in re externi aeris preſſioni forte tribuiſſe

videtur.

c) Conueniunt et hac ratione animalia et vegeta-
bilia. Quo enim aetate prouc Sior eſt orbor,
eo maiorem denſitatem habent interiores zo-
nae, et in ſenili corpore durior etiam ſenſim,
compactiorque redditur eelluloſa tela. Vid.
HaLLERI Diſſ. cit. F. 9. p. 8.

4) Georgic. L. II. verſ. 269.

Quin
ſ ge
Aolr

Relt
Px lis,
ſtructurae
Doua iter
getabili
Humorun
nbientis
texus cell
demm cauß
idem in?

In ge
Gkurae di
tu Gepen
rubiles o.
ſpecialem
Acedimus
Dlantarun-
Ciproca

) Cont. H
5) D ei,

07 Vero er.
mmum immi.
rlertrienl,
mckio,
ln. Nen
fo nenn
VItae arhorig
Glini etann
e ince maniſe⸗
ſores ſenpen
Zowarumn ir.
ioſioren rero
en ſevionum
haee ſor⸗
W won in
eandemcns
i vel Wner

n
Winivn ſero he
i fote Uihuit⸗

tluet vegeir⸗
Aor en udſt,
Wended n
cor einmn lnſnn
Urdola unr.

)

⸗

—. 45 3

Quin etiam coeli regionem in
cortice ſignant,
Vt quo quaeque modo ſteterit,
qua parte calores
Auſtrinos tulerit, quae terga
obuerterit axi
Reſtituant.

Ex his, quae de elaſticitatis atque
ſtructurae differentia expoſuimus,
noua iterum adparet animalis et ve-
getabilis corporis conuenientia; ab
humorum enim preſſione, aerisque
ambientis virtute condenſatur con-
textus celluloſus in plantis, vti ab iis-
dem cauſis in tenacem membranam
idem in animalibus ſaepe mutatur.

§. XIII.

In genere itaque verum eſt, ſtru-
GRturae differentiam a celluloſo contex-
tu dependere, ſunt vero plures, et
rabiles plane, eius effectus, dum ad
ſpecialem partium conſiderationem
accedimus. Si quae eſt in vaſculis
plantarum ſyſtoles atque diaſtoles re-
ciproca actio, ſi, vti RoYENVS/) affir-
TP f 3 mat,
²*) Conf. HArLERI Diſſ. cit. F. 69. p. 74.
) Diſſ. cit. p. 20.

mat, canalium fibrae, hyemali tempo-
re contractae, ad primos veris Zephy-
ros laxantur, capacioresque fiunt, 1
ſane a contextu celluloſo dependet;
ſi enim vaſa nimis firmum nexum
habent, ſi rigida ea ſunt, haec actio
foret impoſſibilis. En aliam ratio-
nem, cur in ſic dictis tracheis (H. VI.)
ſucci moueri amplius nullo modo
poſſint. Non autem vaſorum mo-
do, quem multi adſumunt, motus
ex huius celluloſi operis dilatabili ſta-
tu debet explicari, verum omnem,
quem modo in plantis deprehendi-
mus, ab eodem produci affirmamus.
Eiusmodi motus fit duplici ratione,
qum ille vel ipſas, fibram conſtituen-
tes, partes coniungit, vel per ſe inter
alias haeret. Cur arborum rami at-
que ſyluarum capita, a ventis agita-
ta, horum impetui cedant, cauſam
in veſicularis ſubſtantiae mollitie in-
uenies. Florum petala tam diu ve-
geta ſunt atque extenſa, quam diu
Vtriculi a contentis ſuccis extendun-
tur. Cur in ketmiae ſpeciebus, et
illis inprimis, quae palmata habent
folia, corrugantur illa, ideo certe,
quia contextus cellulofus, antea cx-
ten-

tenſus 1

ſuccn n
naturt

e
3 Non
inon

enbiſiine

voluantun
ſoribus p
que lubei
lulae, in
aunplins n
Celeritate
eriguntun
ris grodl.
riorl ſopen
Os con
Clids cell
ſonn arq
gent ell
Paturae
mae, 9
cundda a
lentanut
W. Mat
TNS

9) Conf.
lipl.
9) wi.s

4o

mli tempe.
ers zepfy.
Aefünt d
ehener,
Iun Nexun
t, Med dn
diam tato.
ches Ol)
Nulo moco
Wörum mo-
nunt, mot
dilaubiliſter
m omnem,
leyrehencli
ümma.
Nic muode,
ccultrner.
lperſeinm
in kumi E
eltis ggir⸗

— — ——

nt, chlin
vNie
WAe
GCan .
ESten

ecied, .
bec

—— 4 5ꝙ

tenſus, nunc propter deficientem
ſuccum in quietis quaſi ſtatum, ipſi-
que naturalem abit atque contrahi-
tur. Nonne eadem eſt cauſa, cur ſta-

minum filamenta craſſa et obeia in

tenuiſſimas fibras mutentur et con-
uoluantur. Sunt etiam ea in multis
floribus primo inclinata, arcuatum-

que habent ſitum, quando vero cel-

lulae, in vno latere extenſae, cedere
amplius nequeunt, maxima vi atque
celeritate eadem incuruata in rectum
eriguntur, et mutationem in anthe-
ris producunt. Antherarum inte-
riori ſuperficei ſuperſtratus eſt cellu-
loſus contextus, humore repletus,
cuius cellulae in extremis tenuiores
ſunt, atque in immaturis maxime tur-
gent, euaneſcunt vero, quando cre-
Paturae et euolutioni ſunt proxi-
mae, 9 hinc et eodem tempore foe-
cunda antherarum aura, vt pulueru-
lenta nubecula, vndiquaque explodi-
tur. Matutino tempore, vt VAILLAN-

TIVS ) teſtatur, haec inprimis accidit

Ff 4 mu-
Conf. H. O. BosszckxII Diſſ. de Antheris florum.
Lipſ. 1750. §. 10. p. 32.
h) Vid. Sermo de ſtructura florum L. B. 17198.
4to pag. 9.

mutatio, aurora fauet ſexus in plan-
tis voluptatibus idque forte ex aeris
temperie, quae in contextum cellulo-
ſum agit. Elaſtica vi diſſiliunt fru-
Gtus, et ſemina vndiquaque diſper-
guntur. Vidit TovRNEFORTIVS ¹)
in lathyri ſiliquis fibrarum oblique
ſitarum, quae forte ex condenſato
celluloſo opere ortae fuerunt, du-
plex ſtratum, quarum accurtatione et
exſiccatione valuae aperiuntur, in-
que ſpiram contorquentur; aquae
vero immiſſae, illae expanduntur de-
nuo, ſitumque naturalem adipiſcun-
tur. Quae mutatio, vt recte omnino
idem Auctor docuit, ideo euenit, ²*)
quia cellulas, quae fibrarum compo-
ſitionem ingrediuntur, aquoſum flui-
dum intrat, easque expandit. Con
traria prorſus ratione idem phaeno-
menon euenit, ſi ſiliquarum, ſuccu-
lentarum adhuc, valuae expanſae hu-
mido

1) Conf. Mem. de l'Acad. des Sciences an. 1693.
p. 221I. ſqq. vid. etiam an. 1692. Mem. p. 239.
et attende ad exempla addueta, hellebori ui-
gri, aconiti, coronse imperialis etc.
) Trachearum ſpiris hanc mutstionem adſeri-
pſit GAKENROLZIVS lI. c. p. 10. Conf. de fru-
ctuum dehiſcentia quoque CAsp. Bosti Diſſ. de
Motu plantarum ſenſus aemulo. Lipfſ. 1728.

. 14. p. 33. ſq.

Dabent etiam
4t his analogae
uim adhaerente
motum, ilicet
ſeiniga, A Wa
er Popter aric
gue cellulas oo
Contractae man
midior eſt aeri⸗
yeſiculis ſpiras
ur, iterumque
inam figuram

Ex fmentis, g
dun, Nhrometre

ell. Conf. Mie⸗
tio II. Berol. 11

gue conueniunt
et gebilioreg in
um vero lignot
Tuat, conuoluun

et ſexng in Ph
e forte ex geri
ntextumn cealo
V1 Ciſkliont fru.
Ciuagne iſher
OVRNEDONTWSi)
tbrarum obligne
e ex Condenlato
de flerunt, dn.
im accurtatione et

Aperiuntur, in.

tquentur; agune
eexpanduntur de.
Irulem Miviſenn.
Ntee ollnin
it, ideo euenit
flbrarum compo.
tur, Muoiun fu
e expundit Con
one MWemn phaeno-

urum, foccu tu .
ſtinam figuram adſumunt.) Haec

lue expanſae hir
mide
ges Kiences a. 169
n. 1602. Mem. ).23
add o, Mellebor 1
mnperidlis e.

murtatone
4

10. Cont. t
vgue Caar. Bodl! Ul
s gelnalo. Vh

——

4⁵7

mido immerguntur, tunc enim ab
humido, maiori in copia reſorpto,
eae conuoluuntur. Fraxinellae ca-
pſulae, crepaturae proximae, vel pa⸗
rum iam apertae, aqua adſperſa de-
nuo ſe claudunt. Quando ergo exte-
riores cellulae, ſucco exhauſtae, ab
aere ambiente exareſcunt, et contra-

huntur, ſecum quoque rapiunt inte-

riores, fructumque apertum ſiſtunt.
Habent etiam ariſtae in graminibus,
et his analogae, ſeminibus geranio-
rum adhaerentes, partes, ſingularem
motum, ſcilicet, dum matura ſunt
ſemina, a ſua extenſione recedunt,
et propter aridas factas, contractas-
que cellulas contorquentur, nec ita
contractae manent ſemper, ſed ſi hu-
midior eſt aeris temperies, a laxatis
veſiculis ſpiras amittunt, et elongan-
tur, iterumque ſuccis exhauſtae pri-

dum

1) Ex filamentis, geranii ſeminibus adhaerenti-
dbus, bygrometrum parari poſſe, cognita res
eſt. Conf. Miſcellan. Berolinenſ. Continua-
tio II. Berol. 1727. 4. p. 67. Cum his quo-
que conueniunt capreoli, illi enim iuniores
et debiliores in longitudinem extenduntur,
dum vero lignoſum magis duritiem acquiſiue-
runt, conuoluuntur ſpiraliter.

458 * *

dum aſſerimus, tam audaces fere
eſſemus, vt foliorum etiam mo-

tum ab eadem cauſa dependere,

affirmemus, niſi ea res multis ad-
huc difficultatibus eſſet ſubiecta.
Id itaque modo addimus, folio-
rum, quae motum exercent, pe-
tiolos aliqua articulationis ſpecie
ramis eſſe affixos, illudque, quod
ligamentum quaſi atque vinculum

praebet, celluloſum contextum eſſe,

qui extenſionem, a quacunque et-
iam ea oriatur cauſa, permittit,
conceditque, vt petiolorum ſitus
mutari poſſit. Eſſent forte alia at-
que multa, quae dignitatem cellu-
loſi contextus demonſtrare poſſent,
ſed ea omnia nunc omittimus, mo-
do hoc, an non forſan cauſa, cur
radices, ex ſemine enatae, deor-
ſum, caulisque ſurſum tendant, )
in diuerſa contextus celluloſi ſtructu-
ra ſit quaerenda, eſto problema.

m) Conf. Hiſt. de l'Acad. Royal. des Sciences
an. 1700. p. 85. et Mem. p. 65. ſqq. vbi huius
rei rationem, a noſtra non multum diuerſam,
Cel. DopART expoſuit.

☚

——

tüm eiim .

auſa Ependene
ea res mlig d.
ellet Mied
addimis, Rio.
in exerent, e
lenlgions ſpeee
illucque, gol
Atque vincvlam
n contextum elſe
4 quacunque et⸗
ult, permmittid
petiolorum ſitu
ent forte Ain 1.
dignitatem celi⸗
onſtrure polen,
Omittimus, mo-
rſin cauſi, cur
enatne, deor-
ſum tendant, n
cdlolod ſtructu.
to problema.
1 ortl. des Siene

ihuiu
n. P.65 (g. wdih

non wulrum iverln

„

22 23 24

5
£
3 —
=
1OLPHI B0EHMEE ι
TPTEB. SENIORIS E —
= —
NTATIOE —
BOTANICA =
DpE e
VM SEMIN
TEHAC
POLOGIAE E E
5. RTES NVNC CE
DITAET AVCTA =
=
CcEDIT
ERTATIO =
4b E E
7 CELLVLOSE——
S S
0 , 5 ABILIVM. = „
⸗ 2 ETr SERVESTAE

38 §.
himhI

6

1
n HDD

K. 21 M MERMAN N E-

Enmf

Wn
9 10

III*