funiculum ad ſemen dimittat. Nu-
tritium ſuccum plerumque in aliis
partibus praeparari, antequam ad ſe-
men deueniat, multa ſunt, quae pro-

bant. In hunc certe finem calix quo-

que, inprimis vbi ſemina nuda ſunt,
in

“
ereleite

Eehit Cun

Chyna
ſeſolet
Ver Me
Venitur
ſcvo peen
e Poni
clet ſcea
Guncolo
fuctus al
tholam
gie in D
GIVS*).
inochoct
Cumdqus
Panure,
llli in hi
Com pul
eiſit. P
edu
Au comm
Uütrimment

¹) Wid.n
*) Conk.
1e rolui

1LN.
loffer,
tun elk
Wtem
ltann er
min me.

Clare fan.

Ubitu
iootian;

5 locula.

ſemina
n palie.
g nune
1
umn futn.
inlitant,
Nrn bacor
rer o
Gecungue
Uo, ell.
hubebi,
ueharet
er hel
t. Nr.

gwae he⸗

ciN. .
udr k
u

rnrrn * 99

in vegeto et ſucculento ſtatu perfſiſtit,
immo aliquando ſimul cum ſemine
increſcit et ſucculentioreuadit. Con-
venit cum hoc praeparationis orga-
no pericarpium ſiccum, cuius paren-
chyma co mollius et ſucculentius eſ-
ſe ſolet, quo minora ſunt ſemina, his
vero magis auétis, aridum illud in-
venitur. Si in eiusmodi pericarpio
ſicco peculiaris thalamus adeſt, non
ex proximo loco, qui pedunculus
eſſet, ſuccum ille haurit, ſed ex pe-
dunculo ad valvas, ſiue externum
fructus ambitum, et ex hoc tandem
ad thalamum ducitur, vti illud egre-
gie in Datura declarauit LVDWI-
6GIVS*). Pulpoſa etiam baccarum
inuolucra propter ſemina adeſſe, ſuc-
cumque pro eorum incremento prae-
parare, probabiliter concludimus,
etſi in his ſemina ſaepe perfecta ſint,
dum pulpa parcior adhuc et durior
exiſtit. Praeterea etiam ſemina cum
ipſa pedunculi medulla certo reſpe-
Rtu communicant, et ab hac quoque
nutrimentum accipiunt“). Praepa-
G 2 ra-
2) Vid. Inſtit. cit. §. 528.
°) Conf. ScnMIDELII Epiſtola, qua declsra-

re voluit, medullam a radice ad florem vsque
ipſum-

100 * *
ratum hunc, et in diuerſis plantis di- lte
verſimode mixtum?) ſuccum per va- l un
ſa peculiaria, ceu vmbilicalia, ad ipſum ſriee⸗
ſemen alate
. . =S . wodi in
ipſumque ſemen continuari et pro huius nu- cuislbe
tritione impendi; annexa eſt eadem Bvyn-
MANNI Viſſ. de Geraniis. ſiituungn
p) Multum differre ſuccos, quos diuerſarum Procie,
plantarum ſemina accipiunt, et continent, eo- Vigems
rum virtus, ſapor, odor et alia luculenter do- Mevins
cent; hanc vero diuerſam mixtionem er qua- Felll,
litatem, quam in maturo ſemine deprehendi- Gumn In?
mus, in ipſo affluente fucco iam adfuiſſe, nec (Ous, d
nouam eius in ſemine praeparationem ſucce- Regre .
dere, vt Cel. PARSONS affirmat, dubium Propruunn
admodum nobis videtur, In germine ſemi- 1e, conel
nis admittit Cl. Vir exiguam copiam innata- in tetrage
rum ſuccorum, qui in ſuis vaſculis reconditi
ſimiles eſſent illis, quos et chyma ſemi- gems
llis, parenchyma ſemi
nis continet, et ipſa planta adulta in magna Gue co
copia exhibet, et dum germen creſcit, vaſcula illa Palaro
initio ex parenchymate, dein ex terra eos tan- . 1
tum ſuccos attrahere contendit, qvi ſuccis, 1 nli
quos ſingula iam continent, eſſent congene- Hie al.
res, repudiatis ceteris. Hanc ſententiam con- tone 4
firmare voluit exemplo ſeminis Angelicae,
Cardamomi et fic dictorum granorum Para-
diſi. In ſeminis Angelicae ſuperficie, detra- a
„ Goa eius tunica, per microſeopium vidit ſtria- ſ8
tim diſpoſitum gummi aromaticum, odore 30
ſuccini, vnde peculiaris huius plantae odor PAd
et ſp. Vid. Eius Philoſophical Obſervations Nl
Cap. 4. p. 139 ſq. Eandem theoriam adſum- iee
ſit ELLERVS in Obſeruat. de vegetatione Semi- anel
num, quae Mem. de l'Acad. Roy. de Berlin engn
1752. inſertae ſunt, nec non GLEPDITSCHIVS8 iaic
in liden

luntis g.
Imperva.
ulipfum
lemen

ro huidr gu.
eldem Byn.

0s diuerſarunn
Conkinent eo⸗
lueblenter do⸗
lonem er gur.
deprehengi.
mn Wktiſe nee
Nlionemn lucee⸗
mmut, dubjum
ermine ſemni.
pium innate
culis teronditi
enchyinn ſeni⸗
loltw in mngne
teſetgoloviailtn
Erta eod bun⸗
hlie, gui hueß
Alleut congene⸗
Autentium .
i Angelaue,
morum bPord-
erbeien deite⸗
n vicit Krin
tieum, dore
lantae oddt

Obſernatnn

eorinch lſn

SSS
Crde Petiin

58
IICHI
1LB

ſemen moueri, et accurata inſpectio
et alia docent. Rara ſunt exempla

ſeminum, quae funiculum nudum

quaſi et euidentem poſſident. Eius-

modi in Magnolia cernimus, et ex

cuiuslibet ſquamae, quae conum con.

ſtituunt, interſtitio filum ſatis longum
prodire, ſemenque ab hoc pendere

videmus; hinc ſimile, licet multo

breuius, immo vix oculis diſcernen-

dum in aliis ſimilibus fructibus, ſiue

conis, adeſſe, et quodlibet ſemen per
proprium funiculum in axi adhaere-
re, concludimus. Semina nuda, vt
in tetragymnoſpermis praecipue vi-
demus, latiori baſi inſident, proximo-
que contactu cum pedunculo, ſiue

thalamo cohaerent, immo eidem qua-

—

ſi immerguntur; adſunt tamen et

hic vaſa vmbilicalia, vt ex obſerua-
tione, a Cel. SCHMIDELIO in Side-
J G 3 riti-

in der Forſtwiſſenſchaft I. Th. G. 260, p. 170

et H. 386. p. 278. ſq. Verum et innatus ille
proprius ſuccus gratis hic aſſumitur, et diffe-
rentia particularum, quae in multorum ſemi-
num cortice ſine inuolucro et cotyledone eui-
denter deprehenditur, huic theoriae repugnat;
denique etiam exiſtunt plantge, quarum ſemi-
na mixtione et virtute a reliquis partibus
euidenter diſerepant.

102 * *
ritide montana inſtituta, luculenter
cognoſcere poſſumus. Ex thalamo
enim quatuor fibras ſiue tubulos pul-
lulare vidit, eosdemque funiculorum
vmbilicalium munere perfungi aſſe-

rit 42). Nonne idem mechaniſmus

in omnibus eiusmodi ſeminibus nudis
admittendus*)? Quae compoſitos flo-
res ſequuntur et thalamum commu-
nem occupant, ſimilem omnino ne-
xum habebunt. Sic porro ScHMIDE-
LIvs in Helleboro nigro medullam
non ſolum receptaculum ſeminum oc-
cupare, ſed vsque ad germinis cuius-
que interiora ſeſe inſinuare, eademque
ſingula ex funiculo vmbilicali medul-
loſo pendere, tradidit. In Pyro vaſa,
quae pedunculum conſtituunt, vario
modo per omnem frùctus ambitum
diſtribui, maceratio docet, ſi vero cura-
tius attendimus et horizontali ſectione
fructum diuidimus, decem diſtingui-
mus

4) Conf. Epiſt. cit.

*) Semina plantarum nuda, quis proximo con-

taetu placentis ſuis tenaciter immecis ſunt,
vt niſi maturg non excidunt, funiculo inſtru-
cta eſfe dubitauit quidem HEBENSTREITIVS,
addidit vero: His ſine dubio breu'ſſima ſunt
vaſa vmbilicalia, licet funieulum ipfis largiri ue-
queas. vid. Pr. de Foctu vegetabili p. 10.

teli
Aeino
biunt
eendun

docun

et polte
re non!;
ſum Ult
Gen nul
ſel Mer⸗
ſeriorern
ſettor et
Deocitun
nexu no
Nuinhis
Gitit no

1)
ne
gvi
uni
AVe/
Mſeulx
Nrtie
Mn
Ctſttn
Genta
lI i
ltem
ntor
liar

Ppilt

Uehlenter

thalamo
bulo pul.
nonhorun
Chunilinns

nibusnnde

polttosk⸗
ncommu.
mnino ne.
NCHbIr.
Medhullam
mminumoc-
inis chius.
eicemque

i medel.

byrovaln
Wbot, Var
1s umbirunn

ſveroculd-

liEeckone

lingui
nos

Nrorind col⸗
nech⸗ ſunt,
mieolo intn⸗
gEkiKelli,
Preuiſin
et n
bll .

.

103

mus reliquis paulo maiora, quae ſer-
pentino tractu inuolucra ſeminum
ambiunt, et primo tempore ad florem
aſcendunt, eiusque partibus ſuccos
adducunt; finita autem floreſcentia,
et poſtquam ſuccus amplius aſcende-
re non poteſt, idem, praeciſa ad aſcen-
ſum vlteriorem via, humor per ea-
dem vaſa, vel eorum modo truncos,
vel laterales ramos, ad ſeminum in-
feriorem et anguſtiorem apicem trans-
fertur et in ipſius incrementum im-
penditur-). Ex quo etiam vaſorum
nexu non obſcure intelligimus, ſemi-
na in his fruétibus, loculamentis prae-
ditis, non ab ambiente pulpa nutri-
3 men-
) Conf. pvu HAMEL Naturgeſchichte der Bäu-
me I. Th. p. 241. ct LEEVWENHOECKIVS,
qui ita ſeripſir: Cum Pyrum maturuit, videmus
petiolum, ſi a Pyro avellatur, qua parte Pyro infixus
aute fuerat, in complures partes diſpeſci, vnde non
abſurde colligimus, ex qualibet dictarum partium
vaſculum capacius procedere et ſ. p. et pergit:
Ex hiſce vaſculis quaquaverſum per pyrum com-
plures enaſeuntur ramuli, magnituninem pyri
conſtituentes. Quae tamen vaſcula, priucipalius
dicuta ſunt productioni capſulae ſemen conrinentis.
In iſtis ergo capſulis procreantur ſemina, cuilibet
autem ſemini nutrimentum aduehitur per tenuem
contortumque funiculum, cui ſemen illud, onni

alias adhaeſione libernm, kErmiter adhaeret. Vid.
Ppilſt. cit. p. 17.

0%

mentum accipere, ſed proprios po-
tius adeſſe funiculos, qui illud aliun-
de adducunt; id quod etiam exinde
eluceſcit, quia in multis fructibus
Dulpa denſa et parca eo tempore ad-
eſt, quando femina increſcunt, his

vero ad perfectionem perductis, ea-
dem magis pertficitur et augetur.
Neque in his ſolummodo fructibus,
quorum ſemina matura cartilagineos
loculos facile relinquunt, et nuda ex-
eunt, vinculum eiusmodi ſubtile de-
prehendimus, ſed etiam in drupis,
vt Perſica et Pruno, vbi oſſea illa,
inter ſemen et pulpam poſita, capſa
arctiorem cum ſemine nexum habet,
et in nonnullis, vt Iuglande, ſepara-
ri nunquam debet, ſemen non nuci
adhaeret, ſed in eadem libere latet,
modo per funiculum, qui a nucis
Parte laterali intrat, in qua plerum-
que ſulcum diſtinétum videmus, et

in quo loco nux etiam facile aperiri
poteſt, nexum ſuum habet«). In

baccis etiam, quae in loculamenta
non diuiduntur, ſed in ipſa pulpa
nidulantia et diſperſa ſemina pofſſi-
dent, vt in Vite et Groſſularia, im-
media-
*⁵) Conf. pu HAME Hibr. cit. I. Th. p. 142. 1.

geline
riventun
Mtius et
ſamiga,
iinoul
phelegi
cos torla
ſemioibu
lere cie⸗
Winibs
Cnolcime
ele dn
aAdhuc
ſenn il
minalen
ſenper
Iülumant

) ln Vu
lan hi
i ob⸗
5,9)
conirn
carnot
ige an

Drios d.
ud Aliun.
n exin exinde
Troctibus
Inpore ad.
ſonnt U
rdu A⸗
augenn,
Ir nnctibi⸗

rtile gineos

† dun 8 .

in n

ſin, cpfin
Gl haben,
ge, ſeparr.
on uci
bere lnen
i1 Mes
4 Plen UM-
lemdd, t
ſe aper! iri
11). In
hmeſ

Uina holr

Nellt

————————2 105
mediate ex carne ſucculenta nu-
trimentum ſemina non ſugunt; tot
potius et hic adſunt funiculi,*) quot
ſemina, et quilibet per pulpam tran-

ſic, ſemi nisque nexum cum thalamo,
vel pedunculo fructus conſtituit.

Recte igitur a botanicis locus ille,
quo funiculus et ſemen connectitur,
diſtingui et peculiari nomine Hilum
appella mri ſolet, aptius tamen vmbili-
cus forſan dici poſſet; eſt enim in
ſeminibus, vt in foetu⸗ animali, ex-
terne cicatrix, a ſeparatione funiculi
reſtcine et hunc locum in multis ſe-
minibus perfectis, vt Cardioſpermo,
S. aphylaea, Phaſeolo, euidenter co-
gnoſcimus, hinc et in omnibus ad-
eſſe concludimus, immo ex eo clarius
adhuc intelligimus, quia vmbilicus,
ſeu hilum ad ipſam Pplantulam ſe⸗
minalem nos ducit eademque illum
ſemper locum occupat, vbi externe
hilum animaduertitur. Mediante igi-
G S tur
*) In Vuse criſpae bacca ſingulum ſemen pecu-
liari ligamento ſiue funiculo foueri et nutri-
ri obſeruauit LEEVWENHOECE Epiſt. cit.
pP- 93. HEBENSTREITIV6 Progr. cit. p. I1.
contrarium ſtatuit ſeminaque ſuccida frucétus

carnofi pulpa enutriri, ex Melonis ac Cucurbi⸗
tae anatome declarare voluit.

106 „*„ — *
tur funiculo ſemen, vti foetus ani-
malis, nutrimentum accipit et inde
increſcit †) Perfectum et maturum

ſemen triplici, vt Part. I. pag. 15. no-

tauimus, conſtat parte, inuolucro ſci-
licet, cotyledone et plantula ſemina-

li. Harum omnium ſtatum et con-

ditionem diuerſo tempore variam
deprehendimus, earumque mutatio-
nes ſedulo notare debemus, ſi de ſuc-
ceſſiuo ſeminis, omniumque eius par-
tium incremento adaequatam noti-
tiam nobis comparare volumus. Mu-
tationes, quas in incremento ſemen
ſubit, omnium optime dudum cogno-
uit et expoſuit, ſexus in plantis de-
monſtrator, CaMERARIVS; hinc
liceat nobis eius obſeruationem primo
repetere, eamque dein annotationibus
uibusdam illuſtrare. Maiuſeulum,
ſcribit: papilionaceum florem, nondum
van-
†) Eandem comparationem inſtituit LEEVWEN-
HOECKIVS, ſcripſirque: Quemadmodum anima-
lia in matrice ſaltem vnum habeant ligamentum,
ex multis vaſibus conſiſtens, quibhus mediantibus
animal nutritur, ſic quoque ſemina ete, at aliquaæ
ſemina breuiſſimum habent ligamentum, alia rur-
ſus longum. Delineauit quoque ligamentum

in ſemine Fraxini et nuce Auellana. Vid.
Epiſtol. Anatomiae annex. p. 68. ſq.

———

,inent⸗

mutiy f⸗

I. N.
Hohneſe
ſee, men
Fehte
Orine i
eeri,
Noumi.
ſuſe Conm
Ilenir inn
uun Ver
je apthe
fiiſent i
ſun in ei
lubfe li
Prind
ſue gl
nonj, i
Aſnilu
ljet,; 0
ſllu ,
ni et/
ſe et paa
lum eauun
euir).

bus ali

)Ppit

eius ani.
det inge
müturum
Elſ no.

Aſerin .

UIn er .

e Variam
mutatio⸗
iige ſue.
Leispar.

.

tdn notl⸗

mus. Mu.

no ſemen

iImc gn. .

lands de
183 hine
nemprimo

Otationibas

Hilum,
1, udu

tLNWIN.
Mumn anind⸗
gunentun
. mnetiantiu
ec. ar li,il
n, Aln i⸗
naunelun
elam 0

—— 107

panſum, examinandum ſumſi, in ſiliquae
rudimentum, qualenam tunc temporis ſit,
remotis petalis ſtaminiburque, inquiſitu-
nuy t Ybi ſane per tenellae ſiliculae, ſo-
li obuenſae, clarius per microſcopium vi-

Jae, membranulam notare licuit tranipa-

renter virider exiguas veſiculos, ſuo iam
ordine ad mediam coſtam, ſiue ſuturamn,
locatas, quas exr continnata ſeguentium
dierum in pluribus obſeruatione non aliud
JFuiſſe comperi, guam externum futuri ſe-
menis inuoluerum ſeu corticem. Poſt.
gquam vero caſßſae ſuo polline apicum, ſi-
ve antherarum, capſulae cum petalit
Juiſſent delapſae et exporrecia magirs ſili-
qua, in cauitate veſicularum, medioque li-
quore lIimpido non viſum antea notari
primo coepit punctum gquoddam viride
ſiue globulus plane exiguus, libere na-
tans, in quo nibil adbue organici, vel
diſzmilaris agnoſeci a me quidem po-
terat, at ſub vlteriori ineremento bina
folia diſtingui, liguorem ſenſim ab-
Jumi, et tandem perfectam, lobis, germi-
ne et radieula ſeminalem plantulam ſo-
lam cauum corticis explere, autopſia do-
cuit t). Simile ſpectaculum in nuci-
bus, allisque fructibus videre poſſu-
mus,
1) Epiſtol. cit. p. 89.

õ

mus, modo attentis oculis eorum
mutationem, ab eo momento, quo
antherae puluis Piſtillo applicatus
fuit, ad certum vsque perfectionis
gradum, repetita obſeruatione, con-
ſideremus “). QOuulum itaque in
princinio transparentem refert ve-
ſiculan liquoré tantum repletam,

reliquns 'ſeminis Partibus deſtitutam,

quippe hae futuro demum tempore

in conſpectum prodéunt. Veſi cula

haec ipſum eſt proprium ſeminis in-
volucrum, et cum illud in perfecto
ſemine ex duplici conſtet lamina, ve-
ſiculam quoque duplicatam et cum
membranis placentae, quae foetum
animalem includunt, amnio et cho-
rio, conuenire, ideoque et cContentum
in veſicula humorem amnios liquo-
ri, vel albumini, ac vitelloæ) ſimi-
lem
u) Conf. pu HAMEL Naturgeſchichte der Büume
I. Th. p. 246. et II. Th. p. 3
x) In ſeminibus nudis, multisque aliis, quae capſu-
la continentur, vna modo adeſt veſicula, et vnus
quoque humor, qui aeque cum vitello, quam
albumine comparari, ideoque aptius liquor
amnios dici poſſet; In aliis, praoecipue in
drupis duas veſiculas obſeruauit Du HAMEL,
alteram fcilicet offeam, alteram huius ſuperio-
ri parti annexam membranoſam; vtraque
ſuum

len
s in
Keire
AUlte ſ0ec
Geln tno⸗
OGari?
ſem li
Nlviin
rinn
ſenunt
ſummmma te
U
egboii
Dutrimen

Mocdo, N

Ales aldr
Cun et
Dranis,
cris ⸗
Prout

ſunm e
jerlum
luet, vi
letioren
con el
Ntame
n oi
konen
9) de
²) be.

6 corum
Ito, uo
licatus
tetions
one, Con.
Uadis in
reſelt e.
Fepletun
leſitntum.
1tempore
Vebonla
leninis in⸗
n perkecto
mind ve-
n et cum
e ſoetomm
io er cho⸗
Chettamn
lo“) .
lemn

lelir iuhe

gecnhin.
lculaeiy uns
jiehio, gunm
roecipbe n
du N,
Rwius ken
un; Mudn
ſaumn

.

* 109

lem eſſe, contendimus. Non inqui-

ramus in huius originem; fſufficit

nos ſcire, eundem cum ipſa veſicula

ante foecundationem praeexiſtere, eo-
dem modo, vt in animalibus ouulum,
ouario annexum, albumen, vel ſimi-
lem liquorem continet. Cui autem
vſui inſeruiet ille? De liquoris amnios
vſu in viuiparis diuerſas quidem de-
fendunt hypotheſes phyſiologi?),
ſumma tamen probabilitate cum III.
HALLEROZz) aliisque affirmamus,
deglutiri illum a foetu, partemque
nutrimenti conſtituere, eodem iterum

modo, ac primo incubatus tempore

aues albumine nutriuntur; ideoque
cum et hic liquor, in ſeminis mem-
branis, aeque ac eius oſſeis inuolu-
cris contentus, ſenſim imminuatur,
prout reliquae partes increſcunt, et
tan-

ſuum continet liquorem, inter ſe quoque di-
verſum; qui in ipſa nuce, ſiue oſſea capſula
latet, viſcidus eſt, longe tenuior alter, qui in-
teriorem occupat; hanc cum vitello, priorem
cum albumine comparauit pu HAMEL, acG
vtramque materiam, vt vitellum et aolbumen
in ouis, per tenuiſſima vaſcula communica-
tionem habere aſſeruit. vid, Libr. eit. I. Th. p. 3.
„) De quibus conf. HALLERI Phyſiol. Libr.
cit. Sect. III. §. 9. 1ſqꝗ.
*) loc. cit. §. 11.

110 aarr

X

tandem prorſus deficiat, eundem quo-

que vſum habere, negandum non
erit. Vti vero animalis foetus prae-
ter liquorem amnios alio indiget ali-
mento, illudque per funiculum acci-
pit, ſic quoque primarium nutrimen-
tum per funiculum ad ſemen, eius-
que inprimis plantulam ſeminalem
transfertur, quae, vt ſupra notauimus,
eo ſemper loco poſita eſt, vbi hilum,
ſiue funiculi finis conſpicitur. IHlud
itaqque punctum viride, ſiue illum
globulum, in principio plane exi-
guum, non libere in liquore amnios
natare, vt CAMERARIO viſum fuit,
ſed potius cum funiculo nexum ha-
bere «), et hoc mediante ex thalamo
nutrimentum ſugere, ſtatuendum
erit. Et cum plantula, ſeu germen
non multum increſcat, et in perfe-
Gto etiam ſtatu minimum corpu-
ſculum referat, e contrario autem co-
tyledon, reſpectu germinis, inſigni-
ter augeatur, ſeminisque magnitudi-
nem maxima ex parte conſtituat,
partem quoque, eamque fere pluri-
= mam,
4) Conf. pu HAMEL libr. cit. I. Th. p. 246.

qui etiam in Drupis filamentum, nucleum
cum veſicùla connectens, vidit.

n
zneo,
Aifin
ninis

Puotule

at, ead
Goarmn
1 ſoge
to wilat
Puius 1e
coo et mn
Centnegt
in Hon
o ſuoe
tein ſtat
Acol
Gve har
Dtriti
Centa
tem P.
ne co
lencien
igleer,
ncren
Ipencdi

3) Mun
6)liun
Liug

lem quo.
um non
ls Prit.
gligrtl.
Mum aer.
Nürimen-
men, eins⸗
emmingen

OtaAüIIIIS,

bihilum,
Ur. Illac
fine illum
Dune exi.
re Amnios
lun fuit,
exum her
Xthaluuno
Arnendunn
el gelnen
in ſerte.
n (MV.
Ctemn c.
inlgi⸗
Coiudt
Uſticnar,
re phurr.
WMaln,
II. ℳ
, Nuteua
1

“ III
mam, per funiculum allati nutrimen-
ti in cotyledonis incrementum impen-
di, affirmamus, licet in germinatione
ſeminis materia cotyledonis in ipſius
plantulae ſeminalis commodum ce-
dat, eademque primis diebus, ante-
quam radicula ſua humores ex ter-
ra ſugere poteſt, ſolo hoc nutrimen-
to viuat et expandatur; alius enim
huius rei ſtatus eſt in ſemine perfe-
cto et maturo, in quo cotyledon pla-
centae quaſi munus praeſtat, foetum?)
in ſinu ſuo fouet, eidemque colle-
Rtos ſuccos tradit, in imperfecto au-
tem ſtatu foetus ſuperfluos ſuccos
ad cotyledonem mittit. In hoc quo-
que ſtatu ſecundinarum membranae
nutritium liquorem continent, pla-
centa ipſa non apparente, in illo au-
tem placenta ſucculenta, quo nomi-

ne cotyledonem inſignimus, adeſt,

deficiente membranarum, quae et
ipſae exſiccantur, fluido. Hoc ipſum
in incrementum plantulae ſeminalis
impendi, antea quidem aſfumſimus,

aſt

*) Plantuls ſeminalis ab aliis quoque germen,
spius a MALEIGRIO foetus nominatur, vid.
Eius operum edit. L. Bat. 1687. p. 91. et alibi.

112

aſt forſan non omne hac ratione con-
ſumi, ſed aliqua eius etiam portio
in augmentum cotyledonis conuer-
ti, tanto magis probabile videtur,
quoniam haec pars in principio ad-
modum parua, in perfecto autem
ſtatu germine multoties maior exiſtit,
et hinc copioſius nutrimentum requi-
rit«). Modus, quo cotyledon et foe-
tus ambientem, et veſicula incluſum
ſuccum recipiant et inde ambo au-
geantur, vix determinari quidem, pro-
babili tamen ratione concludi pote-

rit, eundem a poris abſorberi et in-

de ad vaſa harum partium deferri.
Incremento ſeminis generatiimn expo-
ſito, nunc ad ſpecialem diſquiſitionem
et variorum ſeminum et diuerſorum
receptaculorum, quibus eadem non
tantum continentur, ſed forſan quo-
que in incremento mutantur, pro-
grediendum eſſet. Verum hac in
re

*) De incremento harum in Drupis praecipue
egit et nobiſcum forſan conſentit Du HA-
MEL libr. cit. I. Ih. p. 146. et licet hoc lo-
co mentem ſuam non ſatis clare expreſſerit,
ex alio tamen, ſeil. I. Th. p. 3. cognoſcimus,
Eum vitello ſimilem liquorem, in veſicula
contentum, et accedente ex oſſea capſa albu-
mine, audum, vel reſtitutum, pro materia ſe-
minis nutritia aſſumſiſſe.

keotun⸗
pbe
hanc
Fent, ex
holit,
lit 4),
COlN
Aleoue
colten⸗

Nite fe
Ten nili
6s, wecdt
eo, inlet
Othnern!
Gdi ad
de Pre
comimo
Dururi
Ciuertor
lmpi⸗
erl ſoe
1 guibuse
Uis exclt

4) In An

ſeminn
10. E

fione con.
n portio
68 Conuer.
e Nletr,
ctbid ad
eo enen
nioreriti,
ntumrece-
elon et toe⸗
ineluſum
amdo al.
viden pro⸗
Ncluct pore.
rberi et in.
Im Leterri.
fatiin enpo⸗
Cvittionenn
Giuerſorum
eadenn hon
Hriin
ntor, .
m Nuc I
le
Pr mteiſß
gut Db nN
leet boe d
. eupreleit

eſſeuls
jn veltel
; br.⸗

, Naterl N.
o D 4

* 113

re otium nobis fecit MALPIGH v
quippe qui multa admodum zuae
ad hanc tractationem adhuc pecka⸗
rent, exacte obſeruauit, dilucide ex-
Rirun et cgregic iconibus illuſtra-
adeoque ad ſeminum retanu⸗ 1
conſiderationem accedamus rum

§. IV.

Rite foecundatum et nutritum ſ.
men, niſi ab externis internisque c .
ſis, vredine, rore melleo et jna
ceo, inſectis et ſ. p. vitium conerahat,
omnem in ſe continebit apparaturii,
qui ad vegetationem nouam nor e⸗
que plantae ortum requiritur hinc
commode cum animalium ouis coin⸗
parari. poterit. Differunt quid n
diuerforum animalium oôua, et n
ſolum viuiparorum et ouiparorumdi-
verſas ſpecies conſtituunt, ſed etia .
a quibusdam ouiparis, Piſcibus et
aliis excluſa a communi Tonſtitutio
ne

to. Edit. cit. P. 71 et
77
H

ne recedunt et peculiarem mecha-
niſmum conſtituunt, attamen haec
omnia in eſſentialibus aeque conue-
niunt, vti vegetabilium ſemina; et

ad haec inprimis attendere debemus,

ſi ſecundum vetus EMPEDOCLIS e)
multorumque recentiorumf) dogma
ſemina plantarum oua, ab iisdem de-
cidua eſſe, aſſumere volumus; eſſen-
tia enim oui in foetus rudimento con-
ſiſtit, reliqua tantum ſunt adminicula.
Prius autem ſeminibus ineſſe, ſiue in
maturo, ſiue immaturo ſtatu conſide-
rentur, quis negabit, ſi ea perpendit,
quae hactenus a nobis dicta fuerunt;
Immo
e) Apud TazoräkRASTVM Hiſt. Plant. L. I. c. 7.
F) Quorum tres modo nominemus. Omne vi-

vum ex ouo, duce HARVAEO, ſtatuit, et per
conſequens etiam vegetabilia, quorum ſemi-

na oua ſunt, defendit III. LiNNAEVs in Philoſ.

Bot. p. 88. Conf. etiam Ervs Diſſ. de Spon-
ſalibus plantar. in Amoenit. Vol. I. p. 344.
et de Muſcorum Seminibus Vol. II. p. 297.

Amplam, aſt forian non vbique adaequatam,

comparationem inter ſemen et ouum inſtituit
HEEENSTREITIVS in Progr. de Foetu vegeta-
bili p. 7; magis conuenientem dedit BoN-
NNETVS in den Betrachtungen der Natur edit.
IV. Tom II. p. 62. ſq. Conf. etiam MALPIG-
HII Anst. plant, p. 93. AGRICOLAE vniuer-
Jal. Vermehrung p.6. et pu HAMEL Naturgeſchich-
te der Baume, I. Th. p. 253. II. Th. p. 3.

.

mN ey
m e⸗
is part
ſebu

Anümal

gue U
ſetnina
tura o
ſyohen
Oin ſep
Dullmmg
Litur. r.
taliuinte
Niſt ace
eNcloton
Ge Kte
Nochinr;
tonn K
demqu
lexire
Wolael

) bu n
gerunt,
eg. do
Morſas
Wm ey
buns a

DWR ſtimnit

(dium,
It ſem

meche.
en haec
(Ohue-
nuun; et
lchemn
DociRe)
)opne
iöcem de⸗
; eſſen.
ento con⸗
minicola.
ſe ſue in
u conſide
erpenci,
fuerunt;
Hmmo

aat. L.l. 67.
1. Omne ⸗

Katuit A het

vun ſeni
in hlit
,Ge on⸗
II. . 2M.
daegugtann,
un inlbwit
geln vegenn⸗
dein bor
Nuur edi
m Mati
oa1 Hitn

TN.

NX uugitb

L kerrerrr * 115

Immo ex his luculenter apparebit, non

ſolum ex eſſentialibus, ſed et acceſſo-
riis partibus conſtare ſemina, et re-
ſpectu earum cum ouo conuenire,
ſiue illud ſit ouipari, ſiue viuipari
animalis, ea modo limitatione, quod
ſemina immatura magis viuipari, ma-
tura autém ouipari animalis ouis re-
ſpondeant; idque inde etiam patebit,
quia vegetabilia omnia ouipara ſunt,
nullumque in ipſis viuiparumæ) repe-
ritur. Prout autem oua a matre ſepara-
ta diu integritatem conſeruant, et non,
niſi accedente iuſto caloris gradu, ad
excluſionem pulli diſponuntur, teſtae-
que attenuantur, vt ab illo perfodi
poſſint; ſic etiam ſemina terrae fo-
tum atque madorem expectant, eo-
demque cortex emollitur, vt radicu-
la exire queat; quemadmodum por-
ro oua eiusmodi, quod pullo nutrien-
2 do
2) Eas quidem plantas, quae in caule bulbos
gerunt, viuiparas oppellauit III. LINNAEVS,
e. g. Polygonum viuiparum, quales tamen
prorſus non ſunt. Eiusmodi animalia foe-
tum excludunt, omni parte perfedum, bul⸗-
bus autem perfeciam plantam minime con-
ſtituit, ſed eius modo partem, ſiue compen-

dium, quod eadem ratione vt gemma, immno
vt ſemen, mutationes ſuas ſubire deber.

116 * *

do conueniat et ſufficiens ſit, alimen-
tum continent; ita idem quoque in
ſeminibus obtinet, ea modo cum dif-
ferentia, vt oui albumen et vitellum
nouam haud deſiderent mutationem,
ſemina vero et eorum inprimis coty-
ledones inſpiſſatam et fere ſolidam
materiam contineant, nouamque pro-
pterea ex terra deſiderent, qua illa

emolliri et ad plantulam duci poſſit.

His igitur rationibus ducti, conſtan-
ter affirmamus, in germinatione ſe-
minis terram vteri quaſi vices gere-

re, cotyledones autem placentae?)

ſpeciem conſtituere, et partim ſub
tenerrimo proprio inuolucro, quod
in emollito ſemine facile a ſubſtantia
cotyledonis diſtinguitur, partim ſub
communi ſeminis tegumento inſpiſ-
ſatum amnios liquorem, ſiue vitel-
lum continere, qui, poſtquam mobi-
lior eſt factus, per propria vaſcula,
et nouum quaſi funiculum vmbilica-
lem ad plantulam ſeminalem trans-
mitta-
k) Cotyledones in vaccis et aliis animalibus re-
vera ſunt multiplicatae placentae vterinae foe-
tui ſemper adhaerentes, quae humores a ma-

trice abſorbent, eumque pro nutritione tenel-
li foetus praeparant.

nicutul.
( iun
ele coln
15 begde
tuen adl
ſcet lige
Vivi⸗ et
aliwentu
ſtaret ar
um allta
nis conte
Pus lac e
Mont cot
Vltimume
le andlog
nunc boſ
Wledonid
Lerwüne
Vids age
hincade
ſtrum 1
Nunt c
Nem an1
Nütriment
inent qun

) Idem 4
NR luis
liio, Gi⸗

1 hepe

Aimen.
Nue in

un li.

Vnlm

tonen,
mis.

Todun

ngvero⸗

Gua ln

ci poſtt.
,Cnltan
gnone le⸗
ices gere.
centie)
rtiin ſub
10, Cood
ſobltantin
mün ſoh
entd u
ſue el
A nobi.·
Valeol,

trad ..

Miten

cicnlihust⸗
Kerione ſe
umarsl
giioeennn

mittatur. Poſſet etiam cotyledon

cum mamma, eiusque fuccus cum
lacte comparari ), et duplex in plan-
tis aeque ac animalibus nutrimen-
tum adſumi. Quemadmodum fſci-
licet liquor amnios et albumen in
viui- et ouiparis primum ac tenuius
alimentum conſtituunt, ita idem prae-
ſtaret partim ex thalamo per funicu-

lum allatus, partim in veſicula ſemi-

nis contentus humor; neque mi-

nus lac et vitellum in animalibus,

prout cotyledonis materia in plantis,
vltimum et craſſius praeberet. Haec
de analogia oui et ſeminis notata
nunc ſufficiant, praecipue cum de co-

tyledonibus Cap. VI. in qua ſeminis

germinationem declarabimus, proli-
xius agere, apud nos conſtituerimus;
hinc ad ea potius progrediamur, quae
ſtatum ſeminis perfectum concer-
nunt, eam modo mouentes quaeſtio-
nem, an ſemen praeter neceſſarium
nutrimentum ea quoque omnia con-

tineat, quae ad plantae nouellae con-

H 3 ſtitu-

i) Idem qnoque fecit DirrRIch lib. cit. H. 525.
Et ſatis adaequate de Semine, in terra emol-
lito, dicunt agricolae, illud lacteum eſſe. ſiue
es lieget in der Milch.

118 * „*„
ſtitutionem requiruntur, vt nimirum
inde adpareat, per generationem, ſi-
ve vegetationem plantae proprie ni-
hil aliud effici, quam vt arctum ex-
pandatur, paruum augeatur, et inuo-
lutum euoluatur. Affirmarunt hoc
multi, et inter alios MALPIGHIVSE) ean-
dem theoriam contra TR0IHIVMFET-
TVMI) defendere ſtuduit. Sic etiam
LINNAEVS aſſeruit 7“); in gquocun-
que ſemine foecundato totam contineri
plantam, omnibus partibus perfectam,

licet non ite ſemper diſtinctas adpa-

reant, vt oculis poſſint diſcerni, et pro-
vocauit ad ſemen Nympheae, Ne-
lumbo dictae, vt et Liriodendri Tu-
lipiferi, in quibus folia harum plan-
tarum tam perſpicue vidit, vt ex his
ſemina dignoſceret. Praeterea etiam
LEDERMüLLERR) in Secalis plan-
tula ſeminali partes, fructificationi
inſer-
k) Vid. Eius opera poſthuma Amſtel. 16998.
edit. p. 91. ſqq.
7) Conf. Eius liber de ortu et vegetatione plan-
rum. Romae 1685. edit. pag. 58. ſqq.
m) In Diſſ. de Prolepſi plant. Amoenit. Vol.
VI. P. 381.
2) Vid. Eius Phyſikal. microſcopiſche Zergliede-
rung des Kornes et' inprimis Tab, II. qune
horum partium delineationem fiſtit.

1

Ppaſeoloe
Gepeehen

Elt, nonl

Panken
fera non
ſemine⸗
ſeghuntn
ter contti
tori ſtirp
Uelo ſtam
inſemine

¹) iem
mierolen
linenuit

thirnin
en i.
Ptle ni.

Ann ex.
6 luo.
umn hoe
Wsl)en⸗
VMELr.
Gcetium
. Oulluh.
Contineri
defſeclen,
ue olhe.
et plo.
Ae, Ne.
adriT.
uun phun⸗
N hs
Eren etialn
Lilsp⸗
Neton
inſer.
ſel 100.

fone plun⸗

noeni. W

he Lagii⸗
c. I u⸗
ſiſtit

— 119
inſeruientes, omnes iam perfecte de-
lineatas vidit, “) ita, vt antherae cum
filamentis ex eius parte ſuperiori ex-
orirentur, piſtillum vero in inferiori
parte ſedem ſuam haberet et ibidem
in innumeras ramificationes diſtri-
bueretur. Verum hae obſeruationes
nos non mouent, vt hanc hypothe-
ſin amplectamur; licet enim plan-
tulae ſeminalis plumula in nonnullis
ſeminibus, ſi per vnum alterumque
diem aqua fuerint mollita, exacte fo-
lium plantae repraeſentet, et in Lupini
etiam ſemine folium digitatum, ac in
Phaſeolo exacte folii cordati figuram
deprehendamus, ſimplex tamen hoc
eſt, non triphyllum, quale in ipſa
planta exiſtit, et in Phoenice dactyli-
fera non ſolum primum, quod ex
ſemine aſcendit, ſed plura etiam, quae
ſequuntur integra ſunt et longe ali-
ter conſtituta, quam ea, quae in adul-
tiori ſtirpe deprehendimus. Quod
vero ſtaminis et piſtilli praeſentiam
in ſemine attinet, eam admodum du-
ILI 4 biam
„) Spicam in ſemine frumentorum latere et

microſcopii ope conſpici poſſe, oſſeruit et de-
lineauit LxxuwENHOECR Epiſt. phyſiol. p. 224.

120 *

biam eſſe, niſi prorſus fictam, vel
propterea exiſtimamus, quia, ſi adeſ-
ſet iam in ſemine apparatus floris,

ille etiam in omnibus, vt in annuis

fit, cito euolui ac prodire debeat, aut
nunquam poſſet, ſi iunioris plantu-
lae caulis ante floris prouentum, ſi-
ve natura, ſiue arte, ſiue aliis ex cau-
ſis, deſtruitur et ex radice nouus ori-
tur. Ex ſemine autem orta Quer-
cus per plures annos ſterilis exiſtit,
et ramulorum caulisque ipfius ſum-
mitatibus laeſis et auulſis, floribus-
que in illis praeexiſtentibus fimul ſe-
paratis, nihilominus ſuo tempore flo-
rebit. Perennes molliores, vt Paeo-
nia, Rheum, quotannis perdunt et
reſtituunt ſibi caulem et quartus,
quintus aut ſextus demum in orcdi-
ne natus flores exhibere ſolet. No-
tauit quoque LvpwiGivsy) nume-
rum caulium et ſic etiam florum a
cultura augeri, vel imminui, nec
non folia et flores aliis in locis pro-
dire, ſi partes ſuperiores abſciſſae,
vel aliter in incremento turbatae fue-
rint. Idem porro, cum TRIVM-
FETTO et aliis, ad metamorphoſes

et
p) Inſtit. cit. H. 546. et 47.

entum

Mulla im
Pabet;
mnatie
Venter
nuncels
Curex
nibos ints
ſores dlig
Criantur,
Perorum
lesprotet
l, Aimen

Dujuuilllids.

Der & V
4o Paann
Nitudine
Nrne fall
lue et an
tiun cap⸗
ni fort
Penos ex
et in ind

9) Lid,
in 0)e
PrIr

n, Vel
i⸗ ſ def.
ng foris
Lin annuis
Schen iut

Ors Pantr.

tentum ir.
Clis e c.
noU i.
Urta Quer.
lis eultit
ipſos fan.
6, foribos.
us ſimul ſe.
empore fo⸗
. Vt baeo-
Perdunt et
et Gourdos,

.

n in tkrt .

ſalr. M.
S7) ue.
Horum
jinui, nee
ſocis Pe..
tbann ke.
TNY
morpho⸗
t

„ — 121

et monſtroſum plantarum habitum
eo aptius prouocauit, 2) quo maio-
ris ponderis eſſe debet hoc argu-
mentum in regno vegetabili, in quo
nulla imaginationis ſuſpicio locum
habet; multae autem e contrario et
manifeſtae cauſae adſunt, cur fre-
quenter mutentur, et imminuantur,

nunc augeantur vegetabilium partes.

Cur ex ſatis ſimplicium florum ſemi-

nibus inter plures iterum ſimplices

flores aliquando etiam nonnulli pleni
oriantur, e contrario autem florum
plenorum ſemina ſimplices etiam flo-
res proferant, id recte omnino coeli, ſo-
li, alimentiue varietati, vel caſui tri-

buimus. Valebitne autem hoc ſem-

per et vbique? Cur quaedam mo-
do plantarum genera et ſpecies ple-
nitudinem admittunt? Cur inte-
grae familiae et claſſes, vt vmbellife-
rae et amentaceae, nunquam hoc vi-
tium capiunt? Cur ex diadelphiis

vnica forſan Geniſta hiſpanica flores
plenos exhibuit? Certe alia quoque

et in interno quidem mechaniſmo
H S» quae-
7) Ibid. §. 548. ſq. Conf. etiam MALEYIGRIVS
in oper, poſthumis p. 92. ſq. dum TRIVM-
PETTVM refutare ſtuduit.

122 * *

quaerenda erit cauſa; et cum ex

KoELREVTERI experimentis abun-

de conſtet, hybridas plantas a diuer-
ſa ſeminis foecundatione oriri, conce-

dendum quoque erit, nouam futu-

rae plantae faciem et ſtatum iam in
ſemine delineatam eſſe, et praeexi-
ſtere. Certius longe de hac re con-
vincimur, ſi et nunc, vt ſuperius fe-
cimus, ad relatiuas et diphytas praeci-

pue plantas attendimus. Egregie de

harum vegetatione diſſerit Laudatus
CAMERARIVS, hinc audiamus eum:
Semina eiusdem plantae, loquitur de Spi-
