let. ) Iuniores at tque ſucculentae
plantae, marcidae fac Tae, id luculen-
ter probant. Rapae radix amp
que ingens, in aere exſiccata, contra-
hitur, minor fit, corrugatam igue cu-
ticulam exhibet, in aquam vero im-
merſa priſtinam molem, ad mini-
mum ex parte, recuperat; hinc con-
textum celluloſum, ſiue hos vtricu-
los, ſpongiae inſtar, dilatabiles ad-
modum, vnumque in alterum per-

uium eſſe, recte aſſeruit GREWIVS, -
qui
4) Parenchyma, maceratione inſtituta, in fibras
reſoluitur. An quaedem ex his vaſa ſint, ſuc-
cumque vehant, in dubio realinquit Bosivs,
haecque modo in ea ſuperficie, quae lignum
reſpicit, vt certa, adlummit. Vid. DOifl. cit. H. 4.
p. 6. Cortici in portulsca, et cichorio vrricu-
los tantum adfſeribit MALFIGHIVS lib. cit. p. 19.
Ex vaſculis vero parenchyma quoque conſtare
adfirmmat LvpwiGivs I. c. §. 372. P. 159.
e) Omnis contextus celluiolur, qui finibus vaſo-
rum adhaereif, vel ex his continuatis oritur,
vtriculorum nomine inſignitur. Conf. Mar-
PIGHIVS in Ides Plant. p. 2. 4. 29. WALTHER
Progr. cit. p. 4. RovENvS Diſi. cit. p. 28.
GEsSNERVS de Vegetabilibus Diſt. I. Thefſ. 5.
O In Ides Hiſt. Phytol. P. II. c. 3. et optime pa-
renchyma eiusque vtriculos cum ſpuma cere-
uiſiae aut ouorum comparat.

nbgnitas,
s6 hennt
Gehiun
4
n edole 4 in⸗
Gngnln 13
in inn 1
101 ldum
UIne Pel

bidswplu⸗
elulmgte
quem mect
lamus, 9
ſublkantiam
1080 1

ln ſlle ſon
Cnlor, in l
Mancu
) Mmia, Mn
Vid. HBin
dnrt

Cont Tab.

len eſt COpie
mlanii ſo.
manl Hentae
U Clucdle El⸗
10 lran Whr

('Oyer⸗
CCAt 1, C ⸗

0 Catamngue ll⸗
in Vero in.
I, AM mün.
rat: hincoor.
le hos vtrio-
GCilarlbiles a⸗
Alerum per
CntNN
ait

0
n ur W.

W rN,

(. 3. . udne cele⸗

08 cu 1
at

429

qui etiam clare docuit, plantas paren-
chymate hocce non modo externe
cinctas eſte, ſed et illud diametrales,
vt vocat, portiones, candido colore
inſignitas, efficere, nae interiora ver-
ſus ducuntur, inque medulla tandem
deſinunt. In plurimis enim plantis
medullam a parenchy- mate dilting Iit
ſingularis aliqua denſior pars „quam
lignu m dicimus; hoc vero non omni-
no ſolidum: eſt, ſed Perfor atum, tranſi-
tumque permittit celluloſo contex-
tui. 8) Depr chendimus itaque in
plantis, et in multis euidentiſſime vi-
deinus, centralem locum occupare

cylindrum, ex fibris pelliculisque, al-
bidis vt eh urimum, inter ſe connexis,
cellulasque efformantibus conflatum,

quetn me ullam vel matricem appel-
lamus. 2) Haec ſingularem refert
ſubſtantiam; vt enim microſcopicae,
a GREWIO ) inprimis, et FRANC. GRüz-
MA-=-

O In ſalice, populo, ceraſo sliisque corticis vtri-
culos, in lignum ſeſe inſinuantes, deſeripfit
MarriGive l. c. p. 20. ſq.
h) Myrgæ, Matrix dicitur TnrorakASTO EEESIO.
Vid. Hiſt. Plant. L. I. c. 4. edit. Ion. BoDAEI
a STAPEL, Amſtel. 1644. p. 8.
i) Conf. Tab. III. fig. 2. et Tab. XI. fig. 2.

MACHERO )) inſtitutae, obſeruationes
docent, in cellulis irregularis figurae
diſperſae ſunt fibrae, quae tanquam
faſciculi inter omnia excurrunt cellu-
larum interſtitia, et dum illius operis
aemulantur ſtructuram, quod artifi-
ces, qui vimina nectunt, conficere!
ſolent, interſtitia relinquunt, quae
eodem contextu ſpongioſo replentur.
An itaque medulla ex meris cellulis,
an vero etiam ex vaſis conſtet, du-
bium relinquitur, videtur tamen no-
bis medulla ex duplici celluloſo opere
conflari, alio, quod ex tenuiſſimis la-
mellis conſtat, et minores cellulas ſi-
ſtit, et alio, quod ex fibris denſiori-
Hus,

Vid. Eius Diſſ. de Medulla Oſſium Lipfſ. 1748.
4. in qua p. 29. ſq. opuli medullam adcurate
deſcripfſit, eamque fig. 4. delineatam exhibuit.
Ea vero, quam hie cernimus, bullularum an-
gularis figura non conſtans eſt, ſed aliquando
in plantis aliis ſubrotundae ſunt, fibraeque
modo circulariter cauernulas ambiunt.
1) Optima quidem haec eſt comparatio, non ta-
men ſemper medulla eodem modo ac forma
adparet; aliquando enim veſicularum latera
angulos conſtituunt, aliquando circulos de-
icribunt, neque ſemper ſibi inuicem intertex-
tae ſunt et conuolutae fibrae, ſed in ſuperficie
quaſi ſe modo interſecant. Conf. icones, et
à GäEWIO et a MALPIGHIO, datae.

huc u⸗ .
Coneyl n
miorbed
ut. e
certorn.
nedolhan,
(ontinuus.
Fime Par le
Guler cong
Hec comp
gnoſotuut P
nulla mect
nugis All
rependitun
Dhne ebet
Moit Wcun
Doridas

) Virievlos
ſtimunt,
Mökll
lum Nt ,l
Aliguundo
uß cum e
Phyptol.
In de medol
Maunca
Truncot.
DPrimord,5
dinte eor
Anili caln

bII, et 6

bleruntionen
lurs faurde
le tanquam
rebnd cella.
limoherg
1 quod urdſ.
1n Confere
numt, qe
Oloreplentar.
neris celiuſi⸗
Conſtet, I.
tur tamen no⸗
elololoopere
enuiſfimil.
lols
Dris Cenliorr.
dos,

ORun Ligl ned
medollamn deunne
elinestam exhibui⸗
us, Hullolmeumn ar.
el ſil linuch
te nt, ouehue
anbiunt

Upsuiio, DoN

(Od ſotcan
eharon werd

*⸗ = * 4³1

bus, quae vaſcula viſa ſunt, 2) inter ſe
connexis componitur, et ita maiores
firmiorisque conſiſtentiae cellulas for-
mat. Quicquid vero ſit, id tamen
certum eſt, ex parenchymate oriri
medullam, hasque partes eſſe inter ſe
continuas. Illud vero ex vtriculis ma-
xima parte componitur, ergo et me-
dulla congeries erit vtriculorum. 2)
Haec comparatio ex illis inprimis co-

gnoſcitur plantis, in quarum centro

nulla medulla, ſed eius loco denſa
magis atque lignoſa ſubſtantia de-
prehenditur. Non enim ea in hiſce
plane deficit, ſed alium modo occu-
pauit locum. Sunt in eiusmodi ar-
boribus plurima lignoſarum fibra-
rum

m) Vtriculos, et eos inprimis, qui medullam con-
ſtituunf, vaſculis cindloe eſſe, exiſtimat Mar.-
PIGHIVS I. c. p. 29. GREWIVS8 vero saſſerit, medul-
lam vt plurimum ſimplex corpus conſtituere,
aliquando modo compoſitum, dum ſuccifera
vaſa cum eadem miſcentur. Vid. Idea Hiſt.
Phytol. P. II. c. 5.
u¹) Ita de medullae ortu atque fabrica ſeripſerunt
MALPIGHIVS Il. c. p. 30. GREWIVS Anat. Comp.
Truncor. P. I. c. 4. et P. II. c., 5. qui etiam in
Primord. Anat. veget. c. 2. medullam imme-
diate a corticali ſubſtantia oriri, ex vtriusque
ſimili celore iudicat. Conf. et PoNTEDERA I. C.
P. II. et GEsNERVS Diſſi. I, theſ. 13.

43²2 * *
rum ſtrata, quae fibi i inuicem incum-
bunt, et intercedente laxiori cellulo-
ſo veſicularique opere cohaerent.

Medullam ergo, licet in axi non adſit,

tamen inter circulos ligneos diſper-
ſam haerere, affirmamus. Alia ve-
ro res eſt in illis plantis, quae an-
nuum modo caulem habent, eum-
que ſaepiſſimie c auum, nulla medulla
repletum, oſt kendun . Minime autem
eiusmodi caudicem Eemper cauum
fuiſſe, ?) credimus, ſed vegetatio pro-
tracta atque fere finita eundem tan-
dem cauum reddit. Nonne vmbelli-
ferarum, taraxaci, aliarumque caules
minores, nondu umnque florentes, me-
dulloſi deprehenduntur, quo magis
véro increſcunt, eo magis quoque im-
minuitur medulla, adparetque tunc
minimus in caudice canalis, et flore
tandem euoluto, fructuque praeſente
ea

⁹) Conf. FrpMANNVS p. 43. Placet nobis ea in-

primis, quam BosIvs I. c. p. 10. expo ſuit, me-
dullae diſtinctio, dum esm, quae in centro
plantae eſt, primariam, illam vero, quae ſtra-
torum areas replet, ſueceſſiuam appellauit.

p) Medullam in borraginis caule originaliter in-
tegram eſſe, recte aſſeruit GREWIVs in Anat.
Comp. Truncor. P. I. c. I.

miin nol
renatum
en eplien
laten repl
actumngu
cMuitntis al
erkcies 4
colt elogue
mina. Ad-
ſtne ſupe⸗
ſenmus

Mine p
Drehendun
renchyma,
Vticulos,
limam co
i einsade
Ceerptr
cuminantn
Wlident man
Cuſticnendin
kplet. U

1 Poliomm
ufirmet M

Cem incum.
lori celſolo.
Colhnerent.
Nnonadi,
Nens Eiher.
ius. Mave.
8, gone an⸗
dbent, eunn.
Ublla medola
inime autemn
Inper cauam
egetatiopro⸗
eundem tan.
nce pinbell.
Ingue cuuſe
Orelned,
ud mngs
Cvocnein⸗
Mretaue uune
ntls, etkar
veneſent
1

obiset N⸗
9, eNollt, M.
e (eNO
. lge Uite⸗
Vend, Jlne
em Ineluu.

———6 433

ea cauitas eſt maxima, omnisque me-
dulla diſparet. Et diſparet modo,
inque ſeneſcente planta vitam modo
amittit, non vero prorſus deficit; to-
mentoſum enim hoc opus, quod an-
tea explicatum erat, omnemque caui-
tatem replebat, nunc exſuccum con-
tractumque inuenitur atque lateribus
cauitatis adhaeret. Hinc interior ſu-
pPerficies albida eſt atque ſplendens,
cultelloque poteſt abradi tomentoſa la-
mina. Adeſt itaque eadem mutatio,
quam ſuperius g. VI. de vaſculis de-
ſcripſimus.
§. VIII.

Aliae porro in vegetabilibus de-
prehenduntur partes, quae nec pa-
renchyma, nec medullam, attamen
vtriculos, vel ſubſtantiam hiſce ſimil-
limam, conſtituunt. In foliis maxi-
ma eius adeſt copia. Si ea, vel viridia
decerpta, vel maceratione praeparata,
examinantur, ſub cuticula viridem
exhibent maſſam, quae vaſorum, rete
conſtituentium, interſtitia, ſiue areas
replet. Hacc mere celluloſa eſt,
. facil-
Foliorum craſſitiem ab vtriculis dependere,
affirmat MALFPIGHIUS I. c. p. 52.

Ee

434 * *

facillimeque ſeparatur a vaſculis, vt
illi norunt, qui foliorum ſceleta con-
fecerunt. “) Neque a foliis differunt
florum petala, quorum etiam vaſa
vtriculos includunt.“ In ſeminibus
quoque, eorumque inprimis cotyle-
donibus copioſiſſime adſunt. Vidit
in phaſeoli ſemine LEEVWENHOE-
CKIVS plurimas membranas, quibus
farina includitur, quae ita inter ſe co-
haerent, vt cum medullari opere con-
ueniant,9 globulosque farinaceos cu-
ticula tectos, vel, quod idem eſt, vtri-
culis incluſos eſſe, ſingulari experi-
mento

v) In hac re occupatus lonu. ERN. STIEFFIVS dubie
jam illud affirmauit. Vid. Progr. de vita
nuptiisque plantarum Lipfſ. 1741. 4. p. 11.
*) Conf. PaIL. BoNANNI Mierographia curioſa,
edit. cum Obſeruat. circa viuentia, quae in
rebhus non viuentibus reperiuntur, Romae
1691. 4. p. 79. fig. 83. Quippe qui in vaie-
rianae rubrae corolla paucas vaſorum propa-
gines, multos vero vtriculos, et inter eos plu-
rima ſpatia delineauit.

¹) Vid. Epiſt. Phyſ. p. 25. ſqq. Idem obſeruauit

in tritico, hordeo, piſo, caſtanea, aliisque.
Conf. etiam p. 233. Lobos ſeminales paren-
chyma vocat GREWIVs, et dum ſucculenti ſunt,
medullam aliquo modo referre aſſerit, in Pri-
mord. Anat. veget. C. 1. Conſentit quoque
MALFIGRIVS I. c. p. 87.

oehaorur.
1s deant
etinprimss
te, lde e
Ceprehendli
ul algentel
ucidrreddi
Continuatisg
Concecimas
Noloe adellef
Uunc Mohen
ormünidus
liclos inten
Vticllos,
et ortepun
Un liquorib
tain habent.
encam,
NCre ala unt
Pomnes ag-
Uerri, Cwerd

leNs
Lopzt.
abereta

lenlis t
ſeletn con.
isciferunt
eiam vaſi
Inknininns
Nrimns hr.
clunt. Viär
LEVVINNr.
Anas, guibos
lta iuter le co⸗
Niopere
rimeoser.
lemel .
Clei erpen.
Welt

. Senmenn anie
brogt de in
n
rogriphin anch⸗
Fiuemtin, hte in
periunnnr, Numn
uippe gliin ne
ſilrun chi
ainera⸗ Nr

Zem Dderunan
mer, Mche⸗
ſewündles ſuer.
Cdecrlenilunn
ne gentzin ki

Coolenit Cogn

. “ 435

mento didicit. 2 Praeter ea comme-
morandae etiam ſunt illae veſiculae,
quae in foliis inter vtriculos diſper-
ſae haerent, et a MALPIGHIO folliculi
appellantur. * Deſcripfit eos in fo-
liis oleandri, mori, aliarumque, 9)
et inprimis in interiori foliorum Par-
te, quae coelum reſpicit, eosdem ſeſe
deprehendiſſe perhibet, ſuccumque,
qui argenteo colore ſplendet, et folia
lucida reddit, ex eorundem aperturis
continuatisque ductibus exire credit.
Concedimus lubenter MaLPIGHIO
hoſce adeſſe folliculos, aſt in genere
nunc monemus, omnes eess, diuerſis
nominibus inſignitas, partes, hos fol-
liculos, interſtitia vaſorum replentes,
vtriculos, parenchyma, medullam,
et forte plures, alueolos eſſe, ſiue ca-
ua, liquoribus repleta, quae non cer-
tam habent, ſed variam, figuram,
ſphaericam, oualem, angularem, et
quae alia ſunt figurarum genera, ideo-
que omnes ad contextum celluloſum
referri, diuerſis vero nominibus neu-
tiquam inſigniri, debere. Differt
E e 2 con-

2) 1. c. p. 236.
) I. e. p. Fö.

2) Tab. 20 ct 21. fig. 106. 107.

436 —

contextus celluloſus in animalibus;
ille nempe, qui oſſium interiora oc-
cupat, multum diſcrepat ab eo, quem
in liene deprehendimus, horumque
neuter conuenit cum eo, qui pingue-
dinem continet. Eſt alibi laxior,
ſtrictior alibi, alibi durior, alibique
mollior, 2) vnum tamen his omni-
bus eſt nomen, ideoque etiam enu-
meratae partes omnes, licet ſtructu-
ra et loco differant, generali cellu-
loſi contextus nomine ſunt inſignien-
dae. )

§. IX.

Eſt ampliſſimus contextus cellu-
loſi vſus in vegetabilibus. Dependet
ab eo omnis ſolidarum partium co-

haeſio atque ſtabilitas, omnis ſtructu-

136
2) Conf. III. HALLERI Diſſ. cit. §. 9.

a) Medullam et parenchyma vnum eſſe corpus,
figurn modo et loco diuerſum, affirmat CGRE-
wivs in Idea Hiſt. Phytol. P. II. c. S. Me-

dullae et celluloſi contextus affinitatem, et

cum vtriculis analogiam aſfſumit WALTEERVS
Progr. eit. p. 6. neque diſſentit MALrIGHIVS
p. 30. et paſſim. Lvowiolvs denique 1l. c. P. II.
c. 2. J. 319. p. 141I. contextum celluloſum
idem efle ac vtriculos, et §, 332. p. 145. me-
dullam ac parenchyma cum eodem quoque
conuenire, aſſerit.

ccifeis
Cbinionemn
etlln le i
Giametrales
jnlertiment
Puet, elb
Gifunt er!
glum kempe
modo dere
reeidsel⸗
Einsmnodi
mentis, an
Gemonſtrar
Ex guibos
arbirumor,
ſim eſe,
olnne flidi
lwes⸗ Gui pt
Unt inne

) Cont Uel
Lebll.e

knimelidns
lnteriora ge⸗
3 0, Oem
3 En Mohve.
i uin,
riot, Abigne
en his omni
le eliam enn.
Lenerali cele.
luntinſonir

mextds l.
. Dehende
n partiam e

Omnisructr.
A

169
ynun el⸗ cui
On Mimt Gl
eltes M.
Ttfnititen, 4
fuon urben
gend Wertioand

erügae lok
ernen cellololn
) 16
gemn goon

437

rae differentia ac elaſticitas, omnis
denique fluidorum motus et praepa-
ratio. In hoc enim ſpongioſo opere
humores contineri mouerique ſtatui-
mus, licet aerem modo in eodem ha-
bitare, alii exiſtimauerint. Quam de
ſucciferis fiſtulis, in tracheas mutatis,
opinionem habuit GREWIVS, eandem
etiam de illis, qui medullam, ' et
diametrales ſic dictas portiones, ſiue
inſertimenta conſtituunt, vtriculis
fouet; eos ſcilicet, quia magis candi-
di funt, et non tranſparentes, neuti-
quam ſemper humore, ſed aliquando
modo aere vegetabili ſiue vaporoſo
repletos eſſe. Purum vero aerem in
eiusmodi vtriculis contineri, experi-
mentis, antlia pneumatica inſtitutis,
demonſtrare voluit THüMNMIOGOIVS. 94)
Ex quibus vero id modo cogi poſſe
arbitramur, aerem vtriculis inclu-
ſum eſſe, eodemque modo, prout
omne fluidum ingreditur, etiam in
ſuccis, qui vtriculos replent, habitari.
Sunt itaque vtriculi, ſiue celluloſi
e 3 con-
“) Conf. Idea Hiſt. Phytol. P. II. c. 5.
) 1. c. P. II. c. 3.
4) In Experim. Singul. F. 20.

43³38 * *

contextus cellulae, receptacula, quae
certas ſuccorum partes excipiunt ſer-
uantque. Leguminoſorum fructuum
valuae, quando flore delapſo excre-
ſcunt, maxima ſuccorum ſcatent co-
pia, et propter ea eo tempore pro ali-
mento praeparari ſolent, dum vero
deinde ſemina augentur, decreſcit
valuarum moles, contrahuntur illae,
et exſiccantur. Quae mutatio clare
oſtendit, ſuccos ex valuis ad ſemina
tranſiiſſe, ideoque iisdem repletos
fuiſſe vtriculos. Omnis porro plan-
tarum, florumque in primis tenerri-
morum color a contento in contextu
celluloſo fluido, eoque tranſparente
dependet, “ licet aliquando vaſa
etiam colore tincta adpareant. Viret
vt plurimum parenchyma in cortice,
quam diu ſuccus in cellulis contine-
tur, exſiccatum vero albidum refert
colorem; et folia ſucculenta viridem
quoque naturaliter habent colorem,
ſuccis vero exhauſta, illum varie, ali-
quando etiam in rubrum, vt in clu-
tia,
e) Colorem diuerſum in vseriis petalis deſeripfit
MaLFIGHEIVS I. c. p. 62. e. gr. in gladiolo et

poeonia exterior vtriculorum ordo rubicundo,
interior albido ſcatet ſucco.

Humore
textu non
Wouentur,
tum goigenn
Adhminculo
Gvae hrobant
eNreines
Mücime ec
Celelolo len
Auteln connte
cen perpen
Potretcerer
gelkrueret,
loe in ocoi.
Urben, eh,

Mitor, in

Eem modd
let moner,
Clahzeiner
lin, Cademn

Hunt ſer.
ftuctum
d erere.
llaendco.
Done prodlr
. Gum Verd
1, cecrelei
humnur ile,
nutatio chre
d ſemin
en leples
Porro phn⸗
nstenenn.
incontexen
Kaniarene
nndo lln
ennt. Viret
n incortoe
lsconti
ikunn tten
Nrn ilen
1lar je Ar.
. Nin
n

alis deſtifil
n aulen⸗
0tdo tubicunen

439

tia, mutatum oſtendunt. Ob defe-

Gtum autem fluidorum exareſcit cel-
Iuloſus contextus; eodem modo, vt
ſuperius de vaſculis monuimus, atque
tunc vacuos factos vtriculos cellulas-
que cauas aer ingreditur, casque
replet.

Humores vero in celluloſo con-
textu non modo continentur, ſed et
mouentur, mutanturque. Et mo-
tum quidem fluidorum huius ipfius
adminiculo accelerari, plurima ſunt,
quae probant. Vaſcula a radice ad
extremos apices continuato ductu
minime excurrunt, ſed in contextu
celluloſo ſemper finiuntur. Humor
autem contextui huic immiſſus in eo-
dem perpetuo manere nequit, alias
putreſceret, acris fieret, plantamque
deſtrueret; hinc vel ab aliis vaſculis,
hoc in loco incipientibus, iterum ab-
ſorberi, vel, quod ſaepiſſime depre-
henditur, in contextu celluloſo, eo-
dem modo, ac in fiſtulis, vlterius de-
bet moueri. Communicaùt omnes
cellulae inter ſe, et cum minimae eae
ſint, eadem ratione in illis, vt in tu-
Ec 4. bis

*

440 *

bis capillaribus, humorum progreſſus
efficitur. Si enim duo plana, paral-
lelis ſuperficiebus ſibi impoſita, flui-
dum attingunt, ſtatim magna cum
celeritate ad infi gnem altitudinem
inter commiſſuras ſurſum rapitur
fluidum. Sumatur ſcirpi medulla,
quae ſeries eſt atque coaceruatio plu-
rimarum veſicularum, cellularumque
inter ſe communicantium, reconda-
tur haec in oleum, adſumit illud, at-
trahitque, et breui temporis ſpatio,
non ab externa aliqua cauſa, ₰ ſed
propria virtute, per integram moue-
tur medullam, ita, vt nunc in omni
uncto flammam alere Poſſit. Ex
ac itaque vulgari experientia di-
ſcimus, ſuccos celluloſi contextus
auxilio moueri atque vIterius pel-
li. Sunt alia, quae etiam huic opi-
nioni robur addunt. Quo maior
neceſ-
) Nonnulli humorum in cellulis motum qui-
dem concedunt, in auxilium vero vocant tra-
cheas, ob aere externo diuerſa ratione muta-
tas, quae ſeſe vel expandendo vel contrabendo
in vtriculos agunt. Conf. A. C. GAKENHOLZII
Pr. de vegetabilium praeſtantia et indole
Helmſt. 1706. 4. p. 9. Eiusmodi vero ſyſto-

les diaſtolesque actionem induratis his atque
lignoſis vaſis minime attribuere poſſumus.

geelii 1
uunk l
er Geleunt
que in
Cantian; 4. Gunm

le ne

Ve herhl kur
(t ubeſcun
Ih, eoue
Gere ideo
Engilts
rum ft mot
gune eyluce
Ietienlo orb⸗
Vime euento
gum nam
Truio plant
modo face
gun Aerd
Uüntque.
celaloſo co
Tum ile et
V10 or en
lum, ex inke
Uperioren 9

) GCnrwirs Co
Ulerit her
eiiſuctoz

Drogrellg

1a, paral.
olte, fui.
orn cum
Uhudinem
umn Mmir
01 medhln,
erugtio glr.
Ulmumgve
reconca⸗
nitillud r
poris ſonid⸗
4Ili,0 Ked
ram woue-
ne in omnl
t. N
elientin dr
ſi Cntexa
llenus de
mn huie or
Co⸗ Mno
Neeel
,mmun gli
1o ſocN
4 Wone MW⸗
A cnidendl
Grdihlil
znus e *M
vero l)
uin nis u
ete Glumnn

4

441

neceſſaria eſt in plantis humorum
quantitas, quo viuidius celeriusque
eae creſcunt et augentur, eo maiori
quoque in copia adeſt ſpongioſa ſub-
ſtantia; dum vero nouae partes nul-
lae generantur, dum caulis atque folia
vel perſiſtunt immutata, vel ſenſim
contabeſcunt, eo parcior inuenitur
illa, coque frequentiores ſunt tra-
cheae, ideoque eo tempore minimus,
languidus, vel omnino nullus humo-
rum fit motus. Scimus enim vaſa,
quae exſucca et torrida, medioque
reticulo orbata ſunt, mortem pro-
xime euenturam cum vita neuti-
quam commutari poſſe, dum e con-
trario plantae, ex defectu ſuccorum
modo flaccidae, celluloſae adhuc,
aqua aſperſa, denuo erigantur vi-
uantque. Mouentur itaque ſucci in
celluloſo contextu, vbicunque loco-
rum ille etiam deprehendatur, ex
Vno parenchymatis vtriculo in alte-
rum, ex inferiori medullae parte ad
ſuperiorem, O abitque ex hiſce ad va-
Le S ſcula,

g) GREWIVS Compar. Anat. Trunc. P. II. c. 1.
aſſerit, per medullam primo tantum anno mo-
ueri ſuccos, ſecundo vero cam iam aridam eſſe et
exſue-

2

442 S Seneree

tis infunditur, inque illis porro di-
ſtribuitur. Niſi enim haec veſicula-

ſcula, ex quibus denuo veſiculis aper-
t

„

ris fabrica in fiſtulis ſucciferis adeſſet,
ſucci aſcendere neutiquam poſſent. ¹)

§. XI.
pPraeter ea contextus celluloſus
ad praeparationem ſuccorum mub
tum confert. Eodem terrae ſucco
nutriuntur diuerſiſſimae plantae, Ve-
nenatae atque ſaluberrimae, aroma-
ticae atque inſipidae plantae in vno
eodem

exſuceam, et ita ſemper poſtea manere. Huic
ſententiae fauent etiam ea, quae ſuperius de
contextus celluloſi colore notauimus. In iu-
hioribus plantis virideſeit medulla, cundem-
que colorem certo retineret, nee albidum ad-
ſumeret, ſi ſucci ſemper in eadem contine-
rentur.
) Succorum motum medullaris contextus ope

fieri, copioſe probat GsREWIVS in Primord.

Anat. Veget. c. 3. Conf. etiam Lvowion In-
ſtit. P. II. c. 4. S. 358. ſqq. p. 154. et, vbi
§. 392. de cerealium plantarum vegetatione
diſ:ierit, optime monet, primo parenchymo,
medullam deinde exſiccari, eoque tempore
per contextum celluloſum, in fſtulis conten-
tum, ſubtiliſſimum adhuc adduci fluidum,
hoc vero etiam ſublato, frucdtum, radicem,
omnemque plantam exareſcere.

Mimalt 01
ruin MMod
ata ſenün

Rioneetl⸗
Nales n)

.
ſel crlinch
in üglem
4 COnkextll

nec Veras!

) Wid, Lypn
,)Controriu
porotione
(Cir jn
Dreſd. 5
uan widen
nonnoll e
bount, i
ſeri come
ſtli Dlin
CVerrakn
1barig 1

ſe lis
porro di.
r veſtenle.
id deſſer
nen

E cellalocns
COrum mu.
terrae ſucc
nie, Monmnr.
Itle in rno
kobenn
1mninen, Mon

4

Ia ul⸗

gee klbidumn 10.

elden ooonne.

(ootexs Ge
g i MNM.
Moe l.
e
Vegndol
redcifn,
ee empote
6olis coniel⸗
ndan, lcicen

e.

443

codemque ſolo creſcunt, ſucci ergo
in ſingula planta in propriam ipſi na-
turam debent mutari. Scimus in
animali corpore omnem fere fluido-
rum mutationem a vaſculorum mu-
tata ſenſim diametro, diuerſa dire-
Rtione et ſ. p. dependere; verum ca-
nales in vegetabilibus non conici,
ſed cylindracei ) ſunt, hinc nullam
in iisdem fluidorum mutationem )
fieri poſſé, ſed omnem differentiam
a contextu celluloſo, vt a glandulis,
dependere, affirmamus. Et eo con-

fidentius hoc aſſerimus, partim, quia
nec veras glandulas, ) nec corpora,

glandulis analoga, in vegetabili cor-
pore deprehendamus, partim, quia
in animali machina, vel in ipſa glan-
dula-

¹) Vid. Lvpwioni Inſtit. P. II. c. 2. §. 321. P. 142.
*? Contrarium ſtatuit, omnemque ſuccorum prae-
parationem veſculis tribuit HaAMELIvS DV MoN-
CcEav in tract. de Agricultura edit. german-
Dreſd. 1752. 8. c. 4. p. 16.
) Sunt quidem, et inter recentiores inprimis,
nonnulli audores, qui glandulas plantis rri-
buunt, inque iisdem humorum ſeecretiones
fieri contendunt. Conf. CAR. LINNAEI Spon-
ſalia Plantarum Stockhol. 1746. 4. p. 14. et
GverTARDI Obſeruations ſur les plantes T. I. II.
a Paris 1747. 12.

444 —
dularum fabrica, ad contextum cel-
luloſum quoque reſpiciat, eumque
vim aliquam in mutandis ſecernen-
dis liquoribus forte habere, exiſtimet

HaALLERVS. n) Dum vero celluloſo

contextui eam virtutem atque effica-
ciam adſcribimus, ratio certe pri-
mum oſtendi debet, qua haec fluido-
rum in veſiculis mutatio efficitur.
An ſolo inteſtino motu, an fermen-
tationis) ſpecie, an praecipitatio-
ne,* haec fiat, an vero potius hu-
mores ipſi non agant, ſed modo pa-
tiantur, anque a diuerſa diametri mu-
tatione, nunc aucta, nunc imminuta,
ea dependeat, ?9) et a quanam cauſa
haec vltima proficiſcatur, merito

quaerimus, aſt reſponſionem difficil-

limam eſſe, ſimul confitemur. De-
poſitum in cellulas liquorem, ſi ille
rapi-

m) Conf. Diſſ. de Tel. cell. G. 62. p. 66.

u2) Fermentationem adſumit stque defendit Gär-

wivs in Primord. Anat. veget. c 2. et Idea Hiſt.
Phyt. P. III.

0) Praecipitationem, cum fermentatione coniun-
dam, ſtatuit MaArrIGmVs p. 23. 30. 86. et
paſſim.

P) Preſſione in vtriculis humores praeparari, aſſe-
rit STIEFFIVS I. c. p. 10.

apice⸗
eiſimnol
Gletum hi
enl Dhnenn
ne Dormm
Odorenn
le, et gun
ſent, glut
acfciuncn
ig iquoe
Mebent.
fum W pe
Humorum
li, hinc et
ſuccorocn
W drd
npeditu
mnots, 0
gue motl
Tantur pn
tenuancun
Gepurantu
Que omt

9) In he gbn
duimalda
ne ſomne
lunprini
logis aſt
elio, 0

Mtertum cel.

l elmue
lecernen.
e, diſimer
erd CAldhol
n geeh
io erte p⸗
uhaer flido.
atio efeitor
in an kermen.
Druecigitatd
vo porins Nr.
EAor
Giametnime.
de imminntn
Hunmm N
tur, lherido
Pnen iffel
gtemor. De⸗
volen, Ae

ebetehdit GN.
2 el enß.

Mshone eobidn⸗
. 23, . e

6 zneptni, 1

Rrerrrrr 445

rapidiſſime per easdem mouetur, et
perſpiratione auolat, non multum
mutatum praeparatumque fuiſſe, do-
cent phaenomena. Odoriferae plan-
tae plurimae non ſemper eundem
odorem excitant, veſpertino tempo-
re, et quando noctis tenebrae immi-
nent, grata aliqua perceptione auras
adficiunt multae, quae aeſtuante ſole
vix aliquod ſuae praeſentiae ſignum
praebent. Scimus vero a ſolis radio-
rum vi perſpirationem, ideoque et
humorum motum augeri et accelera-
ri, hinc et concludimus, optimam
ſuccorum praeparationem fieri, vbi
paulo tardior, O non vero prorſus
impeditus eſt humorum progreſſiuus
motus. Quieſcentes ergo, lentiſſime-
que moti humores mutantur, ſepa-
rantur particulae, vniuntur aliae, at-
tenuantur illae, eleuantur, ſoluuntur,
depurantur, ſic fit ſubtiliſatio, coctio.
Quae omnis mutatio externo calore

9) In hac quoque re maximam vegetabilium cum
animalibus deprehendimus anologiam. Non-
ne ſomno durante, quo tempore tardiorem
ſanguinis circulationem cum plurimis phyſio-
logis aſſumimus, optima fit fluidi neruel ſe-
cretio, optima nutritio?

.

4416 —

*

quodam modo adiuuatur, " dum ille
in cellulas agit, efficitque, vt incluſi
humores leuiſſime agitentur. 9 Fa-
cta ſic noua mixtione, porro, dum
ſucci quieſcunt, ſpecifica ſua graui-
tate craſſiores tartareaeque partes
praecipitantur, dum volatiliores ſur-
fum euehuntur. Hoc in viuis plan-
tis ita fieri poſſe, declarat inprimis

fructuum maturatio. Poma, varia-

que eorundem genera, ſi decerpun-
tur, auſtera ſunt atque acida, pul-
pamque denſam magis atque duram
habent, ſi vero illa per certum tem-
pus reponuntur, manſueſcunt, mol-
lior fit pulpa, gratam acedinem poſ-
ſidet, reficientemque atque cardia-
cam virtutem acquirit. Quicquid
itaque auſterum, tartareum atque ter-
reſtre fuit, antea per omnem pulpam
diffuſum, nunc collectum in media
Parte
r) Radiorum ſolarium virtute tantum praepara-
tionem ſuccorum in vtriculis fieri, exiſtimat
lIon. Gorrt. KRücERvVS. Vid. Eius Narurlehre,
Balle 1750. 8. §. 666. p. 892.

²⁹) Conf. FELDMANNVS 1. c. p. 13. Qui chemicam
quaſi digeſtionem, et longe aliam in vtricu-
lis, quam in canalibus, mutationem experiri
Auida, afſſerit.

are lnre
tone Nly
bis Gnſpes
peracs,
ine greanoid
ria rep
Materia tep
epolt nl
corum mut
gue Eivertt
rom gene
Gvolibet d
definire, n

) Wit ctiam!
jmer nricu
ſeie (len,
ſumn ugde
Ge exſieut
Vrieolorun
ſpevile eo
concreti ſe

4) Pueperati
Adleripſit
PIVS Iib. e
u ſngulo
Ils, Allerin
tumm incne
mis elle, e
Wr. Vid.
Ces 1710.
Qullam me
Guntes hn

Conb, lib,

1n nins Pln.
nt imnins
kom, Varie⸗
1 Cecerun.
il, pll
tque durum
ertumn ten.
Aonnt mo.
Lelinem d-
Nane cucir.
Qognid
m atgbeter
pempupum
n in nedl⸗
le

nmn hmueſutr
. e.
ſennn
us Nuurlenrth

ichemenm
. erien⸗
acn in Nlne,,
lis en

aionen en⸗

——

l

parte deprehenditur. In praepara-
tione pyri, maceratione inſtituta, ſae-
pius conſpeximus, vaſculis, a pulpa
liberatis, adhaerere ſolidioris ſubſtan-
tiae granula, quae vtriculi, tartare⸗
Run

8◻

materia repleti, eſſe videntur. 9 Fiunt
expoſita nunc ratione quaedam ſuc-
corum mutationes; aſt omnem, eam-
que diuerſiſfſimam in quolibet plan-
tarum genere et ſpecie, immo in
quolibet contextus celluloſi loco n)
definire, noſtra intelleckus imbelliei

2812
tate

†) Vidit etiam MALFPIGHIVS I. c. P. 21. in quercu
inter vtriculorum ſeries dari corpors ſolida et
fere oſſea, quae tartaro concreto turgide den-
ſum atque durum conſtituunt corpus; et p. 52.
de exſiccato opuntiae folio refert, ſe, proerer
vtriculorum veſtigia, ſubalbida quoque con-
ſpexiſſe corpuſcula, quae forte tartariſato ſucco
concreti ſunt vtriculi. .
2) Pracparationem fluidorum modo illis vtriculis
adſeripſit, qui in cortice inueniuntur, Wor.-
FIVS lib. cit. J. 227. p. 639. ſq. De medullae
vſu ſingularem coniecturam propoſuit MaoNo-
LIVS, aſſeruitque ſuccum, per medullam mo-
tum, inque eadem praeparatum, illum inpri⸗
mis eſſe, ex quo flores atque fru ſus generan-
tur. Vid. Hiſt. de l'Acad. Royale des Scien-
ces 1710. p. 64. RENEALMVS vero ſtatuit, me-
dullam modo plantis datam eſſe, quo abun-
dantes humores in eadem poſſint reponi.
Conf. lib. cit. an. 1711. p. 65.

448 —

tate haudquaquam poſſumus; fſuffi-
ciatque indicaſſe, ſpongioſum con-

textum aliquam, immo omnem in

ſuidis mutationem efficere. *)

F. XII.

Cellularis plantarum fabrica non
modo ratione fluidorum aliquam vti-
litatem praeſtat, ſed et plurima, quae
ad ſolida ſpectant, ab eadem ſunt de-
ducenda. Vinculum illam eſſe, quo
primae et ſimpliciſſimae fibrae inter
ſe cohaerent, et membranam atque
canalem conſtituunt, ſuperius §. J.
explicauimus, ideoque etiam omnem
ſtructurae differentiam a diuerfſitate

eiusmodi celluloſi operis dependere,

nunc adſumimus. Habent planta-
rum ſolidae partes ſuam elaſticita-
tem, roburque phyſicum. 9? Fibra
vege-

*) Praeter citatos iam auctores nobiscum etiam
ſentt BoRELLvs l. c. prop. 180. p. 269. et C. G.
KiIESLINGIVS in Diſſ, de Succis plantarum,
L.i pj. 1752. J. 9. P. 27.
„) Dum elaſticitatem in plantis aſſumimus, mini-
me eam, vt in animalibus comparatam eſſe,
credimus, in horum enim fibris praerer ela-
ſticum, vitalis ſimul adeſt motugs. Conf. Lvp-
wiIGII Inſtit. P. II. c. 2. F. 311. ſq. p. 139.

oridi
iu enten
beo kompin
textos FTlerin
lobe Condin
coltice iſeit
Nicenn ſecel
ceunt, hid
Cemn et huit
Non vero V.
eſt grals,
tium atue!
kiat. Nrdus
6ris gradu
Qalticitatis!
Adllhiciats
Annbann ſue
borem, ce.
e termpre
arur incre
maximarati
Ciferentin,
lependet c
wiores huin

ra hulins

neriorgue

mnz: if
ngioſum cor.

Cere, r)

n bibrien don
alquum n.
Phorinn gre
Aden func
limele, ge
ge thrne inter
nmmm are
perins l.
namn omden
11 Certne
i ehenlere
lobent phamr
lum elgkictr
n., Fhrt
ſeye

lieun eiin
269. K..
Pannran

Jumicnus, nin⸗
Comhirnmm dle
Cbris pruetet 4
hotus. Coul⸗

1.1

vegetabilis, filum e. gr. ex lino du-
Rtum, poteſt extendi, et remota exte-
riori vi iterum abbreuiari, ſi vero ni-
mium extenditur fibra, rumpitur, et
ideo rumpitur, quia celluloſus con-
textus vlterius cedere nequit. Solu-
tione continui in viua planta facta,
cortice diſciſſo, vulneris labia a ſe in-
uicem ſecedunt, in ſe inuicem quaſi
coeunt, hiatumque relinqunt; ea-
dem et huius phaenomeni eſt ratio.
Non vero vnus idemque elaſticitatis
eſt gradus, ſed pro diuerſitate par-
tium atque ſtructurae inſigniter va-
riat. Ardua eſt diſquiſitio, ſi cohae-
ſionis gradus, hinc et ſtructurae et
elaſticitatis limites definire volumus.
Adſpiciatis fungos molles, plantam
annuam ſucculentam, et lignoſam ar-
borem, conſideretis plantam nunc
ex terra propullulantem, eamque in
avpn incrementi conſtitutam, nonne

maxima ratione ſtructurae inuenietur

differentia, quae tamen omnis a ſolo
dependet contextu celluloſo. Quo
laxiores huius ſunt cellulae, quo ma-
iora huius exiſtunt caua eo molliorte-
neriorque atque magis ſucculenta eſt
plan-

450 —

planta, ſi vero illa a molli ſuo laxo-
que ſtatu recedit, fibrae atque vaſcu-
la compinguntur, inter ſe coaleſcunt,
et nunc rigidiora atque firmiora de-
prehenduntur. Haec res ex vaſo-
rum inprimis contemplatione clarior
erit, Sunt inter ea alia mollia, ſuc-

coſa, alia cartilaginea quaſi, elaſtica,

alia tandem immobilia, et ex ipſa ſe-
nectute rigida. “ Plures dantur in-
termedii gradus, qui tamen nullo
modo determinari poſſunt, neque
haec, nunc propoſita, vaſorum dif-
ferentia ſemper, neque in omni
planta adeſt, ſed ſucceſſiua fit ex mol-
liori in ligneam ſubſtantiam mutatio.
Arbores in prima iuuentute ſuccu-
lentam herbam referunt, in adultiori
dein aetate multum inter ſe diuerſas
partes conſpiciendas praebent. In
parenchymate laxior quidem eſt cel-
luloſus contextus, qui vero in inte-
riori ſuperficie iamiam contractior fit
atque firmior, hinc et interius eius
ſtra-

2) Triplex hoc vaſorum genus aſſumſit Lvpwi-
GIVS 1. c. P. II. c. 2. P. 142. ſd. eamque fere
diuiſionem iam propoſuit KorNicius 1. c.
pag. 116.

Kratun .
ſber he
ollhe n
tutn cehol
tor, nexb
Paeret,
Aburnum
Katu din!
ipfum lig
Licet vero
ntgue Vaſa
Orro con
tamen mul
interſtina
CNpans.
nowmine i
verſos ex
et wiora

4) Fodem,
nucem
Ollea illa
Primo mo
exteriores
aique cun
cteſcum.
ſucculenn
eundem
6SNIs.

liſo o.
lgue vaſen.
tleleung
oniorn le.
AN.
Aione Cargee
Amolli, le.
uuß, elitiey
eter ipſe
tes Cuntur in.
tamen pul”
lun, mene
aſorum .
ne in omui
nafted ol
gacnmuntn.
ennnte ſucel
hin Aultori
er ſe bielis
rebent. I
ligen ekeel
ſerd i int⸗
mmckorlt
etics Nd
W⸗

Wunſt Da

8 . eamcde 66
1 Korxlols

—— * 4 5 1

ſtratum nouo nomine inſignitur, et

liber appellatur. Dum autem libri
cellulae vlterius adhuc condenſantur,
dum ille propter compactum reddi-
tum cellulare opus tenacior inueni-
tur, nexuque arctiori cum ligno co-
haeret, denuo nomen mutat, atque
alburnum dicitur. Neque in hoc
ſtatu diu perſiſtit alburnum, ſed in
ipſum lignum tandem mutatur. ⁴)
