
m C

cum, javtareum, Uvinofum, Ammoniae

"TU

^

$s

cim &c, 3. Sales differunt ratione Sapo-

, t Aq

ris & Figure ,ficque funt vel Acidi iique

v mibit

vel Acido purioriminerali , vel effan-

aultons, C0

tiali vetegabili potiffimum przditi , vel

: CCODUI

ZAlkalii tàm Volatiles quàm lixivia-

A cummuri

les, vel.Sal(i infpecie ita dicti , Muria-

f

D7 7':;01

tici, & PDeculiaris faporis Mixti.

)

7l

QUf

: Salcom-

0'](

5

,'CCCCXXV. Sal commmwnis eft. fal-

Il

gt

muP* fioo aquz falfe fontanz five puteorum,

D

n

[

Al

qui humiditatis aquez evaporatione

fa&ta, infpiffata in Crsftallos Cubicas iu-

Qon

tegra: füperiore plano. aliquantum

mFL J

4

confpicuas, concrefcit, colore utplu-

mbl

rimum al/o ,

faporisfalfi proprie fic di-

: nl

€ufe

Wex ácri & acido temperati pro fa-

-

Itnà (;

9

VP

pu——— x m

PARS SPECIALISSIMA. 54;

-

77

l

linarum varietate multum irit

er fe di-

l Hü][qu

P'.";

Pg "l eltr l

verfa.

S3l Maris

CCCCXXVI. $4 Marinw ex aquà

DuS

rümgya t

marina co&tione edu£ctus,quoad ufum

O: æ&*i

culinarem quoque cominwais , fed à foa-

ferorenejer

rfamooi.

tauo quoad Cryftallos Cubicas differens

bedris abwno cubi latere ia triangulavia pla-

f N

naabfciffis ; 1 aqua exfolutus , fic eva-

45

d vl ï'»!]ile

l

cit, ut pars nitrofa

m, Ri

poratione concre

& acrior (aut fi mavis alcalina) pri-

At Aj

, Mil

mum coeat (cum Sale Tartari di(folu-

to fine tumultu commixta) à Daleo $2]

h Aftrorige

NRNONTR

Salis petre dída , fed pars altera , in va-

fis fundo , aquà omni exhalatà rema-

tv Al

v if

neat , multó a-idior , cum ) tartari tu-

multuans , coagulans, przcipitans.

Vr «

SallGemj

CCCCXXVI . 5al foffile vet (l pgemma

Ia36q

qua f

fali communi affine, eft fal. pelluci-

i, Mi

dius , ex nitro fixiore & fale commuyi com-

3j

ofitum, plurimum materiz lapidez

immixtum habens , valoariduriu , ma-

ii ek

gisque adftrinzens, dentes afperitate

f puttum.

lapideà offendens, zec facile folubile, in

: EX'&POI&UG

Cryflallos éx untegro. Cubias. zque ac al

ins Cubt

commune coagulábile , carnem àcor-

p diqui

ruptione fortus liberans, & magis

, (0It V

medicamentofüm , quàm alimento-

| propr

fam, folutioaem fublimau (ad difuinctio-

nema communi) pracipitaus , & Solu-

tcmpmuïf:

tio-

142 DriNITYON/Puvsac,

P U) qfh

tionem Vitrioli füubviridem flavo CO-

ï" iU IT

lore tingens; Elegantifimum habe-

g

0j

Hifpani-

Md

cum.

tur ex Regno Catalonig , uübi ex hoc

qu

fale & candelabra fplendidiffima & co-

I^

um

AU

; 4

TPoloni-

ronz aliaquej quafi ex Cryftallo

sls PO"*

eum

effünguntur. Polomcim quoque ex fo-

dinis minoris Poloniz excifüm inftar

V,S&/ff)) ^

ingentium lapidum ad zdificia ex-

)

ftruenda :ufurpatur, fub Térrà mi-

h[ / N'

f

LH"E

nus ponderofum, in aére multó gra-

M

v1us redditur.

(

Nitrum,

IN

CCCCXXVII. Sal Nitrum ,à Nittia

asf

ïæiäzkus, gl

4gypti provincia dittum , vel 52] pe-

tre vulgó dicitur compofitum ex uri-

äïxämmnhhfd

nofo fixo cum acido effentiali fatura-

ndlun, Af

to conftans, vel fubftantia multum

miy qwbusd

Cryftallina alba faporis acris & ama-

tafiiur la

ricantis ex acidiufculo mixti ex Ter-

veharis Tem

Jl

rs pinguefactis füb ftabulis, cellis,

j

excoCtain Cryftallos figurz pyramida-

ACPUU

l

lis vulgo, ad Cubicam accedentis fex

laterun. Ynzqualium Boyleo , fed fex-

N

MM

angulas tenues, longas & aqualiter

D

craffas , latera parallelogramma, ex

Ti

altera parte pyramidisin modum acu-

minata, ex altera quafi przfra&ta haud

polita habentes, Liftero, Prismatis e

* bafi bexagonà fürgentis Guilielmino,

li (

/)

* €vaporatone coalefcens, fpiritu acido

LUi) hM j

vO-

W D

- d

PARs SPECIALISSIMA.,

143

ljfidem Häïi;ji

volatiliAéreo-Ieneo rubefcente & fixo

Wmum bäï:

terreftri alcalico jJuxta Mayovium tur-

i, Ubi r

gens & Sal terrz aéreum univerfale di-

] jdlmma &(

&tum; multarum Vrium , Elaflice Virtu-

ü CW[&JI

tis Subje£&tum , aqueum- & igneum,

AO üeef,

przcipitans , potenterque refrigerans,

lm if

Martts & — ais Igürumentum przci-

i lflda o

uum.

QO Ttri w

CCCCXXIX. Salis petrz five Nitri

Hre mul) p

variz $pecies habentur: Eitenim vel

Nativum.

Nativim nullà ope humanà accedente

Vr NI

efflorefcens five exterrà nigrà five ex

N vd ] p

arietibus, cellis, macerils , vel cazdi-

Doyltun u

diffimum YtalaCticum , vel flavefcens plu-

Yefendi l.

mofum, .4phronitri ,fpamz Floriss no-

ünta miz

mine quibusdam veniens , & pars Ni-

Xb as d a

Fa&i-

tri fubtilior habita. Vel Artificiale,ex aquis

tium.

]o mytier To:

vel variis Terris exco&tum, Halinitrum

Áabiis, calis

^

appellatum;vel etiam ex fale commü-

p Wa,rmd:-

ni cum calceufto aut urinofo aquàhu-

Vactetentis J

meétato & aéri expofito productum.

jylo, f t

CCCCXXX. Lapis Prnuelig eft Ni-

Lapis

Prunelle,

s U /qu

trum puriis cum fülphure przpa-

ldogrammo,

ratum contra anginam & inflamma-

jn modur:

tiones valens, & Borax feu Chryfo-

Dorax.

üpræïrafæï:.

colla Faditia eft fubllaatia cryftallina

iltro, 2f5

glaciei 1nftar pellucida, alba , alumi-

xtis Gdl

ni colore non a5fimilis , 4fed faporis

acris lixiviofi, vel S;aplex & peculiari

[05, ïpif'vf;

mii-

hl E

144 DE£rtrNITION,. Puvsic,

d

—

Il

| (5/9

H

minera vel lapide, ex India in Eüro«

»

[/

[L

l

pamafportato , cum aqua vel calcina-

qas

tione parata, vel Compo[ita ex Nitro

T

z

cum lacte vaccino & melle defpumato

n

u

invicem commiftis & coagulatis aut

j

exaliis falinis mixturis cum (p , p , 9,

KUX

n

Tartaro, Urinà, x, &c. facta, é

oX

Venetià copiosé allata, metallariis, au-

«

rifabris , fed & Medicis in pellendo

W

SdAj,. KEtuutilis.

[

d

iqui

ymonia-

CCGCXXXLI .Sal Ammoniacum no-

cgm.

men ab Ammonis oraculo vel arenis

cärm,wkmg

dim ais

Africz trahens, olim é fpiritu acido

fuübterraneo & Urind Camelorum fuüb are-

t Viqu

| dl

Natiyum.

nis in laminás concrefcere creditum ,

! fl

eft vel Nativuum, rarun, compofitum

& oltum |

ex Nitro volatili & fale communiin Terris

|

-quibusdam levioribus & fpecubus,

j

p at

i

MM

? Dd

nec non ad montes Ignivomos & intet

COU

yaai- Carbones foffiles interdum reperiun-

!y &.equmn

tium, dum,velFaditium commune , quodeft

Salexürina,pauco fale communi,& fu-

V ul

Wif

ligine,adeóque ex alcalico Volatili & a-

«ido, Venetiis vel Antwerpix maximé,

|

compofitum.

fi

l

IN

N

l

$2l Alkali

CCCCXXXII. Sal Alkali in

enere

dicitur vel $2l Folatileurinofum dictum

ä

[F

Jl

ex animalihm excrementis aut partibus

46

TAU

L

TAT

ehcitum, conftans copiofis particulis

feis

)N: ph')'(;.

PARS SPECIALISSIMA. 14f

[ sl

Ü

]

reis & oleofo - ipueis probé mixtis cum

Q vel

paucifimis tevreis aqueisque temperatis

Pl & Nj

facile in autas avolans; ut Sal C, C..U-

rinz, ipfumque Ammoniacum factitium,

d defPUma»:fï

Fixum,

QOipuafis ay

Vel $al Fixwm Lixiviofjmn plerum-

wnæ)æ; ]'

que ex cineribus lignorum & planta-

& Bb i

rum quibuscundue, vel calcinatione

Wil a

vel elixiviatione, vel utrodue modo,

roductum,ex copiosápurà terri mul-

1 ii

|

tà pinguediue fubactà , particulis etiam

Ignets & aliquibus- aqseis imprzgnatà

bt no-

lbv ais

conftans, cum acidis effervef ens, humi-

ditatem aeris imbibens, & facile 4/ffin-

r ao

a.

en. Ex quo fit Sapo per liivium ad-

m

ditis oleo & fevo,nec nonfufione cum

r d

VA

filice Vitrum, atáue exinde fupernatans

, Gnpdtz

& ollarum marginibus adhzrefcens

1757

Tens

Spuma, acerrimi faporis , coloris fub-

; r fras,

!

7

1

cinerei, Fel & Axungia Vitri dicta.

MW

n &t

CCCCXXXII. Salis hujus Lixiviofi

ao

Yne, quid

Species frequentiores funt. 1. Sal 4lka-

$0oda.

li infpecie, 50da, Alumen Catinm , & ct«

A

néribus herbz Kali vel Anthyllidis in

x Voladi

maffas duriores porofas é ceeruleo gry-

Ttizmac

fei coloris absque lixivio coaétis , ex

Hifpanià maximé advectum, Vitrum

jlulin g

2. Cineres clavel-

Cineres

przbens optimum.

clyellaü,

finofard

lati qui funt Sal alcali é cgmbuftione

osau ^

m

lignorf:nf.duriomm per elixiviatone

a2

K

ij

*s

146 DzeriNiTION. PHYsic.

p EC

—

—

& novam calcinationem colore gry-

[!

,Jniit

Cinis In-

feo productum.

3. Cinis Infetorius eft,

Whmgel

i

fe&torius.

e faceViniCalcinatà,Sal Alkali coloris &

f

42l

virefcente ad album vergentis, faporis

yl

p&I[CJCH

zi

amaricantis, € Gallià copiosé allatum.

f

,

Alumen,

CCCCXXXIV. Alumnen rupeum vel

"m

Cominune eft Sal Coloris albicaniis pel-

i

qll('

lucidum ex acido puriori przdomi-

l]

Wa U

nante cum pauco acri conftans, fapo-

d

ris fimul aufteri & adflringentis, raró 1n.

j/

Mi

ii Tb |

J

venis Terrg per fe inventum, fed vel

p Ut

j

ex aquis Mineralibus vel plerumdue

tl

moqu; |

ex lapidibws aluminofis uftis vel folà

*c

aquá,vel Urina & Kali additis excotium,

s a

d

babens crsftallos in. prifmata fexangula-

; CC

riaex undecim planis conftantia,& per

f r v

,

Sexangularia latera plana cum inter-

je&is alternatim. binis quadrangulis

!pidibw ttmi

um n

affurgentia, juxta Lifterum, formatas,

fed fipuvd otta -bedricá preditas , & inter

la d

m atl (

uatuor fales primos numerandum

LOT

QUi

1 .

juxta Guilielminum, in Italià , ubi Ro-

TM

i

manum pallide rubentis coloris habe-

!d

tur, Anglià, Germania, Scanià &c. pa-

(

lj

M Ral

rari folitum, varii apud opifices ufus,

(

A

V

de cxtero exficcans, adftringens.

CCCCXXXV. Vvitriolum eft $al aci-

siui

Vitriolà.

j rl

dum purius particulis & colore corpo-

fum metallicorum corroforum imprz-

fübrtg

4

&

gnatum,

/Wx

!

! Pigy

- nE

PARS SPECIALISSIMA. 14?

——

11 Colore .

[ s

gnatüm,faporis ex acid

Z) aufteri naufe-

Hlfri

Allliolor

abundi;aditringentis;abiens in Crsflallos

V0l (ipors

(fecundum Lifterum,2 Pyrite ferreo,) ex

utràque parte aciminatas , & ex decem

0s alltu,

aripeüm vd

lanis lateribus inzqualibus , fcil. ex

uatuor mediis planis Pentagonis , &

iliixis pl-

Ti pridoni-

ad fingula quique extrema acümina-

nftans fv |

ta, terna plana triangula habentibus

conftantes, fed juxta Guilielminum

Raf rioin

m d vd

parallelepipedt tbomboidei fignrá. dosatas

inter quatuor falia prima referendum,

dome

magni quoque in Mericina & Arti-

lsv ol

V

st

us & Ípeciatim pulvere Ssmpatbetico

J

n

:

ufus.

CCCCXXXVI Zitriolum eftvel Na-

Qonfnad

pecieg

J

,

l(g

tivum rarum, vel Faitium vulgare e la-

B

VitriOug

pidibus terrisjue metallicis. cupreis

i qufapis

ROTHUS,

maximé & ferreis contufis aéri expo-

vija, & t

fitis & aquà affusà in cryftallos ex ere

cerulegs , uteft Cyprium, lngaricum,

preran m

I L

Romanum, feu Ceruleum , é ferro viri-

des , üt Goslarienfe, vel ex his denuó

s coloris i*

calcmatis in. MafJas albas folutum & -

n ]

Ccoagulatum ..

i pf

CCCCXXXVII. Huc referri pot

eft Lapidse.

Jhringets

Al |

d

Lapidis Afii vel Satcophagi, qui eft mi-

nerale 1

eve fungofum, friabile, fciffile,

k(U . ealor

e pumici ruffo fimile, guftu fal-

fub- s&lfüg.l

[WiOïumä fum *

fugimitati i«nliädïns Salfigo

flava

p

148 DEriNrIi 10N. VPHïSIC.

—— Z

f

Cr

flava tenuis compagis mordente vi &

v

erodente pollen:, ita utin ejusmodi

OT

lapidicinis antiqua crurum ulcera fa-

nari dicantur.

!

li

i

Adarce,

CCCCXXXVIII. Et Adaice quz eft

& med

incruftatio falina feu concreta faljila-

ml

v

go buxidis & paluftribus locis ficcitate

(

iM

!

emevgens, arundinibus ac herbis agglu-

|

Qsf

tinata, colore flori lapidis Afil fimilis,

j

(

forma aliquantum cavo proxima , ut

hia m

nonnullis Alcyonium Lacuftre videa-

tur,virtute pariter acri rodente ad evel-

Ms t x

lendas lentigines, lepras, gaudens.

at

'Tartarus.

YO ïercola'

CCCCXXXIX. 7atarus eft corpus

Salinum, cryftallinum coagulatum ex

ag

nigii m

acido maxime viai &9 fxcibus copiofo

Sale volatili Alcali & acido 1mpragna-

am pj

tis & ex fermentatione in fundum prz-

ttcmpla

vmte mf

cipitatis, copiofas partes tam fpirituo-

; li

fas quàm fixas terreftres in complexu

fuo detinentibus ad latera vaforum n

2thcccxm,

fubflantiam fabulofam quafi gemmis Dia-

:ï

Fm;m Y

J tiumdid

hanis augnilofis ornatam, induratum , co-

j

[

Ut r

ris pro ratione vini vel rsbicundi vel

albi, faporis füb gratà acredine acidius-

Wt

?

Wi

At w

culi,magnarum m Medicina & alibi vi-

rium,Diureticum,refolvens, omnium-

AU r

que feré purgantium & emeticorum

TU v

li

Corrigens, & ftimulus.

Sacchas

X Pv

Pans SPECIALIS$IMA, 149

i.

As

L

ER

! mordenfeïy

CCCCXL.

Saccbarwin , eft waaffa vel Sacchar&.

lIt Cs

Ciyftallina vel faltim falisficurà & co-

m ulcera

lore pracdita, 6 fucco arsindinis Sacha-

j

rinz Tacomarüe 1 utràque India ex-

cocta plus minus dura, faporis dulcis

Airtquad

Oa fJ////g.

in cibis & medicamentis potiffimum

hr fiatate

fundamentum, ufusque perampli,cor-

hia

pora àputrefa&tione melius quàm ali-

sAfiimis

ud falis genus przfervans.

proxima, V

CCGCXLL Lapides funt corpora

f,apides.

duia, firma, uon dutlilia, nec in aqua fo-

quid?

Atrecdee

lteadev-

[

|

lubilia, nec 1n 1gne facile liquabilia, nec

gsüfm

conflagraxtia, ex fucco acido per Terrz

u

oros percolato particulis terreftribus

p od

imprzgnato,per lentam exficcationem

Viv

niA;'

reliquis bumormm: vifcidis €g inter fe &

F fralns a

1

cum. palvif-ulis . terrefivibus magis mi-

zgdo ir?przgm:

nusve corplanatis arétius ab ae&re com-

indmpre

E

s n f

primente 1n folidam fubftantiam co-

atia.

&sin compr

r valorum

CCCCXLI!L Lapides pro ratione

Quotupl,

ftrué£turz nec non Puritate majore &

ul gemmst

minore fücci vel aquz terrzque fiunt,

p

vl i

vel Pretio[i rariores , vel ulgares , ite-

rum-utrique. vel Pellucidi , vel Opaci,

relim 2

dicna Ka

vel Fignrati , vel aullá fingulari à lapi-

dum communi diversà raràve figurá

jdvenson

ftru&urà , qualitate aut picturà mo-

d

h

tati.

CCCOXLIIT,

"

j

K 3

10 DzriwiTION. Pruvsre,

p

1(( Pi

Saxum

CcCc XLI&I. Saxum vl a;efc Eor-

l

vulgare. pus mere lapidofüm, ubique feré in

"E

al *

terrà obvium, particulis terreftribus

jl Ilui

]i

craffioribus implexum,durius vel mol-

[/ )

lplf?l

lius, pro ratione compagis. Unde $z-

xum vvigare hoc vel in fruflis minoribus

1

vel majoribus, quadratis, rotundis, aliis-

li

iu)

»

que occurrit, coloribus variis , potiffi-

Dd

nfad

mum ex albo cinereo feu gryfeo , vel

exfufco rubefcente,ad varios ufüs Vi-

p

tz humanz Mechanicos, Architecto,

iU

X

nicos &c, ferviens , ad zqualem aque

niadore d

molem in tripla. feré ratioue pouderis fe

g m 1

ha ens,

ndi u

LapisCal-

CCCCXLIV. Z apis Calcarius grytei

tune &i

carius, Vel albicantis fufci aliorumdue colo«

: r p

rum facie internà feré lxvigatà particu-

fs

lis .alcalim; fixis tn Calcem igne wfüibilis

CCCOLLI

cujus generis etiam habentur ab aliis

Vitp) Mar

variz cretz , argillz , gypfi, filicis &c,

du v

ecies.

vetalorim

Lepisto. C CCCXLV. Lapis Bononienfis,Spon-

! vtbl l

aonienfis. pia Solis, eft lapis, feu maffa foffilis

Woin ;

forma lapidi Nephritico.non abfimi-

Ts dhdyd

lis, colore grsfeo jblendente , ponderofa,

f

ïggäiu

inftar Eboris wflilis , fragilis ,

gypfo-

fan

fnlphureo - [elen-z'ticgz ( juxta Kirch

erum )

multum Arfenici, Antimonii & Vi-

hr

SUATN

füfi

A

trioli admixtum habens , in agri Bo«

rl

[

nOoRICnR-

D

DPAns SPECIALISSIMA. IjI

-

uFfl?gr;eHg

nonienfis collibus repe-riunda ; legiti-

Qque r

me calcinata acrique diurno expofita,

T Vrrfirj

luiien, etiam nubilo tempore intra fu-

TT vl mol,

os poros recipiens, & in obfcuro'poftea

2 Unde t

oftentans.

LT

Lapis Ol-

CCCCXLVI. Lapis Ollaris feu Le-

d dj

betum eft lapis, fubviridis feu pulli co-

laris.

ts if

loris,fubftantix molliufculz, ut vafa

àBylo, v

igni refiftentia cibis coguendis utilia, py«

Ios ufis Y

toboli &c. inde excavari poffint.

, Ardhitetio,

CCCCXLVII. Lapts Violacens eftla-

Lapis Vi-

ET

olaccus.

lgt f

pis colore cizereo maculis nigris & pu-

niceis cum micis aureis interfperfo,

rudis inxquali & vulgari facie, magni-

Vi

tudine & figurà varià, fuavem viol£ o-

[ gl

dorem [piraus , pluribus in locis repe-

lngtipn

riundus.

Saxum

m p ls

CCCCXLVIIT. Saxum fiffile (&cbif*

jettr ais

fiffile.

ferftein/) Marmor menfarium nigrum,

v ls

eit faxum vulgare, frequens, coloris di-

verfi, utplurimum nigricantis , in ereftas

oj :

vel tabulas plures plus minus firmas

ymaffa fofi

fiffile , politum ad ftrata tecta, menfas

1102 dl

nitidas, tabulas deletiles aptiffimum, va-

it, ponds

riis fepe animalium , infe&ctorum , mu-

nyglis , !*

carum , pifcium , vegetabilium, turti-

xa K

um, zdium, fylvarum, fruticum arbo-

yimni t

rum; aliarumque rerum infinitarum,

s MP

imaginibus elegantiffimis à naturà [i-

n*

4

gnamm,

PllePIE

1f2 DrriNiTION. PH?(S»IC.'

—

i

1;

gnatum,& Dendritis, Gra*mmitü &c; aliis-

m

d:mæ

;

q«e, ex rebus quas reprzfentat for-

f

matis, somivibus appellatum.

«(]I )

; M

1

Marmor.

r

CCCCXLIX. Marrmor lapidum vul-

] ziz'n

garium non metallicorum bonderoji[J;-

m;f:oipr

[

[

]

qu

"mun genus, eft lapis durus fplendidus

oum C

ro Tinéturz metallicz admixtz va-

d

|t

rietate, prater album, quod vocatur P;-

i^

t ['u ai

|

riuv;, vario colore, ar&ta partium com-

(

preffione equalem feré fuperficiem often-

s

tans, ad gravitatem aque. in quadrupla

enldis Y

ratione fe haben-,pro coloris & loci na-

talis varietate div

uf

erfis nominibus ap-

j um D

ellatum.

| tugns

Porphyri-

CCCCL, Porpbsrites eft marmor du-

Bu

tcs.

riffimum , rubrum , piétoribus infervi-

mornigm ]

ens terendis pigmentis.

hrevoldoni

Malachf—

CCCCLI. Atalachites five lapis Pavo-

atcbus adh

tes,

nius eft marmoris vridis fpecies mol-

dam,ai f

lior, malv« inftar foliorum , nonnun«

m2 41l

quam vafis inde conficiendis infervi-

(

W

((1y,

ens, & aliquid7itriolice interduim tin-

[ v"xïz;n [

urz poffidens , cujus virt«te in pau-

D

cis granis purgare, hzmorrhagiam fi-

lttn "i

ftere & contra fpafmum facere , non-

vl

nullis etiam occulta vi contrá tonitru &

lod

fulgura geftantem przfervare dicitur,

Mstrin

ex Infüla Cypro & noftra quoque Ger-

Gu

mania

E.

DPAns SPECIALISSIMA. I55

ii a: !

mania habenda; à nonnullis inter Ja-

t i.

fpidis Gemmz fpecies recenfita.

!mml

CCCCLAI. -Opbites feu Serpentinus Ophites.

eft marmor inftar Porphyritis duriffi-

nlmmi.

mum, colore viridi faturato, dilutioribus

D rj

ejusdem vel alius coloris aculis quafi

Bbendd |

Iitg v

a[per(nm, oum contra iCtus ferpentum

& venena valere creditum , hodie ad

Vocarbs

itiüm o«

varii generis vafa fabricanda utile.

CCCCLLIL. Lapis Hlorentinus eft rforenti-

ff olen.

nus,

marmor ex fufco pallidoque. flavefcen-

V auimplg

te vel aliis coloribus quafi urbe: alia-

Wt m

Is z

q

T

que picta in füperficie exhibens, non-

[

nunquam Dendritis fpeciem — confti-

tuens.

F(ïï

EJ

CCCCLIV. Lapi L34ius eft mat- . aius,

M

mor nigrum Izve adaurr & argenti CO-

lores vel bonitatem examinandam a

4l

Pa

artificibus adhibitum , olim ex Lydia

I65 tll

allatum , cui fubftitui. poteft ex Ger-

TO

Bafaltes.

mania Bafaltes,

!

T

mien

CGCCLV. Alabaftrum vel Alabaffri- . As

n

.æ;'m

Vi U

tes eft lapis: candidus , vulgó notus,

ftrum,

qiicinge

marmoris quoque fpecies, fed mollior;

yrthagün

h

& hincGypíum eftcalx velex alabaftro,

Gypfum

2 facere t

|

vel ex lapidibus quibu:dam Alabaftro

qobrt L

haud diffimilibus;aut à natura aut prz-

fervare t

cedanea artificiali uftione, nata , exfic-

cans,ftatuariis & pi&toribus inferviens.

haquoqïl'fï

-

K 5

CCCCLVI.

Fl((PEC

154 DerINITION. Puverc

1 d

Moroch,. ; CCCCLVI. Morochtns , Levcogra-

gl

tus

phida, eft lapis mollis, tener, Iineas al-

«f n

bas faciens, ortus ex faxis albis calca-

j undllS,V

tiis, eorumque ramentis, Ibricus feté

d

inftar faponis, fuccumque emittens latli

M

üx M

vel aquz faponacex fimilem , inter opb-

rw'aplsafw

talmica, exficcantia, habendum.

-

i um

Lo

e

CCCCLVII. Cos eft lápis duriorynon

aX

afper , vel colore ut plurimum aipri-

cante, particulisque interdum Vitrioli-

J

J

j M&W

cis fcatens, vel albicante qualicus , vel

flavicante Oloarius diCtus.

pis exn

j t

$ilex;

CCCCVIIL. 5dex eft lapis vulgatis-

fimus, duriffimus, variorum colorum;in

r at

fuperficie maximé levis, non porofus, ad

Tl ar

tipas fluminum copiosé reperiundus

COCCLX

d N

altus obfcurus, alius albus & fere pel-

lucidus, alius calcarius , alius Pyrima-

porem f

chus &c. integer ad muros exftruen-

Q15 CX Tral

dos minus aptus , Metallis omnibus

tàns rel

inftar matricis prafens , & liquorem

hg a

przbens vegetantem, 7triariis utilis &

li 105(1";

contra calculos, atque ad dentrificia ab

fatzsulg

Vaecinus. aliis adhibitus.

A

Lapis Vacciuus eft Si-

qi

lex perforatus per cujus foramen fub

£ n

finem ar&tius vaccarum papillas ad

Q»M |

corrigendum lac emulgent.

li

LudusPa-

M

CCCCLIX. Zsdys Paracelji eft lapis

a

L

Taedü, füicnlofus , fuccini Citrini colore, magis

MUOHCHLWI

tamen

Y Dirrg,

PARs SPECIALISSIMA. Mj

- —

ln Ley,

tamen'opacus, varie magnitudinis,ve«

HRtr f

narum inftar lapidem obfcure cinerewn

4653l cj

transcurrens, in maritimis faxofis fx-

, lr

pé reperiundus, virtutis Diureticz, Li-

:

z

í

Htiters]jj

thontripticz.

At Dfer pj

CCCCLX, Hammites,faxurn arenae Hainites.

U.

rium, eft lapis.afper & veluti ex arenis

Didtirym

lapillisque calcariis compofitus varüs in.

AUum qiyr.

locis przcipué Montanis reperiundus.

m Vitrol-

-Arena vel Maris in. litoribus,, vel Rivi

Arena,

At vl

in ripis filiculorum congeries vel in

h

montibus exigüorum lapillerum , calcae

DA

|

.

Mv

i

W

il

i

riorum , gypfeorum , vel etiam filicu-

n o

lorum, variarumque particularum mi-

i i

neralium congeflio dicitur,

It m

(

j

CCCCLXÍ, Topbus feu Porus lapis Tophus.

du d

eft afper, Scaber, porofzs;, facileque in

s ais

pulverem folubilis,, furnm& levis , con-

iros efraete

cretus ex materia terrea ,.in limofos

*ilis omnibis

halitus refoluta , quam Sal Nitrofum

fpiritusque aufterus coagulat ;; ceu à

,Vligorn

Ab i

fale marino & fpumá lutea cirea Litos

j dentrifcu?

ra maris maffz concrefcunt , Z4lcyonia

Alcyonia:

f d

dictz, in quibus aves Alcyoues nidos

; foramtn 4

faciunt.

Pyrites,

m pyllàt

CCCCLXIL Psrite: eft vel Lapis fi»

liceus 1zvis, vel metallaris faperficiei iu»

t

quddi

&«qualis figurà & colore pro metallorum

taaone,quibug imprazgnatur, diverfus,

j colorr,fï

iguem

p

156 DrriN1TIOoN. Puvsse.

p n

m Ofïf

[

ignem e chaI;be eliciens & interdum 7-

i QrIS

trioln:: prxbens.

au (|

il

Magnet.

CCCCLXIIL Magne; fiwe Sideritis,

Jl h] Com

eft lapis foffilis, ponderofus , f«rrugi-

&mon

neus , plusminus friabilis , in ferri fo-

ïz

(ü5.

dinis plerumque ex terreftri copiofa

M

& Sulpbureo - Martiali pauca. maàteria

(

(X L

[5

compofitus, fpecificà.iftà inTerra po-

rorum difpofitione per jugem. fubiilis

dtus;

V

d.

materig 1in. Polos T'erre Mundanis re-

p

fpondentes fiuxum : circularem. acqui-

fità, per eundem füpra Terram puntia

fs

duf a

fna adver(a a1 Polos 'l'errz cum majori

vel minore declinatione dirirens, & cum

dgitam

vicinointta eundem vorticem confti-

Tomatts 2

tuto alio magnete, vel ferramento in

pon df

CCCLY

libero aé&re juvante hujus pondere fe

conjungens,eandemq; virtutem ferro com-

vifjib, d

yunnicans ,2q4á vulgari quintuplo oravior.

tU mad

CCCCLX!V. Hematites ( Crocus

aifiniz j

ro-

Hamati-

Martis Nativus ) eft Sub[lautia

; &i z

tes

pemodum metallica, vel Minerali* fer-

—

rea , medix confiftentix inter Me:s

q

xonci

tallum Lapidem quafi & . Terram;

ll

"n

ponderofa, ex ramenus & fedimento,

9s

-u

j

uod aquaex rubrica vel minera Mar-

l

tiali rubra abrafit, compacta, fi franga-

]i

i

tur , interné fibras oblongas 1nftar lignl

(

petrefatti & inítar acuum nonnuns

T g

quam

ï'.PH?SI(

PARS SPECIALISSIMA, 1j7

Vi

uam acstas oftendens , coloris obfcuré

vubefcentis, faporis terrei & ad[trmgeutis,

:eereSiderifia

ad cotem attritus , fuccwm reddens (an-

TU ,

nini fimilem , contra fanguinis proflu- "

h i mf

via utilis & nonnullis miré in Medici-

nà laudatus.

i Tafra

CCCCLXV. Lapis Scbiflss , Hima- Schiftui.

UT v

titi non abfimilis, colore magis palli-

Jgem. fl

do,ideó di&tus , quod quodammodo

AO AnS f0

fillus inftar falis Ammoniaci in longas

lrem aj

re&tasque particulas findatur easque

*

Tmmpunäa

fplendentes & perfpicuas, quz Soli

Ym at

obverfz croceum prebent colorem,

r m

aliquid aurei quaü prodentes, Viribus

r n

Hxmatitis infirmioribus , de cetero

af a

non diffimilibus.

o p j

CCCCLXVI. LapisCalaminaris,Cad- Calang«

mj

J

mia fo[flis, eft lapis mineralis colore nans.

dixinter Terram & Saxum

W;.'ä gurir.

fabflavus,me

iis ( Croa

confiftentiz, fapore terreo;e ferri fo

dinis

uf r

extraétus, xrariis ad,convertendmm cH-

LMagrait t

prum in 45 vel Oricb

alcwm, cui pallidum

colorem aureum inducit , aptiffimus,

z r M

& Tern

inter Coloniam Agrippinam & Aquis-

& fedimen

granum copiosé erui olitus. Externé

l1mineri

loco exficcationis inferviens, Magnelis

a, n

feré fpecificum pondtts babens.

$müs;

CCCCLXVII. 5miris eft quoque.la-

D r

A:'

ore ad

pis ferrngiuens , ponderofus, col

um n

rl

nigref

I

ü

$9 DzrrNITION, Puvsic,

——

15,

Ij

aipredinem tendente , adeo. durus , at ad

j

070 (

gemmas, vitra, arma polienda adhibea.

1

tur, abftergendi vires poffidens, Hz-

H

w

yi 4

matitis fpecies nonnullis creditus, pa-

7 j

riterque in ferrifodinis réperiundus.

lvwn iT

Sclenites,

CCCCLXVIIIL Selenites eft lapis fos-

1IlJUN

1

ilis, rhomboides, pel/ucidns , ac n bra-

eas minutiflimas fc/ffilis, varis in lo-

V d

n

cis przfertim propé fontes reperien-

dus, ufüs Cosmetici, multis à Glacie.Ma-

f:,.*,*' ." )gle n

$

riz non diftinctus.

giett

Glacies

CCCCLXIX. Lapis (becularis. feu

d

Maix. Glacies Mariz cum sSelenite feré co-

gl

y

incidens & pariter foffilis peliucidus, in

v Ht

bracteas tenuiffimas fciffilis, mollis ex

fs us

materia mucofain leviffimam fübftan-

Torci hts

tiam expanfa irffar foliorum argenti ex«

CRCCLAUT

ortus , & Cosmeticits , ex Mofcovia , Hi«

fpania &c. allatus,

at colorg 5

Talcum.,

IT pmctw

CCCCLXX. Talcum eft lapis mollis,

QR pI

"

'y

Glaciei Mariz fimilis, fquamofus, & li«

(i ia

cet ficcus, quafl pinguis taCtu, pondero-

fus , 1n laminulas re&tas fed flexiles &

]y

varié implicatas divifibilis, mapis ta-

l«

men feinis, colore argentofo vel ex vi-

rid: €9 albo fplendente, vix folubilis aut

b&

l

liquabilis, izcombnfiibilis feré, fülphure

AO

Ts

inetallico puro, albo, opt-ilä& 620&9

&

)ï Pitgy

Pans SPECIALISSIMA, 15?1

—— À — À

& fixo fcatens , Penetiis advectus , äd

dm im.f Atj

wüendaadhzkg:

ufüm externum Cosmeticum pracipue

commendatus.

i

*""POfE eHS, -HZ-

"df p

CCCCLXXI. Amiantbus feu Asbe

Amian-

thus,

m

ftus, Zlumen plumofum, eftlapis filamen-

tofus, colore viridi nigricante 1nftar plu-

tll

mularum divifibilis; oblentam & crás-

M,a( mb(a.

fam vifciditatem partium. homoge-

Vatlsinle

neam earumque arétum reCtilineum

55 p

contextum, in vaporem refolvi ne(citts,

Abl

folus ab igne 1mmunis & incombn[lilis,

uriorque inde rediens , qui J;ui inffar

Mi g

peGti, neri, & pro lubitu ad veftimenta

n Rn t«

incombuftibilia praparari poteff , in

Ls du

morbis suulierum & contra Veneficia uti-

dfls, ml

lis quibusdam creditus, ex Indià &

Vinanfane

'Turcià allatus.

m t

CCCCLXXIL Lapis Laznli éft lapis

Lazulis

Afj

czruleus colore Saphiri vel flarum c3-

ani aureis punctulis lammulisque ex-

Á lml

ornatus, lapide Armeno dirior , in fo-

uj &

dinis Amrezs & Cupreis przcipue reper-

m um

tus, inter psrgantia fortiora , imó ve-

f fexi !

nena recenfendus; vel Fixrns; 1 eft co-

Jis, mipl

lorém in igne non mutans , Orienta-

ofo «d tt!

lis,exco&to fuo fulphure colorem prx-

p ts

bens cyaneum Ultramarimm -di um,

1352

auro pretiofiorem , ab aéris ignisque

us

)ymgt 0&; |

pA(äSPECX

1—60 DEriNi1TiON. Duvstc.

injur'iis immünem , vel Won fixus , iri

í :fïäæ u

Germania hinc inde reperiundus.

[1'.; at

Armenus«

CCCCLXXIIL Zaps Armesus eft

)

us

lapis maculis ceruleis & fübnigris re-

ny tss

lucens, punctulisque etiam aureis in

) j häbi[a.

terdum micans 4 Lapide Lazsli folà

RAU

immaínritate dijerens, v fodinis aruenteis

m

cupreisque reperiundu: , colorem illum

amiquz p

cgancum azureum, Germanicum . prz-

D ï&flilï ]

At

bens; virulentià quoque A rfenicali ut

f

M

- lapis Lazilli gaudens.

fb

n*

l

u

Pumex.

CCCCLXXIV. Pumex eft lapis ero-

giz ostus,

fus, fpougiofus, exiguis cavernis five

s

foraminibus refertus, in Germania &c.

m,xm

reperiundus , ad humiditates acidas

rasuplt

coagulantes in glandulis imbibendas,

ts p f

& hinc ( ut ex fignaturà) contra Jirs«

dierssdof

mas valens.

hentrc.

Spongiz

|

CCCCLXXV. Sponpie lapis Csffeo-

! CCCLAT

lapis. litbus eft porofus, prorfus friabilis,'m

fpongiis concretus, colore candido vel

ii

« Qu

TF

gryfeo, figurà offi amsgdale non abfi-

|

mili, contra calculosrenum, ffrumas &c.

sazlïumcim D

adhibitus.

'! r

ï"gerzco

i

Filtrum.

CCCCLXXVI. Filtwm feu Lapis

0(

tilf

i

M

M

* il

T

Mexicams eft. fübftantia lapidefcens

1

fpougiofa , fübmarina , petris in imo

J-:n

t

maris adnata, medicamentofa , fponte

A

j

in aére durata & . petrefatla , percolande

u ! Ped«kx i

j

X i,

VP*AR-SVSPE'CI'A'I.IS'S'IMA. 165

—— — ÀQ

1 W f

& purificandz aqua aptiffima , magnitn-

fündiy,

! Arrtig d

dis nonnunquamy/agenti , aliquot am-

phoras adequans, rara €9 cara, pto

Figr v

Aürtls i

magno fanitatis thefauro in cimeliis

Priacipurn habita.

I Lj f

Staladti-

wþimgm(nï

CCCCLXXVIL Stalatlites eft lapis

te?.

flirie- formis fillatitius, ex cadentis aqua

datren lm

vel nivis liquatz purioris guttis cavet-

li ye.

i;

Adenilnt

nas penetrantibus infubftantiam lapt«

deam cum pnrioreterra coagulatis cone

cretus, é cryptis plerumque ftiriarum

1xämapiseïo.

inftar pendulus , plus minus pelluci-

j

]

X

ul

dus,ex flavefcente cr3[fallinns,fed minus

durus, inftar medullz (zpé cruftá quafi

I

tartareo-lapideà cinctus , aut tubulae

tus, aut pro fitu vario figuras induens

ld

diverfas,ad offa fra&ta in vicemOfteocol«

(f

lg & contra calculum laudatus.

CCCCLXXVII. Stalagmites eft la«

Stalagmáe

n

[

'£e8.

1&0 X

pis Stala&titi modo generationis & lo-

co natali affinis , ex aquà minus depu-

u ïAlOR M

tatà in opaciora cylindrica vel fphzrica

um

Ixviaaut afpera corpufcula, Pel/ariafeu

femina faccharo obducta mentientia,

w f Lt

confluens, calcem ad zdificia conftruen-

fa lgl

da Italis laudatam fubminiftrans.

Rs n

CCGCLXXIX. Fangites eftfabftans

Tungitte

mentota

tia lapidofa,foffilis, durifJima, coloris fub«

jinm

q-

fiavi, pediculo & Pilleolo orbiculari

TIg

162,

DzriN1T10N, Pnysic.

PI)SPEC

——

ris intus refiexis & ,cetekrä) f»un' um cle-

T n

ganter reprefeutans,in montibusHelve-

A IUf

j

N

ticis, & una cwm alusvetegabilibus fa-

xeis aut peti?ficatis pluribus, Crepun bipis

X

Eqnifeto , Licbexe , Mufco , Fnco ,-Virgul«

ii; &c. colbgenda; quorfum referun-

gupi d

tür , . Rizoides ,, Glandites, .Gallites;

m m/*i

Pyroides, Pifolithos, Amygdaloides,

gt

Myrtillites , Rhodires, Salicites.;, Fru-

p

mentarius , aliaque faxea multa àfimiz

Fs

litudinererum, quasreprafentant,no-

suus, tv

men trahentia.

s ynm

Hyftero-

lithos.

CCCCLXXX. Hsflerolitbos eftlapis

j fs

colore nigro interdum albo & rübigi-

; QUX

neo przditus , juglandis magnitudine,

exuna parte convexus , ex alterd mu-

; Rn

Áj ts

Hebrià additis nonnunquam virilibus

reprzfentans , in Haffia aliisque Ger-

Yf

maniz locis reperiundus, viribus ute-

hr rl

*hta, af

rinis dotatus.

Naomaafí

CCCCLXXXL. Gloffopetra eft lapis

ais m

lr

Gloffope.

figurá triangularis , acuminatus, colo-

tra

re cinericeo velex.fufco, parte fuperio-

t ia

re /2vipatus , inferiori afper, non du-

NI

VI

rus , inftar eboris ufti fragilis, inguam

U

vipermam vel potius Piczavis , vel dei-

Binyi

1

[

Il

l

tes Cdchaviepifcis , (qui petrefa&ti hic

a Me-

D

! AL

aliis creduntur, ) refer?ns, exInful

litene

!

j

LT

Pans SpECIALISSIMA. 365

MM

PmtbusHtr.

litenfi potiffimüm . adve&tus, & inde

multarum virium per antiquamHifto-

tll

7777

riaam przfertim Alexipharmacarum

creditus.

lilfü, Vitin]. |

CCCCLXXXII, Ofleocolla eft fpe-

Llto fdetan.

Ofteocol-

cies marge per arenam aliaque loca fa-

la.

5 lg

xofa formà Cr3flalli percolata, paulu-

Dd

lictts; n

lum lapidefcens , confiftentiz medie in-

terterram & lapidem, friabilis , mollis,

muta if

albo & cinereo colore, figuram offis -

ntano j«

mulans, comcava, intus quandoque

margà przgnans, ex fignaturà ad of-

inltedigis

fium fraéturas fanandas optima.

tbl

CCCCLXXXIIL — Unicormu foffile,

Unicor-

du

lithomargaalba, eft maífa Terreo-l

api-

nu foffile.

y, t ditime

j

at v

