de£niuntur Moius baliiitum vaporofo-

rum plerumque, interdum & ficco-

| Defnitío.

rum, mixtorumve, i? aére quàcun»

lLoo,vel

que de caufa extrafuum quilibrium fi-

Dt Pa qr.

ve ftatumraritatis & denfitatis ordina-

3 lz vo.

rium pojito , concitatiores . inter nubrum,

Vs atdentt

montium , cavernarum. &c. angu-

Hdtma, n«

ftias acceletati.

Ti Doyibus

CCCLL Ratione Plagarum Mundi,

quet?

vel Termini à quo, Venti numerantur

lrvl

Nauüs 22, fcil. Cardinales quatuor ,. 9o

Ql Q

gradus Horizontis, & Iutermedii feu

d p u

Collaterales 28. à feinvicem 11 grad,

15 min, diftantes. I/Ji fünt 1. Aquilo

Cardina-

"

qiii, ii«

les,

yos atem

five Boreas, é Septentrione frigw. 2.

Zepbirus ab Occidente ex mari paten-

'utpluri-

p n

te bumiditatem. 3.Eurus ab oriente ficct-

taíem. 4. Aufler , five Nothusa Meri-

tj, Socol

, Mugw

dionali Plagà Calorem utplurimum, (h.

e, nives, grandinem , pluvias, fere-

idor &Y

nitarem & tempeftates feu tonitura

yt difpolte

&c.) advehenies.

Ex Iautermedüs funt

u ape

Intetmez

Precipui Euro-Boreas, 9torb. £ft, Eu-

dii preci

ro-Nothus. (Zub4Óyt. Zephyro-No-

p

Jies t

thus. CubzCBeft. Zephyro- Boreas.,

jlts d

uatuor cardina-

les.

hi

protrntïgm"::

Soorb, CIBeft.. Inter q

3

v*

*

Plls $r

nse DrriwiITH0N/ P"HZSIC;

temv ^

leä medii & 45.gradüs ab iis diffiti.

40

J

Onotu-

CCCLI. Venti porré dicuntur r,

plices?

at 2

Vel Conuis plurimis Terrz regio-

D

w

nibus, vel Proprii. 2. Vel Periodici, &

nuiord

ftati certis anni Temporibus Spiran-

tes, Vel Pagi & etratici. 3. Vel Din-

&«

nl

(l

inrutores magisque tranquilli , vel 5nb;-

tanei &TImpetuofi , ut funt:

m

n

[]

[

'T'urbo,

CCCLIIL Z7ubofíive Procella, eft

| f;r..c

ventus repenté profiliens, qui redo

(

L&Xamim

eitrfa absque circumgyratione rsit , a-

rem obfcurat & pluviam przcedit.

gtl

"Typhon.

CCCLIV. T5pbon , eít impetuofus

D

ventus cum celeritate per omnes plagas

Jcoagvm, sW

circalocumaliquem vagans,ac plerum-

Í lxemtt

que defuper à vertice irruens, aliis Ec-

CCX )

nepbias vibratus.

!

liüri Teri

Prafter.

CCCLV. Préfier .eft impetuofus

nfteikoptia

ventus cum fulowre , f. flamm3 ermmpeus,

J i, m

rariffimus, dicitur Semece T$pbon feu

| Ut pro Tf

Turbo cum incenfo aere.

| at velah

E€ene. :

lls

u

j

l ïel*.ïïlSw

CCCLVI. Ecmephias eft ventus re-

phias.

pentinusac vehemens, ex abecula füb-

U. d

nugra prormnpeus , ia gyrum contorquens,

Miv

& quzvís obvia corripiens.

'elyant

Exhy-

CCCLYVII. - Exbydrias five aquator,

QU

Ü

drias.

CfBolcf'enbrucb ; eft ex aube cum magna

CQ

aqn& copia ,. plerumque à vertice per-

ZLLUNN

au-

Nymbus pendiculariter decidens. Nimbus

tem

mlfspkzæqægq[

l

!

,'"p'l"s!(i |

,

PaAns SprEctiALIS.

Y19

b

—

l

iig difii '

tem geneïatim dicitur omnis ven

/

/

s

tqs

cum impetuosá pluvia.

AUE regiy

CCCLVII. Meteora Aquea funt Metcora

Aquea.

Paj

corpora imperfeCte mixta 4 vaporibus

U SPH&I]-

ex aquis perradiorum folarium motum

d p

elevatis, €$ velin Terrz fuperficie , vel

dbl vl «M).'-

in aére deunoconden[atis orta.

- CCCLIX. Roseft vaporà frigoreno-

Ros

*iocella, d

&urno in fuperficie Terrz in guttulas

5j QU nj

coagulatus.

M. a.

CCCLX.Pruina eftnihil aliud,quàm

Prüina.

vacedt

guttule roris à frigore paulo fenfibiliore

Xnaofis

nontantum in aqueam confiftentiam

j ia

coagulatz, verüm 4 rigidiores particu-

Bo

lascongelat4.

CCCLXI Neb

Nebula.

Tren, al

ula eít vapor conden-

fatior & "'errà in acre infimo pendulus,

f ii

craffitie & optica conftipatione fuarum

maimmpens,

partium, vifum & profpe&tum impe-

diens, pro magnitudine particularum

1 fghw f

&levitate, vel altius affurgens , vel à

J ventus r

Solis radiis preffus defcendens.

CCCLXIU, Aubes eft nebula tenerior

Nubes

vabeoad

quid?

m congie

inaére fublimiinftarligniin aquà natan-

$s

tis ob porofam texturam pendula, &

agitata.

'

rfive a

CCCLXIIL Nubesfunt vel Fecsa-

quotu-

i am t

, plices?

eà vetor

d« , vel Steriles , quales dicuntur cardi-

caiites plerzque colligatis adhuc tenur-

T lï'lmäb,l

4

um

—

TU

pe DzrisITI10N. Puyssc,

À —— aA n as R r RL

.nlmW' n

ilm filamentorum reticulis, in varía

Yul gu

nonabeuntes. 1lle funt, qux mate.

j [ t

riam prebentalia meteora generandi,

q U'WF

AUR

przcipue PInvie.

m

Pluvia.

CCCLX!V. Pliwvia eft nub

es in guttä:-

r

aqueas réfoluta , adeóque pondere fuà

quix Hm(

in Terram delapfa. Et pro guttulas

tumtenuxate, raritate, copià , motus-

«f o

m

vegtadü , dicitur. vel Stillatitia pluvia,

velImbev , Nunbss , &c.

|foiulot d

Grando.

ieifnii

CCCLXV. Graudoeft pluvia conola-

cieta guttulis pluvialibus, antequam

gt

Terramattingunt, fübito frigore , in-

ii

tercadendum, in grana congelatis.

guadii

N

CCCLXVI. wix eft nnbes pruino(a,

?«

j

j ones d

five candicans , ligamentis glaciecula-

vidosimof

sum tenuiffimis, 1n. flocculos refolu-

d ao

tis, paululum congelata inffel/nlas al-

Misdmr &

bicantes . fexanpslariter ut plurimum

J

firiatas, pondere fuo in Terram dela«

AXXE

st r

'Meteota

a&CCLXVIï. Ex his oriuntur. Me-

Ym phati-

icconti

€a.

feora Emphbatica, quzfünt apparenti£ ii

EPT

meteoris aqueis à radiis folaribus, vel e-

It mf

tiam lunaribus, aut

quibuscunquelu-

s "fühm q

minofis illuftratis ortz.

L

Yris,

CCCLXVIH. fris eft arcas Coeli ex

ls

ceruleo infimo, viridi, flavo, inter-

I nl

medis, & Puniceo-rubicupdafummg,

Ccoia«

W 4 &:Qläl

|

pHïSm

1àI

—

[ ssnd

P-Ans SP:C:AI:!;.

—

UHSJ D Ya

colovibus mixtus , à vadits Solis (vel Luunze

! QU? m

plenzraró) in guttulas pluviales inci-

Fücranj

dentibus , refratlis , indeque ad oculum

Spe£tatorisreflexis , füb angulo circiter

TM

41. graduum in Primarià, & 52. in 5e-

Quf fj

cundarià ortss,

0 Fs

CCCLXIX. Hinc[frispro varià Re-

lts

fra&tione & Reflexione eft vel Simplex,

quem-

plex?

L a

vel Duplex,vel Triplex, Hinc Primaria,

Primaria.

five "nfima dicitur , qux ex duplici Refra-

hi

Gioue & flmplizi Reflexiore füb ditXo an-

] mteqllam

lo 42 grad.colores vividosordine modó

Wt n

éXo exhibet. Et Sectmdaria dicitur altera,

Sccunda«

ras

g,

u

uz cx durplici Reflexione ,& duplici Refra-

tj

d

i

i0nte oriens, colores primarie minus V1-

iM

Tcrgiag

IZGP;'U]&

vidos inverfo ordine przfentat. Et Tertía

Xauos tl

;

eft, quando in unà aquz guttulà du

TT

Refratliones & tre.s- Reflexiones contin-

V p

"unt.

CCCLXX. Halones vel Coronze fuit Walones.

Temdte

circuli nunc pure luminofi, nunc, in- i

uxtaCarql

tefium,

Yintur Jf

ftarlridis colorati, 5olem ve! Lunam

apparemu j

ambientes , aut circum circa propecon-

jihis, vt

ftituti , perrefratlionem fub angulo zt. civ-

mmqueï;-

citer graduum peninam faCtam radio-

m Solis, Lunz, per ftellulas planas

ia C |

five lamelas glaciales parvas quodam-

modo (aut , fi coloratz fint, plan?) pel-

, o

Jucidas , & figura lenticulari in medio

kcupda[lj,:y

H 5

pius

n2 DzrixiTION, Pnuysic;

li M

—

—

j

plus minus tumentes, trausfuforum,

(

La

j päüe

inoculum inftar totidem punctorum

4

n d

candicantium , aut coloratorum, in

hn

orbemundique difpofitorum cadeutes,

V

[id

jixta Cartefium.

zyxv. X

!

vll5 f

uxtaHu-

(r048

CCCLXXI. Aut, juxta Hugeuium,

m

(

gcsium. Coronz funt circuli luminofi &c. ex

orerom

radiis Yuminis refradis per ingentem au-

"M

merum exiguorum gramlorum rotundo-

mUUc

vu , in fuperficie glacialium, pellncido-

n

vum , intuis nucleo conftipatioris nivis

lg

minus transparentium , füb cercà anguli

t odonggt wf&a"»

aperturà, quem cumlumine & oculo

SpeCtatoris faciunt, invifibilium , cx-

dlv temott

CCX

terisin oculum tendentibus, extra il-

[)

lum, ejusmodiannulum formare vi-

efernr J

1S,

hprtimui

vb putnd

Parhelj

CCCLXXII. Pa:beli fünt Solis, &

vwnprevident

& Paraíe- Parafeleng Lunz, fimulacra in Halouum

m dl

kne, inter(eGionibus ànubibusreflexa, prima-

wl

rio lumine femper debiliora, juxta

BU

Solem & Lunam plura pauciora fimul

tyistay

fpectata , & fecundum Hngenium , à tefra-

Q r

&ione lnminis , per multünudinem Cylindru-

f .

f(lv

lorn perpendicularium . fubüliffimx

(

AU

M:

nivis congelatz fewipellucidorwm , füb

certà figurà

li g

, Oria.

-& quantitate pofitorum,

!iresm;n:;md]

" CCCLXXIIÍ.

*

' ! H-m

P*ARS SPECIALIS.

123

!mm/ï,þm

CCCLXXIIL virgefant radüfolares Virga.

| O

aquofz mubis partes rariores Virga-

faform, m;

rum fpecie penetrantes.

Uade Vuigus

Ugj

Solem aquas attvabere dicit.

Meteorsa

CCCLXXIV. Meteora Terrea fant,

'Terrea,

1 Hugmim

quz ex effluviis folidioribus terree füb-

Id C t

ftantiz maximam . partem . conftant.

PUDIPTO l

atque huc referuntur ab aliis magna

m tht

pars Igneormn Metereorum, nec non

*s

Concreta nonnulla fortuita Minera-

t i

lia, item Fila Div& Virginis diCta, quz Fila Dive

;a:io:i

1] s'i;

fünt meteorum terreum, five filauzej- Virginis.

i

ta oblongaex vifcidiori materia diducta,

X o

zítivis temporibus per aerem volitantia.

CCCLXXV. .Ab aliis huc quoque meiqua

referuntur Mel, Cera & Manna.. Sed hucrela-

n fo;marb "

ta.

bec partim ad Regnum egetabile & A-

nimale , partim.ad Aquea Meteora potius

[ntjls, &

pertinere videntur. Ad qux pofteriora

r d

quoque ab aliis referuntur Fortes , Flu-

gäe,rsï,pt)ma-

snina & Mare.

l, juti

CCCLXXVI. Foztes fant colletlio

Fontes.

mcora f

aquarum cum pluvialium , tam matina-

aijm, atf

rum , inciffernam quandam vel alveum

i C

fubterraneum transcolatarsm.

CCCLXXVII. Sunt autem hi fon-

y fubull

Quotupl?

pl

tes vel Labiles & Temporarii , vel Stabi-

Tempoe

Ill funt Cifterne terre-

rarii.

j pl

les & Perpetui.

ad-

"QXb

üre; ab aquis pluvialibus vel ab extra

ve-

&

MT

24 DzriNI TION. Puvsrc.

lh

1

ft

venientibus ;epletä, jugi affluxu alia-

N

n

stf

rum deftitutz, tempore aridó facilà

(

[

P

Perpetui.

exfiecandz. — Hifnt ague partim ab a-

YUL a

quá mariná & fübterraneà per vatios

gl

C lue eauf

meatus preffa, & ad fontium fcaturi-

p

l

inem, vel vaporetenus , vel in füub-

j

Ü

antia delatz, partim à pluvialibus

aT

aquis abforptis in unam congeftionem

collate, & affluentibus in eandem vià

n

*

femel parata aliis auctz.

at H;(Pwlm

CCCLXXVIIL Suntque vel Pro.

, n

quotu-

finentes

erpetua acceffione auci , in

Kiis u

p!ic?

fuperficte terrz exitun querentes , rivo-

ójg t

yiusnts

rum fluminumque parentes , vel Patei,

fiinter duriorem cruftz terreno-lapi-

CCX

dez, cavitatem ad latera incarceran-

M &qmmrmï

tur. Sunt porró fontes vel Siapli-es

?isrenqroribusS

vimtorm, i

& Dulces nullis particulis mineralibus

imprzgnati , vel C omp'oþti & Minerales,

il

Ü

[

li

Salinz.

qui pro varietate particularum aquis

lznide

intermiftarum, dicuntur Szlin«, fi $2l

Acidule.

falfüm przvalet; vel Acidule, fi fub-

la n

tile quoddam itriolum, particulz og^tia-

Gol lts

lesautaliz acidiufculz , non tamen fi-

L

Therma. nealcali; vel 7herme, fi aliz minerx

tels at

fulphburee , vel alie. quzcunque falu-

bl

brem effe£tum producentes majores

tis n u

artes obtinent.

plihi

Flnmina.

CCCLXXIX. Fluminafunt foutes ali-

Wïm

! quet

]

P HYgr

Pans Spz CIALIS.

124

FTN

quot continua ferie & fufficienti copia

^ atd) f

e cifternis fuis effluentes, & ampliori

alveo colletti, ob declivitatem fui mi-

: r varig

rabili aquatum circulatione tandem

rurfusin mare defluentes ; Si nonadeó

Rivi.

V1 ff

fint magni, adpellantur Rivi Si ra-

Düvialls

idi ex colluvie aquarum facile difflu-

'Torrene-

Weliom

enti, vocantur Zorentes.

tes.

ndem v

CCCLXXX. Mare eft comtmne atq;

M?irc-.

ingens receptaculum Q9 colledio aqna-

p vel p

run infra codleftium à mineris & rupi-

t al n

bus falinis primavis mira falfedine gaw-

t m

dentisin , eftuque admirando ftatis tem-

oribusundas admittens & remittens.

tsvl

Lintedn,

CCCLXXXL /£fius Marinns eft mo-

AEflus

fà Ia

Marinus,

tus aquarm reciprocus, quo eedem fta-

v pj

tistemporibus Spatio 12 horarum, 24

jmunhs

minutorum , poudere faperincumben-

&Matriis

tis aéris, ab eibere per anguftius Spa-

tium fub minore Vorticis terreni El-

jum aqus

filu, 54

liptico - Sphzroideidiametro, prefrute

li f R

Luná maximé nova & plena, (j«xta

ricde gt

Cartefiumr) celerius ftuente , prefJi , gio-

n tame

bum terraqueum alias aliasque fui par^

ag m

tes fingulis 24 horis, 48 min, drur-

anque D

nz vertiginismotu obvertentem, for«

ntes m

tius s»gente, adlittora per fex horas

mgque remitteute

pulfz affiuwnt , eode

j

'Perfex alias definut.

zïumfankg

^

PARS

$Q ( 126 ). 00

hi

u

i

m,ïdl

e60260/03 C0 0280 036€

i

j

AR

[

j

fau

SPECIALISSIMA.,

g

m m

CCCLXXXII.

g

ip

1

Particu-

pecialiora five. Particularia Corpora

r

laria vel

S

in Globo noftro T'erraqueo divi-

ii

Animata dunturin Zrimata & . Iuanimata.

,xeïü

Et

L

vel Inani- ordinis caufa i tres Claffes /five tría

jl y GWQ

mata.

Regna, uti vocant, nimirum JMine-

3. chna.

vale, Vegetablle & Auimale omnia di-

Ípeícuntur.

« NENOM

Anima.

CCCLXXXIII. 41imaingenere di-

citur, vel Ageus quodcunque internum

| OQ0u0x

fimilate , vel , juxta Ariftotelem , 4&us:

ampkdiuro

primss Corporis Organicl potentia Vi-

xergi(zdxc'ïa, (

tam habentis , 1d. eft, Principium inter-

l

Offa1UCI

|

num qnuod organorum corporis aptitudi-

li dl

nein admunia vitalia & animalia(nutri-

W

Afl

tionisgenerationis loco-motionis,fen-

Mu

l

i

fationis &c.) obeunda in atium deducit,

y

T

l

Corpus

CCCLXXXIV. Corpus Or anicum,

l

Ts

hocloco, dicitur , Machiza natüralis ex

ff

Organi-

eum;

variis partibus , folidis, flaidis, affabré

CU

l

[

inter fe connexis compofita 44 con-

n q

venientem fibi znimam feu rectorem

rgsds

:

:

n

internum recipiendma ejusqueope fun-

j

/-

W

lQ«

r

L

| DARnS-SPEGIALISSIMA, 127

—

E

ET

&ionibus vitalibusvekanimalibusper- viyum;

agendis inferviendum: aptz.. Quiod fi

ain contingit Pventis vel Auimati no-

men habet.

3A

CCCLXXXYV.. vita eft aCtuale ani-

Vita,

m corporisqse organici intimé conne-

xorum permutuas actiones paffiones-

f' (s H

ue: commercium... Et huic oppofita

AQUOO (v

Mors,

Mors eft totalis abriptio commercii anie

Aimda, .

4 €S corporis vel ex utriusque vel ex

isfre r

I JMite.

alterutrius. defe&tu . aliquo: principa-

li orta.

ia d-

REGNUM MINERAL ..

Md

lyetm

CCCLXXXVL - Reguum. Minerale! w essum

fotm, f

comple&titur omnia AMigeralia in ge--Minerale.

Dyotmt; j

nere1ta diCta , feu Foffiliacorpora non:Mineralia

Tf t

zquéorganica, prímc

ipiotantum vitalij- vel Foffi-

ld.

Vr5 af

generalius ita dicto ,

j

ive Plaflico à na-

mala (

tura predita, variis falium,, fülphurum,

oniset

terrarum , lapidum & metallorum

um dedd

fpeciebus gravida, exterra ceu loco

j Orgamc)m

natali ad varios ufus in lucem pro-

anatrdy

tzahi folita.

CCCLXXXVIL . Principism — Plafii-

Piincia

jlis, dit

ofita al t

cum eft ipfa Natura. Univerfalis feu

f*ium Pla»

feu t

ztherignisve aftralis fubterranens , fpe-

terre-

flicumgs :

cificatus prP varis pardcularum

firium

P

L.

128

DzrrNrtTION., PH?;I&

$ wECI

—

——

;

—— — À

//

1

"MU 1

fclfälïh & aqüearum-äifgbfit

onibus

primzvis, in variis Terreni Globi par-

T

d

ena

tibus (emina mineralium fovens , matu-

C,,wmmh

tans & augens.

iX H

CCCLXXXVIII. Minzeralia hac tas

lil

Mifieralia

tione vel in quatuor , vel in tria divi-

enit

qxixotupl.

dwnturi »Ón quatuor, ut funt x. Terra;

$i

1. Sacci, 3. Lapides. 4.. Mttallac ln tria;

[l

Mineralia funt vel minora, ut Succi,

iogi

nim: SalSulphur &c.vel gedia, utLapi-

ii

(or

desMetallia; vel majora,ut ipfa Me«

LJ

talla vulgaria.

(

4

QXM(

Terre;

CCCLXXXX, Terre dicunturcor«

cc&vm. |

ofa friub lia terreftria, arda, ind«Gi-

t Ter n

j

4 , opaca, minus ponderofa , faporis

gus u

plerumque adftingentis, neque ii a-

orditaxat f

qua infenfibiliter difluentia, fed foluta;

jum Áricenta

er filtrum rurfüs feparabilia, & affufo

t dfirgas

f

umido pauco denuó i» molle lutum

"

(COCIT, |

abexntia-

ictmz Qu

Quetupl?

CCCXC, Terrz funt vel /ulgares

IOT

Vulgares. vel Pretiofe. Vulgares dicuntur, qux

Y

j

contempte ubique feré reperiuntur,

ml

[4

& funr vel (leriles , vel frugiftra.

ev

ii 04

1. Steriles,

CCOCXCI. Steriles füunt vel ZArenos

j

)

W

Aicgofa, fa. levesac candidz vel Aroillofe: 1lle

1Cuntur ; quzex congerig miunimorum

te

VN

filiculor«m modica . terrz poitione. in«

fermixta cenfiantes. humorem

reces

ij ]

I

N

pum

|

r

-N: -PHP;J(. :

Pags SPECIALISSIMA,

pegmamcnicsismEPOR TRU MDM I r ts D

ffifp.(;ütiokm;ï

RU Glohir.

tum non retinent, nec lutefcunt,

T , ag

ideoque nutriendis plantis & vetegan-

dis earum feminibus ineptz funt-

Ataiile .

Ml h s;

CCCXCII. Hz five Arpillofe funt,

4 r d

quz anon facile difolubiles & 'pingues ob

Ías,

nimiam fuüidentitatem & porotum ex-

UEL Turg,

(tla ii

ilitatem humoris alimentitii percola-

1 t u

tionem impediunt, plantarumque po*

tli, lL.

tiusfibras fuo glutine obftruunt, ad

A lpfa Me-

AAm veró velfolz vel cretà aut arenà

addità in vafa excoquuntur.

Memicore

CCCXCIIL Zrgilla fpeciatim dic-

Argitla.

J mül, Wüt'

tur Terra ponderojier untiwofa ac pin-

Vrl i

guis , qux lingue prompte agheret &in

l, n

RU d

oredetenta é fevo quaji conflare videtuv;

It

|

hlU

juxta Avicennam ficcans, adftringens

ii db

& abftergens.

ml li

CCCXCIV. Pertinentad hanc claf-

fem terrz quoque nonnulle 02 vul-

bv hg

gares & medicamentofe ; Item. Cimolia

Cimoliá:

j ,U

vel purpurafceus , vel alba, quarum u-

Puspuras

Ícens.

tTt

traque eft' argillz fpecies & fodinis

t

eruta ; .J/]a colore & cinericeo pur-

nv A

j

ij

^A Ibs,

!

purafcente; Hec albo prxdita & in

1 Al

'[:,w

!

lacentulas coa&ta nonnullis quoque

i um

terra figillata alba di&ta. — Item Ochra

Ochmm

r p

coloris lutei , faporis adftringentis , ad

monm ^

ufus pi&torios adhibita.

:

s

!

CCCXCV.

l

l

|

130 DzriNi1TION. Puvsic.

WSPEC

—

MY dj

1I, Frugi-

CQSCXC(Z? Frugifergtérrz funt qux

ferge.

o

ingues humore nigricant & /ntofe fiunt,

;

umiditatis tenaciores , diffolnbilitate

NH

;

1

loh

tamen aon adeó difficili gaudentes,

YCIX.

CCCXCVI. Exhis eft Marga , quz

i

Marea.

Ontul

Terre velut Medulla quxdam dicitur,

T

fubftantia Terrea plerumq; àrefolutio-

39f

nelapidum per aqueos vapores,exhau-

v

n

/,

1to (ale remanens, plus minus friabi-

Y

lis, levis, mediz fubf

tantie Inter ar-

W

gillam & cretam h. e. non tam plafti-

» d

l

Ca, uf creta, nec tam febacea & pin-

hfa.

uisut argilla.

LacLu-

CCCXCVH. Lac Lune, Agaricus

vl r

m

nse,

mineralis , eft Marga alba fubdulcis 4b

gui m

Ti chd

';UC

aquá, non item à V, folubilis, eam-

(lani

que colore lacteo tingens, parum vi«

fcofa, odoris expers, internis lapi-

QG Ti

dum parietibus plerumque adhzrens,

?f;a:ofzaü.*ulï,

aeida cum effervefcentia abforbens , in

WU

fanguinis fluviis fiftendis ejusque gru-

misfingulanter incafu abalto diífol-

vendis ,omnibusque ab acrimonià &

X

Marga.,

aciditate ortis afectibus utilis.

Ter

quotupl ?

CCCXCVIII. Unde Marga eft dupli-

f

cis conditionis;. Alia durior & lapidi

Aïa

haud abfimilis, quz longiore Tem-

N0

N

oris traétu diffolvitur & humidiori-

us Terrisutilior habetur; Alia mol-

rzlm.';:y;;

Aj

lior , terris ficcioribus nutriendis magis

con-

pHma, !

lx

'PARS SPECIALISSIMA, 3l

—

—

U funtos

conveniens, cujus apud Plinium V

Af

fpecies habentur , feecunditate vel ma-

Abl

jori vel.minori pro admixtione falis

Antes,

nitrofi aut fülphurei gaudentes.

ïzllj'(ga., qu

CCCXCIX. Vulgaüores Marge

Margz

fpecies

m day,

Species dicuntur r. Rubrca fabrilis , qux

1. Rubri-

yiftfoto-

eft fübftantia Terrea ponderofa, in-

Ca

Vreserhan.

tensé rubra , faporis aditringentis , fic-

Bolus.

imus d.

cans, in laterculos coaCta, Boli , in pla-

"Terra fi-

i Inter r

centulas fignatas formata, Terre Jipilate

rubrznomine veniens.

gillata ru-

m plaf

bra.

N

U

iX p

CCCC. . Terra tripolitana eft füb-

2. Terra

Ítantiaterrea, facile friabilis, coloris

'Trpoli-

9. hs

vel citrini 3ntenfi , cum faporeadftrin-

tana.

jo ls

gente , vel fubcinerei , lapidofa, durifji-

9 , é fodinis erui folita ad ufus me-

,j n

fs m

chanicos,vitra polienda , &c.utiliffima.

dutmis lnl

CCCCL Terre pretiofe & medica-

III. Pre-

1

tioía.

" Adharets

mentofx dicuntur , qux o5 virtutem ali-

abf

quam medicam, aut alium in artibus

ieqem

ICtoriaaliisve infignem ufum in ma-

ibato dii

Jori pretio habentur,ut fünt terrz [icilla-

b acrimoni

te, Crete, &c.

E

CCCCII. Terra Samia eft fübftan-

Samia.

qts.

tia argillacea febacea, pinguis , gluti-

It

dirior &

nofa & ponderofa ; coleris pallidi ex fla-

vo &albo mixti, faporis adftringen-

longiort ,fï

y & n

tis, àGaleno multum zftumata & ter-

yor; A5

re Lemui& fuccedanea. Cul non abjimilis eft

P

teira

mumau

L

) $pl

n2 DzriwiTrON. DHysic.

j

Chia

t;;m illa ctuftofa, candida,. ad cin;

(

j

(

reum vergens , ex Infula.Ch:o allata.

Qlát

:

XL.emnia.

CCZCCIHH. Terra Lemhnia ef fub-

v o

Hh

ftantia argillacea febacea , pinguis , mol«

m

lis, denfa tamen tenaxque aliquan-

ficti

tum , utlinguz adhzreat fine morda-

hi

citate, ponderofa, ex flavo rnbefcens;

l

l1

veletiam cinereain Infula Lemno maxi-

(l

1e erul folita, adftringens, cum aci-

.Ti

do efZervefcens, fudorifera & alexi-

ao

pharmaca inaqua refoluta molli cerx

Íimilis, fub cujusnomine plerumque

Ls

Sigillata

| i m

"lurcied,

Sipillata in fpecie terra di&ta Turcica , co-

*

lore interno totius mafTzx cigereo , per

| qdyre auto

ts L

univerfam Europam füb formá orbicu-

]ore caxtid

lariparvorum pàftillorum figurà caprz

olim , nunc cbaraderibw: Turcicis undtar

(istoGat;

madians vie

Sigilli xmpreffi fignatorum. diftribui

folet.

n

H

ftrr

Eretria.

CCCCIV. Terra Eretria eft colore

ll

(

alba & cinericea, valdé molljs , per x-

W

fanienta tracta linéam violaceam re«

L ]

Al

ferens ; virtuteadftrictoria , refrigerae

rl

toria & lenicer emolliente,

Tl

Pnigites,

CCCCV. Tetra Pmigites eft pine

!j

(ofi

gïlis 5 fp

iffa, mollis, uigra colote, .vi-

^ [f

triolaceo Japores và

lde acris & adftrine

MU

!

gens.

NOS H! AVHS

CCcCV.

Pans SprrEcrALISSIMA. 15j

PHFS]C.

o E

[

" BolusMe-

i?) äd dne

—

CCCCVI. 2olus M:litenfis ad cretas.— licenfis,

A0 allata,

accedit,

Bolus autem Armenaeftgle- Aimena.

l1 ef fu.

baterreavifcofa colore fubluteo & pal-

,;;"g"-'-'» M()!"

lido fapore nullo vel leviter adítrin-

J'E 4 lquan.

genteinArmenia effoffa.Et cujus notas

Toccavis

It mordie

veras habet,fl.'occavien,-stransfylvanica,

enfis,

I

in ore inflar butyri liquefcess , gaudens

110 QXl

eadem virtute adftringendi , exficcan-

, Qm at

di, antidyfenterica &c.

4 d

CCCCVII. Terra Sigillata Silefiaca,

Sigillata

Jl

(f4

Silefiaca,

Stripovien[is, lutei coloris , ad fiavedi-

i

(Ue

nem vergens ; pinguis, vifcofa, inftar

j

butyri in aquà velore diffluens, eft à

Axupgia

D mu,'ï(

colore aureo 4xwngia Solis appellata,

fOliS-*

l lil

]

J

utterra Lipaicenfis & Goldbergenjis à co-

Lunz

um t

lore candido Axwngia Lwae chymi-

€is vocatur; Utraque ob infignes in

j!'q

YU

j

medicina vires & efficaciam majorem,

fpeciatim in Cephalalgia, fluore uteri

albo &c.terrz Lemniz à multis prz-

nf of

ferri folita.

u R

CCCCVIIL "Terra Szgzllata Livonica

Livonica;

daceam fe

eft rubicundior, quam terra Silefiaca,

) Ringt

valdé adftri&loria atque inde in Diar-

?

rhoà, Dyfenteria omnibusque pro-

fluviuiss nimiis commendata.

j dT

CCCCIX, Porro huc referuntur

.m COXCW') ,

j &

terrz nonnullz gzacre, & rarz ; przeter

t

alias ex, quibus piétores uti folen

«

3

ut

A'

T

4 DizriNiTION, PuysrcC]

Bu

Creta,

V

ut fünt varia Cretarum genera; Creta

& mo

f$

autem dicitur terra durior emplaflica &

nl

vatm

sicht

candida, non febacea neque pinguis,

adlinguam tamen prompté adhzrens,

AC

Ejus Spe-

exterrz fodinis variis inlocis effoffa.

ens x

cies,

Species Crete recenfentur 1. Argentaria,

['(JU« [

cum internitentibus micis argenteis,

2. AMrea , mollis , facillime lineas du-

(

U

cens, 3. Ca'rulea pingendis parietibus

t

apta. 4. P'iridis dura. $. Fabrilis uigra

| m;rmgkat:s,'

feu Plumbum nigrum vel Creta mollis

as 1

& durah. e. mollis fed firmioris con-

fiffentiz, argenteis maculis nitens,

h

weto om'ö

Ixvis, & fplendens non petrofa, in

:

N j

Auglia optima reperta. 6. Fabvilis can-

fv

dida feu Vulgaris Nativa & Factitia.

qie v Mat

7. Umbria coloris fufci pi&toribus ad

fs t f

exprimendas ümbras inferviens.

[j

j

tsf

l

ldl

"Terra

CCCCX. Ad Cretas quoque re-

Mclitca

(

Í

fertur "T'erra Melitea, colore exalbido,

Cmf,

&

fapore adftringente , in tabellas coacta

& capite D. Pauli cum vipera fignata,

ex Infulà Meliteà ad nostransvecta, &

lii

A

fxpé

quoque fub terrz Saitle ficillate

D. Pauli nomine,

tata.

'alexipharmaca pu-

i

C

Ix

M

1

a

CCCCXI. Item Calx Extintla & Vi-

T

va: Hec eft fübftantialapidofa ex albo

ü

BU

cnerea 6 lapide cretaceo feu calcario

vlo-

Ptv

P-ARS SPECIALISSIMA, I$

*

x

——

l

violentia ignis in calcem exufta , fapo-

BUf (y

tis acris & mordacis adftringentis,

wemp/.lü/m.iï

TU Ding

acida enervansinovoque acido Aereo-

Valleren,

Igneocum SaleftriCté combinato fca-

ls efoff,

tens affusà aquà calorem cum efferve-

fcentia edens & przcipitationem la-

! Ai'gen!m;z,

&team cum folutione falis fixi often-

Extinécta,

5 at

du

dens. Illa nihil eft , quàm viva fuffi-

cientiaquz quantitate non fine fumo

5 paretlus

& zxítu fervente foluta & 1n Magifte-

iil tj

rium przcipitata, prxcipuum.in muris

f.Cr?x;a (j

extruendis faxorum vinculüm.

s Conl

CCCCXII. $4cci Minerales dicuntur-

3

Succi

in genere omnia aquofa vel oleofa , aut

Wi n

quid?

his folubilia fübterranea, & funt vel

Fluidi vel ex fluidis Concreti; lterum-

ME

quotupl?

ue vel Macri & in humido folubi-

Á

les, ut Sales , vel Pingues & igne folu-

biles feu inflammabiles ut $ulpbxr.

IN

u

J

Oleofi?

CCCCXI!I. Succi oleoji five pimgues

i,

oriuntur ex oleo vel pinguedine terrz,

tbeliscoxtü

feu mixturà quàdam fubülioris aéreo-

ia lg

nitrofi vifcidi cwm . calce puriori ceu

»sïïansïeftaþ

terrà per ignes fübterraneos prxpara-

af p

tajintra terram fcaturiente igne oleo-

ihumaa r

que iterum folubili, plerumque in-

flammabili , volatilitate partium olfa-

h ptad

&um afficiente & pro diverfitatefuc-

üapïdeïaexï

corum acidorum five falium aliorum-

0 IQ

I 4

que

ht

r

17;,6— DzriNITION, Pavsic.

P

--

—

——

—— À —EY TTR

p m

que accidentium cum quibus concre-

((,[ :Iv S

d li

Pt

Ícuntjn diverfa mixta corpora abeunt,

. Sulphur.

CCCCXIV. Sulphur in fpecieeft Re-

D

hi

t

J d

i

fina feu pinguedo Terrz chalcantoía,

[

. Natirum, aciditatepuriore peculiari gravida in-

i

astist

flammabilis.

1-«*;,1"ub]im€

Eftque vel 1. Nativum,

Vivam , ex Terra effoffum , idque vel

QRTUNM

k

purim & plané aureum 1nftar cryftalli

pelinciduzz , vel fabviride impnrum , fo-

ämlmas Vm«.ï!fi

lidum, interdum fcifüile, & ignis ex-

F'Z

il

pers, aridum & ficcum, virtute aperi-

us i

tivà, incidente, fudorifera, & alexi-

;.;uuszru'.'.ï.zï

Factitium. pharmacà prezditum.

Vel z. Fatlitium,

Ils

eft fubftantia fava, pinguis ponde-

d

rofacondenfata , facile inflammalilis , &

(ipim Q

fulphure vivo impuriori vel plerum«

dum fuit

h

quee pyrite vi ignis educta, luculen-

ve Ym

ter ardens, fumumque magis cxru-

vf

leum halans.

CCX

CCCCXV,. Oleofa fübftantia au-

(j

MM

hrj

It

tem in Terra fluens feu in forma fluida

RUAU

Petro-

feu varié. coagulata appellatur oleum

Ut frg

leum

Terrz vel Petroleum, quod x faxis

tranfudat.

amrrq;:.ï li

?

WNaphta

Quod fi fuübtile & candi-

d

m

* dum fit;ut inBabylonia, dicit ur NVapbia,

y

j

Md

unde Succimimpurius & Ambra; fi craf-

Tontgg

(

fis & obfcurioris coloris , Bitumen ge-

neralius , vel Petroleum in fpecie nomi«

UT

A

matutr.

HATIR,

CCOCXIV

!D |

:

Daxms SPECIALISSIMA, 137

|

I

US:oF |

CCCCX—X;I. Succinwm feu Eleheum S"cci-

vel

OOT2 al

n

Jceelt h

eftoleum fübterraneum five fuccus bi-

Elcéirum

tuminofus purior optime digeftus,, efun-

acantoj

do maris maximé Boruffiam alluentis,

;z Parda i.

& é vicinis rivis ebulliens tanquàm aquá

l l'.M!iW)I)'

levius in fublime evectum, fale mari-

1, Qu ry/

no, agitatione maris , aquz frigore

lr o

quoque fenfim cancrefcens , & indura*

QUITNIM |

tum »ndis imatans; contra Catarrbos

ipie

przcipué valens, calefaciens, exfic-

;"I'"

lt aper;'.

caus, leniterque adftringens, & prz-

j

d

d

cipuum Zrtuíis Elettrice di&tze Subjettum

MMt,

res leviculas, ubi incaluit, attrahens.

W

WW«

1

Album.

äF

Eftque vel Album , quod optimum vel

Citrinum.;

M

Citrinum feu. flavum, é quo pelluci-

oril'»'eï p

dum fuaviterque fragrans prafertur,

la, lu

vel Nigrum , quod fpecialius Bitwminis Wieram

I - |

fcu Bitu-

vel Afpbalti nomineinfignitur.

men.

CCCCXVII. Ambra Grsfea eft füb-

Ambra

iharà a |

ftantia febacea , pinguis , folida, levis,

Gryíca

yfoma fut

fibcinevei. colovis , inflammabilis , odoris

dator oleum

admodum fragvantis , faporis pinguis &

pl ex fas|

aromatici, inftar bituminis é fcopulis &

il & n

faxis in imo maris effluens conden(ata &

ücturiup

in littus eje&a , indeque in fruftis

Inha; &

(nonnunquam grandioribus) colle-

s,Bina s

&a, calefaciens , refolvens , ficcans ,fpi-

ritibus animalibus & cerebro five ner«

j f

xvis amica,

qu

r

CCCCXVIIE,

138

DzrixN1:TION, Puvstc.

—

hu DT

Ritumen

CCCCXVIII. Bitumina fünt vel Li-

fUL

[

q!dk p

quotup! * quida , velConcreta , ut lünt przter Af-

ii

j

phaltum, & Picem, Gagates feu Suc-

qra p

[

cinum nigrum , Terra Ampehites, &

l(

nac

(luidin

Carbones foffiles.

Bitumen

autem

"Ouo [

fpecie?

in fpecie appellaturillud , quod , eft zi-

iA

grum, amarum & fatidwm, quod fi

Maltha.

eraffiw fit inftar limi , Maltba dicitur.

H

Gagates

CCCCXIX. Gapgates eft. Bitumen

5

vel,

[

:13

(f

durum & politum , vel geru Terr Ni-

L;

gra lapidee cru[tofe, bitumine pregnans

(

r

4f CY

1dque redolens , & picis feré in modum

fiagraus , nigerrimumque emittens fu-

alhfimid

ia r

mum , & magis in aqua ardens. quam

Succinum, nec nifi n oleo rcftinguen-

ihfendrh

Succi-

& ia

num ni-

dwm. Dicitur aliàs Succimum nmigrum,

Viresq

i Qp

grum.

habere.

ue emollendi & difcutiendi

'asammlefm

CCCCXX,. Terra Ampelites dicitur

AIlieti

Terra

' d

quoque Swccinum nigrum, & eít Bi-

Ampeli-

tuminis, terren. genus foffile, lapi-

haxdrttc

€cs,

deum, friabile, nigrum , zec bituminis

fY UV

odorem fpirans , nec facilé flammam e-

"h

]s

müittens.

"

Ti

CCCCXXI. Afphaltu feu Pix Ju-

Afphal.

&

il

tus,

dzorum , à lacu Afphaltdefive mari

M

mortuo nomen habens , quod ibi po-

(s

u

tiffimum limi inftar lentiffimi pici fi-

hn y

inilis eruitur , eft feumm Macrocofmi,

fhm Eu

pm

—

D |

DARs SPECIALISSIMA. 139

—

'f'dd fu nt VEW, l

Tf Pt

picis inüar-äurnm, fupernatare pri-

£it&s[en p

mum . aquis confpicitur feu lacubus,

Anpeltes

hinc ad littora propulfum concrefcit,

Mij at

denfatur, tenacifimumque redditur,

qui, d

P

urpurz modo ex migrore refplendens,

TW) QUOd ü

onderofum & validwm odorem vibrans,

lls iohr,

cujus ratione venenata abigit ; appella-

Piffa-

À Blune

tur Piffafpbaltum , quando pix ipfi com-

fphaltum.

mifcetut.

trib t N

r as

CCCCXXIL. Litbandrax five Carbo. Lithan-

vimodum

fàx

foffilis, Carbo petrz , lapidem nigrum

i utusfu-

cruftofum friabilem reprzfentans , eft

TENSS qan

bitumea induratum & exco&tum , par-

DI

tibus Terreflribus Ylapideisque obvolutum

m ag

& intermixtum , € quibus halitus ful-

| & dicuteni

phurei copiofi igne pelluntur ut ha-

beatur oleum fulphurei odoris , quod

hls dicita

vafa argenteanigro colore inficit; O-

"

leum inde deftillatum appellatur Pe-

Petroz

leum

fofile, n

iroleum Artificiale feu. Fatlitium.

Facti-

2 r bt

tium.

CCCCXXIII. Sal ingenere eftfimpli-

Je famman!

ciüs Tigidiorum partium coagulnm non

Salin ge*

nere.

nimis ar&z compagis iz aqua difflweus,

j m oj

& poftaliquam evaporationem iCry-

ailefuer

ftallos fuz figurz plus minus pelluci-

5 me. V?

dasrurfus coalefcens , rigiditate fpicu-

ontffimi

lorum partiumque angularium gu-

m ao

ftum afficiens, aliaque corrodens.

CCCCXXIV,

j

140 DrriNiITION. Puvsrc.

]

a

CCCCXXIV. Sales dividuntur I. fa-

(

Quotupl?

u

L

tione Naturz & Statis; füntque vel

v

j

1.5

fimpliciores & mapgis homogenei ex par-

(

ticulis unius generis & primzvz fi-

i &

gurz, ut quibusdam O , (D, (D &

u

vel Compo:ti & magis heterogenei ex

N

filtà

variorum falium in unam maffam coa-

gabltt

hiu orti. 2. ratione Locorum Nata-

4

lm & Modi geaerandi Sal eft vel Foffile

av

& cxduum, ut Polonicum , Hifpa-

vt i T

nicum, vel Fostagum, Marinum , Aé-

g u GU

reum, Lapieum, Cellarium ,. Metalli-
