e. g. metalli lamellatt, cum fa/inis parti-

a

d

hus alternatim locati ignique commis-

fi. ut per fpicula falina, acida, fortiter

ii

adaCta facilius folvatur.

jytetus

mmxmn

Yermen:

CCXXIX. Fermentatio eft lenta non

tocurdo Kf

ticdus etcta

sio, nimis arCtz colligationis partium in-

trinfeco principiorum Peterogeneorum

Y p

qiotx. (ab 1my

edito materiz fubtilis per

s d i

j

otos, vel o

ftru&tos, tranfitu, vel fo-

meriadim

ito rapidiore & irregulari reddito) fa-

t at

€ta ad femotionem difbofitio , ita. ut nullo

dmunodn

alio vinculo quàm conta&tu fimplici

IU

uniantur; at n mufto.

.

Efferve.

LT

CCXXX. Gradus Fermentationis

fentia eft Effecvefcentia, quz eft falium ab aliis

hu & "

n

interjectis particulis non temperato-

f

rum, propiusque fe contingentium,

liberior & efficacior in fe mutua atlio,

V

li

motusque tumultuarius; ut fit in Sale

^s

]

fartás

Di Yij

PAns SpEctrALIS,

71

—

—

df

tartari;aut Urinofo volatili, cum Spiritu

Vi

Virrioli, vel acido quocunque.

Amartg,

Ebullitie;

CCXXXI. Ebullitio eft fimilis par-

flb cj.

tiumfividarum tumultuantium femotio

n mafne

ope caloris celeriter & derepente, unó

E

AD, i«

quafi impetu, facta.

]

CCXXXIL. Putrefattio eft lenta folu-

Putrefa-

&io,

d lts

tio heterogenearum in mixto parttum,

atv

nec nimis fubtilium , nec nimis tena-

cium , five firmarum ,

1á ab humido

] pnie

interno vel ex caloris interni & tran-

eommis

fpirationis defeétu, vel ab extrinfecus

W,fortiter

Ü

adveniente humore augefcente, vel in

motum inordinatum, àcalore aliunde

lol

procurato fermentativas acidasve par-

u

ticulas excitante, redacto, pori plexus-

t M

ue corporis ita fenfim laxantur , ut

rl

fpiritnofe &9 faling partes ( humidi fic-

at l-

cique-vinculüm:) copiofius avolent,

jridio)

atque feparationem taridem bwmidi à

,l utmdlo

cco omnimodam indücant.

nf agl

CCXXXIII. Patredo: definitur ab A* quid Ari-

riflotele, quod fit corrnptio, vel dispro-. ftotcli?

ni &

omentatiot

portionatio & evaporatio pro

"ido

lm ab

naturalis caloris in unoquoque

s

( five adventitio, five naturaliexceffivo)

y temptt?

ab alieno ambientis calore vel nimior

oningent

j um d

vel deficiente dependens. Breviris di- Brevius?

js; u r

ci poteft feparatio bwmidi à ficco.

CCXXXIV.

[

4

y

72 DzriwrTION. Puvsrc.

— —

Y

b C GXXXIV. "Putref'a&io eft vel Per-

Xtnperfe-

Ál j

&a«

fttia & "Totalis, vel Imperfetia & In-

[j

choata. H« eft folntio initialis aliqua-

(f

i

vuu faltim. partium. humidarum , vel

]

A us

beterogenearnm tantüm m poris detenta-

rum expulfio, ita,ut poftea contextus

u

j

v*möf

corporis firmior maneat.

Peifecta.

CCXXXV. Perfeda eft folntio ommum

v

t

m

partium , ipfarumque nexus effentia-

It

lis, cujus fummus gradus eft'omnimo-

f

"

da bunidi feparatio, ut in pulverem pri-

g

d

:

maque elementa corpus collabatur.

.

Putrefa-

CCXXXVI. Cuüm Putrefatlio & Fer-

b ln

N

&ionis & mentatio in multis Conveniant, ia ut

Fermen- nonnullis I//a DeftruCtiva , Hc Perfe-

jodd

tationis

&iva, Hlla gradus Gonfummatus , Hec

TOR

Conveni-

entia.

Inchoatus dicatur, atque fub eodem gt-

Y

nere motüs partrum conftituentium,

Tet B

Pracipua,

uo ipfa textura folvitur & mutatur,

Fäm

Utraq«e comprehendatur , & Precipué

COX

in eo conveniant, quód Yentra fine aé-

[

vis appulfa contingere poteft, & Ltro-

xäfüonemft

bique fapor, odor &c. faculiatesque fpe-

l

u f

[/

cificz pereuit. Videndum etiam in qui-

bus diffevant.

il

Yi

Differen-

Ul

tia,

CCXXXVIL. Diferuut autem Fer-

mentatio & Putrefatlio a :

((

MA

fi

At

1. H&c eft omnimoda falis & fulphu-

ris feparatio.

[vulu,gp

Illa

PH)'SI[

PaAxs SprerALISs.

-—

73

od Velï,.. |

Illa parum falis, plus fulphuris ad fe-

mfïh &l

celfum di(boait,

ï.mbï(l/f ]i |

2. H&c eft falis & fulphuris abinvicem

m n

feparatio.

fidtnt, d

|

Illa eft utriusque ar&tior implicatios

TU GIS

fivein fpiritum ardentem, fivein

fuccum acetofum terminetur.

Mib

3. H&c eft fulpburis manentis 1n partes

ls efonte

terreftres infpifjatio, involutio.

'omnino-

Illa eft julphuris five olei fubtilifatio &

in ftatum fpirituofum exaltatio.

Jvem pi

quur.

4. H&c eftvolatilium exbalatio, przci-

ué odoriferarum & partium ab

invicem feceffus.

a u

1a, Ht

Ilia eft vel aulla, vel modica exhala-

fimraj, H

tio, & nifus tantüm fecedendi.

w iinin

.. H«c eft falis volatilifatio.

onfitenan,

Illa eft falis liquefa&io. ut in accto ad«

I d m

PaICI-

r u

:

CCXXXVIII. Remedia adverfus Pu- nemedia

Ya t d

trefaCtionem fufit 1. Firmantia & Ad- Putrefa-

g, & U

ftringentia , st falina frigida , 2. Aérem Gionis.,

dhieque

excludentia , st olea pingsia. — 3- Exlics

tüom n Uju;

cantia & Ventilantia, nf calida, fpiritMQ«.

4 um

fs ipnis a&rque non lenti, &c.

CCXXXIX. Precipitatio eft partium Pracipi-

h

fils &^

folutarum intra. folventis fübftantiam, tatio,

uque inteftino, fu.

[

'hujus gravitate mot

h34

ftenta-

y!

74 DzriwiTroN. Puvsic;

— EAU

—

"Ls

ftentatarum , vel folvente per effufio-

ia

nem liquoris minus ponderofi, aut

qþ,em i fm

[

lalimarum, ceu graviorum partium

novo folvendo bonam partem adhz-

p

atj

rentium , feparationem, fpecie leviori

ho

veddito , vel tpfarum innatantium parti-

cularum poudere , five per additionem

:?mdo "

uml

i 1

extraneam, five per ipfarum novani

M

fl

congregationem , vel utcunque zzto,

à mutuo folventis vel detinentis con-

at [

,»'.uqïäuw

tactu liberatarum przceps ad fundum

detrnfio.

PU

r ht

Xadem

CCXL. Vel Brevius :- Précipitatio eft

Molilim

Brcyior;

feparatio przcipitandi à menftrno cui in-

mendi Va

natat, vel illo graviore, vel hoc ad re-

, utti (

tinendum inepto utcunque reddito,

velutroque fimul ita ab accedente alio

^teldt

* (QLIT.O

difpofito ; Znt, eft corporis jolnti à fol-

vente , vel propter porulorum in hoc

bl

p

per additionem aliorum , aut. per fri-

cus &c. menfuram anguftiorem red-.

2

L

hcfus;

tam,vel propter auctumin 1llo pon-

gt Q

: abl

dus, feparatio,

|

: t

guotu.

CCXLI. Precipitatio eft quoque vel

Perfecta & Totalis; vel Imperfecta &

Q

"

"i

glex?

.ä,

g

1

i

Partialis, 2. vel Spontanea, vel Vio-

[

lenta, & 3. vel in via Humidà vel

1 dl

Siccá.

N r

CCXLIT.

E

LU

PAns SPrzciALIS,

MM

—

75

LTA

CCXLIIL Przcipitatio Zofalis eft x.Totalis.

Terofr

j 4j

,

mando particulz feparatz totaliter

TU Parfitm

cum impetu a4 fundum usque prxci-

m a(ff]g

pitantur.

JQt n

CEXLIII. Partialis eft quando partes Partialis

ln pani.

folutz non feparantur ad fundum,fed

lm

tantummodo aliquantifper € poris men-

EAANY

ftrui extraduntur : Ut i Tin&urz Jalap-

Icte a,

pz, five folutioni radicis Jalappe cum

Dentsne (

fpiritu vini fa&z rubefcenti, parum aqua

affanditur, vel, ut in atramnento, fi folue

l íidm

2

tioni Vitrioli clarz addatur parum Gal-

larum, hz ceu alcalinz volatiles abfor-

Nv

oj

bendo acidum Vitrioli faciunt, ut partes

lod

metallice Veneris & Martis dimiffz fe-

parentur, coloremque turbent, & atrum

n i

reddant.

atdtalo

CCXLIV. Præcipitatio.gpontanäa eft,

1.Spontàa«

Yijb fl

,nea,

um m d«

quando fuà fponte [ine additione alicu-

a

jus extranei fecedunt particulz ex men-

ftruo folutz ; Ut infolutione perlarum

f r

idbpo

per fuccam Citri fieri folet, — Piolenta, violema,

eft quando folutioni tertium quid per

"artem additur.

lov

Imwïeä?h

CCXLV. Z Humidá fit Przcipita- ;.ViaHu«

, vt

tio ordinarié affufo quodam humore, midi,

In Viá ficcá vara eft, atque in metallistan- — siccá. "

| Bnidt

tüm per ignem conficitur :, Ut in re-

u

gulo

J

76 DElïF?»rrrloN. Pnuvsrc.

MU

ulo Aäfimonii additione Martis partes

Ü

metallicz in fundo colliguntur.

YV

Commi-

CCXLVI. Corinntio eft operatio chy-

j

x

Wf

Vjj

nutio.

mico- Mechanica, quz mediaautibus -

ftrumentis folidioribus & pafivis ma-

fü

(fti

gis (mortario,piftillo,malleo, lima &c.)

9t

7102 [ine aliarum operationum 1rrora-

tionis , calefattionis', evaporationis,

u

affufionis, & varlorum men[iruorum

(0i

prepavatoriá operà concreta im münimá

(( » hi

difcerpit ac attenuat , horum formà ex-

r

f

! zmc'mn

ternà, modó plüs, modó minus , im-

OOA

mutatà.

r.:;l*ukz,wm&

EjusSpes

CCXLVII Corminntionis Species funt:

cies.

i

j

1. T'rituratio feu Pulverifatio, 2. Rafio,

varnensmt

five Limatio. 3. Laminatio. 4.Con-

etntem,

uaffatio. s. Granulatio.

frümentona

CCXLVIIL Zrituratio five pulveri-

a. Trtu-

nnqt li

ratio.

fatio eft mixtorum f[icciorum ac friabi-

Q1

lium iz pollinem redatiio? . Ut offiwm, car-

vl

T

LT COI

nium. exficcataram, aromatum &c. imó

Uil

(

& metallormm,uti eft trituratio auri Lan-

$ GTK

gelotti, & ferri plumbique Bobnii, fitque

;'

paxtim coutiadendo i mortario, partim

j

atterendo corpora in Marmore feu Por-

[

ldv

hyrite plano.

M;(

1

Aicoholi-

CCXLIX. Tritusationis. fummus

LT

i

L:

ao —Gradus eft Alcobolifatio , qux eft con-

feitis

triüio concretorum in tam minimas

(l

partes

Piy,

Pazns SPrcrarrs.

d

CU

tMaci ja|

Utur,

|

P

artes pollinemque adeó fubtiïem, ut

nu

llum fub dentibus ftridorem am-

Wt

lius efficere poffit, uno vetb

O : 'eff

vedim//;,; ii

wnma fabtilifa

tio arti poffibilis; Unde

fl m;

erfectiffima olatili(atio fiv

c Retlificatio

k

ET

i

G

j

Alcoci.

fub eodem nominefzpe venit. Alcobol

1UD g

ergó eft vel pollen fabaliffimus impalpa-

irtors

bilis, vel Spiritus quidam retbificati[fnums ;

Wa jnon

Ur Esr ArconHor Viur

a t mf

2, Rafio,

CCL. . Rafio feu Limatio e$t com-

n formäeg.

quinutio tenaciorum folidorum, feu fic-

Ts .

«orum & molliorum , ope ferrz, limz,

radulz, cuticulz fquatini &c. i2 Scobem

h*'

4ve Rafuram , Limaturam, modó ex

i

ramentis majoribus, modó minoribus,

jnato. 4

D

conftantem , pro varia conditione in-

U

frumentorüm 'rafpatoriorum — 1pfo-

] quveri-

rumque fübjectorum.

ia as

CCLI. 3. Laminatio eft metallorum

3, Lami-

natiOe

lm ar-

veliementi continuatà percnffione , 1n-

1 Ac, )

terpofità interdum (utin minus malle-

OEU

abilibus, e.gr. ferro, ) ignitione , a la-

o fl

aninas bra£teasve nunc craffiores, nunc

Y mut

remuiores , foliaque tenuiffima 4i-

wore n

dnutio.

4. Con-

CCLIL.' 4. Conquaffatio eft biiidio-

us finb

vum concretorum (11t feminum lacte-

quaffatio,

,qu d

fcentium ) in mortario vel torculati,

m pi-

à n F*

"

( lapideo ; vitteo , metallino) cu

llo,

y*

»$8 DzriwiTIoN. Druysre.,

d

oni

n

ftillo , pariter aut metallino, lapideo,

J^

p«

aut Tudiculà ligneà, centufio, compres-

u

f

ji

fio & agitatio, Jone: partim per füccu-

w

9

j

n

m[mflb

lentiam propriam, partim per affufum

liquorem in pnltem abeant.

7 r

CCLII. 5. Grannlatio eft efetlus Fu-

)l

(

3. Granu- flonis aut Calcinat:onis , quO metalla in

" [j)le e,

r

(

nnedü

aunla minora pro diverfo fcopo di-

n

latio, f'

cerpuntut;

Quatenius eorum nonnulla

m sl je

^

D

"at

faper ignem probeéfufa vafi aquam fri-

gidam continenti leniter infundun-

(j st

tur , à quà fluido aére longé craffiori,

M

Kam

valdé tamen mobili, eorum fluor con-

.lümü

tinuus intercipitur , eaque zz tnoleculas

gt

ddns &

maximam partem rotundas diffiliunt;alia

veró opeCretz, aut interveniente fül-

P

atiils f

qai. 3

phure demuma4 ejusmodi difiratlionem

difponuutu ;

ad /WM

e.gr, Granulatio Saturai & 7ovis , quá il-

zinfini

lorum limatura cum pulvere calcis vivz

Y T

ftratificata igni graduali ad fluorem us-

a.

que committitur , & hác ratione in gra-

f

nula exiliffima clepfydris conftruendis

(

1

HO

maximé congrua deliquatur; ;zez Fe;r;,

h

Li ul

cujus laminz ignitz admoventar magda-

b

j

leones fulphurss, uc illa inftar cerz lique-

Ícens in frigidam fuppofitam granulatim

fis

j

j

decidat; unde Grocus Martis aperitivus

| t Hiyeis

àn officinis conteritug, Comminutio-

u

NDI

pHïmw i

PAns SprrEctALIS,

79

11)10, lrïþ)fis

ni & Purificationi inferviunt Digeflio

Á n

& EFiltratio cam Decantatione &c.

l per f

CCLiV. .Digeflio definitur 4tfío & Digeftio.

&

PEI ägufum

veatlio feré infeufibilis

ariionlaria maí-

,

i

fam digerendam con

ituentrum,com«

A

(

motarum fcil. à luido fübtiliore, igne,

J htl j

acre, ambiente, cuiiila digerenda ab

p d

Artifice exponebatur , & quidem par-

m mj

tium modó fecernendarum , modo combi-

umf

aaudarum gratia.

Id

CCLV. RBiltratio feu Percolatio eft Filtratig,

g lior,

liquorum per aliorum corporum fora-

r

minula & anguftias variz figurz &

ITR

magnitudinis transmifforum ab impu-

lu jinas

ritatibus & beterogeneis , vel majoribus

at

particulis feparatio.

d

CCLVI. Huic eft affinis Cribratio, Cribratio

quz eft folidorum in. minima reducto-

[/ni il

rum 4 cra[fioribus, incerniculi vel cribri

(e has iv

poris majoribus, & incongruis fe-

] lum u-

aratio.

fipt n qt

CCLVII. Inftrumenta Fütrationis feu Inftrume-

Colatoria & Cribratoria fünt varia ; utCrj- 'aColate-

nlituendi

ria &c,

r; il It

brum ex laminis filisve ligneis , fetis e-

quinis,ferico vel fllamentis bombycinis

vatQc gt

hu r t

paratum , panuns laneus , Lintenm cras-

Manica

fius, quodfi fit figurz pyramidalis Ma-

m gmnnlzu

Hipp.n

[irtó apgim

aica Hippocratis dicitur, Cbarta bibula fi-

Qratita

Comm^

o fuper

[

ve e*nporetica gryfea, aut linte

exten-

ii

86 DrrriNITvON. Puivéric.

—

" yt

extenfa firmamento cuidam annéxo;

)

Filtrum.

"

i

a

t

aut in cuculli formam complicata ac

14

TE

infundibulo vitreo , vel ex vireultis

A

contexto , ne concidat , impofita, ut

i

o o

liquoris five mafíx filtrandx tenuior

fluidiorque portio chartam perfluat in

vafculum füppofitum, diciturg; Phar-

wm 1&&0

vripa

macopzis Filtru.

p

""dïxcie(

CCLViH. Fitrationi infervit quoque

y

D

N

kilychnià Goflypii lacinia five Ellycbnium , dum

Ya

k

funiculus ex. po[fspio paratus aut panni

Ya

f

m

fegmen, manus longitudine & polli-

z

Cis craffitje aut latitudine, aquá aut o-

iif

M

hw

leo pro filtrandz. materiz diverfitate

itneeit (

aliquantum imbutus , alterà eàque bres

RR

vyri ul

viori fua extremitate liquori filtrando vas

D

nj

aut ad fummitatem usque opplenti,

$

bl

1

lf(

aut per inclinationem huic adduéto,

li r

immergitsr , reliquum veró ejus ad vas

PT

LX D

excipiens , & priori paulo humilius

producitur , ut liquor ft

e

arandus, at-

[

f

us, laciniam

mofphzrz pondere pre

gt

tranfcendere & fecundüm hujus tra-

s

&um profluere poffit. . Pertinet quo-

m

que huc 7rajetlio Hydrargri per Corinm

A. h

purgandi.

| püntm

"Tíitoride

CCL:!X. 4ritorium per quod olea tan-

TAR

tum à pbleemate at [piritn. feoreganttr,

fj

Ü

fime

eft m&rumentum feu Sipbo viirens

E

plex

PHHH l

Pans S»zciaLtrs.

81

—

m m

Á —

iäm annjy

plex & reus , ventricofus

pwer -cujus li-

Xoplicat

quori immiffi anguftius orificium, fu-

A Ff

periore& latiore aperto, poftquàm hic

EM

fübintravit; hoc pollice aliquandiu ob«

:

femjor

6

turatur , donec oleum à reliquo fluido

Yi

At

fecefferit, ac fuperiora petierit, quo fa-

if a.

&o , eodem leniter aperto , aqua vel

fpiritus per inferiorem aperturam fen-

Til qnoqe

fim emittitur, oleo.fi fammuta: inftru-

tifir, dum.

menti tempeftivé fatis denuó compri-

Val pami

matur,remanente.

m&ï

wl«

CCLX.. Decantatio fen Decupelatio

Decantae

( 0

eft, fa&tà, per digeftionem, przcipita-

tio,

N

M

tionem&c craffiorum gravwrumque

hr eï.qxxæ.ï: a

partium fubfidentià, [upernatantis le-

nrlrad v

]

1.

ioris, fluidiorisve, five purions, live

u pplat

*

impuriori: , & excrementitiz saterie

hi do,

leis per inclina&onem efftfio & fepa-

Qd vas

ratio.

Defpa-

lo hls

CCLXI De[pimatio eftimpuritatim

matio.

xuus, d«

illarum , quz füb fpumz formà ( ope

is, lacitum

»precedentis dipeffionis, fermentationis,

ebullitionis, &c. aut Clar/ficatiouis per

Iu

m hoj t

Bertnet i

albumen ovi agitatione in fpumam re-

da&um, infufum , vifcidioribus fui

äïi u Cutt

partibus recrementa in eandem fpu-

vauod o t

mam ebullientia abripiens , faCtz ) i

fuiperficieliquorum comparent, vel huic

r f

anharefcunt, fecretio , cochleari aut fi-

Sipbowlm,-'ï

iM

mili

$2

DzrzriNiITtoN. Puvsic.

—*

u

f

mili adpropriato inftrumento perfic-i:

hi

f

l

enda.

ul

QU

[

,.'.T;Mmlmï?;

Ynftru-

CCLXIL Inffrumenta folutionum prz-

imenta Cipua pfæ

ter méchanica funt Menftrua

Jj

folutio. vel Naturalia vel Chymica.

P

i

num,

Menfirna autem in genere dicuntut

jici

Menftruz. corpora quzvis inprimis fluida , fed

j t

&folida, que partim ratione fuz agi-

as

litatis & motus five proprii , five à lui-

ä;:sx'mliy.zh;jixa'o

nl

4

do quodam univerfali impreffi , par-

Í

tim ratione configurationis , atque

(QDX, a

siun vt

'congrultatis particularum , poros con-

cretorum aliorum fubeunt , horum mini-

u p s

ma divellunt , fibique implicant ,ita ut hec

Cb

modo fimul in motum abripiant & in

dedis

fluido ftatu confervent , modoó ab iis-

vilimaed

dem retineantur,, & cum illis in de-

fait r

compofitum folidum coagulentur,

t cipat

utroque modo texturam corporis fibi

naa femind

impofiti fenfibiliter immutent.

Di-

funmotaton

viduntur in Univer(alia & Particularia.

Q Va

CCLXIII. Menftrua Univer(alia funt

Vel Unis li

frd m

verf(alia.

z

quores qui a4 quelibet. vel faltim plu-

M

it

rima mixta folvenda iudifferenter fe ba-

|

K

bent , hzcquein verafüaprincipia ma-

It g

terialia absque corrofione ac virium

la»m

I)

.....

ET

ä

fuarum attritione aut perditione dif-

Pdlx

folvunt. Ut funt, Circulatum majus &

CUR

N

i

minns, lgnis Gehennz , Iguis frigidus,

ï

V0 fiüpy

Azoth,

Piyg;

PaAxns SpeEe1ALIs.

CNBUR

83

Ht pj

Azoth, Paracelfi & Helmontii , Mercu-

rius Bernbardi duplicatus, Mercurius

Mercurig

[MWIIW Prz.

Pbilalethe animat?,feuftella Magorum

Philale.

1 Mf

thz,

vel Regulus antimonii Martialis ftel-

latus cum Mercurio combinatus, item

Alkaéft Starcku feufal urinz cumfpiritu

Alkae(t

fu.

Starkii,

vini certa ratione combinatum , vel

VC gl

etiam falTartari volatiletanquam faffra-

,Dreitu.

ganenum Alcabeftiab Helmontio commen-

WH, p

datum.

, atque

CCLXIV. Menj[Irui Un?ver(alis nomen

» ij cor

inaximeé meruit famofiffimus Alcabefl;

Alkahefh'

Wi

qui Juxta Zelzontíum & i ndovicum de

SUUS

Comitibus eft liquor homogeneus . pon»

p a

derofus in cellà é piriffiso, quodam,

Bol

velfi mavis é tercentis fublimationibus

ml

fatigato Mercario , vivo, elicitas. om-

Qgetr,

nia corpora in aquam elementalem

onors f

fervatà femmali poteftate absque ullà

u D

fui immutationereducens. Aíus voca-

rl

Lac Vit«

tur Lac Firgiuis , quod etiam fub alià

TY

formà eft faltem Mercurius putiffimus

ginis,

lf yh

homogeneitate unus fubftantià effen-

1

"

ii f

.

tiali duplicatus propterfulphur fecum

rincipane

afcendens animatus , modo paulo ante

je aC Vi

diéto , ficquecoincidit cum Mercurio

xilitiox P

Ehilcletha.

CCLXV. Menftrua Particularia furt VelParti«

Ia n

lii

quz ratone certe füx naturz atque culiria

iif

FE2

habitüs

us

T

84 . DrriNITION. Pruysic.

g f

habitudinis Pis velillis faltim concreto-

u

V

rum naturalium fpeciebus , harumque

Ts

folutioni aut condenfationi , funt a4-

1;£€dmm

propriata.

Et Divduntur àn Aquea,

j

j

Sulphurea, Salina , Sulphureo-falina,

'lan,

at

Mercurialia fiveInfipida &c.

[P,'»W

Aquea,

CCLXVL Aquea Menfirna fünt cun-

V

&i liquores aquei potentiz alias omnis

us

aCtive , fcil. falinz, fulphuree, ex-

ertes , & hinc magna parsferé infipi-

icie a

ng

g a

di & inodori , v.gr. ferum lactis, fucci

gl

vegetabilium, aqux defüllatr, cere-

fitr

vifia &c. quibus foluumur. omnia.|fali-

Q

ià &C.

dor d

Sulphir-

CCLXIL Sulphureafuit omnes illiti-

j wrtnue X

TCa,

uoresqui multum oleofz &inflamma-

bilis fabftantie infe habent, & nonnift

IT

(f Mitren

corpora fulphurea v. gr. (ulphur, gal-

banum &c. aggrediuntur , atque is

aumÁofu

rn*&Myth&lI

connubunt ; funtque przprimis Olea

tàm expre(fa, quàm deftillata, hzcque

listcapn

ob majorem puritatem majoris quo-

| Q29U. J

l

]

ue efficaciz.

Vr

Salina

CCLXVIIL Salina menftrua funt

Verdulta

Mdl

quotupl.

triplicis generis ut 1. Alcalica . 2. Acida

3- Acido - falfa , utriusque texturam 1n-

ltl ors

| Siting

iAlelina Volventia. — Alcalinorum fünt dux fpe-

quotupl cies, fuünt enim vel Fixa, vel Vola-

aE

tilia s.

Vr

CCLAXIX.

Dim

PA&Rs SPECIAL;S.

85

—

Alcalina

ln concr;e.

WbCLXIX. Fixa , fuppeditant Alca-

Fixa.

^ lartmpy

liata & faliaex Vegetabilibus , Mine-

[Om; r.U!IMJ.

ralibus , & T'eftis marinorum per calci-

Bl Aqueal

nationem , vel incinerationem parata, ut

|

Cineres clavellati, Sal Tartari , Calx vi-

iC

o ln

va, Nitrum fixatum, Magnefia alba, Cal-

Mifünt n

ces Teftarum , vel informá [iccá folven-

dlis omnis

dis maximé acidis & fulphureis, fed &

Durtz, e.

aliis concretis admifcenda ac cum Iis-

st infp

dem in igne calcinanda , vel per deli-

s fücd

quium aut aquam affufam deliquata,

udE, Qf

& in lixivium redatia cum iisdem dige-

AOW

'

[

runtur aut coquuntur.

Alcaheft.

CCLXX. Liquor Alcabeft Glanberi,

Glauberi,

iiomey]

dicitur ad hanc fixorum claflem

i

I

LU.

pertinere & , nihil aliud ef , quàm

TIt, d DT

alcali vel fal enixwum ex calcinatione dar-

J

trgi

lari £. Nitri emergens , atque per deli-

r, at is

-quium folutum,non tantüm Sulphur,

fed & Myrrham , €rocum , Ungulam

TyLIS lu

lal

Alcis &c. adpropriaté folvens.

pris qu

CCLXXI. Volatilia falina funt falia

Alcalina

Volatilia

& Spiritns Urinofi quivis on tantüm in

enra f

Vegetabilia & animalia, fed etiam Mi-

neralia ad eliciendaipforum O/ea e[[eutia-

lia 1

texturam

lia & Tin&turas agentes, ut funt Spiritus

Silisarmoniaci, Urinz, Cornu Cervi &c.

f du

2. Acida,

u, wl

CCLXXII. :2. A4cida Menftrua, ex

vegetabilibus & mineralibus , inter-

l3

M

cu

j/]

i

$6 DzriNi1 TION, Pnuystc,

—

Ü

[ Mm

dum etiam anima,libus—d'epromta j in

[ IPum

corpora minetalia non falina , alcalica,

M.

terrea, in Vegetabilia quoque, ac Ani-

4j

ij

malia agut , & abincombuftilibusfor-

M,gwemf

tioriquidem igne, ä-reliquis plané non

mmph 1, !

avelli omninó poffunt , ut d , -o-(p,

T

j m

li &c.

3. Acido-

"T quris Eïpe(

falía,

. CCXXIII, 3. Acido- falfa , particulis

t n

(Vrtm.

valdé penetrantibus minus tamen cor-

rofivis conftantia , fwat temperatiora

,a o

menftrua Petegabilibus przprimis extra-

bendis , eorumque cruditatibus corri-

;fgiunm d

iil

tari

gendis iufervientía v g. Terra foliata Tar-

(X

optimum remedium dictum in

temperandà purgantium virulentià, Sal

majur) 2

ammoniacum , Nitr'um , & cunctis ante-

&hir, dl

onendum Sal Tartari effenfificatum

fur, pdicd

eu artarus tartarifatus catholieus,

avf

multaa

Sulphu-

CCLXXIV. Sulpbureo- falina men-

1eo-falina ftrua , fünt paritertemperatiora, que-

f&b

quemedio quodam modo fe habent, &

- CO0T

at Mf

non fulpbureis tantüm sed etiam aqueis, nec

faltim falinis , & mucilaginofis fed

; Uitrm vl

etiam refinofis partibus folvendis,ut Vi-

E

tello ovorum , Terebenthinz &c. ii-

QTL

ferviunt , qualia dicuntur Spiritus Vimi

j Yulia

implex & tartarifatus , Tiudhura Ta:tari,

! thuamx l

& Spiritus vini cum fale Uring tempera-

Ml

tus.

Ra lr

CCLXXV,

ï

Pans SpECIALIS,

87

-

.N.

D n

L-

d.epr u

CCLXXV. AMercurialiafant, Argen- Mercuria-

n ll/fdll'f l

Áde

tum vivum. ipfum przcipue refpectu

iOque, 4cAnj

auri, Bnisrum antimonii, Saturnus , &c.

NUf

in Metallis folvendtis ob homogeneita-

RIb nor

tem naturz operam przftantia. Sunt-

&

yu[æ,üw;

que vel Simplicia, vel4mimata. nter

Injipidg quoque menftrua referuntur Unipida.

l t

omnia odoris expertia , qu fimili ra-

bampnoy.

tione folidorum ac compactiorum

fenptalins

corporum folutionibus leniter pera-

i OYf«

gendis adzquata & proportionata re-

ilv trr

periuntur , ut eft 4qua Íimplex , pluvia

ts r«

deftillata.

um

CCLXXVI. Calum ,( Sturmio Ma-

Celum.

vinleibl

crocofmus) ab apparente cavitate di-

K ndis t

&um , eft ipfüm illud expazfum, va-

ffnflctm

ftum , pellucidum , fabtilioris ztherez-

iolnms,

que fubftantix fluidz , fuis Vorticibus

- [l met-

corpora totalia cun&ta , fydera vulgó di-

riir, que-

&a , fuftentans & ambieus.

Vortices

yfhatent,i

CCLXXVII. orticescorleftes fant vel

cceleftes

ais

AMajoresvel Minores.

Ex Majoribus vel

q uotupl.

heinofis f

univer(alem , vel Particul.rem Vorticem

fmdisgt V

adpellare licebit.

ihine &cl

CCLXXVIUL Univer(alis eft totius

Vortex

Mundi five Primi Mobilis , juxta an- Univerfa*

t Spiri t

1S

ff

tiquam , aut Solis, juxta recentiorum

hypothefin , gyrus motu comnunireli-

i t

qua f3dera cunéta , juxta illam, & Pla-

tielas

CCLW-

4

J

?Ail s

$$ DrriwrrrOox. Pnuvsic.

- — M

i—

m

n

fietas , jhxta bauc, celerius tardiusve

L

pro rationediftantix à centro circumdu-

[

ceiis , ant , vel ab ortu 1n. occafüm, in

D.

jn ,

hypothefiantiqua, & $3chonica , vel ab

ii

3A

eccafü in ortum , per hypothefin Co-

74

w

peraicanam , volven:.

Particula-

CCLXXIX. Partícularis Vortex eu«

m

IlS

wmä

fusvis flelie fixx nonminusac noftriSo-

LU

j

lis, naturà fixis fimilimi, eft ingens

K

Q

gyrus ethereus & fuo centro emanans,

pliuetas fuos , ''errasve eadem ratione

j ïïö(li

17

fuftentans & circnmducens.-

yoglr d

Vortices

CCLXXX. AMinores Vortices funt

U.

Iininores

Planetar

u

-

1. Plauetarum Primariorim fin.

lorum

grynlt,

vt

Pumario,

& Terrz , funtque, finguli ingentes

rum.

quidem ,fed refpe&ivé parvi eiberis g3-

j tumpetrum

ri pto diftantiz ratione à centro majo-

Id

res , vel minores , fuorum quoque $a-

At GloDus J

tellitum five Lunularum Vortices. vel

ydnuml

orbes fecuwm abripiens. 2. Horum Satelli-

W

Secunda- tum vel Comitum, Plauetarum fecunda-

NU

riorum.

t torum civcaprimarios.ceu füi Orbis.cen-

lat a

tra, ut Lunz circa Terram , peculia-

( ]

11 circulo mtuorerevolutioaes xtherez.:

Qd f

Corpora

CCLXXXI. Corpora in his Vortici-

mundana

ii

Cibus contenta, five Celefliafive Mun-

füty s

quotaph-

dana,: & Totalia di£ta, cuicta cum

cba

Ti

ipfis Vorticibus triplici clafíi ubfunt. 1.

frír iv

Peliucidorum per poros xe&tilineos lu-

(tCrc ,ï,;ïz

[

-men

/!

|

Prii;

89

) 'P.A.-Rs' SPECIALIS.

ls la dilbïg )

men tránsmittentiurn, ut fnt ipfi Vor»

TO

lices etberei. 2. Lucidorum & . 3. Lan-

Wf

noforum , fen Opacormmn.

Lucidas

VW vtlg

"CCLXXXIL |Lucida cotpora funt,

DXlfn (

qux nativà luce, five motn inteftino &

agitatione partium fübtiliffimarum cir-

Vortex |

ca centrum magis unitarum rotatione

ICDolfo.

celerrimà , confusà , quaquaver[um fe-

ries 4ibereoruwm. globulorsuin premunt , &

n

vocantur fpeciatim Stell« fix4 , quo fen-

Stella,

lm ifone

fu Arifloteli Stella nervosà- definitur,

Pars unbilior denfiorque Porticis (ni.

m f

CCLXXXII!. Ópaca feu Luminofa

Opaca.

n ii

corpora funt , quz propria Istce . vel fi-

od ts

mili partium motu carentia denfiori fui

ridhrip.

compage partiumvefitunonre&tilineo

d(t0f 1j

lumen à fixis immiffum refletnut ; i

IT gt

funt Globus nofter Terraqueus, Lu-

Teries vel

na , reli

quique Planetz, Stellz erraticz

m oatelle

dicu.

mj

CCLXXXIV. Fixzergó Stella , (.So-

Stella:

us

Fixz.

les , funt corpora Vorticum centralia , lu-

[l pecuuz'

cida, innumera.inter fe eandem perpe-

r atheret.

tuó diflantiam fervantia; quzque adeó

yhis Vort

vel zquabili inter fe motu omnes fe-

(tiaüveMu*.'

runtur; vel reverà fixx funt, & eun-

dem locum Phyficum fervant , st funt,

, Quiuo

ii f

preter Solem noftrum , reliquz magno

x2 adpellatz.

te&ilmr:i.ïi

!

egercicu F

CCLXXXV.

F3

i n

o DriNITION. Pm;s'm.

s

s

"

— —

$unt r. &

CCLXXXYV. Stellz fxz

Diflinpmn-

f

i s

d

Figuá. fWf memoriz causà r.ratione Fipur ,

P

,:ggCOIOUN

quam colleé£tz nonnullz fimul fum-

(

tzreprxfentare putantut , in varia A-

4

, Df

aparfæ

ra feu Aflerifmos €9 in Spar[as f. Di(fe-

j hh

Zu'w Sagim,

minatás , &coesd:e , dictas, quz funt

vel

innumerz nullis imaginibus in-

l Aquila, l

clufz.

E

Afterifmi

CCLXXXVI. Afferifmi fünt nihil ali-

,;s, l

u

5

uàm aliquot flellarum 1n. certas

l;g;;ComlB'

Claffes colle&tarum, & inftr alicujus fi-

(X

pure vel imaginis con[ideratarum ad alias

ij o*

— fa&iz relationes five fchematifmi, Coa-

fiellationtm nomine quoque venien-

ini v j

t€SQ

- Wa

uj

quenplic/K CCLXXXVII . Conftellatiomm , qua

Jaxta Kepplerum funt 6z. alie funt Se-

Cs Bd

ptentrionales, alíe Meridionales , quz-

|

(rion,

dam Zodiacales , & Nonnulle

eri-

i E

dionaliffimz , five Auttrales.

tuqu a

Scpten-

CCLXXXVIII. Septentrionales in his

as C

wionzles. noftrisClimatibus & Hemifpberio cocle-

mnzquc,Pil

ftü Superiori nobis frequentius adparez-

ies , quzque partrum nun

am fubtus

m

ii

noftrum Horizontem mergüntur, (unt

B T

l

27. ànobis memorix

;auf a his verüm—

N .

|

bsinclufi :

d

Ter feptem atque dgü ad. Boream Tibi

|

Atj

| Q]

Sidera falgent;.

|

t

U:rfa

I!

? Wi

9r

PARS SPECIALIS,

—

um

ixzb;)i;T

Ur

4 minor , 6ajor, Draco, Cephe-

g j ^"

us , atque Bootes,

w fin.

Cumque Coroná, Hercul's, Lyra, C€y- :

[: [] Vaf ia À.

gnus, Caffiopeja,

Yf ( Difo.

Perfeus, Auríga, Anguifer, Anguis,

5 Qu p

acuta Sagitta,

J5 i.

Hinc Aquila, Antinous, Delphinus,

'É£quuleus atque

tlj

Pegafus , Andromade , Ttiquetrum,

0 T Certg

atque Com Berenices

tsf

Merídio-

m us

CCLXXXIX. Meridionales verfüsme-

nales.

EAU (

ridiem oculos verfantibus confpicuz

E vegne

fiimt 1 5. juxta verfus:

Dóft ter quinque tibi figna hac vertan-

Wal

tur jz dufirum ;

i ilinty-

Cerus, & Etidanus, Lepus & nimbofus

ditis g

Orion,

u Vr«

Syrius, & Procyon, Árgo ratis, Hye

ls

draque, Crater,

Yhudernlis

Corvus, Centaurus , Lupus, Ára, Co-

jhurio cai

ronaque, Pifcis, (Notim. )

ts adpat

mhübt

CCXC.

diacales iitra duos Tropicos,

Zodiaeca

les.

:

obntur d

mediàvià as inter & illas pofitze Solis

;his verit

domicilia menftrua , funt XII, notiffimo

diftüicho juxta numerum menium,

| u i

Anni,à Martio feu vernotemporein-

choati, compofitum.

$ünt

u

yl MU

9; DzriNITION. Puvsrc.

Sunt Aries, Taurus, Gemini , Cancer,

y»

g

Leo, Virgo,

Libraque, 8corpius, Arcitenens , Ca.

wl

yalaL

per; Amphora, Piíces.

Ti

yol

Meridio-

CCXCI. Meridionaliff/me ex naviga-

y^

nalffimz. tjomibus recentioribus deteCtz ininfe-

riori au(irali Plaga Americanis , non

[

S,-m 41

"n

veró noftrx Zonz temperatz , vifibi-

uf

les, fuut pariter XII. &c.

WT

4

Wi

m

Dorado,

Phonix, Grus, Indus,

Xiphias,

Wmmæïïchuuu»

ii

Pavo,

Toucan ,

Anífer

& Hyd:us,

j MW*

;

Paffer , Apus, Triquetrum , Mufca,

lr

Chamæque- Leon.

ii ij

2.à Ma-

CCXCII. Diflingunntwr Stelle 2.r2-

lat i

monnulls fod

gnitudine fione adparentis maguitudinis & fortioris

funt vel. aut debilioris luminis iz ZTI. Ordines, &

j ertrdtug

licet hodie ultra. 2o.

magnitudinum

B

notabiles differentias

deprehenderint

ä

Aftronomi,

51?11310. D

:n;f

vulgó tamen VII. dunta-

u,N

xat memorantur ; Sic fu

Maguitnudi-

ii

Püme.. nis Primeg numero XV. Tefá noftrà ex

ïxf

al

lychonis minimà hypotheRzs, vicibus

T

majores , 4t Oculus Tauri, Cor & Cauda

(

^

Leonis, Spica Virginis, Cor Scerpii, Lu-

i

-----

f

UM

'

l

Cida Lyre, Ar&turus, Capella, Pes Ori-

Jymoy)

onis, Syrius, Fomahant , Cor hydre, Ca-

fM

nobus

Pj

Pans SprECIA Lts,

95

-

in.iïridano.

LTN

nobus in Argo navi , Acarnar

Centauri fummain pede priori,

fiffücns n

cunz

z

CCXCIIL Secuiide magnitudinis funt Välse

*

numero 63. Terram zgesfüperantes.

a.

dertie — -— mnrorg6. Terrà mtndecies

j iif

majores.

lls n

Quarte — — nto 415. "Terrà fexie; ma-

DI

jores.

— nro 348. Terrz equales.

Quintg —

d

Sexte — —

üro 341. Terrà minoves ex

li

mente Jchonis , fed juxta/^teres 16es

eàdem majores.

u

Septims denique,

quz

?

funt plurium ftel- vel Scpiis

E

1mr

amdiftantiam — m«

Vim Na.

tularum congmesob n

inflar nebule adpa

rentes , & prater Ga-

huc referenda .eft H

i ip.

laxiam, quz tota

16 fortris

nonnullis hodie numer

antur , indies«

TL rdne,

que plures deteguntur.

CCXCIV. Fixis ftelliscompetit Lux Attributa

mutinm

Yàenderit

Scantillatio , Magnitudo varia , Fignra ad-. Fixarum,

Il dnt

fed Spberica, Diftantia

parenter radiofa,

ueà Terrz noftrz

i Magnitndlv

varla, & plerarumq

j not a

menfa ,

ita ut proximz ul-

fuperficie j

vt tidd

ultra 1odoso. Terrz femidiametros,

Cor & Ca

uarum una facit 86o. mill. germ.)

rScorpiii

Riccioloabfint ; Inflsxus in alia corpora,

dla, Dul

Nwnerus , olim ultra 1005, feré infimitus

h

five Multitudo ingens quotidie major

t hydmi

]

reper-

MXS

H

-7

94 DrriwirTION. Phuvstc,

p

teperta, & deäiqüe Motns five verus,

"

L

five adparens.

yt,f

Stcllárum

QCXCV. Motus ftellarum dividitur

j

qu

TU

H

Morus n Commnunem & proprium. — Motus Com-

A

yjm r

Commu- siiiis, notorie adparens , five Diurnus

jl

ngu?llf« |

his,

