Be67
author: Creiling, Johann Conrad

^

m

NY

d

EN

8

r

DN

m

Y

T d

[

x

g

1

v—(&- :

d

p

€à

oic n

.-

*

k

X

**

-a

E

x

$

A

5

,

Jj

x

3

"

A

2

awm. ,

"

j

*

æ i

E. ol

:

e

a^

"

— Q

r

&

a M

C02

w

E d

ecs

N

-

i

E s

s

ag

MA

^

— s

L -

s i

P ul

15

A

x

a

*

*

E

R

isent iil

s

s

ii

Eu n

9.

d

n

CARTOEE .

;

|

4

h

d

N12«4511701687

021

äz

i

VEU

|

UB Tübingen

3]3

|

|

|

€

— g R

— m

-.- : -' 27 I—-:.

—— — —

j

c/ o f

Mu/ Pl

Ea As

aTC,

i er. *I/ /fltz/

/OMJ

Ti

NI

À

l

TUDIOM

COf

AU

JANNE

CAEI

Phyfïcæ &kM

fte Tübi

Hiito Al

11

Ts H

D

COMPENDIUM

DEFINITIO

NUM PHYSI-

CARUM

a 'Ofum 5

»TUDIOS./E JUVENTUTI

concinnatum.

AUCTORE

OANNE CUNRAD

CREILINGIO;

Phyficx & Mathematuca in Unlvcr.

fitate Tubmwnh Profeffore Or-

dma1 io.

E

Editio Alterà multo e/fuäïzor

q 'OBING AE,

Typxs HIOBI FRANCKII.

edauuo 44 DCC XA

;)IT(

qu

]US

u t

"

"O

[5b

n

mILOSQ

Vr

AUDITORIBUS. ULX

EL

UNIVERSJE. STUDIOS/E,

JUVENTUTI,

QUJE. CUM. CICERONE.

l. f.

DE, N. D.

AGNOSCIT.

HOMINEM, ORTUM.

ESSE, AD. MUNDUM.

CONTEMPLANDUM. E.

IMITANDUM,

HANG

PHILOSOPHUL. NATURALIS.

SYNOPSIN.

OFFERT. ET. CONSECRAÁT,

AUCTOR,

D

y

?

o

|

(

n

:

Cicero Tufícul. Quatt, V.

lw

LüGlotiz feromnt, li Pe-

7

//

cunla.

|

Y

A

Rau fant, qui cete-

ris omubus pro Nibilo balitis

Rerum Naturam eudiosé intuen-

N

iur.

Quod qm faciunt,

JAP[L.

ENTLAE $T'ODIOM , €9. PHLE

. J at

) upi oxi

LOJOPHI babeniur.

wf

g,

s

tf

a

n

n

It

Tiüteg

SUSSOSSSSU QD

sjete denteobegjede teede

pb db

U PTTYUTPUUUST:

COMPENDIUM

DEFINITIONUM PHYSI-

CARUM

LY

PROOE MI'O.M.

lil

[259 A2

A

N Phyficis omnem

lefinicionem pericue

(u t

4

1

8

ofam effe, ezues,Sy -

h hii

ftemata autem

&

-

Z

? mIOL

Compendia ipfi fci-

22

C 7

D

47X

s entiz promovenaæ,

HUpL -

magis obelic,quam prodetfe,plersq;

5 pH

& cordatiores, agnofcunr. Necin

utroq; diffentimus; hoc tamen ita

limitantes, ut tum demum verum

puremus, quando totum hujus Am-

liffimi ftudii ambitum exiguo vo-

lumini includi , omncmq,vcrxtatcm

circa fingula exhauriri &Sy&cman-

cà ratione tam levi operá demon-

ftrari poffe quis exiítimet.

Largie

mureüam boc; magis dilatare po-

A

moeiia

l

2

PRaookMtu M.

"

mæfiahujus Ícientiz , qui uni natli-

ZO;EM j

'

;

rz Phenomeno explicando, quàm

Qm g

ib

qui veritates dete&tas hinc inde col-

ligendo , inque unum corpüs com-

.a M

pingendo, operam fuam impendit,

hii g

r

Gloriofum certé magis exifhüt in

friaead

proprio inventoingenium oftende-

re quàm inalieno, Suadet veró pla-

sl

né aliud utilitas ftudiofz juventutis,

LSN 400 &o.

Oa

quz füprema nobislex eft. Non de-

hi l

funt nobis & Experimenta nova &

obfervationes haud vulgares , eirca

Jïogh(am

aliorumExpetientias notatz,quibus

slimen,

fmynonund

fama cupidior Le&orijucundas Hi-

^

ftorias , admiranda phaenomena of

vt p

ferre, füamque fagacitatem ptoba-

POPT

re, & haud exiguum volumen tc-

m et lat

| vltioRtg

plere potuiffet. Sed Tyrones aper«

to campo| errabundi imrnitti nou

EE

debent, nec cuivis eàm lacé fe diffun-

t m

dére confulrum eft. Non inanis eft

Atf t

labor Studiofis nervosé & rotundé

|

d

in Compendio exprimere , quz per

d

imulta volumina difperfa leguntur.

"u

ll

Nec iminasillum fcientiam promo-

TCf

i

vere arbitror, qui pluribus viam

Ti

Oïu

il

&olu-

M

—x

—DE.-'FINITTONUM PHYsrCARUM. 3

—

Qittirg

commonftrat , quá iter facere pof-

At qua

fint, quàm qui propriz gloriz ftu-

lC il

"

diofior

fe aliquid , five veri, five

COfb ov

falü ? ad

h

t. Neque hodic fe res ha-

i inyaj

bet Phyfica utiVerulamii tempori-

P5 eufhrg

itm ofteny.

buserat;fed canta jàm habetur copía

Experimentorum ut.non minus de

3dcrvcr W

1

iisin ordinem redigendis & detran-

£ |Lventüt

fitu. à coniedturis & Hiftoriis ad

et Nod

Ícientiam centando,quam de augen-

hE nova j

do utcunq; illortim numero in Phi-

lpres, eit

lofophià Naturali cogitandum etfe

at qubs

exiftimem, Quamobrem in Defíz:-

JüCündas]

£oncs rorandas quà &eri potmicbre-

Shonienz i

vitate fparíam hincinde de&trinam

àter ptols

memort2z:causá concinnavin us,ea-

tolmen v

rum explicatiónem & quz(tionum

TOD s ap

ventilationem , aliorumque Phoe«

Tifitti nUt

nomenon enodaciones orali inftis

yefedifun

tutioni refervanres. Docuit nosexe

jninants el

perientia, non aliá ratione felicius

& rotütd

diícere ftudiofam juventutem , cui

e,Quz p

quicquid eft hoc opelle confecrae

tum volumus. . Nihil enim aliud ine

; egutti

4m pror

tendit hocCompcndmlum qu;:zf'n ut

aribus t

Philofophiz N aturalis principi

à fa-

(

P

cilii

4 PnoozM, DErirr. Pnystc.

r-,;s

|

cili & confuetá methodo tradira (id

M

quod ha&enus defideratum fuit)Au-

f

ditores noftri inNNuce quaii habeant.

|

Iterum veró monemus , has Deffzi-

]j

M

tiones ais numeris abfolutas non ef-

fe, plurima dceffe , multa forfitan

FA

aliter fc habere , multa etiam , fuo

TMI

i

tempore corrigenda , melius dici

;;,j

l

fcribique potuitle,)neque omnes pro

7

noftris habendas,fed müultas ex aliis

$

;

Á »'Mp

Recentiorum ícriptis ad . illorum,

[

4

non femper & nofítram,mentem, in

1. o

defectu meliorum transíumtas effe,

o

Veniamerratorum ex nimia,fed hác

tl r

vice neceffariá , feftinatione, finon

Qqua gob

dl

exipfarei naturá , merituri; horum-

ue corre&ionem à Benévolo Le.

IL Qul

r

&ore grati (limá ménte acce-

ptruri.

ünfrWr.

Wüttr gj

at

—

n6

-

B (f

u

Rl

:|

Tütie

IV 'bi l

DEH- |

l

Ti

i[

' PH?m

E

*ää.(s)&æä

m

enijeo od o o lod

1mmthü

quatih*»btznr,

,.DEFINITIONES

J aSD(äni-

PHYSICLAE.

hts

PARS$ GENERALIS.

hu forjg

I

etiam, i

Hsfica

eft fcientia rerum Phyfica

fnels di

.VA

naturalium , quà taltum, Definitio

CO

:

ad gloriam Creatoris am-

?/

iltaser li

lificandam , & creatura-

&i illorm,

x

rum utilitatem promo-

vendam.

mentemt

hmasd

Il.. Objehum hujus fcientiz Materiale. objca.

conftituunt Res Naturales,Formale no- Materia-

m Jedhi

tat ifta reduplicatio quà Naturales , per

le,

ione, fíno:

quam qmodus conjiderandi in Phyfica, & Formale,

turijhorum.

differentia ejus ab aliis fcientüis habetur.

énéiolo Lt

IIL. Quid per Res Naturales intelli-

6 aQ

gatur patebit , quando , quibus modis

accipitur vox- Nafura, & quibus rebus

Natura

opponitur 72 Nafmrale ,

i&tum erit.

eft

Primó autem Natura. dicitur vel Natau-

vcl

vansvel Naturata. Illa eft Cxeator fum- Naturans

vel

muws & Confervator omnium. — Zc

Naturata,

ab illadependens,eft vel Univer[alis, vel

Hac vel

Patticularis, nunc inftar caufz externz,

nunc inftancaufz internz confiderata.

.1V. Natura Unerfalis eft . facultas tniverfa-

n

ereaturarum , interventu motus ipfis à

lis

À 3

Iea-

"

[5

2

DrriwiTrow. Puvsic.

fà

i Mldl

Creatore ab i(nitiïc; inditi, omnia ex ne-

G«

u

[j

«nf0-

ccj.&ate fecundüm iftum divinitus in

VOl r

univerfo conftitutüm ordinem agen-

M

tium.

vel

u 0-«'*01

V. Natwra Particularis eft. cajuslibet

?i tl

Particu-

laris.

peculiari. forma & dispofitio in. tali

ul

materia fpectata. uno verbo :. Ipfa rei

effentia quatenus origo eft motus &

ur',dl

quietis.

[

Ars,

VI. Nature opponitur Zrs , quz eft

LU

L

facultas creaturarüum omnia liberé a-

«Eq

1.

j

^

gentium, fecue refpe&u artefatti ha-

g

betextrinfece.

Artificila

VH. Peculiaris autem machinz ali-«

|

(rjn t

n B

cujus fabrica & difpofitio fe habet in-

trinfecé , nec A rtis fed Artificii nomine

| um

dl Q

venit. Et quemadmodum ars cum

[

|ufuds ID

Natara wuiver[ali, ita boc cum particu-.

l ssf

lati commodée comparatur.

l' "Sx Af,ti,-.

VIII. Quxcunque ergó ab arte de-.

pvb

aclales.

a& A

1

pendent , dicuntur Res' Attifi-iales vel

uon Naturales

hilofophicé loquendo.

! uqidat

Medicis enim a

b

uT

$. Natu-

ufivé Narurales fant. 3.

»ks Elementa, Temperamenta,Partes, Hu-

J w

Y hf

6. von-

mores,Spiritus,Facultates,&A étiones,

Naturales

Et non- Naturales Jimplciter. tales 6. So-

a

Medico. mnus , aér , cibus, excrementa, pathe-

Qugauy

wm. mata,motus. Sechgium quidtales Medis

T uily

ationes.

]'milnw

camenta, &,Clïirurgicag ia

: ]:Xo N&'*

LOT

DPaRs GENERALIS.

7

i'omliiä g . IX. Naturaliab aliisopponitur pjo. Viclentü

Atf ]

lentum , quodà vi externa fortius & ce-

lerius quàm pro confueto agente de-

endet.

Res

18 il

X. Item opponuntur , quz r. fuprà

t. Supra;

poflto x «j

& 2. pratey vel contrauaturam tàm paftl- Nansales

V00 : D

cularem , quàm univerfalem frunt,quse z. Praxger-

Thotus 4

nimirum virtutem ftruéturz agentium Natara-

naturalrum vel «. excedait, aut 2. eidem

les,

E At , Qued

diconvententer finit : eamqueinterdum

lané Ze(trunnt.

nnia lber ^

Res

t artefafn

XL. Quz fecundüm ftru&uram rei

N;

d

it

icu

ales

intrinfecam fiunt, funt Res matmrales

uid

utvdine d.

(1.)in relatione ad natzram particula- «eíoctu

10 lehde

rem. Etquzx convenienter toti hujus triplic?

früfi momi

mundimechanifmo motusque legibus

10 df Cun

femel latis contingunt , dicuntur res

K CQ o

naturales 1n refpe

(2.) ad naturam

3.

rater-

if

Univerfalem : ut funt mots , tres res pr-

naturales

ternaturales Medicorum, Morbu:, Caufx

Mredico-

Qämü

Atfv

morbi & Accidentia, (3.) Quicquid — ;

denique abagente libero alio, quàm à

lod

sali funt *

DEO non dependet , Rei zaturzlis no-

xen hoc fenfu füftinere poteft.

t Portes H

Qua?

iA Bpon

XII. Ita funt Res naturales totus hic

tes6.

AMundus & ülflg'ulæ ejus partes partrum-

vnta,pd

(ue particule juxta leges motus divini-

tüs impreffi invicemagentes & patien-

ial M

tegri

»pemtäm

tes ; Corpora totalia feu globi in

que

4

as

15

8 DeerrNarz1:0N. Puvstec,

—

a

)

majores, & Partialia in his contenta ,

"

creata, genita , producta & proditura

V k

lr

( J

cun&a cum Pirinciptis fuis , Effetlibus,

J n

(inà

Attributis , & qux utcunque iis accidnnt,

velad eareferii queunt.

U&-[

Y«

j

Natura

XIIL Quemadmodum autem ex di-

ii

€uis patet, quod Natura fit Divinum ar-

Til

Jl

giam.

Corpus tificiumin materià. Et Corpus naturale

"mm(ru.ii.

Nanrsle ArtefaCtum Dei materiale.| Resque ua-

]l

[

turales cum | avtífi-ialtbus miré conve-

[ ,:,;!l

Jl;

Differen- niant, ita viciffim H4ab illis multó prx-

/y

tiz Natv- ftantioribuslongé differunt, ut x.Cau-

ralium & s4 efficiente z. A

ptitudine crefcendi ,

qan ?W:

Arnficia-

lium,7.

uxinartificialibus nulla eft, ;. Par-

p at

tium fübtilitate.. 4. Efformatione, quz:

uml

in. his eft aphzretica , 1n illis profthe-

euptrmi

üca. s. Vità. 6. Senfu. 3. Sui multi-

ftme e

fcunt m

plicatione in fpecie, feu Generatione ;

uibusomnibus Hz deftituuntur.

injili a

Modus

XIV. Ad plenam Obje&i hujus

dme pat

inquren- fcientiy intell

di in na-

igentiam inquiri debet,

o

turanm

in quo confiftat Natura Corporis & Ma-

MUMU

Corporis?

tevi£? Quid (it x5 naturale di&tum eft.

ijtl;

Quidfit Corpns feu Subflantia materialis,

Ro

patet ,fiobfervamus , quid abftra&tis

ii

mente omnibus accidentibus formis-

[

;cd r

ue remaneat femper in omnibus fo-

1

Nb

g

ITmpene

lisdue rebus materiatis? Id veróin qua-

Ti

j!

o

:'-

vrabiljitas,

dam Impengrrabtlz'mtg ,Íeu partium mu-

t

3

LY IQ

Pans GkNERALIS.

9

* Onfey. F

ïï

cürefiftentià & exclufione, ( quam alii

[

i Podit,

realem , aut localem Extenjionem vo-

] , Eïlfäl(;y;,l

cant ) confiftere putamus.

Cl5 dl

XV. Cümautem vulgó termini ma- Differen-

tia

teria & corpus confundantur , placet

Materie

Ut

nobisimitari Jureconfültos ,qui ex.gr.

&

UNma.

equum, fervum &c. corpus appellant,

Corporis

QUH

non item frumentum, vinum & fimi-

2 N

lia Materiaíia. — Diceturergó nobis ge-

Corpus

Tle con.

n-catim Materia feuCorpus fübftantia im-

feu

Materia

imultim.

penetrab/lis ext-nja, quo fcilicet ipfo & à

nutr C

fpiritu & à fpatio diftinguitur.Speciatim

in genere,

£ acfre

autem Co: pus erit particnla materize indi-

quid ?

Corpus &

t E&. $ D.

vijb.lis,

aut portio ejusdem divifibilis

"n u

uidem,fed 1ta comparata,

ut deftructa

lial

ejus per partium diícerptionem difpo-

Matetis

* Su muli

fitione effe£&tus pereat. Materia veró

in Specie

Tütritong;

fic erit multorum corporum congeries

|

quid ?

A

i

div;jibilis , cajus effeCtus fa&ta fepara-

byedi hus

tione partium non perit, fed potius

$

qui déey

confpicuus redditur.

Principia

rrpm's& D

XVI. Principia alia funt cognofcendi,

quotupl.

alia effeudi , addunt alii & fiendi , quale

Privatio,

^ i h

Mimatial

utatur Privatie, quz eft abfentia forme

il abftratos

ineffe debitz , cum aptitudine materic ad

hus form»

eam recipiendam conjuncta.

cipía

ynnibus *

XVIL Principia c

nofcendi unt.

(2 P:i"

no-

'Totu: Liber Nature ,

fé

infu cum ratione — - esdi

veroind»

at

conjunéto, hoc eft, diligentiPhomo- — qua?

I

3

menon

l.

IN C

s0 DrriNiTI0N. Puy'szc'.

)

—

, P

menon obfervatione , €xperimento-

ew

rumtentattone , & profundà medita-

Wfr r

2

rï.ine

tione difcendus. (2.) Liber Scripturg ,

feu Sacer Codex , non minus in rebus

g

naturalibus ad analogiam naturz, ac

W'

ol

in rebus fidei ad analogiam fidei expli-

candus (3.) nec plané excludendafunt

[

D

m

]

.

Scriptahumang authoritatis, & antiquo-

g

vm & recentiorum Pilofopborum , Carte-

;;NSIAWL

fii 1nprimis, & Gaffendi , cum affeclis,

3

quos lites de inani przcipue dirimunt,

|

|

FU q

Method? 7Methodo tamen Eclecticà tra&tanda,

| i, &

Edeáica h. e.ita legenda , ut homines iftos Vi-

I

quid ?

ros fuiffe , fallere & falli folitos , fem-

qua.

permeminerimus , & juxta monitum

xl

Apoftoli , etiam in his omnia explore-

] 155j

mus , quod bonum eft , teneamus,

1 iX

Principia

XVIIL Principia effendi corporis na-

Aomotut,

Ef:ndi turalisfunt duplicisgeneris; vel Exter-

weten)

vel :

na,velImerna. Externa funt , quz con-

timyan

Externa, ffitutionem ipfam nou ingrediuntur, & fal-

; nf

vo manente producto abeffe poffunt,

B

vel

At eft caufa Efficiens & Finalis. Interna

trdon

Inerne. funt,quz ipfam corporis naturalis ef-

a

feutiam jun&tim conffitunnt , nec abeffe

! W

falvà manente eàdem poffunt, ut eft

u

AMateria & Forma.

ï

Uns

Efficiens

XIX. Caufa Efficiens & univerfi, &

lii

Pnnopa. COrporis naturalis , Prigia & Princip

tI

W.

ïlis1

fj

-

"iv

—

PARs GENERALIS.

XI

"

efoïimemg

eft DEUS. — Miniflra feu Infirumer)fali

; Infitu-

lm ämedjrg

mentalis.

At

1

Sülbfurf,

& Secunda eft ipfa Nainra füpra expli-

II

J

m

cata , varizque Creature una refpectu

A h

alterius.

^

T t

Finis

XX. Fiuis primarius eft gloria DEI

? Primari*?,

m f ex.;'ï

jux:a Pfalm. XIX. Secundarius eit utili- seconda.

lnl

Tius.

miæ&lïlll( j.

as mutuumque creaturarim commer-

cium ; nec non omnes ifti ufüs, quià

Jül"W?ll fj(;g,

Cum aferi

ryebus naturalibus obtinei queunt.

Materia.

XXI. €asfa matevialis feu. Maiería, ex

i dimy

quotu-

d tradtal

qua corpus ceu parte conftitutiva de-

Plcx?

pendet, & a j»2 omnis mutatio fieri

Nrn g

foitos .

debet , eft duplex vel Prima, vel.Se-

cumda.

X Dhontt

XXIL Materia primauna &

COmmu. Prima im

Dnia expl

fen

fi

dN

nis ,in fenfa Pbfico , eft,non diffentien-

fi

lu Phys

te Sacrá 5cripturà , Conger;es variarum

;orpon's lj«

atomorum , feu corpufculorum incom-

svl otre

rehenfibiliter exiguorum ,. indivifi-

1t, Qug u-

À

ilrum, variz magnitudinis € figurx &

ii &

confufa.

(fe pofnt,

Metae.

li. Jiirma

XXIIL Infenfü Metapbyfico & ab-

fuaftion didtur Materia fubjetium

phyfico,

utirdis f

m delh

fimplicifimum rerum omnium formá

&actuPhyfico omni deflitutum , quod

ut, d

demum divinà potentià formatum, dat

Elementa ,& licet vocetur Carpis , Na- Narurate

yverfi, !

LA

tamen non dicitur ; Hoc enim, feidti-

x i

mé

i

ftriét

me loquendo , fumitur pro Eo

quid?

cujus

12

DzrixirioxN,. Puvsic;

ye

g

cujus materiajàm eff fecunda informata,

AC()e

/í *uï *"'m :

quodque rmtari poteft ab unà formà jn

W frout

aliam.

j fu5d

Secunda.

XXIV. MateriaSecunda dicitur omnis

Waaæ

yrt

materiz Portio peculiari formá ab alia

| wdeG )

diftin£la ;cujusmodi omnes funt hodie

n

u

materizfpecies. Tpfatamen refpectu

n

)

certi generis poteft quoque dici prima.

gt

Remcta^ Et prout vel ;mmediaté . vel mediaie ma-

g

Proxima. gisfe habet ad compofitum, appellatur

i N

vemota , propinqua « proxima.

gl

u H&NSD

Forma in

XXV. Forma generatim eff princi-

]

|

if

$cc- pium intrinfecum , quod cum materia

ii

conftituit compofitum , eam fpe.ificat

fingdh

&9 dilinguit , aptamque ad operandum

infi

reddit; adeoque quz accidentaliter qui-

! gb

dem fe habet ratione materte,non veró "a-

BU

tione compofiti , quod nimirum eà pofità

dnfai

n materia & füblatà ab eadem pariter

|

|

n

: Forma

ponitur & tollitur.

sugatin

XXVI, Unde fiunus formarum hic

Phyfica,

|

imtuna

conceptus maneat, & totam effe for-

| i

mz,in actu illo informativo , pona-

wb

tur, facile liquet, quid fit forma Phyfica,

fomull

nimirum : Forma eft totus complexus

| u

emninm materiz in compofito Zifpofitio-

W

num, partiumque [figurarum , pofitio-

üampäï

num & connexionum, ad deftinatam

à Crea-

o

[ Y5j

Paxs GENEäALIS..

1 ïnfbrmaü ;

^ Creatore agendi vel patiendi poten-

Dihmd

tiam necefJariarum.

Orige

XXVil. Prout jam materia varios:

Affc&tio-

edendi effe&tus apta redditur , ita quo-

num?

lts

à

W"bi ab aha

ue varias fortitur Affeliones , laxius

S4Unt hoj

umptà voce , feu varía accidentia &

hr

Attributa ,inter qux càm nonnulla cor-

Partes

od

oribus vel omnibus & plerisque , vel

Phy(ice.

luribus fint commnaia , nonnulla au-

odl

ppellitz

tem certis peculiaria , due potiffimüm

Genera-

erunt Pbylice Partes, Prima Geueralis,

lis

(f prine

uz de rebus naturalibus in genere, &

afretlionibus commnnibus tra&tat. Secun-

Specialis,

m materj

a freafog

dafpecialis , quz de certis fpeciebus &

fingulis inquirit ; qux tamen iterum

aperatdi

in fpecialiorem. & fpecialiffjmam non in-

talr u

IQ Vero ^g

congrue dividi poteft.

Affe&iaos

XXVIIL Affe:ones autem definiuntur

nes

n époftà

m patter

velum fenfn (tittiorisvelin fenfu latiori.In

ftricte,

priori A[feäiones dicuntur præcipu-ï: pro-

pria quartimodi , quz reciprocari pol-

narum hic

funtcum corpore naturali, & ea faltim,

m efefor-

quz ex ipfa rei naturalis effentia. vel

jo, o

mediaté , vel immediaté fluunt , ut

tià of

funt mobilitas , locabilitas, quantitas,

tprglext

&c.

XXIX. In fenfu latiori, ad fcien-

Laté

p d

acceptee;

n , poitt

tiam phyficam promovendam accom-

deftnz

modato, Afeiiones funt ea omuia , que

ut-

i

14 DzriwiTION. Puvysitc.

yo

—

a

utcunquede S-ubje&o phyücö—r);ædicaa

)

l !

t

ri& fciri poffunt ,ita, ut etiamomnia ac-

j

N

g

cidentia & phznoména , imó & priva-

wml

tioues huc referantur,

Generales

ii

XXX. Ajfgüiones autem Generales,

quid &

qu

quot?

quz aut omnibus , autaliquibusfaltim

I

1

corporibus -ommrvnes ,. funt

przcipue

w

quinque.. Eft enim,

QHJI,» !

1. Quautwm, 2. Quale, 3. 'S'z'tum-,

m v'l

u) T

Aj Duraus,. & 5. Mobile, Corpus.

|

W*(i il';m n

Quanti.

XXXI. ;Magnitudo feu Quantias eft

| :igm Ym

tàs,

affectio corporis naturalis , quà ipfius

! hgt

extenjio certis terminis , partesque pro «

|[pas

portionata funCtioni menfuráà circum-

| ii

fcribuntur. Unde Finitsdo Menfura-

st

bilitas , & Lo:abilitas , &c. per fe fluunt.

j ag

Cumdue eo ipfo dicatur habere cer-

| Kürntel

figura.

tam Pigiuram , hoc eft, extremitates varie

fl

deierminatas, magnam hinc iquoque

partem fluunt Qualitates , per quas cor-

3AV

f a

pus aptum ad agendum & . patiendum

redditur , variasdue denominationes

yniz o

^

fubit.

.....

VT

t

(s

]

Qualitas,

XXXIL Qualitas ergó éft modus cora

j

itin

porisnaturalis ex varia partium confis

uratione , nexu , motüve refultans;

"iib

Differen-

*

utew

tià ejus à

Xdqué: Je vel talé ejjicieis,

Difet Qqua«

Forima,

litasà forma,

uod h«: eft complexus;

1 C

Gthic

& qualitetum, & czterarum affectios

l

nüm

;g

UET

Pins GERERALIS.

—

1$

i

hum omhiüm , nec abeffe potefl à com-

m?mm& 7

pofito . ut idem ad propriam fun&io-

duin

nem obeundam aptum maneat ; Qua-

litasaütem , proüthocinloco confide-

1 t

ratür, abe[Je potef.

hais

lquï'c-n-i

XXXill Hinc Qnalitas nonnullis

tialis;

lt Jtcyi

dicitur (1.) vel Effeatialis , vel Accidei-

3 f

ial — Qualitas Ellentialis eft difpofitio

partiium , quá fublatá corpus naturale

1 Corpug,

nomeu foum amittit ,ut fluiditas In aqtia;

vel

Maltiigs d

Accidan-

calór in igne.

Qualitas Accidentalis ,

Quà ipfus

fpeciatimfic di&ta, eft habitudo talis, — «alis.

QU p

V du

( juxta przcedentis paragraphi defini-

tionem ) five modus , j/ae qiio corpus

; Majint

naturale manet id quod ef , ut calor re-

de flüunt

AXIe Cers

fpe&u aque, afperitas refpe&tu vitri,

& b«c intelligitur per qualitatem frride

lii vario

ficdictam.

j 'quoque

XXXIV. Dicunturqualitates (2

.)vel Qualita-

Quisqore

vel tes(2. Pri-

;tiendum

Prima, ex quibusreliquz oriantut ,

mi& vel

ihatones

Secunde, & oxtx,ex primis fluentes. Pri-

ecundae

máfünt tales vel refpe&tuNatmra wnivet- — primae

ii Cote

fe;ut funtinprimisFigsura impetus & Mo- quotupl,

tus , Situs, &c. vel refpe&tu elementaris &qua?

m nf

efültans,

vulgó diétz mixtionis hujus fublunaris,

3. Senfibi«

ut fünt przcipu? quatuor Ariftotelicz,

les vel

ij

mplens

Calor , Frign: , Hwmiditas , & Siccitas , h-

céthic ordonon fit neceffartus ; Orta

naiïefäü'

enum

Iu

I6

lh

DzriNiTioN. Puvsic.

" i

enim quz vis dicetur, quatenus exalia

wi: 'äf[ |

oteft derivari,

r n

3.Senfibi-

XXXV. Qualitates funt .. (3.) vel

la adj

les, vd Mamfefte , vulgó di&tz & patentes , vel

Inieníibi- Occsite & latentes , quarum illz recen-

les.

xgvx t

tioribus appellantur Sezjibiles,hz: Iofea-

cilias 2!

' fibiles.

;

n u

Qualita-

XXXVI. Qnalitates Senfibiles fant di-

ET )') Hum

tes;

fpofitiones minutiffimarum corporum

(s

Seniïbi-

AL friiu

i

particularum , quibus vel immedia-

té , vel mediante fluido quodam

tixaglis,

guid ?

fubtili per ipfam a&iomem in orpaao

n p

enfus editam, non faltim per ef-

w n

fe&tum alibi oftenfum, alteram extre-

fiste t

switatem filamentorum & fibrillarum ner-

XU.3

vearum 1n organis fenfuum reticula-

guo, lm

tim difpofitarum, & ad cerebri medi-

dadus j

tullium extenfarum , tangere , impelle-

tf q)

re, agitare, vellicare, vel quomodo-

Vi p

cunque dfficere po[fnat.

al o

Quotu-

XXXVIL Qnalitates Senfibiles, yuxta

K

plices?

numerum quinque fenfuum externo-

L

L

rum, funt pariter quintuplices , prout

';mimus,ql

nimirum hujus vel illiusfenforium af-

Rürhgg,

ficiunt. Et fünt (1.) gattiles, (2.) Gn-

Q

ATUf

'

flabiles, (3,) Olfatliles, (4.) Audibiles,

?&I «

i

5.) Vijbiles.

hum,

!

Qualita

XXXVIILOzualitatesTztles funt difpo-

i Euïy

tes

j l'.).'m

fitiones corpotis, quibus papilnlas cutis

(j ] Elä',l

quid?

ner-

P

g

——

Pans GENERALIS,

17

u

—

ls ey.

nerveas varie movänt atque affi-iunt ;

& juxta numerum obje&torum tangi-

iE («

Bültnis ol

biium incdaffes potiffimüm . fex divi-

ID lts

duntur.

XXXI!X, Sunt (1.) Firmitas & Li-

EÉartuta

Cl:ffes

lls lj !

quiditas , 2.) Afperitas & Izvities , (3.)

qua?

Raritas & Denfitas, (4.) Calor & Fri-

Ihlsfunt j

gus ,(5.) Humiditas, & *iccitas, (6.)

| Coporm

Gravitas & Levitas.

l immel.

I

XL. Fimmitas feu- Stabilitas eft aH*e-

Firmitas,

0 quodim

&io tangibilis , quà corpus ob minutif-

! dl Og

fimarum particularum a:&iorem ne eum

n p

motnu inieflino carens

ta€tui renitr ,

lran exttt

fuisiue fe terminis continet.

|aromner

Eius Gra-

m feficuli

XLL Stabilitat : gradns fünt tres : $um-

dUS.',

mius , lafimus , & intermediuis

Durities

1.Eutíis

rdir medi

tics. :

eft gradus ftabilitatis fummus , .quo

t impelle.

Corpora, o5 foruffiim i xwm partram

QUomoto» ,

tibil tangentl cedwit ,

nec facile fe-

pararife patiuntur, t metalla , vi-

lils, fxta

tra, &c.

m exemo»

XLII. Molj:tie: eft gradus ftabilita-

2. Molli-

ties.

jj prot

tis mfimus , quo corpora , oh particula-

nformate

rum /axi»:em difpojitienem . tangenti fa-

:'lfS, (Z-) t

cilius cedunt , & veltigia impreffa (er-

,) Audi lh

vant, neque fponte co&unt vel refi-

lunt; ut butsrum ,.c-ra tepefa&ta,

asf

XLII. Zirtvs Elaflica, Elater , Elafti-

2 Eïa&iä

Citas.

citas , Elaterium , Elafis, quoque ap-

p n;b

pella-

!

18 DEKFINITI O N. PPHïsICf.

19 eenasu,

v DIcuomul

pellata, eff gradus firmitatis interme-

pl

Tij

j

dius, quo corpora el pre[Ja , vel fiexa ,

g

ceffante violenta preffione virtute z-

p t

qualiter prementis , iterumque /iffuxu

!v

J M

&tberis ante impedito in zquilibrium

st

expanfi a£ris fefe ftatui priftino reffitue-

MumeL

ve valent , ex. gr. penna chalybea , aér

L

in vefica comprefsà, vel fclopeto pnev-

matico, &c.

4l

Fluxilitas.

XLIV. Fluxilitas eft affe&io corpo-

ris tangibilis, quádividenti vel tangen-

"r

ü ,ob partes miuns cóbeventes . parum re-

fiftens , illad ambit & obruit , €9 mottt

l

! ;:n(uhmm

lst t

inte[lino jugiter fefe agitantibus parti-

culis contiguis penes nos propriis ter-

[ &C. Hli;!us |

hi, qu

Ejue

minis contineri non potef. — Hujus gradus

Gradus

funt (1.) Liquiditas , alias Hwmiditas in

j gt

fpecie fic di&a , & (2-) Volatilitas

i;eu

| nültapat

itrabilitas.

àp qupot

r, Liqui-

E

ivowt

XLV. Liquiditas eft propenfio ex di-

t* — (oofitione particularum flexilitm .ob-

aol

lonparum leniter inter fe repentium or-

L'*jv S«'C.

ta , ad prolapfum in declivi, vel potius

BU

ad componendwm paries fuas ad. Libellam

l

17

l

Qzgyr

vifuperné prementis aéris in plano

contentas , e. g. aqna. Oleum.

m&g*;v; ]

2. Volati-

XLVI. Volatilitas fea Spirabilitas eft

Qj

las —affectio corporum multó fübtiliorum,

l)

nta-

?ninntigïmqrnm paftium , magis fol

rhUi

LT

ï

Hteic,

PARs GENERALIS.

19

—

n

—

uferm,

v magisáue mobiliu;n " ]ïathi ceden-

2 M feyy

tiuin, & magis volantrum, quàm fluen-

V vitte z.

tium , adeoque in fummo fluxilitatis

Q g

gra'du conftitutorum.

H

iqullris

XLVIL Afperáas eft difpofitio ine-

L ff

qnális particularum u corporis fuperfi«

Afperitas:

alylei , i

ci^, ita ut una elatior , altera fit depref-

Opeto p

fior, quà ta&tum vellicare , radere,

erfricare , vel alio modo graviter &

&io COpr-

inxqualiter afficere poteft , ut ferra,

vel tanga

&c.

Levitíes;

parumre

XLVII'. Levities contra eft egualis

It 65 mit

particularum [itus , tactum zqualiter,

ibxs vatt

leniterque afficiens , ut fünt fpecula,

Lubticie

j gzvprz'is h

&c. Hujus gradns fummmns vocatur Lu-

tas$;

hus pradr

bricitas , quz eft maximé zqualis fu-

Dwtilitat ia

perficiei ope alicujus humnoris przcipue

Til f/eu

reddita partium difpofitio , ita, ut ab

alio corpore non aculeato , nimisve

afpero vix contineri , fed facilé inde

tj t d

m

fubduci & elabi queat , ex.gr. friria , an-

ventibm of«

grilla, &c.

XLIX. Rar

T.

' velpotius

itas eft affectio corporis,

Raritas,

T

quà poros babet (eajibles

parumQue

y in plav

materix homogenez & folidioris fub

Al«

magua wioits extenjone , ut fpongia, va»

idilit t

por, aéer,, &c.

Denftas,

fübdlirm

L. Denjtas eft pororum fenfibilium

defctius , multumque materix homo-

m p

B2

rl

genez

i

167 DrrixivtoN, PuYstc,

um—

Tamm

gehex fub parvà molis extenfione , ut

4 nl

aufüm, &c.

TV.

ao

"LL Caler eft sotis particularum

l

Calorv.

ipnearum quaquaverfum agitatarum , mi«

gt

nutiffirnarum, infenfibilrum , varius &

m

ceierrimns.

Didturdue At , &

Tl

! ib

Difpofitio ad talem motum recipien-

Wl uts

dum Potentialis.

D

Frigus.

VN

v

CLIL Frigss eft quies particularum,

:

feu privatio motus calidi , vel totalis, vel

| aof

falim cum itrofo - falinarum. quarun-

f DCCU

dam motw progref[/vo ta&tum vellicante

qurts

conjuneta.

NT

V.

"

LLL Humidiüáseftaffe&io corporis,

) ln ar

t

Humxdi-

| fl p

tas

"á particularum , inprimis aquearum

interventw , aliorum corpormm peris ie

j

tinta

minutim infinuare , iisdemque adbe-

I 4

rere , implicari, & fic humorem com-

|

B

municare poteft.

gt

Siccitas.

LIV. Siccitas e

ft affe&tio COrpofumj

| fl

&

uà fenfibili humore ,aqueisque particn-

Tbay u

lis carentia ex folidioribus tantüm com-

l

j W

Axidit;;s.

ponuntur , ut offalapides. Ejus fum-

|

N

NLQ

mns gradus dicitur Ariditas ,quà corpo-

,'u

d

ra omni humore & fucco careat , etiam

|

r

illo, quem reliqua corpora ficca a

Vg

meliorem pattium fuarum coberentiam

j

D

habere folent,

dT

Wi

Lv-Gïä-

*

Hïs;c'

PaR$ GENERALIS,.

21

— ——

——

ttlone v

V

LV.

.h Grawtas ePc;e—i:zbfolut'a ,-vel re-

Gravitas

peiva ; Gravitas Abfolwta definitur per

Abfoluta.

Vrtior

qmotum corporum . deorfum verfüs cen-

A

Rcfpc&ïa

trum tendentem.

Gravitas Refpetliva

Y2

TT Va

eft major corporis ponderofitas ex ma-

A

jori particularum. elementarium. copis

D fetpim

fub xquali ambitu orta.

Levitas

LVl. Levitas elt pariter ve

LAbfoluta,

Abfoluta,

tcilmy,

vel Refpediva. — 1lla dicitur motus, quo

Refpe&i-

Cotalis, wl

corpora furfum , vel àcentro fuo natu-

va.

ra moventur.

H«c eft faltim minor

s quns

vellicante

gravitas.exninori particularum elemen-

riarum fub eodem ambitu copia orta,

Iotorors

ita, ut corpus plura habeat interftitia

Is afm;fum

fludum premens innoxié transmit-

tentia.

m ptri f

Ad varias

t ade

LVII. Ad qualitates Ta&iles , &

claffes

d

fpeciatim ad claffem primam , tertiam &

pcrtiucn-

nintam , referuntur Fragilitas , camfuis

tes,

(orporümmy

gradibus , F.ffibilitate, Secabilitate , item

qu parlicn-

Vifco[itas, Tenacitas, Dudilitas & Teujibilt-

ntüm m«

tas &c.

Sapores

Es jtm-

LVIIL Qualitates Guflabiles , vel

quid ?

i copo:

Sapores funt difpofitiones corporum,

aftil , CUUA

quibus pro varietate texturz & figurz

ora fic d

articularum minutiffimarum papi/n-

orhareti

)

a

s nerveascirca linpuam 9. palatwm feri-

e pojfiat.. 'Hinc fapores fant diverfi,

EÉorunm

ve

Dulcis, vel Acidus , Aciis . Salfns ,

Species,

IN

9

3

E

Ama-

M

as DrriNiTI0N, Puvsic.

Pd

—— —

j

j

i

Amarns , An]ieru"s ,' Acerbus, & Untnofus,

2

quähf

vel etiam corpus eft plané fafipidum.

Dukedo.

jf

or dul.is eft qualitas corpo-

j

yisLIX. agïä

s , confiftens i» partium

molecnlis temperatis ex mollibus 9. paucis

)

Wil

rigidis intermixtis , blandà contrarieta-

t AU

te linguam ferientibus , lenidue attri-

ss OMf

tu titillantibus.

r ullä

,:

Tl

Aciditas

LX. Sapor Acidus eft qualitas , con-

fiftensinfipura particularum ripidiorum

D

| (

s

teiraédricá vel ex omn? parte acutiore. ve-

l5 41

ili

.

hementiori incifione organum guftus

] n d.

fodiente,

"n pmgmkm

Actredo.

LXI. Acris Sapor dependet à particu-

l C()ïpuäe. )

lis teretilus aculeatis , fed tenuibus fenfo-

ag j u

rium inftar aculeorum urticarum pun-

timefabur

entibus.

BU

Salfedo.

LXII 52)fns eft qualitas guftabilis orta

'riïunf;üfpo

áparticulis rigidiorib? habentibns plurimos

slatdus

Mi Y

ang:los , aciesqueinftar fragmenti vitrei

1

inciCente: , pro cujus differentia etiam

.

m

fe fapor falfus eft diverfus , ut urmo-

'z.gmcam )

f

s. Fitriolicus ,salis commnuis marini cue-

m::ugem

bicam , aluminis o&taédricam , falispette

Ttgt o

tetra&dricam figuram habentis.

TL G

Amaritu

LXIILSapor amatns eft qualitas gufta7

| al

d

bilisà corpufculorum apicibns non altó;

t

JiR QV

|

|

il

AT

fed fuperficieiens tantum linguá fodien-

, ii

tibus

[ $It

PARS GENERA L15,

23

ass

— MEGUS

-

m

tibus cum aliquali organ

i-reüfiblxriax,de-

| &Unö—;;ojä

endens ,qualis eft in abjiutbio , &c.

A Q&cr':.

d

P

Jliorse,

LXV. Anferus eft qualitas , con

tas

fiftens in cont«ls & ramulis particula-

S lat

ul pui

rum fibras organi guftus carminantibus

|

£g conftringentibus. — Huicaffinis eft Sa-

Acetbi

QOntrrer,

or Acerbus , qui à fimilibus coztnlis ,

tas

l Cte a.

fed magis obtufis , & bebetioribus deri-

vatur, qualis eft in pomis immatnris ,

ulitas, cv.

&c.

T tinidim

Un&ue-

LXVI. Sapor Uutwofus eft quali-

fitas.

MM TIogE Vi

tas , àglabulis fpiculis carentibus, lin-

um gu&us

guam faltim demulcestibus pendens , st

1n prmgutibus , oleis &c. Infpidwm plan?

Infipidiü

hia

corpus eft , cujus fupeificies funt glabre

btf

lane ita ut fenforii porulos nullà ra-

IGITUTI DO«

tione fübire queant.

Odores,

LXV. Qualtates Olfailes feu Qdo-

flalilisorta

res funt difpofitiones corporis, quibus,

Brpirinas

mediantibus particulis przcipue (almo-

n virel

fulphureis., vari& figuratis, acre.a

'entiaetam

n.embranam naji pitwitariam fuperiorem,

js, tUt

feu tunicam papillofam nerveam na-

j marit Cv

res fuccingentem , delatis , eandem va»

à

n fiagtn

ri& moveye poteff.

Odgr

UR

LXVIII. Generatim Odor dicitur vel

Gratus,

