Grains , vel Ingratus. . Gratus eft,quan-

as

vel

du o

do baud nimia motio particularum tem-

peratarum fenforium. non lzdit , fed

injé

n

B 4

pe

]

hi

M. HDEFI NITION, PHYsic;

porulos

proportionatos r

eperiens,

u D

Ingratus, blandé faltm afficit.

Ingratus eft,

(

j;^

fl ACHSJ

quando vel ex /l/aritm partium . acredine

motüve nimlo , vel ex fenforii n

difpofi-

tmu

to

aliqua contingit lafio,

qn i

Odorum

LXIX. 'üm QGZow fpecies pecu-

|

liaribus nor inibus careant , ob affini-

,»fuo;i, st

Species &

Compa-

" tatem hujusfensüs cum guftu & orga-

hi

Q(

zatio cum HOrum vicinam , om Saporibus. facile

[

o5

Sapore coripcranter , Xta dicitur analogus:

us;

Dulci-Svaveokens feu fragrans , ut in

rojs, mof:bo.

A cido- Acitus ,ut in cepis, aceto,

i;ir»,iagmofx&

Amaro- Teter & fetidus , ut. cimicis ,

a.

cz.r:ezz o

Y

(

Acerbo-Pzpaveracens,

J

Acri- Sulphureus, Sequuntur

l

:X,' li

Mixtus ex acuto ( dulci, ut in juni-

tl q

»ferpyllis.

— isUeas-

-

pfris

ex dulci & acriut mxuffo,

4

TOR

-

-

TT

acri, & tetro, ut in capillis

uf , &e.

UM

Senus

h OW

EAU

LXX. OQnalitates Audibiles feu Soni

— fünt motus aéristreml] , variaque reper-

Vg

cuffione omnium partium minutiffi-

marum corpori: fonori undulantes,

R

Yw

f

mpauwm in atre contentum varié pul-

8?»1' "

ndo affictentes,

ftt

ii

L

DHySlL

[

PAnRs GENERALIS,

2j

5 ïeperiepu-'

|

GLXXE. Sonus þrb diverfo pulfu eft

vel

I e

|

velGravis, vel Acntus.

Ille eft lentius

Gravis;.

inveli aéris , atque 1n. amplius fpa-

tium extenji agitatio.

Lc confiftit in

fvel

-u

fitis chu;

motu aéris vebemenutiori atque angu- Acutus,

ftiori , five cylindro, five cono , agita-

" Ob aäm.

l

1 & of

Vifibiles.

Orbhs f

' LXX!L Quoelitates Vifibiles funt Di-

Qualitas

fpofitiones corporis , quibus radii buimi-

tes,

ogus;

nis trajiciunt oculum , 'atque illius de-

Tans , Wt i

terminátz magnitudinis & difpofitio-

nis (peciem, accuratiffimeé ad id propor-

» Qttfn,

tionato motu , in fundo oculi, tanquam in

AE n

camera obfcura , depingust ,. indedue

|

|

er nervos opticos fenforium com-

|

mune eàdem ratione afficiunt.

Dfr

LXX!li, Ex harum fpeciebus prima

DLTA

eft Lux , quz eft uifas & inchoata agi- * Lux.

tatio materie fubtilis, quaquaverfum ad

m,

liueam rettam fortiffima,

ial

LXXIV. Lumenelt L5sx continuata Lumen.

extra fontem quaquaverfüm per cor-

t f i

iuerp

pora pellucida, refratia,&9 ab opacis re-

minutfi.

fiexa.

*

máulantes

LXXV. Pelluciditas eft æqualiä & re- Pellucidi-

nvanb p

ter transmittens.

Gi-linea perorum fitnatiolumen zquali. — ts

0T0- Opacita;.

21

D

LXXVI. Opacitas esB; inequalis p

THW

»

26

Drrirxrii10N. Puysic.

-

1

THm d.

y

ff

pofitio , tranfitum luminis imp?-

i

ediens ,illudque reflectens.

€olor,

LXXVII. Color , Peripateticis actus

| r

erfpicul digtus , eft modificatio Inmanis

(

p

varie à corporibus , teflexi , vel refraCti,

aj l

vel utcunque in füo motu turbati &

i

debilitati.

d ) at

"

LXXVIII.

g

Species

Species colorum prz-

fimplicio-

cipuz & fimpliciores , funt Nigredo &

LXXX' Lür

fes,

p

Nigredo,

Albedo; Nigredo eft remiffa & inibata in

motn inteftino reflexio à füperficie corpo-

nanüïü LOU

ao

ris motum globulorsm &tbereorum in-

trorfüm , quafi umbris obvolventibus,

in g O

artim concludente , partim aquuo-

r

usque admiffum inordinate remitten-

slum (

te, dependens.

h, (

A]

n

be

do

LXXIX. . Color Albus vel Albedo eft

[rdts decop

fortior puriorquereflexioluminis à faper-

MEODO, COT

fidie variis ar&tisjue convexitatibus

myattiat, d

prxdita , ficque xqualiter radios ex-

Vinmaud

trorfum repercutiente , orta.

u

Species

LXXX. Ex his duobus coloribus

W.

Mixtz.,

reliqui dicuntur Mixti, & fpeciatimin-

um ii

n

Xubcdo.

ter album & . niprum pxoximé medius

j

Idf

eft Color Ryuber , feu Rubedo,, qux con-

Fa C

fifüt ia validiore globulorum xthereo-

|

i. i, dm

rum circa propria centra rotatione, quàm

(

n

eft nifus fecundüm lineam rectam ex-

h

f

currendi.

4' i

L

TM

T

W

LXXXI.

PHHm

x

Pans GENERALIS.

v

Atj j

LXXXI. Flvedoeft fecundarió mix- gi;vedo;

i

v;ïl

tus ex albo & rubro , eftque paulo debi-

Xtiny d

lior globulorum rofatio,quám excurius

f m

yeCulineus.

i

LXXXII. Color Viridis, inter flavum Viriditas.

f tl

& ceruleum ambigens, eft pauló tardior

rotatio globulorum , qwam pro confue-

Vorum .

to & ordinarieille motus exigit.

LNigrtot

LXXXII. Carulens , inter Nigrum & Coeruleus

i& d

Rubrin pofitus , eft multo tardior Q ali- Coler.

'HClecong.

L

»omodo twrbatio: globulorum lumino-

VTT V

f

orum circa propria centra faCta rofatío,

olrentihs,

quàm pro confueto fieri folet. Sic

üm auquc-

porró Paurpureus inter rubrum, & coce-

Purpure?.

T remitto

Cro-eus inter flavum & ru-

Greceus.se

ruleum.

brum, dicuntur intermedii , aliedue

E

eAleib df

fpecies decompofitz , eadem quoque

iicifiper

ratione, confideratà fimul radiorum he-

yextatlbus

terogeneitate . quautttate , refrangibilitate,

rados x«

Corporsm elafüicitate &c.faclle definrun-

l

tur-

LXXXIV. oualitates Fafenfibiles fünt,

Qualita-

rtes

s' colqïibus

eciatimin«

quznon zqué ac reliqus per fe, & 1mx- 1sfentbi-

v med

mediate in organafenfus agunt, fed ex

les,

, QUi U

e[jetn aliundé. confpicuo deprebeudnn-

vel

r xthette

i. Aut,admenen veterum ; Qux li-

cet fenfus afficiant , modo tamen paulo

OQccultz.

hatiore,

at

abjirtfiore aut faltim nondum detecto

dicendz;

agunt, tantifper ergo Qcculté

u

LXXXV,

?,;GE

908 BDrriwiTrrON. Puxstc,

Hlarum

M

m ü

fpocies,

LXXXV. Quod ad fenfum pc;ite-

li^

riorem attinet , dubium non eft , illa-

rum effe adhuc inmmeras.

Inter Infen-

L'

[/) HCr Jmm

Yofü

Y

fibiles autem fpecialius ita di&tas prxci-

7)

eli

puumlocumobtinent, (1.) Magnetis-

D

V

f

ï

xins five Aunor & Odiwm naturale.. (2.)

l

ub) H

Sympatbia & .Antipatbia. (3.) Pbarma-

corim nonnullorum Operationes &

| Uf

)

p

Venenorum , at funt pbiltra , &c. genera-

u

tim autem ad occultas referuntur,

il

p

us

Í

i

(jis !

quzcunque ad AMagiam Naturalem

gt

Virtus

pertinere creduntur,

LXXXVL Magnetifmus , feu vVirtus

I ,JTMMW

magneti-

fs t Q

*

ca

tiagnetica ,à przcipuo fubjecto, dicitur

duplex.

duplex , & dividitur in. Attratlivam &

at

L

Diretioam.

feitanfitst

Ex his przcipua antiquis

jam zota , & inter qualitates occultas

fj a at

relata , pluribusdue communis, eft

fin pdtts [

virtus Atiratliva,

axdübtenat

Aitwatti-

va

LXXXVII. Attratliva virtus eft , quá

JC Sgga

n corpus pellitur ad alterum,ex fingu-

v;q!aflg*ï'oæm

lari pororum, partiumdue proportio-

usf

natarum conformatione, virtute im-

Atf

ï?ü

N

It d

pellente fiuidi fübtilioris , [i iatermedio

aére refiftente remoto , m alterius Vorti-

ii h

m

€is gyyros imvolvitur; ut fant,

rater

ä

TRU

mapneter , corpora E/edrica di&ta , &c.

fl d m

Repulfi-

LXXXVITL Attr/ive opponitur

(;

l

H

llj

ya,

Í

;

Repuljiva, quà , aut intermedio ftuido

dhsngz

fortio-

—R

P 9

29

PAARS"GENER:A*LI"-.SS

——

tfim 9l

fortioti ab intra extorfum prementi,

n eü u JJL

ant extra debitam diftantiam . gyros

, l üïer!nþ;.

Votticis non attingentem , ant ob in-

A aer

congruum pororum fitum , st altetí

L M.

non ronpm

vitur fed llud tepellit.

DireQiva.

Tif (v

LXXX

IX. Virtus Diretiyva eft quali-

G

tasinfenfibilis ,quáportio (uadam cor-

Dritions j

poris terreftris . nec nipus laxz , nec ni-

; Qene

mis compre(fie compagis ; rigidioris ta-

Teterunhy

men paulo iexum4 , eandem , quam 1

Naturls

terrz vifceribus naéta eft , pororum

conformationem fupra terram reti-

; feu rirdi

nens , à fuido fibtili ab uno polo adalte-

tb, dior

rüm jugiter circulante ad conformem ,

r d

conftanter , fitum, ob fimilis motüs li-

beri tranfitus continuationem , necei-

optaantigi

ites occulta

farió ita impelitnr, ut oppofitas polo-

rum partes versüs illas plagas vertat ,

yuis, el

quas füb terra

refpexerunt.

Symþa-

XC. Sympatbia eft &c. qná corpus

thia,

ts dt g

meduge

unium , alteroearundem partium aut di«

fpofiticnis , przcipue admixtione vi-

éproporto-

virtüte 1«

triolicarum , fimiliumve particularum

ad faciliorem cum aére' communica-

,j ial

tionem & humorum conftantiorem

ahuriss Vr

participationem imp

rzgnato, certà ra»

'unt ; me»

ope intermediü

1di 1&5

tione 2f:to , motoque,

finidi , axt etiam folidi , fimilibus impule

t o

ut iunt ex-

;medwlfmo

fibus motum, idem paidn ,

empla

a

Wi(

30 DEF[NITION. Puvstc.

x

n

empla pulveris [mpatbetici Digbxani,

[

7

cbordarum confonarum; &c.

yi

)

i

ií

Antipas

XCl. Antipatbia eft , &c. quá uno vel

thia;

T,]RC.C

fimilis, vel oppofitz pororum confor-

um

mationis, partiumque texturz , profi-

v d

cua alteri vel noxia admittente , alierum

(H;U

defP U

indr

debiliusiisdemprivatur, & velfic, vel

K j ]«

alià ex causà, inducià ab illo quadam

J

mütatione, contrarium effe&tum paittur,

i

41*4

ut dum una

planta crefcit, altera de-

j

crefcit.

gt

BUA

XC!I, Cürn cuivis corpori fuus fit

R

Situs,

ex 1ipfa Quantitatis natura Sitws, qui

| t

X.

l

| fnit W

nihil eft , quám certa corporis pofitio

m p

Ubivel abaliis circumftantibus determinara ,

Loosin ipfi etiam competet quoddam Ui feu

Sir j

genere.

"n

li

1]9NG I

pauum , in

uo eft pofitum , quod

U

1

j

4l

uno nomine

citur , Locus.

W

lel

Locus

fratému

XCIII. Locus Pbyficus definiturquód

n

Rhyficus fitparshujusuniverfi certa & determi-

quid?

nataa corporenatwrali occupata. Eít-

1 8

Qaotupl

15 n

' que / ocui : 1.) vel [nteruns , vel Exteraus

(2. vel C ommunis , vel proprins.

u nmi

Locus

Vs2

XCIV. Locus intéruus eft. ipfum il-

Internus, lu

d ipat»m. inter. corpora ambientia

| cr i

interjectum, f/ve demde fit vacuum ,

CT

v» ipfa corporis magmtndo

mente

a

É

|

hi

Taectaás

l

Tttrua

| paticis

XCV. LO-V |

HYgq.

PaRns GENERAFVIS,

31

Externus&

XCV. Lotus Exteruus cft termihus

concave fuperjiciei corporis Ammediate

At yd

locatum ambientis , nec cum locante

füttríor,

tantüm , nec cum locato mobilis.

XCVI. Locus Proprius eft fpatium Propriur:

X )W.

LEU

wüins corporis adequatum , feu imme-

ld

diaté unüm corpus ambiens.

XCVII.. Locus Communis eft multi- Comunis.

Ib quiim

m i

tudo locormm propriorkm ,«b wno ambitu

alter d

contenta, ut aqna pifcium , aér avium,

celumterrz & planetarum , &c.

a

Yi (ims f

XCVIÍL Vacuum , alüs locusfine V

J

:lu u,m

$iy, qu

corpore dictum,hucrefertur. Etde-

finitur , quód fit fpatimz aut ab omni,

Yi wftio

aut faltim à craffiori materià liberum.

temmnan,

hm Uf f

Sive , pars hujus waiverfi

5

in quavel la-

ne corpus non ef , vel falüm fluidum

, quot

Dividi- Quetn-

!

uoddam fubtile invifibile.

tur autem in Coacervatnm & Dilemina-

plex,

iil

t determie

ium.

XCIX. Vacuum Coacervatum €

ft Coacer-

vatume

pti El

certus & continuus major trathus ab

e Extetit

If

omni intermixto materiali liberatus,

ut in barometro pars fuperior refpectu

i' fum d

ambienti

craffioris aérls , &c.

C. Vacuum Diffeminatum eft mulii- Diffemi-

ao

n 2

indo exiguorum fpatiolorwm contiguorum Pa

materià carentium , interjeCtis tamen

cem di-

part.icu.lis raaterialibus ab invi

fcm $94

Ál

'HSG

32 DzrriwrTiON. PHrsi1c.

— ÁÁ — Á

f (Mlj j

fün&orum. Eft(ue inftar porulorum

mmal

cutis , feu Favoram concipiendum.

Duratio

39 fpa[

CL Dauratio ( aliis etiam Quies gene-

st

quid?

raliusdicta)eft permanentia reiin fuo

/.Ox»t

)

Quotu.

Hþ[

t

effe, " Et djvidicur inIniernam & kxter-

';p.l-ex.

nam.

d ont

l-hlfcrna.

CIT. Dnratio Interna. eft ipfa cotpo-

TM

Uj

a

115 exiflentia abuno momento ad aliud

continnata.

Y

Extertá,

Cti. Duratio Externa eft numerus

1 Flmt )

motüs fécundüm prius & pofterius.

r

VM W

Eftdue Interng quzdam menfura . quz

VU M

feu

aliás appellatur quoque Zespus , a

j

jj

1

nj

"Tempus

: quod diftinguendum creata funt fyde-

m"mw

ta, Sol C9 Luua. Gen. l. yf 14.

Motus

at a

CIV. Motus accipitur vel atfivé . vel

s dl

activé,

feu

pafjive.

Priori modo fpeCtatus dicitur

gfummon

impetus.

Impetus, (per quem alii qualitaiem à

atalabit

1

movente mobDili impreff2m intelligunt)

(X C

& eft ipfa virtus Adrv«,feu rel Natura,

sifon

ut caufa effe£tuum in a&tu fecundo &

xgïslblutior'i

[

exercito conftituta.

Motus

D U P&H

CV. Pofleriorimodo , qux confide-

tl

patíive,

ratio przcipue hujus loci eft, Motus

r Oal

fumitur pro omni MMWiatione , eftque

j tll

modus exiftenm. jucceff/và in dwerjo Ubis

vel adhuc generalius . in diverfo flatu

quiqr

!

Cnii

Ejus Privatio dl;ltur Quic Generatim.

iltrisy

!

b i

i

CXIII. Ouies

pHPSn

—

PARS GENEgAmsj

T

£ oj

;NTR

CV. Quies ih ferfn Phoico eft vel Quier

totalis vel partialis non iterrupta ejuse

( vf

dem numero fpatii, aut hujus mundi

Tlttin f

partis,occupatio,

M ag

CVII. Cüm autém lixc Mnutatio in Mutatie

Uif

fubje&to contingere poffit , vel quoad q:eregh

totam efJentiam.vel quoad nnay alteram-

10 a ij

veex diCtis affrüionbus , aut aliud acci-

ÍL m

dens , 5pectes hujus Motsis, five Muta-

tationis to) fünt , quot funt-affeCtiones

€ poflenus

& accidentia corporis naturalis.

fa. Qu

CVIH. AMntationes EfJentie dicuntur

w , al

Generatio & Corruptto.

Hac eft totalis

Corrüs

afurtfyl

ptie: *

| l

fabricx alicüjus corporis, omniumqué

materiz accidentium. complexus, feu

&l vd

datir dicitü

forme deffrutiio , ut 1dem. fenfibile fub-

jectum non maneat , nec proprietates

Lattem à

antea habitas poffideat,

ittelipunt)

CIX. Generatio eft eàderm effentiz

Geqtraa

uo

AfelNalird

mutatione; prxcedentibus plerumque

fecudo &

variisfolutionibus & compofitionibus,

fa&tà, nov& partium conformationis . ad-

v otde

eoque nóvs effentiz , noviíue fubje-

ts Mi

Ejus

& prodslie. — Diffetunt ergo Generatío

Differeris

Q , i

tiaà Cors

) dipetio ?

& L.orrnptio faltim. ratione termjni, à

uo ; & ad quem,

rürtionés

divero

CX. Alteratio eft Mutatio uniüs vel

Altetatio:

4 Geneit

alterius accidentis , fuperftite eàdem ef^

Íentüà & facultate proprium. munus

obs

CU |

WAS

34 DzriNUvTION, Puvsric.

u

Lin

obeundi.

Fit autem I. in. Quanttate,

(' [

j

uantie

i

m»

T

quz dicitur vel Augmentatio vel Diminn-

(h

t?lttï.

lio.

T

"

Augmen-

CXL. Augmenutatio eftmotus,quo ac-

J at

tatio.

cedente,five ab extra,five ab 1ntra,novà

i Whï

mareriä partes corporis a minori mole feu

5

t

UNET

Diminu«

magnitudie ad moajorem excrefcunt.

tio

Disaiuntio eftfecedente parte materiz,à

f ;«.»ïlïï? u

majori mole ad suiaorem mutatio.

( n

i

1. In

CXI. Alterationis 2. n Qualitatefpe-

at

.

Qualitate

cies funt tot, quot funt qualitates tàm

v

quotus

fenfibiles , quàm 1nfenfibiles.

Iilas

vt

plex?

T

Liquefa-

inter eft Ligwefathio , quz eft partium

] od

étige

corporis firmi , aut ope ignis. aut alio-

D

rum Jiquorum , intrufis quafi cuneolis

o

in motum inteftinumfimultaneum ab-

fqpe:ädei )

vepiio.

à

amuye, &

Volatili-

CXII. volatilifaio eft major parti-

fatio.

cularum ia minimis folutio & 1n minu-

puw

| Sru;/'rm.

tias à fubtiliori fluido diffraCtio, atqwe

exprimentibus gravioribus in fublime

CUX l

evetlio.

jendmmi

Firmatio,

CIV. Firmatio eft, particulisfolven-

t z

t

tibusé corporeliquefacto , vel ponde-

J:

P

u

Bs

re aeris , expreffis , vel abigne , aut ali4

vi motrice expulfis, partium corporis

|

Püüäïif?rif;

uefatlià motu intefüno liberatio , &

Q

Mi

"

invicem cornprefJio.

[ 40

À r

.cxv.'in-, |

)H)'S;[W |

PaAngs GENERALIS.

x "

—

—

35

l QW!I?;; '

CXV. Iaduratio eft ar&or Hlähuelï- Indura.

N Dinin

tio,

:l

torum corporis , velab ae«c atrem ex-

rimente, vel a caloré partes h'umidas

)mSJGIdOtI[.

expellente, velà f/igore partes 1gneas

Jntrd

zthereasve exhalantes , ob pretlionern

ori ml

aéris, non refituente,vel novar m par-

excrefamg,

Cmafer g

tiumimmobilium faétazutra(ione , mu-

tua acceffio , aut conmnexio.

ato,

Emollie

CXVI. Emollitio eft difpofitio ad li-

tio,

Vil fpe.

quefactionem , feu pororum corporis,

iltates tim

lles.. Ils

vel à calore.nunc minore , nunc majori ,

velab humorefubintrante, inprimis per

d panim

calorem concitatius moro, major Jaxa-

it, V ao

fio.

af cuntol

dtaeum d

CXVIL Exafperatio eft quarundam Exafpeta-

t19.

fuperficiei planz partium, rofione, ful-

catione, &c. faéta ablatio ,, aut ad eam.

nayr pit

&unmini-

aliarum appofítio, aut ineqnalis agitatio

& pofitio.

xto, diqM

s ir j

CXIIX. L«vigatio eft eminentiorvm

Lzviga-

particularumin folidis ablatio, aut accef-

tio,

cuisfoven

fione novz materix ad depreffiores

earnndem elevatio , & n liquidis , equalis

, vdponde

Qu aut d

peromnes partes ab incumbente aéris

pondere deprefJjo.

um corp"

y berio

CXIX.Dilatatio eft corporis f cumdim

Dilatatie.

omnes dimen|iones ab alio poros ingref-

Ío, fibrasiue partium fuà mole & pon-

2

ere

(

*

Izs4

36 DzriwtTION. Pacvssc,

«

—

:

: /gs'.,fdä

dere quaquaverfum extendente , fa

Cta

Y ?50Ptüu

expanfio.

——

f

'Tenfo:

| gf

epam

CXX. Ten(ioeft corporis verfus unam

plagam faltim ob fingulatem filamen-

P.

Ü

Y

,;3gidïnt"x$1

j

torum texturam , motusiue directio-

nem , facta dilatatio, ita , ut quantum

Lw AIFP

qinb?

j

inlongumextendatur , tantum in la-

quam

tum vel profundum comprimatur, ex.

K

, La

t. corium à futoribus tenfum.

fom W'

Compref-

CXXI!.- Compre[Jio eft corporis , par-

n

fio.

gt

*

tibus Peterogeneis, fluidíve expandentis

utcunque fsgatis , in vacna fpatiola ope

i

externi incumbentis a&ris faéta rece-

B

tio.

qux&i;ïgä |

Rarefa-

clilo, «

&io.

CXXiI. Rarefatlio eft fpecies Dila-

;

tationis à calore fubtiliores minutias in

. aIitorts

Conden-

fatig;

poros immittente dependens ; Et Con-

[

den(atio eft fpecies Compre[Jiouis à frigore

| nart f

| düdegum

fubtilioris fruidi exhalantis partes non

reftituente derivanda.

| 1:35&; Ququ

Infpiffa-

mb

tio,

CXXIII. Iofpifjatio eft &uidi vel te-

nuisalicujus corporis as partium cra(-

EU

| pedib,

fiorum intrufione , aut , tenuibus par-

tibus calore expulfis, folarum cratfio-

qüm j

rum remanentià , aut calore , motudue

guew

partium , per frigus , alitérve, cohibi-

| n

d

to,&c. ad majores meleculas redu-

&tio , feu concretie.

wamimy'

«l

CXXIV.

Kysy

PAns GENERALIS,

37

-

—

m —

—

Coagula-

Qénte, j(-lïz,

CXX

IX;:—"Coz;g;tl;ii:eü Infpifï'afio-

tio,

nis fpecies ope acidi , cuneiformi fui figu-

S um

ra partes feparantis, motumqdue diffi-

er lm

cilemangularium corporum 1njectio-

Ut infj.

nereddentis,peracta.

CXXV. Attennatio eft concretorum,

Attenude

U Quanum

tie.

Dtüm m

vel caloreim priftinum motum redigen-

firufu e

te, aut rarefaciente,vel feparatione eral-

m

fiorum & filtraione, vel affajiose te-

oris, n

nuiorum, vel incidenttum fubtiliorum

xpandentt

admixtione , &c. 1n prifünum tenuita-

tis ftatum reftitutio.

atiola oy

^

Calefa.

f&

a feC-

CXXVI. Calefatlio eft partium cor-

&io.

poris frigidi, vel à contingenti a&tuali

calido ,' vel affufione liquoris, partes

fects D

s Rünttasn

. minutiores, mobilioresque fubtili ma-

' teriz,reddente , vel ab externà vi pre-

ls; EtCoje

ii frigo

mente, fricante , collidente, &e. aut

aliunde i motum confufnmn cuin: partibus

j partes 1on

lgneis quaquaverfum per remotionem

impedimenti concitatio.

hii v te

Infpiffs-

artium crà

CXXVII. Frz'ggf"a&io eftmotuisin cor-

tio,

enubus d

pore calido , per 1mmediatum frigidi

contaétum , & calidiremotionem . etiara

am. r

ye, mout

agitatione versüs unam plagam tan-

tum factam , partrumque tumultuan-

ATA

tium abforptionem , vel quamcunqie ia

leculas 1

1u018 impeditionem , privatio.

CXXVIIT.

df

C ;

fy

;

38 DrrrwiTION. PHts1c.

il

vf

Exficca-

CXXVI.. Exjiccato eft bumoris , feü

£

t10,

particularum aquearum, aut motu , ca-

jt0!

lore, vento , &c. fa&tà expulfione , aut

ab aliis ficcis injeCts abforptione, &c.

(

ablaia.

st

Madefa:

CXXIX, Madefatlio eft , quà corpus

&tio.

Qul

!

przcipue porofius ,aut demerfione fui

1n aquam , aut hujus affufione , & ex-

A.FC

terni ftuidi pondere in poros corporis

(

i

faCtà intrufione, vaporumdque acce-

hi

dente frigorein guttas condenfatione,

j

N

]

gl

earundemcuealibiconcretarum, acce-

lp

dente calore,folutione, anguillularum

f a

Ínfru-

bum darwn pavuceps vedduur.

O

CXXX. Pertinent hucilla rn'rumen-

n

menta

Gradus

ta ,five naturalia , five artificialia , quz

cafis ,v

nos gradus, vel incrementa & decre-

aliquot

edtrapa

mutiio- Ienta £Axjiccatiom;s 06 Madefationis ,

fyelutrn

aum no- Cal fatlions & Frig:fatitonis. C onden(atio-

ia

igort qix

tand. — g5 & Rarefatiiouis, feu diverfi ponderis,

U

przecipue : aére, menfutare docent:

—

Mif t

ut funt Hsgromelra , 2bermometra , &

Baàrometra.

ld

Vs notats

Hysgto-

CXXXL Hsgrometrum ,feu Menfwva

metrum, F/n5;id.tati$ , eft machinula fabrefacta

fs

QT.

ex corpore aliquo przcipue porofiori,

ftjait

uod humore aeris imbibito , at pon-

M YIN

d

erofius redditur , ast magis expandi-

Tis,olris

tur ,aut contortum in partem oppofi-

tam

Qp

PH'(S'.;

——

PaAns GENERALIS.

39

Fhmoris,&g

tam retorqügtur, & vtcifim ab eodem

tmotu m

liberatum & exficcatum , ant levius

lm 4

redditur , aut contrahitur , aut in prifti-

'TPUQ'F&, &

nam contorfionem revolvitur , ficjue

motus hujus diverfitatem , humidique

) qu'z Qs

incrementá & decrementa per decen-

nerfineli

terapplicatum indicem in orbe gradi-

10ne, &er.

büs fuis divifo oftendit.

T05 C0rpory

Thermo-

CXXXI. Thermometrumnftrumen-

metrum.

I Ue aqq.

tum caloris & friporis gradus metiens , eft

denfatio.

plerumque tubulus vitreus 1n lagenu-

atufn, acqe

lamquandam , velutrinque, velex al-

gulllarur

l

tera tantüm parte definens , vel rectus,

vel recurvus , vel etiam in modum la-

i f

byrinthi varié inflexus , vel utrinque

ihcla,qu

claufus , vel Tbermo- Baro-metri inflar,

ia & decre

ex altera parte claufus , ex altera aper-

Mil

tus,vel utrin.

u

eapertusfempertamen

t Condejtti

d

liquore quo

am fpirituofo colorato

i ponders

aliquousque impletus , cujus defcenfu

yare docent

& afcenfu, vel rarefa&ti ejusdemà ca-

mtiomdtd y

lore, vel condenfatià frigore differen-

tiasin notatis fuper affere agglutinato

L]

t f Mari

radibus monítrat.

vla fabre

CXXXIIIL. Barometrum , feu Baro-

Baromee

u porti

fcopium , feu tubus Torricellianus , eft t4-

trume

ibito ,al

bus vitreus , tripedalis alterà parte clau-

magis ero

fus , velretius, 1in. vas quoddam Mer-

u

curio repletum , ita poft fui ab eodem

T

4

fattam

y

40 DrriwiTION, PHuysic

——

us

—

I r m o OEREERO

u

Y

j

fa&am repletionem inimiif

s, ut a&

]

il

fübingredi nequeat , vel recurvus , lages

nulam inftar vafculi Mercurium con-

UM

l x [MM

]

tnenus habens apertam , aér.s nunc

gravioris, nunc levioris poudus diver-

S a

ji

Y

fv m in gradibus annotatis , defrerfu &

wl!

afcenfa Mercurii ex aperto vafculo , vel

m

lagenulà , ab incuribente aére in tubi

W

cavitatem preffi oflendens.

Fïq i

Mutátio

dJ

v

Wil

Íoni

CXXXIV. Mut:tio foni eft potiffi-

q;uot;uplg

mumirilex,& confiftit n ejusdem

ss m

vel ( 1.) Remfj;one , vel (2.

), Intciggiai:e À

C

vel (3) Mlüplicatione,

fm W ï& ü&

Remiffio

CXXXV. Remiffio foni ,eft, vel alio«

d

fÍoni,

rumcorporum interventu , vel per a&

f

ris craffioris fubtra£tionem, nimiamve

dul

obnubilationem factà motus fonori

QOX

diffipatione , abforptione , ve/ atta&tu

apilar,

& preffione fonantis corporis externà

il

Intotali partium tremore impeditione,

df i

q*cl ob organum ab alio ftrepitu occu-

fuflm d

patum, minor fomi, aut

prodnilio , aut

Ts motus

Derceptios

Soni Yn-

fs r

*cnÍ:o.

XXXVI. SoniInten[i , wel auCtio

g

eff fa&tain canali quodam inftar Tuba:

f

Acufticz fonià difftuxu prefervatio , aut

[

ad prafentiam objecti , undulantem

tf

Tnotum multis repercuffionibus pro-

äüdifi;;'.r

L2 enus ,multiplex refiexio, d remo«

ff/fmwm.

$

—

? Wyyg

PaRs GENERALIS.

4t

niffüs, Ità

tis impedimä—ntis ; ficintegri, au&iciue

AT, lage.

libera ad a*em aedntiio.

Jütlm con,

CXXXVII. Tzba A-tflica, feu Locuto» Tuba

cuftiqa,

N nunc

ria, eft curticouns in parte concavàà fo^

Tl

lidiori materià vacuus , ex cupro, char-

KT

t , vitro, aliave materià fonorá,pro cer«

i, vi

ta diftantium proportione fucceffive

At in tl

patentior , in extremitate fere recli-

nata multum patulus , fex, decem,

j IER potiff-,

duodecim, plurésve pedes lougus. nunc

It Qusdes

re&tus , nunc infiexus , fonum ( vel vo-

) lr

cem per anguftius orificium immif-

fam) à difflatione aéris. aliquousque

RC

prefevvatum , & multus in fe faCüis re-

If s

flexionibus antium,diftin&ie percipien-

107 a

dum 24 lougam diftantiam deferens.

footus fonoi

Echo

CXXXVI. Multüijlicatio Sonut vulgó

quid?

nv

appellatur Ecbo. — Fcho autem efl fonus,

Yorsttemà

ab objetio & regione fonanti oppofito

mpedtiome,

elaftico, fatisiue in fuperficie unito,

ltl CY

feu faltim illapfa ordinaté fecundum

puddo, a

leges motus reflectente , & per partes

folidas , circumftantesdue multümaue

j, t 0

gente, nec nimis vicino, nec nimis

niar T

remoto, fedfub ea proportione diftan»

te ,ut poft dire&ti foni evanefcentiam

ifrydin, r«

, d

veflexus fatis uniri queat , & diftin&t?

ffionibu

audiri , ad akreu i foco quafi collecatam

Tepereninis

L]

$

CXXXUS

B

6

42

DrrixrTi10N. Purvsic.

/ ^

AEU

(l5

y

Quotupl. »(SXSEXIX. Zicho dividitur (1.)in Mo-

nofyllabam& Polyfyllabam , (2.) I Polj-

"n

L

bouam & Monopbouam.

Echo

jl u

CXL. Ecbo Pol*fyllaba eft, quz ex

ii

Poil)yl ylla-

majoii diflanti poft evanidas plurtum

n

li

fyllabarum direftas auditiones de-

dU

mumad aurem pertingens, aut omnes,

"

auc pisres fylJabas diftncte repetere an-

ditur.

Lwh

x"l

Jm

Monofy- . CXLI. Echo Momofyllaba eft, quz

aba.

[]:

ex minoridi[iantiá , ant fortius refonante

d

O5Jecto, citius remittitr adaurem,quàm

äiäexe'x , ii

Íyllabz ez, quas adhucaliz directz in-

w

fequuntur , diftinéte perceptz fuerint,

mnden

fola nitimá clarius & diftinCtius refle-

w

Xa.

QLYLM

Polypho-

CXLII. Echo Polspbona eft , qux ex

vb

na,

plurg'bus obj?His , aut diverfis unius ob-

g

Je&i partibus , tàmà vociferante , tàm

qudaten.

vt

At

à fe invicem juftà proportione,& fatis

i

notabiliter diftantibus eandem vocem

et'tglt fitsnt

j

aliquoties totam repercuffam diftinctis

füatny

temporum intervallis ad aurem de-

aputelt

fert.

NIUE

t

Monos

CXLIII. Echo Monopbona eft, quz

phona.

eaudem vocem unà diftin&te fa&tàreper-

M. l,

de

cuffione ex 41o objecto femel tantüm

" teddit; Ex caufisin primá Echus defi-

W Jmln...

nitione

E

P Yy

Pans GENERA LIS,

43

R

——

—

— J — uÀ

-

! (r p

nitione recenfitis , & polyphonz con-

trarils.

(1')111?03',

CXLIV. Mnutatio luminis. confiftit Mutatie

ariter vel in ejusdem Remiffione, velluminis

ERJ quæfjj

Dlrim

Iutenjione, Prxcipuzautem mutatio- quotupl,

Tlonts d-

nes funt Luminis Reflexio & Refradio.

Aütommes

Et huc quoque pertinent omnes Colo-

Ti t

res, eorumque variz mutationes.

CXLV. Inienfio |uminis eft luminis Intenfio

ad lumen a4ditio , €9 vradiorum sni

0. & Kemif-

io lumi-

1 dgr

ts refonant

Contra Remiffio ejusdem eft vel partia-

nis

lis , vel totalis luminis ablatio , nisüsve

.wem.gu;&m

itherei , interpofitione aliorum cor-

VTE

orum , aut utcunque facta , impeditio,

T hum

unde Obfcuratio & ejusdem Extintlio de-

f

endent.

CXLVLReflexio luminis eft radi lumi-

Rcfi;xio

--

luminiée

ud qu t

nofi in Obje&tum opacumillapfi eà le-

fgs TU qb-

ge fa&tarepercuffio, nt angulus incidentig ,

Ra tüm

qui eft inter radium illapfüm,& obje&t

tionpk fatis

partes , equetur ab ancnlo veflexionis , hoc

eft,ut radius reflexus ab alterà parte ob-

n t

a dftnett

je&i tantum przcisé diftet, quantum

d arem d

ex fua parte lumen illapfum.

CXLVII. Refratlio eft deviatio radii Refra&ie

in- medium diverfz confiftentiz , a- Luminis

o e, d

in gencre,

Md

quam, aérem , vitrum, aut aliud pellu-

cidum obliqué intrantis à lined redá ;

imd t2

iE

vel major munórve ad perpendiculum

Dd

in-

T ói

44 DrriwrTION, Puvsic:

od

——

—

'/jo[ey |

inclinatio, ita quidem , t finus anpult

() , qun 1

Lex Re-

q

fraQtionis,

refratti 69 irrefraütfint in eadem propor-

TA !

tione , ac facilitates penetrandi mediadi-

il

i

verfz confiftentix inter fe.

In fpecie,

!(

jor

qnia aqua eft aere cra[Jior in vatione fesqui-

ul

At

tertiá , fenut 4. ad 2, Jinus quoque anguli ve-

f

ul

fratli in aquá. trajiciendd tanto fiet minor,

r)

i

wanto major eft. a&vis facilitas penetratu,

(

vel quanto major eft difficultas , boc ef., erit

l

:,w»u

quoque ad fimm angnli irrefrati , ut 5. ad

l M'l

. Ef quia invitro penetrando , refpetiu

aéris , deprebenditur difficultas in vatione

(, gt

D À

af

fesquialterá , hoc eft , ut 2. ad 2. Suus angu-

liin vitro tefra&i erit , ut 2. ad 3. ad finum

Iduï xö*'qsï'?(

anguli in aereirrefratli ,boc eft , uná tertiá

s m

Winor.

qnrclito,

Opacatio.

CXLVIII. Opacatio fit , vel pelluci-

poppoltam

fmamif

di infpiffatione , condenfatione vel

pororum vetlilineorum multis modis im-

iqp VIfüta

Pellucidi- g:1tatione.

Et contra Reftitutio Peucis

-;mxiresimmw

tatis

ditatis fit vel olei, vel aquz , (e.gr.in

! C f

€ -itu-

chartà oleo inun&ià) velalterius cujus-

yondt, a

*

dam fludi facilem meatum lumini

éidelnddt

concedentis,additione , ve/ obje&i te-

cdat;

nuefactione , tenfione , politione, po-

fedlhdi

forimque variis modis reddità ordina-

ingirf

Mutatio

b

zmäS(L!X. AMulaztio Saporum & Odorsm

fiti

Saparü. &

Qdorum.

fit,vel corpgrum diverferum commix-

tione

H Y5j

Paks GENERALIS.^

4j

—

tione , vel calore , vel hï;more, vel fri-

g D

"I fOnoy,

ore,in motum aut quietem partium

/meriadi.

reductione , earundem novz figurz &

]i jþf(ig,

ofitionis induCtione ,. infinities va-

DT

riante , »t ciborum critdorum , &g codo-

4 fil

[^

llf«

rwum , (acchari ad ingrata medicamenta ad -

1f

mixtione, mofchi cum fpiritu rofaceo

3 pottat,

ermixtione , acidularum a mineris aquam

»Dicd j

45s, cornuum £9 capillo-

ámpregnantib

ii n

rum aj[Lione ,

&S'c. redditi Sapores €9 Odo-

ldO j Tejþe bf

res diverfi.

Mutatio

It t tf

CL. Qua

litatum Infenfibilimn Muta-

Infenfibi-

A UE QO

tiones fant precipue amoris & odii d- j

ii

ralis , ex.gr. polorum cognominum /7 Qualitas.

:tj, lnl

animalium nonnullorum re-

magnete $

conciliat

io , & amoris quorundam aut

in oppofitam rationem redu&tio , aut

, ld-

Yatore vel

faltim amiffio ; Item qu4 circa dire&u-

je od r

vam virtutem magnetis , vel veneno-

iuio H

tuim viresimmutata: contingunt.

Dire&ri«

CLL. Zirtwtis magneticx| Diredricis

; [e.gy.in

Prsqyuse

Mwiatio eft , aut ejusdem àlineà meri- Muu'm'

um lomuy

dianá declinatio ab aliis magneticis cir-

|olgttute

cumftantibu: , vel à quacunque poro-

rum indifpofitione dependens , aut eft

ditione, p

ii od

inverjio facceffiva orificiorum , poro-

rum, partiümve verfüs aliam plagam

um Q

violentàinflexione , procurata.

m o

n

"

CLIL 4r-

(

o

46 DzriNITION. P Hysic.

J

Axtratri- — CLIT. Attratdioe virtutis Mstatio &

d!

€1S

LA

amiffio , eft in eadem partium , poro-

M

Mutatio,

rumque violentia ignis , aut rubigine,

(4

pulvere, &c. corruptione, obftructio-

-)Uj)

)l

ne, &c. pofita.

Odii &

CLIL Odiü Natwralis in animali-

Amoris

Mutatio.

bus & 4x:oris naturalis , aut diminutio,

j

vt

ant ilius inamorem, hujus in odium

converfio , eft tenuiorum fibrillarum,

nervorumque flexilium lentà patien-

terque faCtà immutatione & affuefa-

d

N

V)

1one continuà , fenforii conforma-

I

M

tio ,ita,ut qux antealdem dispropor-

H

tionatalzferant, nuncgrata & propor-

ï*

tionata eidem accidant,

aj

mr'lM

Pharma-

CLIV. Pharmacorun &-Venenorum

;.

Qd

4 (

«orum

vaitmortnt

&c.

mutatio eft, vel aliorum admixtione,

t

j

j

za li

Mutatio,

velignechymico eorum maturatione,

im

ii

Jlo

partium ablatione, transpofitione, aur

i

W

virtutis imminutio , 24f elevatio ,. &

f

"]

fubtiliatio , ait quomodocunque facta

M

Duratio.

correctio , & corruptio.

h

CLV. Mutatio Darationis eft con-

nis

ho

Mutatio,

nexacum mutatione Kfentie , £haitque

ex reliquis difpofitionum partium mu-

R.

tationibu: ;quemadmodum & reliqux

r

Motuslo:

ommRes dependent à mnutatione locí.

calis

CLVi. Mutatio Loci,feu Motus Lo-

- Cj

| /.'güm f;.x—

Epicuro migratio

D

quid? hcalis »latio Anftoteli ,

dacta

Ws

"-

Pans GENERALIS.

LC

:

"—

S Mil

di&ta , eft corporis ex unorum vicinia

in aliorum acceffus & receffus.

mm) POT iU

CX VII. speci

es motus funt motus Species

Ugin,

Communicatis feu Percuffjo , motus Co

g. motus.

Af Q

timatus , motus Natnvalis & Violentus,

qardus & Velox , Simplex & Mixtns , ho-

