p

Quio,

rumque fpecies.

Percuffio

CLVIIL Percw[fio, feu motus Com-

KIn lum

quid?

lm

mnnicatio eft, quà uao corpore moto 15

alindimmotum , vel aliter motum, im-

1 paien

boc etiam in alium. locum

&aftefi.

pingeute ,

.

transmigrare ,v

elaliter moveri zncipit.

informa.

CLIX. Percuffio eft vel Infutio, xaT

Quotupl.

iigtpor

ó

vel

ilox i diCta Percuffio , qux eft ídus ali-

inflidig;

MWW'

nifefti inflitlio , 1ta , ut movens

cujus ma

m

moveatur a

d fenfum , antequamattin-

vel

atmovendum , velidem mov

eat. Vel

valtütun,

dicta , qux 4

bsque Impulfio,

Tgtrtone,

eft mmpn

l[io fimplex

-

itiu mani

fefto & . immediatà applica-

Oino; a

lrato, &

tione agit ,ut funt trujio , tradio , emif-

fio

ejaculatio ,

explofio , prefio, &c.

ueda

C

vel p.-:mïfi

j , Inflidio

LX. Iufütio fit. (1.)

1 quotupls

vel Cafim , (2 f

t vel Projiciendo ,. ve

ais d o

l retrorfum , vel

TR

Reflettendo , hocque ve

vel à

adlatus, ve

] à corpore molli,

ao m

duro.

nrelq

CLXI. Inf.

iclio , qux fit puudim ( ein Punüio;

a.

G'tid) ) eft incur

fus fecundim hineam

eu Mi

&i9,

vettam Facxus. Illa,

qua fit cajim, (ein ^

I wg;'

icb)

h

4$

| ye

D.EFIN'I TION. PHYsIC

—

m

m

"

L

-f,ueb) efhel

circularis , vel com

pofi-

v

MU

tus & obíiqué in mobile moventis du-

d

LUS.

"

Proje&tio,

CLXIL Projédio eft motus , quo

W

movensantrorjum à fe promovet mobis

*

"

1)

Q

Refledio;

CLXIII. Refiexio eft oe] Rettorfum,

I

velad latus fa&ta inciJentis, virtute pref-

i*

1corporis refiftente pofitiva, reper.uf-

Ui V

"

teme.. L056à quidem lege, st femper anpulus

th

flc&ionis, l'efiexconis reddatnr : equalis angulo. inci-

enti& , quantum textura refle&tentis

L

»

mediidue permittit.

m

à Duro,

hn

CLXIV. Refiexio à corpote duto, eft

fecundüm diétam legem quoad fen-

xyre m

fum accutata Refilitio.

At Reflexio à

A

amoli, Corpore mol/i eft valdé oblique , & fere

tmporeztot

[ ;r'-" T

borizontaliter impati corporis aliquous-

que penetrantis in diverfam partem

QXX T

fubfaliatio , ex. gr. lapillernm complaua-

tornm in aquam borizontaliter fere projetlo-

gt

THm.

þ,

j ii

Motus

CLXV. Motus Coilimiatus eft cor-

M. ,!I' M

eoniinua-

tus,

poris mott noz folüm durante impin-

ï

genus contatin, féd & poft ejus ceffa-

m

)

tionem mlterior migratio. Pertinet huc

)

"

Ferpetv?, motus perpetwiis, à mutua. moventis &

li

iIV

£noti ordiaatione fine Ynterv

eniente quies

Ti £ite (nccedeus.

414 Win

CLXVI,

: I Yy

49

PARSIGENERALIS,

ye] COmr:

CEXVE Motus Naturalis eft vel A- Natucalis

DOrept d

vel

fcenfas evium , vel Defcenfus gravium.

Afcenfns levium eft perpetuus a ceuiro Aícenfus

ve

0s DUUH

ad per;pber.-am tendendiconatus. De-

Defcenfus

Vi ol

fcenfas gravium contra eft fimilis co-

natus a peripberia ad centruv.

' Retrorfum,

4 Motus

CLXVII. Motui Naturali opponitur

Wteyst

Viclzntus, feu Projettorm diCtus, qui eft, Violent'.

l, m

cümt ab externa vi gravia furfum, & le-

npt angn!m

via deorfum, aut utraque transverfim,

i aidh g.

»

impulfü vim aataralem fnpéranie pro-

truduntur.

»

ax'eüe&enns

CLXVIII. Motus porró eft vel 777-

Velox,

m d

dus, vel velox.

Hic eft, qui pa4co tem-

m quad

pore unultui fpatii decurrit, ut fonus,

777

Tardu;.

lnx. - IHe, qui parvwm fpatium. multo

)büguþ,ä'r"erc

tempore abfolvit, ut funt plaatarum in-

cremeuta, &c.

k

Qtsadnünus-

Ti t

CLXIX. 'Tandem Motus eít vel

Simplex

i anpli-

Sunplex vel Mixtus. Motus Simplex eft,

Tjrnide-

qui uniusmodi fibidue fimilis procedit.

vel

Eteftvel Rectus, vel Circularis.

Re&us,

ii k cot*

CLXX. Moius Retius eft , qui fit fe-

raft gt

cundüm lineam retlam , fpatiumdue

ycl

] ojs celie

breviffimum ;. ut funt afcenfu: & defcen-

Purtinet i

futs, &c.

Metus Circularis eft, quo mo-

Circula-

HEN

mONeUS )

bile perpetuó equalem à centvo-ditantiam

sniente z

retinet , aut faltim non per eandem vi-

am ad eund^7- termmum redit, per

Qu

D

quam

$o DEFINI/TION. PHYsic.

f !

quam exiit, ut funt affrorum revolu-

afl Im

IU

tiones, rotarum gyrationes, &c.

wguow

. Mixtus.

CLXXI. Motus Mixtus eft, qui v2-

jj Rol

rius , & ex pluribus fimplicibus quafi

(

í

componitur. Eftdue mixtus, vel (1.)

ii

ii

ex duobus Relis , ex.gr. ex horizontali

ao

violento , & naturali furfum vel deor-.

(

M

fum facto, ut motus gloli ex hombar-

da exploji , lapidis in nave horizontaliter

j d

vecta émalo demiffio. — Vel(2.) ex plu-

(

vibus circnlaribus, ut quilineam fpiralem,

Ui5

vel circulos'femper minores defcribit.

ab

Vel (3.) ex cmcnlari & redo , utin Indo*

Á d

äf

cnneorum globi provolutio, &c.

Leges

ial qui

Tnotus

CLXXIL.Leges motus videntur re- .

Atl R

duci ad tres : ( 1.) de identitate quan-

awwcadio, v

quot?

titatis motus, (2.) de contipuatione e-

«.*ye/frf.;uihbn

jusdem, & ( 3.) de re&titudine motus.

indentés

.mLex Pri-

CLXXIIL Privia eft Identitas quanti-

ma

A mormea

tatis motus, hoc eft, ut, dum quoties s

E7

m corpus ia alind impaCtum trausfun-

v d

dá partem ul motus przcisé tantam,

quantau aviittit, (verifimiliter) eadem

Q D

p

motus quantitas in natura maneat.

Secunda.

CLXXIV. Altera lex eft Continnatio

motus , h. e. ut quantum motus corpus

recepit , tantum fervef, tamdiu douec

aliorum occurfu ab illius poffeffione

per primam legem detubeiur.

CLXXV.

|

i

L !spt

n2

! reyc

PARsS GENERALIS,

—

LE u

$i

]u

"CCLXXV. dertia eft

Retlitudo motus,

Tertíds

,Q&' QUi gj

h.e. ut uuumquodque corpus , motu

hkll'b gu;i[i

fuo naturali non impedito , femper

r

viam feqnatur brevi[imam & facillimam.

d

Hinc ftuit Circalaiio cot

li.

porum per fein

hocUniverfo.

T

OTtontdg

CLXXVI. Tandem huc

ertinent

Pendula

Menfurg motus. & temporis , íeu In(hru-

feu

l( 1Jetgl.

menta artefacta, quibus temporis diffe-

Chrono.

AD a,

,

*

rentias notamus , dicta Pendsla, feu

immcetràá,

ts defcrh

l

m

1, ütin uj

Cbrónometra Perpendicula, qux nil aliud

;

N

*

funt, quàm machinle motu compofito,

lr

vel peuduli ponderis ofcillationes & gi-

brationes reciprocas juxtà circuligradus

hd qui

ntinbatonpé

unmevantes , vel laming fpitalis elafticze

Vnemus

ope per equilibres veciprocationes indeque

pendentes rotularum verfationes

/adWx'zri

tüum momenta menfurantes;

pre

[] quoaes L2

moderna avtomata feu horologia pare

mf

va ad ufum affronomicum , eum«

CIS lr

Que Eclipfiograpbicum przci--

je) edem

|:

pué adaptata,

Tedt.

UTV

yufüs Corpus

ul d

; po&ïe(ïxons

LE

Q

D a

PARS

1

AM

32

DrriN1TION. Pgvsic.

*j

(

i

W

fi W" !

PARS SPEEIALIS.

w]) It

CLXXVII.

gt

j

Elementa

Lementa funt Partes Corporum zn-

j

tegrautes, ex quihus colleétis & certo

al

ordine difpofitis componnutar, & in quz

L

ll

J

T

j

refolvuntur cuztla , ipfa veró indivifa

r mm

!

T0

manent.

il

35 0l

J4

in genere

Vel Generaliw : Elementa funt quevis

;, r D

[impliciora refpe&tu magis compotito-

r

V

quid?

[

rum, quorum compofitionem tan-

D J

quam partes integrantes, ingrediun-

du

tur; nti fünt quatuor Elementa vulgó di-

ninmont,

&a, refpe&tu noftri Mundi, & Corpo-

& füxifim

rum in eo plurimorum, vel Liter4, re-

n

fpectu vocum &c.

r m

quotupli-

CLXXVIIL . Elemerta fünt vel Pri-

quflanimit

cja?

maria, vel Secnudaria.

Primaria,vel E.-

vigurtt

vcl

lementa proprié fic di&ta, funt naturz

asttrüscon

Pswmaria. jminima,1eu particulæ omnium minu-

CL

tiffimz , atomique à natura amplius on

divife, varig fipurg & n;agnitndinis. Quz

tici w

i

fi, poft feparationem craffiorum à mi-

Val

nimis fattam , fpe&tantur i» Congerie

l*s

2 ul

.quadam, nomen AMateria fubtiliffm& ac-

uirunt.

:|

M'xuzmm

ut I. Ma-

qllü.'üügay

CLXXIX. Matetia fubtiliffima (qua-

teria$ub- ];s videtur effe Lwx Primigenia, Pyimum

f n

tiüma, movens feu ;Mobile mundanum ) defi-

p urezim,g

nitur

PARs SprEcIALIS,

! PTO

—

n-i—tur fubftantia fiuidif[jma, partiwm o-

ALIS

mninó minimarum à majoribus atomis

feparatarum, invifibilium , aut varie fi-

guratarum,aut phyfice faltim globofa-

COT jj

s t

rum, é centro Mundi verfus peripheriam

n

perpetuó jugique motu effineutinm, ra-

10 Ddlv

pidiffim&que agitatarum, vortices parti«

cularium centrorum in füis gyrationibus

& terminis confervans , cuncta perme-

Tnt quis

qrpoftn-

ans, inque motum ciens, fovens &

/

OC C«

ámbiens.

2. Fither,

agl

CLXXX. AEtber ( Ignis primigeuiws)

eft congeries particularum . globofarum

Miv d

möa,&ïwyc-

minimarum, ig particularibus vorticibus,

& fübtiliffimarum, ad peripherias avo-

V ii

lantium, cunéta ambiens , ipfaque am-

fant vl i

puilfu primi moveutis mundani prefja, &

d E«

quafi animata fuique circumrotatione,

fint vt

reliquas vorticis fui partes fenfim craffi-

niim m

&res verfus centrum comune premens.

CLXXXI. Elementa Secuadaria fant

vclSectin-

anplus t

daria.

molecule majores ex atomorum vatió

hijni, Qu

coalitu concrefcentes, & in mixtis. quo-

jorüm à m

ad fenfibilem compofit&i&onem & reto-

r i Congt

lutionem predominantes; «t funt: pri-

jcjmce

10 illz,quarum congeries conftituunt

ilifima (Q*

quatuor vulgarium Elementorum iner-

tes maffas, Zereg, Aque£, Terree & Sul-

dl F(!fï

phurez feu Jggee dictz ; deinde etiam

j

j

i:

D 3

varia

]

d

$& DrrrNiTION, Puystc,

,'KS

varizinnumerz , ut mercuriales , faline,

jorm

alcalicz vel acidz , five Principia Chy-

Yif

u

,

qmica &c.

Aer.

m(x 14

CLXXXII /Aér eft colletfio variarum

WLmS, H

minutiarum. à centro vorticis füi avo-

[l

lantium, invifibilium, flexibilium, pau-

15 4

ló tamen rigidiorum, fed tenuium, po-

YU

vofarun , figureque bonam partem fpira-

inti

lis , ab interfluo fübtiliori düatabilium,

if

Y

f

q

valdeque compreffibilium, & fefe in ferie-

bus fuis Conicis, in bafi extimà pariter

v m

f OU

H

ab JEthere impulfis , proprio pondere

u

verfus centrum feu verticem premen-

L

tium, aquz etiam Terrzque & aliorum

qyyxnoni

1j ts

poris interfufa, &, virtute füi expanfi-

và, caufa motüs tum animalium, tum

exem t

multorum circa nos corporum.,

variorumque ftupendorum eiféctu-

|rmatc

U

um, à hoftra Terra ad puriorem zthe-

ra, ad altitudinem alíra: 2eoco, pedes ad

! r

minimufn congefta.

Eb

Effe&us

CLXXXIIL Efftius Aéris inter alios

Aas p

Aeris,

funt przcipue , Vis Nntrítiva in anima-

| nl q

libus per partes admiftas falinas, ful-

| r

phureas &c. & /is coufervandi flammam.

NT

diffipando fcil. Bartes impedientes, &

b um

exprimendo folvendoque partes mo-

ao

briliores inflammabiles, Fiunt autem

ptas

effcCtus a&ris per artem con[fichi przci«

Tg .

pué

Ofïfllfum J

pH?SI(I

PAns SrECIALIS,

f5

-

3

W'f; fs

ué ope duorum 1

hfträhi&itorum, An-

ha(

tlie nimirum, & Sclopeti pnevmatici.

';':0 Vifarom

CLXXXIV. Antlia Puevmatica eft C3-

Antlia

l fü -

Pnevma-

lindrus xneüs, Embolo du&tili €9 valvu-

bf]ilfn;, J

lá quadam ita ixfirntlns , nt , adplicato

WINTN

altero ejus anguftiori orificio ad vas

l?fica.

i f

exhauriendum , recipiens vulgó di-

i,

&tum, aér vi fuà elafücà poít extra-

&ionem emboli ex vafe ia Cglindrum

fjein r

,

T part

rnat, atque poft hovam Emboli intru-

fionem e Cylindro i» apertum aerem

fosoYdere

n prelm.

exprimatur , [icque iteratis du&tuum te-

Qv

ciprocationibus aér iv recipiente rarefiat;

aut mutatis faltim. valvulz aperturis

itltna

Ial f

eadem ratione comprimatur; quo fen-

fu & Antlia vices nomenque Sclopeti

Pl

o

h.

"m d-

nevmatici tuer1 poteft.

Tormati.

CLXXXV.. Sclopetum Pnevinaticum,

* Sclope-

tum

n prad

eft pariter Cslindrw metallinus , figu-

Pnevmas

ram fclopeti vulgaris utplurimum z-

ticum.

mulans, duplici cavitate, clausá €9 aper-

: intrallos

x Inanimae

tá, Valvilis quoque 89 Embolo inftrn-

us , t aér reiteratis emboli duCtibus

dlnis, f

d fammat

copiofus immitti €9 comprimi , poftea-

que idem compreffus, reapertà valvulà

vlients t

»

pattes T

utramque cavitatem committente , ii

omt aut

apertam 'cavitatem virtute füi elaflicá

magno cum impetu ruere , inibique

TU WL«;

offenfum globulum plümbeum tanta vi

4

expla«

"Y

$6 DzrixiTIOoN. Pu versc.

E

u

explodere p(ym-. ut effectus pulveris py-

&vx

:W

rii interdum füperetur.

(5

il

Regiones

CLXXXVI. Repiones aéris vulgo fta-

jitu

Aéris

1

tuuntur tres :. 1. Infima . qux eousque

Y M |

protenditur, quousque reftexi luminis

p

radu efficaciter, feu cum calore nota-

14

bili afcendunt. 2. Media, qux ad al-

114

tiffimorum montium cacumina afcen-

$

Mi

dit. 3. Suprema, eft fpatium à termi-

(

f

nis medix inde ad puriorem zthera,

l, gu

ad fummum non ultra quatuor milliarinm

ermanicorum. alntudinem , exporre-

UM

um , ut RefraCtiones crepufculinz,

bt u

& Obfervationes Barometricz docent.

mbl

Atmo-

CLXXXVII. Juxta harum regio-

CC d

fphara.

num diverfitatem, Aér circa nos cras-

Noftra

h& p

fior vaporofus , quem infpiramus & exfpi-

tinanm tet

ramys, dicitur Noffra Atnofbbera; &in-

b ais

Corpo-

! aitus lr

rum,

de generatim Atmofbbera Corporum di-

citur aér craffior circa & intra quodvis

fuminntisa

corpus ejusque partes Spirabilis , variis-

öwlllpoïinn;

que ejusdem particulis & effistviis per-

| li'.'gf.'!'» perp;

nif;1: & imprzgnatus, vel faltim varie

Qutriin

N

inde determinatus.

( t

Aqua.

CLXXXVIW. 4qia eft congeries mi-

Lsl

niitiarum oblongarum, molliorum, flexi«

J

bilium , glabrarwm, t

eretium , feréque

Iibüï&'m

celi

j**

4

i

ndricarum, nftar vermiculorum le-

lii

ij

N

fo

niter inter fe repentium , ab iflterfu

fs

&

Hygy

PARns SpEcrIALIS.

37

28

D Ulï'eris;;.

& premente aere :c'thereque continuo

motu fuper invi em provolutarwm , ter-

j Vlpifr.

ram interfluens , unumque cum illà

j

lobum conftituens.

x lmpis

CLXXXIX. Efetius Aque varii ex Effettue

AOfe Dots-

ejus definitione cognofcuntur; hinc àqu«-

l.

QU a.

enini fluit 1. Aquz ftagnantis ad li-

mimafn-

PA

bellam Co»plauatio, ?. Facilis Defcenfus

lm àtemy.

per declive, 3. Humefatlio fwefacilis in

3*

tem zther.

4

aliorum poros fui infinuatio, 4. Faci-

Vtilarm

lis Evaporatio, faique divifio, 5. Alio-

$.

, Qotte-

rum $olutio & Ablutio. 6. Jecompres-

xtcm,

ibilitas, 7. Lubricitas alus quoque com-

od

municabilis &c.

| harum N

/^ CXC. Ad hanc claffem pertinet O-

Oleum,

CC2 DO5 (

leum & Spritus. Oleum eft cougeries par-

um af

ticularum teretium, flexibilium , ramu-

Vfl u-

lis copiofis fe invicem zmvolventium,

((mm d-

quibus aliorum poris forttus implica-

1nta d

rieminentiis adhzrere & difficilius in- ciusque

lil vanus

Effe&tus.

de tolli poffünt ; Hinc dependet aliorum

X fs p

Lgvigaiio pef pinguia, hormiüque difficilis

d fim vat

Conglaciatio.

CXCI. Spiritus eft couperies particula- spiritus,

M

vum teretium, izvigatarum , femiorum,

nlirm, f

leviorum &9 volat/liorutn, ut à paucio-

jum, f

ribus & minutioribus zxtheris particu- ejusque

lis fublevari & agitari poffint; L[n4e Fc&ut,

ii

Ta-

,2 WTJO

facilis gjus Evaporatio , in alia Penet

5

tio,

l

us

j9 DzrriwiTI0w. Puvsrc,

J

,MOI

fio , & difficilis corgelatio &c. intelli-

qh

guntur.

n

Inftru-

CXCIL. Pertinent huc Infhrumenta

!

Jm?l"lx'e'*:

mcmaHy-

Hsdranlica, Hsdro-

& Hesgro - Statbmica

f

1

?

/

draulica di&a,

V

quz nihil aliud fünt quàm variz

& Hygro- machinnle,

vel Artificiales, vel Natura-

(qu

Sathmica. les ,quibu

s naturam Motus, levitatem &

vt

T

avtatem bumorum exploramus , ut

VM ,

?

f

u

nt Paria Sipbonum Fontiumque Sali-

Quc a

'

entium genera , Hodrometrum Kircberi f.

n

älcm

)

lagenula vitrea in fundo ; globulos

plumbeos;in collo«eminentiori diftin-

Liü i

€&os Eabens gradus, alizque ejusmo-

al r

di 2ulle vitrez cum vel fine annellis fi-

ipidmm, I

ve pondufculis Moncoryfii appenfis, &

diftarri d

Urinatores artíficiales &c.

us

"Terrá,

CXCIII. Terra eft farrago reliquarum

particularmn. majorum folidiorum , mi-

ts

ao f

nus mobilium, variz magnitudinis &

fignra , angularis maximam partem , in

upmim i

ol r

locum globi füi centralem , corpusque

gt u

difforme varia fpecie differentia con-

tinens, detrufa , & cum aqua interfíua

p y

! CQ Ij

unam maffam phyficé fa

üm Sphzri-

cam conftituens.

| ts g

L

Ignis-

CXCIV, Iguis eft vel Calidus tantüm

guotu-

nec lucidus, vel Lucidus tantüm. nec

| pj

plex.

ts

calidus ,ive Calidus & Lucidus fimul.

l

W vt

Iguis, cglidus &lucidus five flammans

1R

PAns SpEctrALItS.

$9

pHm |

—

-

pR |:

& m

in fenfu vulgari Elementum eä'; né-

uit, prout veró Elementi rationem tne-

tur,& ab Ariftotele Calor animalis cun&ta

!)

X Df

ermeans, fiveinhabitans, & ab Hippo-

d

Wa v

crate Calidum Natnrale. dicitur , eff. ipfa

qUid'-

materia. fubtilis & etberea , qux fpicüla

A Nann.

hfoden

terrea , fine quibus fenfibilis non fit,

in igne vulgari tanquam fua inftru-

Draws, u

mqe sj

menta vibrat , poros vetó corporum

adhuc innoxié tranfit & faltim àd mo-

m Kicheit

1b dbl

tum naturalem jugiter fervandum in-

ftigat.

Mntorditn

CXCV.

Tgnis vul-

lt dtmn

In fenfü vulgati Iguis eft

Lal

colletio partium. tezrefrrinm ,. variarum,

garis five

rigidarmm, imprimis fulpburearum , füb-

flarnans,

W

?;n)jii gyalsi

tifatarum , ab 1mmobilitate. variis ex

caufis,aéris pondere, elafticitate & mo-

Viutinurm

tu inprimis adjuvante, liberatarum , à

fim, i

materia fubtili in. motuim. vapidiffrminn

ygitdn &

quaquaverfmm pul(arnm, at fui intrufio-

mprem ,

ne violentá fibrillas corporüm Lxdere,

j, Gs

direntià cote

partium unionem diffolvere, nec per

í

poros innoxié tranfire queant.

4

ia Inter

CXCVI. Iguis Lucidus tantüm, notn IenisLu

f

J

tf Sphzxi-

urens, esi moius particularum vátius,fe- cidus,

ries etbereas per ineam redam undiqua-

Cuidis antz

que premeus, debilior, quàm ut particu-

y antm x

las terreftres rigidiores folvere, fatis-

L

are,

que velociter qgäquaverfum agita

* €o

; üveümrä

) ]

60 DrriNITIOx. Pursrc.

L criastunllio r t

7j

!

h. e. fenfibilem calorem efficere,q

ueat,

q

üt Spir. Vini fabtilior , Lamprides ,

Igues

m

)

P fnci

fatui , Pbofpborus liqwidus, feu. Notiluca

Quf

Bosleana , €a

teftantur.

pilli felis fwrfum agitati C9c.

Vi [

Ignis Ca-

CXCVIL :1gnis calidas tantum, eft

lidus.

gl

colledio Spiculormm,feu particnlarum ter-

g

reftrium rigidiorum , à materia fübtili

validé quidem fed, ob admixtas aqueas,

z A

aliasve motu difüciliores particulas,

d n

impeditius , nec cum tam violenta par-

-

j

-—

tium diffipatione & libera «theris ad li-

neam redam propnlfione , agitatarum , ut

(f Q E

fit in aquà fervente, calore vitali, f(angui-

nis, urine, ferri, lapidis calefatii &c.

ml

Effec&tus

CXCVIIL.. Efedus Ignis Calidi qui-

a,j r

Jguis.

dem, five caloris, prater alios,eft inter-

jriniprede

aprortm pea

dum Peterogenea (egregare ( perfe ) &

homogenea congregare(per accidens),

yipri, Qu

interdum quoque heterogenea con-

zi

j

'Aä

gregare ( peraccidens) quod in frigo-

Ti

ml

re videtur perfe fieri, dum per accidens

au[d UA

d

à frigore quoqueillafeparantur. Item

qux n

Indurare , Emollire , Rarefacere, Pre-

1 9.

AU

Sql

mere feu Ponderare, Adurere, &, f

l

ii

flammans fitajnonnunquam Cremare. La-

|

It lu

u

cidi vetó eff tantüm lucere, nunquam,

vel faltim debiliter, & delicatioribus

CU n

tantum fenfüm caloris imprimere. In

TR

omni

i

61

-PHm

|

PanRs SPECIALI.S.

—

—

—

itere ; l

prou mixtüræ

Grfccius.

omni igne funt Gradus

Dd

I

|

prop

ortione & mot(üs moderatione.

Elementa

& Aff

j

CX

CIX. HzcfuntElementa quatuot

pl $.

vulgaria , prout

reperiuntur hodie in

rerum naturà ;

poffunt autem & ab- abítra&e,

tantum, ]

iratié 1 puritate quada

m confiderari,

itntnter.

ut Elementorum nomen m

elius fufti-

itra f

neant, ficque nobis erit :

IX us

1. Elementum AAérii ^ Congeries C Spiralis.

5 partid

2. —— — -Aqug

minutiarü l Cylindrim.

violenta w

c m

Terra

figura

4 Cabicalive

vadheis aj

] angularis,

4.'—— — ]gmg l quafi

yitia, t

J

L Spharica.

Elemen.

ii a

CC. Ordo Elementorwum ex ipforum

torum

uf

e & refpectiva levitate deriva-

Ordo &

gravitat

I Gd

tur, ita,

ut Ter:a in. Aqua , hxc in aere,

eralisalinte:

Aér in Igne de

(cendat ; unde Sedes Ele-

five

p

mentorum peculiares ftatuuntur,

Loca

tpmaden,

Loca Propria , q

ux funt Spatia munda-

a

propria.

us C0f

na ingentía àm

ffis vulgarrum Elemen-

torum [ine rnu

lta intermixtione aliorum

bquodin frigo-

J peracctuen

ingenti tractu

occupata; itaut, proprio

varantur. t

quzlibet pondere ,

vorticis mundani

detrufa,& proprias

anacere, n

gyratiene, eousque

Mrere, 8

artes, & aliorum prema

nt, Mundique

h

amCrematt

ujus fublunaris di&ti Ssffema comsu-

tuant.

ore, YX

CCI. Mnundus Subluuaris

. feu Geo- Mundus

& d

]una-

cofmus, vel Globus Terraqu

acreus eft *"bl

M

tota

; Rnpïime.; ä

p

—

6, DirtNITION, PHfst.

n m

LE

wg;*urmsj

totailla Compages Terrg, Aqua,

Avrisque

)5 "/

Inp

circumfufi,

cum omnibus fuis parti-

l

(

bus & incolis ad communue Teryg cenrum

l

jj

gravitantibus, gyrante /tbere fui vor-

(

l

&

tcis fermiuata. & in Sphzram quan«

" fh ue !

dàm à materia fubtili coacta.

"r

Iul

11

Principia

Q

CCII Principia Cbymica Vulgaria fant

Chymica.

Elementa fecundaita ex priorum mix-

ML

tione ortain qux corpora per analyjin

ignis refolvi poffe dicuntur. Suntque

T

L And. V8l Receuiiormm nonnullorum, vel Z5--

at

quiorum. fíquiorum; Hec funt du

plicis generis,

w

vel utilia & a&tiva, O, ? & 9, vel [n-

QR C

utilia & paffiva, Relollacea diCta, PLlep-

amdae

a & Caput mortuum five terra. da-

dtr omi vt

mnata.

J

y prairtm d

1. Sal.

CCIII. Sal, in' hoc fenfu, dicitur

IT

Corpus Naturale Miftum quidem , fed

u

refpective fimplicius , modó humidum,

(ITT. D

modoó ficcum ,

faporem & conjiflentiam

at A

n

compofito Jargiems ,

ejusque quafi

ID (

Corpus.

d

M

litr, m

aSuphur — CCIV. $w/pbur definitur CorpusNa-

n

turale Mifium oleaginofum, & vifcidum

üng:Siüo

M vondu

aliis miftis Odoreg;, Colorem, Calorem &

Infiammabilitatem . prebéns, Auima, Cali-

hum':.;i»,,, & u

"

1 &gl

.....

N

4

)

um innatum , Forma fübftantialis &

T rtvd

Balfa?rxum Naturz aliis vocatum.

CCV,

Pans SPRCIALIS.

6

PHH:Q

—

i t m

.|

l

.497'27;811?

CCV. Mercurius vocatur fimile Cor- ; ;Mercu:

ul

us miftum fimplicius Ligsidum fub-

LBius

U

I

tile, fal folvens & Sulphur diluens,

.f(m] [mïm

IL

variabile & fugitivum alus mixtis Spiri-

FC(:: Ll Vot.

tuojitatem, frigus & humiditatem,Incon-

T Qu |

"

flantiam, aliasque qualitates concedens,

aliis Aqua propria,ceeleftis, Humidum

/ngariafum

radicale , Spirit»s compofiti diétus.

Onm fs.

CCVI. Pblegma, five aqua Chymi- 4.Phlcä-

PU auhj |

ma

corum , eff concretum al uodjïnidum

* Jhtqué

elementare, quod omni aCtivà virtute

AT Vl A

fpoliatum , przfertim /n Jiquidis , inter

nf?k.s Sm

tfly

inania fpatiola flagnare dicitur.

LW

NI

líi

Ms

CCVIIL. Caput mortuum five Terra $. Caput

damnata eft concretum ementare paà- mortuum

t m d

riter omni virtute activà deftitutum,

& prafertim zn folidis corporibus fub

ff d

foímá folidd imter inania fpattola deten-

d fl

ium.

T Jndun,

CCVIIL . Elementa Chymica Recentio- 1. Recen-

C fatim

rum fünt Acidum & Alcali, ( Duo Pugi- tiorum.

hQ qui

les Bafiliani) quorum prius five Aci- :1,Acidum

dum definitur, materia, magnitudine,

xCorpusNa-

figurà, divifione & pondere, ita modifi-

Af

cata, t czteras matériz rerum natura-

y,Caaren

lrum partes , & ex illis maxime Zlcali-

hia Q

nas agitare, attenuare, & in fermentatio-

'

bt

nem ciere valeat.

w

QU

ccx.

"

Wt

,

;M

64 DzriNiTION. Puvsic.

f

o

s Ak;u, wCCIX Alcali dicitur corpws ,nec mo-

srofmi

le 1tta attenuacum ficut aeidum, nec ita

(s &

figuratum fübtiliter, nec adeó durum,

"IU

fed fubfiattiie laxe, porofz &levis, tex-

turam Inftar nivis feré raram habens,

d

g

iil

l f.ü l

ob quam 4 maieria celejli impulíum . fa-

li

cilimée cum aciáo committatur, & tamdiu

die

MM

J

1

(

j

d

cum eo pugnet, donec ambo in foedus

M

lqlh!lfïfgï

ï

Jf

"

atque amicitiam coiverint, aliamque

C

modificationem nacta poros tales ef-

D

formaverint, qui minus materiam cae-

leftem recipere valeant.

(

"

m

Ácidum.

; Q'm Y

CCX. Notandum: Generatim per

Acidum intelligi Principmim ativum , &

anda 6

&

&*

per Akali prinapium paffruum; unde

li utng

chymicis YNegativé faltim definiuntur .fic-

jucn. H

que Acidum reété adpellatur fubftantia,

d 1 p

"

quz aon est. Al-alt, cum boc tamen concur-

FH f?W M

"

(M(WI

rit, €9,fi nihil impediat , effervefcit , at-

GLU

QU

Alcali in

Genere

ue in mutuumamplexum ruit. — Z]-

t jta m

cáli veró fubftantia vocatur , quz ao

f

quid?

"

e$t Acidum, boc tamzn in fe vecipit, C9 , ab-

tbf

[

- forbendo,ante complexum firmiorern,

h

[

cum eó'plerunque twaultnatur,ambo ve-

j

1

Mr Yi

ró, utut fubtiliffima, poft conjunctio-

gmi't:i kfu

1

nem in unum fpiffius coeunt, ad ana-

Éb ho

logiam Lacis & Ipuis.

L UJ TE

Huum,m

cexi.

Í

I

iPané SerecraLIS,

-P hi ï'sl.'c,

65

—

n——Hrálc —

WWJMCN l

CCXIL

Mixtioin

Mixtio fice Compofitio $ con-.

genere

AT perz

eregatio promifcua münutiarum di-

quid.

400 C,Ummf

verfi generis, & definitur Mifcibilium

: | kqg) [ey.

alteratorum wnio , vel Motwó corporum

ln ldens

drverforum per mutuum contatium uni-

Irorjm f

endorum. . Eftque quoad gradum uni-

quotupl,

1 du

onis triplex, lufimw & Mediw gradus

o feds

dicitur. MixtioVulgaris, Superficiaria,&

t, ahemque

Imperfe&ta,fivelaxior. —.Summ gra-

Qs tales

dus dicitur Centralis, Perfetla, five Phi-

TT (

lofophica. Differsnt autem Perfetta 69

Imperfe&la fo]à mifcibilium, fubtilitate,

motu, & fizurà.

i

: G:w-xki.m Y

CCXII. : :Mixt:o Vuloaris es£ raitus ac-

Vul

Mu tió

arig

Wm E

cnrata , nec per minima facta.

!

3

if ibi-

;

P

feu Im-

p t

^

lism utcunque accumulatorum con-

perfecta,

mftntid

juütlio. , Eftque Dnplex, vel per Appo«

véelper

Tnrdlanta,

fitionem, vel per Confujionem. Mixtio

Appofi-

Al

tionem,

per Appofitionem eft wnfcibilium, in pau-

TU

ca faltim diviforum, paulóque majos

mmmi, À

rwm ,jnxta fe imvicem facta pojiito , ut

r ul

fenfu tamen facilé dignofci amplius

ii 2

haud poffint, uc tunt truftula granorum

mfrmiort

horrei vel tricci in farina; eiï:que ;4&';)0—-

(Appofr-

tiequid?)

u;uu',ambma

fitio femper Mixtio laxior five Inámi

ft conju

gradüs, quz geueratim dicitut Congrega-

unt, L

&o particularum Tine contactu imme-

diato intra aliud faübtle volatile intere

fluum , vel natantinm, vel pofitarum , v

W

If

COn-

66 DrriNITION, Puvstc.

y

—

contingit in fumis, vapo;.ibus , pulveribus

.

fubtiliffimis &e.

n

velper

COXIIL Confufio velMixtio perCon-

;j

"m

Confufi- fofionem, e$f »1io ax&tior velazedü gra-

eneme

dís, & dicitur mifcibiliuum 11 minimas

p qu

partes diviforum promifcua conjun-

g

r R

&kio, ut ab invicem feparart vel difcer-

ni omninó nequeant, vel eft Cong'egae

st

tiopartium fe leviter comple&eutinm cum

vltrdeinao,

qoíin inte[tino perpetuo, ut in F/nidis vi-

g gt

no e.g. A[pergenji cum Tubingenfi &c.

.

NI

Mixtio

Q

Perfecta,

CCXIV. JMixtio Ceutralis ive Perfetta

nb

vel arCtiffima e&? congregatio partium

us o

:

fortiffimé fe invicem implicantium, a-

T

deóque mifcibilimn n minutiffima fuJu-

Va quitdt

tormni, quoad fingula ardiffimus concur-

atu, Iu

fus mutims, a&tio & reaCtio, st ia corpo-

pl Ux

ribus firmis, vietallis &c.

Jncdltm qu

CCXV. Ex Perfectà mixtione ob fa-

At vo (

€tam qualitatum alterationem dicitur

t xam:zqh

Tempc- in mixto oriri Temperamentsum, quod in

ln nto

zamcentu

quid?

genere definitur , certa Qmalitatum in

LY

mixto concurrentium proportio, ( aut fi

LT.

h

mavis disproportio ). Et vix à[Naturà

L

particulari differt.

Atj

u

Tempera-

CCXVI. Dividiiur Temperamentum

N

|

dj n

mentum à Sgbjetto in Elementale, Vitale & Ani-

t vt

triplex,

male. Vitale eít viventibus, Animale aui-

1» Vitale.

um

2, Ànima-

walibus tantum , proprinn, ex bumorum

IN

le.

|

PHmc.

P.ARS SPECIALIS,

67

I

€$ caualium, five partiur-n foïäarum &

fluidarum, confiitutzone ntrumque depen-

Oner |

dj

dens. Elementale, eft omnibuscorpo- 5 Ele-

ribus vitá carentibus commune, ex par- "nentale.

L mnimas

ticnlarum mifta conftituentium textará

li Qu

zefultans.

ld.

CCXVII. Hoc porró.dicitur vel ad. Hocque

: Cong&egq.

Poudus;velad [ujiitiam,aliis Moderatum

vel

AR g

vel Immoderatum, /£quale, vel Inz- adPos-

us,

2 Bd

quale. T'emperamentum 24 Poudus esf

Tij &c

partium mixt1 tàm accurata ordinatto, ut

lDf

nalitates pkane equales, fine ulló exces-

gt

fu unius, vel defe&u alterius, refultent.

g a

Temperamentum ad jufliiam eft Ing- veladTue

Vnitma jj

qualis qualitatum & partium mixtl coz- — ftitiam

Aifmuamr.

curfus , ita ut una vel alteraprzponde-

hocq; vel

lex

0l

rare pofit. . Unde hoceft vel j;nj]., ?!?P

j

i 54 faltim qualitas notabiliter prz-

W: of

Compo-«

fitum.

dominetut, vel Compojitasi , jj d&2 plu-

mmem dictut

resve Qalitates zqualiter quafide prz-

iss quodin

domunio certezit.

Maliabht

CCXVIII. Mixtioni opponitur Re- Refolutio

yris, ( d

folutio, quz «&£ cerporis i plures , ex

a ia

quibus conerevit, partes dv fio. eftque

pariter fraplex pro gradüs differentià.

gradus

npmmenm

Refolutio Infimi gradsis , feu volatilina

Infuni

Videlu

€ft , vel omuiwm partium ulterior diftra-

UL

io & diffipatio, vel nouunllarnm ax&kior

ad priftinum conta&um compnulfio , ut

d bumg ,

E2

Fapo-

J

65

DzerFINITION. Puy.s'xc;

s

—

j

o 7M

! edi

u qu

Medü. Vaporwm in plwviam. Refoluti

gradus, five Liquidormm , etí horum 7-

hi

atifatio, five in vaporem difpanfio.

Summji,

CCXIX. Refolutio Supremi gradus,

pl

Jv

feu Stabilium , e$E partium connexarum

1 wrï*hN.

vel impetu faltim in externam füper-

ficiem fa&to diffratiarum, vel adactis in

]i

w

oros ar&tiores minutiffimis folven-

[r

Ls

tium, five menftruorum, igneorum, a-

(f

T

L

queorum, fpirituofiorum, falinorum,

ia

QUP

fulphureorum &c. cuneolis in minima

jol

ntarum divifio.

CCXX. Solutionum varix funtSpecies.

Exhalatio

| Q

quid? "huc referuntur fequentes : Exbalatio

! lümyes

in'genere eft minutiarum , ope caloris,

vel permeantis ztheris a£risve, foluta-

| m

vwm pauló long'or à füo corp

ore feparatio.

| epulis ij

latb

quotupl -Eítque duplex.prout corpus velefthu-

midum, vel ficcum, Evaporátio fcil. &

[

Sublimatio.

CCXSE"L

l

CCXXI. Evaporatio eft particularum

Evapora-

N

'mH (

tio,

bumidarnm per caloris confufam agita-

tionem magis folutarum à reliqua li-

n's

!l

quoris mafífa fucceffiva feparatio, €9 ea-

vum italeviorum redditarum, ipsà a&ris

NUA

lum |

reffione juvante, m aérem eveclio.

li

J

8ublima-

CCXXIL Snublimatio eft halitus fic»

tio,

cioris , five particularum leviorum ter-

D

reftrium, fub formá fumi beneficio calo-

YIS

€

PARSs SPECIALAS:

69

PH)"SIC

—

rg

|

. ris procurata afcenfio ;. gujug Effettus eft

Ji

Ig

ormh

alicubi fa&ta ejusdem aova 1n granula

l

Concretio.

Iuf

CCXXIII. Esfectus autem Evapora-

iridus

of

?

tionis eft Deflillatio, five particnlarum " Deftillae

tio,

.evaporantium calore gradatim defi-

m Iupe;.

Jl

ciente in priftinum florem coalitio , €9

nis fote

inde füo ponden redditarum de-

:

IOT

cenfio.

»inoray

: CCXXIV. Liquatio eft graviormm COt-. yjquatio;

ls i d

poris folidi particularum à calore facta

latéralis emotio, ut füper Invicem du-

u

lt

rante 1fta agitatione provolvàántur.

: Bulio

CCXXV. Calcinatio eft corporum 5o- Calcina-

tio.

m.oi Ciyiy

lidorwm per fe . uon iuflammabilium ,. hu-

moribus ope caloris, menftruive, lenté

s ;.v'.r;svcfj

0.

Iene A-

expulfis, in porofam facileque folubi-

uali

"

hi«

lem aut friabilem malfjam laxatio.

i

le].

CCXXVI. Fit calcinatio vel Jpne A4- Potentia-

Enali, vel Potentiali. Hec eftcorrofio cor- li^ H««

Mparicdanu

poris plerumque per liquores feu men-

yiin t

ffrma acida in minutas fui partes. facta.

zimiqi:

Eftque vel Suffumigatorta ,

vel Immer(i. velSuffu-

yrun, 6 o

migato-

4 p

va ;. Illa fit, quando calcinanda igne po-

1ja.

$entialh tantum fuffumigantur : uf ím

n

) €R hah'ï

preparatione ceru(Je , lamellis bi fupra. d

fufpenfis ut bnjus vaporibus corrodautur.

lenonz?

E ;

CCXXVII,

mbenefm:'»;

1RS SP

»o DzrriwiTIOoN, Puvsic.

—

;mob'

vel Im»

z CCXXVII. Immer[iva Calcinatio ite-

[

merfivá,

juidod

rum eft duplex , vel Proprié [ic didia In

q; a

aut pro- y13 humidá, vl In vià ficcà Cementatio-

PIIC 1€

nís nos:ne donata; Illa eft,quando cal-

A t

dicta,

cinanda immittuntur aétu i men[tra-

u :zlf«frqö

i. folvens , st Saturnus in acetum, Ar-

D

rnftu Ia&ü

"u d

gentüm in Spiriturn Nitri &c,

vt

aut Ce, , CCXXVUL. Cementatio eit calcina-

IN

sienuatio, tlo , vel corrojio corporis calcinandi,

fmuni

mv

