106. quales,in C, E; G.; deinde rurfum in tres

n

voarvel

per

2

F, habebitur fic monochordum di-

vifu

m ad principales confonantias Muficas,

J f

äüwnnwæ :

adhibitis ponticulis ; exhibendas aptiffimum.

J

Kft enim , fi AB diuiía intelligatur in par-

T.

lnfr)

165 125

YU

n

—

CD; FG

I.

AE,CG,EB - 6.

k

n

DE,;EF

—

2.

AF,DB

8.

b

AC,CE, EG, GB 5.

AG;CB

90

[iol

ï

ADjBE,EB --

AB

-

-

I12.

—

Q

|

CF,DG

$-

j

er quas omnes coníonantie poterunt re-

recfentari , exceptis interuallis minimis , he-

; D4n

1nitoniis, tritonis, & feptima maiore. Alias

Q

methodos idem hoc perficiendi, & quidem

Thotts

Galilei falfam ; fupponentem oéctauam —

qiqd

$0363: 100000; & Keplesi, vid. huius Har-

L

auonices nmundi lib. HIT, pag. 48.

hii

4

H

j

Six

212

TY Amy,

SONO AC VENTO.

375

üterm d.

512

QFU&[UT) M

'Tenfe fint in monochordo due chorde

ltis longimdäw

MM

tenues ad vni(onum reducte, & propiusiux-

^ lum t

taíe pofire ; alterutra earum vellicata ob-

prime "( f

feruabitur ; alteram quoque , etiamíi ple-

étro inta£ctam, fonum tamen fübtilem ede-

que fic p

todecim, m

re, cum tremore vifibili ; adeoque chorda

. Alam auen

pulíata chordam aliam non pulíatam fecum

us J

1n fonitum trahit, fi teníà fuerit fibi conío-

i A dordt -

ne ; diffone vero tenfam immotam relin-

t

)

n

v

Squure-

quit; dicente Keplero , l. c. pag. 12 , qui hoc

Kemüm n ts

uam mirabile

experimentum per fe quidem fane

onodhordum d

vocat ; vide illud etiam apud Dechales, Munudi

|

Cum nihil adeffe vi-

nanras Mulcay

MMatbem. T. IV , pag.2.

daptilimun.

deatur primo intuitu , quod alteram chor-

dam moueat : hinc a veteribus hoc exem-

Iu 1 i

plum eum in finem allegatur; vt actionem

X 6

vnius corporis in aliud exiflere poffe pro-

bent, fine aliqua intermediante cauffa ; quos

)

|

(

j

effectus qualitates occultas vocabant generali-

ter; hunc autem , & alios fimiles , fpeciatim

.

E

I

Sympatbiam ; (P. , 205.) Ariftoteli enim fo-

nus erat qualitas Metaphyfica quaedam , non

1notus aut vibratio.

Ex vera autem ífoni

pont.

]s minimLif

natura phaenomenum hoc ita explicatur, vt

ex vellicate chorde motu tremulo fimilis

amaot ^

inotus aéri circumiacenti communicetur ;

i, &^

om Ot'.'u':

qui ad chordam quiefcentem vicinam pertin-

git; & cum hac quoque hunc communicat,

, V lo

]

facile recipiendum ob zequales vtriuíquelon-

gitudines & tenfiones ; vt fic chorda quie-

M

ceng

Aa j

W

576 Car. VI DE MOTV AERIS,

Ícens aptiffima & paratitfima fit hifce vibra-

Á p

fgel

tionibus obtemperandi ; nullus enim itus aut

J

reditus vlli priorum contrarius incurrit itui

€&)X

Nuuia

aut reditui huius , vnde chorde filentis mo-

tus increfcit eoufque, vt fonus randem au-

[2

diri poffit.

315.

Multo autem maiorem admirationem af-

n

unuü'x;m

fert nobis hoc experimentum, fi illud infti-

d

tuatur ad modum Zallifi, Operum tomo II

bimiir a

cap. 107 pag. 466, vti habet Sauveur ,. Mem.

i od

Fig.

D

de Paris, 1701.

Chorda nimirum AB diui-

vuc n d

107,

datur in partes sequales quotlibet, ex. gr.

hi lii

quinque, tum nouus ponticulus füppona-

kifg:rf,wfüq(ea

turin C, vt portio chorde AC fit : , CB

[I

J

autem 4 totius.

Vellicata portione AC vi-

debitur CB ftatim contremifcere , non au-

Lsl

tem per inregram füam longitudinem , fed

N

M

per interualla, vt medium inter CD , inter

DE, EF & FB , euidenter vibretur , nodi

T

/,l

i

autem huius vndulationis in D,; E, F quie-

Ícere pergant ; quod ipfüm magis confpi-

cuum fit , fi tenues chartulee femiplicatee 1n-

ls

fideant nodis fingulis, & fingulis etiam me-

II

[

diis, quo facto vibretur A

fatis modice ,

AL

fed repetitis vicibus , obferuabitur, chartu-

M

[

Jn

M

las has mediis inequitantes defilire omnes ,

Q q

reliquis, que nodis infident, non turbatis.

u

Communicat ipitur omnino AC motum

p'n

[)

li

füum cum CB , aut potius eum , non ob-

A

ftante

SONO AC VENTO.

377

d üf hlf(e Vhfl-

ftante ponticulo apud C, continuat ductu

T etim i

ferpentino , quod Curuze elaftice proprium

1US incyy u

eít, vid. Commentar. Petropol. T. XIII; p. 120;

IG fenti m

Celeberr. Euleri Mufica, pag.25. Vnde circum-

lU5 (ande a.

ftantiae huius experimenti facile explicantur,

314.

Si quaratur, ad quamnam diftantiam fo-

Qufttonem af

nus aliquis audiri poffit ; refponderi poteft,

h fultg nf

diuerfimode hoc fieri , atque tum dependere

At t IT

ab intenfitate foni , tum vero etiam ab eius-

LOA ,

dem conferuatione , vt ne libere poffit fe dila-

mrum AD dii

tare in expanfionem fphericam. Neglecta

DO et

hac, fola illa perfecit , vt tormentorum bel-

(uliy Áippon

licorum Florentiz exploforum fonitus audi-

IClri Q

retur Liburni , atque longius adhuc , ad j j

tione AC vi-

milliaria Italica , aut 132 Germanica, per

6; n0n qu-

terras montofas , nec fauente vento.

Gallis

wdinem , f

expugnantibus Genuam idem fíonitus audi-

1 CD, int

tus eít Liburni , ad diftantiam 90 mill. Ital.

bretur , n

vid. Tranfat, Angl. N.113 , fiue ad 222 mill.

; D qu

Germ.

Coníeruationis vero íoni effectum

mapis confp

oftendunt tubi & canales longi, quorum pa-

rietes fonum veríüs medium tubi, tanquam

ruplicut ?

ylis etam?

ad viam regiam , reflectunt , vt hic , parum

fatis mó

intenfus , illibarus, immo auctus etiam hac

itur, &*

reflexione , ad alterum extremum perfera-

tur ; quod etiam reftatur Kircberus Aufurgie

efilire 0f

, n0n n

lib. IX; cap. 2, de aquaeductibus Romanis 600

pedes longis , inflexis quoque, qui vocem

; AC nf

debilem immiffam per wotam hanc longitu-

um P

dinem

o

378 Car.VÍ nE MOTV AERIS,

dinem deducunt.

Recenfetur in . Jourgal des

NQT f

Y

Savau , 1666, pag. 19y, ex Hieronymi .Magii

m

tra&atu de tintinabulis , ad maiorem diftan-

W

ü

tiam extendi fonum campang tinnientis in

0r

planicie aliqua , quam füpra montem pofi-

ü

Ij

te , atque omnium longiffime prouehi clan-

[

gorem illarum , que in valle fünt conftitute.

i

;

j

31j.

Refle&titur fonus a corpore leui, elaftico

M

& duro, lucis inftar , duplicem in modum;

N

d

primo , in locum a corpore fonante diuer-

füm ; & fecundo , redeundo ad eundem , ex

Illud fit in conclauibus

quo profeétus fuit.

!

Fig. elliptice fornicatis, ABC, vbi E & D fint

108 duo ellipíeos foci, feu puncta acuftica ; quo-

rum vni E fi applicatum fuerit os loquentis,

r

alteriautem Dauris audientis, voxin E quan-

j

tumuis fübmiffe prolata audietur diftincte in

AiT

D, per radios fonoros EG, GD; EB; BD;

EF, FD; ex vno puncto egredientes ; &

IA

per reflexionem in alterum punctum colle-

Z

étos, ex natura ellipfeos ; ita quidem ; vt

Yaf

n

nemo confiftens in alio huius fornicis elli-

(

pticiloco fonum in E prolatum exaudiat. Se-

T

cundum accidit , fi fonus reflectatur , vt ad

Iu

hs

!

e-

!

locum originis füe regrediatur , ibique

T

o

W

nuo diftincte a

riori edito percipiatur, qua

ïïcumï

,

foni reflexio Ecbo vocatur; eftque adeo vo-

cis aut foni repercuffio aut imago ; qualem

q

T

per feptem turtes in Cyzico ; Bithyniee vrbe;

!

!

inter

xqu,

'Y Amn,

SONO AC.VENTO.

379

lr in f h

inter tiracula mundi numerat Plizius , lib.

Hertty x

XXXVL, cap.15; in porticu Olympie fepties

Datorem diim

quoque redditam vocem Platarchus fignifi-

te tinnients j

cat; de garruit.

Fabulam Echus elegantif-

| fnontem of

fimam vide apud Ouidium , Metam.3. v. 358.

& prouelicdn

Hinc quicquid repercutere fonum valet ad

Iunt confünute

eum locum vnde venit, cauffa Echus eft,

muri , menia vrbium antiqua ; tecta ampla

tegulis flrata, zedes integre , rupes ; filue

* i, dfo

denfz foliis obfepre , faxa anfrattuofà , aqua ;

m

immo & nubes, fonum reddunt ; hinc to-

* ontyre duer.

nitruum murmura , (266.) & mugitus tor-

) deunden, d

mentorurm exploforum , fortiores aére nu-

t I CODOQNS

bilo quam fereno. Si plura quoque fuerint

di E& D

eiusmodi obftacula refle&tentia, eo pluries re-

petita audietur echo , debilior quidem fem-

quiltca, quo.

Vs loquenti

per , quo ex loco magis diffito aduehitur.

yun Equi-

V

316.

w dl

Ponamus diftantiam loquentis ab obiecto

3); BD

;redïemes T

refle&tente — 4 ped. Pari. cum vero talea

ondtom al

pedes 1038 abfoluantur equabiliter a fono

j quidem,"

'

tempore 1^, requiret fpatium 24, per quod

nempe fonus abit atque redit, ;

3 fnin. fec.

19

s fomics t

p exaudi !

poteft autem ab exercitato Mufico tonus a to-

ledanur;

no diflingui, fi pofterior priorem non nifi

Uf » ïbl(]

i fec. infequatur , quoniam 9 fonos in vnico

fecundo edere illi inftrumento poffunt diftin-

ycipiuti

€&tos inter fe , ad quod ergo requiritu

piA.

519

fique

—

R

mapo;

i; aUt 4 — j72 ped. Parif. que minima

eft diftantia, in qua echo vix adhuc diftin-

piy

guen-

g

2980 Car. VI DE MOTY AERIS;

Up,

qto à

guendis fonis poterit excitari, cum in mi-

i

noribus exoriatur tantum clangor aliquis con-

10 qm

ll

| & pIU

fufus, in quo fonum a fono diftinguere non

j

licer. Pro difítantia Echus cognofcenda eius

| 01f

//

"|

locum veríüs exclama breuiter vnam fylla;

! . w"'

J

A

bam , atque pendulo obferua poft quot fe-

l

[

r

M

cunda illa redeat, ex. gr. poft 5 , atque erit

j

d

[

ii

$19

j,autz — 2595 pedum Parif: Quodfi

Mul

W

f

j

(s d

autem examunare ve

lis, quot fyllabarum effe

5 qii !

poffit echo , ponam durationem tuarum vo-

cum effe 4//, atque erit tempus elabens a fine

zgemïm m

*.mg*lxsmünæ (

clamoris tui ad primum reditum — ,$, —

« um u

d fecund. vt itaque ftatim , cum tu defieris,

n

echo adfit , pone hunc valorem — o, vnde

tsd

J

|

Y

fitra — $194; poffunt autem in 1" pronun-

(

ciari fyllabae decem celeriter ; ergo echo fta-

DI

f

)

tim poft clamorem tuum preefto erit , & de-

a

cem fyllabas eadem celeritate repetet. Quo-

t d

modo echo beteropbona conftruenda fit arti-

i

ficio quodam ; docet Kircherus , & ex eo

T

Scbottus, Magie Nat. Tomo II pag. 117.

(ts

A

,

217.

]

BOUAT

(

Inftrumenta , quorum ope clamores ad

ls

m

ioca magis diffita proferre homo poreft;

'5 d

quam naturaliter liceret, vocantur fube S$teu-

t

WL

tore£ , aut tubi Stentoreopbonici. "Talium tu-

AA

n

ll v

barum , ex materia elaílica confectarum ;

*0, Qu

quarum orificio füperiori os clamantis com-

l—.

FUi i

mode poteft inferi, altera vero apertura eft

Nütbes

ma in-

amplior ; labiorum inftar reflexa ; pri

Rs

ventio

Y 4ny,

SONO AC VENTO.

381

lj qm lt

antio. debetur Saya AMorlando , Equiti An-

QOT

lo; qui phanomeni huius, diu animo an-

l mguere ff

e apitati, primum experimentum dedit an-

DIOÍCendais

(0 1670. vid. Sturmii Colleg. Cur. P. II p. 1235

T Viam fjl

X Iourn. des Sav. 1672, p.16.

uamuis enim

polt quo &

- B. Porta , Mag. uat. lib. XVL; cap.13; Kir-

f!^ atqueer

berus, in Mufurgia, protuliffe iam dicantur

Af Quj

umilia inftrumenta : hec tamen intelligen-

lao

1à funt de folis tubis cylindricis , qui ali-

TARU Vo.

juem quidem , magnum vero effectum in

ass f

aigendo íono non edunt ; quibus etiam in

imm:jl— -

emplis baffus cantum augere folebant , cir-

uf

Q annum iam 1I6;4; quod Sturmius imita-

7—0, Vi

tis eft , ]. c. pag. 151.

Dicitur quoque Ale-

Xnder M. tali vfüs cornu , quo milites di-

T pronun.

0 edo t

berfos ad interuallum 1oo ftadiorum füa vo-

€ congregare potuerit ; fed hac buccina

i, & d-

« Que-

eat; minime vero tuba Stentorea. vid. $furm,

qd D at

lz. & Kircherus , Ars n

lb. 1.

agna lucis &9 wZzbræ

$1

IS-

aA

Quamuis autem de figura talis tubze res

Iondum fit confecta, ob incompletam ad-

clamore

lucdum foni cognitionem , cum is per tu-

Llos varii generis decurrit ; & propellitur :

gmo pv

tor h

aiquot tamen viri preclari in ea eruenda

cim fama ac laude verfati funt.

AMorlaudus

Talus*

of

quidem , experientiam hic maxime confü--

ens , primam fecit ex vitro, altam 23 ped.

amantis v

cum apertura inferiore 11 dig. alteram ex ae-

T

1v, longain 44 ped. aperture 12 dig. cumr

valuu-

M Pn:vl

vil)

382 CaAP. VI DE MOTV AERIS;

j

XÜ

vaiuula coriacea , que voces facile tranfmii-

zl

teret, regredi autem non pateretur, qua- |

R

cum ad diftantiam 2550 ped. Angl. diftin&te

Yut

(

locutus eft, vento contrario; tertiam longi-

tudinis 21 ped. cum apertura 2 ped.

Sed

hn

(

IUL

buccine vulegaris inftar inflexam, &in com-

pendium redactam , qua ad à mill. Germ,

Wi

)

"b

fonum protulit diftinctum.

|

.»Efz&!:'

:

hi

319.

ii

Caffegrain anno 1672 fequenti modo figu-

ram hanc abfoluere conatus eft ; vt caperet

g, qund

Fig.

IN W

in recta CF , affumta pro axe future tuba;

T a

199.

partes CD , DE, EF , refpectiue 85 16, 32;

partium eequalium , & erectis perpendiculis

dgm d zl

i

CB,; DH, EI, FK, tribueret partes eafdem

(

u

85 4» 25 1 5 Obtentis ita punctis B, H,I, K ,

hinc & inde curuam lineam libero manus

Ht

duc&tu delineari iuffit, vt habeatur curuitat

l

tube integre ABK G , circa axem CF ro-

Wt

dj

tandz , cui deinde fuperne apud F commo-

Huc enim re

dum epiftomium inferitur.

ducitur prolixa methodi huius defcriptio:

j

f

vid. Ditionaire de Matb. &9 de Pbyf. Tomo II

D

pag.21; ; & conf. cum Sturmii Coll. Cur. l. c.

Sed facile oftenditur , hanc curuam KIH B

"

hac lege nullam aliam effe ; quam Hyper-

Mi

I

bolam zequilateram ad fuas afymptotos rela-

N]

CU

tam , quod breuiter fic demonítro.

Produ-

r

d

r»x

catur axis FC in R, vt fitetiam CR — 8 —

(l

N

D ; atque tum erit ; per conítructionem;

l( umc

R

]

hi

OTY

SONO AC VENTO.,

3853

8 i g

RC « CB — 8.8 — 64; RD « DH — r6.

- Daferenr T

—64; REx

] — 32. 2 — 64., &c. vn-

X Anpl d

de cuiuf libet abíciffe veluti RE, & femiap-

05 tertm j

plicate refpondentis EI, re&tangulum erit

I i j

conüang ; que proprietas foli Hyperbole

Xam, (inqg

conuenit ; cuius R eft centrum , recta RE

ï; miH. Gem

vna afymptotorum, & huic perpendicularis

MRL altera , facientes re&u-m anpgulum apud

R. Verum, cum peruideri nequeat , ex qua-

nam ratione Phyfica hic intereffe debeat Hy-

j al g

perbola; nec quicquam aliud alleget. Caffe-

l, v apet

"

grain , quam campanarum fufores , optantes

ate f n

campanam octaua grauiorem , prioris cape-

xdtte jb

re diametrum duplam ; (295.) euidens qui-

T erpendia

dem eft, tube huius fonum debere fieri pra-

viorem , nihil vero in conftru&tione adeft,

t parts m

5b

quod oftendat, eundem fimul etiam furu-

[lbeto muws

rum efIe intenfiorem & fortiorem; vnde ne-

eitur curitt

gotii & opere plus illatum eft ex hac opera-

qem QT n

tione rei propofite , quam emolumenti.

ud P comm

Huc enimi

520.

us defcrpie

Meliori itaque confilio opus hocaggreffus

pbyj. finl

eft Hafius, in Differt. que Lipfiee prodiit an-

; Cil. Q

nO I719.

Suadet hic multo cum maiori

fundamento tribuere tube Stentorez came-

uruam h'

ram primo ellipticam circa axem A M rorta- fig,

quam l

J TnptO [

tam ABCED, cuius foci fincin F & f ille ; ;5.

nftro. 2

prope os loquentis, hic in ipfo anguftiori

4m CA

zi

foramine CE , hianti in tubum inferiorem,

parabolicum CY GEHLT, in ima füi parte

;onfhuiïcfg

Bb

CXIITQI-

T

484 Car. VI DE MOTV AERIS;

extrorfum aliquantum reflexum ; cuius fo-

(

| s

l

cus communis fit ille prior idem f.

Ita

mgd

9

enim fiet ; vt radii fonori; apud F cameram

ao

ingreffi , ad parietes ipfius reflectantur omnes

ii

& colligantur in alterum focum f ; ex natura

[ ag:ïïäil

ellipfeos; (315.) hinc noua reflexione pera-

&HHIDNF* |

&a ad latera parabole , ex huius natura egre-

vt

dientur omnes inter fe paralleli , atque fic ad

a m

magnam diflantiam ; eadem fere intenfitate,

aen n t

promouebuntur.

Hanc duplicem vocat tu-

Ány i

bam auctor ; íi vero fimplici quis voluerit etfe

d t

contentus , omifífa camera elliptica adhibeat

ss dv

folum tubum parabolicum ; quod etiam Gra-

«

vefandio placuit, Pbyf. Elem. Matb. Tomo II

W ;

pag. 65o.

fu at

321.

mégday

Inuenio autem , ad effectus hucufque de-

ag (

fcriptos varias aduocandas eft cauffas. Prima

u t df

eft Conferuatio foni pér parietes tubee ; quibus

m

^

u

UR

.,' l

UUR

fs

retinetur vt ne ab ore in fphaeram ítatim in-

il

j

Y

lr

tegram diffundatur, adeoque valde debilite-

TO d)

l

LT.

tur; (299.) quamobrem is , qui aurem ad

(

alteram tube extremitatem admouet , forium

LE

À ütini

vehementiorem etiam fentit ; quam fi ex ipfo

i lfi) [',i,j([th,

:

clamantis ore. eundem excepiffet ; quia in

f

hanc folam plagam integer propellitur. (314-)

t (0n

Secundo adeít magnum talis foni incremen-

UT

V Q

tum Reflexio ; qua fit , vt in tubo etiam cy-

L

IIl l

N

L

lindrico fonus per A immiffus & recta pro-

L

Fig. grediatur per axem AB , fed fimul etiam ad

3R n

r

NW

111. Jarera elaftica per AC, AD ; impingat ; tum

lj

jes

relie-

]0 gj

b

QU

TY j

SONO AC VENTO.

385

dm Qf

T idem f

reflectatur per CE , DE , ad modum radio-

rum lucis , quod in tota peripheria circuli

äpud F Cämïr;y

&Ctantur üny

circa diametrum CD circumdu&i accidir, vn-

de hic reflexus cum directoin E coniunétus;

nf exgm

TF CXIODE py

vnitus , & agpregatus , iam fortior eft in E,

LU nior r

& fimiliter per EF , EG , denuo adaugetur,

vt maiorem iam teneat intenfitatem in H,

tl aQue [

atque fic porro. Quee intenfitas eo magis

eTe Infenffte

increfcet in tuba diuqrgente ; in qua maior

li Wa .

Íemper maiorque aéris moles in motum con-

Nütent efe

s

citatur ab hac reflexione, vnde oritur vt fo-

nus totalis valde intenfüs ex orificio B prod-

QuX m .

L Mi f

eat ; atque fic in aérem liberum emit-

tatur tandem , ac fi plures fimul clamores

fuos coniunxiffent.

Fluit ex hoc, fortio-

rem efle tubam , que eft longior ; & fonum

hicire d.

mlis, Drimi

ea exire grauem , obtufüm, & horrifonum,

quia magnum aéris volumen ita commo-

tie; quiu

m fanm 1

tum vibrationes fuas tardius iam edit; quam

fiex orefolo profluxiffet.

Tertio confide-

valde deblt

randa eíl totius aéris intra tubam contenti

jui auem

Compre[fio, directe , & per reflexionem, fa-

nouet; f

&ta.

Conflat enim ab experimento Hauks-

vam fj

iffet ) quiiï

beéi , Cours de Pbyf. Exper. par Defaguliers ,

Tomo IL, p. 1. 4;0 , campanulam in aére du-

ypellitun

pio, triplo,plus condenfato fonantem ad

oni i

duplo & triplo etiam maiorem diítantiam.

ubo &*

audiri.

Que compreflio igitur cum a for-

g& i*

ti; & cum impetu immiffo , aére neceffa-:

fimulc?

rio aliquantum hunc debeat comprimere :

impingïl;

opaoatur ; vnde pu-.

lgngius deinde fonus pr

A

to

(W

3886 CarP. VI DE MOTV AERIS;

(Pf

a

to valde approbandas effe eiusmodi tubas

inflexas, & precipue cameram ellipticam

Ti

"

Hafianam. (320.) Accedit denique in tubis

p

parabolicis Diretfio per radios fonoros paral-

mm

lelos , quibus adhuc denuo horum fepara-

tioni , quantum fieri poteft ; refiftimus in

ia

t

W

um

libere aére.

[

322.

l

iv

l

m

(

Omnes autetn he cautele, nunquam ta-

:;n&g *Imïbixg

fen permittent , vt perfecta talis tuba ela-

i

NV

boretur , aut; vt radii fonori plane non fe-

quye Qu

parentur ; fieri enim nequit vt propiores;

ac intermedii ; adítantes nihil fom prodeun-

hursparts

tis percipiant ; quantumuis agyrtze fallaces

& imperiti promittere hoc audeant.. Deinde

[

quoniam , vti modo diétum eft , voces tuba

P

[

emiffe tardius per aérem prouoluuntur:

fyllabae etiam lente pronunciande funt ; vt

K

in loco ad quem diftincte intelligantur ; ma-

ximoque clamore, quantum cuiuis per vires

TC

licer, ez funt tubee quafi intrudends , vt fo-

lu

[

no maxima poflibilis intenfitas naturalis ; ad-

iuuanda dein inftrumento , concilietrur. Vfü

denique non carent tubz Stentoree , & qui-

F

hi

dem egregio , terra marique.

Ita enim in

fl

tempefítatibus , procellis , tenebris noctur-

f

* MQ

nis , nauigia ad vocis ordinarie interuallum

! Qum

T

appropinquare tum nom auíà , mutuo fe con-

bl

filio iuuant; in eadem naue remiges & nau-

&

s ad

t?e mandatis reguqtur; prefectus clati

E

pe-

" A

SONO AC VENTO.

387

elüsmoj "

h]

fparfäs naues commode fua mandata emit-

Tam CHI Ti

d

1

tit ; vnde etiam hodie omnes fere naues;

Tiqte ip n

prefertim A

licee ac Ruffice, hifce tubis;

PODOTOS n

mediocribus

]

tim inftruuntur. Vtprater-

Orüm (nr.

y Illlimy a

eam reliquos vfus in obfidionibus, pugnis , va-

riis vite neceffitatibus , hunc folum adiiciam ;

poffe eos quoque fonos ; quos inermi aure

percipere ob diftantiam vix valemus , adtno-

to ad orificium anguítius fenforio , facile ac

Wnqum t

diftin&te intelligi; quales minores tubee acu-

wiäxx WA d

fticae , fürdaítris eximie inferuientes , data

n wn -

quoque opera ab artificibus conftrui folent.

LYt DIOp

L o prodn-

323.

(ne Áaluos

Auris partes preecipuz, per Zurem; artifi-

n Deinde

cialem dictam , optime demonftrande , fünt

- Voces (üba

íequentes. Exterior eius fubflantia cartilagi-

TT

nofa eft & elaftica , vt eo facilius ab aére

je t

tremulo in fimiles concitetur vibrationes ;

Qantur; m

fed membranis obducta, ne fonis peregri-

ipis per Ia

nus clangor quidam afpergatur ; his omni-

ende, vl

bus aér tremulus, in patula auris parte col-

xturdis;

le&tus , deducitur in conchbam , in cuius fun-

dlienr. V

do incipit meatus auditorius, ellipticee cauita-

z &U

tis, aream habentis totius externz auris re-

Ta e'

fpe&tu vti 1 ad jo, vnde intenfitas foni au-

ebris 0i

'efies maior eft

rem ingredientis quinqua

e nj

quam in aére naturali.

H

unc ferpentino

m

du&tu progredientem excipit tympanum , ob-

lique pofitum ad illum , ne fonus hoc nimis

migsi/

violenter feriat , vt ne a fonis vehementio-

Qu clar&l'l'

Bb 5

ribus

!

388

CaAr. VÍ DE MOTY AERIS,;

i

ribus membrana tympani rumpatur, quo

jf

actum effet de auditu; fequitur interius caui-

d

4as tympani , in qua iacent tria officula, mal-

t

leus , flapes, & incus , dicta , que mufculis

Y

fuis partim membranam tympari tendunt , re-

Il i2

anittunt, conuexiorem aut planiorem red-

Pa

dunt, partim idem efficiunr cum membrana

fenefire oualis, quae labyrinthi initium occlu-

dit , vt aér vtrobique contentus harmonice

cum fono, vtramque membranam afficien-

(ieíeux

te, contremifícat.

In hanc eandem cauita-

mesum

tem tympani hiat quoque fuba Euflacbiana ,

e at

per quam aér liber ex ore intrat in cauita-

fb d

tem tympani , vt aér hic contentus eiufdem

j

íemper fíit elafticitatis cum aére ordinario ,

:

l

quem ore haurimus ; adeoque aér tympani

[

accipiat a fono eundem motum tremulum ,

Huius

[isup gt

quem habet externus extra aurem.

auxilio igirur per os apertum quoque audire

u

I

Óíonum prepinquum valemus.

Hic ergo

iotus tremulus porro communicatur cum

II

ii

i

labyriutbo , per quem denuo auctus pertin-

hicg

u

git tandem in zeruum auditorium , qui leni-

ter flimulatus eundem perfert ad cere-

T

,

/

brum. Mechanifmo igitur fequente audi-

lr

tus perapitur.

Sonus in aére externo eX-

UYT

citatus allabitur ad planiciem auris, ingre-

t

ditur intenfior redditus concham, & mea-

U

!

tum auditorium , concutiens ita membra-

!

nam tympani; hac tremente aér , qui elt

Tj

S pa-

án cauitate cympani, ad vmdas fonora

riter

(W[f' !

LA

TY d.

SONO AC YENTO.

389

Umpam,

r interi

riter redigitur, quz feriunt membranam fe-

1 officuh i

neflrae oualis, cuius ictibus aér in labyrin-

QU£ mufj

tho inclufüs, ad motum concitatus ; ad ner-

! tendu, .

vum auditorium defertur , efficitque vt ani-

Vaniorem r

ma , huius iam motus conícia, de fono ex-

QU pf

terno iudicare pollir.

Initiom ol

s Jarmonice

324.

"tum affrien.

m qutt-

Confiderandum itaque nunc adhuc venit

tl ijln,

meteorum illud vnicum , quod aéri debetur,

Irit 1 al

atque Ventus dicitur.

Terre enim motus , pro

Ttenfoy lfl

fecundo aéris meteoro olim habiti, rectius

hodie pertractantur in Hiftoria naturali , quae

t Ordinato,

t [ypani

intra terree globum comprehenfa inuefligat.

Veteres ventum definiebant per meteorum

! tremulum,

m H

aéreum , genitum ab exhalatione ealida &

ficca, cui vapores fint mixti , quae euecta

(que t

fit virtuteaftrorum, & lateraliter mota. Hanc

Hic em

micttur Qur

venti effentiam ftabilire conati fünt ab experi-

mento olipylarum, quod Cartefius etiam ad-

Yelus peti?

n, qil

uc approbauit füa explicatione, fed nimis ge-

nerale eft ; quem vt quicquam ex eo poflit

at ub

deduci. (P. 1, 379 380.) Keplerus, qui ter-

quede t

ram magnum quod animal effe putabat, ven-

! EX[CIQCï

"

tos etiam minifterio pulmonum ab ea efflari

quris, !

credidit, ficuti a reliquis animalibus , Har-

pb Ü

monic. lib. IV, cap. . Optimevero hodie de-

i m

E

finitur per fluxum , aut flumen, aéris; per

motum fenfibilem aéris & vaporum in eo

o

)

contentorum ; non enim aliter differt ven-

Bb 4

tus

1

il

$90 CAP. VI DE MOTV AERIS;

tus ab aére flagnante, ac fluuius ex lacu egre-

; u

m

diens ab ipfo illo lacu. (288)

t

Ton

225.

r

s

Cauffa ventorum generalis eft, quicquid

eequilibrium aéris flagnantis tollit; veluti

omnis aqua in eum locum affluit ; in quo

preífio contraria eequipollens rumpitur. Íta;

4

íi in antlia pneumatica ; claufo epiftomio ;

i

p

embolus intrudatur, & aér compreffus fer-

*

d

vetur, donec epiftomium referetur

.

hic

&equ: q

commiffus externo naturali , minus elafti-

woror VO

co, motusefficiet , & res leues ; ipfi occur-

sentes , plumam füfpenfam ex. gr. veri ven-

d

Idem accidet , fi

If

d

£i inftar commouebit.

aér, campana exhauftus antea, intra hanc

[

j

IU

aterum admittatur.

Deftruitur autem in aé-

q

re eequilibrium primo a Sole , eiu(que vel ca-

À

lore, vel vi attractiua, quorfüm Luna etiam

"

"

xeferenda eft; cum enim vtrumque hoc

IU

eftrum aquas oceani attrahendo moueat , at-

fi

que &ítus marinos cieat ; cur non efficere

valeat idem hoc in aére , fluido multum

t

fubriliori, vti Cardamus hoc agnouit, de rer.

inp

i U

v4ar.l,; ita vthanc vnicam ventorum caut-

fàm affumferit Clariff. D' Alembert , in Differ-

a

IT

zat.que praemium Academis Scient. Bero-

linenfis anho 1746 nacta eft , Reflexions fur la

.

i

m

N

caufe generale des vents.

Secundo vapores co-

[!i

piofi in aére alicubi colle&ti aérem ibi den-

jetem

« QM

Aflorem reddunt, vt cum vicino qu

rum-

TY 4my,

SONO AC VENTO.

391

lls ex Jacue;-,

i'umpat; hinc maxime ordinarium eft ; vt

"ab oceano venti profluant ad terras con-

tinentes , vnde frequentiffimus apud nos eft

Fauonius; atque heec cauffa precipue locum

"

5 d qiig

N

habet , vbi vapores fermentationem in aére

: tollt, vei

excitant, quod in grauioribus rempeftatibus

'

af

1n qu

fieri affolet, ex quo accidit , vt venti füb-

fültim , & iterato impetu, ex redeunte eru-

Tütpitr. [

Ib epífomio,

&arione efferuefcentie , prorumpant; no-

tante Nolleto l. c. pag. 491.

Occulta vero

mydis i

r x i

efferuefcentia in a&re excitatur experimento

1, rüms li

fequenti : capiantur duo calices aperti , in

quorum vno fit fpiritus falis Ammoniaci, in

tus, i.

&t gr n t

altero autem fpiritus nitri ; vtrumque hunc

n a, f

iuxta fe ponendo, obferuabitur tenuis quee-

dam nubecula in aére ibi , vbi exhalationes

1y lt lnc

auem 1 d

vtriufque huius fpiritus fibi commifcentur ,

Mu v o-

atque ibidem eriam , tefte Thermometro ;

fenfibilis calor exorietur.

Idem accidit cum

n Luna etur

mumqu o

vapores fübterranei erumpunt, quod metal-

li fofforibus aliquando accidit. Tertio; cum

) mouat; ?

: gon d

fübito defcendunt nubes per infigne fpatium,

Quarto, cum

yido mu'j.rur»

ex quo ventus fpirans oritur.

folia arboribus immenía copia decidunt ; &

gnonin i

entorum?

in putredinem abeunt; quod auctumno fit,

ex qua putrefactione ingens aéris multirudo,

iwt, in]

carceribus füis liberata , in atmofpheram

» Scient^

tranfit , atque hanc accumulat ; vid. Celeberr.

Nj

Nollet. Legous de Pbyf. Exp. T. III, pag. 493»

do vt

aut cum rempore verno contrarium huius

érem 1

accidi. — Qui etiam quinto venri eru

mpunt

m f

b

variis

,

g

392 Car. VI DE MOTY AZERIs,

at

n

(

variis in locis ex terra vifceribus, monti-

M

g

bus, qui Aolii dicuntur , qualem in Italia

mm m

B)

firum defcribit Kircberus in. Muwzdi. fübterr.

"

/C*æ

N

j!

Lib. Il; immo per maria venti quandoque

a dl

n

affurgunt ; de quibus vid. Celeb. AMuffchen-

J

&f

quU

brokius, Inflitut. Pbyf. pag. 735. — Ventus er-

um &

go excitari poteft particularis verfus quem-

À

«

cunque locum propinquum machinz ope,

ü

ia

ij

fi nimirum per cauitatem aliquam amplio-

TR

rem aqua continuo aflluens deícendat, aut

intra eam ventilabrum circumrotetur , vt

tge um

dides qqi

aér commoueatur ; quo facto per tubum

raciliorem , qui in cauitatem hiat alicu-

d d.

j

& hr

1, aér motus deducetur ad locum quem-

vis, quo artificio per aquas in officina

pj

|. mnds Wt

ferraria ltalica prun& continuo quafi folle

excitantur ; vid. Journ. des Sav. tomo I, p.366.

At at (

Referri huc etiam debet ventilator Halefii,

à m

I

aptus ad purificandum aérem, de quo vid.

(

f

Di&. de Mathem. 89 de Pbyf. Prognoftica

f

ventorum magno numero leguntur apud

Franc. Baconum de Verulamio , in Hifloria Ven-

& M 1 'Pi

forum.

326.

fh

m

[l)

Diuifio ventorum prima ad Geographiam

il

Ípe&at, qua nempe alii fünt. cardiaale: , alii

ïela

Jl

U

hi,

collaterales , plagarum refpectu , ex quibus

W

wim cr q

ad nos veniunt. Philofophi quidam apud

&

Ariflotelem , Meteor. cap. 13 hoc refpectu vni-

n

Q

1

cum tantum ventum admittebant , iníana

n

ceérte

U

SONO AC VENTO.

395

Ctrby

"

'certe ratione ; quia ventus tantum fit aér

qua]

€m in|

motus. Zberiales apud Strabonem duos tan-

l MlMdl f

M

tum recipiebat; fibi oppofitos, Boream &

UM

iNotum.

Poéte Greci & Latini quatuor

A. Mif

appellant ; Auíftrum, Eurum, Aquilonem,

j

CDtUS t

& Fauonium. Zmdronicus apud Strabonem in

SVefisquo

turri oéctogona octo ventos diípofuerat.

TCl ope

Plinius, lib.1I, cap.27, & Seueca, Quaft. nat. lib.V,

QUi a.

duodecim recipiunt.

Fitruuius habet vigin-

"Wiendt, a

ti quatuor ; hodierni naute tripinta duos;

M r

atque etiam plures.

In Phyficis autem Car-

L t tiun

dinales quatuor appellationem Vitrusianam

lm D dig.

"Ircbited. Lib. I; cap. 6, merito retinent, quam

OXüm qu.

& Athenienfes olim íecuti funt, vid. Zarem.

5 i Of

Geograpb. lib. L cap.20, vt ille , qui prodit ex

i quí ole

meridie, vocetur Zfler; qui ex plapa oppo-

T L p d

fita; Septentrio ; qui ab ortu folis &equinocti-

at H

ali, Solanus ; & qui ab occafu folis eequino-

d quwi.

€tiali , Fauonius dicatur; deinde qui inter hos

Propnolta

funt Collaterales , fecundum eundem aucto-

rem ; INO quilo , SO Eurus , SW Africus,

W qu

Hiforia j

& NW Caurus , appellentur.

327.

Veteribus quoque familiaris erat diftribu-

h

tio ventorum in $fatos , & non Statos ; illos,

Jeonmu)

velanniueríarios , vocabant, qui quotannis

candisd

, &

femel, certo aliquo tempore , ípirarent ;

veluti Ornithiz ; Chelidonie ; Rhodones ,

yuidan

qui fentirentur cum rofe florent ; Etefiee ,

rf

bus fpi-

bt ; 1

qui Qngulis annisin diebus caniculari

rarent ;

S(W

394 CaAr. VI DE MOTY AERIS;

D

[

rarent ; ac ardores folis lenirent ; & horum

gm&m

quidem cauffam , vtpote aquilonarium , Ari-

uV

floteles & Theopbrafius a liquatione niuium &

n

glaciei füb vltimo feptentrione , & fpiritu

gis

niuali in altum füublato ; repetierunt. vid.

jnio

l

Plhyf. Gotb. p. 3215 Magirus, pag.307. . Vo-

au&';reï

"

Ya

X

cantur aliqui etiam Prozincigles , qui proprii

(

funt foli cuidam prouincie , ob montes , a

AU

jl qu

quibus reliqui venti arcentur , aut ob angu-

N

Ítiam regionis, neque proin fe late diffun-

dunt.

Ts um

328.

qys Gone Y

i, qi

Sed magis notanda venit diftin&tio vento-

rum a recentioribus peregrinatoribus dete-

df d

w o

&a,ex qua venti per totum orbem terrarum

funt vel I Generalis , vel IL, Periodici, vel IH.

mán, ht

Vaviabiles. . Ventus. generalis & conflans , Pa[fat-

du aln ranfg

Wind , per totum annum deprehenditur in zo-

pf

netorride maribus, flans per oceanos. Ae-

di

thiopicum , Atlanticum , Pacificum, & In-

dicum, eadem femper celeritate; cuius cauf-

brim

fa vnica eft Sol.

I

A

1nr

A

Sit enim hic in puncto

aliquo eequatoris ; atque exinde atmofphe-

AU

It

Jn

M

ram fibi fubiectam calefaciet , vimque elafti-

cam aéris imminuet, vt frigidior aér ex par-

A

te boreali tam ; quam ex auftrali , in hoc

TR

- 1

gequatoris punctum irruat ; fed interea fol pro-

(f ü

greditur, & tractum aliquem longiorem ca-

Wa ( T

lefa&ti aéris in hoc efficit Fauonium verfue

bt

(

extenfum , qui pariter minus elafticus eft;

lg Li e

[

& a folano fe infequente premitur ; ex quo

1nant-

TV 4

SONO AC VENTO,

395

lent : &

"d

t

manifeftum eft, aérem in hemifphario bo-

Oafium j

one n

reali vrgeri a duabus plagis, feptentrione ni-

mirum & íolano ; vnde ex compofitione

006 Q p

inotus ; (P. Ij 106.) ventus orietur perpetuus

