ürum lucs

tenebre mere, quia nihil lucis emittunt ;

, 0b quam

videri plane non poffint : patet , quodlibet

j eft inopz

coipus opacum poítíe in partes luci op-

pofitas , proicere vmbram , in directum

Qd apertt

dexfits

pofitam cum radiis , a quibus illuminarur;

quia nempe in has partes a lucido nulli per-

gria 1

er Cransa

tingere poffunt radit. Ingeniofe autem do-

x t

cuit Keplerus, Dioptr. prop. 14 vmbras con-

«dione;

tra folem proiicere, ope quidem corporis

In tali

qum,

pellucidi, nempe cubi cryftallini.

enim

$

qu

122 Car.II bp& MoTY LVCIS

tb

|

enim fit apud B, in füperficie cubi , corpus

;uä m

;1

Ículum opacum B ; radii igitur oblique in.

gqn

cidentes, & vmbram extrin(ecus ambientes ;

J

rg

Fig. incident iuxta AB , refringentur in C , at-

4* que ibi maximam partem refle&tentur in D

j

f

vbi ; poft nouam refractionem , vmbram

terminabunt in dire&tione DE, quae contra

T im;]

folem in A pofitum progreditur.

Pronum

^

|

quoque eft intelligere, omne opacum tot

(m

habere vmbras , quot adfünt lucida illud il.

luminantia ; vmbramque effe intenfiorem ,

fj W

fi lumen fuerit intenfius. Infüper adhuc vm-

bra fpherze opace , quae lucidze expofita eft,

Ti

erit cylindrica, fi heec illi aequalis ; conica,

fi hec maior , & calathiformis erit, aut co-

ni truncati formam referens , fi heec füerit

M

minor. Ceterum vmbra non mouetur, nam'

in priuationem motus non cadit ; videtur

LU

autem moueri moto vel lumine; vel opaco,

III.

Fig.

Spheta opaca T minor expofita fit fphae-

ER

4* reluminofe maiori S, in diftantia centro-

1T

rum ST ; quaritur illius arcus illuminatus

t

r

T

BIF, & huius arcus illuminans AHE. Pro-

u)

blema hoc exemplo particulari maiori luce:

1dt

M. n

:

perfundetur; ponamus ergo T effe terram ,

S vero folem.

Primo manifeftum eft , ra-

fs Cg«LS J

"Wt

dios vtrinque illuminantes vltimos E F &

:j

AD, effe vtriusque plobi tanpentes; ex pun-

^ UM

d

! gïum'ïülr

&tis contactuum ducantur ergo radii SA , TB,

j

qui

T u

n

V Wt

DIRECTO,; SIVE DE OPTICA. I23

ui cum AB in A & D re&tos efficient ; tum

Obhw l

fit quoque GD parallela ipfi AB ; atque erunt

Pa

n

quoque D;, & KTB , recti. Secundo igitur in

triangulo rectangulo SDTT , fiat , vti ST ad

Toftr n

finum torum , ita SD , que eft differentia

DA

radiorum vtriusque globi, ad finum ang.

IU* COntr

ITK. Eftautem , pro parallaxi folis hori-

TOnüm

zontali ro^ , diftantia folis a terraS'T. —

CUT f0f

20626 íemidiam. terreílr. & íemidiameter

hild j

terre ad femidiametrum íolis vti 109 ad

sem ,

1ooo0, vid. Grauefande Pbyf. Elem. Matbem.

V

p.1012: hoc eft, vti 1 ad 92 ; fin igitur fue-

ol d)

rit radius terrae — r , erit radius folis — 924

$, Qd

EU

& differentia radiorun SD — 91. Erit igi-

vec füerit

tur

log. ST - - - 4. 3144150

AUf Dam

log. fin. tot. - 10. oooocoo

videtur

1. 9590414

|optr

log. SD. - -

II. 9j90414

f phe-

log.fin. KTI - 7. 6446264

4 Centto-

cui refpondent in Tabulis o* r5* 13^, vt

ia

adeo angulus complementi DS$H — $89? 44/

WE pv

47' cuius menfüra arcus AH, & huius du-

yiiori l

plum AHE, arcus illuminans , — 179? 29'

(f terraT

34^. Idem angulus KTI addatur ad rectum

m Eü) H:

KTB, prodibit angulus ITB , vel arcus BI

w5 EE

- 90? Ifl 1314

cuius duplum BIF erit

55 p

arcus illuminatus 180* 30/ 26/; in hoc er-

£o caíü pars illuminans folis minor eít he-

adüSA:Ti

Mphæ—

IKECTO, L

124 Car. II DE MoTV LvYcrs

W

mifpherio folis ; & pars illuminata t&rræ

J

Jai

maior eft hemifpheerio terre. Ex qua fo-

lutione fimul patefcit ; fi fphaere fuerint e-

T.

quales, fore & partem illuminantem & illu-

" H b;.'EOSL:ä

minatam equales ; fi vero fphera illumi-

nans fit minor , tum eius partem illuminan-

[2

&

tem maiorem efle ipfius hemifphzrio , & il-

l

luminate minorem füo hemifpherio.

Lsl x

? (

II2.

(

Y

"

Ex eadem delineatione perfpici quoque fa-

cile poteft , quomodo ex iisdem datis longi-

tudo vmbre vere TC a centro fphsere opa-

ce, five etiam axis coni huius vmbrofi GC,

inueniri debeat. Inftituatur enim analogia,

vti DS, differentia femidiametrorum, ad ST,

diftantiam centrorum , ita BT (cmidiameter

ri

g

fphzre opace, ad TC;

V i

loo. D

o

S — — 1. 9590414.

2 0007

n

log. ST — — 4. 3144150

m

Tl

log.' TC —.— 2. 3553736

M.

—ÓES

66

femid. ter-

AA

eui refpondent in tabulis 226

I00

reftres pro diftantia apicis C vmbrze terre-

flrisa centro terre T. -

uodíi vero axis

M

3

nr

M

folus vmbra GCrequiratur ; ex angulo TBG

10l

— ITK computanda eft recta 'TG, eaque

ab inuenta T

auferenda.

(

m!f

1

u

II3.

YO.

"m

Vmbre porro auxilio altitudinem folis

VN

füpra horizontem in tabula horizontali re-

U [

perire

DIRECTO» SIVE DE OPTICA. I25

B

Tif

erire poffumus, cui ftilus verticaliter eft in-

fixus.

Inftituatur enim íola hec analopia ;

Erg

à fuerin*k

vti longitudo vmbrze eft ad altirudinem füli ;

ia finus totus eft ad ta

entem altitudinis

tem i

l:

offumus etiam ex

&18. lum

folis fupra horizontem.

edificii, turris, vel alterius obieQd eleuati,

Iaming.

ro, &i

vmbra in planiciem proiecta metiri eiusdem

alticudinem ; fi in eadem planicie eripamus

I10,

íülum arbitrarie magnitudinis ; huiusque

vmbram longitudine capiamus.

Erit enim

quef-

fic, vti longitudo vmbree flili ad altitudinern

ts lo

huius, ita longitudo vmbree obiecti ad hu«

pharewe

ngula vtrins

jus pariter altitudinem ; ob tria

mbrol ((

que fimilia ;

& hac ratione quidem 75ales

H

1 dDd

iam apud /Egyptios pyramidum altitudines

1 4131

ex umbra earum eft dimenfus; Laért. lib. £.

Ydiamerer

uod idem etiam problema Euclides, & quo-

modo pariter , fine fole , ope fpeculi altia

tudo quadam cognofci poflit, fuee Perfpes

Hiue fiue Optice inferuit ; Tbeorem. 18 €9 19.

ä

"

Manifeftum autem . hinc effe poreft; quod ;

)

j

fole füupra horizontem gradibus 45 eleuato;

emid, tet-

vmbre obiecorum omnium obiedtis ipfis

r t

fuis fint aequales; & quod fole occafum ver-

Id

ífus inclinante , aut ab ortu parum remoto;

3guXoTB |

vmbre fint longiores, creícentes ibi, hic

IG, «t*

decrefcentes ;

vnde vefperi femper ; fecun-

dum Pirgilizm, maioresque cadunt alti

s de

montibus vmbre. "Tandem quoque; o

.

fos hos vfus vmbrae Geodaticos , vmbrá

mdïnemhüïï

^

uidi folet in retam & verfam ; illa eft, qu'ä.dc

r

|

f s)

M

126 Cap.II pE MOTV LYCIS

jb

fit in plano horizontali , ab obie&to vertica.

ah

liter erecto, quales fünt hominis flantis ,

j

(

arboris, turris

; montis ; hec vero , qua

eue t

lst

fit in plano verticali, ab obie&o horizon.

gb

Lr' j

di

taliter pofito , vti brachii ab homine exten«

b

fi, füli muro horizontaliter infixi.

feti

m F(

qu

114.

L

In camera obícura

iil lr

ponamus res propin-

quas diftin&te fuper charta repreefentari,, vt

2 d

nihil defit; iam vero fi res etiam remotaz

y

debeant re&te exhiberi: mutatio neceffario

A0V

eft inftituenda aut charte, aut lentis ; illa

»-"l"um, fe

A

enim propius ad lentem debet admoueri

g

manente lente ; aüt hec . debet vel planior

vaionem,

reddi, vel ad chartam accedere , manente

d n

charta. Vnde mutationem contrariam in.

z p

ducendam effe aut chartz , aut lenti, pátef;

zi extm t

fi rebus longinquis iam nitide depi&tis, de

m fee f

rebus propinquis idem etiam defideretur ;

D

quorum vtrumque experientia zeque certa

ac facili conftat. — Cum igitur oculus came-

II

ra obícura fit

S

rfectiffima , (31.) in quo

1

lil

l

TE V

h

retina charte ,

umor cryflallinus autem

Mu j

lentis, vices gerit: euidens eít, (j res pro-

r

^

DN

WT d

pinque in retina depingantur eximie , hoc

Md

eft , oculus res vicinas recliffime videat;

IQ t

commurationem oculi pariter requiri

)

V£

'mWäü

onginqui quid re&te is contueatur.

Hec

W

[l

AX

commutátio ergo referenda erit aut ad re-

A Wil

ünam , aut ad humorem cryftallinum.

dg

D

N

NX

Ilfa

TY rte

DIRECTO,SIVE DE OP'TTÍCA, 127

le&O VemC

IIj.

JTDUDIS f

Si referatur àd retinam ; heec modo ae-

XC Velo "

n

cedere debet ad. humorem cryftallinum ;

Ie-t0. or

modo ab hoc recedere , prouti diftantia

TM

]

obiectorum hoc vel illud exigit , quod non

fieri poffet aliter ; quam vt totius oculi fi-

gura imnutaretur.

Hoc autem minus pro-

babile effe putant. ex eo , quia in reliquis

L5 18 Dttys

animalibus mutario hec fimiliter f& habere

Iewæfentari, f

deberet, in balena autem íclerotica nimis

) m Temg

Iat0 neclig

dura fit ; quam vt variationi poflet eífe

obnoxia; nec deinde mufculi ad hoc per«

qt lat

debet d

ficiendum adfunt , nec etiam vnquam tati«

tam conciliare oculo licerer contractionem ;

bet Wi r

aut prolonpationem , quae requiritur ad vi-

dere, ntage

fionem diftinctam in diftantiis aliquot pol-

COT J

lieum & centum pedum ,. in quibüs homi-

At p

hes nonnulli eodem acurnine vident , du-

]e iij

yoni

plicanda enim fere fic effet oculi longitu-

7 deiie

IY

do. Vid. Grauefande Pbyf. Elem. Matb. p. 903.

j ague o

116.

'culis camee

(jr) n quo

Supereft ipitur vt neceffaria heec oculi

IDUg auteÜ]

fnutatio peragatur in humore cryftallino

i r p

folo, & dupliciter quidem.

Requiritur

ximie ; 1

quippe, vt hec lens naturalis aut. planior

ime vita

potfit reddi, & conuexior ; aut vero ad re-

tinam adduci, vel ab ea abduci ; hoc eft;

requin ;

Lnamr, fl

Vt ea vel translatione in oculo , vel muta«

it a «

tione füce figure , defideratum effectum

praítet obiecta remota 2eque ac propinquá

'*üallinumw'

Mtinété

[ii

128 Car. II pE MoTv Lycis

yieen

difin&te videndi; vtrumque autem a lipa«

jni M-*-'f

gdits V

minum ciliarium opera effici poffe , often-

ditur ].c. p. 804. Sed & vtrumque aliquan-

umf

at pa!?i :

do requiritur ; dum. nempe retina quando-

que.figura fua compenfíare debet ; quod

etam r

translatione ne

quit. Vid. Auffcbeubr. Infti-

ï.jgcre p

tut. Pbhyf. $. 1211.

Omnis igitur mutatio in

Qd

oculo fit aut amplificatione vel coarctatio-

d

ne pupille ; aut in figura humoris cryfíts-

(

lini, aur in eiusdem accefTu vel receffu refpae

&tu retinae,

s n

i17.

i «

Qifime,

Eïlm

Ponamus nunc oculum myopis; is vicina

n

diftin&e , remota confufe, videbit. (84.)

CVi

K

Intueatur ergo hic obiectum vicinum omni

nitore, tum vero cupiat per

Ípicere obiectum

h

remotum : requiretur ; vt humor cryftalli-

[

Qu

nus vel planior reddatur, vel ad recünam

T

Dwfu*: ö—

propius accedat; vel vtrumique fimul con«

inbg,q

currat ; (114.) quee autem cum fieri neque-

ït:'lcinu*s dn

ánt in tali oculo: is remota omnia vides

TT

ja

M

Wi

bit confufe & intricate.

Oritur itaque hod

üi yerinz (

vitium ab eo ; quod humor cryflallinus ni«

Ti Q

mis remotus eft a retina , nec figuram füam

" itfin w

fufficienter poteft complanare ; aut fitum

[ t M

i

propiorem a retina aflumere. luuabitur aus

11 Ug

tem myops lente concaua oculo admota;

quod partim experientia quotidiara oftendit;

& 00

E

partim etiam oculus artificialis opticus ( 79.)

A Ui

Comiode demonítrat ; docente Decbales ;

AMundi

: AO GW

AT

Vlth

DIRECTO, SIVE DE OPTICA 139

düttt i

AMundi ;Matbem. p. 390.

ftqq. idem quoque

pO i üiïän.

melius videbit reimora ,

fi refpiciat

er exi-

lQU d

&

uum foramen ; chartarm acicula per

oratam ;

:LDd qmlm-

aut palpebris tantum femiapertis.

Hine

bbtt , aj

etiam oritur, vt myopes in luce debiliore

erh, Mj

legere pollint literas , quàm presbyte

j pro-

- flütati

piora enim 1

ucem oculis reddunt magis ins

Codthti.

tenfam quàm remotiora. (8y.)

Oriy ayd.

I1g.

:ceffurefpe-

Confideremus nunc oculüm presbyte; is

vicina confüfe , remota diftin&te videt. (g4.)

Intueatuz ergo hic obie&um remotum exa-

&iffime, tum vero cupiat perfpicere obie-

25; Is Vi

&um propinquum : requiretur, vt humor

übi. (g.)

]

cryftalinus vel conuexior reddatur; vel a

Tnm orni

retina longius recedaát ; vel vtrümque fimul

: obiecturi

concurrat. (114.) Qua autem cum fieri ne«

etyfalle

queant in tali oculo : is vicina omnia vide-

] rettni

it confuíe & intricate.

Oritur itaque hoc

ul cote

eri neque

Vitium ab eo , quod humor cryftallinus ni-

mis vicinus eft reting , nec fipuram fuam

nnia vid

füfficienter potelt rotundare, aut fituim remo-

itaque ht

Uorem à rerina áffümere.

Iuuabitur áuteim

Vallnos 1

presbyta lente conuexa oculo admota; quod

fad

;uram

:

artim iterum experientia quotidiana often-

, x f

t

it, partim etiam oculus artificialis optitus

Quabin d

(79.) commode demonftrar ; eidem aliquid

ylo adntd

quoque adiumenti affert , fi per foramen te-

hat ol

nue obiecta vicina afpiciat.

Ob rationemn

y i M

anrea allatam (117.) presbyte luce fortiori

ad recte videndu

f

*

Q foï[

L

À

P, li,

m opus habent

$

tí9.

v

130 Car. II DE MOTY LYClé

119.

j

j

NY

j

Adiiciamus his ad

huc fequentia ; proble-

Yig.

lj

46.

ma primum.

Data fi

r turris AF , & in ali-

D

diftantia hortus , cuius latitudo

ua ab hac

fir CD ; querit

ur, ex quonam puncto hu-

(

debeat hortus hic, vt ex ea

ius turris afpici

latiffimus ; qua

ntum fieri quidem

.

li

a pareat

Producatur DA 1

n dire&tum ad E;

oteft.

A

vt fiat AE — À

C; tum diametro ED defcri-

batur femic'n:cul

us, qui turrim fecabit in

unéto quafito

B. Ex hoc enim angulus

du&us in extrema . horti;

opticus CBD ; €

maior erit quouis alio

; M r

jo turris

luiü CGD.

id. 484

junéto gigneretur ; ve

Ài

1709 » p4g- 4Óó6g.

Deinde duplex

krud.. Lipf.

PL

experimentum :

fignentur in

tabula nipraà

horizontaliter fiti; a

di-

11

tres circelli albi ,

titudinem oculorum ;

& diftantes inter fe ;

citer inreprum pedem.

u

quilibet ab alio ; cir

u)

Refpiciatur propius;

fed vnico tantum ocu-

culus in hunc intendat;

m

ia

]o, primus; ita VE O

videbuntur ni-

atque hic fit i

n axe optico ;

50 D

M

hilominu

S- TE

liqui duo circ

Rece-

licet non itra diftincte.

"t

tram pofiti ;

de iam fenfim

fenfimque ; oculum femper

At i

defizendo in

circellum primum ; accidet

" d

fatis cito, vt

definas videre circellum inter-

D

NT

inedium , licet v

ideas adhuc cum primo ter-

!t

tium ; quod fignum

eít, dari in organo vi-

Vif

qua non fit vifiua, ve

kMa

f

fus aliquam partem ,

dari aliquam retüha p

artern , quae non Ht

Mj qmd.mm

aptt

LYd

DIRECTO; SIVE DE 'OF*T?'CA. 151

apra ad videndum , nempe ea , cui iníeri.

lt pl

tur neruus opticus ; vti dicit Dechales in Mya-

di Matb. Opt. p. 'm. 383. confentiente Celebery,

tfüs n

AMuffibenbr. Inflütut. Pbylice p. 5 19, qui ad-

pundo h

dit, imaginem hoc cafü in nerui optici me-

Ic, Vterg

dium ; quod cauum fit , incidere, vnde ne-

feri quitem

quaquam fibrillarum extremitates affician-

tur.

dum a E

Debetur infigne hoc experimentum

BD dcr-

AMariotto ; qui illud iam anno 1668 ad Pec-

v ebrt i

quetum perfcripfit, in Operum 1717 editovtmy

im as

p.m.498. Idem autem Dechale:s Mundo füo

rem hott

Mathem. inferuit primg editionis , anno.

x ao r

1674.

Si acus teneatur proxime ad ocu-

) Vif

lum, & ere&ta confpiciatur , féd obfcura,

Ál dopla

ponatur charta, ccrülei aut cinerei coloris,

dul nipri

foramine exiguo, pili magnitudine , perfo-

ji, 4 d-

ratà , & feneftrram illuminatam verfus ; aut

yinter fs

candelam accenfam , dire&ta , parum vltra

m p

àcum : iam acus apparebit inuería , quod

yntüm o«

€X motu acus aliquo optime erir diiudican-

c intend

um; eadem apparebit , extra chartam po-

Jpuntut Q«

Tira; atque eo maior; quo propius forami-

ni admouetur.

ó à ad od

Haber hoc. experimentum

Vab , $3

"t

op/.

Opt. pag. 25 , atque fic expli-

Q W

cat.

Obie

4

um illuftre AB

Oücit in fun-

Jom f

Fig.

um » «

um rerinee difcum lucidum

H

L » per fomr

47

men tenue C , & cryftallinum FG, quid

veelhnt £

um ümü l

mirum erpo , fi difcus lucidus appareat ?

cum autem illuítres radii per foraminulum

in at

p

traieti in acum DE , corpus opacum , in-

PI'O-

vürrant, quid mirum; fi vmbra inde in

P

iecti

N 11

n

125 Car. IIl pE MOTV LVCIS

qunmm ^

ie&ti difci lucidi medium proiiciatur ? & ere-

ä

&a quidem ; cutn radius BDFL caput áci-

Ti

cule in L partem füperiorem deuehat , al-

| ,-,hs;mun«

ter autem in H,, partem inferiorem ; in re-

u J

,,,,,, "

ll

tina igitur fitus acicule erit erectus ; ergo

videbitur in fitu inuerfo; videtur autern ma-

(Qeí

ior , quafi füb angulo ACB ; videtur deni-

[

ue trans foramen C , quia videtur per eos-

dem radios , per quos apparet obiectum AB ;

T

videtur iraque eodem modo, ac fi in 1 K in-

M

T

verfa pofita effet ; qua omnia machinula

Y

M

quadam expreffit Euflach. Diuini ; in loco cit.

C APV .HE

ï

DE MOTV LVCIS REFLEXO,

SIVE, DE CATOPTRICA.

120.

Vl

aid fit Inx veftexa , vel tadius reftexus , fu-

icatum ; (75.) immoó

Q

.. pra iam fuit ind

lli

traditum ibi quoque e

ft ,. quid fit Catoptricas

fius Lex generalis ; qua&

& quenam: fit' ip

toti huic fcienti& fubfter

nit füundamentum.

xplicandæ hic reftant

Pauce igirur adhuc &

definitiones.

S-peculum

efít omne corpus l-

fed lumini imperuium;

W

i;

vigatum & politum,

quod lucem illapfam

.

ordinate , fine confu-

WU

H

n directione aliqua communi ; re«

fione, &

.

& l

qu

fetti.. Omnia qui

dem corpora lucem ai-

quatu-

Lt

REFLEXO,;SIVE DE CATOPT. 135

tür &Qrü

quantum refle&unt , quia alias non vide-

, Gu d.

rentur; íed in fpeculis hec reflexio fit or-

thtl

dinate , & füb vna eademque dire&tione ali-

m

qua communi radiorum.:. Tale prebet no-

dis; qy

bis aqua ftagnans & quieta , fundo opaco

autm m

predita, qua ruflicorum quondam erant

etur den

fpecula, fecundum 'illud Virgilii Ed IT, v.25:

F ptt 60

NNec füm adeo informis; nuper me in litto-

lum 4B;

re vidi; cum placidum ventis flaret mare;

mK

quod idem preítat aqua pura , ad paruam

hm

altitudinem patinz ftannezg, vel alteri lami-

od

ng, fuperfufa, & conglaciata ; vid. Hars-

devferi Delic. Matbem. €9 Pbyf. P. II , p. 245.

Infipgnem vero fpecula tenent antiquitatem ;

vtitur enim illorurh fimilitudine iam Bias,

vnus feptem fapientum , qui 608 annos an-

LEYO,

te Chriftum natum vixit , circa tempora

leremiee Prophete , cuius celebratur fenten-

tia: contemplare velut in fpeculo actiones

tuas.

De iisdem. habent varia Plutarch. de

hus f

placit. Pbil. lib. 45 Ariflot. Meteor. lib. 25 Sene-

ca, Nat.

Orieinem . fpe-

) immi

]

udft. lib. L, cap. 3.

Catopt'nc;,

culorum Cicero refertad ZEfculapium , de nat.

jis , Qu

deor. cap. 3; & Praxiteles , aetate Pomnpeii M.

jarnentt

primus fecit argentea , Pliz. lib. XXXIII, 9.

dic r

Ex ere autem polito videntur facta fuiffe

u^

Ípecula antiquiífima , quorum vfüs jfeculo

ii

demum XV fuit relictus , & vitro accom-

modatus , cui obfcurum operculum effet füb-

j

(ic

Ommum ;l

ie&um , quad radiis tranfitum denegarer.

vid, Iouru. des Savaus 1719 , pag. 141. Vitrum

^

3

enum

]

u

154. Car. III pE MOTY LvcCis

"

J

enim ad fpecula effe aptiffimum , docent

yio at

Ifidorus , Origin. lib. XFI, cap.15 ; & Plinius,

1

1f

lib. XXXVI, cap. 26. . Ex fpeculorum igitur

Qu (

füperficie varia, oritur etiam varia ipforum

j

nomenclatura. Hec enim füperficies, fi füe-

WW

J

rit plana; fpeculum vocatur planum 5 f con-

vexa , conuexum ; i concatia, concauum. Cyuia

autem rariffime deprehenduntur alia , quam

qua fpharicam teneant aut concauitarem ;

ficl

aut conuexitatem : hinc fi füperficies fuerit

obl

fpherica, appellatur fpeculum fpharicum ,

vel conuexum , vel concauum ; fi cylindri-

ATT

à QU

ca , dicitur fpeculum c3lindricums fi conica,

conicum.

Parabolica denique, Hyperbolica ;

tom

aut Elliptica , audiunt illa'fpecula, quee tales

referunt füperficies , de quibus vero folici-

ti heic non erimus,

x al

:j::'tum Q

I21.

«0 COnCU.

Fig.

Ponamus fpeculum effe conuexum FCG ;

ítobied

49.

atque in illius punctum C, a puncto radian-

TE vtr

te A , incidere radium AC, erit hic radius

1TG, f

incidens , vel linea incidentie; C punthum inci-

^5 InCidi

deutie ; hic radius , quoniam imperuia ipfi

li

eft füperficies FCG , reflectetur fecundum

/

rectam CB, que dicitur, radius reflexus , vel

(le

linea veflexionis.

Perpendiculares , AI, BK,;

Jl

ad fpeculi perimetrum , dicuntur Catbeti ,

Q

MW

Vi m

illa quidem A I catbetus incidentie , heec au-

tem reflexionis ; in punétum incidentie vero

A DNl

!U(DF

d

perpendicularis HC quibusdam vocatur ca-

M

tbetus

?uxmms

lt

REFLEXO,SIYEDE CATOPT. 125

1 m

tbetus obliquationis ; vnde patet , in fpeculo

X i

fpharico cathetos haíce omnes tranfire per

Tüm

fpeculi centrum. — Porro dein angulus mi-

itipom

nimus , quem efficit radius incidens cum

J5 f fs.

fpeculo plano , aut cum tangente in pun&o

; i.

incidentige fpeculum curuilineum , vocatur

augulus incidentie , & fimiliter angulus BCK

m. Qu

it; quam

angulus reflexionis ; qui duo anguli femper fi-

tititem,

bi fünt aequales.

Auctores nonnulli etiam

j füerit

angulos, quos incidens & reflexus efficiunt

cum catheto obliquationis , appellant inci-

jtm,

| jitte

dentie & veflexionis ; funt enim & hi duo in-

f coria,

ter fe aequales, quoniam complemenra fünt

ydiit,

priorum ad rectum angulum.

Que d

I22.

1 folic

Fieri itaque poteft, vt radio reflexo vi-

deamus obiectum quod, illud ipfüm vero

radio directo contueri nequeamus. Veluti,

u

fi pofitum fit obiectum in A , oculus exi- Fig-

Q mdimæ

atin O, inter vtrumque vero detur pa- ^*

dc tnditi

ries opacus FG , fed fpeculum planum ia-

um ice

ceat in DCE ; incidet certe magnus radio-

erja Tl

Tum numerus, vti quaquauerfüm , ita etiam

[econdun

ip. A

unctum incidentize iam futurum, a

Á

fs v

guo rTe

ectentur iidem, fub angulo equali ,

in oculum O, adeoque vifibile reddent ob-

', ALBI

r Oil

lectum A, quia fimiliter , & eodem plane

modo , cum inrenfitate lucis & coloribus

t lag

dentie ?

fuis illud oculo fpectandum exhibent , quale

m fub-

m

lud foret ? fi immediare radii oculu

L

0

l4

jntra-

I36 Car. III pE MoTY LVCIS

»

intrarent.

Videt igitur oculus hoc modo

J

obiectum A per radium reflexum OCA,

M

quod per dire&tum OA efficere nequit, ob

interpofitum obítaculum opacum FG ; quod

idem accidit etiam, fi obiectum nobis a ter-

a

[6)

fit pofitum. — Alii vero radii , ceu AH;

H

f

I, obiecti imaginem ad oculum non de-

ferent , quia hi ; in punctum aliud inciden-

f

tie H illapi , füb squalibus quidem pa-

riter angulis AHE & IHD incidunt &

g

(

W

a

domi

refle&untur ; fed reflexus HI oculum iam

'-:'i t -

preterlabitur ; neque eundem afficit. Vnde

voi den

patet, pro obiecto aliquo A vnicum dari

puné&um incidentie C ; ex quo radius re-

en duas

Yi

flexus in oculum O pertingat.

Hinc fi quis

dict

O f

[v

cereum accenfuüm per fpeculum intueatur

vho oculo : poterit digiti apice tegere pun-

imap i

TRUE

"n

Gum incidentie, vt cereus oculo difpareat:

Md

Dicitur vero vnicum punctum incidentiee

aA W0 0

cum aliqua latitudine. Nam quodlibet pun-

1 d

€tum radians emittit pyramidem paruam in

TOU :

fpeculum , cuius vertex eít illud ipfüm pun-

itim (|

étum , cuius deinde reflexi diuergentes tot

Slrdrm

ab oculo capiuntur, quot a pupilla capi pof-

Mu

(BE i

funt; vnde non vnicum punctum fed inte-

t G]

gram imaginem videmus.

AH

123.

QY B(

m d

uomodo lex Reflexionis per experiem-

É uml

*17

tiam probetur , füpra (75.) expofitum fuit.

l

.

"

' Qm*: J

Videamus itaque alias demonítlrationes a

^ "AMiho

J

priori

i

lïï

N

REFLEXO; SIVE DE CATOPT. I57

| hOC WO

priori petitas. Prima eít Vitelliouis, Pevfpel.

m (f

prop. 20, lib. V, petita ex via breuilima ; vid.

Dequi, d

gacquet Catoptr. p. 392. Ptolemeus idem fta-

Go

tuit lib. r, de fpeculis; & Hero ;Mecban. v. A.

Y0bis atg.

£. 1701. p. 20.

Altera eft, & quidem Mecha-

cu AH

nica, Cartefii , ex Principio refolutionis &

1 non d

compofitionis motuum defumta. (P.L 1o6.)

Fig.

d inciden-

Effluat ex puncto radianti A radius AC, in

$09

idem pi-

füperficiem politam , fed imperuiam HCE ;

vt &

conabitur ille in Ccontinuare fuam viam per

um um

CG , in dire&tum iacentem cum priore AC,

i, Vde

celeritate ex. gr. — CG ; (P. I; 41.) quod

um du

vero cum ipfi denegetur ; refoluamus hanc

T&dUs 16

celeritatem in duas collaterales ; fuperficiei

fpeculi perpendicularem CD , & parallelam

[rcfiqui

[ntüeatut

CE, & abíoluto rectangulo C DGE; pun-

t pun-

&um in C concipi iam poteft, ac fi mouere-

ff

tur fimul dire&tionibus & celeritatibus CD ,

idena

ac CE.

Illa vero confümmari nequit ; fed

arpue

retroapetur in direcdtione CF — CD ; hec

aruam m

autem non mutatur: fiet ergo motus fecun-

für pun-

dum diagonalem CB , abíoluto rectangulo

CFBE ; fed hac ratione, ob triangularectan-

ts Wt

ula fimilla CBE & GCD, erit angulus

iap *

; fed ute

CB — ang. CGD — ang. ECG — verti-

cali angulo ACH; incidens ergo an

ulus

ACH , & reflexus BCE, funt equales.

H

anc

demonítrationem eleganter per pondera ex-

t €ïP€Ii??

preflit Iob. Bernoulli, n 4Gis Erud. Lipf. v7ot;

ofitum

f4g.19. Porro, quoniam omne triangulum

in vno eodemque plano exi(lit : per 2; Xb

nfv

j

Elem.

|

158 Car. III pr MoTY LYCIS-

j

Elem. erit triangulum. BCA , in vno plano;

(

imonir

recte autem CF & CE etiam fünt in eodem

aliquo plano, & perpendiculari quidem ad

j5 d ii

a P

uperficiem ; & in eodem hoc plano eft mo-

tus compofitus ex vtraque CF & CE, ni-

as KC

s Cnno

mirum CB ; ergo planum BCA eft in plano

hoc ad fpeculum perpendiculari ; hoc eft, in

TE M

[2 4

eodem plano, in quo eft CF.

daum Al

1244

ho cuny

Tertia demonflratio defümta eft ex Princi-

qupot

pio Generali Ilufris Maupertuifii , Effay de

« hunc

Cofmologie pag. 415

uotiescunque mutatio

a

quaedam in natura accidit ; toties quantitas

ii 6

actionis , neceffariie ad hanc mutationem;

g

inter omnes poffibiles eft minima.

Eft au-

H

tem quantitas actionis productum ex maffa

&

corporis in eiusdem celeritatem , & fpatium

b

percurfum. Sit igitur punctiex A emanan-

L

tis maffüla s , celeritas , quz aequabilis, vel

Uxfïüh

conítans , eft — c, fpatium percuríüm AC 4-

( eder

CB — 5; erit actionis hic impeníze quantitas

]'n

W

d

»c5, minima omnium poffibilium, hoc eft;

AUR D

K

ob coníftantes s & c , & folam s variabilem,

A

pro alio atque alio puncto incidentie C,

W

mcds —o, vel ds — o. Vnde per facilem

calculum dedacitur finus anguli F C B — fin,

K de

anguli F CA , aut vero FCB — FCA, vel

.

rh

QU

quod in idem recidit, ECB — HCA. Ex

confideratione Ellipfeos füummam huius viee

minimam ingeniofe deducit Hoz. Fabry , $3-

wopf..

J.l eg

"

' ULIS

KETLEXO ,;SIYE DE CATOPT. 139

Vity

topf. Opt. pag. 645 fed omnium facillime ea

DE I im

ita demonítratur.

quiin d

Sint primo anguli m & 2

an0 lm

equales , & demiffa perpendicula

ris BD pro-

ducatur in F, vt fit BD — DF.

Erunt igi-

Fig.

Y CE, d

tur omnes BC & FC; BE& F

E, inter fe

$À*

[ in plan

hx ela

equales.. Continuetur iam AC in F , erit

AC -- CB — AC

CF — AF. Sed eft

AE - EB — AE -- EF , quz fümma iam

maior eft quam AF , per 20, I, Elem. Eucli-

a Prind.

dis. . Ex quo clarum eít, omnes illos Au-

&ores , qui poft Fermatium ex idea viee mi-

) EM df

nime legem hanc reflexionis deduxerunt ,

ye muano

: quatu

attigifle tanrum cafüm aliquem particulari(-

f1tionern;

fimum Principii Generalis AMaupertuifiani ,

minime vero penetraffe in eiusdem vniuer-

IEla

alitatem ipfam. Heec probatio, quamuis

x mall

futm

ad cauffas finales , & regnum fapientie , fit

TO

referenda , (P. L 12.) quas Phyficee expulfas

voluit effe Cartefius ; füpponit enim , natu-

)ïhs, VQX

ram fibi propofüiffe hunc finem, vt inomni-

n AC5

bus adhibeat, ad edenda opera fua , actio-

quant'ms

nem minimam : re&tiífime tamen admittitur

hocet

Odie; cum natura hic non fümatur proprie ,

yidbilem,

fed per Metomymiam efficientis, id eft, pro

enti V

uctore natura. Vid. Tacqueti Catoptr. p. 294.

v faclt

Fallere autem hanc dedu&tionem in fpeculo

Cb zi

€auo , quod ait Hon. Fabry , $ynopf. Opt. p. óg,

ECA,d

plane non fequitur. Némtonus autem Opti-

Wa J

ees lib. IT, Part. 2, prop. $; multis rationibus

grauitfimis euincir, lucis reflexionem non at-

tribuendam effe impaétioni , aut collifioni ,

l Fab?ï;:ï

eius

ïfLEXCssr

140 Car. III pE MOTY LvVcrs-

eius cum particulis corporum folidis, fed

ggoni, tl

sl

viribus quibusdam repellentibus , qu& ex

politis corporibus emanant ; ipforumque fu-

st lod

« opame OK

perficiei innatant, & extra hanc agunt ; ex

5

d f

Fig

qua cauffa re&tam CF deducit, qua ezqua-

&i

$9.

lis fit rectee CD, fi fuperficies eadem vi re-

i, t |

pellat radium , cuin qua acceffit. Vid. Gra-

vefaudii Infüitut. Pbilof. Nemt. pag. 241. & Clar-

i

u puno

kii Anuotationes ad. Robaulti Pbyficam , p. 186:

!

Catrerum patet ex hifce omnibus , radium,

I

qui in fpeculum perpendiculariter incidit ;

ipfüm etiam in fe reflecti.

y fcilur

uingie 4

J2

qd00 i

Radii ipgitur reflexi ope non videmus ob«

DN

jie&um radians ipfüm , fed eiusdem tantum

ICQETaO

idolum feu phantafma quoddam ; quod vo-

Buxdi tà

cari folet obiedi imago ; atque eft ex defini-

dis cal

tione Barromii, Let. Opt. p. 4, lux ab obie-

xdette -

&tis ipfis reflexa , vel refracta, ita vt rurfus

.

li C

X

n vnum locum , talemque fitum recolliga-

tur, qualem tunc obrinuit , quum ab origi-

t hia

nali proflueret obiecto , directoque oculum

verfus itinere procederet ; quo fit, vt fimi-

:ïzwgiva(?iox

SCWT

liter obiecta vera, fed tanquam alibi collo-

&t m

cata , repreefententur.

Itaque per radium

[Ut

Q

reflexum cernimus obiecta vera per füas ima-

m g

gines, alioquein loco acin quo reuera funt;

Tg

quem locum vt in quolibet cafü poffimus

determinate indicare , precipuum ac vni-

W C

Cum

N

cum fere eft Catoptri.ces problema.

nunc

W

T ütte

KEFLEXO; SIVE DE CATOPT. f41

E

punc oporteat ; vt radii incidentes dinergen-

ET.

tes recolligantur alicubiin vnicum punctum;

Orümot.

vbi nermpe locus afIignandus deinde fit ima-

C apur;a

ini : optime hi determinabitur ex con-

ue a.

curfü duorum tantum radiorgm reflexo-

adem qin.

rum , fed infinite fibi vicinorum ; qui tani-

. Vid. t

.quam faíciculi ; aut penicilli, intepri affa-

4t. A s

inuntur pro punéto imaginis aliquo recte

Atl D. f

Bftendo.

, dium

i26.

ter nidi,

: Sit ergo fpecülum curudineum concá-

Fig:

Sum quodcunque AMD , punétum B ra-

$*,

Jdemus ob

dians, radii duo incidentes ; diüergentes ;

'infinite vicini; BM, Brm, quorum reflexi

m [antunt

MF, mF, concurrant in F ; erit in F lo-

quod vo-

eus imaginis punéti rádiantis B ; pofitisque

ex defrnl-

CM, Cm, ftadiis ofculi punctorum M & m ;

T

BM radio incidente — y, & ; in hunc de:

| VC OLRS

miífa perpendiculari CE; ME — z, erit MF

recolige

aE

n ab orig

2y-a ?

per Hofpitalii Aualyf. iuf. paruov.

ii OCU

6.113; & Barromii Lettion. Opt. 1X; . 13. Quia

j vLllt

vero non confideramus nifi fpecula circu-

L ahbk CUDC*

laria, (120.) erunt iam MC , mC, radii il-

er Tá yift

lius circuli — r, adeoque CE — « (x? - a?).

er füs

Porro deinde etiam folorum illorum radio-

rum habemus rationem , qui prope axemí

y r

CM incidunt , vnde CE pro nihilo baben-

da, approximando tantum ; & facilioris de-

jb ^

, vÉ

"]

fnoni rationis gratia, ex quo fit a «e T

jam

144 Car. III ps woTv rvcis

ynt

gf

jam in his füppofitionibus habeatur MF -

ry

fim d

vnde pro quouis fpeculo fpherico

] Idl

concauo punctum concurfíus F facili conftru-

vt d

€tione obtinetur. Bifecerur enim radiuscirculi

nir li C.

in N, & quia punctum concurfüs F nunc ca-

[hfms Id

dit alicubi in axem veluii in f, erit MF —

p lt i

Mf, adeoque MF — MN — MF—:r-

u p

od d

INE.-—

g rrx

*

Sit igitur radius incidens$

r

g m

bM , fere in axe CM conftitutus ; & capia-

-

I

tur tertia proportionalis ad y —

a

r(bN)

a

& ir (CN), erit illa N£, qua pofita ex IN

qe ml

J

in f dabitur hiclocus imapinis queefitee f', vid.

al

!

lf

Neptoui Optica , axiom. VI.

puraa

127.

[

r m»

T

Yig.

Si fpeculum fuerir planum AD , erit in

g In

A

3»

eo r — co , quia linea recta cenfetur effe ar-

Pa

cus circuli, cuius radius eít infinite magnus;

Ql

:

"

p

l

l

Jl

adeoque locus imaginis in radio reflexo erit

:.'U:ï

r?;

[

—

Ly

]

C:?(l

"

ibi; vbi MF —

k a u

, quia 2y euaneícit re-

r

,

—

Ü

[

fpectu ipfiusr infiniti.. Hinc MF — —

L

l

T

Wi

— BM , que adeo cadit in partem oppofi-

tam, ob fignum negatiuum adiunctum , quia

mïw

fcilicer radii reflexi MN , mn, hoc cafü di-

Ti

J:

vergunt , & poft fpeculum in F producti

d

hg

concurrunt ad imaginem ibi formandam;

quale punctum F', ex quo radii emanant di-

V

n

i n

fo-

?ergentcs FMN, Fmn, vocari etiam

Vg

e

! lits

REFLEXO; SIVE DE CATOPTR. 145

AVT as

let Focus imaginarius , aut virtualis, vel pau-

lo fPM. )

Gum difperfionis. . Hinc ipitur in fpeculo pla-

no imago obiecti videtur pone fpeculum

icll ,

