duplex , quarum interior vocatur Primaria,

exterior autem Secundaria , tertia f1 appareat,

ca coloribus adeo languet , vt vix diícerni

poffit , fed extra precedentium vtramque

m

Ti

pofita ; & omnes fibi fünt concentrice. $e-

ctndo , in primaria colores funt viuidi ; at-

que ; ab infimo incipiendo, acuto vifüi hoc

W

ordine apparent : violaceus, purpureus ; coe-

L

li

ruleus; viridis ; flauus ; aurantius , ruber;

j^

quos

lo»

nj

272

CaAP. V DE METEORIS

fars

quos eofdem prifma virreuma radio folis il-

lapfo, & refracto, oftendit. (223.)

Tertit ,

i «

qndem

in fecundaria iidem hi colores , fed ordine

inuerífo, furfüm afcendunt, & multo debi-

dun f

vt

liores, vt vix primarii eorum diftingui pof-

fint, vnde etiam hanc prioris reflexam tan-

;

f

tum effe, in atra nube, ftatuerunt Zrifloteles,

lo

& eius affecla.

ldem hic colores numerat

erudi

non nifi tres, maxime nimirum confpicuos,

f

infimum ceruleum , medium viridem , &

Ámuts

füpremum rutilum; Scaliger, autem , Exer-

fyndut

as

cit. $0 , defendit quaternarium; quia & ipfe

"Arifloteles , adefíe aliquando flauum , dicit;

P

fed non ortum ex reflexione , verum ex ru-

bri & viridis permixtione; vid. Magiri Pb3-

Ti

fiol-- p.275. Suntetiam, qui quatuor víque

ad feptem irides vidiffe íe teftantur ; fed hi

1f

fine dubiolirides cum halonibus confude-

dfndton

u

m

runt, quod pluribus : obferuatoribus accidit.

1,

IN

4l

Primyi

Hifce pheenomenis explicatis, reliqua deinde;

qua iridi accidunt, íua fponte fluenr.

prennd

226.

plpsd

"o

: Horum itaque explicationem Phyficam tra-

LT

dituri, eam pro diuería cognitionis naturalis

dj

aetate difpefcimus in periodos tres , infanti-

Ti Oi

lem, iuuenilem , & virilem , de fingulis, hifto-

A0 u

rige cauffa, breuibus dicturi.

Ad illam re-

XX Inte

PA

fero omnes, víque ad tempora Cartefi , in

qua , pretermifhis plane fabulofis , ftatuit

peilisy

« dnaxagoras , iridem naíci ex refractione lucis

R,

folaris

H

Qs

AB IGNE ET LVCE PENDENTISBVS. 275

ibf

folaris in nube denfà, e repione folis, fpe-

) Tib

culi ad inftar, pofita; Ptbagoras purauit,

( Oi

iridem nihil aliud effe, quam refplendefcen-

multo dj

fl

tiam folis; Epicurus aérem humefícentem , ad-

inpu f

verfo folis fulgore refplendefcentem ; Atri-

evam t

fleteles afferuit, iridem effe arcum multico-

df

lorem, in nube rorida, opaca, & concaua,

3 Durmerat

ex radiorum folis oppofiti reflexione appa-

onfpicubs

rentem; quibus etiam Plimius adhefit; exi-

i, X

ftimantes 1deo omnes, nubem adeffe veluti

& Drt-

ífpeculum concauum, e quo folis radii refle-

&terentur; fed, vnde arcum rotundum fiftit

qiu &t

um ddt;

nobis iris; vnde coloratum ?

erum ex -

237.

Mi Dy

tuor vique

Iuuenili periodo adnumero eas explicatio-

r; d i

nes , quz a Cartefio circiter initium ceperunt,

confade-

& refractiones reflexionesque lucis folaris di-

às &coRt.

fünéte ad hoc phenomenum applicarunt.

Primus itaque, qui hanc explicationem ap ;

n dind

prehendit, eft Marc. Aut. de Dominis , Archie-

Yat.

pifcopus aliquamdiu Spalatenfis , in libro per-

erudito, de radiis vifus €9 lucis; ex quo. Car-

aylicum:

Lefius ea, quae de hac re tradidit, more fuo;

clam abítulit, vid. Celeberr. Bruckerus , Hifto-

js um

1&57 li

ria Critica Pbilof. tomo IV'; parte II, pag. 256.

Sunt quidem , qui Keplero attribuere cupiunt

pui

Ad J

hoc inuentum , iridem nempe generari in

n

guttis pluuiis, non in nube caua, dum nem-

[ Chf*

ls ) w

pe illas radii folares ingrediuntur, bis refrin-

ol

adio

guntur, & in medio reflectuntur, teíte hu-

P. III.

lus

a

:

a74 CA?P. V DE METEORIS

j. m

ius rei epiítola ad Brenggerum fcripta anna

1605 , que habetur in £piflolis gob. Kepleri ,

qi- 4

qinib

epifl. 152; fol. 256. — Verum enim vero fi Mar-

ci Ant. de Dominis liber de vadiis vifus €9 lucis ;

qmpu

anno 1611 editus, per 2o annos preflus de-

lituit, quod Nexfozus expreffe commemo-

Terüa |

rát, Opt. lib. I P.II, prop. 9; tum epocha

huius inuenti cadit in annum 1591, Kepleri

1 mo J

]

D

M

Yl

epiítola multo antiquiorem , & quo anno

| t

Cartefius nondum natus erat. Vnde omnia

tf W

faadent , dicti Archiepifcopi Spalatenfis pro-

rium hoc effe repertum. Neque vero prz-

«v

[

tereundum hic eít, 7itelliozem quoque in fua

Optica; 1535 Norimb

erge edita, fol. 285 ;

tlis Q

folc col

prop.65; diferte & clare pronunciare, iri-

dem ex reflexione & refractione radiorum

E

lsero

corporis luminofi videri , quanquam hoc af*

i

fertum nulla idonea delineatione explicet.

d

n m

Cartefius itaque in sneteoror. cap. 8 iridem ge-

nerati ex radiorum folis in guttulis pluuize

lg g

& ts

fingulis facta refractione & reflexione diftin-

&e & Geometrice explicat , poft AMarcum

1i?m) (1603,

li PUUM

Ant. de Dominis ; diametrum iridis, experi-

miento ab hoc pariter affumto , inuenire do-

Qu )

f

cet, pila nempe vitrea aquis repleta, & fu-

Ípenía in aduerfo fole, eo vfque donec colo-

VL

res appareant, & reliqua omnia rite expli-

éat, praeter colorum generationem , quam

|

MT

materiee füce fübtili adícribit, putatque; lu-

cgït*iiumurw j

imen , feu album ; ac umbram, fiue nigrum;

L

compofitioni colorum iridis füfficere. [dem

oc

me?üm

ls

AB IGNE ET LVCE PENDENTIBVS. 274

hr t

hoc fimiliter fecerunt Jf. Barromius, LeG.

J i,

Optic. p. 8y s Sturmius in Iridis admirandis ; Mar-

Veroliy.

ci in libro de arca calefli, 1648 edito; & alii

1fis hs

complures.

piedis d.

Cormmamy

238.

um exo

Tertia denique periodus debetur fagaciffi-

mo Nextono , qua colores etiam iridis ex ve-

31; Kphi

QUO anng

ra eorundem origine exponit. Cum igitut

TXde omnid

omni experientia compertum fit, iridem eo

ttels pto-

tantum tempore aliquando apparere, quo

WW Wæ

ex vna parte caeli pluat; ex altera vero fimul

gioque nl

fol fplendeat : euidens eft, in his circumftan-

tt,

tiis omnes per. pluuiam delabentes ftillas a

fole colluítrari.

Harum confideremus vni-

ünciare, 1«

é radionum

cam , a qua ratiocinium deinde ad omnes re-

m hocaf-

liquas extendere poffimus. Sit illa AEFBH, Fig.

: expliot

& radii folis, ob immenfam eius diftrantiam , 93«

in ftillam incidunt paralleli SA, SE, (86.)

m p

,

yiis p

ingreffi guttam aquofàm , tanquam medium

ione dltt

aére deníius , refrin

untur ad perpendicu-

;

yoft Marait

lum, (160.) & tranfeunt per AB, EF; in

his punctis B & F partim iterum refringun-

ldïSu ekpï(ï

jnpeti o

tur iuxta BI, FG, exeuntes; partim vero

:pleti u

reflectuntur per BC & FH, (152.) atque no-

va refractione in C & H maximam partem

« donti

ja n

ftilla egrediuntur per CO & HK. — Hzc au-

tem fcena luditur in radiis, prouti e fole illi

ond W

!s

egrediuntur, non duobus modo, fed innu-

meris, omnibus inter. fe

ff

Id

bus in ftillam.

parallele incidentif

f«

AW

$23

239.

276

Car. V DE METEORIS

E:

239.

if

Sed hac ratione iridem nondum contue-

ais

mur, deeft enim radiis ftilla egredientibus

&

CO, HK, parallelifmus, vt in vifus orga-

t d

num poffint incidere, quod füfficiente copia

$0

fieri nequit, fi fuerint diuergentes, quia fic

etimel

upillam oculi multis parafangis prceterla-

fs n

b

erentur. Confequitur itaque, radios CO ;

|

| Z'/.// ) lfif

HK, gutta egredientes, parallelos effe debe-

m

re, vti. SA, SE , paralleli incidunt, atque

L yatot

tum demum eos iridis afpe&tum in oculo effe

i, m

excitaturos.

Atque hinc inter innumeros

WU

radios folares ; omnes inter fe parallele in

biium d

ftillam incidentes, foli illi vocantur ad iri-

mahol

dem efficaces , qui poft duplicem refractio-

p p

nem apud A & C, vnamque reflexionem

///J/(Mjæ/ä

apud B, paralleli denuo egrediuntur, atque

udjnay

ita demum oculum ípe&tatoris viuide pof-

f

funt afficere.

Geometriz iam hec eít ope-

w (

ra, vt in circulo determinetur punctum illud

hic vtl

A in quod incidentes radii a fole paralleli,

i, plc

prefcriptamque viam incedentes ; apud.

Qp

iterum paralleli cum infinite parua propin-

uod arduum íÍane

t lyor

quitate egrediantur.

roblema commodius fic poteft folui, fi ra-

dius incidens SA, & egrediens OC, conti-

- Intqy

nuentur, donec fe in P fecuerint ; vt con-

Mi

ftituantangulum SPO, cuius magnitudo in-

veftiganda eft, vt füb illa radii indicato fuo

Cs

munere fungi poffint.

ui foluerunt. hoc

W ts

unt Cartefius , meteoror. cap. VILL,

LT

Problema *

4

P. 265»

l

AB IGNE ET LVCE PÉNDENTIBVS. 277

I utye,

p- 265, vbi ex calculis numericis, & tabula

Kecbng

exinde concinnata, adeoque empirice rantum,

Vif .

& per ambages, quod ab elegantia Geome-

trica eft alienum , determinauit angulum

Jente üpi

SPO per 41? 47* , & quem confirmauit ex-

65 QUij

$ prate

perimenro cum pila vitrea aquis replera, &

dios CO

íolis radiis illuftrata , inftituto.

If. Barro-

xvius, Le&. Opt. XII, p. $1, primus difficilem

elle d-

wnt, aqu

hanc queftionem pura Geometria enodauit.

vooloefe

Àf. Nezetonus , Optices lib. I, P. IT, prop. 95 p-

122, idem problema refoluit ex hac confide-

BRT

puidee

ratione, quod angulus SPO omnium potfi-

n ad -

bilium debeat effe maximus, quam eandem

methodum diftin&ius expofuit J/biflonus,

m rerad

"fexionan

Preled. Pbyfico- Matbem. pag.235. lac. Her-

amanus perífpicaciam fuam hic oftendit in Zour-

für, atqui

zal des (avans, tomo XXXF, pag 674. Saa-

jnide pl

ol o

vini reolutio lepitur in Memoíres de Trevoux

170r, ". OGobri. Sed cunctorum induftriam

séum i

hic vicit Iob. Bergoulli, Operum tomo IV , pag.

lt parahle'.ïr.

8 aplldïk

197 ; Vbi planitfima & facillima in heec pene-

tralia perueniendi via oftenditur , que autem

am p

hoc loco tradi non poteft.

jdum J

l folu, !^

240.

Q6

Inuentum igitur eft, priorum virorum

i,

t

indagatione, fi radius folaris incidens SA ha-

ma

beat rationem refractionis 4 : , fitque adeo

TM

1.

€x rubrorum numero: (221.) tum requiri

(s

ad radios efficaces angulum SPO — 42* 1*

,l

r

44' *; quem.eundem Cartefius ftatuit effe

ede-

:orof

l

3

bere

pv d

978 .CAP. V DE METEORIS

TOU

bere 41? 47' minus recte; & craffius adhuc

sdecunqee

AMaurolycus , 45?.

Similiter autem reper-

gnqge pl

tum- eft, fi folaris radii incidentis ftatuatur

nur omnsis:

yatio refractionis 109 : 81, hoc eft, fi hic fit

o vertad

violaceus, (221.) tum requiri ad radios effi-

m d

caces iridis angulum SPO — 40* 16* 10'!,

Hfi OC' df

priore angulo minorem. Horum radiorum

cons n

yterque in oculum incidere poteft fimul. Ex

inequal

itate enim horum angulorum Geo-

&i r p

p ag

metrig perito facile apparet, pofitis SP &

st at

Sp

arallelis lineis , vti funt, (86.) rectas

Yig.

fnmqetoi

94

PO , pO, effe conuergentes ; adeoque ne-

l 3W

ceffario concurrere in O , fpectatoris oculo

Thonte CIORUm

alicubi pofito, qui igitur per rectam OP vi-

tetem, u

debit rubrum colorem in P; per rectam au-

]ny rl

tem Op violaceum colorem in p, & inter-

t idsn

medios reliquos fecundum ordinem fuum,;

(im s nf

(223.) ex natura refractionis cuilibet debitze ;

qui D g.

ad que autem fingula obferuanda requiritur

& oculus acutus, & iris bene diftin&ta, vt

QUf Mhra

1j & nl

fingula quzuis colorum confinia rite deter-

-

inentur.

i,

qitm j

241.

ts M

Si ducatur recta OC, ex oculo fpectato-

midiïmïm [

ris O parallela radiis folaribus SP,Sp ; erunt

Ils mág,

a

20

anguli SPO , SpO, zquales angulis POC,;

ÓC. Confideretur nunc, illos effe con-

feribiy i

ftantes, (240.) neque alios curn .coloribus in

t POC

oculos illabi radios , preter eos, qui tales

fllm) euy

V i

angulos formant. ,Er-um ergo pariter angtä

EOn

AB IGNE ET LVCE PENDENTIÉYS. 279

fT

l: POC

vndecu

;pOC, AQGs BOC, conftantes ,

QUf tewr.

nque etiam a guttulis e latere & vbi-

Cntis (utyr

cunque pofitis affluant ad oculum. — Eriti

X ell, fiicly

gi-

tur omnis iris bafis coni alicuius recli,

Hl

. &d radios ff

quo verticem occupat oculus, & axis eft li-

40^ 16* g,

nea recta ex oculo educta,

folis radio paral-

Tüm radiorum

lela OC

; angulus pretérea ad verticem eft

tell frmul. E

conftans & immutabilis.

Sed omnis talis

lorum Geo-

bafis, axi perpendicularis , eft circularis , cu-

ts P

ius quippe integram peripheriam interrum-

t ) tedas

pit & fecat terra , que interpofita eft, afpe-

; i t

étumque totius iridis plene circularis i

mpe-

dit.

Dedators od

Si vero oculus. fupra horizontem in

'fedom OP v

monte tantum eleuetur, vt, non impedien-

te terra, 42?deorfuüm fpectare poflit in val-

| perretumai

1 p, & itter

lem, vbi pluit: tum non truncatam , fed in-

dinem füurm

regram, iridis peripheriam videret, & pun-

[iber debite

&tum eius infimum

quoque detegeret ;

quod Job. Franc. Pico, Mirandule comiti, ac-

d requitt

Qifünda, v

cidiffe legitur in Mag

iri Pbyfiol. Peripat. p.

jia ite d

273; & Cardano ,

de fubtil. lib. 12, cap. z0;

& Ricciolo , 4lmag. noui pag. $3. Atque nunc

quidem angulus POC, qui idem eft cum

angulis AOC , BOC , QOC, vocatur fe-

midiameter iridis , quae itaque femidiameter

culo fpe

Sp, 38

iridis maior, refpectu radiorum rubrorum

an iSfM

, €et 42* 1' 44'! eadem femper, & in

omnibus iridibus conftans ; (240.) minor

jlo &t*

ym CO',OKWP

autem pOC , refpectu radiorum violaceo-

rum, eft 40* 16' 10''; intepra vero dia-

fheter maior 84? 3! 59*'.,

) P;rittr'»fï

$4

242.

Car.V pE METEORIS

p 5

290

fpunrt

242

g 2

D!

At

tzterea circularis haec fafcia colorata

WU

m !

latitu

i

nem habebit Pp, cuius diameter, fi-

Qïü

ve latitudo apparens, erit angulus POp;

|

Itf

qui inuenitur, fi

ab angulo POC 42? 1'

[

]

44'' fübtrahatur angu

Tus pOC 4o* 16*

l0!!, vnde latitudo iridis apparens , fiue

Pl

angulus POp, femper eft 1* 45* 34''*.

lo d i

Omnia deinde hucufque expofita requirunt

giqun i

neceffario, vt oculus fpe&ctatoris, ad iridem

Ípriut

conuerfüs , pone fe &a tergo fuo habear fo-

GU

lem fplendentem in $: ergo femper iridem

d

inter & folem locatus eífe debet fpectator ;

fenidun

vnde ftatim deducitur, fieri nunquam potle

fnzda

vt meridiei plagam verfus appareat iris; re-

f

retur enim fic fol pofitus ad feptentrio-

quire

Á

nes,

quod nobis in boreali hemifpheerio vi-

p lii

ventibus non poffe accidere Aftronomia do-

NT

cet.

243.

H

- Sitlineaex oculo educta periridem , ORH,

horizontalis, & huic parallela TP. . Atque

Qu

erit altitudo iridis füpra horizontem angulus

Yi d

POK; hic autem zequalis et POC — KOC

poeu;

—SPO — DOZ —SPO —SPT' ; eft autem

Qu d'*tï

SPO — 42? 1* 44!' , (240.) & SPT altitu-

iuffmljb-ä

do folis (upra horizontem TP ; quam voca-

Hl p

bimus 4; vnde igitur erit altirudo iridis fu-

Ex

xquc)Di

ra horizontem — 42? 1'! 44!! —4.

| Oi

l

tia col-

LU

is facillima iam fuppgtatione fequen

ligun-

:OTI

AB IGNE ET LVCE PENDENTIBYS. 598T

liguntur. Primo , fi fol fit in ipfo horizon-

fit tj

te; aut altitudo ipfius — o, confpicietur al-

Clüete (

li

rirudo iridis füpra horizontem füb angulo

fulis ,

ipfo 42* 1' 44' * , ac iris fimul repraefenta-

Y)

04101'

bit integrum femicirculum, cuius nempe al-

X 4o! t

titudo fit dimidia totius diametri iridis. (241.)

Darers , f

Secundo , f altitudo folis fit 42* 1* 44* * , tum

RUE

altitudo iridis füpra horizontem erit nulla ;

[ fequirimt

oc eft , nunquam a nobis confpici poteft

$ «diridem

quicquam arcus coeleftis, fi fol altius fuerit

n f.

fupra horizontem eleuatus quam 42? 1 ! 44* ! ;

hm m

& in genere, quo magis eleuatus eft fol, eo

depreífior eft iris.

Tertio , obíeruari poteft

d [l

üngtem of

femidiameter iridis, non immediate quidem,

rodt I5; t

fed mediate, fi nempe vno eodemque mo-

T eptentrio.

«nento capiantur altirudo iridis , & folis,

fupra horizontem ; .quarum fümma bis füm-

fplerio vi-

onomia d-

pia efficiet diametrum quafitam ; qualem

obíeruationem cepit Ricciolus, Almag. lib. IE,

p

dem, OR

244-

TD. Atj

Quoniam ad iridem generandam fol deBet

rem u

habere altitudinem minorem 449:37(2243.)

0C-

j

jj

poterunt apud nos confpici irides quacun-

T; dua

que diei hora , quamdiu íol hzret in fignis

TU

auftralibus, hoc eít, ab eequinoctio auctum-

) u mcj-

nali; per hyemem , ad vernale equinoctium

I

víque, nifi a tempore frigido guttule fint

Iul

conpelatee.

Nam cum altitudo equatoris

&pud nos fit 41* , quamdiu fol eft infra equa-

fequen;:

;

toreim,

n

282 Car. V DE METEORIS

torem, erit eius altitudo maxima cuiufüis

ghenor

dieiinfra 42?. . Sole autem verfante in fignis

rüm pf

borealibus, aliquot horis ab ortu, & toti-

rigisié

J

dem ante occafum, fieri poffunt irides; mi-

ymatm v

du

nime autem tempore ad meridiem acceden-

te; aut ab eodem declinante; quoniam fcili-

f6,8

cet in horum cafüum vtróque fol incipit

fc

acquirere gradum altitudinis maiorem quam:

d

42?. . Euidens itaque eft ; cur pluere poffit ;

lucente fole; non tamen apparceat iris.

| qui f«

fetunn

245.

& st

Vidimus , iridem efTe bafin coni recti , cu-

i19 ln

ius vertex eft oculus, axis autem recta ex

qux anz

oculo educta , radio folis parallela, & dia-

moneficn

merer apparens conftans , (emper nimirum

t'qa;d/i;ncgu

$4* 3' 28''. ($. 241.) Hinc facile colligi-

qu

rur, iridem , vel bafin huius coni, effe mi-

h

L

i,]

3 L

norem , fi pluuiz guttule oculo fint propio-

(

res ; extenfiorem vero eandem fpectari, fi

ag

materia pluuie ab oculis magis fit remota.

Hinc fi iridem verfus celerrime accedas , con-

Porro etiam

tractiorem continuo afpicies.

Al

paret; ceffantibus ex aliqua parte ftillis de-

T gt a

cidentibus, ceffare ibidem quoque iridem;

Q p

vnde perfpicuum fit, cur aliquando vnum

D Bo n

modo crus, aut partes fole cruris, in iride

LU

ái

]l

conípiciantur.

In iride autem completa vi-

IN

debuntur crura infiftere horizonti , quon-

W ii

U i

iam a fumino ad hunc víque grex innume-

Reliqua vera

p ImS hïmm »:*

ru; guttu!arum continuatur,

m

phe-

)N

AB IGNE ET LVCE PENDENTIBYS. 283

ï.imä Qf

iDe ii

phenomena iridis ; quod quilibet fpe&tato-

Ts & n

rum propriam fibi, & diuerfam ab omnibus

reliquis, videat, fed cum reliquis plane fimil-

tirides; .

m acceden.

limam; quod iris ad eam accedentes fugiat ,

Joniam (cij

ab ea recedentes infequatur; quod radii BI,

Fig.

FG, exeuries e ftilla, iridem vifibilem for-

EL

0. inopi

Ofem qum

mare nequeant, quod valde mirum vifüm

eft ; biftono , Prelel. Pbyfico - Matbem. p

ag.

icte poft

t

LITIS,

238; quod iris apparere poflit etiam poft-

quam fol occubuerit ; cuius phanoment ob-

feruationem ipfe feci anno 1744 d. 15. Iunii,

OU

ft. v. Petropoli; & fecit Caffiaus anno 1693

em r et

d. 19 Iunii, vid. AMem. de Paris buius ammi;

quod atrz nubes prafentes iridis fulgorem

ld, & d-

er niminim

non efficiant quidem, fed adiuuent tamen ,

vndehanc quoque circumftantiam obfergant,

ilecollit

qui iridem artificiofam oculis praefentem fi-

; df mi.

ftunt , vid. Gravefandii Pbyf. Elem. Tomo 11,

Y propio-

$- 36005 explicata ex hifce fundamentis leges

fpedan, f

in Differt. noffra de fride, 1751 edita.

fit temoti

cedas, co?

246.

Otro etdt

v fülis d

. Sepius confpici quoque folet iris fecunda-

ria, priorem extuscingens, & altius pofita5

1ue iridem;

cuius natura, prioribus intellectis, breuiffi:,

ando Vi

me poteít explicari. Sint due guttulee plu-

ris, n

vie P & p, folis radiis expofitee ; in quarum

Fig,

;ompat

artes inferiores apud . P & p incidanr radii

9j*

n *

f

O.

lares , inter fe paralleli SP, sp ; hi, vti

tex i

prius factum eft , refringentur ad Q q, hinc

reflectentur in R, r, fed.jam denuo reflecten-

tur

Rehqua;

j 5N

284 . Car. V DE METEORIS

[: Vel;tä

tur in T, t, atque tum demum exibunt per

m o

TO , tO , in fpectatoris oculum O. His

quamï

exeuntibus eadem lex data eft, que prius;

:

(239.) vt nempe incidentes paralleli non qui-

ä

i

vis fint efficaces, fed ii foli, qui exeuntes ite-

[

i

rum fibi fünt paralleli. — Veluti ergo iris pri-

i

]

maria oritur ex duabus refractionibus, &

[

lj wv

! -n:A'ä'];j

vnica reflexione , radii folaris: ita iris fecun-

:zfäraiql

daria generatur ex duabus refractionibus ; &

p

duplici reflexione, eiusdem radii.

nm doli

r

um o

247.

fohent:

Si calcalus ineatur methodo Bernoulliana ,

fecudur

(239.) & radiis incidentibus iterum ex ocu-

mb

To fpectatoris ducatur parallela OC,, inueni-

adrn]

tur pro fafciculo radiorum parallele exeun-

d

tium rubrorum pofci angulum tOC — ;o*

$8* 54* pro fimili fafciculo radiorum vio-

D

laceorum autem requiri angulum maiorem ;

Titie d

nempe TOC — j4? 9* 50*' ; vnde iam in

iride fecundaria ordo colorum primariz erit

&t p

dead

inuerfus, fuperne enim ex TT emicabit coe-

( eist

ruleus, inferne autem ex t rubér.

Hinc

db

iraque patet, Primo , iridis fecundariee latitu-

dinem íemper effe 3^ 10* 36'' ; adeoque

&r

mulro latiorem videri hanc , quam videtur

k fohs;

U5; u

primaria. Secumdo , colores in iride fecun-

daria omnes primarice effe inuerfos; defüper

thic K

enim eos numerando occurrunt violaceus ;

lur|

un y

purpureus, coeruleus, viridis , flauus; auran-

C'Wkü

Fius , tuber.

Ex qua hac colorum inuerfio-

ne

M

AB IGNE ET LVCE PENDENTIBVS. 285

| exibumw

ne veteres Philofophi fibi imaginati fünt,

m , l

totam iridem fecundariam nihil effe aliud,,

QU r

quam primariam in nubibus, tanquam in

elinon qi

Ípeculo, reflexam ; quod vero fi effet, (ecun-

XeUntes j

aria deberet habere etiam crura inueríà , hoc

D0irisr.

eít, (urfüm reflexa; quod autem non fit, cum

Tibus, à

fecundaria primariam femper cingat. Ter-

Irisfecin-

tio, colores iridis fecundarie debiliores fem-

Qibus, &

per effe coloribus primarie , quoniam nem-

pe a duplici & refractione & reflexione mul-

tum debilirantur, in quarum vtraque mul-

tum radiorum perit ac difpergitur, aut ab-

umilian,

forbetur ; hinc itaque rarius confpiciuntur

] & d-

fecundarie, nec nifi ceelum ex parte iridis

nubibus obtectum fit maxime atris, & fol

^, inteni-

l eYetin-

ex altera parte admodum viuaces emittat ra-

dios.

j- f0*

um vio-

2

De tertie iridis poliïlbilitate dubitandum

Wiotem ,

e um i

minime eít, cuius nempe femidiameter effet,

ex precedenti methodo, 138? 20* , oriun-

irig ent

(cabit t

da ex duabus refractionibus, & triplici ra-

dii eiusdem reflexione ; de exiftentia autem

r H

ria l.

dubitant Cardauus , Scalig. Exervcit. 8o , n. 5 ,

& plerique Phyficorum alii ; ob radios nem-

,

m Vi

pe folis per tres reflexiones nimis debilita-

toS; quam vt noftri fenfüs organum mouere

il

adhuc poffint, aptos forfan tamen vt aqui-

3 i

l& aut lyncis aciem adhuc excitent, maiore

v

2l

quam nos oculorum viuacitate preeditarum,

lUäJ 8

Cartefius Meteoror, cap. VIII ; p. 2715 ex alio-

niy

runm

!

j n

286 Car. V DE METÉORIS

rum naárratione refert tertiam iridem vifarr;

:uquB'Ob(fn

u k

^

DL

duas ordinarias cingentem, fed multo palli-

diorem , nemo autem femidiametrum ob-

g at

v

u

T

quit

feruauit.

2

.

hm

p'fï?ïi-y

[

J

4

m

Ne autem in pulcherrimo hoc coeli fpecta-

[

.

culo, quod certe totam fere Philofophiam

exhaurit, nimis prolixi fimus: pertractaui-

V

mus reliqua huc fpeétantia in Differtatione

füpra (245-) allegata de Iride , erroneam quip-

T NG

pe explicationem Maurolyci ; colores iridis;

V

odorem, quem iris edere fabulofe perhibe:

t [

tur; parellas iridis fic dictas; quee nihil aliud

fünt quam monete antique; iridis exiften-

:

Vs M

"

Md

TUf

tiam ante diluuium, que ex eo fequitur ;

quod , exiftentibus omnibus cauffis efficien-

)!

À

l

tibusin actu fecundo, effectus non poffit non

$H

adeffe. Nihilque hic addimus niíi fequen-

i 3

tia. Primó, iridem nonbunquam , a lucente

avl

Üstnm:

fole effici in guttulis roris prato incumbenti-

bus, in flauiorum magnis cataractis, atque

, am h

in fontium faliencium guttulis decidentibus

Airhn, i

roridis. $ecundo , apparent etiam /rides Lu-

Ht

táres ; quamuis rariffime, ortee expofito huc-

Fs dv

víque modo aluna; hz colores fpargunt ma-

Vr

i

!

xime debiles, earumque arcus candidus mia-

W i v

gis quam coloratus fpectetur ; quia hic lu-

Wten

inen lung,, per fe iam debile,. magis adhue

debiliratur ; tales in annis ;o duas rantum vi-

Wi

fas effe memorat Zrifioteles Meteor. 35 vnát

Q

x

uN

vifam all

t Verdriés Pbyf. p. 450. aliam

d

;.

( A

v

quo

æ,;,(,. A* h, .^ 1.'5544

N

AB IGNE ET LVCE PENDENTIBVS. 297

iden ;

quoque obferuauit Celeberr. jeidlerus ; ortam

multopaïh.

Detrum (

a luna fere dichotoma anno 1719, colori-

bus vix confpicuis; vid. Eiusd. felete obfer-

vationes celeftes. — Confüli quoque porro hic

poffunt, Hamberger , de Iride diluuii ; Stur-

Cl d

mius, de admirandis iridis ; Pavent ,^ Recberches

lofophim

de Matb. €9. Pbyf. tomo I; Decbales in munde

ertra at

2Matbeimat. ad finem Dioptrices.

(leratione

2j0.

m quip-

s s;

lIridi valde affines funt Halozes ; aut Coro-

Á

n&; Plinio & Senece dictee ; 4ree , vi vocis;

^mbl d

(is exilr.

&v ; «veg; Matth. IIT, 12, & Luce III, 17,

feu circuli, qui circa folem aut lunam , va-

! féqütit;

riorum colorum quandoque, cernuntur.

b efficen-

Phznomena harum , ex Hugenii. Tratatu. de

vt on

hzc fünt.

Coronis &$ Parbeliis potiffimum defuümpta ;

fiqet-

1) Sunt circuli rotundi, qui in-

as

terdiu circa Solem, noctu circa Lunam, aut

urbenti

ftellas etiam maiores, apparent, modo albi ;

ls; atqit

modo, cum lucidiores fünt; variis infigniti

dentiis

coloribus, iridis inítar.

2) Diameter appa-

Trids L

rens earum poteft effe a 2* ad 90* v(que &

ofito hx

plures adhuc, vtplurimum vero eft 45* ;

rount

qualem quoque inuenit Méfllinus , in Come-

vueta ammi 1$80.

3) Tales circuli aliquando

ïdi

dud

)

yii

apparent plures, concentrici, & omnes lu-

i

i

minare füum in centro habentes, cuius mo-

xagffä

n

ï

tum fequuntur & comitantur ; annulorum

[an:ïf

l

coloratorum autem latitudo eft circa 2* &

7*.

4) Interius referunt annuli colorem ru-

!. 4;'?;

brum $

i oN.

288 CAP.IV DE METEORIS

vnüm qU

brum , exterius vero coeruleum , licet hic

qor t

multum accedat ad albedinem.

) Spatium

d neqie

intra annulos coloratos dicitur proprie area ;

| t qut t

& hoc obfcurius femper videtur coelo reli-

| die d

quo ambiente. 6) Nunquam pluuio ccelo

tums o

cernuntur.. 7) Non confpiciuntur ab obfer-

buo ag

vatoribus longe diífitis; ex 4is Literar. Sue-

ci£ ex. gr. comparatis cum Obferuationibus

Meteorologicis Petropoli fatis patuit mihi ,

Quodlïnuw

Halones, Parhelios, Parafelenas hic viías

t genums

ibi non apparuiffe, & vice verfà.

$) Rum-

fs quia

puntur halones ab exortis ventis. 9) Ellipti-

T 003 n

cam halonem obferuauit Neztonus , Opt. lib.

mb d

Il part. 4, obferuat. 13.. Axtificiales etiam pro-

lem, (l

duci poffunt , fi refpiciatur ad flammam can-

| B al

dele accen(ae ex transuerfo camnpanee vitreae

| ircngn.

in qua aér aliquantuim eft rarefactus, quon-

iam fic vapores campana contenti reddun-

1 DT

i lum

tur denfiores: deinde ez&dem in balneis cir-

ca lucernas accenías frequentiffime cernun-

Tipten, e

Lalas La

tur. Nullas confpici aítris prope horizon-

tem verfantibus Carfefius tradidit ; contra-

s; lao

rium autem teftatur Celeberr. MufJcbenbrackius;

Vün l,

Olim , quo minus

U. D

Effai de Pbyfique , p. 821.

f

verz cauffze aliquid halonum & parheliorum

R um

I

fislin

affignari potuit, eo magis vtrumque in omen

triffis alicuius euentus trahebant, & formi-

Vj

t vlj

dinem iis hominibus incutiebant , in quo

errore etiam verfatus adhuc fuit MefHinus ,

N

B

Obferuatio: comete ami1577, pag.58, putans

poft hec 1nereora femper infipnes motus

Que (

b

gen

)Nj

AB IGNE ET LVCE PENDENTIByS, 289

, l f

gentium cum bellis exortos fuiffe ;

quod ali-

f) n

quor étiam exemplis comprobare

allaborat;

DIODIE ag

Íed neque tales tumultus,

neque etiam ven-

I celondj.

tos aut turbines, ab his

portendi melior ho-

pituio gl

die & cultior Philofop

hia docet, annume-

r ab olr.

rans omnes hos triítes horrores fabulis anili-

Lilern .

bus & exagitatis.

TUstionibus

At

qtüjt i,

; hic vils

Quodfi nunc de explicatione huius meteo-

E

r

queramus, occurrunt primo veteres Phy-

. $) Bl

Icij qui vero, vti prope femper alias, ina-

nes nos dimittunt, allegantes , cauffam effe

i, Opt

$ CLmpro

nubem denfiuículam, continuam 5

& aequa-

T14) Cafle

lem ; ftellis dire&te fübiectam ;

f

vid. $9/f.

Ti Virre

Gotb. lib. I11,

Cap. 5, qua plane nullius

j, quot-

i

oc negotio füunt momenti.

Cum autem

qeddune

fit manifeftum , cauffam huius meteori non

ln qit«

alte pofitam effe, fed harere in noftra at-

mofphzara, ex phenom. 7 €9 $,

& Cermun.

hinc ad par-

- horizor.

ticulas glaciales confugerunt P

hyfici recen-

tiores, herentes in aére , per

quas in trans-

j COntLi«

peiren

verfum folem, füt lunam , aut

ftellam , afpi-

09 m

cimus.

Particule enim glaciales tales aut

rheliot

per feiam ad(ünt in aérefupremo , ob ingens

frigus ibi femper regnans, vid. Celeberr. Dam.

ueinttd

T

Beraoulli , in Aor. Heluet. Tomo I, p- 395 aut

gutta pluuia in aére pendens fü

bito poteft

r il

conolaciari

j

; Vti apud nos, per materiam fri-

gorificam ibi generatam. (L 329.) Statuir ita-

fh puü

que Cartefius , coronas oririex refractione ra-

P.

m

D

j

"

dio-g

mGNE

ogo Car. V DE METEORIS

sione

diorum Solis & Lune ; aut ftellarum , in

lanis ftellulis ex gl

acie pellucid

a compofi-

qda uf

fs pendulis. Sed,

mgm L

tis; ina

tmofphera copio

vt ipfe faretur;

ex his ftellulis c

ongelatis fe-

atium intra coronan

äcbere lu-

queretur , fp

fyt

1

|

cidius apparere reliquo

aére extra coronam ;

qicumi

quod e

.

(t contra phenom.

;.. Qui defectus ex-

lication

is Cartefianze annotatur in

Iourn. des

u

| qu [

;

(

Sauans 16675 p. 200.

| I

242.

i

1

Telicius autem hanc explicationem abfol-

«atlatu de Coronis €9 Parbe-

NS

vit Hugenius ; in f«

lis, qui multo

S annos

huic indagationi in-

| desu

cubuit, atque tan

dem , occafione quinque

jus

in hanc fe-

n

Solium Warfauie 1658 vilorum ;

J

uentem incidit huius meteori eno

dationem;

Ts

eam ita cum obferuationi-

! &

e qua afhirmat ;

bus conuenire; vt ope

ram perditurus fit,

ia

Prioribus itaque con-

ui aliam requifiuerit.

ho

elatis ftellulis hic fübftituit grana rot

unda ,

w

] aqua, pel-

ssl

"

d

conftantia exterius ex glacie, ve

Jucida , fed intus continentia nucleu

.

m obícu-

s

rum, fortaíffe niuo

fum , quarum particula-

p

rum magna copia inter

folem & nos volitet;

o

articulas in aére dari certum elt ;

ll

quales

interram

ula , te

e Cartefio, tales aliquando

omnia ita

Vo

d

ecidunt, & grandinis fere grana

fünt comparata; pro coronis aute

m afferuit

t

dig.

fufhicere tales particulas minimas, minores

adhuc femine raparum , manente ta

men pro-

E

por-

tf

AB IGNE ET LVCE PENDENTIBVS. 291

g

portione intef totius guttae moleculam, &

"It Gof

Ws i

nuclei intermedii incluíi & niuofi; opacique;

magnitudinem.

COntelis f

V

m debere)

2f3.

T2 C0tpg,

Hinc itaque vt phaenomena eo clarius de-

deftChsar

F

H

ucamus, confiderabimus primo vnicum

9

4

A um d

tale granum, cum íuo nucleo obfcuro , in

uod incidant radii folares aut lunares AB,

AE; &c. paralleli inter fe ; horum omnes

duplicem füftinebunt refractionem , primam

Ym aol

in ingreffü materiz fluidee nucleum ambien-

i $ P

tis, alteramin egreffu. Radius quidem inci-

ldagariopi l

dens iuxta axin ABCD, & irrefractus trans-

Dne Qu

iens, (160.) flatim in H retundetur, & in

ln danch

nucleo abforbebitur, quod idem etiam plu-

Odationenn

xibus aliis radiis accidet, vti AE, qui refra-

fruationie

€tus in F vlterius non tranfibit, donec tan-

jtuns f

dem incidens AG refracto füo GH nucleum

tque r

ftringet, & apud H exitum fortietur, vnde

à x

porro tranfibit noua refractione per HI, re-

p

cedendo ab axe; fimiles vias profequentur

er

leum od

omnes alii incidentes AK externi, qui

l Püïüïïi

pellucidum tranfeunt, & poít alteram refra-

000

&ionem longius femper ab axe fecedunt; vti

certit d

M.

d

Ajd

n5

Volitet iam magna copia talium particula-

ul

rum inter oculum O, inaxe particule me-

Fig:

u

die ACO pofitum , & aítrum , ex quo in

97*

€as füperne radii omnes inter fe paralleli in-

14 l

]

[

A

eidunt ;

&02 Car. V DE METEORIS

p

cidunt; atque patet ex figura; nullum radio-

hs

rum ein

hac particula in ocu-

ergentium in

m q

lum poffe illabi; nam refracti ex ftringenti-

fl

bus nucleum DE, GH, oculum O preter-

l

ve du

vehentur, quod eo magis adhuc facient re-

fie, t

fracti a radiis remotioribus ab axe; qui lon-

gius adhuc a

b hoc fecedent, (253.) eoque

rceterlabentur.

Du-

Tagis etiam oculum p

O due recte OM,;

cantur itaque ex oculo

l

VW

ON, parallele ipfis HG

& EC, vt fiat par-

um OPC

L

allelogramm

, in quo igitur an-

um

ad O &C íünt eequales.

At-

ww

AUA

Vi

ï

guli oppofiti

