Beliernr

Aquilo ; & ex pari ratione in hemifpherio

035 V

auítrali conftans Eurus ; quod ipfum obfer-

It ) qm Pmp[

vationes perpetuz docent; nifi quod circa

00 monts .

litora terrarum continentium pauce qua-

DEU

dam anomalie dentur; & füb aquatore ipío

u difin.

idem hic ventus generalis fit folanus ipfe.

'Talis anomalia memorabilis exiflit circa li-

tora Guineg& in Africa , circa quee& ventus

dinin v

generalis , qui Aquilo ad folanum accedens

Tstnbts (s

efle deberet , reuera eft Africus.

Ori-

TUem r

tur hoc forte ex folo Guineee arenofo ad-

t v ]

modum , vehementer a fole efítuante , &

i, nj

diu eítum conferuante ; ad quem idcirco

nditrin -

locum minus. refiftentem aér circumiacens

xenos, M.

impellitur. Interim tamen binc efficitur; vt

ium, X l

duo hi venti fibi directe contrarii zquili-

t; Qu at

brium aéris aliquod producant in amplo fpa-

tio inter Guineam & Americam interiecto,

ic n p

]e aoj

latitudinis borealis a. quarto ad. decimum

vinqud

radum extenfz, eiufdemque meridiani cum

It at d

Í

n

fülis Hefperidum.

In hoc fpatio domi-

frdli, i

nantur fülmina , imbres, procelle , mala-

interet^

cie , f fübito excipientia , flantibus fzepe

longit

ventis dire£tionum omnis generis ; id quod

yomur?

ex fundo huius oceani, magnam copiam ma-

g elilti

terie fulmines eructantis , proficifci de-

mitir;

lfec.

D

329.

qu0

396 CaArP. VI DE MOTY AERIS;

i p

d

329.

sl a

um g

Ex his igitur palam fit , ventum genera-

lem minime oriri a motu terre vertiginis;

Bu

qui atmofpheram aliquanto poft fe relin-

Nam

qu r

iC

quat , veluti nonnullis vifum fuit.

M

terra atmofpharram non poft fe relinquit in

i

mucat

toto motu füo annuo, cur igitur hoc face-

retin motu diurno ? deinde ventus

enera-

wf s

d

lis, vti vidimus , non eft Solanus , fe

Aqui-

mcigslus

lo vel Eurus; quorum directio mutatur ali-

EW

b s remo

quantum pro vario folis in Ecliptica loco ;

eneralis percurrit , in minu-

Jnivej

porro ventus

to fecundo pe

:

es 8 vel r0; punctum aequa-

qu hucinmy

V, d)

toris autem in eodem tempore 1427 pedes

Parif. (P.I, 79.) Si denique hoc ita fe habe-

Iffüf j

n

u

"

ret, tum vbiuis terrarum , in omnibus mon-

tium excelforum cacuminibus , folanus per-

Em

Qr

L

petuus fpiraret , quod contra omnem e

experientiam.

Efficitur etiam ab hoc ven-

lr

li

to generali, vt naute ; Indiam Orientalem

p

ex Europa petentes, multum euagari debe-

1;]

fsl

DN

ant, diícedendo ad Tropicum

apricorni

WL

h ag

víque , vt quantum fieri poteft, hunc ven-

m

1]

tum effupiant ; reuertentes vero in Euro-

'Tum

m dj

am multum ab eo promoueantur.

làp.

etiam illi; qui ex Acapulco ad infulas Phi-

V ln

Mi

tll

l5 pc

lippinas nauigant ; iter hoc 15oo mill. Ger-

man. fine vlla velorum murtatione 90 dierum

um

mm[ V (

NUM

tempore tranquille abfoluunt , regredientes

q

vero longos anfractus ; extra zonam torri-.

anm

T

LLITS

[

SONO AC VENTO.

397

dam, feptentrionem verfüs, querere & ven-

tum generalem euitare debent,

Ventum i

330.

T. Vertgr

&

ol f

Periodici venti deprehenduntur in folo Oce-

1 füit, Ngü

ano Indico , vt hic denuo videas

" Telin li j

; quantum

infüle crebra interiecke venti'

generalis ce-

Mtür hoc f

conomiam turbare pollint;

VL [here

pe Pacifico,

in Oceano quip-

nullis terris diflin&to , inuaria-

15 d Áqui

tus hic le

( Wt dj

vti etiam in Oceani In

ges fias , & folis viam , fequitur ,

dici parte auftraliori,

At

ab infülis remota. Hi

igitur vocantur etiam

Wrt, i mng.

" mniuerfarii ,

Belgice -Mou[Jous , ;Motiones ,

DI a

qui hunc in m

odum periodos füas confuetas

* 147 peig

abfoluunt.

Ab Aprili ad finem Seprembris

vt o dul

víque , per

fex menfes , inter Sumatram &

Tidos mar.

Madagafcar

perpetuus fpirat lenis Eurus; re-

Qs er-

liquis autem

fex menfi

bus directe contrarius

omnem af

Caurus. Similiter deind

ealternant inter Mala-

b hocver

bariam & finum Perfic

Orientder

& pluuius , deinde di

um Zfricusimpetuofus

.

recte contrarius Aqui-

apori d

0 ; lenis &, ferenus

2

.

ä

inter Zanguebariee ]i-

apriui

tora & Madagaf'car

Fauonius , & non dire-

, lunc'e

&e contrarius Eurus

?

prope Siam ; Malac-

o in p

cam; & litora Chinen

fia, Africus atque ite-

r J

rum ireéte contrariu

s Aquilo.

Quotiefcun-

infil

que inuertuntur hae Motiones

; aér in non-

o m*

nullis locis quietus perfi

ftit, neícius quafi

T

quorfüm fe inclinet ;

fed in aliis locis defi-

nunt venti fümmo c

um furore, & (íübito

nj

Qnin

P'agam oppofitam occupant, Horum ven-

]

|'

toruin

SUWA'

308 CaP. VI D& MOTV AERIS;

torum p

eriodicorum cauffa nondum extra

ant:t

Vi

omne du

bium pofita eft; videntur autem.

i

endere a montibus, e

orumque exhalatio-

li

( um

bus exípirant 5

I

nibus, quas ftatis tempori

tiii VW

t

tum etiam a refoluta niue.

uis, quid *s

T

331.

sitt,

« UC

aqu

i

Variabiles tandem venti fine omni cognita

fim c 0

funr lege;

fed reliquas zonas peragrant cum

qitscs ao

b vllo comprehenfa, varia-

as o

mira, necdum a

tione & directionis,

& celeritatis , & dura-

ö

qui in

ferius in atmofphe-

tionis ; precipue

Yanumn -

ra obferuantur tant

a laborant inconftantia ob

dificia, & reliquas circum-

$um -

montes , filuas ; &

Mu -

flantias, vt nihil ce

riü vnquam ex illis de-

fuadente Halleio , íemmper

Aptatirans

duci queat ; quare;

confiderandi fünt fu

periores, qui in haec par-

pl

ticularia non ita incurrunt.

Cauffas agno-

ia

(cunt hi venti omne

s illas , atque plures ad-

$-) allegauimus.

Nos

huc , quas füpra (32

Vi f-:m:;

hic'Tubingazin valle ía

tis patente ad fluuium

tiquata m

ircumdati in vicinia

Nicrum fiti fumus ; €

lerctiiss

"

montibus mediocribus ;

qui hiatus fatis an-

ii s

uftos habent verfus plagas

NW;SW;S;

]l. German.

r t

- fed in diftantia & circirer mi

Lond. 66 l ü |

realtum , a

verfus N iugum montium p

& filuz den-

lt5 quisi

Stuttgardiam víque ex

tenfum ;

At plumas

ua(i, que a pulcbris

fie, nobis imminent q

deinde verfus

f

fagis nomen acceperunt ;

RI d

ludit ille montium

ad 3 mill. Germ. nos inc

a nigra

T0 od

qui Silu

f mmmm

h

ä; filuarum traétus altiffimus ;

iCX UT 3

*":*.i

PI

Ü

J

SONO AC VENTO.

399

ndim at

entur qq

dicitur ; ad S denique nos denuo obuallat ,

Je exhiis.

in diftantia 14 mill. iugüm montium ver-

fus O re&ta exporre&tum , quod Alpes Sue-

Éw

vicas vocamus; vt itaque fola plaga orien-

ulis, quantum anguítus vallis hiarus per-

mittit, nobis liberior fit relictus.

In his

itaque vrbis noftre. circumftantiis expertus

1 comit

füum, ex numero annorum nouem mediog

Brant um

l, Vr

arthmeticos capiendo , fpirare apud nos

N

quolibet anno

dies

dies

imdoa.

n o

Fauonium — ér.

Aquilonem

— Ij.

Solanum

BA 60-

Caurum

—

II.

us at

e lls d-

Africum

RPE 26-

Auíftrum

—

II.

Septentrionem 20.

Eurum

—

i, at

6.

hiacpt-

qui faciunt fimul 210 dies ventofos, vt lí-

i o

beri a ventis fint 155 dies.

Juts q-

u N

332.

Vt de celeritate ventorum iudicare etiam

d um

n viot

aliquanrum poífimus, ex captis in Anglia

is fist-

obferuationibus conftitit procellam impetuo-

fiffümam anno 1705 , meníe Auguíto , per-

currifle in quoliber minuto fecundo

es

]. Ge?

Lond. 66 ; aliam magis adhuc furibundam

xlrum;

.irdt

81; quod quidem experimentum inflitui-

tur plumam permirtendo violentize venti , &c

t

i

m

j VCW

V

fpatium: menfürando , quod illa abrepta in

tempore aliquo cognito percurrit. Sed huic

qu

fcopo exactius obtinendoinferuit peculiare

j5l

h

inftrumentum ; füb memometri nomine co-

P. Il

Cc

gnitum ;

CaAP. VÍ DE MOTV AERIS;

s

400

J

gnitum , qualia iam inuenerunt Huetius hx g

louru. des Savans 1722 pag. 175 ; Perill. L. B. imena,

De WWolff , Aérom. $.182; atque alii , quosiy, g

viderelicet in Diüiom. de Matb. &$ de Pbsf.;(ljnit. *

Meam merhodum definiendi numerum pe-,;; AUt!

duma vento abfolutorum expofüi in Com- o 24

alb qonat d

ment. Acad.. Petropol. Tomo IX; pag. 352.

finz me 1]

333-

Denigeqgdt

Follis vulgare inftrumentum eft ; fed per- ij li

vtile tamen , quo ventum quaquauerfüm fj gix

verno in fl

emittere poffumus.

Conítant illi plerum-

que duobus planis ligneis, corio fibi ira

f homent f

ETH

combinatis vt diduci & comprimi poffint ,

adeoque aér inclufüs ad exeundum per an-

Vrf n

uftum tubulum cogi; accipiunt aérem fi

aperiantur, reddunt iterum , füb venti for-

ts A

1na , fi complicentur.

Quamuis enim li-

Wt i

num facile aérem. tranfmittat : (P.L, 382.)

ts xbl

fitramen celeritate compreífionis, vt aér ; qui

Wris m, d

tempore aliquo opus haberet ad lignum pene-

put, df b

trandum , multo citius per foramen apertum

ii hm «

tubi , nullo impeditum obftaculo , effluat ; at-

ROE (f )

que per idem hoc quoque multo celerius

"rf

interiora, diductione ab aére euacuata , oc-

ls ii

eupet, quam fieri illud per lignum pofhit

f vl v

non abíque mora.

Ventum igneum efhice-

UT

reartificio füpra (P.I, 380.) docuimus. Omne

Wglm:

incendium paullo extenfüm femper comi-

tem habet ventutn vehementem , ob vim

tl

LT

5

(

1 )

]

gla&icam aéris ab ipne imminutam (Sïfö-z

ü,q

OTy AERIS,

SONO AC VENTO.

401

Renerünt p

& hinc aérem externum denfiorem huc vi

99175 Duri

H5 atque al

Lfga irruentem , quod teftatur etiam 7erula-

)

qu

wüus, Hifloria ventorum ; & Frid. Hoffmannus ,

* Aitth, i j

D

&ndi nümemm

)

in Obferuat. Barometricis , Operum qomo V ,

"

pag.19. Arbores multo difficilius fternun-

1 CIpifl i. Q

l

tura vento rapido tempore hiemali quam

D hg,

eftiuo, quoniam hoc durante foliis indutee

funt, atque adeo plus aéris moti recipiunt.

Denique qualitas ventorum accedit ipfis ex

weft, fed»

ilis locis, per qu& fpirant; hinc Fauonii

1 quiquaueri

frigent apud nos, quamdiu niues tempore

lat li pleri

verno in filua nipra nondum diffugerunt ;

, 0no fibi

fed hument fimul

prmi polli

nos adueniunt.

» quoniam ex' maribus ad

idum per a

yunt aárem

Vtilítates tandem vehti habent vix enu-

füb venti fot

merandas.

Aérem a putredine liberum fer-

mus enim |

vant, eundemque inquinatum purgant ab

u .a

omnibus exhalationibus noxiis; noftris pro-

ynis, Vt at

pris etiam , & materiam fulmineam difli-

adlignumpe

pant, eítufque folis in eftate fiepius into-

ramen apd'

lerabiles leniunt ac temperant.

Vapores

culo , eff,

tranfferunt ex vno locoin alium, atque fic

.qulto o*

tellurem exezftuanterm irrigant; calorem etiarri

re euacuti/

hieme terris diffitis frigidioribus aduehunt ;

4

er Tignun?

femina variarum plantarum circumferunt;

m ignen

atque in altiffima tecta difiiciunt, vbi paul-

jocuimu ^

lum quid terre na&a illa lete germinant.

m fempü)f

Vix poteft exprimi quanrum debearus ven-

entem ; P'

tis in nauipatione ; in 'molis alatis , atqué

alis machinis, quae ab illorum vi commo-

nminui

Cv 3

ventur.

CAr. VII

402

p

ventur.

p a

Homines refrigerium fibi procu-

rant flabellis ; fabri ferrarüi augmentum igni-

w

D

r

DÀ

bus íuis follibus ; agricola fruges purgat a

fl

flipulis leuioribus & puluere vanno, quam

ali

]i

ex Germania Gallie illatam primum effe di-.

am

eit fua setate Celeberr. Nollet , l. c. pag. go15

653 m

uanquam alias Zirgilius, Georg. I 166, my-

pgiiirgm if

f

icee vanni iamv faciat menrionem , qua,

&

?

vti interpretes in notis addunt, eft vas vi-

fnri

i

ex

mineum latum , in quod ruflici congerere

m&ö w

g

frugum primitias folebant , & Libero facrum

g

facere; vnde myftica dicebarur.

-

Ts t

CAP. VII.

Nurart

DE ELECTRICITATE.

p

]

AT

WA Wi

335*

",..M

(T QR

1

u

Ui

L

ntiquitus cognita iam fuit proprietas ele-

Á

€tri, quod füccinum , aut ambra citri-

T

na , hodie. vocatur , qua , cum fricatur il-

[UCL

l

lud, paleas , feftucas , atque alias res leuiu-

Ículas , ad íe trahit atque allicir, aliquan-

QO

dlict,

diuque retinet. Recentioris eeui Philofophis

t

hec indoles denuo, & cum cura feculo no-

m (

[

Ls

Ítro digna , examinata non vera folum , fed

polm

A

aliis porro haud minus mirandis pheenome-

Ti

m

m

nis comitata, deprehenía eft, qua omnia

Q CAm

fimul fümta corporis alicuius Elediricitas vo-

MUU

cantur, feruato nomine ab antiquis ad nos

h

deriuato.

Tültig

I

Eít igitur hodie gletiricitas cor-

f j

d

porum

"A

DE ELECTRICITATE.

403

0 f w

fDentum p

porum quorundam ea proprietas, qua at-

tritu, molli vel valido , perfricata , vel a

D65 Dünas

VIDn0, qus

fole aut alio igne calefacta, aut etiam per-

cufía & icta , vim acquirunt cum omnibus

imum e[il

» f ZI.)",;

corporibus non electricis communicandám ,

res varias leuiufculas ad diftantiam aliquot

hbt .

pollicum attrahendi & repellendi , deinde

em , qug;,

e[ i.

etiam in tenebris lucendi, interdiu etiam

fcintillas e&iciendi ; atque inflammandi , has-

BRU

que virtutes lonpiffime propagandi.

as

LWQ ïmm

proprietates fingulas totidem demonftrabi-

iab

T

mus experimentis.

336.

Notari autem

recipue hic debet, cor-

ja

ora omnia diui

4

l

H

dupliciter hoc refpectu.

unt enim quzedam zletrica per fe, Idiole-

us l.

Grica, aut Elethrica proprie fic dida,

qua per

rictionem & calorem electricitate

m acqui-

qora d-

runt.

ticimr j

füccinu

Talia maxime cognita hodie fünt,

m modo memoratum , quod omnia

Tes ln

, ditpi-

corpufcula exigua & leuia, fumum quoque,

allicit, fibique adiungit ,

excepta fola flam-

Tilofops

fecuo o

ma; Gemmse, adamas preíertim ; & rudis

magis quibufdam ele&ricus vifus eft quam

um , ^

politus; Cryftallus; Refinz; Sulphur; Alu-

Dene

men; maxime autem Vitra, quorum alba

g o

quadam egregia fünt, quadam vero non,

thridi v

colorata mínusgenerofa obferuantur , ob ad-

1uisa y

mixtas metallorum calées; illa, quibus mul-

niin |

tum ineft flis alcalini, celerrime humorem

M

Cc 5

es

Car, VII

yl

404

ex aére attrahunt; (P.L, 242.) & hinc parum

üit

i

j w

nl

?I

valent; vid. Celeb. Jaitzius , von der Eledri-

damd ü

!

citet , pag. 95 porro Porcellana; Pix; Refi-

u

0a Colophonia; Cera fignatoria ; Animalia

ján o

viua pilofa & plumofa, vti feles ; canes;

fcäcnbm"u W

aues; denique etiam fericum nigrum , aut

coceruleum.

Pro corpore autem electrico

P/iw:ïgf:w ,

habendum eft tale , quod in aliqua diftantia ;

cuyts p

non immediato contactu , attractionem ex-

fl at

erceat; in hoc enim adhsrent quandoque

d & Mil

puluifculi quidam agglutinati, ob fcabritiem;

gt i d

Sunt de-

corporibus reuera non electricis.

m Ü Db

inde reliqua omnia non Electrica per fe; (ed

gannum ls

mum o

ld

l

Kle&rica per Communicationem , Symperieledri-

ca , vel Eletirifauda , quae nempe electricita-

Qu g

hii

tem non acquirunt. dum fricantur, fed eam

recipiunt a folo propiori alio corpore per

Tf

frictionem & calorem ad electricitatem per-

Y

l

ducto; qualia füunt Animalia glabra, Meral-

UO

|

Ja, femimetalla , candefacta etiam , T'erree;

n

Pulueres , qui ob paruitatem fricari neque-

ho

unt, tum illa corpora , que aliquantum ca-

"1

Mümuä

"

n

l(

lefacta mollefcunt; omnia fluida, & humen-

BU 20

tia, vel madefacta. Sapius difficile eft de-

ADüm

u

FW(

terminatu , queenam corpora per fe fint ele-

t ts

€trica; queenam non ; filet enim aliquando ele-

fiitams

h

€tricitas , que alio tempore, ac alia tempe-

ii

D)

W]gr, |

ftate , Juculenter fe prodit.

Ita ex. gr. ob-

9 ) law :

T

feruatum eft. a .. Celeb. Du. Faj , magnetem

ts

non nifi fricatum & calefactüm fimul figna

al

:

ddoni

H"m

electricitatis edere.

Quo fxpius tentatum

quod l

D

DE ELECTRICITATE.

405

& hinc j

füit corpus aliquod ad electricitatem eden-

Vor de H

nt; Pic

dam,eo etiam celerius eandem rurfüus oftendit,

quafi habitu acquifito, quem iterum perdir,

Jf s Ángi

fi diu otiofüm iacuerit, obferuantibus 7Muf-

| fs a

fibenbrekio, Bofio , Nolleto.

H "igfumm

dütem la

337-

Primo ipitur , cum in tradita definitione

du dluni

tradonem et-

corpus perfricari debeat , aut calefieri: de

frictionis & calefactionis hicinftituende mo-

t quadq

do & Aecbarifmo erit agendum.

Quodfi

Tj

igitur corpus aliquod per fe fit examinan-

os Dd

um , illud libera manu ad papyrum aut

pl

pannum laneum , fricatur, ac attenditur ,

H

il

:

k dricitas

num leuiuftula alliciat , nec ne.

Si vero,

quod fréquentius vfü venit ; corpori non

f eam

electrico electricitas fit concilianda, hoe eft,

pote pet

corpus electrifandum : tum plerumque ad-

j t

hibetur vitrum. — Quod vt prius ipfüm ele-

1 M&V&l-

&riferur , plurimi hodienum . adhuc opti-

1, L ettt

mum effe putant , fi hic quoque attritus li-

Ari neque-

bera fiat manu , & capiatur tubus vitreus , al-

trantum ct«

biffimus, apertus vel claufus vbicunque, lon-

& humen

gus 20 vel 30 pollices , diametri 2 poll. vt

cile eide

tantum finiítro pugno commode füa extre-

(v (inrde-

mitate teneri queat ; nihil enim porro huc

[ u'(mdüïle-

fit £.

facit amplitudo tubi , craffities autem limbi

qlia *

Y2

Vel X

ll;

Tum is charta pura ; aut

] ex. gw ,

panno laneo ; defüper fricetur fortiter, ita

ag

tamen vt definat frictio, cum manus fricans

n fll'üuï üghä

defcendendo ad manum tenentem peruenit

quod tamen non perpetuo requiritur; hoc-

iUS WW

La

C 4

que

Car. VII

y yl

406

que fzepius repetatur.

'Tum tubus hic val-

s;f

«t V

de fit electricus, attrahens aliquando ad 12

; o

(s

A^

& plures poll. egregiamque electricitatem

[r

?;f[( l

ts

g

communicans cum corporibus quibufcun-

f.^

que fymperielectricis , cuius phaenomena

n

l

)l

i

degere licet in zotis , a Celeberr. Muffcbenbra-

Kio Experimentis Academie del Cimento adie-

d

£lis , pag. $5 aut in Celeberr. Defagulierii Cours

de Pbyf-. Experimentale , Tomo Il Lett. X; pag.

ia z]gT:M

380 , in Diflertatione hic inferta ; qua Do-

finis i

£tiff. hic Auctor premium Academis Bur-

digalenfis de ele&tricitate reportauit.

Si

31n0do tubus hic fit mundiffimus in tota fua

Y d

fuperficie interna & externa , ficcus , leui-

vldorm:

gatus ; & ; fi opus fuerit, fpiritu vini ante

Bd d

elotus & probe exficcatus.

Sunt vero qua-

] mudiit

ram corpora, que a radiis folis calefacta

w d df

vim, perexiguam quidem , oftendunt teíte

Gs

3Boyleo , de atmofpb. corporum pag. 9: alia ca-

d. wn

didiora ouo incubato non fiunt ele&trica fi

tün

terantur , frigida tamen íünt valida, veluti

TOi

reíing vegetabiles , terreftres ; & fulphura;

lt

T0

alia e contrario vehementer debent incale-

at

TU m

ícere , vt füccedente frictione aliquam ac-

litez ag

cipiant eleciricitatem , veluti lignum Gua-

Ten

bini

jaci; buxus , ebur , offa, cornua , balenz;

p p

conchz , corium ; pergamenum 5 lapides;

marmor,; in quibus frigentibus nihil virtu-

M

tis poteft exciteri , forfan quia in hoc ftatu

V gs

W

aliquantum madent , & prius calore perfe-

üs|

uTrn(

&e fünt ex(iccanda.

Ita etiam calamus an-

[

eri-

DE ELECTRICITATE.

407

Ubus hi

ferinus ; per duas horas calidee fornaci im-

liando dy

ofitus , deinde vehementer ac diu perfri-

lectriis

catus panno laneo, fiftula (üa pilum crifpum

quibuiy

arripuir, obíeruante Scbillimgio , Mifcellan.

Diügnos

Berolin, anno 1727 ; pag.334. — Alia etiam mal-

Muft hais

leo percuffa, & icta, vim adipifcuntur, vti

Jntifo i.

lacrymee vitrez incudi impofire , & aliquo-

ii u

ties concuffz;; tum & placente fulphurez,

5

& cera fionateria ; Celeberr. — Kratzenftein ,

x qu -

Jhbeoria Eletir. f.13.

k u-

m

358-

sin t

Porro deinde alii fuerunt artifices , qui;

qts, ii

vt laborem haud exiguum prioris frictionis

TE

brachio dextro ferendum , imminuerent ;

OU^

machinas veríatorias & tornatorias conftru-

r

xerunt , & corpus in quo excitanda eft ele-

WR

Cricitas, tatn per fe; quam ad communica-

TT

tionem, celerrime circumrotant, vt aliquan-

a d

tum etiam incalefcat , vti Thermometri ad-

d, vl

moti ope cognofci poteft. Fir hoc machi-

dulpus

n& ope, per duas rotas , vnam maiorein ;

ent ia

alteram minorem, funis ductarii auxilio com-

[jguam *

binatas, quarum illa ab homine robufto ver-

mum G

tenda eít, vt ad minimum in vnico hore

,,2 ) hij

minuto 120 gyrationes abíoluat , & mino-

1* lh

ris ea magnitudo aífümenda eft, vt hec

nii d*

ex. gr. abíoluta gyratione vnica illius abfol-

jn Dx W

uat nouem , quo facto hec minor rota; vel

dore E

axis, fimul cum corpore examinando ; quod

sidem axi iunctum eft , tempore vnius mi-

| ca]amü;

Buli

Ej

yi

408

Cx«r. VII

"

M

j

« f

nüti primi conuerfionibus 1080 circumage-

tur. Cum itaque hoc mechanifmo corpus

pOW

fricandum celerrime rotetur : frictio obti-

netur admouendo ipfi leniter volam manus

foi t

lrl

probe exficcate ; aut pannum laneum , aut

M

X

j

puluinum ex corio vitulino pilis equinis ex-

« u

Y

Qd o

co&tis , vel plumis fübalaribus auium , reple-

li

tum ; ipfi maching affixum , & vitro me-

f d

diocriter appreffum , poftquam manui, aut

s as

huic, terre Tripolitana.fübtiliter pulueri-

fate, velcrete ificciffimee rafe ; vel amyli,

(0, d

COLQTRO

aliquid fuit füperfperfüm. — His ita ordina-

valen dut

tis vitrum bene fricabitur , & infignis ele-

um b d

K&tricitas orietur , cum aliis. non electricis

ha mà

communicanda.

Rurfus alii cylindrum vi-

tj

treum, fülphureum, aut, quod melius exi-

!

,

j

ftimatur ; fphaeram amplam vitream , dia-

hd. t

M Mïf,ml

Uf'f:f/ïl

metri 6 ad 17 poll. aut porcellanam , aut

a

globum alium idioéle&tricum ; rotant ope:

N

linidg

plectri, vel arcus talis, quo pandure fides:

i nj

moueri folent , qualem ego machinam pre-

cipue adhibeo, deícriptam a Gordomo , Per-

g.

»ma

15

$N

fucb eimev Erklerung der . Elettr. pag. 145 vti

précedens machina deícripta etiam eft ]. c.:

[

plum

T

p^g.6; necnon in Kratzen[leinii Tbeoria Elettr.

:

pag.2. Augetur autem electricitas in fym-

15, fs

perielectricis eo magis ; quo ampliores funt:

MM

tubi & globi fricati ; quo celerius circum-:

N l [

LUS] y

ducuntur; tum quando cum Celeb. Bofio,

1 Ql

atque alis, plures globi & cylindri rotati:

S3ti-

Wpo

M(d

Y

adhiþentur ; quorum excitata electricita

mmu

DE ELECTRICITATE,

409

ftmy

mul fümta communicatur cum aliquo cor-

T0

pore:

Ic iO Obfk

9.

m m

Pro hifce autem pariter ac pro fequenti-

TeQm

bus varie & circumípecte adhibende fünt

QU .

cautele. — Corpus, cuius electricitas excitan-

ID fj

da eft , debet effe ficcum , & calens paul-

A0 m

lulum , nifi circumftantie aliud fuadeant;

IDUI, u

fricandum illud eft: manu plane ficca & dura;

minime füdante, vel etiam panno laneo, fic-

Wlter-

iavl

co, calente , villo ; corio, linteo , charta,

It O.

cotoneo , aliifque mollibus , nihil enim hic

m af

valent dura & polita; & fignum talis tubi

ehircy

iam bene electrici eft, fi aliquantum inca-

n jl

luerit; tum iuxta ipfius longitudinem ad in-

"m

teruallum 1 poll. digitus perduétus ab efflu-

no

viis incurrentibus crepitationem excitet , aut

,

in tenebris lucem fpargat ; fcope fic promotee

m

idem debent efficere. Axem rotationis paral-

N

lelum effe debere axi terrae , nufquam legi,

m pre

nifi in ourm. des Sav. d'Italie, tomo I pag.

, H

290. Corpufcula attra&ta omnis fünt pene-

ris, veluti folia metallorum diffecta , are-

M: N

C

ne, lignorum fcobes, exficcata folia, fila;

r E

plume , prefertim íübalares auium , cine-

infi

res, fumus candela , &c, dummodo impo-

o

nantur pating- vitrez, porcellane, aut fer-

d-

ree ftanno obducte, aliquantum calenti-

J. i

ous; aut fi cum Gilberto , de: Magnete lib. IT

€

] n

i

4p.2, cufpidi acuta , acus magneticee inftar,

r

NNec etiam fücce-

mpof-ita equilibrentur.

dunt

!

CaAr. VII

D; ULE(

410

n

, mal

dunt experimenta electrica vlla , quoties

aení

tempeftas fuerit humida , aut inftituantur ea

AT

inloco humido' vel in magno fpectato-

Yn!

od

p "

rum.numero , immo minus feliciter perfi-

d

ciuntur apud nos hieme quam eeítate , nifi

fj o^

d

foni

.

&t

tempeftas valde fit ficca, ferena , & frigida

ii

340.

]

11f

1C Y

Secundo , attendere debemus ad Commu-

MA IN

CUnn

nicationtm , qus primum obferuata fuit a

Boyleo, vid. Du Fay , AMem. de Paris , 1733

n

f^£ 31.

Vidimus iam qua ratione excirari

potlit electricitas corporum electricorum per

T

hgt «

íe, facile aut difficulter ; prouti hec funt

mapis aut minus electrica; fed dictum fimul

[

hoc

àleu

eft, in quibufdam corporibus electricitatem

nullam vllo cognito modo pgffe prouocari

D)

a

immediate.

irca hec vnica methodus

a

eft ea electrificandi per communicationem

r C

(336.)

Commnunicare autem electricitatem

Vi f

cum alio corpore nihii aliud eft , quam il-

m'—;:;mcor[

lud circumfundere effluuiis electricis ab

m ii

alio illuc deriuatis ; quod fieri poteft cum

E

RE

Tl

omnibus hucufque exploratis corporibus fi-

a

ne vlla exceptione , modo fuerint idioéle-

T

f

M

&ricis bene fricatis impofita , ex iis fufpen-

W

fa;aut alio modo cum illis connexa. Veluti

(ig l( m

Vi

cum laminze noflre machinz imponuntur

Ug "

RW

d

quasuis corpora non electrica, nix , glacies;

w A

(

oma , flores , arundo Hifpanica , menfa

Q

integracum varietate ciborum & rerum mul-

tàrum

Uü]jm m

DE ELECTRICITATE.

41I

ll QU

tarum diuerfiffimarum , aut candelabrum

Yv

cum candela accenfa , in qua flamma nul-

00 fs

lam ab electricitate mutationem (übit ; aut;

lt

cum aquam in cochleari paruo inferius ad-

&llate, f

motam coni inítar eleuatam fpe&tamus. Tta

jf

homo integer , ad idioélectrica non referen-

dus , tali atmofphaerae deriuatiuee , non pro-

prie, poteft quafi immergi ; eaque circum-

73

ari, aut ; vti hoc vocant , ele&rifari , que

u füra

corpora hinc dicuntur eleirica per communi-

eationem.

m

J erctr

T

341.

d t

Sunt Kigitur hec electricis ipfis eequipa-

um m

fanda, quia in hoc ílatu pofita quzlibet

Vtem

obuia corpufcula leuia pariter alliciant , re-

at

pellunt , fcintillas eiiciunt, non fecus ac ele-

holus

qoem

rica per fe ralia. — |Norata interim per.ex-

perientiam hec eft differentia , quod efflu-

ridiem

via electrica multo facilius & copiofius com-

qum

municentur cum corporibus non idioélectri-

irics 2

cis , quam cum idioélectricis ipfis ; quo

otelt cim

enim electrica per fe funt generofiora , eo

minorem copiam in fe recipiunt eleétrici-

porïbusü

y ii

tatis affufe. X Hinc per communicationem

tis ff

pix , fulphur, cera fignatoria, vitrum , fa-

g W

cie fericee ceeruleae aut nigre , nihil fere;

aut parum admodum , electricitatis in íe

u

X; gü:ä)

imbibunt, fed torum flumen atmofphaeree

electrice illibatum vlterius dimittunt, vnde

yerumt

etiam ha fericae faíciae ; cum antecedentibus;

u

opti-

f!

412

Car. VII

optimum fünt füftentaculum illorum ; qua

at f)W

"

Wa u

WK

electricitate perfundere cupimus.

Hinc

etiaan homo electrifandusaut incumbere de-

Turr

ia

bet eiufmodi fafciis , aut infiftere placentee

picez , vel fülphurez , aut etiam eiufinodi

igffllf ia

fafciis, vt ne vis electrica ab ipfío vlterius

m

j

)

propagetur, ífed in ipío maneat coércira

a

l

hie i

]

[*

quafi & inclufa.

d

342)

j m

ia st

Tertio igitur iam occurrit Aftratlio & Re-

pulfio , obuia tam in ele&tricis per fe , quam

e flo pl

chio lpmo;

per communicationem , vti reliqua omnia.

vt nec 10 J

Harum vtraque apparet manifefüffime ,in

tubo vitreo ; libera manu fricato, vel in

itlr ampan

a,

machinarum aliqua rotato.

Iíte autem tu-

bus arena ficca repletus definit attrahere ni-

1 Redeoque ,

r

"

M

l

,

1001

fi in diftantia 2 pollicis ; excuffa illico are-

na, attrahit vt ante.

[

f

Explicatur hinc iu-

cundum illud experimentum ; quod a Gor-

p

dono vocatum eft Sonitus campanarum eletiri-

li

CU5 , & defcribitur l. c. pag. 38; hoc enim

Toud Y

fequenti modo peragitur, quem enuclea-

tius defcribam , vt vera electrifationis idea

IHIHEJLME

exinde acquiratur.

p

EE

i

Cum cylindrus vitreus;

puluillo affricatus, rotatur; concipit is lar-

p

b

qkn

gam virtutem eletiricam per fe , (336 & 338-)

At

quam communicat cum adiacente propius

In

!s

T

)

j

lamina ferrea , ftanno obducta , (240.) &

m

fuffulta a fafciis fericis. (341.) . Haec itaque

hts

1

ET

L]

Ij

lamina iam eft eletirica. per communicationem ;

J

:

aut

DE ELECTRICITATE.

x43

llotuy, ,

aut fymperieletirica , atque fic omnia preftat,

LfIQUS

quaz a corpore electrico

fe agi poffünr.

Ricumber

Huic lamine connexa e

h

fili

errel circa

((vny

ipfam circumducti ope ; campanula ; que

u Plat( H

laTl e1y

hi

igitur electricitatem pariter recipit per com-

l

1nunicationem ; quamuis ipfa per fe electri-

ipfo vlt

Dd COdQ,

ca non fit. (336.) Hec campanula vicinam

habet aliam , verum aliunde ex prominen-

ti brachio ligneo fufpenfam , neque conne-

xam cum braclea ferrea, vt ne fiat fympe-

Miv

rielectrica ; inter vtramque deinde dependet

e filo pulfabulum ferreum, ex eodem bra-

YU

Miqu a

chio ligneo; &

feparatim quoque a bractea,

anfelifre

vt nec in hoc vis electrica deriuetur.

llla

fitb, i

igitur campanula , fola. ele&rifata per com-

Áeatem d.

municationem , attrahit pulfabulum füfpen-

at nt-

fum , adeoque facillime mouendum, (339.)

quod cum clangore alliditur, at fimul fübito

f inare-

a u u

repellitur, vt-ofcillatione fua attingat alte-

ram campanulam non electricam ; curm clan-

quir.

manm &

gore pariter , fed ibi fimul electricitatem

füam deponat, & noua ofcillatione partim,

p; t

nouaque partim attractione, vtpote vacuum

jem cnutlx"a-

iam a vi electrica priore; ad priorem cam-

Afationi

panulam denuo accedat, lufumque hunc re-

ndrus vt

petat ; vt fonitus alternus audiatur , & icti-

oncipt &*

bus quidem fenfibiliter crebrioribus ; quo

56 Ó

mapis fortiori rotatione electricitas increícit,

cente p

]

(338.) donec omnia definant. poft aliquod

tempus, quam rotatio ceffauit. Spherulee

Hactf

ligneee aut vitregs füper aquam electrifatam,

mmunimti(ä

-

natau-

y

414

CaAr. VII

du

natantes ; attrahuntur a dipito non electri-

fintla d

fato , fequunturque huius curfüm ,

uod

i

ita eft explicandum.

Globulus is electrifa-

aiis ii

tus deberet ad fe trahere meum digitum ex.

eüm a

r. quod cum fieri non poffit dum retinetur

tlis, 33

d

igitus: aecedit ipfe globus ad digitum ; vn-

af

de manifeftum eft, attractionem etiam hanc

Fomfrnr]i

effe mutuam & reciprocam , & globum z-

tlf

que attrahi a dipito , ac digitus attrahitur a

zw:mfarpora'ï

globo. Vid. Experim. Academie del Cimento ,

vfato.

p4g.$$. Quod eodem modo etiam f in

fs Ym

Magnete, eiufdemque attractione. (P. T, 247.)

Y a, d

Ex hifce motibus, & acu magnetica gyros

quiy o

ducente, cum eleéctricitatem nacta eít , edi-

t Qd

dit anno 1750 Imaginem motuum celeflium vi-

H

a

u

ribus ele&iricis effidam , Celeb. Biucklerus.

o

l

174

U

(

343.

h

uartío nunc excutiatur Lux , cum eiectis

"'Tubus

igitur vi-

$cintillis , & inflammatione.

p

LU

treus ; cylindrus, vel globus , no

E

u , aut

COntn

à

in camera obfcura ; fricati ; fimul ac electri-

fantur, lucent ibi quam maxime, in quo

enesq

loco frictio exercetur , quam quoque in aliis

Qurammé

fübinde locis; fi ab aére vacui fint, magis

"

(

NI

Iu

ettmmm intus lucenr ; & lumine vibranti il-

&L gf

luftrantur ;.conftat enim , effluuia electrica

ttlüte

copiofiffime ingredi vacuum ; dumque in hoc

Wtf

operantur , vitra extrinfecus pigritiam in.

electricitate oftendere.

mavü

f

Si corpori materia

&i

electrica. perfufo admoueatur digitus ex. gt-

dep

TU

"

vé

DE ELECTRICITATE,

415

vel clauis ferrea bene polita, propius: tum

E

fcintilla eiicitur cum crepitatione aliqua ; &

T Qu

dolore quodam digiti , coniun&ta, conica;

5 df

d

cuius a

ex ad digirum verfus eft ; f

in;

etiam ta

l

e fymperielectricum fua fponte

E

lIt

tillas, & lucem eiicit conicam , vti enfis in

Itum.y.

cufpide & acie füa ; atque ftella octogona, e

Jum l

tenui lamina metallica exíciffa , & in fuften-

um a.

taculo fuo corpori electrifato impofita. Quae

llitr 4

autem corpora fcintillas eiaculantur ; fünt fe-

dntf,

re fequentia: Metalla, Cutis humana, Cu-

niu

tis viuorum aut mortuorum animalium , Ca-

H

ro cruda, affa vel cocta, deinde Vinum, A-

t 0s

qua, Spiritus vini; Mercurius, Poma, Py-

d ed.

ra; Cerafà , Lac , Butyrum, Cafeus; opor-

i t

tet autem femper ; vt alterutrum horum fit

electrifatum , alterum non , ab vtroque enim

ele&rifato nihil fcintillarum editur; ita ho-

mo electrifatus ; admoto alicubi digito fibi;

d

tv

non fcintillat ; nec etiam lignum fcintillas

prolicit , hinc in

q, U

continetur,

pracedente catalogo non

d-

ing

Inflammatio dei:de commodiffime pro-

eindis

curatur in effentia vegetabili, aut fpiritu. vi-

1 mggis

ni; hic enim infundatur parua portione coch-

yant *

leari argenteo minori , & fic admoueatur ele-

gt

á——

&rifatee laminz nofltre ferree , in ea diftan-

jeund

