e iam oftenditur, nullam talem

ue hinc facil

Qu

articulam intra angulum INOM conftitu-

nqï?ræ

tam radiorum aliquem ad oculum O poffe

l

deferre. Stringens enim Pc refra&tum füum

Jl

cd habet parallelum ipfi DE, aut NO, qua-

|

re non in oculum perueniet; & remotiores

J

adhuc, qualis fg , eo magis ab axe fuo fece-

dent ; confequenter gb eo minus adhuc ocu-

IT

lum feriet; vnde ob defe&um lucis radio-

rum totus conus NOM apparebit obícurus;

mü*;

ït

& haec eft ipfa illa area circa aftrum medium

li

obícura, vtiinnuit pbezom. jy. Porro parti-

pl

cule tales omnes extra angulum NOM po-

ld

fite, non quidem omnes; fed plures , radios

[

ab aftro acceptos ad oculum tranfinittere

l

P

offunt. Exempli loco fit vnicus Alk, qui

re

T

fra&us in k ad oculum O perueniet; atque

mmnes

üN

fic innumeri alii ; hinc itaque particulee o

oiitæ

ï

b

extra angulum INOM circum circa p

uci-

i,

Qts

Dd

ÀB IGNE ET LVCE PENDENTIBVS. 295

cuti

lucidas peripherias reprefentabunt, & colo-

x ln

ratas quidem , quoniam oriuntur a luce re-

f Ü pre.

fracta; (218.) interioris vero arez fübobfcu-

C ftcn s.

r& diameter apparens erit an

gulus NOM,;

16, quln.

fiue; huic equalis, DCG.

255) t

201

antüt, JJ

rede OMf,

Nunduam igitur pluuio celo cernuntur

EC pite

alones;

ob nubes in rali flatu nimium den-

wiptur qne

fas, & quia conolaciatae

particulee hic requi-

s. At

Tuntur, non guttz rorida.

Non confpi-

lm v

ciuntur ab obferuatoribus lo

nge diffitis ;

JM eonln.

quia verfàntur hae particulze in

atmofpharae

tm O pdl

noitre.regione

media, adeoque infignem

ao um

habent parallaxi

n.

Rumpuntur a ventis;

N0, que-

fuo r

quia ab his particulee

neceffarig facile ex fitu

femotiores

equifito difpelluntur. — Nextonus afpe-

s füo fec:

xit halonem ellipticam , que mapis diftabat

ducon

a Luna inferius quam füper

ius; quia pecu-

liaris quedam hic inter

lucis r

ceflit"refractio aéris ,

Yc oblaare

a nouis forfàn particulis heterogeneis admix-

um me

tis, vti ipfe explicat loco citato ; quare per

Poron

anc cauflam Hugenianam omnia halonum

xNO:

phenomena quam rectiffime explicantur.

ld vnicum (üpereft adhuc explicandum , cur

lr

diametri apparentes halonum non fint con-

| t^

anter ezdem , fed varie in variis obferua-

iT

tionibus? Hoc eadem, qua preecedentia , de-

uxit Hugerius elegantia ex diuerfà ratione fe-

ii

m du

midiametri molis euttulee integrae CB ad fz- Fig.

M

midiametrum nuclei CH, oftendens, fi dia- 99.

-2

imnerer

p

204 CAr. V DE METEORIS

( d

J

meter coronce fuerit 47* : requiri CB ad CH

— 1000ad 480; fi vero diameterapparens co-

ileie]

ronz fuerit 90? , requiri CB :

CH — 1000:

—

vtid

680; fi dicta diameter fit 44? ; po

( CB:CH

»sC

diametro

(;

z51000:473; pro

maiore igitur

m

parente halonis

m

aior fuübinde requiritur

Ej

a

meter nuclei ;

hinc facilis quoque ratio

u

dari poteft, cur amplee aliquando funt coro-

dlli

nc cum oriuntur, multo autem contractio-

all-t

ul

res, quando definunt.

s.

256

hp

Methodus autem, qua problema hoc im

tur J

allegatis cafibus partic

ularibus foluit Huge-

:M

(t. Sit femidiameter

mius, generalis hec e

molecule totius MD, nuclei niuofi

MF , at-

li: D

Fig.

que incidat radius folaris HD ,

parallelus axi ;

98.

is primo refr

inpatur per DC,;

qua nucleum

Wa

tangat

in F, ac dein denuo per CK ; pr

odu-

cantur HD in O, KC inL,

& ducantur per-

nonr::

tie D ,

endiculares ad pun&a inciden

fi KC effet

quze fi

nt QDM, RCM. Iam,

1

tadius i

ncidens , is refringeretur per priorem

viam CD & DH; atque e

ffet nunc angulus

f y

rimo refraétus DCM , qua

lis prius fuit

V

CDM , qui duo anguli funt equales ; o

triangulum DMC &

quicrurum. Cum au-

hïque [

temanguli refracti aequales habean

tin eodem

N-

medio aequales angulos inclinatio

nis, erunt

du

anpuli

DH & RCK equales.

Et pariter

ales

.

(

habent equ

ales anguli inclinationis eequ

enam

u

zl

&411

i|

)N

KB IGNE ET LVCE PENDENTIBVS. 205

iOQd

etiam angulos refractionis; ergo erit ODF

IDpuraa.

— LCF; eft autem ODF — CPK, ob par-

H - :

allelas DO; PEG;&LCF — PCK, quia fünt

(ciCB. CH

verticales ; erbo in triangulo CPK anguli ad

— X

Ir dimem

P & C erunt zquales, con(equenter

I

CKM ; fed ex premiffis eft CKM femidia-

: fequinti

meter apparens coronz; erpo angulus ad P

Ioque rti

erit £ diametri apparentis corong. Porro

Áünt coro-

eít PD : PM ratio refractionis , aut in hoc

Vontra lo

cafü — 4::3; (163.) quod facile demonftra-

tur ex "Trigonometria; & in F eft angulus

rectus , ob DC tangentem, & MF radium

m hcit

in punctum contactus ductum. — Pofitis igi-

tur finu toto — r, CPK finu — p , cofinu

t H

-—q,&PDc-x, erit PD (x): PM — 4:3,

miciametet

611IF ) a['

hinc PM — 3* ; eft etiam in triangulo

]elus axi;

mudeum

FPM,r

—À À

3X

s od

p:MF—-..ïEES;nec

antut pa-

qx

non 7: ——:q:PF:

r

, vnde FD

« D&

; KC d

£ppuLppi.340 2

yrpore

r

; atque hinc

: u

ft MD— /(MEF* -FD! ) — xx

; p

V. (251? — 241q)

"L

; quiaeft p? -- q* — r».

»qua'

1 !

:QAQm

Atque ex4lïis ita de

du&tis habebitur, MD:

Inti

v

— V^ (2jr? — 24qr):3p; ex quo fun-

10n5

dam

ento fequentem computaui rabulam,

&

qua in hoc folo ab Hu

eniano diffidet calcu-

n

418

A méa gt - M p

"T

4f 193

DL

dl

47

Á

AF af a l AE v

(&3/ «

Ó

-xli

TE *g -?-ï;"ag;ff: Wa a 12 i

y

p

206 CAP.V DE METEORIS

gooty?

lo, quod hic rationem refra&tionis affumfit

Tomi :

2j0: 187, ego autem vero proximïnl

4:3.

foi g

font; |

diameter

Halonis

MD : MF ,,,..

l

li

lO

— —

1000 :

I2.

Mani.

— —

1O

130.

um

20

— —

249

Thrs

— À

354

30

—

J'I

40

447-

44

——

479

m

Vl

aío

4j

——

484

NY

jo

$16

'&aw

60

——

$76

2

——

622

W

7o

m

$o

——

656.

]

90

—

684. (&6

i1oO

703.

:

IIO

—

719.

Y20

ml T8 - s.

730.

[

(

2jT.

d» i

| Parbelii & Pavafelene fant veri folis, & ve-

Wt

qu

ye lung , imagines fpurie, iuxta luminare

vtrumque fpe&tate , modo plures, modo

lii

Veteres cauffam definitioni in-

Bu

pauciores.

cluferunt, dicentes cum Afriflotele , 3 Met:

[

cap. vlt. parhelius eft imago Solis ; a late

re

[

&

eius in nube denía, plana, quiefcente, &

aquofà, tanquam in fpeculo, per radiorum.

hfül

folarium refractionem , expreffa.

Ita qui-

C

ur in Polonia ;

*

L

&

fiem Íex ümulISgles vifi diïum

. .,a*me

^

*

ef

* o

E

1

[

F-.'".

1

1',3 $

&

L

*

-

?

t

1

t

Nj

AB IGNE ET LVCE PENDENTIBVS. 297

Onis nf

anno rj25, Sfl. P

f- Gotb. p. 299... Deinde

Xima ;

"

Rome anno 1629

:

m

ul quinque Soles vifi

£

N

l;).

funt ; Martii 20 , a Scheinero,

vid. Hugenius

!

n

l.c. Rurfuüs quinque vifi fünt anno 16845

I9)

Martii 28 , hora 7 a. m. duarum hora-

24,

rum interuallo ; Zourgal des $av. 1684; pag. 172.

)

Plures eiusmodi obferuationes Heuelius accu-

rate defcripfit , atque edidit in Appen. ad

4n

409 t

qra&at. de Mercurio ( Venere ia Sole vifis , £ol.

d

171; Vbi etiam memorat, feptem fibi Soles

&

diftinétos apparuiffe anno 166r, Febr. 20,

ïï.

ab hora 101 ad meridiem víque, cum coro-

Du

(2

na picfa circa verum Solem, & circulo albo. ma-

éff.

£no; per verum Solem tranfeunte, & vbique ab

borizonte equaliter cum Sole, nempe 259 , di-

A lt

n

flante , cuius diameter 130?, atque adeo cez-

13

trum cum Zenitb fpetdatoris coincidebat ; preeter-

ea parbeliorum aliquot caudas poft. fe trabebant

T

in ipfo arcu circuli albi.

Gaffendus, de meteor.

cap.ó, putauit, in vniuerfum víque ad vn-

decim Soles apparere poffe.. Plinius teftatur,

[.01'157 & j

non plures fimul ad füum euum vifos Soles

qa lum

quam tres; nec plures enumerantur inde ab

ires, 0i

4triftotelis tempore ad Cardamtm víque, quod

fininmm *

mirum eft, intra paucos annos, noílris nem-

jds;

pe temporibus ; contingere potuiffe, quod

)hS L ,

tot feculis olim non fuerit fa&um. Sed caufz

üiee

fa huius rei effe poreft, quod duo parhelii

yr n

aterales, qui femper lucidiffimi funt , vni-

( hp

ce ab imperitis obferuatoribus fuerint anno-

ue languidi admo«

.;aFi' dum reliqui plerumq

»

duxþ

M

CAr». V pE METEORI$S

j

298

dum fünt, vt pro nubeculis facile haberi

gl

m d

poffint. vid. Hug.l.c.pag.:2. Reliqua vero

Parheliorum phznomena pracipua huc re-

Xxg)ïih?

deunt. r. Plerumque apparent tempore ve-

d

m

ia

ris & auctumni. 2. Semper cum coronis,

ictis aut non pictis, vifüntur.

3. Semper

Jnur

& nubibus craífiori-

|

"

fpectantur aére quieto ;

bus vacuo, vt aér fere ferenus, fed aliquan-

g

tum tamen fubnubilus, videatur. 4.Magni-

vegolt

tudo eorum eadem eft, quz Solis veri; fi-

öïmmï d

ura a rotunditate interdum recedir , & lace-

junt.

ra eít ; fulgorque debilior.

j. Latitudo par-

suh:

heliorum eadem eft , quz circuli magni , ho-

lii

6. Confpecü

rizontalis , antea memorati.

Hirce

fuerunt tempore vnius hore, immo etiam

[r]/)

uatuor horarum.

7. Euanefcunt omnia

Jl

MA

fucceffiue & pedetentim primo ab vna; mox

i X

ab altera, parte, reditum crebro fimulantia ,

donec penitus extinguantur.

n

Jv

258.

(^tfa

[

N

Cauffa elegantiffimi huius pheenotneni in

Iu

noftra atmofphera fine omni dubio heret.

TRU

Primo enim femper cingitur illud corona, aut

Ls I

halone, quz in noftro aére exiftunt. (251.)

lis,

Secundo, tempus poftulat, quo calum non

quidem fit perfecte ferenum, fed nebula te-

nui & pellucida obdu&tum. — Zeriio, in locis

W

arum a fe diítantibus vix confpiciuntur.

T

uarto , ordinarie apparent tempore brumali,

pl

Ill

aüt verno, in mediocri frigore; fpirante ven-

li

t9

45

EOQf

AB IGNE ET LVCE PENDENTIBVS. 299

fl i

to leni ex plaga boreali. Quinto, cum defi-

Reliqm WY

cipua hs.

nunt, aliquando pluit, aut ningit cylindru-

lis, vel fpiculis oblongis. Veteribus autem

femporev.

Q corori,

allepata cauffa ; nubes nempe denfze , nimium

generalis eft; in omnibus enim eiusmodi

3. Smpt

hanomenis atmofpharicis femper ad nu-

bus crsffor

es, harumque reflexiones, confugerunt ,

fedaliquin

tanquam claudi ad equos, nulla determina-

- 4 Magi-

ta expofitione circumítantiarum; deinde vi-

dlsver; f

demus, deníàs nubes hic plane abeffe, tefte

t

benom. 2; nec vllo modo perfpicitur , quo-

]Euqo:

mnodo ex nubibus denfis corong , aut circu-

1 mgri, -

lus ille albus horizonti parallelus, oriantur.

6 Confpe

Hinc etiam Cartefius , de meteor. cap. 10, pro

1tmmo etam

Cunt Omni

cauffa allegat magnum quendam velut annu-

lum folidum in aére exortum ex glacie con-

) vna, mox

tinua, pellucida, & polita.

Gafjendus. oriri

fimdanta,

parhelios & parafelenas credidit , quando

lures halones f& interfecant; ita enim loca

interfectionum ob geminatam lucem exfplen-

deícere, qua deinde ab ignaris pro Solis aut

genomen n

dubio hert

Lune imaginibus habeantur. Sed ex deli-

neationibus accuratis ab Heuelio & Hugenio

] coront, d

factis facile apparet, ibi etiam cerni parhe-

iftunt (r

lios, vbi coronarum interíectio nulla eft.

) clund

259-

d nb

m,ms

Solus autem perfecte ac determinate ho-

yoníoc

rumomnium originem & conftitutionem ex-

o

plicuit iterum Hugenius; de Coronis €$ Parbe-

?

S Vd-

)

liis ; que vero explicatio cum ob circulo

i.

[$0973

j (6N

$00 * Car. V DE METEORIS

s

rios fibi reprefentandos imaginationem val.

d en

de exerceat, nec fine multorum fchematum

PUL

ambage tradi poffit: tentabimus conceptum

no

tantummodo eius foecundum excitare , atque

ob oculos ponere; vt; qui plus elaborare in

his cupiat, fundamentum habeat, cui tuto

j

infiffa — Hugenius iraque , vti ad genefin ha-

vl

il

lonum vfüs eft fpherulis femiliquidis , qui-

bus innatet intus nucleus niuofus: (252.) ita

M

ad parhelios iam requirit fimiles cylindrulos ,

t

admodum exiles, denfitfimo apmine in aére

volitantes & pendulos , iterum femiliquefa-

KC

&os & füperficiei aquofie inclufos, in quo-

m

jl

um medio autem maneat cylindrulus mini-

u;

a

mus ex niue tenuiífima conítans , luci imper-

d

Jl

vius, fed aquee füperficialiimmerfus. Mi-

ili

nime autem hec corpufcula temere aut fru-

t

|

ftra fingi in aére afferit; cum f&epius talia ex

eodem mapna copia decidant füb forma ni-

X

m

vis aut prandinis.

Sed vt erecti fiftantur hi

Y

cylindruli madidi in aére, quem eorum fi-

tum requirit latitudo parhelii eadem cum la-

titudine circuli magni, albi, & horizontalis;

]s

ex phenom. 9 , adeít in eorum cuiuslibet par-

qu

te inferiori globulusaliquis annexus grauior,

T

Al

ex defluente humiditate exortus, ex cuius

TU

pondere cylindrulus in aére verticaliter fu-

[hbï[ p[

Ípenfus hzeret, vt ar&ometrum in aqua.

hd

di

(P.1I, 126.)

260.

r

Q

. Ex hifce nunc adumbrare poterimus ge-

necra-

Pt

AB IGNE ET LVCE PENDENTIBVS. 3CI

Datio sT

nerationem parheliorum & parafelenarum ,

eft enim vtriusque phenomeni eadem ratio,

T2 ICttm

I$ COncm

Primo ex eiusmodi cylindrulis, qualis eft B,

Fig.

in cuius füperficiem madefactam circumcir-

Xcirare ) a[qug

99*

5 elibonrem

ca incidit radius AB ex Sole vero A , oritur

radius reflexus BO , qui nucleum niuofum

, u t

penefn l

penetrare nequit;, quorum plurimi in ocu-

lum O perueniunt ; vnde igitur hic, per

Qu , qu

: (52

productum retro hunc reflexum , videt li-

neam lucidam ; tanquam in fpeculo cylindri-

xindnis,

Dune ndjre

co; Solis diametro equalem, in Cj íecun-

dum leges fpeculi, in concurfu radii reflexi

n imqua

tfos,in qu

producti, & catheti incidentiz ; (127, &

154.) hinc du&ta horizontali DE , & huic

ndrulus min

parallela FB; erit altitudo Solis ABF — an-

ylicLimpet-

gulo COE , quiaob reflexionem anguli apud

ens M.

re qut fru-

B füpra & infra equales fünt, & FBO —

COE , ob parallelas BF & DE. . Oritur ita-

Js t ex

b formt n

que ex iunctis imaginibus innumerarum ta-

lium linearum pellucidarum circulusille ma-

t ftanturlt

n eorun d

gnus, albus, AGICH, cuius fingula puncta

eiusdem fünt altirudinis fupra horizontem,

dem am).

horirontl

eius nempe, quam tenet Sol verus, ita vt hic

ipfe etiam in hoc circulo. comprehendatur ,

gioslbe

atque vthic circulus fit horizontalis, aut ho-

exus u

rizonti parallelus , & confequenter i

píius

15, 07

centrum Z fit fimul fpectatorisin O Zeniths

r

ebet porro etiam latitudo huius circuli ma-

um i

L

Í

"E

"

n

gni efle eadem cum diametro Solis; finguli

preterea fpectatores videbunt quilibet. cir-

culum fibi peculiarem , omnes tamen pet

[ Lv;»l'

verum

goreri

p

I6

CAr. V DE METEORIS

$02

"m

verum Solem tranfeuntes; &fi partes quae-

p&ewmïn

dam lang

uide, aut plane non, appareant; 1

orietur ex

defe&tu cylindrulorum. — Secundo ;

radiorum quidam ad latu

s vtrumque nuclei

u

& refracti ad ocu-

niuofi aquam tranfeunt ;

vnde colores adue-

d;u

lum p

erueniunt AKLO;

ehn

hunt; (218.) ex quoru

m duplici refractione,

hia

vtrinque facka ad

vtrumque latus cylindruli

w

obícuri inclufi ;

in refraéto OL produ&to fi-

p

(tuntur Solis imagines apud H & G adeo-

ínyzi

que Soles fpurii ,

aut parhelii.

Tertio parhe-

iil

lius tertius Í oriri poteft;

fed admodum de-

Wil

bilis,

ex facta in fe&tione cylindruli duplici

d P&N, & vnica reflexio-

Q1f

refra&tione apu

l

ml

né apud M.

uarto, quod caudam habeant

lg

arhelii quidam ; producitur ex debiliore re-

If

;

r

a&tione in cylindrulis vicinis & efficacibus

|

|

antum ad hoc negotium. — Quia-

V j

adbuc aliqu

gint

to, fi plures cy

lindruli füpra alios pofiti fint ;

$s

& efficaces, plures etia

m parhelii in eodem

Ya

circulo magno generantur.

Sexto, his cy-

ï

f

lindrulis femper etiam permix

H

ti funt globu-

runtur; (252.) igi-

m

li, qu

iad coronas requi

indi

tur circa Solem ve

rum vna aut altera corona

Yet

adeffe p

oterit; quamuis etiam cylin

drulos

lug

hifce ha

lonibus producendis aptos iudicet

, coclum erit

um

Hugénius , l. c. pag. 26 Septinzo

|. nj

fere ferenum , quia paruuli hi c

ylindri raram

tantum & tenuiífimam nubem e

fficiunt, qua

t&w*gr

Qibin

'Sol & celum obreguntur.

Otlauo , omnia

cylindro li-

Cj

hec experimentis imitari licet ;

gneg

.O N

AB IGNE ET LVCE PENDENTIBVS. 303

i Dits a.

gneo folido intra cylindrum cauum aqua re-

dppaa d

pletum intrufo & fufpenfo.

T. $nb

261

1nrque nid

TCb d oq.

De Parafelenis denuo tractare non opus

coloresadie.

eft; agnoícunt enim ; vti iam innuimus,

irefradion,

easdem cum parheliis cauffas. — Sed alia ad-

ü$ cylindrii

huc phenomena huc fpectantia non fünt pree-

produdo .

tereunda. —Primo enim apparuerunt aliquan-

&G, «deo-

do 50l aut Luna in cruce, qualera in Luna vi-

Trio .

fam peculiari Differtatione defcripfit ro. A4udr.

ao d«

Scbmidius ; obferuauit etiam euelius ,. c.

Parifiis crux Lunam tegens obferuata eft an-

]ndrdi dpld

vnic; reletio

no 1677, Maii 17, in Obferuatorio Regio;

ydam hat

hora 2 mat. in qua diameter brachii cuius-

" debilore re.

libet apparens erat 12?, latitudinis autem

J efictclbus

vtriusque eadem erat diameter, quae Lunae.

Vid. Tourn. des Sav. 1677 p. 178.. In hac

um Quit-

y pl t

quidem tali cruce calefli Hugezius l. c. pag.

Jj n eode?

62 , afferit;; brachium horizontale generari a

»'exw) h 8q

reflexione radiorum Luneexcylindrulis ver-

i fünz gl

ticaliter in aére erectis, qui in parheliis cir-

culum album magnum producunt; cuius hoc

[5 (252') L

altera curt

brachium pars fit ; alterum vero brachium

verticale originem fuam debere reflexioni

n cylinis

Lunz factz ex cylindrulis horizontaliter pro-

aptos 1

cumbentibus ; addit autem , Lunam valde

r cará

humilem effe debere ad hanc apparentiam

cylinz

efficiendam.

T.

Idem hoc phenomenum fine

dubio fuit; quod Conftantinus M. anno eerze

Ofaity W

Chriftiane 312; 7 Cal. Nouembris ; contra

5 9 ;:Q

Maxene

g04. CkP.V DE METEORIS :

y

,

Maxentium pu

naturus , Soli füperpofitum

g

vidit, de quo

:

IS

Qatur V«crdriefii Pbyfica, 1728

Uylin

edita , pag. 45

6. Secundo, Sol in columna ver-

EU

ticali orieus o

bferuatus fuit a Chriflopb. Rotb-

i

eit

mámo , celebri Aftronomo , Caffellis anno

e D

1586 , lan. z. vid. Hugenius ; l. c. Deinde

cuo db

Parifiis a De la Hirio, anno 1702, Maii 11,

f f

qui columnze altitudinem 10? deprehendit

latitudinem vero sequalem Solis diametro;

vid. Mem. de l' Acad. buius ami , p. 141.

Hoc

hanomenum explicat De la Hire per nubes;

Vodt

uc tenues fint, & horizonti paralleleincum-

m

bant; idemque illuftrat candela, per vitrum

fipmi

ícbo inductum afpecta , cui febo fülci par»

bt

alleli horizontales prius digito inducti fue-

fp!fi:;(w

runt.

Hugenius vero idem phaenomenum

QTR

deriuat a cylindrulis horizonti parallelis, vti

f L)fgrqm

modoante. ZTertio, Solis vmbram in bovologio

UUR

folari obferuatam fui[Je retrogre[am , menfe Iu-

Ts

A

N

m ls

nio, circa meridiem , refert Paremt, Recber-

h

D

ches de Pbyf. €$ de Matb. Tomo II; p. 2565 cuius

d

henomeéni confequentia naturalis nemini

phurs,

"

dubia, aut anxie inquirenda; erit, qui ex

Í

QY

"

Wt

TU

pracedentibus intellexit (25 1.) in ipfa etiam

aeítate mediam aéris regionem refertiffimam

Bs

effe particulis glacialibus ; grandini originem

Ánrm,

tribuentibus , quee fi a vento colligantur ante

lia

Solem ad denfitatem aliquam ; hunc non ob-

Wtritog

fcurant folum, vt difci argentei inftar nudis

al

oculis appareat, fed eiusdem radiis quoque

Dyra

nbris

COn-

771

-fuþitz;m aliam refra&tionem ; atque. vi

p

Lon -

AB IGNE ET LVCE PENDENTIBVS. 305

i füyinm

uar-

Ü Pa

confequenter mutationem , inducunt.

fit Colmi.

£o , Antbelium quoque obferuauit Heuclius,

]

]. i.

l. c. anno 1661 , menfe Sept. vr, Sole vero

C

i

ells anm,

occidente; nouus in oriente emergeret. Hic

DTSI

vero nihil aliud fuit, quam parhelius in cir-

702; Mai ,

culo albo & magno, quem antea indicaui-

mus, valde extenfo.

deprelendi,

lis diameno;

262.

u H

Ht onbes,

Vocamur tandem ad Meteora Ignea , in qui-

yirdintume

bus maxime conuenit notare difítin£tionem

i pomm

fuperius allatam ; (234.) inter empbatica &

| o fük p

bypoflatica, quam alii etiam exprimunt per

110 Indndi f

henomentn

fpleudentia , & ardentia; cauendum porro, ne

cum his confundamus nubium aSole aut Lu-

parallelis, Vi

na illuminatarum colores rubicundos ; aut

qm i borulgo

crepufcula matutinum & vefpertinum ; aut

y, m

tractus albidos viz lactee, qua ad aftra re-

ii Nl

ferri debet. Ignea ergo meteora A4friffofeli

p55

dicebantur , que ex fumo pingui, aut ful-

turalis m

phureo, accenío oriuntur; quorum fpecies

, n qui

Íequenti ordine explicabimus , vt perluftre-

Inus.

[.) n ip.a ehy

1. Fulgur , a. Fulmen ,. 3. donitru ,. 4.

n refettlir?

Bolidem , $. Stellas cadentes , 6. Draconem vo-

mdini o

Ü

"

[l

Ü

lantem , 7. Capram faltautem , 8. Facem ; 9. Sti-

coligr

pulas ardentes, 10. Ignein fatuum ,. 11. Ambulo-

nes incendiarios, 12. Caflorem €9 Pollucem , 13.

b hunciï.'.ïo"

g

ntei 10

Ignem lambentem , 14. Lanceam ardentem ,. 1.

o radis

Pyramidem, 16. Clypeum ardentem ; & 17. A4u-

v

) a[qu

toram borealem.

r

PcJIE

U

263«

F

p*

306 CA?P. V DE METEORIS

"

m G

263.

du

Fulgur, Corufcatio, cít deflagratio exhala-

n

rionis fülphurec quieta & tacita , refplendens

&

tantum Ííine fonitu , quales accidunt zeflate

xne

circa horizontem poft dies feruidos & eftuo-

u

Materias eiusmodi

j P0^'

fos vefperi aut noctu.

inflammabiles fülphureas , oleofas , tempo-

?WH

du

ribus seítiuis a calore folis terre , plantis;

ji

animalibus, expreffas magna copia herere

l

j

& in armofphera natare , fupra iam vidimus.

f m

(P.L391) Queflio igitur hic fola in eo

thm&)ïx )

veríatur, qua ratione fiat; vt heec igniaria in

aére incendantur.

Hoc autem triplici mo-

ibl

do, nobis faltim cognito , fieri pofle Aucto-

res afferunt.

Primo , fi ingens copia fomitis

talis adíir coaceruata & conftipata, veluti ex-

f 41

perientia nouimus;, fcenum ex. gr. humidum

furzo, a

& compreífum , fimeta denfe coaceruata;

Q W

Íponre accendi , & in viuas flammas erumpe-

QY

DI

re , cum fülphurei vapores fe colligunt; &

b

valde comprimunt.

Conftipantur aurem

o

in libero aére hae exhalationes, quia fürfüm

inos

altius a(cendere nequeunt quam grauitas ipfa-

T5 [

rum fpecifica permittit defcendere autem

m y

ariter nequeunt ob aéris preffionem , & nu-

d

b

es quoque impedientes.

Secundo , fi prio-

li

tombu

rinoua accedat exhalatio, quz íe cum illa

iniíceat; vti Chemia docet, plures dari ma-

&nm 1

filnin;

terias fluidas & folidas, quxe fecum permiítee

PA

) veluti cum ad

h

l.H

flammas vibrant; ( P. b 344.

Q

»

eo vitrioli ni-

fpiritum nitri fumanrem

rroque

l L injsj

LON;

AB IGNE ET LVCE PENDENTIBVS. 207

troque confectum , oleum caryophyllorum

aoratio s.

affunditur; aut fi parem fülphuris, aque ; &

limatura martis ; copiam ad pulmentum red-

1, felpllns

iceidunr of

actam in vitro teneas obturaro, aut füb ter-

vidos h.

ram defodias, in quo cafü, rimas hac agen-

erus eiusmi

te, poít breue tempus flammulz prorum-

Nihil vero horum omnium , & lon-

Qs tempo

punt.

etrg , plünty

e adbuc plurium ; füo tempore in atmo-

phera deeft. (P.L,391.) Terfio , fi radii So-

copia Darere

um vidimus,

lis interdiu nubem rotundam perreptantes

i o n eo

focum dioptricum (183.) forment, in tales ex-

( hacina

halationes incidentem , vid. Celeberr. . Muf-

fcbenbroskiüi Inflitut. Pbyfice pag. 7085 & Boer-

uem trplii me

feri pol Audh.

ueri Pbyfica , pag. 268.

ne COf fomità

264.

patay velttiet

Similis autem exhalationis fulphureae de-

n humidum

& COQCeTUdIày

flapratio, cum fonitu & flrepitu nubibus ex-

cuífa, vocatur Fulmen; & íonitus auditus

mmas erurmo

Tonitru, quod eft murmur quoddam in nu-

» colhgunt; j

be ; & fulmen vibratio luminis , quae cum

ipantur du

ipfo fit tonitru , fed ante cernitur, proiecta

s, quiafura

inuofis duétibus fecundum varias directio-

m prautsipe

nes. Cum ergo fulgur tranquille deflagret,

(cendere auif-ïï

cum infieni frapore autem fulmen: necefle

(fionem; 84

eft vt exhalatio fulphurea talis adfit, quae

jecundo; !

^

p

li

comburatur cum magno crepitu ; fülphur

i

f

enim in fulmine copiofum ineffe omnia loca

plurese

fulminata odore comprobant , tefte Plimio,

(L àm D

Nat. Hifl. lib. 5p, cap. 15. — Pulueris noftri py-

ri fimilis illa materia effe nequit, quia hic

Qje0 Y

à

€

4-

ai

508 Car. V DE METEORIS

p

f

deflagrans in aére libero fonitum magnum

qm mlquæ?

non edit.

Sed alie materie , nobis etiam

Ql

ili

p

cognite , in promtu fünt ex Chemia petitee,

dx[ ] Ob

t

videlicet aurum fulminans , puluis fulmi-

"u)

nans, quorum hic componitur ex partibus

j at

tribus nitri purificati , duabus fàlis tartari,

& vna fülphuris, bene contritis & permix-

g

tis; quo puluere fi cochlear repleatur, pru-

k

nisque imponatur, is colorem primo con-

i

iiucäu

trahit fufcum , tandemque cum magno fra-

!

gore incenditur. Multis preterea aliis ma-

';ï.m.m& 1

teriis idem effectus obtineri poteft; vid. Cel.

finc v

dait, v

Mu[[cbenbrarkii Effai de Pbyfique, pag. $72. . Et

pluribus adhuc aliis mixturis natura vti hic

illdne lt

!

|

poteft, pro ratione foli cuiufcunque in altum

;ungasaägä

eleuatis; vnde probabile fit, fulmina omnia

J

[ 1X

ll

Ti

non effe eiusdem generis , fed in variis repio-

nibus diuería; hinc etiam omnis illa exhala-

R

f

«

tio fülphurea, cuiufcunque generis fuerit ,

NI

u& ex vno priorum modorum (263.) incen-

hn

N

ía fragorem terribilem edit , commode vo-

C [

cari poteft in genere materia fulmisea. Du-

D)

bium autem oriri hic poteft, fi Chemica ta-

T

lu

li ratione generatio fulminis explicetur, tum

HGIWT j

fore vt accenfà femel illa materia confümatur

Kaudn

integra & difpergatur, nihilque füperftes

( lh y

eius maneat; cum tamen ex vna eademque

tdore m

nube plura fulmina excuti videantur ; fed

n (j

huic occurrit Hombergius , in. Hift. de P Acad.

Qhyr

1708 , nempe inateriam illam accenfam fta-

l. Ri

üim irerum colligi; vt denuo accendi poffit;

eum

TU g

)

'EOQ

AB IGNE ET LVCE PENDENTIEVS.. 309

'ni[um um

cum nequeat altius facile afcendere atque fic

* lii

dul

diffipari; quod in noftra aéris regione acci-

dit, ob aérem circa nos grauiorem ; aut fi

. Dulois &i

(U' 6X patby

vi excuffa aliquantum afcendat, ftatim rur-

füs delabatur ad fedem priorem.

U5 fs tra,

1ts & permi

265.

epleatir, pn.

Hac itaque materia fulminea, per varios

T primo cor-

du&tus anfractuofos hinc & inde per aérem

n máno fr

inlineas diüifa quaquauerfüm extenfas, vbi

Pt s d-

alicubi incenditur, (263.) in füi medio, de-

o v Qd

hinc vtrinque incendium vehementiffimum

t p n. B

deuehit, vti ignis, curforius dictus, donec

Ti nafura Vi

illa linea (it combufta & exhaufta, in quam-

Cunque n drm

cunque plagam directio fiat. — Ex quo patet ;

Áalmina orni

cur tam incertos ductus fulmen fequatur,

i Varis 6p«

prouti nempe a ventis, ajiisue cauffis, ma-

js 1Ua exhala-

teriee fulminez curfüs & linez huc vel illuc

Rnets NOR

inter fe cohaerent ; & lineam incendiariam

1 6u

formant; deinde, cur confultum fit oborien-

comtod v

te tempeftate omnes domus aut conclauis ia-

ulminn. D

nuas & feneftras probe occludere, ne quid

fi Chemit

filorum iftorum irrepere facile poffit, &

xplicetur, r

flammam pernicialem illuc deducere; cur

tia confünz

cauendum fit folicite, vt ne tempeftate coor-

llque fipst

ta eftu ipfi efferuefcamus ; vna enim cum

, vna exit

füdore multi ex corpore noftro vapores egre-

videanm *

diuntur fülphurei , qui dum a fulmine accen-

l Hï,lz- dgt'),igm

untur, nos quoque percurimur; vid. Cele-

n at

berr.. Krügeri , Pbilof. Natural.p. 768. — Ful-

TOini itaque pree ceteris obnoxia erunt illa

) accendipï'

8

loca,

J [j

516 CaAfP. V DE METEORIS

loca, in quibus multum materiz fulmineae

i d

qu d

aut fülphuroíze exfpirat ex terra, veluti cir:

ca montes igniuomos , & vbi ex folo copio-

"

fum fulphur afícendit; hinc in /Egypto &

1

fEthiopia vix fulminat ; in Sicilia & Italia

J

ere i

frequentiffime; in Iamaica fere femper; vid.

T'an(ati. Pbilof. num. 257. Deinde eidem etiam

propius fübiecta fünt loca eminentiora ; at-

nj

ue ita fe habere dicuntur quoque a quibus-

d

u

am turres puluere pyrio replete, ob fym-

athiam , (P. L 205.) vel reétius, ob exha-

gt

ationes.

j5 gt

Fulminat vero pariter in medio

oceano , quia tractus fülphurei per aquas füur-

m p

fs

fum pelluntur , vti in fontibus quibufdam

M

ln

fit; quorum aquis fi propius admoueatur

(

n

candela, illee inflammantur; vid. Commenta-

ne2l

Yii Bonon. pag. 119; nec minus materia fulmi-

:

i'tignïa'uvi-;:

W

V

T

M

nea maribus per ventos aduehi poteft. Fa-

bulofe autem fulmine non tangi dicta fue-

xunt olim r. laurus, vnde Tiberius turbatio-

Jj

Y

ze colo coronam lauream capite geftauit;

tOnd k

quia fulmine afflari negetur id frondis genus;

Yal d

Sueton. Tib. cap.69 ; Plinius Nat. Hiff. lib. II,

Ij bf

€ap. ;;; in notis tamen huic adiectis ab Har-

«

duino experientiam hoc refellere pluribus te-

ftimoniis dicitur; 2. ficus; 3. byacintbus

blb [

emma, fi velin annulo

ftletur; 4. vituli

cend

marini pellis , quam Augu

if

s Caefar vbique

mm, l

circumtuliffe pro remedio memoratur pari-

W. d

tera $uetonio cap. go s g.aquila , Plin. lib. IT;

D

€ap. 55 6. celi« ; & locaalia fübterranea ; quon-

iam

Ii ii

'EON

AB IGNÉ ET LVCE PENDENTIBVS. 5II

tferig n

iam altius quinque pedibus fulmen in terram

tetrà; Velt

non defcendere tradit Plizius l. c; vnde etiam

t fülotgi,

Auouftus ad omnem maioris tempeftatis fu-

in Z

fpicionem fe in abditum & concameratum

| Sicila & r

locum recepiffe dicitur a 5uetozio; l. c. quod

r femper, i

certe inter omnia tutiflimum erit remedium.

nde eidemetin

266.

minentiort ; .

uque quit-

Hic Tubinge expertus fum tempore no-

«ee, ob fjm-

vem annorum, tempeftates fülmineas fuiffe

t od

131, vnde medió numero pro fingulis an-

nis prodeunt tempeftates fere 15 ; vtpluri-

piniet n meta

us peraqus Q

mum primze exortce fünt menfe Maio5 men-

fibus hibernis tonuit hoc toto témpore ter;

ntius qubulr

piü admoueat

& femper flante fortiffimo vento W aut $W ;

T777

vnde ab his materiam fulmineam ex locis

calidioribus aduectam fuiffe cenfeo ; non

« máteri fülmi-

propriam huius noftri foli; c

onftridta enim

hi goteü. Vs

lacie, vix ful-

t d f

terra a frigore, niuc, aut g

|berns turbrt

phuris quid exfpirar

e poteft. NNeque vero

vt ca

lo fereno fulminare &

capite Qetar.

impoffibile eft

tonare poffit; q

uod veteres auctores memo-

d frondis

l

Füü

yat. Hj

|

rant, & Scbeucb

zerus quoque teftatur Meteo-

vol. Helvet. pag.

2; poteft enim füb vtroque

- adiects d7

colo materia fü

Jlere pliri

]phurea ab aliis interfluenti-

,,,,,

bus accendi.

Fulmen ex terra in altum

I5 j

3.

aícendiffe vidit. I/Jufir. Maffes

& alii vide-

0€Remï )

runt, jo

urnal des Savans d Italie , tom. I5 p-

fs Cb

M

188

inime itaque opus eft vt putemus

memor ;

tonitrua, cum Emipedocle &

Anaxagora ori-

| ull.h PI

l

l

ignis in nubibus contenti ;

ve

fubterranæ;g

r .ab' extinctione

312 CAr. V. DE METEORIS

p

vel vt cum Carfefio fentiamus, qui eadem

sj t

lapfüi nubium, & collifioni in fe mutuo fa-

a guit

€be , adícripfit, fecutus fere Seuecam , Natur.

m

u

Qu«ft. lib. I1, cap.16. — Abundat enim aér va-

poribus acidis , fermentefcendo aptis, vti

ng

f

u

videre eft ex eo, quod ferrum & cuprum

f

Mi

rubiginem in aére tam facile contrahunt,

jt;

ignis accenditur (üfflando , cordisque pulfus

in animalibus refpiratione conferuatur. Vid.

AUL

]

11

;Aem

Nemtoni Opt. pag. 326.

uoties autem toni«

quini

tru, vnico ictu generatum & abíolutum;

xrib

continuati murmuris inflar diutius auditur,

id exoritur a diuerfis reflexionibus, in nubi-

Ts

bus tam, Quam in locis terreftribus ; factis;,

admadumln

vnde &in vallibus, qua montibus altis cin-

fetryut

y/

€t fünt, terribiles eiufdem mugitus refo-

i

AITID,

nant. Sonum moueri videbimus infra (300.)

per milliare Germanicum, quod 22824 pe-

X

dum Parif. flatuitur in Elem. Geograpbie Irolf-

Jianis, $. 43, tempore 22 min. fecund. adeo-

N

e)

que per i. mill. aut per diítantiam femihorii

interuallo percurrendam, in 51^; lux vero

QUOdl]h

per hoc interuallum. tempore infenfibili vi-

Ti wnt

bratur; (60.) vnde fit vt fülmen prius videa-

d ytdg

mus , quam tonitru percipiamus ; fi procul

COn, i

a nobis fit remotum ; atque cum pulfus fani

)j

hominis fere adequet 1^: tot femihoriis a

]l

A05 ls

üni Q

nobis diflare fulmen tuto iudicare poffumus;

quoties j pulfüs arteriee numeramus a vifo

GB

fulmine ad auditum tonitru.

uamuis ipi-

Wm ( 0

tur hoc artificio de abfentia aut przfentia pe-

um jj

riculà

!on

AB IGNE ÉT LVCE PENDENTIBYVS. 315

155 Q ts

D € myy

riculi certiores reddamur : fepiffime,tamen

in grauioribus tempeftatibus expertus fum;

ïenfcqm, ,

