teribus iam defcriptum meteotum eft , vi-

T

Ó

delieet Plinio , Nat. Hifl. lib IT, cap.265 ; A4tri-

Wi

Md

ftoteli Meteorologic. lib.1, cap. 45 Senece , Queft

limn

nat. lib. I. cap. 15.. Ariffoteles certe lucem hanc

Vi

verticaliter ludentem comparat cum flamma

j

Qut f

ab accenfis ftipulis orta ; flammas tremulas:

Witsy

vocat capras faltantes ; fpeciem arcuatam cha-:

1

Dïqu

fma nominat , interius fpatium, quod nigrum

lig, p

plerumque eft ; voraginem ; virgae noftrae,

i.

Ml

Il

TEQty

AB IGNE ET LYCE PENDENTIBVS. 333

690) &Nüïim.

ili fünt trabes , quas ex chafmate afcendere

fo, Elongm,

dicit.

Plerumque autem cum apparebat ,

25'33 Qridig

dicebatur veteribus celum ardere , putabatur-

que igneas acies in calo dimicare; vid. Paullus

Diaconus , lib. XVIII, & innumeri fere alii.

Nomen aurore borealis accepiffe dicitur a

quim mpy j

Gaffendo , quamuis contrarium facile oftendi

lUdbimus, .

poffit, vid. I/ufr. de Mairan , l. c. pag. 9.

It* n P/rity

Plura phaenomena non accumulabo ; féd'in

oredibs -

explicatione quaecam adiiciam , peti autem

i, h (yma

poffunt ex Commentar. Acad. Scient. Petro-

QUs (nyt,

polit. Tomo Ij pag. 3525 & IV, pag. 1215 &9 IX,

dcindiore i

p49. 216 ; ex Celeberr. MuJcbenbrackio , Inflitut.

j mitit, & lus

Pbyf. pag. 69o; ex Illufiris de Mairan Traité de

trarior , celum

I aurore boreale , cuius fundatitfimam & ele-

; lnparts di.

gantiffimam. explicationem . hic penitus fe-

£, alt nüllz;

quar, & in compendium redigam.

; vndlare aut

jruratasenam.

281.

, Tun, fe

Auroram igitur borealem in atmofphz-

& dehilcenis

ra noftra contineri abunde probat ipfius mo-

lortales. V

tus diurnus , quem cum terra ; huiusque at-

eorum &v

mofphera ; habet communem , vt adeo no-

, apati

bifcum relatiue quiefcat, (b 65.) etiamfi ad

j gt

fümmam aéris regionem fit eleuata.

uam-

vis enim a qualiber aurore borealis facula,

srte lucen t

at cum i

aut nubecula ardente , tutum iudicium de

ipfius parallaxi, & diítantia a terra, forma-

mmis 79

marcudt?

ri nequeat, quia confundi inter fe poffant

li& ; nec vna eademque pro fcopo eligi :

mquoi t

factum tamen eft in tanta huius meteori fre-

m UJ

quen-

5334 CaAP. V DE METEORÍS

|

I, J WI

!

"

quentia, iam inde ab anno 1716, vt idem

ml

À

pracife eius aliquod punétum in locis remo-

l

|

tiffimis fuerit obferuatum , atque ita deter-

T a

!

minatum , vt quam tutiflime ipfius paralla-

!

ag

i

xis fuerit definira; quo ipfo fatisfa&tum effe

nl

putes defiderio virorum perfpicaciffimorum

5

(

D

"

"Ti

|

|

Perilluftris L. B. de IFolff , in Pbyfica vernacu-

la p. m.275, edit. 1723; afferentis, illud au-

i

&f ls

G

rore& borealis , quod in diuerfis locis videa-

AU

tur; non efíe idem punctum , fed eiusdem

u

d

tantum generis ; & Celeberr.. Muffcbenbrackii ,

I

d t n

Infüitut. Pbyf. $. 1638 , ftatuentis , certum non

)&m&&m

]

effe, idem efle lumen, & vnius loci, quod

t s x

er vniuerfam Europam fulfit; vid. ad hoc

eyemnir

d

ubium refponfio I//uftr. de Mairan , pag. 54

Er

Euitatur enim aptiffime hic error, fiinduo-

E

bus locis. remotis attendarur non ad vaoam

T

& incertam aliquam faculam , fed ad füm-

[l

EM

?UI L

ia

I

mitatem arcus fupra horizontem confpicui ,

wünnmmm

i

vtrinque aut exacte verfüs boream , aut füb

J

eadem declinatione ab hoc, vifi; vel fi ex

communicatis circumftantiis, in diuerfis lo-

t

cis animaduerfis , ex fixarum fitu , iudicari

Wi d

poffit; in vtroque eiusdem nubecule arden-

TRf Gov

tis captas fuiffe obferuationes. "Talis fuit lux

Ten i

"

borealis illa ; anno 1726 O&tobris 19, quae

& Petropoli & Lisbonae vifa fuit , de cuius

n

vtrius

j enr

que loci fitu Geographico bene con-

j Q )

itlat. Sin igitur ílatuatur in vtroque. vifam

9um1,,

Qd

efle auroram borealem in ipfo horizonte,

K

jl

i

tum prodit altirudo eius a terra 35 mill.

iA

N

huw-

Ti

Germ.

D

E

003

AB IGNE ET LVCE PENDENTIBVs. 335

BH

li

min lge

l)

A.

Germ. fed hec füppofitio plane falfa eft, ad

minimum quippe Petropoli mihi & aliis vi-

QUE iti Qs

NI

* ipfüs gj

fà fuit altitudo eius füpra horizontem 40* ,

ex quo deducitur diítantia eius a terra 120

Atf f

mill.

Ex aliis obferuationibus eiusdem au-

Dictcifimm

rorz , factis Parifiis & Roms in fummitate

Doyfca ormy.

arcus , deducitur diítantia materig borealis

205, illd aj

8 ocis vid.

aterra 160 mill. Talis etiam fuit in luce bo-

reali 1730; Febr. 15, trabecula quadam , lu-

s fed etustem

cida & colorata, qua eadem obfíeruata fi-

- Mfbaieti,

mul fuit Geneuz a Clariff. Cramero , & in

TU um n

Monte Peffülano ab amico, que dedit diftan-

Vrits l; qui

tiam huius trabecule 96 mill. Germ. Cum

Ili; vid atl

ergo certum fit, lucis borealis materiam ver-

Miin, o g

fari in atmofphzera noftra: euidens eft , huic

rror, [nduo-

multo maiorem tribuendam effe diítantiam

n àd vaodrm

a terra; quam qua communiter traditur;

fl al m

3 confpiad,

nempe ad fummum r2 mill. Germ. & patet

altitudinem eius aícendere forfanad 200. mill.

um, a f

erm.

ifi ; vd ia

282

jn diueris

i , t

Hinc iraque iam cadunt omnia illa argu-

jeculiear

meénta quecunque ; quibus auroram bo-

Tdis r

realem a vaporibus aut exhalationibus ter-

Lobris 15

r& noftre deriuare hucufque fuimus conati.

füit , d

Primo enim , materle crepufcularis altitudo

e

hico ben

circa 12 milliar. quee vix tantillum ali-

vtroqi d

quid luminis ad nos deuibrat , ex cuius nem-

jpfo hum

pe obfíeruationibus & durationibus didici-

mus hucufque tantam effe atmofphara ex-

| ferm :f

P. JHE

timae

p

556

Car. V DE METEORIS:

time noflre a nobis diftantiam ; qua erpo

lmito iur.mfda

anindt P

veri fpecie materia lucis borealis ; 13 vici-

st

r

Cïf

bus magis remota , & tam ingenti raritate in

imsd

hac altitudine praedita , tantam lucem in ter-

u

It

k

ra efficere poffet , vt fcriptura eius ope le-

[

TU

gi queat ; fi a materia terreftri. proueniret,

i, V

W

Secundo , meteora omnia ab exhalationibus

terreftribus profecta, in regione aliqua in-

n

u

tegra, limitibus fuis ; fzpius arctis, conti-

vii

Mu

nentur , ex. gr. vnius decennii; ignes borea-

u

les vero fepe per 6o aut 100 annos plane

non apparent , aut pauciífime obferuantur;

stl

RTR

mox autem in alio feculo fiunt frequentiffi-

doem m d

me. dem aliquod principium poffetne ef-

VE t2 A0

Íe tam vniformein vno, & tam difforme in

M

altero , caífu ?. Tertio ; ab exhalationibus ter-

l

"

lod

[ j

re nulla ratio reddi poteít;cur ignis borealis

femper fpectetur ad boream ; materia enim a

j

ventis deberet diffipari , & modo inhac modo

At m

N

inalia plaga deflaprare & collucefcere. Terre

Fa h

5

m

enim polares non tenent plus materiz in-

WUl

Wif

i, q

flammabilis quam noftrae , in quibus toni-

AC Cmm(

trua , terree motus , eruptiones montium ar-

ii

MU

«

ET

!

dentium , omnesque ignes aérei, multo fre-

s.

quentius apparent quam ibi.

Certum qui-

m

up(

dem videtur,bolides valde a terra diftantes;

j(

nempe 3; 6; 8; aut 25 milliar. (269.) oriri ni-

As

AU n

Il

hilominus ab exhalationibus terre , vnde

W

idem ab aurora quoque boreali , quamuis

At

!

n

i,

«s

51

multum eleuatiore , effici poffe videtur. Sed ;

vti altirudo bolidis 25 mill. valde incerra eft

W

ïaqs

!

ITEONS

AB IGNE ET LVCE. PENDENTIBVS, 527

Mam:q & multo iure reiicienda

» aut poftponenda

xrds,ss altirudini alteri , ab Aftro

nomis Bononienfi-

Dpening, busreperte,

I circiter mill. ita reliquae altitu-

tm Aücem n«

ines ex. gr.

8. mill. nimis adhuc füperantur

Qd ab altitudine

aurorz borealis 160 mill. dein-

]

'af

Teftri prois

I[

M

, de nubium diftantia a terra

maior non eft,

ib hia qu

am circa 4

uet , Geom. Pra-

mill. vid. T. acq

sgone du s. &dce lib. 1 cap

- $» probl. 15 ; neque irides, halo--

ix 4iis, g. e$» parhelii, q

u plurimum affinitatis cum

viljimslgs, Tce boreali ha

bere videntur , altius afcen-

unt; hzc ieitur materi

L 10 Attt& n

j

à vt ad r60o mill,

(f oferumr

afcendere po

et ; ingentem deberet acquire-

j Ie tenuitatem

o funr frequei

; ex qua nullum amplius fplen-

xpiam polines

; dorem fenfibi

lem demitrere ad nos poffet;

um diformea

Vt taceamus

od bolide

» nondum euictum plane cffe

valtioniDus ter. —

S ab exhalationibus terrae

gene-

yinsl; FeRIür. (269.)

s miterienma

odpin hac modi

283.

wceore Terr

Nec porro glacies , & niues, terrarum

ar.ium borealium

us materie ?

poffunt effe cauffa ignis

jn quibis t

'

orealis ,

.

quamuis commode explicarent fi-

um eius fe

nes mortin?

borealis it

ptentrionalem. Nam primo , ignis

giro, miht?

a effet merum crepufculum ordi-

narium &

.

i Cane

confuetum vefpertinum ac matu-

: arem d

unum 4 íole reflexum

» quod longe aliter

vtl

)

Íe habet in

a. (16)'

igne boreali , qui per femifecula

TA

, fepius non

apparet ; cum in ipfis etiam ter-

ys terme

.Ti$ maxime

borealibus Islandia , Greenlan-

boreil * ia ,

Spizbergen , nulli peregrinatores eius

offe V^ znem

IDerunt eirca 1671. Secundo , ítratum

] vl in::ïg

À

aéreum

L

, NITLH

$4598 Caf. V btE METEORIS

áéreum radios folis ab hac glacie acceptoé

F rtbld

[

fetit

refle&tens Parifios víque in folftitio hiberng

deberer effe eleuatum ad 130 rmill. Germ. fed

$, 977

«

o

quomodo deinde hi radii effectum fenfibi«

Tbng

lem lucis edere poffent in tanta longinquita-

;PQ

e

uículorum dqi-

jl

fiie

te ; quemn nec edunt in cr

"

ftantia r2 mill? vnde hec re

d.

exio multo tmi-

m

nus fieri poterit in nubibus. fertío , altitudo

árcus inau£ora boreali deberet crefcere & de-

ctefcere cum declinatione folis; deberet is effe

valde eleuatus füpra horizontemiin eeftate ; &

fewitt

beinioen

valde humilis in hieme. Quarto, confpiciun-

tur ignes bor

eales magnifici aliquando tem-

v odl

velüti 1730 Iunii 21, quotem-

van Jf J

pore eftiuo,

pore niues bore

ales non fuünt adeo copiofz.

quium

ars in

fima lucis borealis deberet

Á

into ; p

i

eife magis

.

fplendefcens ; ob reflexionem vi«

TEU

vaciorem 1

n nubibus inferioribus, cuius ve-

ro plane contrarium apparet.

ï!

dtta

284-

[

lrl

Halleius , & alii poft ipfüm ; tentarunt de-

lg »

ET

riüare auroram borealem a materia magne-

triny

Ti

tica ; cui fententiee fauet ; qu

od illa plerum-

& WH l

U

J

l

que etiamn a

Borea declinet ;

& frequentiffi-

í

hi

sl

ad Occidentem , vti acus rnagne-

Türg )

ine quidem

4

tica apud no

s. Vid. Mem. de l' Acad. de Paris

i )mïklüm r

1730

47-

At primo , hec declinatio

ag. 1

1 qU WU J

non

Á

empe

r adeít , fed aliquando tantum;

wæ/ N

dU

vid. Commentarii 4cad. Petropol. Tomo IV; pag-

c[» RR

f

[

dubium eít ; an materia 1na-

I

1-34. Sgeundo,

gncnct

0 t

ITEONI

AB IGNE ET LVCE PENDENTIBVS. .339

AC Cl n

D folftio i

gnetica in rerum natura exiftrat. (P. I; 256.)

Tertio haec materia ad minimum eft inuifibi-

|

o mill G

lis, quomodo ergo lucem nobis reflectere,

. efteCbom (f

& nos verfus emittere poffet in tanta diítan-

ténralongiyi

tia? Quarto neque fperandum eft vt ea im-

dtepucul

onm d.

j

pregnetur exhalationibus terre , quoniam

Teflexio multo n

omnia corpora , nullo excepto , velociffime

s fttío d

penetrat.

eretcrefere d.

s elereriseft

28f.

t d. d

Remotis igitur omnibus illis cauffis; quä:

Vr i

in explicatione lucis borealis maximam huc-

Jic du t

víque probabiliratem na&z íünt , fupereft

, luniz1; quott

vt cum J/. AMairano breuiter oftendamus ,

fintadro copi

qua ratione omnia eius pheenomena ab at-

- Joreds debent

mofphzera folis quam facillime confequantur.

yrefegionem V

Quamuis igitur aurora borealis fzpius dif-

ribus, cits v

fundatur per integrum coelum : incipit eata-

l.

men aut definit femper in plaga boreali , vn-

de etiam nomen füum ante Gaffendum con-

fecuta eft. (280.) Ex hiíce autem principiis

g, temaat

eadem quoque fpe&tari poteft apud polum

| materi m

auftralem , vnde fine dubio pariter exiftent

quod i

aurorze auítrales, licet hucufque ob defectum

n freqi

Ípe&ctatorum non obferuate. Cur igitur au-

, V 50

ror& boreales hanc fibi femper eligant fe-

ET

n

em, in cauffa fünt, aér feprentrionalis craf-

5

hac &

lor, qui ex fenfibili refractionis Aftrono-

J

iquando P

mice (177.) augmento fe prodit; atque aptior

I

jopol f

eft ferendis particulis atmofpheree folaris;

tum vero potiffimum motus diurnus terrae

i

*na

1-3

afil

p o

940 Car. V pE METEORiS

"

i

lr

Ya

!

7N

Vna cüm totó aére fuo. . Atmofphiara ipi-

W

n

tur folis aduentans ad noftram (277.) depel-

u

litur continuo ab huius motu circulari ; at-

mlnl*l*

que exinde orta vi centrifuga ; alterutrum vel

Wi

&

vtrumque polum verfus ; quoniam fcilicet

[j

Tnaior vis centrifuga particularum aéris no-

u

flri eft; quo propius ad squatorem acce-

dimus, & minor, quo magis ab eo difíce.

M

dimus verfus polos; (P. I, 199.) aér folaris

[

autem a reliquo corpore fuo abreptus , nul-

lam tenet talem vim, quia defiit agitari mo-

?mm-.g'

tu circulari.

N GE

Subducit igitur fe celeritate

fua maiore aér nofter penetratióni abfoluen-

Ea

t0, & ROT

de ab aére folis , adeoque hunc diffundit ac

[

jl

diffipat ad loca vis centrifugee minoris vtrin-

i2 l&

A4e [ef

que, hoceít, ad ifta, que proxime polis

Wi

adiacent , vnde fit vt aér folaris tandem ad

Sed occurrendum hie

U

polum colligatur.

eft graui alicui dubio ; fi aér füpra cequato-

,

U

(l

li

mn

rem maiori quoque preditus e

tenuitate ;

pw

Ur)

vtpote altior & magis extenfus , poterit ex

['r

m

I

hac ífola cauffa aéri folari ingreffum conce-

dere.

Verum enim eft , aérem füpra eequa-

um üv

&

torem effe tenuiorem , Parifienfi ex. gr. par-

[

te

l

!u

Qu

289

huius, vid. 1J.. de .Mairan pag. 98; at

veroíiin menfüram etiam inquiramus pri-

p

L I

0K

N

ina cauffze , fünt certe vires centrifugee aéris

noftri in diuerfis latitudinibus vti harum co-

Bimy

..

»

«

oh";ïa

1

Q"vülm.(:;.

finus; (P.L 199.) adeoque füb zquatore &

10

À

arifüs vti 100 ad 66. Erit ipgitur Parifiis ac-

f

Nl T

N

vis

U:

W

—ceeïendo ad zquaftorem. incrementum.

j

TE OL

AB IGNE ET LVCE PENDENTIBVS. 341

Atmfy

centrifugae ad augmentum tenuitatis in aére

vti 24^,ad L44 — 9826 : 100 — 98 : 15 vn-

Tem (2 i

V0 ii «

de manifeítum eít, aupgmentum tenuitatis

nullius fere momenti efle in refpectu ad vim

D ;dltertmpi

: Quotiam ie

centrifugam ; & coníequenter hanc maxime

CLrüm ij v

praualere.

&QUatOrem st

286.

f 2b eo dis

1 185) t lr

Declinat autem interdum a vera boreali

Ti dryts, n

plaga fummitas arcus aurore borealis , cum

1'13 öeïx'mgm m

primo apparet, gradibus 10 ad 20, vtpluri-

Wt fe cdeitz

1Tum .occidentem veríus, rariffime autem

wmüds .ad orientem ; neque noua eft hzec declina-

j Bunc dffündi:

tio, aut noftris demum temporibus viía ;

I mioon t

aut huic vel alteri climati propria ; fed ge-

neralis ratione temporis atque loci.

Cum

t protime poli

Juri tandem «d

enim aéris folaris portio diu apud polos ho-

cutrendum t

Ípitatur , fefeque ad motum aéris noftri di-

t füpra equn

urnum accommodauit perfecte fücceffu tem-

j

poris; tum circulum perfectum circa polum

)s elt tenitt

Vs , potett

terreftrem defcribit , atque fic inflammatio-

ne tandem inceníà nihil a borea declinat. Si

noreffom o

vero nondum diu veríats fuerit in noftro

rem füpii ag

fienfi ex. g.

aére , neque adeo motum circularem aéris

noftri affumferit : tum citius iufto accenfa a

Aaitm pogd

inquirm

polo declinabit , & frequentiffime quidema

oecidentem verfüs , quia occidentalis atmo-

s centrifiá

bus vti hi*

fpheere noftrz pars vltima eft omnium reli-

quarum , quz atmofphare folari occurrit,

efüb a?

quzque idcirco recentiffime aére folari eft

cigimr P

eliquis partibus in-

impregnata; cum in. r

kmmmwg

4

terea

;

CaAr. V DE METEORIS &c.

"i

342

terea potuerit aliquantum ditfipari temporis

P

mora interiecta. Integer itaque hic aéris fo-

laris recentis aceruus, mixtus cum noftro

aére in regione füprema , accumulatus ver-

EL

fuüs occidentem , & calefa&tus coctufque a

radiis folaribus , frequentiífime ante accen-

ditur quam potuerit motui terre diurno ob-

Or((

)

fequi penitus ; & hinc fzpiffime occiden-

"

tem veríus declinat.

Q

2$87.

Ti

RR

At vero reliquorum phanomenorum in

g

j

m

N

aurora boreali confpicuorum expofitionem

LU

M MM

reterire me cogunt inílituti noftri limites, ,

d

5

mili perfpicuitate deductam , continuisque

T

"

obíeruationibus innexam. Indicio igitur fo-

:!

A

lo tangam adhuc fegmentum obícurum ali-

ht

quando horizonti infiftens , arcu vno ; aut

DI

ul

aliquot, cinctum lucido ; columnas & ra-

"

dios , aut iactus lucidos, cum fíciffuris in

M

AL M

j

arcu exinde ortis; vibrationes lucis & vndu-

i

1

lationes , cum apparente fumo aliquando ;

"

m

tranquillitatem & filentium omnium harum

fsl

N

(5»

p

eurorarum , ftrepitum enim aut füfürrum ex

u

tanta diítantia inde apud nos exaudiri poffe

p

M

vetat etiam aéris ; qui foni vehiculum eft ;

tin l

ibi fümma raritas , omni vacuo Guerikia-

x

pi

no preferenda ; concurfüm radiorum in

fl(na

lh]

dX

A

Zenith , aut coromam aurore dictam ; pel-

TWtony

luciditatem materiz , & colores fubinde ex-

i

Si

A

d

orientes ; & reliqua ; quee omnia ex fonte

Vg

me

indicato quam optime & cum fümma vo-

"W D)

* t

luptate poterunt hauriri.

CAPVT

!

"EOR G

ZXX XCOX x

843

;ïiliïpari l

X

IQue hic

df

DAPVI

VI.

TUS Cüm n

DE

CCümult v

MOTV AERIS, SONO AC VENTO.

15 of ;

IT ante s.

288.

t dinm .

M

otus aéris duplex ordinarie effe folet,

lime occids.

vnus tremulus ; cum in parua quadam

eius copia vibrationes vel ofcillationes exo-

riuntur ; fefe mutuo infequentes , fine in-

t n

figni locorum mutatione, qui vocatur $o-

m exyoliuem

O nodr ts

nus; cuius fcientia abfoluit Zcuflicam , quam

primus füb hoc titulo , difciplina peculiari ,

I2, CODLQSQ

hdao grart.

tractare ceepit L.. C. Sfurmius ; alter, quo ingens

aliquod volumen a&reum adipifcitur morum

obcurum dl

progreffiuum folum, fücceffiuum , cum ce-

ATal V00 dU

leritate , vbi fit vndatio tantum aliqua , non

um & m-

autem repercufía vibratio , qui morus dici

m fallurs in

folet Fentus, & propterea recte ab' antiquis

lucs & od

defcribitur aéris vnda fluens ; fluxus, effufio,

o dliquend

flumen. De illo igitur priori , de hoc au-

mnium ht

tem pofteriori , loco agemus. Perbreuis qui-

u fofomme

dem in hoc neporio fuit vererum Philofo-

exaudin n

phia, veluti quidam eorum cum Epicuro ío-

iehicalun d

^um fluminis inftar ex corporibus fonoris

oo Gutré

pulfatis emanare ftatuerunt ; alii cum 4riffo-

; radiont:

tele naturam íoni pofüerunt in fractione &

; d

Tüptione aéris, exorta ex vehementi cor-

yes fübot*

porum collifione , mallei ex. gr. & campa-

ymnia d7

n& ; quorum celeri confliétu aér interceptus

Tumpatur. Inter recentiores primi fue-

um fumTä

"

j

runt

W

344 CaP. VÍ DE MOTV AERIS,;

runt Cartefius & Fabry , qui fonum confi-

gl

(

"l ,'mü'

erein motu aéris tremulo & fub(ültorio

M

! d

D gïlü

futpicati potius fünt , quam diftincte expli-

i

| n

cuerunt.

]

|

Aliquam cum hoc motu aéris vi-

|

indt

bratorio analopiam tenent vndule illa circu-

ll

g!ob

ji

lares, ab iniecto lapillo exorte in füperficie

qüï?

aqua placide ftapnantis; fed in multis ab eo

i

l

diffident, vti poftmodum explicandum erit,

f

Jf

;

quamuis hec vndulatio vifa fuerit Gaffendo

i

f

I

olim totam foni theoriam exhaurire, atque

fs tl |

in Ícenam producta iam a 7itruuio , cuius vi-

gudt

deatur de Architetl. liber V, cap. 3, vna cum

notis ab eruditiffimo commentatore Perralto

a oca".:ïs

i

cit. ch

i

l

adiectis.

E

[

j

m

289.

[u)

D

Quicquid igitur aéri inducere valet mo-

Qu

li

h

L

tum vibratorium , illud omne etiam excita-

Lt

n

A

re poteft fonum.

Generaliter ergo omnes

WNE

!

J

ille cauffe , quae aut aérem fübito compri-

d'amlr,

(

|

munt , ita tamen vt libere relaxare fe poflit,

licg.

"

aut vero eundem fortiter iam ante compref-

[

J

[

fum fübito dimittunt : ad fonum producen-

W.

,l

dum fünt idonez.

;

In vtroque enim cafü

E

[

u

aér cum aére colliditur, quod cum tanta ce-

00

o

leritate fiat , vt aér perculfus ictum tam fübi-

J* qi

to effugere , aut illi fe fübducere, nequeat,

| 2 m*pta

ATW

3'01

fed illi obftaculum momentaneum opponat:

i

fit neceffario, vt in hoc condenfetur , quan-

J

N

Q

li

Dl

tum poteft, deinde autem fe hic iterum fubi-

j

M

to dilatet, vi fuze elafticitatis, & in nouo loco

Dvl

Pl:

a

hn i

4

SONO AC VENTO.

345

il fonm v

aä aliquam diftantiam , denuo accumuletur

9 & fübis

| dilinde g

ex priori cauffa ; atque fic porro , de loco

€ motü i.

in locum , donec euanefcat ob materiarum

lGl i r

interiecterum refiflentiam ; ex quo igitur

globuli aérel nancifícuntur contractiones at-

Tte in fiei

i mults

que expanfiones finito tempore a fe inuicem

feparatas; hinc ergo motus vibratorius exi-

Dliandum r

ftit , & confequenter fonus exoritur.

Hoc

i fterit Grfe

quidem optime intelligi poteft ex chorda

"IG du

Jtruin, cius -

metallica tenfa, plectro concitata, quee fo-

num ita edit ; & cuius motus vibratorius ce-

0. m an

ThentaLOre tl

lerrimus oculis nudis quoque perfpici pot-

eft. Hecenim dum has vibrationes pera-

git ; aéris plobulos ferir magna cum przci-

pitatione , & quafi in inítanti, qui autem

cere Vdlet mo-

cum in inflanti cedere nequeant: (P. L 78.)

comprimuntur , & relaxati continuato mo-

! Grim exclte

p efgo Omno

tu vibratorio nouas patiuntur compreffiones,

vnde fonus oritur, & aér tremulus roties

(lbito compe

ad aurem alliditur , quoties chorda redierir.

lxare f ol

Ita etiam , qui manu fola campanam fonan-

» ante comp?

tem attingit , totam contremifcentem fen-

num prod

tit ; que , vti chorda tenfà , & vibrata, cis

ue enmd

& vltra firum füs quietis ex impetu con-

d cum t

cepto rapidiffime excurrit , ita fimiliter ex

idum t^

figura circulari ellipticam affumit ab ictu fa-

icere, 1*

€to , & hanc fübiro mutat in tranfuerfam ,

neum ?

einde iterum in priorem , donec tandem

pdenfenu

penduli inftar conquiefcat. Abunde hinc pa-

s hicittg/

tet ; fi quod corpus vibrationibus fuis debeat

producere fonum : illud debere effe. elafti-

,& 'mnou;ä

eum ,

vt

346 Car. VI DE MOTY AERIS,

| 'de&ccäïel

?

gi

eum, ex quo maileus ligneus fonum etiam

&OX

n?

h"',* |

femper excitat minus clarum quam ferreus

!

( f

"

ineadem campana. Ex quibus iam melius

int?

5

d

intelligimus ; quid ad naturam foni requira-

|

wr'i [

yist

M

tur , quam ex Scbotto , Magie Pbonolog. P. IT,

m

It

UM

lib. 1, dicente, fonus eft qualitas, orta ex

qu

l

eorporum fe collidentium virtute fonatiua.

h

n

290

j

Ex hac generali cauffa deriuantur tres fo-

I

j ag

norum excirandorum modi precipui.

Pri-

CY ?xS

31u5, cum corpus folidum, elafticum , con-

s hn d

tremifcens , aéri celerrimos tremores reci-

gt

«f

procatos inducit ; quales foni oriuntur ex

i

ihüz:ï.

chordis tenfis & vellicatis , ex campanis,

od

M

71

tympanis , inftrumentis illis. Muficis , qua

Dor

lingula, fiue lamina elaftica, fünt inftruéta ,

]

n

quorfüm etiam referri debet vox omnis ani-

Mmetr

malis.

Secundus , cum aér ante , aut modo

"

iam, compreffüs fübito íe reftituendi fpa-

Px

J

m

tium acquirit, quod fit in puluere nitrato ,

filtre

(l

fulminante , auro fulminante , in bombar-

fl

"'d

dis ; in ronitrubus , in fibilis ventorum ce-

N

U La )

lii

leriter ad corpora dura alliforum , in virgis

4

Tertius , fi

creberrime per aérem agitatis.

I5r

]

A

aér fübito comprimatur ac dilatetur in ti-

Qu

[ *mrm

biis, aut aliis inftrumentis Muficis; que in-

Qu t

Y

flata tinniunt.

De quibus paullo poft vlte-

VITUT

b

m'ï

rius erit dicendum. (29j.)

i M j

291.

D)

t

m

N

Affumíimus vero hucufque fonum in aére

W

W

g'g

SONO AC VENTO.

TY Ann.

347

T5 fontm

ioni & confiftere, huncque eius quafi vehi-

T QUim

culum effe ; quo a fonte ; corpore nimirura

LOU5 m m

fonoro , quaquauerfus circumferatur ; nec

m (Oni i.

énim res aliter fe habere poteft , cum nihil

nifi aér circa aures noftras.adfit , quod in his

" Pbonolng, Ml|

uj o w

mutationem efficere potlit.

Deinde idem

quoque demonítratur experimento manife-

Vittüt (ongjy

fto. Campanula enim in fulcimento aliquo

fufpenía füpponatur recipienti vitreo , aér-

muentur tes j

.

st

ue probe exhauriatur ; obferuabitur : mo-

xmguï. Dii-

fam in vacuo hanc campanulam nullum ede-

Ti

fe fonum , eandem vero , fimulac aér de-

(5 tremors Ti

nuo admittatur, fonare. Abfente igitur a&-

Áoni orumu «

fe nihil adeft amplius ; quod fonum ad au-

; & Ia

fes deuehat. In prefenti autem experimen-

Milcs, que

to bene attendendum eft, ne tremor cam-

Áintinfriu,

panulz per partes folidas, e quibus fufpen-

OX Ormnisant-

fà eft , propagetur , quod facile fit , nifi fus-

?, tUt o

pendatur ex filis lineis; & fulcimentum im-

Jümendi f

ponatur puluillo molli ; vt tremores exor-

|oere nitat,

ti languefcant & extinguantur , nec extra fpa-

;j in borde

tium recipienti inclufum proferpant. Patet

ventorum

vero fimul etiam , fonum tranfire poffe per

um , n

, 'Vitrum ; eundemque augeri in denfitate a&-

h Tertilgh-

fis maiori.

Illud fine dubio fit exinde; non

disterur 1

quia a&r per virrum tranfit ; quod facere ne-

tuficis, q'

quit, (P.L, 382.) fed quia in appulfu füo ad

qullo po?

vitrum , tanquam corpus elafticum, fimiles:

huic tremores conciliat, qui deinde ad con-

tipuum aérem denuo , fed debilius ; priori

fmilitudine propagantur; contra ac putatit

Kircbe-

efonumï?f

«

348 CAPR. VI DE MOTV AERIS,

Kircherus, Mufurgie lib.1, dicens , fi. quis in-

Itïn:

gtj

i

]

tra vas vitreum hermetice claufüm confifte-

u)

m

ret, eum fonos foris excitatos minime per-

M

J

;

dusg

ue«j

"

^

f

]

cepturum , ob vitri foliditatem inter omnia

Q

j

j

corpora maximam.

f

Ti

i

g

( ifï

292.

I

E

Chorda fiue metallica ,fiue ex inteftinis

ao

animalium contorta, pondere in alterutro

m

[

l ua

fui extremo probe renía, plectro leniter vel-

( im

m Q&X

licetur ; atque obferuabitur , hanc primo fo-

dos o

num diftinétum edere; fecundo deinde eam

N m&i&fxgt. |

durante hoc fono fitum fuum , recta exten-

æwemchw

n

fum, mutare atque itus reditufque , ad in-

Jv

a:...g

teruallum (enfibile excurrentes , abfoluere,

qui

lt

donec-ceffante hoc motu fonus tandem ex-

"/

uünguamur. Idem tremor corporum íonan-

Ill

AA

WE II

uum folidorum in aliis quoque oculis cerni

D.

[

«

poteít experimentis, .. Nempe fi globus cu-

i

n

z

'm.üöw

luscunque materige , pifum etiam , libere e

um

uY

& M

i

filo fufpentüs campanulam metallicam |con-

Vivl

Eb

tingat ex vna parte, ex oppofita vero pul-.

m d

fetur campanula eadem , refiliet ab hac glo-

N

-^

|

bulusiterato. Docet porro vulparis expe-

k

z

rientia ; ab explofo tormento bellico , aut.

Vettt

alio vehementi fono edito , feneftras , immo

Ybi qi

s

l:g

eedes ipías, contremifcere; neque minus glo-

1lb

;u

V

f

bus aliquis impofitus incudi malleo percuf-

fze refilit exorto fono.

1iCai

i

!

j

Iam vero in Mecha-

'Aa?

nica füblimiori docetur, in chorda tali lon-

Qs

d

D

girudinem habente — 4 ícrup. pedis Rhen.

RU

Uf

n

pon-

Wmm

TY As

SONO AC YENTO.

349

C0nS,

T

hu(ü

nl CUL'EQ;.

pondus propium — q, pondus, quo tendi-

0$ mmimt «

tur — p, fumendo fcilicet longitudinem, pon-

dusque , non totius chorde, fed eius folum

D f qn

artis , quee inter vtrumque magadium tre-

1nula redditur, effe numerum vibrationum,;

quem hec chorda tempore vnius , fecundi

166p

U ex intelrny

abfoluit — i4$ V

Vbi^113^1735$

Te 11 altenm

ad

eft ratio diametri ad peripheriam Circuli ;

A0 lenier g.

& 3166 fcrup.

edis Rhen. denotant longi-

Mu yimo -

tudinem pend

Wi

fimplicis, quod fingulis

d lls m

fecundis ofcillat. (P.Il, 166.)

Cum itaque

ym, t at

caperem chordam orichalcicam, in qua a —

g, a

2310, Q — 21 gr. p — 478 gr. hec per-

Qes, aolier,

nus tandem ej-

cuffa nullum fonum edidit, quem vllo mo-

do modo percipere potuiffem, quamuis quo-

porum [ontt-

libet fecundo abíolueret 54 vibrationes ; ma-

je ls cera

Ti dlobis cv-

nentibus omnibus, excepro pondere appen-

aenoui fonum

fo p — 4 vnc , aut 1920 gr.

um lbeee

quendam fatis diftinétum ; e

dente chorda

etalicam (ote

vibrationes 96 in vnico fecundo ; idem hoc

Yita vero pl*

expertus füm cum chorda orichalcica, quae

jet db hácl

iNro. 1 fignantur, in qua erat a — 2310;

vulors eif

Q — 2ai, gr. p — 2 ts aut 15360 gr. abfol-

9 bellico , d

]

l

vente hac 96 vibrationes in priori tempore;

eneltris ; m

vbi quidem pondera ira fünt intelligenda; vt

que minui

1 libra Amftelodamenfis habeat 16 vncias;

j vncia $ drachmas , & 1 drachma 60 grana.

maleo r*

vero in J

dhorda d

Cohcludo exinde ; äd fonum producen-

is fonori

dum fufficere folum motum corpor

yp. PCdli RFm

tetalem;

qt

950 Car. VI DE MOTV AERIS,

ic: ue(

totalem , iinime vero fimul etiam requiri

hnonó

[*

iK

Qu

tremorem aliquem partialem , particularum

Iu

infenfibilium 5 fed illum effe debere tantee

æn&um

Bv

celeritatis , vt ad minimum abíoluat in fe.

que

RA

cundo vnico vibrationes 96 aut 100 , vnde

p)mma g

etiam in clauichordiis infimo C tribuuntur

qsud

)

116 vibrationes pro tono chorali ; qui altior

m

[

eít camerali.

p

Aul

Corpus tardius vibrans nimis

la

l

j

debilem , & pro nullo habendum , produ-

1/.:

AW

"

cet fonum ; quo celerius vibrabitur totali-

ter , eo magis diftinétum excirabit fonum ,

v d

vnde non perfpicio , cuinam vfui effe poflit

giyts Xw'.eq

motui totali coniun&us fimul motus partium,

dagra p

E

onnsitd

vti vifum fuit Perralto , Carréo, De la Hirio ,

multisque recentiorum ; vid. Celeberr. 74uf-

ld m

fcheubrakius , Inflitut. Pbyf. pag. 606 ; Celeberr.

Ab gl

Nolletus , Legons de Pbyfique , Tomo III, p. 4o1;

txbidrdun

"

ü

TAT

Al

li

argumenta enim ; qua ab allepatis viris fo-

! ü:äq

lertiffimis afferuntur, facilesrefponfiones ad-

ih

TRU ]

mittere videntur.

uod enim , vti De la

AO

l

i

]u

Hirius afferit , Mem. de Paris 1716 pag. 266,

AT

Mu

|quin

forceps , vel tenacula ; metallica digitis com-

iv

oreffa , & fübito remiffa , vibrationes qui-

VA

Y^ UR

r

em ,. fed fonum non , edat, id non fit ex

ln li

ZT

defectu motus partium coniuncti cum tota-

u

pi

Pj

li , fed. ex defectu füfficientis celeritatis in

N

motu totali ; qui in minuto fecundo vix de-

«em abíoluit vibrationes ; cum autem in len-

Pm lisen

1Hn T

ta hac ofcillatione crurum alterutrum ferro

Qu

W Vlbw

attingitur ; hoc eequiualet ictui nouo inflicto;

A

( :

i,

€x quo pars aliqua fenfibilis huius cruris vi-

s

dl

Ia-

ll

i

Ul

TY Mp

SONO AC VENTO,

351

r

] Cfiäm h

N

!

a

brationes adeo celeres acquirit, vt hae iam

1y Dattiqj;

4 ad fonum , vel fremitum aliquem , produ-

* GXfttw cendum fintefficaces. Eadem refponfio re-

DO currit, cum obiicitur: ple&rum , non colo-

A0 100 mj

honia exafperatum , fed febo inunctum,

0VU fonos in fidibus non prouocare.

Cum nix

01'3'1

/Qid; füpra campanam ceciderit, ea pulfata mul-

*Wmnn tominus fonabit, quia huius motum tota-

Xummü. lem illa a impedit. Si denique chorda longa

Wüüw. percuffa fonet ; plures audiuntur foni ab au-

Wtlmm, re exercitata & acura, non ex hac ratione,

Ddf quod partes infenüibiles vna mouentur. &

Ümmpus clangorem

roprie producunt , fed quia

"^.D'Lif, omnis chorda vehementius aliquoties & ob-

Gbkmjf; lique percuffa primo motum totalem habet

Miiülir, ACDB, qui fonum principalem efficit, & Fis.

"mija; deinde adhuc alium partialem quidem, non :eg.

isws[. autem partium infenfibilium , que nihil ad

pumsd. fonum conferunt , fed partium fenfibilium

m,uDXi AEC, CFD , DGB , que füperiores fonos

715 j acutiores leniter principali immifcent ; id

du o quod natura curuz elaflice in hifce vibratio-

bmnosQ: Dibus geniree ex Geometria docet. Vid. Ce-

i o t Jeberr.. Eulerus, Tentam. moue Tbeor. Muficé ;

Miamts pag. 23.

; ceritil

294.

cundo v

? autemi^

'

Profpectum itaque foni iam elt oricini ;

W

; querenda in motu vibrarorio corporis ela-

terutrum

)

j nouo ^

j ftici totali , non partiali , particularum quip-

pe infentibilium ; quas Celeberr. Nollet. ex-

P. L.

prefle

QR crwf'?"

j

$952 CaP. VI DE MOTV AERIS;

preffe requirit 1. c. pag. 401, cuius numerus

4

vi

brationum in 1^'ad- roo circiter aícendir.

Numm a

eüWF l Lu]u

Profpe&tum eft eiusdem propagationi , ratio-

s

ne loci, vt fonus nempe proficifcatur ex vno

o*

j

u

loco in aliuni , quod fit per elafticitatem a&-

qua

ris; & propagatiofii etiam. refpectu fempo-

ris, qua oritur a répetitione ; renouatione,

)

Í

:

Waf

& iriculcatione frequentiffima corporis fono-

