do tamen illas his flexibiliores.

eft attractionem hic immifceri ; cum enim

s al N

r i

attrahantur aque a vitro; ( P.T; 242.) patet ;

medie aquarum inferiorum guttulee haere-

gt

P

ant

CAP.

I

jl

36

lo

ant adhuc, propter anguftiam tubi , in fphee-

qk&

ur

ra actiuitatis attractionis , illas füfpenías ma-

[

ü

nere , fecus autem fieri, fl extra attractio-

li

nem pofite fuerint.

38-

Cx

Precedens tubus ; cuius ope memorato

inodo fluidum ex aliquo vafíe hauriri

E

oteft, vocatur Sipho , Heber, Ganskragen ;

q

vid. Harsdarff. Delic. Matbem. Tom. IIT; p. 3425

W

vtque eo commodius ad hunc víüm applj-

um

cari queant fiphones , parantur ita ; vt in

medio fint capaciores, quo plus aqu& vno

hauítu recipianrt ; fed in vtroque extremo

fint anguíliores , vt nempe digito commo-

de obturari poflint, nec fluidi quid ante re-

motionem digiti efluat. — Vfus eorum egre-

gius eft in euacuandis liquorib

us leuioribus,

quod in ope-

qui grauioribus fupernatant ;

rationibus Chemicis aliquando occurrit. Si

fundus fiphonis , amplior iam factus , oc-

clufüs fit lamina latiori , exiguis foraminu-

lis pertufa , tum digito remoto aqua roris

inftar deítillabit, adeoque ad hortos irrigan-

dos commode adhiberi poteft hoc inítru-

(|

i

mentum ; vnde etiam tali cafü Sturmio voca-

tur Clepfgdra rigatoria , aliis as irrigatorium ;

j

de quo plura vid. CoJ. Cur. P. II ; p. u3 fequ.

39-

[

fit

Capiatur iterum tubus cuiuscunque rmate-

ertus;

l,

rigc, non nimis amplus , vtrinque ap

isque

DE MOTV AQVARVM.

37

1übi, i

isque inferiori füo orificio fluid

o immerga-

Süfpenf.

tur.; füperiori autem orificio

X2 atf

admoueatur

€5, atque fic aér ex tubo hoc exfügatur , ob-

feruabitur, fluidum in hunc tubum rurfüs

e(le afcenfürum.

Omnis enim füctio ita

£ femory

dantur.

perapitur, vt & os, & pulmones , exten-

WE Dhoun

uoniam igitur oris ad tübum ad-

Gitrragon,

moti ope acr in tubo contentus communi-

p ao

cationem habet cum pulmonibus: fequitur ;

Xum qpli-

eum in hos dilatatos irruere, atque fic fü-

u,vir

pra aquam in tubo fieri rariorem , dum

DI t

nempe lam per maius diffünditur fparium.

Oque CX

Superabit igitur aér exterior, in füperficiem

igiro COfDIY-

aque ftagnantis premens , hanc debiliorem

aéris interni

quidante

preffionem , atque fluidum im-

eürum egre

pellet vt in

tubum aícendar.

ZEquipollet

3 fetioribus,

igitur hec preffio fere illi ;

qua aquam ad

quod in opt-

32 pedes eleuatam tenere po

teft. (P.L, 383.)

Qccnmt, s

Hoc etiam Inftrumentum

vocatur $ipbo ,

faQbus , oc-

atque füb variis formis con

fici folet, obfer-

s foramint-

Vatis iisdem , quee in priori fiphone fue-

) (qui rotis

fünt annotara.

51 repletus is fuerit, & ore

yrtos itripate

remoto celeriter digito obturetur orificium

E hoc ii

üperius , poterit extrahi e fluido , nihilque

Go NOG

contenti liquoris effluet.

uo vero pateat;

aquam a preffione a&ris extern

; irrigatom'uhf

iinfiphonehe-

I p*

rere füfpenfam : fi

pho repletus füuperne ob-

turetur cera ; aut talis

; qui füperne herme-

tice fipillatus fit , per-

infundibulum replea-

ao

tur ; fufpendatur deinde inuerfus füb cam-

ponq RPCW:

pana Antlie Pneumatica, atque aér fedulo

[

3

CX-

v

38

CAP.

I

g

exhauriatur , obferuabitur tum, aquam in fi-

W

;hone füftentatam nunc fenfim fenfimque

MW

W

h

NI

éflluere ; quod primus oftendit Sfurmius ;

|

Coll. Cur. p. 108-

j

40.

j

:

— Tubi inflexi;

ex quacunque materia con-

fe&ti, quae aéri penetrabilis no

n fit , alterum

alterum 've-

NGN

orificium aqu

c immergatur ,

ro infra aque

ftagnantis libellam deprima-

aut quocunque alio

:

tur.

Si iam fugendo;

modo , tubus hic;

a.part

e orificii fui liberi ,

« MI

obferuabitur, aquam

N

aére fuo euacuetur ;

er eum continuo fluere ;

quamdiu orificio

A

etit.

Sit enim aqua in

q

n

fübmerfo aqua fupp

Tig.

vaíe ftagnans

G,

ducantur horizontales

i1o,

ticali BA ; ponaturque

AH , DÉ, cum ver

Si iam fu-

altirudo Barometri aqu

i

hic fuerit im

pletus modo prio-

&ione fipho

,

m

ri, (39.) en

t preffio i

n crure minori, eX

— BA -a ia

in ori

ficium A nitens;

ex aquis in CA co

nten

tis, internis ; hae duee

aére fimul ; preffio autem

ab aqua externa &

incrure maiori, ex

C in orificium E nitens;

ioitur illa ab hac

CD — a. (P.II, 98.) , Sin

fho ex C verfus

fübtrahatur ; remanebit pre

).

— à —

CF 4- BA 1-

F. adhuc refidua

— CD—

B

A — CD— CF d- GF

i

Hinc patet primo ,

—FD4-GF-G

rransfluxum ceffare

omnem fi fuerit €

It

fu pre

(fio ex C verfus E ccf-

0» quia hoc ca

fi[!l[gfïþ

(at praualere. — Hoc autem

fit; cum orifi-

cium

DE MOTV AQVARYM.

39

p aqtam,

cium E attollitur, vt veniat in libellam aquae

m fenfiy

ftagnantis BG. — Vnde notandus eft error

dit hum

quorundam ; qui effluxum ceffare ftatuunt

fi E veniat in horizontalem alterius orificii

AH. Secundo, pretfionem aéris fe deftrue-

Fig.

re vtrinque in B & in A.

TIdter]a COD-

II.

it, alterum

4I.

lreum e-

Quamuis: vero difficile explicatu fit , ai-

i rime

Fig,

rem durante etiam effluxu premere tamen

lO.

Ym dio

Y

in E : id tamen experimenta euincunt omni-

yci st

no. Nam fiaéribi non premeret, cum in

Ifüt , EU

mdin onicà

B & A premat fine dubio eodem modo, ac

fi aqua 32 pedum incumberet : deberet aqua

nim aqu u

ex E erumpere celeritate debira altitudini

horizontali

32 ped. J- AB , quod experimentis vero

naturque

& am It«

plane contrarium eft. Videtur quidem etiam

fequi , aquam ad quamcunque altitudinem ?

modo prio-

edamfi GD füperet 32 pedes , effluere de-

i[l()rll) C?(

bere, quod tamen non fit Sed notandum

| — 0; 14

efít , preffionem aéris efficere tantum 2:: VR

js; ha die

aqua in vtroque crüre continua maneat,

«lio quem

quod fieri nequit, fi GD füperet 32 pedes;

n E j

r 1l

Vti Sfurmius tentauit, deprehenditque, aquam

fic non fluere , fed decidere vtrinque ad al-

s C vt

»

titudinem 32 pedum , relido vacuo inter-

*

medio apud C. — Vocatur & talis tubus in-

-—

H

flexus Sipbo, Zieber , quorum adeo fipho-

: patet

pï;ïn;iy

]

num iam tres indicauimus ; nempe illum,

fueïït

in quem fluida ex legibus zquilibrii Hydro-

at

aticis intrant ; atque claufo orificio füpe-

n *

4.

riori

y Y0

49

Gr. - 1

riori retinentur, quem proinde Z4roflati-

pf

Vl

J

PUL

cum appellabimus.

Iftum , in quem aqua

j

»

fugendo aícendit, & occlufo orificio füpe-

v

(l

zriori iterum füftentatur, quem Sudorium ap-

j

pellare liceat..— Deniquehunc; in quem aqua

«5

fugendo inuitatur primum , fed per eum

poftea continuo fluit, quem Z9draulicum ;

quV

aut Fluentem , nominabimus.

Poteft autem

huius fiphonis figura fic mutari ; vt crura

lv uUv

BUA d

fint pro lubitu incuruata , & diueríis am-

l

irudinibus predita; eodem íemper effe-

W

&

u.

w u

Patet ex modo dictis , altitudinem

"

eius verticalem pro aqua 32 pedes non pof-

lr

yi

fe excedere ; que circumftantia neglecta plu-

fimos veterum Auctorum in errorem con-

jecit ; vti Heromem ; Iob. Bapt. Portam ; &

aquileges omnes víque ad Galileum.

Vid.

D]

Sturm. Coll. Cur. Au&. p. 65; dum nempe il-

li talis fiphonis ope aquas e lacu fupra mon-

tes altiffimos deduci poffe fibi perfuaferunt,

ex fuga nature a vacuo ; fed irrito femper

fucceífu ; tali enim in cafü natura vacuum

non abhorret ; cuius & DBarometrum quod-

vis eft teítis.

iE d

2.

:

Cum a&ris preffio deftruat fe vtrinque in

S

&

o

effluxu huius fiphonis, (40.) videri quidem

l

Bilt

poffet, eundem etiam fluere deberein vacuo;

T

quod tamen non fieri exactiflimo experi-

mento comprobat Celeberr, van 7MufJcbenbrock,

s

NT

Iufritat.

DE MOTV AQYARVM.

41

ide i

Lnfüitut. Pbyfice $.1362. — Aqua enim ob de-

11 quem;

nepatam in vacuo preífionem continua ma-

Orificio fy

nere nequit, (41.) fed ex vtroque crure de-

ii

labitur. Quamdiu igitur a&r füb campana

I QUem p

refiduus ad paruam aliquam altitudinem

& per emm

aquam poteít eleuatam tenere, comprimet

Hyitailtm,

eam adhuc, & fipho vi

ponderis aquei pree-

?ote( dUtem

valentis fluet in illa altitudine , in maiori

15 VE crura

vero minime fluet.

Poffunt crura huius fi-

Qeffs am-

phonis etiam effe zequalia, quod primus de-

ïmtn fe.

texit Jordauus , ciuis Stuttpardianus, fed in-

E

f

ventum celauit ; donec illud a $zlom. Reife-

vds nl

lio, Archiatro Wirtembergico, fuerit pu-

-

L nepleda

blicatum iuffü Ducis Wirtemberpie ; fed

eLTOTCID. COT

detectum antea iam fuit artificium hoc a Pa-

. Ditían ; &

pi1o in Anglia. Talis vocatur $ipbho Iirtem-

lum, . Vid

lergicus , vel Reifeliauss , ACEDB , cuius

Fig.

12.

n nampe il

commodum eít , vt extra vfüm non euacue-

fipra mon-

fur; neque prauia impletione , vel fuctio-

erfoaferunt,

ne, opus habeat.

Creditum fuit, ante hoc

Tito femper

imuentum, neceffe effe vr crus vnum alte-

t Vacuur

ro fit longius.

Víüs eius multiplices fünt;

m quoce

veluti ad varia fluida transfundenda ; ad ef-

ficiendum vt aque «quabiliter effluant, in-

gendo natanti füberi talem fiphonem , vt

eadem femper eius altitudo maneat fübmer-.

vaiiqu

fa, quod horologio conítruendo aptum eft,

il QUi

1aqua in vas regulare deftillet. : Adhibe-

joberein Wi

tur idem quoque ad efficienda pocula vexa-

viffuno &*

foria , quz non plena retinent, plena vero

*flundunt ; omnem aquam , deícripta iam

unfi

a

lz,',;.

$

42

CAr.

I

j

Duil

ab Herone, Diabetarum notnine ; ex inferiori

yis

orificio bibere quis poteft, quantum cupit ,

em il "

Pl

j

fügendo, quo facto autem flatu repellat flui-

(l

dum, vt fipho euacuetur ; & fluere ceffet.

l

[:

Coníftruuntur quoque fiphones interrapti di-

g

Fig.

r

&i, quorum fimplex aliquis eft , vti Figura

13.

docet melius quam deícriptio ; in quo fi

"t

epiftomium A referatur, aqua ibi contenta

effluit ; aéremque in B reddit rariorem , vt

u

f

preífio naturalis & externi aéris in C pra-

valere iam queat, aquamque ex C in B at-

QU

tollere. .Compofiti fiphones interrupti ex ali-

uN

a(

quot fimplicibus componuntur, quibus pu-

T

tarunt aliqui eleuari poffe aquas vltra 32

s

pedes, fed falfo. Denique conftitui poffunt

eiusmodi fiphones , in quibus nulla (uüctio-

ne opus eft, fed aér embolo extracto eua-

cuatur, & reliqua manent vt ante.

43.

Capiatur tubus , cuius cauitati infertus

P

fit embolus mobilis , omnem aérem probe

XXK

excludens. Hic tubus, depreffo ad fundum

u

K

Dn

víque embolo ; immergatur aquz , & embo-

lus extrahatur ; obíeruabitur, aquam ingre-

FU

di cauitatem tubi , omneque fpatium ab

j

ipfo relidtum implere. "Talis machina , de-

ä

fcripro fe modo habens, & in precipuis

dU]

fui partibus cum antlia pneumatica conue-

Manifefta

niens, vocatur Syrinx, Spriütze.

L

eft hic aéris externi actio.

Nam , dum em-

] a.

v

Q

bolus

DE MOTV AQVARYM.

43

55 exinfe

bolus attractus , & fundum relinquens;, a&-

DtUm qy

1 epellrj

rem externum irruere conantem , excludit:

locum intra fundum & f& vacuum efficit;

ere cefe

vnde preífio aéris externi fortior aquam in

itteripi d

hunc locum vacuum, neque refiftentem ;

Vi Fiom

adigit.

Cum igitur preffio aéris externi

: ID quo j

aquam altius nequear attollere ; quam ad pe-

J CODentà

des 32 : (P. L 383.) apertus eft error hortu-

Tiorem ; vr

lani cuiusdam Florentini, qui fyringis ope

t C pre.

aquam attollere conabatur füpra 32 pedes;

WTA

T d

reperto autem irrito hoc conatu, ipf? mira-

tus rem . Galileo expofuit, qui exinde pri-

l; qixqe

mam occafionem cepit preffionem aéris di-

us vit

ftin&te cognofcendi.

ftiai poll

nulle (1ddio-

44-

(trado eut«

- Eiici iterum poffunt aque pet fyringem

Ilt

bauftz duplici modo, fimplici ; per orificium,

in quod ingreffze fünt; & compofito, per ori-

ficium inferiori altius pofitum. Si enim fun-

at lnfertus

dus fyringis inftructus fit orificio angufliori,

rem probe

quam tubus eft, & embolus retroagatur cum

al fündum.

Vi aliqua ; tum per idem foramen, quo in-

z embo-

reffa eft, aqua profiliet ; & celeritate qui-

m ingt*

:

em maiori ; ob anguítiam tubuli , per quem

fpat'mm 1

egreditur. (22.) Si vero aquee per foramen

mchint; o

fundo altius pofitum fint expellende ;, quod

jn prec?i

cylindrulum cauum habeat infertum , tum

yatica C*

valuula vela(fario , Klappe, opus eft fandum

, Mu

inftruere. Haec igitur ; embolo furfüm tra-

&o , a preífione aquarum aperietur, & has

m dum

l

ad-

[)

)

(

CaAr.

I

44

«

I

&

admittet ; depreffo autem embolo claude-

m

j

umb

tur, & preffas aquas retinebit ; qua ipitur

T

per foramen vbicunque factum profilient ,

4€

' m

& quidem eo celerius, quo maior vis eft

i

easdem comprimens.

Ex quo fundamento

u

Qü-/

K

fontes fuctorii fa&ti funt , e quibus aqua,,

!

iteratis & reciprocatis attractionibus embo-

j

TU

li, fuperius tandem prorumpit. His autem

ita conftitutis fyrinx ab emboli attractione

j

E

aquas hauriet, a retroactione fola vero ex-

M

pellet ; adeoque alternis tantum vicibus ,

s

aut perinterualla, fluidum füum eiaculabi-

«Xl

tur; vt itaque continuo iactu aqua profiliat :

d

duplex talis adhibenda erit fyrinx , vt, dum

Ü

li

Iir

vnaà haurit , altera eiiciat aquam , embolis

vecte quodam ex vna parte extractis, ex al-

D

tera retroactis ; qualis machina fi fiat , vo-

catur illa Cfefibiama , tantopere depredicata

[«

l

a Vitruuio, Arcbitett. lib. X, cui hodierna or-

gana, extinguendis ignibus inferuientia , fiue

j

tj

Hsydracontifleria, Feuer - Spriüitzen , vnice fuam

EUA

debent originem. — Ceeterum fyringis actio-

v

nem preflioni aéris externi vnice deberi , ex-

um

I

perimento comprobatur , fi embolus eius in

vacuo extrahatur, íyringe immeríà aquis

m

anguílo tubo vitreo infufis, quarum de-

preffio ; ex hauftu fyringis ; eo facilius ocu-

lis cerni poffet, fi quis fieret.

!j

D

4f-

L

E

li

Immo etiam tnoueri poffunt fluida aéris

facta

Pg om;

DE MOTV AQVARVM.

45

&mboo i.

fa&a compreffione aliqua ; quocunque illa

)5 ue ,

fiat modo.

Ita profiliunt aque ex aucto a&-

ris inclufi elatere ; qui fortior eít aére exter-

m projj

Tar ygs

no ; veluti fi vas eeneum repleatur ex parte

0 fündamy

aqua, tum vero aér in eo refiduus antliae

qyibUs dQl

pneumatice ope probe comprimatur , &

TU emy.

poftea epiftomium vafi adiunctum aperiatur,

: Hisattem

aqua incluía magno impetu in altum profi-

li attrone

liet.. Simili modo; fed magis tecto , res per-

QTO CX-

agitur in illo fonte faliente in

o

oeniofiffimo ,

qui Fons Heronis vocatur.

Hic eft vel fim-

m i,

Qm esmid.

plex, vel compofitus. Ille conftat cylindro

a priluts

ciuo BCKI, qui intus diaphragmate GH Fig.

rinx , vr,dn

diuifüs eít in cameras duas , quas tubi ingre-

14

um , embol

diuntur vti figura docet. Impleatur igitur ,

tradts, ex -

occlufo epiftomio , peluis cylindri füperior

BC aqua, que delabetur per tubum DE,

V ft, vo-

depracicta

cuius ofculum in peluin hiat apud D, in ca-

meram inferiorem EF , füfficientique copia

fodierm ot-

muientia, fite

hic colleda aéris partem expellet per ofcu-

lum F in cameram fuperiorem B CG H, in

, vaice um

tinois 4di0-

qua hinc aér hoc iam artificio cendenía-

tur. Siigitur antea iam aliquid aque etiam

edeberi, et

jolus esit

infufüm fuerit cameree füperiori, fuper hanc

ftagnantem aér compreffus exftabit, & reíz-

mera aqU

arum G

rato epiftomio per À expelletur, fpectacu-

lo fatis iucundo ; precipue fi vafculum fu-

) faclus 0C

perius vino tacite repleatur , inferius vero

aqua; vt vinum aque ope profiliat. Compo-

fitus autem Fons Heronis multo pluribus con-

p Bd

ftat partibus, commodius igitur ; ipfo ex-

1)

peri-

CA».

[

»,

46

jf

perimento operaátio eius demonftrabitur.

qum !

g,

Refertur huc etiam Pila Heromis, que con-

Fig

ftat fphaerula caua AD , cui infertus eft tu-

«

15.

h

QUi

bulus CD ; huius ope, fiaér primo fortiter

i

T

exfügatur ; & deinde orificium D fubito

EU

j

j

aquee immergatur ; replebitur ex aéris ex-

]

terni preffione magna pars cauitatis aqua;cum

poftea aér per D fortiter inflatur, vt aér fü-

en

QU

H

erior in fpheerula valde condenfetur , tum

h

l

c in fonticulo fibi ia relié£to aquam rur-

qu

(u

füs expellet ad altirudinem eo maiorem , quo

magis aér fuit condenfátus ; vnde inferuire

xmäm.' !

"

N

M

j

oteft hac machinula explorande fortitudi-

L [

"

ni flatus oris.

Aér inclufüs ex calore pru-

Q

D

narum viuarum , vel flammae candelz , ela:

fticitatem füam valde intendir ; (P.I, 364.)

W

hinc pracedens pila aquas fuas pariter eii-

cit, fl imponatur aque calide ; & fimiles

i

machinze confici folent, que aut prunis can-

u)

iX

AU

dentibus poffunt imponi, aut candelas accer-

fàs ad latus gerere, vt ex eadem cauffa aqua&

"

emittantur in altum.

6.

Supereft in his celeb

re adBuc experimen-

(

tüm , quod Mariottus inuenit, du mouv. des

eaux P.IL pag.363. Lagenee vitree , cuius

, "r aql

A W

n

aliquod larus exiguo foramine fit pertufum ;

1

K

inferatur füperne tubus vtrinque apertus;

Eu 1 ?ïlllS

eoquidem modo, vt füberi transfixus rubus

hic fürfüum & deorfüum moueri commode

poffiz; ex hoc auterà motu nullus aér lage-

s

niani

DE MOTV AQVARVM.

47

demOllfhfg

nam ingrediatur, nifi is; qui per tubum

Tüti, quo,

apertum fluit. . Repleatur hac lagena aquis,

Infertus d

atque tum obferuabitur , has ex foramine

: primo f

laterali largiter effluere , fi orificium inferius

dum ] (j

tubi aperti fit füpra hoc foramen lagenz; fi

I! ex aéris .

vero idem orificium tubi aperti fuerir infra

E dqusjcut

Hoc

hoc foramen : nihil aque effluere.

ir; Vr aér f

experimentum ita explicatur.

Confideran-

Fig.

nftur, tun

18.

da eft preflio in foramen E externa, & in-

) OR Tf

terna, qua nimirum duee fibi reluctantur;

Yirem, quo

& quarum fortior aquas aut expellit ; aut

rl ii

coércet.

In caíü delineatze figure prettio-

rande d

nes aéris per tabum apertum ÁC, & füper

ex lo p

orificium E, vtrinque pro eequalibus fünt ha-

candele , d

bende , neque adeo in confiderationem ve-

niunt; fed preterea nihil adeft , quod pre-

pititer el

mat, nifi altitudo aque CD füpra foramen

; & fimiles

E. Ergo hec erit menfüra morus aquarum

t prunis C

per E ; que cum habeat in figura delinea-

yidelas accett-

ta fitum pofitiuum; patet cur in hoc cafü

; cuufa aqui

detur effluxus per E.

Si vero deprimatur

tubus infra D , fiet CD negatiua , vnde ni-

hil effluet , fed dabitur preífio contraria, &

y erpermtt

tubus altitudine CD aqua replebitur , non

, li ov d

repugnante aére deorfüm illabente ; vnde pa-

vitrez , QU*

tet quoque, cur aqua afcendens in tubo de-

efit perup

reffo, altius nequeat afcendere, quam in

h

orizontalem ipfius foraminis.

inqe 4

ass p

7-

yeri

Impleatur lagenula vitrea ; angufto collo

nulus & Lü

pre-

pi y

48

Capr. 1

gin

predita, aqua pura ; & calix vitreus; latio-

ri orificio inftructus ; fpiritu vini colorato;

l

4min t

À

"

Ipl

illius collum anguftum immergatur fuperfi-

ciei fpiritus vin1, atque obferuabitur , hunc

per aque medium aícendere , & aquam de-

! "'Cedm)

Ícendere , ad modum filorum fuübriliffimo-

Idem

qs

«s u f

rum , aut potius vaporis alicuius.

hoc experimentum füccedit quoque , i loco

ERE

S:?

anS

lagenulz adhibeantur tubi vitrei graciles ; in

N

amplioribus vero ceffar hic effe&tus. Afcen-

myt

( 1

dir hoc modo non íolum fpiritus vini per

aquam , fed etiam aqua per mercurium ,

ia

NY

aqua dulcis per falfam , calida per frigidam ;

ii

M

X'I. l

vinum 'per aquam ; aqua per lac; v. Coll.

[

Cur. P.II, p. 40; atque in genere fluidum

omne fpecifice leuius per alterum fpecifice

rauius ; verum ita quidem afcendunt , vt

ecum non permifceantur. Recenfet hoc ex-

M

perimentum iam Galileus in Mecb. Dial. 15

D. ó4:; miraturque ; cur in tali phiala aqua

A RRM

repleta inuerfa aér non afícendat , defcen-

dente aqua, cum tamen etiam fit aqua le-

vior. (37.) Pro clepfydra horometra tales

dk

i (s

r

ampullas , vnam vino , alteram aqua; re-

U

letas commendat Dobrzeuskius im noua de

IV

ä

(

fontibus Pbilofopbia , edita 1659 » p. 445 fed in-

& [

vtiliter fere. Tale autem inftrumentum voca-

CA

ld

tur Transcolatorium , Gallice Paffevim ; vid.

)

Lt

Poliniere Experiences p. 285 Nolet , Pbf. Ex-

(

per.T.Ib p.280. Spiritus vini etiam fola le-

p

Itl

Kleti

ni infufione cum aqua mixtus anguillularum

l

UT

inftaz

I

DE MOTV AQVARVM,

49.

li vitreus;;e:jg.

inftar intra hanc decurrit , faisque fpiris te-

U Vini Qj

pacitatem fuam teftatur ; vti indicat Berbas

3ergä[lll' fi fïä

ve Chemie T.L p. 2ij.

Tüdbitur, hr

48.

G aquam;

T aol

Hoc precedens experimentum à variis

Q [jm

circumítantiis ira redditur inuolutum , vt

uque, ( lpoo

difficulter explicari queat ; at vero ad illud

gl

tcles; ig

üluftrandum haC poffunt inferuire. Primo,

ts Acen.

.

ä

non recurrendum efífe putamus , aut cum

J v pt

$turmio , l. c. ad particulas aqua lubricas

t mnn,

& glabras; aéris autem , lactis, & aliorum,

d pirfigtn,

ramofas, vt ira lacti per aérem , hoc eft,

er l; v, Ql

tamofo per ramofüm, iter non patedt; aut

enere firidn

cum aliis ad maiorem aut minorem partium

erum fpecil

inter fe diuifibilitatem , qua füpponi debet

dcendunt, t

pariculariter in vnoquoque fluidorum pe:

wnfet hoc ex-

nere Secundo, quaítio ver(àtur in extri-

Itcb. Dia. L

eanda caüffa defcenfuum atque afcenfuum

j phiala aqut

li modo factorum , non vero cum preffio

ht , delcena

maior & praualens ex ampliori vafe quo«

dam in inferius omne fluidum fimul demits

r ag l-

tometra ts

tit ac infundit. Quarimus itaque, cur fluis

TE in tubo fuperne claufo, contentum,

in i2 4 FIpra aérem immediatum non effluens, (37.)

4j d2 SOmorum deinde füperficiei alterius fluidi

genomvo: P'erum inftar defluat & tenuius fimiliter

; & ! airum attollat; hocque phenomenon ab

pujooit

j , P

) ,

, &tractione vniuerfáli commoditfime deriuari

D

offe putamus, Combinararum enim füpere

ni eram

)

s ugu

|

cierur füperioris auguítioris, & inferio-

jt

» J1I,

ri$;

$0

CaA»r.

Í

y

r

ris, particule fe mutuo attrahent; aut nonj

[ gf AC

1

fin hoc fuerit, manebit vtraque füperficies

yenit d

j5

[

in ftatu priori, non commiícebuntur , ne-

E

"OE

ue adeo defcendent vel aícendent particu-

TL

la ; vnde fit vt nec aqua ; nec lac, ex an-

:

;K, Hf

d o

guítiori tubo per aérem defcendant , neque

etiam mercurius per aquam , quia ícilicet aé-

myo t n

reg particule non attrahunt aquofàs , aut

sin p

lacteas, neque aqua mercurlum ,. vti ex aliis

m

haenomenis conftat.

Sin autem particulae

u

íe mutuo artrahant ; veluti aqua & fpiritus

eiinzy t

vini ; aqua & vinum ; aqua frigida & cali-

i ydiis

da, &c. complectentur fe ille ; atque mix-

duqui

"i

turam vtriusque fluidi efficient , latitudinis

VME:

etiamíi inuifibilis; in qua igitur mixtura

parücule grauiores natabunt in leuio-

UM

ribus, & leuiores in grauioribus ; quare ;

r

M

hoc initio mixture ab attractione facto, re-

ts

liqua omnia fecundum leges ordinarias per-

agentur, vt nempe grauiores fubfidant, le-

Wt L

viores preffione aéris externi adiute afcen-

D

dant Atque hinc, quia multe particulee

f

lt

contiguz: imum aut fümmum petunt , for-

"d. qi

mantur fila ; hecque tortuofa, quoniam

EdT

articulee obftantes aliquando cedent ad la-

D GUOd q

tera abimpulfu fa&to; que quidem fila opti-

ime con

f

"At df

TLf

M

]

de angu

&)ic.:ua fiuntin tubulo capillari val-

*ütler

i,

D

1

MM

P O

. Sipreffiones vtrinque confiderentur , aqu

&iv'

l'0 ) Q t]lïl

e&*

Í

DE MOTV AQYVARVM,

$i

Kzhent, lr

T'üque f :

ex. gr. AC , & atmofphere externg , quae. pi

remit in B ; dubium videri poteft , qui 16;

mifcebunny

CCDGent p

at vt aqua AC decidat , cum tamen pref

fio aóris in eam agat , etiam per fpiritum

DC hc, at

vini BC; & hec preffio illam fuftinere pot-

Cendant, D

i

Qu failcst

fit ad 32 pedes ; qua longitudine noftri tu-

bi multo fünt minores.

Sed diflingui hic

lt àquofas, ay

debet inter preffionem mediatam & immedias

lm , vt ex alj

tam; illa manet inuariata, & ob eam per-

item purticule

kqu l Dirtus

durantem leuius fluidum in loca grauioris

attollitur 5 haec autem fequitur leges ordina-

a o -

il ao

rias preffionis maioris minorem füperantis ;

quibus grauia defcendunt in loca inferiora.

Cfent; indns

Vnde etiam in tubo ABCD, in quo crus

igim; TUxU

Fig;

unt i leue

BC eít horizontale; ex folo crure CD dela-

17*

bitur aqua , & fpiritus eousque afcendit;

XDus ; quare,

tione fdbo, re-

uietis manentibus omnibus in BC , cum

[

[

llicet in plano horizontali nihil moueatür

ordiniras pe

sfobfdanr, l

Vi grauiratis ; quod experimentum íngenio-

e inftituit Perilufr. L. B. de HWolff , Experim.

adiune alcer

Tomol, . 212. Denique notandum eft; mer-

vlre paricul

curium non decidere e tubo , ex quo alia

m petunt » tot

fluida decidunt , quia nempe partes ipfiüs

xf , quoma;

fortiter & inter fe cohaerent , & a vitro at-

]o cetent &t

trahuntur; quod ex eo patet; cumi tubus

gidem la tf

Vitreus tanta difficultate a particulis mercu-

jo ü?m [

rii adherefcentibus purgatur. Deinde ob-

eruari poteft ex his , quam fübtiliter fluida

quedam diuidantur.

Nam fila illa defcen-

dentia & afcendentia nihil aliud. funt. quarti

onüöercnmr;?i

feries globulorum fluidi , mira paruitate prat-

Daz

ito4

J I

CAr.

I

52

ditorum , quos , nifi in tali ferie continaa

ao

um

conítituerentur , nudis oculis cernere nun-

NU

Porro quoque fàl commune,

quam liceret.

T

d

nitrum , & alia filia, quando in aqua íol-

i

j

!l

vuntur , diuiduntur in partes mirum ad mo-

1

dum fübtiliffimas.

Cum enim aqua falía fi-

M

lamenrorum inflar per dulcem defcendir:

Cf-'

(46.) fequitur quamlibet partem fluidi ; in-

vifibilem fere ; falis aliquid fecum ferre de-

DAXS 4

bere; quam paruz autem fint ha partes , ne-

(

1no imaginatione affequi poterit.— De appli-

W

N

catione tandem huius experimenti ad tubum

W

Toricellianum , (P. L, 384-) vid. Sturmius in Col-

li

ieg. Cur. P. b p. 15; €$. P. H pag.39; atque ; ad

diiudicandas methodos Barometra reéte con-

['.

ficiendi , Perillufiris olffus , Experimentor.

l

P, D f. 212

"]

l

$o

MW

- Aqus in fcypho contentz füperimpona-

01

dur charta rotunda , atque fupra hanc in-

D

fandatur vinum leniter , fübtraéta cffarta ap-

parebit , vinurn aquee infiftere fine permix-

UM

tione. Hoc vero mirum effe nequit ; quon-

;'-';Zïanguil

L

iam füperius fluidum,

nempe vinuth ; le«

ott

reíffione

[ .ïvj:]gn[

P

vius eft inferiori aqua , & hinc

füa nihil efficere poteft. Si dicas; hic etiam

ll"HC

4 particularum contiguarum — attractione

m

mixturam effici ; (47.) verum id quidem eft;

R

Íed talis eft hec mifcela; vt partes leuiores

R

i^ RO

N

fint fuperiores ; inferius autem japm pofite

I

DE MOTV AQVARYM.

53

Sin

| ere i

fint grauiores , vnde nihil mutabitur.

$ COfneré n

autem celeriter, & vno i&tu, infundatur

x

l comm,

vinum , aut fluidum leuius: tum permifcen-

) I aqua [j

turfluida, quia particulz aquofie , per alli-

trum ad .

fionem in morum irregularem ada&z, par-

àQua lf f

ticulas vini leuiores circumdant vbique , eas-

1 defcendi:

que irretiunr quafi ; vnde color ruber aquae

fhidi, io-

deriuandus eft , fi vino fuerit permixta.

m ferre de-

j1.

ts ne-

Elegans eft experimentum quod memo-

k Dugi

rat Grauefandius , Pbyf. Elem. Matbem. Totmo E

at

j-477, quo du fyringes inter fe iuncte , ita

us l-

vt embolus vterque fimul intrudi poffit , in-

jy ttgc; d

fra habent adiunétos tubos equales , fed

Ta reldecon-

:

radliores , & íe mutuo ad aneulum re-

Aptrineto,

lum penetrantes ; vt in communi aliqua

portione . confundantur

.

)

quarum deinde

vna repletur aqua rubra, altera autem aqua

pur. Aut, quemadmodum factum legitur

erimpont-

a DuFayin Alemoires de l Acad. de Paris1736,

; hanc in-

Íi adhibeantur duo infundibula A & B,epi-

r ap-

flomiis C, D, predita , quibus apertis flui-

Fig;

19.

x vertnit-

ià proprio pondere preíía defcendunt , &

Per canales ad angulum rectum f& penetran-

mlï ) Q)m'

Es , fed femiapertos , & vitro EFGH ob-

vino ; f

X W&ïwn'

re&os , transfluunt, vt oculis patere queat

45 K d

uansfluxus. Si nunc ipfi A infundatur aqua

quidi

rTübra, & ipfi B pura , apertis epiftomiis

Ffübra transfluet per viam AIL M, pura au-

d qiitt

tem per BKLN ; & vix fenfibilis aquee vtri-

uxs

ehenderur. Occurrit

2 D ]

Vsque perm-i)ï:tio depr

2

D

3

adeo-

I

DI 140

54

CAr.

DI

'adeoque hic reflexio particularum vtriusque

u

qu

n Wi

aquae ex collifione earundem facta ; que hunc

um j

in modum demoníftrari poteft. Sit via parti-

W

Is

fig. culee rubre AC, pure autem BC , que fi-

2o, mul exponant celeritates equales vtriusque

Mi

particulee.

Fiet ergo. in C collifio earum

&

ä

obliqua ; refoluatur ergo AC in DC ac EC;

N

refoluatur etiam BC in DC ac FC ; appa-

]i

ret; celeritatem DC . manere faluam in par-

N

ticula vtraque ; fed EC atque FC, fibi effe

g

i

)

contrarias directe; quare particule , vtpo-

te elaíticee , refilient eadem celeritate. Poft

ia

eollifionem itaque particula , quae defcen-

dit per A , retinebit celeritatem | illefam

CG — DC , ab ictu autem accipiet celeri-

tatem CE , quare vtriusque actione fimul-

tanea capiet viam CH . diagonalem rectan-

uli EG, hoc eft, refle&etur per viam CH.

(P. L 106)

Sin autem tubi non perfecte

/

íe penetrent , fed ílrinpant ; aut tangant,

modo : tum rubra aqua tranfit per viam

f

AILN, & pura BKLM ; vnde , hac ratio-

ne inflituto experimento , in errorem con-

SUäOI

iectus Parignonius priori phaenomeno contra-

s

dixit , in Nouvelles. Conjetures .fur la pefau-

teur , cap. 1. 8. 16,

«t

$2

rij

Fonticulus faliens egregius eft hic, qui

n Mï

J

ita adornatur,

Auferatur ex campana vitrea

;:I.A

lea-

F:g: AD tubus BAC, & inuería campana rep

n

"t

li

tur

DE MOTV AQVARYM.

55

hum I

tur aqua ad altitudinem paullo minorem

!

C05 Q

quam AB.

,

It Vi

Tungatur iterum tubus prior

]BC) quel

BAC ; contraque ingreffum aéris muniatur.

Reflituatur nunc: campana , & tubus BAC

W5 Vi

infiftat vafi aqua repletoC ; quo facto aqua

Ol eamm

LDCac KC

campane'infuía efluet per EF tubum , qui

infra C multum debet protendi, ob ratio-

16j p

nem fiphonis; (40.) hinc fpatium BD a&-

um in pr.

, li f

rem rariorem accipit ; & confequenter aér

!

externus preffione

ua aquam per B infilien-

X vt

tem reddit. Poteft eriam aqua BE. fugendo

ls 3

in F, in campanam allici.

Si quodam arti-

Que ien

jfem ii

ficio aqua per F profluens attolli poffet in

vas C , effet hec machina perpetuum mo-

cpier ln

bile.

Commode adhibetur talis fons in tri-

fone fimu-

m reclan.

cliniis ftratis, quiaab inclufis aquis nihil ma-

viam CH

defcit; fed aqua colorata adhibenda eít, vt

eo melius illa a vitro. diftinguatur. Inuen-:

1 petïe&e

. npanty

tus dicitur a Comiers , in journal des Sav.

er vim

1676; pag.109; fed defcribitur aperte iam iri

Dobrzenskii Noua de fontibus Pbilofophia , edita

hac ratio-

1659 pag. 48 , triplici modo nitide depictus.

Qrem cote

19 Qonttie

ui idem hic auctor pag. 2 , hunc quoque

efcribit fontem falientem. Hemifpherium

rb g

cauum ABC aque füperimponatur, & de- Fig.

primatur; tum aér condenfíatus afícendet 22

per tubum DE in globum füperiorem , atque

aquam ibi contentam premet, vt hec per

di i

orificium B ingreffa in F exfiliat iucunde.

smpant

Ponte füliente alicäub femel conftr

ucto. »

D4

effici

DJ

$6

CAr.

I

n t^

effici poteft, vt aqua profiliens varias induat

formas , prouti lumini eiicienti aquas varii

yuis ^

;

induuntur noui tubuli, diuerfis foraminibus

Füïui[ u

;

aut crenulis diftin&ti ; Auffsütze.

Atque ex

j

i

d

remiffis hiíce principiis omnes reliquee in-

i

telligi poffunt machinz Hydraulice , quot-

(

d

Hh

quot earum apud Auéctores Practicos occur-

runt, veluti fünt ; vafa concordie , lampas ,

B

(

[

J

zl

qua ad aliquot menfes eandem íemper af-

zl

"m Y

fundat ellychnio quantitatem olei , cuius con-

zh

n

Nv ',:m

ftruétionem nouam inuenit Boyleus, 3ourz.

W M.

des Sav. 1682, p. 356, atque ante hunc Car-

danus , vid. ibid. Memnonis flatua ; varige cle-

z

fydre , & horologia Hydraulica ; occur-

rentia apud Vitruuium , Arcbit. lib. X5 atque

in Journ. des Sa€. 1676 , p. 110 , talis , quee in-

verti queat; Tympana aquis repleta, deícen-

fü (üo horas indicantia , de quibus nouiffi-

ä

me fcripfit peculiari tractatu Anonymus;

VU dllid

Organun Hiydraulicum ; ex aqua lapfu füo

W I—

-

ventum producente; Rota Bremenfis, &c. de

quibus omnibus confuli poteft Decbales ia

MV

AMuudo Matbem, Tom. III, pag. 145.

o

f4-

0f

f

Afferemms adhuc problemata aliquot ;

äxï

d

l

que ex precedentibus facile folui poffunt;

I^

uorum primum hoc efto, quod occurrit

: &q

