in foco autem apud nos — i; diftantia ter-

xilimo tdi

i& aíole AB —a, diftantia quefita AE —x;

MUTIES

atque erit T:i —x?:a?,(85) vndex —

U; U ii Obfi (

aV.

p

Sit ex. gr. vt ar;ïe, (145).1— 73961,

duorüm t

jl qUU'

a — 22000 femidiam. terr& , erueturx — 356

fleriorem

femidiam. terre , vel AB : AE — 86

I5

sübalum

aut AE, — 1. AB, in planeta igitur mercu-

rio fol directis radiis eundem calorem exci-

wuczixm-

d qui

tabit ; quem apud nos fpeculi caui focus ar-

dentiflimus radiis colle&tis producit; hinc

iedam ?ï()

etiam non defünt, qui planetam hunc totum

vitreum effe iudicent,

. x W.&fl

*

T

FT.

! vgï Ó

nb

Accedamus nunc irerum ad reliqua phe-

orim p

nomena fpeculi caui ; (141.) ad quorum il-

"L.

uftrationem perpendendum eft, in his di-

d !

I

Ü

$1

al

flantiam imaginis a fpeculo MF effe

ly-f

, Fig.

2

yont

(126.) ex quo valore quatuor poffünt

Oriri-

m

(

a, Vt

BD,&

Primpenim hec MF POfe.f;f fieri infinit

radii

yr

166 Car. III DE MoTV Lvcis

[ Cüv

radii reflexi fpeculo egrediantur paralleli, fi

fuerit y — ir, aut vero punctum radians in

j p

foco fpeculi. Hinc fit vt lampade in foco

q di

il

huius fpeculi accenfa lux ad infignem diftan-

tiam proiiciatur , ad plateas noctu illuminan-

atj

das , non tamen ad diítantiám infinitam , quo

fenfuü abufi quidam literas lune inícribere

.ve.'ru[frs.;::

II

fneditati füunt ; nam aér, & omne medium,

d

Il HO;

immo reflexio ipfa, radios mirum debili-

.....

tant.

;,,:.x

ii

Radii tales paralleli emanantes , alio

fpeculo cauo ruríüs excepti; in huius foco

at

iterum vniuntur & vrunt, quod Vienne fa-

od

Wt

&tum legitur, ope duorum fpeculorum ex

lamina orichalcica factorum , & carbonum

candentium.

Secundo , hec MF euadere

n

poteít in r , feu radium fípeculi ipfüm , fi

Af

ponatur y — r , aut punctum radians in cen-

tro fpeculi; hoc itaque cafü radii fe non le-

1 QO

Ip

niter mutuo contingent , aut lambent, fed ex

Fæx

abrupto fecabunt, quia e centro omnes per-

Jf

Y

Mar.

pendiculariter in fpeculum incidunt, ac in

W

fe reflexi centrum perrumpunt, vti in foco

Euclidis; (147.) nulla igitur excitabitur ima-

[

go conípicienda , nihilque poterit diftincte

ii

Si oculus in

videri, vti innuit pbenom. 2.

centro flatuatur: is ipfe fe videbit diffufüum

Ti

U

per totam fpeculi füperficiem: — Tertio , ea-

dem MF poreft manere affirmatiua, vt eun-

dem fitum teneat, quem ipfi tribuimus in

w

Figura j2, ex eadem nempe parte puncti

L

radiantis ; fi fiat 2y ^ r, aut Vero y »ir;

h

o€

d '*]J( 0]

Ws

REFLEXO , SIVE DE CATOPT. 167

paii, f

hoc eft, ífi punctum radians vltra focum

müain

fuerit pofitum , & oculus paullo remotior ,

N]

quo caíü obiectum in aére pendulum appa-

Ter d.

rebit , fed inuerfüm , vti innuit pbenom. 3.

Lilhumina-

Hinc enfis ftrictus, fpeculo obueríüs , alium

nitam, o

ex eo prodeuntem reprafentat , quo caput

! jnfcriet

percutere licet impune ; manus manui iun-

* nediur

gitur: flamma candelz accenfie tanpi digitis

m debil-

poteft fine noxa.

uarto. denique MF fieri

tes, al

poteft negatiua, vt nempe concurfüus radio-

hus (oco

rum fiat ex parte oppofita puncti radiantis ;

Vinne -

quo facto obiecta apparebunt intra fpeculum

adomm t

pofita.

- Gurbonm

1j2.

[ endat

ipälmæ Í

Vitrum politum; ex vtraque füperficie

Q n cet-

lanum , illuminetur a fole libere admiffo:

h

oc facto obferuabuntur in lacunari concla-

enonle-

y t

vis duz diftin&tz imagines reflexie , & luci-

d& , vna. fortior , altera debilior , remotze

(mos W

p &«

inter fe, atque ezdem manentes, fiue pan-

vt ln R0

nus niger vitro füpponatur, fiue manibus

t

jicor n*

illud eleuetur.

Ira etiam fpecula caua pree-

x a

cipue duplicant obiectum longius remotum;

Sï od st

lucidum , fiue vno, fiue vtroque ; oculo

illa afpiciantur. Multiplicatio haec obiecto-

eb.x( &&uülm

B

rum noctu apparer optime, fi parua flamma

peculis admoueatur , vel interdiu etiam ni-

Qu

v9

tida acus oblique detineatur; neque folum

j ibf

I5 ; fed vel pluries illa cerni poteft, fi fpe-

"doda

tu'um admodum oblique infpiciatur. .Ca-

j w 2

L 4

rent

I68 Car. III DE MoTY LYcts

UT

rent autem eadem omnia fpecula metallica ;

qua & chalybea vocantur. Habettalia phae-

h

nomena. De a Hire, in Comment. Acad. Parif.

1699 , p. 75 €9 Du Huümel, in Aftron. Pbyf.

s

U. D, cap. 2.

Oítendunt hec experimenra ,

vitrum, & reliqua corpora diaphana, non

[

"u

omnes fadios illapíos transmittere, fed ma-

J n

gnam eorum copiam quoque reflectere, &

"m

M.

X4llI, d

quidem in vtraque füperficie, füperiori &

l

ii

inferiori. Formatur itaque prima imago ex

reflexione facta in füperficie füperiori ; alte-

w m

Trm Q

ra ex reflexione facta in füperficie inferiori ,

prafertim fi pannus niger füpponatur, tum

qu fr

enim oritur fpeculum completum ; quia ve-

Mi

ro hzc imago debilior eft priore , manifeftum

Ti

f

il lt

fit radios reflexione, & refractione, multum

debilitari, interim tamen ab huiusmodi ra-

41

diis reflexis vitri Tfcbirabufiani cauftici lignum

Ti

J,'ü

accenfum fuiffe lepgitur in Ais Erud. 1691 ;

P. 519. vnde etiam quidam feptem tantum re-

(

flexionum patientes eos effe dixerunt, poft

quas deinde plane extinguantur.

Fabri 93-

a0pf. Opt. p. 0.

Eidem huic caufí:

d

debetur

[

quoque, vt in vitro plano, foli libere expo-

ü

fito , duas liceat afpicere huius imagines;

vj

qui afpectus, vt oculis parcatur ; trans vitrum

fumo obductum peragi debet; nam in prif

08

Inate vitreo, quod aciei füze incumbit , &

htl

planam füperficiem íürfüm porrigit , vna

tantum conífpicitur folis imago, ob deficiens

(

MY

nempe planum reflectens inferius.

1$3.

i P !

u

Ws

Jl

/REFLEXO,SIVEDE CATOPT, 169

d

la,

LU

j3.

1.

Y

Ex priori etiam experimento deducere

fror d

examen licet exactiffimum vitri

Xrimet;,

plano - pla-

ni, an nempe vna füperficies

ad alteram

hi, n

perfecte parallela fit, nec ne ;

quod De la

; fedme.

Hire quoque monet /. modo c.

pag. 89. Ex-

edere, d

ponatur enim tale vitrum foli 1

ibero, & at-

Jeriort d

tendatur,

an imagines a radiis vtriusque fü-

Imgo er

perficiei reflexze eundem femper inter fe fer-

yi; di-

vent firum & diflantiam, quomodocunque

st

vitrum conuertatur : quod fi ira fuerit, vtra-

r QUrt

que fuperficies altera alteri erit parallela.

l; quia [

Aliud experimentum adhuc prius confir-

nanifelum

mans, hoc eft: lens vitrea plano- conuexa

y ntltum

foli obuertatur fua planitie , atque apex di-

nodi rt-

giu in fpatio anteriori verfüs folem hinc &

ijgnum

inde moueatur; obferuabitur tandem , in

ud. 1691 )

apice huius digiti formari focum, diftinétum

m

quidem , fed ita debilem , vt nec fomitem

Uf POAX

accendar.

Quia enim füperficies plana foli

obuería,

pri

radiis in eam perpendiculariter in-

( deoett

cidentibus ; nullum reflexione focum poteft

eree

excitare, euidenter hinc apparet, focum

; imagi

confpicuum deberi vnice füperficiei conca-

rtans Vi

ve interiori & pofleriori, cum & diftantia

sam n

uius foci a vitro ea fit, que przcife ab hac

incomio

concauitate intern

a proficifi debert.

Ita

l

entis plano - concauce etiam anterior talis da-

P

ortipi "

p

tur focus, fi concauitas foli opponatur , nul-

»0

;IINS-

A

lus vero, fi planities.

L;

1j4.

170 .CAP.III pE MOTV LVCIS &c.

154.

Specula cylindrica & conica imagines re-

fum obiectarum mirum in mqdum defor-

E

mant; poffunt vero etiam reciproce obiecta

quiuis, data opera, ita deformata delinea-

ri, vt ea deinde, talis fpeculi ope afpecta, in

formam füam naturalem & legitimam refti-

D

j

tuantur; quales delineationes deformatee ab

,

]

g

artificibus conftrui folent.

Generaliter au-

m

tem fpecula cylindrica res fecundum eorum

Itb

longitudinem obiectás in longum extenfas ,

& :

'

fecundum latitudinem vero in ar£tum con-

at n qu

tlmiruin

ftrictas, exhibent. Conicaautem fpecula ob-

ie&ta fibi oppofita fecundum lonpitudinem

leceny

1

femper magis magisque conftricta & acumi-

l

nRata repræ?entanr. Oftenduntur etiam fpe-

cula femicylindrica concaua , qua a radiis

u

folaribus per reflexionem efficiunt lineam lu-

ïft.'ä W]/im

cidam, axi parallelam , in minori intervallo

Pal

Poteft enim tale fpecu-

h

quam 4 diametri.

«

lum fecari in innumeros arcus circulares, qui

h

omnes radios folis reflectunt in focum ; ex

U.

]

quorum focorum continuatione oritur recta

n

illa linea lucida, qua lucem tenet quidem ,

l

fed minime comburit, quia pauciores radii

m

in punétum aliquod idem colliguntur,

( "t

quam quot ad effectum com-.

A

buflionis fünt ne;cffärii.

r

u

M üomm

u.lmus

h

CAPUT

n

Id

XX X dpX x

I7Í

E AXPNYT-1W.

Ptsn.

m d.

DE MOTV LVCIS REFRACTO,

e ld

SIVE, DE DIOPTRICA.

ddine.

pena

15 j.

jm rel-

$

Uppofitis hic illis qua füpra fuerunt dicta:

Tif d)

(76:) aggrediemur nunc'

Dioptricam , quae

[[ dU-

& 4naclafíica , ad refrin

OU

gendo, & Mefopti-

€4, a radio per medium

diuerfüm vifo, vo-

yenis,

cari folet;

atque eft fcientia vifionis refra-

um u-

s;

Ut o»-

admi

inqua excolenda, atque in fümmam

rationem vsque promouendá, recens

Trudinem

heeczetas noftra omnesa

ntiquos Philofophos

Lacumi-

J

e-

uperauit quam longiffime. Huius itaque

trademus Definitiones neceffarias,

Prz'ncipz'unz

Id

:

fj

fundamentale ,

& Applicationem ad media ,

amlt-

1ueríae

gvl

confiflentie aut denfitatis ,

preci-

pue autem ad vitra, ex qua oriuntur quo-

-

que Colores, deícribendi ad inuentionem

6; qklï

Nex»tonianam.

nitur a Decbale;

Refratio ipfa optime defi-

um; &

; Mundi 7Matb. Tomo IL, pag.

wur te

643, quod fit deuiatio luminis a linea recta,

" qd&öeml

per quam propapari vlterius debuir, pro-

yores TU

pterdiuerfam mediorum denfitatem.

Agunmï)

156.

cortt

" Definitiones trade

r

mus linearum duétu me- Fig,

4us quam verborum elocutione.

Sit igitur

69.

Infpatio R medium rarius, vti aér;

in D au-

tem denfius, vti aqua, vel vitrum ; termi-

o

naq.nv

Cir. IV nE MOTY LVCIS

ymi

172

(5 Vl

natum vtrumque reca AB. Sit preterea

radius quilibet incideus CE, qui in medio hoc

denfiori viam rectam non perfequetur in EF;

qro

L

j

fed deuiabit, atque propagabirur in EG.

uod patebit ab experientia , fi tota füper-

li

ficies aliqua refri

ngens AB obtecatur vela-

E

TAU

mine opaco , relicto folo foraminulo apud

E; quo fa&o nullum radii incidentis, in

camera obfícura, lumen erit in EF , fed in

íoh EG. Hifce igitur flabilitis, erunt; EG

AU

vadius vefradus ; E; punttum . incidentie vel ve-

fradionis ; CEA. angulus. incidentia.

Eriga-

turex pun&o incidentie E ad fuperficiem

refringentem AB perpendicularis EI, infe-

rius produ&ta in H ; atque erit axis inciden-

)

tie El, axis refratlionis EH. | Porro veniunt

Anguli, & quidem angulus inclinationis , fe-

cundum Keplerum, maxime notandus, IEC ;

augulus refratius HEG ; & augulus refratiionis

Al

FÉG. Preterea, fi radins refractus EG ad

l

axem refractionis EH magis accedat, quam

T

incidens continuatus EF :: hec refractio di-

lt

citur faéta ad perpendicularem; íi vero contra-

l

[

rium accidat, a perpendiculari ; vel ad axem;

& ab axe.

Hsec omnia eodem modo fe ha-

bebunt in radio per vtrumque medium cur-

(

TO

va diftin&um tranfeunte , fi pun&ti inciden-

fhü* y

tize ducatur recta tangens, quee deinde ipfius

AB loco haberi debet.

V JATABJ

AUf [

M

mïms

i.

va-

N

Bgfra&io potiffimum in vfus vocatur

rios

T

[

T

REFRACTO ; SIVE DE DIOPTRICA.

173

ge

rios vitri probe politi ope, aut cryftalli pu-

Ddbl

riffimae, aut glaciei etiam interdum ; quibus

r at

corpufculis forma aut circularis ; aut plana;

n N

artis ope/fuit inducta; & qua vocantur Lez-

n fipe.

tes optice ; ob fimilitudinem, aut fpecilla , ob

tür vel.

vius.

Cum autem rariífime iis tribuatur alià

lo apit

curuedo ; quam circularis , aut plana; &

circularis fit duplex, conuexa, aut concauat

ntis,

fed i

hinc fuperficies harum lentium fünt vel 1;

, BG

þlame , Vel 2, comuex& , vel 3 , coucaug, ex

NU

quarum fingularum binarum , ob duplicem

D

cuiusque lentis füperficiem ; combinatione

em

oriuntur fequentes fpecies fex lentium opti«

| erh;ï

F], i

carum ordinariarum ; nempe 1, lens plano-

17

plana; aut vtrinque plana; 2, plano- conue-

veniunt

xa; vel femi - lens; 3, plano - concaua ; 45

Jj J /&'

conuexo-conuexa , vel vtrinque comuexa;

IG

f; conuexo- concaua, aut menifcus , fiuie lu-

vt

nula, ob lunz fimilitudinem ; 6; concauo«

SEG '&ö

concaua , aut Vtrinque concaua.

Preetez

haíce lentes autem in Experimentis confide-

t quit

o O

rantur etiam fphaere vitreze, aut aqua reple-

0 contt

tz; aut etiam lentes aquam in fe continen-

tes ; quas commendat Nex»tonus Princip. p. 210.

odo El

nec non coni vitrei, qui, cufpide in folem

directa ; in oppofito pariete albo iridem de-

um d

g i

pingunt; quos primus elaborauit;, atque

hanc inuentionem produxir, Geruafius Matt-

yiottl

miüller, Imperatoris Romani Opricus , vid.

Hertel , de poliendis vitris , pag.33. Sciri quo-

que debert ; quid fit 4xis lentis; re&ta nempe

T vocaiwï

transs

furt

174 Car. IV nE MoTY rvcrs

tranfiens per medium lentis, & ad vtramqué

fuperficiem perpendicularis; cuius extremi-

tates vocantur poli aut vinlilici lentis.

Radii

(

ii

TUX

denique ; per refractionem aliquam a via

fua digredientes, aut conuergunt , aut di-

fl

«

liv

Vergunt ; fin accidat illud , locus in quo con-

D

tinuati in vnum coniunpuntur, dicitur pun-

1

n

&um concuríus radiorum , | vel Focus realis eo-

rl

rundem; fi vero hoc contingat, tum locus,

(

JffUy

l

"

uU

e quo dimanant radii; & difperguntur, vo-

3

J

[

catur puntium difperfus radiorum , vel Focus

imaginarius aut virtualis.

J i,

158-

quium

AU

Ad probandam lentem Opticam , eam ob-

| b

verte, vti docet Koblbanfius , Opt. pag. 322

ad obiectum rectilineum : fi rectirudo non

fuerit incuruata, praefertim immediate ante ,

X

& poít, eueríi fitus ftationem . confpecta :

li

Ícias lentem iftam effe figure nobilis. Lentes

TO

ordinariz cum omnes fint fpheericee: erit ea-

2Q

rundem aut conuexitas; aut concauitas ; por-

"

W

tio fphare alicuius, certe & determinatae

VM

diametri: hac igitur , quot inuenietur effe

Utty

b

"J

pollicum; aut pedum : tot etiam pollicum

J»WC

Ü

WURY

vel pedum dicitur effe lens ipía; & fi vtrius-

l

que conuexitatis;, vel concauitatis, diameter

s mdg

deprehendatur eadem: tunc lens dicitur eí-

lN

r T

fe equaliter conuexa ; vel concaua; fi diameter

non inueniatur vtrinque eadem , vocatur

"ttistn

AqUtin.

lens .ime-qualiter cenuexa vel eencaua.

159

4 Ithgäj iTJ

As

REFR(&CTO: SIVE DE DIOPTRICA. 175

| quUe

1j9.

$ CT.

B

Cauffze Phyfice refractionis in luce, de

ID d V

quibus prolixe & profunde agit Dechales, in

n

Dioptr. lib. I p. 624 , poftea, in explicatione

Quo

phanomeni huius, occurrent. Hoc itaque

dfür p

detegitur ; & ad menfüram reuocatur; in

li eQ-

pellucido corpore, Dioptrices vfui omnium

mlocu

commoditffimo, vitro, fequenti modo facil-

Qr, vo-

limo, a Keplero primum inuento, JDioptrices

v R

eius pag. 1.

Paretur cubus, vel etiam paral-

lelepipedum, ex vitro bene polito ABFGDE ;

Fig.

quod corpus iníeratur duobus afferculis ad

79.

angulum reéctum iunctis ANOMP, in qui-

um o

bus latitudo communis ACNN excedat látus

p

cubi AC , alrtitudo autem. ON'eadem que

100 non

cubi; longitudo vero OM mulro maior. At-

[e as

que fic inftrumentum hoc anaclafticum ob-

f

vertatur foli L in quacunque huius altitu-

s. Lette

dine füpra horizontem, notenturque- extre-

p n ee

mitates vmbrze, quze oritur a fupremo ligno

jts, o

AN , tam per radium non refractum CI,

d

aut NQ , quam refradtum CH , aut AR.

at o

a

j

m in trianpgulo rectangulo CEI; dantur

n policit

I & EC, dabirur itaque etiam per Trigo-

&b

nometriam anpulus KCI — KCL "angulo

inclinationis; deinde in triangulo rectangu-

g, Qur

ys Qd*

lo CEH dantur EH & EC, confequenter

, f d

etiam angulus ECH ; vnde poftea ratio ho-

rum angulorum, hoc eft, anguli inclinatio-

m y w

atl

nis & refracti ; ininotefcet.

ro indaganda

refractie-

176 . CAP. IV D& MOTV LVCIS

UM

refractionis ratione in fluido pellucido adhíi-

r

bendum erit va(culum cubicum hoc liquore

s ii

repletum , & in reliquis eadem methodo

teïrejiu:

procedendum. . Aliud adhuc inftrumentum,

ln

T

idem hoc obferuandi, defcribit Keplerus , l. c.

—

& varias diuerías vias habent diuerfi Aucto-

TAU A

Ti

(

res: fed nos in explicata hac acquiefcemus,

160.

UM ) n

Experimenta igitut modo indicato infti-

DT

tuta pepererunt tabulam fequentem , quam

ripdy

ex Zabuii Oculo artíf. f. 222, contractam ad-

Ti us

ducimus , continentem refractiones ex aére

1 t

andas :

in yitmm obíeru

hd

Angulus

iij

Inclinationis.

Refractus.

Refra&ionis.

z-— Q?

p

:

oO

s O

l

f

O 406!

EXGEA

AO

lil

40.

Qu

!

n

11

1O

39

2Il;

J

ET

Ug

)

1g

)7

D

]

20

13

I2

?ï;

48.

j

L:j

—

16

| mUS gngu

25

37

So

29

IO

31

i

— 22

I2

36.

5;' IQ T

3f

20

40

34

14

365

innsanguäire

16

$1«

45

2 aB

NT

jo

4j

19

1f.

i t

60

I8

42.

cr2

24

ij

79

538

jo

31

io;

4

"

N

T

—

38

j5

8o

f

J

n

ii

90

uv —-4.]:

»

—

—

49

y, ^ Hf

"A

W

tlg

:?

REFRACTO ; SIVE DE DIOPTRICA, 177

Wi

Ex hac igitur tabula apparet

(clure

]us inclinationis fit nullus

primo, í1i angu«

| ff

; anpulum etiám

refractum effe nullum, ho

c eft radium per..

ümenn,

pendicularirer incidentem non refri

TR

ngi, vel

tranfire irrefra&tum. — Secundo , ang

ulum fe.

t Audh.

Ve(cemys

fractum femper minorem effe angulo incli-

nationisj quod in aliis pellucidis fimiliter f&

ito il

abet; vnde generaliter dicjtuf-, radium ex

medio tenuiori in denfius incidenrem LCf

. QUamm

refringi ad perpendicularem CE, per CH;

um d

U

in radio autem incidente ex medio denfiori

in tenuius accidere contrarium , vt neme

pe refringatur a perpendiculari.(156.) Ter.

t

tio, anpulum refractionis HCI. effe quam

proxime fübtriplum anguli inclinationis

00

) Àp!,

CI, ad gradus inclinationis 20 víque ; in

reliquis autem nimis ab hac ratione abire,

9

U

ib

&i

le ad finum reí

arto, finum anguli inclinationis cuiusque

5

pondenris anguli refracti,

exacte, & femper, in ratione eadem. [ra

69

P

ex. gr. finus anguli inclinationis, 1*, & re-

iC

3pondentis anguli refracti o*

40' Ífünt 1745

10

& 1164;

n

Q

finus vero inclinationis 70* ; & re-

fpondentis anguli refracti 58* 50* fünt93969

u *

& 6270;; qua duo paria numerorum funt

16

in eadem ratione;

cuius quippe exponens

.l

eft 1,49.

Vnde porro fluit quinto , effe ,

j P

'n tranfitu radii ex aére in vitrum ; finum

j p

anguli inclinationis ad finurn anguli refracti,

9 f

VU 174f ad 1164 5

Vti 3 ad 3.

hoc eít, quamproxime

r

À

P, DIf

M

"46n

Car. IV pE MOTY LVCIS:

d

178

161.

Qææ

n

Quamuis autem refra&tio radiorum ipfa

| ,

per cognitionem hiftoricam veteribus iana

W

cognita fuerit; eít enim inter Ariffotelis pro«

blemata, in quo de remorum apparente cur-

vitate queeritur; atque fertur etiam exftitiffe

Archünedis liber ; de annulo füb aquis vifo;

ln

vid. Hugenii Dioptr. p. m. 1 : Philofophica ta-

men, ac Mathematica , huius phaenomeni

ii

cognitio noftro demum zuo fuerunt produ-

Qw. In priore quidem proportione; (160.)

quod nempe fit angulus refractionis tertia

pars anguli inclinationis ; acquieuerunt vete-

f

*

L*'f

res Optici, Albazen Arabs; & Vitello , ad Ke-

lerum vsque ; qui idem hoc principii loco

D

V

affumfit, ex quo reliqua demonftraret ; vid.

eius Dioptrice, axiom. 7 ; pug. 3.

Veram au-

P

z

tem horum angulorum proportionem quz-

rendam effe, non inangulis ipfis, fed in fe-

cantibus angulorum eorundem, primus de-

prehendit 7Zillebrordus Suellius , vid. Nezptomi

!

Princip. lib. I, prop. 96 cuius liber.de hac re

Ícriptus ineditus manfit, fed a Carfefio le&tus

s

fuit, vnde hic primus hanc veritatem publi-

T

l

)

cadit in Dioptr. fue cap. 2 $. 2 » . p. m. 7f»

pv

A

fa&ain fecantium locum fübítirutione finuum

]

ATR

hn

conueniente. Igitur ab illo 5ze//io; Datauo;

L

inde a feculi circiter tempore ; compertum

habemus, experimenta docere, quod radii

Y

lucis ita refrinpantur , vt finus angulorum

m t

inclinationis &yrefra&i fint in ratione

COQ—

"

(:

antl;

At

ld

REFRACTO ; SIVE DE DIOPTRICA, 179

flanti; & eadem; pro eodem medio, diuer-

ldiommigfa

Xer]bos n

fà autem pro diuerfo medio. Vid. A4da Lipf.

1682 ; p. 187.

tfitli

162.

XX CR QU

im extitfe

Difcimus hinc radio cuilibet incidenti affi-

aquis vl

gnare füuum refractum Geometrice, ductis

Fig.

foptica t«

nimirumlineis. Sit enim AB füperficies vi-

71,

henomeni

tri, cui füperne incumbat aér ; & fit radio-

1 prodi

rum aliquis , ex aére in vitrum hoc incidens,

une,i6o)

DC; queritur, quomodo ducendus & de-

lions terta

lineandus fit huius refractus CE. — Defcriba-

Qüemunt vt

tur ex puncto incidentie C, quolibet radio

it]n, al R

CF, circulus FE, atque ex F parallela ipíi

ipi lqca

AB, que fit FG; diuifa igitur FLin tres par-

tarety Vl

tes equales, capiantur earundem ex I in H

feratn dlie

duz , atque ibi eripatur perpendicularis HE,

n que

ad cuius punétum E ducatur radius re-

fl

fradtus CE quzefitus.

Patet enim fore fic,

i

j ynt

demiffa perpendiculari EK , finum anguli

incinationis ad finum anguli refracti vti

z de bic

FI: EK — FI: HI — 3 :2; per conítruétio-

aïteïl() k&?s

nem , vti effe debet.

Hanc folutionem

m Q^

imitando confequi poffamus eadem prom-

, ptitudine radium refra&tum pro incidente ex

goxi/^ medio denfiori in rarius; fi occafio id poftu-

diios Bmh'?u lauerit.

163.

1

us d

" Refra&ionibus va

riorum corporum pel-

3007^

9-

[

/ "Weldorum per experimenta f.)bferuaris » pr

p

A

Y

At

190 . CaAr. IV nE MOTY LVCi9

J

zi

"u

diit tandem tabella fequens , quam contraxi«

mus ex Nextoni Optica lib. II, pavte35 prop. 10.

n

M

X

Wi

.....

Eft nempe ratio finus anguli inclinationis ad

finum anguli refracti, que generdliter dici-

(

M

tur Ratio Refratliouis , pro radio luminis flaui;

in

de quo infra agetur, ex aére

Aére

Vti

3201 ad 3200 -* 1000:999.

Aqua pluuia

$29

396

748.

!

Spiritu vini rectif. 100

730.

-

-

-

*

-73

TE

Glacie

Oleo vitrioli

1O

7

700,

""

Oleo oliuarum

22

1j

6826

675.

st

Oleo lini

40

2

Vitro communi

31

20

64f.

(

Electro :

14

9

643,

Lt

16

Cryftallo de rupe 55

640,

Cryftallo Islandica ;

3

600,

IocÓ

41

EFFEEPFEFEE!

410,

Adamanté

In vitro eandemi rationem inuenit vti 3 ad 2;

Hugeiius Dioptrice pag. $; in aqua pluuiá vtiajo

ad 187,vel4ad

3, Cartefius de meteoris cap.8; f.101

qua cum

preece

dentibus optime conlentiunt.

Ín glacie pur

iffima hec ratio 1

nuenta eít à

ä

l

i

me vti 1ooo à

d 71:3, in Cemmentariis Acad,

D,

e aés

d

fcient. Petropol.

Tomo XIP, pag. 220.

ris refractione no

tándum eít , intelligi eam

|

debere de radio eX inani incidentem in á&s

rem , qui habeat denfi

ratemi infimze partis

]

armofphara , vti moriet Nezt. l.c;

De mi«

i

i| !

in quá

rabili refractione Cryttalli Islandicee;

Itt

Xadius »Jf*' *':jf

L

Z

ücté

REFRACTO; SIVE DE DIOPTRICA. ISI

d

radius etiam perpendieularis refringitur; &

l 23?")';. 10

reliqui radii, oblique incidentes, duplicem

linatrà d

atiuntur refractionem , vt in duos radios

erdiet i

diuidantur: vid. Hugenius de Lumime , cap. j.

aminis d

!

I64.

: 1000:09)

- Vteandem hanc nature pulcherrimam le-

- p

gem per rationem, &a priori, demonftra-

^ n

rent varias vias ingrefli fuünt Philofophi,

a ld

Willebrordus Snellius , primus huius reiinuen-

- m

tor, eandem ita explicuit, tefte If. Poffio , de

Fig.

z

natura C& proprietate lucis , edit. 16635 pag.36.

72«

-f

Sitvas parallelepipedum aqua plenum AEIY,

z

oculus in O pofitus obiectumin E fitum non

-

D

videbit in loco fuo, fed altius in G; quam-

-^

obrem alius in aqua eft radius verus AE ;

- É6m,

alius apparens AG.

In reliquis , qui ad

2 AW

perpendiculum non infpiciuntur, eadem eft

Yatio.

Sit enim res oblique fpectata R; ea

i a

Jugié vt

per RS, inde per SO, refracte ad oculum

veni Jam vero etfi lux intra aquam per

p CGP-Q)S"*:'

RS fluat: tamen per LS, in directum ipfius O;

g m

manare apparet, & oculus rem non in R,

o m

fed in L fe videre exiftimat, in perpendicu-

gt u

lai MR, Vnde efficitur etiam hic effe intra

"T

aquam radium verum RS, &apparentem

v«

S

$

Statuit igitur $zel/ius , Deum hanc le-

mCXö&N*

em dediffe radiis diuería media permean-

ent mw

tibus, vt omnes radii veri & apparentes ean-

o

dem íemper inter íe feruent analogiam.

uibus

: xsmdxcæx

Pergit deinde Poffius ääg-aæ; leges q

inci-

ym

182 CaAr. IV DE MOTV LVCIS

incidunt & retunduntur radii a corporibus,

Yi

ex ipforum corporum denfitate fünt peten-

de; in adamante, engyfcopiis adiutus , com-

le»lk

Y

periffe mihi videor, radium apparentem di-

midia fere parte breuiorem effe radio vero.

Radius apparens breuior eft vero in vitro

parte $; in aqua 15 in aére 155 ; fipho cur-

vus , (tubus cylindricus parum incurua-

/g

tus; ) oculis peruius non erit, fi in aére te-

neatur; fi vero aquae immergatur , fiet per-

vius , & ; cum reuera curuus fit, iam vi-

l)

TP&

debitur rectus. pag. 44. Ad hzc fi nunc at-

Q

wv

tendamus, facile nobis apparebit, quomo-

do Cartefius , le&ta ifta explicatione Szellii ,

tl

v»iv"m-

potuerit refractionis legem exprimere per

conílantem rationem finuum.

Sunt enim

fecundum Suellium in triangulo RLS, ex vo-

Juntate Dei, latera, vel radii RS : LS in ra-

tione confílante.

Eft autem ex Geometria

RS: LS — tin. RLS : fin. SRL — fin. SLM:

fin. NSR — fin. NSL : fin. NSR — fin. OSP:

fin. NSR. Sunt autem fin. OSP &fin. NSR

finus anpuli inclinationis & anguli refradti :

Affum-

Q

ergo hi finus in ratione conftante.

0

to etiam centro S, & radio SM , patet effe

w

SL íecantem anguli MSL — ASO ; & SR

dlþm ]

fecantem anpguli MSR ; vnde perfpicitur ;

P

Suellium per

f

ecantes exhibuiffe, quod Car-

à

tefius reduxit ad finus; vid. Nexvtoni Princi-

pias lib. 1, prop. 96 fcbol.

[

i

s

16j.

Ls

REFRACTO; SIVE DE DIOPTRICA. 185

C

165.

A.

Nextoni explicatio refra&tionis, petita ex ,.

g-

lütstn.

Princip. lib. I, prop. 96, huc redit , vt radius ;

(*

Xrentem d.

TC zquabiliter motus, fed oblique incidens ;

T&dio ven

ex medio rariori in füperficiem corporis pel-

10 ]n vimo

lucidi denfioris AB , prius tranfire debeat

e€

iphoar

r huius fphzram attractionis, exporre-

1 Incüne

à

am ad difítantiam aliquam minutiffimam

[n adfe t

ab.. Ad hoc medium refringens cum radius

t fetpe-

pertingit in C, profecuturus viam in recta

um v

ICD , incipit attrahi a corpore denfiori fe-

d-

cundum perpendicularem CH ; deinde cum

bt quumo

venit in F fecundum FG, atque hinc for-

ji0ne $j

tiusfemper attrahitur ; ob maiorem continuo

Xrmere p

propinquitatem ; & acceleratur ; eít enim

Aünr enim

plane in eo cafü pofitus , ac fi punétum quod-

A er vo-

dam per IC fuiífet proiectum , ibique fimul

[5

inciperet in id agere potentia abfoluta, per-

Qemerà

pendicularis ad fuperficiem AB, ex quo

: fm- SDX

defcribere debet lineam paruam Parabolicam

- fln. OSP

'

CFE, tam in introiru, quam denuo in exi-

&f NS

tu, per fpatium attractionis pellucidi lateri

N ul

vtrique adhaerens , ad fimilitudinem omnium

p Mi

corporum proiectorum , fed a potentia noua

[, p o

affectorum. (P.II, r78.) Patet igitur, ra-

AS0; 0

dium incidentem peruenire ad füperficiem

e r

j

refringentem ipfam AB motu accelerato ;

einde vero aétum , quantum fieri potuit

fïea qUU'i v

yonto n

a vi attrahente, in linea recta viam füam con-

tinuare, per corpus pellucidum ipfum , &

&quabiliter.

J

M 4

166.

u

I84 Car.IV nE MOTV LVCIS

166.

:C*H

2

Fig.

Hoc itaque prefüppofito incidat radius

gm Y

T4 ED ex medio rariori in denfius AB, ita qui-

z

dem ,. vt vltima ipfius dire&tio fit hec ED;

n

mouebitur itaque is in medio hoc denfiori

celeritate maiori quam antea ; fed eequabili-

;P

ter

Exponatur celeritas in medio rariori

recedens per quamcunque FD — c, & re-

(

f

O

luatur in laterales orthogonales FG &FH.

I

In his celeritati FH vel GD nihil mutationis

accidit, quia attractio agit fecundum folam

F

FG; cum igitur radius FD tranfit per fuper-

ficiem in medium ipíüm denfius , celeritas

u

€ius füperficialls non mutatur, quam ergo

M

onamus DK — DG— HF. Sed mutatur

j

celeritas FG,; aut HD, & augetur quidem

ita; vt; pofira hac celerirate priori HD — DL,

noua celeritas partialis aucta nunc fit DM.

Abfoluto igitur rectangulo KDMI, erit dia-

!

onalis DI celeritas radii in medio denfiori,

!

quam ponamus — C

uodíi nunc Geo-

Ji

metrice inquiramus, quomodo fe habeart fi-

L

nus anguli inclinationis ad finum anguli re-

fracti, inueniemusin triangulo HDF ; pofito

——

HF ,

(

d

finutoto —15;5c: r HF:fin. HDF —

c.?

i

in triangulo MDI autem C:1-— MI: fin,

MDI — —- ; erit ergo finus HDF : fin.

nUmPl'[

AM

MDI, hoc eft, finus anguli inclinationis

HF

MI

r Md

&d fíinum anguli refradi, —

ü"wämæ

zCxH

F:

VCIS

RÉFRACTO; SIVE DE DIOPTRICA. I8$

— CkHE:6cxMI.

Eft autem MI — DK

t N

-—DG -HF,perconfrud. Ergo finus an-

; lii

guli inclinationis ad. finum anpuli refracti

hx ;

— C:c, aut in ratione eadem & conítante

: denfor

ro quauis inclinatione , vti Experimenta

docent. (160.) Quia autem ille angulus fem-

equdi.

0 tarir

er maior eft hoc: (l. c.) patet , neceffario

N

requiri, vt celeritas radii in medio denfiori

fit maior , quam in rariori ; adeoque figus

j T.

yronis

di&torum angulorum effe in ratione inuería

m

;eleritatum per media.

x

167

, ttkris

ium e

Cartefius, Dioptr. cap. 2, refractionem fe- Fig,

motatut

uenti modo confiderat.

Sit ex. pr. aque 75*

uperficies AB , in quam iniüciatur oblique

quidem

ila C per CD, celeritate CD , refoluenda

':DL)

( DM.

in laterales orthogonales CI, CK; manebit

celeritas lateralis pilae intra aquam CI , vel

ert d-

KD, inuariata, cui igitur ponatur eequalis

dentiot

DL. Sedceleritas ID mutatur in minorem

i G-

DH, quia pila partes quasdam aquee corpo-

Wibett

re fuo e loco mouere debet, vt tranfitum fi-

aydi f

!

bi paret, adeoque cum his collifionem exer-

Qp

cet , que fine celeritatis decremento fieri ne-

ID

- d

quit. Abibir igitur pila per DE, hoc eft,

I^

refringetur a perpendiculari: (156.) quod ex-

pen

u

perimento comprobauit Celeberr. Nolet , Le-

cous de Pbyf. Experim. Tomo I; pag.2725 per

ictum bombardz exploír. Aliter autem fe

l ïndimüü:ä

-

-

habere refra&tionem lucis afferit; quae quon-

j

gmmn

(

I86 Car.IV DE MoTV LVCIS

p

iam nullas aqua' partes e locis fuis dimo-

hx

veat: celerius etiam in medio denfiori fera-

—

i

tur, veluti per DG; quanto enim firmiores

It

NI

[

n

& folidiores exigue partes corporis pelluci-

di fint: tanto facilius ipfi etiam easdem trans-

m*W

n

AE

itum permittere; & ficuti globus eburneus

w[q

liberius voluirur fupra marmor, quam füpra

lutum, facilius füpra terram duram & foli-

:

dam quam mollem & herbofam: ita etiam

[j

&

lumen facilius per cryftalum , quam per

prug

aquam aut aérem , diffundi.

Lumen itaque

Gu

ferri per diagonalem DF , adeoque refringi

W. i

ad perpendicularem. — Videmus igitur Cartefium

d o

cauífam auctz celeritatis quaerere in pelluci-

do corpore ipfo, cum Nexfomus eandem

xitas;:'(

«

deducat ex vi attrahente corporis extra ipfum

exporrecta, intus vero nihil mutante; por-

((

roillum maiorem radii refracti ftatuere cele-

hl

Dl«

Iitatem , aut maiorem vim refringendi, in

*

corpore denfiori quam in rariori; videmus

N

porro ; in hac etiam explicatione effe finus

'nænw

f.n

Inclinationis & Refractionis inratione inuer-

lg

W MI

fa celeritatum ;; fed. miramur , Cartefium hic

I)rmlmw,.nï]

Ítatuiffe diuerfam lucis celeritatem , quam

Ti

g

lg

tamen in inftanti propagari alias exiftimauit.

NA

lr

(62.)

li

iM

M

168.

O

iU

Hoc vt eo exactius rimari poffimus, vi«

b

1

UR

deamus ante , quamnam- corporum vis ve-

ii

H

u

fringendi habeat menfüram ; aut quantitatem ;

vel coguitionem mathematicam. Ponamus

RT

Ll

in

L

REFRACTO; SIVE DE DIOPTRICA,

187

- fisimo,

in hunc finem cum Nezetono , Opt. lib. I7, par;

ln i.

te 2, prop. 10 effe füperficiem refringentem Fig.

m f

AB, in quam incidat radius IC, füb angulo 76.

r p

ACI admodum exiguo, vt primum elemen-

sdem r

tum vis refractiue eruere inde potfimus ,

$ ehuray

fitque finus anguli inclinationis DCI — m.;

quam

anguli refracti ECR — 7 , & celeritas radii

m &fol.

9er IC — r, eequalis adeo celeritati per AC;

: jtaetiam

deinde fiat CB — CA — r ; refringetur er-

qum per

go vtcunque hic radius incidens per CR; ob

du

celeritatem attractione externa auctam ex CD

qu gt

