fuerfom

5dia , cui titulus Nubes , a&. II, fceua 1. Pli-

m

mius quoque Nat. Hifl. lib. 56 , loquitur de

fpheris vitreis, quibus foli expofitis cutem

vprotorum Medici comburant ; Latlautius ,

n prodie

libro de 4Àra Dei, cap. 10, mentionem facit

yeulorur

fpherarum vitrearum aqua repletarum , fo-

xl

lique expofitarum , quibus ignis in fummo

Qo atmp/

etiam frigore accendi queat. Vid. Differta-

vrdun

tio de Experimentorum Pbyficorum fcriptoribus

t eonj"fm

noftra $. I.

Primus autem ; và . fpecula,

300

I y

(148.) ita precipue etiam vitra cauftica in-

Qu

D

ignis magnirudinis elaborauit ; non indica-

n a

a methodo , Tfchbirnbufius , diametri fcilicet,

j

In y

jj

Ü

vel chorde €o

nuexitàdis, 3 & 4 pedu

P. lil

9s

210

Car. IV pE MOTY LVCIS.

g

qua defcribit in AGis Erud.16915 p. $175 &

g, Gf

Jj D

16975 p.415. Talevitrum caufticum Tfcbira-

bufianum afferuatur in Pinacotheca Academice

n t

Conftat illud

fcientiarum . Petropolitanee.

ä-"'j í Ud [»bf!

duobus vitris, Principali ; & Collectiuo. In

QUH)US

principali inueni diftantiam foci a fuperficie

"

$43 partium ; quarum 100 efficiunt pedem

i5 p

Londineníem , & diametrum huius foci cir-

[

cularis 42 part. idem , quantum iudicari pot-

eft, vtrinque eiusdem eít conuexitatis ; &

UW Y

pl

chordam huius tenet 186 part. craffitiem au-

11

tem 17 part.

In vitro collectiuo folo in-

l

Jf

veni diftantiiam foci a fuüperficie 160 part.

diametrum autem foci 2 part; hoc quoque

M

D

bh

vtrinque eiusdem eft conuexitatis ; & conti-

J Y

net chordam 62 partium ; craffitiem vero 6

part. Superficies vitri vtriusque , regulis fer-

l

reis iunctorum , parallele funt , & diítant

!

inter fe 338 part. cum tota machina eft com-

AUL

pofita ex viroque vitro ; focus communriis di-

Q m

flat a füperficie vitri collectiui 91 part. &

foci compofiti diameter adhuc eft 2 part.

$ DT

uhflæ t

MW

K

Arcus integer ; q

uem vitrum principale con-

I

tinet , eft 21*. Aliud virrum Zfcbirnbufia-

4

j

aum celebratum fuit in Nouis Lipf. 17445 i.

Altm D

V

XCI, diametri 2 ped. 4 poll.a Lebmanno he-

N

tl

^v

redibus relictum ; tertiium , diametri 3 pe-

Ghm

mhunlm w

dum , quod Dux Aurelianenfis a Tfchiruba-

fio fibi comparauit, defcribitur ab Hombergo ;

"i FJJLQ tf t

D

M

Conmment. Acad. Scient. Parif. 1702, p. 147; quar-

A

WA

tum tale vitrum ; & eiusdem cum priori dia-

N

E*r

melri;

MUIPQ

"-

LOI

REFRACTO; SIVE DE DIOPTRICA,

211

)l &

metri , Caffellis afferuari |

[ficumïï'kïy;;.

egitur apud Fon-

tenellium;, Eloge de Mr.

Hartfeeker , p. 295;

iC ÁAclnie

erator

Conftt dl

quintum denique Imp

1 Leopoldo fuit

Jolledino.

oblatum , vid. Eloge de Mr.

de qjchirabaus , 1.

c. pag. 177.

uibus adiici

1 a füpefis

o lentes alias ma-

nas , aqua repletas

» quas defcribit Hertelius,

ciünt pedem

ill

aius foci d.

e vitris poliendis , p.

idicri pot

190.

Jeyitts ,

xufitiem qt-

Effectus vitrorum caufticorum , Vti etiam

peculorum ; qui fümuntur ab obie&tis im-

o f 1-

pofitis carb

oni duriori, probe excocto, aut

te 160 put

orcellanae

, vel lateri

hoc quae

f

ter edocuerunt.

; primo hac genera-

is, d cont-

Corpora nigra citius com-

uruntur quam al

ba, veluti creta , quia íci-

tiem Vero 6

licet illa parum 1

repulis fer-

ucis refle&tunt , vnde etiam

veltes nigree in folis eftu magnum & incom-

& difünr

modum calorem contrahunt.

Omnia obie-

u d o

a ipforum violentiz permiffa aut lique-

qmunsde

cunt;autin vitrum mutantur, aut in calcem

; pat. 4

a

b

eunt, aut in auras per modu

m fumi difper-

eü j paï[.

guntur.

f ode Q

effeé£tum n

Lune etiam plenz radii nullum

ec in thermometrum edunt. vid.

chbi'm,ujii-

A. R. 1697,pag. 41f.

Lignum tenerrimum

u

b

)J' 1744] 3;&9.

aqua pofitum videtur quidem integrum

La

Ianere ; fed fractum apparet intus in car-

amen ;

ones mutarum ;

quia hic aque non com-

s f

mqnicat focus nifi

certum caloris gradum in-

eriorem ; & i

J» Ham'veïgfv

mparem ligno accendendo ;

A

quod impedit v

t partes aquis contigue in car-

(

n p

P

fl

ones abire poffint. vid. Berbaue Cbemia ;

A

P-I,

gmá

212 Carp. IV pre MOTV LVCIS

P.I, pag.248. lgnisinfoco colleétus ditfi-

l ehns m

patarenam per ipfum transiectam ad venti

, Vi

iMl

modum , obferuante Hartfaekero , Curf.. Pbyf.

n

T

ag. $5; & focus lentis in diametro 13 poll.

allifus ad tenuem laminam elafticam ; ex pa-

m

Mi

riete firmo prominentem , huic vibrariones

[

inducit tefte Hombergo; Mem. de Paris 17085

pég. 25 ; deinde ex foco fpeculum verfus edi-

ä

tus fonus augetur, indicante Sfurmio , Coll.

Cur. P. I p. 157... Intra breuis minuti fpa-

tium metalla in hoc foco fufa cadunt, vt &

W. XM

femimetalla omnia explorata hactenus. Ima-

| fbfued

i

go folis fpeculo plano excepta ; atque ab hoc

t

n

repercuffa in fpeculum caufticum, aut reper-

cuífa etiam ab aquis, facit focum eiusdem fere

[

violentie ac radius directus. Metalla omnia

vitrificantur ; fi porcellanz imponantur.

I9I.

- Aurum quidem huic foco expofitum li-

;

uefcit in fec. 4, & in vitrum rubinos referens

abiit 7fcbirnbufio.

Sed Hombergius vfus vitro

tripedali (189.) exactiffime in hec inquirens;

J

deprehendit , triplicem auri puri hic dari

D)

mutationem ; abire in auras per fumum ;

M

iranfire in vitrum ; & profilire in a&rein per

ranula minutiífima.

Aurum igitur & ar-

"

gentu

m volatilia fünt in hoc igne coelefti ; vti

:A .;d

I

(.

N

n.kmm C

reliqua

metalla ralia fünt in igne noftro ter-

dmïHMm

reítri.

Aurum purum fpiritu falis calcina-

^

1 Ti

tum , & fufüm deinde in foco , multum fu-

.

ï;'&mlm :

mi eiicit; atque tandem in vitrum violacel

c919-

n f

Wt

REFRACTO, SIVE DE DIOPTRICA. 213

llss

coloris mutatur.

Si maffa

m dvl

auri exponatur

foco, vitrificatio non fítatin

1 apparet , fed

; Quj

fenfim formatur füb euttul

a liquefacta vbi

10 [5 B

prius in puluerem redactum

Im;erp

fuit , quod opti-

me füccedit, fi tale aurum a

liquando a foco

vibrations

parum remoueatur ; ne pul

Butis 17j

uis difpergatur ;

vt charta excipi potfit.

Argentum purum

verfüs ed.

multo magis fumat quam

qio, Cl

aurum ; &fi plum-

bo fuerit depuratum no

n abit in vitrum ,

intr f-

quod hoc folo cafü fit fi

antimonio depure-

i, v

tur. Vtrumque horum metallorum , f2mel

ems, Imt-

füb foco carlefti fufüm , multo difficilius de-

qeà lr

inde ab igne vulgari liquefcunt, neque etiam

j OL ID

tam cito poftea foluuntur.

Ignis enim fo-

udemfen

laris eft ipnis puriffimus ,

minime mixtus

jj omnit

materiis oleofis ligni, hinc etiam magis vio-

AOCU

lentus eft quam culinaris, & in merallis poft

fufionem a fole pori fiunt minores, & ma-

Áim

teria magis compacta ; vitrum ex auro fa-

o

€tum leuius eft auro.

His experimentis

D

Homl)ergiam's obiecit Har

Lfckerus , te&&o fuo

inquire

nomine, vid. Kloges de F

[/)

utenelle , T. IT, p-285

ü W et

aurum per fe non mutari in vitrum ; fed id

d

accidiffe Homiberoio tantum ex mixtis auro

p m

puluifculis tenuiífimis carbonis ; cul aurum

tpiur i

in foco erat i

g]ï[

hic, fi

mpofitum ; ad quod refpondit

at

c futurum efle , vt etiam arpentum

plum

0 depuratum abire debeat in vitrum :

E nofï? »üï

(j d

quod tamen minime fiat.

Porro vitrum

Tíchirnhufianum conuertit aurum cum ter-

m*

t2 porcellana mixtum in vitrum purpureum;

w

;

3

maene-

214 Car. IV nE MoTV LVCIS

t

MO

magnetem & heematitem inferrum. Silices

Dl

15

t^

calcinati in fluorem redigi non poffunt ; cum

q8t05 DO

calce viua autem fi miíceantur , fluorem ac-

!

quirunt; fecundum Frid. Hoffmanni -Demnon-

'(;t;;ndidu

f

f 1

firat. Pbyf. curiof. Dem. IX.

n

192.

"m

[

Deinde iidem effectus fpecialiores obfer-

1

1

imelh

vati fuerunt fequentes.

Primo , Hyacinthus

Tonit

*

Luï.

À

|

liquefatus eft in 133 fecundis temporis ,

^

N

qua fecunda in fíequentibus retinebimus.

"l'opatius ex Silefia in calcem mutatus poft

628.

Carbunculus liquef. in 4. . Opalus in

23.

Achatus mutauit colorem in 5.

Reli-

ui lapides pretiofi; genuini , orientales, non

í

u

nduntur, fed colorem , nitorem, « poli-

turam perdunt , vti factum eít in adaman-

te poít femihorii rempus. vid. Joural des

Savaus 1684 , p. 66. In foco vitri cauftici Ma-

ni Ducis Hetrurie diffipatus tandem fuit

adamas in auras.

Gioraz. d' Italia , Tom. 8 ,

pag. 232; ab igne ordinario autem adamas

nullum detrimentum capit ; fed potius me-

4

AU. ]

il

V

lior euadit. Rieger, Iutrod. ad not. verum nat.

€9 artef. Tom. I p. 219. Idem accidit in Grana-

to, qui tamen in i

ne culinari fortiffimo

ruborem füuum con

j

eruat , tefte Henuckelio.

Lapis Lazuli albefcit in 7; in fpumam ver-

E M'Imufï

fus poft 32. . Lapis fiffilis, vel Ardofia; vi-

trefactus eft in 3 ; in vitrum nigrum , ex quo

l me ]

i IUm

fila quoque duci poffunt.

Lapis fclopeta-

riu$

RU

l

REFRACTO,; SIVE DE DIOPTRICA. 21I$

I Vi

dl

rius vitrificatus in 60; & calculus humanus 3

calcinatus poft2, abiit in vitrum pariter poft

luorm .

60

1ti Dj

Pumex , liquefactus in 9, mutatur in

vitrum candidum & nellucidum. Cryftallus,

calcinata in r 1.

Asbeftus , feu Amianthus,

in terreftri igne incombuftibilis , liquefit in

fes obfer

7 ; àbit in vitrum fübfului coloris poft r10;

talis Sileficus liquef. in 27; Saxonicus in

P

5

vacirüus

Alumen plumofüm liquef. in 14. Corallia ru-

HOpor,

bra nigrefacta fuerunt in 6, & calcinata in D

Qnebums,

y95,

muns p

Oplus t

Secundo, Argenti minera liquef. in a ; nu-

j M

mus argenteus perforatus in 24 , vncialis Sa-

yrjes, o

Xonicus in 3

. Ferri minera hque£ in 355

, &pol

errum i

pfüm ea in parte , qua ad focum

adaman

admouer

qil d

ur, mox incandefcit , & fine mora

liquefit ;

lamina tenuis

perforatur in 6; fru-

f Wt

ftum vetufti ferrei

derm f

ebetis liquef. in 40. fru-

ftum enfis in 53 ;

& elater

, Tütt.d

horologii por-

tatilis perforatus in 9. Cupri

Ícoria liquefa-

m adimó

&a alia in 14,

alia in 8,aliain 4. Minera

ts f

cupri liquef. i

n $, & vitrificata.

Calculus

n Y

orichalceus perforatusin 6. Lamina c

ii G*

uprea

atim excandefcir ,

& mox liquefit in 43.

i f

Stanni minera liquefi

C 101223.

Mafla ftanni,

t d

3 poll. craffa , ftatim li

quefcit, in 3 perfo-

(unia V

ratur, in albiffimum p

uluerem abit, & de-

1 Ardofla: Wv

indein vitrum. Idem fit in maffa plumbi ,

igru

Im;

Ü

qua invitrum pellucidum transuertitur. An-

aps!

.'.f;;

;5'

a

tmonium; combuftum in vafe claufo ; fumos

4

emit-

i

oIl6 CAP. IV DE MOTV LVCIS

!G'iü *

l

emittit, & tandemin puluerem fubtiliffimnum

at

tranfit.

ia

194.

m

Tertio, terra , miraculofa dicta, liquef. in

l

12. Ex fiftula tabacaria fruftum vitrefactum

[i)

j

in g. Lateres & tegule in vitrum flauum de-

liquefcunt in 45. * Tefte ex ollis longo víü

duratis in vitrum abeunt nigro - flauum ;

:A*" ii

Aqu j

gleba terre in flauum aut nigrum ; vas ar-

gillaceum ;

aqua repletum, dum hzc ebul-

"t n d

lit , colliquefcit.

Crucibuli foliditfimi pars

plirt; W

in vitrum fufa eft in 8.

Porcellana Sinenfis

Ts Qub

brenon

liquefacta eft in 18;

lapanenfis mutauit co-

& liquefacta eft in. 106;

fib

F.

lorem poft 22 ;

vnde

Dresdenfis vero liquefacta eft ia 265 ;

[

j

L

u

hec duriffima pracedentium eft iudicara.

Caementum , ex quo zdificantur fornaces ad

A UM LL

í

fundendum ferrum , vitrificatur in. j2, vt

is præüet in momen-

liy,

LL

Jriw

ita potentia huius ign

to , quod annorum

fpatio ignis ordinarius

fümmus vix efficere valet.

Lignum petre-

factum liquefit in 13; viride; & humecta-

6(['Um3 I

I y

t h

tum etiam , aut céleriter per focum trans-

Isid i

motum , fübito ignem concipit, & exarde-

(

& d (

fcit ; cineres eius deinde mutantur in vitrum,

ATU kb

m

fine addito fale.

Offa mutantur in vitrum

».ffum

lls i(

opacum , cum tamen illorum cineres tam

li

V «

YLs

porente

r igni terreftri refiftant in catinis do-

iR

cimafíticis.

Ebur caleinatur in 195. Cornu

u/h

g

l

Manus moueri

LT

cerui in eodem témpore.

l] ygn

xquam l

PO[C

" Is

REFRACTO ; SIVE DE DIOPTRICA. 217

übtmm

oteít per talem focum fed celerius r , nifi

ledatur. Magnefia liquefacta fuitin 20. Ar-

illa , arena ; marmor, lafpis ; Porphyrites;

j

lices ; lateres ; haematite ; creta ; gypfum,

3j lii

plumbago , liquefcunt , & in vitrum ver-

Vitrefadun

tuntur.

Patere Romanz fruftum rubrum

flamum d-

incipiebat fundi intra 3, & in guttas ftilla-

ongo v

batintra 100. Columne Alexandrinee Pom-

- fluum;

peiane fruítum vitrificatum eft poft jo.

nj Vd$ d-

Aqua denique extemplo efferuefcit, vt oua

|hec -

iniecta fiant edulia , cancri rubefcant, pifces;

Vilmipus

gallinee , coquantur, quarum carnium fapo-

a Sinens

res quibusdam delicatiores vifi fuerunt; fed

matatit Q

breui omnis euaporar.

Pix, refina , fülphur,

. in 105

füb aqua vlnam alta pofita , liquefiunt. Con-

jr; m

fuli poffunt de hiíce, Fontenelle Eloges Tfchiru-

- qudicata.

bufü Q$ Hartfekeri ; Boerbauii Cbemia P. L, pag.

tmacs a

2481 AGa Erud. Lipf. 1687 ,p.g23 16915 p. g173

i gm*&

1697 , p.414; Iournal des Savans 1666, pag. 3115

momete

Liebkuechti Diatribe de fpeculis cauft.

ordinaris

195

Qu Pem'

'K humeeti-

Si affümamus vitrum Tfcbirnbufianum dia-

youm t5

metrum habere 4 pedum , (189.) focum-

h & Q'.(afca'

que effe diametri 2 partium , qualium 100

gt iW

faciunt pedem ; cuiusmodi focum füpra de-

'

n Dur

rehendimus , (]. c.) erit intenfitas lucis fo-

j

a

, as

ris ordinariee ad intenfitatem ipfius in hoc

foco vti 2? ad 400? — 4 : 160000 — 1:

i catm'äf

40000, hoc eft , erit in foco 4o00o vicibus

nf o

"

!

plus ignis quam in aére a fole libero calefa-

Mansr

!

j

j

&o ;

2I8 Car.IV DE MOTY LVCIS

freit

&ierplt

éto ; in foco autem 7'illettiano deprehendi-

fias lu

mus tantum 7396 vicibus plus ignis, (145.)

vndefe habet preftantia illius ad. preeftan-

Q -

tiam huius vti $ 41.ad r; hinc mirandum

non eft, multo maiores edidiffe effe&tus il-

li

&f

TU

lud quam hoc. Sed preterea fpeculis caufti-

cis preferuntur vitra fequentes ob rationes.

qu

Tllorum politura debet effe exactiffima , fi

bonz fint notz , at vero huius facillime in

iis fit iactura ; operofam quoque poftulant

m

ftm m

1

WY

fabricam ; incommodamque habent dire-

&tionem ; denique vitra vfüum etiam habere

hm M

poffunt in examinandis corporibus füb aqua

C enie

v )

100

demerfis , quod fpecula facere nequeünt,

Ti

quia füum focum fürfum in aérem proii-

V

] N

Wi

ciunt,

[

196.

Vitra vftoria vfüm quoque poffunt habe-

re in exhibendo lumine datz alicuius inten-

rl

"i

fitatis. (85.) Lucis enim intenfitas, vel den-

T

Mi

Mi

dl

fitas , eft inuerfe vti volumen fpatii , quod

1t QD o

eadem lux occupat; (P.IL 95.) radii autem

A Vnem

incidentes naturales, & refracti per vitrum,

o

excipi poffunt in pariete oppofito fic ; vt in

g"

^

circulum aliquem defignatum ante cogantur,

I

M

dng

& pracife hunc repleant, accedendo fenfim

"It

fllhern

lm

fenfimque ad focum, aut recedendo ab ipío.

A

Ate t

Sit ipitur vitri cauftici , quod radiis natura-

n

libus fpatium porrigit , diameter — r ; cir-

i

m

M

N

culi autem ; quem radii aliquantum conden-

hi

na['-l

N

fati

I

REFRACTO;SIVE DE DIOPTRICA. 219

[

fati explent , diameter — 4 ; eritque inten-

Dris, t

fitas lucis naturalis ( 1) ad intenfitatem con-

i ts

: Rüttadin

centrat&e — 4* : I ; vnde hec erit --älz- L

lii

Exempli loco fit lux lunz in terram ; & hu-

CüUS cat

ius in illam. De hac conftat ex Aítronomia ,

Jb rations,

quod fit ad iftam vti 14 ad r.

uodíi igi-

tifma , f

tur obtinere queamus , & oculis prefentem

killme in

fiftere , lucem , que 14 vicibus denfior fit

: poüul;nt

luce naturali lunz : habebimus oculis expo-

x dire-

fitam talem lucem , qualem terra fpargit in

qm habere

lunam. Atqui hoc fieri poteft modo prz-

bosfüb qqu

cedente ; in quo poni debet modo 4 —

100

2153 3

- DeQDeUnt,

277*

, vel

æ"-).o"ï

hoc eft , pofita diametro vi-

fem proi

tri joo partium , debet effe diameter circuli

in pariete 133, habebitur lux quafira ; vti

docet Perillufiris L. B. de Holff , in Pref. ad

Hertelii librum de polieudis vitris.

t hbt

Qs n

197.

Si in camnera aliqua etiam non obfcura ra-

, l t

dii e candela accenfa prodeuntes cadant in

?am ) QUGQ

lentem conuexam vitream , & poft hanc

vyd a

er TU

teneatur charta alba in diftantia foci a lente;

( hc ) "u

obíeruabitur , flammam candele apparere

nitide depictam in fuperficie chartee, fed fi-

nte i?

du

tu inuerfo pofiram ; idem etiam accidit cum

zedificiis longe remotis, fi a fole fuerint il-

äendo"b W

uminata. Ex quibus patet ; corporis luci-

ydis sn

al

di fmgula punéta effe puncta radiantia, ea-

que fingula füuum peculiarem habere focum;

antum

quare

220

Car.IV bE MOTV LVCIS

g

quare ibi , vbi communis hic omnium da-

g

tur focus , dabitur quoque imago depicta ob-

iXLSu o

iecti radiantis , fed inuerío fitu pofita , quia

radii vitrum penetrantes fcfe decuffant dum

focum conftituunt.

(

l

Idem quoque patet , fi

&já

T

J

ope talislentis per radios folis refiduos ,dum

feruzb:ru'

eclipfin patitur, foramen ligno inuratur, quo

[(07

OL»F

cafu hoc non erit circulare ; fed phafin ecli-

Udra Dd

ld

píeos referens.

Hac via etiam artifices me-

Atf

Iw

chanice inuenire folent diftantiam foci len-

AW

U

"

a

Y

tium vitrearum , dum chartam nitidam his

i

P del

admouent aut amouent tam diu , donec di-

flantiam inuenerint ; in qua obiecta longe

zlzh

liei

diffita diftiné&te depinguntur.

Euidens igi-

lj

tur eft ; focos fpeculorum & vitrorum cau-

ü.m.[ gnzfa ln

Y

fticorum , ardentiffipos cum foli . expo-

^ 1

fira fünt , nihil aliud effe quam ipfitfimam

h]

li

folis imaginem , minime autem puncta in-

l

n

Fig

-

diuifibilia. Obiectienim quodlibet pun&tum

$2.

A , emittit radios in toram lentis CD fuüper-

Dc:gr.ï M

H

ficiem ; qualis radius compofitus vocatur pe-

r

152: 1 g

nicillus opticus ; illi radii omnes colliguntur

in aliquo foco 4; atque ex hoc exeunt fimi-

f

t qu.

1

li modo ac ex A , vnde oculus eodem mo-

n

i

do afficitur fiue afpiciar punctum A vel a,

T Qu

& ina eft imago punéti À ; quod cum de

Qp

Xtorem

pun&is obiecti intermediis omnibus pariter

verum fit : euidens eít, totam imaginem

..QUOF"JW Tä&li |

apparere in a b , in foco lentis communt;

N

fed inuerfam. Hinc itaque lentes conuexa

hs ; Is W

omnes obiccta radios phyfice parallelos im-

!

mitteng-

igmthoF

tte

REFRACTO ; SIVE DE DIOPTRICA. 22I

ORtttm d.

mittentia depingunt in foco principali ; aut

[

axis, inuería.

Vff cin

198.

"Ut n

Capiatur fphera intepra ex vitro confe-

le pat l

Id dm

€ta , eaque folis radiis obuertatur, atque ob-

feruabitur , radios etiam hanc penetrantes

IAtur, qu

hn ecl.

focum effe formaturos , diftantem a fpheera

ls me-

quárta parte diametri quam íphara tenet.

foci len-

Hoc ftatim fequitur ex formula generali fu-

m fs

perius (181.) tradita ; fi in ea accommodare

Ayecde

ad hunc cafüm ponantur R — r, d — ar,m

::3,7'1:2,,&

— 06 , vnde producitur

& lu

üides p-

ibi BF — 1r.

X quo patent ; que dicta

JIUrm Cl

funt antea de fpheris vitreis comburentibus

[ erpo-

veterum. (189.) Patet porro, falli Zitellionem,

fifimam

qui in Optica füa putauit radios folis paral-

d in-

lelos tali fphaere incidentes colligi & focum

formare intra fpheram , in ipfo eius centro.

guu&um

] hp

Docent porro & experientia, & calculus

per formulam generalem , fi ratio refractio-

o

Jligunnt

nis m : n ponatur 4 : 3, qualis eít quam-

proxime in aqua , focum a fphara aquis

n i

fepleta diftare 4 diametri parte, confequen-

od m

ter fpheram aqua repletam habere focum

j ÀX

X 0

m

duplo remotiorem quam vitrea.

m

^

199.

bus pf

p If

jjls

Quoniam radii paralleli incidentes in len-

Fig.

u)

; cQnr

tem conuexam conuergunt in punctum fi-

$t.

xum F, nempe in focum ; euidens eft, ra-

u

al

dios ex bocfoco F egredientes ; & Jentem pe-

netran-

]rFRACTOJ

222 CAP. IV pE MOTV Lvcis

"

frmulis hed

netrantes , fequi viam priftinam fuam , adeo-

" fmnaï:m ,

que poft hunc introitum parallelos iterum

Jledx

exire ; vnde fi in foco lentis cuiuscunque

QPPEF ii

collocetur punctum luminofüm , huius radii

h4

T

W]U,']]/v I

j

'

poft refraétionem euadunt paralleli ; quia

radii eadem lege recedunt e foco , qua ad

fnmuisl

gyeduna

illum accedunt, Hinc ope lentis conuexae;

vel fpharze etiam vitree , aut aqua replete;

sur, QUeDu. ..

& ent Verüm 00

aut etiam fpeculi concaui ; in quorum nem-

ln fere

pe focis lumen pofitum fuerit , hoc per in-

; od inordn

fignem diftantiam propagari poteft, minime

ayetrum v

tamen ad ingentem , aut infinitam , de qua

i reltuintu

fomniarunt aliqui , ob vitrum , & aérem

lr

Jen Ti

ipfum , luci valde refiftentem. (85.) Hocin-

terim artificio commode vtimur ad con-

t10p

ftruendas lucernas , quae noctu lucem lam-

dir

J MAU

padum accenfarum ad notabile interuallum

proiiciunt, ad plateas illuminandas ; ad pi-

.

a. L

Mu d

Íces aut cancros noctu congregandos , atque

"N

ad alios víüs.

»

m

Mi

1]

l

200.

oplant

l Pol'.';

Si capiamus vitrum ex vna parte planum,

reinfmm It

ex altera vero pluribus planis hedris, ver-

t Detm df

fus fe inuicem inclinatis , terminatum , at-

ATU diomm

que per illud obiectum afpiciamus : appa-

Tatsde gt

]

Q

rebit hoc toties multiplicatum , quot dantur

1 t

in altera fuperficie hedrz inter fe inclinatee.

"Dputte m

Vitrum indicato modo elaboratum vocatut

j 3ïmirandg H

Polyedrum , aut vitrum Polygouum , & mul-

"n EBJ Q

tiplicatio obiectorum oritur ex eo, quod a

W f Tj

i

fingu-

Y Ug

REFRACTO, SIVE DE DIOPTRICA.

2253

I i o

fingulis hedris radiiab eodem obiecto exeun-

AAE m

tes figillatim refracti oculum fpectatoris in-

grediuntur.

Siin multitudine obiectorum

$ Cl

T. hts nj

apparentium digito tanpere velis obiectum

verum , isaut ita locandus eft, vt digitus ad

pttill; qi

fin

s qud

?

ulas imagines applicatus videatur ; aut

po

j

yedrum moueatur in gyrum , & obfer-

It C

F foht

vetur, quamam imago locum non mutet,

illa erit verum obiectum.

Artifices etiam

(Qurtm n

t lcperit

folent efficere tales piéturas , quae; cum nu-

do oculo inordinate appareant , trans tale

Xid nüme

jtim, t i

polyedrum vife in ordinem & fitum debi-

tum reftituantur; quales pitiure Magice ap-

m, & d

ellari folent. Talem habet Academia Scient.

(jj) Bct

P

etropolitana ; qua& Imperatoris Petri II

ur 4d

Jucem A«

effigiem exhibet, vid. Commentarii illius Tomo

IV, pag. 202.

Alius quondam artifex effecit

qreruallütm

1351 id Ql'

Imperat. Leopoldi faciem , tefte Zabaio ; pag.

$10. Niceron duodecim Imperatores "T'urci-

OE

cos depingi curauit , qui per polyedrum in-

Ípecti imaginem Regis Gallie Ludov. XIII

reprefentant. Polyedrum foramini camerz

tte panttm

cat

obícure infertum imagines pariter multipli-

ydris , V

Detectum eft wicrofcopiorum ope;

mufícarum aliorumque infectorum oculos

naturm , 4

fabricatos effe ad formam talium polyedro-

mus : Qp

rum , vnde coniicere licet, obiecta quauis

quoc atl

illis apparere multiplicia; quo infigni & pla-

(; n

ne. admirando artificio fecuritati earum con-

qtum SOLW

fultum eft, quoniam oculos tenent non in

J

llll y &W

cauitate fua mobiles ; & circumuertendos ;

X 60)

W

vti

W

yu

224 CarP. IV DE MOTV LVCIS

& d

vti in reliquis animalibus fit. Conficiuntur

rmUhS j

etiam alia vitra plano- plana, quz plurimas

MMl Ti

in alterutra füperficie tenent cauitates paruas

&

[Al

N

íÍphericas ; ralia vocanrur vitra Polyoptra;

)

multiplicant enim zque, pro numero ha-

1j d d

rum cauitatum , obiecta , fed ea füb mino-

ri forma repraeíentant, cum precedentia

[

polyedra magnitudines rerum non mutent.

M

201.

,

M

Obducatur vitrum concauum vtriusque

mW

generis (157.) charta aliquot. foraminibus

t lo f

pertufa , & in lumen folare liberum perfe-

ratur , obferuabitur , tantum abeffe vt radii

ipo sb

hoc vitrum tranfeuntes in vnicum locum

AC

li

:L

1

colligantur , vt potius difpergantur; fiue pla-

ü

A

/(]a

D

pa, Íiue caua , füperficies foli obuertatur.

i

p D

M 1]

Monftra thoc experimentum radios folis par-

MU

allelos in vitrum concáauum incidentes egre-

if

M

Vi d

di diuergentes ; vel habere focum non rea-

n (

31

no

lem , fed virtualem , aut negatiuum , vel ha-

QU Cf

bere punétum difperfus. (127.) Huius phe-

nomeni non confirmatio folum , fed menfu-

M

P0 r

ra etiam , confequitur ex formula füperiori

E I

1.) ad fingulos'hos cafus

Ji

i

h

generaliffima ; (18

ID onn.

applicara ; quare pl

ura circa hoc non mo-

?ll

, radium

J

A

nenda putamus, nifi illud vnicum

Tilenym.

folis tranfeuntemm. per virrum cauurm ; hoc

fïä'ipom'oh

ü

ipío tranfitu debilirari , quia per radias di-

vergentes exit , adeoque intenfitatern fuam

IU

A fs

)iül;

A

d

DN

conunüo dimiauit(85.) Side Menifcis fermo

m

erits

DC

REFRACTO ; SIVE DE DIOPTRICA. 224

Q

fuerit, duo primaria de his, ex iisdem

e Dltus

formulis, deduci poterunt theoremata , pri-

Ls p

w , menifcos eiusdem radii equipollere ,

& eosdem effectus edere, cum vitris

la-

B

Imero li.

no - planis, fi nempe radii incidant paralle-

füb m

li, & craífities talis lentis neglipatur. Er

feCedenti

fecundum , fi menifcorum diametri conuexi-

tatis & concauitatis fint diueríe : easdem

1 fIütent,

zequipollere lentibus modo conuexis, modo

concauis , pro diueríà ratione diametrorum

conuexitatis ,. aut concauitatis ; vnde ratio

vrsq

yaminbus

apparet ; cur a multis Opticis menifci len-

tium loco fuerint aut

um pette

propoüFæ , aut víü

ff vt rdi

ipfo adhibite.

202.

m Áocum

Adducendum hic eft Theorema Dioptri-

po

cum & valde elegans , & magnee vtiliratis,

Uertatufs

quod habet Hugenius , Dioptr. prop. 20, p. 53

oj p*

& noshoc modo proponemus atque demon-

psq

ftrabimus.

Sit lens vtrinque inequaliter

Fig.

?

D

D

$3.

1; vd ht

conuexa C, in qua ratio refractionis m

n

& cuius craffitudo nepligatur ; fitque radio-

jios pht*

rumaxi PD parallelorum incidentium focus

[ menie

in eodem axe lentis O: quaritur , ex quo-

; iaf

nam axeos punéto P radii in lentem incide-

; ho caljä

re debeant , vt ii colligantur in punétum

y 1f

.

o lubitu datum D. Dico, hoc punctum

j 1

P

ita inueniri , fiad DO & DC queratur ter-

PUL

tia proportionalis , que ipía erit DP ; vbi

er o

notari debet; in variis cafibus hanc DP fem-

fien

]

per iacere debere in eandem plagam cum

j

n

P. IlI.

L

ü"ül

oo06 Car. IV bE MOTV LVCIS

l

UH

DO. Huius demonftratio ex premitfis ador-

x qu

natur fequens.

Supra (181.) dictum eft,

g

pofitis PC — p, radiis conuexitatum lentis

(s i

R & r, & neglecta craflitie lentis , effe DC

[

J

z IDPERTE : (

m-n Rfr — nRr) Sit

——

lz

igitur hac DC data

4 conftanti ; atque

6]

exinde eruitur quaefita p — PC — anRr:

li

U WUM

(a.m-5. K*r — nRr). 'Pro parallelis au-

N

tem radiis incidentibus determinatur CO —

dtmoqla

nRr

m-n, Rir;atque ex his inuentis

i, f

jàm determinentur valores ipfarum DO , aut

&t W

a — CO ; atque DP, aut 4 -]- PC ; atque

Ex

d m d

deprehendetur , verum effe affertum.

hoc theoremate poteft determinari punctum

faam,

h44 fe

P ita fitum, vt illius fadii, ab axe non ni-

!

mis remoti, in punéto quolibet dato D,

T." tndu,

[

*14d (Uuf

in quo nempe oculus conítitutus effe poni-

tur, concurrant , atque exinde oculüm in-

Ti qt

grediantur & afficiant.

A

M

203.

(

]i

| Afpiciatur nunc obie&tum quoddam per

4 w

(N.

[

m* UUN li

lentem conuexam, oculo intra focum pofi-

to : apparebit illud erectum & auctum ma-

:ïJQr

i

gnitudine; pofito autem oculo in foco ipío;

:

illud apparebit confufüm ; fed conftituto ocu-

i

j

F

AN

lo

oft focum , videbitur inuerfüm. — Si ve-

roíimi

F

liter afpiciatur obiectum trans lentem

Mxm.e fu

Ü

concauam : apparebir illud ere&tum quidem,

J

Fig. fed imminutum. Huncin finem ponamus,

DP/EUI

AB;

A Wen

4. effe lentem craffirudinis contemnende C

per

)

hg

*

(TS

REFRACTO; SIVE DE DIOPTRICA.

227

!

per quam oculus in D conftitutus afpiciat

RUm &tis

obiectum EN; & huius lentis focus pro ra-

diis incidentibus parallelis fit O , adeoque

; d

oculus D intra focum pofitus; vt vero radii

TR

)

l

1, de

ab obiecto incidentes collipantur in loco da-

a

to D ibique oculum ingrediantur, fit pun-

|lels av

&um concurfüs quefitum P ; radius itaque

rüz

NDB, mente productus in P , refringetur in

(ntents

datum oculum D, atque erit fimul hac pro-

portio, DO: DC — DC: DP. (202.) Du-

DO, t

; üqt

catur porro recta irrefracta DN , atque eui-

u H

dens iam eft, effe magnitudinem obiccti ap-

j pun&um

parentem ; füb angulo EDn vifam , (176.)

e non rl

maiorem vera; & fecundo obiectum appa-

rere erectum , quia z ad easdem partes ap-

dito I)

paret; ad quas iacetIN. Tertio autem, quon-

f pqni-

iam anguli parui funt inter fe vti eorundem

lm d-

finus aut tangentes , erit obie&ti magnitudo

apparens ad eiusdem magnitudinem veram

— CDB : CDA , (87.) vel vti CBad CA,

dum t

aut vti. CB.NE : CA.NE. . Eít autem ,

ob tria

ula pro fimilibus habenda, CB:

cum pohA

I

nIgJC :

E; nec non NE : CA —

um T

ED: DC ; multiplicatis ergo terminis vtri-

1 EQQ() lp

vsque huius proportionis habebirur CB. NE

nd

yn. -!

CA. NE — PC. ED : PE. DC , vnde'hoc

ttat

j

valore fübftituto oritur CB: CA — PC. ED:

n»l

PE. DC. Sedex premiffis et DO:DC—DC:

hr qmö.em

DP, aut componendo, CO : DO — PC :

a p

DC, que multiplicata per ED: PE — ED:

ao

(

ED:

PE prabet CO. ED : DQ. PE-—PC

P

PE.

[*

228 Car. IV nE MOTV LVCIS-

us ratio iterum . fübftituta efficit,

fideten

pE. DC, q

CB:CA— C

O. ED: DO: PE

Eft igitur

jorem ;

do apparens ad

oU

in hoc cafü obiecti magnitu

:

eiusdem magnitudinem veram vti

CO. ED:

qm "i

m ex na-

DO. PE, que fingule quantitates ta

tura lentis , quam ex dato fitu ocul

i & ob-

! DUCf, 1

r. lentis

T0X

je&i ,. dererminari poffunt. Sit ex.

(emidiameter conuexitatis — 4 ped. diftan-

| 1

ïï-'fg,

tia oculi a lente DO — 1 ped. & dittantia

Qculi ab obiecto ED. — 10 ped. Erit di-

t mf

(v db

ftantia foci parallel

orum radiorum a lente

DO z 5, & hinc.DP —

i pedi

&i

CO — 4,

od o

vnde CB: CA — 40: 3t-

Si viübile fit

IEB. z E

T 4

valde remotum , poni pote

atque rum erit magnitudo apparens ad ve-

um j

ram — CO : DO.

204.

hi

d

E:namr;

II

: Oculus fit in ipfo foco O pofitus , qui

2

(US

&T

quoniam eft radior

um incid

entium paralle-

fic ad oculum radii tan-

N

VU

lorum : peruenient

tum paralleli ab obiect

o in lentem inciden-

JD'W&

m

M

eber axi EP paral-

l

)

tes, vnde INB concipi d

n

lela ; fed parallelorum incid

entium. pun&um

)

concuríus P diftat in infinitum ;

ergo poni

ii

C :CO)

i

el

debeat

ro hoc ca(taà DO — o; D

W

n

tdtm

Bb —

:O, PE— DP — OP — oo ; &qui-

dem PE — oo, fi obiectum fit propinquum;

&

vnde orirar CB : CÀ — CO.EO : o. ov

l)

CO. FO . 9 — 0:0;que ratio cum ni-

*

hil

l OHt

(

RÉFRACTO,; SIVE DE DIOPTRICA. 229

Q a*ml

hil detegat , mutetur ea in aliam. zquipol-

Ex' N

lentem , quod facile fit.

Eft enim ex prio-

od

ri proportione (203.) DO — DC* :^DBs

um

qui valor fübftituatur , & prodibit ratio ae-

IT CY D

quipollens hec CB : CA — CO. ED. DP:

Ji o*

DC*. PE , in qua iam fübftitutis valoribus

Y. lts

modo pofitis fit magnitudo apparens ad ve-

- dilan-

ram vti EO : CO ; vnde oculo pofito in

Jilanta

foco obiectum propinquum apparet auctum

brt d

in diametro fua fecundum diéctam rationem;

lts

fi vero obiectum fuerit valde longinquum ,

zi

& diftantia EO quafi infinita ; tum dicta ra-

vïüä& ft

tio eftvti oo : CO , hinc obiectum valde

I:FE;

remotum apparet oculo in foco O pofito

yad ve

tanquam in infinitum auctum:

20$:

Ponatur nunc oculus in axe lentis iterum

conftitutus , fed vltra focum radiorum par-

54 qm

a^

allelorum diftans ; verget igitur iam DO

«di tf

in partes contrarias ; atque etiam proinde

incdete

DP, que easdem íemper partes fequitur

cum DO , (202.) vnde figura diuerfa orie-

gt

|uneun

tur, in qua autem puncta D, O, P, idem rp;

pOJï

denotant , quod ante; & confequenter rur- 85.

e

füs eft DO : DC — DC : DP; erit igitur

X

B

cm

m

punctum P fic iauentum oculo in D refpon-

dens, & radii omnes ex P in lentem inci-

[O

quf

Sit iam

,

T

dentes ad oculum D refringentur.

po^

obiectum füb his radiis inclufüm EN ; fi

, & ducatur ex oculo.

ii CW;'? '

I?B continuetur in 7

P3

re Ig.

250 Car. IV pE MoTV Lvcrs

yr

recta irrefra&ta DAN ; conflat , vti priuss

[ m Y

a hH

vifibile cerni fitu erecto , & rationem CB

pm

ad CA manere pariter eandem cum inuen-

m

D».S

ta priori ; fi modo locatum fit obiectum in-

omi

terlentem ; & punctum oculo refpondens

Fig

P. Cum vero locatum fit obiectum vltra

[

