cumfundit; zigrum , quod lucem parciffime

diffundit ; rubrum , quod lucem effundit hinc

m li

d

inde confertam , aft interflitiis vmbrofis di-

m

s

remptam ; &c. multos vero colores ex fim-

m'nn

TUf

pliciorum contemperatione emergere. Hoc

(

31

idem ftatuit quoque in Mem. de Trevoux 1705

Xty

dio pel-

li

W

1 d

m. Aprili ; p.675; Nuguet , quia in me

]ucido;

t

—

]i

REFRACTO; SIVE DE DIOPTRICA.

25t

nilim

lucido , aére ex. gr. nulli colores oriantur;

, CMWE

quoniam fcil. ibi nulle exiftunt vmbre.

40 um

Yi voli

220.

j Iemoy

Cartefii explicatio huc redit,vt colores fint

, x

ipfuüm lumen , cum certa modificatione ad

um

oculos reflexum. "Tribuit nempe particulis

ür nequt

fimpliciffimis, ex quibus materia lucis con-

m d.

ftat, duplicem motum , vnum directum &

feid,

progrefftuum ; alterum rotatorium ; deinde

um Ho-

cum huius vel illius , plus adeft in luce , aut

qxixöamï .

minus , alium atque alium exfürgere colo-

rem ftatuit, vt quz particule multo validius

rotari nituntur , rubicundum colorem effi-

ciant, & qui paullo validius , flauum. Vid.

7, C0f

ipfius meteororum cap. VII, $ 7. Malebran-

cbims colores confiftere dixit in lucis motu

m

iirde

vibratorio fortiore aut debiliore ; adeoque

m

Íonorum habere aliquam fimilirudinem, vid.

( farit

AMem. de Paris 1699, p. 17 , nec non Entretiens

um f

JMetapb.12. Quid vero Ne»tonus in hac re

yiis;

difficili praeftiterit, breuiter videamus , dum

| Cü) qu()

alias quasdam adhuc explicationes prater-

ifhim d

eundas cenfemus.

atl

221l.

vkj

A

j

Ad colorum itaque naturam in Nemtonia-

mrt

1 fyftemate explicandam obferuandum eft;

J

ys d!

fecundum neruofiífimas notas Clarkii ad Pbyf.

ais

ld

Robaulti , P. I, cap. 27 $ s2, experientia comn-

fre

9

pertum effe, radios lucis ex particulis com-

umed

l

pofitos effe inter ( diffimilibus, atque eriam

anc-

yui

255 CAr. IV DE MOTV LVCIS

m

Fig.

inequalibus. Radius enim FE fuperficie re-

$9.

ii &

fringente AD ; in loco tenebricofo , exce-

fs

P

tus non integer refrin

[»]

citur ad L , fed in

lures radiolos diffinditur ab L ad G vsque.

vt

P

Ergo lucis particulze ec ,

que funt omnium

jan.

minutiflimz , facillime etiam & maxime a

IU

f nml ]

fl

L

[

füperficiei refringentis actione detorquentur

IN

a via recta, (165.) reliquee vero maiores mi-

10)

N

i

d)

nus.

Et particulee quidem lucis minimz ;

»rn

m p

uc maxime refringuntur , aut proxime ad

erpendicularem accedunt , radiolum fem-

fmaotd

er conftituunt violacei coloris , qui vibra-

tiones excitat in retina oculi breuifiimas , quae

]uton

inde per folidas neruorum opticorum fibras

in cerebro fenfüm excitant huius coloris te-

BU 7

ld

nebricofiffimi & languidiffimi reliquorum

omnium , in quo exiftit , ex Nemtoni obfer-

À nl

vatis , ratio refra&tionis — 109 : 81, aut

dtinprn

t u

i000 : 743. Qus autem particulee mini-

me refringuntur, aut maximze fünt in lucis

Ginim,

2

ET

materia , 1llae radiolum conftituunt rubei co-

loris, hoceft, vibrationes excitant diutur-

if

nas in retina ad fenfationem mouendam co-

N

loris rubei , fulgentiflimi omnium reliquo-

ghartz d w

rum, in quo obtinet ratio refractionis — 4:

Fïmmqw

3, aut IOOO : 7jO ; €X quibus numeris pa-

r

M

tet, radium rubrum minus ad perpendicu-

2

g

lum accedere , aut minus refringi ; quam

'UR'.E) fupm *

violaceum. Relique particulee, pro cuius-

Nl

que magnitudine & refrangibilitate in radio-

fs

i

vibrationes excitant in-

a"msl Es

lps itidem feparate,

ter-^

Qs

REFRACTO $ SIVE DE DIOPTRICA. 255

t re:

termedias, ad fenfätiones colorum interme-

0f .

diorum excitandas ; fimili ratione , qua vi-

La

brátiones aéris, pro fua ipfarum diuería du-

G.

ratione , ferifationes fonorum excitant diuer-

D Ompm

forum. Hinc itaque colores illorum radio-

- Doyine d

rum non funt aduentitie eorum modifica-

(Orqiet

tiones, fed connate & neceffarie ipforum

Vaores -

proprietates, adeoque immutabiles.

Hinc

miDIme y

etiam hec feparatio radiorum in prifmate vi-

toxime d

treo ; poft duplicem refractionem , magpis

m fm-

ht manifefla , vti mox videbimus.

ivb

222.

afms,qu

vorum fs

Intromittatur erpo in cameram obfcuram

s colons t

radius folaris per foramen A , circiter ? pol-

Fig.

licis in diametro, atque is reflexus a fpeculo

99.

elipuorum

tui obfer-

BC, metallico fi fieri poteft , & plano ; in-

cidat in prifmma vitreum D ; ex quo deinde

T ZU[

yig min*

exeat horizontaliter per ER ; ad quod effi-

ciendum , ob altitudinem folis , fpeculum ,

prin

y nb

aut etiam aliud prifma, vnice adhibetur ; his

n diat

ita conftitutis opponatur huic radio horizon-

g Q

tali refracto in diftantia 1; aut 20 pedum

m Wïïqw

charta alba verricalis , atque obferuabitur ,

imaginem , quam radius refractus format in

lii

um

hac charta; non effe rotundam , fed-oblon-

"

gam , terminatam ad latera lineis rectis par-

p

(

allelis, füpra vero & infra arcubus citculi,

d

"

Demonftratur per hoc experimentum , non

z

re u

omnes folis radios, in iisdem pofitos circum-

lt

,,,,,

j d

flantiis , eandem pati rcfra&tionem. Si enim

radii

p

254 .Car. IV p;E MOTY LVCIS

radii per prifmma non tranfirent , aut , cum

gt

tedenti

per hoc tranfeunt ; omnes aqualiter refrin-

erentur : formarent folis imaginem rotun-

p()ïïo |

am; quia ergo non ezqualiter refringuntur,

b p

j

fit; vt ex radio minus refra&to oriatur füpe-

rior, ex magis refracto autem inferior , ima-

jempe!

ginis oblonge ora.

Heec itaque eft illa

fentan

a Nemtono primum detecta radiorum diuer-

[

fa vefraugibilitas ,. & hac eft radiorum fola-

edift

rium,; quibus omne, quo fruimur , lumen

quhy f

debemus , beferogeneorum , hoc eít, magis

FOT

j

aut minus refrangibilium ; Anatomia qua-

fü prim

dam ; illi enim , qui in iisdem circumítan-

has

tiis eandem etiam fübeunt refractionem , vo-

vv D

cantur bomogenei.

Idem hoc probatur quo-

hm rf

que alio tentamine, quo due faíciee ferice ;

df comun

rubra & violacea, quadrate aliquot polli-

152 m

cuim , füper charta nigra fibi mutuo coniun-

m din

&tim agglutinatz? , & bene illuminate ; per

Tronn h

1

prifma vitreum afpe&te apparent disiunctee,

DAU

Hanc diueríam radiorum refrangibilitatem

hn i,

Íe ante Nemtozum inueniffe contendit Hart-

At i mj

feker , Iouru. des Sav. 1723 p. 195.. Alias pree-

terea Obiectiones , petitas ex infelici fuccef-

"j Rol

T f

1

fu horum experimentorum a JMariotte facto-

07

rum ; eX inuentione hac prius iam a 7offio

facta, vid. Ditlion. Vuiuerfel de Matb. &9 Pbyf.

Fangm.

Vr

f

M

1«

QU

fit. Couleurs.

IROTSO

223.

Cum radius folu

Ihy

"

u

s ipfe , irrefractus ; can-

T

$n

artaap-

IN

fi.;dus fit ; & talis.etiam inobie&ta ch

t

pareat:

Uttg

REFRACTO; SIVE DE DIOPTRICA. 255

jd,qm

pareat: in imaginetamen folis oblonga, pre-

,Ilite: V.

cedenti experimento producta , obferuatur

m nms.

porro , eandem tinctam effe variis colori-

:fringunm,

bus pulcherrimis ; quorum ordo in caífü

lat (s

experimenti memorato femper idem eft,

r m

nempe füperior raber , hunc fequuntur de-

que el d

fcendendo amreus , flauus , viridis , cavuleus

rum diut-

Hinc fi-

indicus , infimus vero eft violaceus.

rum (of.

ne dubio fit, vt, cum folem intueamur, &

t lümen

oculos fubito claudamus , claufis etiam his

l, mos

nobis appareant fücceffiue iidem hi colores ,

um -

ruber primo, deinde flauus , &c. & vltimus

a.

violaceus; vid. Baumieres Traité Pbof. de lalu-

tidnem, v

qmiere.

Patet exinde , diueríam radiorum fo-

Xatür que

larium refrangibilitatem cum diuerfo colore

i fetity

effe coniun&tam , fingulosque radios ; prout

ij polli

magis aut minus refringuntur, colorem fibi

) Conlte

proprium & ímmutabilem habere. Si vero

memorati colores attentius confiderentur,;

u W.

Qs

patebit, aureum & flauum reduci pofle ad

vibitate

flauum folum , qui duo non nifi gradu diffe-

xodit Ht*

runt; pari modo etiam ceruleum , & indi-

Auspt

cum, & violaceum, ad coeruleum folum refer-

o f

ri poffe ; quo facto fequentes modo habentur

I

colores, ruber ; flauus , viridis, & caruleus ; at-

um J

que cum porro viridis nihil aliud fit quam

(th

mixtura ex flauo & coeruleo oriunda ; (224.)

quod pictoribus optime notum eft: deducitur

exinde;colores non nifi tres originarios & pri-

fradis; C

mitiuos effe ; nempe rubrum , flauum, atque

ceeruleum; quod ab aliisiam animaduerfum eft,

vid.

256 CAr.IV pE MOTV LVCIS

LU

rK A(

vid. Franc. Aguillonii Optica , 1613 edita , pag.

as o

at

ebil

40. ldem ítatuit etiam L.e Blon ; pictor ma-

gni nominis in Anglia, ac ex rubro, flauo,

n od

& coceruleo , omnes reliquos poffe produ-

T

ci; ne nigro quidem excepto, Joura. des Sav.

TO

J

Jl

T

1722,p. 46. . Putatque Illuffr. Fontenelle , effe

VV d

tantum duos principales colores , rubrum

f

J

,'A

gu;m

& violaceum , cum flauus fit ruber diminu-

TAU L

tus, ccruleus fit violaceus debilitatus, viri-

ins d

dis autem flaui & coerulei mixtura. Mem. de

0

Taris g673 » p-163.

Sequitur etiam ab hoc

ium; vt

experimento , radios colorem rubrum fe-

[

MX

M

K

EUA

rentes minime omnium refringi , maxime

]n du

autem huic deflexioni obnoxios effe coloris

ol 1

violacei radios. . Porro colores hiiidem ap-

infcof

parent; fi vbicunque , & in qualibet a prif-

manío,

mate difítantia , excipiantur charra ; reflecti

QUf dl

t

d.

quoque fpeculi ope poffunt. . Si imago hec

11 LX

colorata excipiatur charta perforata alicubi,

vt ex. gr. folum lumen flauum . transmitti

bl

poffit, & hoc deinde alio prifmate denuo

Irsper

refrinoatur , aut fpeculo refle&tatur ; obfer-

dj

"

1

[

l]

vabitur, talem radium colorem fibi proprium

l

W

ll Y

(

i

li

conítanter feruare ; queecunque illi accidat

iiutatio.

i

egdelæ

t

DP R

Eadem folis ima

0 oblonga excipiatur ir

BUIIN

diftantia 6 aut 7 pe

:

uma priímate lente con-

vexa, qua radios omnes in focum füum

ïäe&

congregabit,

$3 itaque eo in loco, vbi fo-

J

cus

l

d

(

REFRACTO; SIVE DE DIOPTRICA,

257

A

)

g,

cus confpicuus eft , teneatur charta alba, di-

jDhrma.

DOTM

Íparebunt. omnes colores , mutabunturque

in meram albedinem ; fi eadem charta te-

Jle Drtds

Ir.

neatur in diftantia maiori quam focus eft,

redibunt colores , fed ordine pofiti inuerfo.

ttt], de

Vnde apparet ; colorem album nihil effe

; TUDRIR

quam commixtionem omnium colorum in

t dimint-

radiis folaribus contentorum ; & fi radii fo-

It5; Vif

lares vti ad nos perueniunt in totum ab ali-

. Mmn.de

quo corpore reflectantur , id apparere al-

1 d loc

um f«

bum ; veluti nigrum eft illud ; quod debiles

aut pauciífimos , aut nullos , radios reflectar.

:on

eff cori

In diftantia autem maiori, quam focus eft,

colores inuerfi reprafentantur , quia radii

Yidem d-

in foco fe decuffant. In eodem hoc experi-

Dera pri

mento fi color ruber charta nipra intercipia-

; refed

tur, euanefcit albedo; mutarurque in colo-

upo la

rem fübceeruleum ; eadem albedo verpit ad

UR

rubedinem , fi radii coerulei & violacei in-

vunsmiti

tercipiantur; fi vero excludantur omnes co-

qte d.

lores preter flauum & coruleum , eadem

;; -

albedo mutatur in colorem viridem, vti etiam

l roprim

noctu, vel in camera obícura , fi ad flam-

il ao

inam candele íebacez corpus coruleo co-

lore tin&tum afpiciatur, hic in viridem muta-

tur, quia nimirum hec flamma flauedinem

pre fe fert. qua cum coruleo permixta vi-

ij

x

redinem efficit. (223.) Hinc.etiam obiecta,

rl

per virum cdruleum cüm flaüo iunctum

u.vn

p

T

aípecta, viridia videntur.

od *.

M

Pw JIIs

R

a2j.

858

CAP. IV pE MoTtyV LvVcIsS

Y

35

km d

m T

Si radii quicunque homogenei ; ex. pr.

n

rubri ; ad imaginem oblongam folis forman-

J

dam concurrentes ; a quocunque corpore ;

&*

quod colore alio preditum fit; excipiantur:

Y M

apparebit illud rubrum ; in violaceo viola-

Ceum ; & fic de cereris omnibus.

Optime

nE

[B:;!

hoc apparet in pannis, vario colore tinctis;

vnde deriuatur; corpus quodcunque füb il-

AE

lo vel hoc colore nobis apparere idcirco ;

A

N

quod vi ftructure füg , & conformationis

partium in füperficie; modo hos modo illos

A

i

radios lucis copiofius reflectit , reliquos ve-

ro intra fe abíorbet.

Vnde explicari poteft,

lj

I

cur ceci quidam ex folo tactu de coloribus

potuerint iudicare ; vid. ourg. des Sav.1666,

p

n

p42- 626.

Ita etiam queeuis obiecta apparent

Ml

coerulea per vitrum coeruleum , rubra per

J .

rubrum; & facies hominum caruleo- flauo

].

colore tin&tz videntur , fi in camera obícu-

D.

ra illuminentur a flamma fpiritus vini accen-

(j -

fi, que& eundem colorem tenet. Vid. Plinius,

g.

lib. 35, cap. 155 Reinzer , Meteorologie pag. 239.

D«

Fluit hinc etiam explicatio tinéturz ex ligno

0.

nephritico facte , que a radiis reflexis coe-

rulea, a tranímiffis autem flaua videtur.

V (J

N

l

226.

Wnfom

Is

1

Q

Fig.

Si totius imaginis folaris oblonge longi-

dfgm&?

x'

91. tudo AC, excluía vtrinque ora femicirculari,

erur "

uri-

cþuidatur in partes &equales 360; tum ear

em.

L

s

REFRACTO, SIVE DE DIOPTRÍCA. 559

'

dem deprehendit Ne»fozus includere colo-

l, gl'.

rem rubrum 4j;; aureum 27, flauum 48 ;

Is foma.

viridem 6o; ceeruleum 6o, Indicum 40 , vio-

Qrpon,

laceum 8o. Producatur recta AC inB , vt

Ciptr;

fit BC — AC, erit etiam BC — 360, & por-

C0 Yi

ro AB — 720; DB— 640, EB— 6oo0,FB-—

Optim

j40; GB — 480, HB — 432, IB — 4of,

e ninds;

CB — 360 , vnde fequens tabella prodit,

jefib 1-

AB:DB — 720:640 —9:8 tonus maior.

V,

Ymmons

AB:EB — 720:600 — 6:5 tertia minor.

AD:PD -—720:740724.:3 quarta

mll

AD: GBe-720: 4802 3 :2 quinta:

digus -

AB:HB — 720:432 — j :3 fexta maior.

iqr at

AB : IB — 720:40j —16:9 feptima minor,

coloribi

AB:CB — 720:360 — 2:1 oCtaua.

Qp Ài

Sin igitur fuerit in clauichordio

3PPGI'CH[

AB longitudo chorde pro fono C, erit

r vt

DB

D

& hn

EB

E mollí,

m OM

FB

r

GB

id, Pl

HB

u

IB

49 ïr j

H21g $31

EE 4

Lirbt11

—

ä;

CB

reüe.ïi? (

quia fcilicet, vti infra oftendetur , numeri

Vil

Vibrationum chordarum fünt in ratione in-

De hoc

verfa longitudinum chordarum.,

,ongZW*'

clegantiffimo fpectaculo, quo nempe euin-

€itur, in coloribus etiam Muficam ineffe;

u

f

[

.yn

op. 25 ]«

W

vid. Nez»toni Optica ; lib. ;, parte Ip pr

, 16$f

[

o6o CAP. IV. pE MOTV L YCIS

ui.165; vnde recte olim. Kircberus appellauit

ígles

fonum lucis fimiam , quamuis diftincte hoc

i t

qüorum

exponere non potuerit ; vid. Jozra. des $av.

1738, Febr. pag. 207. Pertinet huc etiam Cla-

yyadiusxf

vichordium Oculare ,, quo. Caftellus fperabat ;

t10f

fonos fe & confonantias coloribus eífe depi-

?äx

&turum , vt oculis hi idem præüarent,quod

Ü

illi auribus, vtque fürdus etiam Muficz ele-

i

gantiam poffir peruidere ; occalione forfan

arrepta ex fyftemate colorum Malebrancbia-

10. (220.) vid. Iourn. des Savans 1738, p. 2085

& Oratio noflra de boc inuento , recitata Petro-

[

poli 1742.

Pro füo arbitrio, &leui quodam

felectu inftituto , colores etiam numeris eX-

[

primere conatus eft Dubamel ,in Aftron. Pbyf.

lib. I p. 49 , vbi ftatuit, colorem album ha-

bere lucis gradus 24 flauum 18, rübrum 16,;

viridem 12, coeruleum 9; purpureum $ ; ni-

grum 6, atque dein ex ratione horum nume-

NI

rorum iudicat ; quinam colores concordent

ll

Pa

& conueniant inter fe; quinam vero non.

TUff]

TIDOS

2277

i

(li

Adiiciamus his qua;dam adhue mifcella-

(ODIL 0n

nea, qu& partim ad-priora referri, partim

etiam de nouo addi debent. Hartfekerus ;

Uü]fg«

Cours de Pbyf. p. 1272 quatuor computat co-

T

li

[r

lores primitiuos ; rubrum ; flauum , coeru-

leum, & violaceum, ex rationibus ante (á223H

f

Ml

allegatis.; album repurat pro congregatione

T.

W

horum , & nigrum pro omniur priu

atione.

um

fny

Keple-

(I$

KEFRACTO , SIVE DE DIOPTRICA. 26I

QUi

Keplerus Dioptr. prop. 17, pulchre defcribitlu-

M uC

o'enera ra-

[ N

Q

cis in prifma vitreum illapfe tria

[e]

diorum. Incidat enim in tale prifma ABC Fig,

!

Adtl

92.

radius folis FD , hic in D quafi diuiditur ra-

h

T0

if

tione denfitatis füe , que nempe aliqua fui

Hx [

parte refle&titur (152.) in DI , & hic eft ra-

ntqui

dius fizcerus , quia nempe vitro tinctus non

l

Jtià

eít, cuius corpus nondum eft ingreffus ;

: foría

deinde DE in E iterum fic diuiditur, & in

l

li-

G exit iridicolor, propter geminam magnam

j b

refractionem ; fed reflexus in E exit per MK;

qa Ddb

qui eft radius vitri colore tinctus , adeoque

j g

vitricolor ; nam docemur, vtiait ; ex Opti-

Imeri ei

cis , radios lucidos tingi in mediis coloratis.

n D.

/

Neíciuit autem vir optimus, radium etiam

hum l-

MK effe iridicolorem , fed debiliorem. Fabri;

mum16

Synopfis Opt. p. 159, falfo credidit , reflexio-

mïjüi-

nem pariter cum refractione diueríos pare-

n o

re colores. Kircherus, in Mundi fubterr. Tomo

ncordent

III, dicit , iucundam illam variationem colo-

o non.

rum, quam admiramur in columbis, pauo-

nibus, &c. oriri ex diuería refractione radio-

rum folis in iplorum plumis, quas, micro-

» fiid

f

Ícopii ope , totidem prifmata triangularia

"m

"n

pellucida f& deprehendiffe. contendit.

An

f

u

diuerfitas colorum arguat quoque diuerfita-

mpe

tem nature in corporibus, inquirit Zoleus

in 7Tratf. de coloribus.

uT

Idem quoque recen-

fet hiftoriam Zob. Vermaafen , Vltraiecti ad

5di

Rhenum viuentis, qui ex variolis anno zeta-

T

pl

—t"'iS 2 omnem vifüm

amifit; poftea vero ma-

R:

gi er

y

262 Car. IV pE MoTV LYVcrts

^

il

(

[

ifter organi pneumatici factus eft ; hic co-

j

ores tactu diftinguebat , fed non nifi ieiunus;

qu

(rbito

teniam coloratam pollici '& indici inter-

pofuit ; melius diftinxit pollice. dextro

po&ea

proni

quam finiftro , atque, ne fraus fübeffe poffir,

mantili velatus fuit dum colores indicaret ;

cond.

V

Ye

bis tamen errauit, appellando album nigrum,

& rubrum corruleum ; addit autem Bojleus;

fe fuiffe füfpicarum, hunc hominem diícer-

(5 (

nere colores per odoratum ; ob ingredientia

eorum apud tinctores.

AE Y

250

qui

W

Admirabilia contingunt phenomena in

ii

inutatione coloris vnius in alium fubita, cu-

ti]

jus aliquot afferemus exempla.

Capiatur

folutio vitrioli Martis bene pellucida , mi-

p

[/r.I

fceatur ea cum folutione gallarum; & fubito

orietur color nigerrimus ; cui fi affundatur

(

TL IOOI

[

parum aquee fortis , redit pelluciditas; re-

R w

i

ftauratur vero nigredo, fi denuo oleum tar-

Inay

tari per deliquium inftilleur. Hic liquor ni-

btvl

W

&OR

1f

ger ita ortus eít ipíum atramentum ; quo

Ícribimus , cauendum vero eft a vitriolo ;

Q[Jïgï ml

quod cuprum contineat ; qualia funt Cypri-

Wtl

fs

cum aut Hungaricum , fed ad experimen-

tum vocari debet eiusmodi vitriolum ; quod

(np f

ferrum contineat ; atque hoc contufum in

ifïum»n

aqua pura foluatur, & filtretur per chartam

l'?llm r

bibulam ; quod vtrumque pariter circa gal-

Dum

Jas obferuari debet.- Pluribus autem aliis ex-

ROmem

perimentis fübita heec colorum mutatio &

ld j

xelti-

(I$

REFRACTO; SIVE DE DIOPTRICA. 265

k

u

reftitutio poteft: demonftrari.

Aque fortis

f

j

M

QUs

aliquorguttule infperfze chartee coeruleze huic.

ld us

fübiro aípergunt maculas rubras , pallorem

t (

poftea affumentes. Syrupo violarum infun-

lo of

datur parüm aque, vt illi maior fluiditas

indats

coneilietur , tum duo repleantur illo calices

1nipun,

vitrei, quorum vni fi infundantur aliquot

1 Bonlr

gutta aquz fortis, confpicitur color ruber;

1 díír-

alteri infundatur oleum tartari per deliquium;

Tedinta

orietur color viridis.

Aquz limpide inii-

ciatur parum mercurii füblimati abrafi;

quod, fiin aqua paullum agitetur , foluitur

nomen n

pelluciditate non murata ; huic folutioni in-

übiti,

fundatur oleum tartari , orietur color auran-

Capiiti

tius ; infufis aliquot guttis fpiritus vitrioli ,

cidt, m

aut alterius acidi, redit prior pelluciditas ;

&fübito

ab affufione autem olei tartari particulee mer-

ondatur

curii füblimati in fundum calicis precipitan-

diuss te-

tur; vnde idem hoc oleum adhiberi foler ad

oleor df

explorandas aquas, an falia he fibi permixta

|lignr

teneant. (P.L; 306.) "l'incture ligni Brafilia-

ni affundatur fpiritus vitrioli , mutabitur

um , q?

vimo0;

color rubeus in flauum , affufo oleo tartari

redit ruber.

fax Oj

lta ego quoque deprehendi ;

fpiritum vini reétificatum , qui ex radice cur-

ex?tïimfg'

olum;

cumz flauum odorem affumfit , mox rubrum

j

p

affumere ab oleo tartari per deliquium , in-

con

l

- pera

ytufd

fufüm poítea.fpiritum vitrioli reddere fla-

vum colorem cum efferuefcentia; hoc phae-

g

e

ule a . Mariotto

nomenum contrariatur r

t amäfz

d

ure flauc , ex

t'fad;tæ » qyod nempe tin

n muüf:äf

)

R 4

plan-

U

264 Car. IV DE MOTY LVCIS

lantis educte, colorem füum intendant ex

Q

affufione liquoris alealini, eundem vero co-

lorem amittant ex affufione fpiritus acidi.

fe

e

Vino rubro infundantur aliquot guttulz oles

tartari, fiet opacum & flaüum ; infufo fpiri-

10 6

x

tu fülphuris color priftinus redibit ; quod

&ilr

experimentum eft Mariotti , Operum pag. 603.

Ill

(

Decem guttule folutionis auri ; fi menfürae

l)

vni aquz fluuiatilis infundantur, & poftea

|:

du

,

fi

adiiciatur eequalis portio folutionis ftanni : in

xm

momento exfürgit color rubineus per totatr

T

aquam difperfüs , Frid. Hoffmami Demon[mat.

&

, demon[ir. 11 num. 65 quod ex-

füy

Pl»yfice curiof:

perimentum habet etiam Kunckelius,in Labo-

p

fu'"

Yat. Chym. cap. 26 p.382; color autem breut

fnutatur in fedimentum craffum , quo vitro

J

deinde color rubineus tribui poteft. "Tin-

D

&ture rofarum rubrarum cum fpiritu vini,

VR

albefcenti adhuc; affundatur parum aqua fos-

tis ; orietur color ruber ; fi affundatur prio-

U

IN

Rl

zi oleum tartari per deliquium ; prodit co-

lor viridis ; fi eidem priori commifceatur al-

ido f

VCR Y

ba folutio vitrioli martis , oritur atramen-

m

Qd

tum ; fi rubenti priori tincture adiicias folu-

tum fal alcalinum , rubedo vertitur in vire-

lg

li,

dinem ; & fi virenti tincture priori adiicias

Ípiritum acidum ,

mutatur in ruborem.

fipdi

Plura habent Berbauius , Cbem. vol.2. Tenta-

|. n

]

;|

wiüna Florentina , P. 2; p. 93.

De coloribus va-

|

dtio]

h

Tetre

ria & egregia vide apud JMariottum ; de laua-

: rur,g

tgre des coulgurs , Operum pag. 196.

229-

MU

REFRACTO; SIVE DE DIOPTRICA. 265

JX

229.

N-

Charte pure infcribantur litere , calami

It d

recentis ope ; cum folutione gallarum: erunt

ttile d

ec inuifibiles ; calore exficcatze ; illinatur ve-

ro eadem charta folutione vitrioli Martis y

ii

it; qui

cernentur litere priusinuifibiles nunc di(tin-

&itfime.

Oritur enim fic rurfus atramen-

L prg.

menfüre

tum fcriptorium. (228.) Solent eiusmodi li-

t pofta

uores, quibus fcriptura inuifibilis exarari,

«np:in

fed artificio quodam vifibilis reddi , poteft,

R TE

vocari Atrameutum Synpatbeticum , cuius plu-

aoj

ra dantur genera apud Chemicos , veluti ;

foluatur fàlis Ammoniaci fcrupulus in aquae

; quid

ii Lih-

pure vnciis duabus; hac folutione quicquid

fÍcribitur ; illud non apparet , nifi igne cale-

yrem D

quo Vitto

fa&tum. Vid. ZHellot , Yn .Mem. de Paris 1737 ;

ii Tin-

.105; qui hoc etiam adducit experimentum :

capiatur minerz Bifiuthi , que coeruleum

r viti,

at

colorem refert , vncia vna, hec contunda-

tur, & in aque fortis vnciis duabus cum fe-

hiorpr-

miffe foluatur caloris ope ; hec folutio; re-

rodi -

Wfceatut d-

liéto fedimento , pura cum fàlis culinaris

vncia vna imponatur retortz vitrez ; vt le-

yr atrame:

ni deftillatione humores exinde auolent ; re-

dicisl

linquetur ita fal ceeruleum , quod; quamdiu

Itüt

n

d

caler, hunc colorem retinet ; fimulac autem

rior

Hoc fàl ita rubens denuo

m m

4

frigefit , rubefcit.

ih

foluatur in.aqua pura deftillaa, orierur fo-

vu: i

co4»

i

lutio la&efcens, in qua fedimentum album

terreftre colligitur, & lixiuium rubrum Ori-

J

du

mnentum

tzur , quod ipíuüm eft quefitum atra

h

h

111'

fympa-

266 Car. IV pE MOTV LVCI$:

Vf

fympatheticum , quod fi purius defideretur,

Q

racedens operatio erit repetenda. In vfüm

fi illud adhiberi debeat, fcribendae erunr li«

d

lo

tere calamo puro in chartam puram , quo

facto nihil apparebit ; nifi charta admouea-

Vil

tur calori forti , aut comburatur. Aliud vi-

at

de apud Lemery, in Curfu Chem. pag.390 ; eX

fifi

auripigmento & calce viua preparatum.

fint

230.

füti/

u& ad explicationem colorum in corpo-

vl

ribus naturalibus confpicuorum fpectant:

Wi

fequentibus comprehendemus.

Partes mi-

li

nima? corporum naturalium omnes fünt ali-

p

quo modo pellucidae. — Hoc facillime conce-

DIQIT

deturab illis , qui microfcopiis tractandis

HI!I'ID

fünr affueti; partes ipfae etiam metallicz,

la

quamuis nondum pellucidz, tales tamen fi-

vnt, fi in partes minores diuidantur , quod

/)M; l

eis accidit , fi in menfítruis fuis foluantur;

D

quia tunc cum fluido ipfo eandem adipifcun-

nülim

tur pelluciditatem ; atque hoc ipfüm eo ma-

trüm «

gis patet; quoniam & corpora denfiora qua-

QOloni

dam pellucida fünt.

Nam obtegatur fora-

Quf

men , per quod lumen folis in cameram ob-

lii

Ícuram intrat , lamina tenui corporis opaci

ti j !

fere cuiuscunque ; ebore , digito ; charta;

paruy

ligno ; &c. obferuabitur ftatim pelluciditas

lm

valde notabilis ; quod etiam fit pollice can-

lm

dele ardenti noctu obuerfo, in quo ipfe vn-

(lttn

Aurum tamen in hoc

guis fit pellucidus.

m

vtroque flatu pofitum non pellucet.

221.

Tenujs |

h

REFRACTO,; SIVE DE DIOPTRICA.

267

'aï*feremr,

2219

l?».';ïm

éfr

Quotiescunque lux incidit in laminas te-

nues pellucidas ; feparatur ea quoque in co-

imqi

lores, quorum alii refle&tuntur , alii tranfe-

(dmpje

vnt, pro varia lamellarum craffitie.

Pro-

Alins.

batur hoc ab experientia. Vitri enim ordi-

;'. 3[)0 j

narii, aut vitri Mofcovitici , lamelle fi fue-

füm,

rint tenuiffima , colores ftatim per fe refe-

runt; idem faciunt etiam bulle aqua fapone

LOrpo:

incraffara calamo efflatee, fi multum fint ex-

yunt:

teníz , atque fic lamina minutiffima compre-

ts mis

henfe. S$ed omnium optime obferuari hoc

m die

poteft , fi vitrum obiectiuum telefcopii lon-

Imrecont

pioris, ad ;o pedes, ad aliud vitrum poli-

trdunds

tum planum vel digitis apprimatur, vel co-

7em!11'c;g j

chleis adigatur, vel etiam duo prifinata vi-

amer [i»

trea fibi ita iunpgantur ; de quo vid. Nez»tozi

, qud

Optica, lib. 1T, P. 1, obferu. 1 €9. 4. & Grauefan-

|usntt

de in Experimentis.

Sic enim obtinentur te-

df

nuiffimae lamellee aéris inter vtrumque vi-

m eo m

trum conclufi, que pulcherrimos & varios

(oraque

colorum annulos prefentes oculo fiítunt.

yur fort

Quod facilius etiam fic Nemtonus , l. c. P.IV;

obf. 1, efficere iubet, vt radius folaris , diame-

neram o

yoris o

tri 1 poll.in cameram obfcuram intromiiffus,

j Chülfï)

paruum foramen charte tranfeat, & in fpe-

elluoti

culum cauum illabatur, quo facto radius re-

yollt: d

flexus chartam , ad diítanriam foci fpeculi

circiter ; iisdem annulis coloratis optime pin-

v p

nen 1.

get. Neque diffimiles gignuntur colores ; fi

.C[

tenuis gutta olei ex. gr. aurantiorum füperfi-

giel

V0

268 Car.IV pE MOTV LVCIS

jj

ciei aquee imponatur ; ob fimilem tenuifli-

UV

T

J

mam laminam ita oriundam.

Hinc etiam

i

N

vitrum, lapis, vel a!iud corpus , libero foli

QuX

expofitum , fi propius afpiciatur, innume-

h

Q

ros colores reflexos oftendit; nam non mo-

]i

I0n

do radiiilli; qui per corpus aliquod pellu-

Im.n ;

cidum tranfmittuntur , refringi folent , adeo-

j

que colores reprefenrant, fed & illi etiam;

qui prope illius extremitates feruntur ; vti

in radiorum inflexione oftendetur. (233.) Vid.

Clarkii annotationes ad Pbyfiam Robaulii;

pag. 189.

232.

Hinc itaque iam explicari poteft , vnde

li

l

oriantur corporum naturalium colores. Cor-

L

Y A

pus enim tale quodlibet conftat particulis

minimis , (P. L 27.) non interius tantum , fed

AG

i

etiam in füperficie; hinc confiderari poreft

tanquam veftitum lamellis indefinite paruis ;

s

'Tales autem

& multis, diuerfze craffitiei.

qpa

la,

minima particule omnes pellucide funt;

lbest

(230.) & , quia tenues füunt , colores refe-

lr W

runt; (231.) ergo corpora naturalia fünt

colorata.

Hofce colores non habent in fe,

m E

ob

fed in fua füperficie lucem illapíam refrin-

nifi,

gunt in colores, quorum nonnullos reflexio-

ne reddunt, alios in fe abforbent , & mul-

T adi

A (

tis repercuffionibus internis füffocant ; vide-

turiraque corpus omne füb eo colore , cu-

Ti

Ilj

ius plurimi radii ab eiusdem particulis refle-

étuntur.

Hinc corpora colorata pellucida

tj

fub

fl

Iv

Is

REFRACTO, SIVE DE DIOPTRICA. 269

füb alio colore videntur, fi confpiciantur a

ln

luce reflexa ab ipfis, quam fi confpiciantur

lb

a luce tranfmiffa , vnde pro diuerío afpectu

innu.

diuerfitas colorum in plumis auium ; in col-

D0n qu-

lo columbz ; in cauda pauonis , in tinctura

ligni nephritici. Hinc etiam fi corporum

od p

n£, ao

murentur füperficies , fiue in afperiorem ,

fiue in leuiorem , aliter colorata apparent;

[ etm;

tür, Vi

ira charta afpera plus albet quam polita ; ar^

3W

gentum afperum albiffinum eít, politum

UA

vero multo minus.

233.

tf , mit

His ergo fic abfolutis accedamus ad. quar-

Lres. Ü W

fam lucis proprietatem , que ipfius Inflexio ,

wrticts

vel Inclinatio , vel Diffradiio, vocatur, &fe-

Radius folaris

um, fed

quenti conftat experimento.

per foramen, cuius diameter fit circa ;; pol-

j poæ&

ij Qam'xs ;

licis ,. in cameram obícuram intromiffus ex-

cipiatur in diftantia aliquot pedum a tabella

n

ls quterm

lignea , in qua fciffura, duabus aciebus cha-

u [un;;

|otes Ttt-

lybeis rerminara ; detur: tranfibit radius fo-

laris per hanc; fed fi ita tranfiens in diftan-

at Glp.!

tia ; aut 6 pedum denuo excipiatur charta ;

bent i ^

obferuabitur.: fifti in ea imaginem radii ad-

m r

mifli , fed ad huius vtrumque latus appare-

os Xf

re adiunctum adhuc lumen debile , colora-

ïï;ä

ff

tum, quod cetrerum luminis in caudis co-

g

metarum conífpicui non valde fit diffimile.

COUf

Hanc lucis proprietatem primus detexir G

Tis.

tia

aualdus , vid. Nemtoui Opt. lib. IJI; ab initio ; &

n ?

Iour L

»

CaAr. V pE METEORIS

L

270

lourm. des Sav. 1666, p. 643; vnde etiam

d

KW

hoc experimentum duobus modis poreft in-

ftirui, vno Neztoniano , quem recenfüimus;

finiu

altero Grimaldiano, qui in his confiftit : ra-

xmp

diolucis, per exiguum foramen in cameram

p

Mdl

obícuram intranti , opponatur feta equina,

capillus hominis; filum íericum aut meral-

(oni

(lion

licum : apparebit in charta oppofita , vm-

l

1

bram horum latiorem effe , quam lucis di-

l

i

fl

[2

]

reca propagatio eam efficir; adeoque lu-

cis fluuium íe ad hoc obfítaculum in par-

i,

Q

tes oppofitas diuidere.

Ad quos duos mo-

dos reuocantur omnia experimenta de In-

Ya

Vtrum-

Eills

flexione lucis hucusque inftituta.

"

que explicant Nextomiami per attractionem

Witen

as

corporis; feliciter quidem in modo eius-

dem experimentum hoc inftituendi.

Alii

vero per atmofpharam corpori cuicunque

Ccirceumdatam , in qua fententia eft J//u-

li eh

[icinl

ftris De Mairan , in .Mem. de Paris 1738 , qui

hanclucis inflexionem habet pro vera re-

p

Nontng

fractione ; fadta ab atmofphara corporis,

iuxta quod radius rranfit.

r

GT

LOT V.d

& qi

pl

DE METEORIS AB IGNE ET LVCE

Wi

PENDENTIBVS,

tj ,

234.

Q 1 1

OLlne

M

eteora; quibus fupra iam (P. T, 439.) hune

i

deftinauimus locum , fünt inter z4quea

Til

adAnuc

Ws

AB IGNE ET LVCE PENDENTIBVS. 271

T um

adhuc refidua fridis , Halomum , Parbeliorum

Dottn.

& Parafelenarum , & quorundam aliorum af.

CAU,

finium ; tum vero etiam inter /gzea confide-

Vil

radoni noftre fübiiciemus- Lucem borealem;

feui

Stellas cadentes ; Ignes lambentes : Fulgur , Ful-

] equma,

men; & Tonitru. Primo quidem notare hic

]t met.

conuenit a veteribus iam adhibitam diítin-

f j W.

étionem meteororum in Hypoflatica & Em-

lii d.

pbhatica, feu Vera & Apparentia ; illa funt ,

qua id , quod effe videntur, reuera etiam

Q l-

au W.

funt , huiusque naturam & indolem vere

d m

etiam fuftinent ; veluti nubes, vapores , plu-

n d.

vie , grandines , fulgura , fulmina ; hec

Vtrum

autem ; quz reuera illud non fünt , quod effe

"Aonem

videnrur, vti halones, virgz ; irides; ftellae

(b eits.

cadentes.

ii. Ahï

235.

Iu

ek hi.

- Iris eft arcus magnus , diuerficolor ; con-

Ípiciendus lucente íole in pluuie guttulis

7 qi

Vet n

peraérem delabentibus. Precipua eius phee-

nomena hec fünt.

Primo; lris fzepius eft

corpon

