in CE. Sed eít (166.) celeritas per IC (1.)

m Cattjm

ad celeritatem per CR — n: m; ergo cele-

dupanm

u endam

ritas per CR erit — -; & huius pars BR,

attractioni

externe antecedenti

deblta P

v ipm

imn

nte; por-

—v (CR —CB-) — v (

D — 1)

pere clee

j n

:x/'(mz--n*)

: il

n

* quod ergo erit elemen-

» effe fini

tum celeriratis per attractionem acquifitee.

Eft autem vis refringendi vti BR; quo ma-

jone iQuee

x jim d

ior enim in eodem temporis momento infi-

nite paruo eft haec: eo maior etiam eft illa;

( A*ïw

fed celeritas , effectus nempe huius vis in

T

tempufculo indicato , eft vti " BR , veluti

in prauitate; & omni reliqua attractione po-

offim*

u w

tentiarum accidit ; ( P. I, 139.) adeoque qua-

H

dratum celeritatis eft vti BR ; hoc eft; vti

onum "

Mi

X quanlml

vis refringendi, qua igitur menfuram tene-

bit

a IÀ

188

Car. IV pE MOTY LYCIS -

li

IM

2

m? —

l

v d

bit ipfius

* indicantis magnitudi-

vient

nl

j

fed

i:

nem abfolutam vis refringentis in aliquo cor-

parri:

pore, competentem omnibus particulis fi-

f

inul fumtis; fed ut eadem eruatur pro par-

uD

ticulis fingulis, de quibus quaftio hzc ver-

fatur, vt nempe harum eruatur vis refrin-

gendi: euidens eft; illam per numerum par-

ticularum in corpore refringente , aut vero

per denfitatem huius; effe diuidendam. .Ex

quo obtinemus quantitatem vis refringendi

n

»üqx

vniuscuiusque particule minimze in corpo-

re aliquo , pofita corporis denfitate z d,

m? — n*

hanc fsquentem ——3

n!

L]

E

169,

Ex his itaque premitfis explicatio Cartefii

fübfiftere nequit.

Sumamus enim aquam;

TL mn

& vitrum commune; eritin illa ( 163.) m

Em(420: ! ——a90 d — 1000; (P. IT 1203

L

& hinc vis refringendi in aqua — 784.

Erit deinde in hoc m — 3152 20; 4 — 2580,.

li

qualem denfitatem in tali vitro Nextonus ex-

pertus eft; vnde fimili calculo- producitur

]

E

vis refringendi in vitro communi — 5436 ,

L

lr

minor priori vi refrinpente in aqua , quze

n

fuit 784;, cum tamen virrum fit corpus

3 n

aqua denfius , & hinc faciliorem luci permit-

W RU.]PUS bïi

1

tat tranfirum , adeoque, ex Cartefíi fententia ,

f

m

maiorem producere debeat vim refringendi ;

R

;1(

vnde

]

"t

REFRACTO, SIVE DE DIOPTRICA.

189

vnde conficitur , Cartefii explicationem ex-

Particulee vitri

p

perienrie eífe contrariam.

fine dubio minus turbant moturm lucis, quam

quoes.

tictls j

particulee füccini aut electri, quia illud den-

fius eft: interim tamen hoc tenet multo mae

pro ptt-

hec vt

jorem vim refringentem , nempe 126,45

cum illud hanc habeat tantum 5436. — Ácce-

? refrit

dit huc etiam illud , quod monet Leibuitius ;

J pi

J Vero

Aor. Lipf. 1622 p. 188 , quod experientia

doceat , radium lucis poft füperatum inte-

Fig,

E

72,

grum medium denfius AY ferri in recta par-

ii

alela RT cum radio prius incidente OS,

n a.

i zl

adeoque recuperare priftinam celeritatem ,

quod globus in marmore primum, deinde

per faíciam huic impofitam denfiorem ; aut

magis villofam ; poftea in reliquo marmo-

ris; promotus facere nequeat.

Qrtfi

176.

us

Fermatius, perpendens in radio directo &

16,)"

reflexo lucem moueri a püncto in punctum

[, 120)

er viam breüiffimam , & confequenter etiarr

-T

in tempore breuilfimo , quià; ob celeritatem

z

pions e

lucis in eodem medio eándem ; longiori

etiam viee opus effet longiori tempore ; con-

möucïw

clufit randem, fore ut lux in motu etiam re-

e flb

fra&to fequatur, non quidem víam breuiffi-

H u

inain, quam experimenrtà ipfi denegánt, fed

lt CW

tamen tempus breuiffimum. Hüic princi-

li p

pio iunxit alrerum, contrarium Cartefiano ;

iif

& Newtoniano; quamuis caterum attractio

ipi

l tef[ingfï

190 CarP. IV nE MOTY Lvctis

yud

ipfi nec incognità erat ; nec ingrata , 7Maa-

ä,.,B, ::L

pertuis Oeuvres, pag. 49, nempe radium lu-

:

inrioi

cis celerius moueri in medio rariori quam in

denfiori , quod valde quidem verifimile erat;

d dirci; [

? Cor(t

m

MU W

hunc quippe celerius moueri in medio mi-

w

sl

]

i

nus refiftenti vacuo & aére, quam in mapis

nE

refiftentibus vitro ; aqua , cryftallo; quod

dam n

Hartfekerus hac fimilitudine expreffit , Curfus

!

N

I

&t

Phyf pag. 89. lucem celerius tranfire per

Ü né

nh.&im

magnam multitudinem infantum, quam vi-

rorum robuftorum.

His premitfis funda-

rig, mentis ita ratiocinatus eft: ex puncto dato

V n

WT QD

76, l;in medio rariori, debeat radius incidens

Rm

peruenire ad datum punctum R , in medio

Dom

u

denfiori , per refractionem , queritur vbinam

it

j

in C debeat incidere? Demitfis perpendicu-

fi

lis in fuperficiem datam AB, medii denfio-

(f

ris inferioris, ponantur AB — 2; IA — b,

g]

BE:c6, GDBCx, ent CA — a-— X5

i

Is

fitque celeritas radiiin medio rariori — p ;

M

«l

in denfiori —

; deducentur hinc recte

Tf«

IC — v (a* — 2ax J- x? -- b*); necnon CR

)

Tif

z (X* 4- c?);atquein motu equabili erunt

4 qy

n

tempora;perIC —

V (à* — 2ax d- x? -f—bl),

j

FDX

h

v 4 e)

; (P. L 85.) quo-

l

per CR —

Df

rum itaque fümma debet efí? omnium alio-

i AR FG R*H

rum pofífibilium minima. Exinde, per me-

TTR

Il

A W

1

thodum de maximis C9 münimis, deducitur

d

v

Wa

-

N o

Y bt

REFRACTO ; SIVE DE DIOPTRICA.

IOI

DOratt, M.

CA., BC

]C * CR

z p:q; aut vero, finus anguli in-

€ ràdiun .

clinationis eft ad finum anguli refra&ti in ra-

Iriori quinia

tione directa celeritatum. — Hoc autem pla-

erifimije n

ne contrarium eft fententie priori ; (166.)

1n medio mj.

vnde, ftantibus afferto Cartefí, & Nezstoni ,

1am n Rs

in refractione radius lucis non. mouetur per

filo; quoi

datum Ípatum intempore minimo ; nec

Yelft, Guf

etiam in medio rariori mouetur celerius ;

trnfre per

quam in denfiori.

t qum v

ems fute

171.

X u du

Hac vlterius ita demonftro , vt appareat

radius ncdent

Fermatium non tanta cura refractionis ceco-

) R in msdo

nomiam explicuiffe , quantam Cartefius huc

keritür vbinim

impendit; neplexit enim ille phenomenum

ïs pezpendicu-

fuperius fecundum , ( 160.) anguluim refra-

medii denfío-

um femper minorem effe angulo inclina-

4j lus

tionis, fi motus fiat ex medio rariori in den-

fius.

Ad hoc fi attendamus : contradicto-

izi-h

rariori — f

rium eft affümere celeritatem radii inciden-

r hinc recte

tis maiorem quam radii refracti ; quod rFer-

Flgo

, ecnon

matius fecit.

Sit enim radius incidens ED,

74

»quabil erunt

cuius celeritas exponatur fer rectam pro

, *. y -H)i)

lubitu.affümtam FD , & cuius inclinationis

*1DF finus fit m, pofito finu toto 1. lam ,

fine omni alia füppofitione Phyfica, celeri-

qu

tas hec FD refolui poterit in duas laterales

».18»)

orthogonias FG & FH. (P.1, 109.) Por-

omnium r

rofine omni alia peregrina hypothefi cele-

AX

de E7

ritatis parsFH , vel GD, manet intacta, dum

fj

ü

radius vno continuo actu gx D fit refractus

$

k

vt

192

CaP. IV pE MoTVY LVCIS

n

W

DL Eritigitur pro huius moru componen-

do DK — GD — FH, & erecta perpendi-

( Y

cularis KI erit locas Geometricus omniuni

Q Qd

UM

refractorum radiorum ex D in hoc cafu pof-

qi

fibilium.

qui

Ex prafuppofitis autem eft, in

uiangulo FDH , 1: FD — m: FH — m.

gdx

FD — GD — DK — MI ; & in trian

min

liil

gulo

DMI habebitur DI : 1 — MI (m. FD ) : fin.

Vr

m, FD

IDM —

DI

. Cum itaque in refractio-

TCCU

nis negotio angulus hie debeat effe minor

p

angulo inclinationis FDH, & confequenter

d m

(l

etiam finus illius minor finu huius: debebit

n

"

neceffario , ad explicanda pheenomena, effe

Q mad(

'*-B'm'pï *im, adeoque pari neceffitate requi-

| Dl

ritur vt fit FD « DI; hoc eft, celeritas ii

radio incidente minor celeritate radii refrá-

€ti; cuius cum Fermatius aíTumferit contra-

Ad

rium, patet; eundern principalis phaeenome-

ni fuiffe oblirum ; in ipfius enim fimilitudi«

Ti

ne, quam affumfit de viatore,; parum huius

h

intereít an ad perpendicularem accedat; fi-

dh

j

|

ve ab ea recedar; fed in lucis tranfiru expe-

L

Pl

i

EY

rimenta hoc non liberum relinquunt.

Ma-

6s|

nebunt igitur hec inconcuffa , non affumi

q

ofle radium lucis. celerius moueri petf

medium renuius , & tardius per deníumj

vaI*ï

nec deinde radium ex loco in locum trans-

X

ire per duo diuería media breuiffimo teme

ï]eïüïm h

pore.

KM

,U*

17À

D

! Wtty

REFRACTO, SIVE DE DIOPTRICA,

195

ü COW.';()nen.

I 2(0

H ia

Cum igitur in refractione adornanda na-

CU$ Ortiümt

tura neque fequatur viam breuiffimam , ne-

lioc a

que etiam tempus breuiffimum : merito

utem af a

quaritur,an ergo natura hic nullum fibi eli-

*fFH:m,

gatoptimum, nullum fapientiffimum;nullum

l) trnpth

minimum,; nullam parfimoniam ? Refponde-

E

tur autem ; omnino hoc fieri in prefenti

in refracdjo.

etiam cafü ; fed illad; quod minimum eft

in tranfigenda aliqua refractione lücis, non

x f minot

eonfeqenet

effe viam aut fpatium, non effe tempus, fed

effe atlionem , quae confentientibus omnibus

miüs* debebt

noment, d

Philofophis pro menfüra habet productum

ex maffa, celeritate, & fpatio corporis moti.

elfrate u

Deducimur itaque ad explicationem refra-

caferinas i

&ionis Perilluffris Dom. De Maupertuis , qui

sedi relrà

hoc ipfüm primus ftatuit , quod modo di-

erit cottrée

&um eft,in Oeuvres pag. 52 per quam lex re-

; phenors

fraCtionis, natura conueniens ita deducitur.

a il

Incidat radius FD , cuiuscunque longitudi-

arum ho

nis; & refringatur per DI; demiffis perpen-

ccedats

diculis FG & IK , ex datis punclis F & I,

vanfi eXp*

ponantur GK — a, GD — x , adeoque DK

jquunte n

— 2—X,PG — b, IK - c, celeriras radi

, non ld

in medio tenuiori apud F — m , in denfiori

moxi f

apud I—7 ; erit fic fpatium FD—v(b:-J-x2),

& fpatium. DI — V^ (c*4-a* — aax 4- x*).

; pe du

X principio igitur aGozis minime debebit eí-

jn ln *

xeiilin

fe, ob maffülam particulee lucis vtrobique

confiantem , & eandem ; m. v(b? - x 5 4-

D. V/(c* -a* —— aax -- x?) - minimo; vnde

r

P. .

per

j

194 Car. IV DE MoTV LVCIS

per regulas calculi infinitefimalis oritur

nd d

mxdx

n(adx-xdx)

m, GD

——

« Bo

—

Di

, hoc eft

FD

per ]

n, DK

GD

DK

JJR'&WES

Qu

.

"

Ccgri5 4üt vero: -v5

-—ID 7- d419sve

/

finus anguli inclinationis ad finum anguli re-

fradti — n: m , in ratione inuerfa celerita-

li

tum , prouti natura poftulat. (171.)

!j

193

Remittimus ad peculiaria fcripta reliquas

j

U

explicationes Refractionis , nempe Primo;

Barromü & Decbales ; quam , vtrinque ean-

d

dem , defcribit hic Dioptrices p. 152 ille in

hn )

Leli. Opt. atque Celeberr. Muffcbenbrokius in

Secundo

Elem. Phyfice , pag.283 » Edit. 1734.

Leibuüii, qui Fermatio quidem fuffragari vi-

L

vid.

detur, fed reuera Cartefium íequitur

)

AT

Aa. Erud. 1682 , pag. 195 atque Celeberr. Eule-

ri Differt. de principio minime atlionis , pag. s5

r

Terno Iob. Bernoullii, qui Neztoniane expli-

N

cationi magnum ondus adiicit in Atfis Erud.

jr

&

uarto denique Celeberrimi

1701; pag. 19.

.

d

Clairaut , qui

Nezptoniane explicationi maxi-

me fauet ex merito , in Commentar. 4Academ.

(

Scient. Parif. 1739 , pag. 259-

MAT]

174.

P

pl

— Aéri ineffe vim refringendi valde fenfibi-

Ü l'ad l

lem , experimentis in Anglia factis compro-

'*lmlcïtm

batum fuit,cum per prifma vitreum cauumy

Hq'lfeu

u

d

exhauíto aére , infpiceretur obiectum remo-

la

tuim

B

(

n

BC

REFRACTO; SIVE DE DIOPTRICA.

I95

s erir

ei

— ——

M

tum ad 2588 pedes , ope telefc

opii ; quod

obiectum deinde , admiffo a

ére in prifma ,

locum priorem füum per 10

TTX

"

4 poll. mutauir;

idem factum quoque eft cu

m

aére intra pri-

Im angu

fma condeníàto; vid. Celeber

r. Muffcbeabra-

tf ceett

kii EfJai de Phyf. pag. 5525

& Oratio Eiusd.

rae-

Lj

fixa experimeutis del Cimeuto

» P4g- XXIII. In

Acad. Scient. Pari(ienfi

dubitarunt. quidam

X felquig

de hoc phenomeno

» €x factis pariter expe-

rimentis: quae cum

deinde exaétius inítitue-

iy Prim,

rentur, dubium fuit füblatum :

Wtiye &i«

)

vid. Hifl. de

I Acad. des Scient. de Paris, 170

0 ; D. 113; nec

P.j; l

*

JunhAs

; Secuno "

/non AMemoires eiusd. 1719; D. 330

17j

frantri vvi-

Ab aéris iraque ipfius diuerfa confiftentia

ftür j Yid,

omnino, &

ur, Eub-

maxime ,

petenda eft lucis Re-

frattio Affronomica dicta

; quae in Aftronomia

.1'15 ) Fl&' ä*

maximi eft momenti.

Lux enim fiderum

lat il

egreflà fertur primum p

er vacua cceleftia,

Af i

donec in A attingat exti

mam noftram atmo-

yleberrim

Ípheram , in

Fig,

cularem AE

qua refringitur ad perpendi-

77*

rio i

; adeoque viam fibi capit AB

*

fa. A

Quodi igir

ur tota atmofpheera diuidatur in

p:ura itrata concentrica :

enhiora

erunt hec femper

» quo propiora fünt terre ; (P.1,

403.) ad

€oque radius fem

vié s

3X perpendicularem

per magis accedet

; Vt ita infinite multa ta-

AUs qui

lia ftrata tranfeund

o viam fequatur curaili-

iv

neam ABCO

bj

(

;que curaa folaris dici folet.: In

uius directi

one vltima CO oculus radium

2

ad

mX

196 Car. IV pE MoTV LvycIs

ad fe peruenire arbitratur ; & confequenter

l

obiectum lucidum, quod reuera in $ pofi-

F

10

tum eít, in producta OC , aut in F ; fitum

efle putat.

176.

Eft enitn axioma Dioptricum , locum ob-

ie£ti radiantis zeftimari ex directione; in qua

nbg

radii viforii pars vltima oculum intrat ; quic-

quid in medio itinere inter rem & oculum

per refra&ctionem mutetur; quia oculus ne-

urni

quit percipere ; quid radiis per occurfi

mediorum extra fe accidat, fed putat , illos

[

P d

pergere in eandem femper plagam ; in qua

d

f

viam füam finiunt. Vid. Kepleri Dioptr. p. 96.

Vnde iam per(picitur, fidera omnia per re-

Il

fractionem altius attolli, neque in vero lo-

co a nobis cerni , nifi.quando fünt in verti-

ce noftro. Erit preeterea variabilis heec lu-

cis per atmofpheeram via , quia & aéris con-

fiftentia indies mutatur, tefte Barometro; &

)u

modo plures , modo pauciores ; in eo ha-

rent Vapores atque exhalationes, vario mo-

do lucem refringentes.

Ita ccelo nubilo ob-

iectum terreftre etiam longe remotum per

telefcopium fixum contuentes altius pofitum

deprehendimus , quam tempore fereno ;

quamuis contrarium horum fentire videa-

tur Keplerus , l. c. pag. 65 ; experimentumque

afferat, quod vero huc nihil facit.

i77

W

Y Utts

REFRACTO;SIVE DE DIOPTRICA. I97

coqï:qaemer

I'

T2 nf

Hc refractionis Afironomicæ doctrina

n inn

antiquis plane fuit incognita.

Hinc mira

ipfis videbatur eclipfis lunz , fole adhuc in-

occiduo; hinc orta eft admiratio Ptolemei ,

cum zquinoctium in eodem die ob(eruaret

, locum o*

bis ; & Hollandorum , cum folem 17 die-

jone, in qu

buscitius füpra horizontem eleuatum cer-

Intrzt; quic-

nerentin Noua Sembla; hinc etiam oriuntur

L oculüm

Eadem autem hec

crepufcula quotidiana.

à Qd m

cognitio in Zlbafemi , & Vitellionis , Opticis

yr otcurum

quodammodo eft indicata ; fed ita, vt cre-

] pua;

diderint radium per stherem recta profe-

p , inqu

&um in folo extimo atmofph:eree ftrato re-

Difit.) D

fringi aliquantum , fed deinde porro recto

Yi per 1

tramite ad nos peruenire.

Primus 73cho

i vero Io-

easdem fenfibiles effe & deprehendit , & ab

n vet-

iis fibi cauit , tam in luna quam in fixis ,

jig ha -

quod teftanrur Keplerus , Dioptr. pag. 65 , &

y ab o«

Longomontanus Aflron. Danice pag. 125. Gemma

ro.metmäa

Frifius quidem negauit a fe vllas vnquam ob-

eruatas fuiffe retrac

,meoE

iones; fed 73cbo hoc af-

)

vano m

fecutus eft, quod cr

affum illius inftrumen-

tum , baculum nem

( qublot

pe Afironomicum , effugit.

KUBD F e. pag. óa.

Primum aurem creditae

emoum

jl

j

qus p

fuerunt. refra&tiones nocentes altitudinibus

n

port

non nifi ad 45* , donec Caffinus fenior eas ad

n

Zenith víque extendi deprehendiffet ; qui

lü'lmenmm'

idem porro ex obferuationibus variis didi-

fich

(

cit ; refra&tiones ab Aequatore Polum ver-

us femper increfcere, ob denfiorem (ine

dubio

IN 3

yuc

I98 Car. IV pE MOTV LYCIS

dubio aérem hic quam ibi, ita vt prope Ae-

quatorem fint 1 minores , & prope Polum

duplo fere maiores, quam Parifiis ; ad quod

T.I/-:r

Y

accedir quoque Longomontanus l. c. vndecon-

clufüm fuit, folem fub Polo multo citius

apparere debere quam poft fex meníes, &

crepufculum ibi dari fere perpetuum.

li

178.

| [j

Defcendimus itaque iam ad applicationem

refractionis variam , & primam quidem ,

quando iíla fit per medium diuerfüm vni-

OT

cum ex vna etiam fola parte terminatum,

ex altera autem in indefinitum abiens.

Cui

| Q

mi

Fig. fini obtinendo incidat radius AB in medium

h

7$. tale circulariter terninauum GD , prope

axem AGCF , vt AB & AG , BF & GF

haberi queant eiusdem fere longitudinis; fit-

que in medio denfiori infinito radius refra-

&us BF, concurrens cum axe in F ; ductis

itaque rectis vti figura commonftrat, ponan-

tur radius incidens AB — 4 — AG ; refractus

BF — GF — x, BH — 5, radius curuatu-

re circularis CB — 7 ; ratio refractionis m:

"

Atque erir in triangulis fimilibus ABH;

XUnte

ACD, AB(a): BH (y) —— AC (a 4- 0:CD —

AT* Y. :ip rriangulis fimilibus BFH, CFE,

habebirur, BF 9) : BH (y) — CF (x—25:

X-r.y

T

M

EE -

; vnde conficitur

.

l u*Olw

x-ny

hn

VIrttg

REFRACTO,; SIVE DE DIOPTRICA.

199

VE r de.

X-rny

Dropehm

X

— m: n, atque deducitur x — GF —

mar

EC

TET

an-n,a-

aF 5 n qua fola expreffione conti-

Thulto C

nentur jam omnes caíus infiniti, qui dari

t ments, d

poflunt in hac re ; adeoque etiam omnia il

um

la theoremata particularia , que apud ple-

rosque fcriptores Dioptricos in hoc nego-

tio, non fine faftidio, occurrunt.

179.

nlicatontm

y quim ,

Dabimus igitur aliquot tantum exempla. Sit

radius incidens AB axi parallelus , dico illum

juertum vil-

tertmintum,

concurrere cum hoc vltra centrum C. . Eft

mar

mr

abiens. u

enim fica — oo» hinc GF —

—

D medium

m-n,à m-n

r; quod ftatim in oculos incurrit. In eodem

3 , prope

IF & GF

autem caíü radiorum incidentium paral-

mr

—

dinis, -

lelorum , eft, vti vidimus, GF —

m-n ?

us teft-

hoc eft, GF ad radium fphericitatis r — m :

BF ) dndis

m—n. $i fuperficies GB fit plana : poni

Jrat, pontt

deberí— 6; fimc GF — 037 . ma

-

!il'

n

5

m

J corutt

quod indicat , focum F' cadere in partem

oppofitam ; adeoque radiorum refractorum

fraionis £

non dari focum realem, íed folum imaoina-

libus 2

rium , aut virtualem. (157.) Ex his paucis

l.*.r)'.CDï

0

poterit in reliquis eriam

omnibus fimili per-

sB

Ípicuitate iudicium ferri.

YSG;

J

Si oculus O , in medio denfiori con(titu-

Fig.

L

| [

fus , obiectum in rariori pofitum afpiciaz ,

27

üd[uï ï

!

hoc

4

200

CaArpP.IV DE MOTV LVCIS

m

hoc apparebit illi minus , quam reuera eft.

SJ*U (

a

[

Q

TNam , fit ab obiecto vnus incidens AF , eius-

que refractus FO ; alter incidens BG , & re-

Wf

fra&tus GO : apparebit res ipía AD oculo

[Uy

füb angulo optico ; aO b , productis fcili-

cet refractis OF in 2 , OG in »; eft autem

angulus aO b minor angulo AOB , & ex

maioritate vel minoritate huius anguli opti-

;E]

ci iudicar oculus de magnitudine obiecto-

!

[

rum ; (87; & 176.) ergo patet propofitum.

Hominibus itaque fuüb aquas fübmerfis, aut

il

M

»

iM

[

pifcibus in his natantibus , obiecta minora

apparent externa ; quam reuera fünt ; aut

a

M

am

etiam fi animus ex confüetudine cognitum

habeat anpulum opticum rei eiusdem in

eodem medio vifie , obiecta apparebunt

ipfi remotiora, quam reuera funt. Con-

trarium erpo accidere debet , fi oculus fue-

Mi

rit in medio rariori , obiectum in denfiori.

Hinc planum, cui cubus vitreus politus im-

ponitur ; ad dimidiam altitudinis partem at-

tollitur; fundus vafis aqua pleni pariter at-

l ch l

tollitur ; & pifces, aliaque corpora füb aquis

EM

I)

N

!

pofita , propiora videntur quam reuera fünt;

..

pertinet huc , qua ratione pifces fub aqua

ij

f/fl":ïlkz]

dïä

natantes fclopeto fint perendi. — Vid. wNolet;

L'f Umm q'»'(x

Legons de Pbyfique , tome 1 , pag. 286.

Ti

18I.

Secundam refra&tionis applicationem facie-

mus in medio diuerfo vnico; ífed vtrinque

,m ;*gm[ q

"l [

circu-

"

l

REFRACTO,; SIVE DE DIOPTRICA. 20I

| n od

circulari figura , terminato ; quàles fünt len-

ns A i.

tes dioptrice vocate , füperius defcriptae.

J

(157.) De hifce demonftrauimus in Commen-

| AD o

tar. Acád. Scient. Petropol. tomo XII, pag. 260

dudis (i.

fi vnius conuexitatis DBE femidiamerter fit

;ll aum

cI— r ; alterius conuexitatis DAE femidia-

Fig.

OD, &ar

meter CH — R, diftantia GA puncti radian- 8o.

tpull o

tis G a füperficie lentis anteriori — p ; craf-

» Obietdo-

fities lentis AB — 4, ratio refra&tionis — m:

opoftum,

42 , effe radii incidentis valde propinqui ad

merts, qut

axem GA punéctum concurfus, feu focum F,

f minort

ibi, vbi e

BF —n R(:ää.mp—l— rfp.nd):

1 fünt ; at

m—n«.(t-:—d. mp -fr'i*p.nd) T mR(m-n. p-nr)- Ille

t conim

autem radius , qui inaxem GAF i1pfum in-

alusdem i

cidit ,quia perpendiculariter incidit, & egre-

!pparebum

ditur , (157.) irrefractus per omnem lentem

y. Con-

tranfit, adeoque pro norma reliquorum af-

xllus -

fümitur.

Sin igitur craílities lentis negligi

i d.

poffit in refpectu ad reliquas quantitates

glits -

preíentes , erit 2 — o; & BF —npRr:

artem d-

(p. m - n, R*r— nR [).

Porro erit pro lente

iritet d

Vitre4, u qua m :n2e3.:2, 1632 BE —

2Rrp

m fbaqu

Rptrp-2Rr 5

& pro lente vitrea zqualirer

geuera t

p

conuexa, in qua R — r, erit BF —

Z

*

ss füb 1

Vi M

uge omnia quidem ad fequentia facillime

ub

demonílranda hic füpponimus.

I82.

aponet F*

Radii igitur ex rariori medio in denfius

incidentes , & deinde in idem cum priori

iterum

s

IN

202 CArP.IV pE MOTV LVCIS

yua

iterum elapfi, veluti fit in radiis vitrum vtrins

fiout

j

(l X

que terminatum permeantibus ; fequenti le-

Tif

gi obediunt , fi vitrum fuerit plano - pla-

Reh

num, vel vtrinque lineis rectis parallelis

terminatum.

uoniam tale vitrum aequi-

pollet lenti vitre& eiusdem femidiametri

l

fma

Ícilicet. vtriusque infinite : adhibenda hic

erit formula antecedens BF — P. ; fed eft

-

hoc cafu r z 00 , ergo erit hic BF z — P.

[

E

(

Igitur , cum crafífities talis vitri neglipi ple-

Qu |

rumque poffit, radiiita rurfus exeunt , ac

IU

'"

fi ex eodem puncdto A propaparentur , con-

Ti

Ilj

W r'«*

fequenter punctum concurfus habent nega-

t00.

tiuum , aut focum imaginarium. (157.) Si

f:

4f

proinde radii incidant paralleli, pofita nem-

pe p —oo: tum hi paralleli virro ite-

Jj

rum exibunt.

Vbi vero accidat, vt craffities

vitri talis plano - plani nequeat negligi , tum

adhibenda erit formularum precedentium

j5

(181.) illa, que

generalior ch ; & d adhuc

ntra fe continet.

183.

iil

m

dv

Radii autem tranfeuntes per lentem vi-

IN (

tream conuexo - conuexam , vel conuexo-

planam , hoc primo efficiunt ; vt habeant fo^

cum realem , aut pundtum concurfus , in

lentis axe pofitum. (157.) Hoc experimen-

VO

to probatur ; quo ralis lens charta ; aliquot

Qu

foraminulis perforata , obducimur, & libero

W. (ng

oli

Lt

REÉFRACTO ; SIVE DE DIOPTRICA. 2053

i.

foli obuertitur, admota alia charta alba & pla-

QUi h

na; fic enim obferuatur , radios folis per fo-

D.

ramina chartz prioris tranfeuntes, hanc po-

ls pirglis

fteriorem chartam remouendo vel admouen-

um æquj.

do, in talem fitum poffe colligi , vt omnes

nidamen,

fimul non nifi vnicum punétum lucidum ef-

ibendz l

forment.

Vel etiam , fi radius folaris am-

plior in cameram obfcuram immiffus tali

ä;fedcf!

lente excipitur ; vbi ille pone hanc in vifi-

z-j

bile punctum vnicum , in aére fine pariete

iqini

confpicuum , collieitur , e quo deinde ra-

BgU UC

dii diuergentes porro exeunr, atque vlte-

r QUn-

rius propagantur.

Atque hoc experimen-

d n

to docemur etiam Phyfice formare, & pr«c-

(]) Y

fens fiflere , puutium vadians , quale eft hic

ol neft«

ipfe focus in aére pendulus ; non Geome-

1I0. I6«

trice, fed cum aliqua latitudine , confidera-

ctalfties

tus , radios eiiciens diuergentes ; (85.) cum

l

g, Qu

eentt

à

folis radii, ob ingentem diftantiam non di-

vergentes, fed ad fenfüm paralleli ad nos

TE

perueniant.

Ex quo patet, in Experimen-

to illo radios a charta obducta refiduos len-

tem penetrantes in puncto congregari ; in

oc autem omnes vifibilem atque integrum

lentem ?

formare focum , qui eft vertex coni fui lu-

] conitt*

miinofi.

hst

n

184.

nouris»

ex erimiü

Ex formulis antecedentibus (181.) eadem

&c fequenti modo deducuntur.

In lente

ytta ,

Jl

Iiiti

etro-

conuexo - chïuexa inequalium diam

ruim

204 CaArP. IV DE MOTV LYVCIS

s

rum, pofitis omnibus radiis non adeo pro-

W

cul ab axe incidenribus, & neglecta craffitie

3

2Rrp

k

lentis , eft in lente vitrea BF —

Rp T rp- 3Rr "

M

(181.) Quoniam vero hz lentes plerumque

füunt eiusdem vtrinque diametri , ponatur

Lp

Fig

R r, vnde fit BF —

E

; ex quo appa-

$o

ret , focum hic dari realem, modo fit p r;

deinde difcimus hinc etiam determinare di-

ftantiam foci a lente, vel conftru&tione Geo-

Si

metrica, vel facili calculo Arithmetico.

autem cafus fit de Sole, cuius radii inciden-

tes pro infinite longis haberi poffunt; pona-

z

tur vlrerius p — ce , vnde fit iam BF —

——

TY oo

oo-t

— L95. 5 vt itaque in lente vitrea;

oo

gqualiter conuexa ; radii folares prope axem

incidentes focum fuum habeant in diftantia

In lente

femidiametri conuexitatis in lente.

autem plano- conuexa ponatur fimiliter pri-

q

2tp

* vnde ta-

mo R — oo , eruetur BF —

) 2f

)

lis lens focum habet fere duplo-plus diftan-

Ws

tema lente quam prior.. Porro ponantur ra-

QUE

dii folares pro incidentibus;

erit iam denuo

p oo, vnde BF — 2r, exa

&e duplo maior

l"llii 1

d

quam in precedentilente. Quc omnia ea-

ormj

em prodeunt, fi ponatur r & oo , hoc eít;

VA Qd

el

fi in plano- conuexa lente conuexitas radiis

"RO

incidentibus obuertatur , atque hinc in vtro-

W

ius

L;S. ;ji

que hoc cafü manet focus inuariatus ; quo

lP

NI

?xperimenra etiam ,euincunt.

"i

18j

lfttg

REFRACTO,; SIVE DE DIOPTRICA. 205

1 d.

185.

ltdtlie

p

Hucusque focum lentis confiderauimus

bfri

fa&ctum a folis illis radiis incidentibus ; qui

pleungs

axem lentis proxime quafi ftringunt. (181.)

1, ponar

Videamus vero nunc , quid accidat aliis ;

longius ab axe incidentibus, vbi quidem ca-

Qu

fum fupponamus .fimplici(ïimum , in lente

b ftyprn

plano- conuexa , femicirculari ; cuius dimi-

minate d-

ione Geo-

dium per axem fectum fit quadrans cBD ,

Fig.

Sl.

w X

& radii incidentes GH axi paralleli. Ponsf-

tur vitri femidiameter c E — , anguli incli-

Qd o

nationis GIc finus p; cof. q ; pofito finu to-

fint; o

to — 1; atque erit anguli refracti FIK finus

um DP z

P

—

—

-

cofinusz; J* —9P^)., quia radius

lnte Itl

perpendiculariter incidens irrefractus per vi-

üpe axem

dilntia

trum tranfit; adeoque apud I folum refrin-

Tolerte

gitur ex vitro in aérem. Ex his duobus an-

eulis datis inueniatur eorundem differentia

ylite i

LIF, aut IFc, ex quibus in triangulo TF c

! vt

deducitur , per Trigonometriam, BF — cF

jus difue

—«cB z

3r

34-"(4-9pp "

Jongnic t

um tU

186.

dupïo ma'.fr

Ex hac formula confequitur, radium in-

A

cidentem in ipfo axe, aut proxime eum ; vbi

,

(

nempe eftp —0, q — 1,effe i 2r, vti an-

uex

)hh 1

Mu

tea deduximus. (184.) Noretur autem in

hoc problemare , anguli inclinationis GIc

TU U

Taenfuram efle ipfüm arcum lentis BI, ob

!

tadios

UWU

206

Car. IV pE MOTY LVCIS

radios axi parallelos incidentes ; quot ita-

a

que graduum erit angulus inclinationis : to-

Adhibeatur

qi

tidem quoque erit arcus DI.

(

itaque calculus , & inuenietur, pofito angu-

j!

lo inclinationis , vel arcu

BI

effe

les)

E5

—

|

io

"

D

OG

x'jngz

io

—

—

le olo

q

|

L

—

—

lo ol o

P o

.

0

Ij

Olo o

DC

—

——

20

MM M - ho

o

Ooje O

-

H

1là

Ex hac tabella manifeftum eft, focum radio-

ld

rum axi vicinorum effe remotiífimum a len-

li

te ; nimirum 27 diftantem a füperficie len-

] !

x

"

tis; radios remotiores autem GH ab axe,

TX

foco füo propius continuo accedere ad ean-

:

dem füperficiem , quia BF continuo decre-

jj Y

Ícit; mutari autem fic focum ex puncto in

3

i

circellum diametri fenfibilis , nempe

100

Y5

EUA

$20

do9o

r, *7.r,íübaneulis inclinationis, velar-

AHEE

cubus BL, refpectiuis 10* , 15?, & 209. Cum

M

le

vero in lente conuexo- conuexa focus prin-

Id

cipalis diftet dimidia parte huius ientis: (184.)

1 Q

de illa fimiliter poffümus iudicium ferre.

R

Hic igitur radiorum incidentium ab axe

remotorum difceffusa foco, in vnicum pun-

Es

"u (j

&um F redigendo ; vocatur radiorum re-

Hl

i

fVX

fracterum Aberratie , atque docet , radios in-

WLWI j

&

cidentes , ab axe aliquantum remotos , ad

J'm wm].

Aten

focum conftituendum plane effe inutiles &

ii

füper-

EE

Ws

REFRACTO ; SIVE DE DIOPTRICA. £07

j i.

füperuacaneos ; quia nempe hunc nimis di-

Xfrh: .

latant atque extendunt ; quam vt officio füo

Adlizs

fungi poffit, quod eft, radios in vnicum

o a.

yunétum aut Gieometricum , aut Phyficum,

colligere.

*

1$87.

Lens ipgitur vitrea conuexo- conuexa, vel

conuexo- plana, exponatur radiis folaribus

ia , vtipfius axis cum directione radiorum

coincidat ; fi dein corpus combuftibile po-

"

ne hanc lentem in legitima diftantia locetur,

x r

obferuabitur , illud comburi.

Oritur hic

imum alet-

effectus ex eo, quia, per modo demonftra-

erficie l-

tà , radii folares per rale vitrum tranfeuntes ;

D] 2 a,

antea difperfi, nunc congregantur , atque

tad ei-

ob hanc ignis collectionem ; magnamque

j dectt-

intenfitatem , (85.) violenter vrunt. Hinc

etiam vocatur illud punétum , in quo folo

pm&o n

ypeish

hec combuftio locum habet , Focus talis

lentis , & lens vitrea ipía refpectu huius ef-

nis, l-

x Cum

fectus diciturlens cauflica vel vfloria. — Si pro-

pter aberrationem radiorum non fatis arcte

ais pn

nis: 184

colligantur radii folares: tum antequam ad

qum x

ocuimn perueniant , obiicitur eis alia adhuc

minor lens conuexa , quee lens collediua , vel

um 54

miam

vitrum colleiuum dicitur ; cuius ope radii

in minus adhuc fpatium colliguntur , pro-

sdiorit

pius vniuntur ; adeoque vehementius vrunt.

« rb

Hanc vim comburendi adícribendam effe ra-

ml ïj

diorum congregationi ranifeftum eít ex eo,

s

quia

W

ao8 CaP. IV DbE MOTY LvCrs

g

uia tales lentes caufticae ex glacie quoque

1 äerf JMO '

at Q

pellucida confecta: eundem edunt effectum,

dummodo forma lerfticularis accurata ipfis

ijjf,?dO ; ltnq

concilietur ; immo aqua replete fpheree vi-

m

treg idem efficiunt ; & fpecula quoque cau-

«2 Q 0

]y

ftica preeparantur ; (146.) que non nifi ex

g

"

i

ligno excauato ; ftramine nitido accurate ob-

a

edi

ll

ducto, aut etiam nitide deaurato, conítant.

x.ï

Lentes tales plano - conuexze ad.duplo maio-

(

Mi

TUfT

rem diftantiam obiecta comburunt quam

|

jui b

iV

".

conuexo-conueX& ; (184:) & quoniam ra-

dii füb maiori angulo quam 10? incidentes

10l

ad focum conftituendum fünt inutiles: (186.)

integer arcus circularis lentem caufticam

n

comprehendens maior non confici folet

jit:

quam 20?.

Sed dantur etiam lentes vitreze

j

If

duorum diuerforum focorum , fi nempe al-

&lb

terutra füperficies lentis habeat diucríam

"t')

conuexitatem ; duplici radio debitam.

Hif

188.

s

UL

1 COT

Facile autem patet , eo maiorem prodire

!

]i

L2/]

CEpl

effe&um tam vitrorum quam fpeculorum

j

caufticorum , quo maiorem illa excipiant

T q

10

numerum radiorum, hoc eft, quo amplio-

ra fint, aut maiorem habeant chordam fuse

t t

conuexitatis , quae etiam diameter eorundem

;;:z'rimmm |

vocari folet; ac deinde , quo anguftius fit

l

Tif

W

fpatium foci, in quod radii cogunrur. Cum

rï( A& a

M:

l

NT

itaque Tfchirubufiis , primus lentium caufti-

um

8

u

mhy

garum maiorum inuentor , vidiffet, foc

a

d Q

]à

l

M

N

A(ty

REFRACTO ; SIVE DE DIOPTRICA. 209

'

"u

ab iis fieri iufto capaciorem , qui nocear

tdiim,

ignis intenfitati , cogitauit de foco hoc magis

JUft tjg

contrahendo ; lentique füe principali par-

Dheres.

allelam adiunxit aliam . minorem , col/etti-

IOqQt d-

vum vocatam, qua omnes radii per princi-

)on ni(

palem iam transgreffi denuo exciperentur ;

Clfdfe -

ita enim deprehendit poítea focum reddi

conftan,

Taulto anguítiorem , vt cum antea teneret

lo mio-

diametrum 9 linearum , hec effet nunc tan-

Qt quim

tum 4 lin. cum praterea nouus hic focus

QIYamm T

ropior eft vitro quam ante, commodiores

"

indentes

efficit etiam obferuationes inftituendas.

i

]e

n"

NU

Ó

l

caulicam

189.

Yi o

-. Veteribus etiam vitra cauftica cognita füif-

t5 VIITR

fe deduxit De la Hire in Commentar. Academ.

me d-

Parif. 1708 , p. 135 exloco Ariftopbanis in Co-

