amuralem

Regule, quas adhuc de motu fluidorum

pur Veni

tradidimus , verz quidem fünt Geometrice ,

»m difot

pofito lumine infinite paruo, & refiítentia

ére Irmm

omni fepofita.

uodíi vero Phyfice earun-

dem executionem a natura factam contem-

rregilré

lemur: hanc a regulis traditis multum ab-

n vena

dere obferuabimus. . Hiuius ergo JNaturze

5 quæL

ei

a t3eQ-

?

M

y'

14

; CAP.

I

[:

m

a Geometria difceffus vt cauffze indicentur y

pv

notanda fünt fequentia, quee neruofe excuf-

J

fit Gravefande , in Pbyfices Elementis. Matbem.

L

noui[f. editis , pag. 454 ; omnium reliquorum

i

^

Phyficorum aut aperto , aut tacito, confen-

fü. L) Preter cohefionem particularum

W

PV

ii

àn fluidis ante (6.) memoratam, vena fluidi

profilientis furfüm , exempli gratia, non ma-

net zque lata , aut cylindrica, vti.modo di-

t

ximus , ( 14.) ob celeritatem continuo retar-

| (»m:

à

.9

Y

datam, quod in omnibus corporibus aícen-

d)

j

dentibus accidit.

Nam, que vene pars ini-

me

fio occupat pollicem cylindricum, in celeri-

&(

tate minori latius occupat fpatium , ex im-

petu fluidi infequentis, & natura fluidorum

impreífioni cuicunque cedentium; ex quo

retardatio motus confequitur , qua nulla ar-

L

te corripi poteft.

A

j

II. Partes, qua totum motum amiferunt ,

U

haerent in fümmo, & fuüítineri debent ab in-

ferioribus, antequam ex latere defluant , quo

fluidum infequens, & tota columna, retar-

PUf

datur.

Hinc mercürius. viuus verticaliter

profiliens, grauior, magis deficit a libella;

Ia

Quam aqua; 1lle nimirum , prouti obferuaui

P

Z^

TL

parte iactus füi i, heec autem

$

Corrigi-

tur hec retrardatio ; fi oblique paullulum

N

rofiliar fluidum , quo vero fpectaculi amnce-

fitg

fitas tollitur; aut i digito obturetur lu-

D!

[3 h

men,

DE MOTV AQYVARVM.

I$

men, & cio remoueatur, quo facto pri-

eTUOfe xf

m«e guttule iterum altius eleuantur. III. A&-

Ht Ms

zis refiftentia remoram iniicit fluidis motis,

! e]iquoym

tam fupra, quam ad latera; quod vero

1o, COníen

folus aér non faciat omnem refiftentiam, ex

i'tictlanm

e€o perfpicitur, quod neque in vacuo aqua

Vena flnid

Profxliens ad libellam pertingit.

I$8.

todo di-

IV. Deinde attritus adeft in omni tubulo

D) retgte

us defte

& epiftomio, aut clauicula, quem aqua 1a-

reralis patitur interea, dum media libere pro-

j

l? Wt

, It

voluitur vnde noue oriuntur irregularita-

Tes

Circa lumina igitur , vel foramina ; no-

m, exim

tanda funt hac.

Maior eft frictio in fora-

flaidorum

mine minori, quam in maiori.

Sint enim

; 6X quo

n at«

duorum luminum diametri 2 & D; frictio-

nes f & F, quantitates fluidi exeuntis q &

Q. Cum igitur frictiones fint vti füperficies

internz laterales tubulorum, aut, in tubu-

milerutty

lis eeque longis, vti peripherie ; hoc eft,

Vti diametri : erit f: F — 4 : D; (ünt vero

m db ifte

int quo

quantitates fluidi prorumpentis vti arez pe-

ripheriarum, hoceít, vti quadrata diame-

j, tetat-

xticalit

trorum, ergo q:Q — 4* : D?.. Illa igitur

:'-"

a libeli;

proportione per hanc diuiía prodit

$

as

Jferua

»-

D

Corig

- 3:*7]p7-D:d. Exquo patet, maio-

aullulut

retn effe frictionis ad quantitatem fluidi ra-

ycuianr

tionem in lumine tminori.

Maior deinde

mrent/

&tiam frictie eít in celeritate fluidi maiori

f

quia

]

16

CaAr.

!

quia refiftentia hic eft vri quadratum celeri«

T

tatis. (P. II, 242.) Hinc pro vafis altioribus

Wïi

maiora etiam requiruntur foramina ; & flui-

egï;*;r

dum magna celeritate aéctum ita in aérem

impingit, vt omne abeat in guttas. Inte-

rim tamen magna foramina etiam motui ob-

!

ftant; quia maius fit pondus in (ummo quie-

j",';.ï Q

Ífcens, neque effluit in his propemodum illa

i

fola aqua, qu& lumini refpondet, fed vici-

st

na quoque, ob maiorem fluxum, quod mo-

fa?

li

Y

tus irreoulares reddit.

Vlterius adhuc figu-

ratubulorum eiicientium conica noxia valde

&&W&

|

eft; tam ob attrirum auctum , quam ob mo-

tus inordinatos fluido fic inductos ; optime

fluxus , verticalis precipue, & horizontalis ;

füccedit , fi adhibeatur cylindrulus interne

bene politus; qui tectus fitlamina tenui ite-

rum optime polita, & conuenienti forami-

ne pertufà; fuadente Grauefandio. Mercurius,

fi proiici debeat, minus foramen requirit

quam aqua, quia hac difficilius diuiditur ,

iv

adeoque, tenuiter etiam exiens , filum fuum

[

bene feruat.

xperien-

Lumina igitur per e:

tiam determinari confulriffimum e

j

; quiá

nulla adhuc regula pro iis a priori cognita

J

habetur.

uibus omnibus addendum eft V ;

1

u

4j

od in fluido , prefertim recta deorfum ef-

4

uente, circa medium váfis detur fuperfi-

cies, reliqua depreffior, que gurgitem quen-

dam format, quia fluidum a lateribus fatis

d

cito non affluit; ex quo deinde fit, vt flui-

[7

PIA

DE MOTV. AQYARYM.

17

Fiton d

di ftagnantis non fit vbique eadem altitudo,

(s aliios

neque adeo eadem particularum omnium

1nz; d fj

egredientium celeritas. ( j.)

( 10 défen

19

135 [nts.

1 fDofüi 0j«

Mariotte , in Traité du mowv. des eaux ,

P.IF, Difc.1. pag. 439, experientia adiutus

T qui.

fequentem condi

1

nodum il

it tabulam , ex qua . per-

) (&d Vl'Cl.-

fpicere licet , ad quamnam altitudinem aquae

Qu mo«

profiliant delapfz ex variis altirudinibus aquae

Ítagnantis.

vl fbu-

AOf vide

Altitudo aque — Altitudo aque

m ob

falientis.

Ítaenantis.

35; Opünt

lO

j pe

:

j ped. & 1 poll.duodec.

QLizontal,

1o

lus interns

20

20

16

30

30

| tenu /fe«

36

ii forami-

40

4o0

64

Vercuriüs,

$o

jo

Pfore]

60

60

n requiric

144

ditiditürg

7o

79

196

80

80

Aj6

hum fium

90

90

eyperiene

I1co

-

324.

Ti qqïa

IoQ

400

yn cogntd

lactus itaque

1c0 pedes altus requirit altitaü-

dum elt V)

inem aquze fta

gnantis 100 ped. -- 4oo poll.

deorfum t

4. poll.

aut 133 ped..&

vr p

20.

joirem qe

areribus i

NIn fluidis ex -pro

pria grauitate pär lumen

aliquod effluentibu

s confiderari etiam folet

cfit, Y u

quautitas fluidi , quae in quacunque directione,

P.

.

eerto

yl

18

'CAP.

I

éerto aliduo tempore , effluxit, fi vas con-

ftanter ad eandem altitudinem maneat reple-

tum. Hec quantitas ; vt exacte computetur,

requirit fümmam Geéometrize cognitionem :

fed in vafis prifmaticis quamproxime tamen

fi hec quantitas fluidi , quee efllu-

n

reperitur,

y

xit, dicatur Q ; tempus , quo effl

uxus du-

1

2ü

foraminis F ; altitudo aqua

rauit, T ; area

i

iU

ftagnantis in vafe, conftans ; vri diétum eft;

gt

Á5

atque ftatuatur Q — 'TFAA; quia fa-

tis perfpicitur ;

effe quantitatem hanc Q ge-

fincut

v

neraliter eo maiorem ; q

uo longiori durat

quo maius e

ít foramen F , &

T

tempore T ,

k

quo maio

re

(t celeritas fluidi egredientis ;

aut/ A. (j) Huncin fenfu

m Gulielminus

Df

m'f- [«

de aquarum fiuen

tium menfura , lib.II, prop. 15

us, vü v À, in

j

jvl

dicit, effe Q ; ceteris parib

vafe conítanter pleno , quo

d experimento

dum quantitatem aqua egre

"

comprobauit ;

f pondere eftimauit. S

ecundum hec fun-

J :f(;e

!l

damenta , & experimentum aliquod a Ma-

d

riotto captum , T'abulam fequentem conftru-

A Q

Nempe ex vafíe conítan-

xit Gravefandius.

L. "a

ter pleno;

pe

r lumen fempe

r idem , cuius

w

B

s

1

oll.

Rhen. duodec. effluxit pes cy-

diam.

WU.

lindricus dictae diametri

D

in alt. aque

temnpore

[

eadem

min. fec.

UY

$2

RA

2 ped—.

43

-

7102611[ n

9

35

.

12

bE MOTY AQYARYM,

I9

12

) f Vs t

30

14

28

lneat T

16

26

ORmputenr.

Pnitionem:

18

2j

20

23

]IDe timen

2I

-

-

-

que efta.

2

Uxüs d.

vbi, ob foramen íem ;.r id

em , quantitas

ido ague

aque, qua effluxit , eft vti Tv^A , & hac

Li&um Cri j

quidem aequalis pedi cylindrico , aut 1; ergo

—

I

y ii fz-

eft in hac tabula T —

V.

- Ex generali

m

eftimatione hac fequitur etiam , quod dici-

pion t

tur in Mem. de l' Acad. de paris 1668 ,

P. 73*

maT, k

Duo vafà cylindrica diuerfie amplitu

diniS,

orediens,

fed eiusdem altitudinis ; & equalium a

per-

Cullejmim

turarum, fi femper plena maneant

: In-eO-

]j prop. 1

dem tempore zqualem effundunt aquarum

[i VfA ) Irn

copiam ; vbicunque fundus fit pertufus.

yrimento

21.

j egref-

| hx fün-

Attendendum

Xl a Mr-

quoque hic eft ad tempus

ilud, in quo va

s prifmaticum effluxu per

» conftru-

idem fo

: conftan-

ramen continuo euacuatur , quod

Vocatur fempus euacuationis aut depletionis , at«

$, QU5

que ita eruitur.

uoniam eft Q — TFv^A,

x p j

erit emo p x

F/A 5 fed in vafe prifina-

)9

tico eft ,

ofita huius bafe — B,

:AB)

fec.

quo fü

d

BVA

tuto prodit rempus euacuationis

jA

T—

F

Explicatur hinc elegans expe-

5

D

timentum Gragefandianum hoc : accipiantur

z

triá

)

CXxP I

26

tria vafa cylindrica A, C ; & B, diametros

:JQ

W

eequales habentia , quorum altitudines fint

vti 1, 3 & 4; in fundis vaforum A & B

T

M

facta fint foramina equalia , in vafis medii

C autem fundo nullum fit foramen ; vaíà

A & B impleantur aqua; & eodem mo-

1nento foramina. aperiantur ; obferuabitur z

fi aqua ex B in C influat ; hoc vas C eo-

dem tempore impleri ; quo A totum eua-

cuatur.

Nam quia vafa C & B fünt eius-

dem. amplitudinis ; aut bafeos ,. hinc reple-

to vafe C effluxerunt ?. totius B; & fupereft

ti

E

1

adhuc

4

eius , hoc eft, precife tantum ;

.

quanturm Capi

t À; que 1 igitur cum eodem

tempore effiuat, quo A

enuo repletum ,

uia omnia vtrinque fünt eadem : patet fen-

i

u

m experimenti hunc effe, vt ad effluxum

omnis aque in B requiratur tempus duplum

eius , quod requirit

ur ad tempus depletio-

J

llud eft ad hoc vti 2.ad

nis À; fiue tempus i

1, quod etiam penduli ope

obferuari potefc.

22.

Abfoluta ipitur iam celeritate fluido im-

iam grauitationem, fed trans-

li

preffa per propr

4j

eunti per fimp

licem. aperturam : 'progre-

W

diendüm erit ad transfluxum aquarum per

tubum , aut canalem , vafi adiunctum ; vel-

uti füpra tra&tationem hanc inftituimus. (3.)

Ti

Generaliter hic notari debet , celeritates a-

n angu-

?füf?c

quz ex tubo prifinatico ampliori i

füorem

DE MOTV AQVARVM.

2I

) d

Füdints i

Ttiorem fluentis effe in ratione ihuerf'a ampli-

tudinis tuborum.

Fluat enim aqua ABFC

Fig. 4

üm À &)

per canalem ampliorem primo , deinde in

Valis medi

anguftiorem ; & tempore quodam mutetur

Den ; v

hec quantitas.in formam B b ; eritque cel.

0dem mo.

in-AÀ ad cel. in E vti Aa. ad. Eb, ob. idem

eruabitur:

tempus ; (P.L 82.) fed ex Geometria eft vo-

«t5 C eo-

lamen AC?. « Aa — DE? » Eb , aut ve-

CURT Clid-

ro Aa : Eb — DE* : AC? ; ergo celeriras

fint eiug-

in A ad celeritatem in E vti DE? ad AC?

?

N tenle-

hoc eftin ratione reciproca amplitudinis tu-

TAU

borum. ..Hoc autem affertum duplici labo-

f tüntum,

rat incommodo non cuitabili; primo enim

"um eoder

motus circa Jatera vaforum magis retardatur

replctum,

quam in medio; (18.) fecundo deinde aqua a

: patet fin-

fundo BF non admodum remota motum

] effluxum

hic fuppofitum habere nequit, fed a peri-

jg doplur

pheria centrum verfus vrgetur. vid. Celeberr.

s depkï&o—

Bernoulli Hydrodyn. p. 36.. Hinc etiam Guliel-

x vi 24d

qinis, de aquavum fiuentium menfura lib. I, prop.3,

yri poel

Oc itfa exprimit: in fectionibus eiusdem

fluminis velocitates medie fant in proportio-

ne reciproca fectionum. . Deriuatur hinc ex-

figido 1mt-

plicatio Experimenti , quo certum eft , mo-

d ts

um fluidi ex vafe , cum quo inferius angu-

: Qd

ior tubus fit connexus, eo mapis accele-

xarum P

rari, quo hic tubus eft longior; maiorem-

pnaum; |/

que adhuc effluere aque copiam fi tubulus

firoums

ic fiaat conicus , inferne diuergens. Mi-

ceïefuatffï

nime vero hic negligenda eft atmofphaeree

jon n *

preílio, quae fluidum füperius, in ampliori

"

3

tubo

Y Y

22

CA r.

[

«ll

(«

tubo motum tardius, continuo apprimit ad

i

inferius, motum celerius, atque fic vtrius-

s

V

que fluxum promouet , vt vacuum oriri ne-

queat.

ua ratione idem hoc theorema ap-

licati debeat ad vfüs Medicos , vt oftenda-

f

tur éx, gr. medicamenta , fanguine recepta,

q !

uka

operari in latera arteriarum ; vix autem age-

re aliquid in parietes venarum ; vid. Cele-

G

berr. van ;Muffchenbrack, Toftitut. Pbyf. p.326.

AVV

g

23«

URT

In fontibus falientibus obferuatur fepe-

facere iactum

numero , aquam aliquando

,

tnulto altiorem

uam antea ;

& prouti fe-

Huius para-

cundum regulas deberet fieri.

doxi folutio in eo pofita eft

, quod hucus-

ue confiderauerimus aquam continua

m du-

Tante effluxu , neque vacuo quodam aéreo

feparatam, Fit enim indicatus motus irre-

ularis , fi aéris portio vna cum aqua tu-

b

jum ingrediatur prope fcaturiginem ; aut

rima fit in tubo aquam

ucente.

OC €X-

perimento obferuari pote

ft, fi in vafe, quod

tubo longiori inftructum

eft , huic füperne

Il

C "

infligatur foraminulum ;

quod fi digito ob-

turetur : tum aqua pura e

flluit per lumen in-

(

: tunc exit aqua

q j

Vf

ferius ; fi vero aperiatur

aére mixta, & turbida, cum

aliquo ftrepi-

(

tu, "Talis ergo aér inclufus fimul cum aqua

fertur ad orificium vsque effluxus, per quoc

f*x [i

deinde erumpit ; & elafticitate fua aquee ma-

JOICIN

DE MOTV AQVARVM.

23

0 appriiq

iorem impetum conciliat , quo vero abío-

luto iactus ad ordinariam altitudinem flatim

IUe. (it Vi

UOf Orjr .

redit. Ab eodem tali aére herente in cur-

LI1e0f'emaa

vaturis tuborum, per quos deducuntur aquz,

harum eflluxus vehementitfime retardatur,

» VE oftnd

quod experti artifices, ideo talibus curuatu-

Ine Tecptiy

ris imponunt cucurbitas recipiendo aéri de-

qutem qe

ftinatas; neque hinc mirandum eft, cur aér

; Vid. Qu

venis animalis infufüs prafentanei veneni

as

inflar occidat, cum fanguini circulum ob-

eunti veluti firmiffimus obex refiffat. vid.

Celeberr.

u s«

326.

van Mujfcbeubrek Infüitut. Pbyf. p.

jcere i

p

& prou f

Sifuerit igitur fluidum ex vafe quodam

Füios p

maiori, aut alueo , deducendum in alium

uod hucus

xinpam du-

locum, tubi, aut canalis, ope: femper re-

quiritur, vt pofterior hic locus priori fit hu-

um &teo

milior, aut centro rerre propior. In plano

motus itte-

enim horizontali fluidum Ítagnat ; ( P. II;

n àqua ft-

IOj.) vt erpo motum inducat, debet effe in

nem, dl

plano inclinato illum locum verfüs, ad

Hoc ex-

quem moueri debet, per quod planum in-

Vafe ,quo

clinatum deinde fola füa grauitatis vi defcen-

yic fupett

dit, fiue contineatur in tubo, fiue autem in

j dipito O

canali.| Omne igitur fluidum in tubo aur

et Nmen i

canali motum, mouetur reuera in plano ali-

yc ext g

quo inclinato , atque omnibus huius motus

regulis fübiectum ett

qliquo 49

, quas füpra dedimus.

L

ld

(F- II 142.) Quotiescunque ieitur quzftio

xus t

e€

€ aquis ex vno loco in alium deriuandis:

«f

B 4

libel-

V

X j

Cár. I

24

W

libellanda füunt hec duo loca, (P. II, t6j.)

i

vt conítet an pofterior hic locus priore fit

VY

rofundior ; quod fi ita repertum fuerit:

ua vero

[

aqua eousque poterunt deduci.

&d operationem ipfam , aut praxin, huius

negotii fpectant, breuiter huc redeunt: tubi

lumbei fortes quidem fünt, fed aqua per

illos deducta fanitati bibentium non condu-

m

cit, vnde in hoc cafü ab eis eft abftinendum ,

& lignei fiue argillacei adhibendi. Deinde

alueo fuperiori tubus ira eft inferendus, vt

o?

jl

aquas nec ex fundo, necex füperficie, hau-

riat; ibi enim aqua plerumque eft turbida

ex fedimento; huic autem infecta & leuio-

LU

[j

res impuritates innatant; vnde etiam ad ar-

cendas tales fordes lumini canalis inferti cri-

brum ferreum ftanno obduétum imponitur;

a'ad-

immo ad percolandam aquam fpongi

mouetur, & alueus te&to munitur.

Vid.

Illufir. L. B. de W/olff Elem. Hydroflat. p. 427-

2

Si fluida per longos canales diu deducen-

da fint, duplex oritur incommodum ; vnum

Jp*

quidem, vt multo minor eorundem effluat

ia

quantitas in tempore aliquo dato, quam

*

'compurationes ordinarie praecipiunt. 'Ta-

1 NITUI

I

DA&L

lia enim fluida perpetuo atteruntur a tubo-

rum parietibus, eoque magis, quo hi funt

afperiores; fi preeterea canales multis anfra-

&ibus fint inflexi, oritur in his retardatio

lii

er-

i

DE MOTV AQVARVM.

25

./P- H) vjï"

fenfibilis aquarum , dum harum particulee

US prios

impacte refiliunt; & infequentes retardant.

um fe:

Ira obferuauit Defagulierius , in Pbilof. Tranf-

Uc Vet)

ad. Angl. m. 4j2; per canalem 1000 vlnas

13b

tYiD, huiy

longum

13

minorem copiam transfluxiffe,

eUnt: fuli

quam calculus fecundum /Mariotti repulas

4QUa pet

exhibet. Alrerum deinde eft, vt fluida per

On condi-

canales mota horum latera premant , eadem-

ünendum,

que difrumpant, nifi fatis fint valida. Cuius

. Deinde

quidem preffionis regule altioris fünt inda-

ts vt

ginis, quam vt hic tradi queant; confüli ve-

fs. -

ro poffunt de ea Mariottus, Traité du mouv.

el mb

des eaux , p. 4605 Tob. Bernoullius , in Com-

a & ld-

meut. Acad. Scient. Petropol. Tomo X , pag. 218

tiam ad at

aliique.

dnferti cr

26.

imponirur,

Huic materiee analoga eft tractatio de cur-

Dongia ;d-

fü fluminum ; & eorum , que de hoc in com-

t Vid

putationem mathematicam poflunt venire.

Ml- P- 42/"

Flumen ipgitur, vel Fluuius, eít aqua in cana-

li; hoce

i

; tübo füperius aperto , pr

opria fua

*

indum

grauitate promota , fluensque per

; deducen-

ad horizontem inclinatum ; (23.) in hori-

m vnofit

Zontali enim plano nullus ex grauitate mo-

m h

tus exoriri poteft. Porro dicuntur, 4lueus

1o, qui

jiuwü, ile ipfe canalis femiapertus , per

g'mm- à

quem aquz currunt, fundo inclinato itaque

vur 00*

preditus, & ripis vtrinque munitus; & fla-

) lih

Üus permaneus fluuii, quando hic nuíquam

multis !

intumefcit, neque vfquam detumefcit. — Se-

Gio. denique fuuminis dicitur planum , fecans

ys f

»

illud

;

26

CAP.

I

b

illud perpendiculariter ad fundum , vti

lum*

Fig.5. CDXF.

2

(v

De hoc itaque curfü & motu aquarum fe-

quentia occurrunt notanda. Siflumen fue-

rit in ftatu permanente, tunc eodem tempo-

i

re eadem aqua quantitas per fingulas fectio-

nes fluit.

Nifi enim in loco quocunque ea-

[/ *W

dem aque quantitas continuo affluat; qua

]

a

ex eo defluit: detumefcet illa, neque adeo

u I

NU

flatus permanens in flumine dabitur; quod

li A

eít contra hypothefin. Nam fi ex. gr. per

|

W

- fe&dionem AÁBGE fluant in min. fecundo

100 pedes cubici aque; in eodem tempore

(l

etiam eadem quantitas fluere debet per

"

CDXF; alias aqua redundaret, neque effet

in ftatu. permanente. Veluti afferit. Guliel-

minus l. c. lib. I, prop. VI , per fe&tiones diuer-

;

fas fluminum quantitates aquae eodem tem-

pore fluentes funt in ratione compofita dire-

&a fectionum, & velocitarum mediarum.

-Hinc, fi fe&tio CDXF fit anguftior illa fe-

&ione: maior erit huius celeritas; quoniam

AT

celeritates inuerfe funt vti amplitudines ; hoc

4l

eft, vti fe&iones. (21.) Cum vero in alueo

maturali, tei(ber $5adb, infinitee dari poflint

[

irregularitates, nullis legibus fübiiciendz :

YR

fupponi

mus in hac tractatione , fluere aquam

ul

W

per canalem regularem , Stüblz Graben , q

terminatus fit lateribus inter fe parallelis; &

ato , fed

yerticalibus; fundo plano; & inclin

nullam

;

DE MOTV AQVARVM.

27

Ándim, ij

nullam exercente refiftentiam aut attritum ;

aquam deinde in receptaculo AK eandem

femper tenere altitudinem.

Aquarum (

flümen fi.

28.

dem temp».

'Altitudo aquz in tali alueo fluentis; rece-

gulas fecb.

qunque &

dendo a receptaculo , femper fit minor. Cum

enim füpponatur receptaculum confítanter

df qua

effe plenum ; ( 26.) erit quantitas aquae , per

Wqte adeo

ii quod

eius fectionem tempore T'exiens, haec: 'T's«

AE* AB» cel À. (19.) Pari modo erit

lo r

uantitas aquae eodem tempore exiens per

Din, f

í

T* AE« CD» cel.

jem tempo

ectionem DF talis :

C; ob CF & AE equales. Sed quia flumen

debet p

fupponitur in ftatu permanente: erit vna

neque el

ferit Gulid-

harum quantitatum alteri eequalis, vnde con-

ones diuer-

ficitur AB* cel. A — CD» cel. C, vel

.AB : CD — cel. C : cel. A.

uia vero labi-

odem tem-

pofta dire-

tur aqua in plano inclinato & acceleratur :

mediarum.

erit cel. A & cel. C; ergo etiam CD « AB.

jor il -

29.

; quonam

Si ex fümmitate aqua ftagnantis in rece-

yines, hoc

ptaculo educatur horizontalis CH : tum erit Fig. &

xo n aluet

li li

celeritas guttulee cuiusliber, profluentis in

alueo , talis, qualis generatur ex lapfu libe-

ubiientt

ro per rectam ex guttula in horizontalem

duere aq

uctam.

Nam fit aluei

yabute

perpendiculariter

fe&io ABD, füpra quam fluat aqua ABIC.

ardidis

Si nunc obturetur initium aluei plano AC;

in Es

mdïnawvf

Q

m quo fingatur foramen infinite paruu

-

€

ïr

Y

28

CAr.

I

! $j

n

exfiliet ibi aqua celeritate per lapfüum CE ae-

d

quifia. (4.) Eadem guttula profluit deinde

in plano inclinato per viam EF atque in F

[

acquirit celeritarem debitam altitudini GF ,

f

duéta noua horizontali EG ; (P. II, 145.)

fed antea, ab initio, iam habuit celeritatem

V

debitam altirudini CE — HG: erpo in F ha-

ï 1

N

bet celeritatem debitam altitudini HG -- GF,

! j

IU

vel ipfi HF. . Omnia hac autem pariter fe

TM

habebunt, fi remoueatur repagulum AC ;

ergo in F particula eam habebit celeritatem,

ac fi libere delapfa effet per altirudinem ver-

ä:t]'h

ticaleem HF. — Patet hinc fimul, in quacun-

que fectione fluuii aquam fundo propiorem

celerius moueri, quam eandem in fuperfi-

cie.

F enim punctum habet maiorem alti-

tudinemi, celeritati fuze debitam , quam K;

ergo etiam F celerius mouetur quam K. 1n-

tgrim tamen differentia harum . celeritatum

KF in.propreffu fluuii femper fit minor,

quoniam altitudo fluuii femper decrefcit.

(27.) Tendunt adeoque due he guttule

K &F continuo ad celeritatum fuarum aequa-

litatem.

n

Nl

30.

fl

Ad celeritatem aque in fluuio progredien-

i

tis menfürandam, adhibetur inftrumentum,

Fig.7. quale Fig. 7. depi&tum eft ; in quo P eft cor-

d

pus; fetee equinze affixum , aqua paullo gra-

vius; ex inclinatione igitur huius corporis,

ad quadrantem, cui affixum eít, cognita,

&]

repe-

DE MOTV AQVARVM.

29

pfim m

reperitur calculo celeritas fluuii. Sed mul-

P Toflr demde

tis cautionibus obnoxia eft heec praxis. Op-

x alque j

time autem hzc celeritas deprehenditur, íi

irtudini (7,

obíeruetur, quo tempore corpus in flumi-

)l

4

ne natans datum aliquod fpatium percurrat ;

it celeri

la

quod fieri poteft gallae iniectee ope; vii Ca-

100 in F .

fiellus fuafit ; vel aquam colore aliquo im-

IHG 4 Gf

buendo, quod confilium eft. Dobrzenskii ; in

T pariter fe

mun 4C;

a?oua de fontibus Pbilofopbia , p. 92.

ürhiem,

5Jà

ümdnenwe.

l, in qu

Elepans eft confideratio of&illationurh flui-

di in tubo quodam contenti, que ad motum

0 pfopiorem

deinde vndarum in fluido ftagnanti excitata-

1 n füperi-

rum poteft vtiliter applicari. Sit itaque tu- Fig. &

Wiorem alti-

, quam K;

bus vtrinque apertus , vbique eiusdem am-

plitudinis, ABCD, teneat is duo crura BA

um K I

celentetum.

& CD quomodocuüque fürfum inflexa ;

quales tubi communicantes effe folent ; dein-

fit minory

t decrefcit

de repleatur quoad maximam partem mer-

curio viuo, &agitetur, vt mercurius afcen-

hz puttule

dat & defcendat, atque fic ofcillationes per-

um aqua-

apat : obferuabitur; ofcillationes tam maio-

res quam minores effe inter fe ifochronas ;

& earum quamlibet abfolui eo. tempore ;

progïeöhet.»

quo pendulum fimplex fingulas ofcillationes

irymentur)

efficit fuas, longitudinis — » fi longitudo

UOP eit Qu

mercurii integra ABCD, iuxta axem men-

a pudlop

jus corp

fürata, fuerit L, finus inclinationis ABC p»

& DCB 4; pofito finu toto — 1.

uius

ett ) copr

'Thee-

[

rof

3o

Car. I

E.

"heorematis demonítrationem dedit Celes

Pl

d

1

berr. Dan. Bernoulli, Hydrodya. p. 119.

R

j

35.

ww

?

Relique huius experimenti circumftantize

W

«l

huc redeunt, vt 1.) illud extendi etiam pof-

ïp

fit ad cafüm, in quo pars BC vas quodcun-

bl

que irregulare eft; veluti vter aliquis fluido

repletus, modo crura maneant cylindrica;

"a

[

4

zque ampla; monente Celeberr. Dam. Ber-

zt0uli , . c.

2.) Crura debent effe non fübi-

u

to, fed lente, inflexa, vt ne per hanc infle-

xionem amplitudines mutentur , aut ex par-

h

J

te occludantur.

3. Anautem tubus aliquis

vitreus , de quibus potiffimum loquimur,

vbique fit eiusdem amplitudinis , id hoc mo-

l

do examinari poteft: immittatur ipfi co-

lumnula mercurii viui , atque hac per to-

tum eius ductum lente moueatur, attenda-

turque; an vbique maneat eiusdem lonpitu-

dinis vel non; erunt enim amplitudines lon-

Vi

itudinibus inuentis reciproce proportiona-

es. 4.) Ofcillationes in tubo continuo fiun£

i

minores, & ad quietem breui tempore re-

J

deunt, ob frictionem przcipue fluidi ad tu-

[

bi parietes.

j Si crus foramine F. perfo-

& (

retur, obferuauimus aquam inter ofcillan-

Ij

]l

dum ibi effluentem. — 6.) Si crura ad angulos

l

rectos fint inclinata; habebitur longitudo

W

1

penduli ifochroni — —- ; qui cafus eft pri-

W

mo omnium Auctorum a Nemtoro confide-

^j

i

Z

Xatus 5

DE MOTV AQYVARVM.

5t

! dedi (j

P. uj

ratus, ad explicationem morus vndarum;

princip. Matb. lib. II, prop. 44.. 7.) Sictug

vtrumque faciat angulum 150?; erit longi-

ïïCümHanriæ

rudo penduli — L, ob p — q — 1; atque

1etiam 74

fic porro pro reliquis angulis.

5 Quoda.

33-

iquis flnids

Vt nunc horum applicatio fiat ad theo-

cylindricz

riam vndarum, he quidem ita generantur.

Du. Ber-

Si in fluido multum extenífo , mari, lacu;

t ii

fluuio lato , füperficies , placida prius &

t hod

plana, a vento , iniecto lapillo; vel alia cauf-

j Q Wt

fa, efitu füo horizontali deturbetur ; ita vt

fübus diqis

cauitates & eminentie alterne conífpician-

1 loguimur,

tur: hae commotiones vocantur 77ade.

'Ta-

;idlioc mo-

les itaque vnde ad libellam fe iterum com-

ur jpf co«

ponunt quidem, fed ex impetu concepto;

Rc pef (0«

cui nihil obítat; in ea manere non poterunt;

^j attendi-

quia fluidum impreffioni cuicunque facile

mlongin-

cedit; conueniunt itaque cum ofcillationi-

ydines lo«

busfluidi in tubo recuruo. Videntur qui-

oportionte

dem vnde fefe mouere ex vno loco inalium;

tinao frunt.

ad magnam diftantiam víque, fed hec me-

:mpote T&«

1a eft fallacia fenfuum ; fi enim in mari vn-

lnidi ad W

dis agitatiffimo e naue ancoris firmata pro-

c F pero

liciarur in aquas corpus natans: hoc plane

er oiclltt

non prouehitur , neque vllus alius in eo mo-

od angili

tus confpicitur nifi furfum & deorfüm fa-

t longmdü

€tus.

Vnde autem continuantur aliquan-

diu, etiamfíi ventus cefíauerit, ob impetuin

cfos d

conceptum , per frictiones fenfim fenfimque

TT 60"?5*

::['cdandum.

U

34-

Il

32

Car.

ä

mv

34.

dyo

". Vnde ipitur per circulum quoquouerfum

(

fnoueri videntur.

Fiat enim in aquam ho-

A

Eig.9.rizontalem AD i

mpreflio violena BGC;

li

ec fieri nequit, nifi aqua circumcirca ele-

(

Y

vetur in BKF & CHE. — Eleuata hec aqua,

j

extra aquilibrium pofita, ( P. II, 105.) (üb-

Qp

fidebit iterum, & quidem infra libellam ob

;rini

imperum conceptum; adeoque denuo cle-

vabit vndam fequentem

avedi

; atque hoc fit per

j

M

)!

annulum in peripheria i

ntegra factee impref-

andd

fionis initialis. — Oritur iraque in hac integra

T

peripheria aquarum alterna eleuatio & de-

W

preffio annularis, in diftantiam exteníà , quae

oculos ita fallit; vt ipfe vnde e centro ad

g»

peripheriam fübinde ampliores moueri, &

ü

progredi , videantur.

Vocatur autem BF,

vel CE, latitudo vade; quando ex CHE ori-

U

j

IN

(

tur depreflio CIE, & per confequens ex de-

preffione BGC eleuatio BMC, tum vnda

Vifa eft percurriffe toram füam latitudinem.

!

lam vero quid accidat vndis, fi obftaculum

E

aliquod ipfis opponatur: vid. Grav

efande Pbyf.

hh

Elem. Matbem. Edit. nouiff. p. 492.

N

;

3j*

"n

Z

W

Vnde varie , fecundum varias directío-

[

nes moueri vife, fefe mutuo non pertur-

Yi

bant, quod ameniffimo fp

ectaculo in ftagno

ho

aliquo cerni poteft.

uamcunque enim

[j dN

fipuram aquee füperficies

adepta fuerit ex

f

imnotu

[*

DE MOTV AQYARVM,

33

motu vnde :in hac figura denuo eleuatio &

L QUOq Og

depreflio datur, vti etiam motu

s talis, qualis

1 I dQ

ad motum vnde requiritur, n

empe ofcilla-

lol Bo

torius. Patet itaque

celeritas fecundum

; qua ratione vndarum

I'Cümiros e);

Nemtonum determinetur.

lit2 lat d

Sit vnda eleuata in K

; & depreffa in Gs

;lO)',)[Ub.

fiet vt illa poftea eque

deprimatur in L,&

ilelam, oj

hac attollatur in M.

Igitur res eodem re-

k: denüo eje.

cidit , ac fi in duobus tubis , fibi con

ti

is,

Y h ff per

aquee verticaliter infiftentibus , aqua o

(

cilla-

i ïtamref-

ret.

Sed in hoc cafuü pendulum ifochro-

i hat'xng

num eít equale dimidie longitudini a

quae

eleutio i.

mote ; (31.) que huc ap

licata proxime eft

T ertents que

vnda igitur ofcilla

tiones füas pera-

git , hoc eft

i? e centro d

; latitudinem füam percurrit ^

s mouerj, &

aut ab alto K in profundum L peruenit ,

r axem DF,

€o tempore ; quo pendulum lon

gitudinis

ex CHE ori-

iKBG- iFKB — äFKB

, Vnicam

&quens ex d-

ofcillationem perficit.

3

;; tum vodi

| latitudinem.

Secuado agendum

e.rit de motu fluido-

[ obfiaculum

rum , quee machinarum ope eleuantur , adeo-

imjmdcPby.

que macbinas Hdraulicas requirunt.. Harum

j

à

antiquiffima videtur effe Cocblea Arcbimedis ;

1c enim , cum in ZE

pto commoraretur ;

du

l

docuit /Egyptios mo

m agros ope coch-

aras t

ez hydraulice , a fe inuente

; irrigandi

Q non me."

Vt habet Diodorus Siculus lib. b

Ccap.3, & lib.

aculo in lg

V, cap. 9.

Def'criprionem vero huius ma-

mounqie &l

chine trade

ns Zitruuius , Arcbited. lib. X,

ä

lu &

1

£ap. 11, nullam Archimedis facit mentionem,

P, IJJ.

vnde

f

CAP.

I

24

) W

11

vnde Perralto , in notis ad hunc locum ; mul-

j

r

to videtur effe antiquius Arcbimede hoc in-

u

ftrumentum.

Conítruitur autem circum-

gï

WT;

voluendo circa cylindrum tubum in forma

4

helicis , aut cochlee ; qui cylindrus ita in-

N

ftru&tus, ad horizontem inclinatus ; & cir-

L an]h

cumactus , aquas ; quibus fuübmeríus eít,

"

orificio helicis inferiori continuo haurit ; fu-

ä

l

periorique iterum effundit. Poffunt hae co-

chleze etiam multiplices effe circa eundem

cylindrum ; & parua vi multum aquee attol-

l]unt, vnde ad integros lacus exhauriendos

"

Alige eiusmodi ma-

commode adhibentur.

chine fünt; fifule catemis amuex , & rotis

|

elatze , quee ex vna parte aquam hauriunt;

füperius emittunt , atque dein ex altera par-

te inuerfe & vacug defcendunt 5 Rofarium ;

quo ruríus rotis moto globi coriacei, per

cvlindricum tubum traducti , aquas attol-

n

lünt ; Rofa tympano , vel fitulis , inftruéta;

& plüres adhuc , que faciliu

s ex delinea-

Mv

tionequam defcriptione addifcuntur ; & quas

videre licet apud Zitruuium ; lib. X ; cap. 9»

«:] Ui

fequ.

37

TY

Tertio difpiciendum erit de motu fluido-

rum ab aére contiguo prefforum, huiusque

DL

a&ione eleuatorum ; in quibus multo inge-

m

Decla-

Ll

nio & veteres iam fünt verfàti.

EU

rabimus hunc modum per experimenta , v*

DE MOTV AQVARYM.

35

C loctm wj

de varias deinde machinas explicabimus,

fttede hs.

Immergatur tubus vitreus , non nimis am-

ULem Cs

plus; aque ; obturetur deinde digito orifi-

um in fom

cium füuperius, & extrahatur tubus : obíer-

indrus i j

vabitur ; hunc aquam receptam omnem in-

dtüs , & gt

tra fe tenere.

Nam fübmerfo tubo in a-

merüs of

quam , patet ex Hydroflaticis , fore vt is re-

o haurit , f

leatur ad altitudinem facte fübmerfionis,

Ylont lve co.

(P.Il, 107.) Quodfi vero deinde digito for-

a eodem

titer obturetur fuperne ; atque extrahatur in

m anol-

hoc fitu , manifeíftum eft ex Aérometricis;

) eyburends

(P.L 384-) aérem externum preffionem ex-

elnsod -

ercere in orificium inferius apertum , tatri

t , & m

fortem ; vt aquam eleuatam in tubo tenere

am bauriut

poffit ad altitudinem 32 pedum. Quodfi igi-

ey dltera pi-

tur aqua in tubo contenta non füperet tot

pedes , ab actione prementis aéris externi

L; Raþlrilm,

oricel, pet

fufpenía tenebitur , in vafe; quod aéri tran-

aquas ao

fitum denepat. Cur vero in tubis ampliori-

g, inftrud

bus hec aque fufpenfio non füccedat ; fed

: ex delinea-

ea effluat : difficile videtur effe explicatu ;

inrr; & quas

quicquid aliqui dixerint de aére furfum pre-

j 30

mente & viam fibi aperiente ; Sturm. Colf.

Cur. p. 21 ; de minori diametro fphaerularum

aquofarum quam aérearum ; Hartfaker. Curf.

1

l.

p. 1515 cuius contrarium ftatuit Bosleus ;

j

)

sl

joura. des Savans 1666 , p. 425 , affümen-

: of

Probabile

m, hüisf

