riad inflar penduli ofcillantis , alias enim fo-

TU

jl IECQWWX |

nu$ non duraret nifi'per oculi vnicum mo-

inentum. — Propagari aüitem fonus folet non

av um

ier folum aérem , fed tranífertur is quoque

vl

per aliarum fibrarum mietallicarum ; lignea-

at (

rüm , motum tremulüm a íono exortum;

fit, gt

quod .f'upra pattit; (29r.) ex preecautione

s r

in campanula adhibendd, qua in vacuo pul-

"Ul

fatur. Hoc obfeiuare licet, fi tabulee ligneze

impotiatur vafculum mercurio puro plenum;

L

Tine i

liaudque procul ab' hoc locetur campanu'a

fülcimento folido infiftens; fi enim pulfetur

(ni

'-G;ï:e, i

[

cámpanula, cernentur in fuperficie mercu-

L

xiali oblique infpecta circuli plurimi concen-

ommn.^

-uu(

WU

A D)

trici moti ; qui tremorem ipfius indicant;

^Ul l

quem campana pulíata:ex tremore íüo ipfi

AORY

communicat mediante tabula ,

cui infiftit

Ti

N

hk*] M]

vtrumque ; fi enim campanula füpra tabu-

Ant i

)

"i

lam eleuata manu teneatur, vt tremores fuos

185()

cum ligno communicare nequeat, & denuo

Wme

x

pulfetur, tum certe nulli tales circuli appa-

n

TEDt.

i

u

W

T ;

2j*

n

JTY A

SONO AC VENTO.

353

DEU

295.

CIrGler d

Numerus vibrationum a chorda vibrante

Otpationi i

Oftcifcatur

editarum in 1 indicari poteft calculi facilis

ope. (232.) In campanis vero difficillimum

: ehlliciu;

eílet ex earum forma &

1

pondere cognitis ,

| refpett i.

qualem fonunrdature fint

; determinare. At-

1e , fenoudtir

ramen ; fi campane fuerint fimiles, vt fere

Dd corporisforc

femper conítrui folent ; & ex eadem materia

i5,dlas enim f

confecte , facile apparet ; fonos renere ratio-

RU vicum mo.

nem reci

4

Ts ( not

procam fübtriplicatam ponderum,

ita vt campana octuplo leuior edat fonum

r s qug

eodem tempore duplo plures ofcillationes

iliinum, lp

abfoluentem, & que vices fepties fuerit le-

4 000 exomtu,

vior , peragat vibrationes triplo frequentio-

! d rtcaütit

res. Vid. Celeberr. Euleri Tentamen

uoug Tbeo-

je i acuo p

rie Mujice , pag. 13.

tibülg lance

296.

)puto peum,

Qür campinul

Tibiarum theoria non adeo cognita eff

jerim Qu

omnibus hucufque , feliciter tamen eruta a

erficie m

commemorabimus.

Celebevr. Eulero , l. c. pag.16, cuius precipua

yhrimi cox

ui ad

rimum 1no-

ipfios ii

dum hoc fonorum genus re

&

erunt, (290.

)

emore fbj

atque putant ipíam fiftulam motum vibrato-

h, af

rium celerrimum induere: hi non explicá-

nya fiu

bunt illud experimentum , quo certum eít;

v em

tibiascylindricas longitudine zquales eofdem

quatt; ?^

etiam edere fonos , quomodocunque ampli-

jes r

tudine , craffitie, atque ipfa materia, inter

€ differant ; pondera enim corporum vibrá-

torum quammaxime in calculum numerí

/J,:

22

oícil-

u-

354 Car.VI DE MOTV AERIS,

ofcillationum influunt , vti vidimus. (292.)

tl

i

ui intérham rantum tibiee füperficiem tre-

mulam reddi arbitrantur , in idem incom-

(po

modum incidunt. Cauffa ipitur horum fo-

u

MUP

norum ita comparara effe debet ; vt a fola ti-

biarum longitudine dependeat.

Ex ftructura tibiarum attendenti flarim pa-

M

tebit, aére in illas inprediente comprehen-

ägm&&m'

füm in his aéórem fecundum longitudinem,

in tranfüerfum ad latus tibie inferius; com-

d d t

ii

a*km&gu

primi, qui cum fe rurfus expandat, & ni-

:

mis quidem ; ob impetum acceptum; com-

& m

primetur rurfus a pondere atmofpherico ;

vt ita motus tremulus in tubo producatur;

qui cauffa foni proxima eft. Aéris enim pe-

c['.'m.

BU

riftomio intlati; ac ad aciem proxime in aper-

tura füperiori fatam irruentis ; lamella te-

(

nuis aliqua inter latus rubi & aérem conten-

tum irrepit ; atque fic hunc lateraliter fecun-

dum totam füam longitudinem comprimit.

f

Chorda enim ordinarie vnico loco pulfatee

us

íonum edunt ; chordaautem talis aérea pulfü

z

ad vnicum locum facto , ob interruptas partes;

li

contremifcere nequit fimul per integram lon-

füm Y

irudinem , fed ab integra lamella irrepente

Tiett

i

ebet fimul comprimi.

Vnde etiam interna

j Til

tubi füperficies dura leuifque effe debet; ne

QU

aéri irrepenti cedere , nec illi in tubo conten-

to locum fe expandendi dare; poffit; nec mo-

»055 W

.n.';;s "

tus repens aérea lamella impediatur.

29 g.

N -Any,

SONO AC VENTO.,

355

Vidims «

298.

Ifüperficiemzz.

Perficit ergo sér in fiftulae tubo eodem mo-

n Mdem inng.

do ofcillationes füas in tranfuerfüm , ac chor-

bitur honfi

da tenía; atque pofitis tibiee longitudine 4

Det; vt a (thn

AL

fcrup. ped. Rhen. amplitudine — b* , denfi-

.

tate aéris ad denfitatem mercurii m

.

1n, &

altitudine mercurii in Barometro — K fcrup.

vdeni farimp

Rhen. dabitur in tibia chorda aérea , aut fa-

t comprelr.

fciculus quidam earundem , longitudinis 4;

& ponderis proprii mab? ; (P.IL 95.) que

1 romdoen,

vt fsris -

chorda aérea tenditur a pondere ; quod e-

epau o

quale eft preffioni atmofpheree , heec autem

ACCRDRUDI, QU

&equipollet cylindro mercurii , cuius bafis eft

atmofrheri,

? , eadem cum amplirudine tibiz,; altitudo

fo producir

k, quocirca pondus tendens erit nkb?,ex

As um pe-

quibus fuübftitutis in formula füperiori (292.)

xime i apt-

oritur numerus vibrationum chorde talis aé-

issuo ÓSnkbR.

; limdh -

&érem conten

reein 1"abfoluendarum — 115 Y ^ mabz

355

3166nk

erditer ln

m

* Conítat autem ex ob-

'ecr

n corprim:.

feruationibus Meteorologicis, in maximo

) loco pilli

calore naturali effe denfitatem aéris ad den-

Jis aérea p

fitatem mercuri — m : 5 — I : I2000j

rruptispr's

in minimo aurem calore naturali — 1 : 100005

'jntegrum?

tum vero etiam maximam apud nos DBaro-

mella i?

metri altitudinem effe 2460 fcrup. ped. Rhen ;

leetiam i

minimam vero 2260 eorundem ; Barometro

eeüäd&*

igitur & Thermometro ad maximas altitudi-

intuboc

960771

a

offit s

nes conii&ekntibus erit fonus tibia

ZL3

atque

Pedümü'

LE

356. Car. VI DE MOTV AERIS;

jf

atque iifdem inftrumentis ad minimas alti-

a(pamm? ^

"

$40714

j i

i

f

tudines ftantibus, fonus erit

a

5

uo-

f

du

rum ratio quamproxime eft vti 8 : 9, vel

üi

CL

Jl

h

GW r

integri toni rmaioris. (305.) Sumamus vero

li

di

MT

jnter hos duos mediocrem

a

, atque

vtf

2

tot oícillationes in vnico minuto fecundo

ld

producet tibia longitudinis a in tempeftate

PU

lii

Ti

1nediocri.

us ipitur tibia 116 vibratio-

1080

Y

J

nes edit in 1^, longitudinis effe debet 7,

;m,mm

758 ped. Rhen. ad fonum C producendum,

ial Ut

(293.) & talis etiam in praxi affüumitur vul-

,

d.

go 8 pedum. Patet ex his etiam ratio, cur

U

.gmäe

hi

tibia initio grauius fonet, quam cum iam

&

1 U

probe fit inflara ; ipfo enim vfü & inhala-

"

tioneaér, qui tibie ineft, calefit fucceffiue;

1 ATHl

Mub

'nec non cur fortius inflarae octauam edant;

»J

(293.) & cur in orificio inferiori contecte

Ti

Wtf

& claufze fonum octaua grauiorem reddant,

VUl

299.

fiüs

i

Excitari etiam poteft fonus valde acutus

ROR

n

ATU

W

& penetrans in calice vitreo pertenui ; fi

of

in margine huius füperiori dipitus aqua

D

l

l)

fübinde madefaéctus leniter .circumducatur;

i

!

& clangor quidem hic ipfe ille eft, quem

;

calix malleolo percuffus per fe edit. Vid.

TUS (ais

Mi

Schenteri Delicie Matbem. Pbyfice ; & Gali-

MT

lei ,. Mecbanice -Dialog. I; pag. $9.

Si calix

W

QPBLJ [

l

"h

q

hic aqua ipfe repleatur ; vt eo commodius

ASGUR

Íemper poffit digitus humore imbui: tum

Bu

El

crifpa-

TY j

SONO AC VENTO.

357

t

crifpationes in fuperficie aquee breuiffimae

840714

)í08

& celerrima prope oram vitri manifeítee

fiunt , quales füpra in mercurio (294.) in-

"i Ó u

dicauimus.

Sümams W

Ex quibus omnibus igitur pa-

000000

tet ; digiti madefacti circumdu&tu nihil aliud

)

effici, quam vt calix tenuis in motum vi-

bratorium cieatur , perinde ac fi malleolo

xiquro fettndy

L terpeltt

percuteretur, vnde hzc foni productio per-

tinet ad modum primum. (290.) Sunt por-

16 Yibrao-

ro eiufmodi vibrationes tam in chordis, cam-

IT

panis , quam in aliis corporibus elafticis fo-

n

x af wl

nantibus , omnes zquabiles & equidiutur-

ne , atque adeo ab initio percuffionis ad fi-

LA EO, Q

Jütm um m

nem víque eundem edunt fonum , quoniam

szequiualent ofcillationibus penduli fimplicis;

T d d-

fit accellue;

finitis quidem , fed valde exiguis. (P.IL 168.)

Initio tamen, fi pulfatio fuerit nimis vehe-

tUam edit

ori contetve

mens , & vibrationes iufto ampliores ; chor-

deeque detorfio ex fitu naturali nimis magna;

rer at

fonus acutior editur quam pofítea remitten-

tibus vibrationibus, ex quo fit, vt tum fo-

valde «

ni minus grati & irregulares audiantur. Ve-

| pertenui J

hementia denique ac fortitudo fonorum de-

dipins i

creícit in duplicata ratione diftantiarum , vti

reumduat:

lucis propagatio per fpatia perpetuo fit lan-

uidior; (85.) in maioribus enim diftantiis

]le et,

i

onus diffunditurin maius fpatium ;

in dupla

feedi

yrl(f )

nempe diftantia fpatium circulare ; in quo

perceptibilis eft , fit quadruplo maius ; quam

8j

0 cormm.

in fimpla, manentetamen aggregato omnium

pulfüum eodem.

e um

Z 4

.Soo.

W

558 .CAP. VI DE MOTV AERIS,

(« d

f

M

300

n

ar

Celeritas foni talis eft, vt in vnico minu-

to fecundo is diffundatur per 4v/3166nk

[

[

Ícrup.fi denfitas aéris fuerit ad denfitatem

mercurii — r :7 , ac altitudo Barometri —

(

k fcrup. pedis Rhen. — Quodfi ergo vti ante

pexp

(298.) fuerint » — 12000 , k — 2460; &

q

alia vice 7 — 10000 ; k — 2260 , prodeunt

t

ibi 1222 pedes Rhen. hic vero 1069, cuius

m

fnedium 1145 fere cum obferuationibus

Varia au-

quammäw

Flamfleedii, & Derbami congruit.

v u V

tem obíeruationes in hanc rem inflitute di-

fri; n

verfas quoque prodiderunt foni celeritates,

quas in hactabula perfpicere licet. Inuene-

aQ t

runt enim hanc celeritatem, in pedibus fin-

( rr

guli füis, tempore vnius minuti fecundi,

Imi,

T

Academici Florentini

—

1I18j.

—

—

Galli celebres

UL

Robervallius

—

$60.

—

(:*'W"'ï m

Gaflendus

1473.

Merfennus —

Q g

— — 1474. aut 1281.

h

Flamíteed, Halley; Derham 1142.

n

—

—À

—

1200.

a

Boyleus

—

&

Roberts

—

-T.0b6300.

Walker

—

—

(s

— 1338.

lr

iNewton

—

—

—

1088.

f

Qr g

Vid. Celeberr. Mu([cbenbrokii Experimenta Aca-

LUE

il

demig del Cimento , pag. 11.

Nouiffime au-'

tem Academia fcientiarum Parifina hanc fo-

la

K

ni velocitatem, explofis multis tormentis per

A.

:

oca

uN

|

VAm

SONO AC VENTb.

359

loca circumiacentia & intermedia , noua cu-

Ytit Vrj t

ra determinauit ; ex quibus experimentis

D n

omnibus patuit , prigo , eam effe in 1^,.&

aére quieto ; 1038 pedum regiorum , hanc-

(l0 DtOmer:

que eandem manere, fi directio venti fit

OCIRQO g

perpendicularis ad re&tam , que iungit lo-

) :24605&

cum;in quo tormentum exploditur,& locum,

2160) PTOdCUPf

in quo fonus auditur; fecundo , ventum. ad-

V0 106), quiy

veríum retardare fonum , fecundum vero ac-

- Üerüatonils

celerare eundem, quantitate pedum illa ip(a

Wi Vegas.

quam ventus in 1 abfoluit ; fertio; celerita-

CTet lt d.

tem non variari in fono magis aut. minus

l fqni rb

forti, tempore fereno aut pluuio , noctu

relet [nen.

aut interdiu, diílantiis paruis aut magnis ,

It pedins (

diuería dire&tione tormenti , differenti ter-

nit fecund

farum interiectarum difpofitione, aut diuer-

(à aéris denfitate. Vid. Mem. de Paris 1738.

rj

tj

201

jóo.

Campanula pulfata in mediis aquis fonum,

un.

ATA t L

qui audiri poífit ; edit quidem aliquem,

Íed diuerfüm a priori, & maxime debilita-

M

tum.

1200.

Oritur hoc ex ea cauffa , quia aqua ;

G alia fluida íimilia , elaíticitate. carent.

130

Optime enim fonus propagatur per corpo-

9

ra elaftica, veluti per aérem , qui ; quo den-

1008

fior eft; aut quo maiorem renet elaíticira-

tem , eo fortiorem fonum excitat, melius-

pyprriné

Noilit

que promouet.

Hinc fides inftrumento-

rum Muficorum confici folent ex orichalco

Pariünahïf'

aut chalybe , ex inteftinis animalium , fiue

ltistormwä

257

Íolis ;

"

gy[]M

360 Car. VI DE MOTV AERIS,

folis, fiue filo argenteo circumuinctis, ques

t

circa annum 16$0 inuentas effe memorat

vb

Ino

perrault , in motis ad. Vitruuii lib. VI; cap. x.

u

fi

Hinc etiam inftrumenta Mufica ipía ex li-

ïpïu ij

Durit

enis exficcatis , & probe elafticis , parantur.

n

nm

Ex percutfo plumbo nullus oritur fonus , ni-

qum.[u

f0

fiin certo quodam cafü, quem detexit 1l-

RU

Ü

lufiv. De Reaumur in ;Memoires de Paris 1726,

n

neque etiam clangor exiftit ex aqua

pag.244;

Ex eadem cauffa cam-

AUs

in aliud vas effufa.

R s

pana metallica fonare definit , fi occultam

AW

fiffuram teneat , quia nempe inepta eft ad

"L

edendos tremores aliquamdiu continuatos;

c:

a

f

parte vtraque fiffure fübinde íecum col-

u mj

lià; cui vitio remedium afferri folet hoc;

vt fiffura tenuis ferra reddatur amplior, ex

D

s

quo deinde fit , vt continuatis vibrationi-

bus partes crene definant fecum collidi.

ug Celeberr. Nollet hic difputat contra in-

compreflibilitatem aque , nos non tangunt;

Tut

W

(

(P.L, 307.& 308.) & legi poffunt in Legons

YT

)

J

de Pbyfique Experimentale , Tomo III , pag. 415-

n

M

De fententia I/lufiris De Mairan in propaga-

Vi

tione fonorum per aérem ingenioía, vid.

E

UT

AMem. de Paris, 1727, & contra eam Cele-

10 iti»

it

lf

l

berr. Euleri Opufcula , varii argumenti , p. 202.

is-

s

De modo calicem vitreum clamando

Lí

La

LOU

rumpendi , vid. Perilufi. L. B. de Wo

P

l[f,

W |(itnha

Md

Experim. T omo III, pag. 89.

b

hdl Hj x

" T

g0.

ory At

$ONO AC VENTO.

361

FCUmUynds

302.

35 eft n

Preecedentia fatis docuerunt , fonum, qui

iii l. p m

hoc maioris aut minoris grauitatis fuz re-

NTUTT

fpectu iam 7ozus dicitur , grauiorem effe il-

iC , a

Jum , in quo vibrationes tardius fe infe-

Orttur (omg

quuntur, aut qui in minuto fecundo pau-

Quem detegi )

ciores abfoluit ofcillationes ; acutiorem vero

t dt ii p

efe eum , in quo vibrationes celerius fe

r erit r

infequuntur ; & qui in vnico min. fecundo

dm cuft a.

]ures efficit ofcillationes.

lta ex. gr. ea-

i, um

dem chorda , longitudinis 2310 fcrup. Rhen.

D n d d

& ponderis proprii 2 3. gr. ab appenfo pon-

mán contmans

dere 2 libr. vibrationes minuti fecundi edi-

hinde fecum ci.

dit 272, cum fono clariffimo ; ab appenfis

iferri flet h

autem 4 libr. vibrauit 3585 *5, clariffime ite-

izmrz/pp/ior, D

rum ; ab aucta igitur tenfione redditus fuit

1t ViDIRtODI-

eius fonus acutior; eadem denuo , fed tenfa

fcom collii.

tantum 1 libra , grauiorem edidit fonum,

ntat contm -

Porro

nempe' vibrationum tantum 193.

$ non tanpot

vnicus talis fonus vocatur fimplexs compofitus

offüntin Lt

vero fonus eft , qui conftat pluribus fimpli-

1 IT p

cibus , fimul fonantibus; de quibus memo-

g in propgr

rabile eft , horum quofdam íimul auditos

animum permulcere , eique placere; alios

npenioli V

ntra eam (

vero fenfibus quafi minari & difplicere. Il-

lud fi fuerit , talis fonus compofitus vocatur

roumeti; p

| clamant

Confonautia , hoc autem fi acciderit, Diffonan-

tia ; in quarum fcientia deinde verfatur AMa-

j 5 df

1ca.

303.

Vnde autem id oriatur , vt animus in con-

Íonan-

W

362 Car. VI DE MOTV AERIS;

D

fonantia acquiefcat, a diffonantia vero ab-

horreat ; non vnicum fuit omnium femper

' Ef

U

[itus

".

iudicium , neque ramen adeo multiplex.

ii

"

Pytbagoras ipitur meditabundus, num audi-

tui aliquod excogitare poffet adminiculum

tio

(floUs

$i?

firmum , prope fabri ferrarii officinam ob-

ambulans audiuit malleos incudem pulían-

bi

tes ; fonofque congruos reddentes ; agnouit

P

j

enim in illis concentum diapafon , diapente,

cpitti;

& diateffaron, alium vero adhuc fympho-

valuptte

Átom d

nie expertem ; cumque ipfi primo vifum

effer, pulfantium vires diuerfitatem fono-

feudine z

1ii aL d

:

rum efficere , officinam ingreffus mutare

malleos iuffit , fed manebat fonorum pro-

dharmot

p.rietas ; hinc pondera malleorum examina-

4 Pa

vit , quorum erant quinque ; hic autem re-

Mi

/'A

ie&tus eft, qui cunclis reliquis erat inconfo-

nans; reliquorum deinde pondera inuenit

vti 6,8, 9, & 12 librarum. Vnde domum

L j

[

"i

VA

reuerfus ex eodem paxillo füfpendit quatuor

1

::I EL

chordas cqualiter longas & craffas , fed gra-

Ym

vatas ponderibus repertis ab infima parte;

AC2

£

reperitque , pondera 6 & 12 efficere confo-

ii

nantiam illa iam zetate dictam diapafon , aut

AR

T

noftram octauam ; pondera 6 & 9 produce-

re diapente ; aut. quintam hodiernam ; fed

v

6 & $, nec non 9 & 12, procreare diatel-

2 d

faron, aut quartam. Vid. Celeberr. Brucke-

IN

vi Hifloria Critica Pbilof. Tomo I, pag. 10575

|ü-

Bo&üthius in Tra&. de Mufica , lib. I cap. 10. &

prüu

W

ali; prafertim Cenforimus de die' natali , .cap.

TY

10;

DTY ii

SONO AC VENTO.

363

Ionanis d

10; Gregorii Affrou. Pbyfice 69 Geom. Elementa,

Ofbritm i.

Préf. . Exinde igitur Philofophus ille acutit-

«d60 myy:

fimus rationem confonantiarum , quibus au-

X5 m a

res delectentur , latere intellexit in propor-

t adminigiy

r of

tionibus facile perceptibilibus ; quales funt

imodo allegatze ; nempe 1 ad 2; 2 ad 3 ; 3 ad

Id pf

458 ad 9, &c. etiamfi nondum conftitifTet

DC5 agnow

ipfi , 'quo pa&to hz rationes ab auditu per-

Ron, dipen;

cipiantur; atque hinc ftatuit ; illud ; quod

A fympha.

voluprate nos perfundit in Mufica ; non po-

If m vfum

fitum efle in arbitrio hominum , aut a con-

Ieriem fon)

füetudine tantum dependere, qua Arifloxe-

itords muz

s erat fententia, fenfu folo & confuetudine

t lnorum p

harmoniam diiudicantis ; & hac ex cauffa

Jetrüm exami

Pythagoreos ridentis. Vid.'Bruckerus ]6«

; liícaütem p

$ erit lnl

p 1056.

304:

yodera inuent

Vrde domur

Pytbagoram igitur nos fequentes chordam

pendit quinm

duo hypomochlia extendamus

aliquam inter

Tufas; d

pondere quocunque ; aut eandem quoque

) infima pit

adducamus folo clauo ; quale inftrumentum

efficere od

appellari (olet. 24on

ocbordum; tum hypomo-

diapdon ;

chlium interponemus in medio chorde, ac

(X 9pmd

partem vtramque vellicab

imus , audietur fic

exactus vnifonus. . Poftea;

yodiernum

d

longitudine chor-

Yrocredt

de diuifía in parte

s eequales tres ; ponamus

loco C, vr ira AC fit 2

Fig.

Celeberr,.fi

hypomochlium in

104.

CD — z, atque percipietur fic in A

C fonus

aol p

Ab

grauior ;

in CD acutior ; ita quidem vt vtra-

que pars

fimul mota exbibeat perfectam octa-

T m*!;

valn.

y

364 CArR. VI DE MOTV AERIS,;

—

Fig. vam. Porro fe&ta chorda in partes quinque,

n

165. fiftamus hypomochlium in D, vt partes AD

ri

& DF fint longitudinis 3 & 2 , atque fic per-

i,l

cipiemus quintam.

Similiter deprehende-

m !

mmus quartam , tertiam vtramque, & reli-

ia

quas omnes coníonantias atque diffonantias;

qn, x

pro cuiuslibet partis feparata longitudine,

yiil

uodíi iam inquiramus in numeros vibra.

tionum ab his chordis editarum, patet vtram-

Tif

que portionem AD, DF, eodem pondere effe

Mafcoron

tenfam , adeoque p efíle conftans ; & cum

lr n

preterea, ob adhibitam chordam eiufdem

! D

vbique craffitiei , pondera propria chorda-

Yml

rum partialium fint vti earundem longitudi-

D

nes, hoc eftq vti 4: erit, fi ad folam ratio-

(inti

nem refpiciamus , diuidendo vtrinque per

]ín-

numeros conílantes, falua manente ratione;

finmumata

—

purerus vibrationum vti W"';z ; hoc eft vti

lnmmm-

Timind

a, lt ratione longitudinis chordarum inuet-

lnniug-

fa; vt itaque numerus vibrationum 1 edi-

Tonsasg-

tarum in chorda AC fit ad eundem in chor-

Ton nj-

da CD — r: 5; in eodem erpo momento;

Fig

quo AC abfoluit vibrationem vnam , CD

Teusn g

194.

abfoluit duas; fed audio fic octauam : idcir-

Ti

co natura octaue in hoc confiflit , vt cum

p

longior chorda vibratur femel, breuior &

er 'M Yi

acutior vibretur bis, atque hoc femper con-

HWM.;M

tinuetur, quamdiu vtraque pars fonat; hoc

W

EW

itaque fenfu dicitur, octauam exprimi ratio-

H

nc numerorum.1 : 2; fimiliter quintam ratio-

ne

üh., Q

j!

SONO AC VENTO.

565

1 as Q

ne 2 : 3, atque fic porro. Vid. Galilei Me-

DA Pmüm

chanice Dialog. I pag. 94.

Quo fenífu Cicero

o QUi

dixit ,. de Orat..138, duz funt res, que per-

It deprdyi

mulceant aures , fomus & mumerus; & Leibni-

QUE (v

iio eít Mufica exercitium Arithmetice occul-

Que df

tum , nefcientis fe numerare, animee noflrac.

LOBOM

Epifl. ad Illuffr. Goldbacbium.

Tümnerog vibn,

30j

ID dfet rim,

R ondhreefe

"Tabula igitur precipuorum interuallorum

Muficorum hec eft, ex epregio Opere Ce-

IN W] &mm

Qrüm éflr

leberr. Euleri , Tentamen unoue-Tbeorie Mufice

pag. 12.

1 Dropra dir

Nomen Interualli

Ratio.

Qd longirudi

Diafchifmna

—

—

Lal obm ao

202j

2048.

Commaá

——

—

80

81.

? Vrngue p

—

Diefis, diécig —

12j

E 1.28..

It Tifiant

Hemitonium minuüs —

24

:12$

Limmaminus —

—

128

5 lx

13j.

ydarum n

Hemitonium maius —

j

::

16.

Limma maius —

——

jonm &

cmÁ—

a : aT.

'Tonus minor —

9:

IQ.

ndem indi

onus maior —

——

8 : 9.

go moted

"Tertia minor ; stpadireoyog »

: 6;

m vianm;'

'Tertia maior , órrevec, ex

hopar :

nfilit , 4

tono maiore & min.

;

od

nd, bt

Quarta , àia Tecraguy

"Tritonus; quod interuallura

gf

eftquafi 5 tonorum, Quar-

as

vepm

ta abundans , aut Quinta

deficiens ; Quinta falfa;

COlie

n

566 Ca?. VI DE MOTV AER1S;

continetur rationibus

—

—

—

Bu

8

m

—

32 : 45.

vj

D

—

—

4

64.

QpOCU

—

——

::

36.

r u

2j

)

3.

iterul

Quinta, Jia z —

w

Sexta minor?

8l

Sexta malo

?

Hexachordum

.::

J

rj

$;

Septima minor

—

16.

Qu El

——

—

—À

Dils, o

9.

——

ä

jo-

«..aïïa D

Septima maior

M|

QU

ije

M

256.

(

13j

«

2j

ï:

48-

K

n

Odaua , ia raa:;v

2.

Vniíonus

—

—

—

.

.

I.

[

ex qua patet , confanantias omnium homi-

!

num.teftimonio füauiffimas , quae funt vni-

Íonus;:octaua, quinta, quarta , fexta ma-

( d

qu

ior, tertia maior , numeris etiam minori-

& Ven

"r

busexprimi, hoc eít, ratione facile intelli-

ibili & menfürabili animz proponi ; dif-

j

Mitg

onantias autern numeris maioribus, & ra-

N

tione vix , aut difficulter, aur plane non;

Yw

nf

A

n

comprehenfibili , qualis eft tritoni 45 : 645

1 (

üi

BLl

aut feprimee maloris 135 : 256, eX quo Pj-

fl

tbagoreaffertum quam maxime extra dubium

ponitur. (303.) Tres autem íoni, rationem

4» jf5 6, tenentes, quintam nempe ; cum

W WE

f

interpofira tertia maiore ; appellari folent

u

Trias barmonica, veluti F , A; c; aut C; EG.

MM

M

309

*l

hii Am.,

SONO AC VENTO,

567

306.

Ia

Eftautem , vti facile apparet, Juteruallum

2

AMuficum diftantia foni grauioris ab acutiore

4f

quocunque; ita vt quo maior fit differentia

ij

D

inter illum & hunc, eo maius etiam dicatur

113

interuallum ; vel eft menfüra difcriminis in-

gl

lmf

ter fonum grauiorem & acutiorem. Omnia

P

interualla octaua minora, vocantür Jimpliciay

H

que autem octauam excedunt , compofita.

9

Diefis, comma, & diaíchifma , fünt inter-

T

valla mizima , quia diftantiz eorum vix per-

b

cipi auditu poflunt ; adeoque maioribus in-

teruallis addita , aut demta, ha non muta-

Df : af

5l

d

re cenfentur , fed relinquere eadem ; neque

[:4

actu ipfo in Mufica occurrere folent , fed

I

I

hunc in finem folum adhibentur, vt, quon-

TniUm

hom(-

ilam merse coníonantiz pure in octaua inte-

g u vol-

£ra exiftere nequeunt; per hec minima in-

, f m

terualla, & nihilo fere equipollentia , often-

tiam munyr-

di poffit, quantum vna vel altera impura a

facle itd

füi generis vera confonantia deficiat $eaur fus

pra eam abundet.

Ita ex. gr. B:f habetur

yoponi; d

yribus, t

vulgariter pro quinta pura, eft tamen reue-

ra quinta pura cum diaíchifmate , adeoque

p plane W.

itoni 4f : &

impura & falfa; nam ad quintam puram 2

3, addatur diafchifmma , 2025 : 2048, orie-

j ex qu

ext o

turratio compofita 2. 2025 : 3. 2048, —

675 : 1024 , quam rationem reuera habent

fonia "E;i

ncm t g

duo toni B & £. Sit enim B ad veram quin-

tam z quam ira defigno , quia in Clauichor-

ellui E

dio non exiflit, — 2 : 3, atque eft z : £ —

;; 0l J*

P. lII

a

403j

M

D

368 Car. VI DE MOTV AERIS,

;,'ï.*äfl

2025 : 2048 ; multiplicata hac vtraque pro-

$

ortione erit Bz : z£,;aut D :f — 2.2025:

mar

í Jz)

3.2048. Nouo igitur nomine diafchifiatis

ib

opus erat ad indicandum , quantum D : f

dl

vera quinta fit altius interuallum ; atque ita

« $u

"

^

fimiliter de reliquis ftatuendum. Veluti eft

tertia minor —

rb

Jb

f

h(

Comma — —

2180 5T

tertia minor demto

——

:

"x

if

comminate

$o

E

hy

16

?O3T

M

i

Kl

—

7383

Q

100

ii

ir

quale interuallum eft Fs: A. Eft enim etiam

.

.

6

hoccafü, FPs:z — $

l,

Z2 ACRXUSg 90

M

FPs:AÀ — j.81: 6.80—3$5.: $

d

Inü

Porro eft

Sexta tnalor

IL—

—

——

3*5

-

k

— 125 : 128

VDieüs -- —

F

Sexta maior cum diefi

Ü-

ETH 4 7028

Ó -

3.

"E

128

j5

i-

( xb

128

quale interuallum. eft Gs :

£. Si queratur

l

quale interuallum fit 3 : 8;

fübtrahatur octa-

—

—

z2

va , orietur 4

2

2.:.45 elt ergo 5: 8

OCtaua cum quarta.

Si auferatur a quinta

".ï :ïm !

li

]

Ts

2:3, quartà 3 : 4, reftat 2: $2 — 8: »

1

qui eft tonus maior, ex qua difterentia Ve-

«ru:.

Ka

teres

N

h

|

OTV i

SONO AC VEN'TO.

569

vt

i teres primum videntur haufiffe ideam toni

minedia(cäiä;;;

maiori, Vid. Keplerus , Harmonices mundi ,

lib. II p. . 3. Si quintz addatur quarta,

Qüantum ].

OU p ub sE

VAm qy

2 ; hoc eft, octa-

va. Si a diefi auferatur comma , oritur

7U$0?*?

1255

Kum. Verd

4

:

Z$$ — IOI2j : 10240 — 2025 :

2048 dia-

Íchifma , quod igitur eft differe

ntia inter

: $0 : t

diefin & comma.

ï

307.

hs

-1

Antiquifimum Mufice genus , quod a

j

Mercurio inuentum dicitur , in octaua non

13

Bi

la

DI CU

continebat nifi tres fonos , aut, inclufa octa-

va; quatuor, ex quo tale Inftrumentum Te-

tracbordum dictum eft, usmpe PC f,

;?

reffos numeris 8,9, 12, 16. Variisde-

1

-&

L

ind.

e

adhibitis conrectionibus viguit diu ge-

us diatomicum Ptolemei , duplex continens

retrachordum ; complexum hifce literis &

ni:nuj

onis ;

I20

128

B

144.

i

160

ïlï

ï;'

180

192

f

)Sil qu:;-'

übtrahura

216

* 0 £&.0 Hi» (

l LLEERTI

240

ídq

"

eX quo hodierna interualla nomina adliuc

lt'eratgraïï

! zi

retinent füa, nempe octaua, que cum primb

«ft fonus octauus; feptima , quz cum primo

;f diäcr;r'

32

[

!

|

970 CAP. VI DE MOTV AERIS;

eft fonus feprimus ; & pariter quinta; quar-

|

| ii

iil

ta, tertia , & fecunda.

Illud autem genus ,

|

|

quo hodie vtimur in Clauichordiis , Orga-

E

nis, &(imilibus inftrumentis Muficis per-

fe&tis , auctum eft variis femitoniis interpo-

sl

firis , & vocatur Diatomico - Cbromaticum 3

cuius literae & foni funt fequentes :

1 ,

C

—

384.

[í

Cs —

400

W

D

432

jl M.

Ds

4;o

|

s i

N

"

dU

W

E

480

| fm. ]

WU

F

ji2

1:,0,

Fs

$40

E

G

$76

Gs

600

ALA

A

640

B

67;

| Y

H

720

[*

——

768

(f

eli

ex qua tabula ftatim dignofcitur, quamnam

rationem teneat quifque fonus ad quemlibet

W

li

In eadem octaua autermn auris exer-

li

alium.

citata diftinguere poteft fonos ad minimum

UI

fdt

ld

43 diuerfos, vid. AMem. de Paris, 1700.

1 n

308.

Ann

Supereft vt indicemus quoque , quomo-

N

E

do cuiufüis confonantie gradus fuauitatis de-

beat inueftigari.. Numerorum fninimorutm;

Qrad

qui-

LryRM

|

TY 4

lls

SONO AC VENTO.

371

1 Qüit; v

quibus confonantia exprimitur, ex. pr. Tri-

K qütemo

.

-

&Y

[

toni illius ; qui exprimitur per 32 : 45 ; que-

dhordis,

(

V

:

ratur communis diuiduus minimus , per Eu-

clidis Elem. VII,prop. 36, qui eft 14405 hic

QitOnils inrerpæ

refoluatur in omnes íuos diuifores fimplices;

"

vy

5

- Coromfia

h)

-

2«

-

2. 2. 3. 3. ; à quorum fümma

Kl :

21 , fübtrahatur numerus horum diuiforum

vnitate minutus 7; remanet gradus füauita-

tis , quiin hoc exemplo eft XIV. Hec re-

gula per inductionem probatur a Celeberr,

Eulero , l.c. Cap. II. Inuenitur per eam Gra-

dus füauitatis primus , feu fummus, in vni-

fono.

In octaua gradus I[; in. octaua du-

pla III; in quinta IV ; in quarta V ; in octa-

Bd La X - o h - um

va quintupla VI; in fexta maiore , & ter-

tia maiore, VII; in fexta minore , tertia

minore, & tono maiore ; VIII; in fepti-

ma minore vtraque IX ; in tono minore

X AE

Confonantiarum trifonarum ; &

multifonarum, gradus füauitatis fimili mo-

do deprehenditur ; veluti triadis harmoni-

, qui

c& IX; quinte cum quarta V. . Confonan-

; d qua

tie numeris 1, 2, 3, 6; expreffz füauita-

efm du d

tis gradus eft IV ; vt & confonantiz r, 2, 3;

conífonantig r, 2, 3 4; 6; 12, gradus füaui-

s ad mitis

qris, 1

tatiseft V. Dicitur autem confonantia completa,

cui nullus fonus addi poteft, quin ipfa con-

Íonantia ad altiorem gradum íit referenda ,

oqu C.äjæ

veluti 1 , 2 3 6 ; incompleta, cui fonus ali.quis

addi adhuc poteft, manente eodem fuauitatis

]s u^

radu, veluti r, 2, 3; cui addi poteft adhuc

Onus 6.

Aa 3

$02-

CaArP. VÍ DE MOTV AERIS;

rj

372

O9.

m t

jl

Quifnam füauitatis gradus infit in dua-

j

Q

rmitgrci.*g?'

rum confonantiarum fücceflione ; regula ea-

lE

!

dem cum expofita habetur , nifi vt prius

(

finpuli foni vtriufque coníonantie debitis

FUi

numeris exprimantur, hoc eft talibus, qui

[i!

ié

eundem numerum pro bafi ; aut infimo C,

füpponant, horumque minimus communis

diuiduus inueftigetur ; ambae enim conío-

zM

nantiz fücceffionis tanquam fimul fonantes

confiderari debent.

nuts s

uaritur ex. gr. quem

due he quinte C, G , & D, A, in füccet-

& o u

UP

fione immediata habeant pgradum fuauitatis ?

fünt hi quatuor foni, pro eadem bafi, aut

myuo M h

Tum

WUU

U

ad idem infimum C, ex tabula (307.) ; 384.;

-

432; $76, 640 , vel diuifr per 16, minimi

Uiv

24, 27, 36, 40, quorum communis eft di-

fma v

viduus minimus 2?. 3?. j ; vel ita per di-

Ql

Qu

vifores fimplices fcriptus ; 2. 2. 2. 3. 3. 3.

I

VR

j cuius gradus fuauitatis eft XIV. — Vides

lst

5 tf

igitur, cum quinte fingule gradum venu-

Vil

D

atis habent IV, eafdem fibi mutuo fücce-

f

dentes acquirere gradum XIV , adeoque tri-

lii

tonis equiparari 18 : 25 aut 32: 45. Quam

veram cauífam effe credo, cur vetent Mu-

foni

!

fici adhibere vnquam duas. quintas imme-

diate fibi füccedentes ; quod de octauis etiam

M

intelligendum eft ; quee ita ex gradu fuauita-

"s Dattsy

tis II defcendunt ad IX. — Minime igirur

Itf

veram cauffam huius diffonantie tetigit in

1 Dnp

Mem. de Trevoux 1703; 1. OUob. pag. 1762

BU

l f

qui

!j

TY At

SONO AC VENTO.

373

ui flatuit; nimiam hic fymmetriam & vni-

US inft i ?

O

l0Y r

rmitatem difplicere animge ;

propius ta-

men ad verum acceflit

Keplerus ,| Harmonui-

3 RUE vt p

ODantie (

ces Tundi lib. IIL, p. m.84,

dicendo

; quintas,

aut tertias, non omnes effe eiu

eittilts, i

sdem diftantiee,

: t infimo (.

aut interualli, fed reuera diue

rías fere omnes

inter fe,

Ts commini

? enimm conft.

31O.

Vi (onantas

Si in Monochordo

capiantur chordae com-

i.j qem

munis tales duz

portiones , quz fint inter

D; h mlf

€ vti diaponalis

quadrati ad latus huius,

i

Vél ; vtl 472 : 1,

erunt vibrationes in mi-

exem hi, a

nuto fecundo edite in ratione inuerfa ha-

rum longitudinum , hoc eft vti r : ^2 —

li 07); 3

.

*

&r , r

.IOOO

J —

j0O: 707; reuera autem

muniset d

incommenfürabiles

erunt hi duo foni , eo-

j ia p d-

rumque vibrationes nunquam congruent ,

31055 5

quia nullam exerce

nt vnionem periodicam ;

XN, Vis

vnde exiftunt Di

flonantiz effentiales , qua-

VEf

les

gtadum

Vic

tamen in Mufica ordinaria non Occurrunt.

mmuruo fice

- Mem. de Trevoux

» I704, f. Mart. bag.

466. — Accedit v

ero dicta diffonantia effen-

^ adeoqut n

tialis. fatis prop

e ad quartam , vnde huic

2 U

ortaíle duritatis quid

adhuc adhzret.

Y vetent ^

intas 1*

9Db

jc ol

Se&io monocbordi vocatur huius diuifio in

( gradu

ta'es partes ineequales ,

vt fingulee longitu-

Minint £

ine füa referant eos nu

meros,; qui in tabu-

qntie t

3 prima aut fec

unda füperiori (307.) pro

ineulis tonis

Occurrunt ; illa eft fectio mo-

fiol Fa,)

Àà 4.

nochordi

W

374 CaArP. VI DE MOTV AERIS,

nochordi diatonica , hec autem diatonico-

Te

chromatica. Heec igitur adornatur , fi to-

l

t

üius chorde alicuius vibrantis longitudine

u

diuifa in partes equales 7177 ; talium tribu-

JETOA0

antur partium inzqualium primee 768, fe-

&

cunde 720, tertiee 675 , atque fic porro ,

x quibus ha tonos fingulos duodecim ; cum

octaua , clangore expriment. Aliam autem

N

D]

multo parabiliorem defcribit $turmius , Ma-

thef. Iuueuilis tomo I pag. 6915 fi chorda ten-

f:; QU V

qit Vents

Fig. fà AB

diuidatur primo in partes quatuor ae-

