Be37-3
author: Krafft, Georg Wolfgang

-

—

ul

.

2

"

:

.

H

r

[ R

l

E

aM

J5

v

x

E

"UE

a

.

5

ACE

.

E

La

i

* d

r

u

[

t

r

*

ia

ET

-

z

us

M

A

^

x

3

LE ia

3

r

f

Ls

p

s.

:

D

a

f

A

VE

-

do

s

VE

X

$UR

DT

x

x

$s

-

T

d

E;

"

2

l

d

".

A

TU Pa

24

E

x

r ,

23

M

*

X d

E

2

-

p

p

.

U:

22

ï

7

DA A

2x

Y^

*

Y5

*

*

i

d - rP

"

4

z

d

p

D

3

fie*

7

"-

a

-

o

ï*

x

d

*

ä;

Cam

g

*

"

Les

""

$ r

bo

2

r

ao

u

;

LE

L

iC

(

gt

.

[

x

RI

g

(

z

i

i

v

s

i

^

D

F.

i

d

AE

TA

|

:

N

x

S 09

A

-u

*

X "L i

i

'4»

)::

s

t

x

A.

MA

É

e$k

*

£,

$

sE

MECAT

L

s

$

P

u

t

s

r

x

d

V. M

T s

E

r

»

;

E

;r

*

*«

A

R

3* À

Q

*

-

T

i

-

J*

A

s

RA

u

5

i

;-

D

o«

1

D

Ev

(

xdbs

m2

* x

2

2

"

E

*

x

&

z

5

1

L.

1P

s

m

X*

3

uv

$

X

[

i

$ $

Ls

[

o

"U

z

:

2

s

»

?

T

o

x

od

n

s.

dotsl-

T

A

"

J

PUR

R

*

dN

"

3

d

E

*

—

(à

$t

^

i

3

"s

x

Ra

u

.

»

x

x

P.

pE

M

i

2

s

ä

p«

U

A

;

:

*

us

".

1

i

a.

m

qer

"

n

*

*

XX

k

x

E*

.ïj

?

É

$3

3

W.

t

74

d

f 23

E:

ï

d

*

.

:

*

1

"

*

[2

a

P

m

zi

?

Á

n

Y

2

"r

"

--

a

£ x

s

3

p

d r

E

RD

AE

as

A^.

k:

ii

a

f

E

^

A

s

z

x

EM

y*

É E.

"

X

T

ij

Eri

o

Pa

3C«

Ó

4

T

53 RUE o r d

ü

X

.

d.

E

*

TRUE

:5

À

7

r£

r

a

"3

x

x

x

i

$^

x

j

-

phce

AS

1

fs

^

U

O

Y

duf

a

?L

A

P

n uf

n

Ti

M

*

n

-

1

r

.

t

"

w

&

zi

ER

"

FW

'æï

w M hiL AL Q

"7

*B

N12«510223928 021

UET L I

UB Tübingen

,

*

o

*

»&

p ADO

u

PA

cont

NU

hi

um

i

Mi

$r

j

w

PRAELECTIONES

ACADEMICAE PVBLICAE

PHYSICAE

PARTEÉ/O P-TA.I-XC'A/EK.

ET H18 COGNATAS;

COMMODA AVDITORIBVS METH

1— *:VA.,«

CONSCRIPTAE

d

Vf V

*» U

(

À.

P.

m

GEORGIO WOLFFGA

KRAFFE'T,

PHYSICES xr MATHESEOS P. P. O,

ACADEMIAR.SGIENTIAR, PETROPOLITANJR,

ET BEROLINENSIS, MEMBRO:

PARS Ill

P CSSS:S:55959:9599 9956 59 9«

TVBING AE

Svurivs JOH. GEORGII-COTTAE,

M D CC LIY.

z

Y

[

"I

;

"

——

n

".

ul

li

IK

as sU

TK

&

Qu

U

D

A

A

!

[

Ài

d

—

-X

— MRRRRa

P25 -9 99 29*

LT —— —

—

z.

&G

;1

SS

EW

Jï*ä

7

X o x

Iis

-

:

9 s 9 s

E

';äï

r um

l*

/

v CC CRCICRC CC RO RC RC RC äj?. ]

"KWPW*ïwwü

LECTORI BENEVOLO

dv p

CHRISTOPH. FRIDER. SCHOTT,

;; Philofoph. practice,; Elöqu. ac Poés.

Prof. P. O.

s.

z

zE-

EM

^

7

W

rodit heic in lucem publicam

25

7j

N

tertium idque ultimum volu-

,

men przle&tionum Academi-

carum in Phyficam 'I'heoreti-

cam à Celeberrimo KRAF F'T' TO con-

fcriptarum , de quo 'Tibi, L. B. ratio-

nem redditurus fuiffet ipfe, nifi przmatu-

ra fata; quibus libro hoc fere penitus ty-

pis exfcripto occubuit, id impediviffent,

Rogatus à Bibliopola, ut id officii in me

fufciperem ego ; eó lubentius morem

geíli; quo gratior mihi eft occafio de

x a

Viro

PRAÉFATIO.

(j

Viro Optimo ; quocum magna mihi in-

qu

terceffit neceffitudo , cuiusque merità

prorfus fingularia femper in miaximoó

pretio habui & etiamnum habeo ; poft

"

mortem quoquelpfius aliquo modo be-

ne merendi.

]

Primum ; de quo 'Te monenm

f

dum puto ; id eft ; ut ne exiítimes;

)

volumen hoc inter partus pofthumos

qu

efle referendum , ex adverfatiis Beati

D

j

tumültuarie corngeftum atque compila-

tum, cui ipfe ultimam manum admo-

d

vere, vel ad minimum limam addere;

Tsl

haud potuerit. Ipfe enim libelli huius

| [0i

virtutes intérnz ; ordo lucidus ; erudi-

j

AU

tio ubivis obvia haud vulgaris ; nexus

rerum inter íe ar&Giffimus , fcribendi

Q

ratio pura & przcedentibus duobus

hi

lii

voluminibus ex aífe conformis ; contra-

VU

rium 'T'e facile docebunt. Neque etiam

lr

fieri potuiffet , ut inrra tam breve temt-

poris fpatium; quod à morte KRAFF-

li

TH

PRAEFATIO.

Wi

"II effluxit; qui ante has novem fefti-

? mer

manas diem obiit , libellus triginta pla-

faXimo -

gulas continens ; & pluribus praterea

figuris zri incifis ornatus , vel confice-

t0; wf

Pro-

modo be

retur , vel etiam imprimeretur.

inde confidimus, fore, ut facilé fidem

nobis fis habiturus , qui id ipfüm con-

froret

firmamus, cum exploraté nobis con-

xiltmes,

ftec, Virum beatum non tantum omnia,

Ythumos

quz volumen hoc complectitur, con-

jis Deut

fcripfiffe ; antequam decumberet , fed

ompile

àdmo«

& pleraque pro ea ; qua erat; accura-

tione fümma , cum typis mandarentur,

dideres

correxiffe ipfum, atque à mendis typo.

fi hujus

graphicis expurgaffe.

&rudi

Alterum , de quo nonnihil prafan-

, IeXUS

ribendi

dum effet , ipfum huius voluminis ar-

Cum vero infti-

duobus

gumentum concernit.

tuti füi rationem in hac etiam parte fer-

CORtTA

vandi, iam in prafatione fecunda: par-

üe etiit

ti premifía expofuerit b. KRAFF-

eve II

TIVS, ubi ita loquitur: » Ultimam»

u

»( 3

hanc

1

PRAEFATIO.

» hanc pertra&ationem parti IIÍ., pro-

)

»Ximé infecuturz , referyo; in qua, de

9

"J'H :,C

»:inotu aquarum, hoc eft, Hydraulica;

TM

Af

» de pernicitate lucis , hoc eft , Optica

»univerfa :

p]

de fluido aéris; hoc eft,

DW

il

» Venti 1Heteoro ; de volitatione ignium,

n

»hoc eft, Eleclricitate commodif(fimus

Fr

u

lh

1

»erit agendi locus ; , nihil habemus ;

K

qu

quod ulterius addamus, quum hzc ipía

verba; & & eweja , omnia ea fiftant;

Y

Uf

quz in hoc libello pertra&ata deprehen:

y

duntur.

——

Ht

TU

. Atque fic fitire hanc epiftolam pof-

di

Ln

fem , nifi libellus füb ipfüm Au&toris

J

!)

li«

fui obitum in lucem editus , ut eius vi-

z h

tz rationes ipfi inferantur , füo quodam

"m

peculiari jure poftulare videretur. Qua

J

re & fingularem apud 'T'e, L. B. gra-

Lx

tiam me initurum efle fpero.

Przci-

ld

pua paucis fic habe.

f:ipïihi.

J]

N atuä

PRXAEFATIO.

IH.) pm.

Natus eft Anno huius feculi pri-

| qua;ie

mo , die xv. Iulii, Duttlingz, quod op-

dratiigy

pidum ad fines Helvetiz in ripa Danu-

» Ütig

bii fitum in hoc Ducatu haud incele-

loc ff

bre eft, patre ufus, Sene iam Venera-

Jpnium.

bili , apud Nagoldenfes Sacrorum An-

Vlilfrmus

tiftite primario ,. Viro maximé Reve-

13b€mlls j

rendo atque Do&iffimo Dn. Iox. Ia-

li ii

coBo KRArFFTIO, matre vero Nobi-

à filtnn

liffima Matrona Dna. ManiA Rzori-

prehes

NA , naàà HABELSHOFERIA ; qui

Ipfius parentes, perfpe&tis ingenii doti-

bus, quz ipfi inerant , prorfus eximiis,

m pof-

ad illas excolendas ipfümque bonis lite-

tuGboris

ris imbuendum nihil fibi fecerunt reli-

elus Vi

qui. Pofitis in ludo Sulzenfi primis li-

juodam.

terarum fündamentis , per complures

If,

Qu

annos fideliffima Parentis inftitutione

B. qu

ufus eft, à quo deinde cognato Ha-

Przc

belshofero; Diacono Balingenfi; in di-

fciplinam traditus, fic profecit, ut an-

no feculi huius decimo feptimo inter

Ij

alumnos

N

[

yC4

PRAEFATIO.

alumnos Principis , qui Blabyrz nutriun-

b (!

tur; reciperetur clementiffimé, ubi przter

WJ

li

b. Bülfingerum Przfülem, & b. Seybol-

dum, Praceptorem quoque coluit Sum-

n

me Reverendum — Weiffenfee , Den-

ckendorffenfis iam Monafterii Przpofi

i

tum Graviffimum , qui naturalem ipfi-

us ad Mathefeos & Phyfices ftudia im-

i

petum perfentifcens omnibus modis &

um

do&rina & confilio ipfum iuvit huma-

Wi

niffimé, & eum praterea ipfi favorem

n"

n

exhibuit, ut ; quam tum iam compa.

rare ceperat, rerum & artificiofarum

lii d

u

N

& naturalium penum curz ipfius com-

[

U

J

initteret

Tl

Inde exa&to triennio Beben-

hufam translatus ducibus beatis Viris

Lt

AA

j

Hochfítettero , Weismanno , Canzio,

&

fuos profe&tus infigniter auxit , ut bien-

xlæ

^iio poft cum laude Mufarum noftra.

k]

rum fedem ingredi potuerit, in qua in-

hij

defeffa . induftria audivit. Philofophos

O;PQ R

tüm temporis celeberrimos, beatos vi-

t.m

ros

PRAEFATIO.,

: Düfr,

ros: Creulingium ,. Reslerum ; Hag-

Diprate

majerum,; Hallwachíium, & qui folus

Stybol

fuperítes eft , Summe Reverendum D.

üt Sum.

D. Klemmium, cuius füb Prafidio quo-

) Den.

que differtationem typis impreífam,

Jrepoft

Exercitia critica fuper quinque priori-

T ipff

bus Evangelii Matthei capitibus fiften-

(l im.

tem , mafculé & cum laude defendit.

ts &

Summa veró cum voluptate ab ore b.

t hum.

Bülfingeri quoque pependit, qui, quas

VOrem

pre reliquis maximé deamabat , Phy-

VOTpa.

fices & Mathefeos do&rinas ipfi inftil-

firum

labat, ex quo tam vehemens his ftu-

COfte

diis totum fe tradendi cupido ipfum

Deben-

inceffit;, ut eÓó unicé omnes fuas co-

: Viris

gitationes converteret, Neque diu vo-

AnZiO y

tis defuit fortuna.

Cum enim anno

( bien-.

huius feculi vicefimo quinto füpre-

noftta

mos in Philofophia honores confecu-

qu [

tus effet, illu(tris Bülfingerus, qui in-

ofophis

terea temporis Petropolim concefferat;

us V

todem ipfüm accerfivit; quo etiam ob-

tenta

t

xX 5

PRAEFATIO.

tenta prius à Sereniffimo — Nutritore

"

w

ÓÍuo venia , celeberrimo Medico Dno.

g

Duvernoy comitem itineris fe adjun-

m

gens eodem adhuc anno fe contulit.

yfj'.i':[:

In quo itinere multis cum difficultati-

gt

bus conflictatus eft. Etenim quum

itith

inclinato iam anni tempore peragratis

Francofurto ad Meenum ; Gieffa , Mar-

g

purgo , Caflellis , Hannovera, Ham-

Nity

um

burgo , Lubeca, 'Travemundz Balti-

co Mari fe commififfet, moleftiffimam

WU

A UMIU

),'- m

navigationem habuit, & ter tempefta-

te exorta, amiffisque minore malo: &

TU

[l

anchora, de falute fua fere defperans

N rqi'! "]

ad Revaliz litrus evafit , unde traha ve-

&us, quod ex itinere reliquum erat ;

fs Q

confecit.

Petropoli ítatim provincia

C;mg

Mathefin in Gymnafio academico do-

ii

cendi publice in ipfum collata; & id

ARV

preterea muneris datum eft , ut in

i Y

1

obfervationibus inítituendis

Aftrono-

inum Imperialem iuvaret.

Quibus

luj

officiis

PRAEFATIO.

Nütritys

officiis per integrum quinquennium ita

ico D

defün&tus eft , ut füuam & fidelitatem

ft adjun

& ícientiam probaret omnibus. Prz-

CODtulit.

terea veró opportunitatem , quam heic

Flcultati-

naCtus erat, in Mathefeos & Phyfices

| quum

adyta altius pertingendi fümmo ftudio

Tügratis

lucrifecit; & ex ufu & commercio ;

s Mar-

quo fruebatur , fümmorum virorum

; m

Bülfingeri , Hermanni , Bernoulliorum,

2 Dd

Duvernoy , Majeri , Leutmanni , Ba-

Ifmam

yeri, Goldbachii , Schumacheri & Eu-

Ypefta.

leri uberrimos reportavit fru&tus. Quo

d&

factum eft, ut elapfo hoc tempore in

petuns

numerum Sodalium Academiz ad-

iha ve.

fcifceretur ; ipfique Profeffio Mathe-

Wokp

féos univerfe ordinaria demandare-

vinaa

tur. Cumque haud multo poft ob-

9 do

fervationibus quoque afítronomicis à

, &il

Íe inftitutis inclarefceret , Obfervato-

; w

?l Aftronomici Dire&or defignatus

Aürgno-

eft, munere autem hoc anno elapfo

Quby

nondum vacante; profeffionem Phyfi-

oHï;j

ca

PRAEFATIO.

cx theoretice: && experimentalis obti-

nuit.

Cui muneri dum praerat non

y

v'u'

trantum . aliquoties integrum Phyfice

h

experimentalis campum frequenti au-

Jln

dientium concuríu emenfus , fed & fin-

p

gularem adeptus eft honorem , ut bis

[

j

prefente Auguíta Imperatrice Anna;

]

n

femel in confpe&u Magni Ruflorum

VN

Ducis, fzepe autem coram fplendidif-

tl

fimis diverfarum gentium & orienta-

Dj

h

lium & . occidentalium Legatis, inftitu-

0"

tis rarioribus - experimentis phyficis,

füam commonítrare eruditionem po-

Y I

tuerit. . Quz fcripto edidit, cum Aca-

N

N2

M

demiz — Petropolitane — Commentariis

TOR

inferta fint; neminem literatorum late-

V

re poffunt.

Anno huius feculi trige-

11l

fe

fimo o&avo matrimonio fibi iunxit or-

:lc

natiffià:nam. Virginem Dominam Axw-

E

À

NAM CATHARINAM Nobiliffimi Vi-

D

i

Y

ri Da. MATTHAEI VELTENI, Aca-

Al

D

demiz Scientiarum quondam à rationis.

]

bus

PRAEFATIO.

alis d.

bus óeconomicis, filiam ; ex qua trium

E

liberorum parens fa&us,; ipfa ante bi-

Phyficz

ennium fatis funCta, filiolo autem uno

IeQti ag

fingulari calamitate Nicri undis haufto;

d & fin.

duos urroque parente orbos fiium

ut bi

Ànn,

optimz fpei & filiam. bimulam poft fe

reiquit. Non una vice in Patriam re-

forum

vócatus eft à Sereniffimo Principe no-

df

OT«

ítro, füam autem miífionem haud an-

te obtinuit; quam id inftantiffime ur-

in(litü

geretur , quod anno huius feculi deci-

vficis,

ino quarto contigit; &c tanto quidem

1 p

Àe-

cum ipfius honore, ut etiam abfuturo

locus inter membra Academiz honora-

ntarils

rià cohcederetur ; & annua penfio ad

1 lite-

dies vire ipíi folvenda decerneretur.

trige-

Quo itmpetrato difceffum fuum, quan.

t 0f«

tum fieri poterat maturavit, atque fe-

Às

licius a6 prima vice Baltico Mari traie-

i V

&o Wolgaftiz navem appulit; unde ter-

) h

reítri itinere Berolino, Witteberga; Lip-

at

Íia; Iena, Coburgo ; Bamiberga , No-

hi

runbere

PRAEFATIO

qu"

rlmberga peragratis in Patriam rediit;

j

à qua integros undevigenti annos ab-

fuerat.

vr W

Novum munus in Patria fibi

m

commiffüm , Mathefin & Phyficam

tum in hac Univerfitate, tüim. in Col-

legio ; quod heic . floret ; illuftri , pu-

[

T

blicé tradendi bina oratione aufpica-

tus eíft

.

.

de 7nonitis

EU

in quarum illa

quibusdam |ad Phyficam. | experimenta-

xuh ï

Qu

lem bodie etiasmmum . fatmme mece[Jariis ,

dt a

in hac veró : de quibusdam . borealium

(u

[

X

L

climatum prevogativis . im. ob[ervandis

MÀ Wi

nature hHraculis 69 inflituendis obfer-

vationibus pbyficis , verba fecit. Quan-

( Ote

VTUU hh

topere novam hanc fpartam per inte-

N

grum decennium ornarit, non opus

L

Q

eft pluribus differere, cum fcripta ipfius

apud nos quoque edita, inter quz prz-

ter complures difputationes Inftitutio-

nes ipfius Geometrie fublimioris &

hic ipfe liber , cuius ultima pars heic

comparet, eminent; id fatis fuperque

loquane

PRAEFATIO.

loquantur. Quod ad ultima ipfius at-

t lg

Ill5 a.

tinet, inde ab aliquo tempore infignem

virium füarum proftrationem fenfit ,

tri fibi

ex hepatis obftru&tione oriundam, quod

)hyücam

1n o

malum cum indies maiora caperet in-

ri, pu

crementa tandem le&ulo ipfüm affi-

iufpica

du

xit; ex quo cum intelligeret fatum fi-

Tij

bi imminere ; pie fe ad mortem com-

fionty.

pofuit; & editis pluribus fidei fuz do-

tiforiy

cumentis in Domino die xvr. Iul. poftri-

2177

die natalis füi placide obdormivit.

"Wfdig

Quantus vir fuerit vita ipfius docet, &

al

ífcripra confirmant. Vale; mi Le&or,

Qu

& hoc etiam labore ipfius fümmo cum

T nte.

'Tuo fru&u utere , mihique fave.

Scripfi ''ubingz d. xvirr.

| Opus

Sept. A. c12 I2€C LIy.

ipfius

i pre-

D.

oris &

ars h

at

ORDO

lgt

EX oX OCb

j

ORDO CAPITVM.

L De.Motu Aquarum.

pa

I

|

II. De Motüu Lucisrdire&o five de

optica.

660

IlL..De Motu LuciS reflexo Ífive

de Catoptrica.

132

IV. De Motu Lucis refracto five de

Dioptrica.

i7i

V. De Meteoris ab Aigne & luce

J/

pendentibus.

270

l

VI. De Motu aéri$ ; fono ac verr-

VX

to

343

M

1

VII; De Ele&ricitate,

492

E

Í

(

IN

CAP,

[

!

d

313243

[

N

EEE

7

N

[/5

7-

(

(

Z

N

E7

—

2

Päg ]

- 9)

)

2

:

X

Y

(

/

——

£—À

EEE

[HTITLCE-

AA

2

dt

(

QZ

,

66

em»

Z

Y

N-

t:

W

U

à

t

CAPVYT

I.

(

DE MOTV AQVARVM.

40

D

.ïä*xï

e3

?

LA

D

N

ZT

N

8

E

SW

"

[

J

NT X

x facta fuperius ( Part. 1] Præf.

SS

/

)

N

€9 Cap.I,) partitione noftra

)

1

36

]

—

-

traftandum nunc erit in hac

(

üx:h

Parte IIT, de Mecbanica fluida-

rum , quorum $taticam.iam ab-

foluimus. Illa itaque eft inueftigatio celeri-

tatis actualis omnium fluidorum , appella-

turque Z9draulica gemeralis , melius autem

Hydromechanica, vel Hydrodynamica , intelli-

w

gendo íüb aqua, his vocabulis contenta;

omnia fluida

, tam elaftica? quam no

n ela-

'P.'.'

ftica;

£

CAP.

I

W

ftica, quorum maxime celebria , Phyücam

Oc

upantia, funt A4gua ; LiXs -Ar , & Mate-

x

via

i

ettrica, hac tractatione methodo noftra

QE

antea (P.IL, 6.) expofite conuenienter ab-

foluenda.

2.

.

Ab initio ipgitur agendum erit de motu

aquarum, aut dliorum fluidorum non ela-

L

ftücorum , quz fcientia Hrdraulica fpecialis di-

citur, & Hydroftaticee cognitionem füperius

Wï'm

traditam. fupponit. (P.1I; 93.) Mouen-

j

tur autem aqua, aur per propriam fuam

N

grauitatem ,. & preffionem aquarum fíu-

|

W

perincumbentium 5 aut ;

cum machina-

Ti

rum Hydraulicarum ope eleuantur ; aut

cum eadem ab aére contiguo premun-

AMa-

tur; atque fic ad: motum cientur.

D

chine Hydraulice eximio vfui fünt in vita hu-

l

]

L

mana, quibus nempe aqua precipue eum in

"um

finem in altum tollitur, ut deinde porro

hinc & inde commode deriuari & deduci

D!

L

dl

queat ; Fontes falientes , principum & diuitum

s

delicie ; elegantiffima oculis fpectacula obii-

1

ciunt; fluminum cur(us naturalis ad naturg co-

gnitionem fpeétar; vtque adeo hec ícientia,

ex quacunque illam parte contuearis , vel fit

&

fümme vtilis, vel maxime iucunda; vt pro-

r

fit & delecter.

Primum igitur con(iäerandus hic erit mo-

tu$ aquarum oriundus ex propria earundem

graui-

DE MOTV ÁAQVARVM,

3

)« Jhy.

auitate; & preffione aquarum füperincum-

bentium ; quod cum fit: accidit illud vel

0 nó(i»

er foramen folum vafi , quo continetur flui-

KQter" ab

um, infra libellam inflitum , quale forá-

men , ex quo effluunt aque in penere, ZLu-

men vocari folet; vel per tubum, aut cana-

de mon

lemaliquem, vafi adiunctum, quorum vtrum-

D0n eh-

que feparatim pertractari debet,

ttilis di-

4-1

fiperius

Youen-

Fluidum in vafe claufo contentum infe-

um fum

rius premitur a füperiori verfus omnes

u'm f

artes equaliter; ( P. II 99.) hinc gutta

uae-

f

á

u

s fe

fnachint-

bet conatur etiam omnes partes ver

mouere , atque tenet hinc celeritatem poten-

ür; au

tialem; huic preffioni conuenientem: . Hanc

Jremun-

AMr-

igitur mutat in celeritatem actualem ; & re-

vera mouetur, fi obítaculum ab vna parte

rita hu-

tollatur.

eum i

Neque intereft vbicunque obíla-

culum , vel preffio contraria aquiualens;

t porro

dedudi

tollarur: gutta enim eadem femper celeri-

tate mouebitür, fi fuerit eadem preffio; vel

dinirum.

j obi-

eadem altitudo fluidi ftagnantis füpra locum

ure co-

Vbi preffio preualet, remoto obftaculo.

(cientià

Celerior ergo oritur gutte motus in pro-

funditate maiori, ob maiorem preffionem ;

s, vei

; v

eadem oritur guttee celeritas vbique; in ea-

dem profunditate ; ob squalem hoc cafü

preiüonem.v (P.IL9o8.)-

c en v

$-

erüms«

| a

* Vtergoceleritasgutrulee, vbicunque

f?

A

penris;

al

4

,CAP. I

pentis, menfüretur: memores erimus regu-

e generaliffime celeritatis a. potentia qua-

!

cunque excitata dc — I:f: ; (b 1272 quee,

)u

fi potentia fit conftans; vti hic fupponimus;

pt

facili integratione mutatur in hanc: c

ÉL

m

quoniam maffa m per fe conftans fupporitur.

a

[,'g.,,Srqtuamus itaque vas prifmaticum ADFE,

cuius luminis, vel orificii aperti, diameter

iW

fit CD; atque egreffa fit iam guttula CD dc,

As

N

vnde fuperior fuperficies aliquantum fubfe-

..... il

dit; nempeex AB in ab; quaritur celeritas

u

Preffio in hanc

^N

fluidi huius egredientis c.

p

ttulam e

:

redientem ; fluidi homogenei,

pit

Cl

D

dc eft CD?

*« EA ; (P.1l; 98.) fpatium

vt

percurfüm ab hac preffione eft Dd, & maf-

li W

ía. promota eft CD^ « Dd; tempus vero,

quo hec promotio maílule contingit, eft

——. (P.L 83.) His igitur ommibus in cano-

i fubftitutis oritur c* — EA , aut

ne general

vero c —^ EA;. hoc eft, celeritates, qui-

grediuntur ;

bus gutruke per lumen CD e

funt vti radices quadrate

ex a

zïtitudinibus

aque ftagnantis fupralumen EA. — In eadem

(

vero ratione fünt etiam celeritates grauium

(B. l, 1464)

per EA libere decidentium ;

guttula ergo q

uzlibet exit ea celeritate, qua

egrederetur ; fi

per AE delapía libere fuif-

e:l

qu

€&. Abftra-

DE MQTV AQVARVM.

$

Fimist,

6

T6ntia qi.

- Abftrahimus autem in preecedente demon-

T27)qua

firatione animum a partium fluidi coheefio-

)ponimyg,

ne, qua, licet exigua fit ,. in omnibus tamen.

p

! C:"*)

m

adeít , (P. T,. 302.) motumque aliquantum

retardat.

Preterea manifeftum eft, modo

IDponitur,

expofitam celeritatem generari preffione flui-

1 ADFE,

di füperincumbentis, neque eandem particu-

diameter

las acquirere cadendo; non enim illae tantum

,

exeunt, qug deícendunt, fed etiam quae late-

mm (b

ür cehris

ralier afuunt. Ex Mechanicis porro no-

tum eft, corpus libere cadens femper eam

0 in hüx

acquirere celeritatem , qua ad priftinam alti-

mogenti

tudinem motu retardato

iterum. afcende-

) fparium

re poteft; (P. II, 184.) ergo idem etiam hic

, & mdt-

verum eíft, nempe guttulam effluere ea cele-

ü$ VeO;

riate, qua ad alütudinem integram aquae

i, d

ftagnantis rurfüs afcendere poffet. — Nex»to-

;in cano-

mus quidem in prima editione Primcipiorum

Matb. Pbilof. nat. ftatuit , guttulam effluere ea

EA, at

(5 qul'

celeritate, qua ad dimidiam tantum altitudi-

nem aícendere poffet : fed in fecunda eius-

diuntgt y

dem libri editione hanc fententiam fuam mu-

tudimibus

tauit in eam, quam modo expofüimus.. Vid.

In eadem

; Qraul

Celeberr. Dan. Bernouli Hydrodynamica ; pag. 2.

. lu)

ritaty

i

7.

tiber f

Pofüjmus in demonítratione , tempus ;

L

qgo promotio maffulc

contingit, effe ——

?

(

b

À 3

quod

.Dv

6

CaAr.

I

"m

:

quod non Qerum eft, nifi in motu zequabi-

hÜ

]i; (P. I, 83.) aut vero in inequabili etiam ,

fed infinite paruo; (P. I; 124.)

onimus ita-

vf

ue fluidi füperficiem AB fübfi

D

ere per fpa-

tiolam Aa infinite paruum, hoc eft, eftlu-

N Y

xurm fieri per foramen infinite paruum. Ad-

du&tum ergo 'Theorema intelligi debet tan-

tum de foramine infinite paruo, aut. quo

»1

infignem aliquam tenet paruitatem. Si enim

affümatur lumen finitae cuiusdam diametri ;

jj A

; i

IN

celeritas erumpentis aquae non nifi difficilli-

mo calculo füpputatur. l Viterius etiam af-

Uwr

fumfimus potentiam prementem conítan-

tem ; quod fieri nequit, nifi vas fit conftan-

NU

z

ter plenüm ad eandem aliquam altitudinem ;

uod in experimentis inftituendis obtinetur ,

fi ex ampliífimo quodam vafe aquee in vafcu-

Jum examini fübiectum per canalem quiete

deriuentur, atque huic füperne tubuli late-

rales euacuantes ad eandem aliquam altitu-

dinem fint adiuncli.

8!

Arque hzec quidem valent pro egreffu gut-

tule verticaliter deorfüm nitentis: fed com-

robantur quoque etiam in eiusdem egreffü

Tn

j

orizontali. Similis enim hic adeft preffio

fluidi füpraiacentis , & ab hac guttee in quam-

ün

liber plagam di

rieuntur ; (4.) ergo etiam

horizontaliter.

Sin igitur ad latus vafis ape-

l

riatur lumen : per hoc erumpet fluidum iis-

em

7

DE MOTV AQYARYM.

U tl

dem legibus , quibus defcendit verticaliter ,

BD t

fola directione excepta.

Confiderari autem

JDimus i.

ralis guttula horizontaliter prorumpens de-

l'€ Der

bet tanquam punétum graue horizontaliter

,e)c

proiectum , quod iam vidimus defcribete

Qum, Ad.

hoc cafu Parabolam , in medio non refiften-

lebet tap-

ti; ( P. II, 186.) ergo quoque fluidum hori-

Ut quod

zontaliter profiliens eandem Parabole femi-

Stenim

tam ita defcribet, vt, fi in vafealiquo AICK ,

Fig. 2.

lumetri,

repleto ad AI vsque; lumen quoddam G ad

if

latus infli£tum fuerit infinite paruum, flui-

etm df

dum per illud fit egreffurum in femita Para-

^ conan-

bolica GH , in qua eft 4AG « GC — CH* ;

t confan-

pofira KD linea horizontali; & AG altirudi-

tudinem;

[

ne fluidi ftagnantis füpra aperturam G fa-

)tinetur,

&tam; atque hoc ita quidem eueniet , vt in-

nvafcu-

fra hanc venam aquoíam GH quis confifte-

| quiete

re poffit fine madefcendi periculo.

l late-

"d

n dltito-

uodíi ipitur circa totam altitudinem CA

fluidi ftagnantis (üpra fundum horizontalem

CD defcriptus intelligatur effe femicirculus

effa qut-

AEC , atque ex lumine G erigatur ad diame-

d com-

trum perpendicularis GM ; erit ex natura

n epreftü

Circali AG « GC — GM'? ; quod fübfti-

turum in equatione priori prebet 4GM*

jt pref

jn quir

— CH? , aut vero 2GM — CH; vnde iam

yoo t

omnia pheenomena huius motus horizonta-

; vils L

lis confequuntur.

Nam 1.) quia amplitudo

]f

iactus CH eft 2GM ; atque inter omnes per-

äuidulïï

u

Á 4

pendi-

y

8

Car. I

n

pendiculates a peripheria ad diametrum ma-

xima eft radius: erit iactus ampliffimus , qui

eu

q

ex centro Circuli B egreditur, bifecta nempe

tota altitudine CA in B; Parabolam BD for-

(L

(»

mans. 2.) Quia perpendiculares ad diame-

[

trum a centro zequaliter diftantes GM &FL

funt eequales, dabunt etiam lumina a centro

M s

B equaliter remota G & F eandem iactuum

j

fuorum amplitudinem , nempe CH.

3-)

a u

Aqua fenfibiliter fübfidente in AI, per efflu-

j

xum continuatum , femper alie atque aliae

Parabole exfurgunt; quia altitudo fluidi fu-

n u

V

ra lumen mutatur, & confequenter etian

celeritas , qua guttulee profiliunt.. 4.) Pro fo-

ramine quomodocunque pofito F amplitu-

do inuenitur — 2 AF * FC.

ug omnia

Experimentis comprobantur.

IOC.

Inueniri poteft hinc celeritas, qua guttu-

le ex lumine profiliunt.

Cum enim profi-

liant ea celeritate, ac fi decidifTent libere ex

&

;

Wi

altitudine fluidi ftagnantis fupra lumen ; ( j.)

atque hec altitudo fit, ex. gr. pro effluxu ex

H

TU

lumine G; AG — — ; (8.) obíeruen-

[

tur in iactu aliquo horizontali venz aquofze

amplitudo CH , & foraminis G altitudo GC

Ti

fupra fundum horizontalem CD:: dabitur ita

n

altirudo AG, vel altitudo celeritati huius ef-

N

fi)

fluxus debita. (P. Ij 149.) lta Grauefandius

in Pbyf. Elem. Matbem. editis 1742 Tamo 1,

gua

P- 4523

DE MOTV AQVARVM.

9

Tf

p.456» Experimentum adducit ; in quo

E lmus)älli

erant, altirado luminis fupra fundum, íiue

d anemp-,

GC; 18 poll. amplitudo iactus autem; ve

m b]) for.

CH, 341 poll. Ex quibus conficitur altitu-

d diame.

do huic celerirati debita AG 16 42 poll. que

GMÁTL

tamen reuera in Experimento fuit 18 poll.

1 d Centto

Ex quo pater, fluidum profilire minori ce-

Y

itduum

leritate; quam que debetur altitudini fuper-

Á

H )

ficiei fupra lumen ftagnantis, & prementis;

«t effin.

quod vero mirum non eít, cum rot immi-

IQ die

Íceantur impedimenta, celeritati purze remo-

lt u-

ram iniücientia, quot paullo infra memora-

Yer eum.

bimus.

. Prof.

E

-II.

Sin i

itur, vt

i hucusque ftatuimus ; lumen

Amplit.

t Omnia

fit amplitudinis infinite paruee , adeoque mo-

j

tus partium inteftinus fere nullus, ex quo

intrinfeca quaedam motus generalis alteratio

confequi poffet: tum vere fünt propofirio-

i putt-

n prof-

nes hucusque adducte in vafis etiam, non

prifmatice modo, fed vtcunque, formatis;

ibere ex

m (f.)

quorum autem vafíorum figura nequaquam.

negligi poteft, fi lumen in vfüm vocetur

fuxu eX

magnuitudinis finitee ; ob rationem inferius

b(eruen-

(16.) occurrentem. Nifi vero lumen fit am-

: aquot

pliffimum, fed aliquot tantum lineas in dia-

mdo

metro occupans, fine notabili errore illud

abinur i

pro infinite paruo haberi poteft; vti exem-

; huius &*

plo quodam oftendit Cel. Daz. Bergoulli in Hj-

vaurdt

drodynamice pag.;9 , de diametro luminis;

que fit 1 diametri vafis ; fed in. hoc cafu fi-

a fl

In

! r

j

y |

Io

CAr. I

mul füadet, vt pro capienda amplitudine

i

CD, vel CH, non fümantur prime guttulae

d

exeuntes , fed ez , qua profiliunt; poftquam

aqua in vafe iam aliquantulum fübíedit ; ne-

que enim ftatim ab initio aqua profluit ea

velocitate, qua debetur altitudini aque fu-

A(

praítagnantis. vid. l.c. pag. s;.

12.

P.

f3V

Perfpectum nunc habemus , effe amplitu-

dinem jactus CH — 2" AG * GC ; (8.)

vnde fequentia deriuabimus confectaria. 1.)

u

Si in diueríis cafibus altitudines 4edtuum GC

[j

W

u

ii

Mi

fint eedem: tunc efle amplitudines corre-

fpondentes CH in ratione fübduplicata alti-

li

tudinum fluidi fupra lumen , hoc eft, vti

V'AG. 2.) Quia vero radices quadrate ex

altitudinibus funt vti celeritates fluidi profi-

lientis in vtroque cafü: hinc in eadem alti-

tudine iactus amplitudines funt etiam vti ce-

leritates, quibus fluida profiliunt. 3.) Quon-

iam amplitudo generaliter eft 2//AG .

GC , in quam expreffionem latitudo vafis

W

non ingreditur: patet; amplitudinem ex vafe

latiffimo, vel anguítiffimo ,. effe eandem ;

dummodo maneat AG , altitudo fluidi fupra

Ls

foramen G, & CG, altitudo iactus, eadem;

vti antea dictum eft. ( 11.) Neque etiam in-

cutrit in determinationem amplitudinis ia-

ü

&us denfitas fluidi; hinc eadem de fluido

Va

quocunque valet.

4-) Si fuerint duo. vafa

lj

ingqua-

II

DE MOTV AQYARYM.

mplinjy

inzequalia altitudine aquarutm , öz/-ba(-rvaüs-

X Quri»

l

fed quorum iactus in amp

litudine fint æqua:

Qu

les: erunt celeritates aqua' profilientis in-

*

L n

roflut o

verfe vti radices quadratee ex altitudinibus lu-

minum füpra fundos.

Nam, fi amplitudo

dque f

jactus eft vtrinque eadem, vel conítans, erit

CH — 2/AG « GC — 1, adeoque v/AG

L ?;-G-C—; fed v/AG eft celeritas fluidi pro-

mpitu.

filientis ( .): ergo patet propofitum.

( (4)

13.

Wi 1)

Ponamus nunc fluidum exfilire verticali-

n (

&$ Core-

ter furfum, id, quod nullo fimplici vafis re-

pleti foramine, fed tubo recuruo ABC, fur-

Fig. $.

Cat2 alti-

fum verticaliter in C dire&to ; obtineri pot-

ell; vii

eft,

er quem partialiter tantum aqua fluit;

Rii? ex

ada

!

u

mendam directionem; erit in hoc ca-

iproli

fu regula generalis heec: aquam verticaliter

m alti«

profilientem CD aícendere ad libellam aquz

| VE CC-

ftagnantis in vafe EF. . Cum enim fluidum,

Quor-

quaquauerfus directum , e lumine infinite

AG v

paruo, quale etiam hic fupponitur, egre-

p vafis

diatur ea celeritate, quam adeptum fuiflet ,

ec v

fi ex altitudine fluidi ftagnanus decidiffet ;

ndem j

quz hic eft EA; ( j.) & vero corpus graue

d upra

decidens ex aliqua altitudine motu acceler&-

, eaden,

to femper talem acquirat celeritatem , qua

etiam J*

motu retardato ad eandem altitudinem pot-

xdinis

eft pertingere: (P. IL, 184.) patet ; guttulas

dc f

verticaliter profilientes afcenfuras efle ad al-

quo v

ürudinem FED, ex qua defcendiffe cenfen-

j

tur,

y MO'

I2

Car. I

Y db

ais

tut.

Quod idem etiam e natura tubi com-

n2

W

«t

municantis, ad D vsque protenfi, illuftrari

poteft. (P. H 107.) | Adutado igitur fluidi

li

"]

(5

rofilientis ex lumine CD, «qualis femper

»

eft altirudini fluidi ftagnantis in vafe GE ;

ducta nimirum perlumen C horizontali CG.

Neque quicquam hic refert, fi tubus recur-

H

zi

vus ABC fit quomodocunque inflexus, quia

reffio (emper eadem manet, modo non fit

!

d

(

'lm

valde longus , fed interne optime politus , ad

1*5

euitandum nimium fluidi attritum. .Ex hoc

3 W

iaque principio varii Fozntes falientes expli-

ámd)

u

cantur, quorum fpecimina poílea dabimus:

14.

Manifeftum itaque eft ,

uttulas verticali-

ter exeuntes deorfum eoeredi motu accelera-.

4

"!

to; fürfüm vero retardato ; vti omnia reli-

qua grauia.

Vnde accidit , vt vena aquae

deorífum tendens anguílior fiat, & contra-

mv

hatur; afcendens autem amplior reddatur,

& dilaretur.

Nam in deícenfü quzlibet

I

um

guttula praccedens celerius fertur infequente ,

fed huic connexa tamen manet, tam ob aé-

M

ris circumflui preffionem, quam naturalem

cohefionem ; erpgo hinc diftrrahitur vena

n

aque , & firanguítior, donec tandem difcer.

uttu

asinnumeras, ab aére irrum«

D

patur in

sl

pente ;

&

ob verios impetus irregulares.

Contrerium vero horum accidit in vena flui-

ja

di efcendentis; in quo precedens quclibet

As

gut-

DE MOTV AQVARVM.

I3

1 tübi r

guttula tardius mouetur füainfequente; at-

/

l, illis

que adeo hac íua tarditate infequentem im-

Bitur f

edit.

Omnis tamen hec vene contractio

il fömpfr

definit; fi aqua per tubum cylindricum . ef-

Vife GB

fluat.

Onta]i (

tyi

U$ recty-

Vidimus hucusque,; fluidum profiliens

$, quà

verticaliter deorfüm & furfüm, atque etiam

lo non (it

'horizontaliter, eas fequi leges, quas inueni-

tius, ad

ra-

mus obtinere in motu corporis proiecti

. Exhoe

vis.

Minime igitur erit dubitandum;

j

ui-

il -

dum oblique profiliens, in directione qua-

; dbims

cunque, iisdem preefcriptis obtemperare.

Tale itaque fluidum defcribet pariter Para-

*bolam, determinandam iisdem circumftan-

Verticall-

tiis, quas fupra (P. II, 179.) tradidimus,

&ccelera-

& experimentis, fonte mercurii oblique pro-

inia 1eli-

filientis, inftituendis optime comprobatarm.

n aque

In tali igitur iactu fluidi is erit longiffimus,

( CORLTa-

qui profilit füb angulo femirecto ; & qui

eddatury

ab hoc vtrinque equaliter diftant: eandem

qualibet

habent amplitudinem.

equente y

m ob &

16.

