$6.

hoc punctum P , tum illud apparebir inuer-

Á

füm, atque auctum in priori ratione ; nifi

pofitum fit in ipfo P , in quo in infinitum

E

fl

AV

quafi augetur, ob PE — o.

uae omnia

vlterius explicata vide apud Hagenium in Dio-

cuo g

ptrica, prop. 36 €9 37.

Eadem rurfüs met-

tiy

hodo demonítratur, cauam lentem obiecta

oculo reprefentare erecta , fed minuta ; fi

t opuoï*ïvï

M

t

J

modo punctum P, hoc eft, pun&um ra-

10,)

l

n

dios ad oculum deferens , ex eadem , qua

prius , proportione recte ante definiatur in

inaxe, vtifecit Hugenius l. c. prop. 38.

206.

ET

Preecedens lentium conuexarum proprie-

tas ; qua nempe obiecta trans fe infpecta au-

gent , vfüm admirandum habet in AMicrofto-

piis fimplicibus. Eft enim in genere Microfco-

.

: »lm

[4

"; aut Engyfcopium , tale inftrumentum

hr

M

WY

b

ioptricum , per quod obiecta minutiffima;

W

EV

fed propius oculo admota , valde aucta &

Qk

ii

t 0

diftinCa fpectari poffunt.

Simplex vocatur;

A

N

IN

fi conítet illud vnica lenticula, aut fphaeerula,

Ti

vitrea; Compofitum vero , i idem perficiatur

(i n

plurium lentium vitrearum ope.

uamuis

autem

rurp(

M

J

REFRACTO,; SIVE DE DIOPTRICA.

251

à

DT

)

autem inuenta fint etiam inftrumenta Cato-

J

Ü

ptrica huic fcopo inferuientia, tamen haec

üm s.

femper lenticulam tenent adiunctam , neque

ii

omnem approbationem meruerunt. Campus

fpontes

deinde microfcopii vocatur illud fpatium

dm vl

omnejin quo obiecta confpiciuntur.De fphae-

eDit n

rulis norari debet ; quod ez etiam fi aquez

T0ne : nl

fint obiecta augeant , fed minus tamen quam

dnfinitum

equales vitree. Simplex itaque microfco-

u OmD

pium ita íolet adornari , vt obiectum ali-

iU ii

quod paruum flatuatur in diftantia foci a len-

fs m

ticula admodum exigua vitrea, ex cuius par-

m oned

te oppofita oculus deinde proxime admo-

|mimtu; 1

vetur ; atque fic obiectum afpicit. Cum ve-

undum r

ro, per experientiam , res aliqua nudo ocu-

iem, qu

lo valenti apparere foleat diftincta in diftan-

fiiatur in

tia circiter $ pollicum , quod etiam Huge-

j

aius affümit, L c. prop. 595 & iam res eadem

per lenticülam infpecta oculo fiat propior:

erit rei diameter hec , quam auam voca-

m poprt-

mus, ad diametrum illam , quam veram di-

cimus , in ratione inuería diítantiarum ab

yíprda t

v Md

oculo , (88.) hoc eft vti 8 ad diftantiam foci

ere Jj

lenticule in pollicibus expreffam ; quam tan-

tifper appellabimus f ; adeoque erit diame-

yimuma

m

ter aucta — f vere. Sed in tanta propin-

ao a

,

quitate oculus nudus rem non poffet contue-

il lo

l]

ri diftincte ; cui autem defectui medetur len-

, Utl

ticula, quz efficit, vt rei in foco pofirz ra-

dem

li incidentes omnes in oculum ingredian-

tur paralleli ; (184.) qui diftinéctam vifionem

Qs

effi-

4

rä

[31.

&€32 Car. IV DE MOTV LVCIS

efficiunt. Adeft igitur in microfcopio fim-

vit, (

NOCQOtT

plici vifio diftinia rei propiuque ; in quibus

omnis eorum virtus & excellentia confiftir.

Aj trbut

f'

Ita fi ex. gr. lenticula habeat diftantiam foci

Anum

i poll. erit diameter rei auctee — 40 diame-

tris veris, adeoque heec diametrum quadra-

gefies aupebit.

Vt porro obiecta quzuis

h

commode in diftantia requifita ad talem len-

ticulam admoueri, & in íuo fitu immota

110

l

i

teneri, pretereaque füfficienter illuminari ;

DI

IU

Rs u

potfint : tam varie ab artificibus excogitatae

funt, & quotidie adhuc excogitantur, ítru-

p veond

Emi-

€ture , vt eas recenfere nequeamus.

t Md

nent vero inter illas ; quee debentur viris in-

o r t

geniofiffimis Leeumenbackio, Iobanni van Muf-

Qu dm r

Jcbeubrak , & Culpeper , quae famam nacte

f. hls ia

fünt ob comimodiffimum quem preftant

0 m ag

víüm. Quomodo autem tales lenticulee exi-

.';rep FA M]:

n

us comparentur, docet iterum | Hugenius ;

Ri

l

. C€. pag. 173; liquefaciendo nempe tenue fi-

F d

um virreum lampadis ope, que olei loco

204)

W'*m

fpiritu vini repleta eft, & pro ellychnio te-

n "T]!ufu n

net fafciculum tenuiffimorum filorum argen-

L 0

eorum, vt ne fuligine inficiantur lenticulee

(m

Q

E Tif

Ib

ita liquefactze ;. & quia fphaeerule multo mi-

,lï

nores confici poffunt ; quam lenticule : hinc

t ]7

TU

ille optime ad microfcopia adhibenrur.

OPJJ P

207

SLUC

Vj

Vtriusquegeneris lentes fimplices frequen-

Ti

tiffime adhibentur ad corrigenda Oculorum

f

^

vitia ;

d axLU& I

uk

D)

At

REFRACTO; SIVE DE DIOPTRICA.

233

ii

vitia , (118.) in quo cafü perfpicilla, Brillen ;

It qius

vocantur. Horum inuentionern Frazcifc. Re-

it cot,

intam f

di tribuit monacho 4lexandro $pine£ , circa

annum Chriíti 1285 factam , vti legitur in

40 m

Journal des Savans 1679; D4g. 532; cum veteri-

m qui

bus; quantum conítat , nihil quicquam hu-

]a quais

ius víus. cognitum fuerit.

In horum vero

tlem d. t

1 Immoit

locum furrogari poffe laminam, vtrique ocu-

lo applicatam , duobus folis foraminulis per-

luminari,

tuíàm credidit Fabry , 1. c. 1666, pag. 629, fed

otptute

minus confentiente experientia. Microfco-

ir, m

pia vero indicata aliquantum fuerunt a Serre-

Ws D*

ca, Natural. Quefl. lib. 1 C4p. 3, dicente ; po-

mur virsi-

ma per vitrum.afpicientibus multo masora fuuts

u c Mf

quod idem repetit:de pila aquis repleta ; cap.

um nade

6. Ipíius vero inuentionis annus incertus

vluant

eft, vti aliarum fere omnium.

Nondum

ul x«

autem anno 1618 microfcopia fimplicia ex-

fBiggits

itiffe apparet ex eo, quod züieroz. Syrturus,

» [

qui de oripine & fabrica telefcopiorum illo

» ol lo

ipfo anno librum edidit, non fuiffer filentio

|vchriote

preteriturus tam infigne inuentum , fi iam

n

rum cognirum fuiflet.

Certant de hac in-

g at

ventione Foztaua & Drebbelius , circa annos

e f ]to

162j & 1621, de quo vid. Hugenius Dioptr.

xiode:

$g. 170.

Spharulas aqueas in vfüm micro-

bens

copii primus adhibuit Stepb. Gray, Pbilofopb.

Transatl. num. 221, €9 225 ; ícilicet. cauitati

phsrice , vtrinque tenuiffimo foramine,

Per quod aqua non eflluit , pertue infun-

jies ft"

&enco aquae guttulam , & per foraminula

0a oii;

[

trans-

j

Y

224 CaAr.IV DE MOTV LVCIS

u

tranfpiciendo; aut fphaerulee vitree aquam

jis 0

infundendo.

Eidem micrometrum addidit

:cper'mn:

Hautefeiülle , Iouru. des Sav. 1704 ; pag. 32; ac

denique microfcopium confecit ; quod fimul

j

etiam effet paruum telefcopium , Iobelot,

Mem. de Trevoux 1719 , Sept.

um

208

Ti

Mirabilis aütem eft , tefte Hugenio l. c. mi-

D)

i

crofcopiorum effectus ; ex quo naturalium

rerum cognitio multum lucis accepit. In his

1

k mm2 1

N

eft obferuatio manifefta circulationis fangui-

nis, quam primus monftrauit Leeumenbokius

VN

t Il

in anguillulee cauda pellucida , qua& fangui-

J

/ 0

p

nem globulis fubrubentibus conftantem ;

quorum quilibet- ex fex aliis compofitus eft;

[(/)

celeri motui per canaliculos arteriarum

currentem oftendit ; demiferat autem an-

4 wap ff

[

T

Mc

guillulam viuam in tubum vitreum aqua fe-

( &

miplenum , cui extrinfecus microfcopium

?

applicabat ea parte ; qua cauda vitrum tan-

denjra I

gebat.

[ucunda eft etiam animalculorum

& fhm q

obíeruatio aquze guttulis innatantium ; in

n

ERN

quam zingiber, piper , aut aliud quid odo-

M um

ris acrioris, diebus aliquot demerfum fuit;

OT 1

quod idem fit quoque in femine coriandri ;

Un[) J

in nuce mofchata , cinamomo , nec non in

l] P]en

fucco betule poft ; aut 6 dies , vid. Iourr.

Kä

sq

m

AE

des Sav. 1678 pag. 346; item anguillulárum

mmumg n

aceti , quae vti pifces natant, & foetus ex f&

Quj

W

M

Ti

excludunt.

Illa animalcula ex aére allici ;

A Q

propter

!

Q5

REFRACTO ; SIVE DE DIOPTRICA. 235

um

propter odorem , verifimile eft , quia variis

m dii

alis rebus in aqua maceratis ezdem formaee

»w

n

.j: 3»1

reperiuntur ; fed claufo vafculo nullee appa-

od n

rent ; facile autem ob infignem paruitatem

377

in aére fuftinentur ; (L 391.) cum minimis

puluifculis multo minora fint ; hinc multa

ipforum millia fzepius in pulmones demitti-

1nus iggari. Ín aceto autem deprehenfum

T

fuit animalcula illa non in omni, quantum-

TU

vis bone notz , aceto confpici, & in hie-

q'x;. Tnhis

1ne mori, non facto inerti aceto ; necantur

yis m

hi vermiculi ab iniectis aliquot guttis vini.

al

Vid. Regnault Eatret. Pbyf. p.222, & Bojle ,

m lnpi-

de infido experim. fuccefJu ; p. s2 €9 129. 'Lac

pnlunten

exiguis globulis pellucidis conftare apparet

ylius d

in liquore pellucido natantibus. Mitto infz-

Tterartm

€torum minimorum tot mirabiles formas;

yem df

alas papilionum & culicum plumulis exiguis

j

obfitas ; atque füb alis hifce degentes vermi-

rofopum

culos & pediculos , tefte Frid. Hoffimammo ,

imum a

Demoaufirat. I1I, Pbyf. curiof. vbi legitur quo-

mocrloru

que ; fitum confpici vt copia exiguarum

nriutt ; l

plantularum capfülis etiam feminalibus gau-

entium ; mitto quoque puluifculosin mediis

]j qmd at

t

s !

florum apicibus herentes , qui nihil aliud

;j

unt; quam folliculi tranfparentes , ea ma-

jn

teria pleni, ex qua apes ceram conficiunt

pedibusque füis affixam in aluearia deferunt.

3j

mnium vero mirabiliffimum putandum eft,

3ng

quod in femine animalium mafculorum im-

v

menía multitudo animalculorum , pifcium,

21

InOre,

yM

536 Car.IV DnE MOTY LVCIS

more , natet, eius fere forme , quam rans&

V

habent nuper natz , ac nondum pedibus au-

Ctze.

Macule in parietibus vrbium dealba-

(tïon"s ag

m

tis oriunde non a fumo aut puluere oriun-

(

tur , fed filuam plantularum & mufci per

microfcopia fiftunt, docente Reaumur , Mem.

p

de Paris 1729 p. 146. Ex omnibus plantis in

Til

putredinem abeuntibus nafcuntur varia in-

ífe&a, folo microfcopio vifibilia. Saluia f2e-

[

Md

pe noxia deprehenía fuit non lota, dum

wpä*:aw

nempe cooperta erat infe&tis minimis. Hoo-

kius in füa 7Micrograpbia tradit fequentia : acies

Qu f hr

nouacule acutiffima obruía & dentata appa-

mie

ret.

Vrtice folium confitum eft aculeis te-

CeGIt 0

nuiffimis, quorum bafis liquore venenofo

(0

eft repleta , qui fe vulnu(culis ab apice fa-

/

TIm,

d

&is inferit; quod eodem modo fe habet in

aculeis pulícum , pediculorum , apum , &c.

u

l

Idem obferuauit quoque, capillos humanos

Dj

A

QU

fere rotundos , conicos, pellucidos, fine fi-

lamentis , & cauitate deftituros ; pulicis fàl-

rum abfolui crurum ope , non autem ala-

rum; carbones habere ingentem numerum

i

pororum , vnde nigredinem eorundem de-

riuat , quia fcilicet ex his poris nulla lux pot-

Adpimrf aï

eft refle&dti , & nigredo eft abfentia lucis.

Enfrïrum;ucunix

Plura vid. in Ditlionaire vniuerfel de Matb. 89

G '!QEH) m

40 n &i

[

de Phyf. Tomo I1, pag. 159; nec. non ; Bakeri

eum Gebrauch leicbt gemacbten Microfcopio, qu&

lr

M ']hEAUQW

verfio Germanica prodiit Tiguri 1753

h

M HJUmS P "

10,

Wa

REFRACTO ; SIYE DE DIOPTRICA. 237

qug.m f

"

209.

petos g.

Vt denique de tertia applicatione refra-

um

£tionis agamus ; de lentibus nempe vitreis,

Qere oris.

feu medüus vtrinque terminatis, aliquot in-

C pe

ter fe combinatis ; capiantur dua lentes,

ts A

concaua altera, altera conuexa , atque , illa

prope oculum pofita, hec altera manu ad-

v Dlayis

! Vari In-

Tnoueatur aut remoueatur ; accidet tandem

Viluis -

vt inueniatur talis fitus harum lentium, vt

y, dum

obieéta longinqua, per vtramque lentem vi-

Ynis, -

fa , appareant erecta , diftinda , & amplifi-

sss

cata.

Hoc experimentum caíü fortuito ab

at appt

artifice multum in poliendis vitris laborante

L acüloste

excogiratum ; vti quidam purant , primam

Venend

dedit ori

inem Telefcopiis , a perfecte viden-

j

qpie f

do ita diétis, feu Tubis Opticis , qua fünt in-

fabet in

flrumenta ex lentibus vitreis, fpeculis etiam

m c

interdum , compofita, per qua remota tan-

horamoi

quam vicina fpectari poffünt; vel, qua lon-

ginquorum efficiuntaccuratam vifionem. Re-

s h

ylics d-

vera autem ralis tubus nil aliud eft quam ca-

mera obícura oblonga, in qua obiecti ima-

um d

omenum

£0, non in charra , fed microfcopio fim-

ydem

plici ; hoc eft, lenticula conuexa , vel con-

]l hu

n

caua, excipitur atque afpicitur, cuius expe-

h

n J

rimentum lucundum iníüitui poteft in came-

ra obícura, cum oculari conuexo aut con-

deA;j

(UUDA

Nl

cauo ; funt enim & lentes concauz micro-

Ícopia, fi effici queat , vt radii in eas inci-

U

jl

!th,

ant conuergentes. Melius iraque fuccedit

j

mque

D

l'æc vilionis perfectio; f vitrum vtru

tubo

ya

258

CAr. IV pE MoTY Lvcis

g n

tubo intus obícurato , & nigro colore ob-

3llt

ducto , includatur in diftantia debita , ne ra-

d W

dii pereerini eos; qui ab obiecto in oculum

proficifcuntur, turbent. Illud vitrum , quod

mï?'ori:r

in tali tubo admoueri debet oculo fpectato-

ris, vocatur vitrzm oculare , alterum vero ,

s::mm

quod verfus obiecta dirigitur, obietliuum ; &;

f1 pluribus vitris conftet tubus , omnia ante-

dem &

riora vocantur ocularia , folum vero vlti-

*

j,quic

1mum , quod prius , obiectiuum.

lo

us

iM

A

Mi

2'"IO.

vitce db

i

p

uoniam autem plures dantur modi vi-

trorum politorum ope remota tanquam vi-

Tib QU

cina fpectandi , fequentia hodie precipue

W f

d (fccïan

celebria funt telefcopiorum genera. Primum

eít Tubus Hollandicus , feu. Galileanus, quia in

U

Vi

Hollandia primum fuit conftructus , a Ga-

;

l ebäezï.ä

lileeo autem primum ad obíeruationes Aftro-

d

d

nomicas adhibitus ; conftat is, vti in preece-

A

ld

denti experimento indicatur ; lente oculari

M

rf

!

!

ln

concaua, & obiectiua conuexa , ita colloca-

li

(tttm

tis, vt illius focus virtualis precife colloca-

tusfit in huius foco reali. Sed breuis vfus

sl

huius tubi docuit; quod , quo magis obie-

€la amplificat, eo minorem obiecti partem

ï)h*lï

1 ;itüque

ocu'us vno óbtutu comprehendat , hoc eft,

1 r d

uamuis

üralis

quod Campum . babeat anguftum.

autem huic defectui obuiam ire aliquantum

Vl a

J

poífimus, fuüadente Hugemio , Dioptr. p.12,

oj

I

à

prop. 2$; claudendo nempe oculum ante ;

AUL t

quam

Ws

REFRACTO; SIYE DE DIOPTRICA. 239

Q d.

uam tubo is admoueatur , vt ex tenebris

upilla dilatetur : (80.) defiit tamen in vfü

It tetr.

Iodim

effe hodie, nec eo vtimur nifiin tubis

minoribus portatilibus. — Secundum genus eít

Ti g

Tubus Aflfronomicus ;3n quo vtrumque vitrum

0 fpen.

eft conuexum , fed ita locatum, vt focum

füm ven,

vtrumque habeant communem interpofitum.

idim;

Ti2 d-

Habent hi campum multo ampliorem qui-

dem, fed obiecta reprafentant in fitu inuer-

Vero vl«

fo , quod, cum in obíeruandis fideribus ni-

hil officiat , effecit vt ad vfus Aftronomicos

vnice adhibeatur hoc telefcopium, a quibus

etiam nomen accepit. Docuit autem Huge-

Q m v

zius , quomodo hac , adhibito fpeculo ; ob-

angaam v

jecta fpe&tanda fiftant etiam erecta , l. c. pag.

: pracp

3. Dritum

146.

Tertium genus dicitur Tubus Terrefiris ;

; quia ia

qui ordinarie conficitur ex tribus vitris ocu-

laribus conuexis, obiectiuo itidem conue-

IS ) ZGK-

xo , & obiecta in fitu naturali erecta often-

VA

dit; campumque tenet pariter fatis amplum,

|in prece

xte od

atque nomen accepit, quia ad fpectanda cor-

pora terreftrria remota commode adhiberi

t colld-

poteft. — Quartum genus dicitur Zubus Nemto-

if ol

mianus, a Nemtono inuentus , qui non folis

rv

lentibus vitreis , fed duobus etiam fpeculis

d Qu

conílat, adeoque nen per folam refractio-

jed

pf

Lr,

nem , fed per reflexionem quoque , obiecta

t

ectanda exhibet, atque ob hanc etiam cauí-

jf

T

m

Tubus Refltlens vocatur , quo artificio

e dj

)

longitudo tuborum , magna alias; rrire con-

fint

Ilj

trahitur ; maioremque nancifcitur commo-

ocuhl

DP

ita-

bt

440 CAP.IV DE MOTV LVCIS

E

diratem. | Quintum genus conftituit Tabus bin-

eculus , cuius ope obiecta vtroque oculo fi-

ET

mul fpe&ari poffünt , qui vero curiofitati

! g5 d

magis quam- vtilitati inferuit.

| QUi

gl

2IlI.

TT

Rationem igitur reddituri primi generis

| :

(U M

"

horum Telefcopiorum ; nempe Tubi Hol-

E

Fig

landici , fint lentes conuexa À ; & caua D ,

mü k -

$7.

coniuncke fic, vt huius focus virtualis O

n &

coincidat cum illius foco reali.

Hs fi diri-

Qs nb Da

gantur ad obiecta longinqua; ab his incident

trum obl

1in obiectiuam radii paralleli L & M , qui re-

piüumeer

fra&ti peruenirent in focum füum O. (184.)

& lemtdun

Sed initinere incidunrinlentem ocularem D;

04

l

cavam, in quam ficincidunt, ac fi ex punéto O

fta n

veniffent ; in hac ergo lente denuo refracti ;

Bf

exeunt paralleli per BI & CK, (199.) atque

fic oculo illabuntur.

Ex hac igitur cecono-

Wnndio

mia apparet, punétum obiecti L videri in l,

t

in eodem latere , ex quo reuera iacet ; adeo-

^, ( ln

que obiecta cerniab oculo erecta. Si abef-

Ti «t l

fet ocularis , oculus tamen in O diftinctam

" Cämpum; J

haberet vifionem , ob radios ad A paralle-

los incidentes ; & paullo ad oculum poftea

]i

AR

nf

conuergentes.

uia autem vtraque lente ef-

üt lg As l

ficirur, vt radii paralleli in A incidentes ex

CQ

N

D iterum paralleli exeant ; & ex radiis par-

CM y

allelis. diftin&a fir vifio

patet ; oculum

hum li

etiam in O rei obiecte diftinéctam habere vi-

XhS Y

uH

C lt

habet

B k

iione'm ; fed firgul quoque afpectum

pro-

]

li

n

Ój

REFRACTO, SIVE DE DIOPTRICA, 241

!l

0

propiorem, quia'

putat radios parallelos pro-

fluere a lente D:

er,

COnag

Bo diametri obiecti appa-,

rentes erunt in ratione inuería diftantiarum,

(88.) hoc eft , diameter apparen

s apud A ,

qua hoc cafu diameter vera dici

tur, erit ad

diametrum auctam in oculo a

ll vt

pud O ,. vti

ibi Hol

DO : AO , in rationc

diftantiz. focorum

vtriusquelentis. Denique

.

pofita pupillee dia

Qs ]),

metro BC —

ttudis ()

radi BI & CK

,1n quam nempe extremi

f d-

incidere poffünt ,

longitu-

dine tubi DA — /, & du&ts rectis

per cen.

iO

trum obiectiui vitri BAH , CAG,

-erit cam-

M,qure

iO (194)

pi diameter apparens angulus GAH — f

& femidiameter apparens BAD. Eít a

utem,

lren])

DA (1) : DB (14) — finus totus du

tanz

pundo O

——

rfradiy

gentem diametri campi —

l

Ex quo

jaque

manifeftum eft, quo apertior fit pupilla : eG

(R0QQ-

maiorem effe campum eiusdem tubi ; vnde

lnl

profluit experimentum zug

enii ; (210.) dein-

P

e, quo longior fit tubus, hoc eft

G q-

, quo

Gd

mapis augeat obiecta, eo minorem efft

e€

eius-

em campum, pro eadem pupilla.

ditïän&gm

À putti

Is

212.

lum o

Deinde pro fecundo genere tuborum ,

u n

fint due lentes conuexe À & D , in illam ^f

Obiectiuam ,

ciaett

incidant e longinquo radii par-

k

: lad plf

alleli L & M , qui colle&tt in foco

O inde

srg.'.

t Wm

exibunt rectis viis OC , OB , cont

intatis ,

Md

atque fic iterum paralleli ex oculari exibünt

um

per CK & BI; quare oculus apud IK.:con-

)

P, IIf

ftitüs

gut

d45 CAP. IV DE MOTV LVCIS

"

fitütus videbit pun&um obiecti L in dire-

ia

&ione CK, hoc eft, ex parte oppofita ipfius

viut

L; quod idem cum reliquis etiam . obie&ti

unétis accidat : patet ; oculo obiectum

B.

videri inuerfum.

Si oculus in O pofitus

nidi

effet, videret obiectum diftin&tum per ob-

sé&tiuam lentem A , illapfüm nermpe per ra-

]

dios parallelos L & M , & deinde demum ad

mipti

O conuergentes.

Idem oculus locatus in

duatee

&m Dirin ,

foco ipfi

oppofito P cerneret hoc obie-

&um pariter diftin&tum ;

ob radios BI, CK ;

picre n

arallelos , fed propius pofitum , putans

T r

Tn Qu

nempe obie&tum in ipía oculari BC effe fi-

ponrem,

tum ; erit igitur;

vti prius, obiecti magnitu-

Ti

do vera ad auctam vti PD ad A

O, hoc eft;

vti DO ad AO, diftantiz focorum. Ducan-

UT

zur ex B & C recte per centrum obiectiue

n j

LEWpn

BAH, & CAG , atque erit huius telefcopii

femicampus BAD; erit nunc autem BD di-

,REW; Mu

midia diameter ocularis vitri 5 nam ob re-

n b p

étas FOC, EOB, tota ocularis ab obiecto

Vi gl

pars

T fgrtii

repletur, cum in priori cafu tantum

aliqua ocularis repleatur ; nempe BC ; ob

Mf

radios in hanc conuergentes , (Fig. 87) hic

Pt

aütem diuergentes ; pofiris igitur diametro

nl

ocularis BC — D, longitudine tubi — L , erit

PPOMEI 1)

intriangulo BDA ; AD(L) : DBGD) — fi-

H f

nus totus (1) : tang. femicampi BAD — ;r*

P Yi

? i Itf

n priore autem tubo idem femicampus erat

ci ad

u

uT

EI' v5 ergo eft Cïfflpus tubi Hollandi

eatr

T

prm

fs

REFRACTO ;. SIVE .DE DIOPTRICA. 245

, tdie

campum tubi Aítronomici — d

: D , pofita

fs

vtrinque eadem longitudine tubi

1 o

, hoc eft;

vti diameter pupill ad diametru

m vitri ocu-

obien

laris ; vnde in tubo Aftronomic

O campus

) polns

multo eft amplior, quam in Ho

llandico.

1 per de

2I2;

X DLT

Reliqua tuborum genera przcedentibus

tmüm ad

modis poffunt explicari ; (ed

inuentionis epo-

yats i

cha valde eft difficilis indicatu.

Quanquam

(c obie-

enim Porfa , Magie maturalis lib.

I7j Cáp. 105

:BX)CK)

publicaree in anno 1

589; indicium quod ho-

|, Wuu

rum fecerit; dicendo , fi vtramque , lentetmi

VC df

nempe concauam & conuexam , reéte com-

i mgnit

ponere noueris : & longinqua & propinquá

, hoc lt

maiora & clara videbis: certum tamen eft,

]ucan-

teleícopiorum víüm non prius inualuiffé

hiectiue

quam anno 1609 ; quo ipfo anno $/mon Ma-

Jf copi

rius auxilio talis tubi , ex Belpio ad Iob.

Phil.

Fucbfium , Marchionum Brandeburg. Confi-

LDD d-

m ob j'o

liarium Int. miffi, fatellites Iouis detexir. Vid)

p hi

"Marii Mundus Iouialis ,in Pref. — Siue iam in-

ventor fuerib Lipersbemius , aut Metius : Ga-

yom PQKS

j Bcï Ob

lileus certe in Nuncio Sidereo ingenue fatetur

i.l

fe huiusinftrumenti fabricam ab homine ex2

traneo accepiffe, Reliqua huius hiftoriae hau-

t damu

il

riri poffünt ex Ditlionaire Vuiverfel de Matb.

J

(

lzi

&9 de Pbyf. Tomo II pag. 985 Hugenii Dioptri-

(

1

£45 pag.124. Miffionarii quidam afferueruni,

p«

fe apud Sinenfes inueniffe mappasantiquiffi-

n

mas, in quibus flellee fixe , atque inter has

etiam telefcopicee , fatis accurate notatae fint;

lolhndï;i

2

vid.

[

244 CAP. IV DE MOTV LVCIS

fono II

vid. Obferuations :Matbematique

5 €Sc. faites en

la Cbine du P. Souciet ,"pag. 3; Vn

de antiquiffi-

Rn

qiim

1num telefcopii vfum in Sina probare cona-

dCIQW

ti fünt ; fed plura hic fünt, que efficiunt vt

.!'

tuntl

fidem noftram füfpendamus.

p

214.

fym

1

l

at

"Telefcopia infignia hucus

que innotuerunt

132

[

l

-----

hh

fequenti

a. Hartfzker lentem obiectiuam e

d

borafle

dicitur foci 600 pedum , in Fonfe-

Heuelius tu-

Tigum.

aelle Eloge de

M. Hartf. p. 275.

Vi n

bum ad vfus

aliquot adhibuit 1

ongitudinis

vid. Machíne Celeftis pars prior

d o

140 pedum ,

fe m

C€ap. 21.

Hugeniu

; tubo 23 pedum figuram

d) jf

Saturni detexit ,

& fatellitem eius quartumy;

dem Socie-

ib

in $9f

em. Saturnino p. m. 537-

Átti g

tati Regice

Anglice ali

um dono

dedit longi-

tudiis 123 pedum ,.

optime elaboratum.

Ca[finus tubis 35 » 40 »

& 70 pedum reliquos

Sarurni fatellites tandem co

nfpexit.

Campa-

1

d

IC

lefcopium conftruxit;

aus 1oo palmorum

las Veneris obferuauit j

uo Blanchinus macu

M

vid. Hefperi &9 Pbofpbori

noua pbenom. Semper

li, q

(

il

(tat habere te

lefcopium breuius, in

p l

[]t

autem pree

K

uo lentes fint e

xactiffime elaborate , quam

E

longius, obiectiuee lentis min

us exquifitz.

WJ;-&; lii

d p

Docuit Hugenius , Dioptr. p.142» tubum con-

ficere ex tribus

lentibus conuexis ; qui ob-

"ii

ije&a & maiora,

& erecta, & amplo in cam-

si

Bem;

Sed

hos non effe optimee notee

o fiftat.

egitur in Didiom. de Matb. €9 4

e Pb3fique ;

E":'Jï l'üïpgnL

!

£0110 It;

REFRACTO;SIVE DE DIOPTRICA. 245

Jit

fomo II;p. 441.

Idem etiam inuenit vfum

ntigl-

I6 QU

vtriusque lentis fine tubo , quod telefcopium

atrium vocauit , in 4ffrofcopia Compendiaria

Tciunt v

defcriptum , Operum ipfius Lugd.. 1724 edito-

vum vol. 1 pag. 261, quo artificio ipfe tubum.

Vfum autem tele-

7o pedum facile rexit.

fcopiorum non effe fallacem , experimentis

JEUEPUDE

& rationibus probat Zucchius, in Pbilofopbia

um eli

Optica.

Cartefius , in füa Dioptrica 1627 edita

1 Fotft-

docet eonílruere tubum Hollandicum valde

ylus tt-

magnum , qui vero ob paruitatem campt

mtämm

vix fenfibilem nullius vfus effet; & mirum

; p

eít, Galileum tali tubo ; pedes longo potuif-

fe motus fatellitum Iouis indagare. Keplerus

jl äguram

(]UZI'[UH]J

anno r6ir primus tubum Aítronomicum

n Sodie-

ingenio fuo inuenit in Dioptrica fua. De l2

Hire in Mem. de Paris 1717 pag. 8ó.

tlongi-

orat

i

2 El

Supereftvt breuibusadhuc indicemus ma-

(

gt

chinas alias quasdam & Dioptricas , & Cata-

bferait

dioptricas, quales funt (1) ;Microfcopia compo-

fita , quee etiam Z4uglica vocantur , quia ibi

y n

breits

primum a Drebbelio confecta, poft hunc au-

( qUW

tem alia infignia elaborata fünt ab Hookio;

AMar[ballo , Bouanuo, & alüs. Includere fo-

em

m

lent hodie Angli folam lentem ocularem tu-

bo conico , exeunti in foramen pifi magnitu-

j 9

dinem habens; hocforamen, fiaque pure

yl

TA

rirtt

El

immergatur , & extrahatur , tenebit guttam

"

aque fufpenfam, qua vices lenticulae obie-

L

p

il

--

P]

"m

&iua

fM

$346 Car. IV DE MOTY LVCIS

Horum

dorum

&iuz gerit ; & mire amplificat.

qe lt

omnium theoriam egregie perdocet Hugerius,

Et quodlibet quidem Tele-

; C

Dioptr. p. 176.

Qinzi

fcopium erit Microfcopium, fi lentem obie-

&iuam maiori interuallo ab oculari remoue-

g

m

ris.

Decbales Dioptr. lib. 11 prop. 26. (2) La-

i, i

terna Magica , aut Megalograpbica , vel Tau-

Jennatd

malurga ; de qua paullo poft (216.) fepara-

tim adhuc, eít laternze quoddam genus, pi-

phrima

n

&uras exiguas in oppofito pafiete mulrum

ifidum,

auctas depingens, in camera obícura, lam-

i ïu'hgm

padis ope, aut eriam lucis folaris , in quo

l

cafü vocarur AMicrofcopium folare , aut. Appa-

TOU

;

&X v

vatus folaris , inuentus a Celeberr. D. D. Lieber-

kübzio. Antiquioris autem illius laternz in-

cur, qu,

pl i

ventor eft Atban. Kircberus , & requiritur in

hac, vt lamma in ciftula accenfa fit viuidif-

(it, l]j

Euf

fima, oleo & goffypio alenda; vt picture

fupra vitrum depiéte fint coloribus aqueis

Atl

& pellucidis , quo melius a. luce lampadis

Qu hm

enetrentur ; motus etiam imaginibus repre-

(entatis comparari poreft ; quod mire dele-

&at, fi imagines ipfie clam moueri ; aut gy-

Af j

rari queant.

Deftripiionem perfe&itfime

dedit Grauefande tomo II, p.873.

(3) Pole-

Ti

mojcopia , funt tubi inflexi , ad fpectanda ob-

LE

iecta oculo non in dire&tum iacenria idonei ;

"g s

1

quorum inuentor eft Heuelius , qui hoc ipfis

W

LTIITT

nomen impofuit, quia eorum in bello vfus

4 1:!r10JïI£tfn)

effe poteft, vt quis füpra vallum confpicere

UT

poflit hoftes apgredientes ; nec tam

en caput

| n j

ipforum

v

ü$

REFRACTO ; SIVE DE DIOPTRICA. 247

Winm

ipforum ictibus exponat.

(4-) Heliofcopia ;

i,

que fünt tubi Aí(tronomici ,

per quos folem

m T.

contueri licet ; hic enim per telefcopia or-

tem ob

dinaria infpectus oculos fere necat. Hoec fe-

| fermotte

quentibus modis abfoluuntur.

Primo , leng

5 (2)Li

vtraque ex vitro colorato , fed pellucido ta-

vel fij.

men , conftet.

Secundo , cum Heuelio ante

) (eari-

lentem ocularem tubi ordinarii teneatur du-

DUS -

plex vitrum coloratum glutine connexum

mumt

cum interpofita charta ; cui tenue foramen

, m

infli&tum. . Tertio, vitrum oculare tubi ordi-

narii fuligine candele accenfe inficiatur.

jnq

[

at 4

p l.

arto, ante lentem ocularem teneatur du-

D Lit-

i

z

ex vitrum fuligine refing vel picis obdu-

&tum, quo modo macule folares obferuari

Jfefreln-

irirur J

poffunt ; vid. De la Hire Tab. Affron. pag. 72.

Quinto , fol per tubum in cameram obfcu-

s:iyidi[

jwits

ram intromittatur , eiusque fpecies charta,

; Qs

ad tubi axem perpendiculari , excipiatur , de

quo vid. Hugenius Dioptr. prop. 50.

limptdis

ysrepre-

216.

jie (

4Atbanaf. Kircherus ,. Art.. magna Lucis &9

1 ) M gy'

Kfetuftm:

Vmnbre lib. X, part. LII, lucerne

agicee fuee

QR

conftructionem , licet imperfecte ; exponit;

& in Préf. Crsptologie noue innentorem f&

du

pronunciat.

Sed Koblban[ius in fine 'Tracta-

yin i

tus fui, Neu erfundene Matbematifche und Opti-

fcbe Curiofiteten , verum inuentorem indicat

i

lob. Francifc. Griendel ab Ach, Opticum No-

p eon P

tibergeqfäm.

Kircherus folis lumen adhibuir,

u

Q 4

aD-

p

&EER

248

CaAP.IV. PbE MOTV LvVCIS

yiljdt

abfente fpeculo cauo & lampade ; quem ve-

xo modum fatetur ipfe emendaffe Zalgeuftei-

vt

ydon

zxiu , Danum , qui in meliorem formam

fanc laternam reduxit , & maono fuo lucro

! yrlt

1

v di

i

il

diuerfis in Italia Principibus vendidit. Iob.

Zabs animalia viua per eam repreefentauit ;

d

:dmouit etiam horologia nocturna , lampa-

l

E

xlis ope per eam indicantia horas.

W'eige-

tl

liss anno iam 1697 laternse füuee auxilio exhi-

q n

ibuit hircos arietantes, & vrfum , qui vngui-

Dl

3us füis virum peteret. Vid. Ebrenberger in

JDiffert. Nouwn €&9 curiofum laterne Magice

dugmentum , anno 1713 edita, in qua mole

Dits

-aate , cuius al circumeunt , repraefentan-

i

Teïï, qu.

147 D

;dæ artificium oftenditur.

Jn:

1

Q«

AUs mer

Referuntur huc etiam Perfpicilla , Brillen,

fl

"quorum inuentionem füpra (207.) tetigimus,

R n

& cognitio generalis heec eft.

-Myopis ocu-

wphm; &C !

lum itaque corrigunt lentes concauz.. Nam

P EH.".»];. ktli (

quia hic propinqua diftin&te; remora confa-

6t

fe , videt ; (84.) kurzfichtig :

lens concaua

dii obiecti

QEH 0. De Ái

eius oculo applicata efficiet, vt ra

Vaf

R

f

j

P

N

J

'alieuius , paralleli incidentes; ita difperfi in-

d ty

*eidant, vt ex punéto propior? , foco nem-

ET

r,adeo-

"pe virtuali lentis , emanaffe credantu

E&E;fm) E

"queres remota fpectetur tanquam

propin-

tlj

"qua. Présbyte vero oculum emendant len-

"fes conueXa.

Cum enim hic remota diftin-

st

M

i

l

Wt

*&le videat; propinqua autem confufe

(84)

tit-

"Ri

As

REFRACTO; SIVE DE DIOPTRI€CA.

249

Ym ve.

meitficbtig oder überfichtie : vicinarum rerum

Vinl.

radii ita transformandi fünt, vt quafi ex ob-

n o

) frolm

iecto remoto oculum inprediantur, quod fit

per lentes conuexas.

Lentium autem huic

]di.ni. Ml*.

vel alteri oculo conuenientium menfüram

trentqi:

definiet vel experientia, vel theoria ; fi ob-

1 lempt

feruatio prius inftituatur in quanam diftan-

| ll/figi-

tia hic vel ille obie&um videart diftin&te. De

ilio exli-

quo vid. Hugenius Dioptr. prop. 32; nec non

gb vigi-

Decbales in Dioptr.

at

nt J

218.

n qu m

Poft refractionem confiderandi fünt colo-

od

IeS , qui originem illi prebent füam. Con-

fiderari poffunt hi in corpore vel luminofo,

vel illuminato.

Illius generis fünt albedo in

fole , rubedo in oculo tauri, qui forfan atmo-

, rder,

fphera fumofà cinctus eft, flauedo in flamma

veigmis

febacea, ceerulus color inaccenío fpiritu vini,

I)l D

1

fülphure; &c. huius vero generis funt flores,

qe, NI

panni, meralla; &c. Atquehi quidem varii, va-

yora conti

rias etiam na&ti fünt explicationes. Ariffoteles

qg enncd

quidem , De Anima, lib.I4, cap. 7, cum omnia

rydi ohl1

plena effe ipfi viderentur , neceffario affu-

ii

us

mere debuit corpora quedam pellucida, per

Ra

Mi

qua alia oculis cerni poffint , qualia pofuit

dantnà

etie aérem ; aquam , glaciem , vitrum ; fed

cum nodtu nihil per hec corpora videatur:

ql]&

ameruc«

dixit illa noctu potentia tantum translucere,

uam porentiam cum lux fola perficere pof-

rem

h

f

quu

t: conclufit; lucem effe a&um translucidi

m

,

qua

250 Car. IV DE MOTV LVCIS:

VM

uatalis — Quo ipfo recte dixit ; nihil enim

lcido , !

hoc aliud eft, quam lucem id effe, cuius ope

quonam

videmus , dummodo naturam magis quam

artem abítrufam in verbis fuis fequi voluif-

fet.

De colore porro obferuauit ; rem co-

um

loratam , cum ipfa diftet ab oculis , pellu-

cidum prius commouere debere , quam fen-

fum afficere poífir ; cum autem color neque

«ll

peropaca, neque per potentia tantum pel-

lucida, videatur: ftatuit , colorem effe id,

quod mouet corpus actu translucidum. Ho-

[

rum vero infüfficientiam ipfi eius quidam fe-

nql

tatores agnquerunr.

.......

"

219.

pai

Senece , Natural. Quaft. lib. I, cap. 7, cogni-

UPU

ta erant prifimara triangularia vitrea , noue-

Uml

E

forit

rat etiam , elici ex illis poffe colores in iride

confpicuos; quod phaenomenum cum expli-

» i

u

care ftudet, colores dependentes effe ftatuit

a mixtura varia lucis & vmbre ; quam fen-

lX

tentiam ampleétitur quoque Zarrozius , Led.

RUl Yal

Mp

il

Opt. XIL, $.17, cum afferit, album eft; quod

h

lucem copiofam , pariter vbique fpiffam, cir-

g m&m "

