tia vt fcintille oriri poffint , a quarum pri-

j

ma fi fpiritus non accendatur, cochlear hinc

j mid

& inde paullo moucatur ; atque ita effectus

P. III.

cor-

"a

p

Car. VII

416

bisde x

confequetur.

Si vis electrica debilis fuerit ;

iæ,qW

cochlear non repleatur integrum ; ne partes

suen n

eius omnes madefiant , adeoque debiliores

^

ij

proiiciantur fcintillulee ;aut cochlear aliquan-

tum calefiat ; aut incendatur ante fpiritus ;

Áihi t

füi.dqu

zurfüfque extinguatur, quam admoueatur. Si-

mili modo incenduntur oleum oliuarum ,

qu i s

uefactum, &c.

Vid. Gordor , l.

butyrum liq

c, pag. 52-

[dem hoc abfolui etiam pote

J i

eníe nudo;

cuius mucro appofitus fit cylin-

tnais s

dro fricato, & cochlear cum fpiritu vini ad-

ii

Ita quoque homo electri-

qid d

motum capulo.

fatus folo digiti füi apice fpiritum ab homi-

quimp

grodop

ne alio non electrico porrectum in flammas

a t

coniicit.

345*

10 a

! d li rj

i

Quinto fequitur Propagatio ; q

uc ad infi-

Hec pera-

n Á

nem diftantiam exporrigitur.

gitur affigendo catenula

m ex filis ferreis cori-

i.

u

lonpgum , etiam hi

jfï

nexam, vel funem pre

lsj

enim corporibus non electricis accenfentur ,

altero füi extremo laminz ferrea machinze

Ti th Dd

Tif

noftrz, illamque ex filis fericis ceruleis vel

p

CObf

h-

nigris ad clauos ferreos füfpendendo in pa-

xietibus fpariofi cuiufdam conclauis , aut im

Iionibus., c:

«irem liberum , ad longitudinem aliquot

4 Batim j

centenorum pedum , immo víque ad jooo

1 ptingg

Vel etíam idem hoc vnum extre-

RUNM

pedes.

mum manu fua capere poteft

homo electri-

tnr. &;

fatus, alterum vero pondere annexo fufpen-

At

di ex annulo füi ferici

Admoueantur

R i

o

*

DE ELECTRICITATE.

417

bilis fu:j(,

deinde huic alteri extremo reä leuiufcu-

» ag

le , que minime attrahentur

P

"

fimulac

s

autem roratione electricitas vigere incipiat ,

: alich,

viuide fübfilient ; orientur fcinülle , & ab-

ts

folui poterit inflammatio, vti prius dictum

Jueau

fuit; atque hec omnia in temporis mora ali-

o[amg,

qua vix fenfibili.

Gd

346.

u

Nunc igitur pe

r experimenra -flabilitis

I ln.

omnibus illis , quae ad Electricitatem referrí

d-

hodie poffunt : videamus porro breuiffime,

p d.

quid ad eius 'Theoriam facere queat , nom

o hn

quidem penitus abfoluendam , hac enim in

funna

profundo puteo demería adhuc iacet , fed

ad tentandam folum , & aliquatenus attin-

endam ; quibus adiiciemus ea, que monen-

| if

a hinc & inde adhuc occurrent.

In qui-

Wi

bus maxime fequemur Celeberr. MufJentiroe-

IQ

kium , qui , dum aliorum de hac re inítituta

um

accurate expendit, &in propriis experimen-

j

tis magna copia

erficiendis elaborauit, opti-

midi

mus hic iudex eligi poteft. Videntur itaque

T

experimenta omnia id primum edocere,

lo nj

confiftere ele&tricitatem in fuübtilibus exhala-

g, at

tionibus , que in corporibus idioéle&tricis

n

m

partim delitefcunt , partim aliunde aduolanr,

c d

i

l

artimque iterum auolant , atque fic omnia

m *

euiufcula illuc adducunt, deinde ruríüs ab-

d

ucunt.

Qo*

Si igitur motus ex crepitatione ,

eX0 [UAP*'

attractione , & repulfione , oriatur : turba

u

&c fa&a vt per tot

am atmofpheram ele-

"

Dd a

&ricam

"CAPF. VH

yt

[4 418

q

- &ricam diffundatur neceffe eft. — Sed que-

gt in:

|

(nasrt

nam natura eft horum effluuiorum ; vnde

(4

inotus hic ipfis

conciliatur ? Fluidum cor-

j

g

Wt

oreum conftlit

uere hazc effluuia multis ra-

afficiunt enim omnes fenfüs

um oD

; tionibus patet ;

hOlC V

-humanos ; quia

ore & palato accepra fapo-

rem acidum produnt; &

nares odore gra-

um

ao d

veolenti fpi

ritus vitriol

i,aut phofphori, oc-

*eupant; au

ditum feriunt crepitatione ; &

yis, d D

Jiín & nf

nonnunquam exp

lofione , qu& ad 100 paf-

videntur oculis adheerentes ;

m, U u

füs pertingit ;

qnammm,

]ucidorum pen

icillorum inftar, in corpo-

rum angulis & apicibus ;

tactui denique re-

do eedrcit

aut lenifli-

nesplini

prafentantur vti tenuiffima tela ;

mum flamen ; corpora cingens.

joneti a

347

Vif

imii o

Ele&ricitas in idioélectricis excitata diu

v

'»perdurare poteft, fi heec fint in aére libero

D

W

ii

j

W TE

& ficco conferuata, in tubis nempe vitrels ;

& fieuiente gelu, vltra horam, in globis au-

d

tem amplio

ribus per 12 horas; fi vero pan-

COTp0

w

nis inuoluantur laneis ;

& vitro includan-

vt i

N

tur , cera Hifpanica fignatoria ; fülphur; co-

i qiig

hec vim attrahendi feruare poi-

Qür vittle

lophonia,;

funt víque a

d decem menfes, quod tempus

0 ft

rehendit effe

egiteons

plurium tantum horarum de

Guerikius.

Si phiala vitrea ,

ongiori collo

Ü lF?l[O. [-;(

preedita ;

ad dimidiurmn impleatur aqua 1on-

modfn

tana, frigida;

non fluuiali , & orificium oc-

It nf

aníeat

Yil

'.cludatqr cera ügnatoria ; per quam tr

tenue

DE ELECTRICITATE.,

419.

L s

tenue filum ferreum in aquam , atque ele-

Ordm T.

&riciras rotatze fphaere per hoc filum trans-

"ludhn ;

mittatur in aquam aut immediate , aut vero

ia fhijjs

tubi ferrei ele&trifati ope ; hec copiofiffi-

Jj i

mam electricitatem recipit ; & fzpius per

Ka.

56 horas conferuat. Haec phiala quando ca-

? odort h

pitur vna manu , filo ferreo autem propius

fphor i

admouetur altera , fcintilla exploditur í2e-

1tige , d

viens, & mirum in modum vehemens;

o pi

Idem fit infundendo aque loco mereuri-

as

ym, oleum tartari per deliquium , vrinam,

a

atramentum , &c. Exiguam autem hoc mo-

dnge r

do electricitatem oftendunt arena , grandi«

dj lal

nes plumbi, oleay &c. Vid. Celeberr. Muf-

fcbenbrokii Inflitution. Pby[ice , pag. 208.

348.

g n

Plumula filo fufpenía intra vas vitreum

i Xm

fimplum , duplum , immo fextuplum , ab ad-

EO

moto tubo fricato allicitur , manifefto in«

| gïoï&xs D)

dicio, effluuia ele&rica non ambire tantum

| veue

corpora, fed per interiora eorum penetrare,

) n*

vti hic per tot vitra. Idem efficitur in flui-

dis, quod patet , fi eadem plumula includa-

illphllï: *A,

(emu p

tur vitro füperius aperto ; quod operculo

cauo fit te&tum , cui fluidum poffit infundi;

od £

d

pergit enim etiam fic plumula moueri a tubo

fricato. Deinde, vtcunque tanquam lene

»oca

u 1

aliquod flamen , aut fübriliffima tela , heec ef-

fluuia raétui apparent : (246.) nullius tamén

of

venti actione difflari aut abigi poffunt ; veluti

jun Fm,

3

com-

T

Car. V I;l

420

commoueti fe a vento rapido etiam radii

st f

d

CU

folis non patiuntur. . Ex quibus concludere

licet, quanta fübtilitate effluuia electrica fint

v

[:

f&

HJNJ

predita.

Per idioélectrica autem reliqua

parum penetrant hec effluuia; nifi illa aqua

fU

prius fint madefacta. Eadem porro quia per

A

IN

li

fpatium $ooo pedum excurrunt vix interie-

f

yi

&ta temporis aliqua mora: (345.) iterum pa-

tet, illa effe mobiliffima , &

proinde flui-

(uhn. D

diffima.

349.

cowm

fs Gd

Ad fricatum corpus idioélectricum exci-

]

folnorem !

tari non folum effluuia, qua in hoc corpore

delitefcunt , fed aduolare huc etiam aliunde

Tuletmyn

of

alia ex aére , atque ex folo fübiacenti, exin-

de poriflimum probari poffe videtur , quia

r n

eim v dl

machina eleéctrica folo , afferibus , lapidibus ;

glaciei , & terre libere ; impofita multo

&ib

W

M VT

maiorem copiam electricitatis colligit , dum

ï

nempe h&c corpora tranfitum materise ele-

4

N

Q

éricae permittunt, (341.) quam fi machina

üfim'f;. Y l

lii

& operarius infiftant placentee picec ; quo

cafü parca efficitur electricitas ; prohibito

eoona

edng

nempe affluxu exhalationum externarum ; ità

vt fluidum ele&tricum difperfum videri pof-

fit per aérem & omnia corpora, que in fu-

Ni;

perficie fünt noftre telluris. Idcirco vt cor-

mper

pora idiodlectrica perfricata vim oftendant

Iï[fuum-

fuam , neceffe eft vt fluidum electricum vn-

b

decunque liberrime poffir aflluere atque ef-

C m

abfol-

Qgere , hoc eft , circulationem fuam

vere,

&In

i

DE ELECTRICITATE.

421

tj

vere. Hinc igitur omnis generis corpufcula

Condis

letrio;

electrica adducuntur , atque dein auehuntur,

uod vt fiat, requiritur omnino vt effluuia

m r

electrica cum ipfis corporum particulis mi-

Í l

nimis collidantur ; eaídemque abripiant fe-

0 Qu

cum per folos enim meatus tranfeundo cor-

lt ia

puícula fecum non abriperent.

fremmpa.

5j0.

]i f

Celeberr. Du Fay . obferuauit , ab electrico

corpore attrahi ad maximam inter omnes di-

Qm a

ftantiam fafciam fericam nigram , deinde ad

X (oot

minorem reliquas hoc ordine, albam , cee-

m dlunte

ruleam , rubram ; colorem vero ipfüm nihil

1j £X

huc facere exinde liquet, quia omnes hz fa-

f, QU

Íciee aqua madide , cera vel gummi oblitze,

(f

—

eadem vi alliciuntur ac repelluntur ; tum

NU

etiam quiain album iniectis variis coloribus;

,üm

per prifma vitreum feparatis, (223.) nullum

xie d

attractionis aut repulfionis obíeruatur di-

ao

Ícrimen.

Maior itaque attractio dependere

u9

hic videtur a maiore pororum obítruc&tione,

colorum tiné&turis inducta, aut a diuería vi

prohxm

um

electrica ipfarum tinécturarum.

T

200

quæmff

Nullum corpufculum ab idioélectrico , au

f0v

"

fymperiélectricoante repellitur, quam attige-

| olt

rit füum attractorem , aut valde vicinum ipfi

irioot

actum fuerit ; cuius deinde materia electrica

e atf*

circumfüfüm & imbutum abigitur demum;

deinde in aére natar; donec aut cum hoc; aut

( ä:

i

4

cuin

)

CaAr. VII

422

cum alio non ele&tricoin aére volitante, com-

—

XM ) i:

municauerit acceptam fuam electricitatetn ,

vatd

atque fic orbatum vi fua prima denuo a prio-

liti; i

re attractore alliciatur ad fimilem fortem

(

Gd

fübeundam. Hinc igitur due particulee, ea-

"i

[]

dem ele&tricitate circumfufe , repellunt fe,

Hii

fi agere in fe mutuo ob diftantiam poflint.

TU

Hinc porro , quoniat eiusmodi particulge re-

du

pulfz in aére ficco aliquot minutorum tem-

pore electricitatem acceptam feruant: pate-

il

CU

re poteft aérem hanc non adeo promte in

fe ab(orbere , adeoque corporibusidioéleri-

eordis

cis effe annumerandum ; (341.) quod exinde

freget

1

etiam confirmatur, quiaalias omnium cor-

o hn

As J

porum electricitas per aérem tanquam cor-

Bími,

!

!

pus non electricum, fubito diffiparetur ; nec

wnélf

ermomentum vfpiam durare poffet. Quon-

VT

jiam porro in aére humido aut a pluuiis,

auta multorum hominum exhalationibus ;

lnP

parum electricitatis. produci poteft : (339.)

confpicitur ab his humoribus abforberi ; quic-

fn

quid vis eletricz aéri ineft, neque quicquam

u

eius aduolare poffe ad corpus fricatum , fe

[

illud folum fri&tione excitari ; quod ipfi cor-

quoni

dics Y

pori fricato modice ineft. Plura non addi-

Mu

mus , fed cum Celeberr. Mufcbenbrakio fta-

quandue

tuimus , preeftare hic iudicium fufpendifle ;

dongc ab experientia plura erunt detecta.

tbos q

2$2

Wmnr

Merentur tamen hiftorize tam , quam vl-

Teny

.

i

terioris illuftrationis cauffa , indicari adhuc

I

tantum

DE ELECTRICITATE.

423

ts

tantum hec fequentia. Primo experimentum

lricits.

illud , quod füpra (347.) defcripfimus , in-

04

n

ventorem haberipfüm Celeberr. Muffcbenbroe-

m (

kium , & vocari folet Idus fulminis eledricus,

t

Gallice Coup foudroyaut , Experimentum Com-

Xelln

motionis , aut Leidenfe , quia & fcintilla edita

n pl

magna eft, & ictus cum illa coniunctus ter-

T culen

ribilis , cuius percuffione moriturum fe cre-

IQ [f

debat Celeberr. Au&or , neque eundem totius

hW

Galliz pretio fe repetiturum aiebat ; ita iun-

NI

.&uras ille manuum atque pedum, cum pra-

t

cordiis & inteftinis contuderat quafi ac con-

It

fregerat. Ictu fimili in caput veruecis dire-

iU Q

éto hunc fübito enecauit Delor , auemque

d CUr-

Abbas Nolletus, vid. Did. de .Matb. &9 de

It

Phyf. tomo 1, pag. 224 & peculiarem tracta-

-um de hoc Exp. Celeberrimi Winckleri , Ster-

Qu

Is

cke der Ele&vifchen Krafft des W/a[fers. Per hanc

TW

conquaflationem violentam neruos emortuos

B

j

in paralyticis animari iterüm pofle fufpicati

m

fünt quidam , vnde ad curas Medicas hoc

yicqd

experimentum pertraxerunt plurimi, contra

um , &

tumores ex frigore, immo contra podagrarmi,

ii

quorum agmen duxit ClarifJ. Sauvages , Me-

dicus Montis Peffulani; vid. Experiences fur

n

Ali-

ho

P Elettricité par M. fallabert , pag. 376.

quando cum aliquo effe&u, fi fides relatio-

p

du

nibus conftet, fzpiflime autem fruftra ; ad-

hibitum eft metuendum hoc remedium ; qua-

re non defünt, quibus imprudenter illud ap-

r

folum

j d

.ï

;1

plicari perfüafüm fit, putentque non

fulmen

tu

p

»

yl

Car. VH

424

a

fulmen hoc ele&ricum ,fed debiliorem etiam

electrifationem , funefta effe poffe egroto ,

Q[Te 'LE!äi'tï,

qe

h('w

auctis doloribus , fexui prefertim fequiori.

(

j

Vid. Ditliouar. l. c. pag. 2265 & Scbefferi , Die

goi

Krafft und. Wirckung der Eletricitet bey gelebm-

pem d

ten Gliedern , auno 1752 edita.

exadi

353-

vugeit

Secundo occurrit Beatificatio, quam Celeberr,

jg p

Bofe, Witteberge ita vocauit; cum electri-

feifus

NG

fando perfonam in eum perduxiffer ftatum,

'vt circacaput fplendor materice electrice ap-

d d

pareret nimbi inftar , qualis capitibus fancto-

«entem ,.

rum & bearorum appingi folet. INon autem

fimi, a

eodem , fed paullo inferiore; fücceffu repe-

Yendong

titum fuit hoc experimentum à Monierio ,

hr m

Deloro , hocque folum productum, vt a

fronte duo penicilli lucidi eminerent in te-

(Jï?iü(»'ü! j

i

nebris , quod Moyfificationem appellarunt.

Vid. memoratum Dilionar. l. c. pag. 91; quod

Í

L

ex. illo forfan ortum eft, quia in diuerfarum

K

Al

regionum atmofpheeris diueríà etiam , & di-

Id E]U[f

verfe copiz preftantieque ; hofpitatur ma-

tüm

teria electrica, de quo conqueritur quoque

d as

Celeberr. Mu[Jcbenbroek. Inflitut. Pbyfic. p. 223.

354-

n

Teríio , indicium faciendum eft Experi-

ædlbUc

anenti Frankliniani , quod Philadelphize in Pen-

i pat

filuania primo captum fuit per Beniam. Frank-

Rff

lj

ls

linum. Hicenim pracedens Experimentum

ta-

Kj

L^

Leidenfe (352.) repetens ; & multa varie

te

DE ELECTRICITATE.

425

liorem.;m

te tractans , reperir fulmen illud eoufque

f &

poffe intendi ; vt lamelle aurez exinde li-

quefiant, comitemque huius femper adeffe

n feqm:;

'Cbafft'fil li

odorem fülphureum ; & phofphoreum; ex

n

quo in fuüfpicionem incidit , materiam fulmi-

neam in atmofpheera terrae heerentem . (264.)

eandem effe cum materia electrica , quia ex

vtraque idem odor emanat ; id quod antea

n

jam predixerat Celeberr. Winklerus , Eletiri-

Iu

fcbe Kvafft des Waffers 1746 edita , . 155. Cum

du

autem Ííciret ; ferri. cufpidem globo fricato

MT

ele&rico obuerfam oftendere penicillum lu-

ys nf

centem ; (343.) fimilem fere flammee ignis

Von atem

fatui , cufpides adeoque attrahere & collige-

us

re materiam electricam : imapinatus fibi eft

77 )

fore vt materia fulminea nubium, tonitrua

Un

|

producens, in tali ferro prealto , & valde

dB

acuto , füupra culmen te&ti alicuius erecto,

at

fi fuerit fimilis electricee , talem penicillum

jnq

fit acquifitura , & fcintillas editura , vti in

at

reliquis hoc accidit experimentis electricis.

m)&ä'

Id quod ipío etiam effe&u fuit comproba-

fatut f

tum. A rubigine vero ferrum debet cufto-

tque

diri, aéris quippe iniuris expofitum ; id

'Traheba-

jepa

quod optime fit illud deaurando.

iur deinde hoc periculum ad auertendos ab

eü Lw,

zedibus nauibufque fulminum iétus , affipen-

hie!

do parti inferiori virge ferreee filum metal-

IN

,,,,,

licum , & hoc deducendo , in aliqua diftan-

r

tia ab illis, ad terram aut aquas víque , vt ita

g

!

|

per hocfympericlectricum fulmina fine noxa

J var,.;

eri-

h)

426

CaAr. VII

mun d

deriuentur in haec loca auerfa.

Repetitum

deinde eodem fücceílu hoc experimentum

p

gt

fuir in Gallia, m. Maio 1752 , cum virga

ferrea tenui; placentz picez infiftente ; por-

g

ro etiam in Academia fcientiarum Petropo-

at

litana fiepius tentatum eft eadem primum

u)

]

forte , a. Richmaumo, Membro eiufdem Aca«

-mra&oz

demiz , fed exitu tandem ita infelici, vt ; fa-

Idl

'l

hii

Vr

éta improuiía materize electricee explofione

violentiffBima , nature hic fedulus fcrutator

p

i

fulmine fuerit ictus, anno 1753 d. 26 Iulii

[

ft. v. & fübito exanimatus , lethiferorum ho-

gxgm&u

g, «t

rum ignium przfentiam füa morte, tanquam

alter Plimius , demonftrans. Confer. Samm-

enun f

lungen Elethrifcber Verfucbe bey Gexittern ; 1752.

HU"H? FC

pudni

35

«ll zn*

Finem facere iuuat füccinéta quadam re-

wf

S

Md

cenfione Hiftorica totius huius negotii ele-

&rici fequentem ia modum.

Electri difer-

Ti

tam mentionem facit Plato, & fimul Magne-

D

tis, cum in Tim4o dicit : eadem vatio efi de

Ti

i

] lda

aquarum fluxibus , de fulminum impetu, de ele-

j

&i mirabili illo attra&u , lapidifue illius , qui

i

Mi

m

gt

]i

Heraclius nominatur ; veuera nullius borum at-

j

trattio fit. Cauffam vero fübnectit ; ad quam

Qz/æ "

fi

intelligendam altero Platone opus eft; mul-

Tiam (

toque diftinétius hancexpreflit , quamuis ve-

lretgy

ram non tetigerit ; 7bales Milefius , qui re-

bus quibufdam inanimatis, veluti Magneti,

' b.«

Ele&ro, ob hanc ipfam attractionem ; ani-

ln

lt

inatm

DEELECTRICITATE.

427

Tty

imam tribuit ; Diog. Laért. im vita gbaletis.

erimm:

"nriftoteles , de mirabilib. aufcultation. p. m. 1092,

CU j

defcribit Electrum quidem ita; vt ex po-

Df

ulis arboribus diftiller, fimile gummi ; eo

1 Lt

quod inftar lapidis indurefcat; & collectum

1 pro

ab incolis in Greciam deportetur; fed de

dem À.

attractione nihil meminit ; quamuis Laértius,

m

l.c. lib. L fegm. 24; teftetur, etiam hanc ipfi

Dlofone

fuiffe cognitam.

Cognitam pariter fuiífe

TUTGROT

efio nec non Dio-

perhibetur Zbeopbrafio. Er

Nl

fcoridi.

plinius Nat. Hifl. lib. XXXFIL, cap.25

o

-'gigni illud dicit in infülis feprentrionalis oce-

y lQu

ani, ac a Germanis vocari Gleffum ; quod

r J

etiam Tacitus , de mor. Germanor. affhrmat. Ille

11

aurem porro dicit: attritu digitorum acce-

pta caloris anima trahunt ele&ra in fe paleas,

acfolia arida ; que leuia funt, ac, vt ma-

m t*

gnes lapis, ferri ramenta quoque. Idem fi-

a de-

qmiliter ]. c. cap. 2, memorat ; in Syria fe-

minas verticillos inde facere ; & vocare Par-

m d

|Nure

paga, quia folia, & paleas; veftiumque fim-

.brias, rapiat.

Memoriam porro huius &

tfio d

1, t

lapidis, & virtutis attrahendi, prodiderunt

pofteris , exfcriptor ille Plinii Solinus ; tum

ilis; t

honm ?

Strabo , Geographus, ac etiam Plutarcbus ,

u&ftion. Platon. tomo 2 ; qui rurfüs ad ani-

r

iam quandam , aut flammam animalem;

0

tarm.

in re tam obfcura confugere velle videtur.

?

6

Is

--

.* Ab illa veteris Plïil

o

ii M

-

.f'()phiæ eetate altum

Gui-

onet

:ülentium eft Ele&ri , aut Succini ; ad

ielm.,

p

|

D!M

428

CAr. VII

u^

lielm. Gilbertum vfque , hoc eft, per quindes

cim fere fecula.

Hic autem primus refu-

p

fcitauit hanc indagationem & auxit, in P53-

"T

iMl

fiologia Noua;, fiue Tratatu de Magnete , anno

fUl ]:

1633 edito, vbi libro IL , cap. 2, vim electri-

TOX

b

cam primus tribuit aliis adhuc multis cor-

um d

wv "

poribus, veluti

DEU

mmis , adamanti prafer-

)!

»

tim , fulphuri ,

&

vitro claro ac lucido, ce-

nj

J i

r dure figillari; atque in eam tandem per-

E

ducitur fententiam ; vt putet omnia illa cor-

Di ]

n

f

pora effe ele&rica , quae ab aqua originem

n i Y

duxerunt ; electricam vero motionem pro-

qn yut;

duci a materia corporis, magneticam autem

bac, p

ab ipfius forma , pag. 5;; ex quo diíferen-

d (

tiam vtriu(que diftinéte indicat.

Poft hunc

etun J

1

roximus incedit Otfto de Guerike, ille Ant-

lsgþæ

m

ig pneumatice celebris inuentor ; qui ful-

[

"

T

ATA

phur globo vitreo infüfüm, & fracto huic

RU 00

ereptum , axe tranffixo primus perforauit &

rotauit corpus ele&tricitate donandum , ac

N

B

admota manu fricuit , vnde obíeruauit ,

Bs

omnia leuia cuiufcunque generis attrahi;

t

EU

ífed eadem etiam repelli ab hoc globo;

(l

il

a

porro derexit continuationem attractionis

J j

LT

per fila, crepitationem globi auditu

er-

LOT

"

cipiendam , & igniculos in tenebris fpectan-

filtm v

dos; que omnia deícripta fünt in Experi-

fitntg

meutis Magdeburgicis aumo 1671 editis.

A

[

VOR Y

Academici: Leopoldini del Cimento , in Parte

"mfï:,;i AW

Il Tentaminum fuorum, fola adhuc frictione

1tl-

tqw:'m;;äe]

DE ELECTRICITATE.

429

X qu,

inquifiuerunt in proprietat)es electricitatis ;

LT

'it» lh

in Ambra ; alüfque corporibus ; atque in-

ter alia etiam. docuerunt , hanc virtutem

Itf t

non fequi proportionem duritiei corporum :

m e.

Smaragdum inter idioéle&trica effe referen-

lLs

dum, quod Gilbertus , de Magnete lib. IT, cap.

| p

2; pag. $3»

negabat ; füccinum omnia corpo-

00 .

ra ipfi oblata attrahere;

excepta íola flam-

D.

ma ; falfum effe , quod Plutarcbus affirma-

ltctr.

vit; ilud non attrahere corpufcula oleo

r

illita, vel febo, vel, vt alii dicunt ; affri-

n

cata plantee, quee Bafilicum vocatur; atque

T

hec , & plura adhuc quadam , occafionem

(ienz.

dederunt Celeberr. Mufcbenbrakio illuftrandi

Jl

etiam hoc caput notis do&tiffimis. Rob. Boyle

Ál

longe plurima hic inílituit experimenta ;

[ i

qui Theoriam quoque eorum dedir omni-

m

WE

um hucufque optimam , in Capite de Ele-

Preter

&ricitate , Operum Vol. I pag. 5o7.

WE

Smaragdum etiam Carneolum electricum

u

inuenit, quem Gilbertus l. c. pariter negat

d

mïll

1alem effe ; inuenit preterea, in vacuo etiam

g

perfifere hanc vim , eandemque a calore

mdons

juuari. Zonorat.Fabry; in füz Pbyfica; Stur-

it

müus, in Pbyfica Elethiua ; Kircberus , 2Mundi

) (Pe

fübterr. tomoIL, lib. VIII, fine nouis experi-

n

mentis philofophati funr de Ele&tricitate ;

atque hic prafertim aflerit, omnis generis

metrala ad X & XX libras fuccini fruíto fe

"

M

attraxiffe , quod , quomodo verum fit , haud

fni

M

"]

equidem intelligere poffum ; vid. INota

Har-

duini

CaAr. VII

"

430

jj

1

duimi ad Plimii Nat. Hifl. cap. XX XFII , cap. 3.

gt

"m

Cartefius denique in Primcip. Pbilof. lib. I',

!

$.124, in omnium horum explicationem ad-

at

ducit materiam primi fui elementi.

r

m a

35 8-

g

n

]

' Poft interuallum aliquod magna cum lau-

à

)

7

'.[

de, circa annum 17c0, in hanc fcenam pro-

fs

dit Francift. Haukfbee, & multa diligentia

excoluit hanc, materiam fctiptis , in Tranfati.

f

"m

Pbilofopb. & Experimentis fuis Pbyfico -

AMecba-

, pv

Ex lu-

dicis, 1709 editis , occurrentibus.

RORTY

centi Barometro Piccardi , (P.1, 343.) quod

a mercurii cum vitro frictione oriri iudica-

fpirm v

ide Qu

vit , hoc electricitate ambram füperare fta-

Yl p

tui. Tubum igitur vitreum prímus adhi-

buit fricatum , in quo fortem attractionem

u/zrm

[]

d

4,0]

oftendit aére pleno , vacuo autem valde de-

a

biliratam ; crepitationem quoque , fcintillas

l

n

fenfüm materie electricee in manu ;

»;

ipías ;

[

facie, produxit, poftea adhibuir quo

.

que fphae-

d imitationem fulphurei globi

Iras VitreaS, à

lj

UT

Guerikiani. Stepbamus Gray propagationem

M

d

iandem ad pedes 886 promouit ; puerum

i x (

octennem primus electrifauit, adeoque com-

h,

municationem primus videtur obferuaffe.

) Pr()r

352-

NT

Du Fay, in Commentar. Acad. fcient. Pari-

i

E

fine ; 17335 17345 1737» Ele&ricitatem cre-

V ïnm

didit effe attributum omnium corporum;

A

m

neque defperauit metalla etiam talia efficere;

t

M

qua

b

DE ELECTRICITATRE,

431

Ls

qua nempe per communicationem tam faci-

hj i

le eleétricitatem recipiant. Propagationem

]

ionq

extendit ad 1256 pedes. De meritis Celeberr.

Muffcbenbrakii hac in re füpra diximus. Pri-

mus inter Germanos videtur hic inclaruiffe,

1 CUA

in Mifcell. Berolinenfibus ,. Tomo IV, Io. Iac.

Tf [

Schilling , Prof. Duifburgenfis. In hiftoricaEle-

dl

&ricitatis indapatione omnium diligentiam

füperauit Doppelmaierus , Neu - entdeckte Pha-

ftajid

AMicdt

uomena der Eleiirifchen Krafft , anno 1744 edi-

VY

ta. Inflammatio primum fucceffit Ludolpbo,

anno 1743; Medico Caflrenfi Borutlico , cum

T) Q

m

j

Ípiritu. vini ope enfis nudi peragenda, de-

,

ARf L

inde Celeberr. Lieberkübnio , folius digiti au-

j a.

xilio peragenda; denique Celeberr. Jaitzins

(ISÀ

premium jo aureorum reportauit , anno

[

17445 ab Acad. Scient. Regia Berolinenfi,

R

Differtatione de his pheenomenis perfcripta ,

f

ZAbbandlung von der Eletricitet wad derem. ur-

Jfachen.

dQud

g at

Plurimos egregios alios libros , de Electri-

:

ao

puemm

citate peculiariter editos, preeter eos, quos

quae

|

in hoc Capite iam allegauimus; breui hoc

adhuc comple&emur caralogo. Haufeii No-

&b

vi profectus in Hiftoria Electricitatis, Lipf-

|

1743. Winkleri Gedancken von den Eigen-

(j

fchafften der Electricitet , Lipf. 17445 qui

f

egregius "T'ractatus Gallice veríus prodiit ; in

ecueil des Traités für I Electricité , traduits

COFPG.';?'* J

de P Allemand & de l An

Pa-

AT

älOIS, VI; Par[ie,

rif.

LAP. TIB

M

433 . Cap. VIL pE FLECTRICITATE.

JJM

ri. 1748. Winckleri Eigenfchafften der Ele-

'A

1

&rifchen Materie ; Lipf. 1745.. Gordoni Er-

;

LU

klerung der Electricitet ,

Erford. 1745. Krz-

*

h

w

uhórer von der Ele-

——

B

geri "7uíchrifft an feine Z

B

ofii Recherches fur

T2

SYYY

&riciter-, Hale 1747.

ie de l'Ele&ricité Wit-

la caufe & furla 'Theor

téb. 174

s. Piderit Differtat. duee de Electrici-

T

metho

do Mathematica confcripte, Mar-

TTRA

táte;

burgi

ss

s. Winckleri Die Steerke der Ele&ri-

RTOR Y

fchen

Krafft desWaflers, Lipf. 17

46. Ramuber-

ii Vernünftige Gedancken von den V rfachen

WCXW;

der Eletriciteet, Wifm. 1746. Miilleri von der

Vrfche der Ele&tr. als ein Anhang von New-

|

tonsallgemeiner Schwehre , Weirnariee 1746.

NBv ISW/»/II/;/

Bolii "Fentamina Electrica tandem aliquando

p

Hydraulicæ

; Chymie& vegetabilibus vtilia;

NWitteb. 1747

. IWagneri Exforfchung der Vr-

m

faehen von d

en Electrifchen Würckungen;

Ligniz

ii 1747. Watfoni

Experiences & Ob-

fervat.

de P Ele&tricité;

Gallice verfa & infer-

ta füperiori Recueil , II, Partie, Parif. 1748.

Aas

In quo eodem adhuc apparet III Partie;

bl

Frekii Effai für la caufe de P electricité, traduit de l An«

Nollofs

glo

IS;

Parif. 1748, Nelleti Recherches fur les caufes pare

"N

ticu

lieres des phénomenes électriques;

"

Parif. 1749 Jalla-

Bo

i

berti Experiences fur P ele&ricité, Pari

f. 1749. Bianconii

earumrm

Sendfchreiben über die Electricitet an de

n Herrn Grá*

fen Algaro

tti , Bafel, 1740. Bunfen Erklar

ung der

Ele&ri

fchen vnd Magnetifchen Kraftren,

tuilly

Ti

Lipf, 1752.

&neþ

W

F IONI.S

erqlm

RERVM

t

Q20 yc d9 « od

435

a Klh

|

UET p 99 9. 89:09 . 99 9. 98 9. .

(orjr

* AECHRG UA

al

Vi

EO

.

ondy]

i

Ms M K«

het

3

s ao

?

TICIf

i

RERVM PRAECIPVARVM,

pre .

IN TRIBVS HISCE PRAELECTIONVM

Es

PHYSICARVM PARTIBVS CONTENTARVM ;

R.

Ndiet

AVCTORVMQVE PASSIM AL-

n dt

LEGATORVM

Y

INDEX .

u n

J

INNB. Numeri maiores denotant Partem Libri,

Vil

minores vero paginam.

"Ma

r - —— 9- - n bee

intets

A.

&Uv

V nde

A&i

oni corporis cuiufcunque femper con-

xïllk. 9j

traria & equalis adeft reactio. IL 168

[| r

Acus nautica vel magnetica.

L zoz

ii

eius cufpis & cauda.

ibid.

d

Acuftica fcientia quid.

Ill 347

f. NI d

L 30j

9. yn

4Eolipyle, f. /Eoli portee quid.

d

earum phaenomena cum rationibus.

run

L 30;. íq.

ylt

ZEquilibrium quid.

) 54

vnde oriatur.

L ;4.66

. quando tollátur.

L 67

L $07

Aér quid.

com-

Eec a

p (

1NDEX.

]

434

Mu

compreffus in antlia pneumatica refiftit

?elï

; 17

habet pondus.

L 86 & 309. feqq.

jisd

eft fluidus.

; 308

17-314-

tl

i

[

eft corpus.

iï

D

T qiï

videtur pel

lucidus & colore ceruieo

tinctus.

ibid.

i

I r

As

eít elafticus.

Jgisirt

varia heterogenea in fe contínet.

L 316

m

totum terrarum orbem ambit.

L 317

in ornnibus fere corporibus eft pre-

fiar

Mg&ns d

fens.

T, 318. feqq.

gt

nun

u

am mutari poteft in aquam. L, 321

j

ionis aéris ponderofi

determi-

vedexon

4

pret

L 227

qpiax

natio.

cur eius pondus non fentíamus.

b 32$

guoi

L 335

( RRU

quanta fit illius elaíticitas.

quantum poffi

t rarefieri.

» 337. Íeqq.

ivs?mpiza:ïf

valde compre

ffus nihil elafticita-

Ll

; 338

tis fuze perdit.

T, 342. feqq.

[«r

eius neceffitas & urilitas.

T

aque vel alteri cuidam fluido

IL

116. IIl 15

PIOPQZ;:;,

refiftit.

(

cur, venis animalis infufus , occidar. IIL 23

htiyiy

aéris contipui pre

íffio in motu aqua-

hnicis

rum quid efficiat.

1IL, 37. feqq.

t

intenfitatem lucis, per ipfum pro-

pagate , infigniter minuit.

II], 99

d Eþ,

ineft ipfi vis refringenc.

IIL 194

ü'as : f

TL 343

gj

motus eius duplex.

quo-

INDEX.

435

tll

«uotuplici tnodo deftrui eius eequi-

librium poffit.

III, 390. feqq.

309.1

|

corporibus idioélectricis eft adnu-

]j

merandus.

lII 422

lu

u

illonius Franc.

III, .-4$6

'I'UICS

AT

um quid.

IIl 2;0. & 257

lhä

Altitudo debita quid.

) IOI

Amontons.

L 330. II, 188. 190. 193

L?h

, 69

]if

Angulus directionis quid.

lj

I

eo minór eft, quo maiorem confen-

füm inter fe habent vires.

L73

ij

S

Angulus eleuationis quid.

II

146

m 5

incidentice quid.

III, 84.

13j

]

reflexionis.

III, 84.

135

m

opticus.

IIL,

IOR

] ii

anguli optici eequalitas eequalem effi-

Ill

IOX

E

cit rerum imapinem.

Af

eius amplitudo tota continetur intra

angulum rectum.

IIl

IOÓ6

lu

angulus inclinationis.

IIL,

172

)

refractus.

ibid.

pl

refractionis.

ibid.

proportio angulorum in quonam fit

0 m J

quarenda.

II] 178

u

Antipathia quid.

L 146

qu

Antiperiítafis quid.

L 146

)3i

|

Antlia pneumatica quid.

E-213

eius partes & phaenomena. L, 312. feqq.

5

M

[ u

eius Elaterometrum.

dj 313

l

eius campanse, f vafà recipientia.

ibid.

Aqua quid.

L 241i

J

Ee 3

puram

INDEX.

456

eufit

li

puram f. virgineam narura denegat.

ibid.

ibid.

b

varie& eius fpecies.

Ü

quomodo omnes aquee poffint purga-

Tl.

; 242

(j

aqua pure indicia.

ibid.

qu

ln

an exterra vi poffit comprimi. L; 243. feq.

IN

jio

eft porofa.

; 244

a

H

í

» d

"]

ineft partibus eius minimis attractio. L 246

ArsB;

A

Íf

H

continet aérem copiofum.

L 246. feq.

L, 248

At

audet vi folvente.

per euaporationem non mutatur in

Mv

L 249

eis du

m

acrem.

nec in materiam terrenarm.

;2jo

amï&'m

ibid.

[

du eius infignes mutationes.

1

M

illius vapor quid.

Ia 251

i

continét materiam quamdam fulmi-

nantem,.

b2

d

d

fj

determinatus in aqua ebulliente ca-

L

2$4

loris gradus augeri nequit.

ArcLW

l

cur ipnes exftinguat.

)

256

Á

an ex fola caloris priuatione in gla-

ciem abeat.

L 262.

feq.

I,Z

i

quotuplex fit eius motus.

Wa ;

q

uomodo moueatur propria fua gra-

(

vitate & preífione aqu

arum füper-

TIL a. feqq.

httriy;

incumbentium.

fürfüm-mouetur motu retardato ; de-

dl (

2

IZ

Nmmg [

orfüm vero accelerato.

Ti

eeleritas aque ;

ex tubo prifinatico

ftiorem fluentis. IIL 21

A

amplioriin angu

caulia

|

INDEX;

437

cauffa mótus eius irregularis in fonti-

bus fàlientibus,

L

IIl 22. feq.

Jlll'gæ

ob denegatam in;.vacuo. preffionem

T

continua manere nequit.

Ill 39. 41

f

quotuplici modo aqua , per fytingem:

AA

aufta, eiici poffit.

Ilb 43

]

Ariftoteles. L; 20. 30..58. 86. 92. Il7. À30.

l]u

266. ll 6. 164. Ill; 249. 286. 427.

ul

Ars Balliftica quid. .

Artemon.

33155

[j

168

Atmofpheera quid,

b 317

las

eius altitudo.

ibid.

) A0

diuiditur in regionem infimam , me-

ii

. diam & füpremam.

L 349. feq.

ha

parua eius portio eundem effectum

preftat, ac integra.

l, 339

df

Atmofpheera folis.

Ill 327

eius forma.

ibid.

lu

eius extenfio.

III, 328. feq.

la

Atramentum fympatheticum.

IIl 265

j

Attractio quid.

L 169

od

emphatica.

L 172

E |

.illius proportio.

) 174

f

vari& attractionum fpecies in flui-

u

IS

L 178. fq.

vi r

Attributa corporum quid.

Ls

Y

alia funr indubia, alia dubia.

O)d'

)9

j!

Attritus corporum , f. frictio quid, &

u

quomodo oriatur.

IL, 185. feq.

Afficit fola corpora, in motu pofita. II 188

"

€4

gra-

INDEX.

4538

um

g

gradus fri

&ionum vnde nafcantut.

axü ]

II, 188. íeqq.

Mu

remedia attrituum phyfica & mecha-

nj

nica.

IL 191.

feq.

de

mUlm" W

attritus f. frictio prime & fecun

IL 192

aE

Ípeciei-

deriuande funt exinde

principales

Ts

cauffze omnium mutationum.

IL 194

vtilitates attractuum f. frictionum. IL 194

Es

attritus adeft in omni tubulo & epi-

; I$

Ddcns

ftomio.

bt

maior eft in foramine minori, quam.

in maiori.

ibid.

Jarnerr

IIL, 587. feqq.

fimpi

Auris partes preecipuge.

III, 332

untu
