in Perill. L. B. de Wolff. Elem. Hydraul. $.45..

Af

f

lu

Detur mihi vas prifmaticum, de quo ício,

ly(

k

J

illud tempore T. horarum totutn euacuari ;

cum

|

DE MOTV AQVARVM.

57

]

05 at

u

cum nempe aqua inferius ex orificio an-

leml' aqczg l

guítiffimo , & pro infinite paruo habendo,

I$ [OTamcs

effluit continuo ; quaritur ; quomodo hu-

H h

jus vafis altitudo diuidenda fit, vt deinde hz

D5 reliquei.

diuifiones fingulas horas euacuatione indi-

Tiulices qu.

cent.

Aut vero quaritur modus diuiden-

Vicos ocor.

dee Clepf3dre , quibusad diftinguendum tem-

i, [onpy,

pus Vereres vfi funt. Quia tempus quo AD

Fig.

23.

h (emper f

effluit ; eft — 'T'; fit tempus quo BD eflluit,

iits con«

— ; atque per regulam generalem in hoc

CD2 x CA , CD2 &CB

Nyt, n

cafü ; (21.) erit T: t —

——

uSSRLCD

i hx (a-

FVCÁ

fln; v d-

TrCB

— vCA: vCB; vnde habetur t — ^y64»

ul , (car

Y9*77

quod facile poffumus exfequi. Sit enim ex.

gr T — ; hor; & quoniam CA in partes

ts QU -

itoy decen-

quascunque szequales diuidi poteft : diuida-

tur commoditatis pratia in partes eequales

hus nouiff

Anonymis

25, quadratum ipfius T ; quod in omnibus

alis exemplis imitari licet , erit fic CA

x hpia o

— $ ,adeoque t — V'CD ; aut vero CB —

ajr, &c. de

[

Deddls i

Vt igitur nunc in hoc exemplo vas

AD zquabiliter euacuetur , erir, ex fuppo-

!s.

fito, tempus euacuationis AD 5 hor; eua-

cuationis BD 4. hor; vt ita exinanitio AD in

s a

vna hora confequatur ; tempus euacuatio-

nis ED 5 hor; ex quo exinanitio BE iterum

(oioi 01l

uod oart

fiet vnius horz; atqueíic porro. Sin igi-

tur pro £ fupponantur fücceffiue hi nume-

, pynul.

Ti $, 4, 35 2, 1 , Orientur altitudines CB

,kqu^

fsquentes 2j, 16 ; 9; 4 1j hinc

fi, vtl

j

füppo-

Dr

«(T

58

CAr.

I

iif

rr !

A

fupponimus, tota altitudo. vafis prifmatici

qu

(ur*

nf

diuifa fit in'partes 25 equales, erunt pro

euacuatione horze prime AB affignande par-

qu

vper

tes 9, differentia nempe inter 25 & 165 at-

em

j

que pariter, pro euacuatione horze fecun-

J

)

da partes 75 pro hora tertia partes j pro

quarta 3, pro quinta pars vnica.

Vnde fi-

mul manifeftum eft , füperficiem talis fluidi,

p

prefcripta lege effluentis , defcendere mo-

n

a

tu vniformiter retardato. (P.II, 184.) Hoc

"

"

"Theorema eft Toricellii , de motu proiettor,

p49- 202; quod deinde Picardus experimento

N 1 P'I

comprobauit ; Hiflor. 4cad. fcient. Parif. lib. I

cap. 4.

lm

5$*

Poftquam igitur femel compertum eft ,

v -

inquolibet vaífe habente foramen eflluxus

um

minimum , fi non infinite paruum, aquam

ex illo emanare illa velocitate , que acqui-

Tipgl,

ritur in corpore graui cadente per altitudi-

ïïWz bq [

nem , quam aqua refidua habet : facile erit

Df

inuenire naturam vafis conoidici, foramine:

il Tom

ipfius tanquam vertice deorfum fpeéctante .

là o

quod hunc preftet effe£tum , vt quouis

fltt fs

momento fümma füperficies aque refiduae.

defcendat eequabili celeritate ; hoc eft, fem-'

Tif

Fig

"Em

z

pereadem. Sitenim curua quafira CMDA,.

qua circa axem BA rotara vas defideratum.

^T r

, Ug

prebeat ; fitque abíciffa queuis AP — x ,.

s KB'

, U Ql

femiapplicata PM — y» altimdo vafi

mz4

"Mi T

|

DE MOTV AQVARVM.

59

! Vafs n

— 4 , radius foraminis AD — r , (emiappli-

Ws enp.

cata fuprema BC — ^; atque erit. celeritas,

Ia!Hgnandæp;.

qua fuüperficies PM defcendit, ad celerita-

T25 & i

tem , qua tum füperficies in foramine AD

t lore (iy.

egreditur, vti amplitudo foraminis ad am-

mefwm

plitudinem vafis apud PM. (22.) Suntau-

Q Vob.

tem he amplitudines circuli ;-ex rotatione

T tl f

circa axem AB geniti ; hinc fünt vti quadra-

Qere mo.

ta füorum rádiorum ; & celeritas fluidi egre-

lu) Hoe

dientis tunc eft /x, (5.) erit ergo celeritas

füper&ciei PM deícendentis ad x — 7? ;

WHWM

r27x

lia

L

3^; vnde fit cel. PM —

Cum ipi-

t ij

tur hec celeritas debeat effe conítans , &

femper eadem , equalis nempe illi; qua vas

integrum repletum incipit effluere , quz eft

2

petum ef,

y/a; ponendum erit

2

— V/a; ex quo

w effixus

jm, aqum

deducitur natura curuz quafit&, quae vas

r

X

Qqui iqi-

optatum efficere poteft, nempe

a

:y'*;

xr altitudi-

qua eft Parabola biquadratica dicta. — Vid,

: fücile erit

Job. Bernoullii Differt. Hydraulica , in Commen-

j, foramine

Iar. A4cad. Petropol. Tomo X. pag. 2;6. Quon-

; fpedant,

iam in Italia fluuiorum extra alueos eru-

, Vt quois

ptiones valde fünt frequentes , precipue in

ique reltuz

territorio Bononienfi ,

cuius pars optima &

hoc t f

fcecunditfi

ma fere iam eftinundata : factum

xefita Va

eít vt hzc ciuitas

plurimos tulerir viros do-

as Qefide

&itfi

mos in Hydraulica fcriptis füis eminen-

us À -^

l$; quales fünt Galielmimus , Manfredius ,

jmdo x'aüï f

lfoydellus, Zanottus , Matteuccius , Baccial.

H5

&

6o

Car. II pE MoTY rvcis

j t

& alii;, quorum libri maximo cum fructu

f a

Q

legi poffunt in hac do&trina. Vid. Iozrual des

$av. d' Italie , 'Tom.I, pag.178.

!l

UORDVT-IEL

j

[

DE MOTV LVCIS DIRECTO,

SIVE DE OPTICA.

iv

$6

j

bfoluta nunc celeritate actuali fluidi ali-

1 M «

cuius non elaftici , quorfum aqua pri-

mario refertur: agendum erit de celeritate

[

actuali reliquorum fluidorum füperius (P. 1I,

Dl

6.) indicatorum , quz elaftica funt, ac luce,

d

atre , & materia elettrica , comprehenduntur,

D

Ab luce ipitur hic faciemus initium ; ex qua

m

eum oriatur radius , qui triplex eft , dire-

&us , reflexus, & refractus : (P.II, 6.) ille

[

explicatur in Opfica , ifte in Catoptrica , hic

TX

in Dioptrica; qus fcientice hinc tribus capiti-

m

bus erunt includenda.

Illi adiungetur de-

IN

fcriptio oculi, & ceconomia vifüs ; ad fi-

1

nem huius autem adiicientur meteora ignea;

( CA

& aluce pendentia.

uamuis enim hanc

Tif

diuifionem Barrozwius in Letlion. Opt. p. 2, 1i-

IN

bi non fequendam putauerit, quia in Opti-

^IATS W

!u

ca de vifione explicandum fit, quod tamen

d

ls

fine cognitione radii refracti praeftari nequeat:

facile tamen ocourri huic incommodo pot-

A t

5 lj

[

eit

Y Lyy

DIRÉCTO,; SIVE DE OPTICA. ÓÍ

lmo ;

eft , fi confilium Rob. Smitb , Optices fyftema-

Vid li,

()

ie completo , Tratatu I, qui infcribitur Popu-

laris, 1neamus ; & demonftrationes ab ex-

erimentis deductas, iisque intellectu faci-

[

j

oribus, & leui inftrumentorum apparatu

inftituendis , Geometricarum abítrufionum

:

loco fufficiamus.

IRECTO

]

7-

Ante vero quam ad ipíüm hoc inftitutum

Vi h d-

accedamus , quaítiones quedam , & opi-

nionum recenfiones , erunt premitrendae.

m quy

^ de calens

De natura lucis opinio efít Ariflotelis , &

omnium Peripateticorum , eam efle accidens;

perus(.

nam qui lumen corpus effe , vel fübftantiam,

i, 4c lt

enduntur,

dixerit; eundem etiam vacuum in naturam

inducere debere; quam quidem obie&£tionem

m t qui

nos minime reformidamus.

Secunda fenteu-

d .

lia eft Epicuri quondam ; & poftea Gaffendi ;

TU

qui lumen effe putarunt effluuium quoddam

|

í

sict, D

'

ibs ciptt-

;

fübftantiale , a corpore lucido iugiter dima-

nans ; vt taceamus Digbbeum , qui arte qua-

ungemr s

dam a fe colligi & precipitari radios folares

(; W

poffe afferebat. Mem. de Trevoux 1709 ;

ag.

teora

2'00.

Jertia eft. Cartefii , qui lumen

d

xit

; enm D

effe impulfüm materiz zethereae fecundi ele-

,O

:l

n

menti, qui oriatur ab agitatione viuaciffi-

u mv

ma corporis lucidi.

ui igkur cum Ariflo-

Qd

fcle lumen effe accidens putant ; has fere ad-

a

qh

ucunt rationes :

vid. Decbales in AMunudi

s omia

&táib. Tomo ILI, p. 456, edit. 1. A&y dum ex

tene«

T.

62 Car.ll D& MOTY LYCIS

p

u

tenebris tranfit ad lucem: fine vlla diuifione

ij quæ'n

II

fl

aéris, fine vllo motu , lumen ab ipfo recipi-

yetürm

(

tur; idem hoc etiam a cryftallo duritlima;

W

1 s

in aqua continua ; eXcipitur ; ergo in eo-

h

n

dem loco inuenitur, in quo aqua; eft ergo

ii

um

accidens receptum in corpore, in quo aliud

u

omnino corpus admitti non poreft; (D. [ 28.)

«

porro, fi lumen non fit accidens, íed füb-

qdo

flantia tenuiffima , oómnia corpora diapha-

ä

Pt

na; aut pellucida , veluti cryítallus , innu-

,f.mx

aW

AWAVAN

meris poris peruia effe debent, nec porerit

W

lumen transmitti nifi poros hos omnes in-

i

M

gl Yi D

veniat in linea re&ta difpofitos ; & ; quod ad-

dit Du Hamel , Operum Pbilofopb. Tomo I

ii

f

l

particulee ipfie corporis in formam quincun-

cis fint difpofite.

Sed in his falío füppo-

nitur morum , vel diuifionem , reuera non

adeffe, vbi nobis nihil eius apparet; & de-

(l

inde, quanta fit porofitas omnium corpo-

rum ; denfiíTimi etiam auri, ita quidem, vt in

(

TK

vnoquoque corpore plus fit pororum quaum

materie proprie , iam fatis füpra eft oíten-

TR

i

füm. (P.L35.) Conítat preterea magnam

d.f

Á

copiam lucis a fuperficie vitri politiffimi re-

0f Jf

flecti, dum reliquum eius tantum

er poros

a

iranfire poteft. (152.) Deinde; fi

j

umen eft

T s

T

Fi

fdfl

fubftantia , tum inílantanea eius diffufio

xï»:

comprehendi non poteít : fed videbimus

OOT«

E

hanc diffufionem inítantaneam hodiernis in-

L Omk.. ew

s

ventis Aftronomicis effe refutatam. — Tertio;

nlO

qua |

& .lumen 'eífet fubflantia , tum parti-.

ln

culae

4 mitu

"n lj

DIRECTO; SIVE DE OPTICA. 63

Áine vl

cule quedam eius fibi mutuo occurre-

Itn ab ipf.;

rent, viamque fibi pracluderent, & im-

"yio dj

petum fifterent ; quod eft contra experien-

tiam , qua docemur, lumen lumini non obfi-

J 5 ep i

10 4qut; dj w

ftere.

Sed , quia particule lucis fünt ela-

fticae ; ille , quae fibi dire&te occurrunt , per-

OI6, in quo ]

p Pa

mutatis celeritatibus refiliunt ; neque adeo

dders, fed (j

impetum fiftunt ; (P.IL 217.) que vero ob-

Qürpora daph.

lique colliduntur inter fe ; aliis etiam poft

Yyfalts, innz-

collifionem celeritatibus & directionibus fe-

u

n n r

runtur ; nunquam tamen morus fuos fiftere

X Dos oms s«

poffunt ; lumen autem lumini ita obfiftere

05; ; quig

offe; vt a mutuo impulfu radiorum qui-

dam aliorfum defle&tantur, nobis autem in-

if fim I

Ti quinatre

fenfibiliter , negare nolumus.

Que de im-

minutione folis, ex tanta lucis copia quo-

i lo füppo-

t; [eUtrd D0n

tidie effluente ; de immenía copia horum

effluuiorum , vt totum vniuerfum impleant;

yut; d-

Yiüm corpe-

de aftris nunquam in loco proprio fpectan-

dis; dicuntur : ad ea refpondemus , circu-.

qiidemvcit

yrorum quatt

lationem lucis per totum vniuerfum con-

r eft oden

tinuam effe ftatuendam , lucemque . regredi

re magnam

ad fontem fuum, folem, vti grauia in altum.

of f&

proiecta recidunt in terram; vid. Celeberr.

um per p

MulJcbenbr. Effai de Pbyfi

; P. 5145 radio-

rum folis immeníam e

d

fübrilitatem , &

l; filometé

à QUs ifi

raritatem etiam eo maiorem , quo longius

progrediuntur ; & vltimum agnofci hodie

(j videiit

Wl ho(ïletüü P

ab omnibus fere Aítronomis.

Vnde iam

Wi

nihil obflat , quin ftatuamus , lucem effe

Qtatam.

n

fübíkntiam ,. materiam eorpoream lo

a ) nm Fï;

ge

J

r

64 Car. II D& MoTy Lvcts

*

j

e fübriliffimam

)

quia omnes leges cor-

1;' hi

nl

h

m

Tl

oris fequitur, quales funt , recta progredi ;

d

"T

reflecti, hoc eft , refilire ex occurfü corpo-

d

!

n

]

ris, refringi, vtilapis in aquas proiectus ;

fi

M

ffül

uz accidenti competere minime poffunt ;

n [

0

experimentis autem rnanifeftiffimis luci tri-

bui debent , nemo enim vnquam vidit ex.

(

n D

gr. frigus refle&i; vel humiditatem , aut fic-

citatem , fiue colorem rubrum ; cetera acci-

;;:e*;xæai'.-,& ]

dentia in fübie&to füo quiddam imprimunt;

p

at

uod non ftatim deleri poteft , lux autetn,

fubduécto corpore lucido , ne minimum qui-

dem füi veftigium relinquit; nec eriam vl-

]um accidens ex vno fübiecto in aliud com-

ïï

meare poteíL — Vid. Barrozius ; pag. 4.

p

j8.

L]

Sed grauior queftio occurrit heec , qua ra-

iione lux , a fole aut ftellis ex. gr. ad oculos

AU

noítros propagetur,; vrrum id fiat continuo

il

jer medium interpofitum tranfitu , & per

v-r g

transportationem materie lucis ; fiue per

k

U.

effiuuia longe fubtiliffima ad nos vsque per-

tür medii inter-

L

tingentia; vel an hoc abfolua

fu a maffa lucida facto;

Jï

— SITeY

pofiti duntaxat impul

aut p

er vndas atheris ; quorum illius exeme-

At Q

habemus in olfa&u; (P.L 213.) hu-

plum

H

RK

jus vero 1

n auditu , vti inferius indicandum

&t

PU fed

erit.

us igitur queeftio tota huc redit; an

vifus cum olfa&tu ; àn vero cum auditu , de-

:þ'md) D

Heret hic mentis anxius

beat comparari.

b j glC

Bar«

X ;Nn g

'T Lt

DIRECTO, SIVE DE OPTICA, 6s

If j

TCl pre;

Barromius , l. c. pag. y,

dum non capere fa

poffe fatetur , quomo

do tantilla lux , exi-

XCCU/fO q.

gua veluti lampas

, tali tamdiu füppeditandae

J5 Droigh.

effluuiorum incre

dibili copiee paríit, vt nom

Irme pofig,

imis lud n

confeftim exhauriatur, & euane cat; cum-

que lucis reflexioni & refra&tioni vix nudus

m Vidit o

impulfus fatis faciat; atque tandem in id pro-

&m, aut[i-

pendet , vt cenfeat vtroque fübinde moda

Gitradec

lucem procreari, tam per effluuia cor

porea ;

Inprimn,

quam per continuum impulfüm.

Illud Zr-

du

edocles ; & Epicurus , quondam flatuerunt ,

It i

Gafendus poftea , vna cum

C enmn V.

Nexmtono , fàga-

1alid oone

cillimo cereroquin & felicif

Timo lucis inue-

fügatore ; hoc autem Cartefius ,

n

Dioptrice

cap. 15 & Hugeuius , Tra&atu. de Lumi.

ne. Carte-

fio quidem lux nihil aliud eft

) quam par-

ticularum infenfibilium primi

t Qu

elementi, feut

od

ignis puriffimi , incitatiffima

agitatio , qua

globuli eeherei fecundi elem

enti vndequa-

COntiuo

lj &PEI

que premuntur ; & ad lipeas rectas impel-

untur; qui igitur aethereorum globulorumx

fiue p«f

impulíus lux ab eo vocatur.

Wi t

Atque hinc ,

yedii Intete

Vt putat ; lux in momento diffunditur, non

lecus ac fi quis extremo baculi ftellas , aut

yida fado)

folem

Jlius exert

; immediate rangeret ; eodem inftan-

ü hunc motum perciperet.

uod ipfünz

"o

indica t

quoque eleganti experimento illüftrauit Zu-

geniuss (P. L 219.) fed cui fententize ftatim

y ïed'ï[hn

Obicit Du Hamcl, Ajron. Phyf. lib. 1 cap. z,

» d

quid cauffe fit , cur globuli cetherei cryftal-

us

1]

"um penetrent ; non item papyrum, qua

P. IH

inui-

66 Car.II pE MOTY LVCIS

inulto & laxior eít, & magis peruia ? ob-

qane

Q

iicit etiam Clarkius , in notis ad Robaulti Pbyf-

cam , pag. 178, ita. futurum effe; vt lux ad

J

X.'

M

"

omnia interualla propagetur in puncto tem-

poris; obiicit Celeberr. Muffcbenbroekius , In-

füitut. Pbyf. p. 252, ex hac hypothefi fluere,

vt nufquam effe queant tenebrz ; obíeruamus

enim , preffionem fluidi in omnes directio-

nespropapari, quam oculus apertus noctu

etiam perciperet, quod experienti& tamen

fs

B t

repugnat; obiicimus etiam nos porro, in

fubfidium hic vocari etherem , vanum il-

dhrs,

lud Cartefii figmentum ,. cuius exiftentia nul-

li fenfüuum poteft comprobari.

ls,

$9-

|/

Sed hocidem adhucargumentum fummus

Nexetonus ad explicationem hanc refellendam

lib. 11,

affert, Priucip. Pbilof. Nat. Matbem.

fett. $, prop. 41; de quo vide etiam

Wbiflo-

num , Pral. Pbyfico- Matbem. p. 267 , vbi de-

monítrat ille; impulfus eiusmodi Cartefia-

nos, cum per foramen in conclaue fint. in-

l

grefli , ad latera ftatim diuergere ; atque ad

omnes conclauis angulos penetrare debere;

E

"t n

M

quoniam fcilicet quzlibet medii elaftici par-

]

ticula , in ftatum maioris condenfationis red-

l

N

acta , non ífolum fecundum eam plagam,

vnde erat compreffa , fefe reftituat ; fed par-

!

fe

ticulas quoque vicinas quaquauerfus ad mo-

tum impella. Vndefit, vt fonus per fora-

inen

Al

TY 1

DIRECTO,SIYE DE OPTIOA. 67

zi per .

men in conclaue immiffus in omnibus huius

A Rob

.

elle; Vt ]

locis equali fere vi exaudiatur ; radti lucis

autem , per foramen in conclaue intromiffi,

in pundos,

lucem in vna tantum directione repreefen-

Vil

tent.

pottefi fa.

Adde; quod foni propagentur part

facilitate per tubos incuruos , ac per rectos;

s Obfertam;

fed lumen nunquam compertum eft vias cur-

ines diredi.

vas ingredi , in eodem fcilicer médio ; aut

putus nod

invmbram fefe infle&tere

TTl

Ca

; Vid. Memtoni Opti-

Vnde tmaxime a

pparet, quz inoens di-

X v i

verfitas interced

m, vam d-

& lucis.

atinter propagationem foni

/ axllemm-

.

60.

Lucem igitur ex quolibet corpore lucen-

te perniciffima velocitate exire, & per efflu-

m fümmus

reflfendam

via ad oculos noftros rapiditfime moueri ; fe-

quentibus probant Neztouiani , aliique', ra-

jan, b. l

tionibus certe prauiffimis. Primo; ex obfer-

um Vi

vatis fatellitum Iouis eclipfibus hoc a Rc-

)677 vbi d

mero , Caffino , Halleio , fuüit demonttratum:

J CSTWQ&

Sit enim A fól , circa quem moueatur ter-

Fig:

je t

riin circuo. BCDE ; fitque orbitze Iouis

2$«

- aque '

pars QP, inqua huius globus F, & fatel-

es intimus i

mure d

píum circumiens in füa orbita

j dl

GHN.

Proiiciet ita corpus Iouis vmbram

yfarions?

75, in quam fátelles ingreditur , adeoque

m p

immerfionem patitur, in .G; epreditur au-

li, P

Iem , atque emerfionem celebrat, in E^ Sa-

telles autem hic reuolutionem fuam :€irca:

gt5

o

vid.

ouem peragit proximeqin horis 421;

—

Wbi-

€à . Car. II nz MoTY rvcrs

Cum ita-

yrhifloui Prelet. Aftron. pag. 210.

J

que , terra exiftente in D, emerfio haec con-

pd

ífpici poffit ; patet, manente ila in B,

R

poít elapfas nouas 42j horas , nouam

obíeruatum iri emerfionem , atque fic por-

nl

TO.

Sin autem poft ; tales reuolutiones

J

terra peruenerit motu füo annuo in C , fere

N

am

ad coniun&tionem folis & Iouis, manifeftum

effluere interea tempus 421 m hor, vt

fj

j

eft,

N

A

M

emerfio confpiciaur in M ,

pofita HM —

dmqu

HB; fed vt eadem incurratin oculos apud

C, longius rem

otum, maius tempus requi-

lu

?*

fpatium adhuc MC percur-

ri; quo nempe

yitur a luce renat

a fatelliis , fi modo lux

fuücceffiue mouetur.

At vero hoc ipfum ob-

]

feruatum eft ia

m fzpiffime ab Obteruatori-

bus exactiffimis ;

veluti Celeberr. Bradleio ;

dius lucis integram

qui tempus

hoc , quo ra

orbis annui

diametrum peruolat , deprehen-

dit effe 16/ 26^^;

adeoque dimidium , quo

nempe radius

lucis a fole ad nos pertingit;

udc o

bíeruatio celeberrima cum

8[

13l

uibus

dam obiectionibus premeretur

, ean-

t Halleius &

dem ab his perfecte liberarun

poundius , Pbilofopb. Tranfatt.

Num. 214 €9

decidere

361.

uomodo experimento

fuaferit Ga

leus motum lucis aut. inftanta-

vid. ;Mecbanice" Dial.

ä

neum aut fucceffiuum ;

L p.39-

61

DIRECTO,;SIVE DE OPTICA. 69

i MT

61.

10, . (

)

Secundo , Aítronomi noflre cetatis dete-

erfio ho

j

£ il i

xerunt in ftellis fixis aberrationes quasdam ,

que necab earundem parallaxi annua, nec

OfdS , Dua

a refractionibus , nec ab aliis cauflis , deri-

tque fic n

vari poffunt , nifi ab hac vnica, qu& a mo-

Teuolttins

tu lucis (tellarum fucceffiuo depromitur;

0i C, fee

quod precipue oftendit- Celeberr. Eulerus , in

manifeftum

Differt. inferra Commentarüs Acad. $cient. Pe-

r or, vt

tropol. Tomo X pag. 150 ; & (imul etiam Ce-

AE a

leberr. Bradleius , Pbilofoph. Tranfatl. Num. 206.

xl qui

Porro quoque lucem in motu particularum

m

fuarum poíitam effe; ex eo etiam perfpici-

: Mopear-

mus, quia nihil aliud eft quam ignis per re-

[ modo lt

&as delatus lineas , oculosque ingreffus ;

xipfumd-

(P.L 335.) fed omnis ignis in fümmo motu

Juerudtori-

particularum füarum pofitus eft; omnia ar-

; Blïd///ü)

dentia & lucentia nobis cognita ab hoc mo-

s teprum

tu confumuntur ac tandem deficiunt, quod

depr

ab emanatione lucis & materie combuftee

]iurm ; qm

fieri neceffe eft.

In fulmine etiam , velo-

j pert'mgïh

Ciffime moto , caput eius & finem diftingui-

amima qum

mus ; quod Galilei eft argumentum , Me-

yetut , «l

chanice Dial.I, pag. 4o. Solis lucem , radiis

t goles ü

tantum non parallelis ad nos delatam ; vitri,

yum. 21

& fpeculi, cauftici ope faciliter ab hoc par-

ao d*

allelifmo detorquemus , quod fine motu ra-

diorum peragi non poffet. Separamus quo-

que & diuidimus radios folis per vitra con-

g

caua , & priímata ; dirigimus eosdem quor-

ümcunque volumus ; immo radii per di-

verfa

3

Ü

u

Zo CarP.IL pE MOTV LYVCIS

*),

Sü]w

verfà pellucida accelerantur & retardantur;

a

J

qua omriia fine motu concipi non poffünr.

(

U

Vid. Celeberr. Muffcbeubroekii Inflitut. Pbyf.

pag. 462.

n

62.

Dd

Cartefiis autem morum lucis credebat effe

"

inftantarieum ; & ad hoc probandum fequens

adhibebat argumentum, teftre Hugezio , Tia-

a

Ua N

Fig.

Gatu de Lumiue , 1690 edito , pag. 4. Sint À

26.

fol, B terra, huiusque orbite pars BED;

C lunà , cum orbita fua CGM N ; atque

erit fic iam luna terrz in perfecta oppofitio-

ne pofita cum fole. Si nunc lumini tempo-

re opus eít ad fpatium percurrendum, ve-

h*i &

(f

lui vnius hore , vt perueniat ex B ad C:

fequitur, terra herente inB vmbraim, quam

efhcit, aut interruptionem lucis, nondum

f

perueniffe ad C , fed peruenturam demum

D

effe poít rempus, 1h

2)

cum vero noua hora

opus habeat ad regrediendum ex C in ter-

ram , bihorium ante elabetur , quam vm-

bre initium in luna fpectari ex terra pote-

rit

Sed interea terra progreditur in orbi-

ta fua ad E; vt percurrat arcum BE 44 56^;

Jn'

terra igitur in E fita videbit lunam eclipfa-

Q)

ram in C, multum vero extra oppofitio-

T

nem iam pofitam , quod contra omnes eft

obferuationes.

[j l

Si affüumantur AE — AB —

120co diafnetris terreftribus; BC — 30 ea-

inuenie-

l

rundem , angulus EAC — o* ;*

tur angulus AEC — 145? o* adeoque CEG

-—36?

Y

Y L]

!

DIRECTO, SIVE DE opiICA. 71

& retg

— 3j? , qui certe valde effet fenfibilis. Sed

D! nony

quam facile videmus falfüm hic effe Carte-

- lii

1um.

Ponit enim hanc propofitionem : fi

motus lucis a terra ad lunam , tempore

vnius hore abfolüendus , eft contra expe-

Credebrat

rientiam : tum confequens eft, quod lux

Clm (eque

moueatur in inítanti.

Negatur itaque haec

?/gfll/b m

confequentia; nam fi non requiratur plus

24 rA

temporis quam vnius minuti primi , tum

w DED;

CEG non erit nifi circiter 35^; fi non re:

IN, ttie

quiratur plus temporis quatn 10/ , ideman-

hwdün.

gulus erit circiter 67, id quod obferuatio-

T t

nibus exactioribus omnino conuenit

enera-

fendm, v

liter, atmmotum quidem lucis incitatif

j

imum;

erD al :

non autem plane inftantaneum , depofcit.

D quam

; Iondum

63.

m demum

Neque etiam de Nexetori fententia demo-

10 ho

vemur per ea ,

quae in Opufculis varii argu-

|Cinter.

menti, Berolini 1

746 editis , pag. 169, magno

quam Vin-

acumine contr

a eam funt prolatà; tenta-

terta pott-

bimus enim dil

uere obiectiones profunditfi-

ycin ob

Ini

*

Aucloris refponfionibus fequentibus

pE 05

Timum argumentum eft, fi natura in trans-

ym ediph

atione. fonorum nullis effluuiis vtitur, fed

Ob diftantias maiore

S alterum propagartionis

; oppolt

1 omne t

E

modum (£8.) hic el

igit : fequitur , eandem

AE a AB

res multo remoriores cognofcendas eo

Y

—

N

maois hoc altero modo vfüuram effe.

Non

TA ia

!DC umma ratione negamus hic confequen-

Ham, quia

gratis füpponitur , naturam hanc

adeoque(?

-

Oprionem i

z

nflituere ob maiores diítaniias;

E 4

quis

u

72 Car. Il. nE MoTY Lvcis

uis enim ; quaefo, hoc nobis cognitum da-

.

É

1

t? Nonne füauitas odorum , qui efflantur

ex aromatibus infulae Ceylan, procul etiam

quis

D)

in oceano fentitur ? ad diftantiam ergo haud

inconuenienter affumendam illam, ad quam

fonus impetuofiffimus tormentorum belli-

:

corum exauditur , nempe 90 milliar. Irali-

cor. aut 221 mill. Germ. vid. Celeberr.

AMuf-

Lyf

febenbrockii Inffitut. Phyfice. p. 615

Contra

, Verum autem ex hac analogia quisita argue-

zet : fi olfa&tus & auditus ad eandem (e di-

W

ftantiam extendunt : fequitur ; vtrumque

fieri eodem modo.

Facile etiam eft aliam

QUAM.

excogitare analopiam fenfüuum , in qua vifui

!

tribuuntur effluuia.

Res enim fentimus no-

bis aut contiguas , aut remotas ; illas imme-

j

diato contadtu , vti in fadu, & guflu; he

fünt aut intra atmofpharam noftram , aut

extra eandem ; fi illud fuerit , feníatio fit

ü

aéris ope, per effluuia ab aére vecta, vtiin

7

0doratu , aut per impulfüm in aére transla-

At

tum, vti in auditu ; fi hoc exítiterit , exclu-

ï

o ethere , cuius figmentum reiicimus, per

ordinem nature recidimus in effluuia im-

mediata ; non vecla iam aére, fed a corpo-

re lucente ingenti feftinatione emiffa. "Tales

&utem analopie nimis fünt metaphyfice,

K

quam vt in phyficis tuto ftatui quid ex illis

poffit.

j

L

64.

T' t

DIRECTO, SIVE DE OPTICA. 73

6

Secundum ita fe ha.ber :

Nemtoniami wa-

1j Dfoqjs

cuum ftatuunt ;

fed per emanationem lucis

QUDUM

omnia fpatia coel

eftia ita rurfüs hac materia

UET

Dtorum .

conflipant, vt illa denuo finr plenitfima, adeo-

Tüiliar. ].

que fibi contradicunt; queniam nuíquam ne

punétum quidem concipere licer , ad quod

(ibhurr, Atj

non indefinenter infinita radiorum multitu-

fj Conty

do tam ex fole, quam ex ftell

is , penetret.

lst a.

Refpondemus , Nemtonum t

aim f d-

latuiffe vacuum ,

fed diffeminatum ,

VIX Vero

coaceruatum ,

n x*ïmmque

quorum illud raritas radiorum

tm d dum

, in ratione

duplicata diflantiarum a fole c

refcens (85.)

; i qu i

plane non deftruit ,

Mentimus -

NVat.

fed mirum potius adiu-

Deinde

; cum dicitur, ab omni cor-

: ilsimme.

poris lucidi

puncto ad quoduis medii pun-

) pfu; h

é&tum lucis a

liquem radium dirigi; hzc or-

flnm, aut

dinaria Opt

icorum füppofitio, vt admitti

[enftto t

queat, duplicem exipir limitationem , indi-

h, v

cante Barromio, Lethiom. Opticar.p. 7 ; vnam,

&fe tranbu-

etit, excli-

yt puncti nomine non intelligatur punctum

eometricum , neque etiam omne Ph

yf-

Qcimus; od

cum , fed tantum ad

efinia 17

modum exigua quz-

dam particul

a, qualem ferme minoretn fen-

fed « conpe

fibus affequi.

nequeamus ; alteram ; VE non

em'xiïa. j

in quolibet temporis i

nílantà, nec in omni

pv

feali temporis portiuncula,

cogitemus hoc

j qiiee

2ccidere ,

fed in tempore aliquo nobis in-

enfibili.

uibus omnibus itaque vacuum

'ewtonianui

n maxime irterum reftituitur,

& contradict

io imputara euanefcit.

j

65

9

*

74 Car. Il DE MOTV LVCIS

)v

6j.

J V

ii

"Tertium habet : fi materia lucis tanta per-

l

nicitate omnia fpatia cceleftia peruolat; heec

:

a

1

erunt in flatu perturbatiffimo ; ex quo pla-

1

f

netis atque cometis maximd opponetur re-

fiflentia. Sed ftatum hunc perturbatiflimum,

ex raritate lucis continuo increfcente , ex im-

menfía particularum lucis paruitate; & ex

directione cuiusuis particule rectilinea; cum

reliquis fere parallela ; perípicere equi-

dem non poffuüm , adhibita prefertim

limitatione Barroziana modo allata (64).

uam vero nihil fit impetus ille; quem ede-

re poteft aceruus quidam particularum lu-

3

cis in corpus fnagnum & denfüm, ex le-

gibus collifionis corporum facile deduci

poteft.

66.

uarto in theoremate Ne»toni , quod

fupra adduximus , (59.) negatur fonum a fo-

r

.

ramine per totum conclaue difpe

i, quon-

4

iam nemo in angulo conclauis fedens cor-

pus fonorum in ipfo foratnine collocatum fit

iudicaturus. Sed vti hic nihil contra demon-

j

ftrationem Neztoni ipfam monetur , at vero

ad experimentum conclufioni. contrarium

Wrn

prouocatur : ita pace viri fummi hoc expe-

(

(

rimentum agnofcere non poffumus.

Illud

Tit

u

enim tmultipliciter a me in(titutum femper

i

a me euicit; vt , in quocunque angulo vel

pun-

I

DIRECTO; SIVE DE OPTICA. 75

puncto conclauis claufi c

onfüitutus effem ,

UCis tant

ibi & femper fonum a for

amine ad me pro-

peruoli;

fectum efle iudicare deb

uerim ;

?

ex quo ad

t Qio j

reliqua etiam circa hoc theo

rema prolata

DDOnetü

faciles oriuntur refpontiones.

itbatilimum

67

*

J

I[e, eY ].

u

t6 &

ino , quod a flumine continuo radio-

rum [ücis oriturum detri

-

lites cum

mentum folis fpe-

&at: huic füpra iam e

um tqu.

ft occurfüm. (57.)

yutrim

Neque particularum luci

s exilitas quicquam

M

infe tenet, quod nature

d .

genio non eflet ac-

commodatiffimum. . Ex

Boyleo ex. gr. difci-

Q d.

inus vnum granum cu

Vanum d-

Pri folutum diuidi

pot-

fe in minutias adhuc

vifibiles 22

m er h-

788000000;

l: deduci

vid. Celeberr. Maffibenbr. gfüitut.

Pbyf. P. 195

he vero multum adhuc aberunt

ab vltimis

particulis, in quas cuprum a nat

ura diuidi-

DUr; ad has ieitur obtinendas non

erit ni-

, qui

mium multiplicare numerum

pofirum adhuc

qum d9«

per IOOOOO00, atq

ue obtinebimus

ilam gra-

|

num cupri diuidi pofle a n

li quon-

22

atura in partes

dens cot-

j

788000000ooococc. Si nunc ponamus inte-

r

camm It

j

um radium a folead nos exporrectum con-

r demo-

are ex particulis 100000006600

OCOCOOO,

quod affümit Celeberr.

Auttor , pag. 179, &

pondus etiam tenere v

contturi?

I

nius prani ; tum de-

ducetur particula lucis

a37P

articulze cupri, in

j noc QXP

ll

quo illi , quibus na

(mus

tura intimius perípecta

€Cb-nihil , vt fpero

; abfurdi deprehendent.

Yüm ?m.

t ?-Ugmï. 1.

68.

76 Car.II pE MOTV LVCIS

;(RE(A*'O,

,UH

68

jl

Iw

Tandem nullo modo explicabile effe affe-

ritur, quomodo duo , pluresue , radii ex

At

jl

diuerfis regionibus, tam incredibili celerita-

Jrfit

te fibi occurrentes , in motu fe non pertur-

[:

bent, fiue per minimum foramen in came-

M

ram obfcuram ingrediantur, fiue ope fpe-

[?

n

culi, vel vitri, vítorii in foco fe mutuo de-

d läiv

cuffent; vbi tamen nulla prorfus alteratio in

g Q

fingulorum directione percipiatur. At vero

g, s

nemo negauerit, in eiusmodi anguftiis lu-

k

Y

W

.m

cem valde debilitari , vbi tam in arcto ftipa-

M

Mi

ti alii alios excladunt, fed modo nobis in-

fenfibili, vr plurime tantum parti tranfitus

concedatur.

Vnde enim , niti ab hac cau-

fa, oritur, vt fol per foramen acus (übtilit

fime mucrone papyro infliétum illeefis ocu-

lis confpici queat? ob radios nempe in tan-

ta anpuítia fibi obfiftentes & debilitatos ; ob

l

quam eandem cauffam fit quoque ; vt cor-

pus paullo a foco antrorfum vel re

troríum

remotum ftatim exardefcere definat.

Si de-

nique fagaciffimus Auctor firmamentum

theoriz fue potius quzrit in füummo confen-

fu fuz huius explicationis cum phanome-

mïhï

nis

nos potius illa explicatione niteinur ,

Q

quae inferta eft. Commentar.. Academ. Petropol.

TR

Tomo XI,p.1jo,in qua phanomena a motu

ï!

)

Nes

N

lucis fücceffiuo orta fümmo acumine expla-

nantur; non enim víque adeo verum cíle

L 'w

puta-

TY 1y

DIRECTO,; SIVE DE OPTICA. 77

putamus, vt fecunde femper cogitationes

Icabile j

fint fapientiores.

SMECUE

69.

x dUl cels

His ita preemiffis , condimus iam fequen-

* D0n pern

7160 10 Cdm

tem Lacis defcriptionem : Lux eft igmis, e

corpore lucido fubtiliffime , & perniciffime,

i* ope [

* mütuo d.

in eodem medio per lineas rectas, vel dire-

Ge , vel reflexe , vel refracte, vel inclinate,

sterato f

W. AtYerO

in oculos noftros incurrens , atque fic effi-

"

ciens, vt res extra nos pofitas videamus ope

s

1

oculorum.

Vbi quidem per mediwm , vel

inatolge

o nobis

diaphanum , vel pellucidum , omne illud cor-

arti oDl

pus intelligimus ; quod radiis lucis tranfitum

ab hac -

permittit ; opacum vero , quod non ; (109.)

ilius generis funt aér , aqua , reliqua flui-

as fübril

lls oct-

da fere omnia, vitrum , cryftallum , gem-

mz , adamantes ; huius vero lignum , lapi-

j i

litngs ; O

des , alia corpora denfiora fere omnia, pla-

net&. Orta hic eft controuerfia inter Den -

e, Vr aor-

etrortum

critum & Ariftotelem ; ile cenfüit ; fi medium

hoc nullum effet, vel per fpatium vacaum

w Sd

radii lucis deferrentur , tum formicam in

mamenr

ccelo repentem confpici poffe; a cuius fen-

yno conid

tentia non abhorreret. Keplerus , qui vifionem

; oenon

fnedio impediri credidir.

Atrifloteles autem

yne nitei

Contendit , per vacuum , fi quod effet;

yhen, Pt

Pro /ucido autem

lane nihil videri poffe.

m (P'

i

abemus omne id , quod füo lumine pro-

A('Jm-'.nï g

prio radiat , aut ex fe immediate lumen eii-

cit; pro illuminate vero ; quod alieno lumine

radiat;

ar?)

78

CaAr.Ilpr MOTY. LyCIS

radiar ; vnde fimul perfpicitur , corpus illu.

"m^)

minatum pro lucido haberi poffe, fi ad cauf-

YP

fam primam íolam refpicias, eosdem enim

m

illud cum hoc habet effe&tus.

Noctu ali-

«

quid lucis emittere videntur corpora alias

j

obícura, mare ventis agitatum ; dorfüm fe-

i

lis ; collum equi, contra ductum capillo-

u

as

rum trira ; lignum, caro, pifcis, putre(cens;

m

mufcae quaedam volantes ; oculi quorundam

