M

animalium ; globus vitreus velociter circum-

f

a&us & manu tritus ; vermes lucentes in

d*

oftrearum íquamis , vid. Jourz. des Savans

1666 , pag. 340 €9 375, nec non 1667 pag. 113,

TW

vbi legitur ; dari in infülis Antillis mufcas

[

lucentes , quibus dum viuunt, 15 dierum

tempore; incole candelarum ope vti poflint;

Wwáni

lapides quidam calefacti ; 1. c. 1633. D-213 E

plura alia, que nihil aliud fünt , quam. phos-

phori naturales. 1. c. 1719, p. 1o1.

Cum igi-

tur luX efficiat , vt res extra fe pofitas ocu-

lus videat : patet fimul , fine luce nihil pof-

fe videri. Sed etiam nimius lucis fplendor

ledit oculos, & vifionem impedit , humo-

resque neceffarios exficcat ; vti Democritus

clypeo e&neo , contra folem pofito , aciem,

oculorum fibi retudiffe legitur, vt fübtilius

Eu

!

naturz fecreta rimari poflet ; & milites Xe-

ICDUJL 1

nopbontis e niuis nimia refülfione graues no-

Xas contraxerunt.

[

70.

1yo

DIRECTO, SIVE DE OP)TIC;&. 79

r ) Q jï.

i

70o.

)H&; fio

! De f'ubtilita'te particularüm. lucis partim

0sl

jam di&tum eft , (67.) partim etiam eadem

N

cognofcitur ex eo, quod fpectator fupine

COrport d

jacens in terra ; per foramen charte acuig-

; orfünj.

fli&um, totum fere hemifphaerium ccelefte

lm copj.

contueri poteft.

Ponamus foraminulum

putre(cens;

hoc capere 10 capillos humanos ; atque per

duorandam

illud tranfire 10 milliones parricularum lu-

RE CICQT-

eis, qui numerus quam exiguus fit pro ca-

dents 1

IN

pacirate totius hemifphaerii n oculos incur-

rit; adeequabunt ita 10 diametri capilli hu-

1f t

mani totidem milliones diametrorum parti-

Yil us

I

cule lucis; hzec itaque non erit nifi

ioooooo

1f diena

Sed craffiffima heec ad-

diametri capillaris.

t polin;

huc eft pofitio, cum per foramen tale plus

Ml &

quam billiones particularum forfanin oculos

in plo-

adueniunt.

Candela accenía in apice turris

C g

pofita noctu ad diflantiam 4 milliaris Ger-

ofitas Qd«

manici confpicitur quaquauerfüm &ab omni

ii pf

parte ; adeoque nullus in hac tanta fphara,

j fplendot

diametri vnius milliaris, locus phyficus eft,

jt, homo-

qui a lammula non accipiat fuas particulas;

Denocrbt

que ipfe etiam per vitra ; & adamantes

fito , adea

penetrant , quorum pori adeo fünt an-

E

guíti, vr nullo hucusque microfcopio de-

^

v mll J

tegi potuerint.

u

2

. Celeritas lucis exinde colligitur ; quod

6a inde a fole ad terram peruenit tempore

$/ 13^^

$0 Car.IÍ DE MOTV LVCIS

J

hf

*

»02]

l

8^ 13^^ (60.) hoc eft 495

P)

eft autem di.

$1

f

ftantia terrz a fole 20618 femidiam. terreftr.

.

Mi

?f

pro parallaxi folis horizontali 10^

2

celeri-

"

m

tas igitur lucis tanta eft, qua in 1^ percur-

jl

rat 42 femid. terreftres. Semidiameter vero

terreftris eft 19615782 ped. Parifaut 20302-

N

398000 fcrupul. pedis Rhenani; ergo 42 tales

j

)

lux percurrit in 1^, hoc eft; 852700716000

AUs

fÍcrupulos pedis Rhenani.

Nouimus , glo-

D

bum e tormento bellico explofüm abíolue-

re in eodem tempore 600ooco fcrup. ped.

Rh; erit igitur celeritas talis globi ad cele-

ritatem lucis vti 1 ad 1421168.

N

)

aQ

72.

qu

Vt igitur de luce & eius motu agere di.

ftin&te poffimus ; atque mirandas eius pro-

prietates eruere : neceffe eít vt partes illius;

àb immenío agmine quafi diuulfas ; fepara-

tim confideremus , earundemque naturam

indagemus.

Talis lucis pars, vel fibra qua-

fi quaedam, a fole ad nos extenfa, a reliquo

autem folis lumine feparata, vocatur radius

m

lucis , quem definiunt etiam Decbales ; per

totum illud lumen , cuius partes connexio«

Mi

nem aliquam dependentiz inter fe obtinent;

queccunque illa fuerit ; Jac. Gregorius ; Optice

uN

promote pag.1, perlineam re&am , in qua di

currunt corpufcula ignea ; e corporibus lu-

(

cidis ortum habentia; Barroxius ; l. c. pag.3»

Ll'ï([

per lucem a pun&to radiante vel lucido ; in

inedig

Y l)

DIRECTO,; SIVE DE OPTICA, BI

8 st

mtedio aliquo protenfam ; ali per lucem

Idiam x

inlineis rectis delatam ; vnde , ob inpen.

TOU

tem fuübtilitatem lucis , quilibet radius lucis

10 ! peg,

per lineam re&tam optimerepresfentari pot«

lümete i

erit ; non quidem Geometricam , fed cu.

1l d0t 203

iuscunque exilitatis Phyficae. (64.) Ab hifce

09042 t

radiis folaribus terram non foueri tantum

1007 16000

& illuminari, f&d omnes etiam planeras cir«

cumduci in füis orbitis, & circa axes fuos;

imp, ojp.

m dolie-

credidit Hartfkerus , Curf. Pbyf. pag. 238.

Ym d

J dl

73:

Ad talem íolis radium contemplandum

atque examinandum nihil magis conducit

quam camera obfcura ; quse ; vi vocis ; eft lo«

1 qtrt d

cus vbicunque fümma folicirudine te&tus

atque obícüratus ; immo , quod XNe»tonuri

T

ts i

feciffe aiunt , intus holoferico nigro obdu-

&us; in quem nulla lux , nifi a fole per exi«

;; u

e m

guum ; modo maius modo minus; foramen

intraré poteft ; qui deinde remoto omnialio

fibra quie

, Ri

lumine peregrino folus poteft obferuari, ab

oculo in renebris conftituto. Huius inuene

at v

gt tf

t auctor ab ommibus celebratur Iob. Bapt.

Poría, Neapolitanus , qui certe in Magié

- fs obont

uaturalis Libro XVII, cap. ój anno 1609 pri-

inum edite , illüd dilucide defcribir; de ta-

gurü 0

.ïtïh n qua;-v

1 cámera, tanquam re quadam noua , lo-

quitur Bo3le; in Connnentat. Procmiali , E

h

.

j

anno 1667 edita.

Diuidi poteft hec came-

lDWj)

H

7, x*a obfícura in

P. ÍII.

opticam ; quie nudo foramine

N uCïtr:;';'

pree-

'Car. ITl DE MOTV LVCIS

p

825

r

p

Ti

predita eft, fed paruo; pifi magnitudinere

ju

Á

/ il

haud excedente ; Jioptricam , cuius foramer.

]

inulto inaius eft, fed lente conuexa muni-

:

tum ; quee imapines multo reddit diftinctio-

l

res, & Porte pariter iam erat cognita ; in

magnam & immobilem , que in integro con-

Ws

claui exftruéta eft; paruam & portatilem, qua-

lis etiam vocatur cifhula paraflatica. vid. Holff.

qDioptr. p. 284.

Víus earundem multiplex

eít, dum inferuiunt iucunditati, quia obie-

&a externa, vel etiam pictura , a fole probe

Y

illuminata , quod polterius fecit Sturmius

Colleg. Curiofi pag. 7, in linteo expanfo , vel

charta extenía, diftin&te, & natiuis colori-

j

bus tincta, depinguntur quafi ; & nitidiffi-

me reprafentantur ; fed fitu inuerfo pofita;

hic firus erigitur, fiforamini inferantur du

lentes, vel fpeculi concaui , plani; aut pri-

fmatis vitrei ope; exprimit eadem eriam mo-

M

tüs nauis , hominum , fulgura fclopeti ex-

plofi; ita vt piétura dici poffit talis repree-

*

fentatio; quam nulla ars humana exprime-

lU 1

Te queat.

Inferuiunt obferuationibus Aftro-

lafa

ac macularum íolis;

du

nomicis eclipfium ;

T

delineationibus rerum exadctiffimis ,

&ad

j*

viuum faciendis ; precipue autem expli-

QY

éande vifioni ; & naturz lucis; quorum il-

al

"M

Va

lud primus fecit Keplerus in Paralipom. ad

U

A

Vitellionem cap.g, p. 169, & 178; hoc autem

CM

Nemtonus in. Optica.

Eedem imagines re-

D H f

DEW'LH;

troagi quoque poffunt ad parierem pap

yto I

!'«

a

Iba | lLT

TY lj

DIRECTO, SIVE DE OPTICA, B9

Í manii

l; CülUs f

alba obductum per fp

eculum. concauum "

L

quod Grauefande. docet ,

- CODUeYI r

in Pbyfices Element,

»»»»»»

Matbem. omo Ir, $

3804 ; & 1. B. Porta ins

tedditdi

u

venit ; Ajagie Nat. 1

ib. XFII, cap. 6.

Inuer«

It CODQju;

fie autem depinpuntur imagi

nes , quia in fo«

If inregrocc.a-

ramine nudo radii manifeft

o fe decuffant;

Dirtatiny qu

lens autem conuexa in füo f&

O

CO Omnes imà«

li. vil il

ines inuertit , vti infra in

dependenter ab

km mulripla

;

is demonftrabitur.

i, qui od

t, t gie

74

s feot Qrtüt

In cameram ipitur obfícuram intromitta.

9 efpub Vi

tur per exiguum foramen radius íol

i fatis colte

aris ,

obíeruabitur , lumen admiffüm

propagari

j d nitidl.

per aérem a foramine v

Íque ad corpus ali-

npato poli;

quod opacum ,

vke eius oppofitum , in

neantürdua

linea recta lucida

; qua iaceat in directum,

li, &tt pri-

cum foramine & fole ipfo; qua re&ta exa-

amegam T«

minari poteft extenfione fili ferici tenuiffi-

(oped &

mi; aut etiam oculo prope extremum ra-

j tüls Tepre

ii admoto, qua ratione rectitudinem re-

g r

gularum examinare folemus.

Vocatur taa

jonibus ARU

lis radius, immediate ex lucid

O profluens ,

alam v

w'zdzïus direthus ,

de.quo Optica in fpecie fic

ifimis ; 9

Icta agit , quae eft fcientia vifionis directas,

] 'Næm CXE

Factee per radium dire&tum. Illa enim, qua

yis; QU

generalis eft, verfàrur generaliter etiam cir«

i N

ca lineam vifiuam. Hinc igitur apparet , lu«

n &

men moueri & propagari in linea recta , fe«

lm if

cundum regulas eenerales Mechanicee , tam

] Pariettm?þ;

iu, donec ab aliis viribus impreffis morug

2

elug

M

p

84

Car.Il pE worTy rvcis

eius alteretur ; fi nempe maneat intra idem

diaphanum ; vti hic in aére eiusdem denfi.

i

tatis.

Fluit hinc per fe; primo, nihil vide-

[l

ri , quod pculo non iaceat in directum ; fe-

«undo , radios ex eodem puncto radiante

exire diuergentes ; fertio; quodlibet obiecti

W

unctum radios innumeros quaquauerfüum

ul

[

diffundere ; vnde fit vt fcintilla lucens. mi-

[

nima in omni puncto fuperficiei fpherice

circumiacentis videri poffit , cuius centrum

]

fcintilla occupat ; interiecto autem obice , in

eadem linea recta, ceffer videri.

N

i

UW La

Vs

Q

(?

Radius folaris excipiatur in camera ob-

ícura fpeculo plano ; deprehendetur radius

hic a fpeculo retroaé£tus, & quidem in linea

iterum recta, fic ; vt angulus ; quem radius

incidens cum plano fpeculi format , fit «-

dius retroactus

qualis illi angulo ; quem ra

ln

format cum eodem fpeculi plano. . Eft heec

altera , elegans fane ; lucis proprietas ; legi-

bus mechanicis generalibus plane conformis;

corpus à corpore repercuna—

quod nempe

E

iur, qua vocatur Refíexio ; & radii ea párs;

vel alio lumine, ad fpeculum per-

(l

quea fole,

üngit, dicitur radius incidens , &

ngulusque

A

formatus ab hoc cum planitie fpeculi ; an-

ulus incidemtie ; reliqua vero radii portio

:

il

retroflexa , appellatur radius veflexus ; & an-

tl

v

angulus Ye-

gulus cum plano fpeculi factus ;

fiexionis.

V

!

Y L

DIRECTO,SIVE DE OPTICA. $5

ID s

eiusden .

Jfiexiouis. . Fit autem reflexio lucis hac le

£e5

quod generaliter tantum hi

C indicamus , vt

i, fl

primo angulus reflexionis

n dird

equalis femper fit

anpgulo incidentiz ; & fec

Qundo

Hndo , vterque ra-

Vodibet ol

dius cum perpendicul

ari ad planum, in pun-

&o reflexionis duéla ,

) QUJQUHU»FEH

fit in vno eodemque

piano.

Hec reflexio

fundamentum flernit

AIRS m

lial

ii Optices parti , qu

& Catoptrica , vel fpe-

flerie

cularia , audit,

atque eft fcieniia vifionis re-

CUU Cc:.".:f 1n

flexe , feu illiu

Q

$; quz fit per radios refle-

lt

XOS

Inftituitu

r experimentum variis mo-

"

l

dis , fi (emicirc

ulus in gradus diuifus fupra

Ípeculum erig

atur;

vel t tubus reflexus fpe-

culo füb zqualibus

cumeta o*

vtrinque angulis appli-

cetur verticaliter; v

bi, cum radius incidens

brur radius

per vnam tubi

m inJinei

Ium exit,

partem intrat, per alteram ite-

gm radis

d ice

76.

Teuous

. Radius folaris in camera obfcura ob-

. W

s; Ht

Ique incidat in aquam vafe contentam ,

Veletiam in vitrum

folidum , obfcruabitur ,

qoníorms hunc me

dium hoc denfius non via in dire-

qepude b

um continnara permeare ,

fed in ipfo in-

qiav Zoitu a re£to irinere deuiare

; & quafi fran-

xalunf. Bl

Eft ir

aque hzc tertia radiorum lucis

d! Proprietas

, qua Refradlio appellatur , &

g( «; femper loc

um haber

; quotiescunque radius

o mii]f cls ex medio renui

ori, quale aér eft , in

j i nedtum de

nfius , quale eft ex

gr. aqua,

el vice verfa. Exemplum buius

y

p*3

refra-

"

o

!

$6 Car.Il DE MOTV LVCIS

g

w

refractionis quotidianum eft, cum baculus

u5

rectus aquz ex parte, fed oblique ; immer-

"

irur; hoc enim cafü is, vbi aérem relin-

quit , & aquam intrat ; fractus effe videtur.

[

Éidem huic radiorum lucis refractioni ad-

|

(cribendus eft effectus , quo moneta vafis

W

fundo impofita; & a margine , oculo inter-

ea fixo , occulrata ; in confpectum redit af-

N

fufa aqua.. Ex quo patet fimul , fieri poffe

d5 M

MAU

vt radio refracto videat quid oculus , quo

Y

dire&o cernere haud poflit. — T'alis ergo ra-

VRU Q

dius , a via priori recta deflexus, dicitur re-

1n,

vatius, qui nouamr denuo fundat Ícientia

illam nempe; que eft vifionis refra&e , &

n

otiffinmum lentes vitreas, ex quibus tele-

fcopia ; microfcopia , vitra cauftica ; con-

2

fuuuntur , confiderat ; hincque vocatur

Dioptrica , vel Amaclafíicas quamuis Atriffote-

er avexAecw intelligat & refractionem

les p

& reflexionem r

adiorum. vid. Barrom. l. c.

pag. 6

E

TT

TUf

Radius folaris , tenuiffimus , in camera

abus aciebus

obfcura excipiatur a fciflura du

ranfibit, fed

I"h

chalybeis terminata ; is hanc t

dum a chat-

exceptus in diftantia j aut 6 pe

W

ta alba denuo , fiftet imaginem fuam, at ve-

1

ro ad vtrümque latus herebit adiunctum ac-

huc lumen debile ; lumini in

caudis come-

i

De

Ruy

terum íimile, cum fenfibili diftantia.

TnOI

Y D

DIRECTO,; SIVE DE OPTICA. 87

; &üm v

monflratur hoc experimento lucis proprie-

Ique, s

tas quarta, vi cuius radii lucis ; iuxta cor-

ora folida tranfeuntes , iterum a via recta

1 aérem i

Is effe vidn

declinant ,. & ad latus deflectuntur. Voca-

'elracioi d

tur hec ; Inflexio, Inclinatio , Diffratlio , ra-

Imoneta Yo

diorum ; que primum 4 Grimaldo , circa

oculo i.

annum 1666, detecta ; fed melius exculta

um redit 4

deinde eft a Neztono.

D

f poll

His fundamentis omnium difciplinarüm

xiis, quod

Opticarum fübiungenda eft defcriptio bre-

Tisen r

Qs t

vis oculi , organi illius vifionis , & inftru-

nda n

menti totius corporis animalis longe nobi-

j Fefl'ä&æ; Ó

liffimi, quod vifibilia quaecunque animae

noftre repreefentat, Deícriptio quippe non

: qubus d-

ifla, co

Anatomica, fed , quze inftituto noftro expli-

candee vifionis conueniat. Hicquidem fphae-

j VOCALUU

ï

uis Arifut-

ra fatis exacta effer, diametri 114 lin. ped.

Parif. nifiantrorfüm tunica quedam pelluci-

vf

da prominerer, retrorfum vero eadem adhae-

Banp.

reret aliquantum neruo optico. Externe de-

fenditur a duabus palpebris , inferiore & fu-

periore, mobili vtraque , & munita in ex-

tremo ferie pilorum , qui cilia vocantur; ad.

8 ia

auertendas externas fordes & animalcula.

dpibus

Tam globus hic, tunicati cepis inftar ; variis

n (mwï'

circumdatus eft inuolucris , que tuzicas vo-

( oetum i

cant Anatomici.

Extimum tribus conftat

ge u

partibus, prima , quae furica cornea dicitur,

r n

prominente extra bulbum oculi ad fimili-

T

tudinem vitri ; quo horologia portatilia con-

4

tegun-

yii ,

(

88 €Car. II nE MoTY Lvcis

u

teguntur, eft cornu inftar pellucida ; hec

(

in recens natis infantibus multo eft craffior,

W" W0

lanior; & rugoíà , minusque fplendens ;

f

h

inc, quia preterea humor aquofus illis de-

Jf

eít, primis quatuor vel quinque feptimanis

nulli eorum vident. Huic annexa eft tunica

Qd

(l

ednata vocata, que alba eft, & reliquam

Yi

oculi partem eoufque ambit , donec capiti

inferatur, que pars poftrema huius inuolu-

cri appellatur tunica ftlerotica.

Interius in-

d

volucrum ex parte pofteriore vocatur tuni-

[

1

N

ca cborüeides , vel vuea , quae füa. nigredine

oculi interiora perfecte obfcura reddit ; in

NU

h

parte anteriore autem , vbi a cornea aliquan-

tum diftat , habet iridem , variis coloribus

cinéótam , fufcam , cefiam , fuluam , &c.

pro temperamenti varietate , atque eetatis ;

ex fibrillis mufcularibus contextam , qui

per corneam translucent. irisin füi fere me-

dio tenet foraminulum rotundum , apertum;

quod dicunt papillam.

Interius deinde cho-

yo&ides obduéta eít runica retima, vel reti-

'ormi, fübalbida in eetate media , ex meris

. fübtiliffimis neruulis expanía , qui tandem

omnes definunt in geruum opticum ; cerebro

infertum.

[

lil

uicquid fpatii interiacet corneam inter

A 1

WY

atque iridem , illud vocatur camera anterior,

uc repleta eft humore nihil fere ab aqua

^ Ü

:

u

ifferente ; qui & hinc bumor aquofus dici-

tur

LELT

DIRECTO;LSIVE DE OP TICA, 89

)eHucida»igc

tur; aqueum hunc communiter dicunt, fed

lo al

Ue f

hec vox plane non eft Latina, quod obfer-

vatur in AMem. de Trevoux , 1703 , m. Nov.

tofas il

Reliquum fpatium, ab iride ad retinam vf.

It ptimgg

que, appellatur camera boflerior , haec pupil-

X ell t

le proximum tenet bumorem cryflallinum ,

& reliqus

lenticulee microfcopice inftar efformatum ;

Qv coii

cuius partem pofteriorem formae Hyperbo-

il inuoli.

licae ftatuit Keplerus , Dioptr. prop.6o. & Para-

Ireris i.

lipom. p. m. 167.

uod ab hac camera deinde

Wt Qu

füpereft ad retinam víque , illud impletur

h d

humore nouo , qui vitrei nomen habet , &

ts n

mediee confiftentie eft inter aquofüm & cry-

T ii

ftallinum , czeterum vero fümmeé pellucidus.

» aoloris

H fingule partes optime reprefentantur

um , d

ler Oculum artificialem , quales ex ebore con-

je ltll y

Düfolent. $i vero quis ad viuum fingula

fl qu

CClhueri velit : is oculum bouinum conge-

j feremte

lum medium bifecer , atque fic examinet.

jipem,

X artificium nefciuiffe Czrtefium , patet ex

inde ho«

€l5 loco , Dioptr. cap. 3, in quo dicit : $i

, v ii

$"i arte pofet oculus ita fecari , plamo per qe-

| ex TRetls

lan pupillam tranfeunte , vt nullus ex o li-

g tundem

QU efneret ,

mec vlla pars loco moueretur ,

talis eigs

P:esen

fetlio appareret , qualem. bec figura

Teprafentat. ;

annotante Godofr. Bidloo , de

oculis , eg

vifu variorum animalium ,

p48. 25

omem J

qui fimul füadet ,

uc

infe

vt talis oculus capiti ad-

at o

rTtuS congeletur ; exemtus deinde

& bifect

f u

Ur.

us in aqua repida a glacie folua-

! aqul)'[lli [

F

go.

j

yro

956 CAP. II p£ MOTV LVcCIS

Wt

80.

ith qu0€ :

&if

Qu

'mmh'

Varia autem annotanda adhuc fünt , quse

Ul

]

oculum refpiciunt.

Primo, pupilla tam ad-

Ü

Á

mirabili praedita eft ftructura, vt a fortiore

]uce coarctetur ; a debiliore autem dilatetur;

(rapot

cuius facile experimentum capitur , fi quis

[

n

ad feneftram colluftratam in fpeculo pupil-

J

(

u

lam füam afpiciat, atque tum fübito mani-

bus ad tempora applicatis obfcuritatem ali-

«

at G

quam circa oculos efficia. Haric principa-

lem cauffam effe putauit Fabry , S$ynopfi Opt.

giwfmg& s»

W

uod interdiu ítellas non videamus , non

quafi lumen folis eas debilitaret ; fed quod

WM

ob coarétatam pupillam radii ab iis hanc ne-

queant ingredi füb angulo fatis fenfibili. .Se-

cundo ; aquofus humor perpetuo reforbetur

atque renouatur ; pifcibus etiam plerisqie

deeft, vtpote quibus videtur, in aqua fib-

timnla

M

Tertio , humor cY-

merfis , inutilis effe.

ftallinus iterum. incomparabili mechanifio

!l

q

ita füfpenfüs eft, vt pro rei neceflitate !

LEU

retinam accedere, vel ab ea recedere , pc-

1

fir ; mollior etiam, & magis conuexus; e

m

(

in iuuenrute, durior & planior in fenectu;

u

i

oculo ereptus candele accenfie imagi-

1

"

W; Ia

nem inuerfam in charta alba depingit ; Vti

1

uarto,

E.

reliquae lentes microfcopicee folent.

at

* ts«

choróeides in pecudibus non prorfüs nigra

eft, fed liuida, vnde in illis etiam pupilla

q q

dewq

non eftatri coloris. Quinto, nihil repreten-

or

tationi obiectorum externorum in retina no-

V

Y

Cetj

NU

UY

DIRECTO; SIVE DE OPTICA. Of

ecet, quod hec non fit perfe&te plana, vti

Nc ( s

charta, vel linteum , in camera obftura.

upill t

Oftendit hoc experimento magnifico Maxi-

VE & rj

miliauus , Archidux Auffrie , vti teftatur Schei-

em dl

uerus , Rofe Pr[ine , lib. 2, ita inquiens : in

itur, f (

palatio fuo Oenipontano maximum globum,

QUlo pl

ad femidiametrum multorum

edum, ex-

ibito mai.

ftruxit, in quem introgreffi admittebamus

Yitfem al

rerum externarum per lentem conuexam in

X prücpr.

parietem concauum fpecies , que ob id

ao Oj

ipfüm longe ordinatius , & ampliore fpatio,

RT ,

videbantur diftin&tius compofitee , quam fi

t; ld

in füperficiem aliquam planam allapfze effent.

yiis hao

enfil, J

81.

reorbetur

uo magis itaque iam pater, totum ocu-

Jersole

l

li edificiolum hoc confilio effe fa£ttum , vt

u

fl

fit firmum , tam infe, quam aduerfüs iniurias

t CY

externas ; quorum illud efficiunt cornea cum

echanit?

Íclerotica validam concamerationem com-

cefftatc'

m

rehendens, hoc autem palpebre cum ci-

dere; DC

j

is; porro vt fit venuftum; fingularem enim

Quexus, *

rátiam oculis largitur eorundem fymmetria;

s fene Qu

j

inc & inde eequali diftantia locatorum; nec

Wa U

non iris cum pupilla , precipue autem lar-

gt

giuntur palpebre , mediocriter & leniter

jey. QU

apertae , vel potius aliquantum fübmiffze , ac

jrorlis 0^

innumera alia, ex quibus animi indices di-

', efïf*.m phw

cuntur oculi ; denique vt ícopo füo fit ex

sl

aífe fatisfaciens ; omnia enim eo conuería

ynin

funt , vt obiectorum externorum ; tam pro-

pin-

92 Car. II DE MoTy LYVCIS

W]RH !

que

Wil

pinquorum quam remotorum , imagines di-

[

ftinctiffime repreententur , atque in retina

depingantur ; oculus adeoque eft camera ob-

n

d

"

fcura perfectiffima , (73.) fedin compendium

WU

redaécta;ad quod humores, vt nempe radii illa-

pfi eo citius concentrentur per refractionem ;

optime conducunt. Er mirum fàne eft, diu ca-

meram obícuram, legitimamque oculi (tru-

m

m& Y

€turam , ante fuiffe cognitas quam vtrius-

que fimilirudo obferuaretur , explicantibus

QX

KU

Phyficis vifionem ; in genuina oculi cogni-

tione, per radiationem & emiffionem fpe-

cierum vifibilium in neruum opticum ; mi-

nime vero per depictam imaginem , quam

Cartefius , poft quidem Keplerum , admirabun-

Tif

dus adhuc allegat, Dioptr. cap. $, p.. 97; vid.

precipue Heinlnus, l.c. p. 705 €$ 716, vbi

oculum cum camera obícura comparat tan-

dem. Ab hac itaque obiecti cuiusuis pictu.

ra luminofa fpiritus viforii, qui in neruo

ico refident, afficiuntur , per quos quafi

"

iudicium animse de illis. abfoluendum

v

prefentes fiftuntur.

Sola enim impreflio-

ne, aut paífione ; ab obiecto illata, viíio

non peragitur ; alias enim & fpecula vide-

rent plana & fpharica, alieque res , qui-

bus fpecies vifibiles imprimuntur. Interim

[

tamen abfolute & Geometrice perfectus ocu-

AU

lus nec eft, neceffe poteft. Deberet enim

M

omnes radios e puncto lucido exeuntes con-

h.

IT

gregare in vnum aliquod reting punctum,;

^. D

adeo-

*

M

DIRECTO;SIVÉ DE OPTICA. 95

; im&g:g l

adeoque hinc habere fipuram aliam Geotne-

(QUe m

tricam ; in partibus eque ac in toto, quam

[ cümeni,

fphsericam ; qualis vero in corporibus mu-

Ompends

tationi quotidianze obnoxiis locum non ha-

IDeradi.

bet. vid. Iac. Gregorium ,. Geometr. parte. vii-

fraion,

verf. p. 132.

:eldic.

83.

oculi n

Im Virius.

Que(lio apud veteres agitabatur , & if

varias quidem partes diuifà , num vifus ab-

Ynrbus

d i

foluatur radiorum . ex oculis emiffione , an

Vi-

lm RW:

vero eorundem ab oculis receptione.

Djom, t«

fum produci à radiis emiffis, qui dein ab

obiecto reflexi redeant ad. oculum , Stoico-

km, qui

rum mens fuit; Empedocles autem ; Plato in

zdm/fabgn-

j d.

'Timaeo , & £uclides, folam emiffionem fa.

fs Vl

tuerunt ; veluti hic dicit. Perfpe&iue fuppof. 2;

Qrat Il«

ea videntur ; ad que vifüs perueniunt. Ex

fententia Pytbagoré ípecies vifibiles exeunt

ig p

u noo

eX obiectis , qu& valde extenfe funt cum

inodo emirtuntur , donec ad id paruitatis

us qui

loendom

reducantur , vt oculis fübire; & a mente

fic percipi queant.

Inter hos Galenus, me-

mpreuo-

I Vlïïw

diator effe volens ; putabat ex obiecto pa-

cula vie

riter atque ex oculo eflluuia egredi , qua

Íibi obuiam irent ; fefe ample&terentur, per

m5,

r, Inet

cVidUyaey » corradiationem , atque fic red-

euntia oculum fübirent , mentemque affi-

vfedusod

eberet t

Cerent.. Sed omnes he fententig ita compa-

race fünt ; vr hodie nec in füfpicionem ve-

xeunte *

ti venire poflinr.

Itaque fecandum Zriffo-

teleni

t Pmkï

Jj

yii

94

Car.II pE MoTY Lvcis

telem omnis vifio peragitur radiorum rece«

ptione, introitu in oculos marterize lucis (üb«

/M

n

al M

tiliffime , (73.) ab obiectis defluentis , OCcti-

t

fl

losque percellentis, qua fententia olim erat

NI

[

i

i.

Democriti atque Epicuri, Nam fimili Operas

"

fj

tione omnes relique eueniunt nobis íenía.

i

wf

tiones, non quippe vt fenfus in obiecta fe.

g

ul

rantur, fed vt hec fenforiis fefe imprimant,

Nec quicquam in oculo de

prehendimus ,

QUi

(78-) quod preedicta ratione poffet emanare ;

.....

is enim ad recipiendam lucem apiiffimus

N

W

us

eft; fed ad progignendam & eiaculandam

]

haudquaquam comparatus ; alias enim in

T

K

obícuro etiam res poffemus videre. —De 7i-

berio quidem hoc enarratur a Suetonio

209,

i

,ä?l.

n

edit.. Gronouiang 1698 ; fed hic, &

iles

alii, cafüs non fàtis fünt examinati atque

explorati , quam vt fides ipfis tuto adhiberi

offit. De equis, vulpibus , multis auibus,

WMIGLIU

& felibus inprimis ,

eneralis eft affertio,

quod noctu videant ;

É

ed Godofr. Bidloo , de

MUf

oculis €$ vifu var. amimal. pag.14 , felem ocu-

j

lis plane priuauit; & noctü eam efurientem

W

re&a, fine vllo anfra&tu ; cum impetu ad

Jür

[

depofitam alicubi in conclaui efcam decur-

TUOrüm

riffe obferuauit ; vnde conclufit, olfactu fuo

»130

1

na

acutiore hzec peragere animalia , qua vifui

AO

inepte tribuuntur. A tergo denique lux ad

[

oculos noftros refertur, quorfam nulla emif-

lt ered

VMY

fio radiorum fieri poteft , fi

i

eamus.

Ípeculum adþi-

Atf

d ZQQ WJP u(

83:

]

Yly

DIRECTO; SIVE DE OPTICA. 95

83.

Metig t

CIURRUS

uceri etiam folet , cur duobus oculis pree-

enti ol es

diti Fem tamen non videamus duplicem fed

vnicam tantum ? refpondet Keplerus ; Dio-

mMMWm

t DO fj

pir- prop. 62, quia fenforium vtrumque fimili-

moä&&

ter fit affe&tum ; veftipium enim , quod dexter

* IDmprimoy,

oculus fua affectione imprimit quafi fenfui

Fetendim,

communi, plane idem effe, quod finifter im-

primit fua ; hincnifi fimiliter vtrinque oculus

WR tntres

T uiingg

vterque afficiatur , quod fit ex. gr. fialteruter

dipito ex fitu naturali detorqueatur , obiecta

$o

As enm o

videri duplicia. Tribuunt hoc quidam;ex fen-

dte Df

tentia Galeui , concurfui nerui vtriusque opti-

ci; fed veram hanc cauffam effe non poffe

Mi hn

* & fimilg

probat Grauefandius , Pbyf. Elem. Matbem,

Iuf afjue

toino II.p. $06 , ex Chamaleonte, vnum ocu-

lum ad coelos , alterum ad terras, dirigen-

( idhberd

TM

te, adeoque neceffario obiecta duplicia in-

d affemo,

tuente , quamuis idem , vti in homine;

. Billio, à

in ipfo obferuetur nerui optici concurfüs.

felem od

Purat adeoque hoc phenomenum foli de-

beri experientize, & con(üetudini , quee con-

) efürienter

| impetn £

ftanter nos docuit , inde a pueritia víque ,

duas fimiles neruorum fenfationes proficifci

(caà dedi

ab re vnica, adeoque duas fenfàtiones cum

Ü OX&&U [-

idea vnica confundi.

Idem quoque; f. 80$;

ls quæ V

fimilirer ad hanc alteram quaftionem re-

jenique hii

um nülit

fpondet, cur erecta videamus obiecta; quae

tamen in retina teneant picturam fui inuer-

um

fam ? hoc nempe iterum oriri a conrinua

!

ex^

l

96 Car.Il bt MOTVY LVCIS

M

p

experientia & confuetudine; quia videre eft

l] puï*

hi

4

artificium , vfü acquifirum , & quia ideam

obiecti aeque diftinéte confideráre poffümus,

"

W

fiue obiettum fuerit erectum fiue inuerfüm,

D

Ingeniofe refpondet ad eandem hanc que-

ftionem Hainlinus , Opt. p. 717 ; ficut in fpe-

ff

culo quod dextrum eft, imagini finiftrum fir,

néc quisquam tamen iudicio inter dextrum

ac finiftrum fallitur: ita nec hic metuendum,

vt inuerfionem hanc fequatur inüer(íà vifio.

n, a

NI

Tertio norábile phenomenum habemus in

fole & luna, dum nempe hac ex. gr. pro-

pe horizonteim verfans maioris diametri ap-

&T

&

paret, quam quando altius a(cendit , quam-

vis pr&cife contrarium reuera obtineat , de

h

quo conuincimur fi eandem telefcopio in-

tueamur , aut ex charta nüuda cormplicato

tübo ; aut micrometro dimetiamur. Attri-

buit hoc vir acutiffimus; 1. c. pag. 2o9 , quod

luna oriens in vicinia montium & campo-

rum; arboribus vel aliis rebus propinquis

ii

obfitorüm, veríàri videatur, ad quarum re-

rum diftantias infcii diametrum lunz com-

N

iN

páremus ; quam, cum in meridiano verfía-

Í

tur, cum nulla re comparare poffumus quo-

àd diftantiam, adeoque multo maiorem iu-

dicemus ex hoc errore, quam reuera eft.

L l

Aliam vero huius cauífam alleoat Rob. $mitb

in Opt. Ssflem. compl. cuius extractus legitur

x-:]

LT

in Adis Lipf. 1741, pag. 23

Ad(cripferurit

/Kn:.'ax, ( qum |

üliqui ; vti Gaffendus huius pheenomeni cauf-

atri

MT

l

DIRECTO:; SIVE DE OPTTICA.

97

li d

fam pupille fefe dilatanti & contrahentis

Qliii

Journ. des Sav. 1673 p. 254. Cartefius allega-

ol

tam prius rationem fere fecutus eft; & lis

l intiro.

magna circa hanc queftionem orra inter Re-

: dC (ii.

gis , & Malebranchbe , quorum ille ex refra-

ICür n [j

étione , a vaporibus in horizonte orta, au-

tilruni

&am lune imaginem in retina putabat ; 1. c.

! destrüi

1694 , pag. 8j.

j:

ic autem , Recberche de la ve--

tuerdumy

rité , lib. Ij cap.9, p. m. 66, ita ratiocinaturz

f vifo

lunam , cum oritur , putamus longiífime ,

Jus i

immo vltra horizontem fenfibilem , ad di-

n w

fiantiam ro milliar. a nobis remotam; quan-

lum g.

dovero ad aliquam altitudinem afcendit ,

Vlt, qune

eandem nobis putamus effe proximam, ve-

titett ,

luti ad diftantiam : milliaris ; cum vero im

topio i

vtroque momento eundem ab ipíà accipia-

füplicato

mus angulum opticum , & íciamus per ex-

: Atttl-

perientiam , qua füb eodem aneulo viden-

l) qm

tur, eorum remotius efle maius , tacite

. ampe

fübiungimus hanc illationem in animo, adeo-

que maiorem effe in horizonte credimus.

iopinqus

jarum te«

Multis hinc & inde reciprocatis fcripris

jng come

tandem Academia Repia Scientiarum fenten..

EU

ti& huic acceffit , feripto atteftato , contra

omus q

quod autem prior valde proreftatus eft,

morem Il

Tourn. des Sav. 1694, p. 235

ren ;'

tb

$4

Referri huc etiam debent varia illa vifus

atus lg

M(qipl[er.

accidentia, e quibus dicitur homo Oculis Va-

en;, qui pro ratione diflantiarum clare &

L

j

P. Ill.

diítincte

928

Car. Il pE MoTv Lvcis

g

diftin&te videt tàm remota , quam vicina ;

Presbyta , qui vicina confufe , remota diftin-

éte videt, quod íenum plerumque vitium

eft ; Myops, qui vicina diftin&te , remorta

S1 w

(

confufe videt, quod iuuentutis plerumque

Ó

eft vinium ; aut eorum , qui vitam fedenra-

riam agentes literis incumbunt ,. vel aliis

fubtilioribus artificiis oculos ad propiora af-

ml

fuefaciunt.

Has duge denominariones fünt

"triftotelis, problem. fed. 21, qu«ft. 1469 15. Nec

VN

defünt exempla hominum , qui vno oculo

presbyte fünt , altero myopes, quale refert

Nj

Dechales , Opt. p. m. 412. Lufciofus dicitur ,

A.

Y

qui neutra diftincte, fed omnia confufe, cer-

iV

nit; NuxraAwtc » qui in crepufculo melius

vident ; quam in plena luce. Valentes ocu-

lis fiunt ; qui a pueritia venationibus, au-

cationil

cupio, naui

c

jus , itineribus , fünt de-

diti , oculos aífuefacientes ita ad remota;

fed quia identidem cibum capere , cum ho-

u

minibus prope colloqui, oportet , manet

oculus in exercitatione ad propiora etiam

refpiciendi. Kepl. Dioptr. p. 117.

85.

Dv

Tei

i

Nunc tandem properabimus ad Theore-

mata ; Problemata, atque etiam Experimen-

D

ta quzedam Optica; que víüs tam in ícien-

tiis , quam in vita humana, habent infignio-

res Lux igitur ; cum fir materia fluidiffi-

A

$a, & tenuiffima, certam quandam habe-

bit

B*

DIRECTO; SIVE DE OPTICA.

99

quam

Temo

t

bit denfitatem , aut infenfitatem , qua eft

Urque

quangitas ipfius vis illuminatricis. Cum ioi-

Inde I

tur, in medio aliquo non refiftenti , a pun-^/

I j

M

m

&o luminofo A propapatur per radios di- r; .

Vi

vergentes ABD , & ACE , erunt ipfius in- i7.

J -&] D

tenfitates in ratione inueríà duplicata diftan-

dopimd

tarum ab A — Nam quantitas radiorum , in

(n n

fpatio ABC comprehenforum , intenfitatem

ibi aliquam lucis efficit ; & minorem pro-

;I;', AXA

a

ducit , cum eadem quantitas extenditur in

, q*'

maius fpatium ADE. — Et he intenfitates

quidem in D & D fünt vti fectores fimiles

(0n

ADE;, ABC , (P.IL95.) hoc eft, vti AD?:

o m

AB*. Lumen autem per radios parallelos

delatum intenfitatem conftanter eandem re-

[&5 0CU-

$ dl

ünet; per conuergentes autem fimiliter vt

ante aucet.

Hinc, ex cognita ratione di-

(

H

Toas

ftantige planetarum a íole, ratio intenfitatis

