mira quadam celeritate interdum rapi ad nos

i eDIm ii

materiam fulmineam , aut ventis prqpulfari 3

O apt, w

n

vt; que paullo ante aliquot femihoriis abfue-

r

rat, nunc in momento quafi nobis proxima

* COntrahnr

fit; vt fulmen & fragor nullo fere amplius

TUSque pul(s

interiecto tempore fe infequantur, quod fi

emuatür. Yid

accidat, non negandum eít, proxime nos

3 Qütem (onj

apud materiam fulmineam verfari, adeoque

periculo expofitos effe fümmo.

é

TEN

267.

YUb in i

Effectus fulminis in tempeílate grauiore

efribus, fs,

admodum mirabiles & paradoxi vulgo recen-

ILOUS &lri C

fentur partim, partim etiam reuerafunt. Lo-

Tijgitus relo.

culis integris ac illaefis conflatur argentum &

sinfa 00

aurum; manente vagina gladius liquefcit ;

lag -

ftat fracto dolio vinum ; exhauriuntur etiam

vplicwo-

dolia intactis operimentis ; Semeca l. c. lib. IJ,

ecund, adeo-

cap. 31; & Plinius lib. II cap. g1; enecantur

m femihor

Seneca

embryones in vtero , falua matre.

Il ]ux vet

quoque vinum fulmine gelatum dicit, cap. 53.

infenfibll v

lllud vero fit ex ipgnis natura, qua motus

y prins ia

eius pernicitfimus rariora fine noxa tranfit

us i Pw,d

corpora, fi contigua adfuerint denfiora; ( P.

m pullu z

I, 352.) fit enim ex hac eadem cauffa, vt

t femilt:!

w

glans plumbea, tenui papyro firmiter & fine

rugis obducta, ad candelam admora lique-

are polio

eramus

Íícere incipiat illefà papyro. De reliquis

vamiid

vero licear dubitare; aut fi gelatum fuit vi-

num, id forían magna: abundantie particu-

: præfentif

!

j

Jarum.

Wflw

5814 CAr. V DE METEORIS

larumaitrofarum adfcribendum fuit. (T, 329.) :.g&*amj';g

ï

E

' TU

Si homines aut reliqua animalia fulmine ta-

i^

€ta pereunt, in quibus nullum a fulmine ve-

1

|

ftigium apparet : id fit ab ingenti terrore, &

)l

ial

a fuffocatione fübira, quam fulphur produ-

v

m

cit, vid. Halefii Statica vegetabilium, p. 2273

fi

tum ab aucta in immeníum elafticitate aéris

ü

"

a flamma intenfiffima, & incredibili celeri-

n

)

J

à

tate mota. Hinc commode explicatur pha-

nv

nomenum $Scbeuchzeri, qui matrem , infan-

;j

tem fuum brachiis geftantem, fulmine per-

emtam recenfet, hoc plane faluo, quia nem-

ts a

pe huic metus abfuit, aut terror, & in te-

axxemlm Y

nerrima ztate füffocatio difficilior.

Si vero

PCFXAM

in fulguratis ad(int contufiones, lefiones , &

i

vulnera lethalia: mortis cauffa in promtu

eít, abimmediato fülminis contactu petenda.

Soli denique motui tremefacienti tonitruum

debetur, & füccuffioni generali, cum fluida

a rempeftare corrumpuntur , vt fermentatio-

i

nemaut fiftant , aut incipiant ; cum lac , cere-

fum

vifia, acefcunt in cellis nec bene claufis , nec

Vi

profundis ; a folo enim hec oriuntur motu

mem

inteftino partium fiue excitato , fiue fuffoca-

to; (P.L, 73.) vid. Iob. Bernoullii Opera , tomo

gx

17

IV, pag.;22. Nihiligitur explicant diftin-

&tiones illz veteribus vfitate ; quibus fulmen

j Ab

eft vel terebrans , quod per poros facile trans-

(uta

it; & argentum liquefacit intacto marfüpio;

Wi

ofía animalium carne illefa ; vel difcutieus;

p

tur-

&L

quod ictu difrumpit (arbores ) quercus;

res

Q

b

AB IGNE ET LVCE PENDENTIBYS. 315

lm füt

Talit fünis .

tes frangit & muros; vel vren , quod omnia

in flammas vertit ac zdifieia incendit.

Im a fülrtev.

269.

Benti terr, i

ulphur nj

Pauca adhuc fuperfünt fequentia.

I. Ful-

Labl hn

mina auerti poffe , aut aliorfum determinari ;

eliflicitue g

campanarum Íonitu, aut tormentorum bel-

Vredibil celer

licorum explofione, vix mihi poffum per-

eplicatur pl

füadere.

Obftat enim experientia, qua cer-

mattem , Infin-

tum eít, anno 1718 in Gallia 24 cdes facras,

T ünins -

in vicinia fitas, fimul fulmine fuiffe tactas ,

: [no, ia ten-

inquibus omnibus campanee pulfabantur ; ad

Ftemor, n t

auertendam noxam ; alias vero prioribus

fl $vs

per

mixtas , in quibus nullus ciebatur sris

yes, dafonas;

fonitus, manfiffe intactas ;

vid. Hifloire de

il ia promi

P.Acad. de Paris, amti 171j.. Amplam cam-

m t petenda

panam fonantem in diftantia ro pedum ne

enti toDItIm.

tenuem quidem chartulam leuiter füfpenfam

dli, com duid

loco füo mouiffe au&or eft Hartftekerus, Cours

vt fermentat

de Pbyf. pag. 300 ; neque etiam fonus aérem

fugat aut difpellit, fed motum folum vibra-

cum ltc; ?

ene claufs, t

torium aut ofcillatorium, haud longe excur-

rentem , ipfi imprimit. Vid. de his Ricbte-

oriontur :

o, fine lt

rüs , de vero fulminum loco natali; nec non Pro-

gramma. D. Aucbereri , Theol. 69 Pbyf. Prof.

müiiIOperaafï«'

explicant à

Jeuenfis, Germanice verfum in Barneri Pbyfica,

Md

$.246. Pri(cillianiftee olim putabant; rem-

qmbus

oros f

peftates & fulmina effe opusSatanz ; qui fu-

gari poílit fono campanarum ;

tanquam iu-

ntado n2

Thi

vnde ifte

1 Veld

"n

i

pelle&tilis facree, baptifmo tincte ;

"j

"m

&tum ful-

$ qu

-error videtur profluxiffe. l. lra

inineumg

"P

316 CAP.V DE METEORIS

Nm fi

o

mineum incenfüm multas fecum deuoluere

mvtedl

L

ju

(

partes tam fübito non combuftibiles , eas..

j

ia

demque fümme calefactas accumulare in olo-

u

bum, qui decidat e cclo , difrumpatur, &

ao V

maximas edere ítrages poffit, omni dubio

afümis

M

n

caret , a captis obferuationibus Virorum Ce-

m»xmn

leberr. Aruffebenbrekii , mnftitut. Pbyfice pag.

714, & Krügeri , Pbilof. Nat. f. $62, quorum

Q

hic eiusmodi globum diametri 6. pedum e

L

cello delabentem vidit, paullo poftea fübito

difplofum ; talem etiam füb lapidis forma

Cordubazafe vifüm, &odorem fül phureum

gt X

fpargentem , refert Zuicenna , Syfl. Pbyf. Gotb.

bila , qui

pag.298. Dicitur talis, lapis fulmineus, cu-

mao,

neus fulminaris, telum fulmineum.

IIL Vtili-

&

iUAU

(ri.i

tates tamen etiam quasdam affert nobis toni-

[

A

Mi

tru, cum aérem purificat ; & ab exhalatio-

l

M

I

nibus fülphureis liberat, vt ne noceant ani-

[«l

Mi

flal

malium íànitati; cum plauiam eo tempore

V

«

]

n

cadentem imbuit eiusmodi particulis , quae

M

W

vegetationi plantarum profunr; cum zeítus

'vld(

M

» Vl

ingentes remperar. Fabulis autem accenfen-

| (

J n

$M

TA

dum eít, quod tonitru gignat tubera terre

hs

quae fungorum inftar fint ; olim in magnis

i hus

deliciis habira; vnde- wuenalis dicit : 9 fa-

fantoy

ciunt lautas optata touitrud ceuas.. IV. In ex-

f G

icando illo phenomeno , quo malus nauís

:

lj dI(pl

Imine percuffus füit, acus vero magneticá

ii

j

.

l

infra eum locata nihil quidem damni accepit,

st

IT

xdm

ira vero tamen rnutata fuit, vt plagarum 1o-

Il

"u

lic

w

ca oppofita indicaret; infcio nauta, qui dia

j

WL£

pro-

10n

ÀB IGNE ET LVCE PENDENTIBVS. 517

um gj

rogredi nauem ratus retrogrefï'am tamen

buflübls

J

.

poftea expertuseft, quod refertur in Iournal

ümülarein

des Savans, Tomo $, pag, 74 , difficilis expli-

! Fumparurïa

catio eft, fi magnetem eflluuiis non dirigi

L5 Omni dub

affümas; ( P. L 269.) quamuis ipfe fim exper-

$ Virorum (

tus , directionem acus magneticaea crebris &

uT

vehementibus tonitruum concuflionibüs ali-

f qurm

quam fübiiffe mutationem; Nouor. Commen-

1 G pedume

tar. Acadf Scient. Petropol. Tomo I; pag. 145-

t mofta ib

) ipis fuma

269.

m rüphum

Sequitur nunc Bolis , Feuerkugel, Feuer-

;f P G

ballen , quam dicimus globum ardentem

* fülrim, d-

magnum , rapidiffime per aérem delatum;

" Il Vil.

at nobis fonr-

& plerumque caudam aliquam poftfe trahen-

tem. ^ Talium exempla plurima cognita fünt

1b exhalitio-

& defcripta.

In Alíatia anno 1630 talis glo-

fiocennt ant-

bus lapideus ccelo delapfüs , niger ; ponderis

| o tempote

circa 3co libr. & in quo indicia apparent

il , qué

quod ignitus fuerit, conferuatur Enfishemii.

vid. Celeberr. Muffcbenbr. Effai de Pbsfique

5 um lts

em accen

p^2. 793. Hartfakerus , inter cometas eos refe-

tubera terte,

rens, memorat vnum m. Martio 1719; alium

in Italia vifüm eodem menfe 1676 , cuius di-

jim in mo

dic: 7

ftantia a terra circa 100 milliaria Italica ; aut

; W.he

2$ Germanica, calculo fübduécta fuit; & cu-

ius difplofio toram Florentiam tremore con-

o maluzi

rero mit*

cuffit; tertium illum , qui, tefte Plafar-

dampi

cho , temporibus 4maxagore cclo demiffus

fuit, ac illa etate in Cherfonefo vifebatur ad-

t lgt

uc; quártum 1706 in Gracia, 72 lbras

fidt qüij' [

pon-

318 . Cap. V DE METEORIS

e

|

f

f

ponderantem, & fülphur exfpirantem. Coury

m

at

i

de Pbyf. pag. 262. Alia exempla occurrung

J

in Iourn. des Savans 1676 , pag. 133 Florentiae

fl y

j

wilr

iterum vifa. Alii rales globi apparuerunt in

i

Silefia ; atque vicinis regionibus; anno 1717

ii

fíii i!

Aug. 10 nec non 1721 in magna Germanige

parte, vid. 4Ga Erud. Lipf. 17085 pag. g2

n

pl

Gaffendus aliquem. confpexit diametri duplo

Is

v

maioris lunari. Kircbius fimilem confpexit

.'.':Dl ï&JQaW

Lipfiz , 1686 , defcriptum in Epbemeridibus

füis , fub femidiametro lunz, qui tanta luce

ETRW

a

t

r

j

iu. hj

noctu omnia collüftrabat , vt eius ope fine

du emm a

candela literas legere quis poruiffet; fenfim

euanefcentem , qui tamen altitudinem fex

lr n

mur i n

milliarium Germ. habere debuit , vnde dia-

meter ipfius vera pedum 355 concluditur.

m t

W ;0 nm;

tj

Alius confpectus fuir Bononiz anno 1719 ;

cuius diameter apparens zequalis lunze plenee;

T

uin

l

colore quafi ardentis camphorz, cum tanta

[

l

W

!

luce , que folis orientis effe folet ; apparebant

l

d

in eo quatuor voragines fumum exfpirantes

(

& flammulas ardentes, cum cauda fepties

T

[

D

diaámetrum füperante ; altitudo calculo zeíti-

mata fuit ad minimum 3 mill. Germ. diame-

LU

Veittey]

f

ter veraautem 3560 pedum ; loca, füper quee

'

i

iranfiit, graui fülphuris odore infecir, & cum

um

li

l

n

L

fragore tandem ditfiliit. Cogzment. A4cad. Bo-

t fl

7197.

p.286. Similiter quoque bolidis fpecies

Witüs, pv

fuit

illud ingens lumen, a Montanario obfer-

dïl&m & l

W

vatum 16

L

76 ; Mart. 31, Bononiee, quod trans-

Quj

MTR

4l

&at füpr

a vniuerfam lrüaliam celeritate 160

Dus j

A

rmll.

d

T EOItS

AB IGNE ET LVCE PENDENTIBVSs. 319

XrPifamm.cm mill. Ital. in 1 min. primo, vbicunque erat

TW verticale, fragores crepiranteseius audieban-

?s tur,

& Ligurni fonus tanquam explofarum

lmpmm balli

ftlarum. — Diftantia huius a terra iudica-

UE5m)r tafuir 8 mill. Germ. vid. Illuffr. de Mairan ,

MauGm; Traité de l' Aur. bor. pag. 65.

Videntur qui-

)v dem tales bolides effe nubes integrz, e ful-

(ümeidy phureis potiffimum , fed & aliis quoque ,

lm oj materiis inflammabilibus, exortz a terrae mo-

^Bbw tualicubi fa&o, in quo ingens cauerna fül-

^ummeh phureaapertafuerit. Vid. Celeberr. Muffcben-

Weasqels Prek Inffütut. Pbyf. p. 706. Sed cum ad di-

ul ftantiam earum a terra , reliquis merteoris

nduwsí longe maiorem, attendimus, facile inclina-

du mid, mur in fententiam Hallei , qui ex numero

jj idid, mmeteororum eas reiecit, ftatuirque oriundas

?m:7, non ab exhalationibus terreftribus, qua eo-

khnejeme, VÍque pertingere nequeant , fed a particulis

yeomu minimis ; quibus tellus & eius regio fumma

kgpibz a&risin curfu füo occurrit, nouiter ortis, nec

um eijinos fatis celeriter adhuc folem veríus tendenti-

v exi j bus ; vid. Pbilofopb. Tranfad. Num. 241

do clodo zi

270.

|. Germ. dip

loca; p

Venit nunc Sfella cadens , flella tranfcuvrens ,

iguis volans , fcintille volantes , & Ciceroni tra-

e infecit at

mot, A*

iedio flelle , dicta , quee eft exiguus globus

J

(

ignitus, per atmofpheeram coelo fereno ab-

je bohdbhlf

uctus & in terram decidens, qua magni-

4ontauarmo'.:;

tudine apparente ftellam refert , adeoque íen-

Dniæ) (]UO u

fibus noftris illudit; vt ftellam difcurrere cre-

m celeri[a:::.ïïJ

j

, lIl

dant.

320

..CAP. V DE METEORIS

o

uhfJCI

dant.

Talis obferuatur noctu tantum , non,

H

Jf V

x:n

quod interdiu nulle cadunt , fed hoc tem-

m u

pore ob lucis diurne claritatem cerni ne-

q Ü

«

j

queunt. Eadem fpectatur plerumque vere

ac autumno, quanquam Petropoli anno 1741

pI

g. W

!

hat

Nouembris 25 , in fümma ferenitate; & fri-

gore acerbiffimo, monftrante nimirum Ther-

(j A

mometro Fahrenheitiano gradus o , noctu

plures vidi.

Conítant materia pglutinofa &

fulphurea, qua inceníà (263.) leniter & len-

pj m

te conflagrat.

Materiam ralis ftellae.cadentis

g w

in terras delapíam referunt aliqui deprehen-

gmömg m&

'

ífam efle tenacem , flauefcentem , nigris &

d h, ud

exi

uis maculis diftiné&tam ; ex qua inflam-

&

mabile omne fit abíumtum ; quanquam alii

B

guntr d

hanc materiam in folo inuentam coruorum;

duo; m f

"

j

& aliarum auium , fordes effe credant ; vid.

[

4f

Ms d

AMerretti Piuax

ag. 219.

Arte easdem imi-

WO

ngtdr

h

tamur, fi camphora cum nitro , & limo ter-

3 üdOl:fl

reítri, per fpirirum vini irrigetur ; & globu-

b

M

j

[5

li exinde formentur ; qui incenfi , & per a&

rem proiecti , ftellam cadentem cum fimili

Fttae

J

Ti qu)

tenaci mucore tandem füperfítite referunt.

Easdem matericze Eleéctrica adícribit Celeberr.

t

h,

Iaizius , vid. Kriügeri Pbilofopb. Nat. p. 774.

Ti

Veteribus generaliter ventos praefapire cre-

Tid, i

j

debantur ; vid. irgil. Georgic. I. v. 3655 Plinius,

Tonc

Hifl. Nat. lib. XVLIL, cap.35. Eadem porro hac

Afes d

explicatione continentur etiam Draco volais ;

ïquemim:ä,

qui eft fimilis materia viícofa & fulphurea

ls. Qs

"Q

WH

inflammata ; deorfüm oblique cadens ; &

3

?h

hüom

1Tnalor

d Nq

TEQU

AB IGNE ET LVCE PENDENTIBYS, 32I

du t

l

t0n

maior, cui inexperti draconis volitantis for-

1[ ) fed hsc

A.

FD Ceti r

mam tribüere folent; nec non Capra. faltans ,

qua eít eiusmodi incenfio füb(ültans:

2

ari-

DIeTümq va

!

ures

Opolanory;

terque Fax; & Stipule ardentes , cum P

eiusmodi flammule fimul defcendere viden-

erenito i .

Dimirüm Tw.

tur. Vid. Perilluítr. L. B. 2e Wolff

Pbyfica

Irdus 0 nod

Qerm. pag- 4665 Crufii Pbyfica pag. oo

Ti pluinot d

-

5

71

) leniterdcjn-

Iguis fatuus ; erraticus , ambulo , Irrwifch ,

üs dele n

Irrlicht; fünt vna , aut plures facule , ma-

Liqidydhe

gnitudine candela accenfe , prope füperfi-

ütntem, ntri|

ciem foli, in diítantia 6 aut 7 pedum , hinc

l, t qia as

& inde errantes. per aliquot horas.

Extin-

; Quanqum d

[a(T COTUOTUI,

guuntur fübinde, & fübito in alio apparent

loco; cum forían in motu fào aliquandiu

credant ; vid

abarboribus aut dumetis abfconduntur ;mu-

e eodem imi-

tahrur magnirudine fua & figura ; nihil in-

) & limotet

cendunt , fed -odorem ramen fülphureum

sur, & go

emittere aliquando fentiuntur; fequi fugien-

0i & W i

tes dicuntur., & fugere infe&tantes, quod

'em um ilm

partim ex errore vifüs proficifci poteft, par-

xfire reint

tim quoque ab aére, a fugientibus poft f&

dfcribit QUi

tracto , & ab infectantibus ante fe protrufo.

) b, Natx P' /ï'

Frequentiores fünt in locis calidis , Hifpa-

; pralpio

nia ; Italia , Africa ; quam apud nos; in agro

of

Bononienfi toto anno apparent, & copio-

2 adem wahac

fiores adhuc in hieme , terra niue obrecta;

m DN[OW

requentiores etiam in locis paludofis ; pin-

oa & i

uibus, caemeteriis , prope fimeta , & loca

i

x

pliciorum.

Robertus Fludé , talem perfe-

ique d &A

X a

Cutus ;

fl

j p

$322 Car. V DE METEORIS

jK

[4

o

d

cutus, eam tandem in folum deiecit , de-

»wmï

Q

rehenditque manibus materiam vifcofam &

ii

Md

lubricam , fpermatis ranarum inftar , cum

nigris & exiguis maculis, teftante Decbales

g

de wmeteoris , Tomo IV Mundi Matbem. . :Nihil

il

]

aliud effe videntur quam marteria oleofa &

;

[ T

j

phofphorea , ex putrefactis plantis, cada-

veribus , ardore folis praparata ; lucens tan-

:

| 7

tum. Vnde fabulas quilibet agnofcit ; cum

L

p

MM

W

dicuntur effe anime ex purpatorio errantes,

L

"

j á

aut cacodzemones, qüi malignitate füa via-

ejy qua

tores in deuia, precipitia, & foffas , abdu-

g

cant; (L 14.) vti nugati fünt. Sengertus , Epi-

tom. Pbyfice lib. IV , cap. 2; & Cardamus , de

| u

[

J

J

var. rerum lib. XIV', cap. 69.

n

L väcy

É)

)

2723.

Referuntur huc- Jgues - fattl ardeutes , vel

Il(ä

| igi:bf"

"

Ainbuloues incendiarii , qui non tantum lucent ;

fin

M

vt priores, fed incendunt etiam tecta ftrami-

at

[

nea, & &des ipfas ; quales olim'in Germa-

u

nia ; elapfo feculoin Gallia; hoc adhuc fecu-

loin Holíatia & Italia, exítitetunt , figurae

Dd

rotunde, fed àd mágnitudinem difci lunaris

increfcentes , & curfíü celeritatem hominis

Yi T

U

7 L

cürrentis adequantes.

Deinde huc etiam

CJPZ

([lil')q

pertinenr Caffor &$ Pollux , qui fünt ignes fa-

&T n

tui, in oceano fluctibus commoto nauibus

adhzrentes. Si duo fuerint tales ignes; di-

| Wi

n

R

AV

IN

[

€to nomine appellantur ; fi vnicus tantum;

vocatur Jelesa. * Ex fuperfütione duo illi

vete«

Oi

EOj

AB IGNE ET LVCE PENDENTIBVS. 5253

I (s g.

veteribus felices iudicati fuerunt, & nauipa-

tioni fauentes ; heec aurem fola inimica & in-

m vf v

Vnde etiam Caftoris & Pollucis itna-

m inffar Ti

faufta.

Aanfe Dl

ine nauium apluftria exornabantur. "Vid.

Matben, N

a Apofl. XXVIIL, 115 Horatius , Carmimm

ateri ol

lib. 1, Ode35 Seneca Nat. Quef.. lib. 1, Plinius ,

plants, a

Nat. Hifl. lib. II cap.37. — Cernuntur in an-

11 lücensta-

tennis, & funibus, mutantes fedem ex fede

tpnofait, aum

vti volucres; fepe etiam duobus plures; fed

RUR CL

nihil exurentes aut corrumpentes.

'Tradunt

pautze nihil eos effe aliud , quam lumen pifci-

iritis f va-

culorum , qui cum collifis fluétibus & vndis

& ts d-

1 at B

in altum excuífi ad quaslibet nauium partes

iaciuntur, iisque adhzrent, & lucent quam-

d Qrim; d

diu viuunt. — Vid. Celeberr. van Muffcbenbrack

;njïitut. Pbyfice pag. 7o1.

273

atlntts , v

inrum Ients

Iguis lambens non vrit; fed lambit quafi tan-

n t fram-

tum innoxie , confpicuus in crinitis omnium

animalium partibus, iubis equorum , praci-

jm in Germe

u

e cum pectinantur, & veftibus quoque.

;cadhuc a

b

efunt; EgUI?

e hoc habes apud irgilium ; Aeneid. 1I, 692;

de Afcanio; & Liuium lib. b p. m. 25; de Ser-

m difcinit

vio Tullio; & Plinium , Nat. Hif. lib. XXXVT,

tatem Doruj

Hic autem ad meteora male refer-

nde huc o

cap. 27.

Eft

tur, quia non ex atmofphera oritur.

j fünt i

enim nihil aliud, quam vera phofphori ani-

ntrioto U*:,'

nie g* "

malis fpecies, per frictionem excirati & pro-

lecti; aut vero fluidum electricum attritione

voicus 167

expergefactum , probante Celeberr, W/aizio y,

"AUDand-

fririone "fi

IGW f J

$24 . CaP.V DE METEORIS

!w

1

P

Abhandlung von der Elethricitet , cap. y ;

atque

hinc lucens & quandoque crepitans.

Perti-

hs

M

qu

q»

nent huc etiam magni illi tractus luminofi ,

à

T

qui a mufcis rantum noctu gregatim volanti-

bus, & phosphori lucem ex omni parte cor-

poris exfpirantibus, oriuntur, veluti obfer-

vatum fuit in infulis Anrilli

d

a Vallifaerio.

$; atque iq Italia

274.

r

.. Que füperfünt adhuc meteora, ea altius

Qi&

A

xeperenda fünt, acab ipfo Sole deducenda,

|

aquo in noftram atmofpheram ranquam ho-

s ag

|

fpites veniunt, & fequenti ordine coharent,

]

[!

N

i

g&m*nm

Caffinus fenior , Celeberrimus Galliz Aftro-

| iab

nomus , cui nihil fere celum füorum occlu-

Idj u

m

fit; anno 1683 die rg Martii, primum ob-

feruauit , extinéto iam crepufcul

0 vefpertino,

r

f

f&l

fed carlo fereno, lumen ab h

I

orizonte occi-

duo, & ab occulto iam fole, o

blique proten-

füm in Ecli

ptica ad verticem fere víque , in-

D

ferne latius,

UT

füperne fenfim in cufpidem de-

*

finens,

cum vialactea, aut cauda comete,

I 20

comparandum, tantz raritatis, vt minimas

drenfm

etiam fixas non occultaret , valde tamen con-

!

tïcäam,

Ípicuum , & forme trianpgularis valde oblon-

Q

&. Singulare hoc repertum orbi erudito in-

I)

dicauit In Jourm. des $av. eiusdem anni, &

im j

obferuationes plures inftituit víque ad an-

m g

num 1688 , quas publicauit in tractatu

pecu-

Ut

liari,

Decouverte de la lu

T

miere célefle, qui pa-

Thifetw

voit dans le Zodiaque.

Hifce obíeruationibus

l

poftea

L0N

AB IGNE ET LVCE PENDENTIBVS. 324

Y Ut

oftea alii paffim folerter incubuerunt, atque

itins,

idem hoc lumen, Caffisianum breui poft di-

CU o

&tum, aut Zodiacale, quia huius ductum fe-

um vjj

quitur, hodie adhuc obferuari poteft, tem-

JCIDI pafte .

» Veluti i.

pore verno quidem poft folis occafüm , au-

&tumnali autem ante folis ortum, rarius hie-

atque in ]i

me & aftate, rariífime autem eodem die ve-

fperi & mane fimul, in tempeflate ferena,

quam nec crepufcula, nec luna, impediant,

Xft, 4 alhis

"l'riangulum femper refert, mane & vefperi

tdenda,

vifum, cuius elongatio aíole eft a 50* ad

T h-

103? , amplitudo in horizonte ab 8* ad 20*,

Orlne coheno,

angulusad verticem a 10? ad 261* ; hec cu-

s G Af

fpis aliquando truncata apparuit, aliquando

tfoorum ocdi

parum incuruata; & lux integra quandoque

, primm o*

per plures annorum decades non videtur;

lovefertio,

vti Caffinus certiffime affirmauit , aliquot annis

YiZonte Octi-

ante 1683 eam vifibilem non fuiffe, cum

jque rotn-

ipfe fzepius in illis annis attentiffime luftraret

apando.

Au-

r VÍque i

omne colum pro cometa ind

afpiiem d

etur & diminuitur, aliquando euanefcit.

d

uda comtt

n Zzonàá torrida optime cerni poteft, ob

», V minin

áafcenfüm ibi Eclipticee pertotum annum ver-

ticalem.

]e tamen a

Denique mouetur vna cum fole

circa terram ab ortu in occafum, motu pri-

p vade i

yrbi eruditi

1no & diurno intra 24 horas per totum coe-

lum. Hoc lumen mirum fàne, & miracu-

sdem qt5/

víque i*

lum cceli^cognitione Phyfica digniffimum,

explicate ac illuminate tractauit ; atque ad

tradan i

8 cälffte ,

meteororum fcientiam adaptauit ; non mino-

obferualiüffïï

ri foliditate quam ingenio; JJufiris Dom. De

!

]

4

Mai-

CaAr. V DE METEORI*

526

jUsl m

AMairan , in Traité Pbfique 9 Hiftorique de l'au-

um

^Rd$ä

vore boreale, Parifiis 1733 edito, cuius operis

nunquam intermorituri breuem epitomen

pu

,U

hicaliquam traditurus füm, ad propagandam

d

eminentem hanc doctrinam.

275.

9 Utl

l

1;

1

Primo quidem dubium effe poffet , cur

non olim etiam vifüm fuetrit hoc lumen , no-

R

Ll

! (

i

ipit

n

"

"

ftro feculo tam nitide confpicuum ? Sed vt

non femper ad nutum oculos noftros incur-

[ sv

xat, pretter cauffas allegatas, efficiunt etiam

i m d

obliquus ecliptice fitus per dimidium fere

hs Bo

]

annum íüpra horizontem noftrum confpi-

cuus, neque minus facile etiam confundirur

|

ab inexpertis cum via lactea cceli. Nunquam

deinde immediate a fole extenfum , aut ab

| (sj

!

j I

12

m

vno folis latere inteprum , confpici poreft,

As

uia a folis fplendore, atque ab ipfo crepu-

&;m::qzeug;&

f

c

ulo etiam , obfcuratur; in eclipfibus tamen

Q

j

d

Íolis totalibus fepius iam detectum fuit in

g

b

arte füa folem proxime ambienre, circuli

Ti

ucentis inftar, quem Keplerus , Aftron. Copern.

Vefflh [ »

lib. VI, pag. 895 , adfcribit fubflantie crafJ2 cir-

u

ca Solem , non bic ia noftro atve, fed in ipfa fede

n

folis interdum. circumfufe , que vefplendet. vadüs

J

folis , apparetque , etiam teto fole, vt flammula

ils

eirculariter emicanss bec materia non femper eft

Qu

foli circumfufa. — Vtut etiam Peripateticorum

AIny

fchole , & preiudicia de folis puritate, mul-

EY

tum remorari potuerunt talem materíam cir-

WM

1

Y

Tiony

ÀB IGNE FT LYCE PENDENTIBVS. 327

UM

ca folem agnoícendam aut con

7) Cl s

fpiciendam,

conífpexit eam tamen,

& difertitfime defcri-

MUET hi

píit, Cbildrey circa annum 1659 in füa Britag-

C IODarrtic

ia Baconicas confp

exerunt eandem quoque

veteres, fed füb alia facie, füb fpecie nimi-

rum meteori, quod Lazceam ardentem, Tur-

vemy, Titionem, Conum luminofum ,

Pyramidem ,

ff pofer, at

OC IDmen, .

Clypeum ardentem , quibuscum in

figura per-

fecte conuenit , appellauerunr ;

e quibus

qum? Sedyr

oprandum certe effet, vt accuratior

yogltos iour-

es defcri-

puones horumad nostranfimififfent. Atque

j o m

2 um fer

alia quidem adhuc vefligia occurrunt lucis

fofrom confo

huius füblimis inter veteres confpectae.

at Confündinr

276.

atl, Nungun

Cum igitur hoc lumen Caffinianu

enlam, alt 4)

"; íequa-

tur motum folis diurnum exacte,

lucemque

opici p

folis ad nos reflectat vt videria no

ib ipfo crequ-

bis potfit,

fitque materia aur actu flagrans,

aut vero fa-

Jiptibus temen

cillime a radiis folaribus inflammabilis: fe-

tedtom füt i

jbiente, cüvi

quitur certe, illud oriri a congerie vaftiffima

materie , craífiufcule , vndecunque folem

; Afror. C

verfus labentis

, quz folem cingat, & quae

fantie eufts

omni iure cum

Caf[ino , hodiernisque vniuer-

, J n

fis Aftronomis

» VOcari debeat Solís Atmo

[pbe-

refpleti v

Ya; diuerfà agnofcenda ab ethere eti

am ab

fOIe tf

ilis, qui hunc flaruunt, quoniam hi

c nus-

rig nn fet

quam lucem a fe retropellit vt confpiciatur.

Peripattm

Cum vero in omni fitu folis hec atmofphz-

is purita;eïmü.

Ta appareat füb forma trianguli oblongi &

cuífpidati füpra horizontem , erit ejusdem

am matenamï"

j

for-

j

328

CaAP. V DE METEORIS

4l

Fig. formalenticularis , cuius fectio aPqp, ita qui-

dj

u

i

100. dem, vt fi S fit corpus folis, cuius eequator

d

AQ, Poli producti 1n P &p, atque equator

s

d

yf

continuatus ina & q , forma hec lenticularis

i

prodeat , fi curua Pap circaaxem Pp rotetur,

hn

Aæä y»

"!

vt fic corpus lenticulare prodeat, cuius afpe-

| (

étus inferior & füperior fit circularis, defi-

Wï)

il

nens circumcirca in aciem , ad latus vero in

peripheria circuli, vbique fit formse trian-

[

qui

[

dT

gularis oblonge & cufpidate; vbi quidem

fitus conftans terre ad folem efficit, vt hanc

| äm-.,m

lentem femper afpiciamus ex parte aliqua

gxixsx d

aciei , aut equatoris folis producti, nunquam

|

m f

vero ex aliquo loco prope axem productum;

f hidin i

vnde femper hac figura nobis apparet trian-

lil

J

If-—

-

gularis, nunquam vero circularis. Sol circa

zequatorem füuum conuertitur tempore 25 , 45

[] f

dier. vti ex motu macularum eius plene con-

[

:

ftat. ( Vid. Differtatio noftra de atmofpbara folis

!5:

1] lbfi!'?*ffof

j

Ril

"

&5 maculis folaribus fecunda , S. $. VIIr. €9 IX.)

lls

[

Prope equatorem igitur eius, in omnibus

1

Q u d

l

punctis difci circularis ag , maior dabitur vis

ais s

centrifuga particularum , quam illarum , qu&

N

'(

T

propius ad polos rotationis P & p accedunt;

fihn

( P.b 199. ) vnde patet, cur füpra equatorem

sl

dem(b

"nv

folis ram extenía fit haec atmofphara.

bis ülm';;

277.

fb

3 n

Tam vero porro atmofphera Solis vtplu-

Fi

A fs

u

rimum extenditur ad ipíam terre orbitam.

p

1or. Sit enim fol cum atmofphara füa in S, terra

"u

in

FOM

AB IGNE ET LVCE PENDENTIBVS. 329

aRqP)W.

in punéto quodam orbite füz 'T, & exten-

CUIUS at

datur atmofphera ad V víque; cadat linea

dIQue a

recta ex terra per folem ducta in fixam A,

&&c lenticn

& ex eadem ducta in extremitatem atmo-

mDp roter,

fpheree in fixam B atque erit angulus ASB,

1t; Qüts df

elongatio maxima puncti fapremi atmofphae-

Icaris, d.

re V, datus ex obferuatione. (274.) Ínue-

litüs veroin

! forme tran.

niemus ergo diftantiam ipfius V a fole S eo-

dem modo, quo inuenimus diflantiam pla-

hs Vbl quidem

netz. inferioris a fole per elongationem ma-

t vl -

&t t du

ximam eius; nam in triangulo VTTS, re&tan-

gulo ad V, eft ang. BSA — ang. VTS, ob

hi, muqum

immeníam fere diítantiam fixarum, quare

Yem prodüctun

habebitur analogia hec, fin. tot. : TS — fin.

B 4ppirt t

fin. VTS

& Sora

XI5:y5 —

. TS; ex quo ftatim

fin. tot.

tmporea; d

patet, pofito V.TS — re&o, qualis fiepiffi-

us plene con-

me effe foler per obferuationes, (274.) effe

imofpber p

VS — TS, adeoque extremum atmofpheree

Al IX

folis pertingere ad ipfam terree orbitam vs-

; n omnbi

ue; quod multo magis accidere debet, fi

jor dabimur v

; illarum; Qu

angulus ABS fit recto maior, quo cafü tota

noftraatmofphzera inundata effe debet atmo-

) p at

Íphera folis, ob raritatem füam, non qui-

ypra equaor?

dem füb forma propria, fed fub aliena, no-

ofpharm.

bis tum vifibili , qua varios effe&tus, & con-

ideranda phaenomena, circa nos efficere va-

le. Cum autem femel cadere cospit particu-

n Soli

la aéris folaris verfüs noftrum aérem d

y terte 0^

unc motu rapidiffimo non ita diu poft per-

1 foaino

tingit;

j

330

CaAr. V DE METEORIS

| jf

«

E

g

ütingit, fertur enim in vacuo infinities fere

perfe&tiori, quam eft Guerikianum. (P. I

j

135.)

d

yi

278.

um

il

Vt vero diftin&tius cognofcamus omnia ;

u

qua de atmofphsra folis di&ta hucufque

funt , confideremus in quolibet Globo cce-

venlll

Fig.

leíti artificiali meridianum loci alicuius H Z

102,

RN;inquo Z&N Zenith ac Nadir ; P,

k

u

R, poli equatoris A Q, HR Horizon; CV

[ Lf]ff Xlo

circulus crepufculorum 189 infra priorem

s [ t

depreffus, 'e 69 Ecliptica. Verfetur iam fol in

n u

x &fitzequinoctium vernale V inipío hori-

xj i d

zonte Qcciduo , erit iam fole in CV pofito cre-

budducrn

Fsl

puículum vefpertinum finitum; atmofphe-

ra ipitur folis, extenfa fere ad ductum Ecli-

hi n

ticee , apparebir füb horizontem eleuata

W

[

1n triangull oblongi forma BD C víque ad

p

lo

pleiades, aut hyades , füb angulo D B R val-

ä

l

:

de ad rectum accedente, nempe apud nos füb

nv at

(

angulo 65* , vnde etiam optime eadem cer-

.

g

Ti n

nitur circa hoc tempus , prope equinoctium

108

L

li

vernum nempe, poft folis occafüm, menfi-

150

b TR LA

bus nempe Februario , Martio, & Aprili;

fetm:

dimidiate autem huius atmofpharee partis

drei

:f

DEF portio illa BEF C , quz eft infra ho-

&t

If

rizontem demerfa ; & foli propior ; vifibilis

lts a

non erit.

Altero mane , in horizonte or-

W uf

tiuo , füpra hunc afcendet dimidium inferi-

L

3W

vs E £ F, fed füb fira DBR ad horizontem

Ti

[ s

yaldeobliquo , prouti Globus optime often-

F/Z/fl//l( J

I)

VN

dit;

'EON]

AB IGNE ET LVCE PENDENTIBVS. 231

O Itf i

dit, nempe tantum 18? , vt, nifi aér fit de-

IKianu, n

feecatiffimus , nihil eius füb afpectum oculo-

rum cadere poffit.. Atque hac ratione omnia

atmofphare folaris allegata phenomena

fcimts ong;,

commode & ad oculum demonftrari poffünt.

i htctfje

llbet Clobo qe.

p

*

79

loci ais H

Quodfi verox omni

a celi aflrra mutationi-

ha Ndr;])

bus obnoxia fünt : ezedem 1tnanifeftee maxi-

Mlorzon,(I

me etiam erunt in hac atmofphaera , aut lu-

P f m

ce Zodiacali , materia fcilicet tam tenui , fed

fs

tantum quoque extenfa. Anno igitur adhuc

je yiniptut-

1681 nihil eiusmodi vidit. Caffnus , menfi-

inCY poltoae

bus ad hunc afpectum idoneis, cum f&epius

m amofhe

tamen illa coeli loca ; in quibus apparere de-

T dadum Edl-

eruefti-

buiffet; comete quaerendi cauffa ,

Ym elenat

garet.

Circa annum 1672 Parifienfes Aftro-

DCv d

nomi aliquot ; Regis iuffu; miífi fuerunt in

joD9A -

Indias orientales , & occidentales , atque

e p nos

etiam in Zonam torridam, fed nec hi quic-

ne exder

quam atmofphaerae huius detexerunt , quam-

qroinods

vis hec maxirme apta fit afpiciendze huic lu-

cafüm, m*

ci ; ob rectum Eclipticee aícenfum & de-

Ícenfüm in horizonte per totum fereannum,

i, & Af

Xoherz

breuitatem crepufculorum ; & ferenitatem

cceli.

Cenfendum itaque eft , nihil viübile

;

yee eltinti

[

"

'optOt ; "^

huius materie in coelis extitiffe vfque ad an-

El

num 1683 ; quo primus eam detexit. Caffi-

; horize

il

jmidiun ?

"us ; vidit deinde anno 1684 Noél in Chi-

na tanta frequentia , vt eam nominaret Cre-

ad ho

eít in

3 OPUUW

p(lfculum fecundum; vifaà porro. deinde

il

regno

352

CAP.V DE METEORIS

)IGDI

TR

þal

regno Siam annis 1687 & 1690, & Norima

Jv

f

bergg anno r694 ab Eimmarto.

j

Elongatio-

nem eius a fole auctam fuifTe

üci

il

rk(

37 menfibus auétor eft Ca[finus.

33 gradibus m

m

"a

qi

'U]

280.

)

(ff

Aurora tandem borealis , quam mox ab

eadem folis atmofphsera deriuabimus , com-

r

mode ab Auctoribus difpefcitur in Placidazz

& Corufcautem ; prior in terris borealibus cre-

g

brior eft & fzepius quotidiana;, fub forma

al x Qu

:

4rcus circa 40?alti feptentriones occupat,

H

yi. m hw

autaccurate, aut cum parua declinatione ; vir-

| W,a[u

l

gas lucidas verticem verfüs mittit, & luce

p

quieta fplendet ; hac autem rarior , ceelum

|

— u

verfus omnes plagas obfidet ; in partes dif-

na

fipata eft, quibus breuiffime , aut nulle ,

!/»

adherent virge , fplendor eius vndulare aut

trepidare putatur. Vtraque dicitur alias etiam.

Iguis borealis, Cbafma ,. Hiatus ,. Fouea , fpe-

h

W

J

ciem exhibens aperientis fe & dehiícentis

fan

cceeli ; Syrmata ; & Corufcationes boreales. Ve-

TU

A

