lucis folaris in vnoquoque determinatur.

, m o

Sed probe notandum hic eft , quod aér in-

[5 mqnä'

tenlitatem Tuminis per ipfüm propagati in-

bn97 fienirer minuat atque debilitet; vti ex eo

'apparet, quia radii in cameram obícuram

immifli tramitem lucidum vifibilem effici-

Vnt; qui certe ex reflexione in particulis a-

! äö Theuæ:

reis facta , atque hinc ex imminuta , & ad

VbxS7 oculos verfà, luce exoritur ; vnde genera-

um?? liter fimul pater , lucis particulas multo mi-

perif nores effe particulis aéreis.

:

qrera ^

qu'mdam !

G 3

$6.

1OO

Car. II "pE MOTV LVcrIS

yumi

86.

If

"

Tü

Fig.

Si duos füpponamus radios AB & AC , ex

A$.

eodem punéto A egredientes ; tali quidem

anguítia , vt angulum BAC forment vnius

minüti fecundi , pofito B. recto : tum hi

duo radii AB ; AC , ad fenfum paralleli in

V

planum BC incidere ftatuendi fünt. — Quod

ex eo patet, quia nullum huius quantitatis

Q

angulum fenfibus affequi, aut diftinguere ,

offumus.

Hinc igitur ; vbicunque BC , fe

,

j

W

abeat ad BA vti 1 ad 206266; ibi radii ex

À in BC incidentes habendi fünt pro paral-

léis. Eftenim BC:BA — taung. 1 : finum

totum ; per h)(LD —— 4.84.81 * IOO000COO00O

N

— 1 : 206266 ; vnde conílat propofitum.

"Tangens autem 1^ acquiritur ex RbeticiCanone

Dia-

AMagno , ad allegatum finum totum.

meter pupille fatis dilatatee tenere folet dia-

metrum i digiti Rhenani; punctum igitur

ab hac diftans o,1:5 milliaris Germanici ;

vel circiter

V

1

À

eiusdem , radios in eándetn

parallelos mittit , computando pro milliari

A& U

Germanico 22800 pedes Rhemanos, cum

ü

Varenio, Geograph. Geuer. part. L lib.y, cap. 45

LUE

pag- 29-

Si laxari aliquid velimus , fatis tu-

to fupponere poffumüs , radios etiam e

Ms

N

uncto fub angulo 30" egredientes ad íen-

u

fum adhuc efle parallelos.

Atque tum erit

qi

N

BC: BA — 1454441: 10 000 c0o0 000 —

Tet f

: : 687;, vt adeo , füb eadem pupilla di-

$-

t

N

i^

Yj

DIRECTO, SIVE DE OPTICA. IOI

latatione , requirantur 115 pedes pro diítan-

B&

tia punéti , ex quo radii in pupillam paral-

tl us

leli illabuntur. Quanto magis ergo radii fo-

TIDODE Vs

lis ex punéto quodaim eiusdem exeuntes in

0 : t j

fpatium etiam aliquot milliarium German.

paralt

omnces inter f& erunt paralleli ? Sequitur ex-

inde porro, fi diftantia duorum obie&torum

nf QJOG

Qüntiats

n

BC fuerit r, atque vtriusque interuallum à

me 206266 , tum in hoc loco illa duo ob-

limmuere

Y

iecta mihi apparitura effe tanquam conti-

Mi

N

ua, non disiuncta, hoc eft, me habiturum

TOR WQ

effe diftantiam BC pro pun&to.

Detegitur

I

)

autem deinde microfcopio hac diftantia, vn-

ECCOSCCCC

de fit; vt per hoc inftrumentum appareant

JIO

non contigua , fed interrupta , que nudo

soh'rluq

l4

oculo videntur contioua.

Idem hoc veroin

j i

diflantia 115 falfum effe deprehendi.

pl d-

n

87

germanis

Anpulus ille BAC,quem intercipiunt duo

i at

radii BA , CA, ab extremis obiecti pun&is pis.

j tll

in centrum pupillee duéti , vocatur angulus ag.

jnoS » a

Opticus , viforius , aut maguitudo vel diameter

,hb-h ['l

obiei appareus. — Ira fi ex. or. BC. fuerit fol,

tum radii CA ; BA , ab vtroque eius extre-

QU$ ('üï?s"*

mo in oculum À dud&li conftituenr anoulum

L&XOS eiïäff

fenfibilem BAC , aliquando 314 387, alia

ieyes d

Vice 32/ 43/! , qui dicitur angulus folis opti-

hg

cus , eut diameter folis apparens.

Multum

yoo 00 P

enim intereft , an radii educantur ex vno fo-

knp

lis puncto ad pupillae inteeram diametrum ;

3

an

T]

n

(j

Io» Car. II pE MoTV Lvcis

Fs

an vero ex duobus punctis folis extremis ad

M

pupilee punctum ; hoc cafu radii efficiunt

angulum fenfibilem ; illo autem infenfibi-

Tam vero

enerale

lem , aut fünt paralleli.

Opticorum axioma hoc eft : que füb zequa-

li angulo optico videntur ; apparent eequa-

lia ; quod vero videtur füb maiori , apparet

maius; füb minori, minus ; quo Euclides

iam víus eft in Perfped. fupp. 6. dicendo:

eequalia videntur, quae& equalibus angulis

Cum enim ex equalirare vel

MV V

fpectantur.

ineequalitate imaginis in retina expreflze (81.)

m

de equalitate aut inzqualitate obiectorum

lj

vnice iudicare poflit anima : patet veritas

j

huius axiomatis. Sol ex. gr. & luna eequa-

les nobis apparent ; quamuis vera magnitu-

dine in immenífum fere differant , quia no-

bis efficiunt eundem angulum opticum. In-

dex horologii quiefcere nobis videtur ; quia

angulum opticum in tempore paruo mutat

infenfibiliter. — Hinc etiam rurris parti füpe-

riori litere infcribi poffunt , quae oculo in-

ferius pofito literis inferioribus appareant

eequales.

88.

a. r

$

Idem obie&ctum AB in vicinia C maius

D

Fipg.

3o.

ergo nobis apparet , quam in longinquitate

(

l

D

Ibi enim illud videmus füb ar;gulo opti-

co BCA , hic autem füub BDA ; fed prior

A

um

maior eft , ergo in priori cafü obiectum etiam

rmaius

üBC«

BU

DIRECTO;SIVE DE OPTICA. 1053

b et

maius dpparet.

Precedens axioma , cum

Iidii €f..;f

hoc theoremate, non negat quidem Lamy,

m fa.

Jraité de Perfpetlive , fed ftatuit id exinde

ACT0 Derero

oriri, quia radii obiectorum magis remo-

? [b ag

torum iminus premant oculum ; preffionem

vero hic inconuenienter vocat in fübíidium.

atent &

YI, dppat

Fiusdem obiecti AB magnitudines apparen-

o us

tes , fi fuerint valde exigue, fünt quam pro-

« icendo:

xime in ratione inuería diítantiarum.

iNam

J anguh's

illee fünt vti anguli optici BCA , BDA ; qui,

wl

fi fant valde exigui , habebunt fe vti ipfo-

A

AB

j

j

——

r

b

m

rum tangentes —ïc e

AD

; hoc eft ; vt

AD ad AC.

uc autem obiecta AB &FE

pitet Yerts

füb eodem angulo optico ADB videntur,

duna qu-

* Tmapniti-

.habent magnitudines diflantiis fuis propor-

tionales.

sunt enim triangula DAB, DFE,

; Qu no-

um Ife

fimilia ; & hinc AB : FE — DA : DF.

t ) qm

oo fu.

89

uti fopt

Pieri etiam poteft. vt duze rectze incequa-

» ocilo 1*

les quomodocunque AB & BC , (üb aípe-

Fig.

;I.

s appusut

€&tum cadant tanquam equales; fi in dire-

&um illa fuerint fitze.

Infinitis modis fol-

vi poteft problema hoc ; quod vnico tan-

tum aliqui Auctores foluunt. Nempe, cum

i C 9

quauis multipla ipfius AB ; ex A defcribe

arculum apud O ; hunc ex C interíeca cum

,

ongit

quauis zequemultipla ipfius BC in O, erit O

Ua pu()ff

punctum quzefitum.

3uia enim fic eft AO :

) ET

CO — AB BG erit angulus AOC bifc-

4

étus

l obk&um;

Jo4 Car. II pE MoTY LVCrs

J j

j

&us per OB , per Euclidis prop. 3, elem. VT,

vnde AB & BC inequales , afpicientur ex

O (üb duobus angulis opticis sequalibus,

u

hoc eft, apparebunt equales.

90.

(

Fig.

Subtenía AB eadem aliqua circuli cuius-

$4 dam , ab omnibus peripherie punctis C,

l

)

D, E, eiusdem magnitudinis apparentis

confpicitur. Sunt enim finguli anguli ACB,

ADB, AEB, & reliqui omnes , in eodem feg-

mento ACDEB , ergoequales, per Euclidis

rop. 21, elem. III ; vnde idem obiectum AB

füb eadem magnitudine apparente confpici-

tur. Hinc etiam in fpectaculis comicis com-

mode fübtenía actoribus pro ícena , arcus

autem fpeétatoribus pro theatro , accom-

1nodatur.

91.

Fig.

Si oculus O pofitus fit intra parallelas AE,

33. BD, he inlonginquo conuergere ipfi vi-

debuntur.

Dittantie enim parallelarum ;

reuera eedem , AB, ED, oculo in O appa-

Am

rent (üb magnitudinibus apparentibus AOD,

A

li

)

EOD , quarum hec minor fit, quo longius

parallele producuntur; ergo diflantie re.

Uï(

motiores apparent oculo minores , adeoque

Et fi .lon-

[

W

(

parallele videntur conucrgere.

"

M

tudo parallelarum fit tanta, vt angulus

b

OE maior non fit quam 1^ , abibit DE

lQTQ( t

WR

Ti

in punctum ; (86.) & parallele videbun-

tur

Y Ly

DIRECTO; SIVE DE OPTICA, IOg

h3

tur plane coire ob extremam longitudinem,

üpicitme

per hanc fallaciam opticam. Hinc fit vt fpi-

5 eQu

c& agrorum longius remotz denfiores appa-

reant pofite , quam viciniores; internalla

enim earum füb minori angulo optico cer-

ireull cu.

nuntnr; quam harum. Eít hec iam Egcli-

pundis (,

dis propofitio 6, Perfpetliue.

Atque fi linea-

apparent

rum AE , BD oculo O debeat. apparere

i ACD,

parallelifus , requiritur vt rectarum loco

adhibeantur duo arcus Hyperbolici fimiles

o o

lrl

& cquales , fed diuergentes.

lum M

92.

Ye nf

Ynics COT

Ita planicies etiam ABCD , oculo altius in

C pofito , extrema ver(üs a

Fig.

Y , 4IClN

tior.

pparebit eleua-

34.

, &T

Nam radius DO eod

em modo ocu-

lum afficit, acfi ex E veniret, quia oculus

iudicare non poteft diflantiam OD loneio-

rem efle quam OC. Cum

ergo D videatur

MKS P&-»

E. Cds F, BinG,

atque hoc in figu-

j ipfl V

lis reliquis punctis ia ac

cidat: apparet , fu-

Jlelarum ;

perficiem planam videri't

anquam incuruatam

MEDA

AGFE;& extrema ver

fus altiorem. Hinc

ibus Q

mare ad liróra ftantibus in extremis videtur

qo longi

€'euatum; atque hinc etiam vocari folet : a]-

Éu ;

iflantit *

quamuis reuera fit horizonrale.

Ex

65 gdeoqüf

ead

em ratione fluir quoque hoc : alrirudi-

u f

num maiorum

; velut turrium excelfarum,

q u

artes füperiore

;

$; ex pari fraude Optica;

i, qiil

ebere videri in

clinatas antrorfüm.

g v

G ;

FEL

Io06 Car. Il pE MoTy r vcis

Á W(J'

923.

Amplitudo tota anguli optici, füb quo

altitudo , vel diftantia, aliqua in oculos in-

cidere poteft , continetur intra angulum

Fig.

reétum.

Nam in linea infinita AZ , cui

35*

oculus O perpendicularis imminet,, capia-

tur portio quantumuis mapgna AB , quam

aneulus opticus AOB . comprehendit , qui

minor erit recto , ob re&tum ad A. Ergo,

qua& vno obtutu oculus colligere poreft, in-

tra ambitum anguli recti continentur ; aut ,

omnium angulorum opticorum maior dari

non poteft , quam rectus ; neque imago in

retina maior quam qualis ex hoc enafcitur;

|

vnde etiam intelligitur ; quare obiectum

magnum & propinquum vno obtutu con-

f

fpici nequeat. Probatur idem etiam expe-

rimento , fiin plano horizontali delineetur

Fig

angulus rectus AOB , is bifecetur per OC ,

36.

atque in punclis indicatis paxilli recti infi-

gantur, & verticales^ Nam fi oculum ad-

moueas ad O , vt bacilli O & C fe tegant:

nullum extra crura anguli recti pofirum ob-

jectum in oculum incurrere obferuabis.

[

94-

av

Wl

Intueatur vnus oculus fpheram ; non

poterit maiorem huius portionem vi(ui in-

vLP&l

ä

NT (

Fig. cludere , quam qua determinatur tangente

37. OA. - Videt igitur oculus in O partem he-

l

)

nïkl.

mifpherii

AT

Y y

ïl;

DIRECTO; SIVE DE OPTICA. Io07

mifpherii fuperioris , que definitur angu-

lo ACB , &inferioris tantundem

i, fl

; hoc eft,

illam totius fphere portionem ,

quam in-

Tn oculos,

dicat angulus 2ACB. Sed ob re

&um ad A,

II2 anpn

angulus ACB (emper recto minor , & con-

ità 47,, oj

fequenter 2ACB hemifpherio minor ; ocu-

IDat, i

ÀD , qum

lus igitur hemifpherium integrum nunquam

co

Iu

f

picit ; nifi fit in diftantiam infinitam a

xndit ; qui

& Ipo,

fphera locarus. Quo magis autem oculus

remouetur a fpheera, eo minor fit angulus

tyudin-

O; & eo maior anoulus ACB , & 2ÀGB;

HXQW. BEU

hinc eo maiorem fpharae portüionem ocu-

m maor d

lus obtutu com

prehendit , quo longius ab

Qüe imgoit

illadiftat. Eft hoc iterum Exzclidis ; Perfpett.

oc enalcitu;

te obiedum

prop. 25.

Aliter autem fe res habet , cum

ambobus oculis fpharam vi(ü haurimus.

JUfüfi COD-

Haud difficulter enim colligitur ; quando

Ti etpe-

diamerer fphere diftantie oculorum eft :e-

qelineeqt

qualis , tum nos contuituros effe precife di-

p QC

j recii in-

midium fphere ; plus autem , fi diftantia

oculorum fit maior , minus vero , fi hec

culum at«

C fe tepint:

fit minor , diametro fphere. Vid. iterum

Euclides , l. c. prop. 25.

ofitum Q*

(ruabis.

9j*

Si linea recta centro pupille in dire-

^

um pofita fit : tum illa non aliter oculo

heram ; !

"

apparebit ac punctum vnicum.

Nihilenim,

onem Vi

Pr&eter punctum oculo obuerfüm , adeft,

man t

quod radios in hunc fp

argere poffit.

Ita

;

etiam füperficies recta,

10P3ä

& corpus, illa oculo

!

in

p

$

[v

!/

Io8 Car. II pE MOTY LVCIS

Ll

1

v

",

in dire&tum pofita, hoc fecundum vnicam

j

Il

ud [

n

füi hedram oculo obuerfüm , apparere de-

DGN h

bent ex eadem ratione oculo vti linea reéta,

Vese

ac vti füperficies.

Et pariter arcus qualis-

qu

j

cunque iterum veluti recta; fphaera , vti cir-

)

culus ; corpora etiam an

gulofa e longinquo

vifa rotunda videntur ; cum anguli in. ma-

:

gna diftantia vifi euanefcunt. (86.)

l-

Mi

K

96.

Kl

Fig

D

Incidat imago folis AB per foramen ro-

38.

tundum IL, ad planum DC , in camera ob-

fcura axi folis NM perpendiculare; forma-

Q

bitur in hoc plano a radiis extremis ALC;

BID , imago rotunda ; lucida; DC, fed di-

lutior, & minoris intenfitatis, in extremis.

D & C, viuacior autem in medio circa M ,,,

quianimirum ad confinia D & C non omnes:

e fole radii pertingere poffunt ; veluti ra-

dius ex p pertingit folum ad q, & fic reli-

qui etiam. Per medium foraminis K ducan-

tur radii prioribus paralleli GKb ; & HkKa;

quoniam igitur AC &aH fünt paralleli : cen-

Uil

fendi füunt emanare ex eodem fífolis puncto

A; atque ita. quoque BHX bG. (86.)

I

AL QIQf

Iam vero in fpatium GH ex quouis omni-

T

no folis puncto radii perueniunt), per cen-

trum foraminis K, adeoque illu(trius hoc eft,

& veram folis imaginem continet.

Quzeri-

o

tur itaque , quid pro vtroque fpatio DG,

CH, fübtrahendum fit toti diametro DC vt

F Per mm

habea-

Y L

DIRECTO; SIVE DE OPTICA. I09

hdu s "

habeatur fola diameter imaginis folaris z H.

Illud autem. fpatium annuïare ; latitudinis

dppatesz.

DG & CH , veram fíolis imaginem àm-

t lg

As quu'g.

biens, quia vmbra quid continet in fe , &

If Vi t

ex hoc ipfo conítat luce dilutiore , vocatur

Penumbra imaoinis folaris.

Quoniam ergo

e Ionginquu

per conftru&t. eft DG

— IK , & CH — Lk;

Vuli i 0

$)

IK autem. — LK ; pater , effe diametrum

imaginis folis fine penumbra GH — DC —

DG— CH — DC — IK — LK— DC — IK

"

Wt to-

— DC — IL; a diametro igitur integra fo-

Inamm -

lis & penumbre obferuata DC , fübtrahen-

da erit diameter foraminis, vt ita relinqua-

Jre; form.

turfola GH. Eft ergo deinde angulus GKH,

Temis ALU,

[X fdd-

ortus ex bifectione radiorum in ipfo forami-

1. extremis

nis centro K, & zqualis angulo AKB , ipía

diameter folis apparens, que ex captis men-

) dra M,

füra, recta MH — 1 GH, & KM, ob an-

IG

velut. vt«

galum re&um in M , inuenitur per Trigo-

& fic d-

nometriam planam, inferendo , vrti KM ad

MH , ita finus rotus ad tangentem anguli

; K ducan-

MKH , cuius duplum dabir quzfitam dia-

, &HNu;

sl cete

metrum apparentem folis pro eo tempore;

Vid. AMaufredii. Gnomon merid. Bomon. pag. 9.

(s pund)

oramen ipitur tale veram folis imagineim

r bG« (86'

immediate non commonftrat , nifi fit infini-

gouis o

té paruum.

M

927

Yirius 16

j Uf

Omne

unétum lucidum A radiat in pu-

Fig,

32»

e fpio P

pillam BC per conum luminofum , ABC,

cuius

amem j

UL )

IIlo CaP. IÍ prE MoTV Lvcis

cuius vertex A , & bafis pupilla. ' Quia enim

ex puncto A ad quoduis pupille punctum

iU

licet ducere radium rectum : & hac circu-

AM

qu

laris eft, patet afferrum ; & ille quidem ho-

rum radiorum , qui per centrum

upillae

li

tranfit AD , dicitur 4xis opticus.

onclu-

ditur hinc, vifibilia remota apparere obícura,

nec bene diftindia; quia nempe quodlibet

ï;

f

eorum punctum radios emittit diuergentes,

j W

qui pro duplicata ratione diftantie debili-

n

tantur ; (85.) vnde etiam pictores, remota

indicaturi , illa obícurius & indiftin&te de-

pingunt.

Ex hac eadem ratione fallaciee

f

etiam vifüs oriuntur fequentes , vt nempe

:

conclauia parietibus dealbatis veftita , apri

& montes niue tecti ; minores appareant ;

corpora , füb crepufculum obfcuriora , re-

motiora credantur ; vt flammz noctu vifze

propiores videantur quam reuera funt.

98

Fig

Si pun&tum luminofüm A radiet per fo-

40.

M

ramen angulare BCD , tum figura luminis,

ll

bcd , in plano foramini parallelo excepra ,

fimilis erit fipure foraminis ; ex tranfitu enim

ID

lucis per fingulos foraminis angulos oritur

BN

corpus lucidum pyramidale , de quo ex

-

d

Geometria conítat , omnes fectiones eius in-

fn

t

ss

ter fe parallelas effe fibi Gimiles,

lfqïst» j

T

l

LT

23

lY

DIRECTO; SIVE DÉ OPTICA.

)99!

'.

Q

99.

Jl

& Dl

u

o lumen folis , per foramen CDE

C Q

Fig.

5 quidem h.

E

cunque transmiffüm , remotius a fora-

4I«

üm

Dil

mine , plano huic parallelo ; excipitur: eo

;

j

Qd

iagis ad circulum accedet.

'Teftatur hoc

tre ob

experientia quotidiana ; videmus enim lu-

men folis per rimulas quascunque; per hia-

: quodile

lefrentes

tus inter arborum folia, transmiffum effor-

mari in circulum , cuius pheenomeni quz-

It dobi-

T5, ttmot

rtur ratio. Flec nulla alia eft , quam quia

fol ipfe circularis eft.

Hinc enim radii a

Qf s.

Vone f

fole AB illapfi in foraminis , ex. gr. trian-

gularis , pun&tum C , formant conum ACB

; Y r

&fole, atque alium oppofitum aCb. Pun-

dltz , ari

&um E ita format conum à fole AE B , cum

(pie;

oppofito cEd ; & fimiliter punctum D il-

Ti0r , Ie-

od vife

lum ADB,&hunceD£ Iam vero patet,

fi prope foramen fectio horum . conorum

[X

oppofirorum fiat , foramini parallela , tum

ere prodituros effe vertices eorum , vel exi-

gui admodum circelli , qui figuram apertu-

t pe? fo-

re referent.

Sin vero longius a foramine

ra lomynis,

talis fe&tio abíoluatur : tum orituros effe cir-

Q exepti

culos multo maiores , equales , fefe inter-

vanfitu enm

ecantes ; quorum extremi arcus ab vna fi-

oylos otit

gura circulari eo minus recedent ; quo ma-

"àe qui

gis fc&tio diflat a feneftra ; prafertim fi ac-

cedant adhuc fz&tiones circulares ex punétis

l]

:xones euste

intermediis «; , , factee , vti ex delinea-

t

i

ione patefcit , qua eiusmodi circuli eequales

e

i

i12 Carbrll »t& MOTV LYct$

!

f

TU

fed maiores , in planp quodam defcribün-

jpurt o

i

B

3

y u

tur, in quo ipío etiam iacet triangulüm

j

j

gt

CED , cuius fingula punéta illis totidem

centra fübminiftrant.

Í

' ng;»:W

o

roÓ.

f Lr

Mi

Ad omnem puncti phyfici perfe&tam vi«

NI

.

al

fionem requiritur, vt illud exiftat in vtrits«

VN

'

T

que axis optici concurfu. — Probatur hocex-

11'«0'*».

J

i

N

iv

!

MM

d

perientia , cum fcripturas legimus; licet enim

:

totam intueamur paginam fimul, nihil ta-

M;*L.m:ï*

men eius non confufe percipimus ; exceptis

r

aliquot tantum fyllabis, quas diftincte vide-

W

mus in fücceffione aliqua, cum per oculo-

rum motum eas continuo in concurfuüum

Id

V i

axium opticorum collocamus. Deinde , fi

4 |

1 |

vifibile quod eft in concurfü axis vtriusque

optici , tum illud in punétum medium re-

ting vtriusque , adeoque in vtrumque net-

nj

vum opticum ipfum immediate ; operatur ;

A5 0QQ

-

huncque perfectius afficit. Porro; quicqui

10

perpendiculariter , aut fere ita; motu 1uo

)

apit : illud fortius agit obliquo. (P.1; 1153

Denique, obie&um illuftre perpendiculari-

li

t f

ter incidens in lentem conuexam ; qualis eft

"u df

humor cryftallinus , perfectiffime depingi-

: pf

tur pone illam ; oblique autem incidens

confufiffime.

Hinc fit, vt oculo rnagnam

Vinlie

R intn

rerum multitudinem videamus ; isque ha-

EURT

beat campum ampliffimum , ad res viden-

"UL

das clare tantum fed confufe & indiftincte;

vaide

A

m

UBUUT

DIRECTO) SIVE DE OPTICA, t13

D i,

valde autem paruum & ar&tum eft illud

fpa«

- ritrim

tiolum , quo in tanto campo frui licet ad

l$ [

vifionem exercendam diílinétam.

Illud au..

tem füperuacaneum tamen non eft, fed füm-

me neceffarium erat , vt ne, quz diítincte

contemplari & debemus & volümus , nimis

rfecarg i

I 10 Vi

diu & laboriofe fint queerenda. — Hic autem

axium concuríüs in oculo valente mulrum

tur hocet«

slicetenif

extendi voluntarie poteft , a dimidio nem-

pe circiter ad centum & mille pedes. — At-

|, hl t«

que ita etiam fj ambobus oculis fanis pun-

i gt

&um aliquod afpiciamus, diflantia ipfius ab

flindtevidee

oculorum vtroque , h. e. ipfius locus, eeftima-

pe Qnalo«

tur fecundum contorfionem axium vtrius-

concumm

]jeinde ,

queoculi, iudice lac. Gregorio , Opt. promo-

ie pag. $9.

Sunt enim bini dati oculi

Vtriusque

dium ree

anmantibus ,non in compenfàtionem alte-

riusamiffi, cum natura nihil iacturze. defti-

IK Ti

net ; fed ad diftantias rerum notandas , ex

opeïm )

fenfü contortionis oculorum. Keplerus Para-

, quicqui

motü 19

ip. ia Vitell. D. m. 159.

Horm

Pl np

endicular-

Quoniam vero ipíe hic axium opticorum

, us &

concurfüs merum eft pun&tum : nihil con-

Ye depit

tueri diftin&te poffemus proter punctum

m Indió

Vhicum , nifi radii exrrà axes ; anpufíto ta-

jlo g

men admodum interuallo ab his diflantes ,

3 isqu; :

&b axibus iuuarentur quafi , adeoque his fe-

g r v

re equipollerent.

Hinc Optici, per con-

€urfum axium o

pticorum pro arbitrio no-

N iil

g;K

P, IIf

rQ

M

TL

t14. Car. Il bz MoTV LVCIS$

ftro determinandum , ducunt lineam reétáti |

m ex

(l

j u

UP

oculis parallelam , que ipfis vocatur Horo-

ld

ter , hoc eft, limes ; aut terminus , diftinétat

l

fl

"-

. vifionis; tum prope huius concurfus pun-

il

&um accipiunt hinc & inde fpatiola valde

Ch.

1

parua , radios in oculum emittentia , qui

[]

cum axe fere coincidunt , fpatiolum tamen

MV

arctum aliquod finitee magnitudinis efficiunt

jld

diftin&te videndum , atque dein axiomatis

loco pronunciant : quicquid in retina depin-

n

jtur , eius nihil diftin&te videri, nifi quod

I

fuerit in illa interfe&tione ; quam format

l

l

horopter cum reéta ex retinge punéto per

m

centrum cryftallini educta.

li

n

0f

102

D

|*

Fig.

Íta fi oculi vtriusque ducantur axes optici

L]

4«42. DA , EA; concurtr

entes in À ; & per A re-

erit hec BC horo-

&ta BC oculis parallela ;

«00 Q

terhuius vifionis. Ac parallelus q

uidetü

BA

h

, vt is horum vtrum-

oropter oculis ducitut

* P»li

que sequa fortitudir

$

2

& vtrinque etiam fi-

ä

iniliter ,. afficiat.

In parua ab A diftantia

WL)(

in cculum, quod quidem

radiet punctum 4

M

din

hac radiatione fua c

onum efficier füpra pus

) qui refra

&ionibus poft pu«

üm : f

pillam ; (97.

d

pillam contra

hetur in focum « ; ob vicini-

'

tatem vero cum axe EA ;

& dererminabirtur

X

j

ä Q

UR Q

j

etiam ,

ducendo folam reéctam a«; per cen-

g

trum cryftallini tran

feuntem. Si nuncquee:

?gïf mfï./ Y

flio fit ; vbinam oculus punctum

« impret

iura

0" m()d() t

"l

TY tydj

DIRECTO; SIYE DE OPTICA, II5

ln

füm extra fe videat ? refpondetur , id ibi fie-

I5 VOCatut lp

ri; vbi formatur interíectio horopteris cum

mnus, díis»

coricafüs n

recta , ex retinae puncto a

per centrum cry-

ftallini ducta , hoc eft in a.

Si igitur horo.

e fpatiolt vià

ptere in A iam determinato , obie&um in

emittentia,qi

loco intermedio G extra horopterem flatua-

Xatiolum tam

tudinis efficiti

tur, quod depingatur in retind per d & 3,

illud cculus dexter videbit in B, finifter au-

qdein axiomats

tem in. C , per axioma precedens ; (101.)

um dopin.

duplex igitur hec vifio erit , fed confufa

idtr, niquod

etiam , quia hi radii non iuuantur ab axibus,

; Qum fuma

nimis nimirum reroris.

uod experimen-

ine puxào x

tum facile captu eft, fi, ainborum oculo-

rum obtutu in obiectum remotum defixo ,

filum tenuem e regione nafi oculis inter-

ponas, quem tum duplicem , fed confu füm,

yur aes optici

Videbis. "Vel fint etiam duz candele ; G

, &prAree

» quze a charta perforata G ; tribus pedi-

yec D horo-

bus diftenr, & ambo oculi fint in D &E ,

[dus quiemt

qui fimul vifüri candelas foramen G duplex

horum verurte

Confpicient. — Patet hinc etiam , cur oculus

nque etam

lf

I$ , quas diftincte videt, non duplices, fed

j À dftn

J

[

Vnicas tantum videat , quia fcilicet eas videt,

quod qui

hon in duplici , fed in vnico, loco , nempe

aex fopt f

in concuríu axium ; fed interim tamen du-

nibus p*

plex imaoo ad cerebrum affertur ex vnico lo-

CO , q'Ql

hic confilii ? (83.) Patet porro

] deteïmmï'

Vtrumque oculum concurrere ad vifionem

am i E

iftin&tam, neque alterütrum eorundem fe-

y $m

re femper otiari, vt ad eius operationem

n dune^

mullo modo attendamus ; quee Gaffendi ; di-

I..

2

citug

tl

"

f

u

iti6. Car. II pE MoTV LVCIS

citur fuiffe fententia , in Decbales Mundi

Matb. Tomo II. Opt.p. 411, & p. 442, vbi

W

docetur horopterem per inftrumentum ex-

primendi modus.

ii

103

Oculus in tenebris coriftitutus flammam ;

facis ex. gr. accenfze ; e lonpinquo vifam , ma-

iorem putat , quam reuera eft ; & rotundam.

Longeenim a flamma remotus nequit diftin-

guere fl

ammam ipfam a fplendore, in aére

exorto;

& flammze circumfufo, adeoque hunc

flamme ipfi infcius adiicit , & confequenter

flammam 1naiorem effe putat , quam reuera;

D

[

ro füoangulo optico; appareret; rotundam

effe putat,quod aér illuminatus formam fphe-

ricam affümit , ac fi a punétolucido illumi-

naretür ; nifi flamma rencat figuram valde

oblongam. Candela

no&tu, depreffis páu-

lulum palpebris vifa ;

,

apparet radios lücidos

roiicere ; Cul

us cauffa in füpercilii

s fita eft;

h

orum enim pili politi ;

fpeculorum cylin-

dricorum more efficiunt ilam cor

uícatatm

2 ha

repercuifionem. — Hainl. Opt. p. m. 734-

104«

Yaj

Motum fequentibus modis videre poflu-

i

Vi

inus. Primo,Ííi oculo immoto diuerf& par«

T Q |

tes retinz fücceffiue ab eodem obie&to afii-

ciantur , vti ex. gr. mufcam volantem videoj

litora moueri videntur;

m

ac vti nauigantibus

me

L

quia nauem putant quie

íÍcere reuera , dum

nu

NU

LY

DIRECTO:;SIVE DY OPTICA. II7

Y

k

Dïcbxle; lii

nullur

i impetum ea facit; & resin ea omnes

D li

relatiue quiefcunt, (P. I 65.) Secundo , fi pro

FURDentuigs

obiecto diftiné£te cognofcendo opus fit motu

oculorum ; fertio , 11 motis nobis ipfis obie-

&um quoddam fitum erga nos füum non

muter; veluti dum luna nobiícum, aut fol,

I5 famnin,

ambulare, progredi, regredi , videtur ; quarto;

0 Vilimm m

S roründam.

fi.quoddam diuerfis fucceffiue partibus cor-

oris alicuius immoti refpondere videamus,

xqit difir.

vcluti vmbram in luna aut fole moueri intelli-

prs, in aite

gimus, aut indicem in horolopio; quinto ; fi

tl

corpus quod fücceffiue fub maiori aut mi-

Leonfequeat

nori angulo optico percipiatnus.

Motum

Quam exr

autem per fe, & immediate , nec videri pof-

et; IOtuta

fe, nec effe obie&tum oculi, ex eo patet;

omnam nz-

dido- illumi.

quia, cum locus non fit vifibilis, nec etiam

dum valde

mutatio loci talis effe queat.

IOj.

reffs -

dis lod

ug velociffime mouentur , nifi fuerint

valde lucida, nullo modo videntur.

Con-

clis a

orum cyl

ftat etenim experientia ; bombardarum glo-

bos, fi transuerfim fpectentur , plane non

, corofcita

videri ;fi autem fpe&tentur fecundum lineam

.T 74

inqua mouentur, videbuntur quamdiu ei-

dem oculi parti refpondent.

Illud autem

ia

fir, quia per reflexionem lucis in oculum

o Qinetit

fa&dtam videri deberent; at vero in corpo-

m Obïeaü

re celerrime moto ceflat talis reflexio ante-

' Oïm«mmjflü;

quam ad oculum víque protendatur , cum

ioueri 4

amoto globo rollatur reflexio ; confequenter

nulla fiat vifio.

g a

106.

Hs

g

|

ul

118 CaAr. Il nE MOTV LVCIS

x

roG.

^

W

jf

Qs s

uce celerrime feruntur, fi videantur, to-

gunt

tum; per quod feruntur, fpatium complere

d

DT

vr'

videntur.

Multis hoc confirmari poteít ex-

Chorde teníze , vehementiori-

k

perimentis.

ue impulíu celerrime vibrate , totum fpa-

e gtl

(

tium , ad quod fe extendunt , vibrationibus

Occupare videntur.

Accenfüs titio in or.

L

sUX

bem apitatus integrum circulum lucidum

,

abfolui. Fulgur dimidium fzpe codlum oc-

vilut

cupat , cum tamen fimul in eo fpatio non

2b MO*

reperiatur Hec omnia & fimilia explican-

Md

a

tur ex eo ; quoniam imago obiecti retinee

impreffa non obliteratur in inftanti , fed ali-

n

d z[iz-

quamdiu perfeuerat ; quodfi igitur ea tam-

MT

diu perfiftat; donec corpus in circulo mo-

mll

MU

hl

tum ad prius punctum redierit ; vt iam no-

vam impreffionem faciat , & modo ante fa-

D

&tam redintegret , hocque accidat in fingulis

M L

circuli punctis: tum certe integrum . circu-

]um lucidum videre debemus ; aut fi in li-

W

Atl

nea recta moucatur corpus valde lucidum ,

V

atque a fingulis punctis factee impreffiones

-- r vt

aliquo tempore perdurent, quo corpus ce-

lerrime

motum infi

nem .aliquam viam

tT r

1

ucidum videbitur to-

abfoluit, tum corpus

V

tum hunc tramitem defcripfiffe.

Hmrg

TO

"tl

Fig.

Si duo obiecta A & B; inequaliter ab ocu-

quv »-OJ

41. lo Oimmoto remota, primo in « coniuncta vi-

'"bxael

Pua P

deantur

1

DIRECTO, SIVE DE OPTICA. II9

deantur, deinde vero inzqualibus celeritati-

Videm v

bus moueantur in rectis AC, BD , deter-

minare illud , quod in hoc motu apparens

ium COmpä

tri potdla,

fitfuturum. — Sit celeritas A talis, vt in mi-

nuro fecundo percurrar 4 pedes; B autem b

elemmentor.

fotüm [j

pedes : (P.L 81.) Poft tempus ergo m fc-

eundorum erit A in C, vt fit AC — ma, &

ibrationts

?

;

(itio in of.

Bin D, vcfi BD — mb; reducamus iam

motum hunc vtrumque ad fpatium aliquod

m lucidüm

um oc-

commune « , cuius diftantia ab oculo O«

fit pro lubitu affumta — r , fintque diftantiee

n ao

la epln-

vere ab oculo OA — r; OB — R ; atque

erit in triangulis fimilibus OAC & O»g ; r:

QleQ venn

ma

inti d d

fndx: I $ «5 —

t

; & pariter R : mb —

TU €à ff

Yiwy—

——

fc1lo o«

R

; igitur poft m tempus A ap-

parebit oculo in g, B autem in , in di-

VCR f0«

0 ttte -

flantiis && ; «y , allegatis ; & in hac figura

quidem poít : tempus globus remotior B

in fngyis

um cita«

ricedet viciniorem A via Qy — &y —« —

m ( br- aR)

r fiin l

Rr

; eritque celeritas apparens remo-

: Jucidum,

ti B ad celeritatem vicini A — «y : «& ——

nprdïxones

—

b

K

: X fcilicer vt fpatia apparentia eo-

corpus

uam Vi

dem tempore z percurfa.

nidebitutt

Io8.

"

Videamus nunc varios cafüs, quibus hoc

roblemia poteft accommodari. Priro, fi ce-

j

eritates vtriusque corporis fuerint equales ;

vl u

trit a — b,adeoque poít : tempus remotior

N

i

4

globus

120 Car. lIl pE MOTV LVCtS

yud

P

lobus precedet

viciniorem — quantitate

" tar:-öi"f i

ma(r—R»)—

i, j

Rr

; hoc eft , quantitate nepatiua,

ob r « R; adeoque remotius pone fequetur,

3

& tardius moueri videbitur ; eruntque cele-

rw

M

ritates apparentes remoti & vicini inter íà

r

vti rad R

-

Secundo , fi celeritates fuerint

g

diftantiis proportionales, erita: r — b: R,

adeoque br — aR; coníequenter globus re-

motior pracedet viciniorem quantitate nul-

ts u

la, hoc eft, corpora manebunt coniuncta, &

(f

eadem celeritate apparenti videbuntur mo-

veri.

Si fuerit fertíio , r — 1,R-—9,a-

$, b — t, erunt celeritates apparentes re-

Q

Y

j

Qu

m

'uf; |

moti & vicini y z

.l.

9

L

.

— r 27. Simili

[J;

n

methodo facile deduci poteft ; fi obiectum

[

aliquod fit immotum ; fed oculus mobilis ,

i

illud poft momentum huic regreffum appa-

riturum efíe,

1

(

109.

Corpus Opacum eft, quod nec ipfüm per

E

m

fe lucem emittit, nec etiam tranfitum lucis

&t Qu

radiis permittit. Cauffa autem ; ob quam

lr

i

1

j

?

corpora queedam talia fünt , non eft inopia

n

pororum, vndique in lineis rectis aperto-

um

"

A

(( |

"Á D

W

rum ; fed, vel inaequalis partium denfitas, vel

ar

pori aut vacui, aut aliena materia repleti ,

Nity tl

quibus fit, vr radii luminis inter transeun-

ttdi

um innumeris reflexionibus & refractioni-

I«

301tun

u

T Dig

bus , propter inzqualem attractionem ; in

Ti

ipío corpore perpetuo detorqueantur; do-

neec

h t

Iny

DpIRECTO, SIVE DE OPTICA. I2I

Ti

Tj

fs

nec tandem in ipías corporis partes inci-

d(6 D

dant, & penitus reflinouantur. Vid. Clar-

"MY

Of fecïue:ï

kius , annotat. ad Pchanï Robaulti , P.I, cap.

27, . 180. Vnde fi interruptio partium re-

UnfQue

cini intr $

leatur materia aliqua , que partibus ipfis

fates fuerit

par fit; aut non multum inferior, denfita-

WE

te: corpora opaca pellucere incipiunt , vti

charta,linteum ; oleo aut aqua illita; vitrum

plobus re-

vero in puluerem redactum , aut. aqua ipía

Qtitite nül-

yuundt, d

in multas bullulas coacta; ex pellucidis fiunt

opaca.

u qu-

Ms

IIO.

parers n

Cum ipitur, vti Glentium foni, ita etiam

z. Sinil

Vubra fit lucis, priuatio , ob interpofitum

[ obiedm

corpus opacum ; eaque vel priuatio totalis;

s fmobili,

«ti fünt tenebre deníiffims , vel vmbra me-

fim 4ppt-

13; aut partialis ; qualis vmbra non eft ni-

fi lux debilirata, que videri adhuc poteft ,

veluti fi globus vitreus aqua repletus; foli

ipfüm pat

oppofitus vmbram tenuem prolicit; cum

