pofita , cuius fitus facile hac opera detegi-

ditcivi

tur.

Ex obiecto radiante B demittatur ca-

S I DUnCU.

thetus incidentiee BP, eaque producatur do-

ent MP«

nec fit PF — PB ; erit F locus imapinis

F"';F:

quafite pro oculo in N conítituto ; nam

5 Ihcidenf

ob rectos ad P ; nec non PF — PB , per

confiru&. & MP communem , eftunt trian-

y pl

ula PFM & PBM fimilia & equalia, vn-

-itbN)

d

e FM — BM, vti requiritur.

Hinc ita-

l ecN

que manifeftum eft , verum efífe axioma

z f i

antiquiffimorum Oprticorum , in fpeculo

plano quouis herere locum imaginis ibi;

vbi reflexus productus cuma catheto inci-

dentiz , pariter producta, concurrit, — Peffi-

T

me vero illi tam , quam multi recenuo-

jl

rum , axioma hoc extenderunt etiam à

ag

fpecula curuilinea ; quem errorem corre-

flexo ett

xerunt Barroxvius , Let. Opt. IX; f.135 69 VI,

$.19;: X, f.27; Keplerus ; Paralipom. ad Fi-

an(ott t

tell. pag. 565 & Steuinus , Oper, Matbem. p.5713

——

—

'1'..'.

vid. quoque noftra Differt. inferta Commen-

m o

Lar. Acad. Scientiar. Petropol. Tomo X1I ; p. 248.

um qh'

Falfum itaque eft, in omni fpeculo locum

hoc d

imapinis ibi reperiri , vbi datur inter(sctio

F

catheti incidentiz cum radio reflexo ; in £o-

lo enim plano fpeculo hoc obtinet ; in cauo

f

y emut

autem ipfa figura errorem ex catheto inci-

dentig «o. producte monfuar; atque veru$ rig.

; ctïïfä

lma' $44

144 Car. III bt woTtv 1vcis

p

imaginis locus in omnibus fpeculis generali-

jf: AD*

!)

ter ibi eft pofitus , vbi duorum radiorum

"uX

J

P.'.'

J

incidentium infinite vicinorum reflexi feíe

l

F

j

9,

mutuo interfecare intelliguntur.

[

ïiangï!?ä

h

128.

t

Fig.

Ànte vero quam ad /reliqua accedamus ,

$4. explicabimus problemata quedam huc re-

ferri folita.

l

Nempe , Radio incidenti AC

in fpeculum conuexum aflignare füum re-

m

D

flexum. Producatur is in D, fiatque arcus

w

CE — CD , &ducatur ECB , erit CB pri-

oris reflexus.

gt

Ducta enim tangente circuli

i x r

FG per C ; erunt anguli verticales DCB ,

V dl

ECA , equales; fed, ob tangentem FG,;

p

fünt anguli FCD & GCE «equales : qui ab-

i

Jati a prioribus equalibus efficient angulum

PUA ) GU

incidentie ACG & reflexionis BCF, etiam

eequales.

Similiter hoc peragitur , fi radio

incidenti HC in fpeculum cauum tribuen-

dus fit reflexus.

Continuetur enim radiusg

incidens HC in E;& arcui EC fiat equa-

]

lis arcus DC ; erit duéta CD prioris refle-

xus; demonítratio enim eadem eft.

129.

Fig.. Datis duobus pun&tis A & B extra fpe-

]

$$. culumi:. planum FCD, inuenire punctum C;

n

in quod radius ex A incidens inde reflecta-

tur in B. Demittatur perpendicularis ad

K

fpeculum AD ; quz continuerur in E, vlr*fm

(

u

T

N

AE

.REFLEXO, SIVE DE CATÓO?T, i48

lb gl

| f

DE — AD, ducaturque recta EB, fecabit

ea fpeculum in pun&o quaefito C. Nam

r i

iriangula ACD , ECD, fünt eequalia; hinc

«—n; fed verticales z2 & p fünt equales;

ergo etiam ; — p.

Idem hoc problema

fic etiam proponitur : datis füpra fpeculum

CCetumisy

:

1 hüc re

P

lanum altitudinibus oculi , & obiecti , in-

venire punctum incidentie vel reflexionis

denti AC

C. Applicari hoc folet in ludo globorum

m n

eburneorum , Billard dicto.

Sit enim glo-

qu arca

bus impellendus A ab altero propellente B;

n

quaritur directio BC, fecundum quam mo-

mte cioil

tus debet fieri propul(ionis.

Luforibus

kS DCB)

nota eft hzc regula; nempe baculo pro-

yem FG;

pulforio metiuntur DA , cui equalem affi-

: quid-

gnant DE, & deinde in propulíione ad E

angu/um

punctum , animo conceptum , collineant.

, i

j ado

130.

tiboste

In dato angulo obliquo K AC efficere ,

Fig,

m redii

vt globus B , ad parietem elafticum. CA

S'ga

jnt u

allifus in D , poft aliquot reflexiones ite-

yis rele

rum ad primum locum , per priorem vi-

d

am , redeat.

Requiritur hic, vt poft vlti-

mam reflexionem in G globus apud H fa-

ciat angulum rectum , vt ita in H reflecta-

) eir

tur per viam , qua incurrit , eandem GH.

unüumï )

(124.) Sin igitur ponamus ; angulum acu-

mde TEW

tum apud A effe 4 praduum , reperientue

NU

anguli. incidentie & reflexionis apud G,

3o — a; apud F; 90 — 2a; apud E,90—-3a;

*

L]

apud

TELE

146 Qar.III nE MoTV LVCIS

apud D , 9o — 4a; atque fic porro , quon-

jen

u

ï

jam ex. pr. in triangulo FGA angulus ex-

" ipa

ternus G — F 4- A, hoc eft , 90— a —

|

(«m 0

F 4- a,aut 90 — 2a — F.

Igitur 90 di-

vidantur per angulum a , quotus dabit nu-

(F

1j

merum reflexionum , & refiduum . exhibe-

?P efif

bit angulum BDC, füb quo globus ab ini-

tio erit ad parietem impellendus.

Pona-

mus 4 eíle 20? , atque erit quotus 4 , indi-

cans reflexiones totidem; refiduum 10, da-

Q AOUR

bit angulum BDC. . Habentur enim fic an-

guli apud D ro*, apud E 30*, apud F

k

jo?,apud G-70*? , quoniam igitur eft HGA

70?, & A 20*, erit angulus GHA neceffa-

QTT T

Vid. Zac-

rio etiam 90?, adeoque rectus.

queti Operum AMatbem. Catoptrica , pag. 409.

I51.

Fig

Dati fpeculi fpheerici concaui APD in-

u

venire diametrum P F.

Metire chorcam

Ípeculi AB , atque eius fagittam EÉP , ex

inedio chorde E in polum fpeculi P; at-

ueerit, ex natura circuli , EP : 2 AB —

LAB : EF; cui EF , cognite iam , fi ad-

das fapittam EP , habebis integram diame-

trum fpeculi PF.

135

Fig.

Speculi plani ope: altitudinem acceflibi-

PL

lem arboris, turris ; aut eedis ; metiri. Spe-

culo in C horizontaliter collocato ; tantum

a

"';hu.

LX

REFLEXO, SIVEDE CATOPT. 147

:)mm' on

ab eo recede donec apicem altitudinis A

E

in fpeculo contuearis ; tunc cape altitudi-

90—3:

nem oculi DE , diftantiam tuam a punéto

Itür

reflexionis. CE , & diftantiam altitudinis

o

quefite ab eodem , CB ; & quzratur ad

m eu

CE, DE, & BC quarta. proportionalis ,

Dus ab i

quz erit altitudo quefita AD.

Demonítra-

; Don:

tio patet ex natura reflexionis, vi cuius an-

$45 indi

guli apud C fünt eequales, & triangula CED ,

i

CBA , fimilia.

u

, d

P

u

33.

reta

Accedimus ergo iam ad phaenomena fpe-

]1 necdd

culorum explicanda , quod ex füperioribus

yid fi-

facile fieri poterit. In fpeculo igitur plano,

f 400

primo , obie&ti imago tanto interuallo pone

fpeculum apparet remota , quanta eft diftan-

tia obiecti ipfius ante fpeculum , cuius qui-

U

dem ratio iam reddita fuit ante; vnde, ob-

choram

iecto ad fpeculum propius accedente, illud

EP,8

oculo etiaí propius accedit. (127

Secundo;

uh Pw [

imago fimilis & eequalis eft füo obiecto. Cum

N

enim oculus, circa Nn conítitutus , imagi-

qm d

[

nis punctum B cernit ex loco F , per re-

Fig.

ram Qul

&os radios FIN , Fn , idem fàne agit , ac

33*

fi punétum B dire&te contueretur, quoniam

ob triangula PFM , PBM , hinc & inde fi-

[.9

oe

tere

re-

milia & zqualia, omnes etiam c

em 4

& , omnesque reliqui anguli; hinc & inde

)

mnetit

inter fe zequanzur , quorum eadem eft con-

fltutio, fi obie&tum B pluribus adhuc con-

X *Q

K-3

ftet

g

148 Car.IH pr MOTY LYCIS

Ixhago igitur fis

(d

ftet punétis fibi adiunctis.

lane in oculum radiat reflexe ; quomodo

P

3

jiet

ra

diaret directe, fi modo in locum F ef

g

Hinc itaque vfus infignis eft

translatum.

lanorum in contemplanda fa-

Ífpeculorum p

cie noftra , cuius afpe

&us omni alio modo

Tertio , omnes ho-

nobis effet impoffibilis.

mines , obiectum idem .in fpeculo plano

z

contuentes , illud in vno eodemque loco

ofitum vident; quia, ob fixum obiectum ;

ro fingulis reflexis radiis ; fingulos ocu-

los ferientibus, eadem! manet cathetus in-

cidenti&, atque idem imaginis locus; lüinc

etiam duobus oculis obiectum vnum, nec

eminatum, videtur. Quarío autem in eo-

d

em dextra apparent fniftra, & vice ver-

-

.

mea videtur mihi ir

fa ; imago enim ex. gr

(

ípeculo dire&te obuería ;

vnde, qua mihi

(ffario finiftra ef-

dextra eft manus ; ibi nece

liter

íe debet.

A

nto , in eodem horizonta

collocato obie

&a füperiora quafi demería

videntur , hominesque capite deorfurn;

pedi-

bus fürfüm , vergentes; vnde etiam arbores;

«cdificia, ad ripam fluuii fita, inuería apparent;

ita , eodem in laqueari pofito ; homines ap-

parent eleuati , fed iterum inuerfi.

124.

etur ad ho-

Si fpec

ulum planum CE inclin

Fig.

ecto : obi.;-

59. rizon

tem

CA fub angulo (emic

um

AB verticale apparebit in €

o hori-

ZQonte-

LMB

REFLEXO SIVE DE CATOPTT. I49

X

VT

u

zontale.

Ducantur enim ex A & B in fpe-

nl

culum catheti incidentie AD , BE , quibus

ka

ïlnmg

al

eequales fint continuatze Da, Eb erunt pun-

uT

[)

€torum À & B imagines in a & b; (127.)

?

adeoque obiecti ipfius imago tota a P. Tam

1lio m

fio

o

ura EbaD cogiretur rotari & circumpli-

mnes hn«

eari circa ED ; congruet ea vbique cum EB

:

lo p

40l

lonn

AD; ob rectos in £ & D, EB — Eb, &

loco

—

(

DA — Da; hinc angulus a

BAD ; fed

UN

i

u

L

"

u

hic eft femirectus, ob rectum BAC , & fe-

Qo*

mirectum C ; ergo etiam eft a femirectus,

m

confeq

uenter eequalis ipi DAC; hinc ab &

pcis; t

CA parallele ; cum igitur C A fit horizon-

tum; m

talis : erit etiam ralis imago a.

X conucer-

emne

Ío patet etiam, fi AB fit horizonralis ; il-

l

(lv

T2

d

lam in fpeculo apparituram effe verticalem ;

- mil 1'(!

& fi AB parum deflectat a fitu horizontali ;

ye mili

vt globulus defcendere in ea poflit: futurum

gl t

effe vt eius imago parum defle&tat a vertica-

z onraiat

li, puteturque in hac globulus füa fponte

- Qemetà

verticaliter aícendere; prefertim fi tubus lo-

.

b

fum»Pï r

€o reétz AB adh

l

DC

atur, & fpeculum in ci-

n MK)OWS

ftula obfcura occultetur, fed globulus cum

tübo bene illuminentur ; quale fpectaculum,

('ES w(x)a'[?,f[l

wmmö a:

a circumforaneo factum , 7j fchirabufio quon-

r

dam illufit, vid. Azedicima mentis, P.1L p. 1965

quod quidem prifmate etiam vitreo, vti hic

factum fuit, poteft perfici. . Hinc igitur, fi

jroetu '

fpeculum planum , magnum , ita inclinetur

g

in alto, & progrediaris hoc verfüs ; hori-

Zontaliter moueri videberis fecundum longi-

T

[

K s

tudi-

yrLas

150 Car. III pzE MoTV LVYCcIS

s

A

jl

tudinem tuam , &, fi brachia agites, volans;

|

ll

u

aut potius natans; ad quem effectum Ptolem«us

& Viiello duo fpccu a adlvbcnt

IMis

b:df'

Fig.

Si obiectum AB fucut fpeculo CF paral-

am

60.

[i

lelum , & equaliter diftans cum oculo; tum

linea vefletieus ípeculi DE . erit obiecti dimi-

(^11

Veu

dia.

Sitenim o

lus in ipfo obiecti puncto

n

A, vt cum eo

equaliter diftet :

apparebit

imago GH obiecto equalis ; & eequaliter re-

»m M

HA

1nota pone fpæulum (133) radiabit ergo

in oculum quaft per radios GA , HA , füb

ang LLO optico GAH.

Sed ob tuanoula i

&

NI

"wz«

mu a

£Xi715

; AGH -t DE : GE —

AD:

AG — AD:2AD — 1:2; ergo DE;, linea re-

flectens ;

E

zdAD.

Hinc patet;

fi AB re

oreefentet IUFLIITI hominem ?

qui iina-

glfltïl

(uam contueatur, & A oculum i ipíius,

illum f& eontueri torum pofle in fpcculo, fe-

cundum altitudinem & latitudinem, fi fpe-

culum vtrinque horum fit dnmdmm par-

tes enim CD , & EE ,

fpeculi erunt fupu-

fluze

Id

ue con met in qualibet a fpe-

culo diftantia colloc

cato , quia diítantia AD

hanc proportionem non ingreditur.

136.

Si fpeculi inclinatio mutetur , fed radius

Fig. .

61

incidens rnaneat idem : radius reflexus du-

lo angulo variatur.

Nam ponamus fpecu-

h.

m habere primo fitum AB , incidentem

efle DC, eius reflexum CE ; mutetur iam

po

LMS

REFLEXO,; SIVE DE CATOPT. ISI

[65,

fpeculi inclinatio in FG , & radius incidens,

m DLUN

1

veluti ex fole demiífus , maneat , erit iam

reflexus CH.

Sed efta 4- b — c-E-d; &

Dd

e, eX natura reflexionis ; ergo,

CF p

fübtractis his ab illis , remaneta — c—e ;

?C

io; u

(

eít autem e — a, qui fünt verticales ; ergo

l

1 dini

cueE

E

C — 3,&c — 2a.

Variatur vero

di pundo

radius reflexus angulo c; erco eius variatio

qppari

2235 Radius igitur reflexus duplo celerius

KT

It

mouetür quam Íípeculum , vti in camera

Dit emo

obícura facile hoc obíeruatur.

,b

137.

Titpua l

Si fpeculi alicuius fragmenta , vel plura

TM

fpecula plana ipfa , ita collocentur, vt omnia

fint in; vno eodemque plano , tum in illis

jl À

[*

A|

vnum oblectum non nifi femel videbitur.

m

LlLid:

Cathetus enim incidentig hac conítitutione

[I11

non mutatur.

Plura autem fpecula plana

M

ita ftratues , vt in fineulis imapginem tui vi-

» 13

gä

deas , fi in arcu circuli illa colïocentur, tan-

um; i

quam totidem chordz, oculusque fit in ar-

cus centro.

jot fope-

Radii enim fic omnes , qui in

ia

medium cuiusque fpeculi cadunt, erunt ad

| W.mua AU

hzc perpendiculares , adeoque ipfi in fe re-

flectentur

tl

j (124.) ergo tot imapines reflexee

ad oculum redibunt , quot fünt fpecula.

h&uï

38-

NI

Bu

Phenomena fpeculi plai angularis ABC,

J

m

Fig.

quod nempe circa B complicari poteft li-

62.

)

u

bri inflar, atque ad anpulum quemuis ABC

mï

Qw

aperiri, in his confiftunt.

Efficiat illud an-

K 4

gulum

n

Y55 Car. lII pe MOTY LVCIS

ulum rectum ABC füa apertura, qui bi.

;

e

&us fit per BD , atque in hac bifectionis

linea fit obie&tum D , vna cum oculo O;

ponme

apparebit obiectum per reflexionem tripli-

li

catum , adeoque , his reflexionibus an.

ä«ü

numerando obiectum ipfüm , quadruplica-

tum. Demittendo enim cathetos inciden-

tie DH , DI, & in his produc&tis capiendo

H

— HD , nec non IG — ID appare-

bunt oculo due imagines E & G ; tertia

TU

NU

hJ h

vero F apparet oculo ex reflexione in alte-

T*NF&RQW*Q

rum fpeculum BC facta, fed infinite parua,

Q N"t

quod experimenta probant contra Tacque-

ao n

t&um , Operum Matbem. Catoptrice prop. go.

iqu

Conftituent igitur hoc cafü tres imagines E,

Qu

F,G, & obiectum ipfum D, quadratum

perfectum.

Si minorem angulum confti-

tuant eiusmodi fpecula ad f& inclinata ; ex

fimplici , & repeuta , reflexione pluries etiam

fpeétabitur obiectum ; ipfüm nempe, & ima-

gines ipfius, fimul numerando, füub

nurmero

apertura graduum

—

—

180

pA

120

—

—

Aff

—

90

—

-u2

.

—

6;

60

s

$0

o6^1 O.^

r1

45

40

Lsl

b MO

P

30

*mx

V Á

132-

ls

REFLEXO;SIVE DE CATOPT. I$3

$

139.

bi

!

- 0QQ

j

Expligatis nunc plerisque fpeculorum pla-

norum experimentis, accedendum eftad re-

Iem tj

DibUs 4

liqua, nempe ad fpecula fpherica conuexa

& concaua.

Horum vero enodationes, fi-

adrplo.

ve aut figurarum ductibus , aut calculorum

? Id

numeris, abíoluere illas velis , vtrumque

capiend

profecto offendes longe tediofiffimum , ac

! pne.

infuperabilis fere laboris.

uare fubfiften-

; ferti

dum nobis hic erit in fola expofitione phaee-

; nale.

nomenorum , exceptis paucis , que aut fi-

Ils u

gura aut calculo locum admittant. In fpe-

f T;:quf-

culo ipgitur fpherico conuexo fi obiectum

?7 0[4" ^

]

aliquod confideretur , apparebit illud cir-

uins ,

cumftantiis fequentibus.

1.) Obiectum ap-

udratum

parebit intra fpeculum ; 2.) vnicum; 3.)ere-

coníli

um ; 4.) minus obiecto ipfo. ;.) Ima-

j t

o obiecti remotioris minor eft imagine vi-

«SeDm.

cinioris.

6.) Imago eiusdem obiecti in fpe-

; & .Xm-.

culo minoris fphere minor eft imagine in

)

Ípeculo fpheere maioris.

3

140.

Ponamus fpeculum fphericum conuexum

Fig,

$2«

effe AD , cuius arcus centrum C ; & fpecu-

li arcus ipfe bifectus in M : vocantur, pun-

&um hoc medium M fpeculi polus ; recta

MC fpeculi radius , vel huius duplum fpecu-

li diameter ; & recta per polum centrumque

ducta fpeculi zxis ; vnde intelligitur ; quid

;

lit fpeculum conuexum minoris diametri,

!

É;

qut

j:VLD

154 Car. II DE MOTV LvCIS

of

aut minoris fphzre , & fpeculum conue-

xum maloris fphere. Cum igitur inuentus

n 0

fuerit (126.) concurfus duorum radiorum in-

que m

cidentium infinite vicinorum MF, axi pro-

bY

[n

(

ximorum ,

2

: » pro fpeculo concauo:

idem concurfus applicabitur ad fpeculum

-ier:ï!-

conuexum , ponendo 9 neoatiuum ; ex quo

-ry

ry

in hocfit MF —

-

D

1

-: Cum

;.5«) uï) *; xl

s5 vel.

2y Tr

itaque hic valor ipfius MF manear pofitiuus,

adeoque teneat eum ipfüm fitum, quem i

I

L

ii

4

y

N

tribuimus, y veroaffumat contrarium: emer-

LO

get iam alia figura pro fpeculis fphericis

V

0i

Fig.

conuexis , in qua eft fpeculum ipfüm AMD,

polus M , axis, vel radius, MC, radius in.

cidens BM , & alius infinite vicinus Bm , re-

flexi vero MN , mn , qui retro p?'gcluäti

iE

J

.

concurrunt in F , vt fit MF —

5

iyTr

vnde reflexi MN , mn, erunt diuergentes;

quorum punctum difperfionis , vel focus

imaginarius , eft in F , intra fpeculum , vn-

de ratio apparet phenomeni 1; &quia nul-

]l »

Ua

la alia datur reflexorum interfectio ; praeter

Dv

m n

hanc vnicam , hoc eít, nullus alius locus

W

imaginis, patet etiam ratio phanomeni 2;

nempe ab hifce fpeculis obiecta non multi-

plicari.

Porro , ex fübítitutione numero-

rum minorum , aut maiorum , facile obfer-

A

vari poteft, valorem ipfius MF fieri mino-

rem quo maior ftatuitur j; vnde oritur

N Q

pha-

IY

J

REFLEXO,;SIVE DE CATOP T.

ISS

üm

i

hanomenum .

Vfüs horum fpeculorum

Üf

tll

eft in obiectis minute depingendis, quippe

quz minute quidem , fed fingulari exactitu-

TA

) p

dine in his repreefentantur; vnde etiam er-

[1CAn

ror exortus eít veterum , aflerentium, die-

(0

Bu

Uf

bus canicularibus tali fpeculo , aquis fub-

fpeculm

merío, oculis cerni firium prope folem po-

; & qu

fitum : folis enim , non huius ftelle fixe,

imago eft, qua ita in fpeculo apparert.

;r'Cum

UtUS

u

n

"

I41.

M me

Speculi fþhærici concaui phaenomena pe-

neralia funt. fequentia.

r.) Radus folaribus

expofita comburunt obiecta, ad certam ali-

mÀ

I)

radgusin

.

quam diftantiam ipfis admota ; 2.) obiecta

fm, re-

quadam , certa in aliqua diftantia extra ta-

"i

le fpeculum pofita ; in eo plane non appa-

ïszr/ucfl

rent oculo intuenti; 3.) quorundam obie-

.3

n

&orum imagines repre'fentantur in aére pen-

«qu

dula; 4.)amplificant & augent obiecta pro-

[v me

d

piusipfis admota ; 5.) denique prout in ma-

m ) V

iori aut minori ab illis diftantia res quzedam

locantur, ee modo inuerfe, modo erectze,

qua m

) ? al

in illis fpectantur.

Maxime nota eft horum

Jixs lod

fpeculorum proprietas prima , vi cuius ra-

nomat :

dios folares , viis inter fe parallelis conca-

non m*

vitatem ingredientes , in anguftum fpatium

coarctant, atque fic radiorum hic collecto-

e um

rum ope obiecta comburunt.

Vocantur ob

faclede

hunc effe&um . fpecula cauflica , vel vflorias

Mi

locus autem ipfe; in quo fit radiorum colle-

&tio P

u

156 Car. III pE MoTV LYvcIs

an;

&tio, & in quo folo combuftio fuccedit; vo-

mi

catur Focus talis fpeculi caui ; vel puu&um v[to-

TIUm,.

FC (*

142.

Fig

Quoniam in fpeculis concauis concurfüs

'],"/l

$2,

radiorum duou.'n incidentium , am vicirif:

fimorum , MF , eft in genere

2y-r

; (126.)

& radii a folis pun&o quolibet in fpccul im

incidunt paralle!

: (87.) ponendum erit

n(

90 , (127.) ex q"o hoc cafu eft MF — '1

Raduc,oo axi viciniffimi , paralleli , focum

u

conflituunt in dimidia parte radii fpeculi.

Cum vero preeterea incidant radii ab axe fpe-

culi plures remotiores quam qui axi fünt vi-

eini(fimi :

queritur ad quamnam diftantiam

a polo fpecuh radii hi paralleli , & retno-

I

tiores, efficaces adhuc íint ad focum con-

ftituendum ?

A

143.

Fig

Concipiatur ergo tale fpeculum cauum fo-

64

li expofitum HD])E; in quod incidat a fole

radius AB, axi DC parallelus, fed remotior

r

a polo fpeculi D ; qui cum femidiametro

huius BC faciat anoulum quemuis ABC ,

cuius finus — 5 , coimus 6 ;"pofito'sfinu

toto — 1 ; atque erunt anguli ad B eequales,

ob rcflexionem; fed ABC — DCB,, ob par-

(Dþ

allelifmum ; ergo BFC triangulum eft sequi-

;IMM

Ccru-

Vs

REFLEXO; SIVE DE CATOPT. 157

Is [u

crurum , & finus anguli BFC — 2sc ; hinc

finus BFC (2sc): BC (r) — fin. CBF (s) :

ACpE

-9

FC (;rï), vnde DF —r-—FC -

2c

qua eft diftantia radii in axem incidentis

apud Fa polo fpeculi D. Ponamus effe

cgncgï&;

E

I

N

ABC 6o0*, erits—-y , 6-—

p

)

quare

DF — o, hoc eft, fi radius AB incidar füb

ilta6)

inclinatione ABC 60* , vt nempe arcus fpe-

[rlum

euli DB fit totidem graduum; incidet radius

M Y-

reflexus BF in polum D ipfuüm.

$i idem

N zi

fàdius incidat axi viciniffimus ; erit s — 0;

l, focm

CA

OX

i cum axe;

"

;

t — 1, hinc DE, concurfus refl

l

fpecyli

£-ip, Vtiantea (142.) oftenfuütn,

DdX

1

fpe-

ï

1

144

i Áünt Vi

Cum itaque radius axi viciniffimus cori-

(untiam

, Ien0-

currat cum axe ipfo in quarta parte diame-

tri G; & radii reliqui cum eodem concur-

ym que

rant remotius a G, verfüs D, quo maiorem

habent inclinationem: dabitur focus G, non

quidem punéto vnico conítans, fed aliqua

m -

latirudine preditus, que eft FG — ir —

I6

du a

DI -

, atque adeo dependet a cofi-

| remotu

z

udo

Sidiamt

iu inclinationis ABC ; eritque hac latit

foci ad radium fpeculi ipfum — FG : DC

nys duv

ofito

— I—6íi2ac..Sit eX. gtat. inclinatio , vel

9877 .

àrcus fpeculi DB, — 9?, eritc —

10:0220

1b ag*

G

qusie BC : DC. — 123

19754, vel

)CB)QU?

*973534

C R E

123

radii DC, fiue aberratio radiorum

L

refiee

z

gX

158 Car. IIl p£ MoTY LVCIS

reflexorum ; quod cum fit fpatium valde ad.

jrin (bacui'i:'

huc anguftum , in refpeQu ad diametros

ampe n

Ípeculorum , qua confici folent: hinc arti

;.c;lfsnfe.f, ]

l

,

r1

fices fpecula cauílica ita conficiunt, vt arcus

nnon.

DB, fpeculi totius dimidius, fit9?, &con-

fequenter totà fpeculi latitudo HE fit chor-

i

!

da fübtendens arcum 18*; fi enim fpecula

l cl*im

inaioris àrcus fabricarentur: reliquum fupra

hos 18 gradus omne inutile effet ad combu-

$

det

rendum ; id quod Kircherus experimenris

confirmauit.

1 radi

v

i)

v

14f.

m E

Expofito nunc tali fpeculo cauo dire&te

AL

frei

radiis folaribus, qui ad fenfüm paralleli in-

Ti

f

cidunt: formabitur focus, non in puncto,

QTT

fed in circello diametri FG ; atque erit in-

tenfitas luminis incidentis ád inrenfitatem

luminis in foco , vti area circelli FG ad

&fta,

aream circuli comprehenfi circa chordam

m T

fpeculi HE, (85.) hoc eft, vti FG? ad HE?,

Tl

aut in ratione duplicata latitudinum foci &

ml

(d

fpeculi.

Ita fpeculum cauífticum Villettia-

»]

num , inferius memorandum, (148.) deícri-

bente Zerbavio, klementor. Cbemie, tomo I,

pag.22;, habebat FG — 1 poll. & HE — 43

e»

poll.

Parif. erat igitur in eo intenfitas lu-

minis folaris incidentis ad intenfitátem eius«

dem in foco

u

I

EE

1849, vel vti 1 ad 7396;

aut in foco 7396 vicibus plus ignis , quam

4 i

d

in aére a fole runc. calefacto.

Contrarium

AUs

acci«

x

l,

lag

REFLEXO; SIVE DE CATOQPT. I$9

ff Y

TU

áccidit in fpeculis cauis parabolicis

2

L

d

in qui-

bus nempe omnes omnino radii,

axi paral-

1 i.

leli incidentes, in vnico punéto

10 Va

vniuntur;

& confequenter intenfitatem ig

nis folarig

^, &em.

multo magis augent; vnde tantopere illa ex-

E fit a.

optantur, nondum enim hucus

tuerunt elaborari.

que rite po-

m fpeclt

Ex allata modo

propor-

um füpn

tione fequitur etiam , fi

d'eombu.

duo fpeculorum

caufticorum arcus eundem teneant nume-

Ri

rum graduum , adeoque fpecula fint fimilia ,

ilud maiorem radiorum excitare intenfio-

nem , quod habeat latitüdinem , vel chor-

am,; maiorem. Ert quia focus radiorum

TU

axi viciniffimorum eft 2 radii ; vel 1 diametri,

arallel i

cognofcitur fimul, fpecula cauftica diametri

| pung?o j

elit if«

maiorig ad maiorem diílantiam comburerc.

ntater

I46.

IG u

Quia ipitur effe&tus hic combuftionis de-

choram

pendet a radiorum reflexione primum , &

d HEAS

ecundo eorundem coagmentatione ; haeé

fo]

n fod &

Vero a fieura rotunda ca

ua ; illa vero a quo-

Nilleti

Vis corpore radios re

fle&tente ; exoritur :

A defar.

patet fpecula ralia confici poffe e metallo po-

TR 101f |

ito quouis , e ftanno etiam ; ligno vel gy-

KHE-

pio, fed deauratis; e ligno ftramine obdu-

atenlit*

éo; ita Neumamus, quidam Ingeniarius , di-

citur Viennze anno 1699 confeciífe fpeculum

ficem ?

"

a1d

IU

Vítorium ex charta duriori, cui ftramen ag-

j » qvj

glutinatum erat, quod omnia meralla ad fluo-

DcOmmï

[

"

::

rem reduxit. . Ex marmore nigro fpeculum

cauíti«

16o

Car. Ill pE MoTv LVcris

jl

caufticum confecit Boyleus, emplum certe,

n d

ifïum y (l

fed quod ne lignum quidem accendit ; ob

Bl l

radios fere nullos reflexos ; ( P. L, 370.) ne

que alia marmora vllum effectum alium de-

st d

"

derunt.

caumelox

Vid. Didion. de Matb. €9. Pbyf. tit

(sl Wi

AMiroir.

147.

;'iq"t'nifilm,

, q0 1

Manifeftum ex his eft, quantum erraues

mf —

rit Euclides , Geometrarum alias princeps;

0 V

idt

Specularium , vel Catoptrices , tbeor. 31, & cum

eo veteres omnes , qui focum fpeculi caui

id

in centro elusdem efle ftatuerunt , induti

Fig.

é;.

hoc ratiocinio.

Sit diameter folis AB ,

T10

Ly

fpeculum CD; ab illius quocunque puncto ;

vti À , tranfeunt radii per cenrrum fpeculi

u

F;qui omnes, in fereflexi, in centro F col.

liguntur; ergo in centro F eft focus, & ftu-

d

!

At vero àd fo-

3

pa ibi appolita accenditur.

l

Dl

cum conílituendum non fufficit radiorum

UOC

decuffatio mutua , alias quodlibet foramen

" al

camera obícure focum ardentem efliceret j

j

wl

deinde confiderauit tantum radios eos , qui

Htl

per centrum ípeculi tranfeunt , neglectis

! um

&

gt (

omnibus illis, qui iuxta hoc preterlabuntur;

m t

(c

& maximam partem conficiunt ; neplecto

igitur foci loco efficaciffimo quefiuit & in-

- o

venit debiliffimum.

mmüh |

Yig.

Sit enim area fpeculi

$6.

EDG — S, area obiecti radiantis HCI —L 3

quuaïïh [a[

! Q Q

iam punéti A in obiecto omnes radii inci-

n

dentes füuper $ ad focum concurrunt ; ergo

A

"i

i

ira

;

Wt$

REFLEXO) SIVE.DE CATOP'T, IÓI

J

Wt

À punétum ad focum fübminiftrar radiorum

CC 0

numerum , quie

26

85 pun&tum B eundem

) 2/MJ

"

numerum, & C parem, füppeditat ; nume-

1 aliümts.

rus itaque radiorum omnium in foco con-

( r

urrentium eftS & L. Incafu Euclideo autem

A fübminiflrat vnicum. radium

ad focum 5

D iterum vnicum, & C vnicum,

& fic reli-

qua puncta ; ergo numerus radiorum in F

nnforrilg

concurrentium — L. Eftigitur numerus

priqceps,—

radiorum in foco vero ad numerum rádio-

mmm

rum in foco Euclideo, vti S: L ad L. , hoc

p i

eit, vti S ad r, vel vti infinita puncta , qua-

ll y Ti

lia (unt in area S , ad vnicum punctum; vn-

fols Àb

de focus hic

pofterior nullus eft in refpe&tu

Je pqn&q ?

ac priorem.

m ipecili

10 I col

148.

5 &

. Referende huc fünt hiftorie Archimedis ,

Procli

iil

; quorum ille naues Romanorum ,

sadior

duce Aj

[

rcello , Syracufas obfidentium ; hic

: foramt

Vero naues Zitaliani, Conítantinopolin obfi-

eficartg

Gentis , talibus fpeculis combuffifle referrur,

RUE qm

ed, Kirchero obíeruante , fpeculum Syra-

, ngletd

'qufanum debuiffet focum habere ad. diftan-

reriabon

tiam 3o pafluum , hoc eít, diametrum ma-

'orem quam r20 paffüum, vel 360 pedum,

; P

AU'X

N

,

qualià fpecula nemo hucusque elaborare nec

aufus eft vnquam ; narrationes deinde ho-

j areà j

jus

ia

Ffum factorum, ab antiquis Hiftoricis tradi-

u1

^

€; ità comparatee fünt, vt quo magis ad

m

eS T

càrum fonteg &

3oyrm

[

primos auctores acgedas :

P, iji,

e9

162

CA»?. III pE MoTV LVCI$

[

finbi

eo incertiora deprehendas, vnde & pro fa-

bulofis habentur. Vid. Porta, Magie natura-

g

li5 , lib. XVII, cap. 15. Tacquet. Catoptricee

i emt

rop. 38.

Extat füb Arcbimedis nomine li-

f i

p

ber de fpeculis vftoriis , ex Arabico transla-

tus Latine, ab Znt. Gogava ; occurrit hic li-

j) a

ber étiam in Archimede Maurolyci , fed Pto-

0 l r

o

lemao ttibuitur ; hunc autem füppofitum

effe ex eo apparet ; quia mentionem facit

eii al

"Apollonii Pergéi ;

Archimede multo iunioris.

u d

qubricii Bibl. Graca lib. II , cap. 22.

Noftre

arütm o

zetatis fpecula cauftica celeberrima ;

de quo-

LE

pum veritate certo conftat, cum

rioribus

n n

effiftis non comparanda, fünt fequentia.

Y pl

1.) Man

-J

fred. Septala , Mediolanenfis , ad 15

T mïlï'mz

a

ffus afferes dicitur combutfiffe

fpeculo pa-

n uf

rabolico ; Scbotto , Mag. Viiv. P. I; p. 419.

IF,JWM

AU

N

fafx

4.) Fillette, Lugduno - Gallus, quatuor con-

fecit pr

ccipua ralia inftrumenta ; quorum

P

rimum

Regi Perfarum. oblatum eit a Ta-

verni

.

erio; fecundum a Rege Danize emtum;

ä!ïï.:u

m, latitudi-

I

tertium. Regi Gallie dono datu

n

nis 34 poll.: quartum denique elaborauit;

näw "

u

quod chordam teneret 43 poll. diftante foco

Ti

Ti

a polo ipfius 3 ped. 7

poll. vid. journal des

Sav. 1679 p. 355; foci

diameter erat in hif-

k]fanä

ce 8 aut 9 lin. in Sep

taliano aurem g poll.

mïäu]

Qu

de vi

x parabolicum fuif-

f

l. c. 1666, p. 212.. V

f& exiftimari poteft.

3.) Garoufte aliud fecit,

C»Hm lt

1

in obferuatorio Parifienfi

depofirum, latitu-

ln bn

u

4-

L /M&d.,

dinis ; pedum 1 poll. ]. c, 1685; p. 466.

chirn-

'"'31

W

REFLEXO; SIVE DE CATOPT. 163

le inf

Mrgitig.

Tjcbirnbufius quoque celebris eft in his,

quan-

quam praecipue in elaborandis vitris

caufti-

ii

cis emineret ,

! Domne]

fici curauit ,

fpeculum enim caufticum per-

quod omnibus alii

JCO frui

S palmam

preriperet ; vid. 48a Lipf. 1ó$

Z» pag. g2.

cumt nl

$- Gértüerus, Saxo , maxima t

alia Drefdae

diy fed.

ex ligno confecit, cauitate deaurat

a, qua

foppoltun

infignes edunt effectus.

onem fact

que fecit eadem excell

6.) Hartfckerus quo-

entis potentiz. 7.)

o uniori

JMaginus adhuc memora

ndus hic eft, cuius

) N

fpeculum maximum era

t latitudinis 20 poll.

m u

Jjourn. des Sav. 1666,

D. 313.

95 Regiomonta-

lm

rïow'.bm

nus$ conftruxit f

Jl

|

ne parabolica fa

eculum annulare, ex portio-

QU

&um, cuius margo circula-

fHHS; D f

ris maior conti

nebat j pedes, minor 3, &

profunditas fp

fpectlo p

eculi erat 2 ped. vid. Doppel-

,/)FIFI/O'

"uaierus von den Niürnberg. Matbem. pag. 22 $

ROt CQ

quod ipfüm fpeculum primum omnium in

Germanica fuiffe videtur.

h qum

Obferuationeg

i eü '&T'&-

Geterum varig docuerunt, quo fpeculi ma-

ygg m

teria frigidior fit , eo maiorem effe vim foci;

" Jacit i

Inc tempore hiberno, fereno, & frigido

. dabora

efiicaciora fünt ea quam eeftiuo

; quia frigus

duvl

materiam fpeculi conftringit ,

vt eo minus

d. du*

radiorum in

poris abforbeatur; hinc in eefta-

te ard

entiffima 1

erenti

7o$ Hombergius nullam fere

E

eHlcaciam ex

illis elicuit ; etiamfi enim fint

ol

validiffima ,

fumo tamen tenui candele ar-

pb

a[

tntis inducta

tout

W

expectationem fallunt.

Id

Véro habent in

commodi fpecula cauítica ,

:goümm

V. eum obiecta

i

ï)P

F )

[^i

examinanda direte ipfis de-

À

beant

Y

Ca». IlÍ pE MoTY LVCIS -

164

j

beant opponi ; hec p

oft fufionem factam des

leftis actioni hac

| 9 pïano

cidant, & vlteriori ignis.coe

| p

ratione fe fübducant.

Extra focum in me-

diocri aliqua diflantia calorem etiam medio-

crem prebent liec fpecula, quem eegrotis

(

valde falutarem ftatuit Gertnerus, qui eodem

oua ranarum viuentia reddidit & exclufa.

149.

dam

n

Focum fpeculi cauftici propagare qui

lani

M

conati füant, ad quamuis diftantiam ; p

A

li

2 f at

auxilio , in quod focus incideret ; fed irrito

conatu ; nam hoc a calore intenfiffimo tali

ts N

aut funditur, aut diffilit ; vt taceamus ; a&-

tye etT

L

—

rem etiam tali propagationi rultum obefle,

Vl.

)

Alii idem aggredi voluerunt ope duorum an-

-

[ 4

nulorum parabolicorum apertorum; quo-

tum communis effet. focus , & pofteriorem

annulum minorem vocarunt infuridibalum

folis; Kolbanfii Opt. p. 175 ; talern propagatio-

(

nem polli

EM

itus eft Porta ; qua nempe com-

buri obiecta a

d diftantiam infinitam poffent;

W

non per punctum

fed lineam reétam pro-

am dixerunt , productam

teníam , quam vflori

"

per fpeculum ; aut vero eti

am per lentem

vitream : íed repugnat his omnibus fcien-

I

neque quicquam borunm promif-

tia optica,

forum in a&tum fuir dedactum vnquam,

6.

Spe-

Vid. Kepleri Dioptrice ; prop. 56 69 o

culum , quod ipfüm fe combu

rat;c€

on(true-

do ; fiat (pe-

(

re quidam hoc docuerunt mo

[/

1:13

L

(

Fig. culum parabolicum CAEBD ; cuius foc

p

67.

Ws

REFLEXO; SIVEDE CATOPT. I6S

Vi d

in F ; abícindatur portio AEB, appofito fun-

d

do plano AD, in quo fit focus F ; ex cuius

QUm d

ipitur actione fundus comburetur,

m n

1jO,

o n

Pertinet huc etiam problema fequens: Fig.

qui eodam

8-

& excit

quaritur ad quamnam diftantiam foli admo-

vendum effet obie&tum , vt fol in illud ra-

diss directis idem efficiat, quod apud nos

t quidam

reflexis, & in foco collectis,

Sir intenfitas

j plani

caloris apud nos in aére a fole calefacto — I,

fX

)

