adífünt vires adhuc A4F & BE in contrarium

nitentes extrorfum , quarum adeo exceffu ve-

&is ipfe horizontaliter protraherur. (P. l, 102.)

uorum omnium ut acquiramus menfüuras,

eX calculo trigonometrico facili euidens eft;

BP — P;eíleAG — mqQ;

pofiis 4Q — Q,

AF — n Q; HC —m *

AC; deinde BD —

:PQBE — cP,1C -- 5 * BC. Erunt igitur;

ob equalitatem momenti viriufque; 4G *

AC — BD x BC, hoc eft nQ « .4C — 5P

NC:

g

DE .STATICA:

21

x BC,aut vero P: Q — m * AC:s « BC—

NUA

HC:IC, vel inuerfe vti diftantie, quod iam

"1

p

m

dicum eft. (26.) Deinde hypomochlium pref-

SCA

fione aíficietur 4G -- &D, hoc eft, mQ 4- ;F.

t2

Porro veétis horizontaliter prorrahetur vi 4F

iU

mlnt

— BE - nQ — P

poio

28.

)G

Hec omnia fimp]i,cifiïma fiunt, fi poten-

]t 00

tie 4Q & EP normales fint ad vectem ipíae.

VAU

Eíl enim tum m — 1, 5 — 05 5 — 1, £ — Oj

/L

ür

vnde hoc cafü erit P: Q — 4C: BC,in ratio-

Teni

neinuerfa bracbiorum ; fzerido hypomochli-

enif]

um premetur potentia Q -- P hoc ett ; fümtna

n r

ipfà potentiarum applicararum ; feráio, motus

T2

horizontalis erit nullus, ob & Q — cP euanet-

vao

center.. Diligentius itaque examinabimus il-

Q

los taíus , in quibus pondera appenfa funt ve-

u

&i, que nempe normaliter in horizontalia

Til

[iun

brachia agunt. Etquidem euidens hic eft; fi

jut

pluüra pondera veéti fint appenfa , tum zequili-

i

brium non adfuturum effe, nifi fümima mo-

ji,

Íll

menrorum ex vna parte equalis fit fümmee

riull

momentorum ex altera parte.

U

29.

)

In omni ve£ta manifefta funt tria

| punéta,

jfb

grimums cui potentia, vel vis agens , applica-

d

tur, fecundum , cui onus adhgeret ; & fzertium

0

immobile, circa quod motus fieri concipitur.

ln quibus ezdem leges obferuantur, hucuf-

i

que expofite, etiam

(1 horizontaliter, nec ver-

Haec punéta prouti

l

xt.ical-i[er-, agant potentize.

vario

J

22

CAFr.

II

vario fitu inter fe fnerintpermixta, varias et-

».0:

iam vectis fpecies producunrt.

Scilicet, fi vis

jua |

ac onus Occupent duo extrema veclis, ful-

maioi

crum autem locum aliquem intermedium ,

n H

rdpa

vectis ita adornatus vocatur feferodromur, in

1320

partes diuerfas currens , aut prime Jpetici.

p

30.

Tott

h

Si vero in vno exrremo pofitum fir ful-

crum,in altero vis, in medio aurem alicubi

qdie Y

loco onus fitum: hic vectis vocatur Aomodro-

moxi

"mus, in partes easdem currens, aut

Iqrm

Fig.3r. fecunde fpeciei. — Veluti i in vecte CA

Qie

»

pendeat onus O ex intermedio aliquo

[5

il

loco , quod vis 4P — P verticaliter farium

tond

f

agens, attollere conetur circa fulerum C; ap-

8

$N

paret hic momenta P ** 40C, & O « BC ite-

pe

Tum equalia cfle debere; ex quo fluit P;: 0

- BC: 4C,aut pondus ad onus deber rur(üs

Tnu

effe in ratione diftantiarum inuerfa. Sed ob

BC$4 AC, erit quo

t

ordinarii generis machina.

que P« O; & talis veä?is

s

^

5

F.

[

Fig. 12,

[

Si tandem onus O occupet extre-

mum locum B, vis A4P — P verticalis

il

intermedium , atro

a

llere cupiens onuscirca ful-

crum C;vocatur bic

| u

vclis tertie fpeciei , qui

vero fimul etiam ad

huc eít homodromus ,

Qis

(30.) fed alteriusnatu

rae,

quam prior; refpectu

pu

fitus porentie, In hoc c

lenuo*e(t momento-

hi

tl

rum æqualitas .P B dC — N,NBC7 aut vero

D

.

E

1

DE

STATICA.

23

ts d.

15:-0:: BC: AC. Cum autem fit BC » AC:

C

patet hic femper etiam futuram effe potentiam

dis, f

maiorem onere, ]Non erit igiïur'hæcmachi-

Deditnm

na, refpecta nempe virium ; fed erit machina

refy

4v

of

tu temporis; (10.) fi enim vis P fatis

ünir, i

Itid

magna fuerit: ea oneri minori O paruo tem-

ore ingentem celeriratem tribuere poteft;

motu ipío facto

Hinc ortum ett, vt vete-

ff

res hoc ve&tis penere vfi fuerint, ceu nos ho-

die vtimur puluere pyiio; nempe ad lapides

) lii

Qotn

maxima cum celeritare ejiciendos in hoftium

turmas, & arcium moenia expugnanda, Ho-

n5 d

die antem eodem adhuc vtimur in forcipibus

xle l

aiqu

deítinatis ad prehendendos carbones ; ad de-

tondendam lanam ouium, & reliquos adhuc

ioríta

2

vfas, in quibus parua refiftentia eft füperanda,

G

u&t'

& vires abunde füppetunt, Eadem hac veétis

Bu

fpecie vtitur quoque natura in adhibendis

Pl

vtl

mu!culis ad mouendos artus.

Ced 0

32.

vl

V(us vectium omnis fpeciei non fünt enu-

merandi.- Inferuit eorum cognitio explican-

do omni motui animalium, quod pracipue

oftendit Borellus,in egregio opere, de mofw

eXIte

animalium, edito. Eosdem referunt guberna-

(icls

cula nauium; remi, quibus remiges nauem

jl

promouent, qui vectes fünt homodromi, fe-

Q

.cus ac Zrifloteles ftatuit, queft.. IMechau. cap.4»

[5

pro heterodromis eos habens.

Explicantur

x

hinc a&tiones forficis, forcipis, cultri incifo-

TO

rii, baculi füper genu fracti, atque plurimo-

j

xum

4

h

24

Car.

II

g

rum aliorum inftrumentorum , quod Beracli-

| potent

$u; quondam agnouit , deprehenfüs a difcipu-

Thora

lis füis in. officina artificis, hanc intrare eru-

qof

; tattar

befcentibus , dicens: meque tali loco dii defunt

immortalels vid. Ioh. Iilkins , Epifcopi Cefirien-

|wi J

s IMaihematizal Magick, Londini 1630. edita ,

dity

Praf. Applicant illis plerumque vires (üas ho-

dem

mines, quas ita metiri licet, vt fi homo omni

düs1

vi trahens ope funis, qui rotulam volubilem

t

ambit, attollat ex. gr. pondus 100 libr. cen-

Vid,

.

fenda fint totidem librz appen(z vecti, cum

tij..

1s homo eadem vi veétem deprimit, Difcimus

ni [

fcien

hinc quoque, quomodo onus füper humero

commodiífime geftari queat ; baculus fcilicet

f Q

cum appenfo onere ita imponatur humero ,

vt ipfius pars anrerior fola in equilibrio fit

cum parte pofleriore & pondere appenío;

p

K

tum enim manus facillime reget baculum, &

Tiler

in íüo fitu feruabit, neque brachii vis pre-

mens vlla humerum fatigabit, atque fic leue

teni

TE

fit, quod bene fertur, onus.

Si duo homi-

nes connitantur, alrer vt aperiat, alter vt

TYey

üïlg'

claudat, ianuam, ille mapis aget, qui a car-

dine longius diftat.

Ita fortius mordemus

C

dentibus molaribus, interioribus, & fulcro

ln

el

Propioribus, quam dentibus inciforibus di-

étis;

vnde illi eriam funr latiores & fpiiliores.

N

Vid.

d

Pardies de viribus mouent. $. 79.

|

33-

Hinc

perfpicitur porro, quomodo ve&tis

fü

ope efüici

i

Q

endum [it, vt datum pondus data

poteu-

R

DE STATICA,.

2j

df

potedtia foueatur; quod erat quadrapefi-

dl

mum inventum mechanicum Zrehimedis , in

thre t

quo fertur dixiffe: da mihi vbi confiftam, &

áiiji

tarram commouebo.

vid. Pappi Alexandri-

ifni

ni Math. Colle. lib. VIIEI, prop. 10; &Par-

o d

dies, de viribus motentibus, $. 48; ac li qui-

slsl

dem pedis cubici terreítris füpponamus pon-

mmoont

dus 1oo libr: totius terra globi pondus erui-

ol

tur 329784700:1180744647897;0 librarum.

[on G

Vid. Celeher. Muffchenbrakii Effai de Phyfique ,

i, a

cap. L/IIT, $. 28o. "Wnde etiam ftaticam defi-

Difcimms

nit Dela Hire, Traité de Mecanique p. 2, per

homa

Ícientiam cognofcendi 'media ,.quibus poten-

fcilca

imetO ,

tia quæuig augeri poffit in infinitum.

34

brio t

Si ve&tis fit ineuruus ACB , cui ap- Fig.rz

)pen(b;

plicate fint porentizge P & Q, erit mo-

lülïh&

imnenrorum eadem ratio, qua pg'ius; & po-

ls p

rentiz pariter erunt in equilibrio, (i fuerit

jc li

hon

H Q — CE: CD, hoc eft, iterum in ratio-

ne inuería diftantiarum. — Si vectis fit

tet V

3 t

angularis, vel infexus, ACB , fübquo- . Fig.14.

cunque angulo: cadem proportio ob-

Jeti

at

tinebit, vt fcilicet fir P: Q — AC: CD, hoc

7

eft, denuo in ratione inuerífa diffantiarum.

lj dl'

Referendi huc funt mallei bifurcati

; quibus

!iqres

claqi exirahuntur,

3.

Si vectis horizontalis 48 vtroque — Fig. 15*

fuo extremo 4 & B. fulcris fuftinea-

«l

u

co

tur, impofitumque intermedio aliquo lq

fit

i

;

26

CAP.

II

ffit pondus O; erit actio fulcri 4 ad actionem

qirtü

j

fulcri 2 — AC: AC. . Si enim loco fulcri 4

L

) XI

poneretur porentia furfüum trahens, deberer

1 ToRd

[9)

miot,

hec effe

Pa4 3 039 1-laco füleri B pó-

FApor

neretur potentia furfum trahens , deberet

ii &

x' A

hec effe $

funt autem he poten-

ESET

Ba 3(302

tie inter fe vti BC: 4C; ergo in eadem hac

I0ris,

ratione fünr etiam a&tiones fülcrorum.. Patet

hinc; quomodo Hercules & infans ad vectem

fiftendi fint talem, vt vterque partem oneris

porret aequalem fuis viribus

Idem

qua

vem

Fig.16. indicium etiam ferri deber de vecte

li

at

CD, in quem agunt potentie CP , &

Q

CO , ad idem punétum Capplicate , quarum

In i

funt diftantie DE, & D. Vnde ratio peten-

I

da eít, cur rota maior facilius obítaculum ali-

£nit

Sit enim ob-

uod füperet, quam minor.

Iny

ftaculum illud DG; trahac rotam currui iun-

Ctu

étam potentia CP. — P horizontaliter , & one-

Diy,

rata fit rora onere CO — O; erunt motnent;

I

in cquilibrii cafü, equalia P «« DE — O *

OxDF

[6)

Q

O* DF

mv

—

DF ,vndeP —

DE

108

-- tang. CDF,

l sU

lo

pofito finu toto — r. Ponantur ergo rota ma-

jor & minor onerate eodem pondere; atque

»

fa

erunt vires, qua easdem füper idem obflacu-

lum prouoluunt, in ratione inuerfa tangenti-

de

el

um anguli CDF': íed in rota minori idem an-

gulus fit minor; ergo ad rotam minorem

dà

protrahendam füper obftaculum eo maior re-

ipl

quiri-

|

Tür

li

DE

STATICA.

27

onen

quiritur vis,

Vid. Cardanus , .de rerum. var.

0R A

lib. .XIIT , cap. 66, p. . 513-

Maiorem praete-

, du

ra rota minor patitür attriturn , quam rota

maior, in eodem ípatio abfoluendo; eodem

qi p

i

M

tempore; quoniam illa celerius circumagi de-

,ü

bet; & attriius eft qnam proxime vti celeri-

d

ta5; vnde & ex hec parte difficulras rotee mi-

d

«

noris, fuper obílacula promouendáze, augetur.

im, D

36.

v

Vectem hu;:ufque confiderauimus 'tan,-«-

m out

quam lineam Geometricam , ( 14.) non gra-

J ldfu

devi

'vem; quales autem vectes cum nuíquam exi-

Ítant; examinari nunc debet, quid ftatuen-

[

du fit de vectibus gfauitate donatis, quales

quarum

in u(u quoridiano occurrere folent. Prius ve-

Q pelf"

ro, quam hoc a^foluere poterimus, agendum

juna

erit de centro grauiratis... Dicitur autem cen-

jm P

trum gravilatir ilud punctum , pep quod fi du-

tLiB

catur planum quomodocunque, corpus ab

&

ymet

hoc femper diuidatur in duas partes fefe eequi-

lbrantes; quale punctam dari experimenta

;(

0

éuincunt. .. Recta vero linea tranfiens per hoc

'centtum vocatur diameter grauitatir Centrum

227

hoc optime definit Steui

4b b

45, Statice lib. I,

Qu

"Ilf

per pun&um, ex quo vel fola cogitatione

fuüfpenfüm corpus, quemcunque fitum illi de-

hr

deris, eum retinet, Ex quibus perfpici pot-

Ug&n!!"

eít, fitum corporis mutatum, füper acie qua-

f1di

dam, & equilibratum fempet, prodere non

od

ipfum grauitatis centrum, (ed eiüs diametri

u

tantutm principium ; vnde hac praxi centrum

qniü'

gram-

Car.

II

28

grauitatis non ipfüm, fed eius index tan-

n

tutn ,

obtinetur, diamgtri nempe prauitatis

| iint;

BPCX.

lem /i

D

37-

Ya Wi

Fig.1z — Statuatur corpus quodcunque ACE,

NV

cuius centrum grauitatis fit C, & dia-

- Qrpis

meter grauitatis verticalis DCEE: dico cor-

fifpen

pus hoc in quiete, & equilibrio, permanfu-

Qu

rum effe, (ive illud füfpenfum fit;;fiue füfful-

tiescu

tum, ex quocunque puncto diametri prauita-

Qu

tis.

.

Sir enim füípenfüm corpus ex puncto

nwi

1

5

tum cerre partes 4 & J in zquilibrio fe

; türqo

feruant; quia C eft centrum grauitatis. ( 36. )

tiefe

Nihil itaque hic füpereft, quod retro teneri

fer;

debeat, quam hoc ipfüm cenirum grauitatis;

GR

hoc aurem retro tenetur filo, ex quo füfpen-

loc:

füm eft: corpus: (P. I. 102.) adeoque hoc

D

manet in equilibrio. Idem ratiocinium valet;

fi corpus ponas füffultum effe, fiue fulcro

FCG, liue FHG, fiue alio quocunque fimili.

du&?

Ín centro igitur grauitatis cuiuscunque cor-

poris pondus ipfius eft colle£tum & concen-

Km

tratum ; ita, vt omnes reliqua partes corporis

g

negligi/ queant, confiderato vnico hoc pun-

p

| diu

€to , ratione habitá grauitatis, . Corpusitaque

impofirum meníz ita, vt pars eius. promine-

vit

| d

at, non decidet, quamdiu eius centrum gra-

vitatis füftentatur.

Ex quo etiam fit, vt cor-

Q

t

pus, quoómodocunque extenfíum , prauitatis

refpe&tu, vel alterius potentie , habeatur pro

tliü

ht

punäïco. (P. L. 81.)

38. -

p

INTROITVS.

22

i t

38.

quit

Linea, (ecundum quam corpora grauia ca-

dunt, velcadere conantur, vocatür eorun-

dem /imea dirz&lionir, quse ergo femper eft li-

nea verticalis, eductaex centro grauitatis. ( P.

qui

(

]

-l :28.) Quotiescunque igitur accidit, vt

(

corpus aliquod aliam habeat lineam

TOR

füfpentionis , aut fulcimenti , 7B , at- Fig. 19,

jl

que aliam lineam directionis CD: to-

jueliee

tiescunque corpus illud rotatur circa P tam

i gnw'l'f

diu, donec he duz linez coincidant, atque

: pun:":o

in vnam eandemque coalefcant. (37.) Dan-

libro!

tür corporá , quee centrum grauitátis füuum ex -

i (5

- tra fe habent-fitum ; veluti arcus; corpora in-

0 tefi

flexa,; aut annulus etiam; & diflingui debet

quitat

centrum grauitatis acentro grauium ; quorum

hoc eft centrum terre apud nos, quoríum

uj

u

nempe omnia grauia tendunt. (P.1; 129.)

,

Ifi Vl!,ffl

39-

» fü

Centrum mognitudinis vocatur,

.per quod

(ii

du&ta re&ta, aut planum', quomodocunque;

ue d

rem femper fecat in duas partes magnitudine

n

o

'eequales; quale eft ex. gr. centrum fphere,

aur circuli. Iam vero centrum magnitudinis

X

pU

u

diuerfüm aliquando eft a.centro gra- -

BIl

vitatis. Sit enim trianpulum 48C, Fig 9.

g

ducatur in eo re&ta CFG , bafin bife-

j

cansin G, cuius fümatur CF — 2 CG ; atque

j

erit in P centrum grauitatis trianguli ; quo

j

etiam pro-

Ti u)

aliunde conítat, & experimento

m

batml'. Dico autem, idem hoc punctu

non

5

30

Car. II

|

l

fion effe fimul centrum magnitudinis hdius

!l

i pl

!b afce

trianguli. Ducta enim DZ bafi.parallela ,

erunt triangula 4BC, DEO, fimilia; arec igi-

dferg.

atione

tür eorundem in duplicaia ratione laterum

homologorum; quare 42C: DEC — CB ?:

| Wijolir

CE* — CG*i CE* — '9: 4; f vero. DFE

ii (

tran(iret per J centrum magnitudinis; effer

1 Cot

ABC: DEC — 8 : 4, quod fecus fit... Male

300 A

igirur Dom. Frid. Guil. de Oppelin analyfitrian-

pratit

gulorum :746 edita, pag. 36, centrum gra-

prutita

fitman

vitatis fipurze ita de(cribit, vt qualibet recta,

in plano figure ducta, illud tranfiens, totam

düte

lum !

figuram in partes aequalium arearum bifecet.

lNeque etiam recte definit centrum grauitatis

m

Pardies, de viribus tmouent, $. I , dicens, id

etede

efíe punctum , ex quo, fi füfpendatur corpus;

Dtiti

hoc maneat in equilibrio. Vidimus

Ro Q

4b

Fig.17. . enim (37.) corpus ex / füfpenfum,

in diametro grauitatis verticali, ma-

ficlle

nere in squilibrio, etia

mü[ ngn fit centrum

m

grauitatis.

[

&ij

Qp

40.

agl

Cum a&tio grauitatis indefinenter fe exfe-

Wt

rat, & corporis cuiuscunque pondus colle-

imw

&um conécipi debeat in ipüius centro grauitae

I

tis: (37.) patet; hoc femper defcendere, quan-

Qu

tum poreít, neque vnquam aícendere, nifi a

inor

viribus externis impellatur.

Apparens enim

trün

tantum ,"riot verus, aícenfus eft coni dupli-

d«

cis in coniunétis & conucrpgenribus planis in-

t

clinatis libere moti; aur eylindricaui, cui ad

latus ;

E

DE

STATIC&

3I

i

!

ii J

latas plumbum eft affixum, in plano inclina-

to aícenfüs; qua fimili ratione adulterantur

patl,

a

teffere ; aur globiluforii ^ Sine fenfu enim &

ratione illi loquuntur, qui cezrum quoddam

s a

«

leuitatir ftaruunt, quia noa datur leuitas po-

fitiua. (P. L. 131.) Hinc preuidere poffumus,

,:e;c E

[/:

an corpus liberum futurum fit a lapíu, vel

. M

non; vocarur autern lapfar mutatio fitus ex vi

72);;':(1:::-

grauitatis; ni(i enim linea directionis e centro

Tun j

prauitatis educta, (38.) intra bafin aliquam

uitatis deícen-

L f

firmam cadat, vt centrum gra

; [

dére nequeat, labetur corpus.

Hinc pendu-

b

lum ia fitu obliquo quiefcere nequit, hinc

imagüncuke tenui puncto infiftentes manent

Yil -

g5 i

erecte ; hinc fphere facillime mouentur in

planitie polita. Porro hinc etiam pa-

tous

Vi

tet, curcorpus inflexum adangulum — Fig.2o.

ABD interius fulcro BC impofitum

»ai

AW

facile quiefcat, immo ipfum fe in equilibri-

um reducat; centrum enim prauitatis, quod

:ennlw

erit in C, (38.) quemcunque tribuas morum

corpóti, femper aícendere deberet in arcu

circulari EF, a quo vero afcenfü abhorret;

TE

contrarium accidit, fi idem corpus inflexum

imponi debeat, vertice füo extrorfum verfo,

TU

fücpidi b, quod fieri nequaquam poterit ;

;raum«

quemcunque enim, etiam infnite paruum,

TJ

u

inotum corpori huic impertias, ftatim. cen-

nl

trum grauitatis « per àrcum z f defcendit;

ádeoque promptiffimumr corpus hoc cít ac

i

j

lapfüm.

WL

4!0

Jtus

22

Car. lI

4t.

Admirar,xda eft narüre induítria in locan-

E

do gra

vitatis centro , eiusque feruanda fecuri-

t port

tate a lapíu.

Ita enim illa corpora omnium

pitentis

animalium compo

fuüit, vt, cum pedes fulcri

lf ef

aut bafeos vices gerant, ab omni Jatere pon-

Sqpitur

dus adíitzquale, & linea directionis cadat

Átt, q

intra ba(in; vnde regule etiam faltandi ; ar-

qim Q

ma tractandi, incefíus, deriuantur omnes.

, Per

Patet exinde ,cur infantes difficilius ambulare

afpide

difcant, quam quadiu

peda; quia nimirum

ftgns

des for-

db

illorum .bafis anguitior. vid. Camtus,

&b5 miouvanibs, p.44. klinc omnium parnium

vi, i

| Tioner

corporis animalis geminarum vna in vno la-

Curdee

tere , altera in altero larere sequaliter a me-

ET

dio diftat, & partes fimplices Íunt in me-

dio. Sic magno ventre prediti retroríum

j Tütnt,

aut (arcina onerati an-

- &thoià

inclinantur.;. gibbofi,

trorfüm incuruantur.

Hinceft, vt nihile

! datqu;

Íi calces coniunctim

terra tollere poffimus,

-;nuro apponantur. Si titubamu

slapfüri: bra-

- n

chium exalterolatere extendimus. Hoc eequi-

teDi)

librium ietiam inauibus apparet volantibus ;

Vettic

unt pon-

ale enim squale vtrinque ipfis add

fcend

dus; aueslongo collo gaudentes long

0s eriatm

(7)

habent pedes, quos volando retrorfum extene

deíce

dunt, ficut ciconia.

Atque innumera ta'ia

pend

!

füunt, qua non fine delectatione cognoscun-

defee

wur. Vid. Pardie;, de viribws mouenfi u5 ,

|

(3)

f

$ XXXV.'

&tta

4

! (P

|

DE STATICA.

33

42.

irie m

- Ex confideratione centri gravitatis fequi-

a

tur porro, globum in lineae horizontalis ap-

oraonm

parentis alterutra extremitate pofitum deícen-

pedh lo

furum effe fua fponte; v. Pardies, l. c. $. XF/T.

i ktaept

Sequitur , corpus quodvis eo fecurius erectum

tonis t

flare, quo latior eíft bafis cui infiftit , & extra

alndi

quam linea directionis dimoveri debet in lap-

tur o

fu, Perípicituretiam , cur acuc erecta ftare in

ys amiit

cufpide füa nequeat actu ipfo, quamuis nihil

ja nin

repugnet id fieri poffe; quoniam nempe bafin

lif , d?'(;u

ita habet fereinuifibilem , extra quam minima

m pä[[ihi'l

vi, aérisetiam moti , & momenro citius , di-

p m

moueri poteít linea directionis, vr procidar.

jter 0^

Cur denique turres inclinateBononienfis &Pi-

fana, annis 1110 & 1173 exílru&te , noncor-

fjj

ruant.

j r

vid. Cafatus, Mecham. lib. F. c.

e

Schottus , Mapgie nature, tomo 11I, p.ós. Hars-

o

li ]*

doerffer in Delir.. Math. omo 11T, p. 432.

qniun

43-

(osi :

Corpus C, impofitum plano inclina- Fig.21,

toDB,inquo 47 linea horizontalis,4D

oluni

verticalis, & corporis centrum prauitatis C, de-

du

P

fcendetin hoc plano pondere fuo refpectiuo ,

5035*

(17.) nifi porentiaipfüm retineat. Hic autem

]

fum

defcenfus duplici tnodo peragi poteft; aut rz-

T

ll

gpendo, aut rofando. Statuitque Pardiesl.z.$. XJ7.

^l

defcendere corpus rependo, fi linea directionis

(38) cadatintra bafin corporis 7F; idem vero

T d

defcendere rotando, filinea directionis cadat

extra bafin; quem deinde

&o-

Plurimi alii Au

pl

(Pars fecunda.)

Tes

GCakP/ EE

res in hacfententia funt fecuti. Quamuis autem

P qdl

res fe heec ita habeat, cum corpus plano hori-

zontali infiftit; vt nempe in priori caíü firum

Afridior

udtp

füum tüeatur , in pofteriori autem prolabatur:

falfa tamen heec eít regula, in plano inclinato;

ylens,

Tntüm

quod primus detexi in Commentariis Zcad. fcient.

(s E

Petropol. 1740.

Nonenim confideranda hic

venit bafis corporis, vel linea directionis, fed

W. EC

fltum

frictio eiusdem , quam paritur ineodem plano

horizontaliter pofito ,. & quam appello fridi-

i&

| teur

onem horizontalem , pondere aliquo aftiman-

| aF Q

dam, quo corpus vixdum horizontaliter fu-

Hac frictio ho-

pra baíin faam prorrahitur.

, Ihpla

rizontalis (it — F, corporis pondus abfolutum

zeP, & dutctisre&is CE perpendiculari ad pla-

&tem

num inclinatum , & CZ/, corpus impofitum

defcender rotando , fi fuerit F ? —ä P5 rependo

Qp

autem, fi 4 äP. Hinc corpus; quod in

i,

lano inclinato polito defcendit rependo, in

eadem inclinatione defcendit rotando, fi pla-

Si ph

num obducatur panno afpero; ob auctam nem-

eficfritionem ; & corpus, quod in vna pla-

& Q

Tioo

ni inclinatione rependo defcendit;aut rotando:

Vnitg

idem facit in omnibusaliis plani inclinationi-

Quisi

bus; quia fcilicet, ex his variis inclinationibus

tomy

nullus valorum F, P, EF, CE, mutatur;

Centy

omnis denique globus rotando defcendit , ob

DN

EF -—o.

Sir pondus corporis abfolutam in

COFP[

centro grauitatis C collectum P, ergo porentia

4By

ad defcenfum follicitaïns erit

1341-)12' P& puncum

4;]

þï

DE STATICA.

4

3f

Visttent

F quodlibet urgebitur 4D , p — denorante

du hoj

BD

cdft t

ff fri&tionem corporis in plano inclinato, f ipi-

rlb

tur eft potentia centrum C ad rotationem im-

ndini

pellens, & eius momentum erit f EC AO

Anl i

mentum potenti& corpus per partem pon-

hn

deris EC ad planum inclinatum apprimentis

FE. EC, Cg exprimente pondus corporis ab-

diony &

dmpd

folutum, ergo fi £. EC * FE.EC, corpus rota-

bitur &fif.EC4 FE. EC, corpus repet. Confi-

lj

deretur vectis homodromus FC & rotatio cir-

lt

vditt

ca F ceu hypomochlium, fit fri&tio corporis

idiot

in plano horizontali £, erit f - gg. T 6t

bolatun

4

EC

EC

riadple

aurem nb—q(cR ergo fi

g FEP,

ol

p

corpus rotabitur , vel fi fä;c- EF )EF,' hoc eft

quo [

BrF, ä: P corpus rotabitur.

lndo, lfl

44

»

fip:

mmem

Si plura corpóra ZBDE orauiainter - Fig. 22,

fe concipiantur connexa lineis ri

vnà

pa

gidis

um

non grauibus ;

tum illud panctum C, quo

vnico füftentato

ifta corporà omnia manent ia

inato

quiete, vocaru

rionid

tommunoe,

r centrum erauitatir eorundem

Ita patet, in vecte hererodromo

nud

centrum prauitatis corpmune

(ii, "

efie in hypo-

gan

mochlio; (26.) aut,

fi concipiantur duo

corpora maífarum

4 & B,iunctalinea Fig.27,

r

- 4Bnongraui;erirex natura ve&tis(29.)

i

4:B — BC: AC, velcomponendo 4 4- B :

Á

j

2

—Bc

*

CAP.

u

56

qulb

i?:BC-l— AC: AC B : AC5 vnde

griur

AB « B

hoc eft centrum grauitatis com-

P«K

46 -

4 B?

mune eritin C; in quo co

lle&ta. effe haec duo

jmenta

ex qua eadem

SP

ondera 4-]- J concipiuntur;

vtin i

regula dein cent

rum prauitatis c

ommune plu-

poteít determinari.

qupus

rium corporum

bnchi

4j

quita

Expofita nunc centri gr

auitatis natura ',

quibu

atque hic nunc

redeundum erit ad vectem,

quii

confiderandus gra

uitate donatus , legesque&-

quilibrii

detegende in hoc. Hunc

W

in finem

fit vectis grauis 4CB cuius-

COf

Fig. 24.

cunque figure, fulcrum in C , vis ap-

penfa 7, onus vero O; brachii

CB centrum gra-

H

brachii fit —P;

vitatisfirE, pondus vero huius

ac fi collectum

pb

tum hoc ita confiderari poteft;

Dini

eflet, vel penderet, in £, ipfu

m vero brachi-

Vrl

haberet pon

dus.(37.) ldem

um nullum amplius

Thi,

ita perapitur cum a

ltero brachio ; cuius pon-

Inc &-

AH

dus fit &- p, centrum grauit

atis D.5

fedd

eadem 1inet

hodo, quain

quilibrium eruetur

Quet

vecte, cui plures

potentize fünt applicat& ;

lm

(28.) in quo nemp

e fümma momentorum

100

eadem; vnde exoritur

4E

vtrinque debet effe

— O0 x BC--Pa«EC;

V * AC p * DC

pon

Ox BC--P « EC—p* DC.

itig

atque debet effe Vis —

-AC

Q

6.

füfl

Hinc iam. con

ficitur, fi ve&tis grauis va-

[

inz-

Qug

cuus, hypomoch

lio jmpoütus , fueri

- qui-

5E

STATICA.

37

^

h

quilibriö: tum eundem confiderati poffe, ac i

C, Y

grauisnoneffet. X Sienim hocobtinet: tum eft

l

"

[

(5f«

P« EC—p* DC; quare hoc cafü vis modo

Q « BC

elecil

inuenta —

,

?aut vero 7:0 — BC : AC,

yt «

muigi

vtiin veéte non graui. (28.) Si porro vetis fit

corpus prifmaticum homogeneum; habebunt

brachia grauitatis centra in eorundem mediis

ofira vnde abit EC in 2 BC; ac DCin£ 4C,

vecte vacuo non &e-

s ff

quibus fübftiruris , in tali

hicul

quilibrato, prodit vis —

(O -J-A

EEE .

C

IP;

FW

ex qua formula generali calculus potentice

.

"p lt

commode poreft iniri. -

,Iistp

mate

Hinc folui iam äu.oque poteft egr&gium

z

problema Galilei, quod occurritin Mechanice

oledur

dialogo 17, pag. 102, acin quo confideratio

ob

vtriusque vectis, & homodromi & heterodro-

; )

mi, occurrit.

Incumbat folidum

AEFC vecti heterodromo FGH in F,

Fig.25.

pspo*

hinc &

fed altero fuo extremo horizonti in 4;

quaw

quaeritur porentia füftenrans in.P. Sit C cen-

Jicat

trum grauitatis folidi; & eius pondus — 75 res

puorud

eo iam deducitur, vt con(ideretur linea recta

AEF non grauis, fed cui in £ appen(um eliet

"

pondusp, in linea directionis EB ; habetur

P

iraque vectis homodromus AZEF, cuius ful-

crum in Z, onasin E, quaritur porentia imr

—

Dl

Á9

P)

füftentans in F5 que deprehenditur ^.

AD

js

que' porentia agit in ve&is heterodromi pon-

14

C 5

éium

r

38

Car. Itf

&um F. "t itaque illa fit in equilibrio cum

fs Bi

Pä&

D&

vi in Z , requiritur

——

AD

m nFG

TttoQ

exquo fitp: P GH: B w FG.. evpp i p«

vl C

wtit (

AB * FG; vti habet Gafileus loco cit.

1'CH;qi

48.

ftsa i

Fig. 26.

Examinabimus alium adhuc ca-

lt w

füm , in quo vecti heterodromo in-

Qod !

lit , (

flexo ACB impofitus eft elobus Q qui, vt ne

decidat, retineatura pariete firmo G1 , vectem

ü,

ipfum plane non attinpente; atque iam qu&-

| Wtüg

ritur , quale pondus in B (it appendendum, vt

ille cum hoc manere poffit ín aequilibrio. Sit

]

pontius globi — Q, quod exprimart recta ver-

Q h

ticalis Q£; atque refoluatur hoc in duas late-

rales ,

QD, QF, (P.1.109. ) illam perpen-

| &t

d

tem|

brachium C4.

icularem ad parietem GT; hanc normalem a

Ht ]

uia vero paries G7 vectis

omn

brachium nonattingit: euidenseft, folam vim

grauitaris globi QF agere in vectis brachium;

üid.

hoc cum fiat normaliter: erit momentum huius

COI'pL

tinde

vis QF « CA — P. CB. Vt vero determine-

Obïmw

tur vis QF, confiderande fünt triangula fimi-

lia CH A & QEF; ex quibusett CH: CA-- QE

diy

Tüm

(Q): QF, ergoQF—

Q x CA

CH

;& coníequen-

T

g,

ter, hunc valorem fübftituendo

, habetur pro

Tüe

zequilibrio

QM CA2

—

CH

ePxCB,vel P: Q—CA?:

qui

CB * CH. Ponamusiam pondera hzc P &Q

flin

àpp.

"-

permurari , fed vtrumque füfpendi ,'ex pu

$

DETSTUT lfc A.

39

lib

&is B & 45 erit nunc pro equilibrio Q « CB

—PxGH, aut P:Q — CB: CH. Quare vt in

P.5

vtroque caía equilibrium obtineat ; requiritur,.

CH , hoc elt,

GD

)-

vtíit CA?:

CB « CCH-—CB:

vtfit CA — CB; & confequenter P: Q — CA

rl

CH ; quibus ita effectis, quomodocunque in-

flexa fint ad fe brachia, inzqualia pondera in

adh

fitu permutato fefe tenebunt in eequilibrio ;

quod paradoxum videtur; fed ex eo explica-

drom?

tur , quod inuno cafü corpus & incumbat ve-

quil [

&i, & retineatura pariete; in altero autem

j[, vt

dom a

vtrumque pondus fit pendulum.

endumxfï

49-

brio. *

Diximus fiepe hucusque de linea aut pla-

red i

no, horizontali; cuius vtriusque fitus pen-

quis l

det a cognirione fitus verticalis. J/erticalirau-

j Pc[pff;

tem /i/u; omnis illeeft , qui produ&tus tranfi-

mand

ret per centrum terra,

Cum ipitur grauia

r

omnia nitantur ad hoc centrum: (P.7, 128-)

lm d

euidens eft, filum quodcunque, cuigraue

achi

corpus annexum fit, fibi reli&tum , quiefcere

ml

tandem in fitu verticali ; qui igitur facile poteft

qem

obtineri. lam, quicquid ad fitum verticalem

;ula üæf

eft perpendiculare, fiue linea idfit, fiue pla-

j

num, illud vocatur horizontale; vndeexli-

nea verticali facile addifcitur linea horizonta-

d

lis, prefertim in tabula parua; quod variis

p

beif

modis exfequuntur artifices , per inftrumenta;

C A!v

qua Libelle vocantur. Notanda autem eft di-

ftinctio inter lineam horizontalem veram €

i

"

aPParen[emo*

a

ild

U

C 4

jo

40

Car. II

50.

fit

Ve&is heterodromus ita adornatus , vtex

dem

fitu ipfius horizontali commode ac tuto iudi-

[

&m

care poífimus de equalitate duorum ponde-

rum appenforum , vocatur Bilanx; vel Libra;

4C

IB!

quae itaque eft inftrumentum meníürandis cor-

porum ponderibus deflinatum; quod conftat

dum;

eficis

ex iugo, vel duobus brachiis; axe; trutima,

vel agina; lingula, aut examine ; & binis anci-

dm .

TIünc

bur. Eiusdemantiquiffimus vfüs colligi poteft

cmi

ex Genefeos cap. .X XIII , v. 16.

Iam vero bi-

lancis quomodocunque confecte ope verum

—

bilan

Tina

corporis alicuius pondus indagari pot-

Fig. 27.

eft.

Sit enimtalis aliqua bilanx ACB

imy

infitu horizontali, vt directiones in

&LIE f

ipfam fint perpendiculares; fit CD examen intra

docu

trutinam abíconditum; fint pondera lancium

li

Tum

A&B, corporum impofitorum z & x, bra-

chiorum, in vtroque centro grauitatis, p & P.

Con

Quoniam itaque bilanx eít in fitu horizonrali ;

fe p

erit, ex natura vectis, (28.) 4 A4C--7 x AC

cogn

Tp8FC-Bs* BC x BC4-P « EC;(28)&

confequenter

49 ACd-n x ACo-p & FC-B* BC-P « EC

BC

— *. Sinitaque hz quantitates prius omnes

i

€ognite fint, dabitur ex iis verum pondus

Vg

quafitum x. , Vtvero ad maiorem hec com-

pun

modiratem reducantur, quam requirit víüs

tj

ciuilis in quotidiano hoc negotio, ad fequen-

t

tia erit attendendum.

Q

f 1.

Vl

Primo effciatur, vt inft

rümenzi brachia

L

fint

DE STATICA.

4t

fint vtrinque eiusdem longitudinis; eius-

, VU

demque ponderis;

quod femper fieri fo-

tioiud.

let; dum haec brachia funt figuree prifimaticee,

& materig homogenez.

Hinc obtinemus

) p

VaL

WC--BO:p-P; Q i4C—ziBO. E

— BC ; quibus fübítitutis pondusexaminan-

U

ylon

dum x erit iam equale 4 --7 — B, Secundo

efhciatur, vt etiam lances appentz fint eius-

lr

T)71

dem ponderis, quo facto erit /4 — J, atque

nünc Xx— 7 & hinc iam acquiritur omnis

p

T

commoditas, que defiderari poffit; (i enim

bilanx (it in fitu horizontali, erit pondus exa-

x van

guipt

minandum equale ipi foli ponderi cognito

n A

impofito z.

Methodus itaque ponderandi

erit talis. Bilanx füfpenía ex trutina, quomo-

ones

yen intt

docunque fit onerata, hanc fiítit in (itum ver-

ticalem ; (P. L 128.) intra hanc (i abfcondi-

Jundit

Xx, bü'

tum fit examen, erit etiam hoc verticale, &

confequenter fcapus horizontalis; (49.) qua-

1 P&Fl

n

re pondus examinandum sequale eít ponderi

cognito impofito alteri lanci.

quh

a8)

r

Hinc igitur fi inquirendum fitin bilancem,

; ormta

an dolofa fitj nec ne, tentetur primo, anea,

Vacua a peregrinis ponderibus, teneat fca-

ondüï

t ao

pum horizontalem; hoc eft, vt lingulaintra

trutinam abícondatur; hoc ira vifo, permu-

"L

(gqum'

tenturlances, ac attendatur denuo, an fitus fcapi

horizontalis obtineat; quod (i fiat: bilanx erit

iufta. Sint enim longitudines brachiorum Z

E

——

fpective 4 & B ; erit;

f

&l pondera lan;iun»u re

y

per

cm

42

( Car. II

Md

er indicium prius, A4L — Bl5 per indicium

ofterius autem BL — 4[; vndé fit, percon-

etitl

—

alter

fequentiam, (2 d- ) L — CA 4 B)i, hec

eít, L —1; ergo brachia funt equalia; quod

türa

eft primum requiftum. (;:1. QCum autem

)'-:.1'1

brachia iam fint inuenta equalia, & bilanx

Vi

vacua confliterit in zequilibrio: neceffe eft;

vt lances quoque eiusdem (int ponderis; quod

eft alterum requifitum. - Ergo talis bilanx iu-

fta eft; nifi fabricata fit ex materia heteroge-

adi

Tec

nea, non prifinatica , qualis nempe fícapus

—

tenere poteft brachia eiusdem lonpitudinis;

tenii

fed diuerfi ponderis; quse vero frausin ocu-

pet

los facile incurrit; &, fi eius füfpicio occur-

pe ]

rat, facile etiam detegitur , (i fcapus , lanci-

punc

bus vacuus, examinetur, an füfpenfüs ma-

ibr

neat in fitu horizontali; & brachia fint prif-

W

matica, fimilia & equalia, aut homogenea.

fra

n

Conuenit igitur, omnes bilances ita effe in-

