cumagarur velociílima eo tempore, qu

tur;

diífira circumagiturfemel. Regula hec eft :

um

numej

b

um

DE STATICA.

65

WESE

numerus dentium cuiuscunque rote diuida-

um

rur per numerum dentinm axis, qui in illám

t5j4

apit; tum quori inuenti multiplicentur inter

fe;

& p

roduétum oftendet id; quod fmt

quaficum.

$7-

o Yil

Trochleme inter íe combinate vocantur

r

Polyfpaft

i; que combinatio variis modis fierii

Tuisa

AOiet.

ln omnibus attendi debet ad illas

digint

"

1rochleas, que funt mobiles, aut durante actio-

D

ne machine morum habent progreffiuum

H

rotatorium fimul; immobiler autem fünt, quee

y; d

folum tenent motum rotatoriuim.

Polyfpaft&

füntie

debat

àgitur.optime nomina fua accipiunt a numera

trochlearum mobilium, vtpote que fole vires

[adfa-

adaugent, (77.) cum immobiles ad directio-

j &t

nem funis duétarii mutandam adíint. $i ipi-

4

1ur mobilium trochlearum adfíint duge: mae

dfntti

china vocatur Dif/pafrur; fi tres , Trifpafrurs

diamefff

fiquinque , Penta/paftus ; quamuis contrarium

Sï'f)

flatuat Piiruuius, ArchiteBk. libr. X., wap. 325

jauetm

qui polyfpaftos ex numero omnium prefen-

pcide

tium erbiculorum denominat; & cui ceterum

, 100

àmmobilis trochlea , que directioni mutandae

jjs t

qantum inferuit , artemon dicitur.

Tutt)

$8-

Vten elïg'ia polyfpaftorum séftimetur,atten-

PU

Gdendum eítad numerum partium funis :ducta-

rii, qusa& fuccedente -motu breuniores reddun-

gÜ

p *

£ür; eft enim fcm*pet vis ad onus, vwtia à

pumerüm illarnm .

eat,

H d

parium; wel,. fi plac

u-

j

Pars fecunda.).

ss

66

Car. II

num-erenfur etiam trochleg inferiores; tum

erit vis ad onus, fi funis dué&tarius ad füpe-

À

riores trochleas fit firmatus , vti 1 ad duplum

pofi

numerum trochlearum inferiorum; fi vero

eum i

funis du&tarius ad trochleas inferiores fit fir-

tott d

iatus, erit vis ad onus vri 1 adsduplum nu-

sdhan

inerum trochlearum inferiorum vnitate au-

d

&um. Vnde magis augetür vis , fi hoc po-

Q1

fterius in polyfpafto obtinet, quam i prius

al

Partes autem funis ductarii

fifid

locum habeat.

omnes feinper fint fibi parallelae. (77.) Tum

IU

vero.maiores trochlez praftant minoribus ,

Totm

quia in illis non tantum infle&i debet funis.

Voctt

m

$9.

lum g

Sifunis du&tarius altero extremo fuo firmatus

u

fit in e, tranfeat deinde füpra trochleas

d

Fig.40. quotcunque inferiores mobiles D , C,

n

B,4,quibus appenfà fint pondera seequa-

al

liaS, 2, Q, P ; tranfeat quoque füpra füperiores

pof

trochleas immobiles d, z, $, a;tum pondus

pl

Tutt

p dimidium ipfius P in equilibrio tenebit

omnia reliqua, quotquot eorum adfuerint.

Quod facile demonftratur. (77.) Pardies de

uamuis autefn in-

l

viribus mou. $. XLII.

fighes commoditates habeant polyfpafti , dum

dim

lt

facile parantur, & tranfportantur, vifesque

Tar

infigniter aupent: rore tamen multiplicatz

ilis praftare videntur, quoniam he vires

il

ï*

lt

Tagis qugent, paruumque occupant fpati-

um,; ita, vt iis, in arcula anguftainclufis ; ad-

ls;

4m

Tnirationem vulei fzepe moueant agyrte,

$0.

DE STATICA.

67

:

R

90.

Accedendum nunc eít ad machinas com-

al

[

ofitas heteropeneas, in quibus primum 1o-

i

cum occupare debet coniunctio cochlez cum

a

rora dentara; quando nempe illa adhibetur

ad hanc circumuertendam. — Facile autem pa-

plun n

yttt d

tere poreít, cochleam, ad hunc víüm para-

1am, non pofcere plures, quam tres circuitus

lp

nf pra

aut helices, qua continuata circumpyratione

- du

fufficiunt ad rotam vertendam; quo caíu ta-

) i

lis cochlea, tribus tantum donata fpiris , ad

ons,

rotam dentatam circumagendam adaptata ;

x fb

vocatur zochlea perpeiua. — . Ad enerpiam huius

maching computandam fequi oportet regu-

lam generalem. (82.) In cochlea eft vis ad

ml

onus vti diftantia helicum Z2 ad peripheriam

circuli P, quam deícribir potentia; (20.)

;mhkas

lD.

tum in rota eít vis ad onus vti radius axis v ;

ad radium rota A; itaque in machina com-

3mï£qül'

perioid

pofita erit vis ad onus vti Dr ad P5 fi vero

lures adfuerint rote x axes:

od

3atio adhibebitur.

fimilis æïä-

tene

j

f

rl

9I.

rin d

Ex eodetn igitur principio explicatur ma-

tem I

china alia, quz componitur a perpetua coch-

h, jl

lea, atque aliquot rotis dentatis , axium den-

j

tatorum ope in fe agentibus, quibus vis ca-

lp]W

illi humani aliquot cenrenarios in altum tol-

æVlfö

f

lit, fed tardiffime, Vmndehec, & aliz fimi-

Sucu-

T

les machime vocari folent jPagrratia.

s?

Eam cum polyfpaíto iun&am adpellant aliqu'i

*

i

P

901

N

CA?.

li

68

Capram. Cochlee cum vecte combinatio-

titulus

nem, qua ingens onus attolli poreft, vid:

T

apud Harsderjferum in Deliciis Math. €7. Phf.

Anno

iomo II, p.395.

Et £omo II1, p, 429; erga-

tam habet rote dentibus interrugtis.donatæ

connexam, ex qua fiftucam efficit; qua com-

mode pali in terram figi poffunt.

Optime

cuiusuis machine energia cognofcitur, fi eà

in motum concitetur, obferueturque, quan-

tum fpatii in eodem tempore percurrat & vis

Hgdm

& onus; erunt enim hzc femper in ratione

u

inuerfa fpatiorum percuríorum. ( 11.)

Quane

22.

vitibx

&t

Acihibentu'r machinze compofite vtrius-

Loryy

que generis eas ob cauffas, quia primo, fim-

fioni;

plices.aliquando non fatis augent porentiam ;

&t

Jecundo , í£1 adhibeatur fimplex, eaingentem ,

por

nec parabilem , pofcit magnitudinem ; quod

Dempe

remedium axis in peritrochio precipue requi-

damx 1

rit; atque hinc conuertitur in rotas.

Tertio P]

BU

machina compofita fzepius adhibetur eum in

I

Qp

finem, vt oneri mouendo plures admoueri

queant potentize animales; (59.) veluti fi palus

Vitity

terra fit extrahendus, quod veétis ope effici pot-

fet; fed melius abíoluitur capra. (91.) Vid.

)

poni

Celeberr. Mufehenbrekii Effai de Phufique ,

"

. 170.

Plura qui de machinis compofitis

j|

iij

defideret, confülar Beyffonium , Romellum,

One

Boeckleruin, Leupoldum, in füis theatrir mathi-

marum; tum J'"arigonium . in Nouvelle Mechani-

efi Q

Thote

que; ac pr&cipue preclariffimum opus ;

cui

Qütuc

tituf

DE STATICA.

69

Dittit

l d

titulus eft, /Machines approuvées par P Academie

Rogale des Seiences de Parir, editgm VI tomis,

J

Anno 1735.

) U

004

CAPVT III.

um

(yit:

DE HYDROSTATICA.

; d

T

23

TRU

H

droflatita. eft. fcientia sequilibrii potentia-

atl

rum obiecto fluido applicatarum ; (4.) in

)

qua nempe agitur de fluidorum preffione, vel

viribus mortuis, in vafis claufis.

Dicitur

Vr

etamHygroffatica, optime autem Sfatica flui-

Horum.

Aliis definitur per fcientiam grauita-

m

qraty

tionis in fluido; aur per ícientiam, agentem

de potentiis , que applicantur plurimis cor-

;emema

poribus a fe inuicem liberis & folutis; qualia

m

nempe corpora fünr fluida, (D. 1, 293.) Lau-

feg

Tun

datur a Scíofío, in JMag. Hydrofíat. p.359,

quod praxes ipfius omnes, aut fere omnes,;

Ut ff!

ingeniofe (fimul & mirabiles fint, atque ad

3otett

varios humane vitze víüs vtiles.

jpelus

d

Diftin&ius hic nunä emendz;erit ratio

i

ponderum. (P. l, 31.) Quantitas ipitut mate-

qüi )

of

ri, maffa, vel pondus , corporis folidi, aut

fluidi, eft numerus elementorum íub exten-

il

fione aliqua geometrica contentorum ; fiue,

gt

ett materia cohgrens, que vna cum corpore

jl

l

mouetur & prauitat; cuius menfüram aut ma-

g

)

gnitudinem inuenimus ope bilancis bene con-

p

E 3

ru-

C AT.

IIt

vio)

Viruéte. (52.) J'olumen autem corþoris eít

ntp

u

ipía illa extenfio geometrica, füb qua nume-

rus quidam elementorum, pondus producen-

tima

dipr

tium, continetur.

Inuenitur adeoque volu-

qüom

men corporis per dimenfionem ftereometri-

(ttie

cam ; atque idem tam elementa, quam poros,

volur

corpotis in fe includit. (P. T; 3o& 36.) Veluti

a |

fi corpus quoddam inueniatur in bilance effe

beun

7 librarum , habere autem extenfionem ftereo-

*

Tnetricam 3 pedum cubicorum

*

exponetur

volü

ipfius maffa per 7 , volumen autem pet 3.

Qp

alter

95*

gram

Denfíías praeterea corporis cuiusuis, aut

pote

Grauitas ipfius f/pecifita, eft ratio, quam ma-

£m |

teri& quantitas in quoliber corpore habet ad

Que

eius volumen. (P.1, 31.) Vt, fi corpus in

gw j

maffam poris carentem colliquatum intelliga-

fib

tur: facile etiam intelligirur, eiusmodi maf-

Mi

tifi

fam minus fpatium occupaturam, quaim an-

tea, cum intermixtis poris, occuparat; ratio

dem

igitur ralis maffze, poris deftitutze, ad corpo-

æqua

ris volumen, quod ante habuit, eft denfiras

9ny

corporis. Vid. /ar. Hermanni Phoronomia; p.4.

p

Si igitur fuerit in genere maffa —J/ , volumen

vol

— , den(iras, aut fpecifica grauitas; —2D;

et.ia'

erit D— ^ ; quoniam fcilicet facile perfpici-

DN

fit,

tur, denfiratem effe eo maiorem, quo maior

qu

eít maífa , poris iam deftituta, & colliquata;

& quo minus volumen ante illa occupauit ;

ffas,

lic

vnde per fe patet; effe D7 :'M ; vel ma

aut

E

DE HYDROSTATICA.

7t

ud

eut ponäera, effe in ratione compofita. di-

M

re&ta, denfitatum & voluminum. Hinc plu-

nodoce

rima confectoria fequuntur, qus non opus

y [

eft prolixe indicare, aut cumulare; veluti fi

fettt

duorum corporum fit eadem denfitas: pon-

dera effe vti volumina; fi fit eorundem idem

i t

) Va

volumen: pondera effe vti fünt denfitates.

i d

aut grauitates fpecificee ; fi duo corpora ha-

ml

beant idem pondus, denfitates effe inuerfe vti

volumina: & que funt alia.

Omne itaque

(pora

r

corpus fuar habet definitam denfitatem, &

altero quodam eft vel denfius, aut fperifize

grauius; vel etiam rarius, aut fperifice leuus;

ys, d

oteflque vnum altero eífe grauius abfolute ,

yum

€um tamen fit leuius /pecifie; veluti integra

Vnde Scali-

wl

quercus & thalerus fe. habent.

:Qï?üs j

'er de Subt.exere, 61, dicit: denfum eft; quod

füb quantitate parua. multum habet materia.

jnedte

"

Ratio autem denominationis in grauitate fpe-

cifica procul dubio inde petita eít; quod eius-

um ?

dem corporis partes duze indiuiduales, & in-

] corfe

eequales, effe poffünt, quarum vna altera eft

grauior, ex diuerfitate ponderis, non ex cor-

donlt

gtf

poris differentia fpecifica, qus hic nulla eft,

V. Sturmii Coll. Cur. Au&larii p. 45.

Hinc

/olumfF

)

2/]

etiam Srhotius Magie Nat. P. ITI, lib. P p. 443

dicit; plumbum, autaurum, grauius eítz fpe-

cie, quam aqua; lignum leuius eft iu fpecie»

quam aqua.

96.

iq

amus otdine, agendum

Vt vero. proced

ls

hic erit primo, de natura preflionis fluilorum

pl

4

in

u

—

Car. III

42

I«

in penere; fecundo , de fluidis fiue homope-

neis, fiue heterogeneis, fibi commiflis; ter-

Tlancl

iio, de folidis luido immerfis. Ante omnia

fem.

igirur indapanda erit lex illa nature , cui flui-

prüs

dorum preíliones parent. Lec ita fe habet,

vt fi fluióum quodcunque, non elafticum,

S

premat bafin quamcunque, cuius area fit J,

atque füpra hanc bafin elevatum fit altitudine

(enl

44 verticali, tum vero habeart denfitatem D;

ir,

preifio hec futura fit proportionalis produ-

FH

éto B& A* D. Plures huius afferti reperiun-

omni

tur apud Auétores demonítrationes. Primo

Anttu

quidem experientia hic optima eft

Ts

Fig.a1.

magifira.

Sit enim vas aqua reple-

verf

tum 47)B uíque ad Libellam, vel li-

W |

neam horizontalem, A4B, huic intrude, vbi-

T0

«unque placuerit, verticaliter tabum vitreum

&i

CDE, ita vero, vt fuperius orificium £ di-

pili

gito fit obturatum, inferius vero applicatum

qui

bafi cuicunque CD ; videbis ita, nihil, aut

qu

arum, aque ingreffurum effe in hunc tu-

&b

um, ob aérem inclufum ipíi renitentem ;

m

remoue dipgitum, & paullifper attolle tubum,

ïxsm

vtaqua circa C& D fübrepere poífit; afcendet

p«

baec exactiffime ad F, libellam reliquae aque

b

flagnantis extra tubum. Sic vero íam adeft

mot

preffio in areolam CD, ponderis nempe a-

fiü

quei, quod continetur in parte tubi CD,

p

quod pondus, pofita areola CD — B. altitu-

10f

dine verticali aquee 7/—.4, & huius denfita-

baüt

te — D, omaino eít volumen aque. ductum

0,

loc

in ipfius denfitatem (95.) hoc eft, C'D'DN

L«

pE H?DR(S-STAT!CA.

73

n

DF*«D-—B*A4 " D. Extra&to tubulo omnia

fis .

manent vt ante, manifefto indicio, preflio-

t Ui

nem hanc liberam eandem adbuc effe; quee

j d

prius erat inclufa.

fbb

lal

97

rl

Sed &fecundo per hoc ratiocinium ea-

J

dem hac preffionis menfura deduci-

n

tur.

Supponatur fluidum in vafe Fig.42.

.A FE contentum deftitutum . efle

$ pm:'l:-

'eperlm:

omni füa grauitate; fed huius loco premi ab

j

intrufo piftillo 4DEG ; premet ita nihilo mi-

m d

nus fluidum hoc vafis latera inrerna quaqua-

verfüm, quia vbicunque reperiretur apertu-

T

vd

ra, fluidum per illam a preffione piftilli pro-

& Wi

rumperet. Spatium igitur in vaíis füperficie,

il

equale bafi piftilli; eadem vi premitur, qua

Ti

piítillus ipfe fluidum totum premit; atque vis;

qua quzlibet vafis pars premitur, eftad vim,

(

E

ua piftillus intruditür, vti area illius partis

ad bafin piftilli. — Sit igitur area ba(eos cuius-

u d

enid

dam B in vafis füperficie affümta, —2, ba-

fis piftilli —P; atque erit preffio facta in B ad

um

(ccndïf

preffionem , quam piftillus exercet, vti Zad

P; reftituatur nunc fluido fua grauitas, re-

u

i adf!f

moto piítillo; atque iam preffionis a piftillo

fa&e loco fübftirui poterit pondus fluidi fu-

n

['DFJ

pra libellam BC eminentis, quod, cum pref-

jl

fione piftilli anrecedente comparetum, €

bafis piftilli ducta in alritudinem verticalem

ul

du

CD , & praterea in denfitatem fluidi D ; fiue

hoc pondus incumbens libelle BC, per & du-

]"

p

J

y

Car. III

74

£, efi—P « 4x«D. Subftituendo igituvr in

fet

priori proportione hunc valorem, habebi.

(um

inus: preffio in B eft ad P« 4« Dvti B ad P,

(is: p

um

ex quo deducitur valor preffionis a fluido fa-

&e in areolam B — 2.4D , vti antea indicaui-

Tuits

mus. flec theoria legitur in. Zem. de Tre-

fsP,

AB)*

VOUX, 1705; t. lan. propofita a R. P. de [a

TY

Maugeraye.

98.

Fig. 43*

Tertio fit vas cuiuseunque fipurae

füttü

ABF; cuius nempe amplitudines ,

pro variis ab orificio 4 altitudinibus , expri-

fís Q

mantur quadratis femiordinatarum iílis alti-

Tt,

0ni,

tudinibus refpondentium in curua aliqua ad

lubitum affumta.

Repletum hoc fit fluido ad

a

e,

44 víque: queritur, quzenam preílio exiftat ab

Qs

fum

hoc fluido fada in areolam quamuis F. Quo-

ftn

niam de preffione apitur: indagandum erit

productum ex maffa aliqua in celeritatem ini-

[Uti

tialem. (P.I, 87.) Facidmus hoc, atque

Ti

Dl

füpponamus, fluidum preffione fua perfrin-

Btn

gere vas alicubi in F, & promoueri ibidem

fpatio F/, infinite paruo, dum interim füb-

Qiiq

fidit ex A in a.

Erit hinc, ob quantitatem

Tuny

fluidi vtrinque eandem, 4 « 4a—F « Ff aut

Q

Vif

vero celeritas initialis 4a — FLIff) fed maffa,

Tier

promota hac celeritate , cenfenda e(t columna

Q

fluidi bafeos 4, & altitudinis 42, equalis

LT

ipfi 4* AB x D, reliquis fluidi partibus in-

Lu B

terea in quiete perfeuerantibus; qua. mafla

E

igitur duéta in celeritatem initialem , modo

Y

repet-

jl

DE HYDROSTATICA.

75

i

fepertam, dat preffionem B« Dse F& Ff.

hd-

Cum autem Zf imaginaria tantum fit celeri-

EU

tas: porerit ea in omnibus rnaíTis ita promotis

TY

affümi equalis ; adeoque fi de proportione

ii

huius preífionis folum agatur; erit ea vti ba-

&T

fis F, multiplicata in altitadinem verticalem

T.

AB , &iin denf(itatem fluidi D ; hpg eft, vti

BwA4xD.

Cum vero dein fiuidixm non hanc areolam

efit

tantum, aut fundum, fed omnes reliquas va-

(ü

Jl

n

fis continentis partes & (üperficieculas pre-

,a

mat, ob naturam fluidi, cuicunque imprefli-

[l

oni facile cedentis: (P. I, 293.) manifeftum

ii d

d

eft , quascunque parietum continentium are-

olas eadem meníürà premi lateraliter. für-

dud

W.

füm , deorfüm, & quaquauer(üm. * Alias in-

fignis huius lepis nature demonftrationes ad-

um ei

ornarunt Nemfonus in Princip. Philef. Nat

em It

a

dMath. lib, IZ, prop. 20 lacobus Hermannus,

Phoromomig lib. II , prop. . Celeberr. Dan.

erftit

bidet

Beruoulà Hydrodgnamice SeG. IT ,. Theor. 2,

qui omnes preclariffime in hoc inítituto fue-

mfll

runt verfari. De preílionis eadem meníura ,

jtatt

[

quoquoverfum directe , teftantur porro tubi

l[

vitrei, quomodocunque inflexi, aquis füb-

maffl,

merfi, in quibus omnibus remoto] digito, a«

fruld

ua ad libellam affurgit; tum etiam Grave/an-

dii Follis. H'gdroflaticus dictus; & Perilluftris

yili

3

L. B. de Wolff Sipho anatomicu:; vid. illius

n

Phyf. Elem. lMath. edit. 1742 p. 4155 & hu-

ius Elem. Hydroff. p. 331.

Eundem hunc fi-

j

tus

j

j

eít

Phonem eleganti commentatione perfecu

£

—

CaA»r.

IIT

76

pode

eft Cl. Langguth, Anatons. & Bötan. Prof,

Vitembergenfis, anno (746.

Denique cylin-

pfio

dricus tubus metallicus, intus aqua vacuus,

l ve

fuxdus

extus autem aquis fübmerfus, cuius aperture

fübmerfe operculum plumbeum adhzrer,

ttro (

deciduumalias; ex folaaque preffio

dis COf

10Q9.

1

ne furfum

yefio:

directa.

ucítio oriri poteft, queenam affumen-

ponder

& Hl

da fit altitudo fluidi prementis füper apertu-

tür nj

ram lateralem finitee magnitudinis, in qua di-

ueríe dantur altitudines verticales affümen-

pirib

tbusd

de, vt preílio legitime determinetur. . In

hec: |

hoc cafü affumenda erit altirudo fluidi íta-

gnantis fupra centrum prauitáris aperrurg 5

fondy

petür

quod demonítrauimus in Differt. de Hydrofla-

üces Principiis geueralibus, $. /1I. Sit pari-

Qf

es anterior vafis fluidi repleti 4BCD, in quo

stf

itead

detur area EPGJME cuiuscunque figure&, vas

EU

repletum ad 4B, queritur preffio fluidi

in hanc aream.

Ducatur 247 parallela cum

Yedeh

AB, ünt EQ—»; Qf —y; EH —a, erit

preffio fluidi in P M mpoydx (a-]-x, ) &ea-

NU

in PEM —fydx (a-I-x) hec preflio diuifa

Ti

Rtets

per aream PEZ determinat altitadinem flui-

fa,;ïlx-þþxdx

——

Vg

di conuenientem , ergg

Jyda

TU

ündg

f»xdx

flnii

Jodae

, hec poíterior expreffio eft diflantia

&ltitu

ex £e

centri grauitatis a linea B. Fipseii t

IOr.

tàmer

dutr

Ex his iam obfcurum effe nequit, fun-

Fluid

n vafis cuiusdam prifmatici premi toto

igoi

pon-

pE HYDROSTATICA.

77

ondere fluidi contenri.

Aliquando autem

n Dl

preffio füperat pondus fluidi conten-

j ol

ti," veluti in vafe ££A45G, in quo — Fig.44.

1 09

T

fundus premitur cylindro fluidi in-

tegro C/JD , quamuis apud F & G nihil e-

alent,

ius. contineatur.

neluf

Tum vero nonnunquam

reffio in fundiím minor effe poteft

ondere fluidi contenti, velutiin va- — Fig. 45*

af

íe EABF, cuius fundus non premi-

r

tur nifi columna fluidi JBDC, huius fcilicet

nque

at

partibus, apud £ & F prominentibus, agen-

iibus in parietes vafis. . Hinc regula enata eft

t d

hec: fi bafes vafis alicuius inzequales fuerinr;

lud d

fundus eodem modo premitur, ac fi balis fu-

p

perior inferiori effet &equalis. Si vero obii-

h

ciatur, cur vas £F/J4BG nontantum ponde-

t pre

ret; ac totuscylindrus C.4BD: diftingui debet

)inqy

inter actionem fluidi ac pondus; inter impe-

]f WF

tum potentialem , Q maffam ipfam; vii in

"d

olt at

Ve&efit. (25.)

IO2.

Si vas cylindricum 4B vetfus ho- — Fig.46.

,J&d

rizontem ZC inclinatum , cuius fundus J ad

) diuit

latera fit perpendicularis, plenum fluido fit

ul Hll»i'

víque ad 4: erit preffio huius fluidi omnis in

-

zi

!

fuündum squalis ponderi cylindri eiusdem

fluidi, cuius bafis eft fündus, vel area B, &

altitudo linea CA verticalis.

Quamuis hoc

ia

ex generali preffionis lege per fe fluat: (96.)

tamen hac etiam demonítratione probatur.

Fluidum hoc impofitum eft plano inclinato;

fi*

higo'erit eius pondus refpectiuum ad pondus

| 00

a-

PG[I

CAP. Bo

78

abfoluum, (5« 45 D), vti C ad BZj

ftin

(16.17.2 €

rgo pondus refpectinum, quod

fione

oreffionem in fundum exercet ;

eft -- B« CA

Lal

« D, hoc eft, ponderi cylindri ,cuius bafis

tit d

eft 2, &altitudo CA. (95.) Siigitur tubus

pref

iaceat horizontalis, vtfit C4:—0, erit hac

praf

reffio in fundum — o, nifi quatenus finita

hd

maenirudine preditus fundus,verticaliter punc

tis D

erectus jlate

raliter premitur. Si tubus verticali-

&«

tereripatur;

vt fiat CA — B.4, patetfimilitery

quod

fundum zquari toti. ponderi

preífionem in

Dan. Bernoulbi

patti

fluidi abfoluto. vid. Celeberr.

[thml

Hydrodyn. felf. 11 , $.6.

ln

103

a,

qum

Fig.47.

Sit vas camum prifmaticum qua-

idem

drangulare 48 G cuius longitudo

d

latirudo FG —b , profunditas 4B-6

AI:Foa )

useritur ; fiillud reple

rum fitfluido , quomo-

ra & fundum

do fe habeat preífio

totalis in late

QUX

ad preífionem in fu

ndum íolum. Ducantur

tem

CH & H bafi parallele , &

his infinite pro-

Tuni

denfitate flui-

pinque ch, & im; politis

erit

igitur

"— Hh-üxs;

h

&hitr

adeoque fluidi preífio in

areolam CHhc-— adx

Tüm

wx-axdx, confequente

r preffio in A4CHF

*

tifi

abeunt

e x in e, erit pret-

hi

eafxdx-2iax*, ,

fio n totum hoc latus

gnterius — X a£?, at-

(jrum fimul & er*.

&de

que in vrrumque Ooppo

C

Simili ratiocinio babetur pr

ur preilio in atus

bt*

d l

JDEG, & oppofitum fimul,

tlio

fundum vwero fit preffio - a5e;

vnde pret-

[m

DE HYDROSTATICA.

79

Jj

fioinlatera & fundum fimul fumta erit ad preí-

n, ul

fionem factam in folum fundum — ac* J- 2:*

zbl

-abc ; abe —ac-]-be-]-a5 : ab.. Si ipitur vas fue-

cis

rit cubicum, in quo nempe a— 5 — r, erit

J Qu

preffio in latera & fundum fimul fuümta ad

T

preffionem in folum fündum — 32*: a* —

u t

3:1. QUuare in hoc cafü ex actione prauita-

lia

tis fluidi oritur preífio triplo maior, quam

gt

ex actione fola prauitatis in corpore firmo;

tl

quod cubo huic effet inclufüm; quem cafum

| pOüdïE

particularem explicat quoque Celeberr. JMIuf-

n

fchenbrek, Infltut. Phuf. $. 784, additque:

hinc cera frigida &9 firma , adimplens var cubi-

cum, mimi operatur in ommes vafis parietess

quam tum refufa efl ab igne àn fluidum. — Quod

Df qm

idem quoque de glacie; & aqua inde refoluta,

gnoüudo

dU

de metallis firmis ac fluidis , affeuerari poteft.

|3X04.

m

Fluidi homogenei, atque incondenfàbilis,

; fu[ldllü

quod vafi inclufuüm eft firmo , a preffione ex-

Jocu

ternà quadam compreífi, omnes partes pre-

j p*

muntur equaliter vndique, nec vlla earutm

atl

ab hac preffione aliquem recipit; motum. — Si

j-i

Sd

enim admittamus, vnicam harum particula-

zil

rum concitari in motum aliquem vel minu-

jl

tiffimum :aderunt certe aliee, que fimiliter ab

L

hac externa preflione motum concipient;

(

adeoque fluidum alicubi conden(aretur ex

zi

hoc partium affluxu, quod eft contra hypo-

j n

thefin. . Hinc partes talis fluidi omnes fe mu-

j

tuo premunt zequaliter, atque inter fe quie-

'ematte

Ts

fcunt, «quomodocungug a viexterna pr

KU£v

CaAP:

I

$6

bt

tut,

Hiac ouum, vel bulla vitrea tenuiffi-

ma, aque, flaido incondenfabili , (P. I, 307.)

fpolita

inclufa, ac externe vehemenrer preffa in vafe

titig

u p

rigido, non confringuntur; (P. [; 401. ) nec

iíces aut homines, naui onerarie pondero-

ftqie

fiflimee fübnatantes, quicquam pretlionis hu-

jus fentiunt.

Si enim preffionis quid fenti-

quod

Qiatul

rent: illud a moru particularum aque profi-

tum ]

ciíci deberet, qui hoc cafü plane nullus eft ;

tloidi

vid. Aewtoni Princ. Phil. Naut. Math, lib. IT ,

idem

prop, i9» & 20.

ii

Vanto

10f.

Fluidi cuiusque ftagnantis, aut in perma-

Qirig

nenti fratu pofiri, füperficies fümma

infig

Sit enim

Fig.48.

eft horizonti parallela.

punctum 7 altius füpra horizontem

Ü

ofirum quam aliud, & fit huius punéti pon-

intr

f

dus expreffum per AB verticalem. — Refolua-

tur hzc vis ponderis in duas collaterales 4C;

titiy

AD, ilam, quz tangat füperficiem, hanc,

ls r

quz eidem fit normalis: ( P.1, 1c9) manife-

Tüttat

ftum eít, nihil adeffe; quod vi tangentiali

Qitür

AC obftet, cuius nempe intuitu punctum 4

maly

in plano inclinato eft conftitatum, adeoque

&tj

delapfurum, Qui igitur lapfüs vt impedia-

M./zg, :

tur, requirirur obítaculum puncto 4 oppo-

&il

nendum, quod nullum aliud effe poreft ;nifi

Ilj |

perpendicularem ad A tenens directionem ;

Qm

tibus

hoc eft, horizontalem. (49.) Idem demon-

ftratur ex natura plani inclinati. Sit

tüm

libri

Fig.49. .enim fluidi füperficies in fitu pbligüo

B

-

DE HYDROSTATICA

gt

j if

DEC; atque erit gutta eius quadlibet G ita di-

fpofita; ac fi incumberet plano inclinato GE j

B]

finvd

erit igitur guttee huius pondus abfolutum (P)

ad pondus refpectiuum — GE : GH (1

As

PC

Q

iraque. pondus refpe&tiuum guttae —

GE

(forsl

uod nullum eífe debet, vt defcenfusimpe-

j [

;

iatur; debetigitur G7 euaneícere, atque

T pro&-

tum D€ fiet horizontalis. . Superficies iraque

ullsd

i. il

fluidi ftagnantis erit fphaerica, euius centrum

idem cüm centro terr&, atque tum fluidum

dicitur effe conftititum ad /ibellam.

Deri-

vantur enim hinc Libelle. Hydroflatiee di&tae ,

dirigendis & ducendis lineis, lorizontalibus

j petmä-

inferuientes.

sfümmt

í06.

j qin

UR

Particulee fluidorum finpule, vbicunqua

p

intra luidum fitee, gráuitarem fuam femper

feit

íeruant. . Lagenulà enim vitrea probe obtu-

]s ^

rata, plumbi gránulis oneráta extus appen-

fis, ne aqua pofteà accedenre pondus fuum

í fitt

maniff;

mutent, vt infra aquas defcendat, his immer-

gatur bilanci iuncta ope fets& equinc, quaà

madorem non affümit; & fere éiusdem eít

m /

t

grauitatis fpecifica? cum aquàj vid. Sehortus

u

AMag. Nat. iomo III, p. 3615 tüm lagenula ad

equilibrium redigatur; quod fi factum fue-

rit, illa aperiatur, vt aquis repléri poflit;

j

j

cüm externà aqua communicationem habeü-

tibus: obferuabitur tum: lagenulam inul-

m

rum preponderarej àd reftituendum ceequi«

; 9

j

librium opus effe pondere, quod idem fit

p

Pars fecunda.

€ura

82

CA ?.

It

cum pondere aquz lagenulam ingreffa ; ac

D,

nouum hoc g&quilibrium feruari, in quacun-

lhis

ue altitudine verfetur lagenula. Hinc falfüm

D»

ett illud Ariflotelis affercrum , elementa in loco

füo proprio non grauitare ;

hoc eft, cona-

lt

Á

tum fuüum verticaliter defcendendi quafi exu-

CA

ere, quod Schottus etiam afferit in AMag. Hy-

qui

droflat. p. 430, hís rationibus, quia partes flui-

di non fünr denfiores infra quam fupra ; vri-

n

Al

lr

hatores non fentiunt aqu& pondus; herbe

n

in aqua crefcunt; praue in aquis vbique ea-

t

dem facilitate elevatur; atque alias aque par-

BN

tes in. continuo effent motu, füperioribus

po

femper expellentibus inferiores. (P. Lj 168.)

Til

Simile experimentum habet Sturmiur in Coll.

fiti

Cur. p. 18, €7 33.. Vid. etiam Newtoni . Priuc.

lr

Phil. Nat. Math. Í. II , prop. 20, «or. 6.

Qx

I07,

(

Fluidum homogeneum duobus va*

ii

fis, aut tubis, communicantibus AD,

Ij

Fig. fo-

Yl

Fd, tubo bicrurali, vtcunque for-

lii

matis , inclufum in equilibrio perfiftit, quan-

do ambz fuperficies 4 Z'ad libellam pofite

t

etï

fünt, hoc eít, in linea 4F horizonti paralle-

Ja.

Accipiatur enim vbicunque fectio qua-

fi

dam Z fluidi in parte inferiori; atque per hu-

lt

fem

ius centrum grauitatis ducta linea horizontali

pla w

CE, in hanc particulam Z erit preffio fluidi

f

ex vna parte B « CAX D; ex alera parte J «

EFwd; (96.) fi nempe erigantur vetticales

lt

bj

CA & EF5 & denfitas fluidi 9 VEPHAME fit

3

pE HYDROSTATICÀ.

83

C

QU

D, ex altera d. Vt itaque e&quilibriurü iü

nl

his tubis communicantibus ad(it, requiritur

Bw»CA&D-BEFwd, aut; facta diuifio-

tinhg

Jl at

ne per Z, CA« D EF d, vel; fi fluidum

füpponátur homogeneum, aut D-d, erit

quila

CA-EF; etgo CE & AF fünt due recte e-

A Hv

quidiftantes ; fed C£ eft horizontàlis linea

X

per hyp. ergo AF eít linea horizonti parallela,

prt;t

Aliam demoníftrationem vide apud Sturmium,

b

ht

in Coll. Cur. & fübnexà epiftola ad Zenr. AMo«

bigii

fum, $. $?; que vero &que ad insequales

que n

vtrinque altitudines, ac adzéquáles, adhiberi

Ro

poteít ftabiliendas; atque adeo veritatem mi-

l;' 168'1

n Ql

nus recte affequitur. Adliuc aliam habet Ja-

*iolíe thouvement des £aux , p. 363.

Rüríus a-

j Pnit

liam ex eo fundarmhento;, quod fic centrum

6I

orauitátis maffze fluidee tenieàt locum infimum,

Si-

(40.) vide in Zourü. des fai. 1690 , p. 247.

inul etiam perfpicitür, parüam fluidi copiam

at

in equilibrio tenere poffe aliam immen(àm ;

b

j

veluti idem hoc de folidis di&tum fuit in Sta-

u

tica. (33.) Vt termini aqua? in tubis vitreis

r a

inelius cognofcantur, adhiberi interdum fo-

; p

u

let aqua coloratá, que& fit infündendo ex. gr.

fpiritum vini füper rafuram radicis curcumse

10 qllf

in calice pofitam , qui fpiritus ita poft breue

i

tempus flauus fit;, quo dein mágna aqus co-

Yon

pia coloratur; aut etiam affundendo aquam

) Hlllä'

feruentem füper crocum. — Libellis hycroffati-

t

£is (105.) tales tubos communicantes adhibuit

t

Poliniere in Exper. de Phüyfrque p. m. 11.

i

:üt

F2

108.

Ca?.

II

84

| g

1c8.

Si den(itates fluidorum maneant inzquales;

Vitt

fün

aut vero tubi communicantes repleti fint flui-

dis heterogeneis , confideretur aequatio inuen-

leui

Ven

ta priorCA « D—£EF d , eaque mutetur in

proportionem hanc Cf : EF—4: DD, hoc eft;

d,

in tali caíü 4F non erit horizontalis, fed al-

&

titudines verticales CA4, EF erunt inzquales;

tiar

in ratione nimirum inuería denfitatum.

Pa-

tem

tet hinc methodus cognofcendi denfitates ,

Trtii

Ted

vel grauitátes fpecificas; diuerías fluidorum ;

us tamen vix in vfüm vocari poteft, quia

Q

d

plurima fluida, hac ratione fibi admota, per-

mifcentur , aut effervefcunt; neque dein, ob

]in

attraétiones vitri , veri fluidorum limites ob-

al

EU

feruari poffünt; quanquam primo incommo-

do, mercurii portione inrerfufa, obuiam iri

lo

n

potíit.

109.

lt

Praecedens illa (107. ) tuborum commu-

[

nicantium proprietas locum non habet, fi al-

Ti

terutrum crus valde fit gracile; in hoc enitm

f

fluidum etiam homogeneum femper altius ;

N

atque füpra libellam , affurgit. "Tales autem

L

tubi anguíli, & graciles, funt £ubi capillarer;

de quibus iam actum fuit. (P. I, 272. )

D

IIO.

l

Fluidum leuíus fpecifice füperfufum gra-

viori huic füpernatabit, veluti oleum tere-

Sed

binthing aquis; aqua lmercu-rio viuo.

|

illud

DE HYDROSTATICA.

85

Si enim tubo

illud tamen grauitat in hoc.

us

vitreo, aquis immerfo, oleum illud circum-

int -

fundatur: aícendet aqua in tubo; fi vero o-

)

leum tubo infundatur: aqua deprimetur, Ca-

vendum autem hic eft, ne talia eligantur flui-

tett t

da, quee facile fecum permiícentur, vti aqua

hoce[ä

al

ii

& vinum,aut fpiritus vini; vel que efferuefcen-

] f

M

quis

tiam producunt. (P. , 241; 343.) Sunt au-

tem tales tubi nihil aliud, quam tubi cofm-

)

fitit

municantes, fluido heterogeneo repleti ; qua-

jonit

re.etiam easdem leges fequuntur, (108.) Ori-

inem hinc füam deducit vitrum ementare

Lgi

di&um, quod eft cylindrus tenuis, repletus

s

m; 0

limatura ferri, aut contuío vitro, cui fuper-

e0

affufum eft oleum tartari per deliquium , fpi-

ritus vini coloratus fale tartari; & petroleum;

m

jl

hec enim fluida, fibi mutuo leuiora, vitro

inuerfo permiífa fecum , feparantur deinde,

& quodlibet locum füum recuperat , reftitu-

ta quiete, limatura ferri inferiorem locum

m

occupante; quo experimento explicare co-

; a

nantur quidam , qua ratione Chaos, confu-

c if

füm ex quatuor elementis, potuerit feparari,

alri

vt (ingula diftinéta apparerent.

Vid. Polinies

at

vt Experientes de Phyfique , p 315 €9 Clarifs.

il

Kirflenius , Med. Prof. Alidorffinus , in Differt.

de repr&fentatione quatuor elementorum , in vi-

fro, —1.74.6 edita.

YII.

nf

v

Accedimus nunc ad confiderationem fo-

lidornm fluidis immerforum;

vbi quidem

$

[Hud

3

primo

Car.

HI

86

let

rimo fciendum eft, omne f'ölidum , ita con.

|

lirutum, a fluido ambiente premi, lege ea-

, Jorx

dem , que fuüperius iam (96.) explicata fuit,

(drus

Hinc in vefica, mercurio viuo repleta, cui

; lum

! immi

alligatus fit tubus vitreus , füb fluidum depref:

fa, mercurius affurgit pro ratione profundi-

brion

tatis, ad quam vefica demergitur. Vnde facile

!

]

tm,

| qud

perfpicitur, corpora folida, huic preffioni

eXpofita, comprimi etiam , fi hoc fieri pati-

NT

antur.

Cum deinde preffio fluidorum diri-

u g

gatür quaquaverfüm: (99.) eadem quoque

inj

&i

furfüm premet corpus folidum fübmer(um,

quod precipue fentimus, Ííi vas vacuum in

Tat

aliud fpatiofius, aqua repletum, deprimere

if

conemur, cum nempe illud pluribus ponderi-

n

bus onerari poteft, vt tandem confiftat. | Si

p

tamen corpus folidum haferit ad fundum va-

K

fis, fluido repleti, tam arcte appreffum, vt

lin

Yel

