vens , pondus nempe alleuandum , & frictio-

nem ; quam quo quiíque felicius tollit, eo ma-

Vil

iorem is füz machine conciliar effectum.

I

228.

Dri

uoniam in omnibus corporibus , quan-

Ur

tumcunque politis, femper adíuünt eminentize

1

& cauitates alternantes vbique, ob porofita-

Sn

tem eorundem , ( P. I, 30.) quod microfco-

Thi

pia teftantur, & mufce etiam probant, aliaque

T

infe&ia, quee vitris politiffimis deorfum verfa

QT

inambulant, vücis pedibus fuis afperitatibus

V1

fe infipentia: oritur exinde, vt duobus cor-

poribus aréte inter fe applicatis eminentiz

vnius inferantur in cauitates alterius, ad mo-

i

dum duorum echinorum, aut fcoparum fibi

Q0r

impofitarum. " Hac iraque afperitas fuperin-

ceffui obítat , quia promortio locum non habet ,

Q

lm

nifi eminentie vel frangantur atque abradan-

(liy

tur, vnde puluis ex attritu oritur, vel ftrig

D

formantur ab eminentiis rigidis & acutis; vel

Ti

infle&tantur & deprimantur; vel deniqueden-

l

tes

DE CORPORVM ATTRITV.

179

a

hi

tes vnius ex cavitatibus alterius attollantur in-

Vtmo-

ter progrediendum ; ad qua. omnia vi opus

n

eíft , que hec efficiat, atque fic attritum füperet.

pottt

229.

fe vel

Qpl

Eminentie ifte poít depreffionem

qu

iterum re(tiruunt, vel nonnihil depreffze ma-

d D

nent; vnde ex hoc accidit, vr conrinuata fri-

yenti

&ione corpora aliquando fianr politiora. Si

: il

reítituant fe eminentize, adeoque maneat eadem

e d

femper corporis afperitas: frictio augebirur,

ia m

prouti dentes vnius corporis profundius in

trdie

cauitates alterius inferunrur, & quo mapis

e0 1f

vnum alteri apprimitur. Hec appreffio efficit

if

in curribusa frictione quid diuerfi ; fed eidem

Nam fíi fundus eft durus,

tamen cognati.

vt ad fenfüm non cedat: tum nuda adeít

q

nentt

fridio, vt cum trahe füper glacie incedunt.

Yolte

Si autem cedat humus: fequuntur depreífiones

Yoíct-

maiores, quo magis mollis eft ea, & qua fe

Jiaq

non reftituunt , efficiuntque hinc difficultatem

Velà

fecandi terram, ac ob tenacitatem quoque ro-

JDUS

ts adherenr. J/id. Leibnitius ]. 5.

; Cot^

230:

entit

Fri&tio igitur afficit fola corpora in motu

]me

pofira, & directioni motus perpetuo eft

n fj

Ccontraria; in quiete omnem vim armittens.

perm

Quantum igitur hucufque concludere licuit

hähäl

tam ab experimentis, quam ex ratione, fri-

us

€tiones funt generaliter eo maiores , quo ma-

f

ior eft r. afperiias vtriusque corporis füpra fe

uW

mouendi; 2. apprefio , feu. poncus , corporis

d

moti ad quieícens; 3. /uperficies ,

& denique

a

t

4. celeri-

[

180

CaAr,

VIII

4.7 teïeritas corporis moti. Sin itaque ponamus

$0

aíperitatem — 24; appreflionem feu pondus

d

— P;fuperficiem — $; & celeritatem — C:

erit generaliter frictio, feu F — 44PSC.

-

te

25 f«

en

Anin hanc fri&tionis eeftimationem ingre-

h

di etiam debeat füperficies corporis moti , vel

d

non, Phyíici nondum coníentiunt omnes.

n

JAmonions certe flatuit primus, contra recep-

Ia

tam eoufque communem opiniónem , nihil

Vde

Tio)

xeferre quanta fit fuperficies contaéctus; modo

pondus.incumbens idem maneat; adeoque

T

«l

eandem eíle frictionem corporis inzequaliter

lati & craíli, fiue id fuper maiori,íeu füper

lat

der

minori, bafi füa protrahatur; hoc argumen-

to, quod füperficie au&ta augetur. quidem

Vit

Ya

«ontaétus , fed tamen viciffim augentur etiam

partes füftentantes , eoque minor eft appreflio

Til

in qualibet parte , adeoque & minor in quali-

qu

bet frictio; quocum confeníit etiam Zeibzi-

I

dius, Mifcell. Berol, l. c.

Sed contradixir huic

pet

fententie ZL..C. Sturmius, in Mifcell. Berol. cit.

- ?94; & inuenir nouiffime Celeberr. Nolletus ,

Vr

ALegponr de . Phyf. experim. T. 1, p. 235. €9 228,

Cit

experimentis inílitutis, füperficiem ingredi

h

omninoaítimationem frictionis, praefertim in

EU

corporibus valde afperis , fed ita tamen, vt heec

Yal

non fit in exaca illaum ratione, verum fi

fuerint füperficies vti 1. & 2: habere fe frictio-

nes veluti 59 & 80, vel quamproxime vti 3 &

f

4* Hinc cauffa peti debet; curaque perion-

n

gos

DE CORPORVM ATTRITV.

18r

OU

$05 canales deducte ad minorem altitudinerà

nds

profiliant in fontibus falientibus.

z(

à32.

Sicuti ergo certum eft, maiorem afperita-

tem aupere attritum ob maiorem numerum

eminentiarum deprimendarum aur abradenda-

Dore

rum, quamuis determinata ipfius menfüra

i,

dari non poffit: ita pariter conítat, ex maiori

Ti

impreffione increfcere fri&ctionem ; qua nem-

«

pe füperficies profundius fibi intricantur,

nili

adeoque maiorem vim requirunt, vt durante

od

motu altius attollantur, quo fibi fucceffiue ite-

og

IYato extricentur.

Neque dubitari poreft,

iid

celeritatem maiorem efficere idem,

quo-

[

niam maior celeritas breuiori tempore eun-

Jj

dem effectum producere debet, quod adeo

ia

vires eo magis confümit , nifi celeritas tam fit

tidf

rapida, vt nihil temporis permittat eminen-

e[lo

tiis corporis moti deícendendi in cauitates

udl

quiefczntis; vtque adeo corpus motum füper-

(ni-

ne tantum, füpra eminentias quiefcentis , fü-

]W

perinducatur, & hoc tantummodo ftringatur.

tih

Sed in quantuplicara ratione harum quantita-

Ill y

tum íe habeat attritus, an in fimplici, dupli-

'48 E

cata, aut alia, definiri hucufque non potuit,

In minoribus ramen corporum celeritatibus

rcdi

nl

attritum fequi vtcunque rationem fimplicem

(b

velocitatis obíeruationes docuerunt,

]1

233.

Phyüicorum cel

eberrimi quidam conati

i

T

fünt fri&tionem reducere ad rationem aliquam

n

conítantem appreflionis, veluti 4mogfour fta-

(

4

tuit

182

CaA».

VIII

Hf

tuit attritum femper eequalem J ponderis ap«

reffi in plano horizontali, fuper quo nimi-

füp

rum omnis fri&tio eft eftimanda, Parenf cre-

didit, omnem attritum eequalem effe 7.. pon-

[ri

deris appretfi. Sed vt reliquas fententias praeter-

lub

W

eamus, apparet neglexiffe hos auétores alias

fri£tionem afficientes quantirates, a(peritatem

für.

ícilicer, füperficies, & celeritates.

(230.)

&l

Quoniam itaque in fingulis, corporum eius-

&c

dem etiam fpeciei, indiuiduis difcrepat emi-

Vi

TKR

nentiaum & vallium figura, rigor , elaftici-

!tas , coharentia, pro varia corporum vetufta-

&tte

te, ficcitate, & aéris humiditate: euidens eft,

Doti

[

legem generalem fperari hic non poffe; quod

ipfum pluribus experimentis confecit Celéberr.

AMu[[chenbroekius , Inffitutt. Phyf. p. 126.

234.

Eu

n

Particulares ipitur regule hucufque cogni-

tz huc redeunt: :. Chalybs minimum habet

f'üd

le, [

attritum in orichalco, deinde in plumbo,

cupro, chalybe, & ítanno. 2. Duo folida

CUI'F

eiusdem fpeciei plerumque difficilius fupra fe

fuPn

mouentur, quam fpeciei diuerfe; quod om-

d

Y

nes attifices iamdiu agnofcunt ; quoniam eius-

dem ípeciei eminentiz fünt vti ferrae ; qua«

M

rum dentes fünt equales, & qui exactius infe

pio

mutuo infinuantur, adeoque difficilius ex«

vo]

€,

pediuntur.

Ya

T

Remedia friionum duplicis poffunt effe

generis; Phyfica , aut Mechanica. Illa fünt, cum

Jtu

tibus

t

olea, vnguenta , axungiæ, fapones , par

fefe

D

P

DE CORPORVM ATTRITV.

183

:risapf

fefe atterentibus interponuntur, que attritum

Tif

fuperficierum attenuant cauitates. implendo,

TC

& nimium parrium ingreffum minuendo ;

;

tum etiam ipía particularum rotundarum vo-

J

lubilitate; qua ipfa ex motu radente facit vol-

s dii

uentem, aut mixtum , vti paullo poft dice-

datt

tur. (P. 1, 300.) INec non prohibendo cale-

(a00)

factionem , qu& in attritu omni eft praefenis,

i eiusv

& cui, reftinguende affluens eriam aqua in(er-

jt eft

vire poteft. ( B. 1, 340.) Docuit vero expe-

lal

rientia, lignum , vel orichalcum quoque; íe

ul

atterentia, oleo* oliuarum pervnéta, aupere

ens i

potius frictionem, quam minuere, praeferzinr

Ü

orichalcum.

Vi

256.

Mechanice fri&tioni medemur ,cum füper-

inceffium mutamus in volutionem. 'Omnis

enim niotus vnius corporis fapra aliud eft vel.

u

2

bt

radens , vel voluens, vel ex Vtroque mixíur. H-

meo,

le, cum egdem femper partes fimul inferiori

folid

corpori applicantur, veluti cum afferculus

| fä(e

füpra tabulam , vel traha füpra placiem, pro-

! gf«

trabitur; que frifio vocatur prime jpeciei.

elus-

lite, cum continuo mutatur contactus ; v

cum globus, vel cylindrus , in tabula

q

T

prouolvitur; aut fi rote 7 circam-

'F;g. 753«

volutus effet fünis GELI, fixus in

;d

G, acin pauimento 4/; hzc rota

impulía

veríus A aut J7 procedet v

olutíone pura, feu

[ eüe

motu voluente puro; huiusque /riio vocatur

,cum

Jevunde fpeciei. Flic vero, cutn ex. pr. in fune

u

circumuoluto allepata cautio non adhibetur,

"

Pars fecunda.

íed

[

!i

Car.

VIII

184

fed funis in .M prot

rahatur, vbi manifeftum

(ceri morus radentis ali-

e(t, volutioni admi

Tl

quod elementum , ita, vt

rota labatur eurido.

iU

34*

f

Tun

ertum fit , fri&tionem fecun-

Cum ipitur ap

r

de fpeciei femper

multo minorem effe frictia-

e

i: con

fültum eft, vt, quoties

ne primz fpecie

v;tz

fieri poffit, mot

us radens mutetur in voluen-

die

tem , vel mixtum.

Ex hoc principio homines

Tür

rotas curribus fübiecerunt; ac inrerdum rotze

vel cylindri velglobi ;

non fumnt affixi mouen-

n

antum

qne

do oneri , fed t

fubiecti, quod, vbilo-

cum habet, me

lius adhuc eft, ceffat enim ità

i

itl

fri&io circa rotee axem , & onus celerius pro-

cedir. Hincaxes rotarum circumeuntium pru-

at

fei

dentur imponuntur ; non cubili alicui cauo;

fed peripheriis aliarum r

otularum mobilium

Rowe, in

combinatarum, quod perfecit Jar.

heelcarriage , Londini 17 34.

Hine

Ql

"All forts of w

Q-

pid

deriuantur in

geniofe ille maching Archit

étorum anriquorum Cfefiphontis , Metagenis » &

Thoi

Y

Paconii;

nec non Perralti noftra state ; quas

videre licet in Z itruwio Perra

Itiano , libro X ;

Nj

cap. VI,p

.306, & Machines approuvées , tomo

Q

13, que omnes motum radentem mu-

T

I) Pag.

dl

tant n

voluentem; vbi tamen àáttendendum

adhuc eft ad funium adhibendorum rigidira-

dir

n

tem , qua frictionem vix euitandam affert ni-

hilominus, examinatam ab monton; in Me«

nj

moires de I* Acad. 16995 & Defaguliers , Àn Cur-

(

li

fu. Experiment. FA ol. 1. Leti. 4.

238. Fri-

s

-

' DE CORPORVM ATTRITV.

184

238.

m

il

Frictionibus omnia corpora fünt fübiecta

naturaliter, eeque principales fant cauffae om-

d.

nium murationum ac alterationum. Vefles;

füpellectilia, inftrumenta, gemmze ipfie, alia-

CUT

rum particularum aétione continuo dererun-

(dit

tur, & pereunt tandem; vnde nouacularum

etiam acies continuo fünt reparandee. P'erriin

TOi

lug?

vita ciuili vfüs eft communiílimus, quod toto

die in occafionibus non enumerandis deteri-

nind

foti

tur: vnde mirum effe nequit, particulas eius

in omnibus fere corporibus , aut eorundem

J

|

bilo

cineribus, per analylin chemicam iterum re-

periri ;.quod fit in herbis ad cineres redactis;

mit .

in luto , cuius , in viis tritis, colorem nigrum

;pfo-

lpm

ferri particulis, per affri£ctum deperditis; ad-

:00y

fcribunt plurimi.

jium

239.

Viilitates porro non exiguas babent fri-

)e,m

Hite

&tiones. Sole illz opus perficiunt in limis, la-

pidibus molaribus, circino etiam. Curruum

hitt

,

motus rapidos in plano decliui impedimus,

rotas catena ferrea lipando, vt nempe motus

;uas

h

voluens data opera mutetur in radentem, vt-

ii

que adeo ab aucto attritu minor currui impri*

matur celeritas. (237.) Perípicuum exinde

"

lu

eífe poteft, perpetuum mobile in rerum natura

dari non poffe.

Effet enim illud talis machi-

[

[

na, que celeritatem fibi impreffam perpetuo

conferuaret. Sed frictiones funt ineuitabiles;

lu

ul

(228. ) & hz celeritatem perpetuo diminuunt,

«tfi aliquando . id fiat infenfibiliter. Legi me-

l

remrur

i

N2

Car.

VIII

326

rentur precipue de fri&ione theoretice tatm;

quam practice, confiderata, Bilfingerur, qui

ad

in Commentariis Acad. Seient. Petrop. T. IF , p.

pre

4o4, eandem plani inclinati ope inueftipare

ler

docet; AMwfchenbrakius in. IufHituit. Phyf. cap.

IX, p. 1345 & Nolletur in. Le&ion, Phuyfiris Ex-

fit

m

geruneut, T. F. p. 2o7.

240.

fur

Tp

lam porro omne corpus, quod in fluido

aliquo, fiue medio, mouetur, refi(tentiam ab

tis|

hoc medio patitur , qua celeritas eius continuo

Titd

diminuitur, & hec ipfà actio vocatur re/iffen-

p

dis wmedii. (226.) lta pendulum idem multo

«liutius ofcillationes fuas continuat in aére,

foi

quam fi eafdem peragat in aqua.. IVollet , Le&.

PA3f. Exp. P. 1, p. 2i5. Fleec autem diminutio

motus fir duplicem ob cauffam, Nam primo

ttan

neceffe eft, vt folidum fluidi partem obftau-

X

tem remoueat , adeoque huicmotum commue

di

&t

nicet per collifionem, que a&tio in corporis

fluidi partem quiefcentem (ine diminutione

li

fhit

Tnotus in folido perfici nequit.

241.

L

Q

Vig-74.

Ponamus itaque corpus folidum

ABCD , cuius maffa , celeritas C.

&i

impinpere contra fluidi partem infinite par-

*

[

vam quie(centem BbsC — m ; fiue iam affümas

collifionem hanc fieri intet corpora elaftica,

Ynd

fiue inter mollia, vtrinque idem prodibit,.fi

LT

folam rationem refiftentiarum medii fpecte-

*l

mus; accipiamus igitur regulas collifionum in-

lm

hinc

ter corpora mollia. Poft ictum aderit

ad-

d

DE CORPORVM ATTRITV,

187

M

M

adhuc celeritas communis .

; qi

M

-i—Cm; (209.) antea

m

preefto erat celeritas C ; ergo deperdita eftce-

(€.

iput

leritas C —

QUEf

2nC.

M-4-m — MAm

dum corpus tran-

f ap.

j B

fiit per fpatiolum B5 infinite parnum, ita, vt

inaffala tota BbcC remoueri debeat in vno in-

flanti temporis.

Erit igitur m tam parua, vt

flui

neplioi poffit refpectu ipfius A4; quare corpo-

jmà

ris folidi, dum per 55 progreditur, pars cele-

Ytinoo

ritatis amiffa erit J;Eï ; ac propterea infinite

i

mulo.|

parua reípectu celeritatis prioris C, ob ; in-

RUA

nite paruam.

242.

Jl

j

Concipiatur nunc potentia A, qua con-

traria fit motui corporis folidi, fed precife

! priaü

ln

idem agat, quod efficit reliftentia medii, hoc

eít, qua fit refiftenrize huic eequalis. Celeritas

ff

rpor?s

autem , qua ab hac potentia 2 corpori aufer-

tur, dum hoc per B5 tranfit, erit, ob dc —

tione

"ipde

R Bb

—

m o & dt —

2 :(P.L 82, 1272

MG 5

dura

quia tationem tantum indagamus , atque z eft

conítans. (P. 1, 127.) Qua ablatio celerita-

$ 6

C

R. B

päl'-

tis fi priori ponaturaequalis, erit

—— —

I

AMC

5

m

C

.

Wf

vnde deducitur magnitudo ipfius & —

-BbÀ

lfrü

& fi praterea.bafis BC ponatur. £, erit B. Bb

de

— m,&hinc R — B. C2 , hoc eft ,erit refiften.

ni[l-

tia medii in ratione directa fimplici bafeos,

ninc

& duplicata celeritatis , promoti corporis, in

3

eodem

m

198

CaP;

VIII

bent

eodem aliquo fluido. Cum autem fiuiäa con«

fiderantur diuería , facile cognitu eft , plus refi-

Veat

Titat

ftere deníius, quam rarius; vndeingenere erit,

vocata D. deníitate fluidi 2 — 7. D. C2.

l,.

243:

pu

Serundo hec iam indicata refiftentia fola

flent

fleni

adeffet , fi luidum effet perfecte fluidum , par-

tesque eius liberrime a fe inuicem (eparari pof-

viri

vtf

fent, qualia autem non exiftunt. Alia igitur

adhuc datur in fluidis refiftentia , quae oritur

pat

puus

ex tenacitate fluidorum quorumcunque , at-

que confequenter ex difficulrare partes fepa-

v c

hs

randi. Neceffe (cilicet eft, vt corpus per tale

fluidum progrediens vbique fila quafi obtenfà

[

rumpat, fibique viam aperiat; quorum filo-

rum rumpendorum numerus eít vr fpatium

j iþ

hia

percurfüm ; & cume

qualis ad fingula difrum-

enda requiratur vis, habebir corpus in flui-

1 g

do motum adhuc conflantem potentiam fibi

qui

renitentem , à qua rnotus continuo retardatur

tl

N

fimili modo, quo motus corporis grauis fur-

füum proiecti a gravitate retardatur

.(:83-)

füc

otentiz ;

Tiqyl

Refiftentia igitur haec squiualer p

non a corporis celeritate pendenti, fed con-

Tl

ftanti, Hinc corpus in fluido eodem motum

HSQ

duplicem patitur refiftentiam, vnam quadrato

dis;

celeritatis proportionalem , alteram conftan-

imp.

tem , qua eadem manet, fiue corpus eelerius

0CQ

moveatur, fiue tardius, vndeiam , pofita con-

g

)

ftanti hac tenacitate — 7',erit ? — 7'. B. D. C2.

m

244

Vdie

: Regula ha tradi

tee non tantum locum ha-

n

bent

emem

DE CORPORVM ATTRITV.

189

Q

bent , i fluidum quiefcat , fed etiam, fi hoc mo-

siel.

veatur: penderenim vtraque refiftentia a cele-

f etll

ritate, qua corpus in fluidum impingit; hoc

eít, ref/pefliua. ita fi fluidum eadem , quacor-

»us folidum , mouetur velocitate: nulla eft refi-

ia (

ftentia; & fi fluidum celerius moueatur , refi-

, po

ftenda mutabitur in accelerationem. Preterea

varia etiam eít vtraque hac refiftentia prodi-

rip

!gl[ll

verfà corporisin fluido moti figura; nam fi fü-

Orf

erficies corporis , qua in fluidum incurrit, eft

l6;

t

plana , alia erit refitentia, ac fi effet conuexa,

j

»

vel concaua; quia ibi corpus in fluidi, parti-

yr ul

culas directe incurrit, hic vero oblique.

2

P

jora

r

j flo

Aliquando refiftentia medii ita increfcit;

Fi

vt ipfum durante paruo temporis inreruallo

haberi poífit pro fixo aliquo bypomochlio,

Jfrit

if l

fi nempe celeritas folidi valde fit magna , ne-

[à

if

que fluido ab iteratis percuffionibus vehemen-

gdant

tioribus tempus relinquatur, vt cedere polflir.

ji f

Sic aqua, a remo fortiter percuffa cum parte

p)

fua latiori ; fulerum huic pr&bet, cuius admi-

fl

niculo nauis protrahitur, efficacia vectis ho-

qoti

imodromi; (30.) fimile narandi auxilium piíci-

otulr

bus prebent pinne ; natatoribus brachia & pe-

dtat

des; auibus ale. Cum veroaér multo ma!ori

j

impetu debeat percutí, quam aqua, vt fulcri

fj

loco aliquantifper effe queat: facile patere pot-

at

g

eft, hominis pondus, & defectus virium in

"

brachio humano, ad ictus tanta crebritate &

C

vehementia edendos, non permittere, vt vo-

æter)ea

j

latum nos exercere poffimus. Cum pr

medii

at

RR

190

CaAr.

VII

medii refiftentia proportionalis fit bafi , vel fü«

perficiei , corporis moti: (243.) explicatur ex«

inde, cur globus plumbeus integer multo lon-

ius proiiciatur efclopeto, quarm idem in par-

tes minores diffe&tus ; ex hacenim diffectione

augentur füperficies, manente eodem ponde-

re; adeoque augetur refiftentia fluidi aérei.

246.

Galileu:, cumr regulas motus corporum

proiectorum inueíligarer, refiftentiam medii

fepofüit ; ( 20c.) idem fecerunt T'oricellius, &

alii; qui hunc fecuti füere.. Blondeí/us , inlibro

de iatiu bombarum , putat , impune pofle negli-

i hanc medii refiítentiam ; fed argumenta;

uz affert , non füfficiunt. vid. Leibuitius, A«

Erud- Lipf. 1689. Hugenius primo credidit, re-

fiitentias has effe in ratione celeritatum fimpli-

ci, & problemata huc fpectantia ex hoc fun-

damento foluit; fed experimentis poítea edo-

étusquadrata celeritatum affümfit. vid. eius Di-

fcours de la caufe de la pefanteur , p. 169.. ln col-

lifione corporum ictus ita eft fübirus, & bre-

vis, vt medii refiftentia nullum influxum ha-

beri poffit ; ex quo rite iudicat Jo/. Bernoullius,

collifionis regulas eafdem effe in vacuo, qua-

les füntin pleno. Vid. Di/zours fur les [oix de

la commaunication de mouvement ,

. 128.

FINIS

PARTIS SECVNDAE.

)]

rw—"—:.

MM

—

P.m.

, vllis

(Catüt f«

.Fy.l

y

ltolote

l

O.F

1: GEBRAEUEU NU

(;.5 :

m inpt

(leChone

-

n ponte

drel

x

p-—

;b

J

GU

J

Orponit

&

OMAU

o 2

OV E

am meil

iellitr X

zj

?0

i nl

ä

offe nl

" 9

rgumemï;

jiili, A

Edidiï) [QT

m limp

7h00f^

Al

CUT cMEEERE I EE R iE

E

127

oflet d

w8

(,eus D

d

T00«

F];)

AOI*

, & bre

xüfn ln

;ï:

^

moullil

/(r:

J a .

4

u0, QU

les fu.

) OP

i,

——

ä

1

—

v

Par.

m

Tig.9.

J

X

A. x

&

AL

ZA

E

XX/

EAN

H FyJo//

Z

du

A/in zL

C

X

a

L

£

]

d

JE;

j/

"

;

P

iE

I'y.lz

lzg "5

no

RE

( )O

(Kg)()

U

Iïq.vlg

xXX

1'1627. 16:

lel

]

X

P

«€

XF

)

G

N

MUU IVUSE DL EU s OIADUOINGNUNTLSS GUEU 0 7 20ugo3.51 . p ameco

P

D

AUE VERCUEAEAROUMUUNUNE

Ls

SEME -

15(9 m

D

.Fy 22

Á

4

Iy TE x

p

4Jig:22

Pa

E

i)/

U- x

423

culSemldol

ELl us

€

o 24

i 179.119.

CX'

—— MM

—

——

i

SML II

Jæi, —

E ]

&

N

Qgä

E

X

Jig:25

EA

.Fäy 20.

k

g

i

A'B Jj

[LWW

ROU SBIBNDNETIBENT OE TTE k a

CCSGBIEOSTTITERINT NU KE T ag i C DRRT

r

IX

*

u

a

ULON

———

m

x

E

B-]

jl

)

r

;

o /

—— À

Q ——34

il

MW

.Mud

P.

*s

9

VX

"

mD

-

ii

Al

J

í —,W

»

—*

EM E

W

"

P

Mf

M—

Ma

Mud

El

2

o

X;

8 — À

l

Q m

xx

4« . N

— — *f«

uw

—mmÁRÓáá

ia

—

:

t

R

a

^l

a

DUCTOISSNP T OE

|

O( 3

d t

uU nuss KU .. PALZLPA SSMRURIE

o

i

Oï

Qj

FAW

H g

M

CO

lOIWW

nmmoïw

E

PI-

w

(2

W

V

4i

dinn

— ——

— od

z

o./M

a pe

AAM

Orj

A

«,Mxlr

] V

SI

B

f*l

s

^

PI.

PI

—

—

SExMup sstl ssb N

It-

—————

17'5758

. g

. B

A

K];

M

TO

/

Cp- -

Jdig.42.] )

NUA

E^

/

9

E.

RUAGES,

(5e

dia 4-3Af

A

D

N

D

-R

u -

B

N

9

Fig.45-X

l.

|

A

j /,——X

ä/

uN

B

N

3 P4

W

Pö

(5

£O

F

*

p

idir-

E

RD ES

i. 44

A.

^b

IX

d H

Jig.49

G

A——,—.*

X i5

C D

Jdi45. F

SERIISARU TU

EE

E

"D

.qu 5o0

íd

ïh

1]2

5.(;

f

H 1* 52

.Aä.

Ty 46.

Es

H CM

AL

.E(? 51

jIC

//

lc

jB

y UM

oD

;L

/

s E

Jio.54 ,

IN

Qu EE & 7;

L

s

;

Fyä'z*c'

|

EI

[Rwers L |

AJB: C

ID

|

7i2.48. :

.;1"5'2

E

|

LOFSRNCS

IK

p

|

RE R ERa

[

-

"

—

—

T

a

—

D-

-

at

m

EX

nl

;

UM AUIUNGIIESUCI, UMUNEUI

H

Q

j

X//

U

My

9

MT

WN

.

Mu

ER

sl

PA r

-————À

m

lïïiïmx

2

*

A

E RU

g

L RAR EL m

9

E

7

p

.

W

u r

rh

Md

er

u-

ER

—M

9

ku.

NN

WHU

Wa

TW-

Km xxXXx !|

/ &

XXXX

f5

Ma

2

p-

.

d

:

v

LA

—U!

4

ROL UM

8

W.M..

—

us

Zs

—

— Á

*

*

T

asE Ro oUA

par.

À E U uTT E

Dl

Z23. O4

CEQ. 65

CD

A.

GN

Bb

,

x

Q

uecm

-M.

IMCR GT

ï

It

Q

EuesLan- Ls

i

A'J—

z

9

»-——À

L

A. 68

7U

o

"N

i

ï

ï

f(] [$/2]

03:7

N t

/N-

——

1IHES MAU

Ed

xv

74/ 2

pers RT

E

—— ——l

G

A. óo7

m

——

N

*

!

B- —

UAE

E

.Fl7 629.

(IE

,

//

N

m

J

"A

ä

N ,

l

ER

z

s

N

-:

T

m

-

A:

E

VOIRS AE as OE

Nne

DI CCSHRASNMER UT

Z

Z

s

5

,

»»

|

l

N

UNNm&kaf

|

a

Y

kl

j

YN

N

)

M

»

a Go THUNDSSERIREI E

g

m

AU. xc.äx

[3!

Mi

aL

$

)

M

N

ls

.

p

tar

Sä a

UN

—

uUl

I

,

m

-

:

ipvi

W.w 2

Va

N

x-

o

N

j

W

hi

Q

LA

S

l

M

J

ANI IU

il

e

W

[|

Bex

w-w

7MW

M

li

w

EEE

pl

N

M

H

yM

Uw

d

.—.

|

Ma

—GR-————

Ts EUAAT TE 2SBEAEU TE

E Mu

l.

:

€————Ó

——

——

£

L

s

—

mas — Es

——

- u*

— —

-

T

p ELAT r o o

——

T

z.

u

,€

D.

WE

n

-

r RH

x5

^

L^

»A

P

p

*

p fox

r

4.

»

Ts

p

e

g

-

*

E

*

rw.

*

d

z

Y

w

um

-

D

T*

^ -

$4

*

:üm

".

Ms

"3

t,

:X

P

r É

L i

s 2f

20

r4

Y

X

W

PRAELECTIONES

19

APCADEMICAE PVBLICAE

Q

8

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

17

Balance

PHYSICAE

O

16

15

PARTES MECHANICAS,

Focus

J ENN

ET HI65 COGNATA s.

N

COMMODA AVDITORIBVS METHODO

CONSCRIPT AE

Q

A

MT

GEORGIO WOLFFGANGOQO

KRAFFT,

-

PHYSICES ET MATHESEOS P.P. 0.

ACADEMIAR.

SCIENTIAR, PETROPOLITANAE .

ET BEROLINENSIS, MEMBRQ.

PARS 1I.

PARITER, VTI PRIMA, CORRECTIOR.

dl UCC ISICNO OP ISUIISIPISUPSÓ D P P IT IVAR PA

TEBINGAK

ä

svurisvs IOH. GEORGII COTTAE,

MDCCILXVWV.

2" Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com