uato aérem effe (erenum; depreffo autem plu-

uium; fepiffime enim vtriufque contrarium

Ti

obferuare licet. (P.1; 406. ) Deinde experi-

Ver

mentum antecedens ( 134.) ad cafüm vapo-

put

rum in aére natantium applicari nequit; hi

«s

enim aéri innatantes , & ventorum ope in füb-

u

limi hirentes, nihil ponderis füi amittunt fi-

lus

ue füfpenfi retineantur, fiue delabantur, nifi

U

illud folum, quod «quale eft denfitati aéris

multiplicate in ipforum volumen; (114.)

Tk

qua certe ponderis, füi amiílione aérem gra«

Iu

uant; fed non tum folum, cum fufpenfi hee-

)

rent, fed etiam cum delabuntur; poít defcen-

füm ipfum- faum abíolutum. aérem leuiorem

fierí

Wr

IILI

pE HYDROSTATICA.

fieri, ex hac caufa non eft diffitendum; fed non

il

d

vnica hzc eít cauffa. ( P. l; 406.) Hinc'etiam

factum eft, vt grauia dubia mouerit contra

proti

Tüit

applicationem huius experimenti, factam ad

Barometri pheenomena, Defagulierius, Tranf-

[

i

at. Philofoph. ad annum 1717; quibus quidem

occurrere conarus eft Georg. Henmr. Raf in

1iy

-

-

)

Differtatione Regiomonti edita 1719, cui ti-

tulus eft: Explicatio Leibnitiana mutationis Ba-

t

I:3

rometri adferta. — Ntque Defagulierius quidem

meríam rmanu füfpenfüm te-

fpmnl

pondusaque.im

nuit ; atque tum ;

diffeéto filo, euentum vidit

M

Leibuitiauo plane contrarium.

Confuli hic

quoque poflunt Commentarii Acad. fcient. Parif.

ad annum 1710.

Yi

137. .

li

d

Si fluidum grauius ponderandum fit in le-

viori, pro illius denlitate eruenda, velati

1le1-

i

mercurius viuus in aqua, cauto opus eít, vt

verum obtineatur fequenti methodo.

Ca-

.'peri-

T

piatur vitrum vacuum & apertum, quod pon-

T

l

deretur tam extra, quam intra aquam, &

ib

jactura ponderis deprehenfa (it —i; vitri hu-

ius folidi volumen autem fit — v.

'Tum ve-

"u

IO idem repleatur mercurio, cuius pondus

AMfit cognitum ; & preeterea fit ipfius volu-

Qäris '

i

men Z7. Vaículum hoc, mercurio repletum;

ruríus extra aquam , ac intra hanc demerfum,

gïü'

(

ponderetur, fitque inuenta iactura ponderis

»1. Hinc fequens poterit inftitui ratiocini-

p

I

jen

um, Primo, fi aque denfitas fit 9;. eft 7

F

ie

*rz

Car»

II

f

(F -- v)à; vnde deducirur 1—7339:--7. Cum

(üfi

(it

autem fit denfitas in genere — ; (9j. )erit

fe

etiam in hoc cafü denfitas mercurii viui —

ften

—— —

2*

fed eftud —i, quee inuenta eft; er-

!

EEX ccemer tl

15

go fubftituendo habebitur denfitas mercurii —

hi

M

i

—-i

; vnde, fi aqua denfitas 9 ponatur — r,

fii

erit mercurii quafita denfitas proportionalis

if

ti

ipfi; .. Vid. L. B. De Wolff Elem. Hydrofat.

qu

Til

p- 340.

138.

&

Queflio füpereft adhuc , an verum fit il-

t

lud P/inii, quod dicit Hiff. Nat. lib. XXXI,

m

j

cap. ó, nempe, vaía inania; obturata, de-

Qu

miífain mare, dulcem intrafe colligere hu-

morem. Nobis hic curandum hoc folum eft,

an lagenz vitreg, probe obturate, fübere,

linteis, veficis, pice, cerafipnatoria, per

r

has materias admittant aquam marinam, hanc-

t

que percolent, fiad infipgnem profunditatem

h

fuerint demeríe , fiue dein falía haec maneat;

fiuenon. In Commentariis Atad. Scient. Parif.

10

(T

1737 leguntur experimenta, que inftituit Cof-

9b

Á

igny , Ícilicet in profundirate 4o orgyiarum;

tl

quarum qua

liber tenet 6 pedes, talem lage-

nam integram snanfiffe, nihilque aquarum

ter

intus füiffe repertam.. Sed aqua 6o orgyias

; fij

alta fuber ad fundum lagenee detrufit, linteum;

p

pice

DE HYDROSTATICA,

113

m

pice obdu&tum, intro preffir, & vasfere to-

tum aqua repleuit, falfa adhuc, In profün-

ditate 100 org. eodem modo phanomenum

Jt

fpeétabatur; fed 180 org. lagenam plane cone

"

fregerunt. — Regnault,in Entretiens Phyfiques ,

W

T. l, p. 292 , perhibet, in profunditate 205

org. lagenam repletam fuiffe aquis, magis ad-

J

huc, quam relique erant, falfis, creditque,

(

ab ingenti bac preffione particulas aquz, &

l

falis pariter, transmoras effe per vitri poros

Qul

ipfos. Mihiaurem, in mari Daltico nauigan-

ti, anno :i744 m. Augufto, lapena vitrea,

'Nlï,'lfu

quadrangula, bafeos 4 poll. quadr. altitadi-

nis 6 poll. Londinenf. bolidi nauticee annexa;

& demiffa, inaliquot orgyiarum profundira-

ul

te fuit confracta; alias fortiores; & rotundas;

ad 46 org. demiffas, ibidemque per alíiquot

D

n

horas reliétas, intactas femper; & omni aquse

gutta vacuas; iterum extraxi .

J

(n d

339.

xf

pef

Tluida quadam, fi inter fe pertuifcean-

tur, minus obtinere voluminis; quam fuüm-

Vi

t vtriufque debetur, obferuauit Jllufir. De

d

AReaumur , Commentar, AAcad. .Scient. Parif..an-

Hü[!

E

2:01733; de quo füpra iam relatum fuit,

Wy'

ii

(T. 1,33.) Eadem voluminum diminutio

obferuatur quoquein fpiritu vini & aqua mix-

'u [

,-

fisinteríe, qua ad maximum accedit valo-

)

rem; nempe ad i. voluminis fpiritus vini ?

jm

fi huius capiatur pars vna, illius.due; cauffa

yias

9basnomeni eft fj

Pigims y.i,g—i., gm án vac

3a45iaa

if

Amiere

X

g

Par:fau?adag)

114

Car.

IIl

interflitia aqu

Q

bet.

?e aliquid recipit, & abfor-

liat

I4O.

Duo adiiciamus adhuc problemata non

iniucunda.

Primo;, fit vas aqua re-

Eig.53. pletum víque dd 4B, huic immer-

fus fit verticaliter tubus £C ; eritque

$

efle

aqua intra & extra tubum in eadem libella,

(1c7.). Iam aque fupperaffundatur externe

patü

oleum terebinthinz víque ad FG ; quod leui-

V(qa

us eft aqua, ( 120.) neque cum hac permifce-

Qu

tur; hoc premet aquam, etíamfi leuius fit; &

Quo

confequenter aquam in tubo paullifper eleua-

Yr

bit,in Z ; quaritur magnitudo huius eleuatio-

df

nis KH. Sit denfitas olei — m, aque — t;

Tif

preffio aéris — p; atque erit omnis preflio ex-

titd

terna fürfum directa, aque — CD? « CK &

«t

olei— CD? w« GB « m; aéris —p; erit por-

dn

ro preffio aque internae deoríum verfa — CD?

"

. n ( HK -- CK), atque iterum p; vnde fi

Ver

adeffe debeat eequilibrium, erit CD? « CK*

KG

n-d-CD? « GB «m

p—CD**nwHK

fqi

J-CD* « CK * 1--p; abiectisiraque aequa-

tioq

libus, & divifione facta per CD*, obtinebi-

ii

GB x 1ha

j*l

tür GB « m-— HK * n, aut JK —

"

vnde altitudines GJ. & EK erunt in ratione

&

inuerfa denfitatum fluidorum, 5 ad 4 quam

H

proxime in hifce fluidis. — Patet hinc, aquam

intra tubum non poffe afcendere ad FG ; effet

Bsm

enim fic HK — GB, aut —7—— — GB, aut

$—5 ldem experimento quoque cum mer-

curio

DE HYDROSTATICA.

IIj

fit-

curio viuo & aqua inftituitur, in quibus den-

fitates funt'vti 14 & r.

N

I4I.

Is

Id

W

Secundo ponamus, vas reþletum

l

j

effe aqua víque ad /4B ; huicimmer-. Fig.g4.

(

atur tubus EC, a(cendet in eo aqua

(l

víque adlibellam K. lam fuperaffündatur a-

Til

qua in tubo ftagnanti oleum terebinthinge ;

T

quod fit ope fiftulae gracilioris, oleo primum

d

immer(z, dein digito obturatee, & extractas

jl

defcendet ita aqua ad profünditatem ZK ; qu&-

li

ritur huius magnitudo.

Preífiones compu-

d

tando, vti antea factum eft, orietur pretfio

As

extra tubum, fürfam directa, füb prioribus

u

denominationibus, hec, CD* (HK - HC)

(

n--p; pretfio autem intra tubum, deorfüm

kl

verfa, hec, CD? « HC « »-4- CD* (HK4-

(j

KG)m-]- p; ex quibus inter fe eequatis con-

Jf

fequitur EK : KG — m:n— m; aut vero, ra-

14

tionescomponendo, HG: EK —5 :m. Ex

d

quibus fequitur oleum altius femper effe de-

bere in tubo, quam aqua in vafe; nam fi KG.

x h

[]

—.9, ellet & — —0, aut g —m.

Neque

tf

—

etiam fieri pore(t , vt HK fit nulla; requirere-

p

tur enim ad hoc m — o , vel grauitas flui-

di levioris plane

lüam

nulla.

efïi[

4l

n

jio

H a

CAiJvT

116

Car.IV DE CORPOR, DESCENSV

1

CAPVT IV.

[

DE CORPORVM DESCENSV

fit

Pl

SVPRA PLANVM INCLI-

NATVM.

pl'(

li

Vit

^. 142.

It

Q0i

orpus in plano inclinato defcendens non

€

animatur a vi grauitatis apud nos intepra,

4l

& abfoluta, quoniam verticaliter defcendere

rl

Vi

impeditur, permittiturque ipíi folus defcen-

t

fus obliquus, in quem partem tantummodo

huius füz potentie poteft impendere.

Agit

T

igitur in illud prauitas aliqua imminuta, -

ua-

lem in Luna effe vidimus, (P.I, 15$4) : VE

vero fciamus, queenam grauitatis apud nos in-

tegree portio hic confideranda veniat, patet ,

d

anc potentiam abíolutam p, effe ad reípce&ti-

3

[

vam, qua nempe corpus in plano

Fig.$;. inclinato regitur , veluti eft 4C ad AB;

Iu

(16. 17.) vnde potentia, qua in pla-

W

nis inclinatis confideraridebet, pro motu ex-

D

q

citando , . nulla alia eft, quam.—fä— p; hoc

Qi

ol

eft; pars ;cipfius p abfolutae ac integrae.

li

1j

l43v

-

Yi

Interim tamen corpus tale, etiamfi vis eius

Yl

diminuta fit, defcendit tamen motu vniformi-

H

ter accelerato , fed tardiori tantum ; quoniam

Ál

a ii«

SVPRA PLANVM INCLINATVM,

f"

Potentia enim

a minori porentia agitatur.

sgens hic eft grauitas, que , quamuis minor

fit integra, extra eiusmodi planum agente,

manet tamen abíoluta; ( P. 1j 133.) adeoque

producit motum acceleratum. (P. I; 132.)

Idem cerni quoque poteft ex eo, quod gra-

vitas agens in plano inclinato ad abfolutam eft

in ratione conítanti 4B : 4C; vel etiam , quia

corpus in plano inclinato; dum defcendit per

Qu

AD , fertur motu compofito, vno 4E, qui

PACI

eft verticalis, adeoque omnes leges huius fer-

(

vat; altero ED, qui eft horizontalis & eequa-

(ut

bilis, & ex hac cauífa

pþiorem retaydat ac di-

od

fninuit.

Agl[

n

144-

Vi

3

" Tn defcenfu igitur corporis per planum itt-

clinatum e&dem obtinebunt leges, que in

d

omni alio motu accelerato.

Scilicet, celeri-

x

tates erunt vti tempora, quibus acquiruntur ;

)ano

Ípatia percuría ab initio motus erunt in ratio-

7A

ne duplicatatemporum , aut celeritatum ; fpa-

ple

tia intermediis termporibus sequalibus abfoluta

129

erunt vti numeri imipares; (P.1, rjo.) &

ho

qua füntalia. : Leges igitur motus accelerati

obferuaturus experimentis, commodiífime

hoc peragit ope plani inclinati, in quo corpo-

ra non ea feflinatione delabuntur, acin motu

verticali, in quo, ob celeritatem itineris ; vix

T2

vlla vel fpatii , vel temporis , abfoluti men-

J

fura capi poteft./ Quod ipíum etiam fecitGa-

de :otu lotali dial. 3. vbi

pl

'

Jikm', in . dialogis

T

H 3

p

Mu

Car.IV DE CORPOR. DESCENSV

rimus leges motus accelerati in grauibus

[

rotulit; liberando autem planum inclinatum

T

a Icabriie; & frictione exinde oriunda, agolu-

Tic

lo

tinatis membranis.

14f.

(!

lt

Sin igitur corpus, nulla frictione impe-

(

ditum, libere deícendat in plano inclinato ,

f

atque peruenerit in locum , duplex pote

oririquaflio, prima, quamnam ibi habeat ce-

pi.

leritatem ; . fecunda, quonam tempore illuc

qu

«

peruenerit. Adhibeamus hic canonem horum

Ihi

moruum,

a porentia abfoluta oriundorum ;

np;lz

generaliffimum, dc

— ———— .

(P;l,3225

FHieic autem p denotat grauitatem integram ;

hi

cuius pars tantum-,cp nunc in computum

Dist

venit; (142.) hoc igitur valore, inipfius plo-

d

tb. AB. de, .

cum, fübftiruto , habebimus de —

m. AC

p

[

?. AB,dt

AC

vel, quia-ä—-:: 1; (B, I, 138.) de —

W

Ef vero dt — pofita 4D—5, (P. l, 82.)

«

". AB. dg,

quo ruríüs fübrogato, fit edre —

AC

,

W

Jam ponamus, altitudinem debitam celerirati

ih D effev, erit fice— vv &

g —is

a?

0ti

(P.

£

, atque

V

I, 150.) vnde producitur dv —

AC

AB. $

AB « AD

ib

integrando v —

C:

AC

; fed, du-

In|

li

éla DE horizontali, eft 4B : C — AE

SVPRA PLANVM INCLH;?ATVM.

115

Ib

N

ÁD; ergo tandem prodit — 4E. Corpus igitur

J

in D tantam celeritatem acquifiuit , ac fi ver-

l

ticaliter delapfam effet ex altitudine AE5 fed

hoc caíü haberet celeritatem 250 v^ AE fcrup.

( ?. 1

; 148. ) ergo corpus in D eam habet ce-

ti fecun-

if

lg

leritàtem , qua tempore vnius minu

1040

di equabiliter percurrere

poteft 250 v AE

fcrupula pedis Rhenani.

Vnde celeritates

pd

V

«

grauium fuper plano, &in perpendiculo, ac-

]

quifite, fuünt e&quales, quando peruenerunt

X

ad eandem horizontalem, vti afferit Keilius;

Tif

.?ntrod..ad vmïm Phyf. p. 187.

I46.

7)

(f

Ad fecundam queftionem ita refþondebi-'

mus.

Corpus D eodem tempore; quo per-

j

venit motu accelerato ad D, poteft celerita-

j

te scquifita 250 V/4£ equabiliter percurreré

— ]

fpatium 24D; (P.I, 140.) & tempus inmo-

"1]

—

tu &quabili eft ——5 ergo tempus per 4D

/

hic eft

2A4D

z. 4D. . Sed; deiniffa DJS

so/AE -

ijv AE

m

ad AC perpendiculari; ob triangula fimilia

d

EAD & DAF,; eft AE : AD— AD : AF , aut

vero AD — v AE « V AF , quo fübftituto;

d

fecund.. quo

(

oritur tempus per 4D —

5

igitur tempore corpus libere & verticaliter de-

(

laberetur per AF : eodem peruenit oblique;

i

inípario declidi, ex Zin D, hoceft, funt

duo ifta fpatia 4D ; &AF,; Ifochrona.

"7

147.

/)

H 4

) z; Car: IV DE CORPOR. DESCENSY

147.

It

[

Ex hispraemiffis folui nunc omnia poffunt,

d

«ue àd mortum corpóris in plario inclinató

fpectant. Qiusratur ex. gr. quantam longitu-

dinem debeat habere planum inclinatum A€ ;

vt corpus illud defcendendo abfoluat in tem-

&

pore vnjus min. primi.

Erigatur CG per-

li

r

pendicularis ad 4C, que cum producta 4B

€óoncürrat in G; atque abfoluetur Z4G eodem

U

tempore, quo Z4C, ( 146.) A4G autem requi-

&

li

fit tempus 777 fec, ergo ponatur

Vf;

G

€s 60', Vnde AG 2 60*. 125? fcrup. Po-

de

natur altitudo plani 4 efle 400 ícrup. Rhen;

l

&tque ob triangula fimilia 24€ & €A4G, ba-

ln

betür 4B: AC — 4€: A4G, hoc eft AC —

li

V ABw v AG — 60. 125« 20 — 150000fcrüp.

À

2s: 1 $o pedibus.

Ihe

148

H

Sint þïura*, immo infinite multa;

Eu

I:g $6 . pl

d

na inclinata JE, A4F, 4G, qua

bl

b

cominünem habeant áltitudinemZF;

(

demiflis ex F in (ingula perpendiculis B FC,

FD , percurrentur fpatiain planis fingula 4B,

4C; 4D; eo tempore, quo cadendo per-

curritur ZF; (146.) ergo fpatia 4B, AC,

&

44D , qusuis percürrentur eodem rempore ,

0c eft, erunt /gatia ifochrona.

Patet autem

pi

Tit

€x Geometria, pun&ta A4BCDF, atrque infi-

X

fiite tnulta alia fimiliter determinata , conífti-

d

iüefé peripheriam femicireuli, cuius diame-

ter

pa

D

. -SVI:RA PLANVM INCLINATVM,

1Y2tí

tereft 4F. — Ergo in femicirculo omnes chor-

dze ita ducte fiftunt nobis rotidem fpatia ifo-

jtly

Ril

chrona, a corpore praui percurrenda.

iil

149.

Á

Immo non he fole chorde f'üperiores

Tl«

eodem tempore abfoluuntur ; fed etiam infe-

j

riores BF, CF, DF, quarum quzlibet cum

T

rioti fua focia integrum femicircu-

gl

l:

um explet. Nam ducaturchorde BF Fig.s7.

»

y

&qualis fuperior 4E; patet etiam

];

hanc effe ifochronam cum ZF , aüt 42.(146.)

[

Geometria autem docet, rectam AE füb eo-

h

em angulo inclinatam effe ad horizontalem

ltty

HR, quo inclinataeft BF; ergo AE & BF,

hi

hoceft, 4B & BF, eruntifochrone. Idem

fimili modo demonftratur de chorda CF —

p

AD. Hincin toto aliquo circulo, cuius día-

meter F4 ad horizontem Z/R perpendicula-

tis eít, omnes chordz, ab extremis diametri

àd peripheriam duéte, eodem fempore per-

j

[ij

curruntrnr.

Hoc theorema, cum otnnibus

(

fere aliis huc pertinentibus, primus inuenit

If

Galileus in Mechanice Dialogo III.

J

h

156.

Y

x

* Qyämuis antem

chorde due BF, CF

Á

eodem iempore currendo abfoluantur: cor-

f

pus tafnen per illas currendo diuerfàm acqui-

Ill

rit celeritatem.

Nam demittendo verticales

f

BG, CH, ad horizontalem H£, & perpen-

li

dicularesad diametrum B/, CK; corporis

4

acquifita eft — 250 v^

per BF | moti celeritas

BG-—-

d

$

122

.Car. IV DE CORPOR, DESGENSV

zi

BG — 250 V'IF; (14;'..) corporis vero pet

CF moti celeritas acquifita — 250v CH —

"

250v KP.

Sunt ergo he celeritates in fine

$&

chordarum acquifite vti 'IF: v/KF. Sed,

&

lh

ob trianpula fimilia, eft IF : BF — BF : AF;

7l

adeoque V'IF — 7!311-7; tum eft quóque KF*

N

CF— CF: AF,aut v KF — .T. ; hincerit

celeriras per BF ad celeritatem per CF -

BF

— . ——

CE

VAE « VAF

— BF :CF; adeoque celeritates,

bl

Mi

per has circuli chordasacquifite , erunt in ra-

tione chordarum ipfarum directa,

«

151.

Á

p

Tempus, quo percurritur planum

ho

Fig.ff. inclinatum A4C, eítad rempus, quo

percurritur eiusdem perpendiculum

y

-B, wti longitudo plani ad longitudinem

perpendiculi, Eft enim illud rempus ad hoc

Qu

vti V/4G: V/AB. (146,) Sed, ob triangula

L

It

fimilia, eft 4B: AC — AC: AG, aut V/AG

—

—

Va ag

quie applicando , habebitur tempus

VAB?

D!

illud ad hoc vti 4€ : y/4B — AC : AB.

li

Ex quo fequitur, tempus per planum q

uod-

cunque AC, cuius altiudo ,eft A ,

effe

2]x

AC

E

li

Ti

i1257AB

min. fecund. (147.) |

If2

C]ln(

Eodem tempore acquifite celeritates in

deül

do

Wt

pláno, & in verticali; fung vti plani altitu

E

pp——

* SVPRAÀ PLANVM INCLINATVM,

I23

ad eius longitudinem. : Peruenerit enim cor-

n

pus in plano ad D, erit eius celeritas vti ^ AE,

nf

Sed idem eodem tempore cecidiffet per AZ ,

[

& obtinuiffet celeritatem vti /AF. — Eroo eft

4l

illa celeritas ad. hanc vti v/AE : /AZ^; íed eft

um

AE: A4D — AD: AF , ergo celeritates. fünt

AD

t

vyti VAF ! VAF-—AD:AF-AB: AC

1:2.

]

(rich

Ex his quoque foluitur elegans illud pro-

blema Leibuitii, 3'ournal des Sav. 1696 p. 716;

Itf

inuenire triangulum re&tangulum, in quo

corpus verticalter & libere cadens per AB,

fed hac.celeritate equabiliter deinde motum

f

per BC, eodem tempore perueniat in C, quo

motu accelerato per 4C, — Eít enim tempus

q

vAB

——

A

quri

per AB —

:2f

fec, (P.I, 147. ) & hic ac-

li

j

quifira celeritas, qua percurrere poreft 250 v^

AB fcrup. in min, féc. ( Ibid.) ergo percur-

aguia

ret BC hac celeritate equabiliter in ternpore

fj

BC

a5oVAB

fec. tempus denique per AC eft

p

AC

?

£

S EC CITE

) .Ergo erit

-

A

12524B

12$

u

BC

AC

vnde deducitur

"S:07 AB

12545

F

d

AB-4-i BC — AC; quzeltíolutio proble-

matis, fi AH ponatur verticalis, fed ZC in-

clinata obliquead illam, . Si vero triangulum

defideretur rectangulum ; erit 477 4- AB «

10

BC4- i BC — AC

Am d- BC*; exquo

fit

L

-

124 — Car. IV nE cORPOR, DESCENSV

fit AB : BC 2 3: 4; inqua igïmr ratione fi

el

fuerint b« linea , res füccedet.

R

154.

!l

Corpus, quod in planis inclinatis fibi con«

tinuo füccedentibus mouetur, & a porentia

nulla folicitatur: sequabiliter mouetur, fi

(

tf

modo illa plana inclinata contigua nuíquam

nite magnitudinis angulum conttituant. Mo-

dec

01

ueatur enim corpus per duo plana inclina-

ta, & qualia, finita, aut infinite parua,

i

Fig$8. CB, BA, que inter fe conftituant

nf

angulum CZE£ infinite paruum; fitque

'Cell

celeritas per CB vti CB; erit, hac refoluta in

W

CD normalem, & CF parallelam, plano fe-

i

quenti BA , celeritas fübíequens — CF —DB,

]p

quoniam celeritas CD, a plano AB fcilicet

u

abforpra, in confiderationem non venit.

T

Cum iraque celeritas antecedens fit CB. ——

EB, fübl&quens autem 7)B, differentia vtri-

usqueerit ED, qua nempe celeritas fübfequens

pi

decrefci. At vero, ob circulum per ACE,

ag

centro B, ducendum, femper eft AD : DC

Vi

— DC : DE; fi igitur fit angulus CBE infini-

u

te paruus: erit etiam DC differentiale pri-

T

fhi ordinis, fed DE differenüale fecundi or-

Q

dinis, veluti ddx; atque fi celeritas antece-

h

dens füerit c, erit fübfequens c— ddx. Hinc

[

in planis eiusmodi infinite multis fefe fübfe-

lo

quentibus nulla alia celeritatis muratio exiftet,

(l:

quam hzc, c— dx ; fed hoc differentiale pri-

[

mi ordinis nullum eft refpectu ipfiuse; ergo

itq

in qualibettalium planorum inclinatorum fuc-

dy

ceii-

p-—

SVPRAf PLANVM INCLINATVM,

32j

i

eeffione celeritas manet conflans c. — De linea

curua quauis idem demonftrat Celeberr. Eule-

rus, JMech. tomo I1, prop. 1.

IQf«

155.

j

R

Patet itaque porro, fi angulus CBE aut

ht

CD, finitam magnitudinem habeant: celeri-

tatem non manere eandem , fed fenfibile pati

Qu

decremenrum : inter defcendendum ;

cuius

M

f

confiderationis neglectus plurimos eruditos

in errorem coniecit, putantes, quemcunque

240

It

angulum inter fe faciant duo plana contigua ,

celeritatem ita fe habere, acíi corpus femper

QQy

V

in eodem plano progreffum fuiflet; quod

ol

ipfüm etiam fefellit Galileum; cuius hunc

1

lapfum primus correxit 'arignon , iam in an-

[

no 1693, vid. JMem. de l' Acad. des Scieme.ot,

i

lil

1794,

156.

At

Si.nunc corpus moueatur in fücceffiuis

planis, modo allegato fe habentibus; (154.)

,uens

(b

atque in ipfüm agat potentia abíoluta; ( P. I,

x

12i.) euidens eít,

celeritatem conítantem

mutatum iri in acceleratam,

vti in omni

fini

pt

motu zquabili accidere idem folet.

0f

Quare fi motus fiat per plana AB , rig: 59

«v

BC, CD, DE, corpusin B habebit

]i

celeritatem , ac fi ex F cecidiffet, pofiralinea

f

horizontali d/,' aut ex 5 in B perueniffet.

j^

C145.) Hac acceleratione pergit in C, vbi

p[l-

celeritas eius eft eadem , ac fi ex G decidiffet;

ll'go

atque huc ex c defcendiffet ; atque fic porro;

[j

Rcr. DéunNRACHOYNUUE

donec in £ eam celeritatem acquifiuit; tan-

f

quam

126

Ca». IV DE CORPOR. DESCENSV

quam fi ex £E verticaliter decidiffet; ac per

ilof

DÀ

planum inclinatum ZE motum fuiffet. . Idem

D

docet Keilius, Inirod. ad . Phwficam. veram ,

p. 1895 füpponens, flexus ad B, C, D, non

qii

qef

impedire morum grauis cadentis, fed tanrum

ÀD

ipfius directionem mutare.

1j7.

"

Ti

ofc

uoniam itaque talia plana; qualia requi-

rimus, infinite multa alia-efficiunr li-

bus

Fig.6o,

neam curuam AJ/: patet fimul, cor-

lm

ilti

pus quoduis A, deícendens ex quie-

te, motu accelerato, per curuam quamlibet

«

tl

AA in M talem babere celeritatem, quam

fet

haberet, fi libere ex altitudine verticali P2f

decidiffet, hoc eft,. qua percurrere poflet in

Lf

T0

tempore vnius min. fec. 250 y/PJJ fcrup. ( P.

1,148) Quodipfüm in motu circulari often-

Eu

ditur eleganti experimento, defcripto in Ga-

df

Yet

lilei Methanica , Dial. 114 p. 1515 quo com-

probatur, corpus, per varios circuli arcus de-

ten

Co

Ícendens, quitamen eandem habeant altitudi-

Ef

nem verticalem , in imo femper obtinere eam

celeritatem, qua ad priorem libellam afcen-

DN

ls

dere iterum poteft, hoc eft, que aqualis fit

celeritati per hanc altitudinem verticalem ac-

n

uifite.

Quod idem experimentum, inuer-

fii

o etiam modo factum , fuccedit pariter.

CAP.

V.

DE OSCILLATIONE PENDVLORVM.

d

fim

[]

tus ofcillatorius eftl motus reciprocus , quo

inü

M

IBQw

H

corpus alternaüm accedit & :ecedit'ab-iqif

ti9

a

DE OSCILLATIONE PENDVLOR/VM.

127

tio motus D. Ita fi corpus füper curua

W

m

DAEmoueatur,primo defcendetfüper Fig.61,

DA, tum a(cendet in AE celeritate ac-

Itl

T0f

uifita,donec hanc amiferit; deinde ex Z iterum

TRU

defcendet pondere fuo, afcendetque rurfus per

AD ; quo facto iterum deícendet, hancque pe-

riodum conrinuabit; talis itaque motus vocatur

"

ofcillatorius, qui confiftit in alternis defcenfi-

Tib

bus & aícenfibus füper linea curua.

Cum

T

)

Ü

'l

itaque in vacuo celerítas pendeat tantum ab

alitudine verticali: (157.) patet, corpus in

qi

nlis

eodem curue punéto habiturum effe eandem

U

celeritatem, & confequenter defcenfus per DA

j Pgll

fiet eodem tempore, quo aícenfus per AD;

jtit

& fi ramus curue AE fimilis & equalis fir ra-

(

mo AD , tum etiam motus per ÀD aqualis

ftte

erir morui per AZ; quare omnes aícenfus &

Si

1G

defcenfüs equalibus fient temporibus.

(

vero rami fuerint diffimiles, tum tempus fal-

nroe

tem per D4E &quale erittempori per £EAD.

Corpus vero (íemperad eandem altitudinem

jude

aícendet; vnde manifeftum eft, hunc motum

T

ofcillatorium perpetuo durare, adeoque fi-

(cefe

|

ftere nobis verum perpetuum mobile theoreti-

lis

cum; quamuis in praxi non füccedat, ob

ma

fgictiones motum minuentes.

:

I ïyb

Curua ergo ad motum ofcillatorium pro-

ducendum apta eftomnis, quee de puncto in-

ul

fimo A duos habet arcus alcendentes, com-

muni tangente gaudentes; quod idem etiam

g

E:B:

j

requiritur , fi AD & AE fint diuerfae curu

las

i

E

CaAr.

V

128

alias enim motus perturbaretur.. (154.) Ac

hi

tum quidem motus per 7) AE vocari folet Itus,

g

aut Ofrillatio, vel F'ibratio, prima; motus

(Q

vero per E/Z/D Aeditus , aut Ofrillatio fecunda.

Yid

uamuis enim alii itum & reditum fimul füm-

la

tum vocent vnicam ofcillationem:; nobis ta-

men magis placet definitio data, quia mapis

eít vfitata.

fici

160.

W

Pendulum , & fimplex quidem , eft linea

hi

reha, inflexilis, non grauis, in extremitate

iv

füa inferiori pun&to graui onerata, & füperi-

us citra centrum mobilis.

In praxi adhibe-

g

mus filum tenuiffimum, circa centrum C mo-

i

bile, cui infra globulus grauis 44 eft appen-

"

füs. Idem quidam etiam appellant Fumepen-

—

qu

üdg

duíum. Quodfi pendulum tale circa

C rote-

defcribat :

Q

tur, vt graue arcum circuli DAE

idem morus huic graui A accidet; ac fi in fü-

qu

E

perficie fpherica DAE perfe&te dura, & leui-

gata, fine omni frictione moueretur corpus,

Quodfi

tali pendulo a&r, aut alie materis ;

veluti ipnis, non obfítarent ;

nullaque efiet

ln

fri&tio circa centrum rotationis C,

ex rigidita-

b

te, fi

li etiam maxime flexilis, oriunda: in

Qi

scternum perdurarent vibrationes eius

dem $

lr

fed allegatze cauffz infenfibilirer diminuunt

fi

penduli velocitatem, vt ad arcus continuo

breuiores excurrat, & tandem in A quietum

IT

pa

confiílat, qui eft flatus equilibrii in pencu-

lo; vnde ofcillationes fantalternse ac

cefiiones

tür

& receffiones a ftatu aquilibrii. (38.

) Kel,

D;

Inirod.

DE OSCILLATIONE PENDVLORVM.

127

Es

Inírod.ad veram Phyf. p. 198. ' Perfpici poteft

tT

exhis, cur pendulum celerius ofcillet in va-

1010j

aut alio fluido denfiori.

nl

cuo, quam in aére,

vid. Gravefande Phyf. Elem. Math. T. 1. p.5575

i.

j

INewtoni Princ, Philof. p, 290.

16I.

nj

Quamvis autem penduli fimplicis ope ef-

fici queat, vt corpus ipfi annexum in defide-

rata quacunque curua moueatur ; vid. Celeberr.

d

Euleri Mechanica, £. I1, p. 195 quod primus

mita[e

invenit Hugenius in Horologio ofrillatorio , ma-

p

in curua

Ia

gno ingenio eruens ofcillationes;

Cycloide fa&tas , maiores & minores, omnes

00

inter fe efTe ifochronas : nos tamen non con-

-pen-

fiderabimus hic , nifi o(cillationes factas in cir-

Jle

iU

culi arcubus , quod modo priüs ( 160. ) indi-

cato fimpliciffime perficirur.

Hinc itaque re-

du

quiritur, vt tempus ofcillationum, in circuli

jl*

Tij

-

arcu aljtluo peractarum , definiamus.

FPUSc

162,

£

Sed hoc requirit intimos Geometrize füb-

at

limioris receffus, quos aperire hic non licet.

dit

— —

lgitur füpponamus cum fümmis Geometris,

Ü n

qui folide hanc rem perueftigarunt, fi pendu-

n

lum aliquod implex CD, cuius longitudo CD

u

fit —2 fcrup. Rhen. eleuetur ad arcum Z4D ex

jJ)

(

ftatu equilibrii C4£, atque ex D demittatur

perpendicularis DF ad diametrum verticalem ;

(

J

tum fururum efle tempus defcenfus perarcum

2a

DA —

(fft;

2. 250

fecundis , multiplicatis in fe-

[»

Pars fecuuda,

I

riem

128

Car.

V

AF

9AF*

riem hanc fequentem ; 1 d à3c l

26 AC2

pu

&c. vid. Celeberr. Euleri Mechanita , T. ID5

ij

p.70; nec non Jac. Hermanni Differt. in Com-

p

meniar. Acad. Scient. Pelropol. T. II , p. 148.

U5l

Si igitur arcus 4D , in quem pendulum CZ

ted

excurrit, fuerit infinite paruus: tum ,empus

/2

n

deícenfüs, vel afcenfüs ; r od fecun-

tem

dis, ob ZF — o; & in qua formula eít ratio

diametri ad peripheriam vti 1 : ; longitudo

enduli — a fcrupulor. pedis Rhen. & actio

hr

grauitatis - g ; vel erit integra ofcillatio per

Til

Dape 775 R. quemadmodum füpra

240 F.

iam (P. I5 152 & 155.) fuitdictum. — Celeri-

Mp

2$04

celeritas

;

tas in.4 — 250 V. AF —

CUEAESTS

QU

AD? -AM?

b

*

AB

)

lt

in M -—2;ov(. AF—-AP)-—-zyox/(

MmprAB

(s

lii

tempus per lifm — ago7( ADz — AM?* ) Arcus

E

AMD extendatur in lineam rectam fig. 61 * &

Qu

ex puné&to Z defcribatur quadrans circuli DN F,

t

erit IN —v ( AN? —AHM"? ) hinc tempus per

Mm v AB

VAB

Na

p

Alm

lfj

250 MUAN

260

"AD - hinctempus

Dio

FN.vAB

Yer

& tempus per ar-

perarcum AM—

2$0 4

Dor

FND*?/4À

cu,m AMD-

Sit ratio diametri ad

A

D4

240 À

-; hinc tem-

Quy

peripheriam 1:775 erit27— ^ AD

pus

DE OSCILLATIONE PENDVLORVM

129

h

pus ofcillationis per arcum 44MD—

zV 2 AC

K

2. 240

ID

atque tempus defcenfüs per diametrum feu du-

(un.

plam penduli longitudinem eft ad tempus uni-

'467

us integre ofcillationis infinite paruz ex itu &

d

reditu compofite ut diameter ad peripheriam

:m?ï&

v2

ATV 2ü

— tempus defcenfüs per 42 :

0H

I2$

2240

tempus integra ofcillationis.

irit

163.

itub

ado

Patet igiuir, tempus defcenfüs per arcu-

T

lum infinite paruum DZ non effe pariter infi-

nite paruum , fed finitee magnitudinis ,

p

nempe

7V2a

» euanefcit enim fic fola altitu-

lt«

2. 2507,

do arcus ZF; & fi ofcillationes fiant in alia

)

curua quam circulari , tum eadem men(üra va-

Il

let; fi modo radii z loco nunc adhibearur ra-

)»

dius ofculi illius curue. (P.1, 182.) Si ofcil-

o

lationes non fuerint infinite paruz in circuli

arcu, tempora ofcillationum maiora erunt ,

j

quo maiores fünt earundem arcus.

Quodfi

1

tamen ofcillationes fint valde paruz: e

ritrem-

J

pus ralis ofcillationis ad tempus ofcillationis

infinite paruee — 4 B -- /4F ad 4 AB , quam

1j

j

proxime, ( 162.) Altirudo denique, per quam

verticaliter corpus defcenderet in eodemn tem-

nräf

pore, quo deícendir perarcum infinire paruum

4

zm $

E N

T

DA, e&ï:ï—, vel;. obgz z &

$

o?

&5

quam proxime.

"ff

l

164.

PDS

130

Car. V

ii

164.

lr

Maxime hic autem notari debet, tempus

Tk

defcenfüus füper chorda infinite parua non effe

L

lum infinite

eequale tempori defcenfüs per arcu

chorda DA .«

pe

0i

paruum. llludenim tempus eft - AF. "

ob chordam DA ad 4F — A4B ad

ftd

C151.) aut;

chord. DA

; idem

chordam DA , vel AF —

ja

» Á

us dl

c.

—

?

*

erunt ipitur predicta

tempus €

125 g

Tür

V AB

7v 2

L ei

W

tempora inter fe vti

Vg

2.250V g

àl

7

o$/28 g 7V^ 2

» vti diames

lia

4. 125 V g

4

| D

125 V£

EU

ter ad quartám peripherig partem; vnde illud

aut vero per chor-

Tür

tempus longius eít hoc,

dius defcendit

Tügi

dám etiam infinite parvam tar

corpus, quam pe

r arculum infinite paruum.

W

m infinite paruum concipi-

Q

De(cenfus per arcu

i

tür ut motus vnifor

miter acceleratus pofita vi

conftante — g.

Igitur

-

(i mobile decidat fig,

IA altitudinis 4B —5, «X

62* per arcum O

fit 4P — x, celeritas

que in /// debita altitudini

iln

b—x, motus per inítans proximum vel per

E

dl

Adm concipitur vniformis, hinc incrementum

D

celeritatis cafu per Pp

acquifitum evanefcit pre

j

céleritare defcen(ü per ? — x acqui

fita adeo Pp

hinc fi b & x

(int elementa primi

Parn

pre 5—»x;

itq

gradus, erit Pp eleme

ntum íecundi ordinis.

n

Concipiantur tam axis 4B »

quarm arcus 4770

in

DE OSCILLATIONE PENDVLORV&. 181

in infinitas portiones refpectuipforum elemen-

tares diuidi, qua abícindent cordae 40 ele-

Yi

menta A , fique tempufculum per IV differat

i

fummae temporum

f

a tempufculo per Afm;

Iam fi

per ON A, OAJLA ctiam different.

--

hi

OA fit atcus circuli fagitte BA 5—2 &

7

adx — üb

"D)

radii CA —5 , iam Jfm —

v'(2ax—xx )

-

adx

i

z

p

L

dx^a

* Ex nàá-

b evaneícens .Mm z

V2X

V^ aax

d

tura circuli ON.4. — v'aab, hinc AN —

!

xv .....2; & Nu-dxv^ ?* ergo Mnm:Nu- vbv

7

adeoque 4/m. * N quamdiu 4x4 » &nonni-

if

fi cum x-:—f; b vtrumque elementum æquale-

Porro Mm

Nu — fin. nNP : fin. Á MP ; ergo

j

fi elementa differunt, etiam inclinationes eo-

rum fünt diuerfie. Elementa igirur arculi ele-

t

vt

mentaris cum elementis corde nec longitudine

Quf

nec decliuitate conueniunt, & licet totus ar-

culus cum tota corda coincidat, hoc àd motus

cIp

"

in vtroque identitatem inferendam nihil facit.

fi

165.

,U

" Cernere hinc licet, in errore verfàri omnes

gt

illos, qui tempus ofcillationis minima in pen-

| p

dulo eruturi ; füpponunt illud zquale effe tem-

Qul

pori defcenfüs per chordam infinire paruam ;

tjif

hoc eft per diametrum circuli; vti fecerünt

( Pp

Parent, Keilius , Introd. ad veram Phyf. p« 209»

rifl

atque alii plures; nam ab asqualitate talis orcus

jf

men?

cum chorda infinite parua minime argu

: (ar

j

24

15

*

132

CaAv.

V

(0

tari licet ad eequalitatem inter tempora defcen.

füs vtriusque, . quod monuir iam Hugenitis ,

l

il

& poítea Iac, Hermannus, Comment.. A4cad. Sci-

&

ent. Peiropol. T. II , p. 195 nec non Saurinus

iT

uoni-

&

in AMemoires de P Arad. 1722, p. 7o.

am tamen vtriusque temporis ratio eft con-

Q

CUf

ftans: (164.) mirum effe nequit, cur allegati

auctores veram inter ofcillationes penduli pro-

t

