nihil fluidi interfluere poffit: illud libere per-

miffum fibi non eleuabirur; quia omnis iam

T

preffio fluidi deorfüm dirigitur, nec quic-

quam aque adeft, quod preflionem fürfüm

exercere pollit.

II2,

W

j

Solidum corpus intra fluidum fübmer-

[

fum efficit, vt hoc diuerfüm pondus babere

Qu

videatur,

lllo enim fübmerfo, hoc altius

fü

afcendat neceffe eft: quare cum, bafe vafis,

m

& denfitate fluidi, manentibus iisdem, cre-

Q

ícat fluidi altitudo, maior in fundum preffjo

i

exercebitur quam ante, (96.) Quod cernere

N

l.

4

pE HYDROSTATICA

87

1 C

licet , fi vas aqua femiplenum füpra bilancem

d

ponderibus equilibretur, tum deinde cylin-

X fn

drus ligneus extrorfum firmatus, & vafcu-

t d

lufn nusquam attingens, aqu& rantummodo

immittatur; obíeruabitur enim fic, equili-

p

fütd

brium füblatum iri, ob aquam magis eleua-

efudi

tam, fundum adeoque fortius prementem ;

efit

quod idem quoque fit, fi vel folum digitum

aque immergas. Obferuauit hoc iam Gregori-

j [l

) dit

usa $. V'incentio in. Differt. Lovanii 1623 £di-

ia; vid. Fournier in Hydrograph. p. 6025 &

Dogt

Immo

tfum,

Schottus Mag. Nat. p. 1I, p. 359-

m

ratio hinc redditur, cur folo halitu, & forti

(meit

infpiratione in veficam validam facta, ma-

gnum attollereliceat pondus. Sup-

!deuï-

$

pono enim halitum in 4comprime- —Fig$t.

n We

re aérem ita, acíi infifleret ipfi cy-

lindrus aque A4D, vnde preffio eius erit in

y

j p

veficam, hanc extendere conans, — BC? &

Yr

E D. vid. Mem. de Trevoux ; 1705 » tn. (cm.

ic

1I3.

?U

um

Corpus folidum intra fluidum fubmerfum

ponderis fui aliquid amittit, & tantum qui-

dem, quantum ponderat portio fluidi a foli-

nt

doexpulfi. Velut fiimiergarur aque pollex

hat

cubicus cuiuscunque materie, hic pondere

Ji!y

füo diminuetur, & decrementum patietur

if

sequale ponderi pollicis cubici aquei; quod

pondus ita diminutum. vocari folet ze/peZi-

qe

Áf

vum. FHoc experimento primum patet, quo

uido

«

nempe folidum inaére prius;

a; deinde fl

füb-

4

$8

CAv

IH

fübmerfum, exaéte ponderatur.

Deinde

| nili

idem patet fequenti ratiocinio,

Sit corporis

gim

demeríi denfitas —D, volumen — denfi-

&q

zias fluidi ——4; atque erit pondus folidi abío.

l

| TUm

lutum — D. (95.) Hoc loco füo expellet

fluidi volumen zquale füo 77, quod fluidum

prius occupauerat ponderisgZ. Sed flüidum

ambiens locum hunc, a fluido iam vacuum;

lum

vel

antea valuit füflentare pondus hoc d77, quam

dun

reffionem non amittit, fed feruat, adeoque

defc

corporis fübmerfi ponderi tantum demit, &

tantum ipfius in füblime leuat , quantum eft

n

ondus fluidi expulfi d. — Solidi ieitur fub.

qui

W

merfi pondus fuperítles & refpectiuum erit

10

DPF.—4F-—(D-4)FP. Ob hanc itaque

IX

jacturam fit, vt omnia pondera aquis fübmer-

AW

fà leuius ferantur, quam extra aquam.

«

114

i

! Pondus eiusdem folidi fübmerfi refpectivum

qu

eft idem, fiueillud fübme?gatur profundius,

&l

N

fiuenon, Eftenim id (D—4) Z (112.) & pen-

tb

det a fola vrriusque denfitacs differentia, qua-

rum. vna in fluido non condenfàbili manet ea-

1

dem; ac alrera parirer conftans eft in eodem

(

corpore, Id;quod ponderi abfoluto corporis fo-

Q

lidi decedit,vel ia&tura ponderis fui in fluido;eft

[

dF ; in eodem i/aque fluido iacturze ha erunt

(

D

vti folidorum volumina; & in diuerfis fluidis

jacture corporis eiusdem erunt vti illorum

denfitates, vel grauirates fpecificae; quee facile

experimentis probantur, dum aut ftufta me-

[

85

5E H?DROSTAi'ICA:

D

tallica diuerfajin aére equilibrata;aquis fübmer-

Qu

imus; aut alia eiusdem voluminis, fimiliter

m

&quilibrata, vnum immergimus aqua, alte-

p

rum oleo terebinthine.

d

IIf.

]fbdum

fin

Si folidi fübmerli pondus debeat effe nul-

*

ljum, erit (D—4) 7 —o, hoc eft D—d

?

Val

d

vel denfitas folidi & fluidi eadem ; hinc foli-

dum , fübmerfüm fluido &eque denfo, neque

d

deícendit , neque aícendit, totum pondus (ü-

emid

ntu

um amififfe videtur; & vbicunque pofitum;

quietum hzret.

Quamdiu D — d pofitiua.

jurl

manet, aut D »d, deícendit folidum; fi ve-

ro D —d fiatnegatiua, exiftente nimirum

jtqie

D« d, aícendit folidum, veluti in mercurio

i

viuo ferrum, & omnia reliqua metalla, ex«

cepto folo auro. Cum porro hec ponderum

jactura in omnibus fluidis accidat:

eadem

quoque in aére contingat neceffe eft; folidi

ht

frdi

enim cuiusuis pondus abíolutum in noftris

regionibus id folum eft, quod tenet in loco

p

ab aére vacuo ; cum ergo pes cubicus aéris

i

jDeté

apud nos'teneat pondus circiter 13. vnciarum,;

(121.) fequitur, pedem cubicum cuiusuis

egid

corporis folidi minus ponderare 13 vnc. in

prti

aécre, quam in vacuo, vti ante dictum fuit.

j

(P. I 382. ) vid. Newtoni Prine, Phil, Nat,

T

j

.,Mm!hT lib. II , prop. 20, coroll, 6«

I16.

Jj

; d

Vas aqua repletum lanci bilancis impo-

b mïä

Ratur, atque huic aquee immittatur foliduim ,

r

EE

ope

CA F. Ili*

90

þpe fetae equinz libere a manu pendens , ne,

W 6

ue fundum attingens ; quod fi pro hoc cafü

; f

redigatur bilanx in equilibrium: deftruerur

l

gitur

illud extracto corpore; reftaurabitur vero,

[

!

GE

:

fi rantum affündatur aque, quantum eít vo-

]Jumen folidi immiffi.

Manifeftum hinc eft ,

iacturam ponderis, que in folido nafícitur,

accrefcere aqua ponderi; quia hec vna cum

?M:

folido plus grauat lancem , quam fine eo;

iü £0

trun

hinc nihil ponderis hic deperditur, quia ni-

hil materiee deftruitur; fed quod folido dece-

cifgcas.

QuQg;

dit ; ?llud ipfum aque accedit.

z],

117.

Difcimus hinc commode inuenire pon-

dus fluidi alicuius in vafe quodam contenti.

Wa

:Nam quaeraturf volumen fluidi per regulas

ftereometricas, in pollicibus cubicis; explo-

lr

rerur, quamnam ponderis iacturam folidi pol-

di n

lex cubicus in eo patiatur; erit haec iactura

pondus pollicis cubici fluidi; quod adeo; per

denfi

volumen ante inuentum multiplicatum, da-

N Ti

bit pondus totius fluidi contenti. Inuenimus

&

ex iisdem etiam pondus illud, quo folidum

corpu

aliquod, aquis ex. gr. fübmerfüm ,. infra has

thlmz

in equilibrio queat teneri. Sir enim pondus

be:o,

folidi fübmerfi 30oc libr. volumen 40 ped.

o ji

cub. tot etiam pedes expellet illud aqu& ex

lii

EhI

fuo loco, atque eam iacturam patietur, quot

libras ponderat hac aqua expulfa. Vnus au-

pon

etin

tem pes cubicus aquz pondus tenet 70 libr.

Gall. Morland?:s Elevatiom des eaux, f*

7»

J

ve

p

DE HYDROSTATICA, .

91

nS) N

vel 63l libr. Amfílelodamenf. Gravefandii

( di

Phuf. Elem. Math, edit. tert, p. 155 perdet

(itteyt

igitur illud folidum ab aquis pondus 40 70

L W0

vel 2800 libr. vnde refiduis adhuc 20o libris

TA

infra aquam poterit teneri in equilibrio.

intdi

118.

nidr

If1 (

Maximam vtilitatem exferit hec doctrina

fs d

in eo etiam, quod fic poífimus omnium foli-

quii

dorum eruere denfitates, aut prauitates fpe-

lo dit

cificas.

Sit enim corpus aliquod folidum,

cuius pondus abfolutum —7, iactura in aqua

—l1, volumen — , denfitas autem aquae

l:VQ

? pon

—4; arque erir 7 — 37 ; (113.) vel

à

ntent

E(t autem D— ]'If $ 4( 9$.) ergo fubfiimto va-

! T

« u

s

lore ipfius 7", erit D —-:X],"Iïä; vel ia&ufa foli-

(ip

d

d

di in aqua eft ad pondus ipfius abfolutum vti

0, per

denfiras aqua ad denfitatem folidi quafitam.

, d

Si igitur affumatur denfitas aquee conftans, ad

eandem poterunt exprimi omnes denfitates

Qimi

Jj

corporum íolidorum; qui modus; poft Zr-

fra lj

chimedem , introductus iterum eft ab Zau£r-

o

beio, vid. Harrifii Lex. Techn. vol.11 , tit. Hy-

droffatik: ; admibentur huic v(üi bilances pecu-

[ u

liariter fabrefaéte , que Hgdroflatice appel-

quot

lantur; detegendis grauitatibus omnium cor-

porum adaptatz, & praecipue monetis adul-

1

terinis dignofcendis deftinate. In hac autem

Jif

M

h

praxi probe attendendum eft ad id; vt ne

V

uis

92

CaAr.

IIl

Mlien

bulle aérez adhereant corpori fubmerfo ;

quz pondus ipfius diminuunt; hinc calefa-

| ptum

! $ (

cienda fünt prius, vt aér abipatur, deinde in

lignis examinandis eadem non bene füccedit;

WCu

"

quia hec aquam ítatim imbibunt, adeoque

grauiora redduntur.

Optimum ergo eft, vt

[f

ex his exfícindantur pollices cubici, quo de-

qiuer|

inde sequáto fic eorum volumine, denfitates

pulue

fünt vti pondera ipforum abfoluta. Velaffu-

(etent

1 etiam poffunt corpora cuiusuis figur&,

ponda

imponi vafi prifmatico regulari, & arena

tüloni

obtegi ad certam altitudinem , vt illa deinde

rurfuüs exemta, per arenam

K depreHïo;em- )

E

volumina füa prodant.

119.

y

CORl

| fpecif

Fluidorum denfitates detepuntur, fi cot-

pus conftans aliquod vitreum , a fluidis quip-

Wif

pis

pe acribus non corrodendum, in diuerfis

t

ponderetur, atque in fingulis obferuetur iactu-

Sit enim tale corpus con-

Á

ra ponderis facta.

Ítans voluminis 7, & denfitates fluidorum

fint dac 2 : erit fic iactura vna ad alteram —

h

dV:dp-—d:3; (114.) quare denfitates que-

fite: erunt in ratione iaéturarum obferuata-

li

rum. QCum vero calor omnia fere corpora

& folida & fluida extendat, adeoque volumen

À

manente

eorum augeat : (P. [, 553: 357.

autem maífa, & aucto volumine, denfitas

rodire debeat minor: patet , cur aeftate cor-

porum & folidorum & fluidorum denfitates

reperiri debeant minores; vid. Eifeufchmidi

r

&

Difquif.. de gonderibm RC] men!urir, P 17i

m

93

DE HïDROS.TATICA.

Alie methodi inueniendarum denfitatum cor-

p

Y al

porum, íed minus. commod, funt per. tu-

at

bos communicantes ,

quibus, interpofito

od

mercurio, fluida diuería infunduntpr ; (108.)

at

velfi vafculo, ad hunc vfum preparato ; cu-

9d

ius cauitas exaequet exacte pollicem cubicum;

T

diuería fluida infundantur, folida adaptentur;

denlts

pulueres imponantur, atque figillatim pon-

EO

derentur, tum deinde fingulis fubtrahátur

?

J figlh'll

pondus vafculi; que methodus fuit Bac. 7-

& t

rulamii, Phenom. vniuerfi / p. 694.

T

Í20.

fnnt

Ex his adornata ipitur eft tabula fequens,

continens plurimorum corporum grauitates

fpecificas , aut denfitates, defürnta ex Celeberr.

) W'

jsqu

AMujfchenbrakii Inffitut. Phyf. p. 3jo, pro-

(

pris autem experimentis noftris aliquando

aucta in fine eiusdem,

TT

Aes lIaponicum

[

p5 0

$

9 , OCO

idortt

Suecicum

85 784

calcinatum

-

$5453

fum^

Aurichalcum fufum

s (

85, coo

tufum

8» 349

(eri

Argentum purüm

II; OS9I

o

Aurum puriffimum

19 , 640

f

Aurea Guinea

185 888

y

Aureus Ludouicus

185 166

W

u

j

Ducatus

18, 26r

Chalybs mollis

75 738

ii

duriffimus

'z M!!

J/

75 704

gla(ticiffimus

7» $09

L

p J

eks

u

[07 $.

IH

94

Ferrum

[

23 645

Vit

Mercurius Germanicus

L

14 OOO

Sta

Britannicus

-

lat

13, 593

Sulr

$i1 vicibus deflillatus 14; r10

Ala

Mercurius füblimatus, corrofiuüs $, 6oo

Nitt

Plumbum Britannicum

-

nl

Germanicuiri

-

11; 31O

$a 4

-

75 320

Calci

Stannum purum

Britannicutri

r

Í

E

7» 471

Zincutü

75 350

n

Achartes

d

2, 631

Agathus

À5 j12À

Adamas

35 $17

T

Carneolus

$5 290

0i

j

Calcedonius

25 $$9

(f

Creta alba

,2j2

N

Cryftallus Islandicà

25 920

ls

vulgaris

$g

à, 6f0

Granatus Dohemicus

4;, 360

P

Suecicus

LI

35 978

(

25 63Il

I

Hyacinthus

im

à, 666

Fag[

lIaipis

LJ

Lazuli

3. 0j4

lUmF

Lichantrax

1, 240

N

Magnes Penf'yluamæ

45 $85

ll

Marrnor

à, 101

n

Onyx

L

2, j10

li

2, 016

Aqua

0 a]US,

Silex vulpgaris

25 $42

Terra hortorum

1;, 630

"Terra Lemriia

45 COO

Vitrum puriffimutn alb.

a

p

ETRU

Vi-

DE HYDROSTATICA.

9j

5

Vitrum viride

45 626

14; 0)

Succinum

15065

Lateres duriffimi

25 006

m

ii tt

Sulphur vulgare

Alumen

I5 $00

isj,

15 714

il

Nitrum

4

1, 900

Sal Ammoniacum

-

15, 453

153

Calculus veficae hutmanee

L

»?

Corallia rubra

-

1,; 7cÓ

77*:

L

25 689

alba

2, $oO

^il

Cornu bouinum

-

i, 639

à 61

cerui

4j

^

Ebur

L

1587j

m

1, 825

4

Oculi cancr. veri

1, 890

fpurii

25 480

,

J

Offa bouis recentíà

2, 222

ij

!

Abies

Z»(O

Acer

*

o; f $O

41

j

95 755

Buxus

L

1j O3I

h ;60

Cedrus

O, 613

hl

Ebenum

4, 61

1, 177

j i

Fagus

0, 854

luniperus

05 556

$,0f

uercus

O; 929

m W

Suber

4 )

Cera flaua

65 240

Ài

nc1

ix

05955

R.

^ fp

Áqua pluui;

i, Óo9

/ ol

deftillata

05 993

" i

marina

j; 9

I1, o30

(

putealis

O5; 999

Ài

fortis

1, 300

j

ff

qué

q

e6

Car, II

Aqua regia

t..234

$p

Aér

-

0, 001f

M

Acetum vini

i, Oil

Lac bubulum

1, 030

£5 009

$

afininum

caprinum

L.J

I; OZf'

dm

Vrina humana

15 016

tut t

Oleum amygd. dulc.

0, 928

p5

Jini

-

, 932

tien

oliuarum

E

O; 913

terebinthinae

05 792

puta

Yb

tartari per del.

-

I, jjO

M

* vitrioli

1; 700

Qd

Sanguis humanus

1, O4O

4f

Spiritus nitri

.

1, 31f

Tiüfn

vini reétificatus

0, 866

—

vitrioli

[

I, 203

——

It f

UE

Vinum Burgundicurmi

0, 953

PL

Carmpanenfe

-

05 962

Qü pe(

rubrum ex cap. boneSpei

I5 618

-

Mofellanum

p

9, 916

tds ]

Canarieníe

L

15 033

Dtne

QU

Cuprüm laponia

e

$, 830

anqu.

Aurichalcum Sinenfe

8» 435

b

L

45 655

R

Magnes

alius

d»

V9

4 806

alius

4» 718

Til

Tafpis Ruffize

L

25 623

3üg:

Porcellana puriot

Lj

à, 363

U

impurior

[j

2 346

&f

06, 916

fæc

Glacies aqua puriffima

Ll

Lac humanurm

-*

i, 90f

pro

pl

I

DE HYDROSTATICA,

97

3

Spiritus vini Gallicus

-

0, 933

Jl

1 Moneta enea Ceefaris Claudii

$5313

otl

0

12I.

0j

Sed infpiciamus paucis adhuc víus quof-

at

o

dam tabule: modo allate. |Si numeri capian-

tur integri, neque vt numeri decimales , tum

J

pes aque cubicus tenebit 1000 vncias, qui au-

g

snerus ipfi adícriptus eft, quamproxime, com-

i

putando 16 vncias pro libra Amftelodamenfi

?

)

vbi vncia porro tenet $ drachmas, drachma

JH

60 grana, vnde pondus pedis cnbici aquei ita

m

prodit 62$ libr.

op

quod ante dictum fuit (117.)

effe 651 libr.

Hoc itaque (üppofito reliqui

Jf

numeri omnes dabunt pondus pedis cubici ex

j

fua materia; fic pondus pedis cubici ex auro

i

erit 19640 vnc. vel 12272 libr. ex marmore

y

2707 vnc. vel 16945 libr. intelligendus autem

yi

eít pes Rhenanus, duodecim pollicum; vnde

ol

talis pes cubicus tenet 1728 pollices cubicos.

y

Orro corporum portiones quafüis, tabula

0j

huius ope, reducere poflümus ad copnitumg

aliquod volumen. . Ponam enim, habere me

»m

j

€x. gr. terre hortorum cumulum, qui ponde-

vet 10 libras, queritur, quodnam huius fit

6f

[]

volumen. Inuenio huic terree adfícriptum nu-

merum 1630; hinc argumenror: terre hu-

"1

3us vncig 1630 efficiunr pedem cubicum,, feu

J

1728 pollices cubicos, quidnam igitur horum

efficieat to libre? atque iauenirur, hanc ter-

r

10f

jf

fe cumulum tenere pollices cubicos 169

Té6T

101

pro volumine. Deni

abula&

Pats ferunda,

que ex hac ipíà E.

pof-

M

Car. $31

98

[

offumus iudicare de puritate & impuritate

mnetallorum. Sir ex. gr. examinanda

tnoneta

Ti

argentea;.

qua ponderet in aére 724 gr. in a-

K

vnde pondus amiffum 62

j

qua autem 657 pr.

Ai,pro

V

r. diuidarur ergo pondus in aére 7

abfoluto affumtum, per iacturam pa

ffam 6; j

lk

d

vt obtineatur numerus decimalis 10, 704 pro

denfitate huius monet

a , pofira aqua. denfita-

d

fed argenti puri denfi-

pi

te — 1, 000; (118.)

tas eft ex tabula; (120-)

11, 091; ergo mo-

i

confecta.

neta oþlata non eft ex argento puro

reg

122.

(f

(

| Refe

rri huc debet egregium inuentum Ar-

ehimedis, quo regi Hlier

oni indicauit, quan-

Q

füerit corone aurec

tum argenti admixtum

It

votiue ab aurifabro el

aborate, vti receniet

cap.4. Cum igi-

V itruuius de archit, lib. LX ,

hoc eft, vti inter-

CI—E

tur Hiero, indicio facto,

de Lydio , frau-

pretatur Perraltus ; füper lapi

it fibi Archime-

ï

Tl

dem fübodoratus effet, parau

des maílam auream, & maffam argent

eam ,

fin-

vtramque ei

usdem ponderis cum corona;

W

ula hec pon

dera figillatim labro , aquis per-

fuit, vt videret, quantum

D

fe&te repleto, impo

ü

a quolibet aquee efflueret;

obferuauitque; co-

[/

ronam auream eiicere plus ague quam aurutn

t

purum ;

minus autem quam argentum; vade

dein confilio deduxit, quantum àat-

fequenti

l

enti corone aure

a fir per fraudem admix-

tüm. Sit pondus corong,

.

mnaífae aurege, mai-

al

lla amittat in aqua

q

fag argenteg, idem —; 1

?

€—ÀÀ—

DE HYDROSTATICA,

99

(lv

I,hgci, corona autem r libr. fitque in coro.

p&ü

na pondus veri auri —x, & confequenter ar-

nt

genti — p— x.

lam, fi in eodem fluido res

r

peragatur, aqua nempe, tum volumina fünt

vti pondera amiffa; (114.) pondera autem

i

homogenea funt vti volumina; (95.) hinc pon-

dera homogenea fünt vti pondera amiffa; vn-

E

ï

de oritur hec analogia prima, pondus auri

H

puri (p) eft ad pondus auri in corona (x) vti

iactura illius (7) ad iacturam huius, qua adeo

u

reperitur — 1* ; fecunda , pondus argenti puri

(p) eft ad pondus argenti admifti in corona

J

(p — x) vti iactura illius (7?) ad iactüram huius;

//lg

que fic reperitur — ?—*, H dus iactu.

4

re fimul fümte debent adæquäre iacturam

,n(et

yl

corongz ; adeo habebimus hanc eequalitatem

Id —ix

(0

—1, ex qua deducitur pondus au-

fl

j

riin corona x— ( L—i.'älll, & [;on'dus admixti

aifh

"

f

argenti p — x - —.—U P

—

)

aut vero etiam

hd

yut

erit in corona pondus auri-ad pondus admix-

. (Uo

ti argenti —i-—5:5—/. Cumautem Z'itru-

j

vius l. c. nullos numeros ponderum adfcripfe-

T

rit: ponamus corone pondus, item auri

(

puri; & argenti puri, fuiffe 18 lib. fedauri 18

)

libras amittere in aqua 1 libr. argenti 1 $ libras

amittere ibidem 12 lib. coronam vero pati ia-

"

itap -- 18 1—1, i-t1d

)u

;&üram 1$lib. Erunt

(2

n —

h

100

CA».

III

1

»— 11, atque fic deprehendetur x — 6 fibr.

!

— x-—212 libr. vnde ab auro puro 18 librar.

abftulit aurifaber 12 libr. & harum loco 12 li-

bras argenti fraudulenter adiecit, Sed inve-

niuntur plurimi Auctores, vti JZarinus Ghetal-

D

dus, in Archimede promoto , prop. 17 , Sthottus,

tiü

Mag. Nat. p. 362, qui hanc praxin Archime-

&f

disin dubium vocarunt, immo negarunt , Vt-

p

pote minus exactam , ob infüperabilem diffi-

fs

culratem collipendi aque redundantis copiarm,

It

putaruntque fummum buncGeometram co-

di

ronam & reliquas maffas noftro more in aqua

W

ponderaffe.

[/)

123.

g

Atvero hec methodus hydroftatica

non

d&

fibi

D

füccedit in corporibus, que, dum fufà

permifcentur ;

feíe mutuo aliquantum pene-

cupri denfitas

[

trant.

Ita, teítante Hoofio;

d tamen leui-

augetur permiftione ftanni

, quo

hyf. Elem. Math. ed.

us eít; vid. Gravefandii P

tert, p. 448 , &, quod i

pfi etiam experti fümus;

.

in hoc tam caíü ; quam 1

n aliis quoque, tnix-

D

re molem

turam ex flanno & plumbo effice

)

plumbo

grauiorem ex Montanario ;

Italo, me-

imoratCe

ne pre&-

leberr..Muffcheubratius inOratio

Deinde

f

miffa Experimentis del Cimento . p. 22-

norari etiam deber hoc; fi detur mixtum ex

llo artificio

merallis tribus, aut pluribus, nu

5

deprehendi poffe, qua pr

oportione fint come

iixta, quia problema fic fit indererminatum;

examinanda hzec ergo neceffario fünt Chemica

non

DE HYDROSTATICA

TOY

]hr

xon Hydroflatice. vid. T'acquet in Arithm. li5.

bt

IV , cap. 4. p.395-

M

124.

n

Siin fluido quodam partes inferiores com-

;Waf

j

primerentur a pondere füperiorum premen-

tium: tum cerre fluidum hoc inferius denfius

If

effe« füperiori; (95.) vnde demeríuüm folidum

n

il

plus ponderis füi amitteret prope fundum va-

fis repleti, quam in fümmo. ( 114-) Facilis

pl I

m

itaque inuentu effet hec compreffio, fimodo.

daretur tale fluidum, in quo locum illa habe-

ii

ret. Nam quod De Lanis, magifl. natur

arlis , 1omo II , lib. 25, decrementum maius

globi vitrei, in aqua duos pedes profundiore;

[f

deprehendir: id in cripem equinum ; ex quo

j

pendebat globus, longiorem erat coniicien-

A

dum. Aqua enim, cum fit fluidum incon-

x

j

]u

denfabile, (

P. I, 307.) ipfa f& non compri-

zir.

[ol

T

1

i]

Si folidum, Huido immerfum/, hoc fue-

i

rit leujus, tum non ad fündum deícendet ,

j

fed quiefcens parte füi aliqua fupra fluidum

Iu

exftabit, aut prominebit.

Ponamus enime

prä

folidi volumen integrum — 7/, fübmerfüm

j

—7, denfitaem — D, & fluidi den(itatem

)d

- d; atque erit folidi pondus abfolutum

f

— D , (95.) influido amittet pondus — dv,

n

adeoque retinebit pondus refpectiuum — D7

tf

—d», quod cum fit nullum, quiefcit enim

7Wl

G 3

COELs

j

102

Car.

II

corpus, érit D77 — dv, aut vero eft volumen

integrum ad volumen fübmer(íüm vti denfitas

fluidi ad denfitatem folidi.

Vt igitur corpo-

g

ris folidi promineat nihil, opus eft, vt fit

Ea

v-/7,aut d — D; quare hoc accidet in eo

D

folo cafü, in quo fluidum & folidum fünt e-

lt

fat

iusdem denfitatis. ( 115.) Vt vero corpus to-

k

turn exflet, nihilque füi habeat fübmer(íum,

requiritur, vt fit v—0, aut D//— o, hoc

4

tis

eft, pondus folidi nullum ; vnde perfpicitur,

nullum folidum infima fola bati fua infidere

di

poffe fluido ita, vt nullam in hoc faciat im-

li

H

preíffionem. | Ex his porro confequitur, effe

H

P —v:iv-ed—D:D, aut.vero volumen

li

corporis prominens ad fubmer(íüm elfe, vti

eft differentia denfiratum ad denfitatem folidi,

Eruitur exinde etiam volumen íübmerfüm

$1

DF

k

—

——

d

, ex quo pa"tet, folidum profundius

X

mergi.in fluido leuiori, quam in denfiori;

lr

vnde fit, vt naves onerarie , ex aquis marinis

tiü

falfis & denfioribus deuecta in dulces aquas

f&

fluminum leuiores, notabiliter fübfidant. Nec

di

minus clarum eft, folidorum zequiponderan-

hi

tium partes fübmerfas, in eodem fluido, effe

ye

equales.

d

126.

Jit

f

Fluit ex modo adducta eequalitate D —

d», etiam hoc, vt fit d

—

EL N7 aE RECÓ

.

2 29

ponatur ergo

pondus abfolutum folidi immerfi leuioris DZ

&

— P;(9f. atque habebisur denfitas fluidi,

cui

pE HYDROSTATICA."

105

M

euiimmergitur, & in quo natat , eequalis ipfi

nits

p. Si ipitur idem folidum, cuius conftaris

m

vt

maneat pondus p, diuerfis fücceffiue immer-

gatur fluidis: tum erunt denfitates ; autgraui-

n

t

tates fpecifice, horum fluidorum inter fe in

ratione reciproca voluminum fübmerforum.

Y t

Yi

Id quod pulcherrimo inftrumentorum generi;

Ar&ometris nempe, vel Hydrometris , deftina-

n

tis ad fluidorum denfitates inueniendas, iam

Jf

diu dedit originem; quorum antiquitas ex eo

J

g

elucet , quod Syaefius in feculo 77 fcribens ad

Hypatiam , faeminam Alexandrie tum docen-

,d

tem, eorum faciat mentionem, füb nomine

um

Hydrofcopi.

vid. Journ. des Sav. 1679. p. 91.

,

Jl

€7 Celeberr. Muffthenbrakü In[itut. Phtyfice

$.868.... Conftruuntur ex vitro , metallo , ebo-

fim

re , Velalia materia, corruptioni non obno-

rill

xia, que variis fluidis, acribus etiam ; tuto

immitti queat ; & parte füa inferiori oneran-

if

tur granulis plumbi , vel hydrargyro, vt e-

Yi

qu

recta fluidis infiftant, &in parte prominente

diuifione fünt inítructa, ex qua de volumine

N

fubmerío iudicare licet.

Hodie ad cereuifiee,

a

vel vini, vel fpiritus vini ; bonitatem eftiman-

Iee

vid. Celebr. Gef-

dam precipue adhibentur.

neri Tigur. Diff

feríatio: de .?Jydrofropii.r £on-

flantis menfura.

-

127.

a

uamuis itaque corpora fluidis grauiora,

JJ

& deníiora, in his neceffario debeant defcen-

uldb

G 4

dere

r

104.

CaAr.

II

dere ( 115.) eoufque, donec a fundo impedi-

I

antur: duo tamen fünt, qua hunc defcenfum

(I0

irrirum reddunt. Primo, fi corpus " grauiffi-

if

mum etiam, fitexcauatum. — Hac enim ratio-

f

ne fi fluido imponatur, breui defceníu rantum

Til

fluidi expellet e füoloco, quantum füfficier

EU

ad exequandum integtum pondus folidi.

$1

Jactura enim ponderis, quam corpus immer-

t

fum patitur, non eft ex volumine corporis

qii

zeítimanda, fed ex volumine fluidi e loco fuo

^f

expulfi. Hinc irtellieitur, quomodo naues

tihr

conftrui poffint ex merallis grauioribus, im-

g

mo ex auro ipfo; omnium pgrauiffimo; hinc

Tl

vefica inflata, vi infra aquas depreffa, aícen-

dir, & trahit adhuc pondus annexum, vnde

víus veficarüm & füberis in natando exiftit.

De infülis natantibus vid. Celeberr. Auffchen-

f

t

brok, Inflitut. Phufite $. 965.

Secundo , cot-

pufcula metallica folura, in fuis menftruis hae-

ER

q

fent & natant, contra regulas Hydroltaticas ,

dum ex. gr. aurum multo prauius eft füo men-

e

il

li

firuo, quod eft aqua regia. (120.) Explicat

M

lóc ex motu inteflino eiusmodi menílruo-

fürm, & infinita fere partium folutarum fübri-

W

Q

lirate; Lemerg, in Mem. de l'A4cad. des Sc. de

Parif, 1216, p. 154, quibus rationibus adiun-

li

i debet tenacitas & viícofitas omnium fluido-

)u

Tüm. (P.5311.)

[j

0

128.

Is

Miram eft, quantum aquze, aut alteri

Ieí

f con-

Ti

etiam fluido, refiflat a&r vafe quoda

tentus,

N

A

DE HYDROSTATICA.

10f

h.

n

tentus.. Nam fi fcyphus vitreus, cuius orifi-

Wi

cio lignum transuerfüm fit infixum,, vt ipfi

Tid

infiftere poffit cereus accenfüs, intra cauita-

fati

tem (cyphi porrectus, hoc orificio füo im«

AUE

mergatur aqua; & fubmergatur ; obferuabitur,

of

aquam ingredi hunc fcyphum ad altitudinem:

ro]

nl

i

eo maiorem , quo profundius hic fübmerpi-

r]mhi'

tur ; femper tamen relinqui fpatium aéris ali-

rporis

quod, ab aqua vacuum; in quo flamma'con-

(f

"ferueturs quee tamen breui diminuitur, & ex-

if

tinguitur, quamuis aqua ad ipfam nom perti-

;ll

gerit;- quia fcilicet ab aére

puro hæc'n'on fü-

li

ftenratur. (P. L 378.)^

[cee

129.

«

ii

Perfpicitur hinc, aérem preffioni aque

fefiftere quidem, fed eidem cedere, pro ra-

i

qu

tione fübmer(ionis factz ,. & auctz preffionis

aquarum; comprimi enim fe patitur aér, ar-

i

Icy

que eftelafticus. (P.I, 390.) Ab hoc igitur

experimento mutuantur fundamentum füum

f

j

illae machine, que Campane Prinatorie vo-

cantur, quibus vrinatores obtecti in maris

tüt«

lk

profunditatem demittuntur, d margaritas

þb

colligendas , aut ad res, naufragio deperditas,

jl

12

lr

iterum eruendas. . Referunt ha figuram cam-

pane , & conficiuntur ex quauis mareria, ab

j

(l*

aére non permeabili; metallo, vel

no pice

obducto; fi enim hic aufugere poffit: torus

(lïig

fcyphus aqua repletur , quoniam fic nihil huic

]u

refifti. . Vrinator infiftir pedimento, campa-

2

n& orificio, quod deorfíum fpectat; affixo:

(

j

at«

E

Car.

IIl

106

"

ope verti.

n

atque caput füum tenet in aére; pr

;

ya

cei campanse femper remanente; ex qno fit

vr, etiamíi ad magnam profunditarem is de-

p

BO

merpatür, ipfius ramen ori aqua accedere pe-

T

mitus nequeat, aut impedire, quo minus fpi-

«

rirum ducat.

m

.130.

T i

Reliqua. inftrumenti huius; pheenomena

Vert

huc redeunt. Quoniaám-aér capiti vrinatoris

&

-circumfluus eo. magis compreffus euadit, quo

m

profundius fübmergitur campana: euidens

Aiq

eft, affici debere ipfum variis incommodis,

f

vt fànpuis interdum exprimatur oculis, auri-

d

bus, immo mors confequi potfit in protun-

d

ditate nimia; ob aérem in iplis contentum ;

fiti

vid. Aoreílus ,

e€

non zqüe compreffum.

mot. nat. cap. 3, prop. 2j ; in mediocri autem

-demeríus vrinator egreditur campana, atque

pro lubitu fe eo irerum recipit, per integram

lo

Qu

horam ita poreft fübfiftere ,

atque randerm da-

to fipgno a fociis extrahirur.

Plura vide in

[

"breüemque de-

&

Sturinii Coll. Cur. multis locis ;

f

fcriptionem apud Zfriffotelem ft8.. 32. Probl. j.

Qf

I31.

f

Celebria in Hydroflaticis illa etiam fünt

le

experimenta, qua infliruuntur cum fitula ;

ol

aut Aydria, Helmontiana dicta, de quibus pro-

i

lixe agit Surmius in Coll. Cur. P. 11; tentam. 12

P- .:2-940

Scilicet. Henr.. Morus , in Enchirid.

9

AMt-

DF* HYDROSTATICA,

107

IU

Metaph. cap. I1I. ita eft ratiocinatus:

Fig. $2.

qm l

fi vafis cylindrici 4D HG fundo GH

n üv

apprimatur difcus ligneus, paullo.mi-

W

noris diametri, EF; atque interea vas replea-

)

tur aqua: nunc demum difcus relictus aícen-

P*f

det in aqua, & fumma peter; manifeftum au-

tem effe, ab infuío liquore di(cum hunc pre-

Qu

Ti deorfüm cylindro aqueo BCFE, furfum

i

vero fola aqua annulari, cuius latitudo fit 42B

ln

& CD; que vis, cum priore multo fit minor;

n qm

Eleuari

d)

nullo modo poffit difcum eleuare,

itaque hunc difcum contra nature ordinem ,

Yi

fed a principio hylarthito, ad quod ftabilien-

4

vt

dum ipfüm hoc experimentum affumfit, ab

Zelmontio productum primo, vnde tale vas

um

fitule Helmontiane nomen accepit.

1j

s

u

132.

A

Sed minime opus eft fictitio hoc pritici-

[

gram

pio.

Nam fi aqua infra diícum fübrepere

md!

queat: tum preffio furfuüm eft EF? & 4G, &

d

deorfum EF* x BE, pofita denfitate aque

t

eadem ; (96.) vnde, ob 4G » BE, ratio fuf-

9l

ficiens:.& naturalis adeft, cur fürfüm pellatur

diícus, qui fupponitur fpecifice leuior flui-

xdo, cui innatar.

Si vero fübrepere aqua in-

fra difcum nequeat , ob planitiem difci & fun-

f

Ut

di leuigatam: tum certe exclufa erit aqna at-

t

tollens; manebit autem prior deorfum pre-

p

mnens , quare hoc cafü diícus füundo manebit

"n

W

apPrefTus &afhixus, vt füpra dictum eft. (111.-)

ii

133.

108

CAr.

IT

1533.

Faciem vero aliam acquirit hwc fitula ;

quam fimplicem hic repraíentamus , maiori

Qu

autem apparatu exhibuit 7Morus in l. c. fi in

J

bafi fua teneat aperturam 7K. — Huius phano-

y

mena tum hac fünt, quz ex prioribus facil-

p

lime poffunr deduci.

$i aquz nihil poffit

Yi

fübintrare difcum: tum etiam nihil effluit ex

1nu

foramine /K, & diícus fundo manet affixus.

(

Ne

Si vero aqua intercedat inter fundum vafis &

difcum : tum aut libere intercedit, & pleno

h

ft|

affluxu; aut vero impedite tantum , vel par-

(5

ce

In priori cafu; precipue fi foramen ca-

pox

fit, & largior effiuxus aquee conceffus,

dj

lir

abripietür ab hoc diícus , & fundo áliquan-

tum apprimetur, quoniam aqua eftluens ne-

tdn

*

oX

quit preffionem exercere fürfum tendentem

E

fi autem foramen paruum fuerit: apprimetur

tei

by

difcus modo, afcendet mnodo, prouti nempe

att decurfüs aque, aut preffio fürfurn facta,

fün

fit fortior.

te]

Aqus& enim per tenue foramen

effluentis aliquid adhuc flagnat, & furfum

premir. In altero cafü , fi parum aquee fuüb-

eat difcum; hic femper fundo apprimetur,

ob preffionem fürfüm nitentem debilitatam

Si

per effluxum aquae; in vtroque autem caíü

füt

difcus furfuüm afcendat neceffe eft, (i foramen

fit;

obturetur fubito: ceffat enim tum effluxus,

d

& ad preffionem füam (üurfüm exercendam

s

redit aqua fic iterum ftagnans.

&

n

134.

emERmes

pE HYDROSTATICA

109

134.

fih

Memorabile etiam eftexperimentum illud,

t

quod inftituit quondam Jamazzinus , vt com-

i

probaret eo affertum Leibmiii mercurium

in Barometro humiliorem effe tempeftate

m

yit-

pluuia, quia, dum per aérem delabuntur va-

pores, hunc non grauant.

Cuius quidem

| pl

inuentor eft Rob. Horke , anno iam 16625 vid.

d

4

Celeberr. Muffchenbrakii E ffai de Phufique p. 132.

Nempe bilancis lanci infiítat vas altum ; aqua

vit

j

replerum , cuius fümmze fuperficiei immer(us

fit globus plumbeus, filo tenui brachio lan-

d

d

cis affixus, que omnia ponderibus alteri lan-

ci impofitis ad exactiffimum redigantur equi-

d[is,

librium. . Tum forfice abícindatur filum, aut

Qu

i

admoti cerei flamma inuratur, vt nulla con-

cuffio bilancis accidat : obícruabirur, duran-

Qtity

ymett

te defcen(u globi per aquam eequilibrium tur-

bari, aquam leuiorem reddi, donec plobus

p

T

fundum attigerit; ex quo prius equilibrium

redit.

YO

l

irüm

15j..

;l

vet

Non difficultercerni poteft, cur heec ita fiant.

ia

Sit enim pondus aque vna cum vafe P ; globi

jdl

fübmerfi den(itas D, volumen //, &aque den-

v

fitasó. Quoniam itaque globo fübmerfo pon-

u

deris füi aliquid decrefcit, nempe 27^5 (114.)

idem vero hoc decrementum ponderi aquc

T

accrefcit; (116.) grauabitur bilancis brachi-

um; dum globus eidem affixus eft; pondere

h

d-

d

I1O

Car.

IH

P d- DF — F 4-2F — P 4- DI ; quamdiu

fet

ini

vero decidit in aqua globus, ramdiu lanx non

rauatür nifi pondere P -- 27", quod priori

Ad

minus eft; vnde igitur patet, cur deftruatue

p

equilibrium durante lapfü, reftituatur vero ,

bar

Differentia

(

globo vafis fundo incumbente.

onderum, in brachium bilancis agentium ,

OCICE

i

ett P4- D —P—àp-—DpF-—àF-(D

—4) /: quo maior itaque erit denfitatum

tulu

fonni

globi, & fluidi, differentia: eo Trapis fenfi-

bilis erit inclinatio bilancis; vnde, in fpiritu

p

vini, cum globo aureo experimentum hoc

t

optime füccederet.

li

quo

126.

Dr

Alia autem preterea annotari debent in

hoc experimento,

Piimo enim non eft phe-

nomenum conítans, Barometro multum ele-

ViO

