ftructas,. vt earum. lances libere permutari

lo

queant; fin autem fieri hoc nequeat: eadem ;

Vett

cum praecedente, proba inftitui poteft

impo-

Yet]

fitis ponderibus fefe equilibrantibus, hoc

u

eft, fcapum in fitu horizonrali feruantibus.

D

EL

qu

Tüt

Sed in bilance etiam vitiofa verum inue-

T

nire licet pondus, fi modo ea, cum folis &

M

vacuis lancibus eleuata, fcapum teneat hori-

Qu

zontalem. Sit enim ponderanda merx x vo-

Tio

cata; squiponderet illa vni lanci impofita

nes

f

Q

cum pondere cognito a; & (in; longitudi

Id-

DE STATICA.

y

43

J

brachiorum ; inequales fcilicet ; Z & l, atque

ts

erit fic L :1 — a: x; imponatur poftea merx

hjl

alteri lanci, & denuo in &quilibrium reduca-

T

tur cum pondere cognito /, eritque nunc £:]

J 4

-

— x:b: ergo habebitur a :x — x:b, aut x

( n

— vab,

vl

$4

n Q

bb

- Bilanx vero hucufque confiderata magno

ht

adhucdum premitur incommodo , cuioccur-

e (5

rendum erit. Perpendamus, enim in fcapo

cenirum motus , circa quod fcilicet gyratio

;imdänäsa

yino?

peragitur ; & pun&a fufpenfionis, e quibus nem-

Jo 0C*

pe lances dependent; quodíi ipitur hzc tria

3

puncta fint in vna eademque linea recta: tum

(is m

libra aequaliter grauata feruabit zequilibrium

in pl*

in omni fcapi inclinatione; inaqualiterautem

J

grauata fubuertetur flatim, & precepsruet in

j did

eum fitum, in quo centrum grauitatis tenet

gt

locum infimum, aut ruet in fitum

j eademl

verticalem, Nam fittalis bilanx A4CJ,

Fig. 28.

ftim

veniat illa infirum aliumaC? ; inquo

6 hO-'

erunt momenta P « DC& Q *« EC; füunt au-

ntibo

tem, ob brachia equalia aC & 5C, equales

quoque DC & EC; quare momenta habebunt

rationem P : Q, que nullum refpectum incli-

nationis includit.

n

Sin igitur pondera erunt

ii

squalia: manebunt ea in zquilibrio pro fitu

,l

quocunque; fin autem fuerint ingqualia: ma-

t

nebunt illa in nullo fitu in &quilibrio , nifi

:

n

fcapus fit fübuerfüs & verticaliter pendens.

i

jf

nde-

f

Cuk—m igitur fieri nequeat, vt merci po

Yarne

44

CA?». II

randee ftatimimponatur pondus aequale: mul-

,' P

tis eiusmodi fübuer(ionibus valde incommo-

hus ha

|

dis tenrandum effer pondus verum mercis;

tonced

derum.

fi bilances hac methodo conürugrentur.

j

poudiu

Fig- 29-

Sit igitur aliter conftructa bilanx,

Iu

vt lances fufpenfe fint in 4 & Z fed

tonfic

centrum inortus altius pofitum fit in C, in re-

modu

&a cC ex media B perpendiculariter erecta.

fs li

Veniat hac infitum a& h; atque erunt in fitu

ABI

horizontali momenta ponderum appenforum

clinat

P Ac & Q Bc, aut momenta hec erunt in

)

ratione P:Q; ob A4r— Br. In fitu inclina

to

Si

&dem

autem erunt momenta P :*« Dc & Q x £r.

Q) 0

nunc pondera fint. equalia :

immanebunt ea in

ent i

fitu horizontali equilibrata, ob P — Q; in

LOBIR

fitu inclinato autem erunt momenta vti Dc: Ec;

uare ibi momen-

üm,

eft autem femper Dc » Ec;

dea

tum maius reaget P, & atto

J

let Q,

víque dum

Hinc

redeant in horizontalem firum ; quare talis

iüu&l«

bilanx, equalibus onufta ponderibus, ex fi-

tu horizontali dimota , ad eundem füa fponte

k

reuertetur. Si vero pondera fint ineequalia,

Quid

tum in fitu horizontali bilanx hec non ma-

Onpi

nebit, fed componet fe ofcillando in alium

potdi

fitum, in quo eft P* Dr — Q x Ec, aut De:

T

Ec - Q: P ; quem fi defcendendo & afcen-

Ts

dendo acquifiuerit: quiefcer in illo, praepon-

eeh

dium indicabit füa inclinatione; neque fubi-

Olïglg

to, vti prior, in firum verticalem fubuerte-

E!

tur.

Huius generis bilances vocari folent

Tibf

- Pigr&.

p N

DE STATICA.

45

Yle: i

Pigræ.

Prioribus itaque Libre comrodirati-

COT

bus hac addenda eft, vt a

liquid pigritiz ipfis

1 D

QUf

concedarur , quo non folum equalitatem pon-

derum indicent in fitu horizontali, fed pre-

pondium quoque , in fitu inclinato.

2

6.

a& hilml

Inuerfüm prioris adhuc bilancium genus

(

confici poreft, quas vocant Celerer, hunc in

n DT

er du

modum , vt centrum motus C fitin-

fra lineam füfpenfionis porlderum Fig3e

nrind

venfunt

.AB. Veniat talis bilanx in firum in-

clinarum a & b, erunt ponderum momenta

-enimt

- P« Dc & Q * Er; infitu autem horizonrali

inch'natg

eadem erunt P x 4r & Q *« Bc; vel vti P &

t

Q,; ob 4c — Br. Hinc pondera zqualia quie-

nter m

fcent in fitu horizontali; ex hoc autem femo-

J

ta, ob E£ » Dc, non redibunt ad equilibri-

a

um, fed fübuertetur tota machina. Si pon-

mon

dera fint inzqualia: hoc rurfus ita accidet.

uedut

Hinc ad commoditatem bilancium huius con-

J

j t

fiructionis nullus eft vfus.

j

au

l prH'f

Reliqua ad exaägn.m bilancefn adhuc re-

sqidl

quifita his fere abfoluuntur.

Primo, brachia

n I

longiora funt preftantiora; vix enim efhci

1 a]lllm

poteft, vt accuratiffime fint &equalia, quod

qi

tamen neceffe e(t effe.

j1.) Pone-

(aCEU'

mus enim brachii ZC longirudinem — Fig.3t.

effe, L, brachii BC autem, tantillo

p

j i

. longioris, Z 4-/, & pondera æquipogcge-

hr

rantiaeffe P &Q ; erircerte pondus Q 775

(

. (289

pvvflt

46

CaA».

I

(28-) adeoque differentia ponderum p — Q

TYl

— 445 hoceft, Q femper reuera erit ali-

lbri,

quanto leuius, quam eít P , fed haec differen-

tiaeo erit minor, quo maiuseit Z Secundo ,

pori h

pondo

ne lingula brachii inclinati pondus aupeat, &

fraudem inducat: ipíiin fcapi parte inferio-

Vi i

re contrapondium addi folet.

T'eríio , bilanx

1000]

fd n

nunquam vlira firmitatem füam onerari de-

bet; ne brachia incuruentur, & dein omnis

Tiomar

eius fides corrumpatur.

Quarto , axis fit li-

berrime mobilis, hinc infra acie preditus,

ad euitandam frictionem.

lt

Quinto, lingula

librio

tenuis quidem, fed lata prefítat rotunde,

&dhibe

quia difhicilius deprauatur. Sex/o, (capusin

ïip', q

medio debet eífe fortiffimus, quiainhoc ma-

i

xima ponderis pars agit; Septimo , lancesme-

lao

lius füfpenduntur ex catenulis merallicis;

Tiere

quam filis; quia in hzc humiditas aéris iné-

bun

qualiter aliquando agir.

diner

'.8-

für; |

QQete|

Elegans exemplum veéis tertias fpeciei

qui

(31) prebet brachium hominis, quod fola

Ndq

anteriori füi parre reéta extenfüm fit

dul

Fig.3:3. 4B, circa 4, tanquam hypomoch-

libr

lium, mobile. Docet Anatomia mu-

Ículum buic mouendo deftinatum effe obli-

tofi,

COrür

quum ZD ; cuius itaque vt vires determinen-

ib

tur; ponamus in explicata manu apud Z te-

flin

neri pondüs B, erit huius momentum 2 x ZB;

muículi vis fit — v, erit eius momentum

Ti

d

v x AD;

DE STATÍCA.

47

umP—Q

v* 4D, adeoque debebitkeffe, incafü equi-

B»*4

met

*

llbrii ;,U-— AD

2

reperitur autem in cor-

c du

poris humani fectione A-g exN29 dfirenpon B

NT

pondus, quod manu teneo, fit 30 libr. erit

Ut

vis mufículi ad hoc tenendum neceffaria —

WOYT

'in, Ut

1000 libr. quod certe difpendium eft virium;

fed non aliter id permifit ornatus corporis

netin t

eih r

humani.

$9.

iis i

pradit

In vfu quotidiano ad machinasaut in eequi-

; lit

librio tenendas, aur mouendas, potiífimum

TOtuil

adhibentur, primo, homimes, atque alia anima-

(capls:

lia; qu& vis animalis omnium habetur debi-

hocr:

liffima, quoniam & alimentis, & quiete in-

ncest

terpofira, indiget; varias autem poteft affu-

petii

mere direcliones.

In hac praxi homini tri-

ss t

buatur a naturali, quam minimum fieri poteft,

diuerfus fitus; a coacto enim nimium fatiga-

tur; talis preterea, quo etiam pondere fuo

agere poflit.

Oneri portando par eft homo;

; hei

quod fui ipfius ponderi eft zequale, 75. libr.

vel etiam 100 ; fi vero diu perfiftere debeat

inlabore, pluribus non oneretur, quam 30

libris.

Equus, fi via non fit difficilis, mon-

f

yni

toía, aut lutofa, curuum ope vbicunque lo-

Bos plus

affe Oblþ

corum protrahere poteft 1000 libr.

ais

habet virium , fed minus celeritatis.

Ita ho-

u

tnines adhibentur ad propellendas naues; re-

p

Torum auxilio ; ad. infigendos palos folo ;

is;

m

Wad eiiciendas aquas in extinguendis incendi

at«

ubl

CAP.

II

48

arque variis aliis cafibus. — Ira machinam;

| j;dos d

1

uam etiam militesinualidi Parifienfes mouere

|

' teri

1 eS,

offünt, vid. in Zourn. der Sav.1678, p.24o.'

Reliqua animalia variis vfibus inferuiunt, &

vlifd

vitatui

canes quoque rotandis carnibus affandis, &

trahis ; yel curriculis, trahendis.

än ;ul'm

ipuum

60.

Secundo machiniä admouetur azr, motus

Ui

fcilicer, naturaliter in ventis; vel artificiali-

VUIUUS

rer in lapíu celeri aquarum per tubos verti-

MC

cales directo , qua hoc afflatu fuo ignibus

faltem excitandis & alendis fufficiunt.

lila

Inpon

qUo Y

autem prior vis aéris inconítans eft, dum

al

remirtuntur modo venti, modo intenduntur.

i hor

Miranda quoque eft vis venti in propulfan-

tende

dis nauibus velorum ope; in circumagendis

molis alatis; aére compreflo , & fübito rela-

xato, vim pulueris pyrii imitamur in fclo-

€Onti

peto pneumatico; immo folo oris flatu, ia

Wuno

veficam animalem faéto, magnum pondus at-

(

te ha

toller? valemus.

61.

Poy

Tertio vtimur aqua , vim valde efficacem,

fly:

€tiqq

& conítantem , nobis füppeditante in mouen-

dis molendinis, que fruges in farinam commi-

d

nit arenulis molarium non permixtam , quod

poli

1Dolis alatis accidit, quee ex inconftantia ven-

]ong

ti molares faepe folos atterunt.

Eadem quo-

ia

que, dum ligna lapidibus infixa tumefacit ;

hos disiici. (P.1, 314.) - Quarto, ignis vi-

Qm

rium loco habetur, in puluäre pyrio, ftupen-

(t

[j

DE STATICA.

49

iina,

dos effe&tus edente, prafertim in cuniculis

fübterraneis; & lapidibus e lapicidina eiicien-

SUS

Ó

M

Jl

dis. Ignibus porro aque exhauriuntur e me-

tallifodinis, quod in Hungaria & Anglia eft

Vilnt,

ands, d

víitatum.

Fumo denique machinee aflatoriee

in culinis circumaguntur,

(Qmnis auteimn vig

t; ob ligni pretium.

ignium fümptus pof&:i

2

t

Quinto , pondera virium vices fübire im

if

'

- vulgus notum eít; in quibus vero caueri de-

05 Vl

bet, vt ne nimium temporis, vel virium ,

jpnl

;

J

impendi debear, vt in altum illa tollantur, ex

r

quo vires dein fuas demum exercere poffünt.

N

Sexto denique occurrunt ela//ra, velchalybea

dunti

inhorologiis mouendis; vel lignea etiam ad

pullá

tendendas baliftas.

lagendis

63.

o I

Ponderum vis omnis animatur ab aCtione

ij d

continua prauitatis; (P.I, 151. ) que cuua

ju; i

minor fitin maiori a centro terre diítantiag

(dus 4*

(P.L :155.) timendum tamen minime eft,

ne hec inzqualitas experimenta noftra turbet.

Pondus enim e bilance füfpenfüm breuiori

xl

filo in equilibrio mapnet cum altero fixo ,

1011€f'l'

etiamíi poítea multum longiore filo fuüfpen-

ynfn

datur; quod ipí(i etiam in obternatorio Petro-

r

politano in demiffo exinde filo 37 pedes Lond.

jv

longo experti fumus.

Vid. etiam Pardies ;

qu

Àc. $ XXXL

6

efad[ !

j

Bilancium hucufíque

; pertra&atarum vni-

cutm füpereft adhuc incommodum, ineo con-

,

D

fi &ens;

5

(Pars /kfunda;)

N

CaAPr.

I

$o

ii&enä, vt fnagnus numerus ponderum in

fi corpora varie gra-

promptu effe debeat,

Tri

viratis per ea explorare velimus. — Huic ma-

fumant

lo obuiam iuerunt varii auctores, Jich. Sti«

mertic

feli

us in Commentariis ad 1 cap. 4lgebre Rudol-

Maíh.; Damiel

qud

phis Schootenius in Exercitat .

$

Maeglimg, in der Mechamifchen Kunflkammer ;

i

De la Hire Traité de Mecanique , p. 138 ; Leu-

d

poldus im theatro mach. aliique.

Docuerunt

omnes hi auctores modos cleganres exami-

Ms

türfis

nandi per bilancem quam plurima onera pau-

Primus modus eft,

&q

corum ponderum ope.

fiüm

vt parentur pondera aliquot in progreffione

qii, v

eometrica dupla, quorum deinde auxilio

f

omnia illa onera poffunt examinari, quse

K n

tüseft

non fünt maiora, quam füumma rerminorum

huius propreílionis ; ita fi ad manus fint pon-

EN W

fl

dera 1, 2, 4, 8 librarum: poterunt beneficio

quatuor borum ponderum examinari omnia

reliqua ab : ad 15 libras ufqué , ponendo

M

pro 3 — 2 d- 1, proz — 44-2 4-1 &c-

Wm,

6j.

IT

Quats

Secundus modus eft ; vt pondera aliquot pa-

wl n

rentur in progreffione tripla, veluti 1, 3,

Olim

9, 27 libr. quibus examinare licebit omnia

quoq

reliqua intermedia ab 1 ad 40 libras víque ;

lic 1

ponendo ex. gr. 3 — 1 pro25; 9 — 3 — 1

[ Jl

pro:; 94-1 —3 proz, &dc. hic vero illa

flll[fe

pondera,

qua figno nepgatiuo afficiuntur ;

flate

apponi debentalteri lanci, in

j

qua iacet metx.

examinanda.

| Xl[,

66.

Pyr

DE STATICA,

$i

lm

66.

die gt

"Tertius module hahetur, fi aliquot pondera

Huicme

ii 3

füumantur in progreífione irerum dupla geo-

metrica, atque his addarur vnum adhuc,

r hi

quod fit — pracedentüium duple íumma

m

-- 1:; exX. gr. 1,25,45 15; quibus pondera

flumu,

intermedia fingula poterunt exprimi víque

m

ad 22 libras, ponendo 24- 1 pro 3; 15 —4

Qcgenut

; u

—2 — i pro 8, &c. ubi pro fignis negatiuis

rurfus preecedens cautela eft obíeruanda. (65.)

en p

yxdosd

Ex quibus patet, fecundum modum effe om-

nium optimum, & commodiílimi compen-

g;'cffionf

auxilt

dii, vtpote qui 4 ponderibus alia 40 exaequa-

re poteít; primus veroin víu vulgari recep-

, qu

inorurm

tuseft, per pondera infitidia orichalcica , quee

ad ponderandas rmerces ordinarie adhiberi

n p

S

folenr.

vreiot

j oml

67.

Mülto autem mai

od

us illud eft compendi-

&cl

um, quo vnico pondere omnia alia , quae

in víüm venire folent, ponderare poffumus,

qualia inftrumenta vocantur Staterz Romana ,

p

vel Danice, quia apud illos in frequenti vfü

1b

olim erant; & apud hos adbucdum (ünt, vti

: ommi

quoque apud Sinas.

Pondus vnicum, quod

r

hic adhibetur; fi mobile fuerit; appellatur

'S/I

Curfor. Ítateree,

Hanc veteribus cóogniram

fuiffe, teflatur Pythagore illud fymbolum;

untih

ftateram ne transprediaris; & Cicero eriam di-

xit, ad aurificis ftateram aliquid examinare.

Partes flaterae. ezdem fere omnes fünt, quee

66:

"—2

la

I

$2

Ca?£.

oru

bilancis,($0.) anfa nempe, vel £rutina , cam

NG

examine ad fcapum perpendiculari ; lagx, vel

cil

vautui, equo fufpendi poíIint merces ; eftque

ipfa nibil aliud, quam vectis heterodromus

proi

fur

ingqualium brachiorum.

Ya

68.

]i

^ij

Tig.37.

"Tres autem dantur ftatere f'peci—

es, prima eft, cum pondus P eít mo-

bile; lanxautem L & an(à Zimmobiles, quae

maxime ordinaria eft. Mercibus enim lanci

ti,

impofitis curfor P eoufque promouetur, do-

qui

nec fcapus fit horizontalis , quo obtento nu-

obu

merus diuifo brachio 448 adícriptus pondus

Tem

mercium indicat; facile enim patet, quo lon-

t

gius remoueatur curfor ab anía, eo maius

Q

efíe ipfius momentum. (28. ) Secunda fpe-

cies fit, cum anfía eft mobilis, lanx autem

L

m

& pondus eodem femper loco perítant. — Tr-

| lii

iia fpecies, quando lanx mobilis, pondus

2

autem & anía non mouentur;

que omnes

Id

10f

ex natura veélis facile intelliei poffunt.

commodi habent preterea ftatere , vt axis

pita

Ws

ipfarum non oneretur tantum, quantum in

bilancibus; in his enim onerantur femper du-

)U

i

plo mercium pondere ; in illis autem modo

fimplo mercis pondere, atque iníüper folo

&

ponderisfixi. Magnee flaterz ferrez vtiliter

adhibentur curribus onuftis ponderandis;

(5

quod paífim fieri folet.

Diuifio brachii cal-

culo quidem adornari poteft, fed exactius

ea infliruitur empirice ; per tenramina vario-

t vl

rum ponderum fucceffiue appenforum, cogai-

IOf

AT.

DE STATlþCA.

3

ml

torum, ac legirimorum. Preftat autem ad

víüs ciuiles, ffateras non admitti; quoniam

TM

facile eft fraudem cum illis committere, quam

d

De libra

TU

promre detegere non valemus.

Perraltiana ,. vid. Ioh. Andr. Schmidii Colleg.

Exper. Fig. 34. de Robervalliana , De la Hire;

Mecanique p.133.

J

(Lm-

€9.

X

Omnis vectis eo neceffario premitur vi-

nl

d

tio, vt ipfius ope onus altius attolli nequeat ;

quam ad longitudinem brachii minoris. Huic

J 0U

obuiam itur adhibendo rotam maio-

Qd

rem A4D, & minorem CE, quarum . Fig-34.

olot-

Tl

centra pertranfcat axis communis C;

a

4

cum quo rotz , ipf fibi affixae, üint

volubi-

pe

les; deinde ex vtraque peripheria verticaliter

qutetm

pendeant pondera 77 & O, quein squili-

Ti

brio fe tenebunt, fi fuerit 77 : O —- BC : AC

od

— radius minoris rotze ad radium maioris

m

rote. Ducaturenim per centrum recta ACB ;

l

patet, hanc effe ve&tem heterodromum , cu-

D

ius hypomochlium eft in C, pondera ap-

m u

penía in 4 & Z. Erititaque ex legibus ve-

r

élis 77 x AC — O x BC; (38.) hoceft 7 :O0

n0d0

— BC:4C; atquecum femper fit £C« A4C;

fih

erit etiam 7/ 4 O ; adeoque erit hec machina

li«

(9.)

m

|di

7o.

(uif

Hc machina vocatur Axis i peritrochio;

peri.tra-

j

vel Axis rof£, imaior enim rota eft

u

t zmtuh

[

l?a

$4

CaAr. II

liter

chium , & minor axis , foramina vero, inqui-

bus verfatur axis, dicuntur zhelogia.

Eft au-

eti

tem ipía nihil aliud , quam veétis hererodro-

p e

mus, inequalium brachiorum , perpetuus;

puqd

quouíque fcilicer extenduntur funes, quibus

perm

pondera fünt appenfa.

Si ad attollenda one-

felc

ra vis hominum hic adhibeatur : inílruitur

fünes

rota maior prominentibus ex ipfius periphe-

PUR

Immo

dein

ria bacillis, qui feytale appellantur.

vtplurimum omittitur peritrochium , & eius

fupr

loco adhibentur fcytale longiores, axi, vel

Wt

cylindro, infixe; quo babitu fi hec machina

[

euit

appareat, & cylindrus fit horizontalis, voca-

(

tur $7

L

cula , íi vero cylindrus fit verticalis, vo-

lm

deh

catur Ergafa.

Ita claues, quibus ad horolo-

giorum elateres adducendos vtimur, fünt a-

lüot

Xes in peritrochio; fücule modo, modo er-

m

gate , prouti fitus horologii fe habuerit. Su-

T

cularum maximus eít. vfus in metallifodinis;

lll

atque ergatis plerumque equi folent iungi,

25

Qu

Si vero puncta A4CB nequeant iungi recta,

Ti

fed potentia applicata fit- peritrochii puncto

Yot

F, vel H; at verticaliter tamen deorfum ni-

tens in recta FG Hv; tum vero momentd

NI

Qu

vtrinque erunt v « GC — O CB; adeo-

Q

lr

que v — —*Z—CCE: & confequenter 7: v —

Ox CB. O« CB

A

NU U.

Gc- * GC:A4C. Hocitaque cafü

r

axisin peritrochio mutatur in veélem angu-

C;(

larem,

LI

SDUE

€TATICA.

E

itgi

larem,r(34.) ad quod. maxime refpiciendum

Eu

eftin rotis curforiis, quibus onus attollitur

Q

er animalia, vi fola ipforum ponderis, dum

nt, atque fic

j

pun&o cuidam H femper infiftu

Carerum ad

quis

peritr

ochium circumuertunr.

Qd n

felices huius machinz fücceflus requiruntur

Yi

funes flexiles & tenues, vt ne multum virium

vl

abíümarur in flectendo eorum rigore ; tum

deinde, vt ne funes gliícant fupra axem ; aut

]nm

(

fupra ífe conuoluantur ; ex qu!

bus confequi-

aut diamce-

y, X

tur, vt onus attollendum. recidat;

at

ter axis fiat maior, quod vim imminuit. Ad

,

j

euitandam porro frictionem cubile, vel locu-

lamentum, in quo axis 'circumagitur ; non

fs -

J

debet fieri rotundum , fed ex tribus ant qua-

tuor arcubus circularibus conuexis conftitu-

I d

d

tüm, quos aliquot tantüum , non vero innu-

2

meris, punétis continget axis. Vid. Dela Hire

AWechanique, Prop. LXIII, p.209.

72«

J

Sed vectis heterodromus equalium quo-

que brachiorum , qui allegato vitio (69.) pa-

ur

d

riter premitur, corripi poteft, fi adhibeat

ndo

rotula vnica minor, circa axem mobilis, &

T

cuius peripheria fit excifa, vt commode funi-

(s

culo circumdari poffit; huius funiculi vtri-

Ro

que extremo appendatur pondus: apparebit;

non dari equilibrium inter hzc pondera ap-

v/

Duca-

pen(a, nifi fuerint squalia.

Fig- 3$.

tur enim recta &CD per axem rotulae

al

5

vel

C; qua inclufa eft anfe , rapfulz

J

4

locu-

if

CA P.

H

$6

loculamento, CA, apud 4 firmiter füfpenfo $

Dd

Áüit-

pater, pondera 7 & O agere in vectem BCD,

fed equalium brachiorum , ob CB. — CD;

: (piu.

fatut

adeoque facile confequitur, ad obtinendum

zequilibrium

duds

lia.

pondera etiafn debere effe aequa-

]brg

73-

Ms

d

Eiüfmodi rotul

a vocatur 7rochíea, aut

deta

Rechamus; & funis ipfam comple&ens furir

refe

dudarius; vnde fimul perfpicitur, trochleam

itidem effe vectem perpetuum, fed brachio-

Wtl

rum aqualium; hoc autem fitu accepram

Iu

YQ0

eandem non eífe machinam ; ob /7 — O. Con-

ducit autem non folum ad potentiarum mu-

Tin

tandas directiones, quod maximi eft emolu-

&t

menti, & quo (zepiffime fecurirati trahentium

Vib

confulitur ; fed etiam ad imminuendas frictio-

bil

CF&(E

nes; multo enim maiori facilitate funis tra-

fitr

hitur fupra trochleam, quam füpra clauum;

currus, quam traha.

Cum autem ratio hu-

a

jus machinz fimplicis, ita ob alium vfum di-

biq

éte, luce clarius a vecte radiet: mirum etft,

! i,

Cartefum , Epiflolarum tomo II , epifl. 24, di-

xiffe, ridiculum effe, vectem in vfüm voca-

re ad explicandam. naturam trochleg.

Ac fi

! aba

Geometrice confideretur trocblea, illa nihil

QUi

eft aliud, quam circulus circa centrum füum

fl

volubilis.

lU

74

dIUm

Homo, vi füa omniadhibita, maiuspon-

Tüm

dus trochlez ope at;ollcre nequit; quamq

pod

DI

19(-:

p m

DE. STATICA.

$7

fl

ipfe tenet. Experimentis hoc comprobatum

Tl BCD,

fuit in. Academia ícientiarum Parifienfi, in

()

cuius Hifloria ad aunwm 1668 , p.70, memo-

nedun

ratur; virum quendam trochleg , & funis

ductarii, auxilio non potuiffe artollere 130

T

libras ; eundem vero cum appenfis fibi o li-

bris id preeftitiffe; fed ita, vt remoto hocad-

Ín i

iuncto pondere, ipíe ftatim fuerit in altum

eleuatus.

Deinde homo ipfe attolle-

nf

d

re fe poteft in altum trochlea hac, fi

Fig. 56.

vni parti funis ductarii alligatum fit

radio

lignum transuerfüm AB, cui infideat ; altera

cpun

vero pars afhxum geílet pondus C, paullo

)» CO"'

] fl

minus, quam homo ponderat: arrepta enim,

& attraéta fic extremirate funis D, ipfe fele-

ol«

Ym

vabit. Vid. Schottus Magie nature P. 1IT, p.283.

Q

Caterum trochlea ne conftet ex orbiculo mo-

d.

I t

bili circa axem ; íed orbiculus ad . axem fit

firmatus, atque exis circumeat in füo locula-

um

inento.

Iliud enim íi fuerit : breui vía or-

0 hu.

biculus vacillabir detritus, eritque incommo-

m di

us.

4

] dfy

d

Qoo

Eadem hec trochïea. deriuari poteft etiam

ab axe in peritrochio , adeoque huius fpecies

Àcl

fii !f

quzedam eft; quod fequenti modo demon-

ftramus. Axisin peritrochio bac pau-

Qu

det proportione, vt fit 77 : O — BC:

Fig. 34.

4C(69.). Ponamusitaque, axis ra-

dium BC eouíqueaugeri, vtfiat C — AC

JH

tum peritrochium Gcaxis erunt vna eademque

T

IOtà; e cuius vno punéto 4 pendet vis; ex

j

altero

ry(c

$9

C 4r.

La

ältefo oppofito autem onus O, hoc eft, tota

reri

hzc machina abibit in trochleam, in qua vero

I

nuac fimul eft 7: O £ AC : AC, aut in ra-

ha

tione equalitatis. (72.)

D)

]

76.

3

CL

Confideremus nunc axem in peritrochio

modo

inuerfüm, qui nempe fufpenfus fir. funis ip-

Tobif

foüm ambientis parte DE, fed altera

T0 T

Fig.37.

huius parte 7 77 trahatur füríum a

Áa f

vi 75 axiautem appenfum fit pondus

fi!

qie

O ; fi modo talisaxis in peritrochio fuftinere

fige

us t

fe poteftin firu erecto. — Facile hic patet, füb-

fequente roortu aliquo infinite paruo , gyra-

&Tot

tionem vectis ACD fieri circa punctum D, at-

que eidem huic applicatam eíle vim in extre-

mo 4, opus aurem circa locum intermedium

T

qui

B ; vnde hic vectis, quem axisin peritrochio

fed (

nunc reprefentat, erit homodromus. (30.)

Ynt]

Ponamus motu infinite paruo fitum vectis fub-

fecuturum effe a5D; atque erunt fpatia codem

€mp

conjl

tempore percurfa a44, & bB, confequenter

momenta 7 * aA&O0 « bB; (25.) qu&,

E&

&Qui

cum caíü equilibrii debeant effe eequalia, (26.)

cf

erit /:0 — bB:aA — BD: AD.

h"

x o

Lity

Vnle

Quodíi igitur hic axis in peritrochiö ita

d p

mutetur, vt axis ipfius contrahatur in pun-

&um C, & fiat CB — 0; tum habebimus tro-

hs [

chleam , vel rotulam vnicam , e cuius centro

DCR

onus füfpenfum eít; fed prioristrochlece in-

Ver-

Ql

R s

DE STATICA.

$9

dtt

verfatn.

Erit autem fic 7: O — CD: AD —

Quto

1:2. Etiamfiigitur trochlea , in priori fitu

i

locata, machina non íit: in hoc tamen in-

verfo fitu pofita, efs machina, efficiens nem-

pe ; vt vis conítanter fit dimidia oneris. Vo-

catur autem trochlea hoc, inverío prioris;

tl

modo confiderata; J/Tonofraftu: , vel trochlea

fnri -

mobilis , vefpectu nempe morus progrefhbui,

ed iil

non rotatorii; atque füupponimus hociam ca-

forint

fü funes inter fe parallelos, hoc eft, vrrius-

t o

que fitum verticalem ; tum deinde in opera-

fulat

tione ipfa attendendum quoque erit ad pon-

iaj

dus trochlez ipfius, vt eequilibrium legitime

)j

b

l

)'Il'

11

er gatur.

:

78-

j u

mudlut

Trochlea autem nunc inuería ralis fir, in

qua funis partes non fint parallele,

jl

Ífed diuergentes 477, CE, quarum Fig.38-

i 9

vna in É fit firmata.

Hac certe eum

4l

femper fitum affümet , vi centri grauitatis , vt

T

conílituatur in medio, vbi nempe tangentes,

ïuenfer

EC & PA producte , in F reddunt FA ac FC

| qüæy

aquéles , ex natura circuli.

Confiderando

a

hic fulcrum veéctis homodromi in C, erit de-

miffa CD, perpendicularis in dire&tionem vis

buius; diflantio; (25.) & oneris diftantia CJ.

Vnde pro zequilibrio erit //: DC — O BC5

jioit

OxBC

aut 7 —-—

(0j

BI

*

Manifeftum eft exinde, vim

] le'

Jus u

hanc fore omnium poffibilium minimam, fi

CCUW

DC fiat diameter, & ZCradius; eiuídem tro-

g

chlege , vti diétum fuit ante. (77.) Denique

Wl'a

patet,

60

Car.

II

patet, fi pofinleiur, vt funis circumplicatus

Tüme

ECA' extendaturin lineam rectam: requiri,

Wt :

vt fiat DC — 0, aut 7 — co ; quare, cum o-

poteri

mnis funis vtcunque grauis cenferi queat ha-

ia

bere grauitatis effe&tum tanquam in centro

um d

colle&tum, & trochléa graui expreflum: eui-

te fin

deus eft, nullum funem grauem poffe exten-

itsde

di in lineam rectam, niíi ab enerpia infinite

At t

maona, hoc eft nulla. Vid. Pardies l. c. p.16o.

Tinat

& Galileus Mechanice dial. IV.

ttoch

72-

Ita vero iam explicauimus machinas vel

]

porentias fimplices omnes, quarum nempe

plures non funt, quam due, Planum inclina-

pofl

n?

ium, & l/eBlis; illud füb fe comprehendit Cu-

meum & Cochlegm; hic autem comple&itur

üta

t

Axem in peritrochio , & Trochleam. Earundem

Pappus Math. ColleG. lib. V. HI; prop. 24»

fün

Na

enumerat quinque, axem in peritrochio; ve-

&em, polyfpaítum , vel trochleas coniunétas,

pa

P

cuncum, & cochleam; easdem vocat quin-

que faculíates , per quas datum pondus da-

T

ttt;

ta porentia mouetur.

Recentiores quidam

adiiciuntlibram machinis fimplicibus ; fed fi-

ne cauffa, vri oftendimus.

80.

Tu

16

" Accedimus itaque iam ad machinas compo-

(u

í145, in quibüs nempe aliquot praecedentium

plu

combinantur fecum ita, vt in fe inuicem agant;

r

neque feparatim oneri in aliquot diuerfis lo-

cis applicentur.

Quarum cum fit infinitus

üs;

nume-

er

—

DE STATICA.

6t

t

numerus: enumerari quidem omnes neque-

: gf

ünt, at facile ramen intellioi qualibet earum

. 000-

poterit, fi modo fimplicium natura fit per-

qurb

Ípecta.

Diuidimus autem omnes in homoge-

il Q

neas & heterogenear; illas vocamus, qua or-

[um a

te fünt ex combinatione aliquot fimplicium

f.at

H

eiusdem fpeciei; veluti ex aliquot vectibus,

1 It

aut trochleis; has autem , que fiunt ex com-

n

binatis aliquot. diuerfe fpeciei, velutü ex

trochleis & axe jn peritr(ochio.

gr.

n

Plana

inclinata duo tantum combinari

) Idf

fl

poffunt, quibus impofita fint ponde-

laP&

, filo connexa, quod ad fig.59.

yiit Q

jeitur

euirandam frictionem (73.) füpra

trochleam C tranfeat.

Hec duo pondera

m

;01). 77( D

erunt in equilibrio, fi fueritP: Q—CA: CB.

TR

Nam concipiatur pondus R verticaliter de-

pendens, & P in &quilibrio tenens; erit

fu.

P:R-—CA:CD, (16.)) vel P; CA—R:CD.

ÜTeneat nunc idem Z etiam ipfum

in qui-

us d

od

ete; erit nunc Q: R-CB: CD, vel Q:CB

zzRiCD; vndefitP: CZ4--Q: CB, aut P:Q

] fcdül

—CA:CB. Hoc theorema primus Niroíaus

- Tartalea inveniffe dicitur, in A&. Erud. Lipf

1687; m. Apr. ldem demonítrat Sfevinus ;

um

Ozcuvres Mathematiques p. 448 , ex catena hisce

gutiüm

planis circumpofita; & Claud. Berigardus in

| 3gam)'

Circulo Pifano I/I de terrá, p. 97 , ex impoti-

r[ii .10'

ts globulis fuper eadem plana, affumens

prrlls

gBa-

uterque, nifi æquilibrium daretur füb aile

D

tà

yne

CaA?.

a

62

ta proportione: oriturüm effe motun per-

i pe

D

petuum , quod hic abfurdum fir,

quie

$82.

gpdl

Cuneos & Cochleas combinandi ratio

Todo

ipuinas

nulla cognita eft; fed in Vectibus hoc fücce-

dit facillime ; qualis deinde machina vocatur

(wrdat

dentat

vellis compofitus , vel flatera compofita; tor-

mcentis bellicis ; vel anchoris grauiffimis, aut

hd v

dentes

aliis ingentibus ponderibus attollendis, &

ponderandis,

inferuiens.

Efítautem hic;

& hor

üfa s

vti in omnibus fequentibus , generalis regula

hec, vt in vecte compofito fit vis ad onus

Hinc!

l0 I«

in ratione compofira eiufdem ex omnibus

fimplicibus.

Veluti fi fint tres vectes, in

W6, u

DT

quibus fingulis fit vis ad onus refpeétiue vti

2:35; 115 , 4:75; eritin compofito vis ad

Tonty

neii

onusc . 0.4:809.9 — 3: Tofr r Vnde: Nia

demus , quantum increícat hac machina vis ;

lum,

diter

ex qua vero nafütulus quidam myfterium fibi

concinnare poffe vifüs eft, quod lege apud

digerí

Tüs eQ

Jungenikel in claue machz'm'z/zmm ; p-18o.

Á dey

83-

l,

In v(ü quotiäïano nulle fimplicium machi-

l rog

narum mapis & frequentius combinantur,

quam axis in peritrochio ,' & trochlea, Si

V

vero aliquot axes in peritrochio committi de-

beant, & in fe mutuo agere , hoc fieri poteft

r

düm(

cingendo vtrumque fune afperiori, cera ob-

duéio, aut nodis diflinéto, vri fieri folet in

IN

Wim;

inachinis politoriis ; frequentiffime autem hoc

itaà

pE STATICA.

63

ita perapitur, vt peritrochium tam, quam

m

axis, incidantur, & inftruantur dentibus,

quale peritrochium, dentibus ita incifum ;

appellatur rofa dentata ; axis vero denribus

Yi u3

modo incifis, modo infertis, aut paxillis ;

gclkee

aptatus, vocatur /a£erga, vel curriculum rotes

Cardanus de rer. var. lib. LX. cap. 48. . Rota

| VOT

; -

dentata porro, fi dentes teneat 1n direétione

m d

radiirote prominentes, eít fizllata; íi vero

dentes ad hunc radium (int perpendiculares,

rdi51 '&

j hl[ 1

& horizontales , aut deorfüm veríi, eft pedi-

aaía ; íi autem fÍint verticales ,- eft coronata.

j n

qdau

Hinc fimul patet , axis auclaternz dentes mul-

to requiri fortiores, quam rotze dentatze ipfi-

ynpia

de;, Il

us , quz illos circumagit : fepius enim illi ad

officium redeunt, adeoque magis etiam atte-

li vt

runtur.

1

Deinde curandum quoque eft, vt

ii

ne iidem dentes rote eundem femper paxil-

lum, aut dentem, axis attingant; fed diuerfi

j

]

diuerfos; quo efficitur, vt, dum tales dentes

m

diuerfimode atreruntur; ad aqualitatem mo-

e apu

tus eo magis adigantur; preftari hoc poreft,

fi dentes in f& agentes illis numeris excidan-

tur ; qui exacte in fe non continentur ; veluti

fi rota habeat dentes 60, axis autem 7, vel 9.

m

J

pantil

84.

g !

Vtin hac machina compofita homogenea

J

Vil

eruatur proportio vis ad onus: obtemperan-

PO[C i

dum eft regule modo ante traditae, (82-) Sit

E

fcilicer in primo axe in peritrochio; aut in

emi«

n

prima rota, ratioffemidiametri axis ad Í

dia—,

n

CAP.

Il

64

X

diametrum rotze —

P3

: j ; in altera rota — 1:

Tufri

j,intertia — 1:4; atque erit in machina

1

Qp

comipofita hac vis ad onus

—

2

CEASS «$.4

qgit

W w u

t

*

85-

qud

öccurrudt hic p

roblemata duo vtilia;

primum , data vi, & onere dato, determinare

pumerum rotarum, & axium, ac vtriusque

Po!yï

folet

fanidiametros. Regula haec eft: diuidatur

onus per vim ; hoc f1 rotunde fieri nequeat;

troch

Ym

affümarur quotus proxime maior. Hicquo-

tüs refoluatur in. fa&tores pro lubitu; atque

Tot

o

tum tot erunt neceffariee rotae, quor fünt af-

fumti factores; & femidiametri axium, debent

iti

ttod

efíe ad femidiametros rorarum, vti 1 ad fa-

2

i

lib. & o-

adaug

&ores fingulos. Sit ex. gr. vis —

T

nus — 1co lib. quotus eít 200.

Hic refolua-

T.

tur in factores tres 10; j , 45 ergo adfint tres

chin

rotz dentate ; in prima fit ratio femidiametri

fiqu

axis ad femidiametrum rotg —31:10 — 7: 55

in altera fimilis ratio — 1:j ; in tertiaautem

(

qu ?

— 1:4; atque in iisdem rationibus inciden-

di eílent dentes axibus tam , quam rotis;

tüm

in'm

quoniam numerus horum proportionalis effe

Vany

ceníemur peripheriis, hoc eft; femidiametris,

tarn rotarum, quam axium.

8

Ó

Boc eft : äato aliquo

deni

ZAlterum problema

fyfiemate rotarum; inuenire, quotie

S cit-

Iii,.

o tár-

