libus vtrinque ab axe diftantiis eandem.

:;],DA1

Ti

197.

-l

Tempus denique, quo globusíü- Fig.65.

pra A verfatur; & curuam ADB abfoluit, eft

2my'a

fecund. cum in genere tempus per ar-

:wnï

yiote

t

cum AAM fit

$ 179 & » hicabeiti

250nv'a

jdi

4mua. Cumigitur tempusdefcenfus per DC fit

jripos

v DC

m

fecund. (P. I, 147.) & DC— u^a:

luetis

.12$

nv^a

joce

( 180.) erit tempus defcenfüs per DC

jf

I2$

fecund. adeoque tempus afcenfüs & defcenfus

2mvua

per CD —

fec, — tetmpori per ADE

j

125

.Pli

"Tantum itaque temporis moratur globus fü-

edu

pra lineam horizontalem AB, quantum infü-

ji

ieret retardare afcendendo, & accelerate de-

mdl

fcendendo; pex altitudinezn verticalem ma-

[ri

ximam

Car. VI

1f6

dm

ximám CD. Vndefimulintelligitur, motum

corporis horizontalem effe equabilem : tem-

od

ora enim , quibus quilibet arcus A defcri-

vetf

birur, fünt refpondentibus abfciffis in recta

p

AB proportionalia. Quod primus inuenit Ga-

puts

d «

lileus, Dial. de Meghanita IE/ , p. 218.

198-

ipls

fetus

Si füpra planum planum inclinatum

p

?ig.G;.

AIex À fiatexplofio mortarii , & que-

&

df

ratut eleuatio ipfi fupra horizontem tribuen-

um

da vt iactus 47 fiat omnium poffibilium lon-

Qp«

iffimus : addantur & fübtrahantur plani incli-

tl

uationis 447 tangens H/ , eiusdemque fecans

lnlim

AI pofito AH — radio ; atque obtinebuntur fie

tangentes illorum duorum angulorum eleua-

tionis pro mortario, qui petito fatisfacient.

l

$ 193.

Vel etiam , angulus quaefitee eleuatio-

titdn

his mortarii eft agpregatum eX 45? ;

& femiffe

illy

anguli inclinationis plani. Sitfig. 63* JA --

U

IK & tangens eleuationis eft ZK, anguliZA7,

cted

HAK, HAR ,(ünt in proportione continua

icit,

arithmetica,quia ZAK, JKA, & KAJI funt

lm

equales, ergo

HAI.HAK'* H

AK.HAHDL; inde

Yi

nl[us

HAK-

HÁIM HÀM

Qu

2

3pp

HAJM vero eft 90*.

fl

I 99,

MO

Doctrina hzc, hucufque pertractata, de

llCep(

Em

Tnoru grauium proiectorum, eo maioris 6

momenti , quo magis conftat ; cam abfoluere

1-

fcrlpþ

DE MOTV CÓRPORIS PROIECTI.

1j7

Q

dimidiam partem totius illius mechanifmi &

[eff

ordinis , qui intercedit inter planetas huius vni-

i

ver(i.

Sienim Aftronomiz hac duo tantum

T

concedantur, planetarum fingulos ab omni.

f(

otentia diuina proiectos fuifTe in lineis redtis5

fed eosdem fimul attrahia fole, & a femet

ipíis: tenet ea totam clanem, qua omnes ob-

feruationum omnium cauíle reíerari atque

inatut

aperiri perfectiffime 'poffunt. . Vnde certum

Xqi

etiam eít, íi globus e terra proiici poffet ea

ib

cum violentia, vt, exhaufto motu , delaben-

n lt

do . ad terram non pertingeret, fed banc prae»

jind

terlaberetur; eundem circa terram , planetae

fectts

qurlt

;nttar , Orbitam perpetuam fore abíoluturum,

200.

6

«s

«t

Ariftoteles quidem , eiusque fequaces ; :pu;

at

tarunt lapidem proiectum , feu miffile quod-

fimi

dam, ferri in linearecta; ac extincto dein mo»

'die

tu iterum fübito delabi via recta in terram;

if

ä

credideruntetiam , manum , dum faxum pro»

|

p

iicit, impellere quoque aérem, cuius deinde

UM

l

fluxu lapis prouehatur; quem vero errorem

3nultis argumentis experimentisque reiicit.Bo-

rellus, de vi percuffonis , «ap. 3.

In feculisalis

quot füperioribus motus corporis cadentis

appellatus fuit ua£uralis, proiecti autem vio«

lentur; neque fieri.poffe; vt detur motus ex

vtroque horum compofitus, ac vtriufque pare

ticeps, ftatuitcelebris quondam Mathematicus

j Ü

fequentes aliquot

r d

i:Vicol. Tartaglia. /fano , &

fcriptores, exediderunr; mot

um proiectionis

j

pri-

d

CAr.

VI

158

primo effe re&um, quamdiu fit violentus; &

jon

m

pulueris pyrii vi productus, deinde euadere

mnixtum & aliquantum curuum, donec tan-

jro

dem.a victrice grauitate abeat in naturalem ;

p

U

& recta deorfüm directum. vid. Blondel, 1. c.

dite

pag. 1o €9 22.

Poítea obferuatum eft, miffi-

n

lia, feu proiecta, lineam qualitercumque cur-

"g

uam defignare; quod ab codem Trtaglia pri-

F

inum factum fuiffe dicitur in Commentar. Acad.

Scient. Parif. 1707.

Verumtamen hanc cur-

vam effe Parabolam , ante Gal/j/eum nemo pro-

fint

didit, qui primus palmaria huius proiectorum

i,

motus theoremata fagacitate füa eruit in £Me-

Bty

chanice Dial. I/. €? III, p. 135.

Caterum ,

pui

quod adhuc monemus; (176.) addu&cta hec

[r

omnia vera (ünt eoufque trantum , vt proiectum

Ms

moueri intellipendum fit in loco ab aére, ac

iT

alia omni refiftentia; vacuo; atque vt graui-

Ton

tatis etiam directiones omnes fint perpendicus

Sa

lares ad horizontem , inter fe parallele , non

AQ

autem conuergentes in centrum terra.

T

20r.

D

ts

Qualis autem prodeat proieforia, fi a&

Y

globo ex fclopeto vel mortario emiffo refiftat

in duplicata ratione celeritatum , quam refi-

ftentiam experimenta edocent, inuenit Ceíe«

berr. Eulerus , in Mechanice Tomo T, prop. 107,

DE

qui fatetur fimul, huius curuz aquationem

tam efle intricatam, vt vix quicquam ad víüm

pradicum ex ea poflit deduci.

Infenfibilis

COU:

quidem e(t refitentia acris , fi corpus valde

a

pone-

DE MOTV CORPORIS PROIECTI.

19

i

N

poriderofum parua celeritate proiiciatur; fed

R

multum a Parabola aberrabit f(emira corporis

CR

proiecti, fi hoc exiguum fuerit , & magnaex-

a !

plodatur celeriate. vid. l. e. p. 379. Si porro

EJ)I-[*

directiones grauitatis ponantur convergentes

nj

in centrum terra, namuram curus proiecto-

RTR

rie determinauit JVetzosaus , Prin:z'pz'cr. lib. 1,

)

li gf

prop. 41.

, A

202.

1c d.

Reliquorum auctorum , qui hoc neporium

00 pm-

fünt profecuti, pracipui, pre&ter allegatos

Aorut

iam, habentur, Keilius, Introduét. ad veram

in J

Phyücam, Lecdt. XVI; T'oricellius ; de. uotu

Ferurt

proie&orum lib. 2. Hugenius, difcours dela

hg

caufe de la pefanteur; Clarkius, in Notis ad

um

Rohsulü Phyficam, P. II, cap. 28 ; alleius ,

n

in Tran(act. Philofoph. Lond. Hermagnu;, Pho-

pl

ron. fe£t. IV5 Zarignon, Comment, Acad.

f

Scient, Parif. 1708 & 1709. Joh. Bernoulli in

A

Ac. Erud. Lip. 1719 & 172:; & Operum

—

T. IV, p. 354; nec non Celeberrimi Daz.

Bernoulli; in Commentar. Acad. Scient. Pe-

tropol. Tomo lI5 Eulerus in notis ad Robins

f d

Pyrotechniam.

il

1 [

ACAPVT VIIL

MLA

pf

DE COLLISIONE CORPORVM.

jm

203.

vüni

t

Colïy'io » aut Perruffio, corporis eft actio eius;

qua id mutuo contactu aut omnem rmo-

vzlde

Pars fecunda.

L

tum

pon-.

Ca?.

VII

160

tum füum, aut aliquid eius; transfert in aliud,

fiue q

uiefsens , fiue tardius motum ; & hac ra-

tione V

im fuam cum hoc communicat. Quos

| trd

ientia conftat, corporum in

niam igitur exper

| WTPG

fe incurrentium , aut inter fe colliforum , mo-

| d.

dubitari nequit, quin in ipfo

tus immptari:

àpux

corporum conflidu ratio

phaenomeni huius

.ï Kj

debeat inueftigari; corpus enim omne vi füa

10n;

inertig perfeuerat in ftatu füo , nifi a potentiig

illof

ex illo deturbetur. (P. 1, 41,) Quare defini-

cum

endum erit, quà in re infit hec vis; & quan-

fcen

13 fit, quee morus mutationem in c

ollifione

us (

corporum praducit ; & quantam mutationem

hity

in confliétà motus vtriusque corporis fübeat.

icus

204.

Uf

Diretle autem, vel Obfigue, vnum corpus

D)

cuim altero poteft collidi; illud fit, filinea di-

ia

rectionis tranfit per alterius corporis centrum

gis.

grauitaris j

atque eft fimul ad lineam conta-

digy

é&us perpendicularis ; vel

quando duo corpora

&U

fecundum reétam, qua ad mutuum conta-

mouentur. Hocau-

Viti

&um fit perpendicularis;

tem accidir, fi allegatee con

ditiones perculfio-

Y

ni abfinr. Ex collifione, directa nempe, cuo-

rum corporurm exoritur quies;

aut translatio

afcitur ro-

jon

directa vtriufque; ex obliqua veron

]ta ex.

tatio vtriufque aut alterutrius.

D

C

dlrecte in alteyam c im-

Fig.67. ' pr. fphsera

C()g[

pingit, fi

inea directionis motus C

QUi

cenrrum grauita-

tranfeat per alterius fphaeree

cef, i

tisc ; eft enim fic quoque ad

lineam conractus

T.

BD perpendicularis,

20f*

te, (.

—

16EI

DE coms;ons CORPORVM.

ild,

20j.

licte

.Qie

Ad explicationes ergo hic requthas rite

tradendas, fciendum ante omnia eft, adioni

mm in

j mv

corporir cuiufcunque femper contrariam Q8 4qua-

lem adeffe reaffionem ; quae. eft lex IIl motus

dni

apud Newtonum , Prinripior. p. 135 & iudice

j i

Keilio, Introd, ad veram Phufitam , LeB. XIL ,

je vt

non aliter melius,

Jtetti

quam per exempla, poreft

illuftrari

; adeoque verum eft Axioma Phyfi-

» d

X que

cum. Sienim corpus vnum inalterum quie-

fcensimpingat : tum omne illud, quicquid mo-

ollos

ationef

tus q

uiefcenti imprimitur, impingenti fübtra-

hitur.

Si malleus ferreus vitr

um percutiat :

[ibe

ictus tam in malleo ,

quam in vitro , equali-

[

ter recipitur, neque franpitur vitrum, quod

jrade

maior vis percutlionis ipíi, quam malleo , eft

illata, fed quod malleus partibus conftat ma-

cad

gis coherentibus.

Si equus lapidem funi al-

1 000[3'

ligatum traha

t: trahitur lapis, & retrahitur

o

qot

€quus, eadem quantitate ,

&.nifi equus plus

virium haberet ,

quam alapide retro trahitur,

yctli

qulio

progredi non a

mplius polffer.

. QUo

206,

ang]i[h

Secundo fciendum in hac doctrina eft, cor-

j

por ü

quacunque inter fe collifa , ex ipfa hac col-

)u

lifion

€. figuras fuay mutare, kloc facillime

m/

lf

cognofcitur in corporibus mollioribus; ex

)u

quibus, ad duriora eriam concludere idem li-

"

€et , quamuis in omnibus id non (tatim appa-

)n[äw*

reat, Fluit hoc a corporum impenetrabilita-

t5 (P.1, 23.) vi cuins duo corpufcula in eo-

z

L

em

162

«C A P.

VII

dem loco effe fimul non poffunt, adeoque;

fdfal

|

am.

vrpente vno; alterum in alium locum fecedit,

Comprobatur idem per experientiam, qua

iaf

yl

€on[

lobus eburneus, per altitudinem aliquot pe-

dum decidens in planum lapideum febo , vel

p

DT

oleo, illitum, veftigium circulare multo am-

lius efficit, quam id globus non comprellus

quo

^

Que

efficere poflet.

um

207.

ttm

"Tertio. ahriotandum eít in hoc inftituro:

ferh

duabus tma[fis motis communicetur fimul , e9 in

f«

eodem teinpore, eeleritas aligua moua conflam :

qui

hant diuidi inter illasim ratione ma[Jarum inuer-

FEfficit eniin hec noua accedens celeritas

T

?.

H

p

inutati

onem quandam in utraque priori Ve-

letn feinper eft

COI'pu

locirate, quee per legem genera

W

l

TP (P. T, 127.) Eft autem w quantitas per

fe conftans; (1. c.) deindein hoecafü eft eriam

l

potentia p.

cum ternpufculo d , coriftans, per

Ob[lm

fiad folam rationetn huius P

fujpofh. Ergo,

1 Der

partitionis attendamus , erit increinentum ce-

Wt

leritatis V

t ;';3 hoc eft, in ratione maffarum

u

lr

inuer(à.

208.

lür ?

finy ,

ora cum confli&tu triu-

li

"'Omnia igitür corp

faciant: dantur eorun-

tuo impreffiones in fe

lr

utatam hanc in collifio-

m

dem qüedam, quee m

funt corpora mol/ia;

ne formam retinent , qua

l lU

( P.1, 220.) reperiuntur vero

alia, quee mu-

u

ratam

DE COLLISIONE CORPORVM,

16$

tatatn formam non retinent, fed priítinam fü-

X

VN

am fponterecuperant, haec vocantur corpora

I.

elaffita. (P. 1 222.) Inter hec duo genera

qe

continentur innumerabiles gradus intermedii

)U

eorum corporum qua impreffiones acceptas

10 d-

ex parte tantum, non penitus, exuunt, ad

quorum clafem fine dubio omnia corpora;

grclïus

qua nobis obueríantur, fünt referenda: Non

enim reperitur corpus perfecte molle, nec

tititu.

etiam perfecte elafticum , fed omnia medii in-

ter hec generis efle deprehenduntur.

Pre-

j

terea quoque corpus perfe&fe durum tale eft;

ifui

quod a quaque finira vi impreffionem tantum

j

lat

infinite paruam accipit; prout ergo heec im-

preífio deinde iterum reflituitur, vel non:

yi t

corpus perfecte durum vel ad elafticorum ,

wtte

vel ad mollium, claffem erit referendum.

j

20g.

tf

Eruamusigitur primo leges naturee eas, quae

) )H |

jU$U

obtinent incollifione corporum mollium, qua-

lia nempe mutatas fuas figurasnon re-

m

ftituunt ;atque fint duo eiusmodi 44 . Fig.68.

f

& B,quorum Z:celerius motum ha.

beat maílam J , celeritatem. C, & infequa-

tur precedens B tardius motum, renens maf-

fam m, celeritatém c. Confequetur iraque il-

"a

lud hoc, vtrumque cellifionem exercebic, &

u

figuram füam miutabit. ( 266.) Quiavero (ünt

mollia: mutatas formas füas retinebunt ; adeo-

folliüa'

que iunéta inter fe communi quadam celerita-

tum celebratum.

Que-.

TU

té &remurpoür conflié

ritur

ul

3

a

VII

164.

Car.

ec

ritur nunc, quaenam hec celeritas communis

Ia

fit futura? Cum vis, feu impetus, generali-

T0U

ter fit I C5 ( P. 1, 94. ) adeoque vis diui(a per

4l

mnáffam prodar celeritatem: habebimus in

D

huc :

hisce duobus corporibus iunétisiam; & voum

&D

quafi corpus conítituentibus, vim commu-

AE

nem — JLC -- mc ; qua fi diuidatur per mat*

jtt (

fam combinatam M -- & , habebitur illa cele-

MC--mnc

pl

ritas communis poft ictum — 7371 ; vbi

I0,

loco ipfius -- « poni debet — c, (i corpusB

dent

tot

motu commrio, hoc eft verfüs A4, moueatur.

".

ml

210.

:

lum

. I[dem deduci quoque poteft alia methodo

fequenti: fimul ac corpus A alterum 7 fe-

lii,

p

gnius latum, attingit: percutiunt illa fe cele-

p

ritate initiali C — c refpe&fiua ; heec diuiditur

pa

inter duas maffas, iam coniunctas, in ipfo

füb

confli&u pro ratione inuería maffarum prece-

x

dentium ; ( 207. ) vnde exfürgit analogia hec ,

—

al

M -- m: M

[

C — «: cel. £ ; eftigiruripfius

coll

C—ec)

B celeritas communicata

M

-a & an-

tecedens propria erat «; hinc itaque huius &

annexi corporis celeritas communis erit poft

ictum — e 4-

M(C—^«) .. Mc-k mc - MC— Mc

ul

4 -- 28

MAm

À

MC-A-mc

lo

— M*m ?

vti prius.

df

2II.

hfi

Hac iam vt experimentis confirmentur : ad-

hibenda eft machina pereu[foria appellata, quarm

Oh l

elcris

P .

—

]

DE COLLISIONE CORPORVM,

165

defcribit Keiliur , Introd. ad veram Phyf. p. 2045

N

QR

AMMariotte, de la percuffion des corps, prop. 15 &

ilipt

nouo apparatu auxit Gravefande, in Phyf.

Qu5 1

Elem. Math. T. I p. 2735 cuius (umma

huc redit, vtinaffereligneocentris C Fig.69.

VRU.

Jl

& D defcribantur duo arcus circulares

sT T

AE , BF, qui, chorda Z1 pro lubituaffümta,

f2 2

ita dividantur, vt fit Z2 ; prioris chordee du-

Id C

fit Sbl

pla; 43; wipla, 44, quadrupla, & fic por-

ro.

n?

Si-enim deinde ex centris C & D (üfpen-

erllïB

dantur pendula, quibus inferne appenía fint

corpora 4 & Z , mollia vel elaftica, quorum

Ra

maílze cognofcantur; atque tum tale pendu-

lum eleuetur ad numerum quemcunque, ve-

11 (

lo

lui j, fibique permittatur: defcendet illud

)

per arcum 5 4, & in fitu verticali CA adi-

ech

Mi

pifcetur exacte celeritatem cognitam f , quain.

Qd

globum alterum B incurrere, & hac ratione

f

PU

fub celeritate data aliqua collifionem cum 8

r

exercere poteít; fin igitur poftea & afcendat

!ahæ ! I

ad numerum 2, ex. gr. intelligetur exinde,

ipfiüs

collifionem hanc progenui[ï'e celeritatem 2.

&

212.

jus d |

t p

Ponamus enim, talem arcum cir-

C/ M |

cularem effe 4E, infemicirculo inte- — Fig.7e.

gro AED; & pendulum C£ eleuatum

efle ad pun&um E ; dum illud defcendit, &

in fitum verticalem venit C.4; habet pondus

E in 4 celeritatem — 250v BA; (157.) fed

u |

i

Ob triangula fimilia DE , EBZAL; elt 4D: AE

E.

ngfll

144»

166

CaAr. VIL

L

x

z 4E:BÁA,autBA — 75 ; quare celeti-

T

E

glo

tas ipfius E in 4 —

zAD?

pari modo cele-

Tif

oAF

CPÉRSUU

Tl

ritas ipfius F in 4 eft —

4

?

habetur ergo,

im |

celeritas E in 4, ad celeiitatem Fin 4, -

2$0A4E , 1$0AF -

leri

AE: AF; hinc predictz ce-

£AD "vAD —

d

leritates fünt in ratione chordarum AE & AF

hi

füb fimpla igitur chorda celeritas in verticali

0

linea eft (impla, fub dupla dupla, tub quin-

&

N

tüpla quintupla, atque fic porro; vnde ratio

&dx

maching percufforiz eft manifefta. —

213;

il

Illuftrationis cauffa aliquot exempla dabi-

mus. Globi duo molles equales feíe infequan-

tur celeritatibus vti 10 & 6, quaritur eorun-

dem celeritas communis poftcolliionem. Eft

f

hic M -- m, C — 10, 6 — 6, ergo celerizas

refp

1on -- 6

3;

poft ictum — —7

55

— $. Alii duo globi

p

0

zequales moueantur in partes contrarias, 77 ce-

Qm

leritate vti 14, B vero vti 65 erit fic C — 145

&ij

l

b

t£75—6; & M — ms ergo poft ictum cele-

r m -—— 6m

ritas comrmunis —

- 4; & Aqui-

&5;

li

dem celerius motum auferet corpus B rardius

fliq

motum. Globus mollis Z incurrat velocitate

äï[er(

vti ro in alterum &qualem B quiefcentem ;

ln

erit J — m,C-—....— 10,;€ — 0j ergo pO

p

i&um celeritas communisin directione ipfius

TU E

peer

——

DE COLLISIONE: CORPORVM,

162

Yow

l

W

— — ——À

Occurrant fibi inuicem duo

2 ln

globi equales, & &qualibus quibuf(üis cele-

0i

ritatibus promoti ; obferuabirur: poít factum

mutuum occurfum ambos quieícere,

Eft en-

- &

im fic M — m, C — £5 quare poft ictum ce-

/1)"

h0C —15c

u

leritas communis —

27n

- 0. Occurrant

Vi

ts

denique duo globi fibi inuicem iis celeritati-

h

us, que fint inuerfe vti maffze globorum:

od

Obí(eruabitur, facto occurfü, hos denuo qui-

) qU!H

eícere.

Nam bàbetur fic C —— m, — c — M,

e u

adeoque celeriras poft ictum cummunis —

Min — M

— Q. Vid. P.I, lo

M -

; U

214.

equan

)u

Globus eburneus, adebque elafticus, in-

fequatur argillaceum mollem, celeritatibus

j B

;

erItis

refpectiue fümüs vtl 12 & 7; illius maffa fit

3, huius vero 2; obferuabitur poft ictum ,

globl

globos manere coniunctos, velocitatemque

/e

communem: efle vti 10.

Vnde diícimus, in

I

collitione duorum corporum , quorum vnum

cee

fit elafticam, alterum molle, naturam fequi

eas regulas, quae obtinent inter corpora mol-

qu

lia.

Qu

uamuis enim globus eburneus fit ela-

Ílicus: eius tamen elafticitas non afficitur ab

j ll

u

altero corpore molli;, quia huius partes fta-

qret

tim cedunt preffoni illius durioris, neque

poít figuram muratam fe reflituunt. — Vt igi-

p

1 f

tur ad regulam generalem hoc experimentum

$

appli-

ss

168

Ca .

VIHI

applicemus, erit JJ —— 3, m — 2;C — 15,

ii

€ — 7; adeoque poft ictum celeritas commu-

ter

3« 12/7 ]22 7

D —

L IC

[u!

302

€0

2$5

d&

Eruamus igitur nunc fzcundo regulas. illas;

pu

U

& leges naturz, que obtinent in collifione cor-

4

porum perfecte elaíticorum , qualia nempe fi-

PU

uras fuas mutatas perfecte reftituunt.

Fig. 68.

Sint ad hunc finem duo globi iam

ts

elaftici 4 & B, quorum 4 celerius la-

tus infequatur J tardius motum , atque occu-

Q

Vil

pettandem. Sir denuo illius maffa £, cele-

ritas C, huius vero maffa w , celeritas c. Hi

l)

colli(i inter fe figuras fuas vtrinque mutabunt;

lu

( 206. ) fed , apente ex vtraque parte elafticita-

tis vi, breuiflime conftiruenr vnicum corpus,

atque cum in primo contactu celeritas adíit

refpe&iua C — c, in vtraque maffa 7 4- m ,

f

hec ftatim inter corpora diuidetur in ratione

inuería maffarum, quoniam idem celerítatis

W

gradus minus animat corpus maius. ( 207: )

Cum igitur ab initio contactus fümmse maffa-

A

rum infit celeritas C — c: eritinftituenda hec

Q

analogia JJ - m: m —— C — c: cel. 4, qu&&

R

m C—c)

adeo eft

; & pari modo M 4- s.

M-4-m

à0

J]T — C — r cel. B, que hinc deducitur

M( C-—c)

M-A- 8

- lam ergocorpus Z agitin J fua

iïh

celeritate, quam huic tribuit, & qua adeo

T

ipfius

DE COLLISIÓNE CORPORVM:

169

:

ipfius celeritati decedit; ex elafticitatis au-

Df«

tem natura aqualiter corpus Z reagit eadem

cum bac accepra celeritate ; ( 205. ) quare

corpori 4 in hoc conflictu füa celeritas bis

decedit, femel per communicationem, ex im-

; ïllas,

pulíu fimplici; atque fernel iterum per reai-

onem ex elafficitate; remanebir igitur corpori

u

AA füperftesceleritas fola haec diminuta, C —

pele

2m C—c)

EUUI.

M-r

Simili ratione corpoti Z celeri-

T

tas fua bis accedit, femel ex commmunicatione s

]7

Qu

atque femel iterum ex re/Hifutione füi elateris ,

cuius vtriufque directio eft ab Z ver(us B5 te-

,l

nebit igitur corpus J poft iétum celeritatem

, H

244 (C—c),

Bints

hanc auctam c4-

M-d-m

,"tic'ua-

216.

)[Pllö"q

al

He regule fimiliter iam experimentis opti-

M

me confirmantur.

Globi enim duo elaítici 4

o

& B in machina percufforia füfpenfi, teneant

«t

;

maífas t & 3, celeritates 15 & 5 ; & fibi mu-

T

tuo occurrant: obferuabitur poft ictum, vtrum-

vl

SuedS

que ad priorem , ex qua decidit, altirudinem

at

redire.

Habemus enim hic M t; C—15;

qu

f-—3,;t--— ; adeoqueC —:—15 4- 5 —

—— — —

20

T

!

20, nec non

j; &hincpoft

M

4

jl

ictum celeritas J — 1;$—6. $ —1j ——50:-'"

Ji

M

— 15 , queantea fuit -- 15, hinc 4 poftictum

d

reuertetur,; & quidem ad eandgm, ex q

uade-

cidit ,

fiui

170

;3;& r VII

cidit, altitudinem.

Celeritas autetm J poft

kti

ictum erit — $ 4- 2. $ -2 — $ H- 10 — 4- 55

que cum antea effet — $ : corpus etiam boc

&de

contrariam viam incurret, &ad priorem qui»

Mi

dem altitudinem, Suntin hoc experimento ce-

leritates in ratione reciproca matlarum ; qua-

re generaliter exinde conficitur: fi duo-corpo-

[

ra ad fe mutuo accedant , fibique occarrant ce-

leritatibus, quee fint in ratione inuería maffa-

rum: tum corpora hec, íi fuerint mollia;

Tüfr

poft concuríum ambo quiefcent; (211. ) Si

f

vero fuerint elaftica: poft conflictum quodli-

Ym

bet priori celeritate fua recedet, & regredie-

Wi

tur ad eandem altitudinem ; ex qua decidit. :

217.

&

Globus elafticus 4, cuius maffa ?, caleri-

j

tas 9, feratur in alterum quie(ícentem Z, cu-

ius maffa 1 : obferuabitur, facto impulfü cor-

1]

pus 2 ferri celeritate 12 , & 4 infequi celeri-

tate 3.

Sunt hoc caía M— 2, C—9, m —

3; £-—0; quare, per formulas generales;

erit poft ictum celeritas 4 — 9 — 2. 3 —9—

ln

6 —3; celeritas B —0o4-4.3 — 12.

Globus

elaíticus //, cuius mafla 2, celeritas $, infe«

b

Q

quitur, & incurrit in alterum globum elafti-

cum B; cuius maffa eít r , celeritas $ ; facto

gl

impa&u mouebiturAZ celeritate 6 , B. vero ce-

leritate 9. Duo . globi elaítici 4 &2 aquales in

Bri

&«

contrarias partes ferantut, & (ibi occurrant ,'

4 quidem celeritate 10, Z autem celeritate j ;

tl

af

facta percuffione vterque regredietur , fed ce-

lerita-

171

'DE GOLLISIONE CORPORVM.

b

leritatibus permuta:is. Eft enim iam J — M,

a

.

C—c

L

H

':-':M-,C: IO;[*:—S;W

7M

l

Y

adeoque poft ictum celeritag 7 — 10 —

n

züflg

p

GT

(

24M

e- 10 — Ij

— 5j ; celeritas B

Q

2 4M.1$

ass

—65

- 10.

"

24M

n

218.

V

Globus 4 celeritate 10 impingät in alte-

olli

$

rum J eiusdem maffz , fed quiefcentem , ob-

feruabirur: poít fa£ftum occurfüm 44 quietu-

dl

«

f

rum effe, fed B promoueri celeritate ipfius Z ,

nempe vt rc. Exiftit enim nunc 7 — AM;

li

C—c

Io

u c-M;C-190;4£- 95 Af

"iM $

& hinc celeritas globi 4 poít idtum — 10 —

it

24Mi1o

d

247M

— IO— 10 — 0; globi B autem o 4-

«

x

:

.2M.io

—

Jetl

24M

04 10 10o.

"Ed

219.

[&91

Is

Sirit globi plures elaftici sequales in eadem

linea diípofiti, fefe muruo tangentes, & glo-

Dus

bus primus impingatur ad reliquos in qua-

s

cunque celeritate , facto impactu obferuabitur:

jl

globos intermedios omnes manere in quiete;

d

Ü

& folum vltimum profilire ea celeritate, qua

primus impegit in intermedios. Perfpicitur

l

[

ex hoc experimento , quam fubita fit elaftici-

tatis actio. Qwtamuis enim in his globis per-

n

mnes

(oe

euffio tranfeat a. primo percg(fo per o

fub-

FA.

ER

172

C x?.

VII -

4

fübfequentes, qua nimirum fit, vt quilibet

fübfequentium figuram fuam mutet: nullus

a

tamen locum tmutat; fed celerrime reftituitur

ob reaCtionem fui vicini; in vltimum vero fo-

Q

lum infunditur quafi hec percutfio, quia nul-

lius vicini reactione füftinetur, vnde hic vlti-

mus folus profilit; eo plane modo, acfiineum

Es

folum primus impegiffet. (216.) Simili mo-

do & explicatione fit , vtfi ab initio duo, tres,

d

Ri

vel plures, globi infiliant: profiliant etiam

duo, tres, vel plures, vltimi, quiefcentibus

à

«

interea omnibus mediis, vid. Gravefaude Elem.

(

Phuf. P. T, p.;tl

l)

220.

[U!

M

Eleganter Hugenius docuit in Tournal des

Savan:, 1669 ; p. 532 , determinare Geometri-

d

ce celeritates corporum elaíticorum poft

ictum, fequenti methodo.

Sint duo

Fig.7:. talia cotpora 4 & B, quae fe mutuo

Q

infequantur; 4 quidem celeritate ma-

jiori 4C — C; B autem celeritate minori pre-

li

grediens BC — c. Capiatur corporum horum

(

centrum grauitatis commune , (44.) quod fit

l

in G, & transponatur longirudo GC in GP;

«

erit fic poít ictum celeritas, & directio, cor-

poris 4 quidem P4; corporis B autem B.

Sit enim corporis 77 maffía — , eorporis B

Ic

po

— n ;atque erit; ob centrum grauitatiscommu-

MtC—2z)

m(C—c)

Á

ne d —

M-- m

2 —

MAm ?

!

l

( x

aniam Vero cíl Q & AC — AG-- G

P^

DE COLLISIONE CORPORVM,

173

]at

4G -- PG (per confiruil.) — 2AG -- PA;

us

zm(C-—c

"

erit P4 — C— 24G — C—

Id A- 2 b

iut

toft

qualis effe debet. (215.) Simili ratiocinio eft

i.

£ — BC — GC — BG — PG — BG — PB

T

— 2BG; adeoque erit PB. — « d- 3 BG

nanm

2M(C—c)

:C-*-

M du

; quz iterum talis effe

m

) ll'Cï,

debet. (215.)Si corpora elaftica fibi

etitm

;mutuo Occurrant, celeritatibus 44C' , — Fig.72.

|

i,

& BC; que fint ex. gr. vii 15 ad ;;

Qris

|

ac mafífía fint vt x ad

O

o*

conincident punécta

117]

C, G, & P; adeoque poít i&tum celeritas erit

ipfius , P4; atqueipfius Z; PB, in directi-

»

one hac, & eadem hac quantitate; quare in

hoc caíü vtrumque corpus regredietur eadem

mf [/]

f

celeritate , qua advenit.

221.

| pO&

Y

TM

In corporibus mollibus fefe infequentibus

eadem manet ante & poít ictum fumma vi-

em

rium , Caríefiana seftimatione acceptarum.

pe

t

(P.1, 92.) Nam ante conflictum fümma ha-

rum virium eft JMIC. -- mc ; & poftconflittum

xl

AMCH- mc

—

N

Go

celeritas communis

AM--m

; (210.) quaper

a

mafífam coniunctam mulrplicata redd

it prio-

,

Si vero talia cor-

i

rem fümmam J/C 4- me.

poftictum

ora fibi muruo occurrant: tutm vis

ime

Íuperíles zequalis eft differenti

e virlum ante

t

ictum.

Nam hoc cafu pro

E

c accipi debet

/,

A habebir vim

— ; ante conflictum corpus

A4Cs

J

——

CaAP.

VII

174

J4C, & corpus B tenebit vim -- me; nihil

enim efficit directio celeritatis per —« ex-

preffa ad ipfius quantitatem; fiue enim cor-

fib

us B moueatur celeritate -- £, five — c; in

pol

vrroque cafü habebit vim - s; ;confequen-

fun

ter differentia virium ante icum eít C

der

e—. 1.

Poft ictum celeritas communis eít

do

MC — mc

pol

CMm —

» que in maffam coniunctam dudla

Qu

effcit .MC — mc,qua prius fuerat differen-

fün

tia.

Quicquid hic virium perit: illud in»

tot

fümitur in corporis vtriusque mutandam figue

"

V

Y

ram. (206.)

[

222.

&

Similiter demonftratur, vires Carfefiauas

Tüte

in corporibus elafticis ante & poft conflictum

Tità

effe eiusdem fümms, eo folo in cafü; in quo

Tner

corpora ante & poft ictum in eandem plagam

Tta enim ante confli£ctum aderit

Tun

mouentur.

ell

fümma virium MC4- mc; poft conflictum au.-

esic)

2 Mmnt C—c) 1

lus

tem JC —

2 Mm( C

—

MM

foli

M-

» M-mc-4-

AM-Am

eadem que ante. Sinautem corpora fibi oc-

Cur

neql

currant: pro 4- poni debet — c; hoc tamen

d

non obflante corpus Z ante conflictum habe-

H

ehi

bit vim -- me; ( 221.) adeoque differentía vi-

rum err ZC — mc.

Poft ictum autem

lib

2Mm ( C4-e)

U

aderunt vires MC —

Id -u

— t -

di

24Mm (C--c)

LC IERON RU

h

MAm

— MC — mr; adeoque poft

i&um fola priorum virium

fuperítes erit dif-

ferentia,

N

423. Ea-

t

À

—

DE COLLISIONE CORPORVM.

175

til]

223.

H

Eadem plane ratione euincirur, in corpo-

1f«

ribus mollibus nunquam conferuari ante &

D

poft i&tum fümmam virium ZLeibniziauo more

qUd

fumtarum; (P. I,92.) fed confervari ean-

LC

dem in corporibus perfecte elafticis, quomo-

]s d

docunque hac inter fe collidantur. n hoc

pofteriori magnum fententie füe preefidium

du

quefiuit Leibmitiur, reputans fecum, virium

fete

fümmam in toto hoc vniuerío, inter varios

d i

tot conflictus, conftanter debere conferuari

j

vt vniuerfüm ipfüm conferuetur; iam vero in

confli&tu corporum omni illud folum, ante

J

& poít eundem, conítens manere , & percu-

rare , quod eft maffa ducta in quadratum cele-

Qum

ritatis eius; ergo idem hoe fattum exprimere

100

menfuram veram & legitimam virium viud-

J

rum in mundo agentium. Veriífimum etiam

7

g

effer hoc ratiocinium, fi corpora vniverfi hu-

fs

ius ominia effent perfecte elaftica, de quibus

-()

—

j )

folis regule (215.) allepate valent. Cuius

cum obtincat contrarium , ( 208. & P. [, 223.)

[0*

m

neque vlla nobis cognita fint corpora perfecte

elaítica; in corporibus autem non perfecte

Qu

elafticis haec virium conferuatio locam non

iV

habeat: euidens eít, nihil ex hoc argumento

ydf

pro virium eeftimatione Leibnitiana poffe con-

j

cludi, nifiin mundo quodam imaginario

) qgi

nihil contineat non elaftici.

poiï

224.

df

Ex hisce regulis ratio reddi poteft illius

experimenti, quod circulatores quandoque in-

»

Pars fecunda.

ituupt ?

176

Car.

VII

ftituunt, vt humi iacentes incudem gravem,

p

pectori impofitam ; malleis prauiffime percuti

fere

pauantur fine. noxa, aut dolore.

Ponamus

LU

enim incudis quiefcentis, ac pe&tori impofite,

pondus effe so libr. mallei vero pondus : libr,

& celeritatem 5 1. Fiet poft quamlibet factam

percuffionem , fübftitutis ia füperioribus for-

deen.

mulis (215.) m — g0,c —0, M

p

X)C-—'—-—-

$ 1 » celeritas malleiin partem contrariam 495

céleritas vero incudi impreffa non alia quam

A:

2 verfüus pectus directa, que tam parua eft,

fiie

vt fine damno füftineri poffit. — Meminit eius-

n

modi artiüicis Cardanus , de rerum var. lib.

Ti

E TII,c. 40,p.29g. Explicatur ex iisdem hoc

Eu

etiam phaenomenum, quo fabri argentarii ,

d a

qui domüs partem füperiorem occupant, in-

lia

cudem fuam puluino füperimponunt; vnde

deinde incus magis ictibus mallei refiftit, &

ïiqu

fola

minuscontremifcitdomus. . Vid. Gravefande ,

tür

Elem.. Math, T. I, p. 218.

Toü

22$.

igit

Veteres harum legum nature, fecundum

quas corporum motus füccedunt, plane fue-

Ilïl'e-!

r

runt incurii & negligentes: recentiori eetaté

primus Carzefur easdem eruere conatus eft a

priori, ex principiis Metaphyficis fed infelici-

hæc;

ter, natura nimirum inuita; quem fecutus eft

Lipflorbius ,. q

ni

V E

Cartefian

2e

a

motuum repulas

t*ffiti;1

TE

N n

ordine Gieome

tiic

o demonftrare agpreffus eft

fl

in Speciminibur Philof. Cartefiane, P. II , p. 28.

l)

tig

Primus experimenta; adeoque naturam ipfam ;

buc reuocauit Zugemiur, (220.) & vera de-

Q dd

"

i::rehen—

DE COLLISIONE CORPORUM,

177

a,

prehendit ipfe non folum, fed eodem etiam

x

fere tempore in Anglia Zallifiur, & JIreu-

J

7u ; in Gallia Z/ario£te.

polty

3 hb[o

CAPVT VIII.

fidua

yus t

DE CORPORVM ATTRITY.

l(s

6.

am 4j

ttritus corporum oritur primo, cum foli-

1 qui

. dum mouetur füper alio folido, vt füper-

u d

Ditel

ficies amborum fibi muruo applicentur; & fe-

«undo; cum illud mouetur in aliquo fluido.

nr. l

emo

Illud vocari proprie foletaitritus , fridio; hoc

autem refiflentia medii; veluti cum aqua, aut

;enmii,

aér etiam , folidorum motus infigniter debi-

yt i

lirant, celeritatesque imminuunt; cum putta

: ii

liquoris in alio liquore mouetur; traha per

jl

folum incedit; aqua fertur in canali; nauis fer-

:(þ]lld? ] |

tur in aqua, quam, diu in itinere verfatam ,

1nu(coque obfitam , lentiusireconftat, Omnis

igitur attritus impedit corpus, quo minus ma-

um

nere poffit in ftatu füo motus

: foee

firum. ( P. I5 41. )

» in quoseít pa-

patid

2

5€fU

Vt de fri&ione pr:

imum agarmus . definitur

tfelici-

heca £Zeibnitio in AMifcellas

. BBerolineuf. a'720

'üS EFL

editis., quod fit refifte.

^]

ntia füperficiei, per quam

corpus aliquod incedir. WVeluti ( detectum

(

j

fuerit, porentiam quandam : libre inzequi-

p

librio feruaturam effe onus $ libràr. polyfpa-

fitf

j

L'ope, (87. ) illatn adeoqué motum produce-

1

d

Xe debere, fi santillum augeatur; repugnabir

22

E

"experi«

—X

178

Ca». VIII

L

experimentum , docebitque ,

pluríimum adhuc

ponderis porentie effe adiiciendum, vtmo-

[ (l

tus ipfe tandem confequatur. Inde fit; vt mag-

eli

nos in praxi errores committant; qui poten-

tiarum effectus ex folis illis regulis compu-

tant: non fane quod fallit theoria, fed quod

E

eandem minus compleram applicari ad na-

n

iuram contingit. Quicquid ipitur potentiee

(io

refiftit diuerfum a pondere attollendo: illud

Li)

Jj

eft attrirus machinz vel fri&tio; atque duo

f

obftacula füperare debet omnis potentia mo-

m

«

