Be37-2
author: Krafft, Georg Wolfgang

t

N

—

-

.

—

-

E.

—

ii

*

m i

d

d

* RC

E

X

d

3. as

E

P*f

s

z

;

d

D

2

*

"

&

i .

i

t

OM p

Es

$

MY

"

y

RC

ä

zO L AE

*

VE

T

fs

.

f

:

a 3j

Vk.r. N

z

D

2

j

m

E

*

2

«

j5

*

Is

ï*a

[5

"

E

AU

L*

»

if

*

3

j

*.

-

Yw

£

h

hd

?

LA

"YUA

E

W* pecm

7

Z

rx

3A

v

v

E

" d

i

ia

2v

N

Qu

P s RA P

E

AR

Ea

L.

n

5

?

4&

*

£

vt

*

EC

5

a

$

;«

AE

—

-

-T

[2

GÉGFDMAHENTA. — m

|

ï

/!(.t.fm

2

[-

n

N12«51171888

5

U

24

DL

I

i

LEU

uB Tübing;—:r:

atl t

PRAELECTIONES

ACADEMICAE PVBLICAE

PHYSICAE

PARTES MECHANICAS

ET HI1S COGNATAS

COMMODA AVDITORIBVS METHODO

CONSCRIPTAE

A.

GEORGIO WOLFFGANGO

KRAFFT,

PHYSICES ET MATHESEOS P.?.0

ACADEMIAR

SCIENTIAR, PELTROPOLITANAE,;

ET BEROLINENSIS, MEMBRO

3

PARS II.

PARITER, VTI PRIMA, CORRECTIOR.

MNNNNNNNNNNNOMNNNNNNNW

TFBINGAK

svwrisvs IOH, GEORGII COT TAE

MDCCLXY.

E

f

H

Nistyr

n hie

TtU3,

Aljcy fol:

&JO lf ]

lp

Perfoni

m, Vnc

)

"

VET

Wm

)

335

S2N

AR

&)

^

S

E

W

[

N

ï SSSN)

Ws

::

i

ä

ä

Q

)

E:

p

SINEN

Q5

f

Z

z

Z

pus

E

ZA

(

j

)

—-

x2

PBREABEEATIO.

" !

J

Q

d

——

rtes Mecbanicas, atque Opticas ,

G

C^.

'€x inftituto Vniverfitatis huius

eho

]

J

35 U

profecuturus, LECTOR HYMA-

ISI

ME, itadiftribui earum membra, vt

in hac Parte II contineatur Statica Jolido-

TUTL, & fluidorum; ac praterea Mecha.

ntica folidorum. Omnis enim de motu quz.

ftio in potentiarum verfatur aut exequa.

tjone, aut exfuperatiom: ; quarum illam

perícrutatur Statica, hanc. vero Mecbani-

(4; vnde apertiflime patet, cum corpora

X2

natu-

PRAEFATIO.

fiatüralia omnia fint vel folida vel fluidaz

cidente

doceri debere in Phyficis Sraticam & foli-

fümm

Ti

dorum & fluidorum; ac exponi pariter

füto !

étiam debere Mecbanicam & folidorum

& flüidorüm.

innot

Vltimam hanc pertra&ta-

tionem Parti III, proxime infecuturz ,

pro

turn

refervo ; in qua de motu aquarum, hoc

trado

eft, Hydraulica ; de pernicitate lucis, hoc

Yenig

eft, Optica vniuería; defluxuaéris, hoc

ali

e(t, venti7ueteoro; de volicatione ignium,

&

hoc eft, Elechiricitate; commmodiffimus

erit agendi locus.

In Geometriz adyta

quzdam me fübinde penetraffe, mole-

ftum neminierit; nifiillis forfan, qui ne-

gligunt fapientiffimum illud effatum:

Pondere, Menfüra, Numero, Deus

omnia fecit;

qui occultd naturz artificia, & non cre-

dibilem diligentiam ; venuftatemque; de-

fpiciunt; qui adeoque Phyficam fra&am

acelumbem ofcitanter colere, quam circi-

no & regulz affuefacere fe; malunt; ex-

Cl«

PRAEFA'TTIO

d f

cidentes fic fine falutari, qui eft, vt in

n &

fummo naturz artificio detegamus & ve-

neremur fümmum artificem; & rebusa

j pmze

tanto fabricatore decircinatis delectemur

olidor

innocenter.

Hac itaque, munere meo

peti tl

ecutllïï j

pro viribus defungens, ftudiofz luven-

turi noftrz Academicz ad perveftigandum

Uffly

l

trado, eiusdemque fedulitati commendo ;

(ciSs

'

h

veniamque , fi quid ab humana imbe-

Jns j hä

cillitate finiftri irrepferit, expecto.

ngum

Scripfi in Academia noftra Eber-

ytfirmü

hardina, d. XV Julii;

r a

MDCCLi

o u

qül ]i

jtutil:

GUEU

0 D

me

N

e

A

ääxcä

of

] UCJd

ij ff&ä

j a

juy, ?

]

rzus

j

ä

ORDO CAPITVM.

RE

3

L. Introicus. p. r.

Il. De Statica. p. 3.

lII. De Hydroftatica. p.69,

IV. De corporum defcenfu fupra pla.

num inclinatum. p. 116,

h

21

V. DeOfcillatione pendulorum. p. 126.

(

.VI. De motu corporis proic&i. p. 138.

i ï—xg.m

h()c w

VII. De collifione corporum. p:159,

que

ViIl. De corporum attritu. p. 177.

lia (

COrpa

lanqua

ftum

9

jj

olir

Q biefem smepten G'Beil pber Parte fecar

1da gebbren xo.

D

Sxtao 33látter, meld)eam Gnbe biefe

[

eo

S beil& au bíne

tl

Lt

Wi hij

(B.

CAPVT

s

p 8

ais

FE

*

x* rX B

te

WOFU d

,

!

U g

LE

3&*)4

[

EX QTQ0

Xä»'*—

U—Q - —— du

M st

CAPV T L.

UINTROITVS

E

p

l.

k

I6,

-.ïgä

*y

&

nice hic apendum erit de motu

pI

$

u

corporis naturalis, fpecialiter con-

E

M

H

fiderato; prout nimirum ille in

hoc vel alio corpore, ac etiam,

35

hoc vel illo modo , ineffe deprehenditur;

quea confideratio Phyfico fümme eft neceffa-

^

ria. (P.I. 73.) Hoc vt eo exactius fieri queatz

corpus quodcumque morum confideramus

tanquam punctum potentiarum actieni expo-

firum; (P.I. 81.) ac illud quidem, aut /iue

omni refiflentia motum ; aut ad motus recipiendos

folicitatum ; - illud fcilicet vi viva , hoc autem

vi mortua, (P. L 85 ; 91.)

T.

[iil li

2

Quicquid enim mouetur, vel moueri in-

tellipitur: cerra quadam , & determinata, ce-

leritate mouetur; (P.I. g1.) quz ipía eft vel

ánitialis, elementaris, potentialir; aut vero con-

A

fintt-

(Pars fecunda.)

NT

Car.

I

2

dinuata, compofita, a&hualis. (P.Y. 87.)5 fiue

| Nomen

preffo, vel percu[fo ; aut. folicitatio ad motum;

licere.

vel motus ipíe.

Mtgr

3.

machini

Si confïderetdr puncti alicuius naturalis

(1.) celeritas potentialis tantum ; inefficax,

Inye

vel folicitatio ad motum , ei impreffa, quae

lm

non turbat quietem, fed eequilibriam feruat:

hephay

(P.I. 86.) vocatur haec confideratio in /olidis ,

& fui

Statica vel Geoffatita; in fluidis, Hydroflatica.

h, od

Ibi agitur de machinis fimplicibus & compo-

Qs in

fitis; hic vero de fluidorum preflionibus, vel

& eoo

vtrobique, de viribus mortuis; quorum v«

firin,

trumque Zrehimedes iam excoluit; nec non

t li

4rcthytas, & E ud/o.xu.r.

L

d

Ti

4.

y!

folo, ]

Si deinde perpendatur pundli alicuius na-

&etig

turalis celeritas actualis, eflicax: hoc iterum

fieri poteft in folidis, aut in fluidis.

l d

f&

v

Aomgn

Inueftigatio celeritatis actualis folidorum

dici folet Z/erhanica, cuius inuentione D«4a-

lus celebris eft, & quee ad fequentes praecipuos

cafus hodie in Phyficis applicatur; primo aa

defcenfuüm corporum füpra planum inclina-

tum, /ecundo , ad ofcillationem pendulorum;

$

ieríio, ad motum corporis proiecti ; quarto ,

ad percuffionem , aut collifionem, corporum

tl

EU

mollium & elafticorum ; quinto, ad machina-

ttritufm.

ticatm

rum, celeritate actuali preditarum ; a

N

iNomen

3

INTROITVS.

"m

Qd ml

h

Nomen deriuat £uflathius ab un Xouvay , quia

L

hifcere non finit; abíurdiffime vero Lipfius ,

Polyorcet, lib, 1 , dialogo ?, quia intelle&us in

machinis moechatur.

s D

6.

itdi

Inueftigatio celeritatis actualis omnium flui-

i g

yn r

dorum appellatur Zydraulica , melius Hdro-

merhanita; que applicatur primo, ad aquam,

f föllf;'ll

jinjit

& fluida omnia non elaftica in genere; fezun-

do, ad lucem, quorfum fpe&tant radius dire-

X con]?

&us in Oprica, vna cum defcriprione oculi,

tU

& economiavifionis; radius reflexus in Cafo-

yorun V

pirira; & radius refractus in Dioptrica; atque

Ts

ex his orta meteora aqueareliqua, a luce pen-

dentiaj nec non mereora ignea; (P. i. 439.)

ieriio, ad a&rem , vbiapitur de meteoro aéreo

folo , nempe vento; atque tum de fono ; poft-

jcuttst

y ii

ea eriam de aure, & auditus ceconomia; guar-

1o, ad materiam electricam , cuius varia phae-

nomena & explicationes hocloco occurrent.

llidme'

CAPV T II

t Düf

j

DE STATICA

riiih^

y n

9.

j

Statica eft fcientia eequilibrii potentiarum,

]

]

q"al (

cuiuis obiecto folido applicatarum. (3.) Quid

0

rp[)fum

wquilibriumfit, quid porenria, anteiam ex-

machiW

plicatum fuit, (P. L 72. 86.) confequitur er-

ten-

,

quo per varias po

w

89 ex his; in producto ali

*

;ias

Car.

II

4

tiaseequilibrio, cuiuslibet talis potentiee a&io-

fmpe

fim ter

ne

m a reliquis impediri; alias enim motus

confequeretur, non vero equilibrium, . Ad-

tügge

fedion

dimus adhuc, dire&ionem potentie effe lineam

ilam, fecundum quam potentia motum ob-

Todicls

Cantib

iecto aut imprimit, aut imprimere conatur;

atque eandem reprefentari femper linea re-

u

&ka, cuiusfitus demonftrat plagam, in quami

dus a

porentia agit; magnitudo auter intenfitarem

Ym

derib

potentiæ. (P.I. 102.)

-

Tiotot

8.

nul

uoniam potentie ita impeditee folum

Yi ]

roducunt zquilibrium: (7.) erunt illae non

nifi vires mortug, aut preíffiones, cum cele-

ritate potentiali rantum , vel elementari , con-

iuncte ; (P.I. 85.) adeoque femper cum pon-

appl

dere aliquo poterunt comparari, & per hoc ex-

tüdi

primi.Si enim defideretor,vt daruui ali-

idq

Fig.:. quod obiectum 44 fecundum quam-

terei

' cunque dire&tionem 48, & cum in-

qie|

tenfitate prolubitu affumta ; incedere conetur;

Qrin

Vàns

adeoque omnimode determinaram vim mor-

tuam velpreffionem,exerceat : firmerur in data

füit

directione alicubi clauus , & filumipfi 4 ap-

dii

licatum ducatur füper Z , cuildeinde in altera

Tno

extremitate alliperur pondus magnum aut

hg,

aruum, prouri fcilicet potentia intenfitas

Tem

magna debet effe aut parua ; tum enim pon-

fiim

dus hoc conabitur obiectum 74 fecum abripe-

Vitti

rein data hac directione ,4B ; & cum data

tttn

etiam intenfitg;e potenti& huius P;

quanta

Qul

nempe

-

7

—

DE STATICA,

»

ntieudt

nempe hoc poadus conatur verticaliter deor-

Q mus

fum tendere. Vnde apparet, quomodo quae-

um, J

cunque potentia, & quamcunque habens di-

ffe lia

re&ionem , femper ad pondus aliquod poffit

Qotm o«

reduci; quod etiam in experimentis huc fpe-

& QOn1t;

&tantibus commode ad vfüm vocari folet ; ita;

r t

ut magnetis quoque potentise attraQtiuze pon-

, Ingd

dus zquale inuenire liceat ; (P.1. 250.) Dua-

atenft

rum manuum vires, bilancis ope; cum pon-

deribus.coraparare docet Pardies, de viribus

mouentibus, (f. 1]. & III. vbi fimul afferit,

nullam vim effe,; qua non ali

quo modo per :

Tte 10

vim ponderum poflit explicari.

t ilv

9.

um

vari,t

Due potentiz equilibrate ; obiecto firmo

um

applicate, &inequales, refpectu fiue magni-

erlie

tudinis, fiue celeritatis elementaris, efficiunt

id, quod vocatur Jachiza; quee fimplex pree-

darume

m i

terea eft, fi obiectum illud fuerit vnicum, ne-

- qui ?

que multiplicatum. Harum machinarum do-

] C()nfl'n

&rina, humanam quippe audaciam mire iu-

vimn*

vans, iam ab antiquis temporibus admodum

uriid

fuit exculta; & ftatuit quidem Zitruuius, Zr-

ip J

chiteGur libro X , cap.1, homines antiquitli-

mos a motu planerarum , precipue folis & lu-

de ma][.'ï

ont ^

na, qui in oculos eorum incurrit; occafio-

nem arripuiffe macbinas inueniendi ; accepra

jnttt

1]

fl f"

nimirum exinde idea motus circularis, cuius

virtuti Zriffoteles omnem Staticee facultatem

"D

Ti (

atrribuit.

Sed nimis remota & difficilis heec

redi debet, fola experi-

, i

cagffa eft; ac potius c

g

A 3

entia

6

Car. Il

entia fortuita adiutos primos homines, quod

fipe

(tri d

precipue circa vectem vulgarem contingere

e, l

potuit, in cognitionem machinarum fentim

fenfimque veniffe; atque tum hanc, vrilitati

gome

Iique

& commoditati generis humani mirum in mo-

Tinori

dum fauentem , íübinde vlterius excoluiffe.

Qu

gamuis Pardies, de motu locali praf. p. 4.

metic

pleraque h&éc ex pura& Meraphylice princi-

bos o

piis a fe eruta, nimis audacter aflerat.. Agunt

autem inrer veteres de machinis fimplicibus

te&to

ll.V

precipue Ari/foteles , in queflionibus mechanitirs

F'ütruuur, de Architeura, lib. X. €? Pappus

quic

Alexandrinus , Collettionum lWlathemat. lib. V 11I.

G

diod

"AArchimedes etiam ftatica quaedam principia re-

Qum

liquit, eum in finem excogitata , vt illis pa-

Véoni

rabolam quadrare di(cerer ; vid. De la Hire

ln

Traité de Mecanique , pref. p. 1.

bus

1Q.

M

E

Potentiarum talium, machine applicata-

lüci

rum, minor more vulgari vocari folet 77is

xaT coym fic di&ta, malor autem Onus, vel

puor

Fitruuius l. c. definit machinam

Ia à

Obflaculum.

per collectionem materie bene iuncte , cuius

abh

ope grauiffima onera leuari poffunt; (ed;

optime norante Perraíto, im notis ad l. c. ma-

teri& cuiusuis confideratio exulare debet ex

VF E

confideratione machinarum, precipue fim-

dio.

plicium.

Obiecta igitur, quibus potentiz

Jirz

debent applicari, exuta fint oportet ab omni

materia; extenía tamen plerumque debent ef-

pote

ueant

Tc

fe, vr in diuerli»s fuis locis porentias q

reci-

DE S$TATICA.

2

xecïþere. Erunt igitur illa extenfa omni-ma»

$ Qu

Dlinoa

teria deftituta, hoc eft, quantitates geometri-

i nl

ce, linee nempe, füperficies, & corpora,

Vil

geometrica, non exclufo etiam punéto. Hinc

itaque Zero quondam alteram Statice partem

mune

vll

rarionalem efíle dixit, alteram vero manuum

opera indigere; illam ex Gieometria, Arith-

n

metica, Aftronomia, & ex Phyficis rationi-

] pleCl-

bus conítare, hanc vero ex edificatione, &

d

tectonica.

Pappus in. Colled. Math. pr4f. ad

lpliabus

lib. VIII.. Ab aliis porro machina definitur,

tthon

quicquid ad motum producendum ita condu-

ag

Ill

cit, vt is vel virium, vel temporis, compen-

dio &lucro efficiatur; aut corpus ita conítru-

ipite

&um, vt homines, eius opé , vi parua mo-

ls pte

veant ingentes moles; vt, iüdicante Zfri/fote-

f B

le in quefl. Mechan. arte fuperemus ea, qui-

bus natura vincimur.

Ex quo fimul patet a

Machina differre Juffrumentun; hoc quippe

ad motum producendum conducit, fed fine

Jicat

lucro temporis, vel virium; vti calamusícri-

let J

ptorius, cochlear, circinus, bilanx, regu. .

TR

la &c. qua inferuiunt agenti principali, &

Shinit

ab hoc ad effectum füperiorem eleuantur,

) qui

(Cäi

II.

rf

Omnibus autem machinis conuenire hoc;

Ebef ü

vtaurt compendium accedat vi, cum difpen-

É [t

dio Zemporir; aut compendium oriatur in Zem-

ydi

gpore, cum difpendio vis, facile demonftrari

) ol

poteft. . Potentiz enim agere inrelliguntur in

pl Cl'

machinam, vt producant equilibrium; (7-)

gatt

adeo-

A 4

ia

$

CaAr. II

adeoque confiderantur vt vires mortuz, (P.T,

$;.) quarum meníüra eft inteníitas potentize

D

ducta in celeritatem huius elementarem (P.I.

lineg

$7) Sit igitur potentiz in machinam agentis

tll

inten(itas P, huius elementaris celeritas C;

patfi

fit deinde onus, feu porentia altera in machi-

fünt|

nam agens maior, O, & huius celeriras ele-

T

inde

mentaris e; debebit, ad producendum zqui-

-

Xion

librium , illius vis mortua PC zqualis effe hu-

jus vi mortuz Oc; ex quo fequitur propor-

aQ

tent

tio neceflaria hec: P: O — c:C.

$1 itaque

do

obtinere cupias lucrum potentiz : requiritur

dhir

vtíit P parva ; fed tum eriame, hoc eft cele-

ritas oneris erit parua , adeoque difpendium

furg

f

temporis ex(ürget, vt onus ad datam altitu-

Ti

dinem eleuetur.

Si vero obtinere cupias lu-

(

crum temporis:

equiritur vt fit c magna;

fed tum etiam P erit magna ; hoc eft, coniun-

étum erit lucrum remporis cum damno po-

tenti ; neque adeo vlla fagacitas humana mu-

»

tare poteft hanc legem nature conítantem,

Ini

qua fit, vt lucrüum porentia fecum trahat fem-

lih

per damnum temporis, & vice verfa.

IÍn-

dli

fin

telligitur hinc etiam ratio eius , quod Cartefitis

principii loco affumíit, in Opu/zulor. poft-

[

W

hum. tractatu de. /Mechanica , nempe, iisdem

viribus, quibus 1oo libre attolluntur ad alti-

fi

tudinem 2 pedum, etiam attolli 2co libras ad

K

sliitudinem 1 pedis; fed intelligitur fimul ,

(s

oc non verum effe, niíide viribus mortuis;

b

in equilibrio fe tenentibus; adeoque hic in-

al

telligendas effe altitudines potentiales tantum,

bi

non actuales.

12*

DE STATI(;A.

i

I2.

qotata

Due potentiz applicari poffant pun&to,

«(

UER

linezc, füperficiei, aut corpori, geometrice

intellectis. (;/0.) Ea dem vero agentes in fü-

emm (

inmád

perficiem, aut corpus, conneéti femper poí-

füntlinea recta, quo facto &quilibrium per-

ts de

inde fe habirurum eít , ac fi hec linea conne-

Imap

xionis fola, cui partes reliquze adiacent, in

odbl

xquilibrio effet conftiruta, vnde duarum po-

pl'OPOf'

tentiaru&à applicationes factee confiderari mo-

OL

do debent ad punEam, & lizeam; ex quo ma-

n

chinarum (implicium duo tantum genera ex-

eia

fureunt. Plures autem duabus potentias con-

endiut

fiderare füuperuacaneum eít; quia plures o-

) altit

mnes in folam ali

quam vnicam colliguntur.

"

(P.1. 120.)

gt

135,

conill

;no p

Pun&um, cui admouenturdue potentiz,

12f

poteft effe vel liberum, quod quauis liberrate

Antet

in omnes partes moueri fe patitur; vel zom

at &m'

liberum, quod ob impedimenta prefentia in

Q h

aliquot plagas moueri nequit; vti euenit , (à

il

rl

firmo cuidam obftaculo fit appofitum. Inillo

r p

cafü, puncti nimirum liberi, zquilibrium

fl

us

non producitur, nifi potentiae he dus (ibi

g

fint oppofite in dire£tum, & £quales; (P. I.

li

454

102.) hinc igitur nulla fperanda eft machina.

Á

(9.) In hoc vero cafu, puncti (cilicet non li-

beri, fieri poteft, vt alterutra potentiarum

(

i

hic t

altera fir minor, adeoque potentie zequili-

lnf[)mi

brium eflicientes fint ineequales ; vnde hinc pri-

m

I

A j

Io

Car.

H

inaexoritur machina fimplex , poftea explit

indin:

canda, quae vocatur P/awum incinatum; cui

dido a

pondi

quippe pgn&um non liberum incumbit.

14.

ter de

affir

Linea, cui potentiae duze applicantur; pa-

riter effe poteft libera, vel mon libera. Silibe-

f P,

pond

ra (it linea : tum certe a potentiis duabus eà

auferetur coniunctim , aut rotabitur, nec vlla

vans.

fitür

Ípes equilibrii manebit. — Si vero linea non fit

libera, fed in aliquo duabus. potenflis inter-

fio [

Tnus,

pofito loco obítaculum habeat, quod cedere

nefciat: tum inaquales du& potentiz 'pote-

vilt

dem

runt efficaces effe ad producendum equili-

brium, vnde progienitur altera machinafim-

dine

plex; poftmodum examinanda, qua vocatur

, tl

B

F eäïi.r.

W

f.

ce

Manifeftum igitur eft, non dari machinas

tig.

fimplices plures, quam duas, nempe, P/a-

folu

mum inclinatum, ac I/eilem ; quamuis illud etiam

ad vettem reduxerit Pardies, deviribus mouen-

E

vl]

libus $. 531, & Dela Hire, Traité de Mecani-

(l

que , prop. 91. confiderando nempe corpus

Tien

plano inclinato impofitum vti extenfum , non

Tib

Supereftitaque, vtconf(i-

vero vt punctum.

æqu

deremus has duas machinas fimplices exacti-

00

us, earundemque Varias & ingeniofas tmnsfi

AC

mutationes,

16.

[

Tem

Fig. 2

Sit planum inclinatum AB, ad li-

inæ(

neam horizontalem CZ, cuius plani

nc

in-

"

ER

-DE STATICA.

IY

t egi

inclinati alitudo eft re&ta verticalis C4, longi-

m, qi

iudo autem recta A4B.

Huic plano incumbat

lit

puné&tum graue O , quod continuo verticali-

ter deorfum nititur, (P.I. 128.) idem vero

affixum fit filo O.4 T'P, cui annexa eft poten-

]U j pA'

il

tia P, verticaliter quoque deorfum nitens, fed

pondus O retro trahens, & in equilibrio fer-

us d

nl

vans , fecundum directionem plani 84. Quae-

!)

ritur iam, pro hac &qui

librii condirione; ra-

1 nonid

Hanc ita determina-

j t

tio porentia ad onus.

mus. Ponamus potentiam P tantillum pree-

| etit

valere, atque defcendere per Pp — Oo; eo-

: p

dem tempufculo afcendet onus O per altitu-

agl

pl

dinem verticalem Do; ductis nempe horizons«

talilineola DO, & verticali Do.

In eodem

u

itaque aliquo tempufculo vie vtrinque abfo-

lutze erunt Pp, ac Do, quee adeo preebebunt

celeritates initiales , vel elementares, poten-

u)

tia & oneris Hinceft, pofita quantitateab-

7 P;i

foluta potentie — P, & oneris — O; pref-

iaf

fio, vel vis mortua, potenrie hec: P. Pp,

od

vel P .Oo, preflio autem oneris haec: O. Do;

Jeat

(P.1.87.) qua duz preffiones cum ad obti-

o

nendum equilibrium debeanr effe eequales:

m

habebitur P.Oo — O.Do; aut reíoluta hac

Con»

eequalitate in proportionem , P:O — Do:

l

O0 — AC: AB, ob triangula fimilia oDO. &

t

ACB ; aut vero erit porentia ad onus, in fta-

tu equilibrii, vti altitudo plani ad longitudt-

nemeius. Patet, adefíe hic duas porentias

ingquales, ob 4C « 4B, in squilibrio f&

gd l

plam

tenentes, vnde hec erit machina ; (9-)

quae

j

vocda*

12

CAr.

II

vocari quidem folet plamum incdlinatum; erit-

pundi

appli

que P vis, & O onus. (10.)

17.

pitet

ER

Vt vero appareat , nihil. hic fübeffe miri ;

aqu

l

toto

fed naturam occulte tantum agere : refolua-

1nus ponderis impofiti O magnitudinem, quam

0F

affumimus — O£ verticali, in duas vires col-

&i

et

laterales OF & OG; (P. I. 109.) vbi perfpici

poreft, potentie P in equilibrio tenendam

TeCp

effe folam partem OF, qua nempe vi pon-

-

Al

dus O deorfüm deícendere in plano nititur;

T

alteram autem ipfius vim OG niti in planum

nl

ipfum, adeoque ab huius firmitate deftrui &

tüm

abforberi ex eo ipfo, quoniam O punctum

l)

Ti

non eftliberum. (:3.) Plane itaque mirum

T

non eft, cur, occulte ponderis quid füble-

&

vante machina, parua dein porentia par effe

d«

queat illi parti oneris ferendee, quze füperftes

lat

adhuc manet, $Sin igitur accidat, vt 1 libra

fit:in equilibrio cum ; libr. illufio hec ocu-

D)

lorum eft; quoniam hazc pondera clam ita

DA

confítituta fünt, vtillud quinquies etiam ce-

lj

lerius moueri debeat, quam hoc. . vid. ZHart-

(mkeri Cours de Phufique, p.21. Vocari autem

1olet pondus illud füperftes, quo corpus pla-

no inclinato impofitum deícendere conatur,

f

goudus refpetliuum , & inteprum pondus; a5-

pi

Jolutum.

ln

18.

I

lt

Idem vero generalius etiam fic eruitur,

per refolutionem virium. (P.l. 109.). Si

li

pun-

rE

p

DE STATiCA.

13

h; tf

pun&um O adiaceat obftaculo A42, Fig.5.

applicatis in illud potentiis OC, OD:

patet demiflis perpendieulis CE, DF, pro

gquilibrio requiri tantum, vt OE & OF lint

efni,

equales. (P. L. 102.) Eft autem pofito finu

: M

toto — 1 OE — OC x cof. KOC; necnon

n

OF — OD x cof. DOF; politis igitur his

equalibus, emergit OC : OD — cof DOF:

D :oï-

i pl

cof. £OC' ; aut potentiee debent effe inter fe

x

reciproce vti cofinus angulorum, quos cum

T

A4B conftituunt. — Obftaculum autem 47 pre-

mitur vi - ZC — FD; cauendum iraque eít,

Q n

pl

ne hec vis fiat negatiua , quo in cafü O inal-

ii

tum attolletur ; debet ergo pro eequi-

um

librio effe £C » FD.

Si iam pla-. Fig.4.

num ZJB inclinetur ad horizontem

: m

i fb

AC, & punctum Q fit praue, verticaliter

. pat o

deorfüm nitens per OD , potentiaautem tra-

hat quomodocunque per O ; erit iterum P :

[j

H ]ii

— cof. A40D :cof. EOB; — fin. BAC : cof.

g o

EOB. "Vnde i directio potentiz fit in plano

Apfo, ant EOB — o, habebitur P: O — fin.

lum 1

um

BAC:y— BC:BÀA, vti ante inuemum.x

L

19

jaud

Ab hoc plano inclinato duse alic machi-

ls Pk

n

ne fimplices originem fuam ducunt, qug ex-

u ^

plicande funt, Cochiea nempe, & Cuneus.

Ín pratiam illius preemittenda hec eft plani

inclinati alia. confideratio.

Sit igitur

iterum planum inclinatum 48 ad ho- Fig. $*

at

rizontalem C2 , cui incumbat onus O

w9,) j

u-

p

14

C A ».

II

füftentatum a potentia P in directione hori-

Qu

zontali OP. "Vr iam eruatur lex equilibrii

plant

inter viramque potentiam huius caíüs, füp.

Jidit

ponamus motum fieri aliquem infinite par-

tomp

vum, quo facto onus perueniat in o, poten-

inqi

talta

tia autem in p; erunt ergo viee due, eodem

tempore eequabiliter abfolutae, potentie qui-

Qu

n d

dem DO , oneris autem fürfüm elati Do; vn-

de celeritates initiales fünt DO, Do, (P.Lg1.)

ne dl

Toatt

& vires mortue, vel preffiones, P. DO, &

O.Do. (P.I. 87.) Quo igitur zquilibrium

fit i

etit,

prodeat, ílatui deber P . DO — O. Do, aut

vüQ

hec proportio P: O — Do: DO —CA4:CB;

vel erit hoc ca(ü p

| culi,

otentia ad onus vri.altitudo

i

plani ad ejus bafin.

lss

200

quiü

Cochlea. itaque vocatur helix. circa cylia-

g

dei

drum conuoluta; vel foramini cylindrico in-

Ículpta; illa exferior dicitur, haec iuteriors

dein

Qn

quarum vna circa alteram horizonraliter con-

Nertitur; alrerutra autem debet effe fixa; in-

cibi

Vt,

teriori aliquando extus adduntur brachia re-

€&a protenía, vel/zytale. Duee igitur femper

thni

requiruntur ad onera eleuanda , corpora com-

digi*

primenda & mouenda; íi exterior circum-

Qu

voluatur, capiti eius inciditur crena, cui bra-

chium queat inferi ad eam circumagendam.

|

Obfcure cochleam definit Pappus, Colle&j.

AMath. lib. l III , dicens: cochlea nihil aliud

ple):

eft, quam affumtus cuneus expers percuffio-

Voc

nis, per vectem quoque morionem efficiens.

0

uQs

l

DE STATICA.

rj

te ho

Qloniäm igitur cochlea nihil aliud eft, quam

ul

planum inclinatum ; fed circumuolutum cy-

lindro, vel plani inclinati quoddam. quafi

is, p

lt i

compendium, minori fpatio comprehbenfüm,

» p

in quo potentia moueri intelligitur horizon-

taliter: erit potentia ad onus eleuandum, aut

, t

tj

compreffionem efficiendam , vti altitudo pla-

ni ad bafineius: (18.) fed in eadem hac ratio-

Do v

Qu

ne eft etiam diftantia duarum helicum proxi-

marum ad peripheriam circuli, quam poten-

Doi

T

tia circumuerrendo defcribit; ergo in cochlea,

erit, pro ftatu eequilibrii, potentia ad onus

D&

vti diftantia helicum ad peripheriam illius cir-

4

culi, quam potentia defcribit, vel defcribere

lia

Vnde quo propiores fibi funt he-

intelligirur,

lices; & brachium lonpius, eo poteniia re-

quiritur minor,

Attritus partium autem in

hac machina magnus eft; idcirco cochlea val-

| Eyh'n-

de adacta füa fponte non recurrit.

Neque

ricute

jjont

dein quicquam maioris emolumenti exfpe-

€tandum eít de cochleis duplicibus vel tripli-

1 COD

^

cibus; nifi quod fic firmitati earum confuli-

eH !

tur." Ad hanc . cochlez potentiatn referri o«

hia r*

mnino deber illud artificium ingeniofum, quo

em!

digitum, annulo anguftiori preffum , fili cir-

j Com.

jrouth

cumtorti ope facile liberamus. ;

AÍ.

Yib

g

- Cuneus eft planum inclinatum du- — Fig.6.

[o!ltff-

plex, vel compofitum , 442C, cuius

j d

vocatur linea PC longitudo; AB autem lazifue

jf

ag-

jcid

do , veldorfum , cunei, Potentic cuneo

ic

QO'

16

C A?.

11

li ve

plicantur vel prementes tantum ; vel etiam

vtplurimum percutientes; fed de illis folis

qum

fermo nobis hic eft. Deinde corpora, quo-

lj«

rum partes cuneis feparantur, aliquando eo-

tum.

cfïun

ufque tantum feparantur, quouíque cuneus

eft adactus; aliquando autem fiffura cunei a-

fl

ciem lenge pregreditur: vbi iterum de cafü

priori folo agimus. .His iraque praemonitis

ita vires cunei eruemus.

Supponatur motu$

factus infinite paruus, ita vt cuneus 4JC ve-

phyl

lonp

niat, a porentia preffus, in firum abc; tunc

f

Q

certe potentia percurrit fpatium Pp — Cr5

ium

obítaculum autem, vel refiftentia fuperanda;

t

percurrit fpatiola G»y -- Dà — O£. . Erit igi-

UT

tur, infiftendo prioribus principiis, vis mor-

fint

tua potentige — P : Cc; ac vis mortua one-

üq

ris, vel refiftentiee füperande , — O »* OE5

W

qua, cum in caíü zquilibrii debeant effe -

ài,

quales, habetur P * Cc — O * OE, aut vero

PO --OR-Co-—4BS BC

]taque erit in

1

un

cuneo porentia ad íüperandam refiftentiam

vti latirudo ipfius ad longitudinem. videatue

(Gtt

et

Differtatio Cel. Prof. Bz RMANN 1 de eunro.,

(

22.

fint

Patet hinc, cuneum eo effe valentiorem;

a

«f

uo eft acurior, hoc eít, quo, rmanente ea-

dem longitudine, latitudinem teneat mino-

D

W

rem,.

Derivatur etiam hinc efficacia cultro-

rum , gladiorum , forficum, terebrarum ; im-

mo plurimorum venenorum acrium & cor-

I

ü

L d

ofiuorum , qua cuneorum iqüar agunt ; qua-

DESSTATICA.

17

. f

lia venena fünt mercurius (üblimatus, arfeni-

Tl f

cum , aqua fortis , fpiritus íalis , oleum vitrio-

I Q

li, adamas contufus, & vitrum etiam contri-

ndos

tum. Cuneum adhibendum füadet Pappus, ad

t UUR

effringendos lapides in lapicidinis, quod vero

| at

melius hodie ;pulueris pyrii ope praftamus.

n d di

23.

od

Tranfeundum nunc eft ad 7üem, qui,

t

AK

hy(ice fpectatus, eft corpus quodlibet ob-

j

[6)

ngum , &inflexile, corporibus mouendisde-

jjc; ts

j zl

ftinatum; cuius prima inuentio tribuitur ANep-

tuuo, Jirgilii Aenzid. lib. T, verfu 145. Geo-

entii

metrice autem confideratus eíft linea re&ta,

Erti

cui dusz porentie in extremiratibus adiunctee

il mb

tua O

fünt, cum punéo intermedio reiítente; cir-

ca quod partes linee re&te moveri intelligun-

0 w (

tur. Velutfi fuerit linea re&a, rigi-

T

da, & inflexilis, 4B, cuius exiremis — Fig. 7-

a S'EFO

applicate íint potentie P & O, deor--

» gt

fumtrahentes; parti autem medisealicui Cadia-

dentit

ceat impedimentum , quod totam virgam au-

ideant

ferrinon finat, (ed efficiat, vt partes virgee CA &

(unh.

CB circa illud arcus circulares defcribere po(-

fint. Pan&um illud C, quod vecti fupponitur, &

circa quod , tanquam centrum motus Yotari por-

qioret

eft, vocatur fypomochlium , falcrum , aut bafísz

u

partes autem lineg CA & CB dicuntur brachia

TU

vectis.

q

24-

lmj lm

Vti in precedente machina fimplici fpe-

T

J

£tauimus motum rectilineum tantutmn »

po-

n

tenrias

li

(Dars fecunda.)

CAr.

It

IS»

tentide, & oneris; mutatum quidem compen-

edet

dii caufla per cochleam: ita confiderare nünc

j DWUr

debemus motum circularem , feu gyratorium ;

com

| Hix

quo nedmipe recta, circa punctum fixum mota ;

àrcus circuli defcribit; dum a potentia qua-

erdj

dam agitur.

Vis autem mortua illa, feu foli-

w

citatio, que conatur rectam quandam mo-

fhom

vere, & rotare, circa punctum fixum , vel

D

centrum motus, vocatur momentum ilius po-

abh

tenti ; quod nihilaliud eít, quam meoalura

(;

morus angularis , circa idem punctum; quare

de hoc momento maxime hic erit difpicien-

dum.

2$

p

Fig. 9.

Sit igitur recta CA roratiliscirca pun-

(],

[

&um fixum C; huic recte in puncto 4

fitadmota potentia P, magnitudinis & dire-

Y

ten

étionis 4P ; queritur buius potentise momen-.

tum. Ponarnus rectam C4 motu hoc gyratorio

Vt

Ti

peruenire in firum Ca, tempufculo infinite

paruo, atque interea defcribere arculum cir-

pe

(D

cularem Za, pro rectula habendum ; erit nunc

potentic fitus ap. Demitrantur perpendicula-

t

li

res ad, CD ; atque erit fpatium a porentia per-

curfüm , vel celeritas eiuselementaris; Z ; ad-

n

eoque eius momentun P. /4. Sed eft, ob trian-

gula fimilia 4da, CD.4,4a: 4d — CA : CD; vn-

p

Aa *« CD

de 4d —

(

-

li

CA

— ; & momentum, feu P w 74d,

[

P»4a» CD

a

Quoniam vero ratio ;

PU

CA

Ó

inangulis equalibus circa centrum C faclis

eadem

DE

ST XTIGA.

19

cumpi

AUR

eadem & conflans vbique eft, & talis fupno-

nitur: ponatur ea — 1,, vnde momenrum,

aLüLu,

comparatiue fpectatum oritur — P * CD.

um

Hinc talisin veéte conficitur regula generalis:

Ya g

ex hypomochlio C demitrarur in directionem

n

porentige 4P perpendicularis CJ) , atque erit

4 D

momentüin potentie comparatiue fpectatum

um

P * CD. Hec ipfà porro perpendicularis CD

i p

ab hypomochlio duéta in directionem poten-

fDl

tig, vocatut di/f/antia.

'« qu:m

26.

ia

Ponatur ve&is Á

B,impofits hy- Fig.9.

pomechlio C; cuius brachia fint C/4 &

"u

CB , in que agant porentige queeuis P & Q voca-

t£ , quarum directiones & magnitudines expri-

qdo4

k dite

mant rectee BP , 4Q; quaritur ratio harum po-

tentiarum , vt producant inter fe eequilibrium,

yome

ratti

Vtraque harum . potentiarum habet füuum mo.

mentüm ; (24.) quod , demillis in directiones

nj

perpendicularibus, erit ex vna parté Q »

1 d

cnum

CD, ex altera autem P »« CE ; hec momen-

tà, cum in caíu equilibrii debeant efTe sequa-

Jicüb

lia erit Q « CD — P « CE, autvero P: Q

j pär'

— CD: CE; raioigitur quelita, & lex gene-

'ä'ja'

ralis, hzec eft, vt potentiae vecti vtrinque ap-

Jti

plicatee debeant effe in ratione inuerfa diftan-

j

tiarum. (25.) Atque in boc cafü ob CD 4 CE,

J

erit eiam P« Q , confequenter potentia mi-

J.

nor reliítet maiori ; hoc eít , erit vectis machi-

ioä

n4;(9.) & potentia quidem £P onus autetu

fafï!ä

4Q. (10.)

z

27.

j

H

20

Car

x ]

2

Fig. 10.

Excutiamus

autem alio Aädhuc mo-

liC

do legem veéctis generalem , neimpefe-

Gl

M

fion

quenti. Sit vectis 44CZ , cuius brachiis CA &

CBapplicate (int potentise queeli

bet Q & BP,

0ti

füb angulisquibusuis H4C ; JBC; quorum finus

-

& cofinus refpectiue fintm, &5 & 5,e5 pofito

finu toto — 1. Refoluatur vtraque potentia-

rum in laterales, vnam, qu& ad veétem fit not-

t

malis 4 G & BD ; alteram, que in iplius vectis

Bt

directione iaceat AF , & BE. (P. l. 109.) Ap-

Vüd

aret iam tribus modis agi in h

unc vectem d

h3

otentiis , earumque partibus.

Primo enim ,

W

l

partes 44G & BD momenta fua exercebunt in

circumrotando veéte, quod vt euitetur, de-

i

ber effs 4G * AC — BD * BC,autvero

)

AG: BD - BC: AC.

Secundo , íi hoc ob-

Y

tentum fuerit, protrahere conabunturhe dug

Iu

vites A4G & BD coniunétim 'nypom'ochlium

C)q

uod niíi ad refiftendum fatis fit firmum ;

l!

loco

füo cedere debebit; Vnde hypomochlii

l

firmitas porentias quafi in fe abforbet. 7'ríio,

