portionem , ex principio non vero, obtinue-

Tul

rinr, abíolutam autem talis ofcillationis men-

Vet

füram in minutis fecundis , & lonpitudine pen-

qi

duli; petitam ex fola prauitatis lege, nemo

I

eorum dare aggreffus eít,

I66.

Definiri hinc poteftlongitudo penduli fim-

li

plicis , exprimentis ofcillationibus fuis fin-

D]

gula minura fecunda, — Cum enim tempus ta-

N

7V/2a

lis ofcillationisgeneraliter fit

—

fec. pona-

D)

250

dj

tur hoc equale 1 min. fec, atque erit, ob pra-

K

vitatis actionem g apud nos in füperficie terrae

Qu

z5 1, (P. L; 128.) longitudo talis penduli fim-

E

plicis, fiuea — 31:6622..

100

, vel quam proxime

[

31664 part. millef. pedis Rhenani, fi.affüma-

4

416

q

für z z L

ooo

; vel eadem longitudo penduli

i

fimplicis, &ingula minuta fecunda ofcillantis ,

erit 3

deipr Es Ed

1000

166

(i

ped. Rhen. quam proxime. Cum

[

igitur Hugenius huius longitudinis partem ter-

d

tiam pro pede vniuerfali, vel pro pede horario;

i

velit haberi, cuius quippe magnitudo vbique

h

terrarum per obíeruationes poffit determinari :

L

con-

DE OSCILLÁTIONE PENDVLORVL;:

133

ln

continebit hic pes vniuerfalis 105 j partes mil-

Ht

lefimas pedis Rhenani. Definiendusautem is

erit in climate rali, in quo graue defcendit per

l..

Wi

15625. part. mille(. pedis Rhenani ; ( P. ; 132

& 152.) cui nempe menfüre omnia bec, in

U

| M

quantitatibus abíolutis ;

fünt fuperftructa. Et

lii

cum praterea etíam in eodem terre locogra-

lp

vitas poffir minui vel augeri, aliquot feculo-

Wi

rum inreruallo: men(üra heec Hugeniaua vni-

T

verfalis pro demonftrata & certa haberi ne-

p

quit; monente /ll. Waljiq , Elem. AMech. g.

n

249.

167.

Ex his confare poteft, tempus oftillatio-

i«

nis in pendalo fimplici non mutari; fiue ma-

3

ius, fiue minus, pondus ipfi fit appenfüm.

u

iNam in eeftimationem huius temporis primo

non incurrit pondus appenfum , fed fola pen-

pOM-

duli lonpitudo; deinde etiam experimenta

idem hoc confirmant, fi duobus pendulis ; &-

wb gü-

fetls

que longis, appendantur glo

bus plumbeus

eburneus.

Aberrat igitur a ver

o D. Chri-

li

xitt

iom. Philipp. Bergerus in. verfione Germani-

ca lac. Alexandri tractatus. de horologiis; p.

T

"

'

249 , Vbiftatuit, pendulorum eiusdem longitu-

dinis illud celerius ofcillare , quod maiori pon-

T

Non enim hic attenden-

)

dere eftgrauatum.

dum eít ad pond

eris. quantitatem ab

folutam.,

j

um, que ineodem

a

fed ad acceleratricem tant

loco eft eadem in ponder

ibus diverfis. (P. ,

g

N

(l

13j:)

168.

(l

l4

—

Car.

V

134.

168.

di

Fluunt porro ex precedentibus reliqua ex-

In

perimenta, qua. huc adduci folent. Nem

C&

pe,

duo pendula aqualia

, inarcus valde paruos,

fip

licet inzequales, excurrentia, abíoluere arcus

hos tempore eodem; quamuis hoc ad fenfus

tantum fit verum. (1163.) Deinde pendulum,

f

quod alterius reneat longitudinem quadru-

T&l

plam, o(cillationem abfoluere fimplam eodem

tempore , quo alterum abfoluit duplam. Sunt

[ui

Tur

enim . czteris paribus, tempora ofcillationum

in duobus pendulis in ra

üone fübduplicata

p

pi

directa logitudinis pendul

oruti. ( 162.)

169.

ol

li

Fig 61.

Si pendulo fimplici C4iungantur

r

plura alia pondera B, D ; autíi cor-

0R

pus folidum , veluti lamina ferrea CE, autalia

tb

virga, circa C fit mobilis: vocatur hoc pen-

Áti

dulum compofitum. "T'ale pendulum compofi-

tum ofcillationes pariter perapit; fiad motum

p

E

concitetur ; &, fi ad arcus valde paruos ex-

pr

currat, tempora ofcillationum ruríus erunt

4y

eque diuturna. At vero omae tale pendulum

compofitum celerius ofcillationes (üas pera-

f

git, quam fimplex eiusdem longitudinís. Qua-

[

re fuperior regula ( 162.) non valet ad defini-

p

endum tempus ofcillationis in pendulo com-

d

ofito. Si igitur longitudo penduli fimplicis

din

debeat effe CJZ , vt hoc ofcillationes füuas eo-

R

dem rempore abfoluat cum compofito: tum

fi

vocatur punétum JJ cenirum ofcillationir pen-

"

fïuli

DE OSCILLATIONE PENDVLOR?M.

135

duli compofiti. Hoc igitur tale pün&um eft;

Ht

in quo (i penduli compofiti pondus effet con-

x)

centratum, tunc pendulum haberetur fimplex,

IUO

füperiori regule ( 162.) obediens.

E

(

x

T

7o

f

d

Ponderibus itaque quibufcunque & quo-

i,

u

modocunque difpofitis ita ; vt lineis ripidisin-

ter fe cohzereant, & circa axem ofcillationis

U

AUE

motus füos reciprocos peragere poffint, eo-

rum centrum ofcillationis , ab axe diftans, hoc

ORU

lict

modo inuenitur. .Quodlibet: pondus multi-

plicetur in quadratum íuz diftantiee ab axe

oÍcillationis, & producta addantur; fümma

hzc autem diuidatur per aggregatum omni-

Tl

um ponderum , duétum in diítantiam centri

Q

grauitatis communis horum ponderum( 44. )

yult

ab eodem axe. vid. Hagenii Horol. oftil-

["

Íator. P. IV^, prop. &. p. 1oo.

Quee regula in

ponderibus feparatis, eidem recte rigidee

lpoü

JrUrm

affixis, facile mutatur in hanc, vt fit ex.

ee

t. diftantia centri o(cillationis ab axe C —

nunt

A»x AC? -- B« BC2 --D&DC-—

. ]ta porro, fi

lm

A* AC--B * BC-4-D * DC

figura prifmatica folida pendulum conftituat ;

er

Qu

atque ea ofcillet i» plauum ; hoc eft, vt latior

—

ipíius pars antrorfüm incedat : pendulum iío-

f

i

chronum his ofcillationibus tenebit 4 longitu-

$

dinis illius.

Si vero ofcillet idem pendulum

l

compofitum iz /atus, hoc eít, (; anguftior ip-

il

fius pars antrorfüm incedat, pendulum fim-

WED,'

plex ifochronum tenebit 4 longitudinis, cum

j

qua-

-

136

CAr.

V

quadrato latitudinis, diuifo per fex longitu-

E

dines.

171.

hg

Pendulum fimplex, quod fingulas ofcil-

lationes tempore vnius minuti fecundi abfol-

vat, commodiífime ita determinatur. Su-

Ts

matur pendulum longitudinis f, quod ad mi-

Tutr

nimas ofcillationes faciendas impellatur; nu-

COf

merenturque eius ofcillationes tempore vnius

Tnati

hore, quarum numerus fit z, ita; vt queeli-

&de

3600

nün.

D

bet ofcillatio abfolvatur tempore

Yi

fec. Sir iam longitudo penduli fingulas ofcil-

Ynin

lationes in vnico minuto fecundo abíoluentis

H

— z. Quare, cum tempora ofcillationum

diuerforum pendulorum , ab eadem porentia

W

&i

folicitatorum, fint in fübduplicata ratione

ltho

pendulorum: ( 162) erit

36

at

[/

ïo SgIex Vdfïï/zr

—

Toic

ideoque z

i i

& confíequenter pes

(diy

129600009;

vniuerfàlis

EH

Iu

Jl

[a!

38880000.

(166.) vid. Celeberr.,,

frii

Euleri Mechanica , T. II , p. 77.

Y

lu

175

Vi

Quod fi porro pendulum filo conflet , cu-

lii

ius pondus negligi poffit ; quod vero affixum

jur

fit phaerulee fuperficiei , cuius radius fit — r,

[

li autem longitudo extra fphaeram ad pun-

ii

&um füfpenfionis ponatur —/; erit longitu-

J

Ts

dq penduli plane fimplicis huic ifochroni:

—

——

Es

k

DE OSCILLATIONE PENDVLORVM.

137

lt

2r2?

.

miJr4-

Vid. Hugenii Horo-

Q -T

log. Ofzillator. P. 1// , prop. 22. g. m. 1gr.

»

j d

173.

didio*

it N

Pendulorum vfüs eft infignis, atque in va-

rias fcientiarum partes exteníus,

Vtilitas eo-

j«l

rum in experimencis inftituendis de collifione

Qt; d

corporum appar

4

bit infra.

Horolopiis auto-

ie vnius

matis corrigendis adhibuit primus ugenius

ï

Q

f00

eadem intra dues cycloides (ufpenfa, «vid. /.

—ll

£. P. I, p. 5; vt fic eorundem ofcillationes

manerentifochrone , fiue maiores fuerint, fiue

j d

minores; (163.) quanquam hoc artificium

ol

Hugenianum omittunt hodie artifices, effici-

tíont

untque vt pendula grauiori onere fint onufta ,

go[emia

fed in arcus valde parvos excurrentia, vid. Ce»

siie

leberr. Euleri Mech. T. II, p. $1. Separata ab

^ j:v'l;

automatis illa ad obíeruationes Aftrono-

micas admouit primus Zicriolus.

Ad Me-

(

dicos vfüs pendula adhibuir Sem&orius im

AMedicina fíatica , quale inftrumentum vocauit

Atl

Jphygmicum , quo pulfüum arteriz celeritas de-

prehendi poteft; quod etiam defcribit Srhot-

tu;, Mag. Nat. P. III,p. 338. Ad Muficos

víus. eadem transferre conatus eft Galileus ,

ef;*

LL

AMech. Dial. I. p, 9y , vt confonantias oculisre-

ff

prefentaret, pendulis nempe tribus, quorum ,

eodem tempore, facit ofcillationes primum

quatuor , fecundum tres, tertium duas; dein-

E

de Loulier, & D' Onuzembray , ad. dirigendas

,ngllü

i

menfuras in Mufica , quas tactus vocant ; vid,

V

AMem.

138

CAT,

VI

Mem. de PA4cad. 1732. Geometricum denique

l

vfum in illis animaduertit iterum Galileus l. &

| foti

p. 87 vbi dicit: hinc chorde longiffimg , cu-

(jenx

ius afpectus fuperior abfconditus eft, licet

li

metiri longitudinem , fi pondere appenfo ir

Ti 1

ofcillationes cieatur, atque ha& cum pendulo

[f

datz longitudinis comparentur; vbi addit fi-

jus

mul: ego quidem millies cum diligentia vi-

Q9

brationes confideravi, fpeciatim lampadum ,

i g

que in templis elongiffimis chordis penden-

ii

tes cafü mouebantür; ex qua obferuatione

uæ) 1

hoc deduxi, haud probabilem effe eorum

f

opinionem, qui fimiles motus a medio , hoc

D

eft, ab aére, confervari & continuari volunt;

quoniam aérem magno iudicio exiftimarem

effe praditum, dum tanta cum regularitate

pendens aliquod hinc inde impellit pondus.

Qire

Ri |

Alii vfus, ex. gr. colloquendi cum amico ad

diftantiam vnius milliàris, occurrunt apud

plic

Sturmium , Coll..Cur. p. 135; aut fpatium defi-

«ot

'

l

In

nire, quod!grauia verticaliter cadentia dato

tempore percurrunt, apud ZZugemium [. &.

Que

Vetd

prop. 25. P. IV.

fe

Tent

CAPVI-VIE

«

DE MOTV CORPORIS PROIECTI.

Z0ni

qu

174.

C

Orpus proiici dicitur, (ia potentia cuiuse

cunque ( P. I, 72.) actione unico ictu im-

|

ptoi

pellatur , & defertum deinde a potentia motui

u

Jtor

*

DE MOTV CORPORIS PROIECTI:

139

j

füo permittatur; quod fieri nequit, nifi per

n m

motum aliquem precedentem, corpori proii-

d

ciendo communicatum ; ( P. I, 72, 73.) vide-

| lt

licet ope manus, pedis; flatus, pulueris py-

ahit

rii, mallei, vis centrifuge, balliftze, catapul-

ao

"Tali itaque vi cor-

tz, qut machinee alterius.

ii

pus femel proiectum ipfüm per fe motum

Xit

ceonceprum, fine vlteriori aCtione potentig ;

jdifi

jn eternum conferuabit atque continuabit ;

Ti

jn linea recta, & motu azquabili, vi füa iner-

TTR

tie , ( P. I, 41, 81.) fi nimirum in loco per-

Ti

fecte vacuo moueatur , neque a potentiis con-

,

variis afficiatur.

Jütty

U

a

j

Cum itaque corpus proiectum fequatur

directionem proiicientis in linea recta: fequi-

mdus

tur pro directione potentig proiicientis tri-

j

licem effe proiectionem; nimirum dicitur

u

corpus perpenditulariter , aut verticaliter proiiri,

[2

fi impellitur fecundum lineam directionis ,

o

ux ad horizontem eft perpendicularis, aut

L h

verticalis; Aorizontaliter proiici, fi impellitur

fecundum lineam direétionis horizonti appa-

renti parallelam; obligue proiici, fi impellitur,

fecundum lineam directionis, que cum hori-

'lq

zonte apparente conítituit angulum obli-

quum; qui hine vocatur azgulus eleuatiomis.

176.

ndicatorum

ufus:

Quocunque horum trium i

u

proieétionis modorum corpus fu

erit feme

qi

propulíüm: re&am lineam femper & perpe-

iuo

A

CA r.

VI|

140

tuo fequetur tnotu fuo accepto, nifi eo tem-

l

1

l

qeler

pore, quo ita fibi permiffüm eft, alia poten-

] w it

tie in illud continuo agant , qualis precipue

| pedi

eft grauitas, qua& in corpora omnia nobis co-

| 0nis.

gnita nunquam non agit, fiue quiefcant hec,

diqu

fiue moueantur. (PI, r33.) Alia adhuc po-

Wtio

tentia corpori proiecto refiflens, ac celerita-

Tcatt

tem ipfius imminuens, eft aér; a qua vero

fola

refiflentia in tota hac proieclionis tractatione

timpt

animum abftrahimus , & omne tale corpus in

W

vacuo perfecto motum (üum continuare füp-

tewt

ponimus.

I

Qu

&otp

Patere hinc poteft,

.futurum effe, vt cor-

(

pus, quod a fola proiectionis vi a&turn pro-

felim

grederetur in linea recta, ( 174..) agente fimul

r

alia potentia in ipfum, veluti grauitate , pro-

moueatur in linea curua; dum nempe cor-

I

pus, a duabus potentiis ita continuo actum,

d

inotum compofitum per diagonalem affumit;

finr

CP. L 107.) ex quarum diagonalium infinite

paruarum collecta aggrepatione linea curua

fecun

enafcitur. (P.I, 178.) Videamus igitur , qua-

lem curuam defícripturum fit corpus proiettum

i

oblique; fed fimul graue; vt ex hac generali

folutione reliquos duos proiectionis modos

furgi'

deinde eruamus; quea quidem curua, a cor-

AN.

pore proiecto ita deícripta, vocatur eius femi-

fa , Vel fraieBforia, Newtono.

p

128.

ficin

Sit in hune finem corpus proie-

Fig.63. é&tum ex 4 fecundum rectam AN, ea

fiut

cele-

DE MOTV CORPORIS PROIECTI.

I4I

ol

celeritate, quee debetur altitudini a ; (P. L 149.)

p

vt ita fit celeritas proieétionis 250v/a fcrup.

EAU

pedis Rhen. (P- 1; 148.) & angulus eleuati-

Jis Q

onis N A42, pofita AB lineahorizontali. . Cum

n la

itaque corpus hoc duplici vi motum ; vna pro-

u

ietionis, altera graui

i5 percurrere debear li-

cehlte

ïg

neam curuam 774M.

: ( 177. ) idem agente

l W

Íola vi proiectionis perueniffet poít aliquod

£t

tempus in JV; fed vrgente indefinenter praui-

rpusia

tate : defcendit interea in M, vt nunc, agen-

reli

te vtraque vi fimul, iam reperiaturin 47. Se-

quitur ergo hinc, tempus, quod abfoluitfer

corpus zquabiliter proprediendo per A4N;

[

(174.) & tempus, quo corpus accelerate in.

n pr-

terim delapfüm eft per VM ; (P. L, 132.) effe

s[ml

inter fe eequalia.

h ?[0-

179.

d Qu

Ponamus igitur P — x; PM — y , anguli

af

eleuationis V4B finum ; cofinum z, exi.

(l

ftente finu toto — r. Atque erit in triangulo

ifiit

rectangulo NAP j 4: x —1: 4N —* ; De-

quid

p

; qu

indein eodem z : x—m: PN— -ï—ï, vnde ex-

j

end

jj

furgit N — —ï——x-—— y. Eftinde tempus per

mol

AN a«quabili motu abfolutum — fpatio diuifo

!acur

min.

y/

per celeritatem , (P.L 83.) —

2jonva

fscund. tempus per M accelerato motu ab-

VN

d

po*

j

folutum z

)

vqnx—1/)

min. fec.

j,a

j

12j V5

cck'

(P.

142

CaP.

VI

fe

(P. I 147.) Que duo tempora cuin fint equaz

N

-

la: (178.) habebitur hec equatio

250onva

OY (mx—ny)

; qua facili calculo abit in hanc

125v

m

x

P

B-

fequentem 9 —— —

4u?a ?

que formula

DWf

cum nullam exhibeat rectam , fed lineam cur-

füb

vam , inrer (ectiones conicas Parabolam dictam :

d 4

euidens eít, corpus oblique proiectum graue

Ym

defcribere motu fuo compofito hanc lineam

i

curuam, que fit Paraboía.

| W

I&8O.

if

&

Euidens autem eft , in hac figura 9 abire in

nihilum duobus in locis, nempe apud 4; ac

apud B; ibieít fimul etiam » —0; hic vero

n

eftx — 4B. Sinuncin equatione inuenta fa-

JX — «

::o,qui

ang»

Ciamus j —o : emergit

[

4u*a

f

lore

valor ipfius y omnino abit in nihilum, fi pri-

mo x ponatur —0, hoc eft apud 24; deinde

u

vero etiam, fi fecundo ponatur x — 4mma ,

&

PES

uod fitin B; vnde producítur magnitudo

ipfius 4/B, que vocatur amplitudo proie&ionis ;

ïemx

vel amplitudo iatus, — Amua; aut vero femi-

üq

ing

amplitudo iactus ZC —'2:;a. . Vt porro iam

quoque eruatur a/zifudo ia&us CD ; patet, hanc

Que

ibi effe; vbi x eít 4C, vel 2mna : fübftiruatur

&üg

itaque hic valor in &equatione fuperiori ; (179-)

atque emergit, abeunte iam y in CD; CD —

am?*a-—m?a, —m^*a, vt itaque in proiectio-

Otf

ne

hh

E

DE MOTV CORPORIS PROIECTI.

143

u

ne obliqua omni fit ia&us femiamplitudo AC

z 2mna , altitudo autem CD, maxima iactus,

z—m*a.

m

18 t.

Ducatur ZZE horizontali 42 parallela; &

nb

ponantur DE —2, E/J/— ; atque erit iam

X — AC — u — 2mna -—41;

L—CD-—1-—

]

12* a — £; quibus in equatione füperiori (179.)

m (f

fubrogatis, & expunctis expungendis,

ro-

jdn:

dit 4272 — &* ; vnde manifeftiffimum eft, cur-

| gIüUE

vam, inqua corpus oblique proiectum graue

linef

ipfüm fe mouet, effe Farabolam, cuius para-

ieter eft 45?25; axis CD — m*a; femiapplicata

infima CA — 2mua; DE abícifía quaeuis — £,

jtein

& huic congruens femiapplicata £ 44 — g.

152«

TU

jcwt

Ex his preemiffis generalibus confideranda

nunc erit proieclio verticalis, in qua nempe

iil

angulus eleuationis eft re£tus, ac confequenrer

z flm

finus z — 1, cofinus vero z -« o.

uos va-

lores fi fübftituamus in equatione fuperiori

[ pt

Vif

(179.) per multiplicationem ipfius 45?a mn-

tata in hanc: 42*ay — 4mnax — x^, exíürpit

4111110 !

jud

iis

x-0; hoc eíft, intali ca(u recta A4P euadit

femper nulla, quod indicat, corpus verticali-

gr

ter proied'um non moueri in linea curua, fed

Jf

àn recta fürfüm protenía verticali 4G. — Si ita-

[oläm

Que corpus graue verticaliter proiicitur: id

D2

*tiam verticaliter a(cendit in linea recta.

gt

h!

183

(

0^

"Veluti autem corpus graue verticaliter de-

crfüm cadens in linea re

&a fertur 4204

attele-

j

[j

Jars chunda.

.mh?i

CA EVL

144

lus

ao : (P.T, 132.) ita corpus graue nunc vers

n

ticaliter furfürn a

(cendens fertur in linea recta

(?

35012

retardato, qui nempe continua capit ce-

feer

leritatis decrementa. ( P. ; 132.)

Quid enim

pt

aliud.confequi poteft, cum corpus graue ver-

il

ticaliter fürfum propellitur, & grauiatis a&tio

continuo Verticaliter deorfüm tendit; quam

fri

vt due potenti

&, vna a proiectione profecta;

NT

& inertie vi co

nferuata quantum licet, altera

loc

rauitati debita, in directum iacentes & op-

j^

Dofitse , fibi mutuo reluctentur.; & corpus ita

1*

lt

affectum moueatur in directione potentiee ma-

ioris verticali, ea quidem celeritate, qua de-

Yti

Tür

betur exceffui maioris porentiee füpra mino-

rem. (P. ] 103-)

Ex quo palam eft, corpus

yt

te-maiori;

:fürfüm emiffüm, verti-

m

vi, grauita

caliter tam

diu-affurgere , :quamdiu 'vis proie-

jus

W

&ionis maior'adhuc eft vi grauitatis, 'eo víque;

quo tandem 'vis proiect

ionis;per.continua de«

du

atque tum vis gravita-

[

crementa extinguatur , :

tis predoininetur,

*corpus

que, hac fola iam

Cur

dQ

lregente ; inotu.acce

lerato.-irerumj.delabawg

718

3t,

fs

Ti

in hoc igitur motu retardato "þhænomeqä

omnia contraria accident illorum , :qu& cognt-

la

ta fünr in motu.accelerato. :Scilicet in motu

l

retardato, primo, «equalia celeritatis

decrementa

li

vt

inc in

d

exiftent in temporibus eequalibus;

er

duplo tempore celeriras adhuc füp

ftes fit pri-

l

, &c. (Pc I.,

oris fübdupla, in triplo fubtripla

lt

Y41.) Seeundo; fPatiadin tempori

Ril

bus,æïlgaä:

1

DE MOTV CORPORIS PROIECTI.

14j

Ws

bus fibi füccedentibus defcripta decrefcunt i&-

d

cundum numeros impares ordine retrogrado:

As

(P.L 1:32.) Veluti fi gravitatis actíone de-

fjj

Ícendit.corpus libere in minuto fecundo primo

gt

per 15625 fcrup. pedis Rhenani, (1. c-) atque

s

illud iam violenter fürfüm pellatur ita; vt de-

Ícribere cogatur primo minuto fecundo 9 »

quum

)

15625 fcrup. abfolvet idem tempufculo eodem

P

hoc feceundo füccedenti 7 $* 1562j fcr. tertio

X

j * 1j625 Ícr. quarto 3 * 15625 fcr. quinto

1 * 1562j ícrup. quo tempore quinto abío-

pu I

g

luto omnis proiectionis impetus erit exhauftug;

o

vt iam gravitatis actione fola deoríum repella -

tur motu accelerato; per nova quinque tem-

m

ypus

pora; exquo perfpici potefl, corpus, vi qua-

vt«

dam fürfüm propulfüm, recidere in terram ea

p(me

precife celeritate; qua erat proiectum; aut

ii

lu

Vero corpus omne in altum proiectum aícen-

dere ad eam accurate altitudinem, ex qua ca-

u

fait

dendo pqte& acquirere eam celeritatem, qua-

T

cum proiicitur.

Tertio, corpus motu retar-

Jf

n

dato latum , fpatium illius dimidium percur-

rit, quod motu vniformi eodem tempore con-

ficerer.

Feratur enim corpus quoddam tali

ml

motu per ZG — 45 fi reciderit illud in 2/, ha-

q

bebit celeritatem 250 v/a fcrup. (P. I, 148-)

g

quacum ergo, vti modo dictum eít, proie-

jl

étum fuit;. hoc fpatium a abfoluitur tempore

j

ia

fec, (P. I, 147.) &in motu equabili fpa-

[ p[l'

12$

tium eft celeritas du&ta in tempus; (P. L 83. )

P«Ii

y

fuiffet igitur hac celeritate initiali continuo ma-

A

nente

p

CA F. VI.'

146

p

nente, vel equabili , fpatium 'abfolututm

igova*Fa

a À.

— 2a; 'eadem vero continuo im-

u |

minut?fpatium abfolutum non eft nifi a5 vn-

de patet propofitum.

(1

185.

dens

ucdükigitur corpus aliquod verticalitert

fmy

fürfum proiiciatur, vi pulueris pyrii ex. gr.

fim

&i

ex mortario bellico emiffum , atque obferue-

tur tempus, quod effluxit, dum globus etniffus

Que

ad terram iterum redeat ; poterit exinde erui

a(ftn

aliac

altitudo , ad quam pila eiecta pertigit. . Pona-

mus enim tempus hoc obfervatum effe m fe-

Tdb0)

cund. & altitudinem quafitam effe x fcrup. pe-

Qj

dis Rhen. Dimidium itaque huius temporis

pus [

infümtum fuit in afcenfüm, & alterum dimi-

Pa

[

dium in defcenfüm pile; tempus itaque de-

fcenfüs eft 2 7; fed per altitudinem x tempus

D

Y fj

defcenfüs eft in gener

e D fec.

12$

(P. L 147.)

if

——

Yl

ponatur erg.

125

-im, eruetur fic altitudo

Yib |

ER

quafita x — !55 7^ fcrup. Rhen. Sit ex. gr.

bil

tempus annotatum moree inaére herentis glo-

n

1$624. 400

bi 20/, erit itaquem — 20 X —

4

pul]

- 1j62jco Ícrup. vel 1562 $ ped. Rhen.

186.

Quq

Porro nunc etiam perpendemus proiecti-

m

onis horizontalis naturam; in qua nempe e

d

angu-

DE MOTV CORPORIS PROIECT;:

147

lmum'

anpulus elevationis nullus, ac confequenter

$m --0, 5-t. Abibit in hoccafü equatio cur-

n

?hX

x

uz generalis proiectionis, j — —

4

5 Y

.

(179.) in hanc, —9y —— ïa

P]

quia eui-

dens e(t, corpus ab initio ipío motus

jcdlt

femper infra horizontalem 4N depref- — Fig.64e

CX. g'

fümiri, adeoque PJJ Fig. 63. fieri ne-

Yeni

gatiuam , vel in partem oppofitam translatam ;

mif[üi

quse ipfa vero haec eequatio vltima , fi ipfas P2

je t

affumamus omnes deorfüm vergentes, nulla

Don

alia e(l, quam 445j — x* ; nimirum denuo Pa-

TT

rabola, cuius parameter eft 445 pofitis 4P —

QU]MI—x, PM—.4Q-y. Omneigitur cor-

p*

mpOflS

pus grave, etiam horizontaliter proiectum ,

jl«

Parabolam deícribit; quod elepanti experimen-

J l

to confirmatur, cum plobulus per arcum li-

p

gneum circulariter excauatum deícendens , &

in fine arcus. horizontalitez profiliens, ipíe

u)

fua fponte dein per annulos aliquot in linea pa-

rabolica, huic lapfui, & celeritati proiectio-

iib

nis, convenienti, difpofitos traníilit; in quo

autem, ad aéris refiftentiam füperandam; glo-

ex D

buli, quantum fieri poteft; graues fünt adhi-

bendi.

i

187.

my)

Heec hucufque expofira oripinem dederunt

pulcherrimee & ingeniofiffimse arti Zal/;ficz,

qua difcimus pulueris pyrii ope traiicere glo-

bum ignitum e mortario bellico ad defignatum

Ame&l

aut, daüs; di-

"

aliquem fcopum - gombileþä

ftantia

d

148

Car. VI.

ï

ftantia alicuius loci a mortarío, efficacia pul-

n

tri

ueris pyrii adhibendi, illum locum ferire; fi

Ier

hoc fieri queat.

Globus enim talis eiicitur

bat

füb angulo eleuationis quovis cognito, qua«

Tem nempe angulum mortario tribuimus, in«

p

ftrumentorum ope determinandum, ex qua

eleuátione, fiue angulo proiectionis, cogno-

fcimus m & n.

(179.) Ad Pafabolam igi-

Tun

tur, cuius natura exprimitur aquatione 7 —

i

$UX —

x2

—

tity

2

4928

pro qualibet erectione morta.

ln

rii fingulariter, & omnibus modis determi-

nate, delineandam, & calculis Arithmeticis

u

fübiiciendam , nihil amplius requiritur, quam

p

determinatio litere s, fiue alritudinis illius]

tii

ex qua globus cadere deberet , vt hoccafu ac-

l

quirat eam celeritatem, quacum proiicitur.

188.

Yi

ln

I—lahc altitudinem celeritati debitam pro

dU

efficacia pulueris pyrii hunc in r;odum deter-

Bul

minarnus.

Fiat cum mortario in vfus adhi-

bendo ia&us probatorius, hoc eft, oneretut

illud cerra quantitate pulueris pyrii & globo,

atque explodatur füb angulo eleuatio-

[

fit

Flg- 63-

nis 15?, & menfüretur diítantia B;

fiue amplitudo iactus huius probato-

bi

lus

ri; dico igitur, hanc amplitudinem inuen-

tam AB futuram effe eequalem ipfi a.

Eftenim

in7

ttir

amplitudo iactus generaliter — 4mnza; (189.7-

fiue1 4B — 2mna; fed 2mn eft finus dupli an-

ET

guli affumti 15^, fiue finus anguli 30* , qui;

l

pofi-

—

149

DE MOTY CORPOR!S PROIECTI.

pofito finu toto

—r,eft:; vtiex Trigonome-

d

B —3is, &confequen-

l

tria difcirur; ergo $ 4

jcit

terhocca(ü 48 —2. Ex hocigitur ia&tu pro-

batorio quantitas line& a femper cognolci

[

poteft.

» D

189.

T

.'.OgW'

Cum igiturex 4 feriendus fit locus 2 quo-

n

rum diílantia 4B cognita fit: oneretur mor-

"T

tarium , facto iactu probatorio, eadem quatt-

titate pulueris pyrii, atque eleuetur ad angu-

motté

B

lum, cuius dupli finus fit

2

; ferietur hoc

(et-

ia&u locus defignatus B. Nam quoniam in

netch

D

genere amplitudo iactus 4B e(t 4mna ; (180.)

il

erit

9l

— 2mn, qui eft finus dupli angu-

fut

ii

li eleuationis. (:88.) Hac quidem regula

valet tantum pro impetendis locis in eadem

linea horizontali cum mortario fitis; pro locis

1 prü

autem elevatioribus & depreffioribus alig re-

jeret

pule habentür, eodem fündamento imfmixæ.

glhi-

390.

getit

-. Geometrice etiam iactus amplitudo

T

:

delineabitur hoc modo.

Sit AE al-

Fig.65.

a

T

titudo a, celeritati proiectionis de-

bita; (189.) deícribatur circa eam [emicircug

j

us, quia dire&tione proiectionis AN fecetur

j

in Z ; & ducatur F parallela horizontali AB ;

ucta

jf

erit 4 FH amplitudo iactus qu

aefita,

n

enim recta EH , eít in triangu

lo rectangulo

J

fin. AEH

EAH, finus totus (1): 4E(a4) —

g

4

(m)

jl*

CAr.

VI

1jo

(n): AH (ma); deinde in triangulo pariter rect-

hr

angulo AH eítiterum finus totus (1) : 4H

ma) — fin. AH (n) : FH (mna), vnde patet,

4

elfe 4FH — 4mna — AB, (180.)

. Y9t.

On

un

Ex.præcedente hac conftructione Geome-

r«

trica euidens eft primo, maximam omnium

FH, que in femicirculo applicari poffünt,

eífe illam, qua educitur e centro 7, aut /K;

td

n

angulum itaque eleuationis OA4B , proeadem

pr

aliqua efficacia pulueris pyrii, aut pofita E.4

lun

femper eadem, efficere amplitudinem iactus

omnium maximam G. Cum autem hac ra-

Qp

tione arcus ZZK, cuius dimidium menfüra

L

[»

u

eft anguli O.4B , ob tangentem circuli AZ, fit

Jl

quadrans circuli: erit angulus OZ4G femire-

n

étus, feu 45? ; hincitaque fit, vt eleuatio mor-

tarii 45?, füb allepata conditione proiiciat pi-

[

obl

lam ad iactum omnium longiffimum. Secundo ,

Dg

cum cuilibet FH , infra IK pofite , refpondeat.

alia (uperior Z 27 equalis: confpicitur, iactus

tales duos , quales fünt fub angulis eleuationum

ANAB, &PAB, effeeque longos, feu habere

ini

amplitudinem eandem AB. — Sunt autem ita ,

n

ob Ll -FH, etiam equalesarcus E M & 4H ;

dii

hoceít, sequalia eorundem complementa ad

90*, KII & KH; vndedirectiones he due AZ4V,

m

4P, s&qualiter diftant a directione 40 4;*.

I

—

lp

are, AH

Atque erit angulus eleuationis IV 4 B

fs

—

90— KH

NI

2

2

zz4j?—4iKH; nec non.

E

Angus

DE MOTV CORPORIS PROIECTI.

rfl

t

angulus eleuationis P.4B —

arc. AM. i 9o-- KAf

Z

)u

pitt,

—4$?-- IKM —45*-J-1KH ; adeoque N.A4B

- PAB — 45? — IKH -- 45* J- 1KH — 9o*.

Omnes itaque anguli eleuationis, qui fimul

fumpti efficiunt quadrantem, aut qui a (emi-

J

recto hinc & inde equaliter diftant, veluti 449

Dnniut

offoty

Q 46?; 29* & 61*5 habent equalem ampli-

tudinem iactus.

uod exinde etiam perfpi-

ut If

citur, quia anguli VAB, OAB, PAB , fünt in

eqd

i

proportione Arithmetica continua, adeoque

d

fumma extremorum NAZ -- PAB equalis eft

duplo medii OAZ, hoc eft, quadranti. Hoc

iCf

egregium theorema cognitum iam habuit Die-

nÁort

fl

go 'fano , Hifpanus, circaannum 1611 ; vid.

JBlondel, l' art de jetter les bombes , lib. II, cap. , 2.

Atf

Omnia autem hac experimentis comprobauig

JmOF"

Grauefandius , inftitutis cum fonte mercuriali

jf

oblique emiffo , in PAyfices Elem. Math. T'om.T.

TU

P3£- 462,

ycat

jads

192.

]i

Sit iam ex loco A feriendum i&u pilee

cuius altitudo

jete

ignite punctum 7,

l i )

fupre horizontalem fit 77 — g, & — Fig.65.

AHl

diftantia AH —/. — /Equatio füperi-

hx

"T.

u$ ( 179 ) allataeft ; —

[

h

4 2

:

; in—qua

p

AP-—x, P]I-—9y, anguli eleuationis VAB

finus — z, cofinus — x, pofito finu toto

;ä

e——.

Hsec transmutetur in aliam, affümens$

fon

Quo-

do anguli eIeuavtionis. 3 s Ri z.

$

niam

7gLI'.

Car.

VI

x*$2

L.

niam igitur eft. ". —7, aut /U—"? —

a

Id

L^l

hat

erit etiam s? —

Y

obt

z2

; quibus in æqpatione

lipi

fübítütutis orietur eequatio noua ad curuam

düm

proiectionis hec fequens: (:* -- 1) x ? —

4aix — 4atf.

Nunc igitur, íi x abeat in £,

qua

ag

neceífe eft, vty fiat g ; quibus fübrogaris eft

eequationis forma hec, (7? -- 1) 4? — 4afk

lum

—— 4ag; €X qua prodit tangens anguli eleuati-

Ll

Büsre I^ dC 4a* — 4ag—h* );

l!

hincficognita fuerit a, (188.) &fciantur quan7

u

titates g & 5: calculo poterit determinari ran-

ens anguli eleuationis VAB, vt locus datus

J feriatur; vbi duplex rangentis inuente valor

ándicat duplicem mortarii erigendi angulum

bla

eleuationis, ( 191.) Requiritur praterea, vt

[

fit 44? aut equale, aut maius, 4ag--A*, vt

nempeictusoptatusfitpoffibilis. Si punctum

li

[en

I fitin ipfa horizontali: tum euadit g — o,

tica

& t:.-.-—z;.. -j:JïV" (4a? — h* ); fin autem

Q

tür

It infra horizontalem, exiflet g nepatiua;

à

confequenter loco 4- g ponendum erit in 2

[u)

quatione — g.

tür

193.

li

Qis

Si feriendum fit punctum datum füb dato

aliquo angulo eleuationis, cognitis iam quan-

d

f

qui

giratiþus Í,g,h; qugratur valor ipfius a.

in-

"

——

bE MOTV CORPORIS PROIECTI.

153

z

Índicabit amplitudinem requifitarn iactus pro-

batotii, fub angulo 15?5 (188. ) quefi fuerit

obtenta: onerabitur deinde mortarium aequa-

Qu

li pulueris pyrii copia;

ad effectum impetran-

1f

dum.

Db EB.

Vi

E(t autem in genere a —

4bt—49

x:

t ith

qua, vt fiat minima, hoc eft, vt pro fcopo

qus d

aliquo feriendo neceffaria fit minima, quan-

qtl

tum fieri poreft, copia pulueris pyrii, debet

effe ( 4&t —4g) 2h'idt — ( ht* -- h* ) 4hdt

Jen

r

z-0, velt-

gj: F(ga-t 5*)

aut Vero z x

Qu

EM D.

(|di

b

AE

Ti

Q

194.

AWU ?

Geometrice etiam idem hoc pro-

yulur

blemaexpediri poteít. Sitenim feri-

Fig. 66.

fdy J

j

endus a corpore proiecto A fcopus C;

firque ea proiecti velocitas, quam acquireret

gEur

cadendo ex verticali altitudine DA.

IÍn ver-

z

|

ticali eadem capiatur AP quadrupla ipfius AD,

ütem

qua diuidatur bifariam in G, per quod duca-

tur horizontalis GK ; ex A in fcopum C du-

auDd)

éla fit re&ta AC, ad quam eripatur perpendi-

qn& |

cularis AK, & centro K , radio KÀ, deícriba-

tur arcus circuli; quem fecabit recta vertica-

lis, per fcopum C tran(iens, duobus in pun-

&is E nempe ac 7 ; fiue igitur iam mortarium

) Q

dirigatur fecundum AE, (iue A7, vtroque cafü

quäü

fcopus Ca globo ferietur. vid. Celeberr. Muf*

glll

li

J theubroekii dnflitutiones Phy fict ; $.492--

E

Car.

VI.

154

Ex natura grauium fpatia fünt vt quadrata

ln

temporum. DA: EC — (temp. per DA )* :

tX

(temp. per ZC)? iam vero tempus per AE

ml

— temporiper £C $ 179. Sed motus per AE

eft motus s&quabilis, & per £C acceleratus,

Dl

& in moru equabili tempora fünt vti fpatia

v

percurfa,' hinc DA : EC — (temp. per DA*

late

: AE*, iam fi globus motu eequabili & cele-

D

ritate in finelapíus acquifita progreffus fuiffet,

tem

duplo maius fpatium eodem fempore , quo ceci-

dit per DA abfoluiffet, binc DA : £EC—4DA*

libus

: AE* vel 4DA : AE — AE : EC; ang.CEA—

pAE ob parallelas pA & EC; CAE — ApE

quia menfüra vtriusque 2 arc. AE.

pn

nj

195..

Cum amplitudo iactus vniverfaliter —4mna *

l

(180.) manifeftum eft, manente eleuatione

mortarii fempereadem ; hoc eft, manentibus

Qu

m & n conítantibus, effe amplitudines iactus

4

diuerías in ratione ipfius a5 aur effe viribus

pülueris pyrii proportionales; vnde hoc mo-

YD

do detegi poteft, quanam fit diuerfi pulueris

uj

pyrii maior aut minor preeflantia; vti doce-

(

tur in Aifzellan. Berolinenf. anno. 1710 editir,

P. 1$6.

f

196.

Fig.65.

pe

Altitudo debira celeritati globi igni-

ti in quouis pun&to 44 eft GÀ — PAF

Tin

-U

Si autem ex foco Parabole 7 edu-

jj

catur recta F//:erit heca — y. Nam quia

arabole parametereft42?a, (1ig1.) eritdi-

Vg

an«

A

DE MOTV CORPORIS PROIECTI.

154

t

Ttantià foci a vertice DF — z?a, ex natura Pa-

b

rfabole; eft porro CD —:2, (180.)) atque

w

ruríüs ex proprietate Parabole eft PA/-]- MF

p

£ÉcD-dDF;aut vero MF — CD--DF —

RIl

PJ — m'a-pa — y —a—y, obm-qrg-r1;

L.

vnde conficitur, altitudinem . debitam celeri-

ij

tate globi in puncto quouis J/ effe ipfam hanc

Xl

AF verticaliter erectam: & proieti velocita-

fUiKï!:

tem in ipfo axe curuz effe minimam ; in sequa-

0 u

