|tario tufam lucet no&t

R

Ípanice

h

CaP. XIV

ïss

fpanicz di&z , nulla lacca obduäæ, nodQu fe«

cundam longitüdinem íüam oblique .percuffz ,

Tria

fcintillas edunt.

Axes omnium rotarum in

Q attr

cürribus ; & machinis aliis ,. celeriter atuiti ,

Werto

tandem incenduntur , vnde ad diminuendum

at o

hunc attrirum vehementem oleo , aut aqua

AUcac

etíam , illinuntur.

Ferrum füpra - cotem rota-

Tis 373

tilem appreffam ignem copiofiffimum edit. In

propo

omni tali actritu partes corporum minimg for-

Vloa

titer concutiuntur, vnde & partes quoque in-

Cs

fenfibilesignis elementaris, in illis incarceratz,

Cuifs V

ad pregrandem motum incitantur , atque fic

Vg

calorem augent.

Habemus ita duos modos

ftopio

phyficos ignem producendi ,. attritum nempe

fif, (

mutuum, & aCionem folis refra&tione vel

g i

reüexione folis; auctam.

Augetur veto

Qu

n

talis calor ab attritu. produ&tus , ex co,

quo corpora funt duriora, quo magis fibi mu-

fttui

Cele

tuo apprimuntur , & quo celerius agitanturg

veluti funis, lente per manum tractus ; nullum

quo

excitat calorem , fed rapide pzr. volam come

Gile

preífam du&us , hanc plane comburit & ledit,

Vix «

Pertinet huc etiam calorexplofi globi bellici, ex

fe f

folo vehementi eius attritu ad aérem oriundus;

i[aqu

excurrit enim talis globus pet aérem in minuto

oht

fec. ad 6oo pedes, cum ventus fortiílimus eo-

linqu;

dem tempore non abfoluatnifi22 pedes; huac

Wa

vero calorem ab accenfo puluere pyrio oriri non

tl

poffe , ex momento perexiguo temporis iudicari

fiiga

poteft, quo puluis accenfus & globus manen£

Inq

lOCl

coniundti, v. Jourual des Sav. 1568 » p.4nj-

ti

34[.

—

pE IGNA

259

wiu f

441

pf

""Tria adhuc fünt exempla memorabilia ignis

t lr'n

ab attritu eXcitati, primum , quo chalybs , in

r at

aperto aére filicem percutiens , viuidií[imas

Quend

edit fcintillas. ...Hoc phanomenum explicuit

-accuratius Celeberr. de.Reaumur , in Mem. de Pa-

qu d

EeIn u

rvis 1736 , Occafione problematis huius ipíius

edit. à

propofiti a Clar. Kemp de:Kerckwyk , Chemico

m

Vitraie&tino ; qui. credidit , fcintillas has ex-

u

ceptas charta munda a magnete non attrahi,;

tl

cuius vero contrarium deprehendit 1fte, in l. c.

imt l

Di& autem fcintille papyro exceptg , micro-

T

fcopio afpeCte , oftendunt globulos ferri, non

1 hnj

fufi, fed impuri, & fcorias ferri; quod eo ma-

y Y

gis mirum eft, in momento temporis ferrum ,

p w

quod alias vehementiffimum ignem ad fui fufio-

q a

nem requirit ; non fundi hic folum , fed de-

; t

ftrui etiam & in fcoriam verti.

Explicuit hoc

gitinu

Celeberr. de Reaumur per:fülphur copiofüm,

guli

uod in omni ferro continetur , cuius ope du-

m o

&ile hoc eft, & quo amiffo in fcorias mutatur;

&lol

vix enim ferrum candefit , & ftatim .colligunt

Clh(hä

fe fcorim , vti in ligno accenío cineres ; füblata

itaque per filicem particula ferri , fulphur in ea

joni:

' mili«"

contentum iricenditur , & fuo abitu fcoriam re-

mi?

linquit. Scobs chalybea flatu tranfiens per flam-

j M

mam candelz incenditur ex eadem caufía ; & (i

flatu orislento flamma in fitum horizontalem re-

10[3!1532

j

digatur , tum per hanc delabentes exdem [Ícobes

in chartam puram fcorias fimiliter exhibent. Ia

nud

loco ab aére vacuo non lucent quidem hz fcin-

ii

iles.

tille,fed fünt nihilominus glgbi prioribus fim

A

342

5*[0

260

tüt j

3423.

grtit

Secundum, quod referendum hue quoque eft,

offerunt' nobis duo^frufta cryftalli montanz ,

Qptin

fit;

quz fi in tenebris fortiter iuxta fe mutuo agi-

téne

tantur, lucida tota fiunt , fine calore fenfibili.

165j

Idem faciunt , obferuante quondami Job; Ber-

Ton

aoull, in Mem. de. Paris 1707 , plurima alia

corpora, fed vnum faltem eorum debet effe

pellucidum , vtapparere lux ineo poffit ; vtrius-

que füperficies debet effe plana , polita, munda,

at

& cotpora debent effe dura. ^ Ita lumen fpar-

git mercurii amalgama cum tanno affrictum

W

T

vitro ; aurum; & omnia: metalla veliqua , affri-

Ga vitro; adamas idem praftat, quod valde

u

fts

miratus eft Boyleus in fuo Zdamante Lucido, cui

us

.foli h'gc proprium effe putauit.

tl)

À

343*

fl

Iho

"Tertio memorandi hic funt illi phofphori ;

qui mercuriales dicuntur.

Capiatur enim Ba-

T

romettum ordinarium , fed in hunc vfüm con-

D

Oti

ftructum; agitetur illud modice , vt mercurius

contentus reciprocos afcenfüs & defcenfus per-

Vti

agat: obíeruabitur , mercurium lucem fparge-

Ttu

re in tenebris ; quod primus obferuauit Picar

1e

circa annum 16765 vid. Meim. de Paris 1694;

»

P. 202. ldem hoc phenomenum fpectari quo*

f

que poteít in globulo vitreo, ab aére vacuo ,

cui mercurius eft immiffus.

Mercurius itaque

N

P(

etiam ignem in fe continet, qui attriru ad parie-

tes vitri facto, in loco ab aére vacuo , vbi

.Cdi-.-.

&

nempe-motus ignis vib?atorius minus imp

tur,

p

pE IGNE.

26t

tür, erumpit, &v;inculis fuis fe liberat. Purs«

gatur au

tem mercurims ab omnibus fordibus

qed,

Q

optime ; fi in aceto deftillato & feruente lauc-

tur ; ni(i ftannum aut plumbum fibi admixtum

W

ff

teneat, quibus adulterare eum folent vendito-

ij

res, &qusx deftillatione fünt remouenda, Da-

rometra talia vocantur luceatia.

n d

k d

344

vttie

qUndy

Attritu occulto (340-) partium , qui immee

diate ad feníus no

ftros non peruenit, .effici

[pt-

ffe&tus modo maiores;

um

poffunt ignis incarcerati e

, af

modo minores, prouti

(equentibus. conftat

vi

li

exemplis. Aqua & fpiritus vini, &que calen-

tes , mifceantur xquali pondere in fcypho vi-

h, cüi

treo, vini fpiritum lente affundendo . & mix-

tionem agitando , apparebit, fieri folutionem;

fluidum turbari, & calorem oriri, qui Ther-

mometrum immeríum moueat; quod experi-

rphüh ]

m J

mentum exhibet Geoffroy in. Mem.. de Paris

Hezc notabilis caloris produ&tio

j Q

1713. p. 69.

*

cüti

j

oritur fine dubi

o ab occulto partium minimarum

as p

vtriusque fluidi permixtiattritu , exorto ab ea-

i

rundem mutua attractione , & mox infequenti

h

j

bili inteftino

p

repulfiones quz fi cum motu fenfi

partium coniun&ta fuerit , vocatur €

feruefcentias

]

NT

fi vero viuas lammas producat, explofio. Si-

j

milia experimenta quam plurima apu

d Auctores

/ Ü

200)

ünt mixta,

i

reperiuntur; calorem quippe produc

j

aqua & vinum generofum , aut oleu

m vitrioli.

PQU

c:

lefcunt.

)

Aqua & acetum deílillatum non inca

Sed. aqua fortis &fpiri

tus falis. ammoniaci; aut

npid'

oieum

h

2

i

z

262

CaAr.

XIV

oleum tartari per deliquium , magnam produ-

ag

n&l

cunt efferueícentiam , hinc vltimum hoc non

nifi per guttas priori debet affundi.

Oleum vi-

(«

y al

trioli calorem efficit cum vino Rhenano , cum

0s ,

fpiritua falis ammoniaci , & cum multis aliis

Viuan

fluidis. Ratio reddi poteft ex his, cur membra

&xcit

corporis humani, ex aquoíó madore frigida,

frictionibus cum fpiritu vini factis ad calorem

giw

nit

naturalem redeant ; & cum probabile fit, oleum

vitrioli in: omnibus fluidis excitare calorem :

qui.

poterit hoc . fuadente Perilluftri I7olffo, Expe-

vünentor. Tom. 10 , $. 111 y forfan vtiliter adhi-

h

beri ad copiam ignis, in quocunque fluido con-

tenti ,. menfíurandam.

* Statuit autem . olim

ii

ob. Bernoulli, in qualibet corporis. particula

Gl

N

inetfe aliquid aéris valde compreffi , diverfo-

rumque fluidoruntparticulas ita effe compara-

tf

Vgl

tas , vt alim (int in cuneos formatz , alie

autem cauitatibus przdite , quas illi intrant,

ad (

mic

difrumpuntque, vt aéri compreflo porta detur;

qua rgat, ex quo deinde motu;& bullz aérez

fpir

& vehementior calor, exfürgant.

Sed & corpora folida fäuidis inie&ta ignem in

pura

corporibus femper przfentem excitare poffunt.

Aquz fortis o&to drachmis iniiciatur cretze albz

COR

C

dràchma vüa ; orietur efferueícentia cum ma-

üm

gno calore. Simile phenomenum prebent ter-

tüt

ta humida , nigra , & aliquot aquz guttulz ;

mif

faccharum faturni & fpiritus nitri ; fal tartari

.

im

& aqua, aut fpiritus vini

?

oculi cancrorum

fün

& aqua fortis ; marmor album & aqua foytis;

ate

m

DE IGNE.

263

ptod

argentum limatum & aqua fortis; limatura ftan-

ni & fpiritus nitri, quz vltima mixtio metuen-

NU

lum

dam & periculofam efficitefferuefcen iam. Sed

vt alia fimilia experimenta chemica pr2terea-

)o, G

lis d

mus , nihil amplius addimus, quam , calcem

viuam cum aqua fimplici magnam & calidam

menin

excitare efferuefcentiam ; nec non foenum fri-

ho

idum, in denfos aceruos compreffum , & pe-

cioa

nitus madefactum , excitare calorem fummum»

; ol

[oreit:

qui in flammas erumpat.

d

346.

t adii

o Q)n

Poffunt denique etiam corpora fibi permifta

ul OMIH

ignis incarcerati aliqu

id expellere, atque adeo

calorem imminuere.

Hoc £it, fi zquales portio-

atl

nes olei terebinthinz & fpiritus vini re&tifica-

d

pmple

tiffimi , que calentia , permiíceantur fibi.

Vel, fioleum foeniculi , aut ani(i , affundantur

1y j

j

ad fpiritum vini; ob(ervatum eaim fuit a Che-

micis, omnia fere olea plantarum , mifta cum

4 did

»

fpiritu vini , frigus producere.

cr us

Quartox ignis expandit fe in alia omnia cor-

gl

pora; hoc eft, corpus ignem continens hunc

)

communicat cum omnibus aliis minus ignis

qu

continentibus, aut frigidioribus, quaquaver-

p

:.

fum,donecomnia zqualiter caleant.Nam implea-

j

tur vas aqua tepente, cuíThermometrum fit im^

at

miffum, quod calorem aqu& oftendat ; tum

)

l wü*ï

immittatur aquz lapis ipía frigidi

or; aut in-

"n

Ititudine

fundatur ipfi alia aqua frigidior ex a

j

4

qgadauf, d

L

I

x

264

Car. XIV

uadam, vt bene permifceantuf, quia aqua ca-

r

lida leuior eft frigida; obíeruabitur ; aquam ;

tum

prius tepidam , reddi nunc frigidiorem , &

ade

'Thcrmometrum depreffum tandem confiftere.

Expandit enim fe ignis, in aqua tepida pre-

fis

fens, in corpus frigidius, donec in vtroque

M9

teneat zquilibrium ; ex collifione quippe par-

lo

ticularam, celerius & tardius motarum. na-

fu

Ycitur tandem motüus inter vtrumque medius,

«

hoc eít, remiffjior, quàm erat in aqua calida,

li

fie

& concitatior, quam fuit in frigido corpore ;

vnde mixtum concipit calorem inter vtrum-

q

b

que priorem medium. . Motus itaque ignis ele-

mentaris in corpore calidiori maior, in frigi-

l

diori minor, tamdiu nititur ad zqualitatem ,

I

donec in vtroque eadem ipfius oriatur & co-

9t

Ita ferri calidi «liminuitur ca-

pia & celeritas.

lor continuo , materia ignis tranfeunte ex ipfo

in acrem, a

M

frigidius.

quam , aut aliud corpus vjcinum,-

348. .

Quomodo inuenienda fit temperies, vel ca-

loris gradus ; duorum fluidorum diverfi calo-

ris fibi permixtorum , primus propofuit 4/o-

finus, in Afirologia Gallica, p. 1523 fed obfcu-

ram, nee veritati conformem, dedit folutio-

ï

Multis autem inftitu-

nem huius quzflionis.

tis hanc in rem experimentis inuenimus tan-

dem, fi ingredientis vnius fluidi fripidioris fit

caloris, ex Thermometro Fahrenheitiano zfti-

mati, gradus z, maffa 45 alterius vero fluidi

caloris gradus , maffa ^5 fore gradum calo-

ri$

DE

IGNE.

265

T1am»kRsbn

Qu t

ris fluidi mixti —

; cuius incremen-

1r1arxkbsb

tqum

— Sb(.n—mö.

M

tum a calore minori z proinde eft

E —ilzi)-fgl) ?.

Ol

adeoque di&tum hoc incrementum , pofitis maf-

i p

fis vtriusque fiuidi equalibus, aut a z b, erit

8

vtttüe

u9

(n—m), vel proportionale differentiz ca-

p

lorum vtriusque. ingredientis.

Ita ex.grodi

üm, t

fumpantur aquz portiones duz zquales, vna

mredi

.Selafcens ,' caloris 32 graduum, altera ebul-

a cili

liens 212 grad. (320.) atque hz probe permi-

fceantur , producent ez in mixtione 107j

ia

NT

gradus, quod ipfum experientia reiterata con-

firmauit; aliter ac Boerbauius ftatuit, Elemen-

pQ d

"m

in f

Lor. Cbemie T0mo 1, de igne Exper. XX. corolj.

itatel

11, . 269. mixti nempe gradum futurum eífe

T

90.

^

giturte

349«

a

Cum itaque breui tempore, aliquot hora-

Ti

rum interuallo, «qualis vbique fiat ignis ex-

panfio, nifi nouus aliquis accedat. ex. inopi-

nato calor; hinc patet, in eodem aliquo aére

vdi

omnia corpora, cuiuscunque. generis , , eequa-

liter etiam effe calida ,. vel zqualem ignis co-

[ü g

j

piam'in fe continerc.

Hinc itaque "Thermo-

metrum ex filo longo fufpenfum , ac per aé-

|o

fii

n

rem in ofcillationes actum , gradus fuos non

mutat; eít enim in omni loco, in quem ita

if

defertur, eadem iguis copia. Hinc idem quo-

714

T

que inftrumentum , oppofitum ori follis, vt

ita ventus excitetur in illud irruens, immo-

m*

"

tum perfiftit;: quod experimentum inftituit de

la Hire, in Memoires de. Paris 1701, p- 115 ob-

;

K 5

; ?ruau'

266

Car.

XIV

feruauit autem poftea Caffius Jmmior im l. "

pin

1710. p. 719 , fi idem inítituatur magnis folli-

fnot

bus, mutari inftrumentum , quia omnis mo-

ttib

tu$ vehemens generat calorem, Si preterea

ta).

bulla inftrumenti madefiat, & ventus ope fol-

lis ipfi affietur , iterum mutatur , & quidem

ad frigus fenfibile; vnde explicatur nautarum

confuetudo, potum refrigerantium , cum ma-

p

didas extus lagenas vitreas inter vela, etiam

Íu

madefacta, füfpendunt, atque fic vento expo-

f

nunt. vid. Celeberr. Muffcbenbroekii EJJai - de

l

p

Pbyfique , p. 476.

n

[

1

350*

d

Ex hac quoque ignis in corpora frïgidiorä

Y

zquabili expanfione varia alia explicantur phz-

a

nomena. QCur ex. gr. oleum lini, petroleum,

fpiritus vini, mercurius viuus, in acerbo fri-

gore tantum affumant frigoris gradum, vt di-

ä

iti exinde rigeant ; quamuis enim hec fluida

d

ifficulter abeant in glaciem , affumunt ta-

8ui, in

men gradum a£ris frigidiffimi circum

quo alii liquores diu fünt congelati. Cur, fi

manuum altera, frigore torpens, altera vero

calore affe&a , tum (imul vtraque aquis tem-

peratis immiffa, illa hanc aquam fentiat cali-

ä;

dam, hzc vero frigidam. Cur, fi quis ex a&

ie libero & frigido intret in conclaue non ca-

lefa&um , hoc eidem videatur calidum , quod

tamen illis, qui adfuerunt prius, frigidum et-

fe fenticur.

Cur ferri fruftum, aque ebulli-

nu ca-

gnti iniectum , retractum deinde & ma

ptum,

DE': IGNE.

267

LL

huic frigidum primo appareat, & poft

s l-

ptüm ,

moram aliqua

m demum eidem calorem fuum

Ts I

tribuat. vid. Celeb. Krügeri Pbyfica, Tomo l,

Fa

p

WP', 6, p. 296.

351*

yuda

WE

Porro eadem ignis expanfio fuípicionem

J

quoqu

e create poteít, ignis materiam elie

etiü

fumme e

la(ticam. (222.) Obftat autem huic af-

p

fertioni illud , quo

d dictum eft fupra, (337)

b

/

jgnem dari aliquando incarceratum , herentem

in quiete , aut preditum faltem minori rapidi-

tate, neque effe expandentem fui, aut, non

effe elafticum ; veluti ex. gr. in calce lapidum

fti-

ioti

vulgari, in qua magna pars ignis, non cla

ci, nifi aqua accedat, hzret incarcerata ; &

p

mml

maior etiam pars ignis haret in eiusmodi la-

y)llr

pide, qui vnico die in forpace plus coctus eft,

u

quoniam hic aquam , cui iniicitur, calidiorem

f

feddit, quam ille. Sed in tali cafu particulz

-

ignez forían fuam elafticitatem cito perdunt,

[/

v

& cito recuperant; aut per attractionem fepa-

g, d

rantur inter fe, ut vim füam exercere neque-

v

ant, donec denuo colligantur & excitentür ;

[

quod ipfürn etiam particulz aérez, (umme ca-

Ca[

Y M

tcroq.-u'm elaftice , facere videntgr.

352*

d

Id vero adhuc notandum eít de hac ignis

qUO

mCF

expanfione , copiofius eam fieri ip corpora den-

)U"P

fiora, quam rariora. Hinc enim ferrum can-

|*

dens citíus -frig..Et in mercurio, quam.in a&-

Tes

il

268

Car. XIV

re, aut aqua. Hinc metallum citius & mapis

tatiot

tüt

incalefcit, quam lignum eiusdem. magnitudie

nis & coloris, cum vtrumque eidem calori fo-

TH, à

lis exponitur.

lo .

Hinc etiam pulvis pyrius ci-

tius incenditur chartz aut ligno impofitus,

Qbedi

folut

quam lapidi aut metallo. Hinc denique odo-

ratum incenfümi fuüper metallo frigido non

peut

fien

totum igne abfumitur; & aqua frigidior md-

nui noflrz videtur quam a&r, quamuis vter-

en

teuji

que, Thermometri teftimonio, squaliter ca-

leat; quod idem etiam in marmore, fetro, &

Hj

t5

ligno, vel lana, zque calidis, fed manu atta-

Cs , fieri folet.

pian

93*

lx

Diti

.. Quinto competit igni, vt tenuifïïrhas corpé-

rum plurimorum particulas lente diftendat.

f

I

Capiatur enim virga ferrea, aut alia metaili-

Ca, tres circiter pedes longa ; deinde parata

ini

fit tabula ex ligno firmiffimo confeda, quz in

planitie fua- gerat affixa duo obftacula immo-

l

bilia, paullo vltra tres pedes inter fe diftan-

tià, quibus interponatur illa virga, & hiatus,

Oy

qui füpereft, repleatur cuneo metallico intru-

qu

fo, Exemta dein virga cale&at, & denuo ob-

'nei

(i

ftaculis interponatur, atque obferuabitur , cu-

neum non amplius ad locum priorem notatum

Ql

intrudi poffe; adeoque a calore metallum fuif-

t

Íe dilatatum.

Eft hoc experimentum Grave-

iU

ad

fandiü Pbyf. Elem. Matbem. P. Il , p. 14. edit.

17325." Similiter dilatantur ab igne plurima alia

do

fu

Corpora, etiam adamas, Boerbave Cbemia P.

ac dila-

ü

( * D.346,. Neque vitrum etíam ab h

tatione

DE IGNÉE.

269

frapi

tatione & cont—fa&ione liberum effé , manifeíto,

ii

tum cernitur, cum phiala, fpiritu vini reple-

d«

ta, aquz feruenti fübito immergitur; nam in

Til

hoc caíü fpiritus vini , dilatationi vitri prius

Ytu,

ebediens, füb(idet aliquantum; antequam,.ab-

je od

foluta vitri dilatatione, altum, a calore actus;

i

perat; cuius phznomeni contrarium obtinet,;

Qt D

fi eadem phiala aquz frigide immérgatur, Hoc

; Vi

experimentum dete&um elít ab A4cademicis Flo-

er C

ventinis, & confirmatum per- Borellum , & If.

10 &

Fo[fium. : Geoffroy credidit cum 7offio, liquos

LU

res hac ratione prius condenfari, quam inci-

piant rarefieri, per antiperiftafin quandam; fed

hanc cauffami reiecit 4montoms , in JMem.-de

)

Paris 1705, & in vitri dilatatione. veram con-

Y

ul

fiftere huius phznomeni rationem ingeniofiffi-

me detexit Peril. atque Celeberr.. Bilfingerus,

i

h

1

pami

in Commeut. 4cad. Pefrop. .Ti öþzo IlI, p. 242.

T

*

354-

"

ia

Idem vero variis aliis modis cerni p

Gtell;

dil

híatll

Optime quidem per ingeniofiffimam machinam,

quam Celeberr. Mu[Jcbenbroek inuenit, & Pyro-

vintru'

u (

metri nomine infigaiuit in Experimeut. Acad. del

Cimento ; P. II, p. 12, cuius ope minimi etíam

JT; (j

caloris aucti, & ab igne acceníi fpiritus vini

u

Áile

i^

rodu&i, gradus détegi poffunt , quorum qui-

Dd

lmf

(

l

bet eft 1455 pars pollicis Rhen.

Secundo-

adhiberi folent annuli metallici, qui calidi mo-

Á ;dlfl

j i

do, modo frigidi, inferti cono metallico pro-

fundius, aut minus profunde; in hoc defcen-

j

poteft

j (i'ij'

dunt, Tcrtio idem effe&tus obíeruari

ques

j

D

Ca». ! XIV

470

quoque aurium iudicio, dum nempe chorda

[77

&nea tenditur inter arcum metallicum, atque

qui

dein ex murato fono huius chorde iudicium

hipe

fertur de coptracto! aut dilatato corpore foli-

(dtàt:

do in arcum curuato, quod fecit Leutmammus,

i

in Commentar. 4cad.' Petrop. Tomo IV p. 216.

ditam

lgnis itaque elementaris ex aucto calore ad

lo

maiorém motus rapiditatem concitatur ; qua

1

fit, vt partes corporis minimz fingule magis

m-j

a fe remoueantur, atque fic corpus integrum

fecundum omnes dimenfiones extendatur.

N

pal

*

fa.

Inter metalla autem inuentum fuit, ope Py-

omn

rometri modo di&i, ab eadem ignis copia ci-

ARitm

tiffime extendi ftannum, hoc fequi plumbum ;

chot

tum argentum, orichalcum , cuprum rubrum;

qui

tardiffime vero ferrum.

Ab eodem etiam ali-

le,

quo igne rarefcebat cuprum rubrum 89 gra-

Que

dibus; orichalcum 11o; ferrum 805 plumbum

fem]

1555 flannum 155 ; argentum 78 5 qui rare-

p

factionum gradus in nulla cognita adhuc funt

ratione.

Compertum quoque fuit, virgam

ferream vnius pedis, calefa&dam mediocriter,

gm

longiorem redditam fuiffe parte £. fui; cylin-

Tne

drum vitreum fpithamz longitudine parte 453

D

annulum metallicum candefactum diametrum

a

auxiffe partibus .2..; vitreum globum folo ca-

hl

lore manus diftendi ad ..1.. diametri.

1090

Porto

qu

4Auzout obferüauit, tubum ferreum 12 pedes

te

longum in vehementi frigore contractum fuiffe

fl

2 lineis. joara. des Sav, 1667, p. 177. Der-

K

bamus

bE IGNE.

271

hordi

bamus expertus eft, virgam ferream talem,

AQue

quales adhibentur ad horologia ofcillatoria ;

Qium

fufpenfam in flamma a foco fabri ferrarii ex-

tel

citata , extenfam fuife 4 poll. extin&tam de-

1111

inde in. aqua frigida contractiorem fuiffe red-

N

ditam

E

z

lo

s poll. quam in ftatu naturali; a ca-

ore d

lore hominis natural

i elongatam fuiffe ,. poll.

2

m

a

a calore folis: autem

399

Ti

m. Mart.

poll. vid. l(. 6,.37385

n

- 356-

l,

Non autem omnibus corporibus

firmis com;

petit hzc ab igne exten(io, fed dantur pluri-

ma, quix ab eodem contrahüntur. Talia funt

ep

omnia ligna arborum, fruticum ; tum pattes

pia Cl«

animalium , veluti offa, ebur, membranz,

Qu

chorde ex inteftinis fa&te ; quod exinde fir,

m

quia vi ignis humores, & alix in iis particu-

"

lz , expelluntur, quz cum igne auolant, at-

[b

que particularum reliquarum , ad. vnionem

J

mbit

femper nitentium ,. attra&tioni. propiori- locum

Bri

'aperi,unt.

yc t

357*

j

vit

Extenduntür porro ab igne etiam flnida omnis

oclh( J

generis, de quo fequenu potiffimum experi-

T

mento conftat, Intra globum vitreum, cuí an-

I

nexus fit tubulus exiguus , contineatur fluidum;

s

calefiat deinde globus ex modico calore, vapo-

) Qu

rum ex. gr. ab aqua feruida afcendentium , at-

que obferuabitur, hoc calore fluidum ad maio-

)

Q

rem altitudinem attolli, adeoque extendi; quia

l

; li

fluidum, cuius eadem copia manet in phiala,

/ [,ï

aícendere in tubo annexo nequit ; nifi dilatetur,

7

&

aut

li

ütuges

272

Car. XIV

aut in maiuä volumen extendätur. Ab eodem

biün

igne maximam extenfionem na&tus eft aér , dein-.

itüet

de àlia fluida fequenti ordine ,. Alcohol , Petro-

$5

leum, Oleum terebinthinz , acetum, deftilla-

hu

tum , aquapura, aqua falfa, aqua fortis, oleum

4

vitrioli, fpititus nitri , mercurius.

À fümmo

infet

frigore artificiali; ope fpiritus nitri excitato,

àpet

extenduntur fluida fequentia, dum ebulliunt ;

Qito.

adeoque in maximo dilatationis fuz gradu'funt;

fetio

volüminis fui prioris Alcohol $ ; aqua gk ;

j

mercurius 41.

Áoltt

Tüpi

Patet igitur ex his, iä g.lobulus vitreus angu-

tel

fto tubulo annexus , feu phiala, fluido quocun-

iif

que repleatur, atque tabulz, cui, fcaia. quz«

Lt

dam inícripta fit, iungatur: fore vt huius fcale

pe

ope aícenfus & defceníns fluidi in tubulo obfer-

dàti

Vidimus enim, fluida multo ma-

vari- poflit.

Con|

gis ab eodem calore extendi ; quam . folida,

adti

1ta vero obtinetur inftrumentum ; quod calo-

ii

rem auctum vel diminutum corporum , illud

i,

tangentium , indicat , & Zbermometrum voca-

hx

tur, vel potius Z/ermo/copium , .quia caloris in-

Cün

crementum quidem , fed minime adhuc ipfius

i

menfüram, nobis exhibet.

Huius inftrumenti

Tert

præcipgas Ípecies explicabimus.

P

Gd

359*

t

Primum quidem 'Thermometrum , quoä fe»

&

quentibus ominibus inueniendis anfam dedit, eft

ini

Drebbelianum , ab inuentore Cornel. Drebbelio ,

tati

Batauo, fic didtum, quod idem vero alii attti-

Nj

uunt

bDE IGNE.

275

Mder

büünt SanBorio, celebti talia Medico, qui illud

dn-

inueniffe.dicitur , àd febriam eftus cognofcen-

u-

dos; in 7Mem, de Paris 1706 p. 5633 alii vero

li

adhuc Rob. Fluddio ; vid. Stur

ii Colleg. C

olea

ZuG. p. $9. Conftat hoc tubo vitreo gracili;

Qmrt

inferius incuruato fürfüm in fphzrulam ; &

Qf0,

aperto, fuperne autem fphzra capaciore pree-

Il n

fion

dito; Pars huius tubi, vna cuin fpherula irz

ff

feriori apertà, imiplentur aqua communi, fed

1

P

j

$8

permixta cum 'aqua regis., in qua orichalcurmi

folutum éft; vt viredo.illi concilietur ; & cor-

rüptio, vel conglaciatio ; euitetur.

'Tubus ità

p

tepletus affigitur tabule in gradus arbitratios

iM

diui(ie, in qua fcala afcenfüs & defcenfus li-

| qH[Z'

Quoris poffint obférüari; Aér itaque , id fu-

du

periori fphierula contentus , (i a calore exteri-

T

f

datur, liquorem deprimit; fi vero a frigore

l

o n

Contrahatur, preffioni a&ris externz, ad ele-

(]i

Qd

vandum liqüorém ; fpatium concedit; vnde

d ol

in hoc Thermofcopio liquor. 4 calore defcen-

Jli

y

dit; à frigoré autem afcendir.

Sed premitur

j YO

hoc inftrumeritum vitio haud. contemnendo.

lr

|oti

um enini; ob fphzrulam inferiorem apertàm

$?

C 1 ]

áér liber preffione füa in liquorem intus con-

AUR

j

tentum agat; & fnanente calore eodeni prefz

fio aéris maior aüt mirior euadere poffit: ac«

Cidit; vt in hàc máthina eíffecdtus preffionis

aérez; & caloris; perinifcéantur, neque ad-

i

€o ea fidus index fit caloris foliis : quanquami

j

avc

EH

gd]f»c'

in témpore; quo nulla in

ri$ gráuitate fnü-

xbb

[L4]

h

tatio fit; vtiliteradliiberi qucac; ob infignes trius

itüfs

L

tl

tationes ; quibus a pár

üo etiam calore affic

S

368;

hn

a74

Car. XIV

36o.

v

Ad emendandum igitut precedens Ther:

ifi,

titla

moícopium Academici Florentini , circa mediurm

recedentis feculi, phialam fpiritu vini re&ti-

hs |

hec.

ficatiffrmpo colorato repleuerunt , & tubum,

fuperne figillatum hermetice, fcale affixerunt.

a Fi

vid. Experümenta Acad. del Cimento. — Ex quo

Cgleb

fa&um eft, vt tale inftrumentum, a prcflio-

Ti

fii

ne aéris liberum , folius caloris mutationi ob.

noxium redderetur, atque a prioris vitio li-

dro

nucg

beraretur ; quale ZPermofcopium. fecundum ,

fpiritu vini repletum , & dico modo confe-

yani

Tl

Qum , Florentinum appellari fole.. Sed neque

tülti

hoc ab omni errore liberum cft. Obíeruatum

enim fuit fücceffu temporis, & primum qui-

hg

a (

dem ab Zalleio, quod fpiritus vini, reGifica-

tiffimus etiam , poft aliquot annos ceffet ab

g

lien

eodem calore extendi in idem fpatium; qua-

re etiam hec Thermofcopia Florentina infida

(

funt, neque plurium annorum durante fpatio

Q

fine periculo erroris adhiberi poffunt 5 nec

ür

el

etiam ad conftantem , & vbiuis locorum co-

gnitum , aliquem caloris gradum fünt accome

du

dic

modata, nifi ad vagum quendam aéris tem-

lam

perati; nec etiam inte; fe concordant.

at

561.

fra

Hinc tertia fpecies excogitata fuit, quz fe-

-

In

cundz (imilis eft, fed loco fpiritus vini met-

curium viuum purgatiffimum continet, qui;

Th

quamuis non tantum dilacetur ac fpiritus vini

:

"

m

(35 7.') nulli tamen huius dilatationis mutati

ni

-

DE IGNE.

275

ni eft obnoxius, quod primus obferuauit Hal/e-

iuss, anno 1680.

Talia Thermofcopia. Mercu-

Ther:

ii

ridlia vocantur, atque ab omnibus fere errori-

bus fünt immunia.

Variis autem modis etiam

ni r

tb

hzc fabricantur, inter quos eminet ille, qui

a Fabrenbeitio eft introductus , & defcriptus a

yeno

Celeberr.. Muffebeubroek , in Experimentis Acade-

hq

mie del Cimento , p. 10.

Scilicet tubus mercu-

preüw

ioni d

rio repletus, vna cum annexo inferius cylin-

itio )

dro ampliori, imponitur in hyeme, cum ftre-

ndilty

nue gelat, glaciei rafz cum fale ammoniaco

permiftz, a quo termino initiumi divifionis in

cotít

| neqi

Ícala incipit, cyphra o notandum; poftea im-

mittitur inftrumentum aque iamiam abeunti

ovoatut

u qll*þ

in glaciem , atque ibi notatur gradus 32 ; fa-

&a fic diuifione fpatii obtenti in totidem par-

ii

T

tes zquales; tum idem immitticur aquz ebul-

lienti, qui etiam conftans gradus caloris efts

y

j i

(320.) atque diuiíione continuata terminus hic

acquirit gradus 2125 qui deinde gradus porro

7 [pa!f)

fürfüm continuantur ad 6o0o, in quo nempe

P [j

calore mercurius ebullit, & qui fummus gra-

m v

x

dus eft caloris, quem hzc machina poteft in-

dicare; iidem porro gradus transferantur ete

ris

iam infra o ad 200 víque, quoniam Celeberr.

D. Gmelinus noffercale ingens frigus notauit in

E

L6

aére Sibirienfi, quod effet 120

100

graduum in-

fra os vid. Eiusdem Flora Sibirica, Pr4f. p.72-

r

In frigore fíxuiffimo anni 1709 in Yslandia

j*

'Thermometrum tale Fahrepheitianum in aére

l) qur'

m, vl-

defcendit ad gradum o, ex quo creditu

j

timum hunc gradum futurum cffe frig

oris a

T

2

natus

)l

N

216

CA P. XIV

nl

naturà producendi; ars autempröduk& malué

( B

adhuc, & quidem ad gradus 4o infra 0. Vid.

T te

Boerbaue Chemia , Tom. 1, de Igne ; ;oroll; 4

tne

100C

363;

lucet

Afcendunt itaque hzc Thermometra Fahrerie

Qno

heitiana a calore. magis au&to ,. defcendunt d

i

calore imminuto, & fünt cozcordantia , ita vt

Tib

vnum eorum comparari femper pofIit cum al-

Vj

tero loci remotioris ; omnia énim in eodem

gl

calore vnum eundemque gradum . oftendunt ;

Vitün

quod. in precedenptibus non fit.

Huius prz«

hm

terea inftrumenti gradus quidam precipui funt

Q

hi fequentes.

Oftendit nempe gradum o in

glacie rafa cum fale ammoniaco , xquali co-

N

pia» permifta. 32 in aquá abeunte in glaciem.

elic

48 in a&re temperato. 96 in fanguine calido,

s

aut vrina etiam, animalis viui & fani.

123,

qui

in calore aquz calide , quz manus tamen non-

dum ladit.

140 in calore diffluentis cerz.

at

mnh

18o in fpiritu vini ebulliente.

212 in aqua

ebulliente.

((

220, quo gradu mixtum ex par-

[

tibus plumbi 2, ftanni 3 , & bismuthi 5 in-

Vilas

cipit liquefieri. 242 iu ípiritu nitri ebulliente:

Ws

250, quo gradu mixtum ex partibus plumbi 1;

Mi

ftanni 4, & bismuthi «, incipit liquefieri. 3405

H

lib

quo gradu fluit mixtura ex partibus ftauni 35

[us

& plumbi 2. 420, quo gradu ftannum purum

du

liquefit. 546 in oleo vitrioli ebulliente. 550

ls

in plumbo: puro liquefcente. 6oo in mercurio

aut oleo ebulliente.

Per reductionem deinde

fcr

Th

alii gradus reperti fuerunt , qui immediate ab

inftrue

DE IGNE.

271

rhaïuö

inftrumento hoc oftendi nequeunt ,. vid. Mem.

de Paíis 1702. p. 206. Nempe 650 ferri, quod

Vil

in tenebris definit lucere. 770 ferri, quod in

J

tenebris lucet. 89o ferri in crepufculo lucentis.

1900, quo gradu ferrum calefactum interdiü

lucet, qui gradus etiam eft ignis mediocris li-

hr

gno excitati. 1200, qui gradus eft caloris in

TU

igne ligni accenfi magno, nondum tamen fol-

T

libus aucto. vid. Boerbavii Cbemia P. YT, p. 416.

cum i*

Vbi mirum apparet, ftannum folum fundi füb

eodenn

gradu 420, plumbum vero (üb gradu 550,

yunt;

vtrumque tamen permixtum fundi in gradu

s p

multo minori vtroque precedentium , nempe

g ünt

L

349

moin

361-

al t

De vtilitate infigni "Thermometrorum non

gïac'sem-

eft quod dubitemus.

Corrigunt illa fenfatio-

ais

nes noftras, vt fcire poffimus ; an calor ali-

j 1

quis reuera auctus adíit, an vero talis appa-

en n*

reat modo.

Ita celle, & cauerng profundz,

; C

multis dicuntur hyeme calide, & zftate fri-

f aqüï

gide, qui fenfibus fidem habent; cum tamen

a

certo: conftet, "Thermometrorum teftimonio ,

ib Y

vtrasque in omni tempeflate anni eundem fo-

yliert

vere caloris gradum , aéris nempe temperati.

lumh l

AMein. de Paris 1720. p 452. . Deinde' vtiliter ad-

ji. o

hibentur in moderandis caloribus fornacum

du

chemicarum ; in reperiendo certo caloris gra-

l Pufüm

du, quem requirunt furni ad excludendos pul-

i

u

0

los , ZEgyptiorum more parandi , & ad prz-

ol

fcriptum modum Magni Ducis quondam Flo-

el

d

:;ntini ; quod idem i

nuentum noftra ztate ab-

i

j

$3

foluit

j

Atl

Ó

278

CA?. XIV.'

foluit in Gallia Celeberrimus Reaumur; vt plu-

yrit

at

res alios víus pretereamus, in re culinaria ,

rl

in viridariis botanicis , in obferuandis muta-

tionibus aéris, in rebus Medicis ad obferuan-

ofit

phial

hia

da corporis fani & sgroti incrementa aut de-

crementa xftuum fanguinis. Vid. Sturmii Col-

tisy

tuby

leg. Cur. p. $6. Halefii Statica vegetabil. cap. 1,

&b

experim.. 20.

Ita nos vidimus ex. gr. in duo-

büll

rum pifcium, qui lucii dicuntur, primo; a-

Tani

quz, cui innatabat, calorem fuiffe 53 grad. ipfi-

dl

us vero fübito aperti internum calorem ani-

malem fuiffe graduum 40o. Apud alterum a-

tD

bu

qua calebat ad gradus 49; in ipfius vero vi-

Tf

Íceribus calorerat so£ graduum; vnde patet,

&d

calorem pifcium internum , animalem , maio-

nu

rem eífe , quam aquz , cui innatant. Vid. Boet-

y

iM

bave Cbemia, p. 415. T. I.

364.

At ab igne multum extenditur ; nempe ab

àC

€o caloris gradu , quem aqua gelafcens habet;

tür

ad illum , qui aque ebullieati ineft, extendi-

f

tur i parte voluminis füi ; Boerbave Cbhemie

€Igi

Jomo !, p. 1j4. Cernitur id in vefica agnina,

s

aut alia, madefacta & molli , cui parum aéris

d

ineft, & orificium probe occlufüm ; hzc fi

i

carbonibus accenfis prope admoueatur, fem-

Iu

