ita fe habent ; atque fic porro ex . dimen(ione

erim

geometrica arez illius , quam tenet corporis

Tin (

bafis;

Facile enim patet, coherentiam hanc

proportionalem effe numero fibrarum fpatio

qud.

cuidam inclufarum ;. fed hic numerus efficit

U

Corporis ba(n. Hinc facile iam ab experimen-

wl

tis ante allatis. varíe cobzrentie abíolutz

O

Funis ex.

cuius.

poffunt füpputari.

gr.

que

diameter eft r poll, difrumpitur a 24500 libr.

Tnen

a quonam pondere ergo difrumpetur fünis

alius, huic homogeneus , féd diametris poll?

gul

Inftituta proportione 1 : 25 — 24$500: pondus

n

quzfitum, inuenietur hoc 6:2500 libr. Huic

itaque funi tuto appendi poffunt 5ooo cente-

üc iq(

narii.

Porro, parallelepipedum abietinum,

I

lop

cuius quodlibet latus ïï:o poll. difrumpitur a 6

trab

centenariis , a quonam pondere 'difrumpcturx

li,

trabs homogenea , cuiüs bafeos latera fünt 6 & -

Qite

Wz»-n—u...

27/.

$ poll? proporüo hzc erit

IOO s IOO'

6

$

g

Ted

repe-.

E- 6 centen. gd pondqs quxfitum , quod

rietur

$6

p n

DE COHJERENTTIA.

217

idus,

fietur 2469 centenarior.

Sine proprio trabis

natis

huius pondere; ab hac igitur trabe quam tuüif-

fime poterunt füfpendi 10oo centenarii.

2870

um

Men(ura autem cohzrentiz refpe&iuz aliter

Abl

fe habet.

Sit enim in trabefixa , extra parie-Fig.

; n

tem prominente , eius altitudo 4D , latitudo uD

dupl

AB , & diítantia ponderis frangentis P a parie--

llorum

te, velfülero, D, fit BC; atque fic variis ex-

nfforte

périmentis comprobatum füit , effe magnitudi-

' AD2

x AB

rporis

hant

nem cohzrentim refpediuz vti C MBQ OY

[patio

quod theorema eít Galilei in Mechan. Dial. ,

efftit

D. 104-

Veluti fi trabis querng fit altitudo 27

vimete

'poll. latitudo 9 poll. longitudo 160 poll. e cuius

biolut

extremo appendatur pondus frangens ipfam ;

Qu

quzritur magnitudo huius ponderis, Experi-

oHM

menta doc/ent ; trabeculam quernam, cuius fin-

rmä

gula latera Tgo" poll. in diftantia ro poll. fra-

SWW

pondas

£am füiffea48 vnciis. (283.) Igitur' proportio

. E

*

»

-

.

217. 27. YT. —

u

27

9

eenie

fic iqflituatur,

. 160. l'oo. 1 OO. IO-:

160

xl

- 48 : pondus quafitum , quod reperitur

Sed ifta

iuri

,3000090 vnciarum , vel 6250o libr.

trabs ipfa habebit etiam pondus circiter 1359

ype

libr. quoniam ligni querni pes cubicus ponderat

i

circa 6o libras ; hoc pondus fufpenfum intelli-

gitur e centro grauitatis in trabe , adeoque e

(j

medio eius; (ed ex (laticis patebit fuo tempo-

d

re, dimidium huius ponderis in extremitate

j

O 5

tra-

218

CAP. XI

trabis locatum idem effcere ac integrum. in

d 4l

ine

dio; pondus proprium ítaque trabis perin-

de aget, ac fii

quant

pfius dimidium appenfam effet

0.

extremitati.

taque a

pondere írangente in-

üt d

vento fübtrahendz fün

tó75 libre , quo facto

(uam .

remanent 61825 libr.

a quibus, vna cum pro-

bricen

prio pondere fuo, trab

Sfrangetur. Ferre igitur

d&

NetO

commode poterit, & fecure, $90 ccnteparios.

'288.

. gitug

Cdnf&:quitur ex hac premiífa menfüra cohz-

rentig reípcctiug , poffe trabis e pariete firmo

S'l (

prominentis longitudinem augeri eo víque, do-

Theti

Oftendi

nec aproprio füo ponderé fragatur.

den f

hinc etiam poteft, cur trabes multo fint for-

f

tiores, fi incumbant lateri fuo minori , quam fi

g

impofite fuerint maiori.

Síta enim fit trabs

firm

füper latere minori 4B, atque erit eius cohz-

It

D* $« AB.

rentia refpectiua

Sita deinde eá-

BC ;

M

dem fit -fuper latere ma

iori A4D; erit ngnc trabis

AB* w AD

poy]

cohzrentia refpectiua

12 vhde.ebt

BC

&nt|

illa ad hanc, vd 4D ad AB , hoc eft, uti ma-

jus ad. minus.

tb

Deducitur exinde , quomodo

Qüo

ex arbore aliqua data exfícindi debeat trabs qua-

drangularis maximz firmitatis , cuius fcilicet

altit

altitudo * ad

Iefp(

latitudinem teneac rationem

1414 ad 1000, vel vti 7 z ad r.

Sit BACD

his

peripheria arboris.

BÜEaS-CEGÀOxXUUE

ffan

4B z (a -—ax)s AC* Eax firmitas trabis

eft

N

p

DE COHJEREN'TIA.

210

w

i

eft AB. AC — ax Z (a —ax) & pofito huius

j

p

quantitatis differentiàli & 0, erit x z z a,

Q

elier

ergo 4B : AC tz 1: / 2. Perfpici quoque poteft,

J

cur detur trabs, que minus contineat ligni

to f

quam alia, hac tamen fit fortior; fi ex. gr. £a-

bricentur dug trabes , cuius vnius fint altitu-

p

T

do & latitudo quales , nempe 12 poll. alterius

(

vero fit altitudo 16 poll. & latitudo 8 poll. lon-

gitucip autem vtriufque eadem,

4 a

289.

te m

Si corpus impofitum fuerit vnico fulcro , inFig.

Jue, U

medio ipfius pofito, B, tum euidens eft, pon-

d

Oftend

dera frangentia P &

ebere efle zqualia inter

at Áit-

fc; & quodlibet zqu

-

e illi, quod corpus fran-

gam f

geret , fihoc a puncto Z, tanquam ex pariete "

(i d

firmo , promineret di(tanua BA aut BC ; per

y (

regulam precedentem. (2 8 B.-)

290.

inded

Si vero cor;*us incumbat duobus falcris ,«&

tl

pondus frangeás P in medio fit pofitum: tum

AB* w BC

TT

erit hoc P ——

——

.

D

Sequitur hinb, dua;Fig:

v

tabulas quadratas , materix cuiuscunque , vel

j

duo reCangula fimilia, fed vtrinque etusdem

at

altitudinis , aut craffitiei , habere cohzrentiam

;

fefpectiuam eandem & zqualem. Eít enim in

3

BC

p

D

his 4B* conflans , per hypothefin ; &

CD

2

etiam conflans, ob fimilitudinem rectangulo-

rum.

Magna autem differentia intercedit in

T

f

-

corpo-

220

Car. XI

corporibus , qux duobus fulcris innituntur,

frang

fiue illa in ytroque fulcro firmiter (int inclufa;

(mul 1

vt fledii in medio nequeant; íiue non. In

autali

illo enim cafü duplo , vel triplo etiam , plus

fipond

ferre poffunt, aate

quam frangantur , quam in

fhntia

. hoc.

fütuty

29!.

plom.

Quodíi tandem corpori prifmatico quadran-

tis te

Tume

rig.gulari, ere&to , pondus P imponatur , donec

:5 illud ab hoc rumpatur: erit ponderis magni-

T0

lic vi

AB? 9

2

E

BC,

tudo proportionalis huicþquantitatï,

Ll

Ji;

Yij e

fi longitudo huius columnz fuerit L. Vnde

m d

manifeftum eft , columnas , aut pilas , effe eo

lm

debiliores, quo funt longiores ; quod ipfum

Q

etiam experimentis fuit comprobatum.

Virga

ttian

enim quadrangularis , cuius fingula latera

E

3

el j

€rant

k

o5 poll picea, longitudinis r2 polli-

taux

cum , diífracta fuit a pondere 79 libr, alia ve-

frad

ro fimilis, fed longa xo poll. c«tra&ta fuit ab.

city

$3 ljbris.

[-]

e(fc

292.

que

Videtur Zriffoteles primus fuiffe , qui hane

Lij

Tnat

cohzrentíam ícruratus fuerit, cum in Qgæ]ï.

Mecbanicar. cap. 14, qu&rit , cur lignum faci-

£mo

lil

lius genu frangatur longe diductis manibus ;

*

quam iuxta genu pofiris

3

& cap. 16 , cut;

Doy

quanto longiora funt ligna ; tanto imbecilliora

Cümz

fiant, Hzc tenuia initia (ümma perfpicacitate

PEïru

déinde excoluit Galileus in dialogis de AMecba-

LT

dum

lifin

"ica, Hic füppofuüit , fibras corporum ,

fran»

LU

m

DE COHJEREN TIA.

e2l

nitin

franguntur , non extendi, fed fübito omnes

ütidif

fimul rumpi , vti fit in aliquo vitro , lapide,

n d

autalio corpore duro. Hinc legitime deduxit,

hm t

fi pondus frangens appendatur corpori in di-rig.

; quai

ftantia BC, quz zqualis fit altivudini 4D, tum 16.

futuram effe cohzrentiam relþe&iuam fubdu-

plam ipíius abfolutz ; quod tamen experimen-

tis repugnat.

Idem etiam minus recte corpo-

quada

rum excauatorum firmitates cum folidis zque

í dong:

magnhis coroparat.

Eleganter vero eruit idem

Tagti

TM

hic vir profundiffimi iogenii folidum «qualis refi-

fleutie ; caius nempe pars fiue longa , fiue bre-

Ll

vis, e muro promineret horizoptaliter , vtra-

, Vi

que ab eodem pondere rumperetur 3 quale fo-

,ded

lidum eft cuneus parabolicus; cui deinde ad-

jd i

didit cuneum re&ilineum arigmom, baíi fua

l Vini

triaagulari horizontaliter pofita. Secutus hunc

j

]l

eft Marioite, qui in Traité du mouvement des

pnp

Wi

eaux , Part. V, D fc. 2, ftavait , in ruptura, aut

/ n

al

fra&tura, corporis fibras extendi; vnde dedu-

; fl

citur , cohzrentiam refpe&tiuam ip(ius abfolutz

effe (ubtriplam; quam fententiam Leibaifius quo-

que calculo approbauit fuo, in 4Gis Erudifor.

Si profundiora quis de hac

"t

JiN

Lipf. 168 4» p- 325-

l

materia requirat, confülat is cum fummo fuo

in

l

ance des fo-

emolumento , Parignouium de la vefifr

um i

lides , in- .:Meinoires de. Paris 1702.

Perillufrem

mamuüi !

Dom. Bilfingerum-, de folidorum vefifentia , in

j/,

IV. . Celeberr.

(

M

Comment. Acad.. Petropol. Tomo ;

jl

Peirum van Muffchenbroek in. mnt

voduti. ad. co-

j

uofiram differ-

plcafl

(

berentiam corporum firmovum 5 9

; )

tationem academicam de corpovim n

turalium cobe-

CAPVT

hp

reutia, auno 17 2, conferiptam.

fit

222

CaAP.

XII

CAPVT XIL

ffhQüeti

tenmiff

DE FLVIDO IN GENERRE.

tigitis

Aütem

293—

Vit in

eculiare fibi pofce

re caput fluiditatem & hu-

füti, )

P

miditatem, ante monuimus ,

( 218.) quod

omnia

nunc pertractandum fümimus.

Igitar, veluti

gu 2 hM

du f&

corpus durum, vel firmum, eft illud, cuius par-

tes nulla vi, vtcunque magna , preffe cedunt,

in;ta d

vel feparantur ; aut cuius figura eft immutabi-

lis; & corpus molle id, quod parua vi adhi-

Wa

bita cedit , aut &guram mutat: (220.) ita pa-

tet quoque , fuiditatem nihil aliud effe , quam

&rnde

magnum , & fübinde maiorem vel minorem,

Qp H)a

gradum molliiei; quo gradu fluida inter fe

d

Valey

differant , vt vnum altero magis dici queat

fluidum.

Fluidum ergo , generaliter tale , eft

a

congeries partium , in feníus noftros fzepiffimg

Vtraqx

tiali facile cedentium,

non cadentium , fed impreffioni cuicunque par-

Hauius itaque partes

N

minimz , fine magna aliqua refiftentia a viex-

Quidu

terna adhibita, inter fe mouentur, dum non

il [

zr&e inter fe cohzrent, nec fortiter fe mutuo

nempe

attrahunt, nec afperitatibus fuis in motu im-

fint

pediuntur, vtihoc fit in arena , pulueribus,

r

cinere , polline, quz , quamuis minutis par-

tibus conflent , fuida tamen minime fünt. lir-

guidum

hwfe

ma corpora quidem non minus fünt congeries

(liUs

particularum minimarum, fed valium , quz fe

Ment

"uruo maxime attranunt; (239.) ita vt nec

!Ne

acus aliquando illis inc;u,di » inulto yero minus

fny

moueri

j

p —

^

DE COHJERENTIA.

22

3

jmhoueri hinc & inde in illis , poffit.

Farina

tenuiffima fluidum non eft, quia partes eius

|

Y

j

i

digitis adhucdum fentire poffumus : (imul ac

autem illa fit infinities fübtilior, vti in chylo,

abit in fluidum. Sturmius in Epift. ad Heur. Mo-

ent

TUm; p. 13, dicit, aérem, aquam , & fluida

)l

omnia, effe corpora non contioua , fed conti-

gua, hoc eft, coaceruata ex paiticulis tenuibus,

, Veli

lts a

aQu feparatís, & motu quodam perpetuo;aliis

cedunt,

iuxj:a alias agitatis.

mutabis

294.

vt adh-

Eft autem dupl&x de fluidis (cientia , vna de

Jinp.

eorundem ftagnantium preffione & equilibrio,

f qui

ninym,

qua Hydroftatica , vel Statica fluidorum, dicitur ;

altera de eorundem motu, cum e vafis , prge-

j i

ia qu

valente preffione , efluunt, qux vocatur H3-

draulica , aut Mecbanica fluidorum , quarum

[v

vtraque feparata traCtatione abfoluetur.

faplis

295.

quep

Non magni momenti eft diftin&tio inter li-

e païlö

ia vid

quidum , fluidum , ac. bumidum 5 quorum hoc

um t

id eft, quod digitos noftros humefacit, quibus

Sic humida

[c ul

nempe illius particulz: adhzrenc.

nod i

fünt aqua, vinum, &c. humida vero non fünt

ln

aér, ignis , mercurius , metalla liquefacta. Li-

quidum dicunt, quod in plano inclinato defluit,

gt p

in vafe autem fitum horizontalem affumit , &

d

cuius partes fenfibilem aliquam cohaereptiam

,uæö

tenent , vti aqua ; oleum, febum liquefactum.

Vnde perfpicitur, omne liquidum effe Ruidum,

iV n

() minüï

fed non'þvice verías veluti flamma

» fumus, aér,

funt

pl "

Car. XII

224

funt fluida, fed non funt lïquïda, quia non a

tarum

liquefaciendo facta funt xHuida.

Wt e

108 1

296.

perfe

Quoniam multis obferuationibus conftat,

abit i

fluida mutari poffe in firma, & hzc in illa,

tem,

córpora, quod in glacie, in mertallis fufis, cer-

otdir

nitur, particulis minimis interea non mutatis z

dem |

palam eft, omnium fluidorum particulas mi-

nimas effe illa ipfs corpufcula fólida, vel ali-

poíto

& [

quando eascem illas atomos , ex quibus cor-

pora firma funt contexta.

Hinc quamuis non

t li

u

femper fint elementa ipía , fed particule va-

riorum ordinum (36.) vnde diuería craffitudo

g

AUE QD

fluidorum exiftit: ompibus tamen preditz funt

attributis, quaz fupra (17.) enarrauimus. Dan-

tur autem fluida diueríz craflitudinis , veluti

N

patet in ladie, fanguine; aqua , olcis, fpiritibus

&tof

deítillatis.

tilill

2973

fübi

"Vix definiri poteft ,

an corpora fint in ftatu

fl

naturali,cum finida fünt , auc cum tenent fir-

ferm

mitatem : videtur tamen probabilius effe, ver-

fpir

fari eain ftatu praeternaturali, cum fünt fiuida,

ftill;

quia dantur corpora in fluidum vix mutabilia,

licet

vti lignum, quod in fumos & flammam abit

We

quidem, fed cineres relínquit , adeoque non

totum mutatur in fluorem.

Turn,

Ita in planetarum

fhid

a Sole remotiífimo Saturno quicquid aquarum

h

eft, ibi perpetuo firmum erit, & fuüb lapidis

Int r

forma apparebit ; nec vero glaciei facile ideam

beg

plane-

t

acquirent'Zonæ torride incole ; & in

carum

DE FLVIDO IN GENERE.

«22$

40

tarum Soli proximo , Mercurio , aurum I'em-

per eric fluidum.

Videtur porro etíam apud

nos mercurius viuus eífe fluidi cuiusdam im-

Qotuty

perfedi genus.

Nam per magnum calorem

abit quidem in vaporem tenuem mox reciden-

vt ily

fils od*

]

tem , fed eft valde coherens , neque in calore

ordinario euaporat. Teftatur 7ariotte , fe eun-

m

eulact

dem per duos annos in vafe.aperto, & foli ex-

pofito, tenuiffe, fine vllo ponderis decremen-

,vb

to. Deinde non madefacit, neque adhzret vi-

ibos 0

Vs t

tro, ligno, ferro, lapidi, fed folis auro, ar-

gento, ftanno, cupro, plumbo; in quibus amal-

fcult Y

ffiud

gama producit. Neque etiam pellucidus eft,

l

vdicx u

aut congelatur.

298.

us D

j;, 7

Poffunt fluida varias fübire mutationes.

Ita

ii

craíliora fluida attenuari fe patiuntur ad fub-

tiliffima , veluti albumen oui fola incubatione

fubtilitatem:aquz tandem acquirit ; olea di-

n

ftillatione euadunt tenuiora ; muftum craffum

gt

fermentatione abit in vinum, hoc deinde in

ii

[piritam re&tificatum , & tandem , repetita di-

ynt hb

ftillatione, in Alcohol fubtiliffimum ; quia fci-

mumb*lïz:

licet in his & aliis particulz altiorum ordinum

vi externa foluuntur ín alias ordinum inferio-

w

g

rum. Porro corpora firma verti poffunt in

j

fluida, dum partes inter fe feparantur, & fi-

j t

mul lubricitatem acquirunt, qua fupra fe pof-

rllb lzpdü

fint moueri ; fic falia, arte chemica tractata,

abeunt in fluidum tenue , acidum , & corro-

»,cile i

d Plane'

dens; fal ammoniacum , fulphur, & calx viua-

I;[Lmn

1)

&qua;

226

Car. XII

itol

equali copia mixta, & igne acta, 'abeur/xt in

fpiritum rubrum, fumantem , qui argentum

facit

Vi

nigredine inficit. Laagelotfus folo tritu in mor-

tario, per fex menfes continuo, aurum in aquam

Cutt

utatu

1

ARA

deprehendit ; vid. Celeberr. Mu[cben-

üli

broekii Ejjai de Pby[ique , p. 365. ^ Partes ani-

malium. putrefactione in fluidum rediguntur;

& cibi firmi, ab animalibus comefti, in chy-

Fw

UO

lum, lac, fanguinem; &c. glacies vertitur in

aquam. Omnes plantz, ligna etiam, deftilla-

d

fphe

tione mutantur in fluida , fed parum fàlis ac

terrz rclinquunt.

Iterum quoque fluida con-

Ti

crefcunt in corpora firma, vti aqua in glaciem;

jnuicu

quz eadem milleüies deftillata di&a fuit muta-

d.

ta effe in terram , quod vero falfum depre-

[ogi

hendit Boerbavius. Chylus animalium vertitur

Qs

[

tandem in offa & reliquas firmas partes; liqui-

dum, bofhbycibus aut araneis egreffum, ftatim

Que

induratur, & fericum efficit, aut telam ara-

fph

nea.

In omnibus. tamen hifce mutationibus

tam

fite

& metamorphofibus, (i nihil particularum de-

cedat vel accedat, pondus manet idem ; adeo-

itü

que quzlibet maflula minima grauitatem fuain

tj

figi

feruat inuariabile'm.

[

299.

b

Notari etiam meretur;' fluida omnia facilli-

hian

me penetrare in poros aliorum corporum, nifi

plen

peculiares adfint circumftantiz repulfionis, quas

tQ

füpra indicauimus. (244.276.) lta aér tranfire

adh

obfíeruatur, cum ílrepitu quodam, per omnia

amp

ligna; aqua, intrando in varia corpora , hec

1ln

mollia

um

DE FLVIDO IN GENERE. 255

ont t

mollia & tuimida rcddit; quod oleum quoque

um

facit, penetrando étiam lapides ; & mercutíius

|umor-

viuus , infinuando fe in plurimá metalla, & ii

gt

cutem animalium. Quz omnia a pattium flui»

Ij

di fübrilitate facile exPIicantE:r;

T a

ipuntn

300;

in dr

Figutam pártiurfi minimiatui aque Curefius

"titut

uondam ftatuit anguillularum tenere formame

deftill

1

e€

d verifimilius eft , eam in plerisque fluidis

(ilis àc

Ípheticam effe, aut ad hanc proxime accedere.

d Qu

Tales enim figurz leuiffime füpra & intra fe

t

inuicem fuüblabuntur, & mouentur j atque ez«

1i[ mWZ'

dem etiam forme in aliquibus fluidis micro-

fcopio poffunt deprehendi; vti in lacte, fane

y dre

ventit

guine , oleo, mercurio viuos füumo carbonum

excepto a fuüperficie plana. Itas Derbamus quo-

s l

NU

que vapores aquz calentis in camera obícura

fam d

fphzricos effe deprehendit oculo armato. Non

tamen omnia fluida partes habere- fphzricas ;

rionbb

l

fi nempe mixta fint heterogeneis, ex eo colli«

itur, quoniam in aqua, cui multum falis fo«

T

J

1

n [

ti inhzret, hoe microfcopio infpectüm inftar

fagittularum apparet. "Vid. Celeberr, Mufcbene

Hinc itaqué

broekii Effai de Pbyfique , p. 368.

fluida multum vacui iü íe continént; quo-

niam fphzrulz colle&tz fpatium fuum non re-

l [äf!"l'

rih n

lent; ex quo fit ; vt ex: gr; aqua ,. fale fo-

uto pehitus faturata; recipiat deiade in vacuá

miäaa.qä

adhue interftitiola faccharum 3. &; i huius nihil

, mnllr:

zl

amplius recipiàt ; admittat tamen pretered

u

alumen.

!

[4:

,

-

mouil

P

A

3015

228

«»C Ar. XIl

3o0h

z

yilte

An partes minimez flu

idorum in c*ohtinub

v5 e

motu íint pofitz , in vtrámque partem difpu-

cxcit

tatur, Qui negaánt hunc motum., argumenti

moti

loco afferutit prigio,'eundem:'a Cartefio de«

rium

mum fuiffe 'ftatütum: vt hypóthiein faluaret

quan

fuam de cadífa'duritiei Corporum, quam quieti

tes,

partium adfcripfit ; (226.) vnde, vi contratio-

linq:

rum, déiride ;cauffam fluiditatis in motu par-

temp

tium fundatam effe, afferere'debuit. vid. ozj-

tranl

nal des füv. 3723, p. Y02. — "Secundo, aquam;

fenti

quz; éxperimentis teftantibus, condenfari nul-

od

lis artis viribus fe patitur, in fümina tamen tali

t

comprefftone manet fluida, 'etiam(i ob ingen-

Yiole

tém compréllionem particularum motus fifte-

pra

retur. Zeriio, imotum» fi quis adfuerit, breui

tY

extinQüin iri, cum particulz, quamuis valde

fl

polite , aliquám tamen femper adhuc habeant

tua[

afperitàtem , qua motus hic itteftinus conti-

breo

nuo diminueretut ; ob attritum 'continuum.

77

uarto. myotum hunc non effe conípicaum in

.

vilo fiuido , quod tamen neceffario fieri debe-

dyzm

ret ab iniectis fcobibus ligneis , arenis, &c.

veluti in aqua feruente hoc apparet; aut vero

faltem per microfcopia hunc motum vifibilem

H

futurum fore, quod tamen non fit.. Illi autem,

ajt |

qui motum hunc ftabilire conantur, eum vel

mor(

definitioni füidorum includunt; quod fecerunt

æthei

Sturmis, (293.) & Regnault in Entretiens Ply-

Hqua

Jiques , pàrte 1, p. 283, contra regulas genuinz

dm

Logicze; aut vero calorem in fübfidium aduo-

t

cant, íine cuius certo aliquo gradu nullam dari

Wi

N

pofie

1

DE FLVIDO IN GENERE. 229

poffe fiuiditatem affirmant.

At vero, quam-

n

vis extra dubium fit , calorem vehementem

D

excitare ingentem etiam, particularum fluidi

fütot

motum inteftinum: mediocrem atque ordina-

Z

rium tamen calorem nihil aliud agere videmus;

f

quam vt partes , magis aut minus fe attrahen-

i qii

tes, paullo.feparet, & feparatas in quiete re-

t

linquat, cum valde rara ipfius materia breui

Yf pt

tempore fatis pororum. fibi aperuit, per quos

transuolet, particulis fluidi interea libere quie-

1j

Qu

Ícentibus.

Exemtus autem. ab. hac fluiditate

m

ordinaria cenferi debet fluor metallorum, qu

wet t

non fine vehementi vi ignis ad hunc ftatunt

violentum deduci poffunt.

Diftinguendum

i

36 ll

prgterea hic eft , inter motum fluidi coztinzums

i, bt

de quo quaftio agitur, & temporarium , qui in

iivl

folutione , aut efferuefcentia , oboritur a mu-

; ho

tua particularum attractione & repulfione, fed

(is

breui fedatur. Videantur de hoc problemate

Ttitui

Celeberr.. Muffcbenbroekius , — Inftitut. — Pbyficar.

pag. 3o$; & Celeberr. Daniel Ber.

icuum?

(zoulli, Hydro,f-

i d

dynamice pag, 14.

1lby Ü

302

a r

Fluida. interim omnia diuiduntur in magis

vifli

lia

aut minus talia, hoc eft, in fezzia & vifco/a.

lllorum exempla fünt ignis , aét, fpiritus vini

4

] fgæ[um

&thereus ; horum véro idem fpiritus vulgaris,

aqua, vinum , fyrupi , olea.

Et maior qui-

d

dem fluido ineft fluiditas, quo minor eft par-

j p

ticularum id conítituentium magnitudo ; aut

i

magis diuifa parüitas , & minus propterea pon-

TL

us

$

K

p

CaA*x.

XIII

259

dus; quo tmagis polita earundem füperficies ;

quà :

quo minor partium attracio mutua ; accura-

bribus

tior fphzricitas , & magis refi(tens durities;

i

quibus aliz adhuc cauffa poffunt accedere,

poffu

jn ter

vel gt

CAP VT - XIT,

vel fo

DE AQYA,

quam

/

p

393-

T

E

"xpofita natnra fluidorum gene:ali, fequitur,

palui

E

bus &

| vt de fluidis quibusdam maxime commu-

fimi

nibus & vtilibus feparatim agamus; qualia funt

4Aqua, Jguis, & Ar.

De aquz autem vtili-

tatibus nemo eít , qui dubitet , easdem vero

lt

difficile eft enumerare omnes. Hanc dicimus

ii

effe tale fluidum, quod fit liquidum, humidum;

vely

infipidum , pellucidum , & inodorum, quod in

pon

igne non ardeat, (ed hunc plerumque extin-

quit

guat. Ex eadem, tanquam folo aliquo elemen-

fpit

to; conftare omnia corpora, 75ales quor.lam fta-

t& !

tuit. Per aquas fupra- cocleftes , in fcriptüra

aut

facra commemoratas , nubes intelligi debere ,

tipi

pluribus deducit Verdriés in Pbyfice p. 4095 &

grir

quomodo ex terra humida, lignis concifis, vaff

adu

figulino. inie&tis , per deftillationem lenti ignis

bur

ope fadam , vbicunque terrarum aqua obti-

tel

l

neri pofit , docet Cardanus de rer. var. libr. L,

Opti

€ap. ó.

[

304

btf

Aquam puram , virgineam dici folitam, na«

it;.r..a nobis haud fubminiftrat. Naturalis enim

!

aqua

&f

RRX

*

p m

pE AQVA.

251

(5

aqua variis inquinamentis & mixtüris ,

falu-

AWIas

bribus modo , modo noxiis , inficitur. "Tales

aquz naturales ad fex claffes commode reduci

ut'xäcs,j

hr

poffunt. Eít enim illa pluuiatilis , quz ex aére

in terram decidit füb forma pluuiz, vel niuis,

vel grandinis ;

fontama , qu& in (caturigine,

vel fonte viuo, e terra prorumpit ;

fiuuiatilis ,

quam

flumina prouehunt; pztealis , qux ex

profundis puteis hauritur; paludofz, quz in

paludibus ftagnat ;

& marina, qualis in mari-

plmff]

bus & oceano deprehenditur , & (alía eft , ac

TOtmde

)

fimul etiam amara.

ja t

n vil

395*

m

Impurz hx aqux omnes purgari tamen ab

(s

inquinamentis poffunt artibus chemicis variis 5

m

«eluti percolatione , per arenam puram, lapides

Wb

porofos, ceram ; corfglaciatione , in qua , quic-

e a

quid fere in aqua eít heterogenei,falium ; aut

l

CU

fpirituum, feparatur; emaporatione , hinc nau-

hum l

tx maris falfi, ebullientis, vapores , fpongiis

aut linteis exceptos , dulces experiuntur; pre-

riptt

lebat

cipitatione , qua efficitur, vt particule pere-

ring ad fundum fübfidant; clarificatioue , per

pj

m

[

admifta glutinofa, qualia funt albumen oui, lac;

yi p

buryrum ; quz forditiem omnem ad fe trahunt ;

m

teltante Cardauo, L. c. pag. s 5 & tandem omnium

l':ld'l*

optime deflillatione , qua fola, fzpius repetita ;

€ffici poffunt a

riffimz.

quz ompium reliquarum pu-

306.

i

- Param aquam , & (alubrem

propterea, co-

l a

pe

qü

gnofcimus ex indiciis fequentibus: fi illa pcm

it

Pa4

252

Car.

XIII

fit pellucida; omni colore , fapore , ac odore

i.

hinc -

deftituta; cibis coquendis , linteis dealbandis,

& (aponi xquabiliter diffoluendo, idonea; tum

trufo

etiam , fi ab infufo oleo tartari per deliquium

Qomr

non affümat colorem & fpifIitudinem la&is; &

menj

fi per affafam folutionem argenti, in aqua forti

quof

fadtam, colorem non mutet ; qug mutatio fi ac-

nqus.

cidat , ferri delitefcentis in aqua dat indicium.

niker

Vid. Hoffmamuus, Operum Tomo V, p. 203, in

Aquat

&m

Difertat. de aqua , medicina vniueirjäzlz'.

307-

ope i

n

Comprimi in miaus volumen nullis viribus

PI 129

externis aqua fe hucufíque paffa fuit.

Com-

probauit hoc experimentis Academia Florentina,

U

in quibus aqua aut preli vi coacta, at mallei

ely

i&ibus percuffa , per globorum. metallicorum

ür.

fubriles meatus trans(üdauit potius, quam fe

Quo

ad minorem anguítiam redigi tolerauit. Vnde

Tiani

concludere licer, minimas aquz particulas con-

libr.

ftituriuas effe duriffimas , & fe inuicem pro-

xime contingentes , quod (tatuit Newtonus in

aqu

Iu

Juírodut. ad Lexicon Tecbsicum Harrifii, Fol. II.

Cf

Hinc non fine infigni dolore percutimus vola

manus aquam ftagnantem ; hinc afferem aquz

A

terd

innatantem eadem ficilitate fecuri diffindimus,

ac fi fulcro duro is incumberet; hinc globi

DT

plumbei, oblique in aquam e bombarda emiffi,

plani ab hoc i&u efficiuntur ; aut lapides ita

Y

iniedi ab ea refiliunt; vid. Mem. de l Acad. de

m

Paris 170g. Camus, les forces mouvantes p. 2665

fed

reo in-

atj

hinc etiam modica 2qua portig-, tubo vit

KClu&:

à

um

233

DE AQVA.

(dote

cluà , plumbi inftar ad fundum allidi auditur ;

Ils

hinc tandem phiala vitrea , aqua repleta, in-

z

trufo fubere diffringitur.

Aliquantum tamen

dijm

comprimi poffe aquam ab externa vi, potius ta-

(;

men refpe&u a&ris contenti, quam particularum

qu r

aquofarum , exinde apparet , quod globus ftan-

TOE

neus, aqua repletus, & circumcirca malleo le-.

pj

niter percuffus , deinde tenui ftylo perforatus ,

4

aquam fonticuli inflar eiicit, Verdries Pbyf. p.376;,

& machina excogitata fuit a Pommeraie , cuius

ope in aqua, yehementer compreffa pifces eidem

innatantes nforiuntur. . Journal des $av. 1729;

vitibu

p. 129.

Con-

.398.

Qutftty

Superat tamen in aqua vires externas omnes

: mald

calor, qui folus efficit, vt illa zftate expanda-

[iconym

tur, hyeme autem conflringatur aliquantum ;

iam &

quod experientia probat, dum pes cubicus Rhe-

; W

nanus aquz illo tempore pondus tenet circa 64

Jas t

libr. hoc autem 7olibr. Ex hoc denuo pater,

m p!ü

aquam porofam effe, dum materiam ignis in fe

TT

n

recipere poteft , quod idem füpra iam (35.) fuit

[/)

!A

confirmatum ; atque adhuc ftabiliri poteft. ex

u "

aquz fümma pellucidirate , ob quam nautz. in-

ma

terdum in oceano tranquillo & limpido fundum

[ndimBSJ

( p

J

ipfius ad centum pedes profundum confpicigpþ.

if

309.

jqn

Jl

il i

Figuram fphzricam tenere partes fluidorum

!

fi.

plerorumque minimas, füpra afferuimus 5 (300.)

J

fed in.aqua idem hoc fpecialius oftenditvr hifce

rationibus , quia eadem fibrillas nerueas nullius

p

dih

P

organi

| 4

234

Car. XIII

organi fenforii afficit aut Iedit , fí modo pura

& iif

fit, & tepida, quz oculís inflillari tuto, &

etinde

vulneribus infundi fine dolore, poteft ; tum

fipta

deinde, quia partes maiores, equabiliter fe

ris füi.

tauitat

attrahendo , guttas globofas formant , verifi-

mile eft, idem ita etiam in particulis inferio-

kaba

rum ordinum fe habiturum effe. Minüus autem

pond

huc facit cauffa, quam allegat Camus in forces

n

mouvantes , p. 266 , dicendo: fi a&ris & venti

à5q

m

particulz fünt globofz , tales etiam erunt aquz

particula ; quia aqua in ventum mutatur. Fru-

gur

fira enim hoc füpponi, videbimus infra. (315.)

DT

Nihil itaque efficiunt, qui aquz particulas ob-

10 at

longas , teretes, inftar anguillularum fibi in-

fuperä«

cumbentium , aut vndatim flexuofas , fingunt$

QUE

quod faciunt Perdries in Pbyfice p. 35755 & Ro-

fl«

bault, p. 362.

üq

310.

ipfis

Certiores effemus de figura particularum

brsd

aquz, nifi ita fubtiles illa effent,' vt omnem

guiul

oculi, armati etiam, aciem effugiant. "Tranfeunt

Otity

itaque per poros tenuiffimos plantarum & ani-

fifn

malium , immo merallorum 3 (3o7.) fed reti-

A.

nentur a porís vitri, per quos fpatio multorum

annorum nihil prorfüs aquz inclufz auolauit ,

obfíeruante Scbotto in Mecb. Phydr. Pnevm. P. 5

(

claffe 1. vid. Rob. Bogle toun experimenta pbyfi-

äm

V

cquccbanica D. m. 140. edit, 1669.

3

tíc,

aI.

&t

Attrahunt fe tamen vi notabili partcs hz in

| Ri

ciliant,

3»1€'1;uaï minimz , vnde vifcofiratem ipfi con

' :j

& dif-

l

um

235

DE AQVA.

p

& difficulter inter fe difgregantur.

Accidit

w, t

exinde, vtacus chalybea, tenuis, ficca, natet

um

füpra aquam , neque fübfidat , quod vi ponde-

lii (e

ris füi alias facere deberet 5 efficit enim paruam

j VCE'&-

cauitatem; in qua tanquam in fcaphulja iacet ,

T

& ab adhzrente ipíi aére adiuuatur, vt exiguo

$ a

pondufculo füo cohz(ionem particularum vin-

n fit

cere nequeat. Non füccedit hoc in aqua cali-

t vend

da; quoniam in hac particulz minus fe trahunt,

naut

ob motum, quem ab igne accipiunt ; fübmer-

n

itur etiam acicula madida ,

quia parti-

(15)

cule aquofz , ipfi adhzrentes, a reliquis fubi-

hsde -

to attrahuntu? , atque omnis aér circa ipfius

ibi I

fuperficiem ita excluditur.

Innatant pariter

UP

aquz tenues guttula mercurii, (275.) tenuia

&v

folia cupri ,

anni, argenti, auti , ponduícu-

lis quoque grauata; id quod ab adhzrente

ipfis aliqua pinguedine , (latificantur nempe a

bra&teariis tundendo ea inter pelles ouinas pin-

vlirt

J

guiufculas, ) nec non ab aére ipíis circumfufo,

oritur; hinc oleo impofita non tantum oneris

nfeut

i a

füftinent , ob maiorem hic attradionem. vid.

Mem. de Patis , 1731

j

drotu

312.

ol

Continet in fe aqua copioftim aérem ; quem

1.

)

4

^

in porís fuis (398.) receptum feruat ; nec nifi

di

þ;bï j

vehementi ebullitione, aut füb antlia pneuma-

tíca, ex fe iterum expellit. Vifum faic Mariotto,

aérem folui in aqua, uti falia; creditum ab aliis,

Jl

aérem conuerti in aquam , dum hdnc intrat ;

fed ita difficile intelle&p fit, quare tam fub

ito.

[Cihllf»*

ad

E

256

Cxr. XIII

delnde

ad priorem füam. formam , caloris aut vacui

ope , iterum reuertatur a&r ille folutus ; proba-

folatas

dalui

bilius eft ; ab aére reCipi aquam veluti a fpon-

gia; adeoque quamlibet aéris particulam fpon-

aqua'c

giolam quafi effe in refp

foftq,

c&tu ad particulas aqua

vid. 7Mem. de Paris 1731, p. 286.

Aqua pura

tüm p

purgetur ; igne , aut antlia pneumatica, ab

in füa

Potro

omni aére ; hac deinde aqua repleatür phiala;

quz, relida exigua aéris bulla', inuertatur,

Ttri f

fiitu

atque. orificio füo aquz , alio vaíe contentz ,

immergatur. Afcendet hzc bulla relicta aéris

in locum füperiorem , fed poft aliquot dies ab-

Yà

forpta apparebit ab aqua , vt penitus euanuerit;

alir

fücceffu temporis eadem aqua alias adhuc in'fe.

Jrea

recipiet aéris büllas, fed lentius femper, víque

diq

ad plenam faturationem. Obferuatum vero fuit,

g

aquz denfitatem non mutari, fiue aér ipfi infit,

que

fiuenon, cuíus quippe hic fola interftitia ingre-

vald

ditur, nec particulas a fe inuicem remouet,

dent

Aérem in aquas abforberi negauit Guerikius, qui

Xum

in Exper. Nov. Magdeb. p. 72, dicit: aér, etiamfi

premat a

lapi

quas , non tamen ita premit, vt intret,

aqu

quia leuior eft,

j

$31

289.

por

Soluuntur ab aqua omnia flia, foffilia, vegeta-

bilia, & animalia , quod exactilimis experimen-

ipfe

Qul

tis demonftrat Boerbauius, ChemiaP. I, D 76;

Ti

Vbi ob(eruauit , calente aére ad 38 gradus Ther-

lie

mometri Fahrenheitiani , in aqug.drachmis 51

CQ

folutas fuiffe drachmas. 16 falis marini ; in 26

"que drachmis g dráchimas (ilis gemmz , &

Vant

cin-,

APE

"

DE AQVA.

237

Q vact

deinde falis ammoniaci; in aquz drachmis 48

: od

folutas effe drachmas 9 nitri 5 in 112, drachmas

$aluminis, Plus falium foluitur, quo magis

d a

hm p

aqua concutitur , & quo calidior etiam eft ; &

poítquam tanrum vnius falis foluit aqua quan-

lo

Ri p

tum poruit: tum aliud adhuc fl foluit , atque

in fua interflitia recipit, vtifupra dictum. (300)

at d

r phiü

Porro ab aqua etiam foluuntur fapones & terre-

