
quot confpirantes fecum, & fimul parallelz :

tum illud agetur celeritate , quz squalis eft

ab i

p

fumme omnium harum celeritatum particula-

rium. Exempli loco effe poffunt globus decur-

p

AE

rens füper tabulam in eadem directione promos

tam; nauta currens ad proram, in naui pro-

Bl

loi

mota verfus ortum, in qua eadem diredtione

Tait

ferantur etiam mare, & fimul terra ipfa.

Il-

(ti

E

IOäo

pium

Si veto €orpori impreífz fuerint celeritates

confpirantes, inter fé non parallele : tum íe-

hi

Ims

Wn

quenti modo motus eius determinatur.

Fig preffe (int corpori 4 duz celeritates , quarum

&

* vna & fola tempore vnius minuti fecundi zqua*

Tno)

tün

biliter procedere poffet per fpatium 4B 5 altera

vero etíam fola, eodem tempore, equabiliter

u

abíolueret fpatium 4C ; tum celeritates hg

funt quidem confpirartes , fed non parallelz ;

M

angulum quippe inter fe formantes BA4C; qui

vocatur amgulus diretliomis. Cum itaque fierí

te

di

nequeat, vt vtràmque hanc directionem fequa-

4j

tur corpus Z, nifi fit difcerpendum: quxriturs

[

quoódnam iter ingreffurum fit hoc corpus. Ex

datis duabus rectís 4B & AC compleatur paral-

j

D) Y

lelogrammum A4BCD , atque huius ducatur

E

diagonalis 4D ; critque hec via, quam corpus

]

profequetur. Abfoluantur enim fpatia 4B, &

4C , generaliter tempore 75 tum poft elapfam

D

aliquod minus tempus £, corpus reperiatur if

ocQ

bE MOTV COMPOSITO.

65

loco quodam intermedio F, per quem ducatur

ite d

reQa EFG parallela ipfi 4C. — Et quoniam mo-

tl

tus fupio itur zquabilis, erunt fpatia abfoluta

ab initio motus vti tempora; (82.) adeoque

bali d

al

AE: ABz t: T5 fed eft etiam, ob eandem ra-

Is dett

tüionem, EF: EG, aut BD, Z £: 75 ergo erit

AE: 4B z OEP: BD,autvero, A4E: ERE AB:

p£omo

ii pto

BD ; quz proportio non competit nifi triangu-

tediti

lo redilineo, P4D , in quo EF bafi BD fit pa-

rallela 5 erit itaque AFD linea vnica recta., &

M

confequenter diagonalis parallelogrammi du&i.

Eadem demonftratio illuftrari poteft , (i conci-

piamus rectam AC motu fibi femper paralle-

jertat

tum t

lo, & equabili, moueri iuxta 4B, & perueni-

re in fitum EFG , dum interea muíca vel formi-

j lr

ca pariter equabiliter defcendit in hac recta

quarum

li

mota EFG, atque dum reQa AC peruenit in fi-

tum EG, formica peruenerit interea ab 4 vel E

pj

in locum F,

odl

T

107.

Idem hoc theorema ita etiam folet exprirhi .

uäfzndä

(5 qi

vt dicatur : mobile motu compofito eodem

l

tempore defcribit diagonalem 4D, quo motu

lue ft

disiuntto defcriberet latera parallelogrammi

1 (eqm

4A4B, & AC, feparatim. . Euidens enim eít ex

garil

J

demonfítratione , eodem tempore , quo defcri-

as )

beretur aut folum fpatium ,48, aut folum A4C,

f i

iil

ab vtroque motu compofito fimul exiítente de-

Ícribi fpatium diagofiale A4D.

T

108.

)

.Et .qüoniam AB

& AC füunt fpatia in vnico

j

minuto fecundo deícripta : exprimet tam illa,'

Iawr j

. quam

li

66

CAP.

VI

iuam hzc, celeritates corpori impreffas äisiütia

TU

&at

Qas. ($81). Ab his igitur disiunctis generabitur

celeritas compofita, quz aequalis erit 1pfi huic

E

diagonali 4D. Sunt porro in motu squabili

vires vti celeritates ab his produ&tz ; itaque

allegatum hoc theorema fic quoque efferr

b

poteft, vt pronuncietüt , corpus viribus con-

e

iun&is diagonalem patallelogrammi eodemi

tempore defcribere, quo latera feparatis.

p[f

QU

199.

u

Si módo hucusque expofito duabus celerita-

dit&

tibus 4B & AC , aut duabus iisdem viribus ;

liyy

inueniamus vnicam AC &quipollentem , voca-

d

tur hoc , nomine apud Philofophos vfitato j

v

Principium compofitionis virimm aut mothum. Si

vero confideremus motam aliquem fimplicem

fa&tum per 4D, eumque progenitum effe ima-

ginemur ex düobus disiundis 4B & 4C; tum

motum fimplicem refoluimus in duos laterales;

P

vti prius duos laterales coniuriximus in vnum

compofiturn, quod dicitür Prizcipimm refolutios

Vif

f(wa

il

ais virium £ motuum. — Cuius vtriusque princi-

pii quantus fit vfus in tota motuum doctrina;

lum

T

ex hoc, atque fubfequentibus capitibus; abun*

de patebit.

(

Íiio:

Am

aló ABD celeritates feparat& expo-

Ín tríang

nuntur rect

is 4B & BD, (108.) & celeritas

cum igitur in quo-

compofita per rectam A4D ;

*

libet triangulo vnicum quo

dlibet latus minus

0s

fit reliquis duobus fimul funitis : patet, in m

t

-

DE MOTV COMPOSITO.

67

Aistifà

tu compofito celeritatem refültantem femper

emtii

etiam minorem effe füumma vtriusque celerita-

if

tis, ex quibus componitur.

ol

IIi.

j

e

Continentur autem omnes hs proprietates

us cut

motus compofiti in theoremate hoc generali ;

eodar

cuius inuentio non difficilis eft, & quod pro-

i

pterea fine vlteriori demonftratione,canonis ali«

cuius loco; proponemus. Sit celeritas corporis

er 4B z C, per AC autem — cj atque anguli

ceerité

dire&tionis B AC finus t m, cofinus 2 715 eritque

Tiribus.

his pofitis, & affumpto finu toto zi 1,longitudo

; qoU

diagonalis ; feu celéritas refultans 4D -

vfiati

ec non finus anguli 4D

um i

y (CC * :z;;cCc gcc)in

o

AD

imp]kcm

hii ?(CC-i-anc?j-tt) -

t

112.

45 LX']Q

hteni

Applicemus cánones Hiofce ad vários caíus

jf

iam expofitos, & primo quidem füpponamus

f 0/1!!![3*

Vires aut celeritates 4B & .4C confpirantes

prine

effe inter fe cum parallelifmo , hoc eft, angua

od

lum direcionis effe nullum ; erit fic $ — o5

g

G& 17 1:, vnde canon pra&bec A4D — F(CCy

à CC cc ) C t c, quod di&tum fuit füpra.(10j.)

Simiz 1&nzo, erit ADei L (C3 te)

j CXPU'

E.3

113«

*) AHi 4 HDiu 4p:; ABi b 2ABABHIBHt ]

j a

i p

BD;- BH* 1 4D2; AB3 [ 24B. BD. cof, BAC

3D*, ADa, namque 1: BD zi cof, BAC : BH &&

j

[

A4D; 6u HBD ïlrci n BÁC - BDi ii BÁD:

X

68

C AP.

Vil

IIA2.

hts

Qum

; Sint vires aut celeritates 4B & AC, fibi in

lt

dire&um oppofitz , erit fic g zi o2 E — 15

COtr

vnde idem canon producit 4D z Z (CC- 2 Cc

Ya

cc) z C — c, quod ita fe habere, monuimus

at

apte. (103) Vnde per fe confequitur, fi prz-

fe

terea celeritates ha, vel vires, fint zquales

fo

inter fe, adeoque C z1 c, elfe hoc cafü 4D z C

d

—Czo, vti modo di&um fuit. (102.)

X

f

114.

(

Sequitur porro exinde etiam , quo magis

4j

confpirauerint inter fe vires, co maiorem fu-

b

zuram effe celeritatem refultantem , aut diago-

9 3

nalem AD. Facile fcilicet perfpicitur, quo ma-

p

iorem confenfum inter f& habeant vires, €o mi-

norem futurum effe angulum dire&ionis, & fi-

mul eius finum $, fed e contrario prodire hinc

pto

eo maiorem cofinum angüli directionis ^; Quo

4B

D]

aurem hic eít maior, eo maior euadit ipía

AD X r (CC * anCc t cc).

Tarr

11$.

quuj

hn

Inter prirüas vtilita

tes huius dodtrinze nume-

1

ictus alicuius oblique in pa-

A

rabimus hanc, qua

faram valemus.

Q

rietem fa&ti veram eruere men

at

3bf

Fig. Sit paries, vel murus , talis A4B , in quem

bi-

li

* j&us obliquus, qui habeat cele

ritatem 2qua

D)

(tum eft, hunc

lem expreffam per CA5 manife

W

ob füam obliquitatem non zqu

e fortem futu-

li

rum effe, ác alius effet qui ad angulum rectum

f

impingeret in hunc murum. Huius igitur ictus

debilioris vt menfuremus veram vim , refolue-

mus

—

DE MOTV COMPOSITO.

69

inus celeritàtem CA in duas laterales ; quod

cum infinitis modis fieri poffit: feligamus tales

h kxbi I

-

laterales, qui confiderationi noftre maxime fint

commodi, hoc eft in vnam CB ; perpendicula-

(

rem muro, & alteram CD , eidem parallelam;

Vonum

vnicam vim CA nihil maius prz-

; lp

atque patet ,

ftare, quam feiunctas CB &

CD; fed harum illa

aquit

fola murum ferit; hc vero eundem non l«dit,

4D z

eidem quippe parallela & innoxia. Querenda

)

igitur eft magnitudo re&z CB , vel ratio ipfius

CB ad CA ; qu& eadem eft cum ratione finus

j) mag's

anguli B.4C ad finum totum ; fi igitur angulus

Qrem i

BAC, füb quo i&us muram petit; fueric 309

y du

ex. gr. tum fola pars impetus dimidia pulfando

; quo [

parieti impendetur.

116.

a at

.OHiSJ &J

Altera vtilitas proditura fe in fequenti eft

odit

problemate. Agantin corpus Z duie potentiz, F

.i;g..'

j u

AB , AC, ponderibus ex. gr. appenfis, in ratio-

;l

ne harum linearum, zftimandz ; quzritur, quz-

nam opponenda (it potentia AE , vt ea cum his

duabus maneatin zquilibrio. Per hezc, qu&

modo explicata fünt, apparet, duas potehtias

y m

uent

r

AB & AC, feparatim agentes , nihil aliud effi-

cere, quam quod pr&ftat vnica diagonalis Z/D,

y VBIemJ,

abfoluto parallelogrammo ABCD. Nihil itaque

i?

hic agendum eft, quam vt cüretur de obtineri-

n2

quäü.

hu

do &quilibrio potentie 4D; hoc autem obtine-

tur; fi eidem AD oppozatur, in diredim, equa-

, fiti

du

lis, altera potentia Z4E, ( 102.) quod fi facturá

m

fuerit , nullum dubium eft, quin fola potenti&

jpt!

U

onalt$

«l

4E , pati pondetc? linez qh"ui'c proporti

futu-

)

2

ss

70

€ AP; VI

futura fit in equilibrio cum duabus potentiis

reliquis 4B & A4C; id quod & hoc ratiocinio,

M

neque minus expcriantis manifcftis , com-

nP,

d

probatur.

tll

fl?.

det

Huius potentiz tertiz equilibrantis AE fitus

ne

& directio in oculos per fe incurrunt; fed ma-

C

gnitudo, quamuis pariter manifefta , ad com-

moditatem aliquam calculi reuocari debet, quz

"variis viis obtinetur; inter eas autem commo-

p

diffimis hifce duabus. Potentia AE «qualis de-

bet effe ipfi 4D ; vt itaque emtatur proportio

qu

A

(

Arium virium A4B ; AC , & 4D , zquilibrium

lat

producentium, extendantur aliquantum AB in

n

F. & ACin G, vt eo melius anguli cognofcan-

«

&zur; atque erit fic 4D: AB - (inus ABD ; fi-

d

num 4DB z fin. DBF: fin. CAD z fin. CAB;

b

fin. CAE , vnde efficitur A4B z

AD n fin. CAE

$

finQ. CAB . «

Porro eft 4D : A4C i fin. 4CD: fin. ADC

b

fin. DCG: fin. BAD — fin. CAB : (in. B.AE, ex

í

AD x« fin, BAE.

Y

suo deducitur AC zj

fin. CAB,

Eft porro

r

ectiam AE z A4D z

AD & —f.ï."- CA:B!

Sunt itaque

li

70 n CAD.

tres hz potentiz 4B , A4C & AE , inter fe vti

f

fin.CAE, fin. BAE, & (in.CAB 5 hoceft, fiad (itum

&

horum angulorum bene attendatur, hg poten-

M

tiz funt inter fe vti (inus angulorum , qui for-

mantur a diredtionibus potentiarum oppofita-

f

rum; vel quayis hzc potentia eft vti finus ans

t]

guli a reliquis duabus formaci.

f

118

pE MoTY COMPOSITO.

7Kt

gotent)

118.

Subftituendo igitur loco potentiarum ponde-

Miv

Fig;

M

ra P,

, R, requiritur ad zquilibrium primo;

vt pondus P trahat in dir

e&tione diagonalis pa-

rammi A4BCD ; atque deinde , vt pon-

rallelog

ii Af

dera hac ean

dem inter fe teneant proportio-

nem , quam habent finus angulorum 'CAB,

; lm

CAE, & BAE.

E

II9.

bt

Altera via , magnitudines earundem harum

1 COC:

m commode exprimendi , eft bzc,

potentiaru

:quah's [*

quz defcrip

ta legitur in De la Hire Traité de

propt

AMecanique , prop. 23- & precipuum vfüm ha-

illiriur

bet in refoluendis difficilibus aliquot quaftio-

m /di

nibus mechanicis.

Sint tres potentiz 4B,Fig-

*

()gno[cz*.

"C, AE, in xquilibrio ; per fingulas earum

m

ducantur perpendiculares ad illas, in pun&tis

f (

ad libitum affumtis , qux fint DG , GF, DF,

1 ng?

& forment tríangulum DGF; erit tum quzli-

3 O0 !

AU

bet potentia, vti eft huius trianguli latus ipfam

fecans; hoceít, magnitudo potentiw A erit

Mi

vti latus; DG, & (ic porro.

Nam potentia AE

t pom

eft vti (inus anguli B.AC; (117.) fed in quadri-

lineo A4IFK omnes anguli efficiunt quatuor re-

t i

&os; horum illi , qui funt apud / & K, pro-

ferunt duos re&os, per conítru&t fuperfunt

gt

ïadüüm

ergo anguli apud 4 & Freliqui , & pariter &-

quales duobus rectis ; fed anguli, qui (imu

gt

fumti conftituunt duos rectos, habent eundem

: TU

( pOflM

finum, ergo fin. 4 fin. F5 cum igitur poten-

tia AE fit vti (inus BAC ; erit eadem quoque vti

(no 4

finus F, hoc eít vti latus oppofitum DG,

iU

E 4

quod

72 Car. VI nE MO TV COMPOSITO.,

quod eandem potentiam AF fecat.

Pari ratio-

ne demon(ítratur etiam , effe potentiam A4B,

vti latus ipfam fecans DF; & potentiam A4C

pariter, vti eft latus ipfam fecans GF, *)

1200

Sed vti duz pote

ntig poffunt corhponi in

vnicam: ita etiam cum tribus & quotliber aliis

dun

fimiliter res hzc peragi poteft. Sint enim pun-

Fi&. &um .4 protrahentes potebtix tres 4B, AC,

tirej

bos !

T AD, quzritur vnica hifce zquiualens. Com-

Tie,

ponantur primo duz quzlibet 4B, A4C, in

hi

vnam 44 , ope parallelogrammi 4B2C; deinde

componatur hzc refültans 44 cum reficua

i

lh di

AD in &quipollentem 45, ope parallelogram-

fie q

mi A44bD 5 eritque fic trium datarum aequiuae

fitem

lens, ipfa 4b, cui i opponatur in dire&um z-

que.

qualis, cea tres przcedentes tenebit in zquili-

Ícen:

brio. Talis vnica folicitatio , quz in cetera-

Con]

rum locum fürrogari poteft, vocatur /olicitafio

hal

media. . Atque patet fimul, quomodo plurium

ede

aliarum potentiarum , eadem methodo , obti-

neri poffit folícitatio media ; aut quomodo po-

tentiz , | ceu numeri, inter fe fint addendi.

CAPVT

It

lu

*) Potentia 4B eft vti Snus EAC H fin, HGF quia H& K

Tür

lo

r & EAC . HGF 4 H T K W 3600 finus EGF

eft.vti DF,

L

Potentia 4C eft vti finus EAB - fin HDI, quia H & I

V

redi & EAB.- HDI 4 H - 1:3 360? finus HDI ct

uti GF,

IT0,

$5 )3kC «X

773

t at

CAPVT VII.

um /B,

nim 4

DE GRAVITATE.

-]

121.

Uoniam Grauitas inter infignes mundi po-

frpoti

tentias eft referenda: (80.) neque iniucun-

[íbet

dum, neque inutile eric, legem aliquam na-

Ym put

turge przmittere huic confiderationi, quz omni-

48; ACI

bus potentiis generaliter , & grauitati fpecia-

, m

A

liter, conuenit, maximique in tota Phyfica

eft víüs.

Eít autem ante omnia diftinguen-

; (eini

ve[cüt

dum inter Potentiam abfolutam & relatiuam.

Illa dicitur talis; que in corpus fiue motum ,

logae

fiue quiefcens, zqualiter agit; qualem graui-

aqit

tatem effe videbimus,

Hzc vero vocatur ea,

g&um h

quz aliter agit in corpus motum, aliter in quie-

j æquih'-

Ícens; cuius exemplum effe poteít vis fluuii

a

corpus fecum abripientis, qux nullum amplius

lii

ylurit

habet effectum , fimul ac corpus hoc eadem

celeritaté mouetur cum fluuio.

; ol

I22.

do p*

li

Di&a lex nature hec eft, vt; ceteris pari-

Dbus, in motu inzquabili, (91.) in quo celeri-

p

tas non eadem feruatur, fed a potentia abfo-

luta accedente perpetuo mutàtur, incremen-

J

tum vel decrementum. celeritatis fit propor-

tionale tempori in vtrumque infumto. Quod

r

magni momenti theorema vt extra dubium

ponatur, concipiamus moueti corpus aliquod

j

"

4 inftar pun&li confideratum, vi fua propria,

oc

—

Car. VII

74

hoc eft, inertiz , fine vlla porentia extrorfum

&

in id agente, tempufculo infinite paruo, quod

g

figno df exprimemus , per fpatiolum pariter

p

infinite exiguum 45 huic vero corpori A ac-

cedere potentiam abfolutam , in dire&tione cum

eiusdem motu conípirante, externam , qu&

illud quietum in eodem tempuículo promoue-

)

re valeat per fpatiolum fimile e3 mouebitur

f

1j

itaque 4 in d£ primo per fpatiolum a t e. Si

nunc defineret potentia externa , effet pundi

p

f

A vis quedam infita, priore maior, quacum

ferri poffet in eodem dt perpetuo per fpatio-

h

jum a T e; fed agente conítanter potentia ab-

foluta, corpus Z4, in quolibet d£, continuo

n

per & promouente , in fecundo d£ percurret

hs

n

hocateTgemaLt2e; intertioat2etez

& T 36 in quarto 4 f 4e, atque Gic porro; cum,

[i

In

e contrario, a vi quolibet tempore infita fola

non promotum fuiffet nifi in df primo per 4

er

inc

in fecundo per a2 f e, in tertio per a f 2e, ln

quarto per a T 3€.

Qu

123.

fem

i

Ex his fluit, quod pun&um 4

-, agentibus

vi infita, & accedente potentia, fimul, abfol-

W

vat fpatiolum . in dí fimplo 4 f e, in duplo

24 t 36e, in triplo 34 t 6e, in quadruplo

44 [10€, &c. idem autem ex vi infita fola ,

N

definente quolibet tempufculo abíoluto poten-

tía, percurriffetin df fimplo z, in duplo 24 t 65

&

l

in triplo 3a t 3e, in quadruplo 4a t 6€; &c.

s effe in-

Vnde palam fit , in terxïporibus dicti

crementa

[X

m

DE GRAVITATE,

7$

torfüm

crementa fpatiolorum vti e, 26,.36, 4e, &c;

h d

guod idem quoque per lineam rectam illuftra-

h puite

ri poteft atque oftendi.

n

124-

iOnecum

m

Horum incrementorum fpatii, a potentia

TOU

ortorum , quodlibet productum fuit in tempu-

anebicut

fculo d/; deinde in motu etiam ingquabili mi-

I $

nima tamen fpatii elementa , qualià hic fup-

t pii

ponuntur, concipi debent zquabiliter percur-

3C

fa; tertio, in motu zquabili eft celeritas vti

t[pto

fpatium diuifum per tempus, (82.) & confe-

entina

quenter incrementum celeritatis vti incremen-

cortino

tum fpatii diui(um per tempus conflans.

Ex

his confequitur , effe incrementum celeritatis

)CICUW

J5

ja tempore fimplo e: d£; in duplo 2e: dt; in

triplo 3e: d£; in quadruplo 4e: d/ ; adeoque

105 0l

n

in tempore quouis zplo, ze: dt; ac effe in-

crementum celeritatis in tempore fimplao ad

0 p f)

fle:*l

incrementum celeritatis in tempore quocun-

que alio zplo, vti et

ä—

:äïc.—-- 1:2, vel vti

tempus fimplum ad tempus zplum ; quod idem

in fymbolis íta exprimi folet, dc za zd£, pofis

ent

Qav

!

ta " quantitate conftante,

d

1254

al

h

Hoc theoremate primus víus eft Galileus ad

"d

motum grauium cadentium inueftigandum,

eius tamen demonílrationem non dedit, fed

)

!

Sfl &ll

in Mecbanmice Dial. 11I refütauit folummodo

noftro

CITC j

Balianum , qui illg &tate putauit effs;

expri-

a

Car.-. VII-

76

dÀ

öxpfimendï modo, dc

—

nd:, vel effe celeria

jl

tatis incrementa inter fe, vti fünt fpauola ds

ct

percuría; quod fi verum effet , vequireretur

em

neceffarió tempus infinite magnum pto fpatio

u

finito s abfoluendo ; vid. Celeberr. Euleri Mc-

Nt

chanica 'Tom. 1, $. 135.. ReGe igitur Galileus

eí

aduerariis refpondit , pofito dc — zds nul-

E

lum corpus ex quiete vnquam ad motum pof-

p

fe perduci, quiaio inftanti motus finitus hac

ratione generari deberet, fine quo motus pro«

duci' prorfus non poffet.

126.

i

F&. Moueatur pun&um A in dire&tione AM, &

ls

W

' folicitetur dum fpatiolum Mm percurrit a po-

tentia p di&a , fecundum eandem directionem

3

trahente, eritque incrementum celeritatis,

quod interea pun&dum Z acquirit, vti poten-

1

tia folicitans p, ducta in tempufculum df, quo

elementum M percurritur, Abfoluat enim,

4» hoc tempufculo dt , fpatium M« , (i a po«

tentia non folicitaretur, fed celeritate, quam

ï

in M habuit, vniformiter progredi pergeret.

Effe&us igitur potentie in hoc confiftit , vt

pun&um ab ea vltetius per m protrahatur;

quod fpatiolum «m zquale eft illi, per quod

idem punctum, fi quiefceret , ab eadem po-

tentia, eodem tempufculo df protraheretur ,

quia potentia fupponitur abfoluta, (121.) Huic

fpatiolo itaque « , pofito tempore conftanti,

proportionale eít incrementum celeritatis ;

— M p

-

(124.) & eidem fpatiolo & ; tanquam effedtui

inte-

DE GRAVITATE.

71

ederi

integro , proportionalis eft potentia; vnde hp-c

Q di

cafu , vbi tempufcula fupponuntur &qualia;

]net

erit dc z p.

Sed vbi tempufcula fupponun-

o pat

lii Mi

tur inzqualia , eft dc 2 df, (124.) ergo vbi

vtrumque eft diuerfüm , erit dc 4 pdt; hoc

Qul

eít, erit celeritatis incrementum pro quocun-

Idj n

que tempufícnlo, & pro quauis potentia, vti

m p

potentia ducta in tempufculum.

us D

z

127.

tus p

;' Supponuntur hucusque punctorum maffe

zquales ; fi vero etiam hz affumantur inzqua-

J

les, euidens eft, incrementum ccleritatis fu-

turum effe eo migus, quo maior eft corporis

i

alicuius vis inertig , vtpote quz tota fuperari

iont:

debet a potentia ad corpus accelerandum , &

kriut

ex ftatu fuo deturbsndum ; eft autem hzc vis

j p*

inertig vti maffa (42. & 31.) vel quantitas

d

materie ; eritque adeo,

ceteris paribus ,

yt a

incrementum celeritatis in ratione inuerfa maf-

fap

f corporis.

Hinc itaque deducinius theore-

j Wm

ma hoc generale : fi pundti alicuius, quod maf-

3rg€ï0[y

fam habeat 54 , directionem fequatur poten-

u "

tia abfolura p5 hac in tempufculo d/ excitabit

yhatt'

in corpore incrementum ccleritatis ; vel dc,

*

Í

i qIIJ

— À

Fluit enim hoc ex

a

tale, quod (it zquale

7

erdtl

precedentibus. ( 126.)

Habebimus idcirco

) ht

hanc legem motus perpetuam, vt pofitis de-

j

nominationibus hucusque adhibitis, & affum-

r

etermi-

ta 7 quantütate conftante ; inf;rius d

mlfgäm

nanda,

j

Car. VIÍ

78

&X

nända » (150.) femper fit dc — Eä-t :

qué pfd-'

que

itan

pofitio comple&itur ominia motus principia ;

$5

fi modo potehtize diré&io cüm dire&tione mo-

tus confpiret; id quod fit in-Grauitdte; vnd&7

B

be

in huius explicatione legem harc vniuerfalem

m

quain vtiliffime poterimus a

pplicare ; confen-:-

f&

tiente fempet expetientia,

If

ïïgo

pl

n

Accedamus nuüné ad graüitatis explicanda

Tk

partim phanomena, partim theoremata; quo-

lor

rum illa ab experimentis , hzc autem ex ra-

tiocinio przmiffo; comprobabimus.

Corpora

f

N

autem terreftria omnia tendunt deorfüm vertie

caliter$ hoc eft, vbicunque locorum ad hori-

Zontem tertz, ii quam cadunt, pérpendicue

lariter, Oftenditur hoc experimento perfacis

li; quo aquarum , vafe ampliori contentarum;

)

fuperficiei füurimz imponimus gnomonem, cu-

Y

ius crus vnum , erectum, longius fit3 atque

obferuamius, corpus quodcunque dimiffum ex

t

apice gnomonis, & libere cadens ,. exacte (e-

t

qui viam cruris huius fürfüm erecti

Cadunt

3

ergo corpora in linea recta, perpendiculari ad

I/

fuperficiem aquz ftagnantis, hoc eft, horizore

NI

tis veri? adeoque defcendunt verticaliter;

g

129

K

ri

Sequitur exinde, corporà térreft

;ïa ferti

Q0

órnia ad centrum térrz, Íi hec perfete fit

Ífpharicá.

Hoc eünim €afu horizon verus vbi-

fa

eunqué

DE 'GRAVITA'FE.

19

eunque referer circuli peripheriam, ad quam,

yy

quz perpendicularis eft linea , illa neceffario

Tnip

tranfit per centrum eius , vti Geornetria docet.

[

Si vero tetra fpherica non fuerit exadte, vti

e m

Hugenio, New/tono, Caffino, veliquisque cele-

üetfed

berrimis Gallie Anglizque Philofophis iure

coníc

meritoque videtur, fed corpus fphzricum re-

ferat hac vel illa parte compreffum : tum cer-

te priot demonítratio locum non inuenit am-

plius, neque adeo grauia vbique locorum ad

centrum terrg tendent, fed illud vitro citro-

plicitd

que deferent aliquantum.

Induet enim tuné

aj p

odb

horizon verus perimetrum ellipticam, de qua

falfum eft, omnem lineam reGarn ipfi perpen*

t

n vetté

dicularem vergere ad illius centrum.

d hor-

130

pcndiitj"

at

Ex obferuationibus recentiffimis IJ/uflris Mag-

ncarit

periaifii, & Socioram ,.in Laponia inftitutis pa-

yem

tuit, diametrum squatoris terr& ad huius

T

axem efífe vti 178 ad 1775 vid. Degré du AMes

[um e

ridien, pag. LVI.

Vnde confirmata eft fen-

ide l

tentia magni Newtoni, & fimul conficitur, fi

eu

axt telluris tribuamus ex communi fententia

i d

1720 milliaria Germ. tum diametrum equato-

pri

ris terre(lris fore 1729 milliar. eorundem; er«

crl

go different inter fe vtraque telluris diameter;

per polos, & per &quatorem , du&ta, millia-

ribus circiter nouem ; quz certe differentia in

; ii

corpore tam vaíto non impedit, quo minus

at

fenfibiliter fpharicum affumi poflit,

Faciun£

etiam

j Vþx'

unquä

80

CA-P. VIIV ;

etäam hoc Phyficorum quidam, nec ab hac fi-

fuit

gura recedunt; adeoque ex hac palmaria pro-

Oner

prietate grauitatem definiunt per vim , qua

effe

corpora terreftria ad terfe centrum pelluntur,

ad (

Sed alii exaCtiores melius tamen eandem deft-

dat

niunt per vim, qua corpora terreítria tellu-

&X

rem veríüs, perpendiculariter ad horizontem,

dat

pelluntur. Latiffime autem eandem defcripfit

qu

[

olim Cavallerius, in. Exercitat. V. p.325, per

&

vjm ; eam habentis, abíolute deícenfiuam.

1.

LU

[

Deducere poffumus ab hac prima grauium

p

proprietate aliquot corollaria , qua fünt fe-

lii

quentia,

Primo , grauia tendunt quidem ad

n

centrum terre, minime vero ad.centrum mün-

füm

di aut vniuerfi.

lllud enim folum experien-

h;

tia nos edocet, hoc vero minime; quis enim

€on

vnquam locum indicabit, in quo fit cenirum

gt

mundi? Sine feníü & ratione igitur loquun-

hur

tur, qui cum Zrifforele dicunt, grauia petere

qua

centrum mundi, quem errorem inter alios eti-

P

am reiecit Robaultus in. Phyfice P. 1. cap. 28,

illy

S. 6. Kepplerus in. Epit. Afiron. Copern. p. 94«

ad

Secundo , corpora terreftria omnia fünt gra-

ped

via; quia nullum hucusque dari potuit exeme

atql

plum vllius minimz particule , quz fibi per-

g

miífa & libera non deorfüm defcenderet, aut

Then

corpus, fübiectum fibi, non premeret, Gra-

ath

vitatem itaque vniuerfalem corporum terre-

:

ftrium proprietatem affumere licet ; donec pro»

V

betur contrarium,

Exhalationes fubtiliffimx

[

funt

p m

DE GRAVITA'T'E.

S8t

Mif

funt graues; premunt enim, & abitu fuo ex-

onerant bilancem ; ipfüm ignem grauitate non

WW

nyy

effe deftitutum docuit Bo3/ezs 5 aéris pondus

pl

ad oculum demon(trátur.

Terfio , hinc non

n d-

datur aliqua leuitas pofitiua, cuius vi corpus

ia «

ex fua natura;, & füa fponte, fürfum afcen-

FiZota

dat; quod iterum propugnauit Zrifroteles, fed

delcryi

quam opinionem prolixe refutauit Borel/us , de

TP

motiouibus natuval. a grauitate fatlis, cap. 4, &

(arm.

experimentis deftruxit Academia Floventina del.

Cimento di&ta, vid. ipfius Tentamina P. W , pag.

ó9. Nihil hic valet afcenfüs ligni füb aqua

| graufun

d fe

pofiti ,. vel ferri füb mercurio $ quippe idem

lignum planum , & politum, fimili vafis fun-

ydem d

do ficco impofitum , & aliquamdiu huic appret-

m mu

fum , definit afcendere, fi aqua fuerit füperfu-

epeit

fa; negato nimirum aquz intra fuüperficierum

uis Clïifc

commiffuras introitu.

udrto , oritur hinc, vt

: cenmti

grauia terreftria omnia fimul fumta conftituant

t qullü!l'

hunc ipfum globum noftrum terraqueum, tan-

ja p

quam nucleum quendam fenfibiliter fphericum.

alíos &t

Pone enim, difperfa effe puncta quotcunque ,

| C.'JP« D

illorumque fingula habere conatum accedendi

il P' 9;,

ad vnicum aliquod centrum, quem nihil im«

unt g^

pediat: accedent ergo illa, cogentur inter fe;

j a

atque coaceruabuntur, donec szqualiter vbi-

(ih F(F

que omnia fint conglobata.

Neque adeo ti-

ert D

ii

mendum eít , ne antipodes terram deferant ;

(

atque deorfum in profunda cceli delabantur $

g

€que enim illi ad centrum terrz pelluntur a

n

y

vi grauitatis, ac nos.

uinto, grauitas non

je-

eít vis inertiz; hac cnim— in corporá tam qu

to

$82

Car. VIÍ

to quam moto exercetur verfus omnes dire«

E

dfce

Qiones, quibus hoc cum altero quodam pot-

eft collidi; (42.) illa autem nonni(i vnicam

des ]

yedi

fequitur direcionem. *$exfo , in fyftemate

mundi etiam Copermicamo graue delapfum ex

[

turri alta, & fimul cum terris mota, attinge-

int

re tamen debet turris pedem, non quidem ob

i5

aérem vna motum & propellentem, vt rale

w

uidam putarunt, fed ex motu compofito,

ti

lT

( 106.) dum duplici dire&ione fertur tale gra-

ve, prima cum turri & terra communi; alte-

d

Ttci

ra, quz oritura grauitate. Si enim ar abri-

piens in cauífa effet, tum graue in vacuo Gue-

ia

vikiano cadens non videretur re&ta defcendere,

lio

uia aér abripiens hic ceffat; deinde Ga[en-

i

d

Y

us in Diflert, de motu impreffo a motore traus-

lato, expertus eft, in trireme, per remiges

o

velociffime impulfa, lapidem ex fummo malo

D

demiffum re&a ad pedem mali cadere, perin-

de ac fi triremis quieuiffet; vbi certe aéri ab-

«

repto id adícribi nequit ; quod ne ventus qui-

lo

dem vehemens efficeret. Vid. Leibnitii Epifto-

ii

la ad I/luffrem Dow. Goldbachium , Epiftolarum

U

p. 238. SeptimoWlobus terrz, qui penfilis eft,

W

non cadit, vti ait Baco Perulamius, de augm.

ln

de

fcientiar. lib. P,.cap. 25 quamuis enim fingulz

partes eius fint graues, ipfe tamen grauitate

hac partium füarum non mouetur, quia in co

eft axquilibrium horum grauium.

Ino

1521

Corpus prope füperficiem terrz pofitum; ex

p

quiete libere defcendens in linea perpendicu-

æqy

ri

DE GRAVITA'TE.

93

tes din

lari ad horizontem, obferuatum fuit in Gallia

defcendere in minuto fecundo primo per pe-

m po-

f vim

des Rhenanos 14, 625, feu fcrupula eiusdem

[yltemat

4

pedis 15625 5 vid. Celeberr. Euleri AMecbanica

d

P. 15 f. 2235 in fequenti fecundo 3 & 15625$

in tertio per 5 *« 1$625; in quarto per 7 ^

|, at

quidemzïä

15625 j atque fic porro multiplicando femper

, Vrl

pet numeros impares fibi fuccedentes. Eadem

ympof

expertus eft olim Galileus, in Dialogis de mo-

iu locali, Dial. 2; demittendo pilam eneam be-

tule g

yni; d

ne politam per planum inclinatum ligneum

membrana ebdu&um 5 & Hugenius, attenden-

m atb

vacio (*

do ad ofcillationes penduli; in Horologii Ofcil-

látorii P. IV prop. 25.

Cum itaque, in conti-

defcaden

v f

nuo lapfü füo, corpus graue defcribat tempo-

re primo fpatium fimplum, fecundo triplum ,

at

tertio quintuplum , quarto feptuplum &c. ap-

er n

paret, illud aucta femper delabi celeritate, quia

m

maiora continuo defícribit fpatia.

Defcendit

eo P*hg

ergo corpus graue in fuo lapfuü motz accelera-

(

'entust

to.

Diuiditur enim motus ingquabilis , vel

difformis, (81.) in acceleratum, qui continua

ii l!

capit celeritatis incrementa , qualis eft prefens

hr

, en[ilii 6

grauium cadentium ; & in retzrdatum, qui con-

unua capit celeritatis decrementa, qualem vi«

TI4

debimus effe grauis alicuius afcerdentis.

jnit^

*

Ü

,

1351

n2

| qml

Cum igitur vis grauitatis in cotpore etiatn

Tnoto, pariter vt 1n. quiefcente , nouas fem-

per celeritates excitet, adeoque in vtrumque

tl

&qualiter agat: patet, vim grauitatis effe po-

À

teütiam

u

—

Car. VII

$4

tentiam abíolutam ; (121.) adeoque omne$

d,

ipfius leges deduci poffe ex canone generali ,

(ita

quem füpra (127.) de potentiis abfolutis de-

.

j

rpa(f

monítrauimus.

lia

134.

por

Partes corporis omnes, etiam interne qus&«

Hic ante omnia

vis, augent pondus ipíius,

declarandum eít, quid fit pondus corporis, &

y

uomodo differat a grauitate. Eft igitur poz-

Inud

$s vis grauitatis multiplicata per numerum

tid

punctorum materialium, ex quibus corpus ali-

d

quod conftat; feu, poudus eft magnitudo quz-

Euf

dam determinata grauitatis ; vnde fimul patet,

lei

quenam vtriusque fit differentia; eft nempe

d

rauitas non pondus ipfum , fed ponderis cauf-

Dy

Ía,

Sic pun&tum corporis vltimum 4, atque

þ

vis grauitatis 2 ; in hoc iam pun&o vltimo

fj

vnico erit ipfius pondus idem cum ipfía.vi gra-

qu

vitatis, aut pondus ipfius — g. Compofitum

n

deinde fit corpus B ex 1oo eiusmodi punis

tut

4; erit nunc huius compofiti pondus vis gra-

li,

vitatis centies fumta, aut roo g. Eft enim

Qu

in fingulis elementis materiz vis grauitatis fim-

Wi

plex, fibi vbique zqualis, adeoque pro vnita-

3

te corporum ponderoforum terreftrium affu-

^menda.

Sit aliud corpus C, quod contineat

100 eiusmodi elementa, atque erit huius nunc

pondus vis grauitatis millies fümta, aut 100e

Y

25 confequenter erit pondus B ad pondus C

ts

- 100 g: 1000 g£&4 100 Z:-1090 4, quz fünt

Q

quantitates materíc Viriusque corporis, hoc

€it;

T

bE GRAVITATE.

$5

- Orn

eft, maffz. (31.) Hinc igitur dicimus, pon-

i,

J de

dera corporum effe inter fe, vti fünt eorum

maí(x; fiue, pondera mafflis effe proportiona-

lia; quod femper verum manet, etiamfi cor-

poris alicuius figura mutetur,

n qie

135*

te omui

Hzc ita comparata effe difcimus ab illo ex«

us d

perimento, quo quzlibet corpora, ex. gr. num-

g

r

mus aureus & leuiffima plumula, in vacuo Gue-

rickiato ex eadem altitudine demiffa, vno eo-

ais

demque tempore ad fundum pertingunt, quod in

udo qu

aérenon fit, ob huiusrefiftentiam, quam corpori

gt

leuiori fenfibiliter opponit; hine inter ventilan-

i net

P

dum grana folidiora longius proiiciuntur, quam

leris i

palez leuiores.

Hoc in ponderofis omnibus

j H

ita fieri debere fufpicatus iam olim fuit Lucre-

lo

tius, de rerum natura lib. II, v. 2285 deinde ali-

TE

quantum confirmauit Galileus, in Mecban. Dial. I.

npom

tandem vero Newtonts experimento ipfo infti-

j p

tuto primus confecit in Princip. Pbilofopb. Nat.

Yi g

lib. IH , prop. 42.

Ab:hoc experimento fluit,

f ent

quod defideramus, íi coniungamus id cum ca-

vds

none potentiarum demonftrato ; (127.) quem

yo fl

n J

.applicari heic poffe diximus mod? áante. (153.)

con[('üfäï

136.

j

Quoniam allegatum experimentum oftendit,

a

j

vi grauitatis in corporibus magis & minus pon-

derofis, eodem tempore, eadem abfolui fpatiaz

quæ

fit

clarum eft, in iisdem zquales oriri acceleratio-

p

atis incrementa; pofitis

nes , vgl zqualia celerit

[ij ?

]

F3

