tas fiue extenfio foliditatis

perfe&z , collectiue

gt

Íumta, z 1 — p: Sit deinde pollex cubicus auri;

2! ïf

LU

l

j

p[)(ö

cuius adeo exteníio geometrica rurfus zi r,

uius ponduszz 4, quantitas pororum t P; ad-

j

"n

gb

A

eoque

20

Car. Il pE CORPORE,

eoque quantitas foliditatis perfe&tz in hoc cubo

aureo —

I-.F.

Quoniam igitur folum id;

EU

V

quod folidum eft in corpore , ponderat, erit

1-P: r—pum4:a, vndeper regulas Arith-

[

metice univeríalis deducitur p z 4-24aP

1

!

l

&x—-p:.a;

- Erit igitur in corpore quo-

p«

vis, refpe&tiue accepto ad aurum , quantitas

f

P

ororum ad quantitatém matetiz folide — p:

[/

yep

CMAed44P:a- APE - a(tie P

teh

a(]-—P)-

d

Qb

Applicemus hanc re'gulani vniuerfalem ad

aQ

Ponamus primo , aurum elfe

aliquot cafüus.

tm

corpus perfeGte folidum, atque pondus alterius

fol

cuiusdam corporis, íüb pollice cubico efle

r4. Erit igitür fic Pz3 0, àtque in corpore

examinando erit quántitàs pororum ad quanti-

tatem folidi z 4-— 4: d. Si ergo afirum effet

q

corpus perfecte folidum , vel fí daretur aliud

q

quoddam corpus perfecte foliditatis , atque

a

pondus po

licis cubici ipfius 4, cum pondere

h

pollicis cubici in corpore examinando a5 ex da-

T

tis his 4 & 4 poffet accurate fciri, quenam fit

p

extenfio mareric folidae & pororum in corpore

di

examinando. Talis autem materia perfecte fo-

ii

lida cum nulla inueniavür: (33.) nefcirmus in

fpe«

omni corpore quantitatem 'materig propriz.

lllug

Secundo , ponamus in auro dimidiam parteni

b

exten(ionis geometrice effe poros; atque ha-

[

bebimus P

p

-— ls

223

nec non quantitatem pororum

«

ad quantitatem folidi G — $ 4: z47 247

Qu

4: 45

2f

ELVSQVE AT'TRIBVTIS.

J i

4: 45 quoniam igitur pollicis cubici aurei &

hum j

]

aquei pondera fünt vti 193 & 15 erit 4 22

i,

à 7 1, adeoque in aqua ratio pororum ad foli-

s Ari

ditatem z 38 : I.

Eft praterea in fubere 4 Z

dul

322, 4 73 15 ergo in hoc ratio pororum ad fo-

o qu

liditatem Z 162: 1. Pro aqua igitur habemus;

pori ad folida Z 58: 1 & componendo, pori *

dadtit

folida , hoc eft, extenfio geometrica, ad foli-

æ:p:

da Z 39:1; ergo in aqua erunt folida z J ex-

(p-?Nj

tenfionis ; & fimiliter in fubere orientur foli-

da zi ;$, extenfionis.

Vides igitur in pollice

cubico aquz tantum eius partem 39^2m elfe

fln

aquam folidam ; & in fübere modo ip(ius par«

um &

tem 163?" ; pofito, auri dimidiam partem effe

alteri

folidam, qua tarpen fine dubio minor multo eft,

TE

l COIPW

] gt

Adfünt igitur in corpore naturali quocun-

uti d j

que élementa folida , adfunt pori non folidi ;

T ii

quorum vtrumque fimul fumtum corporis effi-

E

g[qllf

cit volumen , (iue extenfionem geometricam.

| Ondck

Explicabimus hzec, non autem demonftrabi-

mus, fi probabiliter afferamus, duo vel tría, aut

æmm li

plura etiam, elementa coniungi inter fe in-

TOU

diuulfo nexu , atque fic conftituere maffam

f CC/!C »

primi ordinis, diuerfarum fpecierum. Singule

n !

fpecies primi huius ordinis iterum inter fe con-

j r

iungantur omnibus modis poflibilibus :' atque

exinde orientur maffz fecundi ordinis, cum fuis

Tertius fimili modo

Tid W

fpeciebus magni numeri.

o

efficiatur ordo , aut quartus,, fi placuerit ; at-

434*

que hoc progreffu ingens particularum & nu-

i

H

3

Inerus

22

Car. II pE coRPORE;

file

merus & diuerfitas efformabitur, quz demum

in maffam fenfibilem, continuata coniunctione,

p

excrefcent.

Intelliges ita id , quod folidum eft

ph

in corpore quouis, nempe ab elementis ortum;

pi

fed poros quoque intelliges, fi elementa affu-

mnas aut fpatium fuüum replentes, aüt non;

I

n

fi hoc, . pori per fe edíünt; fi illud, tum di-

duc&ta aliquantum inter fe füppone elementa,

p

atque fimiliter poros in tali corpore non inepte

(it

ftatues.

Ti

Íi

37*

j

Facilem rationem ex his ftabilitis reddes, cur

[

chalybs igne duratus durior fit molli, fed a mi-

li q

(

nori pondere difrumpatur; cohzrent nempe in

eo magis particulz minoris ordinis, minus au-

yi

tem particulz ordinis maioris, quarum illz re-

fiftunt limz, hz vero difruptioni a pondere ap-

Wot

e

penío.

Confirmat quoque hos particularum

ordines fanguis omnium animalium, qui micro«

til

EU

fcopio fübiectus ad oculum oftendit, globum

rübicundum a fex aliis flauefcentibus ferofis

t

ii

hf

Q

componi , in quos fponte refoluitur ; tum de-

inde ferofüm quemlibet iterum conftare ex fex

li

n

Wt

aliis lymphaticis.

It

38-

(

Perfpicitur porro ex his, quzenam corpora

2

fint homogenea, qusnam Petevogenea; illa enim

DT

fünt, qua ex eiusdem ordinis particulis funt

T ag

compofita; hxc, quz ex diuerft ordinis parti-

Vg

culis fupt concreta.

Docet autem experien-

tia, omnia fere corpora naturalia fenfibilia effe

heterogenea. Nam metalla componuntur cx

Y

ale€s

EIVSQVE ATTRIBVTIS.

detm

fale, fülphure & mercurio ; animalium partes

Y Oion

rebent fpiritus fübtiles , aquas, falia volatilia ,

jundi

phofphorum, olea; terras ; nec aliter effe com-

Qttüty

parata reliqua corpora, Chemici docent.

a af

39*

u m

Clarum itaque etiam eft, cur variis & natu-

re & artis viribus corpus quodcunque maius

turm di

amentay

poffit refolui iterum in particulas minorum or-

p i

dinum , immo forían in ipfa elementa , atque

rurfüs componi." Non enim coherent vel hzc,

vel ille , inter fe neceffario ; fed vti contingen-

ter confluxerunt : ita fimiliter quoque feparan-

diey t

fedin

tur attritione, igne, fermentatione, putrera-

&ione, folutione; feparatz vero denuo in alias

nempeïn

vinus 4

particulas mira varietate coniunguntur, per

vim firutiure quibuscunque feminibus in crea-

wl re

tione rerum inditam ; vnde ex eadem terta;

n

ricalt

eademque aqua confpería, creícit Aloé ama»

riflima, arundo faccharifera dulciffima, acetoía

yi m*

, gjoi

acida, rofa gratiffima, fenna naufeofa, &c. Sed

& fola partium eiusdem ordinis varia combina-

qs at

Zio corpora efficiet diuerfiffimz ftrudturz, Hu-

;[Umf'

ius memorabile exemplum fiftit nobis aqua; qua

"TU

videtur effe maxime homogenea , quia nuius

Chemicorum vnquam quicquani aliud ex aqua

elicuit, quam aquam.

Hzc tamen in vaporem

! CDTW

eleuata exhibet nebulam, nubes; ex atmofphz-

ia

Áiti

ra autem decidens format pluuiam; congelata

CUh)

vero niuem & grandinem.

ni Pml

49.

e)FCïlcn

T

Conmcurfus particularum eiusdem ordinis ,

ii

aut diuerforum, eft gereratios decurfus

autem

i

j

fimi-

fih

B4

24

Car. II pE coRPORE,

fimilis ," eft corruptio corporis naturalis, Vnde

t

mabifeftum eft , quomodo corpora poffint aut

ln

generari, aut corrumpi, dum interea elemen-

[

ta, & fubítantiz verz eorum, non annihilan-

Q

tur, fed perítant.

4T.

;

Tertio loco fpe&tamus iueríiam. corporis na-

turalis, quz eft attributum eiusdem , quo hoc

ll

ftatum fuum aut quietis, aut motus, quantum

poteft , conferuat atque tuetur.

fü

Corporum

dl

enim quorumlibet vnumquodque , fi in quiete

verfetur , hanc perpetuo retinebit , nifi a viri-

fl

fil

bus externe admoris eandem relinquere coga-

tur ; atque pariter , fi in motu fuerit coníti-

Áim

tutum, hunc non deponet, ni(i a viribus contra-

W

riis ad quietem fuerit redaCtum.

Sit enim cor-

let

pus aut in tabula pofitum, aut e filo pendulum,

fen[

quiefcens: id perpetuo in hoc ftatu füo mane-

g

bit, nifi aliud corpus in id incurrat, motumque

lt

Tioi

ipfi conciliet; hoc vero fieri non poffe fine ali-

qua corporis mouentis vi, ad hunc motum effi-

Ti

00

ciendum, confümpta, atque adeo ad vim iner-

tiz deftruendam , exinde palam eft, quia cor-

n

us mouens celeritatis fuz quid amittit, adeo-

que prius corpus in motum concitat cum de-

Idem

t

cremento virium füarum propriarum.

plane etiam obtinet, (i corpori moto oppona-

lk

Iu

tur aliud aut quiefcens, aut contraria diredtio-

ne latum, quod illius motum fiftat, ac illud in

quietem reducat.

Vt eapropter inertia nihil

aliud (it, quam vis corpori infita refiftendi cui-

hs

libet mutationi ; ex quo fluit axioma : Ome

K

corpus

355

EIVSQVE ATTRIBVTIS,

25

Veds

eorpus, fiue motum , fiue quietum , manere in eo-

fint at

lena«

dem ftatu, in quo femel eff pofitum , uifi ab ex-

ternis viribus flatum bunc mutare cogatur ; vel,

nihilus

omuem mutationem ab qli(lua canffa externa fieri.

426

Vis inertiz refiftit tam motui, quam quieti,

(Il5 19

o hoc

corpori inducendis , & primo competit elemen-

tis $ quo itaque maior erit numerus elemento-

Rántam

rum in aliquo corpore , eo maior in eodem

Wum

erit inertia ; fed numerus elementorum cum

p quit

xiflaViIi-

corpore mouendorum & grauitantium efficiunt

eiusdem maffam. (32.) krit itaque vis inertizx

TO

femper proportionalis maff corporis; confe-

T

; CODU:

quenter hoc, fiue quiefcat, fiue moueatur, ha-

bet vnam eandemque vim inertim, Hunc in

n o

fenfum egregie dicit Cartefius in Epiftola 25,

:ndU]UM!

Part, I1, fí duo corpora inzqualia motum gqua-

jo ais

ypmq

l]em accipiant : hec eadem quantitas motus

non tantam velocitatem infert maiori, quantam

] (mc 2li'

um e»

minori; hoc fénfu corpus dici poteft quodpiam

€o plus inertiz naturalis

Participarc ; quo plus

im If

materiz continet.

u o

in Ó

D

am "

Quarto mobilitas e&4a€tributum corporis na-

[

turalis , quo hoc aptum eft transferri ex vno

0 1

loco in alium ; eftque motus ipfe translatio gor-

poris facce(fiua € loco in locum.

jjt

il

4

Quinto occurrit quïe]zcz'bz'äitas, quz eft attri-

jj o

butum corporis naturalis, quo hoc aptum eft

1

permanendi in vno eodemque loco; eftque

B 5

a

ines

26 Car. Il DE CORPORE, EIVSQ. ATTR.

uies nihil aliud, quam permanfio corporis in

eodem loco.

Quoniam vero tam de motu,

quam de quiete corporis , plurima fünt expli-

canda: ideo in fingulari Capite hzc expone-

mnus,

45-

Sexto igitur ordine prodit Figzrabilitas; que

eft attributum corporis, qua hoc aptum eft

;

affumendi quaslibet figuras, feu limites fuz

extenfionis.

Elementi quidem figura eft im-

mutabiliss maiora autem corpora figuras füas

[t

k

mutant, fi partes quzdam adiiciantur, deman-

tur, aut transponantur 5 adeoque corpus ma-

]i

li

jus figurabile eft ob id ipfum, quia diuifibile.

pl

46.

Reliqua attributa corporis funt Grauitas , 4t-

tratio & Elethricitas ; qua& in tota rerum natu-

E

ra maximz fünt amplitudinis, & confideratio-

nis mirum extenfe; atque hinc illorum cui-

que feparatum Caput deftinabimus. Enume-

ratis hucusque attributis addiderunt alii , effe i

l

loco, effe in tempore , effe finitum, effe creatum ;

q

erdurare ; (ed hec communia fünt corpori na-

3

turali cum aliis rebus exiftentibus, veluti cum

0f

fpiritibus finitis, neque adeo haberi poffunt pra

N

attributis corporum pro

priis, fed ad Metapþy-

t

ficam fuünt referenda.

n

CAPVT

l1'Rl

£ )X 4

27

Qtis t

^CAPVT II

fitty

. eut

DE.VACVO.

AO

47-

I

Vbet nos Phyficorum omnium aucboritas, iu-

bent vfüs & neceffitas, tractare quoque de

; qui

i d

vacuo fiue inani ; quod thema ita percurre-

s Q

mus, vt, quoniam celebris in eo ftabiliendo

din

aut remouendo eft controueríia, proponamus

tantum., vtriusque fententie argumenta, & li-

U]

demate

berum de vtrisque ftatuendi vnicuique relin-

quamus arbitrium.

Vocatur autem Zacutum ,

us f

fiblt.

Inane, fiue Spatitm, locus non repletus cor-

pore; fpatium nihil continens, capax tamen

alicuius continendi; vel dimenfio aliqua geo-

metrica, deftituta foliditate phyficas (20.) aut

il

edam, extenfio vniueríi, in quo corpora po-

m nit

nuntur , & libere mouentur.

ia

48.

um [lld

Tnütme

Vacuum ftatuiffe quidem olim iam Zbaletem

T

Milefium , manife(tum eft ex ipfius refponfione,

teglhy

tl

quam dedit quzrenti, quid fit maximum ? di-

| gti n

xitenim , hoc effe locum, capere enim hunc

omnia.

lqci o

Erafmi Apopbtbegm. lib. VIT, n. 3.

[

Statuerunt idem quoque omnes Epicuri & De-

ul

"ocritiaffecle ; cuius vtriusque do&trinam re-

nouauit hodie Gaffendus , affumendo duo re-

yum naturalium principia , atomos atque va-

cuum, Neceílitatem porro vacui ad obtinen-

jj

N

dum

28

Car. III

dum motum videtur agnouiffe Zriffofeles, cum

dicit: fine.loco, &9 vacuo , €9 tempore , impof-

fibile eft motum effe. , Pbyficor. 111. cap. .. Ho-

W

die vero maxime hzc difputatio inualuit inter

?

Newtonum & Leibuitium , vtramque magnum

Y

refpedtu Philofophorum omnis etatis.

j

N

M

-

p

49

Tn

Argumenta igitur vacuum flabilientia hec

us

fünt:l. In pleno, (quód perfede tale fümen-

A

l

dum eft, imperfecte enim plenum , iam inclu-

fie

dit vacuum,) nullus fieri poteft motus, De-

qi

beret enim hic fieri aut cum penetratione di-

Q

menfíionum , quz eft contra naturam corporis;

I)

(23.) aut, quod Ariffoteles putauit, cum fe-

Ó

ceffu corporum contiguorum , quz locum fibi

mutuo cedunt, veluü ex. gr. pifcis in aqua

Tnouctutr.

Sed quorfüm cedete poffunt cor-

pora fic elifa? nifi in locum 2 materia vacuum,

aut vero in circulum impellendo omnia cor-

pufcula, qus motui fünt oppofita.

At hoc

cafü nullus globus aliquot tantum diametros

füas percurrendo emetiri poffet, vti demon-

ftrauit. Newtonus in Philof. Nat. Princip. lib. II;

prop.z8. Idem hoc argumentum placuit etiam

Job. Bernoullio, vid. Commercium Pbilof. Leibu.

€9 Berm. Tom. 1, p. ó2, Huc quoque fimilitet

fpe&at illud veterum, fine vacuo non poffe

du E assl s LE h. 9 n i a

fieri condenfationem aut compreffionem cor-

porum; redit enim prior quafítio, in quemnam

locum cedant particule elifz rariores.

$0* II-

DE VACVYO.

29

4 Qum

"

$0.

L

li. Si omnia effent perfede plena, neque

| W

vacuum diffeminatum reperiundum effet in cor-

tit i

poribus : tum hzc omnià fub equali volumine;

vel füb eadem dimenfione geometricàs ex. gr.

]

magnum

pollicis cubici, idem, etiam deberent habere

X

pondus. Quod vero contra omnem eft expe-

rientiam 3 nam pollex cubicus v: g. auri vi-

h hac

cies fere ponderofior eft, quam idem pollex

fomete

aquas.

Robur huius argumenti facile patet;

m ide

Si enim in eadem dimenfione geomerrica vtrin-

u D

que omnia fint accurate repleta: tum vtrin-

tiod

D

que etiam eàdem copia erit materiz, aut ve-

go[pühii

ro idem pondus j nifi vacua fpatiola referta

fint. materia quadam interlabenté non graui ;

qum i

gt (

qualis vero materia non grauis, cüm neque

ratione neque experientia ftatui poffit: illa a

nuy

fugt

Vacui patronis reiicitur. ( 9.)

$i.

qnia d

III. Preterea ptobatur vacuum ex cometa-

Achi

rum motibus , qui pet fpatia coeleftia vndique;

iametm

& quaquauerfum, & in omnes partes ; motu

gemo

fuo diuturno ferunturj vnde liquere poteft,

) hb l

in vaftiffimis illis fpatiis dari vacuum , quod

jit tl

appellant coaceruatum , atque proin illa fpatia

'Ofb

€cleftià omnis fenfibilis refi(tentie , & confe-

(mi

quenter omnis fenfibilis materie, effe expertias

o 1

$

N

j U

IV. Sunt alia adhuc argumenta & experi-

pue re-

I!

menFa Vacuo patrocinantia ; vquæ przci

periun-

!

,

30

.Car. III

periuntur colle&a in Framc. Baylé Infütution,

Y

0l

Pbyfice, pag. 75, olim ab antiquis iam adducta

[

Philofophis. Eft inter illa etiam hoc: fit cor-

pus craffum aliquod, veluti lapis tnagnus, is

rumpatur cuneorum ope; non poteít negari;

difrumpi hoc a&tu partes quasdam accuratiffi-

me prius inter fe combinatas fuis füperficie-

culis; quz, fi feparantur, vacuum efficiunt ;

E

4l

nifi materia rapidiffime mota adfit, qus fa-

&um hoc interítitium repleat; fed in momen-

Á

u

to repletio hec abfolui non poteft, verum tem-

ufculo aliquo opus habet; vnde faltim id

[

l

confequitur, vt quotiescunque corpora maio-

ra franguntur, toties etiam vacuum aliquod

fe

i

tempore breuiffimo exiftat, adeoque vacuum

in mundo fit poffibile, quod nec ipfe Leibmi-

D

]

tius abnuit, vid. Commercium Pbilof. Leibu. 9

Bern. Tomo [, p. 429.

q!

33*

l

Excutiamus nunc etiam rationes illas, qu£

vacaum e rerum patura expellere elaborant j

quarum quzdam certe fünt leuiffimz , primo

loco in aciem producende, & Ariffoteli pre-

fertim vfitatze 5 quamuis hic fibi contradicat.

48.) In vacuo nihil poffe moueri; quia ibi

nihil fit,' quod fit fuperius, inferius, verum

omnia fimilia. Sapit füuam &tatem hzc obie-

Gio, & facilé retunditur theoria moótuum nó-

flri eui, quibus certo conftat, ibi motum ef-

fe faciliorem, vbi minima fit refiftentia , qua-

lis anino eít ín vacuo ; tum vero n

on eft

ER M NQUET ITR H MR RD DN

vacul,

DE VACVO;

5t

Nacui, motum determinare aut fürfum aut de-

ia

lia

orfüm, aut qualibetuerfum; fed hoc eft viri-

(it

um impreffarum, qux cum vacuo nihil com-

mune habent; atque contrarium potius huius

gnus,ix

Qegt

afferti obtioet , in perfecte pleno nihil poffe

moueri, Concipe enim terrz noftrz ftrata in-

üratf-

verfid

teriora perfedte (ibi contigua & repleta; at-

que tum cogita ftratum tale vnicum lapideum,

Tciutit

aut terreum, aut fabulofüm , moueri e loco

yue f

Ti

fuo: quaefo, quam immeníam fimul cogitare

ym (G«

debes motui huic oppofitam refiftentiam , fi

yin id

re&e cogitas? quam facilius volucris mouetur

in fuüblimi aére, cui tantum vacui eít inter«

4 mi-

ah'quod

fperfíum ? Alterum argumentum eít ciusdem

farine , vtres inflatos, & deinde digito com-

'aciumi

Lal

preffos, non fub(idere; ergo intus omnia effe

plena. Nihil enim aliud ex hoc confequitur,

ii d

quam locum in vtre inclufüm non effe vacaum

coaceruatum, fed diffeminatum , quod tam

leui preffione comprimi nequit; vt taceamus,

a particulari hoc ad vniueríale non valere

j q

yoranij

confequentiam.

primo

54

li p

ridi

Validiüs videtur effe argumentum Cartefit

contra vacuum, qui, naturam corporis ip ex-

ii fä[

v;'[Ll]l

tenfione collocans, & vacuum intelligens eti-

am babere füam extenfiooem , omhia corpus

»ccic

effc dixit, & perfe&e plena , quoniam in hac

fententia corpus & vacuum coincidunt. Sed

n

v

quam falfa fit hzc füppofitio de natura corpo-

D

ris, füupra iam indicauimus; (21.

))

ncü

g

fs. Va*

CA. B;

IH

$2

$$

tb

Validiffimut vero ratiocinium contrà Inane

lii

Leibuitius ex his quondam deduxit; primo , ad

Vnu

Qu

explicandam natüram. not opus effe vacuo;

neque in vlla cauffa ad illud effe regrediendum.

t t

At vero ad explicandam cauffam motus cormes

IG

tarum & planetarum,; eiusdemque diüturnitas

«

tis, nonne opus eft vacuo? ($1.) Secuido gras

Pilj

n

viffime iüdicauit idem au&or perfpicaciffimus;

vacuum in rerüm natura nihil effe aliud, quam

f

T

locurm íterilem ac incultum ; in quo aliqüi

produci adhue potuiffet; talià autem reliaqui

in muüdo locà fterilia ; pugnare omnino cum

fapientia diuina.

Sed refpondit àd hec, non

fine verifimilitudine , 70P. Bertioullius , fterilis

J

tatem hanc neceffariam fuiffe , vt motus in eà

potuerint oriri àtque continuarij fterilia, vel

vacua loca non effe (ine vfu füo; veluti apu

nos (unt pori in fpongia, feramina in reti &

cribro; atque ante mundum conditum fterilis

tatem hanc fuiffe vriuerfalem, non repugnan-

Q

te fapientia diuina.

Exftitiffe autem aliquan-

;

do vacuumi , in quo Deuds mundumi. cotidide-

bnþ

Og

rit, atque idem poft hunc conditum defiiffe;

afferit Daneus lib, 1. Pbyf. cap. 38.

E&x

7[2

$6.

fe qu

Expofitis ita rationibus vtriusque fententig

Afj

precipuis füpereft; vt fi vacaum aliquod vni-

l

verfale, quale ante mundümi conditum nobis

fty

teprefeutamüs; concipiatur, aut exftiterit» il-

M

lud.fit 1, deftitütum omni corpores 2 pene-

l

trabile

JïSE VACVO,

33

ttabile à quouis corpore; fíine omni refiften-

^

i li

tiaj

3*

vbiuis homogeneum & filà fimile; 4.

ii l

vnum;, indiuifum quippe in fe, & diuifum a

: Nact

quouis alio; $. continuum , nec pattibus in-

Qiedün

terruptum ; 6. indiuifibile a&tu ipfos 7. inde-

15 Cotte

terminatum , & íine finibus hurmana ratione

itüttit

cognofcibilibus ; 9. immobile, cum nulla pars

ii t

eius intelligibilis remoueri poífit, fine fucce-

cifrmis

dente alia perfe&e fimili 3 9. immutabile, ob

rationem precedentem; 1o. exteníio

d qui

geoma.

g aliil

trica trium dimenfionum,

j i

Ri o

COA VT - TV

Wi i

T [fgri[ii

DE LOCO, TEMPORÉ

ytis 10

EL MOTY,

adiü, V

iif

575

i

qi lt

L

Ociis et fpatii immenti , Ín quo totus mtin«

dus confitit, pars a corpore quodam oé-

cupata. "Tale fpatium an detur, nec né, nge

T

| (jl)ndlnf'

bis perinde eft; idque affumimus tantum, vt

€0 exa&tius de motu agere poífimus,

Locus

j ]

e(t vel abfolutus; quem in pofterum locum

&x ifos» dicemus , Corporis nempe vnius in

Je fpeGtati$ wel relatiuds; qui plurium locorum

f

K

i

1

abfolutorum eft inter fe fa&ta comparatio $ qua-

Jit

em locum etiam appellabimus $itim$ qui nof

iqu

li

r

]

proprie eft locus; fed affectio locorum. — 1ta

;!

* €x. gr. templum in aliqua vrbe confideto,

&f[;rit

Iu

i

illud certe occupat partem aliquam fpatii murne

i

j

-

anis

Car. IV DE LOCO,;

M

dani, atque eatenus eít in loco fuo abfolutos

L

t

fi terra moueatur, quem-

idetr

quem füubinde mutat,

que conftanter retinet , fi terra quiefcat, Si

füm

et.

vero deinde confidero etiam alia zedificia tem-

plo vicína , quorum quodlibet pariter tenet

la

€u

locum fuüum abfolutum , refpe&tus hic , quem

habent hec ad locum templi, vocatur huius

mu

Ita fi idem

[u!l

locus relatiuus, & vice verfa.

hoc templum afpicias ex hoc vel alio loco, de-

pl

rehendis id pariter fitum effe in alio atque

püa

alio loco, fed relatiuo tantum, cum abfolutus

lm

pe

femper maneat vnicus.

pis i

58.

D

Hinc patet, locum relatiuum man

ere kpofï'c

eundem , quamuis interea locus abfolutus mu-

tetur.

Concipe enim te fedentem , vna cum

1

di,

aliis perfonis pariter quiefcentibus , in aliqua

naui, quz promoueatur ; mutabitur ita qui-

per

dem continuo vniuscuiusque locus abfolutus;

fed omnium locus relatiuus manebit . idem

j

il

donec etiam hz períong circumcurfitent , at-

que tum fingularum mutetur locus & relati-

QU

tfe

vus & abfolutus,

59:

Jtin

[UE

: Locus non eft fuperficies fpatii continentis,

VCI 1

vti Ariffoteli olim - vifum fuit. Locus enim ,

UT

huic debet effe homoge-

quia eft pars fpatii ,

Dui

neus, adeoque erit quantitas rrium dim

enfio-

num, (56.) qualis nulla eft füperficies. Dein-

ntis

[

t

e, fi locus eflet fqperfïci'cs fpatii contine

aut

TEMPOR.E ET MOTY.

35

Yolato;

aut contenti, quz coincidunt inter fe; tum

j

idem corpus, aliam figuram na&tum, diuer-

ea, Y

füm occuparet a priori locum , quod abfurdum

(ia af

eít. Pone enim cubum cereum, cuius fingu-

ter vt

la latera teneant 2 poll.;. erit fic foliditas

ogqu

eius 8 poll.cub. & fuperficies 24 poll. quadr.

TT

muta poftea hunc cubum in parallelepipedum ,

( idet

cuius bafis fit 1 poll. quadr. longitudo vero g

qo, d

poll. atque erit fic foliditas eius iterum, quae

jo a

prior, nempe 8 poll. cub. fed fuüperficies mul-

sf

to maior, nempe 34 poll quadr. vnde fi fü-

perficies determinarent locum, occuparet cor-

pus hoc in pofteriori cafü locum maiorem ,

nempe 34,in priori vero minorem, nempe z24.

xte þüfk

60.

Jutusn

j mo

Tempis , quantum illud deícribi a nobis pot-

a

eft, meníura eít durationis rerum per prius

r od

& pofterius. . Eft nempe illud non ens aliquod

lb[blulïi;

per f& fübfiftens, fed fücceffiuum , atque. de-

ic 12

pendens a rebus ipfis, feu ordo & fücceffio

(tent,"

ilorum, quorum exiftentiz fe invicem con-

& m

fequuntur in ferie continua ;5 vnde, fi nihil

exifleret , nec tempus daretur.

Concipitue

proinde tempus attendendo ad ordinem iZea-

fim Íefe infequentium in mente intelligenti ;

nl

m

vel attendendo ad moftum corporis alicuius per-

"Qs Cnïm'

currentis fücceffiue varias partes cuiusdam

d

patii.

6t.

r

d[ men illd

f

pdt

Diuidifurl tempus i

n. abfelatu

üz aut 've'rum;

1

T0H

& relatiuum; illad ef &uxus zquabilis illorum;

G a

quo»

v

Car. IV nE Loco,

56

nj

m confequitur, qualis

f

quorum vnum alteru

fluxus zquabilis in exifte

ntiis aut mutationibus

[ils

han

fucceffiuis rerum habetur. Nec fücceffio idea-

rum & cogitadonum noftrarum poteft effe

ia (

C

menfüra temporis equabilis & abfoluti , quia

hxc fucceffio idearum aliquando peragitur ce-

fo|

bt

lerius , aliquando tardius, prouti füumus ala-

cres aut fatigati , fani aut. zgroti, placidi aut

inquieti.

'Tempus autem abfolutum squabili-

ter femper fluit ;

nunquam tardius, nunquam

t

celerius , fe

d absque omni relatione ad mo-

lite

'tum corporis cuiuscunque a&quo

femper labi-

pli

tur tenorc.

62.

on

Ti

'Tempus autem relatiuum cft id , quod men-

füram nobis exhibet per motum corporum quo-

Qu

rundam nobis apparentem ; íeu eft apparens

fu

ac fenfibilis. menfüra durationis per motum.

&

Cum igitur temporis abfoluti fluxus placidus

u

& zquabilis fenfus noftros non afficiat : ac-

ü

vocandus eít in fübfidium motus aliquis alius,

[

qui fenfüs noftros afficiat & moueat, & cuius

motus partes, & fpatia percuría, temporibus

elapfis femper fint proportionalia ; idem vero

motus debet e

fe maxime obferuabilis, omni-

l

bus obuius, qualis vulgo cenfentur apparen-

C

tes illz fixarum, & folis, reuolutiones, quam-

t

4

vis omni zquabilitate non procedant, fed cor-

4j

er

Iu

rectione opus habeant Aflronomis nota.

pif

has reuolutiones partimur

tempus in horas;

s, vel

WR

dies,l meníes, & annos ; diem vocante

yyx u-

zv

TEMPORE ET MOTYV.

31

vuxSuui , integrum folis circulum, quem ab-

t, (

foluit ab vno meridie in proxime fequentem ;

atb

quem deinde diem fübdiuidimus in 24 horas;

effioiee

f

hanc in 6o minuta prima, & quodlibet horum

ytel

in &o minuta fecunda, vt igitur minutum fe-

[üti,

:

S,

cundum fit pars 8640o"? illius temporis, quod,

aglmr [

fol curfüi füo. digrno impendit , horologii vi-

IDus i

brationibus indicanda.

D

lacidi

63.

æquzb.r

munqi

Cum temþus verum fit qua'ntum vniformi-

ter extenfum , & füa natura fimpliciffimum :

)

d hi

hinc commode etiam per alias quantitates fim-

pliciffimas poterít reprefentari , & imagina-

tioni noftrz proponi. Tales quantitates fuünt

linea re&a & circularis , quibus cum tempore

M

u

quedam ineft analogia. Nam temporis tam ;

o

quam linearum rectarum , partes omnes fibi

/J

g

paxö

funt fimiles; & ficut linea per flaxum punài

t m

generatur: ita etiam tempus finirum exiftit

T

tandem ex fluxu qua(i quodam momenti ali-

jct

u

cuius inftantanei.

Quamobrem in pofterum

j0 i

&

tempus- d lineam recam dgügnabimus.

i

.mpoub

64-

don

Motus in genere eft;mutatio loci; (45.) qui

Ís u

locus eft vel abfolutus, vel relatiuus, aut lo-

yd

4

cus vel fitus, (57.) itaque motus eft vel mu-

1

j

tatio loci, que vocatur 4Motus abfolutus, vel

[cd [

mutatio fitus , qug dicitur AMotus velatiuus. lta

j M

pifcis mortuus, qui vna cum flumine prouol-

uitur, mouetur abfoluto motu ; nauta quie-

1 ho[HSI

[:

tus

o

C 3

n

38

-Car. IV nE roco,

7

tus in fua naui, vento aäta, mouetur abfolu-

Pifcis veto in flu-

te , fi modo terra quiefcat.

À

1£nine viuus mouetur relatiue 5 nauta in naui

[

Male

promota ambulans mouetur relatiue.

1l

definiuit motum Carfefius ,. per. feparationem

«

corporis ab alio corpore contiguo; quis enim

no

exinde non concluderet, vtrumque corpus,

fci

facta feparatione vnius, moueri, tam rema-

Wi

nens, quam feparatum? quod obiicit. 7fcbiri-

N

bufus in Med. meutis p. 69.

65.

Sie.

Ita quoque quies, quz eft permanfio in

abfo

€odem loco ; (44.) duplex eft, dum corpus

ps (

quoddam perftat in eodem loco, que vocatur

telati

quies abfolutas aut vero in eodem fitu, qux

quid

vocatur quies relatiua.

Veluti, pofita terra

Otien

quieta, zdificia , montes, arbores, & quxli-

füs

bet terrz infixa, fünt in quiete abfoluta; nau-

fertu

ta vero fedens in naui promota eít in quiete

tief

t*antum relatiua.

M

66,

Uty

In fequentibus, quz de motu pertractanda

W

Q

erunt, femper intelligemus motum & quie-

tem abfolute tales , nifi expreffe contrarium

Vs

u

]

moneatur. De his itaque patet, quietem ab-

folutam fimul quoque effe quietem relatiuam,

Il,

hoc eft, ea quz abfolute quiefcunt, quiefce-

pum

re etiam relatiue.

Cum enim abíolute quie-

ferr

P

fcunt, neutrum eorum füum mutat locum ,

neque adeo mutant relationem, quam loca in-

Wil

ter fe tenent adeoque quiefcunt relatiue.

67. Àt

TEMPORE ET. MOTV.

39

ahfoiu-

67.

od

At vero, quz quiefcunt relatiue , non fta-

in m

tim quiefcunt abfolute. Poffunt enim feruare

. Mh

relationem locorum füorum , & fimul omnia

Ea

communi celeritate promoueri.

lta ex. gr.

Qis eim

non fequitur, fi oinnia in terra relatiue quie-

Corpi

fcunt, tota terra quiefcit ; nàm quics relatiua

| I6

poteft effe motus abfolutus.

ffii

68.

Sic etiam motus relatiuus poteít effe quies

n

abfoluta; aut vero fieri poteft, vt idem cor-

| cois

pus fimul moueatur & quiefcat, illud nempe

vocatit

relatiue, hoc autem abíolute. In terra enim

ly q&]ä

quieícente ponamus nauem promoueri verfus

a tetr;

orientem , e cuius prora egrediatur nauta ver-

füs occidentem eadem prorfus celeritate, qua

T

H f

fertur nauis: euidens eft, nautam fic motum

quiefcere abfolute ; quantum enim in fingulis

n quitiü

momentis mutat locum fuüum a naui abreptus;

tantum przcife eiusdem iterum reftituit mo-

tu fuo proprio, vt ita, abfolute loquendo, lo-

m&anda

cum füum nunquam mutet, fed tantum na-

T

vis füb pedibus fuis ipfi quafi fubducatur. Ob-

yrari

tm

jici quidem hic poffet, in eodem, cum prio-

ri, caíü globum a prora proiectum ad pup-

:bu'uäf-'b

pim , eadem celeritate, qua nauis fertur, hanc

ydt

ferire: fed dicendum eít, globum fic quiefce-

d

anc

jom

re abfolute, neque ferire puppim; íe

ipüi fübductam ad ipfum quietum allidi.

i

69. De

j

H

C 4

f

(l

40

Car. IV nE roco;

69.

g

(lig

De nullo totius vniuerfi corpore certi effe

poffumus, illud abíolute quiefcere. Si enim

qua

demonfirare velim. quietem abfolutam cuius-

dam corporis; debeo de illo oftendere, quod

in eodem femper loco permaneat; ( 6$ &57.)

£0

iam vero hic locus füb nullum fenfüm cadit,

Hl

neque adeo demonítrationem hanc aliter. ab-

t

foluere poffüm , quam vt obferuem, tale cor-

l

pus habere quietem relatiuam, quse fola fenfi-

qui

bus capi poteít : at vero ex quiete relatiua ad

l

abíolutam non valet confequentia, (67.)

/

foti

10.

hn

Motus foli corpori competit; & fpatio opus

l

h

habet, in quo exerceatur.

Primum intelligt-

Qu

tur, quia motus, qui eft mutatio loci, in a-

qi

lias res cadere non poteft, quam que locum

tel

fuum occupant, quod corporum proprium eft

d

attributum. (2c.) Alterum oftenditur, quia

gi

mutatio loci eft mutatio partis vnius in fpa-

W

tio cum altera huius ; igitur fine fpatio motus

k

comprchendi nequit.

b

y

Quies nihil eP:X pof'i?tïiili » fed fola priuatio

motus. Suffüicit enim ad «uictis abfoluendam

ideam, vt cogitemus, vno momento corpori

u

abletum effe*omnem motum, atque tum cor-

fü

pus, quamuis nihil noui acceíferit , quietem

D

habebit. Putarunt quidam, quietem confiftere

M

in aliquo pofitiuo, nempe in vi inertig. 'Sed

j

|EC competit equaliter & corpori quieto &

p

moto; (42.) quare non eft hzc inertia vis

&

guia-

TEMPORE ET MOTYV.

41

quietis. Neque hinc quies vllos admittit gra-

n efe

dus , ob id ipfum , quoniam eft mera priuatio ;

z

Sj m

quz non recipikt magis aut minus.

Y CUU

72.

tqui

Nullum corpus per fe mouetur. Omne enim

f &)')

corpus per vim inertiz vel in quiete perfeue-

m od

rat, vel motu equabili in dircctum progredi-

iter d

tur. (41.) Quoties igitur euenit, vt corpus li-

yle eot.

berum , quod quiefcebat, moueri incipiat; aut'

ii

quod mouebatur ante, vel non zquabiliter ,

;lariuz n

vel non in directum, -progrediatur vlteriusz

toties huic mutationi cauífa füfficiens eft affi-

j

$

gnanda , (ine qua nihil fieri poteft in mundo.

Mla autem vocatur Potezfia aut Fs moirix,

itío opd

inclli

quz eft omne id; quodcunque corpüs aut ex

quiete ad motum concitat, aut motum eius al-

Ci) in P

terat ; vel, potentia vocatur, quicquid corpus

u

de ftatu fao deturbare conatur.

V'nde intelli-

priund

gitur, nullum corpus moueri a fe, fed a poten-

l, qï.i

; n r

tia, Motus autem relatiuus oriri poteft in cor-

pore fine virium in id fa&a imprefliones füflicit

p m

enim, vires admotas effe corporibus illi vicinis,

vt relatio horum ad illud mutetur.

ii

43*

Nulla corporibus inducitür mutatio , cuius

yuet

caufia non fuerit motus, fiue excitatus, fiue

TU

tum [0[

füffocatus. Probat hoc tum ratio, qua co-

u,e(äm

gnofcimus omne decrementum, incrémentum,

conflü

fU

omnem generationem & corruptionem , vel

qualeméunque alterationem corporis naturalis,

hlz

Ts i

pendere a motu.

Probat vero etiam continua

€xperientia, dum ex.gr. vetu

urifz

Crm [

&acc ligaa d

fima

OE

gw:

42

Car. IV iDE Loco,

fima corrumpuntur; quod non aliunde fit, quam

Tou
