fcrupula pedis Rhenani. "Térrz autem pun-

&um quodlibet füb zquatore in minuto fecun-

do percurrit 1427 pedes Parif. (79.) vel 1477

n

pedes Rhen. aut huius fcrupula 1477000j ita-

que erit celeritas materiz grauific ad celeri-

ti'c

di

tatem motus diurni terrz L 25188250 ad

fí

1477000, Vel quam proxime vti 17 ad 1. Pre-

mit vortices alia adhuc difficultas ; nam (i ma-

tería grauifica mouetur in vorticibus, tüm eae«

Bo

dem celeríitate feretur , qua quidem planeta,

d

quem Vrget.

Sit C planete celeritas in fua or-

bita, » eius orbita, 7 tempus periodicum circa

IG

a

folem, D diftantia a fole, erit, fi duorum pla-

doadi

netarum motus inter fe conferantur C: c

L

fic

Ll

1

T

: ..'5.. & ex regula Keppleüana T1:tt 3

p«

T

Ti

Y

*

h

DDD: dddergo €: é &

FD* yàd?

c:lgrims'

lm

inde cireularis vorticis foret in ratione reci:

(

proca fuübduplicata diftantiarum a fole;

Iam

av

unius planetze curfüm circa folem $ confide-

l

remus. Sit fig. *una diftantia eiusa fole $P, &

huic infinite propinqua $p ; ex centro $ radio

n

$P delcribatur arculus Pr.

Ilam fümatur alia

gl'

a fole diftantia $Q , & planeta eodem tempu

fi

4

fculo ad 4 à' Q. perueniffe concipiatur , quo

à P ad p pertigit, deíctibatur iterum ex cene

N

u9

*

p

pE VIRIBVS CEN'TRALIBVS. 131

vt

tro $ radio $Q arculus QR , etit ex regulà

ylte

Keppleriana

ET

182')0

PSp & QS$g vel

D p«

$P * Pre SQ w QR

E

) lu

Pr: QR & $Q: SP at Pr &

- QR funt pia-—'

d u

netz celeritates circulares, ergo celeritas vor-

0j ]l

ticis foret reciproce vti diftantia. Que dug

celati

diueríe leges celeritatum vorticis in eodem

jo d

. Tre

fyftemate fecum combinati nequeunt.

196

m

Qd

Si corpus 4 in cürua quacunque ZBD circa Fi

]u

centrum C, vi qualibet centripeta ad illud ten- 14.

dente, moueatur: defcribet id femper areas

ia

Diuifa enim con-

m

temporibus proportionales.

cipiatur curua iíta in partes infinite paruas A4B,

p

& BD , quz iam pro re&tis haberi poterunt li-

Te

neis. Habeat corpus in 4 celeritatem aliquam

ia

progrediendi in tempufculo df per 44, fed fi«

mul in eodem d£ trahatur verfus centrum pe£

4« : deícribet ergo hoc tempuículo diagoná«

eriti

lem 4B, abfíoluto parallelogrammo . 42B«$

ii

(106.) aderitque ipfi in B celeritas aliquantuti

au&ta, qua in alio df ferri poffet in directum

hut

per Bb z AB; fed vis centripeta denuo aget,

r

& corpus trahet ex B. in & per B8, Vnde cor-

n

pus denuo feretur in diagonali BD parallelo-

rzdlo

grammi BbDg.

Corpus itaque in tempore

j aliz

fimplo defcripfit aream 4CB ; in duplo aream

1pi

ACB 4 BCD5 fed eft area BCD - ates ACB.

quo

Nain triangula duo 4CB , BCb habent bafes

Id

(

&quales 4B,

Bb, & communem verticem C,

vel

I &

L

*

ag

132

Capr.

VIII

hoc

vel eandem altitudinem $ ergo ACB BCb

fera

triangula autem BC5 & BCD funt intra easdem

nec

parallelas PC & bD, & habent eandem ba(in

in:

BC; etgo BCD X BCb , & coníequenter BCD

dl

r ACB ; hinc area a corpore deícripta in

tempore fimplo eft ad aream defcriptam in

Imzp

p

tempore duplo Z ACB: ACB 4 BCD z ACB:

24CB z 1:2, vVelvtitempora. Simile'ratio-

cinium cum per totam curuam extendi polfit,

fe

patet propofitum.

t

197.

te

Keplerus ex obferuarionibus aftronomicis

£

euicit fummo labore füo & ingenio, I; plane-

Q

tas omnes moueri , hon in circulis, fed in el-

lipfibus , in quarum I!, foco alterutro fol fit

9

pofitus; III, tempora, quz planetarum quili-

ber in füa orbità abfoluit ab initio motus fui;

efíe proportionalia areis, quas vertir, radius

velor di&tus AC vel BC; aut diftantia mobilis

h(

a centro virium ;5 & IV,tempora integra perio-

!

dica duorum planeétarum effe in ratione fefqui-

h

plicáta díftantiarum mediarum a fole; hoc

W

eft, vti D* 2 ad d;

295

?

vel etiam V , quadrata tem-

Y

porum periodicorum effe inter fe, vti fünr cubi

K

diftantiarum. — Vewtonus poítea hanc arearutm

zquabilem defcriptionem , in omni curua exi-

ftentem ; a priori demonfílrauit , in princip.

Philof. Nat. $e&. I1, prop. 1, ex qua deinde fe-

;ï

quentia fuüa fere omnia deducit. Idem quoque

euicit a priori, vt corpus reuoluatur in ellipfi,

requiri vim centripetam ad focum tendentem

um ab

in racif)ne inuería cjuplicata diftántiar

. hoc

DE VIRIBVS5 CENTRALIBVS. 133

hoc foco ; ex quo poftea, cum Kepleri ob-

.00

t

feruadionibus combinato , patuit, omnes pla-

m d

netas ia folem graues elle eadem plane ratione,

in qua corpora in terram fünt grauia vsque

t

ad lunam ; (157.) vnde intelligitur, quid Nev-

j

tono (ic grauitas torius fyftematis noftri folaris

ptam n

-« J

Ub

vuiuerfalis , aut grauitas cælejïis.,

198.

lehiti

Deducamus ex gencrälibus (185.) premiffis

| püdï[l

regulis cafüs aliquot fpeciales, vt canonum ibi

traditorum latiffimus pateat vfus.

Primo, vi«

res centrales duoruüm corporum zque velo-

noma

cium, & in diftantia equali'a centro , fünt in-

, p

ter fe in ratione maffarum.

Fluit hoc ftatim

d

mcc

) fU;J

mBiuwxes

. Erit enim fic

ex canone I, qui eft, p —

i qniïf-

us

U UMCO: . ce

——

d

nR

3l

nr

äelf ob Czré, R z f

Hä

*

habebitur , diuidendo per eq

ualia ,( P:p

n

jptti

M a.

Hinc fi duo fluida diueríz grauitatis

fl

fpecifice, veluti mercurius viuus & aqua, vel

pondus folidum fluido, inclufa fint eidem cubo

; hii

eu

vitreo, ad horizontem inclinato, & circumgy-

nt m

rentur , afcendet grauius, magisque recedet a

e

centro, quam leuius. Hinc etíam inter cribran-

dum grana-fólidiora ad peripheriam cribri ex-

"u

;

-pelluntur, palez leuiores ad centrum colligun-

p,df fc

tur, vti fupra iam monuimus. (169.)

199.

ïugquc

3

li

Secundo, fi corpora zqualia, quorum idem

u

efl Cm

eít tempus periodicum. íint in diuerfis diftan-

- tiis

jn^

l 5

Wi

2

134

Car.

Vi

tiis a centro: erunt. vires centrales vti diftan-

ti* a centro.

Conf(equitur hoc ex canone III,

dj

e

fed hoc cafu funt

(185.) in quo eft p zz 2tt—

?

quo

11 & f conftantes quantítates ; ergo p vtios at

orbitz, vel peripheriz, fünt vti radii: ergo

erit vti 7, diftantia a centro.

Hoc illud ipíüm

p

eft, quod füpra (155.) affumfimus. Ex eodem

pla;

hoc etiam canone deriuatur íequens corolla-

rium: fi mafTz (int in ratione Inuería diftantia-

ptti

rüs

rum, vires centrales effe equales. Cum enim

2241

j

fit generaliter p — us aque hic füupponatur

[

—

MW

;:: I, aut 7o — r, & f conítans 5 erit

his fdppofïtis p z 1, vel vis centripeta vtrin-

)

que &qualis.

p

260,

"'Tertio, fi duo corpora equalia, in eadem

diflantia a centro , ferantur diuería celeritate:

l

erunt eorum vires centrales vti quadrata ce-

leritaturn.

Patet hoc abunde ex canone [,

"

u

852 p

a

tt

—

h

201.

Quarto, fi q »^7ata temporum periodico-

j

vum fuerint inter fe vti cubi diftantiarum : erunt

l

vires centrales in ratione compofita, ex dire-

a maffarum , & inuería duplicata diftantia-

Tumacenuo. Fluit hoc ex canone IIl, in quo

$

E.

[2

|

p

DE VIRIBVS €ENTRALIBVS. 13j

tll

nl

eft p — *Pï?- (ISs.)kE& enim fic £? z " s 015

Q f

quo fübftituto fitp z — — —» ob r z o.

TT

:

t

Ex $ 199 facillimo calculo ponderum in fü-

dj

erficiebus folis ac planerarum ratio eruitur.

ipfün

Codert

Sit fig. T folis centrum in 5, Veneris in 7

701

planetz alius primarii in P, Veneris tempus

periodicum círca Solem : 9, & planet alte-

at

rius — T, erit

1 enim

Vis folis in Venerem ad vim folis in plauetam P

)natur

qti . ad B

60 TT

jd

Si iam planeta primarius operetur in fatelli-

iv

tem L, cuius tempus perjopl.icqm circa planetam

rimarium fit £, erit

Vis Solis in Fenerem ad vim primarii planete ia

t

$.

p

fatell"item vti

"

adPt

Í

ritte

[ (

Sed cum Sol operetur in diftantia 57 & pla-

lj f:

neta primarius in diftantia PL , & vires cen-

trdles fint reciproce vt quadrata diítantiarum;

babebimus

L

:

1

i

i WL PL

e m

ergo in diftantiis a qua-

Spi;' PL2 , 4

Í

j

Yi

libus :

i

yis Solis eft a;l vini planete frimarii vti 1 ad

PL

qia

qu

SV? it

d

$ Pona-

Syu,:

er

£RÓCEDe

29^-

BC

-*L-—f

156

Car, VIII

i

Ponatur radius corporis folaris & D , & pla-

netzx primarii zi d, & fol operari in fua füper-

lat

Y

I

tütoi

ficie, & planeta pariter in füa , erit

CUP OM

petwt

3

EIS

$P

ergo grauitäs' in füperficie Solis

eft ad grauitatem in fu

4 - PL5.4.DD

perficie planete primarii

vt 1a

hinc

3/5 tt.4d

V K

Ex.

I

peti

Sumatur tellus noftra,

N

6 z2 2241 14h 49' 20^

E 37 7 4j

i

Dz :oooo

1Yon

qu

d z

109

PL

g

-65, $ rad. Tellurís

H

$F z414460

—

[ d

$/

- gfït ratio

ponderum in füperficiebus Solis &

Telluris vti 1000 ad 417.

il

Ex

I

Ratio þonderum

p

in fi uperhciebus Solis & Jouis

q

€x comparatione quarti fatellicis

lu

SF: PLz3443, 723: 5201

D

f 36 16b ga* p'

d- 996 treliquzquantitates manent vt in

exemplo praecedenti, & euoluta füperiori for-

mula, ratio ponderum in füperficicbus Solis &

jouis eft vti 10000 ad 782.

Ex.

4

$BOM

a

U L

ii

DE VIRIBVS CENTRALIBVS,

137

Ex.

If

?

! & ph-

nfuper-

Ratio ponderum in fuperficiebus Solis & $a

turni ex comparatione fatellitis Hugeniani.

--

-

p

PL - 8525

(ie li

$P 23723

£ 15932h 41* 14*

: primarii

——

799

hinc ratio ponderum in di&is fuperficiebus erit

vti r0000 ad 472. Cum igitur grauitas in fu-

perficie folis fit ad grauitatem in fuperficie pla-

2

PL3

rl

ad

——

& vis centri-

netg primarii vti

D

£d*..

fuga ZEquatoris alicuius fideris, ex eodem theo-

remate Hugeniano, fit proportionalis radio -

quatoris diuifo per quadratum temporis verti-

ginis , erit grauitas in fuperficie folis ad vim

D

centrifugam æquatoxfis foklaris. i

p

T

P

Jis !

SPE3T72

——

*

Die

1. fi T defignet tempus cbnuc;rtïo...

nis folis circa axem fuum : & in quouis alio

planeta primario, quem fàatelles circumit, qui-

d

que circa axem fuum mobilis eft , grauitas in

fuperficie planetz eft ad vim ccntrifugam -

PL? T*

quatoris —

TTEP N

: fi T denotet tempus

]

xotationis &quatoris planetarii.

frr

Ex.

I

Quæri—tur ratio g

rauitatis in. fuperficie fohirï

A

ad vim ZEquatoris eius centrifugam.

J/

Es

SV

N

158

CaAv. VIII

SV - 157. 614. ràd.

T — o2jd i$h r6' relique quantitates

funt ezdem, qux in calculis füperioribus , &

k app

Tellur

grauitas in füperficie Solis erit $1094 vicibus

maior, quam vis centrifu

ga xquatoris ; hinc

qum

DW

figura folis þl"t perquam fphzrica,

xl eet

Ex. II.

citas.

De Tellure

lus p

Dir

PL 6o.5 rad. &

ettrl

Tom a a

fitot

t 9274 3h 4

(

hinc ratio grauitatis in füperficie Telluris eft

Votun

ad vim centrifugam squatoris terreftris

—

t

ts ;

394 : r.

if

Ex. II de Jove.

het

Ex comparatione quarti Satellitis

I

PL — 25, 299 rad. 2l

Quat

T.

p

od 9 h 56' 9"

den

t

v

—

m

16 16 32 9

m

Ratio grauitatis in füperficie Jovis elt ad

vim centrifugam squatoris Jovialis — 10: r

vel accuratius 9. 95o: z. hinc figura Jovis a

fphzrica multum recedit.

Ü

Inveftigemus íam cafüm , quo grauitas in

füperficie planetz & zquatoris eius vis cen-

trifuga zquantur , & habebimus , ponendo

(

celeritatem rotatoriam e&quatoris incognitam

t

PLi

DE VIRIBVS CENTRALIBVS. '139

PL3

d

i? da

—

e x

g ——

ltate

.tzdzþ'l-'

XX

D3

jns,

& applicando ad Tellurem eruitur, fi rotatio

|vinba

Telluris circa axem foret 17 vicibus celeriorg

j t

quam nunc eít, vel i Terra intra :5 287' circa

axem fuum conuerteretur, vim grauitatis fore

vi centrifuga squatoris equalem ; & fi velo-

citas huius rotationis foret adhuc maior, Tel-

lus plane diffiparetur.

Pari ratiocinio colligitur, vim grauitatis &

centrifugam in Equatore Jouis fore squales,

fi rotatio circa axem fuerit triplo celerior.

Cum quantitates materiz in planetis fint vt

lus«d

corum vires attrahentes in squalibus diítan-

o

tiis ab eorum centris , erit quantitas materíd

in fole ad quantitatem materix in quolibet pla-

SP3

PL3

neta primario fatellite ffipzto vt

—

ad

i?

Et cum denfitates folis & planetarum fint vti

quantitates materiz diuife per volumina, erit

SE3

denfitas Solis ad denfitatem

planetz primarii vti

PL3

( D*

i dà *

di

y!

yi

CAPVT IX,

DE CORPORVM QVALITATIBVS,

1

y n

202.,

a

Q

valitates corporum definiuimus füpra, (16.)

w

| €lie proprietates , quz his aliquando tan-

(l

tum;autíingularibus, adíunt, lta ex gr. du-

li

rum

IX

140

CAP.

rum effe, aque non femper , fed quando con.

Tünt i

dim

gelata eft tantum, competit ; falfum effe, aquis

non omnibus, fed fingularibus conuenit , ma-

Dttip

tedu

rinz nimirum , & mineralibus fontibus.

Tünt

203.

U5

Generaliter diuidi folent hz qualitates in

craf

adiuas & pa[fiuas s veluti in igne eft qualitas

tor,

a&iua liquandi metalla, in his vero paffiva per

Tnatt

ignem diffluendi. Deinde notanda eft antiquo-

itque

rum diftin&io in qualitates materiales aut imma«

Qu

leriales ; vel reales & inteutionales ; illas dixe-

hu

d

rünt effe , qux operantur & fentiuntur aut im-

mediate , aut interuentu materie cuiusdam

continuz ; hanc vero , quz operatur in diftans,

nulla intercedente materia intermedia.

Veluti

fol luminofus fentitur, in tanta quidem diítantias

fed ut lumen egrediatur ex eo, & mundum in-

f

ill

feriorem illuminet , ope radiorum ad nos vsque

pt

extenforum ; eft igitur hoc qualitas materialis

foliss ferri atvractio fimilis eft qualitas magne-

le

tis, fi detur materia magnetica , cuius ope

ifta peragatur. QCum vero fol dicitur circum-

p

le

ducere omnes planetas circa fé, eosdemque

vi centripeta ad fe allicere , nullaintercurren-

T

Ye

te materia, vti Keplero & Newtono vifüm eft:

;

erit hzc qüalitäs immaterialis , vel intentionalis.

W

204.

Q

[

Celebres etíam fünt Ariflotelicorum diuifiones

qualitatum in primas , & fecundas ; illas ftatue-

runfc

*

PA

DE CORPORVM QVALITATIBVé. i4i

NT

rünt effe quatuor, calidum, frigidum , humi-

f aqi

düm , & íiccum , ex nümero elementorum

Qit hj

Peripateticorum ortas, ac ad. quas omnes alias

lsl

reduci poffe putarunt ; harum vero numeravee

rünt quatuordecim, quz fünt, denfitas , rari-

tas, grauitas , leuitas, durities , mollities ,

ht d

craífiies , fübtilitas, ariditas, lubricitas , len-

qualt

tor, friabilitas, afperitas, leuitas, quz ex pri-

ffra pt

marum temperatüra & mixtione profiuant $

antiquo

atque cum hz allegatz tacu potiffimum ob«

TT

feruentüt, vocari etiam folent tangibiles ; qui-

A di

bus deinde adduntur ceterorum fenfuum ob«

ii

ie&ta, fapores, odores, fonus, & colores.

i

£0j

( diäöm:

Yi

Deïnd& diftin&ionem quoque igduxit Aii-

dilni

n

ftoteles inter qualitates wanifeffas €9 occultas j

illas effe dixit, que a fenfibus euidenter de-

( VSC:JC

]

prehenduntur;

has vero effe tales latentes

at

& abíconditas poteftates , quibus res natura-

ma

les agunt vel patiuntur aliquíd, cuius ratio ex

üs-qf

Citt

primis, atque inde ortis, qualitatibus non faci-

le reddi poffit.

Heg vero qualitates occulta

deny!

merito hodie deridentur; quía nihil aliud apud

um

veteres illz erant, quam modeftum ignorantiz

[imt

Referuntur huc ;

afylum & obuelamentum.

t

quarum nomina tamen, apud varios auctores

occurrentía, notari debent, Sympatbia , mu-

tua quedam confpiratio rerum , ex occulia

yfont

cognatione orta ;

veluti lacerta animal dici-

tur homini natura amicum j ruta ad ficum fa;

fue

tà

[uj

*

144

C0 51X

fenfi

ta lxtiffime proüenire; vlmus gäudere viti-

Corpo

bus propinquis ; vel cum ofcitante vno ofci-

*

Teqai

tat alter

?

cum quis faliuam in ignem ex-

Conft

fpuens puftulas inde in lingua fentire creditut.

Cuig:

Antipatbia, naturalisrerum inimicitia quedam;

brici

& repugnantia; qualis effe vulgo creditur

tür à

inter leonem & gallum cantantem ;

oues &

$

brafficam & vitem.

Q .

lupum

»

Autiperiftafis ,

deb

intenfio qualitatis propter qualitatem contra-

hi

t

tiam; vt quando cellas, & fpeluncás terre,

fisio

zítate frigidiores crediderunt quam hyeme ;

Yi

uod vero falfiffigum effe hodie repertum

O

eft. JMagietifmus, vbi corpora quedam facile

íe vniunt, & congrediuntur, veluti mercu-

Dn q

dety

rius auro, fülphuris fümus argento, arripitur,

N

Idiofyacrafia, cum. quidam res innoxias ferre

LR

nequeuht, autres noxias appetunt; veluti(i

hominum quis vinum , cafeum , cepas

c.

dec

refugiat, ad confpe&tum gladii ftri&i, phlebo-

lis

tomiz , expauefcat, áut animo deficiat ; vel

qu

araneas, carbones, calcem, cum appetitu & fi-

qui

ne noxa, devoret.. Quarum omnium qualita-

Ht

tum occultarum cognitione ; ab experientia

füs

haufta , olim Magiain namrqlcm conftare affe-

vo]

ruerunt;

anit

506;

W

"'Tentabimus 805; maiori cum fru&tü , evol-

lt

Vere diftin&as ideas precipuarum qualitatum,

»e

in

Qu£ in corporibus deprehenduntur ; atque

curn illz fenfüum externorum ope debeant ob-

H

feruari: videamus ante, quidagendum fit, vt

Ísn-

DE CORPORVM QYALITATIBVS.

143

te vit

fenfüum fallacias euitemus — Ad qualïtäfem

p a(

corporis naturalis aliquam fenfürite capiendam,

j *

requiritur Primo; ut organum fenfus bene fit

qredit

conftitutum,; integrum , vigens , & illzfum;

quia)

cuius cum contrarium obtineat ex. gr. in fe-

bricitantibus , illis, quz& dulcia funt , viden-

credti

ous d

tur amara; autoculo Izío ; vel. diftorto obie-

tl

&a apparent multiplicia. ^Secundo , medium

Contta

debet effe conueniens, nec aliena qualitate im-

s (ertds

butum; ita in tenebris, in quibus medium vie

fusnon eft illuminatum, de coloribus iudicare

hyeti

atf

nequimus 5 fic per vitrum rubrum res vifz

omnes apparent rubrz, propter medium alies

ul facüs

muo

na qualitate imbutum.,

Teriio ; iufta & moe

derata fit diftantia inter fenforium & fenfile j

uipit

hinc monemur, montes, e longinquo continu-

i t

vditi

0s vifos, tales reuera non effe. Quarto, fitus

& motus fint a&ui fentiendi conuenientes ;

s U

phlcbl'

decipitur enim vifüus, fi quid obiiciatur ocü-

lis non fecundum lineam re&am ; — nec ignis,

at ) Y

n &

qui eft a latere manus; hanc ita afficit ac is,

qui manui eft fübie&tus;

uinto,mora requis

| uahkg-

erjenti

tfitur aliqua ;

quia quzcunque fübito in fens

füs incurrunt, & in momento quaíi przter-

r

volant, nihil admodum eos afficiunt,

Sexío,

animus non fit diftra&us, fed omnino ,totus

Occupatus in percipiendo fenfibili. - Generali-

ter itaque attendi hic debet ad ícientiam ex-

! gVO]-

perimenta capiendi, quam prolixe expofuimus

ii

m

in differtatione phyfica , de vera experimentorum

pbyficorum co?/titutione;

u

ff

A07,

L

Z

CaAr.

IX

T

tump

207:

efiec

Qualitates guftabiles primum , fiae fapotes,

Corpi

euatenus in corporibus confiderantur , quz

atu

hinc fapida vel infipida dicimus , confiftunt in

que

partium . folubilium fpeciali textura , ita vta

tilis

faliua in ore diffolui , neruorum apicibus , in

1n or

lingaa protuberantibus , applicari, hofque velli

vide

care poflfint,

Senforium huic negotio defti-

tectd

nacum eft lingua , eiusque tunica papillaris ner-

tinon

voía, quz fubrililime diuifos neruos magno

teoi

numero continet , definentes in papillas tenues;

n

frequentiffimas in apice linguz, unde ex ea

t

etiam parte fubuliffime fapores fentimus. . De-

du

bentigitur corpora fapida conftare ex particu-

qu

lis facile folubilibus; vt a liquore faliuali in mi-

nutias difcerpi, atque papillis aduehi poffint j

vnde a Chemicis dicitur , falia non falire , ni-

fi intfolua. . Itaque metalla , vitrum, filices;

T

ab

faporis fünt expertia, quia nullz in íis particu-

udz

lz feparari poflunt , qua fe in occultos ling

hii

meatus immergaut ,

& nervorum capilla-

de

menta concutiant.

Hinc etiam deficiente (ali*

ii

ali

va, aut craífiore eadem , ad foluendum mi-

nus apta, vt in ariditate faucium ab zrftu exor»

Ur

u

ta, vel poft füdores in febribus, nullus fapor,

r

aut d€biljis , producitur.

20$8:

Cum falia elusdem fint indolis , vtab aqua

Qualis faliuà maximam eft partem , facile fol-

vantur: ea fundamentum erunt faporum ; ve

fola, vel ajterius-generis partiurà interuentu

2 V^ s

tem-

DE CORPORVM QYALITATIEVS.

143

temperata.

Contendunt enim alii, fola falia

effe cauffas omnium faporum ; alii vero falia

dv

ag

corporum particulis admifta fapores producere

ftatuunt ; vid. Clericus in Pbyfice lib. $, cap.12 5

vt

;

qua quidem altera fententía maxime eft verifi-

anilis, cum non in tanta copia deprehendatur fal

jcibus t

in omnibus corporibus , quz ad fapores requiri

jit "i

videtur, Vtrumlibet vero fi fuerit, res eodem

jo dl

hrismer

recidit; nam ad iftarum particularum craffitu-

dinem , motum , ac figuram vltimo recurratur.

j magno

$ tenut

neceffe eft. Bellinus quidem in traBatu de guftus

orgauo , folis falibus hunc effe&um adícribit,

je erd

s. J*

€x ea ratione, quia, fi falia corporibus arte

chemica extrahantur , hxc fant in(pida, v.

L p

ul

jau«rna? 485 fav.1666, p. z17.-

i poflrin;i

209.

rälilevml

Variant fapores maxime, & priäo quidem

n

Jts

ratione organi fenforii , in quod agunt, non

j

pä

abíolute, fed pro ratione difpofitionis , tenfio-

Til

nis, inillo; vnde rede dicunt etiam Philofophi,

ii

Guítus

p

de guítibus non effe difputandum.

nte

ii

enim organum ex morbis , ex confuetudinc,

aliisque cauffis, ex idiofyncrafia quadam , mu-

um v

&u &

tari poffe , multis exemplis conítat; diuerfx

l fgpüfl

tizm ztates in eodem homine mutationem pro-

ducunt faporum.

210.

b4qul'

Rcduxerü'np etiam przecipuas faporum fpecies

i f

ad certa ger ^ra, poft gbeopbrafium Ere[ium ,

j

[*]

I

Fernelius , aliique Medici , quorum tandem

nd

enu

crém, amarum, falfum,

con&i.ctlaerum: nemps a

K

[

aädum;

146

Cab. IX

icidum, aufterum; acerbum, dulcem , oleo:

a

r

m.

Optime autém przcipui fapores docen-

p

tur per exempla , vti fecit Grewius , Anglüs,

fola.

quoniam ideis claris tantum , non vero diftin-

dem

Qis, comprelienduntur.

Ita ergo fapor ama-

ftann

rus eft in- ab(ynthio ; d«lcis in faccharo ; acidits

PU

in aceto ; /alfus in fale- ordinario 'cülinari;

ij

calidus'in cariophyllis ; frigiZus in. nitto, fale

la

prunellz 5 'zromaticus, qui diftinctas eít a cali-

Tf

do , in'cinamómo 5 maufeofus in Rhabarbaro 5

[

vapidus in albüinine ouorüm ?zduofzs in oleos

qu

adjiringens in'gallis ; vt taceamus reliquos; de

fi

quibus vid, Zerdri

efii "Pbyfica artis gcncrali;

fin

Cap- VII) gi 2.

lu

*r

m

Conati denique fünt quidam diverfitatem (a:

[

porum omnem explicare per varias particula-

]U

rum figuras. 1ta Democriius iam & 'Lucretius

ü

dulcedinem adfcripferunt particularum rotun-

p

ditati, quod idem fecit quoque Ozrtefivs ; fed

f

eandem attribuic ZZedeliusinixtioni fulphuris &

D

acidi; Journ. des fav. 17045 p. 670. W'ilifius cap.

f

b

12 . de amima Dyutor. precipue opero(üs eft in

his, atque faporem acrem deriuat a. particulis

[

teretíbus & aculeatis ; amarum a particulis fur-

l

catis , quz fenforium non alte , fed füperficie-

tenus tantum vellicent ; &c.

Sed omnia hzc

vltra conie&uras probabiles minime affurgunt.

212;,

Certiora vero fünt multa experimenta, qu*

uorum

de faqi;i fa porum mutatione teftantur, q

aliqua

DE CORPORVM (;VALITATIBVS. 147

; la

In fruCtibus immaturis fa-

A

áliqua referamus.

por fücci aufterus primo , & quafi corrofiuus;

Andis

o diir

fola interiorum partium digeftione mitefcit tan-

dem & dulcefcit.

Acetum cum plumbo &

tb

ftanno in liquorem dulcis, fed noxii, faporis

; i

abit; & ferrum aceto iniectum acorem huius

ll

in parem dulcedinem vertit.

Saccharum con-

9, li

trafola vítione dulcedinem füam perdit, & ama-

4 Gl

rum redditur.

Vinum, phiala claufa con-

rbto j

nolet

tentum , agitationibus molendini alati per ali-

quot dies concuffum , ant in tepido igne fepo-

xj

fitum , in acre acetum abiit.

Nicotiang herbx

entr

fumus, preguítato vitriolo, ore acceptus , in-

ftar mellis dulcefcit; quod experimentum alle-

gat Le Grand in Hifloria Nature, P. VII, art.3,

u

$.7. Cibaria coCta, ficubi acciderit vt adu-

jl

rantur, amara fiunt, quod in 'cruffa panis ,

at

& carre nimis tofta, euidenter patet. Vinum

per puriffimam arenam percolatum colorem &

yoiy

;

r

faporem exuiffe, Robaultus eft expertus ; in

Phylice "P. , cap. 245 $. 37.

ürsl

Alias denique

itts G

faporum mutationes miras ; corpora varie com-

di

binando pericelis füis fubiecit Bogleus , quas re-

1 Y

UNH

cenfet Clarkius in doGiffimis a

-

locum modo citatum,

nnotation;bus ad

b; lr

l

(

213;

i

ifv

Qualitates olfactiles fecundo, fiue odores,

quatenus in corporibus confiderantur , quz

hinc odora , vel inodora , dicimus, confiftunt

N

(l*

in eo , vt effluuia fübftantialia, fub a&tu infpi-

jl

rationis animalis ; nares fübeant, & harum f-

(f

:

K2

brillas

€.

—

CaA?.

IX

14$

brillas nerueas commoueant. Senforium huic

Yi

fenfationi deftinatum eft cuticula interior na-

Wit

rium, neruorum extremitatibus repleta, in quas

det,

currunt, V nde,

particulz odoratum excitantes in

Vi

qui rheuma contraxerunt ; quod hoc -olfadus

doi

ftruit, nullos prope-

organum occupat atque ob

et

modum:- odores fentiunt.

Nec male Jat. Le

2j

Grand in Hiftoria Nature P. 11, art. ó , atque alii,

übl]l

affinitatem faporis ac odoris in eo quzrunt, quia

olfa

iisdem ferme modis generantur & organa fti-

Yote

mulant; tum quia animalia olfa&u cibos eos

Nl

venantur , quos gratos ipforum fapori natura

du

seddidit.

Tatn

214

t

m

Eifluuia odoratum excitantia , etíi fubtiliffi-

fp

ma, corporea tamen effe, plurima euincunt

Q

rationes. Primo enim odores vento adverío

[n

aduehuntur ad nares, fíecundo autem vento

abiguntur. Deinde corpora odorifera, effluuiis

el

odoratis privata, fucceflu temporis, redduntur

in

leuiora; velutiex. gr. camphorz aliquod fru-

ftulum fücceffiue totum abit in odores, vt nihil

f

ipfius remaneat, & tota ipfiusmaffa in cffluuia

E

odorifera refoluatur, Eadem porro exhalatio-

nes odorem ípargentes videntur effe naturz

[

D

falino-oleofz ; quoniam Chemia docet, omnia

fortiter redolerua multum aaut falis , aut olei ,

aut vtriusque in fe contineie 3 hz igitur par-

ticule radices odorum poffunt dici, quzia aftu

aliquo zfítiuo copiofius exfudant , vnde fit; vt

illo tempore omhia magis oleant.

415*

D

BE CORPORVM erAerATxB;rs. 149

215.

hu

Wt D

Vt igitur omne id odores corporibus expri-

mit, quicquid exhalationes promouet atque

a

A

ciet , de quibus peculiari differtatione tracta-

vimus, de vaporum 9 balituum generatioue ac

al

eleuatione : ita vehiculum eorundem odorum

spnye

eft aér, continuoinfpiratus a nobis , per nares

Aif, l

eque ac per os ; qui a&r moleculas iftas, infen-

Iqll"lül

fibiles fere, rapit, propellit. atque fic organo

nf u

olfactus admouet.

i fl

Sine refpiratione enim per

nares nullos odores percipi ; experimento Lo-

yos &i

weri, a Needbamio de form. foet. allegato,

f

abunde confirmatur ;

qui , cum cani afpe-

ram arteriam caute przefcidiffet, atque ita, ex

trauería trachea , vulnus perfanaffet , vt non

iif

amplius per os naresue, fed per folum guttur ,

fpiritum ducere poffet, deprehendit , canem

aincu

j

cum voce etiam olfadum, quamuis teterrimis

odoribus folicitatum , amififfe.

Prouidiffime

van

fui

hinc fatum eft , olfa&us organum ibi locatum

effe, vbi aér refpiratione ductus impetu nares

Juntit

d f

ingreditur, qui, cum odoratis particulis re-

fertus efít, has ad fibrillas nerveas impingïe-,

t nlhk'

3fHUlo'fI

easdemque exftimulat. Vade quo quis fortius

adduxerit aérem , éo magis exquifite odores

al

t

percipit ; qui fpiritum cohibet ; aut aérem per

narcs expellit, nullum fentit odorem,

gmnfl

[ Oki )

216,

n

Plurima hic quoque memorati poffunt ex-

l yli

perimenta notatu digna, maximam partem a

j "

rum referamus aliqua , ex

Bojleo jqüituta, quo

Clarkil

K ;

Al

l

x

X

i

Car. IX

150

Clarkii annotationibus adiectis Robaulti: Pbyfice

p

PT. cap.. 25 ; JH

Ex duobus corporibus

&4

comimixtis , quorum vtrumque inodorum fit ,

puet

odor pozeft elici ; .fit hoc, fi calx viua cum fale

(0p

ammoniaco conteratur.

Pertinet huc etiam,

tete

quod legitur in Commezntar. Acad. fcient.. Parif.

tüe

1730, p. 281, farinam cum aqua mixtam, &

p2

fubactam , fortem odorem expellere; & pari-

ter, quod occurrit in 7ournal des Sav. 1220, p.

vel

$05 , fal ammoniacum, & fàl tartari , vtrumque

at

nihil olens , fed contufa fimul in mortario, for-

adi

tem exfpirare odorem.

Idem quoque faciunt

N j

piper, & fal culinare, inter fe permifta. Porro

lt

camphora, in oleo vitrioli diffoluta , inodora

P

eft ; admiíta autem aqua , gravem, vt folet ,

lic

odorem illico emittit. Frid.Hoffmanuus in Demon-

ftrat. Pbyf.. curiofis , Dem. XLII , vefert , fpiri-

tum íalis ammoniaci, penetrantiffimi odoris ,

affüfo acido omnem odorem amittere ; eun-

&

dem vero redire, fi mixturz addatur calx viua,

vel fal tartari,

Permulta corpora , vt vitrum,

Ti

lapides , &c, quz etiam calefacta nullum odo-

rem exípirant , motu tamen agitata & contrita,

grauem odorem emittunt; ex ligno fagino;

dum tornatur, odor afflatur quafi rofeus ; fic

cera fignatoria cum incenditur ; & ferrum fer-

fo, vitrum vitro , ac filices (ilicibus , affricta ;

odorem haud ante perceptum emittunt, Foe-

minz plerumque mofchi odorem minime ferre

poffunt.

Sic reperti funt, qui pomorum , ro-

farum , fragorum, &c. percepto odere animi

deliquia,patfi füunt. |Nota quoque fünt exempla

*

apu

7

z

pE CORPORVM CLV zXLITATlBVS. Ig!

Bj

apud Lemnium de, occult. nat, mir. L. II cap. 9,

yonbu

& Salmutbum cap. HI, obf. 71 , eorum, qui vn-

tin (

guentorum pretioforum fragrantia, in pharma-

cunlie

copolio , lipothymia correpti fuerunt, necnifi

Cem,

teterrimis odoribus , coeao , &c.reftitui po-

i ij

tuerunt, Refertur in Touraal des Sav. 16675

mm, t

p. 1175 Negritas in infulis Antillis ita odorari

p

fagaciter , vt diftinguere folo odoratu poflint

pj

veftigia Negritze alicuius , & Galli, divería lo-

ca transgrefforum.

Neício vero, an fidem

TU

rf f

adiicere debeamus huic paradoxo , quod affe-

facir

rit 7. C. Wagenfeil , in Differt. de re mouetali ve-

, Dort

terum. Romanorum , numos nempe genuinos &

dnodi

adulterino.: folo odoratu poffe diftingui, fi. fatis

(t t

hic fueric fubtilis ; fag',ax-& purus.

Dontr

217.

, rP"'

Succedunt nunc ordine füo qualitates audi-

Q

biles tertio , five foni; quarto deinde qualita-

j

tes vifibiles, fivelux & colores, quarum ve-

J i

ro tradtatio non ita eft angufta , vt hoc capite

Vittu

poffit abfolvi ; quare ad fingularia capita vtras-

n0n

quexrc.mittimus.

yntri)

218.

fagingr

. Quintoiam itaque füperfünt qualitates tadi-

T

les didz, quorfum referuntur calor & frigus 5

m

f

firmitas & fluiditas , denfitas &raritas, humi-

ditas & f(iccitas ; de quibus feparatim agemus

] Fæl

( fett

in capitibus diftinctis,

Porro huc fpectat gra-

vitas & leuitas, de quarum vtraque iame

m,W,

traCtatum.

qnit

Superftites itaque qualitates , hic

explicandz , erunt. durities 69 mollities 5 ac. ab

"

K 4

vtrOoe

zp"d

:

152

CA»r. IX

vtraque pendentes àliz, tum imprimis elaffici-

4a5; deinde craffities €9 — tenuitas ;

L

&

levor.

aj]/;eïita-i es

ti ad

219.

talei

Ta&us itaque fenforium per corporis anima-

9tj

lis omnes & fingulas fere partes eft diffufüm.

per

nul

Corpora nempe externa cum noftrum attin-

gunt, papillas cutis nerueas , per totam hanc

Int]

difperfas , afficiunt.

Àc propterea cutis tactus

Íea

eft organum, non primo , aut per fe , fed fe-

cundario , & propter aliud , quia fcil. ex ner-

vis conftat. Senfus enim hic magis exquifitus

"1

Ü

ibi deprehenditur ,. ubi papilla copiofiores exie

ftunt, velüti in. volis manuum, peduim , api-

Qun

MX

cibus digitoram; atque in hac papillarum ner-

vearum titillatione fenfus ifte c

i

onüQit » quem

&

tactum vocamus.

in

z20.

l

Durum corpus vocare folemus illud, quod;

pl

dum palpamus , tactui refiftit, partiumque fe-

ti

parationi valde renititur ; vel cuius figura no-

l

ftris viribus vix eft mutabilis ; veluti vitrum;

metallum, lignum &c. — Aolle vero eft corpus,

quod digito prementi non difficulter cedit , &

preífionis veftigia feruat ; veluti butyrum,

1

!

mel, lutum humido maceratum &c, Quodfi

|

autem fine refpe&tu ad vires noflras hazc defi-

nire velimus : erit perfé&te durum id , cuius

partes nulla vi, vtcunque magna ,

preffe ce-

ï

dunt vel feparantur ;

vel cuius figura eft im-

mutabilis, Talia autem Corpora perfedte du-

X

"

--

m:— cönPORVM QVALITATIBVS. 154

dj

ra , fenfibilia, nulla nouimus, cum duriffima

t g

etiam nobis cognita atteri faltempoffiat ; velu-

ti adamas , filices , metalla ; & fola duritiem

talem perfe&am videntur poflidere elementa

risahima-

corporum vltima.

Pariter quoque corpora

dififin,

perfecte mollia non exiftunt , fiue talia, quz,

[ d

