nulla vi externa adhibita , quam illa, quz

m hr

inertiam naturalem füperare debeat, ea inter

s tadi

fe diuidat.

fed fe.

V

221.

Gu

quiütu

Durorum porro corporum , fcilicet imper-

Yteodt

feGe talium, varix dantur fpecies.

Eorum

im4r

quoddam eft fragile , quod a leui percuffio-

W

ne in partes diffilit 5 veluti chalybs igne

J qm

indaratus , vitrum , vafà porcellanica, fi-

ilia.

Horum partes coherent quidem

inter fe , fed foluuntur, fimul ac vel tantil-

lum a fé inuicem remoueantur ; hinc a levi

quodu

percuffione , tremorem inducente , frangun-

ul

tur, quod a fortiori ictu fzpe non efficitur.

2 nv

ta filex, exceptus puluinari molli, facile

ttül

- malleo frangitur ; incudi autem impofitus ,

]

Y

malleo percuffus ; difficulter. difrumpitur.

jl

Ij

Durum quoddam effe poteft friabile, (i mi-

j

nores molecule firmiter cohzreant, craffio-

2uodü

Ies vero , ex iis compofitz , leviter; quale

d

Corpus deinde haud difficulter teritur; vti

d

apis arenaríus; puluis ex diftuptis lacry-

j

mis Hollandicis ortus. Durum aliquando eft

Lt

iile , quod ex lamellis

fibi impofitis conftat,

(

cohzrent fecundum

, Cuuvls partes. magis

I)

$

atiz

:

Lgt.

Qup.: FX

letitudinem , quam fecandum. long?tu'diryxem;;

vt |

atque fic plus diuiditur , quam quousque acies.

Jita,

dem

diuidentis porrigitur; tale eft talcum Mofcoui-

ticum; lapis ardofius; lignum.

Durum quane-.

min

den!

doque eft tezax, quod conftat ex partibus, qu-

multum. a fe recedere poffünt , vnione tamen

Con

ali

earum non foluta; vti corium. . Molle corpus,

quandoque. eft duile ,. fi molecule bhabeant fü-

u)

od

perficies complanatas ,. quz- fübire. innumeras,

figurz. mutationes poífint, cohzrentia tamen:

fatr

vd

femper. manente eadem , qua fit, vt moleculz. .

femper fibi adhzrefcant, quocunque fitu po-

du

.nantur; ceu fe habet argilla. humida.,

Pendet

p

autem hzc duGiilitas, non a partium fübtilitate ;

l

fabulum quippe, vitrum &c. maxime. commi-

r

nuta, & aquz mixta; maffas duGiles nor«fot-

W

mant. 'Terre vel argille du&ilitas pendet ab.

Y

aqua, non modo interualla partium,, fed & ha-.

!

rum poros intrante ac infante ; quod experi-

g

mentis probauit Cel. Reaumur im Conmentar,

It

cad. fcient. Parif. 1730, p. 243.. Metalla, que

ductilia & malleabilia funt , hanc füam du&ili-

Df

tatem oleo partibus interfufo debent; quo fi

Orbata fuerint, fragilia fiunt ; eandem quoque

amittunt, fi heterogenea ipfis admifceantur 3

veluti (i auro admifceatur zincum, aut argento

flannum. — Si corpus fuerit porofum & molle;

vtad minores terminos redigi queat , vocatur

comprefübile , ceu fpongia.

Si fübftantia qu-

dam mollior exteriori fuperficiei corporis ad-

beret, quz contactum eius immediatum cum

[5

alio corpore prohibeat, id. vocatur lubric

vti

DE CORPORVM QfALITATIBVS.

15'5

Q

vti pifces, anguilïæ, glacies, corpora oleo il-

Va

lita, Si parres füperficiei contiguz, fint in ea-

OR

dem planitie fitz ,. nec vna vltra alteram pro-

Iu

mineat, corpus dicitur /eze , velpolitum , vti

J (

dentes aaimalium , vitra polita & meralla ;

y um

contra vero afperum , (i partes quedam vltra

e t

alias emineant, quod fit in ferro rubiginofo ,

yat l

corticibus arborum, ferra, lima.

Nudo autem

J

oculo apparent polita, & ta&u lzuia , quz.

[tmm6n

tamen per microfcopia valde videntur afpera,

Jecul

veluti cufpis, in acu , acies ín nouacula; fic

u

etiam in vitris politiTimis fcabritiem adhuc fü-

Qent

pereffe, mufcze & infe&a nos docent , quz illa

]i

ad perpendiculum erecta, aut inuería , facile

m

tamen perreptant, cruículis füis infixis. Cor-

i(]ïrfüï

pus porro tadtu etiam cognofci poteft craffun:

d d

vel tenue; illud eft, quod conftat partibus maio-

j

ribus, notabilem impreffionem exerentibus,

n

pil'

qualia funt: olea, aqua, corpora terrea, me-

il

talla. &c.

j

Hoc vero eft, quod moleculis con-

bW

ftat rarioribus , minoribus , fenfüm quaíi elu-

uälh*

dentibus, ceu aér, fpiritus chemici.

u1

222.

)u

Corpus durum eft vel flexile, vel rigidum ;

Qicity

(sl

fl

hoc nobis eftillud, quod, cum conamur id fle-

Gere, valde refiftit; & accedente vi frangitur,

0"61

at

vti vitrum , lapis; illud vero , quod nobis in-

curuare licet, veluti filum metallicum, vimen;

j

T

funes, membranz animalium.

Si vero corpus

flexile , fublata cauffa figuram eius mutante,

(

(f

propria füa vi fe in priftinam figuram reftituat,

VOCA-

[

I

N

156

. Car. IX

vocatur elaficm. 5 & hec proprietas corporis

Ua

. dicitur eius elafficitas ; qualis obferuatur in enfe

fivd

'incuruato , in arcu aliquo tenfo , in lamina te-

nui metallica. &c.

tom|

Atque fi corpus accurate

iteram redeat ad priorem füam figuram, tuma

pue

tats

eft perfete elaficum ; imperfetie vero elafticum

mlb

nominatur corpus, quod vi minori fe reftituis,

Vac

quam qua mutatum fuit.

eo

223.

QIM

Inetft elafticitas imperfe&ta quzdam in-omni-

tene

bus fere corporibus cognitis , in metallis, femi-

i

metallis , lapidibus , gemmis , in animaliunr

Ut

membranis , oífibus ; vti etiam in folidis par-

t

tibus omnium vegetabilium. — Varii eius danu-

din

lt

tur gradus , perfecta autem exiftere nequit 5:

quia, dum corporís figura mutatur;. partes fu»

£X

Tia

pra fe motz attritum patiuntur, quo vis refti-

tuens aliquantum minuitur ; ideo chordz ten-

3Q

ac

Ífr, in vacuo etiam , poft paucas quasdam vi-

brationes ad quietem redeunt. Deprehenditur

ft

tamen elafticitas vtcunque ad' p"crfc&am accee

p

dens, in vnguibus , cartilaginibus , offibus;.

ebore; balzna, chalybe indurato; vitro; gem-

mis, & ipía etiam glacie..

'224-

Tà

u

Caterz elafticitatis dotes fünt fequentes.

b

Primo , videtur ca vtcunque fequi proportio-

m

nem denfitatis corporum ; veluti chalybis ma-

Qu

xime elaftici ad'alium chalybem minore clafti-

l

citate prxditum ratio deprehenditur in denfi-

V

taté; vtl 7809 ad 7738. — Secundo , accidic ali-

f

quan-

DE CORPORVMV QVALITATISEVS.

157

OR

rinenfe

quando ,. vt in quibu

sdam corporibus elafticis,

fi vel nimis infleCantur ,

vel diutius in ftat

mminte

compreífionis retineantur, vis fe reftituendi

d

m t

pereat. dta lignum viride multo plus elaftici-

tatis habet, quam aridum aut antiquum vet-

dj

Tertio , elafticitas eadem eft in

reflii

mibus exefüm.

wacuo Guerikiamo , quz in a&re ipfo , modo

corpora neque calefícant , neque humefiant.

uarto , quo plus frigent corpora, eo maiorem

mrümme

tenent vim fefe reflituendi; & quo plus calent,

€o minus funt.elaftica. Ex quo denuo proba-

i

mallüt

tur , elafticitatem fequi aliquo modo denlita-

ls p

tem ; idem enim corpus frigidum denfius eft co-

y; d

dem calído, quoniam frigus conftringit, & ca-

gt

lor dilatat pleraque corpora. !deo etiam globi

ex tormentis-bellicis explofi ad maiorem diftan-

t Iu:

if

tiam proiiciuntur, fi tormenta fint frigida ; vti

annotat Belidorius, in Bombardier Fraugois p. 28 z

p

ff

ac exinde explicari etiam poteft, cur fides in-

ftrumentorum muficorum mcelius refonent term-

dl

A

pore hybcrgo frigido, quam z:ftiuo & calido,

(ib

225

qu

Sed videamus nunc. quid de caufífa memo-

rabilis huius qualitatis. corporum , elaftici-

tatis fcilicer , fit flatuendum.

Hc veteri-

gt

bus ita viífa füit abícondita , vt de ea vn-

d

quam inuenienda defperauerint, atque hanc

n

qualitatem idcirco occultis adfcripferint. Phi-

jl

lofophorum recentiorum plerique cauffam hanc

il

tribuerunt materiz cuidam fluidiffimze, tenuif-

ft ma-

T

fime, maxima celeritate mot ; qualis €

teria

luü'

158

CaApr.

IX

teria ztherea. — Cum nempe corpus ela&ïcuä

(

tia H

infle&itur deorfum: certum efl, poros eiusdem,

ex qua parte furfum verfi fünt , fieri patentio-

quid

hüc !

res; qua vero fpe&tant deorfüm, fieri anguftio-

res, Iam itaque exiftimarunt, stherem in ofcu-

(itas

ta

la furfum patentia velociffime irruere, adque

parietes obliquos pororum ita allidi , vt illos

€o it

extendat in directione horizontali, ex natura

elüsG

motus compofiti 5 adeoque hac potentia fua

itofp

corpus inflexum reftituat in priorem figuram

itet

tb

& fitum. . Hanc explicationem pluribus perfe-

quitur Zerdries, in Pbyfice Parte Generali, cap. 1

[

$.6. Sed, vt taceamus , hypothetice tantutü

'Corpl

fingi hic materiam ztheream.(9.) etiamfi con-

x

cedamus éam dari: tamen exinde phznome-

*mgn

num hoc non explicabitur in omnibus füis cir-

Tib

cumfítantiis experientia flabilitis. Hec enim

materia in perniciffimo fluxu vnam aliquam

babere poterit directionem, ex. gr. verfüs cen-

in

trum terrz : (i igitur lamina elaftica infie&tatur

furfüm ; tum certe pori angufliores verfi erunt

du

n

furfum , ampliores deorfüm , neque proin ra-

tiocinium prius, vtut fpeciofum, vllum inve-

nire poterit locum.

Adeoque. a nullo fluido

q

explicari poffunt chordsz alicuius agitationes

Ài

(0

reciproce ab elafticitate eius oriunde. — Neque

[

quicquam magis fperandum eft ex fuppofitione,

&therem ipfum effe elafticum ; redit enim fic

|

N

|

ot

prior quzftio, & hypothefis fingitur in hypo-

thefi ; vel ftatuendo , ignem efle clafticitatis

N

f

cauffam ; plurima enim corpora, quo plus ignis

continent, eo minus (ünt claftica , vti vidimus.

(224)

DE CORPORVM QVALITATIBVS, I$9

idicym

(224.) Nihil quoque hic efficere pote'&' fenten-

du

tia Hartfoekeri in. Cours de. Pbyfique, pag. 61,

quiflaidu m xwthereum & atmofphzricum fimul

t

pl

huc aduocat, ex quorum combinatione elafti-

d

Citas oriatur; putauitque conftrui poffe corpo-

m

ra elaflica artíficialia , fi flexili facco cylindri-

vtl

€o inferantur plures diíci vitrei, politi, madidi,

g

'eiusdem 'diametri ; nihil'enim huc facit aér ac-

ntia (ü

inofphzxricus , (224.) conceffa etiam materia

etherea. Nec denique a grauiflimis difficul-

fgarug

b p

tatibus libera eft profundiffima fententia ilia,

qux elafticiratem ab innumeris vorticulis, (169.)

aj

t

'Corpori elaíftico infitis , & propriis, deriuat,

Sunt vero eximia , que de elafticitate expcri-

iO

ia

"mentis confirmat Gravefaude , Element. Pby[ices

fiit

lib. M; þa.p;- 12,

qt at

226.

du

fis

1

Duritiei etiam cauffas quafiuerunt Cartefiani

in partium quiete, ita ratiocinantes : corpus

j

edus

durum finibus fe fuis continet ; hoc autem eft,

fen

non moueri, fed in quiéte effe ; ergó durum

(l

elfe idem eft , ac partibus conftare inter fe

m i

"

of

quiefcentibus, Robaalti Pbyfica P. 1, c. 22, f. 9.

Amplius autem quid requiritur ad duritiem

t

corporum, quam fola quies; nempe cohzren-

N

tia firma partium, a vi quadam produdia; are-

f

nv enim tenuiffimz aceruus, cuius particule

"m

omnes quiefcunt, non conficit corpus durum.

J

Neque duritiei cauffa reperitur in audia den-

jru

fitate

corporis

?

*

glacies enim bene con-

j igmi

im

(s

&ri&a corpus durum fiftit , cum tamen inter

ex

(:21-)

160

Car.

IX

h d

eX priori füua àqua rarefiat, minime autem

btor

ftp

gonden fetur.

Do9g.

pref

Reliqua adhuc q

uzdam ad ta&ibiles quali

mal

tates fpectantia quzftionibus includere conabi-

t

mur. Cur crus, nobili foeminz amputatum,

tanj

fed ita folerter, vt cruris amiífio ne in füfpi-

fat

cionem quidem illi venerit, fallente eam crure

p

ligneo pannis inuoluto, diu tamen poft abfcif-

[47]]

fionem acerbos cruciatus excitauit ? vid. Le

bost

Graud in Hifloria Nature, P. IX, 4rt. 1. quia nerui,

T

in crure amputato terminati , dolore affedti,

d

motus ex confuetudine olim integro cruri fa-

gl

miliares, denuo produxerunt in cerebro ; ima-

ginationi viuz igitur hoc adícribendum eft,

3

nonimmediatz fenfationi. Cur, fi quis ex im-

has

prouifo, & animo ad alia diftra&us , fübito

H

contingitur ab alio , ftatim contremifcit, &

hi

horrore corripitur? quia repentino hoc conta-

fti

&u malum fibi inferri putans, hoc refügere

hg

conatur.

Quid eft titillatio? tactus cuiusdam

t6

inconfüeti fpecies , quz animam turbat dolore

Qu

modo, modo lztitia; & quz; ex confuetudi-

p

ne diminuta, tandem plane definit. Cur ma-

Ta

niaci ita tactum aliquando perdunt, vt neque

ql]

cultros, neque aculeos, in corpus adactos fen-

ap

tiant, fed interim tamen incedant & mouean-

tin

tur? quia non ezdem funt fibrz fenfüs, & or-

IN

gana motus.

Cur, detradta alicubi ex corpotre

t

nofiro cuticula, acutiori obieQa ta&u fenti«

Y

mus ? quia nerui fic afficiuntur in illis partibus,

que tencriores funt, neque longa confüetudi-

he

p

4

-

DE CORPORVM Q*ALIT.&TIBVS.- 161

ne aliquantum occalluerunt. Quid eft mem-

autem

brorum ; quibus diu aliquando inrixi fümus,

ftupor, vel obdormifcentia ? quáàndo a com-

preffione fluidum nerueum , vel fpiritus ani-

5 qui

males, aliquahtum fiftuntur. Cur aranea nos

e qije

ta&u viucere dicitur ? quoniam fila fübriliffima

Yutatim,

tangendo perficit, & mufcas, tela fuüa irretítas;

iil

ftatím fentit, cum motus exinde, undequaque

n i

per re&tas filorum lineas propagatus, ad ipfam in

Labíc

centro herentem pertingit: Cur globus; duo-

vid, L

bus digitis decuffatis contrectatus , inftar duo-

ia metu

rum fentitur? hoc a fola coafuetüdine; & mo-

l 256&?1

do nobis femper familiari eos attingendi, de-

d

riuamusf

oj It

358.

im d

$1 Newíonum àudire velimus , i$ certe omnes

a

has allegatas corporum qualitatesmodo fequen-

, ibl

ti explicat, interprete Clárkio ím motii ad Ro-

fs l

baulti Pbyficam P. I cap. 22, f. 9. Liquet, pri-

( C

migenias & exiguiffimas materiz particulas co-

dipi

hzrere inter fe, & conglutinatas effe; non quie-

yiustt

te, quod prorfüs nihil eft, fed attradtione. . At-

d

que ex huiusmoui particulis , folidis plane, ac

erfe&e duris, manifeftum eít , omnia Corpo-

fueti^

AT

ra, fluida ac dura, «que effe compofita. lta»

j

tn

W

que cuius corporis particulx ita inter fe fünt

d

M

n

ij

apte, vt magnis fe inuicem fuperficiebus con-

d

M

tingant ; id corpus, fortiffima partium attra-

Ti

u

&ione mutua, duriffmum erit 5 & prouti par-

Coïn()lv

tes iftz deinceps fe vel contingant folummodo;

u

vel implicate (int infüper in

ter fe: ita rnagis

& facilius, diffi-

atb

cilius-

(ref

u

migusuc fragile erit corpus ,

W

Ms

162 Car. IX DE CORPOR. QYALYTA'TIE.

ciliusue calore liquefiet. Cuius corporis par-

gait

ticule fe inter fe minoribus fuperficiebus con-

ipnk

tingunt, ac proinde ad duritiem minus valent:

ref

poterunt tamen ez ipfz folidiores effe ; vnde

n

aurum grauius eft adamante, quamuis minus

durum.

fng

Cuius corporis particulz, cüm appri-

quà

mantur; ad feinuicem accedunt, non tamen

par

inter fe füblabuntur , id corpus elafficum eft;

gni

reuertens ad figuram füam vi ea, qua ex mu-

d

tua partium füarum lattractione oritur, — Cuius

yvti

vero corporis partes inter fe fublabuntur , id

x

corpus molle eft, & maliei ictibus cedens. Cuius

corporis particule Íe inter fe paruis admo-

dum f(üperficieculis contingunt , id corpus

fiiabile eít , vel facile admodum in partes

fuas feparabile , vt bina marmora polita, qu&

etiam in vacuo cohzrent ; fuccuffu autem ve

minimo diuelluntur.

Si partes corporis vel f&

inuicem non contingant omnino, vel faltem fa-

E

cillime füblabantur ; & magnitudine fint ea;

du

qua calore facile agitati queant, calorque íà-

hi

tü:

tis (it rnagnus ad eas agitandas, licet is mul-

tofit minor, quam ad id opus cít, ne aqua

[

congeletur: vel etiam , fi non quidem mot

u

agitate , fed tantum tenues , volubiles, lubri-

u

c& , figuaraque & magnitudine ad cedendum

der

fint. paratiffimz

.

.

iam corpus illud fluidum

lt

eft.

Et tamen etiam huiusmodi córporum

(

fluidiffimorum particule inter fe quodam-

N

modo cohzrenr.

Hzc quidem corpora flui-

n

da ; fíi particulas habeant, quz facile inter

f

ís implicentur , vt oleum , aut quz fri-

Í

gore

TU.

163

Car. X DE ATTRACTIONE.

ts p

gore rigidari ,

& quafi interie&tis cuneis fibi

COT

inuicem affigi poffint, vt.aqua,

ipfa facile du-

S ln

refcunt. Sin eiusmodi habeant particulas, quz

TU

jh o

neque inter fe implicari queant, vt aér, neque

,

frigore rigid

ari, vt argentum vinum, tum ne-

m

quaquam concrefcunr. Denique qu& corpora

Jf tAt

partes habent aut inter fe implicatas , aut ma-

ii d

nis fe fupcrficiebus contingentes , aut disiun-

ex mv

&as & facile fublabentes , ea vel flexilia fünt,

Cuii

vti corium , vel lezta admodum , vt vimina,

n d

vifcus, pix, &c.

s Cuii

u

CATVL X

| i

n piti

DE ATTRACT;ONE.

i[a, W;

229.

game

jj i

nter attributa corporis naturalis numeraui-

j

mus quoque Attra&tionem, (17.) fed inter

f à

dubia, neque ab omnibus Philofophis agnita :

videamus igitur hoc capite, quid de hac fit fta-

u

Ante omnia autem declarandum

jom?

tuendum.

eft, quid per eam intelligatur. — Attradio igi-

ne d

tur eft cauffa motus alicuius , per experimen-

MW

ta ftabiliti, qui a viribus corporum ordinariis

deriuari nequit. Vel, eft principium aliquod

d

f,'uiiw

internum corpori ; a&uofum, vi cuius omnia

corpora ad fe mutuo tendunt , aut íe mutuo

)]'P[ïmm

repellunt.

Ordinarias externas, & maxime

ul

nobis familiares, corporum vires €

xplicuimus

j li

fupra (85, 91.) prefiione

m neémpc

& percuf-

d

motus aliquis intel-

u Itl

fionem; per quas itaque fi

A

-

ligi

gOI j

GAr.

X

164

otdit

ligi nequeat, confugiendum erit ad 6xtraor;

dinariae cauffas, fiue ad Attractionem.

Yao

CA

$30.

proi

Ponamus, corpus aliquod motum incurrere

in quiefcens ; trudet illud hoc, vique corporis

if

tas

ordinaria aget in hoc prémendo , pellendo.

Imaginemur nuné; Corpus aliquod quiefcens

[ust

NE|

A allicere ad fe aliud quiefcens B5 accedet B. —

vd

ad A ; operabiturque À in B vi corporis extra-

otd.

ordinaria, attrahendo ad íe ipfüm B; in quo

i

confi(tit vis attra&ionis; quam vocare etiam li- -

cet acce[ffüm mutuura, vel adberentiam s vel cum

Q

ib

AMariotto , dé vegetat. plantar. p. 123 , 130 mo-

um vnionis, adt cum Cel. Turino , congruita-

X

tem , cobéfionemi , propeufiouem.

:

V id.. Conm.

Acad. Petrop. Tom. I1, p. 232. — Hxc. deindé

porro attractio fümatur négatiua,ita vt À ipfum

p

B, diftans a fe, repellat atque fuget; orietur fic

cal

Repulfio, quz nihil aliud eft, quàm attractio ne-

Ini

gatiué fümta ; vnde & Attractio & Repul(io fub

0f

communi nomine Atttactionis famuntur,

fir

Z2

(

Ti

Poftulat autem omnino neceffitas explicatio-

E

num phyficarum magno numero; vt ad eiusmo-

di vires extraordinarias corporum confugiamus.

3

Ingens copia obferuatur eiüsmodi phaenomeno-

rum , quz per vires Corporum ordinarias, prel-

fionem fcilicet & percuffionem , explicari aut

ä

nullo modo poflunt, aut ramen per hypothefes

In folis hifce cafibus vtiliter ad-

tantum. (9.)

wocari ad víus poterunt vires corporum extra-

ordi -

x& it

DX ATTRACTIONE.

165

GMEROE

ordinariz , attractio nempe & repulfios in aliis

h

veroca(ibus, in quibus vires ordinarie expli-

candis phznomenis, fufficiunt , ridiculum elfet

Iortet

prouocare ad extraordinarias, [ta ex. gr. cer-

tiffimis obfervationibus. conftat, omnes plane-

Ti

peei

tas fingulis momentis aliquantum ad folem ac-

cedere, vi fua centripeta, (184.) atque fic cogi,

guiefcenï

ccedez]

vt ne extra orbitas füas diuagentur; hoc itaque

vel folum, phznomenum , quo. toti vniuerío

tl eytrà

ordo feruatur füus , a quanam preflione erit de-

n

etim

riuandum ?: quxnam. fuípicio effe poteft cuius-

velat

dam preffionis aut percuffionis, cum pendulum

p

fubtile propius ad in

gentem aliquem r:nontem

accedit? (164.)

TU

(

IH

jj

233«

c

- Ita Galenus iam vim herbarüm quarundam

l

]

purgandi pofüit in attrationé, De fimplic. lib.3,

1.

:

yieut

cap. 24.

Grauitatio materiz vniueríalis nullo

modo ex corporum mutuo impulfü oriri poteft ;

r

xilíoi

omnis enim impulíüs, ex fluidi etiam fubtilif-

fimi à&tione ortus, fit pro ratione fuperficierum

üf,

(170.) grauitas autem femper refpondet mate-

ol

rie quantitati folide ; (166.) ideoque necelfario

'attribuenda eft cauffze alicui, quz per intimam

|dit

ipfam materie folida fubítantiam fit diffufa.

ügfgf[]üï.

Cum itaque corpora agant in fe per attra&tio-

n

-nes grauitatis, virtutis magnetice , & cle&ri-

m— Pff j

'cz, hzc exempla na'urz ordinem & rationem

ii v

oftendunt, vt adeo verifimiliimum fit , alias

etiam adhuc effe poffe vires attrahentes j €te-

jj

nim natura valde confimilis & conféntanea eft

us

Giones ad fatis magna fe

i

Hþ;; illz quidem attra

exten-

L 3

166

Cxr. X

«

extendunt interualla, adeoque etiam füb vulgi

Bttro]

hoc f

fenfüm ceciderunt; at vero fieri poteft, vt fint

praterea aliz quoque alique, qua tam angu-

(f

ftis finibus contineantur, vt hucusque omnem

obferuationem fügerint. Vid. Newtonus in Opti-

Àl

c£ pag. 322, €9 344. Qui igitur attraCtione in

YOX ]

Phyficis offenduntur: illis demonftrandum in-

cumbit , corpora omnia femper impulfu exter-

Mtta

nf

no ad fe ferri, non quidem per hypothefes, fed

per experimenta ; quod vero cum hucusque a

&t

nemine fa&um fuerit , voce a:tradionis in-

Wt

p

terim vtemur.

bol

2

Diuiduntur autem in

duas claffes illi Philo-

Y

fophi, qui ad explicationes naturz attra&ionem

W

admouent. Alii hanc cum Newtoxo matbema-

b

fice tantum affümunt , neque punctis aut cen-

tris vires veras & phyficas tribuunt , fi illa tra-

here dicunt, Hi vocem attra&tionis gencrali-

gt

ter vífürpant pro corporum copatu quocunque

l

accedendi ad fe inuicem , fiue conatus ifte fiat

&f

2b a&ione corporum vel fe mutuo petentium,

q

vel per fpiritus emiffos (e inuicem agitantium;

n

fiue is ab actione a£ris, aut etheris , aut alte-

ü

rius medii, oriatur, corpora ad fe impellentis.

Jidem fpectant attractionem tanquam bbenome-

5um, cuius non cauffa quaritur , fed quanti-

tas; vnde perinde eft, quocunque nomine vtan-

tur, modo menfüras teneant; nec illud, quic-

quid eft, nominis diligeatiz obeft eorum, qui

generalis phznomeni originem phyficam vlte-

Vid. Comment, Acaá.

g T Wuee m — Gu 7 Suip

rius inquirere ftudent.

Peiras

p

DE ATTRACTIONE.

167

bnlj ^

Petropol. Tom. IH, p. 283. Hanc attraGionem ,

Vi

hoc fenfu acceptam , liceat appellare Empbati-

a

du

€41 ,. fimilitudine a, meteoris dcfumtg,

T

234-

(lioe

Àlii vero , ipfo. Ne

wtono., quo principe hzc

dom

vox in Philofophiam. recepta eft, audentiores,

(u eu i

AttraCtionem ftatuunt effe vim pbyfice realem 5

confiderant illam tanquam caZz[fa] veram &

exiftentem , adeoque affumunt & tribuunt

u1

z

onis i

corporibus attractionem Pbypoflaticam 5 ex quo

accidit, vc vox hzc fa&a fit quafi queedam Schib-

boleth inter philofophantes, iudice Cel. 74rino

in l. c. Si itaque in priori attractionis fenfu nos

u

(iont

xetineamus : non. videmus, quid incommodi vel

vt

fi&itii exinde fequatur.

a r

235«

m

Premunt quippe folam hanc pofteriorem fi-

euA.

l

l

gnificationem omnes illz obie&tiones , quz con-

j

tta 2ttractionem afferri folenc.

Dicitar enime

iei

effe eam obfcuram , effe qualitatem occultam,

entil

quz nihil explicet. Non cadit hzc difficultas

at

in attra&ionem matbematice confideratam aut

"m

empbaticam , qua pbenomeuunz conttans, & re-

a

&e obíeruatum , fupponit, ac intra hos can-

d

j

cellos fubfiftit.

Nam principia quidem talia

Qu

reuera exiftere, oftendunt phenomena natu-

eu

re, licet ipforum cauffe nondum fint expli-

j

qmo

catz. Quodfi füpra obferuationes ad cauífas

; qül

altius affurgere velimus

.

.

tum certe etiam

i

I

j

preffiones &

percuffiones eadem laborant ob-

p

La4

fcuri-

hi

-CAP'. X

168

Ícuritate. nec melius intelligimus operationes

pli

fei

corporum in fe ruentium, & extrinfecus fe tan-

gentium; latet enim, quid fit vis,quomodo exeat

I

&

ek vno corpore in aliud , quomodo' corpus

transferat, quomodo ei inhzreat ; vt adeoque

t

PUR

pariter cecutiant homines refpectu principio-

yum, extrinfecus quam intrinfecus operantium;

Yal

le

refpe&u virium ordinariarum quam extraordi-

nariarum.

d.

:

leri

236.

Similis refponfio recurrit, cum obiicitur: at-

qui

fet

tractionem efífe a&ionem in diftans ; non poffe

autem fieri, vt aliquid agat in diftans, hoc eft,

Ti

n

vt ibi vim vllam in agendo exerceat ; vbi non

exiftit.

Eft enim attra&io actio non in diítans,

he

«

fed actio cauffz cuiusdam inui(ibilis , intangi-

bilis, & a mechanifmo nobis cognito diueríz,

ü

que materiam perpetuo certis legibus mouet

& regit. Vid. Recueil de diverfes pieces, Tom. !,

g

. 79. & Robaulti Phyjcg in annotat, ad. P. 1

od

cdpo l-.ll .,6'. lj:'e

237.

Si, quz obferuationes & experimenta hucus-

que docuerunt , fequi velimus : non aliter fta-

N

n

tui poteft, quam vires attractionum effe in ra-

N

tione inuer(ía duplicara diftantiarum a corpore

e

attrahente. "Talis enim proportio ftabilita elt

in grauitate, (155.) quz nihil aliud eft, quam

attractio terre exercita in corpus aliquod ab

I:j

ipía diftans. Sed vniuerfalis hzc proportio non

eft ; quia dedu&a cft a corporibus fenfibilem

inter fe diftantiam tenentibus, neque ad

€o ap-

plic?.u

DE/ATTRACTIONE.

169

A

plicari poteft ad alia corpufcula, minimo inter

shun

fe interuallo remota ; tum etiam ». quia Corpo-

doetedt

ra naturalia fumme fünt heterogenea, (38.)

ayi

& confequenter pro diuerfitate partium confti-

dent

tuentium ita diuerías quoque variz attracio-

indy

nis leges feruant, qusz nulla experientia, nulla

Itl

ratione, cognoíci poffunt. Interea tamen faci-

le hoc patet, corpus aliquod attractum moueri

T40LU

adattrahens motu accelerato. Augetur enim ce-

leritas corporis ita moti a cauffa duplici; primo,

WORO

quia attractio eft potentia abfoluta; (121,144-)

v p

fecundo, quia ipfà quantitas abfolura attractio-

vcd,

nis increfcit, vti modo di&tum fuit, in ratione

UDOU

inuería duplicata diftantiarum a corpore attra-

hente. Quibus addendum etiam erit hoc: fi

diüms')

Qp

corpus A attractum iam fit a corpore B, atque

tum accedat tertium corpus C, quod fortius

j

m

ad fe trahat A ; tum futurum effe, vt corpus.

A hunc attractionis nutum fequatur, & corpus

fin/

] M

B deferat ; preualet enim potentia maior. (103-)

238.

Examinabimus iam itaque waria exempla, in

hics

quibus attractionem in fub(íidium vocare debe-

rl

T

mus. Piimo igitur omniam. corporum firmo-

rum partes minimz fe mutuo attrahunt, atque

r

jid

exinde maffas maiores componunt. Cape enim

metalli, vel ligni, vel alterius corporis, fruftum

ii

aliquod ; eius certe partes ita cohzrent inter

"E

fe, vt non nifi cultro, vel lima , poffint fepa-

j

rari ; qua feparatione faCa partes dein facilli-

(2

ntur.

Quidnam eft il-

o

me hinc & inde dimoue

lud,

h3

g[ic?il

CAr.

X

170

coni

lud, quod particulas has antea tanta firmitate

fibi mutuo agglutinauerit, qua nunc facili ope-

pat

lian

ra feparantur? aéris preífio nibil plane huc fa-

cit; nam cohzrent, dum integra fünt , etiam

fe«

in vacuo ; neque zther legitime huc, fed per

qu

Ni

hypothe(in, aduocatur, (9.) neque quies pat-

tium, a Carfefio affumpta, vim vllam habet,

ll

fed id fupponit , quod eít in quarftione ; nihil

igitur hic füpereft , quam vt ftatuamus tanti-

pa

Trel

fper , minimas particulas corporis firmi omnis

inter fe cohzrere attractione vniuerfali,

M

&

239.*

pl

Porro plurimis experimentis aliis euincitur

8

hi

hec attractio, qua firmorum corporum partes

quzlibet przdicz fünt. Imponantur fibi mutuo

duo vitra plana, polita, munda, & ficca, at-

b

que tum apparebit , quanta vi opus fit, vt ea

V

iterum a fe remoueantur eleuando , vt nempe

illa vis, qua omnes particule (ibi ita proxime

Yi

applicatz fefe mutuo attrahunt ,. füperetur.

p

ldem (üccedit quoque, fi füperficies planidime

metallicz , aut marmora polita plana; fibi mu-

tuo imponantur.

Cohzrent hzc corpora ita

fibi iun&a etiam in loco ab aére vacuo , vnde

[

nulla fufpicio remanet, illa ab aére (ibi mutuo ap-

primi. Defagulierius coniunxit inter fe duos glo-

f

bos vitri puriffimi, atque vnum alteri apprimen-

do effecit, vt fe mutuo illi contingerent füperti-

ciecula rotunda, cuius diameter effet £, pollicis;

tum conglutinatos ita eos obferuauit, vt non nifi

idem

æ

pondere 19 vnþiarum diuelli potuerint.

cones

.

DE ATTRACTIONE.

l7R

itate

contingit , fiin duobus globis plumbeis dux

dipe

paruz , rotundz füperficies abradantur & po-

hicf

liantur cultello , ia quibus deinde fortiter inter

tf

fe cohzrent , fi apprimantur fibi mutuo , & ali-

gt

quantum circumrotentur durante appreffione.

Vid. Celeberr. Mu[Jcbenbroek in Effai de Pbyfique

l-

| hi

p.275-

Memorat Sturmius in Colleg. Curiofi P.

: n

Ilp. 46 , Rykium , Profefforem Leydenfem ,

i (ant

paraffe duo marmora polita , quz , cum dia-

Qmn

metrum ,haberent 22 dig.'a |pondere demum

J

«90 libr. fuerunt diuulfa, Hugerizs duo metalla,

& duo marmora nigra , polita fibi mutuo im-

pofuit immediate , & fuperficies, quibus fibi

T

applicabantur , erant circiter pollicis quadrati;

hz cohzrebant, in a&re tam, quam in vacuo, vi

p

muty

3 librarum. 7ournal des $4v.1672 , p. 12C. Sed

eadem hzc corpora attrahunt fe, quamuis de-

a

bilius , non in immediato tantum contadu,

YU

verum in aliqua etiam diftantia ; quod obfer-

n

waX*;TBf

vatur, cum fila bombycina fübriliffima vitreis

cro jl

j

planis modo didiís interponuntur.

!

n

xf

)

pl

240.

u

Nec minus quoque fluidorum particule at-

j

(

tra&tionem inter íe exercent.

Quod patet ex

p

omnium fluidorum tenacitate ;

ex eloboía

y0

j5?

fuarum guttarum figura; ex duobus charte fo-

»rmw'

liis, oleo illitis, fibique admotis; ex confluxu

uper.

fuübitaneo duarum guttatrum fefe contingea-

jl

tium ; atque ex variis operationibus chemicis.

,(][] fi

Rotunditas quidem guttarum , mundz (üper-

f

tatur ali-

ficici alicui Planæ infiffentium ; mu

or

quantum

s

CAr.

X

h

Quur

quantum, partim a pondere guttulz ïp(ïuS,

artim. vero etiam a vi attrahente maiori aut

DO

minori füperficiei , cui infiftunt ; vnde fit, vt

Xt

lta

aquz guttule füper plantarum nonnullarum

foliis fint fpherice ; eandemque hanc figuram

di&

affumant mercurii viai particule papyro impo-

pio

fitx , quz vitro aut metallo. incumbentes pa-

&

hit

rum, funt fpherice ; hec omnia phznomena

qu

male preffioni aéris adfcripfit Hartfoekerus , in

(s

Curfu pbyfico y p-25 » nec ab ztheris aCtione ex-

T0

plicari poflünt , qui has partes potius a fe qua-

quauerfum, disiiceret , quam in fghqæ,rulam(

Qe

i

gol,lig«ere;&c,

S41.

!

fic

hi

Nihil vero de fluidorum variis attraCtionibus.

Bi

& repulfionibus conuincere nos validius poteft,

3l

Videas hic coa-

Q

quam operationes, chemicze.

ulationem , cum, a diverfis, fluidis fibi affufis

it

corpus firmum oritur , a particulis minimis at-

à

trahentibus fe, & tandem cohzrentibus fuccef-

fiue, ufque dum maiorem maífam firmam coa-

ftituant; quale coagulum exempli gratia confti-

tuit alcohol vini miftum cum albumine oui. Vi-

deas cryftallifationem , qua falia , in aquis foluta,

p

his per vapores abeuntibus , propius fibi admo-

Y

ventur, attrahuntur;atque fic tandem cryftallos

formant, quarum in vnaquaque falium fpecie

l

propria eft figura, que in Chemia docetur. 'Vt

tv

hzc cryftallifatio bene fuüccedat, requiritur lo-

cus frigidus & quietus , quoniam fic particulz

nequea calore, neque a motu externo, dispellun-

tur,.adeoque propius vi fuz attraGtivz relin-

quuntut.

-

DE ATTRACTIONE.

173

füs,

quuntur. - Videas hicabforptionem , velati cuii

TET

ex. gr. aér ab aqua attrahitur & abforbetur,

e n

vt difficillime poftea ab hac extricetur rurfus.

ul

Ita etiam corporibus afperis ; fradtis , cretz

Áiun

diffra&z fruttulo, aqui fubmerfis; multo co-

piofius adhzeret aér, quam corporibus politis

( ij

lts

& planis; quoniam ibi a pluribus pundlis attra-

Videas hic efferuefcentias in

od

hitur, quam hic.

t i

quibus a fluidis fecüm permiftis oriüntur mo-

tus inteítini," vehementes; calorem fnodo;

(Onegr-

modo frigus, poftfe trahentes. — Videas deni-

Lt

Ri

que folutiones & pracipitationes ; quz omnia,

cumlongum effet explicate;àd nobili(limamPhy-

fice particularis fcientiam , Chemiam , remitti-

inus. Sed intetim ànnotamus cum Celeberr.Dan.

Ts

Berioullio , Hydrodynamice p. 16 , infinita effe

j

j 90[6'

àlia corporum phznomena,qui mire admodum

fic

cum principio mutüz grauitationis conueniunt,

j d

itay vt doléendum fit , principium ipfum tam

pj

alté füpra mentem humanam pofitumeffe;

: f

m

245,

i

Fluida attrahuntur quoque à corporibus fr-

o

mis ; quod multis probari poteft experimentis.

Primo enim luida quzcunque infufa vafis puris

jut

vitreis , porcellanicis , aut aliis etiam , attra-

wrï[iä]iüi

huntur ad horum latera , ad quz affurgunt, &

jf

in medio cauitatem alíquam relinquunt 5 con-

g V

trarium tamien accidit in mercurio viuo, qui

Hunc

j

prope latera vafis vitrei eft depreffior.
