perque conuertatur ad euitandam combuftio-

fb

nem , magis magisque inflatur, tumefcit , &

tandem fpius cum. vehementi fonitu diffilit.

Calor itaque vim elafticam aéris inclüfi valde

auget; quod exinde etiam patet, Ííi vefica

p

prior

P

pE IGNFE.

27

prior tumida perforetür acu , quo facto a&t per

: pli

^tfitj

aperturam fenfibiliter erumpit. Idem quoque

j

cerni poteft, fi phiale vitrex horizontaliter

pofite mercurii quid fit infüfum , & bulbus

f

Qv

a

phialz manu fola , aut vapore aque ebullien-

tis, calefiat, vt mercurius expellatur ; vel, fi

11

N

, u

tubulus phialz orificio fuo fübmergatur aquz,

jp dr

& buibus fimiliter calefiat, vt magno numero

bullulz ex aqua egrediantur ; quod ipfum et-

Ifff;

i

jam ex diurno folis calore fit. Non pretereun-

1t l)

da hic et regula, quam dedit

ob. Beraoullt

J ant

mma

in Difcours fur le mouvement , Oper. Tomo Ill

p 1075 cuius vi elafticitates duorum volumi-

R

num aéreorum , loco tuto incluforum , qu&

] parc

/

& den(itate & calore differunt , (unt inter fe

L:

in ratione directa, duplicata calorum ; & fim-

n

plici dénfitatum.

365.

Curh itáque fluida increfcant volumine fuo

ampcäb

a calore , & decrefcant a frigore ; confequi-

j hao

tur hinc, ea omnia zftate effeleuiora , hyeme

r

rauiora.

Confirmauit hoc experimentis Hom-

(

ergius in.Mem. de París 1699 , p. 72, cum, ime

| agllïüi

plendo idem vafculum variis fluidis, deprehen-

dit eorundem pondera in zftate , mercurii 5287

] hiu J

[

4ran. olei tartari per deliquium 66o gr. olei vi-

Il

trioli 718 gr. pondera autem in hyme erant re-

.mbü[l

[V

fpediue 5312, 691, &723gran.

df

366.

j di

lü y:fdc

. fexto ignis quandoque tenuiffimas corporum

í g

particulas rapidiffime mouet, (55 ) atque in il-

pnor

4

280

Car. XIV

lis aut lucem , aut infignem calorem , exci£at,l

(crya

aut vtrumque fimul.De Luce agendum erit fepa-

cillim

ratim ; deinfigni autem calore notanda veniunt

& fo

fequentia.Hic partes corporum folidorum;veluti

(itius

metallorum , femimetallorum, cerz , picis ; ful-

tüius

phuris,& aliorum; ita feparat, & a communi at-

«ih:

tràctione mutua inter feliberat, vt omnes in

fte;

materia ignis natent quafi, adcoque fluidum

labot

conftituan: ; quz ignis aCtio F2fio vocatur; velu-

Honi

ti in gradu caloris 429 ftannum fündi vidimus

qui*j

ante. (162.) Alia vero corpora ita funt compa-

Copi

rata, vt Vehementi calore partes fübtiliffimz

tüm.

ex illis expellantur , & reliquz , igne deftitutze,

du

vix fe adhuc contingant 5 qualis adio ignis in

que ]

lapidibus, offibus, lignis, aliisque corporibus;

tmi

confpicua vocatur Calcimatio aut Incinevatio.

48

Ex eodem etiam calore intenfo accidit, vt vi-

tiüs

tra quandoque diffiliant, cum nempe valde cà-

talla

lida attinguntur a corpore frigido 5 hoc enim

defe

partes contrahit ; (55 3.) calor autem conceptus

easdem dilatat , e

Qj

:

x alia parte , vnde difruptio

NI

coníequi. debet,

citi

citi

Til

Ila corpora.calorem diutius in fe retinere

fs

obferuantur , ..quz lanz; plumis , pellibus ani-

malium., inuoluuntur; cuius rei cauffam exin-

d

de pétit Celeberr. Muffcbenbroek , Effai de Pbyfi-

qu6, D. 474 , quia- horum particule ab igne

facile in tremorem concitari poffunt , atque

deinde olei quid in fe continent, quod alimen-

[

to calori cedere poffit, Hinc aqua calorem a io-.

n corns

N

fum corporum, quibqg circumdatur, no

-

feruat;

p

DE lGNE

281

iï:ün

feruát ; necaér hoc praftat, quia tremores fa-

itl

cillime recipit quidem ; fed-& citoperdit ; vti

Yalunt

ex fono conítat ; &, quia aqua non eft oleofa;

n

1

citius calorem amittit in vacuo , quam in aére;

s;

cuius contrarium accidit in. ferro.

In vacuo ;

nitii

& ih aére libero , zquales portiones glaciei po-

s

fite , i aquam zqualiter tepidam , illa rege-

fuitn

labat in 4 min. hzc. in 6 min. 24. (c. teftante

; v

Howmberg in Mem. de Paris, tomo X , p. 2615

jdimus

qui hanc rationem allegat, materiam caloris

Qrmpas

copiofiorem effe in vacuo , ab aére vero mul-

(l

tum eius excludi.

Sed, vti modo dictum eft,

j

aquain vacuo citius calorem füum perdit, adeo-

pols i

que huius plurimum in glaciem vacuo impofi-

orbusy

tam intrauit,Quo denfiora & duriora füunt corpo-.

TTR

ra , adeoque difficilius ignem recipiunt ; eo diu-

WW

tius etiam plerumque illum retinent ; veluti me-

jl d

talla, faxa ; creta tamen difficillime ignitur, ob

Mm

defectum alimenti pro igne , fed tamen fatis ci-

to ignem arnittit,

Quo leuiora & rariora funt

T

frupuä

corpora , eo citius ignem perdunt; hinc aót

citius calorem amittit, quam fpiritus vini; hic

citius quam aqua, & hec citius quam mercu-

lil

rius; calor ingens , qui eft in foco vitri cau-

etii

ftici, in momento difïipatü.r, fi fol nube ob-

n2

ducatur, vel vitrum charta obtegatur,

207

n

Ji

)5

äd&ä

[

Duorum corporum homogeneorum , & eius-

j*

dem foliditatis, zque calidorum , id etiam ci-

m^

FC-

n

us calorem füum depon

it " quod ma,ioggm

net

n^

$

"

fu

282

CaA»r.

XIV

netfüperficiem. Nam in di&is hís conditioniz

üt

bus in vtroque eft eadem ignis copias hic vero

lit.

per füperficies exit quaquauerfüm in corpora

Qat

frigidiora, vnde patet , plus ignis abire per fu-

nigt

perficiem maiorem, quam per minorem , quod

tíett

preceptum magni víus eft in conftruendis for-

Tacn

nacibus. Ita ex. gr. inter omnia parallelepipeda

fiic

eiusdem foliditatis minimam omnium íü

perfie

lat

ciem tenet cubus,

Bo

[u!

369.

p

Agit calor etiam per locum ab aére vacuurh,

D

quod obferuari póteft, (i intra recipiens vi-

treum füfpendatur Thermometrum , atque

aére euacuato illud deinde linteis calidis, vel

admotis folicite prunis , calefiat ; afcendet

q

enim ab hoc calore fpiritus , aut mercurius ,

lt

inftrumento contentus.

Vnde ad caloris pro -

pagationem aére opus non eft, neque adeo

pt

materia calorifica , aut ignis elementaris ; vehi-

li

culo aris indiget.

hi

qu

370«

il

Corpora eiusdem materie diuería copïa

f

ignem recipiunt pro diuerfo eorum colore.

(j

Eidem quippe foli expofita nigra citiffime inca-

ï&s

lefcunt ; alba tardiffime. In illis enim illapfus

W

ignis parciffime refleditur, adeoque porosco-

piofius ingreditur , inter partes irretitur ,

Y

iisque inhzret; in his autem ignis fere omnis

ftatim iterum refledtitur , vt non ni(i leuiter in

f

e

poros penetret, Quo magis ad nigrum acce-

at

R,

DE IGNE.

283

TO

dat alius coler, eo citius etiam ignem imbi-

I wl

bit. Hinc vitro cauftico difficulter incenditur

Panni

Qor

charta alba, citiffime autem nigra.

jl

nigri madidi citius exficcantur, quam albi. Pa-

,0

rietes nigri in hortis, aut terrz nigr , vehe-

(s i

Scintille ex chalybe &

menter incalefcunt.

gipeà

filice excuffz citiffime incendunt nigrum vftu-

lii

Jatumque linteamen , aut atrum carbonem.

Bosleus ex marmore nigro amplum fpeculum

caüfticum confecit , quo vero nihil accendere

potuit, quoniam omnem fere acceptum q fole

o

ignem in f& retinuit.

ens T

31I.

a

jj, d

Mirum videtur, ignem , cito per tenue ali-

(eenit

. quod corpus tranfeuntem , hoc non ledere,

QU

1ta globus plumbeus , charta tenui obductus,

np

& ignis flammz appofitus , liquefit , neque

1] J

;

prius chartam adurit , quam plumbum fuerit

;

"n

.liquefa&dum. Tranf(ititaque ignis per chartam,

hac illz(a; in corpus denfius plumbi, (352.) at-

que, dum in hoc f:/fficienti copia eft colle&us,

id liquefacit, tum vero demum in charta etiam

-

e

colligitur, hancque comburit. . Idem fit, fi cum

Celeb. Krügero, Pbyfice p. 328 , calicem aqua

n

nel'üa'

repletum, & vefica obligatum , inuerfüm fü-

"

pra flammamteneas ; aut chartam fimiliter flam-

]

ii

4

mzx admoueas, fed illam flatu oris continuo

Worosw'

refrigeres ; dum flatu difpelluntur ignis parti-

rg[i[l"vl

culz , impediunturque , ut nunquam colligi

'

fufficienter poflint. Quorfum referenda etiam

TU

]

fje.

eft ratio , cur flatus oris , manus dorfo immif-

L

fas,

[

284

Car... XIV.

füs, frigidus nbbis fentiatur, halitus lenis au-

nj

tem calorem afferat.

Pal

:

3774

^

tfim

Calor, mediocris etiam , fed multo

rüagïs;

emit

intenfus , ia&uram fen(ibilem efficit materiae

üUte

corporum conftantis, & variabilis (32.) quz vo-

Jidä [

catur Ex/piratio ; cui minime acceníeri debent

Ton

effluuia , quz confíiftunt in liberrimo egreffu

u

& ingreffu materix interlabentis , qualia efflu-

ii

via funt magnetica, calorifica, electrica. Cum

li

igitur diminutio fit materie conftantis , vti in

l

P

fumo ligniaccenfi , vocatur hoc Exbalatio ; fi

j

]

vero diminutio fiat materie variabilis , veluti

ii

aquz in fpongia, & ligno , madefaGis, no-

minatur id Ezapovatio ; atque.ex adione hac

ignis e corporibus exeuntis, & particulas fe«

sl

cum abripientis, priori oriuntur balitus , ex po-

Vel

fleriori vapores; vtraque autem exfpiratio bi-

Tie

lancis ope facile cognofci & menfürari poteft,

8b

nifi füb afpe&um cadat , quod fit in aqua ebul-

dií

liente per vap

5

tun

ores , in ligna accenfü pet

lfumum-..

b

: 373*

li

ttí

De aquz quidem exípiratione iam füp,ra di-

D

Gum fuit ; (317.) adiiciendum itaque hic eft, ex-

fpirare etiam amercurium viuum , vegetabilia;

[

oua , animalia, corpora olentía , & alia ; nihil

t

vero exfpirare in calore temperato corpora ficcay

K

metallica, aut quoque olea, butyrum, & fimilia.

Vocari folent exinde corporaFixa,qus in tempe-

8

ol

arum

k

IZFO quodam caloris gradu nihil partium fu

amit-

p

$E I6NÉ

285

ls d

Atittünts fed Polütilia ; qua in eodem' cáloris

"eradu aliquid füz materie perdunt. In violen-

tiffimo etiam igneterreftri plane nihil halituum

Ti

eimnittit auruti , & fere nihil argentum ; reliqua

WH

aütem metalla quain' plürimum. 'Quedam fo-

u Y

ida & fluida; aperto aéri expofita ; pondere

j ent

non minuuntur,; féd augefcunt, adeoquepar-

cgreïïu

ticulas ex aére, ad f& trahunt , qualia funt fal

3 dl

eulinare igne toftum , fal tartari , &alia alca-

, Cütt

lina ; oleum vitrioli ,& reliqua ; de quibus

i i

phanomenis & cauffatum expofitione, videatur

fs f

iffertatio noftra ; De vaporumje9 balituum ge-

dieratione dc eleuatioues

jveit

jj,

374

n hi

jas l

. $1 ignem diutius in éodem loco conferuare

p

1

velimus, omnino fübminiftrandum ipíi eft ali-

i

mentum vel pabulum , hoc eft, tale corpus eít

0

apponendum, cuius partes in locum priorum

] ebuï-

diffipatarum fubire poífint. "Tale igois alimen-

"s

:

tum effe poffunt omnia oleofa e terra producta,

vegerabilium , & animalium, veluti petroleum ,

naphtha; füccinum ; fulphura ,' lithiántraces,

reíinz , carbones, ligna arida, adeps, febum;

a

phofphori. vid. Robault Pbyfica , P. HI, cap.

d

9. f.7. Hsxc pabula cum ignem alünt; ab eo-

3[5[) J

dem acquirunt partes rapidifIime motas,fefeé mu-

T

tuo atterentes , & hoc attritu eo magis nouurri

[

fiiv)

perpetuo calorem producentes; (344.-) quo ma-

í

mlha-

is funt elaftice ; hinc aqua , falia; & térfe ;

ratp"

ob defe&um elafticitatis ,, alimentum igni ptz-

[

bere nequeunt, La quaric Hartfoeker ii

Cutfü

)

Pbyf.

-

Carp. XIV

286

Pbyf. p. $2 , cur fol & fixe continuo luceant?

ent

& re(pondet, quia cingantur atmofphzra, ex

at

qua omnia, per modum fümi eleuata, iterum

ide

decidunt, & nouum pabulum fübminiftrant ;

/eny

vti fumus ; qui noftris caminis adhzret, & craf-

(de

fior faligo , denuo ardet, fi igni iniiciatur,

hm

315-

DN

"T2lis pabuli partes craffiores per ignem co-

D

piofiffime eie&tz: , aqua , fale, terra , conftan-

C

fln

tes , fluidum deinde illud conftituunt , quod

fidi

Fumum vocamus , valde elafticum , atque; ob

falia acria contentà, oculos lzdens ;5 a cuius vi

p

RU

& claíticitate machinz etiam quedam in culinis

Y

moueri poffunt.

(j

376.

Ti

Ezdem vero partes , cum maiorem adhuc in

Tnor

fe continent ignis copiam, Flammain efficiunt,

alin

quz nihil aliud eft, quam fumus ardens, & fu*

al

mus eft extincta flamma , vt dicic Zarcelius

Squarcialupus , de Cometis p. $6, edit. 1590 ; affee

rit quoque Newtonus in Jutrod. ad Harrifii Lexic.

Techa. Vol. IT, lammam effe füumum candentem,

[

quz differat a fumo ipfo , vti ferrum rubens

aCt

ab ignito , fed nondum rubente. Flamma igi-

]

tur eít fümus accenfüs , magis rarefa&tus , qui

Qm

ab aére ambiente velociffime fürfum exprimi-

C

tur , vti ait Borellus , de motion. naf, cap- 4s

DX

prop. 67.

&t

377

d

fph

perïmentis 3

Confequuntur hec a variis ex

& fümum

Tigy

vt cum candela flatu extinguitur,

H [itüc

DE ONE.

287

tetti

emittit afcendentem , cui fuperne admoueatur

1

alia candela ardens , que füumum hunc fübito

um

in flammam conuertit, & extin&dam candelam

jfats

denuo accendit. Fieri quoque folet, vt can-

X d

delz extinctz ellychnium , prunam tamen ad-

in

huc gerens; flatu oris remotis cineribus , &

ealore aucto , flammam iterum concipiat. Hinc

Ya

elegans ille focus & caminus acapnus Boerbavii,

Cbemie P. I, p. 302 , in quo fumus omnis in

uf

flammam conuertitur,

Petroleum in vafe cale-

,gi

fadium attrahit lammam ab altitudine aliquot

lIt 1

gv

pedum , quia vapor fübtilis eoufque afcendit

atque aceenditur. Mem. de Paris 1715, p. 17.

lii

Vbi quidem per fympathiam id fieri putauit

Cardanus, de rer. var. lib. I,cap. 4, dicens , lam-

mam , quamuis non viuat, viuentium in for-

;ähucïn

mam fledti tamen videmus ad partem , vbi eft

alimentum, atque mirum in modum extendi

(friuny

151&' pl

adillam , ob fympathiam.

jl

378.

j; *

Recipienti ampliffimo vitreo antliz pneuma-

i Lo

denti

ticz includatür cereus ardens, aut vafculum

accenfo fpiritu vini repletum , & protinus ex-

qué

hauriatur aér, obferuabitur, flammam (íimul

wnal

a

Ü

cum carbone ellychnii quam citiffime extingui'?

o

ani

ante tamen, quod hoc fit, flammz figura ex cu-

Ípidata fit rotunda , & fumus, re&to primum

aícendens itinere, continuata exhauftione tan-

dem delabitur. Vnde apparet, aérem atmo-

fphzricum flammz alendz fumme effe neceffa-

aci-

gt

rium , quod pr&cipus in conftraendis forn

] rümu

bus

g[nlilli

288

Ca». XIV

jder

bus &: caminis obferuari debet; vt nempe flarria

frili

mis in tali foco accenfis liber aeris aditus, pa-

na

teat. ludicauit Bo5Jeus id'exinde requiri , quià

tüt.

in aére contineatur aliquid , quod pertinere

raref

poffit ad pabulum igtii continuo fübminiftran-

&tlai

dum.

ourh. des Sav, 1675, p. 206.

Si cat-

fuge

bouem accenfum ligni,' aut funis incendiarii ;

'vacuo includamus , ignis eo contentus fübi-

lnte

nus

'to einoritür. Idem Boyleus lignum putridum

ifo

lucens vacuo immiífum diminui, & plane ex-

tingui , obféruauit ; féd aéri reftitutum lucemi

recuperauit hoc, & auxit àdhuc; vnde dedu-

cit lammas ex feépulcris apertis aliquando e-

li

rümpentes vifas, ob admiffum in hzc a&rem:

Bipo

ouri, des Sav. 16685 p. 342. Celeberr. Muf*

tiqui

Jchenbroek autem reperit, lignum hoc; femel

tfdg]

lt A

igne orbatum in vacuo , lucem non recuperas

re. Lampjyris in vacuo lucere definit, admil-

lat

Del

fo aére lucet iterum.

Infitutt. Pbyf. p. 430:

Verum quidem eít; carboneni ardentem ;

Guj

bUS |

candelam accénfam , extingui quoque; fi mos

do vafi includantur; cui infit aér: fed multo

þollh

'citius hoc fit ; fi aér extrahatur ; ac illud ex«

A0 T

inde accidit; quoniam in tali aéré inclufo par-

p

tes huius igüemi nutriéntes in parua rnord

RUT

Confümuntur; vt deinde inütilis fit igni vlte-

ape

tius nüttiendo, & quia fumus etiam cohtinet

üs

obf

plurés particulas igni ardenti noxias, veluti

aquam;, falia, terrás; vndé remouendo has

fos

partes flatu oris, vel follis , ignis éo magis

for:

etiam excitatur. Afcendit autem flamma fur-

al

fum inaéreé, quia eft corpus aére leuius; quo

lia

idqm

$

DEdQGNÉ

289

!

ïdefrixätïai'ïi dé fumo dicendum; adeo

uE ex

J:äamï

j

fimili ratione in aére afcendunt; qua

gaum

$ Dh

in aqua; quod fine hac in eodem vafe delabi-

U

ettlls

tur. Quoniam denique aer a fole calidus ; &

rarefactus ; neque partes füas proprias; neque

iirte

i cu

etiam nutrimentum réliquum; igni tam bene

xf

fuggeérit quam frigidus, qui magis elafticus eftz

intelligimus; Cur 1grils iri tempeftate calida mi-

5

Utridi

nus lete ardeat; quamiin frigida j immo , cu£

lane d

ii (olé ipfo pruna qug[i opprimatur fübito:

TM

i

k d

iücünda atque vtilia experimenta de igne cá-

j t

C atl

pi poffunt inftrumento quodam zneo, quod an-

tiquis iam cognitüm fuity & a Zitrzuio ; Arcbi-

r. Mi

G femel

ted; lib; 15 cap. 6, Vocatur Ateolipyle; velpor-

p

ie Acoli 3 quod vétetes credebant ;, ventorumi

haturam & originem pet eas poffe explicari

m

De his étiam videre licet Sturmium iU Colleg:

m

Curiofi AuGario , p. $6;

Capiatur nempe glo-

tem "

j Hmþ

bu$ cauu$ &neus; diametri circiter quatuor

pollicum ; manubrio ligneo inftrü&tus; & glo-

( iil

ilüd &

bo iun&us fit tubulus zneus gracilis ; exigua

!

ápertura praditus;

Calefiat hic globus me-

[f ,

diocriter ; atque tum 5 4aqüz . impofita ipfius

u m

apertura , mülcuin huius in ipfum intrabit. Glo-

lgm ï[*

bus ità impletus denug igni imponatur , atqué

l co[]fm

obferuabitur; pér angüftam apeérturam copio-

ls T

hpl

fos egredi vàpores aquofos;

Vapor; qui.é

g

, f

n

foraminé protrüditür ; prope inftrumentüti

calorém tenet digitis non. tolerabilem , quos

n

latz $

m

hiam ibi particule valde funt Concumu

j

(

290 .CAP. XIV DE IGNE.

uo longius vero ab Orifïcib recefferis , eo

mag

is calor remittitur. Expelluntur autem hi

vapores a

b aére inclufo valde elaftico , eo ce«

lerius, quo maior eft hzxc elaíticitas ; & quo

minor eít orificii apertura.

C

. $8o.

T

tholi

Vapores ita ex xolipylis erumpentes fi

npri

hiala quadam excipiantur, aut charta, ni-

fs (

hil aliud. effe deteguntur, quam aqua ordi-

n 4

naria.

Ventus tamen inde fimul excitatur ;

IT

quia aét inclufüs una

prorumpit, & vi qua-

NOCQY

dam foras egreditur. Sed. vix reperire licet

& Qj

modum fimilem, quo in natura, & aére aper-

BN

to , ventus hac ratione generari poffit, vtl

ifb

Vitruuius putauit.

Czterum fi exdem zoli-

Jilcin

iritu vini camphorato repleantur ; at-

yle fp

pour

que ad

orificium candela accenfa admoueatur,

ts j

ventüs inde oritur igneus ,

cum ftrepitu; ft

tefcri

aquis odoratis impleantur , totum conclaue

lici

ratis odoribus implent ; quod nouum indi-

COU

ffos naturam. prifti-

cium efít, vapores ita emi

Alio modo

aque

nam füam plane non mutatre.

V (

venti ignei oculis fifti poffant, fi puluis Ben-

Yinci

zóes, maftiches, vel feminis lycopodii , tubo

file

vitreo receptus, in cand

elz flammam inflatur ;

fti f

vid. Frid. Hoffinaum Demo

VII, num. 6.

(' nfrrat, Pbf. Cur. —Dem.

h

d yy

Qlit

CAPVT

m

291

äes*(o)seo*

(is, d

C AXPVPuXVI

um d

) Q

DE AERE.

147

..381.

ertio inter luida vniuerfalia loco ponimus

Aérem, qui eft quafi iaftrumentum ca-

tholicum , neceffarium, efficaciffimum , quo

»entcs l

inprimis naturá vtitur ubique in omnibus fere

i *

füis operibus ; tefte Boerbauio, Chemie P. I,

2 od

Illum pro fpiritu habuerunt vete-

p4g- 425

CIatil

res quidam , veluti Cicero , de zai. Deor. eam

v qu

vocans , animabilem, fpirabilemque naturam;

i t

& Quiniiliauus ; circamfufüm | nobis fpiritum.

qeay

Eundem pro alimento omnium animalium in

fit, *

ipfo 'degentium habet Bogleus , vti aqua eft

qm at

pifcium, quo attenuato male fe habent illo-

j i

m corpora, ob pabuli defe&tum , v. fourm,

goued

J

des Sàv. 1666$, p.408. Nos autem eundem

'epiLi)

defcribimus per fluidum graue, inuifibile, pel-

Conch*'

ljucidum , elafticum ; varia heterogenea in fe

mys

continens , totum terrarum orbem ambiens;

m anl'

atque in omnibus ferecorporibus aliis przfens.

j

jjo 7

De exiftentia eius leuiffima experientia Cone

Vs

vincimur, cum modo manum apertaám verfüs

me

faciem celeriter mouemus , aüt vento expoe

j

fiti ftamus.

li D'al

385.

. Ac primo quidem , Qluidurn effe acrerm, exin-

de patet ; quia impreffioni cuicunque facillime

rüm pro-*

cedit j (293.) & relïquas.adhuc fluido

À

prietates

g

CaAPr.

XV

292

(itut

prietates feruat

, inter quas przcipua eft , vt

er multa corpora tranfeat. (299.)

Ligoum

Qorm[

ttiatt

quippe facile penetrat, fi infra vas cauum li«

neum contentus aér , antliz pneumatice ope»

quod

fuübducatur; vnde perfpicuum fit , cur in Ba-

E

fpenf

rometrum , inferius pyxide lignea donatum ,

vque agat aC in vafícula aperta. Celeberr. Reau-

cum

briut

quur in Mem. - de Paris, 1714 , pag.,js, vt exe

periretur., per quznam corpora tranfeat - a€rs

giu :

vel non , fecit tubum Toricellianum mox me-

qua:

lunce

morandum, fuüperne materia examinanda, ac-

curate agglutinata, obte&tum ; vbi deinde ex

vt

de(cenfu, vel perfeuerantia, mercurii cogno",

vit: aérem tranfire per chartam omnis gene-

ris. difficilius per craffam , facilius per tenuem;

n

a

per madet:

:

&am tardius , ex quo praxis. nau-

[

tarum intelligitur ; qui vela humectant, vt

fite

ventos fortius & perfeuerantius illa excipiant;

Citci

charta autem oleo imbuta àerem non transe

hem

fnittit:

Charta pergamen

a (icca áere penetra-

imeg

Veficam

bilis eft, non autem madefadia.

türei

füillam ita pofitam, vt füperficies , quz velice

Qipi

naturaliter interna e(t , extrorfum vería fit,

titm

lentiffimé aérem transmittere idem obíeruauit ;

Obfen

quz.eadem vero vefica, cum aqua obtegere-

Tere

tur, & hanc transmifit facilius , & áerem huic

inal

contentum. (314.)

Indicat porro Celeberr.

neqr

Mü[fchenbroekius in Effai de Pbyfique p. 696 ; non

I

fiei

tranfire aérem per metalla

4

U E

poll. tenuia 5 ne«

tür,

que per vitrum, lapides duros , ceram» picem,

tali

re(inam , febüm , & pinguedinem ; fed trans-

" feti

püen-

tifi.

ire per omnia ligna , coria ficca ; vbi

dicur

fäï

DE AERÉ.

-

293

d t

ditur quoque , diametrum particule aérez

m

P

In eo

gt

compreffe non effé nifi

205:00

:I

poll.

um l

etiam fequitur aér leges omnium fluidorum,

j

quod in eo fufpenía corpora folida ponderis

pinde

fui .quid amittunt ; vnde ex bilance parua. fu-

od

fpenfa vefica paruula, wquilibrata prius cum

r R

cum granis plumbeis , in vacuo dein zquili-

ere

,

U

brium perdit, & fimul inflatur ;- quod Hornb

(at li

vius fecit in Mem. de Paris , 1693, p.377 5 &

x m

quod: idem fic cerhitur in fübere & auro e bi-

Jance zquilibratis , .& deinde vacuo impofitis;

nda 4c

inde d

vbi corpus metallicum femper fic leuius.

| eogu,

&

393.

ys gt

qentt

Ante omnia reliqua vero. demonflranda fe-

axii. n

cundo eít a&ris grauitas ,, quod commodiífime

danti D

fit experimento fequen:i. "Tubus vitreus, tres

ii

circiter pedes longus , cuius vna extremitas fit

d

hermetice figillata , impleatur mercurio viuo

pent?

integer ; orificium. deinde apertum digito ob-

Vdit

turetur, tubus inuertatur , atque (ic una cum

i

digito immergatur verticaliter vafculo mercu-

M

rium viuum denuo continenti ; remoto digito

Yerui

obferuabitut , poft aliquot factas ofcillationes

oblCU

ii

mercurii, hunc tandem quiefcere, & fuftineri

a

in altitudine circiter 28 pollicum Londinenfium;

(ii

(Li]

h!

neque hanc altitudinem mutari, fi tubus incli-

(l

n

netur ;; dummodo hzc verticalis femper capia-

f

tur.

Mercurius , fuftentatus ita ad 28 pollices;

P

n

d

talis effe nequit, ni(i preffione aliqua contraria

M

7)

Ó

gd [

retineatur , vt ne deícendat ; nihil vero, adeft

I)Cn

curii- in

q

nifi aér externus , gui fuperficiem mer

dl

3

yafculo

294

CQAT. XV :

vafculo ftagnantis premit ;' ergo hic prauis eft,

vti reliqua tluida omnia, quotquot eorum expe-

Met

yimentis fübiicere poffumus; & terram quidem

wreffio

nfeftu

ita premit , ac fi hzc vbique mercurio viuo 28

g

poll. aut aqua 32 pedum, circumdata effet.

QY

1

hr

384

Atls

Tubus talis mercurio repletus & inuerfü

hoc

mercurio ftagnanti impofitus , vocatur ubus

Toricellianus , a Toricellio , Mathematico Italo

briur

Lit

pracedentis feculi, qui primus hoc experimen-

tum . inflituit; cuius inuentionis preclariffimz

tum

p

primam laudem attribuere fibi voluit Paleria

pl

aus Magiits , Capucinus, vid. Schottus in Ma«

gia Nat P. II/, lib. 7, p. 580 , 5275 vbi addi-

fünia

Thto

tur, certo conftare, hoc experimentum iam

D

ánno :643 in Ítalia fuiffe vulgatum, fed Vale-

rianum id demut anno 1647 Varfauiz in Polo-

celi

6l

mia inftituifTe.

Quorum omnium füccindam

hiftoriam dedit Sturmiws in Colleg. Curiofi P. T,

coni

tel/ig

AU. p.12. Cumterum idem hic Scbottus , egre-

vid,

gie cxteroquin eruditus , nondum credidit,

mercurium íufpenfüm, herere a grauitatione

L

Avf

vafi

üeris, fed hoc fieri putauit ob metum natur£

a vacuo, vid. l c.p. 592 €9. 596. Poffet qui-

pot

dem effe&us idem obtineri tubo aqua repleto,

Ced

0it

quod ingenti opera fecit Sturmius in Collegio

Curiofo p. 40 ; fed quoniam aqua decies quater

per

atq

leuior eft mercurio viuo : neceffe eft, vt ea

Tno

etiatn toties altior fit in tubo, quam eft mercu«

rius , hoc eft, 32 pedum, pro aquilibrio preffio-

Qu

num aquz & a£ris obtinendo..

38f«

p —

d

E AE

295

DE AERÉ.

385*

at el

nape

Mercurium in precedenti cafü vnice ab aéris

Maifem

preffione contraria eleuatum teneri, ex eo ma-

) vih j

J

nifeftum eft, qüia; fi Tubus Toricelliauus obtee

df

gatur vitro longo, .campaniformi, ex quo act

euacuari poífit: mercurius definit fufpenfus

herere, fed fücceffiue deícendit pro rátione

Á

aéris exhaufti ipfüm prementis.. Reicit veto

hoc aéris externi & mercurii inclufi xquili-

w f

ico t

brium , a mutua grauitatione ortutm , P'Znce

Linus , qui fuppofüit , füperficiem mercurii fum-

etíma

atf

mam , quz prius vertici tubi adbzferat, ita a

pondere reliqui mercurii effe extenfam, vt am-

Val

OUU

plius non poffit, adeoque ex fe, tanquam ex

funiculo, fafpenfam teneat omnem reliquam

Y Ti

ia

mercurii columnam , quz opinio hinc fumiculus

um u

]

Lini appellatur.

Idem hoc porro Tubi Tori«

|

celliani phxnomenum adícripfit principio Hylar-

"n

V

éhico cuidam Heur. Morus, quod nempe certo

g

conlilio & fine omnem naturam regat, & m-

ij

telligeutiarum Ariftotelicarum munere fungatur,

Iy eg

vid. Sturmii Coll. Cur. Aud.p. 34.

Hlud vero

crei

mimims

.infirumentum phyfíicum , cuius ope aér ex

vafealiquo exhauriri , vel in eo comprimi

at

J

od

poteít, vocatur Zntlia pueumatica s quod pr-

cedentis demum feculí anno j4 inventum ab

Ottoue Guericke, Confüle Magdeburgico ; in ex-

1 M

i

j

perimentis aérometricis perpetui fere eít vfus,

Ó

atque etiam poft (uam inuentionem toti prope-

(, d

modum fcientiz naturali aliam induxit faciem 5

(

j fdäc*

quod vt dgfcribamxfxs neceffe eft.

T4

l

,/386.

-

Car. XV

295

386.

dite

Conílat ergo antlia pneumatica fequenti-

Al Y

0b f

bus paártibus przcipuis.

Cyliudro cauo ori-

Cam;

tbalcico , fàtis capaci , & interius perfede

LivI

polito. . Embolo , qui ex orbibus coriaceis.

tubu

firmiter fibi appreffis , componitur; hic , oleo

bene illinitus, cauicatem cylindri quam ardif-

p

10r

fime vbique debet attingere , ne vlli particulz

aéris. in aliquo jinterftitio locus concedatur.

€0

Extrahitur & intruditur hic embolus , virge

qu

ferrez dentat& affixus, ope rotule dentatz ;

cui manubrium addirum eft, — Epiffomio , cuius

epe ingreffus aéri in vafa exhaurienda vel

j

concedi , vel prohiberi , poteft. Orbe orichal-

bl

cico, cui vafa exhaurienda. commode admo-

X

veri poffunt; quz vaía adhibentur vitrea , fu-

Jtt

perius, fotnicis in modum , rotunda , vt varia

p

obieQa, his va(is inclufa ; afpeQtui pateant;

den

& preffioni aéris externi eo. fortius refiftant,

hur

atque tuta fint a difruptione. Vacuum vero,

fi

exhaufto aére füb recipiente fa&tum , appellari

Wet

füm

folet vacuum . Guerikiaumm , ab Anglis vacuum

Boyleanum, quia hi, (i non inuentignem, per-

Tem

li.

fe&tionem tamen , antliz pneumaticz Bogleo

maximam partem adfcribunt.

Illud vero va-

fl

cuum, quod efüici folet in füperiori parte tubi

Qc

Toricelliani, (185.) ab inuentore vocari etiam

Ws

("919;. vacuum Toricellianum.

387.

lor

Quoniam itaque aére fublato mercurius in

efcen-

At

tubo Toricclliago omnis in vafculum d

ii

DE AERE.

297

dit: hinc adhibetur idem ad cognofcendum j

an vas aliquod exhauriendum aére, quz vafa

pentïe

i w

ob fórmam, quam reprefentant, vocari folent

Campane , vel Vafa recipientia , accurate ab

arat

dl

aére fit euacuatam. . Huic fini accommodatus

tubus Toricellianus ; quod variis modis fieri

s d

x

poteft, appellatur /udex mercurialis, vel Elate-

vometrum , antliz pneumatice ; cuius víus in

rtcit

eo confifit, vt eius ope determinari poflit

ecatt

r

quantitas aéris ex vafe aliquo exhaufti,

142

388.

Quius

Si iam ex antlia pneumatica extrahatur em-

H «

j

bolus, atque, occlufo epiftomio, ita, vt nihil

admo-

aéris ex cylindro cauo egredi queat, is denuo

a, li

intrudatur cauitati cylindri, tum fentietur fem-

u

per maior maiorque refiftentia, quz eum tan-

dem in modum increfcit, vt embolus nulla vi

atea

(ltris

humana ad antlie füundum víque protrudi pof-

íit

Quamuis itaque aér fit inuifibilis , eft ta-

ven

i

I

men fubftantia corporea, quz füb ta&tus fen-

fum cadit ; & corporibus aliis refiftit. (4.) A&-

t

(

rem corpus effe, haud obícure innuit Zitruuius,

), pff'

lib. V, cap. 2, vbi vocem dicit , aéris ictu, fen-

Bo)'lü

fibilem auditui.

Sed quis dubitare queat, de

o T

j U

hoc? cum videamus ab aére moto grauiffi-

mas naues magna cum celeritate propelli.

389.

Quarto péllucidus quidem aér eft, fed co-

lore coeruleo tin&us effe aut videtur tantum,

yit

d

aut reuera eft. Prius tuetur Celeberr. Muffcben-

. broekius;

ii

T 5

—

*

Car. XV

298

broekius ,. Tuflitut. Pbyf. f. 1403, dicendo, fi

pzna

oculos fürfüm tollamus , coelum videmus coe-

ts

ruleum , quia fpatia coeleftia füupra aérem fünt

pant

inania ; idcirco apparent nigra ; verum aér

&t

refle&tic lucem folis, quz albet; proinde ni-

fat

gredinem, cum alba luce permixtam , contem-

editi

plantes colorem coeruleum percipimus , eo-

cm

dem tmodo ac.pi&tores ex albo nigroque pig-

Ícer

mento coeruleum conficiunt.

Alterum ftatuit

a

AMariotte, de la uature de l'air, p. 1$r, quia

Tm

montes eleuati & remoti coerulei apparent ;

quij

vifi fcilicer per tale medium diaphanum, velu-

Tutu

ti per vitrum colore tin&tum omnia colorata

imit

apparent; in ferenitate apparet hic color in

IT

fummo aére, quia tum per magnam huius co-

T

piam tranfpicimus 3 vicinus autem aér cceru-

prer

leus non apparct, quía non füfficiens eius co-

[

ia adeít, veluti vini intenfe rubri parua gut-

tlür

ta infenfibiliter tantum rubra eft. Deinde; fi

Yar

in noGe ferena per duo foramina propinqua;

Q5

chartz denfiori inflidia, transmittatur lux lu-

d

nz & candele accenfi füpra chartam albam:

lot

illa videbitur fübcoerulea, hec rubra, quoni-

A

am nempe illa per magnam a&

u

ris copiam trans4-

it, hec vero per paruam.

ee

«

820.

l

Quinto peculiaris hac eft aéris proprietas;

vt fit elafticus. (222.) "Vefica enim, quz pat-

vam aeris quantitatem contineat, filo circum-

torto exa&e claufa, obtegatur campana vi-

0n

trea; & aér circumambiens veficam fub cam-

pana

K

p

DE AERE.

299

m

þana exhauriatur ; obferuabitur , parum illud

od

aéris, in vefica contentum , fucceffiue fe ex-

i

nt

andere, vt veíica tandem integra infletur ,

ün t

& tumida recdatur; quod experimentum re-

W

Y

fert iam Zranc. Baylé, in Juftitut. Pbyfice ,. 1703

OQtate

editis, p. 81, additque, rumpi interdum vefi-

5, d

cam ; pomum vetuflate corrugatum intume-

i

J

Ícere, aére fublato. Simul ac vero aer iterum

; ial

admittatur, vefica collabitur rurfüs in prio-

r qui

rem formam.

Idem hoc experimentum fic

Daf ll

quoque inftitui poteft , vt aér e vefica expri-

, vdi

matur omnis, & collunr deinde eius alligetur

olotatt

firmiter lagenule vitree, qua fola modica a€-

olor il

ris portione tota vefica poltmodum rurfus in-

15 C

flatur ac tumefit. Patet itaque ex his, aérem

qu

reditum effe füa z«Xerou«, quam vocants ac

eust*

€fíe fldidum elafticum , quod fc in maius fpa-

j p

tium expandat; vbi vis, qua comprimebatur,

ln 1

remota fit;.vnde etiam non defuerunt artifi-

p ij

ces , qui molles culcitras confecerunt ex fac-

lux i

cis coriaceis aére inflatis ,. qui vero polt 24.

lbt

at

horas per adaptatum epiftomium iterum re-

uy

ftaurari debuerunt. vid. Leibuitius in epiftolis

us

ad diuevfos, p. 73. Hanc elafticitatem a&ti con-

cedere noluit quondam Pareztius, omnes hos

effedus etheri, aéri intermixto , adícribens.

AMem, de Paiis lxzas, p

opri

321«

u

Sexto, aér varia heterogeriea in fe contitiet,

y at

"

omnia nempe illa. corpuícula infenfibilia, quze

p

per exhalationes continuas in iptu

m abeunt.

fi

p

