quam perpendiculi füi, e quadrante aft

rono-

119

mico

plica-

Car. VII

1o8

mico penduli ; verfus hunc montem, mino:

rem tamen, quam qualem calculus Newtonia-

Nonne ex hac obfer-

2us producere debebat.

Qiom

vatiotie nouum aliquod pondus accedit fenten-

| tOrPOJ

tie Newfomane, qua grauitatis cauffam in fo-

]dica

la vi terr& attra&tiua querit? tum vero etiam

pluro

in fola terrg füperficie leui,; non autem fca-

À

bra & montoía, grauia tendent perpendicu-

Wt i

lariter ad horizontem.,

I

165.

, Ut

| Mu

Denique fi cogitemus , pondera femper effe

maífis, aut quantitatibus materiw przfentis ,

a

box

proportionalia, (134.) adeoquein dimidia maf.

At

fa dimidium effe ponderis, in millefima parte

mafíx millefimam ponderis: certe grauitatis

pars primitiua pro vnitate affumta, (134.) tam

panda erit, vt euanefcat.

Bojlei experimen-

J

ta docent, vnicum cupri granum per artificia

lat

chemica diuidi poffe in partes vifibiles adhuc

y

22804372800; fed hz partes nondum acce-

fen

dunt ad paruitatem atomorum , aut elemen-

tm;

torum; adeoque horum fingula grauitatem ha-

W

bebu

ync' ingens quid minerem adhuc, quam

)

L

22804372809

grani; ex qua tamen tantilla poten-

h

tia, atomo fuperaddenda, maximz illz graui«

d

tatis & ponderum contentiones neceffitate geo-

l0

metrica :confequuntur, quas mole ingenti fua

3l

flupentes admiramur ; quid eft ergo , quod

D

paruum hoc, maximorum feraciffimum , non

b

agnofcamus, & potius ad prolixiora fecedamus?

[

166. Po-

DbE GRAVITATE.

109

166.

ints

lotts

Poftremo etiam hoc addimus; grauitatis à-

Aete

ionem non propottionalem effe fuperficiebus

fu.

torporum, fed maffis eorundem , veluti iam

n

indicatum fuit. (134J

Sint enim duo cubi

0 eti

'

þlüïthi 5

quorum vnius latus fit 1, alterius

m (os

à poll -

Eruntque horum füperficies inter fe

ii

wti 6 ad à4, vel vti 1 ad 45 fi

itaque ponde-

ra-effent hifce fuperficiebus proportionalia ,

tum imaior cubüs quadruplo plus deberet pon-

deràre, quaf minor; cuius vero contrarium

et eft

entis,

experientia vulgaris docet; cffe nempe hsc

ponderà vti 1 ad 8, hoc eft, vti vnamaffa ad

umf

Alteràm maioretn.

pae

167.

altati

jj tum

Nt ne veió prétereamus varias illas cauf-

ías, quas pro grauitatis explicatione excogi-

dUf

Vif

taruat Philofophi, indicabimus primo aliquas

vrzliminares, quales funt Atiffofelis , qui af-

adhut

a

feruit, corpota grauia habere appetentiam at-

[

tingendi centrum terre , quo

d idem fit cum

i hr

centro mund:, leuia vero fimilem habereé cu-

"piditatem ab lioc centro recedendi.

Sed fi

;uam

Ji«lg

liec appetentia intelligitur talis, qualis eft in

Ípiritibus & animabus noftris, tum illa admo-

jl

dum, abfürde tribuitur rebus corporeis3 Íi ve-

t

ro h&c appetentia pro cauíffa horum motuum

(oa

allegatur, tum obícurum per zque obfcurum

od

explicatur.

Nec obferuantur düo in Corpori-

107l

bus principia, vnum grauit

atis, alterum leui-

isl

*

tatis; nam leuià corpora exi

ftunt nulla. (13 :t.)

168. Dif

(

1IO

j

Car. VII

16g.

àt.

tunq

Difficilis intelle&u eft explicatio Kepleri , qui

Tam

per fpiritus quosdam,; ac emanationes imma-

teriales , effici putauit, vt cotpora ad terre

je

centrum trahantur; nec eadem nos multum

Qque

iuuare. poteft ; cum exiftentiam talium rerum

]o

b

probare nemo queat , neque etiam leges gra-

vitatis exinde deriuare,

18

Nihil porro fübfidii

T

firmi fperandum eft de fententia Gaffendi, qui

PU

materiam magneticam huc aduocauit , grauia

interrz centrum trahentetm.

Nam fi vel ma-

kt,

[

xime daretur talis materia, de quo tamen am-

din

bigi adhuc poteft , illa certe non fercur ad cen-

trum terrze , veluti ex inclinatione acus ma-

lt

gneticz perfpicitur.

Multo minus audiri ad-

la.

al

huc poffunt Ca/ztus, & Ridigerus, qui idcirco

€0I

corpora grauia effe putarunt, quoniam non

K

fint in locis propriis, que femper affectent,

& in quibus, fi ponantur, pondus omne ex-

uapt; vcluti fi aqua intra aquam, aut aliud

fluidum intta fui fimile conftitutum fuerit, non

qu

grauitet ; quod tamen contra omnem eít ex-

perimentorum fidem.

p

bi

169.

a

Sunt autem, preter antecedentes, tres ce-

a

leberrimz de grauitatis cauffa fententi& , ex

te

au&toribus tam fuis, quam foecunditate expli-

X

N

cationum , nobiles & clarz,

Harum prima

eft Cartefiana , cuius ingeniofüs auctor fingit;

«

totam terram , cum atmofphzra fua, permea-

)

:

ri fluido fubtilillïmo; in gyrum rapidiffime

acto,

III

,DE- GRAVITATE:'

&&o, quo

d & terram ipfam circa axem füum

[

& terreftria fur(üm elata verfus ter-

ts qi

torqueat;

s Ini-

Yam deprimat , eaque e

x hac caufía grauia

t t

rieddat; qualem orbem fluidum circa axem ali-

quem velocifime gyratum , vocat vorticem.

ml

T I

Porro dein füppofüit, aérem etheremque; in-

natantes huic fluido fphzrico vorticofo , aptio-

ges p

fb

res effe ad. concipiendum motum hunc vehe-

mentiffimugi , quam fünt corpora terreftria;

i, qi

adeoque idem hic accidere, quod agricolis fo-

y n

let , quando triticum a paleis purgare infti-

ve m

tuunt, ac mixtim illa cribro imponunt; quod

n i

deinde reciprocis in femigyros conuerfionibus

tadttt

agitant, eoque efciunt, vt in medium pa-

(CUS T

ydiià

lez, motui vehementi induendo ineptiores ;

ad peripheriam vero grana, motui vehementi

iil

concipiendo aptiora, tendant; quod ipfum &

jam nf

fedto

Keplerus iam dixit in Epit, Z4ftron. Coperi, p. 95*

e d

170.

t alil

Eft hxc cauffa grauitatis pbyfico -mecbanica ,

jt D0t

quz materias & motus aífignat, quibus pofitis

d

phzenomena grauitatis explicare conatur. Du-

bitari tamen multa cum verifimilitudine poteft

an grauitas admittat talem vllam caufífam me-

chanicam, quz fcilicet a motu quodam ex-

mv

ternz materie apparentias grauium producat,

jjd

Nam qualiscunque hec materia externa, gra-

T

vitatem producens, fuerit: aliter videtur effe

f

aCura in corpus quiefcens , ac motum ; ac

infh

proinde effe potentia relatiua ; (121:) cum €

eme

contrario grauitas omnino fit potentia abfolu-

jl

ta.

PU

—

CaAr.

VII

Il2

03 0134.)

Deinde; fi grauitatis cauffa effet

eett

fluidum externum, premens : ageret hoc cere

fenil

te in ratione fuüperficierum corporum, qua

time

premit 5 quàm tamen pfoportionem grauia not

fequuntur. ( 166.)

qual

deat

171;

emt

Quomodocunque autem hs priores obiectlos

^nei

nes fefe habeant: mouit certe alias adhuc cones

ad

n

tra hanc hypothefin Cartefiangm Hmgeuius mae

dod

gna ingenii fagacitate, & duas quidem. Pri-

ma eft, enormem iftum materiz circa terrati

H.uge

T

gyrantis impetum terreftria fecum effe abre-

d

prurum corpota, & telluris fuperficiem, tan-

Yort

quam fícopis, purgaturum, Altera; fequi ex

inà

ito vorticis motu impulfüm grauium non ad

qu

centrum terrz , vel totius illius fpherz vore

d&

ticofz, verum ad centrum circulorum squa-

tori parallelorum ,. vel ad axem ; quod futue

füs

aXC

rum effe, Keplerus nofter iam monuerat, & fi-

gura expreflerat, in Epit, Afrou. Cop. p. 97.

t

Huic obiedioni vim magnam conciliauit pot-

ro idem Haugemius , excogitato in hunc finem

E

experimento , quo , affumto valfe cylindrico;

&f

idem aqua; & cerzx hifpanicz particulis, re-

&ext

pleuit , vitro füperne obte&tum; & tabule li«

gnez impofitum, cuius ope in gyrum agi ce«

tis,

E

lerrime poterat.

FaQo enim motu vafis per-

niciffimo, eodemque inhibito iterum repente;

c'ipi

T

&ccidit, vt aqua diutius adhuc gyros fuos con-

tün

tinuaret , adeoque vorticem artificiofum re«

vt

prefentaret , fed cere illius particulas circa

Q

centrum

4

DE GRAVITA'TF.

11j

hf

UC COR

centtum bafeos cylindri, in tumulum quafi

femifphzricum ; colligeret:

Quod vero expe-

m qllz

rimentum, cum vorticem potius cylindricum;

qUhan

quam fphzricum; repreíentet, heque adeo vi-

deatur fententie Cartefiane directe oppofitum;

emendauit Perilluf/ris Dom. Bilfingerus in. Com-

Viede

qnentar. Acad. Scient; Petropol; tomo I5 adhibito

MM

ad hünc vfüm vortice plane fpharico; in fphz-

ia vitreà contento, atque; cuüm infigni huius

iil IÀ

r h

do&rinz augmento; penitus comprobauit; quod

Hugeuiis intenderat, nempé in vortice fphz-

Ctrat

e d

tico; circa axeth fphaér& rotato; corpu(cula ca«

dentia ; hoc eft ; ea ; quz ab impulíu fiuidi

f r

vorticofi verfus medium pelluntur, non coireé

u d

in hucleum fphzrjcum ,. fed cyliadiicum; ita-

Qon &

que ex folo eiusmiodi vortice non fatis exacte

v

ia

deduci dite&tionem corporum cadentium ver-

füs centrum vorticis ; fed illam . tendere. ad

gd Áiti

àxem gyrationis; adeoque hincgigui per vore

j &9'

ticem Carfefianum nücleum cylindricum;

N

j p

173;

findi

Soluere quidém hanc obi&&ionémi annifüs

ydrici

eft Saurinus, àfferens, ex reactione füperficiei

a

éxtimz fphgrice , vorticém fluidum atnbiene

vt

tis, genetári nifüm ad ipfius fph&re centrums

g

atque eundetmn, fi vel máxime ab initio con-

d

éipiatur cylindricus ; ipfà tamén [fui in vici-

3p€nï5!

num vorticem pre(ífione ; redigi àd figuram ro-

g

tundam.

Sed curn hec fünt idncerta adhuc ;

n

vltimam huic grauiffime do

Grinz pérfectio-

a

Dofil

nl

bem tribuit Celeberrimus atqae/PeWHulïï is

Bilfii:

114

CA P., VII

Biljingärus , excogitato nouo vortice, qui cir-

facta

ca duos axes fimul gyrationes fuas abfolueret,

prau

vno ad alterum perpendiculari 5 vt ita cylin-

que

dri verfüs polos extenfio etiam colligatur in

qua

nucleum. — Cuius vid. Differtatio , de caufa gra-

dec

vitatis pbyfica geuerali, in Academia Scientiar.

eut

Parifina przmio publice propofito honorata

anno 1728.

Quz vero difficultas fingularis ,

inexpedata , & nouiter detedta, premat hoc

faiti

quoque correctiffimum vorticis genus, videas

Vocta

in Nolleti Legous de Pbsfique experimentale , To-

fici

'mc? Il5 p. 77.

qu

]73.

lt

Altera de grauitatis cauffa fententia eft Hu-

ton

geuiana, qu& , remoto vortice fimplici Carfefia-

n

»0, pro obtinendis directionibus grauium ad

lem

horizontem perpendicularibus, & figura tellu-

fm

ris fphzrica , fubftituit gyrationi Cartefiaud

foli

fimplici aliam, qua materia fuübtilis, quam gra-

vificam vocauit celeberrimus autor, & ia qua

mag

quan

aér & stlher circa terras natare dicuntur, fu-

lia

perficiei fphzrice inclufa ; infinite variis fub

WVt

illa fuperficie direCtionibus mouetür, fecundum

lnl

Ett

arcus circulorum maximorum f[phgre.

opa

hzc quoque grauitatis cauffa mechanica; at*

ht

que, vt concedamus tales innumerabiles vor-

[

tices, feí(e mutuo permanantes, petuenturos

L

tandem ad ítatum conf(iftentem , & duraturos

efíe: recte tamen concipi nequit, qua ratione

feruaturi fint omnes idem perpetuo centrum,

n

neque abituri in circulos fphaera minores. Vt

Iu

tacca-

itg

|pE GRAVITATE,

qui i

taceamus incomprehehfibilem huius materisé

QIneret,

grauificz, circa tellurein abrept& , celeritatem,

tvl

qui; fatente ipfo Hugemo, tanta effé debets

ia

quz celeritatem terr& citca axin motz ipfani

ujint

decies & fepties füperet $; quod infra modo

Schent

honota

erit demonftrandum. (195:)

i74a

ngularäsj

mat At

Teitia de grauitatis cauffa fententia eft Newe

, Vi

íoniang, H&c, defperans de cauffa mechanica;

metaphyficam qu&fiuit, qu& corpori cuiuis

fl

fit interna, & ingenita per creationem ; àdeos

Stas

que inter attributa corporis referenda;

tuit itaque, grauitatem fiue pondus corporura

AC

f li,

non effe aduentitium inotus dut inateriz fubs

iC

tilioris effectum , fed primigeniam ac genera«

VOnum

t

lem legém vniuerfr materime a Deo impret-

gt

fam; quz Ífolidam eiüs materiam penetret, cuí

foli, nec vero fuperficiei, réfporideat; neque&

jnp

magis queri débere, cur Corpota grauitent;

" [n Qd

quam €ur ab initio moüeri cceperint; nullam

uür, d

»

aliam grauitatis cauffam effe quzrendam pra-

23

45f

tl

li

tét Dei volüntatein , atque t

i

t

inch

áat

eti€ omn£

u

inhxrentem vim intetnàm & acinam, cuius

,

operationé terreftrría omhia nitantur ad terr&

|d

1

centrutm, Huius itaque fyftematis Newtouia-

iA

&i videamüs breuiffime & leges; & rationes, &&

gt

difficultatés,

a

17 e

ao

ï-ege's hi (ünt, vt i, omnium corporum

g

particulz ad fingulás omhiurn aliorüt corpos

uitaté

«; V

tuim particulas grauifent ; hoc eft, grà

-liqüiá

[

Hz

um

Car. VII

116

aliqua reciproea ad fs inuicem impellantui,

II, Grauitas hec, vel grauitatio , mutua ge«

M:

fidtu

neraliter competit omnibus corporibus; atqueé

vniuerfalis eft, quoad locum &tempus. Omnia

hac

Tnox

fcilicet corpora, cuiuscunque f6gurz, form;

aut texturz, fiue fimplicia fint fiue compofita;

teQ

tic

fluida, firma, magna , parua , inota, aut quie-

ta, hac vi omnino afficiuntur. | Vbicunque lo-

vl

Tion

cata fint, non in terra modo , fed & in coelis,

in luna, planetis, fole, grauitate hac vniuer-

qu

fali donata fünt, qua, ceteris paribus, nullo

vt

tempore vel minuitut vel augetur. III; Quan*

ol

titas huius grauitatis in diftantiis equalibus

mag

proportionalis eft quantitati materiz in corpo-

lic

ribus grauitantibus,

Ex. gr. fi pes cubicus au-

m

ri in terrz füperficie mille libras ponderis ha*

Yim

beat, duo pedes cubici ibidem bis mille libras

de

tenebunt; & fi terra duplo , quam eft, minor

Vis

effet quoad materix quantitatem , tum idem

dt

pes cubicus auri, qui iam in terrz füperficie

lii

rnille libras ponderis habet , quingentas tantum

del

haberet.

IV, Eadem hzc grauitas in corpos

N

tibus zqualibus maior minorue fit; pro diftan-

i

tia iftorum inter fe ; veluti lapis, qui prope

qi

füperficiem terre ponderofiffimus fit , leuiffi-

v

mus foret, fi ad lunz altirudinem vsque a

Ti«

iffa remoueretur;

V, Denique hoc ipfum

decrementum huius grauitationis mutuz in ac«

E

ceffu corporum, aüt receffu inter fe, eft eius-

modi, vt vis ipfius fit reciproce in duplicáta

Vid. annotationes Clar-

ratione diftantiarum.

E

küi ad Robaulii pbyficam pag. 330.

1?6. Ma-

117

DE GRAVITATE,

dunht

176.

[

i ge

Magnam huius fyftematis Newtfoniami pre-

s alque

fidium in eo fitum eft, quod primo, pofita

s Onni

hac grauitatis natura, fequatur, planetas, fi

- m

modo fimpliciffimus motus proietilis in lineis

n

re&tis a Deo eis impreffus fuerit, iam fine vor-

ag

ticum ope in circulis vel ellipfibus circa folem

ag

volui debere, id quod eos reuera facere Aftro-

n

nomia docet.

Secundo fequitur hinc, fi ma-

du

gna aliqua materiz fluidz congeries, qua gra-

;, nili

vitationem facile fequatur, in terre fuperficie

TU

colle&a fit: eam , verfus foleni & lunam pro

zquah'bus

magnitudine ac diftantiis eorum grauitantem,

hac & illac luere & refluere debere, quo ipfo

n m

picis d

grauiffima illa queítio , de maris eítu , facil-

deri

lime & ad amuffim explicatur. "Fertio, hanc

il

de grauitate fententiam Keplerus quoque, quam-

vis nondum motuum coeleftium rationes exin-

|, nf

m wïm

de deriuare potuerit, veram effe contendit in

Iutrod. ad librum de motibus flelle Martis, vn-

ï;perliïiü

tantil

de & Angli ipfi eundem vocant Aftronomiz

Quarto vortices non

corp

Newtoniane pareatem.

diie

nifi per hypothe(in affumuntur, (9.) & talem

i p

Jj

quidem, quz ícatet innumeris difficultatibus,

Jai

li

que cum phznomenis aftronomicis pugnuat,

i ïb

nec tam ad explicandos, quam ad perturban-

lpfüm

dos motus ccleftes conducit.

De quo vide-

TU

antür Newtonus Princip. Pbilof. lib. H1, prop. s2-

j a

Gregorius in Elem. Aftrom. prop. 76. & Sam.

ID

iil

Clarke ,. in amnotatiom. ad Robaulti Pbyjcamf

as(

il

p^g- '3,. iI.

H 3

177. 9i

D

' Mä'

Car. VII

)

1I$

177-

($5/

Cüma

Si quz autem argumentis tam fpeciofis op-

adelle

poni poffunt, ea maximam partem huc rede-

uv

unt, vthuius grauitatis , omnibus corporibus

motu

1nnate , claram ideam formare nequeamus.

p

At vero , quid mirum, fi ad talia, quz fenfi-

finit

bus noílris obuia effe non poffunt , hebeícat

liq:

acies ingenii noflri ? difcendum forían adhuc

p

nobis per plurima fecula erit, quc corpora

ROt

naturalia Deus effe iuffit, & humana qua par-

für

te locata fint in re.

Si deinde quzratur, quo-

que

modo grauitas fit attributum effentiale corpo-

qu

rum; id certe fe ignorare fatentur Newtonia-

dela

zi, quoniam effeatia corporum naturalium fe-

d

re tota nobis eít incognita (ar.)

Placet no-

T

bis oratio illius Epicuri defenforis apud Cicero-

10*

gem, de nat. deorum . lib, I, dicentis: im bac

Cor;

igitur immenfitate latitudinum , longitudiuum , al-

in c

tüudinum , infinita vis innumerabilium volitat ato-

u

siorum , que imteriedo inami coberefcunt tamen

inter fe , €9. alie alias apprebendentes continuan-

iur: ex quo effciuntur ee rerum forme atque fi-

)

zur2, quas vos effici po[fe fiie follibus Q9 incudie

D

us non putatis,

(s

4

&

CAPVT. VIII.

Ya

à

DE VIRIBVS CENTRALIBVS.

fi

178.

4

orpus a fimplici & vnica potentia folicita-

C

:

-

«

^ wm motu fuo defcribit lineam. re&am.

(819

um

DE VIRIBVS CENTRALIBEVS, ,119

(8:. Siitaque idem mouetur in linea aliqua

curua, tum neceílario, & ad minimum, duz

ii p

adeffe debent potentiz, quz iMius motum in

huc r

curua hac producant.

Poteft quidem talis

w

motus curuilineus refolui in duos collatera!es,

RUR

per principium refolutionis virium , (109.) in-

yt hi

fnite multis.modis : fed inter hos vnicus re-

ho

liquos omnes vtilitate fua viacit, cum. nem-

n d

pe dicus motus refoluitur in vnum , qui eft

- u

normalis ad. curaam, & alterum, qui vería-

qui

tur in tangente eandem curuam.

Dicitur vis,

tut, Q?

qua illum producit, vis sormalis, qux adeo-

& com

que eft potentia, corpus, lineam curuam A45D Fig..

*

winlié

defcribens, folicitans in dire&ione A4C, quz

Jium f

eft perpendicularis , aut normalis, in curuz

Ce n

clementum Zb , feu tangentem AB. Hac ve-

((f

dQl

ro vocatur vis taugeutidlis, qu& eft potentia ,

117

corpus, lineam curuam defcribens , folicitans

i, P

in directione 42, quz ecft tangens clemeqti

[

curug 4b,feu pundi A.

f i

1794

1:1'11:44?-

Aqit f

Patet enim ex prihcipio refolutionis virium,

i

(109.) motum corporis per elementum curuz

4b, inter alios modos, refolui poffe in 44,

& AB, quarum illa fit perpendicularis ad cur-

vam, hzc vero fit tangens eiusdem, conftrue

&o re&tangulo 445B ; adeoque perinde effe ,

J

fiue corpus folicitetur duabus viribus 4B &

44 fimuls fiue fola 4b , quz eít diagonaljs

jict

contructi re&angqli.

H 4

18e. Vis

g&äm'

(i

I20

Car. VIII

D

180.

emp

Vis igitür normalis corporis celeritatem ne-

(s

que auget neque minuit, quia eius directio

quod

4a neque in fequentia, neque in anteceden-

pau

tia, vergit.

Effe&us autem eius in hoc vni-

looo

N

&i

co confiftit, vt corporis modo dire&ionem im-

mutet, & efficiat, vt corpus, quod per fe in

TW

Bilg

veGa effet progreührum , promoueatur in li-

nea curua,

p

I81.

autd

Vis autem . tangentialis in corpus, elemen-

vd,

tum curuz 4 percurrens, hunc effetum edit,

vt motum eius vel acceleret vel retardet, pro-

eti

vti fcilicet corpus trahit vel fecundum dire-

rf

Cionem 4B, quam eandem etiam corpus ha-

ent

bere fapponimus, vel in directione 4/d con-

traría.

Si igitur corpus in linea curua mouca-

alin

tur, vis tangentialis dire&ionem íüam perpe-

tuo mutat, & fecundum aliam femper plagam

Tl

effedum ífüum exferit.

Frequentiffimnms au-

pu

tem in natura efít motus curuilineus ; omni-

tüj

um €X.gr. corporum füpra terram pofitorum,

&

fi hxc motum vertiginis, vel circa axem fuüum,

a

habeat; deinde omnes planetz| mouentur in

pu

lineis cumgis , nempe ellipfibus, Vnde fumma

ang

| neceffitas huius confiderationis elucet.

,

182.

D

Vt itaque «triusque harum virium , & nor-

l

malis & tangentialis, eruamus menfüram, ad-

D

€oque mathematicam hic cognitionem nobis

compa-

DE VIRIBUS CÉNTRALIBVS.

I2l

comparemus; (7-) ponamus, corpus quoddam,

A&f f«

cuius maífa fic a », moueri per elemeotum

d

quoduis curuz 44b z1 ds, in tempore infinite

Yecete

paruo d£, &quidem fic, vt illud, cum eft in

hw

loco 4, habeat celeritatem finitam z c

Fa-

Ohenu

&a refolutione huius vis compofitz, vti dixi-

per f

mus, fit potentia trahens corpus in direGio-

i ini

ne normali ZC zz p5 efficiet bzc, vt corpus

percurrat fpatiolum 42 in tempufculo dr, Eft

autem ex canehe generali (127.) dc —

—

npdt.,

5

emen

vel, quia hic eft c — g—ï—, (83.) aut dt z &

3

um ed

—

npd«s

.

det,

erit hoc fubftituto dc zz

mc ?

& quia fimili-

m d

ter fpatiolum quoduis percgrfum eft dcdt; (33.)

pl

npdsds

]

—

Af t*

erit hic dcd£é z

!ü

C

Ducatur ex &

It

alia normalis ad cürüam, bcC, quz continua«

1

ta, cum produdia pariter 4a, concurrat in C.

Tales due normales, concurrentes in vnico

pae

115 dl

punQo C, vocantur in Geometria füblimiori

o

radii ofculi; hunc itaque radium ofculi JC vel

torut

AC ponamus z r.

Hinc orientur duo trian-

at

gula fimilia 44b , & baC, ob arculum infinite

r i

paruum 4b pro reGula habendum ; & quia

fiümimi

anguli 45a * abC z reQo — abC aCb5 vn-

de, ablatis zqualibus, remanet 4ba - aCb

& apuda fünt re&i, In his triangulis (imili-

.

bus nunc erit 45

.

Ab zi ba:bCs; e(t autem

t

ba - 4b, quia d

ifferunt quantitate infinite

---

j

parua; & per fe eft C — AC, ergo di&ta ana-

p

nobli

Ab

ol

4b i AC5 vel in

logia, hec Cl&-a. a ;

H 4

ym-

p

122

CaA?. Vm

fymbolis indicatis ; npdsds': dint d Qndc

mii

m

gai

fit urp z3 mcc s aut defiderata vis normalis p z

mcc

I LL

Statuamus porro altitudinem celeritati

E

Yvor

€ debitam effe v, eritfic c z. 7v, velec a v,

Lonn]

120

nec non Z

r

i» (159.) adeoque habebitur

t

2

etiam p —

&

1 e

Áiry

183.

J

i

It

Pro eruenda vis tangentialis menfüra , erit

npd

aul

iterum ex canone generali (127.) dc

P n ii

[7s

m

.

»

"

n

LU

VC] E Ob dí

du ds

(485.) db m

—— —

ofq

in

pïs n vel mfd—a

u

«

L

npds; atque ftatuta, vt ante, c zi /7/e, erit

&

ec z2 0, edc z Zdv, & n z $, qux fübftituta

p

producunt zzdv

penid

Lsl

zpds , vwel habebitur ita

&t

——

md 7)7

füt

quafita vis tangentialis p —

.

W

184«

il

Manifeftum eft ex his, vim normalem feme

Mden

itt

per vrgere corpus motum ad datum aliquod

centrum C, quod centrum virium vocatur. . Po-

Qu

(N

tentia vero talis , quag. corpora ad huiusmodi

centrum virium vrget , atque impellit, voca-

ft]

tur vis ceutripeta , & hec eadem , fi fiat nega-

[

tiua, vt corpora ab hoc centro repellat, voca-

tur vis Cenirifuga , wtreque autem communi

Hinc vis nor-

t

x;gmi.ns dicuntut 'Qiïgi ceutrales.

,malis

DE VIRIBVS CENTRALIBVS. 125

vndt

malis femper fimul eft vis centripeta; & patet,

grauitatem quoque effe vim centripetam. (162.)

,

T

185.

vleri

Hanc vim centripetam aut centrifugam in

varis lineis curuis, ope vtriusque tmenfurz

((

modo (182.) traditz ,. examinant atque inqui-

ibebtr

runt Philofophi; noftro vero inftituto füfficit

eandem indagare in folo circulo ; curuarum

3

.

fimpliciffimo

quem in finem ponamus cutm

Hugenio , qui primus calculum harum virium

4, til

iniit, corpus aliquod moueri in peripheria cir-

!l

culi motu zquabili , & celeritate conftanter

p

—À

"!

eadem c, vnde etiam altitudo debita huic ce-

leritati v conftans erit.

ls vero , qui radius

vaiti

li

ofculi dicitur in curuis generaliter , in circulo

eít radius ipfius in Geometria elementari di-

"

d

im

&us, quare in hac traCtatione virium centri-

il

Ml

petarum circuli denotabit r radium eiusdema

r

J

circuli; ex quo in tali circulo habebimus men-

furam vis centrifugz , pofita hsc zi p, L p z

mcc

:

Yr/)

p

aut II p

w 21

3 qui duo canones in

n u

idäm recidunt. (182.) Si auterh confideretur

ahquul

integra peripheria circuli, in qua corpus moue-

"u

tur, vel orbita, aut traieloria , & hzc dicatur

m

0. tempus porro , quo integra hxc orbita ab-

[

foluitur , fempus periodicum dictum, t zz £5 eris

u

W

qor

6t 2..', (32.) quo fubrögato in canone L, gri-a

,mmlml

tur p zi Iää! fed quia o r eft ratio periþhæ-

jj n

mlS

1

Yi

—

2

Car, VIH

rix ad radium,quz vbique conftantem habet va-

Vi

lorem , quem etiam tenet ipíaz; exfürget, fi

pti

ad proportionem fqlgm attendamus , canon Ill,

Ino

PE

tt

ob

186.

qu

Videmus duplici vi opus effe, vt eorpus in-

bi

cedat in linea curua generalites, aut fpecialiter

in peripheria circuli , altera'normali , altera

[

tangentiali; quarum vtralibet , ceffante reli-

füa

qua, deinde plenum füum effe&tum exferet, !ta

Y

fi ex. gr. fübito defifteret vis tangentialis AB,

lii

tum fola normalis obtineret, corpusque in cen-

4

trum C abriperet. Si ceffaret normalis fübito ,

tn

tum corpus, fecuturum effet tangentem AB füa

e.

Nit

directione

5

dum vero vtraque fimul motum

Ed

moderatur: corpus fin

o

gulas diagonales intfinite

multorum re&angulorum Ab, hoceít, petri-

pheriam curug, Pcrfequitur.

/

inn

18'7,

hia

cmEx his apertum eft , quod antiquis iam erat

fet

cognitum , corpora in gyrum acta concipere

h

conatum diícedendi ex orbita fua fecundum

N

tangentem orbitze, hoc eft, acquirere vim tan-

trq

gentialem , eandemque a&u ipfo exercere, fi-

ü

mul ac vis normalis definat.,

Cognito feme

n

hoc nifü , eodemque ad víus fünditorum bel-

W

licos translato, non potuit non obferuari , at-

que manibus fentiri, maiores effe conatus cor-

porum maiori celeritate rotatorum ; & quz

ünt alia vulgaribus fündarum experimentis

t

vbi-

um

DE VIRIBVS CENTRALIBVS, 12j

etvte

vbiquenota. Alterum, quod huc pertinet, ex-

tsf

il

perimenti genus iam exhibuimus fupr(a. (169.)

188.

Vt né igitur corpus vi fuz tabgentiali foli

Obedíat, rétrahendum fingulis momentis eft

quantitate B5 abilla dire&ione; vt in cutus ore

us

bita maneat

enit

Quatenus itaque retrahi debet

a via rectilinea , eatenus habet re(iftentiam

, At

te rel

obediendi vi normali , atque fic exercet vim

füam centrifugam ; qu& curn przcife vincatur

ret, lt

i li

a vi centripeta , neque quicquam viterius ob-

tineatu£, quam vt corpus, quod difcedere vult

at

à centro per lineam bB, per eandem hanc con*

[j

tinuo retrahatut ; & reftituatur : euidens eft;

T

vim centripetam centrifuge femper exacte effe

ml

&qualem.

j

189.

n

Sed ita corpus, in peripherià cüruà ambus

lans, hanc femper premet extrorfum:

Quo-

niam enim vi opus eít ad corpus in linea curua

m e

retinendum , atque orinis vis adhibenda füps

onit vim in contrariuni dire&e agentem : nul«

1cip€!?

undi

um dubium effe poteft, quin hzc vis, vi cene

tripetz in contrarium direQte agens, & füpera-

jmu

t

ta a vi normali, in cutuam agat, adeoque hanc

premat.

Conítat igitut, corpus in gyro cir«

) (gmeï

It lt

cumactum vi centrituga extrorfüm femper pre-

inendo agere.

ri, q

js u

1939.

ium eít, quin ex folo mo«

4

Nullum itaqtie dub

mgf][!lï

tu progreífiuo curuilineo oriri poffit vis ; au£

4

[

poteri«

--

126

Car.

VIII

potentia premens , fine vllo celeritatis damno

Wi

npit

jn corpore moto. Vtrumque idcirco in mundo

exiftere poteft, vt primo ex vi , aut potentia

v

uadam, oriatur motus; veluti in graui dela-

atqu

benti accidit ; fecundo vero etiam ex motu,

qua

curuilineo, prodire poteft potentia, talis nem-

pe ; qualis eít vis centrifuga. (89.)

19ts

HUR

Viriam fingularum , przcipué vero: centri-

i

qui

petarum, vtiliter diftinguimus tría genera, cum

Newtouo , Priucip. Pbilof. nat, matb. Def. ; il-

Q

tist

larum netmpe oim àbfolutam , acceleratricem, &

inotficem , quarum folas ddas priores hic con-

lii

fiderabimus.

Eft itaqué vis céntripetz quan-

Nl

titas abfolutá, meníura eiusdém uiaior vel mi-

not pro efficacia caufT eam propagantis a cen-

àd

tro, ltaex. gr. vis grauitatis abíoluta miaior

eft propé terràm, quam in füpérficie lunz;

2v

(157:) vis magnetica vna maior eft altéra pro

inole magnetis, velinteufione virtutis.. Porro,

l'

vis ceritripetze quantiras acceleratrix, eft ipíius

tti

inenfura velocitati proportionalis. Íta fi ex. gf

fit

con(íideremus monetam auréam; & leuiffimaim

aliquam plumulam , erit in illa vis grauitatis

abíoluta miaior, quam in.lac,; vel rüaius Illius

£ondus, quain huids; vis vero acceletatrix

&

vtriusque erit cadem , quatn apud nos, prope

li

Qu

terram, pofüirnus z i. (1;8.) Cumque de-

indé in. canone

aq*

potentiarum genelxvggli-ïït dc z

l

tipdt

fü ?

(127.) dénetat hic, in aCtione gtauitatis;

I

npdi

um

DE VIRIBVS CENTRALIBVS.

127

Ahimm

n

—

d

vim acceleratricem, quz nempe ipfi dc,

Wundy

m

ponta

vel íncremento celeritatis, eft proportionalis ;

J (

atque m denotat maífam , feu' pondus ; vel

X TU

quantitatem abfolutam.

ls t

192.

Si corpus quoddam in peripheria circuli mo«

tu vniformi inéedat, ea quidem celéritate; qua

qutt-

acquiritur per altitadinem v cadendo : etié

quantitas acceleratrix ex vi centripeta huius

opoy Qu

"1 ]

corporis crta, ad vim acceleratricem grauita-

]

tis terreftris : vti dupla altitudo illa; ad radium

um d

tie Qu

huius circuli;

Eft énim ex canone II, ( 184.)

; qu

MU

e

: vdr

vis centripetz quantitas abfoluta p —

5

TET

3 Dj

ádeoque eiusdem quantitas acceleratrix. g. -

2

7 hlï:ï;

U

—

p p

n

; que refoluitur in hanc proportionem ä:

[ïor-rr-

imops

Eft autem 1 quantitas accelera-

up

M

1e

trix grauitátis; (

fitum.

1369.) vnde confítat propo-

ifümá

j

193'.

uslvu!

Ratio hinc redditur experimenti illias, quo

calix vitreus faície latz impofitus, vel fani ale

115[7!51

;

1

j

ligatus, & aqua repletus, complicatà faícia cir-

l

[

cumagitatus , durante hac agitatione , nihil

|

P

aquz effündit, fi equabiliter , nec fübfultorie s

ä

in circulo füo circumducatür ; quod idem imi-

Q]

tantur alii ealicem repletum, aut lapillum, im-

ponens

nPdE

"

128

Car. VIII

|

ticof

ponendo circulo vimineo ; huncque poftea cir-

Oritur enim vtrinque in his

pora

Cumag*äcando.

corporibus ita agitatis vis centtifuga. Quodfi

caet

Cles

ponamus, aduam eX. gr» €a celeritate circum-

gyrari, qu&& acquiritur cadendo ex altitüdine

Qdeir

iti 1

15 pedum , & radium circuli, in quo fit gyra-

to, éffe 3 pedurn ; Orietur quantitas accelee

n

inc

ratrix vis centrifüge ad quantitatem vis acce-

leratricis in grauitate i 30: 3 —— 10o: 1j cum

T0l

Qu

itaque, hoc faltem cafu ; illa decies maior fit;

quam hzc: fatis patet, quam facile fieri poffit,

t

vt mediante hoc motu circulari; & excitata exin-

de vi centrifüga , heec ponduscorporis deorfutm

niténs multum exfüperet, & confequenter in

deti

V

omni loFo circuli aquam calicis funfio apprimat:

i94.

u

Patet hinc étiàm fimilitet, fi graue ià peri-

pheria circuli xquabiliter feratur, ea quidem

5

celeritate , quz acquiritur cadendo per altitu-

dinem dimidii radii illius peripherig: tum vis

tu

centripeti quantitateri acceleratricémi &quas

di

lem effe grauitatis tioftrs vi accelerátrici; vel

vim centrifügam abfolutam «qualem effe pone

[

deri corporis. li cargne enim priori II , p zi

m

[oinol

1j

od

z

I

—

du

1j àué

fü

L. , pohatür z i, etit(ic

n

h

etiam p: m, vnde propofitum conftati-

h

N

1955

H

- Diximus fupra (173:) in. graui

tatis explica-

li

tione Hageniana , tahtam requiri materie vore

l

tieoiz&.-

DE VIRIBVS CEN TRALIBVS. 129

f cit

ticofie, circa tellurem abreptz , cuius vi cor«

j n hts

pora verfüs hanc deprimantur, celeritatem, qua

Qiud

celeritatem terrz, circa axem fuüm motz, de-

(ftüte

cies & fepties füperet; quod afferrum hic nunc

dl

demonftrabimus. Materia hxc grauifica Hzge-

fitgi

Ótii mouetur in circulis , quorum radius ad mi-

; ao

nimum zqualis eft radio terrz noftre, gitue

15 0*

in canone vis centrifuge generali II , (184.) de:

rj a

notabit r radium terrz ; atque quzlibet parti-

viot (

cula huius materiz grauificz tenebit vim cen-

j po,

at

tripetam, p — —-.r??, aut huius quahtitatem acces

Qeofüt

[

?

yantrit

letatricem

as m

. Vt itaqu'(/:r hæ'cg vis accelera«

m

p

trix vi acceleratrici grauitatis,quie ab ifta produci:

i

n

tur tanquam effe&tus a cauffa; parfit: debet effe

r

T

l qmï;

& 1 (138) adw: :

Debet proinde alti«

or dlv

tüm v

tudo celeritati materim grauificze debita effe

| 4qu

Itl

Ti

dimidius radius terre , vel ï.. (i94:.) Verum

l

ff

celeritàs ex hac altitudine cadendo acquifita eft

]jf

à50/U £ 125 /21; (148.) ]am vero ex men-

lj

D

fura Piccardi, radius cerrz eft 1961579: pedum

Patifiporum., vide Degré du. Meridien P. II5

pag. $8. aut idem eít , affumta ratione pedis

Rhenani ad Parifinum z 100o : 10355 V. Ct-

leberr. Euleri Mechanica $.222. dom. 1: 20302343

9

rf*

pedum Ahenanorum ; cum ver9 requiratu

wæ soþ

i

in

T

e

Car. Vm

130

in-fcrupuïïs pedis Rhenani, (143.) eruetur valot

tf

ipfius 125 //21 E 25188250, qui indicat, cele-

Kep

ritatem imateriz grauifice tantam effe , vt eá

fingulis minutis fecundis percurrat 25188250

