Vid. Celeberr, AMu[fcbeubroekü Effai de Pbof.

"

A

P. 690;

holiti;

"o

?

Eotiue

Miräbile porro €

ft, aérem valde coimpret-

jjj; &

[

Íam nihil elafticitatis füz perdere poft plures

etiam annos ; cum alia omnia corpora, diutius

15 U

in fitu indebito detenta ;. rigorem paullatim

| ftiji

I

amittant ; & languorem concipiant.

Exper-

[ zi

j Ral

tus hoc eft Bosleus, vid. tunotatt. . Clarkil ad

sdedfr

Robaulti Pbyf.p. 359.. Expertus eft Robervallius ,

l omy

in fclopeto pneumatico ; cui per 16 annos idem

g, Yl

aér compreffus inhzeíerat , eundém tamcn

poítea effe&um edens. vid. Mem. de Paris;

19,'(]52[11

1695, D. 224.. Expertus eft Celeberr. Muffcbea -

j AWH;

broekius , qui aérem mercurii ope (408.) com-

i 2

preffum , hermetice figillato 'crure longiori

7 g

aperto, per Z/tannos feruauit, nulla oboriens

g M

te eius mutatione , nifi cum calor aéris extet*

Bo

hi mutaretur:

d

lo CQ[OIS

EL

| odf

. Nihil vero in hac elafticitate aóris tnagis pa-

j m

tl

radoxum ignaris vidétur, quam quod parvá

portio atmorphar& ; à tora eius quantitate fe-

al

clufa & fegregata , eundeii tamen effeQrurü

ji[

praftet, quam integra.

Includaátur'énim tubus

i

| [all f

'Toricellianus vitro oblongo, ita vt àér excec

t

r

hus cum inclufó; qui mercüriam eleuatum

£C

2

z

TR

j

net, nullam þabea; có

mmunicatiobem j

tqué

u

Es

idanebit

Cax XV

y

322

manebit eadem fiftule mercurialis. altitudo

]i

CUU

uamuis nunc a tam exigua aéris inclufi por-

Sed hoc attentius confide»

tem

tione prematur,

Cltet

ranti patet , a&rem illum , qui füb vitro inclu-

&0 If

füs continetur , priusquam a reliquo aére

exterüo fegregaretur , elaíticitatem habuiffe

quo ;

- | igtüt

prefioni totius atmofphere re(fpondentem,

&l

cuius, cum vitro includitur, nihil perdit, quia

ais

nihil adeft, quo rarior efficiatur , fed przce-

dentem íüam denfitatem retinet; hec autem

prel

flam

elafticitas confiftit in vi fe expandendi, qua in

orificium barometri apertum agit ea pracife

fo,ä?

ld verum

l]

quantitate, ac fi aérliber adhuc effet.

j

quidem eít barometrum , quod diu füb talí

vitro perfe&e occlufo contineretur, nullas

lrl

Tils:

habiturum effe altitudinum füarum mutationes

nifi aér fiat calidior; quia nimirum aeri , quo

Quoi

bet;

tale barometrum inclufüm regitur ; communi«

catio cum externo , in quo mutationes quoti-

diang accidunt, denegatur. Vid. Sfurmi Coll.

Qur. 4u&. D. 3o-

Ni

414

d

Vi

Scyphus vitreus maior, cuius otificio lignunt

i hi

transuerfüm fit infixaum , cui infiftere queat

Vitj

cereus ardens , intra cauitatem porrectus, hoc

orificio fuo immergatur aquz in vafe maiori

Ba,cc

l4

Ccontentz , quofa&o obferuabitur , aquam in-

Pi*na

gredi in hunc fcyphum non ni(i ad certam ali-

«tpe

4

quam altitudinem , eó maiorem , quo profun-

n re-

: Cnt

dius fübmergitur fcyphus, femper tame

b3

inquí

DE AEREÉ

523

titado

linqui fpatium aliquod fuperius ab àquà và-

i o

cuum; in quo flamma cerei conferuetur per

uiite

tempus quoddam. Comprimit itdque aquá

10 I

circumfüfa aérem ia fcypho contentum ; & ad

u d

€o minus quidem fpatium eündem comprimit;

hii

quo altius illa füpra orificium ftagnat.

Dénuo

igitut & hoc expetimento probarur aéris vis

ndenta

rdit g

elaftica ; cum fieri non poffit; vt modicumi

aéris inclufi pondus müulto maiori aquarum

ed pri

gc at

preffioni refiftat.

Simul' quoque clarefcit ;

ji, i

flammaim in.aére ad certurn gradum compref-

Ío , & precipue exhalationibus cerei accenli ; &

3 p

diu ali nór

Mi

fumi inde naícentis ; inquinato;

poffe: quge vero paullo diutius fuftinetur ; fi

E

n QU

Ícyphus interne obducatur pànrio, qui lixiuiumi

falis tartari imbiberit ;'& exficcatus dein fuerit;

gt

Qquoüiam fal tartari vapores fuliginofos abfor-

aet'x j 95

conm

bet; Halefii jtatigd vegetàb p. f';;; veif. Géttit:

j5

*

ii

áij:

Mutüantur à pricédenti experimento furi-

damentum fuum ille machinz ; qua Campané

V'rnatorie vocántur, quibus vtitiatores obtecti

qio lt

in maris profunda démittuntür ; quod indica-

lt

vit iam Aiifloteles ; Set: XXX1L ; probl. j. &

teU a

Baco Verilamius ; organi noui lib; 11, apbor. £5

mfe j

D. 408. Referunt tales riachinz fpeciem cám-

4mn

panz., conficiüntütque éx quacunque materiá

at

&ére non penetiabili ; nami fi in fcypho prace-

Ü prOIi

jj

dente alicubi foraimen ii loco fuperiori dét

ür;

um

X i

asf

Wll

N

Car. XV-

324

aét per illud euolabit, & aqux ingreffum in

totam cauitatem concedet. [ta parari poffunt

u

e plumbo ponderante 260 libr. quod tamen

cum aére füo contento infra aquas non fübmergi

freg

otuit, nifi adiuncto adhuc fcabello 130 libr.

petin

Huic fcabello vel pedimento , campanz ori-

pitti

ficio affixo, infiftit vrinator eum in modum,

drupes

vt caput eius fere verticem campanz attingats

ferah

quo fit, vt aqua , etiamfi ad magnam profurr

duf

ditatem demittatur, ipfius ori appropinquare

agitar

nequeat , fed ipfe haud longe vltra pe&tus aquis

pliner

offit ,

Vr

cingatur , & demeríüs egredi machina p

ac opere füo peracto regredi iterum füb illam.

a

Quoníam vero aér capiti vrinatoris circumfluus

Yteti

i

eo magis compreffus euadit, quo profundius

däm, [

fi

übmergitur machina: cuidens eft, affici debere

Q dN

talem vrinatorem variis incommodis , quibus

qu Y

animalia 'cun&ta in aére compreffo degentia

nibus

fubiiciuntur , vt auribus naribusque fanguis

&te Y

erumpat, immo tmors confequatur , fi exceffus

Qu q

in fübmerfione committatur; cui incommodo

*'itam 4

variis aliquot: modis mederi ftudent, aérem ve-

d. a

fpirationi aptiorem reddentibus, veluti veficis

dezm

aére naturali repletis, quibus apertis vrinator

Dbj

xeficere fe aliquantum poffit. Talis quidam vri-

aïte) [

nator robuftus demerfus in aére füo compretio

Viüty

cornu venatorium fecum deportatum inHauit,

Obtgd

titih

fed ab intenfitate foni obftupefa&tus, & vertigi-

ne correptus, in aquas fere collapfus eft. Vid.

tete ii

$t urmil Coll, Cur. P. Iy pag. 1, €9 P. 11 p.2, aíque

&t f

in Auariis 5 nec non Jourm, des $av. 16785 p- 49

Em

4[60

p

DE AERE.

325

fiuto 1

416.

iyfünt

Q u

Quam neceffarius a&r fit omni animantium

fübnes

fere generi ad producendam vitam, variis ex-

Includatur enim reci-

lii

perimentis euincitur.

n d*

pienti vitreo animal viuum volatile, aut qua-

xhodit

drupes,aut vermis, atque aér exhauriatur, ob-

attinp

ferüabitur , illud , poft factam aliquam aéris

1 pmfm

inclufi rarefaCionem , ftatim violento motu

agitari, &, nifi fubito iterum aér admittatur ,

pinqur

hus ag

plane mori. ltaaues, quz altius volant , acri

rariori affuctz , moriuntur tamen, fi ? acris fint

1 9055!

jb Ya

exhauftz.

Hirundines tamen fatis diu viuunt,

rl

vti etiam ranz , anguille, viperz, infedaqua-

]wründfus

dam, & animalia recens nata.

Mufícz in va-

j

cuo inflantur primo; & moriuntur deinde, ne-

que volatum exercere poffunt ; quod papilio-

h quwï"

dl

nibus quoque accidit ; neque pifces etiam fine

aére viuere poffunt, moriuntur in lacu vndi-

t fün?

í eXCCIi'ïJ

que congelato füb glacie ob a&ris defectum, &

vitam cito amittunt in aqua, vnde aér eductus

o

eft. Boerbave, Cbemie P. 1, p. 499. Alia vi-

r

u[i VS[?C'J'

deantur apud Bogleum , in uwomis experimentis

pbyfico -mechan. Exp. 40, féq.. Nequeetiàm in

j Vl'.lmï?'l

aére; fed inclufo & exhalationibus infecto, diu.

jdun?

viuunt animalia; mus ex. gr. magno recipiente

n

!

obteGus, in aére boc naturali poft 7 horas ex-

tin&us eft, Hinc Medici quidam ftatuunt , la-

gut

4

tere in acrelibero & puro occultum vit& cibums

r

ud

2ut fubftantiam vitalem, in nitro volatili for-

l,.

oylei fujit fententia in

frij

fan conüftcntfïzn , que B

jaum

p

3

Car.

XV

326

eamen

Animalia

Jours. des Sav. 1671 , pag. 207.

x d

etiam ab ineunte ztate aéri huic noftro com-

Jill, j

preffo adfueta , qui connato fuo elatere tanto

&ceff

promptius in ipforum pulmones deícendit, eos-

Tetit |

que validius inflat, fi commorentur in rariori ,

panuls

refpirationem , vnde vita pendet , amittunt.

Sturmius Coll. Cur. p. 115, . Cum igitur iam in-

tamen

preffo i

dicatum fit, (403.) in montibus valde excelíis

aérem fenfibiliter effe rarefadtum : mirum non

Cuïu P (

eít, homines ibi veríantes anxietate przcor-

diorum , & difficultate refpirandi, torqueri ;

idem enim fic patiuntur, ac fi recipienti ant-

n

liz pneumaticz , cui aliquid aéris exhauftum

fit, effent inclufi.

fifa

Thorüm

fttà «

417.

at

Salutaris, & neceffarius. quoque, liber acris

frat

vel y

&cceffus eft vegerationi plantarum, quarum fe-

mina nec in vacuo rite germinant , & quz

fcribi

fitig

ipfe emoriuntur etiam, vbi aér non ad(it, aut

vbi idem affiduo ftagnet.

In feminis enim

Vatil

granulo quouis adeítaéris aliquid , qui in va-

Qog

cuo citius dilaratur, vaícula difrumpit , atque

Quot,

ficle-

hoc modo germinationem impedit, vid. Hom-

Cum1

berg. in Mem. de Paris 1693, pag. 187. Con-

fsl

feruari autem in vacuo ab aére loco fru&us ,

MM !

flores, & fimilia diutiffime integra, quz in

Ciun

aére cito folent corrumpi , teftatur. Pramcifc.

C]ifco

Basle Inftitut. Pby[ice p. $2. — Oua in deftru&tio-

ttoch

ne antiquiffimi muri, interleteres exadiffime

-

camento

p

DE AERFE.

3271

bitli

exmento iunGos , reperta fuerunt incorrupta ,

ac

fíi modo a ga

lina exclufà fuiffent. vid.

I QU«

t 0

Bibl. Ital. T. $, p. 141, quia nempe ab aéris

acceffu libera erant.

Quid $furmius obferua-

Vity d

farilf

verit in variis efculentis & plantis, fub cam-

panula vrinatoria infra aquas fübmerfis , vt ne

A

]i

tamen ab his attingerentur « fed in aére com-

preffo & quieto hxrerent., legi poteft in Co/J.

T

um v

Cur. P. I1, p. 1.,

i pïæm-

418*

ii

jent t

Cum multum aquz femperin aére hereat

ghaulil

fufpenfum, (391.) atque h&c in poros pluri-

morum corporum penetret : (314-) occafio

nata eít excogitandi inflrumentum , quo

aquz inaére latentis copiam oftendat , & 7-

grometrum , Hygrofcopium , Hygroftatbmicum ,

f

vel Notiometrum dicitur , cuius inuentio ad-

yatum *

fcribitar Maignazo , vid. huius. Perfpeiua bo-

Hoc ex

&

varia ,- Rom& edita 1648 , pag. 89.

dít, 7

variis confirui poteft materiis , & multiplici

ys u

quoque modo , quorum explicabimus ali-

yi iV

quot. Primo aqua in poros reítis cannabinz

ffe-

,

facile intrat , duplicemque in hac edit e

"

lem

ün.

uüm, vt neimpe breuiorem eam reddat , &

fimul etiam contorqueat.

Hoc inductus Fon-

d

il W

tan4 quondam celebre illad excogitauit arti-

" [

ficium , neceffitate coa&us , in eleuando ob-

L

'11-

elifco Romz ad templum D. Petri ; cum enim

Wi

trochleg adhibite iamiam tangerent fe mutuo,

X 4

nec

qui

CaAr. XV.

3251

nec funes officio füuo ïungi amplius poffent ,

nec tamen obelifcus in fitu debito verticali

confifteret : con(ilium fübito cepit madefaci-

Sec

thord

endi funes , qui hinc breuiores redditi molem

illam ia fitum rectum adduxerunt ; quod idem

ib hi

factum quoque ita effe dicitur in erigendo alio

cgntr;

ram

obelifco, qui in. Hippodromo eft urbis Con-

p

ftantinopolis. vid. Hartfoekerus , Curfus. Pbyf.

p4g. 289.

Funes ab humiditate contrahi ob-

fünt,

:eorogm

feruauit quoque Scbwenterus , Geom. Prad.

tüt fl

Trad. II ,p. iz. cui talis, 16 pedes longus, per

tüttayl

pruinam integro fere pede breuior redditus

eft.

Si igitur hcrizontalis extendatur fünis

il

guen

in pariete aliquot pedes longus, a firmo cla-

AUL

vo protenfüs füpra trochleam volubilem , &

ponderi annexus, is ab aqua minori modo,

Tels

D

modo maiori , copia prwfente in aére elon-

gabitur vel contrahetur vifibiliter , fi ponderí

iuce

tatn

defcendenti & afcendenti fcala quedam 'ad-

fcribatur.

Idem deinde funis verticaliter de-

pendens , & iníra pondus annexum cum in-

diculo tenens, contoríione fua aéris maiorem

Ti

vel minorem maàdorem indicabit ;5 quale in-

f&

firumentum in arce Taurineníi olim viden«

dum, cui inferius annexa erant cornua cerui«

nifa].

tit,

na, memorat Síurmius Coll Cur: P. I, p. 1.

Huius alterius modi inuentorem íe dixit effe

& x

&ütm

-Molyneux , (ed decem iam annos antea Dreído

I'Eddu

erat is cognitus. vid. 4Ga Erud. Lipjï 1686;

C et

Pa

?Gg- 390«

[ 0rai

e

DE AERE.

329

H

wf

419*

vettl

Secundo in auxilium vocat:;e funtvhic 6tiam

m

jd n

chordz inteftinorum muficz contortz , quz

ab humiditate pariter.& .conaoluuntur , &

od

contrahuntur, vti füunes, cuius tamen contra-

gendoieï)

rium ftatuit Dalencé, in Traité des Barom. Tber-

tbls (j

mom. 9 Hygrom. p. 94. Senfibiles maxime ha

jfin

fiunt, fi ex confilio Leutmanni, Iufirum. me-

Yal v'

ieorognofie inferuieniia, p. 112, prius imbuan-

i. 2

tur folutione cinerum clauellatorum , aut oleo

ngu K

"

tartari per deliquium. (373.) Simili modo

: pelit

tür f

adhiberi poffunt cutes animalium , chartz, per-

gamenum , fruftula ligni, pondere grauata ;

fmmo d

jlam, d

additis etiam, fi placet, rotulis leuioribus, vt

melius pateat effe&us madoris in aére, qui

j mot

Vtiliter

i d

hec corpora aliquantum extendit.

huc etiam trahuntur fpica ariftz , caules plan-

p*

um P

tarum ; vid. Siurmii Coll. Cur. P. I, p- u4.

aliter

420,

m

g

'Tertio folent etiam ad hunc vfíum e bilance

u

tenui fufpendi fpongia, lana, aut lanci impo-

j vt

ni fà] quoddam, quorum prius inuenit Cz/a-

us u*

au5, alterum Laua, vid. Coll. Cur. P. I, p. 122

I, L

Ji

& Prodromo del arte maeffra, cap. $.. Dum

l

dini

enim hxc corpora aéris madorem imbibunt ,

D

redduntur grauiora , & bilancem mouent. Vn-

1?[ t

de etiam Cardanus , de. ver. vav. lib. 1, cap. VIIIL

D- 46. dicit: aérem, qualis fit, (i volueris ex-

plorare , fpongiam ficcam füb diuo per notem

Ml

|

j

expo-

CaA»r.

XV

299

ne, fi ficcam inueneris, aér quo-

exponito; ma

ue talis eft; fi madidam, nimbofus; fi vdam,

Iüe

roridus.

Denique Academici Florentini liuc

guncul

vocarunt vafculum conicum, intus pice , extus

m &

lamina ferrea ftanno obduda, veftitum, cum

tto j

tenuiiapice inferiori , cui calix viueus erat

dunty

füppofitus; dum enim iniicerent niuem , aut

Dom

glaciem contufam , cauitati , vt frigefieret vas

huic í

vapores aéris aquei adhzfcrunt ftatim füper-

premia

ficiei externz , in guttulas confluxerunt , at-

fwt]

que fic colledi in calicem deftillarunt. Pel-

Qui,

luntur enim eiusmodi vapores in locum frigi-

&t

dum , (328.) quia huius aér a frigore con-

Vnty

denfíatur, (357.) atque fic ob vicinum acérem

pdir,

calidiorem continuus quafi ventulus ad hunc

fült, Y

locum exoritur, qui vapores fecum aduchit,

Y

vid. Exper. Academie del Cimento, p. 14. Pre-

muntur tamen omnia hxc inítrumenta vitio

hoc, vt fucceffu temporis effe&u fuo orben-

tur, excepto vltimo Florenti

no, quod o ti-

Conf(tat interim

mum omnium efíle videtur.

eorum fide, aérem oriente fole feri humidio-

rem, vti eodem tempore etiam paullo frigi-

dior redditur; atque etiam ventorum quosdam

eff2 humidiores , alios ficciores; vnde flante

Mm

quodam vento dolia vini plena apparent, alio

Wil

autem minus plena , dum ligna corum a ven-

tonit

to ficco contrahuntur, ab humido autem ex-

Qu

tenduntur , quod etiam ianuz lignez aliquan-

Q

d.

do docent.

Intg l

42 lvo

um

pE AERE.

—

33f

M qUO'

421.

dv

Xini du

Tucundum fpéctaculum przbent ille ima-

gunculz vitrez, cau&, tenui foramine przdi-

$, qui

m J

te, & vulgo Diaboli Cartefiani vocatges hi vi-

tro cylindrico longiori, aquis repleto , inclu-

'eus &t

duntur , quod fuperne vefica eft obligatum.

a, d

Dum enim hi virunculi aqua leuiores funt,

r

huic fürfum innatant; cum vero poftea digito

n fu?ö[

premitur vefica, atque inde fimul etiam aqua;

t

fit, vt huius aliquid intret in cauitatem virun-

QU

i

culi, quo ipfo is grauior redditur quam aqua,

um d

& deícendit ; remiffa autem preffione aér con-

d u

wentus & compreffus aquam ex cauitate pro-

m dl

pellit , imaginemque füz priori leuitati refti-

ai hu

tuit, vt iterum afcendat; quare hi homuncio-

adüäükc

nes vitrei nutum obferuatoris fequi videntur,

l 4. VIC'

CAPVI XVI,

yp o*

od (*

DE METEORIS.

cintt

homi

1

422.

DÀ

ylo £

:05 f

Eteorum denotat aliquid , quod füblime

de Hiff"

fit, inter ceelum & terram verfíans, vti

tent j

nubila, imbres, niues , & humanas motura

ii

tonitrua mentes, quz omnia füblimia dicimus;

n

quia editiora imis fünt, teíte Semeca, natural.

] aliquïh

queft. lib. M , cap. I.

Cum igitur hzc fübli-

mia in atmofphzram continuo afcendant per

ingentem copiam variarum exípirationum ,

H

cuapq-

337

Car. XVI

euaporationum , exhalationum : (591.) vapo-

c:rcorl

litàs «

res atque halitus ibi hzrentes varia etiam ex-

citabunt phznomena, in Phyficis confideran-

lum q

as ef

da; atque tale phznomenum in atmofphzra

ortum, & in confpectum nofítrum veniens ,

lm ex

vocatur /ZMeíeorum.

In hunc finem tota at-

Inotus

mofíphzra diuidi folet in regiones tres ; infi-

munqu

1iQu2 |

wiam, quz a füperficie terreftri pertingit ad

eum locum , in quo radii reflexi folares fini-

O antt

eim d

untur; mediam, quz pertingit a fine prioris ad

montium altiffimorum cacumina, vel quz nu«

exhdlr

bes capit; füpremam, quz hinc fe. extendit

qiendi

vfque ad fphzram ignis, ex riffotelis mente.

terre l

Hinc quia lon

iflime ab atmofphsra noftra re-

dq

mouentur Galaxia , aut via lactea coeli, &

I0m g

Cometz : peffime ab Zríflotele quondam inter

meteora hzxc fünt relata ; eft enim illa nihil

aliud, quam immenfa ftellarum fixarum , ocu-

lis noftris inuifibilium , & fola arundine dio-

Sfat

ptrica confpicuarum , congeries; hi vero pla-

Atmof

nerarum quedam fpecies ; & inter corpora

ulli fecu

mundi totalia rcfex*endi-

Atl

i,

n t

E

QU& «

Natant igitur in atmofphzra ingentes tractus

Citant

corpufculorum minutiffimorum, qui a ventis

Dolte

propulfi cum aliis permifcentur, ex quo íidens

Braph

effe&tus deinde naturali operatione confequun-

Vtüja

tur, qui in mixtione aliqua artificiali chemi-

Ti t

€a oriri folent ; & cum Chemia hucusque pau-

f

D]

[97]

P

DE. METEORIS,

35;3

p

ea corpora diffoluere potuerit , partesque o«

um ex

lutas cum aliis combinare : patet, meteoro-

if

rum quoründam cauffas femper nobis manfu-

vofia

ras efle abíconditas. Poterunt quandoque et-

Venia

lam ex cauernis, fübito per vehementes terrz

U i[

motus apertis, erumpere nouz exhalationes,

, D

nunquam ante in atmofph&ra prefentes , &

tingitliï

noua hinc, inauditaque, nec vnquam confpe-

ytes d

Qa ante , excitare phxnomena.

Quo magis

xiorid

etiam denía eft atmofphzra , eo aptior illa erit

qus

exhalationibus & vaporibus gerendis & reci«

ext

piendis, quod cum in hyeme , & climatibus

5 a

terrz borealibus , ob frigus contingat: euideus

eft, cur in his circumftantiis

oftat

.frcquentiora me-

Zælf; j

teora vobferqentur.

m i

lh ni

414. :

p C*T:'

jinc &

Statuunt quidam duas met&.ororum fedes ;

atmofpheram , ac terram etiam ipfam ; hinc

illi fecundum diuifionem quatuor elementorum

Ariítotelicorum meteora diuidunt in aquea,

ignea, aérea, & terreílria , atque his accen-

fent terre motus, aquas, fluuios, & fimilia,

quz ex halitu partim generantur, partim ex-

citantur. vid. Zimpleri Pbyfica, p. 333. Sed hec

gt

poftrema phznomena terreftria potius ad Geo-

i

w

graphíam phyficam funt referenda, quam huc

T üd»,m

inuita natura trahenda.

Erunt itaque metco-

yi

ra omnia folum diuidenda in aquea , ignea;

j d

35qu6 j

& aäreq, atque hoc ordine exponenda.

iä

425:

Carp,. XVI

384

425;

aliqual

p a

Ab aqueis igiturj qux nempe ab aquá ori-

]s adí

untür; & in hanc rur(us refoluuntur; initium

QUE

capiendo , referuntür huc L. JVebula, quseft

etiam .

flentia

congeries vaporum; vel balituum ; craffiorum;

prope füperficiem terrz in aéris regione infi-

w

màá,; colle&orum , & aétem opacumi efficien-

tiuin.

Ortum hzc ducete poteft vel à vapo-

ribus, vel ab halitibus ; (372.) in illo cafü

nebule innoxig funt, & humectant tantum;

lii

terramque irrigant; in hoc vero fzpius noxiz;

ii

imimo lethiferz ; foetentes ; ac àquarum fuper-

fio

ficiebus tenuem innatantem pellicülam; pin-

li

guem; & rubicundam , imponentes.

Oriun:

&f

tür porro nunquam nebülz, niíi aére tranquil-

luit X

loi;a.vento enim paullo fortiori difpelluri:

nu

tur & disiiciuntur.

Plerumque cerni poffunt

Cete

vefperi; cum poft magnum folis eftum; hoc

[

hinc |

óccidente ; aér fübito refrigeratur; fiunt et

iie"igil

jam tnane; cumi aér Citius a Calore folis ra-

fts;

teícit; quam huimiores in eo contenti ; vndé

procd

tuim hi fpecifice grauiores redduntur, & len-

ii

té defcéndunti partim vero etiam a folis ra-

fimyy:

diis deorfum pelluntur.

Frequentius hyeme

emþe

cerüuntur; ob frigus aérem condeníans, &

fiic (

vapores propius fibi adimouens; vnde in hye-

pai

ie

u

uoque nebulam ex ore prodeubtem cer-

nimus; fi fpiritum efflamus , hinc eciatm in tet-

à

ghq

-fumo

t regionibus frigidis pluribus diebus conti-

A€c tàndem nebulx

Al«

buis nebule perdurant:

lum

aliquan-

—

DE METEORIS.

-835

aliquando altius fünt fufpenfz , rafïores', &

per acrem extenfz, per quas fol liberis ocu-

quie

lis adfpicitur , pallidus, & fere difci ftannei

^ ln

aut argentei formari referens; aut aliquando

, qud

etiam , pro diuería talium nebularum confi-

vifionis

ftentia, fanguineus; quod accidit omni luci-

do per fumos cganfparcnti.

€

g'm"; f

] e

]iw

426;

k 1"0 ü

i t

li. Nubes eft nebula in füblime, & mediati

ins ia

&éris regionem ,. elata.

Suftentatur hzc in

m Áf

füo loco, quóniam fingule partes eam con-

hi p

ftituentes aére funt leuiores, non vero quod

, Orur

aíole, vi magnetica, (205.) retinetur, vt vo-

Ti

luit Scaliger Exercit. 97 , nam fic noctu omnes

gidt

in terram reciderent. Hinc fzpiffime confpi-

s p

cere licet, ex nebula afcendente nubes fierij

tum; y

'hinc figuram nubium tam mutabilem effe in-

f t

telligimus , ob ventos in fürnmo aére conti-

1

fuos; vnde fit; vt nonnunquam fxuientibus

ji; *

procellis coclum fit ferenum , difpulfis nubi-

, kl

bus; hinc etiam peregrinatores, qui in altif-

4 ls

"fimos montes, nubibus cinctos , afcenderunt;

g If

femper ibi nihil aliud nifi nebulas offenderunt;

a*

nec quicquam firmz alicuius molis aut ex-

lde ifl "'

panfionis. Ita vrbes queque magnz, e lon-

d

ginquo vife, nube aliqua te&z apparent, ob

m

fumos perpetuo afcendentes, propius autem

afpecdtz. nihil nubilofi tenent.

Diuerfam nus

i *

^bium a terra diftantiam euidenter cernimus ;

em f iA

a

n

u

CAPF.

XVI

356

dum . eatum àldores a fole poft occafüm ad-

aligam

i f

huc illuminantur; dum inferiores tegunt fü-

aliquando in coh-

periores, ac dum diuerfz

lif. )

trarias plagas mouentur.

Altitudo, ad quam

tefüdari

füfpenduntur in a&re , vix excelfilima monti-

fatte d

um cacumina equare videtur, quz certe ple-

s exflantia procul intuen*

tam a

rumque füpra nube

aliud eí

tibus apparent ;

& muli, in hos montium

nubes infra f& pendulas

plantan

apices aícendentes ,

nebulp

alpexerunt. Ricciolus inftit

uta dimenfione gea-

metrica altiffimas nubes ad $o

oo paffus euehi

Honc &

i Ug

inuenit ; hoc eít, ad $ milliaria Italica, aut

1: mill Germ. vid. Varemüi Geograpbia gene-

U i

tilta

ralis, lib. I p. 125 quam altitudin

em Keple-

Ad multo

rus tantum £ mill, Germ. ftatuit.

maiorem altitudinem cleuari nubes putarunt

1t quis

Vitellio ad 13 mill, Germ.

lm

veterés , €X. gr.

lo a

Tycho Brabe ad 125 vid. $9ft. Pbyfici

"i Gotbas

CXOriti

uum ,p. 345 Cel Monunier obfíeruauit , Ca»

cumen montis Canigou plerumque füpra nue

lib pre

3 d

bes eminere, his tantum ad $ eius aflurgene

tibüs, hoc eft, ad altitudinem 5766

edum 5

a.[aï W

d

fj

À

enbroes

Qu s]

aut 05 252 mill. Germ. Celeberr. Mu

kii Inftitut. Pbyf. p. 649. M

agnitudo nubiüm

pates

lptr

diuerfiffirqa eft; füunt enim a

li exigug , fünt

aliz , quas AMariotte ; mouvement des.eaux , cap.

10g Qr

Quand

3. milliari longiores deprehendit ; & cra't-

ties vltra 100 pedes

affurgere poteft, quo

àos ]

li nube effüfie colligitur:

ex copia pluuim a ta

Víüs denique nubium eft, vt pluuias a

d va-

33 hj

0 W

tias terr& regione

s deferant ; terrasque tegant

aliquan-

D—Ek METEORIS,

337

ln d

aliquàndo , & muniant contra vehementiffi-

mum folis ardorem.

qi f

) ia

275

udqa

li. Roi, qui creditus -olim fuüit ex aítris

Y r

defudari, & coelo delabi; aut a luna; roris

cete

matre di&ta , generari; vel ad imilliaris diftan-

j i

tiam a terra gigni, vti Joffus ftatuir ; nihil

mont

aliud eft, quam halitus & vápor terre , aut

plantarum, paullo furfüm afcendens, tenuis

pend*üæi

one

nebule inftar ; atqué dein iterum delabens.

düs at

Hunc ex terris egredi indicatur iam in AMem.

]ica, 2

de l Academie des fciences 1627 , & poftea 1736-

Eít itaque (üdor quidam terre , quz etiamfíi

yin g

n A

a fole calefacta femper halitus & vapores emit-

tat, copiofiores tamen exfüdat noctu, in ace

( o

rantm

re quieto & frigefcente, ab igne concepto ,

& iam euolante , abreptos ; vnde etiam ir

N À

loco a fole interdiu non illuminato nullus ros

j

-

exoritur; & colles etiam nihil aut parüm ro-

qit; *

ris prebent, quia plerumque (icci funt, àqua

(ipra t*

ab eis in valles defluente:

Vafa vitrea, aut

ag'uyg(ü'

; gt

alia, no&u in variis altitudinibus a terra vf-

It

que ad 31 pedes íüfpenfa; ab ioferiori füx

jout

parté rorem recipiunt, humiliora citius & plusa

0 nubïü:

fuperiora tardius & minus;

Differt itaque

d ; W

)

;

^

] fq]

]

ros ommis pro vario loco íuo natali, vt ali«

Q^

"

quando aquas; olea,; íalia , ípiritus,, atqué

g P

W

j

alios halitus, contineat; hine varià edam die

g,v

verfi rores exhibent producta chemice extras

coli

u

aj hinc etiam alicubi adharet metallo polis

i5 2 x

to; aut vitris; alicubi vero ab iisdem re

fügifs

gt

Jl

338

C Ar.

XVI

428.

Idem plantis, guttularum forma , infidens

V

earundem quoque eft fudor ; vnde quzlibet

tüm,

planta proprio füo rorat modo, pro natura

lben

Plantz enim ca-

ftructurgz fuz & pororum.

decid

lore folis diurno calefadw perpetuo quidem

ordin

hunc füadorem exhalant, fed is a vento & ca-

hube,

lore diurno abripitur & eleuatur ; noctu au-

pioü [i

tem ingruente frigore , & aé&re tranquillo ,

p

maiori copia egreditur, atque in foliis colli-

Áipnt

gitur, vnde etiam plantz noGtu obtedzx co-

i fl

piofiorem tenent rorem , quam alix apertz;

Toinoy

neque is apparet in tota folii füperficie, fed

| e

ibi tantum, vbi pori fünt patuli & frequen-

fnt,

tes.

Noxius itaque effe poteft, ob diuerfiffi-

0. (

mas, quas continet, partes3. vnde prudenter o-

graui

piliones non fümmo ftatim mane per rofcida

C

educunt gregem , fed expectant , donec fol ro-

feni

rem reforbuerit.

Ab hac varietate roris fa-

fyli

&um eft, vt veteres tres eius fpecies fece*

lis

rint; Manuam, qug fit ros temperatilfimus &

I q

puriffimus ; 7el, cum ros fuerit dulcis ; Lada-

Cl

"um, quod fit refüdatione foliorum permix-

um

tum, - oriundum in locis calidioribus Arabiz;

älleg;

auQtore Plimio lib. 125 cum nempe ex ingenti

calore folis ab arboribus & herbis etiam olea

n

!lü!)iüa

eleuantur, quz decidua in terram conftituunt

Thtind

talem rorem oleofüm & melleum , qui aquis

& di

illapfus in earundem füperficie natat, tanquam

Yetís

aliqua pinguedo.

ter x

419.

"-

DE METEORIS.

339

419.

if

IV. Pluuia, eft multitudo guttarum aquea-

qualt

rum, ex nube fcecunda, in aére fufpenfa, de-

) flatul

labentium.

Quamuis aliquando guttz aquez

m

decidant ex puro aére in zítu folis diuturno,

) quiem

ordinarium tamen eft, vt pluuia defícendat e

to 0

nube, & faecunda quidem , cuius humores co-

od d

piofi confluant ; nec flerili tantum , cuius va-

anqill

pores rariores & fübtiliores a vento facile dif-

Jiis d

fipantur.

Caufía pluuiarum , quam veteres

d t

in folo calore vaporum modo maiori , modo

apt

minori, quz(íiuerunt , przcipua funt venti.

fce,

Hi enim flatu füo nubem foscundam conden-

freqie

fant, vt particule vaporis, propiores fibi fa-

dl

Qx, fe(e magis attrahant, & in guttas aére

ydentdto

grauiores confluant ; atque fic e nube quafi

er IOW]

exprimantur.

Fieri quoque. poteft , vt nubes

ec il

foecunda per ventorum a&ionem monti, vel

fyluis denfis , apprimatur, & tum humores

qrisi

Cl f

fuos demittat.

Quin etiam duo venti contra-

ilinot

ria directione fpirantes nubem eiusmodi foe-

cundam comprimere poffunt, & magnam aqua-

d5

rum vim in terras effundere.

eu

Quz duo hzc

allegata, fi a. ventis valde impetuofis pera-

; A

y i^

gantur, producunt ExPydriam, aut Praduram

mubium, cum nempe immodico imbre omnia

etian

vt

inundantur ab aquarum agmine.

Si przter-

ea duo venti directionibus parallelis , fed ad-

qui

if

U

verfis , & parum a fe diftantibus , nubem in-

j n

termediam comprimant, & fimul circumtor-

p

5 Ya

queants

Car. XVI

340

queant, vt vortex quidam aqueus oriatur,

fuifera

(j ali

(169.) .qui defícendat füo pondere ex nube,

vocari hoc folet Columua:;, Prefier, vel Turbo

uqueti; hic intus aqua vacuus eft, partibus

z

quippe per vim centrifugam a centro rece-

Gutt

dentibus; videtur ex fua nube füfpenfus effe

$-

attralx

aliquando ad altitudinem 3o0 pedum ; decur-

i M

rit is fupra mare & terram, omnia profternit,

vid, jj

zedificia, arbores, naues, cum fonitu , & di-

ttr f

luuio quafi omnia inuudat. vid. Celeberr. Muf-

tmon j

Jébenbroekü tuftitut. Pbyf- p. 662.

) .

lum |

439«

f

&t

Differentia pluutarum oritur a loco, in quo

fiubes fcecunda primum in pluuiam refoluitur.

tür f

Si enirh hoc accidat in eius parte füperiori,

m

tum vapores fuperiores decidentes per omnes

ylis f

Yatam

inferiores has fibi adiungunt, & guttule fem-

per maiores formantur, quod Zarioffus ipfum

Tatura

íe sliquando obferuaffe teftatur, in Traité du

Ti (s

suowvement des eaux , P. 1, Difc. 2, p. 334»

bCHlC] [

cum nempe in valle magnas güttas, in mon-

Obferua

tefemper minores, videret, quo magis afcen-

ütdg

|

deret. Talis pluuia, in qua guttz paullo gran-

Pibiy

!

diores cum impetu cadunt, vocatur Nimbi.

At

Si vero nubes incipiat a parte inferiori in gut-

&tb

tas confluere , qua mutatio lente afcendat

,ædam

in partes füperiores, guttule etiam exiles tan-

tum formantur, qui /mber vocatur, vel ófil-

licidium.

Tum vero, quoties per integram

Fs

nubem confluxus in guttas fimul fiat, pluuia

an

rori-

m

UPE METEORIS.

341

S Wt

forifera inde oritur, vel puluerulenta , aut, bfe-

CL

cas aliquibus dida, :

vd frà

431.

patis

EO I5

Gutte pluuie fphzrice fünt, ex vl aque

f Ü

attrahente , (240.) non autem , quod Alber-

n; d

tus M. putauit, ex volutatione per aérem j

Diame-

pro(icm'm

vid. Magiri Pbyfiol. Peripat. p. 290.

u té

ter ipfarum eít circa 1 poll. Rhen. aliquando

3bmu MKJ'

tamen integri pollicis , 4G. Lipf. Suppl. 9. 1,

D- 425-

Maiores in azítate eas effe, ob ca-

lorem folis, quam in hyeme, iudicat Hart-

Joecker, Curfus Pbyf. p. 291.

Dum vero per

T n QW

a6rem delabitur talis guttula, non accelera-

veltu.

tur fecundum leges grauitatis , neque proinde

eam celeritatem acquirit, quz altitudini la-

fupeï'wrï-

yet om

fus fit conformis. Nam ponamus, nubera ele-

vatam effe 6ooo pedes, (426.) inueniretur ex

T

ffüt ip!i'-?

natura grauitatis celeritas in fine huius fpa-

tii 612 pedum , (143-) &qualis celeritati globi

fiait ^

j

bellici e tormento explofi , qualis certe non

Obferuatur, fed ea tantum , qua in minuto fe-

; i

yis t

cundo percurrunt 424 pedes; quod teftatur

Pitotus , in .Mem. de l'Acad. 1728 , p. 376.

ulop

r M

Tantum itaque minuitur hac celeritas a rei-

ftentia aéris, vt ne partes plantarum tenues

u [! »/t

28

['ggndl

ledantur & difcerpantur a. pluuia,

ao

«

u

Facile cogitari poteft, quam fmpura debeat

It

"a

effc aqua pluuia, qu& a&rem, tot inquinamen-

ii

3

tis

342

Car. XVI

tis refertum , (391.) lauat quafi & purgat.

Deuehit itaque íecum falia , fpiritus , olea,

Dioi

terras , metalla, íemina plantarum, iníecta

gifas.

etiam; & verum efít aéris lixiuium; impurior

tulis at

eft poft diuturnam ficcitatem ; impuriffimam

Sed pl

illam effe deprehendit Boerbauius , qux tempe-

in veri

ftate zítuante, ventofa, in locis vrbanis hu-

Qum, r

milibus cadit. Chemie P. 1, p. 602, €9 j97. Ra-

dehabrog

ro pluit vento vehementer flante ; quia hic

quit

deícenfüm guttularum vertit in motum hori-

dum

zontalem. Vix pluuia ; dum in terram decidit;

exeufi

eám vltra 19 pedes penetrat , docente Seneca

Qs n

queft. nat. l. 3, c. 7. fed inuenit De la Hire,

Mulrfbe

eam non profundius intrare, quam 16 polli-

ces, vid. Mem. de l' Acad. 1702, p. 68. . Ad 10

magna !

la Lj

paffus hoc fieri ftatuit Cardanus de rer. var. p.

lii

44. Wíüs porro pluuiarum maximus eft, dum

ftotis,

