.Talifæ

400

CaAPF.

XV

'Talia fünt odores plantarum, vapores aqu;

$

fpirítus ardentes a. fole 'excoGti, ólea, falia ;

füdores animalium , quicquid arre. chemica 0-

fatu

r

e fermentationis, putrefaQionis, folutionis ;

gra

efferuefcentiz , produci potéft, & volatile red-

quil

di: illud omne perficitur quoque a natura ,

fic

tün

tanquam in magno & perfectiffimo aliquo pa-

borátorio chemico, atque in aévrem emittitur j

Tut

natant quoque in illo plurimx plantulz, qua-

f

les fünt muíci ; deinde femina plantarum in-

fun

vifibilia, diuería animalcula, atque eorundem

f

ouula; ingens copià fluidi ele&rici. Notabilg

p

eft, quod hic dicit Boerbauius , Cbemie T. i,

p- 4$9, omnem materiam corpoream , qU&

quondam conílituebat corpora animantum , in

aérem raptam effe & rapi, fi cadauera vreren-

tlb

Wat

tur, illico; fi in. campis deferta iaceant, len-

tius; fi fepeliantur , adhuc tardius; attamen

p

omnia eo éxhalare ; nihil ergo miri effe , fi aéc

Tür

ti

pabula prebeat corporibus inde rurfum nafci-

turis. bPlura vide id l. c. p. 4615 atque in Ce-

1lS |

leberr. Mu[fcbenbroekü: nflitut. Pbyf. $. 1481

AU

Aquam in qüalibet parte aéris prfentem often-

t

dunt campanz vitrez, quarum intetiora ; edu-

I6

G&o acre, vel rarefacto tantum, vt aquam fer-

fit

re amplius nequeat, nebula aquofa obnubilan-

[

tur. Aéritaque habendus eft verum Chaos re-

€)

rum omnium permiftarum , ac in €o volitan-

U

tium ; qui talis a&r, his exhalationibus inqui-

D

bi

natus, vocatur Ztziofpbera, atque altitudo eius;

füpra terrz füperficiem eleuata, dicitur altitz-

ad

»

do: atmofpb«ra. -

m

392«

301

DE AERI;-

398

lquæj

[aliï J

Septimo , aér; aut atmofphzra, totum ter-

Cum enim fluidus &

at

tarum orbem ambit.

dotby

rauis eft, (383.) confiflere nequit, nec z-

lo

quilibrium feruare füum ; ni(i confluat;. atque

AT

fic omnia inundet, qua terrz globus patet;

ü0 lH

tum etiam vbicusque vnuquam homines fue-

ttitrg

runt , in. nauigationibus Circà totam terram

; qua-

fzpius jam abíolutis , femper aérem infpira-

If i

runt & exfpirarunt, nubes in eo füfpenfías ob-

indenm

feruarunt , .aues volitantes ;-atque naues ab

xb

€o.propulías , mare incitatum in Hu&us, & alia.

LT

:

395.

J

qllfi

iffly i

Od&auo denique aér in omnibus fere corpo-

u

ribus aliis eft prefens. Demon(tratur boc in

variis fluidis, recipienti antliz pneumacticz füp-

d ]fü'

um

pofitis, quae innumierabilem bulluJarum aérea-

E:üzf

rum copiam fürfüm emittunt, minorum ab ini-

j

ale

tio, poftea femper maiorum, (i euacuatio ac-

cint

ris continuetur, " Cernitur hoc. pr&cipue in

.aqua frigida, melius autem in tepida; quz

[. 1l

n o[ku

multum aéris in fe continet; ( 312.) hic, a&

,

re füb campapa remoto ,. vt riihil atiplius ad-

fit ipfüm intra aquami coércens ; fefe vi ela-

j

)nl!b ,

J

flicitatis fuz (390.) expandit, in particulas

colligit, & bullularum füb forma altum petit:

hu^

quidt

Cum vero.continuata exhaaftione aér fub Cam-

j

P

pana femper fiat debilior, patet, cur exdem

ei

bullulz afcendentes fiant fücceffiue maiores;

il

I

i

aére inclufo in aqua magis fe.extendente. Qng

j .11

T. 4f5

omnia nefciui; agihud Scbottus , AMag. Nat;

N

t

402

Car. XV

ag. 41 dicens, aquam & alias res liquidas

p

vndique in fs collabi, & omnes fuos meatus

Is (

implere, omnemque aérem excludere, Eadem

pl

operatione deprehenditur quoque , contineri

Qitur

multum aéris in vrina, quz dum naturaliter

ligis

adhuc calet, eundem dimittit; in fanguine

huiy

calido ; in fpiritu vini, qui tantum a£ris emit-

dte

&I

tit, vt ebullire videatur ; in lacte, quod;, fi

frigidum fuerit, nullum aérem dimittit, fi ve-

Con

ro tepidüum teddatur, multum; in cereuifia s

Vr

qui, fi recens fit, copiofiffimo àeris exitu fpu-

li ;

mam format; in vino Campanenfi , quod ce-

Wt

reuifiam imitatur ; in aceto, quod ebullitio-

r

nem menticur. Oleum tartari per. deliquium

Íti

veto nihil àeris dac, licet in ipfo áere fit geni-

tdln

tum.

Boerbaue , Cbemie T. I, p. j &9 528

la

Hec & alia fluida in vacuo volumen fuum mi-

Con

nuere, obferuauit Homberg , ope phiala angu-

s

fto collo przditz, & fluido repletz , quod in

ia |

collo fübfidit àere extra&to. 7Mem. de Paris 1697 »

&

.294. Deinde üerem aquz inclufum non ef-

fe áerem vt ante , neque etiam áüeris in mo-

i

dum agere, viresque fuas perdidiffe, probat

tan

Boerbauius , Chemie Tomo 15 p. 522

Quil

Àq

324«

.

n cofporibu's folidis etiam pluribus &er in*

&i

eft magna copia 5 qui vt vifibilis reddatur, im-

fit

ab omni fuo àe-

ponenda ea funt aquz, prius

f

re exaCtiflime purgatz, vt, d

um bullze afcen-

pl

dunt, e& non ab aqua, fed a corpore impolt-

Hac ratione de-

to proueniffe cenferi quint.

prehen—

DE AERE.

303

s

prehenditur áer in farina, qui, fi hzc in pa-

D

nes coquatur, a fürni calore expanditur, &

Eont

patulos poros illos in pane efficir, Deprchen-

nrine

ditur ità quoque àer in plantis omnibus; in

ylit

ignis, qux, dum àer poros deferit , atque

nguine

huius loco aqua ingreditur , admiffo iterum

; n

&ere füb recipiens , grauiora tandem fiunt aqua,

jod, !

& fübmerguntur; quod idem fit in fübere; in

[ ve

corio, in fpongia; vnde patet, hxc & talia

Af

corpora non efle leuiora aquis ratione materig

T

fuz proprie, fed modo ratione àeris intra ea

d

content, Oa integra, in vacuo cxiítentia ,

yito-

vi àeris inclu(i fponte tandem difliliunt ; &;

Qul

fi tefta alicubi perforetur, tum albumen & vi-

t

tellus extruduntur. Fermentum ex farina pa-

p

ratum fimili opera multum fübito inflatur.

m rti

Continetur itaque áer in illis corporibus omni-

p

bus, in quorum poros penetrare poteít, qua-

ul

lia füpra (382.)indicauimus. — Metalla; lapides,

j

& alia corpora folida , aquis in vacuo impofi-

0n

ta, emittunt etiam bullulas a&ris, non vero

n m

in ipfis contenti ; verum ipíis adhzrentis

tantum , atque ab ipíis prius attradi ; de

P[Obaf

quibus vid. Boerbaue , Chemie P. l, p. 5o2.

Aqua autem ab omni aére optime purgatur,

talis

fi primo vehementer & diu ebulliat ;

U In

enim zftus maximam partem aéris ex ea abi-

tl

git; deinde tepida, adhuc fiflatur in. vacuo;

[io

& tamdiu ibi relinquatur , donec nihil ame

1

pliusu þullularum-emic'tat. (312.)

lmpülr

i

395:

preni ,

Basn XV

304

395:

2

lii

E& ïtäqüe áef fluidum fui gen

éris ; & diftine

ia

é&um ab aliis ; neque is per frigus; Conden-

fitz

fationem ; aut alías cauffas; vnquarmi mutari

D j

poreft in aquam. ( 315.) . Robaultus enim ; Pby-

(eis d

tüs,

ficé p. 364 5

ampullam vitream ; capacem ; àe-

ris plenam,

& hérmetice figillaram ; :dolio a-

narie

quz pleno; & in intima cellà collocato; fubs

be n

Carid

merfar: per integrumi triennium tenuit, né-

que vllam áeris mutationem, vel vllius guttus

atQi

lil

lx aquofi produ&tionem ; obferuauit; | Diuer-

fus plane eft áer naturalis , purus; virgineus

Vil

di&us, à Vaporibus etiam & variis exhalatio-

ü

duf

nibus , ii ipfüm afcendentibus; vti variis ra-

tionibus poteft euinci

Aér enim viueo vafí

fteil

inclufüs nullam. mütationem íubit ; vapores

mati(p

vero frigefcentes elafticitatem fuam perdunt ;

319 € lateribus vaforum defluunt, & col-

liguntar ; vt vàss elaftico tali vapore anteà

D

repletüm ; poftea qua(i vacuum fit: Aér ignem

de a

in alimentis füis. conferuat ; -fed vapores

DT

& exhalátiones ipfum extinguunt? quod acci-

lo'ïgu

dit in jfodinis lithantracüm 5 in antro Italiz

l, ;

caniao' di&o, fülphuréo; in vinó fermeotan-

tbejf

te, quod noxias euaporationes ex gula dolit

ïCC]p

emittens candelam acceéníam extinguit, At

Vabh

ab omnibus animalibus refpiratus eít (anitatis

pf

eorum cauffai fed vice eoründem maxime-&

quén

fübitiffne nocent. exhalationes Copiofiores ;

düng

nec venenum magis lethiferum his datut ; cu-

bull

ius exempla fünt' noui parietes calce obda-

Wj à

cenfi ful-

&1, noua forna.;e; 3 exhalationes in

Y

. phuris ;

P m

bE AERE.

30j

phüris fpiritus vini ardens$ exhalátiones cári-

lls

defadli eris ; carbonum accenforum , & ce-

od

fpitum Hollandicorum 3 tumi vini; aut ceres

mit

vi(ie ; fermehtantis vaporj aut in ahtiquis pu-

il

teis aér diu quiefcentibus vaporibus inquina»

nj

tus, Hinc etiam fit; vt; fi corio , cui otdie

dolz

narie infiftunt campahz aére exhauriendz; pro«

ün [i

be madefacto imponantur cárbones aliqüot

i[, ld

candentes; quibus vapor humidus excitatur;

;gun

atque huic füperponatur campana capax ; fed

[faet-

fimul incládatur auicula; aut aliud àniimal vi-

rgins

vum, hoc ftatii conuulfionibus corripiatür 4

hulato

&

e

anime procidat ;

Quod experimentum ex-

s

:

14

a

arili 1

uif

»ti adhüc modo inftituit 7ob; van Muf-

& Val

J

Jobeibroek , in. Defcription. des macbines pueu-

Vaþ()ïöi

imaütiqüéss €9 experiences, exper. Ll -

erdut)

!

)

a

2

j n

Ex his przriffis facile iam explicantur alià

r i

de aére experimentá, quorum celebriora ad-

vapüïil*'»

ducamus. Phiala vitrea; collo angufto; fed

longiorí predita; imponatür fcypho vitreo al«

to, aqua repletos fic vt collum aqua fit füb-

n

inerfum j Ícyphüs ità pr&páratus obtegátu£

téciplente Vitreo, & àér exhautiatur; obfer-

;ula

dJP'l

h

ült

vabitur ; ftatim quaim plurithas bullulas aéreas

i

[j

egredi ex orificio colli ténuis ; celeriter íe in(z«

j :

quentes ; Quaruti nümerus deinde ininuitürs

iüigorfil

donec ; continüáta exhauflione ; ^nulla aéris

N-

j

bullà ampliüs egrediaturj admiffo autem rüte

ala r&s

o

lüs aére; füb campanam j tota fere phi

d

»

pletu£

Phuri:'i

XV

506

CaAr.

! »l. I

pletur aqua, & fübmergitur; renougt& exhaus

ftione, iterum afcendit in altum.

Cum enim

fuit

aér füb campana contentus euacuatur, nihil

qito

adeft, quod vi elaftic& aéris in phiala conten-

reftitt

ti refiftat amplius ; quare hic aér obftaculis

Omni

füis liberatus vehementer fe expandit, orifi-

Cum -

cium phialz egreditur, &, cum aquis leuior

ab aé

fíit, in forma bullülarum afcendit.

Admiffus

tur, ;

vero rurfus füb campanam aér, elafticitate

tepla

iam ex hac parte fortiori, loco aéris ex phia-

el q

la egreífi, aquam intrudit , a qua pondero-

pondas

fior reddita phiala fubmergitur.

Oftendit ita-

1 wl

que prafens experimentum ad oculum , qua

mf

ratione euacuatio vaforum perapatur; olten-

lbun]

dit; quomodo phiala, tenuiífimi licet colli, a-

Qw

qua aut alio fluido commode repleri poffit ;

fogt (

oftendit, qua ratione fciendum fit, an aliquid

pondy

aéris in recipiens euacuatum fübintrauerit, ad-

etiam

eoque nouum elaterometrum exhibet; (3$7-)

tlcum

oftendit, fieri non poffe, vt omnis aér vafe ali-

&ior

quo educatur, quia hec phiala admiffo rurfus

d il

aóre. non penitus aqua repletur, fed femper

X) ipü

aliquid aéris reli&ti monftrat adhuc, pifi etiam

quo |

magnitadinem xquantis. Plura de hoc experi-

inenn

mento habent Starmits , Colleg. Cur. Aud. p. 507

ponq

"Fabrys & Poliniere.

V

tanti

39 T»

'Dih"s il

Pondus a&ris agnouit iam Zriftoteles, de C-

Nulle

lo lib. 4, cap. 45 fed in vfus phyficos hanc

veritatem .non conuettit.

Galileus ,. Mechan.

Pv 19[

Diak.

p

bE AERE.

307

Lerts

Diál. I p. 71, in vitrealagena aérem coriden-

m eniti

fauit fyringe, eamque poriderauit; aperto dein

ur, il

epiftomio , vt aér compreffus in naturalem f&

à CORIN

reftitueret ; lagenam leuiorem depreheadit.

oufacus

Omnium autem optimé pondas hoc detegimus;

jt, u-

cum vas fphericum, cuius capacitas fciatur;

Ti fet

ab aéré omni , quantum fieri poteft, euacuas

Adrila

tur, atque fic vacuum , tum vero iterum a&«

allícit

re plenum, ponderatur, ex quo cognofci pot«

ex phiz-

eft, quantum fit a&ris, in dato hoc volumine;

pndero

pondus.

Hac ratione deprehénfüm fuit, a&

vdic t

ris pollices cubicos Rhenanos 283 pondus te-

ff qu

nuiffe 100 granorum,. qualium 7680 efficiant

: oltt

libram Hollandicam ; vnde pollex cubicus aó-

ol t

ris vnus erit

l00

253

gr. aut fere J gr. vel pes in«

[

teger cübicus aé&ris erit 610

283

170

gr. idem vera

n aïiqülï

pondus pro varia aéris conftitutione paullo

g

etiam varium inuenitur. Vt ne vero vas fphz-

b t

ricum maiufculum nimis grauet bilancem; & fe-

valce

gniorem reddat: confultum eft in vtroque fta«

o ruIF'J

tu illud ponderare fübmerfüm in aqua, ánnes

] (emy

xo ipfi aliquo pondere, vt fübmergi poffit , ex

quo leuius fit. Liberauit autem hoc experis

T

mentum ab infigni difficultate; aérem, ipfüm

pondus nullum habere , fed omne illi acce-

Hü- ! h

dere ab aquis & aliis heterogeneis ini eo nàs

tantibus, ( in quam fententiam etiám Boerbas

vins inclinauit, Chemie 7: 1, p. jo:.) Celebert

Nolletus , .Le

iU

S

gous de Pbyf. Exger.- Tomo 1115

"

P g

as !

l

(A,:I,iü-

j

NV à

39gi

308

;CAP- XV

398:

qum,

if

Similiter porro aéris pondus detepitur; fi

Mi vj

cylindri metallici, vtrinque aperti, vnum ori-

diame

ficium imponatur difco. antliz pneumaticz , al-

ib eqt

terum vero, fürfum vergens, obtegatur orbe

ttaher

vitreo; hic enim, extracto aóre, cum frago-

jisden

re in frufla exigua diírümipitur.

Vel, fi ca-

drang

lix vitreus, aqua repletüs, chartà obtegatur,

difta

manu aperta; cum percuflione aliqua, ad mar-

QO. ]

ines calicis apprimenda ; vt a&r pro aliqua

tfe9 (

arte explodatur; atque tum calix inuettatur;

fuit r

obíeruabitur , fübdu&ta manu a charta , nihil

f

aquz effluere, dum nempe charta ab aére ca-

atto

lici femper appreifa adhzret; decidit vero a-

fantür

ua , cum remouetur charta, quia illa (ic fa-

ttea,.

cile in guttas difcerpitur, & aó&rem fübito ia

Vode

íe admixtit.

Neque füccedit hoc experimen-

ftron

tum, fi adhibeatur charta , quz ceta (it obdu-

cxfug

&a, quia fcilicet cera , ab i&u dextre fado

margini flatim agglutinatür, vt. nihil acris

egredi queat.

Idem hoc experimentum alle-

ly

gant Swenterus, Delic. Matbem. P. XIII, props

31 dcboitus in. .:Mag.. Nátuve , P. Hl, p. 6u

fiif

Yitte

Siurmius ,. Colleg. Cur. P. II ; p. 40. qui . cali-

p«

cem füpra mediüm tantum implere iubet.

i

d

399.-

us llh

(X

Iterum fpe&ari poteft infigne àéris pondus;

eiusque preífio , in duobus hemifphzriis cu-

tam

bity

preis cauis, fibi impofitis; quz a Guerikio in«

ventore AMagdeburgica vocantur; (278.) h«e

*qu

enim ,

.

pÉ

AERÉ.

,309

enim, aóre interno orbata, ab aére externo

fortiffime ad fe mutuo apprimuntur ; vt non

j

; l

nifi vi magna diuelli poffint ; atque horum

hm qr

diametrum ita auxit Guerikius, vt aliquando

tiony t

ab equis 30, quorum 15 ex qualibet parte

r o

Sturmius

traherent, non potuerint feparari.

a

jisdem hemifphariis inclufit vafcula vitrea qua-

] lt

drangularia, probe & firmiter obturata, quz

»tegatur "

diffra&ta fuerunt ab aére in fe contento. Co/.

ad m

Cur. P. H p. 185.. Idem apparet, fi calice vi-

) il

treo tenui , e cuius cauitate prius a&r abactus

ejtatuty

fuit per flammam acceníi fpiritus vini ; maffa

;ll

farinaria circumdato , ponderofum mortarium

a

attollimus inuerfum 5 quod experimenturm imi-

yen ?

tantur fcarificatores cucurbitula enea aut vi-

]i if

trea, cuius aér lampadis ope fuit rarefactus;

ibio 1

vnde & explicatur omnis fu&tio , & illud in-

gt

ftrumentum, quo natrices ipfz füuas mammas

W

"

fit

gxfugere folent, Sturmii Colleg. Cur. Autl. p. $6.

1 1

M

«

hil 8

499«

!

um]n

Pondus dénique a&ris manifeftum adhuc eft

ll;

n

! p

li

fi füfpendatur e lance bilancis alterutra tubus

vitreus, fuperne claufüs, longitudinis circiter

qül a

3 pedum, repletus mercurio, cuius extremi-

j

tas aperta mercurio , in vafe quodam ftagnan-

ti, infiftat, fiue tubus Toricellianus; (584-) fü-

ftinebitur enim mercurius in tubo' ad confue-

; PondH

tam altitudinem 28 pollicum , atque obferua-

g

bitur, lanci oppofitz imponendum effe , pro

[s

j

E ) ,üc

squilibrio obtinendo , pondus ; quod aqua

ib

a

MA

CA».

XV

310

fit ponderí tubi vitrei, & fimul mercurii in eo

tün p

contenti.

Mercurius enim in tubo hzrens bi«

fiponai

um f

lancera quidem non grauat ; fed adeft alia quz-

dam actio, huius mercurii actioni zqualis ;

ïpfum 4

premitur nempe fuperior tubi excremitas clau-

replct

ía ab a&re incumbente deorfüm , neque hac

admodi

re(fio deftruitur ab alia in contrarium niten-

0

te, at vzqualis eft ponderi mercurii in tubo

derion

hzrentis; vid. Gravefaudii Pbyfices Elem. Matb.

preli

confti

edit. 172£, P. 298.

pori

401.

ftn,

Preflfio aéris

onderofi zquiualet preffioni

fu.

eolumnz mercurialis 2 $ poll. Lond. alte ; (383.)

T Y

& quoniam aqua 14 leuior eft mercurio; ea-

Brdfi

dem preífio aéris zquiparabitur preffioni co«

lumnz aquofz, quz alta fit 32 pedes. (383.) Ex-

ercet itaque a&r omnis , totam terram ambiens,

C

tantam in hanc preffionem, ac fi hxc tota &

poo

vbicunque cindta effet aquis ad altitudinem

gent

32 pedum ; quz certe eft preffio infignis ; &

mr,l

fi ponamus integram adulti hominis cutem

r':cafy

continere 20 pedes quadratos, pedemque cu-

bicum aque tenere pondus 64 libr. tum pon-

Qu

dus a&reum, hominem premens, non minus

Cümp

erit, quam 42240 libr.

Cur igitur tantum

füm

nobis femper impofitum onus non fentimus?

penet

fit hoc ex eo , quod acr, vti cxtera fluida,

u'äüw

verfus omnes partes sxqualiter premit ,. ob

quam preflionem, vbicunque & vndicunque

ecto-

&qualem in Hnggla garporum acri fubi

rum

ahgit

RRR

31I

DE .&ERE..

iif ob

rüm pun&a, corpora mollifiima , ipfe bullz

tns Di«

faponacez, libero aéri expoíita, neque figu-

lt«

ram füam mutant , neque difrumpuntur. Quod

iquiiy

ipfüm experimento cognofcitur, fi vefice, aqua

as Cl

repletz , immittatur ouum , & fphzrula vitrea

yte ht

admodum fragilis, tum vefica hac firmiter liga-

2 fitt

ta , cylindro ligneo cauo immiffa, fuperne pon-

.

a

ín tib

deribus impofitis fortiffime comprimatur

5

, Àil

reffione enim hac vndecunque zquali nihil

confringitur ; quelibet nempe in'punctum cor-

poris aliquod directa equalem habet & oppo-

fitam, vnde nulla particula ab altera poteft

e(fiov

feparari. NNeque hinc etiam piíces a grauiffi-

"i

)!

M

mo nauigii in aqua ipfis fupranatantis onere

O

0 &

preffionem fentiunt aiiquatþ..

Qnt (

402.

2

Cur vero vaía recipientia , difco antlic

ybicts

t0

nl

pneumatice impofita, fubdu&to aére , .ab in-

uditet

genti aéris externi pondere non confringan-

tur , caufía hec eft, quoniam ea füperius fphz-

TM

cutdm

ricafünt, tum latera quoque tenent rotunda

& cylindrica, vnde quaquauerfüm fornicis fi-

u

n p

guram referunt , cujiüs craffities ex meris quafi

compofita eft cuneis, qui a preflione intror-

j mnit

tantil

fum cedere nequeunt, neque etiam, ob im-

Yi

penetrabilitatern materix, (28.) ad latus au-

j

f

fugere.

jt;

4093.

a

Quo altior eft aéris präm'er;tis columna, eo

altjus etiam mercuri

um in tubo Toricelliano

Va4

tenet

n

a

312

CA?.

XV

tenet füfpenfum, Hinc Ht., vt talis tubus in

ii

turrim, montem, .aut alia loca eleuata , trans-

&t

latus, mercurium fuum teneat depreffiorem ,

Tant

quoniam in hoc ftatu minor iam aéris colu-

no

mna eandem mercurii bafin premit.

Innu-

ao

meris hoc confirmatum eft experimentis, qux

cülg

longum effet recenfere.

Dela Hire ad litus

Ynd

maris mediterranei, prope Tolozium in Gallia ,

tret

altitudinem. tubi Toticelliani reperit 28 poll.

qui

2 lin. pedis Parifini, in vertice autem vicini

Ht

montis, 257 hexapedas eleuati, eandem non

fion

vidit maiorem quam 26 poll. 41 lin; qus dif-

tl,q

ferentia hinc füit 211 lin. Hzc miercurii quan-

t

titas cum zqualis fuerit preífioni a&ris 257

Dur

hexap. alti: deducitur exinde pondus aéris ad

p

pondus mercurii vti 212 lin. ad 277 hexap.

lil

vel, vti 1 ad 1o327; cum porro fit grauitas

ts

mercurii ad grauitatem aquz - gig ad 5j

f&

erunt pondera aéris & aquz veluti 1 ad 770.

Ton

vid. Mem. de . Paris 1696, p. 262. De altero

d

vfu huius experimenti, Geodxtico nempe &

Lojt

Geographico, qui fiftulz Toricellianz ope al-

lm

titudines montium dimetiri docet , vid. Differ-

tatio noflra , de Obferuatiouibus meteorologicis

generatim ,

&9 Jpeciatim. quibusdam Tubingenf-

Tus, f. XPI.-

Cür

404«

40

Cum tubus "Toricellianus libero aéri cxþo:

füm

fitas , & quietus, relinqueretur , obferuatum

fcd

fuit, ftatim poft i&uentionem ipfius, altitudi-

TOIX(

F

hes mercurii in eo fübinde mutari, & modo

p

infra ,

DE AERE.

513

6 1

infra, modo füpra, 28 poll. conftitui ; vnde

ATS

conclufüm füit, atmofphaere preffionem effe

IQ

yariabilem ; quz, vt fingulis temporibus co-

s ol

gnofcatur, adaptatus fuit tubus 'Toricellianus

Ini

ad commodiorem víum quotidianum , afler-

$ q

cülo nempe cum defignata fcala alligatus ,

d litos

vnde inftrumentum enatum eít, quod Baro-

Gaï n

l

metrum, vel Barofcopium , vocatur, & hoc

28 Pülkl

quidem fimplex ; cum poftea temporis alia füe-

] vict

rint excogitata, qui minutiores a&ris muta-

1 mo

tiones indicarent, compofita di&ta , & inclina-

04 dlf

ta , quz omnia optime defcrip(it, nzvos eorum

] quan

indicauit, & nouam fpeciem addidit , Peril/ufiris

1 17

Dom. Bilfngerus, in Coimentarüs Acad. Petro-

TE

pol.Tomo 1, p. 2317. Cum przterea eadem hzc

hen

po

inftrumenta obferuationibus in naui mota infti-

od

tuendis inutilia effent: ex hac etiam parte re-

al f

medium ipfis fuit allatum , & inuenta funt Ba-

a?

"

rometra 7Ma?iga di&a , ab 4montons , in Mem.

: gt

de Paris 1705 p. 525 & Rob. Hook, in Tranfad.

m

Lond. 1701 , p. 789.

De Barometro lacente

t

fuprg iam dictum fuit. (343)

pi

495:

[ü

log- j

li

j

tl

Primz tales obferuationes Barometrice oc*

currunt in Jourual des Sav. 1666 , m. Aprili, p.

406, fadx a Boyleo ; vbi additur (imul. hàs

0a

tum obferuationes in Gallia nouas non fuiffe,

fed easdem inftitutas effe iam inde fere ab ipío

o

afll'üldï'

Toricellii inuento, quod in Gallia primum re«

Vid. Sturmii

T

Pg;itum fit a P;tito ; anno 1646.

"h

j

Coxtlleg,.,"

-

Ca?£.

XV

m

C

Colleg. Curiäf. Aut. p.22. Cauffz harum isur-

tationum aliunde peti vixpoffunt, quam prino;

fimpl

ab auctafluidi aérei prementis altitudine , quz

cndc

exfurgere poteft a ventis in contraria fimul fpi-

mus

rantibus, atque ftaaérem accumulantibus; quem

iue

a&ris tumultuantis ftatum ex ipfis nubibus, in di-

1ttip

verías directiones lati$ , obferuare aliquando

licet.

Hinc maior Barometriobíeruatur muta-

femy

tio in terrís borealibus, maiori ventorum licen-

eust

tie expofitis, quam in auftralibus, quse mitio-

&lv

res ventos experiuntur. Hinc in Ruffia , nouen-

dj

decim 2nnorum fpatio, deprehendimus, varia-

&tiam

tionis Baromerricx interuallum totale fuiffe a,

]

77 poll. Londinenf, duodec. hic autem Tubin-

Qu

gx non nifi z, 72 ; exiftente apud nos , tem-

tetuil

pore fex annorum , altitudine Barometri maxi-

Multo mino-.

RTV

ma 29, 45, & minima 27, 73.

xi adhuc interuallo mutatio Baromatri. totalis

fha

nity

comprehenditur prope ipfüm aequatorem ter-

reftrem, aut in zona torrida , quod obíeruatio-

plu

nes docuerunt.

&pl

406.

Secundo fiftula mercurialis altius in fe recipit

f

fluidum. füum , fi denfitas aéris augefcat , ma-

fiite

nente tamen eadem columnz aérez altitudine ;

al

ab affluente fcilicet füperius nouo femper aére,

mul

& contraCtionem explente ; quod quidem a

tion

duabus cauffis proficiíci poteft , frigore fcilicets.

Tote

atque natantibus in atmofphzra copiofis vapo-

m

ribus & exhalationibus; & hanc quidém vni-

i

J

l

-

canm

P w

"

DEÉ

AERE.

: 3157

1 e

cam fere mutationis Barometrice cauffam af-

jriny

füumpfit Hartfoekevus , Cuzfus Pbyfici p. 123, di-

oqe

cendo, fi (üb aquis viueremus : deprehendere-

u fe

mus

fimiles Barometri variationes , prout

quaa

aquz effent magis aut minus turbidz.

Hinc,

n d

wandd

a frigore fcilicet, altius afcendi: mercurius fere

femperingruente borea;& mutationes menftrue

TR

Micee

eiusdem maiores in menfibus hybernis quàm

mitit

e&ítivis; vid. Differtatio noftra, 1747 edita , de

Quct

Obferuationibus meieorologicis , $. XI.

Hinc

vatit

etiam , a vaporibus nempe , füblimiorem fitum

ü(e h

acquirit mercurius plerumque in ferenitate, in

Tubie

qua quidem fcatet aer variis exhalationibus, fed

t

tenuibus & in altum feparatis , ipfüum gravan-

mur

tibus , ita vt nunquam plus aque fit in atmo-

mitte

t

fohera, quamillo tempore , quo omnium mi-

nimum adeffe putatur.' Qus , eum deinde per

otm

pluuiam delabuntur ; leuiorem reddunt aérem

n

& puriorcme

7.

Teríio quoque dire&io ventorum aut deorfum

fccipï(

Wi Ti

nitens, aut furfum vería, quod fzepius accidit,

Barometrum aut attollit aut deprimit. Quarto

padit

multum deícendit mercurius, íi aér ab exhala-

er d

tionibus in eo efferuefcentibus cito & multum

yien

(clit

rarefiat, vnde impetuofi oriuntur venti , qui

femper infignem' mercurii lapfum efficiunt.

j t

Caterum altitudines mercurii in tubulis eius-

nv

dem

[

N

318

Car. XV

dem diametri diuerfz effe poffunt pro diuerfi-

Al

tate vitri , ex quibus conflati funt illi, &

EIoUE

omnium minimz deprehenfze ille fuerunt in

adl

tubo ferreo, obferuante Amontons, vid. Regaault,

pre

Entretieus Pby(iques Tomo I1, p. 335. , Quo mi-

àda

nores etiam funt tubulorum diametri , &o pro-

ge

fundius in illis mercurius fubfiftit ; ob. ratios

alii

nem fupra (272.) allegatam.

tes

498:

alii

1G

l

Qioniam aér gaudet elafticitate:

(39e)) hinc

m

comprimi fubinde poteft in fpatium minus ,at-

t

queita quidem, vt fpatia diuer(a, in quz a

long

Cf

ponderibus diuer(is comprimitur, fint in ratio-

Hoc

neinuerfa ponderum comprimentium.

ov

li

ipfum experimentis confirmarünt Boyle , coutra

Linum, p.42: & Mariotte, Oeuvres Tom. I , p.

la

IQ

1j2, aérem in tubi recurui parte breuiori, &

hermetice figillata , inclufum comprimendo pet

Tig

tigi

mercurium viuum cruüri alteri multum longiori,

fed parallelo, & verticaliter ere&o , fucceffiue

Yi

&

infüfüm ; vbi obferuari poteft, (i aer inclufus

primo fit naturalis, hoc eft , ita comparatus , vt

h

mercurius in neutra tübi parte fit altior, & hic

aér fpatium teneat altitudinis, pro 12 partibus

atbitrariis accepte , tum infufo mercurio fuc-

ceffiue:ad altitudines füpra libellam ipfius 145

Q

28, 84» pollices,aérem redigt in fpatia mino-

W

ra, quorum altitudines refpectiue fint vti 85

e

6; & 5 partium.

Erunt igitur altitudines mer-

hi

curii

p

'DEÉ - AERE.

:5rT

Querí

eurii fupra libellam hz , o, 14, 28, 843 &

i&

áéris compreffi altitudines 12, 8 6, 3; fzd

m i

ad hane compre(fionem mercurii accedit adhuc

Eegn:;ii*«.x

preífio atmofpharz, que 28 pollices mercutii

Qu) nj

adzquat, vnde altitudines priores fingulz au-

g p

gendz erunt 23 pollicibus ; ex quo exfurgunt

) n

altitudinés mercurii totales 285 425 565 112;

& longitudines aérís compreffi his refponden-

tes 12, 8, 6, 3. quz fünt in ratione inuerfa

altitudinum illarum ; hoceft; ponderum; aérem

inclufüm comprimentiumi; eft enim ex. gr. 28:

Vt vero concludere liceat ;

y t

IT2 03102

Ws,

Ípatía aéris compreffi proportionalia effe ipfius

j quæl

longitudinibus : hinc requiritur ; vt tubi re-

nrato

curui crus minus, in quo aér comprimitur, ít

M

exa&te cylindricum , ac vt ne per calorem a&r

inclufuüs mutetur ; ex quo deinde ftabilitur, fpa-

j coiiil

[l I)F'

tia, in qui aér comprimitur , elfe in ratione

Et quo-

ïl:Ofi n

inueríà ponderum coniprimentiutm.

niam denfitares a?ris inclu(íi funt etiam in ra-

o p

.

*

hinc

ygi"t

tione inuería fpatiorum occupatorum

modo indicata hxc aéris proprietas etiam fic

cceie

ingluf*u

efferri poteft : denfitates aéris effe directe vti

pondera eum comprimentia.

ts

,&

P

4096

a

Docemur itzque his, non modo aérem poffe

xl

fits

Comprimi , fed etiam,in quanam menfüra &

proportione comprimatur.

Difcimus porro

j n

p

exinde, quanta fit , in quocunque compreffio-

l

nis ftatu, aéris elafticitas, — Eft enim hac tanta»

ul

Qquantá

Car XV

318

quanta vi aér eonatur fe expanderé; cum au-

(utt

tem a pondére ipfum comprimente in sgquili-

dem;

brio teneatur , & readio fempet equalis fit

affer

a&tioni : fequitur , elaíticitates aéris effe in ea«

Vltta

dem ratione , in qua fünt pondera comprimen-

CO2

tía ipfum, aut ipfius denfitates. Ponamus ex.

Puris

r. in füperficie maris Barometri altitudinem

3 rl

obfíeruari 28 pollicum ; eodem autem momen-

tteun

to inloco valde eleuato illam altitudinem ob«

um |

feruarí 20 poll. erit elafticitas aéris illa ad hanc

gl

vti 28 ad 20, vel vti 7 ad 55 & ir eadem hac

ln

ratione eruüt quoque- vtriusque huius aéris

Wm ]

denfitates. - Sed probe notandum eft , regulam

"a

hanc Mariottianam non effe exa&te veram , fed

qudi

quam proxime tantum 5 eandem valere tamen

tttea

fatis accurate, fi aér nondum fit valde conden-

la u

fatus, hic eaim tum ab aucta multum mercurii

R,

copia parum amplius comprimetur, quia non

pue

nifi ad certum aliquem terminum comprimi &

geiul

pautur , nec in infinitum 5. cum fic particula

eius effent annihilandæ.-

Oi

fCl u

41IO;

olim

Varie fünt Phyficorum fententiz in defi-

hibi;

niendo vltimo limite, ad quem condenfari aór

1e )

poffi. Hic enim , naturalis primum , redigi

Nt Í

poteft ad prioris fui fpatii. ;; ex mente Bojléi;

buit

fls

vid. Tob. van. Aujfchenbroek Deftriptio Antlia-

l

YU ,

i

!

p. 19

Eandem condenfationem fieri pob-

tf

fe ad ; prioris fpatii , ftatuitur in Mem: de Pa-

1j

yi

irts v;,736, P. 48.

Ad gg putauit. Hartfocker;

Ut

€outs

DE AERE,

319

tiitaj

ERE

Cours de Pbyfique , p. 16. . Ad

Io00

redigi eun-

1 «

dem poffte fpatii prioris in fclopeto pneumatico;

quií

afferit Regnault , Fntretiens Pbyf. tomolI, p. 29.

ffe i

Vltra partem 42, fpatii przcedentis . aérem

yprite

coarQari nulla vi poffe , occurrit in. 7Mem. de

dmuso

Paris 1703 , D. 1or.

Omnium vero maxime

jtudii

aérem compreífit Halefius , qui tubulum vi-

froti

nem o

treum , a£&re naturali plenum , füperne figilla-

tum hermetice , inferiori ora aperta immifit

ad hi

phialz , mercurium continenti, cui aliquid co-

den l

lorati fpiritus füperfufum erat. Hunc appara-

üs d

tum immifit bombz ferrez aqua penitus reple-

repid

tz , cuius orificio intrufit obturaculum ligneum,

am ; 4

quod torcularis ope famma vi impreffit & prz-

e tuma

terea frigore artificiali aquam & aérem tubi

c(mdc'l"

ita condeníauit ; vt, calculo dein fuübdu&o,

o

aér , naturalis prius, iam in partem 4

qui Y

precedentis fuerit reda&us. Vid. Statica ve-

gprini!

getabilium p. 259, veif, Germ,

niic

411.

Sed altera iam oritur queílio , quanturmn

fcilicetaér naturalisrarefieri poffit. — Merfenmis

olim zolipylarum ope , ingenti vi caloris ad-

i&

hibita , quantam einsmodi vafà fine füfione fer-

vt

re poffunt, aérem íe ita dilataffe affirmavit ,

n,ïe

vt fpatium fexagecuplum illius

» quod prius ha-

te D

buit; occupauerit,

Bosyleus vero, absque ca-

loris ope;

j "

fola vi fua elaftica àerem f2 dila-

pC

taffe expertus eit, vt locum iam occuparet

at

vm,e'

[

13769 vicibus maiorem , quam in ftatu füuo

naturali ; vnde appáret; aérem hunc commu-

1 (f/w j

i

z

nem ;

R

N

320

: Car. XV

nem, quem fpiritu ducimus, prope teríz fus

tiiont

Vid.

perficiem folo füi pondere compreffum effe it

3776

fpatii, quod libere in vacuo occuparet:

h690

vid. Annuotatioues Cl

arckii ad Pbyficam Robaulii ;

p48- 358-

Multo minorem aéri dilatationem

tribuit Hartfoekerus, in Curfu Pbyficé p. 135 $ euni

L

Mit

fcilicet ab omni compreflione liberum occupa-

i

fum g

turum effe fpatium 4000 vicibus maitis, quaui

qima

in ftatu circa terram natürali:

Cuim itaqué

hn

aér nofter naturalis condenfari poffit in. 22,;

At

tüs )

fpatii füi : & expandi in fpatium 13769 maius?

euidens eft; fpacium; in quod aér conderifari

Abl

i (t

poífit, fe habere ad fpatium , in quod omni

preffione liber fefe effet explicaturus , vti

a

I

4

I

pl

155X

ad 3769 ; vel vti; 1 ad 21355719 5 quani

rationem ftatuit Celeberr. Turimus , in Appeud

,

toehi

ád Varemü Geographiam , 1712 editaim , p. 193

vt

i

E

ad $260o0 . credens feinpe; aérem

preff

apett

Ccomprimi non poffe nifi ad £; fpatii füi; | Ean

dem rationem ftatuit vti t ád j4oooo Boerbá-

t€ elu

m

dcin Chemie Tosio 1, p.460. Interim docue-

rünt ali& obferuationes; aérém ab illo caloris

£radu; qüo áqua in glacietm abit ; ad calorem

aquz ebullientis ; expanfionem fuam mutare

N

Tadoy

in ratiohe z.ad 3; quod cognofci poteft ope tübi

Vitrei , vno extremo claufi fed; altero aperti &

porii

n

verticaliter furfüm verfi ; cui rmercurii portio

ongitudinis i poll. infufa eft j fiin cali tübo

praft

Otle

patium |aéris obferuetur €o teimpore ; quo

2

hu; [j

thermometrrum imonftrat gradus 32 , (3624

& deinde idem fpatium obferaetur tubo ho-

üet, ;

riZontà-*

DE AERE,

321

ai t

rizontaliter in aquas ebullientés lfubmerfo,

nf

