terram aridam & exíiccatam emolliunt , &

üi hg

fertilem. reddunt; aérem purgant, & refpi-

3

? Itj

rationi vitzque animalium aptiorem reddunt;

0 n

aéris etiam calorem temperant in regione

aligs,

infma ; atque dum origo fontium fünt &

ac) fe

fluminum , vna cum vaporibus, qui nodu

Ql (

frigefcentes in aquam quoque conuertuntur ,

tj |

vnde etiam in collium verticibus fontes re-

Mi

periuntur.

Ex obferuationibus denique fex

lnpeni

fere annorum colligo , hic apud nos Tubin-

mþdtl

ge effe dies pluuiofos quolibet anno ad ficcos,

veluti 1 gd 4» 86 , yel proxime vti x ad 5.

V

Vl

43

z.

DE MET TEOCRIS.

22

433*

L u

, u

), i&

Diuidi folent pluuix in Naturoles & Prodi-

giofas , quarum iil vocantur , cum pluit gut-

impo

tulis aquarum ; hz vero, cum pluit aliis rebus.

;uriüiman

Sed pluuie prodigiofz iterum diftingui debent

m

in veras & fabulofas.

Illarüm exempla fiunt;

nbans t

cum, przter vapores, halitus quoque ex aére

il

delabuntur.

Veluti , cum fülphure pluit ,

qui b

quod tamen dete&tum poftea fuit, nihil aliud

vom lt

effe, quam puluerem ex pinorum floribus vento

m df

excuffum ; cum fanguine pluit, quod ab infe-

nte J

&€is rubicundis

rofe&tum eft ; vid. Celeberr,

77

Mufcbenbroekii Imflitut. Pbyf. p. 659.Harum vero

16 p()h?

magna copia occurrit apud varios fcriptores.

, At

Ita Liuius memorat lib. ?', carnibus, & lib. 7,

i. nf

lapidibus, pluiffe , quod Gaffendus libro de me-

s ehod

feoris, cap. 4, vento vehementiffimo ad(cribit ,

[jont, *

qui hzc corpora in altum extulerit; Cardanus,

T

de rer. var. p. ;4; au&tor eft , decidiffe aliquan-

ï I'Cddum

do in pluuia lapidem :a20 libr. inter plures

n rggion;

alios. Taceamus alias pluuias , quibus lana;

f [unl1

lac, ferrum, immo ranz , & vitulus etiam;

ui n

ccclo decidiffe dicuntur, de quibus vide $9-

lcr[unfïq

ftema. Pbyficum Gotbauum , pag. 356 s Ferdries,

onti *

Pbyfice pag. 43; ; & , qui hxc omnia nugaci

x *

ingenio explicare conatur , Magirum , Pbyfiol.

y 1

Peripatet, p. 296.

434.

il

V. Pruima eft ros vtriusque generis, (427.)

aciem

vel plantatum , vel terlræ, füdor in gl

trans-

l

Cab. NVI

$44

transmutatus , ab aére frigido , & particulas

] nine

conglaciantes ferente 5 eX quo, [üb forma

quum -

exilis alicuius niuis ; & terra & plantis

tit C0

edhzret.

Eadern fepius etiam confpicitur iri

tibus f

parietibus &dificiorum , ad quos, valde fri-

5 t

efactos ante , humores aérís, a fubita rege-

tis itàq

:

a

/

tione enati , adferuntür , (420.) atque ibi ;

lum

ob frigus retentum adhuc , conglaciantür

ele p

Confpicitur etiam fxpius hyeme , cuius fri-

acerelo

us barbas virorum, & capillos, cana veftit

adípergine ; dum ab intenfitate frigoris cxha-

Tiem a

hu (

lationes hominüm & pecudum ab aére ftatim

Q (l

in glaciém coguntur.

Idem accidit vitris fene:

Crdy.

ftrarum , quz aquam fortiter, attrahunt , at

ue intus in conclaui, non extus , pruina ob-

Yatip

ducuntür,

I áques

Cum nuüllus, aut parcus, fit ros

AR Y

ín collibus: (427.) hinc fit, vt fiepius in loco

gehton

humili, aquofo ; vbi . multum roris genetatur;

g à

vinez perdantur a ptuinà, in locis vero al-

| tendo,

tioribus falu& maheant. ^Nihil vrilitatis prui-

ànimol

na videtür habere, nifi forfan, quod autums

£a

ho fru&uuxp quorundarh miaturitati inferuiat«

L D

435*

"Xi. Gráüdo eít multtudo gattarumi plus

Suí

Viarum in glaciem verfarum, ob frigus & co-

piam particularum conglaciantium. — Nucleutri

Pt v

U Q

aliquando tenet niuofüum , obféruante Sfurmio;

Pbyf. Hyp. Tom. 2,p. 12355

& Decbhales , in

QU dei

Tyad. de meteor. prop. 18 ,

ac Hart

tfoekero Cuif.

LY

lfs

B

Pbyf. p. 292

Vapores tenues itaque nubis;

1

n

]i

?

DE METEORIS.

345

grtcilà

in niuem prius verfi , decidentes per relí-

fb umi

j

u

at

i

j

quum humorem aqua ambiuntur , quz fta-

tim congelatur, atque dum hoc repetitis vi-

fpiciura

U

z

cibus fit, veflitur grando ex variis cruftis fi-

bi mutuo fuperadditis.

Magnitudo grandi-

J t

nis itaque a magnitudine guttarum pluuiarum

agl

plerumque dependet , (431.) adeoque exigua

plicits

effe poteíft aliquando ; fed cum' multz ipfi

u

od Y

accrefcunt cruíte , ad in(gnem magnitudis

nem augeri poteft, ad pondus : librz, Boers

oris t

ére du

bave Chemia T. 1, p. 278 ; ad extenfionem

oui columbini , anferini ; ad pondus 6 libr.

ieis f

Celeberr.. Mu[fcbeubroekii Inftitut. Pbyf. p. 665 $

hn 2

venti proinde hic nubes ita condenfarünt, vt

jina 0v

in aqueam veríz fint maffam , füb forma fra«

Ü (c u

Gure nübium (429.) mox cafüram , fed cone

n

gelatam.

Huiusmodi grando maximam ftra«

petctuti

tas ftert«

gem /& calamitatem edit, omnes plan

j u

nendo, zdium te&ta , feneílras , frang

.

ndo$

(ratis pf*

animalia & homines occidendo.

FLacile obs

gt at

feruari poteft, aliquando vnum grandinis gras

od

num ex pluribus aliis effe compadtum,

436.

n-um Fï'

:n

Suftentatur grando in- aére aliquantüm irm-

g

"

petu venti , quo in transuerfüm fertur, atque

Nuc

g

€ex compofitione motus ( 166.) in linea obli-

ie d

qua deiicitiür ; hinc láterà corporum » & fe»

dul ]5

neftras , tantà vi ferire poteft ; i vero ventus

j

jan

celfet, verricaliter deiicitur , idque &o foftius,

j n

igu-

fi a vento deorfüm Haþte propellatun F

ram

346

.Car. XVI

ram tenet non rotundam , fed angulofam, &

| VIL

pyramidalem aliquando , vid. 55ft. Pbyf. Goth.

l

p:371, qu& referre nonnunquam videtur vul-

forfim,

tus humanos , aut alias fpecies , fi imaginatio

|

j

fongreg:

accedat , ob fortuitum partium glacialium

lecideng

concurfum. Tempore fere 6 annorum in Tu-

iicantur

binga noftra grandines non plures obferuaui;

fentuis

quam vndecim , omnes vero coniunctas cum

obfetuai

tempeftate (ulminante ; fed, vt optime dicit

Fipure d

Celeberr, Muffcbeubroekius , Inftitut. Pbyf. p. 6óg,

| atl adft

fülmina ab incenfis nitrofis & fülphureis exha-

! fl

lationibus oriunda, aérem fpiritu nitri im-

B UT

plent ; qui materiz glaciali, in fümmo aére

OCOl

femper hzrenti, permixtus, tale frigus huic

lls trib

inducere poteft , (529.) quale ad formandam

eltopts

grandinem requiritur.

Hzc in hyeme quoque

ttis m

fl t

generari poteft ; vti obfíeruaui anno 1749

lanuarii 21, quo die grando piforum magni-

fib imp

tudin

tils trad

cecidit , flante fortiffimo SW/; affir-

mat tamen Hartfoekerus Curfus Pbyf. p. 292,

fotmyri

Comt-

1is cuid

nunquám in hyeme grandinem oriri.

tatur hoc meteorum femper fragor & ftrepi-

Ts

|

tus in aére exortus, ante etiam quam ipfüm

|

11 quiy

adueniat, quia grana duriffima hzc ab actione

W n

l

venti in fe mutuo propelluntur , & fonum

R& x

venti augent,

Grandinem liquefadam prz-

j ltut' P !

bere aquam omnium fere puriffimam , afferit

!

Boerbave Cbemie T. 1 , p. 740.

Eandem ali-

Mi

quando extenfam fuiffe per 5o milliaria Gallica,

l'ecente,

hoc eft, 30 Germanica, obíeruauit AMarioífe;

(ater;

TIOUV. dés €aUX , p. 234-

Totet j

437

—

*

DE METEORIS,

347

Y

437*

ä

a, d

Tj d

VIL Nix eft vapor aqueus congelatus

videtu

feorfim, ac prius, quam particule potuerint

| m

congregari in guttas pluuias , atque fic e nube

decidens in forma filamentorum , quz flocci

| pl

ym r

dicuntur, varie (ibi impofitorum.

Hi flocci

; obfen

tenuis aliquando puluis tantum fünr, quod

unda t

obferuauit ZJ/uffris Maupertuis in Lapponia, vid.

il

Figure de la terre, p. 49, quod frigoris acerbi-

tati adícribendum erit, quia apud nos etiim

Pbyf, ! :l**

hurcisf;*i-

maiores aut minores flocci niuis cadunt, pro-

ub

uti aér eft calidior aut frigidior.

Eadem hzc

fümm £

floccorum filamenta niueis particulis figuras

illas tribuunt, quas charta pura in libero aére

drgui hi

formantt

exceptas cernere licet oculo aut folo, aut vi-

tris armato. Regularis hec figura maxime eft

qeque

am

ftelle hexagonx , cum tria fpicula ordinate

W

fibi imponuntur, de qua miue bexangula Keple-

rüm m

UR

aW

[

THs tracatum conícripfit ; & quam exa&am

"

formationem Gaffendus adícripfit animz tellu-

y1

»^]

ris cuidam, yewueew edoQtz 5 de meteor. c. 3-

í U

Plures vero regulares aliz, & asomale etiam,

" &[m

uam f

in quibus flocci inordinato fitu iacent , figu-

re in onfpeQum prodire folent, quas accu-

odb

& (

rate expreffit Celeberr. AMu[Jcbenbroekius, Iu-

ftitut.. Pbyfic. pag. 668,

du ]

438-

nam»

Reliqua ad niuem fpe&tantia funt, vt,cum

Tandt

[*

"

n

vecenter cecidit, valde rara fit , & vigefies

inra U

i

quateraliquando rarior aqua ; vt multum eua-

i"

m

poret in folg , aére etiam frigido ; & tande

iC

2

D

348

Car. XVI:

l

üclplane confumatur; vt frigore acri vrgen-

! nodes

te ningere tamen poflit 5 vt ea-eriam in mari-

lta p

bus.cadat , quod.ipfi experti. furpnus: in mari

g

Balthico nauigantes meníe-. Decembri : anni

17255 Vt in fummis fafligiis montium altiffi-

V

morum niues nunquam diffugiant ,. quoniam a

a fole

fole attenuantur quidem ; .fed., ob frigus aeris

Vlas ,

ita eleuati , nóuz femper: füccedunt , vnde

dicitu

frequentiffima experientia docet ,. niues cade:

he- vi

re in locis eleuatis, & eodem tempore pluuias

du

in humilioribus , immo | vtramque . interdum

fimul deícendere.

Deinde, vti. vidinus, nubis

rel'mqu

qios e

fractura (429.) ingenti' copia aquarum terras

Bof

inundari : itafimili etiam in caíü ingens niuium

Dueot

agmen. & zdiculas , & incolas ,.& pecudes ;

Tàm P

poteft fépelire , quod. non raro»accidit... Nix

ol

denique, quam (ingulari commeato axram effe

—

Miqr

dixit 4naxagoras , quoniam. ex.aqua , fluido.

Hül!')??;

fufci coloris, generetur ; alba tamen eft, &

hgl f

lucem fortiffime reíleGit, vnde fapius oculos

etiam ledit.

difcip]

Statuit híne Fabuü , in Sysopfi

attni

Optica , p. 69 , uiuem vapotis effe. fpumam,

demgs

quia fcilicet omnium ligüorum coloratorum,

A

fanguinis , & atramenti quoque , fpumz fo-

leant effe albm. | Vtilitates tandem niuis egre-

iw funt , quia plantas hyeme ab aéris. fri-

:igore defendit, & foecunditatem terris affert ;

Pplinius. Hiff. nat. lib. XVII, cap. 2. cum lique-

faQa aquam fontibus , fluuiis, largitur ; ha-

itus terre noxios coércet atque retinet;

ucem in terris borealibus , quibus diuturng.

noGes

um

DE METEORIS.

349

lgt

nodes fünt, fübminiftrrat; atque carnes con-

1 i

tra putredinem munit ;

; nau

vid. jourm. def $Sav.

107; D. 133.

)

nbri ul

439-

jum d-

VIHIL. Zirge appellari folent fafcie lucide ,

quonat

a fole ipfo víque ad terram , per nubes plu-

r P«

vias, nigras ,. porreQtz vifz , quibus vulgo

nt, "

dicitur fol aquam ad fe trabere.

Oriuntur

jues od

ha. virgz , íi fol fpeCtatori obtegatur nube

r p]uu?;s

aliqua nigra , qug tamen interftitia quzdam

interdug

relinquat , in quibus vapores afcendentes ra-

jus; t

dios e fole .acceptos ad oculum fpe&atoris

m t

poffiat remittere ; quz adeo (imili modo comi-

ens jiüita

pareut , ac radius íolaris in cameram . obfcu-

- pecudos

ram per foramen immiffus: & luce a corpu-

i M

fculis in aére volitantibus reflexa perceptus.

! m'lï ?"i

Reliqua meteora aquea , !rides, Parbelios,

d

Vil

Halowes, quia Gine cognita lucis natura intel-

en &

ligi nequeunt, referuamus ad tractationem de

yus (2

w

difciplinis Opticis inftitue&dam , quibus ob

j $

tb

affinitatem lucis intenfioris deinde fimul ad-

; f pumd'

demus recenfionem meteororum ignueorum.

otatone

A£rea vero meteora , qux ventis abfol-

(pum

vuntur omnia , includemus capiti

nius

de íono ac vento.

|àá

totb

ri d

um

i

"T

ct(ll s

'FINIS.

[ £al

; du

fl

Errata.

P. 7 lineà ultima dele ultimum $-

A — amap

p. 2o.lin. $. p —

A

. 43 lin. 5 locolege ioco.

. 60 lin. 9 & :5 poft 45? adde 9o*.

. 66 $. tog. lin. 3 4C lege AD

. 67 not.*a2 A4B - BH lege 2 4B (BB)

.117 lin. r magnam le

ge magnurn.

p. 137 lin. 5 à fine * Z lege t^ 45

1

p. 163 lin. 5 lege frigore ordinario

p. 211 lin. ult. ac lege lac,

p. 225 lin. 14 aut congelatur leg. aut facil

congelatur.

:

p.v 26—6 $.5 jolin. 7 vix unquam leg. difficulter.

p

G

W

) i

g

Blj

E

R Mbl d M

-- tT -*'D

at i

——

Gs

üffculs

|

Di

——

&

:

Clg,:l

;g

hiE

lg

od

——D

n

.

5

Q

o

T

pE Md

guyve CRRA g.

P

EO

T

---

tT .

at

"

f

G. h

RE

Z

QS.

M o

i

—

—

:;',::

—^

--

z

-

"Es d. dul AC

Q

b

dosdetuieu dR pidons du Go APU EE UE SEMAN, APE LUE B

? w

— À

uD

st

^T

.i!

?

——

u

-B

:

m d

——

X

---

* p

H

gsTtTI

m—

p

It2s

a Es

$

&

-

12

h n

gä |

ho N

RL

$ 7-

"

:j

/—"'-V'x

Gg)m

ln

z.

—

-

—

E

bee

*

—

À.

-—

—

—

d

i

-7

p od

f

&

S

w

g

Y /

um N

——

NS

M

!

^

z

Z

N

r —À—À 10

m

m

R

?]

"2

-

$

E

IN

Z 2

z MC

( n

T;—

R

5

ï

&i

RR

T

N

j l

;

)*Q Q

M UDUROENET

——

E

I.-..—

ä

z

T

Xfc

|

AT

Z

TR

|

ol L ERE Va

——

— —

——

—

—ÀÀÀÀÀ

— n

— —

— Ó

s.

——

—— —

a

n

- u*

— —

-

T

p ELAT r o o

——

T

z.

u

,€

D.

WE

n

-

r RH

x5

^

L^

»A

P

p

*

p fox

r

4.

»

Ts

p

e

g

-

*

E

*

rw.

*

d

z

Y

w

um

-

D

T*

^ -

$4

*

:üm

".

Ms

"3

t,

:X

P

r É

L i

s 2f

20

&2

PRAELECTIONES

1

e2

ACADEMICAE PV8LICAE

5

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

|

us

Balance Q

O

o

PHYSICAM

E

Focus

äää

THEORETICAM,

N

M

COMMODA AVDITORIBVS MEXHODO

CONSCRIPTAE

L

«

T

A

K

x

v,:?qm.«

[

J

e

GEORGIO WOLFFGANGO

KRAFFT,

[

l

PHVSICES tr MATHESEOS L. D. O,

[

H

ACADEMIAR, SCIENTIAR.

PETROPOLITANL.£;

|

EI BEROLINENSTS, MEMBRO.

G

EDBITIO--AVCTÍORE

I5

F

R

*

i

eoME

MORb

wX

*

Kj

*

E

w ARR4SS X* AA

[

" M MM

TVBINGAE

D

SVMrmvsHDH.GEORGH COTTA,

RDCCISXTI.

*3/ Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

——