bet, quz cauitas leuiffime oleo illinitur, auc

Q]l«

um

plumbagine, ex quo notabilis affertur lubrici-

tas verforio.

Cufpis ftyli znei, aut chalybei,

I

fupra quam mouctur acus , non fit valde te-

itur

nuis, & lente in füummam aciem exiens, fed

7

fiat ex obtufo cito acuta, rotunda, & lzuiga-

tiffima.

Parata fic acus, vt directione magne-

tis imbuatur, imponitur tabulz lignez; atque

j

füpra eam medietatem , quz boream fpectare

A

debet, ducitur magnetis armati polus auftralis

COb

fic, vt dudus, incipiendo a medio, cufpidem

T

verfus lente protrahatur, magnes ipíe leniter

, Al

apprimatur, abfoluto du&u magnes per arcum

jor

magnum circumducatur, atque hec operatio

L

aliquoties repetatur. Plurimi melius effe putaut,

ad

fi vna tantum medietas acus hac radone imbua-

ne

tut, altera autem relinquatur intaQa; alii vero

i

fecus ftatuunt. Sin igitur alteram etiam medie-

6

tatem magnetifmo donare velis : ea polo magne-

T

tis boreali , eodem, vti dictum eít, modo affri-

Ri

cari debet.

[xpti'

$635

1 10«'"'

Cuilibet quoque cylindro ferreo, puro, te-

T

iin momento temporis

10

nui, & longiori, duo lpol

2

con:-

CaAr.

X

196 |

conciliari poffünt, fi verticaliter aliquantifper

teneatur , & leniter folo allidatur ; inferius

enim extremum femper , quotiescunque inuer-

tatur fitus virgz ferreg, attrahet verforii po-

ma

lum auftralem ; ipfum itaque induet naturam

[

fin

poli borealis. vid. Réguault, 1.-c. Tomo 1, P 236.—

Q

264

d

Tertia magn/et'is proprietas eft ipfius Zeclina-

M

tio, variatio, aut deuiatio, vel chalyboclifis a

li

al

quibusdam vocata; qua fit, vt directione füa

non exacte feptentrionem demonfítret, fed ab

f

di

eo declinet, variabiliter refpe&tu tam loci, quam

temporis.

Apponatur enim linez meridianz,

di

aítronomice

ducte

r

?

verforium 5

atque

patebit, hoc in nonnullis terrz locis cum illa

congruere, in pluribus autem ab ea recedere.

Si declinatio hec fiat verfüs ortum , dicitur

f

acus magnetica grecifhre 5 fi vero fiat verfus

—*

occafum , eadem dicitur magifiviflare, denomi-

natione ab Italicis plagarum nominibus defüm-

ta. Ex multis obferuationibus detectum fuit,

mutationem huias declinationis , vel , vt alii

vocant , declinationem declinationis , non in

de——— — — — —« P

omnibus annis &qualiter variare aut. mutari j

Cfc "73

fed effe acum magneticam aliquando ftationa-

Em

—

riam , aliquando progredientem, aliquando re:

—

redientem. Motus tamen aliquis cius medius

deteQtus eft, qui pro fingulis annis zítimatur

ab aliis 14 minutorum

primorum , ab aliis ve-

to aliter.

165.

E - EE CHASS — WES O

um

DE ATTRACTIONE.

197

fret

lus

265.

lo

In manufcripto quodam, quod Tevenoto in

lw

manus incidit, legitur, declinationem magne-

RU

tis anno 1269 fuifle 5 graduum verfüs ortum,

u

fine mentione loci, in quo. hzc obferdatio fa-

&afuerit. Titulus illius manufcripti eft: Pe-

tri Adfigerii epiftola infuper vatiouibus nature ma-

7

getis s vid.Tournal des $2.1688 ; p.561. Ex quo

lr

patet, declinationem magnetis iam inde ab

e fi

anno r269 fuiffe cognitam. Facile autem re-

AE

fellitur opinio Cardzmi , qui putauit, tot gra-

duum effe declinationem ac

;uam

us.magneticz, quot

TET

diftat ftella

polaris a polo mundi; vid. Boyle

t

de infido exp

erimentorum fucceffa , p. 116.

n lll

266..

odett

J

Putant quidam, declinationis .phænömenum

deriuari poffe a variis mutationibus , genera-

veti

rnomi'

tionibus, aut corruptionibus, ferri, illius, quod

per totum terrarum orbem in huius finu latet;

efut

| Fuitl

nec minus etiam. ab aquis & ignibus fübterra-

neis ; quz omnia variationem inducere pof-

V 2hi

n

fint uxui materie magneticz. Mutatur quip-

pe eadem per ingentes tempeftates , per ful-

Qu

gura & tonitrua ; quod obferuatum fuit Vltra-

t

ieGi Batav. anno 1736, lulii 24 , cum poft

T0

tempeftatem & egrandinem vehementem decli-

lcdiLIS

natio acus au&a inuenta fuit ro min. vid. AMe-

gt

moires de l'Acad. de Paris a. 1726.. Quod ipfum

gY

a nobis etiam deprehenfüm fuit hic Tubingz

anno r745 , Auguíti 3r, quo die fere toto au-

?

iebantur tonitrua vehementia, videbantur-

N.3

que

Cawm X

198

fem

que fulgura frequentiffima , & declinatio di-

minuta fuic 15 min. vid. AMermoires. de, L Acad.

ap

dem

de Berlin Tomo. 11 p. 256. Conuftat porro de ea-

dem hac mutatione ex 7"om'n,al des Sav. tomo L.

p: 74

, ex Celeberr. Müffcbenbroeki, Differt. de

6. ex TraufAt. Anglic. N. 383-

magneie , Exper. o

d

1

Immo teftatur Boyle , de infido exper. fucc. p»

p

1$ , poít Vefüvii. conflagrarionem. acus ma-

- bt

gneticz declinationem magnopere aliquando im

]

regno Neapolitano fuiffe mnutatam.

den

267-

Á/

qit,

ra

Ingeníofe declinationem hànc explicat Hal-

Zr

^ leius, (tatüens, ipfüm globum terre effe ingen-

T

tem maguetem, qui habeat quatuor latentes it

Y

fce polos, lente mobiles, duos in hemifphzrio

d

boreali, & totilem in auftrali; quorum quem-

fi

libet eum putat maxime agere in acum. tna-

gneticam, qui acui fit propior ; debilius vero

n

illum, qui ab acu fir remotior ; ex quorum

vtriusque a&ione compofita dein declinatio

3

exfürgat.

Duxit porro in globo terreftri per

U

hos polos lineam curuam , expertem declina-

tionis ; cum aliis , quz obferuationibus reli-

quis effent conformes ; ex cuius illius latere

vno declinatio effer orientalis , ex altero au-

E

f

tem occidenralis ; qua reptefentatione decli-

[/

natones magnetis vbiuis terrarum hucufque

adhuc optime explicari poffunt, prouti videre

licet in rabula totius orbis Halleiagua , quz Ce-

li

Y

leberr. Muffzbeubroekii Inflitutt. pbyficis eft adie-

-

a, atque conformata ad annum 1744-

erua-

'"bPE AT'TRACTIONE.

199

d«

feruatz. poftea ali adhuc duz fünt tales linez,

T

exper:es declinationis, ab aliis auctoribus , ei-

p

demque tabulze inferte..

ii

268.

i 1]

Mi

Quarto d&nïque magneti competit etiam Z/-

clinatio, dum acus chalybea, libera adhuc a ma-

7)

If

gnete zquilibrium tenens, huic affrida zquili-

brium perdit, ac ver(us horizonrem inclinatur.

lo

Henc primus reperit Ro^. Normanmuus; & ea-

dem acui nautic& nouam veluti grauitatem ad-

dit, cufpidi quidem in hemifphzrio terre bo-

reali, cauda autem in auftrali ; quare vt hori-

[

zontalis. maneat acus nautica. poft magnetifatio-

g

t

nem, folent attifices illam in eius me«ietate bo-

reali paullo leuiorem reddere. Huicautem in-

r

clinationi examinanda acus horizontales non

pcm'

funt accommodatz , fed ad.hunc víum confi-

y ff

Ya

ciuntur & peculiares acus, axem fcilicet in ip(a-

rum centro grauitatis tenentes transverfüm 5. &

rüm

peculiares pyxides , quibus includuntur , vt ab

ia

aéris motu fint tutz 5 qualia inftrumenta vocan-

; pEf

tur Iuclinatoria magnetica.

'falem machinam

clini

gl

primus conftruxit Normannus; qua& vero cum

prematur vitiis quibusdam , excogitatum fuit

hat

Q A

aliud eius genus a Leotaud ;; al'udque adhuc

fümmo ftudio & perfpicacia a Celeberr. MuJcbeu-

ud

broek , quod, quo difficilius eft elaboratu , &o

Á

mogis etiam palmam omnibus aliis przripit. Hu-

jtnd

ius inflrumenti ope dete&tum fuit , inclinacio-

u (b

nem acus magneticz , quatuor pedes longz ,

d

nno. 1728 fuifíe graduum

v l;raic&i B:ftauorum a

N 4

67 in-

n

200

CA ?.

X

67 infra horizontem in cufpide boreali ; ean-

"i,

dem intra breue tempus aliquod mutari ; acus

t

inclinaxorias diuerfz longitudinis diuerías etiam

[

!

prodere inclinationes ; denique obferuatum

fea

fuit, acum inclinatoriam quatuor pedum, te-

&

nentem pondus éros gran. rediiffe ad xqui-

Vte

librium appenfo in medietate auftrali: pondu-

n

fculo ii grani. Pofitum autem effe debet in- .

ftrumentum in meri

j

diano magnetico , hoc eft, in $

€o, quem & dire&io , & inclinatio, fibi pofcit;

£0 |

jn aliis enim meridianis alia etiam prodit incli-

kj

natio, maior fcilicet, Quoniam acus, aut fcobs

all

ferrea, folis magnetum polis perpendiculari-

lor

ter infiftunt : (248. 252. ) atque idem hoc per

fte

acum inclinatoriam obferuatum füit, vt nempe

s

hzc inclinationem haberet 9o grad. in duobus

tur

M

locis; ab Hudfoso , in latitudine boreali 762

t

grad. & longitudine 3o grad. ad ortum meri-

Va

diani Londinen(is; annis 1607 & 1608; a Noil/io

10

autem in latitudine auftrali 357 grad. & longi-

tudine 6o grad. ad ortum meridiani Londinen- -

t0:

VC

fis: -hinc duos terre , tanquam magnes confi- -

deratz , polos ibi fitos eífe non fine verifimili-

de

tudine hinc concluditur; dum loca duorum re-

Qu

liquorum polorum , quos Halleius terrz affi

gna—r

Ie

vit, (1.67) incognita adhuc funt.

x

Wt

269.

)

Cauflz en;rratorum hucufque phznomeno-

rum magnetis eo breuius abfolui poffunt, quo

1

magis fatendum eít, nullam hucufque theo-

& vel

tiam publicís expofitam eife fcriptis , qu

, vni

201

DE .ATTR'.&CTIONE.

j

vni plene fatisfaciat eiusdem proprietati. vid.

iC

Sermoues in primo 4cad. Petrop. folemui con-

s«

ventu 17255 p. 90.

Thales cauffam hanc phy-

RAU

ficam pofüit certa in quadam magnetis anima,

10 ) [

.

& qualitate attractiua; Pytbagoras, priucipiis

du

vtens mechanicis, pulfionem circularem a&ris

pon»

in fubfidium quafiuit. Zournal des Sav. 1724,

bet i.

eliit

p.23*. Cartefius ftatuit, formam magnetis in

co fitam-eífe, quod infinita meatuum inter

po(cir,'

: ind-

fe parallelorum multitudine pateat, quorum

x o

alii ad' particularum materie magnetice e polo

jl

boreo , alii ad particularum e polo auftrino ,

hgt

fluentium ftrias, habeant accommodatas ftri-

Lt

ges. Robault. Pbyfica pag. 390. Supponit igi-

dub

tur materiam vorticofam , (169.) e ccclo de:

at

fcendentem ; cuius particule in modum par-,

n n

1 Naääiï

varum cochlearum fint formate , qux in po-

ros & terre & magnetis , (imiliter excaua-

271

yditt

tos ingreffz , vtrumque permeent, atque fic -

vtriusque diredionem regant. - Hugenius iis-

; t

dem particulis aliam paullo figuram tribuit ,

rl

ruitil

que nempe fpicarum in modum fit hifpida ,

neque ea parte, qua poris egreffa eft , fubi-

amgïi' 1

re rurfus eosdem queat. Sed quibus difficul-

tatibus premantur omnia eiusmodi effluuia;

partim iam vidimus; (256..257.) partim

yno

vero accedit adhuc, quod ab iis corpora ,

m

in quz incurrunt, repelli tantum a magne-

i

te, non vero attrahi polffint.

uæ fí

w

N .

270, Fa-

202

Car.

X

,

270.

fent.

Doi

Fauere quidem his efftuuiis magneticis viden-

tur duo experimenta; vnum;, quo oriuntur

EU

arcus illi vorticofi , qui confpici poffunt , cum

magneti , chartz fpifliori impofito , leniter

Ícobs ferrea & rara cireumífpergitur ; qui iidem

M

arcus melius adhuc apparent, fi infra chartam,

al

bl

cui talis limatüra ferri rara afperfa eft, magnes.

Vs

8rmatus circumducatur.

Ti

In quo negotio ob-

feruauir. Clar. le Monnier , immobilem fere ma-

gue

nere fcobem , fi loco charte adhibeatur bra-

WV

&ea ferrea ; vnde cencludit , a ferro difficilius

Vá

transmitti cfüuuia magnetica, quam ab. vllo

gne

alio corpore; atque alias deinde obiediones

l

M

conira vortices magneticos deducit, in Mem. de

mag

f

l'Acad. de Poris 1732 , p.18:

Alterum experi-

mentum, quodftabiliendz materiz magneticz

Ott

aptum effe videtur, eft hoc: magnetis armati;.

u

aut inermis , axi admoueatur acus chalybea

ni

fic, vt hc illum ad angulos re&tos fecet ; tum

acus fibi relicta non quiefcet, fed rapide cir-

cumiagetur , donec axi magnetis fiat parallela.

Simile argumentum przbet quoque ilie effe-

i2

Gus , quo acus chalybea, filo cenui füfpenfa,

Vi

fl

ab alterutro polorum a:trahitur , fugatur vero

ab altero, eodem fereinodo, quo eademacus

i

fluido moto immiffa ab hoc protruditur. Per-

A«

tinet huc quoque illud. quo duz claues fer-

&

re* , vel duo ffilamenta ferrea parua , fupra

slt

polüm magnetis füfpea(à , adhzrent fibimutuo,

at

$tiamfi magnetem non attingant. Sed optan.

Yj

dum effet, vt ex his reliqua phznomena pof-

f

Íens

[

$

DE ATTRACTIONE.

203

fent explicari omnia; quod cum fecus e(t, phe-

nomenis hzc annumeramus, nondum vero phae«

vder-

Ynot

nomena per ea explicamus.

It QUi

z7xl

ln

um

Magnam veri fpeciem prz fe fert explicatio

ho

Halleit , (267-) petita ab aCtione ingentis magne-

tis in gremio terre conclufi , & conuerfi alio

magnö

£0 0

motu quam terra; fed quomodo agit hic ma-

gnes in tantam diftantiam ? ad füumamos mon-

fe f

r hn

tes zque ac ad profundiífimas terrz cauernas?

Ril

Viíüm fuit nonnullis, cauffas effcctuum ma-

p vll

gneticorum pendere ab effluuiis , que fimilia

fint illis, quibus electricitas producitur.

Sed

Qrones

u d

magna vtrorumque eít differentia; illa enim

egpcïi'

folum ferrum attrahunt , hec vero corpulcula

omnis generis; illa non turbantur vlla vi co-

;netic?

at

gnita, hzc vero facile vento , igne, aut vapo-

xibus , disiiciuntur aut debilitantur.

n

p

272.

d

rl

Supereft alterum adhuc . attractionis infigne

j &

exemplum in fa^ulis capillaribus, qui funt tubi

vitrei, aut ex alia materia conflati , ita angu-

fpenh

ld W

fti, vt aliquando vix capillum humanum , aut

Íctam equinam, capiant. Horum tubulorum fi

p

[ lt

accipiantur frufta cuiuscunque longitudinis,

,eaque alterutro orificio immergantur aquz, aut

at

(j

alteri fluido ; abripietur ftatim illud' fluidum ,

atque in altum attrahetur fupra horizontem ;

f

u

vel fupra libellam , &uidi reliqui ftagnantis in va-

q

Ículo,

Mercurius autem viuus tali tubulo

)

ad-

i

204

Car. X

fpen

admotus depreffior eft in tebulo , quam extra

if

hunc, neque adeo libellamvattingil'. Hzc ex-

perimenta ut bene füccedant, adhiberi debent

tubuli ex vitro puriífimo. recenter conflati ;

nam in vetuítos , qui diu aéri aperto expofiti

iacuerunt,, aut in capíülis etiam feruati fue-

que

runt , nihil

» aut parum, aquz affürgit. Pof-

p

fünt tamen

vetufliores emendari ,

T

& purgari

ab inquinamentis conceptis ,

fi aqua pura pri-

pul

mum, & dein fpiritu vini ca

lefacto , eluantur.

C

Reliqua phzznomena horum

tübulorum, & íe-

Teit

lediffima quidem , .

in fequentibus confi(tunt.

bo

Primo , exuacto tu

bulo fluidum in eo ad cer-

D

fte

tam aliquam altitudinem heret fufpenfüm.

Secuido , altitüdines a(cendentis eiusdem fluidi,

Yà

in-tubulos diuerfe diametri » fünt in ratione

P

inuerfa diametrorum , quas hi tenent.

Tertio ,,

T

idem tubus a

Vi

quam feruentem ad paullo mino«

rem altitudinem rec

ipit, quam frigidam. Quar-

j

10 , fi gutta aquz e

xterne defluens ad infimam

«

tubi oram perueniat, rapitur ea introrfum.

fu

dc

Quinto , in tubulum füperius bermetice figillatum,

hoc eft, ope lampadis vitro liquefacto occlu-

Íh

fum , nihil aquz aícendit, .Sexto , aíceníüus

qu

po

fluidorum diueríorum non £unt in ratione in-

Dl

verfa grauitatum fpeci&carum fluidi; fpiritus

fi

vini puriffimus ad' minimam omnium afcendit

altitudinem, vrina, & fpiritus falis ammoniaci,

DI

ad maximam. Seprimo, tubulus, per quem oleum

lt

wanfiit, definit aquam eleuare.

OBavo , quod

L

, hoS deteximus, Haquæ in extra&to tubulo fü-

fpenfa

DE ATTRACTIONE.

205

Qui

Tpen& immittatur tübulus alius gracilior, aqua

illa (tatim omnis per hunc effluit.

X Oe

d

275.

o

Ad hzc phznomena extricanda nulla hucvf-

i

t

que cauíffa, quz magis fuffieiat ,. excogitari

.M

potuit, quam hec, aquam in cauitatem tubuli

rapiab attracuónc vitri. Aér enim, quod aliqui

mrgzrl.

4 pfe

putarunt, nihil huc facit, cam eadem , que

Antut.

enumerauimus, in vacuo etiam fiant. Allicit

&fe

igitur vitrum ad fe , atque eleuat in füa caui-

itunt.

tate, aquam , vel alia fiuida , vi füz attra-

jd t

€ionis, deprimit vero mercurium viuum vi

fuz repulíüonis.

Aquam autem fücceffiue ele-

fa.

f

vatam fuftentat tandem vi attractiua fua folus

ao

annulus vitri füpremus, eleoatz aquz proxi.-

f

mus, & exigua quidem , (ed

aliqua tamen al-

titudine preditus,

Quz íententia eft Celeberr,

y n

. Qu

uriniin Differt. Pbyfico- Matbem. pag.y. Sit

enim tubuli xalis diameter — D

Yimis

; altitudo aque

fufpeníag - 4

» altitudo annuli füftentantis in-

orfit

lia

definite exigua — e, fed in. eodem tubo con-

ftans hxc, & libi femper squalis; erunt ita-

od

que , vis füftentans proportionalis ipfi De, &

(eni

pondus fluidi füftentatum

proporiionale ipíi

p

D*4. Que duo cum debean

t efíe z qualia, cauf-

(piritus

fa (cilicet.fuo effe&tui , habebitu.r De z D'A,

.[cendif

Qd

aut 4 — D' Si igitur quantitas e , altitudo

lat

nempe annuli füflentantis, hoc eít, fphzra

attractionis in vitro, conftans (it; & eadem in

,qucd

j; f

omni-

oet

pCU

206

C AP.

X

omnibus vitri generibus : tum altitudo capil-

H

laris erit in ratione inuería diametrorum, fie

vlla exceptiones fi vero eadem quantitas e fit

Qu

Yati

aliquantum variabilis in :«diuerís vitris , aut

alis materiis: tum dicta hec proptietas vera

[

erit cum aliqua exceptione. 'Ex quo principio

lg

eadem facilitate fequitur etiam experimentum

Qu

ün

aquz, intra duo plana vitrea diuergentia , ad

figuram Hyperbolx affurgentis, in qua, afym-

Ípo

od

toto pro axe fuita,abfciffa eft reciproce uti fe-

miordinava. 'Grauefande Elem. Pbyfices. mathe-

[U

v

anatica lib L. cap.-F.

TA

lr

[

Yx eadem 'hac demonftrata tubulorum ca-

W

pillarium proprietate fequitur etiam hoc , effe

i

in his:-omnibus , quotquot eorum dari poffunt,

u

füperficiem cylindricam fluidi, vitro adheren-

f

'tis., -conftantis vbique-maguitudinis. Sitenim

án tali tubulo altitudo aguz eleuate t 44 , &

I

pr

-— 9

(2732

H

«diameter.-eius . D atque erit A —

D?

Nt

adeoque.4D — 1; fed:elt.ZD füperficies modo

ta

di&a:: ergo palam:eft, eandem hanc effe con-

ftantem.

$t

Plura qui hic defiderat , atque a

pi

fümmis ingeniis reperta , corifulaz Periluftrem

fc

4Dom. Bilfingerum , in Differt. - Experimeutali de

po

tubulis capillavibus., ánferta Gommentar. Acad.

g

Scient. Imper. Petropol. "Tom. 11 ; Celeberrimum

d

Petrim van Mujfcheubroek in differtatt. experimen-

Qu

talibus QS-geometricis 5 & noftram

qu-ogue-dgiü?ït-

Te

le tubulis capillaribus,

Q

$.

27

-

DE ATTRACTIONE.

207

275.

p

"

"El'cgantïfïïma tandem phenomena,

huc fpe-

j tf

€antia,

obícrvari poffünt in globulis parvis

ts d

YP

varixmaterig, — Calici vitreo , aqua non peni-

ius repleto, imponatur leniter fpharula pura

pricà

lignea, aut bullula tenuis vitrea, fed pura, ne-

d

que vlla pinguedine obducta, & limbo aliquan-

nti d

tum admota ; obíeruabitur , illam ad limbum

al

Íponte accedere , atque ibi affixam.teneri ; ab

euti

'eodem vero calicis limbo refugere globoium

alb

cereum , velfebaceum , aut al

ium pinguedine

'obdu&um. Quodíivero calix eo víque replea-

tur, vt füperoe conuexitatem induat

aqua :

um t

obferuabuntur effe&us hifce i

am indicatis pla-

ne contrarii,

"Obferuarunt hzc AMarioftus ,

(; d

72.?

Sraité du inouvement des eaux , P-3

Z9

Sturmius

| poffum

in Coleg Cur. A4u&ario p. $3

yhart

Scbi!!ifzg in Mi-

Wfcell. Berol. 1727 , p.3405

& varias dederunt

gt

explicatiónes,

:A;U

Hic füam deducere conatur ex

pretiione materiz fübtilis, & atmofphera aqua

.(M)

1íte aduocat huc preffionem aris; (ed infeliciter

,M'-'

vterque. Ilievero optime cx generali proprie-

m

tate aqu& , quibusdam corporibus fefe adiun-

fet*

gentis , 2 quibusdz

H

item , qualia funt omnia

pinguia, refügienti

! enim globulus cereus,

atq":

febaceus , vel bul

lajviuea febo obdu&a , im-

at*

ponatur fuperfcigi aquz quietg ; vel etiam

l A

globulus ferreus mercurio ; cauitas horum fiui-

farit

dorum quidam circa hac cotporas efformaturs

f

F

i

quz in aliis ceffat ; & quorum illud repulfio-

el

ij

rem arguit, hoc attractionem.

(230.) Ex quo

codem fundamæm deriuantur quoque reliqua

m

L]

phxno-

»

X

208

CAP.

phænom&na huc referenda ; dum nempe duo

grim

globi puri , aut duo pingues, in quacunque

bitut

aquz fuperficie fefe mutuo appetunt ; purus

YC at

autem pinguem femper refugit.

Quz JMariotti

tam

explicatio fenfibilis fit , fi adhibeatur globus

& fic

ferreus mercurio infiftens &,limbo vitri admo-

Aqqe

tus ; vel (i duo tales globi adfint fibi mutuoad-

moti.

Q

Eodem etiam modo videmus, fpumam,

ex infufione fluidi in aliud vas exortam, lim-

bum huius vafis appetere , fi nondum penitus

fuerit repletum , ita vt fluidum formet con-

vexitatem füper oras vafis continentis. Effici

etiam poteíl, vt tenuis guttula mercurii aquz

fic innatet , fi dextre imponatur; atque ea qui-

dem globulos pingues imitatur. (311.

Ca:

7

276.

Aity

£or

Repulfio variorum f£uidorum aliis preterea

tén

adhuc ob oculos fifti poteft (peciminibus. Aquz

dil

purz ftagnanti affundatur oleuin oliuarum pu-

cu|

rum, vt exinde fiat ftratum aliquod. füpra

0

aquam; huic ftrato füperaffundatur gutta olei

qu

terebinthinz 5 orietur repulfio circularis , ele-

[u)

gantiflimis coloribus pr

ita; idem facit petro-

lcum ; quia fcilicet eo.

em filamenta tenuif-

fima prilrmatica fiunt ;.y-

em. de l Acad. des Sci-

€liCO5 , 1715 , p. 17-

Calix vitzeus purus im-

10l

mergaturaquz, vt hzc eius parietibus adhz-

(

reat Vbique; infundatur deinde huic calici fpi-

It

ritus vini, aut vinum: fepelletur aqua furfum

«l

in parietibus, etfi.ad notabilem diítantiam dise

fün

iuncta fint Huida, . Caput clani ferrei puri de-

^

qi

S 'primatur

La

"

Car. XI, DE COHERENTIA. 209

p d

primatur leniter intra füperficiem aquz: forma-

(üngi

bitur exinde cauitas notabilis ; ex quo fit etiam,

n

z

vt acus chalybea , aqua multo grauior , huic

Mif

tamen innatet, fi leniffime imponatur, puraque

r d

&íicca fit , nec aqua calefcat.

Duz guttz

Ti dl

aquez femini lycopodii infiftentes non in vnam

ututa

cenfuunt. (244.)'

puntn,

n, lt

GXPvT xn-

pcm'rm

KE CUf

, Wi

DE COHJERENTIA.

riiqu

2775

& i

oeberentia corporum , vel eorum firmitas»

C

eft refiftentia ab ipfis exercita, quam fen-

timus, cum illa aut di(rumpere , aut frangere

conamur.

Exempli loco effe poffunt, flum

u

tenue, quod vtraque manu preheníum facile

s À

difrumpo ; vimen vero tenax minime 5 & ba-

Hum PH-

culus , quem füpra genu haud difficulter fran-

d

j

go; trabem vero minime.

Illud, quod vtri-

Qu

que huic feparationi partium refiftit , vocatur

[1$ j

cohzrentia horum corporum.

E

fUR

au

278.

j

lo

Atque eft hzc quidem cohzrentia aut zaiu-

U

J

j

Talis, quam poftea examinabimus ; aut artifi-

J

cialis, quz ab arte aliqua proficifcitur , neque

a

n

regulis cognitis poteft includi. Cuius generis

J

fl

!

cohzrentia fünt , cum.clauis ferréis ; cochleis;

l

o afüiguntur;

(m "

funibus, duo corpora fibi mutu

yit

quorfüm referri forían debent aq

ua in gl aciem

yim

i

Q

verías

210

CaA». VXE

verfa; carnes fale & fuümo induratz 3 fructus

chalu

faccharo conditis cum vi magnetica fe inuicem

qupt

Attrahunt; cum pondere aéris externi verfus

Tato.

fe mutuo apprimuntur , quod fit in hemifphz-

Iïv

riis illis , quz Guerikiand , aut Magdebargica,

ifo

vocantur; cum leuigata per attra&tionem vni-

eti

verfalem fibi combinantur ; cum interpofito

1en

glutine, vel ferrumine , fibi affixa manent; in

20

quo nempe cafü gluten adiunctum valles , po-

tali

ros, & afperitates implet , vt co pluribus

atj

pun&is attrahere fe poflint partes ; quod vt eo

tha

imelius füccedat, puriffima etiam debent efífe

metalla ferruminis ope fibi committenda. Ex-

perientia in his optima eít magiftra , qua ex.

h

gr. docuit, oleo & pice magis conglutinari

tm

corpora,; quam aqua ; ligna duriora & folidio-

'&qu

ra folidius etiam requirere gluten, quam ordi-

qdui

narium 5 veluti eft ichtyocolla.

Oleo fpiffiori

XX

quodam cohzrent partes terreftres plantarum;

quod feparatur ab 1is, cam comburuntur, vnde

fdm

tum in cineres collabuntur.

lucunda fünt ex-

uv

in

perimenta, quz in(tituit Celeberr. Muffcbeubrokh,

Mirs

Juffitutionum. Pbyf. p. 227, dum fequentes cye

tnt

lindros, diametri 1, 916 poll. Rhen. calefa-

T

€tos in ebulliente aqua, (ebo conglutipauit, eos«

der

que fequentibus ponderibus cohzrere depre-

Cor

hendit; vitrum 130 libr. orichalcum 1$0;mar«

3ni

mor album 225 ; ferrum 500; cuprum rubrum

ol

200;argentum 12 5. Eosdem vero cylindros mul-

0f

to magis calefa&tos, vt; magis apertis poris, pro-

T

fundius febum intraret , multo magis cobzrere

f

obíeruauit; & quidem vitrum 30oo libr. ori-

chalcum

ïqu.

um

21I

DE COH ERENTIA,

us

chalcum $oo ; marmor album 6005 ferrum 95;

iem

vl

cuprum rubrum $50; argentum 2«o. - Memo-

ratos cylindros coherentes reddidit aqua vi

ifit

12 vnc. oleum raparum z8 vnc. colophonium

*urgifa,

850 libr. febum 8oo libr. pix 14oo, Cauendum

m

eft in his experimentis, ne aer intra füperficies

pol

remancat, qui attritu & valida appreflione

nt;in

excludendus eít; deinde-etiam ab obferuata

S,Po'

tali cohsrentia fübtrahenda eft c

ompreffio

uribus

acris atmofphzrici , quz erit cir

Citer 41 libr,

|vel

r d

WF pateat, quartta fola fit corporum attractio.

Ir

279.

o

Ffigore etiam parte

s Huidz abeunt in maffas

g

Tirmas in omnibus metallis liquefactis, & ipía

'olidiq

aqua; cum auolante igne propius ad f& acce-

o

dunt particulz , vt.«eo fortiorem attractionem

'Pi[üorï

*€Xercere poflint,

Igne corpora redduntur

A0

duriora, quz aquas

continent , qua abeunte

| g:pdö

maior partium attra

Gio oritur, veluti accidic

n. a

in luto molli , albu

jhit

mine ouorum , caíeo, panc,

creta, & aliis ; quod Firgilits annotauit, li-

s

Tnus vt hic dureícit , & hzc vt cera :

lo

liquefcit,

vno eodemque igni. Ecl 7IHI, so.

* Fluida

m

demum quedam fibi permifta in cohzrentia

[

l

f?zc

corpora mutantur. Ita tefte Henkelio , Floru

o rf

Sattrniz. p. 316

oleum anifi

--

i

» oleum vitrioli & partium, &

m

part, mixta refíinam fiftuüt.

$ mul'

Oleum tartari per deliquium, & oleum virrioli

$ PFD'

Taixta efficiunt tartarum vitriolatum.

Iidem

u

faciunt albumen oui & fpiritus falis ; oleum &

"s

aqua; ac cum acido quodam in ca(eum mutatur.

j

Q 2

zkb,o.

CAr.

XI

212

GOIUJ

;80.

Dig]

"Partes corporis naturalis minimz cohzrent

inter fe attraCione generali , (233.) atque fic

$

maiores efficiunt'moleculas'; neque réquiritur,

tnen

vt partes cohzrentes in quiete fint pofite, quod

[

multis exeriplis patet 5. veluti in chordis tenfis,

dito

vellicatis,& fonantibus; quarum partescontinuo

Ti

motu fuper fe füblabuntur '& :contremifcunt ;

veluti etiam in filismetallicis per angufta fora-

10

tibu

mina tractis ab artificibus; in omnibus corpo-

füam

ribus ab igue calentibus.

295

-

4

4!

"& 9.

Por

'Cum igittir 'cofporum '*natUïäliüm 'cohzrete

üy

'tiam fupponimus: patet ex definitione data ,

N

(277.) eath effe duplicis generis , abfolutam y

*q

Dx

quz refilit "difruptioni 5 "& efpeGiuam , aut

transuerfam , quz refilit fractioni. In illa vis

eu

cohzrentiam víncens applicatur iuxta longitu-

Tüt

dinem corporis in dire&tum ; inliac vero vis ap-

aln

n

plicatur perpendiculariter ad longitudinem cor-

poris. Vtriusque igitur tradendz erunt menfurz,

ad mathematicam cognitionem neceffariz. Hxc

uidem hocin genere folis hucufque eruditis

he

fuit familiaris j artificibus vero ,. architectis

Py

precipue, magno eorum detrimento , occul-

Tiei

ta. Vnde fzxpius accidit, vtparua machinz ;

&&

aut zdificii, prototypa omnem fucceffum pro-

P

miferint ; elaborata deinceps iufta magnitudine

Y

)

fpem fefellerint ; vt fornices fübito concideripnt.

T

Memorabile damni.talis alicuius exemplum in

Cco-

D

—

DE COHJ/ERENTIA.

213

eolumna fracta memorat Galileus, in AMecbanice

Dialogo 1, p. ;..

Qrirent

282.

telt

Sed ante omníia ad

ducemus quadam experie

quria

menta, ab incomparabili Muf benbrockio inftitue

ii

js s

ta , & publicata in tractatu plane eximio & eru-

dito, Infrodutlio ad cobzreutiam corporum firmo-

Vntn

YU.

nifcinh

Fila, metallica .. Cylindrica , diametri

ts poll. Rhen. ab. appenfis. fequentibus ponde-

[ frre

; Quj

ribus rupta fuüerunt, adeoque cohzrentiam

füam abfolutam, oftenderunt. Ex cupro rübro

2991 libr. orichalco 3605 auro foo ; ftanno

4923 plumbo, 29*; argent& 370;. ferro 450.

Porro fünis cannabinus , diametri,

E

T

$. poll. dif-

herete

ruptus fuit a, 47 libr. filum laneum zque craf-

2 Q

fum a 21 libt. fericum eiusdem diam. a 71 libr.

,fo!utamz

zqualis chorda mufica inteftinorum a 402 libr,

(j

Deinde fumta fuerunt. parallelepipeda lignea

cuiuslibet lateris

27

-

1200

ilv

poll. Rhen. quz rupta fue-

jon

glül

runt a fequentibus ponderibus , tiliz 10oo libr.

Q VIST

alni tooo ; abietis 6005 quercus 1150 ; vlmi

emt

92105 fagi 12505 fraxini 12505 picez s5o.

xl

283«

(2

Alia porro quzdam experimenta , circa co-

C[U J

hzrentiam refpe&iuam fa&ta , funt fequentia.

(

d

Parallelepipeda lignea przcedentia , firmo pa-

| [it

rieti infixa, fracta fuerunt a pondere P in Crig, :

j

füfpenfo , ita vt BC effet ro poll. fequenti. 16

j)

,',

jm]

m n

Picea 4o vnciar. quercus 43 ; vlmus 445 abies

x f

3625 alnus 48 ; fagus 561; in quibus ponde-

ribus intelligi debet , libram continere 16 vn-

(

cias , aut 7680 grana.

nphlm n

(

3

284«

N

214

Car. XI

284.

Dui

türa

Vt iam regulas tradamus, quibus fündatur

h&c fcientia coherentiz , de fünibus primo fe-

tüt

-

intr

quentia oeccurrunt notanda.

Fibrz, ex quibus

ttor

conficiuntur fila, qua deinde fanibus compo-

cef

nendis apta fint, plerumque breues fünt , ve-

tus

luti in goffypio , lana , pilis equorum,

nb

camelorum, lino, cannabi, neque facile in hac

firj

Ífex pedes excedunt. Sole fibrz fericz longio-

res a bombycibus efformantur.

Requirituz

ky

adeoque neceffario, vt illz fibra breuiores nen-

Tl

do contorqueantur in fila , quoniam illz , ita

tif

]

fibi mutuo intorfe , ex afperitate füa naturali

cohzrentiam & firmitatem nancifcuntur. Cum

f

deinde ex hiíce filis funes efficiuntur: melius

fyn

certe eflet illa hic non contorquere.

Funis

N

€nim ex contorfione filorum ortus debilior

]aq

multo eft, quam alius, in quo fila non fünt

p

€01

fibi intor(a; quod experimentis comprobarunt

olim JAMerfenmus , & hodie Celeberr. Reaumur.

eft

€ta

Funis enim contortus ex tribus filis difruptus

fuit a 72 libris ; cum tamen deinde explicito-

C

rum filorum primum cohzrentiam abíolutam

Don

oftenderit 27 libr. fecundum 33 . tertium. 35

fly

ibr. vt itaque funis conítans ex hiíce filis non

n

contortis potuiffet habere cohzrentiam abío-

lx

utam 95 libr.

Deinde funes in fole dealbati

lu

debiliores funt non dealbatis, & rudibus. Ita

pe

la

€x. gr. funis dealbatus, cuius peripheria erat

poll. cohzrentiam abíolutam' oftendit 210

DT

i

br. alius vero non dealbatus , eiusdem peri-

p

Pherie , difruptus demum füuit a »96 libris.

ü

Dum

H

p —

x

PE COHJERENTIA.

2

Dum enim fünes apricatione candefiant , na-

thtür

turalis afperitas fibrillarum multum imminui-

rim -

tur atque abraditur , vt hz fibi mutuo minus

intricentur; ex quo fit etiam , vt lina aprica-

( qiis

Qu

tione dealbata, aut íxpius lota, magnam fuc-

ceíliue partem. cohzrentig perdant, & peni-

tv

guosum,

tus tandem dilacerentur.

Maxima igitur fu-

nibus tribuitur firmitas , fi fila, quam minime

É In d

fieri poteft , fint contorta ; atque ex his iuxta

[ong

;uirimr

Íe pofitis, fine contor(íione, colligantur funes

esmde

tenui fafcia circumligati, vt ne fila inter fe

!æ) iü.

diffoluantutj.

stutal

2854

Cun

Funis, filum, lignum, ex laqueari aliquo fü-

melius

fpenfum , & squalis vbique cohzrentiz , ibi

Tuui

femper difrumpitur , vbi in parte fui (ümma

deblt

laqueari eft affixum. — Ad pondus enim tali cor-

pn f

pori inferius appenfüm accedit adhuc pondus

Qhant

corporis ipfius , quod in fummitate maximum

Va

eft; adeoque ibi difruptionem efficir.

Facili

(rupt

etiam calculo inueniri poteft longitudo fili ali-

plicit

cuius, quod alicubi füfpenfüm proprio íuo

olutul

pondere rumperetur.

Oftenfüm fuit ex. gr.

um j

filum fericum difruptum fuiffe a 7: libr. (382.)

ii

fi ponamus pondus huius fili fuiffe 2 eran. &

j J

longitudinem 1 pedis ; deprehendetur longitudo

huius fili , a proprio füo pondere füperne rum-

j li

pendi ; 372640 pedum. — Eft deinde cohzren-

tia hzc abfoluta eadem in corporibus longiori-

j

j i

bus, quz in breuiflfimis , fi a proprio eorum

pondere, difrüptionem iuuante, abftrahamus.

j d

Jir

Creditum olim fuit, longius filum füfpenfum

O 4

j

maigs

216

C.A.Pf XI

tiett

maius requirere ad füi difruprionem pondus,

quam breue; fed errorem hunc experimentis

lius

teiecerunt Gzlileus Q8 Mariottus,

Ím p

286.

- Cohxrentiz abfolute , duorum cotporum

Mer

fe ha

homogeneorum, funt inter (e in ratione bafium.

Si igitur bzec corpora fuerint cylindrica: erunt

tem |

eorum cobzrentiz abíolute in ratione dupli-

4B,

cata díametrorum , quoniam arez circulorum

t Y

