tem-

Car. V

86

C

temporibus zqualibus. Cum igitur fit genera-

4l Y

109

liter dc: dC zi spdt; uPdT — pdt ; PdT ; po-

M

p

M

3

bus

qu

P r

fito dt z d7, erit dc — de ex quo Et

W

put

&i

fi nunc potentiz p & P , generaliter prius ac-

ceptz , hic defignent pondera maffarum m &

M: euidens eft, effep: m z P: M, hocelt,

tet

vnum pondus effe ad fuam maffam , vti alte-

rum quoduis pondus ad füuam maffam ; vel in

J (

enere, maffas ponderibus effe proportionales;

& pondus effe matfz indicem.

£':

I37.

t

ibus corporibus terreftri-

Ef itaque in omn

EV

bus, in auro ponderof(iffimo, & a&re leuiffimo;

t

eadem ratio inter pondus cuiusliber & maffam

fuam, feu quantitatem materie contentz. !ta

d

fi confiderem globum aureum cum pondere

fi

fuo ; & plumulam leviffimam cum fuo pa-

«

riter ponduículo , erit ibi ratio ponderis

ad numerum particularum eadem , quzx hic

exiflit. Atque ex hoc ipfo fit , ut deinde in

lapfu zqualiter accelerentur. Facile enim com-

f

[4

prehenditur, centum viros, zque robuftos ,

di

centum centenarios in eodem tempore per

di

jdem fpatium promouere poffe, per quod pot-

€eít vnicus vnum centenarium.

Reiiciendus

Q

hic etíam eft error Zriflotelis , qui in eodem

dr

aliquo medio celeritates a grauitate productas

ponderibus effe proportionales iudicauit 5 quo

N

Jderrá

opume expreflit Claud. Berigardus , de

Citcits

$7

DE GRAVITATE.

Circulo VI, p. $7, dicens: Iuxta di&um Zfriffo-

LA

telis neceffe eft, vt quando globus plumbeus

N v

109 libr. defcenderit xoo cubitis ; minor glo-

bus plumbeus 1 librz defcendat tantum 1 cub.

H

quos tamen vidimus, pergit, fimul defcendere

t-n-l

y

[

pari velocitate, vt mirum fit , Ariftotelem vi-

diffe contrarium.

priase

138.

m ii

Licebit igitur , quotiescunque de grauitate

hicd,

v at

terreftri fermo eft, in qua obtinet-—ï valorem

;; udi

in omnibus eundem ,

affumere idem hoc

tionle

P

—

&i r5 i nempe denotet p pondus corporis

terreftris , prope füperficiem telluris , & m

a

eiusdem mafífam.

Quo ;fübftituto , obtincbi-

[

mus pro lege grauitatis terreftris canonem

m

multo iam breuiorem & concinniorem, nempe

enta,

dc — zdí; vel, per Integralem calculum

r

famtis quantitatibus finitis , ob 7 quantitatem

j o p

conftantem , (127-) c i nt,

ondt

139.

x U

At vero, in motu etiam inzquabili, fi is con-

leindt !

fideretur in infinite paruo, valent leges motus

yim a

&quabilis : (124-) ergo in noftro cafu erit c z

o

orc

"

(T; (82.) aut df z -—.S; quo fübftituto in priori

3qu p

canone (138.) dc & zidí, abit hic in alium hunes

j

d

10 g

de : 55 aut cdc & ads, vel facta integratio-

xdeuää

ne icc Z ns; autc z Z2is.

j

Ea4

140.

lc fi)i]!

(s

CA?r.

VII

$8

140.

woqt

Fig.

Corporis per AP defcendentis , motu acce-

n &

: Jerato, vi grauitatis, celeritas in P tanta erit,

s

vt ea zquabiliter progrediens, eodem tempore,

temp

quo per AP eft delapfam , abfoluere poffit fpa-

jhter

tium duplo maius quam A4P. — Cadat enim cor-

etian

pus per A4P, vi grauitatis, motu accelerato ; at-

dam

que, cum ad P peruenit , cogitetur fubito mu-

celer

tare directionem füuam, & mouerti in recta ho-

quo j

rizontali PB motu zquabili, fed celeritate per

f

lapfüm acquifita; & vocatis fpatio percurfo

4P i 5, percurrendo PB Z x, erit celeritas cor-

D

poris in Pacquifita z3 P2u5, & tempus, quo hoc

V2n$

Q

f

—

e

M tl

Ípatium percurrit — 5: (139 & 138.) —

[/)

N

Pergit autem hac celeritate nacta corpus zqua-

I)

fínt

biliter per PB, eodem tempore C5 & in mo-

fit

tu zquabili eft. celeritas fpatïüm diuifüm per

&(

t:;npus : (82.) erit ergo hac celeritas 7275 z

linc

—

(C

Y2ans

) aut 275 7 nx, vel as z x.

Erit igitur

At

fpatium quzfitum PB z 25

2A4P. Hinc cor-

i

fein

pus 4, vltima celeritate continuo equabiliter

€x quiete per A4P delatum ,. hoc fpatium dimi«

itd

dio tempore abfoluiffet illius , quo idem ab-

foluit motu accelerato ex quiete promotum.

141.

i

Quoniam ín grauitate terreftri in genere eft

fug

€ -X nií; (138-) erit in diuerfis duobus corpo«

M

tibus, diuerfo tempore labentibus, finito

u

NUIO«

DE GRAVITA'TTE.

89

vtroque tempore 7 & t, celeritas illa C -

d

2T, & hecc Z nt.

Adeo habetur €: c z nT:

Untostts

nt — T: i5 vel celeritates, poft certa quedam

etpit

tempora acquifitz, in grauibus cadentibus, funt

Idem vero valet

piitie

inter fe vti ipfa illa tempora.

&RIfm Q

etiam in corpore eodem, durante tempore quo-

o

dam decidente, cuius hinc in duplo tempore

JDito m

celeritas eft dupla ; in triplo tripla, &c, & in

t lo

quo idcirco temporibus zqualibus excitantur

deue p

femper zquales gradus celeritatis.

) percur.fü

142.

tias Ut

Spatia a graui cadente ab initio motus per-

s,quohor

curía funt inter fe vti quadrata temporum, vel

p .

hw

in ratione temporum duplicata.

Con-cipiamus

wH"'

enim graue , cadens continuo, abfoluiffe ab ini-

J

tio lapfus füi duo fpatia ; vnum s, alterum $,

j

fintque tempora his fpatiis defcribendis impen-

&i

fa t & T; celeritatesque refpe&tiue acquifitz c

ilum

& C; atque eritc z /au, Cc Pan$. (139.)

,/2115-1

hinc 7225: Pa2u$ £ c: C, velans: 228 z5 ccs

CC; fed eft cc: CC & tt: TT (141) hinc etiam

j i

22i: 2H$ auts: $ — if: TT; fünt itaque fpatia

a graui cadente ab initio motus abfoluta inter

finc t!^

mbl

fe in duplicata ratione temporum , (iue etiam

in duplicata ratione celeritatum.

Qf li

d P

yocun

Hinc manife&üfh efrï l .quod füpra ab expe-

rimentis adduximus, (132.) in temporibus fibi

füccedentibus &qualibus, fpatia defcripta efle

a

; Qu

Vti 1, 3, 5, 7, &c, Sint enim ab initio mo-

frit

tus gbfo!uta

tem.

«

F5

|Cag. VH

99

tempora

Y.

25

3-

4. &c.

dl

Y.

TÓS QU .

fpatia

4

9.

Iuei

fumtis ergo differentiis temporum , quz erunt

fori

tempora fibi füccedentia z. :. r. &c. erunt

lt ]

differentie fpatiorum correfpondentium illis

turi

temporibus, fibi fuccedentibus, zqualibus re-

I2X

fpediue, 5, 5, 7, &c. fundatur itaque hxe

ch

elegans proprietas in natura numerorum qua-

n

dratorum , quorum radices füunt numeri natu-

fott

rali ferie progredientes; quorum quadratorum

d

differentiz fuccefliue exhibent omnes numes

fitil

ros impares, vti ex Arithmoetica notum eft.

Eadem vero omnia figuris quoque geometricis,

& linea recta in partes 2quales diuifa, illuftrari

offunt; vid. Keili Introd. ad veram. Phyficamy

g

Ect. X1, Theor. 16. P u

p

144.

e

l0i

Ex his itaque abunde patet, grauía cadentia

jn motu fuo accelerari.

tüi

Sed aliter olim ftatu-

füc

tum fuit, corpus quippe graue cadens tempo-

Tio

re 2 fecund. abfoluere fpatium duplum, tem-

9

pore 3 fec. triplum , & fic porro moueri mo-

Tos

tu zquabili ; vid. Celebetr. Voltaire Elemeus de

3l

la Philofopbie de Newton , p.213. Sed hoc füb

d

experimenta reuocans incomparabilis ille Ga-

qu

lileus , Ycalize Philofophus , faifum deprehendit,

veritavemque hanc a fe inuentam publice pri-

n

W

mus aperuit in Dialogo [II de motu 5 grauia

nempe cadentia deícendere motu vniformitet

accelerato , idque locum habere , fiue ea de-

&lï

iquod

Ícendant verticaliter ï-.,.üue per planum al

incli-

&

DE GRAVITATE.

9t

f

inclinatum , liberum ab omni fcabritie. .Hoc

"

jnuentum Galilei vlterius deinde excoluerunt

quz t

Toricellius lib. 2 de wmotu graum s & Hugeuius

( ennt

tium 1l

de borologio ofcillatorio. — Vt vero experimen-

tum ipfum optimo cum fucceffu poffic abíolui,

alibust

excogitauit fingulari ingenio peculiarem ma-

iQue ii

chinam Trucbefus, qux conftat longo canali

um qu

inlineam fpiralem , fubinde ampliorem , con-

&t natt

torto, & leniter defcendente, atque defcripta

jratorum

eft in Commentariis. Acad. . [cientiar. Parifine ,

5 Düme

auui 1699.

yum d

34$.

ymetr

Cauffam huius accelerationis dixerunt ali-

,i)lu!frer.i

pþ)jïc.un,

ui effe vrgentiam aéris a tergo prementis, ex-

primentisque corpora defcendentia ; . quam

fententiam fequitur quoque Zob. Magirus, Phy-

fiolog, Peripatet. l. L, c. 4» p. óg. Gajfendus fta-

cula

tuit, cauffam qusrendam effe in attractione a

im l?

facultate magnetica telluris orta ; quibus opi-

y £m

nionibus reiectis Borellus ,' de vi percuffionis

1l &t

eap. 23, eam a corpufculis fpirituofis, intra po-

jert Y

ros grauium delitefcentibus , aut ex mouente

enteli^

alio femper vna cum graui delato fimul, de-

hocl?

ducere conatur.

Rationem ab ethere petitam,

ilb

qua difficultas vix tollitur , vide apud Robault.

rchgüdï??

Pbyfice P. , cap. 28, f. 16.. Quicquid vero fit

j

de hac cauffa: oritur hoc phzenomenum a po-

tentia quadam abíoluta , quz corpori comes

i

femper eft, neque vnquam inter decidendum

ea

illud deferit.

"

j

—

ii

146.

Dd

CA».

VII

92

I46.

imitl.

ALa

Sunt porro etiam in grauium cadentium quo-

f

(1)

libet momento celeritates acquifitze vti radices

quadratz ex fpatiis percurfis , vel, in ratione

quadt

Titor

Ípatiorum percurforum fubduplicata; quz eft

ipfa Galilei propofitio , quam primus tum ex-

qua

perimentis, tum ex ratione, detexit. De(cen-

fus autem in fpatio ab aére vacuo fieri debet ,

ex gj

li

quia aer motui refiftit, hancque regulam euer-

1N

tit. Sint enim, poft duo fpatia s & $ abfoluta,

^

Q

celeritates ortz c & C, atque erit c — 7215 &

N

CA Vnj6r59.) ell ergo c: C 3052 V 308

l

m ,

Proinde celeritates erunt vti radi-

Tif

ces quadratz fpatiorum , qu& eraue percurrit ;

quam proprietatem euidenti experimento com-

probamus: cum enim vnus globus ex fimpla,

N

alter ex quadrupla altitudine cecidit, & vter-

Ítro

que- poft lapfum leniter detorqueatur in viam

quo

horizontalem , in qua, celeritate acquifita , -

hàb

quabiliter procurrant: abíoluet prior vpam lon-

COT'

gitudinem , quo tempore alter duas abfoluit ;

Qu

aperto indicio, huius duplam effe celerit;tem.

Íeu

[

147.

dag

i&

Vidimus hucusque relationes tantum in hoc

grauitatis negotio occurrentes : fed capiamus

Tno(

nunc etiam quantitates abfolutas, quz víui effe

&«

queant in variis cafibus.

Et primo quidem , 11

L

altitudo aliqua verticalis fit fcrupulorum pedis

X

Rhenani quotcunque z, quzritur, quot minuta

Iür

fecunda impendat corpus cadens, vt hanc alti-

)

tudinem percurrat. Quoniam itaque corpus in

1 mir.

—

DE GRAVITATE.

95

1 min. fec. percurrit fcrupula 156255 (132.) &

iomquo-

fpatia percuría funt vti quadrata temporum ;

! V mdes

(142.) habebitur hzc proportio; 15625: 4 2 1:

It miv

quadratum temporis quzfiti, quod igitur repe-

L

Kitur —

— ——

; & confequenter tempus ipfum

nyqu

1$625;5

Is Cünd

Affümamus

quzfitum erit ^^. fecundorum.

t. Deie

ex. gr. femidiametrum telluris noftrz 86o mil-

feri delz

.

liar. Germ. quorum quodlibet teneat numero

ylam

M

rotundo 24000. pedes Rhenanos; vel fcrupula

g abf

24000000; inueniemus fic, percurti poffe hoc

z

J f

Ípatium a graui libere cadenti, vel hoc in cen-

n vt

trum vsque telluri; delabi poffe, terhpore 1/9 9.

;percurrit:

148.-

gento Q

.a m

Secundo, data aliqua altitudine verticali a

jr, d*

Ícrapulorum Rhen. quzritur, qualem corpus;

"TU

quod hoc fpatium libero lapfu füo percurrit ,

:qui[ïuïl'

habiturum fit celeritatena ? Quoniam celeritas

y um

corporis nihil aliud eft, ; quam illud fpatium,

, aol

quod corpus xquabiliter tempore vnius min.

Jrate-

fecundi percurrit: (81.) hoc fpatium erit in-

dagandum, vt quafitam obtineamus celerita-

tem. Di&um fpatium autem 4 percurritur,

uni?

z

motu ai:celcrato, tcmpore

125

fecund. ( 147.)

[

j

luæh

& eodem hoc tempore corpus celeritate vlti-

(

T

mo*acquifita percurreret zquabiliter 225 (140-)

Ti

rP

vt itaque Íciamus , quale fpatium percurfü-

gt

rum fit hoc corpus , celeritate acquifita per

i

t hanc iM

lapfum, in tempore vnius fecundi ; dicamug:

1n

] g

]

d*

94

Car. VII

D

1

in tempore ;/—375 fec. percurrit corpus hoe qua«

QuoS

libel

biliter 22, quantum percurret in r fec? ex

quo oricu

r fpatium a corpore in vno min, fec.

us

dum, velceleritas eius, 25072 fcrup.

ercurrén

p

edis Rhen. Cadat ex. gr. corpus libere ex alti-

(v

tudine verticali 5760 ped. Rhen. vel $760000

Tà

fcrup. quzritur; quamnam in fine huius lapfus

hi

habeat celeritatem ?. Hxc fa&o calculo repe-

Hoc ita-

rietur 600090 fcrup* vel 6oo ped.

lx

ue corpus ex data hac altitudine verticali de-

lap

füm eam acquiret celeritatem , qua equa-

.

DF

biliter motum 1

n fingulis minutis fecundis ab-

foluet 6oo pedes.

il

149.

D

Quoniam itaque ex generali idea potentiz-

rum abíolutarum deduximus hucusque grau:i-

W

tatis circa nos exiftentis phanomena, in qui»

$

bus hoc etiam eft, celeritatem ex lapfu libe-

2n

ro ortam, in vacuo, effe vti eft radix quadra-

ta altitudinis percurfze : (146.) poterimus ad

celeritates menfürandas in pofterum adhibereé

has altitudines percurfas. Quzlibet enim ce-

leritas determinata propriam fibi & peculiarem

g

vindicat altitudiném verticalem , ex qua ca*

hi

dendo acquiritur. . Vocabitur hinc in fequen-

qi

tibus Altitudo celeritati cuidam delita ea alti«

In

tudo, ex qua graue, circa füperficiem terr&

ft

defcendens , eandem illam acquirit celepitätexü;

cl

1$40.

Hane. altitudinem debitam celeritati cuiui$

vocabimus porro vj & quia eít celeritas indé

órta

ä,

DE GRAVITATE.

95

Orta vti /v: (148.) ponamus femþer C v,

N

quos duos valores c, & /v, promifcue ad-

i d

hibebimus , prouti hunc vel illum commodi-

m r

tas ratiocinil fibi expoícet, In canone

:l'äO

T

potentiarum abfolutarum generali dc —

P

etead

(127.) ad grauitatem terreftrem applicato, po-

| jl

namus primo , altitudinem percuríam effe s;

jus l

huiusque elementum d;; erit fic celeritas, qua

ylo tj

Hoc

tti

hoc elementum pcrcurr?tur, C E ä;, aut ve-

qu at

ro dí - ZS ; quo fübftituto canon generalis abit

cundi d

—

P

in hunc, cdc zi

*

Ex altitudine igitur s

| potemï-'

delabendo , corpus acquiret celeritatem fup-

pofitam c, vnde eft c zi /s, aut cc z s, vel

;que gTZ.!

"m iüviw

«dc —:——-, quod fübrogatum producit ds -

hp

onpds

—

i qut

T, aut 1

——

"P5 fed in eodem hoc nego-

erimus?

tio grauitatis terreftris iam oftenfum eft, effe

| ;dhibäï

Ro

—

enitt (

m

13 (1389.) erit ergo 1

t

AW, veli u .

:oulid

[

Obtinemus igitur fic valorem conftantis n,

hucusque affumte , determinatum ; ac proinde,

.qu'

nk

n

quotiescunque fermo fit de grauitate terreftri,

ii

]

"ib

in qua E — :, & celeritas debita altitudini v

«t

(

fit - /v; femper habebimus has veritates :

uäïcm'

j

cziti(38)ca (s; (139.)

i

quh

*

j P

J

1yi. Gra-

96

CaA»P. VII

'45I.

düm 4

oufetu

Grauitas, vel eius collectio , pondus, in eo-

ülcut

dem corpore, & in eodem loco, eft immuta-

bilis. Poftulat hoc inexpugnabilis naturz con-

longi

Qs

ftantia; neque de hoc phznomeno dubitatum

culu

fuiffet, nifi fequens experimentum protuliffet

ER

Frid. Hoffmannus, in Demon[lvat. Pbyficis curio-

fiss Dem. XVIs in globo vitreo, pifis & aqua

a

repleto, atque cera probe occlufo, aliud effe

pondus elapfis octo diebus , quam erat ab ini-

lii

Sed, vti falfitatem huius

$n

tio, nempe maius.

afferti ipfi fümus experti: ita & alterum, quod

V

Tioyt

allegari folet , de cadauere animalis leuiori ,

quam animalis viui, nullius eft momenti; hoc

ditin

st

enim in auibus, accuratiffima bilance ponde-

ratis , obferuatur quidem , fed ad(cribendum

T

eft perpetuz animalium , mortuorum etiam,

T

tranfpirationi,

furg

152.

füg

lus

At vero grauitatis tamen actio minor eft;

tür

aut pondus vnius eiusdemque corporis decre-

dei

fcit, quo propius hoc adducitur ad &quatorem

qu

terreftrem.

Sufpicio huius phznomeni pri-

Qui

mum enata fuitanno 1679 , cum , Ricberio ob-

tali

feruante, pendulum Parifiis exacte figgula mi-

Cie

nuta fecunda ofcillando indicans , in Cayen-

nam infülam latitud. 4?56' B. long. à Greno-

vico 3h 51'2o" translatum , abbreuiandum fuit

1j linez Parif. vt hic quoque idem tempus vi-

tipi

brationibus fuis exprimeret; Des Hayes poftea

ens

&qu

anno f699 notauit pendulum ibidem minu

um

"

DE GRAVITATE,

97

düm 5igflin. Confirnatur etiam hodie hzc

at

obfetuatio in omnibus, in quibus re&e infti-

E m

tuitur, locis. Cum pendulum fimplex, cuius

AUUt QU

longitudo fit 2 fcrup. vel partium mille; pe-

dubiatm

dis Rhenani, & in quod agat aQio grauitatis,

cuius quantitas fit ?, pofita ratione diametri

protnïx*äer

fris r

ad peripheriam circuli vti 1 ad s, itum ynum,

x &r -

ü

L ag

aut reditum vhum,; abfoluat tempore

n

al dl

250F$

utdit

imip, fecund. Celebers, kuleri Mecbauicas P. H

em D

$. 177 ; neceffe eft, vt, fi pendulum longius

tempus indicet; aut 4 aucta fuerit, aut g im-

Iip QWd

s [eutr

miüuta. Quodfi igitur cauffam ponamus iü

yenti

diminuta g, fiue grauitatis a&ione: cauffa hu-

g pont

ius imminutionis erit detegenda; quod facilli:

vibend

mum eft illis, qui terrz motum tribuünt cira

Cà proptiüm axem.

Ex hoc enim motu ex»

m «

furgit ponderüm quorumlibet vis dicta centri»

fuga, de qua alibi agendum erit, aut cona-

tus excufforius , cuius opeta corpüs aliquans

Yi

tum a terra recedere conatur, & magis quis

is dett

dem fob equatore ipfo, minus veríus vtrume

uatorä?

que polum , & plane non ín polis ipfis, in

mem' Ph

quibus folis ergo grauitás pura exiflit hoc eft

ii

talis , Quam corpora experirentur, Íi terra

g

circa füum axem nfm conuerteretur,

r

155.

iU

Til ilïï:

Vt hec melius adumbremus , fit 40BE pe-g;

[5

äs

2 M

]

ripheria telluris , cuius axis B,4, poli B & 41

l

"i2

&quator 5Q, atque in lgticudïneïgeogra

phica

;

j

4]",

quas

j

Car. VH

98

quacunque QD exiftat p

ondus aliquod D, quod

lfaql

purum

—

, vel'a motu terrz non affe&um , fit

—

Sit vis centrifüga fub zquatore defi-

füs

gnata per QK : v, patet, hanc ponderi di-

Il

re&e, & totam effe contrariam, adeoque cor-

poris D pondus hic futurum effe p — v. Sub

e

latitudine autem QD fit vis centrifuga DF, ra-

t

dius nempe circuli paralleli, in quo mouetur

di

m04

D , porrectus ; apparet iam, hanc vim centri-

fugam DF dire&tioni grauitatis HD non plane

Vtt0

efle contrariam ; videamus itaque, quzenam

Toin

pars huius vis centrifugz DF grauitati fit di-

igdc

re&e contraria, Hoc obtinebimus per princi-

pium refolutionis viriun ; (1c9.) dum vim

Yy

centrifugam DF refoluimus in duas alias DH

«

& DG , abfoluto parallelogrammo DHFG , qua-

quq

rum illa vis DH. iam grauitatí fit dire&te con-

Íeu

traria; hec autem DG eidem perpendicularis;

ens. De-

dio

grauitatis igitur aCtionem nihil impedi

lo

monflrabitur autem inferius $. 199 efle CO:

Nk

ID z v: vim centrifugam DF, hec itaqué

lor

v*xID

.

10

amus partem eius

erit "CQ 3 atque vt reperi

Qu

DH, inftituamus in triangulo re&angulo hanc

Ye

analogiam Trigonometrix plan& , finus totus

l

? *ID

(CQ-):DF(

),—: fin. DFH (ID) : DH;

CQ

7 x«ID*

Ql

& pondus impurum

vnde fit DH zi "CQ

QUg

v «ID*

a ——À

Qüdc

, Cum

in hac lati:qdinc iam exiítet p —

cQ

u

itaque

DE GRAVITATE,

99

D.qui

itaque pondüs purum füb polo fit , qui quiefcit,

du (

z p, ab hoc fübtra&to priori minori, erit, ver-

t t

füs equatorem eundo, decrementum ponderis

otder d

QU X ID*

—

L

Qu CUT*

o

cum vero conftantes fint v , & CQ;

« f S'h

erit idem hoc decrementum ponderis propor-

1 Dl

tionale ipfi ID*, hoc eft, quadrato cofinus

moudtd

datze latitudinis.

Vnde patet, quomodo ex

im centt

motu terrz fequatur, a&ionem grauitatis füb

yn p

vtroque polo ceíle maximam , íüb squatore

| quænam

yi f d

minimam, & a polis accedendo ad hunc füb-.

iqde minor;m.

er t

I 14.

d

; d

Interim tàmen hzc diminutio grauitatis non

eft fola & vnica cauffa, fed eadem hec peti

d

quo

j t

feu

1

ue poteít ab augmento ipfius a, (152.)

ongitudinis penduli , quod in locis cali-

pdicu

dioribus , prope zquatorem , non difficulter

djens *

:

p2

u

J

locum habere poteft. Accedere deinde etiam

d

N

gt lag

videtur aéris atmofphzrici füb &quatore ma-

lor raritas; in maiori calore, & quia ibi Ba-

qm d

rometrum conftantér humiliorem gerit mer-

curium; vnde minor oritur refiftentia aéris ad-

verfüs pendulum ofcillans

,gulo W

xealibus.

; quam in locis bo-

j

155.

p;^

Aliam porro adh

Gio diminutionem

uc nancilcitur grauitatis a-

3

prout nempe corpus ali-

mpüüïm

quod idem propius

eft. centro terrg , aut ab

I

eodem remotius, In idem enim corpus actio

Erauitatis agit in recipr

plicata

2 [

roca ratione du

diftan-

j

1

G 3

io0

CA?. VIi

h

u

diftantiatum diuerfarum ab hoc centro. Cus

qmal.

ius qui

dem triplicem habemus demonftrátio-

nem.

Prima defuümitur ab ipía experientia j

If

Sit Y

nouiffime capta a Celeb, Condamine , qui ex-

pertus eft in America, pendulum , eiusdem

quo

ON

conftanter longitudinis , tempore 24 horarum;

f

in ripa fluminis Amazonum abfoluiffe 98770

ofcillationes, in inonte autem vicino ; & mul-

I

4

tum eleuato 98720 j vid. losage de la riviere

des Amazonés s p. 181.

Si €alculos iàam fubduce-

p

ré velimus, pátet, ià ionte 98720 olcillatio-

al

nica ofcil:

a

nes expleuifïc tempus 24 hor. igitur V

Pariter in

AR

latio habebat tempus ; O, 375 fec.

ripà Ynà olcillatio perá&ta fuit tempore o, $74

gr:m

den

fec. Sititaque a&ió prauitatis in monte 7 g;

f

inripaz: G; atque erunt tempora ofcillato-

a:Vga

g/2ü

Tl

nüm feípe&iue vti

,

T (lfi.)

IK

Ào

àfor/G

d

hoc eít; ob longitüdinem penduli conftantemi,

(

'Vtia.- ?

d

íed h&c témpora fune vti 875

0 ,

G

5

Hg

ad 874; ergo /G : rg e 8

j

75i 874j àut veró

X

ó euidens eft, adtios

G: g 73 875?: 874* 5 ex qu

d

nem grauitatis in iohte , 1n diítantià a cen*

lL

tro telluris maioré ; fuiffe minorem, quarii iü

Al

tipa, quz minus diftat ab illo centro,

tü

fi

ifó

Ti

Alterà demonftratio defumitue ex fequenti

Xl

"ratiocinatione.

Sit in diftantia a centro terr*

em ,

CA corpus aliquod ABED ; cuius quid

equen*

IOI

bE GRAVI—TATS.

?. (

QQucntium adhuc , fola äïïümitur bafis , quia

vl

omnia confiderantur habere eandem altitudi-

p

nem, adeoque elle inter fe vti eorundem bafes.

Sit in alia diftantia quacunque Ct corpus aliud

,E

E

quoduis ILKO. — Producantur rede CO, CL,

Jiora

CK, vsque in G, F, H; orietur ita in extima

füperficie nouum corpus, in aére pofitum

Àb gt

j & mu!-

AGHE , ip eadem cum priori ABDE diftantia

1177

a centro pofitum. . Et quoniam przterea fup-

übdace

ponimus , h&c corpora perfe&te denfa, ad fa-

gtl

cilitatem probationis , erít pondus corporis AD

ad pondus corporis AH z; AB « AE: AG «

ii

AF. Cum vero in corpus IOKL tantundem

Part

jre o

grauitatis agat , quantum agit in AFHG : eui-

dens eft, pondera horum duorum effe equalia;

jreni

v(cll

fi in vtroque zqualis contineatur particularum

numerus. .Quare erit pondus AD ad pondus

Á i (w']'b)

IJK 2 AB « AE: AG x« AF.

Eft autem ob

2

fe&ores fimiles CIO & CAG ; nec non CIL &

lts

CAF, CI: IO 2 CA; AG, aut AG z

10 * C^« & fümiliter AF -

lL « CA ,

l gt

CI

3

CI

H quare

IO « IL & CA*,

——

qu d

AG &« AFL'.:."

CI2

?

afque oritur fic pon-

df "

dus AD ad pondus IK z AB « AE* CD:: IO :«

ii

IL « CA?; eft autem AB *« AE maffa corporis

AD;,&IO x IL maffa corporis IK; vnde perípici-

qugm j

tur, quod pondera corporum quorumcunque

fint in ratione compofita, ex directa maffarum;

& inuería duplicata diftantiarum a terra.

k

«

DEU

( [

Tertia probatio petitur ex o

bferuationibus Fig.

aftronomicis.circa Lunam factis, SitenimRAE "*

j

terra,

j

G-3

102

CaAr.

VH

i f

terra, cuius centrum T5 fit VLC orbita Lung,

cuius pars LC a Luna percurritur fpatio vnius

Tuna

ver

minuti primi horarii. Quoniam hsc integrum

circulum fuum abíoluit tempore 27 dierum 7

36o:

Xem

hor. & 43 min. feutempore 39343 min. prim.

cen

erit arcus LC, qui tempore vnius min. primi

int

percurritur, equalis 33 fecundis circuli.. Ex

hir

canone finuum Laausbergiano inuenitur , affum-

to radio TL — 160000000000; cofinus 33 fec.

atl

'ID - 99999998720 ; vhde oritur LD earun-

182

dem partium z4 1280, pofíita nempe LB pet-

d

1u

pendiculari ad TL , & completo rectangulo. Si

Luna nullam haberet grauitatem | veríus tet-

tl

ram : progrederetur in linea re&ta LB ; acce-

dente autem hac grauitate defcendit per LD ,

E

& motu ex vtroque compofito fequitur diago-

nalem LC, íeu arcum fuzx orbitz. (106.) Eft

ex

igitur LD fpatium illud, per quod Luna reuera

qu

veríüs terram cadit tempore vnius minuti pti-

In,

Mi

(i; fiue eft effe&tus grauitatis noftr terreítris

extenfe vsque ad Lunam.

Videamus itaque;

lite

an hi duo effe&tus grauitatis, in Luna nimirum

Q

L, &in Terra T , habeant inter fe rationem

d

AT* : LT?.

Radius terrz, fecundum Piccarfi

Ier

dimenfionem, eft pedum Parifienfium 19615 8005

lil

ergo radius orbitz Lunaris , quz 6o femidia-

Tor

metris terrz a nobis diítat, eft 1176948000 di-

T

Gtorum pedum. Ex his per regulam trium ha-

fj

betur LD — 15, 0649 , & confequenter Luna

Ó

in quouis minuto primo temporis cadit reuera

'p«

verfus terram per fpatium 15, 0649 pedum

pt:

Pari.. At vero fpatia a grauibus pcrcurfa fü

in

DE GRAVITATE,

103

àLune,

in rätïonc duplicata temporum ; (142.) ergo

0b volus

Luna in tempore vnius minuti fecundi cadit

verfüs terram per o, 0042 ped. Parif. nam

ineyum

n

36oo": 1z3 15 0649: 0, OO42. In terra au-

tem corpus cadit in eodem tempore verfus

nin .

n ii

centrum per :5, o976 ped. Parif. & effe&tus

integri funt viribus proportionales.

Erunt

i.

, di.

hinc vires grauitatis in Luna ad vires gravi-

tatis prope terram -4 42: 1509765 vel v t:

us

Den

3524 , aut quam proxime vti : ad 60? hoc

eft, in ratione inuería duplicata diftantiarum

3 K

a terra; quia, pofito radio terra zx z diftan-

ngil. j

tia Lunz eft 6o.

rlos td

158.

; 40

U

Si t;nta igitur cert

itudine conftat , grauita-

tem noftram terreftrem. ad Lunam vsque

d

L

extendi

*

pro figmento haberi debet illud ,

Y li

h rCUC(l

quod recenfec Cartefius in Epifrolis, & Varignom

in AGis Erud. Lipf. auno 1691, p. 3005 nempe

in f*

gt

AMerfennum , maiori-tormento bellico vertica-

liter ere&o, & explofo, globum emiffüm, eius-

git

jimitun

que veftigia , fruítra in terra quefiuiffe , indi-

Cio, eum non recidiffe , fed etiamnum in aére

jdonda

picar

hgrere fufpenfum. Errorem hic etiam accufat

T2

q

Leibuitius , in. Commercio Epift. Leibn. €9. Beri.

Tomo I, epifl. 21 €9 22 5 miratus , hoc experi-

(emil

mll

8001 u

mentum inde a 7Merfenni temporibus a nemine

fuiffe repetitum. Sed captum fuit hoc ipfum

wn] þï

d LUM

periculum ab Zcademia Sciemt. Petropolitana ,

poft quidem mortem Leibzitii anno 17285 in

- f n

Wi

jj

quo tormentorum fitus omni cura ad fitum ver-

ticalem accommodatus , atque a przíentibus

jl

)t

-

Acae

[

4

s

104

CA-P'.

VU

Academicis obferuatum fuit , globos omnes

dem

emiffos iufto iterum tempore fuo decidiffe. vid.

fài

feu

Commentarii 4cad. Scient. Petrop. Tomn. II p.237 ;

Celeberr. Dau. Bernoullii Hydrodynamica , p. 236 ;

df

& Celeberr. Eulevi Neue Grund - Setze der Attilles

leui

fi&, p. 159«

füp

159.

Yi

Si. deinde in hac grauitatis diminutione, pro

Qu

diuería a cenrro celluris diftantia, velimus au-

Tici

dire Bac. erulamium , Noui orgaui lib. II $. 36,

Ti

(

p- 3735 tum ille decifiue pronunciat, poft indi-

qu

catum ingeniofüm experimentum , a duobus

(l

horologiis fumendum, fequentibus verbis: Quod-

fta

fl inueniatur virtus ponderum minui in fublimi, ag-

vt

grauari in.fübtervaneis : recipiatur pro cau[[a pons

M

deris attradio a. ma[Ja corporea terre, — Atqui re-

püï

pertum iam hoc eft & comprobatum ; quid

61

ergo defideraret amplius vir ifte profündus?

Deinde & hanc diminutionem, & eandem pro-

porüonem , ex vi omni ad centrum aliquod

lt

propagata demonftrat generaliter Gregorius in

Elemeut, Aftron. lib, Iy prop. a5 & denique ,

H

quod maximi momenti effe putamus, 7/Juftrir

[

T

Dom. De Mairan , Lumen illud Galliz Philo-

fophica , in Memoires de l'Acad. des fciences de

Tte

Paris, admto 1729, p. $, edit. Amftel. axiomatis

Ti

oco affuümit ,

grauitatem , quzcunque fit eius

EU

cauffa , decr

B

efcere in ratione duplicata diftans

Ài

Uarum a centro grauitatis,

la

160,

f

Vidimus in loco ab aére vacuo corpora

2

queuis, & leuiffimpa, & ponderofiffima, eo-

J.

dem

p

DE GRAVITATE.

105

oftne

dem tempore per idem fpatium delabi; (:35.)

Il vid

féd idem hoc in aére libero non pariter. ob-

lygni

b

4

feruatur. A&r enim refiftit corporibus per ipfum

ha

defcendentibus , magisque retardat corpora

t Atl

leuiora, quam ponderofiora , quoniam his, poft

füperatam aéris re(iftentiam, plus ponderis &

vigoris ad profequendum iter refiduum manet,

ont;

quam illis. Ita Defagulierius inftitutis. experi-

Tmis 4u

mentís in templo Paulino Londinenfi , & de-

T

mifIis corporibus ex altitudine 272 pedum, fe-

þn(tïndï-

uentia obíeruauit.

Globi eiusdem diametri,

; ob

L

[o

il. 5 poll. fed formati ex diuería materia, ve-

bis.:QWJv

fice fuille compreffz , charte contufe, &

lli T.

lii

vitri , adeoque tenentes diuerfà pondera, 99

"

dujþr

1520, & 2910, granorum , fequentibus tem-

At

oribus ex ifta altitudine ceciderunt 22, 7, &

nj

6 mia. fec.

:

ofünd

16r.

Jom t

ili

th

Noiari hic etiam debet, a&tionem grauitatis

(

ita effe comparatam , vt illa a nullo corpore

interpofito , quantumuis magno & denfo, im-

Em' lig]

hi

pediri poffit. ^ Ita (i ex. gr. globus plumbeus

T

meníz incambat : is hanc pondere fuo premet,

ntt)

neque quicquam huius preffionis auferri pote-

jon

rit, etiamfi denfifflmo auro eum aut obtegas,

aut hac manibus füpra illum teneas füfpenfum

1 6( 4l

| dj.qZEi

Annotauit hanc proprietatem Hagenius in Di-

Jfcurfu. de cauffa granitatis s & per materiz, ex

fua fententia, grauitatem corporum efficientis

admirandam fübrilitate

3

i

T

pO

liberrime ; explicuit.

m , omnia pcrmcaat;m

T)

[j

G

1624

-

106

Car. VI'I'

162.

gl

lumi

Statuimus ïtaque definitionem grauitatis. fe-

dert

quentem, quod ea fit vis corporum imfita, vel

Qu

orta, a uullo alio corpore impedieuda , que bac

füit

vvget indefiuenter, Q9 verticaliter , deovfum, fed

n6

decrefcit in variüs a centro terre diffantis.

lot

au

163.

Diena vero confideratione noftra iudicamus

[0.

adhuc duo grauitatis phzenomena rariora fe-

qua

Refert Boréllus , de motionibus natu-

aC e

quentia.

ralibus a. grauitate fadis, cap. 4, prop. ó61, hoc

f(

It

experimentum. Erat trutina tantz perfetio-

nis, vt ab £, grani hordei fledi facile poffet ,

qie

N

füfpenfa intra armariolum vitreum ; huius fi

lanci. admouebatur ferrum ighitum , absque

b

i

conta&u, illa eleuabatur ; idem contingebat ,

fiue ferrum ignitum füpra, fiue infra, lancem

au

admoueretur,

Hoc communicauit Florentiz

hu

cum Borello, Candidus Buono, qui ab aéris lan-

cem ambientis rarefadione hoc phxnomenum

deduxerunt.

Vt vero cauífam per nos erua-

el

mus, confideremus lancem hanc fufpenfam in

E

aére, adeoque fübmerfíam in aliquo fluido. O-

mne autem folidum in fluido fübmerfum tan-

«

tum ponderis füi amittit, quantum ponde-

j

rat equale volumen fluidi. Vocabimus itaque

lancis vtriuslibet, in aére fic demerfz, pon-

dus abfolutum , quod in vacuo teneret , P

volumen 7, & denfitatem aéris d. . Quoniam

itaque pondus in genere eft denfitas multipli-

cata per volumen ; quod in Hydroftaticis ex-

ä

plica-

DE '*GQFRAVITATE.

107

plicabitur, erit pondus aéreum , 'eiusdem, vo-

tis f&

luminis cum lance, — 47, quod itaque pon-

i d

deri lancis decedit, atque huius pondus refpe-

Qu u

Giuum przebet P — d/. Si nunc admotum

,

Jis i

fuit ferrum ignitum huic lanci, tenuiffimz fi-

Á

ne dubio, rarefa&ta hec valde fuit ab hoc ca-

lore ,. adeoque volumen ipfius au&tum. Aucto

autem J augetur etíiam d7; quare ab admo-

[catus

to hoc igne plus deceffit ponderi abfoluto P,

a fe

quam ante, hinc leuius illud redditum fuit

n Wil

ac eleuatum. Ab a&re rarefadto igitur profi-

(

cifci hoc non potuit. Nam diminuta , & ma-

alv

nente 7/, etiam d// imminutum fuiffet ; adeo«

] pa!'ïCQ

que lanx admoto igne debuiffet defcendere.

fs !

Neque ob a&rem vicinum, continuo affluen-

ahüqui

tem, raritas in aére lancem ambiente excita-

ri potuit: adeoque is cenfendus eft aut exacte,

ingfbïf;

jnet

aut quam proxime , denfitatem füam d reti-

nuiffe.

[

al

164.

metl

ee

Alterum horum phenomenorum rariorum

eft, quod recenfet J//uffr. Dom, de Maupertuis,

(amit

Elemens de Geograpbie art. XV, p. 49, hunc in

. o

modum: illud , quod intenderat Newtonus,

gt

confirmatum iam videtur obíerüationibus in-

y

ftitutis a Dom, Bouguer, vno illorum Acade-

Wf[gglw

micorum, qui füb zquatorem miffi fünt. Hic

! Pon.

cum effet in vicinia vaftiffimi alicuius montis,

"n

qui vocatur Chimborago, pluribus experimen-

j

tis detexit, exiftere reuera deflexionem. ali-

li

