
o

fluidorum afíceníum in margine vitri, inaniter

j C"Un'

deducita preílione minori aétis circa latera

] [f!m'

vitri ,

g

174

Car. X

]j

Tapi

vïtfi, ob maiorem conuénientiam aqu, quam

lder

acris, cum vitro, Francifcus Baylé in Iuffitut.

Tl

Pbhyfice , p. 152 &g 220. Secundo corpus foli-

bib

doduis, purum, non pingue, fluido im-

dum q

att

meríum , & deinde leniter e

xtractum , poft fe

&i

uam columnam illius fluidi.

tenet füfpenfam par

0p

Taylorus in Trazfat.

Pbilofoph. N. 368 , paralle-

hii

lepipedum abietinum ,. cuius bafis erat pollicis

p

quadrari; probe prius hume&tatum ; ex bilance

[

fufpenfum, & in equilibrio coníticurum , aque

«

füperficiei admifit , a qua reuelli non potuit ;

NU

nifi pondere zquilibrante 5o granis aucto; ac

hil

in maiori faperficie ligni , aquam attingente,

tul

obíeruatum füit, pondus eam ab aqua eleuans

T

'Jertio , gutta

Fig.proportionale fuiffe füperficiei.

h

35 fluidi C apponatur vitro plano 4B , hoc dein-

n

de incligetur , vt gutta inferiorem füperficiem

teneat: apparebit, cam deícendere adharendo

planitiei 4B , donec totam habc percurrit,

vna gï'ä-l-

[

Agitur enim guttula hzc vi duplici;

Vl

vitatis CE , altera attractionis CD 5 perpendi-

culari illa in horizontem (128.)

& hac normali

fim

do

in vitrum. gitur guttula feretur per diago-

lk

nalem CF, abfoluti parallelogrammi CDEF;

(107.) hoc eft, feretur in planitie vitri. Quar-

K

f

to, alia quoque exempla idem hoc magno bt*

K

mero eloquuntur.

Laterés recenter cocu

Fiftule ta-

U

aquam magno impetu attrahunt.

bacarix recentes idem faciunt , & hinc fügen-

f

'Tubus vno ex-

tium labris funt incommodz.

tremo apertus , in altero linteamine obdu&tus,

arena repleatur, & ere&us aquo immerga

tu'[',

ra-

DF AT'TRACTIONÉ

U75

rapietut aqua in hanc ad infignem altitudinem.

yqum

Wtl

Idém cineribus impletus aquam rapitad altitudi-

'pushï-

nem 52 pollicum,& vltra.Idem repletus charta

ao i

bibula intorta, vix dimidium tubi occupante;

pl

attrahit aquam ad altitudinem :55; linearum ,

us

& multo altius, fi tubus accurate tali charta

parallc-

oppleatur. Lampadis ellychnium oleum attra-

hit, vt flamme lampadis inferviat.

Aqua in

pl

du

pannos laneos imultum affurgit, in loco ab aére

etiam vacuo. Sal tartari ficciffimum aquam

i ,qu'læ

ex aére ad fe trahit ;; quod idem faciunt oleum

potm:,

vitrioli , butyrum antimonii , cineres clauellati,

Qj

enti)

bilanci impofita, & zquilibrata. Metallanon-

elenu

nulla , veluti ferrum & cuprum , fünt. quafi

magnetes falium in aere volitantium , qua ad

j g:'m

y r

fe trahunt, ab iisdem foluuntur , atque fic

rubiginem contrahunt,

a

243.

;æ:en(i

r

Statuit Celeberr. Hambergerus , in Element.

Pby-

Jices , cap. II, $. 157, 152 , fluida fpecifice gra-

n p

j

uiora non adhzrere folido fpecifice leuiori ; vbi

fimul $. 169. corpora cohzrere dicuntur, quan-

r

d

do ea fine motu in fe inuicem agunt. Ratio-

nem huius afferti adiungit fpeciofam fane, nem-

D

t

pe fluida denfiora in folido rariori non inuenire

fufficientem copiam pun&torum , quibus adhz-

31l

)

CO(«[

reícere, atque vniri, pofíiat ;

ex quo efficia-

j u

tur , vtfortius fluida denfiora a fe, quam a

[)

i

Itl

folido rariori ,' attrahantur.

Sed nondum

m

ab omnibus obie&ionibus liberari potuit fen

äüil

tentia hec ingeniofa & profunda.

Sequitur

jl

Ti

enim ex addu&ta h?'c ratione attractio non

plane

:

J

nulla,

CQaP. X

*176

?

*

nulla, fed debilitata tantum

quem fenfum fi

d

&

ifimus , quod innuere videtur,

Turm

fequitur Vir do

nihil fane contr

a ipfüm moneri poteft. Aliter

€or

autem obftant fententiz: huic experimenta non

pX

auca, quz recenfet Celeberr.

Mu[[cbenbroek in

NG

& qua probant,

11

Inftitutionibus Phyfice s $. 6925

non obítanté hac denfitatum

differentia , fieri

fei

folido rariori

támen p

offe, vt fluidum deafius

G

adhzreat fen(ibiliter.

Veluti curh oleum vi-

At

tioli adhzret lignis , fuber

i, chartz ; cum

u

mercurius attrahitur à vitro,

magna copia fetri

Ror

a magnete leuiori ; & quz fqnt alia.

244

rit de repul(io-

Sed agendum nunc quoque €

b

ua.

(i3o.) Conf-

X

ne, quz attraGtio eft negati

ftit igitur in eo , Vt particulz

corporum tenui(-

)

dio quafi aliquo

fimz f& repellant, fugent, & o

fimul ac fphzra

m attractionis

profequantut ,

'Ta

lis mucuz repul-

f

mutuz fünt tráns grcff b

(üunt in fübere, quod

fionis exempla manifefta

transmittit, quamuis

nec aquam;

nec vinum

f

t(350M

eftimenta ex pilis ca-

f

fit poronïïmum

ta non made-

melorum , equorum ,

&c. contex

t

os formata eandem non

1

fiunt ab aqua ; in facc

effluere finunt ; nec tinQtura

s colorum reci-

bombycum;

piunt, vti etiam tele aranearum ,

Charta

nifíi in acri lixiuio coct« antea füerint.

fed. oleo

tenuiffima lucem vix transmittit ;

inunc&ta facillime.

Olea & aqua, aut acetum»

ï

non nifi diu inter

fe concuffa commifcentur »

pings»i-

& quieti reftituta feparant fe rarfus.

tudo

z

um

M

DE .A'TTRACTIONE.

r77

Ym (

tudo omnis , in pedibus infectorum nonnullo-

ietuts

rum , in plumis auium , in feminibus liliorum,

Mitet

n

coryli, lycopodii, aquam reípuit; vt preci-

pue in hoc gutta aquz fpherica confervetur 5

hod

vteodemlinteum confperfum-aquam non transe

n

anittat ,. vt.aquz, calici infufae , & eodem hoe

j nl

femine obreGtz, immerfüs digitus non madefiat,

) t

C)Cuprum fufüm, & aquis iniectum, maximo

um v

ümpetu ab his dispellitur.& disiicitur cum peri-

j quim

culo adítantium.; quod plumbum & ftannum

i fati

non faciun&

245.

In*iïgne & -apertufx; attractionis exemplum

ft

epa! l

cernere licet in magnete, cuius vi cum connc-

Con

xos plures annulos ferreos , catend inflar,con-

t

fpiceret-D. ;ngafiigus, in futamarm admiratio»

l

j

j al

nem raptum fe efle ceftatur. in Jibris de citritate

du

j

Dei, E(ítautem Magzes lapis durus , aut vero

J

n

femitmetallum , in pluribus ferri fodinis vbi-

ij

q

cunque terrarum obuius , coloris plerumque

Q

ferrug

inei, attrahens ad fe, & tenens iundtum

ilisd

fibi alterum magnetem , vel ferrum. Magne-

j m

tis albi mentio fit in Tourn. des Savans 16775 p-

g

100. ' In Macedonia reperiuntur magnetes ni-

q

",

(

gri; in Arabia rubicundi. Ib.ad rógp , p. v**

hr

J

Videtur nihil aliud effe, quam ditior vena iet-

(

C

ri, cum intermifiis parriculis verre , lapidis,

T

olei, falis, aliisque forfan ,. in quz avalyfi che-

(

]

1nica refolvivur; vnde ex magnete fufo ferrum

optimum przpararipoteft, Antiq

uiffimis tem-

j

u

nl

poribus dictus fuit Magne

tes ; quod nomen

M

0gcurris

[udü

" CQar.X

178

occurrit in carminibus Ozomacriti , viucixtis in

6o Olympiade.

Hippocrates eundem defignat

periphrafi lapidis, qui ferrum rapit; non enim

certo conftat , quod füb lapidis magnefii , cu-

ius mentionem facit, nomine intellexerit ma-

tan

netem.,

Eundem .Sopbocles vocat lapidem

ali

Lydium; Plafo lapidem Heracleum ; 2riffoteles

Vi

lapidem per excellentiam. . Alii veterum duo

eius genera faciebant , quorum vnum ferrum

p

di

attraheret , Magnetes di&um ; alterum vero

lic

ferrum repelleret, füb "Theamedisnomine, v.

In

gourual des. Sav. 1724 m. gul. p. 2?.

i

I

246,

n

Dicitur hic pribr magnes naturzlis ; fed fiunt

0

uoque alii , vocati artificiales.

Maffiliz , in

P

Gallia , campana,,

fufpenfa ab axe ferreo, qui

in molliori lapide a

o

[^)

itabatur tempore, quantum

i

coniici potuit , 42

o annorum, ex longo hoc

affrictu ferri ad la

pidem , produxit rubiginem

It

aliquam firmam ,

quz diffradia , & ablata,

egregiam vim ma

AMem. de P

gneticam pofílidebat, vid.

4cad, des Sciences de Paris 1731.. Si

parallelepi

peda aliquot. chalybea in meridiano

magnetico collocentur, fecundum dire&tionem

ad boream ,

& inclinationem acus magnetice;

j

folo affrictu

alterius 'chalybis magnetes illa

fiunt;

tum & fulmins

vis magnetica in ferro

€xcitata fuit. vid. Celeb

err. Muj[cbenbroekii In-

flitutt, Pb

yfice p. 227

Alius modus occurret

infra. (26

39

ï

4

DE AT TRACTIONE

179

1Us n

dgmt

147.

um

ll t

Prima magnetis proprietas eft Sittractio, quam

f t

tam inferrum exercet, quam in magnetem

apla

alium. Imponantur enim duo magnetes par-

if

vis duabus fcaphis ligneis, libere innatantibus

m d

aquz ftagnanti: obferuabitur , in certa aliqua

fetrut

diflantia has fcaphas fe mutuo petere , & in

WMintU

1

loco interualli aliquo medio (ibi occurrere.

lImQQ h

Inuería vna fcapha, vt iam pundum priori

eppofitum alteram fcapham refpiciat : fit, vt

fua fponte inter fe recedant ; feéque mutuo fu-

giant. Eadem hzc obferuari poffunt, fi magnes

elfut

a bilance füfpenfus in zquilibrio pendeat ;

j

admotus enim huic a parte inferiori alius

00

magnes , vno fuüi extremo illum allicit ; alte-

u

ro autem repellic; vt manifeftum fit , dari

magnetum mutuam attractionem ; mutuamque

p

ipnt

repulfionem.

|

Y

248.

j Y

In fcobe ferrea circumuoluatur magnes, to-

ii

i

tunda aut alia figura przditus , videbitur , il-

lam magneti adhzrere , ita quidem , vt in

xii

duobus locis fibi oppofitis particulz fcobis ma-

5 l

gneti adhzreant ere&te & copio(iores ; in locís

m

verointermediis proftrate &rariores. Ex quo

j

manifeftum eft, ferrum quoque a magnete attra-

at

hi. Locaautem illa fibi oppofita, quibus fcobs

ferrea copiofior & ere&a adhxret ; vocantur

poli magnetis ; linea recta. polos coniungeus ,

1

2

mente

CaAr. | N

180

Siiente 'äu&a : 'äïdïcur axis eiusdem 3 planurà

tat

axem huncbifecans ad angulos re&os, nomina-

den

a

tur éQuafor maugnetis; linew reliquz 'omnes

'ex vno polo in alterum du&e füpra fuperficiem

maghetis, vocantur eius meridigzi, ;Adhibene

turhec nomina ex eo, quiamagnes terre mo-

ftrz fimilitudinem referte videtur, ita, vt a qui-

busdam terra nihil :4liud effe ftatuatur ; quam

À

3magnus 'quidam magues ; quam *ob cauffam

d)

'etiádm magnes , cui foria globofa indu&ta eft,

Ti

peculiari nomine terre//a vocatur ; 'qualem pree-

'cipua cura, circulis fuis di(tributam , confecit

l

de la Hire, cuias pondus erat 100 "ibr. & dia«

t

meter 14 pedis. "Comigent. Acad. Scient, T-Pari'j;

iv

u70j, D..8.

249.

Düos ordinarie tenet polos magnes; inve-

niuntur vero alii anomali , qui plures oftendunt

ufque ad nouem 5 & reperiuntur cubi magnue-

tici, quorem latera fingula polum habent. Ce-

leberr, Mujfébeubr. Inflitutt, 4$.639 5 qualia cote

pora non vnicum effe magnetem , led plures

eidem cCorpoti alicui heterogéneo accretos , re-

&e iudicat Hartfekerus in Cours de Pbyfique , p.

214. Dein magnes ; preter fe, foium attra-

hit ferrum , fiue hoc apertum & maturum fit

fiue latens & immaturum, in váriis atenis ; &

cineribus plaotarum , cum ferri mate rispet

totum terrarum orbem ladífime fit. difperfa

Eadem porro ferri attrahendi facultas depre-

impo. .

henditur? fi vni didarum fcaphularum

natu£

D

t

DE ATTRACTIONE.

ISI

.

Ym

npatur ferrum , alteri magnes

,

'ita enim eo-

Ia

dem., quo prius , modo. ad fc aut accedent ,

n

m

aux f& rcg;ll.cn!:;.

2,5 0.

S

j

2

Vt quantitatem. attrationis, a magnete fa-

T

&am. in. ferrum, aut magnetem , metiri poffi-

us ,. bilancem adhibere docuit 7. B. Porta, in

Quf

if

AMagie uaturalis. Lib. FH , cap. :9, Qua metho-

'Cü,

do ín. vfüm. vocata ab. Hauksbeio ,, emendata a

p

Tayloro, & denuo magis perfedta a. ZLi[louo ,

fedt

in Tranfat. Anglic. N. 368 ,. fequentia fuere de-

teQa. Ubiflonus reperiffe vilus fibi e&, fequi

x d

hrj

attradionem magnetis & ferri quam. proxime

rationem. inueríam. fefquiduplicatam

5

.

VCI 5

pofita magnetis & ferri diftantia. — , effe vti ::

d5:2. Ta5lorus vero. füis innixus tentaminibus de-

w

prehendit, easdem attra&ionesnon effe vti — ,

I

qdur

neque vti i

dd*

fcd medium, inter vtrumque

agnt'

tenere locum. — Jew'tonus autem ex , captis qui-

t Ü*

0R

busdam. a f& experimentis. ftatuit , decreícere

attraCrionem hanc in. rarione. fere triplicata di-

dlurd

)

f

fantix , vel effe eam vti. ;*

Princip. Pbil.

'f)PI

AMatb. p. 368.

Sed. omnium horum- fedulita-

jita

tem vicit Celeberr, — Muffcbenbroek , atque. ex-

15[)

a&tiffimis obferuationibus tandem deprehendit,

Wi

H)

magnetem cylindzicum, & ferrum cylindricum

D

eiusdem magnitudinis ,, attraxiffe fe mutuo in

)cïf?»

ratione inuería di(tantiarum.; tum deinde ma-

M

gaetem (phzricum & globum ferreum eiusdem

)

magnitudinis ; fs attraxiffe in ratione inuerfa

jl

M. 3

quas

182

Cip. X

quadruplicata fpatii cylindrici inter mrumqü&

&

eorpus intercepti.-

et

Y

Zsr.

V,

net

Deductum ab his cxperi*mclentïs itaque fuit,

duos magnetes diuerfis fe viribus attrahere in

qu

diveríis diftantiis , & in contactu immediato

in fe agere fortiffime, Detexic etiam Celebery.

hl

AMujfcbenbroek, menfe Iulio ad. divellendos duos

magnetes opus ipfi fuiffe 3oo granis , qui i

Eu

li

fübíequente menfe Decembri 340 poftulabant ;

vnde actionem magnetum in hyeme foxtiorem

effe concludit, quam in zílate. Plus quoque

fcrri magnetem fuftinere in loco ab a&re vacuo,

[)

quam eiusdem pleno , aíferuit Hartfoeker in

Curfu Phyfice p. 197.

Similibus experimentis

xeperta quoque fuerunt fequentia ; I, magne-

tem fortius multo attraliere ferrum ,. quam

magnetem alterum ; quod ex eo oripinem tra-

ï

here videtur, quia in attra&ione magnetum

femper fimul. adeft repulfio , quz attractioni

eft contraría, adeoque eandem diminuit ; in

ferro autem , antequam a. magnete eft impra-

gnatum , nulla datur repulfio.

l, dati detet-

l;;

minatam quandam maffam ferri , que ab co-

dem magpnete maxime attrahatur ; qua fi af-

fumatur maior vel minor , a&ionem &que

imminui.

iIIE, dari quoque füperficiemali-

quam determinatam ferri, in quam magnes

ToaXima vi agat, in maiorem vero , aut mi-

norem , zque minus apat.

IV , magnetem

denique multo kfortius attrahe.

re ferrum pgrum

*

DE ATTRACTIONE.

3183

IN

& politum, quam rubiginofum; quia rubigo

eft fpecies falis, quod vires magnetis cozrcet.

V , fequitur ex antecedentibus omnibus , actio-

nes magnetum Aon extendi in diftantiam ,

[it,

w

quamcunque , fed ad aliquam determinatam ,

& certo quodam termino , qui cuicunque

Ed

magneti proprius eft , inclufam 5 qui termi-

jb

ni, magnetis operationem comprehendentes

s dit

ac limitantes

qi

attiuitatis.-

, eiusdem vocari folept jþbfemk

j

252

10

Affricetur magneti ferrum aliquod , atque

10Qh

obferuabitur, hoc quoque iam virtutem habe-

CU

re attrahendi ferrum , adeoque magnetica vi

u d

eífe imprzgnatum.

Dantur vero magnetes;

at

qui hac ratione plus virtutis ferro largiuntur,

aagnc'

quam alii; atque ob hanc cauffam vocantut

Qu

libevales.

Hinc enata eít occaíío magnetum

m

vtrique polo iungendi laminam ferream , vnde

netul

ipforum virtus multum adiuuatur; & quz fer-

(Qin

Ya ipfi adiun&ta vocantur

armatwra magnetis ;

T

atque iidem ita muniti , magnetes armati. Ma-

npfï'

gnetes quippe eruti ex fodinis ferreis ; & fuge

dett

naturg reli&i, parum ferri attrahunt & geftant,

po

hinc eis hzc armatura ferrea addi folet, vt €o

T

maiorem virtutem attrahendi exferant. In ma-

d

enete igitur inermi adhuc & naturali, primo

Wli*

detegantur poli; (248.) qui detegi etiam pof-

qo

funt admouendo acum chalybeam & breuem

Wfig

magneti ; tentandoque; quisnam fit ille

locus;

; in fo-

Pt

cui acus. hzc perpendiculariter infiftat

j

lis hoc efficitur , in reliquis locis

lis. enim po

pro-

M 4

184.

Car.

X

-

proflrats acus;,. vel inclinata (altem, magneti ad-

hzret. DeteGis ita his duobus locis, lapis i

iisdem lguigatur, eidemque 'ibidem inducuntur

duo plana, ad axin magnetis, quantum fieri

poteft, perpendicularia ;.quibus peractis qux-

libet forma tribui poteft reliquo magnetis cor-

pori ; fi caneatur folum , ne axis abbreuietur,

|

quia exinde magnes virtutis fux quid amittit.

l:

Deinde ex fer-o non indurato , fed mollilimo,

!

formentur duz laminz politz , quibus a parte

inferiore inflexus edhzreat pes cubiformis , in-

1

ferius optime lauigatus , qui pes armaturg vo-

catur; qua laming lareribus magnetis firmirer

alligentur; atque fic habebicur magnes armacuss

qui ita comparatus actionem exercet longe ma-

jorem, & cuius pedes, omni czteroquin polo-

rum naturalium officio füngentes ,. iam vocan-

tur poli artificiales, | Solent artifices laminz fer-

rex iam applicate afpergere aliquid fcobis fer-

rez ; qua fi valde attrahatur atque erigatur,

»imis tenuem laminam effe flatuunr, & proin«

dc denfiorem applicant, donec aliquid fcobis

tàn'um attrahat. Magnetes etiam a quibusdam

ita atmantur, vt ii fecundam axem perforentur,

atque hic canalis deinde virga ferrea perfecte

expleatur, Sed, praterid, quod polt, & pe-

des armature , hoc modo &&i , non fimul ad

attrahendum. & geftandum ferrum concurrere

pottinr : multum

partis przeflantiffimz hoc ma-

do e magnete ex(culpitur. . In fequentibus ita-

que loco polorum naturalium adhibcbimus ar-

tifi-

DE 'A.TTþRACT'IþO.N E.

185

H

tificiales ; & loco magnetis rudis at

i5

imis, adhibebimus armatum.

:

qu&g ingr—

N

v fer

253Q

Qu

Caxterum notari hic adhuc debent fequentia.

$ Q«

Maggnes attrahit quidem ferrum etiam ienitum,

Iet,

fed. minus fortiter; ita ex. gr. ferrum frigidum,

in diftantia vnius pollicis a magnete.locatum,

Lt

o

attractum fuit vi 61 granorum ; fed igne füum-

prtt

mo.candefactum non nifi 26 granis ; .nec adeo

acio magnetis in ferrum frigidum & ignitum

S)[m'

LY

eadem eít , prouti. Kircberus ftatuit. .Explicari

hinc poteft , cur magnetes in hyeme maiores

JRCE

li5

edant vires, quam in ftate.

Conflitit porro

adhuc obfíeruationibus aliis, magnetem fortif-

m

fimum quinque horarum fpatio in igne vehe-

ylr

QCUt

menti detentum, & .candefactum, aliquid. pon-

1

[

deris fui perdidiffe, atque ita debilem redditum

1 d

fuiffe , vt frigefactus fcobem ferream non-com-

mouerit , at vero in verforium, aut acum ma-

if

ronm

gneticam , agillimam fuperftitis adhuc füe vir-

tutis edidit quzdam fpecimina.

lmmo obfer-

(

^

u

vatum fuit a Celeb. Muffcbeubroek , magnetem ,

/arte chemica in vitrum mutatum , aeque forti-

n

(

-ter attraxiffe verforium, quam ante. Statuen-

.dum itaque eft cum celeberr. Viro modo me-

)

(s

morato , magnetem quomodocunque, chemice

]] ad

q

etiam , tractatum manere magnetem , neque vá

ignis, vel menftruorum foluentium, vel falium,

m

j

ita deftrui poffe, vt vim penitus-amittat , nun-

quam amplius recuperandam.

Dicitur-etiam

! 2rl

Doa Francifco fadiffe 6 libras maggetis.optimi,

Uj

atquc

p

L

186

CaA»r.

X

em

atque na&um fuiffe exinde metalli librám dimi-

Ut

diam, quod etiamnum bene virtutem füam re-

t

tinuit. Zourm. des Sav. 1704. p- 574. Lamina

40

autem ferrea; fi ducatur füpra polum magne-

tis dextrorfum , tüm vero ftatim retroducatur

finiftrorfüum , maximam peartem virtutis prius

t

acquifit iterum amittit ; idem fit, fi lamella

t

ferrea, bene magnete imbuta , malleo füper in-

n

cudé pertundatur ; aut candefiat ; aut fortiter

Tn

inflé&atur; vel in circulum ruditer contorquea-

i

tur. Eít igitur magaetifmus eius indolis, vt fer-

(

vatum illum fitum partium poftulet in ferro;

[

quem tenuit hoc, cum iungeretur magnþtxf.

b

D

2j4.

f

)j

Tenuiffima acicula chalybea, gracili filo an-

nexa, tabulz iufiftat, in verticalem fitum coa-

a a magnete füpra eam admoto, fed a filo

3

impedita, vt ne plane magneti aduolare pof-

fit. Inter magnetem & aciculam ita fufpenfam

admoueatur poftea alia acus transuerfim , &

obferuabitur , priorem illico cadere, & a ma-

gnete deferi, Patet exinde , quam facilea via

fua detorqueri poffit vis magnetica; quia hoc

caíü acus horizontalis omnem vim abripit , &

in alium curfüm defledit.

Pertinet huc quo-

.i

que fequens experimentum.

Si magnes cx

vno polorum füorum füípenfos tenere pote

D. COT TE Q P SEESESEMIES -

aliquot annulos ferreos fibi libere appenfos ,

vnus vero ex iis ita füfpendatur, vt ambos ma-

ï

gnetis polos fimul tangat; tum hic vnus tan-

ntibus

t&fm fuftineri poteft a magnete, decide

omnis

DE ATTRACTIONFE.

187

emnibus reliquis.

Vel fi vtrique pedi arma-

(it

nIt

turz adhzferit lamina ferrea, magnes ad mul-

to minorem diítantiam agere obíeruabitur in

mina

acum nauticam , quam fi liber effet.

pe

Zs s'.

IC&KIKII

j

Tribuat magnes generofus aliquis vim at-

tractiuam pluribus ferramentis pro lubitu ;

ni

i

tum obferuari poterit , nihil. exinde ; ponde-

ris neque magneti decefiiffe, neque ferra-

[

mentis acceffiíIe.

Prima huius experimenti

U

inflitutio deberur Normanno ; folus vero 475i-

[ehe

Itoy

flouus dubium id reddidit, leuiusque fieri pu-

tauit ferrum magneti affridtum , ciusque viri-

bus imbutum ; fed experimenta ipfius nec ipfa

fibi conftant, nec, toties repetita, ad verita-

)u

tem adduci potuerunt.

In affridu itaque ferri

ad magpetem nihil huic decedit , fed ille vim

[

hanc iam ante in ferro latentem excirat tan-

ij

Y

tum vt vigeat ; quz prius quieta erat.

J

256.

Y

lj&

: Non impeditur magnetis a&io a corporibus

oleofis ; cuius quippe ope acus ex ipío oleo

n

poteft extrahi , quos fecit Frid. Hoffmaunus in

;

Demon(tratt. pbyficis curiofis, Dem. XLIF. Ne-

d

E)&

que vim füam perdit in vicinia adamantis po-

fitus , quod putauit D. Auguflinw , v. Jouru.

qüö*

L

des Sav. 1686, p. 22. Magneti e bilance fufpen-

fo admoueatur ferrum, vel alter magnes, tam

ud

nfOS !

prope, vt vtriusque actio mutua fentiri queat,

quo faQo, ponderibus alteri lanci impofitis, -

n

g

quilibrium reftituatur , atque obferuabitur :

nullum dati corpus inter omnia folida vel flui-

jj

t

*

188";

'CAPQ X

p

da hucufque cognita, excepto folo ferro, quod

illi magneti & ferco interpofitum. turbare pof-

U

ille

fit &quilibrium modo. obtentum., Aduerfatur-

Yet

hoc valde illorum fententiz , qut ftatuunt, exi-

Cot

re ex magnete continuo. talia effluuia, que ef-.

In

fluendo rcpulíionis, & infiuendo attrationis;.

fuf

cauffa (int,

Si enim vera eft hzec fententia ,

u

cencedenda erit tanta fübtiliras materiz magnes

ticz, qux nec a corporibus maxime denfis im-

Ti

Yi

pediatur. Sed nullam allegare licet, omnium.

fii

materiarum fübülium cognitarum , quz ad

Q

hunc fübtilitatis eradum accedat, Odores enim;

Eu

per quos ferrum a magnete trahi putauit Tache-

Wius, non tranfeunt per metalla, vitra , faxa..

Q

B

Thermometrum. mutationis omnis expers, ma-

net, fi inter ipfum ac ignem vehemeutem affer

l

modicz craffitiei interponatur,aut charta etiam.

Spiritus , omni arte cognita, volatiles redditi

vitro tamen ita coércentur, vt aut plane non,

aut lente admodum, trans illud penetrent. Lux

ipfa vitro certe minujtur, & plane intercipitur

t

ab aliis corporibus,

Quare ctíamíi omnia ma-

t

gnetis phznomena perfe&te per eiusmodi efllu-

b

via cxplicari poifent : vix tamen huic cauffz-

tuto confidere liceret.

Idem hoc phenome-

K

fy

num euidencrius adhuc oftendi poteft, (i adhi-

n

beatur verforium, quod quippe facilius ab a&io-.

li

ne magnatis, & ad maiorem ab eo diítantiam;

V

mouetur, quam bilanx attritui axis obnoxia.

b

Auxilio enim talis verforii cerni poteft, magne-

li

tem aCtione füa penetrare ormnia corpora craf-

D

fffima , 24 orbes ordinarios ftanncos , aut 5o

pau

N

DE ATTRACTIONRÉE.

189

qui

patinas aureas (ibi impofitas; immo, generali-

qof

tet rem exprimendo, detecta diftantia, in qua

hu-

fine omni interie&to corpore magnes agat in

od

verforium , plane nihil intereífe, quocunque

'corporüm genere illüd intéruallum repleatur.

u-

dU

In ipfo etiam loco ab aére vacuo acus chaiybea

feti

fufpenfa magnetis ope moueri poteft pro Tubi-

at

tu; vnde certum eít, a&rem nequicquam fub-

(s

fidii afferre ad magnetis actiones explicandas,

wti Sturifius quondam putauit.

Atque ne fu-

Iim.

z

fpicio aliqua oriri poffit , materiam masgneri-

oniny

*cam ad latus cedere , atque fic per ambages

Mþf A

agere, opera data fuit, vt magnes metallo vbi-

fa.

*'cunque ferrutninato claufus ferro exponereturg

y m

meque' etiatn inde vlla obíeruari potuit attra-

;

€tionis mutatio; nec fi includatur vafis

Qofcgl-

etit.

lanicis, vitro, aut aliis corporibus.

reiti

257.

du

"Pugnat quoque contra exiftentiam materiz

. [

Wnagnetice experimentum hoc. n tabula fta-

pl

Óa n

tuatur Verforíum, & ab admoto magnete de-

torqueatur in firum aliquem a meridiano ma-

i

cii

gnetico diuerfum :& violentum , in quo deti-

neatur. Hoc obtento; inter magnetem & ver-

j

forium excitecür ventus ope follis , aut aeris

D

| z(äo*

in vafe :neo condenfati, aut fclopeti pneuma-

tici; vel accendatur magna copia fpiritus vinig

gt

vel excitetur ignis ope lampadis; quibus-omni-

m

bus inftitutis obferuabitur, verforium non re-

u

linquere fitum ipfi datum, neque vel cantillum

T

Seturbari ex co ftatu, in quem a msguetetüit re-

1j)

üa&mm

pe

&

Y

Igo

CaAP.

X

ho

da&tum. Cum enim in tota rerum natura nihil

TnU

fciamus, quod magis intima corporum quo-

I

rumcunque vifcera penetret , fiue, intactum

at

quicquam relinquat , quam ignem : fequitur

tür

certe, vt hic etiam effluuia a magnete ad ver-

s

forium emanantia effet penetraturus & rare-

Aal

facturus, vnde aliqua relaxatio fitus violenti,

in quo verforium hzret , fequeretur , (i talis

n

materia magnetica exifteret,

Caterum quo-

que idem effedtus confequitur, vt acus ma-

gnetica verforii quieta maneat, fi magnes cir-

ca axem fuum , verticaliter tabulz infiften-

tem, rapidiffime rotetur, fi ex. gr. fufpenfüus

hareat ex filo longo & contorto.

Y

2598»

Tandem adducemus exempla magnetum

I

quorundam fortiorum & infigniorum, qua fünt

lequentia. Gilbertus quidem, qui alias, ob egre-

ia de magnete fcripta & inuenta , pater Phi-

lofophiz magneticz dicitur, fcribit, nunquam

w

-

fe inaenire potuiffe magnetem , qui accefferit

ad proprii ponderis quadruplum füftinendumg

vid. Galileus im Syftem. Cojmici Dial. 1II, p. 3€7.

Ín jom*mzl des $av. 168 35 p- 316, memoratur ar-

B&ese yepo dQ

tifcx fingularis quidam, Porilly di&tus , quiita

fciuerit armare magnetes, vt ferrum ducen-

ties ponderofius potuerint geftrare,In Commen-

tarüs Acad, Scient, Pavif. 2702 , p. 12 , mentio

ft magnetis , vendibilis pretio 20oo for. no*

fir monetew ; qui pondus tenebat :: vncia-

gt r w M mv

cum , ferri vero geftabat pondus 28 librarumg

hee

p

DE ATTRACTIONE.

,1'9 i

hoc eft, füum pondus quadragies. Ipfi vidi-

hi

inus magnetem , in Noruagia repertum , inez-

q-

mem , ponderis 8o libr. qui eftimabatur ab

d

artifice expertiffimo , poít adiun&am arma-

jtit

turam ; geftaturus effe 1oo libras , & qui vi-

V

res fuas extendebat, aut fpheram adiuitatis

f

habebat, 10 pedum.

Vidimus alios , maxi-

Iemï,

&na induflrria armatos , quorum erant ponde-

ts

ra in -Lotþonïbus :

jU0-

[1d«

propria

gefta

fphzgra aciuitatis

Cit*

L m

Esl

ij

96

i pedum

l-

2

as

us

P2

amseenreu

Íus

128

—

——

Q u

48

VWnde id fimul patet, fpheram actiuitatis in

magnete eíffe eo magis extenfam , quo maio-

j

rem ipíe tenet extenfionem.

fit

*

259..

d

p

Secunda magnetis proprietas eft admiranda

tAt

ápíius direüio , fiue verticitas ; qua nempe fit,

fer

wt vnus ipfius polorum, libere fibi permiffus ;

[

conitanter dirigatur ad feptencriones, alter ve-

Hanc Phoeniciis

y

ro oppofitus ad auftrum.

T

iam fuiffe cognitam olim, & Chriflianis inno-

jit

tuiffe in expeditionibus cruciatis, fed fere fine

u

ratione vlla, quidam crediderunt ; v, Jourza!

il

Quamuis enim veteres

des Sav. 1687, p. rj1.

3mi0

non latuerit prima illa magnetis proprietas;

ml

nempe attradio, ita, vt etiam Galeuus ferro e

Yi

vulneribus extrahendo fuaferi adhibenda em-

il

plaftra

W

—

192

CA,P' X

f

plaflra ex contufo magnere confeda: certum

TX

tamen eft, eos ignorafle hanc, qua magnes & fe,

& acus chalybeas ipfi affridias , boream verfus

fpi

Tut

circumuertit ; quod naturz miraculum circa

fiaem demum feculi tredecimi primo fuit ob-

pe

t£à

feruatum. 1, €. üd 3667 , p. 1336 Creduntali-

li

qui, Paulum Fenetum , cum ad Sinenfes profe-

&us fuiffet, in redimu fuo hanc qualitatem ,.

LUv

eiusque víum, a Sinis ad nos transportaffe

L

circa annum ri26o

Communis autem opinio

u

eft, Tobunuem. Goia, Neapolitanum , verfo-

riuti, fiue acum magnericam , inueniffe circa

Vi

fit

annum 13005 aut, quod veri(imilius eft, ma-

Ya

neris ip(ius, nauicule impofiti, víus, qualis

vfque ad finem fecali 16 in Chipa viguiffe di-

Ü

t

cicur, per Paulum Verennn allatus , & a Goiz

h

inacus chalybez, &ífridu me

fe)

[6)

nttuco excitan,

3

i

H

í

n

formam mutarus e

ts cuius deinde'ope fequen-

ti demum feculo magoz & celebres ilJe maui-

gationes inflirate fuerunt , a C olimbo quidem

anno 14925 a efpuiio & Magellane anno 35 19

vid. 1. c. 1676 , p. 137.

360.

;;;;

Tam icaque hzc dire&tio confpicua eft aut in

Tnagnete ipfo, autin ferro ipfi affridto. ille

Pl

*enim imponatur parug cymbz ex ligno, aut

charta fpilliori, confeGe, ita vt axis ipfius cum

horizonte coincidats iünaret fic aqua ftagnan-

ti, arque obferuabitur, vnum polorum fuorum

Girigi conftanter boream veríüs, alteram vero

ggnctis

Girigi ad-auftrum. ldgm ceraivur, fi m

fruftue

i)F. AT'TRACTIONE.

193

u

fruftulum in formam acus effingatur, in fui

nxedio capitello cauo donetur, atque fic cu-

NU

rf

fpidi acurz imponatur.

Hanc ob cauffam duo-

(Iftà

rum polorum , qui infunt magneti, quilibet

t d

peculiare nomen fortitur ; is fcilicet, qui Bo-

ial

ream verfüs dirigitur, eft polus magnetis borea-

lis; alter vero, Auftrum refpiciens ; eft polus

h

a

magnetis azfiralis ; hanc eandem denominatio-

nem adhibet quoque Sfurmius in Colleg. Cur.

J

pinin

P. 1L p. 2255 quam quidem alii auctores inuer-

tunt, ex fitu, quem magnes tenuit in fodina;

eifo

ca

vbi illum polum vocant borealem , qui in-hoc

D

fitu boream refpexit; auftralem , qui auftrum;

vid. Regnault. eniretieus pbyfiques tomo I, p. 215

guziz's

fede

€9 2175 qui deinde poli ita fiti in füperficie ex-

tra terram inuertuntur,

Hinc etiam artifices

ii

302

hac altera ratione nomina polis magnetum fuo-

rum infcalpere folent. In duobus diuerfis ma-

:qECB:

gnetibus, ob phznomenum mox memorandum,

Tl

vocantur pojus vnius-borealis , & alterius au-

g

ftralis , & vice verfía, poli amicis vnius vero

15 ]

borealis & alterius etiam borealis ; aut vnius

auftralis & alterius quoque auftralis, vocantur

poli inimici adeoque poli duorum magnecum

diuería nomina gerentes fünt amici; eadem

a

autem nomina Feqentes funt inimici.

d

, al

4

28612

;cut

Deinde eadem diredio cum ferro quoque

lcnnäü'

communicatur. -Si enim accipiatur acus cha-

;(;mm

lybea, quz in medio fui inftru&ta fit capitello

.

orichalceo , intus excauato, vt cufpidi cuprez

vel

fuüU'

C AT X

194

vel chalybez irhponi ; & füpra eam circum-

20

verti queat; deinde zffricetur hec acus ali-

qu

quoties ad.polos magnetis , obferuabitur, eam

hi

nunc etiam conftanter uno füo extremo boream

bur

verfus, altero.autem ad au-färum,»dirigi. Quod

ádem fit, fi acus vulgaris magneti affricta char-

qi

Wi

tulz transuerfim infigatur, & aquz fic innatet.

«

'Talis acus dire&tione magnetis imbuta "wocari

folet verforium ,-wel acus maguetica; vel acus

Ü

nauticas atque fi eadem , ad auertendum yen-

tum , includatur pyxidi vitro obtectz , tum

In

Nocatur tale inftrumentum compa(us nauticuss

atque extremitas acus boream ipectans dicitur

fi

etiam cu

H

pis , auftrum vero refpicieas cauda

eiusdem.

fi

t

262.

Qu ad fabricam talis compaffi requiruntur,

precipue huc redeunt.

Conficiatur acus ex

chalybe puriffimo, temperato, ita vt ea colo-

rem teneat eleganter coeruleum, neque in illa

coní

piciantur partes heterogenez , rimz , aut

fiffurz.. Chalybs quippe talis multo maiores

nanciícitur a magnete vires, quam fimplex fer-

rum. QCircalongitadinem acus experientia do-

Pe4- $49 )P CAe p um ( — B P

cuit, hanc effe optimam, fi 6 pollices non ex-

t

-t

cedat. Pondus earum difficile determinatü eít,

f

& curam reguirit ; (i enim fint nimis leues

[

non tarm facile mobiles funt , neque conflanter

ti

ad eundem locum reuertuntur; ponderofiores

q

autem flylum nimis grauant. ^ Prcinde opti-

mum id effe deprehenfüm fuit, vt, (i acuslon-

Ba fit 6 pollices ; pondus eius fit inter 50 &

29

W

DE A'T TR.&C'TIONE.

I95

A

Iffl

ili-

200 grana; ex quo de craffitie iudicare licet,

quz, fi nimis parua fit, maxime acubus nocet.

AT

Fieura acuum fimpliciffima optima eft ; hinc

m

male inftar fagittzc formantur , aut ornamentis

ld

quibusdam inftruuntur, velinciduntur. Refe-

I

rat acus lineam rectam , quz vtrinque in api-

a[e[l

cem definat fiue rotundum fiue planum.

Ca-

OC

D)

pitulum zneum conice excauatum effe de-

