Be37-1
author: Krafft, Georg Wolfgang

t

N

—

-

.

—

-

E.

—

ii

*

m i

d

d

* RC

E

X

d

3. as

E

P*f

s

z

;

d

D

2

*

"

&

i .

i

t

OM p

Es

$

MY

"

y

RC

ä

zO L AE

*

VE

T

fs

.

f

:

a 3j

Vk.r. N

z

D

2

j

m

E

*

2

«

j5

*

Is

ï*a

[5

"

E

AU

L*

»

if

*

3

j

*.

-

Yw

£

h

hd

?

LA

"YUA

E

W* pecm

7

Z

rx

3A

v

v

E

" d

i

ia

2v

N

Qu

P s RA P

E

AR

Ea

L.

n

5

?

4&

*

£

vt

*

EC

5

a

$

;«

AE

—

-

-T

[2

GÉGFDMAHENTA. — m

|

ï

/!(.t.fm

2

[-

n

N12«51171888

5

U

24

DL

I

i

LEU

uB Tübing;—:r:

atl t

B rcm

st

——

—

pHYSLICA

VNIVERSA

TRIBVS TOMIS

COMPREHENSA

C

l

À

C*

P

5latt-roolfe-oer S58dpbtnper mbfbneiben, xmü

jtenscbeilbinpem,

PRAELECTIONES

ACADEMICAE PVB8LICAE

PHTSICAM

THEORETICAM

COMMODA AVDITORIBVS

DO

CONSCRIPTAE

A

GEORGIO WOLFFGANGO

KRAFFT

PHYSICES zr MATHESEOS P P. .

ACADEÉMIAR, SCIENTIAR PETROPOLITAN.&

ET BEROLINENSIS, MEMBRO

EBITIO -AYCTÍORRE

o

L

x

*

VOR L

IÉ FWl rA La EL 2efon

TVBINGAE

Syuri5vs IOH GEORGII COTTA,

NMIDCCISXET

w-—wRS C

u v PU V OA

—

——

exc

A

&34,42 Z

[3

at

a

p

ss

E

A

,

AE

Se

AA

s

*)

)

d

13

27

A

N

2)]

R

s

A

AT

d o

Jeg

j

E

SSSS

AE

(e

a

X

SSS

r E d

NH

)

ET

AE LAf

AVDITORIBVS SVIS

þEREXIMIIS

ATQ!VE PRAESTANTISSIMIS$ |

S- PQ Dc

GEORGIVS WOLFFGANGVS

KRAREEFT,

*

-t93603-

"Nfiros poftquam accu-

ä A änimos

*

.

7

J

Q

ratiori diligentia Phyficis et-

i,.;

iam excolendos clementiffime

mandauit .Sereniffimus Dux nofter,

atque Vniuerfitatis huius INutricius In»

X2

dulgen-

PRAEFATIO.

dulgentifimus, CAROLVS: acroa;

f

fes faciende funt non interrupte , &

f

quouis anno abfoluende , in Phyfica

primum ThLeoretica, per femeftre quod-

libet hibernum ; tum, per femeftre

I

f

fübfequens zítiuum , in eiusdem par-

tibus Mecbamicis & Optids, atque fi-

f

mul in Phyfica Ebcperimehtalz' ; quam

hanc Idem immorralis glorix Princeps

munifice auget quotannis, atque tuetur,

Ad hoc falutare inftitutum . requiritur

[

l

ergo libellus commode , nec magno

pretio, parabilis, qui in omnium ma-

nibus veríari poffit; poftulatur eius-

dem ea difpofiio, quz & vna ferie

vtrique femeftri refpondeat , & pre-

Ícripto

PRAEFATIO

NU

fcripto tempore perducatur ad finem;

T

neceffaria tum quoque in eodem eft

if

frequens Experimentorum cogmemo-

quo

ratio ac intercalatio ,^ Collegii Experi-

velre

mentalis futura bafis; pofcitur denique

| p

facienda mentio recentiffimorum in hae

i f

fcientia inuentorum ; ) qurbus expri-

quim

mendis maxime fecutus füm Celeberri-

Is

mü Petri van Muffcbeubroek. In[litutio-

(

*s Pbyficas, anno füperiori 1748 edi-

Durttlt

fa , tanquam archetypum , quem imi-

nagno

tari omnes concupifcant.

Eiusmodi

1 T

voluminis , quantum in me fuit, pri-

: gl

7/4 hacce parte, quam dicatam integra

ftié

mente Vobis volo, ieci fundamenta,

m

hanc ajtera , fi vitam & vires Deus con-

ripto

X5

ceíTe-

PRAEFATIO.'

cefferit , proxime . fequetur.

Sextus

T

iam agitur annus, ex quo in opere

f

inüitutogue hoc pulcherrimo omni ani-

h

mi iei contentione verfor , neque. vI-

f

lum:eorum preterire paü"us füm, quin

li

ominià indicata, Deo ,. cuius etiam. hz

Ín

fcientiz; eximium funt munus, iuuan-

n

te peragrarem.

Addidit. mihi femper

I

docendi & ícribendi letitiam & alacri-

i

tatem . Veftra

in

Auditorüs . noftris

a

frequentia, & fru&tus vberrimus, quem

hinc cepiffe fe haud pauci funt pro-

fefli. . Pergam etiam, dum vita fup-

petit, tenere hanc viam , vt potiífi

mum. Seremiffuuo Principi noftro, Zm-

pliffünioque. Senatui. Academico pro maxi-

——

Inis

E

PRAEFATIO.

AU

mis in me collatis beneficiis, vtcunque

p

facultas fert mea, grates obedientia re-

at

feram ; tum vero ftudiis Veftris, Phy-

I

ficis pariter ac Mathematicis , ad. glo-

ia

riam Dei, tantorum. operum fapientif-

n

fimi fabricatoris, valentia, & laudanda,

iU

pro virili parte afferam incrementa.

m

Vos diligentia, & amore in me Ve-

ii

fro , hos porro conatus meos egre-

volts

gie iuuabitis. Valete. Scripíiin Aca-

quem

demia noftra Eberhardina d. XXI

pIO

Marti. MDCCL.

j f*

poulh

Cs

]

Á

-

Q2

um*

maxï'

'.ï

gl

«€08) o (882

PREFATIO

ALIERA!

u 1w01 iat borum Phyfices elemene

C

torum) editio prodeat, mom mece[fa-

1)

]

viumn. e[fe dzm'mus , ut bunc libellum co-

piofe orbi literario commuendemus , qui

/;11

i

prima iam. "oice tamto cum applau[u etiam

[

im exterorum, [cbolis veceptus reji. Ex-

ponamus paucis, quod pauca adiecerimus

W

d

priori editioni , que a Domims Zuditori-

bus, quum im explicatione borum vudimen-

torun ver[abamur, defiderari vidimus, &

que fine ommi dubio D. Amteceffor mo-

Jter. defideratifimus: $- ummmpirs ipfe fupple-

viffet , mifi ad. fublimiorem . Pbyficam ad-

difcendam. auocatus dudum fuffa. —Im

con[cribendo aliquo libro , qui tiromibus

de[-

PRJEFA TIO.

deflinatus eft., aom femper potef? prae[axire

Aucfor , quamtum vel- leuffinne. difficil-

v ehet

tates amimum difcipuli impediant , quomi-

qus d Jecientia, quam tra&at , ulterius

ii

progrediatur , meque enim) ommü gnomon

J L

, (i

Jaltem vie Jufficit, fed cum multis difce

pz)lz's Preeceptor ipfam viam enetiri debet,

;;mjam.

E

2 in aliam quam defideratam : "rbem u-

H

Tif

venes deferantur. NNulli denique dubitamus,

dcj/ïcf/äre adbuc plura, que ad ulteriorem ar-

Ál

(itte

TA

gumentorum , que w boc volumüne tra-

Ilj

élantur , expofitioemi egregie facere po-

LA

trtij]ämt , fed cum im nirüiam molem liber

Í :

n

exereuiffet, veferuabimus reliqua. publicee

i

D

eius explicationi.

li

Tubingz 1 April, 1761

TO

IOH, KIES,

ij

Philofophiz Profeffor.

^ ORDO CAPITVM.

I. De Natura Phyficz. p. 1.

II. De Corpore,. eiusque a;tributis.

——

p. 8.

IIt. De Vacuo. p. 27.

IV. De Loco , tempore , & motu.

P. 53-

V. De Corporum viribus. p. 49:

VI. De Motu compofito. p. 62.

VII. De Grauitate. p. 73.

VIII. De Viribus centralibus. p. 127. .

IX. De Corporum qualitatibus. p.139*

X. De Attra&lione. p. 163.

—

.XXI. De Cohzrentia. p. 269.

XII. De Fluido in genere. p. 222

XIII. De Aqua. p. 250.

lh

V8 (

XIV. De lgne. p.253.

D

XV. De Aére. p. 291.

&t

iv

XVI. De Msteoris. p. 351.

«(

tg]

L:

D

CAPVT

[m

J

us

at

)

:

[35

ï

2

[

»J I,.

ES

S

TILU LE

l'fl.; lj Hlä' l4slr

5

E

u

t

El

TT

fa

A

[ny 1]1)."1 v

QD?

'*

$

VEX

CO

J

« Oz

A

$

N*—X«

e3)

e

u7 i

*

7

E

CAPVT. EL

DE NATVRA PHYSICLJE.

sf

)

n

;x

m

I

A

/)N

NU

-X

1.

(i

--

e»,

N

Hyfica, fiue Philofophia natuva-

RO eZ

lis, eft fcientia corporis a na-

IH

ATRU J

A

?

(

i

tura orti; vel, quod eodem

recidit ; efít ícientia eorum ,

quz per vires naturg fieri pof-

funt.

2*

Scientia eft cognitio per cauffas: hinc Phy-

fica eorum omnium, quz de corpore naturalí

Obferuat, rationes redderetenetur. Porro fci-

entia requirit principia; quz in Phyfica duo

fünt, Rafio & Experientia.

Per hanc ea, quz

de corpore naturali fenfuum ope obferuantur;

collgimus ; per illam vero vnam propofitio-

nem ex alia legitime deducimus , nexum eae

rum perfpicientes.

3- EX-

Ca»«l

^

lt

m

Experïcntiax füb fe z—;)mprehendit Obferua-

y

iiones, quando ad illa folum attendimus , qua

fine noftra accedente opera ipía per fe natura

przftat ; quz fünt vel vulgares , in quibus fi-

ne inftrumentis, folis fenfibus, obferuamus ;

aut artificiof2 , vbi inftrumenta. & machinas

adhibemus, veluti in Aftronomia. Eadem quo-

que comple&itur Experimenta, vbi artifex ea

|

f

combinat, qu& folo ordine natur& non con-

li

veniffent , eo fine, vt intelligat , quid in his

i

circumítantiis naturz vires cíficere poffint &

f

foleant.

H

4

Corpus dicitur, quodcunque fub vnum , plu-

res, aut omnes, fenfus noftros cadit, & pre

fioni in fe faCtz refiftics veluti ftella, a& 8os;

l

pomum, &c. Subtilius autem Leibnitio quon-

dam . Corpus di&um .füit mens momenstanec.

1

Commerc. Epifl. inter. Leibu. Q Beru. Tom. 1. p.

|

é2. Naturale porro id eft, quod a fola natu-

ra producitur, neque ab arte aliqua humana

proficifcitur.

$.

Naturas corporis fcilicet , eft huius ftru&tu-

Cä

ra organica, ex qua, mediante motu, ad va-

Ü

rias fübeundas mutationes eft difpofitum. Ex

*

hac, quicquid fluit ac oritur: id corpori eft

]

uaturdle; quicquid vero ex hac non confequi-

E

tur: id eit miraculofum.

Hinc vires naiure

[

unt

ä

pE NATVRA PHYSICA,

3

ï'unt illa ftructura, ac illi motus , ex quibus

li

mutationes corporum , hoc eft , eorundem

qu

ph&enomena ; confequuntuf.

OR

6.

g f

u

T

phenomená corporum naturalium;'äüt áfa

paritiones , funt omnes eorundem mutationes ,

juo

q77

fitus, a&tiones , paffiones, quz fenfibus ob-

jone

feruantur.

|tà phznomenum :ufartiomi$ ex-

his

hibet hortus poft pluviam ; fitus , afterifmus

u

in coelo v. g. Leonis; ftrata lapidea terrz in«

fita; adionis, lapis delapfus in mollem ceram$

palfiomis, cauitas inflita huic cerg,

j

75

p

HOS;

! Cognitio rerum omnis eft triplex 5 prima

iflorica , qu fola rei alicuius phazenomena-enu-

qllOIl

fattl

merare valet; nobilis quidem , fed infima ; fe-

n

cunda pbilofopbica, que phanomenorum cauf-

ndte

fas allegare nouit, nobilior iam j tertia matbes

matica, quze & phenomenorum, & cauflarum

(f1an4

allegatarum , magnitudines dimetiri didicit $

nobiliffima omniutn:

lam vero; quis hanc fi-

bi non expetat? Hinc vt omnimoda in Phyfi-

t (

cis obtineatur certitudo , vtque veritates hic

ad n

detecte ád víus hominum pro arbitrio poffint

B

applicari, conuenit métiri tam cauffas, quam

"

phenofnena, quotiescunque facere id licet.

Quod cum doceat AMatbefis para , vtpote mes

qr

Mas

j

t

tiendi fcientia, euidentillimum eft, fine

fant

thel

Aa

4

Car. I

d

thefi pura perfe&tam de rebus naturalibus cos

Q

gnitionem non dari.

f

8.«

Cum itaque phznomena naturalia aut phi-

lofophice per cauffas generales & proximas,

aut matbematice per menfüras, explicare cona-

:I

mur : vtiliffime attendimus ad fequentes regu-

las a Nevvtono praícriptas, quarum veritatem

nemo eft, qui in dubium vocare poflit, fi mo-

t

[

do certitudini inconcu—fïæ -üudcat.

]

9.

p

Prima eft: Cauffe zerum naturalium non plu-

Q

W

ves funt admittende , quam que vere funt, earum-

que pbenomenuis explicandis fufficiunt. — Rejiciun-

tur hinc, cauffarum abundantia, in quibus plus

j

eft, quam in effedu; & cauffarum falfitas vel

non - exiftentia, quarum nempe veritas nec

ratiocinando nec experiundo poteft edoceri ;

quales cauffz dicuntur bypotbefes , qu idcir-

co ex Phyfica fünt profcribende, cum, quic-

quid ex illis cofligitur, fit inconftans, égdem-

que fcientiam impediant potius, quam promo-

veant, magisque conducat; ignorantiam füam

prpfiteri, quam in vana caufía acquiefcere,

ä

IQ!

I

Secünda eft : Effetluum ä&"iu!

[

;H

um eiusdem ge-

aeris eedem funt. caufJe. " l'oftulat hoc omnino

naturz fimplicitas ; íi enimy videam lapidem

deorfum

DE NATVRA PHYSICJA.

y

ls

deorfum deícendere apud nos ex vi grauitatis:

quis dubitet eiusdem effe&tus eandem cauffam

futuram quoque effe in America? fimiliter iu-

dicabis, de cauffa refpirationis in homine &

bruto; de reflexione lucis in terra & planetis ;

xt Dbi'

de vmbra

]mnàS;

proie&a poít corpora terrena. &

CODo

planetas.

gl*

Yr.

AC

Tertia eft: Qualitates corporum, que intendi

imy

€9 remitti nequeunt , €9 que omnibus, in. quibus

experimenta inflituere licet, corporibus competuut,

ro corporum wniuerforum qualitatibus babesi

poffuut. — Video ex. gr. in terra noftra omnia

corpora effe extenfa , habere vim refiftendi::

j plu

At

cur ergo non tribuam quoque hanc eandem

qualitatem aliis corporibus diftantibus , Soli,

jcim

]5 p]llS

a5 Ye

Lunz , àut fübterraneis , nunquam ;nihi vifis ?

12.

5 x

loctr;

Confequitur ex Phyfica alia fcientia , que

jucit

Jeleologia vocatur. Hec indagat fines, pro-

pter quos omnia in rerum natura fünt a Deo

qie

x dett

creata; fed perfici nunquam poterit, quia fco-

tOrD*

pos omnes, quos Deus (ibi propofuit, in quo-

yfüdt

libet corporum genere, eruere humanz faga-

citati conceffüm non eft.

Interim tamen ma-

( !

xime notari hic debet , quod Leibuitius afferuit

in AGis Erud. Lipf. 1695. m. Aprili.

Finales

cauffz fübinde magno cum fru&tu etiam in Phy-

nf

ficis fpecialibus adhibentur; & tenendum elt,

ynino

omnia in rebus dupliciter explicari poffe, per

jderm

3

iregnum

ufum

6

CAP; I

[

regnum Patentiä, feu cauffas efficientes; &

l

per regnum Sapientie, feu per finales.

13.

WVt omnia corpora naturalia, quotquot eo-

rum obfíeruationibus fe noftris in hac tellure

fifunt, commode ad genera quzdam reduci

offent , Phyfici ea diuiferünt in tria Regza

fic dicta ; Foffile aut Minerale , quod omnia e

terris effoffa , crefcentia ; egetabile , quod

lj

omnes plantas , crefícentes & viuentes ; 4mi-

fl

male, quod omnia animalia , crefcentia, viuen-

f

tia & fentientia, continet ; quibus addunt alii

h

Regnum Atmofpbericum, quod aérem, ignem

D

1

& meteora; & Marinum, quod omnia corpo-

xa in maribus reperiunda, comple&itur,

[

j

14.

li

ii

Denique vix dici poteft, quantum vtilitatis

li

ex genuinz Phyficz capere nobis liceat ftudio.

)

Inferuire valec ea non enumerandis vitz no-

ftre vfibus & commoditatibus ; facem nobis

!

[!

przfert in aliis fcientiis, facris etiam , maxi-

me vero in Medicina.

Liberat animum a fu-

perftitione, dum veras variarum apparitionum

cauffas nobis aperit ; vt definamus credereignes

ex. gr. in atmofphera quandoque apparentes

T

effe cacodemones, aut animas errantes, aut

[

in deuia! abducere peregrinatores ; aut tempe-

lt

ftates cieri poffe a fagis, & quz fünt aliz nu-

£*. Dire&e vero nos manu quafi ducit ad

(

COSHQ*

DE NATVRA PHYSIC £.

T

cognofcendam exiftentiam . Dei vnius , & fo-

lius, omni & potentia & fapientja eminentis.

lj.

s

Hanc Phyfice dignitatem confirmamus ali-

'ellurg

quot teftimoniis , grauiffimis certe, & primo

edud

quidem 5ezecz , qui in Natur, Quaft. lib. I. Praf.

??gli&

dicit: Equidem tuuc maturg verumi gratias ago ,

ja €

cum illam non ab.bac parte video , que publica

od

eft , fed cum fecretiora eius iutraui: cum difco,

Y

ug vuiueri materia [it, quis autkor, 9 cuftos,

(lud

quid fit Deus; mifi ad hec admitterer : non fue-

ndl

vat opere pretium nafci. . Deinde Bacomi de Ve-

igncm

rulamio ; qui de augm. fcient. lib. T, p. m. 34,

inquit: $2 animus cuiuspiam contemplatione re-

Forpü-

rum nature corruptibilis imbutus fuerit , iuxta cum

EpiGeto fentiets qui cum pridie exiens muliercu-

lam ob fradam ollam plorantem cernerets poftri-

die etiam exiens aliam , mortuum filium deflen-

ii

frodis

tem , con[piceret , dixit: beri vidi fragilem fran-

'gi, bodie vidi mortalem mori ; quare optime €$

g nv

noli

valde fapienter Virgilius cogmitionem | caufJavum

cum metus omnis profligatione copulauit:

mu

Felix , qui potuit. verum cognuofcere cauffas :

T

donin

Atque metus omues, €9 inexorabile fatum

Subiecit pedibus , frrepitumque Acberontis auari.

i

us

Tertio Pbil. Melancbtbouis,qui in Initüis dothri-

n£ Pbyfice lib. Y, fol, 17, ftatuit, Tofa natura

;cmpe'

verum. velut. tbeatrum e(t. bumami ingenii, quo

Deus vult afpiciy ideo indidit bominum mentibus

p n

cupiditatem confiderandarum rerum, 9 volupta-

j *

iem,

A 4

o

8

Car. Il DE CORPORE,

d

tém, que agnitionem comitaturs be cauffe imui-

tant fana ingenia. ad confiderationem uatura, eti-

am[i vtilitas nulla fequeretur 5 ideo Deus bas flam-

mas indidit menti, incitantes ad inquifitionem na-

iure , ut bec dotirina primum fit iter ad. agnitio-

nem Dei , deinde vt mon(lret vite prefidia.

CAPVT IL

DE CORPORE, EIVSQVE

ATTRIB V TIS.

3

c&

16.

Elufi corpora extra nos dari non nifi fen-

1

V

K

füum ope intelligimus : (4.) ita corundem

varias proprietates eodem auxilio cognoíci-

mus. Sunt aurem hz duplicis generis, quz-

dam conueniunt omnibus omuino corporibus ,

ita, vt nullo artificio tolli ex iis queant , &

vocantur Zftribuía ; quixdam vero aliquando

tantum , aut fingularibus, adíunt , & vocan-

tur Qlalitates.

17.

Attributorum quzdam hodiernis Philofophis

funt indubia, de quibus nemo litem mouet ,

qualia fünt extenfio , iuertia , impenetvabilitass

molilitas , quiefcibilitas , qua ex inertia, i. e. in-

f

differentia corporis ad motum & quietem, fe-

f

quuntur ; figzrabilitas , quz ab extenfione fini-

[

ta deducitur.

Quzdam vero funt dubia, non

Y

.omnibus agnita , vti funt grauitas, attra

dio, &

j

eledri-

l

EIVSQVE AT'TRIBV'TIS.

9

?nuf-

eléivicitzs, de quibus fingulis ordiue füo agene

tll

dum nobis erit.

j

B

3X8.

iM«

Qualitates autem corporum naturalium di-

;nitl'()j

vidi folent fecundum ordinem fenfüum noftro-

rum externorum.

lta corpus aliquod depre-

hendic Guflus fapidum , infipidum , falfum, dul-

ce, amarum , &c. Olfatius odorum, inodorum;

fovidum, &c. 4uditus (onorum, infonorum ,

T

acutum, graue, &c.

Vifus opacum , pelluci-

dum,

coloratum..

Tadus flaidum, firmum ,

calidum, frigidum, durum, elafticum; molle;

afperum, leue, &c.

De quibus füo pariter

ifete

loco erit tra&andum.

qdem

W

I9.

! qUZ

Sunt porro proprietates corporum quzedam

riDUsy

reípediue tantüm vniuerfales, quales funt Vis

-

yiotrix , diuifibilitas, figurabilitas , & eletricitas.

n

Prima enim non omnibus corporibus ineft, fed

vocan-

his folis, quz in motu fünt pofita; nemo enim

dixerit, corpus quiefcens przditum effe poten-

tia moueudi.

Reliquz autem tres competunt

fop

j

iterum non omnibus promifcue corporibus ,

fed illis folis , quze maiora (ünt, atque ex ele-

Que

TL

jii

mentis compofita, adeoque in hic iterum pof-

"

fünt refolui ; non autem elementis ipfis phy-

]j -

ficis, que corpufcula vera quidem fünt, nec

i

tamen vlterius poffunt vllis viribus naturz di-

fon

vidi, aut aliam figuram nancifci; aut atmo-

uo ele&tricitatem nanci-

/); &

fphær; ambiri, ex q

cantur.

t*

A5

IO

Car. Il nE coRPonE,

fcantur. Corpufcula autem vera dicuntur ele-

menta, quia, etiamfi füb íenfüs non cadunt

immediate, (4.) hos tamen afficiunt mediate.

— (5 £C o

20.

De attributis itaque corporis naturalis aCtu-

ri, confideramus primo exfernfioneim, quz, geo-

metrice fpeGtata, eft quantitas vnius , duarum,

vel trium dimenfionum ; Phyfice autem ex-

penía, eft pofitio elementorum extra elemen-

ta, in extenfione quauis geometrica, qua ba-

fis quafi eft Phyfice.

[

21.

f

Hinc manifeftum effe poteft, in hac exten-

fione naturam corporis non effe pofitam, velu-

t Cartefio-olim vifüm fuit.

Requirit. enim

natura cotporis ftru&turam , ad fübeundas mu-

tationes per motum, (4.) quorum neutrum

ex fola aliqua pofitione fluit.

Deinde, fi in

extenfione confifterét effentia corporis; ex hac

certe deducenda effent omnia illius. reliqua.

attributa, veluti ex effentia circuli in Geome-

tria omnes eiusdem proprietates deriuamus ;

fed quis quz(o ab extenfione deducat mihi ex.

t. inertiam corporis? vel foliditatem eius-

dem? extenfum enim intra extenfüm confide-

rant fine vllo impedimento Geometrz; atque

in idolo vel fimulacro, quod redditur a cauo

?

fpeculo , & in vmbra videmus extenfio-

nem perfede penetrabilem.

Vt taceamus ,

natu-

ElVSQYE ATTRIBVTIS.

II

de.

nammm nos corporis plane ignorare, cuius

ilunt

quippe nihil nifi externum COrticem | per-

dlel

cipimus ; quis ergo dicere poffit, in hoc vel

illo attributo, ad quod abftrahendo peruenit,

illam effe fitam ? Quod idem quoque de ex-

ten(ione folida dici poteft , quam pro effentia

d

corporis habuit Haugenius in A4dditam. ad Difcur-

ge

*

ff

Jum de caufa Grav. p. 162.

(

224

maw

R

Extenfio georhetrice fpectata diuifibilis men-

te eft in infinitum ; neque vllum admittit ter-

minum autlimitem. Nam fi poft quotcunque

fe&iones linez alicuius peruenires ad partem

Yttlte

vlterius infecabilem : hzc certe effet pun&tum,

dl

quod folum infecabile eft in linea 5 fed ita linea

enin

con(ítaret ex certo numero pun&orum,; quod

abfüurdum eft Geometris.

$ f

Idem hoc applicari

poteít ad füperficies , & corpora geometrica.

i

!

f

Neque obftat , quod obiecit quondam Epicurus,

YX hat

contineri fic infinicum in finito ; fenfü enim geo-

Jiqui

metrico hoc non eft impoffibile, fed in omni di-

menf(ionum genere fit,. vti modo demonftraui-

o

rlb

mus; ita in triangulo finito infinitus continetur

hi

pun&orum numerus ; in prifmate tríangulari

di

finito infinitus triangulorum numerus, & fic

uDMe'

orro in extenfione füperioris generis femper

eft infinitum inferioris.

Nec minus fractiones

gfqüö

hz

x

x

Li

&c.

in

(

? 495

8? 18^?

infinitum . fümtze

continentur in vnitate , eft enim illarum ad

;nfw- j

Qu5

infïni.tum VSque continuatarum fumma eq

uUa-s

lis

t

12

Car. Il nE CORPORE,

lis vnitati; aut in genere ïæïæïæ £ &c.

4 na nna nnaa

mn

:5 $ €x

L o—- quz feries generalis cum priori fpe-

a (n-1)

ciali coincidit, fi flatuas m zi 1,at 2, &

n zo2a.

Nihil quoque impedit, quod obiecit

Galileus, in Mecban. Dial. 1, dari (ic infinitum

vnum altero maius & minus ; hoc enim in.

ä

confeffo eft Geometris, infinita extenfionis, qua

aliud quid funt quam infinitum viríutis, non

p

effe :qualia.

lí

23«

[

f

. Sed an extenfio quoque phyü;:e fpe&afa fit

ntx

diuifibilis in infinitum , difficilior eft queftio. Si

qi

definitioni (20.) inhzreamus, ftatim ex illa con-

Y

fequitur negatio quzftionis ; quia enim hzc ex-

qi

tenfio eft pofitio elementi extra elementum :

corpus phyficum certe omne eít ens per ag-

)

gregationem , quod extenfiones geometrica

k

non funt. Ergo illud diuifione inftituta pote-

]

rit refolvi in füa elementa, neque viterius,

[

l

24«

2

Oftendunt deinde variz obfervationes, none

dum quidem eui&um plane, fed maxime ta-

men probabile effe, corpora naturalia neque

d

ab ipía natura , neque ab vlla artc humana,

Ü

diuidi poffe in infinitum. Nam fi ex. gr. in hac

[/

partium - infinitarum poffibilitate accideret,

l

quod facile poffet, vt in vegetatione planta-

parti-

ä

rum annua n*atura hoc anno .diuideret

culas

EIVSQVE ATTRIBVTIS.

13

« d

culas fücci in alias decies minores ; longe

t

maior firmitas plantarum oriretur ; quam in

]

alio anno ; aut longius crefcenditempus ; quod

ii

vero nullis confrmatur experimentis , neque

N

in regno vegetabili , neque in vllo alio.

Ita

Joiedt

etiam aqua, vel millies deítillata, nullam nouam

nitit

fübit formam, quia partes mininias vlterius diui-

um

fibiles non tenet. Facit huc fequens experi-

T

mentum ; Capiatur marmor ruditer tritum in

D)

ili

Ia

us tufum, aliud fübti-

puluerem ; aliud fübt

liffime ; tum zquales horum puluerum quan-

titates cum liquefadta cera feparatim comini-

Íceantur : apparebit, tres haíce maffas indu-

t t

ratas diuerfam habituras effe firmitatem. Sal

) 9

quoque, fi foluatur in fuo menftruo ad partes

|Cott-

inuifibiles , exficcato poftea hoc, idem (ane,

TSS

quod prius, redibit. Diftingui autem hic de-

qum

bet inter partes corporis actuales & poflibiles;

e d

phyficas atque metaphyficas ; reales , atque

ettd

ideales; inter vires nature aut artis & omni-

p0[€'

potentiz diuinz , quarum hzc non in partes

2

folum infinite paruas, fed in nihiluin quoque;

redigere poteft omnia corpora,

D

a

25.

ne U

Ne

quit ipitur negari , poffe fieri, vt omnis

nqu

diuifi

0; quz in corporibus maioribus contin

m

git;

fep

aret modo partes ,

quz fünt uzitates

jhuc

nature, elementa, atomi,

aut corpufcula iníe&i-

atb

lia determinatz figure

& magnitudinis , in

u

creatione rerum ipíis tri

bute a liberrima Dei

pzl'ti'

Voluntate ; vltiza Jblidq, indiuidua.

Quodíi

guläi

vnic9

14

Car. lÍ nE CoRPORE; :

vnico experimento probaretur , talem vniftas

tem frangi & difcerpi denuo poffe, conclude«

remus tum, corpora a&u diuifibilia effe in in«

finicum.

Videntur porro harum atomorum

quzdam inter fe perfedte (imiles , vti in radio

lucis rubro ex. gr. qui per refradtionem in prif-

a u o n s M n .. du

mate vitreo ortus eít ; aut in mercurio, trans$

poros corii preffo, apparet in globulis fibi fimil-

limis, nec vlla nota diftinguendis.

ü

26.

I

li

m N&ndum igitut co

mprobatum eft, diuifibili-

Ti

tatem effe attriburum corporis naturalis abfo-

Itj

lutum; (19.) competit nempe ea folis maiori-

W

. bus, & compofitis, miínime vero atomis aut ele«

k

mentis , quz czteroquin vera funt corpufcula

Y

pimirum rceliquis attributis & dotibus praedita:

AT.

Sunt corpora naturalia diuifibilia ; etíi noti

[

in infinitum , tamen in fubtilitates admirandas

quas nullo ingenio;

nulla perfpicacia. commpre-

hendere poffumus ;

id quod aliquibus tantum

Filum fericum fime

exemplis comprobabimus.

?

ä

pliciffimum , 36o pedes

longum,; pondus vniu$

rum 12

grani haber; poteft vero pollex, quo

1

pedem conficiunt, artificio geometric

o diuidi

[

in partes 6oo vifib

iles adhuc; quz fingulg la-

li

titudinemi tenent capilli tenuioris huma

ni; ad»

ifibile

l

eoque memoratum granum materiz diu

[

4060 oculo vifibiles:

á&u ipfo eft in partes 259

Artifices ex vno aüri gtan

o ducunt filum. $99

pedés

EIVSCLVE ATTRIBVTIS.

1j

us

pedes longum ; quod itaque actu potuiffet diui-

]

udes

di in partes conípicuas 3600000.

Idern gra-

num: auri, tefte Bo9leo, ita tundendo poreft

ThWUd

IOrUt

extendi, vt contineat jo pollices quadratos ; fed

ex didis pollex quadratus continet 6oo & 60o,

wdi

inpt

hoc eft 36oooo partes vifibiles 5 itaque illud

$ranum auri

continet particulas a&tuales

Ia

(tmii

ini

18000000. Pocula ex regulo Antimonii pá-

rata, infufis fepius liquoribus , virtutem eme-

ticam communicant,; fine fenfibili ponderis im-

minutione. Granulum pulueris pyrii incenfum

n

wm

li

l

refoluitur in particulas 125000. Si vnum gra-

num croci , facchari tofti , capimus , eodem

5 ahfo

magnam copiam aquz colore' flauo tingere

tiatttt

poffumus ; & qus funt alia ab Auctoribus col-

J C[C'

Qu

leQa huius rei fpecimina , petita ab Aeolipy-

Yi

lis, & famo corporum inceníorum.

vl

pï

28

(

'S'ecundo loco confi

deramus foliditàtem , vel

d

jfanoo

üupenetrabilitatem , q

uz eft illud attributum

Corporis naturalis , quo hoc cuicünque alteri

jmp*

antull

Corpori ita refiftit ; ne id fimul cum ipfo in eo«

dem loco exift

at , aut, ne detur penetratio

n r

dimenfionum.

; n

Naícitur in nobis conceptus

uius foliditatis

» quotiefcunque corpus digito

um /

noitro premimu

) d]n]dl

5 , refiftentiamque infüperabi-

[2

lem tactu fenti

mus, cuius contrarium expe-

T

rimur, in illa

j*

imagine , quz a fpeculo cauo.

redditur, atque

in aére pendula apparet , cum

alþblk

Í

s

orma ac extenfione obiecti oppofiti viuidiffi-

, f

ma , nulla tamf:n foliditas& pradita. Qu

1anaà

pdfï

Pödäg

16

CAP. II DEKCORIPORE,

d

jam quis nihil preter eiusmodi imagines vn-

h

uam vidiffet aut cetigiffet: extenfionis certe;

minime autem foliditatis, ideam in animo fuo

[

i

teneret.

29.

Experientia dcmon'[trat;, omnia corpora ha-

bere foliditatem ; adeoque noftris viribus aut

lane non comprimi poffe, veluti vitrum, filex j

l

aut vero tantum ad certum aliquem terminum

ü

víque

De firmis plurimis corporibus nemo

$i

oteft dubitare; fluida vero in vafculis inclufa

[j

& compreffa eandem re(iftentiam oftendunt ;

&

quod precipue aqua facit, quz in vitreo tubo,

il

vacuo ab aére, & hermetice occlufo , plumbi

lh

inftar ad fundum alliditur. Aér in antlia pneu-

W

matica comprimi quidem aliquantum poteft;

k

f

fed fatis compreffus eadem vi refiftit ac mar-

mor , aut metallum fíolidiffimum. — Ac certe;

nifi folida & impenetrabilia effent corpora; a

preffione quacunque poffent ad nihilam redi-

gi ; adeoque ictu oculi cítius totus huius vni-

verfi apparatus ac ornatyus in vnicum

collaberetur.

'pu—n um

3o.

ü

[

Cum vero corpora quzdam ita fint compa-

Q

rata, vt comprimi fe aliquantum patiantur no-

ftris viribus; difcimus exinde, in illis elementa

non proríus effe coniun&ta, fed diftantiz quid

i

inter fe relinquere, in qua accedere ad fe mu-

tuo poflint. Talia corpora vocantur imperf' ede

« Folida, cum e conifario ea corpora, in quibus

eie-

EIVSQVE ATTRIBVTIS

17

$ t*

elementa nihil plane diftantig inter fe tenerent,

fed exacte omoe fpatium replerent ,, dicuntur

Q6

10 i

perfede folida, ln illis fpatia, qua ab elemen-

tis vicinis vacua relinquuntur, appellari folent

ori, aut foraimina occulta3 atque ipfa etiam ta-

j

ja, corpora poro/a.

ora d

i

?

u$ a

Nuierüs elementorum ;

fi

ub extónfióhe all-

Vleng

Qqua geometrica, in córpore contentorum , vo-

um

catür illiüs corporis Quaititas inateri, vel Maffa.

s o

Siin eadem exten(ione geometrica j ex. gr. pé-

T

dis cubici, qu& baíis eft extenfionis phyficz ;

onduty

(20;) plus continetur elementoruti , quam ia

5 t

alia s&quali : turn illud corpus vocaátur, dezius,

Juni

hoc veto rarius$ vnde confequitur, quo plus

a pne

jororum hàbeat corpus aliquod; éo id effe

farius; quo ininus pororum ; eo id eífe den-

i po&e l

gc m

fius," Áccuratius autem determinande erunt

(4 CCIW!

iné

s

ifurg & denfitatis & táritatis inferius , 'vþi

por!

de Hydroftática agetur.

Ti fea

32:

jis v

, Interi 2Maferié ; Vel Maffes alicaius Corpos

um

ris accenfetur orhne id; quod cum €o mouetu£

& gráuirat, h. e. pondus ipfius auget; atque

talis rateria eft vel coaftazs, quz femper in hoc

c

Plt

Corporé mahet ; àdeoque ab elementis eius

conficitüri vel variabilis , qua& potos tantumi

m

thateriz conftantis replet, atque aliquando imi-

j

nuitur; aut plane abe(t. Exempli loco effe pof-

yut qlll

unt ligna varig denfitátis ; atque iü illis cons

'

m

i

tentus hümor autàér, vermes in cafeo ; &cs

Tl

J

j qu[büi

d

I

Qqui poncus ipfo'rumj aug(ïnc;

$3. Cots

18

Car. Il pE CORPORE,

At

[s

Corpora perfecte fS(;lida non reperiuntut,

Quamuis enim noftrz vires ad comprimendum

jus

corpus nihil quandoque valent: valebunt ta-

men maiores 5 deinde omnia quotcunque ex-

W

rpora , poris

perimentis fübiicere poffümus co

g

funt plena, adeoque imperfe&te folida, aut po-

[ó

rofa. (30.) Tenuis lamella aurea , deaurandis

Q

corporibus inferuiens, plurimos poros fpectan-

p

dos exhibet, fi microfcopio fübüciatur. Te-

t

"i

li

nues particule lignorum duriffimorum , vel

plantarum tenerarum, nouacula acutiffima àb-

[

fciffe , fecundum quamcunque pofitionem co-

Wt

piofiflimos poros oftendunt; & plures quidem;

Ht

D

quam partes regni animalis. Lux quoque non

per vitrum modo, fed per omnia corpora trans-

lr

n4

it, fi tenerz ab his abfcindantur lamellz , op-

H

ponendz dein foramini camerz obícurz, quod

du

fol ferit; vbi digitus humanus quoque pelluci-

Àb igne etiam omnia firma

dus apparet.

fluida incalefcunt , hoc eft, materiam hanc va-

j

Tij

riabilem intra poros fuos recipiunt, que non

ingreditur in fübftantiam folidam,

quippe im-

n

fl

penetrabilem , fed in foramina occulta. Mer-

curius quoque aurum penetrat, ac reliqua me-

10r

N

talla omnia, excepto ferro ; penetrat quoque

humanam cutem , corium quodcunque; aqua

lio

Ípongiam intr

at,omnes membranas animalium;

T

falia;

Ij

omnes partes vegetabilium , faccharum ;

arenas; & preíía tranfit quoque per argen-

l

Q

tum, ftanpum, plumbum5 marmor tingi pote

varis maculis ope illud ingredientium fpiri-

tuum,

EIVSQVÉ ATTRIBVTIS.

I9

tuum. Si in tubum vitreum , continentem

rionti

oleum vitrioli, infundas aqug cylindrum, cu-

1605l

jus altitudinem fcias in illo tubo, tum, fedata

Jnt v

efferuefcentia , notabis minorem vtriusque al«

N [

titudinem , quam qualem fumma harum re-

n porls

quireret. Suber, fpongia, ligna leuiora, mi-

p

crofcopio infpecta , plus pororum oftendunt ,

qprati

quam materiz folids.

Spiritus fumans ful-

du

phureus volatilis argentum , multis etiam lin-

Q Te

teis obuolutum, tingit colore fuíco ; fpiritus

g, V

quidam per poros vitri auolant; vinum per

ifim

cados ligneos. Veteribus quoque notum fuit,

onm &

Vas cineribus repletum tantum aquz fere ca-

| quidem

pere, quantum reciperet, fi effet vacuum ci-

yque N

neribus, Putauit quidem .friffoteles , hoc ad-

m a

Ícribendum effe cineribus, quia fint calidi, &

aquam foluant in vaporem ; fed quid refpon-

11 qhh

deat, fi loco cinerum adhibeatur arena?

(

"

:

e pclhï*

34

] Á*

Cum itaque ex materia folida , & poris,

yuc

conflatum eít corpus naturale omne : tentabi-

mus acquirere huius rei cognitionem mathe-

g

maticam (7.) fequenti problemate : Determi--

, W

mare in quolibet corpore vatiouem quantitaiis po»

jqua

vorum aà quantitatem materie folide in eodem.

; qui

.Ei

Confideretur corporis examinandi

J

j

pollex cus

u

, Zw

icus, qui fit z

1, fitque huius pondus rà 4

quantitas pororum t p5

lma][l]mi

eritque fic quanti-

"

Af

