firiafere omnia , qui prius abforpferunt in fe

lertitil

fitente,

fpiritus acidos;

314

(l adts

dics d

Veluti lluida omnia facile penetrant in poros

n

aliorum corporum : (299.) ita etiam aquam

huc i

precipue imbibunt omnia vegetabilia ; atque

s

alia quzedam adhuc corpora, quorum aqua in-

v h

grefía auget pondus, partes a fe remouet , ea-

d

À

i

que tumefacit atque iní

at quaquauerfüm vi

valde magna, fic vt funes , ficci prius,. acce-

ii

remi

dente madefactione magnum onus ipfis anne-

xum attollere poflfint.

Cunei. quoque lignei

ibius t

, etit

lapidi molari infixi , dum ficcifünt, atque tum

aqua affufa madefa&ti, ita tumefiunt, vt lapi-

( intt

dem diffringant. vid. Hart/oekeri curf. pbyf.. p.

289. Maiori quoque facilitate aqua tranfic per

poros partium quarundam animalium , quam

ipfe aér : foluit enim illa particulas glutinofas,

l Vfgfu'

d

quibus obftrudli funt pori, atque viam fibi ape-

L

rit.

Ita aér, in veficam inflatus ligatam . ex

gt

hac. non egreditur , etiamfi magno pondere

comprimatur; fed eadem infra aquas (imiliter

jnis

j;

compreffa aéri tandem exitum concedit ; obfer-

Jf

i

vante Hartfoekeroy Curfus pbyfici p. 151«

I5e

$38

Ca»£. /XI'II

3I5.

deley

Tif te

Aqua in Vapores refoluta nón mutatur vne

verib

quam in aérem. — Gaudet enim áqua peculiari

fündi

partium conftituentium texturà, quz ab aéreé

diueríà eft; dum hic elafticus eft , illa autem

non j atque iidem vapores,; qui auolarunt ab

Du

aqua; in priorem aquám facile iterum coale-

dum

fÍcunt, quod &olipylarum experimento doceri

gitut

poteít. Quia veto ex his vapores vehementer.

Concr

rorumpunt , & calorem carbonum accenforum

Tota

tu adaugent, quod ab aqua ptoficifci nequit:

mit

hinc vifum eft aliquibus , illud, quod zolipy-

vour

lis egreditur, aquam non effe ; fed rmerum aé-

lt

rem , atque hinc huius inftrumenti ope aquam

deind

commutari in aétem , quod Trauselementationem

ls ,'m

vVocarunt;

Eít autem aér inclufüus , & calore

i.

expulfüs,qui carbones flatu magis accendit, ne«

acte

que hic quicquam noeent vapores aquofi a

Md

aére Vecti, cum fint fübriliffimi , atque ftatim

fiun

poft acceffum. füum ad ignem rurfas auolent j

&

neque magis mirandus eít hic effedtus , quam

cum flatu oris ignemaugemus, cum & hic nihil

aliud (it quam a&r; copiofis; fed fübtilibus, va-

oribus refertus.

Neque etiam crebris deftil-

&t

j

a

Gl

tionibus aqua conuertipoteítin materiam tere

renam ; vti Boyleo quondam viíam fuit; aut

bih

hali

quia eadem aqua quotannis in herbas; frumens

ta , & ligna mutari videtur.

Hocenim eéx eo

füj

aqu

fit , quia omnis aqua naturalis eft impura j

(304.) adeoque diftinguendum eft inter contie

fxfu]

nhens

contentum , inter vehiculum & alimens

Iom

tum iplum. Ex quo ipfo etiam errorem Böjlei

Qtof

c-

p

DE AQVA.

239

detexit Boerbatius, Quicquid enim hic màte-

At Vi

riz terreftris reperit, illud ortum fuit ex pul-

veribus aquz commiftis , & tandem ad vaíis

pisdari

T

fundum colleis.

] at

2t6.

li à

Duas infignes mutationes fübire poteft aqua;

r d

dum aut ab infigni 'calore ad ebullitionem co-

o du

gitur , autab infigni frigore in duram glaciem

ermettt

Concrefícit, Aqua igitur in vafe aliquo ighi ad-

nfort

mota poít breue tempus calorem concipit,

*

'

neqi

maiorem in molem expanditur , quz ab illo

aol

volumine, quod aqua conglaciationi proxima te-

vott

net, increícit ad V. voluminis prioris ; incipit

deinde fonum edere , diverfum pro natura va«

ag

iatontt

fis , in quo coquitur, & cuiparticulz vehemen-

V o

ter ab igne commotz alliduntur 5 tum bullas

gt*

aéreas copioías expellit, & tandem zftu ebullit

ad modum vndarum maris commoti ; dum hzc

aquürl äb

ye f

fiunt , eleuzntur particula fuübtiles in alcam,

qoolet!

& vaporem conítimuunt,

n

317

x

hicii

Sed emittit aqua vapores non in folo hoe

bus,

&ítu violento ebullitionis , verum in quouis

T

calore aéris ambientis mediocri & ordiaario ;

m

bilancis ope zítimandos. Copiofiores fünt hi

uj2

halitus tempore zítiuo, quam hyberno; fi aqua

f[umfn'

fuerit (tagnans ; minus enim vaporum eiiciunt

i?

aquz currentes; quod Perulamius dexexit 5 &

j

fi f(üperficies aquzx aéri patens fit maior. ld ve-

T

ro mirum vidctur, plures halitus eiicere aquam

4iitt

profundiorem ; quam quz humilior fit, fi ve-

d

iqua

: []

240

Ca*r. Xlil

liqua fuerint paria. Deinde aqua prius cocta,

ertm

minori exhalationi fübieda eft , quam non co-

Temp.

&a; & aqus calide vapores penetrant corpo-

díne 1

ra duriífima.

Hinc a&r naturalis, quandomul.

pm í

tum teporis & humiditatis continet , adeo in-

millia

tandel

feftus & noxius eft hominum pecudumque fa-

nitati.

Hinc adhibent artifices quoque halitus

üga, |

aquarum ebullientium ad trabes incuruandas

pam

nauium zdificationi deftinatas.

Emittit etiam

halitus áqua Íalfa., fed' parcius paullo quam

Ani

dulcis.

Halitus aquz marinz, leni calore in

-

altum eleuati, falia fua relin

tine

quunt, vnde, te-

D

fte Plizio , Hifl. Nat. lib. XXX1,cap. 6 , nauigan-

hm q

tes, defedu aqua dulcis laborantes , vellera

ptimi

circa naues expandunt , quz madeícunt acce-

ticg E

pto halitu maris, &

quibus humor dulcis ex-

inyj

primitur.

aC à

318.

eft d

tio

Detegitur quoque in aqua mat^ria quezdam

fulminans, fiue cum Hazfenio , Confiderationes

adhi

circa incalefcentiam corporum , guttam aquz , in

fia

tubulo capillari vitreo , flammx admoueas;

aqu

fiue cum Aariotto, du mouvement des eaux p- 3305

tür,

fundo vafis metallici apponas guttam aqu£,

hii

huic füperfundas oleum ad altitudinem pollicis,

iam

atque tum eidem fundo fupponas candelam ac-

fpa

ceníam.

Obferuabitur enim vtroque in cafu,

Cllp;

vt ex hae aquz gutta multum aéris egrediatur,

gt

& poftea crepitationes & fulminationes in ea

iden

exoriantur, Porro deinde aqua, perfolum la«

fer.u

pfum ex infigni quadam altitudine in corpus

e

durum ; refoluitur in halitus tenuiffimos; cuius

i2

exem-

p

DE AQVA.

241

500

exemplum memorant Tranfatd. Angl. uum. 3715

Y (

nempe fluuium in Canada quendam, ex altitu-

TU

dine 156 pedum przcipitem delapfüm in ru-

UT

pem fübiacentem , nubem formare ad quinque

Til

milliarium diftantiam confpiciendam.

Atque

ingt l

tandem aqua etiam in loco ab aére vacuo po-

fita, eandem fere , quam alias , vaporum co-

Jctt

"Qtont

piam emittit.

N

tit &i

319.

lo qui

Aquz vapor, quamdiu calet adhuc, eft ma-

caloreit

xime elafticus. Colligitur hoc potiffimum ex

'Hdel) Id

fpharula vítrea, aére euacuata, &, poít inclu-

nnptt

fam aquz guttulam , hermetice figillata ; quales

y valer

primus excogitaffe videtur Schottus in Mecba-

t a

mice Hydraul, Pueumat.. p. 63.

Hz enim igni

lost

impofite cum magno fragore diililiunt , fimul

ac aquz gutta per calorem in vapores elafticos

eft difperfa; qualem effedum nec equalis por-

tio pulueris pyrii, nec modicus aér inclufus

il

adhuc, praftare poffunt. vid. Cel. Krügeri Pby-

aquæ15

fica» P. I, pag. 320.

Talis exfpirationis , ah

Imout

aqua profecte , ope ingentcs machinz mouen-

u p

tur, quales defcribit Leupoldus in Tbeatro Ma-

cbinarum generali p.. s.

His indu&us ftatuit

m aquh

n pUlhn

iam olim Cartefius, Tournal des Sav. 1718, p. 4495

fparium ab aquz gutta. in halitus refoluta oc-

o

"

[ f

(

cupatum , effe 3500 vicibus maius fpatiolo

guttz ante hanc fa&am refolutionem 5 quo

u

u

idem recentiores 140o0 vicibus maius efle al-

ferunt ; cum tamen , ex obferuationibus Haukse

r f )

"T

beii, puluis pyrius ineenfus in fpatium: non nifi

322 vicibus maius, aut (ecundum fmonfons ,

ws;mus

in

g

Q.

242

Car. XIII

in Afem. de Paris 1707 , 40oo vicibus maius, f&

fit4c

expandat.

Vnde etiam non defünt Chemici

corar

peritiffimi, qui omnem vim pulueris pyrii de-

erat ]

riuant a fola aqua , quz naturaliter in nitro re-

fonis

fidet, ab igne poftmodum accedente refoluta

TetQt

in vaporem. De quibus omnibus plura vide in

Qu

Differtatione noftra , de vaporum €9 balituum

geueratione ac eleuatione.

ii Í

J

Vini

32

Qe

M

hitrj

Írhmergatur thermometrum fenfim fenfim-

p

que aquz in aperto vafe feruenti , apparebit;

Vite

mercurium in eo contentum celeriter afcende-

re in altum , fed poftquam certum quendam

terminum altitudinis attigic , ob(eruabitur, ab

aucto etiam poftea igne aquam hanc ebullien-

À

bul

tem tamen non altius attollere mercurium ;

VCe

fed hunc immotum in termino füo, quem fe-

offa

mcel na&us eft, perfiftere.

Quod infigne ex«

tu.

peérimentum debetur Halleio , magis amplifica-

quo

tum deinde ab- 4monztozs , & "Thermometro-

Ya

rum emendationi applicatum. Docemur illo, in

ocd|

aqua ebulliente determinatum tantum caloris

tenti

gradum effe , qui augeri amplius , audta vi ignis,

nequeat, & qui terminus in fcala Thermometri

T ]

Qe :

Fabrenbeitigni indicatur per 212 gradus, quorum

aQ

aqua iamiam in glaciem abitura tenet 32. Iu-

Cly

ventum tamen eft, gradum hunc aqux ebulli-

aüt

entis conftantem paullo mutari , prouti Baro-

dej

metri altitudo mutatur , aut prouti aqua,, aéri

M

ex

i j

aperto

pofita, ab aére magis aut minus pre-

mitur.

Ita ex. gr. cum Barometri altitudo ef*

et

p

DE AQVA.

243

vits, f

fet 30, 34 poll. Londin; duodecim. & »$, 95

Cemici

eorund. illo tempore gradus aquz ebullientis

. ide-

erat partium 3039 , hoc autem |3022, diut-

n

fionis arbitrarie fac* in Thermometro aliquoó

» tl

mercuriali.

Vt autem in aquà, ita pàáriter

ra vide

quoque in aliis fluidis , hec proprietas obti-

*

du

net, vt determinatum tantum -caloris maxi-

mi füi gradum affumant; qui eft in fpiritü

vini rectificatiffimo graduum 1805 in fpiritu

nitriebulliente 242; in oleo vitrioli feruente

feníitt

5465 in oleo feruido 6oo, di&i Thermomecri

arebïh

thren eitiani.

cende

Y

'3??:*

]uendzm

jtut, 4

Apparet ex his ; cur aquz portio inclufa t«

gbumen-

bufto Digeffori Papimri, tumque expofita ignis

gïCHïiUml

vt ebulliat , tantopere calefieri queat ; vt nom

poe

ofía duüra folum ; dentem apri , ebur, cor-*

j v

nu cerui, emolliat ; fed (íannum & plumburni

mplifï(ï"

quoque liquefaciat.

Eft enim dic&ta machina

omette

vas forte metallicum , quod , operculo firmitee

r IUO,I

occlufo , nihil amplius aéris , iuxta aquam coh-

1 ca[oþi

tenti, emittit. Ex calore igitür ignis fubiecti

viit?

a&r hic inclufüs vehementer expanditur, fuas-

30

que vires elafticas ita intendit, vt fortiffinre

u

(

aquam fibi contiguam premendo tantüm huius

L'

l«

calorem augeat ; düi ad gradus aflurgat 4205

m

aut 550 , quales hempe ad dicta metalla fun-

j D

denda requiruntur, Plura de hac machina vide

ii

lu

ib Jourü, des Sav. 1691; pf DI

j

3l

(v

EE

à,

lh

244

CA.P. Xl

igum

322.

tilus

Explicari hinc etiam po

ffunt alia varia expe-

inpec

rimenta iam diu cognita, . Jta notum eft, vas

prohi

ftanneum , aqua repletum, & igni impofitum,

lim .

teffari

non liqueferi, oleo autem infufo mox fundi

Aqua enim aperta in

Vefo -

füpra eundem ignem.

hoc vafe ebulliens non acquirit maiorem caloris

fyery

Culüs

radum, quam 212, neque adeo maiorem

calorem vafi füo continenti largitur; fed hic

quod

gradus mul

to minor eít, quam vt fítannum

imist

ad quod nempe neceffarii funtgra-

gued

liquefaciat ;

oleum ebulliens continet

[Urn

dus 420; at Vero

eradus caloris 600 ,.

atque hos etiam cum ftan-

T0 (

Bo communicat, a quibus ergo naturaliter fün-

Ti p

Aqua

ditur. Si itaque vas conftruatur ex metallo

compo

fito , cóntinente nimirum plumbi partes

0CQQ

hac:

d,lflas 5

íftanni tres, & bifinuthi quinque , tum

hzc mixtura per aquam e

bullientem vix a fu-

lat a

fione impediri po

flet; conftat enim de metallo

Capa

ita mixto , illud fundi a calore22o graduum;

picu

qui a 212 gradibus non multum abfunt.

Allol

323*

Al

Hinc comprehendi quoque poteft;

cur aqua:

fi his co-

Qütan

ignes ex lignise

xcitatos extinguat ;

D

Docuerunt enim experi-

piofe infundatur.

iüte

menta, ad talem igne

m accenfum requiri ad

ltaqu

cum tamen aqua ebul-

minimum gradus 1000

T.

liens non plures habet

quam 2

125 (320) vnde,

qu

permifcendo hzc duo

fluida , ignium calor iia

Que.

diminuitur, vt perdurare nequeant.

Aqua

Wi

eorum

igitur, ardentibus corporibus affufa;

-

ignem

/

Z

DE AQVA.

245

ignein in fe räpit , expellit , & diffipat, par-

tibus ardentibus interpofita earum attritum

f ye

impedit , adeoque pouam ignis collectionem

|el, 6

prohibet , & praeterea quoque aéri accef-

npoiimn!

füum -obftruit, qui corporibus ardentibus ne-

o f

ceffarius eft, atque fic 1gnem fuffocat.

Cum

apemä

vero fummo aliquo impetu quaquauerfüm di-

n od

fpergitur, vno momento flammas incenfi ali-

maiori

cuius conclauis extinguit , adeoque idem efficit,

fed l

quod rapidiffimnus ventus, qui omnes partes

(lanmut

ignis propellit. Inepta autem eft aqua extin-

üntgt

guendis ardentibus fülphuri, oleo, pici, igni

contit

Grzco, dete&to anno 68o , & fpiritui vini ethe-

w t

reo , quoniam intra horum poros infinuare fe

Jier

non poteft. . Hinc denique patet etiam , cur

t

aqua fu(is metallis inie&ta , aut mador quidam

pi p

occurrens- iisdem in forma terrea fluentibus ;

hzc cum ftrepitu & periculo adftantium difpel-

W w

"i

lat atque disiiciat; aqua enim tanti caloris in-

] mCïlþ

capax in minuti(fimas fuas particulas difrum-

« duu

pitur ac diffringitur, qug tanta cum vi deinde

Q

auolant, particulasque metalli fecum abripiunt,

324.

Altera infignis aqu

v€ mutatio eft, cum ea in

a

duram glaciem abit.

Fit hoc , quando non

(i hi )

maiorem calorem in fe continet , quam qui a

i

n d

Fabrenbeitio indicatur per numerum 32 5 cuius

CUM 3

itaque noui corporis naturam paucis explicabi-

u

u

mus, 'falis ergo glacies aqua fua eft leuior 5;

W)WM

quia omnis illa aquz füx priftinz innatat , at-

glit !

quecum hac deuehirur ; qua in re aqua fimili-

)j

tudinem habet cum fetro , biinutho , & anti-

í

moaio;

]güfm

a

246

Car. Xl

Q

moníos; hxc enim fola corpora fibi fafis. etiam

innatant, cum aurum , argentum , & metal-

Toiltis

Tiormei

la reliqua . fufionibus fuis impofita fubrmergan-

tur ; obferuante J//ufrri. Reaumur , Memoires de

ttque

tuilfe

Paris 1726 , p. 273, cuius contrarium male af-

Honil

feruit Hartfoekerus , Cuyfus Pbyf. p. 150 , dicene

do : aurum fixum natat in auro fufo , plumbum

lerii

Dui.

fixum natat ia plumbo fufo. Experimenta ca-

pta docuerunt, effe deníitatem aqua ad denfi-

multi

forter

tatem fuüz glaciei vti 1000 ad 905, vel circiter

ts hr

vü 9 ad g..

qm.

325.

eoltm

^ Aqua igitur, dum in glaciem abit , expan-

ditur in niaius volumen , & glacies ipfa eftaqua

Qiem|

allert

rarefacta.

Id Academici Florentini comproba-

Aqur

runt implendo aqua auteum globum , qui ma-

eot

gnum tumorem contraxit, poftquam illa con-

fal(a

gelata fuiffet. Expanditór autem glacies tanto

d j

cum impetu, vt vafa omnia rumpat , arbores-

ue findat.

gidi

Ab eadem vi difruptum tubum

erreum, bombardis adhiberi folitum, viderunt

enim

potd

Hugenius, Buotius, & Conradi : referente Fer-

frigof

dries in Pby[ice p. 1295 & nos idem etiam ex«

perti füumus Petropoli in Ruflia anno 1737

Atque inter primos Philofophos, qui glaciem

G

effe aquam rarefactam , non condenfatam, fta-

&lb

tuerunt, referendus effe videtur Galileus ,. cui

aui

hzc fententia adfcribiur in Experimeutis del

tuo

Cimeato , p. 127.

26.

àmi

Glaciem, quz formatur ab aqua omni aére

teftatur

»

erbata, leuiorem àdhuc effe ipfa aqua,

Celeberr,

DE AQVA.

247

at

Celeberr.. Muffebenbroek. Tnfitut. Pbyfic. p. 399»

Lmel-

multis experimentis comprobatum ; quod phz-

nomenum & nos ipfi aliquoties experti fumus;

Id

n d

neque adeo fatis exa&te experimenta fua infti-

mit

tuiffe videntur, qui co

ntrarium huius ftatuunt,

1693 ; Hartfoe-

» d

Hombergius, Mem. de P Acad.

Juur

kerus Cours de Pbyfique , p« 1495 & Celeberr.

Dan. Bermoulli , in. Hydrodynamice p. 1. Aqua

Jeiira

d di

multum ante coda tenuem glaciei cruftam, fed

fortem , induxit poft ro min. prima ; & poft

Citclt

tres horas integra in glaciem abiit paullo pellu-

cidam. Idem plane accidit aquz Huuiz, &in

eodem etiam tempore , fed hzec produxit gla-

ept

ciem magis opacam. Dubito igitur de co, quod

elai

afferit Hartfoekerus in Pbyfice curfu p. 150;

;mprvbä-

aquam co&am citius congelari , quam non

i t

co&am, ob aéris in illa abfentiam ; & plane

i

falfum effe vidi, quod ftatuit Noquez, Jourm.

o

des Sav. 1723 , p. 102, in regionibus valde fri-

g

gidis glaciem magnopere effefpongiofàm; nihil

; t

enim fülidius & magis pellucidum confpici

videti

poteft glacie in borealibus terris ,. feuiente

n J

frigore , gencrata , que ctiam valde elaftica eft.

tiamd

[

p Yj

357«

i glacif

Glaciem quoque continuas ex fe emittere

t

exípirationes , facile obferuari datur bilancis

jn

auxilio , veluti Pervazltus fruftam glaciale qua-

i

tuor librarum intra 18 dies pondus vnius librz

amififfe deprehendit,

Idem obferuauit etiam

Boyleus, v. Noie de atmofpb. corporum confi-

yi

fleutium p. 4 $& iam olim annotauit Plinius, Hift.

Nat.

]

u

Q 4

2

-

248

CA ». XIII

th; lib. 21 -cap. 35 noftra quo'qu&' huc ca-

inped

pta experimenta videas in Differtat. de vaporum

figid

€9 balituum. geueratioue ac. eleuationé , pag. 17.

qiam

Varios quoque frigoris gradus fübinde affumere

WUnt ,

laciem ; Thermometro Fahrenheitiano , quod

frufto glaciali immiffum erat., experti fümus.

vid. Diert. modo cit. p. y$; & obferuauit quo-

Ya

que de la Hiré Mem. de Paris xzir.

pan

imm

3218.

niti|

In orbibüs vitreis feneftrarum hiberno tem-

Atl

pore oriri folentfigure glaciales, non (ine admi«

tUs nj

ratione afpiciendz , & herbarum plerumque

[ T

formam referentes , quas optime explicauit

Yét0

Georg. Alb, Hambergerus in Differtat. de Frigore ,

[taef

D42. 82, hunc in modum.

Aér conclauium

tiom

plenus eft vaporibus, partim ab aére ipfo illuc

füm

translatis, partim a corporibus hominum ex-

itte

pulíis; hi vapores adharent vitris feneftrarum

qori

ab externo frigore frigefactis , atque ibi conge-

ficia

lantur.

Figurg, quas defcribunt ita, variw

qui

fünt , prout orbes vitrei.habent loca quzdam

ins

aut politiora, aut afperiora , quibus hifce va-

€nin

pores circumflui prius adharent, affociatis dein

lien

ab omni latere aliis, ex quibus fit tandem , vt

Til

ita fruticofam formam iaoduant, donec reple-

Tefr

tis interítitiis toti orbes obducantur tali glacie

tis

nivali.

Quod autem circa rimas nullus vapor

fi

latm

concrefcat , inde eft , quod per has apertu-

ras aér impetuofius ingreditur , vel expelli-

DN

Additur

tur, qui omnes vapores abripit.

ïüïv,

ibidem, feneftrarum obfcurationes a vaporibus

lr

m-

P

249

DE AQVA.

MC

impediri , fi vnum, vel plura vafa ampla, aqua

| WJUTM

frigidiffima repleta, in conclaui collocentur, in

) plg.xy.

quam humores , qui femper loca frigidiora pe-

aflnet

tunt, fe poflint przcipitare.

m,n

t fu.

C od

at qe

Patinz tenui ftannez. imponatur aliqua co-

pia niuis, aut glaciei rafze, atque illa fundo fuo

immittatur aquz füpra rabulam effüfx. Tum

niui permifceatur fal commune , nitrum , fal

no &un.

ammoniacum, aut, quod optimum eft , fpiri-

ye Ut

tus nitri, atque vtrumque bacillo bene agite-

lum

tur; obferuabitur , niuem fic regelari, frigus

vero oboriri ita intenfum, vt aqua, cui impo-

pl

Rs

fita eft patina, congeletur; etiamfi hzc opera-

tio media in zítate , aut prope focum accen-

pcim

od

fum , peragatur.

Talis mixtura, frigus tam

jnum &

intenfum producens , vocari folet maieria fri-

gorifioa, & qus exinde oritur, cougelatio arti-

veltnct

ficialis.

Cauffam huius phznomeni adícribunt

"m

j V

quidam acioni falium pofitiue , tranfeüntium

*

uedi

in aquam effufam

?

fed irrito conatu ; guftus

hile ?

enim in hac aqua congelata nihil falfi depre-

hendit. Nihil amplius hic dici poteft , quam

(adsi

gt

niuem a fpiritu nitri, aut nitro ipfo , maxime

refrigerari ; atque illuc, ad «quilibrium calo-

ycn

ris obuinendum , abire omnem calorem. aqu£€

[all WL(E

n

fuübftrate , quo amiffo deinde hzc ipfa conge-

latur; (i vero neque nix neque glacies ad ma-

$1

«

nus fint, tum aquz immiíceatur tertia pars

] exp?

f

. falis ammoniaci 5 vnde, nifi aqua fit calidior ,

ii

iam tantum frigus oboritur, quod ex

gradu

priori

P

E

ué

—

250

CaAP.

XIII

priori aque $o, gradum 22 affümit, atque adeo

ptui

glaciem producit.

Quo p

330.

pini.

V v

An aqua ex fola caloris priuatione in glaciem

alore

abeat, an vero in hac infigni mutatione aliquid

Qdus ; .

materiz peregring, nitri ex. gr. per totum a&«

afufu

rem difperfi, accedat ipfi , quod ignem expel-

divet

lat, & partes figat , clauorum inílar ; (275$.)

fcrep

difficilis quzftio eft, neque fatis adhucdum de-

TCCUf

cifa,

Affert vero pro hac vlüma fententia ra-

Jttent

tiones grauiffimas Celeberr. Muffcbenbroekius In-

füitutt, Phyf. p. 401, quarum potiores huc re-

Tl

deunt, Si a folo ignis abitu glacies concrefce-

ret, tum eílet ea aqua condeníata, non rare-

alitu

emitt

faQa, cuius tamen obtinet contrarium. (224.)

Obferuationes euincunt, gelationem dari, licet

A

hoc

Thermometrum , quod folam ignis priuatio-

nem indicat, füpra 32 gradus adhuc fit eleua-

&G

quo

tum , modo dentur in aére particulz congla-

ciantes ; regelat his abfentibus , licet plus fri-

bat;

il

geat atmofphzra.

Venti quandoque zftiui,

mt

nec frigidi, glaciem leuem aliquam ín rure pro-

Cüm

generant preter omnem expeGationem , &

[

9

herbas pruina corripiunt; fine dubio exinde,

quia nitri quid fecum aduehunt , quod aqux

admiftum hanc in glaciem cogit. Optime hinc

etiam explicare licet, cur in nonnullis regio-

itq

nibus aliquando maxime fzuiat gelu , cum ta«

filf

men intermedic , aut vicinz , moderatum aé-

Yty

rem experiantur; & tandem glaciei refolutz

T

squa inepta cft emolliendis tenerioribus cibis,

p3

potu

ET

P

DE AQVA.

231

4

potuique Thez aut Coffé, nifi diu cbullierit, ex

quo pariter conftat , acceíliffe ipfi quid pere-

grini. Cui hoc adbuc iungimus, aquam calen-

tem víque ad gradus 33 ab affufo fpiritu nitri

r

calorem infignem concipere, víque ad 41 gra-

gl

dus ; Íed is glaciei rafe calenti ad 32 gradus

Ym d

affufus enorme frigus excitat ; cur ergo adeo

1 ay

diuer(us effeCtus huius fpiritus in aqua vix di-

(57t)

fcrepantis caloris ? nifi in glacie quid reperi-

um de

retur, quod tantopere a fpiritu nitri poteft

Ya I2*

intendi.

Hs [

331

dcte

Fluuii hiberno tempore iamiam in glaciem

vrte

abituri vifibilljum halituum magnam copiam

Qd

emittunt, ita vt eo tempore riuos , & loca

na]

paludofa , fumantia confpiciamus.

Indicant

j l

hoc phznomenum 7erdries in. Pb

yitat

yfice pag. 138 s

& G. A. Hamberger in Differt. de

Frigore.

Idem

tdr

quoque ctiam contingere in aqua ab aére or-

m

bata teflantur Experimenta A4cademie del Ci-

l[us frl'

mento, pag.171. Videtur hoc oriri ab egreffu

æfüui:

materiz ignis, aque minutiffimas particulas fe-

p

:m:&

cum abripientis. vid. Differt. zoftra de vaporum

La

€9 balituum generatione, $. XVI.

xiti

22«

?

]

i [

Mare multis eruditis non creditur congelari

3 1'(*520'

in oceano feptentrionali ; vbi completam fuam

u

falfedinem tenet, ab aquis dulcibus fluuiorum

irrumpentium eít liberum ; & fortiori vento-

nj

'g[.[)lll[ï

rum actioni expofitum.

Quzlibet enim aqua

j Cibl'fl

paullo- tantum falfa difficilius ftatim con

gelaq

j

tur.

252

Car. XIII x AQVA.

tur.

Tentata eft dudum per oceanum borea-

lem via in Indiam orientalem ,' fed irrito huc-

víque

quei

ufque conatu , dum itinera hec femper in-

lilii ;

terrupta fuerunt per ingentem glaciem , qu

mori.

Novam Semblam , in zítate etiam, cingit;

Cong

fuerunt tamen , qui propius ad polum conten-

terrat

dere aufi , poftquam 79 füuperarunt gradus, de-

lods

lati füunt in mare vacuum glacie, & nauiga-

w

tioni valde commodum: 7ournal des Sav. 1676,

al

p- 9r, €9 107.

Inde orta eft füfpicio , aquam

3b v

.maris non conglaciari, nifi prope litora; re-

Türm «

motiorem ab his defendi a glacie falfedine, mi-

RU

nus per incurrentes fluuios diluta, & motu ex

ventorum agitatione maiori. vid. Sermones in

primo A4cad. Petrop. Conuentu , pag.37. Ex al

legatis itaque cauffis patet , cur mare Balthi-

cum, Album, & alia quzdam, quorannis con-

gelentur, & glacies circa Groenlandiam ad de-

cem pedes incre(cat.

Vnde etiam montes illi

glaciales, ibi confpicui ; generantur , & quot-

annis noui accumulantur, ad altitudinem , in-

fta & füpra mare fimul, 250 pedum.

lg

U

qii

333*

für

Seeulo iam füperiori agitata fuit quaftio, ad

eff

quam profünditatem gelu penetret terram in

Qu

regionibus borealibus. Propofita ea eft Heuelio

(

t

bis

ex Apglia , ínter diuerfas alias ad frigus fpe--

Gantes , que infertz funt omnes gourn. des

€ot

Sav. 1667 , p. 25.

Refpondit ad hanc qu&-

flionem Heuelius ex obíeruatione Schefferi, Pro-

n

fefï*oris-— Vpfalienfis, terram in Suecía co

ngcjlari

H

víque

R,

3253

Car. XIV nE IGNE.

dores-

Refertur quo-

o ht

víque ad duas vlnas Suecicas.

Paulum Bior-

que in l. c.

ad aunim 1675. p- 1385

a

Islandiam peregrinatus eft, me-

uium, qui in

n

morie prodidiffe , terr

am ibi ad 4 pedes víque

Cint

os Petropo

li , anno 1749 & 1741;

[

congelari, IN

terram conge

latam deprehendimus , variis. in

(üsy d

nditatem 3, 7, 8, aut etiam 12

n

locis , ad profu

ii

0

polli

cum duodec. Lond

inenf. prouti nempe lo-

MU

ca h

&c intra vrbem ,. & calidiora , aut vero

Cate-

um

ab vrbe diflita ; & frigidiora , eflent.

rum adhuc de víü glaciei in refrigerando potu

T

g, t

nou d

confuli poteft jouruab des $a, 1073; P. 265.

n

Iul

CAPVT XIV,

Jit

nis u

DE IGNE.

334

ii

nuest

terum fluidum vniuerfale , totius quidem

y que

vniuerfi neceffarium conferuationi , eft

Al

ff j in'

Ignis ; elementum fecundum

Ariftoteli ditus ,

& leui(fimum,

quod fit caliditfimum, ficcum,

füperius circa lunam in fphxra p

ofitam , cuius

& diígre-

effe&us fit congrega

re homogenea,

,MO, )

gare heterogenea ;

diftin&tus porro in fimpli-

m

fc ille füperior fit, no-

ceim , elementarem , qui ip

i

bis inuifibilis,, cuius calor ad nos extenditur ;

,& corpora

Q W

& compofitum , qui nobis víai eft

j "

confumit. EX eodem infüper prou

enire omnia,

y

ftacuit olim

tanquam ex elemento communi ;

J

. Heraclitus.

)nüc

]i

830

[ Iqac

OQARE

XIV

254

$

It

Tenis defcriptionem condimus fequentem

?

U p

loc .

Quod fit materia fluida, in omnibus corporibus

pore

preíens , expandens fe in alia corpora, tenuif-

fimas eorundem particulas aut lente diftendens;

Exhi

W0$ C

aut rapidiflime mouens , eaque ipfa modo luci-

da, modo calida, efficiens. Quas fingulas pro-

ficit

ToUs

prietates breuiter percurremus.

336.

em

Preter Exienfionem igitur , qua à fluidis

quod

etiam oriri potelt, (299.) duo przcipui exiftunt

fj

hu

ienis effe&tus , & characteres , Calor nempe, &

Lux, quorum alteruter femper ab ignis copia

üra.rm

confequitur, vterque fimul autem rarius; vn-

D)

ort.

de etiam ignes diuidi folent in vrentes & lucen-

fes, . Datur enim Íxpiffime, primo , calor fine

Venta

Qu

lucé; quod accidit in. aqua feruente ; in calce

viua, qu& cum aqua coquitur; in oleo & aliis

B

W

liquoribus feruentibus, in ferro & aliis me-

tallis calidis ,

nec tamen candentibus ; in

C

calore fubterraneo, vitali animalium.

Obfer-

Yum

alir

vári etiám poteft fecundo, lux fine calore, qua.

lis eft lung per vitrum caufticum in focum

atqt

coaCz, qux nec mobili(fimum Thermometrum

Ípe

mouet; qualis eft lampyridum , ligni putridi;

ten

ignium fatuorum & lambentium , fudorum 1iü

animalibus per frictionem in Biammulas exper-

giícentium.

Car

337*

Petfequamur itaque proprietates ignis in de-

dil

4

fcriptione (335.) traditas , quarum principalis

Cor

eít, ignem effe materiam , aut corpus , quóc

-

nega-

E

. bE IGNE.

255

negauit olim 7/f. Foffius, in tractatu , de uatu?a

j

Q9 proprietate lucis , 1663 edito.

Perfpicitur

hoc exinde, quia ignis mouetur ex vno cor-

Qu

2, t

pore in aliud , & quia a fpeculis repercutitur.

|lendes

Ex hoc ignis motu confequitur , vt etíam ner-

mitlc-

vos corporis noftri mouere poífit quod dum

facit in tota cute noftra , caloris fenfum accipi-

OU

mus ; dum idem przftat in oculo noftro ; lu-

cem eXperimur.

Deinde ignis etiam eft grauis;

à fnidi

quod eft corporis attributum. (17.) Demon-

exiftünt

íftrauit hoc. Bosleus per plurima experimenta ,

in tractatu de ponderabilitate flamme ; demon-

n

n

ftrarunt deinde Dz Clos , Hombergius , & alii ,

tiuj; t

& inuenerunt,; ftanni rafüram 5 vnciar. in re-

T2

torta vitrea claufa tempore aliquot horarum de-

tentam in flamma fíülphuris, abiiffe in calcem

eor t

Idem fi-

TL

cum augmento ponderis 4f gran.

Gum eít cum regulo Antimonii, plumbo, &

jeo d

dliis

51

mercurio; qu& augmentatio prodiit ab igne in-

carcerato ; qui vincula, quibus continetur,

U$ s

o

rumpere nequit. Sed vt ceffet fufpicio, ignem

alimenti (üi aliquid fecum corporibus intüliffe ,

j Q

] fOCU

atque fic pondus auxiffe , eadem experimenta

n

Ípeculi vítorii, & folaris igais , ope füerunt

Qme

tentata fimili cum fucccffu.

l pmf ]

goru

j

L

338

[

IH

Varig obieCtiones , contra talem ignem in-

carceratum, & graüitàntem , formate , facile

dilui poffunt, quod fecit Lemei , in Commentar.

mls IB D

Acad. Parif. 1709, p. 400.. Primo , naturam ignis

yitt

Ti

atus

5

confiftere in motu, qmlig, dum incarcer

eit,

»

N

256

Car. XIV

eft, non datur.

Sed ignis etiam non motus

conferuat füam naturam, veluti aqua fuüam

Ter,t

fluiditatem , quamuis hereat in ligni poris, aut

prafen

congelata fit ; nec falia faporem excitant , nifi

tcata

fint foluta. . Secundo , igaem non poffe incar-

qollum

cerari, fed auolare iterum per eosdem poros,

wffti

per quos aduenit. At vero ignis, dum in cal-

lute, -

cinatione minimas corporis particulas perua-

lgnis

fit; his adhzret , per attractionem naturalem

getdo

parium minutiffimarum , neque adeo facile

ttrit)

auellitur.

Tertio , ferrum ignitum non plus

efemp

ponderare, quam frigidum, oritur exinde, quia

at

bilances noftre hoc tenue difcrimen indicare

Vil

nequeunr.

Quarto , flammam inceníi corpo-

füpir

ris áícendere ; non deícendere , fit ab aére

* [ami

ambicnte, in quo natat illa, atque vna cum

Qul

particulis corporeis , quas continet, conítituit

Conc

corpus fpecifice leuius ; vnde in aére multum

cend

tenel

rgrefa&o tandem defícendit.

t

Secundo , ignis eít Huiïus. Eft. enim ckon-

|e |

geries particularum minutiflimarum, facile in-

gem

ter fe feparabilium , & parum cohzrentium ,

moi

(293-) quoniam per poros corporum omnium

adh

ad intima horum meditullia penetrat.

Hinc

Ph

partibus conftare videtur globofis , non pyra-

fr

inc

midalibus , quibus hifce penetrationem iguis

iuuare quidam volunt.

Pyramidum quippe

at

L

colle&tio fluiditati obftat magis , quam globu-

lorum ; atque hi zque intrare poffunt poros;

ad

ac ille, fi. modo fint miními

Ve

* öc politifïïmi ,

:

u

nulla prgedini Ícabritie.

- $49.

p —

T

DE IGNE.

211

A ftot

340.

Qu f

'I;er'tïö, ignis eft

in omnibus" corporibus

Dorisaz

prefens , elementaris nempe ,. & fimplex , aut

ttt ul

incarceratus, . Hoc exinde manifcftum eft, quia

Yfe i.

nullum hucufque corpus nouimus , quod non

T n

poffit incalefcere, vel quod effet fine omni ca-

imhc

lore, aut perfedte frigidum. . Excitatur .enim

a p

ignis . incarceratus , aut. torpens , & ad viuum

atürdi

perducitur, particulas corporum commouendo

e0 f

attritu aliquo aut aperto ;* aut occulto.

Illius

non pl

exempla funt hzc. . Clauus ferreus ii afferem

d i

ada&Qus, vbi vlterius propelli nequit, repetitis

y indict

validis concuflionibus calefit.

Virgula ferri

ii r

fepius inflexa . & reducta. fimiliter. incalefcit.

Est

L.

Lamina ferrea ab ictibus repetitis ,. przcipue

vt ei

obliquo mallei du&u incuflis., tantum feruorenx

ul

concipit, vt fülphur & puluerem pyrium. in-

j mukum .

cendat. Funis truncum arboris complexu fuo

tenens , continua reciprocatione aliquamdiu

tractus & retradus ; flammam tandem aper-

tam producit;. Hinc Indi etiam ligni quoddamx

jm c

ocdle !

enus duriffimi, Bambou., non ad armorum

modo víum, fed ad ignem quoque fufcitandum;,

entill

of

adhibere didicerunt.

gourn. des S$av; 1686.

Phofphorus Anglicus cultri attritu in viuam

"

onp

flammam erumpit, Dicuntur quoque fyluarum

incendia oriria ramis arborum; per ventos agi-

v

tatis, fe terentibus.

"Atrifloteles de calo lib.25

f guw;f

Lucretius lib.1. . 'Terebra in ligaum durum ad-

aGa; ferra, aut lima, celerrime reciprocata,

Yvehementer incalefcunt.

Saccharum in, mot-

lü[imä

u.

Duz arundines, Hi-

