
licu

ab aére, & igne, poros illorum permeantibus ,

partesque minutiffimas femper auellentibus &

tll |

ab

concutientibus; dum digitis ceram agitamus ;

dum aqua turbida per quietem clarefcit; dum

VOQ

f

vinum molendini alis admotum, & diu vibra-

tum, acefcit &c. - Vnde fimul colligi poteft,

li

uam neceffaria fic Phyfico motus confideratio

[

diligentiffima, cuius regulas & leges in fequen-

[7

tibus, füo quamuis ordine, videbimus.

H

Ts

Varia fünt argumenta illa, quz ab antiquita-

o

te aliquando addudaa fuerunt contra motus exi»

temp

ftentiam ; quale eft hoc : fi ex. gr. in proiedtio-

[0

ne lapidis , per manum facta, effet motus, effet

liv

ille vel in mouente, vel in mobili; non autem

ln

eft in mouente, aut in manu, quia debet effe in

hu

mobili ; nec eít in mobili , quia motus eft exi-

din.

ftens a&io in agente, & mobile eft absque

1

aGione.

Refponfio eft, dari tertium ; nempe

fere

motus eft primo in mouente, tum deinde bic

Ym

transfertur demum in mobile; adeoque motus

a

eft in vtro

que , fed nqn fimul, verum fuc-

AC

ceífiue.

logi

7M

Qua

Diodorus Crouus fequenti.argumento motum

i

oppugnuauit. Corpus mouetur vel in loco, in quo

Wr

eft, vel in quo on eft; fi illud , tum uunquam

W

exit ex illo loco s fi boc , abfurdum eff , corpus

!

agere quid ibi, vbi nou eff. Refponíio iterum

W

Occurrit, dari tertium , nempe corpus, dum

di

moue—,

TEMPORE ET MOTYV.

43

um

mouetur, tranfire e loco, in ;;uo eft, in alterum

qtbus,

locum , in quo non füit. Sed idem hic Diodo-

ts &

rus loco non inficeto coactus eft dogmatis fui

Jumi;

abfuürditatem fateri. Nam Heropbilus medicus

jt; dn

vocatus ab ipfo, vt luxatum humerum ipfi ré-

d Vi

ftitueret ; dixit: fi bumerus tuus eff motus, mo-

potel

tus ef? vel ia loco in quo erat, vel in quo non

Vderatio

erat ; fed in ueutro potuit. moueri, ergo son eft

f

luxatus. vid. Fraucifei Baylé Iuftitutt.. Pbyfice

pag. 8f

76.

ii«

Subtilius eh fdphifma Zenonis, quod, quia eo

ytüs j

tempore füperari non poterat, vel etiam ob

totet

celeritatem Achillis a Poétis celebratam, Achil-

Q5 di

lis nomine infigniuit. Supponit ille przceden-

n a

tem teítudinem, atque hanc infequentem ipfum

hunc Achillem centies celerius currentem teftu-

x i

j ch

dine; diftantes autem inter fe primum vno millia-

: as

ri.-Hocmilliare cum abfoluitAchilles,cucurritin-

netnp:

terea teftudo ,. mill. adeoque nondum teftudi-

;'mde p

nem attigit Achilles, fed poft abfoiutum : mill.

1

adimplenda ipfi reftat adhuc

-——

Io0

mill. quod dum

um

facit , promouetur adhuc teítudo per partem

xsoss mill. quz denuo abfoluenda eft Achilli ,

qua tamen perfe&da nondum adhuc attigit te-

ftudinem; atque hic proceffus, cum progredia-

tur in infinitum , putauit Zezo futurum effe,

^ il ?"'5

vt plane nun

quam ad teftudinem peruenturus

r

fit Aclslles.

At vero, vti hoc fophifma motum

u

jl

non negat, fed füpponit; ita facile poteft often-

di, quonam fpatio abíoluto Achilles precife

J n

COne«

mguf' »;*..

44

CaA?. IV pE roco,

conuenturus fit cum teftudine.

Accidet enim

hoc eo in loco , in quo abfoluit Achilles

Y -ïä-—o- rx-ä!gg'g T ï'cï'sgö'ï"ö'ï T &C- in inünït. mil'

n

liaris.

Si nunc fumma finita huius feriei in in-

NU

finitum excurrentis affignari non poffet : vide-

r

retur certe abfürdi quid confequi ex hoc mo-

p

tu ; fed dari poteft hzc fümma finita per ea,qu&

)

dicta fünt füuperius (22)5 ponatur enim m £ 1,

a 1111 100, atque feries ibi expofita gene-

ralis abibit in hanc noftram fpecialem , cuius

t

- — Y90 £L

proinde fümma erit —

la CY d

Ij pl

tantum fpatii igitur abfoluendum erit Achilli,

u

ut in eadem plane meta confiftat cum teftudis

Qt

no, quam eft perfecutus.

t

"r

Tà

.. Corpus naturale omne ,. quod in alium lo-

p

eum transfertur, tranfit per omnia loca inter-

t

media , neque fübito aut per faltum, ex primo

in vltimum peruenit.

Hoc enim fi fieret, ne-

ceffe effet, vt corpus in loco primo annihilare-

t

tur, ftatimque in vltimo denuo produceretur ;

id quod per leges naturz fieri non poteft (40.)

nifi miraculum'accedat.

Neque adeo. aut mo-

tus aut tempus vnquam exiftunt, fi accurate

N

loquamur, quia neutrum eorum vnquam to-

h

tum exiítit, nec partes coéxiftentes habet ; ni-

li

hilque adeo in ípfis reale eft, quam momentum

K

illud, quo in vi externa vel interna, ad muta-

tionem nitente cum Leibn;'tio ftatuimu;i

L

780 SC-

W

TEMPLORE ET MOTYV.

45

t etit

78. -

hetles

Sequitur hinc etíam, motum non poffe fieri

yit m

in inítanti, fed tempore feraper illi opus effe,

i

vtcunque celer fuerit, quo ex alio loco in alium

T

aduehitur, Quia enim corpus motum fingula

n0c n

punca fpatii [üi debet percurrere, (77.) in quo-

[

rum fingulis perdurat , atque reuera exiftit :

[ Je0n

patet; occurrere hic menfuram aliquam diftin-

agne

&am durationis huius corporis , adeoque mo-

m

tum omnem fieri in tempore. (6o.)

j 3l

9.

Quicquid in vniuerfo exiftit, magna cele

vria

Achlllh

tate moueri videtur.

Si enim attendamus ad

lt

corpora maiora , que hoc vniuerfum compo-

nunt , obferuantur ea omnia circa nos moueri

rapidiffimo motu , quod patet in planetis pri-

mariis cum circa axin, tum circa folem, motis ;

j

&ut in fecundariis circa primarium fuum plane-

cuit

tam currentibus; pernici celeritate mouentur

; j

comete ; neque etiam ftellas fixas in fuis lo-

gt

cis quieícere probabile eft, Si terra moueatur:

iire

tum certe folus ipfius motus vertiginis cuique

era

corpori in ZEquatore eius fixo celeritatem tri-

f (N

buit, qua in quolibet minuto fecundo abfoluit

au m

pedes Parifinos 14275 íi-vni gradui periphe-

i

riz& terreftris cum Piccardo tribuamus $7060

u

hexapedes. In quolibet minuto fecundo Tel-

k

lus progrediendo in orbita faa circa folem con-

p

ficit $9249 pedes parifinos.

T

8o.

]

Cauffzz motus, hoc eít, potentiz , variz dane

m ex

h

tur in hac rerum vniuerüta&e; qua, vtuWw

L]

j

ipfis

46

Car. IV pE roco,

W

ipfis corporibus origines trabant fuas , hisque

fint effentiales ; an vero per fetales dentur in

quo

Statuit illud Newto-

mundó, non definimus.

por

zus,hoc vero Carte[fius,

Sufficit, potentias in

Íot

mundo exi(tere & cognitas nobis effe fcquen-

qu

tes.

Primo, motus, qui corporibus vniuerfi

Ti

fo

maioribus ineft, cauffam habuit in principio

Deum, qui videri poteft, poftquam cundaa

d

(

creauerat , ea vehementiffimo motu proiectili

commouiffe , atque fimul grauitatem ver(íus

[

folem ipfis tribuiffe ; ex quorum vtroque or-

&

bite & curfüs planetarum curvilineus circa

tani

folem omnium pulcherrime deduci poffunt.

il

EM

Secundo , infignis in mundo potentia eft ipfz

&t

grauitas, quz tam in cccleftibus, quam etiam

in terreftribus, corporibus plurimos motus pro-

ducit, quorfüm referri etiam debent homines ;

animalia queuis, quoties ponderc füo mouent

Ut

Q

quzdam.

Teríia caufía motus , apparens vel

vera, videtur re(idere in anima tam hominum;

D

quam brutorum , quz in Phyíica phenomeni

faltem loco affumi poteft ; veluti Cicero dicit;

q

V

de naf. deor, lib. Il.. Nec vero Ariffoteles non lau-

(i

dandus in eo, quod omnia , que mouentur , aut

p

natura woueri cenfuit, aut vi, aut voluntate.

f

W4rfo, ingentes motus cient vires attrahens

fi

tes, iterum phanomeni faltem loco affumtz ;

[//

quia per nullam aliam cauffam hucusque ex-

X

icari poffunt ; deinde vires magneticz , ele-

:

k

rice. Quinto inter potentias referenda quo-

li

que eft elafticitas, quz multum motus gene-

D!

rat, vti videre eít in chorda mufica tenfa &

x

pet-

TEMPORE ET MOTV.

47

ercuffa, vi elafticitatis füz diu ofc:llante;

yisqut

f ia

quod idem accidit in campanis ; in horologiis

] Nvl

portatilibus.

$exto potentiz etiam munus

tents

fubeunt omnia corpora:in motu conftituta,

jf

quz alia corpora quiefcentia percutiunt. Sepri-

; Ynitc

7 cauffa mouens eft ignis tam terreftris, quam

principh

folaris ; per illum enimi maximz mouentur ma-

y Cuncá

ching, per hunc ad minimum fücci plantarum.

poledtil

Otaue potentiz locum occupare poffent vorti-

n verls

ces, a Caríefio primum excogitati ,. (íi modo de

exiftentia eorum certi effemus.

oqt d

Neque dobi-

tandum eít, plures adhuc detegi poffe tales

ens (ioi

alias cauffas , quz motui excitando fint ac-

commodata.

l eü ipfz

am et

$1.

us Q

-Solet corpus quodcunque motum , fimplici-

lonit

tatis ergo, confiderari tanquam punctum vni-

o m

cum ; quod itaque cum mouetur , defcribet li-

yrens

neam reQam, fi motus pun&i fimplex fuerit,

ngml'mlff:?

hoc eft, ab vnica fola potentia productus ; at-

que hzc linea recta, aut via; per quam corpus

tranfit in aliquo tempore, vocatur /patium per-

r

curfum. . Eadem vero linea re&ta, in qua cor-

i,

pus progreditur, aut progredi conatur, fi cauf-

ylunt

Íx impedientes adfint, (ine relatione ad tempus

qui

füumta , vocatur eius diredio, vel motus deter-

af

minatio.

D

Statuitur corpus moueri equabiliter ,

s

vel vuiformiter, quod xqualibus temporibus

((

l

per equalia (patia currit. Motus vero izequábi-

TT

lis, vel difformis eft, qui zqualibus temporibus

«

(Uf)

Omne przterea

r

j

ingqualia fpatia percm*ritf

Ccor-

o

pf

48

Car. IV nE L0CO,

corpus, quod mouetur,; celeritatem feu velod*

tütem habere dicitur, eaque menfuratur fpatio,

15

qnod idem corpus, zquabiliter motum, in tem-

pore aliquo certo abfoluit. Scilicet, fi ex. gr.

QQty

corpus B eodem tempore duplum fpatium

D.

zquabili motu percurrit, quo corpus 44, equa-

cele

biliter quoque motum, fimplum abfoluit: tum

w

corpus B duplo maiorem dicitur habere celeri-

&t

tatem, quam corpus Z. Eítque adeo celeritas

nihil aliud, quam rdlatio fpatii percurfi ad teme-

Tit

pus illud, quo percurfum fuit. 5i itaquetempus

diujfn

aliquod affumatur deterrninatum , ex. gr. vnius

Chrit

min.fecundi, erit celeritas nibil aliud; quam fpa-

tium a corpore quodam moto tempore vnius

"i

min. fecundi equabiliter percurfum. Hoc fenfü

h

dicimus, hominis celeritatem Equatori terra in«

fitentis, plantz eidem infixz, pofito motu tetr

ERY

Tnot

circa axim füum, effe 1427 pedum pariünor.(79.)

C

82.

Duorum corporum zquabiliter motorutn

loy

celeritates. generaliter fünt dire&e vt fpatia

ln

quauis percurfa, & inuerfe vt tempora , qui-

&tià

Dbus ea fpatia fuerunt abfoluta, Sint enim duo*

cele

rum corporum 44 & a celeritates C & c; pet*

Omt

currat 4 Ípatium $, tempore 7; hoc vero 4

Ípatium s tempore /5; iam, quia in motu equa*

bili fpatia 2qualia abfoluuntur temporibus x*

qualibus;.(81.) fequitur hinc , fpatia ab initio

motus abfoluta effe temporibus proportiona:

lia, quibus abfoluuntur ; hinc poterit deter-

C«

minati fpatium ; quod corpus a efficit tempo-

r€

P

TEMPORE ET MOT'V,.

49

t n

re T, ho& modo, t THs: -;T . Mouebitur ergo

Bu

m nt

L

'.-—-.

corpus 2, tempore 7, per fpatiui*n

£ LJ

At core

ag

? [j

pus 4 mouetur eodem tempore 7 per fpatium $7

54 a

celeritates vero corporum menfürari debent

Olnft C

per fpatia eodem terpore percuría; (81.) hinc

ere eelti

$

*

—

o crlerta

eritC: c z8 St-:-ä.

*3

? hinc eft, quod com-

a at

muniter dici folet, celeritatem eífe fpatium

quctcmgïi

diuifum per tempus. Perfpicitur exinde etiam,

T

celeritatem effe quandam magnitüdinem, qua&

quanl

gte Ti

augeri poteft atque minui.

83»

Bol

Ex inuenta hac meníura celeritatis, in motur

yitaml

wquabili facile deducuntur menfurz alie , ad

o t W

motum zquabilem pertinentes.

Cum enim fit

iib

LI

; erit, fa&a mutatione huius ana-

C: -C:ï

l:,

Lsl

logiz , etiam T:

; ex quo tempora

l

[ Lj

fünt vti [patia diuifa per celeritates. Erit vero

30r4j

etiam $: $— CT: ct, hoc eft, fpatia fünc vti

enim o

celeritates multiplicatz in füa tempora. . Qux

&il

jv

omnia vero non valent nifi in rnotu æquabi?i.

notl ?.'

CAPVT V,

npOHI

2

DE C

ORPORVM VIRIBVS.

j

Yop

HW

Jotol

Oppuä natürale inüäm (ibi atque propriam

j E

vim habet inertiz, quz eít principium re»

äcimffïl

, füitene

$0

CAP; V.

.Hvüändi omni mutationi ftatus füi, ex quo no-

men cuiusdam vis meretur. (41.) Hec vis

L

cum eadem fit in corpore tam quiefícente, quam

füe

moto , vtrinque nimirum proportionalis maffze,

Vi

aut quantitati materiz, corporis: (42.) hinc

b

etiam fefe exferit illa in corpore tam quiefcen-

iní

al

te, quam moto , adeoque duplici modo con-

fideranda venit.

li

d

*

85.

In

Vis-inertie confiderata in corpore quiefcen-

te, fed animato a celetritate infinite parva, aut

ffil

tüs

elementari, illam vim conftituit, quam Leibzi-

Lius vocauit mortuam, AO. Erud. Lipf. 1695 m.

Potentia au-

Aprili; alii vero vim pre[fiouis.

tem, a qua proficifcitur hzc celeritas , an in-

ide

terna corpori fit, an vero extus tantum acce-

[

dat , quorum illud Zeibzitio magis arrifit, inde-

b

cifum relinquimus; nondum enim eo vsque

Vlr

ve

naturam corporis didicimus , ut de his certi

quid ftatuere poffimus , perfüafi interea ; cor-

MU

pori vim quandam ineffe, fed cam folam, quam

qi

vocamus inertig. *)

j

[?

&6. Eft

hi

D

*) Ex motu progreffiuo curvilineo corporis oti-

tur vis preffionis $. 190.

Datur igitur pref-

lgl

fio corporis quiefcentis & moti, & menfura

f

preffionis in vtroque corpore diuería eft. — Si

W

corpus in motu conftitutum offendat obftacu-

I

lum , quod eius celeritati opponitur, muta-

tio ftatus eius collifione facta effe dicitur 5 f1

fü

obftaculum directionem corporis faltem mutet;

e«ffectus à preffione oritur.

DE CORPORVM VIRIBVS.

$I

X

V n

86.

i Yi

Eft itaque vis mortua elementaris tantum,

um

fiue fola aliqua folicitatio ad motum, cuius

m

vnius veteres, quantum conftat, fcientiam ha-

] i

buerunt in machinis ftaticis. explicandis , quz

üiecte

inferius occurrent.

Ab his enim viribus nihil

do Q*

aliud oritur ,

quam preífio, & harum «quili-

brium , id eft, difpofitio potentiarum iftarum

elementarium, obie&to applicatárum, quz hoc

ao

in quiete feruat; quale dein zquilibrium exa-

3 d

minat Sfaticas veluti Mecbaxica eft fcientia mo-

aLb

tUs a potentiis orti.

tht

87.

ytia

Cum itaque vis mortua fit vis inertiz , eon-

fiderata in corpore quiefcente ,. fed animato a

L lu

m av

celeritate. elementari : (85.) menfüram eius

eruemus hae ratione.

il Ia

Quatenus illa continet

p

vim inertiz : eatenus proportionalis eft maffz,

j o

vel numero elementorum, ( 42. & 31.) quam

4) Q

corporis maffam exprimamius chara&tere ;;

j quam

quatenus vero eadem perpenditur effe in cor-

pore, animato a celeritate quadam elementari ;

i

t

eatenus proportioralis erit celeritati alicui infi-

nite parüz; quam denotabimus charactere de,

i

exprimente c celeritatem ipfam finitam. Erit

i P[Cï'

igitur menfura vis alicuius mortuz hzc, mdc $

mfnlhfl'

feu vires mortus erunt in ratione 'compofita

maffarum , & celeritatum i

4 3

nitialium , elcmen—

d

tarium , aut potentialium.

mu&l:

tf

l

Hzc meníüura fic fiab.ilita infigni luce per-

g

fundet totam ftaticam inferius pertractandam;

D 2

adeo -

-u

CaA»r.

V

$2

[17

luftrationis cauffa fcquäntia

adeoque plenioris il

m

adhuc addamus.

Ponamus globum materiz

(0fft

cuiusuis impofitum effe tabule , quietum, fo-

lamque vim inertiz in fe continentem ; hac ef-

3

ficitar, vt quietem fuam feruet continuo, nec

T

nifi potentia huic vi proportionali in motum

Ya

poffit concitari ; fed interim tabula non graua-

bitur, atque, hac etiam fübducta, globus tamen

lam vero in hunc

locum füum non mutabit.

ftn

numerum elementorum , globo hocce conten-

p

torum, agat potentia elaftri cuiusdam, aut ve-

fed ita tamen, vt ea potentia

D

ro grauitatis -

qu

lobo huic non conciliet nifi celeritatem

infi-

leit

nite patuam ; hsc fingulis pun&is materiz

u

applicata efficiet primo , vt iam hic globus

d

ràuaturus fit tabulam, & íecundo, vt, fub-

p

tracta hac, fit defcenfuürus vi grauitatis finita,

d

Dicimus itaque, hanc preffionem in tabulam ,

)«

aut hanc vim mortuam, vcl folicitationem pro

)

menfura habere ipfum mdc.

?

89.

Y

Neque vero hzc celeritas initialis, aut ele«

mentaris , dc vbique eft eiusdem magnitudinis.

terreftris

Quoniam enim ex. gr. grauitas noftra

It

multo maior eft grauitate lunari, qu

od infe-

fi

rius demonftrabitur : ita exinde confequitur;

celeritatem initialem a grauitate terreftri no-

ftra oriundam multo maiorem effe, quam qui-

deni eft celeritas initialis oriunda a grauitaté

K

*

lunari; maior enim & valentior potentia maio-

h!'

ae

Vi

res etiam & valentiores excitat celeritatis gr

us

AR

DE CORPORVM VIRIBVS.

$3

dus. Simile ratiocinium eft in aliis potentia-

tenti

madtig

rum generibus, veluti ex. gr. vnus elater fibi

commiffus maiorem producit celeritatem, ma-

m f

gis quippe tenfus, quam alius ; adeoque omnes

hd

ille porentixs huc fpe&ant, & excitandz vi

]00, t

Ro

mortuz aptz füunt, quas fupra (80.) enar-

rauimus,

l gl'üllä'

; Cama

9o.

Ex hac iam tradita menfüra generali pref-

in hunt

fionis, folicitationis aut vis mortuz, facillime

Contt

per Arithmeticam vniuerfalem deducuntur pro-

a

uarum ali-

portiones & regulz particulares ,

potenu'a

quz hz fünto.

Si in duabus preflionibus ce-

t nb

leritates , elementares fcilicet , fint z2:quales :

marit

erunt preffiones vti maffx.

Ponamus enim

gl

duas maffas M & m, celeritates vtrinque dc,

m

atque erunt preffiones vti Mdc, & mdc, hoc

j f

eft , diuidendo per squales dc , vti M & m.

abilt

Pari modo, (; maffe fuerint zquales, erunt

nenp

preífiones vti celeritates. 'Tum vero etizm, fi

prefliones fint equales, erunt maffz in ratione

inuería celeritatum ; eft enim generaliter P :

p — MdC : mdc ;5 ergo , i P r p, eft etiam

a

-MdC Z mdc, & M: mridc: dC; vnde fi-

mul quoque colligitur, quo modo a maffis

nl

inzqualibus zquales tamen effici poffint pref-

g

fiones.

'Equinlh

I.

frim

| Accedimus iam ad

alterum cafüm huius ne-

gotii, (84.) in quo ftatuimus fequentia. "Vis

.auiiafc

inertiz confiderata in corpore moto , in quod

amaiü* '

nimirum egit potentia , non clementarem , fed

cig glz'

D 3

ni*

Üb

M

CA»r.

V.

finitam, celeritatem excitans, vocatur cum Leib-

g

qitio vis vita, aut cum aliis vis percuffionis, quia

giza

nempe hzc non folam preffionem , aut folicita-

fült

tionem, vel conatum, fed ipfum actum alicuius

[

percuffionis efficere valet.

hes

Hzc itaque vis

motui locali adhzret, & . viciffim ad motum

s

localem porro producendum tendit; atque

cum motu, non

coniuncta.

potentiali, fed actuali j eít

92--

;

N

f

i

lic

Inter eos ; qui vim preffionis a vi percuffio-

J

nis diftinxerunt, primus eft Zriflofeles, qui Que-

tll

flionum Mecbanicar. cap. 19 , qugrit, cur fecu-

dit,

ris magna, & grauiffimo onerata pondere, mi-

Wt

nus tamen efficiat ad lignum findendum, quam

De menfura

dei

eadem leuis, at motu concita.

autem , vel cognitione mathematica, harum vi-

Id

af

rium nemo cogitauit ante 7Merfennum, qui per-

cuffionis magnitudinem explorare aggreílus

du

w

eft, dimittendo pondus ex variis altitudinibus

in lancem bilancis alterutram, cuius alteri lanci

W

Iu

pondera, ictum in zquilibrio tenentia , impo-

N

fuit, atque exinde conclufit, percuffionem hanc

D

effe in ratione. maffze & celeritatis corporum

jta demifforum.

Perftitit hec fententia vsque

ad Leibuitium, qui, huic etiam difficili quzftio-

ni perípicaciam fuam inferens , celebrem diftin:

f

&ionem virium, quam modo explicuimus, mor-

l

tuarimn ícilicet ac viuarum , adinuenit, atque il-

las effe in ratione maffz & celeritatis fimpliciss

Ü

W

has vero in ratione maffz & celeritatis duplica-

tz, ftatuit.

Diffentiunt vero ab hoc Au&ore

q

grauif-

—

DEJ CORPORVM VIRIBVS.

S'ï'

mb .

graviffimo in hunc Vsqub diem omnes fere An-

D

gliz ac Galliz Philofophis przeunte illis New-

Áülctte

Iono , his vero Carfefio; in quo igitur biuio;

ais

tantam celebritatem naCto, noftrum erit ratio-

nes vtrinque prolatas explicare , liberumque

Q v

TO

deinde cuilibet ingreffum relinquer;.

; a

23*

Ji, d

Redit autem omnis hzc controuerfia ad cone

fiderationem temporis , quam füperuacaneam

hic effe contendic Leibmitius, neceffariam vero

uercumcx-

Newtonus.

Ille, ad virium prefentium quan-

ïllf Ils

tf

titatem abfolutam refpiciens, nihil intereffe di-

cit, quocunque tempore hz exhauriantur; hic

ett n

j quam

vero relationem earundem ad tempus perpen-

dens, & merito quidem, non enim iacent vi-

ml

a

res corporis otiofz, valentiores eas effe vires

afferit atque expeditiores , que eundem effe-

u

Prior conce-

&um breuiori tempore fiftant,

] gl'fü'ö

ptus.abítradioni metaphyfice , pofterior au-

:udinih'»lf

tem communi víui loquendi, eft accommoda-

& länfï

tus.

24

Vtriusque igitur fententie argumenta

rediffime concludunt , fi modo tempus vel

m hu

porut

excludas , vel .includas.

1 w

j

94.

ul

Si rationem fequi primo velimus, huic con-

i

fentaneum eft, vim viuam efle proportiona-

1 WE('

lem ipfi MC, quoniam hzc fümma, aut inte-

t "

grale, omnium infinite multarum virium more

j ]iCiSl

tuarum 7MdC, ad viuam tendentium.

Sed

ii

quia continua hic mentio fieri debet maffz,

ma()'fe

D 4

fpätii,

gmm'

—

g

56

Car. V

at

fpätii, temporis, celeritatis, vis viuz, defi-

eic

gnabimus horum magpnitudines breuitatis cauf-

ía per literas initiales, M , 9, T, C, , aut

dire

fs

7,5,f,c, V, atque iam porro ita ratiocina-

bimur, Effe&us vis viuz eft, vt maffam per

[

q

fpatium promoueat, adeoque rite menfüratur

er M$5 A&io vis viuz maior eft pro ratione

u

jntenfitatis & durationis, ergo iterum rite -

ftimatur per 7/7; cum igitur effe&tus actioni

non impeditz debeat efle zqualis, erit ex bac

cauffa MS -s FT fedeft $— CT (83.) &b

go MCT m FT, MC - F.

)

f

95«

t

Yi

lam itaque contra hanc menfüram Newto-

N

*ianam virium viuarum Leibnifius primus hoe

t

argumentum propofüit in AGis Erad. Eipf. 1686.

Cadant duo corpora Z & B, 4 & 1 librarum,

d

j

illud per altitudinem r pedis, hoc vero per

akitudinem 4 pedum; acquiret ita vtrumque

N

i

eorum hoc lapfü vim viuam; qua, retrouer-

fa directione , przecife iterum afcendere poffent

ad priorem altitudinem ; exhaufto omni motu;

quod independenter ab his demonfltrabitur in

capite fequenti de motu proiectorum ; fed (i-

mul patebit, abfoluto vtroque hoc fpatio; fü-

turám efífe celeritatem illius vti r, huius vti

25 fcilicet vti radices quadratz harum altitu-

dinum,

Sed has vires Leibnitius dixit effe e-

quales , quia eadem vi opus fit ad attollendum

iä;

onus quadruplum pet altitudinem fimplam, qua

d

opus eft ad attollendum pondus fimplum ad

]

altitu-

""

pE CORPORVM V!RIBVS.

57

) dcfï!

altitudinem quadruplam ; at vero , fi maífz

pf

heic multiplicentur per fuas celeritates, pro-

J at

dire fa&ta 4 & 2, qu& non (int equalia; verum

tOR

fi maffz przíentes multiplicentur in quadrata

ampt

celeritatum füarum, prodite 4 « r& 1 * 4,

forstt

quz fa&a equalia virium przfentium zquali-

tatem indicent,

*

fatinni

rjte t

96.

ation

Videmus hic non attendi ad tempus, quo

ex hat

maffarum quzlibet per fpatium füum decidits

j*

^

uam confiderationem fíi omitti poffe putes :

L3

re&tiffime fe habet demonftratio Leibzitii. Con-

tendit vero Newtonuus, non negligendam effe in

Nl

virium viuarum examine temporis rationem ,

neque proinde vires corporum allegatorum in-

ys D

ter fe effe zquales , quoniam pondus attollen-

fa

dum ad altitudinem quadruplam longiori tem-

brart

ep

pore opus habeat , quam eleuandum corpus

quadruplum per altitudinem fimplam ; atque

m

etROI

hanc virium inzqualitatem legitime prodire ,

f maffz multiplicentur per fuas celeritates,

pofkm

motij

97.

itu H

kl*

In hac igitur fententia Newtoniaza, aut Car-

fefiata, pro qualibet virium viuarum zftima-

(l

ju n

tione refpici primo debet ad effedum inte-

grum,; quem vis illa edidit, & fecundo etiam

| zf[l,!u"

d

ad tempus , quo clapío effe&us hic integer

cndum

fuit produ&us ; tum ille per hoc eft diuiden-

dus , vt habeatur menfura illius vis; quz nem-

nj

TU i

gc eft in ratione effe&

us dire&a, & temporis

D;

inuer-

ii

——

58

V

inuería, vel vti —T—s; (94-) perfpicuuh enim

Chi

eft, vim effe eo maierem, quo maior eft maf-

fa M, quo longius eft fpatium $, per quod

qu

hv

illa transfertur, & quo breuius eft tempus T,

in quo effc&us ille produ'citur.

a!

98*

Quoniam magni víüs efít hoc precedens

Y

preceptum , explicabimus illud vlterius, ac

d

quidem in palmario argumento, quo Leibzitius

Q

ipfe füam virium zftimationem probare eft ag-

greffus. Cadant duo corpora grauia maffa-

Ti

d

rum 4 & B libere per fpatia z & ^, vti folent,

motu accelerato; tum, abfolutis certis qui-

W

Y

busdam temporibus, quibus acquifiuerunt ce-

leritates « & 8, fübito retineantur, & inqui-

QI

fs

ratur, quznam ín his ipfis momentis fit ratio

inter eorundem vires viuas.

Effe&us corpo-

3b

tf

ris 4 talis erit, vt, retrouería ipfius directio-

ne przcife iterum afcendere poflit ad priorem

lul

altitudinem 4, atque fic omnis ipfius vis per

impedimenta exhauriatur; vtque adeo afcen-

fus per altitudinem 4 effe&us ipíius fit plena-

rius, in quo omnes Philofophi confentiunt ;

Ti

3

fed hic effe&tus poftulat tempus, quod eft vti

«; per inferius demonítranda, & ex fententia

[

Galilei $. 138 , apud omnes pariter . Philofo-

j

N

phos recepta; erit igitur vis corporis A vti

[

A

— 7, pari modo, atque eodem plane ratio-

[

)

Cinico

—

DE CORPO,,R/VM VIRIBVS.

59

B«b

enin

cinio , eriz vis corporis B vti

—

: erunt ita-

,

Fm

que hz vires inter fe vti memorata producta

qui

æ.Bb

!

4

e

rl

Sed eft ex eodem ftatuto Galileano ,

apud omnes recepto, z: b -3 owx: BB8 S. 140,

quibus fübfítitutis , erunt dicte vires inter fe

B65

eden

iAmc.

—

-

e

- du: Bpg, vel v maílz 4 & B

$, Y

d

du&z in fimplices fuas celeritates « & g. Ex

quibus manifeftum eft ,. obtinere menfüram vi-

dap

rium viuarum Leibuitianam , ex maífa in qua«

noft-

dratum celeritaris , fi non refpiciatur ad. tem-

olent

pus, in quo effectus aliquis abfoluitur; valere

: qu

vero earundem mepfüram Cartefianam anti-

jnc

quam, ex maffa in fimplicem celeritatem ; fi

iny

refpiciatur ad tempus, in quo effe&tus aliquis

j n

abfoluitur, An itaque iam excludendum fit

n

r

tempus in hoc negotio , an vero ratio cius

habenda, quilibet per fe ftatuat.

doren

29*

s pet

(cene

Eadem hzc controuer(íia vt experimentis di-

n

rimeretur, varias ingreffi funt vias Philofophi,

iunt;

axiomatis loco affumentes omnes, vires to-

f

tas cenfendas effe effetibus fuis integris pro-

tett

T

portionales; vel , omnia impedimenta alicu-

ius motus, quz vim plane extinguunt, fimu

j

fümta huic vi effe zqualia. 'Talia impedimen-

i

ta eífe poffunt 1. Grazitas , in corpore vérti-

calicer furfum , motu retardato , afcendente ;

i

vnde

6o

CAr.

V

Qnde primus fuam probationem petiit Leibzi-

tim

T

tius , íüummam impedimentorum a corpore fu.

perandorum exponens, vti vidimus , per fa«

f

&um ex altitudine afcenfüs in corporis maí-

effe

fam. 2. Elaffra equalia , & ad squalem ten-

&

fionis gradum perducenda , quz excoluit hunc

q

in finem Job. Bernoullius, demonftrando , cor-

q

pus celeritate 2 incurrens in elaftra fucceffiue

€

6,

9

füb angulis 3o

$. 1953 3 (43

$poffe ten-

y

dere quatuor

[*

1

aftra zqualia, &^c

orpus ccele-

U

ritate 3 incurrens, in elaftra fücceffiue füb an-

D

gulis 19?28', 20^42'

2201212 2406I, 26034:!

il

30?, 35?16, 45« poffe tendere novem ela-

W

ftra equalia. donéc omnem celeritatem fuam

Qu

t

amiferit, adeoque vim effe proportionalem

uadrato celeritatis, vid. Perilluftris Dom. L.B.

$

1

£

e Holff Elem. Mech. S. 327. 3. Col/ifio cor-

porum elafficorum , quod demonfítrationis huc

pi

Yi

fpeCtantis genus maxime placuit Hermamo ,

in Commeniar. Petropol. 'Tomo Y, p. 14.

4s

ter

Penetvatio in covpora mollia, cui experimento-

Q

rum generi incubuerunt Polenius & Gravefan-

Q

de , attendendo ad foramina, qu& a corpori-

bus libere delabentibus in lutum molle impri-

muntur,

100.

Ex his claffibus experimentorum adducemus

li

Q

vnicum, quod auctorem agnofcit Iob. Polenium;

de Caffellis pag. s$6.' . Paretur ex molli ar

«

fuperficies plana & horizontalis , capianturque

duo globi eiusdem diametri, fed diuerfi

P

äïa

ü

[

deris, qui demittantur , oleo illiti in hoc flra-

tum

ao

61

DE COKRPORVM NVIRIBVS.

73

tum molle luteum , ex altitudinibus , que fint

t r

L

inuerfe vti p

ondera globorum : obferuabitur,

pl

foueas vtrinque in

fli&as exa&iffime inter fe

h mj

effe equales.

Pertinet itaque hoc experimen-

m V

tum virium viuarum a

d memoratorum claffem

jt a

quartam

(99.) fint ex. gr. pondera hzc in-

) J [

zqualia 8 & $ librarum j altitudines ergo

ceffiu

erunt vti 4 & 95 fi vires, quibus zquales fo-

fe &

veg luto imprimuntur, funt zquales inter fe :

s

tum certe hzc zxqualitas fefe non manifeftat

:[Ubän'

ex productis maffarum inceleritates ; funt enim

f

il :g & 8, hw autem 2 & 5, vnde effici-

nde

untur producta inzqualia 36 & 24. — Oriuntur

; f

autem producta zqualia ex maílis multiplica-

ondtt

tis in quadrata celeritatum 18 * 4 &8 »t 9.

i. LÀ

Sed refpondent Newtoiani , minime has vires

ifm (

effe equales, quamuis fouez tales fint; cor-

pis d

VE'

pus enim ex altitüdine maiori 9 delabens bre-

Af

viori tempore fuam fibi effodere foueam , al-

p d

terum vero longiori; adeoque fi tempus hic

imat

quoque confideretur, virium inzqualitatem in

i

hoc experimento inferri illam, quam «efti-

o

matio Cartefiana producit.

imp

tol.

Aperte porro pro zftimatione Carfefiana mi»

litat experim 4itum adhuc, quod inferius oce

j

curret, de collifione corporum mollium,; quo

j

conítat, duo corpora mollia, maffarum .M

argil j

; ibi mutuo occurrentia celeritatibus permu«

wtu(quc

oít i&tum tenere in mu«

tatis 7 & M, fefe

j p*

quales,

i ürd*

tuo æquilibrio , adeoque vires habere

vtpote

tul

62

Car. VI

vtpo.tc directe fibi contrarias; quod argumen-

fis

tum allegatur contra Leibmzitium in Comment.

DA

4cad. Petropol. 'Tomo I, p. 1195 in Illufris

an

Donm. De Mairaa Differt. Gallica de «ftimatione

h«

b

€9 men[ura viriumm motricium, G. a. atque in

Jowrnal des. Savans. d'Italie, Tomo 1, anno

1748. p. 167.

Eft enim in mutuo hoc occur-

fu celeritas communis vtrius

que corporis poft

ictum

Mm—Mm

Mtm

z1 0o, hoc eft, oritur deftru&io

n

virium; fed hz vires zquales , quz fefe de-

E

ftruunt, funt M & mM, id eft » producta

a

ex maffis in celeritates fimplices. vid. pars II

f

$. 210-213.

tX

t

CAPVT VL

(

DE MOTV COMPOSITO.

f

f;

l

Q

102,

W

e

Orpus inftar 'pun&i confideratum , ( 81.)

eft in perfe&o

quilibrio , (86.) quoties-

cuaüque in íd a

gunt duz potentiz , fibi oppof-

n

te, in direum

» & «quales.

Solemus autem

fi

hzc ex

re&ion

primere lineis re&is , quz fuo fitu di-

fi

e£m , füa magnitudine autem potentiam

tam, quam etiam celerit

atem , optime defi-

d

Fig

gnare poffunt.

i,

rint duz. poten

tie 4B, & AC

Ita fi corpori 4 applicatz fuc-

lu

; fibi oppofite ,

[

quarum nempe directiones ten

dant ab Z ver-

Yi

fus B, & C, loca oppofitas iz direum, hoc

€

» Vt vtraque hzc potentia dire&tionibus

à

fuis

:

DE MOTY COMPOSITO.

65

wen.

fuis efficiant vnam eandemque lineam re&ctam

DOf

BAC ; equales , vt nempe fit 4B — 4C: tum

lii

corpus 4 manebit in perfe&o zquilibrio. Nul-

ii

la. enim adeft ratío , cur potius huc vel illuc

t

moueatur, adeoque plaqc non mouebitur.

"n

C OCU

103..

ris i

Si vero )potentiarum in directum iacentium

& oppofitarum vna fit maior altera: tum cor-

firit

pus füblato equilibrio mouebitur in directione

ff d

otentiz maioris, & celeritate, qua debetur

aduca

exceffui maioris potentiz füpra minorem. lta

fi nauis feratur ab occafu verfus ortum , ad-

QUs l

eoque nautz ílanti in illa imprimat celerita-

tem vti 15 hic deinde contraría dire&tione in-

cedat in naui a prora ad puppim celeritate re-

Ípectiua vt 1; tum idem nauta mouebitur ab-

(

folute verfüs ortum exceffu vtriusque celeri-

tatis , nempe vti & illius celeritatis ; qua fer-

tur ipfa nauis.

(

104.

W

Oritur ex eiusmodi aliquot potentiis corpo-

Jj

riapplicatis, atque celeritatibus exinde impref-

o

autd

fis, motus compofitus di&tuss cum motus fimplex

(iti d

fit, qui ab vnica vi efficitur. 1lle nafci poteft

Fefti

a potentiis pluribus aut fibi oppofitis , vti mo-

"

do vidimus,aut vero fecum confpirantibus, qua-

le "

g

rum nempe dirediones fibi non fünt in dire-

&um oppofite; veluti cum radius circuli mo-

J

Jihy

j

veri circa centrum, atque interea fimul pun-

&um in hoc radio re&ta incedere, concipitur,

7 ht

i

Q

105,

Si

[is

—

64

Car. Vl

ho

1070

ia

Si corpori impreffz: fuüerint celeritates alí-

fus f
