Be182_qt_1

-

EUMMU UE

uf

jws

o

N—

:

li.

-

^v

s-d

*

-—

*

--

"

"-

-

4*

v

«

?

[4

^

h i

s "

« * C

PA

o

.

P

^ d

42

E

....f &

"*

...

b

*

Y

LE

W

1

"

;

$

E

*«

D34

i*

$

f

--

.

ES

"

-m

,

^

d .

;

"

-

-

$s

w

i«

".

A

"

"

I«

m

wety

Y

m ul

sE

- s m

—

m $ U Em UEPup a PUR CURU SPUNPTEP

us 2

—— E

u -m ERI

RasUuR a MM B d!

— w m a

"« & m n

;:

-

4

J

j

Digitalisat

Pf

vorhanden ;

PL

u

4

THESIVM INAVGVRALIVM

PARS MATHEMATICO - PHYSICA

TM C

x

&25

L 4

QVAM

DEO JVVANTE

RECZTOREFNIVERSITAT ISEBERHARDIN/E CAROI.IN/E

AMAGNIFICENZ I581MO

SERENISSIMO arove POTENTISSIMO DVCE

AC DOMINO

DOMINO

CAROLO

DVCE WIR [EMBERGLIAE zr TECCIZE REGNANTE

REL. - REL,

PRAESIDE

CHRIST. FRID. PFLEIDER ER

PHYSICES ET MATHESEOS PROF PVBL, ORD

PRO CONSEGQVENDO ^;GRADY MAGISTERII

PVBLICE DEFENDENT

D

AVG. AMDCCLXXXII.

H

TI-cL

CONS

CANDIDATI LAVRE/E SECVND/ZE

Aa————Ó—ÓÓÁÓÁÁMÀ

W.——-——— ÓÉ

TVBING.E

LITTERIS SCHRAMMIANIS

PT

:KB

^l

»äu!

T25 e

8

b

—

ïn&*

(

I.

D efinitio Zzeze re&ae (Element. Evctip. L. I. defin. 4«

nullius eft ufüs; ac re explicanda obfcurior.

AI.

De£initio /uperficiei planae (ibid .defin. 7-) obfcura eít;

aliamque notionis ejus determinationem magis diftinttam

manifeftó, przter alia Elementorum loca, fupponunt de-

monftrationes propofitionum I. 2. 3. Libri XL.

I1I.

Libri III. .dcfinitio I7* male in definitionum nume-

rum refertur.

IV.

Libri XL definitio 9?* eft manca.

V.

Ejusdem .libri definitio zöma nec definitio, nec vera eít.

VI'

Axiomacongruentiz (Element. Lib. I.Ax. 8.) geometris

cum opificibus commune eít 5 modus tantum applicandi

diverfus.

VII.

Par eít ratio neceffitatis Axiomatis II* ac 12/mi Libri I.

Elementorum. Utrumque infervit fupplendz definitioni

linez re&z , quam fimplicitas notionis ejus non admittit.

* 2

VIII.

4

VIII.

Quocunque idem Axioma ri"*" difponatur loco$

certe explicandum fumi non debet ante propofitionem Libri

I. 29»:* 5 quo loco ex przcedenter demonftratis jam con-

ftat: duas re&as in eodem fitas plano, quz ab eadem ter-

tia fe&z cum hac efficiant angulos interiores ad easdem par-

tes f(imul equales duobus reCtis, produ&tas ad neutram par-

tem concurrere (I, 28.); & quz ab eadem tertía feCte cum

hac ad easdem partes efficiant angulos internos fimul ma-

jores duobus re&is, ad hanc partem preductas concurrere

non pofle; quz autem concurrant; illas ab eadem tertia

fc&tas ad eam partem, ad quam concurrunt, cum hac ter-

tía efficere angulos interiores (imul minores duobus re&is

(I, 172 Ex qribus pracognitis confequitur: nihil appare-

re, quod fub conditionibus Axiomatis x 1* obítet concurfui

duarum re&tarum ; nullam certe ex earum concurfü necti

poffe confequentiam, pugnantem cum iis, quz ex enun-

ciatis Axiomate 12. ac Poftulatis r. 2. linez re&z proprie-

tatibus, clara ejus notione *i'nv?lu:is, fluere oftendi legitime

pofTunt.

IX.

Poffibilitatem preterea concurfus duarum re&tarum

fub conditionibus Axiomatis rimi, utcunque exigua fit

füummz duorum angulorum internorum a duobus re&tis

differentia, fuüfficienter explicant viri illuftres, " KzsTNER

. 183

(Aufangs Gränd'c; der Avithin. Geom., T 1/con. edit. 3. p

Íqq-)

$

fqq.) & SkGNER (in Prafatione verfioni germanice libeorum

VI. primorum Évcrprs prafixa, p. 6. fqq. )5 ficque remo-

vent exceptionem , qua defe&us angulorum interiorum a

duobus re£tis intra limitem quendam confiftere debere; ut

crüra eoram concurrere queant; argui poffet.

X.

*

Ex folis Axiomate 12. & Pottulatis I, 2. Libri Imi,

fisque quz inde inferri legitime poffunt ,. rigorofe demon-

ftrari non poffe propofitionem enunciatam Axiomiate TI"o,

Evcripss agnovit titulo, quem haic propofitioni prafixit:

aC tot vani geometrarum pofteriorum conatus comprobant;

quos recenfuit acuteque dijudicavit Cc, KLücEL in difTer-

tatione infcript.a: Conuatuum f?üö(;ä)üüïü?ü theoriam lmmllc-s

larum desnonfirandi recenfio.

XI.

A-xiämatf TImo fübftituere aliud ; generalioribus enun-

ciatum

terminis pracifione geometrica non circumferipris;

.

üs, non aliquam folum expli-

indeque demonftrationem €j

cationem , ne&tere velle , ggnio Evcripis ac legibus metho-

di exaCt repugnat.

XII.

Hinc a do&rina fitus , ab Leibnitio defiderata & pro-

miffa, veram hujus Axiomauig demonítrationem non fpera-

verim.

XIII.

m

*

ER

Exemplo effe poffe exiftimaverim ingeniofiffimas ce-

teroquin virorum celebetrimorum KARSTEN ac HINDENBVRG

demonftrationes, quas ex hoc fere do&rinz fitus fonte re-

petitas propofuerunt: ille quidem in Programmate inaugu-

rali Halz 1778. ediro; hic in Promtuarii Lipüenfis fafciculo

240 ag gtio, qui füuperiori demum & hoc anno in lucem

prodierunt.

Prioris demonftratio tota pendet a propofitione fua

"* (1. c. p. 14.); que geometrice enunciata fic habet:- Si

duz re&e in eodem du&z plano cum tertia re&ta utram-

que fecante zquales efficiunt angulos exteriorem & interio-

rem oppofitum ad easdem partes; ezdem cum alia qua.

eunque recta ipfas.fecante angulos modo denominatos ef-

ficient zquales, — Vis ratiocinii , quo éam ad&ruit, huc re-

dit: quod, aífumto contrario, edem ille duz re&z in

plano, in quo.du&z fünt, fimul habiturz effent pofitionem

eandem, ac diverfam feu non eandem; forfan accuratius,

fimilem ac di(limilem. . Qua quidem argumentandi ratione

acquieturum haud fuiffe EvcuipzM,

jure inferri Poffe vide-

tur ex V, 7. 8. 9. Io. 11. VI, 21.

XIV.

'Alterius demonftratio

laborat difficultate adftruendi

propofitionem : quod quzcunque duz re&z, parallelee

eidem alicui tertiz extra ipfas fitz, neceffarió femper vel

invichem fint parallelz, vel non (1. c. p. I66 & 350 fqq.)

)

anc

— —

7

Hanc (p. 350.) ex eo patere afferit: quod quztlibet duz re&tz,

conditioni propofitionis conformiter du&tz, eodem pror-

fus determinentur modo eoque penitus fimplici; proinde

etiam eventus determinationis hujus (quoad ipfarum paral-

lelifmum aut non — parallelifmum) unus con(tanter effe de-

beat idemque. — Verum identitas fimplicitasque afferta mo-

di, quo füb conditione propofita duz quzliber re&z deter-

minentur, fupponere videtur: non poffe eidem re&a:, per

idem extra illam datum pun&um, duci nii unicam paralle-

lam.

XV.

Methodus indivifibilium in elementis geometriz per-

peram adhibetur.

XVI

. Proprium fluidis non et, vi

quaquaverfum.

gravitatis füz premere

XVII.

Nec iisdem peculiare eft, prcfiïones ex ïpf'oi'u-m gra-

vitate oriundas non femper zqusles efíe ponderi illorum,

fed poffe ad hochabere rationem inzqualitatis quamcunque.

XVIII.

A&io corporum in fe mutua phahomenon e(f fen

faüum, quod experientia nos docet; cujus autem nec

caufam, nec medum concipimüs.

XIX.

lonis.

Lexveroejus generalis eft equalitas aCtionis &rea&ti

XX.

v

LA -

QOT

XX.

Mercurius ceteris fluidis, proter acrem, ad thermo-

anetra aptior eft.

XXI.

. alor noRconfititin mocu inteftino partitim corporum.

XXII.

Radiorum folarium in producendo calore diverfa ratio

non eft ab.luce corporum terreftrium.

S)

XXIlIlI.

Diminutio caloris elevationi locorum refpondens non

explicatur differentia quantitatisradiorum a terrareflexorurm.

XXIV.

incremento voluminis aquz congelantis explicando

non fufficit concretio ejusadcertas aliquas formas figurasque;

fexaginta fere graduum angulos affectantes.

XXV.

diminutio caloris.

| Frigus non e(ï nifi

XXVI.

. Speciatim particulis falinis aut nitrofis vim frigorifi-

cam tribuere, experientiz repugnat.

XXVII.

na lucis;

Quoad nobis adhuc cognita funt phenome

nullum alterutram ejus theoriam, Newtonianam

Euleria-

namve, demonftrative refellit.

XXVIII.

Plures tamen gravioresque difficultates premere ad-

hl;c videntur Eulerianam.

Corporum divifio in v'idio,.ele&rþica & fymperieleQtrica

eft erronea.

42

dÀ

*

hod ^. —2

spticnidi odl« CEJENEL — I..an ulvvwcn TC ,

-

-

Pb

—

—

AC as

—

—

u

B

-

MM ——

—

- CL

"

-

um

E

E

-

B

-

^"

" d

.*

'-4.

-

E

-t

1.

-

" i

-

X *weentn

.,.

E

-

ln

$.

£t

»

T* ol

^

iu

Z

ts

v*

»1

^

&

-*

?

-

-

^

-^

»-

"-

.

"O»

-

J

*5

-

-

--

T

?^

-

-^

-

-

(

z

-

-

.HH

y

"

v

—— À

h

-

^

——

Z

mr

bs

".

!

m um -

V

"

U

THESIVM

INAVGVRALIVM

H

PARS MATHEMATICO - PHYSICA

S

W

»

1,—;;?;&«.——-——.-,39

&*

R

o

$

VAM

DEO JVVANTE

:

RECTORE VNIVERSITAT ISEBERHARDIN/E CAROLlNä

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

MAGNIFICENZ 1581MO

:

SERENISSIMO aroyE POTENTISSIMO DVCE

O Baanee Q

E

Ac DOMINO

Focus

D

DOMINO

N

S

ä

M

CAROLO

DVCE WIR LlEMBERGLIZE gr TECCIZE REGNANTE

3l

REL.- REL,

-

PRUESIDE

— - R N

FRID. PFLEIDERER.

-

CHRIST

PHYSICES ET MATHESEOS PROF

PVBL, ORD.

PRO CONSEQVENDO 'GRADY MAGISTERII

|

PVBLICE DEFENDENT

*

D

AVG. MDCCLXXXII.

É

H

ET L

CONS

z

CANDIDATI LAVREZE SECVNDJZE.

E.

6

t —AH

P ( Ó

tss

Am—RÓÓÓMMM MÓMM

5

TVBING.ZE

LITTERIS SCHRAMMIANIS

4

3

2

Nx J Copvright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

:

Pf