ceſſarid euincit, quòdheæ, uxta vſimtas hypotheſes,
ſphærarum amplitudines non modo non ſint mino-
res, ſed longè etiam maiores: Eas hic tantò minus
omittendas cenſuimus.

Porroò hac dimenſione praſupponitur, quèd
ſummitati, ſeu conuexæ ſuperficiei ſphaæræ Luna,
mox ſuccedat imum faſtigium, ſeu concaua ſu-
perficies ſphaæræ Mercurij: & ſummum Mercu.
rij attingat imum Veneris faſtigium: cuius ma-
xima altitudo in ima ſpharæ Solis regione deſinat:
Atq; ſic horum duorum Planetarum ſpharæ ex-
leant interuallum, quod Ptolemæus intra olem
& Lunam intereſſe demonſtrauit. Indeparipro-
ceſſu ad dimetiendas altitudines ſuperiorum ſpha-
rarum, vſq; ad ſtellas fixas ſeu Firmamentum,
deuenitur. Semidiam.

Terræ.
A Terra ad concauum ſphaæræ Lunæ „
Liuxta Copernicum I2 77
ANA Terra ad conuexum ſpharæ Lunæ, &
concauum ſphæræ Mercurj 654 10
A Terra ad conuexum ſphæræ Mercurif,
& concauum ſpharæ Veneris 167
A Terra ad conuexum ſpharæ Veneris, &
concauum ſpharæ Solis 1120
[iuxta Copernicum ad solis minimam
diſtantianm 1094
iuxta Copernicum ad Solis maximam
diſtantiam 1190
zuxta Ptolemæum 1270]

NA Terra

, uch,
Mnln

mßulun
u tuerun
nun ſin
mnmnetun,
Neu ren

Hentubatas

nlp ien l

(popetanntu

lntimer Atu
ethaun ilo, e⸗

Marlli rl ern

unlnnln /99

Almiininan
cſs
ummuinin
Muhnntun
farmmmen
ngin ze ien
4

. Ana he,

I

L
ignune 4
num 3 4 le,
u.
Nn, ylhhpntn
eu ſhe in iei
, Bun, ſantmnn
wi. ſunnin l
enenu fiſhum en
floebihngm
m Auumn fe
usliulntu nnn
emupßunt ußr
Aludiniſpenm
ufu ,urnnn
uun lmnft
tun
nunmn lijt Lin
1Me
Krum pen Mn
iemet
* len n
1e
nium ulir

.
tun a1
ℳ 4
4

P RIMVSʒt.̈ 93
A Terra ad conuexum ſpharæ öolis, & con-
cauum ſphæræ Martis 1220
A Terra ad conuexum ſphaæræ Martis, &
concauum ſpharæ Iouis 5ö6
A Terra ad conuexum ſpharæ louis, & con-
cauum ſphæræ saturni 14405

A Terra ad conuexum ſphæræ Saturni, &
congauum ſpharæ otellarum fixarum ſiue
Firmamentum, 20110
Haæc ex Atphragano.

Hiæe notandum est, quàm immenſa & incom-
prehenſibilis ſit ſphæræ Stellarum fixarum, ſeu
Firmamenti, iuxta vſitatas hypotheſes, in motu
quotidiano celeritas. Altitudo enim ſiue ſemidia-
meter Firmamenti zono. exhibet totam eius dia=
metrum 40220. ſemid. terræ, quæ conficiunt (pro
lingulis numerando bbo. mil. germ.) 34559200.
miliaria germanica. Inde iuxta proportionem
diametri ad circ-ulum, ſupra poſitam, quæ est7.
ad 22. elicitur integra magni in Firmamento cir-
culi circumferentia ſoszobτ⅓ͤ. mil, germ. Hu
per 24. horas reuolutionis diurna diniſis, ſequi-
tur, quamlibet lirmamenti otellam in DWqua-
tore poſitam, ſngulis horis currendo conficere
4529735. hoc est, vltra quadragies quinquies
centena mille miliaria germanica. Cumq; (vt
Cardanus libro de Proportionibus, propoſ. 2ziö. di=
cit, cui etiam eperientiæ teſtimonium aſtipula-
tur)

17

94 L I B E R

zur) quater mille iltus pulſus arteriæ in homine
temperata naturæ, vnanz horam, circiter, coms
leant: idcirco his miliaribius per 4000. Auiſis,
conſtalbit, quod cuique stellæ vel puncto in
AEquatore Firmamenti, in tempore vnius tus
pulſus, hoc est, in tempore penitus inſenfili &
minimo, percurrenda ſit via, I132. miliarium
german. hoc est, vitra vndecies centena miliaria
erm.
Nec est, t quis Alphraganum hoc Firma-
menti a Terra interuallum maius iuſto aſtimaſſe⸗
Putet. Eteninz accuratius ecntricorum & pi-
eyelorum per omnium Planetarum ſphaæras di-
menſionis examen non modo hoc altitudinis ſphæ-
ræ Eilliforæ numero contentum non eſt, ſed eo
longè maiorem peſtulat. Hinc nonnulli ad ſum-
mum Saturni faſtigium, atque ſic ad ötellas
hfixas cemputant vltra 22oοο. algui fermé a 7οο
ſemid. terre. Quidam einſaäem ſtehati orbis
ſeu octnua ſphæræ conuexum, & concauum
Noni Orbisabeſſe à Terra ſtatuunt vltra 17οο.
ſemid. terræ. Iuxta quorum ſententiam quodli-
bet eius in æquatore punltum conficiet in quolibet
pubſus ittu, ſue, quaßi in momento, 225. hoc
est, ultra vicie quinquie centena miliaria ger-
manica. Quid ergo de opheæra vltima ſou Pri-
mo mobili dicendum quis putabit?
Inter cæteras ratones, qua Copernico de alys
hypotheſßibus, aliaque bphararum WMundi dif-
B Pohßtio-

5

en

e Nek unlt.

n nn ar ten

le uulte ece

Untmn lie veloe

Mem

antnn ennn

14rgmnnle,
alun pig nſice
altgeltentemne
un lmetyun e
nnudgher luig
unenun Ml el,
le. Hirumda:
hen, mle ſr
eltt igufn,
Un inſln ſelaut

meun, G or

mißuuon oli⸗
õ
im moment, 4,1
nucrytera nin
8
loutlin/
ii dutteti
17
. , 71
,uCpne
hear N

1

õ

PR I MV 5. 25

poßtione, quæ cum Katione, cum Natura &
Olſeruationibus melins correſponderent, cogi-
tandi occaſionem prabuerunt, hac incompre-
henſililis & incredileilis in celeritate rapiditas,
haud duliè non peſtrema, ſi modo non prima,
uil.
Tycho Brahe, alter noſtro ſeculo Ptolemaus
Ii modo longiore vitæ vſura ipſi frui contigiſ-
ſet) dum hypotheſes Copernici cum vſitatis con-
ciliare conatur, exiſtimat (in Progymnaſm. pa-
gin. 481) Fixas ſtellas a Terra abeſſe, non qui-
dem minore interuallo, quàm 1300oο. attamen
nec maiore, quäam 110οσιο+ ſemid. terræ. Atqui
in hac quoque diſtantia quaælibet in AEquato-
re Stella ſingulis pulſuum arteriæ ittibus, ſiue
quouis momento, aut tempore propé inſenſibi-
le, 7Sb. vel ad meinimum gzg. miliarita ger-

manica tranſuolare neceſſe haberet. Verum

an non etiam hac velocitas æquèinaæſtima-
bilis ſit, quilibet dyudicare
poterit.

6DlI-

7

L I B E R

96
E P IT OoA ES
ℳℳ S TN O N O MI ,
L I B E R 5 ECV N D V S.
* Quid Libro Secundo agitur?
αοι. A M hactenus demon-
2E ſtratum eſt, cuiuſmodi ſint & eſſe de-
bheant eſſigies ſphærarum mundi, vt ex
eis motuum cœleſtium varietatet de-
monſtrari poſſint: Iam libro ſecundo partes ho-
rum inſtrumentorum, ſiue Aſtronomiæ propin-
quorum obiectorum, exponuntur. Partes autem
ile ſunt c I RCGVLISpharæ Materiali, &
ORBES Theoriarum. Horum ergo vſus, pro-
prietates & oftcia, qua in demonſtrandis phæno-
menis tam primi, quàm ſecundi motus habent,

indicantur. Primus ergo Liber obiectaad varie-

tates motuum explicandas, proponit »& compro-
bat: Secundus autem hbypotheſes, quæ ſingiulis ap-
yarentiarum ſpeciebus adhibentur, edocet.
Quot partibus hic ſecundus Liber abſoluitur?
Tribus: Prima de circulorum & Orbium ſe-
Sionibus & diſtinctionibus generalia quædam
ropenit. Secunda Circulos pharæ Materialis
eorumè; vſus & oficia in demonſtrandis phano-
menis primi motus deſeribit. Huic appendicis
loco Tractatus de Zonis additur. Terua orbes
Theoriarum, earumq; oficia in ſecundorum mo-
bilium apparentis exponit.
P R I-

—
S

UIM 4
I 5 1
uutgui
urcrennu/ni
ultennn un

nſunlunin ,

munliuhmmn,

trſne, cn
10
Fuelntn.
Cnutge
elliuntuun⸗
neenlee.
ir enue G
Iis Mmton, 41
ler ch iune
Ailaurie, de
Miunri gn
llr t⸗

e 5
Cernr

Uitntr i,

n
n,

Gen 5

1 1 11
70le SE CVND V8Ss, 97
t0 F
4, P R I M A P A R §. L I-=
1 tefror B R. I S E CVND I.
1 lineninin „ .
CA1 enni 1n duot e en edeen r citeu.
neßeufniſn g Circumferentias ommum circulorum & or-
aſtonm bium WMathematici communi conſonſu diuidunt
mnlſin mng in trecentas & ſoxa ginta ſoctiones. Illarum ſoctio-
lim lr⸗ ſeunnm num quamtlibetin 6ou. Jexageſimas ſecant, &s rur-

run ſur Amumen
wretnnuy Penut
I1 Gtan Mlunit
m. Mn ſe e
gnenntenntſrnti/
guin ſetnli nn
nutnlikrthihair
lenughnn n
uniputee,ne ilen⸗

u Alenur eune

Pieberud ulbbettbſoliint

lorulmn 60α

Chonizu leumcli 4

Cneul huri
ſoum mmſun⸗
lſnit Huc
1onzldiut 1,
nifun ſeunt!
nmg.

Jus quamlibet harum ſexageſimarum in alias 60.
Iexageſimas, & ſie deinceps diutfione ſexagenaria
procedendo.

Quomodo appellantur iſtæ ſectiones?

Sectiones trecenteſimas Sſexagehimas, in quas
integri circul: & ortbes diniduntur, generatim
quidem ſolezmus vel G RA D VS vel P A R-
T ES nominare. At in ſpecte, ſi de Zodiaco
agatur, hoc est, ſinumeratio lliuſmod, vartium
vel in Zodiaco ſiat, vet ad eundem referatur:
propriè GRAPDVS appellantur. Sed in Aequi-
noctiali eaſdem partes conſuenimus T EMFPO-
RA dicere: Cæterorum autem circulorum ſe-
ctionibus, P A RTIV M appellationem imper-
timur.
Porro harum partinm ſexageſimæ generaliter
Jaub nomine WMinutorum vel Scrupulorum ve-
niunt. Hac inter ſe numeris diſcernuntur, Gra-
daum enim velpartiun Jexageſimæ appellantur
Minutm vel Secrupula Prima. At ſexageſimæ ho-
£ rum

rum vocantur Minuta velbcrupula Seeunda, et
ſir conſequenter, MWinuta vet serupula Tertia,
Quarta, Luinta, Ge g. Notandum autem, quod
ſape differenuastantäm, omiſſo genere ponere ſo-
lemus, vt, PBrima, Sdcunda, Tertia & c. At inde-
Rini , Winutum ſeu sornpulam, nulla appoßita
diferentia, prolatum: de Primis tantäum intellis
gendum vſus recepit.
Quare in totidem partes diuiduntur & ſubdiuiduntur
circuli Sphætæ, & Orbes Theoriarum:?
Sebtio hactrecentenaria Teragenariasadodia-
co deſumpta eèt, quem in totiden, partes, vt nfra
dicetur, ipſa Natura diuiſit. Hæci gitur partitio
(vr vna ſit & eadem in omnibns) in alqs etiam ob-
leruatur. Graduum vero ſexagenariam diniſio-
nem Artifices Propterea elegerunt, quod nullus
numerns centenario minor, tot partes multipli-
cet, SS ad computationes Aſtronomicas magis do-
neas, Habet. Hinc agenarins (ſi (ſcut & ſenariut

numerus Aſtronomis qaſi. Jacer habetur.
* Quouſqne exten ttur iſt: ſcrupulorum ſubdiuiſio?

Eißf. in infinitinr u poſſet eun, eontinna
guantiltas in inſfenitum ſit dinuida: Aſtronomi ta-
men no vltra ſinſe. minima deſcendunt. HMinc alz
en minutis ſextis ſabſiſtunt, alij in quartis, alij in
Jecundis: Viplurimum autem inprimis quieſcere
Jolemus, cum vliiores ſeltiones ſonſu dificillimé
notentur, & vixalia ratione, quaàm per analogi-
am innoteſcéant.

Quo-

D

—

11
Ctotifing
halt X

7

Conoe⸗

Glgria
rhpnunt,
lulgliih

us pun 4

ſyn

nd ducen
me
Enun AMedun
1

Cim
Inlaeſnnnt

annttort
r un
(eilen
nntal, i
19 lhag, ye
nunga 8
leten .

a,

kn u N

linu
4
h, e

4

Mnljt ge,

.
ſu
rmlin le
Mi lebnn, nlng,
4
1.
ines iriunnkſtäi
aiderllegiuun,

nenmu ſrletimn
en muntenzmte nn
Aunſ. laun 4
nimnl) grets
lenn ſrtenmmnts

/ 4 1
htere Chrmn, Mitn

numn ti amim
mudßmmntani

7

eumn clt
7
6,dades: Annm

Y
nmdlſeriin u
Agin uenth/

rcuten tnpnmui,

, ,,
„ ſenſu AAI
1 unel 7 3 in

Rl
mmne, An N

oner ſcut ene

SECVNDVS. 99
Quomodo diſtinguntur inter ſe circuli in
Sphæra, & orbes in Theorijs?
Alij ad opharæ Materials & Theoriarum con-
ſtitutionem requiruntur. Alz verò ineis fabricari
nonſolent. Sed his in praſentia omiſſir, de illis dice-
musquandoguialem hi ex illis facile intelligi poſ-
Jaunt. F

* Quot & qui ſunt Circuli, qui in Sphæra materiali
fabricari ſolent?
Decem: Aequinoctialis, Zodiacus, duo Coluri,
Horizon, Meridianus, duo Tropici, & duo Pola-
765,

7

* Quot modis hi circuli inter ſe diſtinguuntur?
Tribus potiſſimun, modis.
Qux eſt prima diſtinctio?
Circulorum ſpharæ materialz, alz ſunt maxi-
mi, alzj minores.
* Qui ſunt Maximi? ð
Aequinoltialis, Zodiacus, Duo coturi, Horis
on, Meridianus, His enim in ſphæra alz maio-
rer dari non poſſunt.] Circuliautem maximi om-
nes inter ſe ſuntæquales, quia per centrum ſpharæ
tranſeuntes ſecant eam æqualiter bi ariam. eu-
pehlantur vel Magni vel Maximi- Item Maioes
rei, ſed valae lataſignificatione.
* Qii ſunt Minores?
Duo Tropici & Duo Polares. His enim in ſphera
alz maiores dari poſſunt.] Exhiszquorum cent: a
àſpheræ centro magis remouentur, minores ſunt,
Jed quorum diſtantia æqualis est, ſunt a«qualer.
2 Cumq,

10⁰ L I B E R

Cumq; per centrum ſpheæræ non tranſeant, ſecant

ſphaeram in ſegmenta inaqualia.
* Quæ eſt ſecunda diſtinctio?
Alij in conuerſione opharæ ſunt paralleli, alyj
obliqui, alij recti.
* Qui ſunt Paralleli?
Duo Polare E&s duo Tropici, & inter hos mae-
dius AEquinoltialis. Item Horizon parallelus,
cuius Zenith in polos mundi vel ſphæræ incidit.
In primo enim motu intra ſe circumgprati locum
„on mutant, & ſili inuicem æquid ſtant, quia eoſ-
dem cum ſphara polos habent.
* Qui ſunt obliqui?
Zodiacus & Horizen oblquus. Cum enim
aæquinotlialem, veletiam integrum motum pri-
mum angulis obliquis interſecent, in conuerſione
ſphaæræ obliquicernuntur.
* Qui ſunt recti?
Duo Coluri, Meridianus & Horizon rectus.
Secant enim AEquinocttalem vel motum pri-
mum anguls rectu. Hi cum ſint circuli maximi,
tranleunt per polos mundi vel ſphæræ. V- nde a
Procio (cuius hæc diuiſio eſt) nominantur per
polos mund dubtit.
*Quæ eſt tertia diſtinctio?
Ali in cenuerſione ſpharæſunt mobilesal im-
moelilz. Nonnulliad fabricam spharæ materia-
lis reſpicientes, vocant éοs Interiores &; Exterio-

7

766.

—

10
(it
un him⸗
DIlunyD
M .
crult “
vnheun⸗ ,h
Oetanteſßnn

7
e Hin
etcruSHune
.

unueriect e
anrin, abttnen,
tur: Bhem

MlI

Sin lue

unte en
Mle⸗ 6
,
en

en

D

nſlormnn

enn lmtie

.
lleene, ſicin⸗

9 , (.!
ehtt rzmdi

int

iſirknlei⸗
4 mn u, Ginterte
len Hnn i
mncidel Etonn
num eunmn il
nuemqulfu,
luluumnt.
ilunobligni⸗
mun llgu
mingrun nen
ineſeuent, 11clut
n.
pama M/ñ7
echelm del nonn
Mhom nt Ortulinun
urlr el Pon 1
huiock mman
etiutkinko 1 6
fon 5 eer

llterii

= 4

S E C VN D VS. 101
* Qui ſunt mobiler?
Qui ecum phæra conaertuntur. AEquino-
ialss, Zodiacus, Duo Goluri, Duo Tropici,
Duo Polares. Hi quouis Terrarum loco, habent
ſe eodem modo: propriè enim cœlam, non Ter-
ram reſpiciunt. Et bi jdem ſunt Interiores.
* Qui ſunt immobiles? ,
Qut in conuetſione sphaæræ quieſount immoti,
Meridianus & Horizon. Hipro diuerfitateloco-
rum diuerlimods ſe habent, phaæræ enimprobter
Terram, habitationis noſtræ domicilium, inſeri-
buntur: Et hi extrinſecus circulos moliles in
Sphaæra materiali ambiunt.

Qui ſunt orbes ad Theoriarum fabricas
pertinentes?

Hi ſeptem. Eccentricus, Duo deferentes
apogaa & Perigca » Epicyeclus, Aequans, qui ta-
men propriè noorbis, ſed circulus est. Ecentrius
eccentri, ſic enim libeat appellare ſecun-
dum græcum cognomen ννο αταα
(quanquam & hic in duos orbes diuiſusſit, ſiout
& deferentes apbogæa) Etorbisdeferens Nodos.
Hi tamen orbes non ſolent in ſingulis Theoris
omnes fabricars, nam non omnes omnilus in-
digent.
* Quot modis inter ſe diſtinguuntur?
Duobus potiſſimum.
*Qr eſt prior di findtio?
Orbium ali ſunt vniformes, alj diformes.
C 3 * Qui

L I B E R

* Qui orbes ſunt vniformes?

Quorum ſpiſſitudo æqualis est, hoc , quorum
viraq; Wegedä ex vno & eodem centro deſcri-
bitur. Tatles ſunt Eccentrici, Acquantet, Eocen-
tri eccètrorum, quatenus vnus
orbisſunt, Orbes Nodorum. Sic
etiam vniformes ſunt integræ
iſpberæ planetarum. Huc refer-
ri poſſunt Epicycli, qui tamen
orbes ſolidi ſunt vna ſuperficie

ontenti.

* Qui ſunt diformes?

Läaorum e Ttudo inæquals est, maior alibi,
alibi minor, hoc eſt,

no ex vnoeodemq;,
Jed ex diuerſis cen-
Weris deſeriptæ ſunt.

SS entes apogaa, ité
„S Eccentri eccentro-
ruam, quatenus in

duntur.

* Quæ eſt altera diſtin ctio?

Ortinm, als, ſant mundo concentrici, al, e=-

goençentrici, & vccentrici ſimutl.

* Qui

quorumſuperficies

Tales ſunt defe- B

duos orbes diui-

7

Clnm
g⸗ t

= =

cent

re⸗
mm /
N Tlui 8
ever mi
Ce:

AE
ut

trvn ung n

46,½
1 en, Mem

aſni SECVNDVS. 103
“ * Qui ſunt mundo concentrici
R uorum idem cum men do centrum . Tales
nen, anng ſunt Orbes deferentes nodos, & Aeguansin Theos-
. “ e ria Lung. Sic enam integra ſpharæ cæleſtes ſunt
gg concentrica.
niſſin ie in * Qui ſunt eceentrici?
in Unßfnſe ſn 8 Generali & lLataßgnificatione E ccentriciſunt,
Moignemns Torum centruma mund centro aliud & diuer-
ſinkhatt, . Jum eñt. Hinc alua circumferentiæ eorumpar cen
er ſiß⸗ Em 4 tro mund magis appropinquat, qäum alia. Tales
et ſunt, qui anten appellatiſant &-centrici, Epiepcle,
Eccentri eccentrorum, & Aszuantes, Saturni,
lintnume Iouis, Martis, Veneris & Mercurij.

14 nuntelr ſl, an
Mimunn
unnſin

Iwneroenl

Mn, dl
ut e
Antur.

atendlnkio

nnl Cmnremme
,6

7* Qui ſunt concentrici & eccentrici ſimul?

Quorum aliera ſuperficies mundo concentri-
ca, altera uerè eccentrica eſt. Talesſunt deferen-
tes apogea & perigæa Hos appellant oecentricos
ſecundum quid, tenz concentricos ſoecundum
quid.
* Quotuplices ſunt Eccentrici?
Duplices: Alz ambitu ſuo eentrum mundi cir-
ecundant vel ineludunt. Et hi rurſas duptlices
ſunt. Aut enim comprehendunt intra ſe aliunꝛ
eccentricum centrum mundi itidem ambientene,
vt ſunt Eccentri eccentrorum: Aut intraſe ali-
um orbem non cortinent, prater corpus planetæ
vel Epicyelam. Et hi ſpeciali nomine vocantur
Eecentrict.
Alij autem centrum mundi non circundant,

4 ſed

104 L. I B I R
Jedlongé ſupra illud elenati ſunt. His appellatio
Epicopclorum tribuitur.

A centrum mundi refert. Orbes D & E

(qui hic nigri pinguntur) ſunt concentrici &
eccentrici ſecundum quid. Orbis K L (lineis
ſectus cuius centrum I, eccentrus eccentrieſt,
continet enim intra ſe alium orbem eccentri-
cum C(album)cuius centrum B. Et hi omnes
centrum mundi ſeu terram A, ambiunt. Sed
orbis paruus, cuius centrum F, Epicyclus vo-
catut, eccentrici cauitati inſertus, circumfe-
rens in circumferentia ſua corpus Planetæ.
Orbis vel circulus G, Æquan; eſt. Et orbis M,
deferens Nodos.
Cur de ctzua Spheæra nihil hic diciz?
In ſphæra oltaua, ſicut & Nona eoſcdlem propé
tirenles (non orbes) babemus, quos in ſphara
materia-

S101
H AAunler
arrtenal
nuduliui
7 „
rbofek 4.
V
er 54
311 8l
gglei ſcnt cen
pAyrtepcſen un
nerenrennu

ucrun dtenz

e,/
mnminuiame

TrabreLer
761

Al0

rken. Otbe
nnr)ſum concenmt
naud. Otbs Xl
nlettennnseccenn
leAumotbem eccet
Cemmnd. Ethüon
nun 4,unbium
eanmmf, picſc⸗
itunilernn, enr

ii lun corpus Nu .

Fowamzelt. onn

ſbte dicte!
Reranidilkiecict

9 1 ,
S Nes ſſen,

Gemiu,

Nnf
ll

S E C VNDVS. 105

materiali. Adduntur autem duo circuli paruni.
Sed quiaplura generaliter de eis hic dici non pvoſ-

ſunt, reſernanda eſt tota eius tractatio, & in ſu-

um locum reijcienda.

SECVNDADPDPARSL.I
B R I SE CVND I.
Erplicatis js, quæ de circulis & orbilbus vni-
uerſaliter dicipoſſient: iam de circulorum ſphæræ
malerialis proprietatibus, offcijs & vſu agendum,
quid nimirum ad demonſtrationes apparentia-
rumprimi motus conferre ſoleant & poſſint. Oui-
bus Traltntus de Zonis appendicisloçoannel’ti-
tuar.
CIRCVLI QVI AD SPH -
RK. M A T E RI A LIS CONSTI-=
tutionem requiruntur.

I. AEOQVINOCTIALIS.
* Quid eſt quinoctialis?
Es circulus Sphaæræz maximus, molzlis, à Pobts
Spharæ æqquidiſtans.]
Circulus) Genus est. Sphæræ.) Subieltum,
deéfenitiones enim Aſtronomicæ non ſunt à6 à‿ανa-
péανιαιſicut ez, quæ puræ mathematicæ ſunt, ſed
α ιοα αιοας. Obiettum enim Aßronomiæ non
est vonà* ſed au‿] N1d**, videlicet, corpus cœleſte,
einsq;, imagines. Ad hoc ergo certum, & defnitum
obieltum Aſtronomiæ, defnitiones ems omnes cen
adſaum, cui inſunt, ſubiectü reſtrin gendeſient.
G 5 Maxi-

7

106 L I B E R uor.
. . . „. . ANNW.
Maximus) 7. Differentia, td diſtinguitur en r⸗ B
à minoribus omnibus circulis, ſiue ij ſint, qui in niinam
ſphæra materiali fabricati ſunt, ſiue non. , IVA
Mobilis) 2. Differentia, quaab immobili Aue

bus diſtinguitur, praſertim al'horizonte paralle- zurſun

los cuius poli in polas ſpharæ incidant, ibi enim munß ne⸗
vnus numero circulas ſunt, ſed rationibus di. Eittn
Uuétrſ. . 4
A polis ſphæræ æquidiſtans) 3. Differentia,
quaab obliquis & relttis circulis diſcernitur. Hinſimmnm

Cumq hic circulus ſit vnus maximorum, ha⸗ vmtijulind
bebit idem cum ſphæra centrum, & ſicut totam umnilu i
ſphaæram, ita etaam Zodia-um & omnem Hori: m luſfliina
Contem (exceptis borizontibus parallels) bifa- emumgl
riam diuidet, & ab iſdem per medium ſecabitur. igamar
locis diametraliter oppoſitis. Quare dum Solilla “
Zodiaci & auuinoctialis ſectionum puncta occu-
pat, Wquinotctium eßfcitur in vniuerſà terra. uungetem
Sic itaq; quæcunq, de Aequinottiali dici poſſent, wauim, h

eadem eiamin hac definitione;, implicité tmmen, umebemnn
habentur, non ergo opus est ea omnia expreſſis wem umm

4ℳ4

verbis regçenſeri.
etn

Quas habet appellationes? i in⸗
Latini E. Q VINOCTIALEM vocant, Nehiamnpnlne
Græci vero I Z H M EPIN O N quaſi Aecqui-
dialem, quia Solin hoc circutlo conſtitutus noltem Igzn
diei adæquat. Sppellatur quog, E£ QyVATORB, nn i

quia communis menſura & norma est omnium ugucng,
circulorum & orbium, quorum motus omnes ad Rrz
bune ſler

1944 lr
rel e 1
Atili leiſt
1,
eng.
1
fmem, ſuthimn
ennginnn, 7

Nl,gten nlier i

nila ſat, Aruind

rnitlen,,Dfn
nekumncnllſimn
lu ſrunu narnn
mi nmn, ſin
Dudun Gn
tmnnulu milin
ſin rnelnſi
vnpſin orinl
bul ſlmnmnnlt
An fenur n nuej
AAmmuli lip,
Autune mylen 7
1noA AN/
44

deteppeliioies
INGCTIIALENG
NI NONAs
learculncin uns
1 ur l, 4 Wn
uG&trmcht

7
n, erunu

S E CVND VsS. 107
hune examinantur. Item PARALLELO-
RV M MEDIVS &Gö MAXI M VS, de-
Jeriptorumſcilicet conuerſione ſpharæ. Sunt qui-
bus CI N GVLV M PRIMI MOTVS no-
winari placet: quòa primum mobile, ſicut Eona
bumanum corpus, medium cin git.

Quos habet hice Circulus vſus & officia in
Aſtronomia?

X* 1.

Eft menſura primi motus.] Hic enim ſolus in-
ter omnes circulos ad motum ſpharæ, tam in recta
quàm omni obliqua ſphaæra æqualiter mouetur,
cum ſolus ipſe ad axem, circa quem ſphæra æqua-
liter conuertitur, ereltus exiſtens, ab omni hori-
Conte bifariam, eodem loco diuidatur.

. * I.
Vnde etiam ipſe temporis menſura est.] Quia
dierum artificialium, & naturalium, ex quilus
deinde menſes & anni conſtituuntur, item hora-
rum, aliorumq; temporum, quaæ ol ſub odiaco
incedens deſoribit, quantitutem determinat &
metitur. Hanc ob cauſam conſuenimus partes
Bhue gradus eius appellare T EM FO E A.
X III.
Oſtendit in Ecliptica duopuncta Aequinodkia-
lia.] Cum enim Eclipticam duobus locis, quzſunt
principia Arietis & Libræ interſecet, contingit
Solem in illis ſolctionum punclis 4 polis mundi
nali-

gualter abeſſe, & in vniuerſa terra æquinocti-
um eſſicere, quod fit noſtro ſeculo die o. velit
Martij, & 13. vel 14. Septembris. .
. 171I.
Anomalia Zodiaci, omniumq eius ſgnorum
& graduum hoccireuta menſuratur.
Cum enim pleraq, phaænomena primi motusad
Zodiacum referantur, ipſe autem ſuper polos
non proprios, ſed ſphæræ, & idcirco inæqualiter
conuertatur, inæqualitatem eius alio quodam
motu æquali neceſſe fuit regulari.
X* V.
Diuidit ſphæram in medietatem borealem, in
qua polus eptentrionalis est: & in meridiona-
ſem, in qua ett polus auſtrinus.

* YJ.
Sic & Zodiacum in medietatem borealem, &
medietatem auſtralem, ſiue inſignaſeptentriona-

lia, &ſigna meridionalia diuidit & diſtinguit.

*TP IAI.
Ab hoc circulo numerantur ſtellarum, gradu-
um E&lipticæ, et cuiuslibet puntti cæli declinatio-
nes, tam ſeptentrionales quaàm auſtrales, & in eo-
dem computantur eorundem graduum &s ſtellas
rum aſoenſiones rectæ.]
NorANDVM. In hoc & buiuſinodi negocio,
Ppro iſdem habentur, Sstella, Gradus eclipticæ, &
Datum quoauis cœli punctum.
* Quid

1cS

atiſtnſof

lngvuemnte
ilenn ,i 4

1 „ 1
Elinannlie⸗

ummll nn M

Barlvat lllian

zrnc dor le

vra.. REt
iCr
,I 1 .
Anen ni,

Alne mrg onh/
emrr entiere.

laumen nnte
4 ,
ne e uen ,,
1Pbert, Gulen, n

ualtuten an .
ſeun rlm.
*y.

munneleun

mutelteſ: Gin ee

Miſunu.
nnnelucentuyetn
An ſen nſnen
oraladuunc ſen
Il
nerullerſelenmn
Alinzuilicullns
Abiſtanaktahd⸗
amulin uli;
rbrc,buuſſns
lt, Guss
mcun.

SECVND VS.

Quid eſt aſcen ſio recta ſtellæ ſiue gra-
duus Eclipticæ?

109

Ettarcus Alquinoctialisinterceptusinter lo-
cum verum aquinobti verni, & circulum decli-
nationis dati cuiuſounq, puncti cœli. Appellatur
Aſcenſio rectu, quia conuenit cum aſcenſionibus,
quas ſtellæ habentin ſphara reæcta.

Quid ſunt circuli declinationum?

Sunt circuli magni mobiles, per polos mundi,
& datum aliquod puntctum cæli dulti] Hiin
ſphera materiali non poſſunt omnes fabricari,
prater duos Coluros, qui & ipſi ex eorum numero
ſunt. Sed horizon rectus, ſicut & meridianis,
potest eos omnes ſupplere.
* Quid eſt declinatio ſtellæ vel gradus
Eclipticæ?
ERt arcus circuli declmationis, interceptus in-
ter AEquinoblialem & centrum ſtellæ, vel quod-
libet datum punttum, hoc est, Est diſtantia dati
puncti ab æquinoctiali verſas alterutrum polum
breuiſſima.
. III.
In AEquinoctiali computatur uiusq, puncti
e&li aſcenſio & deſcenſio obliqua: Differentia
aſeenſionalis: & ab eodem circulo numeratur

Amplitudo ortiua.
Quid eſt aſcen ſio & deſcenſio ſtellæ

obliqua?
Eft arcus AEquinolttalis interceptus inter
locum vernm aæquinoctij verni, & ilnd punctum
æqua-

1

110 L1I B B R
æαatoris, quod vna cum data Rella Jupra hori.
Contem exoritur, vel ſul eundem deſoendit.
3 Quid eſt differentia aſcenſionalis?
Eſt arcus aquatoris, quo aſeenho vel deſeenſio
Eellærecta & obliqua inter ſe differunt.
Quid eſt amplitudo ortiua?

ialem & ortum dati alucuius puncti in cœla.
A B C Meridia-
nus - DE F ſemi-
circulus Æquatoris.
A E C ſemicirculus
horizontis obliqui.
G H I ſemitirculus
Eclipticæ ſecans ho-
rizontem obliquum
in H, ſicut æquino-
ctialis eundem in E ſecat. £Æuinoctium ver-
num in K.
Sit Hgradus aliquis eclipticæ, vel locus ſtel-
læ, vel quodcunq; aliud cœli datum punctum.
B H L ergo eſt arcus circuli declinationis ipſi-
us H, HL declinatio, K EL aſcenſio recta
eiuſdem H. ſed K E eſt aſcenſio obliqua eiuſ-
dem H, EL verò differentia aſcenſionalis, &
H E amplitudo ortiua.
X*X 1X.
In Ceographia uſus eins multipiex eſt. Eft
bnem

Eſt arcus horizontis interceptus inter æquino-

S101
hii

3 9
enntu umera
pmngn
N

7
nn
icklnti
es Antta
ANerN

na

1 nleh
nn

e
ta luihgli

nti nte, 5
. e,
dati i unm
u ulhnn
450
, D)
nelns
45CEnn
Potionti

Lelpnctlen

omenobl
Inl ſour
Ekex. qunockin

Muerloree,elloen
ludoglcimmyu
vchellcecliunde,
to, KLlL aem:
claſenloobln
erentuacenkon
inn
4

5

S ECVNDV Ss., III

enim aquinolctialis in globo terrenoprimarius cir-

ulus. DWUD
In hoc circulo numeramus longitudines loco-

rum, & abeodem computamus latitudines eorun-
.
nn, dem in globoterreno. .

Quid eſt lon gitudo loci?
Est arcus AEquinoctialis interceptus inter

duos meridianos, quorum alter per Inſulas Fortu-

. natas, alter per
W , S verticem lycidus
citur.] Potest eti-
AR am loci longitle-
do numerari in
4 BHrr iroulo parallelo,
Igui per Zenith
loci tranſit, ſed
, omputtio iſta
facilins e& com-
modins in ipſo

aquinocale velut Circulo maximoinſtituitur.

Cur ab Infulis Fortunatis incipitur numeratio
longitudints Tertæ?

V'etuſto inſtituto Meridianus per Inſalas For-
anatas, ſeu Canarias tranfiens, pro primo habe-
ri cœpit, partim quòad ipſa Natura ibi am Africæ
quaäm &nρο nitium fecit, partim quod loca
magis occidentalia veteribusincognita fuerunt.

* Quid

112 L I B E R
*Quid eſt latitudo loci?
Eft arcus Meridiani interceptus inter Aequi.
nodtialem & Zenith loci. .
7 X.
In grouovin; ad conficienda ſeiotherica, quæ
horologiaſolaria vocamus, hic circulus præcipuo

munere fungitur. Eius enim beneficio horarum
iuſta ſpacia aiſtribuuntur.

XrI.
In Aſtrologia hic Circulus menſura est diſtin-

ttonum domiciliorum iuxta modum Kationa-

lem) & directiones gubernat, quibus artificioſa

prædictione euentuum tempora innoteſount.

2. g 0◻⏑ DIA CV §F.
* Quid eſt Zodiacus?
Est circulus ſphæræ maximus mobilis, ſub quo
Planetaæ perpetus verſantur.]
Circulus ſphæræ maximus mobilis) ſticut
Jſupra.
Sub quo Planetæ & c.) Hac differentia ſecer-

nitur abomnibus alzs circulis. Etfi ſané Planete

interdum vel ſapius ſub aljs etiam circuls ver-

ſantur, non tmen perpetuo id fit. Quoniam au-
tem Planeta obliquo tramite in cœlo oberrant:
bunc circulum obliquum fieri neceſſe fuit. Cumq;
in hac ipſa obliquitate varij ſint, hinc inde digre-
diendo:latitudinem huic circulo aſerilendam eſſe
Vat Et.

1e!

eniſuunm

ibr aum/
aln ſenl

6
6

u1C0, K
Fuumc, AH

Adhencolas

leallaudnen
umanlet iuet
en

. Loanmiibgin
De .
3 dlA
iſtel llqu .

Amnama

. /

de li

ter eg,,
huner
11

ia Hiltenn,

Mciu Prunpn
.
rlenfon n

lunnſnigl Kir

,
Uun mtin Nigt⸗

mar, i nſeg⸗
Npwenzue .

40/
olics
Sõ
i
,

nu nobli ,

Helifennutſer

e Epß ſiniliu

rnanenutin.

A ft nint

te n el
nyeueſefun,

ſur, MMunl lr.
,alrleuleng
Abgenttng
in

SEcECVNDVSS. 114
pater. Prætereà quandaquidem hic circulus maxi-
mus est: ſecabit aqaaοτ—rm (ad quem obliquus
eſt) & ab eodem ſecabitur bifariam locis oppofi-

tis, &.

Circulus ABCD, Æ quator eſt cuius axis
E cer centrum G, ſed HBID Zodiacus eſt,
eiuſque axis K L.
In quo differt hic eirculus ab omnibus alijs?
In eo, quòd latitudinem habet. Cæteri enim
tantuùm velat circulares lineæ in ſphæra deſoripti
intelliguntur.
Qu'bus nominibus inſignitur?
Appellatur z O DIACVS, vel à Zap vita,
quòd ſub eo Sol, & reliqui Planetæ, quorum moti-
bus hac inferiora ſublanaria naturaliter guber⸗
nantur, & ſic vitæ autores ſunt, monentur: vel à
Za νονι, ide", animalium imaginibus, hoc eit,
Renus in eo deſeriptis vel depictis, Item nominatur
H HMEIO-⸗

174 L I B E R
ZHMEIOEHOO 2, latinis S1GNIFER, vel

CIRCGVLVS S1GNORVM, Aa 12. ſignis, quæz

quidem xar 5oρυιαπpræ alzs imaginibus cœli, ſi-
gha vocantur. Ariſtoteles nav z5oDr A Oιει &N
KIKAON, CIRCVLVM OB; LI QVVM vocat.
Qaomodo diuiditur Zodiacus?

Aliter ſoundum latitudinem, aliterſeundum

longitudinein.
F† Quomodo diujditur ſecundum latitudinem:

In latitudinem ſeptentrionalzm, quz à media

per integrum Z odacum ductalinea in ſeptentio-
nen vergit: & in latitudinem auſtralem, quæ ab
eadem media linea verſus auſtrum est.
Quanta eſt illa latitudo?
Graduum 12. Vel ſecundum recentiores 16.
Laualuum lon gitudo eius habet 360. vt mox dice-
tur) tanta enim latitudo ſta ponendafuit, propter

tantas planetarum à medialinea verinq; digreſſio-

r6&.
* Quomodo appellatur hæc media linea?

ECLI PTICA.
x Quid eſt Ecliptica?

Es crontus ſpha ræ maximus mobilis ſub quo
Sol perpetuo ncedit.
Sub quo Sol) Hunr circulam deſeribit o
motu annuomec ab eins ſemita declinat. Cum aul
zem Solin medio Zodiaci p erpetno inedatine.

ceſſzethunc circulam diuidere latitudinem Zo- i
diacibifariam, & vtrinq; b. gradus relinquere.

Qu⸗

144
Crſne
nnIe en

1
uiuninnd,
hen Alil
9
. lrls, oel

13

16s ClN d
Ill llpſ /e
,Cnntt

vmeeeIlel

Mtenul gnerm
4 0
uuglttyenan in

1
.

)(mlen

ſeßekellonn:⸗
0

14 uulim, i

cimdien
üinäiur

Ulſecuntun ind
ten epteltnontli gne

7 Macun liltian, 6

,h,e. „
ulaunttnenfin

uulnſugmeß,

Ntuljaubihe,z9n in

Elatulnſheponent,

, 4, 4
uninilulnes lntt

drnwlitmbee necitl et

(4.

ari Pikll,

S=

,
R 2
re rculim 2
c
Aenſenti lulu
SS“”õ”ñü trtn
,Zuur peſſetain
ctuen

,Axleuilere

umia O.HeNNN
Sumg9

8 E CVND VsS, 115
Quæ ſunt eius nomina?
BCLITTICGAdecitar ab ?u xsα, quia Lu-
minaria tantummodo ſub hac hnea deficiunt vel
eclipſantur. KTKAOZ HAIAKOZ, CIRCV-
LVS SOLARIS, ORBITA SOLIS, ITER/
VIA SOLIS, qudâdſab eo Sotl perpetub mouea⸗
tur, Der Sonnen Circkel. Iiem K TKAOZ

coy Tι CναdkÜMc', CIRCVL V s per medium lgno-

rum, quod circuliſignorum ſeu Zodiacilatitudi⸗-
nem dinidit bifariam ſiue per medium.

X
7* Quomodo Zodiacus ſeu Eeliptica diuiditur
ſecundum longitudinem:

In partes 12. quæ Zgna vel Jodkkamußsgta di-
cantur. Horum quodläket ſocatur in partes z0.
guas partes appellamus G R A DVS. Ex. quibils
patet Bodiacum in 360. gradus diuidi. .

Vnde deſumpta eſt hæc Zodiaci in I2. JA-
a ααſeu ſigna: & cuiusque ſi-
gni in 30. gradus diuiſio?
Eam ſa Natura per wotum Solis & Eung
monſtrauit, donet enim Sol annuo ſpacio totam
Zocdiaci longitudinem perambulat. Luna duode-
cim lanationes menſtruas conficit. Inde ſibut ten-
Pus annuum in z. menſes, ita & YZodiacus in 12,
Ppartes diuiſus est.
Sedſignorum illorum ſub'diuißioni in zo: gradus
c aonéprabuit tempus go. dierum, qui inter bi-
Vas oppoſitiones vel cunttlione, ropemodaum eld-
2 büun⸗

4

116 L I B E R

buntur. Undea greſſus. olis, qui tanto interuaſio
quotidie ferè progreditur, 6 RADVS dibètiſunt.
Hanc diniſionem aà Natura monſtratam, Ars
in commodum ordinem redegit: Eamq; commu⸗
niter omnibus circulis, tam maximis,quàm mino-

— L .
busaccommodandäa cenſuit, vt ſupra monuimus.
* Quæ ſunt illa 12. ſigna?

Hæec: Aries, Taurus, Gemini, Cancer, Leo, Vir-
go⸗ Libra, Scorpius, Sagittarius, Capricornus, A-
quarius, Peſces. Continentur antem bis verſiculis.
Sunt Aries, Taurus, Gemini, C. acer, Leo, Virgo,
Libraò; Scorpius, Arcitenens, Caper, Ampho-
ra, Piſoes.
Notantur his characteribus Y, .⸗ II,
K⸗ ⸗ =, : P., P. , AX,
Vbi ſumitur initium ſigsorum in Zod'aco?
Etſtin circuloſua natura nec principiu ſit nec
finis: quia tamen theſi vbig, initium ſumi potest:
placunprimis A riificibus in ſectione Zodiaci &

Abquinottialis verna, tanquam in pundtointer

Cardinalia maximé principali, initium ponere.
* Quot ſuat puncta Cardinalia?
uatuor. Duæ ſectiones Ecl pticæ & Aeguino-
cials, quæ appellantur A quinoctialia, quécl Sol
eò veniens æquinoctium in vmuerfa terra effcit.
Horum quo Sol in boream attollitur, vernale no-
mmatur'alterum per quod Solin auſtrum deſcen-
dit, autumnale est, ijtenim temporibus Solper ea
tranſit. .
Ei duo ab æquinoctiali remotiſſima:quæ vocahe
tur Tropica ſeu Soſſtitialia, qaia in eis solabæ-
quato:

1 g Gele tee Na
fenacnns ElMMat

arlſeralſedi
lNeite tM
MN re. 7

JH „
Klit

Nanea
lutzilu

r. W.
ektreint en 11

19 44 he
gucnnn tilch1⸗

jran then udeunatn

enrreez us d
7 7

4 unli nep

.

1greſa ag, . SECVND V8. 117
gente, enn quatore lougiſſimè digreſſu, pedem ſiſtit, & ad

nene Nunen emnndem reuertitur. Horumalterum, quod inbo-
7, . . 7
ream vergit, æſtiuum et: alterum in auſtrum,

Puulitnnann, Hema „
gan Quare à vernali ſectione fit initium?

