,D Uorun nin
cisn

. . . 5
zunnus yun amen latitudinum varsetates vnaà cum apogais
NYZ , . .
munt/ m aqualiterin conſequentia ſignorum prorepere ol-
3 6 .
. mun n ſeruantur. oſſicium hoœ deferendi nodos deferen-

glus eS“ bus apogaa conceditur, orbe illo, hic alum aſam
ßl von babente, neglelto.]

Aa „ dSis

374 L I B E R
Sic alij etiam epicyclorum epicycli afoiſcendi
fuiſſent, qui inclinationum epicyclorum mutatio-
nes examinarent: Sed cum rationes earum mu-
tationum nihils minutspeſſint eæponi, & multitu-
dine orbium tyrones minus offendantur, hi enn-
merati nobis ſufficiant.
Figura præcedente A centrum mundi, B
centrum eccentrici, Corbis (albus) eccentri-
cus eſt, cuius linea media eſt regula totius eius
orbis D & E (nigri) ſunt orbes deferentes apo-
gæa, F centrum epicycli ferentis in circumfe-
rentia ſua planetæ corpus: conuertitur autem
epicycli centrum in linea eccentrici media G.
circulus æquans eſt, cuius centrum H. Morbis
extremus (ſi theorijs his eum adiungere libeat)
eſt Deferens nodos.

PI.

* Quomodo & qualiter Eccentrici trium ſuperiorum
planetarum deferentes epicy clos,
mouentur?

Eecentrici trium ſuperiorum monuentur ſer
zundum ſignorum ſeriem, circapolos proprios ab
eclpticæ polis vtrinque inæqualiter dechnantes,
aqualiter circa centraſuorum Aequantium cir-

ulorum. Circulum ſuum abſoluunt eccentrieus

quidem Saturni annis zo0. lonis autem annis 12. &G
Martis liennio feré. Hoc motu bircumferuniur
Epicycli eorum.

Motus

ne Camn M
tencic Aun An
te Na . a

, 6* 1l.
Il 99. 1.b
nvz,6 )
Nrum N ſdiſun dre Eenn
ln cenils lezur eceum

tutezumminer.

dane!
Alnn

nitnannun lijmdla
nunſn alna e
ahin uenuaunn
Eennonnenertann.

Wlimk iuntiunnnt

rbitu!
Aendltnitenn n
1
mwellelnig derſu en

r 3 . .
niunenc etuen

Uunnn, tennn Cl
. 6.
unl erren

4 nn enegzel
6 7 ,
ſan ſmn ieri aece

4

C

M ſſe

8 A
hrlnnn
mnlmnlenn
aſtenn e,
Nee ,,
ein n

Nmni fnlin ,

n

lent
ten Kcemn III
/
Uel arbel⸗lb., .
uCehsAſann
e
ſ

We ehte ſg texne,
AMellelnon. llsetr

tuan ð
Innlhetaoenmaned!
Vchauncenmunkltot

0⁰⁰

mietonnn

Il (tel .
Loand
erre ſſoNeren;

cnen ortetelehiqä,

Nrluit n
7, , Henler

vvtrR/ 4
N 6
4

.
nu 0

m

meun
1 S
re

21
AN1

, Aenllſ

.

. . A
he enm ATNNre ee
Shneumaclanokeledl

QvVANIVS. 375

Motus diurnus eccentrici h ſub Zodiaco

vel ab æquinoctio eſt 2. o“.3 5 .z3 . 1 . W. 4
59.15.49 . 53 G 31. 26 .39)7. 147.6.Vnus
circuitus Saturni ſub Zodiaco habet annos
91

Ægyptios 29. dies 161. horas 22. 28. 3 . 22. .
Iouis, annos £Ægyptios II. dies 315. horas 15. 2.

10.30. Martis aunum vnum, dies 321. hor. 22.

19. 49. 480. Sed ſub orbe ſtellifero motu
ſimplici redeunt tardius ad initium ſuum, vi-
delicet eccentricus Saturni annis 29. diebus
174 horis 4. 58˙.2 5. 300. Iouis annis 11. diebus
317. horis 14. 49. 31. 56. Martis anno vno,

1/

diebus 321. horis 23. 31. 56 49.

* Quæ'nam, vel vbi ſunt hæc Æquantium circulo-
rum centra, circa quæ eccentricorum
motus regulariter ince-
dunt?

Centra aquantium, ſeupuncta æqualitatis ho-
rumplanetarum ſunt in linea apogæi verſus apo-
gæum, duplam habentia a centro mundi diſtan-
tiam ad eccentricitatem eccentrici.

Quid hanc Eceentrieorum anomaliam
conſequitur?

Cum Aequalitatis centrum, quodin Luna in-
fra centrum eccentrici verſus perigaum, videl-.
ipſi terræ vnitum erat, lic autem verſus apogæaum
vlera eccentrici centrum attollatur Neceſſe

est, vt motus ececentrici epicyelo ad apogaum

eins verſante, ſicut in luna acceleratur, ita hic
Aa 4 tardior

376 L LB E R
tardior ſiat, contrarium autem cirea perigaum
aceidit. Minor enim eccentrici portio debetur ſu-
periori æaquantis medietati, maior inferiori.
Sicut in figuris harum theoriarum patet, ſi
enim intelligatur recta ducta per centrum æ⸗
quantis ad angulos rectos lineæ ap ogæi, iſta æ-
uantem circulum in duos ſemicirculos, diui-
dit, quia per centrum, eccentricum autemſe-
cat in ſegmenta inæqualia, quorum minus ſu-
prd, maius infrà relinquitur. At propter regula-
ritatem motus ſuper centrum æquantis, ſeg-
menta iſta eccentrici inæqualia æquali tempo-
re pergrantur. Motus ergo ſuperiùs tardior,
inferiùs velocior eſt.
Quomodo mouentur Deferentes apogæa?
Mouentur ſecundam ſignorum ſerienz circa
entrum & polos ectlipticæ, virtute oclauæ ſpheræ
(Jecundum Alphonſinorum doctrinam) vnam
cum eaperiodum reſtituentes annis 19000. Hec
motu promouent apogea eccentricorum.
Diſſentiunt & hic artifices in quantitate pe-
riodica, propter inexpectabilem motus tardi-
tatem. Ptolemæus ſua ætate innenit apogæum
Hin 23. gr. m. .in II. gr. np, Gin 25. gr cum di-
midio 5. Exiſtimauit ea annis centum vVnO
gradu prorepere. At iuxta Copernici recentio-
tes obſeruat ones apogæum hodie eſt in 29.
gr. cum ſextante P. Z in 6. gr. cum boſſe α☛
Giin 28. cum duabus quintis Q. Hinc ipſe pro-
Pter plurium temporum obſeruationes mu⸗
madg⸗

Wlon

7111

gemme

. 4

2 .
(caormungtt
(Ageceltb,
,ökenelleelt
emunylgo, Unhe
nd Kll
Reneicefcenmmnerpo
Albrnponwkeme
unaundnwcuns
4Oſeomne,ln

Atlecebebatiuntaeoruc

Crbiosfuinrmenn
Alnuernin henmen
melſihi nn ie
nmunnlte

gulnt
terap

ipnetneeg.

nmnun glne veg,
9 lgne Mene

ull Crtanenn
ennogien g⸗
en alau⸗
alziin
Memnain,
Alhilan

4
ſ,
ſenel

Unns edievel⸗
ei

42

* .
nninng

Vrcr
ArurAAEE NN

116,0l,Cllue⸗
fole
,rmun oN
6

4
1

QyVARTVZ. 377
maduertit apogeum Saturni abſoluere ſub or-
be ſtellifero vnum gradum annis fermè centũ,
Iouis, annis fermè trecentis, & Martis, annis
ferè centum viginti. Hinc pertotam ſphæram
ſtellatum fixarum trãſit apogæum Saturni an-
nis gyptijs 35333. Iouis, annis Ægyptijs 119734
Martis, annis 4⁄08 8. Sed ſub Zodiaco reuer-
titur apogæum Saturni annis £Ægyptijs 14917.
Iouis 21237. Martis 16416.
Monendum etiam hoc: Alphonſini hic eti-
am nimis audacter ab expreſſis obſeruationi-
busPtolemei defecerunt, reponunt enim apo-
gæa iſta ſub tempora Ptolemæi, Saturni qui-
dem in 25. cum duabus quintis m, Æ in 5. cum
beſſe ny, & verò in 27. cum quinta &ο6. Hodie
autem eſſe debebat iuxta eorũ calculum, apo-
gæum h in 13. cum quinque ſextis , in 24
cum vna ſexta ny⸗ Gin i5. cum quadrante &.
Quomodo & qualiter mouentnt Epicycli?
Epicyel:i mouentur in ſuperiore partæſecundi,
& in inferiore contra ſignorum ſucceſſionem (hoc
ſt, contrario modo ab eo, quo Lunæ epicyclas mo-
uetur) circa axe proprios mobileas, planug;, ſaoru
eccentricorum obliquè inſiſtentes, æqqual'ter ab
apogæo medio. Circumeunt ſemel Saturni & Zo-
uis epicyel: annuoſpacio & aliquot diebg ampluus.
Martis autem paule pläs, zuam biennio. Hooma-
zu deferunt corpus planetæ. .
Motus diurnus epicycli Saturni habet 57.
A a 5 77. 44

L YI B E R

3758
73.44.4 9.2 . IOolis 54 .9. .3 „47 .31 .„ Mar-

111/

tis 27.41. 40 .33.19 Periodus vna epicycli
Saturni habet dies 378. (id eſt, annum, & dies
13.) horas 2. 12.53.449. lIouis dies 398. (id eſt,
annum, & dies 33.) horas 21. 13. 15 .33 . Mar-
tis dies 779. (id eſt biennium, & dies 49.) ho-
1a5 22. 28. 57 . 49

* Vnde dependet medij huius apogæi
deſcriptio?

Deſeribitur per reltam ex centro aæquantir,
per centrum epicycli, vſque ad circumferentiam
dultam. Hoc , eſt punctum in circumferentia
epicyeli à centroæquantis remotiſſimum. Hoc igi-
tur æquantis centrum gubernat tam epicycli quã
ecceutrici motum.

Fi gura

7.

Monrte AHV
,ie uncdkun
ekabllbuunau

„ eanſent
4

5

rer1en
terken
len

Nrzotlonts eſannndl
Ei 11o:luf
eu rete A1 dn
, rmferetud
lam Nruen
Nican ,N,.

(rteptcſeltnaeen
77

eule ria laturt

er, O

Uur nernung ar
9C750
Uummnettenun er tmner
mnrneee,
k /
telete ertetinien
ijn un /an
nſenmtntzun in
1torurſeerd, ,
lnnſer ſinen en
c
len Uenna)
aſlanmn ſiſnn
funertee e,
uniseon
furign

nt wiſüiuti

Eihin
re ln rte

i
munmmene
gulmnn gkulcner
uihunntſinn et
m Am mnil
un.

QVYAXKTVS. 379
Figura hac A centrum mundi, B eccentrici,
Cæquantis eſt, Dapogæum eccentrici, Epe-
rigæum, H centrum epicycli extra apogæum.
Recta ergo C H M deſignat in M apogæum

medium, ſicut recta A HVin V apogæum ve-

rum, ſiue punctum à terra remotiſſimum no-

tat, & recta B HP in Ppunctum contactus vel

concauitatis monſtrat.

Quæ poriſmata ſequuntur hanc epicycli
anomaliam:

1. Motus planetæ ad quoduis aliudpunbtum
in epicyeli circumferentia, praæter apogaænum SGS
perigenm medium, eſt inæqualis.

2. Centroepicycli in apogao & perigæoeccen-
trici exiſtente, tria ſta puncta, punctum cotactu,
apogæum verum, & apogaum medium coinci=
dunt. Stra vero ſicſeparantur, puntctum con-
tactus mediet inter vtrumq, apogæum, propterea
quòd centrum eccentri inter aquantis & eclipta-
oæ centrum mediat.

3. In medietate eccentrici deſcendente ab
apogaæo ad perigæum, apogæum medium præcedit,
& verum ſequitur concauitatis punctune, ſocun-
dum ſignorum ſucceſſionem: oppoſtam fit in alte-
ra, hoc eſt, apvogeum verum a puncio contalctus
quandoſoilicet inter ſe diſferunt ) ſemper in sli-
nat ad apogæum eccentrici, S apogaum medium
ad perigæaum eitsſalem.

14. In

380 LIEBE R

4. Inſuperiores eccentrici parte planetæ mo-

P . 1 . . .
tus in epicycio velocior eſt, quaàm in inferiore. Ilio

enim apogæum medium in conſequentia procedit,

verſus ecandem partem, in quam planetatendit.

contrarium fit in oppoſito.
Figura præcedente punctum concauitatis
Pmedium reperitur inter M & V, quocunque
loco Hꝰcẽtrum epicycli extra D & Efuerit In-
clinat autem V ad apogæum eccentrici, & M
ad perigæum. Ibidem videre eſt, dum epicy-
clus ex H aſcendentis eccentrici medietatis
tranſit per D apogæum verſus Halterum epi-
cycli locum: interim M medium apogęum ap-
propinquat ad P ſecundum egnofun ordinẽé,
vel in eam partem, in quam planeta mouetur,
eique vnitur in D. poſtea ſeparatur rurſus, ſed
in alteram partem. Eo igitur interuallo ad mo-
tum medium planetæ in epicyclo accedunt
tanti arcus, quantæ ſunt proſthaphæreſes v-
trinque inter M & P. Quare in ſuperiore par-
te velocior eſt epicycli conuerſio: Contrarium
his in inferiore parte accidit.
Qua harmonia motus tres ſuperiores planetæ
Solem obſeruant:
Reuolationibus periodicis Epicyelorum ſuo-
rum & eis quæinde dependent.
* Quomodo?
Olbſeruationes euincunt (res admiratione di-
guiſſima et) zuod in omni coniunétione Solis cum
rium ſuperiorum aliquo media, ipſeplaneta in

NrNſ
Gagiplenmi
enuumd
gn
, unn 1

or

G11)
,
, 0*
D 4

entanmen

ghrlemmmnue
Ajonghapuen

õ
. Merlecthelr dot⸗

„a verhtc
Deretdle
5

1

Z
doniielen⸗
Atkencenlon
umni

enee
UI.
eihalſnmerh
nnlen

aefdicn

e

inenn Unh.
cagennegent Nl
Münnierchingn
Mleniz taentionrten
Memm tialunnne
nlrtmeen
pamunmigunmmt
em,ulum inttmue,
elnummiztt
uer nenilitaln
melin mltere,

X. (renlheiaett

CclooneioConten
iunnuteieiglintl
Wenohlarun!
u zenutu Hihm
lpnt

Conoen

umault

mNn

Apmdmſ

rucn n

AH
Sumri

Qy ARTVS. 3 8
epieycli ſui apogæo medio, & in qualibet oppohtio-
ne media, ipſe planeta in perigco medio verſetur.
Ahbivero quantum albfuerit Solis locus medius à
blanetæ medio loco, tantundem planeta ipſe a me-
dio apogao recedit.

Figura hac A centrum mundi eſt, B cẽtrum
epicycli in ſuo orbe. Quando ergo Sol motu
orbis ſui medio peruenerit in C. quo loco li-
neæmedij motus Solis & planetæ coniungun-
tur, ibi planeta in epicycli ſui apogæo medio D
inuenitur. Inde recedente Soleàâ coniunctio-
ne, verbi gratia, in E. ſex-
tante circuli: planeta in
F ſimiliter ſexta circuli
ſui parte ab apogæo me-
dio diſtat. Ita Sole in G,
planeta in H reperitur,
AR quadrante diſtantes vter
A que à dicto initio. Non
i aliter Sole in Itriente re-
Frl moto, planeta in K eſt.
Dum autem planetæ S801
opponitur in L, ipſe ad
M perigæum mediũ ſuiorbis deuoluitur. Eo-
dem modo in altera medietate accidit, qua ad
coniunctionem denuo redeunt.

Enumera aliqua poriſmata ex hac motus harmo-
nia con ſequentia? .

1n. Pna periodus epicyeli ad amuſim comepletur
tants

Yo uum

382 L. 1 8 r à
tanto tempore, quantum inter binas Solis & pla-
netæ coniunctione intereidtt.
2. Quot gradibus Sol medio ſuo motu à medio
planeta motu abeſt, totidem planeta ab apogaæo epi-
eycli medio recedit. Quamobrem medius motus
ceneri egicycli, & planetæ in epityclo coniuncti,
aquant medium olis motum.
3. Ex his colligitur Epicycltum & escentricum
in velocitate & tarditate periodicarum reuolu-
tionum, nec non in irregularitate moöotuunm, con-
trario modo ſe habere, vt nimirum quando &
quantò eccentricus faerit tardioribidem & tan-
tò velocior ſit egpicyelus. Vtqupra dictum est, cen-
tro epicyeli circa augem eccetrici incedente, mos
tum eius täardiorem eſſe: At ibidem eò velocior eſt
laneta in epicycloprogreſſios vt paulo antée ſimili-
i, tagigs iseſet lozgtzirc inter
eres iſtos planetas tardiſſimus, ſed epicyclus eius
velociſſimus est. Hoc modo enin motus eorum
coniuncti motum olis aquare poſſunt.

Dimen ſio orbium ſphærarum trium ſuperiorum.

p K gô..

Qualium ſemidiameter par. ſcr. par. ſcr. par. ſcr.

eccentrici eſt partium 6o 0 60 O 60 0
Eccentricitas eccentrici 3 2 5 2 45 6 O
8. Eccentricitas æquantis 6 50 5 z0 12 0

Semidiameter epicycli 6 30 11 30 39 30
Minima altitudo à terra 70

ima alti 7 45 45 14 30
Maxima altitudo à rerra 69 55 74 15 105 i
.⸗ i8

—

1111
01

AADolenen
atenamunen 1
Nn
AeN
ahu acrhoncer

11

4
Cnnmmamsd, jumm
agotpin nnnen ,
õ
im:

nuaſpminin ,unun
panſemmd ,u 44
umnu c 4frai e
ußj, Geiandennm
MuutenH
Aunditemmn/⸗
mmart enemn „

Rennimhel Mipe

luuucemnneenamen .
Alunt MMentlt 1e
8 , .
anuieh ten
untiul ntn
6 ,
eint Mgtuin
Ulnntclvru 4
fulunmn, l
(aAN, .
NipenS lentrinrt.
egt guede hgs.
enſthni ne
ule⸗

ln 1 .

3
ne

nunlhg
n
lenkziindunt n
urluu llrtmnnete
mnleur Pitgin tr
n,Nunnn at

nurfunttmlintindr

„1. . 4
Ghru illing,
uuentuintntint,

Sõ
yentſun ianin
e. MNaetcenm e
Aulſinu, ſiylut
1 Henuuren,ntuenn
1iguniin

uhiumnnin feimmn

QVyAXTV S8. 38;
His à Ptolemæo demonſtratis dimenſio-
nibus Copernicus conſentit, niſi quod eccen-
tricitatem Martis inuenit tantò minorem
quantùm eccentricitati Solis diminutæ in ſuis
hypotheſibus correſpondet. Eam numerat
partium 11. ſcr. 46.

111I.

Quorum punctorum, linearum & areuum
cognitio in horum trium plane- .
tarum theorijsrequi- .
ritur?

Intrium ſuperiorum planetarum theorijs iſta
potiſſimnm obſeruanda ſunt. Apogaum & peri-
gaum eccentrici & æquantis, eorumque motus.
Lineæ medij, & etiam veri motus epicyeli & pla-
netæ. Medius item & verus motus epicycli &&
planetæ. Anomaha eccentriciſen Centrum, id-
que medium atque æaquatum. Apogäum me-
dium & verum epicyehi. Proſthapharefis eccentri
velDWquatio centri, in eccentrico & in epicyclo.
Commutationis anomalia vel Argumentum,
idq; medium vel æquale, & verum velaæquatum.
Parallaxis orlis vel Aequatio Argumenti. Lon-
gitudo media. Exceſſus longitaudinis longioris. Ex-
ceſſus longitudinis proprioris. Secrupula propor⸗
tionalia propiora & remotiora. Sedhorumpla-
raque exijs, quæ velſupra vel panlo antè dilta
ſunt, intelligipoſunt.
Huc

2.

384 L I B E R
Hac etiam pertinent iſta. Diameter abſidum-
Diameter longitudinum mediarum in Epicyclo
Item epicycli medietas orientaliss, occidentalis, ſu-
perior & inferior.
Quid eſt linea medij motus planetæ, vel etiam
epicycli? .
Eſt reéta ex centro mundi ad Zodiacum ex.
tenſa, æquidiſtans et, qua ex centro æqualitatis a
epicyclicentrum ducitur.
Repetatur figura penultima præcedens: In
ea A l, æquidiſtans lineæ CG H, eſt linea medij
vel planetæ velepicyclimotus.
Quid eſt linea veri motus epicycli?

Eft retta ex centro mundiper centrum epicy-
cliad Zodiacum extenſa. B .
Recta A K, tranſiens per epieycli centrũ H.
Quid eſt linea veri motus planetæ?
ESN relta ex centro mundi per corpus planetæ
ad Zodiaci extenſa. Recta A L per corpus pla-
netæ traie cta. Quòd ſi planeta fuerit in apo-
gæo vel perigæo vero epicycli: vniuntur A K
& A L, ſi verò centrum epicycli ſit in apogæo

vel perigæo eccentrici: vniuntur A I, A K &

CHM.

* Quid ſunt medius & verus motus planetæ &
epicycli?

AMedius motus eſt arcus Lodiaci ab æquino-
Gio verno ſecundum ſignorum ſeriem, uſque ad
dineam medij motus plianeta. L

Verus

Wklenret

111
iadum

N
aſimmmel
3 w
tenc iN.

wmmunmm Muit tin

,u unul tinnin,
ummetenann N
EEKjens nortſicſch

mmlinen,

Ctetnanlienun
Decian Argtumn

aluuu eblua

Iyin, irAiim⸗

urAenadetetum
nIoyCNrun netun a
aunala ereln tert 4

unn n Me imn

eul dle ler nan

7

el unyteſig Ne⸗
tul.
nintrrien
SSS

nucilimn R
nugthin. eu
e ,
nule ioche
nann enen ſſ
“

—
—

i nn
untenleß
9ee nen

n muldlln,
fueer nnng

tu,
õ
ulnel Alrni
lnium.
eilnufei mmuezini
ammulumng
ruea
nmten etniſctrtit

leilneteivonſun
nmmud jrnsonl
geNecil etnuef
Ci Aumfeninig,
deeneſl:nnnm
nticclitn

kummneh.

ſnne ii
ibmnumnl 40

4
õ
i
utem ui /

rmin ſm,

.

iend

e1

SSS

QVARTVS. 38
Verns motus epicyeli ab eodem initio per ſur-
tceſſionemſignorum, Mep ad veri motus epicycliii-
neam extenditur.
At verus motus Planetæ eodem modo adlineam
veri motus Planetk numeratur.
In Figura eadem arcus NFI medius motus
eſt, N FK verus motus epicycli, & N FL ve-
rus motus Planetæ.

* Quid eſt anomalia eccentri, vel Centrum
medium & æquatum?

Arcus Lodiaci ab apogailinea, ſecCundum ſgno=
rum ſeriem, vſq; ad lineam medi, motus Plane-
æ, vocatur Anomalia eccentri media. Alphonſi-
ni nominant Centrum medium aut æ&uale.
Sed anomalia eccentri vera aut æuata, vel
centrum auatum in linen veri motus epicycti
Rinitur.

* Quid eſt proſthaphæreſis eccentri, vel æqua-⸗
iio Centri in eccentrico!?

Eſt arcus zodiaci inter lneam medi & veri
motus epicyeli comprehenſus. In eadem figura
penultima præcedente eſt arcus IK.
* Quid eſt proſthaphæreſi: eccentri, vel æqua-
tio centri in epicyclo?
Eftarcus epicycli inter apogaum medium &
verum interceptus. Arcus V M.
Hic arcus nullus est epicycli centro in apogas
exiſtenter maximus antem, ſi ſuerit in lon gitudi-
nibus medqt.

Proaſiha

396 L I B E R

Proſthaphæreſis eccentri, vel æquatio centri in
Lodiaco, & in epicyclo⸗ perpetuò inter ſe ſimiles
ſunt. Porrè deſeendente epicpclo ab apogao ec-
centrici adperigaum, iſta praſthaphæreßs aufer-
zur anomaliæ eccentri mediæ, & apponitur ar-
gumento medio, ſeu motui epicycli, vt illic tam

& zuatam anomaliam eccentri, quam &atum

argumentum conſtituat. Contrarium in altera
medietate accidit.]
Cum enim in A I, & CHM parallelas in-
cidat AH V recta, angulos IAH, & MHV
efficiet æquales per 29·primi Euclid. At æqua-
libus his angulis debentur arcus IK & VM ſi⸗
miles.
Hinunquam ſimul vel addendi, vel ſubtra-
hendi ſunt, ſed ſemper alter addendus, alter de-
mendus eſt, propterea quòd alterin fine, alter in
principio ſuorum arcuum in eandem partem in⸗

cedentium hæret.
* Quid eſt anomalia commutationis, vel Argu-
mentum medium & verum?

Arcus epicycu ab apogeo medio, numeratus in

zam partem, in quam epicyelus mouetur, ſque
ad Planetam medium argumentum est. Sed ve-
rum aà vero apogao pendet. =Sèð
Pitolemæus anomaliam, Copernicus anomaliam
commutationis, Alphonſini Argumentuũ vocant.
* Quid eſt æquatio Argamenti?
Est arcus Zodiaciinter lineam veri motus epi-
eyeli, & lineem veri metus Planetæ interceptus.
4 Arcus

ene

ulgt

C*1¹
luhrehimnm
ntund
rC

9

a duntmnitmm: nen
WNN. . “Wüf
na fer un in⸗
ca mltnin z,

Sein pwene tarr aret

, .

czwmenn. Cpentu, ,.

1

GCHWUodINhualeu
. 0 1
el 3gl.ſ4,10 .

4
Ogiz,s
lel euzinag teii

inig cn in
nnmitſ ſait in
ianm ietin n
eſnin nnin e

41 e⸗
uler nege er
D 4
enenenmni ziiz,
Wnecenmnn

on
I. Kn,065 o.
AIn, lene
led DPer 4
4 4

II
4

um
emnlii

9 hr uun ſe
atn Myeh rr
n, ſiſtilinbe⸗
m t,6 gnnr
aAninenli ei
in lnni guin in
uu. Cunmmmg ine
.

dl ACANlet

ngolihl XN
rneumbul n

1

EcebennnaculkAN

ſrllte Alnd,
ſaprie Aunii ,t
mnimnlini na
,vruin i /uiigunn

riliammlittihllir.
unhelinnkhftnn:
Gneli, un/ii
enettn

NN
umeſt M

ℳ0⁵7

aug

7

upentt.
1
mllenl, 4
9 M
ſhnind .

1 io guerti .
illaui, liN

4
Gwevam

4 4 ,4ℳ
1

QvyVARTVS. 38
Areus hic nullus est, Planet ñin apogæo 5 peri-
gas vero exiſtentet: maximus autem, ſifuerit Pla=

nen inlinen, quæ ex centro mundi educta tangit

epicyelum.
Planet quando inpriore medietate epicycli ab
apogao vero ad perigaum deſcendit, addit iſtam
proſthaphareſin motui vero epicycli, inaltera de⸗
mit. .
Abphonſini vocani hunc arcum, AEquatio-
nem Argumenti. Copernicus, Parallaxin orbis
nominat. Ali proſthapharefßin Epicyeli.
Figura eadem ſuperiori eſt arcus K KI.
Centro epicycli in apogæo eccentrici mo⸗
rante, cuiuſmodi in figura ſequente in E, arcus
Q maximus in Heſt 5. gr. F. 33 In „ 10.
gr. 30. 15. In &σ36. gr. 54. 20“. Sed in Gperi-
gæo arcus QI in heſt 6. grad. 38: 40“. In £
II. grad. 31. 30. In Oι46. grad. 38015“.
* Quid eſt longitudo media?
Sunt eccnäirici puneln, in quibus bpreſthapha-
reſir eccentri maxima eſt. Talia duo ſant.
Determinaneur hæ puncta per rectaum ex pun⸗
o inter centrum mundi & eecentrici medio,
edutctam ad angulos rectos lineæ apogkit, & ir-

cumferentiam ercentrici contingenten.

It figura ſequente A centrùm mundi, B ec⸗
centrici, & Cæ quantis eſt. EFG H eccentti-⸗
cus, cuius Eapogæum, Gperigæum, recta ve=
10 ex I puncto medio inter A & B ducetz per-=
Bb 2

388 L I B E KR

pendiculariter ipſi EA G, vſque in F& H,
monſtrat F Hlongitudines m edias, quibus lo-
cis centrum epicycli æqualiter tam à centro
eccentrici B, quàm à centro mundi A, ſecun-
dum lineas F B & FA vel HB, & HA recedit,
ſicut triangula FI B & FIA per4. prop. primi
Euclidis æqualia, demonſtrant. Ibidem etiam
maxima eſt eccentri proſthaphæreſis : cuius
demonſtrationeêm hic omittemus. Eſt autem
maxima iſta proſthaphæreſis eccentri in Satur-
no 6. grad. 30. 306“. in Ioue 5. gr. 14. in Mar-
te I1. gr. 6. B
† Quid eſt Exceſſus longitudinis longioris
& propioris?
Sunt areus Zodiaci, quibus proſthaphareſes
epiepeli in lagitudinibus medis conſtituti, Jſuperät
proeſthaphereſes epieyeli apogaas, vel ſuperantur
abenſdem epicyelipreſthapharehibus perigais.
Explica hoc?
Ptolemaæus & Alphonſini computarunt in Lu-
na aquationei argumenti ad apogeum & peri Ackimnlagimni,
gaum, & inde exceſſum vel diuerfitatem diame- Einmne0l md
iriper ſerupula proportionalia ad alia eccentricu i wr
loca adæquant. At in cateris Planetis, eaſdem 1 nan M,
3vαzionρ computant ad longitudines medias, mänkade
celisq; geminum apponunt exceſſum, quorum prio- iciceri
ri computata &guationes excedunt aquationes „ n Gicclin

—

apogaas, peſteriori verò deficiunt abæquationibus a hend
perigais. Prior, Exceſſus longitudinis longioris vo- dnf Uopors.

uken
. . — „ Klaparn
caturipeſterior avtem longitudinis propioris. Grucpnin:

Figura

ALEV
e nn rnein 4
7 / 1 4
u tunen
at MRA

g
e

iluriultzudiutngtit
Lnzins!
N, x lcſtten
.
ninuunui,,lnſin i
Nlu nun
56* 7 4
ut h

1
8

Aunzunil
uun u Ep
nn kuſcnen i
mwmniklinlteum
tn lunt,
un l lulntn
mumlirin nmmß
uunt ertil n

nrnr toen

Qv ARRT V §S. 389
Figura hac, centro epicycli i. .
ne media Proſthaphætelisckt H
2 U⸗-

perat proſthaphæreſin epicycli apogæam arcu

R t æ
. 3 SS proſthaphæreſi perigæa, arcu
dyliin n arcus QR proſthaphæreſis epi-
R prolin H H ecentriei . qualis arcui
OJ ttolher æte i epicycli poſiti in longitu-
aualisei ici media: & ibidem QT arcus
perige arni Q. epicycli in G eccentrici
ecS . Quare S R longitudinis longioris
eſlus eſt, & S T propioris.
Qnid ſunt ſcrupula proportionalia longiora
Sunt hic part gs an
vei g, partes Jexageſimæ exceſſus longioris
propioris, quibus &uationes argumenti ad
5 alia

– —.—
—

390 L I 5 E R
alia eceentriti loca extra apogeum, &g perigæums
& longitudines medias æguantur.
Explicea hoc quoque.
Sx s, quæ modò bio, & in theoria Lunæ dibta
Sunt, patet, propter duplicem exceſſum, duplicia
etiam ſorupula proportionalin feeri debere, qui-
bus exceſus &quaripoſſit, vt ſeiatur, quot ſexa-
geſima totius exceſſus partes cuilibet loco eccentri-
gi debeantur.

Deſeribuntur etiam hic duplici modo, videli

cet I. per exceſſum diuiſum, in 60. ſexageſimas,
easq;, conuenientibus locis diſpertitas. 2. per ex-
ceſum longitudinis lineæ apogaæ, veliet longiſſi-
mæ, &] lineæ longitudinis mediæ, & lineæ perigez
velutbreuiſſime, eumq; exceſſum in 6o. partes di-
niſum, vt per eas cæaterarum linearum lon gitudo⸗
vel centri epicycti altitudo à terra, & inde proſs
thaphæreſeos iuſta magnitudo indagetur.
Vt figura præcedente Exceſſus lineæ A E,

quo excedit lineam A F vel A H, item exceſſus

lineæ A F'vel A H, quo lineam A G excedit,
diuiſus eſt in 60ο. ſectiones vel ſcrupula. Inde
computantur cæteræ lineæ ad alios eceentrici
poſitus, quantum de hoc exceſſu lineis longi⸗
tudinum mediarum, & propterea etiam ęqua-
tionibus argumenti vel accedat vel decedat.
dic epicyclo poſito in K, recta A K 40. ſcrupu-
lis excedit lineam A H, proſthaphæreſis ergo
Q epicycli in K, minor eſt quàm proſtha

1”” . ſ. e
NlCveNM)

.

AA.
NA
6
zmin! ema unl’
unpumnenn tſin
ſenm Anmd
piunereha cAen in
1
at Muunmna alim
eweginlziſtoine

lurrr ſumn u

Suhinrunnng
Gin ſ gan

un.

lelmi eut unn gz

imnin elenten.
Vlnagneciiimen
ðũ
Hmunſintinnne
n l r umm.

Wun e
unzehnilt

ban hieen luete n
ie⸗ ſermapmen
3

4

1
Grltguln
44 1

eruanlerlatnten,

Nuinltiglind .

7
ninin u. ſeuſn
un eitfant 1
uhufd u,

uiniil,lu

Sõ
Sõ

Adiuhit

4 nli hlen
Lelene inlnluee
nAfellätenend
D
9Eanelangt
arlreri i 1e
unm Erertenn

E

N

QVAAMTVS. 391
hæreſis Q S ediefeli in H, 40. ſexageſimis

Ipſius RS exceſſus longitudinis longioris. Eo-
cm modo A L recta ex centro mundi ad epi-
cycli centrum in I deficit 40. ſexageſimis à li-
nea A H, ergo proſthaphæreſis eius QS exce-
dit Frofthaphe in epicycli in H 40. ſexa-
geſimis ipſius 8 T exceſſus longitudinis pro-
pioris &c.
Copernicus & Prutenic tabulæ non vtuntur
his duplicibus ſerupulis, nec duplici exceſſu, ſed,
Kcut Sapra in Theoria Lunæ faltum, ſmplicibus
antum. Computant enim æquationes apogas eisc,
exceſſum in perigao avpponunt, & inde per ſeru-
pula proportionalia cœteris omnibus & ſingulis
locis æquatas &qguationes accommodant.
*Qujd vocas in Epicyclo Diametzum abſidum?

Diameter abſidum vel apogaorum in Epicy-
clo, est reécta, per centrum epicyelue per vtram-
que abſidem, ſiue per apogaum E& perigaum ve-

rum ducla.
Haæc linea ſecat planum epicycl in medieta-

tem orientalem & occidentalem.

* Quid vocas in epicyclo diamettum longitu-=
dinum mediarum?

Diameter longitudinum mediarum eſt recta⸗
inplano epicyeli per centrum eius dutta, & ad
diametrum abſidum perpendiculariter erelta.
In hanc lineam Planetæ incidentis diſtantia

wmedia est inter maximam in apogao epicyeli, SS&
BbH 4 inter

4

992 L EI B E K
inier minimam in eipſdem perigæo.] Hinc etiam
diameter longitudinum mediarum nominatur.
Haæc lnen ſecat planum epicycli in medieta-
tem ſuperiorem & inferiorem.

Quid eſt medietas epicycli ſuperior
& inferior?

Superior epicyeli medietas vocatur, quæ ſuper
diametrum longitudinum mediarum a terra re-
motior esſt, in qua apogæum eius mediat.
Inferior altera medietas est, in qua mediat
perigeum.

Quid eſt medietas epicycli orientalis
& occidentalis?

Orientals est, quaæ inter apogaum & peri-
cgaum epicpeli intercepta, ad orientem reſpicit:
altera autem quæ ad occaſum extenditur, occi-
dentalis nominatur.
In his tribus ſuperioribus Planetis, nec nöé etiam
inferioribus duobus, prior medietas epicycli eſt
orientalis,poſterior occidentalis. In luna verò po⸗
FKerior epicyeli medietas orientala eſt, & priorocs
cidentalis. Ilorum enim Planetarum epicyeli ſus
Periore parte ſecundum ſignorum ſeriem ince-
denta al apogæo priuts in orientalem medietatem
Planetam deducunt. Oppehtum fitin Luna.

.» . . . .
* Eſt ne trium ſuperiorum Planetarum latitudo
vniuſmodi, ſieut & 12 Eana?

Non. Sed iphi hatzent auphcem latitudinem,
slteram abeczentricis orbizus, alteranz al DPicy-
Elorα. Alanis dependentem.

(4111

hotb!
aAlimts
criuoc
u n

. r. 77
4 4
mmmlſl

AAAxenn ANd
4

liri

,Dnere 69 m

Nunm
un n un

Ku
erſnt 1. a
nr mnmſlunn ut

lun nuunim imi
ahiiſueemnite
nuſſig u 1
lim niym urlen
unt el iran meelnd

yumn. Mrintamint

Mwenin i itnente ghn
Mmnerl lurg
en un amm
lunm meltian!
Min venmtat dir

ataiurhinndan
ngunnchenn e
unchenn tn
deengz

miunnenn in

dan

en de
gi enmn Me⸗

Phluut uend⸗
G uen u hen⸗

lren

6

nhrenen
ichlln en, ,
Me⸗ liri Gronn

N
euti
lii füͤi r

„,
,
wkin, lh⸗
Ae Ninn
launelnele e.

¹ len 1

riaugiltini
Küitenni:

latnt, lund,
lgt, AAmenun tfe
1u nninenni in
.
Pnmiulininiin
, yrmui⸗ rn
ℳ nnte9 Mver. 5
Mumantll Gnurn
Aun‚lummn ncl
Gun ſunmn ſrenn
raln nunlnr leer
Enzmpilei
IV.
lamk
lichen
estol

undt

9

QYARTVSSS.

v Cuiuimodi eſt latitudo ab Eccentrico
cau ſata?

Eccentricorum plana declinant vtrinq ab ecli-
ptica, ſecantes eum in mundi centro, obliquitate

fixa.

Cum Deferentes apogaa circumuehant per
Zodiacum non tantum apogaorum puncta, ſeod
etiam (vt ſupra pag. 192. & 341. diximus.)
Nodos: fit vt interſectionum nodit, nez non &
latitudinum maximarum limites ſemper ean-
dem ab apogæis ſui ecentrici diſtantiam habeant.
ſitetiam vt pſa apogæa, quin & quoduis eccentri-
cipunctum, propter hune deferentium nodos mo-
tum, iuxta eclipticam incedendo, parallelos ad
eam deſeribant. Hoc in lunari orbe non accidere
Iolet, cum enim ibi deferentes apogaum, & defe-
rens nodos inter ſe & qualitate &ᷓ giantitate mo-
tus Acorepent. apogaum eccentrici non minas
quam epicycli centrum, vel etiam ipſa Luna, om-
nes latitudinum varietates ſubit.

Cum ergo interſectiones, ſicut & limites latitudi-
num, cadem interſtitia ab apogæis cuſto-
diant, quanta eſt eorum diſtantia
ab apogæis?

393

Poriſma.

.

Ptolemaus inuenit limitem maximaæ lanudi-
nis borealis ipfius eccentrici, Martis quidem, in
ipſo apogo, Iouis autem ſuo apogao ſecundums ſi Fi-

gnorum ordinem peſteriorem zo. gradibus, Satur-

i vero ſuo apogeo contra ſignerum ſeriem prio-
Bée

F rem

Eſt ergo hodie

Limes boreus in
Nodus aſcendẽs in 9 10 & 26 40 28 24

394 L I B FB R
rem ʒo. gradilus, numeratis in Zodiaco vel cir-
culo concentrico. Dato ergo loco apogæi, mox
etiam locus limitis borei, & inde revuqguorum
trium punctorum cardinalunm, ſcilicet Aimitis
auſtrini, & nodi aſcendentis & deſeendentis in-
noteſcit.
Poriſma.
1i. Planetarum horum apogea ſemper ab ecli-
tica in boream recedunt.
2. Planetæ iſti maiori ſuarum periodicarum
reuolutionum parte habent latitudinem borea-
lem, quandoquidem maior orbium eorum eccen-
tricoeorum pars in boream declinat.
p £
0 / 0 / 0/
9 10 m 26 40 £ 28 24 K

Nodus deſcendens & limes auſtrinus occu-
ant loca Zodiaci oppoſita.
Obliquitas horum orbium eccentricorum
(cuiuſmodi in) diximus eſſe graduum j.) eſt
in H2. gr. 30. ſcr. in 1. gr. 30. ſcr. in & σ1. gr.
O. ſcr.
Figura hac A eſt centrum mundi, delenipri

circuli B CDE planum intelligatur tranſire

ßer CS& E polos eclipticæ, quam repræſentet
linea B AD. Deinde F centro intelligatur pla-
num eccentrici orbis G HI K tranſiens per
polos

Ual onhimmm Uüen
EPnborun lonn ut
Mumurn maln
rnimn ſiuty mun /
nn, Ilemn n ⸗

IIN

lſygle,h,1
Ciltsleinnanilli inir⸗

iilimittiuchn

hlnunſlin⸗
7 NA;,

unme
ime in d tem
nnngne
nnbin

e / 1
Vehttn, aorer

nn ſene

in

nngtin ,

ien.

P A,
mintntlan,

g⸗

iſenleni i

eriimn

mulnmng uſn

mnlelgnt
ſtnun intin Gr
n lherklrinin⸗
ulnun hinenn
ukmimn hele.

ſaumihmuin

nglu.
ghorun obium euenn

n)tümn Reni

er!

lch

les Emmmmmnl,

Dnuu nelieun⸗
, i, lunn
luechnit,l .

Meftnwini

ſe.
10

0II uum

Q ARTVS. 395
— polos eccen-
trici M & O,

& per Llimi-
tem boreum,
& N auſtri-
num. Planum
autem motus
eius repręeſen-
tet recta L. FN
ſecans eclipti-
cã in A. Cen-
trũ ergo epi-
cycli in L conſtitutum habet maximam lati-
tudinem boream, ſicut in Nauſtrinam, ſecun-
dum quantitatem anguli hic ſignati G A L.

vel IAN.

Hine etiam ſèquitur polum eceentrici alte-
rum minns, alterum magis à polo ecliptica eor-
reſpondente abeſſe. Sicut videre eſt in O K
& H M.

7 Cuiuſmedi eſt anomalia latitudinis, quam tribus
his Planetis epicyclus affert?

Epicyelorumplana, quorum axes, vt ſapra di-
ximus, obliqui ſunt ad eccentricorum ſuorum
„

plana, non minus quàm in Venere & Mercurio,

geminam habent inelnationem vel librationem.
& earum neutram ſixam ſed nautabilem viram-
gle, attamen cum periodo eccentricorum Iuos

gPlen, proportionalem.

396 L I B E R

Quxæ ſunt iſtæ inclinationes,ſeu, ſuper quas diametros
libramenta ſua perficiunt, & quibus le-
gibus aſtringuntur?

Prior inclinatio Byxas nominatur. Hac fa-
cit diametrum abſidum epicycli vltra citraq; ec-
centrici blanum inelanart, hag lege: Dum cen-

trum epicycli fuerit in nodis, iſta abhidum diame-

ter alb eccentrico, &s idcirco etiam ab eclipucæ
plano neutiquam declinat, ſed in eorum ſectionem
mutuam tota incidit. At ex nodis abeunte centro

epicycli, diameter hæc medietate ſua ſuperiori,

quæ apogaum epicycli habet, ab eccentrici plano
verſus eclipticam quam tamen nutatione iſta non
attin git) inelinatur, altera verò mediate inferio-
ri, quæperigzum habet, in partem exteriorem re-
cedit. Maximaæautem huius diametri inclinatio
contingit epicyclo in limitibus verſante, ea tamen
tanta nullibi et, vt extra nodos diameter hac ec-
ipticam attingere poſſit. Alſoluitur iſta libratio
Jeu inelinatio ſuper diametrum longitudinum
mediarum.
Figura præcedente, PQR eqicyclum deſi-
gnat, is in Llimite boreo habet diametrum ab-
ſidum PLR decliuem, ſic vt Papogæum àpla-

no eccentrici ad eclipticam nutet, R autem

Ferigrum exteriùs ab ea refugiat. Sed in N
