dooberrant: multo minus obaliquam in laquen-
do phraßin ſe ab Aſtronomica & Geographica
conſtanti immobilitate deflecti ſinunt.

Quomodo diuiditur Horizon?
Duobus modis.

Quæ eſt prima diuiſio?

Alius est Horizonrectus, alius obliquus, alius
item parallelus.
Ab hac diuifßone deſumpta est diuiſio ſpharæ
ſecundum accidens.

* Quid

4 —

0
ANe
0
ſel ſe
A

un
uiu de

e men

Cel

“K umu
eAee u

14
lue . . —– —
l AAun SECVNDVS. 141
ndg,
iera⸗ 1 * Quid eſt Horizon re ctus?
llan 7 , . . . .
aſeuuln, nl Esñſt qui æaquinoctia-
., 9
ute SS lem ad angulos rectos
7, umungn ſocat.] Vel, in cuius
ſwi nl 1plano incumbit axis
nng. hmniengig mundi. Vnde etiam per

polos ſpheræ tranſit.

guiſnle
edengr ienen ZM
, er u Ane t 7 id eſt Horizon obliquus?
mihmnt Unlin
nuch ulj miß
langfmuwzlenhtul
detus Einntthllen an
ſum,/ uenmnuni,4
nmuitnn ilientn
linn alnunn⸗
AMium bin
Nluurli fihi iuun

ui æquinoltialem ad
angnlos obliquos ſecat.]
Vel, ſuper quem alter po-
Plorum ſpharæ attollitur.
alter infra eum deprimi-
tur. .

*Quid eſt Horizon parallelus?

ui æauinoktialu

mutain tie lano vnitur.] Vel, in
ouius polos ſpharæ cardi-
iziniuin nes incidunt. Hic aqui-
4 lthe⸗ noctialem non ſecat.
nente, Cæli circumrotatio ibi

9 à molaris lapidis cir-
htiß . .
cumuolatione non dif-
fert; ſicut Albategnius cap. 6. dicit.

Qux

142 L IB E RKR
Qux eſt altera diuiſio?
Alius est Horizon Rationals, alius Senhii-.
lis.
Quid eſt Horizon rationalis?
Est isipſe Horiz en, quem ſupra defininimns.
Hic Horigon, propriè ad doctrinam Aſtrono-
micam pertinet. Dicitur Rationalis Aναα—

ends, quo quanquam mundum iintegrum ſimul

videre non peſſumus: Ratio tamen ex apparentys
intelligit, opharam mundi ab hoc circulo bifa-

riam ſecari, ideoq;, eam mundi partem, quæ nobir

datet abſoonaita, patenti omninò aqualem eſe.
Quid eſt Horizon ſenſibilis?
Duplici modo Senſibilis dicitur Horizon.

Primo. Senſilbilis Horizon, et tanta terra por-
tio, in quanta phænomena cœli (ot ſunt, ortus &
occaſus ſtellarum, alutudo poli, quantitates &
initia diexrum && nottium wtem abris tempe-
ries &c.) ad ſenſum non mutantur. Huius cer-
tus termenus, propter inaqualem climatum lon-
gündinem & latitudinem, conſtitui non potuit.
Secundo. Horidon ſenſibilss est circulus, qui
in globi terreni ſuperficie rotunda determinat
ſegmentum, quouſo,; viſus etendipotest. Vltra
hunc circulum viſus, tumore rotunditatis terræ
impeditus » loca poſita non cernit. Sicut autem
tota terra c&li centrum est, ita hic horizon cen-
trum eſt horizontis rationalis. Hnius ſemidia-
meterà Macrobioſtatuitur öo ſtadiorum (qua-

neſnud

lium

1,

.
7

Nuutflem n

enkentnai,
uneliniiniß,
11
Hamatfen
ſe milſtin
iſmnen Alecruru
.
Hnunl uſen
porenuenmlren
Goroliyltltennin
lahnannden,

Neltenantgu nna
unnſglin ll
luun meie

ufnunn,

4„

D
Mtarlenn

.
Ranndi

I.
en Nen ,
tletee: „ —

en nunti , e⸗ Gnt

N

rſtii rig, iin

Ue Mmieſtmie
uummmnlkl nſue
nm, Auh ll, guum
ð
nin m nunnm N
nnpmmmiulln cinar
Amuinm Mlftufmn
mn ſaſulheſtonmn
hefint munit
“ u enmnl ,ul
ſe, nme t iilit
nrlas un lenut
,ernn Et, uhelmd
niͦuunali Haß
Nokuumil. u

Cet korzon ſeilb

S E C VN D V s. 143
lium ſcilicet goo- «quant vnum gradum, ſou 11.
miliaria germ.) hoc est, fermè 4. miliarium ger⸗
manicorum. Eonſq; viſus in planitie, ſiue in colle
ſe extendere potest ,tanto enim interuallo tumon
terræ creſeit 250. pedibus, ſeu yo. paſſibus. Sed
haæc Geographica magis, quäm Aſtronomica

ſunt.

Qui ſunt vſus Horizontis circuli?
* TJ. Wus.
Diuidit ſphæram in medietatem viſui paten-
tem ſeu ſuperam, & occultam ſeu inferam.

Meridiani circuli deſoriptio in ſphæra ab ho-
riæonte dependet, tranſit enim per eius polos.
* 1II.
Hiic cireulas differentiam ſphæræ rectæ, obli-
quaæ & parallela eſtendit, vtpote, qui canſatur di-
uiſionem ſphæræ per accidens.
IV.
Horixon obliquus ſecernit ſtellas perpetuò ap-
parentes, & perpetusò latentes ab iös, quc oriuntur
& occidunt. Stella enim inter ſectionem eius cir-
caboream cum meridiano, & inter polum appa-
rentem, interceptæ, inoccidua ſunt: ſedinter ſe-
Ctionem oppolitam, & polam latentem, perpetus
abdita manent, intermediæ verò ortui & occaſui
Jſubijciuntur.
In hoc circulo notantur ortus & occaſus ſtella-
rum,

L I B E R

rum, & cuiuſq; puncti eœli, quæ enim de ortu eg
occaſu, ſiue aſcenſionibus & deſcenſionibus di-
cuntur, ad hunc circulum referenda ſunt.
VI.
Horixon oſtendit, qui gradus Eclipticæ, item
quod tempus ſon pars Aequinoätialis cum quouis
cæli punlto, tam in recta quam obliqua ſphæra
aſeendat. Hine hora ortus & occaſus cuiuſuis
puncti in cœlo cogneſeipotest.

VII.

Horizon cuiuſq, puncti cæli differentiam
aſcenſionalem determinat.

V 1ITI.
In horiz onte numeralur amplitudo ortiua cu-
iuſey, puncti cuœli.
X* 7X.

HMHMori on cauſa est diei & noctis ariißcialu,
tam Solis, quàm ſtellarum reliquarum, vt infra
dicetur.
X.

rum & noctium artificialium in ſphara recta, &
inæqualitatis in ſphera obliqua.] Relctus enim ho-
rizon ſecat omnes circulos dierum naturalium
a«qualiter, ſed obliquuns inaqualiter. Hinc etiam
tam ſegmenta illa, quàm ipſos dies & noctes arti-
kciales metitur.

4

S el ine 4

snn ,lrl
v imsuna1 ℳ0

n m, GMlr

Huorrulkenteun

rni aln l

li uſſten

A unLNntn
Aon.

4 rten le mnern

Uuunn, 1Ninamnuru
duahn uincniu nud
ara en E hn
nemun e. 1

Hlic cireulus eſtendit canſam aqualitatis die- Gngiuklinmng

lll!
Almn llep nen

nal

ifczal en
e
ſieſnn hi
nnlne

S
ſai, u Felnen
orcninlii en
mnnl in 4
n mimmu Geaſen
agnnenuet
VII.
auß zulh eer

VdurEi,.
VIIl.

mermnginanlnin

at.
.

ul dli/

nſalnmteigim

l.

tadt taten
um faulinnion⸗
n eulliul Mun
mrl crul lmn
õ

.

§ E,E C VNDVS. 145
* Quid ſunt circuli dierum naturalium?
Sunt cireuli ſpharæ mobila, Sous conuerfiens
motu primo deſeripti,] hoc est ſunt paralleli
ænatoris mobiles, qui ſingulos circuitus Solis cir-
caterram, quos in diuerſii Zodiaci laocis diuerſoi
habet, definiunt. Ex horum numero tantam ires
Junt in ſphaæra materiali deſoripti: duo Tropici,
velut extremi, & inier eol medius AEquino-
btialis.
X
Huius circuli beneficio cognoſceimus, quæ ſtellæ;
aut quæ partes e&li quouis momento in hemiſphæ-
rio nobis conſpicuo ſint: liem quæ phanomena
c&leſtia, qualia ſunt Eclipſes, Coniunctienes ſtel-
larum cum Luna, & notis apparere peſſint, &
gquæ non.
XII.
Ab horiz onte numeramus Crepuſoulumma⸗
tutinum, Sol enim oriturus, quando iö. vel 19
gradibus in ciréulo verticali numeratis ab hort-
Lonte abfuerit: abéris ſuperior regio illaminaris
& erepuſculum incipit. Sic ſi poèt occaſum toti-
dem gradibus deſcenderit, érepuſeutum delinit.
XIII.
In Geographiapræcipuo munere fungitur. Ab
boé enim numeramus eleuationem vol: & a
noättalis, quilbus de latitudine cuiuſq; loci certißi
X IV. Imn

L I B E R
XIV.

In rouszins horizontis beneficiohoras aa-

les tam aqualss quäm planetarias, de die & nocte,
&lo ſereno, cognoſceimus.
W.. .

In Aſtrologia in conſtituendo themate, omnis iche
rINEe.
Wvre

diſtintctio domiciliorum ab hoc ipſo circulo de-
pendet : Initium enim deſumitur ab' horoſcopo ſen
oriente, quem horizen, ſicut & domum ſepti-
mam ſeu occaſum, deſignat.
6. AM E XIDIANVS.
*† Quid eſt Meridianus?
S&8t circalus ſphara maximus immolilis, per
olos mundi & herizontis duttus.]
Immobilis) Hac differentiaſecernitu dcir-
eulis mobilibus, praſertim àcoluris, qui quotidia-
no motu ſingali bis et vniuntur.
Per polos mundi) Ergo non e parallelorum
primi motus, nec ex oblequorum cireulorum, ſed
ex rettorum numeroest.

Perpolos horizontis) Diſtinguitur à circu-
● ⸗

lis horarum && aljs, quorum nullus prater me-
dium, qui ett Meridianus, perzenith ducitur.
Cum igitur cirulus hic per polos æquatoris &
horizontis tranſecat, manifeſtum est, eum arcus
eorum ſeparatos tam &aualiter, per 9. libr. 2.
Theod. quäàm ad angulos reltos, per 13. lib. 1:

Theod. diuidere. Stelle igitur vbe meridianum
quàm infra horiz ontem attigerint,
A TIs

tam ſupra

Oonhey Mih

S1cVI

c6e
,GPEAMANNNY⁵²
Deekrvade 7

Srvtecht,

N

hm N.
aronaim ,

E luberiypelale

NAteaAdeender
0

e cIkclun MIoII

y len tIleI 5 X

a dr l e
0
UInn

Iy.
S
ad,

e
6409

61.

77 .
Gorg
ven, 1,0
4 Mlinlurejtn
er 3
enain, ſe Sng

m. eley
M, Ceſonat.
75 *

IIDIAX
Cüleihleitinun
Phert mapmnu n

77

A.
Hielferexteſetentt
7 4

nrlatalllmni in⸗

1 .
mmnd lygonner ol

NerereruCurti

MMerten.

oGtter
unuin
VI. vumrun ulu

nerale lerglu⸗
en el,e

ey. per 60
1teN Aualter

r. der
A aokie fellip c,

4

3, 79,
(reNe 1ANN.
14 ue⸗ 94
, borrrrteG
, vV EORAWW.

7

C V N DVS.

E

5 147
uis nternaklis ab ortu & occaſi, diſtant, & tum
velin maxima aleitnaine, Yelin ma depreſſione,
hue ſupra ſiue infra horizxontem, deprehendun-
tur. Quamobrem ettam Sol conuerſione nuncdi
ad hunc cireculam dedacttus, meriqiem vel zie⸗
dium nolctis eficit.
Quas habet appellationes?
Græcis dicitur M EBXHMBPINOZ quaf:
eon6ρερα Latinis M E RID IANVS, quä˖jſi
medidianus, à meridie velmedia die, quòd soln
eo medium diei, ſeut & medinn nollis Micit.
dι CIRCVLVS MEDII DIEI vocça-
tmr. Item Cc I RK CVLVS MEDI& N O-⸗
cT I S, hac mmen appellatio non toti & integro
virculo, ſicut cateræ, ompelit, ſédtäntume infe-
riori eius medietati, à polo boreo per Nadir ad
polum auſtrinum, tribuitur. Aſttolsgi partem
uperiorem nominant M. C. hoc et, M E D I-
V M COELI, CIRCVL V M MEDII
C oELI DECIMA M D OMV M„ V-
STPID E M RE G A LE M „ CARD I N E M
REGIVM,„ COR COELI „ CVI ME N
COEILI, Tedpartem inferiorem, 1 M. C. 1d
eſt, I MVM C OEIL IL, QVARF A M
D O MVM.
Quot ſunt Meri dian'?
S eatlam rationem conſiderare velimns, tot
Junt Meridiani, quot ab ortuin occaſum, ſiue ſo-
candum longitudinem terræ dimidiam Tenith,
nomri poſunt, hoc eit, ſuntinnuweri.
K Ceogra⸗

148 L I B E K
Geographi & Aſtronomi per binos gradus
AEquinoätialis oppofßtos vnum Meridianum
extendunt, numerantur ergo hoc modo i5o. me-
ridiani.
In ſphera materiali vnus fabrefabtus Meri-
dianus omnibus & ſingulis ſatigacere potest.

An non tot ſunt Meridiani, quot & horizontes? vel, an
non etiam definitus Horizontium numerus dari
poteſt, ſicut & Meridianorum?

Non. Nam mutatione apparentiarum cœle-
ſtium ſecundum longitudinem terræ ſimiles de-
rehenduntur: Vt, ſingulis longitudinis 15. gradi-
bus mutantur phanomenaper vnam horam, &.
Sed ſeundum latitudinem ſimilitudo illa loqum
non habet, ſicut in diſtinétionibus Climatum cer-
nere licet, quæ quamnis in temporis menſura,
vid. dimidid hora, vt infta dicetur, æqualia ſint,
ipſa tamen mulioò anguſtiora ſunt prope polos, hoc
esſt, pauciores gradus latitudinis occupant, quaàm
prope æquinoctialem. Hæc ſimilitudo in longitu-
dine facit, vt certus mer: dianorum numerus da-
ri poſſit, ſiquidem ſecundum eam ſolam meridia-
ni variantur, ſed eadem varietati multiplici lati-
tmdinis, ſecundum quas horixontes diuerſi ſunt,
appofta, certum horiontium numerum conſti-
tuere non ſinit.

Quare Meridiani ſecundum longitudinem tantùm,
Horizontes autem etiam ſecundum latitu-

. dinem variantur?
Cauſam definitio vtriuſq; circuliexponit. Ho-
riz oua Zenith velut polo ſuo dependet, Meri-
dianus

omn

l

H
umta
e Neß,dc,
W llhi
mingl,
Wnuan 1
a

mimumm 1

innulenit
tenu g 7
4 4 W N
,htl lnmuulu

Genulpnt

egtr
el ime

Zuſehemn
, . .
wxuntni, m 100
MMun iums,

.

1

(etshet Mai
41
Mnzmnntri
1. 7 10
l aunrint gi ile.
1
al en Mu⸗
and Alin enu
miimunſtmn
grkeruunun

4
1

II

nlee man 44

vewllinm m hn
muerſene lnen
nnng
nnt nli

1

in

4 .
Arnm r n
hpnier nn 1
miune lienen

7,
natni⸗ ni ſchhidi

7 S hn,
S/ llſiſtnni
.

leiiimi gutktainnee

in tinninmndnentd
l beut Nene;
bent k Neitinoun!

nitringehinnien
mgtuumn lentſn
. pieliligtitu,
NMunmeur, inine
Nuiudnen ſnit u ,l
nifaſinuCIna
Anunni n tennnin
niunfitinc, 4
Hagimnſn nnt
urlaiadinipen
r Hrſiniunul
wrmeniteuerun
,uulinean iinn
luenuinenimiß
nu ni 14
cANnum u

14

ni euluhiitin⸗
imeneten Ccunlunn
Uren ntünlu

unmiſ nulige
Ni,

SECVNDVS. 149

nus verò præter Zenith, punctum vndiquaque
vagum, polos etiam mundi, puncta immota, ob-
ſeruat. Neceſſe ergò eſt, dum Meridianorum
omnium poli in guinoctial,i reſident, per 13.Blib. I.
Theod. Meridianos ſecundum longitudinem
tantàùm variari, Horizontes antem vndiquaque

vagari.
Vbi primus Meridianus eſt? .

Veteribus Geographis eum Meridianum, qui
per inſulas Fortunatas ducitur, primum dicere
placuit, propter cauſas ſupra, fol. 1II. allegatas.
Ab eo ſequentes omnes numerantur verſus or-
tmm, imitando ſignorum Zodiaci ordinem, vel
motum Planemrum, ſiue ſecundorum mobi-

lium.
Quos vſus habet Meridianus 2

* J.
Diſtinguitpartem mundi orientalem ab occi-
dentali, ſeu anticam a poſtica.
X* 1ſ.
Oſtendit plagam Meridieonalem & Septen-
trionalem, Dextra enim eius, quâ Sol tempore
meridiei nolis conſpicitur, meridiem reſpicit, &
Einiſtra ſeptentrionem.
ü41I.
Meridianus ſegmenta uatoris, omniumq;
eius parallelorum, tam ſupra quaàm infta hori-
ontem exiſtentia, bifariam ſocat, tranſit enim

per vtrorumq., polos.

X 3 *IV. Hinc

L I B E A
Hine Tempus diurnum && nolturnum, hos
eft, diem & nobtem artificialem bifariam di-
idlt . N V. .
S‿ tempus meridiei & mediæ noctis definit,
tempusq; ſemidiurnum & ſominocturnum de-

1450

terminat, cum Solin eo conſtitutus pari interualla

abortu & occaſu alſit.
. VI.
In omni ſphæra obliqua vices horixontis recti
Jupplet; ad aquatorem enim ſimiliter relctus est.
Ex quo patet, quòd ſtellæ, & partes Ecliptica
licut ſupra horiontem rettum aſcendunt, ita
zridianum pertranſeant. Vnde hi tranſitus, ap-
pellantur Aſcenſiones rectæ Medi cli: Et vice
verſä, Aſeenſtones reltæ nowminantur etiam, Me-
diationes &k.
VII.
Obid Meridianus meta est, à qua Aſtronomi
numerant tempora ab aquali aquatoris motu de-
ſeripta: quorum principale est, Diei naturali
nitiuns, quod vel à meridie vel à media nolte
ſumi conſuetum eit.
. III.
In hoc circula notatur Zenith, bpunbtum ſupra
horizontem altiſſimum, à quoomnium ſtellarum
diſtantias metimur.
Inhunc circulam Sel omneq; ſelle vbi ineide-
rint ſunt velin alziſſima elenatione, videt cer ſiin

ie 1

,,
inmn )
õ
4 ,munmelt
UmB

,rN
lrrceletk ehusn

7 5

V.
elgua Uleg hantgee
uyen eyin inien
nllerne
an nimn

ul ſelt, mnsh

lnen ellin ſielm

run, Pilelirtis
Vnu ette lacj al
ureitmutannurgin

Il.
”õ
iulnls guumn
nuplech, Deu
linene elu

7

Eſt.

VIII.

S

niet Llt, c

m
7 G. 1/2* / 1 64
Mlnnucß,/ 4

4

& E C V N -D V Ss-
medietate eius ſuperiore fuerini; tum enim ad ze-
nith quàm proximeaccedant, & tune culminare
dicuntur: vel in ima depreſſione, videlicet ſi in
medietatem eius inferiorem peruenerint; tum
enim à enith longiſſimè recedant, ſic vt in inte-
ra diurna reuolutione longius abeſſe nonpoſſint.
Idquod in ſtellis perpetué apparentibus manife-
ſtam est. Huiuſmodi elenationes vocantur, MWeri=
dianæ Easpra cateris Aſtronomi diligenter oblſer-
uäut .
Inhoc circulo olſoruamus & numeramus di-
hantias Tropicorum, totamè; Ecliptica oblqui-
tatén.
E& autem hic arcus præ cateri cognitu maxi-
mè neceſſarius, vtpote qui ſi non omnium, atta-
me certeè plerarumq; obſeruationum Aſtronomi-
carum fundamentumest. Ab hoc enim dependet
Diſtantia vtriusq; Tropiciab aquatore: Maxima
Solis declinatio: item ſingularum partium Eclie
pticæ, ſiue & olis particulares ‚nec non & omninm
ſtellarum, declinationes: Iter solare & Lunare,
Planetarumq; reliquorum: Amplitudo ortiua:
Differentia aſtenſionalis. Quantitates dierum Gα
noctium artificialium: Diſtintctioſeun inuia & la-
titudines Climatum & Lonarum: Quin exparte
altitudo æquatoris & pole, vel latitudo loci, &
alia quàm plarima.
Quomodo deprehenditur Tropicorum
diſtantia?
Ex altitudine Solis meridiana in vtrog, ſol-
XK 7g ſtilio

151

1

L I B E R

Eitia olſernat, minor enim ex maiore ablatz, re=
linquit Tropicorum daſtantiam, ouius dimidium
e&t aſtantia vnun Tropiciab æquatore.
A B C Meri-=
dianus eſt, Cen-
trum mundi D,
AD C linea ho-
rizontalis, B D E
egꝗnoctialis, FDG
Ecliptica, G Htro-
picus cancri, & Fl
tropicus Capri-
1 corni. Eſt igitur
A F altitudo Solis in Solſtitio hyberno, AH
in Solſtitio æſtiuo, ablato AF ex A H, relin-
uitur FH tropicorum diſtantia, cuius dimi-
diumn BF, vel' BH tropicus vterq; ab æqua-
tore. Sic Regiomontanus circa annum 1460.
obſeruauit Viennæ AH6 5. gr. 6. ſcr. & A F
18. gr. 10. ſcr. hinc F H 46. gr. 56. ſcr. & B F,
Vel B H 23. gr. 28. ſcr.
A .
In Meridiano olſeruamus & numeramusla-
titudinem locorum in terra leuationem poli, &
AEqguthoctiali.
x Quid eſt eleuatio boli vel Æ quinoctialis?
Elenatio poli est arcus meridiani inter hori-⸗
Eontem etpolam mundi apparentem interceptus.
E’eeperpetné ægaliss est latitudinilaci.
PElena⸗

2

— —
=
S
—R
S
=
2
=
E
E
——

YE N S
Gen ANNCN

umss Nn eun
UEnm gerponm i

les etuorinerke
ENCI
Cohlnuxd:rkndk,
ANiesun

lurelidmnammmen
gllialrtninhol
DL, Allmulbudon

Proben aedal
Cubullillet
AKCEC
rerde ee
ipblr Crcann
Cpninieigmnn
Comeeniaun; ii⸗
ojntihien
.

emi
n ann
abragmn

nanen
enng 8 ninge
nn n 8 Reuui
, ſfinn,
1 Ie
unc
un
t
mon
Acin
ltuc
Datann
.
Conni E
lin ltii⸗ Uben
n A ell
Fionncltmin on
läl mianne in
Vomonumuschcaammun
nr c l
une ot
A.
115,
eruenu Mern
numueltuunmn,

Euinkdl e Aginkinn
Ioru mnlin ih
nmdigtrentnni
nlaluutih

S E CVNDVS. 153

Eltlkuatio æqquinoctialis est arcus meridiani in-
ter hori entem &æqquatorem interceptus. Et hic
arcus appellatur complementum latitudinis loci.
Eteſt aqualis complemeto altitudinis polaris, qui
inter enith && polum apparentem continetur.
Figura pæcedenti K zZenith eſt, L polus bo-
reus apparens. Eſt ergo BK latitudo loci, &
CL altitudo poli. B A altitudo æquatoris, &
KL complementum altitudinis poli. Cum
autem A K, K C, B Lſint eiuſdem circuli qua-
drantes (poli enim quadrante à ſuo circulo
diſtant, per poriſma prop. II. lib. 3. Reg) æ-
quales erunt inter ſe. Ex quadrantibus ergo
BL& KC æqualibus ſi auferatut KL portio
communis: reſidui B K, & LCarcus inter ſe
æquales manent: Ex æqualibus enim æqua-
liavel idem commune ſi tollas, reſidua etiam
equlia ſunt. Eodẽ modo K L æqualis probatur
ipſi A B, videlicet ſublata B K communi, ex
BL, & K A æqualibus, quod idem ex eo etiam
probatur, quòd A B & K L arcus appoſiti ar-
cubus B K & LC æqualibus, conficiunt K A
& K C quadrantes æquales: æquales ergo &
ipſi ſunt. Quare quocunque horum arcuum
cognito, cæteri etiam innoteſcunt.
Quomodo obſeruatur altitudo poli vel æquinoctialis?
Varis modis. Præ cæteris tamen hi duo certiſſi-
1. Inuenta per obſeruationes vtraq; ſoſſtitiali
altitudine, & per eas vnius tropici remotione ab
K 7„ aα.ι

154 I. I B E R
Aαatore: tolktatir has ex altitudineſolſtitiali Aſti-
ua, vel addatur ſotſtetiali bramali altitudini
quod prodit altitudo aquatoris est, latitudinis
complenentum.
Dictum eſt paulo antè, è& Regiomontano
inuentum eſſe arcum AF 18. gr. 10. ſcr. & FB
23. gr. 28. ſcr. ergo AB eſt 41. gr. 38. ſcr. & KB
48. gr. 22. ſcr. Iatitudo Viennenſis.
2. Cognita ſtellæ alicuius inoccidaæ maxima
& minima altitudine meridiana, earumq diſfe-
rentia dimidia: tollatur hæc exattitudine maxi-
ma, vel adaatur ad minimam: quod prodit, al-
titudo poli &st. .
Figura ſuperiori N M eſt parallelus ſtellæ
ſemper apparentis, MCmaxima altitudo, &
CN minima, MLN differentia tota, ſed MI.
vel LN dimidia.
* XI1.
Meridiani terminant longitudines locorum
in terra.] Ex cognitis autem Locorum diuerſo-
rum longitudinibus & latitudinibus, diſtantia iti-
neraria eorum computatur.
5 IIII.
In Meridiano determinantur latitudines Zo-
narum, Colurus enim ſolſtitiorum ei quotidiebis
vnitur. Praæterea Climatum latitudines, ſiue ini-
tia, media & fines hoc cir-ulo notantur. Inſuper
in eodem, præſortim in terreno globoſignato, quæ-
Fimus Antœcos, Periœcos, & Antipodet. .
Al

tautſumhd
Aan ginnlin

inuul iiin
I.
ir PANR
Ppluhr
menitna⸗
onn

nmn ,i
unnu N./,

rAuclurte a
1
7 „,0V0 1

Guntcrakttnn
ſ ,

hret
Ellad.

. 11

DInne)Dynen

Ciretllamt

.

Aun l,

N
M. 1

ldtlarm N.
Ulpt E. 4

11
luus
ipßic
4 e
neli
ing A

nuin
nuln,
4 4 3
dkeo
H Dononenn

.

1 .

4 —
1NrzN N

en
nnoritte ermn,
ligearuni a.
6 erilul eng
n. ulnt

eſt anlleu ilr
matimn dtundh,
tlentitotn ll

I.
ngiutter ,enn
nl rumn ueſi
uinc, dontt

4

.

„,,,,.
lor uutuanu,
uneiſlutei
uutudnen ſunn
nuantr N.
ſy ux tr cl-
4 Gn ſußſ

Auſpui,
17

4

S EC VND VS. 155
“ III1.
Al hoc circulo, ſicut & ab horizonte numera-
mus & obſeruamus horas vſuales.
XYV.
In Aſtrologia hic circulus Cuſpidem regalem
in erigendis thematibus, et duas cardinales domos,
decimam & qquartam, ſeu ſummum & imum cœ&=
lidenotat. Sumitur autem præcipuum iudicium

ex gradu culminante, ſeu gradu M. C. & domo

decima.

7. 8. D V O TROPDICI.

Quid ſunt circuli Tropici?

Sunt circuliſpharæ minores mobiles, guatori
parallelneclipticam vtrinq; attingentes.] Vel,
Sunt oireuli ſpharæ wobiles, in motu primoà
punctis eclipticæ ſoſſtitialibus aeſoripti.
Minores) 1. Differentia, qua diſtinguumur
à ma ximis circulis.
Mobiles) 2. Diſferentia, qua remouentur à
circulis immobilibus, praſertim ab Almicantha-
rath ſeu circulis altitudinen eorum, qui ſulpolis
degunt: & à circulis comprehendentibus ſtellas
inocciduas & perpetuo latentes errum, qui ſub
polaribus viuunt, illic enim hi circ-uli numero
Vniuntuar.
Æquatori paralleli) 2. differentia, qua ſe-
parantur ab aliorum circularumparallelis.
Eclipticam &c.) 4. differentia. Cum in-
nume-

156 L I B E R
numeri & varij ſint æqquatoris paralleli, duo ta-
men tantum eclipticam attingunt.
In motu primo) In altera definitione hac dif-
ſerentia innuitur, hos circulos aquatori, qui mo-
tusprimi regula eſt, parallelos eſſe. Exctuduntur
ergo circuli recti & obliqui.
A punctis Solſtitialibus) Etfi in conuerſione
ſpharæ quodlibet puniétum in ſuperficie ſphæræ æs
quatoriproprium parallelum deſeribit, quorum
axis communis eſt cum ſphæra: Hic tamen de eis
ſermo fit, quià Tropicis punctis delineantur.
Hac eadem differentia indicatur, hos circulos
ex minorum numero eſſe. Nam ſoſſtitialia puntcta
non conuertuntur in ſpharæ medio, ſed extra, ſe-
cundum quantitatem obliquitatis Eclipticæ.
Quibus nominibus notantur?

Appellantur TPoIIIKOI, quia cum Sol ad eof
peruenit, postea ad æqquatorem reuertitur, vel
quia à punctis Tropicis deſeribuntur. Item S01-
STITIALES Yet CIRCVLI SOLSTITIO-
RVM, quod propter eclipticæ inſenfililem decli-
nationis mutationem, Sol eo loco aliquot diebus
quaſiſtarevidetur.
Quot ſunt Tropici cireuli?
DPuo, Tropicus Cancri, et Tropicus Capricorni.
* Quid eſt Tropicus Cancri?
Eſt cireulus ſphæræ minor mobilis, æuatoripar
rallelus, eclpticam in principio Cancri, ſiue in
Puncto maximi boreo attingens.] Vel,
E

unmifeniii
6Cisill, d
dr iitinu
Raliſmlihtun
Clupie
iniſenmn
74 lietrte mmmn
int
mu leima
ſeſtulſmd mlt

uiktigeme
Tnnenunle
yulpimillnuin
NNch nerte⸗
oßs ImIn
IVs gouenn ur
hiennmn ſaun

1,
ſnt giem d
Nuanan 14
)lralenne
nuifti
. ☛☚
un knze, e

Aeß, wil
en

,
e
. .
1 1 1

ii
ſlra
lu
Altrülbe lirnn
1hunlteni ſheſer 4
n wileinitſnti,
attan Pion Huinn
Inmn unchiehen
fennundl e
nmnaſe enſiſind
mirßten nrcoſelen
tuen ilſutat⸗ lahni

Ghusroninidus notantur!

Thokliol, nuenn
Aauamren tennnn
mriiſenhunm
7ciLCVLI sob
mrulzurs iſſe
nen, N7̈t

.
mlut miti eiteult
Cumul ul
Cilckoſien Cnnei⸗
eunte nilin

nmu munpuj C

,. 7 . ſe
rur NeN 1

—R—

SECVNDVS. 157
Esß cireulus ſpharæ mobilis, in motu primod
ſoſſtitiali aſtiuo puncto deſeriptus.
Qnz ſunt eius appellationes?
Vocatur T ROFICVS CANCRI, quia in
rincipio Caneri eclipticam tangit. Græcis dici-
tur& EPINO Z, Latinis IROPICVS K. STI-
VVS, CIRCVLVS SsOLSTITII KSTIVI,
quòd in aſtate öol ad eum accedit. Pleriq græco⸗
rum interpretes hunc circulu xAατ àονραιι0οωι⁰
STITIALEM vertunt. Vocatur etiam TROFPI-
CVS SEFPTENTRIONALIS Ye BOREVS, 9ziaz
in ea mundi parte eft. Item C IRCVLVS ALTI
301STITII, quô Sol in eo exiſtens nobis, gur
extra tropicos in borea babitamus, in meridiano
eſtaliiſſimus, & noſtro venithproximus.
* Quid eſt Tropicus Capricorni?
&MWι circulusſphareminor mobilis, æquatori pa-
rallelus, eclipticam inprimo puncto Capricorni
attingens.] Vel, . .
Eit circulus ſpharæ mobilis in mosu primo, a
ſoſſtitiali brumali puntlto deſeriptus.

Quas iſte habet apellationes?

TROFICVS CAPRI GORNI, quèd inprin-
cipio Capricorni ecliptic tangit. Græcé XEIME-
PINOZ, id eſt, TKOFYPICVS HYMAIIS,TRO
PICVS HYBERNVS, BRV M ALIS,item CIR-
CVLVS SOLSITII HYBERNI, quôA Soltem-

pore byberno eum aſſequitur. Praterea vocatur
CIR⸗

158 L IB E R
CIRCVVS IMI SOLSTITII quia Solin os,
a neſtro Lenith remotiſſimns eſt, & in meridiang
altitudinenz humilimam halet.
An non inter circulos Solſtitiales & cireulos Tro-
bicos aliqua eit differentia?
Propriè loquendo nulla inter eos differentiain-
tereèt. Nam circa reαα⅜ρ ſen conuerſiones & ol, ſi-
utſupra dictum, propter inſenſibilem declinatio-
nis mutationem ſtare videtur. Hinc Tropicag
Sobſtitialia puncla, & inde etiam hi circuli, reuo-
ra non differunt. Veruntamen ecum apud nos in
alteroſoſſtitio Sol altiſſimus, & in altero humit
mus ſit: vſus recepit, Soſſtitium alterum Alzum,
alternm Imum appellare, hanc tamen appellatio-
nem ſeu diſtinctionem ipfi eεdι concedere non
conſuetum est. Hinc igitur ſeu ab hac analogia
differentia exortaest, vt Tropica punkta dican-
tur illa eclipticæ puncta, quibus Sol conuertitur:
Jea solſtitialia ſint illa, quibus Solſupra horidon-
Zem in meridiano vel altiſſimus, vel verſus alter-
utri⸗polori mundi humilimus est. Hancob cau-
ſam intra Trepicosſen in vona torrida degentes,

habent quidemtropicapuntcta duo, ſed vt ſuprã

pag. I34. dictum eſt) Soſſtitia qdquatuor. Circuli

1giter Tropiciſunt, quibus ſolis connerſiones feunt.
Sobſtitiale antem, quilbuas Sot vet altiſſimus vel
humilimus est. Et hoc &St, quod Lucanus circu-
Uum alti ſolſtitij in ſphara reléta in ipſum aquato-
Teminciaere dixit, quando aitlib.. Pharſ.
De⸗

MMnngn

aa

nercheet
, d Klelke
aagil del en.
eni

el,

7
unneneſ
raſlezennge

e
ennintegnlenn
ulianen an D
Nl/ 7 MEH .
inu, in en
77
upt, Niſthun lenn

.
ncpelne hlne tinet

mnen ir ejrur ſe

. krnn ſuu
mutße Nyt u
Audtt inl d
ſuj loulu iſiil
utelalſimu, ein
buninu e, Nn
crſſiumdona mti,
nizicepuncta uſ .

7. 7

nel iſßna uunnl

n mluſliemueßn
7

n. ſMiis , e
71
1
, eren, ℳ AfNR
Cle 1.
ir iurelu N
74

iy ſal, oM

5

S⁶½ EcCVNDVS. 19
Deprehenſum eſthunc eſſe lacu, quo circulas alii
o⸗ Suz meLium ſignorum bercutit orkbem.

ABC Meri-
dianus eſt, DE
Tropicus can-
cri, FG tropi-
— cus capricor-
ni. Nobis ergo,
quorum hori-
JJI zon eſt AC, &
zZenirh B, ſol-
ſtitium altũ eſt
in D, & imum in F: Sed in zona torrida „verbi
ratia, quorum horizon eſt HI, & zenith K-
Solſtitia alta ſunt in K, circulus autem alto.
rum ſolſtitiorum Parallelus KL, ſed ima ſol-
ſtitia ſunt vltra zenith in D & F. Sic in recta
ſphæra, quorum horizon MN eſt, & zenith in
æquatorem OPincidit. circulus altorum ſol-
ſtitiorum eſt ipſe æquinoctialis.
F Qui ſunt vſus Tropicorum?
—. X J.
Monſtrant in &cliptica pü ta Tropica Ron lol-
Eiuialia, videlieettrincipia Cacri & Capricorni.
W1. 1 I.
Determinant maximam Solis declinationem.
Ea hodie est 22. gr. 25. ſo. quæ tempore Ptole mar
Juit 23 gr. 5t- ſer. & 20 ſec. & pPaulo ante eum.
25. gr. 72. ſor. Hinc

160 L 1I B E R
x* 1Ir.

Hinc etiam Eclipticæ obliquitatem determi-

nant. Sunt enim limites viæ olaris, quos Sol non

egreditur.
*YV.
Adborum circulorum alterutrum Sol perue-
niens, puncto noſtro verticali aut proximus est,
aut ab eo remotiſſimut.

* F.
Inſphera obliqua metiuntur diem & noltem
artificialem breuiſſimam & longiſſimam.
VI.
Tropici tam in cœlo quam in terra incladunt

Zonam Torridam, eamq; aà Lona temperata
vtraq, ſeparant.
Quid ſunt Polares circuli?
Sunt circuli ſphæræ minores mobil-s, æaori
parahleli, per Eclipticæ polos tranſountes. E. el,
Sunt circuli ſpharæ mobiles, motu primo 4 pols
eclipticæ deſeripti.
Hæc ex definitionibus Tropieorum manifeſta ſunt.
„PoLARESdicuntur, partim quöd propepolot
ſpharæ conſiſtunt, partim quòd à polis Zodiaci mo-
uù primo deſoribuntur.

* Quot

ey

N

erlint
ynin nll 7
ucted lrud
ℳRℳR0οαορ7
Cuſtetoel

muantupten
npuntlhu

N.

—1,/4
oytylaſfmnt
,Eunule i

,7

=
=

N

Hiulmnn

4 lurisunt

M

,. L
eU, per u i
.

MmA
WerW

titant ol oliaci,,
Ali ols hhrirſe

lumgaltn hhi

vynl eeulo 29 9r. 28,

jutig eugualn
7
Ektlult, tantungem n
llſeminere,

SECVNDVS, 161

11
A D * Quor mar bolares Circuli?
U ln, Dao, totidem videl⸗ cet quot E lipticæ poli. Po-
Mun lariszartticus & polaris antarécticus.
„ * Quid eſt polaris arcticus?
rnt, Eſt circulus ſpharæ minor mobilis, æqquatori pa-
8 uning rallelns, perpolum eclipticæ boreum tranſiens.

Vel, Eit circulus ſpharæ mobilis motu primo aà
polo eclipticæ boreo aeſeriptus.
4 * Quid eſt polaris antarécticus? ,
Est circulas ſphæræ minor mobilis, aquatori

nuntir len
n See ,
nlſan Wi per Polum Ecliptica auſtrinum tran-
ens.
1 pel, Est circulusſpharæ mobilis, motu primo à

initmtintu, polo eclzpticæantarético deſeriptus.
g, A ins kpn
n Quantum diſtant poli Zodiaci, vel et iam polares cir-
culi à polis ſphæræ ſeu mundi?

l1116 Tantumquantum Tropici abaquatore, nimi-
rum noſtro ſeculo 23. gr. 25. ſor. quanta enim eit
eekni⸗ eclipticæ obliquitas, ſeu quantum tropici ab æqua-
tore recedunt, tantundem poli ælipticæ a polis
munohlsſin mundiremouentur. L

naſtu 1 N Sit enim in Coluro ſol-⸗
leunnußnmniin ſtitiorum ABCD, æquino-
ctialis AEC, axisque eius

WH S BED, cuius poli B, D, &
rungn p Ecliptica FEH, axisq; eius
tip H GEl, cuius poli G, I. Sunt

igitur AB, & FG quadran-
. . L. tes

IL. I B E R

162
tes eiusdem circuli, iraque æquales, ex quibus
ablata portio FB communis, relinquit AF de-
clinationem Solis maximam, ſeu eclipticæ ob⸗-
liquitatem, æqualem ipſi BG diſtantiæ polo-
rum.

* Qui ſunt vſus Polarium?

1.
Monſtrant polos Z odiaci, eorumq diſtantiam

a polis «uatoris méetiuntur.

11.
Terminant Zonas temperatas, Arcticus quidè
temperatavi borealem, Antarbticus autem au-
ſtralem. Easq; aà duabus frigidis, quas complexu
ſuo amliunt, ſeparant. Vnde duo polares vna
cum Tropicis tam lum quam terram in quinq;
Zonas diſtin guunt.

Eadem ne fuit apud veteres Arctici & Antardtici
circulorum deſcriptio & vſus?

Nen. S. ed Artticunz & Antarbticum appella-
zunt Circulos ſphæræimmobiles auatoriparalle-
los per ſectiones Horizontis & Meridiani tran-
ſeuntes. L
Horum eum: qui per ſectionem prope poli bo-
reum, Arcticum: qui per ſectionem oppoſnam.
Antarlticum appellarunt. .

Quanta eſt diſtantia horum circulorum
à polis ſphæræ?
Tanta, quanta altitudo poli. Hinc patet, iſtos

circulos inſphæra recta nullos eſſe, inde verò pau-
latim

(WWunttla

ſweſllezrnn

uhnge

de

ℳe.

mnſren ur

Ganomt
tgaabei n
Klgüskannti
1
17
Cimpfeugicd
trant
I1.

NEyunltcauna pe⸗

ſ
Eaht, a, ſerpetuo lerte
1

utn Alnter au um
reſafttennn
ll

Ien nlllnun len⸗

et l

alent
cG untnn u
,

n

Ge

1
N ſeſeloener,

Merlgagi
ubriitii
unſniniec,
elt: dar

Plrim

nemmiſani
.
Il.
entn alteugti
,Ayumlhen igen 4,
Afehufum
Vucedu gntn
nſtanzten mnin

en Acici & Anui
Cipto Alus

SArarſutunit
nulletaunul
uMendun n

Gineneni
, 4
ſinen ihi
vrum citenlone

e!

1 Hinri .
N AA 4

3

SE CVN D v sS, 163
batim ſoxundunz alzitudinis polt inerementum
magis magisq; magnitudine au geri.

Anné hi circuli in ſphæra materiali non
nniin
fabricantur?

Vetereszſicut udere ſt in Proclo, Arato, Cleo-
mede & aljs, hos cireulas reliquirſyharæ circulis
adiunxerunt, polaresautem de quibus modo dixi-
mus, omeſerunt. Quia veròpro quaunis eleuatione
ali fabricari debent: Recentiores his omiſſis, illos
polares, quia variabiles nonſunt, ſuézſtituerunt.
Sed quis horum cireulorum vſus eſt?
Comprehbendunt altitudinem poli, eamq; nus
merant.
1I.
Inter omnes aquatoris parallelos perpetuò ap-.
parentes, aut perpetuò latentes hi circuli ſunt
maximi, ſed inter eæosguorumpars aliqua ſupra,
&reliqua infya horizontem est, minimi ſunt.
111.
Morum circulorum benefitio cogneſeimus,
quæ ſtlellæ aut partes eæl, Jomper appareant, vide-
licet Arctico inetuſæ: & quæ ſemperoccuttentur,
vr ſunt quæ Antarcélico continentur: & quæori-
antur & occidant, ezſunt omnes cali partes ine
termediaæ.
1111.
Hine tres ſtellarum differentiæ conſtitutæ ſune.
, 2 I.· per

164. L I B E R
differentiæ annumeraripoſſunt, Earum ſoil. quæ in
circumferentishorum circulorum circumductæ
horivxontem ſtringunt, nec tamen oriuntur, nec
occidunt.

Schema parallelorum Æ quinoctialis
principalium.

ABC Meridia-
A, nus eſt, vel Co-
lurus. AC Ho-
, S rizon obliquus.

DE Ecliptica.

corni, ab æqua-
tore in medio po
ſito æqualiter re⸗
moti, H polus
boreus IK polaris axcticus. L. polus auſtrinus.
MN polaris antarcticus. AO, attingens hori⸗
zZontem in A, Arcticus eſt. CP, attingens ho-
rizontem in C, Antarcticus. Stellæ ergo om-
nesꝗ; partes cœli intra AHO, ex quorum nu-
mero apud nos eſt IK polaris, non occidunt.
Oppoſitæ verò intra CLP, non oriuntur. Quæ
autem in circumferentijs AO & CP ſunt, ſtrin-
gunt tantùm horizontem. Cæteræ interme-
diæ, ortui & occaſui obnoxiæ ſunt.

alnerſn

4 1 NNA.
pulnl

ulun ge, D

S1e
110

yencii 6.
,ilipnlehe
unm⸗ MtM Ahn
1 nun
1 llskeinmi
ℳ 1 . ,
mi ahliciin
ſrteumun

atih “
kutuctfrithm
iul
zmmalul
1
eronkutnpen el
n elnen uunmn
tuniM

nomrm a ein
G Ad4
LIcfAelxer.
Cini onmm er
iinis enncun
kktazen
n 4
ummimmn
Dnutetalnn
unniflle laiden
Atmnamin,
nufnlen
Mn, umn m

helenin, Nlnk,

ien, Li

an ſpnſin

