perioribas Planetis, & in Penere fit, in ſuperiore
parte eccentrici turdior est, velocior in in feriore,
propterea 7urdl centrum aqualtmtis eius in bac
theoria propins ad perigaum, illic autem propius
ad apogæum accedit.
2. Centro epicycli in linea apegai conſtituto,
coincidunt apogæum epicpetl. medium verum, &
punctum concauitatis. At apogaum medium &S
concauitatis punctum inſuper in aljs duobus, vi-
delicet n punctisproximi acceſſus iterum vniun-
tur. Inde ſupra puncta ſta proximi acceſſus ver-
Jus apogæum eccentrici, apogæum epicyeli medi-
um ſemper mediat inter apogæum verum, et con-
cauitatis punttum, ſed infra verſus perigeum
mediat punctun, concauitatis.
Figura præcedente angulus E D H triens
circuli eſt, ſiue duorum rectorum duos trien-
tes habet, ED Pverò, vt ex ſuprd dictis patet,
duorum rectorum vnus triens eſt, quare per
14. primi PD H vna continua recta eſt. Pun-

ctum ergo concauitatis & apogæum medium

deſcripta ex D & P æquantis & eccentrici
centris, non differunt. Sed ſ epicyclus ſu-
2 pra

420 L I B E K

pra H& K ſuerit verſus N, recta P Htranſcen-
dit rectam D H, infrà verèò verſus B, eadem
P H mediat inter D H & CH Ergo &c.

* Qua harmonia Mercurius Solem obſeruat?

Mercurius, ſient & Venus, in motu periodico
eccentrici Seli alligatus est. Conuenit enim etianms
ipſius reuolutio exabtiſſimè cum olis eccentrico.]
Hnic addipetest. quod etiam- Eccentrus eccen-
eri Mercuri pariter eum Solis eccentrico reuol-
unitur, atmmen non ſimpliciter, ſed collatione fa-
&ln ad apogaum Mercuxg medium ſiue æquan-
tis.
Præterea iuxta recentiores obſeruationes &
hypotheſes orbium Solis (de quibus ſuprà, pag.
334.) Mercurius, quodad motum longitudinis
attinet, in numero & ſimil,: diſpoſitione orbium,
eorumq; motuum qualitate connenit cum Solis
theoria. Etenim vtrobiq,; eccentrus eccentri est,
contraſignorum ſucceſſionem incedens, &. Vn-
de vtrinq; medium apogaum à vero vt plurimum
diſtinttum est, & eccentricitutem mutulilem eſſi-
cit.
Quæ Poriſmata conſequuntur hanc
harmoniam?

1. Sol & Wercurius, ſicut etiam lenus, me-
dio motu ſemper ſunt coniuncti.
2. Quare Mercurius etiam vnà cum Sole &
Venere eundem medium motum, e ilcircò vnam
candemq; medij ſui motus lineam vſurpat.
3. Idcircè

0
D“

GlpEANH

E

etra
u 5nnr

7 P!
1 em
taroresltolemzbnn

Allhal

1 1
uncdenen, guodt
Andcelcendrnd,
mumcAnYnn
1 in ſeihes enn
reb, 4 aulr
n, Cthittmen nin
anetllterle eh,
Wäntlin nining
Al.

Nell

N.
uchlie

ri Merennne

0
n enchen

ſe 1 ,ne
ennelnnnti,

eſt Conatnn,

h ulaimlimnen
Clertun Nelletongnng
n inloren lglunf
1 Mtm; um

Ann munnnt ounin
mib Eelhuſn,,
nu, auitt unin un

nnd fpen
1 Nlnt AteR

mie, ummcnnnch
. 6 , 7 .
lbnmmml t

ofunimitijn

cuanmhin

NeNen
Faen 7

v mamiclunins
1 nennn
n
uuſtu
,lranng,

emrua

4

ung

MeN
uumgiin
. zulumn liß⸗ J
ℳ 1 3

1
QVAKXRTVS. 42²1
2. Idcircò nez MWercarius, ſieut nec Venus, aà
Sole vlira, quàm epicyeli magnttudo permittit,
digredipoteit.
4. Quantum Sol à medio apogeo Mercurg

procedit, tantundem eccentrici Mercurij cen-

trum in paruo circuls retrocedit.
Dimen ſio orbium Sphæiæ Mercurij?
Qualium ſemidiameter eccentrici, in figu-
ram proximè ſuperiori D A, vel P H eſt 60.
partium, talium iuxta obſeruationes & de-
monſtrationes Ptolemæi, numeratur Æguan-
tis eccentricitas CD 3. part. eccentricitas ec-
centrici maxima CF 9. part. linea apogæi
CN 9. part. linea (qualis tum eſt) perigæi
CQSi. part. At quando centrum epicycli in
perigæum deuenit, quod fit quan do centrum
eccentrici deſcendit in D, ibi tum linea peri-
gæi eſt C B 57. part. Sed linea proximi acceſ-
ſus C H, & CK demonſtratur 5y. part. 34 ſcr.
Ita epicycli ſemidiameter eſt 22. part. 30. ſcr.
Hinc maxima diſtantia & in apogæo eccentri-
ci & epicycli conſtituti eſt 91. part. 30. ſcr.
Quòd ſi eccentricitas fixa maneret, foret eius
altitudo in perigæis corundem orbium
28. part. 30. ſcr. quanquam ſanè ipſe ſuo
corpore eò, propter cauſas expoſitas, non
deſcendat, orbi tamen nihilominus iſta capa-
citas concedi neceſſe eſt. In punctis autem
proximi acceſſus minima altitudo & fit 33.
part. 4. ſcr.

Dd 3 Quo-

L I B E R
III.

Quorum pundtorum, linearum & areuum cogni-
tio in theoria Mercurij requiritur?

Conuenit in his Mercurius omninè cum Vene-
re && tribus ſuperioribus. Quas ergo illic dicta ſunt,
bie etiam repetantur.
porrò intabulis Piolemæi & Altphonſinorum,
vel ex eis deriuatis, aquationes argumentorum

4²²

computatæ ſunt ad eum eccentrici locum, quo

centri epicyeli diſtantia aà terra æquat ſemidia-

metrum eccentrici. Eis adduntur exceſſus longi-

tudinis longioris, ſiue epicyel. in apogæo, & xcf-
ſus longitudinis propioris, non eo gtes in beri=
gao, ſed quæ in punllis proximi acceſſu contin-
gunt. Eo etiam proportionalia ſorupula tam lon-
giora, quaàm propiora referuntur.
In Prutenicis tabulis proſthaphareſes paralla-
xeos vel epicyel- ſeripte pertinent ad apogaum,
exceſſus autem ad erxceſſus proximos.
Proſthaphæreſis eccentii vel æquatio cen-
tri maxima eſt ʒ gr. O:. 30.

Proſthaph ærelis parallaxeos vel uatio

argumenti maxima epicycli in auge eccentrici
eſt 19. gr. 3). 6“. ſed in prozimo acceſſu 23. gr.
SI „ 4◻ ₰
IV.
* Conueniunt ne latitudines Veneris &
Mercurij inter ſe?
Qualitate inter ſe ſunt ſimilimæ, qualiter
eninus

r Cekretnun 4

,ſnluer wi

Cuilſncd

is Aptctpelt cen
ſa 1 1. 1
hy dkltaten haia,⸗
17
1 1
bperuneue Mru,

Vrorum etctuntt

hagtan run he

60 fpiltzatuorem tan

2 .
Uun VPerulum e
ſn mnigte neltea
in, Min n in rn i
Mnu guinent Litzeen
uulnn nmu gen
MAA
n, e,helna
tunnnte

un

IIl

denn ſten
Aone
Aiheoni Nenntf iigin! 3
ermunnn

enmga u

41in
Cgr.

Gl itna drnn

,, Ad gan

Lr., MeNA ſln

1.
dee d 1 ,
A Mrce A

,/.
ANEDeYINA

pnncrurttnultn.

nlunenn

Qq VART V §. 423
ccentricus ad eclivticam, velepi-
yelus ad eccentricun decluts est, taliter etianz
ccentricus & epicyelus Mercurij ſe habent: hoc
7 . * r,Z „ „ 2 Spg, ſrpz 2 .,-
tamen diſorimine ſornato: Qutbnſoungue legi
bus in theoria Veneris hi virul, declinant in bo-
ream iiſädem in theoria Mercuri, dcclmant in au-

ſtrum.
* Quotuplex e& latitudo eorum?
Triplex. Vna ab Eccentrici obliquitate, eaq;,
mob'ila: Reltgug Ana ab eicyeclorum mnelunattiont-
lus ſimiliter mobilibus dependent.

Cuiuſmodi eſt latitudo, quam Eccentri-
cus affert?

enim Venerise

Polss deferentium apogea diximus ulera ci-
traq; elipticepolos vagart. Eccentrici ergo pla-
num obliquitatem habet, attamen eam non ſicut
in ſuperioribus Planetis, fixam, ſed mobilem.
ſta planorum eccentrici & eliptice tam ſectio
mutua, quam libratio ſir ſuper diametro mundi ad
reltos angulos apogai line inſiſtente. Diameter
ergo inelinationem iſtam gubernans, est lenea
apogai & perigæi: Haius gratia fit, & apeo-
geum & perigeum, quin poturs totius theoricæ
plani vtraque medietas ab ecliptica iam in bo-
ream, iam in auſtrum libretur, ſed nodi libra-
tionis quadrante Lodiaci ab apegao abſunt. Hic
latitudinis motus vocatur communiter Deuia-
tio, vel Inclinatio eccentrici, Ptolemaus *ν =

m nominat.

Dd 4 * Qua

4²4 L I B E R
* Qua lege libratio Deuiationis Eccentrici
aſtringitur?

Eccentrici Veneris & Mercuri, hang ad ſui
ipſorum periodos proportionem obſeruant. Dum
Epicyeli centrum fuerit in nodo vel aſcendente
vel deſcendente (quanquam, 7t mexr dice-
zur, epicyeli Mercuri centrum in boream nun-
quam aſcendat, nec Veneris epicyeli centrum
in auſtrum: liceat tamen hic alterum, nodum
aſcendentem , alterum deſoendentem nomi-
nare: ſiue propter analogiam caterorum Pla-
netarum : ſiue quia alter in eccentrici medie-
tate aſéèendente ad apogaum, alter in medietate
deſcendente est totum planum eccentriciin ecli-
yticam ineidit. Sin autem fuerit in medietate ſu-

periore, ſupra diametrum ſectionis vellibrationis

verſus apogæum: Apogkum eccentrici, veletiam
totaſuperior medietas deuiat ab ecliptica, in Ve-
nere quidem in boream, & in Mercurio in au-
ERrum. Sed ſi fuerit ininferiore medietate, apo-
gaum O declinat in auſtrum, perigæum in bo-
ream. In ſit contra.
Maxima iſta deniatio fit epicyeli centro in

æpogo & perigao eœcentrici verſante.
Poriſmata.

. Apogaa non ſomper in borea, nec in auſtro
Eecutin eribus ſuperioribus contingit, ſed locis al-
kernis inueniuntur.
Centrum epicyel: Veneris, nunquam perue-
nitin auſtrum, nec Mercurij epicyel, centrum in
boream.

iuhen

4 11
rR emD
W. 4
unimi 4
Pefueneni aMh
7

ſxHahterer enh,
llin/ mt

milunnißu⸗

Meneltun aum
un Vimn nmibſn
ntßatent u
onn.
Gon Schnßteen
Hmuimngekte ng
muhr lgrene u

I, tecantu le muconm

Anecunſuos Meuun
ALotbiunk NMT,
npehelk

N

1 1
Rlbrin init

Re N
inzin ti

,
un 6Nne,
ng, A 11
leng
nnn
in rng,
e gen i,
ſumnnth
m enn gien
el tanen hir nn
nmn ſnin
nyn lgen llet
.Z

nl
ul le Rellnpine
ead gefunn rune
un,lumgtnnn
luamn in ini
unenn ſltuni le
n tunetamnnu
AEutenit AA
Mmur, Gir Mnmn4
imtmintnnmnn ,n

witfnn Munnt

anma.

Muinn Geel n

lteentr o
mMiinz
1,,0
r ſver r hlin
GmingANih,
Menie .

QVART Vz. 4²5
boream. Haæo enim lilratio talis est, vt Jomper
ea eccentrici medietas, quam pieyclus in gredi-
tur, ipſo adueniente, confeſtim in diétam partem,
boreamſcilicet in Venere, & auſtrinam in Mer-
curio inclinari incipiat.

5. Hac inclinatio eccentricorum facit, vt la-

titudines Veneris boreales ſemper ſint maiores,
quam correſpondentes auſtrales. Contra fit in
Mercurio.
Angulus ſectionis eccentrici & eclipticæ
maximus in & eſt 10. ſcr. in & 45. ſcr.
Figura hac ſequente tria orbium plana pa-
tent, ſecantia ſe mutuò in diametro mundi

tranſeunte per centrum mundi A: Quæ plana

repræſentant eccentricum & vel &, ſecun-
dum diuerſos eius poſitus, a Deuiationis la-
titudine cauſatos. Medium horum plano-
rum ſeu orbium LKMT, continens in ſe
epicyclos in K & T, intelligatur vniri eclipti-
cæ. Cætera duo autem, quorum prius habet
lineam apogæi, ſeu diametrum per limites
maximæ deuiationis ductam, B C: alterum

verò lineam QP. Portè hoc ſchemate duo

hæc plana B C& Q iuxra mutuam ſectio⸗
nem prope K & Texciſaſunt, non quòèòd per
ea huiuſmodi exciſi orbes intelligendi ſint,
ſed vt hoc modo epicycli in K & T., exiſten-
tes in medio plano L K M T conſpicui eſſe
poſſint, &c.

Dd -

Deuia-

2

4²⁶ 1 r

Deuiatio ergo eccentricorum & & V talis

eſt. Dum centrum epicycli G H F I, fuerit
in nodo aſcendente K- planum eccentrici,
cuius diameter per apogæum L & perigæum
M eſt LAM, omninè vnitur eclipticæ, ca-
rens omni deuiatione, vnde etiam axis eius
N O plano eclipticæ perpendiculariter emi-
net. At inde aſcendente epicyclo ad apogæum
eccentrici, mox ſuperior eius pars deuiat ab
ecliptica in Q ad
boream, in & ad
auſtrum, cuiuſmo-
di eſt centro epicy-
cli in Bapogeo ver-
ſante diameter per
apogæa B à C, ſi-
ue tota eccentrici
Pars ſuperior citra
eclipticam, infe-
rior vltra eam in-
. uenitur, axis eius
tum eſt D E. Poſtquam verò epicyclus ad T
nodum deſcendentem venerit: planum ec-
centrici iterum in ecliptica eſt, & fit iterum
L A M diameter apogæi. At ſuperato T
nodo deſcendente, pars eccentrici ſuperior,
quæ priùs citra eclipticam erat, iam vltra eam
declinare incipit, quamobrem pars inferior
nunc cam declinationem habere incipit,
gquam

1ITen
MW’
zagemnd

, 00
enn,
1a ofon

emn ho
mamn P̈

dnen edoce

Plemnn.
Slnecpnen
4Ciſnodi ſorthütuin
ylinm ,t
puad erlenntttll /

minu ſyerluutun

1 ovntedituNe

1R WeI
4

minte ectentruoru⸗

mencuneccertriem

11

QVARTV s.
quam anteà ſuperior habuit, in & boream, in
auſtrinam. Icirco in perigæo P epicyclo
exiſtente, eccentrici poſitus eſt P A Q, eiuſ-
que axis RS. Patet igitur centrum epicycli in
nodis K T eſſe in ecliptica, ſed extra tam ver-
ſus apogæum B, quâm perigæum P, habere
latitudinem eandem, boream ſcilicet in &,
auſtrinam in &. Non ergo abit centrum epi-
cycli vltra eclipticam verſus C & Q.
„* Cuiuſmodi ſuntlatitudines Epicyclorum?
Epicyelerum plana, quorum axes obliquos
diximus ad eccentricos, ſimiliter ſieut in tribus
ſuperioribus ſuper duas diametros, abſidum ſeili-
cet & longitudinum mediarum inclinantur, S
in Vrraämglu centricorum Parten libraäntur⸗
attäamen eun eοntrio‿οeoe Perigais Proportios

naliter.
* Quomodo prior damater, perabſides
tranſiens inchnatur?
Prior exorbitatio epiqgeli, quæ communiter
Inelinatio vel Declinatio (aà Ptolemæo, Kont &&
prior, 1Xeins) nominatur, facit abhidum dia-
metrun, ab eccentrici plano vtrinque declinare:
hac lege: Dum centrum epiepcl fuerit in dimiti-
bus, h. e in apegao velperega οaæntriοlina-
io diametii utus nula of, ſodinpläan S ραςνι
inciadlt. Sed marima el, in nodis, hocg ſernatodi-

4²⁸ L I B E R .
rio auſtrina, & inferioris medietatis contra: At
in medietate eccentrici aſcendente, medietas
diametri huius ſuperior fiat in Venere auſtralis,
in Mercurio borealis. Inelinatio hac fit ſuper
diametrum longitudinum mediarum.

Figura præcedente, epicyclo in Bvel P in

eccentrici apogæo vel perigæo, hoc eſt, in li-
mitibus maximæ deuiationis eccentrici ver-
ſante, inclinatio diametri abſidum FG nulla
eſt, ſed in medietate deſcendente, vt in Tno-
do deſcendente, ſuperior diametri huius pars
TG declinat ab eccentrici plano in & in bo-
ream, in & in auſtrum, & inferior TF medie-
tas in oppoſitam partem. Cumq; ibi maxima
ſit inclinatio: ipſa ſtatim iterum eccentrici pla-
no appropinquat, & eidem in P vnitur, poͤſt
eadem ſuperior pars diametri declinat vltra
planum eccentrici in partem alteram, & infe-
rior in hanc. Vnde in K, apogæum epicycli, G,
quod priùs fuit in Q boreum, iam auſtrinum
fit: contrarium eſt in S.
Inclinationis huius angulus plani epicycli
ad eccentricum maximus, demonſtratur à
Ptolemæo & Copernico in Oa gr. 30. ſcr. in
6. gr. I5. ſcr. His ad centrum mundi ab apo-
gæo epicycli congruunt in & 1. gr. 3. ſcr. in &

—

22. ſcr. in . 4. gr. . ſcr.

I. gr. 46. ſcr. ſed à perigæo epicycli in &6 gr.

* Quomo-

C¹¹
1cius

olole ſes
. Eiin unben

cmni um ne⸗
,lmnmn nil e
mt aluaa i⸗
venitin ulache
ncilt heinum
ero er e⸗⸗ k⸗
vneteruu dameni
rbenennsli, ,
in tneretetlh
umuiltaterrenn
umel mmnul
nnrcereumnat
vinummahilin
õ
Camons eccentncia
Exncimmmedumn
eniccrennicigln
Eürtin ane ei
Wdeſebin zi

unHIl medlern

Amweil o

iſlnbecrenttiii

Inn kneltet
Gelleggiel 1

di

4
nerra
fimnimn inn,
nemmni e
. l ſehe n,

Aihen 1V
gefior ſatin y, ,
1 4 l

Npe) elen,

Une deun o

enr Megttimeniun
Ldetenmimat
Hatmn AikneII

Eünetunenenc.

Vein Havymaii
tnghrm multun

4
e
Gnd
e nin 0
Bch

1
„N E
Cwenioni

gicliit

1 ee
Ainge
1,

l

QvyVARTVS. 4²9⁹

„* Quomodo altera diameter per longitudines
medias tranſiens, inclinatur?
Altera epicycli exorbitatio, quæ vulgariter
Reflexio vel Obliquatio, à Ptolæzmaæo Abkonns vo⸗
catur, facit diametrum longitudinum mediarum
ab eccentrici plano vtrinq; reflecti„ hac lege:
Dum centrum epicyeli fuerit in nodis, hot est,
quadrante Zodiaciab apogao vel perigcko: Refle-
xio diametri huius nulla est, ſed in planum eccen-
trici totaincidit: Sed maxima eſt in limitibus, vel
inapogaæo & perigæo, hoc ſeruato diſerimine: t
reſtexio medietatis diametri huius, vel etiam to-
nmus epicycli orientalis, in parte eccentrici ſupe-
riore, ſit in Venere borealis, in Mercurio auſtra-
las: At in medietate eccentrici inferiore, eadene
medætas epicpeli orientalis reflelctatur in Venere
ad auſtrum, in ercurio ad boream. Reflexio hæc

fr ſuper diametroalſßidum.
Figura præcedente Epicyclo in K & T no-

dis deuiationis eccentrici conſtituto, diame-
ter longitudinum mediarum HI non reſle cti-
tur, ſed tota eccentrici plano in cumbit. Sed in
ſuperiore eius parte verſus apogæum, cuiuſ⸗
modi hic deſcribitur epicyclus in B apogæo:
diametri H I medietas orientalis H B, vel
etiam tota epicycli pars orientalis G H F refle-
ctitur à plano eccentrici in in boream, in
in auſtrum, ſed medietas diametri occidenta-
lis BI, vel FI G epicycli in oppoſitam partem
torque-

430 L I B E R

torquetur. Cumꝗ ibidem reflexio ſit maxima,
diameter iſta moôx iterum ad eclipticam acce-
dit, & in eam incidit in Tnodo. Inde verò vl-
teriùs digrediendo reflectitur eadem medie-
tas in alteram partem vltra eclipticam, ſucce-
ditꝗ; in hanc medietas occidentalis, quæ cum
fuiſſet in parte eccentrici ſuperiore in Oauſtra-
lis, in & borealis: efficitur poſt Tper P vſq; ad
Killic borealis, hic auſtralis
Angulus reflexionis huius diametri maxi-
mus ad eccentricum demonſtratur ſimiliterin
£„ 3. gr. 30. ſcr in 7. gr. His ad centrum mun-
di congruunt latitudines in &2. gr. 30. ſcr. tan-
tundem etiam in &. Veruntamen in & pro-
pter eccentricitatem maiorem angulus hic in
apogæo eccentrici ad centrum mundi eſt 2. gr.
15. ſcr. & in perigæo eiuſdem 2. gr. 45. ſcr.

—

Poriſmata has epicyclorum inelinationes &
librationes comitantia.

17. Planum epicyeli nunquam eum plano vel
eccentrici vel eclipticæ vnitur, propter perpetuas
velhuius vel illius diametri nelinationes.
2. Axis ergo epicycli nunquam eis perpendi-
cularis est.
53. Diametri abſidum & longitudinum me-

diarum opponunt inelinationes ſuas inelinationi-

bus ſuperiorum Planetarum. Iti enim, vt ſupra
diltum, inclinatione diametrorum alſidum, quc
in

)

an'n
Aliſin e.
arut
ℳ 4 .
vrlluun ii
,, aremn, at

NNN ,
mumt n ,

1 n

g. 4n
erunumnn G

AWIVIA AAARN
cGr4040, 40Ad

en NAveni

Ku ſ 17

ſan utt
M./

Unngel uſelun
lerplutſelunii⸗
luuntnieltalmi
Mnmmetttu feftennn

hteeleuntttlanm

Mturuinau’nmern

letu in pltan tent

/ 4
arete ſperurtzu.
AnnGKrexdn

1imdeeem & leren
X

imirmm yreptere
hler, gnapterineinan

terhtleeil.

ulcninetkctin

eudeme

16

11
lmeter zoſtgem
AI

Kalg: einaturpot!
. 1

C
el
RKn
lag

Neanſe.
AIR,Nlc aul

14
brauones conltanlt:,

, .
lguit M .

W
mlerlencevmmunprle,

aliuaunem eNuet
ergtonay
1 1

. ieNNNM

. 4
Hv N.
N.6
en ℳ ℳ

dNR
ℳ

7

QVAKRTVIS.
in nodis nullæſunt, fiunt maximæ in limitibus ed
apud hos duos inferiores maximée auctæ ſunt in no-

431I

MJu, & annihilata in limitibus. Ita reflexiones illic
enaneſount in limitibus, maxima exiſtentes in no-

dis: eæ hi« maximæ in limitibus, nullæ in nodis

cernuntur

Eccentrieorum & epicyclorum plana ſeſe
ſemper in al:a alq; alia diametro ſecant. In nodis
enim ſectio tſta fit in diametro longitudinum me-
diarum: ſed in limitibus deuolaitur ad diame-
trum abſidum: Intermedijs autem locis alibi atqy
alibi contingit. In qua ſeltione ſuperiores oppeſi-
tum olſeruare ſupra diximus.
y. Linea mutuæ ſectionis eßicpeli & ecentris
ci perplanum epicycli taltter vagatur, integra
ipfus plani medietas reſpiciens ad nodum deſcen-
dentem, ab ec centrici plano in Venerein boream,
& in Mercurio in auſtrum, econuerso autem al-
tera medietas in oppeßſtam partem decline. Con-
tra fit in Planetis ſuperioribus.
6. Ex omnibus & ſingulis enumeratis liquet:
quòdlatitudo â'eneris & Mercuri tripcner va-
rietur, nimiràùm propter obliquitatem centrici
orbis mobilem, propter inelinationes, & propter
reflexione epicyels mobilés.
Figura proximè præcedente, Epicyclo exi-
ſtente in K nodo aſcendente, longitudinum
mediarũ diameter H I, in plano eccentrici eſt,
ſed diameter abſidaum F G maximam habet
inclina-

432 LIB E KRK
inclinationem, quamobrem tota medietas
. .
epicycli inferior H FI (hic expreſsè ſignata)
quæ videlicet reſpicit ad nodum deſcenden-
tem, in & eſt borea, in & auſtrina, altera ve-
rò IG H ſuperior (quæ hic quaſi obliquo ec-
centrici, quo ad viſum, poſitu ex parte ab-
ſconditur) in auſtrina in & borea manet: ſe-
ctionisq; diameter quæ in iſto poſitu eſt HI,
parallela eſt lineæ apogæi eccentrici L A M.
Ita in altero nodo Titidem ſectionis diameter
eſt HI in longitudinibus medijs, ſed ibi me-
dietas ſuperior I G H, reſpiciens ſicut priùs in
eandem partem, eſt in Qborea, & in & auſtri-
na, ſed inferior HFI medietas, (quæ itidem
hic aliqua ſui parte latet quaſi ab eccentrici
plano tecta) in O auſtrina, in & borea manet.
Idem in apogæo B, & perigæo P accidit, iſtis
enim lo cis in diametris abſidum F G inclina-
tione carentibus, diuiduntur epicycli, reffe-
ctuntur autem maximè diametri HI. At eo-
dem modo, quo priùs, medietas orientalis in
B, & occidentalis in P (hic iterum quaſi tota
conſpicua) quæ ſcilicet ad nodum deſcenden-
tem vergit, eſt in OQ borealis, & in & auſtralis,
altera autem medietas (quam ibidem eccentri
planum aliqua parte abſcondit) in alteram

partem ab eccentrico flectitur. Non aliter res

ſe habet in locis intermedijs.
Vnae cum inelinationes haæ epicyelorum gemi-

næ ad ecipiticam non modo ſemper inchinent, ſed

eiLdn

.

vun ſnpe luin
Ammn rn
unt un i
m Galpnue .
uuni mn uunun,
aiumnh,ultrt
ganelltiutmni ner
unperetunmume
ntla Al Autnun

u.

4PDINI

uixrſolo dos ordes hecken

unmanmnte, un h
.„ 1
inmmunj inmu
Melmnun inni/⸗
uin mmrum mnukel
“
luln ann izn
mherun naum
n ſhenmnen en,
Ue oalt en
nil, umnmmaten
on
4 leninti a
Deert 1
ermneerinen
an
8 muunn, toneen
41,
6 hel eunner

.
nllnmnnt nßr
9

arſrelei i⸗
Wrniſhin

. W
4 eet Wemil
ONCitceniednnt,

=

nindis iß

S
nz

Nerael 4 .
Nlell ehicmienn

n,

Eurnzekingaalie

1e et Juan Dir

vogenl Kyeigeolut

nbs Cuilinmets
ten mwume cumenr
d, roptis, eleut

lamdunbIbeiem

urſclaruloclner

—

ue Unlnd,Ind

ngborlihdi “

eclenn Atnn

unmr MMNNdr

de⸗ vrlE

ſher M
vunii l⸗

QVaAXMTVS. 433
stiam eam ſemper diuidant quandoquidem an-
guli ſectionum epicyclorum & eccentricorum
ſemper maiores ſunt angulis Jectionum eccen-
tricorum & eclipticæ) neceſſe fuit tres pecu-
lares canones latitudinum, eosα geminatos, ab
Artificibus condi, videlicet ires propter epicycliz;
monſtrantes latitudines maximas ad lmigi, &
totidem propter ecentrum, exhibentes Jerupula
proportionalia ad latitudines pro alzs ocis
uandas.

APP END IX. L

Annè per ſolos hos orbes hactenus expoſitos phæno
mena motus planetarum demonſtrari &
ſaluati poſſunt?

Quanquam orbes, quos hactenus ex communi
Artifici plarorumg, ſontentia νρονſs mos
numplanetarum apparentijiſatiefactant, nume-
rosq; motibus congruos in tabulas ſoribendos de-
monſtrent. Eædem tamen apparentiæ, ydemq, nu⸗
meri tam mediorum motuum, quàm Proſtha-
phareſean, ſepenumerò etiam & alijs orbilus e-
dem planè modo & quantitateproducuntur. Er:
Pproprietates orbis e.centrici ad amuſſim ſaluari
ctiam poſſunt per concentricum fereniem epicz⸗

clam, ſimodo trilbuatur conceniricoperiodus ec-

sentrici, & e&picycli onuerſio ſtatuaiur αlis

vyni anomalisz eccentrici reſtitutioni, W epicjycli

6 Jonii-

9 7
434 C IB F KR
ſemidiameter eccentricitati aqualis proportione.
Sie Concentricus cum duobus epicgelis idempræ-
Karepotest, uod non modoò Eccenericus cum vno
epicyclo, verum etiam qquod eccentrus ecentri.
Itaper eccentricum cum epicyclo, vel per eccen-
trum eccentri vehentem atium eccentricum,
idem effici poteét, quod per eccentricum, cuius
conuerſio æqualis ponitur circa alienum, videli-
cet aquantis centrum.
Hinc Soalis theoria per concentricum cum epi-
eyclo⸗Luna theoria per concentricum cum duos
bus epicyclis t reliquorum planetarum theoriæper
eccentros eccentrorum, vel per ecentricos cum
epicyclo (quantum quidem ad motum eccentri-

corum attinet) vel etiam per alios orbes, eaſaem

apparentias demoenſtrare, et eoſdem numeros pro-
ducerepoſſunt.
Quibusdam placet, ſublatis omnibus ex cœlo
orbibus &s ſpharis, vniuerſas motuu cauſas aſcri-
bere, vel internæ, & aà Natura inſitæ stellarum
corporibus natural:potétiæ, qua ipſæ in limpidiſ-
BRmo Aethere, perinde ac aues in libero aöre vo-
lantes, aut piſc es liberè in aquis notantes, diuagen-
tur: vel, vni virtuti tralctoriæ, quæ vni primario
corpori ingenita, cætera circumducat, velocins
propiora, tardius remotiora. Qua motiones mmen
omnes, etſi abſe; orbibus & circulis fiant, ſint ta-
men circularibus, & ex circularibus lationibus
compeſßtis per omnia tam conformes et æaquipol-
lente,

C711
APruund’ ilce

,mnrroiiil
unuſl/
imnljen
, g nrta,i

i

udanſtiul,

7 4 . 1 1
tletlulagilel
vSunn,
1lent,Gntnberan

,
“ 1
GAAN—.K.

A uuenmumn n
umnnangneſtmn⸗
rulleert e Mmmin

%

mncſern ut l

R lel

5151 U4

WVicthiclennlizurehi

IIsNiie argen
llliulnen, uin lan

nr ſunsr emnnten

1gegf. ſe

6
ilen ſert: . erin

UIn hale
Antptlecgeemn
ſnſeinir ien,

7
enee h,, .
ettl runn ſuung
7
gale,

Ae

7
ſnlng,,
Rã
tnini n
1n

nnh n
glig
glenn n
animn gn ,
rglia

774
egle
Ahargu, llhen
mmin.

e

emdeye lelnomgnen.

— 8

mu der ote ntuntezd

mmzumnlni,
Wrnmn, Merunmntr
n uinNn n
alnnm ini
bolgellning,

Aur lli in tli
ininiini lr.
Filum gdlln
V 5

Niruſin mnt

rubcurn linn iiff
—
nururt in ,n.
unlunnitt
mune tem
9. M . .
Nöti i,
N
rrnlnk e
cNA
giuß,

)Alelirhn.

num

,

QyARTVS. 435
lentes, ac ſi reuera ab eis dependerent, ideoèz, eti=
am nihilominus per circulos & orbes plicari &
demonſtrari poſſunt.
Cum itaq; tot modi ad eundem ſeopum ſeſe con-
Jerant ficut al Artificibus Ptolemæo, eius Com-
mentatore Nicolao Kabafilla, Regiomontano, Co-
pernico, & alis demonſtratur) qui nam eorum la-
cum habeant, & in cœlo exiſtant, facilè diſoernt
nonpotest, cum omnes ſint rationabiles: perpetiua
tamen & numerorum & apparenttarum onſo⸗
nantia oredere cogit, eſſe eorum al:quos. Artifices
igitur maluerunt vt plurimum eos æligere, qus
Simpliciores eſſent, quos & nos hicſequimur.

LDYBXI QVAXYE1
Quid hac ſecunda parte explicatur?
. . r S⁄σ1â motibus pianetarum tam ſocun⸗
dum longitudinem, quàm latitudinem, Haéë
Jecunda parte Paſſiones eorundem, explicandis
Sant.
* Quid ſani Paſsiones Planetarum?
Variæ quidem ſunt: Verum hoc loco Paſſones
dieuntur rincipalia apharenttarunz axcidentia;
Jeu affectiones, quæ ipſis plänetis, dum his longitu-⸗
dinum et latitudinum ſuarum motibus incedunmz;
acidunt: Eaè, alta, qua etiam qalz eung olſer⸗
natione animaanertipoſſunt.

* Quot

436 LI B E K
Quot & quæ ſunt illarum paſſionum genera, quæ hacte-
nus explicatos in longum & latum motus-
plauetarum conſequuntur?

Totidem, quot principales collationes motus

lanetarum ſunt, videlicet quatuor. Nam. Mo-
tus epicycl cuiuſq; cemparatur cum mott ipſum

epieyelum deterentis. 2. WPſorum planetarum

molus comparantur ad ſe ꝛnuicem. 3. lidem con=
feruntur cum sole. . jdem referuntur ad Ter-
ram, propter eius magnitudinem, & quiæ eS no-
ſeræ habitationis domicilium. Quatuor ergo has
collatione conſequentia accidentia, quatuor paſ-
ſionum genera pepererunt.] .
Collationes eorundem motuum ad Aequino-
Rialem & ad Eclipticam, h-e. declmationes & la-
titudines planetarum, quas ali paſſionibus annu-
merare ſolent, nos non huius loci eſſe exiſtima-
mus. Declinationes enim planetarum nos non ad
ſecunda mobilia, ſed ad motum primam icut et
ortus & occaſus eorundem) referendas cenſemus.
Latitudines verò nequaquam paſſiones dici pof-
ſant, cum à longitudinum motu nullo modo de=⸗
pendeant, ſod peculiaribus poſitionibus innitan-
ur, adeog, inter fundamentalia ſeu eſſentialia
motuum locum babeant.

I. GENVS PDPASSIONVM.

* Quæ Affectiones conſequuntur hypotheſes eccentri-
corum & epicyclorum ſingulorum
“ planetarum?

Ex conuerſionis epicyeli cuiusq; cum ſuo eccen-

trico

1¹1

,unt
Nuenu M

. Antand

7

eyaVl4

. 7 .
prr&*
1 outt, u⸗

a .ℳ&

1
.

1 , /44
lGu Artar Mnen,

7

ulereſ, e Mn
renmett.

Hupcdu, cld/ unmn
10

umnmiu, ulltieuen
Geenum.
Lylia orelnii
1 Dunuſinul
nhmim enm ane
uleſthluen ane
l. Hyitli niana
emmn mneſenn in
inn yenme ulen
uenegii nfenme⸗
gininenni ſnn
Nictuy, r.

be

UI

0

get
140

Ornapelt leie
,,.

eu vdenANen, Ere
0 VE

S
S
=☛=

tuaa⸗ liiir,
„ 4

Ner Anult,n Mtun
Alelyncen, e dlr
.

uumn, ſn Anin
Alrn krnun tiu iul

.

una nunplnum
,luenmn,n/tn
im nptten e⸗
ah AAutreN

4,

7

r ul eniil

VVS 1465100
,unmr Mret⸗
numrgllenn

etun!
GulcukgN
7

1

lletgtater a ..

=

7 V 1 .
QVARTV s. 437
zrico collatione planetis tria potiſſimum accidere
ſolent. 1. Aliquandofunt direæcti, aliquando Re:
trogradi, aliquando Stationari, Hocautem tan-
mum quinq; planetis, praæter luminaria, ontingit.
2. Nonnunquam fiunt veloces, nonnunquam
ardinonnunquam mediocres. 3. Interdum eſſi-
ciuntur auéti numero, interdum minuti numero.

7.
7 Quando Planetæ dicuntur Directi, Retrogradi
& Stationarij?
Direltus dicitur planeta, quando linea veri
motus eius, hoc est, ipſe ſuo corpore ſecunäaumſi-
gnorum ſeriem incedit.
Retrogradus, quando iterum in præcedentia
retrocedet.
Stationarius, quando eodem loco Zodiaci ali-
quandiuſubliſtere videtur.
Explica hoc elariùs?
Primò. Diximus ſuperins Eccentricos ſecun-
dumſeriem ſignorum ſemper incedere: Eorum er-
go gratia nulla fitplanetæ ſtatio vel re, greſſio.
Secundò. Epicyclos, qui quidem integriſupra
mundi centrum ſunt eleuati, diximus ſupra, alie-
raſua parte (ſuperiore quidem in 7. planetis, lu-
minaribus exceptis, inferiore autem in Luna, &
in Sole, ſloco eœcentricisſicutpauls anté in abppen-
dice primæ partis dictum esſt, concentricus defe-
rens epicyclum aſſumatur Opromouereplanetam
Ee 3 ſlecun-

4398 L TB ER
Jecundum ſignorum ordinem, in altera verò con-
rra. Hinc quantum in ipſo est,: hoc est, ſtepicyelus
nullo alterius orbis motu agitatus quieſceret im-
motus: planetæ quinq; per totum epicyeli arcum
Juperiorem mouerentur in conſequentia directi
exiſtentes, ſed in inferiore retrogradi incederent,
contrarium fieret in öole & Puna. Stationari
verò in punitis epicyeli maximé orientalibus, &
maximè occidentalibus eſſent.

In hoc negocio diſtinguitur ſuperior epicycl

pars al inferiore, per puntta contingentiæ, quibus

rectæ ex mundi centro epicycltum vtrinq attin-

unt.
Figura hac, A centrum mundi eſt, B cen-
trum epicycli, recta A B
per epicycli apogeum ve-
Srum G, monſtrat in D
T locum eius verum ſub
Zodiaco. E perigæum
/H verum eſt, Rectæ A FG,
& A HI attingunt epicy-
cli medietates, illa qui-
dem orientalem in F,
hæc autem occidentalem
in H: locum ſub Zodia-
co monſtrant illa in G,
hæc in I. In toto igitur
H C F arcu ſuperiore
“” quinque planetarum (ſi
intelligatur B immobilis ſub D) linea veri eius
motus

ALudl
etin .M
Sean enl

„aolen
„. ,N INlC
enele⸗

lanenghue .
INI . lee ſan
. 6C
ℳ

4 en⸗?
C ococn
1luugr doe, Pannn

dl

e Cotrl
bere
ue Ma Auen
leni, n Celi Eu!
erwelr (M eN
gorumatpeni,ui e
g⸗ 7 4 .
Cunn iptmſenut. 4
r, ut tena un
umu e ud gin
mnnj al /unt,

ipihelun. MMenm 4u
uantmel enrr
llet pmunt re ⸗d
rtgiſenſilnnblen
eſennun ut un
ninunnmnetnuhunii
Muhlerelente, en
Cſthctimeteno
enn. 8
n Klcummon

HY
rinunn g

/

1

ben finun ſnin
meſe huhinn
dl erre cphtlenmmn

Derepigrin⸗
Uun 0, 1
cum autl
Locincd In
/A wunebkl

araltenon
1 bam
o Montennt
reinl I e
5CV A
ugle Aneni

Gen onem .

”Zõ

QVARTVS. 439
motus mouetur in conſequentia, deſcribens
arcum Zodiaci ID G, ſed in inferiore per FEH,

planeta apparet in A centro mundi iterum in-

gredi per gradus dimenſos G DI. Sed circa F
& Hin fine & initio progreſſionis & regreſſio-
nis, quò d planeta ſiue linea veri eius motus Io-⸗
cum mutet, aliquandiu ſentiri non poteſt, ſed
omnino quieſcere putatur. Oppoſitum cõtin-

git in Luna & Sole, quorum epicycli in ſupe-

riore parte contra ſignorũ ordinem incedunt.
Tertio. Motus autem vtrorumq, hori orbium
coniuncti, eficiunt, vt planetain epicyclo quidem
regrediens „in ceniro mundi tamen adhue dire-
tus appareat. Cum enim manifeſtum ſit, Plane-

tam ad apogeum et perigau velociorem eſſe, quàm

circa puncta contingenuæ: facilé etiam intelli-
gi poterit, quod in terra tum demum planeta
Stationarius fiat, quando ipfius in epicyelo retro⸗
gradatio omnino æqualis fuerit progreſſioni defe-
rentis epicyclum. Ibi enim duo motus iſtiusmodi
oppoſit ſili ocurrentes ſeſe mutus tollunt Rellæcz,
motum intercipiunt, ne ſub Zodiaco loxum mu-
tet. Hint ergo fieri ſolet, vt Planeta aut non poſſit
regreſſui eſſe olnoxius, autpunkta ſtationum longè
alia, quàm contingentiæ puntta habeat.
Figura præcedente, locus velociſſimæ pro-
greſsionis in planetis quinque eſt circa C apo-
gæum, & velociſsimæ retrogradationis circa
Eperigæum. Sed cum motus iſte vterque tar-
dior ſit circa limites F & H: facilè patet, quèòd
Ee 4 non

440 L I B E R
non in F & H planeta ſtationarius appareat,
ſed circa K & M, ſiquidem in his punctis fieri
poteſt, vt motus repedationis æqualis fiat
quantitate motui directionis eccentrici. Sed in
luminaribus nullus fit regreſſus, proptereà

quòd epicyclus nunquam poteſt tanto inter-

uallo vel Solem vel Lunam retrahere, quanto
ab eccentrico promouetur, ſicut paulò poͤſt
dicetur.
* Quid ergo ſunt Stationum puncta?
Suntpuncta epicycli, in quibus planeta exiſteng
Iſub Zodiaco 7Pieſcit immotus. Hoc est: Sunt ea
Puncta epicycli, in quibus planetæ regreſſus in epi-
Crelopræciss æqualis est pro greſui eccentrici.
x Quot ſunt pundta ſtationum?
In luminaribus nulla : In cateris quinq; plane-
lis duoſunt. Prius in medietate orientali, quopla-
neta retrogredi incipit, nominatur Statio prima,
Ilge &αsορανρνι½. Poſterius in medietate occiden-
lali, quo planeta retrocedere deſinit, vocatur Sta-
ioſecanda, Roννρι Ibivαινρ Planeta ver sneles
baν Stationarius dicitur.
HBc vtriuſq; ſtationis puncdta àperigao &quali-
tér remouentur, attamen ei Propioraſunt, quàm
KContingentiæ puncla.
A reum ab apogao vero ad punttum primaæſta-
tionis nominare ſolent, S tationem primam in ſe-
ECundaſ Ehificatione:ſod areum ab ap 7 gao veroad
vunldtum

E4 11
,vlunlininn/
mlneßln N
crelot aN

G

rulePirdihni
llunumiu⸗

zionis

/ 4
uiſrucnill,

nlanen
irehtu ſun ii

luminrtueun
cN en⸗
yuut, mm
uMun urla nt
rernutur. ſt7X
