u eſſapt in ia Natura duce intelligitur, initium in ali-
Crluntllutn⸗ n ꝭ——.—... 4
en, e quodhorüu 4 puntctorum reponendizeſſe, hæc enim
Uer 3 . . . . — —
4 . nCunl a aaar—Z odiacipartibus magis diſcrepant, et etiä
4 B e .
lum Cenim dignitateſaa præennt. Sed Tropica, tanquam ne-
munnmenimn ociohuic minus idonea, eligi non poterant, cum
muCenni Cunlaj propter inſenſililem declinationis eius loci muta-
,AgeCd zionem vix apprehendi poſſint. At Aecquinoctia-
L lium id punttum,i quo &oοl! veris initium faciens
duckid l zerram aperit, & naſcentia viuificat, muliis par-
5 der, tibus alteri praſtat:iin quo Sol aeutumni tempore
* . .
uimhenmnaiu ſyigore hyemali vniuerſa conſtringit, & quaſiene-
anumi ca. Quamobrem ab illo incipienaum est.
Y 4 NNIN .
ltit, nnmunſn uomodo diſtinguuntur ſigna Zodiaci inter ſe?
e. Nivne Ze Qo . . 8 .
rianſcme Paris modis diftinguunturtam ab Aſtronomis
eni, unmuen mußt quam Aflrologis. Principaliter tamé quinq; modis.
me nuopel,iutunn * Dic primam diſtinctionem ſignorum Zodiaci.
Eer mien CMimtl Alia ſunt ecptentrionalta, alia Meridionalia.
Amailnreg 4 Septentrionalia ſunt: quæ ab æquatore in -
UnurAutkli/ ptentrionem declinant, en ſunt, Aries, Taurus,
luus 7 . 1. 2
um nimeit Gemini, Cancer, Leo, Virgo.
nmun niltmninnl Auſtralia: quaæab eodem æquatore in auſtrum
4 ulnrdfen declinant, eaſunt Libra, Scorpius, Sagittarius,
,ſzeun pmul⸗ Capricornus, Aquarius, Piſces.
⸗ Sdi nimirum Ecliptica tam ab Acquinobtiali,
,Vunntſeil guam a Coturo æguinolctiorum diu:ſa est. .
0ℳ H . j
7 tirl H23 Die
6

ivalu 7

4

.

LIB E K 5
* Dic ſecundam diſtin ctionem.
Aliaſunt aſcendentia, alia deſcendentia.
Aſcendentia, quibus Sol & reliqui Planetaen
auſtro in ſeptentrionem verſus Lenith noſtrum
aſeendunt, ea ſunt, Caprixornus, Aquareus, Pi-
ſcet Aries, Taurus, Gemini.
Deſcendentia, quibus Sol & reliqui Planetæ, à
Zenith exſeptentrione in auſtrum deſcendunt, ea
Sunt,; Cancer,: Leo, Vi irgo, Libra, Scorpius, Sagie-
tarius.
Sic nimirum Ecliptica a

Aiuiſa est.

118

à Coluro ſocſtitiorum

Dic tertiam diſtin ctionem?
Ahaſunt vernalia, alia aſtiua, alia autumna-
lia, alia hyberna ſen brumalia. .
Vernalia:ſunt ſignaprimi quadrantis, Aries,

Taurus, Gemmi, quibus Sol tempore veris à ver⸗

no aquinoctio ab æquatore in boream recedi-
Aeſtiua: ſunt ſigna ſecundi quadrantis, Can-
cer, Leo, Iirgo,quibus Sol in aſtate à ſoſſtitio aſtius
adaquatorem reuertitur.
Auithmnaliat ſunt ſigna terti sadranin, Li-

rza, . 7 ο* Pius, dagittarius, quibus Sol in autumno

abautumnal, aquinoctio ab æ&uνποοαιätlali in au-

Rrum deſoendit.

Hyemalia: ſunt vltimi quadrantis ſigna, Ca-
pricornus, Aquariut, Piſees, quibus Soltempore
brumæp tſobzuinuhybernum ad æuatoren dJe-

nuo aſcendit.
Hoe

2

1 , 7
4 6,
gſe .

lere Nℳo
.

.
llten
Ne 9 2 e
. 7 Npalocan

uhhlexf

Me„.:
Rkqintmdidin

unn gu .

s
En Wrfan –

4
☚

, gi lg,

fnintiſeſten,
nahihu .

eu llpi ſe

Kodkoren

Nudka is ni
mele,

nminicili, ie
NMunpneenilt,

leittcreun etett.

Aunl actlii, C4.
lughariſilkeu

1

nmn glahhant ,e,

ulu icͤ 1tet
Juzanſtuhn

ſal uni
ler, zululin
penral,lnini

Ne

RK

(orunt

SECVYNDVS. 119

Hoc modo Lodiacus à duobus Coluris, veleti-
ama quatuorpunctis cardinalibus dſtinguitur in
guatuor quadrantes, con gruentes aatuor anni
Vartibui.
Die quartam diſtinctionem.
Alia ſunt Cardinalia, alta fixa ſen media, alia
communia ſeu bicorporea.
Cardinalia: ſunt Aries, Cançer, Libra, Ca-
pricornus, quia cardinalil'us punclis Proximé
Juccedunt.
Media ſeu fixar ſunt Taurus, Leo, corpius,
Aquarius. MWedia vocantur, quia inter cardina-
lia & ommunia locantur. Pixas gquia Sole in ets
conſtituto petfecliorem aeris temperiem eperi-
mur, quaàm in cardinatibius.
Communiaſon bicorporea: ſunt Gemini, Vir-
go, Sagittarius, Piſcs. Communialdicuntur, quia
& ſivorum pracedentium, & cardinalium ſe-
quentiunm naturam communiter participant. Bis
corporea, Niotu ab maginibus oblaucg Epheye,
gquaæ duplicata epteganrter, Geminbrum enim duo
Junt, Virgo ſpicam tenet manilbus, Sagittarius
ex homine & euo conſtat, Piſees gqaoque bini

Hanc diuifionem ipſalocatio, & etiam natura

ſgnorum introduxit.

Dic quintam diſtin ctionem?

Signa diniduntur in guatuor Trigonosſeu tri-
plic dtcszgas triente circuli à ſe inuicem diſtant.
H . Pri-

1
4

L I B E R J
Prima triplicitas
habet Arietem, Leo-
nem, a gittariu. Ap-
pellatur Trigonus
neus.

68

tas continet Tau-
rum, Virginem Ca-
Ppricornum. Et hic
est Iragonus Terre-
nus.
Tertia triplicitas complectitur Geminos, Li-
ram, Aquarium. Vocatur Trigonus Aereus.
Quartæ triplicitatis ſaunt Cancer, Scorpius,
Piſces. Nominatur Trigonus Aqueus.
Diſtinctionis huius autor itidem ipſa Natura
at, ipſa enim in hos ſgnorum trigonos dAiſtribuit
rium ſuperiorum planetarum, præſertim öatur-
ni & Ilouis coniunttiones, quas Aſtrologi Magnas
Coniunctiones vocant. Etenim ſiquando (verbi
Eratia Jconiunctio magna fiat in ariete, a post 20.
annosincidit in Sagittariü, & poit alios annos 20.
in LBeonem, & poſt totidem in Arietem reuerti-
tur. Complelctitur vnius trigeni reuolutio annos
propemedum zoo. quibus peractisesglem magnæ
coniunctienes in proxime ſequentem trigonum
ranſeunt.
Quos vſus habet hic Circulus in Aſtronomia?
*I. Pus.
Sicut Aequinoltialis, primi motus, ita Zodia-
lts

Secunda triplici-

4

.

1e1)

rultumn
Meun inlil z
4 em

NH
ralelyuinn
hetele 0
wanliilt

.aalulhtmnin
amum uum
n ublmer

.
auAnern

W.

5
eNuu ſue bely
,NNR1.
luſlit ue,.
19
ueipunerep
alar felirun 6
alucn cin ⸗
Cleilorgimndo
bihnte, in

,
Mon Gareui⸗

N

RN .
Ciamcietl hin

ſe
Aaent motrl
,, 0 numl

Amlil I

ſcnietn nn h,
A. n n 6

und ruſat
4 14

khüni

lllluteg

.

44
nnliin
vlun,
eu. 1
Nutlin
1 aanm
m, Mynn
; neortun
nhnu 1
u.
riuemlihim Cemn
Muun, Innnn4
aui ſant Cauump
n Ingnu Ajuen,
hunu auniulen

4 lſemmmmniin 4
r uunmin ,cnnl
nhunnsſnu Arufi
at, Hunmi,nand,
nguirincnttetin
lumi uck alcan
mum inArunn
mnin munn reuolutne
gun riluteln 8
nun ſeſuellen
1

,UeGrrluin 4itmnni
. . .
al, u ru,te

SECVND VS. 12
eus vel Ecliptica ſecundorum molilium menſu-
ra est: ipſa enim omnia in motibus ſuus hunc cir-
culum eiusq; potos olſeruant.]
Solenim ſub Ecliptica perpetuò incedit, ab ea
ne minimum digrediens. Cæteri Planetæ ab Ecli-
ptica vltraſuos definitos limites non eæpaciantur,
nec tamen extra Zodiacum euagantur. Stella
fxæ autem vbiubi toto cœloſint, diſtantias ſuas ab
Ecliptica, quas olim habuerunt, ſtrictiſſime etiam
hodie tuentur.
[Hinc Zodiacus ſiue E liptica omnium cir-
culorum praſtantiſſimus ett.]
* II1.
Inhoe circulo numeramus longitudines, & ab
eodem latitudines ſtellarum tam fixarum quäm
erraticarum, vel etiam zuiuſounq; puncti cæœli.
* Quid eſt longitudo ſtellæ?

Est areus Eclipticæ, inter locum verum
ADquinocti, verni, & circulum latitudinis ſtella
interceptus.
* Quid ſunt circuli latitudinum?
Sunt circuli magni mobiles, per polos Eclipti-
cæ, & datam ſtellam dubti.] Hi in ſphæra materia-
li ſimiliter fubricari non ſolent. Ex horum ta-
men numero eòt Colarus ſoctitiorume.
Quidꝗd eſt latitudo ſtellæ?
Eit arcus cireuli latitudinis inter E. lapticam

H & cens

122 LIBäE R
& centrum ſtella interceptus. Hoc eſt. &ſt diſtan-
tia ſtellæ ab eclptica verſus alterutrum polorum
ecliptica breuiſſima.
Quid differunt aſcenſio recta, & longitudo ſtellæ,
. item declinatio & latitudo ſtellæ?
Aſcenſio relcta in Aquatore, ſod Longitudo
in Ecliptica numerari ſotet, principtum tamen.
idem habent, videlicet æguinoctium vernum.
Declmatio appellatur breuiſſima Rellæ ab
AEquinoctiali diftantia, Latitudo autem duſtan-
tia ab Eclipticaminima.

& Aſcenfio recta cum declinatione
quinoctiali?
Par quidem est computationis ratio, verunta-
men cum eirculi hi ſint diuerſi: diſorimen in no-
minibus etiam ponendum fuit. Longitudo igitur
& latitudo, velutprima dimenſione attribuenda
fuerunt primario circulo. Is autem ſicut in globo
terreno est AEquinotctialis, ita in cœlo e"t ZEodia-
cus. Hine cuiuſq; Loci in terra, &, cuiuſq; stellæ
in cœlo diſtantia à dittorum circulorum initijfs,
appellatur Longitudo: & diſtantia ab' iiſäem cir-
eulis, Latitudo. Sed illam diſtantiam, quæ ab
ginottiali cœleſti numeratcorreſpondet lati-
tudini ab Ecliptica, Artifices differentiæ gratia
Declinationem nominarunt. Quæ verò Longita-
dini correſponder nomine vacatt Quoniamau-

tem ea nihit omninè differt ab aſcenfionibus, 3us
in

Quare longitudo & latitudo attri huuntur Eclipticæ,

1019

cvelhnnmg
vwkmrnine

III. Ve.
menethiparta,

4

Crnotinin

Udrar
.

uhſſmen.

Wuumn gg,
, nn ingeem

undeleen ,

lſe,
ſche⸗ we

in

interte le lly⸗

en
nee eſt ie 4

en
u.ſ

nta
rlid a ei
nnid Ahäinirtela
nAtzum, Ale

mem ſſe, Imcyunn

el lgunilun denn
elun hſn 4
tantn Lautni umne
miunt

iolnimtormihunnd⸗

enoredtz unceclintine.
Aguinocali

unouttons rdinin

Ihudurff: Anm

unenim il, Luntu
pnmtdnenſivgrant
renab Maten ſeue
n ,dielvtmmobbek!
Lacumt utß
iAun or l:
alrgſanud ii
blilin Eunuin,,
Immmin ißn
vri, Anßin Ifuß
mmmmnt 0 mn
nunie ill WM
õ

SECVND VS. 12
in ſpbera rella contingunt: ides dimenſionem
llam vocärunt Aſeenſionem rectam.
A B C Colurus
Solſtitiorum eſt,
AD C medietas
æquinoctialis, eiuſ-
que polus B, ſed
ED F eſt medietas
Eclipticæ, eiuſque
polus G. £Æquino-
ctium vernum ſit
in D. In H ſit ſtella data. B HI ergo arcus
Circuli Declinationis eſt, & G H K arcus Cir-
culi latitudinis. Quare HK latitudo vocatur-
& H I declinatio, D K autem longitudo, &
D I aſcenſio recta ipſius ſtellæ H.

III. Vſus.
Iuxtu huius circulipartes, totum cœolam adeoq,
totus mundus in 12. ſigna diuiditur. Vndeipfius
gratia ſtellæ tam fixæ quam erraticæ, quin & re-
pentinæ, quales ſunt Comtéta, aliag, meteora in
ilo alioue Kono eſſe dicuntur.

Quot modis vtimur propoſitione: In
ſigno eſſe?

Tribus potiſſimum. I. In figno eſſe, est ſub
aliqua partium duodecimarum E ipticæ eſſe.
Hoc modo stellæ, quä ſab Ecliptica ſunt, maxime
verò Sol, qui ſab ea perpetuo decurrit, in fignis

Junt.
2. Qua-

re

*

7

124 LIBER

2. Quoniam Zodiacus, latitudinem haber,
in ſigno cſſe di-untur ſtellæ, quæ extra Ecl pticam
quidem, attamen ſub Zodiaco ſunt. Hic modus
Planetis cæteris, extra Eclipticam vt plarimum
vagantibus, competit.

3. Cælum in-
telligimus diuidi
ſox circulis ma-
gnis . tranſeunti-
bus per principia
”a
per polos Eclipti-
ca. His totunz cœ&=
lum, velpotius 70
tus mundus in 12.
artes ſecatur,
quæ generali nomine Signa dicuntur. Hinc ad
Eyna referuntur omnes ſtellæ, tam fxre quam re-
pentinæ, quæ extra Zodiacum ſub aliqua harum
partium ſunt.

*ITITI.

In hoc cireula notantur gradus ſignorum, cum
quibus ſtellæ tam in recta quàm obliqua ſphaæra
oriuntur & occidunt.]
Ad hunc enim circulam, quandoquidem
rimas tenet, non ad AEquinoäctialem, omnes vel
certé pleræq, apparentiæ referuntur. AEquino-

ctialis autem tempora ortuum & occaſum meti-

algua

(1e11
j.
Men lihyiu 4
numntin n
munl ifn .

nurhlingul
eu! fon⸗

uplltaſßr
.

cutmmmuln ntn
aumuin iln,
p nſta irann ij
mint
iukn Kuolutione
Cciact,r
ümnfeletſumm

VI.

lunmnſrer ir⸗
lan &Linttan
„

4

VIII.
tit lihi

hunmm ile
heute

.
8
4

II.

un lninte,
tonenn,

m.
un, en e
yfele en D
4

umeh
ulinſe
antlelen⸗
en en nni

llpim
er aylel
ln, ce
ern
rr Ml
64. Migr
n, ihe

zmtt
mi uluumm. R
mu ſli in ftihi
1Suuin ſtalzul

IIR
Ntantn uuſemn
n in ſuin lſß
u.
,Uruln, ſmin

A yuvrciel N N
Almumchuln 5

uminſ uum. 4

nn

—

5 (

uNnt

4

SECVNDVS.
Obliquitas Eclipticæ eſt cauſa inæqualitntis
dierum tam naturalium in vtraq; ſphæra, quaàm
artificialium in obliqua.
Cum enim ipſa inæqualiter, quia ſuper alienos
polos, moueatur: Sol factor temporum, qui ſub
ea incedit, inaæaqualz dies efcere neceſſe habet.

V I.

Præcipua tempora hoc cireulo deſiniuntur, vi-
delicet Annuum motu ſolari, Menſtruum motu
lunari. Item quatuoranni partes, Ver, æaſtas, au-
tumnus, hyems.
His addi poſſet Annus magnus Plaronicus,
qui conſtat vna reuolutione ſtellarum fixa-
rum ſuper polos Zodiaci, ſi modò Mundum
tam diu manere vellet ſummus Opifex.

VII.
Eeliptica linea monſtrat loca & tempora Ecli-
pfum, Sol enim & Luna tantuùm ſub ipſa defi-

ciunt.

12

r IIL.

Sicut ab obliquitate Eclipticæ pofitus ſeu deli-
neatio Tropicorum, ita à polis eius Potarium de-
ldineatio dependet.
. 1X.

Hine eadem obliquitate eins tam Zonaæ, quàm
Climata determinantur.

L. Pra-

X26 L I B E R
Principuo munere fungitur in AMrologia.
Etenim ipſe cuſpide domorum diſtinguit: In eo
aſpeltus & configurationes Planetarum olſer-
uantur: præcipuum idicinm tam in themati-
bus, quaäm in reuolutionitus & direbtionibus ab
hoc cirecuto deſumitur.
Qui ſunt Coluri?
In genere Colari ſunt omnes Circuli ſphare
maximi mobile, per polos ſpharæ ducti. Et hi
Sdemſunt, quos appellamus Circutos declinatio-
num.
KéX„u8H à ινππ vel X5oερ mancus, mutilus
& ια cauda quod in obliqua ſphæra partes
aliquas, velut cauda mutilati, non conſpectas
habent. Cum enim cæteri circuli mobiles in
conuerſione ſphæræ, omnes partes (ſucceſſi-
undè tamen) viſui offerant, ſi modò aliquantula

eorum pars ſupra horizontem emineat: Hi

mutili ſunt, partes aliquas velut caudas ha-
bent prope polos, aut ſemper ſub horizonte
latentes, aut ſe mper ſupra eundem apparen-

Tes. .
* Quot Coluri ad conſtitutionem Sphæræ ma-
terialis requiruntur?

Etſi per ſingula bina æquatoris puncta op-

poſita. vel, vt infinitum vitetur, ſaltem per ſin-

gulos binos eius gradus oppoſitos vnus Colu-

rus

eamnu

S1c1
s meligamt
doColu
z nntgad

e anen tantih

erth Cluru?

eenm heedt.
lelang mtame

Gmrerli

Ulmn in nlu Crei⸗

iu, er ulr iheral

n ielanultili
Pelcn Crcuget

lugomanab
Unlar, nonoon
CEeti clcll nne
Onnespante
iofenmz, 1nocdan
pn Domnontemm enudes

A

ne Au ſelut cunt
s, u Emerſibhan
myel rn cundenag
1

9
5

AAdemtitionen Iinun
cls eguitacta:

Wubiuequntimid
d. lr
/

Unn tetueſen
rdusoppo

Meridianum atq;,

SECVNDVS. 127
rus ductus intelligatur (vnde ab Aſtronomis
numerantur 180 Coluri, quot ſcilicet vna me-
dietas æquatoris gradus habet.)
Duo tamen tantam in ſphara fabricantur,
quorum alter eſt Colurus AEquinobtiorum, alter
Colurus Solſtiteorum.

* Quid eſt Colurus Æ quinoctiorum?

Est circulasſphæræ maximus mobilis, per po-
los ſpharæ, & puncta æquimolctialia dubtus.] Vel
Est circulas ſphæræ mobilis, ad atorem in
punctis æquinoctialilus erettus.
Circulus Sphæræ) Genus & ſubietltum est,
t ſüupra.
Mobilis) Secernit haæc dißferentia Colures &
Hor ontem rettum, circulos-
que horarum,
quibus omnilbus
Colari ſotent in
vna mundi vel
spharæ reuola-
tione bis coniun-
A, . numero
cum ets ſint vnus
cireulus, ratione
tantüum diſere-
pantes.

Per polos 5 phæræ) In ophara ergo adaæqui-
nolctealzm enasc, Paraltelos rectusest, per I. prop.
lib. 1.

2 LIEBEFR
lib.1. Theod deſphera. Hac differentia diſtingni-

tur à circulis inprimo motu parallelis & olliquis,
item alb omnibus alzjs, per puncta aquenoctialta
tzranſeuntibus.
Per puncta æquinoctialia.) Hac diferentia

Neparatur abalizs Coluris, quorum nullus, quot-

quot ſunt, per baæac punctn ducitur.
Æ₰uatori in punctis &c.) Quandoquidem
puncta æquinolctialia ſecxundum diametrum op
poßita ſunt, manifeſtum eſt æquinoctialem aà Co-
duro hoc in diametro, &] ſic bifariam ſecari, qua-
reperb. & 12. lib. 1. Theod. & inſe circulus ma⸗
ximus est. Et cum adæquinoctialem ſit erectus,
perpolos eis tranſilit,:per . lib. 1. Lheod. Defini-
tiones ergo hæ conueninnt omnino, ethi in verbis
diſorepent.
* Quid eſt Colurus Solſtitiorum?
Est circulas ſphæræ maximus mobilis, per po-
los ſpharæ & puncta ſoſſtitialia ductus. Vel
Eft circulas ſpharæ maximus mobilis, perpolot
ſpheræ & Zodiaci dubtus. Vel

Est circulus ſpheæra mobilis, ad Eclipticam in
pandtis ſocſtitialibus erebtuus.
1. Per polos ſphæræ & ſolſtitialia puncta)
Catera ex ſuperioribus patent. Hac dij erentia
ab alis coluris ſecernitur, quorum nullus perſol-
ſtitia ducitur. Huic aquipollet altera differentia,
videlicet per polos Zodiaci &c.

Etenim cum

Colu-

g10 711

leR lahmt.
outemn
uals ußut
jman, 6,

=

.

%
G—

—

Guſeluit, mu.

Srrlupheteka

rmp/ul .Munt
S tuige Aun ac
uat utenmnld
ennun uc̃
4
Ancm in md
Gu linpilazetanbe⸗
Rerli ſeit le dl
idtmugitt,

t,T. 6
WLIeod.- hane an

Nlpert ,
Pvbulpnen, 44 un

imun guleh
ikf Naguln
3 lltore ninna
um luu her

,A,,,1

be,
H,
nprm, iſn
nnſlehe

ieleieee
rr, n
, Mdenn

egidil
lan,
. uulh iin,
nuncdr c) gia
ula ſecurten D
nſfan dt nniiin
memn Erlfnimn ſ
Tead & Non
un aleſuinli aln ſ

in ri/Nhel

aruenmnt onynd ehr

Pietcenmhlttinnnn
PMoimitmunuhli
ſſtuce ℳ
Suinuuni nuhlar
duu.
un ehilr 4 lipt
Aluenlu. .
Kiimndliun
nmmu zinn heni
gorunnn⸗
Jeren , 14
Hamnicl,
i C⸗LeN
o Lladr e

1

nnnli

S ECVNDVS. 129
Colurus hie arcum Eclipticæ ſeparatum (id eſt,
qui inter ſectiones eius cum æquatore, à quibus
puncta Solſtitialia quadrante abſunt, intercipi-
tur) diuidat bifariam, & per polos ſphæræ ſou
æquatoris tranſeat: per polos eclipticæ ſimiliter
tranſire neceſſe habet, per 26. ib. 3. Regiom. de
triangulis.
2. Per polos ſphæræ & Zodiaci.) ta viciſſim
cum per vtriuſq; polos æquatoris & Ecliptica
tranſeat: Aiuidit etiam arcus eorum ſeparatos,
ſeu medietates conterminate in partes æquales.
Sed illa ſectionum puntla in ecliptica ſunt pun-
ln Solſtitiaba.
3. Ad eclipticam in punctis ſolſtitialibus
erectus.) AEquipohlet etiam hæc definitiopriori-
bus. Etenim ex his, ſicut de altero Coluro pauls
anté ſimiliter diximus, patet, mediante propoſ.6.
72. & 13. ib. 1. Theod. hunc circulam eſſe maxi=
mum, & per eclipticæ, ad quam erebtus est, po-
los duci. Porrò cum angulus huius Colari cum
ecliptica rectus ſit: Triangulam quod ipſe cum
eclptica & aquatore confoermat, rectangulam
est. Vnum autem eius latus, portio ſoilicet ecli-
pticæ quadrans est (quadrante enim puncta ſol-
ſtitialia à ſectionibus aquinoctialibus abſunt)

ergoper 4. lib. 4. Regiom. ſegmentum æquatoris,

rectum iſtum angulum ſubtendens, quadrans
etiam neceſſario est. Quare anguli ad baſin ar-
cum C'oluri interceptum, ægualæ ſunt, per 1.
1 lib. 2.

L I B E R

150
hib. 3. Reg. rectus nimirum vlerg. Hinc periy.

lib.i. Theod. patet, hunc Colurum à polss ſphere

deutare non poſſe.

Hince man feſtum est, etſi deſinitiones ha verbis

diſerepent, reipſa tamen eleganter conſentiant,
nec vlli quia quam deſit. .

Prætereaà ex deſinitioni

tam aquinoäctialis quam ecliptica duobus his Co-

luris in 4.: quadrantes dirimantur: lpſi autem in
polis ſpharæ rectis an gulis ſili inſiſtant, conſtituunt

enim cum aquatore triangula æquilatera, & ſic

pyer corollarium 41. prop. lib. 3. Reg. aquiangula

rectangula.
Qui ſunt vſus hotum circulorum?

Eſus ſeu oficia alia ſunt Colurorum generalia

omnium, alia horum duorum colurorum com-

munia, alia vtriusq;, peculiaria.
Dic vſus Colurorum in genere omnium?

In coluris ſeu circulis declinationum nüumera-
. . —— 1
mus & metimur declinationes tam ſtellaru, quan
partium eclipticæ, vel etiam cuius q, punkti œli.

Cuiusq, puncti cœli aſcenſionem retctam in
«ninocttali terminant.
11II.
Vicem meridiani & boridontis vedti in ommnmn
ſphara ſupplent. Oſtedunt ergo qui gradus eclipti 4
cæ cum ſingulis ſtellis cælum mediet, aut. Jupra ho- è
riz ontem rectum aſcendat.

Cum

8107)
901 Ooni conue
liim 4 e
Ieohun inn anen
ominot

—

ühewote
uenmmumcat, 0

Eidatirüßel

us his colligitur, quòd R

n gann
1
.
Uinn zmun li

eghtamfan⸗

ricttiſunt

Hiurn abrun pe

luuſnhen /i
NArEYNA reua
11.

inenen

1
A

4

4

1
NAe
Eutin biint
ie

itautſſtieh

4
4

ectiu unmm l

ye, 4
ae Nentene,
hiſie. ng

nffieſlinn
nhe Mnen WZ
un iſt
ſ fumhhlilhig
uale gen ulni⸗
Alunt Aynann.
diugliſhihine

uune mulil hulie

un in h e

Vilutriuskommeietlennn

ddiCnn

Aubrun rmn Mnt
Anmug ecgend.
rinciunmmin zenetcuit
ſucrwxlutellumnn
murcelluunoneiten
õ
Il.
ſ⸗ 4
nuncti orl Aelnnen
rniut
, vroN eR
milun 4
. Niunele
t mnulgi
Mtauce

SECVNDVsS. 131
Gum in omni conuerſione ſphæræ Coluri
bis Mertidiano & recto Horizonti vniantur-
numero fiunt vnus circulus. Solent autem
circuli hoc modo vniti officia ſua ſibi inuicem
omnia communicare, ſola hac ſeruata diffe-
rentia, quòd ea alteri per ſe, alteri per accidens
competant. .
IIII.
Singularum partium Eclipticæ & æuatoris
loca oppohta monſtrant.
Quæ ſunt officia communia duorum Colurorum

illorum, qui in ſphæra materiali
ſabricati ſunt?

I.
4
Hiduo circuli fulciuntſphæræ materialis cir-
eculos mobiles, vt coaptari ſibi inuicem, & iuxta
conuerſionem munai circumagipoſſint.

31.

Sectioneſua mutua monſtrant & ſuſtinent po-=
los ſpharæ.
III.
Monſtrant quatuor Eciipticæ punta cardina-
lia, videlicet duo ænoctialia, &) duo ſolſtitia-
lid.
His circulis notanturpuncia ecilipticæ, quibus
Sol velæguaditer àpolisſphaæræ abesſt, vel adalte⸗
um quum proxime accedit. Hinc in ziſdem pun⸗
2 te

132 L I B E R
. . . . H
Stis Sol vel langiſſimos velbreuiſſimos, vel inter
hos, medios dies efficit, in obliqua iphara.
V.
Diuidunt eclipticamin 4. quadrantes, quibus
Sol 41. anni quadrantes, Ver. æſtatem, autu-

mnum & hyemem deſeribit.
. VI.

Diſtingnunt ecliptica & æuinoctialis qua-

drantes, qui in ſphæra recta æqualiter cooriun-

* Quæ ſunt officia Coluri æquinoctiorum
priuata ſeu peculiaria?

X 7.

Hie cireulus ſectione ſua cum ecliptica mon-
ſtratpunctaæquinoäëtalia, quibus ſoilicet eclipti-
ca & æquatorſeſe interſecant, & olin ijs æquino-
ätium efficit in vniuerſa terra (exceptis regioni-
bus ſub'polis, ſiue ſpyhæra parallela.) Hinc etiam
inſe Colurus æquinoctiorum appellatur.

XJ.
Diuidit Eclipticam in medietatem ſeptentrio-
nalem & meridionalem, non auter quàm ipſe
æquinoctialis.
711.
Diſcernit ſigna, in quibus ool icit dies longio-
res noctibus, ab ys ſignis, quibus dies breuiores
notibus fiunt. .
IV. Do-

cpulmnel

4.
Nerritifil
unlihr ni

Cimiucaui

110

upmui uini
gltyen

ih
zunleelmn u⸗

lont ſu unue in
lt iunen.

Auarelre⸗

ſinm, uild
mutttitihurn
aln uemn,
mmm h oſtun
aluns ura
mralimnudlirn
Gkillun unn

.
V

lietmn

ahi⸗
Num

. ON yeen

Nen
hnnn cep

I!

14

un
Alanniß,

S

geſer, ndiuger
.
humt ni
uhtine nden
rti
1
nteel e Gaind
a len ili llinn

ſnteßen olni ninadinn
Utiunſenetnliun!

lu eben ſuemn a a⸗

unnul, gnu lin
eunſenn 6lin
munſinnt unni
u flonjmtlila
unlimintlun

0
õ

Genden, M Alir

I1.

emSraketent
uiſhhahl ſu

V!

6 „ „Geur ANN
5 14

SECVND VS
IE.
Docet quæ medietates eclipticæ & aquatoris in
ſphera oliqua æqualiter cooriuntur.

133

Deſig
usſcilicet solper Zenith tranſit.
Qui ſunt vſus Coluri Solſtitiorum proprij?
* J.
Hic circulas ſectione ſua cum ecliptica, mon-
ſtratpunäta ſoſſtitialia ſeu rpomiud, in quibus fiunt
Solis ſtationes ſeu conuerſiones. Hinc appellatur
Colurus ſolſſtitiorum.

Quare illa puncta appellantut ſolſti-

tialia vel 1 cαρ

gnat duo alta ſoſſtitia inſphæra recta, qui-

Tropica dicuntur, quòd Sol ſub ecliptica per-
petusò incedens, vbi adbhbat puncta, qua ab æquato-
re remotiſſima ſunt, venerit, confeſtim adæqua-
torem reuertitur. Sed ſoſſtitiorum nomen accepe⸗
runt, quèd dum circa r9amoàds illas moratur Sol,
conuerſionis differentia al'quot diebus inſenſibilis
eſt. Hinc Sol ſtationem fasere ſeu ſtare dicitur.
Quot ſunt ſolſtitia?
Nos extra tropicos habitantes, habemus duo
Soſſtitia. Aeſtiuum ſeu altum in principio cancri,
quandoaſtiuo tempore olin meridiano aliiſſimus
eſt, & Zenith naſtro proximns. Et Eybernnm
ſeu imum, in principio capricorni, quando Sol
—JF 2„ tempo=

134 TL. I B E R
tempore hyemali in meridiano humilimus, &à
Zenith noſtro remotiſſimus est.
Alia ne ratio eſt eorum qui intra Tropieos degunt?
IJuuxta analogiam ex noſtris ſoſſtuijt, quibus Sol
vel altiſſimus vel humilimus eſt, ſamptam: ipſi.
cum quotannis ſolem in meridiano bis altiſſimum,
E&s bis humilimum habeant, quatuor Solſtitia ha-

bere dicuntur. Duo alta, Sole per Zenith (quo

aliud punctum ſupra horivontem altins non eit)
tranſeunte, quod fit duobus eclipticæ locis à princi-
o Caneri vel Capricorni aqualiter remotis. Et
duo ima, Sole in punctis tropicis (quæ à Zenith
ipſoru verſus polos virinq; ſunt remotiſſima) ver-
ſante. Hinc pauto anté diltum est: Colurum as
quinolctiorum in ſphara retcta deſignare duo alta
oſtitia, tranſit enim per Zenith recta ſphareæ.
1I.

n hoc circulo, arcu nimirum inter aquato⸗

rem & echipticam intercepto, metimur maxi-
mam Solis declinationem. veletiam obliquitatem
Eclipticæ.

Quanta eſt obliquitas Eclipticæ ſeu Solis ma-

xima declinatio? —R—

Tempore Ptolemai fuit 23 ·gr. iſor. & 20. ec.

Intereà verò toto tempore decreuiſſe olſeruata eſt,

vt hoc neſtro ſoculaſit 23. gr. 25. ſor, feré! (Tycho

Brahe eam 23 gr. 31. ſer. go. ſec. ſe vult) Col-

latis autem obſeruationilbus animaduertit Coper-

nieus maximanz obliquitatem fuiſſe 26. g. &
J2 ſer.

nupkxiule
ſen.1
miußyn
Ae . . .

N,

(1c1
1 Z
twunlli9
ℳ 4
,mum.
.
p
alaihit
A.
„☚

4udn

idr N e
lrenen.
7
lunkac encni/
allnendt²

grſrctt
Nlkiun enten
1Auhun linn:
VI.
Hatthne /
fgru en
unlt
Punnhmncnar.
VII.

Nrn t,
e uguen

Mnmn Gnn

alnnnmn Fnbe

Iu

nn unh a
1 Miſltantlule
7
Mmumnuli 4
Ruliaing

7

aling,,
ufnd

i
maßiange
Lmernſfiin 6
nl nnlm .

71
Ampen
Neninnenlgt

ntiuat lmn i,

, Du lullei
ſn endinemn iur

iſteunmueſiein

CEremn uilte, en

nzunde nan il
ummng ſn nni ir
dah une eſ⸗
u iotfet Eſnnt

1 nz en nalife

PCu, Yrerinnt
em mmih, nn

11

dunen delenandie

bulguiukelhitrlaglin
Uimtterinto:

49
aenuſit:, ,

„ ⸗ rdltg 1
7%7 N

guteni AtNNN

erurnt telſen in

5 C VN D V s 135
1e ſer. minimam verò ꝛ23. gr. 25. ſer. qualis hodie
est quaàm Pproxime.
III.
ndicat loca Eclipticæ, quibus Sol ad Zenith no-
Krum proximé accedens, eſfcit diem artificialem
longiſſimam, vel ab eodem longiſſimè refugiens,
diem breuiſſimam.
X*Ir.
Zodiacum diuidit in medietatem aſcenden-
tzem & deſoendentem.
Hinc per hunc circulam Rgna diſtinguntur,
quæ in ſphæra obliqua recté, & quæ obliqué oriun-
zur. Medietas enim deſcendens oritur rectè, &
medietas aſcendens obliqué.
V I.
Sicpunéta eclipticæ, quilbus maxima differen⸗
tia aſcenſionum reltarum & obliuarum contin-
Lit, hos circulo notantur.

VII.
Diſtinguit Logna, quibus Ssole verſante diei ar-
tificiales augentur, & noctes decreſcunt, ab is,
quibus dies minuuntur, & nocte creſeunt.

VIII.
n hoc circulo ſunt poli Lodiaci: eorumq; di-
Nantiam a polss «quinoctialis in eodem numera-
mus. Est autem ea æqualis obliquitati eclepticæ
Jeu declinationi olis maximaæ.

17 14

*
7

136 LIEBER
Inhoc circulo determinantur latitudines Zo-
narum. Obliquitas enim eclipticæ duplicata, Zo-
natorridæ: diſtantiæpolorum eclipticæ & æ&nato-

zarum latitudines determinant.
§5. H ORIZO N.
F Quid eſt Horizon?

ER ceireulus ſpharæ maximus immobilis, à pun-
Rto verticali æquidiſtans.
Immobilis) Hac differentia ſecernitur à cir-
culis mobilibus, praſertim 1. abæquinoctiali. Ha-
bitantibus enimſub'polis mundi, plana horiæon-
is & aquatoris vniuntur, & fiunt vnus cerculus.
2. ab ecliptica eorum, quiſul'polaribus degunt. Il-
lic enim in qualibet conuerſione diurna, ecliptica
& horivxon ſemel vniuntur. 3. a coluris in ſphaæra
recta, qui & ipſi quotidie lbis in horiz ontem inci-
dunt. 4. aàa circudis latitudinum eorum, qui in
torrida Zona viuunt. Cum enim illic eclepticæ
poli quotidie bis in horiz ontem veniant: circu-
lbam quendam latitudinis ſimul horidonti vnari

neæceſſeest.
A puncto verticali æquidiſtans) Diſtingui-

zur à meridiano, alijsq; circulis immobilibus.
Cum autemin rotundo te rræ ambitu cuiq; lo-
coroprium ſaperimmineat pundtum verticate!
hori-

Tis, Frigidarum „G rehidui duo arcus, empera-

nmu ”
ahmumg
n lxl Mſun

touyluun ulenttt

5 nl emunenu
nin unii, ,erl
õ
ulpnun fu⸗ hm

urutaumenet

Celpuncofer
Uncmn, nutt
uciſhennn
mertenm ternn
eg . ⸗e 1
ul nefoen /
Ma 21XITH
4
uſt d veuelv. l.
TITeNRI.,
y , .
Unt gtenian in
A unerj t,
Ate
Vuudetkierir
üitinllu
UTOX „
galet 10:

. Gtaclinimn

tniunumnii,
ulſun
le ſnmt eoni,
nimns Cigunlil
uzlenni, uh
munn gfunntnun
mmſrſihlm uin
Aunane,ſcne curltt
õ
munurlun mnunn
AEAunutnun edri
um. Cunenin ilit d
n hertbkteny ellatt
4uin ſni min

enrcdl illm N
Aiigortu⸗ innekl
9, e
1utie uniuc

nuntidt zuſtcn

S E CcVND V8. 137
horizontem etiam cuiliber loco proprium eſſe ne-
ceſſe est. Et, cum maximus ſit: ſecat ſpharam in
duo hemiſphæria, quorumalterum viſui noſtro
atére, alterumſub' terra latére, ex eo liquet, quòd
aà verticali punctoipſe aquidiſtat. Ex eo enim de-
monſtratur, lineam ex centro terræ ad verticale
unctum dulctam, plano horizontis perpendicu-
lariter inſiſtere, peri2. & 7. ib. 3. Reg. Planum
igitur eius ſuperincumlit Terraæ, rotundam figu-
ram habenti. E&x hoc conſequitur, viſum noſtrum
infra hoc eius planum cadere nonpoſſe, quando-
quidem angulus contingentiæ indiuiſibilis est,
quia acutorum minimus, per 1. terti Euclidis.
Hie itaq; circulus terminat viſum, ſiue diſtinguit
cam mundipartem, quæ ſupernè viſuipatet, ab ea
quaæ infernè occultata manet.
Qnid eſt punctum verticale.
Eñt cœli punctum, quod directo vertici capi-
tis, ſiue cuiuſuis loci ſiperimminet. Determina⸗
turper rectam ex centro terræper verticem capi⸗
tis velloci vſq; ad ſuperficiem ſphæræ enultam.
Arabes vocant 2z E N I T H. Græcz Z EI-
M E ON a1π τιαι οοροιοννμου. Latinis est VN-
CTVM VERTICAL E. Appellatur etiam
polus horiontis.] quoniam ipſe inde æguidiſtat.
Punctum verò è diametro oppoſittum alter hori-
ontis polas est. Arabibus N AD IR dicitur.

Quas habet hic circulus appellationes?
O PIZ Oι N, quod ſit & *NτιπεαWrminns
17 5 & finis

4

138 L I B E RE

& fenis viſionis, Proclus ait, ?n α ☛. * Ror⸗
7 e „ ) „ 1
AGor , 71 7 Oaνα. 7 4α.ρ αρ

2αρ.qub it cir-ulas defintens ſine diſtingnens
& ſeparans) apparentem mundi partem ab ea
quaæ occuitatur.
Latinis eandem ob cauſäam F IN IEN S vel

F IN ITOR dicitur. Item T ER MINVS

eæli, C IRCVLVS HEMISFP H K RII.
Macrobius nominat finalem Circalum.
Manilius infignit epitheto G YX R I TER-

RESTRIS„ qquod terræ orbem ampixlatur.

Quidam Gracælingua ignari, exiſtimant, quod
ORKãI 2 0oNH, quaſi Orientis Lona dicatur.
Atrologi partem eius Orientalem vocant Horo-
ſcopum, Domumprimam: Oecidentalem vero,
Bomum ſeptimam, ſiue cuſpidem ſeptimæ do-
mus,
Quod nam eſt centrum Horizontis?

Centrum terræ, vel potius Oculus noſter in
terræ ſuperficie, definiens partem mundi appas
rentem. Totius enim terræ moles, ſicut ſupra des
monſtratum est, ad cœlum collata punctuli ratio-
nem habet, interſtitium ergo duorum circulo-
rum, quorum alter ex terræ, alter ex viſiu centro
deſeribitur, ſenſu deprehendi non potett.

Quot ſunt Horizontes? vel, poteſt né eorum
certus numerus definiri?

Sunt innumeri. Nam 1. ſ exalto rationis
examini ſtare velimus: cuiliber puncto terræ
etiam

r miſele, mn⸗
it ll an⸗
puumn elltunmn
Grunm nd n
9 ItAmmm en
minm ulmun.
vvncintrufie
16 ninn

Pcherlur icinnotile
Krmumn ecundum lone
lrimcinem tenne anub

ſ, ciccun ,
nyytu.
0/ ⸗
n watckile jnpne
1 leu enn enten
unnumrennet,

ukrohrecſentig
e edettihuin
nmnatten et mo⸗

wu hern

Nte, RKoate 4
ateun

dirn

lulea

3

lnuuh
IEI
Aun, len u

IS ddi

mnur ſtibnrreln.

Kuretlen eTIl n
guit ent glen mle
unueigmnenſnn
ſ rri i
nenu Urertien nenn
npnndn.: Oetigennen
nu, irlißiin in

zumetenmmnd Henontit
ni, nuu trle
iren men u

imum ruli, ſu
l uuntaln ulin
hmmn eyt Mrun e
rerten lerer
8ientett r ten
viungttl, tien
nutapelgteülli
A ..
7176
m M but

les: Cli “

SECVNPDVS. 139

etiam minutiſſimo tam ſecundum longitudinem,

quàm latitudinem, peculiare ſuperimminet ZEe-
nith, ideog; peculiarem etiam horizontem pos
ſtulat.
2. Si verò vnum horizontem eouſq; extendi
dicamus donec ad ſenſum notabil differentia ap-
parentiæ mutentur: certum horizontium nume-
rum ſi non impoſſibile, attamen laborioßſimum
est, cum illiuſmodi differentiarum interſtitia
nec ſecundum longitudinem nec latitudinem
terræ ſibi inuicem paria ſint. Quas ob cauſas nec
Geographi nec Aſtronomi certum Horixontium
numerum ponere voluerunt.
In ſphæra materiali vnus fabrefactus Horiz on
omnibus & fſingulis inſeruire & ſaticfacere
poteſt. L
R

Quomodo Circulus kic immobilis eſt, cum ad quoduis
punctum tam ſecundum longitudinem, quàm
latitudinem terræ variabilis ſit?

„

Immobilis est, quia cum ſphæra motu diurns
non circumg pratur.
Nec etiam mutabilis proprié dicipoeteſt, qui-
libet enim locus horizontem ſuum fixum, ſta-
bilem & immotum retinet.
Sed nec progredientibus in terra mutabilis eñx,
nam iſti horiæ ontem nec mouent, nec mutant,
ſed ex unius loci horiæonte ad alterius loci hori-
Xontem tranſeunt.
Valdè

140 L I B E R
Valdè ergo friuola eſt Illius ſuggihatio, qui,
quòd Horixontem & Meridianum circulos im-
mobiles & immutabiles dicimus, (licet in alijs
zin noſtra vitula aret) cCauillatur- ſiquidem 1. illa
circulorum in mobiles & immobites diſtintio,

propriè ad Spharam, quatenus mouetur ſhicut

eius definitio, ſuprta pag. 22. habet) vid. motu
quotidiano, pertinet. 2. Progredientes hos circu-
los non mutant, nec ipſi ess mutantur, niſi per for-
mulam & phraſin loquendi, qua ſimiliter quis
Asrem mutare dicitur: vbi certe is aèrem nec
eius loci à quo, nec eius ad quem proficiſcitur,
mutat, ſed alium ilbi inuenit. Idem de his circulis
tantò magis verum eſt, quod ad Terræ loca, non
ad Terræ incolas, referuntur; ideoq; cum illis ma-
nent fixi, perpetui, & immutabiles: cum his ve-
rò ſicut non naſcuntur, nec moriuntur, ita cum
iſdem non pro eorum arbitrio in terra ambulan-
