uig, nines cadant ſurſum, agri, horti, maria,
vrbes ſint penſile &. Ii tamen non contkiderant,
quòd &lum vliqueſit ſurſum, neque, quöòd Ter-
ræ locus ſiti, ad quem omnia grauia vndecun=
que decidunt, & a quo leuia circ-cumcirca ete-
uantur, velut rady in rota.
NWec etiam animaduertunt, quæ ſagacitashu-
mana quouis tempore experta ſit. Equidem Pto-
lemaus in Geographia longitudinem terræ ſuo
auo cognitam vſque ad ſemicirculum longitudi-
nis, hocest, ab Inſulis Fortunatis vſque ad eo-
rundem, vel certé ſub eodem meridiano poſito-
ru, loorum periœcos extendit. Certé & ſticin Fi-
gura F & G) ſipoßtum eorum ad ſe inuicem, vel
etiam ad medium cireculam aquatorem conſide-
remus, terræ obliqués inſiſtunt, vtpote pedes ob-
nertentes centro mundi, veruntamen dubinm
non esſt, quin & ipſi in ſuperficie terræ, Zcut &
nos in noſtra terra, eretti ambulent. At noſtro
Jeculo innumerorum locorum pericci, antct &g
aiam antipodes inuenti ſeiuntur.

X 5„ Quare

326 L I B E h
Ouare illiusmodi tam rationibus, quas ſu-
pra Libri primi tertia pars ſubminiſtrat, vel
Jubminiftrare poteit, quam experientia conuelli
poſſunt.
Sunt né apud Periœcos, Antœcos & Antipodes pri-

mi motus phænomena communia ſeu ea-
dem, an veròô diuerſa?

Singuli eorum quædam inter ſe communia
babent, quadam diuerſa.
Quid Periœci inter ſe commune habent?
Primi motus phænomenapleraq; inter ſe com-
municant. Clima ſeu Zonam eandem inhabt.
tant: Eæzdem eisest eiuſdem poli altitudo, ſeu ea-
dem ſpharaæ obliquitas: hine vniuſmodi earun-
dem ſtellarum ortus & occaſus: Eædem ſtella
ſemper apparentes, ebdem ſemper latentes: Ea-
dem dierum eodem tempore inerementa &s de-
crementa: Simul habent aſtatem & hyemem:
SEundem numerum horarum, a noctis quidem
medio, aut à meridie numeratarum.
In quibus inter ſe differunt?

Sunt ſub diuerſis meridiani medietatibus.
Commutant meridiem é& mediam noctem (hoc
eſt, quando lus est meridies, illis est media nox)
Kficut & tempus antemeridianum & pomeridia-
num. Sic ſolem orientalem quidem & oœidenta-
lemidiuerſum habent, non tamen ſimulorientem
& occidentem, niſi in æquinoctio: Etenim die
langiori fieri ſolet, vi vtruque imul ſupra hori-
ontene

ſaskelt,

,1
SMuANRN6.⁵².

,eeAN, tMe

11¹
m⸗

4
AVnemn. 14
1 Aen

te, 14
Mo
eceeePOEAN
. e9 mælrtal

7

Glineinnu
rentien 0 ne 49
lxualentnidni
unjun ullen ⸗
unien htere tu⸗
nutenmn gltlum
Cl matina⸗
u lutfſin, ſ4
Uerrenmuyinhaut
beunſjuum
euſten nt /an
nelen. Guulaia
erlane Arnuart
Uiflem beichem
uiemmunmn vm
Ullieſeheun 1
en annbein
aulin hllen 9
bmuihyſßie

le, rilr ,,
niliſinn⸗

in unmzſa

7

l uer
npmnmn e,

1
N

nürtliri
Aorencen . lae 4

dan

lena
ſlen n eimn⸗
uert⸗
tüingſdenmnmmtihnn
lhunnenteinigineri,
, 1 6
n es ivin ulen ne⸗
Henlen aiui,

rtu: ur oNeſHeen
u reſe lini
i,elten emelnt: le
nEmm um6
Wuun An' iN
,MrN, ut ſiln
Heuummmmdß.
istlimnn

6, nente Uelettii

Pun tlen
inbung
urtli ln 4 4
. rn 46 N

, “
. R,ÿ N

4
N

rn urnt
NR 61

,&
uh e

, rriſte /

,47 1 4

„76 7
11

T ERFTI V F. 327
zontem luceat, illis tamen orientalis eſst, & his
occaſui vicinus. Ita apud Periſcios Solem erig.

aliquot diebus conſpiciunt, dicto tamen diſerimi-

ne ſeruato: Contra fit, ſi dies fuerit breuior nocte
ſua, vel ſi fuerit aliquot diebus nox continua.

Dinerſos item horizontes habent.

Quid Antoci commune inter ſe habent?

Degunt in eadem meridiani medietate, ſiue
vt vocant, in eotem hemiſpharios eodem tempore
babent meridiem & mediam nottem: & inde
eaſdem horas antemeridianas & pomeridianas ſi-
mul numerant : æ&alem polorum altitudinem,
& obliquitatem ſphæræ babent: ſimilia item in-
erementa dierum & noltium artificialium.
Quid Antœci inter ſe differunt?
Clima aduerſum, ſeu ab aæquatore vtrinque
æqualiter remotum inhabitant: Sic Zonam ad-
uerſam ſi heteroſcy' aut periſeij ſint) vel aduerſas
partes eiuſdem Zonæ (IJi inter amphiſcios habi-
tent Iincolunt. Signa Lodiaci aſcendentia fiunt
ibi deſeendentia. Permutantur ortus & occaſus
veriſtellarum, hoc est, cum quibus gradibus ſtellæ
quæuis hic oriuntur, cum illis ipfi illic occidunt:
otellas hic perpetuò apparentes, illinunquam vi-
dent: quantus hic dies, tanta llic est nox: Creſcen-
tibus diebus apud hos, ereſcunt apud illos noctes.
Indeavud Periſciosfieri ſolet, dum his die eſt con-
tinuus, vt illis ſit ctinua nox, & eo tempore meri-
ais ſimulhabere non poſſunt. Oppoſitis temporibus
X * habens

. 2
3²8 L I S E X
batzent aſtatem & hyemem. Amphiſeij quidem
poſſunt (propter duplices aſtates & hyemes) ſimul
babere hyemem, non autem ſimul dſtatem, nec
mm hyeémes aqualiter vtrisqſunt fiigidæ. Diuer-
ſis item horizontibus ſphaæra mundi es ſecatur.
Quid Antipodes inter ſe habent commune?
Idem horixon cireulus ipfis mundum in hemi-
haria bina ſecat. Hinc ſequitur aqualis polorum
altuudo, ſeu eadem ſpharæ olliquitas vel habitu-
do: ſimilia dierum &ò noäctium inerementa & de-
erementa, nenon horarum idem numerus, qua
quidem tam à meridiani, quaàm ab borizentis
vna medietate ad attceram numerantur.
Quæ ſunt Antipodibus inter ſe diuerſa?
Quskcung, apparentis primi motus apud Pe-
riæœcos & Antœos oppefito mods apparent, ea-
dem omnia apud Antipodes concurrunt, adeb vt
ea etiam, quæ inter ſo communia habent, non niſi
oppoſito modo fiant. Eadem ſimut alia mulm co-
mitantiahabent.

Etenim medietates Meridianorum eis ſunt di-
uerſa: parallelig,; & eorum ſectiones cum meri-
diano in z enith oppoſitæ, Lonæ, climata, eorumgq;,
locas diametroponuntur. In quibus ſignis Sol &
cateri Planete ad hos aſeendunt, per eadem ab
iMes deſèendunt. Ortus et occaſusſtellarum omnes
L ſunt permutati, nam cum quo gradu ſtella hic ori-
ur ſius vero, ſiue heliaco ortus cum eodem illec
vero

on⸗

4

71¹1

elcmutſun

1
lMpnu u⸗
lelekemiunt⸗

7

B kliig ni

Hunmdn
n
uegniigus ele n
Asttlteben hun
8 Mininauulin
Gommm itmern
1. . , ,
9 lieermmu, Alle

C
uinl nAu
u, dlu litumn

tatma.

1
Aluynerantpegen ter
eunt entwertt
Peyleheuntenal e

Iee emn n n
annnertunſrum⸗
Andunmnnußi
edilem nßoeneh

Plftorttule, Mrtch

unlſgrt ertſpe h,
i lct pentett iantan

Apin nnu tom⸗
ſemuntiltmnttih
un peninlunmn
uen muguenn
uerhitnin nmnt
tAnnſiren

hoe
. ent inmn

un

6.
ie n
. ſuhn
. a 6 68
ain ſͤ i
nii
ten Purfe
ſotnnic
onnicſan
RK

‚õ
mmtigßſinningin
me⸗
. iſnumtl in

n otlltun

W

è

=

mönmannn ,
mnernntnn
mun, unlis
Aarannir.

luiztbuinlrtit

„ 9„
Ppemtn /u
r ringin 4
17, 1
Aupdhenmnn An

,ſummiinn
ureltwintr

lemdumniuſi
Semnſunuin
1

6

mhulnn

aſcol
lN NM.
pumr. i ,d

. *
nutt ,
4 ſen 4

ucuſitin
ſ 4
pAℳ.

MNANNR

T ENTIVS. 329

vero velheliaco occaſu occidit. Totum bemiſpha-
rium, hicſaperum, est illic nferum. Quo me-
mentoſtella hic oritur, eodem illic occidit. Quan-
tum hic ereſcit, et quando, quantusq; est dies- tan-
tundem illicaugetur, & tum, tantaq; est nox.
Habet ne quæuis pars Terræ ſuos Periœcos, Anteœcos, & An-

tipodes? Et ſi habeant, ſunt ne apud omnes hæc
primi motus diſcrimina?

Siterrenum globum ex terra et Aqua conſtan-
tem, Gonſideremus, facite animaduertimus, non
exigiam eius partem Aqua ſeu maribus teltam,
multas quoq, vaſtas ſotitudines, nullum conce-
dere habitationis lo-um. Vnde reipſa quidem
multa loca necantipoaes, nec antœcos, nec perig-
cos habent. Veruntamen iſtud dotctrinæ huic non
olſtare potest, cum non ad homines incolas, ſed ad
borigontes locorum tam maritimorum, quam
terræ continentis referatur.
Si adhorizontem velſpharam reltam, obliquä,
& parallelam reſpiciamus- Hac, quæ diximus in
obliqua ſphara valent. In recta auutem ſphara an-
tœci nulli ſunt, p ericcgi kunt antipodes. Ve eràm qj⸗
quo ad primi motus phanomena, conueniunt vt
plurimum non cum antipodum, ſod oum priœco-
rum proprietatibus: nam propter ſpharæ rectitu-
dinem omnia quaæ periæcis communia ſunt, ipſi
inter ſe etiam communicant. Sed in paraltela
ſphaera Antœci ſiunt antipodes, periæci verò null
Junt. Ij verò vt plarimum retinent ant padum
Proprietatei.

X f EPI-=

0 LIB E R
SP117 0OA1 E6 S
A1 FS TY & Oιμ N OO MM TI .
L I B E R QVARTVS.

33

* Quid quarto libro huius Aſtronomicæ
Epitomes agitur?
BSOLVTA explicatione (quan-
tum quidem Epitomes ratio ferre
Vboterat) vſus ſphæræ Materialis, ſi-
“1ue phænomenan primi motus, quę

quidem ad priorem Aſtronomiæ partem, nem-

pe ad doctrinam Sphæricam, pertinet: Hoc
uarto libro vſus Theoriarum, quos in ſaluan-
dis phænomenis ſecundorum mobilium præ-
ſtant, demonſtrantur: hoc eſt, Libro hoc alte-
ra Aſtronomiæ pars, quæ ITHEORICA FPLA-
NTARVM vocatur, & ſecundorum mobilium
apparentiarum cauſas oſtendit, exponitur.

Quot ſunt Libri huius quarti partes?
Potest liber hie, ſine tota Doctrina Theorica
commodiſſimè diſtribui inpartes tres.

Quarum prima de motu longitudinis & lati-
eudinisſeèptem planetarum agit.

Secunda, paſſiones Planetarum, quæ comitan-
tzur orbium eorum hypotheſes, explicat.

Tertia, Oltaua ſpharæ motum tractat.
PRIMIA

,Urmpoi.
p

1114

†

RIII/1

(ilzinthn
M Mrmmm
uduunm mil
Muum
Hpuvnal un li⸗
,C tMN en
eguinguns ſte⸗
ſutheln⸗
um . Ger, n
Morte „ zu

unui ſn tenpmien

lene, G plln men
unn unlimnm n
n ſerularun niun

letuetnuu,

0
IHtodI
ünmikt

1 Mirlanann

GMunnikſenniene

tunt ne, nn
nlgllan enle

mgnl,
nbniiſen ee
a Fien ian

=

OlP
1n hleirr r
Wunnhiume ne

erae uIne l⸗l. 6. P
õ
EummennnNtN

4

torthins
Ayn u luttilel ,1
õ

ugigtuu,un
ulitnis ufn
,ruuinntleet
Püuimeint.

se.
lutn hud V

gonmniß
Nte Nuunmſuß ⸗
ee
u
miN!
aſmumun
4

X

QVv ARTVS8S. 331
P RIMA 4R5
L TIBKI & VA XTYYI.
Quid prima parte agitur?
Ssosenee Planetarum motus in longitudi-
nem &g latitudinem, vna cum als eorum acci⸗-
dentibus proponitur. Initium fit a tbheoria Solis,
inde venitur ad Lunam, post de Saturno, loue, &s
Marte, & tandem de Venere, & de Mercurio
dicitur.

Quot & quæ in quauis Theoria principaliter
ſunt ſpectanda?

Quatuor. 1. Quot, & quibus orbibus parti-
cularibus conſtet. 2. In quam partem mouean⸗
tur, quantaq; ſint tempora conuerſionum, & cer-
ca quaæ centra, & polos motus iſti ſint regulares.
3. Quorum punctorum, linearu velar-uum, ec.
cognitio peculiariter requiratur. 4. Qua ſit
motus latitudinis ratio.

O
THEORIASOL IS.

Quare initium fit à Theoria Solis?

7. Methodus wunn), guæ à facilioribus per-
ceptu initium fieri monet: hoc poſtulat. Est enim
Solis theoria inter omnes ſimpliciſſima, minusd,
intricata aut perplexa.
2 Non tam propter Solis praſtantem dignita-
tem & maieſtatem (cateris exiſtentibus paribus)
774

332 L T B E R

qua omnibus animantibus notiſſima eſt quàm pro-
pter reliquorum planetarü cum sole afſinitatem,
veletiam propter neceſſitatem, Solis Theoria præ-
mittitur. Ipſe enim motus eorum ſic gubernat.
hue motus eorum ſie à Sole dependent, talemq;
cum eo harmoniam colunt, vt niſi eius motus, me-
dius præſertim, vel mediatè vel immediaté, cogni-
zus ſit, ipſi inueſtigari nonpoſſint.
3. Reliquorum planetarum motus & conuer-
ſtiones annuis solis periodis numerantur.
4. Hlis authoritas Artificum aliorum, pra-
ſertim Ptolemai, accedit, qui & ipfi aà ole incepe-
ruant.
7.

7 Quot ſunt orbes in Theoria Solis?

Tres. Primò Eccentricus, qui corpus Solis de-

fert. Deinde duo Deferentes apogeum eccentrici,
gui

7411
ambunn lin

pummmumn

eruntol

Gceili
nih cſe lce

leteknten
lylſmn u n
Hiugulß Mnns
n AMitlein⸗
leenpmni n

1Mhte
gyrul tntien 4
eranonal⸗

6
,N

lunlpulefettan 1

erAt roclun
Uretrciudn. Tehunn
Emuudiüpenmunt
4 1
Irnunetphtdenn
IAIum, qulällmeal
Dhhuicmminotencune
iuttlorbi Hio er⸗
eenncn ſceninl
bleon.
H

Atnint mo nn

l

III.

8 Nforme „
ummtemelszihtn
tondia

S

₰°

anieinu e,
emnmgſ.
mntuannne,
Apniunne
ulenns Afnn d,,

I artet ure 6,. —
Nallti lle⸗

Wimadein tiidl

QYANRTVS. 333

gyzyi eccentricum intraſe continent, & totam ſpyhas
tam balis faciunt concentricam-

Quare Artifices ſtatuerunt orbem corpus Solis
deferentem eſſe Eccentricum?
Cauſeæ potiſſimam ſunt tres.
1. Eñt inaqualis Solis motus ſub ectiptica, ali-
bi tardior, alibi velocior.
2. Inæqualis corporis ſolaris diſtantia à terra,
quam prodit inæqualis eius apparens magnitudo
per exquiſitas olſeruationes (aëre ſen medio viſus
non diuerſimods affeltoaut infecto Jaliäs maior,
aliäs minor deprehenſa.
In ſchemate poſt pauculas paginas ſequen-
te, linea EAHK circulum ECKD Zodiacum
æqualiter diuidit. Teſtatur autem experien-
tia, Solem tardiùs pertranſire medietaté vnam,
citiùs alteram, ergo talem neceſſe eſt eſſe orbis
Solis poſitum, qui illi medietati maiorem ſui
partem, huic minorem concedat. Hoc autem
fieri poteſt ſi orbis FHG deferens corpus ſolis
fuerit eccentricus, ſic enim linea EA HK æqua-
liter quidem Zodiacum, inæqualiter orbem
Solis ſecat.
Ita etiam ſaluatur, quòd Solis diameter ap-
parens in F minor, in G maior apparet, propter
diſtantiam illic maiorem, hic propiorem, ſed
locis intermedijs iſta ſunt cum diſtantia pro-
portionalia.
3. Inæqualis magnitudo et duratio eclipfium lu-
narium, bole enim in alia atq, ala odiaci parte

334 L r B E k

exiſtente, Luna aliquando (etſi eius diſtantia tam
àterra, quàm ab echipticæ ſit eandem) diutius mo-

ratur in vmbra terra, aliquando citius emergit.
Ergo vmbra terræ aliqquando craſſiorſen amplior
e, aliquando verò tenuior ſeu anguſtior. Hæc

autem varietas vtiq; praſuponit Solis, cuius ob-

iectu terra vmbram in oppolitum extendit, in-
aqualemà terra diſtantiam. Sicut infra in Eclip-
ſium doctrina indicatur. Sed iſta per ecentricum
ſaluari poſſunt.
Quare duo alij orbes adduntur?
1. Vt bphæram Solis faciant munao concen-
tricam. .
2. Vrt explicent rationem motus Augium.

Anné tantummodò in hos orbes particulares
diuiditur ſphæra Solis:
EHypotheſes & inuenta veterum plures orbes
non habent. Verum plarimis obſeruationibus
animaduertit Copernicus, quod apogæa Solis in-
æualiter incedat, et eccentricitas mutetur. Vter-

g hoc phanomenon etiaſaluaretur, iuxta Coper-

nici demonſtrationes his orlibus additur Eccen-
trus eccentri, cuiusmodi in ſphæra Mercurijest.
* Orbis Eccentricus Solis quomodo & quali-
ter mouetur, & quanto tempore
periodicum motum ab-
ſoluit?
Orba Eecenericus Solsregulariter circaſuum
en⸗

,Uehuum
ei ſi
u nl hl
ulimni.
Pbrlnr Einrn-
V lol chel
unettfeme un
6unmns conrmnet 36,
Leinpetoco aunma
nCohenicnn iih
m mediom Bed n
urumennkilbſn
runli lalzi
1 Aentuent er d⸗
Idinr e a
mugeenlinn
D Nuaſieitzden nene
unzulter
Vr. Namu

umzwen inil

auniͤ, 4

ahen (Nin

4
7

1 4

1 llen, .

un, un / n
aun ſicleli,
ug ſn Dꝰũ 4
anſim ne
darun, Ntupfiahlt⸗
Arndeiire B

Getanntn

uidezidtunm

Nin dn iunn nninen,

RWNI.

umjummmn n

enuirttn

yir Mpiz ,tionte
hnun, ghit Nlun
guummuntetc- .
in eicelirntl nr
r. 1
8ortath ltur ln

Gumit milenm

. .
ceaiuutgnthiſt
. en tuptetti

0

ℳ . 4 ℳ

„„
,

=

—
V

QvVART V S.

1.

nuoſpacio, ſiue diebus 36 .. & horis 6 fere.
Huius orbis periodo deſoribitur & definitur
Annus Solaris.
Alphonſinæ & Prutenicæ tabulæ motum
eccentrici Solis ſub ecliptica circa ſuum cen-
trum numerant fermè pariter, videlicet diur-
num o. gr. 59. 8/. 19. .37 1. 24.. Inde perio-
dus annua continet 365. dies, 5. horas, 47.
156. 46“. niſi quod Alphonſinæ tabulæ in di-
urno motu quinq; ſcrupulis quintis deficiunt,
& inde in periodo annua 13. ſcrupulis tertijs
excedunt. Et tantus eſt annus Tropicus æqua-
lis iuxta Copernicum, ſupputatus ad æquino-
noctium medium. Sed motus Solis ſimplex
diurnus numeratus ſub ſphæra ſtellarum fixa-
rum eſt o. gr. 59. 8/. I1“. 22 ,16 .„ Vna perio-

dus autem habet dies 365. horas 6. 9. 39.0“.

Et hic annus appellatur ſydereus.
Poli huius orbis polos eclipticææqualter olbſer-
uant, nec eis annuunt neæ abnuunt. Ipſius pla-
num ergo Solis corpus (vel potins centrum) ſub
sclipticaperpetuo defert.
An orbis hic Solem non etiam circa mundi cen-
ttum æ&qualiter circumfert?
Non.

Nam motus æqualis circularisest, qui
guali tempore vel aquales arcus in circumferen-
tia, vel ales angulos ad centrü ægualitatis de-
ribit. Porrè itliusmodi motus tantummodo

ad

centrum ſecundum ſignorum ordinem'ds 2α
twmayæ) ſub ecliptica mouetur, & circuit ſemelan-

X

336 L I B E K
ad vnicum centrum, non circa piura regularis

eſſe potest. L

Figura mox ſequenti Sol in eccentrico ſuo

FHG, & circa centrum B, æqualis eſſe ponitur.
Ibi donec Sol deſcendit ex F in H, deſcribit ar-
cum eccentrici F H, & angulum FBH ad ſuum
centrum, ſed ad centrum mundi A, deſcribit
FAH, minorem angulo FB H, per 16. primi
Euclidis. Sic angulo motus æqualis HBG,
ſiue arcui HG tanquã minori congruit ad cen-
trum mundi angulus HAG maior. Angulis er-
oad centrum motus æqualis B, non æquan-
tur anguli ad A centrum mundi, quare motus
Solis circa centrum mundi inæqualis, alis tar-
dior, aliàs velocior apparet.
* Quomodo mouentur deferentes apogæum
& perigæum Solis?
Mouentur circa centrum Wandi, & polos ecli-
pticæ, ſeundum ſignorum ſeriem, virtute ocaue
ſpharæ (ſecundum Alohonſinorum doltrinam)
vnä cum ea periedum reſtituentes, annis 49000.
Hoc motupromouent apogaum eccentrici paula-
tim in conſequentes eclipticæ gradus.
Propter inexpelctabilem horum orbium tardi-
tatem, in quantitate periodica diſſentiunt Arti-
fices. Piolemaæus eot omnino immobites ſtatuit. Al-
phonſiniputarunt ess inaqualier, no aliter quàm

octauam ſphæramannis 419ooocrcuire, Copernie

cus autem plurium temporum obſeruationibus
adiun-

Eunn Unn

U 41
lmgant⸗
ainlek i
aiAe ſ
lur uvenriettent
alt, enlkeniil
vunmn l
hemintnen ni⸗
ornlnilſtn n⸗

,
Annmnei, Arint
Dineniohpürn

Unmctu ols nu
ngerronibus uwenn
ulunſenidiametet
amrun ec ninnut
UEencenontrarön
tccenniab uan
1,Abinmuimee
Ateneinmmnne
ndtene Klein,
mdimanimaille,
thoneleankunlnr

.
1

onncnlenenilan.

Eunlndkn .

bentunlnem

en
l r l⸗ en
MWuumneln.
ſn.

udſienn

nſdenngllen
l

nnter n
ne neren

encl
mmle Autlenn

lal lcei

eden

S

enAaplunlir

0
e‚˖ͤͤſti Wnct 4 Cehcnot
“
n WOE e n
lorI Prloen
4
N WW„

Kull e

Ae

1 .
1

Minrcld

Gue
6o orenmn ieſetnt enn
Cxiundain
ſeg
leendn NuG
ſeunnngn ea
Atmimntiinnu
un iunntn ln /
, e n
,vvvorenettettrte
rthlunen

net

V A, XTVS. 337
adintus demonſtrat orbes hos perzodiacieranfre
annis ioò. ‿Bgpptijs, ſed perſtellarum fixaris or-
bö, annis Aegpizjs 5oσd+*Iũfzeré. Alterum ait, quem
ipſe addit, eccentrü eccentri docet conuerti circa
Juum centrum, quod est parui circelli centrü con-
tra ſignoru ordinem, annis Aegyptijs 343 4. Huius
orbis motu demonſtrat apogæaum ſolis verum inæ-

qualiter Prorepere, & eccentricitaten mutari.
Dimeniio Sphæræ Solis.

Eccentricitas Solis maxima ex Copernici
demonſtrationibus inuenitur partium 2. 36.
7. qualium ſemidiameter eccentrici B F, eſt
6. partium, ſed minima eſt part. I. 55. 53. Sic
ex eiuſdem demonſtratis numeratur ſemidia-
meter eccentrici B F 1142. ſemidiametrorum
terræ, & A B in maxima eccentricitate 48. fe-
rè ſemid. terræ, in minima verò A B eſt 37. fer-
mè ſemid. terræ. Soligitur, cum eccentricitas
eccentrici maxima fuiſſet, abfuit à terra poſi-
tus in apogæo ſecundum lineam A F,. 1190. ſe-
mid. terræ(Ptolemæus illam diſtantiam puta-
uit eſſe 1210. ſemid: terræ) ſed in perigæo ab-
fuit ſecundum lineam A G 1094. ſemid. ter-
ræ. At in eccentricitate minima, qualis hodie
ferèeſt, Sol apogæus recedit à terra 1179. ſe-
mid. terræ, ſed perigæus non tantum appro-
pinquat quantum olim, eſt enim eius diſtan-
tia I1105. ſemid. terræ.
1II.

Quorum punctorum, linearum & arcuum cognitio
in theoria Solis requiritur? .
Cum propter orbem eccentricum motus & olis
T Ras

1
338 L IB E K C
fat inæqualis, & verus à medio differat: eius gra- lenmllr
tia conſiderandum est, quid ſit Apogaum & eri- benles .

4

ita emeus Iu
gaæum vel Auæ & oppoſitum augis, eornumq; mo- n ern
tus: quid Linea medi & veri motus Solis: quid darſic
och

Anomalia eius annua vel Argumentum quid 14
Medius & verus motus: quid Proſthaphæreſis vel cGalllnn cll

quatto. ullg

x* Quid eſt motus Apogæi vel Augis? tuumm Ateninu
Eſt arcus eclipticæ ab Arietis prin cipio ſq; ad lik ialeim:

lineam Augis.] Peurbachius & alij nominant, Au in luſcl

Augem in ſecunda ſignificatione- ulin
- 6Wommdmidol.
Gumlocuseishocte
1leme O ubu n

nle, nodeme Knol
Münescemontnnt.
Clleilfneimeii
icher enmmmms.
milſmne, nuern
nnendemr.
Hüllenncihmnd
Aunteint, Ed al
Anramn An
Anscenrum Hadr
Ralcenmumten
Vümmne onnium

1

Allline

1

lun

P ) .
entinied le
niſffih e
Sier ge
Phin agzuen
n
nu e
ngumn l
nnm i ſtgten

E
S. =

=

cinn

= =

dnn trinllen
Hubdtihnnnh,

lamclus ijmna
Glzingtunn.

7

4
1

—

QvVXAXMT V. 339
In ſchemate hoc punctum E principium
eſt, C locus Augis, ECarcus motum augis de-
terminat. Ptolemæus ſua ætate inuenit Au-
gem, ab initio Ynumerando. in j. gr. cum di-
midio II, quod hodie iuxta obſeruationes &
ex eis extructum calculum Copernici eſt fer⸗
mè in 9. gradu &5.
Tabularum Alphonſinarum Authores ni-
mis audacter (ſicut etiam alibi) à Ptolemæo
ſeceſſerunt, dum ipſius ſeculo apogæum Solis,
contra expreſſas eius obſeruationes, reponunt
in 13. gr. cum dimidio II. Sic juxta eorundem
calculum locus eius hodie eſſe debebat 1. gr.
cum deunce & quibus in hoc fidem haberi
non poſſe, modernæ & noſtræ & aliorum ob=
ſeruationes demonſtrant. Sed de his aliàs.
* Quld eſt linea medij motus Solis!
Est recta e centro mundi ad Eclifeicam ex-

zenſa, æquidiſtans ei, quæ ex centro eccentrici ad

Solis centrum ducitur.
Recta Al æquidiſtans rectæ B H. Hæc BH.
linea prior eſt phyſi, ſed Al prior eſt vſu. Illa
enim intra Sphæram Solis motum eius circa
æqualitatis centrum: Hæc autem extra eam in
Zodiaco & ad centrum terræ (quaſi circa id,

ceu commune omnium motuum centrum,

æqualiter incederet) motum eius æqualeni

metitur. In computatione igitur motus Solis,

huius AI lineæ locus in Zodiaco omnium pri⸗
L:. . . .
mo inquirendus occurrit.

Y 2 Es

*

340 L XI B K R.
Ex centro eccentrici.) Hæc altera linea ex
centro æqualitutis ducenda est. Verum in Solis
theoria &ualitatis & eccentrici centrum depre-
enduntur coniuncta eſſe, alterum ergo hic pro
aleero indifferenter ſumitur.
v„ Quid eſt linea veri motus Solis?
Est recta ex centro mundi per centrum Solis
ad eclipticam extenſa.
Recta A K tranſiens per centrum Solis.

* Quid eſt arcus medij vel veri motus
Solis?

Arcus medij motus est arcus eclipticé ab æqui-
noctis verno ſecundum ſignorum ſeriem, vſque
adlineam medij motus Sols. Sed arcus veri mo-
tus vſe, ad lineam veri motus numeratur.
Copernicus ſimplicem motum à prima
ſtella V. tanquam à principio immobilicom-
putat. Sed compoſitum à principio Y·
* Quid eſt Anomalia annua?
Eſt arcus eclipticæ ab apogei linea, ſocundum
ſignorum ſeriem vſi, ad lineam motus Solis.] Eſt
autem ea duplex: Media, quæ in linea medi mo-
tus terminatur, & Vera, qu& in linea veri motus

linitur. Appellatur Anomalia Solis annua, Ano-

malia eccentri. Alphonſini vocant Argumentum
Dolis.

Arcus CI Anomalia media eſt. AK autem

anomalia vera æ quata.

Quid

—

711
ickmtini⸗
gytrti, i 4
71,
gehua, ℳ.
auimaptin
7 .
Clemurckau
mudcentum anunc
1 grenlri,
lemo eecennicl U
guasolenuckcot
ecu ula dlt, lt
unmnn uun
gin munnu aut⸗

4.
n 1.
Emma aod⸗
wubie, ntenn⸗
u melu nr lctr⸗
mulmmelinimn,
mrui Cunan
uum mim in
n ſen nu li
7
ſh irlene ennne
iclſinun
Aßerufteſr ,,
Ulerurgeſtenenn
ln . 3 4.
tudine neite
ellnmiim
aa
. Mumaſeni
Vmeuleißiuii
Meine
ß nn

lur⸗

=

ncrner⸗

1

CNri) Ani,

4 r, n

ug emnmn⸗
1 „ 7 .
43 lenghl

0
nſinm,

lenininti
mpn
Nnulnemndl
1 4

.

Nmlenpetemmdl.
Amuteiidtaiwmn
oin
muilemualnitt
mun ſmmn ,nin i
fntuli Mnutnn
n ven utunin.
phen mmn imn
õ
Cunimncn
1 uunlit un
ugfiku ſenmn
. lnunniuli
uunnunde
Penfilumn
dlllorui

A

vaC 6
e.

n
urn4 ,

Q—VYAXNXTVS, 341
Qujd eſt proſthaphæreſis motus Solis?
Proſtaphereßi, ſeu &uatio motus Solis, est
arcus eclipticæ, qui inter lineam veri & med
motus eius intercipitur.]
In Schemate eſt arcus I K. Hic terminat an⸗
ulum ad centrum mundi K al, æqualem an-
gulo AHB. quem linea veri motus cum linea
ex centro eccentrici, ſiue ex centro æqualis
motus ad Solem ducta comprehendit.
Isarcus nullus est, Sole in apegao vel perigæs
conſtituto, propter linearum mede & veri motus
concurſum: maximus autem est in longitudine
media.]
Sole gitur ab apogæo dcſcendente verſus peri-
gaum, arcus hic, vt verum eius locum monſtret,
de motu medio proſthaphareſin tollit: In altera
autem medietate dum à perigeo aſcendit, tantun-

dem apponit. Cum imq, arcus hic ab apogao ad

longitudinem mediam ſq; ereſcat, & nde mi-
nuatur: ſit vt motus Solzs, qui in eccentrico ſuo
&uαais est, in terra ſiue mundi centro inaæaqualis
vpareat, ardiſſimus in apogao: paulatim velo-
cior quò vlterius deſcenderit: &gvaalis motui me-
dio in longitudine media: poòst vero velociſſimus
inperigæo. Idem oppoſito tuimen modo, obſeruat aà
Perigæo ad apogeum aſcendens.
Quid vocas longitudinem mediam?

Duplici modo vſurpatur. 1. Longitudo me-
dis appellatur punctum eccentrici, in quo pro-

ſtbaphe.

342 TI. I B B R
ſthapharefieius eſt omnium maxima. Einſmodi
duo ſunt in eccentrico.
In Sole determinatur per rectam ex centro
mundi ad angulos rectos ipſi lineæ apogæi
crectam, qnalts eſt in ſchemate A H K. De-
monſtrationem, quia prolixior eſt, omitten-
dam cenſemus. Eo autem loco inuenitur an-
gulus A HB,—, ſiue arcus I K æquatio in maxima

quidem eccentricitate Solis 2. gr. 23. 24“. ſed

.

in minimar. gr. 55. 417.
II. Longitudo media appellatur pundtum
eecentriei, in quo Sol vel alus Planeta mediam
babiet diſtantiam à mundi centrointer minimam
E& maximame
Longitudo enimgeneraluer vſurpatur prodi-
Kantia a terra, vt Bon gitudo longior, pro maxi-
ma diſtantia, quæ accidit in apogæo verſante Pla-
nem. Longitudo propier, pro minima diſtantia
inperigæo. Sic lengitudo media, pro ea quæ tan-
tundem ſuperat minimam, quantum a maxima
aperatur, hoc est, quææqualis est ſemidiametrs
eccentriti.
1TV.

* Quid de motu Solis ſecundum latitudi-
nem habes di cere?

Eccentriei Soliz planum ab eliptie plano, vt
ſa pra didtum, nunquam digreditar, ſod iſub ea So-
lem perpetuò incedere facit, adesò vt &liptica ic
Solaris nomen acceperit. Idcircò Solomnis motus
ſecun-

C 3
n iulnini,
,ℳ un/

uteiehlls fheotul

Nelab mun
g nauren 1 n
NNexmuNurmmrted
Maeta
lunnten nerini 5
m ing nuuim⸗
r inar alenun le
in minſe, ilinin
Mriln mu
fuun mni⸗ wiuan

QVART VS. 343

n, n ſlrcundum latitudinem expers est, quinpotins ad
i eius viam, tanquam ad metam immotam reliquo-
ert . . . .
R re⸗ i rum Planetarum & ſtetlarum omnium latitudi-
s e⸗ . . .
lbee nesſeu erxorbitationes ab eclptica examinantur.
THEORIALVN X.
ln en! ne

Cur Theoriæ Solis Theoria Lunæ ſubiungitur?

nlnun hnnunn 1. Methodi ratio hoo poſtaulat, Luna enim

uhli 1 ihagyia pauls maiorem in motu varietatem ha- 4
4. bet, attamen minus intricatatam, quàm apud cæ-
4 utl cye gylun uin teros Pilanetas.
uVN Au Hii 2. Luminari maximo Soli, deſeribenti dias 6
ABNNCONoANRerNn 65 annos, totumq; mundum regenti non inconue-
mnmienter luminare alterum, dier noliisq, particeps, .
nemlin iferu , ſpenſa ans menſes, & illuminans noctem, ſuccedit.
lamu byntun 2. Hloc idem omnes artikces olſeruant, meri-
8 dugen urllr 2 ergo etiam nos ipſos imitamur.
y, nnmu ⸗ Ammi

ulmiit ugur
ℳℳ Aalc 4

nulit ſeit

.

te⸗
Ple uin l
zuunl

ins n

SS

munt,
, A
lmi,

GA

. eſtel

I. I. B B R
1.
* Quot orbes habei Sphæra vel Theoria Lunæ?

Quinq. Vnus est Eccentricus, deferent Epi-
yelam ſiue eius centrum. Duo deferentes apo-
Caum & perigaum eccentrici. Quartus est Epi-
cypclus ferens corpus Lunaæ. Quintus orbes diltos
omnes ambiens, est concentricus, vocatur &uant
Lunæ, vel Deferens caput & caudam Draconis,
stem nominatur circutlus Nodorum.
Schemate præcedente A centrum mundi
eſt, B centrum eccentrici. C orbis (albus)
eccentricus, cuius media linea, in qua cen-
trum epicycli conſiſtit, ſingulariter in demon-
ſtrando motu Cobſeruatur. Orbes D & E (ni-
gri) deferunt apogæum & perigæum. F Epi-
cyclus corpus ) ſibi affixum habet. G extre-
mus orbis Æquans vocatur.

Quare eccentricum orbem ſtatuerunt Artifices
in Theoria Lunæ?

Orbis Lunæ deferens epieyclam eccentricus
ponitur, propterea quòd proſthaphæreßis epicyck
alibi maiores, alibi vero minores eſſe obſeruatæ
ſunt. Hoc autem per hypotheſin ecentrici ſalua-

ripotest, vtpote qui in apogæo ſuo facit epicyclam

pparere, maiorem &j in perigeo minorem; hoc
, facit vt epicpeli proſthaphaæreſes ibi propter
rciorem remotionem contrahantun: hio autem
Prpterprepinquitatem extendantur.
Quare

111
arilodektent
4 4
rtſi fu
rdain ſnir
iun in uſi
upek u uni
Uuumlir, dlu iht
um umn zo,
Glnlr iſna
tnihtiuine min
ruine uan

Ctopuefufirrlan
EAuuntem:)on

eteitus Lune te

2 Mernnend te
euenna: uen
nilyelenim r
uldimn.

aetisgüihnninn

H .
lulnnßning

uſe tlun gie
nuin ſumng
nnfmnil, e
utſſenanmg,
8 nlun tene
i iſ glin e,

Rlen ſchen
ſcennen n⸗

7

A
n guctlnen,

.

mnnudlirnm

olene CumnmII
Ntrmmid Ct Ne
Kenmg Ota)te
run KKien .
ldichmbie tan.
uſen

ur ahen kunn tddt
Theotulue
mr gikn ettennu
pſtgicte
nimimn ſillenul

euhen 4

,,,erAli,M
wl
ltann
EANN⅓

H.
eu uic

QyVAXMXTVS.
Quare duo deferentes additi ſunt?
Easdem ob cauſas, quas in Sole erpeſuimus.
Qux eſt cauſa hypotheſeos Epicycli?
Epicyelus ad nendus fuit, I. propter aliam in-
æualitatem motus, cui ſolus eccentricusſuſfce-
renon poteſt. Luna enim in iſdem eccentrici
locis alias tardior, alias velocior deprehenditur.
2. Sic etiam (caæteris paribus) luna àterra aliät
altior, aliaâs humilior obſeruatur, id quod tam in
apparente magnitudine corporis lunaris, quam in
eelphium duratione & quantitate conſpicitur.

345

Quid opus fuit Circulum Nodorum ſeu
Æquantem apponere?

1. Vrt latitudinis Lunæ varicxas per eum ſal-
uaretur. 2. vt centro eius velut æqualitatispun-
cto, motus eccentrici: qui circa ſaum centrum
irregularis deprehenditur, æquaretur. Endeeti-
am Aequans dicitur.
Cur cæteris orbibus cireumponitur?
Motuum demonſtrationi niluldetrahitur, ſue
extraſiue intra reliquos orbes Aequans ſit. Ve-
rum cum nodos ſeu terminos latitudinum ſpharæ
Lunæ circumferendo, neceſſario motu iſto totum
ſphare lunari ſiſtema variet: conſentaneum ma-

gis est, orbem iſtum cateros circundare, Liquidem

verißimilius eſt orbem inferiorem 4 Juperiori,
non autem ſuperiorem ab inferiori agitari poſſe.

1

Toteſt-

1

1
346 L I B E R
Poteſt né motus Lunæ per alios orbes de-
monſtrari? ,
Ptolemæus ex natura conformium orbium,
demonſtrat, loco dicti epicycli orbem alium
æccentricum vſurpari poſſe. Copernicus verò

totum hoc in melius commutans, 4. orbes po-

nit. Quorum primus eſt concentricus defe-
rens epicyclum, correſpondens (motu) vſita-
tarum hypotheſium eccentrico. Huicadiun-
git duos epicyclos, quorum alter (primus vel
maior) antiquarum hypotheſium epicyclo re-
ſpondens, in ſua circumferentia circumfert al-
terum (ſecundum vel minorem) epicyclum,
habentem corpus ) ſibi affixum. Hic ſecun⸗
dus epicyclus eaſdem anomalias reddit, quas
hypotheſium vſitatarum eccentricitas, & de-
ferentes apogæum præſtant. Atque hos duos
epicyclos Rheinholdus in Tabulis Prutenicis

in calculo motus Lunæ retinet. Hos itidem

circumdat Orbis Nodorum.
1II.

Quomodo & qualiter mouetur eecentricus Lu-=
næ, deferens epicyclum?

Eecentricus Lunæ mouetur ſecundum ſigno-
rum ſeriem æqualiter circa centrum eclipticæ ſeu
mundi, & circa polos aà polis ecliptica vtrinq;

quinq; graldibus diſtantes. Conuertitur ſemel ſpa-
cio menſtruo. Hoc motu circumfert centrum epi-

Geli «qualiter per Z odiacum,
. Motus

ummck Hl
ſeguinttere

istont
6 nonelun:

5 imutuniu ml

huepheltanmm
arernyricrntmun

mnn , 5iſienentn

n npnimn uem
D alunntu
n eorun 4ll,

kenineimetamehn⸗
li ſyenne zne in/

uirorti n um

iſultu Lui,
14

Hüſchenate rle

ecemmdunlun

ununndicenmum
Snrulls einctei
Ent Lodicl, un
ahlenpalecolk
Aklemnintigtec
Ennmr ilenn
Ulunmmmotn

3
.1 u

ler lelnine,

1 1 1
mlnriit
en
—
inla tkaln
AeCentian
euammm “M
Dm men 6
Nanthn Wnonce
Amece cccentnco. ue Un
n, unmi ſnn
unſi nn gnhn
haki Anutctomer,
niämunmnt ſntn
) Nbidnn Krin
ten mnliurll, r
thurtuneaenm, et⸗
Enn etn iruce

varnſtutnei Fetick

VlIuue kun Hü dn.

Monn
1

chunninuminlr
1 mattn
66
luumunt miin⸗
levt nelſe .
/M nuf

N lern

QVARTV Ss. 347
Motus diurnus Eccentrici vel centri epi-
cycli ſub Zodiaco eſt 1ʒ. gr. 1035.1 7 .2 2,.
Hinc vna periodus habet 27. dies 7. hor. 43:.
v. 8, Et tantus est WMenſi, periodicus.

Qnid conſequitur hanc Eccentrici
anomaliam?

Cum olſeruationibus crebris animaduerie-
rint Artifices epicycligentrum, ſeu Eccentricum
orbem circa mundi centrum «Haliter connuer-
ti: Sequitur 1I. Eiuſdem eccentrici motum tam
circa ſuum proprium centrum, quam circa
quoduis aliud punctum inaqualem eſſe. Oppeſi-
tum enim eorum accidit, quæ de Sole dixi-
mus.
2. Eezcentrici motus multò velocior est centro
epicyeli in ſu periore parte prope apogeum ince-
dente, tardior circa perigeum, Maior enim eius

portio illic æalibus Zodiaci arcubus competit

quàm hig.
Hæc ex ſchemate præcedente in theoria
Solis (pag. 338.) patent. Referat enim circu-
lus FH G eccentricum Lunæ & c. Quoniam
ergo circa A mundi centrum motus eius regu-
aris ſfit, inæqualis erit circa B. Item quoniam
medietates Zodiaci, quas dirimit recta EA
HK, æquali tempore conficiuntur, ſuperiori
autem medietati maior eccentrici portio con-
gruit, & minor inferiori: facilè patet, quòd
epicycli centrum motum intendat ſupernè, &

inferne iteruna remittat.
* Qnomo⸗ .

