QNYARTVS. 463
Die appationis vltima nominatur, Nouiſſimas
E&s die anparitionis prima, dicitur Luna Prima-
Veteres numeraſſe creduntur menſes ſuosab hac
luna prima ad nouiſſimam, omiſſa luna lente.
3. Tertia gaαs, Luna quadrante cireul ddols
diſtans, lucet dimidiato orbe, dicitur Dimidiata,
Dimidia, Diuidua, Medilunia, Secta bifariam⸗
Aπιτιοα⁰ Aia&τ&0οα. nelrogs &. Hac figara aApe=
paret ereſeens quidem die: ſeneſcens aut die 22.
Tempus illud eſt ovνοaοαος,.:ÿYnadraturaprior
creſcentis quidem, Das erſte Viertel. Sed decre-

ſcentis. Quadraturapoſterior, Das letzt Viertel.

4. Quarta oα„s. Post quadraturam priorem
ſq, ad oppoſitionem: vel ab oppotitione ad qua-
draturam alteram, luna fit tumida vel gibboſas
dimidio orbe maior, àuglnvgs &. Hac figura ful-
getà quadratura per trigonum ad oppohfitionem-
& post oppohitionem per trigonum ad alteram
quadraturam,aà die iad 1y. et post diem i. ad 22.
J. Quinta αns. Lunainuata in orbem ple-
na lacens, aà Sole toto cœlo diſtans, eidenz oppoſßta,
vocatur Oppoſfita, Plena, Pernox, IIσιXου
IIXnαννυ , Aανιει. Hanc odaa adipiſei-
tur die 1y. post nouiluninum. Ibi tum inipit de⸗=

Jereſcere & ſeneſèere, vel deficere.

Hoc tempus nuncupatur Pleniluniam, Oopo-

Mio luminarium, Der Volmon / Volſchein / Ge⸗

genſchein / der Bruch.
Quo⸗

X

L IBER
Quomodo dignoſcitur Luna creſcens
W à deitreſcente:
PEx diäctis patet Lunam niſi pleno orle Eubgeat,
oram illuminataum ſemper Solt, tanqquam luminis
Jui datori, obtentam habere, gibbum autem ſon
cauam partem ab ipſo auertere. Quare &reſcen-

464

tur: decreſoentis ad ecaſum. Hinc vutgus ani-
maduertit, eum I'un& poſivum, quo cauitas cor-
nuum veltumor gibbi ſiniſtra mann omprehen-
dipoſſe exiſtimatur, ereſcentis luna argumentum
elje, ſed decreſcenti, ü dextra manu.
Ita Luna veſtertina creſceit. Matutina auten
decreſcit.
11.
v Quando Planetæ dicuntur Orientales aut
Occidentales?

voisdicuntur Planetaæ, quando mand ante Solis or-
zum oriuntur.
Occidentales,; E'eſpertini, Booοαιαανοιüορ HL.-
cuntur Planeta,quando veſperi post Solis occa-
Jum occidunt.]
Hoc eſt, Orientala Planetæ ſunt, qui eo mos
mento, quo sol manè oritur, ian: nunlapra hori-
Tontem exiſtunt. Vel qui de nocte, Solz inffa hori-

Orientate, Matutini, Boοel Ho. „cαρuu

Tontem latente oriuntur. Velqui intra gra Hum

Solt, eigq, diametro oppofuun contraſßgnorum
ſeriem verſantur.
Occi-

Gin

ilaulſin ſu

1, 7 2 4 7
vrR/7 , .

7
ℳM M

eiſnhuhi

ulerolin
tis lunæ cornua vel gibébus ad orientem extendun-

Nunepbertit
1 unhhbatun
ſopenort 4amna⸗

reſuunemi

n nrt uneu menai⸗
An ſeltnninend
holenuelr
uRencmumenu

Ipreptjolneteuimtr

mmma, ontinun n
blemmirm r
ſeulnmmdtneh
Male matat men

.
creſetd nlen,i
e⸗ 4 / 4 .
ueſt egdecelende⸗

N

i

hätnn
dinlten

ale

er ſ

tanlayey

vur ent
grmn ſitnin
nsſonnenirlnn

Arezien

IEEN
eritentit

Maur unggi 1

otu,ili altl ⸗

eucnddt en d

Nle

QvVAXTVS. 46 5
Oeccidentales ſunt, qui eo momento, quo ol ve-
Geri occidit, iam tum ſupra horizontem moran-
tur. Vel qui interdin, ſole ſupra boridontem ma-
nente, oriuntur. V'el quorum locus verus eſt ntra
Solias, eig, oppohßtam gradum, ſecundam ſgnorum
ſoriem numerando.
. *Quando hoc eis accidit?
TTe ſuperiores a coniunttione -um Sole, uſ-
que ad oppoſitionem, hoc est, dum in epicyclorum
Juorum medietatibus orientalabus al apogao ad
perigaum deſcendunt, orientale ſunt. In altera
Jſunt occidentales. Mã
Venus & Mercurius orientale eſſz ſolent, ur-
rentesper epicycli medietatem occidentalem, hoc
est, àperigeo, circaquod in medio retrograda-
tionis oli coniunguntur, vſque ad apogæum eius,
circa quod in medio diræclionis Soli iterum copu-

lantur. In altera medietaté orientali, ipſi occi⸗=
.

dentale ſient. . M
Luna creſcens aà nouilunlo ad plenilaninn ob-
cidentalis eſt. Sed decreſcens vel ſeneſoens ſit ori-
entalis.

Quomodo appellantur Blanetæ, quando
Soli opponuntur?

Planeta Soli oppohitus nominatur àο vvxz &
vel &ροαα X, Pernow. Quia in termino nobtlis
lue in eius Principio oritur, & in fine ocidit, at-
9ue ſicſupra horizontem pernoctat.
Quid præterea ad huius Paſſionis ſpeciem pertinet?
Ad hunc locum propriſſime pertinet dinerſa
6 Veneris

466 . L I B E R

Veneris appellatio. Eſt autem Venerisſtella non
modo, ſicut & Moercurius, Sols ioσν& gu=
desu &,αναοναεſſedettam olis Lunag, ämula.
lpſa enim omnes ſKellas magnitaudine & venuſta
olaritate (ideoque V'enus dicta; Cicero tamen,
lib. 2. de Nat. Deorum, vult⸗ quod ex ea potius
Venuſtas, quàm Venus à venuſtate dicatur Iape-
rans, ſola radiorum ſuorum præfulgidoſplendore
vmi'ram reddit; Ea manée öolem pracedens, di-
em t alter Sol maturat: contra ab accaſureful-
gens lucem prorogat, Lunæ vice perfungens. Plin.
lib. 2. cap. 8.
Hanc ob cauſam Venus ab imperita & rudi
plebe iam dudum obſeruari, & pro diuerſitate
temporum apparitionum diuerſanomina ſibi vin-
dicare cœpit. Hinc ſi matutina vel orientalis ſit,
dicitur *ανh”αd &α σαιιπ. Lucifer,
Der Morgenftern / der Tagſtern. Sed Væſpertina
nominatur *wα⅜ο, Veſper, Veſperngo, der
Abendſtern / Nachtſtern.

771J. —
v7 Quas Ortuum & Ocea ſuum viciſſitudines obeunt ſex
Planetæ ad Solem collati?

Planetæ ad Solem collati -undtas Ortus & Oe-
caſus Poëtici ſpecie obſernare ſolent, attamen
non indifferenter vniuerſißingulas. Venus enim
& Mercurius propter breuiores à Sole digreſſio-
nesacronyeè non oriuntur, nec occidunt coſmicé.
Sic ſuperiores tre non faciunt occaſus matutinos
beliacos,

(791
Gonrkiinif,
uklutaa ,1
. m
N CCeluen⸗

6 1
umrtanel il ntet
4 l,

Edld

Cilisgirilt Nhcicn

e. 72 . 6 ²” „9 1.

In MNr NA4
„10

onelhen

1lente

Metgrem e ere

, e. raſihen

e
ge haten

un
ien e⸗
. gd
l delln,
haalllu, Na,
an Auung

enm
GNA. CNlntitr

S. en
„* AtE
a
7

4 einn . 6

,GPere!

riſi,

en! ℳN ntA

. 4

unntunn.

ℳ
fan

7 A Tr V8.: 467
beliacot, neo heliacos veſpertinos ortus., Luna item
àveſpertino heliaco occaſu, & à matutinoheliaco
ortu immunis est, quemadmodum parte ſecun-
da libri tertij diximus.
Aſtronomi tamen hoc praæſenti loco wasts in
znarenilus, quaäm veris ortilus & occaſibus
anznandis laborareſolent.

Quid ijs, quæ illo loco dicta ſunt, adijcien-
dum cenſes?

Hic de diſſimilitudine apparitionum Egoccul-

tationum non modo diuerſorum planetarum ad

Jeinuicem, ſed & ſingularum ad ſeipſos, dicen-
dum eſt, eiusq; rer gausſa exponendæ.

*Quomod ergo ortus & occaâſus planetarum
apparentes ſe habent?

TPlanetarum al,/ poſt coniunctionem em Sols
citinsheliacé exoriuntur, ali, vero tardius. Item
planetarum quilibet alias ntra breuius ſpacium
Jeſe profert, alias intra maius latet.
* Quxæ ſunt huius rei cauſæ?
* 1. Cauſa, est tardior vel velacior remolio
planetaa aà Sole, S⸗ ue Soliss à planeta. V etocior enim
ſe paratio citins facit planetam extra rauios exi-
re, quàm ſeynior.]
Hanc ob atsſane intertres ſuperiores citinsſe pa-
ratur aturnus, quam upiter,? hic auteèm catids,
guaäm Mars, ſiquidé Saturnus Sols motu diurno
verotanktammodo . vel aſèrupulis, inſequiturs
Gg 2 upiter

L I B E R

468
upiter autem 13. vel 14. Mars veròqs. veleti-
am 46. ſcer. ſi ſeilicet fuerint in abogais epicyelo-
rum, quod ſieri neceſſe eſt in coniunctionibus cum
Sole. Ita vnus idemq; horum erium planetarum in
eccentrici perigao exiſtens tardius a Sole relin-
quitur, quam in apogæo, motus enim eus proprius
verus illie velocior, hio tardior est-. Vt, Martis
diurnus motus verus in eccentrici & eicyela apo-
Lao, eſt 35. ſor. ſed in perigao ecentrici & apogao
epicyeli est 46. ſerup.
Sedinferiores dao V'enus & Mercurius, dum
retrogrediuntur, propter motus ſas à Sole in op-
poſitas partes nitentes, Citins ab' ipſo recedunt, tar-
dius autem ſi directiſint. Quod pſam tamen ma-
turins kitin Mercurio circa puncla proximi ac-
ceſſus, quàm alibi. Idem enin Mercurius Sol
coniunltus poteſt motu diurno procedereigr. 14.
ſer. vel retrocedere i gr. 1 ſer. Sed in apogeo o
coniunctus non procedit vlira.gr. 45: nec retro-
cedit vlera ogr; ſor. Venns autem direlcta ci-
tint emergit in eccentriciperigao, retrograda ve-
rò citis in apogeo. Nam in apogao coniunctas oli
& directapoteſt motu diurno conficere igr. I5 ſe.
retrograda autem o. gr. 3 ſer. Atin perigaoſoli
coniuncta & directa permeat vna die . gr.i6 ſer.
retrograda verò ogr. 26 ſor.

Duna velox citins ſe oſtendit, quàm ſi tarda ſit.

* 2. Cauſa, eſt Latitudo planetarum diuer-
ſa, Planeta enim peſt coniunétionem boreuss
. 1
wults

1

7411

c nroe
ußmui
M⸗

v,Nau
54 **²

.
yur ſaln, MN/
. 7 4 ℳ

Oα
vlle cene ummn
M “

( Gſienn

.
lariaſtu
Ae Nelieummntma
5eniiniiu, nun
enaiN, Mem
laſelineennilitt
nunſni nemnu⸗
Heumendin an
leyſte almutrapuen
naindtl a Bð
aumnntenahe min

KFln

Arlrtit hanner
digtig!
ktulng
Wl

tnenin⸗
Nglmning ara

1
Nt,, 1ML.
fenue

ella NMe mtni
4 1
tefe Wengt unheuen
Auchuſmnn ege
AAN

nun, Nnnlitgnn
1 S
glumue 6 maß
N. eim l 7 N
mutnetcentinchee

, 85, e bub,
rwenis
lj , „
u, in,
. uus

QyYVARTVSs. 469
muliò citius prodit in conſpectum, 7namh. ſiauſtri-
nus ſit.] .
otella enim halens latindinem boream, aſcen-
dit cum pracedente gradu, deſcendit cum gradu
ſequente locum ſuum, ſicut ex doctrina aſcenſio-
num colligi Petczf. Contrarium ci ſtella au-
Eiskor.
* 3. Cauſa, & quidem potiſſima, eſt Zodiaci
obliqua aſeenſio & deſoenho, quam etiam 4. cau-
Ja, videlicet Obliquitas horizontis lede
variat. Stella enim oritura mané, ſi ſit in ſi his
recte aſcendentibus, breuiori internallo , longint
elongatur à Sole, veleminet muliò altins ſupra
borideontem, quaàm in ſi Enis obliqus aſcendenti-
bus. Ita ſtella veſperi mulio citins heliace oritur,
Kfuerit inhignis longarum deſcenſionum, quàm ſi
contra. Hac tamen aliter atque aliter ſe babene
pro diuerhitate altitudinis polaris.
æ autem hic de apparitionibus planetarum,
Rue matutinis ſiue veſpertinis, ſequentibus con-
ndtionem cum Sole, diéta ſunt, eadem de occul-
tationibus eorundem anie coniunctionem ſe ſimi-

lbiterhabent.

Ad quid conducit harum cauſarum in-
dagatio?
Hæ cauſa mulias apparentias admirabiles,
quasrationem ignorates paradoxis annumerant,
Jaluare & explicare po Munt. PEiuſmodiſunt, quòd
Tresſuperiores, racee Mars ante decubi-
Gg 3 tum

470 L I B E R

tum veſpertinum, interdum propter velocitatem
motus perſignamagis magisq; relté deſcendentia,
Videtur a Solis motu celeriori adeo non præoccu-
pari, vt ab eo longius diſcedere putetur. Contra,
manè detelctusa Sole, propter celeritatem, nec
non ereſeentem latitudinem auſtrinam, in ſignis
oblique aſcendentibus cenſeripoteſt, rurſus radijs
immiſceri & abſcondi velle. Id quod etiam anno
197. renera fabl em est. Nam circa finem
Decembris antecedentis ex radifs ſolaribus egreſ-
IJus apparere &† o/it, ſed deinde mox iterum oc-
ultatus, ante Waim ditti anni, viſas amplius
nonfuit. Zta Martem per integrum annum in
cloοννααuiſſe onſpeclum Hiſtoricimemo-
ria prodiderunt.
V'enus ſape plarimo tempore ſub radiss tegitur.
auſtrina ſcilicet, & in ſignis olliqus aſe endentibus
vel deſcendkntibus., Contra, ſiborea ſit, interdum
vixbiduo latet abſcondita, praſertim cirga me-
dietatem piſcium à veſpertino occaſu ad ortum
matutinum. Quin & quando cum Sole undem
gradum occupat, eæmm conſpici interdam peſſeim-

poſſibile non &st. Limes enim occultationis & ab-

paritionis eius, eſt gr. y. ſicut libr. 3. pag.246. &
247. diximus, ſed rſa latitudinisſus motu poteſt
6 gr.22 ſer. vel, inarta Alphonfitabulas 7. grad.
32 ſer, ab ecliptica recedere. Huic phanomeno ex-
Perientia obſeruationumaſtipulatur.
Nlercurins rarins in conſpeltum prodit. Nam
. n ol

4 „1 *&
8 I. NerANE!
lad imias

l ſt

„7

/
Minͤn/
.
alenperet,N.
5

.

AS

loeeg /,

1 Mmm Meenjnmn

t operegu,AR

SfIdyn mteraE/A

uaAN2AYdeR)

vunfe.

ntögoban em el

4
Eunanmerleun
Peark. 4
untae kyimne eett

7, Dropteret ga
W lenmmn om

anqnem nr
—7

4

7
, u anergretey
N 1 1
gnut,

5 ½
1

Re n e
ſalee en

dle gs
unter ehrien
latud RD
Ctutnen gaſen
enng er
nuleſſenete et
Uern „ . ,1
uumnel, lutnn

metegenter alſkſeliee⸗

1 (e. ⸗A er
„, 1/1 7
ve Me⸗
/. .

er uezen

„ 4 7 .

V/

evſiz,

. ,gq ,3
PeluPA.
nenna,

1 ¹ 4

QVARꝑTVS. 471
non rarò, praſertim ſi matutinus in Tauro, vel
veſpertinus in Scorpione ſit, contingit, vt digreſ-
ſton er etus à Sole, qguibus U plarimnum magis au-
ſtralzs, quam borealiz est, tanta non ſint, vteum
exradis eripere poſſint.
In primis Luna deficiens & renaſcens iuxta
bhas enumeratas cauſas promouet velſuſpendit
emerſionesſuas, Interdum eninz eodem die vetus
& noua apparet. & tum én „ via Noniſſima &
Prima vocatur, ſiſoilicet concurrrentes hæ cauſæ
omnes fecerint eam velocem curſu, & boream, in
ſignis longarum aeſcenſionum-. anto autem
pauciores con grediuntur, tanto tardius, nimirum
paſt ſynodum interdum ſecundo, interdum tertio,
nonnunquam quarto demum die ſeſe onſpicien-
dam monſtrat.

QVARTITVM CGENVS
* A S S IO N V M.
Cniuſmodi Pa ſſiones conſequuntur motus Planeta-
rum ad globum Terræ collatos?
Quanquam omnes cœleſtium orbium conuer-
ſiones tota hac Epitome expohtæ, huius loci eſſe
poſſe videantur, propterea quod ad Terram cen
totius vniuerh centrum commune regalentur,
velquia ex ea, tanquam noſtro domicilio omnes
Kellarum motus à nobis olbſeruentur atque com-
putentur: Quia tamen praæter Mtas ipſa Terre-
ni sorporis magnitudo aliquibus affectionit us
Cg Plane-

472 LIHBEKER
Planetas aliquos ſabijcit, vel ab eis propter ipſo
rum magnitudinem ſubijcitur: Nos inpræſentia
eas ipſas, Paſſiones dicendas, & hoc loco exami-
naundas ſtatuimus.
Hocpaſſionum genus, quo planetarum motus cum
ipſo Terræ corpore conferuntur, anne ad

omnes planetas referendum
eſt?

Non, ſed ad eos tantum »ad quorum ſpharam
Terra magnitudinem ſenſibilem habet. Ex gquo

patet, paſſiones has principauter, tantum ad sLu-

nam pertinere, quia ad cæteros planetas magni-
tado terræ aut aſtimanda non eſt, aut aſtimari
Jenſibeliter non poteſt.
Ethautem affectiones hæproprie tantum lana-
res ſint: Eis tamen etiam alz planetæ, maxime
verò Sol, inuoluuntur.
*Quæ ſunt iſtæ paſſiones, qui bus Terra Lunam, vel
Luna Terram afficit?
Sunt potiſſimum hatres. 1. Terræ magnitu-
do non permittit verum Lunæ locum eundem
Jſemper eſſe cum apparente, hoc eſft, Terra eſt
cauſa parallaxeos. 2. Terra lumen Solis inter-
dum lanæ intercipit, facitq; eam lumine deßicere.
3. Lunaſua apparente magnitudine ſtellas, nec
non interdum Solis radios Terræ adimit, lepſa-

ri eum faciens. Hinc ergo omne Eelipfium doctri-

a dependet.

I.“Quid

Enn

ein
letbelunn
iet, llemms
Ammtunt

ſem er
uryr felan1
clu / .

umml
apwmmitllntun

Mdn

uren, AEi m
Gufrniprſtenniin
anun al Mum l
nun.

talalun

Prtucnelvettd,e

NA, mter e Fe

lereeptu.

7 „*
znen. n
IVyNctur la Rt/
. 6

ruuCiNnuunment
unl ie, Nuniane

entaln A

Rn Am . .
aen en

Ghlaig
e ade
lltenn⸗ Mar
inali,

Amleinia
at euiß , Mnl ur

naln Imuntr

tem Lr n eupten
1nnntke Tont
1 Imilna dlr
nnn iuizuin .

ieſus

Mrett ENRNN
cetE
NW⁰

imimu

1
EE
S

QVAKRTVS.
1.

*F Quid eſt locus Lunæ, alteriuſũe ſtellæ Verus, &
quid Apparens?

Locus verus, eèt punbtum vltimi cœli, quod
determinatur per rectam ex mundi vel Terræ
centro, per centrum Lunæ alteriusue ſyderis i-
que ad extremum cœlum extenſam.
Locus apparens autem vel viſibilis per rectam
ex viſu noſtro in ſuperficie terræ babitantium per
Syderis centrum ad vltimum colum extenſam,
determinatur.

473

* Quid eſt Parallaxis?

Eſt arcus circuli verticalis per ſtellam aliquam
datam duttus, inter verum & apparentem la-
cum interceptus.
Nominatur acgs NRadbis, euariatio, permuta-
tio. Copernicus Commutationem vocat. Ali; Ab-
errationem viſus, Diuerſitatem affeltus.

„₰

S Figura hac A
centrum mundi
vel terræ eſt, A B
terræ ſemidia-
meter, C corpus
Lunæ. Rectaer-
go ACD mon-
ſtrat in cœlo vl-
G timo locum ve-
rum in D, & re-
g 5 cta B

474 L I B E R
cta BCE monſtrat in Elocum viſum, cuiuſmo-
di ex ſuperficie terræ B apparet. Sit autem ver-
ticalis circuli quadrans FG inter Zenith F, &

horizontem A G, tranſiens per locum lunę ve-
rum D, & viſibilern E. Arcus ergo D E e

rallaxis, qua oculus in B, viſu ſuo aberfata à loco

vero D.
An non verus & apparens locus ſtellarum hactenus pro
iiſdem ſunt habiti?
Ia. Feri enim motus, quibus opponuniur me-
dij in planetis Japerioribus non diſerepant ab ap-
parentibus. Quin & in ota Aſtronomia motus &
apparentia, Sen phanomena, quaæ vera dicuntur,
ſemper & vbique eam apparentibus, ſeu viſibili-
bus conuenint, cutuſmodihunt veri & apparen-
tes motus ſtellarum, Solis: vera & apparens ma-
gnitudo diei naturalis, anni tropici, & c. Sola ta-

men commutatioſeu parallaxis lunæ, cum js, quæ

inde dependent, excipitur, idg;, bpropterterreni
globi magmendinen ad Lunaæ ſpharam. 2 his
enim difforentia inter veritatem ad munai cen-
trum commune, & apparentiam ad veſam com-
paratam, nægligi non poteſt.
Quæ ergo ſtellæ parallaxin habent?
Luna facitparallaxin olbſeruationibus depre-
henſibilem, cunme enim terris valde ſit propinqua,
angulus lmearum veri & viſibiliz motus notabi-
lis est.
Venus & Mercurius parallaxin hand dulis
pariunt,

un agi n

mar iluſynm
1
Aluenz n . f
. vento hunlir

1
Mem, All dl⸗
waamiape

eH ſiiskehuber

in, rt ne NEHeE
nA 7/ ℳℳ

eoareltian 4a.

11ternh, inett u:

uitf win enin detern

lat ſreſtſ. leng r4
Mrer.

u: ten⸗
Hampun tan

ſ

len wen D

gitur.

Q ARTVS.

475

pariunt, ſed de ea propter exiguam quantitatem

Aſtronomi non ſunt ſoliciti.
Solautem vel nullam, vel non tantam babet pa-
rallaxin, quæ ex peculiaribus obſeruationibus in-
notæſeat, ſod ea demum ex diſtantiaprinsaliunde
cognita, nimirum velex js quæ parallaxin lana
comitantur, vel ex ipfis ſolaribus eclipſibus colli-

Porrò morbibus ſuperiorib. nilul minnt, quam
parallaxeon harum a terrena quantitateprode-
untium, mentib loc-um habet.
De Meteoris, quæ infra Lunam exiſtentia
maiores parallaxes habent, quam Luna, hic nobis
dicendum non est.
* Quomodo locus viſus ſe habet ad verum?
,. Luna in Zenuh eiſtente id quod ei in
Zona torrida contingit) vißbilis & verus locus
goincidunt.
In ſchemate ſi ſit in F. A F & B F fiunt vna
lines.
2 Lund à Lenith remotd locus verus & appa-
rens diſferunt, rectæ enim determ: nanter motum
verum & apparenten ſe mutus incidunt. Porro
angulas ſoctonis maximus fit in borigonte.
3. Locus verus & apparens Lunæſunt in eo-
dem verticalt.
4. Locus apparens ſemper e&t humilior vero.
Segmenta enim linearum in centro lana ſe ſocan-
zium vlira ſoctionem permutant poſitum.
J. Luna:

476 L IB E R

J. Luna, quo fuerit remotior à terra, es mino=
rem procreat parallaxin, maiorem autem qushu-
milior fuerit.
Eodem modo reliquæ ſtellæ, qua quidem paral-
laxin habere poſſunt, quanquam olſeruatu indi-

gnam, ſe habent. L

Ptolemæus in vſitatis hypotheſibus com-
putat parallaxin Lunæ nouæ & plenæ maxi-
mam in apogæo epicycli ?3.34 .in perigæo au-
tem 6. 17. ſic lunæ diuiduæ parallaxin maxi-
mam numerat in apogæo epicycli 1. gr. 19. ſcr.
in perigæo I. grad. 44. ſcrup. Copernicus hæc
etiam in ſuis hypotheſibus corrigens, inuenit
parallaxin lunæ nouæ & plenæ maximam in
in apogæo epicycli 52 56“.i perigæo eiuſdem
62. 54.. ſed diuiduæ lunæ maximam in epicy-
cli apogæo computat 5. 43“. in perigæo 66.
21“. Solis parallaxin in apogæo maximam nu-
merat 2. 55. in perigæo 3.7.
*Eſt ne aliqua parallazeon diſtinctio?

Pro diuerſitate circulorum ſphæræ, diſoretæ
etiam fiunt parallaxes, i enim ad verticalem
circulum, in quo propter terræ magnitudinem
parallaxetſulſiſtunt, reſpiciamus: Simplices ſunt.
Sed ſi ad Zodiacum, planetarum viam, referan-
tur: parallaxes ſunt duptlices, aliæ ſunt ſecundum
longitudinem, aliæ ſocundum latitudinem, umn
Eiw &, αα snXαατι, Vnde ille de quibus ha-
btenus

90

ommlltn
lm n

Alocorenokant
gols Keklee .

(ietiiel xau
„.

xeuenekimerm Ad
Mundelterm lapun.
tl mir unn nan 4
mmn Ae

Urart.

„
HlIendem MN seollt.

1
11

Mennmg i
Annunn

4.
be

4 eln 7
7 4 e

gze,

utmdlm ul,/
4 Venn Ann

mt Nrh
uie mn N L

,G1, edrtd
. smudn
, .
,,
„,

D
unln .

ele

arlanunltui
,

en

Ml

A
—
—

QyVARTVS. —77
Renus diximus, in verticali parallaxes nominan-
tur unkönHW[ιτο.
* Quid eſt parallaxis ſecandum longitudinem?
Eſt arcus eclipticæ, interceptus inter duos cir-
culos ad eam reltos (Ziue perpolos eius tranſeun-
tes) quorum alter per verum, alter per apparen-
tem ſtellæ lo-um ducitur.
Figura præce dente H I ecliptica eſt, arcus
DK ex loco vero ſecat eclipticam in Kad re-
ctos, ergo (per 13. lib. . Theod. de ſphæra) eti-
am per polos. Sic E L, ex loco E viſibili, ar-
cus ductus, ſecat eandem eclipticam in L. ad
rectos. Quare K L arcus, eſt diuerſitas aſpe-
ctus ſecundum longitudinem.
Quid eſt diuer ſitas aſpectus ſecundum
latitudinem?
Eſtarcus circuli maximi ad eclipticam relti,
perloc-um vel verum vel apparentem ducti, in-
terceptus inter binos parallelos eclipticæ, quo-

rum alter per verum, alter per apparentem lo-

cum tranſit.
Figura eadem, M N parallelus eclipticæ eſt,
uctus per locum verum D, ſecans EL arcum
in O. P Qverèò parallelus tranſit per E appa-
rentem locum, & diuiditur à K D continuato,
in R. Arcus ergo D R, vel arcus O Eparallaxis
latitudinis eſt. .
Binæ itaque iſte parallaxes conformant pa-

rellalogrammum DOER rectangulum, cuius

latera

478 L I E E R
latera oppoſita ſunt vel æqualia, vt, D R & E
O, vel ſimilia, vt DO vel ER per 10. prop.
libr. 2. Teod. de ſphæra. Huius diamerer eſt

quadrangulum hoc in duo rectangula trian-
gula, erit D E potentia æquale, per penult. pri=
mi Eucli lateribus DO & OE,vel ER& RD,
ſiquidem quadranguli huius latera à lineis re-
ctis vix differunt.
Quomodo parallaxes longitudinis & latitudinis
inter ſe comparatæ ſunt?
1. Luna in Nonageſimo gradu eclipticæ ſupra
horizentem eriſtens, nullam habet langitudinis
parallaxin, ſed ea tota cadit in latitudiem. E er-
ticalis enim per verunz & apparentem loztum du-
ctus, ſecat eclipticam ad angulos reltos.
2. Quandoerliptica per Zenith trankt: La-

mia) Eclptica enim tum etiam cireulis vertica-
libus annumeratur. Hoc tantum intra Zonam
torridam contingere potett.
3. Eetra vero parallzaxres ille amba inter ſe
Jſemper defernnt.
2. Kobis vlira3o. altitudinis polaris gradum
babitantibus Luna ſemper apparet auſtralior,
proptereà quoa parallaxes ein ſomper in auſtrum
cadunt. Quare abparentes latitas dines boreæ veris
ſemperſant minores, ſed alsſtrina maitores.

D E parallaxis unkéw d α: Ea cum diuidat

titudinis parallaxis ommnis euaneſcoit, & longitu-
dini tribuitur (ſimodo latitado Lunæ non ſit ni-

.

F.· A6

7111
,vteri
Arur fr
4
r unſi 7
lerren⸗
eumn

A
5

, vImun Me

. 1ere
ouxdcnd

aneud

11ge nc ℳX
en temennlun

,Heg Mm

1

ne ernben nmmnct e

Cptke SNNe
Pwer N turnt enlnur:

1

mmrhnmene.
t lritiintt an

un llin. M/

NNrt,A A
Aeglenpn in,
1) .

luig uen enam

ug her neniczen

r Niun un

rede

ſen ud dl n
n
Werian 39
dal

alfeyreeſt.
nrnBe

Dohenm 4
Waun Umid

I

U

maaftinit

„ ANetu
. 0RW
ℳ

QyVARrVS. 479
5. Abl oriente vuſqueadgo gradum, Lunaap-
baret orientalior, ſod à go. Sgradn aa osaſum ap-
paret ocidentalior loco eius vero, oc eſt, Rlic lo-
cus apparens pracedit, hic autem ſequitur verum
ſecundum ſignorum ordinem.
Quem vocas Nonageſimnm Eclipticæ gradum:?
Nonageſimus Eclipticæ gradus ſupra borizon-
tem is eſt, quo ſemiçiræulaseius Jſupra horizxon-
tem exiſtens, Gifariam in duos quadrantes diui-
ditur, Hoc eſt, qui ab ortu & oecaſu «qualiter
abeſt.
Hunc gradum determinat cireulus per polas
eclipticæ & horizontis ductus. Cum autem poli
eclipticæ in diurna reuolutione tantäm duobus
momentis in meridianam incidant, reliquo toto
tempore vltra citraque eum ad orientem & oo-
cidentem euagentur: hic 90. gradus ſimiliter
in vna periodo diurna tantam bis in meridia-
no inuenitur, ſoilicet ſi ipſi applicent puncta
ſolſtitialia, reliquo tempore, quo quidem medie-
as Zodiaci aſeendens meridianum præteruehi-
tur, hic 9o. gradus inter meridianum e&& orien-
tem inuenitur: contrarium fit in medietate de-
cendente, propterea quòd polus ecliptice tranſ-
nerſim in alteram partem deſtectit, cuins gratia
eclipticæportio à meridiano ad horizentem vel
maior vel minor quadrante est.
Vt ſi principium V ſit in Meridiano, oritur
in latitudine 48 gr. cum dimidioc(ſicut ex ter-
110

..¾⁵

7

480 TL. I B EB KA
tio lib. manifeſtum eſt) 24. gr. ſcr. , & oc⸗
cidit 24. gr. 1 5. ſcr. P. Ergo 90. gradus eclipti-
cæ ſupra horizontem, qui tum eſt 24. grad.
15. ſcr. V. ibi inter meridianum & orientem
verſatur.
Quo argumento dignoſcitur, Lunam 90. gradum
occupare?
Lunam creſeentem & decreſcentem Cornua
vel Gibbum à Operpetuò auuertere, paulo anté di-
xrximus. eælta ergoper cornua tranſieni perpen-
dicutaris eſt ad eclipticam, vtpote perpendicula-

ris adrectam ex ole ad Lunam protenſam. Ex

quibuspatet: Siperpendiculum ſuſpenſum ſimul
vtrumque cornu, vel gibboſitatis extremitates
Eringat, Lunam tum in 90. gradu eclipticæſupra
borientem conſiſtere. Perpendiculum enim in-
dex est circuli verticalis: contactus autem vtri-
uſque cornu patefacit verticalem illum erettum
eſſe ad elipticam. St verò cornu ſuperius ad ori-

entem deftectut, ipſam ) ad 96. gradum nondum

delatam eſſe ſignificatur- Sedſfi ad occaſum con-

wertatur, ipſam 90. gradum iam ſuperaſſe in-
nuitur.
1 I. & 171.
D E ECLIPSIBV5.
* Quid ſunt Eclipſes?
Eclipſis in lata ſignificatione eſt quæuis
Aſtri occultatio, quæ viſui hominum in terra

8

habi-

Gzuen
ihrepor
crumencelenen⸗
,itanenenrinnn
ſieutlondndaße

luntam ii ii
ſvrinvennatniſi,

Corneianln
Dben Autſenlmnt,
Ph Au

lifirihn tunhnsala
nil Nlatihe lne
ulueh!

„ 180221
me mnncſctlal
Sulumnl ummn l
Mmundſen ramnahr
innlil den⸗
npal umn ,

uerlihen dehe⸗
naeun
eley 7
lutt, 1 . Acenda
1 4 NA cn

4
.

Wone „ dechg
nten, Un .

I

Anenntidin

,
Neſenen
Nan⸗ nln

r. nrn
l
unG, udl n
waſe!

Junmniudn
ſal n
tur MMn urng

0 ,, eni
ocunuch,
60

A Wr—rnAYAErecteR

QARTVSS. 4581
habitantium accidit, vel propter terram
ipſam, vel propter aliud aſtrum. Hoc modo
quiuis planeta inferior ſtellam ſupra ſe oc-
cultare'& eclipſare poteſt. Sic omnes ſtellæ
ſub horizontem deſcendentes, quando pro-
pter ſoliditatem terræ non amplius apparent,
eclipſati ſeu abſconditi dici poſſunt. Sed hoc
loco
Eeclipſis Luminarium est laminis eorum vet
umiſſio, velpriuatio, in terra obſeruata:
* Quctuplices ſunt Eclipſes?:
Duplices. Aliæ ſunt Lunæ, aliæ Solis.
Exiſtimabam has paſſiones ad Lunam & Terram,

non ad Solem alieſue Planetas refe-
rendas eſſe?

Benè. Verum etſi affectiones ha propriè & pri-

moſuntlanares: quia tamen ipſa terram, velter-

ra ipſam in eo afßicit, n altera alteri lamen Solis
interoipiat: i1circo Sol ad hanc tractationem,
velat principialis gubernator, Aotſeitur & con-
Runitur.

Quin etiam ex hi⸗ patet, E. elipſes has dpſam

naturam ſequi vellemus) dicendas eſſe, Defectus

Lunæ & Terræ. Veràum cum ad aſpectum no=
Krum referantur iſta, ne etiam nos vno intuitu
videre poſſimus, quanta terræ portio vmbræ lu-
nari inuoluatur: ideo defelctum terræ referimus

ad olem.

432 L I B H R
nare ad Solem, eiusque Nadir pundtum
oppoſnum Eclipſes reſpiciunt & examinande

* Quo tempore wotus menſtrui lunæ poſſunt
eclipſes vel Lunæ, vel Solis
contingere?

Cum ad Solem eiusque Nadir Eolipſes lami-
garium reſpiciant; facile colligi potest, Ecli-
vſes lunares tantum in oppofitione contingere poſ-
Ie, ſolares veroò in coniunctione luminarium.
Dic ergo, quomodo fiunt Eclipſes?
Glolus Terrenus, quia propter ſobditatem
radium Solis non tranſmittit, proijcit in partem
Soaf aduerſam cal,ginoſum vmbram, qua omnia,
quæ comprebendit, tenebris innolait. Est enim
vmbra illa terræ nihil aliud, quam priuatio ln-

minis ſols, ſeu tenebræ nocturna : ſicut econ-

QCL 1
„Iemitnd

Hacnd,

n

uſßu M .
vunlnlini,
Mmntmi in

npulumima,
lj nninm
unnmenſrchn⸗
urentutnit r in
n /Alttinie ufain
unlufur Sin
ut, Cenruten nuen
unmn letmiumntit
mn ſlunfeilin
hen tum V ima
lithen, ſenaenun
binne lin/ ia
preßhienan
wutin ctn at
flngin
iae
lſuen inn
nſmnſtingug
Wlinine ntt
a. Bgpeßn

☛
dugee
ge ſeren t

◻

õ
Cjan lu N
utine

aui ulſiin

ilalſin
õ
gu mahulnurn

ein iſi

QyANTVS. 483
verſo, Nox vmbra terræ eiſt. Iſta igitur ſi quat-
oque Bunam apprebendit: eidem lamen ſolis
opacitateſua intercipit. Hinc Buna, quæ lumen
Proprium unllum habet, ſed quicquid terris mi-
rat, a Sole mutnatitmm ſumit, deficere neceſſe
habet.
Eodem modo Lunare corpus per ſnam ſolidi-
tatem radio öoalzs tranſitum non permutit, ſeu
vmbram noctarnamſeu ealiginoſam in oppoſitam
Soli partem extendit. Hac qunndo corpus ter-
renum, aliquamue eius partem attingit, eidem
lumen Solis alſtrahit; & borrendis tenebris in-
noluit, diem in nottem conuertens, adeo 1 ſæpe-
numero: præſertim in medietate vmlræ, duiurno
temporeſtellæ conſpettæſint. Hoc gitur modo öol
r*elipſari diciur. Qusd ſiterram nobis ex aliod-
ceret intueri, quemadmodum deficientem Lüu-
nam é longinquo ſpectare poſſumus: videremus
tempore ecliphis soli, terræ aliquam partem lu-
mine olis defitere, eodem plane modo, Fcut e

oppoſito Luna deficit.

Sic igitur liquet, quare tanium in oppoſitionie
bus Luna, &s in toniunttionibus Sol deficiùt, nam
vmbra terræ non niſßi in oppoſitione Lunam; &

vmbra Lunæ non niſi in coniunbtione luminari-

um terram lumine öolas priuare poteſfſ.

Sed cur non in fingulis coniunctisnibus & oppoſi⸗
tionibus luminaria deficiunt?

Cum Sol νi ugubernator ſit, is autem as
2eckhipti-

4³4 L IEVER
ecliptica non recedat, nec etiam vmbram terr
,(quæ abipſa in partem oppoßtam, Ricut vmbra-
rum proprietas poſtulat, eicitur ) ſiue Nadir o-
lis ab ecliptica diſcedere permittat: neceſſariò ad
cauſandam eclipin altera quoq; onditio regui-
vitur, videlicet, vt etiam Luna in coniunctione
vel oppehtione luminarium, Jub ecliptica vel
prope eam incedat. Hot autem Rt, ſ Luna tum
capiti vel caudæ Draconis propinqua fuerit.
verò ab alterutro nodorum tempore coniunttio-
nis aut oppoſitionis fuerit remotior, ælipſis nulla
fieri poteſt.
Anné vtraque hæc conditiò præcisè obſer-
uanda eſt? .
Prior quidemſed non ſimiliterpeſterior. Neu-
trum enim laminare extra nouilanium aut ple-
nilunium deficere poteſt. Atpropter quantitatem
laminarium apparentem, & magnitudinem ter-
ræ, Luna aliquantutum ertra eclipticam hue vl-

tra citraq; nodos verſans,: eclipſin cauſare poteſt.

ECLIPSIS TL VN X.
X Quid eſt Eelipſis Lunæ? .
E ſt priuatio luminis Lunæ, quæ fit obiebtu Ter-
ra in diametrali amborum luminarium oppofßi-
tione ·

1

Sunt ne Eclipſes lunares vniuſmodi?

on, multipliciter enim tam in magnitudine,
quàm in duratione variabiteſunt.

Aletti⸗

Recita

71¹1

, umi
lein um

(ℳ

pullulii⸗
,aeer’,
Seia 1
,Engtiui
ulun mii n
rm! .
i echretnes⸗
zunlehnun

,
57

cauint
Ahdbei d
mer mhr linr
nſms)elfuleun
np l tlinfein
ienheninkellen
ich N) entimer
Riuhuentnnenmn
njeſ lſeimn⸗
grvenorelinindn
enplhrn ,,1.⸗
Gten ennnckicn.
ufühitmco: an

Il uſ⸗

uu
nzetnn

nlening

hngpin,
azfllgn
41 elrenli
6 .
gen de g
1

NN.
klo⸗

deen,
Puhee,

. 0
neanngin

mulr. HMrani nin
u Mrninaufr
em Mnn nnies
umnii inin ii

.

gnienii

H
Asſinſuin hl
asuoran luut
entiAyynuin
rnmeui
mnintm l n f

„
7

unſathpilſnet

1
5

QvVARrVS. 45
Recita varietatum illarum cauſas?

Eſt latitudo Lunæ inæqualis. Ea enim ſi vel
nullaſit, vel ſaltem exigua, mulkò faeit ecliphin
maiorem & magnitudine & duratione, cum ipf
Lunaæ per medium vmbræ currendum ſit. Sed
quo fuerit ab eliptica remotior, habens latitudi-
nem maiorz, es velocins ipfa ſe denuo euoluit, v
interdam vmbram vix ſtringat, ſapins autem
non attingat, ſeèdſine elipf eam pratereat.

Ex tabulis Prutenicis computatur ſemi-
diameter vmbræ Terræ apparens in loco
tranſitus ), ſi ipſa fuerit in epicy cli ſui apo-
gæo 39. 48. ſed ſi in perigæo fuerit, 49.‧46.
idque in hac noſiri ſeculi eccentricitate Solis
minima. Sed ) ſemidiameter in apogæoepi-
cycli apparens tempore nouilunij aut pleni-

lunij eſt, 1 5. in perigæo 17. 49. Luna ergo

in apogæo epicycli, ſi latitudinem habeat54.
4³. aut in perigæo 677. 3 5“. æqqualem ſemi-
diametris ) & vmbræ coniunctis, oram vm-
bræ ſtringit, ſed non deficit. Si veròô maior
fuerit ipſius latitudo: nihil minùs quàâm
eclipſis expectatur. At ſi minor ſit: ipſa ſe⸗
cundum proportionem latitudinis plùs mi-
nusue deficit.

I I. Cauſa.

Hſiinæqualu vmbræ terrenæ craſſities. Vmbra
Hh 3

enidue

486 LIEB E R
enim terra quò altins attollitur, eò magis attenna-⸗
tur, donec tandemin mucronem deficiat. Ende
(caterisparibus) via luna yer vmbram ad apo-
gaum epicyetli lanaris multè eſt brenior ſen mi-
nor, quam ad perigeum.
Quam figatam habet vmbra terræ?
Cum & Solcorpus lumineſum, & Terracor-
pus opacum ſit rotundum ſeu globeſum: ſequitur,
vmbram terræ ſimiliter in rotundam ſeu teretem
Eguram extendi. Eiuſmodi autem figurarum tres
Herheota, KaX ets „ KuRiydειανια α Ko-
roei s. H
KæX ρdoοοαρι vbra est, qzuam corpus opacum
laminoſo maius de ſe proieit. Oſta vmbra inin-
nitum eicitur, minima exiſtens: ad corpus opa-
cum, ſoa paulatim vſque in infinitum dilata-
teur.
Kuxidοροαα vbra est, gzuam corpus opa⸗
cum luminoſo æquale de ſe emittit. Iſta vmbra ſi-
militer in infinitum eijeitur, eandem vlbag; eraſſi-
iem retinens. .
Kovoct mbra eſt, quam corpus opacum le- unzummmn aſſ⸗
mineſo minua de ſe extendit. iſta vmbra fit tur. Wam yngi
benata, maxima enim exiſtens ad corpus opa- Gunilabu⸗
