antreiteunckaftaionun
anlenttmnotnen .
eycſel!
Hin eunnien
u ten lenn 4/
verſemmnmmm⸗
anſu nnſuhe
Amer mmen. naß .
minitein un,
un Nlermnn ſnan
e.
Kotringnuhi
enmd lan enm⸗
igynimimn 1
enneiſzen,

.

.

e un Moet un
Nlntnin
G
Ptomoven

aſut ninnnge

e Nin lulglunet,
kanmmmn Neg
nſalgiantenen,

uidngeſun

Bünuctktüicenm
uleehe ung
A Mdettt entae
Sunpnteniree,lint
Etenuinneheutt ,

nurwelereteſnpm
genlir, nn
Vt.

uznſtn henfrl

Aner nhin ai

„

unnen juma
run

N.

*

QVA RT V §S. 441
punctum ſocunda ſtationis berperigæum nume-
ratum, appellare ſolent , Stationem ſeundam in
ſecandahſignificatione.
F* Quid ſunt arcus Directionis, & Retrogra-
dationis?
Directio eſt arcus epicycli, duobus punctis ſta-
tionum interceptus, quoplanetaſecundum ſigno-
rum ordinem ingedere obſeruatur. Is est in guinq;
planetis arcus ſuperior.
Retrogradatio, est areus epicyeli reſiduus ijſa
dem ſtauonum punclis inelaſus, quo planeta re-
trocedere cernitur. Is &st arcus epicyeli inferior.

Habent ne iſta puncta ſtationum ſem ꝑer & vbiq;
eandem remotionem à perigæo
epicyeli?
Eiſi quidem neutrum ab apogao et perigxolon-
gius recedat, quàm alterum: diſtantiäm tamen ń
gande vbig necſemper retinent, propterg. cauſas.
1. Est acceſſus & receſſus epicpeli a terra, pro-
pter eccentrici motum, quantò enim fuerit vici-
nior terræ, tantò magis elongantur ſtationum pun-
AInab apogæo, Mercurio tamen propter alias cau-
Jas dempto.
2. Est epicyeli magnitudo diuerſa cum eccen-
trico comparata. Maioris enim epicyeliſtationum
punctn ma gis appropinquant perigæo, gquàm mi-
norts.
2. ER velocitas & tarditas epicyelorum perio-
dica, itidem ad eccentrici moti periodici collata.
Ce f Tar-

442 LI B E R
Tardior enim conuerſio facit ſtationum puncta
quo perigao viciniora, Hinc etiam arcus dire-
Ctionis & retrogradationis ereſcut & decreſeunt.
His 4. eccentricitas diuerſa accedit, quaæ &
ipſa nonnihil diuerſitatis eis affert.

An non omnes Planetæ his a ffectionibus
ſubijciuntur?

Etſiomnes planeta epicyclos vel habeant, qui-
huus feruntur, velhabere poſſint, vt de de oole pau-
lo ante dittum est: Luminaria tamen ab iſtis affe-
Kionibus immunia ſunt.

Quare Luminaria ab eis eximuntur?

Ald regreſſum planetarum non tantum epicy-
glus, ſed vt ex diltispatet, epicyoli certa diſpoßtto,
zam magnitudine quàm vetocitate ad eccentri-
cum ſuum proportionata, poſtulatur, cuius nimi-
rum gratia epicyelus poſſit vel maiori vel quali
interuallo planeta in praæcedentia trahere, quam

quantò epicyclam eccentricus promouet. Cum

autem tam Solis quam Lunæ epicyelas & minor
& tardior ſit, quam vt hoc eſficere poſſit non eti=
ampotest vel ol vel Luna ſtationarius aut retro-
gradus fieri.
Qualium enim linea apogæi Lunæ, vt ſuprà
dictum, eſt partium 6ο. & qualium totidem
partium eſt ſemidiameter eccentrici, ſiue, qui
ad præſens inſtitutum facit, concentrici feren-
tis epicyclum Solis, talium epicycli Lunæ ſe-

midiameter eſt part. 5. ſcr. 13. Solis autem epi-

cycli

“

(111
. 0. Oldb
am. 10 ,, ℳ
edecenmurierne
n mobig gun
,Anlocettikon
enbol,nennon.
mndoEucaconn⸗
icüumegenmn

plyrmitum etirin vennt
llemin grt anuat
n u Men enllen
r HMitmmucum
i:n iuerlun 61 /7²
lutltxl, utmn
aui nmmuent uim

un gigel anmiſtriin
izonionenatluunernme

ſtiiun uioranung

inn ier
hul auſtiiſing
enmnenu thria⸗
ultumnineneng
ietintecyig aihlen ,
uungud, llet,,
ſuſenelaneug, H
nkemeſmeht
Nehnkrenet lic 1
nnn miateniun
nnnſirun
lutecedie,
ney Gioden
nutihein

nueſt iet
unint Hr, in
uinnicnſi
mung en
td inſiaen
eſiunen ſ,

Cien

n

Wueliunliiinz
ſcintu
itehiti elie,,
luryſiugt

he⸗
4 ⸗

eſ minmni enetic.
una ,

elnanntideieitun

n udnn r n
lnungitimnic
Cur uun eititakn
nntt Mln uen,

eVt
Niar e Nanni

is uutlilitin ſtan
us LAu rip i
mmegſtntt⸗

1

2Alontkarunigke

S
— 8 N
Ventein M
Cumto Alun
„nerl l Ne
Cuneet atet,
e. 4,ℳ
d CNt
. enſel
e, C—I—
l,Aunc ſrne4

re

4
1

QVART V 8. 443

cycli part. 2. ſcr. 30. quantam ſcilicet poſui-
mus ſuprà eccentricitatem eius maximã. Perio-

dus etiam vtrobiq; quàm proximè pari tem-
ore cum ſuo deferẽte orbe reſtituitur, annuo
videlicet in Sole, menſtruo in Luna. Exigua er-
go magnitudo, & tarda conuerſio vtriuſq; epi-
cycli eſt, ſi ad ſuum eccentricum referantur.

Quid autem varietatis epicycli iſti Solis & Lunæ
in motibus periodicis procreare
poſſunt?
Faciunt motum eorum verum aliaàs tarldiorem
alias velociorem: pro quantitate eius arcus, qua-
tus inter duas lineas epicyclum contingentes in-
tercipitur. Hin motus diurnus solis verus inter-
dum est y73. interdum 61. ſor. Lunæz autem ali-
quanton. aliquando 1y. graduum, epieycloſcili-
cet eum vel promouente velimpediente.

An non etiam Epicycli Saturni ſemidiameter minorem ha-
ber progortionem ad ſuum eccentricum, quàm quæ
poſſit ĩipſum Stationarium & Retro-
gradum facere?

. . . .
Magnitudo eius ſatis est exigua, veram eam
compenſat motus eius vetocitas, est enim reuolatio
eimsperiodica omnium concitatiſſima, vtpote quæ
29. periodos integras abſolait, priuſquam eccen-

en ipſius ſemel circ-uit. Hinc fit, vt aturnus

toto triente conuerſionis epicyeli ſit retrogradus.

Quid de Marte & Venere dicis, quorum motus periodici
epicyclorum tardiores ſunt, quàm eccen-
tricorum, ſubeunt ne & ipſi
iſtas affe ctiones?
Martis & Veneris epicycltorumtarditate (quo-

rum

444 L I B E R

rum illius eccentricus vlera integram periodum
ſeptimam fermé partem ſuperaddlt hitius autem
ſeſqui periodos complet, priuſqu epicyelus ſemel
reducitur) compenſat ingens eépieyelorum ma-
gnitudo. Eius gratia retrocedere peſſant: verun-
tamen in ſtationibus non diu morantur, & regreſ-
Jus citiſſime finiunt.
I1.

x* Quando appellantur Planetæ Veloces,
Tardi, & Mediocres? .

Veloces vel Aucti curſu nominantur, quando
motus eorum verus maior estſiue velocior,ſecun-
dum Rognorum ſeriem, quaàm motus medius.
Tardi vel curſu diminuti vocantur, quando
motus eorum verus tardior est ſecundum ſigno-
rum ſeriem, qquaàm motus medius.
Mediocres dicuntur, quando motus verus ſo-
eundum ſignorum ſoriem aquatur motui medio.

Quando hoc fit?

Luna & öSol in inferiore epicycli parte' (vel
quod in ole idem est, in inferiore eccentricip'ar-
Ze) infra longitudines medias veloces ſunt: in ſup e-
riore tardi: & in punctis contingentiæ (vellongi-
tudinibus medijs) mediocres. Quia illi duo motus
oncurrunt in eandem partem, epicyeliſcilicet et
deferentis eius ſeundum ſignorum ordinem: iſtic
veroinpartes oppohßtastendant: hicautem in pun-
Etis contingentiæ epicyelus nibit diuerſitatis vel
addit

L

eu
hainnern
Nann

ſnul
nper n ⸗ N
ſeynſui ⸗⸗
Heſe len eheien,
7 7 ⸗
aunynt ſ
unndi uning e,

1.
Gimlum Uunnſan
Uul, Alelcca e

Aſnmmnn,
entnriſſeuner
n, ununit
umn uunn n
uininti imin i,
suen
uun, ubin
intuurunt,

atnmt g itt 1
t dnrnetennt
umiuniun iten/
Peturs

udumn ℳ
mir uruni

QVARTVS. 445
addit vel aufert, ipſe enim, niſi deferentis motu
incederet, faceret planetam ſtationarium, ſicut
g pauls antè dictis intelligitur ,vnde ſolius defe-
rentis motus ibi ſuperest.
Reliqui planetæ quinq; in ſuperiore parte epi-
yclorum verſantes ſupra puntcta contingentiæ,
ropter congeriem motuum binorum ſimilium
veloces ſunt: Mediocre circa puncta contingen-
tiæ, quia ſolius orbis eccentrici motus ibiſentitur.
Circa puncta contingentiæ,) .d eſt, non ſem-
per in illis ipſis punctis propter anomaliam eccen-
tricitatis, quæ & ipſa proſthaphaæreſin ſuam vel
addit vel demit, quam epicyclas compenſare ne⸗
ceſſe habet, ſi modò motus planetæ mediocris eſſe
debeat. .
Sed Tardiſunt infra contingentiæ & ſtationum
puncta propter motuum epicyeli & eccentriciin
oppoſitaspartes planetam trahentium contrarie-
tatem.
Huc ad tarditatem ſeu diminutionem curſus
planetarum refertur omnis regreſſionis motus.
Veruntamen per analogiã, motus retrogradatio-
nis etia tardus, mediocris, & velox nominariſolet.
171.
* Quando appellantur Planetæ Aucti vel
Minuti numero?

Aucti numero ſunt, quando linea veri motus
eorum præcedit in ſignorum ſucceſſione lineam
motus medi. .
Minu-

4 46 L I B E K
Minuti numero, quando eadem linea veri mo-
zus ſequitur lineam motus medij.] Hoc est, quans

doproſthaphæreſisargumenti, vel ſola, vt in Sole

&Luna, vel cum proſthaphareſi centri collata,

vr in reliquis planetis, est vel addenda, vel ſub-
trahenda motui medio.
Hlis 4. addipoſſet Aſcenhio et Deſcenſioplanetæ.
Aſoendens enim dicitur Planeta, dum a peri-
gao epicyeli vel eccentrici ad apogeum aſcendit.
Deſcendens, dum in altera medietate deſoendit.

Verum poſtrema hac affeclio, ſicut & proxims

præcedens, nulla olſeruatione, ſed ſolo caleuloin-
noteſcit: Caæteras veroò paſſiones ex obſeruationi-
bus iam antea cognitas, calæulus demum certis re-
guls computationum ſulbicit & examinat.
§S ECVNDVM CGENVS
1 A S S I O N V M

F. Quæ affectiones accidunt Planetis, ſi motus vniuſ-
euiuſuis eorum comparetur cum
motu alterius?

Exdiuerſitate motuum periodicorum, diuerßi
planetarum poſitus conſequuntur. Eos iuxta vſi-
tatas aſpelctuum differentias Artifices inter ſe di⸗=
Ktinguereſolent.
Quot ergo ſunt diuerſarum habitudinum diſeri-
mina in poſitu planetarum?
Etſi radij ſtellarum, quocunq; loco poſita⸗
rum, per totum Zodiacum ad hunc enim cir-
culum vt plurimum referuntur ea, quæ de

aſpe⸗

Ahmnnlni, 0

.

Inuu hnunchn lem
, .
llunel ues ,2

ulli) Mutemti,
unu tem ſumt⸗
Gſitu itunetnder
fih, entan ue
mmer itſtleu enn
gehelnmn anmn n
lcfclum ninn
min erel
bleruen adelm ⸗
nplueuu eri ue
lluunmng u ſi /
1ele Lrnnmnan
uſlin Muteudß
uugßelifdl .
guictane Lalann ler
l ſegn iltun
enneſn eshe,

uhene dn
8 inn dſele ſele
ſegerln g,,,
hnene 7 cun,
,

:
Rtugel
uncninlite n,
atttuntn tge in,
Ranh 7 G
dleſa Nelagttzg,
S
nfnunn ſlllie,
namliutr hinr,
ruttilutnnenn
mun nen enmnu

NN1 A
41IOT
2 nim utß until⸗
õ
uiein
grun miinn litf
untenurn Duiund
liriu nieumtn
enrn
tairimiiniit
zuäinnumm
nn Ceng ⸗
Me 1
Cnretd

4

D elu

a .
lſt.

QvANIV⸗D. 447
aſpectibus dicuntur) in omnes gradus eijcian-
tur, & idcirco ad omnes ſtellas vbicunq; fue-

rint pertingant: Artifices tamen tantam quinq;

principales poſitus, iuxta quinq, primariorum
aſpeltuum differentias, recenſent: hoc modo.
1. Planetæ coniun'éti dicuntur, qui ſub eodem

LZodiaci gradu, vel egdem cœli loco verſantur.

Poſitus vel Aſpectus hie nominatur &oαS C di⸗
tus Coniunttio.] Nota eius est G.
Quanquam hic non ſit diuerſus, ſeod idem ſtel-
larum poſituse quia tamen in hac paſſione, ſicut
in ipſis aſpectibus, nontam diuerſitas locorum vel

Nellarum ex diuerſis locis ſe mutuò aſpicientium,

quaàm ipſe ſtekarum certus poſitus conſideratur-
MMeo hc affelctio non minns, quam cateræ, Aſpe-
btus nomen meretur.
*2. Sextilem aſpectum adſeinuicem habere
dicunturplanetæ, quiſéxta Zodiaciparte, hoc eſt,
duobus dodecatemorifs, ſiue 6o. gradibus inter ſe
diſtant. Aſpeltus hic nominatur sed r,; Sexti-
la, eXangularis.] Nota eius es’t *.
X* 2. Quadrato aſpeltu ſtellæ ſe mutuò puſſant,
qlando quadrante Lodiaci, hoc eſt, tribus dode-
camorij’s, ſiue 9o. gradibus vera loca earum d ſo
nuicem remota ſunt. Iſte aſpectus appellatur Te-
76&Sα⅜.s Quadrangularis, Luadrangulus, Qua
dratus, Quadratura] Nota eius est U.
*1. Trino aſpectu ſtellæ ſe mutuò intuen-
zur, quando triente Zodiaci, hoc est, quatuor
doedecas

dodeca temorifs, F-
1w * 120ο. gradnnm
interſtitio loca eari⸗
Vera diſſident. Hig
H aſpeltus est Teiα—
yG, Triangularis,
Triangulus ,„ T ri-
nus. Triguetrns]
Nota eius est Q.
. . * r. Oopeſiti in⸗
—2 ter ſe fiunt planetæ,
guando in Zodiaci gradus diametro oppoſitos a
Ieſe receſſerint. Nomen ſti aſpectui est aidude&,
Diametralis aſpectus, Oppoſitio.] Wota eim eſt &.
r Coniundtiones & Dpoione praſertim So-
lis & Lunæ nominat Ptelemæus *ςεννâaορ. Rele-
quos aſpelctus communiter ſolemus 2N5ρα ιονπ
Configurationes appellare.

Solent ne iſtæ aſpectuum paſſiones ſingulæ omni-
bus planetis pariter erga omnes, eſſe
communes?

Tret ſuperiores & Luna non mods erga ſe in-
uicem, ſed etiam ad reliquos planetashas aſpeltu-
um differentias omnes communiter ſubeunt. Ve-
us autem & Mercurius, qui medios ſuos motus
perpetus cum Sole copulatos, dimites verò, quos
vltra citraq, Solem digrediendo non tranſcéen-
dunt, certos & definitos habent; nullas horum
aſpectuum diſtantias ad Solem complere poſſzunt:
Diſtantia enim maxima Venerisà Solz bd 11 gr.
& Mers

C1i!
,:9
omN 44
r
ſnumuertleler
ubilmuußit
clgleictehniieunun
S coriz eicetſtlunh⸗
votud!
permutkun eniin/
n uſulliies nil⸗
crunir canpuituutu
Aenin at elh,
Cikſoru 1lelu eiint
ulenetun et, /
m nmuun dinn /
nn lijuan er alnen
uligtuhnun M
Bepeltu wei enn

mu guil, ſin nejn

,.
nipeche lummn /e,
tnn ur in ieg
miennilnn 14
ſerurtn ain e
wunßſtu Pſnen
ümmdiihinen firt
uant dmnn
uuſteſi!
ſimnonzun

enn;
tunuſngn,
⸗ 4 L
4 nyr Uifbeye⸗
ne mnii

A / 4 , 4
tAunen, e

ui Nus

Sõ
nmut ienuudi
HAunntnie ui

AlC..

aedtun Alin ui⸗
Auneitälitlehtms
conmores

7
17

ira Lanleli
NR
walrtlſigiuttlt
N oſpnnte lle⸗
Mru, S
Neoruun unm,
un mnplnie
NR

vGll
YANNR—NXℳG

QvVXRTVS. 449
& Mercurij a Sole ad 29. gr. pertingerepoteft.
IWpli tamen l enus & Moercurius interdum ſextili
interuallo aſe mutuoò recedere ſolent.

* Quotupliciter conſiderantur iſti ſchematiſmi vVel
configurationes in computationi bus
motuum?
Propter motuum verorum anomaliam eu ab-
parentem inæqualitatem multiplicem, aſpeltus
planetarum in computationilus dupliciter conſi-
derantur. Alyjenim ſunt medi, alj veri.

Quid vocas Aſpectus medios & veros?
Aßpectnsplanetarum med/ſunt, quando lineæ
mediorum motuum duorum quorumcung, pla⸗
netrum, aliquam er dictis configurationem ſe-
cunaum longitudinem Zodiaci ad ſo inuicem ha⸗
bent. H aſpectus medi ſunt norma verorum,
propterea quòd, ſicut & med motua, ſibiſemper .
conſonant. .
Veri aſpectus planetirum ſunt, quando linea
Terorum motunum duorum planetarum, hoc est;
ipſaplanetari corpora aliquem ſulb Zodiaco aſpe-
tum ad ſe innicem habent. E aſpeltus inter ſo
valaeſunt varij, ſicut & iphßi motus veri.
Selentné Aſtronomi in planetarum iſtiuſmodi configuratio=
nibus examinandis & computandis ſolerti

õ
Ouanquam computationunm regulæ certæ pen
aſpectus medios mnueſtigandi veros tradi poſſint,

Jaia tamen propter proſthaphereſeon eccenuri &

parallaxeos, nec non tarditatum EOs velocitatun
1f. veul⸗

45 1. I B E R
multiplices varietates plus laborum intricatiſſi-
morum ,qJuam commodimtis emergeret- Idcirco
Aſtronomi in eis qualicung, computatione alſep,
ſultili ànevei contenti ſunt.
Plus laborum intricatiſſimorum.) Ad aſpe-
tus verospilanetarum Fingulorum ad ſingulos ex
medijs computandos plarimis opus foret canoni-
bus, anonumq; nnumeris cautelis. Sicut exeo
animaduerti potest: quod Venus & Mercurius
Soli medijs motibus ſemper ſunt conuuncti, vterg,
tamen toto tempore conuerfionis epicyeli ſui tan⸗
tam bis Soli coniungitur, Ph vero inter ſe ſi-
militer rarò coeunt. Itaà coniunbtione vel oppo-
ſitione media öolis & Martis ad eorundem quas
draturam mediam interſunt die 195. ſoda vera
coniunctione eosrundem ad quadraturam prace-
dentem velſequentem veram, nunquam pancio-
res numerantur quam 237 dies, poſſunt tamen in-
terdum 531. dies intercidere. Ab oppoſitione auté
ad quadraturam proximam anté & post, nun-
quam plures interueniunt quàm 134: dies, inter-
dJum tmmen tantum ba. dies computantur. Sicae-
cidere potest, t eo ipſo tempore, quo V'enus GS.
Mar motibus medis gnadrante circuli a ſeſe di-
Rant, ipfi corporibus ſuis à coniundtione, vel in-
terdam aboppoſitione mutua vix k. aut . gradi⸗

bus alſint. Hac autem omnia certis regulis com-

prehendere immenſi foret laboris.
V'eruntamen quoniam Luna, uius motus ve-

loc ſſi-

.

Allti fkere
llcuen.

erunnit

E⸗

ſeantun a
ulr ſuni in
ℳ oNn la⸗
1 ,4
Mednftu Y
ArA
unu nu/

Nℳ

/

3
e Ment.

urtuclun
pucheneta Antun
Aurmm motuunz iniß
Atmulgunm.
muultodertaileneil,
ipeſummmun
Neterum mituun enus.
nſtuctnlen,
Myeſtotmt el, n

luet ſeſtebaen,

en zane Mdr u

itlcan pe,
. „3
oh ertirie irten
ſnlunlu inn
nung nel,, inter ,ey
ten Nin ent ien
ln en ſet
Aunſeuant
Apetſe ing t „,
„. Wend ⸗

Mlſezg .
eg ſe
Mulan

en mnn nr.

l e D . .

16 atts Wert
gteſt juit N D
nhtrͤ, erne⸗
6

eere? ruer
MW R

4 lan uen rt 144 Pun

umleAt in,
l pt

minig, A e .

erer ℳ

6re

mnre 9

un eant uf uun

an 4 kama
1 a

.
ℳ

vont r

. Si eufn

4 „
mm⸗ *

lint⸗ u

NQVAXKrVS.
Sociſimus eſt, ſecundum has ad Solem affrctiones
ikuminationes zari, gàνονν Asſtribuit: maxime
verè, quiaab eis omnis Eclpſium doltrina de-
pendet: Ideo Artificer woνaν Lbune & Solz, in-
terdunz etiam guadratnras paulo exzuiſi. zins in-
ueſtigare ſolent.

* CQid ergo eſt Coninnctio vel Oppo ſitio Solis
& Lunæ media & vera?

Contunttio media lauminarium est, ande lis
neæ mediorum metunm eorum in odenz Zodia⸗
ci gradu coniunguntur.
Coniunltio veraautem eſt, quando verorum
motuiz lineæin eodem Lodiacigradu concurrunt.
ic oppoſi⸗ tio luminarium media est quandoli-
neæ mediorunz motuum eorum in Zodiaci gradi=
bus oppoſitis conſeſtunt.
Sed Oopoſi tio vera et, quando verorum mo-
zuum lineæ ſioſ’ ſe habent.
Eodem planè modo de gquadraturis Solis &&
Lunæ iudicari potest.
Quomodo Syzygiæ iſtæ mediæ ſe habent ad veras?
Medie , vgia egualia interſtitia temporum,
Ricut & motus medij’, inter ſe retinent: ſed vér&
non iaez. Nam veræ ſyzpik interdum medtas
Ppræcedunt, interdam ſeguuntur, interdum ouns
gis oinciduunt.
Coincidunt m idé tempus, quando inmowen,
Gvie medik, imul etia, in couanttione quidem,
lineæ veri motus Soli et Lunærin oppoſitione e,lineis
PF ₰ BVers

L I BE R

veri motus lanæ & oppoſhtum s olis, in edem Lo-
diaci gradu conunguntur.

.2*

verimotus Lunæ ſub ZEodiacotempore mediaæ ſy-
zygiæ præcedit, in coniunltione quidem, lneam
veri motus Solis, vel in oppoſitione locum ooli op-
poßtum.
Vera ygia mediam ſoquitur, quando ſecun-
dum modo diltas conditiones veri motus lanalinea
ſequitur.
Idem de quadraturis accipiendum, niſi quod
yolinea veri vel medj loci Sols, locus in Lodia⸗
coquadrante ab ea diſtans accipitur.
Maxima diſtantia coniunctionum vel op-
poſitionum mediarum & verarum Solis & Lu-
næ, ex tabulis Prutenicis colligitur per additio-
nem æquationum argumentorum, ſeu, ſicut
ibi nominantur, proſthaphæreſeæn orbis Solis
& primi epicycli Lunæ maximarum, in maxi-
ma eccentricitate Solis 7. grad. 19.44.. in mi-
nimaé. gr. 47. 1. Horum arcuum illum confi-
cit luna longitudine ſua à Sole horis 14. cum
duabus quintis, hunc autem horis 15. cum vna
tertia vnius horæ. Tanto temporis ſpacio poſ-
ſibile eſt veras ſyzygias vel priores vel poſte-
riores eſſe medijs.
Ita quadraturarum verarum & mediarum
diſtantia, quanta poteſt eſſe maxima, eſt in ec-
centricitate maxima Solis 10. grad. 3,24 . in

eraſyspia mediam præcedit, quando linea

mini⸗

s
8
. „.
U— R
4

1
Hocrmolgo u
vyhli unma
rdA Mrh
ummnll hume
uen nl
gnunſim ant tnnn
Iuumummen.

IINLIVTNe.

5455101

elhoneteatinene⸗
Amotas eotun :4 zaten
ſetintnt

nimyun niin ANen,
mnhu ſnaunu
ulun n Aunne ni
õ

0

. Dpenclr, Anutnd
nſſuſ ſen e ſelein
eluntmnen
1
Vuhfumnicinn
Aninleiuhe⸗
Ar 8
ulnneſi lurng,⸗

nnimn lil

,

eN

ipſimli
unnm.
delimn
in inl eii
ekarn ,
nmmnig
mullmn ain 4
0

Wellu ozrt,
tunlmn tin er

Auluritng tmnannle

ſbari hnn
ntelntihhehain
Ndedgent attin

1nedaunkefemmniel

a, del n ppoſeene,n ,
7 Ntuuletg.
1

QVARTVS. 453
minima 9. gr. 3041“. Tempus corré ſpondens
illi eſt horarum 19. cum quatuor quintis, huic
autem hor. 18. cum tribus quartis ferè.
Periodus vna inter binas coniunttiones vel op-
poſitiones cotinet menſem oynodici, videlicet dies
29. am dimidio (ſicut ſuprà pag. 354. diximus)
Hinc etiam menſis lle nomen ynodici acquiſiuit.
Tom autem periodo data, facilè quoq, medietas
eius à coniuntctione ad oppoſitionem, item quarta
pars ad quadraturas inuenitur.

TERTIVM GENVS
P A S S I, O N VM.

* Quxæ paſſiones accidunt cæteris ſex Planetis,
ſi motus eorum ad Solem re-
ferantur?

Planetarum motus ad Solem collati, faciunt
eos his tribus paſſionibus obnoxios. I. Planetæfi-
unt interdum Auöëti bumine, interdum eodem
Minuti, interdum Hypaugi. 2. Aliguando ⸗
ciuntur Orientales, aliquando Occidentales.
5. Hinc ipſi quoq, ſicut & ſtellæ fixæ, omnes Orvn-
um & Oeœcaſuum varietates obeunt.
7.
* Quando blanetæ efficiuntur lumine Aucti, &
Minuti vel etiam Hypaugi?
Aucti lumine fiunt Planetæ, quando post con-
iunétienem cum Sole, Sol ab ipſis, vel ipfi à Sole
Ff » recedunt,

E k
4 4 L. I B “
recedant, vſq, dam maximam diſtantiam ab' eo
Vuerint gonſecuti.
Minutilamine fiant, quando post ſuperatam

longiſſimam remotionem ſuam asole, Sol ad pſos,
vel ißtad Solem denuè appropinquant.
thpaugi funt planetæ, qquando propter öolis

vicinitateme, radis eius latent abſeonditi, velut
omni lamine deſtituti. Vnae etiam nominantur
Combuſti
Tcaαννοâτaäc-untur, quaſfiſub ſplendore Sols exi-
. ſtentes, lumen proprium amiſiſent. Aulcti veroò &
Minuti lamine vocantur, quia pro ratione au-
gmenti & decrementi diſtantiæ eorum à Sole la-
minis copia matore atq; minore lucent.
= Explica huius rei cauſas?
7. Prima cauſa, generalis & omnibus planet5
communis, à Sole deſumitur. Nocte intemoeſta
Sole procul abſente omnia ſytera ſupra horivon-
zem falgenuiſſima conſpici: odem autem ſub ere⸗
uſoul amin propinquo exiſtente, ſyderam lamen
hebetari: Al ipſopræſente, radiorum ſuorumfal-
gore cuncta ſtra, tanquam extintta eſſant occul-
tari, man' f-am elt. Hinc ergo Planeta soli con-
iunct: toto cala nuſquam apparent, ſub radijs eius
latentes velat canbuſti. Indeipfo remotiore fa-
Gta, ipfi lamine obſouro et hebeti apparent, donec
ex rads eius ſeſe euolzentes, indies falgentiores
baceant. Contrarium fit Sole tterum appropin-
guante.
Figu⸗

160. Neck egol
Endentel, monita n

2

—
=—
—
E
=

3nuorſthone occum
hhroungum
mlunn ſt Ppredenndnn
Aenlnäconumam a
10 Nlihlrr, iulch
tehlxeiukdun d
Alomenmkiu mint.
aRlrialklen
Gmhunnendl 8

1

t Nem ,„, 5 4

iheu uen id

,
gnter eu,Ahen .
nmmn ſisſ egllen.

ren r., 11
reyruantett 1er
1 71 7
at Matr, ANte
ʒ
everA tANd u

Bure ) Ml .

Lphcbaute dn.

.
6
NNAARMNRN

Nin.

Aemtems en NrE

. QVARLVZS8. 2 455
Figura hac
A centrum
mundi eſt, B
CD circulus
cſt ſphæra
(verbi gratia)
Veneris, E F
G ſegmen-
tum ſphæræ
Solis, circu-
lIus HIKL ex
centro C de-
ſcriptus eſt e-
picyclus Q. Recta ergo AIM per punctum
contingentiæ I, monſtrat in M locum maxi-
mæ digreſsionis &Q ab N loco O & centri epi-
cycli, ſic ALE alterum digreſsionis termi-
num oſtendit in O. Venùs igitur in apogæo
epicycli Hlatet bτααναιniſi latitudo eius bo-

realis maior ſit limite occultationis) ſed in P

cernitur primè, quanquam propter vicini-
tatem viſu vix ſit apprehenſibilis. Inde vſque
in I ſplendoris copiam cum augmento diſtan-
tiæ à O multiplicat, in I clariſsima fulgens.

Sed poſt ab I verſus K dum Soli denuò appro-

pinquat lumen rurſus minuit. Eodem modo
circa K, ſiue à Qad K latet combuſta:. Aucta
efficitur lumine ad L. & minuta per L S H.
Termini luminis maximè aucti ſunt I & L.
Bf 4 Idem

4 L I B E R
Idem in ſtellis alijs, quæ omnifariam à & ab-
eſſe, & in omnes cum ipſo aſpectus incidere
poſſunt, contingit. Latent cnim in coniun-
ctione combuſtæ, poſtea ex radijs Solis paula-
tim emergentes lumen initiò tenue magis ma-
gisq; augent, donec in oppoſitione Solis ter-
minum maximè aucti luminis inueniant.
2. Altera cauſa ſpecialiter tres ſuperiores
Planetas concernit, ea ab harmonta motus eorum
cum Sole deſamitur. Diximus ſupra, tres ſuperio-
ges Planetas cum Sole conuundlos in apogæa epicy-

clorum ſuorum aſcendere, oppoſitos autem in pe-

rigais inueniri. Ex eo patet, què tres hi planetæ
fuerent ſol, viciniores, eo ipſos remotiores àterra
abeſſe, & minores conſpici'eoſdem autem eò gran-
diori corporis mole, & illuſtriori fulgore appare-
re, quò fuerint à Sole remotiores, quia tum in
æthere mulio ſunt humiliores.

In figura paginæ 381. præced. dum in

Cconiungitur planetæ, ipſe planeta conſcen-
dit apogæum epicycli D, altitudo ergo plane-
tæ ab A centro mundi eſt AD. Deſcendente
autem Sole per EGIad oppoſitionem eius in
L: planeta deſcendendo per FHK ad perigæ-
um epicycli, altitudinem à terra minuit pro
quantitate diametri epicycli D B M, altitudi-
hem ergo eius à centro mundi metitur recta
4 M. Quod cum ſit, neceſſe eſt planetas iſtos
Soli oppoſitos multò maiores & ſplendidio-⸗
1ES3

. 4
humt

G
ommr aſ⸗
ulellueliin
riutturi
Gehupetumanen
ltlufancen⸗
inmiſ ium du
A5loten enue Nridn
Memnlo obeun en
CNN AnONceÜR
u, ſclt einn ien
t No rcct, pwr
nen o wo aun
lnumn uſmn lmu/ .l
mer luminunn uchn

Gſthee mun kn an
Wuep, er n Mden,
, ſ. 7„ 1.
NNR Nmtn
lenngtihu n i 5
Umun mnien e⸗
Wm.

ule hene, lenn an
ililta nn⸗ hien

egehuer, emn
ſeennn

Hun

mrtn

7

11/1 0
ii eeglie ne N
nlhetchlenng,
4 erhinieen
H
n eannttihigee
llenlre, gnli en,

.
1kxrn

n uun get⸗

Cumthel encgets

CALuer ler Nazene

, , Nyle,, e,
BteGlen nen

11 Ne Nne,Aen
VrMunit

xr. 1 p ere
. nden 1 ella W
Ahlh 1

CO MNNα .

neir

QVAXNTrTVIS8. 457
res, quàm quocunque alio poſitu lucere. Hæc
res in ꝙmanifeſtiſſima eſt propter epicycli ma-
gnitudinem maiorem. Is crebris obſeruatio-
nibus deprehenſus eſt ante & poſt coniunctio-
nem cum O (in ipſa enim coniunctione latet
bτοαοννεσ+☛°propter nimiam exilitatem apparen-
tem inter ſtellas ſecundæ m agnitudinis vix di-
gnoſci potuiſſe, qui tamenSoli oppoſitus ſæpe-
numero Iouem æquare videtur, vt ab eo non
niſi colore rutilo (ob cuius igneum candorem
ues vocatur) & motu diſcerni potuerit. Vn-
de non rarèò, ſicut etiam ſuperioribus annis
1572. 1576. 1/80. accidit, propter inuſitatam
magnitudinem, pro nouo exorto ſydere ha-
bitus eſt.
3. Tertiam cauſam Luna, ad explicandas
multiformes illaminationis ſuæ eſſgies, ſibi vindi-
cat.
Lunam in atbere imum loc-um oceupare, adeog,
Jole inferiorem, nec non rotundam eſſe, Jupra
(Pag. 49. & 61.) probauimus. Deinde eam lu-
mine non proprio, ſeodà Sole mutuatitio lucere, il-
laminationes zius, quibus pars ad Solem reſpiciens
Jemper lluminata conſpicitur, altera veroaà Sole
auerſa manet obſoura, demonſtrant: Idem Ecli-

Vſeslunae, in quibus terræ opacitas Solis lumen ad

lanam pertingere prohibet, eamq; omni lumine
orbari Ffacit, euincunt. Præterea Lunæ corpus
denſum & opacum eſſe,quod radios ſeu lumen re-
F F SJ ipere

R

5y8 L I B kE R
ripere quidem. non autem tranſmittere petest,
ſonſus ex obſeruationibus docet.
His quatuor hyt otheſibus poſitis, volligitur La-
nam (extra eclipſes ſuas) à ole perpetuo media
partel velpauloplus, per 27 lib. 2 Vitell.)esſoil.
quam Soli obuertit, Auminari: nobis etiam
eiuſalem lunæ medietatem velpatlo minus, per
2zo. lib. 4. Vitell de qua mmen aißferentia hic non
curandum et) eam ſoilicet quæ adterram ſpeltat,
conſpici poſſe. V. eràùm cum Luna circa centrum
mundi, infra Solem feratur: fit vt duæ iſte medie-
zatesſibi enuicem aut opponantur, aut vnlantur,
aut, quod vt plurimum fit, inter ſo diſferant,
ſeq, mutuo interſecent. Hinc in coniunctione tom

illuminata medietasà nobis auertitur, & pars ob-

ſcura nobis obuertuur. Inde recedente Luna me-
dietates illæſeſe mutus interſecare incipiunt hac
dege, vt initio exigua portio, eadem post magis

magisq; aucta, & tandem tota medietas illumina-

za, in viſum noſtrum deueniat. Luna lumen ergo
en coniunctione totum latet abſe onditum, non mo-
do quia ipſa ol: vicina est, ſed etiam quia par-
tem omnilamine vacantem nobis obicit: Sedpo-
Kea in corpore eius rotundoportio lucida apparet,
quæprimo curuaturin cornua: deimde in quadra-
zura dimidium partis conſpicuæ occupat, adeo vt
luna bifariam ſoctaputetur.t VlIterius autem pro-
greſſa in corporis medio tumère incipit: donec
tandem in bolas oppoſitione illuminata pars totam
viſui

7111)

unh

6
Meden
en ſyumn n

PM ,

N
li ue, Heumm

Ii
n Altenr
emiulien.

nu ge
nt, linmi
Nehengten geſgen
lugunnn fn
Vemm un ilenn,
Nlenſnun hntt,
en ar hgnann rt⸗
mmmn e, iin ,
eſien Hurningtn

NAetAANANN

uerutur ue ettenta

run ttr;
enrers⸗ .

, ev eete
S
aletette, A N
ANREH

uetu
eu mmupinus
nuwiMNi,
el ,
GvdN

2e
ℳ.

lgeltte
/18 4
eiſau 40e e,
uſile nn
1 el,

, „

Mnertf

ateN .
lntt

1

45⁵9
viſui obuerſam medietatem lamine impleat. Sae-
mil: ratione, oppoſito tamen modo, lamen eus ite-
rum decreſcit.
Figura hac, A centrum Solis, B centrum

QVARTVS.

orbis Lunæ eſt, in quibus lo-
cis corpus Lu
næ depingi-
tur, cuius me-
dietates tam
Soli, quâm
centro mun-
di oppoſitæ,

nec non ſe-

mundi, CDEFG

Ctæ ſunt. Nã
ab extremita-
tibus Solis HI
ductæ lineæ
IK& HL. acd
Lunam, tan-
gentes vtriuſ-

que corpus in
. HI & KL, ter-
1 1 1I
minant baſin EL medietatis illuminatæ, qua

ipſa (hic vel alba vel lincis ſecta) dirimitur à

parte (hic nigra opaca: Sic ex B centro mun-

di lineæz B M & BN tangentes corpus Lu-
næ, terminant baſin M N meoœdietatis vidoni
paten-

7

LIBEX
atentis (libeat enim partes illas nominare
Médictates, duia differentia nullum errorem
hic cauſare poteſt) Item ex centro Solis A, &
mundi Bad centra Lunæ exteênduntur axesil-
luminationis & viſionis, quorum ille ſecat cir-
culum lunæ in O, hic in P.
Luna ergo Soli coniuncta in C, medietatem
KOL illuminatam totam oppoſitam habet
medietati MPN viſui noſtro obiectæ. Baſes
enim illuminationis KL & viſionis MN omni-
no coincidunt, & numero vna ſunt: ita axes
illuminationis AODC, & viſionis BPC, in vnam
directam lineam cadunt. Ibi ergo de medie-
tate illuminata nihil quicquam conſpicuum
eſſe poteſt, cum ea tota ſurſum, & opaca deor-
ſum reſpiciat.
Sed extra coniunctionem nobis tanta lunæ
portio lucere videtur, quantam duæ medieta-
tes illæ ambæ communem habere poſſunt.
Vnde ſi fuerit in D, interuallo minore quæ-
drante à C, baſes illuminationis K L& viſionis
MN, ſecantes ſe angulis acutis, arcum circuli
lIunaris ML(album) quadrante minorem com-
munem habent. Ibi ergo portio viſa in cornua
curuata & in medio excauata apparet: cuiuſ-

460

Mlrumi
me laluunmm an
lereg

len noco Aum10
Muudunte An Aba
Otnlos ecuucunt naoern

cr
dolmn den

Copdoin, netotntlamn
Diününumelenen)

modi in ſequente figura cernitur. iglihe ͦc
In F quadrante à Qluna exiſtente, baſis vi- allNainci
ſionis M N & illuminationis K L ad rectos ſe aſll lun gruke
mutuèò ſecant, vnde altera in altetius axem M WCENMNNNnu
Nin elreultleil

Kcnednr.
Whom Ubenl

unndinrte

mpun grlen,

n Dthek
Erlonole,
E nie

m bieper

in

En
E

lennguummrter⸗
n0 iruloumne
tininilrrnn
unlstatpnn
hurnmmen,

„e e
NNMoNN
NI

Aiek
edo elclunt Mue
emtr ecN

,l

„
K—.

1

1. 0
Kenle,

V s. 461
Nin AOE, & KL
in B PE tota inci-
dit Ibi ergo por-
tionis conſpicuæ
medium, anteà ca-
uum, expletur, &
ipſa luna bifariam
ſecta putatur, ſi-
quidem tanta il-
luminatæ medie-
tatis pars intra M
PN continetur,
quanta de medie-
tate opaca: ſicut
hæc proxima figu⸗
ra commonſtrant.
Eodem modo ſi luna à O abfuerit ſacis
maiore quadrante, axes & baſes dictæ ad an-
gulos obtuſos ſe diuidunt, maioremq;; illumi-
natæ medietatis partẽ viſui obtendi, & mediũ
eius, quod ante quadraturam cauum fuerat-
iam intumeſcere & gibboſum fieri faciunt.
At in G oppoſitione tota illuminata medie-
tas K OL, in viſionis medietatem MPN deuol-
uitur, & axes AODG, & BPG nõ differunt, ſicut
etiam baſes K L& M N coincidunt(baſes qui-

dem iſtæ parallelæ ſunt, quia K O Leſt maior
ſemicirculo, & MPN minor: attamẽ cum dif-

ferentia illa nequaquam ſit ſenſibilis, poſſunt
eæ lineæ quaſi pro vna haberi) Luna ergo ibi
tote

L I B H R

462
toto orbe lucet, lumenq; ſuum à Sole mutua⸗
titium totum terris impertit.
Differentia, quam latitudo Lunæ afferre
poſſet, hic ſimiliter ſenſibilis non eſt.

Quomodo appellantur iſtæ A ppar tiones Lunæ?

7. Lana Soli contanbta appeklatur Noua. Quia
eum toto eœlo nulliéi cenſziciatur, & quaſi exiin-

6cin, aut ex rerum natura amiſſa exiſtimetur: Ab

co tempore denuoaà nouo renaſet putatur., Ean-
dem ob cauſam post oppehtionem vſq, ad coniun-
ιoaonριοö prinſzaam uuneſort, nominatur Defi-
ciens, Seneſeens & Vetus. Höäc gaàns vocatureti-
am Stilens, vel Sittens, Abccenſio laminis Lung.
Tempus autem coniuncétionis dicitur Neoulwia;
Naublvia, &Soο ονωυςαουοπ *οτ ο ,. A 7„ v
Nouilunium, Das Niw⸗Der Newmon. dc tem-
pus, quo lana latetſub radis abdita, vocatur In-
terlunium, Intermenſtruum, Silens luna, Nox
illunis.
2. Secunda oàνα̈ 9uando velpost coniundtio-
nem renata iterum eexoritur, velante coniunklis-
nem vetus & attennata extinètioni vicina est, vos
catur Curuata in cornua (propter ſormam aͤp-
parentem) Corniculata, Nouacularis, Falcata,
Keοααοαο ς, MIoααονσ. Hao fion, rA apparet Lu-
na creſcens Tuilten, coniunctione vel prima „.
Paritione per aſpelbtum ſexeilem? , ad quadra-

zuram,hoc est, à die 2. vet 3 aacg a⸗ m, g decreſeens
autem a quadr azur poſteriore per ſexiilem ad
kXtenktionem, à die zi, ad z6. ferd.

Die

AA. enan Mr,
“ enun a

On

le wpmmitl mmun⸗
wm imut

6* Nun
anniſlenn
mau mn/,

umes
wet/

irtth
en
— enk.
ißui ntrji eut

ſleru

aul Ce, dbe 7

amin d
Eumh, nn D
um 1tiin ſuam
Iiyſnmnn: ien

n/ 4 en, u⸗ d

an 6.

1aß/, mise
Iplitunen r miern
WAHAdEAANANN

leu⸗ Netun tz lun ucin
huDetuts elr ane

lpe 4 nllu⸗ lerder ry

Ee R
engu nnn ctur Pher

anmn, D R W on;
akheg⸗ Ken

Dr
1i

ernerr .
cas er

.

ſumen

„. 7 . 1
M

0. 1 .
A e., Lee
R ANANN/

mevnruuntiltel

Cettlu

6 uunlge .

ur elgni

Ghentdcats
4 vreoler

