tum circulum aquatoris æqualiter inter ſe dAiſtri-
buunt, vt vtrinq;, ſomicirculas ſit. Hanc ob cau-
ſam etſi antàm a cardinalibus punktis inchoati
quadrantes aquentur aſeenthionibus ſuis: cateris
tamen vbicunq; initia ſumant, talis inest anoma-
lia, ob quam vnius quadrantis defetus alterius
contigui exceſſu compenſatur.
Vt, quadranti à 24. gr. Vad 24. aſcenſio
recta competit 93. temp. 40. ſcr. alteri autem
à 24. gr. &W ad 24. ι— competunt 86. temp.
20. ſcr. quæ ſimul iuncta conficiunt 180, tem-
pora, hoc eſt, ſemicirculum.
* III.
Aſcenſio cuiuſq;; partis Eclipticaæ «ualis e
partis oppobtæ, & ctiam ſuæ ipſins deſcenfioni.
Anguli

. NN 6

1, .
. E
NMEl R/E.

Sn
udetvertrini
1

1 , ,
GA Aern

n N,.

Nrnylenn

Mye, N1. t1.
el.

Auſmni,

nelar

Wun Nag,, ,
. mn, .

lrt⸗ , ae
n ſme

DDrA/.
N,
de⸗

ir nn
ndi Clkin
0Nenlors Chunere
KaMuGtmunn
un Allte lenonen
r lbl

Aubunm tun dan

4 zubmuunn
iun tanint n
utniehllinun ,
ſaonctliſMl
emehidnlun

lnonp
ubmilflt ini

in.

eNauchin
enn,
Ghktanu

6

Aeime

oe

Aneſtolck

., N

TER T IV8. 1213
Anguli quos horizontis & Eclipticæ plana
tam ad ortum, quàm ad occaſum conformant,
ſemper æquales ſunt. Cam autem iſti circuli ſſe
ſemper bifariam ſecent, quia circuli maxim
ſunt, neceſſe est totidem tempora aquatoris cum
quouis ſegmento deſeendere, quot oum oppoſito

aſcendunt. Cum item aſcenſiones ſignorum op-

peſitorum aquales ſint, deſcenſiones eorundem
inaquales non erunt.

[HMinc quaæcCung, deſignorum aſcenſionibus di-

ta ſunt, in deſcenſionibus eodem modo ſe ha-

bent.]
Quid ad eos, qui in obliqua Sphæra degunt,
faciunt aſcenſiones re tαα

Aſcenſiones rectæ propter angulorum rectitu-
dinem, & ſui vniformem habitudinemſant men-
ſura aſeenſionum obliquarum: Nam aiſferentia
aſcenſionalis addita vel ablata aſcenhonibus re-
&tis, conficit aſcenſiones obliquas, quare niſi illæ
habeantur, hæ neſoiuntur.

2. Quacungr de aſcenſionibus reblis dicun-

tur, in Meridiano quog, omnium locorum verifi-
cantur, cum & ipſe ex cerculorum rettorum nu-
mero ſit. Hinc tranhitus iſti ſignorum Eclibticæ
er meridianum appellantur non modô, Media-
tiones cœli, ſed etiam, Aſcenfiones reltæ medy
&li.
32. Aſcenſiones reltæ numerant longitudines
partium Ecliptica, cut & omnium ſtellarum,
ſecunduüpartesſen tempora aquinoltials, quem-

admodum ſuprà dictum eſt, pag. 122. & 130.
3 D E

214 L I BE R

D E ASCENSIONI.
BVS OBLIQVIS. .

* Cum obliquas aſcenſiones ſignorum eclipticæ multi⸗
fariam mutari dictum ſit, poſſunt né ad certas
aliquas differentias reſtringi?

Ommnes varietates aſeenſionum obliquarum ſi-
gnorum eclipticæ poſſunt ſub duabus principah-
bus differentis comprebendi. Prior earü eſt, quæ
in ſphœra obliqua ſeptentrionali, altera quæ in
ſphara obliqua auſtraliſe aliter atq; aliter habet.

F Vtraque harum differentiarum quotu-
plex eſt?

Triplex. Vnam & eandem rationem aſcenſio-
num partium ecliptica habent horixontes obliqui,
quorum zenithest inter aqquatorem & polarem:
aliam autem, camq; à priori diuerſam ſub polari
circuloaliam item intrapolarem & polum mun-
di. Harum differentiarum ratione patefacit Dif-
JFerentia aſoenſionalis.

* Dicendum ne eſt de his omnibus & ſin-
gulis?

Won eſt opus. Nam auſtralis & borealis obli-
na ſphæra, eam inter ſe habent anomaliam,
quòd quicquid de aſcenſionibus quorumcunque
ſiegnorum in boreal:i demonſtratur, id in auſtrali
omninoò eodene modo in ſignis oppoßitis verifica-
tur.] Quaæ ergo in ſequentibus traduntur, de ſe-
ptentrionali, quam nos incolimus, intellgantur:
de meridionali autem tum vera erunt, ſi pro ſ-
gnis quibuſuis ſumantur ſigna oppoſita, vt pro Li-
bra Arie, pro Tauro bscorpius, &c.
„ Quid

enſniu

100t

14VNI IINI

unmasg
rad
ummnnli
ulnl lrn
riglalke
fmii
2 lennti
nuln nhen
lmnni ſnn

elgauin,

P 0N
—RKrðõ
—W

4 en
ſgimn in

ſunſ ud ni
mien Pineniſe
hemn, nen

3
, ſunggani⸗

umnnißtrtünnngen.
Ne

seaummninni
Huilcunlinmin
unimum in
inmin r i

neiplinni

vnnanſiſiul

4,

ueettmiugir.
ſls⸗
gufWd

en Men ien

R

.
inn nmmmf
bafni ſ
emlanumn

3
b

“

TERT I V 8S, 215

X

* Quid eſt differentia aſcenſionalis?

Eñſtportio æquatoris, qua aſcenſio rella & ob-
liqua interſe differunt.] .
Cum autem partæs eclipticæ ſeptentrionalas
vius attollantur ſupra horizontem, 8. meridio-
nales tardius, quàm eis correſpondentia tempora

— —

5 tonalibus
agquatoris: neceſſe est in fignis ſeptentrion lib

differentiam aſeenſionalem auferri aſcenſionibus
eorum rebtis, & in meridionalibus addi, vt ha-

eantur aſcenſiones obliquæ. Contrarium ſit in

deſcenſionibus.

MODVS COMPVTAN/
T ANDI TAEHBVIAS ASCER-
ſionum obliquarum partium
Eclipticæ.

Dcomputandas Tabulas Aſcenſionum obli-
A quarum partium E elipticæ, hac data prære-
quiruntur. 1. Certa aliqua Spheræ eieres
ſeu altitudo poli. Hine patet, om altitudo KM .
ſitvaria, quod quælibet ſpharæ obliquitas peculia-
rem Aſcenfionum obliquarum Tabulam Pabe-
let. 2. Partium eclipticæ declinationes. . Ee-
rundem Aſcenſiones rectæ. Repemiur 10 dia-

gramma: ſupra pag. 110. vna eum eius ibi poſita
declaratione. o .

I 1

In triangulo EL. E
(propter angulum ad
Lperr.lel.. T heod.
rebtum) rectangulo,
datur prater retum
angulü ad I,, 1. An-
1Igüulus HEE L- per æqui-
nobtialis obliquitatem
— Rue altitudinem D A,
vel CF cuius complementum est, B Caltitudo
oli. 2. Datur H'L declinatio puntki H'in
Eeliptica dati. Ex his, iuxtn eadem pauls anté
aädducta ex Ptolemaæo fundamentn, computali-
tir E L deifferentia aſcenſionalis. Nampropor-
zio ſinus arcus B C, altitudinis poli, ad ſi=
num CF, eius complementi, ſiue anguli ad E,
deprehenditur compoſßita ex proportone ſi-
nus BH complementi declinationis datæ, ad ſi-
num H L, ipſius declinationis, & expraportione
ERnus arcus EL, differentiæ aſcenſionalis, ad ſi-
num E F'quadrantis. Hinc falta ſimili, vt ſu-
à, terminerum permututione & tranſpoßtio-
ne: Solligetur;
7. Qubdeadem ſit proportio ſinus totius, ad
emercen, fireunanm ſeu tangentem arcus BC
itn denis pol, datæ, ſon complementi anguli
an E, qe st, feundinumer arcus EIl. datz
zelinas,oni, yanckti H ad ſinum E Le differen-

2. Quéd

vk
A

oniſiil
uen ſ

gimuitluun

, i erm

7

lumim.

al ynll
inuſſentiin
. V. Kiſut
unſilitſlund
Nuun Vun

ipſt /umnd,

lipje y⸗

4

tj

1. 7
. 4 4
Durliunn; liu
(mſe. uH ,
ingl ſ⸗ 1
ſe. Nffn, in

4 Ulhel
leaktlln
mbnenmne, 1.
D Pleliun i
1 D A Aintn
ulinenn,
ſnninal, Ann
Anudn ,4)
nn hyllic!
n er ſni /'.
Nrdnun,le t
umnanrennne

0
ugigſntlu al ⸗
Nir fhtſnih: N
Uatone Gtranpſnn
mmmmt ſnntatmu
lautmneten j
ne
, n unenunn ugl
etuntrturu l

- = =—

„ Iſm J, Aerer
, 54 ſuunt. 1, 61

1.

r. 2.
Sinus Anguli ad E,

7

TERTIVSS. 217
2. Quèd eadem ſit proportio fäcundi CPE,

obliquitatis æ&uinobtials, ſue anguli ad E, ad

ſinum totum, qua est, foœcundi numeri arzus HL
declinationis ipfius H ad ſinum E L differentiæ
aſcenßonalis.
3. Qudd eadem ſit proportio fæcundi BH-
complementi declinationis HL. data, ad ſinum
totum, quæ est fœæcundi B C⸗= complementi an-
gali adE, ad ſinum EL differentiæ acenſiona-
lis. E&xemplum.
Sit inueſtiganda differentia aſcenhonalit, pro
17. gr. & in obliquitate Sphaæræ 45. gr. cum di-
midio, qualis est latitudo Tubingenſis-
Huiusz. gr. & declinatio inuenta eſt ſupra,
16. gr. 56. ſeptentrionalis, & Aſcenſio recta 144.
temp. 32. Ergo: ⸗

3 4.
HL, declinua. 34213. Jinus,

totus. 4g1. gr. 30. ſer. 16. gr. 5/6. fœe pro- cnius afcus E L»
Ieοοοο. compl. facun. cundus dibit, zo temp. 5. ſer.
113029. 30446. diff: aſenſ.
1. 2. 3 4.
Anguli ad E, dinus HL, declinat. & 34413 ſinus, cu-
41. gr. 36 totus 16. gr. 5˙6. pro- ius arcas E L.
fœcundus 100° fœcundus dibit, zo. remp. . ſer.
τ1. 30g466. diff. aſcenſ.
71717.
1. 2. 3. . 4.
Declinationi Sinus Anguli ad E. &. 34413. ſinus, cu⸗=
16. gr. 56. ſer. totus S1. gr.: 36. ſer. pro- ius arcus EL,
compl. fæa- 10 ο0σ%0. compl. ſœ- dibit, zo temp. 5. ſer. e2½
cund. 325g1. cund. 113029. dif. aſcenſ.
F Quod-

118 L I B Hx E
aouis ergo horum modorum innente

eſt El. differentia aſcenſionalis 20. temp. . ſer.

Haæc, propter ſinum & ſeptentrio nale, ablata ex
KL Aſcenſione data recta. 44. temp. à 2. relin-
quit K E aſcenſionem bzman 17. gr. v.

24. temp. 2 4. ſor.

Modus computandi Amplitudinem Or-
tiuam.

In ſphara relcta amplitudo ortiua cuiuſounque
uncti cœli, est eius declinatio, arcus HL. ſed
in obliqua eſt arcus HE, ſchematis proximi.
Intriangulo ergo HLE rectangulo ,data de-
eclinatione puntti H dati, vna cum angulo ad E
obliquitatis: Qugest proportioß ſinus anguli ad E,
ad ſinum lateris HL oppoſiti: eadem eſt, ſinus
recti anguli ad L, ad ſinum lateris oppeſiti HE
amplitudinis ortiuæ. Sunt enim ſinus laterum &
angulorum oppoſtorum proportionala.
Qeeratur amplitudo ortiua pro 17. gr. .
gor
1. 4.
Angusli ad E, Larszi HL 5* 275956, ſinaes, cuins
41. gr. 36e ſi- 16. gr. 53'ö. totus, pro- arcus EH. 26. gr.
mus, 6τ. ſinus, 2926. 1oορ dibit, 5. ſer.

Eſt ergo eius amplitndo ortiua. 26. gr. 5. ſer.

Adhuc plures operationum modos Canon Hys
pothenuſarum, ſeun linearum ſecantium, ſuppe-
ditat. Is enim Canoni Rinuum & Canoni fæcun-

doadiunltus, quamiibes aperationem in 6. ali-
guads

V wnin,N.
Eatgninn

iuen .

l lſr.

ablate 4
1 rehen.

. * 8

eungne
HL. /1
ſorimi.
1 .
Ubl
nulalb,
veſl, ſitu
R
erum &

. d.

4
ſn, eun .

EHL A*

. . 1 . .
m
nſr.

,6,A.

ℳ

11O 28 1 5 10134 2 61 43 99 4 12 181 22 22,2 346a63 340 28 327 271345
. 0 6lr 42134 4716 62 49 100 211141 371182 44 a23 77 l265 1 1 301 33 328 111346 25
1 24 16 14135 33] 63 56 101 41142 77 184 6 20ſ266 21 302 361328 741346 56
3 1 72116 47136 20] 55 4110; 3144 20 185 2812 26 42267 401303 39]1329 371347 27
72 20117 20,37 7 66 131104 24 145 4 3186 5%⁄Ü2²2 8 1ſ269 304 4¹ 330 19347 58
7 2 489 17 53137 75l 67 221105 461147 5 188 121229 281270 12307 4213 31 0 348 29
7ſ 3 17 18 27138 44) 63 321109 71148 28 192 ſ232 51 271 37ſ306 431331 41 ſ348 59
4 3 4411 2 139 331 69 42 108 2911429 611190 171232 141272 551307 43 6332 211345 29
9[4 13119 3640 23] 76 73 109. 51151 13 192 19-/233 37274 12/308 42 333 1349 59
10 4 4 20 10 41 141 72 1II 13 II52 361193 41235 277 291309 411333 41 3570 29
7 10 20 4 42 1ſ 73 17 112 36 ſ1 53 78 19 z 236 2; 276 401ο 32 334 20 370 75
12 5 3 121 21 42 57 74 29 1113 18lr1 211196 25237 461278 31311 361334 1813 51 28
13 ſ 712r 757143 50] 7 4 3 115 21155 43 197 47 239 29 279 19 /3 12 32]335 36 351 577
14 * 3522 3344 431 76 57116 4 178 61199 10240 31280 34 313 2 8 336 13 372 26
151 75 523 945 37] 738 11118 ſ159 9 28 200 32 241 74 281 493314 23 336 51 3 52 5
167 34 23 47146 32] 72 261119 291160 101201 541243 172 8; zBrS 171337 276 42 24
7ſſ 8 3]24 24 4 80 4 120 ii62 13 ſ203 171244 39 234 17 3 16 10]338 31353 73
1838 ziir 2-48 24 81 77 122 14/16; 3 5[204 391246 2ſ285 311317 33 338 3929542 21
1995 22 5 15,45 1 83 14 123 3164 7[206 2 245 24 236 43 ſ317 55339 17]354 50
201 9 3z1126 19150 19 84 z 1127 olié6ε 191207 241248 471287 1318 461339 10lr75 18
21[ 126 72 51 18]37 4⅝126 23]ſ167 41 208 47 2 0 ln 7319 37]340 24]355 47
22 16 115a 171 87 D29 46 169 3 1210 912 1 31190 18 6 2 6 27 340 12 376 15
23 II 1ſ28 19153 17 38 23]129 9170 261211 32]252 53]ſ291 28 632 1 16341 331356 43
24 I 3129 54 12 389 4 1130 321171 4 1212 141254 141292 381322 151342 7 317 12
25 i 2 9 4155 131 7½ 11 141175 10214 17 ⁄555 36-293 47]322 53]342 40]357 40
26 U12 33130. 3 56 211 922 20 133 181174 z2l215 4 % 56 57 294 561323 401343 13 358 8
27ſtrz 4,/31 657 24 23 39]134 ſryf 574 217 3ſ278 19 296 4 324 27 343 46 358 36
1; z5131 49178 27] 24 ſ2 136 31177 16 213 252579 391297 11z2 5 131344 191;39 4
14 63 2 33]19 1 96 117 261178 38ſ219 4³⁸ 261 e, 171327 581344 70379 32
2 ii ,3 38˙33 17 66 371 27 391138 491180 24 II 262 21299 23]326 43 341 22 360 ₰

—

V.

v

iIrI

„

*

9

T AEH VI A Aſcenſionum Obliquarum, ad latitudinem 48. gr. cum dimidio.
. — — —,— — — . —
W

ſ

r.tem. en. /tem. ſtem. ltem. /tem. ltem. ltem. ſtem. ./tem. kam. ken

„ pag.

N
2

oſ 0 014 38 33 171 60 370 57 39113 8 49130 0[221 11ſaS 21agg 23 1326 6431345 22 2 ²

.

”
uinnf m

. prdulni

luehelinet

orolohin
ſehebent
lariſt

reſ,
VYVvvCNANNt
Saſuulli
ſauentiner
Echeman
entaliseſh
orto, Her
mren pol

Einr bort
unetet

T ERTIVS. 219

quas in 7. formas tranſmutari facit. Verum ex
. ſuperabundanti nos hic eum praterimus.
Huc pertinet Tabula aſcenſionum obliqua-
rum ad latitudinem 48. gr. & dimidij,
notata ſigno C.

v Quomodo partium eclipticæ differentiæ aſcenſionales
ſe habent ad aſeenſiones ſuas rectas in ea ob-
liqua ſphæra, quæ inter æquinodtialem
& Polarem circulum
eſt?

Minor est ſua aſcenhone recta] ſeu potius illo
arcu æquatoris, qui inter circulum declinationis,
& æaäρσ₰ι£um propinquum, ſiue pracedens ſiue
ſequensintercipitur.
Schematis ſequentibus AB C horizon ori-
entalis eſt, DE Æquinoctialis, FG eclipticæ
portio, H æquinoctium, I zenith inter æqua-
torem & polarem, K polus boreus. Eclipticæ

nrun 6

mmls igitur portionis HG aſcenſio recta eſt HL,
. quam determinat circulus de clinationisk 1

220 L I B E R .
ſed HB eſt aſcenſio obliqua, & B L differen-

tia aſcenſionalis, ipſi H L auferenda in priori
ſchemate, & apponenda in poſteriori, quia

GIH illic eſt ſeptentrionalis hic meridionalis
arcus. At LB differentia aſcenſionalis in vtroq;
ſchemate minor eſt aſcenſione recta, ſeu po
tius diſtantia ipſius Lab æquinoctio maximè
propinquo H. Hinc ſequuntur concluſiones
variæ.
* Recenſe aliquot concluſiones Aſcenſionum obliquarum,
quibus quomodo ſigna vel arcus eclipticæ in obliqua ſphæ-
ra eorum, qui inter æquatorem & polarem arcti-

cum degunt, aſcendant & deſcendant,
cognoſcitur?

* 7.

Duæ medietates eclipticæ inchoatæ à punltis

aquinoctialibus æqquantur ſuis aſoenſionibus.]
Medietates enim illæ eclipticeæ cum aſoenſio-
num ſuarum ſeu æquatoris medietatibus conter-
minales ſunt.

X* YJ,

Partes illaͤrum medietatum, vel etiam medie-
tates quacunq; alibi inchoatæ, no æquantur aſcen-
fionibus ſuis, ſod habent vel maiorem vel mino-
rem de æquatore portionem coaſcendentem.
Nam horizontis obliquitas magnitudinem an-
guli, quem cum ecliptica conformat, vars modis

mutat, nec fert, vt triangulum arcubus hori on-
tis

mnſ

GN

Getrung

mun

, nlerer 44
1in M,

11111

ſptucs
SANM
4 0
ℳ
“
glunhli
7 eueminii /

, ,Mi M
, *,

lelundfutci RNA——

Portcenentantt

6

/ 4
letinmd
iungullin 1

NUNexane, Nedr

eRi
7 .

ll

Aei⸗.
NN

Na
Donene⸗
cmen Ureton
nn. 4
elellcldeentonheen
Gcht Nlonalon

U

rtekictirtchn
vle Aindonn
unmanet

nluins Lelnnti
umutliuttin
inttamn Aaini
ln eulndltntn,
chnolanm

.
eu hyruitlui
irirſiſgin
as Aluſe in ſeſt
AIukutnietliel cire

—
1nulntin l tiin 1
ountuſͤthenn
, bGer AA1rumentu
mmuushi,1 ℳ

an Antanl
ν

T ERTIVS. 21
tis, æquatoris & eloptica comprebenſam, an,
oruarumn fiat.
Hinctamen excipiuntur gona torridæ ea laca,
quorumlatitudo minor est obliquitate eclipticæ:
Ibi enim quando Xenith verſante intra elipti-
cam & æuatorem, alterutrum aq uinobctium in-
ciditin illud aquatoris puntétum, in quo cir ulus
ex vertice duttus cum ipſo æ&guatore in cludit an-
ulum dimidiæ obliquitati eclipticæe &ualem:
Tum eliptica & aquator conformant cum ho⸗-
rivontetriangulam aqguicrurum. Quare éo poſi⸗
mu eiusmodi quoq; arcus eclipticæ ſuis aſoenſioni-
bus aquantur.
* 111.
Portiones continuæ medietatis eclipticæ inchoa-
tæ abæquinotctio verno, vſq;, ad æaquinottiumau-
tumnale, ſiue ablinitio arietis, ad finem virginis,
aſcendunt magis obliqué, quàm in ſthæra rebta.
Càtra verò in altera medietate portiones abæqui-
noctio autumnali vſque ad vernum magis reæltéè
aſcendunt.]
Illioenim Differentia aſeenſionalis aufert, hic
addit aliquam portionem aſéenfkonibus reltis.
Exemplum. Arcus ab æquinoctio verno ad
20 gr. II, in latitudine 48. gr. cum dimidio
(qualis quàm proximè eſt Tubingenſis) aſcen-
ſionem obliquam habet 50. temp. 19. ſcrup.
quæ in ſphæra recta erat 79. temp. 7. ſcr. Sic ab
initio V. ad finem Q& hoc eſt, graduum .
obli-

222 L I B ER
obliqua aſcenſio eſt 138. temp. 49. ſcr. ſed re-
cta 52. temp. 6. ſcr. Item ab autumnali æqui-
noctio ad finem m, graduum 60. aſcenſio ob-
liqua eſt S2. temp. 21. ſcr. xecta 57. temp, 49. ſcr.
xX* 1 V.

Arcus diſcreti quo fuerint &uinolctio verno
propiores, e magis obliqué aſcendunt, rectius au-
em, quò adaquinoctium autumnale propint ac-
ceſſerint.
Anguli enim horizdonte et ecliptica vtrinq; in-
tercepti maximé ſunt inæquales ſeu obliqui in

verno &uinoctio, quando ſcilicet princivium ea-

pricorni in meridiano conſtituitur, loco oppoßito
autem ad rectitudinem magis accedunt.

Qui ſunt illi arcus, qui in ſphæra obliqua magis reétè,
vel magis obliquè aſcendunt, quàm in
recta ſphæra:

Tota medietas ecliptica àfoſſtitio ſtino, per lis

bram vſep, ad ſolſtitium hyemale, omnesq, & ſin-

gulæ eius partes relctiores aſcenſiones babent in ob-
liqua quam in rectaſphæra: aliera verò magis ob-
lequé aſéendit. Exem-

“

. d4
“
i Tenpla
7

ltuciguini⸗
eaean ſelan
umni

ua ien ae

ennliriſran un⸗

ninpef na rial
Mulelſnen enen

ſpumt, nue n

.
n ue ſiet hingee
4 , .
u⸗ niſialr eg

nin matmen

ninemuthinmn
⸗ 1-
n ſan ninle g in

D

AKau /Aupnitpin
lanaſtntir ln in
Aumnit ſetlt.
rhenn diln uißt
einlilini
iun
onuliil
“ Nſ
sum henl, i
, 1lyva AK 7

““ ITIERTIVz. 223
Exemplum in latitud. 48. gr. cum ſemiſſe.
Signa Ecli- Aſc. R. Afſc. Obl.
Ppticæ. Temp.ſcr. Temp.ſcr.
V N 27 54 14 38
E 29 5 18 32
Ij P 32 II 27 20
P„ 32 I1 37 2
KN mn 29 55 41 10
iy ☛ 27 5§4 41 I1

Quare non determinas, quæ ſigna ſeu partes eclipticæ,
in ſphæra obliqua ſimpliciter rectè vel obliquè
aſcendanr, ſed com paras ea cum
ſphæra recta?

Quia ad aſcenſiones rectas ceu ad menſurams
referendæ ſunt aſcenſiones obliqaæ. Hanc ob cau-
Jam fieripotest, vt in ſphæra obliqua arcus aliquis
eclipticæ recteè quidem, attamen magis obliqué, &

viciſſim econtra, aſcendat, quàm in ſphæra ra-

Vt in latitudine 4. graduum abV ad m, hoc
eſt, cum 150. gradibus aſcendunt 151. temp.
17. ſcr. ſed in ſphæra recta 152. temp. 6. ſcr.

nam differentia aſcenſionalis non poreſt tan-

tantundem auferre, quantum aſcenſio recta
arcum eclipticæ excedit.
Hine fit, vt initium ſignorum ſeu pariium
elipticæ fimpliciter recté aſeendentium, ſit an-
te ſoſſtitium aſtinum, & finis post ſoſſtitium hye-
walé
Per-

224 L. I B E R
* V.
Ppartes eclipticæ aqualuer ab vno & eodem pun.
Rocardinali remotæ, ſicut æquales declinationes,
ita etiam æquales diferentias aſcenſionales ha
bent.]

Vt, initia I & &, item initia H & πι (quo- u

rum illa ab æſtiuo, hæc ab hyberno ſolſtitio
æqualiter abſunt) ſic initia & & P (quia ab
autumnali æquinoctio pares habent diſtan-
tias) declinationes habent 20. gr. 10. ſcr. ſic
differentias aſcenſionales 24. temp, 32. ſcr. ſub
latitudine 48. gr. cum dimidio.
* y. J.

Hinc aſcenſiones obliquæ partium ecliptibe ab
vno æquinoltialium punctorum æaliter diſtan-
tium, aquales ſant.]
Angulos enim aquales cum horivonte confor-
mant.

* VII.
Aſcenſiones vero obliquæ partium eclipticæ ab
vno ſoſſtitialium punctorum aæqualiter diſtantiü,
quanquam inæquales ſunt: ſimul tamen ſumpta
æquantur aſcenſfionibus earundem partium ecli-
pticærectisitidemſimulſumptis.]
Dqualitas enim differentiarum aſcenſiona-
lium, incrementa & decrementa aſcenſfionum
ſuarum interſe mutuo compenſat.

Vt

71111
Nerone obi
A
let enimta⸗
6 Carelcleeln

“““

penun Nᷓ

9

3
ℳ 1
.

unt genne

R 1,1

icun

hlllcin, „

3 1 1 7 —
1 E-K T 1 v s. 24
tnle , Vt, Aſeenſiones obliquæ in latitudine di-
. ele .
nmuſiuteg n cta, VY, & y, coniunctæ conficiunt .temp.

kug ſnn ſag 48. ſcr. quan tæ ſcilicet in ſphæra recta ſunt.

1
.
G

*V TIT. —
Alimtn⸗ Quamobrem etiam ſignorum oppoßtori aſeen-

ehi he tm Ronesßmulſumpt uantur eorundem ſignorum
u leniuſee AWeenfionibus reltisſimul Tumptis.]
Mninä nliet Quemadmodum per dictas præcedentes

duas concluſiones probari poteſt.

Aeglanlgum rI..
Agancnd Aſcenthio partis eoliptica aualis est Aæſcenſioni
y Roni oppoſitt.
. * VY
ugifulfmini Partesecliptica relcts orientes, obliqus deſien-
Ralmnugininglng Jan, t, & eontrà.
i Hinc quæcunq; hactenus de aſcenſwonikbus par-

auzulgmmnm, piusn elipticæ dilta ſunt, verificantur etiam in
ALeſcenfionibus partinm oppohßtarum. Idcireò eti=
Nl am tabulæ deſcenſionum nullæ confici ſolent.
,MAgtinth uandoquidem op Poſitarum partium eclipti-
muheriſe Cæ aſcenſiones, illarum deſcenſiones patefa-
Mℳ —. . .
1 u fnltne eiunt. e
gyrbu ouln ſalg

õ

*† Quomodo comparata eſt differentia altenſio=
nalis ſub polari circulo?

umn ifn e ADqualis est aſcenſioni ſug rectaæ,] ſen por: N
mi un axcui æqgnatoris, qui inter circutanz deolmationiz
SusH ES aguinoltium Propingunmintercibitur.

P Vt in

2

226 B L T B E R fiii
Vt in ſchematibus his. I zeniph in polarem 1 mumm
circulum incidit (cætera ſunt ſicut priùs) Ar- mani u
cus eclipticæ GH aſcenſio recta eſt H L, diffe- wmN gimn
rentia aſcenſionalis B L, æqualis ipſi H L, in m Nlnti l
riori enim figura B L & HL vnus atcus ſunt
idcirco arcus HG aſcenſionem obliquam nul-
lam habet: in altera BH aſcenſio obliqua du-

pla eſt ad HL. zmkiklum ir

Auuuhnilie

mahnitn
phnden un
eelnefuies n
entuugen nugnute

emn AA tOMNMNN
in innelic 4

.

TT

* Recenſe aliquas concluſiones aſcenſionum obliqua-
rum ſignorum eclipticæ in ea obliqua ſphæra
cuius zenith in polarem arcticum
. incidit?
Quanquam plures preœcedentium conclaßo-
num hic loc-um habent, hetamen ſequentes pro-

prie ſunt.

* J.
Abezuinoctiovernointeger quadrans antè &
inumeratus, hoc est, tota medietas elipticę
iſcendens, nullam haber aſcenhonem obliquam.]
Quando enim polus eclipticæ in denith per- un i/, e
enit, vniti ſunt horiæon & ecliptica, ſed pro- m m
pter

rin i
kaenrinl
Chlicentor⸗

rileltekkli
dnlnl in
lgunn
Uelae NI Achl Cle⸗

4
Do Acenſone
VaKI

E
==—

l

õ

ii pinntind

Uclent!

e elunn onele
er eunet ellentiſ⸗

er d

godennnt „
. ,Ami,
lgeſetinnt
ℳ ℳ9, e /
,Maldd a,
AHW

NXNMV1
4

t iin

IT E RT IVSs. 227
bier motum diurnum in momento Jeparantur;
in momento ergo tota illa medietas ſine vlla αud-
toris portione coaſoendenie emergit. Differen-
tia enim aſcenhonalis aſcenſionei eius omnino tol
*1.
Medietas eclipticæ deſeendens tiotum æuu⁸
torem coaſcendentem habet.
7 I.
Totius ergo medietatis eclipticeæ deſeendentis
omniumq; eius & ſingularum Partium aſoenſio-
nes rectiores quidem ſunt, quam in ſph'era rektas

Alteriusautem medietatisa capricornoper arie-

lem ad cancrum non modo non obliqu magis,;
quàm eiusdem medietatis aſeenſwones recte, ſed
nubomninoſunn.
.*71II.
Arcuum &liptice diſoretorum medietatis des 4
ſcendentis aſoenſiones dupte ſunt ad aſeenfionei
éorundémarcuum in ſpherarecta, hoc est, &guan-
ur eorum & etiam oppoftoörum aréuun aſcene
Konibus rebtis Rmuälſumptis.
* Quomodo differentia aſeen ſionalis obliquæ ſphæræ.
cuius zenith intra vo lares eſt, ſe ſe ha bet
ad aſcenſiones rectas? S .
. Magnitudine exce&n/ aſcenſiones ſuas reéttas,]
ſeupotins arcum &zuatoris, qui inter cironlum
declinationis & Ppropinquunz cguinosttum inter-
bipitur.

. „
2

P z

II

228 L I B E R .

Inſchematibus his I Zenith intra polares &
polum mundi K eſt: Arcus igitur eclipticæ
GH aſcenſionem oliquam habet HB, quæ
certè aſcenſionem eius rectam HL multis par-
tibus ſuperat.

*Recenſe etiam aliquas concluſiones aſcenſionum obli-
quarum ſignorum eclipticæ in ea obliqua ſphæra,
cuius zenith intra polarem arcticum &
polum mundi arcticum
incidit.
X..
Non omnes eclipticæ partes oriuntur velocci-
dunt, ſed aliqua circa ſolſtitium aſtiuum ſomper
apparent, earumq; oppoſitæ ſemper occultantur.
Reliquæ quæ ſuperſunt, totum aquatorem coa-
ſeendentem habent.
X½ 1I.
Arcus eclipticæin medietate deſcendente, qui
quidem oriuntur et occidunt, inaſcenſionibus ſuis
maiorem partem de æquatore abſumunt, hoc est,
aſcendunt rettè, & quidem ordine recto: Reli-

guüuanm

lekene

r SSHE&

4
7
tte OAArAE
4
44 1 ℳ7

gEpyms,MEe

num,Yrten
upen
us

4
3

Remn en l

. nhnn n

Nteſſnn

nm n, .
ueland ,,
,.,,Mn ue⸗
iGciize, 1
66 . 1,7 ,
ee,

elelr,„
ANX.
ℳ

. v

,

Ahicr uellſußte,
holrer Uliung
nriiit

/

4 ilſnzereni
Gn, nuin annen

n

.
urnduelſim
vtununnn ,/
Me./ 4
M
möuuune,,

mige ,
96 zulenft,

T ERTIV s. 229

quam vero portionem areubus aquatoris circa
« oνo&ειuα vernum relinquunt. Hiautemar-
us eclipticæ ordine inuerſo ſeu præpoſtero oriun-
tur, partes enim poſeriores praceaunt, & priores

ſleqguuntur.

* T II.
Aſcenſionet ſignorum ſeu arcuun diſèretorum
praæpoſterè orientium ablata ex aſoenſionibus ſi-
gnorum oppohtorum, relinquunt arcum aua-
lem aſcenhionibus eorundem ſignorum rectis ſi-
mul ſumptis.
Vt in eleuatione 8S6. gr. cum 10. gr. &π—- ori-
untur, 91. temp. 38 ſcr. & cum 10. gr. Voriun-
tur præpoſterè 73. temp. 16. ſcr. His ex illis ab-
latis relinquuntur 18. tremp. 22 ſcr. æqualia
aſcenſionibus rectis 10. gr. V & 10 gr. α½ ſi-
mulſumptis,
Hoc idem de ſignis ab eodem puncto ſolſtitiali

æualiter diſtantibus intelligipotest.
ranennultg in

u unstiumn /

Solemus ne tantùm Signorum ſeu partium
Ecliptieæ aſcenſiones & deſcen-
ſiones inueſtigate?

Sicut partium eclipticæ, velut circuli princi-
Ppalis, cuius omnium gradaum plarimus vſus est,
aſcenhiones & deſeenſiones tam continuas quam
diſeretas numeramus: ita non minus uiusque

punkti cæliſeu potins ſtellz aſcenſiones & deſcen-
Kiones: abaquinoctio verno, hoc est, tontinuas: vel
etiam ab' alia ſtella, id est, Aiſoretas computare ſo-

Qeue-

lemus. D3

L I BE R
Quomodo hoc fit?
Cognito locoſtelle datæ in ſpharaſeu globoſtelli

inſenito, reuoluatur globus donec ſtella in hori-
Lonte oriantali, fiaſcenſio quæratur, aut ſi deſeen-
ſio, occidentali, conſtituatur: tum enim &uatoris
& borizontis ſectio monſtrabit aſcenhonem vel
deſcenſionem ſtellæ ab aquinoltio verno numera-
tam, qu quidem recla est, in ſphæræ reltæ poſitu:
obliqua verò in poſitu aliquo certo dato obliquc

230

S

, dne pN.
PpPaxri modo diuerſarum ſtellarum aſeenfionet eß L
vel recte velobligueinuente, differentid ſuä pa- Snn
tefaciunt aſcenſiones vtrigſtelle inte rceptas, hog ſmmuiknms
Hunpumcen.

MO DVS CO MPVIA N-
DI DECLINATIONES, ET ASCEN-
ſones rectas Stellarum extra
Eclipticam.

OòBU 5Addamus hic quoque, in gratiam eorum,
P guabns huiusmodi computationes grate ſunt, mos
dam computandi Declinationes. eAſcenſiones-
que reltas otellarum extra Eclipticam poſita⸗
um.

A B C Colurus ſolſtitiorum eſt. Semicireu-
lorum ADC & EDP, alter æquinoctialem,
alter eclipticam refert, & H Stellam, cuius
ä

vunſrlt ſent,
6 ſefctn

u unlenn,
S
eſu Annen ichi
NV
dunſenmn ſlmn i
ennnt ifeniit
n m ſhumna

eCee ian ef,
lecentelamnahtt
. m.
Lhoccan.
14

. ſliſter Fmm Ann
unn ults rut /,nt
1inume. Aeße

o 6
enn em Miſftucn

4 (en
, Aermntmnan,

4
1 ger, & 1.

TERTIVS.

nota ſit longitudo
& latitudo. Qua-
drantum G HK,
S& BHI, alter eſt
circuli declinatio-
nis, alter latitudi-
nis ſtellæ H qua-
drans, &c Caſus
nigem varij oc-

currunt, propter ſtellarum latitudines velborea-
les vel auſtrales, earumque poßitus in ſienis vel
aſcendentibus vel deſcendentibus, Hsqgie vel ſe-
ptentrionalibus vel meridionalibus: Sed calculus
est vninſmodi, ideoque tanto eæpeditior.
Exemplum calculi.

231

Sit H Arcturus, Stella inter crura Bootis
lucida, primæ magnitudinis. Eius locus (iux-
ta Tychonem, cui noſtræ obſeruationes quo-
que aſtipulantut) eſt 18. gr. 4 8. ſ, latitudo
31. gr. 3. borea. Poſito igitur D æquinoctio
autumnali, erit E:DF ecliptica, ADCæqui-
noctialis, K locus ſtellæ in ecliptica, I aſcen-
ſio eius recta in æquinoctiali, K H latitudo-,
IH declinatio. Hinc in Triangulo BG H no-
ta fiunt latera B G, & GH, cum angulo eis in-
terecpto BGH. BG enim diſtantia polorum
æquinoctialis & eclipticæ eſt 23. gr. 2 8. æ qua-
lis obliquitati eclipticæ: & G H eſt 58. gr. 57.·
P 4 quia

132 L rI B E R

quia complementum latitudinis K H, 31. grt.
3. ſcr. Angulum autem ad G definit arcus ecli-
pticæ EK ab E ſolſtitio æſtiuo, ad K, eſt igitur
108. gr. 4/ 8, Ex quibus trianguli, BGH lateri-
bus datis, angulum datum comprehendenti⸗
bus, inquiritur latus tertium B H, hac opera-
tione.
1. Proportio ſinus totius, ad ſinum alterutrius
laterum BG'vel BH, datum angulum includen-
tium eſt eadem quæ ſinus alterius horum laterum,
ad numerum, qui appelletur, lnuentum primum.
Cum autem hic quoq; primo horum numerorum
exiſtente ſinu toto, cæateri duo ex canone ſinuun
Jumendi ſunt: ideo idem, cuius ſupra, pag 202
meminimus proſthaphareſeos compendium hoc

ſoco quoq; vſarpari poterit. Sio:
GH 55 gr. 5'7 .
B 23 gr. 25 Sinius Inuentum
Differentia 3 5 2 ⁸1428 complemen- ergo brima
Aggregatum 32 25 13197 torum, est 3 4116.
Differentiæ 6³231
medietas 34116

2. Sinus totus, ad anguli ad G ſinum verſum,
est ſicut Inuentum primum, ad numerum, qui
vocetur Inuentum ſeundum.

1 2 3.

Cinus totus Anguli ad G Inuentum & Inuentum
10960οσ°. 105. gr 45. ſi- primum pro- ſecundum
nus verſus 34116 dr zrIit.
F22274 bit

2 Inelt⸗

nu Cus inn
Crn u Atfift
ulmlllita m⸗
uCNN, Aung,
fluprn

nulhlmmm,

.

deurnn
1.
lam ,

4
ue n
1, W

14 ſig . 4
Huran g
, ,
.

rumn d, undin
A igintl
It ſrudlmn nnulctnlen

funpzelin, nnn

ng mlnnmg
n iten er laumn, 9
ulr ueß, lh ig

nſigtogit annle

Nrertt, “

47

4 us
ullmin. 1innt
5 llg ns n

4 e
3414

Aanlub, Cumeni

ntmmn, 11 tunnin
geunttun⸗
D
5½ e 4
9

7 4

.

7

$ E CVN D V sS. 233
3. Inuentum ſoundam additum ad ſnum

verſum differentiæ laterum, B G & HG, oonft-

cit ſinum verſum lateris terti B H. Vel, quod hic
tantundem e&t: Inuentum ſocundum III. obla-
tum ex ſinu complementi differentiæ lateri B G,
& HG. ſupra poſßito StταιRE¾f/-relinquit ſinum com-
pleméti lateris B H6317. Eius arcus est 21. gr.-b.
Et tantus est arcus H I., ipſa ſtella petita Decli-
natio, ſed B Heius complementum est 6&. gr. 12.

Deinde. Quoniam laterum & angulorum
oppoſitorum ſinus, Juntproportionales: ideo, ſicut
, nus lateris BH'est ad ſinum angutt ad G, it ſi-
nus G H est, ad ſinum anguli ad B. Vel, per
reſolutionem.
1. Sicut ſinus totus, ad finum angult ad G,
ita ſinus G H, ad inuentum bprius: Iag, Perpto-
Rhaphareſeos compendium:

Angulus G 105. 45

latus G H 55. 57 Sinus
Diſſerentia gρ 51 64479 comple-
Aggregatum 167 45. 27723 Wentorum Inuentum ergopriue,
Sammæz oaer est 5t1o1.
medietas t1Io

2. Sicut ſinus lateris B H, ad ſinum totum

Sic inuentum prius, ad ſinum anguli ad B.
t. 2. 3.
Lateris B H, Sinus Inuentun G.
6. 12 ſinus, totus prius pro-
95169. I0οσ0ο 51ο. dibit,

Hun auten angulum ad B, daternzinar ar-
us I C. aſoenhfionts relte dataæ Kehe H., Wque
P. F

57 27⁷7. ſuu anguli
ad B. Is ergo es?
60. 317.

4–

234 L I B E R

ad ſolſtitium vicinum, quod hiceſt Capricorni,
Eo igitur ex eius aſcenſione recta, vid. 270. temp.
Tublato, relinquitur Aſcenſio recta Arcturi quæſi-
mabiinitio Arietis, YRqp ad l. 2 99: temp. 29 ſor.

Hac Aſcenſione recta miſſa in tubulam Aſcens.
rectarum partium Eclipticæ, ſupra oomputatam,
cognoſcitur, quod Arlturus mediet cœlum, nec
non ſupra horigontem rectum oriatur, atque
eiam occidat, cumi. gradu, g39. ſor. Scorpij.

Pro aſoenſione ob-
liqua otellarum com-
putanda, idemſerua-
turcalculi modus, qui
ſuprà pro partium
Eclipticæ aſcenſione
X obliqua computanda
fuit traditus. Sche-
mate hoc, H ſit ſtel-
la, in horizonte ob-
liquo locata. Eius declinatio, quam notam
eſſe horter⸗ eſt HL, & KL eiuſdem refert
aſcenſionem rectam, quoque eſſe cognitam.
Inde,fæcundus numerus altitudinis aquinoltialis
circuli, in dato loco, h. e. fFæcundus anguli HEL.,
habet eam proportionz ad fSœæcundum HL aecli-
nationis ſtellæz H., quam habet ſinus totus, ad ſi-
num EL differentiæ aſcenſionalis, inueſtigande.
Haæc

11111
lurlum

ri 7.

5
er. SM

Nradi,

t,

,
lu

,10 .
in llmmgu,

Gellunpugne

ſeicuupun d,

Plrukerunt teynd
myerßtatmuna
1 , ,. 1
hrabterenundt
lentlun inhin
in mid uu
in AMn ſzbre
lalspylgginurn
1

11

in lehn hem

umnne
3 7, K ec
r. tn
4 etnin

„
nlen

arcrnn nn

tie
D D
yyn „

. 7 14, fen
halufim

n
unlihn/n mr

7 1
Rereec.
eecen n

7 ,
punetetrin.
„. .
ginen ſelin mine

cinl llt Sn

illlm
aluin
ua

AAntu
n r en
le ſgin
uamnat
Utoc,Nirk
ohotmonr
Erlumdauun u
AEN. dent

ne
n Knlrd ar

—

4unm i
M .
,uid fudt-.
, A ht N

7
ſoe S
Nen

79,
1

1 WY) 1.

TEKRTIVS. 235

Hac ſi ſtelle declinatio ſit borealis auferenda eſt
ab Aſcenſione eius rectas addenda autem, ſi fue-

rit auſtralis, & emerget aſoenſio ſlellæ obliqua.
Econtra ſi illic adaatur, & hio auferatur: emer-
ger deſoenhio Kella obliqua. Exemplum.

Arcturi declinatio inuenta est 21. gr. 15. GS

Aſcenſio retta 209. temp. 29. ſor. Ergo
Anguli obli- Declinationis Sinus G 4o. ſinus, cuius
quit KPL, HLargris. torus pro- arcus ELas temp.
71. 30. ſæ Jacun, 3595. oοοοο.. dibi 9. ſer. diff. aſeenſ.

cund 55473.
Haæc differentia aſcenſionalis, 26. temp. 9. ſor.
(vpropter ſtellæ declinationem ſeptentrionalem)
ſubtralta ex Aſcenſ. eius reléta, exhibet Aſcenlio-
nem obliquam Arcturi 1I53. temp. 20. ſer. Ea-
dem verò ad eandem Aſoenſ. Kect. appoſita,

profert Arlturi Deſcenſionem obliquam, 235.

Tandem pro cognoſeendo gradu Eclipticæ, qui
vna cum ſtella ſupra horizontem datum obli-
qquum oritur, vel vna cum ea occidit: Mittatur
Aſcenſio ſtellæ obliqua in Tabulam Aſcenſionum
obliquarumpartium Ecliptica: & offeretur gra-
dus cooriens. Deſeenſionis veroò obliquæ eiuſdem
Stellatempus oppoſitum in eandem Tabulam miſ-
