apogæum eiusſcandit, tamproculaterra non ab- ddee dntn,

ſcedit, quaàm procul olim recedere fuit ſolitus: nuahinninng

econtra loco oppefto ſiue inperigao, tam props yyn 4,

nunc, ſicut olim, non appropinquat. R
8 D
enm n i

Quare apogeum eccentrici hinc inde nutare, Mngc,zn
motum —

7

S E C VNDVS. 191

motumq; eins, quem à deferentibus apogæsmha-
bet, inæqualem ſieri neceſe eſt.
1 .
4 Hic orbis in Theoria Mercurij rationem ex-
futen aſi 1 plicat, quare Mercurius gaotannis ſomelà terra
glie. N ſe remotiſſimus ſii, minimasq; in epic)cloproſthapthra-
enif Aelrin en⸗ reſes habeate & tamen bis terræ Pproxamius fat, d
he preſthaphareſes maxime augeat.
N Oι D OS.
“ * Qunid in theorijs plaaetatum vocas Nodos?
n alnttſuintmnn Nodiſunt duo puntcta eccentricorum, quibus
muenn, udo planaeorum ab eclipticaptlano interſecantur.]
minit Huiſmodi punéäétiinterſectionum in Soles Theo-
ria nulla Nuanet »planum enim eius plano eclipticæ
Nun rinmn perpetus vnitum manet. At reliquorun planeta-
u. lu Amnerze rum eccentrici ab ecliptica deſtectunt vtrinque
um enοος vno ſcilacet ſegmento in boream, altero in au-
ulnuglinnitee Rrum: non aliter, quàm ipfſa ecliptica duobus
. en zmift punctis æquatorem ſecans vtrinq; ab eo recedit.

ſam . Quas habent appellationes?
umurten ann PVNCTA INTERSECTIONVM, NODI,
TNAEZM O I, Horum nodorum aher voca-

eul, tennn heten . 7 .
1 tur ααιιςια n Aſcendenn,quia planeta ab' eo vl-

36
mmf mumc traecl pticam in boream aſoendit, neſtrog, Lenith
alun nelttere “ fupropior. Alter omn GiGàcar, Deſcendens, quo
e egen planeta in auſtrü deſcendit. Siâ Ptolemæus vocat.
zuiyn Poſteriores vero hac puncla in Lunæ theoria
6 nomiharunt CATFVT GOCAVD AM DRA-

,r
uumi COM1s;,

192 L TI B E R .
C oNIS, ſimilitudine deſumptaà Dracone: ſhecuè
enim caputſeulingua bifida, & etiam cauda eius
acuuntur, medio corpore lato exiſtente: ita lati-
tudines ſeu deflectiones eccentricorum iuxta ſe-
tone, acutiore ſeu minores, intermedis autem
locis latiore vel maiores obſeruantur. Caput verò
Nodus aſcendens et, & Cauda deſeendens. Por-
rò has appellationes ad relizuos planetas etiam de-
torſerunt.
* Quid eſt Orbis Deferens Nodos?
Eftorbis in theoria alicuius planetæ, vnifor-
mis, concentricus, totum planetæ ſpharæ ſpſtema
continens, & Nodos Jub ecliptica circumdu-
in quibus theorijs huius orbis vſus eſt .
FEiſi preter Solem, omnes theoriæ eccentricoi
ab ecliptica deftetctentes, & ob id Nodos,; eoasg, de-
Fferentes orbes habeant : quia tamen Nodi ſtitan-
tum inl- unaæ theoria peculiares faciunt ciréuitus;
an cateris autem à periodis apogæorum non diffe-

runt: Orbis huius nodorum vſus tantüum in theo-

ria Lunæ ſeruatur, in cateris autem negligitur,
veruntamen hoc eius officium Nodos deferendi
tommendatur Deferentibus apogæa.
* Quæ ſunt oſſicia huius Orbis?
Zuterſectionum Nodos, ſiue Caput & Caudan
Draconis, & vna cum illis limue Rewi-rzi
atilt“

enic, Sn

112

/
omlth enn
Cene,
„ ite
Nuntnc,

utlern n

7 1 „ //,
Arnthbnc

è„ altten
chrni

len,
4
uli

4
ymuſn

D T E RI V 193
nu Den latitudinem, adeoq;, omnium latitudinutn varie-
? ſe 4 ℳ
lg vazes per Zodiacum defert.
u aninr l X*7
* minin In Lunætheoria beneſicio huius orbi; ſcitar,

zu, g Wozilzania & Plenilanigſint z lνιι.
iruten
171r.
In eadem theoria orbis huins centrum , quod
Nauilnin idem cum Zodiaci centyo es& pro aqualitatts
centroaccipitur. Vnde etiam ipſe hic ortis, Aoe-
in irizei gquansappellatir, iuxta gieens Eocentricimotus
umudktiutl Tegularis & aqualis deprehenditur.
,nun,laleteſiet ſe

lehtugun E PO 17 0O0 M BEB J
e S TNONO M I .

Liber Tertius.

,A Glrd,oe N
Cuultielin

Nti baimortiitek/
7
mi Aimin
Gidiate
uln ifftar
ellonduntenftut

* Quid libto tertio agitur?
3 S OοL. Vr A explicatione
fundamentorum Aſtronomiæ,
nec non hypotheſium ad de-

nunſenm ni S monſtranda phænomena tam *“
Snm’iatintniti ſphærica quàm theorica vſar-
un uen n pandarum: Hoc lbübro prior Mronzomiz pars,
m ish gae sPHERICA DOCTRINA NR, explica⸗
“ zur. Phanomena, quæa onnerſione primi mobi-

uddi is dependent, hic Proponantur, & per ſphaæra
ii materialzs Ciroeutzs demonſtrantur

4 12:. . ..
lrtu * Quot ſunt libri huius tertij partes?
nunh, s Quatuor potiſimnm.
N N * Quid

* Quid in ſingulis proponitur?
Primapars, Aſcenſiones & deſcenſiones ſgno-⸗
rum Eclipticæ tradit.
Secunda, Ortus & Occaſus Stellarum, quos
vulgò Ortus & Oecaſus Poëticos vocant, eponit.
Tertia, de Diebus naturalibus & artificialibus
agit.
His tribus partibus pracipua totius Primi Mo-
tus phanomena, ſub quibus cateraquacung, ſunt-
omnia continentur, demonſtrantur.
nartapars oſtendit, quomodo pro diuerſitate
pohßtus ſphera illa phenomena varientur.
His appendicis loco tractatus geographicus
de Climatibus, Item de Antœcis, Periœcis, &

Antipodibus annectitur.

P RI MA P A K5
L B K I T E N 11ITr

Quid in prima parte huius libri exponitur?

venit primum & principale phanomenon,
uod ratione motus primi mobilis contingit, nam
cognitio eius adplaæraq; catera requiritur: nimi-
rum Aſcenſione & Deſcenhones dodecatemo-
riorum eclipticæ eorumq; partium: V- ulgo nomi-
nantur Ortus & Occaſus eAſtronomici veleti-
am Aſcenſiones & Deſcenhone gnorum Aſtro-

nomicaoæ.
7Quis

194 L I üE R

111
Nuicklen
rulkitinil

mubuet n

r.
Abeſert

,N
Vrtutfeinllii

mn S
alu ere eole

P KIMO loco proponendum & examinandum

Quullnanln
inertprett n
ſonmmmn iende
lvoxternihan.
NrAen
„ 1
ſum unhnn

(e n /*
P n 148

Runſouut, nn

Uhinligtore,

Punniglolent
ſoc N

4
ſinamnnli

ut, nl
l eden 4
1.
N Pnimn⸗

i

htin!

lerberree
elſene iſe

ur he,,
u Cuallyng
gu eutnumn ee

Nnentliud lſe

7

nrupuittdinl
ululent Num
runspann.
iali unhnllt

1ſ
Scotkedaeusceogel
9dI

Inene e
Cedntec⸗ ellec

nurgl umd
tunit 9
vun 1.

86

AG
iſn
1

Prim

„

— —
=

=

V

n7erenti Au

4 mrllcunn⸗

T KRI V sK 19
Quid eſt Aſcenſio ſigui Aſtronomica?
Harcus DRquinoltialis, ui cum al:quo ſieno,
vel quounis arcu eclipticæ dato Jupra boridontem
aſoendit.
Quid eſt Deſeen ſio ſignĩ Aſttonomica:
Pſtarcus aquinolctialis, qui cum aliquo ſiono,
vel quouis arcu eclipticæ dato, ſub boridontem
deſcendit.
Quid opus eſt hor zontis hic meminiſſe?
Quia Horixon lime: est, ad quem leraq; pha-
nomena, pratipue autemtota aſzéenſionznz & de-
Nenſionum, ſicut & ortuun & occaſuum nume-
alto,terminantur.
Cur ſingulariter eclipticæ eiusque partium
fit mentio?

Ouia Sol, ad qvem ptaraqzuephenomenaol-

Joruantur, ſub ecliptica perpetuo incedit, ſicut

eiam cateri pianttæ & ſtellz omnes ad eam metti=
bus ſuis reſpiciunt, cuius gratia ipſe principalis
inter circulosſphaæræ esttideb etiam ad eclipticans
phænomena plæraque referuntur. Idcircò con-
uenſio eius examinanda est.
Sed quid ad hanc rem Æπ quinoét alis
conducit?
Vi eius æal, ciroum Ayratieone Velut qua-
dam norma reguletur inæqualis zlipeicæ conuer-

ſio, ſi modo certam aliquam phaænomenonab' ecli-

peica dependentium cognitionem hatere veli-
N 2 Proba

196 L I U E R

Proba eclipticam in primo motu inæquali-
ter incedere:

Hoc palet ex eo, quòd ipſaſuper alienos, nem pe
ſuper mundi polos circumagitur. Hinc ſit, vt in
conuerfione ſubinde alios atque alios angulos ad
horizontem, quibus certé diſſimile arcus corye-
ſpondent, conformet. Idem experientia confir-
mat, qua cognitum est, quòd omni die && omni
nocte artificiali ecliptics medietas exoriatur.
Cum autem ille in obliqua ſphara ſint admodum
inaquals : neceſſ eit medietates eclpticæ aqa-
les non vniformiter, ſedinaæqualibus temporibus
oriri.
proba ſingulis diebus & fingulis noétibus medie-
tatem eclipticæ oriri?
Horizon & ecliptica quia circuli maximi,
ſemper ſeſe ſecant bifariam ſiue in gradibus dia-
metraliter oppofßtis: Sol ergo in quocung, gradu
ecbhipticæ eriens, non prins occiderepoteſt, quam
gradas oppefitus regione oriatur.
xQuid vocas datum ar cum eclipticæ?

Arcus datus eſt quælibet circuliportio toto cir-
czulo minoreuius initium & finis certus deßigna-
tur]] Et: Areusàprincipio (verbi gratia) Leo-
nis adfinem eius, hoc eſt, Signum Leonis. Sic Ar-
cus à i1 gr. Tauri ad is gr. Geminorum, &c.
L Quod ſi arcus alicuius initium deſumitur aA
æqaαιο erno: Arcus ile Continun appella-

ur. Diſeretus avv»m vocatur, fialéiineipiant.]
Quomo-

atetnenl

1¹1

ſ.,760
cu

gormtrenal
.

7

n nnvetiturd

F1,ANK l

1, 7 Ri
eennm G/

unn Auntdi
unm unpinnt
lelſict lyt
illuertantua⸗
uinhhlltunnu
religunituan

‚1

ſſen
MoCA
ge.

ltorbee

untmegulne
Dechlnn

enegee
gigen
1 hrdemnn

umegtn ri
vüremn
lene inhergen
ler henenti

l, aumnlese

Elytne negeng egnur

1ſitadnui
ugteehelen⸗
„ 1* ,
, Antge etyn
7 1 1

1 u itt
4 Nrußtulilt
niniſßgn

mithtifiie
runcilynntnmd
u ann
nuns CM 4
ſrtleti/

nede
ℳ, nleimi
5 4
1mr Nnh
aunn
4 zuvce
PautleCe
1 Chnpet
gar

„ℳ*
1

TEKTIVS. 197
Qugmodo A ſcenſio & deſcenſio iſtiuſmodi ar-
cuum inuenitur?:
Inſphara materiali, poſita recta velcerta obli⸗
qua ſphæra, arcus eclpticæa continui aſeenſio vel
deſcenho inaenitur, reuolata ſphæra, & ſine arcus
dari in borizonte orientali, ſi aſcenſio quæratur,
vel occidentali, ſ deſeenſio, pohto: tum enim ſe-
tio horizontis & aquatoris monſtrat arc-qum g
quatoris ab æqumoctio verno quaſitum, ſmul,
numerum tenporum eius prodit.
Sed ſi arcus eclipticæ detur diſoretus: nume-
randus erit arcus æquatoris ei correſpondens, ux-
ta modo dittum praceptam, tam ad principium
quàm ad finem arcus dati. Ende illo ex hoc ablato,
relinquitur arcus aquatoris, vet aſcenſio aut de-
ſcenſio quæſita.
Cum numeratio hæc in ſphæra Materiali
difficulter ſingula ſcrupula ſuppeditet nume.
randa: ideò ex his fundamentis per doctrinam
triangulorum conficiuntur tabulæ aſcenſio-
num rectarum & obliquarum, quales ſunt in
tabulis dire ctionum Regiomontani & Rhein-
holdi. In ijs iuxta ſingulos eclipticæ gradus
tam in recta, quàm quauis obliqua ſphæra
aſcriptus habetur numerus arcuum continuo-
rum, hoc eſt, numerus temporum & ſcrupul.
æquatoris, ab æquinoctio verno numeratorũ,
& cum fine gradus eius coorientium. Ex eis
igitur eodem modo tam continuorum quàm

N 3 diſcre-

195 L I B R
diſcretorum aſcenſiones, & quidem magis
præcisè, numerantur, ſicut paulè poſt in exem-
plis oſtendetur,

Quomodoe cognoſcitur moræ ſeu tempus aſcen-
ſionis dati alicuius arcu:?

Cum Equinoctialis ſieut tota ſphara 24. horis
eonuertatur, manifeſtum eſt, viceſimam quar-
tam eius partem, boc eſt, y.. tempora in vna hora;
& vni ems tempus in 4. ſor. vnius horæzſio 1ö. ſor.
vnius temporis in vnoſer.horæ aſcendere.
Datis ergo temporibus aſcenhionis, dabit con-
uerſio eorum in horas moram ſeu tempus hora-
rum aſcenſionis.

* Quotaplex eſt aſcenſio & deſcenſio ſignorum
Aſtronomica?

Pre ſphera diuerſitate duplexest.
KRela, quæ numeratur en ſphara recta.] Siue
qua deſumitur ex tabulis aſcenſionum relctarum,
computatarum ſeilicet ad rectam ſpheram.
[Et obliqua, quæ in obliqua computantur] Vel
quæ depromitur extabula aliqua aſoenfkonum ob-
liquarum.
Parallele aſcenſiones nullæ ſunt. In ſphæra enim
parallela ratione primi motus nulla circul: por-
tio aſcendere potest, cum totum bemiſphbaærium
ibi tantum veluti lapis molaris circumgyretur.
Hanc ob cauſam plaærique pharamparallelam
& Horizontem parallelum à conſiderztione
aſtronomica exclaſiſe, qitidam etiam de eis nec

cogitaſſe vedentar.
Quo⸗

oint
ronn Kol

—

11¾

et nlte 1
wrainn

d
muntat uh

mtipu

Cnumrünt
Clmn Murmen
Dlenmn rvonn
Ettmmnmt
hn/ Mcuupe

t, .
7

inuech

d

7
S

Kq
lr Nlen
Snlie.

irec

ln uluth
hunin

Wons 6
lan e 4

WDlR
Nenlarenn
6 lain ſe

ſum lolne,

5,9.
hnetliin,
Nriſzl. nniunl

hnttiente,

imhad derſene, ees

wunmn , mul
1

iuſind ltininun
1

uutgkerdh,
winu flonnka

aArttan lengn,
. .
uIauonntilnn
uu YTE
unuititſnung

7

mulinth Peun
nd l⸗ mal,
unnun enſfkre
lunt mene
t ug Me

7. 3

.
TERT IVS. 199
Quomodo inter ſe differunt aſcenſiones rectæ
& obliquæ?

Aſcenſiones recte ſunt vniuſmodi, ſcut & an-
guli recti om nes ſibi inuicem æquantur. Sed obli-
quæpro varietate angulorumhoridontis &agua-
toris multis modis variantur. Hinc pro diuerſis
olaris altitudinis gradibus alia & pecuharis ta-
bula aſecenſionum poſtulatur.
† Quotupliciter oriuntur ſigna ſiue arcus
eclipticæ? .
Quanquam eclipticæ partes inæqualiter in-
cedant, ipſa tamen tota, cum tota ſphæra ſi-
mul vnam periodum conficit. Neceſſe ergo
eſt, vt vnius partis defe ctum altera ſuo exceſſu
compenſet. Secundum hanc differentiam:
Signa velarcus eclipticætam in recta quam obli-
quaſphaæra, dicuntur velrecte velollique aſcen-
dere.
x* Qui arcus eclipticæ dicuntur rectè
aſcendere?
Cum quibus de æquatore maior portio aſeen-
dit, quam ipſiin ecliptica obtinent. ic appellan-
tur abangulis, quos Ecliptica & horivxon vtrinq,
conformant paulo rectiores, ſue inter ſe magis
æuales. Vade eis maior æaquatoris portio con-
gruere debet.

* Qui arcus eclipticæ dicuntur obliquè
aſcen dere?

Cum quibus de aquatore minor portio aſten-
dit, quàm ipfi in eclipticaobtinent] Sic dicamer

N

200 L I B E R
ab an gielis borigontis & ecliptica vtrinque con-
formatis magis obliquis & inter ſe magis inæqua-
libus. Quibus etiam minor portio æquatoris de-
betur.

RATIO EI MODVS CON-
P E N D I PR X C I PVAS TA-
bulas Motus primi.

In gratiam eorum, qui non tantùm modum
computandi phænomena primi motus ex Tabu-
lis, ſea etiam rationes & viam eas ipfas Tabulas,
ex Canone sinuum, & Canone Fecundo, ſeu
Tangentium (trecentiores vocant) hoc eſt, ex
dobtrina computandorum Triangulorum ſphæ-
ricorum conficiendi, cogneſcere deſiderant: vi-
Jum est, funaamenta carum, quæ potiores ſunt,
bio adiungere.
ABC Colurus
ſolſtitiorum eſt, A
DCEcliptica. EDF
S Æ£quinoctialis, cu-
ius polus G. D eſt
æquinoctiale pun-
ctum. Sit gradus
aliquis, ſiue quod-
cunque punctum
eclipticæ datum in L, per quod ex polo G du-
ctus ſit quadrans coluri, vel circuli de clinatio-
nis, vſque ad æquinoctialem, GLK, 7 his
idem

10.

ekledlmano

1 ecliyct

n eletet dumt

9 6t1
Algaltaten,ℳ
1 1
e⸗

aet
NLlen,

4
Lhehn
len

Ent
Aluten

chun
60

Een

herſe ,,.
D l nini
rnt, uun
. n

n an
1

n lung
Uunermpn Nltuerl

urg tn, 9,
etuntanleg

n, Cane emni

8
n al/ en,

umn /, nuguhin
.

glencleett

umn, aunlin i

400 CoNN
MEclniiat
arinvoctuls
plud
luocil 1
um. N ge

—

Uansztue⸗

idem refert quoque Horizontem rectum. In-

T ERTIVS. 201
de CF eſt declinatio Solis ſolſtitialis maxima,
ſiue Obliquitas eclipticæ ad æquinoctialem,
ipſe enim metitur angulum CDF ſiue LD K.
L Kverò eſt declinatio puncti L, & D K eiuſ-
dem aſcenſio recta, à viciniore æquinoctio D
numerata. Horũ CF, L K, & D K arcuum cõ-
plementa ad quadrantes, ſunt CG, LG, & KF.
Moduz comput andi Tabulam Declinationis
partinm Eclipticæ.
Pro computanda Tabula declinationis parti-
um Eclipticæ, datam eſſe oportet certam eclipti-
cæ obliquitatem, quæ est arcus CF. ſeu angulus
LDKuüt Lgradus ælipticæ datus. Ioitur in Tri-
angulo LKD'ſpharicoreltanguloeims enim an-
gulus ad K rectus est, per/ 5.·prop.lib. 1. T heod.)
angulis ad D, & latus D L dantur, ille per eci-
ptica oblizattatem C Fnotam, hoc propter di-
Rantiam punkcti L'aà viciniore æquinoklio. Hinc,
ontam angulorum & lateri oppoſitorum ſinus
Junt æqu proportionalé, per 16. & 17.-Vib. 4. Re-
giom. de riang. erit, ſicut ſinias anguli relti ad K,
hoc est, ſinus totus, ad ſinum lateris D L: ita ſinus
anguli ad D. obliquitatis lipticæ, ad ſinum late-
ris K L. declinationis quæſitæ.
PExemplum. Quagratur declinatio 7. gr. n

obliquitate elipticæ 23 gr. 25 ſer. Ergo
1. 2. 3. , 4,
Anguli recti Latera DLD Anguliad D, & Sinus 29124,
Kiſinus totus 47. gr. o. ſor. 23. gr. 25. ſer. pro- cuius arc us
100000. Rinus 33135. Jinus 3952 1. dibit LK, 16 gr. 56.
N. 5 Decli-

202 L XI B E R
Declinatio ergor gr. oſer. &, b6 gr. 56 ſer. Hæ
decũunationes en ſignis Jeptetrynalibusſuntſepten-
trionales & in meridionalkus, meridionales.
Pari modo cum ſingulis totius quadrantis par-
tibus procedendum iſt.
Hoccaſu, qui, primo numero exiſtente ſinu to-
to, cæteros duos datos ex anone ſinuum deſumit,
egregium calculi compendium negt⸗ gendum non
ſt, quoper ſolam numerorum & ſinuum proſtha-
phereſin, abſzue multiplicationis & diuiſionis in
regulæ proportionum operatione, quartus nume -
rus producitur. Hoc modo.
uoniam hâc duorum (præter ſinum totum)
in gradibus & ſorup. numerorum datorum ag-
gregatum, minus eſt quadrante: idcirco Sinus
defectus huius eorum aggregati infra qua-
drantem (hoc eſt, ſinus complementi eius ad
quadrantem) ablatus ex ſinu complementi dif-
ferentiæ eorundem duorum datorum nume-
rorum, relinquit duplum illius ſinus, qui quæ-
ritur. Eius ergo medietas eſt ſinus declinatio-
nis petitæ. „Vt:
Dati Latus DL 47 gr. 6

nu- Angulus ad D 23,gr. 28 Finu⸗
meri Differentia 2; z: 9163 complemen-
Aggregatum 70 28 33436 torum.
Diſßferentiæc 78247 .
medietas 29 124

Prodit ſinus declinationis 2912 4. & inde declina-
lio LKIögr. 56. vt ſupra.

ſeſpblen

Quan- . Gllan

11

/1
ln alen u
ſrun

lnllqurr elyet
ODei lun Dl

—

6 Diferen

Atlhleſnunnrtl

dN

lllor

,16,9
Cllfulmenmn.

llttvv
eie

diin

peſn
inttin
nnſgimniie ,r⸗
wn
ncee,

ſornt
, Punnctn
e/

ſtſe

8,9

1 mmmnn ſe /
anirian nun aa
mpuim iſihie
nunenhn tunn
mlglenmn An
mmmnnnn utlin
Nendd,

unemtieut
1Anmeummom

. 0
11
W e
mi u
a

õ

eu

,
Nin unfe

*
140es

TERTIV38. 203
Quando autem huiuſmodi caſu, duorum
Cyræer ſinum totum] in gr. & ſer. numerorum
datorum aggregatum, maius fuerit quadran-
te: ibi Sinus exceſſus eius eorum aggregati vl-
tra quadrantem, additus ad ſinum comple-
menti differentiæ corundem duorum dato-
rum numerorum, colligit duplum üllius ſinue,
qui quæritur. Inde eius medietas est ſinus decli-
nationis rſitc. Exempium.
Sit muaeſtiganda declinatio pro 7. gr. , in en-

dem obliquitate eclipticæ 23 gr.25. Ergo.
Dati ILatu DIl. 77 gr 0 2 ,
nume- Angulus au D 23. 2 8 Sinus
12 Differentia 53. 32 59436 complem.
Aggregatum 100 28 13166 exceſſu.
Collecti 77602
me dietas 38801

Prodit ergoſinus declinationis ʒbbot., cuius arcus
LKexcanoneſinuum, est 22 gr. 76. ſeptent: pro
17.: gr. . .

Modus computandi Tabulam Aſcenſionum rectarum
partium Eclipticæ.
Calculifundamentum expedire, abs re non fo-
re puto luxta ea quæ Ptolemæus lib. I. ap. 12. Al-
mag. & Regiom. in epit: uſdem lib. I.prop.I.de-
monſtrant ſchemate proximo, Proportioſinus ar-
us DK, ad ſinum arcus K F' Cillius complementi)
eſt compoſita xproportione ſinus arcus Dle, adhi-
num comptenzétieius LBC, & ex proportione ſinus
Gο(coplementiipfius CFſeu anguli ad D intri-
angulo L K D) ad ſinum G F, id eſt, ſinam en.
Ptole-

204 L I B E R

Ptolemeus & Regiomontanus de duplorum areu-
um chordis ſeu ſubtenſis loquuntur: At eadem eſt
dimidiatarum, hoc est, ſinuum, qua integrarum
ſubtenſarum proportis; ideo earum loco hic ſinus
onuntiur.
Porro quæ est proportioſinus cuiuſuis arcus,
adſinum cmplementi ſui, eadem est proportio
eiuſdem arecus numeri fecundiſeu tangentis, ex
canone fecundoſeu tangentium deſampti, ad ſi-
nam totum: & viciſſim, eadem eta proportioeſt
fenus totius, ad numerum filcundum complemen-
ti illius arcus. Atqui illorum ſex Ptolemai nu-
merorum, primus cum ſecundo quadrantem
complet. Tantundem ergo erit, nec proportio
variabitur, ſialterutrius ſinus in ſinum totum, al-
terius autem in eius numerum fœcundum per-
mutetur. Odem iudicium eſtde numero tertio &
quarto. Et haæc permutatio varia et: Ex eis ad
noſtrum propoſitum faciunt haæ.
1. Proportiofæcundi ipſfius DK, ad ſinum to-
zum, eſt compoſita eproportione fFecundi DIlad
ſinum totum, & exproportioneſinus complemen-
ti anguli ad D, ad ſinum totum. In his verò ſex
numeris ſecundo est æqualis quartus & ſextus;
ideoqueproportio ſecundi ad tertium eſt eadem
quæſxti adprimum.
Exhisfundamentis facili negocio cuiusq; gra-
dus eclipticæ Aſcenſio recta habebitur.
Exemplam. Sit computanda Aſcenho relta
177 £

lſnbnll⸗
,omſunu
n, Sunglin ermn
tmnn imbnenn
eimumemma
.
2 hmn ſun
Ynenhl⸗ Fomg
nu/u lndnn

pumnſu min

.
Aen hi Anten

Ee

ſicſentt irte: uen

2

enim iauten gntn
Cnuimmnurun eun
lſnnntm ran
Aänhnnmn
ennnn napeg
M
nlmnhl, z
Alytiſfluſig
4 „ e
encgh, ſeng
uſni
pnnl gen
Aenn n ,
4 de⸗
numt

eiſ h
in inen

erne: N
te; Miiwun ſ le

ypunſin ,

nen ain eſ
eununentiopgeen
iin een eu in

unmm denniznume

e,AN. C. N. *
Amullnun er it

nlniie,
õ
inunmntni,
nlunſniig Lrlit
zieunl
mnlghull. l un

Gtoreſre onpn
aun tun tluin
Aundi elitu E
anhatetun

M.
l ſe 6

/7
W

epen,,

=—

ℳ
unss

,/
aeetche
6 1
4

munfteu S

TEFERTIVS. 20 5
1 . .
127 gr. &, præſuppoſita eadem, quæſupra, eclipti-
cæ obliquitate. Ergo-
I. 2. 3 ⁸ 4
Sinus Lateris DE. Anguli, ad D & 95367. fæcun-
totus 47. gr. o ſer. 23, gr. 25 com- pro- duu cuig arcus
I0οο.. Jacundus plementi ſinus dibit DK,: an. tip.
107237. 91729. 32, ſcy

Igitur Aſcenſio recta i12 gr. &. eſst a4. gr. 322'.
2. Proportio flkcunatiphus DK. ad ſinum te-
tum, eſt compoſita ex proportione ſinus totius, ad
facundum complementi D L, & ex proportio-
ne ſinus complementi anguli ad D, ad ſinum to-
tum.
3. Proportio ſinustotius, ad fæcundum com-
plementi D K, ſt compaßta exproportione ſinus
totius, ad fœcundum complementi D L, & ex
proportione ſinus complementi anguli ad D ad ſi-
num totum.
Luia autem his duobus caſilus tertius nume-
rus eſt æqqualis ſexto: ideo proportio primi adſe-
cundum, eſt eadem, quæ quinti ad quartum. d-
circo priori horum caſuum, ſicut fæcundus D K,
adſinum totum, itaſinus complementi anguliad
D. ad fecundum oomplementi D L. Vel, per
terminorum transpoſitonem, ſicut fecundus
complementi D L, ad ſinum complementi anguli
ad D, ita ſinus totus, ad flĩlcçundum D K. Et in
altero caſu, ſicut ſinus totus, ad fxcundum com-
plementi D K, ſic ſinu complementi anguli ad D,
ad fœcundum complementi D L. Vel nidem per
termi-

206 L I B E R

menti anguli ad D, adfcundum compitemen-
iD C, itaſinus totus, adfecundum complemen.
i DK. E
Si cui ergo potiores buiuſmodi compuitatio-
num operationes, non per multiplicationem, ſed
Kicut profelto mihi) per diuiſionem expedire
lacet, alterutro horum caſuum vi poterit.

Exemplum. Queritur eiuſdem iy, gr. . aſcen⸗

ſo rebta. E rgo.
r. 2. 3. 917290000ο
Lateris D LH Anguli D. Sinus 8 3 252 9
4 47. gr· com- covplem. totus 39268
plementi fæ Einus 100000. 730210000
Z
4 cund us 932,2. 9 1729. 746016
34204000
B 4 279756 3
E& pro- 9⁸367. fæcun- 52:5400
. dibit, dus, cuius arc us
. 559512 6
DK, z11. gr 227. —
633280
vel 559 5112 6 vel 7
73768

1. 2. 2 4
Anguli ad D Lateri D C. Sinus & 1ol66. fæcun⸗

4 complementi 77 gr. oρ totus pro- dus, cuig arcis
4 Sinus 91729. fæcundus toοοο. dibit KF, g0.. gr.
93252. 2⅝ vnde DK;

44. temp 32¹.
Eodem modo Aſcenſiones rectæ aliorum gra-
duum à viciniore æquinoltio computantur. Ca-
zera exſequentibus Regulis cognoſcentur.

Huc referendæ ſunt Tabulæ, prior Declinationis

partium Eclipticæ, notata ſigno A.
Altera, Aſcenſionum rectarum, notata ſigno B.

terminorum tranſpoſitionem, ſicut ſinus romple-

vlintient

G tiicil.

3 —
e. E

* .
1 19 %

Auſmne⸗

14

eA
V
ene
Aulul

„

ſ
R

ͤ —— 7

„ A. pag 206. Tabula Declinatienis partiuw Ecliptie

ab Æquinoctiali.

nnmo- A. m PB) fria.

( Gr.] gr. ſe.lgr. ſc.gr. ſc.]Gr.

0% 0° 11] 29 20 1030

4

3

O24 11 70o 2 ο 22 29
1 0 4⁸8 1211120 3 5728
3 % 12 12 32 20 47 ſ2 7
4 1361K2 1220 58 1[26
5 79 1 3 12 21 2 2
2 3111 3] 3 2. l2 1 20 2Ä4
1 k3 I 30 ez;
IIIIIATXHIZ I 401 [2 2
34 14 3 121 49 21
578 14 50 21 78 20
21 1S 2 22 7 ſ19
4 5 II 5 27 22 1 7 18
3 1 5 46 ſa 212317
132 16 2 301 16
7 16 21 22 37 15
18 6 39 lzz 441 I14
e 75 12 70 13
4l17] 1 3 22 551I12
1
lr 22 fa 3 I II
II7 46 12 3 5110
12 E 8 223ſ10 29
2 201 8] 3 KlI8 17 2; 13;
2 17 138 33 a; 17 17
24 9] 191118 48/ 2 ; 20]6
2² 41 19 2 ſ2; 225
26 10] 3 192 1712 3 24 4
27 10 2719 ſſe; 16
28 10 46 19 44 * 271 2
3 ſ19 718 . I
29120

—

B

TABVA Aſcenſionum Rectarum.

4
4

.

S e

n tem. / ſtem. /tem.

en. m. — ,ſtem.

—

4

tem.

„
1

1

0% 0 [27 14117 491 90 Ofr22 IIII52 61180

——
—

/tem. /tem. /Item. / ſtem.
c302 111332 6

0 55 28 32 58 F1II 91 712;
1 0 79 49 59 74 92 111124

3 180

14 153
O0 181

161154

61207 74,237 4 91270
j/ 203 72 238 71 271 30; 14333 3
50209 42 239 54 272 11 304 16 334 0

—

2 45 30 47 60 57, 23
3 W31 4162 0 24

16 12
22 126

57 182
541183

18 154
20 177

4 210 47 240 57 273 16 305 18 334 55
40 211 4 242 0274 22 306 20 335 54.

4 35 32 43 6; 3295
5 30 ,33 41 64 7 56

50,184
47187

27 127
32 1128

21156
23 157

37 212 43 24; 3 275 27 307 21 336 50
30 213; 41244 7276 321308 23 337 47

ðð —2f. 5

— —

6⁶ 26 34 39 655 10 27

44 186
7 2135 3866 14 28

40 187

24158
2551179

37 ,129
4 3 130

26 214 39247 10 277 35 309 24 338 44
21 1215 38 246 14 278 43 310 25339 40

10

8 16 36 36 67 18 99
9 11 37 3563 21 100

48131
131132,

26 160

361188
297161

321182

16 216 36 247 18 279 43 311 263 340 36
11I 217V 37 24 8 2 1.2,90 131312 27 341 32

11
ſia

29 162
28 163

2,8 190
241191

78 133

10 7 38 34669
3 134

11 2 39 33170

26 101
30,103

„7 218 34 249 26 291 58 313 28 342 28
24

13
1

28164
2,8 6 5

8 13
12/1136

11 57 40 3371 34 104
12 73 41 32 72 38 10

20,191
16 192

2,219 33 250 30 283 3 314 29 343
177,220 33251 34234 § 315 28 344 20
16

1
16

2866

13 49 42 32 73 43 106 3
28 167

14 44 43 32˙74 48 ,107

71137
22113 8

11 123
7.124

73/221 32 252 38 285 12 316 2 8 345
49 222 32,253 4 236 17317 28 346 11
7

17
18

19
20

27168

15 40 44 3275 2 r05 ie
27 16

16 36 4 3 2,76 67 109

30,140

31195
58 196

44 223 32 274 48 287 221318 28 347
3

40224 32215 5722 88 26 319 271348
36227 32 2 576 5772 89 30 32 27 348 78

ſin 32 46 32,78 2 110

341141
19 2347 3 379 V7a II

32 142

26 169

131197
2 5 170

421198

322 26 32 278 2 290 34 321 26349 53
2 227 33 279 7221 321322 251370 49.

21
IZ2

N 1

19 2443 34 80
20 20 49 35 81

22 172

44 199

121112 42 143
39 200

17113 46 144

24 228 34,260 12 292 42 323 24 351 44
20 229 35251 17293 46 324 221352 12 39

23

21 16 50 36˙82 23 114 70 14 21 173 34201

24

2 ²à 13 51 37 832 19 174 30 2 02

16 230 36 26 2 23 294 50 327 21 373 73 34
13 231 37 263 28 295 73 326 19/354 30

2

126

23 10 72 39,84 331116 57

2 115 53 146
14

147 17 17 5
24 6 53 40 8 38.118 14

1511976

25 20 3
20 204

16 232 39 264 33296 77 327 17 355 25
6233 40265 38 298 0 32 3 1356 20

2

25 3 54 42 86 44 119 3 149
26 o75 44 87 49 120 6& 170 111178

1 3 177 1 7½ 20

10 206

3 234 42266 44 299 3 329 13 357 15
0235 44 267 49 300 6 330 111573 10

31

26 77,76 46 88 757 121 9151 8 179
27 14 57 49 20 OI22 11 152 6 180

7 206
O 207

57236 46 26 8 771301 2 331 8 379 F
14,237 49 270 01302 111332 6 360 86

11
X

igenlgti
gubut

dren
llhueſua
hutgerli
zuite
coleenlen

un⸗
un l,
ulunpu

tduuus ,,
lt⸗

T x à T 1IV8. 207

D E ASG E N Ss I O-
N I B V S R E-
C T I S.
Recen ſe aliquot conclu ſiones Aſcenſionum rectarum,
quibus quomodo ſigna vel areus eclipticæ

, in recta ſphæra ie habent, co-
gnolſcitur.

* I.

Ouadrantes eclipticeinchoatiàpunctis cardi-
nalibus aquantur ſuis aſcenfionibus. Hoc eſt, qua-
drantes eclipticæ, quorum initia ſunt cardmalia

punbta, habent de aquatore itidem quadrantes

coaſcendentes.

Quadrantes enim ab æquinoltialibus punttis,
quibus ecliptica & aquinoctiali ſunt contermi-
nales, incipientes, ſimul oriri man Ffeſtum eſt, pro-
pterea quod in eis ſeſe
mutuo diuidunt. Qui
autem a ſotſtitis nume-
rantur, quadrantes eti-
am peſtulant integross
propterea quod horzon.
hRicut & colarus ſobſti⸗
tiorum, cui iſto pohtu
vnitur, per vtriuſque
circuli polos tranſiens,
arcus eorum ſeparatos
bifariam

20 8 IL. 1 B E R
bifariamſecat. V'el, quod idem eſt, quia vtrum,
circulum ſecando ad ungulos rectos conſuienit tri-
angulum æguicrurum, cuius cum vnum latus
ſeu crus ſit quadrans, ſimiliter & alterum qua-
drans erit.

*77
Partesillorum quadrantum, vel etiam qua-
drantes quicunquæ alibiinchoati, non æquantur
aſoenſionibus ſuis, ſed habent vel maiorem vel
minorem de æguatore portionem coæſeenden-
tem.]

Triangulum enim, quod
4 eliptica æqquator & bhori-
on conformant, inaqua-
liuum angulorum est. Nam
z, angulus, qui ab æ uatore

tus est: ſed quem ecliptica
cum horidonte extra ſolſti-
tia facit, obliquus Kit: ergo & latera aquari non
paßim.
Exemplum. Arcus à principio Y ad 10. gr.
., habet 40. gradus eclipticæ, ſed aſcenſio
eius recta eſt 37. temp. 35. ſcr. hoc eſt, Hora-
rumꝛz. ſc. 30. ſec. 20. Sic ab V initio arcus conti-

nuus ad 20. gr. II, ſunt 80. gr. eclipticæ, ſecd

aſcenſio eius recta 79. temp. 7. ſcr. æquatoris,
hoc eſt, hor. 5. ſcr. 16. ſec. 28. Ita arcus diſcre-
tus àο. gr. , ad 20. gr. II eſt 40. graduum
2= ecli-

Shorizonte continetur, re-

ð

Uuil

eaA 1

1411

10
Mcpais

69. N. c

CM10,d“,

Dr ſeel
4

7,

11
NefrA

cpluntlge hecnin

zichattiet ef
Cretharth ign
kcuhhenne
Ntöltummen
Pohertlien.
fugſnn n er

ug,gigigen
77

ne⸗ uu⸗

Hlche

Aderne1 Me.
in len S
e . ,
.. 8 6 ſir

h, pll
lern,

114
vanm lein
edlenghee,
i nche, mie
,lalluneg ie nin

tane Miung ie

, 1
lraglan,
AAhptetAutr E
6 4 ln 4
AMCANor u
inn

7

enyememnnumm
1

Gien idhi D
h. ,1 ſl ſ
neclont, ſe l

. a U
1. hoeck,

TERT IVsS. 209

eclipticæ, cuius aſcenſio recta(ablata aſeenſio⸗=
ne Iecta 10. gr. , continua, ab aſcenſione

continua 20. gr. II) eſt 41. temp. 32. ſcr. hoc
eſt, hor. 2. ſer. 46. ſec. 8. /
. X* 11I.
Portiones continuæ quadrantum eclipticæ in-
choatæ ab aquinoltis, ſep, ad ſolſtitialia punclu,
aſcendunt obliqué. Sedportionet continuæ a ſofſti-
iijs inchoatæ vque ad æuinoctia, relctd aſcen-
dunt]
Vt, poſt æquinoctia numerati 30. gradus ſe-
quentes, hoc eſt, ſignum vel ι, aſcenſio-
nes rectas habent 27. temp. 54. ſcr. ſed 30. gr.
oſt ſolſtitia numerati, hoc eſt, ſignum & vel
P, habent aſcenſiones 32. temp. II. ſcr.
*1.
Arcus diſoreti quò fuerint æquinoktifs propia-
ress, es magis obliqué aſcendunt: rectins autem.
quò ad ſodſttitia propins acceſſerint.
Anguli enim horixontis & eclipticæ ad zqui-
noctia obliqui maximé ſunt, inde magis magisq,

rectiores aſurgunt, donec inſodſtitijs recti fiant

Cum ergo tanta ſit partium inæqualitas, quomodo
fieri poteſt, vt integri quadrantes cardi-
nales æquentur ſuis aſcenſio-
nibus?

Anomaliæ huic hacſubest aqualitas, quédar-
cubus, quibus aliquid decedit, aly adcharent, qui
2. eνονι

210 L 1 B E R

exceſſu ſuo illorum defectum reſarciunt. Inde
in quouis quadrante cardinali, arcus quidam
auſereti ſeilicet) aſcendunt relcte, quidam ob⸗
liqué.

Qui ſunt illi arcus, qui obliquè & qui rectè
aſcendunt.

Al æzuinoctis anté & retrò numerati in Ec.
liptica 46. gr. 15. ſor. aſcendunt omnes & ſingul
obliquè: reliqui autem, hoc eſt, à ſoſſtutjs antè &
retrò numerati 43. gr. 4. ſer. omnes & ſinguli
recteè aſcendunt.
Illis enim locis (ſicut Regiom. lib. 3. prop. 25.
epit. demonſtrat) contingit maxima arcuum ee-
lipticæ cum ſuis aſcenſi onibus differentia, quem-
admodum hac tabula videre eſt.

Eclipticæ ſigna. Aſc. R.
Gr. Scr. Temp. cr.
30 — R 27 tbiqus.

16 15priores m 15 51
13 45poſteriores m 14 43
30 0 II P 32 11
30 0 . 2 32 1I Freat.
13 4 briores * . 14 43
16 15boſteriores 5 α ⸗ Ij SI1
30 . 5 4 obligu.
Ergo non tantùm 4. ſigna rectè aſcendunt,
&S. obliquè (vt quidam negocium mins re-
ctè perpendentes exiſtimant) ſed 17 5. gr. hoc
eſt, 5. ſigna & 25. gr. aſcendunt rectè, & 185. gr.
ſiue 6. ſigna & 5. gradus aſcendunt obliquè.
*V. Partes

uhuneu i⸗

,pauln

8 bulmuli h⸗

iſeni n Vs
muns enlnu
hulnn un tllnn 4
nlilufnlt ſa
Nuhantmn Mung
Dutehtumt
o
ſin m
ulumgin
unſ⸗ t
funtgnutgir⸗

urnr uen inn

0 f ſnn

timind,

lan
inn, Pickigikgine
lcdunt
m Gnninngtin
Atnunmn i
uen uchiſien
34, S

er lein. omn
umi iuumaim
imnutfnit
nieel
an 1

17
. en

4
u

Pdl

a 4

=
☛n —

T EKTIV6. 211
* v.
Partes etlipticæ &nalz æqualiter ab vno &
eodem quatuor puntltorum cardmalium diſtan-
tes, habent &uales aſcenſiones.
Vi, piſce & aries, ſic gemini & cancer, quid

pari diſtantia abſunt illa quidem ab &uinoltzjs,

hac autem à ſoſſtitijs, quales aſcenſiones habent,
DDqualem enim talium arcuum diſtantiam à
cardinalibus punctis ſicut declinationum, itm &
angulorum cum horivonte recto æqualitas Jſulſe-
quitur.
*v. 1.
Partes eelipticæ oppoſitæ habent æquales aſeen=
Kones.]
Conficiunt enim & ipſa propter declinatio-
nuüaqualitatem æquales cum horiz onte an galos.
Haæc concluſio ex priori etiam probar- potest,
Partium ecilipticæ oppoßirum aſeenſiones depre-
henduntur æquari aſoenfioni alterius ruiuſaam
Ppartis, id;,; propter æqualem abaliquo cardinali
Ppuntcto diſtantiam. Quare & ipſæ inter ſe æqua-

buntur, quia qua in vno tertio ratione eiuſadem B

conueniunt, illa eedem modo inter ſa cenzac-
niunt.
Vt 13. gr. 45. ſer. poſteriores τα, & 13. gr.
45. ſcr. poſteriores m, arcus opfoſtui conue-
niunt vterque cum 13. gr. 4. ſcr. prioribus &:
quia quantum 13. gr. 45. ſcr. poſteriores *
præcedunt ſolſtitium æſtiuum, tantundem
„ 2 13, gr.

212 I. I B E R
13. gr. 45. ſcr. priores & idem ſolſtitium ſe-
quuntur. Ergo aſcenſiones eorum æquales
ſunt. Ita propter æquinoctium autumnale, à
quo eodem modo æqualiter remouentur
13. gr. 45. ſcr. poſteriores i, & 13. gr. 45. ſcr.
& Priores, æquabuntur etiam aſcenſio-
nes, &c.
*V II.
Binorum Ecliptica quorumcung, quadran⸗
tum immediateè ſe ſubſequentium aſcenſiones
Jſunt ſomicirculus.]
Quia arcus oppoßti habent æuales aſcenhio-
nes: ſed quibusq; duobus quadrantibus contiguis
opponuntur duo reßidui qquadrantes: quare to-
