NVS COMFLEMENTI, éſt ſinus reblus qui con-
gruit complemento arcus dati ad quadrantem.
Vi, Arcus CB, est complementum ipſius CGad
quadrantem. Igitur CECuius CBſinus) est ſinus
complementi ipſius C& arcus: & vice verſa CH
Aſt ſinus comtplementi ipſfius CBarcus. Hic ſinus
producitur, ſiarcus datus auferatur ex quaaran-
te, & reſiduus in canonem ſinuum, ſicut ſinus pri-
mus exigil, mittatur: Vel, ſi arcus dati gradus in
calce tabulæ, & ſorupula in dextro latereſuman-
tur. Vt, ſinus rebtus complementi 45. gr. 30. ſor-
e&dt 66262.
SINVS VERSVS Vel SAGITT A arcus quas
drante minoris, est Exceſſus, quo ſinus totus ſipe-
ratſinum complementi arcus dati. Vt, E. B, evceſ-
Jus ſinus totius D vlera DE vel CH, ſinum com=-
plementi ipfius CB, eſt ſinus verſus ipfius CB ar-
Cus. Sed SINVS VERSVS vel SAGITTA arcEs
quadrante muioris, eſt æqualis numero compohio
11 » eez&

538 L. I HB F R
erſinn toto, & ex ſinn relto primo arcus eius, quo
arcus aatus quadrantem ercedit. Vt, El, retta
ISinu ED vel CH, & ſinu toto DF ompoſita, est
ſinus verſus ipſius CG+☛iarcus. Sic ſinus 66262.
cuplementi arcus 45. grgo. ſor. ablatus exiooooo.
Enu toto, relinquit 33735. ſinum verſum arcus
dati. I arcus 135. gr. 3o0. ſor:ſinum verſum ha-

bet 17459b6. compoſitum ex oooοο. 74596. ſinu

iphius 45. gr. 30 ſor.
De locis ſola latitudine differentibus.
De bir vna eſt & mpliſſima computandi re-
gula, quam etiam retinemus. Nempe.
Daferentia latitudinum est ipſa locorum di-
ſKantia.
Latitudinis aißferentia cognoſeitur perſubtra-
Stionem latitudinis maioris a minore, ſi loca ſint
vel vtraq, borea, vel vtrag auſtrina: vel cogno-
ſeitur, per additionem mutuam, ſilocorum alter
Eit boreali, alter meridionalis.
CGhriadus ergoin Ij. multiplicati, & ſor. per 4.
diuiſa (ſiquidem vnus gradus 1J. miliaria ger-
manica, & 1. ſer. vnum miliare complelctuntur)
metiuntur itinerariam diſtantiam in miliaribus
germanicis.

Exemplum.
0% „ o „
Ephordi zu 42 FI 10
long. lat. Sept.
R zͤr 42 43 f0

Differentia longitudinis nulla eſt, latitudi-

nis

c Antt, e

Neoraumuti
9 pe
anununt lunl i
pt

all enn uuun

ylalnmu)

Gehuncne.

umeul annd

Benus imen Yee

12 eP/
ANDENINN

AAEEESA. .

QVARTVS. 3639
nis autem 7. gr 20. ſcr, qui 7. gradus conficiunt
105. mil. & 20. ſcr. faciunt 5. mil. Diſtantia er-
go eſt 110. mil. germanicorum.

De locis ſola longitudine diſcrepantibus.

In hac ſecunda varietate diſtantiæ locorum, re-
tinemus etiam caleulumtt. propotit. Coper. de tri-
angul ſpharicis, velpropoſ.22.libr. 4. Re giom. de
Triangulis. propter facilitatem operationis:
Quemper Regulamauream Detri, ſeu proportio-
num ſi- ordinamus.

Modus operandi per regulam Detri.

1. , 2. 3. 4.
Sinus Sinus complemen- sinus dimi- Et pro- Sinus di-
totus, ti latitudinis com- diæ longi- ueniet., midiæ di

munis. ſtantiæ.

Huius o perationisloco vſurpari poteſt com-
pendium, de quo ſuprà, pag. 202. & 203. di-
ctum eſt, quo per ſolam proſthaphæreſin quar-
tus numerus producitur.
Facta operatione, Arcus dimidiæ diſtantiæ
duplicatus veram diſtantiam offert, non in cir⸗-
culo parallelo minori, ſed in circuli magni gra-
dibus. li ergo reſoluendi ſunt, ſicut ſuprà, ſin-
guli in 15. milli. germanica, &c.

tudinis.

Exzmplum.
0° / 0%°/
Lipſiæ 33 10 II 214
.“ long lat. Sept.
Antuerpiæ 25 30 51 24
Latitu-

540 L I B E R
Latitudine ergo conueniunt, ſed longitudi-

act
ne diſcrepant 7. gr. 40. ſc. cuius medium eſt 3. neu m
gr. 50. Huius ſinus eſt 6685. Sic communis la- uin E
titudo 5r gr. 24 ſcr. habet ſinum 78152. Facta etchnehe
iuxta Regulam Detrioperatione, producitur “

numerus quartus 4171. ſinus, cuius arcus 2. gr.
23. ſcr. & ſemis, eſt dimidia diſtantia. Ergo,
tota diſtantia eſt 4. gr. 47. ſcr. quæ faciunt 72.
miliaria, minus quadrante vnius.

De Locis & longitudine & latitudine diſere-
pantibus?

Hicoperationem, quam alij ex prop. n. Coper-
nici, Bel ex 256.lib. 4. Regio. de Triang. valde ope-
roſam, & multis caſibus intricatam atq; dißfci-
lem, tradunt, cum tamen ex jsdempropoſitioni-
bus multoò facilior computandi modus doceri peſ-
ſet, miſſam facimus.
Regiom. lib. y. de Triang. prop. 2. demonſtrat:
Quod in omni triangulo ſphærico maximorum
circulorum arcubus comprehenſo, proportio ſi-
nus verſi cuiuslibet anguli, ad differentiam duo-
rum ſinuum verſorum, quorum vnus est lateris,
, zum angulum ſubtendentis, alter verò differentia
duorum arcuum ipſi angulo circumiacentium.
Sit, tanquam proportio quadratiſinus recti totius,
adid, quod ſub ſinibus arcuum, dicto angulo cir-
umpeſitorum, continetur rettangulum. Exrhac

DUenbhun

D la alre

NII .. .
Ekhmei
VERE AVREA Propoſitione calculus ho molo im in
reſolui, & numeri reſoluti iuxta praæcepta Rega- In l

la Detri hocg ordine locaripoſſunt.
B Sinus

4

—

4

QVyVARTVS. 541

7.
1. 2. 8. 4.
Sinus Sinus complementi Sinus complementi Inuentũ
totus. latitudinis vnius. latitudinis alterius. primum.

Hec operatio ſimiliter per compendium, de
quo ſupra, pag. 202. & 203. perfici poteſt.
1

1. 2. 3. 4.
Sinus Sinus verſus differenti? Inuentum Inuentum
totus. longitudinis. primum. ſecundum.

1III.
His peractis. Ad ſinum verſum differentiæ
latitudinum, addatur inuentum ſecundum.
& prodibit ſinus verſus diſtantiæ locorum.

Exemplum.
0 / .S /
Tubingæ 29 45 48 30
long. lat. Sept.
Antuerpi?? 25 30 I 24

Longitudinis differentia eſt 4. gr. 15. ſcr. cu-
ius ſinus verſus (ſubducto ſinu complementi
eius 99725. à ſinu toto 100000.) eſt 275. Et la-
ueuG titudinis differentia eſt 2. gr. 4. ſcr. cuius ſinus
verſus (ablato itidem ſinu complementi eius
399372. ex ſinu toto 100000.) eſt 128. Sed ſi-
nus complementi latitudinis 48. gr. 30. ſcr. eſt
6Gßtuih . & ſinus comp. lat. alterius 5r. gr. 24. ſcr.
eſt 6 3 88. Hoc igitur per illum multiplicato,
& per ſinum rectum, iuxta regulæ Detri ope-
rationem, diuiſo: inuenitur inuentum pri-
mum 41340.
Vel,

ulr

Gr Aurtbfe

542 L I B E K
Vel, per proſthaphæreſeos compendium.

Compl. latitu- 41 36

dinum 38 36 Sinus
differenria 2 54 99872 complemen-
aggregatum 80 6 17193 torum.
differentiæ 82 679
medietas 41340 Iuuentum primum.

Deinde hoc inuento primo multiplicato
per ſinum verſum differentiæ longitudinis:
productoq́; per ſinum totum diuiſo. Exit in-
uentum ſecundum 1II4. apponendum ad ſi-
num verſum differentiæ latitudinum 128.
quo facto colligitur 242. ſinus verſus diſtan-
tiæ locorum. FTollatur ergo hic ſinus verſus
242, ex 100000. ſinu toto, & relinquitur
29758. ſinus complementi 4. gr. o. ſcr. qui re-
ſoluti in miliaria numerant é6. milaria inter
Tubingam & Antuerpiam.

Aliud Exemplum.

0O
Baſſa Taprobanæ 126 0o 6 30 auſt
long. lat. .
Heidelbergæ 29 15 4) 22 Sepr.

Longitudinis differentia eſt 96. gr. 45. ſcr.
cuius ſinus verſus ( compoſitus ex ſinu qua-
drantis, ſeu toto 10000ο & ex ſinu rectoé“.
gr. 45. ſcr. 11754) eſt 111754: Et latitudinis diffe-
rentia, quia in diuerſis medietatibus ſunt, eſt
FF. gr. 52. ſcr. cuius ſinus verſus 43888. Verüm

ſinus complementi latitudinis 49 gr. 22 ſcr. eſt

651a2. & ſinus complementi latitudinis 6. gr-

30. ſcx.

Od

l,
Har. t

QVARTVSSS. 44
30. ſcr. eſt 99357. Hoc igitur per illum multi-
plicato, & per ſinum rectum diuiſo: inueni-
tur inuentum primum 64703.
Vel per compendium proſthaphæreſos.
Compl. latitu- 83 30
dinum. 40 38 Sinus.,

differentia 42 52 73294 Complem.
aggregatum 124 ⁸ 56112 Exceſius.
aggregati 129406
mεtaο. 6470 . Inuentum primum.
Deinde hoc inuento primo multiplicato

per ſinũ verſum differentiæ longitudinis: &
numero, qui producitur, per ſinum totum di-
uiſo exit inuentum ſecundum 72308. adden-
dum ad ſinum verſum differentie latitudinum
43888. Quo facto colligitur 116196. ſinus ver-
ſus diſtantiæ locorum. Arcus eius eſt 99. gr. 19.
ſcr. Exceſſus enim ſinus huius verſi vltra ſinum
totum eſt 16196. cui arcus competit 9. gr. 19.
ſcr. apponendus ad quadrantem circuli. Hæc
diſtantia reſoluta in miliatia, exhibet 1490.
miliaria germanica.
Res aamiratione non caret, quöd hac Propoſi-
tioſecunda lib.y. Regiom. cuius in tota Aſtronomia
tam mulliplex est vus, ab artificibus ſuperiorum
tenaporu tantoperé veloccultata velneglecta fuit.
WNon enin meminit, Calzulum eius vllibi ab
phas aerpari, præterquam in inueniendo tem-
pore diei ex altitidine Aſtri, & in numeran-
da longitudine ſtellæ ex data declinatione & la-
titadine. Sed ibidem hac ipſa propehtio adeo

tegitur.

744 LIIER QVARTVS.

Ns. Verùm eandem ad alios vſus etiam accommo
daripoſſe, ex hac computatione diſtantiæ locorum
ſecundum longitudinem, & ſecundum latitudi-
nem &s longitndinem differentium, animaduer-
tere poteris. Ideo à Recentioribus ipſa maiori pre-
ciohbabetur. Tu Lelctor candide, his quæ hic da-
mus, leneuols pro candoretuo ſruere, donec
2 plura dandi tempus & occaſio nobis
conceſſerit.

F 7 N 7 §.

TP† QH O E O AO& &£ A.

tegitur, vt nihit minus, quàm eam, agnoſcerepoſ-

õ

—◻
QNu
.„◻
0—
=
—
O
2 —
£
PEPIYY O M Y - —
. *„ —
₰△B 8 1 R ) N E *
MIÆ, QII A BREVI E XPLEE
CATIO N E O M N I A T A M⸗ Aà – 0
. . . —
Sphæricam quàm Theoricam eius partem perE
tinentia, ex pfius ſcientie fontibus deducta, E
perſpicuè per quæſtiones tradun- E r
tur, conſcripta —
—
P E R r
. A 1 C H c1iFL E E
MAESTVINTM, GoEPFIN GEN E—
ſem, Matheſeos in Academia Tubingen- E
ſe Profeſſorem. E
— 0

S TY 6 ,. K
JAM NMHNC AB AITORE
denuo diligenter recognita: Additis inſuper, Iuniorum =
gratiã, breuibus cx doctrina Triangulorum Sphærico— ◻
rum præceptis, computandi præcipuas primi Motu
Tabulas: alijsꝗ; nonnullis, ad Aſtronomiæ co- E
gnitionem ſcitu partim neceſlarijs,
partim iucundis.
9
26 9*
S

„*
Cum Priuilegio C. eſ. Aaieſt.

+

1 V B I N G ; W
Excudebat Philippus Gruppenbachius.
Impenſis lohannis Berneri.
———- ——-—-—ʒ— „

A N N O I 6G6I .

NNKAW
1 2 3 4 5 6 7

S

I
E

IIIIG
D N
9 10

R

Q

VierfarbSelector Standard*-Euroskala Offset

15
Balance

Focus

EEE

tttttttt

N

1

10

Copyright 4/71999 VXVMaster Gmba wwwW. VXVmaster. com