velquòd velociſſimè mouendo omnium primo pe-
riodum reſtituat: vel etiam quòd onαſatppriorſi-
cut & genera & ſpecies (quarum idenditatem &
KRmilitudinem hic motus conſeruat) indiuiduis
phyß priora ſunt.
Prolemaæus NYXOHMEPINON vocat, à voèg
ρ1uαοααοαααοàςoabτπes & diei artificialis ſpacio ab-

„ Joluatur.

Lati-

11
irhyl⸗

l
dglnall
vpturun
Den o 10
enntuilſcl
pulu /1¹
miu nin
eGdrunn
glunelſuun⸗

immrtunmmu⸗
(Onlauz

ſeriſentnie
nunſne

. te

li r

.

Nmn ad]) (nn,
, 7 17
Melentnuia
4 e
unl kenen ſue⸗
Gum rEyner

Pwlien
Morp; Reſx d
uitſilei 1

unmfini n

igilenotn)
ainnung nel
n, Veflmni i

elin ge Uilen

,nul yhtn
ommemnnun
nſetun mrunht
ſeuntiummn⸗
n gekeht Agt N
Cunynncimn.
en e⸗
iypelletun⸗
tIDATEN %0.
Aynmnunlinſt
umnunnno
git eſtonon⸗
cnum ilenteten
mina) iniud

NoN uet,n
eifill ,

1

PRIMVS. 4 5
Latinis propter linguæ inopiam dicitur DIVR-
NVS.
Copernicus apppellat MO T† VM COTIDIA-
N VM, quod eius beneficio omnia ſydera, totumg,
eœlum quotidie ab ortu in occaſum labi videatur.
Dicitur etianz MOTVS ALIENVS, 6S
ACCID ENTARIVS⸗-quiainferioribus ſphaæris
er accidens, ſiue ab extrinſeco principio inest.
Impropris vel abuſiuè potius, a nonnullis R A-
PTVS G&GVIOLENTVS nominatur, cum tamen
nulla in cla ſit violentia, ſed naturali habilitate
cateri orbes, primi ductum ſoquantur.
Canon huius motus Aequinobktiatis est. Cumq;
hic motus ſit velociſſimus & æquabilis ſemper, cæ-
terisq; communis, ideo ceterorum omnium mo-
tuum menſura & regula est.
* Quis eſt alter motus?
Qui fit ſuper polos & axem Zodiaci, priori
quaſicontrarins, hoc est, ab occcaſu verſus ortum.
Hic in ſingulis orbibus inferioribus proprius &
yecuhiaris est.] Contranituntur autem primo
mobili, ſiue eidem obuiant, non aliter, quam ha-
mines, qui in nauigio decurrente ſecundo ſtumi-
ne, contra flumen ſiue a prora ad puppim progre-
diuntur: aut Formica rotæ figuli circumgyratæ
inſideni inpartem oppoſitam prorepit ·
Quomodo iſte motus appellatur?
MoTVSSECVNDVS, quia ſecundis mobi-
Abus inesl. Vel,quia nalà oνσν ppeſteriorest, ſicut
S indi-

46⁶ LIBER

S indiuidaa Üúquorum viciſſieudo & varietas à
plaralitute motuum ſecundorum molilium gu-
bernatur) generibus & ſpeciebus glaρ ppeſterie-
ra ſunt.
Tem MOTVS PROPFPRIVS, guia ſingulu
ſpharis ſecundorum mobilaum proprius eit.
Canon huius motus est E cliptica.

* Sed & hoc probandum eſt, quòd metus ſecundo-
rum mobilium ſit primo conttarius.

Hec demenſtrant omnes ſtelle, quas paulatim
ad ortum procedere, fue in reuolutione diurna
aulatim orientaliores fieri, obſeruationes teftan-
zur.] Id quod vet in Luna notiſſimum eſt. Ea
enim in nouttaunto veſperi vnaà cum Sole occidit.
Triduo aut quatri-
duo poòst Sole occi-
dente, ipſa longo in-
teruallo verſus or-;
zum relibta cerni-
tur, inae quotidie
magis magisq; orien-
miior facla conſpici-
tur, donec die deci-
ma quart &- ole occi-
dente ipſa demum ſupra horizontem orientalem
emergat, &c.
Idem tam in ole quàm omnibus alys ſtells ob-
ſeruatur. Ergo motus ſecundorum mobilium
vbroprins, est ab occaſu in ortum, primo motusé
J regio-

Nfuußmi
Ontorunfmminmn
arem llenſ
annfluire
le m jim
nanfini nun⸗
lltutſs
laiuſeuutn
unot
4 ilmnnun
nuulimiir l.
puteniim
irnm jatfet

Curethlhleni
udeui
7
n lnn let⸗
lr, erudea,,
iun n leͤ⸗
4 nm.
enele ne

311
innſten

Pereter

ublin 4

ilin

lin yynnin
lih⸗

ainnuſen

Ulmo contteliun
fele, ſ zalli
in enelitane
gemanmnit
Aunſinmmee)
mniun Sil ordil

7onten orientiln

miiaehi iis
ramun
un, ym/ otnl

—õ

PRIMVsS. 42

regione occurrens. Ite autem ſecundorum mo-
bilium motus ſtatuitur fieri ſecundum ſegnorum
ſeriem.
Proba item quòd hic motus fiat ſuper axem
& polos Zodiaci?
Eum ſuper polos mundi non fieri ex eo mani-
feſtum est, quòd ſecunda mobilia non perpetuò in
iiſdem parallelis verſantur. Vtvidere eñi in Sole,
qui tempore aſtiuo in borea eft, hyberno autem
valde longè in auſtrum deſcendit. Porrò cùm bac
dechnationum mutatio tam Solis quam omnium
aliarum ſtellarum ſiat nequaquam in diuerſis, ſed
tantum jjs locis, per quæ Zodiacus incedit, ſicut
hot omnes obſeruationes ſußfc5ienter teſtantur:
manifeſtum est, motum illorum ſuper axem &
poloi Z odiaci abſolui.

Quid ex hac pluralitate motuum conſequitur,
vel innoteſcit?

Ex plaralitute motuum numerus io. Sphæra-
rum mundi innoteſeit. Eadem item cum quan-
eitate periodica, ordinem & diſpoſßitionem earun-
dem ſphærarum patefacit.
F* (Qomodo inde numerus 10. Sphæra-
rum euincitur?
Tot ſunt ſpharæ cæleſtes, quot illie motus
(quantitate periodica] inter ſe diſferentes obſer-
nantur. Sed 1o. illic deprehendantur motus inter
ſe differentes.] Etenim prater 2. illos motus, quoriz

Kugulis ſingulos planeras moneri comperimus,

obſor-

48⁸ LIEBER

olſeruatum etiam eſt stellas fixas triplici motu
incedere, videlicet, vno quotidiano, quem cum
cateris communem habent, altero tardiſſimoab
occaſu ad ortum, & tertio, propter quem ille
ſecundus inæaqualis eſicitur.
[Cam ergo vnius corporis ſimplicis vnus tan-
tum ſit motus: manifeſtum euadit, in œlo totinter
ſo diſtinctas eſſe ſphæras.
1 Quæ ergo eſt ſingularum illarum Sphærarum
quantitas periodica?
Primum mobile ſeu decima ſphæra 24. horis
conuertitur, & hoc motu totum Cœli ſyſtema ſe-
cum circumagit.
Nona ſphæra motu ſuo proprio vnam perio-
dum ſecundum ſignorum ſeriem reſtituit, ſeun-
dum Alphonſinos annis 4900%. ſed ſozundum Co-
pernici demonſtrationes annis 2 blé. Aegyptijs.
Stellarum ſivarum sphæra motum ſuum ab-
ſoluit ſeundum Alphonſinos annis gooo. ſod ſo-
cundum Copernicum annis iiz. Aegyptijs. Hic
motus appellatur motus Trepidationis.
Saturnus circuitum ſuum complet annis 30.
ferèé.

Iupiter orbem ſuum reducit annisi2. propé.

Marsbiennio quàm proximè circutum ſuum

ergurrit.
Sol, Venus & Mercurius pari velocitate an-
nu m exigunt. *

Luna verèò vno menſe orbem Grum circuit.
†* Quo⸗

51
geplortl
NAieN .
r wot 1⸗

lltnenß n
murnlius
venmill /
lo rnn
ri
lumnfumn
puni iilin
nunchnmn n/
ynmentetu ne
mu ſe
ulm icn
peipzunnn /
nnnl
eſtoutn
mmmg Gyrn
ul lnunß
cinm eug
uhunmncnti
nummmmn u
renne
riane,ney,
n en taten
nnere 3 et. 4D
lualenſi
ehlun ien⸗
,

ę an nn hel

gtur ah
mlif ltſeiyet

flunſig⸗

n,.
nmi ſmnlen i

umilanngre
ukitin ⸗
nni lit 14,
nun Cal leni

u npij n ,m
n ſmnintiſußſen
crnn ſelſeunlmn,.
vmnafli dii
Mons mun un al.
ſeu nni in i ſe
ninn, Anir
Imtumg,

ſun umnlr nni

1 1
Muetannnl: rede
mum anulin ,n

ra n Nelucctc4

v,m G Cu
enenßtunn

manuhtthn

7

=

P R IMVs. 495

* Quomodo ex hac pluralitate & quantitate euincis eum de
quo dix ſti ſahæratum ordinem?

Ea phara, euiprimus motus inest, ex eo, quod
virtute ſua in reliquas omnes agit, motuq; qduoti-
diano circumducitx ſuprema & vltima probatur,
quòd virtus Juperior in inferiorem, non autem
contrà influit.
Cæterarum ſphærarum ordo vt plurimum ex
reuolutioniũ periodicaru magnitudine cernitur,
cum enim ampliorem orbis ambitü, primoq;, mo-
tui viciniorem tardius moueri, & illi motui primo
dificilins contraniti poſſe neceſſe ſit: vice verſa fa-
cile intelligemus, Sphæram quo plurimo tempore
circuit, es maiori etiam ambitu ineludi & ſupee
riorem eſſe.
Nona ergosphera, vtpote tardiſſima, ſupra re-
liquas ſupereminet, & primo mobili proxima est.
Illiſucceditſtellarum fixarum orbis, ſiue ſphaæra
octaua, quia motus eius tardior est motu planeta-
rum, at velocior noni orbis motu.
Eodem argumento Saturnus p lanetarum ſues
premus poſt hunc lupiter, & inde Mariſuasſtha-
rashabere euincuntur.
Lunam vero eadem ratione in athere imum
locum obtinere patet. Quod idem ex eo probatur,
quòd Luna euidentiſſimam inter omnes planetas
babetparallaxin: item quòd interuentuſuo tam
Solem, quam omnes ſtellas prope eclzpticam, ad
quas defertur, obſeurat, & internentu ſuo tegen
ex conſpectu noſtro aufert.
ℳ

50 L I B E R
At Solem, V'enere & Mercuriumintra Mar-
zem & Lunam locari, idem tarditatis vel veloci=
tatis motus argumeétum docet. Porrò diſtintctis or-
bibus eos moueri, demonſtrant diſſimiles &ρ' ad
Solem poſitus & ab eodem digreſſiones. At ooο
illis ſuperiorem eſſe, ipſius praſtantia poſtulat.
Cum enim Sol, Dux & Moderator planetarum,
Rebtor mundi, planetarum WMaximus, Fons lucis,
Factor temporum, adeo, Cer mundiſit: Natura
ei locum alium, prater medium inter 7. planetas
attrilbuere non potuit, vnde velut in regniſui me-
dio omnia pubernare, &ʒ luminis claritatéua-
lter omnibus impertiri & difundere poſſit.
PROPOSITIO SECVNDA.
Deſpecie motus cœ&li.
* Quot ſunt ſpecies motus localis ſimplicis corpo-
rum naturalium ſimplicium?
Duaæ: Recltus, qui fit ſec-undum lneam retctam
Jurſum aut deorſum: & circularis, qui fitſecun-
dum lineam circularem circ-ca medium.

* Vter horum motuum ſimplicium competit
cor ori cœleſti?
Circutlaris.
V. Proba?

X*J. ℳ rgumentum.

Partes mouentur ad motum totius. Sed stella
(de cœ eſti corpore nihil videmus niſi ſtellas) mo-
nehiur circulariter, ergo & totum cælam.

Stel-

1

untulnin
11 ,1 .
9n
6ientN
Apu, G1l
7 5, ſe
eneuen

urn

er mſhil
NMhaunm gnlun

eSferdluc

1

m
,lle
Nen
len/
Murt;/

..9,
urleu en

nii/Re n,/1
lenporelcent, e
lonummmma

Maratrt

lun tekemeri

2
4

.

lenul
ſeſttnptge

Hm.

ceani

Gen

11 .
P R I M V S. 51.
ũ e ned⸗ Stellas cireulariter mouerisprobatur ab appa-
ar. nuuneftle rentijs.
a kynhfnii,

I. Sol, Luna, & reliquæ ſtells omnes quæ mo-
tu diurno oriuntur & occidunt: aſcendunt ab or-
eſn, 4 tu ad faſtigium, & nde pari velocitate ad occa-
ſihc ſum deſcendunt, eodemq;, modo redeuntes, briſti-
1 Mmnon num curſum repetunt. Ergo monentur circulari=
Maum,o ter. Jolus enim cireularis motus hac phænomena
Cnnuuſt. r Jaluare, & peratcta eo.dem modo reducere potest.

miſiniigl

eſine. 4e

ehun nler, tiin
kuuhemnennſ II. Magis clarum hoc est in
Ammteue . ſtellis prope polum ſemper appa-
nchadt . SS . e
finamt iſi. N rentibus. Eæ motu diurno circa

unlctum vnum, quod polus est,

N 8ECVNI perfectos circulos deſoribunt, eoſ-

nucel qque aæquidiftantes, minores qui-
Beliulin oo. dem, quæ polo viciniores ſant, &
MmylcuN

maiores, quæ remotiores ea i.
AMlumllemnſelt, Runt, donet ad eas peruentum fuerit, quæ hori-
ulmu, uifſecn Zontem ſubeunt, quarum rurſus polo viciniores

umiin breui tempore latent, tardius veroſecundum lon-
molciumconhetit gioris diſtant ia prop ortionem remotiores redeunt.
c Ergo omnium teſtimonio, ipſa & totum colum
1 moluentuir in orbem.
1 —
neytun. III. Stellæ in reu tatione diurna retinent an-
dl dem diſtantiam à terra, ergoſecundum deſinitio-
Naniur⸗ nem motus circularis, mouentur cireulariter. Sd

2 .
tenul ſfun enim diſtantin mutarent, non retinerent eunaene
uumnirin D2 Situn

—

L I B E R
hitum ad ſe, neque eandem
magnitudinem, ecum quaæ
propiora ſunt ſub maiori
viſionis angulo cernantur,

motioræ.

—
S . i
—
. 0

Obiectio per inſtantiam. Sol, Luna, & omnez ſtellæ prope ho-
rizontem ſiue orientalem ſiue occidentalem, nonnunquam
multô maiores apparent, quàm in medio cœli. Ergo di-
ſtantiam à terra variant, & per conſequens,
cœli motus circularis non
eſt.

Reſpondeo. Senſus, qnotieſeung, id fit, Aecipitur.
Hoc proba.
I. Neiß deceptionis canſa aliqua ſubeſſet: æqua-
li quantitate quotidie viderentur ſtellæ orientes &
occidentes. Seddhoc non fitmaiores enim apparent,
EFinſtantibus planns aer multis humidis vaporibus
ſit refertus, minore ſipurior. Ergo, &c.
II. &: reuera tum nobis eſſent propiores, oporte-
bat vtiq; ispopulis, quibus eodem momento incœ-
ſimedioſunipoßtæ, eaſaem itidem maiores appa-
rere, & minores quando ad noſtrum meridianum
peruenientes illis locis oriuntur veloccidunt. Sed
illis

quàm ſi eadem fuerint re-

nmtk i

nlmnt .

enientenzntt,
eCneuenm
Gnleni tuun

nil munt⸗
4 E—

ſeten rtlirimn
lunhfneui
umm, Cul n
uſul nantiin⸗
unmnſnau

Cln er eruane

nlulree

Awdunn,,
Cremngn
nrzlenf,
Minan
letpeezen,

Mry,
7 nnne
7

naſ n, 64
rulien lunn
unt ſin 1
in ul D

In ſeugen ſienn
iin.

1, Konnerele n
cſtenttlen, onnn
minmeloerl iod
aherconſeeng
tulaisnon

lug ſictopem.

4.
mucſitgrg
Alurſeeleonened
raenmniparen,
bamtinponi
rie.
ſunmntnoltihni
lem mumnentuinti
uuen num/
uknnnmim

urdeutit

P K 1I M V Ss. 53
illieminores apparent in ſuo meridiane es tempo⸗=⸗
re, quo nobis orientes vel occidentes maiore cen-
ſentur, & rutſus illic occidentes vel orientes maio-
res quoq, putantur eo momento, quando in noſtri
cæœli medio nobis minima quantitate videntur.

Exrgo ſenſus in eo fallitur.

III. Certum est, viſum iſtopoſitu in colore ſtel-
larum aberrare, cum sol, Luna, & omnesſtelle,
alioqui eroceæ, aureæ, argenteæ, putentur purpu-
reæ, Conſentaneum ergo nequaquam eſſe poleſt,
viſum de magnitudine rætè udicare poſſe.
Quibus accedit I V. Quodſapennmero ſtel-
laſupra horigontem cernuntur, quæ adhuc infia
latent. Hinc vuçgoò innotuit, quod Sol citis ſoluo
de manere apparens,: futurarum plauiarum ſigni
iudicatur. Quod idem Plinius b. z. cap 13. conſir-
mat, qui Lunam deficientem conſpectam teſtatur,
vtroq; luminariſuprahorigontem exitente, quoel
ſocundum rei veritatem alioqui ſimpliciter im-
poſſibile erat. Ergo certum est in ſtis ſenſum dece-
peum male iudicare.
Quæ eſt cauſa huius deceptionis?
Ex dictis facils animaduertitur cauſam huius
rei eſſe medium inter viſum & ſtellas infætum vi-
delicet, arem vaporibus refertü. Huic aſtipulan-
tur Optici, qui demonſtrant, quòd re viſa in medio
denſiori conſtituta, refringantur & extendantur,
atq; etiam eleuentur rad/ viſori: priusquä ad vi
Jum pertingant, praſertum ſi ex obliquo inſpician-
5 tur.

54 L I B E k

tur. Cuius experimentum in moneta proiectain
limpidam, vel baculx relctialiqua parte in
aquam demer
a⸗ſumipotest.
quorum illa
maisr, his eti-
am inſfractus
et eleuatus ap⸗
parere ſolet,
quia aqita ſiué
E medium denſius, frangens radi-
S um viſus, non rem ipfam, ſed
L = imaginem rei rſa alibi conſti-
zutam r. Idem de Sole citins ſolito oriente, 6&
ilius modi dicta elipfiſentiendum est.

(Talem Eelipſin vidimus Tub, An. 1590. 7. Iulij, man?è.)

Imago Solis in vaporibus, Image Lunæ in vaporibus, per
per refiactio onem. refractionem.

eI 4 tuNT

NV

X 77. Argumentum.

Talis est motus cœli, qui inæaqualitatem appa-
rentem, j ſaemq, motus reſtituere potest. Docet
enim experientia easdem anomatlias non tam in
primo motu, ſed etiam in omnibus particularibus
motibus

ſi Mnn

1, j 7 u

ephet li
6 mun
ſplun ia
1,. cß⸗
GuNA, M
M 4
Oir nt e
Mumin
n imutei
ik umiln⸗
lunp lutt
ſſer lerß

4
mate ůl uſten

n in .
lg nih
lezene
uan in,
ſngn
Any
nunp he
en iſi
Aeleuang
crere /
lia aut⸗
runſe, fumenn
, tnn n,
n muſi alh
inutſaltnonenn,
lenduneſt

1b,An. goplulitnu

diago Lunzin iponidni
leltacionem,

ℳ

nentum.
. uſtebltn /
Suen nl D
nemau M .

NRN
ue znh
Ms

7

PRKIXM VS. FF5
motibus ſtatis temporibus eodé modo reuerti. Hoc

autem ſolas circularis motus praſtat. Ergo totius
&ι εmninm eins partiüu motus est cireularis.

III. Argumentum.
Corporiperfectißfmo, ſimpliciſſimo, & primo
competit motus perfeltiſſimus, ſmptliciſſimus &
primus. Illiusmodi autém corpus, cœlam est, vt-
pote õ õ omnibusg; otrarieta-
tibus expers. uiusmodi vero motus circularis
eſt, quia infinitus, vnus, continuus, absq; contra-
ris quibus reflectatur, cateris eporepri-
or. Ideoq; Rimpliciſſimus, perfellus, ſempiternus
& aquabilis. Ergo cælum mouetur cirenlariter.
IIII. Argumentum.
Cöœalo nec- mixtus nec- rectus motus competis:
ergoſolus circularis.
Mixtus nor quia is corporibus mixtis debetur.
Rectus autem elementis propter grauitatem
& leuitatem, quibus cœlaum vacat,cedit.

Et ſtellæ receſſa-
tiæ, magnitudinem

Nec ſtellæ, ſi recto mouerentur motu, vnquan
reuerti poſſent in locaſua priſtina.
ræa nobis apparerent
maximæ, poſtea cuv
ineremento diſtan⸗
viſam minuerent, donec tandem præ nimia
remotione euaneſeerent. Sed contrarium
D 4 butuus

75 L I B E R.

huius ſapius, vt dictum eſt, accidit, quia ad diſpa-
ritienem tendentes maiores apparent.
Quin & natura cœli, quæ eſt indeſinenter con-
nus moueri, motui recto, qui finitus eſt, repugnat.
Sed motum cœli rectum, ſtellæ ſeneper apparen-
es euidentiſſimè refutant, has enim conſtat in or-
bem torqueri.
Ergo cœlum non modò totum ſed & omnes eius
artes ſiue orbes mouentur circulariter, niſi quis
orbium, dimenhonumq; penetrationes permittere
velit.

IERTI APROPOSITIO.
De qualitate motus cœli.
Nen minns neceſſaria eſt hæc propoſitio, quàm
cateræ, adeb vt ſi principem locum in omnit. com-
yputationibus & demonſtrationibus Aſtronomicis
non obtineat, poſtremum certè non habebit. Cœli
videlicet motum non eſſe irregularz velinordinas
tum, ſed abſolutè regularem & æqgualem. Eſt au-
tem hac propoſitio Aſtronomiæ tam familiaris, vt
nonnutli eam vet demonſtratione nudla indigere
exiſtimauerit, reponentes eam inter axiomata, vel
etiam eam non animaduerterint, reſpicientesſcili-
cetad alia, quorum demonſtratione mapis exi-
untur.

* Proba Cœli motum eſſe regularem, ordinatum
ſeu æqualem. .

*I. Argumentum.
Omnæ orbes eœlcſte circuitutſuot integros ſta-

tis Cg

51

rummg 44
anlilin
Mmin ,
uby⸗

1ℳ

m

MW

4 B

Auun amdt

a netluufftt
ſcirkeuper
mmmnyeme⸗
nmn mn b i
ſelmmalr
u ertrctu n
an
bebumm
Nuhlutlh
munltien
iuſhſitueßt
ſinit n
euimrnu.
unſſ i len

l
n
Anl
ngnen

un ſel anmn
arenlanie, ſen
ungtmngng

0505111 0
Nuligceg.
Flueytziſ ugit
heunnonnt nn
vunuAummig
murilihnCel
Gulnittlnina,
Haln Een
ietanfinlinu,
uune mluml gen
pinreratotata,N
nureſert ͤol

rmmung ien

Ulnen,orinntn
n.

mnun.
taſſuing

PR-IMV 4. 57
lis & paribus temporum ſpacit ſemper alſolaunt,
vr: Primum mobile ſemper 24. horis, Saturnus ſin-
galis zo annis orbem ſaum complet, & . Ergè mo-
tus eorum d ysιH²αlαυπ 2ααντ ſ dici non potest.

XV11. Argumentum.
Niſi cœlorum motus nua & 7 * αιν eſ-
ſet: ſieri non poſſet, vt post integras periodos com-
pletas eædem anomaliæ eodem planè modo con-
ſtantiſſima æqualitate recurrerent. At & olbſemper
(noſtro quidemſeculo) circa gr. Canceri tardiſſ-
mus, & in loco oppoſito veloæiſſimus esſt. Tres Jape-
riores in omni oppoſitione cu bole retrogradiſunt,
& maiori corporis mole lucentes conſpiciuntur, &
ſic de cæteris ſimiliter, Ergo motus eorum reueraæ
inaqualis &; inordinatus non est.
III. Argumentum.
Quin & natura non huius tantum motus, ſed
etiam corporis mobilis, quin & cauſæ motricis,
nullum inæqualitati lo-um concedere potest. Mo-
us enim eius perfectus est, infinitus (quia circula-
ris)principio, medio, & ſine, & obid ineremento,
decremento & vigore vacans. Corpus ipſum mo-
bile diuinum eſt, quia generationis & corruptio-
nis, alterabiliumq qualitatum expers Iſe deniq;
Motor, ſimpliciſſimus est, quia incorporeus & di-
ginus.

Vnde ergo tanta inæqualitas & &τ1 eis, ſi motus
cœli & qualis eſt & regularis?

Prapter circulorum & orbium pluraluatem,
D 7 cen-

58 LIBER

centrorum polorumq; diuerfimtem, adeoq; plu-
rium motuum eongeriem, fit, vtſtellæ inaqualner,
& (xtu nudam apparentiam) àrατορ
videantur. Vt: propter polorum zodiaci à polis
mundi diuerſitatem contingit Solem omnesq; Pla-
netas nunc in auſtro, nunc in borea, verſari. Sic
eccentrici & epicyeli faciunt planetas interdum
veloces, interdum tardos, nec non ſtationarios &

retrocedentes.
His demonſtratis quid inde exr ruitur?

Hinc velut Poriſma colligitur, Cœlum ſeupo-

tius totuim Mundum magnitudine eſſe finitum.
Càm enim &s totus mundus & omnes eius partes
circulariter certotempore conuertantur, infini-
tus eſſe non poterit. uquidem impoſſibile est, vt
infinitum corpus finito tempore infinitum ſpa-
sium pertranſeat, imo illud omninò non moueri

poſſe neceſſe foret. .
Si ergo cœ lum finitum eſt, qua figura tezmi-
natur?

Rotunda ſeuſpharica, vt propoſitione ſequenti
probabitur.

QyARTA PROPOSITIO.

De figura cæli,: eiuq; partium.
* Proba Cœli figuram eſſe ſophæricam.

* I. Argumentum.
Natura dedit vnicuiq; corpori figuram motui
E& proprietatibus ſuis conuenientem, Cum ergo
actio propria cœlitotius, omniumq; eius partium
Eit indeſinenter & velociſſimé cirentariter con-
uerti:

1

,Nl ſeni
aulen un
min?

duN

mnlini

oIIeN

ag 14

.
nmn dun /en
pyͦlutd 1
adeus Amnpin
ugio etere ,ni
irt iir /

uimnent⸗
Uuhnen

Hunſnanm'n
ulhi eſt
eluemmere

en Aun here

Nenintutn
nulnenn
uutinitu iee⸗
inh.
i irh⸗
unnl ui⸗

n i nii

ulenm,,
enlie, ſe
uyt plunt mh
lner mſunttmi

idindeetmmiur
lgtun (elun ſe
unulin eſe nn

A Gone ei n,

nenanur iß
Een imlſtilah,
enynr ninun /
MommnNru

gutunten⸗

mnphſum eſnen

0b05IIC.

, tun.
elelgheican.

nntun,
mpmiftutan
enerten, ℳ91
nung mu
ulortulys
1

PRINMVS. 59

uerti: Habebit figuram huic motui conuenientiſ-
ſimam, videlicet rotundam, quæ intraſe circum-
Grata uο τνρ⅞αν ââεâaε , nullos habens anfraäctor
autangulos vel eminentias, quibus retardetur.
II. Argumentum.
Corpori diuino, perfeltiſſimon, ſimpliciſſimo,
primo, οοαι XeW ειαι imilium & ſubti-
laum partium, comprehendenti & conſeruanti
vniuerſa, ſiue capaciſſimo, debetur etiam conſi-
milis figura, ne figura ſit ipſo corpore ignobilior.
Sedtale cerpus cœlam est, & talis figura ſphærica.
Cœlumergo ſphaæricum est.
Quæ ſigura eſt capaciſſima?
Omnium figurarum ioosgipéroov, planarum
quidem eapaciſſima est cireulus, ſolidarumau-
tem ſphæra: quæ enim circeulo inter planas ſiguras
competunt, eadem ſphæræ interſolidas attribuun-
klur.
Quid ſunt figuræ ĩovegibereoti
Sunt, non, vt quidam volunt, quæ eidem vel
æualibus circulis inſeribuntur: Sed, Quaæha-
bent æuales ambitus, hoc eſt, quarum terminiſi-
mul ſumptiſunt aqualzs. Et, ſitria trianguli la-
zera ſimul ſumpta ſint longituaine æqualia quk-
tuor quadranguli, vel ſexhexagonilateribusiti-
dem ſimulſumptis, vel etiam toti cir-uli perime-
tro: ibi tum figuræ eæ lævs eiαατπι habere di-
cuntur.
Habent

&

bocproprium, vt inter lœραd eſt, quarum
atera ſunt numero æqualia) æquilateræ & aæqui-
angulæ, hoc est, regulares! Inter regulares verò
multilateræ, ſint capaciores: ſed omnium capaciſſi-
ma Circuli area.
11I. Argumentum.
Müundus ad ſimiluudinem Arcbitelti, id eſt,
Dei creatoris, qui infinitus exiſtens principio &
Rne caret,: faltus est. Ergo & Mundusſua qua=
dam ratione infinitus eſt. Hoc fit in figura rotunda
in qua ſecundum naturam nec principium nec
kenis eſt.
1 V. Argumentum.
Veriſimite eſt, Naturam eandem figuram i,
zu

Habent autem huiuſmodifiguræ lvαbαιτ

11
luuuntſi⸗
ali
Jachrundh
ari muf
GetetfurA
(GL,.

Aolu fti

ecel,u
MakArzmite

hurenumt e/e,
ln,g⸗

ugtuntonr
ſulluneb
tſenron pen
umſeniynme
liefent e
e .
mainer nten
hee,
Neflintinen
mmnnuleelaß
nen
t
Lugt,
Mimim eiten

üftun hrgutn
nrcit ictzuenmn
4)ulun G
uir tiiint teni
Mumninehluſt

vintun.
n Arlinci, 4
erſen mmnhin
6 Mureuſuagte
eßhnfirarmm
hur nnein,

et.

uudinſeNi
1

. PXIXMV3. 6r
ſeu toti Mundo donaſſe, quam in omnibus non mo-
do ſimplicibus, ſed & diſſimularium partium cor-
poribus eſt machinata. Manifeſtü autem eſt, quoòd
in vniuerſum omnia corpora aut terminantur
perfectè rotundàfigurd, aut eädem terminari ap-
petunt, vtſunt öol, Luna, stellæ, Terra, liquida o-
mnia, plantæ, arbores, fructus,: legumina, caput a-
nimalis, collum, rachia, digiti, vbera, venter, ti-
bia, tali, &e. Ergo mulio magis totimundo corpori
ordinato &praſtantiſſimo hanc figuram Natura
eſt largita.

* Proba etiam quèòd Sol, Luna, ſtellæ, quæ & ipſæ
ſunt partes cœl, ſint globoſæ.

Solis, Lunæſtellarum item corpora, ſiaccurats
intueamur, circularia eſſe, ſonſus demonſtrat.
Lunam item, quando in nouilunio toto cœls
nullibi apparet, circularem nihilomimus figuram
habere eclipſes Sclares, circuloſeltæ euincunt.
At corpora illa non circulosplanos tantàm ſed
vndiquaq; rotunda ſiue ſphærica eſſe, in Luna pa-
tet. Ea quocung tempore, & loco cœli velterra
aſpiciatur, nunquam non rotunda apparet, quòd
inplana figura fieri non potest.
Ea item creſcens primé corniculata apparet en
parte quam Soli offert, poſt ſecta bifariam, deinde
pratumida, donec tandem pleno orbe luceat. Ildem
decreſcenti, ordine tameninuerſo accidit. Sedhæs
phaænomena in nulla aliafigura quaàm ſpharicaſal-
uaripoſſunt. Luna ergo, & inde etiam cateræ ſtel
4 (Juntenim eiuſaem naturæ & eſentiæ) ſunt
globo-

62 LIBER

globoſæ. Radij ve- a
r, quos ſtellæ ha- Rr
bere videntur, vi-
Jui propter debili-
tatem, & nimiam
ſtellarumn diſtan-
tiam accidunt-.
quod ex eo manife-
ſtam est, quod ad
mutationem oou N
lorum, & ipfi mu-
tantur ſeu conuer-
tuantur.

* V. Argumentum.

Phænomena omnium motuum cœleſtium non
tantuům per rotunda inſtrumental vel certè adro-
zunditatem circul, agcommodata) obſeruata, ſed
etiam per circulorum & orbium hypotheſes expli-
cata, ſibi inuicem conſtantiſſimà harmonià conſo-
nant. Quod cum in nulla alia figura præſtari poſ-
Eit, quin enormia ſubſequantur alſurda, ex ne-
ceſſitate coneluditur, cœli figuram aliam, quàm
ſphericam, eſſe nequaquampoſſe.
Quæ ergo ſequerentur abſurda, ſi cœlum ſtatueretur an-
gulare, qualis eſt figura trianguli, quadrila-

teri, pentagoni &c. Vel pyramidis,
cubi, octoedri, & c.

J. In.

3

.
emn/
Gsahih
inur rmi
gmihuma
iucni nin
uin u
mlimulni
,un heeneal
ubOrlelſaniun
Nrul zm
4
Aſmun ,
u ſbliul, Mn
fin ſegen fn

kalntbenn
d. Annon nad⸗

uoninetei,

kltle

7
Veonkipoe,
el geren
hlu
. ſß eſen

nunſtlhe
nunmi

6

wentun.

õ
merta eletad
puluelbnut,’
fhunhynltern
ſnihmmitnn
uſin⸗ rrllanin
uny Mrli, ern
mmin,
njſ⸗
beclunſruenu
tengbl,gutll⸗
jelpyumiti
eii, ⸗

PRIMVS. eoez

I. In extremo orbe concederetur vacuum,
vid. Licus ſine corpore, & corpus ſine loco, digre-
diente ſcilicet angulo adquo mundi iuxta motum
cireularem ex loco mundi ſeu naturæ in non lo-
cum, ſeu extra naturam.
II. In cateris orbibus inferioribus, qui &
ipß vtiq; eandem quam totum haberent figuram,
cum interſe mosuum velocitate diſorepent, acci-
derent orbium penetratione, aut certè rarefa-
ctiones, & condenſationes.
1II. Neccæli partes à terra aqualiter abeſ-
Jent.
Ergo cœli figura non planis ſuperficielus ter-
minatur, ſed tali, quæ intra ſe circumgyrata in

ſeipſam vergit, ſecpſam finit & includit.

Quid ſi cœ lum haberet figuram oui, lentis, cylindri,
vel coni. An non & hæ circumgyratæ in eodem
loco manentes in ſeipſas vergunt,
& ſeſe finiunt? „

Sadem contingerent quæ ſuprà: I. Seque-
rentur orbium penetrationes, ob polorum mundi
& ſeundorum molitium diuerſitatem.

I. Circenliſtellarumnon eſent proportiona-
les ad diſtantiann ſuam à polis.
III. Quin & natura cœli huiuſmodifiguram
irregularemi n corpore regulariſimo & perfectiſ-
ſimo non pote & non reſpuere.
Cælum er gototum, omnetq; eius & ſin gule par-
tet habentfi guram ex omni parte rotundam, hoc
est ſphæric am.
QVZINTA PROPOSITIO.
Deſigura Terræ & Aquæ.
*F lacpropoſitio trimembris est.
7. Demonſtrandum est, Terrenum corpus eſe
ſphar icum.
2 Aquæ Elementum, quod perpetuò terræ con-
iun lnm manet, ſimiliter rotundum zſſe.
S. Terram & Aquam ſimuliuncta vnum glo-
ͤ m conſtituere.

proba Terram eſſe globoſam?
* I. Argumentum.

4 Torra rotunda estſecundum longitudinem.i-
ℳ.

occaſu in ortum, & ſecundum latitudinem,id
eſt, à borea in anſtrum, (ſic enim Aſtronomilongi-
sudinem & latitudinem cœli & terra metiuntur)
Erg⸗

511

Piutaun

„
en

5
lyii
m civO

utole

1
)

Arrutarutm
urenahln
olocognitun et
Cnenttles ⸗
lhylſku Lurarde
nlamorientalun

Alce anſ⸗
Mn ieſt⸗

n rpnt

ge
u ſurcr, m Pet
ere.
Mhen jeun 6 heni l

ni han emmnien

0505v1TI0
SA

1.
entue
6, mmininu 4

umpuumen
tuutcuneſi.
ſnllullt unhl

legoboln
nentun.
nCen ngitu Am
rlun luntui
eunnAmuml
mind

P R I M V8s. „6 5
rgo à ſuſſiciente enumeratione, tota terræ eſt ro-
tunda.
Secundum longitudinem Terrä eſſe rotundam
demonſtrant Solis, &ůmnium ſtellarum ortus, oc-
caſus, 6& applicationes ad medium coli, & inde
diei noctiaè, initium, medium & ſinis. Ea enim
omnia citius ſpelctantur apud orientales quaàm oc-
dentales. Terra ergo tumida est, uius gratia o-
rientalibus bprius oriuntur ſydera, prius est meri-
dies, e: guanm occidentalibus. Quoniam aut tem-
poris ta diferentia cum diſtantia locorü perpe-
tuò deprehenditur proportionalis: neceſſe est tu-
morem hunc æquatlein, hoc eſt, rotundunz eſſe.

V Quoꝓmodo cognitum eſt hæc phænomena àpud
orientales præcedere?

PEx Ecliphbus Lunaribns, ad quas, etſi eodem
momento tam orientalibus quaàm occidentalilbus
appareant, illi
tamen ſomper
plures horas vel
à ſuo meridie,
vel ab occaſu
lols numerant,
quam hi.] Vr
illa &clipfis qaag
Ptolemæo teſte
libro i. cap. 4.
CGeogra. Arbe-
lis hora . post
Solis orrBen, viſa eſt, apparuit Carthaginenhibus
E vora

66 L I B E R
bora noctis ſocunda. Illic igitur tribus horis citis
etnox, quàm hic.
Siæ Plinius lib. 2. cap. o. dicit, qaòd Nobili avud
Arbela magni Alexandri victoria, Luna defeciſ-
ſe noctis ſecunda horaprodita ſit, eademq in Si.

cilia exoriens: hoc eſt, ſub primæ horæ initium.

* So‿un dum latitudinem ineſſe Terræ tumorem
patet ex eo, quod& logis boreablhoribus maior est poli
arcticialtendo: zubd plaresſtellaad boream non

+ ,7 à4 LZ - 2 * . 20
occiäunt plaresq, ad außirum manent perpet

abſeoon-

N.
ninn,
lyrvhrneche
shnn 1
lrt

7
R
SA VNHMWNOG⁰
mle 1,

entwnundet .
yumliſen
1 4
Gintalemuin
ſugſtßineen
GrCuugalge
Memumune
lmn iumh⸗
lani emjnn
umnlnt iua
Aiuffſirin
lmn ui
mnnn
MAurnne 64
ipnlkrgen 1

ennſmhe

66 L I B E R

hora noctisſecunda. Itlic igitur tribus horis citins

1 ſt.

um

—2

eRuox, quàm hic. nuiun
Sic Plinius lib. 2. cap. zo. dicit, qaòd Wobili avud 1 nun
Arbela magni Alexandri victoria, Luna defecſ di
ſe noctis ſecunda horaprodita ſit, Eademq in &. iemuh
cilia exoriens: hoc est, ſubprimæ horæ initium. ahe
* Soρua dum latitudinem ineſſe Terræ tumorem lri

patlet ex eo, quod& logis borealeoribus maior est poli
arctici altundo: zubd plaresſtellæad boream non

yntentnzin
4
Gjutalendd
Aulenige
Memun in
llhen Anmi
Lmmamn
Minlntinn
iufiein
lunfun
Nſefmettn

—

,Te,s . „ . 5
occidunt: plaresq, ad auſtrum manent p

1.
Mme
Dipnigtgeen
ientg ie
gen en
Cſißznis⸗
Aunlnn

erbetuo elzunt,
abſoon-

66 L I B E R

hora noétisſecunda. Illic igitur tribus horis citius Wammmd
etnox, quàm hic. mi ſeu
Siæ Plinius lib. 2. cap. zo. dicit, qadd Nobili avud 4 4 znn
Arbela magni Alexandri victoria, Luna defeciſ- e aneik
ſe noctis ſecunda horaprodita ſit, eademq in i. vnmuni

cilia exoriens: hoc &t, ſub primæ horæ initium. R mmmn
* Soαρundum latitndinem ineſſe Terræ tumorem 7 Drazöfs
patet ex eo, quod locis borea hioribus maior est poli e rnrl
arcticialtundo :zusdplaresſtella ad boream non 8WNY

cvumin ſen
14
Gintulenih
GOuautie
Menimlaln
lm An
Samamn
umnlntius
nßfftot
unſun
mſnnnn
Murmne 4
n Nkatdndn
ſulah
— ihner

Nunnenin

li Mepz
. 5 . . e 8
occidunt plaresq, ad auſtrum manent perpetuo “ aſnnt,

abſoon-

66 I. 1 B E R.

. . . .. . „ „
bora noctisſecunda. Illic igitur tribus horis citiunus

etnox, qudm hic.

Sie Plinius lib. 2. cap. o. dicit,qadòd Nobili apud

Arbela magni Alexandri victoria, Luna defeciſ-

ſe noctis ſecunda horaprodita ſit, eademq in Si.
cilia exoriens: hoc eſt, ſab primæ horæ initium.
* Soαρun dum latitudinem ineſſe Terræ tumorem
paiet ex eo, quodlocis borealioribus maior est poli
arcticialtendo: zubd plaresſtellaad boream non

occiäunt plaresc, ad außtrum manent perpetuo

abſoon-

o miint,

onerenunſie
cvumin ſen
1.4.

Grtetalenu

Cukange
Memumnln
lemn inm
Alnn mn
uumnlntiui
llnſß te⸗
Munmu
nmm en
NAlrnmt
Dipniatgele
ſenm aul
ſihnie

Nunnenin
fm
Mngen
Menne

66.
Sng

n

1
n

66 I. 1 B E R
bora noctisſecunda. Illic igitur tribus horis citins
etnox, qudm hic.
Sie Plinius lib. 2. cap. o. dicit,qadòd Nobili apud
Arbela magni Alexandri victoria, Luna defeciſ-
ſe noctis ſecunda horaprodita ſit, eademq in Si.
cilia exoriens: hoc eſt, ſab primæ horæ initium.
* Soρun dum latitudinem ineſſe Terræ tumorem
patet ex eo, quodlocis borealioribus maior estpoli
arctiei altundo: zubd plaresſtellaad boream non

—

occiduunt: pluresq, ad auſtrum manent perbetno

abſoon-

l

,.7.
ud
amnu ſuun
alenli

=

AN
in
,egAel
szn 4

,ynnentoet .
cevntln ſuns
4

Grtreu lenu

GCuugunge
emnumng
lhen inmn
unn mn
uuniintit
Außfſirin
unmu
eee in
MMrmne 640
ypnemur
ſembe
umaemn
ig ll⸗
Mnng

4
Mpn
Genpez,
4 Gnnt 4

66 IL. 1 B E R
hora noctisſec-unda. Illic igitur tribus horis citins
etnox, qudm hic.
Sie Plinius lib. 2. cap. o. dicit,qadòd Nobili apud
Arbela magni Alexandri vittoria, Luna defeciſ-
ſe noctis ſecunda horaprodita ſit, eademq in Si.
cilia exoriens: hoc eſt, ſab primæ horæ initium.
* Soρun dum latitudinem ineſſe Terræ tumorem
paiet ex eo, quodlocis borealioribus maior est poli
arctiei altundo: zubd plaresſtellæad boream non

ru RO
,ynmmumtu
wumlnpens
14
Giatulenil
ſugzißinee,
Gutaaſge
Nemumml
lhemn inmn
ſium mn
uniinti
unmu
ſmmnn
Murmb i
Dipniatgehen
ſunſa
64 ſprg

1
n tun
MiCneta

un
T
1l4
Manm
ge,

1
occinunt: pluresc, ad auſtrum manent perbetuo unte,

abſoon-

66 IL. 1 B E R
. . . . .. . „ „
hora noctisſecunda. Illic igitur tribus horis citius

—

eännox, quàm hic.
Sie Plinius lib. 2. cap. o. dicit,qadòd Nobili apud

Arbela magni Alexandri vittoria, Luna defeciſ-
ſe noctis ſecunda horaprodita ſit, eademq in Si.
cilia exoriens: hoc eſt, ſab primæ horæ initium.
* Soαρun dum latitudinem ineſſe Terræ tumorem
paiet ex eo, quodlocis borealioribus maior est poli
arctiei altundo: zubd plaresſtellæad boream non

occiduunt: pluresq, ad auſtrum manent perbetno

abſoon-

WN
1 1

urni
D
cevmtln hun⸗
Giutulenud
Guutaatge
Nemummla
lhen inm
ſma mn
umnlntiut
Außfirin
uayun
iſgoentn
lunm 14

