mpmni comn ud⸗
hacneth ſucug:
Ayrten eltttr,
mmi ſutun/ /u/
lun adlitnem, n
Cilek innenn
itiſammu rl
unnpnenezente)
ununlelt nn
aufc ſe,

icn ſneta
Meyegn

Ue. Pee
.. Vilelan

gnin in

unnuag n
ufunl

ning
Emlreen

0

. * on 4
nn NManeann

12 ilbt

TII M

INI Tn.

mi Hini nin en ehlet.
menlanin

Möummt 1uni iit

nmnu itlhe⸗

Mürn Denelteni

1 Iüfuinin nules
6Aumm unn eus

hne Die
1enurtin den
Me 4 .
r ulnn

lcſil

——

T ERTIVS.

* Quid vocas dies Aſtronomicos?

aos Aſtronomi certa quantitate bper Aequa-
toris reuolutiones dimenſos conſiderant.
*Quid vocas dies Politicos ſeu Ciuiles?
Quibus vulgs quæuis gens & populus Pro ſun
conſuetudine propria vtuiiur.
Vtrique dies quotuplices ſunt?

Duplice, Naturales =α Artificiales.

DE DIE BVSASTRO.
N O M I C I) 5S5 N A T V-
R A L I B V Ss.
* Quid eſt dies Naturalis Aſtronomicus?
Eñttemporis ſpacium, quo Sol connerſione pri-
mi mobilis aà circuto quocunq, immobili ad an-
dem eius partem reducitur. Vet,
Est temporis ſpacium, quo integer Aequing-
ialua, vna cum additamento motki ſolis proprio
correſpondente reuoluitur. Græcivocant N X σ=-
ginov, vel Noædiαναÿoρ
Quid eſt Additamentum?
Eitportio æqnatoris circuli, quæ motui Solit
Jub ecliptica proprio reſpondet.]
Cum enim olnmotu ſuo proprio annuo totum
Zodiacum peraméulet, progredient quotidie vuno
ferè gradu! neceſſe est, ipſum peſtero quonis die in
& cum alio gradu ecclipticæ ad meridianum hori⸗
ontemue, redire, Vnde diei naturalis non prini
abſolutus eſſe potet, quäm vltra entegram equa-
voris (veltotius ſyheæræ) renotutionem tanta por-
I10

258 LI B E K

. . .
tio ſuperaccedat, quanta ei gradui eæclipticæ, quem

interea ſol confæcit, debetur.
Hac autem additamenta quotidiano motu col-
lebta, vonficiunt annuo tempore, integrum ciren-
lum. Vnde annuo ſpacio &uinoctialis vel etiam

tota ſphœra vnam integram conuerſionem addit

vlira numerum dierum anni, ſunt enim dies anni
ſeu conuerſiones quotidianæ Solis 36 IJed aquato-

ris 366.
7 Quomodo Additamenta iſta inter ſe compa-
rata ſunt?

Additamenta iſta propter verum motum ſolis
quotidie accedentia, inter. ſe inaqualia deprehen-
duntur.] Veruntamen quoniam per toti annum
ipſa omnia collecta, vnam totam aquatoris reuo-
lutionem complentz ſicut & olper Z odiacum to-
tum tranſit, adeò vt ad eadem initia ſimul reuer-
tzantur: manifeſtum enadit, talem animaliam eis
ſubeſſe, qua vnius defectus alterius exceſſu com-
penſetur.
IIdcirco Aſtronomi inter illa maiora & mino⸗
ra elegerunt additamenta media tanquam aqua-
lia, quibus caterorum inæqualitas examinaretur.

Additamenta ergo ſant duplicia: veraſeu ap-

parentia, & hac ſunt inæ qualia SC media, &G
hæc ſunt æqualia]
*Quid ſunt illa Additamenta vera ſeu inæqualia?
Sunt aſcenfione ſeuportionei &uatoris corre-
ſpondentes motui Solu proprio vero ſeu apparen-

i.] Ende etiam vera ſeu apparentia dicuntur.
quia

luhn uniniii
NNe
Satun iAdlanenn
pun Cjuim
mirttiane⸗
lorunn/ l /
n ucl ke
mpmtu nfta
Aſytemothi
„ro notnetir
Aumerkinoantend
7Gcho, ſontckonlt
ncoceh etlttutn
Grondn
n. l. ſi tenpon
Aitetdumwon
umni terſi a⸗
ſutatdnenunn
niu een nutu
nſimi gu in,
ingenntn,
einſinnn un
nhußmmnd nuan
nnnn 4
4 Mheſigcnng g.
4

ulig
iliunn

4 eng 17,
4 1Nlm,

uſeuelen
h/

teu

nc .
nechze
an

nn i
Rahlgen,

enalinnen,

man
wennnn

n enlzuieini
a ngenimnſinn
nlmnn ann itennhe⸗
n nlinllig /ler

Münnaihünbt
nſt
Nnifiyymennn
alenunn iniiln
numil ſimnar it
Glein, mumntumn ten
men ſensrlian
uiraadlsaiſln

br uutt is ni
Hen

uAflunun

mn ruican
lummnili mung
mn upliunnin
en rlaien mn⸗

NN
uſa Uipiu u

le ouif
ℳMWι), /.
rrI/
ℳℳα⁵
1N

4ℳℳN7²

eg

T ERTIVIS, 2 5ꝗ9
guia ſecundum rei veritatem in cœlo zale lſuant,
taliterq; nobis apparent & obſeruantur.
* Quid ſunt Additamenta æqualia ſeu media?
Sunt portiones uatoris &uale motui ſolis
medio ſiue &guali.
*Proba Additamenta vera eſſe intet ſe inæqualia?
*1. Ratio à motu Solis ſub æcliptica deſumi⸗-
tunr. Cum enim orbis Solis ſit eccentricus, fit vr
gqualibus temporibus conficiat arcus eclipticaæ

inæquale. Vt, tempore Ptolemæi Sol in qua-

drante verno moratus eſt diebus 94. horis 12.
in quadrante æſtiuo autem diebus 92,: horis 12.
Noſtro ſeculo, ſicut calculus tabularum Pru-
tenicarum docet, verſatur in quadrante verno
diebus 92. horis 20. ſcr. 58. & in æſtiuo diebus
93. horis 10. ſcr. 52. tempore ſcilicer apparen-⸗
ti. Sic Sol interdum diurno motu progreditur
ſcr. 6t. ſec. 43. interdum ſcr. 56. ſec. 46. Quibus
certée omninò neceſſe eſt inæquales αοαεdιr
aſcenhoner ſiue additamenta correſpondere.]
Porrèò hanc ipſam motus ſolis anomaliam va⸗
riat multis modis apogai ſolis progreſſio, eai;, inæ-
3ualis: item eccentricitatis mutatio: Nec non
etiam æquinodliorum mnagualis anticipatio, ilta
ænim tranaferunt & mutant preſthaphæreſes, hæc

daulem principium motus eius vagum fagit. Oua-⸗
△W —

re acditamentaà motuſolis vero profelta dinerßi
emporibus diuerſz inueniuntur.
2. Ratio à Zodiaci obliquitate depender.
Eaenim eſicit, vt eclipticæ paxrtes aquales habeant
mnſione inæquales ſicutprima hnius libri parie

2 demon-

260 L. I B E R

demonſtratum est. Sed & huic, propter eclipticæ
mutalilem obliquitatem, inaqualitas quædam
inest.
Iſtis modis additamenta apparentia varian-
tur in ſphæra recta vel meridiano, alibue recto cir-
culo.] L
* 3. His accedit inſphæra oblizua Horizxontis
obliquitas. Hec etiam pro ſitu ſphæræ multiplici-

ter variatur. L
„ Quotuplices ergo ſunt dies naturales, ſi has addita-
mentorum affectiones perpendamus?

Sunt itidem duplices, veriſet apparentes, atg hi
ſunt inaqualö: et medyj aut mediocres ſeuaquales
Ptolemæuslib. ap. vlt. vocat vuhùαραρωι ν.υρονα

sHaα, Dies temporales & aquales-
* Quid ſunt dies naturales apparentes ſeu veri?

Quibus prater integram cuatoris conuerſio-

nem accedunt additamenta apparentia ſou vera,
Hec ecum ſint interſe inaqualia, faciunt ipſos eti-

am dies inæquales.
* Qujid ſunt dies naturales æquales ſeu medij?

naibus prater integram æuatoris conuerſios
nz avpponuntur additamenta mediaſeu aqualia.
Quanta ſunt Additamenta diurna æqualia?
Tanta, quantus motus ooliss in eccentrico me-
Juus diurnus, videlicet 79. ſer. & ſec. 20. tert. Inde
dies naturalis æqualis conſtat 360. temp. 79 ſor. ö.
ſec. 20. tert-
Monſtia inæ qualitatem dierum apparentium.
Etſi hæc differentia ſubitò non animaduer-

tatur: Bini tamen dies non oiani, ſed ſatis
5 longo

11111

i ſinvio

S ke
Ikeremiun i
fernim
Anvot dis .

gel lic .

N. ſenter 5
ſe e e
ſ
N,ℳ11 l 40 cl .².
Angt, L.,
57*

Uitevolutones cce⸗
rn) alu
11lKedle An
lr Acin A
uus, tenn 1 .
NNK
lr lur
mmeh ſen r
l, ulin An.
r
nddune
Wemadlabtmm-
Etanmhenine non
Ddcdun
Vrneſiiſkiftntit
. eultaten
4 cen 1

ll
1

weh TERTI V s. 261

longo interuallo à ſe inuicem diſtantes, inter
AAln ſe collati, differentiam illam patefaciunt. Ea
nönmninen⸗ item ſi per aliquot dies plures colligatur, eui-
u dens magis eſt. Vt, Anno Chriſti 1582 die 3. la-
taütltiß nuarij locus Solis (ſicut ex Ephemeridibus no-
uuh, ſtris patet) eſt 22. gr. 40. ſcr. P. cuius Aſc. R. 294.
tem. 29. ſcr. Aſc. obliqua ſub latitudine 48.
gr. cum dimidio, 320. temp. 59. ſcr. Die autem
26. Ian locus O eſt 16. gr. O. ſcr. π cuius Aſc.
R 318. temp. 28. ſcr. obliqua 337. temp. 27. ſcr.
Quare diebus illis 23. intermedijs, vltra 23.
æquatoris reuolutiones accedunt additamen-
e a vera, in ſphæra quidem recta ſeu in meridia-
111 3. temp. 59 ſcr. ſed in ſphæra obliqua 16.
rmmuanRt temp. 28 fcr. Sic die 4. Auguſti locus Solis eſt
amnHα 20.,gr 55 ſcr. & cuius Aſc. R. 143 temp. 19. ſcr.
Obliqua 126. temp. 16. ſcr. Die 27. Aug.
locus O eſt 13. gr. 10. ſcr. . Aſc. eius R. 164.
umbtiteld Ltemp. 29. ſcr. Obliqua 156. temp. 57. ſcrup.
munmnu ni niß Additamenta ergo vera, quæ diebus his 23.
unminliſ l intermedijs accedunt ad 2. reuolutiones
uuII quatoris, ſunt in recta ſphæra 21. temp. 10.
ſcr. in obliqua 30. temp. 41. ſcr. Sed addi-
tamenta æqualia dierum 23. ſunt 22. temp. 40.
ſcr. tantus enim eſt motus Solis æqualis toti-

dem diebus. .
Quantæ ſunt iſtæ differentiæ variantes dierum
æzqualitatem?

Etſi vnius diei differentia ad alterum per-
modica, & vix digna ſit, quæ notetur, exemplo
3 tamen

NTeA
,

l. M 1

. , , .
anluuilſiun
ℳ.

1elu

Alumanl

umnbkalufnni
MNOH
1 lſeum

uun

262 L I B EB R 1
tamen priori manifeſtum eſt, plurium dierum
collectas differentias diuerſitatem parere ne-
quaquam negligendam.
Quæ igitur à Solis motu in eccentrico de-
pendet, qua apparentes maximi dies à mini-
mis differunt, eſt in eccentricitate Solis maxi-
ma 9. gr. 33. ſcr. 36. ſec. id eſt, 3/S. 14.24. .vni-
us horæ. ſed in minima eccentricitate 7. gr. 22.
4 4. h. eſt, 2'9. 30. 56.“. horæ. Vtrique autem
tam minimi quàâm maximi dies differunt à
medijs illic quidem 4. gr. 46. 48. hic autem 3.
gr. 41.22“. etenim tot partes deficiunt in ſemi-
circulo, in quo eſt apogæum, à motu medio ſe-
cundum proſthaphæreſin maximam duplica-
tam, & in altero ſemicirculo tot abundant.
Initium & finis huius anomaliæ incidunt no-
ſtro hoc ſeculo intra . & 9. gr. V & £, nimi-
rum vtrinq; quadrante ante & poſt apogæum,
quod hodie eſt intra 8. & 9. gr. m..
Equinoctiorum præceſſio, cuius anomalia
proſthaphæreſin habet 1. gr. 1. 22. 30. facit
medios dies diſtare à minimis vel maximis 2.
gr.22. 4/..ipſos autem à ſeſe 4. gr. 455. 30. hoc
eſt. 9. 2“. vnius horæ.
Sed Zodiaci obliquitas efficit maximam
aſcenſionum rectarum æquatoris & eclipticæ
partium differentiam, in obliquitate quidem
maxima 2. temp. 3 3. 30“. ſed in obliquitate
minima 2. gr. 28:. 15. Termini verò hatum
differentiarum eonſiſtunt circa 16. gr. & &οm,
item circa 14. && , ſicut ex tabella, ſupre

icmeng⸗ Nl
. * me
,nne⸗elnoalecu.
mnine uds de
Alenetclsihhi
Uuertacctelceted-⸗
DsClO

Lare

AKodrunmeit
e: ilde eld
rlunbolellenmirn
krelete Müimern
Sulnlſeinneenatn
ubrdehomilauke
inſelubet,An
atiENth
Gchunemin
buclkerniuiiu
ore fereni, 1
ehumnlts
Pplbetenninen
M,N,in

Gannunmiur
en glg ir
CennmnnsCtnns
nen tmceninnn
Enptkeinnunne
Ainubuin mmniriln

õ

ulanrarthiggen
onn Mrlhiuunnt
Erei annie muin

At

.
*

2. Cnikurcttin.,

mi
W

40

ITERTIVS. 26;3

pag 210. & ex tabulis Aſc. Rect, in tabulis Di-
rectionum Rheinholdi cernere licet. Cum au-

tem iſta differentia alibi addenda, alibi aufe-
renda ſit: fit vt dies apparentes à medijs diffe-

rant, in obliquitate quidem Zodiaci maxima

5. gr. 7. I2. in minima autem 4. gr. 56.40 .ap-
arentes autem maximi à minimis, illic qui-
dem 10. gr. 14 2 4.choc eſt, 40 57 .360. vnius
horæ, hic autem 9. gr. 53:. 20. hoc eſt, 39.33.
20“. vnius horæ.
Hæ omnes & ſingulæ cauſæ coniunctæ & in-
ter ſe commixtæ, additis addẽdis & ablatis au-
ferendis, oſtendunt dies apparentes noſtro ſe-
culo ab II. gr. m accreſcere & augeri vſq; ad 22.
r. &π, partibus 7. cum tribus quintis, ſiue cum
dimidia & octaua parte ferè, h. e.3 O. ſcr. ʒI. ſec.
vnius horæ: inde verò à 22. gr. π—. pertotum
ſemicirculum borealem iterum totidem par-
tibus decreſcere. Minimi igitur & maximi dies
hoc ſeculo à ſe inuicem diſtant 15. gr. cum vna
quarta ferè, h. e. hora I. ſcr. . ſec. ⁊. Hæc differẽ-
tia alids aliter ſe habet, & mutatur cum apo-
gæorũ & eccentricitatis Solis inſtabilitate, nec
nõ et ęquinoctiorũ inæqualitate. Propter quas
cauſas contingere poteſt, vtminimià maximis
diebus 20. partibus, vtriq; autem à medijs 10.

partibus differentias iſtas extendant.

Porrè differentia, quam horizontis obli-
quitas diebus naturalibus affert, multipliciter
pro qualibet eleuatione variatur, eaq; tam in-

ſignis eſt, vt non, ſicut priores differentiæ,
. R 4 ſcru-

264 L 1IBE R
ſcrupuloſo calculo tantùm erui debeat, ſed
etiam in oculos uulgi incurrat. Vt in noſtro
ſphæræ ſitu. vbi Sol æſtiuo tempore hora 4. ma-
tutina, hyberno hora 8. oritur. dies minimi à
maximis 4. integris horis abſunt.

Quis eſt vſus doctrinæ de inæqualitate dierum
naturalium?

Eſuseius non in nuda tantuàm notitia conſiſtit,
Jed ad computationes motuum cœleſtium neceſſa-
rius eſft. Etenim ad computandos motus corporum
aſtium dies naturales æquales velut menſura
adhbibentur- cum igitur tabulz motuum non ad
verot ſen apparentet dies iuſtificentur menſuram
enim ſibi ſemper æqualem eſſe conuenit) calculas
certè locum ſtellæ, præſertim Lunaæ, non brius cer-
eum monſtrabit, quam tempus apparens adæqua-
le reducatur.

Vbi Aſtronomi ſumunt initium dierum
naturalium?

AMronomis placuit non ab horixonte, ſedaà me-
ridiano circulo, ſiueà meridie velmedia nocte di-
em naturalem inchoare,] Meridianus enim vbi-
gqae locorum ſe ſicut bor: on redtushabet. Hori-
on autem in qualibet obliquitate variatur. Quin
in quibusdam terraæ locis, qualza ſunt intrapola⸗
res, impoſſibile est initium dierum ab'horizonte
Jamis cum illic Solad eum non ſemper delabatur,
ſed velſupra velinfra eundem muliis diebus ro-
tetiur.

Modus

1e

1

õ
011141
AmAulgue,
myreturalunentul,

71111
Lcenci i
vEewonn, n

mets

nuilina ſenhr, n
naliunmmil
mubynitnm
Nili rverttne qn
inmnmn lun uin:
ptel nedtece ine

e , ,7, —
literuerettpr, zai⸗

1alchete 2

I

.
Alevu „
Alm ren r

enutntglngg.

numnifini

hr eelre
4 70 NSN
gnlzeele

tſiine ,„,
anluc leeng

dabn TERT IV8. 265

i
6 uign Liin Modus reducendi Dies apparentes ad
R ei æquales, & econtrà, cum prolixior magis ſit,
eno ho *M ue⸗ pluraꝗ; data, qualia ſunt verus & medius mo- .
S Dtus ſolis compoſitus tam ad finem tem poris

l dati, quàm ad Principium vel epocham eius,
ZMWU poſtulentur, quam Epitomes breuitas fert.
– Tyrones huius ſcientiæ poſtquam his præce-
uan mautin ptis fuerint informati, ad Tab ularum Pruteni-
mnintrtng carum Præceptum primum remitti poſſunt.

1
aumuntun P o RISM A T A.
unteinlg ien Ex halctenus diktisliquet, 7.
an gin cll mun Deierum naturalium circuli, quos olzonuer-

emnietinmn Fone quotidiana deſoribit, propriè non ſunt cir-
mwetineſunn dd cusle, nec Parallel numero & loco à ſe inuicem di-
A ninnlunng Rinkti, ſod Ppotius opira continuæ. Sol enim, dum
nnumnmn/ primi mobilis conuerſione circ-cumduciur, ipſe

motu ſuoproprio in aluum eclipticæ gradum tran-
aumhmm⸗n ABr- Inde in raq; tam aſcendente, quaäm deſcen-
ntunlun dente elipticæ medietate Rit, vt circulus is, qĩuem

Aeumalntſln pridie Sol deſeribere &σωρöt, poſtero die nonin eo-
riundinulunii dem ſod alio punkto ſiniatur. Pinis ergo cuinſon
lue Mrdiu enNn circulorum annectuurnon ſui ipßus, ſeod alterius
6etedunnkulte. h ſoguentis circuliprincipio.
aüalifmmmmunh . eruntamen etilineæ taliſolis onuerhone, Xx
mheofuznmg moru ſuo proprio & volatatione cœli compoßta,
Nr Aauun nn di deſeriptæ circulos parallelos non conſtituant: 97 r a
. asutlu“ tamen initia & fines eorum haud magno interſti-
4 tio à ſeſe recedunt, nec eatiam eorum cauſa error
alfianm aliquis notatu dignus oboriatur: Pro Perfectis cir-
cuilis communiter haberi ſolent.

A 1 II. Mi

LIEBE R

ITI.
Hi cireul: excedunt magnitudine ſua nume-
rum partium ſeu graduum caterorum circulo-
rum, conſtant enim (ſicut dies naturalis ) vltra
360. tempora etiam additamento vero.
Additamenta, ſicut & aſcenſiones Solis
vel rectæ vel obliquæ, primòèò & prin cipaliter
ſunt & numerari debebant in his circulis: At-
tamen quoniam ſunt circuli minores (æqua-
tore velut medio excepto) & alterius cuiuſ-
dam circuli maximi norma indigent, idcirco
adipſum æquatorem numerationes iſtæ reij-
ciuntur.

266

71I.
Hinc propter adduamentorum verorum inæ-
qualitatem ipfos circulos inter ſe inæquales ſon
diſſimiles fieri neceſſe est.
V.
Hlac additamentorum inæqualitas, praæſertim
quæ abanomalia Solis in eccentrico proficicitur,
efficit, vt non tot circuli dierum naturalium ha-
beantur in auſtro, quot abæquatore in borea ſunt.
Solenim propter apogæum ſoſſtitio aſtiuo vicinum,
nouem ferò diebus diutius moratur in borea
quàm in auſtro. Sic in quadrante verno Ptole-
mar tempore duobus diebus diutius haærebat,
quàm in quadrante æſtiuo, noſtra autem ætate in
booc diutius, quàm in illo verſatur, propterea
quod apogaum eius interea ex illo quadrante in

vGunc prorepſit. His

tte unhon

11111

nlul

rAiulu
mm ummiiil /
ſamnmiin
munihſi
. nun
,
un r ruun
S
agfi inin 4
uiumteu
nmncmiinin ,
ANe
Eruu lin nu

leen.

10ILDTS
0AICI5S I
c11111
(letdie Mriitculul
enpmni gocun/
ulneenconmmun,
¹ idet r intn
lemmicomn uln
lnloer,

Erimm inie⸗

. Erkilsl,u ur

Atürkdhinan
le Gen demls:
Ummocenlenn
robndiekecen
1iDeen

o ikaz

dimn
11

eren,
Nit
ſai kaſix
luirien

nn
anemn / ſan lnfit
7 4 , 3
inanallnnnn
Dede, 4 tEr
Denn, larkiton
3
ner⸗ Jshe eh o
Kunckkhmntligant
un umctrli nnns,
.
mocenn Xienn

ar

le, inltn

UnummmmniNt

Muudten unnmnet

111
erutttmenmnmmn
gi antl, un /ul
munſtal
/
Cl,Urtert
mumrin leul,
libuintumlftſit
anmliumu udlin
B
õ
i, . 1.
vemun inntfunin
eu neuir

T E RTIV §. 267
Histamen omnilus &s ſingulis non olſtantibus

(niſi exactior aliqua calculz ratio ſerupuloſam &

erquiſimm numerationem poſtulet) borum cir-
culorum magnitudines ſolemus ſimili cum cateris

menſura6o- temporum metiri, otq; ſic inter ſe-

ſo diſtribuere, vt per totidem circulos Sol in me-
dietate eclipticæ aſcendente aſcendat, per quot
ipſe in meatetæte deſcendente deſcendit. Quilibet
igitur horum circulorum per binos elipticæ gra-
dus a ſoſſtitialibus punkctis æqualiter remotos du-
tus intelligitur. R
D E D I E BVS A S TR O-
N O M I C I S A R T I F I-

C I1 A L I B V S.
* Quid eſt Dies Artificialis Aſtronomicus?

ENttemporis ſpacium, quo Solis centrum ſu-

pra horiz ontem commoratur.

* Quid eſt Nox Artificialis?
Eſttemporisſpacium, quo öolis centrum infta
borizontem latet.
Quare dicuntur Artificiales? .
Artificiales Te=xvnzaà dici creduntur, quòd
ad Artificia & Opificia exercenda, omnesque
ciuiles operas obeundas ab ipſa Natura ac-
com modatæ videntur.

Quomodo Dies & Noctes Artiſiciales ſe ha bent
ad Dies Naturales?

Vies & Moctes artificiales in Lona torrida,

268 L I B E K

& vtraq, temperam, ſue apud Amphiſcios &
Heteroſcios, nec non ex parte in ZEonis frigidis
apud Periſcios, sſcilicet locis isq;, anniparnbus,
quibus Sol vna die naturali & oritur & oodäit,
ſuntpartes diei naturalis integrales. Sed apud Pe-
riſcios s partibus, quibus Sol conuerſione opharæ
mundi aliquot circumgyrationes vel ſupra hori-
ontem alſq; occaſu, vel infra eundem alſqp ortu
complet: Vna dies velnox artifictalis aliquot die-
rum naturalium periodos complectitur. Vnde
ſub polis dies artificialis integrum ſemeſtre conti-
net, alterum autem ſoemeſtre nocti artificial

cedit.
Quomodo dies & noctes artificiales ad ſe inui-
cem comparatæ ſe habent?

Haæc doctrina non incommods aliquot conclu-

Konibus ſiue propoſitionibus comprehendipotest.

* Recita aliquas Conceluſiones ſeu Propoſitiones de
Diebus & Noctibus artiſicialibus

* J.
In Spherarecta eſt perpetuum æquinoctium.]
Hoc est, dies artificiates noctib. ſuisſemper æqua-
les deprebenduntur. Quin & dies diebus, & no-
tes nolctibus, ſinguls ſingulis dquales ſunt.

Vnde petuntur huius cæterarum que Propoſi-
tionum demonſtrationes?

Huius ſicut & caterarum propohſitionum ſou
concluſionum plerarumq,; veritas demonſtratur
duplici ratione. Prior acirculis dierum natura-

laum eorumq; cum boriæonte ſectionibus, quos
N. Sol

65 en ta
nlen munn
ntun l

n,ſum lu ff .
, len n Mult anſ
untien

1 inun eo
Cenocto lobuhümunfn

mm
ſptlnenmim
ununnnenbe

4

Nb
¹ un nllan deh
rrlen un, 1
Mnen plſtkm nreren
ienenni, ee
7

ullenenugn d,
n umtgnh/
9 ain in t
AP

ey
ma ſrgn g,
en, 8
ſan i⸗ buhuß
l ſſeleniet nun
l obngen
n luni nin
ap Uutu ,
ſgulimm ſ
antmm tan iſc
1 ceN* 9
tee tlinfteien,
udtneintmnſelin,
lun ut mllim)
amniniunn ſuin

= –

m un nr N

he kds miinsutin⸗
enen untkiihn
HuumnniN
yginum hililtf
l
Ned Mocbuumialn
Aunmum Auinſin
Audi ſen
uun. vdlulltut⸗
. cGnde gece t
egunn
nüincnumuiri⸗
dommtunkmien
,Sunmg i
n/ nu
n i

6

)

T E KTIV S. 269

ſc. Sol ſub obliquo circulo incedens quotidie de-
ſeribit, dependet Aliera ab ipſius obliqui circuli
Zodiaci aſcenſionibus deſumitur. Nam ſicut iſti
dierum naturalium parallels, ſiue ipſorum ſe-
gmenta ſupra horizæontem exiſtentia diem artifi-
cialem, infra autem latentia noctem determi-
nant: ita etiam aſcenſiones partium eclipticæ ſe-
quentium locum Solis, metiuntur diem artificia-
lem, ſq;, ad ortum gradus Soli oppoſiti. Non
enim dies artificialis finiri, aut sol occidere po-
test prius, quàm gradus oppotitus Soli regione
oriatur. Idem in nocte artificiali dimetienda
aqſcenſiones praſtant.
Quomodo probas primam propoſitionem?

1. Horizon reltus
ſecat circulos dierum
naturalium, vtpote
azuatoris parallelot,
omnes in centro; pla-
no enim eius incumtit
axis ſphæra, centra eo-
rum omnia fereni: ergo
portiones ſupra horiz ontem correſpondentes diet,
aæquantur portionibus qua ſub' es nocti debentur.
2 Inter gradum Sols, quicunque 5„ ſit, &
gradum ei oppofitum interceptus er vtraq,; parte
eclipticæ ſemicireulus, coaſeendentem habet ſo-
micirculum æ&uatoris, per 9. conelaſionem aſcen-
Ronum rectarum ſupra traditam. Porro Sol nec
. oritur

270 L I B E R

oriturprius ſuprahorizontem, quàm gradus op-

poſitus occidat, nec occidit, antequam oppoſitus
ei gradus oriatur. quinoltium ergo perpe-
tuum est, quin & dies diebus, & noctes notctibus
aquantur.

*77.

In ſphæra obliqua tantum duo ſunt in anno
æquimnoctia, Sole exiſtente in principijs Arietis &
Libr&.
Quomodo hoc probas?
7. Horixon obliquus
inter omnes dies artificia-
les ſolum aquatorem quia
circulum maximum) in
centro ſocat, cæaterorum
autem centra vnaà cum
axe partim ſupra hori-
Lontem extant, partim
infra relinquuntur. Ende
& ſegmenta eorum inaqualia fieri contingit.

2. Solæ duæ medietates eclipticæ ab &uinoctäjs
inchoatæ, tanquam cum æquatore conterminales,
æquantur aſcenſionibus ſuis, per t. & 2. concluſ.
aſcenſ. obliquarum.

X*X III.

Inſphera obliqua dies artißciales (quiquidem
ſunt dierum naturalium partes, eninſmodi ſunt
in Lo-

„ nümmm wiin

7711
Emmhn
M
i, e
viflpnn/ ,
“ chi
N
BGir
z
MN! umnun .
iuriaſini
Ioknuriofrim
m/ Milim 1
Fuumimni idn
ſineni ſmrilen
uſfiluen Cumm

en
ein gnedlen iui⸗
gumnunrle engu
reintherr

7
„

1ſven fr 1

7
m
Arng .
Nleo,
Tenoblgadbenger
1. 11 1
Nrmiln

ur lcie hann⸗
„ .
Eltennelnctett
n.
onalinu u
Muint ſan

eͤ
4 enee
haunſſttnghe

Mlten
at gnte
,
lincc,iun

.
eg, Gunlang

11

nin i ſit n gn
bnpnurgtceniG

Rnnerthen

lrn iu
nntnmnnginette
Nürguunn a
nehen pinnn
gunn ſus, unm
aumn i, i ar
Har .
mutn amt, enmn
ifumimuuntun
nllſinenunt

uhniitſunni,
huumtonlte,nnl

in rl G ℳ

4
7

Ill.

rnfili Gem

nlc, 4 4

ngi

TERTIVS.

171
in Zona torrida & vtraq; temperata, nec non ex

parte in frigidis )ole verſante in borealibusßgnis,

bhongiores ſunt noltibus ſuis: in auſtralibus verò

breuiores.]
Nota. Hie & in ſequentilbus, ſicut ſuprà pa-
gin. 214. monuimus, de ſphara obliqua ſeptentrio-
naliloquimur: in meridionali autem hæc omnia
verificantur in ſignis oppoſitis.
Proba hanc Propoſitionem.
1. Centra parallelorum extra aguatorem
verſus boream omnia, & vnaà cum eis maiora cir-
culorum ſegmenta ſupra horiæx entem eminent,
minora infra latent. Contrarium ſit in ſignis au-
Rralibus.
2. JSole in borealibus ſignis exiſtente quotidiè
plura ſigna oriutur de die magis rectè in obliqua,
quam in rebtn ſphæra, de noëte verèò plura magis
obliqué. Oppoſitum fit Sole in ſignis auſtralibus
decurrente.
Vr: ſi Sol ſit in 10. gr. VY: gradus S80. ſe-
quentes vſque ad o. gr. W, oriuntur magis
obliquè in obliqua ſphæra, quàm in recta, ſed

100. gradus numerati à o. , ad 10. £ gra-

dum Soli oppoſitum, rectiùs oriuntur. Cum

igitur illic ſit perpetuum æquinoctium, hic
dies iſte prolixior erit.
. * IF.
In ſphæra obliqua Lqua quidem dies artificia⸗
les, feut antò, ſunt partes diei naturalis) Sole

commorante in ſoſſtitio aſtiuo, diei eſt in toto an-
. no lon·

L I B E R

272

nolongiſſimus & noxr breniſſima, in ſoſſtitio vero
brumali diei eit breuiſſima & nox longiſima.
Proba.
1. Centra Tropicorum, qui ex dierum natu-
ralium circulis ſunt extremi, in axe ſphæræ ab ho-
riontis plano longiſſimeé elongata ſunt, nullius
ergo cæterorum circulorum ſegmenta tam inæ-
qualia fiunt.
2. Tota medietas eclipticæ à ſotſtitio æſtiuo,
WMp ad ſogtitium hyema e, reltiusin obliquaſpha-
ra aſcendit quam in recta, reliqua magis obliqud.
Cum igitur illa tota ſequatur ortum Solis ipſo in
ſoſſtitio aſtiuo agente, hæcxautem, Sole in brumal
ſoſſtitio commorante: ſequitur diem illic longiſſi⸗-
mam, hic breuiſſimam eſſe, nam tale quid nullo
alio die totius anni contingit.

X
V.
Inſphaæra obliquacqua artificiales dies ſunt par-

tes naturalium) per totam medietatem liptica
deſcendentem Sol eſicit diepoeſteros breuiore an-

tecedentilbus, noctes autem lon giores. Vice verſa

in medietate aſcendente peſteri dies augentur, no-
dtes verèminuuntur.
Proba.
7. Paralleli dierum naturalium quoò ſunt re-
motiores à tropico W, cuius ſegmentum ſapra
horiz ontem est omnium maximum: es magis

detrahunt ſegmentis Jupra horiz ontem Wa-
rentibus,

Ah

iſmmt una

.
11

„ , . e

eAN

jrſnt end

Ppeni
1 4 .
irerrirbeuerirtt
Iunlteſghrisbrenumd
uſunaullu
uobt.
periphalreiſtut,
Iuſuealten,mnend

noreubpirtlet

ATYE

inſmnu ſnmmm
mnnn

Cdeoruntur Tn

ſenfonnmctlonnn,
ſtblck
3 .
len 71,
enenthunn

Hn
1

n ne tire e d
mni innſin
S nſnent

indlenti

nungn GFlkügrie
munmni, hunfen
rilun munmn,
ngenn Mttn Ne
rulte gumrint
nuuſnncſulln

/,
Alud uidnienge
7 1 7

ilsfutuymnhnun

mimmnmuin D

cumlune⸗ Ven
(ulutnhmniuuem

nene.
W.

Albmm unin
G en
M 4

AN

,
„ (NM.
ſum /9
0

,Pe?
4

15

— —
em,

T E R T, IV8. 273
bparentibus „&; infra latentibius apponunt, que
ad tropicum P, cuius minimapar: Jſupereminet.
Centra enim circulorum borealiunmhorzo, ap-
propinquant, auſtralium vlterins occuliahtur.
2. Sole a Tropico & recedenteg aotidie aliqui
gradus relcts orientes eſcenſtionibus dier decedunt,
donec in ſolſtitio hyemali nullus amplin Nupertit
rebts oriens.
Sole exiſtente in locis lpticæ aqaliterabeo-
dem punctoſolſtitiali remotis die diebus & noctes
noltibusſunt æquales.
Proba.
i. Propter æquales zitsſmodi graduum declina-
tiones verſus eandem partem, Sol non in diuerſi,
ſed eodem circulo parallelz circ-umuolaitur.
2. Aſcenſiones ſignorum troq, loco de die ori-
entia æquales ſunt, ſicut etiam de notcte.
Exemplum. Sole in principio & & po-

ſito, æquantur dies, æquantur & noctes, nam

illic de die oriuntur & II ι hic verò
απ &s, quarum aſcenſiones æqua-
es eſſe, ex eo patet, quod y & vtrinque
ſunt communia, reliquorum autem ſigno-
rum aſcenſiones pares, per 6. concluſionem
aſcenſionum obliquarum. Idem iudicium de
noctibus eſt.
* P. II.
Sole exiſtente inlocis eclipticæ æqualiter 23 o-
em

E UNN

L I B B R

274
dem puncto æquinoctialiremotis, dies vnius æqa-
lis eſt nocti alterius.

Proba.

7. Parallelorum æqualis declinatio eſſicit, vt
centrum vnius nö plus attollatur ſuper horizon-
tem, quàm alterius deprimitur: ſegmenta igitur
eorum alternatim poſuagualia fiunt.
2. Aſcenfiones ſignorum hbic de die aſcenden-
tium, æquantur aſcenfionibus ſignorum illic de
nobte emergentium.
Exemplum. Sole verſante in principio
& m, dies illius loci æqualis eſt nocti huius,
illic enim de die aſcendunt y n᷑ m PP z,
hic verò de nocte & II O B &πι quorum
aſcenſiones paulèò antè æquales demonſtratæ
ſunt.
* III.

Hine graduum eclipticæ oppoſfitorum, quos Sol
yost ſemeſtre accedit, dies vnius eſt nocti alterius
agualis. .
Hæc ex modo dictis intelliguntur.
* JX.

jn ſphera obliqua quò maior est eleuatio poli,
eb maiora ſunt incrementa diei & noctis longiſſi-
maæ & breuiſſima, nec non & reliquarum, ſua ta-
men ſeruataproportione: donec Jubpolaribus cir-
ulis dies longiſſima ſit 24. horarum, & inde in
plures dies naturales excreſcat.

Pro-

Iſenntlandlenſnt
ſur relte nt
luneteuni n
, leniu auten

un, don enm,

vvene MotX. 14
Dartelk nitente
Man zulſtmrg

DDZ

Pelnt

/
ſineih B

R

eetiſnn g
n lng

niit

–
lenu Anu

lobe

ngui g,
Wllgitelke ,.. S.
alr ſne ie
nynn
an ſeſ n
n aumm itilſin
n aeinli,mn

*

n. Meſelinen m
n handbelnd
eweVIG
aldr As

13

Cehonnn

11II
)
salpttig Nn id
ulpdnuflhiimn
4,0.

iann
II.

. 98
uternte 4
urungun

4

ur

9ℳ
rornn ui
NNX

eutig.

. . /
P ERTYTIVSy.
Proha.
. Horidon propter maiorem atque maiorem
angulorum obliquitatem, in magis inæqualia ſo-
menta ſecat parallelos dierum naturalim. In-
de ſub polaribus tropicus
Caäancri boridontem vni-
o tanto punttaattingit,
poſt vero in maiori poli
allitudine ipfa vna cum
alzspropinquis totus Ju-
be**ooRel.
2. aior obliqui-
tas horiontis matorem
. eſſcit differentiam aſcenſionalem, Jeu matus aſcë-
Fonum ſphaæræ rettæ & obliquæ diſorimen. Hinc
ſut polaribus medietatis aſcendentis afſeenſio nul-
la eſt, alterius autem dupta ad ſpharam retctam.
jn locis vero polo vicintoribus partés aliquæ ecli-
ptica manent inocciduæ, quibus Sol, ſine occaſu
rotaälur

Dies artifciales, qui aliquot diet naturaler com-
plectuntur (quod fit intra polare) maioresſunt
noltibus oppoßtis.

Hoc broba.

Etſi intra polares circulas degentibus tantus
eclpticæ arcus ſemper apparet, quantus perpetus
ocρnltatur.: Solis tamen anomalia in eccentrico,
„2

uius

276 I. I B E R
cuius apogaum est prope ſolſtitium aſtiuum, facii
Solem in ſeptentrionalibusſignis tardins, in aus
ſtralilbus velocins moueri. Dintins ergo cuntcta-
tur Solm aſtate ſupra horidontem, quam in au-
RKralibus infra latet. Aequalia autem eſſent inter-
ſtitia diei & noctishbuius,ſiapogäum osnαu⸗
noctis reſideret, quemadmodum factum est (cal-
culo tabularum Prutenicarum docente) circa an-
num mundi 1160. cum in aquinoctio verno eſſet-

Cur huius anomaliæ hic faeis mentionem, cum tamen
cam, ſicut & ca teras, qui bus dies natu-
rales variantur, ha ctenus ne-
glexers:

n collatione dierum & noltium artificialuum

Cquæ quidem ſunt dierum naturalium partes)

tantum d/iſoriminis dierum naturalium inaqua-

litasprocreare non poteſt, vt de eo curandum ſits

ſcquidem nec ipſi naturales dies (ſi vnicus ad vni-
cum comparetur) notabiliter interſe diſerepant.
Atplares dies naturale colletti, quemadmodum
praæſenti concluſione accidit, accumulant diffe-
rentiam nequaquam negl gendam.
Inſphera parallela totus annus in vnum diem
& vnam notétem artificialem ſecatur. Dies tamen
noctem magnitudine excedit.
Proba.
Cum aquator & horizon vnitiſant, Sol in æqui-

noctio verno oritur, nec prins occidit, quäàm ſeme-
Kri

1, o h ee
Arwlelu ſue /

GAvNtANGE,

neſn conpkun.

Conocoinneninnl

al

Flmmtſmentuln

Ulorss maundinmn

Aluun giurnun ovelr

Y, 7
RC,
H

Mle eemeneun, e7
7 Ghehunmnen

1 13 11
natſi

enmnele .

en uugin

70

2 anuumimtnu

lun n unnl / Rpnmnte

70,

.

ne tt Auret .

EOXN
ANY

11

Airmuemun

3

eger, e. ,

e aliins u
mummniin

7 Nain

ant
e handeu .

T E RTIVS. 177

Fri motu ſemicirculum Zodiaci dimenſis ad æ-

wuinoltiaum autumnale peruenerit, Poſttoto al-
S. tero ſomeſtri continuam
noctem facit. Ea tamen
N propter canſampauloan-
to dittam breutor eſt die
loſomeſtri.
Hinc quaſi per zmalzr
iam noſtrorum dierum
& noctium artificialium
dicere poſſumus ,quod in
ſphæra zeralet Rue ſub polis integra annua re-
uolutio ſit vnium tankum yo X di*⁰ v, ſez vnticus
dib naturaliss, uius dies artiſicialsſomeſtri, nox
itidemſemeſtri compleatur.

Quomodo inuenitur longitudo diei vel noctis
arti ficialis?

Per dimenſionem arus duiurni vel nocturni.

Quid vocas arcum diurnum vel nocturnum?
Arctem diurnum appello arc-cum æquatoris,
quiab'ortu Solis vſque adeins occaſum, hoc est,
de die emergit. &t huic ſimile e&st paralleli diei na-
curalir, in quoSol vo‿ſ†+aaaur, ſegmentum ſupraho-
rizontem eminens.
Arcus autem æqquatoris, qui vel deſoendit, vel
àregione aſcendit ab occaſu Sols Iſq; ad eius or-
tum, Nocturnus vocatur. Huicſimile est paral-
leli olsſegmentum enferius.

2 CQo⸗

1

278 L I-B E R

Quomodo dimenſiones horum arcuum
innoteſcunt?

In ſphara Materiatli ad certum poſitum rebcti-
ficata, notetur aſoenſio gradus Solis, & etiam
gſcenſio gradus oppoſiti, illaigitur ex hac ablata
relinquit arcum diurnum, qui verò de circula ſu⸗
pereit, nobturnum arcum metitur.

Ex tabulis autem aſcenſionum excerpa-
tur aſcenſio gradus loci Solis ad certum diem
anni dati, ſimiliter etiam gradus oppoſiti,
quarum illa ex hac ſublata, relinquit arcum
diurnum, cuius reſiduus qui circulum com-
plet, no cturnus eſt. Hi diuiſi per 1 5. tempo-
ra, monſtrant quantitatem diei vel noctis ho-
ris numeratam.
Vel cogniti loci Solis declinatio miſſa in
canonem differentiarum aſcenſionalium, of-
fert & regione latitudinis loci dati differen-
tiam aſcenſionalem, addendam quidem ad
2920. tempora, ſi Sol ſit in ſignis borealibus,
auferendam autem ſi in auſtralibus, qui pro-
dit eſt arcus ſemidiurnus, qui in horas reſo-
lutus ſemidiurnum tempus patefacit, vnde
totum diurnũ, ſicut & nocturnum, innoteſcit.
Quomodo hæc Aſcenſionalis differentia
ex Triangulorum doctrina ſit computanda,
haberur ſuprà, pag. 216. & 2l7.
Exemplum. Sole in ſolſtitio æſtiuo poſito,
tabula aſcẽſionum in latitudine 48. graduum
cum

= ,
elhmeln .

. mtaingtne

. 1,olai
SEdnn

nolel
4

eulen nend
ſomt emneminſn

Fr.1. ti

N

zmur lil n 3
inmneln vel te emn
gikitey Aultenni
euſinen ,
leuſvnttt u⸗
maumne e aun/
ufuk gn i ne
le.
Punpen Ailamutn
lugl lmmm in
Gml eiadert⸗ 1
ℳtenatmif

entbn

Mmunltglann

agmetangenng,

6
, olſeunty de
l 1..
6 i

T ERTIV 5. 279
