yunniite 6
mnmm i⸗
lßtgu

1
Ag

lnnſuz,
N

4
W

line
miriz

ſenr 4 nemnt
bemn ſinni ſ,
1hunugr. Egenn
Grlemnnlſii.
NELAIN N
AIASMNN.
rmmnzjini⸗
õ
Munn, a
telſum anit
ntiiftiim
fulmmiyemr.
Conναα.
elnt, Gintead
enerulllin.

i⸗ .
nmerlh

ncnonir
oinelihn
nul, velit
,utona/t

4

ErTOoOME AsSTRONOMITK. 19
Altera Theoricaplanetarum dicitur, quòdin
Theorysplanetarum, velat imaginibus ſecundo-
rum mobilium apparentias, eonuerſiones, anoma-
Sias, & ecundi motus ſerutatur, &ʒ numerat.
* Quem vocaz motum primum:
Motumprimi mobilis, ſeu vltimi & erxtremi
eli, qui ſtellarum omnium orbes ſecum cir-um-
agens» ſimplic iſſimo motu ab ortu in occaſum fer-
zur, & 24.horis reſtituitur.
* Quem vocas motum ſetundum:
Motumſecundorum mobilium, hoc eſt ſteha-
rum fixarum &s ſeptem erraticarum, qui motui
Pprimi mobilis contranitente ab occaſu in ortum,

llæquidem omnes ſimul, hæ vero ſingule ſingulis

orbibus & motibus progrediuntur.
* Quod eſt Obiectum doctrinæ Sphæricæ?
Doctrina Sphærica in Sphæra materiali re-
præſentante primum mobile, demonſtrat ve-
ltia artificioſa imagine, & quaſi coràm viden-
dendas proponit omnes apparentias, quæ in
eo obſeruantur. Ergo
Geminum eius eſt obiebtum: Principale, ſed tamen
remotum, atq; extrapoteſtatem noſtram poſitum,
Primum molile: & minus principale, attamen
propinqunum, sphaæra Materialis: cuius conuerſio
adeò in noſtra poteſtate ſita et, vt quemuis primi
mobilis, vel cœli poſitum, tam præteritum, quam
futurum, omni momente quaſi præſentem habere

S& ſpectare,quin & Cubmagine) patpare poſſi-
no :
1 Qr

20 EfITOME AsTRONOMIX.
* Quid eſt Obiectum doctrinæ Theoricæ?
Obiectum eius itidem ſicut illua geminum eS.
M Principale, ſed extra poteſtatem noſtram remo- 4
tum, Orbesſtellarum fixarum, & omnium plane-

tarum: Minusprincipale, attamen nobis propin-

quum, Theoricæ planetarum vel ſoecundorun ybeym⸗
mobilium. His omnes eorum motus, motuumg, wbmnmd
cauſas, ſub imagine, quaſi in ipſo cœlo coràm, ſpe- mtummn
ctarepoſumus. ,Muletnh
Quot tractatibus hæc doctrina abſoluitur. ntiet
Dokttrinabac Iſagogica potest non incémods»in
quatuorpartes, ſue Capitula vellLibros diſtribui.
Primo Capitulo vel Libro, Dum obiectorum 4
Aſtronomie, eorumq; partium congrua poſitio ex- Runt
plicatur & demonſtratursimul etiam, quibus to- 4 zmn
ta Aſtronomia innititur, fundamenta iaciunur uhcn
& confirmantar. . ulin

Secundolibro, Obiectorum, videlicet, Spheræ nnl/ ui⸗
materialis, & Theoriarum partes, qua ſunt Cir-

culi & orbes, explicantur,] eorumq; offcia & v- nn y
ſus, quos illiin phyænomenis primi motus, hi in ano- Aumni
malis ſeundori mobilium habent, monſtrantur. HMinc
Teruolibros priorpars Aſtronomiæ, quæ spha- unnhiznn
rica &te proponitur, ibi enim apparentiæ omnet, Mimtu
quæ ratione primi motus accidunt, in phara ma- amhun
teriali demonſtrantur. Huhuunn

Quartolibro, altera Aſtronomiæ pars, videl. mmn iſan
DZ Theorica, traditur.] Cauſ enim omnium phæno-
menoæn ſecundorum mobilium in Theoris demon-
ſKrantur.

LIB E R

inlhenien
ſenn.
Veniten glur
anen zott zrpin
n delſenunin
1et, motgun
Merhenin,
Mümn idioli.
vteſtzuninunn⸗
nellilnudi
1, Mn ahieliyn
nCoyruepoune

nuleuun
ydeneliculcigit

muullunn hlen⸗
ult, l C
mng ſuu
ini norul iin ann
Ahent nelſrannn
Pnmahue
naprenton
lantnn Ohenn
numiein)
cimemuN) l
minftemtin

1155

21

LIBER PR IMVS
E PIT O MES ASTRO-
N O M I K.

Quid Libro primo agitut?
Libro hoc primo Obiecta Aſtronomiæ defini-
untur, & eorundem proprietates explicantur &
comprobantur: ſimuli, totius Aſtronomiæfunda-
menta, de Mundi partibus, Cæœli & Terræ ſigura,
quantitate & motu, demonſtrantur.

Quot ſunt libri huius primi partes?
Tres.
* Qnid in ſingulis agitur?
Prima pars proponit Obiecta Aſtronomiæ pro-
pinqua, aq); definit & explucat.
Secunda pars, obiecta inter ſe diſtinguit, &
numerat, ſimuli; totius Mundi partitionem ex-
onit.
Tertia parspropoſitiones quaſdam, quibus cen
fundamentis tota Aſtronomia nnititur, demon-
ſtrat. His ſimul, obiectorum Aſtronomiæ proprie-
tates: prioribus partibus nudé & alſq; demonſtra-
tione ſumptæ, quales ſunt motusſigara, diſpoſitio,
E& demonſtrantur.
Huic appendicis loco loecns Geographicns de
Terreni globidimenhfone anneltitur.

B 3 PRI-

V⸗

22 LIEB E K
PRIMAPARS LIBRI
. ? RIM I.
* Quid eſt Sphæra Materialis?
Sphaæra Materialis, est opharæ naturalu ſeu
vltimi cœli, quatenus mouetur, eßgies, ex certis
gquiluſdlam circulis artificiose, tanquam in vuna
corporis globoß circumferentia deſeriptis, extru-
a, qua amnis primi motus ratio demonſtratur.

ſ

Quotuplex ergò eſt Sphæra in dotrina Aſtronomica?
Duplex. 1. Naturalis, ea eſt primum mobile
ſeu cœli vltimum, veletiam tota mundi Machi-
na. 2. Artificialis ſen materialis, quæ artificioss

fabre

— —

5
Surhun
vlmn,la

Eh
ed

3
ane

zal⸗
uun’
ninjhl
vluCenn⸗
vliloſßfri
l
nolel

nnſen
ſuahumi
uuntt
Atorlt
mu nin
utubiuke
Aic
lunelamne⸗
ahlien
wnmttenn
lint,
imninn
Mrmin
igchlie,
unnllat
umangn

1
l
IN
Muritle
touunii,

. —
n eſtir erin

, unguin inn
nuleſrptien

odnin Alronomic!

ninen ul
munmi i;

nelaſunnfit
ſae

PARIMVS. 23

fabrefacta exigus corporeprimum mobile velto-

tum mundum, eiusq; motus rationes manibus pal-
pandas, & pro libito examinandas offert: Vnde
etiam Mundus Artificialis dici poſſet.
* Quodnam eſt Centrum Sphæræ materialis?
Centri vicem obtinet globulus in Mundi arti-
ficials medio, repræſentanes Terram Mundi na-
turalis Centrum, ab' ea enim omnes rectæ ad cœ-
lumdatcte, apparent (vt infrà probabitur) inter
ſo æquales.

Quomodo Terra centrum eſſe poteſt, cum pun-
ctum non ſitꝭ

Terra ſanò non modò àαοερα0ραιſnon eſt ſed in
ampliſſimas regiones & vaſta maria diuidua, &
quidem tantæ molisi vt vix quiſquam eam circui⸗
nerit, ad quam etiam maximi montesſenſibiles non
ſunt: Ad cæli tamen immenſam magnitudinem
comparata, vix puncti rationem (vt infrà de⸗-
monſtrabitur)habet.
* Axis Sphæræ materialis quis eſt?
Linea recta in ea, àpolo per centrum Spharæ ad
polum ducta, circa quam immobilem ophæra vol-
uitur: repræſentant rectiſſimu ductum veltranſi-
tum à polo Mundiper terram ad polum oppoſitü.
* Qui nominantur poli Sphæræ materialis:
Duo extrema axis ſpharæpuncta, quibus velut
ianua cardinibus conuertitur: repræſentantia
duos mundi Cardines, circa quos immobiles e&

um circumagitur.
3 4 * Quod

24 L IB E R
* Quomodo appellantur hi poli?
Appellantur POLI, C ARDINES, VERTI-
CES Mundivelspheræ. Horum alter qui nobis
Jupra horizontem ſemper apparet, vocatur S E-
PTENTRION ALIS, Aſéptem ſtellis vrſæ maio-
ris, huic polo vicinis, quæ Tſeéptem triones velterio-
nes ſiue boues dicuntur. Sic, ARCTICVS,abf
eadem Erſa maiori, quæ dexr & Gracis est. Eem,
BOREALIS, BOREVS, & AQVILONA-
RIS,àvventis Borea & Aquiloneinde ſpirantibus.
Alter vocatur MERIDIONALIS,àmeri-
die, quia sol tempore meridiano nobis in illa parte
onſpicitur. ANTARCTICGVS, quaſßi arltico ep=
poſitus. Ieem AVSTRINVS YeIAVSTRAIIS,
& NorIvVs, ab Auſtro & Noto eius regionis
ventis. Mepolus nobisſub horidontem perpetuò
latet.
* Quid vocas Circulos ſphæræ materialis?
Cireulares eius armillas, cogrua diſpoſitione di-
Rinctas: repraæſentantes certos cœli vltimi taltus,
quibus ipſum in partes locis diſtinétas diuidui! eſt,
& perquos ppanomena motus eius demonſträtur.
* Quid ſunt Theoriæ Planetarum vel ſecun-
5 dorum mobilium?
Sunt eſigie ſpharæ ſtellarum fixarum, velali-
cuius exſeptem erraticis er certisquibuſädam Or
bibusſe mutuò ambientibus, artificiosè extruttæ,
quibus vel ſpharæ ſtellarum fixarum, vel alicuius
Planetæ motus ratio demonſtratur.
* Quid

1 woeusot
In

lum

Por, ungg,
6 nſelinſeng
lentnuze lelin⸗
aenen, 14
eie len
6ACLor
uenlßnani,
DloNAL, aafnen.
u mlunil lunn
mchi. Glhng
NArsrEAII

Nnei ul egin

mcuen zeſyent

1e mitelitl
sdpginel
cel Him lus,
ulluduuguseß,
udennnſrutur.
munfelſetun.
1
funn, e
nuguht ſtenl/
rufcaren9 ll,
un, MMAluß

r.
c 4 Eil

PRIMVS. 2 ½

* Quid vocas orbe: in Theoxria aliqua ſecundo-
rum mobilium?

Figuras illas rotundas, quæex ſuis centris & Zo.

26 L I BE R

lis deſeriptæ, repræſentant illiuſinodi orbes in cœlo,
qui varietatum motuum ſtellarum canſa ſunt ſic-
at in illis demonſtratur.

* FSunt

Plerenhuü
Uingohenn⸗
/

Grulſann
ncna ſten
un ſml
llelipttſri
unir neuent
eulzcti
ſnnu len
lenenmn
nnlnſtlenen
Nbmnme,
yelmengin
iſtulahe
lallln, 8,
imun,

)

11
i,
emngt ſa 8

Kiren .

Sunt ne reuera huiuſmodi cireuli & orbes in cœlo, quales
hic in Sphæra materiali., & in Theorijs habentur?

Circuli ſanè in cœlo næ rd oσaν+ůünſvnulliſunt, cum
omne partes fibi vndiquaq; ſint fimilimæ: Oεαα
autem, quam habet vel ratione motus ſui, quo mo-
doò mouetur, vel rationenoſtri, qui ex Terra ipſum
intuemur, reuera tales circuli ei inſunt. Certæ
enim eius partes, locis certis reuera diſtinctaſant.
atq; certas quaſdam præaljsproprietates habent:
certa ité & memorabilia motus accidentia in eis
contingereſolent: cur ergo no iure certaët nomina
libi vindicarent? Quare ſicut adiuäſuperior parté
appellamus tectu, inferior?fundamentu, propter-
ea quia loco & theſi, non quia materià differut ita
illam Cœli regionẽ, qua Planeta perpetuo incedut,
Zodiacu, vocaret eam vero, qua öolæuinoctz die
eir:

28 LI B E R

circumagitur, «æquinoctialem cireculum: &, iſtum
limitem, qui conſpicuam mundi partem ab infe-
riori occultata medietate dinimit, Horizontem
dicere alzch, hpartibus alia nomina . enare, non
quòd nard oσααν fferant, aut coloribus àſe inui:
cem diſtinctæoculis vulgi notari poſſine, ſed quod
poſitu & vſu a ſe ſe ſeparentursnon prolubemur.
Orbes verò ſiue ſpheras Planetis ſi ingulis Aaτ1π
obÿ–Hρονοοοττι—+ä αραραιingulas eſſe, tam ratio, quàm
motuum periodicorum diuerſitas demonſtrat. At
ſphæras ſingulas Planetarum in alios orbes parti-
eularesſuldiu ſas eſſe, pluralitas motuum, &mul-
tiplex anomalia apparenst euincit, cum vnum
corpus ſimplex non niſi vno ſimplici motu per ſe
Jua natura moueri poſſit. Quare quot motus in
Kella quauis obſeruantur, in totidem etiam orbes
Sphaæram eius diuiſam eſſe, euilti perſuademur.
Quia autem eos coram nemo videre poteſt. confi-
temur, nos ſoire non poſſe, qui qualesue iſti atheræi
orbesſint. Attamen hoc nihil olſtante, quandoqui-
dem ad cognitionem eorum deueniendi patetadi-
tus à poſteriori, boc eſt, ab obſeruationibus, per
Geometriamquæ in quantitati ſubiectis eſt regu-
la veritatis) examinatis, & per Arithmeticam
numeratis: Certiſſimi eſſe poſſumus, quod orbes iſti
gtherei vel omnino & adamuſſim tales ſint, & ſi-
militer diſponantur, qualiter in tbeorijs depingun-
cur: vel certè ſint ipſi conformes. (Sðunt autem or-
bes tonformes, qui quanquam diuerſiſſim: ſint, ideé
tamen

4, ne 1

1
,
ulſiu
a mu
n Gaſ
rvuumin
llitn
. n
ſlanui
len und
.
Pee n
S umten
uglmn
Cmiſni
lifr NMurn
tel ire⸗
810
1113
Nichin
ui, mreh⸗
fumii
penuyrren
luga)l

4

e
iguien
0 ut n

iciuun

11

.
r nca
l
mng ln,
S
Alnhu aſ,
ſen
Nraon D
luntiſtluleun
etennci, gin
eſſiulenntſri
nirdunteen
unmun Gnt
Cut, C,
imloi nuun
ure ull motin
uilenttem ort
unſulenu,.
nulmml anf.
Mlueßileu
uni,gauhur.
neniguttatr
manmmh, her
helielnr.
r Anlhmenien

ſrudlaſ

herrjidecn
4.Gunt und,

tunſinini

ſei

—

PRIMVsS. 29
tamenpraſiare poſſunt : vt, Eccentricus orbis eo-
dem modoſaluare poteſt anomaliam apparentem,
quo concentricus cum epicyclo. Pari ratione om-
ninoò neceſſe eſt, vt orbes cæœleſtes vel quæunq, tan-
dem motuum illorum veræ cauſæ & virtutes mo-
tricesſint, aut eſſe ſtatuantur) -um js quos in theo-
riüs ponimus, congruant, nam alioqui impoſſibile
eſetiphænomena cœleſtia tanto tempore huiusmo-
di theoriarum demonſtrationibus & calculo tan-
taperfectione correſponadere potuiſſe, & adhue
paſe
Hinc igitur manifeſtum eſt, Circulos & orbes
illos (quanquama nonnullisfigmenta Mathema-
tica appellentur) non eſſe tanquam Poectarum de
Centaurifpgmenta,: quibus exta intelleltum nihil
in Rerum Natura correſpondet: ſed eſſe imagines
rerum vel iιαοοα vοονοααοαreuera exiſtentium.
S ECVNDAPDPARS
L I BRůII YRINM I.
Obiectis Aſtronomiæ propinquis generatim ex-
plicatis, nunc Secunda parte, vt ſciatur, qus &
quot iſtiusmodi obielta ad Aſtronomiæ doctrinam
requirantur, recenſentur & enumerantur partes
Mundi, quibus Natura Mundum partita est.
* Quid eit Mundus:?
Ariſtotele libello de Mundoſic definit. uéou &—
1 ο ε£⸗ „ſ.—veg.*⅝n piρααννòzsτοαιερι
oναατ—ιννρσοιον. Mundus est cempages ex &ο 65
terra, & quaæinhis centinentur naturis. Item ui.
6 moao

30 LI B E K
modo: Kéê να*ε ,, T&ν Xα Abi 72 9 daæk ;:
unas, b ed 7ερ ααεd ιαιντατ1ναανν. Mun-
dus est vniuerſorum ordinatio & diſtributio, quæ
Deo &propter Deum conſeruatun.
Quid inter has definitiones intereſt?
Prior Aſtronomica eſt, expreſſit enim verbis
partes Mundi enumerat, cirra quas Aſtronomia
occupatur, videlicet Cœlam & Terramexterra
Aſtronomus cæli motus olſeruat) Caum catera cor-
poraſimplicia &mixta, reliquasq; naturas omnes,
zanquam ad Aſtronomicam ſcientiam non perti-
nentes, his verbis: Et quaæ in his continentur nata-
ris: complelctatur. Praæterea vocabulo suατ ,
quodcompoſitionem, conſtitntion ſeu coaxerua-
tionem in globiformu coeuntem ſigniſicat, no tam
eſentialem, quam accidentarianz mundi rotunda
formam, Aſironomica conhderationi proprieſut
tectam exprimit. Eficientis autem & Knalis cauſa
tanquam ab Aſtronomia alienaæ, nulla fſit mentio.
Altera Phyſicaest, enumerat enim Wundi non
tantuàm Materiam (10* *NXůoν0Nι mundus ſitut
iam eſt, conſtat) & formam eſentialem (nbhis 7e ,
Raxéoννααrfelct iſima & alſolutiſſima mund!
eſſentia, elegans ordo, &. vnde &ρα α &£ Mundus
vocatur) verum etiam eficientem bdv ε*) & fr-
nalem tauſam (&& Seà*Qoνaà guidem propter ho-
minem, ſicut pié àstoicis dictum eſt, naſe untur ſed
inſe homo propter Deum: cyclica ergo periodus in
Deofinitur.) Haæc autempenes Phyficumſunt. Ve-

,KR
ornhenh

5

ſinn,
munnnin
mnſciſun

1

n k uin
ſemnunm
rDng

ſan unüimin
olunat
4
is
Dikemn
elenu
C ſo
urIn
munlin
rlaſu 5,5
nn lermna
En
en n
rmmumtil
rinſllen
nhem
ſen
Mlg
Eutiin
inunti
eiginn

11

D
lenghat,
eaſſii n

1nn Sa

iortzinteeſe

ereſtenn
uar Arnn
Genunlerten
u)euntunein,
uß iunainn
ſerimn iin zt
Mennnnentur na,
ulcttln aurd
umne ſeulnarent

enflnſtns ten

nannunl mtend
muinnnilik⸗
Nen grllcuſt
i, Nulefinentu.
genmn Mnlno
nbunmuſtn
mialn M1N
Hiluſint nunt
inud Mund
nen n da),
mungihni
ndnſiunm ⸗
les lißmmlui

P RI M VS. 31
yam iſta definitio ſi adiecta vocula eswnνυν
emendaretur, nobis in noſtra S&. . rel gione omni-
nò etiam ſatisfaceret, hoc modo. Kéοαει⁰*MÜıà rα
SXa πιbts 7* aααοαας τ αα 7e, 2 α Seè
ιr ααιιπαααινιDa 1τ αααε, Wundus est vni-
uerſorum ordinatio, & diſtributio, quæà Deo &
propter Deum, ereata est, & conſeruatur.

Vt ergo manifeſtum fiat, quotuplex ſit Sphæra materialis,
quot Theoricæ ad Aſtronomicam ſcientiam re-
. quirantur: dic mihi

v„ Quotupliciter diuiditur Sphæra mundi?
Dupliciter velſecunadum Subſtantiam, vel, ſe-
cundum Accidens.
X Quid vocas ſubſtantiam Mundi:
Ipſum 1à Ronndεν+rNſen ipſam eſſentiam, item
partes mundi integrales, quatenus Mundus à Na-
zura diuiſus eſt. Hæc partitio ad Doctrinam Ther-
oricam, alteram Aſtronomiæ partem pertinet.
* Quid vocas accidens Mundi:
Qusd ei per accidens ineſt, quatenus contin-
genter certis circulis aſtringitur, videlicet, quod
ei ratione ſoctionis duorum ex primaris cirenlo-
rum, Horizontis & AD.quatoris continpgit. Hanc
diſtinttionem eiusq; proprietates inueſtigandas
doctrina Spharica, prior Aſtronomiæpars, ſibi
vindicat.
* Quomodo diuiditur ergò Sphæra mundi, ſiuc etiam
ſphæra materialis, ſecundum accidens?
Iaxta poſitum velt mutuamſectionem circulo-
rum

32 L IB E K:
rum horixontis & æquinoctialis, alia eſt ſphæra re-
&ta, alia obliqua, alia parallela. .
x Quid eſt Sphæra recta?
Eſttalis poſitio ſpharæ, in qua horizon & æqui-
noctialis ſeſe ſecant ad angulos rectos. V'el, Eſt ta-
lu poſitio ſpharæ, in qua axis ſpheræincumbitpla-
no horiz oötis. Siue. In qua
vterq; polus ſphæræ estin
horizonte. Rectadicitur
ab angulis relctis horum
circulorum. Tranſit au-
tem vterq, circulus per
alterius polos, vnde qui
Jub aquatore degunt
ſpheram rectam inhabitant.
* Quid eſt Sphæra obliqua?
Est talis poſitio ſpharæ,
in qua boridon & æquino-
tialis ſeſeſecant ad angulos
obliquos.] Vel. Est talis po-
etio ſphæræ, in qua axis
ſpheæræ ab horizontis plano

qua alter polorum ſpharæ
eleuatur) non tamen per-
pendiculariter) ſupra horidoenté, alter infra eun-
dem deprimitur. Obliqua dicitur ab angulis obli-
quis horuũ circulorum. Declinat autem vterq; cir-

obliquè ſecatur. Siue. In

AbAnu,
gemn hen,

, 4 s

Pupiufl
Cuumluumne
lbnn, ſHun
unmitinnnt
mumta Iin
N ſfußuin
hen ln
vnuhemlu⸗
ilſtt ,
Ftoaniin
cirfultemn
uuſinjn
aAlili,
1 unflon,
nmnd an
Ccitnti
nilnen
naguignt
n ltuuy
aſurftot D
tt
h ii

9 ſ
yn eg

en
dtehenen,
e Acht
euertn

—

dlh i PRIMVS. 33
A Gkes ab alterius polo, vnde qui vlera citraque
ani æuatorem degunt, ſphaæram obliquam inhabi-
tant.
ir le he nge * Quid eſt Sphæra parallela.

ulntin A Efttalis pehitioſpheræ, in quahorixon et aqui-
ußherinnt, noctialis,nulla interveni-
hanerze, Guenr ente ſectione, ſibi mutus
n
reng hrla Plene vhinntnr, d ſint numero
nunn Reſtilan tcs . ireculus] Vel, est
adinl alis pofitio ſphæræ, in qua

miinn Nuf⸗ axis ſphere plano bori-
ninm, oniie ontuperpenaiculariter
· Gid . inſiſtit. Sue, in qua poli
ſphere cumpolishorizontis iunguntur. Parallele

4 AMume

dicitur, quòd horizon cum æquinolctial, vnitus,

eodem modo inprimo motu parallelus est. Vnitis
n autem Circuls, poli fimiliter ſibi mutuò coinci-
Zualh, Mughet, dunt. Vnde inſphaæra parallelahabitant, qui ſub
nmn qunr polis mundidegunt.

id hac diſtinctione Sphæræ opus eſt?
mtadulu Qui one Sp pus eſt?
eſetatutdh, Ommnis vel certè potiſſima totius doltrinæ ſpha-

Va alt.o. .
1 ricæ pars ab ea dependet. Huc enim plarag, pha-
Nen el en nomena primi motus referuntur, & quantam
44 mmunni pro diueiſitate ſphæræ inter ſe differant, exami-
eatur Nt.
ltum namwur.
r xlnmn le Quomodo diuiditur Mundus ſecundum
) on tamne e ſubſtantiam? .
aleriffte- Dinuiditur in duas partes principala, Elemen-
nth b Parem & Aetheream regionem.
imh Quid eſt Elein entaris regio?

DuANrNIhH ES compages ex quatuor élementis, &, quæ in
3 i⸗

34 LIEBEA
bis ſunt & fiunt, naturis. Vel. Eſteapart mundi,
quæ continetur intra concauam ſuperficiem ſphaæ-
ræ Lunæ,] in qua omnia ſunt corruptibilta, va-
risq; mutationibus obnoxia, præter animos homi-

Ram.
. Quomodo diuiditur hæc regio elementaris?

In phaæras Elementorum, quæ ſunt quatuor,
Ianis, Aer, Aqua, Terra.] Conſideratio de nume-
ro, ordine, alijsc, proprietatibus Elementorum
penesphyficam, non penes Aſtronomiam eit, praæ-
terquam quòd Aſtronomia Terræſ &s quæ ei vni-
tn est aquæ tanquam noſtri Domicili, ex quo cœ-
le phænomena intuemur, locum, Rguram, ſitum
& quantitatem, quantum ad obſeruationes re-
quiritur, inueſtigat.
*Quid eſt Etherea regio?
Efñt compagesſpheærarum & orbium cœleſtium,
&, quas circumferunt, ſtellarum. V'el. Est ea
parsi mundi, quæ eſt ſupraſphæræ LPuna concauam
ſuperficiem, vſq; ad conuexam ſauperſiciem vttimi
&. continens omnium ſyderum orbes: lucida,
Empliciſſima, omnis motus, præterquam localis
rotundiexpers. Hanc régionem vocamus aνdT(
clam.
7* Quomodo hæc E⁸therea regio diuiditur?

Diuiditur in orbes ſen ſphaæras cœleſtes.

* Quot ſunt Orbes. ſeu Sphæræ cœleſtes, &
quis esrum ordo?

Variæ ſunt de numero & ordine ſphæra-
rum cœleſtium opiniones, ſed nos in gratiam
Tyro-

fmum, Aphen
unkalene,
hrihtt ,
limminhrun ,e
4
nblhinte⸗
vmninmn
an n an

mnmtle N
liurlin hle⸗

tzbelenni
r guſin taun
tuitnntenn
nuitu lnenn
Linmanef, e
Temn 8 Nteinnn
mmaljetgn
un ſmun, in
AdHersnne,

euero!
vmnkumenlſfiun
Noun. Ia Eſa
,,, ptcutccuam
ſpenium imi
n o Reide,
yurnſumn Mrale

oena,a

wolindiu
,uerlſa.
z1t celeltes⸗

orce her
ſed nosingemmn
Ur

Tyronum, Alphon
ctrinam ſequentes, numeramus Decem, quo-
rum hic est ordo. J. Est ſphæra Lunæ, quæ in
athere imum locum habet. 2. Mercury. 3. Ve-
neris. 4. Solzs. p. Martis. 6. Tonuis. g. Ja-
zurni. Et haſuntſphæræ ſeptem planetarum, ſeu
Ktellarun,z erraticarum, quarnm quælibet vnam
tantumſteællam, Juumſſeilicei Planetam, ſibi in-
Jertum habet. His S. ſuccedit, qaæ abordine ap-
pellatur Oäctana Sphara, item Firmamentum,
quod contineat & quaſßi mumat cateras ſphæras
amnes, eredebatur enim antiquis vltimum
6 2 & Snpre-=

36 LIB ER .

& ſupremum cœlam eſſe. Vocatur etiam ſphæra
Stellaru ſixarum, quia in ea ſunt omnes reliquæ,
quotquot ſunt, ſtellæ. 9., est Nona: Et tandem
70. Decimaſphara, ſeu primum mobile, vltimum

cœlum. Haæ duaæ Phere ſunt ſine ſiellis.
Quid eſt ſtella?·

Est denſior pars ſui orbis, Aacida G& glabela
exiſtens, orbi ſuo certo in laco affxa, à quo etiam
Katis & certis legibus circulariter circumfer-

r.
* Quotuplices ſunt ſtellæ?

Duphees ſixæ vel inerrantes, & Plonetæſeu er-

ratica ſtellæ.
* Quæ ſunt fixæ ſte llæ?

velle oltaui orlis, hoc est, omnes prater 7. Pla-

nelas.
Quate ſic dicuntur?

Non quòd fixæ ſeu immobiles ſint, mouentur
enim ad motum ſuæ ſphaæraæ: ſed quòd vni & ei-
dem orbi affxæ, egſäem perpetuo ſitus inter ſe, &

eadem interſtitia cuſtodiunt.
Quot ſust ſixæ ſtellæ?

Sunt innumeraliles. Ee eterestamen ex his no-
tarunt 1022. notabiles . easq; in 45. magines con-
geſſerunt,] ſtellas vero ipfas diſtinxerunt in ſex
magnitudines, quarum maximaæ ſunt primæ ma-
gnitudiis:quæ paulo minores, ſecundæ &c. mini-
maæ vero ſextæ. His aadduntur aliquot obſeuræ &
nebuloſæ.
Imagines vel Aſteriſmi in plaga Boreali.
1. Vrſa minor ſiue Cynoſura, ibi eſt Stella
Polaris.

6 1

. 9, N

„ länz
i le
1 vfnn
verfunn
ſemg lems
urckes.
,A M.
u,omn
nmon
u, W

Kbegn,
uuſ elihnn
61 luull
wegnerſe
Ais. n l.
dein n
ane,
1 nng woelk
c k
ae
9 .Y
10 in

D
uin 6 g
vifru iut
Culanter entune

untkellen
,inusſete

elelle!

acgrctrg, l

iennu!
Giuſin, nuent
Azulmn ge.

ſmintr,G

le
lunerer iind.
4 mmind, .
APuumun in /
nſntnmt ht
eounttnn⸗

Auutlſend

hegthotel
lurn helhel
Doln

PRIMVS. 37

Polaris. 2. Vrſa maior ſeu Elice, in qua eſt
Plauſtrum. 3. Draco. 4. Cepheus. 5. Boo-
tes, vel Arctophilax, intra cuius crura eſt
Arcturus. 6. Corona Ariadnes, in qua eſt
lucens gemma, Stella Gnoſia. 7. Er Hο,
quem vt plurimum, Herculem, cum claua
& exuuijs Leonis, vocant. 8. Lyra, vel
Vultur cadens. 9. Olor, ſeu Auis, aut Gal-
lina, vel Miluus. 10. Caſſiopea. 1I. Per-
ſeus, cum capite Meduſæ. 12. Heniochus
vel Auriga, cum Capella & hœdis. 13. Ophiu-
chus, Serpentarius. 14. Serpens Orhiuchi
15. Sagitta. 16. Aquila, vel Vultur vo-
lans, iuxta quem Antinous. 17. Delphinus.
18. Sectio equi, Equus minor. 19. Equus
maior, vel alatus, Pegaſus. 20. Androme-
da. 21. Triangulum.
Imagines vel Aſteriſmi in Zodiaco.
1. Aries. 2. Taurus, in quo Hyades, &

Vergiliæ vel Pleiades. 3. Gemini. Caſtor &

. Pollux. vbi etiam ſunt TpSα, & Heèô*ορ.

4. Cancer, in quo duo Aſelli, & præſepe.
5§. Leo, in quo eſt Stella regia, Bagixαααα
Regulus, dicta: Et iuxtà eum eſt còma Bere-
nices, IIXéxaα 6. Virgo- habens in manu
Spicam. 7. Libra, Chelæ. 8. Scorpius.
9. Sagirtarius, in quo etiam Terebellum.
10. Capricornus. II. Aquarius, habens al-
tera manu pannum, altera effundens ex vrna

vndam. 12. Piſces duo, lino colligati.
.* C 3 Ima-

L IBE R
Imagines vel Aſteriſmi in plaga Auſtrali.
1I. Cetus. 2. Orion, Sydus valde illuſtre.
3. Fluuius, Eridanus. 4. Lepus. 5. Canis
maior, in cuius ors ſtella inter fixas nobis con-
ſpicuas maxima, Sirius dicta. 6. Canis mi-
nor, Procyon. 7. Argo, Nauis, in cuius re-
mo eſt Canopus ſtella ſplendidiſſima, ea pro-
pter magnitudinem & radiorum multitudi-
nem, & etiam incendium, ſtella Comata di-
citur. 8. Hydra. 9. Crater. 10. Coruus.
1I. Centaurus. 12. Beſtia, Fera, vel Lupus.
13. Ara vel Thuribulum. 14. Corona au-
ſtralis. 15. Piſcis auſtrinus.
Stellarum magnitudines & numerus.
In bo- In Zo- Inau-
rea. diaco. ſtro.

38

2☚ prime 15 3 5 7
S ſecundæ 45 18 9 18
.
= tertiæ? 205 81 64 60
S quartæz 477 177 133 167
Wquintæ 217 58 105 54
= ſextæzæ 49 13 27 9
Obſcurz 9 9 0 0
Nebulofæ 5 1 3 1

* Quxæ ſtellæ dicuntur Erraticæ?
Septem illæ, quæ inter fixas non namerantur.
videlicet, Stella Saturni, louis, Martis, Soelis, Ve-
neris, Mercurg & Lung. Haæ ſingulæ Bngulis mo-
tibus & orlibus progrediuntur.
Quare dieuntur Errantes?
HNavSDτIιWldειälιerratica ſtelle, non quòd in-
certis

1

mlushe
enllni,
en muni
uan
ulumnit⸗
gl, tn 6
ſentun un
oftuentmnin
(Nasun

um
ſen
4 vpech,tmuen
ſennos
venten
Emunnm
lutur, ct
uufkommmn
ngluntit
npnn,
Auoreun ochin⸗
lur e dbenate
letüctenrw
Ardod
Alumſin
4 1 4 „
lun,
4 mrem i
glinntr,
1
nhltg
Meur⸗
Ar; ann
4 mintg

Akilkig

NArnlleile
4 *D

netfuunlin,
Cich, .Cn
, Nus,i “
ruldiſn e
Coru bln
n tlConant
CIet. 10. Cor
lu, ein lnn
in 14 (onut

E
Se

EE-

en A nnmeru.
IZo- Inau⸗
ico. Ko.
r. 7
„8
ℳ 64
3 G
ſe

= E —
=

7
0
Lieatieꝛ!
,nor tumnerilt

,Mmniil l⸗
ihuleſuhn

S.
ntant )

elanmurfu 1

— —

PRIMVS. 39

certis motibus vagantes in cœlo oberrent: Nam le-
geæs motuum certas ſtricte obſernant: ſed quia ma-
na motus varietate incedentes nunc tardi, nunc
veloces ſunt: iam progrediuntur, regrediuntur
aut omninò ſubſiſtunt: aliquando in auſtro, ali-
juando in borea verſantur: quandoq, minori,
quandoq maiori corporis mole & luminis copia
Jfulgent: tem quia nec ad ſeinuicem, nec ad ſtel-

bus fixas candem diſtantiam retinet.
Characteres 7. Planetarum quibus notan-
tur ſunt hi.

Saturnus. Iupiter. GG½ Mars. O Sol.
Venus. $ Mercurius.) Luna.

* Quomodo Aſtronomiæ partes harum ſphærarum con-
ſiderationes inter ſe diſtribuunt?

Prfheanomena omnia, quæratione primi mobilis
oboriuntur, priori parti Aſtronomiæ, quæ phaæ-
rica dicitur, cedunt exploranda. Sed reliqua-
rum ſphararum omnium, velut ſecundorum mo-
bilium phenemena ad alteram partem, Theari-

cam, pertinent.
An non etiam doctrina Sphærica eircz ſtellarum, Solis,
Lunæ &c. obſeruationes occupatur: ficut & doctri-
na Theorica circulos primi mobilis-Zodiacum,
æquinoctialem & alia, obſeruat?

Ita. Sed diuerfa ratione. Spharica enim dolctri-
na in Sole, Luna, & quacunq; ex ſocundis mobi-
hbus mutuatur, tantům ea phanomena confde-
rat, quæ motus vltimi cæœli ſeu quolidianus eis in-
feri. Ende etſi diſtinétis orlibus ferätur, omnia ta-
men eoruù phænomena ad primi mobilis vltmanm
ſupernficiem reijcit, non aliter, quam ſi omnes ſtellæ
c ſim id

40⁰ L IB E R

Emul ibidem eſſent. Dobtrina autem Theorica
Jecundorum mobilium apparentias ad primum
mobilz, Zodiacum, gmnoctialem, horizx on-
tem & c. tanquam ad commuanem viam & men-
Juram motuum examinat.

Habentné ſphæræ cœleſtes eandem magnitu-
dinem?

Non. Ambiunt enim Jo mutuò veluti tuni-
cæ caparum, vnde exteriores velat à centro mun-
di remotiore, maiores ſunt, interiore autem mi-
nores & anguſtiors. Quare etſi cuiuslibet ſpbæræ
ſeu orlis circumferentia in 360. gradus, & ſemi-
diameter eius in 6o. velin 1090οο. veletiam plures

artes, ab Artificibus diuidatur, ſoctionem tamen

illam non æqualitate, ſed ſimilitudine ſeu propor-
tione conſtare volunt. Quodidem etiam de Theo-
ris: quæ quidem magnitnaine æquales depingun-
tur, intelligendum est.

* Quot ĩgitur Sphæræ, & quot Theoriæ fabricandæ ſunt,
vt per eas phænomena Aſtronomica demon-
ſtrari poſſint?

Apparentijis Primi motus, tam ijs quaæ in recta,
qum in obliqua, & parallela ſphera aliter atque
aluer ſe habent, vna ſphæra materialis Iatisfacit.
Sed ötellæ fixæ &z; 7. Planetæ ſingul: ad demon-
Krandos motus ſuos, ſingulas theorias poſtutant,
2iſi quando plarium plinetarum motus ſont ſi-
niite, O orbes ſimiliter diſpofitos habent, tum vna
heoria plaribus ſußfcere potest- vt ſunt Theoria

T E R.

Saztrne, lontss Martis, & Veneris.

De

111
mlujme
lnge 4
orſen
lantimii
prpeneh
ugeelim jm
1an ſaltnnt
4.
1etllcunn
Anfnmm!
lunnini
1/
oninmi
ſimmum
Frlumunn
eluen Hu
mutlhſin/
tſarunn
umal nm.
nlu
elmimie
Unittnnitrnn
ſeuntpebn
Ehrupleng
Ininuun,
0,r
1)5fnu)
MAnnn
Mnn iee

1 Minna
9

Ii

nn, “
ponig enn

mnhi Nn

nii
6 N

keen
ten ne,,
d en enitn

rhn
, 1
delut lennyong

nuemnageng
nee ciuitergle
1 n galu
hon delnan
unſimngin
ludſg,
nincni⸗ Te
nrcilihiz

eolieſihientrſin,
onomics benon.

ninirmunz relf,
Phent alterarti
nuenli atnfecin
igdd A lemin
enu ,lfuln
run mni alf
nbabeyt,
et tſunt leni
ueni

10

PRIMVS. 4¹

TERTIA PARS LI.
BRI PRIMrI.
Tertia hacparte demonſtrantur omnia & ſin-
kala, quacung, halctenus poſita, nondum autem
comprobata ſunt. Sa ſunt, quod dictum est,
Mundum in partes diuiſum eſſe, & ideo multipli-
ci propter partes eſigie ad demonſtrandos motus
inaigere: Motus par»cium omne ſub duas ſpecies,
motum ſelicet primum & ſecundum cadere, &
inde ſub dupdcidoctrina comprehendipoſſezltem
quod inſtrumenta illa, ſue obiecta propinqua,
pharamaterialis & Theoriæ, facta ſunt rotun-
da, motu rotundo volubilia cirga centrum, quod
Eit terra rotunda in medio quieſcens: quæ Certd
præſupponuntin mundonaturali omnia ſic ſimi-
literſe habere. Hac igitur cum non tantun eo-
rum quaæ diéta ſunt, ſedtotius Aſtronomiæ, funda-
menta ſint, vt cmmodè omnia & ſingula demon-
Rrentur, collguntur in aliquot propoſitiones, Jen
theoremata.

*Quot & quæ ſunt iſtæ propoſitiones, quibus ceu funda-⸗
mentis tota Aſtronomia innititur, & quibus,
quæ antè poſita ſunt, demonſtrantur?

Sunt pracipus octo: De Cœlo quatuor, de
Terratotidem.
7. De Differentia Motuum in Caæta. In Cœlo
eſſe plures motus quàm vnicum tantum, & indo
etiam plures ſphaæras.
2. Deſpecie motus Cæli. Cœli motum eſ circn-
darem,

5 3. De

42² LIBER

3. De qualitate motus cæli. Cœli motum eſſe re-
galarem & aqualem.

ricam.
5. De ſigura Terre ,eiq; adiunbétæ Azue „quan-
doquidem aqua à Terra ſeparari non poteſt.
Terram eſſe ſpericam, Aquam itidem. Iiem Ter-
ram vnaà cum aqua conſtituere vnum globum.
6. De loco Terræ. Terram eſſe in medio mundi.
2. De proportione magnitudinis Terræ ad cœ-
lum. Terram ad cæœlum collatam non habere ſen-
ſbilem magnitudinem, ſed eſſe inſtar puncli ſeu

gentri.

minò immobilem in ſuo loco quieſcere.]
Propoßtiones hæ, cum Aſtronomia eas exphy-
Ffea ſcientia mutuetur, non tantùm Aſtronomi-
eas, ſed interdum etiam ptyß cas demonſtrationes
cuiuſmodi timen in aljs Aſtronomia locis præ-
tker confuſionem ſcientiarum admittendæ non
ſunt) peſtulant.
P RIMAPROPOSITIO.
N De Differentia motuum in cæœlo, & quæ cam
conſequitur, pluralitate, & g, iſpoſitione

ſpbararum cœleſtium.
* Sunt ne in cœlo plures, quàm vnus, motus
inter ſe diſtincti
Sant.
* Proba.

Si in cœlo vnicus tantum eſſet motus, Vdera
omnia

4. De figura cœli. Cœælum habere figuram ſphæ-

5. De motu ſen potins quiete terræ. Terram om-

.
n 4,

7 ummm

e ze⸗

entiſi,
are e 4
ſen
mla 4 fuc
1 lle⸗
NFrcuufi
Antnmm,

ſnpnin ᷣ

mmnzlnn 6
gumnerlfen

nlrunl i

usy uund

A Miumm
Aetlunamun
ſten atenn
Uun ſmmn/
1 *
Aammnenn
Myndilem
lihm
nmnn uen
huliten

4 aſant

blung ſun

ert, umnt

rlainſen 4

faünll
,ſpomi
unitin lend

uentin lben.
weſeinnelun
nudini lene d
lmnnm lilen

1 Snſe uid

etelerte. Terran
mitſen
APumullern
munindfuum
ſeucennfuim
Abumullu hjt
In AAnullit ni

1081110
4 ol⸗ 1 ℳ4 W
nieeſun⸗
lun.

gümnun matu
ndi

lſeme/
m

.
PRIMVsS. 4 o
omnia eodem modo ſoe ſemper haberent. Sed hoc
non fit. Solenim vertici noſtro iam appropinquat,
ô* tterum ab eodem refugit. Luna iam Sol: con-
iungitur, poſt paulatim ab eo recedit, & idem
in omnibus alys ſtellis olſeruatum est, quod priſti-
na ſua loca mutare ſoleant. Ergo in cœloplurei,
& inter ſe diſtiniti ſunt motus. L
Quotuplices erge ſunt iſti motus?
Ettſi in eœlo plurimæ motunm differentiæ ani-
maduertantur, ad duas timen principales omnes
reſtringipoſſunt.
Hoc proba.
1. Probatur hoc a circulis, ad quos ; omnes
motus regulantur. Quotquot enim motus obſer-
uantur in cœlo, i aut æqquinoltialem eiusg; polos,
qui & mundi poli ſunt, reſpiciunt, aut inxæta du-
tum & nutum Zodiaci eiusq; polorum incedunt.
2. A motuum qualitate. Nam omnes motus
auttendunt ab ortuin occaſum, ſiue contra ſigno-
rum ſeriem, aut contraà ab occaſu in ortum ſiue ſe-
cundum ſignorum ſeriem Iſuas perioos abſol-
uunt: Hac tamen lege, vt motus ab ortu in occa-
ſum olſeruent æquinoltialem polosq; mundi, re-
liqui veroò Zodiacum cumſuis polis.
3. A periodorum diferentia, ſeu motuum
quantitate. Equidem motus iſti, quotquot ab ea
dependent, qui iuxta æquinoctialis pofitum ab or-
tu in oecaſum tendunt, in horis 24. alſolauntur
E& reſtituuntur: qui verò iuxta Zodiaci obliquitm-
tem

–

44 LIBER
tem incedunt, ſecundum ſignorum ordinem,
multo plus temporis ad reditus requirunt, alius
enim ſpacio menſtruo, alius annuo, alius biennio,
alius 12. vel 30. vetl etiam aliquot mille annis de-
mum reuertitur.
Ad duas ergo has ſpecie omnes differentiæ mo-
tuum alligari poſſunt.
* Quis ergò eſt prier ille motus?
Qui fit ſuper polos & axem mundi velæqui-
nodtialis ab ortu in occaſum, & 24. horis abſolui-
tur. Hoc motu totum cœlum volui videmus.
Aſoribitur autem primo mobili per ſe, cateris
per accidens, ſic, vt illud ſua virtute omnes re--
quas ſphæras circa terram ſecum circumagat,
non aliter quàm Nauis, quæ ſecundo flumine de-
labans omnes inſidentes ſecum deuehit aut Rota
fgulià dextra ad ſiniſtram detorta, omnia ſibi im-
paſita ſecum in eandem partem rapit.
Quomodo hic motus appellatur?
Ariſtoteles & Plato vocant HPQTHN &%0-
PA N, Primum motum, quòd primo mobili inſit:
