343 L IEB EF R
„*½ Quomodo Deferentes apogæum & perigæum
mouentur?

Deferentes apogæum & periganm mouetur
contra ſignorum ordinem, «qualiter circa mundi
centrum, & circa eosdem cum eccentrico polas.
Conuertuntur ſemel diebus 32. ferè. Hoc motu
circumagunt apogæum, ſiue totam lineam apogai
ægualiterper Lodiacum contra ſignorum ſucceſ.
ſionem. Faciunt item Eccentrici centrum deſori-
bere paruum circulum citca centrum mundi,
æuius ſemidiameter eccentricitati æqualis eſt.
In ſchemate proximè præcedente circulus
iſte paruus eſt B H, deſcriptus circa Zodiaci
centrum A.
Motus diurnus horum orbium contra or-
dinem ſignorum eſt gr. 11. 12.18 .21.52 7.33).
Coruerlio vna conſtat diebus 32. horis 3. 4.
38..4310.
Qualiter & quomodo Epicyelus circuit?
Epicyelus eccentrico inſertus, & ſupra centru
Zediaci eleuatus, mouetur in ſuperiore parte con
rra, & in inferiore ſecundum ſignorum ſucceſſio-
neni (hoc est, ſi complecteretur centrum mundi,
totus contra ſignorum ordinem incederet) circa
axempropriumeccentriciplano perpendiculari-
ter inſiſtentem, æqualaer ab apogæo medio, ſemel
cereuit diebus 27. horis 13. feré. Hoc motu corpus
Lunaæ circa centrum epicyel: circumfertur.
Diurnus motus ab apogæo æquali ſeu me-
dio eſt gr. 1. 3. 53.56 .23. .58/. periodus inte-
tegra habet dies 27. horas 13. 18.34 .52.

*Vnde

11 1
1,,Ae rnletruli
ſeezen *
purmll uii

muamillatun

linſpſt
Mitmfi
zuchm, Sn
H
uen gi zmi
retreifth 5. enn
m Auluuutnm
lulhmn, G,h
aninlhu

11
Z
9 Daeru
man nn
nainm
ſr Mn
dun meſenn n
unlumntmmi
mmlinchr anm n
wntatmmtttitnl
eun Neokentan
ll Aenmcnl

I

7

Inu komm ockin crnn

Vanlr eineni,

rrollitheit
umunhnihrießt
munn it)lin
limminſumm e
nſinun umnmg
en rbunſilnii

“
Grunntignehni
1

teniien .

Qy AXNTVS. 349
„vnde dependet æqualis huius apogæi
deſcripito?

PDeſeribitur per reltam ex puncto in cirt ale-
renta parui circuli ab eccentrici cenero e, ge.
diametraliter oppoſito, daltam „SGS per ze
epicyeli M, ad circumferentiam trate E,
ilad pſam Te, ey » est punltum aquali
icvli. .
H quinq; iſta puncta, 1. aenn,
2. centrum eccentrici, 3. cenerum mundi, quo
eſt centrum æquatlitatis eccenerici, 4. hoc gee.
luatis epicycli punätam., & I. perigeum, perpe
in vna endemq; relta.

Diagram-

356 L-I B E R .
Diagrammate pag. præced. A centrum
mundt eſt, B centrum eccentrici, Cpunctum
ipfi B in circulo paruo oppoſitum, DEFGH
centrum epicycli in eccentrico. Rectæ igitur

B P per centra epicyclorum determinant in

epicyclis punctum P concauitatis vel conta-
ctus, A Vautem apogæum Vverum, & CM
apogæum Mmedium.

Quæ hanc Epicyeli anomaliam ſequuntur
poriſmata?

Cum Epicyeli conuerho in obſernationibus
aqualis deprehendatur ad apogæum medium, ſe-
quitur 1. Epicyelumad punctum contaltus, &
ad apogaum verum, aliudue quoduis punctum
inæqualuer conuerti, propterea quòd apogæum
illud principium motus vagum est.
2. Centro epicyeli in apogao & perigao ec-
centrici exiſtente, puncla iſta tria, punétum con-
tactus, apoggum verum, & apogæum medium,
vnitn ſunt, extra verò ſic ſeparantur, vt apogaum

verum inter illa duo mediet, quandoquidem &

mundi centrum inter eccentrici centrum &
punctum ei oppoſßtum medium est. Maxima au-
tem diſtantia horum punctorum est infra longitu-
dines medias eccentrici.
3. In medietate eccentrici deſcendente ab apo-
gao ad perigaum, duo apogaa epicyeli medium &
verum praæcedunt punlblum concauitatis in eam
partem, in quam epicyclus mourtur, hocest, ſe-
qquuntur

vlumiun

C¹

ſteurfmlin
emun keh
ucklin linuf
ehenluelm
Emieſcer Dul,
arrltalrn?,
ſit Cogeumſtnn
Magrlo zulnan
mnqhiel enenu
6liinonemappoopun
Aöcitnccent Opponn
ken Ntedntenin
Tünhonofumlenen.
ſyrnmeyhuttten
reſthueninnfenn
aliunmi ſnunn
nuniinymuen, 1
uunn Cmmmn dn,⸗
huiumnn i
iur ſelmmtlen
Mbrignsden
Arntrcennne
AnAMVDn
Annge
nechn Uncu

4 Cn 6
Wrhn
ulguenmn 0

Delntgenn rz,,

an

Mhrunffenn,

.

Oel uumſin genen

Genlunrigfſeennin
Mind ufmimin,
en te uind
mmt, nni l l
nuuttnc

1emtlagrdnt.
mltſen mlmer
, min, Petin
nmn ſ lum n ihl
Aunat, mllſſiic⸗
8 inn auunt eei

Uatt tluc
7 .
Muuruumnii
ℳ 4 4
m Mrglu⸗
ln. ruel
, ee
ℳ Nℳ, N
, mmmh,

0ee.
„11

N

Qy ARTV s, 3
quuntur illudpuncéctum, ſecundum Anorum or-
dinem.-
Vt,; in ſchemate proximo, centro epicyeli
in D apogæo, aut in G perigæo eccentrici con-
ſtituto, iuncta ſunt illa tria puncta, ſiquidem
in illa eadem linea ſunt BA & C. Inde diſce-
dente epicyclo ex D ad E, diſiunguntur PV
& M, præcedit autem P, & ſequuntur V &
M, V verèò apogæum verum in medio conſi-
ſtit. Illa digreſſio paulatim augetur, vſque dum
centrum epicycli perueniat fermè in F, inde
rurſus ſibi iuuicem appropinquant, donec in
Grurſus coincidant. Oppoſitum fit in medie-
tate altera, præcedunt enim M & Vipſum P
ſecundum ſignorum ſeriem. ⸗
4. In ſuperiore parte eccentrici motus epicy-
ch velocior esſt, quam in inferiore. Apogæum enim
medium illic contra ſeriem ſignorum tendit, vi-
delicet in eam ipſam partem, in quam ipſe epicy-
elus monetur. Contrarium fit inparte inferiore.
Digreſſionis autem apogæi veri & medy men-
ſura eſt punitum contalctus, hoc ehim in nullam
partem vagatur, ſed immobile manet.
Vt, quando epicyclus peruenit in H prope
longitudinem eccentrici mediam, quo loco
punctorum M V & P maxima eſt diſtantia:
Eueſtigio apogæa vtraq; appropinquare inci-
piunt ad P contactus punctum. Migitur ver-
ſus P contra fignorum ordinem prorepit,
donec

552 L IB E R
donec in apogæo D incidat in P. Poſt rurſus ab
codem P recedit M, itidem contra ſignorum
ordinem, donec prope alteram longitudinem
mediam rurſus longiſſimè recedat à P. Quo-
niam autem in eandem partem mouetur epi-
cyclus, fit, vt congredientibus duobus moti-
bus in eandem partem, motus lunæ in epicy-
clo, vel etiam ipſe epicyclus, motu ſuo vagum
apogæum medium obſeruans, acceleretur.
Contrà in inferiore parte eccentrici ab eolo-
co, prope F, vbi diſtantia M maxima eſt, vſ-
que ad alterum locum maximæ diſtantiæ eo-
rundem punctorum prope H, mouetur apo-
gæum medium ſecundum ſignorũ ordinem,
ibi igitur pro motus ſui quantitate tantundem
aufert epicycli velocitati. Epicyclus ergo illic
multò tardior efficitur.
* Quomodo mouetur Circulus Nodorum,
ſiue quans Lunæ?
Dquans Lunaæ mouetur contra ſigorum or-
dinem &naliter circa centrum et polos eclipticæ,
conuertitur ſemel annis g9. feré. Hoc motu cir-

cumducuntur puncta interfeltionum planorum

eccentrici & eclzpticæ.] Vel, quod idem eſt: Hoc
motu orbis huius circumaguntur poli deferen-
tium apogaum circapolos eclipticæ.
Motus diurnus huius orbis, ſeu interſe-
ctionum, quæ caput & cauda Draconis vo-
cantur, ſub ecliptica eſt 3. 10“. 380. 23).

V
.

5

/,

KDnilr, n
Wätr PM
hrlknlan 1
Wh
S R
U UDennee enae Enmonene,

lennl
rümhrlhun

.
Men

4

Meeacnun r
un Deunn n Ne n
kmfm Cenncen han
d Anul Munct
mmbonmmuimeltun
Wm e Ohel mome
in rinffiitl
omomul Amm rumt
ieemn kinte
Necin.

õ
ir muului
ginnutnram ſgnmm
rmummi erlyn
zlon fm. Nenw
. unfimſun
el lilnlin enckt
iu cnt mne N l
unche nleß⸗ hat 3

huus
Ag d ln⸗

ruct J

1012

ßot 5

QVARTVS.
2 4½. Vna periodus compl ectitur dies

hoc eſt, annos ægypt 108 18.
483. 497. 40 .16 .

Quomodoa pellatutn motus ſet

Motus enutad,
ang. KReditlem
na velpolius
Tanto tempore luna on
ſubit .
Vna die ſeparat tur Lnad nodis his
am à limitibus max

11/

T2 C 0 K.
130 45. 39 300
bus 27. horis 7.5

Dictum eſt ſuperit
rorum merus
netas ſinge

7 8 . . . 7 —„
Harmonia a, 3 moti aefere ent

conſeſtit,

Defer ontes apogäiene
Sntrie Au S& &nre Nodl Ainnt
Aij nmot us l,na maot

2727
enkry.

Satitadeni,m varet

in j52, gttà al ss: Ae, .

dies 229 &ο inluper

60 Py,
reſſio Lunæ al

n üei, bol 2,, o,, 4. .

26I

m / ropo⸗ rttonenz cume
ne ened m,
iel romongur d k.

ea medij morus Soli In conſoq quentia,unc wiendo
à coniuntlion ke vet
Wsat, molzs ſot;
eazg motus ſolis

e tione söneazen, illar um
e de, * enter

MNMWõäl
.

7 .
latitu dinum,
.KR editum comple ercie⸗

H

èòð

——

R.

354 L I BE R
lli retrahunt apogæaum eccentrici ab eadem linea
medj motus ſolis in pracedentia.
A centrüm Zo-
diaci eſt, B cen-
E trum eccentrici,
NA C linea medij
motus O, ABD
Hlinea augis lunæ
5 exiſtentis in E, A
FG linea medij
motus lunæ, cu-
ius locus in Zo-
S, diaco G. Sic linea
A H locus Solis oppoſitus eſt. Quando ergo
coniunguntur lineæ AF& AC, vel opponun-
tur A F& A H: ſimul etiam coniunctæ depre-
henduntur A F & A D videlicet ſub loco C.
Inde verò æqualiter ſeparantur A F in conſe-
quentia, & A Din præcedentia, adeò vt quan-
tus fuerit CG arcus, tantus etiam ſit CE, C
igitur locus O, ſicut etiam H oppoſitus, præci-
sè ſemper mediatinter E & G, ſi modò E & C⸗-
boc eſt, AF & A Dlineæ ſeparatæ ſint.

Quomodo hæc Lunæ à Sole digreſſio
nominstur?
. .
ominatur communiter Longitudo lunæ a
ſole, vel, motus lunæ à ſole. Luna autem redit ad

Iſtotempore ipſa

Soalem diebus 29. cum dimidio.
integram lunattonens complet, hoc eſt, ſuſtinet
omnes

(6GAMin,
J nn Muenliu
Pnocl?
imlmrlimnuih
4. 6.Menn
lon 47 1
Cutterezpel Nerbe
e. Mα jn.
Munm weumn/
Guul ti u

Ylunint gar,

Frun ela, mitn
melimſt, Ae n
umn rnlru 1
gelun.
mni Ilenl, ma
Ne ihrremn hern
lunm rtniu n
nilke rmungen

unCnlirenl

Doriir
Mutenleg⸗

lununn
oninn!
in uulenn Srlent
erece bt.„,.
6 6 6 .

9

unn

faumtennili
ngtnn

Hernl⸗

utl len

falrmtl

VAham

WnlNee

loölount
lunoet
lC,er
TLADuletbe .

Dnrkecenuö

ereyun
lebeln

untiNed

QvyVANRTV⸗I. 355
bennes aſpectus ad Solem, & omnes apharitio-
num ſuarum diuerſitates terris affert. Hic eſt
menſis Synodicus. ..
Motus lunæ diurnus à Sole habet 12. gr. 11.
26.41. 29. 58. Menſis Synodicus conſtat
diebus 29. horis 12.44.3.11.
Quotuplex ergo eſt Menſis Lunaris?
Duplex. AAlins eſt periodicus, quo Luna
totum Zodiacum percurrit; de quo pauloan-
té. Alius eſt Sypnodibus, quo Luna ad Solem
reuertitur. Et hic proprié ſt & dicitur Moenthit;
uia in hoc Luna lumine creſcit, appare cornicu-
lata, bifariam ſobta, tumida,pleno orbe lucens;
ruwcſumque decreeit, donec omnino euaneſcit.
Prior autem periodicus, non niſi ex cognatone
Menſis appellater. Z
Eft &tertius Menſis, quo annus ſolaris in 12
Partes more vulgo recepto diſtinguitur. Menhis;
, &* rôs Wn, Nobt Monat/à Buna nomen
hbabet. Quanquam bhie tertius cum Luna nihil
commune habeat, Vnaz etiam nominatur, Men-
s Solars
Quæ ſùnt Corollaria vel pori ſmâta, quæ hant
Motas Solis & Lunæ harmoniam
comitantut?
7. In omni nouilanio & plenilanio; velin omns
tomunctione & oppefnone Solis & Lanæ medias
cenirum epicpeli reperitur in auge eccentrici: in
quadraturis autem, ſi fuerit dimidiata, Verſatur
inperigao. 1

. e⸗ L I B E K
Hinc in omni coniunttione & rpoſi tons
tam e7ntrious quàm epix yelus in motibus ſuis
ſunt velociſſi mi, tardiſimi autem in quadratur
Motuse enim zoram anomalia tatiter variatur, v
pauls anté dittum.
2. Puna vno menſeſynodico bis, vertranſit or-
bes deferentes apogatm.
4. Centrum ees lanaris zirea centrum
mundi vno menſe ſynoaico aej Nenen enram 0.

ale:
Schemat e hoc A centrum mundi, vel etiam

totius ſphæræ lunaris eſt. In no ouilunio igitur

centrum eccentrici eſt in B ſummitate parui
circuli, & centrum epicycli in C apogæo ec-
centrici. Inde regedente centro eccentrici ad
D, cen-

1
51 1
nut nn e

in 9

QV A RT V s. 357

D, centrum epicycli deſcendens peruenit in
E, æquales autem fiunt anguli B A D, & B A E.
propter motuum æqualitatem, Sic illo centro
venientein F, hoc eritin G. Porrô eccentrici
centro delato in H, poſtquam circuli parui
quadrantem deſcripſit: epicycli centrum con-
fecto itidem quadrante (numerando ſcilicet
linea medijjmotus O, vndeſetiam iſta diſtantia
Jà½ O Quadratura vocatur) reperitur in I. At-
que tum eſt in perigæo eccentrici, Luna verô
dimidiato corpore lucet. Rurſus centro ec-
centrici deſcendente in K, epicycli centrum à
terra iterum recedit ad L, Inde illo accedente
ad M, hoc venit in N, donec ſemicirculo à O
vtrinque abſoluto eccentrici centrum in O
deſcenderit, epicyclus in P rurſus in apogæum
incidit. At tum Luna toto corpore lucens ſoli
opponitur. Idem in altera medietate luna de⸗
creſcente fit eodem modo. Figura autem hac
motuum congerie deſcripta, Oualis delinea-
Dimen ſio orbium ſphæræ Lunæ?
Qualium linea apogæi, in figura præceden⸗
ti A C. vel A P eſt é. partium, talium demon-
ſtrat Ptolemæus lineam perigæi Al, vel A Q.,
39. Part. 22. ſcr. ſemidiametrum eccentrici 49.
par. 4lI. ſcr eccentricitatem A B 10. part. 19 ler.
& ſemidiametrum epicycli y. part 13. ſcrup.
Sed qualium ſemidiameter terræ eſt pars vna,
3 taliutr.

358 *LIB E R

talium demonſtrat lineam apogei partium,
lineam perigæi 38: part. 4. rce ſemidiame-
trum eccentri 48. part. 51. ſcr. 30. ſec. eccentri-⸗
citatem 10. part. 8. ſcr. 30. ſec. ſemidiametrum
epicycli y. part. 10. ſer. Hinc altitudines lunæ
numeratæ in ſemidiametris terræ.

7

Lunæ nouæ & plenæ anme 64 10

in apogæo eccentrici minima 53 50
Lunæ diuiduæ in Pmaxima 43 53
perigæo eccentrici minima 33 33

Copernicus in ſuis hypotheſibus iſta corri-
gens, demonſtrat lunæ nouæ & plenæ altitu-
dinem maximam é.. part. 30. ſcr. minimam y5.
part. S. ſcr. diuiduæ autem altitudinem maxi-
mam 68. part 20. ſcrup. minimam 52. part. 17.
ſcr. qualium ſemidiameter terræ eſt pars vna.

4I
Quorum punétorum, linearum & zrcuum cognitio
in theotia Lunæ requiritur?
In Lunaæ theoria iſta potiſſimum vſurpantur
Linea medi, & linea veri motus Lunæ: Medius,
& verus motus Lunæ: Longitudo Luna à Sole:
Longitudo duplicataſeu centrum: Punctum vel

centrum aæqualitatis: Apogaum & Perigaum ec=

centricie Apogæum & Perigaum medium & ve-
rum, itempuntctum contactus in epicyclo:Mqua-
tio cen-

Aenti *
Uunhnin /ui⸗ 4
c ſnien Mje
prlu mnmſ
vnmnmnmn ,t un⸗
zun uun Glen 4
anieling ntu
õ
M
llte neliſs⸗
fuhnertamnut
UMurmmerttſ
unngllaen ſhee⸗
auntnm, n
Ml, Gſmi enn i
Cenue, Penllino
o nleglemi u
Euleneteicn
InO tbenn ſeut
Ueltee id nter 4
elntal helen ahen
enileucſennn
nne lenalid
nnnmnn el⸗
nunglſin

n

Me

AU

Muim g
uum

1

Nüluhzotelhuihe
Kulwennes erin
ncn,,

Vcuraten Aumcom ar.

. ,4 .
Wuetet Edkpiſ

111
emſemnt un ahit
aüliuengiin
ruit nſ nm ihe⸗
pummpul
/N. . .
yrgtuer ul
a iul
eulitnß. ,
, N
mflrlan /

pnitk .

QyANRNTVS. 359
tio centri, vel proſthaphareſis eccentri: Anoma-
lia velargumentum æquale ſeu medinm: Anomwa-
lia velargumentum æquatum ſeu verum: Proeſ-
thapherehs epicyclo velæquatio argumenti: Di-
uerſitas diametri: & erupulaproportionalia. De
quibuſclam horum paulo antè diximus, quædam
autem ex ſupra expoſitis patent.
Item huc vertinent, quæ ad latitudinis expoſi-
tionem requiruntur, e& tamen reicienda. inter-
ſectio viæ lunaris & ſolaris, vel caput & canda
Draconis: Limes boreus & anſtrinus: WMotus item
eius medius & verus: Anomada latitudinis veræ
& media.

* Quid eit linea medij motus Lunæ?

Ch rectn ex centro mundiper centrum epicy-
cliad Zodiacum extenſa.] Hac propter eccentri-
ci motum regularem ſuper centro mundi, æquali-
ter per Zodiacumfertur, monſtrans medium lo-
cum lunæ, & ſimul verum locum centri epicycli.
In ſchemate, penultimo præcedente eſt li-
nea A F G, in ſequenti autem figura eſt linea
M B, tranſiens per epicyclorum centra.
Quæ in O theoria (ſHcut & in ſequentibus 9)
ſunttres lineæ, Vid: vna ex eccentrici ceu æquali-
tatis centro ad Solem: altera ex mundi centro ad
Zodiacum illi æquidiſtant? tertia ex eodem mun-
di centroper Solem ad zodiacum: Eæ hic propter
centrorum mundi & æuatitatis vnionem, in v-

nam lineam coatleſcunt.

366 L I B B KR
* Quid eſt linea Veri motus Lunæ? .
EN rebta centromundi per centrum corpo-
ris lnaris ad Zodiacamex e⸗ eſat.
In ſ- ſchemate ſequente eſt recta M FC.
* Quid eſt Medius, & ga uid veras motus Lunæ?
Sicutin Sole, ita és hio, Arcits
rietis initio Der onſegi entiana ſig
ad lineam medi; motzis lung, MWedinz mot,
catur. Sed veris motus ad hneanz veri motus g
kzenditur.

7* Tongitüdo Lunæ à Sole quid eſt?
Arous Zodacit à lenea m eti motus S Solisſo-⸗
enn dadnſeg gnorum or g ac lneam meij mo-
Eodem ſchemat eh enult. precedente, arcus
CG, vel arcus HE G
* Quid eſt Longitudo uplicata, ſeu Centrum
Lunæ!?
Eſtarcus Lodiaci as6 pogaoeccentric iſoun-
dumſi Rignorum ſeriem, viſque ad lineam medij mo-
vns lung.] Nominaturlangitudo de eplicata, quia
dupta est ad diſtantiam Lung à Solz. Alt, GSphonſen
tabalt⸗, &Mu:eas ſoguuntur appelant Centrum,
gaiad centro õ rende, , el ene
eiareui, qi in theoria Solis nominatur anoma-
Sea KW SS Vel avgumentum Solis.
n ſchemate geſt G G. Copernicus in
ſai Ryp⸗ botheli ibus vocat motum ſecundi epi-
eycli.

*„

Gtel ⸗

A1NI!
Oe⸗

ett

QYVARTVS. 361

*Quid eſt & quatio centri, ſeu proſthaphæreſs
eccentrici?

Eſtarcus picyol⸗ inter apogaun eius mdium
& Yerumenterebtets.
In ſcl nemate p enult. præcedente, M N.
NArous Hio centro épe pel. in pogeo G. peri-
g,ι eentricipoſitonultus est, extra vero in me-
iclate ab apegao aeſcendente apponitanomal,æ
epicycl⸗ alinan e portionem, in a der ta inandem
detrabit illic , oagene⸗ nzetts,n, ree dit à vero
cotra ſigavrnm or. inenm in eam partem in quam
epicy eln teniit, 4. dik ale.
iuxta nab ulas Alphonſinas beo olemæi ad
13. g9 ſed in tabulis prutenicis eſt gr. I2
K 27. ibique appellatti r ehe aphærch ſe-

cundi epicycli. Iſta tamen d ntia ex hy-

* Quid eſt Anomalia epicycli media & vera?

Anomaola epi-yeli media est, arcus epicpeli
32 enz &, vcentrumm, oο.7mR,ors
mmeratusen eam partem, n
gaamteper eye⸗ “ monetur, Sed Anomaliä vera aà
veroahagao initi: amſamit.]
Piolemæns nominat⸗ nomaliam epicpcli ,„ Al-
phonßini Argamentum vogxant, quia vltimam
Aeohe, ere in ald ecnae⸗ en, verum luna
locum prodit. Copernicus in ſuis hyj Potheſibus
ellen notnn primi epicy ycli.
7 5 * Quid

L I B E R

*Quid eſt broſthaph æreſis epicycli vel quatio
argumenti?
Eſtarcus Zodiaci inter lineam medi, & veri
motus interceptus.
Hic arcus nullus est, ſi luna in apogæo & peri-
æass epicyeli verò fuerit: maximus autem, ſi luna
in lineam ex centro mundi epicyelum attingen-
tem inciderit. Porrò luna incedente per priorem
epicyeli medietatem, proſthaphareſis iſta verum
motum facit medio minorem, in altera maiorem.
Figura ſequenti B C proſthaphæreſis epicy-
cli eſt, Ea autem maxima eſt luna in extremita-
te epicycli, ſiue in linea M F Ccontingente
epicyclum verſante, 4 gr. 56. 20. centro epi⸗-
cycli quidem in H apogæo eccentrici HIKL.
conſtituto: At in K eccentrici perigæo exiſten-
te epicyclo, eadem B C proſthaphæreſis maxf-
ma eſt 7. gr. 40. ſcr.
In Prutenicis Tabulis nominatur, Proſtha-
phæreſis primi epiey cli.

362

† Quid vocas Diuerſitatem Diametri?
Esſt arcus Zodiaci, quo proſthaphareſes epicy-
oliperigææexcedunt eafaem apogæas.] Ptolemaus
& Copernicus nominant Exceſſum, Alpbonhini
autem Diuerſitatem Diameeri, propterea quòd
Diametri epicycli magnitudaapparens, & inde
omnium &g ſingulorum eius arcuum proſthapha-
reſes in perigeo ecaantrici excedunt eaſaem in
æpogæo eueſdem eccentrici.
Expli-

741 1
luplerdee
yr ngniud
. .
,urgenkttimnii
mnginen
eugbonnnohe

9

ulumi mum
lnun un
viahubenumc, ſi⸗
õ
gahii cuuuungue
aureni,OaN/α
1ulit ſremnr fun
in lglob cethn
uoinerrnm.
alin uten. Eſen
upitlaenanumnt
eueulter aneren
nunt, Afermlun, B
Allu marnen⸗ lnn
ni lmnm guh
UnDneniun Lreeß
Gulrhran ld
“
Ulnern N1 R
An Wem
in enkinne 1
e

Mnieninl.

. Uia⸗

„

5Nen

lun
.
ali
unei e
.
anienge

uiſnutu,
Nigtegug, 8
un dunian
mnalgiſinn
mihunteenennne
un figlni ſem
Vunnnnen nintnutn
en Nlhginber
mmmtmmetluunem
ir m Au
vunn Nſen en
nülälgenmrmifl
DrHegenmfnalk
Alengllemdu

l.
GIörumauE
ncel
rs itüin intii
Aehereſren
du anſihi i⸗
Nmn ou
cuunainil
—–
6 N.
un any ,i⸗

Agmmſ/i
aua ae
n
a
gunt
nn

QyAXAXRTVS. 363
Explica hoc.
Ethiepicyeli magnitudo inuariabilis manet,
guia tamen ipſe in ecentrico fertur: fit vt (ſicut
ſuprà quoq; monuimus, pag. 344.) Cum muta-
ta diſtantia a terra mutetur etiam apparens ma-
gnitudo, ſiquidem quæpropioraſunt, ſub maiori
viſionis angulo cernuntur, quàm ſi eadem ſint re-
motiora Hinc quantò epicyclas fuerit vicinior,
tantò ſingulis arcubus congruentes proſthaphere-
ſes maiorem in Zodiaco argum occupant, contra-
rium accidit. ſiremotior fuerit. Maximaæ ergo
fiunt proſthaphaæreſes epieycli inperigæo, & mini-
maæ in apogao eceentrici.
Notandum autem. Etßi cum proportione di-
Kantiæ epicyclià terra mutentur ſingula proſtha
phereſes pecialiter tamen earum, quæ maxime
& minimæſunt, differentiam, nominamus in co-
putationilbus motuum planetarnm (sn quib'us
principalis vſus est eorum, quæ hic dicuntur) Di-
uerſitatem Diametriaut Exceſſim.
Figura hac B C arcus Zodiaci eſt proſtha-
Plugtelis arcus epicycli D F, intercepta inter
ineam M B medij motus per centrum epicy-
cli, & lineam M C veri motus per centrum
Lunæ F. Eſt autem B C minimus, centro epi-
cycli verſante in H apogæo eccentrici, maior
in I, maior item in L, quia ab apogæo remo-
tior, & perigæo vicinior, maximus in K peri-
gæo. Differentia horum arcuum à minim⸗ eft
A C,

lpmodantur.

A C, A B enim æqualis hic ponitur proſtha-
4 phæreſi B C apogææ. Is igitur A CQ maximus in
perigeo arcus ſpecialiter Exceſſus vel Diuerſi-
tas diametri nominatur. Ea autem proportio-
naliter ad alia eccentrici loca in calculo mo-
tuum adæquatur.
* Quid ſunt Scrupula Proportionalia?
Serupulaproportionaliain theoria Luna ſunt
ſexagehſimaæpartes Diuerſitatis diametri vel exce-
Jus, quilus Pproſthaphareſes epicyeli ad alia eceen-
trici loga ertra apogani & perigæaum gausntur
veleorriguntur.

Expliea

QVARTVS. 365
Expliga etiam hoc.
Cumproſthaphæreſes epioyeli cum diſtantia ab
apogas velaterra continné varientur:fngula es-
centrici locapeculiares tabula, proſthaphareſeon
peſtulabit. Hac autem moleſtia vt vitaretur, Ar-
Iifice Pum ſerupulorum propottionalinim inue-
nerunt. Computarunt enim in tabutis motuune
proſthapheæreſ: 3 congruentes apogao ecentricis
eisq; Exceſſum aseunxerunt, quot autemſerage-
ſimæ ipfius erceſſuspartes ſingulis alzs ecentrici
locis debeantur, hacſoerupula indicareſolent. Vn=
de etiam crupula Preportionalia vocantaur.
Deſeribuntur autem öcrupula hæo dubpliciter.
1. Totus exceſſus, abſ;, vllo alio reſpectu, diuidiſo-
let (more Aſtronomico) inbouſexageſimas, eag,
conuenientilbus ſais ecentricitocis n tabuls mos
tuum acoommodantur. „

Infigura præcedente proſthaphæreſeos ar-
cus epicycli D F in apogæo & perigæo eccen-
trici differentia ſeu exceſſus eſt A C. Donec
autem proſthaphæreſis eiuſdem arcus DF au-
getur vltra eam, quæ in apogæo fuit, 20. ſexa-
geſimis, neceſſe eſt epicyclum ab apogæo ad
quantitatem arcus eccentrici H I deſcendiſſe.
lbi igitur B C proſthaphæreſis æquat proſtha-
phæreſin BC apogæam & inſuper totius exceſ-
ſus A C in perigæo 20. ſexageſimas. Ita donec
eidem proſthaphæreſi accreſcunt de exceſſu
duæ tertiæ, ſiue 40. ſexageſunæ, centrum epi-

cyeli

366 L. 1 5 E K
cycli ab auge abeſſe debet ſecundum diſtan-
tiam HL, quo loco A B æquatur ipſi B Capo-
gææ proſthaphæreſi, & A G continet duas ter-
tias ipſius A Cexceſſus perigæi. J
2. Facilioris intellectus gratiä, quo quidem ad'
enndem ſcopum deuenitur, exceſſus lineæ apegeæ
velut omnium ex centro mundi ad cir-qumferen-
tiam eccentrici longiſſima, qua excedit lineampe-
rigei breuiſſimam, diuiditur in 6o ſectiones, quas
Scrupulaproportionatia qusq;vocam. Inde iux-
ta has ſectionum differentias cæterorum graduu
eccentrici diſtantiæ àterra examinantur, quot é-
nim huiisſinodi ſectiones reltæ cuipiam ex centrs
mundi ad epicycli centrum ductæ decedunt, tan-
zund' ſimil, proportione preſthaphaærehiszaugetur,
Vt exceſſus line æ M Hapogææ, quo lineam
MK perigæam excedit, diuiſus eſt in 6o. ſcru-
pula, per quas circuli ducti hic cernuntur. Por-
ro epicyclo in I conſtituto, decedunt lineę MI
20. ſcrupula, quibus M I minor eſt quam M H
quamobrem etiam ſimiliter B C proſthaphæ-
reſis epicycli in I, maior eſt, quàm B C epicycli
in Hapogæo, pro quantitate arcus A C, qui
æqualis eſt 20. ipſius A Cexceſſus perigæi ſexa-

geſimis. Ita proſthaphæreſis B C epicycli in I

exceſſu ſuo A C ſuperat B C proſthaphæreſin
apogæam 40. ſexageſimis ipſius exceſſus A C

perigæi, propterea quod ML 40. ſexageſimis

deficit àlinea apogæi M H.
1V.

wen larimd
mlatnionen lutt

ilnii u
4 drrinerhi

imugii ahii⸗

mmi uum il.
al uluſuenn
gubrmn iehnucn /
Aſplunn luu⸗
m, Artiufmn
gummm. zulze
, mummemut
imuuten enynn

ſenat.

Sunbueuoctlianin n⸗
oanwodils gurin uimin
Uimitetnrſnh ee
oiͤtt!
ul ſmntſmnahi
altſvdi ent 45
lucſ ulij hhni
lerulhnn attie
Mimnemjlbiuie⸗
ent,
aſptel nu neitit
almtin afnm te
KM Varhhn⸗
en k
adn ahe⸗
4 gatuor

nuuhant yrcllu
Mpne,

ii 11
4 0
e k
1
lmni
lli
en

el 1

uhri ſuftin
unm, uefiung
nnulaninfn
ſuenlnen,
hluinmtiſſini ,
ntiugmm ir
ülnniuttenn

.
4

.

menſttugng
tennrdnnin
mmgſig oiige
Drrämemn

Cllbimpcretnnedl
GullnurttgurkE
miter zan
õ

hrue undcenen
OCkunttu 0 4

†

UU

utCeNle

tinntenngun .

QyANRT VS:“,
7 F.

* Explica rationem Latitudinis Lunæ?
Dictum est ſupra polos, quos eccentricus erbus
obſeruat, declinare aà polis eclipticæ quinque gra-
dibus, eosq;, circa polos eclipticæ motu cireuti no-
dorum connuerti. Planum ergo ceœcentrici, nec non
& epicyeli (quæ duoplanaſemper vnita ſuut) ſi-
ue tota via lunaris eclipticam ſeu viam ſotarem
duobus locis oppoſitis interſecat, & vna mellietate
in boream , altera in auſtrum declinat. Quare
epicyeli centrum, quod per Lodiacum æqualiter
mouetur, vno menſe duntaxat bis in eclapticam
incidit, reliquo autem tempore vel in boream vel
in auſtrum abit.
† Declara hanc anomaliam in aliquo exemplo ſimili,
quo commodiùs quæ in latitudine lunæ ani-

nimaduertenda ſunt, cognoſci
oſſint?

Cuiuſmodi ſunt digreſſiones Solis ab quinoctiali
circulo, eiuſmodi ſe habent digreſſiones luns ab
ecliptica:hoc eſt, qualiter ecliptica ad æquatorem
ſehabet, taliter via lunaris ad viam ſolarem.
Hanc poſitionem pleraque illic dicta, hic etiam
locum habent.
Sicut eclipticæa vna medietas ab æaquatore in
boream, altera in auſtrum declinat ita viæ lu-
naris vna medietas ab ecliptica borealem, alte-
ra auſtralem latitudinem habet. .
Sicut illic, ita & hic, quatuor punbtis velut car-
dinalibus totus lunaris circului in quatnor qua-
drantes dirimitur. .
is

Illis punctis duo-
us eanoiab

1
l

Aya6ναdav „ Mo-
dus Aſoendens, vel

Per hunc nodum,
Luna er latitudine auſtraliper eclipticam in bo-
ream aſcendit. Sic eppoſfitam ob cauſam alter no-
dus dicitur Deſcendeni α⁵ι½οα αaι6GοgNH ιt
vel Cauda Draxosniz.

Puntbtis ſol-
Ritialibus,qui-

bGus ſit magima

tio; Gorreſpon-
dent hio duoli-
Dmite, quibus
g laenæg latitudo
ab eclipticavel
borealis vel au
Rralismaxima
est. rs Ri mili-
ler guadrant&⁰ guadrantibus reſpondent.

Priori

cor, 6 ond, aN hio
dua in terſetl ione,
Praor verno aui-
nobtio omparata,

Caput Draconis.

Solis dectna-

1111
ſte 1130:
numſllalf

D
n nochonun 1

E

rleliuton bn
gtan in
sa lunue

Pün Kons n nc.

A

Khe ente else cud

ußCmg ult⸗
Urn Atuluiti
iknin no cepine
Wrueklaukknn,
itfelk numm nu
uuleſtenten, l
niiulinn imeu

rnſ⸗

lhneagmn, ng 4 du

. nenni ſa iign

uridblie.

ite Amiigozii

ualie
n 4 4 Anun
Min, inril

ud ei

un

E =SWꝰS

2
QQQQyARrV'z. 369
Priori figura A B C D æquinoctialis eſt,
HBID Zodiacus vel ecliptica, B D interſe-
ctiones æquinoctiorum, H ſolſtitialia puncta
ſeu maximæ declinationis limites. Altera ſigu-
ra KI LG repræſentatur planum aliquod viæ
ſolaris interſecans viam lunarem, quam FI HG
refert, interſectiones ſunt G I, G Nodus A-
ſcendens, caput Draconis, cuius hoc eſt ſignũ
. I Nodus Deſcendens, cauda Draconis, cu-
ius ſignum?y. Cumq; intelligatur vna medie-
tas in boream, altera in auſtrũ declinare ( qua-
liter quidem in plano depingi poſſunt) erit F
limes boreus, Hauſtrinus.
Ex dictisfacila cernitur, quid ſi Nodus Aſcen-

Udens, Nodus Deſcendens, vel Caput & Cauda
.

Draconis, quid Limes boreus & auſtrinus.
Quanta eſt latitudo lunæ mazima?
Ab'ecliptica ringgradaum quinque. Haæc
latitudo Lunæ maxima ſeu obliquitas orbis luna
manet inuariabilis.
Sed quid eſt motus capitis Draconis medius?
Hf arcus Zodiaci ab Arietis initio contra ſt-
gorum ſeriem, vuſque ad locum capitis Draco-
Quid eſt motus eius verus?
M'arcus Zodiaci ab Arietis initioſa cundum
Kenorum ſoriem, ſq ad loc-um capitis Draconiz,
Acphonſini ſie inter verum & wedium eins
A 4 motum

370 L I B E R
motum diſtingunt, propterea quòd Orbis AKB-
quans nodos in pracedentia agetat.
Arcus O D in poſteriore figura ab initio
er) (, ad Dlocum Capitis, medius motus:
ſed CED ſecundum ſignorum ordinem, ve-
rus eiuſdem motus vocatur. Quod de capite
Draconis dicitur, idem de reliquis tribus pun-
ctis intelligi poteſt.
Quid eſt motus ſeu anomalia latitudinis?
Eñſt arcus Zodiacià loco capitis Draconis, ſe-
eundum ſignorum ſeriem, Uque ad locum Luna.
Anomala illa media nominatur, ſi vſq; ad locum
medium lunæ numeretur: ſed Vera latitudinis
anomalia ad loum luna verum terminatur.
Atpbhonſini hunc arcum incipere ſolent à capi-
te Draconis, quo loco luna incipit fieri orealu,
ſicut & eclipticæ initium in æqino btinm vernum
onimus. Sed Ptolemaus & Copernicus, & inde
tabula prutenicæa eundem arcum inchoant à Li-
mite boreo.
Pper hunc arcum inuenitur extabulis latitude
Lunæ.
Lunæ itaque latitudo à nodo deſcendente
ad limitem boreum eſt Sep tenttionalis Aſcen-
dens, S. A. A limite boreo ad deſcendentem
nodum eſt Septentrionalis Deſcendens §. D.
A nodo deſcendente ad limitem auſtrinum,

eſt Meridionalis Deſcendens M. D. Età limite

auſtrali ad nodum aſcendentem, fit Meridio- ,
nalis Aſcendens, M. A. H.T.σ.

vn
Le

n, Amm,

Crenu Niuetrllnnn
uipstitlapenot

lnalten Muma

V1 , .
,Vvonen Nit /nlene

ie, GOAN2+

rim tunrtonm üͤe
Auatu:
epluunren themat
unſuplciurun, nent
lkent iſt mni,
nitzufrluerſiatd,
uruseen u/
neſen
raniti ileinai
Oandrur!
Muinlaemhnin
ntg
inr 1 ſurn
rilren ,,
e ſanlann
fialumteme,
eooſu .
e lfuenmnn
uIlereſeii
4 ie ing
Weydeſ,
iſen.

44

urlat, lbe –
Wn kn Uackn nk

wi nlet ide
wt.

umſelnbkliulinln

Net entn hni) ent 4

nſnen, ſui “

Hnututmmiiin l
4unihein /4 nt 3
emm hettenuntmmi
1 murounufn, init
mlukuntin i
õ
lma YOgunl
uaulln ugttrenid

un ruenin

– ie⸗

Puudi Eprmind

D e etubn .

iuls

QVAAIVIg. 371
HEORIATRIV M S V-
†½ E R I ORVM bP LA N KT A.-
rum, Saturni, Iouis &
Martis.

Quare tres hi Planetæ Saturnus, Iupiter & Mars
nominanturſuperiores?

Quiaſupra Solem Planetarum Regem & Da-
tem collocantur. Sic ſimilem ob cauſam V'enus &S
Mercurius, vt & Luna, dicuntur inferiores.
Quarc iam nunc corum theoriæ propo-
nuntur?
Poſt explicationem theoriarum Soli & Lunaæ,
tanquam ſimpliciorum, meritò horum trium pia-
netaram theoriæ ſubijciuntur, propterea quod
plaribus motaum diuerſi. latibus, quäm Sol & Lu-
na; paucioribus autem quam 'enus & Merca-
rius obnoxiæ ſuni.
Quæ cauſa eſt, quòd eorum theoriæ
coniunguntur?
Obſornationibus vompertum eſt, tires hos Plä-
netas in motunm ſuorum qualitate tam ſocun-
dum Tengitndinem, quam latitudinem ſibiſi, mili-

moi eſſe, ſolag, quantitate mnierſe aſerepare. up-

ponendum ergofuit, esrum orbes omnine ſimiliter
Svniformiter eſſe diſpoſitos. Quare motns eorum

vnatheoris doceri peſſent.
Aa 2 * Quot

L I BE KA
1.

*Quot ſunt orbes in qualibet trium ſuperĩorum
planetatum Theoria?

uatuor. Unus Eccentricus deferens Epicy-
glum. Dus deferentes apogeum & perigaumec-
centrici. Ouartus eſt &picyclus ferens corpus pla-
netæ. His additur TFquans vel P quator, qui
tamen non orbis, ſed circulus eſt.

372²

Quæ cauſa eſt poſitionis horum orbium?

Orbes Planetarum creduntur eſſe eccentrici;
prepter diſtantias inæquales, & propter proſt ba-
phereſez epicyeclorum maiores atq; minores, ſicut
Jupra in Sole & Luna etiam diximus.

Deferentium apogaa eædem canſæ ſunt, qud,

Spra.

Orbu

(741¹!

i/ luscfem

luiſß ſu 1

muß.

Galtß,
ellalulii. n
tolintluma

verurtitumni

aungiuul iiing,
lunſumnſin⸗
ueihunrtt tuerlui⸗
mu guunenemn
almmtummmmin
ni ſ A deun u
innitterſent I⸗
an mmintem
Yunmumnu.
uln hut emmumg
vunlnn, m
nſa inmhn
icfnamm uie
luln Neinne lo hthen

le 4 tuin hu bhen
nlit tſetihun in;
mumemmn Serſh e⸗
8 uhn
unn din ie n
Vntiſeggenki,
iteggenti,
en ſnen ſimn
ilſeumn ,ee ,h
fen
aen
4 ih, eilo.

2 4J

4

lun

manihe

QkQVAKRRTV s5. 377
anikiahe Orbis is, cui aſfxum corpus planetæ ſtatui-
nu tur Epicyclus eſſe, quia iſti planetæ crebris olſor-
Palumiin, uationilus deprehenh Tant in iſdem eccentricila-
mnngfun en . 2* dinuerfimode vcedere. Sunt enim aliquando
ugtrhuftn e veloces:peſt tardi, mox Rationarz, inde retrogra-
nan drne di. Huc accedet bplanetarum diuerſaa terra Ar-
Ao, antia,quam ephmutabelitateapparentis magni-
tudinisprodunt. Huiuſmodi autem apparentie
per epicyelum ſaluari peſſunt.
Quare Æquantes circuli adijciuntur?
Propterea quodtam eccentricorum, quàm epi-
eyclorum horum planetarum conuerſiones non ad
Jua centra, ſea ad alienum quoddam punttum
«quari animaduerſæ ſunt. Ituud ergo punltum
Aequantis centrum vocatur. Quodetiam ſupra
(vag. Ibb. Imonuimus.
Cum autem huic centro non opus ſit peculia-
rem orbem circumſoribere, cum nullus alius ſit 1
eius vſus: Artifices ſolo circulo in plano eccentris
ci deſcripto, ipf eccentricoæqualicontentiſunt.
An nullus Deferens Nodos hic locum habet?
Etſiſané tales orbesin his theoris eſſe, & ides
. etiamponendos eſſo, dubium non ſit, propter ſe-
n ,tbnn ſ Stiones eccentricorum & ecliptica mobile: quia

n
