horis 3. um dimidia, attamen ad 24. horas non
extenditur.
Solillie nunquam fit verticalis, nec etiam in
meridiano horiz ontem ſtringit.

6.
Sol in meridiano perpetuò manet auſtralis.
7.
Duo ibi ſunt ſoſſtitia, Altum inprincipio can-
eri, & Imum in principio capricorni. .
§.

Dnaillis eſt aſtas, & vna hyems. Eæ tamen, ſi
qualitates & temperies aëris conſiderentur, diſſi-
mileſunt. Loca enim tropicis vicina, maiorem

L I B E R

304
aſtum, minuiq; frigoris ſentiunt, ſed polaribus
magis propinquaplasfrigoris, quàm cal'ris expe-
riuntur. Medium veroeius Zona temperatam
&ᷓ gratamaëris diſpoſitionem e Ffrigore & calore
commixtam habet.

9.
Tres differentias vmbrarum habent, orienta-
lem, occidentalem & ſoptentrionalen. Huius Lo-
naæ incolæ dicuntur Eεαaιο.

V.

Cuiuſmodi ſe habent apparentiæ phænomenon primi
motus, ſub polari ſeptentrionali
circulo?

lizua, quorum zenith
in ipſum circulam po-
larem boreum incidit,
ſeu quorum aletudo po-
li æuals est comple⸗
meto diſtautiæ tropico-
rum ab aquatore, hoc
eſt, quæſuntin erxtremitatibus ZEona temperatk,
Sinprincipio borealis frigidæ: iſtafiant.

1.

Aſeenſiones medietatis vnius eclipticæ, quæ
AAcendens vocatur, nec rectæ ſunt nec obliquæ,

ſed nullæ omnino. Alterius autem medietatis ar-
cuum

In locis eius ſphare ob-

IINII
enſun lße

/
rmulmiui
*“
lmtſli umli
arelpet, 1
avargune,
afmnynmm
A n, f uun

9

4

mxpulttceunune
lervenn kela, ellpnt⸗
unſulennuhnen
cuevuluntunn
ennecletiendien
1gyluut, un enn ,
Mur. ul enelhete
Hurinitng inßn
nnlihleutmreh
rllu ſſerimn zen
nmn bernu zer⸗
luſn e Dr ð
muillunmnn 4
uliligſi ne
tuclene nen
Uulnicu⸗ S
cntnnee

mmlamnmmnllien e,

nulns.

— 4 1
ndn ſarumnten lal

N Hiußen
7
N u, omrti

1

a eg

zrlſunt h

nuten

T ERTIVS8.

305
euum aſcenſiones dupls ſunt ad aſeenſiones ſus
recta, quemadmodum ſuprà pag. 226. & 227,
dictum eſt.

2.
Omnes ſtellæ quarum declinatio maior eſt ob-
liquitate eclipticæ, aut non occidunt, ſi Voreales
ſint, aut non oriuntur, ſi ſuerint auſtrale. Circu-
ienim quiſemper apparentium & latentium li-
mites ſunt, cum tropicis vniuntur,
. 3.
Prima puntto cancri in meridiani ſuperiorem
medietatem delato, ecliptica cum horizonte,
quantum quidem potest: maximumangulum efi⸗
cit: Sed cum eo nullum omnino conformat, quan-
do eidem medietati meridiani principium capris
corni applicat, tum enim plana eorum omninò
vniuntur. Polus item eclipticæ boreus in denith
incidit. Hinc in vtroq; ſoemeſtri,quo Sol velaſcen-
dentem vel deſcendentem eclipticæ mediemtem
perambulat, ipſe ex omni parte horidoentis orien=
talis oritur, & ex omuni parte occidentulis occi-
dit.

Longiſſima dies èst horarum 24. nox breuiſſt.
ma est vel momentum, velomnino nihil. Eodens
modonox longiſſima um die breuiſſima ſe habet.
Inpræcedentibus poßitionibus ſthara dies natura-
les in dies noctesq; artificiales diuidui erantihican-
tem tam dies quam nox longiſſima totum diem
naturalem abſumit.
Solts

V. j.

306 L I BER
5.
Solis centrum quotannis bis attingit, ſeu (
loquuntur radit vel ſtringit horientem, ſine oc-
caſu velortu, nimirum in puntctis tropicis, Tro-
pici enim horivontem tangunt.
6.
Sol tempore meridiano ſomper auſtralis con.
ſpicitur, veruntamen in tropico aſtiuo ſub me-
diam noctem, ſeu in circ-ulo mediæ nolctis, in bo-
rea etian ernitur.

7.
Dauo habent ſoſſtitia: Alium in canero, &
imum in capricorno. Quod ſi ad analogiam ſol-
RKiitiorum in caæteris Zonis (quibus ſoſſtitium no-
minatur vel maxima vel minima eleuatio ſolis in
Meridiano) reſpiciamus: Tria habebunt ſoſtuia.
Altum vnum in Canero, vbi eleuatio olas aquat
diſtantiam tropicorum: Ima duo, quorum alte-
rum itidem est in cancri tropico verſus boream,

Fhuein circulo mediæ noctis, quo loco sol ſtringens

horizontem, altitudinem ſupra horixontem in

meridiano habet minimam. Alterum in tropico

eapricorni, quo itidem horixontem ſrin-
git.
8

Vnam æſtatem habent, vnamq hyemem. Ec
mmen videntur omnino opponi aſtati & hbyemi
degentium ſub trepico. Quantus enim eſt aſtatu
feruot

7
(e

11¹1
49
,rInprn
,Gaum/u
HMommmtin
51
rtinng ,14
676
nluhmui fin
7 3 711
õ
9
r Prr A,

glan, rtirnaun ,

luribn, vur unerſ
n uniunfumt
CAneni A eneuun
e. Hxhaiucgiunkl

ſeß

V1

Cervtbnnintuize
indiilzu

u

i

6
Mn

un
.

tinng
Mmamten,
. e, 9
uulennn “?ð
munlie
unmn

6

enmümſnrafi
mmmeritnin i
ardrtiharli ni n
n.
Suu: Aun 1em
rem. E Sandes
uni ul ulr fun
õ
lCum, Mlull t
erur? NAin
,um iſ ins
Auulifuudl u
ulnp f numm
Iuunn Amun
in n ahen

.
slut, ſ,
6l/

T ERTIVS.

307
Feruor ſubtrepico, tanta esſt fyigoris intenſio ſus
polaribus: & eDontrà, quantum de calore illic
tempore hyberno remittitur (ſiquidem illic nulla
est frigoris intenſio, ſed xtus immenſi aliqua reæ-
miſſio pro gela hyemali cenſenda est) tantundem
aſperitas ſrigoris hic mitigatur.

9.
Luatuor vmbrarum differentias habent;
Orientalem, occidentalem, ſoptentrionalem &-
meridionalem, hanc tamen ſomel tantummodà
in anno, eamq; in inſinitum eieltam, Solæz in tro-
pico Cancri ad circulum mediæ noctis deſeen=
dente. His locis deſinunt Hetereſcij, & incipiunt
P eriſe j⸗
V I.
Quomodo variantur phænomena primi motus
intra cis culum polarem bo⸗-
reum?
In illo obliquæſphara pe⸗
ISitu, cuius Zenithinpola=⸗
rem ſeptentrionaten ta⸗
dit, ſeu cuius altitudo po-
i; maior est compiemento
declimationis Solis maxi⸗=
maæ, hoc est, In locis Ev-
naæ frigidæ artclicæ: hæc est
phanomenon apparen-
Zid.

2

„ Won

30 8 L I B E KR
1.
Non omnes eclipticæ partes aſcendunt ſupra
horizoentem, ſed quadam perpetus ſupra, quaæ-
dam perpetuo infra eum manent, reliquarum illæ,
quæ in medietate eius deſeendente ſunt, oriuntur
ordine inuerſo ſeu præpoſtero, quemadmodum
ſupra pag. 22,8. & 229. diximus.
2.
Paucula ſunt ſtells ,„quaæ oriri & occidere poſ-
ſunt, quæſcilicet haud multàum ab aquatore de-

lnant. Arbcticus enim & antarcticus circuli,

maiores ſunt tropicis, & æuatori propiorés.
3.
Ecliptica horivontem, donec vna conuerßo
fit, bis omni loco ſecat: anguli ſoctionum modò
adortum, modoò adauſtrum, modo ad occaſum,
modo ad boream reſpiciunt. Ij, quando cancri
initium in circulo medij diei fuerit, ad rectitudi-
nem, quantùm quidem fieri poteſt,: proximé acce-
dunt: ſed ſi in circulo mediæ noctis ſit cancri ini-
tium, an gul: iſti maximé fiunt obliqui. Polus ece
liptica circum venith circumuoluitur.

4.
Dquinobtium habent, ſicut alia Terræ loca,
Sole in arietem vel libram ingrediente. At in
duobus illis gradibus, quorum declmatio borea
cqualis est diſtantiæpol: mundi à vemith, dies arti-
ficialis? 4. horarum est, nolti verò de natural: die
vnicum momentum tantàm relinquitur. Inde
dies

Ewkventr i

uunale
1

11¹1

1
„ 'u tt l
S
M
AAu A
4 4 ulele

ℳ.
uſteelzrei Iuk⸗
eſuekn ℳe

guin

zud
zhmttuunmien
gielclli Ne nn
mullin ulunanfen
lentut
4

irnmndenmet
yiwten unnun
mmmim tuſtnen
tunnellimedi,
ne alfi len

ln lpimemen

detu

. Nuulenmnn

vemmnenſenn

B h
fwlehtmn agt

Mhin ⸗ 4 4
1

in

1
l

thr
ehilzn ſan,
UC
144 lhe,
huin h
Heanninn in
aannaſel e
tuulcſentene, .
ſenlauſ nnn

.
Aue Eeinne
g,C .

l umn inhn

AItin het

tNNandltatre.

„ 7

ℳN en

Gutnen, Anter tenr
,

7
,

u rte agliſtmmn

Adufnn, Mi
,Kun, uduun
mcils i/Aiil⸗
Grinnßunt
gumdin,tenit⸗

re wllnui Dolun
Samwmllumn⸗

.
in uliſn⸗
Meb.

1 sirelene

4
1

4

E 9 tete
1,AeAni⸗

1

.

AM

AANV
rMNn
un/ 4

ℳ
ℳα

TEKRTIVS. 309

dies artificialis per tot die naturales extenditur,
quot ſolis motus proprius ad conficiendum arcum
eclpticæ duobus illis gradibus interceptum, qui
mocciduus est, peſtulat. Ildem noctimn ſignis oppo-
ſitis accidit.
Sol in js eclipticæ gradibus conſtitutus, quo-
rum deelanatio ſiue borea ſiue auſtrina æqualis eſt
diſtantiæ zenith a polo mundi: ſtringit horivxon-
tem in ſectione eius zunz meridiano, attamen ſine
ortu vel occaſu. Hoc quotannis quater fit. Alqg,
tum vel dies vel nox artificialis diem totum natu-
ralem æquat.
6.
Sol in meridiani medietite ſuperiori conſtitu-
tus, ea quidem anni parte, qua ſupra horiz on-
tem verſatur, in auſtro cernitur, ſed tempore aſti-
uo in circ-ulo mediæ noctis, ſeu meridiani inferio-
ri medietate aliquot diebus in borea conſpici-
tur.
Vnicum habent ſoſſtitium, Altum in tropico
cancri. Oppohtum enim eis alſconditum manet.

Sed iuxta analogiam, de qua antè diltum, ſex

ſodtitia illic numerantur: Duoalta, Sole in tropi-
co cancri exiſtente: Ibi enim tam ad auſtrum,
quàm ad boream altitudo Solis in meridiano est
altiſima (eſt tamen auſtralis boreal, maior, nam
quantum auſtralis declinationem tropicorum ab
V 3 æa

6ℳ

710
æquatore excedit:⸗ tantundem borealis ab ea deft
cit) Et quatuor ima, quibus Solis centrum hori-
ontem in ſeéctione cum meridiano tangit ſeu ra-
dit.
R 9. .
Vnam aſtatem vnamq byemem habent. Porrè
videntur omninè opponi æſtati & byemi degen-
tium intra tropicos. Etenim loeca illa perpetuo fri-
gore ades rigent, vt maris glacialis niues & glacies
quotannis tantum duobus menſilbus reſolutæ naui-
gantibus acceſſum ad eorum accolas permit-
tant.

9.
Quatuor vmbrarum differentias habent, Oris
entalem, occidentalem, auſtralem & borealem,
Auſtralis tamen breuitatem borealis vmbræaſſe-
gqui non potest. H ſunt Hegionlot.
. VII.

Quæ eſt habitudo phænomenoen primi motus
ſub ipſo polo boreo?

In ſphaæra parallela bo⸗
reali, cuius Zenith in
N ĩvſum polum boreum

EE S mundi incidit, fue à cu-
us Zenith aquator &ui-
6 = Tiſtat;, hoc est, in ea terræ

parte: quæ in ZEonaæ frigi-
da evtremitate ſidimen-
noblta⸗

bb S&N&E*

IL. I 8 E R ==U—MW

1111

ſm
4
veinnu 4
N n
,
e

/

n
VNAN

4
uAuigu

,urumfumnun

Ge Muums

Pnintummriin

2

ylmmcſnimnun
lntonbndinn auma
u. 4Aiu ardt
heken Emuettaner
mnp ne m⸗
rnummun in
len, Gernaci
buamnuli lin
Aunleecit

4
5
1

un Aptmen
hile init

S
cnulirn
6 it e n,
nng Mima
7

Syn gathei,
ur, banilien
rnm nd m,i
õð
ſin A n di n

nyontfihutie⸗
õ
zuutun il ati,
Mrine
74
ninienntsniolt
Gino erien
Sn otlli
lun ZYent
XGin un Mn
emble e
ADrttuuon⸗
lir hechm:

TERTXIV S. 311

nocliali, non autem ſi tantum tralctum fryigida-
rum conſideremus alioqui medium Zonarum
igidarum erit dicendum) poſfta ſunt: phano-
mena ſic ſe habent.
. I.
Nullas habent ſignorum aſcenſiones, ſed tota
medietas Zodiaciborealis ſemperſupra horivxon-
tem, alierainfta eum manet, idq; propter hori-

Zentem & naatorem vnitos.

2.

Primi motus conuerſio nullum ortum & occa-
ſum ſtellarum eſficit, rolantur enim omnes in cir-
culis tam horizonti, quam æquatori æquidiſtanti -
bus. Artticus &s antariticus ibi in æaquatore ca-
incidunt. Erraticæ tamen per totum Zodiacum
vagantes, propter motus ſuos proprios, non pro-
ter primum motum, ſtatis temporibus oriuntur
& occidunt, & exradis Solis emergere poſſunt.
Sic etiam nonnullis ſtellis fixis multo tempore loca
ſua mutantibus accidit.
3.
Horizon eclipticam perpetuò Es tantum in
æuinoötialibus punctis, & ad eoſdem angulos ſe-
Catl.

Dies artificialis in totum ſemeſtre extenditur.
ſicut & nox. Hinc per analogiam noeſtrarum
dierum & noctium artificialium ad atem natu:
V 4 ralem:;

314 L I B E R
ralem dicere poſſemus, totum annum vnicum
tantům diem naturalem eſſe.

Sol in æquinoctialibus puncétis conſtitutus, in

horixonte circumcirca rotatur. Oritur enim Sol

in &uinoäétio verno (motu proprio, non motu di-
urno es delatus) & occidit in autumno.
Nec Sal, nee vlla ſtella, nullaq, mundi pars,
ad horiæontem comparata, potest orientalis vel
avcidentali velauſtralis velborealis dici. Ortus
enim & Occaſas ibi nullus est: Nec ad vllam
borivontis partem polus mundi magis quàm ad
aliam declinat, cuius inclinationis gratia ea pars
borealis, eig, oppoſita meridionalis appellari poſ-
ſt. Hinc vel nunquam vel ſemper eis est meri-
dies, oriens & &: Meridiani enim omnes totius
terræ ibi conueniunt.

, 7.
V'nicum ſolſtitium habent, Altum ſceilicet in
cancro. Sed ſocundum aliorum Sobſtitiorum
analogiam, huic alto ſoſſtitio duo ima annume-
rari poſſunt, quæ ſunt in principijs Arietis &
Libræ, quibus ima ſolis altitudo ſupra horizon-
tem in meridianiz est. At quoniam meridianus
ibi ertus nullus est, ſed omnes ſimulconueniunt,
S arparipoſſant, Sol in tropico &&auinollia⸗
‿ cirenmduttus maxinzam & minimam alttu-
Asnem, onenilns agwaliter communicat: Sobſtitia

11111
lfenn

9
ini n
un tun . n .
SSõ
tr Nn iij um
õ
9.
urzetſemwe
umini ulinne
He in ura
tſalſni hfium

uryenuem

lultu ſmmiufin⸗
Nl lI
Hpenancen

Calené Uin
mummumm
eilſufn, Hſe

nntlenmn ii
mucei uſ izn
nmi ln 4
muntlmi i

cn

hont hcn linz
7,

M , ite

aga mmmng
tuſtften
4

e dlr dl, oer
el⸗ ulizn 1
untt ſfnet

Ailuef Neddh

, ,
CRe i ſerer i l
1 1

. 4 , 14 1/1te
1 ere

tpelunrlur grng
unnan te znprlu

4
G*“ Mptmunn i

.

Pun uan ANſalttt
7
r Anm Nnmn

6eluina A
Are

TERNTIVS. 313
igitur innumera ibi fieri neceſſe erit: niſt præcisé
adhoram horæq; ſorupulum ingreſſus ſolis in iſta
cardinalia puncécta, ſoſſtitia illa referre veli-
mlis⸗
Vnam æſtatem vnamq;; hyemem loca illa ha-
bent: Vel potius, Tenuem frigoris remiſſionem

ſentiunt, & acerrima atqq diuturna hbyeme pre-

muntur. Nam radij Solis toto ſemeſtri nulli eis
lacent, reliquo ſemeſtri valdè ſunt obliqur.
Sunt periſoiorum medi, vmbrasq; in omnes
partes mundi æaqualiterproiiciunt.
Hæc de poſitu ſphœræ diuerſo ſeptentrionali.
Qua ſi ad ſigna oppoſita referantur, iam ſtatim

habentur proprietates eorundem phænomenon in

ſimilibus poſitionibus ſpheræ auſtrinæ.

D E C0öLI.L w./ nATIBVS.
Appendix Geographica.

Cum Dierum & Wostium incrementa inter
omnia phanomena primi motus, non modoò eui-

dentiſſima ſint, & ſonlibus etiam imperiorum

animaduertantur: ſed etiam cætera phænomena
omnia ab eis quaſi dependere » & cum eis ſimul
variari videantur: Idcirco vt phanomenan
omnium, vel certéptlærorumq, varietas in diuer-
ſs terræ locis ſummatim quaſi contraheretur,
VV. X Vete-

ũ

314 LIBER
Veteres partet terræ ſecundum varietates diei
logiſſimi ſenſililiter mutati à ſe inuicem diſtinxe-
unt. Eas autem partes hoc modo diſeretas CLI-
MA TA appellarunt. Porrò mutationem diei
tongiſſimi ſonſibilem, dimidiam horam aſſumpſe-
runt. Explicatis ergo pphaænomenis primi motus,
de Climatibus etiam dicendum est.
Quid eſt Clima?
Esñt ſpaeium Terræ, inter duos circulas æua-
tori parallelos comprebenſum, in quo dies longiſ-
ſima ſemiſſe horæ variatur. KNiua, quaſi 3νn
a, quod à medio terræ, ſeu medio circulo æqua-
tore inelinentſeu decliues ſint.

Quid cum Zonis commune aut diuerſum
habent Climata?

Climata ſicut Zonæ duobus parallels inclaſa
latitudinem habent, & ab occaſu in ertum exten-
ſaterram velut cingulum cingunt. Zonæ verò pa-
rallelis Tropicis & Polaribus terminantur: ſunt
numero quinq;: & totam atq; integram terreni
glabi ſuperficiem oeupant. diſcernunt amphiſci-
et, periſcios & heteroſcios. Climata autem paral-
lelis ſecundum horarum diei maximi diſoerimina
à ſeſe remotis diſtinguuntur: numerantur à ve-
teribus ſeptem, à modernis viginti tria? nec om⸗-
nem terram, ſod eam tantum, in quibus dies ma-

ximiſuntpartes dierum naturalium, hoc est Eo-

nam temperatam vtramq;, & torridam (quan-
gquam & huius purs media exeluduur) Aſtun-

Sumit:

111 1
,Aeeſen
,uehinien
unimlſiinn
bin auln

rult 1

gfrunmmmlin
yminnni id
uitiſ,elenemat

lon gen eummain

vtinlmuir

n unininnu
nun guin afin,
ntinn: tumnd mn
en ai (mtm t
mimn nuunn
uucehtuunmn
odnten iun
inni un in inang
lnlut iner ecnntn
Alauninltnu
Fuinn a ſinn
utnntſhnunn
ungnrnnnn
Eittdalniinn
ire
inſu mtlile 4
mifmdnenſt,

e
g ln : /,,
lgire ſaunen

Cleicln
nt miinli,
1
untnſn agnie,
mngiun ungifte

riint ulnni

adtlaufte
an atisaunmnuitiit
Mhntlmnn
rluudisllu,
enm6sivetren
GanluM
iNnamun
F mmx a4 trAYnt
Gium a
gunne inint
A eullti len ,
umlinumn i,

un urm vanunk
ℳ
3 4ℳ um ℳ

mirangnnu
n
mua nnd
4 , H

4

4

☛ —

1

ITISRTIVS8. 315
guunt: atq; diei longiſſimi magnitudo quomi, loca
per elimata expenditur.
Veteres terram borealem, & in iſta ſolummo-
do eampartem, quam ſua atate cognitam habu-
erunt, diſtinxerunt in clinata, ducentes ea in lon⸗
gitudinem à primo meridiano per Infulas fortu-
natas eunte, vſq;, ad ſemicirculam: ſecundum la-
titudinem autem ea numerantes vſq, ad longiſſi-
mum diem horarum 16.
Verum quoniam non modà vlteriores tam ver-
ſus boream quàm auſtrum, adeog, fermè totius
terræ omnes regiones iam innotuerunt: Sαguo-
niam etiam Climatum diſtindtiones non tam à
terræ partibus cognitis vel incognitis, quàm ab
ipſo motu cœli, cuius conuerſione diurna Sal diem
diſpenſat, dependent: Ides recentiores cimainm
diſerimina tam in boream quàm in auſtris eouſqz,
extendunt, donec diei artificialis maximi longi=
tudo diem naturalem adæquat. Sic eclimatum lene
gitudinem non ſemi, ſed integro circulo circato-
tam terram ducto metiuntur. Initiunz vero cum

veteribus oommune retinuerunt.

Quæ eſt menſura climatum ſecundum lati-
tudinem?

Semiſſis horæ diei longiſſimi. Tanto enim diſeris
mine differt dies longiſſimus is, qui in principio
cuiusq, climalis ſecundum latitudinem, ab ea,

4

316 L I B E R
quiinfine eius est, tanto etiam interſtitio paralle-
lusper medium limatis vnius a parallelo per me-
dium climatis proximi diſtat.

Quot paralleli ad deſeriptionem vnius cuiuſque
Climatis requiruntur?

Tres. Duo, quibus olima comprehenditur,
ſiue vtrinq; terminatur. Et Vnus per medium
ductus. Veruntamen finis vnius Clmatis, est
principiumſequentis.
Diſtantiæ huius circulorum a ſe inuicem men-
fura, e"t quadrans vnius horæ.
Quis modus obſeruatur in horis diſtinguen-
tibus Climata?
Placuit Geographis climata per horarum nu-
meroiperceptibiles, ſeu communiter etiam impe-
ritis ſenſibila &g notos diſtinguere. Idcirco me-
dium cuiuſq; elimatis repoeſuerunt in horam ali-
quam vel integram, vel dimidiatum diei lon giſſi-
mi; terminos autem initij & finis eorundem in
horarum quadrantes impares collocarunt. Sicut
tabula ſequenti videre eſt.

Vbi ponitur initium & medium primi
Climatis?

Etſi non incommodè medium primi C limatis
reponi potuiſſet in ipſum æuatorem, vel certé ex-
tra æquatorem in eum parallelam, ſub quo dies
longiſſima est horarum i2. cum dimidia: Veteri-
bus tamen & primis Geographishaud dulidiquia
voca alia eis incognita fuerunt, noc incoli pe .
1tu

eCAMNe.

1n1!
aum mmn in/

B r
Muine Pe mu

1i

AMlmuß. unp
imunn
mhulnin,

,Primstuud

/

Naxrer rs

MN

ien mmiungt
vlunkagtenlrgl
eranene, tinpn
unlenliſnm:
r⸗
Cioteentotgirtelgifien
ſuintireteibun atuen
letiminniunt
munmnnmn
miaunnnunn
mmnummin, 4
NNlar mun unent
nmnnemut
falnyiene n un

Nrertz aſtetim h,,⸗
ſeuunntenen

Deunbe
a Nert n
☚
ule, ti ,
lcſ. n
urſgen

Mn
C, mner

ldihimeni.
e
tingin

uig nr
inlciſzrtlni
nnundtr. Nrpy
n ln i
Ue .
unn zumn Eine
egent,
uutntiinni,inenn
runmulr,
uintiilumniltiillne.
ucin
Gencluelnmn zr ntmn
Gunl auumngnz
5 5 eenj m Mmn
uuihimii

un MNtri

ANMN

zumminen
õ

.
rgeree.
l eckcdl.

imiin nin in
vmit nbin i⸗

——

ſem teuct N
46 4 n ,,4
u 4 ℳℳ

su,

TERTIVS. 317

dta) medium primi climatis numerare placuit

in ea latitudine ſphæræ borealis, in qua die maxi-

mus habet horas 13. Principium ergo eius eſt, vbi
dies longiſſimus continet horas 12. cum dodrante.
Eorum exempto nos ſimiliter ibidem numeratio-
nem & ordinem climatum ab &uatore vtrinque
inchoamus, & verſus polos numeramus.

Quot ſant climata, ſeu quouſꝗue extenditur
vltimum Clima?

Vetere climata numerdrunt, quorum vlii-

mi medium hab'et diem lon giſſimam horarum 16.
Recentiores veròg. computant, quorum vltimi
medium diem longiſſimam 24. horarum comple-
ctitur.
Cum recentiores in deſcriptione finis climatum receſ-

ſerint à veteribus, cur non etiam aliud & di-
uerſum initium fecerunt?

Quanquam omninò par ratio eſſet, primo Ve-
terum climati vnum integrum cum dimidio præ-
mittere: quia tamen longo vſu omnes, qui ſcmri
ſunt, huic eorum numero & ordini ſic aſueue-
rune, vt ei in omnibus ſuis ſoripti innitantur: dif-
cilimum certé foret, nec multiplici confuſione
careret, ſiquis iam demum ordinem iſtum muta-
re conaretur. Etenim hoc modo quæcung, illi cli-
mati (verbi gratia) quarto & quinto &c. attri-
buerunt, nobis de quinto, ſexto &c. intelligen-

dum eſſet. Quare iſiud, cum mutatum vehemen-

fer impingat, attamen non mutatum nihil offi-

L'I B E R
ciat, & res ipſa permaneat ſalua, iam nunt koble⸗
randum est.
Verum fini ilorum numerationis plara adde-
re, facilé licet, appoſitio enim catera auget, non

mulat.
Snnt né Climata æqualia?

Simenſuram temporis ſpectemus æquahaſunt-

Si latitudinem intueamur, inæaqualia, latiora ſo.

prope æquatorem, anguſtiora, quæ remotiora ſunt
Si longitudinem conſiheremus, inæqualia quidem
Junt, attamen ſimilia. 5
Quare ſecundum iatitudinem inæqualia ſunt?

Obluitas ſphara quò Paerit minor, es mino-
rem in magno internallo eſſicit differentiam Meen
Sionalem, ſiue es minus Nacit augeri arcum diur-
num diei longiſſimi, inde es minus variatur dies
lon gilſi, ma. At prope poloy⸗ Rue qué fuerit obliqui=-
tas maior, e maiorem in exiguo interuallo pro-
ereat differentiam aſcenhſonalem, ſiue eo maior
arens diurnus longiſſimi dier ſapra horivontem
attollitur, & inde eo magis dies longiſſima ſenſib bi-
liter augetur.
Iauq,; parallelus ile, qui per medium climatu
tranſit, propior est fini eius, quàm principio.
Quare ſecundum longltudinem ſimilia quidem,
attamen inæqualia ſum?
Paralleli polo propiores, Rut quorum centrad
Hſphara centro remotiora ſunt, fiunt minores, ergo
& chmata ab &atore remotiora eficiuntur mus
nerd⸗

In1)
inn Akonult
74 84
guanuden
rlimiumlift

omumm em
wu 4 ti inni/

he n, gi
entuleuiin

Cbe hugnälie iiuiiün

Chu
utaſetbuge uen

Iinunm
ruenunfnidnu
lutmr: t, t ien
lun inm fun
une umlnn
ralu / nnnmni
lmig der ann dni,
wanitzer mnerad

Oniaſtlan, d⸗ ,

Cern Alw jrrheren
gaſe unlnir,
4

.R ddeie nintin

1. rcd „

ung 4 e

11 i .

l T ERTIVS. 319
nera. At circulus ad circulum ſimilis eſt, lue pro-
hnn i portionala.
4. = „ . .„. . 2
inmene 1 EE Manent né climatajomni tempore inua-
n ria bilia?
RDDZ Propter obliquitatem Eclipticæ mutasilem eli-
ſnhniimgel mala etiam mutantur. Veterum enim ſeculo, ſub
. . . . . . .
tunn innitlen oblizuitate ecliptice maxima, pauls anguſtiora
agnginm, erant, tam ſingula, quäam ſimul Jumpta omnia“
nnindgnlien NWoſtro hoc tempore, quo obliquitas fermé minima
zult eit, paulo magis dilatataſunt.

wlulininniunlle
el iſuninmgin
mmul intſenns⸗
imnu ſut efuaung
gnts minmt
mplſanini,
umnezumd/t
3/ ſſurſun nin,
iruißt/ munn
aliu ſnin

l nndr
6jner unfifd
s nmumihii⸗
vasnn
60
rfon
men

mpn i

uer?

,ℳ
ur, o,
17

Quibus appellationibus diſtinguuntur climata
inter ſe? ſiue quibus nominibus
inſigniuntur? .
Praterquam quôd climata numeris inter ſe di-
Ninguuntur: vt, quòd aquinoctiali proximum,
appellatur Primum: & guod proximè ſuccedit,
Secundum, & ſic conſequenter: Geographi inſus
per timatibus ſeptentrionalibus à locis terræ in-
ſognioribus, per quorum denith parallelas cuma-
itis medius incedit, ei nomen indiderunt. Er, Pri=
mum clima appellarunt, per Meroen à Me,
Alierum α *τ£vs, per Syenen &c. ſicut in ta-
bula ſequenti videre licet.
Auſtralia verò climata nondum uſa receptum
eſt ſimilibus inſigniorem locorum nominilus nox
tare. Nonnulli tamen, dum ad antæcorum pro-
Pprietates reſpiciunt, cenſent illa climata jsdem
borealium nominibts, prapoſita tanen vocula
*ͤ, appellari peſſe. Et ſic Primum clima au-
Irale

L I B E R

320
ſrale dicendum foret, dyn α Megos. Secun-
dum drn d&α Sunyns &.

Quomodo ſcitur, in quo climate quilibet
locus ſit poſitus?

Diei longiſſimi exceſſus horarum, quo diem
æzuinoctialem, ſeu horas 12. ſuperat, duplicatus.
oſtendit (vnitate tamen prins dempta) numerum
limatis, oui locus datus ſubest.
Idem cognoſcitur, ſi in tabula climatum qua-
ratur diei longiſſimi quantitas, aut etiam eleuatio
polaris dati loci mawimé propinqua: ibi enim 6
regione elima eiusq; numerus & appellatio ofer-
tur.

MODVS C O MPVTAN,
D TI. P A B V L A M C L I-
M A T V M.

Datam hic oportet eſſe Eelipticæ certam obli
quitatem, & certam diei longiſſimi quantitatem,
in horis integris, imidiatis,: horarumq, quadran-
tibus. Sic enim tabula climatum diſtribui ſolet.
Ex hac notum fit tempus ſemidiurnum: cuius
exceſſus vlera medietatem diei æquinobtialis, ſiue
ſex horas, conuerſus in iempora ſeu gradus aqui-
noctialis, est differentia aſcenſionalis pro die illo
longiſſimo, & c. Porro ſicut ſuprà pag. 216, &
217. ex data æquinoctialis obliquitate vel altie

tndine poli, & , declinatione alcnius punbti ec-
lipticæ,

11111

smlfn
.Alrich, ut“
ntt i, M
ℳ.

Nen nn

1
.L

Gtne

.

GeCuttknmuun,

mhet V
rui ſin nin
unt uanmtn uani⸗
Wrltlgtnul vnn
rwnleerteitten
ialti tenpmet
enllgkin eenyr,

unecruftumm

rt auln iſtn

hl ſeulunglennna,
1

11
N lnten.

R.

lun i,
1.

4 u 1
.

aäeſuinieie
in

60
e

n ui
Ammngſihimng g,
. 5, 4
yrt
rlenn nicemnn

9 lmr/,
jwimnin

meirtlultinnng

AImguunti,attint
nunumptnu hen

euzun Elu

5cOMIIN

111TLILIUEE

11111
9
pyreE ini
undelizßnſianten
unilti nin ſu⸗
n

—

ietevpent
ueſutni, 4 4

l

T E RTIVS.

lelus competit. Vt:
In Climatis ſeptimi medio dies longiſſimns est
horarum i6. quæritur quanta ſit ibi altitudo poli,
Jen ſphœræ obliquitas? Semidiurnum ergotem-
pus horarum b. excedit horas ſex horis duabus,
quæ faciunt 3o. tempora aquinoctialis. Eclipticæ
autem obliquitas hoc noſtro ſecuto eſt 22. gr. 25.
Quare Cranſpoſitis terminis primi modiſaprà,
pag. 216.) eadem est proportio fæcundi numeri,

321
lipticæ, inquißiuimus Differentiam aſcenſionaleme
ta hic viciſſim ex data differentia aſeenfional,
puncti ſotſtitialis, dataq; eius declinatione, quæ
est elaptica obliquitas, inuenitur &uninoctialis
ad horizontem obliquitas vel poli altitudo, cui
data diei ſoqtitialis lon getudo, ſeu Climatis paral-

Jeu tàâgentis datæ declinationis püctiſoltftitalis,aad

Rnum datæ differentig aſcenſionali, quæ est ſinus
totius, ad numerunz fæcundum altitudinis poli
quaæſitæ, ſen omplementi olliquitatis guinobdtias
s ad horidontem.
1. 2. z. 4.

Declinationa Differ. aſcenſ. Sinus &.
Jolſtit. a3. 25.

IISIs fweundue,

3⁰. gr. ſinus totus pre- cuius arcus. „o.
Jæcundus. Foοοοo. 10ο°0ο di- gr 21, e altitus
43412. bie, do Ppoli.

Vel (per inuerſionem terminorum ſocund,
modi, pag. 217.) eandem est proportio ſinus datæ
differentiæ aſcenſionalis, ad fcundam datz de-
cumnationis puncti ſoſſtitial:s, quæ est ſinns totins,

2

—

322 1. X B E KR

ad fecuudum obliquitatis aquinobtialis, ſen
complementi altituainis poli quaſitc.
r. 2. 3 4.

Differ. aſcenſ. Declinationu Cinus 552 4. ſœcundae.
350. gf. ſinus, Jolſtit. 23. 25. totu⸗ pro- cuins arc us 4gα.1*
56οορ fœc. a3212. 100290ο⁵0. dibit, compl. alt. poli.

lſliaq;, circulus per medium ſeptimi Climatis
hoc noſtro ſeculo tranſiens, habet altitudinem
poli, vel, ipſe retedit ab aquinoctiali, 49. gra-
dibus, 2. ſen. Pari modo reliqui Tabulæ Clr-
matum numeri computabuntur.
Tabula climarum geminata proponitur,
altera enim eius pars diſtinctionem climatum
habetin obliquitate eclipticæ maxima, cuiuſ-
modi circa initium annorum Chriſti fuit: al-
tera verò pars noſtto ſeculo quàm proximè,
qua obliquitas fermè minima eſt, congruit.

Huc pertinet Tabula Climatum,
ſignata nota G.

D E TCOERIOE C IS A N-
T OE C I S T ANrT I-
P O D IFBVS.

Alia Appendix Geographica.
Aad diuerſos poſitus terram inhabituntium,
quibus phenomena variantur, refertur eiam do-
Etrina de Periœcis, Antœcis & Antipodibus:

quandoquidem apud eos phænomena primi mo-
1a

A, ,
. unf,

Ne,

wier

killi ,e

4.
ſi⸗ ſeunts,
atu i,

nnlal. N
Cnans
lrudinen

l,4, .
Tauel

Nnin,
enchmmmen
Aimn ouu⸗
itiki4.
vun gpuint
mnun.

tun,

1 1

hicr.
mum,
uunr.
lt

yn

A

6. Ppag. 312. Fbula Elimatum Ecundum Partitionem tamVeterum,
quâm Recentiorum.
— atan Longi- Xtittudo Poli in Climatum Longi- Ilnucdo poliin
appelati- tudodi obliquitate Ecli- appella- tudo di obliquitate Ecli-
. ones. 5 A p= 1tiones. „ ei vel pticæ
1. X. —— = „.S noctis — +
2 7 3* lõgiſſi. ſ:nernt 1E longif- maximalminima
3 RSS x⸗ 23. gr. 21 23.23 . 5 X 29. gr. F’2 123 287
—E Z hor. ſc. gr. ſcr. gr. ſcr. E l hor ſe. gr. ſer. I gr. ſcr.
1 12 0 „%M o XII1. * 18 1 5158 47 59 15
2 15– 4 14 4 19 2 er Gothiam. M 1sSs z04 z9„ 31 560 8
3 liz zo ſ s 27 8 34 28 H Fkf rS 4 60 131 60° 41
4ſrimum Chma, P 12 45 12 29 12 43 XIII. P 18 460 13 6 41
ker Mero- kM 1z: %16 26 16 44 29 Per Bergis Nor.- M 19 % 60 51 61 19
61 en. IF 13 15 20 rz 20 » 30 uegiæ. F 19 15 61 26 1 61 524
II. Clima per ? IIr3 15 zo 13 20 34 XIV. 19 15 61 26 61 54
Syenen ſub tro- M rI3 30 23 48 24 12 31Per Viburgum M 19 30 61 fH 62 26
8 pico Caneri. F I3 A 27 I0 ˙27 37 32] Finlandigę. [E 19 45 62 29 62 5§5
111. Clima, per ? 13 4 5 77 10 ꝛ7 37 X v. PpP 19 45 62 29 ſ62 §5
9 Alexandriam M IA o so zo0 zo 48 33 Per Arociam 20 △⏑ 62 556 63 23
12 gypti. F 14 1533 16 33 46 344 Sueciæ. F 20 15 6;3 2 ½ 6; 47
I V. P 14 175 33 16 33 46 XVI. P 20 1515 214 63 47
IiPer Rhodam, & M 14 30 36 o 36 3 3 Per Dalckarlij M [ꝛ0 63 4 5½ 64 10
12 S= F HA 45 238 31 z39 3 361 fluuij oſtia. F 20 45 6] 64 *1
p 14 45 38 3139 3 XVII. P 20 45 64 6 4 à1
13 Per Roman, ſar 1 % 40 51 41 24 37 Perreli- M 21 64 25 64 §o
14 Helleſpontum F 5 15 ſ 43 1]! 4;3 332 38 qua F 24 15 42 6ℳ 7
1. V I. IS 15 43 1 a3 33 XVIII. P 21 17 64 4265 7
1 ½ Per venetias, & 15 3zo 44 †9 45 32 329 loca Norue- M·! 21 z0 64 57 65 22
16 Mediolanem. F 15 45 46 49 47 21 40 giæ, F 2er 45 65 r ] 62 26
5 V II. P Iy 47 46 49 47 21 XIX. P 121 45 55 II1I 655 356
17 BPer Podoliam, & M 16 o 48 3ze 49 2 41 Sueciæz, M [22 o 65 23 of 48
*[Tartariä minoré E II6 15 60% 3 fe 3 5 4² Albæ F 22 I5 6 5 34 65 58
VIII. P 16 15 5o 350 35 X X. P 2 15 65 34665 52
1 Per VViteber- M [I16 30 FI 28 f52 43 Ruſſiæ, M 22 30 65 43 66 7
24 Lcam. IFE Ir6 45 2 47 53 I18 44 & vi- F 122 47 65 51 25
I X., P 16 4 52 47 53 18 . XXI. P 22 45 °5 51 66 15
21 Per Roſto. M 17 % 51; 59 54 30 4 cinarum M 23 65 57 66 21
22 chium. k 17 r5 5y5 6] 5y zz7 4⁶ In- F 23 1 5½ 66 2 66 26
17 15 zy 6155 37 XXKI I. 2 ½ 1 5 66 2 66 26
. Hykerpiam, M 17 zo 56 56 38 „ ſula- 23 30 6 5 e 9
4 & Meſcouiam. E iz ap] 57 „ 57 z5 431 rum. 2;5 4 5! 66 7 66 31
X I. k 117 41 537 57 z5 XXIII.
5S ſper Bohus caſtrõ M 2 „% 57 5 ss 27 456 Sub circulo Po- 24 „D 66 3 ⁶6 32
6! Noruegiæ. IF 18 15] 53 4711 59 15 lari Arctico.

—

—

te
r⸗
her⸗

l
At
uane
Wen da
n n
Cent
omart
Nelen

Ayri
ilite
men /
ln
munee
liiqn

n
Auunn
Attet
min
uan,
m
4
uni

T ERTIV BS, 323
zus non indefinite varia & inæqualia ſant, ſed ea-
dem quantitate & qualitute mutata, libig, ppoſi-
ta obſeruantur.
Quid vecas Pericecos?
IIegioitot, quaßi circumbabitante, circumco-
er Sunt, qui ſub eiuſdlem meridiani diuerfs me-
dietatibus, attamen ſub eodem Parallelohabitant.
boc eſt, Qui ſub eodem meridiano, medietatibus
eamen aduerſis, al guatore verſus eundem po-
lum aqualiter remoti ſunt.
Generaliter quidem Periœci ſunt eiuſdem
climatis circa totam terram incolæ. Sed in
præſentia de ſi peciali ſignificatione agimus.
Quid ſunt Antœci?

Arroνoοoοςιο., 9guaß contrahabitantes: vocantur,
qui ſub eViuſdem meridiani eadem mediotate at-
tamen ſub diuerſis parallelis ab «zuatore vtrinq;,
verſus mundi polos æqualiter remotis »habitant.
Wominantur æiam ayrιο,ι zuaſi humeris Fibt
mutuò oppoſiti.
Quid ſunt Antipodes?
AViοαι, aà. ,d¶ibus obuerſis incedentes,
dicuntur, qui ſué ziuſalem meridiani diuerſis me-
dietatibus, diuerſisque parallelis, ab aquatore
vring verſuspolos mundi qlualiter remotis, ha-
bitant. hoc est, uant, qut in locis terræ diametra-
iiter oppohtis degunt. Nominantur etiam Avz X-
wyer. Aliqui tamen nominant à& y„»bpαα, gαο
uον .οοαεn ſpecie periæcos appellamus.

2 A BCD

L I B FB R

324
ABCD eſt meridianus

5 A deſcriptus in terreno
globo, cuius centrum
E. Recta AEC E-
EH quatorem, vel potius

Reius diametrum re-
fert, cuius poli ſunt
2 B & D, F G verò pa-
O ao W rallelus, vel potius
diameter paralleli in
terræ ſuperficie deſcripti, ſecans Meridianum
in punctis F & G, centrum eius eſt H. Ita
arallelus I K⸗ cuius centrum eſt L, ſecat me-
ridianum in I & K. Quantumautem FG pa
rallelus remotus eſt ab æquatore in boream
verſus polum B, tantundem IK parallelus r-
motus intelligitur in auſtrum verſus po-
lum D.
Ergo qui in F degunt, periœcos habent ha-
bitantes in G, ſunt enim in eodem parallelo,
eodemque meridiano, ſed in medietatibus
cius diuerſis (Medietate meridianiin hoc nego-
cio diſeernimus per lincam axis BE D, hſiue àpo-
o B ad polum D) Sed degentes in F & I
Antœci ſund, quemadmodum etiam qui ſunt
in G & K. Sic in I & K itidem Periœci
ſunt. At ij, qui in F, Antipodes habent
eos, qui in K ſunt. Ita in I & G Antipodes

etiam ſunt.

8

Sunt

al, tentttt

.
ge lin ſen

N ane

11¹1

uuleimi
nciid

yr
14* ,
Muer. M
“
NenA M
gi⸗ 4 o* ᷣᷣ

1
u u, AA A.0Xα

e/ ,
1lMutt, O 4 ℳ

WetAAadnert
nmunni enmrtyr,
in Gaugrphi
6
Runmn c/iuead/n
lriſt, Rn
en Al cens beute

Wonmndengetenere
ul t⸗
ulkchitmenn
Mindd welun teetein

ge n

ertentn gnen nui

7

n her
Meni/⸗

mectti

Aien

4

T ERTNXV S. 352

Sunt né etiam in Terra Antipodes,
Anxt œci & Periceci?
Eiſi multi magni Virinullo modo credendum
putauerint, quod poſſint in terra inueniri anti-
podes, qui veſtigia ſua noſtris obuertant, capitacj,
à neſtris auertant: Non enim poſſilile opinantur,
ſint homines, quorum veſtigia ſint ſüperiora
capitibus, Vüe arbores creſcant deorſum, pla-
