Phlgtkan

Rtennien
enl emn
L Nwtk n a
Minnitne⸗
enainn
l⸗
itn tſone
ſp e
wahnint,

66 IL. 1 B E R
bora nobtis ſocunda. IIlic igitur tribus horis bitin
etnox, qudàm hic.
Sie Plinius lib. 2. cap. o. dicit,qadòd Nobili apud
Arbela magni Alexandri victoria, Luna defeciſ-
ſe noctis ſecunda hora prodita ſit, eademq in Si.
cilia exoriens: hoc eſt, ſab primæ horæ initium.
* Soρu νhum latitudinem ineſſe Terræ tumorem
patlet ex eo, quodlocisborea lioribus maior est poli
arctiei altundo: zubd plaresſtellæad boream non

,Te,s . „ . . „ .
occiduunt plaresq, ad auſtrum manent perbetno

abſoon-

irern,

l
, 9,
wſe

mnui un
M /
glbrlini,

N ℳ

1

4

1 paeke
Demn Eer ACNN
Av MN

,pnenentgen
Giutalenud
Guleunge
Nememmla
lhemn in
lani, nhen
umnliniiut
Aiußfirin
unmu
ſnmn
Mlrmge 1 4
Dihmiatlenen
ſemfebe

tle n

1 1 P RIMVS. 67
nnelni abſconditærquòd inſuper longiſſimi diei (& cum
gg er, hoc etiam caterorum dierum anni, ſua tamé pro-
NeENN portioneſeruata) quantitas in plures horas excre-
ni uluitss ſcit apud borealiores, quàm apud auſtraliores,
uheni I uikbas nec tanta poli altitudo eit: nec tot ſtelle Ppro⸗
nmtninn pepolum boreum inocciduæ, at plures ad polum
nmeſelenunm anſtrinum non ncognitæ: nec tanta dierum diſ-
llmhuniinneſ, erimina. Quæ cum & ipſa cum locorum diſtantia
elfelialem proportienentur, patet latitudinem terræ a«qua-
biliter tumidam ſiue rotundam eſſe.
1I. Argumentum.,
Orauitas Terrædemonſtrat, & etiam poſtulat
ſeu eſſicit figuram eius rotundam.
Grauia enim eo epſo, quod medium mundi ap-
Petentia perpendiculariter in ſuperficiem terræ
delabuntur, demonſtrant Terræ fiuram talem
ſſe, quæ omnes perpendiculares tranſmißſas adl
vnumpunctum deducat, ibig, concurrere fuciat,
talis autem eſt ſphærica.
Iiem quoniam grauia vndiq; pariter ad medi-
um appropinquare nituntur, fit vt à maioribus
vellantur minora, & à remotoribm vrgeantur
propiora, donec ab eodemmedio circ-umeirca par
ſit eorum diſtantia. Ex quo tundem neceſſariè glo-
boſa figura eficitur, uius ſuperfieiei omnes par-
tes à centro æqualierremouentur.
*III. Argumentum.
V'mra terræ perpetuò in omnibns lunaribus
&νuſ[ſ/us est rotunda, ergo & irſa terra.
S 2 V. Ar⸗

68 L I B E R
IIII. Argumentum.

Eam terraæ eſſe figuram perſuademur, qua poſi-
ta phænomenaſaäaluantur, nec ñmpen gimas in ab-
ſurda. Hot autem ſola globoſa figara Praſtat. Ter-
ra ergo globoſa est.
Eih enim Terraprotter ingentem ſui magnitu-
dinem, nobis, qui cum ea nequaquam comparan-
diſumut, videtur plana: Eam tamen nec totam,
nec certes interuallis planam (quod in ylindri,
coni, cubipyramidis, & huiuſmod Feguris fieret)
&ſe, ex es patet, quod in eadem planitte habitan-
ibus eαlen momento ſtetlle orirentureadem die-
rum initia, ſicut & in-
crementa & decremen-
ta eſſent: Sſdem boris
eclizſes conſpicerentur.
eadem eſſet altitudo po-
GVEICA, lartet. PErogredientibus
S autem in alte ram plani-
tiem hacçomnia non ſen-
ſim, ſod ſubito mutaren-
tur. Hs autem refraga-
tur omnis experientia.
Qusd ſi caua eſſet aut
Soaus Rguram referens:
Rellæ prius occidentali-
bus orirenturiborealilbus
polus auſtrinus attollere-
tur, & contrà: Sole in

aſtuts

i,

,

le

11

,t, „
%

B 1 3
Guntnn

det.
npſin,
e n n

Pulmne 4
lfſnenge

itenenſing
eſehun nn
Lntanen er
nn gul cin
lſnv ſeu 4
euen unnelen
ANeonyenirecter
un mna, ſol;
Crenenta Glenn
. en. n
Algſer lanfeen
* rahnut
n. nuguien
uinirilan
n haconnu l
inſel ſuhn mun
r. Mantem re,
rmnuerpertn
ulſbu
luufenmſſi,
elt muf Eendd
zwameluii
lal,
jr, Gmin

66

7

P R I MVS. 69

aſtiuis ſignis verſante, dies breuiores eſſent in ſep-
tentrione: Et, nullibi medium cœli conſpiceretur.
Et vtiſummatim dicam quacung, alia figara
Terræ conceſſa, futurü erat, vt grauia ad vnum
centrum tendentia, non vbig, rerpendicularia
ſſent horivonti, ſed vtplurimum obl,qua. Item ſi
aliam haberet figuræns vmibra eius, qua corporis

opacifiguram imitatur, in &lphlunari ampro-
deret.

Obiectio. In terra ſunt mult' altiſſimi montes, & profan-
diſſimæ valles, ergoterra ratondza non eſt.

Montes & valles ſi conferantur cum ingenti
terræ mole, non halb;zent vllam ſenſibitlem magnitu-
dinem, ſicut hoc eclpfium lanarium argumento
comprobatur . quibis Propter montiunn quamnts
altiſſimorum faſtigia, & vallium gauitates, niheil
prætumidun mt hiulcum cernienr. Veruntamen
corpus terrenum propter illas ipſas allium rimua-
las, & montinnm tubereula, rudenz & minu⸗ bo⸗
latum globum eſſo fpatemur, qralém n imirum non
E 70 bi⸗

70 L I B K R

nobiliſimam aut politiſſimam figuram ipſa terra,
inter elementa ignobil,ſima & infima, exigit.

Proba Aquam eſſe rorundam.,

* I. Argumentum.
Aquam tumidam eſſe Nautæ referunt. Iſß
enim ſignum in littore maris citins ex ſummitate
mali, quàm ad pedem eius ſpectare poſſunt. Quin
etiam in pelago medio, præater cœælum & aquam
nihil vident, Appropinquantibus autem ad ter-
ram, primò montes altiores, post locahumiliora,
tanquam ex mari emergentia conſpiciuntur.

*II. Argumentum.
Aquaſecundum longitudinem & latitudinem
est rotunda, ergo tota rotunda est.
Probatio huius eadem est, cum ea, qua Terram
rotundu eſſe probauimus.] Nam in Mari Aegao
plures horæ numerätur ad eclipſis olſeruata hora,
quam in mari Thyrreno, quia illud iſto orientali-
us, ergo ibidem citius oriuntur ſtellæ, prius illa-
ceſcit dies &. quàm hic,: Idem in mari LThyr-
rene

—

51

roluf 4
D
vunh,i

N

crmn
urlu
ismun
inttA
mgunnih.
Huelmnkekin
mrtegirelii
naner l D
,Nhren, i
Auſenin
, Gntui 1
Gunſlern
I
naym
ina ſii

„

imn be
lſzt in
hſmn
ſunnle 4
inumt
IIl
lninun
Antemen
ſpiſfnenen
in Alle⸗

11

eſtnmn
Ranſſneme /,
ſin

elennnin

unenin.
e Musnſrn
nmitind erſn
ans heltn Mſin
pruter nlin G
nunnihu uutn
mu, zilk vsind
Nenutinfhimnmn

meitn.
udteng uſn
Nuultef,
unti, ,ℳli
Mn in M 4
ault⸗ Nemutk
uuili Pinm
nuilarfllui
, Mnu
3

PRIM V s, 71

yeno & Herculeofreto & alis vſu venit, ergo Ma-
reſocundum longitudinem tumidum est.
Sic in ponto Euxino tanquam borealiori maior
obſeruatur diei lon giſſimi magnitudo, plares ap-
parent ſtellæ inocciduæ, & polus altior cernitur,
quàm in mari Affrico: quòd auſtralzus est. Idem
contingit in mari Anglico, et ſinu heſperio, & alijs.
Hinc Portugalenhum Nautæ iuxta lttus Afri-
cum nauigantes venerunt inplagam meridiona-
lem, donec polas auſtrinus tantam ferméebhaberet
altitudinem, quantam apud nos boreus. Ergo
aquæ ſecundum latitudinem etiam tumor inest.
[Cumq; differentia illa itidem cum dſtantia
proportionalis ſit, manifeſtum est, Aquam rotun-
dam ſeu ſpharicam eſſe.

1II. Argumentum.
Partes corporum homageneorum hbabent ean-
dem figuram quam totum. Sed guttula deſtillan-
tes, vel ros in herbarum lanugine velut partes
aquaæ, quin potius omnia, quacunq; liqueſieripeſ-
ſunt, rotunda fſigura terminantur. Ergo mnlis
magis tota mua.

III. Argumentum.

Cumq; grauitateſua ad inferiora loca deftnat,
donec en implendo altioribus adæquets neceſſe A,
ſuperficiem eius à mundi imo loco videlicet cen-
tro, æqualuer tandem ſocaundum omnes partes
abeſſe, & ſic figguram rotundam conſtituere.
4 Pro-

72 L I B E R

v proba Terram & Aquam con ſtituere vnum
globum.

Eihſi vtrumq horum elementoram per ſe, &.
Jua natura debebat globum conſtituere Naturæ
ja nen Opifex propter animalium vua & dſam,
baæc duo elementa in vnum globum vna ſuperſicie
comprehenſum coaleſcere feæcit. Quod autem in
globi formam coierint, peregrinationibus terra
mariq; cognitum eſt, quibus deprehenſum est,
quod quocunq; pelago ſuperato, rutſus alia loca
arida inueniantur. Item, quod omnia loca, terra
mariq; omninopari modo cum diſtantia aà ſeſe, ap-
parentiarum cœli mutationum proportionem ad-
æαare ſoleäant.
Et quid multis? Terram & circumftuentes

aquas rotundas eſſe, Vmbra earum in eclipſibus

lanaribus clariſſimè teſtatur.]
Notandum hic eſt. Aſtronomi, nec non & Geo-
graphi, non vulgares tantuàm, ſod etiam omnes ſci-
entiarum harum Artifices, globum hun exterra
& aqua conſtantem, conſueuerunt non niſi, Ter-
ram, aut, torpus ſeu globum terrenum, nominare.
Vir quòd Terra ſitin medio vniuerſis quòd vnus
gradus in ſuperficie Terræ æquet 7. milaria ger-
manica, & e. quibus locutionibus Aquæ elemen-
tum nequaquam excluſum accipitur, ſed breui-
tatis in ſermone ſtudio, denominatiohuius globi
fitaà partepotiore, qua est Terra. Quodhic mo-
nuiſſe ſatis est.

SäE X-

P

gI
I eh

hunlelli

holu ſinn

ulmmn ſtet
nluunnm

clumat
N

rmmen
Nuul ement
Guniliniieſ

4
14
funnle,⸗
mntlinn
in
Nlnninn
minntiin
ℳ
mimu eh
nulnign
unggti d

3 1

Ananene
a.

n lenen,
lnenmn 6
1 N
m lſner.
nmalun i⸗ Eie
AEA
””
n ilunnniee,
Njeſect. Ong n
feet, dut iltn
henennatunu,
guhu lehrttein
ſihenin, mſudle
nguilinnili

tundfundiſt

unamn nporuoten:

enin artintie

nhtenmm ineig
len.
ymmi, hee n
un launm
in blunlun t
mueruntnn ,i
errenumm, notllt
Alunnueßß:guitn
14tter I.llurtt
oniu Aſuten
n ucpiun / 1
eroniruto ilh⸗

1Teme. Ouller

&l

neftin

PRIMVS. 73
SEXIAPROPDOSITIO.

De loco Terræ.
In quo loco Mundi Terra repoſita eſt?

Secundum vſu receptam ſententiam ſtatui-
mus, Terram in medio mundi ſitam eſe, & ſice
centri Mundi vicem obtinere.

. .M 7
Proba Terram in mundi medio ſitam, cen-
tri rationem habere?

* I. Argumentum.

Terra vndique à cæte
æqualiter abest. Ergo est in
medio mundi, & ſic cen-
trum Mundi.
Probatio alb apparitioni⸗
bus ſtellarum ſumitur.
Eæc enim vbinis terrarum
quolibet tempore in ezgdem magnitudine, & di-
ſtantia ad ſeinuicem conſpiciuntur. E rgo terra
ab eis aquabiliter abest.

XR1. Argumentum.

Horixon circulas ſecat omnes circutas cœleſtes
maximos lifuriam, ſiue in centro. Ergo Terra,
quæ horiæ ontis centrum est, eſt etiam commune
omnium circulorum maximorum, && per conſe-
guens, totius Mundi centrum.
Antecedentisprobatio. Teſtantur enim ob-
ſeruationes, quòd ſtellæ tam fixæ quàm erraticæs
E 5 diame-

74 L T B E R
diametroſibi inuicem oppoſßitæſoleant ortus & oc-
caſus ſuos exquiſité vermutare, ſic vt nunquam
velſupra velinfra horiævntem ſimul ſint, ſed ori-
ente vna, occidat altera. Ex quibus manifeſtum
est, medietatem mundi (& ſic omnium circulo-
rum maximorum ſemicircumferentias) ſupra
horiontem eſſe. Item eclipfium lunarium matu-
tinarum & veſpertinarum argumento cognitum
est, quòd Zodiacus non modo bifariam ab hori-
zonte ſemper diuidatur, ſed etiam quod eius me-
dietas vna omni die & nocte artificiali ſupra ho-
rizontem aſoendat, in iſtiuſmodi ecliphibus enim
virumq; luminare, quæ tum ſunt in Todiaci locis
diametraliter oppeſßtis, in horiæonte aſcendeni al-
terum, alterum deſeendens conſpicitur. Ergo
Terra in medio est.
III. Argumentum.
Arcus circulorum in
terra deſeriptorum, de-
prehenduntur proportio-
nales ad arcus circulo-
rum cœleſtium, hoc eit,
Rectæ ex centro terræ au-

quàm terrenis circulu

arcus ſimiles. Ergo habent idem centrum, quod

terræcentrum eſt. Ipſa ergo in medio est.
Nam ſingulis is. miliaribus in globo terreno

correſpondet in cœlo gradus vnus maximi circuli.
Sic

ferunt tam de cœleſtibus

GM

mulfllli4

.
*
V

v.

4

—

e

engiert ſe 8
n be e
,E gutunini
6 Nrmtingn,
mentunkreſtc,
erigſunhigung
cunc unennint
nnuli hfun 4
r alaun iitt
Huule ftu
ſuſud nlin
uun ſint n ut
irluntonne ne
õ

nunenun
Auenin
e ſerptmm,
lkulmnurhiß⸗
ulr A A
ndtlſiun,
llercenmiin
ſmun un a,
gin terreni
,ntilenteninmn
npnnuhi .
mnhun ,
vnuni

„

— ”õ

P n IMVS. 7 5

Sie ſingulis is. gradibus longitudinis cœli, Corre-
ſpondet in Terra vna horatemporis, & .

X 1JII. Argumentum.

Hoc idem ſublunaria demonſtrant. Grauia
deſcendunt ſecundum diametrum mundi, cen-
trum eius avpetentia. Sed quoniam grauia vbanis
— locorum perpendicula-
riter ad ſuperficiemter-
ræ delabuntur, docent
omnes mundi diametros
ſeſe intra terram ſecare.
Centrum igitur mundi
intra terram est, && per
conſequens ipſa Terra
circa mundi centrum

reſidet. V.
Terra nec
Neegeeglein — in æuatoris
I etect plano extra
r , axem mundi
* e&st, nec in axe
n S Mundiertra
* quatore, nec
ſ extra vtrüg,
e Rͤmul. Ergoin
. troque ſimul

5 et, videlicet
in axe mundi & plano aquatorie, hoc estin mun-
di centro. Quo-

L IB E R
Quocung enim alio poſitu dato, neceſſe foret,
non vbiuis mundi medium, ſed vel plus vel minus
Jſupra horizontem conſpicienec vbique æquari
diem nocti, Sole parallelorum medium obtinente.
nec eclipſes lunaresſieri in Zodiaci locis oppoſitis:
nec diern
T 7

“H

76

decreméta pa
ria eſſe alia-
que infinita

cöbſequi. Qui-

Horiʒ. rec E. 7

us tamen
ommnibius vni-

£

1

E uerſalem exr-
perientia re-
ll clamare no-
tiſſimum est.

Eſtné autem Terra centrum munqdi, vel
circa centrum?

Virumq;. Terra enim in ſe contſiderata cum
tanta ſit, vt puluiſeuli adpilam maiorem habeant
proportionem magnitudinis, quàm altiſſimi mon-
zes ad terræ molem ſicut infra mox videbitur)
centrum certè ſiue vunctum non est, ſed circa
centrum mundi, quod ipſa intra ſe habet. Sic eti-
am ſi cum Lunæ & corpore & ſphaæra confera-
zur, magnitudo eius valae est notabilis: Ipſà enim
potest motum eus per parallaxin multipliciter
variare.

ineremeta &

inn l in ate

eralen

1

.
Vuit,
nſieſleu
fun nunte 4
nngiin

, 7 , 1
Vllierr li

Ner
oenne
Cetnene

Mnce
ſmmmt

ennum nunii el
Enttun!

nirſetulſlirusn

nlanmnaren i
nigtinalſin
4 ufn nor ln
Cen mon eſl 1l
ſaumneſ⸗ Mlr,
jmi Plen te
,Anmale

. 4
lenir
i

PRIMVS. 77

variare. Vmbra quoq;, terræ Lunam totam tene-
bris inuoluit, & in ea aliquandiu morari facit.
Sed ſiad orbis ſtellifers, vel adſpharæ Solis capa-
citatem conferatur, nulla ei inest magnitudoſen-
ſu perceptibilis, ſod tantum punti rationem ha-
bet, banc ob canſam Terraipſa centrum est.

SEPTIMAPROPOSITIO.
De proportione magnitudinis terræ
ad colum.

Proba Terram ad cœlum collatam omnem
ſenſum effugere?

*I. Argumentum.
Siterræ moles ſenſilbilis eſſet ad ſphæram ſtella-
tam: stellæ, eurumq; diſtantiæ in diuerſis elimati-
bus eodem tempore obſeruatæ diuerſimodés ſe ha-
berent. Septentrionalieribus enim ſtellæ auſtrinæ
multo apparerent maiores, & econtra. Sed ne mi-
nima dejerentia deprehbenditur. E 1go, &c.

*II. Argumentum.
Spharæ ci reulorum, motus tantuàm circa vni-
cum punclunm quod centrum est, regulares eſſe
poſſunt, non circa plara. Sed obſeruationes motu-
um ſtellarum ſuperiorum, quin & Solis, tam re-
gulares deprehendunturad centra inſtrumento-
rum in ſuperficie terræ (qualia ſunt gnomones,
quadrantei, ſphæræ armillares, ſolaria horologia
ſcioterica, ſicut & omnia ſuſpenſilia) quàm ſi in
1ſocenero terræ fierent. &rgo centra inſtrumen-
torum

78 L I B E R
torum ad ſenſum pro eodem cum terræ centro ha-

bentur, & per conſequens totius terræ molæ pun-

&ti rationem habet, centrumſpheræ solzs &ſupe-
riorum orbium exiſtens. .Y

* III. Argumentum.
Ommnishorivxonſecat maundum bifariam, Ergo
in centro. Quare oculus videntis, habebitur non
tantüùm boriontis, ſed & mundi centrum com-
mune. Igitur diſtantia centrorum terræ & viſus
neſtri reſpectu cæli penitus euaneſcet.

IIII. Argumentum.
Copernicus demonſtrat Solem in Apoggo à
terra abeſſe nzg, ſemidiametris terræ. Huiuſmodi
autenz linea, addita velablata vnitate, ſenſunon
otest animaduerti vet aucta vel decurtata eſſe.
Ergo Terraad ſolis faſtigium omnem ſonſum ef-
Ffagit. Ea enim ſonſebilem rationem habere dicun-
tur, quorum differentiaſenſu percipipotest.

* V. Argumentum.
Simaiora corpora propterlongiorem remotio-
nem tantilla apparet, vix pro punétis aſtimen-
tur, mulio minus terræ quatitas ſenſibilis erit. Sed
ſtellæ, quæ in clo minimæ ſextaæ magnitudinis
ſuntiab Atphragano cenſentur decies ollies maio-
res eſſe globo terreno (quas tamen multò maiores
ſſe dubium non est)antum velut punctula ful-
gentia apparent: olitem, qui à Ptolemæo demon-
Rratur centieſexagiesſexie terrenoglobo maior,
ix

711

ANalaun

ganhnfnt⸗

m /ℳℳ

t⸗
11 4
.
ulitlii⸗
g n
ult
verl e/n
)

Cbetereſi

U D

e h
uſii zunu⸗

Mhuenntn
Munmunizmui
uilun ſelinn
D hlenum

nnenn,

I L
Mnane P RIM V5. 79
. ſe . . . —— ..
en mnunn 1 vix pedalis iudicatur. Quidigitur de Terræ exi-
munſtois itate ſentiendum bpret, ſiliceret eam extantoin-
. ternalloſpectare? dubium non eſt, quin penitus —
n enaneſceret.
M 3 VI. Argumentum.
nun ſand Si terra magnitudo eſſet ſenſu notabilis: nobis
4 belimn in ſuperſicie eus degentibus omnia contingerent,
7 4 .
Onnliennnn quæ ſupra dilta ſunt euentura, ſi terra extraæ
mmnnm, mundi medium eſſet.
mehaneſa, . Terræ ergo
unennn, quantitas nec ad
Su Nln n 49 Solis Ppharam „
multo minuns ad
mimunt Hiſſ boras
luunnlut, in Zup e v. .
e
uihillAenmnu Llenſt, woribus
4 ane n bou†rτI1w .
nmunſ, n ſenſu notabilem
nunmten atere in . .
e/ Horeſt differentiam pro-
er ,erattpoteſt.
Mc ereare potest.
manun.
nylnmmnnt OCTAVAPDROPDOSITIO.
un zulilin De motu, ſeu potius quiete globi terreni.
iaſelſilienn Mouetur ne Terra?
4 aA . .
e Terra in mundi medio exiſtens, motu locali
ter ulimm nonmouetur, ſed immota quieſoit.
r Mlf „*proba Terzam immobilem eſſe.
m velut ,ANR
vi tauen *I. Argumentum.
4 n Centrum cirenli vel globi in conuerſione m
uuneng. mobile

8 0% L IBE R

molile quieſcit. Terra est centrum mundi. Ergo

immobilis est.

II. Argumentum.
Omnes partes Terrænaturaliter feruntur mo-
u recto ad medium, ibiq; moueri deſinunt. Ergo
ibidem & ipſa & tota terra quieſèunt. Corpora
enim quo ſecundum naturam feruntur, finito
motu, ibidem quo mouebanturimaturaliter quie-
ſcunt.
Natura item ad incerementa rerum naſcen-
tum promonenda „quietem amat, quæ alioqui
motu impediuntur & deſtruuntur.

*III. Argumentum.
Terreæ toti, quatenus tota est, nec rectus nec
gireularis motus competit, ergo nullus omnino.
„ Proba terram motu recto non moueri.
Si terra moueretur moti recto, ferretur deor⸗
ſum, Sed:
Quæ magis grauia ſunt, velociss cadunt de-
orſum, & relinquunt poit ſe, quæ minus grauia
ſunt. Terra ergo cum ſit corpus grauiſſimum &
maximum, ſirebto motu moueretur, velociſſimè
decideret. Inde fieret, vt minus grauia in acre
tanquam ſuſpenſ relinquerentur, dum terræ ve-
locitatem aſſequi non poſſent. H
Relmqueret em medium mundi.]
Preæterea rectus motus breuibus limitibus in-

claditur. Terra verò motum continnum, nullis
termi-

74½

viummgin
amhathr,
pmuſiiid
vmnunt
iln At/
amun
giskiuß
ilack lnnt.
iymſet
Imlugn t
ſm nun Man
Uunlum. e

lentterl
haum noet⸗
Wudmtorti
mſem nr ſia
lenn lin ͤen
umurng
uſmn, G te
mintlrentun 6,
mnlumemwne
alnutmninei,
lnſeſpprt
enng ehenenn⸗
Mimt

ang
ibefen g,

1
iennn,

INLA

ckennnn

Uunenun
uunli,ſn
nuunteſnn

ma gutſn, nn

unmn kunmn ,
Aanun trtline
1

enun nn i⸗
llen andt, c
Aſuuncn,

unennn.
lets ein net echt

ennenn uloi

honnledo non noeti

nurelfeneuurt

r, ilentootnt
tengu uuſſmn
nuctmn, id;
t in ruute
renur dinimni/

ſen.
bmmul. .
eululy
un annin ,,

PRIMVS. 8
terminis interceptum (ſ modò aliquis ei motus
competeret exigeret. .

Qun potuus js tantum corporibus „gquaæ ſocun-

dum naturam ſe non rectè habent, vtſunt, quæ ex-
tra ſuum locum naturalem extruſaæ quaſi pere-
rinantur, motus redtus competit, vt nimirum in
locum ſuum redeant, quo conſecuto, ea quieſcere
manifeſtum est. Sedterra, quatenus tota, loco ſuo
iam reſidet. Ergo quieſeit.
[Terradenig necſurſum moneri poteſt, cum
Fiſummè grautz, nec etiam deorſum, cum iam ſit
in infimo loco mundi. Ergo immobilis quieſcit.]

* Proba Terram circulatiter non moueri.
Si Terra ab ortu in occaſum circulariterfer-
retur, non acciderent ortus quotidiani, nec eſſent
dierum & noctium viciſſitudines, ſod alibi ſem-
per eſſet meridies, alibi ſemper ortus, &c.
Quòd ſi alio quocanq; circulari motu ciere-
tur: nubes ſemper, & tantùm in oppoſiram par-
tem volare viderentur: Grauia proiecta ſurſum,
nunquam relaberentur in eundem locum: Eadem
etiam decidentia non inciderent in locaperpendi-
culariter ſibiſuppoſita, pernicitate enim Terræ
ſubducerentur: animalia item & ædifioia quaſſa-
ta hac motus vehementia collaberentur: Partes
inſuper terræ (etiamſi terra quotidiano ſaltem
motu volueretur) ob inſuperabilem celeritatem
omnes diſpergerentur, & ꝛotaterra diſſipata iam
F dudum

14
ſpemmit 4
ocun1

82 LYB E R
dudum cœlo C quod ridiculam eſet) exci- 1
diſſet. *
Poſtremo cùm Naturaſimplici corpori non ni- thul
F vnum motum ſimplicem conceſſerit. Terræ au- lumnnß
rem competat motus rettus (quod videre est in
partibus eius) ergo crcularem motum ipſa ſibi

.
nt /

1 . 9 ſn 4
anſiß e

Inun enninii

vindicare non potertt. —⸗ znng lre
Terra erge iam ſuo loco, qui est centrum
Muandi, collocatar quieſcit mmobilis. oim mntnt
CONCLVSIO tfnn4 mnl
Tertia partis. unma
HNMisitaq, totins Aſtronomia fundamentis de- Reuuattinn
monſtratis, manifſtum est, ſpharam materia⸗ iune

lem & Theorias (quibus tribuitur figura rotun-
da,circularnq; æqgualis motus circa centrum ro-
tnndumimmobile) poſſe eſſioies partium mundi
appellari, & idcirco en demonſtrandis motuum
cadlorum varietatibus omnem diuerſitatem co- munteuſe⸗
ràm ſpectandam & manibus pälpandam conte-
dere, propterea quëdquacung, hicſunt, omnia in
mundo eodenz modo ſe habent.
APPENDIX I E RIIAZ
TARTI S LIBRI PRIMI.
De dimenſione gloli Terreni.
Superioribus qua defigura & magnitudine

Pywimrmn te

globi terrenidittaſunt, non incomimode locus hic e0 um
. . . — . hte,
de dimenſione Terræ annettitur. QLuanqia enim iſaen
lcytpe

Geographicns magis ſit, quia tamen fundamenta „
eius nlmnerhee .
7adfe

11E

Oru,
1,
inſt,
urcſinlertn,
Glungnn
nlnteſcl n
alu/ ll nilce
tlinen ntun

lun gui eſ an
mmntkite.
CI VSI0
ipure.
nmun ſiniimni
n l, herm uin

.
0
17
.

Mnntur ſim
1nita ArCA Hr
dpuspwnun n
ulenugfmä, nin
pvem Auleſſtten!

ung Cunnnn

eh.
ILN 1!1
3MI HüI
,All Lertenn
,69
Prmu Me
6
nmonli
96
lteu. e⸗
utoNel M
uui. 4

P R I MVS8S. 8t
eius ex Aſtronomia dependent: quia item non
modo in ſpherarum caleſtium magnitudinibus
dimetiendis terræ ſemidiameter Ppro regula aſci.
ſcitur: ſed etiam in ipſo globo terreno phanomena
tam primi quam ſocundori mobilum diuerſimo-
deſecundum locorum diſtantiä variantur: Operæ
precium est ambitus Circuli maximi in terra,
einsq;, diametri dimenſionem in aliqua menſara
vutgariter nota cognitam eſſe. Ex quibus facili
artificio Areæ circuli maximi, iteæm Juperficiei
Sloboſaæ quantitas, &tanden ntegra ſolidita lo-
bi eius in eadem menſara data mueſtigari potest.
Quo fundamento innoteſcit am bitus cir-
euli magni in Terra?
Primo omnium, partis alicuius tertæ tirceuli
magni in globo terreno deſeripti menſuram cer-

tam in ſtadijs vel miliaribus, vet ſimili dimenſio-

ne cognitam eſſe neceſſe est.

Quomoòoο partis alictius eettæ citculi in globo terteno
deſeripti certa menſura cognoſcitur?
Hoc Artiſibesexvlſeruationibas phanomenon
rœleſtium dinerhis locis habitis, & cunm diſtantia
locprum interra itineraria collatis indagarunt.
Sic Erathoſtenes animadnertit vnam quinqua-
geſimam cireuti maximiin terra paäartem contine-
re yooo. ſtadia, Tantam enim d, repantiam ap-
parentiarum colzſtinz, & interualli itinerarij,,
comperitinter svenem ecui Sol in ſolſtuio æſtino
2 Pr. A

84 L I B E R

præcitè verticalis est) & Alexandriam AKP gypti
vbi eodem tempore ol 4 Zenith abest quinqua-
ghιlma circuliparte] intereſſe.
Poſidonius ſimili ferè rationi innitens tribuit
—,— vni quadrageſi-
mæ ollausg cir-
culi maximi ter
reniparti, 700ο%.
ſtadia, tanta e-
nim inter Ale-
xandriam dAe⸗
Sypti & Rhodü
itineraria inter-
capedo eſt, tanta
etiam c&li va-
rietas deprebenduur: Canopus enim ſtella quæ in

Rhodo horidoptem vix ſtringit, Alexandriæ ad

quadrantem ſigni, hoc est, quadrageſima oltaua
circuliparteſupra hori ontem eleuatur.
Ptolemæus vni gradui, qualium totus circulus
lobi terreni habet 360. aſſignat voo. ſtadia.
Alphraganus teſtatur, tempore Almeonis a
mulis dotctis Artificibus qui eam ob canſam con-
uenerant: deprehenſum eſſe: quod quilibet gradus

maximi terreni circuli contineat 76. miltaria, &-

beſſem vnius, qualium vnü miliare habet 100⁵0.

cubitus, cubitus vero ſex palmos.
Albategnius ſiue Mahumetes Aratenfis, vni
graduiaſſignat b. miliaria, quæ (inquit Sferè duo-
rüm dierum iter continent.
Kecrn.

orimne ni
oum
mrni
Dotrmöhun

g demmn
eöN e

4 3
Renſte
11
d ninen

Crodighen

muni 4

Rhneun mla
ninſc
Nuneylagy.
1 geug,
ieni eie
ulnlne

Min n,

ulate

2 Aleuth ini6 8
dent e
hertſi.
ſemuuni nn er B
n uct
nt oliau t
Nlinerine
renipmnt 1
ahe, iui
— un im/
vletan

nS
iſerarial
heleft
emun ul
Vupu enm ſlee
pupt, Alint
,gacuhtſnt
uen eleuann,
,Nueln u
ruhl flt
,unpie Apin
Menn A5atſnt
lehuil gultthi
munrstſt
nimlane ais
lmet.
unute Aumßi
dupift

1.

n

4

P RIMVS. 85
Recentiores vni gradui circuliterreni corre-
ſpondere ſtatuunt communiter 15. miliaria ger⸗
manica, quidam 16. &.
Diuerſitatis huius ratio eſt, partim, quòd Ar-
tifices non ijſdem menſuris vſi ſunt, ſicut nec
vbiuis eædem, nec æquales habentur: quod
etiam in miliaribus noſtratibus vulgarum eſt.

Nam alia ſunt miliaria communia, maiora ſunt

Sueuica, maiora item Heluetiorum &c. Non
rarò contingit duorum locorum diſtantias à
tertio aliquo æquales, verbi gratia, vno miliari
æſtimari, quorum tamen alterum eſt iter vix
ſeſqui horarum, alterum vix tribus horis confi-
ci poteſt: Partim verò in aliquibus accuratior
diligentia deſideratur. Quare mirum non eſt,
ſi Artifices tantopere inter ſe diſcrepent.
NoTANTVMhic. Miliare germanicam
commune (iter duarum horarum) aſtimatur
vulgo quatuor miliaribus Italicis. Miliare Ita-
licum olloſtadis, ſiue 100o. paſſibus: vnde etiam
miliare appellatur. Stadium in . paſſibus Roma-
nis. Paſſus quinq; pedibus. Pes vulgo diuidebatur
in 4. palmos, ſiue in ſpithamam & palmum. opi⸗
thama in 3. palmos. Palmus in 4. digitos. Digetus
verò æqualis habebatur quatuor granis hordei ſe-
cundum latitudinem poſitis. Sed noſtrates Achi-
tecti determinantpedem /2. pollicibus ſiue vncijs,
zwelff Zoll. Spithamam autem metiuntur no-
uem pollicibus.
F 3 Quomo-

aß L I B E K
Quomodo ex partis alicuius data dimenſione
inuenitur ambitus?
Per Kegutam proportionim, quam Detrivo-
zant. Qug enim eſt proportio datæ partis, ad to-
tius circuli omnes partes, esdem est datacinsdem
partis menſuræ, ad totius circul,i menſuranz.

Iuxta Eratoſtenem.

Pars babet ſtadia quot habent partes
1. F7000. 05*
Ffacta operatione prouentunt ducenta quinqua-
ginta mille (270000) Rtadia.

Nota. His 2 oοäâ ſtadizs in 360. gradus diuißi,
cedunt vni in circulo magno in Terra gradui 69 4.
Kadia cum dimidio ferd. Quia autem is numerus
à 7oo. (numero pieno & rotundo) parum abest:
ideo vniin Terragradut, Eratoſthenem 7oo. ſla-
dia attribuere cömuniter aſſeritur. Hinc goo ſtas
dia utſum per g6o gradus multiplicata, reddant
σ‿ unitm, Terræ 2sοoοο. ſtadiorum. E nde hionu-
merus communiter, quaſi ab Eratoſthene tradi-
Nüus, 1 6οaρſtnr.
Ethanc (252 ooοa.ä. ſtadiorum) menſuram Ro-
mana computatione conficere, dicit Plinins(lib. 2.
cap. 105.) trecçencies quindecies centena milia
paſſaam (317οοσο%ο%. ρ.h.e. ivoo. miliaria Ita-
lica. Qutur vni graduiin Terra cedunt b. mi-
hiaria eum dimidio; qui numerus ferme cum

Alba-

5
eH
1146*2*G
MNN

.,

6 1.
ſenonuCe

Mintilti

4

π

ailern

.
faunniull et

us Auunte
s⸗ u

AI
MA elee
ul h a⸗

albi
lter⸗

n
aenin
rtion,
nunmn
Vegtt
eſze, 4
lele

m

1 gn lene⸗

7
4

.

t ralui
mn lemipult,
y⸗ tenri une.
Inuui, nmun
vbruſtrnen e,
Aſerunr Mnc:zu

nllpcute, elt

, or. ,,
unmn Nidelin

Eraidtvevent

nun] melſnnl
rexdicit AA/
9,
aeciet cented?
,zinu. lan/
Terrt Cel

or
1uer ſe N

7
nn uenggin

P RIMVS. 57
Albategnio, ponente 5. miliaria, Tt ſupra di-
ctum, congruin) Inprobum (addit Plinius) au-
ſum: Verum ia ſubtili argumentatione compre-
henſum, vt pudeat non credere.
Plinius ibidem aſſerit, Hipparchum adicere
ſtadiorum pauloplas 2 milia (ſic enim bi legen dum
cenſeo) Ergo ambitus fiet 277200. ſtadiorum, vel
34670. mili. Ital. feré.
Marnanus Capellalib. S.hunc numerum am-
lius auget, dicens: Ab Heratoſthene Archime-
deq; perſazſum in circuiu Terre eſſe quadrin-
ginta & ſex milia ſtadiorum, & decem ſtadia.
(106010. ſtadia.)
Quüusnumeratio Ariſtoteli propemodum con-
ſentit. Is lib. 2, de &lo in fine, authoritatem Maä-
thematizorum allegat, aſerentium, Terræ peri-
heriam eſſe quadraginta myriades (4000wv0.)
ſtadiorum.

Iuxta Poſidonium. .
Pars habet ſtadia quot habent partes
1. F000 45*
icéta operatione producuntur ducenta quadra-
ginta mille (2 40000.) ſadia.

Iuxta Ptolemæum.
Gradus babet ſtadia quot habent gradus

I. 100. 23605

F r Cir-

88 L IB K
Cireumferentia ergo habet centum oltoginta
mille (ISooο. ſtadia.

Iuxta vulgarem in communibusmiliaribus
Germanicis computationem.

Gradus habet milia. ger. quot habent gradut
7. 7 3605
Ambbitus ergo terreni circul: maximi comple.
ctitur quinquies mille, &s quadringenta (7400.)
miliaria germanica.

Quanta eſt Diameter Terræ? & quomodo
inuenitur?
Archimedes demonſtrat circumferentiam cire
cul; adſuam diametrum habere rationem tri-
plam ſeſqui ſeptimũ, 3 ½. qualis eſt 22. ad. Hinc
uxta regutam proportionum ſicut 22. ad 7. ſic
CECircumferentia in quacunq, menſura data, ſe ha-
bet adſuam diametrum.

Hoc modo inuenitur diameter terræ in milia-
ribus germanicis communibus, mille ſoptingen-
torum, octodecim miliarium, cum duabus vnde-
cimis.
22. dant 7. quid 4ooο. miliaria? facit 718 .
Eius

lt eur

7¹1
lodina
un nlalt
9
nuenen
gCrreun
Ai ulft
Neratnin . ſe

nnſn

Rleigen”
Nt OA
taln,
uſe,

lun

H —
PRIXMV s. 89
Eius dimidium continet oltingenta quinqua-
ginta nouem miliaria, cum vna vundecima,
nmnhunln 859 †.
onnone H Quoniam autem ſemidiametri terræ in Aſtro-
lrarlin nomia & Geographia multiptex vſis ett- iacirco

u ne fractio iſta moleſta magis ſit, quàm viilis
tn

inn,

rum in computationibus: ſolent Geographi eam com-
. nnen plere ræſer=
4 henu 14 tim cum nullius

momenti ſit, etſi
negligatur) vr
dimidia diame-
ter ſit Sbo. milia-

Nene gonttt

Cencunßrening rium. Hac ter-
1Wen minen, ræ ſemidiametro
uliſta, metiütur Aſtro⸗
nun ſu a dl, nomi diſtantias
grintt & magnitudines

orbium & corpo-
mm rum cœleſtium.
Sic Acphraganus (cui ex miliaribus yö. cum
beſſe, vni, vt antè dictum, gradui attributis, am-
bitus Terræ exurgit in 20 400. miliaria, Arabica
mutrtent nd vedelicet) computat diametrum Terræ 64 9 7. fes
unle ſnig rs miliaribus, pro quibus tamen ipſo aſſumit ple-
un uus no numero) 6 oo. miliaria Etinde aſſignat ſemies
diametro 3270. miliaria.

ui fut 3 Eodem modo in aljs menſuris magnitudo dias
1 P53 metri

90 L I B E R

metri terræ cognoſcitur, quas computationes bre-

nitatis ſtadio hio omittimus.

Qugꝓmodo Area circuli maximi in terra com-
putatur? Et quanta ea eſt?

Ducendo (vt alios computationum modos in
praæſentia omittamus Odimidiam diametrum in
dimidiam circumferentiam circuli maximi, pro-
ducitur arez magnitudo. Circulus enim, ſicut
Archimedes demonſtrat, æqqualis est triangulore-
tangulo, ecuins vnum latus circa retctum est
aquale ſemidiametro, alterum eius perimetro.
Est ergo Area maximi circuli in globo terre-
no, vicie ter centenum, vicies bis mille (2322000.)
miliarium Germanicorum.

Quantus eſt totus conuexus globi terreni am bi-
tus, & quomodo inuenitar?

Areæ circuli maximi quadruptum (ſicut ab
Archimede demonſtratur) vel, tota diameter
ducta intotam circ-cumferentiam circuli maximi,
metitur ampliudinem conuexi totius globi.
Conuexunz ergo totius globi terrent, ſiu? ervte-
rior eius ſuperficies rotunda, quæ cingitur Aeéreo
elemento, habet miliaria germanica, nonagies bis
centena, oltogies olties melle. (92 55οορ.)
Quomodo ipſum 2 õ
craſſities ſeu ſoliditas globi terreni
inueſtigatur?

Duaæ tertiæ ex numero, qui ex Area maximi

gireuli omiſſis alijs modis) ducta in diametrum

yroducitur, monſtrant ſoliditatem totius globi.
Nam

anmuleni⸗
NN

YrAN MN
e e
,/1 e*
rlet: MO²
,ueltli,me,⸗
9
s ANeen Enune

Hhal

,
Nr Aud

laenh n
,cſun,

Minuenn,
7 , e

—

lr, umgn
liſne, N
anti
igenntiet
ndnanmnn u
MAnden n,

ndar.

nnananlnnen
n Crni n,
Ahtitelleii cn
un luu tnrs in
vdlenmeugem
vCiri
nninuhimlen
nran,

-Z
nodtinbeniter!

un ud hn
en] , MMe d
ennanorll nn
nnuetiitu A
nuglu ſrrert, ſur
nnll, uengtn

lernatita, M

nl rlun.)
6,00 1Cugunnif
rusgobitenen
lgunn ;
n/ rAu
) Ndnt
L unin ,

ne

PRMVS.— 91
Nam hbac multiplicatione conſtuuitur figura cy-
bhindroides, cuius baſis æqqualis est circals magno
ſpharæ, & altitudo eidem æqualis. Talem autem
eylindrum ad ſpharam ſibi inſeriptam eſſe iuois-
Xtoν Archimedes demonſtrat.
Continet ergo totis globus terrenus miliarizg
germanica cubica, vicie ſexies millies, ſorvcenties
vicies quinqutes centena, & ſexagies mille.
(2662600οαο.)
Ex his etiam cernere licet: Si terræ ſuperfi-
ciei ſuperinſiſtat Mons aliquis, cuius longitu-
do, latitudo, & altitudo habet vnum miliare
germanicum, quòd eius proportio ad inte-
gram globi terreni molem, ſit ſicut vnitas ad
2662560000.

Lubet hic (exemplaaliorum quorundam) di-
menſiones altitudinum ppbhararum Cleſtium,
uxta contebturam & caloulum Aphragani, in
gratiam Tyronum, ſubiungere.
ihſ, ſanée hæ dimenſiones aliquot inſtantias ad-
mittant (non enim ſubtili & aucurato calzula
Junt perueſtigatæ præſortim in Mercurij & Ve-
neris ſpharis, quas Alphraganus, ſicut Allbate-
ghius & alyj, vt eas intra ſpharas Lunæ &z Solis
(Guarum diſtantias Ptolemaus iam olim prodide-
rat) intercladerent, nimium coarctat: Quiata-
men ratio, delumpta ex proportione particula-
rium orbium ecentrixorunz & zpicpciornm, ne-
cehario

92 L I B E R
