cum, inae paulatim minuitur, donec tandemin ſomfn inen
mucronem deſinat. De quibus Vitell. lib. 2. prop. in uurn 1
26.27.28. . ie, ſnin een
At Terræ vmbram Conoiden eſſe olbſeruatio- lge li Nture
sesa‿monſtrant, quibus cognitum ſt, Lunam ſiſn len D

„

ladanmmg,
ſ liiteiel

llauiin
Enin wn,
,Einlinntne
As frnule

md aun pe
ull eud ,inii,
gartr Nende ent,

EEirn frnntt

gasuninin
gmit ,/
s
I

oluurſi:

, G AN
N,

QvyARTVsS. 487
ahiorem (cateris, hoc eſt, velocitate motus propter

epicyclum proportionata, & latitudine, paribus)

QR — .N — . 1
ſemper citins pertranſire & ſapius omnino ſine
celipfi præterire vmbram, quam ſi humiliorit.
aE
R

Vmbra ergo altior tenuior eſt ſeu minor, bumi-
hior verò ſeu terræ propior eſt eraſſior vel latior.
Quare nullo modo eylindroides eſt, ſiquidem alio-
qui paria forent ſpacia itineris Lunæ per vns-
Sram: multò minas autem eam calathoiden eſe
perſuadebimur, quia hac tranſitum Lunæ in
epicyeli apogao mulio maiorena, quàm in peri-
guo eficeret. Iem Lunam muliò ſapius deficere
Hb 4 neceſſo

9

4³8 L I B E R

neceſſe eq t. Inſuper has duas vmbræfiguras cæte-
rarumſtellarum phænomena quoque deſtrnunt.
ktenim cum illiuſmodi vmbræ in infinitum ex-
tenderentur , obfuſcarent ique ſapenumerò

alios etiamplanetas Soli diametraliter oppoſitos:

guin & ſR, Sngulss nebtibus aliquas ſtellas fixas in
elptica lamine bpriuari con-
tingeret. propterea quòd Fo-
lem, luminis in toto mundo
Jontem, ex quo omnia Oydera
lumen ſuum antinge, pro-
C peer intenpoſitam terram cer-
nere non poſſent.
leitur tandem ſola Conoi-
des figura reſidua est. Hanc
ineſſe vmbræ terræ omnes ob-
ſeruationes euinount.

Figura hac A & B eſt Lu-
na humilior circa perigæum
epicycli, quo loco vmbra
multè craſſiorem viam Lu-
,ar præbet conficiendam,
quàm in D & C circa apo-
, S gæum epicycli. Vmbra ergo
S S . = Cum attenuetur in iſto tan-
Stillo interuallo, tandem eti-
W R am in vno puncto tota de-
6 ſiciet.

Poriſ-

11

tamiun
nibuain enr

n, nbe

n olun a 8 24,

le us ſulantus
ſ, ⸗

vun nummng
uCenmn uin
luetelt unf .

1, Ialnuls ns
4
rvmtrt Mtnetum
mhmn⸗ in nlne
Gum.
laenann 440 la,
gunnemmtinf jn

nine t ℳ

MuſenöLauinunim

1

.
II C(ltſxluir
Mmun
Fuipnmufini 4
uiumnit 11munii 14
Ul Nlenenn n n

R n nunen fannen fne

lhen nent ne
ann In⸗
le nngtnn
wnr
Icent umCes 8 tg
Wlken ol
Hl

ca

n, ngin

del n unn
wunmgimnntg
mnngn 1.

.
en erum
2

fer ulr lls
binßt tnns
ſmnaun an
kimmlarangentenn
mocl, doloO vuin

u en Won

Q A RT VS.

Pori ſmata ex demonſtraia figura Vvmbrę
Terrenæ.

Ex his euincitur, Lunam multo minorem eſſe
globo terreno: olem autem multo maiorem & re-
motiorem. Btenim facile ex dilctis colligitur, vm.
bram in locotranſitus Lunæ iam tum haud paruo
momento minorem eſſe factam ſua baſi, quæ est
Terra. Verum nihilominus ibidem Lunam mul⸗
tis partibus excedit: nam ipſam non modo totam
obſeurat, ſod aliquandiu priuſquam liberetur,
ſuſpendit.
Neiahoc vmbræ decrementum præſupponit Soa-
lare corpus laminoſum multoò mains globo terre-
no, & lunari.
Ex eo etiam, quod Sol& Lunaſab' eodem viſio-
nis angula quam proximé conſpiciütur, arguitur
Solis ingens, & Lunæ brenior à terra diſtantia.

4177J. Cauſa diſſimilitudinis eclip mm
lanarium.

Eſt vmbræ terrenæ inſtabilis craſſities, ſeu ſpiſ-
ſitudinis anomalia, ab inaquali diſtantia Solisa
terra oborta. Solem enim in apogao eccentrici 4
terra remotiorem, facere vt longint extendatur
vmbra : propiorem verè in perigæo, eidem cau-
ſampraæbere vt decurtetur, non ſtolſenrum.
Quare elipfium magnitudo & duratiohanc eti-
am ob cauſam variatur.
A B. cuius centrum Ceſt Sol in apogæoàâ
terra remotior, ſed DE, cẽtro FSol eſt, habens
Hh alltitu-

489

490

L IBEB xX

altitudinem à terra minorem, cuiuſmodi in-
fra apogæum ad perigæum. G H, centro I Ter-
ra repræſentat. Recte ergo Solem remotiorem

& Terra
entur, C

AA uallo ab concurrunt in L,quam

mattingentes A G & B H, ſi continu-

oncurrunt demum in K. efficientes

„ vmbräã GK H, cuius axis eſt I K,
determinatus per CIK. Sed re-
A cæ Solem propiorem & terram
attingentes D G & EE, ſi conti-
nuentur, multèò breuiori inter-

eſt K (Demonſtrationem hic o⸗
mittendam cenſemus) Luna igi-
tur tranſitura per vmbram circa
MN, craſſiorem eam inuenit So-
le ad apogæum morante, quàm
ad perigæum.
In tabulis Prutenicis inueni-

E tur ſemidiameter vmbræ in loco
tranſitus Lunæ altiſſimè ſeu ad

M.
R

Ne

Z

R
N

e.

Eroge,

—

—

R

=

K
humilimè autem ipſo accedente vmbra tan-

tum hab
Cirate S0

.

agogæum epicycli, Sole verſante
in apogæo eccentrici 39. 49 ſed
Sole in perigæo eccentrici exi-
ſtente, vmbræ ſemidiameter eſt
38˙. 53.At in loco tranſitus hu-
milimæ, ſemidiameter vmbræ
Sole altiſſimè remoto eſt49. 46

et48. 5r Et quidem hæc in eccentri-
lis minima. Sic

ula ſi
urAnas 1
,Auufmni
Enakrinii
wngtgmtifl

ann 10,
9):

bumuaſimnin
nuen emmn
unpeh 5 udlan
ſnnr eul ume
ucſ ehintmmm
tiimudn lnt tin
llmnma gen ne
nſumin inu⸗
ulnalclumn e⸗
neuimmn Ana
leu, Neu eu e
nniſtunl zen

in
uirin Aenniir

Eliriiim iſel
j
an uunſa

iue
hgſn irl
c e 6
nn Tee

unmk, Mliti,
Adlmmmwi⸗
l Duuturg
TIIINN
Wallnenmet⸗

14 1 4
1 1

ehrleneninen

Cinernmenloen

Alkl

munen
““l

rre
S
1 Nrpormnm

U

5
14

2
U.

„ icl
ameneit

1

QyANTVS. 491
Sic IK vmbræ altitudo maxima eſt 267. ſe-
midiametrorum terræ, & ILminima 248.
1V.
Minæzualis Lunæ à Sole digreſſio vera. Luna
enim velox abbreuiat tempus durationis, tarda
verò id diutini protrabhit.

Lunæ motus medius à O horarius eſt 36:.29.

at verus in apogæo epicy cli eſt 27. y2“. in peri-

gæo 33:. 35.
Hac quarta cauſa comparata eum ſecunda, ef
Rcit durationis tempus tam ad apogau, quaàm ad

Ferigaum icjeh, „»I modoò latitudo vtrobique ſit

eadem, ſermé equales quanto enim ad perigenm
vmbra eſt ſpiſſior, tanto motus Lunæ eſt velocior,
adeo vt ſi latitudo Lunaæ praſupponatur vtrobig
nulla, Lunaad apogaum vix iuius pertranfilit
vmbram quamuis anguſtiorem, quàm circaperi-
gcum, licet esg laxolatiorem. Luare in his non tan-
tum durationis tempus, ſed etiam proportio eins
cum velocitate motus (fcut paulo ante monui-
mus in cauſa ſegunda) expendenda &t.
Secundum has enumeratas diſſimilitudinum cauſaz,
* Quotupliciter ſe habent Eclipſes lunares?
Dupliciter. Aliæ enim funt totales, & aliæ par-
tiales.
Quid ſunt Totales?
Totales Eclipſesſunt, quibus tota Luna obſeu-
ratur. Hæ duplces ſunt,. Tetales ſine mora, & to-
fales gum mora.
Torales

492 L I B E KE

Totalesſine mora ſunt, quibus tota quidem Lu-
na obſcuratur, ſed eueſtigio ex vmbra iterum
emergit.
Totales auutem cum mora, ſunt quibus non mo-
do tota Luna obſeuratur, ſed etiam aliquandiu
obſeura manet.
Eclipſes lunares ſine mora fiunt, quando latitu-
do & ſemidiameter Lunæ, æquales ſunt ſemidia-
metro vmbraæ, hoc eſt, ſi latitudo Lunæ tantoò ſit
minor ſemidiametro vmbræ, quanta est ſemidia-
meter Luna, tum enim oram vmbræ ſtringit ora
Luncg.

Eiuſmodi Eclipſis quàm proximè fuit anno
1580. dic 3 I. Ianuarij, ſicut hac figura notatur.

In qua CB A eſt ecliptica, D E G eſt ſectio vm-

bræ terræ, quæ fit circulari figura. I K H eſt

via Lunæ haud procul inde in G. per Eclipti-
camtranſiens. Initium eclipſis eſt in I, finis in
H, me-

enn wenn
uahnet n 7 1
,ilfruuſnuumd

laumhummu

uniin.
erdeietluuml,

hethnu einn,

alinktot le

auenilin enn
ulungn

1 1 1
ln 4
,0 7
an

mnnt in

SSSZ
y, 4 ð un

4 G
untin

Luut, Mg yn
n iſi
tulen
nhbfuti,

anan ſe

19

Pweurm

.1 1
ebe

QvVAKRTVS. 493
H, medium, ſeu maxima obſcuratio in K, BK
eſt latitudo Lunæ; quæ hac eclipſi borea erat.
Ea indicta eclipſi leuiter minor fuit quàm dif-
ferentia ſemidiametrorum vmbræ & Lunæ-
Idcirco nõ incommodè huius loci eſſe poteſt.
Igitur poſtquam defecerat tota, bteuiſſimo
interuallo interpoſito lumen iterum recepit.
uod ſi autem in oppoßitione vera latitude

Lunæ ab echptica fuerit, vel nulla, vel minor,

quàm eñt differentia ſemidiametrorum Lunæ &
vmbræ: Lunamul diutins in vmbra tota deſi-
tiens moratur.
Taliter deficit Luna anno 1577. die 26. Sept.
ſicut hac figura depingitur, in qua B K, vc

4

H/2NÆA ,DD
KR L. XAN
5 —
AE S

priùs, eſt latitudo borea, ſed ea multè minor,
quàm cuius gratia Lunæ extremitas vmbram
ſtringat. Ibi igitur Luna poſita in M tota deſi-
Y cit.

494 L 1 B ER
cit: nec lumen à Sole recipere poteſt, priuf
quam ex M per K in Ldeuenerit, Eo demum
loco ex vmbra denuo eluctari incipit.

* Quid ſunt Eclipſes partia les?
Sunt quibus non tota luna, ſed eius aliqua pars
dæfi Eit.
Baæſunt triplices., AAut enim medietas diame-
erilunaris deſicit, autplus, ant minus ſemidiame-
rro.]
Plus ſemidiametro deficit, quando in vera op-
poſitioneæ latitudo Lunæ minor fuerit ſemidiame-
ero vmbræ, maior tamen quam differentia ſemi-
diametrorum vmbræ & Lunæ.

Meietas diametri defrcit, quando latitudo
Eiunæ in eclipfiæquat ſemidiametrum vmbræ,
eum enim centrum Lunæ ſtringit vmbram, me-
dietas autem lacida manet.

Huiuſmodi fuit eclipſis anno 1572. 2 5. Iunij.
Sicut figurarum ſequenttium priòre eernere
licet. SWèð
WMinus ſemidiametro defiéit, zuändo lati-
Wndo Lunæab eclptica maior fuerit ſemidiame-
tro vmbræ, attamen minor ag gregato ſemidia-
metrorum vmbræ & Lung.
Talem obſeruauimus eclipſin Lunæ Annoò
1578. die 16. Nouembris, ſicut figura poſterio-
re ſequente monſtratur.

Wen
riar uitfni
antign
nmn in iu i
Henlntn nn
eu au9 , o
H
genernn ⸗

0 R

al Ppeuſ
ennu enſn
annn iretn⸗
IUn.
cu aule,
4 D ſntguup⸗

ma.
utnn

496 L TI S E R
Qui ſunt termini intra quos Luna plena conſtituta
deficere porteſt?

Tutiſſimum & certiſſimum nein ov est latitu⸗
do Lunæ vera tenspore veræ oppeßitionis lumina-
rium. Si enim latitudo ex tabulis depromitur
maior ag gregato ſemidiametrori vmbræ & Lu-
næplenilunium illud ectpticum non eſt. Sed ſi
minor: Lana olſcurationem non efagiet. Ter-
mini ergo eclipfiun Lunaæ ad diltam latitudiis
Lunæ cum dictarum diametrorum ſumma com-
arationem reſpiciunt.
Porro minimum aggregatum ſemidiametro-
rum —. vmbræ apparentium (quod fit, ſi Oin
apogæo epicycli ſui, & O in perigæo ſui ec-
centtici in eccentricitate minima fuerit) colli-
giturex tabulis Prutenicis 723. 3: Sed aggre-
gatum earundem ſemidiametrorum, quan-
tum vnquam eſſe poteſt, maximam (quod
fit, ſi Y in perigæo epicy cli ſui, & Qinapogæo
eccentrici, in eccentricitate maxima verſe-
tur) inuenitur ibidem. r. gr. 7.74.
Hinc KRegulahaæ notandæ ſunt.
I. S imn vero plenilunio latitudo Luna fuerit mi-
nor 73.53 . r mpoſſibile eft, eam non pati eclipſin.
1II. Si latitudo tum fuerit maior 73. F3 . mi-
nor tamen b6. 41. poſſibile quidem eſt, eam in
mbhräterræ incidere, attamen non neceſarium.

11I. Si latitudo 6.t ſaperauerit: Olſcn-

Hot

vatio laminis nula tum expectanda eſt.

—

1141 11
semun ae⸗
lun CNtudan
MAIU„Y 4 7 .
, .
eranurniikndn d⸗
reRN
lnmnkineen
enhlimen ue⸗

õ

onyugunku ar dan.

itunlld enmn den
l tyi, MN
nſien

.49 Bf. .
A Dr
(AltDri;erenet
,An Dene

uennhn B .
Anren e

P.
n n fien
Wnre,,,
1ſieuln
Pen 17 7 .
l, inluinat
HAle e
. tm
pen:
n ſem

hnn ude

wer,
n

zeleer

imn

mininnen lun

linn c

eeee.
6 erlſorem un, .

nienenehen
nlant er gii en,
giſentaunfi

ſumtt

WSl.

mn Alttnug

sſntunnu l.
chin laltuin piig
dn demnin,
untam.

nolii 40 rr

/,. , „.
lwenri,
en Admen
mce, anſ
mnenheli linche

. taminnainiſtß

H
AAN
ulmllif
Pss ung,
44d: ,
. pl.⸗ 4
B lpugß,
7, * W
68 „MmN
1,
,

5 4

QyVARTVS. 4597
Hos terminos eclipſium lunarium referre
etiam poſſumus ad diſtantiam lunæ veram à
Nodis capitis & caudæ Draconis. Minimaiigi-
tur diſtantia ) à Nodis, qua illam minimam
latitudinem habere poteſt, eſt 10. gr. 22. ſcr.
Sed maxima 3. gr. 5.ſcr.
Ptolemæus terminos hos, diſtantiam ſcil 4
nodis, qua Lunam deficere poffibile ſit, remo-
uetà vera oppoſitione 12. grad. cum vna quin-
ta, & à media oppoſitione,. 5·gr. cum vna quin-
ta numerando videlicet tam antè, quàm poͤſt.
7 Solemus ne has Eclipſium magnitudines numeris

ſcrupulorum & graduum, ſiicut & latitu-
dines Lunæ definire?

In computationilbus ſané diametros Lunæ S.
vmbræ, nec non &] partem deſicientem, gradibus
velſerupulis SFradunm metimur. Sedpoſimodum
camn aigitos &clipticos, iuxta vaſgatam conſuedi-
nem reſolaereſolænus.
* Qid ſunt Digiti, quorum hic mentin fit?
Sunt duodecimæ partes diametri Lunæ. Cum
enim lunare corpus pedate appareat, Vel certs ad
minimum aquans ſpithamam : imdeo vuatgata &
uidem valae antiqua céſuetudie receptum eſt,
* diameter eius ad ſimilitudinem velpedis in 12.

ollices, velſpithamæ in ires palmos ſiue I2. Aigitos

diuideretur, Graæcis Sükruvpnoi dicuntur. lam com-
muniter nominaniur Punbta, quanquam ſatis
impropric.

1i Iuxta

S
. 6
493 L XY B E R
MN
Iuxta hanc digitorum ſobtionem eclipfium ma- amumn
gnitudines diſtinguuntur. Hinc dicuntur Digiti urtunmnin
„,1, CCaltlin Mn J

echiptici. - 1,

Quotiigitur digitis poſſibile eſt Lunam ckeregtutei
deficere? onten e
Poſſibile est lunam deficere digitifermé 23. ritaau
0 olche.
De qua re elegans nigma. kuiralih
Plurilus en lis ſex digitis quandoque laboro- icrmuuf

Cui bis ſex digiti ſunt modo. Dic, quis Ego?

Qua ratione Luna dicitur pluribus digitis quàm 12. de-
ficere, cum diamerer cius tantûm in 12. digi- Uneſtnnen an⸗

Etſidiameter Lunæ tantum in i12. partes daſtri: wmlnulmtntuin
buatur, vmbræ tamen craſſitie tanta eſt, vt ſi dia- ntntin.
metro Lunæ ex vna parte plures digiti acreſcerent, M
ipſa tamen nihilominus tota olſcurari poſſet. Ea S ra
ergo pari vmbræ ſuperaccedens, eàdem duode-
naria diametri lunaris diuiſione ſecatur in digi-
tos lunares eclipticos, & eterisz annumeratur. In-
de igitur Luna tota eclipſata interdum longas Ge,
moras nettit in vmbra, & tardiſſimè lumen reen u hil
erat. N
In figura eclipſis ſecundæ Anni 1777. &c. vl- Wna
tra diametrum )) in 12. digitos diuiſam, adhuc ſenanſtnnmi
accedunt eiuſdem quantitatis fermè 6. digiti. Pyrlenbwirh
lbi enim ſi ) diameter ſex fermè digitis fuiſſer
maior, nihilominus tamen tota totalem ob⸗
ſcurationem ſubijſſet.
Hinc qualium 17. ſcrupula 49“. ſemidiame- un
tri ), ſunt ſex digiti, vel qualium 35.38tora Snornaneni,
diame- N ANmn,

☚
, 4
MrAA, NAE

Vüudlkatere.

I, „ „
yotaliu un ſrnin

1

Er

4

lnn

Z 4

1

ini dlklue
leiter.

Nlnen lſinehzin,
. 4 N. 1

Re un een Ain

du:

. 1
rn Landtatunlt t

vermietnN.hn7N²⁵

r, AA.
õõ

4

7

ſen, 1
m ANNAAA UX
“
. Tumemmtyir.

õG
mahſu) in

0 lſdnaverſeit

”⸗
atpdnim:
et,

, e
rars clne

e. 1do
ſonme CR0..
34

TLI

bus Luna conſtituta in I ſtrin

QVAKTVS.

499
diameter numeratur 12. digitis, talium 67 52“.
(nimirum diametrorum vmbræ & )aggrega-
gatum, quantum vnquam poteſt eſſe maxi-
mum) conficit digitos eclipticos 22. & 51. Et
eò vſque iuxta tabulas Prutenticas extendi ali-

quando poſſibile eſt eclipſin)).

* Quid vocas durationem Eclipſis?
Dauratio est tempus ab initio olſcurationie, .
que ad eiuſcdlem finem.
Quid in ea ſolemus con ſideraræ:
Seruputa caſus, Serupula dimidiæ moræ, Tem-
pus incidentiæ, Tenipus moræ dimidiæ. Inde dimi-
diam durationem.
Quid ſunt Scrupula caſus?
Sörupula caſas vel incidentiæ ab Aſtronomis
aluer numerantur in ecliplibus partialabus, &&
aliter in totalibus cunm mora.
Inpartialibus, & etiam ſine vlla mora totali=
bis eclipfibus, Scrupula Caſus, vel Minuta inci⸗=
dentiæ ſunt arcus viæ lanariz, quem ipſa motu
longitudinis aoleperambulat al ecleph enitio ad
sinſäzs medenem, ſeu maximam olzſourationem.
In figuris precedentibus duabuspoſteriori-
usLuna con gens vmbram in-
cipit primò deficere: in H autem finis eclipſis
eſt: & in Dmedium. I D ergo ſunt minuta ca-
ſus, quem arcum ) motu ſuo à O ab initio ad
maximam obſcurationem abſoluit.
In totalibns cum mora, Minuta caſas ſunt,
135 2£ arcus

4

500 L I B E R

arcus vis lenaris, quem ipſa motu longitudinis à
Sole perambulat ab eclipfis initio ad einſaem to-
talem obſcurationem.
In Figura eclipſis ſecundæ Anni 1577. mi-
nuta caſus ſunt arcus I M. In Lenim initium
eclipſis eſt, ſed in M conſtituto Icentro, ipſa
demum vmbræ tota immerſa eſt. Nam in di-
ſtantia centri ) ab vmbræ centro, ſecundum
lineam B I, æquat ſemidiametrum vmbræ &
lunæ, ſed in M idem centrum Yabeſt ab vm-
brę centro tantò minùs ſemidiametro vmbræ,
quanta eſt ſemidiameter)).
Pptolemæus vocat ?ngas s αιtιουπιια. His ex
aliera parte orreſpondent Scrupula repletionis,
à medio particularis eclipſis, vel a ſine totalis ob-
ſcurationis ad finem totius eclipſis. Ptolemans no-
minat ? Enzas& is àααWπνHρ° Haρ ad amuſſim
æjualia ſunt illiis.
Hæc in ſecunda figura ſunt LH, in ſequen-
tibus duabus D H.
Qid ſunt Scrupula moræ dimidiæ:
Sunt arcus viæ lunaris, quem ipſa motu longi-
tudinis à Sole perambulat ab initio totalis obſcu-
rationis, vſque ad medium eliphis.

„* 7

Ptolemæus vocat ?8nwa lo & or"s. Huic

arcui æquals est arcus à medio eclipfis adprinci-
pium emerſionis lunæ ex vmbra. Ber hunc arc-um
luna tranſiens tota olſourata manet.
ſtin figura ſecunda eſt arcus M R, cui æqualis
eſt KL.

* Quid

741 1
Sere
mmlun 4
zarlußſl
ulalinn ud
ſmunnluug ⸗u

lnllen lſpeg/
en, u Ndid
lnſertem ar

ntmtatmeh

rloriuilntntgin

gleſmn ulut
nunmilnu itmym

mnimunglumi ima

Mcppuu.
rus mitundiln
“ 94
unn tnm
unm⸗
Anumer
N

Uhreineyittort⸗ .
eſteſitulien di

Phpri
Ann, (en D 4

Ande 7
ſgiriynn bem

unn
i
onen funngn
e eht unnln
nnen 4

.
1 EE

„.
U

Il. hlan

5. 5

Ar.

R

a avnlait
“ gianed
Ans Den,
vNNN. 4
siud in i
Anii, J

QvVANTVS.
* Quid eſt tempus incidentiæ, & Moræ
. dimidiæ?
Tempus incidentiæ, eſt illud ipſum temporis
Hhacium, quo luna ſerupula incidentiæ peragrat.
Idem de dimidia mora ſetendum. Hoc est.
*Tempus inciaentiæ et ſpacium temporis, zuod
in partialibus eælipſibus ab initio ad maximam
obſeurationem, vel in totalibus ab initio eclpſßis
adtotalem olſeurationem intercidit.
Sie Moræ dimidiæ tempus est, quo luna totali-
ter obſcurata ad mediü eclipſis denolaitur. Huie
æqnale eſt tempus aà medio ectipfis adprincipium
receptionis luminir. Icta tempori ineidentiæ æqua-
tur tempus repletionis. Iniſi quantum varietas la-
naris motus, quæ tamen tantillo tempore inſenſi-
bilis eſt, mutat.
Hinc patet quòd dimidia duratio in partiali-
bus eclpſibusidem ſit, quod tempus incidentiæ, ſed
intotalibus aquat tempus incidentiæ & dimidiæ
moræ.

501

A qua parte incipit luna deficere, & à qua parte
lumen eidem reſtituitur?

Ab'oriente. Cum enim pſa ab occaſa ador-
tum motu ſuo proprio velocius moueatur quans
Sol veleius nadir, ſiue vmbra terra & l oppoſita:
Rringit ñinprinœpio eclipſis orà co rpyorit ſut orien-
tali vmbram, & er eadem ab oriente denuo ela-
ctatur, relinquens vmbram ad occaſum.
Znpartiali ecliphi ſi latitado lunæ eſt Voreal!,
Ma deßicit eæparie anſtrina: ſin auſtralem i
14 3 tnat⸗

502 L IBE A

tudinem habuerit, ipſa ex boreali corporis ſui
Parte Aumine priuatur.
*sSunt ne Eclipſes lunæ vniuerſales?
Sx baczenus dibtlis Sgaet, quòd Luna non mos
dèò apparenter, ſed veré & reipfa lamine priue-
tur. Luambrem neceſſe eſt, Jefeltum eius eodem
momento, eademque quantitate vniuerſis, ſitpra
guorum bori Sietn pfa orta eſt. conſpicuum eſſe.
In orientalioribus tamen terræ locis ſemper pla-
res horæ numerantur a ſuo meridie ad esps mn.
gquam in occidentalioribus.] Haius rei canſam
Iupra reddidimus.
HWü Anne nulla alia Stella ſimiliter vt luna
deficere poteſt?
Non. Ad ſuperiore: planetas enim vmbhra ter-
rénæ longitudo nonpertingit, cum longé infra in
mucronem colligatur. Venerem vero & Mercu-
rium breuis =brum à Sole digreſſi „ab hag paſſi onég
immunes facit.

ECLIPSI.S OL IS.
Quid eſt Eclipſis Solis?
Eſtauerſio radiorum Solés àterra, quæ fit pro-
pter interpoſtam LBunam inter terram & Solem.
Vel.
Eſt amiſſio laminis Solis in terra, quæ fit obielta
Lunaæ in viſibili luminarinn coniunktione.

*Quotuplex eſt luminarium coniunctio?

Trit, lex. Media, Vera, & Viſililis.

De me

aumiifen a

lnd ſe mſi 4l
memengialun,
oiufetmn mas,
nnuinſinuu lt
mmllu uuinm
lulf nmdihnunen
meſilactu wr
lumun ueli
nun nnin ian in
luß Tluuduen 54

unnhng nee

N ſeen ltlurche e 1en

— l

chen
, o
n
D , ſt

4 ulue 1Auen, 4

tenen

un

e, iu nn

gt
R

de bebee.1
etnenii

i tllun

nnn A,

,e

AAN

“
AANGAR

,
un innf

QyVARTVS.

De media & Vera coniunttione laminarum,
diximus in ſocundo paſſionum genere.
Dihibilis vel apparens coninktie est, quando

ſoz

lineæ apparentium motuum, exviſu inſuperfi-

cie terræ degentium, per laminarium centra du⸗
tæ, in eundem gradum longitudinis Z odiaci in-
cidunt.

Quare non ad veram potiùs, quàm ad viſibilem
conianctionem alligantur eclipſes
Solis?

Cauſa ex ante dictis patet. Cum inhac paſſio-
ne, non Sol ſuo proprio, ſed Terra Solis lumine
propter interpoſitam Lunam, Priuetur: Solau-
ztem multis partibus Terram, & Terra Lunam
magnitudine ſua excedat: Fieri non poteſt, vt co-
nus vmbræ Luna, quæ aà terris haud magno inter-
uallo abeſt, totum Solem toti terræ adimat. Defe-
btum ergo illum aliqua terræportioſaltem ſentiet.
Quia verò luna nonſub ecliptica ſemper incedit:
non etiam vmbram ſuam ſomper ad terræ cen-
trum dimitterepoteſt ſed vtrinq; velimn auſtru vel
boream, pro vt latitudinis eius ratio tulerit, eam
deücit, quin & in ortum atque occaſum, videli⸗=
cet poſt velt ante coniunétionem veram extendit.
Quare paſſio ſta nequaquamad centrum terræ,
ex quo verorum motuum lineæ educuntur, ſed
ad viſam eorum, quos vmbra lunæ apprehendit,
determinanda est. Huc ergoparallaxeon nonpo-
Rremus vſus exigitur.

Quo-

Ii 4

194 L IHBER
Quomodo vera & apparens coniunctio ad ſe inui⸗
cem co mparatæ ſunt?
1. Vera & apparens coniunctlio eodem tempo-
re ſimut fiunt, ſi vera laminarium coniui dioin
go. Lodiacigradum ſupra horizontem incidat.
li enimparallaxis, loum apparentem a vero ſo-
cundum longitudinem Lodiaei non mutat.
2. Apparent coniunctiopræcedit veram, ſila-
minaria veris motibus coeani in quadranite Zo-
diaci orientali, ab ortu ad 9o. illum gradum. Ibi
enim parallaxisfacit viſum motum præcedere &
verumſègui, ſiquidem viſus locus ſemper humi-
lior eſt vero. DW
3. OApparens coniunctio ſoquitur veram, ſi

luminaria veris motibus inter go. gradum &oo-

cidentem coniungantur. Iti enim verus motus
Ppræcedit apparentem.
1. Quopropiorfaerit coniuntctio vera hori-
vont, eplas differtab apparente.
Quonam apparentia iſta coniunctionum refrenda
eſt, ad Solem ne, an ad Eclipticam?
Ad öolem. Quanquam enim nulla olſerua-
tione animaduertipoſſit, quòd Sol parallaxi non
careat: Quia tamen a poſteriore, vt ſuperins di-
xvimus, calculus hoc ſic eſſe docuit:non ſuſficit mo-
um lunaæ apparentem per parallaxin ad elipti-
cam inquirere, ſod in tratctatione eclipſium ſola-
rium ad ipſum Solem reducendus eſt.
Figura hac, A centrum terræ eſt, A B ſemi-

dia-

G

veren Naſ⸗
Nterten
10 . 1 /N
COed

l

nnin
inortnt
l

„Enleko

NK Nn E
h 1DrsRengh.
zi G Me ibien
Wern gund H

lailt

Uhr 1 uern
leen 1l 8
Age 1e
kldteg

11

„„ . 4
. ag Uapu 97
nn 4
E ufe⸗
. 1 4
ee ,
H

.V
nna

ey 4
eu,,

AV. A/NEE8
1
n.

ppim lunt,⸗

uunn eterd
m1 Meind eitt
a ule
unuaminli n
1 en
nl, Alſellnn
N ,.
uninſte tun /n
b ,ſevuntun i

AN
MAAN
mW/ 7

,

QyYANTVSS. 05
diameter eius/, B locus aliquis datus in terra.
B CDFE repræſentatrectam, qua cõiunguntur
&᷑ Din nonageſimo gradu, loca ergo
vera & apparentia in circulo verticali per Ze-
nith ducto coincidunt, nec parallaxin longi-
tudinis habent. Sed intra orientem & 90. gra-
dum recta AFG H monſtrat veram coniun-

ctionem lunæ F & Solis G ſub Zodiaci puncto

— 1I
— – — 4

+—

H: Veràùm ex terra B apparet luua in I, & Sol
in K, eſt enim parallaxis ſolis H K, & Rarallaxis
lunæ HI. Cumq;; locus I ſit orientalior quàm

H. facilè intelligi poteſt viſibilem coniunctio-

nem iam tum præterijſſe veram. Quare con-
iunctio apparens erat, quando luna motu pro-
prio fuerat in L, tum enim licet vero motu fue-
rit ſub M, iuxta A LM, apparet tamen in recta
BL GK, eſtque eius parallaxis ad eclipticam
quidem M H, ſed ad ſolem M K. Inuerſa ratio
I1i 5 eſt ſi

506 L IEk R
eſt ſi luminaria fuerint remota ad occaſum,
nam ſicut illic veritas apparentiam ſequitur,
ita hic eam præcedit.
Non aliter ſe res habet in coniunctione ve-
ra ANO P, & viſa B RO Q, tam ad orientem
quàm ad occidentem, niſi quòd hic in hori-
zonte veræ & viſæ coniunctionis diſtantia eſt
maxima. Hæc interdum ad duas horas exten-
di poteſt.
Sunt ne ſolares Eclipſes vniuſmodi?
Sant etiam ſolares Eclipſes, aæque ac lanares,
gquin potius multo magis, tam in magnitudine
quaàm duratione, multipliciter variables.
Recita varietarum illarum cauſas?
I. Cauſa.
Minæqualis lunælatitudo apparensà Sole. Hac
enim quò minor fuerit, e maiorem & magnitu-
dine & duratione eclipfin ſolare eficit: quo maior
autem fuerit, es minorſolis pars, vel etiam nulla
onenteno Zeégitur.
Ex tabulis Prutenicis ſemidiameter in
apogæo eccentrici ſui in eccentricitate maxi-
ma colligitur 5. 40. in perigæo autem 17.26.
ſed in minima, qualis hodie fermè eſt, eccen-
tricitate ſemidiameter O apogæi eſt 15. 49.
perigæi 16.52. Sic )) apogææ in nouilunijs &
plenilunijs ſemidiameter eſt 15. 0“. perigææ
17 .49“. Si ergo lunæ apparens latitudo fuerit
Maior in coniunctione viſibili, quàm vtriuſq;
lumi-

junu mm i
artucſmteindd
, e A
SrrNnemn ſß 4
umunſer ſen
Huum annn ihn
urnmnleſli
Ar anbumni /e
glhclunm
uunlien,0 nun

1

at Apuntrt
/

Ginſltcnuunlinlzns
1l

Vnnulgtni rinttu
clikhene,tau reur
Am ir allen
elgi

Auuna ntnue

We

ergenunin
Piglen,

unigtatnenn
alemn m n
weingn

.

iin

i
ce ee.

Z

er 6 te. 1 .
Akh. enn
. c.
R IA „ .
Kucdemen

Lnleanmnc

l

rniinleiſeniin,
in iet bihſt, gen
ut M, Nu
u,, ulzlirtn e
lun genil
untn, zumthiin

ℳ

9

ſ

inecutotge!

õ

Paheieneek,⸗
17

.en

1le,

Nrtn 4 4

9,

V

QYARTVS. „

107
luminaris ſemidiameter, ipſa de O nihil ob-
ſcurare poteſt. Sed ſi minor uribt tantam de
eo portionẽ tegit, quanta latitudinis & aggre-
gati ex ſemidiametris differentiæ congruit.

1 I. Cauſa. 7
Eſt inæqualis liminarium diſtantia à terra,
euius gratia apparentes eorum diametri mutabi-
las fiunt, maiores enim apparent, ſi circ-a orbium
Juorum perigaa verſentur, quam ſi circa apogaa.
Hac autem inaqualitate eclapſium etiam quanti-
tates mutari neceſſe est.
Hine ecum lunæ perigææ ſemidiameter maior
appareas, apogææ autem minor ſemidiametro ſo-
l vbicunque conſtituti, fieri poteſt, vt aliquan-
do totum Solem, & parumper aliquid amplius
tegat: aliquando autem exteriorem circulum ſou
oram ſolis circumcirca relinquat lucidam.

11I. Cauſa.

Eſt motus lunaris inæqualztas duplex. Prior
ab epicyclodependet, cuius gratia velox veltar-
daſit. Altera propter parallaxes accedit, pro-
pter quas motus ecius in horas est mutabilis, mo-
eu videlicet appareti modo velox, mox tarda ei-
ſtens, velcontra,
Hac autem inaqualitate non tantam duratio
variatur, ſod etiam incidentia tempus reptletio-
ni æquari non poteſt.

. Cau⸗

L I B E R
1V. Cauſa & quidem principalis,

E ſtparallaxis Lunæ, hoc eſt, exigua magnitu-

303

do vera, & breuis remotio Lunæ aterra, globit

autem terreni maior, & globi ſolaris maxima
guantitas.

Horum enim gratia eclipſes ſolares non æqua-
liter, nec etiam toti terræ, ſuper quam luminaria
ortaſunt, diſtriluuntur. Nam quoniam vm=
brælunaris conus vnum tantàm terræ traltum fe-
rit, &per eum in certo aliquo climate g lobum ter-
rapertranſit: ſequitur inde, quod tantum i, quos
vmbræ conus apnprehendu, totalem öobs eclipſin
ſentirepoſſint, qui verò extra eum traltum de-
gunt,ptus minusue, veletiam nihil omnino prout
prope velprocul inde diſſileant, de olſeuratione
illiuſmodi animadnertant. Item tempus eclipliu
Solis diuerſumz fit in diuerſis locis, nam Sol occi-
dentalikus prius olſcuratur 5 poſterins orientali-
bus, adeo vt dum illislumen ſolis iterum fuerit
repletum, hi tum adbuc futurum deſectum ex-
pectent.

Figura ſequente, O, Terra, ), eiuſque vm-

bra patent. Cernitur etiam, quòd vmbra I nõ

toti texræ lumen Solis auferat. Nam dum in
B loco totus O eclipſatur: in C dimidius & in
D totus lucet. Quare ſi D locus ponitur oc-
cidentalis, & B orientalis: luna motu ſuo ab
occaſu in ortum tendens, priùs deficere feeit
. Solem

D
S

UI 11
D
Vgulenn
tn nne
laeſ n 8
enun lnim

geu hſileng
Am mze ſhe g,
an

nn nem

GAn nnnn hir,
ammdifnll ie⸗
. uwil iln
printt, uir e
a maennanflind
ui, Nluntllimng
audſtun nn
zurin nmiii
Driaßlu n
re . inmi.
mumn linn inn
Arimudiln

, 4
un

QyARTVS. 509
olem in D, poſt fini-
ta illic eclipſi, Luna in-
ter O & locum B de-
uoluitur. Sic igitur per
certum aliquod cli-
ma ab occaſu, iuxta
ſuum certum defini-
tum terminum tendit
vmbra Lunæ recta(ni-
ſiquatenus propter vi-
am lunarem obliqui-
tas quædam accedere
poteſt) verſus orientẽ,
iuxta quem terræ tra=
ctum vtrinq; degentes
vel prope vel Frocul
aliquid, vel nihil iſtiuſ-
modi defectus vidẽt.
Hinc Cleomedes
libr. 2. & Theon, Pto-
lemæi Commentator,;
libr. 5. cap. 11. ex Hip-
parcho eclipſin citant,

ail

2 WV

qua Sol in Helleſponto totus fuit obfuſcatus,

qui tamen Alexandriæ Ægypti ad quintam
tantùm partem, ſiue ad 2. digitos & paulò plùs
defeciſſe, illam ſcilicet quintam diametri par-
tem relinquens illuminatam, obſeruatus eſt.
Sic Anno Chriſti 901. 23. Ian. Albategnius in
Anacta

L I1 B E R
Aracta ciuitate Syriæ vidit paulò minus dua⸗
bus tertijs de diametro ſolis eclipſari, qui ta-
men Antiochiæ täntummodò modico plus
medietate defecerat. Albat. cap: 30. de ſcientia
ſtellarum.

610

Iukta enumeratas diſſimilitudinùm
cau as.

2* Quotupliciter ſe habent Eclipſes Solares?

Dapliciter. Aliæ ſunt totales, aliæ partia-
les.
XQuid ſunt Totales?
Totaleſunt, quando totus ſol ex viſu amitti=
tur ſeu olſeuratur. Haæ omneiſunt ſine m0ora. Etfi
enim Eclipſes ſolis ſint, quantæ vnquam eſe peſ-
Junt, maximæ, Sol tamen tam diu nonlatet, vt
moram facere dici queat. Huius generis ſunt;
quando latitudo luanæ viſa in coniunctiene appa-
rente nulla fuerit. Huc etiam pertinent eæ, qui-
bus extremusſolis circulus lucet conſpieuus.
* Quid ſunt Partiales?
Sunt quibus non totus Sol, ſed eins pars aliqua
obſeuratur.
Eæſunt triplices. Aut enim medietas diame-
tri ſolis, autplus, aut minus deſicit.
Plus ſemidiametro deficit, quando in coniun-
tione viſilili latitudo Lunaaà Sole apparens fue-
rit minor ſua ſemidiametro.

Cterler dut mnen
Eeutn
altulaminn
uliittMenand
a unylum inia
aimitilniten
tton ſuindam
intniilne
an hnt Lum

11

e tfl

n
T
*° Wunm
4

n

uenng üiird
dn
urkühenkaß

4
e a

5 4, %
AA an a Aln⸗

.
AArdAEA1NA*

erLAIA A MN

„A uNdlt
„ * Me “
uzt ue n
uraumdr it

AEETE
ull,echkelt,
on 1

A

9 ,ℳ
,„ , eMeN.
„ℳ.

Q VA R TV S. 1
5

Huiuſmodi Eclipſin Anno 1579. die 25. Fe-

bruarij obſeruauimus, cuiuſmodi hac figura

457 25. Fed)

cernere licet, qua de diametro eius obſerua-
uimus deficere digitos 8. cum tribus quintis
de auſtro.
WAWMWedietas diametri deficit, quando apparens
latitudo Lunæ à Sole in coniunctione viſa aquat
Jaam (nempe lunarem ) ſemidiametrum. Tum
enim diametriſolis medietatem tegit.
Minus medietate defitit, quando eadem lati-
tullo fuerit mator ſua ſemidiametro. D
Qnanti ſunt termini ſolatium eclipſium:
Tutiſſimum etiam hic neimietiov a latitudine
lunaæ viſa (ſicut in eclipſi Lunari a latitudine ve-
va) deſumitur, ſi enim latitudo illa n coniunttio-
ne viſa fuerit maior ag gregato ſemidiametro-
rum apparentium Solis & Punæ: llud nouilu-
nium eclipticaum non est. Sed ſi minor ſit: ob-
tenebrationem non effugit. Quare etiam in bis
eclipſfium

512 L I B E R.
eclipſium terminis ad dictaruus diametrorum
Jummæ comparationem cum latitudine lunæ viſa
reſpiciendum eſſ.
Minimum aggregatum ſemidiametrorum
luminarium in apogæis otbium ſuôrum in ec-
centricitate maxima conſtitutorum, in tabulis
Prutenicis eſt ʒo 40.ſed maximum quantum
vnquam poteſt eſſe, colligitur ʒ4.51.
Hinc Regule.
1. S in apparente ſynodo luminarium latitu-
do Lunæ viſafuerit minor o. 4o“. impoſſibile eſt
ſolem non occultari.
I. S verò eadem latitudo maior fuerit ʒo“.

of. attamen minor 31. Fi poſſibile esſt Solis par-

ticulam deficere.
71I. Sin autem exceſſerit3: t!. Solnon
olſcurari poteſt.
Poſſunt hi termini etiam ad diſtantiam ) à
no dis, non tamenad veram, ſed viſam referri.
Minor ergo diſtantia competens minoriilli la-
titudini eſt 5. gr. 2. ſcr. Maxima autem 6. grad-
41. ſcrup.
Ptolemæus ad medias ſynodos reducit hos
limites. Videlicet ſi ) diſtantia à nodis in bo-
ream fuerit 20. gr. 40 ſcr aut in auſtrum II. gr.
20. ſcrup. vel etiam minor, poſſibile eſſe vt O
deficiat. Facit autem limitem boreum maio-
tem auſtrino, propter parallaxin, quæ nobis
Lunam alioqui ſemper magis detrudit in au-

ſtrum. * Quid

inmn 1R

itſro

r 9 .

ltee
14,..“

UIICN,.,
0

ten

ehereng
V

linen

yrben

GA

Nroch „
drboddiun n,

NIme,
. . e

a „. 3 S
. el,collenurz,
7

.

wtne d,lennmi,;

uennnr 1, ng,
le.
eelten ril nun
„ ,,
n 4 Mrlle

W
et,

, 1
ainen ataſene

.,. .

41 4

6

QvyVANRNTVI. Ft3
* Quid vocantur Digiti in Sole:
Sunt, ſiout & in Luna, duodecimæ partes dia⸗
metri Solis.
Qot digitis poſſibile eſt Solem deſicere?
Poſſibile est Solem 12. digitis cum deunce ecti⸗
pſäri. Maxima enim ) ſemidiameter appa⸗
rens eſt 17. 49. Solis autem minima 15. 407.
quorum aggregatum facit 33.29“. qualium er-
go ſemidiameter O 1. 40 æquat ſex digitos,
vel qualium 3. 20“. tota diameter O numera-
tur 12. digitis, talium 33. 29“. faciunt 12. digi-
tos cum deunce(12. 50.ferè. Eôuſq; nec vltrâ

