imite altero apogæum nutatione ſua ex altera
eccentrici parte conſiſtens rurſus ad eclipti-
cam inclinatur, R verò perigæum itidem tan-
tundem oppoſitam partem tenet.
Porro

11

, Nuwena
uhum⸗

— 7 .
crenne uli 1
41 5 5. 67*
en umur ee

Meigc, Nin ter
4 .
Mlchinnin cumb
Angzigſclunklkle

Rezm,h
Arltlunkik Klne⸗

Mnmnll.

3 ey⸗
Kahrrzlnii
amulln Dlen
nd 4

Odeſes 1
Klleddede
AKHI

unn

9 Re
. ungumngn

mat
AD
n get .
fennin tnlt e

4
1

muhniſtnemn
mmnt 4 rliilien,
menrlle nuletneſi J
rcielbur, 4 Dõl
ten numn tmerntm
uun, Aint mimlun
S nurmemm
nluen li hnen

elinlmutue,ant
, Nertrereturdert

n M AMilumn l
ſyr uummin ,ha

wolen QNegcen

ie
mirboteobeteimem

kclven beſtegenn
lahnimnouthe
renina ttpir n
rtunolenneluche
anlrw lit,

QARTVS. 397
Porro inclinatio diametri abſidum ad pla-
num eccentrici maxima, arcus P Qeſt in H4·
gr. 30. ſcr. in . 2. gr. 30. ſcr. in &2. gr. 15. ſcr.
Hac ſigura præſente ABC ecliptica eſt, eius-
que polus boreus D, auſtrinus E, centrum
ſphæræ planetæ vel mundi F. Orbis ferens

quatuor epicyclia, refert eccentricum obli-
quum ad eclipticam, in cuius limire boreo G⸗
ſupremum epicyclium HIKL deſignatam ha-
bet lineam abſidum HK, & lineam mediarum
longitudinum IL.
Eædem lineæ ijsdem literis notatæ ſunt epi-
cyclorum in Mnodo aſcendente, N limite au-
ſtrino, & in O nodo deſcendente.

In

398 L I B E K

In Miigitur nodo aſcendente nulla eſt incli⸗

natio diametri, abſidum HK, ſed ea tota in ec-
centrici, & idcirco etiam in eclipticæ plano,
quia in recta OF M communi ſectione in-
cumbit. Inde digrediente epicyclo verſus G
limitem boreum, in latitudinem boream: dia-

meter H K inclinatur ſuper diametro I L lon-

gitudinum mediarum, ſic vt H apogæum ad
eclipticam citra eccentrici planum, ſed K peri⸗
gæum vltra idem planum inclinetur, quæ in-
clinatio maxima eſt in G limite boreo. Inde ea-
dem inclinatio minuitur, vſq; dum in O nodo
deſcendente denuò nulla ſit. At pòſt verſus N
iſta inclina:io diametri huius in alterum latus
eccentrici abit, ſicut enim apogæum pris ab
Mper G in O nutabat à plano eccentrici ver-
ſus polum E auſtrinum, ita ab O per N ad M
nutat verſus Dpolum boreum. Itaq; rurſus in-
uenitur Hinclinare ad eclipticam, & K ab ea-
dem refugit, donec maxima inclinatio in N,
& rurſus nulla in M fiat.
Altera KReftexio ſeu Obliquatio Abkoas voca-⸗
tur. Haæc facit diametrum longitudinum media-
rum epicyeli vlera citraq; eccentrici planum re-

Recti, hac lege: Dum centrum epicyeli fuerit in

limitibus, iſta diameter in planum eccentricitota
incidit. Sed eo ex limitibus aleunte, medietas dia-
metri huius occidentalis reſlectitur introrſum in-
a eccentricum & eclipticam, orientalis autem
extror-

H“
⸗

Aetelln nunn
2 Hi de tent
ZNelttöikzinneclhr
zhzünwcunctieht
Munns nntmngnr ietene
Udteeſtnolurnn
Aenocetenau necr
IKeccenmcunmmen,
ungnnhiu ah
apoltumtrumdeur:

NAſer nele deneen

W

unkat ſlenn uin
dlegtenin

nrn hyhel n nl eri

uaugeihnutglnma
unter ilen 9

3
nn n teſtaa

. Qy A TV 3.

zunnnlrn
Wmekind
Wonnu Cnnl
tnnlir kthin
H nen Muignatn’
dr, urenmehent
Onnbrt notert
ulmnm, Oel
Dolumbeun kgn

Aurial,in l

Copecnarnmülnnn
zn Mte.
en,ſulinanln

lummißlulnun

Puamtgeentnizin

Dn nmmmille
Samnrupliun Alr,yes
,lathudiuil iin

Crdinſelim ium 6

c,padh,
V1

Anclmirbun,

299
exirorſum. Maxima autem reflexio huius dias
metri contingit epicyclo in nodis verſante. Ea em-
ninò æuatur obliquitati eccentrici. Atſoluitur —2
Mta libratio ſuper diaæetrum abſidum.
Figura proximaepicyclo in G limite bores
poſito, IL. longitudinum mediarum diame-
ter plano eccentrici incumbit ſine vlla refle-
xione. Ipſo inde diſcedente, medietas eius
à centro ad L occidentalis introrſum reflecti-
tur, hoc eſt, verſus Epolum auſtrinum. Manet
autem medietas iſta intra eclipticam & eccen-
tricum, vſq; in nodum deſcendentem O, quo
loco maxima contingit reflexio, & ibidem
plano eclipticæ, vt mox patebit, vnitur. Inde
verò eadem occidentalis medietas extra ecli-
pticam & eccentricum manens, plano eccen-
trici iterum appropinquat, eiqꝗ; rurſus vnitur
in N, oppoſitum fit in medietate altera.
Reflexio diametri longitudinum media-
rum eſt in B2. gr. 30. ſcr. in E 1. gr. 30. ſcr.
in &D 1. gr. O. ſcr. æqualis nimirùm obliquitati
eccentrici.
Poriſinata has epi yclorum inclinationes
conſequentia?
1. Centro Epicycli in nodis exiſtente, totum
planum eius in eclipticæ planum incidit. lbi enim
eſt diameter abſidum, nullam tum habens incli-
nationem. Ibidem etiam est diameter longitudi-
num mediarum, nam tanta eit eius obliq natio ab
eccen-

L I B E R
eccentrico, quanta eccentrici obliquitas ab ecli-
tica. Planeta ergo quocunq epicycli loco fuerit,
absq latitudine est. Sed eccentrici plano Epicy-
clas nunquam vnitur, nunquam enim neuira
diameterſimuldeclinat à plano eius.
2. Hinc in nodis epicyeli axis penpendiculari-
er inſiſtit plano echpticæ, & axi eius æquidiſtat,
non autem ad eccentricum eiusq; axem hoc modo
ſe habet.
3. Hinc colligitur eccentricorum & epicyclo-
rum plana ſeſe ſemper in alia atq; alia diametro
Jecare. In nodis enim illa ſectio fit in diametro ab-

400

Sidum ſed in limitibus deuoluitur ad diametrum

longitudinum mediarum: intermedi's autem lo-
cis alibi atq; alibi locis intermedis contingit.
1. Linea mutua ſectionis epiepeli & eccen-

tri ciper planum epicycli taliter vagatur, t inte-

graeius medietas ad limitem boreum ſurſum re-
WPiciens, ab eccentrici plano in auſtrum, altera
vero limiti anſtrino vicinior ad boream declinet.
Figura præcedenti ea epicycli medietas,
quæ ab eccentrici plano ad auſtrinum polum
E declinat, in tota circumferentia reſpicit ſur-
ſum ad limitem eccentrici boreum, cuiusmo-

di eſt in G limite boreo medietas ſuperior

LHI: in O nodo deſcendente, eſt ea medietas
occidentalis K LH: in N, eſt ea medietas infe-
rior IKL: in M nodo aſcendente, eſt ea medie-
tas orientalis HIK. Altera medietas declinans

ab

ilm Aunen un

C11!
oini

lnihin *

eun lenn i
Nnu plun
Gmd,inn
ud gmkoummt
vsſeyrſun an.
m, utninſnmer
4ℳ.
anntlelhirin
iu AEuNANNE,
Au /mnun lnmn
mn um in jmenmt⸗

Mlun uun Siranin

Vlleutxientan /
en ,R
lunfeertenen nd
P. /
1, d, 4
iſenper gcflltnen
isnuireinnt in ir
rtſenlzri kintin
eneitnehſe utine
lanin,
u aln alen gn
ul. =
unnt ocl n, „,
d A.
ennzen 4.
Niu 4 en. 4
tinen
i r
aal he
Nengr 3:
Nn ene
! i,
B zile

e

Nole , . . .

rrt, Can n en

lenmftuneigg ann⸗
7 nineuß ann

luntetenninn , .

4 ſene in Auußite
ainmileſltifigia,
Avututeulitn dtte
mn unerut,un
hicummmnehen
nuu ſelinn gl
ncnil Amnutnt
ua Inien minen
mmmn unn ſn

ſyinn nieirad iuN

Nelen a dicln⸗

ntci Nudil Aimg

torchrunternunft
mmeenmibenn er
inie boteo Decletu
Cocelendene, len⸗
UnNet e neet.
chhlimlenette

IAen necieruc

QVARTVS. 401
ab eccentrici plano in alteram partem ad po-
lum boreum, reſpicit ad limitem auſtrinum.
1. Planeta in ſuperiore medietate (ea quidem
quam longitudinum mediarum diameter, ſen
quam modo dicta diameter mutuæ ſoelttionis e&=
centrici & epicpyeliab inferiore dirimit)in qua est
apogeum, ſemper verſätur inter eclipticam &ec-
centricum, in altera inferiori extra vtrumq; eo-
rum est.
6. Cnm diameter apogæi nutet extra nodos

1

parteſuperioræad .äicam, inferiore alb eadem

recedat in eam mundi Partem, in quam eccentri-
cus decunat: ſequitur, Planetam ab apogæo vero
M, adperigenm, ine in orientali medietate auge-
relatitudinem ſuam, & in altera rurſus minuere,
im tamen vt aà nodo aſcendente, ſemper borealis ſit
Wq,; ad nodum deſcendentem, inde vſq, ad nodum

aſcendentemſemper auſtralis maneat.

Latitudines maximæ horum trium Planetarum in apogæo
vel perigæo vero Epicycli, & ſimul in limite ec-
centrici boreo vel auſtrino exi-
ſtentium,

Iuxta caleculum tabularum Aphonſi.

Planeta in li- In Epi- Z

mite eccẽtrici cycli

boreo*bog*ο
perigæo

gr. / gr./ gr. /
2 2 1 5F 0ſD% §F
3 3 Sept. 5 Sept. 4 21ept.
auſtrino Pbegæo4 2 5 1 4 2
erigeo 32 1 Mer. 2 ⁸ Mer. 7 30 ex.
Iuxta calculum Tabularum Prutenicarum.
boreobogæo
perigæo
apogeæo
perigæo

2 3 1 6 ,.%M F
3 258pt. 2 4 Sept. 4 30ept.
auſtrino

2 2 1I F △⬤ 4
C'æ

J. Cuim

462 LI B E R
7. Cum diameter longitndinum mediarum,

& diameter mutuarum ſotionum ebpieyeli & ec--

centrici, diametro ſebctionis eccentrieorum &
celipticæ, & ſ etam ipſi eclipticæ, aàm broximé
ſemper gnαιαHſſtent (neutra enim extra limites &
nodos ad amuſſim piano elipticæ æαiει¾⁰nſſtat, iſta
quidem, qtia cira liniités libratio, pote in me-
dio velcitatis, concitutior est, quam partium ec-
centrici obliquitatis diminutio: altera verò pro-
er inclinationem diametri al'ſidum: attamen
diſßferentia iſta ſenſibelis via est) ideo pro vna
Fimplici latitudine baberi peſſunt, qua ſeilicet
planum epicycli, quod in nodis vnitur ecuipticæ,
inclinare faciat diametrum ilam, qua lineæ per
mirumq;limitem ductaæ parallela et, ſüper dia-
metrum linea per nodos dalta parallelam.
Vt, Epicyclo in M & O poſito, diameter in-
clinationis eſt I L., paralle la ipſi G F N per li-
mites ductæ, Sed in G & N, diameter incli-
nationis itidem ea eſt, quæ ſurſum reſpicit, vi-
delicet H K, ſed nutatio illa fit in M & O ſu-
per diametrum tranſuerſam H K, quæ ibi li-
neæ nodorum O FM iuncta eſt: At in G & N
cadem nutatio fit ſuper diametrum II. paral-
lelam ipſi O FM. Ita in locis intermedijs dia-
meter nutans etiam ſurſum reſpicit, ſed incli-
nationem ſuſtinens tranſuerſa ponitur.
Hinc latitudines horum Planetarum ab artif-

. .
cibus compntuntur tantum ad poſitus epicgclo-

rum

G.
—
,wulnih, V
*
mikltada, ,
mmuu nunud⸗

7 „
hrualſiunn

1HEO

XI
4 tntotde

luitn, urn
trun: nitella bet
lummectentien 1
llchu eſt Crcuhu:
luſe ſuung
miuin ſin an
8

. Qnoto Ngul
uc

Urenmiru Vener
uun ſenen eyr
umnitfnentun
rurtatentnun 4e
niti

an
Nnen

4
heter hnr⸗
ter Uunnlm “
umn ſel nn,
nen,

Anpen Aemetnt , un n

”õl
u erens illeynin
ccoi Ovlne

ekllrlenn

4 4 nmn
4 Pfatk E
mezett, Cu?ullumnk.
Weael;
edel; „
tlo l U

160
r ſadnnt⸗
X ſed nun

ndetun kl,

1
4

miN

Un

AE REee/A
0MI chtekt

Nl

/ Dlrut ℳ “

bu

„/
ℳ.

QVA RTV S8S. 403
yum in limitibus, & poſtmodum per Jerupulapro-

portionalia ad alios ſitus eccentrici, ſecundum dis
Kantias vel matores velminores a limitibus velas

eliptica adæquantur.

IJ H E ORI A VE-
N E RIS.

4J.
* Quotfunt orbe: in Theoria Veneris?

Totidem, quot in Theoria aliqua trium ſu-
periorum: videlicet Eccentricus. Duo deferentes
apogæum eceentrici. Epicyctus. Quibus itidem
adiunbtus est Circulus Wquans.]
Cauſa poſitionum & diſpoſitionum horum or=
bium eædem ſunt cum js, quas ſupra expoſui-
mus.

1711.

* Quomodo & qualiter mouetur Eccen-
tricus Veneris?

Eccentricus Veneris mouetur ſocundum ſis
Snorum ſeriem, circa axem & polos propriots
vnà cum deferentium apogæapoli vagos, Aquali-
ter circa centrun Aequantis circuti. Circuitum
ſaum alſoluit annno ſpacio præcisè cum Solis ec-
cgentrico.

e 2 * Qued

404 L I B E K
† Quod’nam & vbi eſt koc K. qantis Veneris
Ccentrum, circa quod eccentticus re-
gulariter incedit?

Centrum æqualitatis Penerisest ſimiliter, ſi-

cat & en ſuperioribus Planetis, inlinea apogæi vl-
ra centrum eccentrici, duptam hablens a centro
mundi diſtantiam ad ecentricitatem ecntrici.

Hiac itidem conſequitur, vt motus eccentrici

orbis epipelum tardins ferat circa apogaum, ve-
locius cerca perigaunz.
* Quomodo mouentur deferentes apogæa?
Mouenturſeoundum ſignorum ſoriem, circa
centrum mundi & polos proprios, vltra citraq;
eclipticæpolos vagos, virtute octauæ ſpharæ, vnam
periodum cum ea reſtituentes (amxta Acphonſi-
num calculum) annis 4900ο. Hoc motu promo-
uentur apoganm & perigaum eentrict.
Hæc polorum deferentium inſtabilitas facit
eiam polos eccentrici hine inde vagos.
Ptolemæus ſua ætate inuenit apogæum &
in 25 gr. G. Exiſtimauitq; id ſimiliter cum ſtel-
larum fixarum ſphæra annis centenis vno gra-
du prorepere. Iuxta Copernici recentiores
obſeruationes apogæum &O hodie eſt in 16.
cum triente II.
In motu apogæi & conuenit Copernico
cum omnibus præcedentibus, quò d ſcilicet
cum ſtellis fixis ſimul conuertatur, certum &
fixum ſub earum orbe locum retinens. At
tempus periodicum, quod Ptolemæus hic, ſi-
Jèð cut

1111

inst deinen
pponbniauten
alg⸗ „

1
505
lum 40 00

„

11
„da ſornnanmn
ln⸗ de leconahm

,ſ 1. 1
ne ,ſe de
Ahelushocle ellee⸗

Conedege lier we⸗

lia veneru monert

, Nirfenort t

WAAac0ρWM+ proyr.

tentrier oe utn

.

lr nedo. Cinuert

Wweiuciummlabet
Glnfachhpktn
itehlin relir
leendet!

1.„
, .
Nblun ſuunſihen
n ſlun,
Aln ex lentro 49
e⸗
ſenl lncunber⸗

nin he 6 ,
9 eu

cllni iye,

Anſee
dNrler nett !

1
i

nhu S

lkertnen./,

lihlnt
nandenemt

1

ane⸗ enen
ntennitr r
mimliſtntage

e et 4 4
4 Guonmtme lch i it

in aAetuens Ml

us ann 9ln Mem

„α°⁵²
un Cerhtintlun

. 1
rus eereutiußg d

Atnimiluc nul

A iu Ank lelii

Enikinunth ilnime
nhbenamcenen⸗
cte. lurtt Ghen
NockuN , Mtt

Nzetennbis, ii
converruun,
ANodendn

C1

ſetne

utuen

Nerni Ooonmen 6

0
vube oun ele

QvVARTVS.

cat in ſtellis fixis, definiendum putauit annis
36000. Alphonſini autem annis 49000, id
Copernicus numerat annis 25816. Tgyptijs.
Sed nec illud præterenndum. Alphonſini
hic etiam nimium ab obferuationibus defi-
cientes, ſtatuunt apogæa & & perpetuè eſſe
coniuncta. & vtrunique eorum ſub ætatem
Ptolemæi in 13. gr. cum dimidio II, contra ma-

405

nifeſtam ipſius Artificis obſeruationem, de-

trudunt. Vnde ſecundum eorundem calcu-
lum locus eius hodie eſſe deberet 2. gr. &.
* Quomodo & qualiter menetu: Epicyclus:
Epicpclaus 'eneris monetur in parte ſuperiore
ſecundam, & in inferiore contra ſgnoraum ordi
nem, ecerca axem ſunm proprium motllem, pla-
noq, ſus æ&centrici obliqué inſiſtenteæm, Agualiter
ab apogeo medio. Conuertitur menſibus 19.
feré.
Motus eius diurnus habet 36. 59“. 2860. 0““.
7“, Periodus vna completur diebus 583. (hoc
eſt vno anno, menſibus ſeptem, diebus S8.) ho-
ris 22. 10 38.. 31“7.
7 Vnde huiu, medij apogæi deſcriptio
dependet?
Deſeribitur, ſicut in ſuperioribus Planetis, per
reclam, dutctam ex centro æqquantis per centrum

epicyel: vſque a d circumferentiam.

PBoriſinata huius Epicycli motus, conneniunt

cum motibus epicycloru ſuperiorum Ptanetarum.
Cc 2 * Qoa

L I B E n

* Qua motus harmonia Venus Solem
obſeruat?

In motu periodico Eccentricixple enim exacté
tum Salis eccentrico reducitur.
Alphonſini addunt etiam perpetuam apo-
gæorum Q & &O coniunctionem: ſed his ex-
perientiam obſeruationum refragari modè
dictum eſt.
Quæ Poriſmata conſequuntur hanc harmoniam?
7. Sol & Venus medio motu ſemper ſunt con-

40

Miele⸗ S
4
,eqbant
173

Cenenn

. ame
ſoſ jchane
„N ehuc
zo.elu

U 2. Hinc vna & eddem vtuntur linea meldg IIl
motus, qua medius ipſorum motus, qui ſimilaer 4
idem est, terminatur, Iſta autem linea est paralle- an tun en

ſatam ei rectæ, quæ ex eccentrici Solis centro ad
ipſum ſolem, quàm ei, quæ ex &guantis Veneris
centroad eiuns epicyeli centrum, ducitur. SS
5. Vndepatet Venerem a Sole vlterids expa- cp/ l /uic
ciari nonpoſſe, quam epicpcli ſui magnitudo fer- lundjnmu an
re po test. luuj men Not, ſen
His t. accedit eccentricitatis eccentrici Se,olis un nunuslen
& aquantis Veneris ſimilitudo, erat enim Pto-
ſem: tempore altera alteri ſimilis, Copernicus
verò vtramq; inuenit noſtro tempore decreniſſo. Alhimunbeln
Vnde ſi centrum epicyeli Veneris in eccentrico
aaante moueretur, proſthaphareſes ecentri in
Venere & in sole &uales eſſent, quæ tamen hoc nend centoepicy

“
Me heeraomd

maodo hand multum interſe diſſident. mektn 4
Dimenſio orbium Sphæræ &. n Eeenie
1* . . . . dle I10.
Qualium ſemidiameter orbis eccentrici & hgn S

eſt 6α6°

Ce

unn

Wohuer
uladmitſang
ete

ndnd,

leningte⸗

nnten ⸗
mn let .

Aur ttun een
6

4 Cöhluncionen,
dleruntionun

E

P
.

5

.

4

enenlegmntniinten⸗

8 1
tnumetnnitt enn,

u; eitn tinn bi
ulugennnnt 4
niun Mtuuin utt
mteremimtiun
lintl, lt er Mui

Aengtltenrun,

unamm Ne
nuingiht ſint
Abr utetnointunn
nen'ſnlnn,,i
imtalben ſimih/l,
õõ

yseve
“ fMphurtſne

ſeN

ene

407

eſt 6.: artium, talium demonſtrat Ptolemeus

QVARTVSs.

eccentricitatem eccentrici part. I. lcr. I5. ec-
centricitatem æquantis partium (ſicut & in
Sole) 2.ſcr. 30. ſeniidiametrum epicy cli part. 43
ſcr. 10. Hinc minimam altitudinem à terra
part. 15 ſcr. 35. maximam part, 104. ſcr.25. Co-
ernicus animaduertit æquantis eccentricita-
tem hodie tantùm eſſe, 2. part. 6. ſcr. Vnde ec-
centrici eccentricitas foret part. O. ſcr. 5l.
quantum nimirùm eccentricitati Solis dimi-
nutæ in ſuis hypotheſibus correſpondet.
III.

Quorum punum, linearum & arcuum cognitio
in Theoria Veneris requirirur?
In hac Theoria omnia eodem modo obſeruan-
daſunt, quo n ſuperioribus tribus Planetis, iden
huc etiam, quæ ſupra dicta ſunt, referantur.
Linea medij motus V'eneris eadem est cum li-
nea medi motus Solis, ſicut & ipſe medlus Solis
& Veneris motus idem ſunt.
Proſthaphæreſis eccentri ſiue æquatio cen-
tri & maxima, iuxta tabulas Alphonſi eſt
2. grad. 10. iuxta tabulas Prutenicas 2. grad. 6.
17 .
Proſthaphæreſis parallaxeos ſeu æquatio
argumenti, centroe picycli in auge eccentrici,
maxima eſt in tabulis Alphonſinis 44. gr. 44.‧*
in Prutenicis 45. gr. 10. 30“. ſed in perigæo
illic 47. gr. 1. hic 46. gr. 51.30.

coc 4 1V. Cum

L I B E K
1V.

408⁸

Cum varietates latitudinum l'eneris &- Mer⸗

curi, ſint ſimilimæ, ſicut & trinm ſuperiorum Ia-
titudimes interſe ſimiliter affectæ ſunt: ideo pauls
post ſimul explicanaæ erunt.

X
T HEO R I A M E R-
C vV R II.

Mercuri Theoria poſtremo locoponitur, pro-
ter motumpræ cateris Planetis maximé varium.

* Quot ſunt orbes in Theoria Mercurij?

Quinq. Eccentricus, Duo deferentes apogeum
aquan-

4
W

1)

umn

e

1

etenltt
laeenlcvsele
eie aiin

ye culberentu n.
awcleri inui
Vuuurmor.

3
llſinn
1M11

Mpareree 14
Alr, Mnlſeltten
vrenn ei le,
mutlunmnin ſul

e, nel uten /unn
Alyeletcunmur nal
jlun tſeendat, atnn

ur. Merauten re⸗

altnco Leferent ey
Uumn oſer.
mmy coenrun rhin

1 ſyn eunu
receene Aen
Mecentici, Ctbs
Pfigi)enoeſern

7 Acenmumin Culos⸗

Stclornur
DHatallni⸗
Ilara⸗ ti, ſ.
genti Chcumtern
lcentrun! Xlo

Wweccent ein⸗

4
1
1

ce
nakeerenn
Murim Norbe

ulocöcun .

R ct

1 111 1
Iy.
malitn
nbſinc en 8
ſalrag ii

ltt .
2 egn.
ante rune 1 a

10IN

crNVI.

7kuens ionuntnen

moteit ten
48
m eſii⸗
RW 4

Meruiſ;

QVART VS. 409
æantis, Eecentrus eccentri, & epiepklus. Qui-
bus etam adiungitur circualas eAgquans.

Quare Eccentrus eccenttiorbibus Sphærzæz
Mercurijadaitur?

Propter peculiarem in motu eius varietnutem,
uam cum cæteris cmmunem non haber, Artifi-
ce:perſuaſiſunt, Naturam orbibus Mercuripræa-
ter reliquos orbes, quos cum cateris Planetis com.
munes habet, addidiſſe eccentrum eccentri. Di-
greſſiones enim eius a Sole, vel, quod idem est,
uationes argumentiin qualibet reuolationeec-
centrici, ſemel quidem ſunt minimæ, ſed bis ma-
ximæ deprehenduntur: non aliter, quam ſi ſem el
ad apogaum aſcendat, attamen bis ad perigæum

delabatur. Haæc autem per eccentrum eccentri,

ipſi eccentrico deferenti epicyeclum circumpoſe-
tum, ſaluari poſſunt.
Poſitionis cæterorum orbium eædem ſunt cau-

Ja, quas ſupra expoſuimus.

Figura præcedente A centrum mundi, B,
centrum eccentrici, Corbis albus) eccentri-
cus, D E (nigri) duo deferentes apogæum, F
epicycli centrum, in cuius circumferentia con⸗
uertitur & ſtella, Gæquans circulus, cuius cen-
ttum H, B H circuli parui diameter, in cuius
circumferentia circumfertur centrum eccen-
trici, cuius centrum I. K Lorbis (lineis ſectus)
eccentrus eccentri, eius centrum l. Hic ambit
& continet intra ſe eccentricum orbem defe-
rentem epicyclum. M orbis extremus eſt defe-
rens nodos, ſi modò cum adiungere libeat.
CcC 5 1I1. * Qoo-

X

Cr² 1 1

I. I. B E R
11. paldkuin hi
M Lory. 4l
* Quomodo & qualiter mouetur Eccentri- 1 puuchlai
cus Mercurij?
Eccentricus Mercurij Gieut & Veneris mo- zmmun klwi

uwetur ſec-undum ſignorum ſeriem, irca axem e „ enraipienn
. 1 . 6 .. 1/ .B „₰ 47
Polos proprios vna cum deferentium ap gæa polis , nitnzu
vagos, æqqaaliter cirza centrum aguantis circuli. N,MG1A,,
Aklſolait circuitum vnum annuo ſpacio præcisé zucgttun ulilt
gum ecentrico Solis. .

mlvnmuntcet

7 Quod nam & vbi eſt hoc æquanris Mercurij cen- guuntikunec

trum, circa quod eccentricus eius re-
gulariter incedit?

Centrum æuantis Mercurij eſt in linea apo-
gai medij, loco medio inter centrum mundi ct eius
orbis, qui eccentrus eccentri est. Oecupat autem
imum circuli parui a centro eccentrici deſeri-

lur ſetullun n
mnllti eln ri⸗
g urtimn tun ea ſeſ
yrun ltnram uun

pr i. unuropegtin 6
Quot ergo ſunt apogæa eccentricorum 1. lorum Deſnmm

Mercurij?
Duo. Verum, quod eſt eccentrici, deſeriptum
per relctam ex centro mundi per eccentrici cen: intd gr Ei
trum dulctam. Hoc autem apogæum, propter cir- mnIhuI le
eguitum centri eccentrici in circulo paruo, inſta- mle 1 Vorl
bilem habet ſodem.
Et medium, quod eſt veleccentri eccentrici,
vel etiam æuantis. Hoc determinatur per re-
tam ex centro mundiper æquantis & per ecen-
trieccentrici centra (ſunt enim in vna eademq;
linea) ductum. Hoc medium apogæum esſt norma
& regula veri, ſiquidem ſub deferentibus apogaa

mänet

elnctnſa Atentit

2
empi ees e

1 1
ulni

drllen

Nlenne ſſe

g

n, l

mennle

Rarcln
unf eep, len

ere
tcn

.

ty, l

tugtt

4 inn

eker

Ae⸗ *“B “W

lzunt Muncrhe hetc;
ridninertengunrte
etwers enumtek. leyr ℳ

ee

Hneutenpt uttnn

innmmtn
Mruj
nftin ſauaulſe in
emnul gin mmarr
Heunnh a e
Uulnomi⸗

Lerurtemor

,muigt Ut tum ⸗

ta priorum temporum obſeruatic

QVANT VS. 411

manetfæum E. nde etiam iſti deſfeærentes ape enm
hboc eglnis circumferre dicuntur.

Poriſm
Ercenszicis Mercuri, Frur P Linng, in ſa-
periore ſua parte ad apogeum velociorett, quäânm
inferiore, prepterea gi 20&dN1t 23 Pͤ alitatis eiuns cen-
trum hbic, ſicut & illic, propius ad perigeum,
quam ad apoglum accedit.

† Quomodo mouentur deferentes a pogæum
æquantis ſen medium? ,

Mouentur ſocundum ſi. Enorum ſeriem cirea
centrum mundi & polos proprios, vlera citracj,

eelipticæ polos vagantes, virtute octaucd ſ; beære,

vnam periodum eum ea reæſtuuentes (matn Al-
phonſinorum dolbtrinam)annis 49000. Hoc mott
promouentur apogaäam &perigaam &. antis.
Haæc polorum Deferentium inſtabitktas facit
etiam polas vtrisſq;, eccentrici hin inde vagos.
Ptolemæus ſua ætate inuenit apogæum
æquatis in 10. gr. W£. &. Exiſtimauitautem inx-
⸗

ones, id ſizui-

liter cum ſtellarum fixarum ſphæt
tum vno gradu progredi. At iux
dem onſttationes? apogæum

◻—

in principio P. Vnde co igit apogeæu
Mercurij (ſi modò motus eiis * Ua-
lis) conficere ſub Sphæra ſixa-
rum vnum gradum annis 63. ITetèe. Perio-
dum inte tegram Leſtituit iuxta has obfe rtario-

1

412 LI B ER

erméè.

cum vna quinta m.
* Quomodo mouetur Eecentrus Eccentri
Mercurij?

apogæt.

Quid huius orbis motum conſequitur?

eumferentiaparui circuli.

quam enim tripla est ad eccentricitatem aqu

nes ſub ſixarum ſtellarum orbe annis Kgy-
ptijs 22405. ſed ſub Zodiaco periodum com-
plet annis gyptijs 11995, hoc eſt, 12 000.

Alphonſinarum tabularum calculus denuè
contra obſeruationes multiplices Ptolemæi,
reijcit locum apogæi & ſub ipſius ætatem in2.
r. cum beſſe, Æι, vnde ſecundum eundem
calculum locus eius hodie eſſe debebat in I. gr.

Mouetur contra ſgnorum ordinem æqualiter
circa ſuum centrum, quod idem eit cum parui
circuli centro, circa proprium axem, & polos
proprios, vna cum differentium apogæum aquan-
tis polis, vagoi. Circumit ſemel ſpacio annuo,
quo eccentricus ſemel etiam circuit ad lineam

Eccentrus eccentri & eccentricus ad apo-
gæi lineam pari tempore redeunt, ille quidem
contra, hic autem ſecundum ſignorum ordi-
nem, videlicet diebus 36 5.horis 6.33.8r3 5.

Hanc motus orbis huius rationem mulm conſe-
gquuntur poriſmata, quorum Ppracipita hac ſunt.
1. Centrum eccentrici circumfertur in cir-

2. Eccentricitas eccentricimutatar, nonnun-

A-
ris,

umnil

7141¹1
,umeecin
notu

Püuun

6 ſin
uauerifd n
vr hen
uuntu elt,
hunn n .
un unmn cc⸗
1mer eleruutet

Iuigtlin.

len
n 0e
h Nn Gè

ln N.

M
Rg Nee 4

tnnebtennulcns

Menori!
untſann Nluutl
nn, uinlin
tnt⸗ yymnun i,
t ſaumſun
lrunt 0 e

1 A AAANNANNN

tmitermatik

Ibertanndecilen

Cklklkbll.

gkomdmnignnunot

1
Nne ⸗
4as vo ugin
ummuln,

Mubulufit
nm nu

Z

le

. cuunamnun/

.

QyA ar V S. 413
tis . ſeilicet centrum eccentrici fuerit inſummi-
tate parui circuli: nonnunquam autem cum ea
conuenit, ſi ad eiuſaem circelli imum detatum,
iphiæguantis centro vnitum ſuerit.
3. Apogaum ο perigaum eucentrici vltra ci-
traq; guantis apogaum &- perigaum contra &
ſecundum ſignorum ſuæceſſionem voluiturtermi-
nos tamen, videlicet duodecimam Lodiaci par-
tem lon egreditur.

414 L I B E R
Schemate hoc circulus exterior in 12. do-
decatemoria diuiſus, Æquans eſt, cuius apo-
gæum A, perigæum B, linea apogæi A B,
tranſiens per tria iſta centra, ſcilicet mundi C,

Ir. 1 —111 EB
Xι quantis D „ C circuli Patun E. Quando ecrgO

eccentrici centrum venerit in ſummitatem
circuli parui F, eccentricitas eius tripla eſt ad D
Ceccentricitatem X* quantis. Ptolemæus enim
inuenit rectam DCæqualem ſemidiametro
circuli parui. Sed quando ad D deſcenderit,
eccentricitas eius eſt minima. Ibidem etiam
eccentricus ipſi æ qquanti vnitur, apogæũ item
eius in lineam A B incidit. Extrà vero in cir-
cumferentiæ alia parte poſito centro eccentri-
ci, apogæum eius vagatur vel in occidentali
parte contra ſignorum ſeriem, vel in orientali.
Vt: ſi centrum eccentrici ſit in P: apogæũ eius
eſt in G, perigæum in L. Sic ſi in O: apogæum
eſt in I, perigæum in M. Si verè fuerit in R:
apogæum erit in S, perigæum in T. Sed ſi in V:
apogæum eſtin X, perigæum in Y. Non aliter
ſi idem centrum perueniat in Z: apogæum eſt
in a, perigæum in d:: Et ſi fuerit in c: apogæum
erit in b perigæum in e.
Termini autem euagationum apogæorum
ſunt & L, perigeorum L& M. determinantes
angulos GCAA, ICA, LCB, MCB, quibus

„ .

ſingulis in circulo cõcentrico reſpondet vnum

Zodiaci ſignum, Nam rectæ CG & Cl actæ per

y11

puncta .

ümlunfan
Saer nen⸗ cain⸗
S
urlas hinche⸗⸗
Mlnltetttenie⸗

icentes vnlus lect

Meryum
,ſel concnet gua
Ne ginahe
euſnus lectijelch
eborvmetTormse
rwtthusrmiusec
CElCDerihn
unnelubtendunng.
tngtatalli
eiurn potilontaethieſin
oluur honmneeee
conlegnuntn
linrun Lyrſed n⸗
mereenmntnaiſt
Unyareneliunneten
hinhegtnerlenmne
hatmnipptſineiun
uku nlich/
entnal enan

a magun oo,⸗

in eman iunien
Ae umen.

d

or Cnorn
l ni
(las ln
nn dulie e

ennſ
Feire.l.
Känleni

LrunNA Rrer
ingemil Kllnl
Non aſ
nvenmmma! Nud

3
0

1

Cenanl doen

eunnammthen
ENoene

QV A AN T v Ss. ;

puncta P & O triente circuli ab Fremota, con-

tingunt circulum paruum. Etenim quando F
EP fuerit triens quatuor angulorum recto-
rum, erit DEPtriens duorum rectorum, per 13.
primi Euclidis, hinc per5. & 32. eiuſdem EDP,
& EPD ſimiliter trientes duorum rectorum,
vel bini trientes vnius recti ſunt, & D Precta
æqualis ipſis EP & E D vel etiam ipſi D C.
At PD G per 13. primi triens eſt quatuor re-
ctorum, vel continet quatuor trientes vnius
recti, DP igitur & PCD vterq; per 32. & 5. pri-
mi, triens vnius recti, vel duodecima pars qua-
tuor rectorum eſt. Totus ergo EP Crectus eſt,
conſtans tribus vnius re cti trientibus: & ECP
vel ACG& LCB per 15.primi, duodecima Zo-
diaci parte ſubtenduntur. Hinc per 16. tertij
Eucl. CPG tangit circulũ Idem de COlpater.

Qæ autem poriſmata e hac ſimilitudine vel congerie
motuum horum eccentricorum
conſequuntur?

1. Centrum Epicyel: vna periodo bis per ee-
centrum e,centri tranſit.
2. In vna reuolutione centrum epicyeli ſemel
quidem, in apogaæo eccentrici, à terra remotiſſi-
mum fit, at in oppoſito eius non proximum est, ve-
raalis duobus punctis ab apogko aquantistriente
circuli remotis ad terram proximéè deſcendit.
3. Hac motuunm congerie centrum epicyeli
daſeribit figuram oualem, atmmen owal:figure
Lunæ diſſimilem.
Propter

L I B E R
Propter motuum ſimilitudinem ad lineam
apogæi, centro eccentrici (vt in figura præce-
dente cernere licet in ſummitate parui circu-
li poſito, epicyclus remotiſſimus eſt à terra,
quia in apogæo. Inde verò epicyclus tam pro-
pter ſuum, quàm propter eccentrici centri de-
ſc enſum terræ appropinquat, vſq; dum vtrin-
que triente deſeripto centrum eccentriciin P,
epicy clus in Hfuerit. Ibi cerris proximus eſt.
At inde dum centrum eccentrici ad D, & epi-
cyclus in perigæum venerit, diſtantia eius à
terra maior eſt, quàm in H. Demonſtrationem
omittimus. Ibi tum per totum eccentrum ec-
centri, vnam periodum confecit. Idem in al-
tera medietate ſimiliter accidit. At figura hoc
modo deſcripta Oualis fit, ei tamen, quam
centrum epicycli Lunæ delineat, diſſimilis, vt
mox dicetur.

Quomodo motus hi deſcribentes oualem figuram
Mercurij, ſe habent ad oualis figuræ
Lunæ deſcriptionem?

Conuenit vtriq; ſphæræ, Lunæ & Mercuriin
1. Quantum eccentricus ſtriuſq; progreditur
in conſequentia Rtignorum, in Luna quidem alineaæ
medij motus Solis, in Mercurio avtem à linea apo-
gæi medij tantundem ab iſdem lineis recedunt in
praæcedentia orbes næqualisſpiſſitudinis, illic qui-
dem deferente apogaum, hic verò eccentrus ec-
centrit hoc est, habent pares circuitus ad iſtas li-
eas, osρα in partes oppoſitas. 2. Cen-

416

Uymmn atnlmiliin

mipentten u⸗
NMrul
lem ll m.
,mmu iullui.
glupenunet.
Fuentſet nn
anmmentu/
euenrmntſimmt,
Mrumgepiynluenn
purfmman uten.
uenlenpumun
urun narm cireul
n ſlun Nenmu un
ntu glu he u e
nun ul ntentntuc,/
ieangun iuten
umngfaunrcu
mublrtarc dan
, ℳ Ullumtane ãõl
un uinzmn untn
ue ettlend
Ueerb 1*
uihr

ten
el.

InGrI

lge

“ .

ropzr .

— v j
ent .
Venenn 9 cul

t anaminl ſee
eummnlk Denachin
.

Hünmpenumeganne
Nperocunacnlect Kenn

Nrlnletucct. Aienk

e⸗

Clskt, adune en
Gelluuecclne An

1

wulitthensaluhnin
ſtinentontiine
lnsteieimgdan
sfoelud Mnm⸗

utanummiſgne⸗

gummnlißiin-
lymvutnihlß
9l matgeen
misjinuiluin

1 R .
uuulfMn i
nun, ,M 4
4 SS
N/ .

„
9

S
eRA.
Rs
SW/

„7

QvyVANXNTVS. 417
2. Centrum eccentrici rinſq; hoc dittorum
orbium regreſſu circa egrundem centra deſeribit
circutam parnum.
3. Centram epicyeli vtriuſq;, ditctot orbes in
vna eccentrici ad ſuas illas lineas periodo, bis orbes
nominatos perambulat.
4. Vnae neceſſe est epicyclum in qualibet re-
unolutione centro parui circuli bisproximum, &&
& bis ab eodem remotiſſimum eſſe.
F. Hino vterq; epicyclus centro ſuo vna perio-
do deſeribit figuram oualem.
Rurſus autem diſorepant in iſtis.
7. Centrum parni circuli Lunæ eſt mundi
centrum, ſed in Mercurio totus iſte circulus ſet
eccentricus: quia hic ab orbe eccentrico, ille à
ſecundam quid concentricis deſeribitur.
2. Vnade apogeum Lunæ æqualter per totum
Zodiacum vagatur, nec apogao medio indiget: in

HMercurio vltra citraq; medium ſuum apogaum

torquetur, qua volatntione hinc inde errando,
lam apogæum quàm perigaum tortuoſam figuram
depin et. .
Schernate præcedente apogæum deſcribit
figuram N S GXAbIA, fermeè nvond, pe-
rigæum autem figuram QTLXYBeM d, fermè
ασνο8Ü .
3. Ex quoſeqnitur, qubéd apogaum Lunæ tan-
um contra ſignorum ordinem moueatur“ ſed
Mercuri apogæum interdum etiam motu reci-
Proco in v. Rscen:ag ote ter-
D d

418 6. LIVER

. . 1
adem, Mercuri mutatur contihut.

etianz in perigal

que diſtantibus.

muniter tumen vtramq; figuram oualem

lamus.
Quomodo & qualirer mêuetur Epicy-
clus Mercurij?

feré, Motus eius diurnus habet 3. gr.

1I5. horis 21, 23 ‧2654 .

4. Eecentricitas Luna in tota periodo manes

y. Luna in quauis reuolatione bis in apogæ-
um, & bis in perigaum deuolaitur, vnde etiam bis
remotiſſima, & bis fit proxima terris-liumites au-
em iſii quadrante circuli à ſe inuicem diſtant.
At Mercurius ſemel tantum in apogaæaum,
m imnedit, & ſoemel tantum lon-
iſimd à terra recedit, attamen bis proximus ac-
gedit, illad fit in apogaoshoc autem non in perigao,
ſedin duobus locis ab apogaeo triente circuli utrin-

ſemel

6. Epicpelus Luna magis lenticularem, Mer-
curij vero magis oualem figaram deſeribit. Cau-
ſa huius rei e, quöd centrum guantis Lunæ,
circa quod eccentricus eius regularis fit, ſimul
caætiam centrum parui circuli est: in Mercurio
autem ipſum in parui cirouli imo reſidet. Com-

appel-

Epicyclus Mercuri, mouetur in ſuperiore par-
te ſeundum, & in inferiore contra ſignorum or-
dinem, circa axem ſuum proprium mobilem, pla-
noq; ſiu eccentrici oblique mſiſtentem, aqualiter
abapogaomedio. Conuertitur menſilbus quatuor

6. 24*.

146. 5.36 ¹. Periodus vna completur diebus

X* vVnde 4

.

U 11
,gtetutsehlſein⸗
ehen et
lorxrein 11
—*, „
. ,rue uut
vhil 9
Hotilnnti.
ngeia Mrm ,
,muluett, Gnt.
eenerornneit e
l ul entrun
mipttad der ,,
mlun Mulet t
. 7
imneprel irunen

CteNA/R ME
0 7

lerorgimu. Arche

vnCANNAer:

urpnlluprum arve
pre puni efru
m erteunu qneee
nrnelunmerepgten
1 zulkun, An 1
mchun ntamtn,

Pr .
A,Aedu rede⸗

oed, werj
. . nh
II
oconcenltats & 1

4
e .
Ma ey 4 1
N A D zanan

ni
anh
0

H

fmmntirnnn,
ſuns lnnne 4

TTY

elllutur n,

en
n

NR, Aℳ
cenm ei N 1M

1, , ⸗
MMN CANNN Negent
.

ujmuortli l1

.
vr ge
gmung rni ⸗

D

lluſ

tuttur

e
Mera

unen tia

—

QVARTVS.: 419
* Vnde huius apogæi medij deſerigtio
dependet:

Deſeribiturper reclam ex centro «uantis per
rentrum epicyeti ſque ad circ-umferentiam du-
Eam. 6 .

Poriſmata.
7. Epicycias Mercuryj, contra quäam in ſu-
