Jum, exhilbzet gradum PEclipticæ, quii ſtella oo—
dente & regione oritur, vnde patet, gradum Ec-
lipticæ illi oppofitum, vna cum tella ſub hori-
Tontem occidere.
Hine

236 L I B E R
Hineper aſcenſionem obliquam Arlturi. 155.
temp. 26. colligitur gradus Eclipticæ ſimut aſcen-
dens, 2. gr. 26. Libræ. Per einſdem autem de-

Jeenſionis obliquæ 235. temp. 356. ſer. tempus oppo-

ſitum, vid. 7j. temp. 35. ſer. deprehenditur gra-
dus oriens 2. gr. 15. ſer. Geminorum. Ergo cum
Arbturo condeſcendit 25. gr. Iö. ſèr. Sagiltari.

Breuis explanatio tabularum Aſcenſionum, in tabulis
Directionum Regiomontani, &
Rheinholdi.

In ſphæra materiali & globo ſtellarum

omnia, quæ ad aſcenſiones tam eclipticæ par-

tium, quàm ſtellarum pertinent demonſtra-
ri, & in gradibus vel temporibus quidem in-
regris, non autem exquiſitè in ſcrupulis, pro-
pter eorum exilitatem, numerari poſſunt.
Idcirco Artifices ad pleniorem vſum tabulas,
ex quibus omnia minutiſſima depromuntur,
computarunt.
Ea eo „quæ tabula Declinationum par-
tium eclipticæ vocatur, adiunctas habet ſin-
gulis gracibus eclipticæ ſuas declinationes ab
æquatore. Quæ in ſignis borealibus ſunt bo-
reales, in auſtralibus auſtrales. Talem ſuprâà
quoque poſuimus.
Tabula Aſcenſionum rectarum numerat
aſcenſiones rectas, ſeu tempora Æquatoris
cum ſingulis gradibus eclipticæ coaſcenden-
tia, prout ſupra Horizontem rectum aſcen-
dunt, aut Meridianum tranſeunt, vel etiam
prout à Coluro ſiue circulo declinationis Per
ecli-

wwunmmudun

(unmunm kanli,,

n
Pulnnbenn

11111
Cun
Nordun 1
1 len alich
unex
Jeenorum 9
m uni,
UAheI

MN—

oubecp .
4 in UE— 1
M

eW

Cohuent urn
Gleenomm A

110, 1DNV

c

Degonomm
S

.
ſcym
AW

Alni ancn

lrnir-

Sä
nnaie

linnt )
„ ler
, li X ul
een , n
e, . e
ſcr teehen,,

N ngmn l

= S.
„ =

—
=
=.

=

lunnn in

dae
CACenienettemes,e.
7blakitmechten

amnen Cnon

1 R
rnpebutr
Uemengulnulnnl

mmem, Nunem
1.

. 2 11
em n eh
SAenmen nun z

1 1
uuNIUN eN

Enbrl Denmum .
umne, Anduhthet
Ptcelueclunonti!
L. ( .

nbnsburdbuäſumt

.

walr UArn

W.

,
Gecll ce CAK

4

T BEB R T I V g, 237
ecclipticæ datum gradum ducéto, determi-
nantur. Talem ſuprà etiam adiunximus.
Tabulæ aſcenſionum obliquarum nume-

rant tempora æquatoris, ſuper horizontem

obliquum cum quouis eclipticæ gradu aſcen-
dentia. Computatæ autem ſunt peculiares
obliquarum aſcenſionum tabulæ pro ſingulis
latitudinum gradibus, à Regiomontano qui-
dem à primo graduuſq; ad éo. à Rheinholdoò
verò à6. 1] ue ad 90.ſiue ad finem quadran-
tis. Nos ſuprà vnam poſuimus, ad latitudi-
nem noſtram T ubingen ſem computatam.
Porrèò cum ad hoc negocium cæteræ ſtellæ
non minùs quâm eclipticæ gradus pertineant:
Regiomontanus pro reliquis Planetis, & eti-
am ſtellis, quarum latitudo ab ecliptica non
maior eſt 8. graduum, confecit peculiares ta-
bulas Declinationum, & Aſcenſionum recta-
rum, ſeu, vt ipſe vocat, cœli Mediationum,
quibus ex data ſtellæ longitudine & latitudi-
ne, mox eius & declinatio & aſcenſio recta
ſeu mediatio cœli cognoſcitur.
Ad cæterarum autem ſtellarum extra Zo-
diacum declinationes & aſcenſiones rectas
inueniendas inſeruiunt tabulæ Generales de-
clinationum, & cœli Mediationum.
Inde pro Aſcenſione obliqua etiam earum
ſtellarũ, conducit canon differẽtiarum aſcen-
ſionalium, In eum enim miſſa declinatio ſtellæ
cognita

—

23 8
cognita, offert è regione eleuationis polaris;
de qua quæritur, differentiam aſcenſionalem
addendam aſcenſioni ſtellæ rectæ, ſi borealis
ſit, auferendam autem, ſi auſtralis fuerit. Et
iſto modo aſcenſio obliqua ſtellæ habebitur.
Itaq; quæ in Sphæra materiali demonſtran-
tur, ea in illis tabulis exquiſitè computata ha-
bentur.

L I B E R

Quid præterea ad hanc aſcenſionum doctri=
nam pertinet?

Inuentio arcus Ecliptico, qui datæ aſcenfioni
vel deſcenſioni correſpondet.
Quomodo hoc fit?
In Sphara materiali, poſim ſphera vel relta,
vel certa aliqua obliqua, renolaaætur ipfſa, donec
arcus æquatoris ſiue aſo enſio datu fine ſuo horion-
tem orientalem, dcſcenſio autem datu occidenta-
lem attingat: ibi tum horixontis & zclipticæ ſe-
tio finem arcus eclipticæ correſponaentis offe-
ve, numerati ſeilicet arcus continui ab aquino-
&tio vernog.
Si verò detur aſcenſio vet deſcenſio diſoreta:;
neceſſe erit gradum eclipticæ tam principio,
quam ſini correſpondentem inueniri. Arcus igi-
lurinter eos gradus interceptus, is est, qui quæ-
7 ëε. . .
Sic in tabulas aſcenſionum vel rectarum,
vel certæ cuiuſdam latitudinis obliquarum,
ſi aſcen-

ſ5e,1 e

ieehent te
Er emd

1

. /srte.

Grentllem, n
Vpent

Cechictelornlertlul
tniken.
ℳ 1
n Nkrdͤm

é a ,u, 9,,,
Gtunnerumunan

urde ing
peſng, Alnnen
1

Mine 1G.
WANKNen. AY
, Npce

1
räkunig
. ſee
Orie
—” J.Ml
. e,le 1
Niukiizhen .
Ona ſtel. I 1
Wftletechen
utti cenorttn
ranmhurnit

⸗
Alen

eninnndebt⸗
eung
di 4
blulſtnn
Ginta,

Wodohoen!

i, un niudt

, rallhuui, e, n

enſilgfuine

Nanintinuilent.
õ
amn ingelt ie
uummnui a, ſun⸗

ielſeni ſenn
elptet tann Jiugt
Ueminenni 4,
czugiß

Vnunn lechun

Ncisoblguumn
lacr⸗

ſi aſcenſio data mittatur: offertur è regione

TEXTIVS. 239
rcus Ecclipticæ quæſitus, &c.
Hoec modo per aſoenſiones & deſoenfiones ſtel-
larum datas, inueſtigantur etiam Ecliptica gra-
dus coorientes.
Exemplum Arcturi paulò antè præmiſi-
mus.

S E C OZE N D A

PBA X J LIBXZY
T E RTII.
Quid hac ſecunda parte agitur?
. A C ſecunda parte explicatur Alterum
primi motus phanomenon, videlicet Ortus
Goccaſus ſtellarum, præſertim is, quem Poéti-
cum vocamus.
Quotupliciter ortus & occaſus ſtellarum
conſideratur?

Dupliciter: Vel generaliter, quando ortus
G' occaſus eurum examinatur ad gradus eclipti-
cæ, cum quibus vel in retcta vel obliqua ſphara
oriuntur & occidunt. Vel ſpecialiter, quando
illi ipſi ortus & occaſus ad oolem examinantur.
Prior ad aſcenfiones & deſcenfiones Aſtronomi-
cas pertinet. Alier verè huuus loci est.
* Quid eſt ortus Poëticus?

Est vel eleuatio ſtellæ, vel apparitio eiuſdem
ſuprahoriz ontem, ad Sotem determinata.
* Quid

7

L I 6 K K.
* Quid eſt Occaſus Poëticus!
ER veldeſcenſus ſtelle ſulbbhorizontem, veloc=
zultatit eiuſdem, ad Solem determinata.
Quare hic Ortus & Occaſus appellatur Poëticus?
Non quòd ad Aſtronomum nonpertineat, cum
ipfius interſit hos ortus & occaſus determinare:
Sed quòd huius pheænomeni vſus frequentiſſimn
eſſe ſoleat apud Poeëtas in deſcriptionibus certo-
rum temporum anni, vel variarum aëris conſti-

440

–

tutionum, & ſimilium rerum. Eandem eb cauſam

hoc ortu & occaſu vtuntur etiam Hoaſtorici.

In quibus differunt aſeenſiones & deſcen ſiones Aſtro-
nomicæ, ab ortu & occaſu Poẽëtico?

His poriſſimum modis. I. Obietto. Aftronomus

enim aſcenfanes & deſcenhionespartium eclpti-

ca, circuli in vltimo cœlo, numerat, easq; ad æqui-
noctialem eraminat. Poëta verb ad ſtellas oltauo
orbi inbarentes reſpicit, erumq; ortus ad eclipti-
cam comparatos, non ad horiz ontem tantummo-
ad, ſed potiſſimum etiam ad solem refert.
2. Phraſi. Aſtronomus vt plurimum vocabu-

lis Aſeenſionum é& Deſeenſionum itur: Poéta

autem vocabulis Ortus & Occaſus.
3. Argißeäg ſeun exquiſita computatione.
Aſtronomus ſingulaſorupula numerat, Poëcta au-
tem in graduum computatione ſub'ſiſtit, & M
plurimum aliquot gradus nihili fatit.

4. Fine. Aſcenhones Aſironomicæ inqui-

untur, vt per eas cætera phænomens cœli com-

3

Cr Aiiu

puten-

11111

genbe Muint,o
cmulcſenul⸗

usßmmu
rnn ui

m uil ſemd /
a
einſeuntinen
jrußlefunn /

ℳ

7

ODuiikeoclunhic⸗
ulanhmkngan
falglpaligiünm

e,,
iſtnlen,
llin,
ſſunte

Gnleen,
uummngifeſeni
unchngune,
iiutoinmngi
nnennlulenga

ignter nm .1
Duntnaunklin

end
O Aorll eetee

ll., Delt ,e

penugnaetpn
CANECrn

nalnrtkn.
Pvrpunmanuet
Cndtummmn
180rlt
antft anikt

enpdunmnie

muir .

7 „.
S
Lll .
.

„„,14
e 4,

. õõ

TERTIVS.
patentur. Sed Poetici ortus ad certate
deſeribendainſeruiunt.
J. Hinc Aſtronomixæ aſcenfiones Poëticiz or-
tibus phyſi priores ſunt, Runtq;, horum regula &g
norma, adeb vt ſint Earum cognitione hi non in=
nottſcant.
* Quet ſunt ſpecies huius ortus & occaſus?
Tres vuſgò conſtituuntur ſpecies. Ortus & oe-
caſus Ceſmicus, Acronychus, & Heliacus.
Ortus hi & occaſus triplices ſumuntur ali-
quando in lata ſeu generali, aliquando in pro-
pria ſeu ſpeciali ſignificatione.

241
mpora anni

Quid eſt ortus & oecaſus Coſmicus?
Generaliter Coſmicè oriunturomnes ſtellæ
quæ ab ortu Solis vſque ad eius occaſum, hoc
eſt, de die ſupra horizontem em ergunt.
Sic in genere coſmicè occidunt omnes ſtel-
& quæ co tempore, quo Sol ſupra horizon-
tem eſt, hoc eſt, de die, ſub horizontem de-⸗
ſcendunt. Sed qui in ſpecie ſeu propriè dici-

cur
Orius

l

EEs

L IBER
Ortus Coſmicus, est,
quando ſtella vna cum
Sole ſupra horidontem
PNoritur.
Occaſus Coſmicus eſt,
quando ſtella ſub hori-
ontem occidit, Sole ex
aduerſo ſupra horixon-

tem oriente.

„MMWMWι

Quid intelligis, quando dicis: vnà cum Sole?
Vynyàcum Sole, accipiturpro eogradu E elipti-
ce, in quo ol verſatur. Sape etiam vnus atq; alter
radus tam pracedens, quàm ſequen gradum
Solis intelligitur. Nam ortus & occaſus iſtos ad
certum momentum vel ſerupulum, in vel cum
quo ool oritur vel occidit, reſtringere non poſu-
mus.

Quiĩd eſt ortus & occaſus Acronychus?

Acronycho ortu in lata ſignificatione ori⸗
untur omnes ſtellæ, quæ ab occaſu Solis vſq;
ad eius ortum, hoc eſt, de nocte ſupra hori-
zontem emergunt.
Sic in genere Acronycho occaſu occidunt
omnes ſtellæ, quæ eo tempore, quo Sol ſub

horizonte eſt, hoc eſt, de nocte ſub horizon-

tem deſcendunt. Sed qui in ſpecie ſeu pro-
priè dicitur
Ormus

Ahoruonenexlene,d⸗
e, uncnlbleu
Anhet

(ſiugu glu h

NluNenze 4

M.

Mrigtennicn)

.

Ar
iukn Au

S

he ſin,

,

nde,
ln , rr
ala,

A, tna mn
4 ndna

Cſniueß
lilr ſe n.
lrigt, Nl
inn kMurr
1

mandde

nogtiulif⸗
nmmctin
inſehunpin
4Srhekn

nnnn n
4
guring

Lunebus

Pincnnonen
enludolaſ

oCefupeihe

ocltnl

te, o d
cetn ſ
etn

—
==

24
Ortus Aoronychus,
t, quando ſtelza ſupra
riontem oritur, Sole
⁶ regione ſab horixon-
em occidente.
Occaſus Acronychus
est, quando RKtella vnd
uam dole ſub horizxon-

tem occidet,
* Quibus temporibus ſiunt hi duo ortus
& occaſus?

Generaliter Coſmicus de die, ſeu Sole ſu⸗
pra horizontem exiſtente, & Acronychus de
nocte, quando ſub horizotem Sol latet, fit.
Sed in ſpecie
Caſmicusortus & occaſus Rit tempore matuti=
no in principio diei, oole oriente. Acronychus aus
lem veſperi ſit in noctis Pprincipio, Sole in horis
Lonte occidentali conſtituto.]
Hinc ille Kéonαααι Mundanusd,

quod mundus, ouinz am tantum
Jupra boridontem &st, conſpicimus

aſam labi videtur. Hic autem 4

us pumtur,
Partem; gu &
,» ab ortu in o
xgννρι gναα

Ii in termino nobtiz. Quiadam xovioον Tempe-
ralem vocant.
Hinc etiam de ſtellis ſeu ſignis, quæ cum Sols
oriente aſcendant, & eodem die um Sole de=⸗
ſcendunt, diecitur:
Coſmicè deſeendit ſignum, quod aeronges ſurgit,
Chronicè Reſeendir ſignum, 7is od coſmics ſurgit:

* Quid

L I B E R
* Quid eſt ortus & occaſus Heliacus?
cus eſt, quando ſtel⸗

ijs tecta latuit de-

244

Generaliter ortus Helia
la quæ præſentis Solis rad
ſcendente Sole conſpicitur. Hoc modo quo-
tidie eæ ſtellæ heliacè oriuntur, quæ poſt Solis
occaſum nocte ingruente ſupra horizontem
iam exiſtentes conſpiciuntur.
Sic occaſus heliacus generali ſignificatione
eſt, quando ſtellæ, quæ abſente Sole, cœlo
micabant conſpicuæ, ipſo autem adueniente,
euaneſcunt. Hoc mo
ſtellæ, quæ manè ante ortum Solis conſpicie-
bantur, ſed ipſo appropinquante, radijsque
ſuis ſuperius hemiſphærium illuſtrante, ob-
Sed in ſpecie

fuſcantur & abſconduntur.
Ortus Heliacus est,

quando ſtella, qua anteà
propter Solis vicinitatem
Mnon conſpiciebatur, iam
ipſo remoto, nodtu iterum
apparere incipit.
Occaſus Heliacus, eſt,
— quando ſtella, quæ antea
ropter Solis ab ea maiorem di zantiam nobtu

conſpiciebatur, iam pſo appropinquante appare-
re deſintt.
differunt Coſmicus & A cronychus ortus

Quid
& occaſus ab Heliaco?
Orius & Occaſus Coſmicus & Acronychus

ſtella, fiunt ſole & ſtella in horix onte conſtitutu.
Vnde

do heliacè occidunt eæx

4
.

,m
ee —
1ſeeetenltl
ümenm

R es⸗
nennmufſt 4
pneruten
elenmnem5

„Are
Een

nnnmn enn
nnimm inmß⸗
6ISezenmr.
Orustntxl u

nlſuu ilſali

ininin ſu
7 1 1

7
yNAN Merru
NAN.Nr

miligunurd
Amonnei

Uitmmnaen
VnNNni
Aſpleeleutmad
nlilifninngn
ſlunmtn

l L. 1
airn

ny. 1
, Komi, 7 1.

M

nKueltklin
dluntent Virnde etiam veteribus dicebantur Ortus & Oe-
Gnlerchhen caſus Veri. Sed Heliacus ſtellam quidem in hori-
nam – Zontem collocat, Solem autem infra eundem tan-
Kanun ent 1„ interuallo relinquit, quanto ſRtella vel er radijs
rneſgulanm Sohes emergere, vet, ſe eis inuoluerepotest. Hinc
veteres bos, Ortus &J Occaſus Apparentes vaca-

rüunt.

TERTIV zZ. 245

gupuellſiin v Veteres ne aliter hos Ortus & Occaſus
Ireene e,1 diſtinxerunt?
lnmenaltnt Veteres quibus appellationes iſtæ dittæ nondum
mkidudn fuerunt vftata, ortü & occaſum Poeticum alium
itee nomindrunt Verum, alium Apparentem. Et

Ungone, vitrumq, iterum Ffecerunt dupticem, Watutinum
umiunm JNerl. & eſpertnum.
Anrur. nhet Ortus & occaſus Verus Matutinus, idem est
ͤUß. 1 . .
rMu uC. oſmicus: ſed Verus V'eſpertinus, iam Acro-

ubll, men nychus vulgo dicitur. Ortus autem & Occaſus
4 /6* . „ .
, c7 Nonm Apparens tam Matutinus quam Veſpertinus:
nunc Heltacus vocatur.

enN
r AN , NN
* Quibus ſtellis competit ortus & occaſus vVerus,
ſeu Coſmicus & Acronychus?

6nnf tin
peneieh. Omnibus ſtellis quæ oriuntur & occidunt. Cum
.
S ennim Sol motu annuo per totiü Z odiacum mouea-
ul tur, neceſſe est, vt ortuum et occaſuum horum ve-

ninn umn⸗ rorum omnes ſpecies omnibus iſtis ſtellis ex qu
Gntſuulf Aiſtribuat. Venus tamen & Mercurius, propterea
I gJdd à Sole breuitantum interuallo recedunt, oc-
ukurti. daſu matutino vero ſeu cemicè occidere, & ortu
b h veſpertino vero ſois acronyeé oriri nonpoſſunt.
Cnud * In ſpherarecta igitur, vbi fixarum ſtellarum

gef T .
Nihd 4 * nulla

246 L IBE R
nulla est inoccidua, hi Ortus & Occaſus omnibus
communicantur. Idem in Meridiano omnium
locorum contingit. Quas aſpeltiones ibi nomina-
mus, mediationes cœla: Applicationes ad medium
wν Soler Item Cutminatianes.

* Sed ortus & occaſus apparentes ſeu Heliaci
quibus ſtellis competunt?

Competunt & hi omnibus ſtellis, quæ horixon-
tem ſubeunt, diuerſimodsè tamen. Etenim Hehia-
cus ortus matutinus, & occaſus veſpertinus acci-
duntſtellis, quæ motuſuoſunt tardiores ſole, cuins
gratia veſperi à Sole prauentæ euaneſount, &
manè relittæiterum cernuntur. Haſunt, omnes
Rellæ fixa, & tres Planetæ ſuperiores, Saturnus,
Iupiter & Mars, item duo inferiores Venus &
Mercuriu, quando curſu tardi vel retrogradi
ſunt.
Sedortus heliacos veſpertinos, & occaſus ma-
vutinos obeunt ſtellæ Sole velociores. Iſte ſunt, Ve-
nus & Mercurius quando curſu veloces ſunt, &
Luna. Haæ enim ſtellæ accedentes ad Solem radij's
eius immiſcentur, & ab eo recedentes veſperi ex
radijs eius ſè euoluunt.
Quanti ſunt termini diſtantiæ Solis à ſtellis quibus
ipſæ heliacè vel oriuntur, vel occidunt?
Propter magnitudines & claritates ſtellarum,
termini diſtantiæ Solis ab eis inæqualesſunt. Ar-
tiſices igitur, Ptolemæus præſertim, inuenerunt
erminos apparitionis & occulintionis in Venere
Fraduum

.

mmmm

1 I, le
mumnn ifiun
Vylnltdtt
ℳ
tnitmehnunte⸗0

Weteg
ſpemnanmutiügtun
lotiKoaua

ANnrnne
Mgynltiie al
rehienn
6Cr/

Gilteun

„

rigneni

ultengu

muſlſl ,
ualimn denn
Geſifenn
ſaſlnint
uunenatin,
wemnnnn in
Anusſhent lin
udu irm
anſt tin mn

Relee

nfen ie
Euuhent eny
tntnlte /at
alnrAMlnr

Honmnlentr pen,

Pindludielugin
Auadum!

nu Slnme ſtr
4
6nple
yriri, NN
7 4

TERTIVS. 247

graduum 5. in Mercurio & loue gr. o. in Satur-
no gr. II. in Marte gr. u. & dimidij. Inde attri-
buerunt ſtellis fixis primæ magnitudinis, gra-
dus Iz. atq; inde gradatim ſiue per gradus progre-
diendo, aſſignärunt ſtellis ſecundæ magnituadinis
gradus 13. tertiæ/4. quartæ . quintæ 16. ſextæ7.
& minutiſſimis 15. Soli itag, ceſſerunt 19. gra-
dus, quibus ſub horiæ ontem ſubmotus initium fa-
ciat crepuſculi matutini, vel finiat crepuſeculum
veſpertinum, tum enim demum de radys eius ni-
hil ſupra horiæ ontem conſpicitur. Lunna certum
terminum non habet, ſedinterdum eodem die, in-
terdum altero, veltertio, veltandem etiam quar-
topostnouilunium apparet, prout diuerſitas mo-

tus eius tulerit.
Vbi numerantur iſti gradus terminorum appari-
tionis & occultationis ſtellarum?

EZENILTH Non in ecliptica, nec
6 in æquatore, ſed in circu-
la verticali per Solem
tranſeunte, ab horizonte
ſq; ad centrum öoli.
Evel FöStella in hori-
onte. BC est Solis di-
hiantia infra borixon-
tem, numerata in verticali circulo, iuxta tern i-
num apparitionis vel occulmtionis stella.

Quomodo inueniuntur huiuſmodi ortus &
occaſus ſtellarum?

Ortus & Oecaſus verus ſtellæ cuiaſq; inueni-

tur in ſphara materiali, vel globo ſKellifero, eousq;
4 reus-

reuolato, donec ſtella data in horiz onte oriatur.

Tum enim gradus ſectionis eclipticæ & horiz en-

tis orientalis & occidentalis, j ſunt, quorum il,
lum dum ol occupat, ſtella coſmicè oritur, in hoc
autem ſi ol fuerit, ſtella acronycé aſcendit.
Sin autem ſtella ad occidentem voluatur, ſo-
dliones eclipticæ cum horiz onte itidem monſtrant
gradus, in quorum oriental, exiſtens ſol, facit
RKtellam coſmiceè occidere: acronycè autem, ſi in
occidentalsſit.
Porrò ab illis ipfis ortus Coſmici & Occaſus
Acronychi gradibus, gradus eelipticæ tanto in-
zeruallo ſub horiæ vntem remotus, quantum ter-
minus occultationis aut dpparitionis poſtulat: is
ipſe ett, quem dum ol occupat, ſtella heliacè vel
oritur vel occidit.
At ſi ex tabulis Directionum ortus iſti ſtel-
læ datæ inueſtigandi ſint: quæruntur prius
aſcenſiones & deſcenſiones earum rectæ &
obliquæ, & inde etiam gradus eclipticæ ſimul
oriens vel occidens. Simul enim oriens, or-
tum Coſmicum: ſimul occidens autem, occa-
ſum Acronychum: oppoſiti verò gradus, re-
liquas Quas ortus ſpecies definiunt, ſi nimi-

1

rum ad eos gradus Sol acceſſerit.

Heliacus autem ſtellarum Orius & Oecaſus
ver dactreinaw triangulorum inuenitur hbac, quc
Jequitur, methodo.

M OD VS

fetetontun,de,erd
Duneni ſſehneie
puuncdnmurtgrin

nllnun Mum
Miulumn nulegen
ahin, ſe
Ahnincemcaien
ukrrelkad, NMe
Hinimnnſialin

R,

Almiar ſ un
aegebedu
ANlatadi
ltunihn

mzmaneh
Mnali,

lip g⸗
atſericz,,e,,
Mic 0, e

ilag, le⸗

rn
Palt ee
. ahn n

, 6 i

4 aenet e un

tuCſndg
Cns 6
ia thmin,
naut
Gpenn nlpe Ne

, lla Ahlcn

n un
Cnrezenn er l
TAuthriein
nulamottend, 0
benamenvoee
Unnror Ndls,
a Nndn⸗

m

len H. 1

lulm6
mimenun

100

T E R T I V 8s. 249
MO DVS CO&t ᷣM. P V T A N

DI ORTVM EFT OCCASVM
ſtellarum Heliacum-

EENITH. Schemate hoc, dato in ver
oS ticali circulo ABC, arcu
BC, termino aiſtantiz Sos
us infra horizxontem, pri-
— ma apparitioni velocculs
tationt ötellæ« deputato-
datog, D graduE Spticæs
quicum ötella E vel F in
oriente cooritur, vel in occidente ſimul deſcendit.

Datam etia eſſe oportet, per præcedentia, Aſcen-

Rionemotellæ in oriente, vel in occidente deſcenſio-
nem oblizuam. His præcognitis, ad Aſcenſionen
obliquäa addatur, vel er deſcenſione obliqua anfe-
ratur quadrans, ſeu 9o. tempora: & habelbitur
Aſcenſio recta medij cœli, eos memento, quo ſtella
Evel Foritur veloccidit. Hac in tabutlam aſcen-
ſionum rectarum miſſa exhibet gradum Eclipti-
cæ Gin meridiano AOH. tum cutlminantem. Per
quem, & gradum D notum ſit D&, vnum trian-
guliDGH latus, Eius , decleinatio, quanz T abuta
declinationis partium eclipticæ indicat, ſi ſepten-
trionalis ſit, addatur altitudini Aecquinoctialis,
vel atferatur ex ea, ſi meridionalis fuerit: &&
proaucetur GH, alterum triangul, DGm latus,
à gradu ectlpticæ cutlminanta ad borigontem.

5 Camg,

250 L I B E R
à gradu eclipticæ culminante ad horizontem.
Cumq; angulus ad Hſectionis Meridiani & Ho-
rizontis: ſit rectus, et laterum atq, angulorum op-
pehtorum ſinus ſint proportionales erit, Sicut ſi-
cut ſinns arcus ecliptice D, ad anguu recti ad
Hiotum ſinum, ita ſinus arcus meridiani G Had
ſinum anguli G DH. ſectionis eclipticæ & hori-
ontis. Deinde in triangulo C;Dpropter an-
ulum ad B rectum, rectangulo, datur BCtermi-
nus diſtantiæ Sols, & angulus ad D, pote æuas
lisſuo verticali G DH. Igitur proportio linus an-
uli ad D, ad ſinum BC, est ficut ſinus totus an-
galiad B relti ad ſinum CD arcus eclipticæ, di-
Tantie Solis in C. à gradu D. Quo loco ſi öol fue-
rit, Stella in Evel Foritur aut occidit heliacé.
Exemplum ortus Heliaci.

Arcturum ſuprà inuenimus oriri vna cum 2.
gr. 2 4, De, eiusq, aſcenſionem obliquam eſſe 13.
temp. 20. ſer. Ex hac ergo ablato quadrante, re-
liquitur Aſc. R. medij cæli 93. temp. 2 o:per quam
cognoſcitur ex tabula Aſc. R. gradus M. C. 3.· gr.
4 · ſer. G. Igitur eo tempore, quo otella Arlturi
in Eemergit:. & in D cooriente 2. gradu 2 4. £,
atque culminante in G. 3. gradu, 4.· ſor. G. ſiet
DGSα gr. 20o. Sic dechnario gradus G, ex tabu-
ladeclinationum, 23. gr. 26. ſer. ſeptentr. appoſi-
ta altitudini æquinoctialis ſuprà borivontem Tu-
bingenſem, numerat arcum , Höς.. Ergo-

AArcus

nest

Ounnn uoniii
1.
mig uiki ,nle,
412 Mmurl

lenn,inin nß

Hurylnbein
lrAi,
F mmemi, 69 7
nſts, n l
unlau nnlan
iinſgan inn

Nr I,
Vallgnr i

———

Plmrtatan
Nllinmnn
fulnn ni

N mnem
1.

A
e
* . „.
,Z ½
,. eun ℳ .

TERTIV S. 251 .

1. 1 2. 3- 4.
Areus D G. Sinus Arsus GH. & 90555, ſinus

16 5o 20. ſinus tot us 6νι56 ſinus pro- anguli ad D.
1Z ofhnn, 99992.: 100οο6°. 90055z. dibit. qui fiet 6.0
rt 4 . . . .
4 denin . Itaq; anguli ad D. ſectionis eclipticæ & hori-
ubtagund ontis, ſinus est 90 75. Latus vero BC, terminus

nmidt aparitionis Rtellæ primæ magnitudinis, ex qua-
bte . .
kmein rum numero etiam Arlcturus est, continet 12 gra-
Lnechen dus. Er 4⁰:
Autulan n 1. 2. M 4.
alud re Auguli ag DH Later?H Sin wr , Kaug en-
. 6α 757. ſinus 12. gr. ſinus totus pro- ius arcus CD.
1. laman 90555. 20797. I0οο. dibit. est 3. 16.

N, buſnun Quapropter quando Solaà D,2. gr.2 1. Rrecef-
mDenchn TJerit 13. gradib. 16. ſor. h. e. peruenerit in C.1 gr.
. Gni⸗ 1o. Artturus mane heliacè oriens, ex radi's
waenuo Solss emergit, iterumq; conſpici poteit.
M Exemplum Occaſus Heliaci.
Eandem Arlcturiſtellam ſupra inuenimus oo-
cigddere vna cum 25. gr. 15. D, eiusq; deſcenſionem
obliquam eſſe 23 , temp.35. ſer. Ad hanc ergo ad-
1 dito quadrante, producitur Aſo. recta M. C. 325.
lrminfeſt⸗ temp.zb. ſer, per quam ſcitur ex tabula Aſc. Rect.
inelic gradus M. C. 23. gr. I5. ι—. Vnde D G fiet, b. gr.
r heh n— o. ſer. Vezrum gradus illius in cæœti medio dectinaz
nmgiit tio ex tabula declinationum, elieitur 13. gr. 46.
6 eſeg auſtrina. Quare ea e altitudine æquatoris, 41,.30.
unſunb,n ablata, relinquit arcum GH.2 gr11. Ergo:
hie Preu D G, Sin rcu 6 & atyilu 43.

ſpilmn 55. . ſi nus totus 27. 44. ſinus pro- guli sd D. qui
wvCMA 5°. Ioοο. 46536. dibit. et 33. 17.

liag. ,

Cnmnemar,
gamnl u dell
, ueuc,ate,

252 L I B E R ”
Itaq; ſoblionis eclipticæ & horiæontis ſinus, es?z
7457. Latus verò BC. rutſus est gr. t12. Ergo-
2 4

15 . 3. .
Anguliad D, Lateris BC Sinus & 37⁵59. ſinus, cao-

32.17. ſinus 12. gr. ſinus totus pro- ius arcus CD, eſt
51474.. 20797. 1I000οο dibit. 22. gr. 176.

Quandoigitur Soli ad D2 gradam i15. ſor.
reſtat arcus CD, 22. graduum, 16. ſer. boc est, ſi
perueneritad 3. gr-2 Peum Arctnrus veſperi ra-
Ais ſolaribus ſicinuolaitur, vt poſt solis occaſum
non amplius conſpiciatur.

H

Quis præter cognitionem harum affectionum ſtellarum,
Aſtronomicæ ſcieutiæ ſubie ctarum, vſus eſt ho-
zum ortuum & occaſuum?

Per hos ortus & occaſus (vt ſuprà monuimus)
certa anni tempora, quibus vel abtiones aut ope-
rationes certas, velres geſtas, vel varias aö?ris mm-
tationes definirentur, vel etiam quibus poëmata
exornarentur, deßignarunt Poëtæ, Haſtorici, cri-
ptoresde agricultura & operis ruſticis, nec non
& Philsſophi: idq; praſertim illoſeculo, quo net
Annus ad motum Solis determinatus ſtabilis erat,
nec partes anni per certos dies, ſicut in noſtris Fa-
ſtis fit, diſtribuerentur. Explicatio ergo illorum
ſoriptorum cognitionem horum ortuum præſup-
Ponit.
Quomodo ergo per ortum vel occaſum ſtellæ tem-
pus inueſtigatur?

Primo ex deſeriptione alytüe circumſtanti
xaminanda eſt ſyecies ortus veloccaſus. 2. Qua⸗
rendus

ii⸗ , e .

.12, .

zyllh. 7 ſrus, er.
1 arcu (b. eſß

12. gr. .
n Hſen
7. hob eſl,

ale⸗ a.

Nltoectſn

ohun Aelatin.

Maseſtho⸗
1

lmonnimu)
koneau e:
urir.
Muuinal
hancndeni⸗
eis, nec han
ulo, qAoet
Rlabltenth
ge e
ego ilorunm

mun ziſß.

ſtelleren⸗

,ℳ ℳ

.2 C

eri

M

pag. 2 33.

Tabula continens 2 rads Eclipticæ, cum quibus ſtellæ inſigniores olimt tempore veterum Poetarum, vel circa princi ipium:
Annorum Chriſti, Ortu & Occaſu Vero ortæ ſunt & occiderunt: item in quibus exiſtente Sole,

eædem ſtellæ tnm ſubierunt Ortus Occaſus Heliatòs.
Nomina ſtella- R. E. A L E X A ND RI 5* R 0 M . 4
rum. OR. V. Oc:v. Os. H. [OH On. V. Oc. v. IOR. H. Oc. H. d⸗
Gaput Arictis. 25) 56 V 20NV 22)0 19 XK 8 V 24NV 2 3 K 3
Capella 16σ% 192 V 3I eHb e e. ¹92V 22
edi 1 5 SV 2GO iS 13. 5V 4I11V17 3
Pleiades 29V 24V 2 ¹ 8 18NV 20N 3 W 25U 1 8V 3
Hyades. O Oculus Tauri. ſi 3 I iz i O.e SII 27V 20 9 1 5II 26V 1
. puiGemi präccden. 21 H1 3 II 2 8 S 1 2 12 II ⁸8 H 3 O☛t 1W 14I 2
. lequentis 25 II 20IH 29 H 7925 14II 1711 2 G 80 12 II 2
fumerus dext. Ori. 4I iSI S .ο 1 2 2 2 H zN16/ ů 78
Cingulum Orionis 1 I 1 8 I 18 3 W 4 27IH 13 1795 28V 2
Des ſiniſter Orionis 2 6 ☚ 1 8 9 G 27 29II 3 V“ 17905 2 0oN 1
eporis media +IH SSioV e. ee . H . N 15 V 3
Canis minor. Procyon 28 II 8 g5 19 I 220 0I 1 2 4 14 I 29 1¹ II 1
hræſepe 9 c5 s65 9ο h en ee ee Kn I neb
Aſini 9 W 8 m 1Oα 25ο 23II 38 g 110οω 2795 26II 3
Canis maior. Syrius 20 II 13 W 29 6 V 23 WD 20 8 ! 5 2
Lucida Hydræ 2 5 551 11 .Shn 24 II 10 S6 4] 255 8 2
Cor Leonis 1 1 1K 14 1¹400 1 1 KK 15 825 ¹
Tergum Leonis 17 K 8 2 2210NO N e e 19 % 1¹3 K 2
Cauda Leonis 2,8 1 205 .οωdou!e 4 Y 20°ℳ 17 2e e2
Vindemiator 17 nx 8 3— ren Snyy 16ας ree n e
Spica Virginis — 24 n 25 E e S 26F a e 2 &
Crater 17 29 29 πω 14 F 3W⁰ 4F 192ο e e 4
Coruus 7m 15 ÿ 24N 29e & 13 ¹15 K&H 2 ¹5 W 3
Corona 4m 622 13 1— 26 m 24w 4 5b 7 + 1¹4 2
rar ilemalibe⸗ 17O 16O 172◻ „Mm n en. 32. 2m! 16 r . 2
Lan borcalibrz 24 19W em emſ 2☛ 18 7 m im 8☛ 2
Arcturus 11= ie ee e e. e e 4D ee em. ¹
Lyræ fidicula 2 2 P. 15 m :2— 28 , m 1 8⁸ 6P 28+ ¹192α iimd 42☛ 1
Palma ſerpentarij 10 m im 4mism 838 m 2 8 1 im m 4
Cor ſcorpij 12 m 14mom ꝛ28m 90 Sm 7m 0-0 82 —
Miluus. Gallina Cygnus 2 2 F⸗ 11ρ 2 8 25Pρ142☛ 21m 1 5 N 6 .& X 2
Aquila 2 P£ 15 18P o H 1¹1 P 3 25 P6H 240 2 F⸗
Caput Delphini 14 † 24D 3& 10%5 1 H 5 n e 3 P] ¹4 6H 2
CAda Delphini 13 P 2 6P 29 †½ 1265P 12 17 ☛t P 19 F⸗ 3
Sagittarij pars inferior 2 6 26m 21D sm 38D 22 m 26 P23£ 1. 3
Sagitt. t. pars inferior 14—◻☚ 19 DP 9 5 21 Mm 2 1 P 5 i 0 P 10 m 3
Coôrnu Capricorni 6 P 2 P * 5 19 P 23 P 29 B 11 6 20 5 22 P 2
Pegaſi pars prior 29 P [145 iie er 27 ⸗ 7 H 8. 29 P1¹7 P 2
Negaſ pars hoſterior 27☛ 9 ☛ 10% 28α 2 6*☛* 27 P 14 ²2α 4 *
Manus aquarij 7 2*☛ oπ☛ 1 222— 2,8 P 25 P 2α. 29

—

☛

—
ene

=

—
—

—
—
—

1¹3 14

—

Tabaſa continens locum Solis ſub Zodiaco, ad Sngalos
dies anni, temporibus. cir ea principium annorum

ez

2 53. Chriſti aceommodata.
5à SS EEZ ☛ Z S
E S. 8 S. I. S. † S. S S PlS 1 9
ZS. — 65 1S 2EE2 S= α 83
9 ¹1¹ „ 2 66J2 * 55 5 7 8
1512 1 1 9 6 6 6 6 8 9
1 1 1 3 1 1110 9 7 7 7 7 9 *0
131412112ſ111¹0 8 8 8 8 10114
14 1513113 1111 2 9 9 9 11 12
1 51 614141121210101010O 1 2 1 2
16ſa7 à 515 13 13111111141111314
1711816 16 1.4 14 121212 1 2 14 11 5
181917 1715 15 13113131311J16
1¹9 2013 18 16 16 141414141617
20°21 19 19 1717 15 151515171 8
212 2 20 29 13 17 1 6 16 16 1618 19ʃ
22 131[21 2 0 19 1¹ 8 17 17117 17 19 20
23 24 22 21 20 2911818 18182021
24 2 5 22 22 21 20191919 19 21 22
2526 23 23 21 20 20° 20 2022 23
2 6 2724 2423 22 2 1 21 212123 24
27 2825 25 24 23 22 222222 24 25
2 8 29 126 26 25 24 23 23 23 23 2526
29) 27 27 26 25 242424242627
2.8 28 27 26 2525 25 25 27 28
1 29 29 28 27 26 2626 27 2 8 29
V V z9 282627 27 28 P
1 1 29 29 27 28128 29 1
2 2 II 2,8129 29 m 2
3 3 1 1 29 29 1 2
— —.— —..————— — —
4 4 2 2 Le m :12 4
5 3 3 1 1 2 3 5
6 6$ 4 4 2 2½ 3 4 6
7 7 35 5 3, 3 4 5F 7
— — — ——,, —,ͤꝓꝑß —— — —
4ga —4 41 8

1.l. en

Mdenkan

Wpu ee
hhlcotn

NRAr
S

TkKkKXKTIVLS. 253

endus est gradus ecliptice, in quem iſte ortus &&
ccaſus incidit. 3. Videndam eſt, quo tem-
pore anni Sol ad eum venerit. Illud igitur est
iempus quæſitum. Non rarò contingit, praſertins
in poematum exornationibus, vt tempus determi-
nétur, & ex eo demum de ortus ſyecie iudican-
Jum ſit.
Ad hoc negocium faciunt Tabulæ duæ,
quarum vna Ortus & Occaſus ſtellarum fixa-
rum inſigniorum habet, computatos ad hori-
zontem Alexandriæ & Romæ vrbium, ad quos
Poetæ alijque ſcriptores iſtas ſuas deſcriptio-
nes vt plurimum direxiſſe creduntur. Nume-
rantur autem Ortus & occaſus hi ad principi-
um annorum Chriſti, circa quod, ſiue paulè
pſt ſiue haud multàùm antè plærique illorum
vixerunt.
Alrtera tabula locum Solis ad ſingulos dies
annorum eiusdem ſeculi exhibet,

Huc referantur tabulæ notatæ
ſignis D & E.
Exemplum ortus Coſmici.
Virgilius 1. Georg.
Vere fabis ſatio eſti unc te quoq, medicaputra
Accipiunt ſulci, & milio venit annua curd-
Candidus auratis aperit quum cornibus annü
Taurus, & aduerſo cedens C. anis occidit aſtra.
Tem-

2 ½4 LTrPZSE QN V
Tempus vernum exprimitur, quo Sol ver-
nalem quadrantem permeat. Ergo cornuum
auratorum ſiue anterioris partis aſteriſmi Tau-

cui aliquis occaſus Canis ſit propinquus. Orie-
bantur autem hyades, in anteriori parte
conſtitutæ, non procul à cornibus „ Romæ
cum 20. gr. G. 43 hunc verò gradum accede-
bat Sol circa 14·. Maij, ſicut in tabulis videre
licet. Cum eodem 20. gradu . Canis maior,
ſeu Syrius occidebat acronycè.

Exemplum occaſus Coſmici.
Ibidem.
At ſi triticeam inmeſſem, robuſtagq; farra.
Exercelishumum, Jolacq, enſtabis ariſter,
. Ante tibi eoæg Atlantides alſcondantur,
Gnoſiaq; ardentis decedat ſtella Coronæ,
Debita quàm ſulcis committas ſemina.

Species occaſus, matutini ſcilicet, ſiue coſ⸗

des ſeu Atlantides cum 2. vel 3. gr. (in lati-
tudine Alexandrina & Romana) Ergo Sol in
oppoſito loco, in 2. vel ʒ. m eſſe debebat, id
quod fiebat 28. & 29. Octob.
Exemplum ortus Acronychi.
Ouidius 6. Faſtorum.
Tuncoritur magniprapei aduncalonis.
Tem-

ri intelligitur Ortus Coſmicus, talis nimirum,

mici exprimitur. Occidebant autem pleia-

WA
hudu
Iudfun ul
vilri ſett, rif

67

6 .*
utuhainni⸗
ulrium ſchl⸗
urſaniiu
ahrlu eln e
Uelig g nod
geumn. Mone
Vratonſchus
Emittam en a

,lrtioram g⸗

Dipbin occnusct⸗
nict lisdebun an
hlgugnrluſen
Eidnnt.
Uengundmuh
Unſii nienuteteit
elenm ſelu
enpig Aummnic
Gumnliquiknrn
Rehkeinmme

tmenn T ERTIVS. 255
tnge oVTempus à poetaibidem determinatum eſt⸗
— dies I. lulij, ex eo de ortus ſpecie iudicare poſ-
rnn Kin ſumus. Sol autem eo die erat in 7. gra. II., Sed

WB Mrnn Aquila oriebatur Romæ cum S. H. Ergo ortus

Aheg achnun Acronychus eſt.
NMN limi Exemplum occaſus Acronychi.
A 1 Ouid. 2. Faſt. .
inn nn Ia nocte aliquis tolleni adſydera vultus,
. und Dicet vbi &‿ hodie, 7a Lyra fulſit heri? .
RKððZ un Dumg, Lyra 7uæret, medy quoαterga Leonis
e In liquidas ſubitò merſa videbit aquas.
enmniilne Quem modoò cælatum ſtellis Delphina videbas,

Is fugiet viſus nolte Reluenee tuos.
Dies expreſſa eſt, 2. vel ʒ. Februarij, locus
Solis 12. vel 13. gr. πα, occidit autem lyra Ale-

Ad 11/
emun ſnnii,n

1 0 g xandriæ cum I. απ— . Romæ cum 19. π. Ergo
ne eſt occaſus acronychus.
AA in 1 1
“ Delphini etiam pars anterior Romæ cum

emen 10 gr, &π, poſterior cum 5.gr. π occidit. Qua-
Gmi re etiã Delphini occaſus eſt acronychus. Sed
Oulinuen I Leo occidit illis diebus coſmicè tum videli-
gantiTià cet, quando Lyra quæſita fermè in medio cœ-
in klonmind li inueniebatur.
uNrNEld . Exemplum Ortus Heliaci.
N P ardentis decedat ſtella coronoa.
* Præcedentes verſus, vt paulò antè dictum
eſt, tempus Autumni deſignarunt, quògd ſol
in autumnali quadrante morari debebat. Eo

tempore Sole nimirum exiſtente vel in 7. vel

Geamlmi

em 1
mnmnad
2pfpuni

”” —

L I B E R
in 19. gr. £., in illo quidem Romæ, in hoc au⸗-
tem Alexandriæ, oriebatur Corona heliaceè,

256

quod fiebat die z. vel 15. Octobris. Poeta

ergo inter hos dies & 29. Octobris ſemina ſul-

cis committenda eſſe monet.

Exemplum occaſus Heliaci.
Ouid- 1. Faſtorum,
Septimus hinc oriens quum ſo demiſerit vndis
Fulgebittoto iam iyra nulla polo.

Dies ibi notatur à Poeta 23, Ianuarij, quo
Sol circa 2. &π verſabatur, Lyræ ergo occaſus
heliacus deſignatur, Romæ enim Lyra circa
4, gradum α occidebat.

T βRTIA PAKRS

LIBKRITENTII.

Quid hac tertia libri huius tertij parte proponi-
tur explicandum?

T ERTIVMI phaænomenon, cuius ratio ex

coonnο²⸗Zone primi motus dependet, explica-
kur.

Videlicer Doctrina de Diebus Naturalibus &
Artificialibus. Vbi ſimul ordinis methodus de

Horarum & Annorum ratione dicendum eſſe

monet.
. X* Quotuplices ſunt Dies?
Ratione vſus ſunt potiſſimùm Duplices.
Mronomici, & Policiſen Ciniles.

112111
it ota lal

Ammminni 1

unguntſi 4

eakoltie⸗
ſocas lien llti

e geu /en
anli iſ
ulumyni u
ie dte enihiee

„ „₰„ ſre
GAANAH
s MendA

1011cI
14111
Cilek ies unnti
