Hic liber eſt totus & ſolus Sphæricus. Verun-
tamen in eo non tractantur phænomena, qua-
tenus ab artificibus obſeruantur, ſed quatenus
tyronum ratio requirit. Z
Denique quarto libro Autorem ſecundam
Aſtronomiæ partem ex profeſſo aggredi volu-
iſſe, facilè patet, ſi diligenter expendantur ſin-
gula, quæ ibi traduntur. Nam quæ in Theoricis
potiora ſunt, perſtringit. Primò enim de prima-
rijs omnium Planetarum orbibus, Eccentricis,
Æquantibus, & Epicyclis „quædam proponit.
Deinde præcipuas Paſſiones attingit. v idelicet,
uid ſit Planetæ Statio, Directio, & Retrogra-
datio: & vbi eæ contingant: itemq; quòd Luna
ab hac paſſione ſit exempta. Sic poſtea illud
paſſionum genus, qua Eclipſes Solis & Lunæ
exponuntur, percurrit. At quèòd negocio huic
non W modo, quemadmodum primo motui,
ſatisfactum eſt, temporis illius ætati, vt antè di-
ctum, condonandum puto. Mihi verò omnino
videtur, ſecundorum mobilium phænomena,
pleniàs proponenda, ipſamq; Aſtronomiam
omnibus numeris, prout Iſagoges ratio exigit,
abſoluendam eſſe. In hac igitur ſecutus ſum
Theorias Peurbachij (qui a , non α οα tra-
ctat) quantum quidem fieri potuit, niſi quando
. L methodi

Cücniont
Chchum
Eehnoren⸗

R //
(umenncn

earuh
Cnecſat
cen
Unkoung
Colluntor
fepſhenn
Donzre
ronanune
Ciünbis
u uunl
Naldn
cht
ngr Un
wumtewu
menden

l imennn

Enonln.
Amomugener.
onomien 0*
org Prenl.
1llcn. Venn.
AlOthena . Gr.
, Elgnurend

totem ſecne h
1 Ageci volr.
erpencnntin.
Iuein henic
enindeftin
dis becentich
ulmproponi
niyr itelcen
io KNeroyr⸗
enqe udlum
Eie Polet Uud
Sols Alanæ
Anegochuie
npimonotu,
Etut, Ttante ⸗
Piretdommnind
m henonen
6Aronomn
ge latio eißt
tur ſecunn inn
,onn inde

Nuntinqun
Methol

7

methodi ratio interdum ordinem inuertere

monuit, quemadmodumin ipſa tractatione, &
exemplarium collatione intclligi datur.
Hancigitur Methodum, quis non videt eſſe
longè conuenientiſſimam, & veritati maximè
conſentaneam, nec non ſtudioſæ Iuuentutiad-
modum gratam? Immeritò ergo Autor Sphæ-
ræ ab alijs reprehenditur, quorum quidam eius
Sphæram propter nonnullas voculas ſatis bar-
baras, maiorari, minorari, imaginari paſſiua ſi-
gnificatione, &c. quidam propter ordinem
confuſum: quidam propter tractationis imper-
fectionem, ex ſcholis eij ciendam cenſent: qui-
dam eandem indignam putant, cui viri clariſſi⸗
mi Eraſini Rheinholdi diſputatio de Horizon-
te annexa ſit: cùm tamen ipſi hoc doctiſſimo ſe-
culo, nec intentum Autoris intelligant, nec tan-
tundem preſtare poſſint: ſed quàm ipſis hoc ho-
norificum ſit, inde intelligimus, cuùm valdèri-
diculum foret, ſi Goliathi humeris Dauid inſi-
ſtens, ſuperior eſſe non queat.

Dum autem iſta, hac quaſi noua ſeu hacte-
nus non animaduerſa methodo, traduntur non
doctioribus, ſed tyronibus, certè non potue-
runt ſingula concisè & breuiſſimis proponi.
Nam doctioribus vt plurimùm ſufficit vnico
verbulo, velut digito, argumenrta ſingula, eo-
rumque neruos attingere & monſtrare, non
enim ignota docentur, ſed notiſſima in memo-
riam reuocantur. Non parratio eſt Tyronum,
quibus omnia ſuntinandita, Quare etſi qu
eri

fieri potuit breuitate contraxerim omnia,
menti tamen meæ ſemper obſeruabatur: Hæc
Iunioribus & Tyronibus ſcribi, ideoq; pro ipſo-
rum captu attemperanda eſſe, ne propter ni-
miam breuitatem idem accidat mihi, quod
alijs non paucis in hac ipſa Aſtrorum ſcientia,
qui dum breues eſſe affectant, non rarò nec
quæſtionibus propoſitis, nec indigentiæ rei,
nec ipſi veritati ſatisfaciunt. Vnde fit, vt iſta ob-
ſcuritate & imperfectione tyrones decepti, in
falſam opinionem delabantur, ex qua ſeſe ex-
tricare non poſſunt. Quare vbicunq; opus eſſe
exiſtimaui, loco ſcholiorum nonnulla alio lite-
rarum typo ſcripta, quin etiam ſchemata (nam
hæc res non contenta eſt nudis verbis, ſine ocu-
lari delineatione doceri) quæſtionibus apponi
curaui. Sic itaque in hac tanta rerum nullo mo-
do prætereundarum copia factum eſt, vt libel-
lus hic præter ſpem & exſpectationem intra
manus creuerit. Quod autem, Lector, candide
& optime, non pauca hac mea Epitome tradi-
ta, aliena ſeu diuerſa à ſententia & calculo alio-
rum eſſe videntur, ſi ſcilicet tractationem, cal-
culum præſertim Tabularum inſertarum, vel
etiam ipſas res conſideres (ſicut ex collatione
videbis) ne, rogo, offendaris, priuſquam & hæc
mea, & aliorum placita acriori cenſura exami-
naueris. Hoc enim ſi feceris, intelliges, me non,
quemadmodum multi conſueuerunt, voluiſſe
alienas tabulas, aut ſententias & opiniones ſæ-
pè malè conſutas & compilatas deſcribere, niſi
Prius

i⸗
GS
Hunn ſ

1

lance⸗

cmone

Pel
Nkelin
nelo,

Poc 1n

7
4

„ prius eas iuſtas proprio calculo & cenſura de-

di Hr prehenderim: Nam multis experimentis anim-
h⸗ aduerti non ſempertutum eſſe alienam ſenten-
. lnd tiam, ſicut & aliorum tabulas, propterautorum
ann w exiſtimatio her approbar diuli proprio calcu-
, lo de certitudine earum conſtet.
Mntnöm Tu verò, Candide Lector, vosque Tyrones
endgeni le; op timæ ſpei, fruimini his grato, quo docet, ani-
Kettikch. mo. Hoc ſi factum fuerit, dabo operam, vt ſicut
M lechii hæc Aſtronomiæ Elementa, ita tota Ma-
en guiee . theſis dilucidior tradita vobis .
angauck innoteſcere poſſit.
Onnulkzliolte. Valete.
chemit un
ſerbis ineder
nonbis ppor
crumnnlomo-
umet, lbel. 8
Chatonen inr
Lechocncide
Ppitomendi-
lrtin J D E
hrionen, 4-
Menrum, Nel
tercolatione
lgumdle⸗
Cenfuracxaln--
eliges,meron

r lui
erunt, ſolille
E ioneslt⸗
lelcnbete,
ui⸗

D E M. MIC HAEL E M

STLINO MATHEMATICO EXI-
mio, Elogium Iohannis Papij, Medicinæ Doctoris, &
Organi Ariſtotelici in inclyta Heidelber-
genſium Academia Pro- .
feſſoris.

C VM. Diuine tuos monſtras Maſtline labores,
Coederete nulliſedulitate doces.
Sed facit exiguo haoforſan diſerimine paucis,
Te aqualem, quos nunc inuidus orbis habet-
Qui vero ingenij te nobilitate vel aquet,
Velſuperet, non hac temporaferre puto.
Seu res, ſeu methodum ſpettem:i monumenta refer=
Doctrinà inſigni perſpicio eſſe tua. ta,
Lætare à dulcis patria, Germanica tellus,
Heidelberga & ab hoc gaudia ciue cape.

Sio quoq; grata Deo col: ſtudioſa luuentus,

,

Hunctibi quodſupero miſit ab orbe virum.
Quicquid enim perijt multis iam turpiter annis:
Quicquid &olſourum Circulo ineſſe potest:
Hic reddet, planum faciet PRK. C EFPTOR, iN
Seſe efudit enim gratia totapoli. (ipſum.

D E EODE M.
THO M FINCK, FLENS-
burgenſis Carmen.

F lices animas illas, queis ſeandere cælum
Esq curæ, vatum docta caterua vocat-
Etmeritò: ſiquidem finem propriumq ſecuta-
Naturaperagunt munera iuſtaſuz.
Nam

byul
Nebenß
mnmi
Hiumh
gutimn
Gorehin
llenifi/
1 1 A
len ſe
ynug
uulet
ctei
NuIII
udmn
hlme/
unm.
etſeu
Neeny
jr iin t
lnlg ar
u
nnh
milmmyr

unnee

llke
.

lnlumn
e,
mmeulci,
Anrtiubale
guen,
erye zun
Muneſitr⸗
ℳ (
Nla telu,
Ne he.
uenne,
Arkeuiun.
punnn
nſene
CEITON, f

(ln.

IEN.

ecelum
,ua0

⸗

Nam, qui cuncta, Deus, ſpebtare animalia terras,

Os vultumèq; hominitollere ad aſtra dedit.
Qus patriam veram, ſuperi miracula Col,
Suſpiceret ſummum & quæreret inde Deum,
Felices igitur nimium, niminumq; beatos:
VPthera qui ingenioſuppoſuereſuo. .
Gratulor ergotibit teq; M K STLINE beatum,
Pradico: quodproprium munus opusq; facis.
Tu Cælaum, & Cælpulcherrima ſyderaſpeclas:
SGadera quasq habeant illa vel illa vicer.
Tunoſti, iuus quaſcunq; COrFERNICGVSartes,
Tradidit: & ſummus quas P TOLE M K. V S
Artificesq; alios: & quas vigilanté tabellas (habets
KRHEINHROLDIKudio Pruſſica terra dedit-
Idtua, de diris monumenta relitta Cometis.
Monſtrant: quos binos tempora noſtra vident.
Ilud Ephemerides multoſudoreparatæ,
Teſtantur: ſtudij ſigna polta tui.
Hoc teſtatur idem dolctus tuus ille libellus;
De cœlopraſens: dignus vbiq; legi.
Perge igitur felix, ſtudijs ſeruire iunentaæ.
Cunctaq; quæ tibiſunt munera, praſtaaliji.
Deſeribas K ADIO, eœli,; labentibus annis,
Errante sphaæras ſtelliferumq; globum.
Faxit id omnipotens rerum moderator, Olympum

Qui regit arbitrio fataq; cuncta ſuo.

ℳ4 DP

A D LIFECTOKE M.

Erum Aſtronomicarum in Epitomis neceſſariò
(niſi ĩpſi ſcientiæ ſatisfacere nolimus) tra ctanda-
rum copia fecit Librum hunc intra manus prærer
exſpectationem creſcere. Quanquam autem quiliber,
qui Diſcipulis ſuis hæc noſtra præcepta ediſcenda tra-
dit, pro ſua prudentia, nouerit inter quæſtiones primis
incipientibus, & paulòô adultioribus proponendas, diſ-
cernere. Nos tamen ne officio noſtro deeſſemus, & vt
ſtudia ipſorum in hiſce quoq; quæſtionibus diſtinguen-
dis, pro virili parte adiuuaremus: ideò eas quæſtiones,
quas primis huius ſcientiæ Tyronibus vtil'ter tradi
poſſe cenſemus, donec ijs informati ad cæteras etiam
habiles fiant, aſteriſco huiuſmodi *† præfixo notari cu-
rauimus. Quin etiam, ſi reſponſio interdum paulò
proli xior ſit, nos itidem in tyronum vſum eandem, hoc
ſigno], interrumpi fecimus. Quæ ergo hiſce notis *],
vel etiam hiſce ] incluſa ſunt, ea ingenijs & viribus
incipientium vttliter ediſcenda proponi poſſe iudica-
mus, Quibus ſuperatis, cætera quoq; adijci poterunt,
Quæ verò huiuſmodi ſcriptura ſcripta ſunt, ea vt
plurimum ſcholiorum loco (niſi in ahqua quæſtione
aſteriſco ſignata inueniantur) habenda ſunt Sed in hiſce
omnibus prudentia docentium officio ſuo non deerit:
hæc enim quæ tradenda, & quæ ad tempus omittenda,
vel ſaltem gracili explicatione percurrenda ſint, facilè
agnoſcet.

PROGg L E-

1

zeleontet
, ah.

eleiſeh
Aluugnum

1

eratnan
itr,'

at nhi
0NTV.
Alut,,G,
lunß luiutn
lin ieeſt n
.
ſahensce
Ele flum e
Rborun
NNen,1
Cntonen
IMuanmn
ur!

Ppf
r

1E

ton
Monm⸗ teling
limns

ck),rnd
Innninnsr
Atn autem glilbe⸗
Prr eilcenc .
taurkene un
Proponentes d,
tocetſenl Kn
kionidigdlfin len
edencrkone,
Onibug Felter nii
llad cetengeinn
prafinonoun⸗
ſo inemimn hal
lſſumenndem,
enobiſenotis1)
iogenied ninbu
oponi alt iucce⸗
gadſe etunt,
iriſin,an
11gun gurtone
Eſnt Etince

coluo nonceetlt .

enpusonigtende,
3
tend la, bacle

5NOLE.

P RO LEGO MENA
IN EPITOMEN ASTRONO-
miæ, quæ continent vocabula & principia Geometri-
ca, ad cognitionem Aſtronomiæ ne-
ceſſa ria.
RB Vm tam in öSPHAER
T7HEORIARVNAI, earumque
artium definitione, quàm in totius
Aſtronomiæ tractatione, creberri-
mus ſit, voum Geometricarum v-
Jus : de jt apudſcientiæ huius LTyrones qui in Eu-
elideis Praæceptis nondum ſunt verſati, viiq;, prius
dicendum est, quam ad ipſam doctrinamacceda-
mus:tum enim his cognitis, facilius, quæ deinceps
tradenda ſunt, intelligentur.
*OORPVS, 2rs5., Solidum. Est longitus
do,latitudo, & profunduas.] Vel. Quod longitu-
dinem, latitudinem, & profundi-
tatem, hoc est, omnes tres dimenſi-
ones habet.
A corporis definitione inci-
pere viſum eſt propter Ty⸗
nes, quorum mentes, ſi modò ad veram
PWVNCTI„ LIIN E FÆ, & SVPERFICIEI
cognitionem peruenire volent, non à prio-
ri, vt communiter fit, ſed à poſteriori infor-
mandæ ſunt. Hoc enim ſi fiat, facilè intelli-
gent, quidnam inter corpus, ſuperficiem, li-
neam, & punctum Phyſicum & Mathema-
A ticum

2 PROLEGOMENA.
ticum interſit, quòd ſcil.in omnibus conueni-

ant, præterquàm, quòd Phyſicum ſit in certa
uadam & definita materia PHYSICA, yt:
quò d ſit Lapis, lignum, ebur, cuprum, argen-
tum, aurum, vitrum, papyrus, vel quidcunque
aliud, in quo certæ Phyſicæ materiæ ratio ha-
bpenda eſt: Mathematicum autem non quidem
ab omni ſimpliciter, ſed ab illa Phyſica materia
abſtractum ſit, nec eius contagione, vel in mi-
nimo ledatur ſed verbi gratia, Lriangulum ſu-
um, definiat, diuidat (cui certè materiam ſub-
eſſe, attamen abſtractam à Phyſica neceſſe eſt)
roprietates eius inquirat, non vllo reſpectu
abito, ſiue in orichalco, ſiue in arena deſcri-
batur, nam non ad αιſed von aα materiam
ei reſpiciendum eſt. Hinc intelligi poteſt: Su-
iem eſſe ipſiſſimam corporis extremita-
tem, & inde reuera non ſeparabilem- ſic ſuper-
ficiei extremum eſſe lineam:lineæ verò extre-
mum eſſe punctum. Punctum itaq; hoc modo
intelligitur eſſe omnium extremorum extre-
mum, &ſic ſimpliciter àανιατενντα1 tam in
Phyſico, quàm Mathematico corpore. Huiuſ-
modi autem punctum, ſicut & linea, intelligi
quidem, non autem verè depingi poteſt. Con-
trà verò, qui à priori ad iſtam cognitionem ve-
niendum putant: fingere ſolent, punctum eſſe
minutiſſimum aliquod corpuſculum aααορ-
70s; At cùm nullum tale inueniatur, tandem eò

abſur·

lenid
en

eui.
Udpanenn
Ceninetn
lm
NNII
linfum
iumd
gtunhabet
ſee
giſteen
le
Frudn
Sareeinn

eſantn

Nheſfaet
IIn,
ſinttee,
nlnpß
ſ.
lumn.
nrigen
l
urſun
Nri
limen
1 XC

4.
ud
Cunftineen,
e
Hahungnen
elqulangr
Nnent nroh
nnen tiden
Dylcinaren
giode elinnt.
EIinglunt
enutttiunſi
hylcaneoliel

onnloehe

in aena deſs
unnie materia
tliiporettd

ſpon lttemita-

Bienleliger

inerſeente-
ugluunde
emotun extre⸗
thniicd, tarni
ohore Huin
Eelinexintell
nghoret C
oCNiüOheni
npononmn 4
llolun 1u,
ninnt uden
1

ncoten.

PROLHGCGOMENA. 3
abſurditatis deueniunt, vt punctum Phyſicu m
dicant diuiſibile, & Mathematicum indiuiſi-
bile, quia illud ſit materiatum, hoc autem non.
In quo tamen ipſi verig materiæ fit vis, & ex-
trema ignorantia proditur. B
Corporis extrema ſunt Superficies.
* SVTPERFICIES eñt longitudo & latituda
ſine profunditate.] Vel. Quæ
longitudinem & latitudinem
tantum habet: Caàm ſit corpo-
ris, ſeu ipfius ſoliditatis aut — —
craſſitiei ertremum.
Superficierum alia est plana, alia curua, ſen
Epharica, alia mixta.
SVTHEHRFICIES PLANA,eS&, cuius me-
dium nec intumeſcit, nec deprimitur.] Vet. Quzx
ex æquo ſuos terminos interiacet.
Superficiei termini ſunt Lineæ.
* LINEA,eNſℳ longitudo, ſine latitudine &
profunditate. Vel, Eii longitudo latitudinis ex-
pers: Cum ſit ipſiſimus latitudi-
nis finis.
*Linearum alia eſt Recta, alia Curuaſeu cir-
ularis, aliu mixta.
V* LINEARECTA ESZ, quæ ex gqus inter-
iacetſua puncta. 'el. Est breuiſſima àpuncto ad
aliud punclum extenſio.
Pineæ extremaſen terminiſuntpuncta.
— PVNCTVM, Est cuius pars nulla. Veleſtt
ℳ4ℳ g limes

4 PROLEGOMEN A.
limet ſine ſpacio, vellimes lineæ, boceſt, nulla ma-
nitudo, ravl àααανι—ũ'.
Si à poſteriori ad Puncti cognitionem ten-
dimus: Punctum extremum extremorum, ſeu
finis magnitudinis dicendum eſt. Si verò à pri-
ori de eo diſputetur, appellatur principium
magnitudinis. 4.
NOTYANDVM. Eth punltum nullam
habeat magnitudinem, ſed ſit ſimpliciter a Nialge-
75v n, hoc eſt, nulla O M NI NOmagnitudo: In
Aſtronomia tamen iſtam àngibßear olſeruare non
ſolemus. Eſt enim Aſtronomus ratione obiæti ſii,
quodeſt Corpus cœleſte, Phyßicus. Tbi igitur. Jab
unctiappellationem omnia illa veniunt, quæ nul-
lam SE NSTIBILEEMmagnitudinem habent.
Hinc Terrenus globus punctum dicitur, quia eius
magnitudo ad cælumſenſibilis non est.
* ANGVLVS, Ext duarum linearum, in
eademſuperficie, vel plurium, quàm duarum
linearum in diuerſis ſuperficiebus (h. e. pluri-
um, quàâm duarum ſu perficierum in corpo-
re ſæſe mutuò tangentium, & non in directum ia-
gentium, mutua inolinatio.
Angulorum diuiſiones.
J. Se⸗xundum dimenſionum varietatenz, An-
ulorum alius est Superſicialis, alius Solidus.
ANGVLVS SVPEKFIGIALIS=
eſtduarum linearum in ſuperficieſe tangentium,
& non in direttum iacentium, mutua inclimnatio.
aingus

Geptun,

mnin

1

Aburlumn
undt
KNGVIV
Irzeſt,
lnlu nan⸗
Nulſentee

M Gnrue

ſurenſen

l
Nene
lſrene

ſu. .
nlee

N 1.
Urihihn,

ogniännente.
Atkemonnm in
tirnet
uun naptun

huncunnlan
npleuerala,
1 1
Ornugniutrh
payolſerucre n

noneohlii

B. Giuyit
eniunt utnll
tuginen Laben,
enm gittnn
uneſ,
umlveorun, n
qvam uuum
bis hepluni

etum incotpo.

Uindirectumta:

Nanertten, 4

a Selid.
IFICIA
eſeuatelun
0Nnenl1Na
Ar

PROLEEGOMENA. 5

Angulorum onperficialium ſecundum ſuper-
licierum diuerſitatem, aluus eſt Planus, aliuspha-
ricus.
ANGVLVS PLANVS/zs est, qui in
ſuperficie planadeſeribitur. V'el. Eſt dua-
rum linearum inſuperficie planaſe tan-
gentium, & non in direltum iacentium,

mutua inelenatio.
ANGVLVS SPH K.-
RALIS esl s, qui in ſue-
perficie opharica ſeu cur-

ua deſoribitur. Vel. Est
duarum linearum in ſuperficieſpharicaſe tangen-
zium, & non in direttumiacentium, mutua in-
linatio.
ANGVLVS SO-
LIDVS esß, quaz ſub .
bpluribus, quäm auabus ſ—
lineis ſo mutuò tangen-
tilbus, & non in eadem
ſaperficie exiſtentibus,
continetar, adomnes lineas inelinatie.
Vel. Eſt, quæ ſub plaribus, quam duo-
bus ſuperficialibzus anguliscomprehben-
ditur, non exiſtentibus in eaaem ſuper- E
Fcie, ad vnum punttum collebtio. Ein —☛☚£

II. Seeundam linearum, quibus anguli finiun-
tur,; differentias, Angulorum alius eſt Kectilinens,
alius Curuilinena ſeu pharicus alius mixtus.

A 5»5 – AN-

6 PROLEGOMEN A.

ANGVLVS RECTILINEVS est angalus
reltislineis comprehenſus. Vel. Est duarum re-
&clarum in eadem ſuperficie, vel plurium, quàm
duarum rectarum in diuerſis ſuperficiebus ſe
zangentium, & non in direltum iacentium, mu“
zua inolinatio.
ANGVLVS CVRVILINEVS, esl qui cur-
uis ſeu cireularibus lineis comprebenditur. Sedin
ſpecie CvRVILINEVS est, qui curuis lineis in
plana ſuperficie deſoribitur. SFHK. RALIS atz-
tem, qui inſuperficie ſpharica est.
ANGVLVS MIXTVS,
qui curua & retalunea, in pla-
no, vel partim curuis, partim
planis ſuperficiebus, in corpore
includitur. Eius ſpecie est An-
gulus ſogmenti. Eſt autem AN-
GVLVS SEGMENTI, qK47
ſub retctn & circuls cir-
cumferentia comprehendi
kur.
III. Secunaam angulo
rum quantitatem: Angulorü alius eſt Reltus, alius
Obliquus. Ethorum aluus est obtuſus, aiius acutus.
ANGVIVSRECTVSef, quem duælinez
in eadem ſuperficie, vel tres inpluribus ſuperficie-

bus, quarum vna cum altera ecficit angulos vtrin-

que æquales, comprehendunt.
Angulum reltum ptanürelctilineum Buckhdes

Ks

mum diſf⸗
ullt ten
nrt.
*er,
ſnnu⸗
ent 1
et
utheſ n
uſtintmn
DLN1.
Its uril
iriynute
eneun⸗
lerlic⸗
D nnylle
lrmn⸗
I N
4 lir in
nmrtie

N1

4

. eſ⸗ ahllu
61 luarun e.
Upeftcihn
ucenumn,

ineſt ue⸗
henltar hein
icuruiinai,,n
RAUl
1. 8

elellinglan

dlatt

uanchalrin
l Ppeſfon

4 anguhnmnu

meun Eullii

PkEROoLEG OMENA. 7
ſio definit. Quando retcta ſuper rectam conſiſten:
angulos vtrinq; &quales fecerit:? Relctus eſt vterque
æqualium angulorum. Iſta linea verè inſiſtens, ap-
pellatur, Perpen dicularis. Est autem
YPERPENDICVYLARIS LINEA,quaæ ſuper aliam
lineam conſiſtens, angulos vtrinq; æquales eſicit.
*ANGVLVS OBLIQVVS;eS1
quem dua, vel plures lineæ, quarum
vna cum alia eſſicit angulas vtrinque
inæquales, comprehendunt ex vtragq,

arte.
ANGVLVS OBTVSVS
est, qui maior est rects.

ANGVLVS ACVTVS eS̈, qui minor eſtrecto.
FLIN E £ 1 A4RAILEL K., Aqut-
diſtantes ſunt, quæ in eodem plano ex

iſtentes, etſi vrinque in infinitum producantur,

nunquam concurrunt.
PLAN A FPARALLELELA Bie SVPERFI-
CIES FPARALLELK ſunt, quæ nullaparte ad
ſe inelinant: hoc eſt, quæ ſiin infinitum producan-
tur, non concurrunt.
FIGVR Aeft, quæ ſub aliquo, ſiue aliquibus ter-
minis comprehenditur.
fTLigurarum alia est Superficiads vel Plana,
alia Solida ſeu Corporea.
FIGVRA SVPERFICIALIS Yel PLAN A
eſt, quaæ in ſuperficie aliqua deſoripta, duas tan-

*

4 4 BB8

zim dimenttones habet, videlicet longitudinem

G

8 PROLEGOMENA.
S& latitudinem. Appellatur proprie Superficialis,
G generaliter Iumto vocabulominästamen pro-
pris) Plana, cum planafigura tantum ſit in Pplana
Iaperficie, illa autem etiam in ſphærica.
FIGVRA SOLIDAYel CORPOREA,
quæin corpore aliquo deſoripta, tres dimenhiones
habet.
CIRCVLVS, vſitato modo ſic defini-
— tur. Est figuraplana, vnä
circumduttä lines conten-
ta, in cuius medio punctum
eſt, à quo omnes rectæ dutctæ
ad circ-umferentiam, ſunt
inter ſe æquales.] Poteſt eti-
am ſic deſiniri. Circulus est
, Eiguraplana, quam deſoribit
linea recta, circa terminum alterum quieſoentem
circ-umducta.

CIRCVLARIS LINE A ARMILLA, e&☛TT
linea circulum comprehendens, ad quam àpun-
cto intra eam medio omnes productæ reltæ ſunt
inter ſo æquales.] Vel. Est linea, quam deſoribit
tranſitus alterius termini lineæ reétæ, circa alte-
rum terminum immotum circ-cumdutta.
1 Ethac ipſa linea eſt vna & ſola, quæ proprié
CVR VA dicitur, cæateræ verè, vt Cuali, Lenti=
cularis, Spiralis, & . mixtæ ſunt.

kene

F CIRCVMFERENTIA CIRCVLI vel

NorANDVM hic, In Aſtronomia, praſer-

Ne

aPpr/ 1
Ug
umummmmn
Uummnſni
Aumrun
mmlegſn
onn atunt
nkaſrud
lmnnn,
buuhteue
lebetelie
(
rtlnuen,
fitisreuhe
ANI
Mmnr arol

ngterning

nn ire.
1
ulon-
nunſerinen

Riene

ſpehi,

N
.

lunen
llute

n
mfmm i
glatgi
Endeln

11.
ni ie ſ.
1 tid
nengn.
nſiu n
Ace,
Co,

1, te Anerimn

modole ehn,
mapluna, 1
lliluei un
unelupuntn
mnuj relle l
ð
ug Nugße
nin. Crtulcc e
i uen iht
run utſenten

CIRCTII O
AAIII4,
al uan iin·
llte relt ſunt
un eſerthi
e, ircaalt
Ndulte.
ſia utprihn
106ℳlLe

Pywmnntſiir

PROLEGOMEN A.

tim priore parte, quæ ophærvicaeſt, CiIrculus ſumi-
turcimpropriè tamen)ro circumferentia,: velar-
milla, Vt: Aequinoltialem, Coluros, Gec quan-
quam tantummodo circulares lineæ ſunt, deſoris
ptæmn circumferentia ſphæræ circulos tamen ap-
pellare conſuenimus. Quod ſiautem quandoq;, de
circuli huiuſcemodiarea dicendum eſt:voculam,
Planum, addimus, vt- Planum aquino Ctialis, pla⸗
num Eoelipticæ &c. Interdum etiam circultap-
pellationem tribuimus ſuperficiei duabus circu-
laribus lineis comprehenſæ, quæ Zona propriè di-
ci debebat. Hoc modo Zodiacus, circulus vocatur.
F CENTRVM CIRCVLI, eſt punctum in
circulo medium, a quo omnes rectæ ad circumfes
rentiam circuli ductæ, ſunt inter ſe æuale.
DIAMETER CIRCVII, E& rectaper
centrum circuli dulta, & ad circ-cumferentit
vrinq; terminata. Eel, eſt relta, quæ circulum bi-
Jfariam ſocat.
F SEMIDIAMETER eæS1 reéta ex centroad
circumferentiam dulcta.
SEMICIRCVIVS,
eſt ſigura plana, compre-
henſa ſul diametro & ab-
lata linea ex circuli cir-
umferenua. Vel, eſt figu⸗ *
raplana, quæ ſub dimidia circumferentia circau⸗
Ni, & recta linea continetur.
QA ρ“Rk N s,eſt figuraplana, duabus ſo-
A vidia-

28

10 PROLE GO MENAMA
midiametris ad rectos angulos ſe ſecantibus, &
circuli cir-umferentia ablata, com-
prebenſa. V'el, Eſt figuraplana, quar-
sa circ-umferentiæ circuli parte, &
duabus ſemidiametris comprehenſa.
F NorANDVM. JGicut Circulus in doctrina
Akſtronomica, pro circ-umferentiæ linea ſumitur:
ita circulipartes, videlicet, Semicirculus & Quas
drans pro dimidia, aut quarta circicferentiæparte
aceipiuntur. Eodem modo ARCVS CIRCVLI
quamlibet circumferentiæportionem denotat.
SPH K RA esl,
(ſecundü Euclidem)
quando Semicirculi
manente diametro,
circumduäctus ſemi-
circulus in ſeipſum
reſtituitur, vnde cœ-
it moueri, circum-

aßſumta figura. Hoc eſt,
phaæra est figura ſoli-
da, quæ deſeribitur à
ſemicirculo circa dia-
metrum circumducto.
V. el ſecundum Theo-
doſium.) S PH K. R A,
ſou GL OBVS est figu-
raſolidaſub vnaſuper-
Kcie contenta, ad quam ab vno punctorum eο
rum⸗,

———
;—

te

uimtf
clhn
Gnr

4

=—

unotrn

untſnenn
mdlenen
alnſeſn⸗
mventmmiſ⸗
Pefetiife

(IKan

em
NcirI.
munct ret
Mtetani
uor.
CITI
umulimm⸗
nunſlol
Muin
mm ti
vmnge
un
lummhlora

mmmu

umnn ie
ifanim

in ent

Nl.

en.
iu.
,6
a

vulanen

nelntſiniig
tarcrluc O⸗
nlifrenntet
CVSCiNcrI
nenndentta,

ſrune 6

PROLEGOMEENA. II
ram, quæ intra ſiguram ſunt poſfita, omnes cadens
tes rebtæ æquales inter ſeſunt.
TSVPERFICIESSTHXRICA, eñt figurz
Superficialis ipſa ſeipfam finiens, ad quam ab vns
punätorum, qua intra ipſam ſunt, omnes rectæ du-
ctæinterſeſunt æquales.] Vel, est quando circum-
ferentia ſemicircul:, manentibus extremis diame-

tripunctis, circumdutta circumferentia ſomicir-

culiin ſeipfſam rurſus reſtituitur, vnde cœpit mo=
ueri, eireumaßſumta figura. Hoc est. Eft figura
Iuperficialis, quæ deſeribitur ab aren ſemicirculi
circa diametrum circumducti.
*Et hac vna &ſola SvPERFICIESpropriés
dicitur CVRVA, quippe euius partes aqualiter
omnes circa medium inecuruantur, cateræ verò,
t, Lenticularis, Cualis, Spiralis, Conoides, &sc.
mixtæſunt.
* CENTRVM SYH K R R. est punttum in
ſEphara medium, à quo omnes rectæ ad circumfes
rentiam ſphæræ dultæ, ſunt inter ſe æquales.
F DIAMETER STHA. KA, esſt rebta per
centrum ſpheæræ dubla, & ad circumferentiam
Vtring, terminala. ⸗
J AxIS SPH K. R K., Est recta quadam, per
eentrum ophaæræ ducta, & ad circumferentiam
vtrinq; terminata:circa quam quieſceétem ſphaæra
conuertitur, hoc eſt, Avis eſt illa Diameter ſphæræ,
circa quam immobilem ſphæra voluitur. Diffe-
runt Diameter & Axissſicut Genus & S
01I⸗

4 12 PROLEGOMENA.

PPOIISTH K R K. ſunt axis termini, hoc
eſt, ſunt puncta in circumferentia ſpharæ, axem
vtrinqueterminantia, circa quaæ uieſcentia ipfa
conuertitur.
*Inperficies Pberica alia eſt conuexa, alis
voncaua.
F SVYTPERFICIES SPHKRICA CON-
VEXA, vel proprié, CIRCVMFERENTIA
SPHK. RICA t ſuperficies, Sphaæram vel Or-
bem ambiens continensq,, a quam ab vno pun-
torum, quæ intra ſphæram vel lorbem -»ſunt, omnes
rectæ dulctæſunt interſo æ uales.
X SyFERFICIES SFPH K. RICA CON-
CAuA, est ſuperficies Orbisinterior, ad quam
ab vno pundtorem, quaæintra ipfamſunt, omnes
relctæ ſunt inter ſe æquales.
* ORBIS eñtfiguraſolida, quæ vel vna vel
duabus ſuperficiebusſphæricis comprehenditur.
X* ren alius est Solidus, aluus Concauus.
† ORBIS SoILIIDVS,
idem est qquod SFH K RA,
de qua paulò antè, H. e. Est
orbis vnaſuperficie ſphærica,
conuexa ſeilicet contentus.
*OKRBIS CONCA-
vvS, eſt figura ſolida duabus
ſuperficiebus ſphericis, concaua & conuexa, con-
tenta.
Kuiuocatio vocabuli, Solidi, nofande.
1. Soli-

Demmuman
nmncodolu
Nonn
MüIRoAN
Hunnun⸗
Cenynen
“
feumnn
rlartlm
lenmng
upnunn
iileuene
nmmeg

1N1.

laniten,
minmn
engſleten
ſuſiſſenige

4e lern ai

HLNICE . Co).
MELNENII
1dhenneſ.
garch ni n
elabenſantene
.
HANICA Co.
Uiltenur, A un
nin in, onn

1, de me el
nyn unlt.
uCnut.
31s Sorloyt,
ul SNHANA
lente 41e.
hefe henn
erteoptentu.
315 C0N.
miſilltuin
18 oruexhN.
Colc, notmne

.
1 r

PROLEGOMENA. 13

r. Solidum in phyſicis, eſt, cuius partes denſio-
res ſunt, qua ſignificatione opponitur ei Ra-
rum & Liquidum. Sie Terra corpus Solidum,
Aër corpus rarum. Item, Ciborum alius ſoli-
dus, alius magis liquidus dicitur. 2. In Geo-
metria, ſicut in pręſenti inſtituto, Solidum eſt,
quod tribus dimenſionibus conſtat, sed
Cuiopponitur Superficies, duabus tantùm di-
menſionibus, longitudine & latitudine termi-
nata. 3. Solidum eſt, quod intra ſe nihil alieni
com plectitur: quo modo opponitur Concauo,
quod intra ſe aliud corpus diuerſum continet.
Quales ſunt in Aſtronomia Orbes Aetherei: vt
orbis Solis eccentricus eſt orbis non ſolidus,
ſed concauus, quia intra ſe continet alium de-
ferẽtem, item Sphæras cæterorum inferiorum
planetarum cum Elementis, qui certè ab ec-
centrico Solis ſeparata corpora ſunt.
* NorANDA hioſunt. I. Etſi ophara ſit
CORPVS, circumferentia ſpharica inclnſum.
Japenumero tamen praſertim in doctrina ophari-
ca, phæra pro circumferentia ſphærica, vel etiam
pro Circulis artifieiose tanquam in vna ſuperficie
ſpDharica contextis, ſumitur] Virſpharam Mate-
rialem appellamus illud inſtrumentum, quod vlti-
mi cœli exrremam ſeu conuexam ſuperficiem
quam vocamus, Sphaæram Naturalem) vel Cir-
culos in ea conceptos, repræſentat. Quæ enim de
primo motu in ophara materiali demonſtrant
Llsr„

14 PROLHGOMEMA.
tur, ea in circumferentia vltimi cæœl; intelligan=
Zaer.
* II. Etfi ophaæraproprie ſumta ſit orbis ſoli-
dus:! Creberrime tamen in Aſtronomia, Spcharæ
appellationem Orbibus contauis attribuimus.
Hine dicimus Olctanua phæra, Sphara Soti, Lu-
næ, & . Exhis lquet, Sphæræ vocabutum trifari⸗
am ab Aſtronomis vſurpari. I. in propria ſignifi-
catione, pro orbe ſolido, vt phaæraæ mundi, vel to-
eius vniuerſi, ophæra elementaris, globus soalis, &.
2z. pro Circumferentia sphærica, vt Sphaæra Ma-
terialis, & Naturalis. 3. pro Orbe concauo, vt
Sphæraprimimobilis, WNona öpheæra, öphara Ve-
neris, ophæra ignis, &c.] Hictamen illud olſer-
nantsts,zuds. uinſq; Planetæ integrum orbium

Mema, ſphaæram appellari, Orles autem particu-

lares, n ſphæras, ſod orbes dici, vſus receperit. Vz,

Eccentricum, nunquam spharam, ſed orbem,
quin & Circulum nominareſolemus. Poſſet etiam
bis addi quartaòphæræ ſignificatio, qua doctrinam
de Primo œli motu:ſue de vſi phæræ Materias

lisab ipſo obiecto, phæram, & doctrinam phari-

ram vocamus.
III. Etfi Latinis idem ſit Globus, quod Græcis
Sphara: Globitamen appellationem tribuisphari-
Circumferentiæ, ſicut & orbibus planetaruns
particularibus, nunquam ſitatumfuit, ſed ea
tantum competit. 1. Orbibus ſolidis, vt Globus
Terre, pro corpore Terreno, Globus Solis, proe

ſoWν„oονν⅜

1
nul
nu
miit
6r un
punſen
znmnlun
urſonkn
nuntiftf,
centlt.
. inn
Gertanerer
npvenj'n
Nuljmmn
Nena
unun
launynl⸗
Maltrus
un init⸗
G yln
(ner
Iy; 14
wn rlelt
nmhrt
funlie
4

1

= —

eih
nſpen
Mn

ma
litteßez
lul ,
—
ſin ſ nluſit.
umi

du⸗
ung nglin

achten , Ur
turiltln nfr,
11. Rpryneſnmg
eenmnl ii
u ghuudilee
teNerill
, Oletuntug
tonhhlm 1
unen UWuda
temnun orun
Mmmumnzunnt
unert 85,
eran . yen,
ilma iſteten
uin gudiinyan
ihin Materi-
ünnmn dhben

Nluguule
zunmhuihhle
na linemn
ſunfut i
. ſilli 7 le
Ctd,
p

PROLEGO MENA. 15
corpore olari, & e. 2. Orbibus planetarum inte-
gris, vt quando dicitur: Globi cœleſte, conuerſis
globorum cœleſtium. Sed & hoc quidem valde ra-
ro, sphæras enim pianetarum, globos cœleſtes dice-
re, non conſuetum eſt probatis autoribus, ſed tan-
tm nonnullis interpretibus, quorum tamen ver-

ba non ſunt Pratoria. 3. Quzn potin Globi cogno-

men magis frequenter artificialibus, quàm natu-
libus conceditur.
IV. Etſi orbis ſit fgura ſolidarIn doctrina Theo-
rica tamen per Orbes qui quidem traiecto aliquo
plano varijs modis ſecari poſſunt) vt plarimum
intelligimus eum circulum Maximum, qui in or-
be medius, aà polis eius vtrinq; æqualiter abest, quo
etiam totius orbis motus regulatur. Et hic ipſe
Circulus appellaturetiam Pianum Orbis, Vi, Or-
bem eccentricum, vocamus eum Circutam, cuius
planum diuidit aum orbem in medio per cen-
erum, & a polis conuerſionis eiusæqualiter abest.
CIRCVLVS IN SPH£ RA vel CIR-
cVLVS SPHAR X, eit ſuperficie planaper
Sphæram traietta, & ad circumferentiam eins

terminata, hoc est: Est Circulus, cuius cireum⸗

Ferentia in pheræ ſuperfcie conuexra deſeriptaæ
est.
NWotandu. In doctrina Aſtronomica, Circulos
ſphare, vt ſapra monnimus, appellamus hüc ipfum
planæ iſtius ſuperficiei, ad cir-aumferentiam ſphaæ-
ræ terminum, ſiue armillam, ſed diſtintlionis
gratia;

16 PROLEGOMENA.

gratia, ſi de iſto plano agitur, voculam TPlanum
adiungimus.
HEMISYPH KRIVM, es& figura ſolida, ſub
circuloper Centrum ſpharæ ducto, & ſphæræ cir-
ecumferentia reſecta, comprehenſa. Vel,;eſt figu-

raſolida, ſab dimidia phæræ circumferentia, G

circuliplano comprehenſa.
AxIS CIRCVLI IN SFPH RA, ekt recta
erpendicularis ad circulam, per centrum eins
dulcta, & ad circumferentiam ſpharæ vtring, tere
minata. Vel, Est diameter ſpharæ ad circulum
perpendicularis.
PoLI CIRCVLI, ſunt axis Circuli extre-
mitates. Vel,: ſant duopuntta in circumferentia
haæræ, à quibus omnes relctæiad circumferentiam
circuli duétæ, ſunt interſé aquales.
Cireuli Spharæſecundum quantitates, alyſant
Maximi, ali; Minores.
*CIRCVIVS MAXIMVS vel MAGNVsS,
eſt Circulus Sphæræ, idem cum ſphæra centrum

habens. Vel'esſt Circulas, quiſphæram bifariam,

hfue incentro ſecat. Vel, quo alius inſphæra mior
dari nonpotest.
TCIRCVLVS MINOR;est Circulus ſpharæ,
diuerſum àſphæra centrum habens. Vel, est Cir-
culuaſphaæræ, qui ſphæra in duo inæqualia ſogmen-
ta, ſiue extra centrum ſecat. Vel, quo alius in ſpha-
ra maior dari poteſt.

1 A

CrRCVYLVSYARALLEILIMant, quo-

No

olinß
iue
1(ncV
erukin
Semg agn
(nerl 1

unatun

AIV,.

, eliap 7 lun

alfnt lli ⸗
glk, been.
4 chtunſienn z

n cnin ,

rPtmnedlarei

ati Oriuhen
tr onunfen
Aareinfeentu
guale
uantillidſin

Iys 1ACNVS,
inlheuamrun
gran ſriem
luinßhmnt nͤimj

Creluſßphen
Gent Veheſt

1uuſtahiſihnm
,g Alunßtur

l n
7

PROLEGOMKENA. 17
rumplana ſunt parallela. Vel, qui eundem axem
esſdemq; polos habent.
CIRCVLI OBIICV 1 ſunt, quorum pla-
na ad ſe inuicem inclinant. Vel, qduorum plana
Jeſe mutuò adangulos obliquosſocant.
CIRCVII RECGTIſunt, quorum planaſe
mutnoò adangutos rectos ſecant.

3 E

18

EPITOMEASTRO-
4 N O M I .

Quod eſt Argumentum Docttinæ, quæ hac Epi-
tome traditur?

Octrina haæc est Iagoge Aſtronomiæ,
rjua totius huius ſcientiæ ſumma Ty⸗
Arenibus ob oculos ponitur. Ea enim
um multiplices & vberrimos vuſus in-
Rrumentorum iſtorum, quæ SPH K A M M A-
TERIAL E M, &, HEORIAS PLANETA-
RVM, vocamus, explicat (hic enim principalis
eius ſcopus est Himul etiam docet maundi conſtitu-
tionem, partiumq; eius diſtributionem, & omni-
um apparentiarum motuum cœleſtium rationes:
Vrt non modoò mirandu hoc mundi opificium con-
templari, veràùm etiam his fundamentis perce-
ptis, ad Artificum, Ptolema: & Copernici, alio-
rumq; lectionem, vum frulctu accedere, & indead
quoduis tempus omnem cœli faciem e tabulis in-
quirerepoſſimus.
* Quid eſt Aſttonomia?
Eñ ſcientia, quæ motus corporum cœleſtium
ſerutatur & explicat.
*Quot ſunt partes Aſtronomiæ?
Dua, Prior appellatur sphæra, vel doëtrina
ſpharica, quia in ſphara materiali, velut imagine

primi mobids, phæanomena & rationes primi mo-

tus conſiderat & explicat.

Alte-

ultl,u
unnmz

Iron

Hilim
Vjſinun
nltma⸗
budn
4 Een
lnnm
Artlemt
nuißn
vduhnn
1 Vn
tunſeen
nnmnd
ynuln
ninmt
hegmut
(cke
Dumhn

ennkn
Thanifdohzun
Cuunnpn

6kmunmen
bnmtuef⸗
nm chem
6
