uhnlen
ahelon R
unäenii
Muncinlun.

uond

olrincdtien Lpon
Ntuckan 40,A
Acheuset. Cha
(Arrckins Nen
clinma 4I0, an
ock Npoluit
ahin lbomnee
arirni40 1
Aotomen, n
Necücktonuin

S E C VXN D. v s.
DE Z O NILS. -
. Appendix Geographici?
Explicatis Hypotheſibus ad demonſtrandapha-
nomenaæ primi motus adhibendis, hoc estcireulis
ſpharæ materialis: non ineommode geographicus
docus dezoNISshic annectitur, partim quoòd Zo-
narum pauls antè crebrior fatcta est mentio, par-
tim quod aptiſſima ordinis ratio non alibi, quàm

16 5

N hic de eis dicere facilé concedit.
„. UWIN.

Quid ſunt Zonæ?
Sunt ſpacium cœli vel terræ, comprehenſum
inter ambos tropicos, vel inter alterutrum tropi-
cum & polarem vicinum, vet inter polarem al-
terutrum & polum mundi.
Appellatur ZνNAI, Cingula, quia cœlum ter-
ramue ambiendo quaſi cingunt. Ouidius F LA-
As ovwvdät. Martianus 'ASCIAS. Macrobius

MACVLAS) GCINGVLOS nominat.

Quæ eſt cauſa Zonarum, ſeu potius diuerſæ tem-
periei aẽtis, ſecundum quam Zonæ inter
ſe diſtinguuntur?

Zonarum terreſtrium propriè cauſa nonſaunt
Zonæ cœleſtes, vt quidam volunt: Sed cauſa ea-
rum est Motus soli ſeu potius Radius eius inſab-
iectam terram incidens., Is enim alibi perpendi-
culariter terram rotundam ferit, ſicut fit intra
tropicos, cui parti terræ Sol tropicos nunquam
egrediens ſemper incumbit. Alibi verò terram
velnon, vel vix attingit, adeoq; ferme parallelus

Rt ed eius ſuperficiem: Hoc intra polarium

32 ambi-

qduotännis ali⸗
quot diebus,
Vel étiam ali-
quot menſibus
onmnino non o-
ritur, poſtea
gaoque haud
multum eleua
tur. Alibi au-
tem in terram
anglis oblizuis deſcéëdit, quod fit in illis terræ par-
tibus, quæ ñinter polarem alterum &g tropicum Vi⸗
cinum interſunt.
* Quotuplices ſunt Zonæ?
Duplices, Cœleſtes & terreſtres.
Etſi principaliter Terra, non cœlum, in Zonas
diſtinguatur, quatenus circulis tropicis & pola-
ribus cœleſtibus ipſaſubiacet, & in ea asris quali-
tas &g temperies, propter radium Solis diuerſimo-
dé incidentem; variatur: in cœlatamen, quan-
quam eiusmodj qualitatum muratio ibi non ha-
beat locum, iuxta dictos circulos easdenz Zonas
BZimiliter deſoribere ſolenaus.
Quot ergo ſust Zonæ?
Quing. V na Torrida appellatur, dua Frigide,
& duæ Temperata.
Quid eſt Zona Torrida?
Estſpacinm el, velterræ, comprehet, em in-
ter ambos tropicos,

4

bus locis ſob

un n

ekilttitiin

ei
1
plperruncltaanm,

Mlorggirinenactt⸗

Clehtititen
Eunuhu n
fent inuin eun

ſee ii tna nn er
t he⸗

Aur iten ſin

8
6

Mirililete

iſtmne
T

P „Clule
H .
1 Mggenlte

nluncher

.
„ enn
vclit, uißli
„ Annadtn
.
enliuuſunt ann
Cilſec mt
Aler ere, inoe
uumnu orlulinpe
ggilitet, G it
yrpuralundi⸗
Muniur innlir
Aualtarun MAl
tta dltn encll
arſsg.
Ouotetzoluet Yolz
& c Dc
lerri

/

SBE C VND V3. 167
uidam iuxta analogiam caterarum vona-
rum, bhanc quoq; in duas &onas diuidunt. Qua⸗
rum vna inter «quinolctialem & tropicum can-
ri, borea, altera inter eundem aquinoctialem &
tropicum capricorni ñintercepta, an Zrina torri-
da vocaretur. Ii ergoe numerant ſex onas.
Quare Torrida vocatur?
Qusd calore olis quaſiaduſta ſit. Cum enim
radij Solis eiſemper inoumbentis, in ea rebti ſint,
rectis angulis eos in ſeſe reflecti, & inde vehemen-
tiſſimum aſtum excitari neceſſe eſt: Quam ob caus
ſam eam non habitabilem eſſe veteres cenſuerunt.
Quid ſunt Zonæ Frigidæ:
Suntſpacium e&vvl terræ inter alterutrum

polarem, & polu mundi vicinum comprehenſum.

Harum altera, qua polo & polari arblico ineludi-
tur, Septentrionalis dicitur, altera autem polo &
polari oppotito intercepta, Meridionalis est.
Quare Frigidæ appellantur?

Quia cum multa anni parte öobis prafentia ca-
reant, &, ſi quandoq; eius radis illaſtrentur, eos
tamen quaſi horizonti parallelos, nihilq; calefa-
cientes excipiunt: fit vt perpetuo frigore, niuibus
& glacie rigeſcant. Vnde & ipfæ olim nequa-
quam inhabitaripoßſe ereditz ſunt.
Quid ſunt Zonæ Temperatæ?
Sun ſpacium ouw‿bLä vel terræ, trepico alterutro
S& polari vicino ôprehenfam. Harum altera, git
4 Tro-

Tropico Caneri & polari arctico intercipitur,
Temperata ſeptentrionalis dicitur. Hanc nos in-
colimuas., Altera meridionalis est, tropico ca-
pricorni, & polari antarético incluſa.

4

Quare temperatæ nominantur?

Propterea quod radij' ſolares minns recti, nec
etiam paralleli ſedobliqui in iſtis Eonis azris gra-
tam temperiem cauſantur. Veletiam, quòd mn eis
Frigore frigidarum & calore torridæ Zonarum
temperata, incolisque commoda habitatio eſſici
videtur Hinc etfi cateras Zonas non plans non
inhabitari experientia peregrinantium, aliauq,
terras quaærentium, cognitum ſit: animaduerſum
tamen est, eas ad inhalbitandum minus commo-
das, ideoq, non tam populoſas, indigenasitem ma⸗
gis barbaros, feros, crudetes, in»hbumanos & mon-
Eroſos eſſe, quam in Zonis temperatis,
Quanta eſt latitudo Zonæ torridæ?

Tanta, quanta diſtantia Tropicorum, videli-
cet noſtro ſeculo 46. gr. y6. ſor. quibus in terra
congruunt og. milaria germanica, hoc est, ab
naatore vtrinque 23. gr. 25. ſor. ſiue miliaria
germ. 5yz.
Imiinm eius ſecundam latitudinem incipit in
Tatin aine lacorum 23. gr.25 ſer. auſtrali, ibi enim
n‿0 /ααε ιoaD⁴,–ũCapricorniest, ſinis autem ſub
mne Gereal, totiden gradaunm & ſer.nimi-
neco Cancti.

Quan-

Sten
grlintrt.
6
7 64 4
him len
4 , e ℳ

ilfen N

N ℳ.

unuei niaff
ſarſmmn l
11 /r uch 1
entnbun il
n i Munntd

4
9
e
M

7

4
Ningueninen 14
imt ſel enneu
Eikxon guemun
Munlum mn 1
ur.

nSnli, SECVNDVS. 169
heamadenn Quanta eſt latitudo temperatarum Zonarum
niting n Ioe ſeculo 43. gr. 4. ſor. hoc eft, 646. mil.
germ. Initium habent ſub latitudine locorum

23. gr. 25. ſor. ſub alterutro tropico, & extendun-
tur ad 66. gr. 32. ſor. Mſqz, dum Zenuth in pola-
u a, End rem incidit.
11 ihinſe init Quanta eſt latitudo frigidarum Zonarum?
tu ean uleime Wquat diſtantiam polarium à polis mundi,
uin m) 23 gr. 25. ſer. hoc est, 3 2. mil. germ. Initium
llle 7 linmnta Nu habentſub polaribus, Jublatitudine 66. gr. 32. ſer.
veßten mun, Tininuntur ſub polis mundi.
Quanquam autem hæ duæ Zonæ terram non
cingant, ſed partes eius duas extremas veluti pi-
lei tegant: quia mmeneandem quam cateræ ana-
logiam habent: nomine Zonarum etiam ſruun-

kuar.
ennt neln hn Quomodo diuerſas Zonas inhabitantes vmbra-
g La nke rum ratione diſcernuntur?

memu zignunn
mmegnunß, n
A nndhiuattinnn
ummt ſuml Geue

ai in Tor⸗

rida degunt,
rranc dicuntur Au-

TRoOPICVπ̃ ioiot, quaſt
ONA““NT10° Rπ% d orring, vmbrä
NogIAL ſaciente Cam
ZoNAToNNN N ninm sν νrι

citraq; Zenith
G TPOPICYN/NR corum digre-
TRiAE3 diatur, fir t
vmbras meri-
nüngulma dianas mter-
Cuunt, L 5 dum

Tmum
4,. 0, n
niimni ſernalli⸗
e 1, g. 1 /

S

ſunt r Meuint
M gralſra r
le mnchß,

86

170 L I B E R
dum in boream, interdum in auſtrum cadentes
videant.
itemperatas inhabitant, nominantur n.
eòatοι,uaſtalteram tantum vmbram habenter.
Nam ad enith eorum Sol nunquam accedit,
ſed aut auſtralis, & vmthraborealis ſemper eit,
aut Sol borealis & vmbra perpetuo auſtrina ma-
net. Vnde nos in temperata borealn quibus Sol in
meridie ſemper meridionalis est, abemus vm-
bras tantum boreales.
At qui in frigidis viuunt, egloο,ααͤa cir-

cumumbratiles, vocantur. Illis enim quotannis

contingit Solem aluquot diebus ſupra horizontem
ſine occaſu circumuolui. Vmbra ergo in orbem
circumfertur, & in omnes mundipartes cadit.

T6K T 14 P 4 5

L TIBXI SECV NDI.

P 0 S T Q A M bypotheſium phænomenan
brimi motus, hoc est, Circulorum ophare
Materialis proprietates & vſus, ad quos in de-
monſtrationibus apparentiarum primi motus ad-
hiberi ſolent, eæpoſuimus: Ordinis ratio exigit,
vt idem in hypothehlus ſecundorum mobiluem,
boc est, in Orbibus Theoriarum ſimiliter

hat. ⸗
O RFBES,

Uer

S1cV

n conlkn

1et
tet

u)ituletemte,

ulnler!. Aorunn

.

Eettrumpermen,

u, M.
.
ey
ANerA

ilſtiun

en n
ſn.
UNN »De.
olg,
4

Men ln

. ,
anilin n
// 8
aſntntz
nuh arn
4

unn
Dũ
ulgten
lenperaln ig
ernmntmni i
meale.
ugmun, igu⸗
la, nriltur Mene
runigia
Virmmiemunthpgt

71199

1111 0VN

4

iAhyuleſin

7 1,
bor et, Crei
mene G e,,
, ettte unun

M/R

a ſantvinu
i6e TeR

t
MM

S BCVN D VS. 171
ORBES, QyVIAD THEO-
riarum conſtitutiones requi-
runtur.
J. ECCEN,T RTCVS.
Quid eſt Orbis Eccentricus?
Suprà dictum eſt(pag. 103.) Eccentricos ge⸗
nerali ſignificatione eſſe Orbes Theoriarum
ſeptem Blanetarum, aliud ſiue diuerſum cen-
trum à mundi ſeu Zodiaci centro habentes.
Sed ſpecialiter ſic dictus (de quo hic agi-
mus) Orbis Eccentricus, est Orbis Theoriarum
cuiuſuis ex 7. Planetis vniformis, eccentricus,
centrum mundi amliens, & vel Planetam, vel
Epicyclam immediate ferens.]
Orbis) Genus est. Theoriarum) Subiettum.
Sicut definitiones circulorum ad sphæram re-
Kringebantur: ita etiam Orbes ſuum certum &
definitum ſubiectum', vid. Theorias (repraſen-
tantes spharas ſecundorum mobilium, quarum
ſcilicet eſygies ſunt) poſtalant, adebò vt extra eas
nec conſiſtant, nec intelligendt ſint.
Cuiuſuis ex 7. Planetis.) . Diferentia,
qua exeluditur Theoria Octauæ & Nonaſtharæ,
ea enim eccentrico non indiget.
Vniformis) 2. Differentia, qua remouen-
tur orbes deferentes apogaa & perigea: item orbis
οcanrus eentri, quatenus in duos diſpeſcitur
orbes
Eccen-

1
172 L I B E R
Eccentricus) hoc eſt, expeculiari, & à Zo-
diaci diuerſo centro deſeriptus. Hac tertia diſffe-
rentia dſtinguitur à concentricis, quales ſunt
circuli Nodorum.
Centrum mundi ambiens) 4. Differentia,
propter ebicyclos.
Et vel Planetam, vel &c.) vltimo a circuls
eccentro eccentri, quatenus est vnus orbis: ſeiun-
gitur. Isenim hunc ipſum eccentricum, de quo in
praſentia agimus, intra ſe incladit: Hic autem
immediatè continet vel Planetam, vt in ole, vel
epicyelum, vt in alijs theorijs.
Olſeruandum hic ſicut ſupra (pag- 35.) mo-
nuimus, & infra dicetur, etſi ſocundüum alios alig
ſint orbium d'ſpoftiones (quarum aliquas nec
nos improbamus) hbie wimen propter Tyrones
Mitatos orbium poſitus retinemus, de his enim no-
bis hie dicendum est.

Quomodo appellatur hic Orbis?

ECCENTRICVS, ſpecialiter generis no-
menſibi vindicans, propter diuerſum eius cen-
trum aà Lodiaco. Itenz D EFEREN S CE N-
T R V M EFPICYCLI, iρ in theoriss ſex
Planetarum, qui Epieyelis vtuntur, ſod in Sols
theoria vocatur D E F E R E N S CE K-
TRVM vel CORPVS SsO IIS.
Indigent autem omnes Planetarum Theoris

Eccentrico.
Eſtné

1e)

gelgennicic

D,DGrg,Nr?
uvNrAAANNM,
idel

in Selnn
tere .
. ,
gnlenn i
ulerdeß. Entenn
nylmmm ſun
nunmnlen
huuncrtudalnd,,
lephj⸗ Apunzuete,
Miaemimm
Aalur, m, ute
nur

62

lenl cecaeru aan

vrße
luefiuanut

lul nilen

Gpguittane nluec
ntſur

4

lunlin ben

nen

leer

Mun l e ihne

,
n uerueſ inun

turginanmnen
u umni ,utlit
numng tilluenn ge
aiijhem,
nit luſmi e
intann ,iſeundn

mmn ginn,
yiummnint,deli

lonzelunhiebis

ers, herlr in
, npin uſinen
len biiinils e
1 Airle

1ter
h eetvrter /
„ 11 1111N)
nums zol.

α loumnu

4
*

mng (annn

D V S-.

Eſtné Eccentricus orbis an circulus?

S E C V X 173

Si adintegrum ſpharæ cuiuſq, Planetarum ſy-
ſtema reſpiciamus: Orbis concauus est. Verum,
ſicut ſphæra materialis orbem primi mobilis ſeu
vltimi cli repraſentans, normam motus ſui ha-
bet APEquinoctialem circulum, qui in ſphaæra
medius à polis æquidiſtat: itm etiam orbis Eccen-
tricus normam & regulam motus ſui habet cir-
culum, qui orbem in medio ſecans, à polis eius
aqualiter abest., Hunc eccentrici medaum circ-u-
lum, vt plurimum (quanquam improprié, vtſu-
pra in prolegomenis dictum orbem, interdum
planum orbis appellamus, in eo enim vel Planetæz
velepicyli centrum mouetur. Hincin plano hic
ipſe circulus, prout à centro vel Planetæ vel Epi-
eyeli delineatur, pro integro orbe depingi ſo-
let.
Idem hoc de cateris etiam Orbibus intelligen-
dum est.

Qui ſunt vſus orbis Eccentrici?

Inter varios & multiplices, hi ſunt pracipui,
ob quos Eccentrici orbe eſingun-vur, & etiam-

num vſurpantur.
X* J.

Secundum Eccentricorum conuerſiones, nu-
meramus motus periodicos Planetarum.

* II. Ter

Per hunt ziren-⸗
lum demonſtratur
Planetas in alzjs Zo-
diacipartibus velo-
iores, in alzs tar-

ſemicirculum Zo-
diaci boreatem di-
menſus eèt tempore
Ptolemai diel. 157.
alterum diebuszb.
um qquaäldrante, ſed naſtro ſoculo moratur inbo-
rea dielbus ib. hor. b. ſer. 29. in auſtro diebus 175.
hor. 21.- ſor. 20. Centrum enim eccentrici & inde
maioret iampars orbis eius in borea est.
* ITIIJI.
In hoc circulo notamus Apogaum &s Peri-
gaum, à quibus omnis ſeu præcipua computatio-
nis anomaliarum ratio dependet.

Quid eſt Apogæum & Perigæum:?

Apoganm àτdνραοαν 5unttum est in eircum-
ferentia totius orbis àterra remotiſſimum: Peri-
gaum weglyeior autem proximum. Arabes Vo-
cant Augem, & oppoſitum Augir, Latini ſum-
mam && imam Ablhidem.
Determinantur per lineam ex centro mundi
percentrum eccentrici eiectam, & vtrinq; ad cir-
cumfe-

diores eſſe.] Et, Sol

Wocgn.

ic
,murmiu
GeMM

, ,.
i 4 1.

ilibu 41

r. .
, afelkern

Wegien Mnent 1e
Ramvnunnendene,ed
Il

mue

xcentyetaeua

(ia S,etmnnt

4 lun Euè⸗
ullpbrmnru/eenn
nionlu ercentn,
17
Uitckluermetiwee
Mrere!
URne ei, eng⸗
egertenem nuna

Eel lnl ulenelt⸗

.
Ullzeunnenennnat⸗

leſtrt lttn UAlertrun

Pulilnumdinentt
Sluullini
nlertitt,.

nlſt,e

Clellteien
Uehhe, leſyt

N
hte
Atumgg

kelne,
7, i⸗

Mikuug
lennt
,anußyſianntn
lGrPraftenn
Camamemmmn s
Mtmininad,
l
,und un 6N
e 1 * pnn
RZ

emmileitin

e n benc tene
umcentſinm: 8
mamas 4
ian A
3 . .
,rkut 9int

mm nnej 4
7

S E C VNDV8. 175
ecumtferentiam terminatum, Et hac ipfalinea no-
minatur Linea Ape kai.
* IV.
Hine in iſta linea Apogæi, Eccentricitutem

ielimur.

* Quid eſt Eccentricitas?
SStε diſtantia centri Ecœcentrici à centro Zo-
diaci. Siue, est recta àa centro mundi ad centrum
Eccentrici ducla.
* p.
Hinc etiam Planetas à terris alids remotiores,

aliäs viciniores eidem eſſe, demonſtratur.

VI.
Eccentricitas eccentrici cauſa est, quòd in
theoria Solis linea veri motus differt à linea medij
ſeu æqualis motus eius. Quod autem in Solis theo-
ria est ipſum corpus ſeu centrum öolis: 2d in alijs
theorijs est epicyclus ſen centrum epicpeli.

Quid eſt linea medij vel æqualis motus
FPilianetæ?

Es& reéta er centro mundi ad Zodiacumexr-
tenſa, aquidiſtans ei rettæ, quæ in theoria quidem
Solis ex centro eccentrici ad Solem: ſedin alis ex
centro æqualitatis ad centrum epicycli ducitur.
Et illa linea æqualiter circa centrum mundi, ſicut
& hæc, cui illa æquidiſtat, circa ſuum centrum
conuertitur.
Quid eſt linea veri motus centti Epicycli?
Est relcta ex centro mundi per centrum Epi-

WM ad Lodiacum extenſa.
L Quid

176 L I B E R
Quid eſt linea veri motus Planetæ?
Eſtrectla ex centro mundiper centrum corpo-
ris Planetæ ad Lodiacum extenſa.
A eſt centrum Zodiaci CDE. B centrum
eccentrici FG H. Al linea medij motus Pla-
netæ, æquidiſtans ſeu parallela rectæ B H ex
centro eccentrici ad centrum Solis, in theoria
quidem Solis, ſed in alijs theorijs recta B H.
ducenda eſt ex centro æqualitatis ad centrum
epicycli. AHK in theoria Solis eſt linea ve-

C.

ri motus Solis, in cæteris eſt linea veri mo-
tus epicycli. Hæ lineæ AlI, AH K, B H-
Sole

(101
twmezihbln
nnniln
lurywuumun
longenni hhe
iuimn niu
rtANilrt li⸗
ipuuciun.
lckmiun
Ina Yubuteefin
umrenſinumm u
Nijmmtuſunenuu⸗
Iſdeme klhel
ilettem anienſel
HMmiluus mun
rhmmumn lulie
mmlubeleenmenn
HüümueCN,el
Qckunnilteten
uinalrrig⸗
renſn

Ulrin nei
.

Slinnſen
Nn
4 4 Ce
unmn ibin
lulimnnnn

s
.
miſenillin
1

nen

ð

—ᷓ‚ „S 7.

hanin S EC VND VS. 177
ſnnne Sole vel centro epicycli in auge F, vel opoſito
utn, G exiſtente coincidunt, ſed alibi inter ſe dif-
mIae, ferunt.
lut 4 Im Hncpropter eccentricum intheoria Solis me-
ulkrcrl

Me dius Sola motus extra apogaum &perigæum Aif-
ellnlit un fert ab eius vero motu:ic bropter zanden a, ert
I anomalia media & vera. Ex quibus proſthaphaæ-
nnentuinin reſis ſeu àquatio elicitur.
Antran ct Quid eſt medius motus? .
Esñ arcus Zodiaci ab «quinoctio verno ſezun-
dum ſeriem ſignorum Zodiaci, vſque ad lineam
medi motus numeratus»VwBme
In ſchemate ECI, vel EI.
Quid eſt verusmotus Solis, vel centri epicycli?
EPit arcus Zodiaci ab æquinottio vernoſoun-
dum ſeriem ſignorum Lodiaci, vſque ad lineam
veri motus Solis: vel centri epieyceli numeratus.
In ſchemate E CK, vel E K.
Quid eſt anomalia eccentri media?
Eſi arcus Zodiacià linea apogeiſecundamſi-
riem ſignorum ad lineam medi, motus numera-
tus.
Quomodo hic arcus præterea nominatur?
Ptolemæns & Copernicus nominant Anoma-
hiam eccentri, quia Eccentricus circulus verum
& medium motum variat. Alphonſinihunc ar-
Gum in iheoria öols vocant, eanen, aſ⸗
j ℳ Ver

178 L I B E R
veri & medij motus Solis differentiam ſeit aqua-
tionem arguit vel pateſacit ( Atphonſini enim
eum arcum quicunque is ſt, quipeſtremama-
quationem, per quam verus planeta motusinno-
teſcit, producit, communiter appellant Argu-
mentum) ſed in alis theoris hic arcus eis est,
Centrum, quia ſcilicet centri epieycli motum
monſtrat.
Quid eſt vera anomalia eccentri?
Eſ areus Lodiacià linea apogaiſecundum or-
dinem, ſgnorum ad lineam vere motus vel Soliz,
intheoria Solis, vel centri epicyeli, in theorijs
aliorum planetarum numeratus.
Anomalia iſta eccentrici appellatur, vera vel
A Dal d 5 ſiue argamentum αHαιa, ént rum
«uatum. Wquatio enim anomaliæ mediæ addi-
ta vel ablata, veram ſeu aquatam anomaliam
producit.
In ſchemate eſt arcus CK.
Quid eſt quatio?
AJDLquationes oπαααιιπ ſunt arcus Lo-
diaci, quibus veri & medi motus inter ſe diffe-
runt.
Vt in ſchemate IK eſt æquatio anomaliæ
eccentrici.
VIII.
Eccentricitas cauſa eſt, quod eadem aquatio-
nes ſeu poſthaphereſes epicyclorum aliquando
maiores, aliquando minore ſunt. Maiores enim

ſunt

Rre

“ ihel t⸗
rrife

,eb,d
i⸗ anr mn.

1Olouekcuetrucl

1.

Mentrnun D

lun ron lien⸗
uumntnealſunant

manneng n

14
Aeg

2 aleu Lenrr.
7˙ gumezlr
üetundniieente
ünilutciſe
WAlaeden Pgtr

e
,ulannenſel tn

HKMeW,.
unmingreltn

n Agull,
trCAONdu
wma AAdrt

0
X
1Gne N Ier

urRetehrn

II.
ih⸗ ier

„ ,,MNN
aN:
gog⸗ 3,

S E c VXND VS. 179

ant centro epicycli circa perigaum entrici
zeiſtente, minores vero ſe circa apogaumſit. Hunc
exrceſum vocant aſtronomi, Dinerſetatem Dia-
metri.
In ſequenti ſchemate centro epicycli in D
apogæo, proſthaphæreſis eſt FL, ſed in E peri-
gæo, proſthaphære ſis eſt GL. Si igitur GO fiat
æqualis ipſi FL,tum GL excedet ipſum FL ar-
cu OL, qui eſt diuerſitas diametri.
1J X. .
Eccentricorum dechmnatio ab PEelptica in
vlanetis præter Solem, explicat eorum latitudi-

nestam borealas quam auſtralez.

7

180 L I B E R
2, E T z. D VO D EF E RE N-
T ES A P O 6G £ A E T
Perigæa.
v* Quid ſunt Deferentes apogæa & perigæa?

Sunt duo Orbes theoriarum 6uiusuis ex 75pla-

netis, diformes, concentrici & eccentriciſimul,
qui eccentrices omnes intra ſe compleltuntur,
quibusq; totaſphera planetæ mundo coneentrica
Orbes Theoriarum cuiusuis ex 7. planetis)
Hæc vtſupra.
Diformes) Excluduntur hac differentia ec-
centrici & eicycli.
Concentrici & eccentrici ſimul) propter ee-
centrorum eccentros, qui ſecundunm vtramque
Juperficiem eccentriciſinn.
Eccentricos omnes, & c.) Ergo borum orbi-
um peßtus non intra, ſed vtrinque extra eccen-
tricorum complexum est.
Quibuſque tota ſphæra, &c.) Cum concen⸗=
trici & eccentrici ſimul ſint, determinandum eti-
am fuit ſocundum quas ſuperficies ſint concentri-
ci, & ſecundum quas eccentrici. Cum ergo ſpha-
rasintegras faciant concentricas, neceſſe est ex-
teriorem horum orbium ſecundum exteriorem
ſuperficiem eſſe concentricum, interiorem verò
eandem ob cauſam ſocundum interioremſuperfi-
ciem concentricum manere. At ſecundumalte-
ras ſuperficie eccentriciſunt.

Haben i

9

10V 1
oobesh⸗
coruerhi⸗
ſ 1 4
Cn⸗ lliml
onulyinn
1 6
nlmuual
nſenn,

hebber,

1

zurrehi

veluute
Moretr/
un
1 cer „ 4
honteunnhe⸗

44 „ „ .
Gnncinn ſgumn

pter 1/

oen
Cimünlaun
.

7
Aeuienu net

31,.

io ſommtntum
1

Molueutnonr.
174
ingimm ſand

bunt
hn

ler .
Aatzi
Nnulnde
W
nllin n B

orh
RR

ememge
L.1 S
7 4
nleninntiei
nrmnn en n
mum n,

o ant nn nur

/

m uſenummn
õ
miſim mem et

nndh

ſru e
auſcr et ſr ane
E
untmineß

mmunftl li⸗

mun euln

atnntin, un⸗
gtunin unm
Greſe

Nrdaetſn

SECGVND VS.

Habent ne hi duo orbes peculiares & ſeparatas
conuer ſiones?

NWon habent, ſed ſimul æqualiter circumeunt,
hae motus analogia, vt ſpiſſior vnius pars perpetuò
tenuiori alterius parti adhaæreat. Vnde etiam pro
vno orbehaberi poſſent, qui tamen intra ſe alios
orbe includunt.
Quamobrem propter eos nulla cauſatur aut
fit orbinm penetratio, ne vacuum nec condenſa-
tio aut rarefactio (vt quidam futurum metuunt)
admittitur.

181

Quæ ſunt officia horum orbium?
*J.
Apogaa & perigaa planetarum ipſi motibus
Iuis ſub Fodiaco promouent.
* 1J.
Totam ſphæram cuiusnis planetarum effciunt
mundo concentricam.
7171.
Trium ſuperiorum, ſicut & Veneris & Mer-
curi Deferentibus, munus deferendi Nodos com-
mittiturn.
. E PIC YCLEVVSF.
Quid eſt Epicyclus?
Eſtorbiculus in theorisplanetarum, qui orbi
alteri cuidam totus inſertus, ab eodem cir-um-
fertur.
Quue orbialteri cuidam. Orbis ergo hic cen-
3 trum

182 L I B E R.
trum idem cum mundo nec habet, nec idcircun-
dat, ſed ſupra illud totus eſt elenatus.
Arihices autem ſolent Epicyclos inſerere tam
eccentricis quam concentricis orbibus: Eccentri-
cis, propter duplicem anomaliam, quarumalie-
ra ab eccentrico, altera ab epicyelapronenit, ſal-
uandam: Concentricis autem, quia eaædem ap-
parentiæ ſequuntur ex hypotheſi concentrici fe-
rentis icclm, gqua exr ecetrico ſolo. Iem
epicyelum ſolent epicyclo inclaudere, eandem ob
auſam. Rationes enim ſaluandi phanomena va-
riæ eſſe poſſent: quæ tamen in vnum omnes conſpi=
rant, ſicut alibt demonſtratur. Veruntamen in
theoriſs nos el⸗ginaus cas rationes, quæ ſunt facili-
mæ. Inpraſentia autem ſicut & en ſequentibus ds
illo epecpcla loquimur, qui eccentricoſeorumpla-
netarum, qui ſecundum Ptolemaum vel Al-
phonſinos epicyclo indigent) inſertus, corpus Plas
netæ in ſua circumferentia circ-cumducit.
N
In quibus theorijs vtimur epicyclis?
In omnitus, praterquam in Solis theoria, eius
enim motus, quia ſimplicior, yppothel: epicyeli
non indiget.
Quomodo appellatur hie orb's?

Commͤuniter EPICYZCLVS. Ptolemaus
α sραοαhναο A N O MAAIA N,̃inqualita-
tem dicit, C opernicus vocat Angmaltaim com-
mutätionis.

ara⸗

v* Quæz

1071

rſmthl

n Atcurtn
Seenſununn

34
imn lnnk
Gyoſptnl ln
Ultre neeen ,
Dgen;

un .—
S ECVND V3. 183
ln itn Quæ ſunt officia Epicycli?
i . *I.
R Per epicelum Jaluatur edere anomalia mo-
R eus longitudenispt. mnetarum. & olent enim Plane-
ul ae uen taæ en iſdem 10 cis &ρntrici alizuando magis, ali-
ng, no quando menus velaces eſe, quam eccentricitatis
ae ſunn ratio poſtulat. 4
4 Ve,loreen J.
:

tumtſt.

ert .

7Per

Ani,

mn rsn 4
WNt, tN
7.

7,
R eH, AihzngHGn,
lhicg 0 Rſtnſe

eLe , ,

,A en titennn 1

EACTNAsn
”””

?l

4 in iin

ummelrud Nlde⸗
r111 CICIVS. 1

„N11IAM

. à)
IVODNANIN

N,s.
V

7

GS
X

W

Epicyelas cauſa est, ſeut velocitatis concita-
tioris & tarditatis remiſſiorisita etiam ſtationum
& regreſſuum planetarum quinque,prater lumi-
naria.
X* 1I.I.
Per epicpelos demonſtratur magis euident ra-
tio inæqualis diſtantiæ planetarum à terra, quæ
etiam in oculos vulgi cadere poteſt.] Quæ enim
propter eccentricnatem oboriuntur, obſeruatio-

nibus artificioſis tantum animaduertipoſſunt.

Hunc aliquotie contigit, vt Martis ſtella pro-
pter propinquitatem ad terram in imo epicyeli
inſolita magnitudine apparens, pro nona ſtella
fuerit habita, quæ tamen alias in epicycuü ſummi-
tate conſtituta, tanta exilitate viſa ett, vt vixſtel-
lasſecunaz magnitudinisaquaret.
* V.
Propter inæquales eius partium diſtantias 4
centro mundi, ſolemus in eo, ſicut & in eccentri-
conotare apogæaum & perigaum.

N * Quo⸗

L IBER

* Quomodo apogæa & perigæa in epicyclo
determinantur? .

184

Per lineas eductas ex centro vel mundi, velec-

centrici, vel ſuæ aqualitatis, & traiettas per cen-
trum epicpeli. Ms enim lineæ inferioriſua ſectio-
ne cum circumferentia epicycli, perigaum, ſue
augis oppoſitum: & ſuperiori, apogæum vel au-
gem eins denotann.
Quotuplicia erga ſunt apogæa & perigæain
eepicyclo?
Triplicia, ſecundam lineas triplices quibus ſi-
ghantur. I. ſunt, quæ appellantur proprie pun-
ta concauitatis velcontatctus. Ea determinantur
per relctas ex centro eccentrici, quo pſe epicpelus
Fertur, eiellam per centrum epicycli. Hac puncta
Junt inuariabilia. .
In ſchemate proximè præcedente eſt li-
nea B P. punctum concauitatis vel conta-
ctus eſt P.
2 Sunt Apogaum verum ſen æqquatum, que
deſignat recta excentro mund, per epicyclum.
In ſchemate pręcedente eſt linea A V. Apo-
gæum verum VYv.
3. Sant Apogaum & perigaum medium ſeu
quale, quæ deſignat recta ex puncto ſeu centro
7ualitatis. NAb, iſto apogao gqual dependet
æαualitas motus periodici. Sunt autem apogaum
&perigæum verum & mediü, vagapunlta, va-
Kantur enim vltra citraq; puntctum concauitatis.
8 Innmfſche-

ic
⸗

grlunn et

me⸗
nad nt
eriuepu
CYemCk

N

vr Anentunnn
GC An .

6ete
,Nttunt Auttnd en

17 1 4
lalineeimenm
Menr.
Agummmm⸗
nANMtlnm t
, , ,
NAAlM NMd

Mlct, grter tccen

nblengwi
n, ltd ito

unar.

Hiilun u/
nun deſe ,
enens le
lmenmi ⸗
77

chemt.
eglrgent i
en

1

7 en. 1 . .
L nlin nunleie

ugyelmm nng

S ,1,r.
4 Mdtae ten

mmmanh, uhe
6.3
vunmmegytl An
11 4 /4

kerene et

An CNcnmnas e conrn⸗

n n ſiehetm,
un mulrenitn.

Celeneckluaa

6nE Hentun ſteltun

unkter ul /
44 ,Ae&
i cNetn AAtd
Hagn eud /
NA. eltoent⸗
ud idlhn

SECVNDVS. 185

In ſchemate præcedente eſt linea C M.
Apogæum medium eſt M. Vagantur autem
M & V, vltra citraque punctum P.
Inuento per eccentricum circulum vero laco
ceneri epicyeli in Zodiaco. per epicyclum deinde
verusplanetæ locus datur. Hinc in epicyelo nu-
meramus Argumentum medium & aæquatum'ex
quo poſtmodum aquatio argumenti ſeu proſtha-
phereßi epicyeltinuenitur, vt verus planetæ locus
babeatur.
Quid ergo eſt argumentum:?
Axrgumentum appellaturarcusis, qui vli-
mam aqualtonem, adeoq, verum planetæ locum
prodit. Hic in theoria Ssolis numeratur ab apo-
gao eccentrici ad locum Solis, in cæteris autem
pianetis, qui præter eccentricum habent epicy-
lam, numeratur ab apogao epicycli ad plane-
tant:
Quo: uplex eſt Argumentum in epicyclo.
Duplex. Medium ſeu aquale, cuius initium
dependet ab apogao medio, & verum ſeu aqua⸗
tum, quòd a vero apogao numeratur vſque ad
planetam“. V
. i.
Epicyelus in tribus ſaperioribus planetes, &
etiam in Venere & Mercurio, declinansplano

Iuo a plano eccentrici, oflendit alteram latitu-⸗

M. 5 dinu

186 L I B E R

dinis inæqualitatem, quaæſeſe eius cauſa immi-
*Quid eſt quans?
Eſt Circulus in theoriss planetarum in plano
eccentrici deſoriptus, ad uius centrum (quod-
cunque illud ſit) eccentrici & epicycli motus
«qualis eſt.
Anne Æ quans Circulus eſt, & non Orbis?
Dquans Orbis non est, ſed Circalus. Non
enimpeculiari loco a cateris orbibus, ſicut ipfi aſe
inuicem ſeparatus est, ſed in ecentriciplano, ei-
dem aqualis, atlamen exalio centro Tſeriptus in-
telligitur. Hinc ad centrum eius potius, quamad
ipſum circulum reſpicitur.
In quibus Theoriis habetur hic circulus:
jn omnium planetarum theoris, Solis exce-
pta:niſiibi eccentricum &æquantem coincidere,
& numero vnum circulam eſſe, dicere libeat,

propterea quòd aæqualitatis eus centrum, idem

eſt, quod eccentrici centrum.
Eſtne hic circulus eccentricus an concentricus?

In Luna is qui eccentricum regit, concentri-

cus eſt, ſod in cæteris ecentricus. Nam gualita-

tis eccentrici & epicycli h. ., △+&ρ centrum
eſt in linea apogeiſupra eccentrici centrum, tan-
tomteruallo, quanta eſt ipſorum eccentricttas.
In

1cr3

,Iulerthen
. e

Kelirur läcntn
CVLNS ACAII
icctWINICIN C
einstntctr INCN

Alintiueniuneng e
durgr
A .
Denwenncuel.

.
Mumu n
6 1

vnn
mn

U 1
IN
19 4
Sakn
Muumn,
Pu, Atugten

4
uleni,
7̈*

4 .

/mn 6 yl

wCndel Ami
iumch i Crd
lmetennunhl ien

Gkulihetallnge

uttalnannteH⸗

altnnalulll,

V

anelneſe, Alere
dtur lelt g,

Cevtru.
Nenickidlltennt
ererutneun

AN6M

Nae,0
.
76 yletlenne
Lp
* M. ℳ.,
lß

Geen

SE CVND Vs. 187

In O& autem dlud in ipſo eccentriciſui centro reſi-
det. Atm id ipfam medioloco inter centrubm
orbis, qui elcent: us ecentri eſt, & mund cen-
trum inclaſan ſje Prolemæus demonſtrat. In D
verò aqualstatis eccentrici centrum deprehbendi-
tur in ipſo mundi centro quieſèere. At epicycli
lunaris æ eletatiz centrunz idem Ptolemaus de-
monſtrat eſſe in linea perigæi infra mundi cen-
trum tanto internallo, quanta eſteccentrici eius
eαatricitas.
Quas habet appellationes?
Appellatar C IRCVLVS/ÆQ ANS, CIR-
CVLVS X& QVALITATIS, X QATOR,
ECCENTRICVS A Q VW ATO R. Centrum
eius nominatur P VN C T V M ſelz CE & TRVM
X„Æ QCXXALITATIS.
An non in Theotia Lunæ Circnlus „Æquans appellatur
Creulus ve Orbis deferens Nados?
Ita, ſed minus propriè. PEtſi eninz Cirulat a&=
quans ibi edem modo in plano eccenerici, ſicut
in cateris planetis, Leſèribendus erati quia tamen

in ea theoria éτnτιιο „N11i1 non éνοrions

ſed concentricus est, deo omnino negligitur, oft-

cium autem nomenq; eins demandatur & conee-
ditur orbi deferenti Nodos, propterea quod &
ipſe concentricus est.
Qni ſunt vſus huius circuli?
* ſ.
Hic circulus eſt regula motus eccentricorum.]

4

.

188

Zpfenim in o mnibus planetis, prater Solem, non
ad ſaumproprium centrum, ſedalzud quoddam
punttum, quod aæquantis centrum esſt, regulares
E& aaguales motus conficere deprehentiſant.
Schemate præcedente punctum B centrum
eſt eccentrici D H E, conuerſio autem eius
non æqualis deprehenditur ad B ſuum cen-
trum proprium, ſed ad C centrum circuliæ-
quantis, ad hoc enim æqualibus temporibus

æquales angulos deſcribit linea C M.

*11
Hinc, ſicut in Solz eccentrici orbis ecentrici-
tas : ita in trilbus ſuperioribus, & Venere atque
AMercurio, Aequantis eccentricitas cauſa est,
quod linea veri motus epicyeli eorum differtàk-
nea medy motus: Et inde verus motus ab eorun-
dem motu medio: Item Anomalia eccentri me-
diaa vera.

L I BE R

*7177.
Quin etiam epiepelorumtrium ſuperiorum,
atque Veneris & AMercurij, conuerſiones hoc
ipſum æqualitatis punctum, obſeruare animad-
uertuntur.] Nam nec ipſorum motus aqualis eſt
puncto contalctus immobili, ſed à vago apogao
medio, quod retcta ex hoc æualitatis centroper
epicyeclam traiecta in circumferentia eius deter-
minat.
Porrò Lunæ epicyelus alterum æquadtatispun-
ſtum habet, apogæum enim eius medium sgar
recta

otin

R nchn⸗

Aiui lax/⸗

Neh
Renn

gunö,
6,
0 . 1
ugtun tiltltin
NM

envvefun Nelic,

alecl)
1001)
Uürthuunptmud
* 4
ulneutih
Qunumilii
Sutp irduml,
lihmnm ſulin ien
remenß on n mnel
tmunnmnnleain⸗
Aenebranue
mMutt
Uehteniniue
enmaanmmni
tmuumiminhe
luuſe iſake
unmenmn t
niggttrn

rdenlnu)

Dklien

ò
alltmumgtier
Mnmniu ing
nmimm mnuu .
mupll mm fn
Bauumuu
sdundlntr

1

goydnunm inmn.

Nmnmi emte ſin

n Aiſnunt inn
nſnun vill eſt
Aantl, lin
ahe ltninn/
gumemfmnien

in
usueh⸗

9

Ge,

SECVND VS. 199
yektaeducta ex punttoin linea apogai tanto inter-
uallo infra centrum Zodiaci, quanto ecentrici
centrum ſupraest, ſicut infra lib. 4. dicetur.

Hincqualitatis hos punttum facit vt extra

apogaæum & perigeum eccenirici epicyclo conſti-

tuto, apogæum epicyeli medium & verum, ſicut
& punctum contatctus, & inde anomaua epicycli
ſeu argumentum medium & verum, inter ſe dif-
Fferant. 1,
6. E C CENTRVS
E C CENTRI.
Eſtne Eccentrus eccentti vnus orbis: vel ſunt
nẽ plures?
Eadem eius ratio est, quæ Deferentium apo-
gaa. Quatenus enim intraſe alios orbes comple-
&tuntur: in duos orbes, eoiq;, diformes diuiſi ſunt.
Sed quoniam ſimiliter, ſicut deferentes illi fimul
circumeunt, pro vno orbe habentur. Hinc com-
muniter provno orbe haberi vſu receptum est.

* Quid ergo eit Eccentrus eccentri quatenus
vnus orbis eſt?

Eſtorlistheoriæplanetarum, vniformis, ec-

centricus,; centrum mundi ambiens, & aluumz or-

bem eccentricum interſe continens.
Quas appellationes habet hic orbis?

Exxeyſſe& &νααον Eccentricus eccentrici, ſi-

ue eccentrus eccentri, item Deferens augem ec-.
centrici, videlicet eius qui intra enm inelaſus eit.
= —— Qus

190 L I B E K.

” lenr h
Quæ Theoriæ vtuntar eccentro eccentri? rput rtſi
Theoria Mercurij'in his vſitatis, quas hoe ⁷
libro ſequimur, hypothelſibus) A Jue Propter ,yTlemid
multiplicesmotus eius varietates. EykdIi

Copernicus plurimis olſernationibus edottuts, tum lin
animaduertit, quod etiam Theoria ſolis ecen- e
. „ „ ℳR
trum eccentripoſtulet. Poſſentreliquorum Pla- S n

,eere A 41
netarum phœnomena per eccentrum eccennnii pclinan

glouvmnc

M

quoque demonſtrari. 1DII
Qui ſunt vſus huius orbis? 100
X J. lntmien⸗
Hie orlis motu ſuo circa ſuum centrum tir- Nlßminmii⸗
cumducit cenerum eccentrici, quod hac conuer⸗ Mllininlialniß
ſione paruum circulum deſcribit. Hifmtmbane
X 7 I. irtllin, aue

Hinc eccentrititatem eccentrici ( ſpecialiter leummnun 4
hFo dicti) hic orbis mutat. Maxima enim eſt eꝙæ. Wuumuaelze⸗
tentricitas, ſiue maxima centri eccentrici e5 MWianſmemn nin
mundi eſt diſtantia, quando huius orbis motu cen- lm ma, uin⸗
trum eccentrici in ſummitate circuli parui fue- Milnummn irant

rit, minima autem ſi in imo. ience

Hine propter eccentricitatem Solis diminu- Mun Miant
. tam, Sol ho noſtro ſoculo, tempore æſtiuo, quo 4a4d 2ulill n,
