Bd47
author: Mästlin, Michael

N12CS5S 11701588 021

UIIIIIIIIHIIIIIII

EPTIT OM F

ASLRONO.
M IÆ, QlII A BRE VI EXPLiI-
CATIO N E O MNIA„» T A M A D
Sphæricam quàm Theoricam eius partem per-
tinentia, eX pfius ſcientięe fontibus deducta,
perſpicuè per quæſtiones tradun-
tur, conſcripta
P E R 3
. W, I CC HEH AA E L E A.
M A. STILETI N V M, CGC OE pPIN G E 'N-
ſem, Matheſeos in Academia Tn bingen-

ſi Profeſſorem.
J A M NI NC AB AUTORE

denuo diligenter recognita: Additis inſuper, Iuniorum
gratiã, breuibus cx doctrina Triangulorum Sphærico-
rum præceptis, computandi præcipuas primi Morus
Tabulas: alijsꝗq; nonnullis, ad Aſtronomiæ co-
gnitionem ſciru partim neceſſarijs,
partim iucundis.

8 5
Cum Priuilegio C. eſ. Maieſt.

T VB I N G g,
Excudebat Philippus Gruppenbachius⸗
Impenſis Ilohannis Berneri.

A N N O0O I 6I O.

5*
0 11
IIN ).

t

Me.

ℳ

e

SIMOPRINCILPI AC PO-
M INO D. LvVDovVICo DVcI
VVirtem bergenſi ac Teccenſi, Comiti Mom-
. peligardi, & c. Domino ſuo cle-
mentiſſimo.

N 4L OMONEM &APFE =
entiæ nomine poit homines natos
RKceleberrimum, ſacra Scriptura

potuit pradicatione pietatis & ſtudij kiuns in
Templiextructione, cultusq, diuini inſtitutio-
ne, nec non prudentiæ & dexteritatis inudi-
ijs faciendis diuinitusinſpiratæ, adeb, vt ſimi-
lis eiante ipſum nonfuerit, nec post ipſum ſur-
rexerit: quin etiam laudes eius a ſolida Philoſo=
phiæ, ſingularumq; & omnium eius partium
cognitione ampliſßcaret. Lpſa enim teſtatur, Sa⸗
pientiſſimum hunc Regenmenon modo ad omnia
znigmata,quibusa Regina Saba tentabatur, ta- 1. Reg: fe,
liter reſpondiſſe, vt nihil quicquame ipſum la-
tuerit ſedetiametria millia Prouerbiorune, &
Sooo. Carminum, Cantilenarum, & Compara-
tionum (ad vitam benè informandam) eſſelo- 1.Reg 4
cutum: & de omaninmn rerum quæcunq; ſunt, na⸗
zura diſputaſſé : vt ad eins ſapientianz auäien-
2 azmn

Syr. 47.

8Sap. 7.

dam cunkti otel, X Vniuerſi. 75 regnis con⸗ftue-
rint, bamq, aaälmirati ſint. Praterea ouſojzut
hanc ſamm, im verumomninm, & totius Phi-

loſo, phie nolitiam, qua àa Pueritia edtermte,,

dederenr,&es acceperit ,6aclenm ſacra Scri-
Plura indica at. Deus: inquit, mihi ni de ditſen-
tentiosé loqui, dignadue datis cogitare,
quoniam ipſe ſapientiæ dux eſt, & cſapien-
tum conformator. Nam in manu eius
ſumus tam nos, quàm ſermones nofri,
Kimulqu ueomnis ſ pientia & operum ſci⸗
entia. Ipie enim veram rerum omnium,
quæ ſunt, cognitionem mihi dedit, qua
Mundi conſtitutionem, & virtutes Ele-
mentorum, initium, finem & medium
temporum, Solſtitiorumque viciſſitudi-
dines, tum permutationes tempeſtatum,
atque annorum circulos, & ſtellarum diſ-
poſitiones, & naturas animalium, beſtia-
rum iras, ventorum impetus, cogitatio-
nes hominum, plantarum differentias,
radicum virtutes cognoſcerem, & quæ-
cunque ſunt tam abſcondita, quàm ma-
nifeſta didici, nam Artifex omnium Sa-
ientia me docuit.
Ex gär libus facilö animaduertimus, quo in

Toco öapientiſſimus Rex habuerit Phiniſ⸗ ophie

ſtudia,

utt
0NRIII.

Mſarun
Nnec

. Gehea

— —

Ukſelen

ſſterrir, ſe,
Wlelen

niange. Mee.
Nigiſie .

Gtn N
4 el Nhlfr,
kuſmiln
klic Gecieſen.
hcdeiee ,
llhien
Umange ing
Nche nolr;
Koe unle⸗
Umonmnium
higeli, gu
Uirtutes Eie.
nKmediumn
leſiceltuci
enelutun,
telarumil.
Hum, beliir.
8, Citto⸗
Efferentias

n, gue.

1 gvüm .
ouncdiumor.

Moala, &α Sesn cadem ſaciende Sacræ Litere
velint: Quodſcilicet d, ſciplinarum ontiki, ra-
Iia inationcs, iſß taltn., honore,ne, wialori,m
que aiſtinctiones, de õ nume-
rorum, magnikardinun, eabyeprtetat. ihus, doemo-
taltta, nrötnce colé lehi ane certitndine, de canu-
Torrz & eſctunmconnexione, de rerumter-
a naſcenteun, naturis cognitiones . humanis
mentibus diuinitus inſt Girentur, & inſpirate
exuſcitentur. Vnde nemo non int lligit Aini-
nam Sapientiam omninm nfotmen. cem, hac
ſuae Aor , ſedulo & piè Anobis exculta velle, von
enim hac largitur Deus frnſtra ocioſes S&aeſ-
dioſis, veluti mulis & S guls, quibus on, &tl in-
tellectus, multoò minus, vt ca! urpiabuſi ad vi-
tam ſceleratam, 0 entationem vanam, velad
ipſum creatorem de maicſtatis ſinæ Jolio detur-
bandum, quiſquami inpropriam pernitiem con-
uertat, ſed vt in eis & pera Dei cceatoris ma-
ieſtatem, omnipotentiam, omnipræſentiam, ſa-
pientiam & clementiam ſinguli agneſcant E-
beneplacitum tius vitæ ſaiæ altiones conepo-
nant. Hancob canſam hac ipſa ſtudia ZaRin, to-
ta scriptura ſacra creberrimò non modö verbis
nudis egregibcommendat, ſed & obiectaeorum
velut Speulun duibius aunnt. erne Opi Tren.
intentis oculis intucamr , roponit & monſtrat.
32 Quer

Qut quæſoargumentis libro lobi, dumſancti-
tatem, iuſtitiam, omnipotentiam E&clemen-
tiam Dei ctollit, tota Philoſophia Naturalis
Miquiden integer ille liber ferè totusin eot,
vt naturas rerum, animalium, ventorum,plu-
uiarum, grandinum, tonitruum, corporum cæ-
leſtium, ſtellarum, &. commemoret) com-
mendatur ?“ Hocidem apud spracidem, potiſſi-
Syr. 48. lm cap. z3 ft. Non minus præclarè tam ana-
tomia, quàm formatio hominis in vtero mater-
pſal. 132. o per dalmirandam bprouidentiam & guberna-
Sap. -. tionem Dei, itemper ſiagilitatem hominsis, in-
1. ſinuatur? ita ARledicina apud syracidem &
Ilaiam. Et ne ſingula cummemorando abinſti-
tuto, quod in præſentiaad aſtronomiam diri-
gitur, longius digrediar: Quanti æſtimanda ſit
Aſtrorum ſcientia, apparet ex magniſicis &
iucundiſſimis elogijs, quibus in ſacra Scriptura
Aſtra, tanquam præ cæteris illuſtriſſima omni-
potentiæ, ſapientiæ & benitatis Dei teſtimonia
ae. E ſpecimina exornantur.-Iſa. Leuate in excel⸗
ſim oculos veſtros, & videte, quiz crea-
uit hæc? qui educit in numero Militiam
vel Exercitum eorum, & omnia ſuis no-
Pſal 146. Minibus vocat, à multitudine virium, &
robore virtutis, vt ne vnum quidem de-
leb, oſſet. Qui facit Arcurum & Oriona, &
Hyades;

–
=
= -
=
E

(C
Uuks
34

60

64

4 A
nſle
ul
, .
y, tc⸗
Mlrr.
n ue
ſten
nlrn
n y

——

in Den
ung

1 ,
4, Anſag

0

Dntl

nuntct
eummn⸗.
vanmn.
enm)an.

llin tamn i

Doteyinger.
m gllenn.
omint
yuuiln
Nullhuhit.
mininan.
niginm
ſan imn
Deitſimnit
nateinelcel⸗
te, guucer

eo Mlitien

nnitkuisno⸗
ewinum, 4
gnikence
. Orionn,
yale⸗

leng.

õ

1

Hyades, & interiora A uſtri. Qui facit ma-

gna & incomprehenſibiiia, quorum non
eſt numerus: Dominus nomen eius. Coe-

li enarrant goriam Dei. In lole poſuit ta-

bern sculum ſuum, ipie velut gigas, & c.
Verbo Domini cœli firmati ſunt, & ſpi-
ritu oris eius virtus eorum. Laudate eum
Sol & Luna, Stellæz & Lumen coœli coe-
lorum, & c. Sic appellantur, Militia, Exer-
citus coeli, Giona aſtrorum, Ornatus
illuſtris in regione celſa Domini. Hinc
non rarb ad promiſſionum ſuarum certituai-
nem ſanctis demonſtrandana, adaſtrorum mno-
tus, velut indubitataſymbola, Deus ipſe prouo-
cat. Abrabamo, quem Loſephus Acſtrono-
mum fuiſſe, &D Chaldæis Aathematum ſtu-
dia ad AEg)plios detuliſſe, G& docuiſſe, teſta-

tur, vt de certitudine multiplicationis ſeminis

confirmatus, contra ſpem in ſpem crederet, De-

us monſtrat Stellarum multituainem. loſepho
regiam maieſtatem, qua patrem & fratresin

fame ſit ſeruaturus, depingit in inſomnijs, non
modo per manipulos, ſed etiam per reneren-

Amos ˖S.

Pſal. 19⸗
Pſal. 3 3.

Pſal. 148.

Dan 3.
Syr. 43:

Gen. t5.

Gen 37.

tem adorationem soliss, Lunæ & vndecim ſtel-

larum. Histiæ Regi vitam prorogaturus adan-
nos I. Deus ſignum velut ſacramentum propo-
nit Solem per loca peracta reducem, ipfo & Pro-
2 pheta

Iſa. 3².

pheta coràm in horologio Achaz ſpectantibus.
AMagis Paconem, qut eos ad Filium ſunm vni-
. — 14. 4

CGeénilun incarnatum E&natunzinnitaret,inter

1.Co I5.
Dan. 12.

Mart, 13

Gen. I.

aſtracollocat. Loti mundo Denm naturæ proſa-
lute humani generis cruciſßixum mori, phano-
meno cæleſti inuſitatæ clipſis patefieri voluit.
Sic itaque ſupernaturales apparentiæ commen-
dant motus naturales, ſiquidem illæ non agno-
ſcerentur, niſihi prius cogniti eſſent. Ita nomen
Solis non indignum Saluatore noſtro Malachi-
as putaltit. Nen aliter tam Apoſtoli, quam Pro-
Pbete, & ipſe Chriſtus fatuxri ſoeculi Sloriam
Plendone Soliz, Lung, & diſforentium lumine
Sl. Soliz, L. & differentiunel,
ſtellarum deſcribunt. Maximö autem illuſtre eit
tſtimonium Moſis: Fiant luminaria in fir-

mamentocoli, & diuidant diem & no⸗

Pſa ly'roa.
Syr⸗432

Hier. 10.

ctem, & ſint in ſigna & tempora, & dies
& annos, &c. Quem eniporum vſum Pſaltes
& Syracides confirmunt. Fecit Lunam in
tempora, Sol cognouit occaſum ſuum,
Menſi: nomen eius accipit, & creſcens
mutationibus eſt mirabilis. Iia ſignorum
ſam Srappellationem quanz Deus iam olim
is impoſaerat. Hieremias Propheta aftrisbe-
cuole Largitur: Dumenim pſe tam eo, quàm
alijs locis, ſusperſtitioſim metune Iudaorum, qui
more gentinuzn, præſertinz Chaldæorumadoran-
ZLlltu

n lche
um

Anlſlent
ſu tme

i

fen Allut
eunmmer.
unnimn.
Iti Nonen
10 MAh

1 N-
.
, 6 lumn yy.
Auhi, n n
nlmire

. ln een

larig infit.
lemen⸗.

dr1, ls

Lunamin
Um fuum,

Ckelcens

1ſuurunn
°
mpdl
1Cri l.
Grſ
Nd-
n

—

am ſydera velut numeina, infausſtos orum po-

Riaus deſper abundi pertime ebant, ¹, increparet:
Aſtra non quidem creatores Deos, attamen Si-
gna eſſe conſitetur. Iacircò lirtiter, vt ad
, Deam, qui, vt ibidem ait, in fortitudi-
ne & ſapientia terram fecit, & in pruden-
tia cœlos extendit, ſeſe conuertant upplices,
velut ad cauſam cauſarum primam, nec, mo-
re GEN T1 V M, omnem ſpen, ſalutis, aut me-
tum interitus, in cauſas ſecundas, ſyderum ſi-
gna, collocent. Eodem modo Saluatoripſe cum
Tudaorum præpoſterum diſcernendi tempusad-
nentus Meſſiæ iudicium redargueret, obſerua-
tionem ſignorum ſeu faciei cœli diſertis verbis
approbat. Eiuſaem etiam generis eft, quöd Deus
exardeſcentem iram ſuam denunciaturus, &
triſtia temporum fata deſcripturus, onmnparat
catriſtibus aſtrorum apparentijs. Ia. Stellæ
cœli, & Orion non expandunt! lumen ſu-
um, Sol eſt obtenebratus in ortu ſuo, &
Luna non ſplendet lumine ſuo. Uem.
Quomodo cecidiſti de colo Lucifer, qui

.2 1R& Ca, . 12 — 4: zDDE
mane oricharis. Syr. In irzcundia eins
Iol I0.

impeditus eſt Sol, & vna dies facta eſt ſicut

duo.
Nonigitur eö** quos miremur, Salonzenen,
Régem Sahpic entiſſe, Smnm, non, molo inter praci-

Paatn

Matt. 16.

Iſa. 133

Iſa. 14.
Syr. 46.

Sap. 7.

pibin

puam Sapientiæ ſuæ gloriam non poſßrenumlo.

ad. cen contribuiſſe Aſtrorum cognitioni: ſed *
etiam Eccleſiaſten ſuum ab Aſtronomicis ap- * F
rs, parentijs exordirinon erubuiſſe. Neg, quöd Zoe. 1
robabeladoleſcenscoram Dario Rege de Verita- me
te dicturus, ad orationis ſuæ principiunm Aſtre- VY 4
nomiæ commendationem delegit, admirabi.- nmiht

Quss ergohanc Aſtrorumſcientiam non ma-
ximohaberet precio, cum aſtra fa bricata eſſe vi-
deat ſingulari Dei prouidentiäà, ad amplianda
magnißica Dei opera , quibus ſcrutando nunqua
ſatiari poſſumus, ſiquidene multo his maiora
G7t. 41. ſunt abſcondita ?à Attamen quæ creata ſunt
omnia, dat piè agentibus cognoſcenda.
Qulsnon totopectore eam amplecteretur, cum

audiat ſcientiam eorum, vnà cum vniuerſi fun- eclu
5 damentis ſuts tot oraculis diuinitus traditis no- M
bis commendari & confirmari! Etenim ſi prob ulzmn
examinemus ſacrum Codicem, haud diffcile eit wilon
ex eo omnium fundamentorum Aſtronomiæ cant

1

ruretn

(quæhac libro Eytotheſes nominantur) verita-
Zem euincere & obtinere, adeb vt ſicunctis Phy- lumn
ſicorum & Mathematicorum rationibus abſti- en
nendum foret, in his ſolis nihil vltra deſiderari H
poſſet. Quodannè de alijs theoreticis ſcientijsſi- (i,g
militer dici, & probari poſſit, aubito. Sic igi- lr
tur

feun 8
ſnz
nuce .
aualz.
Vertte.
imn AI.
Amig.

nznm.
tieſeri.
atlut
uhn nni
lununt
leataſunt
noſcenc,.
Nnnn e⸗
Niunife.
multun.
inſnte
lfolet
immmit
veltt.
ltu .
lus N.

6

—

tur nihiliſeplenior & magis exqquiſita tracta-
tto, rationi humanæ relicta videtur, quæ Ia-
men & Se ad Dei imaginem creata, vt hoc
præſtare poſſit, diuinitus admiranda ſagacitate
infermatas i.
AQuare piè & benè ian antemulta ſecula de-
cretum eſt, vt bonarum artium tyrones, ſaut in
alijsſcientijs, ita non minus in hac Aſtrorum
doctrina inforwentur. Ræc enüim alijsadlunbta
non modo tenellum iudicium, ingeniſc, vires
excolit, & adalias ſcientias felicias apiendas
magis habiles reddit, Weeaseg,ag alibi de-
monſtratur: ſedl & incundiſſima ampliſſimi hu-
ius diuini theatri ſpœulatione Affcaliates alta-
rum artium adco mollit, vt deſiderioſuo, quod
di Ncentibusinfundit, Refeſſos obleltet, pottus ac
reccet, uäm 2 llo niodo rauet.
Porro quoniam in alijs ſcientijs ferè onani-
bus Compendiorum, breuiuma PEpitomarune,
caru rudimenta, fjundamentaet “ taalibi diſ-
perſacomplectentium, vſus animos ipronunz ſit
ſ,m Potest ,vt aut ad ſublimiora, quacer-
h'alioqui primo aditis haud cum mee- , ſr EIis
capeſſtrent, praparentur: aut quis ſua gielnmczae
trahit voluptas, vt plurimum dininit 19 ſec A.
Peſita, ad vnum aliquod certumn ſtudinn, Vi-
ta uin ſocietati H cuitis graiia in omnibas

xckers

ercellere haudmultis, quod optandaum ſand ef-

ſet, ſed pauciſſimis contingit) ijsiſtiuſmmodl ca-

terarum arttun, quarum intima penetralia
perſcerutarinon propoſitum els &, Compendia
ſaſpcere poſſint. Ita ſanb in Aſtronomia multi
extant lales libetli, has ob cauſas conzpilati. Vö-
rum an optatum iſtum ſinem autbhores eorum
aſſecuti ſint nec ne, ex eo patet, qubdinter doctos
nondum conuenit, qubmnam iſtorum libello-
rum,tanquam in ipſius ſcientiæ fundamenta &
verum ſcopum minns impingentem præferre
poſſint.

Hac, Princeps IWIuſtriſſime „ Domine cle-

mentiſſime, cum mecum iam ante plures annos

perpenderem, omninoexiſtimani, uic ſcientiæ
mihi ſicincumbendum eſſe, ac ſi ipſaaliquando
ope mea fruitura ſit: Placebat mihi C. ompendio-
rum conſcriptorum intentum & præſixus ſco-
pus: Atinterim non minus dolere pi, hanc
animorum & docentium & diſcentium t-
potè proprioexemploexpertus] diſtractionem:
Nen parum me commouit deſiderium plurimo-
rum, qui Epitomen aliquam, qua neceſſaria non
omiſſa, nec ocioſa, ſeuſuperabundantiaimmix-
acſſent, exoptabant. Sed multomagismiſere-
bat me multorum irritorum laborum, quos égo
commilitones meos aliquando in Iyrocinio no-

ſtro

KRR.
ſ 7
lipent
. llime
1

MH

1

unen
ullin
betge 1 1
uphen
lunen
l,e
.

n h,, Dj
NaGANE

iemin
nrl
lmneni
n efn

Mme Cl.
orrann
iſiumi⸗
npllr
gtruſer
r, ur
nCI.
mnen.
nm.
ſyummn
inmir.
mnſer.
3 G
Nni .

n

X

Rroin deſeribendis:neſcio quibusquæſtionibus,
(CAa gnuodamolim, forſan initio ſatis doctè dicta-
17s5, ſedmultipliciter proteniutate utuſcz, inſir.
mioris iudicij corruptis, auctis, mutilatis muta-
1is, aut aliunde corraſis) inſumſeſſe vidi. Nam
cùm in Tubingenſiceleberrima Academia, ſi.
„ A. .. — . . . X
ut & in alijs, Matheſeos ſtudium non modoö ſi-
deliter doccatur, ſed etiam tam publichabaltio-
reshonorum gradus petitutis, quàm priuatim,
. X . . . .
præſertim à Celſ. veſtræ alumnis, in eiuſdlem
. J . 2 . . . *
C. ollegio auguſteſſime ber priuatos Praceptores
igatur: 1 vero partim, quia alijs Nudijs
principaliter dediti, videlicet T, beologicis, qui-
bus in vinea Domini cum ſpyuctu laborare ali-
Ad, 3 „7. , . . . P. 2 .
quando poſſint, ſilimet exipſius ſcientiæ fonti-
bus conſeribere non poſſint Reri ſolet, vt quaNg.
vndicunque excerpta commiſccant, quando-
quidem quæ volunt habere non poſſunt. Qnare
mifum non est, gud non pauciabbhis Matheſeos
Mindijsſicut communes inpleriſque Acadlemijs
Juerelæ ſunt, primo ſtatimlimineabſterrentur,
ingennuam etime indolem qiidais tentare tadet,
ſimann dultorem ,delene, Juäme tuth ſèezui au-
deat, mon habeat. Ex quo itladetian⸗ promanat,
ubd dumexeoden, Celſ. veſtræ coliegio aliqui
iuuenes, in reliqua politiori literatura optimb,
ſedin hac Philaſa phiaparte, bropter canſas re-
V cenſitaz,

tenſitas, Fforſan haud ſaßpcienter verſati 5 Scho-

lis Cænobiorum præfciuntur, vt ili adoleſcen-

tulos, quos Celſ. Veſtra loco ocieſorum Monacho-

rum,qui olim ſine vllo Eccleſia fiuctuin ets ſagi-
nabantur, munifßcentiſſimè & liberaliſſimè
quaſi à cunabulis ad pia ſt udia initiatos ſouet, in
moribus & pietate ad ſublimioresliteras præpa-
rentripſi eosin Mathematum fontibus non tan-
a dexteritateimbuere & expolire poſſunt.
Hlas ob cauſas, Princeps Itluſtriſſime, anté
pluresannos, me his vtriſq; pro tenuitate ingenij
mei conſulere velle, decreui, & idcirco cùm ad-
huc Tubingæ in eodem Celſ. Veſtræ C ollegio vi-
uerem, cœpihas præſentis Epitomes quæſtiones
conſeribere, quas tamen vixdum cæptas toto
tempore intermedio, alijs occupationib s deten-
tus, abſoluere non potui. Iam antem cum me ab
alijs ilis curis & negocijsliberiorem, ins parta
hac Mathematica fideliter exornanda totum
deditum eſſe conueniat: cæpti mei non imme-
mor, Epitomen illam ad manus reuocatam, tan-
dem, Deo Aſtrorum Rectore cooperante, qua po-
zni, diligentia alſolui. Eam etſtinitibſingulari-
terin vſim eorum, quos Celſitudo Veſtra velin
Cænobijs, vel in auguſtiſſimo Tubingenſi ſuo
Collegio fouet, quos etian compertum habeo, to-
to hoc empore, quo me in eo occupatume reſci-
uerunt,

1

u

tovemn

Ilteney,

1ta,.
1

lllenct,
uurlp i

,le uerunt, auidiſſimè editionem epeltare, ſicut

lliſen. etiam ipſoruns gratid magni viri autoritate
Mch. milta pollentesrebrb apudene, vt editionem
naiſeit. maturarem, inſtiterunt, conſcribere ceperam-
niſnr Quia tamen illiuſmodi Aſtronomiæ elementa
ſt,i paſſim vbiq; deſiderantur : in lucem publicb da-
nupa Ttam omnibus Afſtronomiæ tyronibus & ſtu-
ntit. dioſis, totig, literariæ Reipublicæ hanc meam
i Epitomen ſiuendam propono, ea ſpe fretus, labo-
ie, umn resiſtos meos propter ipſos elucubratos, non fore
uthen irritos, & vigilias ipſorum, huic Epitome pro-
ling pier Aſtronomiæ cognitionem dicatas, non fore
Clomn: inffugiſeras.
ſugſie Indeligendoautem Aacenate, cuilibellum
ejtatn hunc dedicarem, Princeps Illuſtriſſime, Domine
llaler. Clementiſſime, Celſitudinem Veſtram jrateri-
onnec renullomodo potui, non tam quua mei moegrumq
nlt Nuaioxum Ficut & corum, quorunm deſederij
ltum . Zratiä hi mei labores mnitib ſunt ſuſcepti, nutrix ⸗
Mn imne. muniſicentiſſima est, quam quia clementiſſimo

fauore, auxilio, & ope ommia literarum bona-

lttyfil- . ,1 . .
rum ſtudia, doctoscq; literatoscomplelctitur, cui-

tegueſe⸗ . . .
ſee ſoi s, præter alia plurima, argumentum hoc poſtre-
. r mium non eit gilod Celſ. Y'eſt. tanta cura & ſtu-

“ 1, dio inait⸗ s, quaſi a cuna bulis gremio receptis,
vt viri docti euadant, prouidet: qubd tanto zelo
S Schelas llas Monaſticas ad purioris antiquitatis
exem-

MITN

exemplam inſtitutas & reformatas conſerua-
re, vt Eceleſiæ plantaria eſſe poſſiut, laborat.
qubdd tanta ſolicitudine ſingulis præater T. heolo-
um Doctorem, aut alium virum pietate &*
doctrinaclarum, Abbatem dictum, alios præce-
ptores doctos & ſideles præfci procurat, vi per
cos in ſingulis ſcholis illas præter ſtudia liberalia
vigeat morum honeſtas, Pietasèz , t ad ſacra
paretur aditus leltionibus Biblici, quotidianis
Pſalmorum cantionibus, prælectionibus Theo-
logicis, nec non leltionibus Artium, præſer-
Zim Dialecticæ, Rhetoricæ, & Mathematicæ,
crebriq; exercitijs, in quibus ſiceducentur &
præparenturiunenes, vl poſtmodam, quando
Tubingam ad Acalemiam, ad celebre illucdd

Collegium fubrinttranslati, maiori cum fractu

Jontes Philoſophiæ & T. heologiæ andire poſſinte
quod item eoſdem tanta liberalitate fouet, Vi-
ctum & amictum, libros etiam neœeſſarios ſup-
peditat quod deinde cisdemin Tubingenſillo
Collegio, tam paterno animo ſic proſpicit, nein
menſa, habitatione commoda & amana, pri-
natainſtitutione, lectionum auditarum crebra
repetitione, exercitijs Philoſophicis & Theolo-
gicis, inſpectioné indeſinente & ſedula, & .
quicqquam deſideretur, ſed vt ipſi omni ſublato

impedimento ad ſamzeun erudittonts ſaſtigi-

“ñ uln
uſſern
nu
4 vtnen
9 „ R
D
eon,i/
,lun
hn⸗ mn
umnune
nla,
mn . lu
lun hn
n iln

Glung

nſera

, ln.
erl heyh.
eite
n,Aiuprir.
at, ſen
uch D
, gunitinn
kiunkuTle
nmn .

S=

Icglengre,
Nraluenty
lin, ſlun
Acellre ilil

rfuc,r.
lt in .
IAineilh

lſor in

et, .

lrmmmoreint
Tel.

4
ſelli 6.
ſemiſlin

umconſcendere poſſint. Sedhact pluribus ver-
bis recenſere nolo, cuùm paſſim ſint noti ima,
quandoquidem exillo Collegio, velat ex Equo
Treiano, ſubinde doctiſſimi prodeuntes Viri,
non patriæ tantum terræ praclariſſimam ope-
ram in Eccleſijs & scholis præſtant, ſed &in
alias regiones & vrbes propinquas & remo-
tas expetuntur, qui de hac Principis ſui pieta-
te, zelo & liberalitate teſtantur. Eandem er-
go Celſitudinem V' eſtram, cui has meas lucu-
brationes inſcribo & dedico, ſupplex humili-
moro, vt pro conſueto ſuo illo fauore & beni-
ghnitate clementer hoc, quod offero, à meacci-
pere velit. Qudd ſi conſecutus fuero, omnino
confido, labores hos meos tantbmaiori cum vo-
Suptate tam ab omnibus bonæ ſpei adoleſcen-
tibusartis huius tyronibus, quam à paulo pro-
uéctioribus, quin etiam à viris doctis ree-
Piumiri, quantb maiori cum clementia Celſi-
zudinem Veſtram eos approbaſſe intellexerint.
Deum benigniſſimum Patrem, per dilelctum
Filium ſuum vnigenitum, vt veram, ſanctam

verbi ſui, bonarumque literarum doctrinam

E& docentes & diſcentes, nec non & Patroci-
nijs ſidelibus propugnantes clementer conſer-
uet & tueatur, ardentiſſimis precibus inuo-
co. Benè & feliciter valeat Celſitudo Veſtra,
N N mocqjit

*

mequüe ſibi clementer commendatum habere
dignetur. Datæ Heidelbergæ I 9. Martij⸗
Anno I J &°2.
Celſitudinis veſtræ

Subditiſſ.

M. Michael Mæſtlin,
Mathematicus-

No AuI.

Aium m
Umnne

4

ſuufuncdan
Aguten gro
Modotent
koronu h
nzuin

hh

nlehen M. HMILHAEILI AM AE STLEIN
1Rn ,; C OETPP N C ENS 5, 4AS TR Oπ -
miæ Siudioſis, canädidoq, Eelior
S. P. D.
VANQVAM, AMICE LECTOR,
A ad hanc in Aſtronomiam nouam
M Iſagogen, in qua ante me non ⸗
pauci laborarunt, valdè inuitus
acceſſerim, ſiquidem haud dubiè,
J ui prima fronte hanc Epitomen aſpicient,
dultetin Sramben recoctam putabunt : Non tamen
htnmins æquo tuo iudicio diffido, quin vbi cauſam im-
ulſiuam, rationem; mei conſilij intellexeris,
Pcum hoc meum adeò non improbaturus ſis,
vt quæ hĩc vides, gratiſſimo animo ſis acceptu-
Quantum referat, qualibus primis in quauis
ſcientia fundamẽtis animus informetur, quan-
Aℳ ℳ. doquidem quo ſemel eſt imbuta recens ſerua-⸗
bit odorem teſta diu: ſicut in alijs, ita etiam in
Aſtronomia luculenter conſpicitur, qua cer-
tè non pauci magni viri ab opinionibus, quas
primitùs addidicerunt falſas, ſe difficilimè
amoueri patiuntur. Idcircò cùm diu multumꝗ;;
circumſpicerem, cuius nam Autoris Epitomen-
Aſtronomicam inter plurimas, quæ exſtant, ta⸗
lem iudicare poſſem, qua tyronibus, Aſtrono-
miæ cupidis, in tradendis veris eius fundamen-⸗
tis, prout vel ipſius ſcientiæ methodus vel ratio
poſtulat, ſatisfieret: Nunquam tamen quod
quærebam, inueni: Nam in aliquibus (inuitus
C 2 ref: fo

refero, quæ tamen vera eſſe haud pauci poſtac-
ceptum damnum intelligunt) certa methodus
ante omnia neceſſaria deſideratur: alij in parer-
gis ſunt verboſi, in rebus ipſis muti: alij præter
vilam rationem nudas & conciſas diuiſiones
exiſtimant methodicum quid eſſe: alij non mo-
dè nihil ad rem facientia, omiſſis neceſſarijs,
immiſcent, ſed & falſa dogmata quæ tamen ſu-
is ipſis autoribus incognita eſſe conſtat) pro ve-
ris tradere ſolent, & c. plura cùm odioſa ſint, re-
cenſere nolo. Condolebam igitur Tyronibus
non tantùm js, qui rudimenta ſaltem prima
cognoſcere „ non autem intima penetralia
Aſtronomiæ perſcrutari ſibi propoſuerunt,
quos tamen nihilominus meliora doceri par
erat: ſed ſingulariter etiam ijs, qui magno ardo-
re quæuis tentantes, irritos labores inſumere
coguntur, cùm propter imbecillitatem iudicij
adhuc dum tenelli, quæ magis propria, genui-
na & vera ſint, ex ſingulis excerpere non poſ-
ſint. Rogatus igitur à non paucis, nolui ſtudio-
ſæ iuuentuti dono meo qualicunque diuinitùs
mihi conceſſo vltrà deeſſe. Quare has quæſtio-
nes conſcripſi, commodiore methodo, pro vi-
rili mea ſic concinnatas, vt omnibus in Aſtro-
nomicæ ſcientiæ fundamentis addiſcendis ſa-
tisfaciant.

Quoniam autem plurimum intereſt, qua me-
thodo Scientiæ tradantär. Ego initiò hanc con-
ſcripturus Epitomen diu mecum deliberans-vi-
di lias qui ante me huic eidem negocio inten-
ti erant,

H “ We

1

Detade⸗
ulum

Calltnon

Cerptuon
Anellen
Kkeutetuane
Emruman
Cineimnn
ponmfeln
muennr,
eiu inn
Uüms
tylrian

eniol,.
ninethoc
r nnn
n:lidee
lkdinline
ledhjinonm-.
fienteelm,
GCUenamentc.
onſtr ore
todoklndre.
dur Iyronidbur
uallenpum
iim ſenenli
Propoltem
oru ocen r
nimagnoae
borer umer
iltutnin
piohnugenni
pekennpo.
Nolul ladioo⸗
Gneciinids
rhuguti
Rodopo⸗
ibusin Alro.
Alicendufr

terettqunm⸗.
inohanccon.
delbelnnsſ
negocloiner.
Telant⸗

ti erant, inter ſe plqrimùm diſcrepare, adeò vt
neſcirem, cuius veſtigijs tutiſſimum eſſet inſi-
ſtere. Verüm interim animaduerti, in funda-
mentalibus eorum pleroſq; (pauciſſimis exce-

ptis, quos tamen iure negligimus) ad Iohannis

de ſacro Buſcho metam collimare velle. Hac igi
tur occaſione arrepta, quem ille Sßphæræ Autor
ſcopum præfixum habuerit, & qua via ad eum
peruenire intenderit, examinare cœpi. Quo fa-
Cto, tandem intellexi, methodum illam, quam
ipſe perſequi conatus eſt, non modè omnibus
numeris abſolutiſſimam, ſed etiam talem eſſe,
qua alia nulla huius ſcientiæ fundamentis tra-
dendis aptior excogitari poſſit. Quam vnam ob
cauſam Epitomen eius iam vltra 300. annos ſibi
occulto fauore omnes Europæ Academias de-
uinxiſſe mihi perſuadeo, vt non tantùm locum
ſuum, æ què ac aliæ ſublimiores ſcientiæ, ſibi in-
ter eas ſeruauerit, verùm etiam plurimorum in-
terpretum animos ſibi beneuolos reddiderit,
quin etiam non paucos, à quibus ipſe, tanquam
tyronum peſtis, flagellatur ‚in ſuam ſententiam
pertraxerit, vt velint nolint quanquam metho-
dum eius hi nulla parte intellexerint, alioqui
quod agunt, nunquam acturi fuiſſent: illi verò
eam non animaduerterint, ſicut ex ſcriptis vtro-
rumq; clarum eſt) ab eo abſtinere vel palàm vel
clàm non poſſint. Hanc ergo methodum mihi
etiam ſequendam putaui. Quæ ſic ſe habet.

Iohannes de Sacro Buſcho/ non de Sacro Bu-
.„ 1
ſto, velut ſacro Dominico ſepulchro, vt quidam
N Xk 3 autu-

lud primo, hoc ſecundo libro peragit.

autumant, ſed vocula barbarica, de Sacro Bu-
ſcho ſeu Rubo, de quo Exod. 3. cui vel Altare
vel Sacellum, in quo ſacra ipſe peragabet, priuf-
quam Lutetias ad Matheſeos profeſſionem vo-
caretur, dicatum erat) volens Iſagogen Aſtro-
nomicam conſcribere non vnius tantùm, ſed
vtriuſque partis, & Sphæricæ & Theoricæ rudi-
menta tradere inſtituit, quemadmodum toto
eius opere, maximè verò tertio & quarto tracta-
tu apparet, in quorum illo omnia phænomena
ſphærica vel motus primi elegantiſſimè in ſuas
claſſes redegit: In altera autem, quædam theo-
riarum phænomena & paſſiones breuifſſimis
complexus eſt, quæ tamen non eàdem, qua illa,
dexteritate abſoluit. Floruit enim circa annum
1232. vſq; ad 1256. ſicut ex Computo eius Eccle-
ſiaſtico cap.de Inueniendaætate Lunę & Cyclo
decennouennali & ex Epitaphio eius colligi
poteſt, hoc eſt, vixit tempore barbariſſimo, quo
ingens erat virorum doctorum penuria, vnde
eodem tempore Alphonſum, Regem Hiſpania-
rum, illa cœleſtium motuum & Tabularum ru-
dis reformatio (quam tamen Autori noſtro
ignotam fuiſſe, toto ſeripto eius liquet, cùm
nunquam illorum motuum, vel decimę ſphærę
meminetit) multis millibus aureorum conſtitit.
Adhunc ſcopum peruenturus explicanda &
demonſtranda priùs aſſumit fundamenta, qui-
bus Aſtronomia innititur, & hypotheſes, qui-
bus motuum apparentiæ ſaluantur. Iſtorum il-

Primo

lhu
Wel echel
Guenuen
ieng
enr
dunke⸗
CoNme
lerem
erruſan
uir
letenndent
untucos
Nodeibed
EKaäwung
Nfmun
Wtermt
Fundlar
i
ſulſen,
Tunlanmn
Umohtt

Un

⸗ Ncoh
5niſele
enrchedzri
tel Ohenvo.
bengbro.
6tntün, ſl
hroticenng
dnodun on
Gbartotlachr.
nuphrnonen
Anrllinkinltg
Ilruntheo
nes hreuthni
eiken guull.
unctczannun
Pueins ech
eluneCje
phiyeich allgi

tbriltnon

penunn, Inde
een Hſpmia⸗
abularumtu-

Autoti noſtro

Pliget, Cdnn
Cecnne ſphet
Oromnconſtink
8 alemdrl
damentt,
potheles,dr
rur,Norumt
eugt
Dtino

2

Primo itaque tractatu ſeu libro, initiò obie-
ctum Aſtronomiæ propinduum ‚ſicut methodi
ratio poſtulat fieri, definire vult, vid. Sphæram
Materialem, quæ tanquam ſuperficies globoſa
circulis inſignita concipitur. At pro ea, tempo-
rum iniuria præcluſus ,‚ arripuit ſphæricam ſeu
globoſam circumferentiam, definitione Sphæ-
ræ apud Euclidem paululum commutata, quæ
tamen Geometrica Globi, non Aſtronomica
Sphæræ materialis eſt. Cui definitionem Theo-
doſij ſubiungit hanc ob cauſam, vt prior defini-
tio ei Sphæram m aterialem, poſterior Globum
ſolidum ſignificaret. Quèd autem nonnullis
Commentatoribus videtur, priori illa defini-
tione Sphæræ Aſtronomicæ Ebticam ex luto
vel argilla per ſemicirculum faciendæ, tradere
voluiſſe: refutatione non indiget: ipſa enim hæc
ſententia ſua friuola abſurditate ſeipſam redar-
guit. Sed alterius partis obie ctum, Theorias ſci-
licet eandem ob cauſam definire auſus non fu-
it, nam ſtudiosè eam ab ipſo eſſe præteriram, ne-
mo dixerit, cùm omnes totius operis eius ratio-
nes & circumſtantiæ euincant, ipſius iutentum
non ad vnam, ſed ad ambas Aſtronomiæ partes
fuiſſe determinatum. Obiecto definito ſubiun-
git mundi ſeuſphæræ ſecun dum ſubſtantiam &
accidens, partitionem, nimirùm vt oſtendat,
quot Sphæris, quot item Theorijs ad demon-
ſtrandos motus cœleſtes indigeamus. Hæc etſi
hoc modo ſint planiſſima ( ſicut ſecunda libri
huius primi parte patet) miris tamen mo dis in-

( K 4 terpretes

X

terpretes eos, qui conſilium ſeu intentum auto-
ris non aſſequuntur, torquent, nonnulli hæc
àανο πιo⅓⁵F».Äſſe putant: alij ad methodum non
reſpicientes, hic octauæ Sphæræ motus expli=
cant: alij intra Sphæræ materialis circulos reli-
quarum Sphærarum orbes fabricandos eſſe ex
hoc loco augurari volunt. Sed mittantur illa.

Obiecto poſito & numerato (hoc eſt, Sphæ-
ra materiali vna, pro primi motus phænome-
nis, & Theorijs pluribus, pro numero orbium
motu differentium, rotundis circulariter &
æqualiter motis, circa rotundam terram ceu
centrum mundi) nondum autem, quèòd ita ſe

habeat, comprobato : Vltima libri primi parte

ſolidis argumentis demonſtrat, quòd taliter
etiam Mundus ſit diſpoſitus: ideoq; obiectail-
la Effigies dici, & per ea motus ſaluari, omnino
poſſe. Itaque quæ primo libro tractantur, non
Sphærica tantùm, ſeu vnius partis, ſed Aſtrono-
mica, hoc eſt, partis vtriuſq; ſunt: nam ea omnia
tam ad ſecundorum motuum, ſi modò non ma-

gis, quâm ad motus primi phænomena ſaluan-

da adhibentur. Hanc methodum ſeu potius in-
tentum Autoris ſecutus etiam ſum ego Libro
primo. Principia ſeu potiùs vocabula, quæ ad
Aſtronomiam ex Geometria aſciſcuntur, quæ

nonnulli Autorem non benè intellectum ſe-

quentes, peculiarem Iſagoges Aſtronomiæ par-
tem eſſe cenſent, lubenter omiſiſſem, cùm non
ex Aſtronomia, ſed ex Geometria petenda &
diſcenda ſint: Attamen cùm tyrones nondum
verſatos

Slrl

N
ns,
s1mo)

. . 1. mopert
1

Uunclenan
ohels,
Norkucrun

Indmmd

1
cHcInII

Cntonesl
Kltones,
Urlonren
Hiceronrn
Locunnn
Urt Annn
lokand,
Uubucrcri.
D
unfmtt
Ukimn
Enen
fnngthen
hlounte

unnlii⸗ verſatos in Euclide, non neceſſe ſit ad omnes

nehhodun Euclidis libros prius diſcendos & deuorandos
No

zne ablegare, quàm ad hanc Iſagogen admittantur,
lkcialu *½ præmiſi loco prolegomenan voculas illas,
tenie quarum cognitio Tyroni ad ſequentia intelli-
. Welleen . .: ”ä
ntantuile. genda ſufficere poteſt. In ijs vt plurimùm reti-

4 nui vſitatas, & vulgò iam antè cognitas defini-
. .
beeh Dle. tiones, ſi modò non imperfectæ fuerunt.

ni n Fundamentis poſitis & demonſtratis, proxi-
NObun mum eſſe vidit lohannes de Sacro Buſcho, vt
etaluiei hypotheſes, quibus apparentiæ motuum de-
lamnmmce P 3 abl . irirr.
nleunta monſtrantur, ſuperædificentur. Igitur ſecundo
en dd u Fractatu Circulos Sphæræ materialis, velut pri-
bupumim mi motus apparentiarum hypotheſes exponit.
goc talte In quorum explicatione, ſi intentum eius, quod
ocz biecah ex omnium ſimul conſideratione eluceſcit, exa-
Auns,Onnino minemus, iſta agere intendit. 1. Circulorum
nachunn,non definitiones ſeu deſcriptiones indicat. 2. Ap-
lec tluono. pellationes, & diſtinctiones ſeu diuiſiones, ſi
Namezonhin quæ ſint, recenſet. 3. Ad quæ phænomena mo-
nodonoum. tuu demonſtranda adhibeantur, ſiue quos vſus
menalaltan- aut officia in tota Aſtronomica ſcientia habeãt,
leupotuir⸗ docet. Ad hunc ſcopum præfixum ego etiam
mego libo Libro ſecundo, non tantùm in nonnullis ſed in
bl,,urad omnibuscirculis reſpexi. Ordinem in pauculis
umnur, Jue inuerti, Methodo, quę generaliora ſemper præ-
celectumle. mitti præcipit, ſic poſtulante. Verũ cum primus
Onomirft⸗ Liber, ſicut tota hæc lſagoge „tam Theoricus,
Ven,Cimzon quamS phæricus ſit . ideò hocnoſtri autoris in-
ti ernlis tentum ad theorias etiam, eadem ratione et via
arondun Orbes ſecundorũ mobiliũ tractando, extendi.

ſellnos è K ). 5 Tertio

. —eb

Tertio libro idem Autoris noſtri intentum
ſum exſecutus, in explicandis & demonſtran-
dis diuerſis phiænomenon primi motus generi-
bus, niſi quèò d Aſcenſiones Aſtronomicas Or-
tui Poëtico, tanquam naturàâ priores, præmiſi.
