cum dimidio, offert aſcenſionem obliquam
initij M 6ο. temp. 37. & aſcenſionem oppoſi-
ti gradus 29. temp. 23. illa igitur ex hac ſub-
lata relinquit 23 8. temp. 46. quæ faciunt ho-
ras 15. 55. 4 quantitatem diei longiſſimi, cu-
ius reſiduum ad 24. horas, videlicet horæ 8.4.

76.- metiuntur noctem breuiſſimam.
Quuonmodo faciliort modo inctementa & decre-
menta dierum ſciam?

Quandoquidem augmenta & decrementa die-
rum velociora ſunt circa æ«quinoltia, quaàm circa
ſoſſtitia: Cleomedes libr. 1. cap. de augmento die-

rum monet, quòd primo & ſexto merſe poſt initi-

um incrementi vel decrementi, dies augeantur
velminuätur duodecima totius exceſſus diei lon-
giſſimi & breuiſſimi parte ſecundo vero & quin-
to menſe eiuſdem erceſſus ſexta parte: tertio au-
tem & quartomenſe, quarta parte. Hine quan-
titas diei facité cognoſci (quanquam minus exqui-
SRtè) poteſt. .
Eremplum. In latitudine ſapé iam citata dies
longiſſima eſt horarum ferméè 16. & breuiſſima
horawm S. ferè, differentia ſeu erceſſus est ho-
rarum S. uius pars duodecima ſunt duæ tertiæ
partes vnius horaæ Jæxta hora t. cum triente, quar-
ta horæ. 2. Eno giturmenſe elapſo poſt ſoſſtitium
hybernum die eſt horarum S. cum beſſe, appofita
ſeilicet varte duodecima ad diem breuiſſimam.
Sed huic ſi adijciatur pars ſexta, emergit diti
quantitas poſt elapfum ſocundum menſem-,
„*. 4 hora-

280 L I B. E R
borarum io. Quibus additapars quarta, naume-
ratur dies peſt tertium menſem, horarum 12. atq;
tum eſt aquioctium. Sic guartomenſe die erit
bhorarum 14. quinto hor. 17. ocum ertia horg
parte, ſexto autem horarum 16.

õ

Quomodo inuenitur quantitas diei vel noctis artifi- E re ger
cialis, quæ in aliquot dies narturales e 4
diuiduntur? nan
2
. . V .
Inquirendus eſt arcus eclipticæ perpetus 9 7. S
parens, deinde mnueſtigand am guanto tempore — wn

2

Solmotu ſaoproprio um pertranſoat. Ouorumn un n 1
SSõ . A
vtrumzue in tabutis Directionum Rheinholdus 0

combputauit: hoc etiam erx Ephemeridibus colligi 6 66
16 cAn

poteſt.
Huc pertinet Tabula longiſſimi diei & lon-
giſſimæ noctis habitantium intra polarem bo⸗ cH 6
reum, notata ſigno F. 244

Anae hæc doctrina de diebus artificialibus tantùm 43 71

( 1 9 n 1

i NR
er Dtbr 2
ad Solem reſtringitur? At u
ta.? Veruntamen per ahalogiam ab orta cG hn

oρaſa solis deſumpta, hac doltrina cateris etiam 1au

ſtellisz avplicatur.
Hine Dieſtellæ diciturtemporis ſpacium, ques 4
ipſa ſiupra horizontem fertur. Nox RKellæ, quo ipſa 8 ii
inftahoridontemaboccaſu ad ortum redit. i n
Quomodo ſe kabent di es & noctes ſtellarum, in unm
ſphæra recta. — Muly

Steklatbiin vninerſam omneshabent perpetuum iu fnun
4 W
æατiα, guandoguiden borizon reltus om- Nn a ufn
nes aæquatoris parallelos bifariam duuidit.
Quomo-

Allenet ſehnn .
un Mucllierpee
ennen linn
Vellenmn leni

h Infindaik

Neeen , rt6
6 ,
Solntetreruenen

1 7
ur. eins S

sl enphnun

1,MN.
un.

. .

Em.

pag. 280.

degentium intra polarem Arcticum
in Zona ftigida boreali.

F Tabula longiſſimi diei, Eiongiffi imæ noctu

Aritau.
do poli
borea:
lis.

Ecli klem auat
rcus ſem nnadi nua
per appa- es in æ-nox in
rens aut ſtate.

Conti. 4

Altitu-
do poli
borea-
Uis.

Eclipticæ Conti-
arcus ſem nua di
per appa- er in æ
rens aut ſtate.

oceaulta-

.

hyeme.

tus.
gt. — (di. hor.

15 33.
456] 41

17 31r 13.
141 39 2

di. hor.

occulta-
tus.

Con-
tinua
noxX in
hyeme

er.

11, 22 1.

122
125
128

—
46 127 19
331130 17
191133 13

di. hor.

5 hor.

111 7
124 2
126 20

47 54
55! 59

3
121 56 e

6 45 83.
Fe 22

13 1.
133
13³6

3136 8
4 5139 3
26141 21

9 69
22] 73

42 64. 1II.
4 65 2
69, 6

60 16

139
141

144

6]144 14
4⁵½ 47 8

221150 %

129 14
132

24 77
1 5 81
58 85

73 5

80 17

77 1

146

149

152

59152. 16
34155 23
21158 0

145 13
148 4
10% 18

34 89
3 92
261 965

917 2

84 6.
87 18

154
157
759

43160 14
17163
50 65 19

tenor 4 uun, 175

4 4 99
57 e;
71106

13109
15 112
141115

rſ103 19
20 106 20

221109 20

94 9

162
164
167

22² 168
54170 23

261173 13

153 8
SIry 22
178. 12

9 161 2

163 15
166 4†

169
172
174

571176 2
28173 16
591181 5§

168 16†
171 6
173 19

1II118
5 121
561124

221112 17
22 115 14
211118 1I1

177
180

291183 19
01136 7

176 9
178 221½

1111

Cmhunſt

1VXα

WX

dter voten

MLMNM

TERTIVS. 281
Quomodo in ſphæra obliqua?

Stelle fixe quarum declinatio borea ab æui-
poctial,s maior eſt complemento latitudinis loci,
ceniuſmodiapud nosſunt ſtella Polaris, Erſæ, Plau-
kram, Capella, & c. aternum diem habere di-
cuntur.
aarum declinatio auſtralis erxcedit comple-
mentum latitudinis loci, quales apud nosſunt Ca-
nopus & alia, zuarum prope polum auſtrinum
vrater 20. imnſignes, tres maximée illuſtres & clariſ-
AUime ſtellæ eſſe verhibentur (Recentiorum obſer-
unationes muliö plares, quas in aliquot inſignes A-
RKeriſmos redigant, annumerant) aternam no-
ens habereſtatuuntur.
Stellæ utermediæ viciſſitudines dierum &no-
Otium ſuarum obennt.
Erraticæ veroſteltaæ, quoniam per Zodiacum
totum, ſicut Sol vagantur, varietates, ſicut &
ipſe dierum & noctium omnes olſeruant.
Propter motum firmamenti proprium ſet, Vt
Relle quædlam ſempiternæ apparitionie, ſucceſſu
temporis oriri & oœcidere incipiant. & contra.

rnrrrnen
5

Quomodo in ſpheæra parallela ſe habent?

Omne ſtellæ boreales aternos dies habent, & au-
ſralss perpetuam nottem: niſi quatenus quæ-
dam motibus ſuis Pproprizs aquinoctialem tran-
ſceendendoerx vnoin alaidhemiſphariü velaſoeen-

dant vel deſeendant.

X

Quomo⸗

L I B E R

Quomodo inuenitur quantitas diei
Stellæ cuiuſdamꝛ
Aſcenhioſtellæ,per ea quæ prima parte huius hi-
bri dicta ſunt, inuenta, auferatur ex temporibus
oppoſitis diſeenſioni eiuſdem ſtellæ: hoc e"t, ad de-
ſoenſionem ſtellæ addatur ſemicirculus ſou 15o.
tempora, inde auferatur aſcëhoſtellæ (abijciatur
totus circulus ſiue g360. tempora, ſi redundent )ar-
cus qui relinquitur diem ſtellæ metitur, & reh-
duus ad cir-utam, noctemdeterminat, hinc eti=
am eorundem quantitashoraria innoteſeet.
Sic per differentiam aſcenſionalem inueni-
tur dies ſtellæ eodem modo, ſicut de Sole di-=
ctum eſt. .⸗

DE DIEBVS CIVLLIBVS
S EV FOTLITICIS.

282

*Qnid vocas dies ciuiles ſeu politicos?
T4 empus v„iν⅜‿οαναον, prout cuiuts Sr, vel
nationi conſuetum est illud inchoare, & vſur⸗
Paré.
Quid differunt à diebus naturalibus:
Quantitate conueniunt, diferunt autem àzi-
gaazpartim etiam initio & fine.

* Quod eſt initium politicorum dierum?

Diuerſæ nationes diuerſa habent initia.

Zudai authoritate diuina diem ab occaſaſolis

incipiunt. Idemfuit vſitatum Athenienſilus, ſi-
cuthodie Sileſijs, nec non Italis, quorum horolo-

Sia I.

* ℳ
eA,
imen S.

73 (uel ,,nn

ℳ9

um

ſpeummMhun it⸗
vAntlen egAt
cGven Iretnen.

ſi, NRrr,
1. Dln Munnſne

4 Ml
AA 5
aper ſil a,
umetzing,
ultzy 4n h., .
Knin lunn ,
Sen,
un kenteenne in⸗

en nunnalglin e

tr n
, Suani Muttn d

.
.uwak Munmt Vi

hrunuumn:

t

garuan

eNN H
unbemnien

. elummn

„Aunes
B , “

1u

T EBERIVS: 283
ia in occaſu Solis horam vigeſimam quartam ſo-
nant, inde ab integro iterum incipiunt.

Babylonij al' ortu ſolis initium diei faciunts is

tut & bodie Noribergenſee. Quod idem vulgus

apud nos conſueniſſe apparet, niß. quoòddiem non
in ortu ſolisſed in ecrepuſculo matutino incipere
ſolet, Hquidem ipfa natura idem initium ſicut
diei artificialis valgaris, ita ſimpliciter D IEI,
feciſſe videtur, praſertim cum propter hnguæ in-
opian vocula vv νιοεν ανnιkhlentemnon ha-
beamius.
Vmbri Dgyptij, A lexandrini, Arabes, ſicut
& Aſtronomorumplærique, initium diei in me-
ridiem ponunt.
Romani diem à media nocte inceperunt, quam

conſuetudinem Wyſiretinent.

Germani vero commanner diem inechoant tam
X —2 . 4 „ . . 3 2 7 p
à media nocte, guaàns à meridie, ſiquidem horolo-
gia vfßtata vtroque ſto tempore ad numerorum
initia reurrunt.
Qomodo, & in quas partes diuiduntur dies
polnici?
1. Deiuiduntur, ſicut & Aſtronomici, in diem
& noctem artificialem. Iteém in tempus anteme-
ridianum, &; pomeridianum: numerandoſcili-
cet à media note.
2. Olim huzuſmod Aiſtinktione varpaban-
tur. Videlicet, Media nox, Galliceinium, Cre-
puſenlam matutinum, Dilaculum ſeum Aurora,
Atane, Meridies, Veſper, Oecubuus ſols, Prima
* faxs

L I B E K

284

Ffaxs Crepuſeulum veſpertinum, Intempeſta nox
ſeu Conœubiumaut Conticinium.
Diem artiſicialem itidem ſecat tempus ante-
meridianam & pomeridianum.
Newartificialis politica diuidebatur in qua-
tor vigeliasſeu excubtas more militart.
Dinidebatur item antiquo ſatis inſtituto tam
dies quaàm nox artifigialis politiga in horas 12.
Quam ob rem totum vνννdσwnäpéenoνtempusin 24.
bhoras diſtribuebatur. Idem nobis vſitatum es&t,
niſi quod loconægualium horarum vtimurægua-
bus.
2E FIORIG.
Quid eſt Hora?
H vel viceſma quartapars diei naturalis, vel
duodecima diei artifizializ.
QRe Tempus quodcunque ſignificat. Item
quatuor anni partes &dicuntur. Specialiter
tamen duodecimæ diei partes horæ dici cœ-
perunt.
Quotuplices ſunt Horæ?
Duplices. Temporaleſen inæquala, & Aequa-
les ſeu aquinocttalss.
* Quid ſunt Horæ inæquales?
Duodecimæ cuiuſque diei vel nolctis artificia-
Oaspartes.] Huinſmodi nec aliæ horæ apud veteres
Juerunt in vſu.
Inaquales dicuntur, quia non quidem vnius &
einſäem

11¹11
, olnin .
NN 5 nenna
, Glenit

ℳANν.a
menern/ 0 /

ℳ
m

gther etin !

ℳ ee ie⸗

5 unt
ng/ ℳ M.
n Lunetini, N

un tfreuetlleni
gnnmniCetkium
lmi nuſt erſtnen
ſeannur.
gſniſuant zn tn
enyen atun, u
1 ſunmi mun.

unlkonun RNNRN.
utzontenn niin
eN M NMMℳ.
dtnad emmrueſ n
Renlnne.
Anl Uemnter udem

uurlontuene u
lle,

Cuinlialumnn
nnii (n
Ullicant, ſe mn

nem
nckeunſen,

en 1 E RTIVS. 28 5

ane ⸗ biuſdem diei vel noctis, ſed diuerſorum dierum
ne, arter ſ ſtæ duodecimæ inaqualeſunt, nam cum
eorum ineremento & decremento ipfa ſir miler
variantur.
Mominantur etiam Temporales ,„ Koletxa,
fortè propter commoditatem rerum agenda-
rum.
Item Pianetariæ, quod ptanetæ dominia ſua-
rum virtutum ſeu influentiarum ſocundum iſtas
horas inter ſe diſtribuere cenſentur. Hincſöeptem
diesſeptimanari, ab eo Planeta, qui primæ cuuſ-
que diei horæ praæſſe exiſtimatur, appellationes
deſumpſiſe pvutantur.
* Qid eſt Hora æqualis?
Eſt viceſima quarta pars diei naturalis. Vel;
M'temporis ſpacium, quo viceſima quartaæ
pars, ſiue Ij. tempora uatoris aſoendunt.
Horarumiſtarum iam, poſtquam automatica
borologia; quæ ponderum tractu horas aqualiter
n pallbus quäm indicibus indicant inuenta
ſunt, apud omnes communis est vſus, priores verò
naudd in deſuetudinem abierunt.
DADLquales dicuntur, quia omnes omnium die-
rüùm naturalium viceſimæ quartæ partes ſunt æ-
quales.
DDHquinoctiale nominaniur ab boris diei æui-
noct iali⸗ temporalibus. Cum enim diet longioris
partes duodecimæ, ſiue horæ temporales prolon-
i gentur, nocte autemſequente, vpote breuiori, es
AutW ma gis

286 L TI DYIk
magis decurtentur, contrariumq; dies brenior
longiorem habens noctem annexam, Ffaciat: Solus
dies æquinectialis horasſuas temporales nolturnis
adequat, tempusque vvdrααναιοW bartes 21.
zqualæ diſtribuit. Vel etiam ab aſcenfionibus
æaoris &ualibus nomen hoc horæ ſtæ ſortite
ſunt.
Quare diuidebantur tam dies quàm no&es artificiales
in 12. partes, dies verò naturalis
in 24. partes?
Varic ſunt huius rei opiniones. Alij hanc di-
Ninctionem à communi duodenaria Aſſis diuißio-
ne, idq;, propter numerationis commoditaten,
deſumptam eſſe exiſtimant.
Ali primos huius partitionis autores ad 12.
dodecatemoria Zodiaci, quibus 12. lunationes
menſtruæ in anno correſpondent, reſpexiſſe pu-
tant.
Hermes Trimegiſtus in ADgypto; diem (inde
& noctem) in 12. partes duuiäendum indicaße
Icribitur, ex eo, quod animaduertit, ſarum illud
Animal, bouem Apim, quod serapi dicatüfuits
quotidie paribus temporum interſtitit ſeruattt,

7

duodecie vrinam feæciſſe. Inde das 5α vri-

na dictas volunt. Ex eototi diei natural: 24. ho-
ra ceſſerunt.
Verùma veritate aberrari non exiſlimo, ſi quis
diei naturalis in 24. horas diuiſionem, einsq; ort-
ginem ab excubitores ſeu nocturnos diurnotque
vigiles

2

mlnler

1711

eruN
ſan

8 .
mnliuliu
vn Ne
ne n
tiren un
Mfahe
iſOg, y
õ
innlfu⸗
ylynn eb unhb⸗

ſu

S= —

ewibiainfue
quiln
4 2
umzu um mi ,
lNda orniuele.
Frwu1. mnalunt
lilſen e aalb /
nnuniſtuln

term othei⸗
en

nknßlarinn
Erpenn
2
J
—
1

Mn Nna ,.
Rind le
Ti ,
damakii

lnntnigtür

eni

nt alingnnt g
naſſinſtnt

ar uts, ,u

AWℳ

Ct AU
mſutNrni ii

8
Nercdteeon
. 9
õ
e . .
nheſe Puigt
ANN 3 „ℳ
Humiunin
t. DWN

13 n.

n

.

uunm
mitlℳ
. 1N

7 Yr
,,

ℳ 4

T ERTIVSI. 287
vigiles, & certiſſimorum temporis articulorum

obſeruatores, Gallos gallinaceos refeærat: Eosenim

cantus ſuos diu noctuq; pari interpeſito tempore,
nimirum viceſima quarta diei naturalis parte,
artirt notiſſimum est. Hine non modo milues in
caſtris, ſed & vulggus paſſim, præſertim ruſticum,
tempus auroræ appropinquantis „ C5 4 quiete ad
operas redeundi, nec non reliquas totius diei ho-
ras, praſertimſub cœlo nubilo, Gallorum horario
cantu obſeruat & diſcernit.

Qomodo horæ inæquales reducuntur ad
a quales?

Ad tempus datum inueſtiganda eſt longituda
diei velnoctis artificialis. Quæ igitur proportio
est horarum i2. inæqualium totius diei dati, ad
boras eiuſdem diei æquales: eadem est proportio

borarum datarum inæqualium, ad horas æquales

quaſitas.

Vt: ſi quæratur quot horis æqualibus cor-
reſpondeant 5. horæ inæquales diei ſolſtitia-
is æſtiui. Eſt autem ea dies in noſtro climate
horarum 16. æ quinoctialium.

Quare per Regulam Detri.

16 53 28
5 80 (6 ¾
12 ——
Facta

288

L I B E R
Facta operatione prodeunt horæ 6. cum beſ⸗
ſe, ſiue horæ 6. ſcr. 40. Sic in ſolſtitio hyberno;
quando dies eſt horarum 38.
12 8 5 14

5 40 Thoc eſt
— hor. z. ſcr. 20.
40 12
Quot tempora æquinoctialis metiuntur vnam ho-
ram æqualem:

Stexacto examini ſtare velimus, vni horæ cor-
„. /
reſpondentiy tempora & 2. ſerup. atque 36. fer-
me, ſiquidem vno die naturali totus aquator cum
additamento, quod integrum fernie tempus ſeu
gradum continet:, conuertitur, cum tamen plures

quam 24. horæ non ſint. Veruntamen quia cir-

culum quemuis diei natiralss metimur commu-
niter 360. temporibus (niſßi exactiſſima, vt ſuprd
pag. 267. diximus, ratio aliud poſtulet fieri) deo
pro vna hora conſueuimus Ij. tempora praciſe
aſumere.

An non etiam alio modo horæ inæ quales inter ſe
diſtinguuntur?

Recentiorum nonnulli horas ine quales éwortu
dimidij ſigniſeu is graduum e clipticæ diſcernunt.
Hora ergo inæqualus foret temporis ſpacium, quo
viceſima quarta pars, ſiue 17. gradus eclipticæ
eriuntur. Ali item aliter diſtinguunt.
Quare hoc?
Etſi certum ſit illas, de quibus diximus, horas
antiquitus vſitatas fuiſſe: ineonueniens tamen
cen-

I11I11

nguuemin
mrmmmn in

MN
,Pt A

. +☚
. H/RNXXG,

GNRNM.
,„N/
turvr . 4

ivnun urerM lut

Cuermung nium
4

/, . ſy 4 6 6
dCu bert u,

7

AoCCN/

elhaloe
9½
n in 1
ge⸗

ſeiltuen,
Nlrer

1

din 1
eunne n

T E RT IXVS. 289
cenſetur, planetarum dominiain eas diſtribuere,
ſiquidem repentinam illam mutationene, qua
matori anni parte diurnorum planetarum horæ
um horis noltarnis abſque proportione interue-
niente commutantter, rationi conſentaneam eſſe,
vix qu'ſquam perſuadebitur. Vi. In noſtro cli-
mate die lLongiſſimi vna hora temtporalis habzet
hporam vnam onm triente aqiinollialem, noblis
vero breuiſſimæ immediatè ſequentis hora vna
continet tantiäum duastertias vnius horæ auino-
Elialiss. Planeta gitur occaſamſolis præcedentis,
Kcut omnium dunrnorum planetarum, regimen
aduplum est, an tempus planetæ occaſam ſolis ſe-
quentis, caterorumq; nolturnorum. Sic: In eo
climate vbi dies eſt horari zo. diurna hora quin-
tupla eſt ad horam nolcturnam.
Verum inæqualibus partum lipticæ aſeen-
ſionibus, aut alio circulorum ſornato diſorimine,
hieri poſſe exiſtimatur, vt uilibet diei duodecim
undh Jugk horz maneant, certa tamen Proportione ea-
rum ina qualitas moderetur.
. Preiretuchen Veruntamen & hoc'non prætereundum
, Rutoten puto: Planetarum dominia ſeu decreta iuxta
m horarum diſcrimina tãquam rem valde ocio-
W ſam, omnes periti Aſtrologi aſpernantur, nec
„ quiſquam eorum eſt, qui obſeruet.
D E c‿t N NIYSF.
Cam Annuæ reuolationis plurima habtenus
fallafuerit mentio, ea verè ex plurium dierum
1 natu-

1
een

lehl

utnmn ienin tt,
MRNMNNE

ntttenten, Rte .
mhehen we 4
m n ſeng en

290 L T B E R

naturalium colletione conſtet: ipſam methodi

rationem poſtulare facilé animaduertimus, vt de
Annuis periodis hio dicamus.
* Quotuplex eſt Annus
Daplex. Aſtronomicus & Politicus.
x Quid eſt Annus Aſtronomicus?
Eſt temporisſpacium, quo Solveladidem ecli-
pticæpuntctum, vel ad eandem ſtellarum fixarum
reuoluitur.
* Quotuplex eſt annus Aſtronomicus?
Duplex. Vertent & dereus.
* Quid eſt Annus Vertens.
Annus Tropicus ſeu vertens, est temporis
ſpacium, quo ool ſub Ecleptica ab eodem ad idem

punctum reuertitur.

Temporalis etiam vocatur, quia quaternas
annuas viciſſitudines temperat. Item Naturalis,
quia Naturæ veſtigia ſequendo, tempori menſu-
rando accommodatur.
Quantus eſt hic Annus?
Annus hic prepter æqualem aquinoctiorum
praceſſionem inæqualis eſt: aliàs maior, alias mi-
nor. Medius ſou æqualis, qui ad æquinoctium me-
dium computatur, côtzinet die naturales 367. ho-
ras . 49/c˙15. 466. Sed verus hic annus ſeu ap-
parens interdum excreſcitvltra dies 365. horas 5.)
in ſcrup. 56.v3. 1!. interdum verò diebus & ho=

ris dictis ſuperaddit tantum 12.35. 27“.
adic Rac fe 6R,77. xX Quid

11171
iilet und
ppruſßltuc,
Ganſimfum
muſuip ii.
Nanu jpii4 4

.

gepkertu!
.

ol N Att
RpeNAYENNRWSAAN.

eereiprmerpmum n
nylcnnr.

umumn faaumn tn
WituveWnοαα

oenet

nler4

1.8 .
kpbereſt dtdenen

ſenttin
nunerihn

rnnu
orl.
1. lent Ann ann
nihunnm a
enn Mihl ,h mn
Cinten Alche
unulieſtninnn

.

Parge lhen.

..
Aalanlbzig
en uli
7 „ 4 4
tlflen
F.
wa bluncte
Puatmnſenag

Dmmghe

tdluneen

An r

aeE

,*
EW

gſeche
“ u

T g KTIVS. 291
* Quid eſt Annus Syderens?
Mtemporisſpacium, quo Solſub orbe ſtellife⸗-
ro ad eandem ſtellam fixanz redit.
Quantus eſt iſte Annus?
Continet æqualiter ſemper die z36r. horas 6. 9.
329 .0. Hic annus propter æqualitatem ſuam est
regula anni vertentis.
Quod'nam eſt initium horum annorum?
Certum initium nullum est- cum tamen vbi-
uis poſſit initium poni, communi conſonſu pla-
cuit Aßtronomis anni vertentis initium reponere
in initiumßignorum Sodiac: (de quo ſuprâ pag.
116. dictum eſt) ſiue in æ&qquinoctium vernum. Sas
anni ſydereiprincipium comod’ſſime primaæ ſtella
Axrietis appiicatur.
* Quid eſt Annut Politicus:
Est annuum ſpacium, quod vetad Solis vel LBu-
na, vel etiam triusg, curſum poputari gentium
numeratione accommodatnr.
Quotuplex rſt?
Matltiplexest, pro duerſarum nationum diſ-
ſimili & diuerſa conſuetuaine. Deſingulis hic di-
cere non opus et, enumerabimus tumen ſpecies
primarias.
1. Iulianus Annus, quo hodienos vtimur. Is
accedu quam pr oxim adannum verkentem, 6&
Rat enim dielbus 36 . cum dieiquadrante, ſiueé.
horis. Cum autem quadrans iſte, ſiquotannis an-
numerandus eſſet, omnem anni computationem

292 I. 1 B E R 11111

plarimum turbaret: co nſtitutam eſt » 2 negliga- em Hlemm
. NigN ‚18
tur omnino, donec guarto anno ntéegrum dien mipuls

conſtituens, poſſit eilem anno,: nullo olzſtaculo m mumn nnu

OUOU pediente, intercalari. Hinæ Zulianus annus du- eni nn

tr

lex est. Communis, numeratus diebus 367. C ur unijij e
Intercalaris, abens dies 366. 3at etiam Biſſe xtilis mun ii
nominatur, quia dies iſteſaperaccedens dietiſexte ſ⸗ u rmun

antecalendas Martij interponitur,ſextumq; cal.
Martij bis numerarifuacit. an.
2. Dgpptins annus, giti perpetuò & æquali- ſagücheſet
ter compteltitur dies 6 Hoc anno vtuntar etia iininitii
Aſtronomi, quia ſolus hicinter ciurles æqqualis 4
est, idcirco ad computatione Aſtronomicas con- iinumhonm /in
uenientiſſimus. Enpeſachlencan
3. Zudaicus, qui continet vtplurimum 12. in- mellirfihmik
terdum 13. lunationes. Cum hoc conuenit annus nulunpme uſla
Gracorum, Athenienſium, & KRomanorum an. Uentugeſtlonehte
te Iulium Cæſarem.

hemn

Quod nam eſt horum annorum initium? 1NY/2
Vetuſtiores Romani à Martio annum incho- N N
arunt, Poſteriores a Solſtitio hyberno. IIIII T1

Iudæi, authoritate Diuina, a nouilanio, quod

&ε aänoctio verno erat proximumannum incepe- kuntus

NNi
7unl
NAttici à Sobſtitio aſtiuo, ſiue à nouilunio, ei nunnn
propinquo. Mammnnnn
Aſiatici ab æuinoctio avutumnali. niſſun lufmn⸗
Nes in Kalendis Ianuarij initium noſtri anni lmmume i

babemus, à quibus olim, eum hic annus conſtiue: hone

p. „„. . 8
retur, H,N uln in

din
en an
u anſnen ſn
unn nn N
Nnt nnen,
ran N

/ ee
Aai, Deummnnmnns

1 guuſeluhenerug

Ann,tind 5untun.

1

e fuenmnett
uumnd (n Meleny

herunummild

Nenmte MMnun int

1

0.

renennun⸗

notft

i,

ℳ

T E/RT I V S. 293

retur, ſoſſtitium hybernum haud proeulatfuit,
quod tamen iam aliquot diebus anticipauit.
Dgytioram annus certam ſedem initialem
non habet, propterea quod omiſſo quadrante ſin-
guls quater annis vno die anticipat. Inde fit
intrag6s. annos quatuorſumptos, hoc eſt, intra
1460. annos uliahos, vt initium Aegyptiaci anni
per omn dies lualiani vagetur, adeoq, 146 1. anni
Aegypis, numerentur.
Quid diuerſitatis efficit anni luliani iuſta maior
quantitas?
Facit aquinoäctiorum ſoſſtitiorumq; loca, nec
non & ingreſſus Ssolis in catera ſigna, paulatim
anticipare. Hinc factum eit, vt æqquinobtium ver-
num, quoa temporelulz Cæſaris in diem 23. Mar-

tij inciaerat, hodie ſit o. vel ii. WMarti.

W ½b 1 PARS
I B K Y1 TERNTIrI.

Quid hac quarta parte huius libri tertij
proponitur?

E XTLIOATIS primarys & principalibus
phanomenisprimi motus:am nuncindican-
dum eſt, quaàm diuerſimods phanomena iſta, pro
diuerſis rotundæ terræ partilus, ſiue pro diuerſo

Poßtu ſphæræ reltæ, & obliquæ & Pparallelæ vari-

entur. His appendicis loco commodiſſime locus
3 eo-

294 L I B E R

cographicus de Climatilus, de Antecis, Perig-
Cis, & Antipodibus annectitur.
Qui ſunt iſti varij ſpyhæræ poſitus, quibus phæno-⸗

mena primi motus varian-
tur?

. X .
Sunt potiſſimum tredecim. Veruntamen cum
oppoſitorum ſit eadem ratio, facile patet, borealis
ſpbaræ habitudinem patefacere proprietate poſi⸗
tums ſphæræ meridionalis, ſolo oppohtorum acferi-
mine ſeruato: ideo ad 7. poſicus hac varietas re-
Kringi poteſt.
1. Ot poſitus ſphare rectæ, ſeu eorum locorum,
quorum enith in aquatorem incidit. .
2. Ef poftus ſpharæ obligzag, & quidem eo-
rum, quorum enith intra &uatorem & alte-
rum tropicum conſiſtit.
3. Quorum Tenithin alterutro tropico est.
1. Quorum zenith intra tropicum alteru-
trum, & polarem vicinum inuenitur.

I. Quorum genith in ipſopolari circulo qui-
Eſeit.
6. Quori venith intra polarem alterutrum,
& polum mundi vicinum verſatur. -

7. Eſt voſitus ſphæræ paratlelæ, ſeu eorum, quo-
rum Tenith cum polo mundi vnuur.

I. Quo⸗

mmerlpntitine
un ſnnt Aini
1
ni ſelinunn '
nlu mer ,eher eul
unllicl enmn Er
nile Alru un
Adh,
.

Cntinge inn
A n,

iinagi myna
iſe.

en

uenleeien
ruend ,

M

1˙ .
1A e Munede⸗
⸗

GARANeNele,

ru Pherttenl, uet
. 1 1

um 9 nnb ſtr// /2*
NernuAAANNYY/AI

ARENR.

4
,1
S“”
BP APRANAGn ptek⸗

*
,Lent, am tpen de

VNE.˖—/N.

NUr lrDeeert en D
utuſin

Notncnt

.* 4 4
wrt ſtr

1 “ .¹
oune,/

upplil /1n
lbttu

ℳ

1.

A edredt Hemnlern.

X

T EERTIV. B8S8.
71.

Quomodo ſe habent phænomena primi motus in
ſphæra recta, ſiue in locis poſitis ſub
quatore?

In locis ſpharæ rectæ,
quorum, enith in ip-
Jum æquatorem incidit,
4 ſeu quorum horidonti
vrerquepolus incumiit,
hoc est, qua in medio
Zonaæ torridæ ſita ſunt-
hanomena primi mo-

tus ſic ſe habent.
17.

Signorum eclipticæ aſcenfiones eæ[ſEunt, quem-
admodum ſupra de Aſcenſionibus rectis dixi-
mus.

295

20
Omnes ſtellæ oriunvdur & occidunt, nec vlla
inoccidua, nec ſemper occultata manet, ideo
etiam nulla est, quæ ortus & occaſus poeticos vi-
tare poſſit. Arcticus & antarcticus circulus ibi
nullus est.

3
Quotieſcunque diurno motu puncta æquino-
dtialia ad meridianum deuoluuntur, ecliptica
ad rectos angulos horigontem, atque in punctus

tropicis Jſecat-

L I B E R

P:
Illie estperpetuun æaquinoltium.
J.
Sol quotannis bis per Xenith eorum locorum
tranſiens eis ſit lis verticalis, quando nimirum
NJuerit inparallelorum medioſen maximo.

6.
Soldonectotum Zodiacum percurrit, quan-
mm deſcendit à Tenith in auſtrum, tantundem
etiam digreditur ſeu deſoendit al eodem in bo-
ream.
7.
Illi ſunt quatuor ſocſtitia. Duo ima, Sole ad
latera mundi deſcendente & in tropicis punctis
conſtituto: Et duo alta, ſi Sol in Pſum aæquato-
rem inciderit.

5.

Illic quotannis ſunt geminæ aſtates, Sole ad
æuinoctia accedente. Sic geminas quaſi hyemes
illaterra habet, ſole ſe. prope tropicos verſante,
ibi enim radios magis obliquos demittit.
Quuaſi hyemes) Sol i noſtro zenuhpraximus
Eit, longius abest, quam ſia Tenith' rectæ ſpharæ
longiſſimè recedat, propior enim nobis fieri non
potest, quàm ad gradus 2. vel 26. Ollic autem
remotior non eſt, quam gradibus 23 cum dimi-
dio. Quare ſi eadem eſſet aëris illorum temperies,
quæ noſtra: neceſſe foret, hyeme eorum feruo-
rem

11111

.
Aringene
lla 4

4 , 1
4. 4
6, MN*

4 „a Obe

talann, ,M be.

ndteen lnnt

⸗h,
NeM e un,

1

1 nſſetimare

annieſeſtafnn
n
.

T E N TI Vs. 297

peiur * N „. .
emremnie remnoſtra aſtatis vincere. Verum propter aeris
S maiorenz puritatenn, uinottiumque Verpe-
1.
i tmum, caloris intollerabilis aſtus aliquentum tem-

peratur: vt loca illa non omnino ſint inhabita-

n * 1

*S 9.
4 Quinque d'fferentias vmbrarum habent, Me-
alinen riaio- ialsm ſee licet, Septentrionalem ( vnde du-

di H‚ͤunt Orvientalem, Occidentalem, quas
Sol inpartilbus mundi oppoſitis propci facit, &
Perp vendicularem, ſi modò hac etiam vmbra eſt
dicenda.

6 in/⸗ 64 14 N Meni.

1 T.

Quomado phænomena primi motus ſe habent in Obli-
qua ſp! i& ra, eà quidem, cuius zenith eſtin-
tra quator em & Tropicum
cancri?

In lacis ſpharæ obli-
7uæ, quorum Tenith est
intra Dqzuatorem V
Tropicum Cancri, ſeu
cgiaorum altitudo pou
arctici minor est, quam
Solzs maxima declina-
tio, hoc est, quæ in Zona
Torrida . extra medzn, verſus boream repoſita

mn, le 4

õ
7

ſſn Gnhtennſn
llmut ut.
1 Afaſnunlun
nn ſnolhtitß⸗

Merſent
9 ynn ,miif
mu n k Peme Sun: hav eueniunt.
34 74 1
4.
1ℳ di c, e Signorum aſcenſiones rectificanturſeu exami-
ſ 4
u, on, nantur regulis Sie Zon onum non recturum ſed ob-
n 19

liquarum. I Sg tellæ

L I B E R

„

2.
Stella aliquæ boreales ſemper ſupra horizon-
tem manentes, habent aternos dies, & ex oppoſßito
nonnullæ nunquam conſpiciuntur, ſiue aterna
nocte abſoonduntur. Vndesſtæ aulli ortui & oc-
caſui poeëtico obnoxiæ fiunt. efkrllicus autem e&
antarcticus, quiſunt limitesſemper apparentium
aut ſemper latentium partium mundi, ſunt intra
polares circulos, vnde ipſi magnitudinem eorum
non adaæquant.
3.
Duobus eclipticæ punctu, quorum declinatio
borea æqualis est latitudini loci, in meridiano ſu-
periori conſtitutis: ſa ecliptica ereltn est ad ho-
rigoentem, attamen ab ea nec in tropicis nec in
æinoctialibus punctis ſecatur: Pols eclipticaæ
eum in horidonte inueniuntur.

Dies artificialis non æquatur nocti ſuæ, duobus
tantàm js diebus exceptis, quibus in omni obliqua
ſphara eſt æguinobtium vniuerſale Diei autem
maximilengitado in illoterra trattu poteſt horas
73. um dimidia attingere.
5.
Solquotannisbisfit verticalis. Quando enim
ad illos eclipticæ gradus, quorum declmatiolati-
tudiniloci æquals est, acceſſerit: conuertitur in

arallelo per zenith ducto.
7 . 6. Sal

.

NIenporuANn
7 7

zutrn

3
rilrpnudl
0 1 .
vimmjlſilid-

/
7

n

1
4 ert

urdin ſli
⸗ Ne/

1
.. 214.

,Atred
WAAKINTN

limunni
9 ANtemiuI Noltü

AMuni.

eK! Vene

ns
.
lemn, u NMCA

ν

eneſt enaſm

nnelnunn.

4
ume nmrmun /

l nenne

eeltu Mun

SE C VND VSS. 299
Solà genithin meridiano vlterius in auſtrum,
quam in boream deſcendit.
7.
Quatuor & ibi ſunt ſolſtitia: e&ͦöfllta duo, ſi in
paralleloper Renith tranſeunte ſol fuerit, is enim
ibi eſt circulas alti ſolſtitij. Et duo ima in tropi-
cis. He'rum tamen illud in tropico capricorni hu-
nulius, hor autem in tropico caneri altius eſt. Nec
tamen dias fit lon Hima in altis ſoſſtitijs, ſed in hoc

muni, une minns humin.

leuti e unnin, 5.
Geminasitidem habent aſtates && byemes ,bas
tamen ſi temporis darationem, & caloris aſtiui
remiſionem, eizue ſuccedens frigus confdere-
tur, impares. Etenina quo prepiusad tropicum
caneri enith acceſſerit, es magis diurna & aſpe-
ra hyems est, ſolein auſtro verſante : breuior au-
tem minnsque frigiaa, Jole eerea tropicum ean-
eri commovante. ℳAädeo vt in locis dilto tropico
1uſt huun vicmis, aſtate inæ, quas ſol quotannis per zenith
n er rurſcj tranſiens eſtcit, alteæram byemem ommiuno exelu-

atctetenhcten
l

en ſee Mn

ARNN.

dungt dant, ipſaque ſibi ipfas nulla hyeme intercedente
connectantur.
, eGE .
izmul . Quinque wbrares, diſferentiashabent, niſi
ar quòd meridionale vmbræ maximæ longitudi-
Su “ nem borealium maximarum aguare non poſ-

ℳ V ſunt . .

L IB E R
7171J.

Quomodo phænomena illa ſe habent ſub
Tropico Cancri?

In locis obliquæ ſpha-
ræ, quorum gen ithin tro-
picum Cancri incidit,
Jeu quorum altitudo poli
eorealis aæqualis eſt di-

30°0

quatore, hoc est, quaæ in
extremo Zonæ torridæ,

Sinitio temperatæ borealis ſitæ ſunt : hæac acciz-

dunt.
1.
Signorum aſcenſiones magis ablique ſunt, quàm
intra Ponam torridam, minns tamen quaàm in
temperata.

7

20

Omnes ſtelle, quas circulus polaris boreus am-
bitaſuo continet, ſuntperpetuæ apparitionis. op-
poßto veropolari cireundata Jſemper abſcondun-
tur. Artlicus & antartlicus cireul, gualesſunt
circulas polaribus, nam cum ipſis vniuntur.

E
Initio cancri in meridiano ſuperiori conſtitu-
to, ipſa ecliptica erecta est, ſiue angulos rectos
conformat cum hor: onte, & ab eo in pictis æqui-
noctialibus diuiditur. Atque tum poli eclipticæ

utring in meridiani & horidontis ſectionemu-
tua reperiuntur.

4.· Dies

*ſtantiaæ tropicorum aba-

6107 11
4
nfaulih

Chn: rklNe
dſiululn,

NRNRNℳ.
.

Aunurt ifrimn
,Cn olllii
4
ynenanblridtd
ſend ſel ndmueß
1ufunug
Nl ANNANe AA.
Imn. NNNen
luumt: nmunmen
nunnerlra zent
7 1,
lons Nbenmda
ugenſinmgm
.
„. ,
uikege ,eee
nlatir

4
Cunm l tnn
en
ilſn ltalen n ð
1, ℳ 4

lyen ite
Mlefnnlen

inminii i⸗
annn

l

n

ll

Yulmm

ſlnt ee ,
Miſeter

1anien ngill

AN,NNNA.

7
cnnintur.

. Avtpenunudnto 65

amb rtli audle

u urſflnnmng
4
r eA, AAA
e,(eri
nnſ Ae mii
r. e

ℳ s
uMANi,

,.

eeme .
umm Jumt
Rert relrſet r⸗ee,.
ruiml ir iun

SE CVND VS.

301

L 4.
Dies Artificialis longiſſima est ſole per Tenith
tranſeunte : Vreuiſſima, ſi ab eo in meridiano re-
motſſimus ſit: æqualis autem Li dimidiata fuerit
hæc diſtantia.
Semelduntaxat ſol fit verticalis, nimirum in
primo cancri puncto.
6.
Solin meridiano vltra enith nunquam in bo-
ream aſcendit, ſed extraprincipium cancri per-
petuè auſtrinus eſt.
7.
Tantim duo ſunt ibiſolſtitia, vnum altum &
vnum imum. e‿Altum, Sole in tropico caneriper
enitheunte: Imum in tropico oppoſito: Est aus⸗
tem tum diſtantia Solis à Zenith ægualis tropico-
rum diſtantiæ. Et hicprimèò dies ongiſſima est in
altoſoſſtitio, Vreuiſſima vero in imo.
§.

Vna illic aſtas est, Sote pro Tenith verſante,
byem. loco oppoſito.

9.
Quatuor habent vmbrarum differentias, ori-
entaælem, occidentalem, borealem & perpendi-
cularem. Vnde iſtorum locorum hſitus primus eſt,
Juibus vmbra meridionads deficit. Hic igitur He-
teroſeij incipiunt.
1V.

L I E E I
1 V.

Qualiter ſunt phænomena primi motus in obliquæ
ſphæra eorum, qui intra Tropieum can-
cri & polarem arcticum
degunt?
In locis obliquaæ ſphaæræ;
quoruũ zenith intra Tro-
picum caneri Ehpolarem
boreum eſt, ſeu quorum

5361

orum ab aquatore, mi
nor tamen eiuſdem com-
plemento: hoc &ſt, qua in Zonatemperataſepten-
trionali, quam nos incolimus, locantur: phano⸗
mena primi motus ita ſe habent.
Cumaugmento altitudinispolaris augetur ob-
liquitas aſcenfionumſignorum Z odiaci.
2
Plarimæ ſtellæ ſemper manent conſticué.
Ouantoò enim altins attolliturpolus, tanto plurées
Rælla occaſui obnoxia eſſe deſinunt, totidem eti-
am ex oppoſito ad hemiſphariun noſtrum non
amplins exoriuntur. ‿Arbkticus & antartli-
cus circuli maiores ſunt potaribus, minore tro-
Vic 15

3.
Eeliptica nunquam fit erelta ad horiontem-
veé

altitudo poli borei maior
est quam diſtantiatropi-

191
gemim4
0 uisun

4

K

„

lirg,bemn ⸗
n
lte. DaKN Fmia
AAGekpormiati
Erhnhnen
naciun dent eſ ,eun
Sweelua del ur
cunnilcdtener
u.
lenunmanſi Miua
umnaninfnu.
9,
innhant ſetnen
rſcſtaim
D ncnngmntgeten
1
Meiltet
e, Een
ltuggen Vnl
Dinzenin

minn ln

Vimne, agzn

U
1 1

eWANGlere,

1

9 4,
Wheltullent

, 4 „
thaninnr

iun ſeurtil

4
1
. 4 ſde
ℳ. uleyt ſfl.

te br⸗
nneu nennt

30
nec etiam cum eo vnitur. Angulum autem, quã-
tam fieri poteſt , maximum conformat cum hori-
onte: quando Pprincipium canori fuerit in meri-
diani parte ſuperiore: minimum, ſi in infæriori.
Polus eclipticæ ſeptentrionalis nec ad borizon-
tem, nec ad venith denuoluaitur.

T E R TIVS.

+.
Maior eſt dierum & notctium artificialium
inæqualitas. Dies lon giſſima est & nox breuiſſi-
ma, ſole ad enith proximèe accedente, ſed breuiſ-
ſima dies, & nox longiſſima, ſole maximé remoto,
Dquinoctium vero eêt locis intermediss. Porrè
longiſſima vel dies vel nox non minor eſſe potest
