poſſunt extendi digiti ecliptici Solis. Contin-

git hoc, dum O in apogæo, ) verèò in perigæo
fuerit, & quidem jijs locis, in quæ vmbræ luna-
ris medium cadit. Poteſt autem tum illa Lunæ
vmbra in terra diametro ſua fermè 70. miliaria
germanica inuoluere, & omnibus intermedijs
lIocis totum Solem adimere. At ſæpe contin-
git, etſi latitudo ) apparens nulla ſit, ne tamen
eclipſis O tanta fiat. Etenim ſi ) fuerit altiſſi⸗
ma, & O humilimus: de eo tI. digiti cum qua-=
drante (11. 17:.) deficere poſſunt, adeò vt ora
circuli Solis circumcirca ad latitudinem trium
quartarum vnius digiti lucida conſpiciatur.
Quid ſunt ſerupula incidentiæ? .
Sunt arus viæ lunariss quem ipſa motu longi⸗
tudinis à Soleperambulat ab initio eclipi ad ens
medenmni.

◻

514 L I B E k.
Figura præcedente arcus F E, cui æqualis

eſt ED à medio ad finem.
Quid eſt tempus incidentiæ?

SiItillud ipſum temporis ſpacium, quo Lens
peragrat ſorupula illauncidentic. Hoc est.
*Eñt ſpacium temporis, quodab initio ad me-
diamſeu maximam olſeurationem: intercidit.
Huic dimidia duratio quamproximée est æaquas
lis.
Quàm proximè. ) Tempus incidentiæ nume-
ratur a principio ad maximam defeltionem, Et
tempus repk tionis à maxinza olſen,. atione ad fi-
nem extenditur. Hac autem duo tempora propter
motum apparentem valdè inæqualem & ſi ingubes
horis varinm nonſomper æqu antur, nam guo Lu-
na fuerit horionti orientul, propior, e velacins
incedit motu apparenti, tardins autem qub Kerte

occaſui vicintor.
A qua parte incipit Sol deſi cere, & qua
parte reſtituitur?

Initium fit ab occidente, Luna enim motu ſuo
Propris ab occaſu verſus orientem incedens in ec-
lipſis principio prius limbo ſuo oriental; ſtringit
oram Solis occidentalem, inde paulatim ſubtus
ipſum vehitur, donec in n ine ab;orientul, Solu ora
eum linquat.
In partialibus Eclipſilus ſi latitudo Punæ ap-
parens fuerit borealis, Sol à borea deficit: ſin au-
Hrals, ipſe ab auſtrali ſeu inferiore corporis ſui

partt oocuttmtur,
* Sunt né Eclipſes Solis vniuefſales?

Non, ſed particularés, hoc est, Non con, ſpici-

sint ur

N 4
ulen M

rLerr
NAAANAN

ertnd rEdn

,m ar/tes⸗ t
SSLAAM/ 11.

uam nis ieh⸗

8 Nenm Mida

Clenten
1 auuba,

Lic⸗ RR

r

n mm zen,
11

91 1l lin lenge,

tengen, glutchne 401
anl, lne Ronenn nenn

Aas anen,,

Tenput netenn

TiAeNAAe

7

I, AAN
us trA.M.Xπα
N calenen, M

0

. ud
7

,A

1 „ℳ

,Li Mn
l, e)

— untur vbiq;,

7
QvVAMRTVS. S15
nec eodem tempore, ſed in certisali-
quibus terræpartibus, quas ſoilicet vmbræ conus
uolnit, pparent totales: cixcumcirca in lycis
haud multum remotis, pars Sols teéta videtur ſed
extraà nihil conſpicitur.] Canſæ, vt dictum est an-
te, ſunt magnitudo Sols, & Terræ pariitas, &

propinqiitas Lunk.
Quomode poſſi bi le e fuit Solis & Lunæ diſtantiam
à terra, corumq; veras magaitudi-
nes inuenire?

Piolimeni: initio motus longitudinis & latitu-
dinis eorum, & inde propotnione, aννariαια
tum ad ſemidiametrum eccentrici & epicpcli, eœ
diuerſitate motis inuenit.
Peſtea eorum apparentes diametros, Solis qui-
dem, nec non & LPunæ nouæ aut plena: in epicyeli
apogao, obſeruauit aquales eſſe 3l. 20. rabam
6ο. ſer. ſunt vnus gradus.
Deinde ex particularibus ecliphibus cognouit
Jomidiametrum vmbræin loco tranſi. us Lunæ al-
7iſſimæ continere earundem partium 4o. 10“.
Abhis deſtendit ad parallaxes lanares, er qui-
bus compumuit diſtantiam altiſſimæ Lunæ 64.

Ppart. o. ſor- qualium ſomid. terræ est pars vna.

Exrxhis per demonſtrationem reſolatoriam pro-
deunt catera. Hinc enim Jemidiametrnnm Luna
prodidit i733 : &vmbra 11 3s sgualium ſemid.
terræ est pars vna.
Hoc calculo conßermatar, quodrationibus non-
mullis ſuprà prebanimus. Cum enim ni ömodo Ln-
næ, ſed& vm bræſemidiameterminor ſit ſomidid-
K 2 mictro

516 L I B E KE
metro terræ: ipſàm vmbram attenuari, & turbi-
natam ſen conoiden effic: Solemq; mults maiorem
eſſe, & cum non maior appareat, quàm Luna,
meulto altioren attolli, zuidenter cernitur.
Præterea hac via prodit altitudo vmbræ ter-
renæ 265. partium, & altitudo Sols 1210. item
diameter Solis '. partium go. ſor. qualium terræ
ſomidiameter est pars vna. Numeratur ergopro-
ortio diamerorum Solis & Terræ ſicut Il. ad 2.
Terræad Lunä ſicut iz. cum 4. quintis ad vnum.
Ouoniam ergo globi in tripla ſunt diametrorum
proportione, ſi numeri proportionum multipli-
centur cubicè, producetur 1331. ubus Solis, ad ⁵.
cubum Terræ, im cubus terræ 4913. ad cubum
Lunaæ 127. & cqubus Solis 66 44. cum dimidio, adt.
cubum Lunæ. Quorum maiore per minores diui-
ſi oſtendunt magnitudinum proportionés. Solimq;

quam terra maior est 166. & quiddam amplius,

Terra maior est quàm Lunaqg. cum exiguo quo-
dam. Sol verò Lunam excedit ö6611. cum dimi-
dio.
Copernicus hæc quoq; corrigens, facit diame-
trum Solis apogæi apparentem zi. ſer. 10. ſec.
Huic aqualem ſtatuit Lunæ apparentem diame-

tzrum, ſià terris 62. ſemid. terræ abſit: diametrum

vmbræ eo locotranſitus Lunæiudicat 5o ſor. cum
tribus quintis. Ex iſtis computat öolem apogaum
a terris 1179. part. altitudinem vmbræ terrenæ«
26 5. part. ſoèmidiametrum Solis ad terram 7.
part.27Rſer., ſemidiametrü Lung o part.7 ſer. 9-
ſec.

1

n han inn n
lintcu nenſen
inmi, ul alr
onng,angt, lin
uiſenlaunrn

.
.

1 A
uihfinn
.. Apeheltun
N,h. „*

Nltudlie⸗

& Ndeſd

8. ./“ 7
lſiu,

nmmmnenon i,
delienimnlun
n nun huer in

„
7

Culneutentertnn,

OHepten 4 †
1

e,;me etrf
n⸗ NMCetur lNE

mt. A1 teNN6&
I 77

—„ * „
u1. Oemin vumi r
L. N
4
rEEAENYNNN
SANARNNY8⁸
„,ℳ 56, AORN
uarAN 1,,
4
A

,5,
MAA/NXLANA;

Nο NMMℳ

.1
4 NRNR;

e N.M)

7 ℳ

4

GAutug, Nlgnts e

QVARTV §. 517
Jec. qualium terræſèmid'est pars vna- Quare ex-
7εα Lunam quadragies bis cum y. oltnuis ( pro-
portio enim illa æuat 7. ad 2.) Sol terram 162.
minus ocνaa vnius, & ol Lunam ſepties millics
mintäs 62.
Anné quotannis eclipſantur luminaria?
Sol quotannis per Zodiacum currens, praæte-
rit vtrunq; viæ lanaris nodunm. Cum autem ter-
minieclipſium ſatis ſint ampli, neceſſario omni ſe-
meſtri (ſemeſtre enim ferè completur inter di-
greſſionem Solis à nodo vno ad alterum) lamina-
re vel vnum vel vtrunq; deficiet. Nam ſi contin-
gat nouilunium eſſe in ipſis nodis: dubium non est,
Solem allieui terræ parti totnliter,aliquibus par-
tialiter eclipfſäri, ſed hoc ſi fiat: non poterit pleni-
lunio vel pracedente vel ſequente Luna lumine
priuari, ſiquidem termini lunaris eclipfis tanto
Pacio, quale dimidius menſtruus motus poſtulat,
non extenduntur.
Sea ſi coniunctio nodos paulo pracedat vel ſo-
quatur. vtrunq, laminare, Sol in nouilunio ilo,
& Luna in plenilanio proximo nodis defebtum
patietur.
Sin verò luminariü oppefitioin ipfis nodis fiat:
impoſſilbile non est, quin & pracedens & ſequens
coniunclio Solem eclipſätum offerat terræ parti-
bus timen vel climatibus diuerſis.
Imq;, ſingulis annis binæ eclizfes, nonpancieres,
contingunt : neæ tamen impeſſilile est, vno anno
Jex luminarium defetctibus terram infeſtari. Ve-
KK 3à runta-

518 L I B E R
runtamen rariores videntur eclpſe, quia non
ommnes ſupra eundem horivxontens hunt.
* Quid differunt Eclipſes Lunares & Solares?
1. Eclipfäs lunare funt in plenilanio:ſotares in
nouitunio.
2. Inlunariterra lumen Solis negat Luna- in
ſolari Luna terræ.
3. Hinc Luna deficit vere, Solapparenter.
4. Luna deficit «qqualter eadem quantitate
eodem momento, vniuerſaliter apud omnes, ſupra
qquorum horiontem exorta e: Solinæqualiter,
in alio climate plus, in alio minus, in alio omnino
non, prins occidentalibus, oſterius orientalibus.
y. Hinc etſi Solares defectus ſint rebriores, in
diuerßis ſcilicet terræ partibus: Uunares mmen in
ceadem parte magis orebrò conſpicipoſſunt.
* Peficiunt se aliæ ſtellæz es modo quo Sol?
rta. Luna enim interuentu ſuo omnes & errati-

cas & non errantes ſtellas, quarum latitudo ab ec-

liptcaéb. gradus cum quadrante (propter latitu-
dinem Lunæ 5. gr. & parallaxin vnius gradus &
corporis ſui ſemidiametrum quadrantem vnius
gradus æquantem) non excedit, elipſare poteſt.
Idem ipſe Solſiellis vltra quadrantem gradus ab
ecliptica non diſſite praſtat Venus & WMercurius
pro quantitate nonſu! corporis, ſod magnitudinis
apparentis non modo aliasſtella, font tribus ſupe-
rioribus ſimiliter conſuetum eit ſed et portiuncu-
lam Solis adimere poſſnt. Sed huiuſmod: eclifſés
tantum à dotctioribus, non à rudi vulgo obſeruan-
tur. Auer-

(c vIsee
, MNGe⸗

11„ a gele
g ulimuftl

eruouncl,

AN 16
Cyfkt 40

Gnbtlidel

„

Meni Lun eihlim

6rleons2 Tenete ten
ntey. Eegenmühun
4 0 4 4*
royvortnne
t P,Re figſar .
lin X10 dellunc

„ Worteniubter lanen.

nen e⸗
Mnloenere, odien

IIlers
inII
unn iein ner Runn

urg nier
entgket e

undem!
uenmunni

eelndttn

manſmunhinlnin

ritentlenen lrueben
r ee

1 , w, Gn
mileien ere iinper

AAlter ente,

venn dier lttr n

äü

6 AAAXN
erNer
ca Nt MWV. MN
.

l
3— RNY 1

õ
msini el

Au
,,,4 P
t . Gpertimn

õ

* . GAANR
.
A,NA

, urA Ma

QVARTVS. 519
Auuerroes in Ptolemaica paraphraſi, (ſicut
OCopern. lib. I. cap 10. refert) dicit, ſe nigri-

cans quiddam conſpexiſſe ſub Sole, cum ei

Mercurius eſſet coniunctus, dicit.
Anno Chriſti 808. 16. Cal. Aprilis parua
nigra macula ſub Sole paululum ſuperior cen-
tro eius, propter Mercurium ſub Sole cur-
rentem, viſa, in hiſtoria Caroli Magni, ſcri-
birur. “
Martem à Luna eclipſatum vidit etiam
Ariſtoteles lib. 2. cap. 12. de cœ lo.
Cor Leonis à Venere tegi vidimus Anno
1574. die 26. Septembris hor. 4. matur.
Ita Anno 1590. 3. Oct. manè, GGο : Anno
1591.9. Ian. Æω à Gecclipſari conſpeximus.
Sic Venerem ſubter Martem currere, ſicut
Mercurium ſub Venere, obſeruatum ſcribit
Proclus, in hypotheſibus Aſtronomicis.
E PI IL O GVS ECLI
P S I V M.
Principem locum inter phanomena cœleſtia
E&lipſes luminarium obtinent. Nam creſcentis &s
decreſoës Lunz oàoνασοâ vναρρρaͤρadπHωοοαι dolis Lu-
nag; acceſſus non magnifiunt, quanquam die, an-
nos, menſes, eorumq; partes definiunt: Stationes,
regreſſus, tarditates, velocitates Planetarum vul-
g neſeiuntur, ſi modo ſtellapropter inſolitam ma⸗

gzitudinem non apparet grandior. At Eclinfes

horum maximoriz & præſtantiſſimori corporum
. 2 . . N 9.
Solis et Lunaæ illiuſmodi ſunt, quæ neminemlateére
XA& 4 poſſunt

520 L I B E R

oſſunt, qua etiam vſu quotidiano (rariores enim
ſunt) non vileſount. Ideo non imperitos tantum in
admirationem rapiunt, ſed plarimos ad rationes
barum apparentiarum inueſtigandas compule-
runt, hibiq; animot eorum occulta beneuolentia
deuinxerunt, praſertim cum viderent, quod
Aſtronomia periti labores hos luminarium pruus
qquàm fiant pradicere, eorumq tempora, quanti⸗=
mites, poſitus „&c. determinare ſceiant.
Sed præter hac, totius Aſtronomiæ primaria
fundamenta ex obſeruationibus eclipſium confir-
mantur, euincuntur & demonſtrantur, cuiuſ-
modi ſunt iſta, qua velut per recapitulationem
recenſebimnuds.
Cum tantüm in coniunltionibus Sols & in op-
peſßtionibus Luna deſiciate patet interuentu Lu-
naæ Solem, & interuentu terræ Lunam eclipſari.
Luna ergo noua, quanquam non conſpicitur,
non tamen ex rerum natura amiſſa est, currit
enim ſub Sole. Nec Sol deſeendens ſub horizon-
tem, &tinguitur, ſicut Epicurus delirabat.

Solares eclipſes demonſtrant Lunam ſſe infes

riorem & minorem Soble.
Lunares eclipſes eaincunt, terram non in infi-
nitum deorſum radicatam eſſe, vt Lenophanes

8–

Colophonius ni gatus est, ſed cœlum ſué pedibus

noſtrisſimiliter ſurſunz eſſe, ſicut apud nos.
Sige iem liquet, Terram non eſſe cubicam,
Platenem ssrniſſe cenſetur net Dyrne Talezm:

ℳCpMNN
emdehiu
AMin/

,
. NM, “
glehedV

,uueri

ennifud

1
m. lunn
ſore 6A 4 7
141 Mr: AMun :; /
Ge Ar M
a Min dini
ynemnrtet
cunneln eug un⸗,

Aunmn.
,mrmir LYuttt m
r Mia un
ninuit munn /h
1oriten idunm
Anmmnalgalmumn
Abere
Frlin aa
wtulinndim
alucf aſu
ahu,

r

bent nitn grn

te Cayle

hengen er

ini , QYVARTVS. Far
n eeun damnd. nec etiam caphoidem: vt Heraclius voluit: nec
gun ,l len 4 alio modo cauam, vt Democrito viſa est: nec
mem Vympanoidem, vt Leucippus docuit: neæ Cylin-
mim . droidem, vt Anaximander opinatus est: Sed æam
ſnn eun nin é felté omniquag, rotanda ſeu globoſa figura
nikimn terminari: quandoquidem non tantaàm vmbra
„Rr m eius in corpore lunari vbig, & ſemper rotunda

o cernitur: verum etiam orientales ad eclipſis ini- 7
rum vel finemſemperplares horas à meridie ſuo,
meD quam occidentales, easq, cum diſlantia propor-
njnemin tin tionale numerant.
õ Item terram in Zodiaci medio verſari hine
un cogneſoitur, quòdin oppaſitis tantum Zodiacilo
cis luna obſouratur.

edeemninge un

bee. den

, nu Aſnmm

natmninnl5 Praæterea mundi medium ſupra heorix ontem
mAat ewxtare: Et dimidium Zodiaci quotidie ſea, upraho-
vruanumla riontem oriri, ecli pſes Lunaæ orientales vel occi-
i unu n⸗ dentales docent.
mum u Inſuper Terram & Agquam vni globo vnitas,
Nelilent in Ecliph Sbus Lunæ videmus.
e ne Certior ratio olſeruand longitudines locorum
rcha 1 interra, alia non eſt, quàm quc ex Eclipſi. bus la-
lmhuli naribus dependet.
* Montées ad terræ molem incomparabiles eſe,
nan tne⸗ Aemonſtrat gualis vmöra rotunditas, qua nihib
n , hbhiulcumpropter valles, aut eminens propter mon-
Al, tes cernitur.

ℳ 4 ingun

Cum propter lanares pcnalere locus lanaæ ve-
rus certus per quacunq; inſtrumenta nonſit olſer-
KK f aabi=

,Imin 1 afe,

522 L I B E R
nabilis: Naturasſiue Naturæ Opifex huic huma-
no deſiderio prouidit per eclipſes etus. Luna enim
in medijs tenebris conſtituta intelligitur ad Solis
oppoſitum veniſſe. Per hos ergo defeltus, curſus
& varietates Lunæ certiſſima ratione deprehen-
duntur & demonſtrantur.
Lunares defebtus demonſtrant vmbram terræ
turbinatam eſſe, & tandem in mucrone defi-
cere.
Eelipſes lanares demonſtrant vmlram terræ in
iiſdem locis tranſitus Lunæ interdum craſſiorem
interdum anguſtiorem eſſe, attamen certæ ſeruata
ratione ad motum Solis. Vnde colligitur Solem in
orbe eccentrico verſari.
PEw his etiam enincitar Solem multis partilbus
terra maiorem, & Lunameadem minorem eſſe.
Ita Eclipſes ſolares demonſtrant luminarium
diſtantias a terris diſſimiles eſſe, & idcirco vel ec-

centricis vel- zpiopelis orbibus moueri. upirenritii
Ex quibus ratio inuenta est dimetiendi (quoccd üuk
alioqui impoſſilile videtur) diſtantias olis & Lu- aſutnlee
næ à Terra- nec nan magnitudines trium horum Munh gntnt
orporum, Solu, Terræ & Lunæ. unntn itunn
His nimirum Alis in hoc eleſte theatrum mehnn uſt
euolat Mena humana, & his Carminibus, vt unlen ngtr
Poéta ait ipſa Solem & Lunam in Terram de- ellinſngais,
De eo, quod pag. 3. & 74.: attigimus, neeͤ non aͤ

T E FE A

iue Nrn
ritt

fel
„ (eug

erg
ie,

g

lute ae, ie
. S
Wrhhan,

. 1
tudennde

0 , E, .

Ner d 1
NN AGen rantner,
a bunt mnnng

1 Neneſe Menntn

4

Sunar AANYE&

0RAAEN

—

Mep

QVANTVS. 52

T RTIA PAXNS

L IB N I Q V ARXTYI.

Quĩd hac poſtrema parte li bri huius pera-
gendum reſtat?
P O& expoſitas cauſas & proprietates omnium
tam primi motus, quaàm erraticarum ſtella-
rum phænomenon, reſtant adhuc ſtelle fixæ. Has
igitur peſtrema parte Motus ſpharæ ſtebarum ſi-
xarum exvplicatur,proutin lypothetlbus haëtenns
ſtatis, ab Alphonfinis traduus, & communiter
receptus, nec non à multis acerriméè defenſus
est. L
Quoniam autem quæcunq; in hoc Alphon-

ſinorum dogmate de octauo motu tra-
duntur.

324 L I B E R

duntur, non tam congrua ſunt obſeruationi-

bus, quàm difficilia intellectu: ideo hæc pau-
cis tantùm perſtringemus (quandoquidem

omninèò ea præterire non licet) ne in re in-
certa, quæ quod promittit non præſtat, diu
moremur.

Quot & quæ ſant in Octaui motus Theoria
conſideranda?

Tria. 1. Quibus, gquarum ſphærarum, &.
quantis motibus ſtellæ fixæ incedant. 2. Quæ
phænomena per iſtos motus ſaluari poſſe exiſti-
mentur, & quomodo. 3. Quorum arcuum co-
gynitiohic poſtuletur.

* Quot motibus mouetur ſtellarum ſixa-
rum Sphæra?

Tribus.
* I. Efñ diurnus ſou quotidianus motus ab
ortu in occaſum. Hic ei, ſicut & reliquo toti ſſſte-
mati cœli, inest à decima ſphra vel primo mobi-
li, quo ipſa vno die naturaliſuper poloi mundi re-
noluitur.
Hüuncmotum vetuſtiores, vt Ariſtoteles & alij,
opinatiſunt, ſolum & vnicum ineſſe firmamento
ſeu ſtellarum fixarum orbi. Nam propter ſphareæ
huius tarditatem, & anteceſſerum paucitatem,
qui olſeruationes ſuasliteris mandatas ad poſteri-
zatem tranſmiſorunt, alium prater diurnum mo-
um ab ortu in occaſum animaduertere non pote-
rant. Peſteriores ab Hipparcho aa Alohonſinos
plarium

111

ℳ

4
.
1,

9
1,Ms

ſyam etrt.

Mn /le!

. ſ⸗ 7 . 4 „
nlun , rpr

3lnan enulinmnt,
pſ u,ANnatianl
ulen hruenne,

Aluntl tit ann.

7
(Unm deeſa

1
Iegacoru doma.

nfih MN Arien

nunfnemnn d

e⸗

nntelechn e

0
e1 .
Oug, aure ,

ſelt iet neun
made 8
fmmdh, emn

r.

ℳℳ E5EN
NAAnDW„αG”
veE
17

Arla

4 N
47

4 1
1
77 7⁄*
4 X

1 culnti

5

⸗ QyARTVS. 525
plarium anteceſſoerum temporibus & olſeruatio-
nilus adiuti, alterum motum intellexerunt: ides
ſtum diurnum motum conceſſerunt nonæ ſpha-
ræ.
* II. Eñt motus ſecundum ſignorum ordi-
nem ſou in conſequentia, ſub ecliptica immobili
circa eiuſdem polos, tardiſſimus. Hic motus fir-
mamentoſtellarum fixarum ineit propter nonam
ſphæram. Periodum eius definiuit Ptolemæus an-
nis 36000. Alphonſini annis 49000.
Ante Ptolemæuum annis 4oo. proximé prace-
dentibus proceſſerant ſtellæ fixæ 1 gr. vnde ipſe
eas porroò etiam ſingulis centenis annis vno gra-
du ægualier progreſſuras exiftimauit: Hunc
autem motum aſèripſit ipſi ſphaæræ oltaug. Al-
phonſini vero videntes motui huic ineſſe anoma-
liam aliquam, periodum nonaæ ſphäræ abſpluiexi-
Rimant post ooo. annos lubilaot Iudaicos, hoc est,
annis ꝗ9ooo. Iuxta Copernici obſeruationes vna
periodushabet 25⁸lt6. annos. .
*III. Est motus Acceſſus & Receſſus, quem
Motum trepidationis dicimus. Hic inest ipſi
olctnuo orbi, quo cavut Arietis & Libræ eclipti-
cc eius in circumferentia duorum paruorum
circulorum, circa caput Arietis & Libraæ ecli-
pticæ nonæ ſphæræ circumrotantur, hac condi-
tione, vt lbinæ eclipticæ ille in capite cancri &
capricorni ſe mutuè diunidant. Periodum huius
motusponunt Alohonſini goog. ann 95.]

Alphon-

526 L I B E R
Alphonſini determinant reſtuutionem vnam
post ooo Sabbata terræ ludaica. Iuxta Coperni-
cum numerandi ſunt anni 17iz.

* Quorum circulorum obſeruatio in explicando
motu octauo requiritur?

ADDLquinoblialis, qui in primo mobitli deſori-
bitur.
Eeliptica, eaq; triplex, quarum vna in primo
mobilis, altera in nona ſphæœra est. Haæ ſemper
coniunttæ ſunt eodem plano (nifi quod hæc ſub
illa tempori ſucceſſu, vna cum nona ſphæra, cui
inest, in conſequentia procedit) ideog, pro vna
habentur, & dicuntur Ectliptica media vel fixa.
Tertia est in oltuua ſphara, hac à media vtrinq;
digreditur, pro quantitate ſemidiametrorum
aruorum circulorum. Hac nominatur Eclipti-
ca vera vel mobilis.]
Horum paruorum circulorum centra ſunt in
capitibus Arietis & Libræ nona ſphæræ, medietas
ergo eorum vna ab ecliptica fixa recedit in bo-
ream, & altera in auſtrum. Hinc quando ca-
put Arietis oltaus ſpheræ fuerit in medietate
circuli boreali, erit oppokitum in medietate al-
terius circuli auſtrali. Vnde eclipticam veram
vna medietate in boream, altera in auſtrum
declinare neceſſe est. Oppoſtum fit in altera
medlietate. Sed ſi idem caput Arietis fuerit in
Jeltionibus circelloruns & mediæ eclipticæ: nen-
traab altera declmat.

Figu-

„

4ℳ 4

6 7 43 r
e o Louncl

QVARTVS.R‚, „527
Figura hac, A BCDecliptica fixa eſt, A ca-
put Y⸗- C caput πm—᷑eu nonæ ſphæræ, EFGH
circulus paruus, in cuius circumferentia cir-
cumrotatur caput Y octauæx ſphæræ, I K LM
alter circellus eſt, FH K M ſunt ſectiones cir-
cellorum & eclipticæ fixæx, HE F & MLK

H 4 A A,

1 Auden 5. Mer

setelt. nng vr/6
ALELHAANA

4 „Inl
”s“
. mmd Ked ſA,

1 .
☚1 *
TT HMC

MNE

ſunt medietates boreæ, FG H autem & KIM
medietates auſtrinæ. Si ergo caput YVoctauæ
ſphæræ eſt in E puncto maximè boreo: caput
α tum eſtin I puncto maximè auſtrino, &
vera ecliptica eſt EBID. contrà fit in G, ibi
enim vera ecliptica eſt GBLD.

Ouæ

5²8 L I. B E R
Quæ eſt cauſa huius Eclipticarum diſtintionis.
& circellorum deſcriptionis?

Veram illam mobilem ectipticam omnes ſtolis

quæ cumſit vaga, anomaliæ ſuc certam regulam
poſtulat: Quare media eœliptica diſoreta ponen-
da ſuit à vera, & anomalik quantitas per cercu-
los paruos dimetienda.
11.
* Quæ phænomena per hos motus ſaluari
poſſe putantur?

Per hos motus ſaluari poſſe cenſentur. 1. Inæ-
qualis anni magnitudo. 2. Obliquitas Zodiaci
mutabilis. 3. Motus ſtellarum fixarum ina⸗
qualis.
* Quomodo primum phænomenon, Inæqualis
magnitudo Anni oſtenditur?
Eclipticam veram, dum vtrinq; à media rece-
dit, non in edem loco æqquatorem ſecare poſſe, li-
quet. Sectio igitur iſta vaga eft. Quare etiam
primus gradus Arietis primi mobilis, G. per con-
Joquens, vtrumque aqutnottium & ſolſtitium,
adeoq, omnes gradus eclipticæ incertas ſou Vagas
ſedes habent. Ex quo concladitur, Solem nonpoſ-
ſe quotannis æquis interſtunjs ad eoſdem gradus
æclipticæ reuerti. Hoc itaq, modo anni magnitudo
apparens vel vera variari potest.

Figura præcedente, dum caput Arietis

Ximè boreo, eclipticæ veræ & æ& quatoris diui-
ſiones,

tam ſixæ quàm erraticæ reſpiciunt & obſeruant,

octauæ Sphæræ eſt in E puncto circelli ma-

AVOden
al
. V ¹

DConumatcclocun

1 1ſet⸗
edNöen

heieigeren
neſenmgtei ſun

Weünne

Un
kend
aänbele
RM
n wiene

1
,B Dtuen,
anenne

,retnt .
Dlotgnt&,

CA t ,

Weneiu lelbtuer

N CR ttn ee,

0 .
en. 4 N. 2, ,

11.,
7 1

E RAR5N.
14H.1 α0
4
4 11 61 6 &*
NN 1.A,
.ü 7 0 .

QV AXNTVS. 59
ſiones, hoc eſt, vera æquinoctia ſunt in O & P.
Sed ſi idem caput fuecit in F vel H: vera & me-
dia æquinoctia coincidunt in A & C. Atſi fue-
rit in limite auſtrali G: æquinoctia vera inueni-
untur in T& V. Itaq; dum caput Arietis octa-
uæ ſphæræ ſeu mobile tranſit per ſemicirculũ
EFG: æquinoctiũ vernũ procedit in conſequẽ-
tia per OAT, tardiùs circa limites, velociùs
circa mediũ ſed per alterũ ſemicirculũ G HE
æquinoctium per eundẽ arcũ TAO reuertitur-
(Porrò harum hypotheſean infirmitas ex
eo proditur, quòd autores eius eam non defi⸗-
nierunt, nec etiã certum initium aſſignarunt;
num calculus motus ſyderũ ab illo medio fi-
xo, an à vero vago æquinoctio inchoandus ſits
quin & ipſorum circulorum locum non deter-
minarunt. Annus igitur ex his patet eſſe poſſè
inæqualis, ſed quantus ſit, ſciri non poteſt.)
* Quomodo ſecundum Phænomenon, Mutatio obli-
quitatis Zodiaci demonſtratur?
Cum caput Arietis & Libræ oclauæſphäre ſap-⸗
ponatur æquatori appropinquare, iterumq; ab es
recedere: fieri non potest, quin nonageſimus gra⸗
dus à ſectione verna aliam atq; aliam declinatio-
nem ab' àquatore acquirat.
Vt, ſi caput Arietis mobile ſit in E: æquino-⸗
ctium vernũ eſt O, ſolſtitiũ æſtiuum Ceiusq;
declinatio QR. Sed ſi caput Arietis mobilé ſit
in F vel H: æquinoctium verum vernum eſt in
A, ſolſtitium æſtiuum in B, abliguitee ſen
I deelt

—

530 L IBE X

declinatio B S. Ita ſi caput mobile ad Gvene-
rit: æquinoctium vernum in T, & ſolſtitium
æſtiuum in X inuenitur, cuius declinatio eſt
XVY. Non aliter accidit æquinoctio autum-
nali, & ſolſtitio brumali. At obliquitates QR
& XNV multè ſunt maiores, quàm BS, ſi modò
centrum parui circuli ponatur in æquinctium
medium, quod quidem à noſtro ſeculo non
omnino foret alienum. Cum enim ſub epo-
chã Chriſti caput mobile exiſtens circa E limi-
tem boreum, fecerit declinationem eclipticæ
maiorem: id hodie deuolutum ad Z, monſtra-
ret poſitum eclipticæ Zfabc, cuius æquino-
ctia a & b, ſolſtitium æſtiuum c, habens decli-
nationem cd minorem, quàm erat QR.
(Porro cum locus centri parui circuli non
definitus ſit certus, poſſumus quidem collige-

re, quòd huic hypotheſi inſit anomalia obli-

quitatis, ſed quanta ſit, nemo ex ea determi-
nare poteſt.)

Obſeruationes Declinationis Solis maximæ
ſunt hæ.

Anno à morte Anno
Alexand. Magni. Chriſti. I grad.

Ariſtarchus 44 2 3 51 20
Eratoſthenes 114 23 pI 20
Hipparchus 174 23 FI 2
Ptolemæus 463 140 23 f†I 20
Albategnius 1204 880 2 3hW3 5
Arzachel 1394 1070 23 34
Almeon 14641 I11I40 23 33

146 0 23 28
1515! 23 28 24

Peurbachius 1784

Propha. Iudæus 1624 1300 23 32
Copernicus 1839

Aa
Tee
71 .

„, augr ihmen ,Wextrer
Aaene erena⸗

kean

I Vern 8
hun 1. L
. XM
Wenmut CAINe Ae.

QvVYARTVSA.b. 531
* Quomodo Tertium phænomenon, Progreſsio ſtel-
latum inæ qualis ex hac hypotheſi
intelligitur?
Ex dictisſatis manifeſtum est, aggregatum ex
motibus nonæ & obtang ſpheæræ inæqualem pro-
Egréſum ſtellarum cauſare, Poſito enim zgitäle mo-
3u ceneri circellorampropter connerhſionem nonæ
Pphæræ: Trepidationis motus per totum ſomicir-
cutum lboreum augebit motum nonæ Opharæ, & in
in alteroſemicirculo tantundem ſulbtrahet, adeo
illius alteriusſenziciroul, gratiaſtellæ retrogras

dæ fiant.
Figura priori, proſthaphæreſis circelli ab H

per Evſq; in Faugetur, hoc eſt, ab Had E mi-

nuitur ſubtrahenda, & ab E in F creſcit adden-
da Velociſſimus autem eſt motus ſtellarũ cir-
ca E. Contrariũ fit in altero ſemicirculo. CG ũq;
celerior ſit regreſſio per F G H quàm progreſ-
ſio ipſius A verſus B: ſtellæ retrogradæ fiunt.
(Confodit hic etiam iſta theoria ſeipſam.
Ponit enim caput mobile circa principium an-
norum Chriſti ad E, quo loco motus eſt velo-
ciſſimus, conficiens annis centenis 1. gr. 32 1cr.
in quo manifeſtis Ptolemæi anteceſſorũq; eius
obſeruationibus repugnatur, dum motus hu-
ius ſphæræ velociſſimus ponitur in ea ætate,
qua tradiſſimus fuit. Ita ſtellæ ad Ptolemæi
ætatem non in eum locum à tabularũ calculo-
locantur, quo à Ptolemæo obſeruatæ ſunt Vt,
Cor Leonis inuenit Ptolemæus 2. gr 30. ſcr. 1⸗
tabulæ reponunt in 4. gr. 26. ſcr. 58.)
LI 2z Oblor-

532

Anni à morte Anni] Cor Leon. Spica Vir.
Alexand. Magni. ! Chriſti. grad. ſcr. *! grad. ſcr.
Timochares 30 lI 28 10 Can. 22 20 Vir.
Timochares 42 28 20 Can. 22 30 Vir.
Hipparchus 196 129 50 69 24 „Vir.
Menelaus 421 99 2 § Leo.] 26 15 Vir.
Ptoiemæus 462 139 2 30 Leo. 26 40 Vir.
Albategnius 1204 680 14 oLeo. & 10 Lib.
Bern. Vualt. 18328 1504 16 40 Lib-
loan. Vuer. 1849 1514 22 43 Leo. 16 53 Lib.
Copernicus 1849 152 5 23 II Leo. 17 21Lib.

L I B E R

Obſetuationes ſtellarum fixarum diuerſis tempo-
ribus ſunt hæ.

Præterea Alphonſini ſtatunnt omnium plane-
tarum, Luna excepta, apogka ad motum fixarum
Rellarumpromoneri, Gc.
. 11I.

Quorum Punctorum, Arcuumq; cognitio in hae
theoria requiritur?

Capita Arietis &] Libræfixa, ſeu Nonæ ſpharæ.
Capita Arietis & Libræ mobilia ſeu Oltanaæ ſpha-
ræ. Ecliptica media & vera. Motus ſtellarum ſi⸗
rarum, vel Augium planetari medius & verus.
otus Trepidationis ſeu Acceſſus & Receſſus.
Aequatiooltnuaſpharæ. Sed pierag, horum ex iam
dictis intelliguntur.

7. Quid eſtmotus ſtellarum fixarum vel Augium Pla-
netarum medius & Verus?

WMWotus hic medius, est arcus eclipticæ veræ, ab
,uinot‿tio verno ſecundum ſignorum ordinem
ſq, ad circulum per polos eéclipticæ fixæ, & per
centra circellorum duttum, numeratus.
Sedverus ad circulum per polos eclipticæ fixæ
r per capita & ma oασιäang ſpharæ dutctum, de-
mnocitur.

Vt

„, ſe e
S
. 1, ℳ
Cu 4 ACAR

. 834*
.1, EJelra 0&*&
o1d

„ ℳ.
ruu 4
W ℳ
144 bin,
NR*

7

—,—

QyARTVS. 533
Vt noſtro ſeculo Caput V mobile eſt in 2.
Arcus ergo a f eclipticæ veræ, inter a æquino-
ctium, & f ſectionem veræ eclipticæ & circuli
NA interceptis, eſt motus medius, ſed ab a ad
Z eſt motus verus.
(Exiſtimaturæquinoctium vernũ eſſe prin-
cipium huius arcus, ſed non tantùm de eo,
verum etiam de loco tam ipſius A, quàm ipſius
a dubitatur)
Hicmotus appellatur, Motus augium, & ſtel-
larum ſixarum, quia ſimul iſaem motibus ince-
dere creduntur.

Quid eſt motus Trepidationis vel Acceſſus &
Receſſus Octauæ ſphæræ?

Harcus circuliparuià puntto maximeboreo
Jecundum conſequentiam motus eius, a; ad ca-
Put Arietis mobzle.
Vt in proximè præcedente exemplo eſt Ar-

cus EZ.
Quid eſt . quatio octauæ ſohæræ?

Est arcus eclipticaæ mobilis inter cir-ulum per
polos eclipticæ fixæ, & caput Arietis fixum ſeu
centrum circelli duttum, & inter caput Arietis
mobiile interceptus.
Cuiuſmodi eſt arcus Z f, à Zad circulum N
A, verſus a,
Maxima æquatio eſt A F, vel AH 9. gr.
(Sed &hoc loco lubricitas harum hypothe-
ſium patet. Nam Trepidationis arcus E Z non
tantùm æquationem FZ parit, ſed etiam faci t
fa arcum inæqualiter variari (maior enim eſt
PI 3 varie-

534 L TI B E K

varietas iſta, ſi centrum circuli parui propin-
quum ſit fſectioni eclipticæ mediæ & æquato-
ris, quàm ſi procul abſit) tabulæ tamen ſolum-
modo arcum fZ, determinant, arcum autem
fa planè intactum relinquunt.)
Cum itaꝗ;; motus hic octauus multis mo-
dis à veritate deficiat: conuenientius eſſet Co-
pernici demonſtrationes amplecti. Verunta-
men cum eæ difficiliores ſint, nec non proli-
xiorem poſtulent explicationem, quâm hic
præſens locus ferre poteſt: eas hic tradere non
Fatninus. Copernicus autem motum anoma-
iæ non per circumferentiam, ſed per diame-
trum circelli per librationem deducit, cui
aliam librationem adiungit. Ijs æquinoctio-
rum præceſſionem, vel ſtellarum fixarum mo-
rum, Annique quantitatem, item obliquita-
tem eclipticæ mobilemſaluat, & cum obſer-
uationibus congruere demonſtrat.

Finis libri quarti.

APPENDIX CGEOG RA-
PHICA DE DISTANTIIS LOCO-
rum in terra computandis.

Q I Geographicum hunc locum Aſtronomis
annettunt, & in eo ſtudieſam Iunentutem in-
Formandam cenſent, meo iudicio non impruden-
ter agunt, quandoquidem ipfa non ſolzm hoc mo-

do (prater muliiplicem & vberrimam hbuiusloci

om-=

PAtin tel
ſen
12)

HPIPATH E N.âauEE
NAO.A.

WMdEe, N

Inltterua At

etc A .

1. 4 4
(lMeflaut mt ſeue⸗

.

neti geuan.

W,
ℳ Mn

----

Uen
lngtlttn e
nt

un ℳ.
nnneſei⸗ ?) „
Rrg,
IIAN r
1 Giaſc
ng, 7 1

1

Cien, 8
Ce lman n
44

7

QVARTVs. 53 5

commoditatem & iucunditatem) Aſtronomiæ
wWum animadaertit, ſed eliam ad ewatctiorem no-

bil ſimæ T-rianguloerum dottrinæ cognitionem in-
uitatur. Quare has ob cauſas Aſtronomicæ huic
Epitome (praæſertim etiäs ne peſtrema hacpagina
vacet) paucuta ead' de re ſubinngere viſum fuit.
Veruntamen ne vel abtum agere vel in alie-
nam meſſem falcem mittere velle videamur No-
bis hic non eſt propoßtumdicere,: de vulgari et vſi-
tato modo, qui paſſim tam in libellis sphæricis,
quam Gergiabhicis & alzs extat, quiq, non tam
certus quam facilis est, ſiquidem paräallelorum ar
cubus pro rectis lineis abutitur, adhitita penult.
prop.lib. i. Euclidis: Sed ad Triangulorum ſpha-
ricorum dolctrinam, totius ſy deralis ſoientid fon-
tem nos conuertimus. Attämen necprincipaliter
in hac tractabimus illa, quæ vel Petrus Apianus

in Coſmographia tradidit, vel Peucerus in libello

de Dimenſione terræ ſatis eruditeè demonſtrauit.
Sed alium modu exeadem triangulorü dottrina,
per sinuum rect oru & verſorum canonem, faci-
lioreè magisq; iucuùdum, proptereà quòdmulnplex
intricata caſuum variantium calculi operationé
obſeruatio exeluditur, erponemus. Pramittenda
tamen ſunt quaædam, qua ad doäétrinam canonis
Sinuum neceſſaria ſoitu poſtulantur.
SIN VS est ſemiſſis rettæ ſubtendentis du-
plam circuli arcum. V'el: ett chorda dimidiata.
KRecta enim per circulam traielcta, ſecans circulz
in duo ſoegmenta, c HO'RD A dicitur, ſine ſab-
Rl . tenſa

536 L I B E R

fenfa, Eius rectæ dimidium nominatur Sinus an.

cus dimidiati. Et in ſebemate, KRecta AECe&
cherda vel Subtenſa. Subtendit enim virumq;
arum A B C'minorem, & AFC maiorem ſemi-
circubo: Huius ſemiſſes AEE&C Eia ſemidiametro
Dhbifariamin Eſeltaæ, ſunt Sinus horumdimi-
diatorum aruum, videl. AB&ÜBeitemq; AF.
FC. Sie OH., cadens perpendiculariter ñein D G ſe-
midiametrum ceu dimidia ſubtenſa dupli ar-
cus C O ſ ſinashuius Cα arcas.

— † SINVS TOTVS
ad! Q idem est quod ſemi-

A, 6 .
— diameter cireuli, vt

DB, PDE, D, DC.

6 Enus quadratis, quia
duplum eius ſub-
i tendit totum ſemi-
— circulum. In cano-
ne ſinuum ſinus to-
tus variè diuidi ſolet, vid. vel in 6o. vel 6οοο.
vel in ooooo. Rbeinhaldlus in tabulis Diretctio-
num, eius numeros pleriq, nunc retinent, ſecat
eum in 1000οσ0οο¾. Poſſaumus tamen in hiſoe com-
putalionibus in toto canone illo duas poſtremas fi-
garas, .t cCalenlus fiat facilior, præſertim cum ni-
hilincommo Ai ſul;zſit, reſecare.
SINVS RECTVS PRIM VS, est quem mo-
dè sinaum nominauimi, vt, Arcus C Ghabet ſi-
uan, C&Hr- Huic aqualis est recta DEipergepris
Ue

WNominatur etiam

un

N
. A e
AP GE.
Gℳr
ℳ

„a
Ster 0*

ſenuezny
Mummntuſ/
tkunsn /,
G eertt N

AuC AGNe

corenn nin on

uunmenen garl

ltter atude/

Ateheh g/. .1
Gl ar ate
ONNRN

1. de
Am

ſgen
nen

umugi
nnmnaflng
e “ N
enchamen
De⸗
nnee) g.
S Mlekn

44
n mng,
inſetnce,
⸗
e. Ggenge lirt⸗
nunmn Fillni
NY
en ſe AC,,
adlili,

„ eg. 4
a, Mnelen,
un nce ADXN
delACi,

me .

QvVXARTVS. 537
mi Bucl. Sic ſinus ipſius CB CE, aqualis recla
DH. Sinus reltus primus ouins garcus cireulin
canonem ſinuum mſſi, inuenitur, ſigraduum nu-
meriin verticetabulz, & ſerupula in ſiniſtro mar-
gine accipiantur, qui enim numerus in angulo
communi inuenitur, e&st is qui quaritur. Vrt, ſit
arcus CG 45. gr. 30 ſor. Eius ergoò ſinus eſt 74596.
Creſectis ſeilicet duabus poſterioribus figuris l.
adhaærentibus, propter quas tumen, quia o. exce-
dunt, vnitas prioribus apponitur.)
SINVS RECTVS SECVNDVS, vel S I-
