Bd362_qt_3
author: Bashuysen, Heinrich Jacob van

—

o

S^

s

s

pes

4

"4

L.

s

E

"

B

4

1

E

"

E

i

]i

d

j

^

E

p

L

ä

1]

E

*

?

1

f/

*

1

j

:

C

i

Ü

F

i

!

j

|

1

4

a

EU

"

:ä

j

9

E

ï

E

—

re

E

"

1v

*

"

.

j

p

[?

"l

*l

J

j

ii

(

3

::

EY

,

"*

D

"

[

A

U

E.

i

UY

1

ä**

E

"

24

'ä*

«

L

Es 4

t

"

L

9.

N

dl

2

P eMics

aA

E

('ibe t

-

—M€ n d

m

-

gres:

d

ps rw-r**::WM

—

j

n

s.

5

D

»

hr

p

TM

?

"s od

(&)

ä

l

1;

E

.';

-

g

:?

u

Ü

E.

|

ï

E

N12«509949802 021

^

g

TAE —

B

TÜübingen

;(

TOA

[

—

-

E

d ii

:

3-

Ó Á —À

«s

"

«

NTl

As i s

fm-BAQ

*

A

g mb

U

5

TNUUCHiREO :

"—

Tà

Oa — — —

—

PIGHBIIRS U p MS

—

——n

"

-

—

W

)

L

LE

ELCCIIIIEIMCILIES

——

——

——

-

n

w

|

dub iL ia

as

-

—

CEPONTTESN

RU

E—

—

W

|

a

LT

—

—

.þ,

DISPUTATIO PHILOS OPHICA;

TELLURIS MOTU

Q FA

ANN UENTE SUMMO N UMIN E,

SuB PR./ESIDIO

Clarifmi , Acutiffrmique Virz ,

D. BURCHERI »z VOLDER , Medicinz;

& Phxlofophlæ Doctoris , hu;ufque, ut & Ma-

thefeos in Hluftri Academia Lu gd.

PBatav. Profeifons Ordmam

t Publice fuentzlandam fropouit ,

HENRICUS JACOBUS van BASHUYSEN ;

anoy

"d diem 9. Sulii, loca borifátie folitis autemerid.

V

'17, ^

N G

2 EM

Y

W

Yb

SNS

NINS

p

3

— Qä?

E

Cs

$

V yZ

&ON

J *

A:

E

—

P

LUGDUNI

BATAVORUM;

Apd ABRAHAMUM ELZEVIER,

Academlæ 'Typographum.

M DC XCVIIT.

L.

V

l

B Ls

MAXIME REFERENDIS,

CELE.

BERRIMIS, CLARISSIMIS, ..

:

at DOCTISSIMIS.

DN. GUALTHERO vin BÁSHUYSEN , Ecclefiz

Hanovienfis Belgice |Miniftro . facundiflimo ,

pientiffimo , parenti debito amore ac obedientia

zternum profequendo.

DN. NICOLAO GURTLERO, S. S. 'Theol. Do-

&ori celeberrimo ,. ejufdemque facultatis, in Illá:

ftri Bremenfium Gymnafio, Profeffori Publ. ,. per-

petuo Re&ori Magnifico ; Studiorum fuorum pro-

. motori femper colendo.

N. BURCHERO de VOLDER , Med. & Phi-

2

lofophie Doct. peritiffimo bujufque facultatis ,

ut & Mathefcos, in inclyta Lugduni. Batavorum

Profeffori

JOrdinario. Solidiffimo .,

Academia

n

Prafidi fuo honoratiffimo , Studiorumque Philofo-

:

hicorum Fundatori unico; . fummis laudibus co-

lendo & profequendo. -

L2

E

u-

]

DN. JOHANNI MULLERO , verbi Divin

clefia Germanica, qux Chrifto Lugd. Batavor. col-

i

ligitur prxconi eloquentiffimo , fideliffimo, pa-

:

rentisloco, femper hf)norïndo : gufpiäicndo,

um

a

Ha/'ce: mejïs A&ddemi&æ prumi-

qie

Ltias ac fe ipfum confecrat.

w

ut:

HENR. JAC. van BASHUYSEN

fiq

Q

Á UCTOR.

Qun

E

1 AO e 2

"a

)

2

—

2

i

E

i

E e

m

E-

É)

a

Vrer

4

PAESS

EE-A-J

Q vild

—

2

(

"

o5

t

h,

—

R (

fs

792

SCEM [f

E

—

D

efie

m

0,

fitia

um t de m

IR.E

)0-

h.

X

)u

TEL LURIS MOTU.

hi.

fj ,

7

VTI.—IES-IS. L

) 4

ïï

A

TC

w.

n maximam femper admifationem

o-

(

;

j rapuerunt cuJufcunque zvi Philofo-

z

x

f CYE3

(

9

i

phos, codeftium corporum motus

& Phénomena, unde ad illa expli-

3

QV

Q)

canda tot diífentientes opiniones ,

ic

-

ad nofira ufque tempora propaga-

?«5

àl

TNON

S9 t , vulgó circeumferuntur. Nam-

A

s o

W.

H

:l

M

que plurimi fenfuum fide decepti ;

s od

AUE

)

Ó

/'ex apparenti folis, fyderum, alio-

t

rumque corporum cceleftium motu,

cum vulgo , folem volebant cum reliquo planetarum grege

circa Tellurem, quam fingebant immobilem , moveri: aliideni-

que aliter rem. conceperunt.

Verüm fepofitis primz ztatis

prejudiciis, & fenfüüm nimiüm fuperfütiofa fide abdicata ,

ut Philofophum decet, fingula ad rationem tanquam veri fil-

bl

fique lydium Lapidem revocans, brevi hac difputatione, Ter-

raq'uei noftri globi motum demonílrare , animus eft, Tan-

fu-

tum ingenio meo nequaquam adfcribeas , ut litem me deci

P

rum

1

rumcredam, .fedut probem , me non ceeco impetu 5 fed evi

vol

motu

dentibus argumentis & ratiociniis , eo addu&um , ut. hanc

potius fententiam , . quam alias veritati confonam putem,

ipn:

I5

euils

Sciendum autem eft nos Telluis; v'c:l;Terræ nomine intcl-

L.»G»

ligere, univerfam Terraquei globi molem, cum omnibus cor-

poribus in ea contentis,

ibfoh

De motu vcró fermonem facientes » non a'gimu's»de eo—,l qui

DI

Ín

*

à vaporibus fubterraneis, fub Terra & certis in R egionibus

tantüm fentitur, fed, de eo, qui toti globo Terraqueo, cum

Va d

CA

.

fnan

Atmofphazra competit,

d

Per motum autem ,

hic intelligimus cum Nobili Cartefio ,

57 :

D

tran[lationem. unius corperis , ex wvicinia corporum. que illud im-

»eediate comti

aliorum.

"E Ht , (9* tanquam quiéftentia [Detlantur in vicimam

ä

TIY

L

( x

Rem ergo ut ordine aggrediamur , premonendum eft, jam

!Lr a

antiquis temporibus, pro terrz immobilitate ftetiffe , lumi-

inm *

"l i

na illa inveteri luco, Democritum , Anaxagoram , Hippar-

chum, Ptolemzum aliofque ac ipfum Platonem, - teftante il-

«

lud egregio loco ,. in Timxo Locro, ( de anima mundi ) r&

,)f.;ö

& päg-a',') idbupévo. , ócia Üsr , ipos ve ÓpQvas qo) dptegs yiv&-

A

TU , Üvmee T& «u] iv A d eviydiau.

Terra in maedio flalilita ,

Imcans

AV

Deorum [édes ,. terminus. noilis . & diei , eccans ( ovtus

Cop

[2

HÉTAh; p. ". 97. & inter recentiores Tychonem Bra-

j

cum,.

. Sed neilli quidem confentunt, ut patebit ex iis quz bre-

ï

k*fh;

viter de Ptolemzi & Tychonis Syftematibus afferemus , qui-

ul

bus illi pro fua. hypothefi phanomena corporum czleftium ex-

pliarunt & déterminarunt : reliquorum opiniones quoniam

A lL

"n

in Ptolemzi hy

pothefi colntineptur ; examinaxfc operz prctium

..... m

n

noh erit.

Ptolemazus itaque cujus fyftema coeteris. palmam. praripuit ..

wum

terram in univerfi medio collocayit immobilem , ex eadem

n

fere ratione qua eam Ariftoteles l. 2. de cclo c, 14. illuc po-

fuerat , & hic ex Platone dicente.itidem in Timzo Locro p.m.

Y

98. BagumMTV. ,. 9) Ducuiverry & 9 , a ru GA mv p dgt.

lïä—'*r

i Curca eam.

Inus

"

Tare. pegen, eis gurvifgeem- dfb abl

vo-

2

1

voluit planetas fuis'fphzrisaffixos , feualligatos converti duplici

lux

motu , altero omnibus communi ab ortu verfus occafum, primam

fpharam circa terram faciente luna , ita quidem ut in quarta fphzra

ite

I.

moveaturfol, quemillein planetarum numerum refert ; altero fin-

gulis proprio ab occidente in orientem fub Eceliptica, aut cir-

CQj«

culo ab Eegliptica non multum abeunte , quem annuo fpatio

3

abfolvit fol , reliqui fuis finguli; temporum periodis, quos ita

qui

accepit ab Ariftotele, qui C. r. & 6. decocdlo, quem retinuit ;

1OU$

fphzrarum ordinem , & celeritatis rationem ipfi tradidit: Octa-

cüm

vam demum fphzram , ( feptem enim nurnerat planetas, ) firma-

mentum pofuit, ftellarum fixarum fedem ,. putans fixas omnes

0

in confequentia fignorum moveri, His ab alis poftmodum

Im-

fupperadditum primum fecundumque cryftallinum, quibus motus

4f

librationis feu. trepidationis fuit adferptus , unde ipfis diver-

'Tandem undecimum coclum

ífi plané motus funt affignati.

finxerunt , cui nomen primi mobilis dederunt, credentes

jam

illud ceteris motum dare ,

;

eofque fecum ab ortu verfus occa-

T«

fe

: fqm r peres

"

?

l V.

z

j«

Sequitur Tycho Braheus, nobilis Danus, qui vixit fub finem

II

precedentis feculi; & magnimpecunie vim confumpfit circa

ii«

obfervationes ccelefles , crediturque fuiffe Copernicanus , fc

in.,

incertum qua-ratione , aliud excogitaffe fyftema , parum à

"h

Copernicano diffentiens, unde tantüm tranfpofitio Copernicani

hn

à viris eruditis di&tum.

Hic quoniam ab Copernico. evi&tum

fatis erat non Terram ,. fed folem eífe planetarii orbis centrum ,

i

.,eundem Phoebo dedit locum ,. verum Terram. firmamenti cen-

*

u

[*

trum fecit, & circa illam planetas cum fole, qui ipfieft planc-

as

ta, abortu verfus occafum rapi. Sicquecum Ptolemzo T'erram

n

flatuit immobilem , folem veró mobilem , cum Copernico veró

E

m

folem planetarum centrum fecit.

- De illo, quod Semi-T ychonicum ab ipfius affe&atoribus vo-

lts

catum eít , quoniafnvnullius fer&. cft ufus , nunc verba non

Ae'

faciemus.

*

v

»

D

Verüm longé meIius Sy&en;a- fib1 ;:c.)-lffcgi-t, Celeberrimus

£

Copernicus , Monachus Boruffus , virin Aftronomicis verfatiffi-

mus, qui contrà quam Ptolemzus voluit , folem in mundi: me-

dium

10

[4

X

A.3

m

cibu

dium pofuit , nullo alio; quam circa propr.iurh centrüm motu

I

gaudentem , circa quem planetas motu liberrimo flatuit con-

ut

verti ab. occafu in ortum.

Primo folem ambiente Mercurio ,

t

fecundo Venere , tertio Terra, cui preter huncmotum alium qui

tl0,

m

cft circa proprium axem , adfcripfit, eique adiunxit!unam , qua-

TenX

fi1n Epicyclocirca eam fe vertentem , quarto. Marté, & quinto

d

atl

ove, quem 4. fatellites ambire Telefcopiis inventis, 'primus docuit

&T

percelebris Galileus quem nec

L

-

-

veutura filebunt

- Lufhra , uet ignota vapiet fub nube vetuflas.

1»

qui eas Medicza aftra vocavit, fextum demum circulum facien-

adía

te Saturno : Sequente tandem poft immenfum fpatium, fir-

d

1ur

mamento, flellarum fixarum immobili calo.

a

Neque ille primus hunc Terre motum induxit , fed jam

anteceffores habuit, Pytha

o

gO

reos , Seleucum, Ariftarchum,

Iem;

Philolaum , & Nicetam apud Cicerone

$

Acad. quzft. aliofqueinnumeros.

m, quemde eo videag E 4.-

Cur

M ass

Jam ex fimplia horum . fyftematum afpectu., zquo judici

patebit, Copernici fententiam coeteris effe preferendam , & fi

Tibi.

[d

nullam ob aliam caufam , faltem ob fimplicitatem, quà Deum

Cgï

Vüs,

operari , ratio docet. Non enim credibile eft, naturam facere

per plura,'quod per pauciora poteft , fiquidem juxta effatum

n

Inif

Ariflotelis: Fruftra fit per plura, qued fieri poteft per pau-

I

Cora. Curenim ut primum Ptolemaicam hypothefin tangam ,

ad ea qua abfíque nugaci figmentorum farragine expediri poffunt ,

,

TES

totadducuntur figmenta, totque;fuppofitiones ? Et quefo quid

rationi magis eft contrartum ?. quam omnia corpora cccleftia ,

Yeli

habere uno eodemque tempore, motus plané contrarios , qua-

Bec

les illi eis temeréadícribunt , quibus fcilicet uno & eodem tempo-

polo

re ferantur & ab ortu in. occafum , &ab occafu verfus ortum.

Yd

Impofífibile quoque dari orbes folidos, cometz qui procul dubio

flu

in ccelis funt, motus fui varietate abunde

d

an

*

patcf'aciunt?

V E

&l

Preterea, cur primum mobile ? cui vim ,.aHïgna'nf,omneä

d

N

ccelos fecum ra'piendi ab ortu in. occafüm mon raperet fecum

parvum illum, maximorum corporum coeleftium refpe&tu T'er-

re globum ? aut que demum yis effet, qus vires transfunde-

ret ,

r

ret in patvum tale corp

gs," ut reffx&c—re-queat alus, nmïtis yio

cibus majoribus $

Thottr

COf«

Imó abfonum e

ft, illos cum in eo hobis fint 'Confenticnies,

Uno,

ut breviorem circulum breviori , longiorem longiori temporis

tra&u abfolvi putent, fupremam tamen fpharam 24. horarum . fpa-

1 qui

tio , circulum füum abfoluturam flatuant , qhoniam quiaaltiffima ,

qu.

tinto

remotiífima eft, ipfis iterim affentientibus. Patet ergó quam

clariffimé , Ptolemaicam hypothefin ,. ex hac ordinis turbatione ,

cüit

& rerum confufione effc rericiendam.

N II

Abfürdum quoque , ad explicandos planetartm motus quibus

apparent effe, nuncretrogradi, nunc flationarii ,. nunc diredii ,

Itf«

sEl'

adícribieis preter motum ordinarium, ab ortu verfüs occafum,

alium motum naturz legibus plané contrarium ,. quo in fuis epi-

cyclis ab occidente in orientem: moveantur ,; circum. volutionem

[ um

S..

femper circa ePicyclos faciente

tum,

I X.)

;l. .

Preterea , juxta hanc hypothefin, nunquam phafes Mer.

curii & Veneris recentiorum folertia obfervatz explicabuntur.

Adde figuras mutabilis Saturni , ab ipfius h-ypothcfeos fauto-

udid

ribus neque obferyatas fuiffe, 'neque explicari poffe, quá in re

&t

egregium preftitit Cl, & Acutiffimus IHugenius,. nobilis Bata-

Jeun

X

yus, in elegantiflimo libello , de fyftemateSaturni , in quo, pri-

musomnium , evidentem dedit ejus rationgm quem ideóadire ne-

um

minem poeniteat:.

9-

| PZU'

Ipfi tandem, qui

terram: volunt immobilem ,. zftus mari-

;äm j

nl, quo aquas marinas 24. horarum fpatio bis fluere ac reflue-

funt,

re quotidie videmus , rationem dare nequeunt : Nifi eum

qud

velint vel occulte cuidam qualitati adícribere, vel cum CI.

ftt

Becmanno viro fic fatis erudito , fingere, in fundo maris, circa

qua-

olos, cífe meatus , per quos attráhit & refundit fuas aquas ,

noo-

vel confentire cis, qui contradicente ràtione & experientia, ab

tUf

fluminum in mare fluxu eum fieri poffe putant,. Experientia enim

lubio

claréevincit, nullaalia ex caufa eum fieri poffe; quam.à Terre

& Lung motu, ficquelunz preflione, quodmultis ratiociniis,

claré demonftrar: poteít.

zmntf

«cum

X,

Ter

yde-

fet y

X'

V ychonis quidem fententia, primo intuitu

hüc

; appgretveri aliquo

modo fimilis, ex fuppofitionum paucitate.

Tdl

Verumtamen non caret maximis abfurditatibus , — ex

ÉU.

cum

etí

quod planetarum calos, ad omnia firmamenti loca progred

1 pu-

tet, circatellurem, quz quum ex ipforum opinione ,

hzreatin

ritit

centro firmamenti, & in turbine materiz fludz,

neceffarió fe-

m

quitur eam quoque ifti motui obfequuturam. Si veró dicanit ,

grad

Martem propria vi moveri , concludendum quoque materiam co-

E

leftem illam fluidam, ejus motui obfequuturam , ficque terram

Tio11.

íecum delatutam ,

nifi visaut acio quadam particularis terre

ii

adfcribatur ,

quà aut refiftat ifti motui

Mer

bus iftius materim fluide fi

aut fe feparet à parti-

bi contiguis, quz porró quoque

mot

aCio, motus dicendus erit,

eodem modo , ac motum tribui-

N

mus navigio, quod remis impulfum ,.' motui fluminis obniti-

Quo

tur , fiquidem ad hanc rem plus a&ionis requiritur ,

quam ut

fliet

placidé cum motu fluminis feratur.

Sicque, etiam hoc modo,

ulla

Terre motum negaturi ,

fortiorem ei adícribunt , (uam rerum

qui

Phyficarum, ignorantiam

prodentes.

f eí

X I,

.

,

OQuum ergo probaverimus Ptolemaicám

J

PIQP

ychonicamque

TRus

hypothefin, non ita claras & evidentes effe *

fed ex iis confu-

&i

fionem , obfcuritatemque fequi ,

neque ex iisphanomena com-

qu

modé deduci poffe , fupereft tant

um, ut in fequentibus noftram

phi

fententiam claré demonftremus

; oftendamufque porró , quam fa-

lit,

cili negotio , fola Tellure noftra mobili , omnia procedant.

Q

Solem igitur, in centro immobilem pofitum ,. ambit mate-

R

ria Ruidiffima ac in maximo motu pofita,

0a

quz à fole originem

b&

habet, fgque ultra Saturnum extendit ,

que quüm feratur cum

folis vortice,

circa proprium axem moto, ab occidentein orien-

tem, planetas omnes,.

velut corpora immenfo mari innatantia,

fecum rapit in orbem.

Y

Quumque Tellus noftra medium inter

planetasobtineatlocum , impoffi

p

bile prorfus eft, velà celo vel

btle

à fole moven planeta

$$ quorum centrum fol ,

quin ipfa Terra

at

uná moveatur , quandoq

uidem juxta Axioma Phyficum , ni-

hil agit in diflans, nifi

tür

prius agat in intermedium.

Quare

d

nihil obflat , quo . minus

huic motui obfequatur ,

fiquidem

il

1!

eodem modo ac navis,.

n.ullh's aut funibus aut anchoris alligata ;

B«

huic

l0i

i*

juo

huic innatát mari^, ficque ut. naviscum flumine ; ' planetee cum

Tellure noftra quam planetam dicimus ; cum hac materia cir-

,

cumferuntur. Kioc pofito materia hzec fluida, quo propior

n

eft foli tanquam origini & caufz motus primariz , co majori cele-

Ia

ritate gaudet; quo veró remotior, có debilior quum fit hec

12

materia, circuli veró longiores ; €ó minorem habct celeritatis

Dit ;

radum.

4020

Ex quo fequitur , planetam quo foli eft propior , eó cele-

Ü

riori; quo vero remotior , eo tardiori motu circumferri cum

[rg

ifto torrente materie fluide, circa Solarem vorticem.

Unde

ltj-

Mercurus celerrimo , minus celeri Venus , & lentiori Terra

que

motu feruntur, & fic porro de coteris.

.

Neque ullum, in Terre colo fingi poteft obftaculum ,

It

quod T'erram ifto motu privet : neque enim ibi materia fluida eft

g

Ítagnans, neque T'erre ineft contra tantam corporum molem

]o,

ulla refiftendi vis; unde neceffarió defertur à fluidi cceli motu ;

um

qui caufa motus planetarum , eodem modo ac gyratioaquz cau-

fa eft gyrationis corporum ipfi innatantium, - Et licet terre

( namque reici-

propriaad motum propenfio affingi nequeat

mus illorum opinionem , qui terram & planetas tanquam pifces

Jue

fu«

& aves proprio impetu moveri fingunt ) nihil tamen obftat ,

ff«

quo minus motui coeli obfequatur, moveaturque cum reliquis

t

planetis, fiquidem. nulla vis refiftendi |in hoc cafu fingi pos-

f

fit, neque ipfius magnitudinem ipfi motum negare conftet vel ex

co, quod. Aftronomorum. communts opinio , - folem ipfà ;

t

centum & 6o. vicibus majorem faciat, quod procul dubio lon-

r

em

gc intm yeru-Fn eft.

m

NUOR

Quüm vero ha&tenus fa&us fit fermo de motu circula-

;

eum cam. Philofo-

Ay

ri, ad feqventia inferenda , necefle. erit

T

phorum Schola diflinguere; in motum comverfomis, quo mo-

Dile circa'proprium centrum — circulariter convertitur ; eodem

«d

ff

modo ac lapis molaris, vel rota Circa proprium axem —move.

fil-

tur;-&in alium , quieft progre[[Fonis circularis ,. quo mobile

circulariter movetur , círca centrum , quod extra complexum

Hid

illius mobilis: eft.. Sic mover. planetas

& 'Terram circa folem,;

ex noftra hypotheü volümas.

- Quum veró centrum dicimus ,

À3

tale enim

yc

non inteligimus centrum G'eonxetx-i;ö fumptum ,

nullum

ldl

nullum à noBis invenin poteft , ne quidém refpectu coeli no-

« fol

flri, propter nimiam ejus magnitudinem , neque centrum gra-

vitatis, fiquidem illud particuiare tantum eft , refpectu coli par-

N

ticularis , nempe Jovis vel Terrz , fedin his motibus cceleftibus,

;

maal

niYHm cwotitus.

tantum cgnfiderari oportet ce

&

vatios

XILITL

quam

Ad hunc ergo motum progreffivum recipiendum , "Terram

a

fole effe aptiorem contra alterius hypothefeos fautores, multz

fupre

& evidentes rationes , prater fuperius allatas , probant.

vation

Nam íi moveretur Sol motu progreffivo , tum deberet tan-

tme

tum perdere de motu fuo, quantum communicat materic

ylibim

quam propellit , & quia eft corpus fluidiffimum ut ex luce

Y ann

ejus colligi poteft ex regulis fluiditatis , facile poflet motu fuo

€utvati

privari eo communicato ' materiz quam dcbet propellere.

annim

Neceffe enim eft , ut corpus progreílionis motu propulfum,

1 al

alia corpora propellat; — Quum autem terra non fit. corpus flui-

€onye

dum , fed corpus folidum ut planete , fequitur eam ad hunc

alis fe

motüm recipiendum & in eo femper perfeveraudum . efle ap-

tiorem.

» üclit

KM

yfiri,

Solem noneft quod omni motu deftitutum efíe putemus :

NU

conftat enim , eum moveri motu converfionis vel etiam in-

» AXE!

teítino, quo circa fui. vorticis centrum , 27. vel ut alii ex ma-

» C On,y

cula folari anno 1680. obfervata collegerunt , 25. dier. & 6.

»los c

horar. fpatio volvi.

Et hic motus , ut fit in fole neceffe eft,

ss ,

» indlï

quia conftat ex materia primi elementi fluidifima , unde valde

mobilisredditur in fe , & refpe&u partium , quare recté à Car-

beng..

tefio Philofophorum fui temporis facile principe , Princ. P. 3.

litate

&ulas

art, 21. cum flamma comparatur , utpote in motu & lumine

cum ea confentiens.

Verum ex hoc ipfo motu colligitur ;

Wfe n

eum ad alium motum concipiendum . effe ineptum , hincque

d

re&é licet flatuatur fua gyratione omnes codJos fecum rapere,

terit,

hoc tamen motu expers dicitur ; Terrg veró hic jure conce-

foli at

ditur motus, ut pote quaz conftat ex materia tertii elementi ,

bus ]

ficquein fe ipfa , & refpe&tu partium quiefcens , folidum glo-

abfoly.

bum conftituit ; imó eodem modo , ac navis , que quoniam

Tioris c

partium. refpectu quiefcit , facile tota à fluido fluminis ab una

Wilsy

ad

TOUY

ftQ.

ad aliam plagam defertur, ipfa quoque cum. fluido cclo cir-

9

ca folis vorticem facillimo - negotio - c1rcumfem potePc

XV-

hi.

Dus,

Nec debile in rem. noftram — baberi poteft argumentum .ex

maculis: folaribus ,

circa, folem imo. in fole ipío , curfus

Varios dmgummus. Non jam earum orxgmem fcrutablmur,

m

.non Jam in are-

quam optimeé omnium tradidit Cartefius :

lt2

nam deícendemus cum iis qui earum fitum in media, vel

fuprema. aéris regione c ollocant , id quod permultis obfer-

u

vationibus Affronomms jam dudum refutatum atque elimina-

2

tum eft ;

unicé tantum fuppofitis hifce motum carum contem-

1

plabxmuræ

Obfervatum eít. maculas

linea recta bis tantum

Ào

in anno procedc;e , alis temporibus per arcus fenfibiliter in-

curvatos ; ita. qu1dem ut curwtas horum arcuum , per unam

anni medietatem nobis appareat mchnata , Contrario modo quam

lD

ul*

in - altera

medietate

Hoc eít , pér 6. meníes . fupeuoxem

Inc

convexitatem curva , quam dcfcnbunt difci partem. fpe&are,

aliis fex inferiorem.

p

Quum veró. ob(érvatum . fit a. Philofophis ,

»5 IDCIIHQUOHCS , & II]CLH.'VS.UO'1€5 nunc magjores nuhc minores

»firi, ac interdum etiam ad. equilibrium. perfe&tüm |illas re-

i

» duci. ,. & iítas ad perfectam directionem ,. clariffime fequxtu: E

[]e

,4Axem menítrue macularum revolutionis habere propriam fuam

ld«

»conyerfionem , per quam ipfius poli defcribant duos circu-

6,

»los circa POIOS alterius cujuídam axis , quifoli erit conceden-

»dus, quorum circulorum femidiameter refpondet quantitati

[b

de

» inclinationis ejufdem 4xjs.

Ex hifce obfervationibus , ut alias

j*

bené multas filentio prtereamus , feqmtur , füppofita mobi-

L

litate terrz , omnium diverfitatum. in ifüs deprehenfarum

eaufas , reífidere in . moubus corporis folaris ; quod. exinde

ld

in fe ipfum revolvetut , vectis fecum maculis , quas ipfi foli

adhzrere

u

fuppo Nmus :

exinde . etiam concludi faclé po-

terit , Íi 'era ftabilis in centro. fupponatur , neceffum effe ,

7

foli attribuere duos circa proprmm centrum . motus fuper duo-

el

bus his diftin&is axibus , quorum unus füam converfionem

l;

Os

abíolvatannuo , alter minus quam menítruo fpatio, hujus pofte-

rioris.conclufionis prolixam, & .accuratam ac iifallibilibus pra-

miffis veré.deductam videre, eft rationemin Galilzi fyft.. quo Le-

ld

B

-

-

&orem

d

Gorem , ne extra pomeria propofite brevitatis divagemur , re-

früet

mittimus.

Puta

X V I.

Neque ratione proprietatum qua planetis tribuuntur fe-

gari poteft , terram inter eos effe referendam. — Siquidem pla-

gädta

netz eque ac illa funt corpora folida , lumineque proprio ca-

mon?

rentia , fed à fole mutuato fplendorem ac lucem emitten-

S

tia, ut non tantum colligi poteft ex lunz Eclipfibus duibus

null

à terrz umbra tegitur, ut & ab lune fimul & "Veneris parte

p

quam à fole averfam habent obícura : Ad lumen veró à foleac-

ex?K'

ceptum refleclendum , terram. que aptam effe ac plabetas ex

bus :

eo patet , q

uod piimum , ratione foliditatis , deinde etiam di-

flantim , pari cum luna ambulet paffu , ac ex coeteris planetis ,

pï'xuï

aliis viciniorem , aliis veró remotiorem : à fole- habeat locum.

Lor:

Putabit veró aliquis , afperitatem fuperficiei globi terre-

flris, impedimento ci effe , quo minus lumen folare refle-

luns

Gere queat, quam afperitatem — potius lumini . refle&endo

verf

opem ferre , co verfus quafque partes diffipando , prater dioptri-

deat

ces regulas , ex quibus unum de fpeculo videre eft exemplum

eod

apud nunquam fatis laudandum ,. & jam fcepius laudatum Gali-

$

leum , fatis etiam docet ipfius lune exemplum , in qua mon-

m vel levis 1nfpectio fatis in-

p

tes & valles reperiri telefcopioru

dicat: iniis enim , ut videmus , que ac interra , fole cacu-

flgn.

mina montium accedente ,

mov

-- . - Cadunt altis de montibus umtre.

&q

fem

Quis ergo non videt eam afperitatem potius ob diffipatorum

trü

radiorum copiam , magis illuminatum reddere lunz difcum ,

quam cidem lumen demere. — Neque impedit ejus magnitudo ,

quo minus planete nomen ferat, fiquidem mediam inter eos

pro

obtinet megnitudinem , major enim eft Venere , minor Mar-

i

N

te & Jovc , quoniam remotior eft à fole quam Venus , mi-

nus vero remota ab eodem . Jove & Marte , juxta illud Car-

pe

tefüi , Princ. P. 3. 4rt. 147. quo folidior eft planeta , có ma-

i

»8

is remotus eft à fole , quo minusfoliditatislhabet , có proxi-

,mior eidem.

Is

Sicque , ex his omnibus , Te

llus. noflra, planetarum na-

i

turam fatis exprimit , non ita veró Sol ,. fiquidem non eft cor-

tià luce

n

lx

pus folidum , féd fluidum , neque mutuata , fed prop

fruens ,

tib

L utte

fmens , eodem modo ac ftelle üxz ;

quas. quafi totidem foles

putamus .

X V I1I.

f

ra minab'antur expu-

.,Hac igitur ratione , arce cui tela noft

) pli-

nita . cardineqae" controverfiz pertractato ;

paucis quz qc..

U Cl«

mur.

Itten.

monftianda nobis fup

erfunt porró aggredie

dimus , ex noftrà hy

pothefi foli fixifque

ulbus

. Sicque ha&tenus vi

fionis , quo circa

nullum alium tribui motum ,

quam conver

parte

convertuntur ,

& ommnia per Telluris motum

roprios àxes

leat«

Ícat motum , ex tri-

5 X

explicar.i :

quz unicum licet tantum agno

Y

bus tamen co

mpofï.tum habet.

mdi«

quo Terra circa pro-

Quorum pri/mm

45 diurnus vocatur ,

Deti$

fu verfus ortum inflar rotz circa axem ; 24«

1m,

rium axem ab occa

ur.

"

t&re«

horar. Spatio devolvit

dditur ratio ortus & occa

fus folis. &

Ex hoc , evidens re

refle-

quo fingulis diebus ab ortu

lunz , ftellarumque fixarum ,

?rendo

verfus occafum . rapi videntur ,

& ex codem fit , ut Sol vi-

wpm'-

deatur defcribere. circu

lum equa

tori parallelum , licet revera,

1plum

fixz in Proprio

quiefcat centro.

codem modo ac flelle

Tellus, circa folem iü

Gil-

quo eadem .

L mon-

Secundus eft annuus ,

Zodiaci

proprii vorticis centro 1

m

mobilem harentem fub 12.

fs ift»

ticam fimiliter ab occafu verfus ortum,

fignis , fecundum Eclip

(-

movetur ut 365. dier. fpatio ; adeu

ndem fere Ecliptice gradum,

atur ,

ficque dum Terra & luna

i quo iter aggreffa erat , regredi

65. vicibus ipfa circa proprium

femel hanc abfolvunt viam , 3

volvitur.

torum

trum & luna duodecies circa ipfam ,

ntum Terra in Zodiaco

fcum D

Ac ex eodem. mot

u fit, ut qua

tudO

lis orbis , immobili

s in fuo vortice

progreditur ;

tantum 1pfe fo

er €0$

Zodiacique fig

na.peragrare videatur. Un-

*

pofitus ;

progredi á

lunz motum non

Mit-

de fier1 pote

ft , ut fiq

uis in luna exiftens ;

jl

beret.

J

erciperet ,

(ed eum Terrz adícri

inatio

| Ca-

His tandem accedit Zertis: ; q

ui re&ius motus determ

E

natur , ut femper axis tellu-

Q mie

dicetur ,

quo

olus ita determi

dem femper coeli plagam re-

f0X

ris maneat fibi parallelus , atque eah

ac fub eodem coeliloco , u

bicunque Terra verfetur ap-

fpiciat ;

boreus diverfis in cceli

jf] fd«

areat :

Hoc enim nifi fieret ; polus

,4

lio in Capricomo verfan-

core

locis nobis appareret , alioin Cancro

j u

clinationis , dire&tionis ac

tibus. Vocari autem folet motus in

paral-

TUen5 ,

3

parallelifmi , tamen paululum mutat

parallelifmo , à quo motus

C

apparens ftellarum fixarum dependet.

XVIII.

re fü

PofT e veró . uni corpori

plures motus competere , manife-

te m

flé patet ex innumeris exemplis, pilam namgque in orbem rota-

TRU5 ,

Dorus

tam , ut hoc utar exemplo conftat , dum abfolvit gyrum ;

circa fuum centrum. quoque convolutionem facere, ficque

*

fyltez

tioner

duplicem abfolvere motum . uno eodemque tempore ; infüper

introcho 1n orbem moto tres obfervantur motus, unus,

Hi

quo magnumgyrum abfolyit , & alter dum magnum circuitum

ptrcu

leme

faciens, circa proprium centrum volvitur , ac tertio ; fibi fem-

per.eque diflans deprehenditur.

Ac praterea , ut & illud

gonf

hoc loco addam , obfervatur quoque trochum ita motum, non

Tellu

perfectos defcribere circulos , fed nunc magis in hanc , nunc

e-

ferem

in illam partem -deflectere

L2

eodem quoque modo . planete

& imt

à materia ccclefti itidem perfe&os circulos non faciente delatz,

Itl ,

non femper zqualiter à fole abfint , unde planetarum apoga&

Íd ne

& perigea , & ex noflra fententia. de fole femper eundem inter

terey,

fixas fitum fervante, Aphelia & perihelia , (ut vocat Carz. P. 34

í

& of

AYI, 36. Princ.)

à tm

Tales autem hos circulos effe , probant omnes omnium Aftro-

Verum

nomorum obfervationes : .Solam in exemplum producam lu-

dium

nam , quz fi in eodem cum fole moveretur plano , omnibus

qu y

pleniluniis forct eclipfis , etenim tunc eclipfin patitur , quando in

pret

fxlun

plenillunio propinqua eft nodis, feu interfe&ionum pundis,

D

Sit

quas lune via facit cumíolari ; cüm enim "Terrz umbra. fem-

Cüyus

per fit inplane Ecliptice , fi luna in eodem moveretur plano,

Tes qir

ífingulis pleniluniis quando zque ac umbra terrz — Soli eft op-

& Ter

polita, incurreret in Telluris umbram , ac proinde pateretut

qum 1

Eclipfin , ac eadem de aliis obfervarunt Aftronomi.

fitur

-EUX.

í

loco

Sicque ex eadem hypothefi, omnia facillimà deducuntur ;

13 vid

acex íe ipfo quoque patet , planetarum motus apparentes ,

do T,

quibus nobis videntur effe nunc retrogradi , nunc ftationarii ;

aC aPP

nunc directi, effe tantum apparentes , atque dependentes à varió

fole

nofiri fitu in Tellure. mobili , ficque fimphci modo ; omnia

b

1e; neque recurrendum effe ad Epicyclos, & alia figmen-

Itte V]d

tà , Yeterum A&r.ol.ogoru.m cerebro. facta.

XX.

um T

Xus

X X.

Coeterä Pheenomena omni

a cum noftra hypothefi conveni-

re fuperius di&ta fatis Jam oftendent , quare ne inutilibus char-

if

tz molem augere videamur , reliqua hic ficco pede prateribi-

Ofte

mus , pauca tantüm addituri, de Obfervationibus , ab Aftro-

m

nomis recentioribus circa Venerem factis , que quum veterum

Qu

Ífyflema penitus evertant uberiorem forté requirent tracia-

;

r

tlonem.

,

Hanc igitur , nom circa Terram , inftar lune orbitam fuam

um

percurrere , fedíolem pro centro viz fuz habere , id quod Pto-

em«

lemeus inficias ire nihil dubitavit, fequentibus ratiociniis de-

lud

monílrare conabimur inde denique probabilitatem — motus

0f

Telluris colligere non verebimur.

Siquidem conftat Ve-

ünc

nerem , ne quadrante quidem circuli , à fole unquam recedere,

(

& intra certum 46. vel 47. circiter graduum intervallum conti-

t

neri, ita ut fiunquam attingat , non modo folis oppofitionem,

íed neque quadratum , imo ne quidem fextilem afpectum ; Prz-

gæ&

r

terea, conftat eandem cum vefperià fole recedens appatet primum,

03.

eam omnium videri minimam , ubi vero poftmodum retrogra-

da tendit adconjunctionem cum fole, videri omnium maximam :

YO*

verum ut omnes difficultates , quz ab adverfa parte in (übfi-

li«

dium defperatz caufz in medium proferuntur , folvantur , rei-

bus

que veritas eo magis adftruatur , fipsram apponere , operz

onm

pretium duximus.

li5

Sit Sol in centro mundi S.

cujus centro defcribantur plu-

Ij

10,

res circuli V. T. qui Veneris

& Terre orbitam exhibeant ,

U

J

cum Venus in pun&o N. ver-

ff

fatur , tum in eodem cum fole

loco , atque à nobis remotiffi-

tj

M

ma videbitur , fi terram in pun-

llf';

&o T.conftituamus proxima,

5

"m

ac apparebit in V. iterum cum

fole conjun&a , circa pun&ta

H0

B. cC. longifïïmä à fole excur-

j

R.

!n.

rere videbitur , nam per radi-

tem.

um T. B. eam confpiciemus 48. gradibus à fole diftan

*

ng

d

Quocirca.bis cum fole conjungitur ; bis quoque maximé à fole

digreditur ,. nimirum. in punctis B. & C. hzc ca funt,, quz

4 .

Copefn'igi fyfcema mirum in modum confirmant. .

—

CÉBbe

, JNam ubi 1n puncto .N... verfatur , nobis eam in 5 a iiivt,luven..

tibus maximavidetur , & tamen tubo optico tenuiffimé falcata

apparet , cum autem pundo N. vicinior eft , tunc quidem

K A^ ..

pleno lucet orbe , fed longe minor apparet.

. Hoc tam fimpiici íchemate , omnia Veneris ph.æhörx—ne*nä Ex—

plicare. poffemus , fiquidem id. nunc . agere. in animo- habere-

-- $

mus: é contrarió , adveríz parti faventes , immani cuidam

[

epicyclo alligatam concipere tenentur ; fupremam enim epi-

h

cycli partem . percurrens , fexies à. nebis.eft remotior , quam

"

cum 1infimam partem peragrat ,. ac nobis citima eft.

bt

Nec obicem nobis ponere valent , que fuppofitam Veh&ris

l

circa folem gyrationem evertere idonea videntur: etíi enim ,.

H

lubentes fateamur ea tanti momenti effe , ut ne quidem à Co-

pernico ipfo dilui potuerint , nihilominus aucta jam mi-

rum in modum per induflriam & artem . hominum , rerum

magiftra 'experientia, nihil officiunt-,- quin imó. veritatem.

hypothefeos noftre |claréevincant. |Opponunt fc. fi Venus

4

folem circulo fuo ambiret , atque adcó. jam fupra ,jam infza il-

Y

