lum effet in diftantia minima in Terra ut in V. deberet exhi--

ü

bere nobis difcum fuum paulo minus quadragefies majorem ,

lu

quam cum fuperior fole & alteri fue .conjuncüioni vicina eft ,.

üi

verüm differentiam hanc infenfilem effe dicunt.. Cui argumento

ly

ut fatis fiat notandum eft imbecillitatem vifus:noftri , omnibus

T

fubfidiis deftituti , in rerum magnitudinibus dijudicandis ,. de

Q

quibus jam nobis fermo eft ,. przcipue procedere , vcl à.nimia

f

radiorum in fibrillas oculi a&ione , vel debili admodum : Prius

malum ut tollatur, opus eft, ut radus bené multis, tranfi-

W

lx

tus in pupillam denegetur , cavendum eft , ne lumen in humi-

d

ditate que fupernatat pupillis, refringatur vel refle&atur. in

crepidinibus palpebrarum , fpargendo radios fuos reflexos,

verfus pupillas : hiec enim medcelanifiadhibeatur, multó majo-

Yo

res imagines rerum , quam . revera res ipfe fuünt , repraícn-

tantur. . Hinc inventum eft, flellas per Telefcopium vifas mino-

res apparere quam folo vifu , licet "Telefcopium obje&um fpius

ft

uane

amplifi.et , ita difFl??,l-OViSEg radiis mïda—t,qu 6ofe1€ fue q

"

tita.

a

ho

g

ole

t

titatis partem amittit - fimiliter Canis ftella,. nuHiï pulchritudinc

cedens, omnibus veró aliis minor oculo nudo multó Jove ma-

m

jorem fe exhibet, fi veró poftea Capillitio exuatur , tantum

a

20. partem difi Jovis equat. Imó, magno cum labore ani-

madverti poteft.

idem obfervarunt in Venere, que dumli-

m

bero oculo confpicitur , octies vcl decies Jove major appa-

ret, fedinfpe&ta Telefcopio, quateraut pluries minor , vivaci-

Q

ras tamen fplendoris Veneris multo major eft luce Jovis

It«

m

languidiore. . Hoc modo reperitur Venus; przcifé Juxta debi-

tám proportionem amplificata in altera cum fole conjunctio-

u

ne : Quid quod ejus cornua , haud fecus ac lunz terminata ,

iaf |

atque diftin&a funt? ut patebit vel ipfius vel lunz figurasà Cele-

Alterius ma-

berrimo Gaffendo vel aliis delineatas infpicienti.

x;ris

li medela , cum lippis & tonforibus fit nota , fiquidem prio-

m,

ris materia majorem quam putavimus Prolixitgäs anfam Præþuit »

C0»

wractandie fuperfedebimus.

T.

rüm

XXI

tem.

Solent hic obijcere, contra Telluris motum, ftellas quibus

EI?US

ad illas accedendo terra 'redditu;r

"

propior, apparituras.majores ;

1

i ü-

Verum hoc fpatium , re

*

fpectu im

»

menfz fixarum à nobis diftan-

hi«

tiz, nifijuxta ma

thematicam «

«eiGeaw loqui velimus ,. nul-

m,

t

le eft. — Quanta veró fixarum à nobis fit

lum ac plane infenfi

*

*

di,

diftantia , f

.

UN

?

ire cupl

ens videat Aftronomos , hþc faltem non

^

3 nobis immenfz diftantiz fit argumentum , quod

?HIO

leye ipforum .

Ibus

Teleícopio , etiam obje&a

multoties amplificante, eas infpi-

$o

, d

cienti vel nil nifi vibrantium

?

vl

radiorum copia obverfetur. — Vel

im

fi tam ar&a fiat apertura , ut abíque illa vibratione appareant ,

il

vix püncti fenfilis vicem gerant. — Coetera argumenta, que hoc

*

1

loco refutari

en

ifi«

forte poff:

t, brevitati quantum/fïcri potuit ftu-

dentes omittimüs.

am:ï-

X X L I.

n

Illud tandem coronidis loco addimus illam Poctz canentis

305;

p«

yocem

fen.

Provebimur portn terreque mrbe[oue vecedunt.

u«

fi re&é & fano fenfu accipiatur, non Poé&ticam, velerroneam,

äpius

fed Philofophicam dici poffe , nam illud recedere fignificat ,

PMU-

feu afpe&tus inter oculum , &

fitt

pizcife , mutgtipnem fitus ,

fub.

-*fubjgi&urrf; efliüe hoc modo, hic veceffzr, notus potidsop:

ticus quamm Phyficus: Sic quoque abfíque tropó proprie dicitur

folorii; occidere, mouert &c. licet hec omnia ex Phyfico

terre motu fint; ficque virum Sapientem, cum vülgo, licet

'cum vulgonullum involvaterrorem,pofle & debere loqui, ex innu-

"meris exemplis , ac experimentis ; ac ex i

'demonftrare haud difficile eft.

pfahumáni fermonis náturà

*

H

Sic itaque, Telluris motu, qui ipfi

-*cïïcäï—:iett;r; ! qu:mtu

i od

potuit probato, fuffieiat nos foli fonti lucis medium dediffe lo-

xum, ac tanquam lampadem macrocofmi in commodum pofuiffe

locum , quo melius Regale folium ipfi nequidem excogitari poteft,

undetotumorbem, cumftellarum familia ,.

p

fs

S

s

calore perfundere queat. Quare, quoniam

ngqdöi lummc&

x

E

-

Portum retigere carine ,

Hic teneat nofiras ancbora jatta vates.

Abfit autem , ut in muftaceo laureolam quaram , licet eam

me fententiam firmáffe puto, quam ut cum Ovidio

z

A

z*

jloquar :

- - - AH foyis ira, nec ignes, —

*

i

j

E

ANec poteritferrum , nec edax abolere

d

Ut vero à temeritatis nota , quam quis mihi inde inurere pos-

.—fit,, quod yaavxés 'A9jvas , immaturo adhuc judicio juvenis ,

hoc przfertim doctiffmo íeculo adferre , haud dubitaverim ,

difcendi animo, hzc qualiacunque fint. me prodidiffe, ingenué

fateor. Si fortaíIis à veritatis tramite,' viaque Kegia alicübi de-

flexerim, quod à me primz ztatis homine , nulloque duc&ore

preeunte, fieri facillimum fuit., veniam rogo, Corrigentem

expeto, expe&oque. Tu B. L. cognofcendi, & ignofcendi ani-

raum adfer, etque illud vetus, in mentem tibi revoca.

Kanie. Gri g d ii diDpleeg ii

M

FINIS

OC-

COROLLARIA

I

qerra qmovetur

I 1

** -7

Terra quzefczt.

III

Mundm ej? wde]ïmtw

III

C

Jldundomm plumlzmtem nego.

€

V

l

Iris fit iu guttulis 'aqua.

VI

Omne corpus e/izn zndefmtzmz divi-

f ibile.

(

VII

VII

A!omz 198 dammr.

VIII

Color depmdet á, cmpomm Super]?cze

Lumen modzjäc;mte

I X.

f-c*3 - & 98

JMens uotior e/icoä'pore.

d.

In lzmme T/ozlo/ol;/ozæ duäzmndum eyï

XI

.At/oez Bon dam*ur.

9

X1l

*Unus tanmm damr enfus amt B-

27267'2

LACEILT-

Doïar non Wm parte læfa.

AD

k

A. D..;:

ijldntg[imum 7z£?z3,en-ez;:;

DN. H.T. v« BASHUYSEN.

^otu non fine -gl*oria chfþu..

d; T*"eüuris "

í

ATUZXATJI

m "Phebum fíc f are doces , terramque moveri

wu

Ut . [patüs.currant noxquedie(que fuis :

«Dum [inul invitiis t

.

gnas , Dile&te, fagittis ,

Edis perbarae fodulitatis 'apirs.

ANec Te peniteat tendentis ad

Af

bera cæpfiv,

gure places dotiis magnanimifque Viris.

Invidieque | licet T o éarpat inutile uikus»

" Iofe tamen ueriti nomtne, rutus eris.

Tfrgea fecundabit primos Fortuna labores ;

Penfabit ftudium rubra tiara Tuum..

"Perge bonis avibus: Magno fuccede Parent?

Vrtute, .W., gf'neräf fs PatrwqueiDacus

Rrodice äiffertati&his Au&ori bene-

volentiz teftandzx caufa hac

]. mque adponebat;

/SIMON KUCHENBECKER;

| ]V L

C 3

A D

AD EUNDEM

fDagmam

szlafa[zlmm Veterum , .que nofï: Jate-

bant

Obfcum » pandis ,. "Prefide fub Celebri :

Hinc valeant Veteres, valmnt quoque järzpta Ty.

cbom: ;

"Difcat adriffoteles multa docendus adbuc

$ic ]uvat Aonidum fettari culmina celpz,

Seriberis binc Magni z4g22.Patris þäoles

I pede felzcz » Quo Te vocat indolis ardor;

Frater erit Phubus , "Pallas amica foror

Amico à teneris chariffimo hzc

gratulabundus adjiciebat ,

ä

H. vander LAHR.

a

-

-T

—

-

M

P

u

—

s

^

*

—

—

— À

E

—

uncas

mseanis

—

E

É

I t

p

L.

3

VOR

o

"-

:

adpeemim

EEESGCEY

——

p-—

um

p

w n m

—

m

d

eÁ€

n ——X ÀÀ

cmndtaetrieie ii

n

:

Dd

isdaadii

EL UM — ——

L.

r

NT

ss

T

—

TU

u

E

N

Á

vt

s ia Oal

.

Mi d

SÉdifo odl ia ho lt ii

pe-

2

p

51

Ej

*

E

»

a

Ha j

x

n

Wa

"

E

p a m

TU

a

p od

t rl

— tÀ-

Á

—R

— À

Mu m

uþv»l

A.

TAE U u

ia

r o OPIISCMRA

|*

4

?

l

o

W

$l

W

l

uN

".

W

$

a beno^

p-——

t

t

"

ammuscp uf

t — — OU CMRUETERPUERENORISOE UO u Lt cCLquon u du fexgiu

——

r

—

FGGSEREMN r s VOR ORRT RRE EEE D

-

L5-- 3 ,H......

U

E i

————————

Es

p n

i

VP

A

Á

t ÜÍ—

?

E

j

*

E g

$

—

x

"d

E

W

N

-

3j

—

i

»

€

a. :

a

E

—

Á

xf

-

TM

DISPUTATIO PHILOS OPHICA:/

TELLURIS MOTU.,

QFAM

ANN UENTE SUMMO N UMIN E ;

SusB PRIESIDIO

9

Claviffrmi , Acutiffimique Viri ,

e

D. BURCHERI »pz VOLDER , Mechcmæ,

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

& Phxlofophxæ Do&oms, hu;ufque, ut & Ma-

J

ä(:;

thefeos in Hluftri Academia Lugd.

Batav. Profeiï'ons Ordinarii.

e

E

Pullicé ventilandam fropouit ;

Uä:

15

HENRICUS JACOBUS van BASHUYSEN ,

Hanov.

Addiem 9. f ulii, loca borifáue folitis antemerid.

12

3

n

AT,

N eSS

Es

ES

NY 22

m

Q

N

-

RE

N Z

11

SSNS Y

NS

,T

ä&.:)

:

—

2

10

Z

V

9

t

——

LUGDUNI

BATAVORUM;

l5

Apud

ABRAHAMUM LLzLVIEk

Academie "Typographum.

M DC

XCVIIIÍ.

ä

1

w Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com