VY. E. claudendo“, qui ex centro '. primo quadranti analo-
gus eſt.) Deinde circa E. ſcribatur Epicyclus minor, ſub-
quintuplus majoris, Semidiametro 1137., part. traductàâ per
amborumcentra C. E. F.: atque ab ejus Auge numereturx
triplum ſuperio- ! ””
ris Anomaliæ, ſei —
licet 10. S. 130.
35. (abjectis in-
tegris) ab F. ſec.
ſ.ſè usq; ad G. ubi
Fi orbitæz Mer- /
urialis centrum.
Arithmetica ejus 2 S
inquiſitio facilis “ 2
eſt: quia in A. G N
E. G. novimus
ambo latera E. C.
& E. C. unà cum

◻

C 3 an-

angulo interce-
pto C. E. C. 1339.
3 . exceſſu Ano-
maliæ triplicatæ
ſupra Semicircu-
lum; ideoꝗ; pro-
dit angulo E. C. G
70. 15. & latus
tertiũ C C. 6526.
Quèòd ſi abs toto
D. C. E. 150. 2 8.
ſubtrahamus re-
. pertum 70. 155.
— reſtat D. C. C. 8.
T 3. pro Anomalià Eccentri coæxquatà. IIlius complemen-
tum⸗eſt C. C. A. 1719 47. in adjacente triangulo C. A. C.
cujus ſimiliter ambo latera C. A. radius & C. G. prius reper-
tum, nota ſunt; itaque prodit C. A. C. Proſtaphæreſis
Eccentri, ſaltem 30. minut. cum latere A. C. 10683 8.
diſtantiæ centri à terràa. Porrò circa C. ſic inventum, de-
ſcribatur ipſius Planetæ orbita Semidiametro C. I. 38 500.
particularum, atque ducatur ejus diameter I. G. L. ſolari
Tincæ A. C. parallela, ut ſit I. Apogæum orbis medium 3
verum autem Apogæum orbis, linea ex tellure A. per cen-
trum C. tralecta, deſignat in puncto H. denique colligatur
Anomalia Orbis, quæ ad hoc idem tempus eſt 6. S. 170⁰.
53. caque numeretur ab Apogæo medio I. ſec. ſ. ſ- usque
ad K. ita/demonſtrabit ibi quæſitum Planeræ locum: pro
cujus compuratiene jungantur K A. & KG atque relol-
vatur ultimum illud triangulum CAK. cujus latera CK.
3 8500. & A G. 1 068 3 8. pridem data ſunt, apgulus
Verò interjectus K GA. ſcitur, ſi ab Anomalia I H K. 6.
2479. 5'3. primò acutum I. G. H. 30. (oppoſito L. G. A. veel
ejus alterno C AC. parem, per propp. 1 5. & 29. primi Eucl.)
deinde ſequentem Semicirculum HL. ſubtraxero, ita ral
ille

2 3
Ule 17.23. unde colligitur ſecunda Proſtaphæreſis CAK.

99. L 9. à quàâ iterum ſimilis angulus GAC. 3 0. ſublatus, re-

linquit C AK. 89.49. diſtantiam Planetæ à loco Ois medioʒ;
eujus etiam Proſtaphærefi I. 36. ſubtractà, concluditur tan-
dem deſideratum intervallum veri Solis atque- Mercurij,
totorum 7. grad. & 13. min. enormiter ab experientià Tuæ
obſervationis diſcrepans, ultra cuiusquam ſuſpicionem, &
plus quàm Copernici aut Ptolemei. Invitus equidem
tantorum Artificum detego errores, qui me ipſum facilè;
præſertim in cœcà numerorum tractatione, ſcio poſſe hallu-
cinari: at quoniam hic de Hypotheſium veritate ſeriò an-
quiritur, difſimulari non debuit: ignoſcant calculis & ſub-
ſtituant meliora, tum cætera emendent, v. gr. Triplicatio-
nem Anomaliæ, qua tres in Epi cyclo Auges efficiuntur, in-
audito exemplo „ cùm poſſint Mercuriales in Sextilibus di-
reſſiones rationabiliùs excuſari per veriores cauſas. Item
Nodos ab Apſidibus divellant, quos inde ſeparandos eſſe, hàe
ipſa obſervatione liquidò conſtat. Denique tollant Libra-
tiones latitudinum, quibus iter Planetæ ſimpliciſſimum,
turpiter ſed fruſtra diſtorquetur. “

Nunc devenio ad KrPLEYRUM, admirandæ ſagacitatis

hominem, quo nemo alius in cauſarum ferutatione penetra-
vit intimiùs. Is circumducit Mercurium in Elſipfi Eccen-

tricâà, circa Solem univerſi motũs fontem; velociter quidem

in Perihelio, cæteris locis eò tardius & longvidiùs, quò lon-
giùs ab hoc motore primo recedit. Nec puto meris id Ob-
ſervationibus didiciſſe, eùm pleræque cirta magnas digreſſio-
nes captæ, lubricæ ſint, atque omnes cadant intra unicum
orbitæ quincuncem, vel ſemiſſem ad ſummum; ſed Analogiãâ
cæterorum Planetarum & felici coniecturà id eſſe conſecu⸗-
tum. Nuſpiam certè (in lißris quidem extantibus) geo-
metricè demonſtrat Mercurii Apfſides, Eccentricitatem, for-
mam aut proportionem Orbise, in Aſtron. Cop. vel Tabulis
Rud. aſſumptas 3 ut fecerunt Ptolemeus & Copernicus pro-

hypo-

Kepl.

hypotheſibus ſuĩs; nil tamen dubito, quin earum potuerit
reddere rationes, aut reddidiſſet etiam ſi vixiſſet. Vtut ſit,
hoc ſanè manifeſtum eſt, eventum habuiſſe ſuis prædictioni-
bus, propè ſatis correſpondentem. quam enim promiſerat
Ois & & coniunctionem, die 7. Novembr. hor. T. min. 17¼
p. merid. futuram, ea ſecuta eſt illo ipſo die, horis tantùm
4 ¾ maturiùs, quod pro nullo evidenti errore habendum, ſi
cogitemus quot integris diebus alii fuerint præter ſcopum
laculati, qui minutiarum curioſi, totos gradus deviarunt:
noſter verò modeſtioromnium, in Ephem. Introd. fol. 15.
non audet affirmare calculum ſui & ſemper intra diei metas
conſiſtere, idedò iuſſit continuo triduo attendere, in Admon.
ad Aſtron. fol. 14. & propior tamen veritati fuit, quàm ipſe
ſperaſſet. Nonobiter hæc transmittenda ſunt, ſed in lau-
dem viri de Aſtronomia meritiſſimi, gratè recolenda; mihiq;
ſpecialius exprimendum, quid in Mercurio ipſe primus præ
aliis, præſtiterit egregium ac ſingulare. Scilicet 1. Elli-
pticum iter indagavit, cuius cauſa Epicyclus priſcis falsò
credebatur augeri & minui. 2. Orbitam illam circa Ve-
rum ſolem, velut cor mundi, ordinavit; quam omnes alii
referunt ad Medium eius locum, quod punctum eſt merè
imaginarium, nulloigno naturali dieriminatum, adeoque
docendi ſaltemgratià confictum. 3. Biſectionem Eccen-
tricitatis ingeniosè animadvertit, quæ nos à multà irregula-
ritate liberat. 4. Nodos ab Apſidibus meritò removit,
quorum combinatio Latitudini tot peperit errores. 5. In-
clinationem fixam, & uniformi angulo conſtantem intro-
duxit, quæz ſimplicitati naturæ magis eſt conſentanea Et
Profeciſſet amplius, die diem docente, ſi longiorem vitæ uſu-
ram indulſiſſent fata. Vt verò nihil eſt ex omni parte bea-
tum, ita irrepſerunt aliqua, quorum emendationem (pace
manium Amiciſſimi quondam Viri) deſidero vicichm. 1I.
Menſura otbitæ non eſt præcisè tanta; qualitatem figuræ,
(quòd ſit Ellipſis) ſagaciter odoratus eſt, non verò quan-
titatem. 2. Aphelii locus etiam Iuxatur aliquantum.
3 £ qua-

3. MKquationes particulares mihi cadunt Apſidibus pro-
piores, quod exemplorum inductione probabitur. 4. No-
di pauxillum exorbitant, ut infra patebit. 5. Haud re-
ctè iudicatPlanetæ ſitum in Ellipſi, ex orthogonali contactũs:
quod poſtremum α—νορρνναα nemini animadverſum,
quia fons eſt aliorum, unde procul dubio ſcaturierunt etiam
dicti errores æquationum, operæ pretium arbitror hic ex
profeſſo refutare. Tradidit illud in Aſtron. Cop. libr. 6.
fol. 76ο. aſſerens; in elongationibus maximu lineam ex centre
B. in Planetam M. e orthogonalem ad viſivam T. M. & angn-
Ium B M T. rectum, ideoque ineidere B M. in U locum Zodiaci
* TM. ve tribus inde ſignias diſtantem, ſic eui Planetam inaqua-
hitate ſecundl. Ego autem negoan gulum I MB. rectum
eſſe: nego etiam, qui verè rectus
eſt T MG. cadere in centrum B,
ſed loco ſuperiori: nego denique
lineas TM. BM. Zodiaci qua-
drantibus ab invicem diſtare.
Sit enim perſpicuitatis gratia,
Ellipſis Mercurialis A. E. M. cu-
jus Centrum B, & Apfſides A E.
smeu in maximâ digreſ-
ſione aliquà verſans, ex T. tellu-
re, per lineam contingentem T.
M. Hoc itaque controvertitur .
inter nos, qualem lIinea M B. quæ ab ipſo ad centrum refle-
ctitur, angulum faciat cum datâ viſivà I M ? ut ſciatur, quo-
nam in puncto lineæ T. F. adeoque quonam Ellipſeos loco
corpus Planetæ ſit reponendum. nam hæc res eſt maximè
momenti pro Theoria & rectè conſtituendàâ, ſine qua veritas
eruitur nunquam. Ile vult angulum I MB. rectum eſſe
Ego acutum ſtatuo. ſic mihi ſtella cadit in ipſum punctum
contactùs M. loco ulteriori à viſu, h. e. propiori Perihelio E.
illi verò caderet in H. locum eiteriorem, & ab E. Apſide re-
motiorem. Equidem ſi Planetæ iter circulare foret, lubens

„ Son⸗

26.

concederem quod vult: at quia ipſemet fatetur Ellipticum
eſſe, res mulrò aliter tractanda erit. Ego aſſertionis meæ
fundamentum inde deſumo, quòd Circulus & Ellipſis com-
munem habent Metam Tangentium F. fi ſcilicet ambo con-
tactus C. & M. ſint in eàdem Orthogonali ad axem. De-
monſtrat enim Apollonius prop. 34: primi Conicorum, id
eſſe non Ellipſi tantùm, ſed & Hyperbolæ cum Circulo com-
mune, ut quæ ſit proportio ſegmenti majoris de diametro A.
D. verb. grat. 3. ad reliquum minus D. E. 1. eandem eſſe to-
tius A. F. usque ad concurſum tangentis cum axe continua-
to, hic 6. ad ejus exceſſum E. F. 2. Ergò ubi Tangens Cir-
culi C. E. axem ſecat, ibi eriam Tangentem Ellipſeos T. M.
eundem ſeeare oportet, ſcilicet in communi Metâ F. Iam
verò certum eſt ex prop. 19. Tertij Euclidis „quòd à contactu
Circulari G. reflectatur Orthogonalis ad ipſum centrum B.
proinde alius contactus interior, ejusdem lineæ DG. verb.
grat. Ellipticus ex puncto M. non poteſt Orthogonalem ſu-
am ad id centrum B. reflectere, ſed neceſſariò ad locum ſupe-
riorem, velutad C. Nam rectangula FDM. & MDCG. ſunt
æquiangula, conſequenter pro-
portionalia, per 8. ſexti Elemen-
torum. adeoque D. M. eſt media
„Proportionalis inter CD. & DF.
ſimiliter etiam D. G. inter BD.
& DF. ut igitur F D. ad D C. ſie
idem D G. ad DB. rurſus ut FD.
ad D M. ſic D M. ad D C. atqui
D M. erat minor quàm D G.
quippe pars totius ergò etiam
DC. minor eſt quàm DB. con-
cludo MC. Orthogonalem viſæ
Tangentis, non cadere in centrum B. ut voluit Keplerus zne-
que I MB. Rectum eſſe, ſed illo minorem, h. e Acutum s
conſequenter, ſi T M. apparet Ex. grat. in fine 5“., non poſſe
BM. reſpondere fini Y (ſicut C. M.) ſed caſuram in priores

Egradus &ν *α̈ο Asa. Ita fundamento tali ſub ruto, col-
labitur tota Tabula &quationum & in Rudolphinis, fol.74.
75. & 76. Cauſa etiam inſinuatur obiter, cur Tu Caſſende,
conjunctionem obſervàris aliquanto citiuùs, quàm ex prædi-
ctis Tabulis fuit computata: nempe ſtella erat inter oculum
ſpectatoris . & Solem C. in puncto M, loco ulteriori &
Apſidibus ex meà ſententiàâ propiori, quando Keplerus opi-
nabatur eam adhuc hærere in H. unde aliquot horis demum
perveniſſetad M. Et quamvis pars erroris poſſit fortaſſis Me-
dio motui, non rectè fixo imputari, manet tamen ex demon-
ſtratis, potiſſima pars culpæ apudÆάquationes, non ſatis pro-
bè conſtitutas, quæ planetam retardabant.

Locus excedenti Merc.

De regione Solis, ubi ultimum emigrantis Mercurij
veſtigium notäris, refers pagin. 8. cecidiſſe intus in opaco
conclavi, inter oram infimam & dextram; itaque extrinſe-
cus ſub cavo cœlo (lege decuſſationis Opticæ) inter oram
ſupremam & dextram, hoc eſt, in quadrante ſolaris periphe-
riæ, qui ab ejus vertice vergit ad occaſum. non tamen præ-
cisè doces, quantùm diſtiterit ab illo vertice ſummo; fuiſſe
vel 32. vel 33. gradus: non certè multùm abfuiſſe à 35.
utrum verdò citra vel ultra fuerit, illud ipſe doles, præ feſti-
natione non accuratiùs potuiſſe ſignari. Equidem ego quo-
que optarem, licuiſſe Tibi tunc eſſe ſcrupuloſiori! ſed ex
ingenuà confeſbone tamen (quam nos celare potuiſſes,)
agnoſco Veritatis amorem, quèd malueris locum præter-
propter indigitare, quàm temerarià determinatione vim in-
ferre conſcientiæ oculorum: ac multùm præfero crudas
ejusmodi ohſervationes, aliorum comptulis & politis, fu-
cum olentibus. quanquam ipſa vacillatio Tua vix poflit la-
titudinem Planetæ, ultra minutum vitiare, quod ſanè pau-
xillum eſt, à nemine hactenus præſtitum tàm propè. Se-
quar itaque conjecturam Tibi probatam, fuiſſe inter 32. &
R D 2 33.

2, §.

33. medium, ſcilicet 32 ¼ tantum aſſumens in adſe & Sche⸗
mate arcum V. M. inter Verticalem & Mercurium. Cum--
que angulus inter eundem Verticalem & Eclipticam V. C. E.
ad centrum Solis, illo momento
fuerit, ex computatione tuâ 560⁰
47. patet reſiduo arcui M. E. de-
beri 24⁰. 17. Qualium ergo
Semidiameter So is C. E. aſſumi-
tuir I5S min. talium ſubtenſa
D. M. prodit 6† min. pro & La-
titudine bereali. nam de Paral-
laxi ſecurior ſum, quòd Plane-

vero ſitu, (præſertim in altitu-

dine 22. grad. ſupra horizont.))

tam vix notabiliter dejecerit &

quoniĩiam in fra parte tertia Mars, in paulèò majori diſtantiâ,
nullam ſenſibilem probabitur admiſiſſe. . Cæterum pro
Longitudine &, oportet præſcire locum centri Solis ad hoc

momentum, ſcilicet Horam 10.2 8. ant. merid. quæ fuiſſet
Vraniburgi Hor. 11. 8. CL. Dn. Bartſchius in Excerpto

Ephemeridis, computat ad Meridiem- 149.45. m. cumque
Horarius ſit 2 minut. fuerit Cetuncnobis in 140. 4 3. fer?

(quas enim de corrigendo etiam loco OQfoveo ſuſpiciones,
ex continuis aliquot annorum obſervationibus meridianis

natas, eas hic tædioſas, in ſuum locum reſervo:) Eſt autem

lineola ED. non multò majorminuto; itaque C. D. differen-
tia longitudinum OQ & & non omninèòè 146 min. quibus Pla-
neta erataſpectu dexterior, h. e., anterior in Zodiaco; unde
illius Longitudo D. datur in 140. 2˙9. m. Rudolphinæ col-
Socant in Meridie Vraniburgi ad 140. 55. m; & motum ei
diurnum tribuunt 1I. 20. ſic dicto tempore fuiſſet adhuc 3.
quaſi minutis poſterior (quoniam retrogrediebatur) hoc eſt
in 140.5 8. m. Quod à veritate obſervationis diſcrepat 2 9.
minutis, propemodùm ſemiſſe gradús: In autem beni-

gnĩor exorbitationis cenſor, fol. 10. arguĩs non plenè qua-
drantem, ſive 1'3. tantùm, aliâ ratiocinatione uſus. .

Porrò locus Nodi Qex obſervatione quærendus. Eè
autem is mihi duplex, unus Apparens tantùm, qui nobis
&terrà ſpectatur, isque Ambulatorius, Ania brevi tempore
in quemvis Zodiaci gradum cadere poteſt, quoties Planeta
latitudine caret, ubicunque verſetur longitudinis ratione:
alter Verus in orbita, è& Sole quaſi centro æſtimatus, Tardi-
gradus ille, qui ſeculo demum ſentitur moviſſe locum. &
iſte norma eſt prioris, inordinatim atque irregulariter ince-
dentis. Pro Q Apparentis inquiſitione, aſſumantur ex
Ephemeride duo loca & vicina: nec obſtat quòd ibi erro-
nea ſint; præſtant enim nihilominus Analogiam & obli-
quitatem itineris, ut ſic tutò liceat ex vicariis imd falſis:
concludere ipſum verum. Vnus eſto, quem antea ſub tem-
pus excedentis planetæ habuimus in 140. 58. m cum latit,
bor. B. K. 71 min. Alter eligatur arbitrariè, verb. grat.
poſtridianus, ad meridiem ſeq. 8 Novembr. in 13. 35.
cum latitud. F H. 2 6. Quamvis autem ambo loca K. & H.
falſa ſint, ut dixi, & eorum quoque nodus A. erroneus, oſten-
dunt tamen quali obliquitate Planeta incedere debuiſſet.
uno igitur loco M. ex obſervatione rectius cognito, inno- .
teſcit quoque ſimul totum iter verum N. P. M quippe vica-
rio ſive ficto AKH. parallelum. Quèd ſi per K. aliam, Ecli-
pticæ parallelam ducamus KL. habebimusnunc triangulum
HkL. triangulo MND. æquiangulum & proportionale;
quorum anguli L. & D. recti ſunt; latera verò per Subtra-
ctionem ſciuntur. ſi enim abs totàâ latitudine majori F H.
2˙6. tollas FL. minori BK. parem, reſtat LH. 202 item
ſi à longitudine B. 14. 58. demas longitudinem F. 13. 3 5.
tenes FB. 10⁰. 2'3. ipfſi LK. æqualem. Vtigitur HL. ad LK.
ſic MD. obſervata latitudo excedentis & 6 min. ad DN.
26. min. Cumque D. ſupra in 14. 29. m invenerimus, erir

D 3 N. No-

30.

N. Nodus Apparens tantè poſterior, ſcilicet in 140. 55.
quod erat quærendum. Tu repoſuiſti fol. 9. ad 14. 52.
argumentatus ex obviantium diurno motu. Rudolfinis
autem caderet putatitius ille nodus A. in 15. 20. m. quia, ut
idem HL. 20 ¼ ad LK. 83. ſic. BK. ad BA. 22.

Sed hæc inveſtigaſſe nondum ſufficit: plus refert ad
motus emendationem, ut ipſum verum orbitæ Nodum poſſi-
deamus. Proeo igituracquirendo, formavi tale Schema;
ubi repræſentatur Eclipticæ portio ED B. in cujus plano
Jacet linea, quæ Solem & Terram connectit S. T. item quæ
ex ijsdem ad Nodum ducuntur S. N.
atque LN. unaâ cum transversà D R.
Cæteræ verò DM. & RM. ad Planetam
attolluntur, qui verſatur in alio quo-
dam plano ſui orbis proprij, per arcum
ONM. repræſentati, & ad Eclipticam
angulo 7. ferè graduum inclinati, ſu-
per comuni ſectione SRN. ita ut pun-
cta MNORS. omnia in Mercurialis
Eccentri planum cadant. Cum igi-
tur diſtantia Solis ac Terræ TLS. nota
ſit 9885 9. particularum, qualium orbis
magni ſemidiameter habet 100OOρ2:ue intervallum ejus-
dem Solis & Mercurii S M. vel SD. dato tempore noſcatur
& Rudolfinis 3133,8., earund. part ſequitur differentiam illo-
rum TD. conſtare 67521. talibus patticulis, quæ nobis
unum, nempe jacens latus trianguli TDM. conſtituunt.
Angulusautem D. rectus eſt, quia D M. concipitur Eclipti-
cæ orthogonaliter inſiſtens; angulus verò DTM., obſervatæ
latitudinĩs eſt 6s m. itaque latus erectum D M. evadit 124
particularum. Sic in altero adhærente rectangulo, etiam
erecto, jam novimus cathetum DM. atque præter D. rectum
etiam acutum R. 62. 54. quanta eſt Keplero planorum in-

clinatio (parùm incommodans, etſi forte proculinde, in
limite

Emite latitudinis maximæ, paulèò aliter deprehendatur J
inde provenit latus DR. partic. 102 5: quod ad contigui, ſed
jacentis trianguli SRD. ſolutionem, aditum nobis paratg5
ubi angulus R. normalis eſt, latus autem SD. ſupra indica-
tum 3133 8. hinc itaque concluditur angulus ad ſolem DSR.
10. grad. 52: minut. qui differentiam oſtendit inter loca &
&S G. Cüm igitur Pfaneta emigrans fuerit repertus in 14.
29. m, cui reductione ad Eclipticam: punctum D. reſpondet
adeoque terra, ex Sole intuendo per lineam S T.: vVerſata ſit,
in 14. 29. oppoſiti patet lineam S. N. quæ plana Eclipti-
cæ & orbis Mercurialis conneétit, incidere 12.3/7. . aur
otiùs, ut ſerupulosè agamus, quia punctum D. non in me-
dio ſed oraSolis deprehenſum, ab ejus centro diſtitit 14. min.
cadet linea-S. N. tantò poſterius, nempe in 12⁰. 5 1. .
adeoque verus Nodus &2 directè ſpectatus contra ſolem, re-
ferendus erit ad 12. 5I. oppoſiti m (quamvis obliquè viſus
ex T. poſſit in alio quovis gradu apparere) quod ſic reperiſſe
fuĩt operæ pretium. Kepleri ſagacitas hicveritatem pro-=
pinquè tetigit, quæ nodum reponit in 13. 9. tantùm I .
min. excedens: Tycho autem & Longomontanus, quz
nodos Apfſidi jungunt in 1. 3,8 Ptotis 18. gradibus & 47.
minut. à vero aberrant; multò enormiùs quaàm iplſe Ptole-
meus, qui 17⁰.5'3. deficitab obſervatis, in alterum latus:
ita ut inter hujus & illorum Nodos, plus quàm 36. gradus
intercedant, immane intervallum, adeoque pars decima to-
tius cœli. Satis autem hinc evidens eſt, Nodos cum Apo-
gæo nihil habere commune, ſed omninò ab ejus nexu-
lberandos. ee
Denique locum & momentum veriſſimæ Conjun-
onis eruamus. Præſuppono-motum Solis diurnum 60
ferè; ac Mercurii 8. minut. ita ſeſe habebit illius progreſſio-
ad regreſhonem hujus, ſicut 3. ad 4. proinde hàc Analogiè
dividatur, in penultimo Schemate; ſpacium C. D. quod eſt

14, mi-

A4. minutotum, puncto S.: ita ut inde eentrum Solis, inter-
vallo S. C. 6. minut. proceſſiſſe intelligarur, donec Mercurius
ab eodem limite Synodali S. ad contrariam plagam, interval-
lo S. D. 8. minut. retroceſſit. Cadet ergò illud S. h. e. locus
ip-iſfimæ & in 14⁰. 37. M: pro quo Rudolfinus calculus
habet I40. 49. peccans I2. minutis tantum. Latitudo
autem S. P. ſive quantò planeta fuerit borealior, facilè habe-
tur ex proportione KL. S83. ad LH. 20 ¼ eadem namque
fuit etiam NS. 18. ad SP. 4 ½¼ Tandem utacquiratur Tem-
pus celebratæ Synodi, cogitandum eſt 56. illis minutis, quæ
peragravit Sol ab S. ad C. deberi 2. Horas & 24: ſerupula,
quibus Conjunctio antevertit emigrationem. Ergò conti-
Eit illa Lutetiæ Hor. 8. minut. 4 ant. merid. (Tuâ opinione
H. 7. 58.) quod eſſet Vraniburgi Hor. 8. minut. 44. temporis
apparentis: ubi tamen prædicta fuit ad Hor. 1.2/7. pomerid.
(vel, quod idem eſt, Hor. I. 17: tempor. æqual) ita veritas
prævertit calculum Horis 4. 43. tantum. ⸗-Poſſet hic etiam
diſputari, utrum ea verè ſit pro Conjunctione habenda,
quando linea inter centra Planetarum PS. fuit ad Eclipticam
Orthogonalis ut conſultò feci ex ſententiâ vulgari; an
rectiuùs illa, quando eſt Orthogonalis ad ipſum iter Planeræ?
& utra earum ſit brevior diſtantia ? cum illa meritò nondum
proxima & cenſeatur, quâ vicinior dari poteſt. Sed quia
in tantillo ſpacio parùm intereſt, ſive hoc, ſive illud ſequa-
mur, omitto, nè videar nodum in ſcirpo quæſiſſe.

Ita breviter excuſſi hac vice tria, quæ de & prodidiſti:
ætera quæ ad emendationem Theoriæ pertinent, & fru-
QAKum publicum in condendis correctioribus Tabulis,
nondum elaborata plenè, differo in
peculiarem Librum.

„
x

2. Pars

*

Poßridiana Lune.

Ninc ad Eclipſin tranſeo, Mercurium proximè ſecutam;
1 Ncujus mihi phaſes aliquot, maximè poſteriores obtige-
runt, quas cum Tuis conferre lubet, ut Meridianorum diffe-
rentiam eliciamus. Initium vidiſſe negas, craſſis nubi-
bus impeditum : at Immerſionem totalem refers obſervaſſe,
cyum ſuperior margo lunæ, citra Meridianum verſantis, ob-
tineret præcisè 52 gradus ; Iupiter autem jam paulèò ultra
meridianum delatus, elevaretur 43⁰. 2 55. unde tempora
colligis diverſa, 5.velé. minutis diſcrepantia: è& lunæ quidem
ſitu Hor. 10. 222. ſed & Iovis, Horm o. r7. tantum. Ego
priorem facio pluris, quoniam longius à medio cœli diſtitit
Dubi Almucantharat evidentiùs variantur: niſi quòd in il-
Iius altitudinis correctione, Parallaxi ego minùs tribuiſſem ,
non modò quia in Apogæo linea tuncà nobis erat remotiſſi-
1 ,ſed etiam quòd in copulis multò ſciam altiùs aſcendere,

uàm Tycho tradit; unde tempus paulò minueretur.
merſionis initium quoque dupliciter ſignas, per tertium Azi-
muth) trans meridiem, & per Altitudinem ſummi limbi
579. 50. at hæc poſterior eſt lubriciſſma tali ſitu, ut nec
Tibi ſatisfecerit ipſi. ego itaque rurſus præfero prius, & ,
quia Nadir Solis, ſive centrum umbræ non omnind ſemiſſe
rads fuit orientalius, ut à Meridiano vix 3 ¼ gr. diſtiterit
ſuppoſito ejus angulo cum Eclipticà, 730. ferè, utpote circa
medium Wν) colligo accidiſſe minuto 13. poſt mediam no-
ctem; unde Tibi Mora in umbris fieret Horæ unius & dextan-
tis, paulò longior quàm obſervationis meæ. De Tine nihil
aliud obtinuiſſe ſcribis, quam, cùm ſeſquidigitus circiter iin
umbrà feſtaret, ſummitarem Lunæz deprehenfam 550. 20.
cumque, poſt occultationem ,ad 50 , deſcendiſſet, orbe ple-
E no

no refulſiſſe; unde colligas deſſiſſe inter min. 13. & 35. poſt
horam 13. ſive primam mediæ noctis Habe gratias Opri-
me Caſſendi! pro fideli velatione: & nunc viciſſim accipe
mea, quantum ruſkil e e htumkrit. M

Obſervatio Tabingenſis.
Ego igitur nocte inter 29. & 30. Octobris, ſtyli veteris
eod. Anno 163 1. laboranti lunæ in ſidiatus, Organa quibus
eam adorirer in parato ſtatui, ſed ipſa primò multùm
tergiverſata, & opportunitate nubium uſa, conſpectui meo
ſe ſubduxit , donec tandem nubila vento nonnihil diſiecta,
Præberent furtivas quasdam apparitiones. Eas mox, ut
excepi, ordine referam, ſi prius illud monuero; tempora eſſe
quidem aliqua Horologiis annotata, ſed quæ ſubinde ad
ipſum cœlum contulenrim. Cum enim initiò exigua ſere-
nitatis eſſet ſpes, direxi Automata tria domeſtica, (quorum
unum alterius conſtantiam argueret) pariter ad æſtimatam
horam, deinde quoties cœlum pateretur, attendi ad ſtella-
rum poſitus, ut poſtridie ſcirem quantum à veritate differrent
horologia, quæ interim nil mutavi.

M.9. oc

—Ie-L-ten

3 F. .

Principium non vidi; ſed cum Automata fer? E poꝶt
Hor. 8. indicarent, tenuis imago lunæ per tranſparentes nu-
beculas viſa firit, alta 37. ferè gradus: unde-tempus corre-
ctum computatur Hor. 8. min. I18. Satis certum eſt ) tunc
fuiſſe adhuc integram. Cæteræ XIV. apparitiones habent
ſe, ut eas hic fide ter appinxi.
A. Hæc prima Phaſis emicuit, cum horologia ſigna-
rent † poſt Hor. 10. ſed quia poſtridiano examine depre-
hendi, ea defeciſſe 4. vel 5. minutis à vero tempore, fuerit
ergò = hoc eſt Hor. 10. min. 20. ferö. B. Decem circiter
minutis ſerius, iterum affulſit luna, quaſi quadrante dia-
metri adhuc lucens. Notavi tunc ejus Agzimuth à Meridie
ad Ortum 36. ferè graduum. ſit verum Nadir Ois &Wπti ſe-
miſſe grad⁴s circiter orientalius, ita dabitur inde Hora
correctior 10. minut. 3 3. Inclinationem in conſpectu ſubi-
taneo aliter excipere datum non eſt, quàm quèd mediana
cavi tas, inferno cormu ſatis perpendi culariter incubuiſſe viſa
fuit. C. Hor. 10. minut. 48. dubia lux vix digitum lata
ſuperfuit, per nubeculas tamen, haud libero intuitu ſpecta-
ta. Rubedo per easdem diu pèſt animadverſa, quaſi prunæ;
tandem atra caligo inſecuta fuit, aucta etiam nubium denſi-
tate. Hactenus iacidentia difficulter obſervata: ſequitur
Emerſio, conſpects paulò melioris. D. Tale redeuntis
Iucis veſtigium, ſenſi primùm Hor. 12. minut. 33. correct.
nondum tamen erat merum lumen, ſed Prævius ille fulgor
immaturus mox poſt ſesquiminutum, vel ad ſummum
bina, ſcilicet Hor. 12. 3 5. plena lux reverti viſa eſt: ex cujus
oppoſito in parte obſcuratà, non tamen omninò ad oram, la-
bes apparuit inſtar lacunæ, multò nigrior opacitate reliquà.
E. Cum Sirius elevaretur non plenè 15⁰. gradibus, nempe
Hor. 12. 44 ¼. animadverti diligenter, paulèò plùs qua-
drante ambitus reilluminatum eſſe., porrigebatur enim ſu-
perius cornu, parùm ultra erectam diametrum ), & alterum
tantundem infra transverſam; unde non ſolum inclinatio
darur octantis circuli, ſeu 45 graduum, ſed etiam Dig'ti
lucenpes duo inntoſcunt: qui mihi ſic certiùs æſtimantur ex

* 2 Peri-

Peripherià, quàm dimetiente. F. Idem Sirius aſcenderat
ad 169, 2 0. ſcilicet Horà 12. 57. quando ratione circularis
ambitůs, plus quàm triens, ratione diametri verò minus
triente lucebat. ſunto: 3 digiti fer?. C. Hor. 13. minut.
2., vel 3. horologii correcti, iemiperipheria quidem re cupa-
verat lucem, nondum verò ſemidiameter. H. Cùm jam
ſemiſſis diametri reilluminatus cerneretur, volui captare
tempus è ſtellis, ſed transcurrente nube impeditus fui, pau-
1 poſt retecto cœlo, deprehendi altitudinem Canis minoris
31. 5. unde hora ſequeretur 13. 12. quia verò aliquid propter
moram ſubtrahendum eſt, ceciderit illa phaſis in minut. ferè
10. poſt primam. I. Procyon idem elevabatur 31. 43.
(unde arguitur Hora 13 minut 17.) quando plus 7. digitis
relucebat, aut fortè 7 ¼, quoniam peripheriæ pars tertia;
vel amplius, adhuc obumbrabatur. Pro Inclinatione no-
tavi, dextrum apicem umbræ, vVerſatum eſſe circa transver-
ſam diagonalem K. Cum illuminata pars obſeuratæ du-
pla cenſeretur, ſive bes luceret, qui reſpondet 8. digitis, ex
horologio correcto æſtimabam Hor. 13. min. 22. Vmbra tunc
multèò nigrior quàm ante. L. Aldebaran pius integro
gradu ſupera verat medium cœli (æſtimatione tamen ad ſi-
gnum in vicinis ædibus inſtitutà; non inſfrumento Azimu-
thali, cujus tractandi moram acceleranda obſervatio non
tulit) hoc eſt, Hor. 13., minut. 25. velaliquantò ſeriùs, relin-
quebaturquadrans circumferentiæ in umbrâ (quadrangulo
per imaginationem inſcripto.) unde ultra 9. digitos conclu-
do. M. Quinta pars peripheriæz obumbrabatur, Horàâ 13.
minut. 33 Automati correctiad analogiamcœli: ſicoccu-
pafſet lux decem quaſi digitos. N.. Sextans ambits
(quem collatione ad ſemidiametrum certiùs æſtimavi, per
prop 15. Quarti Euclidis.) reſtabat in tenebris, ideò necple-
nè undecim digiti reilluminabantur, quando indicabat Ho-
rologium Hor. 13. 3˙6. +£ Inclinatio inde quadantenus
æſtimabitur, quèd perpendicularis parùm de caliginis mu-
crone ſiniſtro abſcidit: & umbellæ medium cecidit infra pe-
des Nani, h. e, maculæ quæ Homuncionis imaginem 4 epræ:
entat,

37.

fentat, vel ſecundum alios Canis, tunt ſatis erectè ſedentis.
O. Finem difficulter apprehendi, quoniam umbra tunc
valdè diluebatur, nec ſuum & lucis confinium ita diſtingue-
bat apertè. Hoc tamen certum hHabeo, Horà 13. minut. 38.
pauxillum ſuperfuiſſe: minuto 40. minùs, idque dubium:
denique minuto 42. poſt Horam primam, nihil amplius
apparuiſſe, niſi confuſum pallorem, qui meram umbram
ſolet, ut præire advenientem, ſic abeuntem ſequi. Si phaſin
D. cum hac ultimà O comparem, videtut emerſio 7. vel 8.
minuta ultra unam horam exegiſſe. His tamen Ego non-
dum contentus, pro tutiori temporis reductione, tres alios
excepi ſiderum poſitus diſtinctis vicibus, diu poſt Eclipſeos
finem; ſdilicet Altitudinem Caniculæ minoris 360. 3,6. quæ
congruit Horæ 13. 53:: & Rigel ſive ſiniſtri pedis Orionis
tranſitum per Meridianum, quireſpondit Horæ 14.3.: deni-
que rurſus elevationem Procyonis 39. O. unde Hora datur
14. 12. annotatis ubique Horologiorum indicationibus, ut
eas poſtridie ad hanc normam emendarem. Habes Hiſto-
riam obſervati à me deliquii lunaris: quæ ſi cuipiam in mi-
nutioribus circumſtantiis videtur nimis ſcrupuloſa, ſciat
nihil diligentiæ hic poſſe nimium eſle; in tàm ſubtili nego-
tio, cui non Aſtronomiæ tantùm, ſed' & Ceographiæ pars
magna innitatur; idꝗque potiſſimum prodeſſe curioſitatem,
ut phaſium duarum conſenſus, alicujus tertiæ diſſenſum
prodat & emendet. IIis autem qui ſimpliciter tantùm
principia & fines notant, nunquam gratis credo; niſi addant
quoque intermedia: cùm fſciam quàm proclive ſit in extre-
mitatibus labi. Nunc ſupereſt ut narrata transferamus ad
uſum, cujus gratià illas noctes duximus inſomnss.

Ehcita ex obſervatione.

Sex præcĩpuè Quæſtiones ſunt, quarum deciſio hince
dependet. illas ordine reſolvam. 1. Quæritur =Medium
BRelipſeos, quo momento contigerit ipſa vera ſive diametralis
oppoſitio luminarium? & an prognofticis calculorum con-
ſenſerit? equidem ſi duas haberemus phaſes, unam creſcen-
E 3 tis

3
Asumbræ,; alteram decreſcentis, ambas magnitudine ſibi
ad amullim congruentes, facilè hinc tempus medium, per
bipartitionem intervalli adipiſceremur: quia verò tales non
datæ ſunt ultrò cĩtroque ad unguem pares, conferamus quas
poſſumus . & probabile quid eliciamus. Prima Phaſis A-
quantitate videtur Septimæ Crreſpondiſſe, cum utrobique
luxerit ferè ſemiperipheria. IIla contigit Hor. 10. min. 20.
iſta Hor.13. min. 2. diſferentia intercedit Hor. 2. 42. ejus-
ue ſemis Hor. 1I. 21. ita Medium cecidiſſet in Hor. 11 41.
Altera Phaſis B. poſſet cum Sextà F. conferri, adhibita ta-
men reductione, quoniam ibi 3. tantùm digiti fulſerunt, hic
autem paulèò plus. IIIa cecidit in Hor. 10.3 3. iſta in H. 12.
57. diffr. H. 2. 24. ſemis H. I. 12. ita medium foret Hor. 11.
45. at certum eſt, aliquid eſſe demendum, quia poſterior lux
priorem ſuperavit. ſint ergò 44. vel 43. minut. tantuùm.
Tertia Phaſis C. paruùm habuit luminis, plus tamen quàm
Quarta D. illam excepi Hor. 10 48. hanc H. 12. 35. diffr.
eſt H. 1 47. ſemiſſis ejus Minut. ?3. ita nunc medium ce-
cidiſſet ad Hor. II. 41. ſed quia conſtat hic aliquid ad-
dendum eſſe, fuerit igiturminuto 42 vel 43. adeoque cum
hæ duæ poſteriores comparationes oppoſito modo ſe habe-
ant, id eſt, una excedat medium, altera deſiciat, rutò bi per-
tiamur cas. atque concludamus Horam 1I. minut. 43. pro
Medio limitato; quodà veritate vix poterit integro minute
aberrare. Prancofurti ad Oderam, quæ Tubinga eſt
Horæ orientalior, reſponderet hoctempus &%,tribus minutis
poſt mediam noctem: at Origanus ibi computavit ex Iycho-
ne ad Hor. II. 54. temp. app. patet igitur Eclipſin ſextanfe
circiter horæ ſeriuùs contigiſſe, quàm promitteretur.
2. Durationem, quod attinet, quamvis totam neuter
noſtrûm obſervàrit, eſt ea tamen ex jam diſputatis facilè con-
icienda. Si enim ab O. fine, qui mihi circa-Hor. 13.41. ob-
tigit, inventum illud Medium ſubtraham, nempe H. 14. 4 ¾.
reſtant non omninò duæ horæ pro dimidiâ duratione :quæ
duplicatæ faciunt, non plenè 4. horas, ſed 3. tantum & 56m.
pro Totà. Quam idem Origanus ibidem computavit, ex
unius

59.

unius calculo Hor. 4. 31. ex alterius H.4. 17 ita ut minimum
Octante horæ veritatem excedat. Scilicet Luna ibi altior ibat
(ubi trajectus umbræ brevior eſt) quàm opinabatur Tycho:
cujus rei alia quoque mihi ſunt documenta.
3. Differentia Meridianorum, inter loca noſtrarum ha-
bitationum, ſimiliter hinc innoteſcit. Nam totalis immer-
ſio Tibi obſervata eſt Pariſiis inter min. 17. & 22 ¼. poſt Ho-
ram 10. quamvis conjectura mea huic poſteriori faveat, eſto
tamen inter ambo extrema probabile medium, donec iſta
certiùs aliunde acquiramus, ſeilicet Hor. I0min. 20. Eadem
totalis obſcuratio, phaſin C. proximè ſecuta, mihi Tubingæ
contigit Hor. 10. min. 49 vel 5. ad ſumum. Itaque tua Vrbs
eſſet ſemiſſe Horæ circiter, ſive 7¼. gradibus occidentalior,
Oppidum verò meum tantundem orientalius. Veſter Oron-
tius longitudinis differentiam ſtatuit 9. ferè graduum: Apia-
nus extendit ad 9¼: Tycho ponit SZ: Rudolfinæ 7. Merca-
tor 7 ¼: Stöfflerus 5t. tantüm; ut inter hunc & Apianum
diſcrimen intercedat integrorum 4. graduum, qui Vobis 75.
Leugas Callicanas faciunt, nobis 45 Mi liaria Germanica.
Proh pudendam incertitudinem! quan, quivis & vulgo Ta-
bellarius redarguere poſſet; cum Lutetia veſtra &noſtrastut-
gardia, proximè ſubſint eidem parallelo. Sed hæc in editione
Krabici Abylfeda (quam difficiles Mercatus & Bella noſtra hue
usque remorantur) diſcutiam accuratius, Deo volente.
4. Pro Semidiametro Umbræ noſcendà, eligo Phaſin E.
cæteris certiorem, cujus tempus fuit Hor. 12.45 inclinatio
45 ⁰. grad. digiti z. & ex hiſce datis in circulo Vinbræ, circa
C. centrum, ſive Nadir Solis deſcripto, duco verticalem VC.
atque conſtituo angulum VCF. inclinationi reipondentem,
quæ fuit 4 5. ibique adapto lunam ita circa E, utejus portio
eminens extra umbram, E C. duobus illis digitis reſpondere
intelligatur. Deinde computo ad id momentum, ſectio-
