Bd107_qt_1
author: Schickard, Wilhelm

N 125O9959168 021

UIIIIIEEIIEIICIAIII

us Tübingen

Archivfilm
vorhanden Fr. Pf.

1. W. Schickardi
PARS RESPONSI
Ad Epiſtolas P. Caſſendi
Inßenu Philaſiphi Call

SUBSOLEVISO,
& alijs Novitatibus

Uranicis.

Qud Aſtronomiæ felix fauſtumq; ſit!

TuBINGE,
Typis Theodorici Werlini: Impenſis
Philiberti Brunnl, Anno 1632.
Menſe Auguſto.

umnmmmm

Reverendo & Sapienti Viro
Dn PETROGASSENDO

DOCTORI THEOLOGO,
Cathedralis Eccleſiæ Dinienſis

Canonico, &c. Mathematico ſimul
eminentiſſimo-

S. P. D.

virI,HELMVS SoricAX.,
In Academia Tubingenſi Prof.

Hebrauns & Aſtroenomus.

Eaſti me, Vir perſpi-
cacillime, idemq; amiciſſi-
me, tàm læto & Ccœlis nuncio, tandem
S deprchentumn eſſe lubriciſſimum Pla-
Sius netam,; in arcano cum Sole congreſſu:
Nili quòd id Evangelion- tardius hüc ad me delatum
ceſt, tabellario traditionem remoranten. Quamvis
enim Tunoviſſimas Pariſijs jam 8. Eid. Febr. obſignã-
xis atque Typographus veſtraàs excuderit procul dubio
maturé ſatis, nec ſegnior!: fuerit Amplilſs. V. Dn. £ I-
s P. I0DATusS in mittendo, ego tamen valdè ſerò

A 2 (quip-

4. .

(Auippcp per Sabaudicas ainbages, qu dar re Aumi iter mi⸗
lite i interciperetur ) 26. Maij vet. demum acccpi; 3 unde
contigit ut aliunde prius, àb Hugone Grotio 18 αααι
Oa relciverim publicatas eſſe, ſibique lectas omninò
ante y. Aprilis quo id ſcripſerat, Jquàm Exemplar ipſum
vidi. Ut ut ſit, ſatis citò, quia benè ſatis. Lætor enim
non prorſus inobſervatum tranſiiſſe rarum hoe ſpecta-
culum, cui ego tàm avidè inhiabam fruſtra. namque
hoc fine tectum effregi, perforat4 tegulà verſo auſtrum
cujus foramine radius intromitteretur ſab opacum-;
invitaram quoque Amicos aliquot ad contemplandi
ſocietatem, velut epulas aut ludos, adeoque (nè diſſi-
mulem) affectabamus tacitè gloriam videndi à nobis
primis hoc feculo Mercurij ſub Sole, ac poſteris enar-
randi. Sed inviderunt eam nobis:felicitatem nubes
continuæ,; vixſemelatque iterumdchiſcentes, præ qui-
bus nec poſtridianam Eclipſin integram obſervare li-
cuit. Etſi verò tunc indignè tulerimus, ita nos à tem-
peſtate deluſos eſſe,nunc tamen fero æquius, poſtquam
percipio Tibi cœlitus obtigiſſe pluſculum ſerenitatis.
Nempe Tü dignioreras, cui æthier idindulgeret, quia
& ad perſpiciendum inſtructior acie oculõrum, & ore
facundior ad referendum,. Non equidem invideo
Tibi fortunam talem, grator magis, quòd primus mor-
talium verè conſpexeris in elaro Sole, quem popularcs
tuniolim, ſub Carolo Mag. vidiſſe falsò ſunt opinati,
(apud Aimonium S& inalijsAnnalib. Franc.) quivé
Aben-RodanArabem, & noſtrà memorià ſagaciſſi-
mum quoque Keplerum fefellit. Atque utinam is
nunc redivivus ſiſteretur nobis, qui hoc Phænome-
non diu ante proclamavit, nosque univerſos ad intu-
endum

endum extimulavit publicè; ipſe autem ut inter Divos
ſpectaret cominus, anno ferè prius ex mortali corpore
illuc evolavit. Verum, deſierit ille in vivis eſſen,
Tuartamen hæc obſervatio nequit mori, quoniam
ipſius intereſt Scientiæ ſideralis, nè moriatur. durabit
ergò ad ſeros nepotes, quamdi ſupererunt qui cœlos
metabuntur: & ut nunc priſcorum Timocharis aut
Hipparchi nomina in Almageſto leguntuchodieduc,
ita olim Gaſſendi memorabitur in annalibus poſtero-
rum, quando Thraſonum, qui jam tot ſtrepitus edunt
in mundi palæſtrâ, millies erunt abolita & æternâà ca-
ligine obducta. Id etiam gratulor Aſtronomiæ ipſi.
ad cujus emolumentum pertinuit, Planetæ hujus in
Solem incurſum diligenter notaſſes, quo rariorem
eventu ſcculorum, eò peritis meritò cariorem. nam
hæc unica eſt occaſio emendandi, quicquid in motu
ſubdolæ hujus ſtellæ peccarunt Anteriores. Ac mi-
ror nihilominus divinam ipſorum ſolertiam, ex tàm
importunis obſervationibus potuiſſe tamen iſtius Er-
ronis viam qualitercunque indagare. noſtienim quòd
neceſſarid magnis tantùm à Sole digreſſionibus uſi
ſint, quoniam citerioribus locis prohibetur conſpe-
ctus à lumine majori, atque aurora fixas obruit, ad
quarum poſitus ille referri deberet. nè quid de obli-
quitate Sphæræ noſtratis addam, quæ haud patitur in
Tauro matutinum-, vel veſpertinum in Scorpione
cerni: undé totus ferè Semicirculus, potiſſmum la-
titudinis auſtrinæ“, nobis manet inexploratus. Et
quamvis circa contactus alios ſui orbis, interdum ſe
præbeat conſpiciendum, ſcis tamen quàm difficile ſit
inde verum in orbitàâ locum deſignarey, cum unius
A 3 Pili-

4

Pili erratum, Circulo tàm obliquè allapſum, reſpeétu
centri proprij fiat immanes. Itaque impenſius amo
& exoſculor obſervationem Tuam, quæ una & ſola
eſt harum difficultatum expers, atque veriflimum in
Eccentro locum demoenſtrare, ſimulque ſecum reli-
quos in ordinem redigere potis. Excitavit me nobi-
lis hæc occaſio, ut ſepoſitis interim Geographicis mo-
litionibus, correctioni motũs Mercurialis, toto bime-
ſtri ex quo Tuas accepi, unicè incubuerim: nè ſcilicet
neglectu periret uſus tàm præclaræ Tnpgoroes Quæ Aſtro-
nomiam, hàc potiſſimùm parte morbidam, refocil-
lare ſola poſſet. Ac inde mihi totus liber eſt enatus.
major quàm qui præſentibus Nundinis extrudi queat.
Erant enim aliorum quoque Obſervationes conferen-
dæ, ſupputandæ, retexendæ, in unius demonſtrationis
corpus coagmentandæ, ut omnia ſibi aptè conſtarent.
Conquiſivi ergò undique, ſupra centum & quadragin-
ta, quarum 16. ſunt Priſcorum, 22. Waltheri, 7. Ty-
chonis, pauciſſimæ aliorum (Haſſiacas nondum videre
datum eſt) cæteræ emnes ad nonaginta unius Mäſtlini,
Domini Præceptoris & Anteceſſeris mei, p. m. ab ejus
filio Paternarum artium perito hærede M. Gotfrido-.
Collega meo, benevolè mihi communicatæ-pleræque
hic Tubingæ continuo vicennio collectæ, ab Anne
1772. ad I91. nam (quod ſæpè mirabar) reliquis 40.
vitæ annis, ab ejusmodi curis abſtinuit, talium fortè
ſatur longævus ſenex. Quamvis verò præcipuas, mo-
re ſuo, ſine inſtrumentis alijs, nudo filo exceperit, in
decuſſatione quatuor fixarum, ut ex editione percipi-
cs (unde mihi earum reſolutio Trigonometrica, tantò

ſroperoſior, quantò illi faciliar erat ocularis anle
CLtio

. 7.

Qio) eſt tamen hæcipſa ſimplicitas ingenun, deprava⸗
tioni minùůs obnoxia vel ſuſpecta, quàm aliorum, qui
apparatus organorum jactando, ad Præconceptas Hy-
potheſes ſuas detorquere putantur: cùm noſter nihil
inde condiderit ipſe, ſed hæc Empeirica, vel ſi mavis
Hiſtorica cœli, fide bona ſcripſiſſe contentus, relique-
rit mihi aut alijs materiem congeſtam, velut ligna, la-
pides, calcem & arenam, unde Mercuriale Palatium
ædificaremus. Ad cujus fabricæ firmitatem plurimùm
conferret, ſi etiam Iacobus Golius, communis noſter,
aliquid mediæ vetuſtatis promeret ex Ibn-Iunis £gy-
tio authore, quem inter cæteras Arabum gazas, pro
Acad. Lugd. 8. imus in Europam ex Oriente adve-
xit, vir talium æ uè ac idiomatis callentiſſimus. quia
enim ſub Chalipha Phatimæo, Abu-Haly Almanſore
vixit, cujus juſſu & auſpicijs cœlo vacavit, conjicio
ejus obſervationes haud recentiores eſſe Anno Hegi-
ræ 370. quo tempore- Chriſtianis iſta ſecurè neglige-
bantur, ideò poſſe de inæquali progreſſu Apogæi (ſi
quis eſſet, pro mea lnſbicione) teſtari. tum quia ipſius

ſpecula α NIC § = — non Procul Cahiro diſſi-
ta, hiſce locis noſtris multò fuit auſtralior, & cœlo
gaviſa ſereniori, ubi Nilus vapores non exhalare dici-
tur, fit mihi veriſimile, auſtrinas quoque partesEccen-
tri, obſervatas ibi eſſe, quas Theoriæ i integritas omni-
nò deſideraret. Potuiſſet eadem Goliana bibliothe-
ca, quæ 3. poſtremos Apollonij Pergæi libros Græcis
perditos, ex Arabiſmo reſtituendos promittit, me for-
taſſis etiam ſublevaſſe, ſpeculantem, quâ ratione ali-
qua Ellipſis (qualis certò eſt via Mercurialis) metienda
Z ſitzt.

ſit, datis tribus tantùm contingentibus: quod egre-
gium Problema, Geometris hactenus altè ignoratum,
& penè pro inſolubili habitum, ſed huic propoſi to ap-
primè neceſſarium, nuper mihi. ſuggeſſit, una cum
Contcis pluribus inventis, ipſe ſciendi ardor, ut ſuo
loco cernes. nempe iſta mihi ſunt Solatia patriæ cala-
mitatis, quando aures tympana & bombardæ op-
plent, oculos militum turmæ, animum verò patratæ
cædes, incendia, rapinæ diſcruciant. Ejusmodi fun-
damentis nixus, confido Anomalias coæquatas omni-
um Planetarum, ex datis Medijs, directe vel à priori
computare: quod magnus qdondam Keplerus facere
deſperavit, eapropter provocans omnes Mathemati-
cos & ſuppetias poſcens. (Comment. d. Stell. Mart. f.
299. & Aſtron. Cop. f. f. 695. 808. ) Cumque dicere
non ſufficiat, faxo brevi, juvante Deo/ ut eruditus
orbis credat. Indulge modò paulùm ocij, donec tæ-
dium calculi prorſus devoravero; Schemata item
ſculpſero, quorum labor inſuper meas manus fatigat
(ipſa fortè ruditas, me tacente, prodit) cum nemo
alius mihi præſtò ſit Artifex talium gnarus.
Nunc id aggredior, quod Prælentis eſt inſtituti,
moræ minùs patiens, atque Tua in Epiſtolis mihi pro-
poſita excutio. non deprecabor examinandi liberta-
tem, cùm Tui Candoris æquè ac Amoris, major
mihi ſit fiducia, neque Mathematica ve-
ritas id patiatur, quæ ſola
neſcit adulari.

1X1

I. Pars

1. Pars.
DE MERCURIO.
U ordine procedamus, rem in capita diſpertiar. ſunt
enim tria præcipuè quæ de prodidiſti z quorum pri-
mum artinet Quantitatem ſeu corpuſculi diametrum, alte-

rum Tempus viſæonjunctionis, tertium ejus Locum, unde
vvera longitudo & làtitudo innoteſcunt.

Duantitas diametri Merc.

Memoras adeo parvum apparuiſſe, ut vix æquàrit uni-
us particulæ Beſſem, qualium 60. numerabas in dimetiente
Solis. ac potuiſſe illam toties dividi, facilè credo, quia per
Teleſcopium excepiſti, amplitudine ſpithamali. Reſpon-
deret id Trienti unius minuti, ſive 20. Scrupulis ſecundis,
quæ pars eſt nomageſima transverſæ latitudinis, (nè cum
area diſci comparemus,) omninò paradoxæ parvitatis.
Vix effugies hic cenſuras Criticorum, qui dubitabunt inde,
an certè ipſum videris Mercurium?? nec te Macula fortè de-
ceperit, credulum nimis, ac opinioni propriæ faventem.-
Itaobjicere poſſent, non imperiti modè, qui Tubi tractandi
ſuntrudes, aut nunquam ad hæc ſecreta ſub tecto admiſſi,
ſuſpicantes eſſe mera phantaſmata vitri, quivè ambigunt an
omninò ſit aliquis Mercurius in Cœlo: ſed etiam Eruditi,
inopinatâ parvitate perculſi, & quibus Kepleri recens error
innotuit. Ille enim, licet Aſtronomorum ætatis noſtræ
Coryphæus, de quo minimè metuiſſent, inſigniter deluſus
erat Anno 1607. die 8. 2 8. Maij, visà primùm in Sole Ma-
culà, quo tempore & à σι O non aberat procul; ut opina-
retur eſſe illius Planetæz umbram, & calculum potius quàm
oculos haberet ſuſpectos, adeoque Rectorem Acad. Pragenſis,
Phænomeni teſtem advocaret, imò Divi Cæſaris RUIDOLFI
B Maje-

*

L.

Majeſtatem, per cubicularios interpellaret eà de cauſa, de-
nique totius ſpectaculi ſeriem, publico libello narraret: po-
ſtea tamen palinodiam cecinit, non quidem cujusquam re-
futatione, quaſi fidiculis, extortaà confeſſione, ſed ut inge-
nuum veritatis cultorem decebat, ſua ſponte. Iubent igi-
tur fortaſſis hoc exemplo monitum cavere, ne Caſſendo quo-
que ſic recantandum. Sed ſalva res eſt, longe Tu abes
hoc metu. celeriter promota eſt umbella tua, nec diu hæſit
eodem loco; quod certiſſimum præbet argumentum, haud
fuiſſe maculam ſolarem; de quibus jam publicè conſtat,
multò tardius ambulare, & vix totis 14. diebus perreptare
Solis hemiſphærium nobis obverſum. Tua verò, quæ ſub-
Hor. 9. diſtitit à centro 16. particulis, & aliquandiu poſt 20.
mox, iterum allucente Sole 22. denique horà 10 † omninè
30. percurrit intra ſeſquihoram diſci ſolaris quartam circiter
partem, quantum nulla macula poſſet integro quadriduo,
præſertim circa declivem Solis oram. Et animadvertiſſet
ipſe Keplerus hallucinationem, ſi poſtridie rurſus inſpexiſ⸗
ſet; cùm talis conjunctio OQ , propter contrarios motus
amborum, vix poſſit pauculas horas, nedum integros dies-
durare. Vnde ſimilis error veterum Pariſienſium tuorum
redarguitur, qui menſe Martio Anni 807. Mercurium totis
octo diebus adhæſiſſe Soli putabant, imperitiaà Planetarij
mots utique magnâ. Merenturnihilominus laudem pri-
mitus à ſe obſervatarum in Sole Macularum; quæ hodieque
interdum ita grandes apparent, ut per quamvis rimam ſub
opaco repræſententur: Qualem ego die 6. Iulij 1629: in.
cellà vinarià, per ſpiraculum ultrò ſe prodentem, notavi,
omnium quas vidi latiſſmam ac nigerrimam, eum pedun-
culo formà pyri. Redarguit verò Keplerum evidentiùs eti-
am nimia latitudo: cum enim Nodi hodie verſentur circa
12. τι & m (ut infra demonſtrabo) Sol autem dicto die 7.
II occuparit, integro ferè dodecatemorio inde diſtans, patet.
impoſſibile fuiſſe, ut ſe mutuò incurſarint opticè. Reſor-
pferit ergò præcocem Iubilum ſuum ille meritè:; Tu autem
jure

zure meliori exclames tuum éοαοαναοα, vel ſi mavelis ioαα
ut olim Archimedes &ρννα ſuum, balneo exſiliens propter
furtum aurifabri aſtut deprehenſum; aut exemplo Pytha-
goræ immoles Hecatomben. Z
Porrò examinemus hanc parvitatem penitiùs, atque
conferamus cum placitis aliorum. Philippus Landſpergius
in Vranometr. fol. 126. aſfſumit ſemidiametrum viſibilem
in mediocri diſtantia, unius minuti, h. e, ipſam diametrum
totam, 2. minutorum: unde computat ejus corpulentiam,
duodecies tellure minorem, ſuppoſità ſcilicet majori ampli-
tudine annui orbis. Iycho Braheus in Progymn. fol. 47 5.
diametro tribuit in maximis à Sole digreſſionibus, ultra 2.
minuta (quot etiam ſixis primi honoris aſſignat) inſuper &
partem, ut ſit ei proportio ad diametrum terræ, qualis trium
ad octo: unde concludit Planetam decies novies tellure
minorem eſſe. Sequeretur hinc, in iſtà conjunctione peri-
gæ, 3. ferè minutorum apparuiſſe debere. Iohann. Keple-
rus in Aſtron. Cop. fol. 48 4¼. cenſet naturæ conſentaneum,
ut ſit eadem proportio Planetarum, quæ Sphærarum quibus
adhærent, h. e. minimus ſit Mercurius, quia orbitam poſſi
deat anguſtiſſimam, Saturnus maximus, quoniam ampliſſi-
mo vehatur orbe; ut ſic facilè cum tellure, quæ media eſt,
comparari poſſint. Heo tamen fluctuat, quali proportio
iſtamagnitudine ſit æſtimanda ? non certè Diametrorum,
quia ei univerſalis experientia reclamat: mallet igitur Su-
perficierum, propter ſpeculationes Archetypicas. cùm verèò
nè fic quidem ſibi ſatisfaciat, refert ad ipſa Corpora, & con-
cedit in ſententiam Archiducalis Mathematici, Dn. Iohanis
Remi Quietani (quem alibi narrat hactenus ab eàâ deſciviſſe.
obſervationibus procul dubio edoctum; atque nunc audio,
peculiares Tabulas motuum Cœleſtium moliri.) Ita cor-
pus & fieret paulò majus Triente telluris, quia ſcili cet pro-
Portio Sphærarum eſt ferè talis. Iam verò tellus, exorbis
magni centro ſpectata, intervallo 3470. ſui Semidiametro-
rum, (ex ſententia ejusdem Kepleri,) viſibili diametro ſub-
2 ten-

12.

tenderet ſaltem 2. minuta; ergò Mercurius quaſi triente
citerior, iterum fieret 3. circiter minutornm. Idem tamen
Keplerus, quâ erat ingenuitate, non venditavit iſta pro cer-
tiſſimis aut exploratis, in Tab: Rud. fol. 75. ultrò faſſus, eſſe
lubricam obſervationeme, quèòd ſtellæ viſui ſemper offeran-
tur juſto majores, cum opticâà luminis dilatatione, palmam-
que lubenter ceſſurus illi, quicunque de tali ſubtilitate attu-
lerit probabiliora. Denique poſtquam in omnes ſe formas
vVerterat, verè Fhiloſophicum & verſatile ingenium, nihil-
que veriſimilitudinis reſtaret amplius, quæſivit proportio-
nes in ipſa Denſitate materiali corporum cœleſtium, (Ad-
mon. ad Aſtr. fol. 11.) gratia cujus duo corpora æquiponde-
rare poſſint, quæ tamen ſpacia occupent inæqualia, veluti
globus glacialis & plumbeus, quorum ille ſedecies vaſtior
ſit iſto. Ab his omnibus TuGaſſende recedis longè, non
niſi unius minuti partem tertiam largiendostoti diametro
, & quidem adeò propinqui. Obſervationem ſanè ad-
mitto ut indubiam; cùm de diligentià & fide tuà ſatis ſuper-
que conſtet: ſed illud tantùm, pace tua; diſputabo, an opti-
cà deceptione aliquàâ juſto minor apparuerit? cum ipſemet
fatearis fol- 13. ex horizonte Aquenſi orientem ſimul cum
Arcturo, die 10. O ctobr. 162 1. tuis oculis illi parem habitum
fuiſſe. At ea fixa nudo viſu cenſetur 2, minutorum (quan-
tus & Mercurius Alfargano Arabi cap. 24. ſcilicet. 27 Solis)
quamvis autem Teleſcopio ſuperfluum lumen circumqua-
que detergatur, manebit tamen vero corpori unum fortè
minutum tantundem itaque Mercurio reſtaret. Qui fit igi-
tur, ut nunc toties minorem obſervàâris? Enimverdò ſi cun-
cta quæ in Opticis aliquando ſum ſpeculatus, excutio⸗ de-
prehendo tres potiſſimum cauſas quæ Mercurij apparitio-
nem infra juſtam diminuerint, quarum duæ priores certiſſi-
mæ ſunt, ultima verò probabilis valdé. 1. Noſti lucis
hanc eſſe naturam, ut ſe undiquaque diffundat & amplificet.
dum verò ita ſe didit, neceſſariò fit utopaca contigua, non-

nihil amputentur & præcidantur. Experimentum Rn⸗
are,

1⁵¾

Hare, quod inter lucubrationes hybernas
crebrò animadverti, proſtat in luminibus
candelarum, ſi nempe baculum cominus
obtendi jubeas, Tu verò intuearis eminus,
apparebit is ubi ſplendor tranſit, utrinque
ſerratus, quaſi crenis excavatus & hians,
prout hic appinxi. Quemadmodum igi-
tur haud licet argumentari, pars intra lu-
minis complexum apparet anguſta, ergò
baculus verè latior non eſt; ita nec ſequi-
tur, Mercurius in clariſſimo Sole, ubi cir-
cumſtans fulgor undique aliquid arroſit,
viſus fuit exilitate trientis, (quod oculato teſti credimus
tamen lubentes) ergò verè non æquataſſem vel dodrantem.
2. Accedit altera ratio diminutionis, ex magnitudine ſo-
laris illuminationis. demonſtrat enim Alhazen Arabs prop.
3. de crepuſeé. & poſt eum Vitellio Sarmata, prop. 27. I. ſecun-
di (quod ſe hauſiſſe profitetur ex Ariſtarchi Sainij libro de
Quantitate O Cfortè nom amplius ſuperſtite) Vmbræ baſin
eſſe minorem ſui corporis hemiſphærio; ſi globus illuminans
illuminato ſit major. Cum igitur nobis utrinque confeſ-
ſum ſit, apparentem Solis diametrum, diametro Mercurij
eſſe multoties longiorem, utique pars illuminata Mercurij,.
non tota nobis avertetur, ſed inſtar circuli Iucentis huc ad
nos reflexa, ipſum circundabit, unde reliqua pars opaca ne-
ceſſariò contrahetur ad anguſtias, & hoc modo verè minor
erit. Apertius dixam: certum eſt, nihil de Mercurio in Sole
cerni, niſi quod ab illius Iuce averſum eſt, & in umbrà ſitum.
at illud verè minus eſt medietate, quoniam illuminata pars
medietate major. ergò & tunc meritò parvus apparet. At-
que quamvis id quod hac ratione decedit, parùm ſit, minui-
tur tamen ulterius per priorem cauſam, oculos notabiliter
fallentem. 3. Si ab analogià Lunæ ad cæteros Planetas
ratiocinari licet, credibile fit, non totos eſſe obſcuros; ſed in
meditullio quidem habere opacos quaſi nucleos, extrinſecus

B 3 Autem

14.

autem incruſtari velut cortice pellucente: utrumque more
ſpeculorum, ut illud ſit inſtar plumbi, hoc vitri loco „quod
aptius reverberet imbibitum ſplendorem. Cynthia enim,
Jquando ſtellis appropinquat, cernituradvenientes amplecti
aliquantulum intra peripheriam perſpicuam admittere,

altrinſecus verò exeuntes, viſui reddere priùs, quàm perve-

nerint ad oram: quod Maſtlinus exemplo W 1tem cordis m
animadvertit Anno 1595. Diſput. de paſſ. Planet. theſ. 148.
unde collegit quedam diaphano velut aére ambiri. Sed hæc
experientiæ maturiori relinqvo.

Supereſt ut aliam fuſpicionem amoliar;, quæ totam
poſſet obſervationem tuam peſſundare, ſi minus conſideratè
admitteretur. Reſcivi ſcilicet B uzbaco, ex aula Illuſtriſſimi
Cattorum Landgravij DN. PHILIPPI, &c. Principis in
aſtrorum ſcientia nemini Alphonſo cedentis, & hanc inclytæ
domũs Haſſiacæ laudem propriam, ſuſtinentis egregiè, Do-
mini Mecœnatis mei liberaliſſimi ; fuiſſe ibi totà die conjun-
ctionis diligenter obſervatum, ſed nihil tamen Mercurij ani-
madverſum, nec aliud ullius Maculæ veftigium. Ira teſta-
batur Celſit. E. Mathematicus, Dn. Daniel Möglingus,
Doctor Medicus, obſervandi longo uſu peritiſſimus, eapro-
pter exceptione major. An igituriſti Te redarguunt? equi-
dem expalleſcere non ſinit conſcientia veritatis: auſeultent
alij tamen, ignari circumſtantiarum, quèd hæc adeò Tibi
non contradicant, ut potius confirment abs Te proditam
Parvitatei. Tu nempe Teleſcopio eras uſus, quo dete⸗
guntur exiguæ quævis maculæ, ſerupulo quoque minorcs:
Illi autem, confilio an culpâà Kepleri (in Admonit. fol- I 3.)
admiſerunt Solem per nudum foramen vitri expers, quod
maculas duobus minutis minores nonrepræſentat. nemini
enim tam inopinabilis parvitas venerat in mentem ‚nè Tibi
quidem ipſi ante aσ ρ—ern, maximè cum Planeta eſfſet Peri-
gæus. (idemque mihi contigiſſet, fateor, ſub tegulis; niſi cœ-
Ium, mei velut miſertum, atro nubium ve'o „meam texiſſet
incogitantiam) & mirè prædicrat Keplerus hunc modum,
præ-

1„»
præferens illum Tuo, quòd vitris caſſus, immunis eſſet à
diſtorſione: ac eſt ſanèalioquin comendatione digniſſimus,
ſive Solis diameter, ſive illius deliquia ſint excipienda.
Vt verò demonſtrativè probem id quod dixi, maculam tan-
tillam non potuiſſe repræſentari, deſcribam ipfſius Inſtru-
menti apparatum, quatenus ex picturà, olim ab ejus Celſitu-
dine mihi clementer communicataà, licet. Habet ille Atlas
Haſſiacus, præter aliam ſupellectilem Aſtronomicam, non
minùs affabrè quàm ſumptuose ſtructam, in Eudoxæà ſua
ſpeculà, 1 VBAingentem, quantus alibi quà quà latè co-
lunturaſtra, nuſpiam viſus, pedum 506.-Iongitudinis; tantæz
molis, ut niſi polyſpaſto & trochleis ageretur, compluribus
viris in ſublime ſurrigendus, negotij faceſſeret ſatis. Pen-
det autem rudentibus de ſcanſili columnà 40. pedes altà, &
ſcytalis attollitur ex peritrochio infernè adjuncto. Ita in
æquilibrio ſuſpenſus facilè dirigitur Solem verſus, circum-
actu ergatæ apud alterum orificium adaptatæ. Vbi etiam
valvulæ ſunt, quibus (ſub circumjecta quidem ſcenà) intro-
ſpiciatur. Intus enim libratur perpendiculum, cujus um-
bra repræſentet verticalem; excipiturque Solis icon orichal-
cico & verſatili tympano, candidàâ tamen chartà incruſtato.
Ipſe autem radius intrat ſupernè per foramen tantæ amplitu-
dinis, quantæ eſt hæc litera OQ in margine ſignata. Ke-
plerus in publicâà Reſponſ, ad Bartſchium fol. 4. ubi hujus
quoque Tubi honorificè meminit, dubitativè refert, eſſe
foramen Piſi, aut Lentis, aut Milij magnitudine; veram
ſcilicet quantitatem illius, tam ſublimè poſiti, præciſius
metiri nequibat, quamlibet aαι, conje cturà ſaltem æſti-
mans èlonginquo: ego autem ex accuratâ Schematum Ecli-
pticorum delineatione mihi transmiſsà deprehendo, hiare
tantum, ur faba penè poſſit tranſire, adeoque pedis eſſe par-
tem triceſimam ferè. Hoc ſuppoſito, erit pars ſeſquimille-
ſima circiter longitudinis totius Tubi; qualis proportio in
Canone ſinuum reſpondet 2 ¼ minutis, ut ejus ſemidiame-
tr ex intervallo 50, pedum, appareat 7/'. ſecundorum-

.Z .
Tantum igitur circumcidit Eclipticis digitis in deliquio
Solis (per prop. 12. paralip. Vitell.) tantundem quoque cui-
Vis Maculæ circumquaque. Si ergò Macula quæpiam verè
ſit 3. minutorum, putatur illa ſaltem unius, ſive 4ο. ſe-
cundorum: ſi verò ſit minor 2 minutis, omninò non ap-
paret, quia pro dictà ratione ſemidiametri fenéſtellæ, uſque
ad centrum lumine diluitur undiquaque, & ſic evaneſcit;
quod erat probandum. Res eſt ſubtilis & conſiderarione
digniſſima: quam ſi Tycho, aut poſt eum Longomontanus
hodie advertiſſent, non obtruſiſſent nobis abſurdum dogma,
de ſemidiametro æ in novilunijs minuenda, quod extat in
Aſtron. Danicæ parte ſec. fol. 175. Facilè tamen Illuſtriſſi-
mus ille Prolemeus, pro ſagacitate ſuà, huic in commodo
deinceps cavebit, adaptatione foraminis minoris: Mihi
nunc demonſtraſſe ſufficit, quòd ea Buzbacenſis obſervatio
Tuæ Pariſienſi nihil deroget (ut nec attendentis D. Méglin-
gi diligentiæ aut honori) imò & proditam parvitatem cer-
tius etiam confirmet.

AVWempus conjunct. deſinentis.

Caudes pag. 8. ſub tempus excedentis Mercurij, præ-
cipuè clarum Tibi Solem affulſiſſe, unde id momentum
obtinueris præcisè. Congaudeo Tibi , & Aſtronomiæ
magis, cujus intererat accuratè illud excepiſſe, tàm diu deſi-
deratum. Laudo quoque ſolertiam, quòd Socium præfece-
ris regundo Quadranti, nè Tibi occupatione ſimul duplici
diſtracto, periret principalis ſpectaculi fructus; ut ſæpè mi-
hi ſolitario contingit obſervatori. Quamvis verò in appa-
rentis altitudinis 21 grad. 44. mmin. correctione, per Paral-
laxin Solis 3. min. Add. & contrariam Refractionem 5. min.
Subtr. aliquantum controverſiæ mihi reſtet (qui utramque
ſtatuo minorem, juſtis rationibus, alibi deducendis) nolo
tamen hic intempeſtivè de tantillo vitilitigare, quia parum
. inde

Inde redundaret ad tempus, neque ſenſibiliter id variaret.
Eſto igitur ſub elevatione Poli tui Hor 1o. min. 28. ant mer.
diei 7. Novemb. ſive 2 8. Octob. ſtylo Iluliano, Anni ſuperioris
1631. æræ Dionyſianz. Id verò nunc potius exquiram,
quomodo cum calculis aliorum congruat, ut ſciamus qui-
nam propius tetigerit ſcopum:: cumque quatuor præcipui
ſint Artifices, qui familias ducunt in hac Profeſſione, Ptole-
meus puta, Copernicus, Lycho, & Keplerus, examinabo ſin-
gulos ordine, ut appareat, quantum cujusque placitis cre-
dendum ſit, quisvé cæteris præferendus.
Hypotheſis Ptolemei libr. 9. Almageſti cap. 6. expoſi-
ta, & in Epit. Regiom. cap. 7. ejusd. libr. repetita, circumagit
Mercurium in Epicyclo, cujus centrum, æquante directum,
in Eccentro-eccentri feratur, itinere ovali. Sit igitur ad
mentem priſci Authoris, in ſequenti Schemate terra E. atque
circa illam concentrica portio Zodiaci π— m P quanta ſuffi-
cit huic inſtituto, in anguſtià chart?. Quoniam verò Pto-
lemeus omnes motus deducit ab Epocha Nabonaſſari regis
Aſſur (qui ſanctorum Eſaiæ ac Ezechiæ fuit coævus) oportet
ante omnia æſtimatum tempus ipſius proximæ conjunctio-
nis, quod Lutetiæ 4. ferè horis meridiem antevertit, illius
abaco conformare, ſub Meridiano quidem Alexandrino,
quem Pariſienſi aſſumo 2 ¼ horis orientaliorem. Sunt ergò
ab inde huc usque Anni EÆgyptij 2379. dies 107. horæ 21 †£
quibus in Tabula reſpondet locus O medius 218. grad. 42 ¼
minut. à princip. V pro puncto Schematis S. quo verus Sol
(indice Proſthaphæreſi ſubtractivà) erat anterior per 1. grad.
7. min. ut cadat Ptolemeo in 79. 3 5, m utique procul à veri-
tate: Is tamen error jam condonari poteſt, quia & locum
non abſolutè quærimns, ſed relatè diſtantiam illius à Sole.
Porrò reponit Apogæum ætate ſuàâ ln 10 £ unde promevea-
tur centum annis uno gradu, inſtar ſixarum z itaque caderet
nobis hodie poſt XVSecula, in 240. 5 &. ☚α ubi punctum A.
ſignavi (quod tamen rurſus falſum eſle, alio Tractatu D. V.
demonſtrabo.) In hàc igitur Apſidum lineà E. A. ſumatur
C Eccen-

„ Eccentricitas E. D-
3. Particularum, pro
centro/a quantis D.
& adjiciatur par in-
tervallum D. Z. ſexri-
baturque tantâ Se-
midiametro Z. W.
circellus, vulgò Ec-
centricus minor.
(Vel Hypocyclus
mihi, nomine com-
modiori.) Deinde
ſubducaturApogæũ
Amedio Solis loco,
ut reſtet eorum differentia 1 3 0. 44 . Quantàm enim
Sol progreſſus eſt ſec.ſ. ſ. ab Apſide, angulo A. D. K. tantun-
dem centrum Eccentrici majoris ſtatuitur ab eadem lineâ:
retrogreſſum eſſe cont. ſ. ſ. angulo pari A. Z. H. Si ergò ar-
cum W. H. numeravimus 13 habebimus punctum H. &
ſolutione Iſoſcelis A H. D. Z. in quo uterque angulus inte-
rior D. & H. eſt ſemi ſſis dati exterioris Z. (per propp. 5. & 320.
primi Euclidis) ſcilicet 6. 2’5 — crura verò Z. H. vel Z. D.
fractionis vitandæ gratiâ ſumantur ter mille particularum,
ita fit latus H.D/ 5957. earundem Poſtea centro H. inter-
vallo HK. 6. (vel tot mille) partium, ſcribitur Eccentricus
ipſe Major; & quantus illinc antea fuit angulus W. Z. H.
tantushinc jam aſſumitur W. D. K. dictis de cauſis, atque
trahiturex æquantis puncto D. Hnea D-K. E. quæ in K.cen-
trum Epicyeli deſignabit, ſemper medio Os loco correſpon-
dens. Solviturdeinceps Triangulum H- D. K. in quo bina:
latera HD & HK' jam cognita ſun t, angulus autem KDH.
205, 3,6. eſt ſesquiplus angiuli K. D. A. quia componitur ex
illo, & adjacente Z D H. dimidio centralis angull W. Z. H.
(per 20. tertij Elementorum,) hinc ergò prodit angulus
HED. 20. 6. & priorum complementarius K. H. D. 1 6 2 4.
. aAdusS

19

latus autem D. K. 65541. part. quod commune eſt contiguo
A. D. K. E. cujus alterum latus D. E. conſtat eſſe 3 000 angulus
autem E. D. K. adjacentis complementum. Itaque ſubdu-
Cctis calculis Angulus D E K. 132. 8 & latus E. K. 6847 8.
Poſtmodùm centro K. intervalle K. L. 22 ¼ (vel potius
22500.) particularum, deſcribitur Epicyclus, cujus Apo-
gæum L. deſignatur per priorem rectam, ex centro æquantis
emiſſam. Ab hoc L. ſecundum ſeriem ſign. numeratur
motus Epicycli (Prolemeo dictus Inæqualitatis) qui ſimili-
ter ab Epochâà Nabonaflari huc usque collectus, facit 172.
73 à. pro arcu L. X. M. unde connexis K. M. & E. M. ſu-
pereſtunius trianguli M. E. K. reſolutio, cujus latera EK. &
KM. jam noſcuntur, unàâ cum angulo ad K. 6. 46. per ſubtra-
ctionem Anguli D.K. E. 3 6. à compl. Inæqualitatis MKD. .
22. reperto: proinde angulus M. E. K. 3⁰. 1 8. metitur diffe-
rentiaminter Mercurium & locum Ois medium; cui tan-
dem addo Proſtaphæreſin ejus, ita emergit Planetarum di-
ſtantia 4. 25. Quèòd ſi ſtatuamus obviantem appropin-
quare quotidie ſesquigradu ferè (ut Ephemerides indicant
ſieri, circa Ferigaumn )concurriſſent tertio demum die; quod
nimis ſerum eſle docuit experientia. Sed hunc Ptolemei
errorem exagitare non decer, quia nihil ſimul natum fuit
& perfectum, neque tot is habuit adminicula olim, quot
hodie noſtri. mirandum, non enormiùs exorbitaſſe decurſu
ſeculorum, & gratiæ potius agendæ priſcis, quòd primam
nobis glaciem feliciter fregerunt.
Pergo ad Copernicum; cui minimè defuĩiſſet ſolertia
corrigendi quicquid ab Antiquis peccatum eſt, ſi ſuppetijſ-
ſent Oſervationes idoneæ. Cumautem talibus deſtituere-
tur, ut conqueſtus erat libr. 5. Revol. cap. 30. neque pateren-
tur æſtiva dilucula, Mercurium in Boruſſia, loco ſuæ habita-
tionis obliquiori, crebrò cerni, mutuatus eſt pauculas à W'al-
thero Norico, cæteroquin Priſcorum veſtigia ſecutus: ita
factum ex malè cohærentibus, ut non modòè vetera parùm
smendarentur, ſed etiam in contrariumflecteret novus error.
C 2½ Qu=

Qux enim SynodusPlanetarumPtolemeo ſera nimis accidit;
ea Copernico contigiſſet nimis maturè, alio triduo ante ve-
ram, experientià comprobatam; quod, nè longior ſim, ex
Ephemeridibus Origani apparet, ubi jam computata extat,
ut mihi hoc labore liceat nunc ſuperſedere. Tempore au-
tem obſervationis Tuæ, reponitur Long. & ex Prutenicis ad
9 ¾ m cum Latit. I1 Auſtr. quarum illa 5. gradibus circi-
ter deficit à veritate, iſta verò plus quàm integro gradu exce-
dit. Neque ſunt hæc ſanabilia, etiamſi Radices motuum
mediorum aliter figerentur: eſt enim error etiam in Proſta-
phæreſibus Eccentricorum, & ipsà Hypotheſeos formàâ; cu-
jus Libratio diametralis mihi ſemper viſa fuit abſurda, &
à circulari latione omnino releganda. Taceo latitudinum
ĩintricatiſſimas reflexiones atque Deviationes, easque rurſus
per diametrum libratiles, quas libr. 6. cap. 5. ad veterum
æquipollentiam potius, quàm ex cœlo introduxit, ingeniosè
magis quàm verè. Hic me miſeret vanitatis ac imperitiæ
Genethliacorum, qui talibus Tabulis quaſi certis confiſi,
ſecurè nugantur de ſorte natorum, ex Mercurij poſitu hoc
velillo: & quoties à cordatioribus modeſtiæz admonentur,
infüper experientiam allegare audent:, neſcio quot jam
ſeculis roboratam. Obſecro Vos per frontem! qualis eſt
hæc experientia, quæ ne ſemel quidem tot feculis, de vero
ſitu Planetæ fuit certa? & eò minùs, quo vetuſtior jactatur!
aut ſi Vobis parvus eſt error 5 graduum, qui totidem Annis
tamen reſpondet in Directionibns Veſtris, indicabo mox
majorem.
Nobilis Tycho Braheus, prædictæ vanitatis acerri-
mus oſor, ut amaſius cœlicæ veritatis, cui nulla ætas tulit in
obſervandi ſolertiâ parem, absque cujus induſtriâ & reſtitu-
tione fixarum, labor noſter in Planetis foret irritus etiam
huic Mercurio medelam adhibere tentavit; nec ſcio an per-
fecerit vivus. Abſolvit autem tali magiſtro dignus diſcipu-
lus, & parilis adjutor, Chriſtianus Severini Lon gomonta-
nus, jam Coppenhagæ Profeſſor, in Aſtron. Dame ſie. 2.
eor.

Theor. cap. 20s Ad ejus mentem computabimus quoque;-
ut quantum hic præſtiterint, conſtet. Sit ergò circum tel-
lurem A. ſemidiametro 100000 partic. concentricus qua-
drans Zodiaci, huic negotio ſufficiens α P. locetür pun-
ctum C. pro ratione medij motũs Ois ad 16. 1 0. m & circa
illud ſeribatur Epicyclus major, Semidiametro C. D. 56 8 5.
part. ductà tellure A. C. D. Colligatur Anomalia Eccentri,
quæ ad propoſitum tempus eſt 11. S. 140. 31¾ ea numere-
tur ab Epicycli Auge, ſeu puncto remotiſſimo D. contr. (ſ.
usque ad E. ductà C. E. Apſidibus parallelà. (Hoc E. pun-
ctum, ex lege conformitatis orbium, etiam aliter inyeniſſet,
quicunq;geminatoEpicyclo turbaturz numerando Anomaliæ
illius complementum 150. 2˙8. à C. ſec. ſ. ſ. usque ad B. Apo-
gæum, & per illud Apſidum lineam A. B. ducendo, quæ cadit
in 19. 3/8. D pèſt in illà ſumendo punétum N, intervallo
Eccentricitatis A. W. paris Diametro Epicycli dicti 5685.
mox trahendo prioris A. D. parallelam W. E. denique arcu
