tus m,

Cceſla.
T
una en
—
I b
,
Drit

»g

rus n
a) erit
Eſ 4
Erit

e

—

tut AB,

P 20.

= 66.
Ur autemn
ttionalis
od faciat

ngne ſam

Ptit l.

let. Dr⸗
0 Ai nu⸗
meri

, e rn 131

meri x & 7, taleles, ut ſi ſumatur utcunque quin-

tus m, modo minor numero a; ſactum ab ex-

—.—

ceſſu primi & quinti, & quinto; ſive a — m X m

una cum quadrato ſummæ ſecundi & quinti 3
——

m † b & qualis ſit facto ex ſumma quarti & quin-

—

ti, & tertio; ſive æX m + 2z.

Erit adeo ex hypotheſi æ xX m ⸗-PZ = a —

x m †+ m † b fumatur rurſus utcunque nume-

rus n vice ipſius m, (qui pariter ſit minor dato

„

2

a) erit ſimiliter n -P‿ς. a – nX . n †T b
Eſt adeo mx . Xz = am -. 2 bm P be
n .◻ r an 2 bn bz
Erit mx — nx = am — an 2 bm — 2 bh

— — —.—

Sive m- n X x =— m- n à2 PT m é n 2 b

Ergo x = 2 2 b

—

Et X m Z a P 2 b m †&Z = am †
bm — bz
Sive am —α 2 bm az P. 2 Dz = am ◻☚ 2/2 bm

b-

I 2 Exem-

132 e
Exemplum. Sit a = 30 b = 10. Krit
xX = 10 & 2 = 2

Sit modo m =

Erit X m †+ Z = 50. 7 = 3 50

— —,— ²¾
a — m x m + b †+ m = 25. 5 †+ 15. 1 5
Si autem foret m ☛ 9
Erit x m †+ 2 = 5O. II = 550

2
— —

a — m m ††. b m = 21. 9 † 19. 19
— 519.
LEMMA AD PORISMA MW.
THEOREMA.

Duæ rectæ ſe interſecent ita, ut rectangula
ſub ſegmentis fint æqualia: erunt puncta extre-

ma rectarum in eodem circulo.

Tab. VIII. Fig. VI. Rectæ AB, DE ſe inter=

ſecent in C, fit autem AC. CB = DC. CE erunt

puncta A,„ D, B, E in eodem circulo.

Demonſtratur. Tranſeat imprimis circulus
per B, D, A transibit quoque per E. Si enim
non;

von;

circul

(hyp.
D. C.

0

extren
tas:

interle

fum p

Tan
terle⸗,
rectis
punce
40
4AC.
Per oß

ln e
DunAn
eat ch
ciredlo
Dunctu.

Adhe

. LEitt

eGangul

a extre⸗

le intet⸗
5 erunt

ſ.
sekculus
eni

non;

= E n, 132

non; tranſeat retæ DE aliud punéctum F per
circulum: Erit DC. CFE = AC. CB: eſt autem
(hyp.) AC. CB = DC. CE. Ergo D0. CF =
DC. CE & CF=— CE pars toti, quod dici nequit.

Coroll Duæ rectæ ſe interſecent, & puncta
extrema jungantur recétis verſus partes oppoſi-

tas: quod ſi angulos ſupra vel infra punctum
interſectionis æquales conſtituant, erunt rur-

ſum puncta rectarum extrema in eodem circulo.

Tab. VIII. Fig. VI. Rectarum AB, D ſe in-
terſecantium in C punécta extrema jungantur
rectis AE, DB & fit angulus D = A, erunt
puncta D, A, E, B in eodem circulo: eſt enim
△ ACE △ DCB & AC: CE=— CD: CB. Hinc

AC. CB = DC. CE & puncta in eodem circulo
per oſtenſa.

*XX PORISMA IV.

In circuli poſitione dati circumferentia datut
punctum, ex quo chorda utcunque ducécta trans-
eat chordam magnitudine datam; & occurrat
circulo in alio puncto; dabitur eo ipſo tertium
puncétum in circumferentia circuli, ex quo ſi ad
aliud hoc punétum inflectatur recta; reétangu-
lum

134 Srrn ce ren,

lum, quod bina ſegmenta chordæ eireumferentiæ
adjacentia una cum intervallo utcunque ducta
& inflexa intercepto conſtituunt, ad rectangu-
lum ſub iisdem ſec mentis deinto utrimque eodem

inzervallo, habebit rationem datatn.

Tab. VIII. Fig. VII. In circuli circumferen-
tia datur punétum A & chorda C magnitudine:
ex & ütcumque ducatur AB occurrens circulo
in B: fit autem ratio data GH: GK., dabitur eo
ipfo punctum M, ex quo ſi inflectatur MB, erit

CE T EEX DF E EF: CE — Ef x DF — EFP=
GH: GKk.
Sive CFE. DE: CE. DF = GH: GK

Keſolutios Sit ita: datum videlicet punctum
M; & CF. ED: CE. FD = GH-⸗ GK
Conſequenter erit CF. ED — CE. FD: CE.
FDz= GH—– Gk: GK

CF. ED = CE T EF x EF T. FD = (E.
EFA. EF P. CE. ED EF. E
CF. ED — CE. FD= CE EF EF P EF-
FD = CD. Ef
GH-– GK = HK. FErit adeo
CD. EF: CE. FD= HK: GK.
kectis

C

Reck
proport

Vrit

ire

C1.

e

tranſeat
erit Cl
Vrit
lemme
in aio
AlE⸗=
cum yer
D0 7*
Qum L.
recta 4
ABF=
punctun
Verget
Dunun

Conp
junge

hferentiæ
ue duda

ne eodem

umferen.
litodine:
circulo

abitar eo

IB, ett

—

— P=

Punctum

ED: (E.

lecis

S 13

Recttis HK, KG, & CD quæratur quarta
proportionalis CL. Erit HK: KG = DC: CI.
Erit adeo CD. EF: CE FD= DC: Ch;
& CD. EF. CL= CE. FD. CD.
Sive EF. CL = CE. PD. Sive
CE. EF -P EF. CL= CE. EFP CE. FD;
id eſt LE. EF = CE. ED. Jam vero cum
tranſeat cireulus per puncta A, C, B. D;
erit CE. ED = AE. EB.
Erit adeo ILE. EF = AE. EB. Hinc (per
Lemma) puncta A, L, B, F, erunt pariter
in alio circualo, & juncta A, erit angulus
ALE = ABF, quippe in eodem ſegmenro;
cum vero detur ratio CD: C(EL., detur quoque
DC; dabitur eo ipſo CL. Datur itaque pun-
Kum L. Datur autem punéctum A, datur adeo
recta AL poſitione, datur quoque angulus
ABF = ALE, & datur punctum A: Hinc
punctum in circumferentia erit datum, ad quod
verget reécta BF: fit illud M, datur itaque
punctum M.

Compoſitio. Fiat HK: KG = DC: CL,
& jungatur AL; tum ducatur A N tangens cir-

culum

136 Ey
culum in A. Fiat angulus NAM = ALC.

oeccurratque A M circumferentiæ in M, erit M
punctum inveniendum. Hoc eſt: 2 punéeto
A ducatur utcunque AEB, occurrens rectæ da-
tæ CD., in E, & circumferentiæ in B, & jan-
gatur DB M, oceurrens rectæ CD in F. Erit
CF. ED: CE. FOD-= GH: GkK.

Demonſtratio. Eft angulus ABM =
NAM. Jam vero NAM = ALC (per con-
Etuctionem). Ergo ALC= ABM; & pun-

cta A, L., B. F in eodem circulo (per Co

roll, Lemmatis) adeoque LE. EF= AE. EB.
Eſt autem AE. EB= CE. EL). Ergo LE.
EF = CE. ED. Et addendo utrimque re=
Kangulum FE. ED
LE. EF †. EE. ED = CE. ED P. FE. ED-.
Sive LD. EF = CP. ED. Utrimque au-
gerendo CE. E F .
LE. EF - CE. EF = CE. ED - CE. EF
Sive LC. EF = CE. FD
Et ergo lL. D. EF: LC. EF = CF. ED: CE. FD
Sive CF. ED: CE. FD = LD: LC
Jam vero HK:;: KG= CD: CIL.

Nl
H
CE

Con
do per

tietatis

ln6
Gam
gulam
culum
lani &
in hae
Abitrar
diamett
reurre
extra e

rato ſi

punctun

Tb.
Metrum

4
in M, erit M
: r puncto
trens rectze di⸗
in B, & jan⸗
Din F. Lnt
Ch.
ABM =
.C(percon-
ABhA; & por⸗
eulo (per o⸗
P=AL. EB.
). Uigo E

utrimque re⸗

DHI. 10.

Utrimgne al⸗
D⸗-CE. EE

.Y0: C5.
:CL

— 137
Et HK † KG: KG= DC CL: CL. Sive
HG: KG = LD: LC. Erge demum
CF. ED: CE. FD = GH: GK,
Compofitio eadem potuiſfet fieri retrogradien-
do per analyſin; hæc autem paulo brevior va-

rietatis cauſa, data eſt,

LEMMA AD PORISMA V.
THEOREMA.

In diametro capiatur punétum, & ad produ-
tam ducatur perpendicularis, ſit autem rectan-
gulum producta diametro & parte extra cir-
culum contentum quadrato rectæ perpendicu-
lari & puncto in diametro interceptæ: dico ſi
in hac perpendiculari capiatur punctum quodvis
arbitrarium atque ab eo ducatur per punétum in
diametro recta circumferentiæ circuli utrobique
occurrens, rectangulum tota hac recta & parte
extra cireulum comprehenſum æquabitur qua.
drato ſuper recta, quam punctum diametri &

puncéctum arbitrarium intercipiunt.

Tab. VIII. Fig. VIII. Sit circulus circa dia.
metrum AB capiatur in ea punctum C & pro-
duca-

138 S

ducatur verſus F'rettæ AF perpendicularis CD.
Sit vero FG⸗= = AF. FB. Dico fi in CD ca-
piatur quodvis punftum E. & per G ducatur EH
occurrens circulo in K, H fore

HE. EK = CGE⸗.

Demonſtratur. Jungatur A E, quæ occur-
rat circumferentiæ in L. & ducatur LB
ang. AI B = AFE = R ang. EAF communis.
Ergo hALB ι A AFE &
AB: AE = AL: AF
AF. AB = Ak. AlL.
AF. A B † AE. EL= AEF ALTAE. LE= AE=
AE⸗ = AF-= P Fhz
AF⸗z P PEe = AF. AB T AE. El
AFz — AF. AB †£ PFE⸗ = AK. DL. Sive
BF. AF P FE⸗ = Ak. EL.
AF. FB = FCGZ (hyp.)
FG= P† FEs= = AE. EL = EC=
EA: EH = EK: El.
AE. EL = HE. LK.
Hinc HE. EK = CGE=

* X x PO.-

Data pofi
Punc um int
ducaur red
circumferent
cmjos nnum
ejusdem cire
guetar gua

invemiendo

Tab. VII
tirenlo datn
gnoc ſi ntenn
MWin P5
F. HN:

Roluiio
CNlatis ad 4

Oterrt; 1

D E

1.
unda Ph

lrentir in

dienlaris C0.
ſ in C0) er
ducatutEH

, quæ Otcl⸗

.
ior⸗ 1

APcommunis,

K.

er 139
*X PORISMA V.

Data poſitione recta & circulo datum erit
Punétum intra eundem, per quod ſi uteunfque
duca-ur recta occurrens poſitione datæ, &
eircumferentiæ in duobus punctis, rectangulum
cujas unum latus hæc ipfa recta, alternm pars
ejusdem circula & poſitione data intercepta æ=-
quetur quadrato ſegmenti ejusdem rectæ puncto

inveniendo & poſitione data intercepti.

Tab. VIII. Fig. IX. Data pofitione AB &

circulo datum erit intra illum punctum , per

quod ſi utcunque dnucatur HEF occurens recta

AB in F & circulo in punctis G & H fit
HF. FG = FPEa

Reſolutic. Eſto punctum E tale, ut ſit

HF. FC = FEz. Ducatur EK perpendi-

chlaris ad AB, quæ circumferentiæ in L. & M.
oecurrat; rurfus igitur ex hypotheſi erit LK.
KM = LKz. Pifariam ſecetur MI. in N .
& juncta FN producatur, occurratque circum.
ferentiæ in C, D.

140

Eſt GF. FH = DF. FC. Jam ob hypo-
thefin GF. FH = EF⸗ = EK⸗ † FK⸗.
Et EK⸗ = LK. K M.
Erit adeo 1) F. FC = LK. KM † FK⸗.
Cum circuli chordæ LM, DCie interſecent
in puncto N; erit CN. ND = MN. NL= NL⸗=
ob MI. biſeétam.
Erit adeo DF. FC CN. ND = LK. KM
† Ni= † FK⸗.
Jam vero I. K. K M £ NL⸗ = LK † 2NI-

—

X LK NLz = K LLLN = NK=
Et NK⸗ + FK⸗ = NF'=
Ergo DF. FCP CN. ND = NFe.
Et ſubtrahendo ntrobique rectangulum NF. DF
eſt DF. FC — NP. DF † CN. ND = NP*
— NF DfF.
Sive CN. DF CN. ND = DN. NF: id
eſt NF. CN = DN. N.
Ergo demum CN = DN. Et CD ſecta bi-
fariam in N.
Eſt autem ML. pariter biſecta in N. Erit
adeo circuli CMD centrum N eo ipſo datum.

data eſt autem poſitione recta AB, & angulus
NRB

NRB redtu
Iitet N.,

Datur adeo

magnitudine

ergo datur

Connpc’
4h ipſoad A
iteumferen

& KI in

guc ponat

punctum it

tur, gueri

cumferentis

T
=Nͦ
— L „

INN

Iuper 6

Opiens an

lam ob hypo-

M PFKr.
ſe interlecent
NL= NL

D=IK N
ILKLINL
= N'.
gulamhf. Df
ND=N-;
C ven bi⸗
N. Vt
o iplo dtum.

, mgalus

NKB

e. 141

NRB rectus; datur adeo recta N. K, datur pa-

riter NL., & L M; dabitur adeo LCK, & LK
LAMMA = K M. Datur adeo rectangulum K L. IL. M.
Datur adeo EKKe= conſequenter EKK pofitione &
magnitudine. Datum eſt autem punctum K:

ergo datur punctum E.

Compoſitio. Sumatur circuli centrum N, &
ab ipſo ad A B ducatur perpendicularis NK, quæ
circumferentiæ in L, & M occurrat, inter MK,
& KL inveniatur media proportionalis K E,
quæ ponatur a puncto K verſus N. Erit E.
pundtum inveniendum. Si enim ab ipſo duca-
tur, quævis recta EF, ad rectam Aß quæ cir-
cumferentiæ in G, H occurrat; erit GF. FH

EFa, uti in lemmate oſtenſum fuit; cum

ſit per conſtruétionem KrH2 = MK. KL,

quod in lemmate ſupponebatur.

LEMMA IL. AD PORISMA VI.
PROBLEMA.

Super data recta deſcribere ſegmentum circuli

capiens angulum æqualem dato.

Tab. VIII.

142 er e re

Tab. VIII. Fig. X. Sup
ſcribere ſegmentum circuli

lum AKB = C.

er data recta AB de-

2

AKB capiens angu-
Solutio. Fiat angulus DAB — Ctum ex
puncto A ſuper HD erigatur perpendicularis
AE; angulo E&AB fiat ad B æqualis AB F
tum centro F, ubi hæ rectæ concurrunt radio

FA deſcribatur circulus & inflectantur ad cir-
cumferentiam AK, KB dico factum.

Demonſtwativ. Angulus FEA = BAK
hinc AF = FB & puncta A, 3 in circumfe-
rentia circuli & ob HL) radio perpendiculatem
erit HD tangens & angulus AKB =— 0DAB.

eſt autem DAB — C. Hinc AkKB =— C.

L E M M A II.
PROBLEMA.
In dato circuli ſegmento ex punctis chordæ

extremis inflectere ad circumferentiam duas re-
ctas, quæ datam ad invicem habeant rationem.

Tab. VIII. Fig. XI. In circulo ſegmento ex
chordæ AB punctis A & inflectere duas re-
ctas A C, CB ut ſit AC: CB=mn
Reſe.

end 00.
Pit iegi⸗
commanis:
It AC:
dive N
50.
amn verd
Lt 40:
Debet ade
Quod fieti

Comhaſt
tum ex pu

Latur tagge

Vnonh
(Conttract,
Al): B
Dtgo ma

aar inß
caplens angu.

— Ctam ex
erpendiculatis
Agnelis ABF
hcurtunt radio
chantur ad cit⸗
tum.

A — BAE.
in eirumfe⸗
veniiellitem
à — 4b.

8=C.

I

netis chordæ
iam duas le-

trationem,
egmento en
ete us ke⸗

Mſr.

e 143

Reſolutio. Sit faetum; & ex C ducta tan-
gens C).
Erit itaque AD: DC= DC: BD
Et ADz: DC⸗ = AD: BD
Eſt angulus BCD = CAB, & angulus D
commanis:
Ergo △ à DCo A CDB
Et AC: CB= AD: DC
Sive ACz: CB⸗ = AD-⸗=: DC⸗ = AD :
Jam vero AC⸗ CB=m: n (hyp.)
Et ACza: CB-⸗ =– ma : nz
Debet adeo efſfe ma: nz⸗ — AD: BD.
Quod fieri poſſe oſtenſum fuit.

Compuſitio. Fiat ma : nz — AD; BD
tum ex puncto D, ad ſegmentum ACB, da-
catur taagens DC, demum jungantur AC,
CB. dico factum.

Demonſtratio. ma: na = AD : DB
(Conſtruct.)
AD: DC= DC: BD
AtD: BD = ADz: CD⸗
Ergo ma: n⸗ ADz: DC=⸗

Jam

144

Jam vero △ , ADC △ CDB
Et AC: CB= AD: DC
Sive ACz: CB⸗ = ADz: DC⸗=
Ergo ms; nz = AC=: CB⸗
Et m: n = AC: CB.

S CHOLEIONM.
Sequitur modo elegantiſſimum Poriſma, quod
ex hoc EUcLIDIS fragmento apud Pappum Lib.
VII. Collect. Mathem.: O'ri egi r1 oν π.αιο,
d* er7ανααιt er rode (forſan rov de ſcili-
cet zu Xο) doer egieον, e1e T 6ααο*.
Quod datum eſt punctum aliquod, a quo ſt
ducantur ad hoc (fortaſte hunc ſcilicet circu-
lum) continehunt illæ triangulum ſpecie da-
tum: feliciſſime reſtituit Ros. SIMSON Opere

ſupra laudato.

X*XX PORISMA VI.
Datis poſitione & magnitudine duobus cir-
culis, datum erit aliud punctum, ex quo ſi ad
circumferentias circulorum ducantur duæ rectæ
conſtituentes angulum datum, contianebunt hæ
una cum rectis ipfarum terminos jungentibus

triangulum ſpecie datum.

Tab. IX.

Tab. IX.
tra ſint A,
ſt ducantar
reter 00,
qualem dato
ctis DE., .
gulam AC
1 AdN
600:
Jungan
E angal
Ie
Hine
Ltob
Dit N
Lt ang
I. lunge
tlæ in H,
denttum B

SNEe

12, guol
Punn Lib-
e
, le ſeili
7g

4 /

et ire .

Petie Al.

0N Oere

1.
nobus eit⸗
duæ tectæ

gehunt le

lib. I.

e 145

Tab. IX. Fig. XII. Circulorum datorum cen-
tra ſint A, B: datum erit punctum C, ex quo
ü ducantur ad circumferentias circalorum, duæ
reteæ CD, CE (vel aliæ quævis CF, CG)
comprehendentes angulum DCE (FCG) æ.
qualem dato L,; continebunt hæ una cum re-
ctis DE, FG ipforum terminos jungentibus
△ DCE OOν A FCG O 'QQ ABC, quod trian-
guium A BCſpeeie datum eſſe oſtendendum eſt.
Reſolutio ſit ita. Erit ergo
I. △ DCE W% Q△½ FCG &
DE; CE = FC: CCG
Jungantur DF, EG
Eſt angulaus DCE = FCG (Conſtructio)
Sive DCFFCE = FCE P ECG
Hinc DCF = ECCG
Et ob DC: CE= FC: CG. Sive
DC: FC= CE: CC
Erit DCF AA ECG .
Et angulus CFD = CGE

II. Jungatur AU, & occurrat circumferen-

tiæ in H, ad circumferentiam circuli, cujus
centrum B ducatur CK faciens angnlum HCK
=— DCE & jungantur FH, GK, tum DH. EK.
K Eſt

146

Eſt DCE = DCH HCFTFCE
HCK = HCF TFCE ECK
Ergo DCH = ECK
Erat autem DOF =– ECG
Sive DCH HCF = ECK PKCG
& HCF = KCG
Hinc HCF Oα △ KCG
Et angulus HFC = CGCK
Gimiliter oſtenditur u. CDH O ACEK
& angulus DFH = EGK
III. Jungantur AD, BE, BK. Propter an-
gulos HFD EGK ad circumferentias, æqua-
les erunt horum dupli ad centra æ quales ſive
DAH = EBkK ob triangaula DHAX, EKB
iſoſcelia, erit AHD = BKkk.
Et cum fit per oſtenſa A CDH O⅓ CEK
Erit angulus CHD = CKk.
Ergo CHD . DHA= CKE PT EKB.
Sunt autem CHD † DHA, quippe dein-
ceps poſiti, æquales duobus rectis. Ergo &
CKE P EKB; conſequenter CK, KB jacent
in directum five CK +£ KB = CB.
IV. In triangulis ACD, BCE 'eſt per oſtenſa
angulus DAC= EBC, & DCA = FCB.
Ergo

40:
ſye
dantun
tem r
pund
& an
50
eſt,

=

06

ACRRK

ropter AIl⸗
zs, Zgld
ueles ſie⸗

N, EKB
ACR

ipe lein⸗
go
KB jwent
heroleili
2CB.
Ergo

—☛☛☚ 2
Ergo A ACDo A BCKE.
Et AC: AD= BC: Bk.
Datæ ſunt autem AD, BE datur ergo ratio
AC: BC datus eſt præterea angulus ACB,
ſive L. Datur adeo ſpecie triangulum ABC;
dantur adeo anguli BAC, ABCG. Data eſt au-
tem recta AB poſitione, adeoque datum eſt
Punctum C. Quia vero eſt DC: CE = AC: CB;
& angulus DCE = ACB, erit triangulum
DCEO AABC, quod datum ſpecie oſtenſam
eſt.

Compoſitio. Tab. IX. Fig. XIII. Sint A,
B, centra circulorum, qui poſitione dati funt,
ſitque angulus ad L datus. Jungatur A B &

fſuper ea deſcribatur ſegmentum circuli capiens

angulum ACB = L (per Lemma I.) tum (per
Lemma II.) ducantur A OC, B C ad ſegmenti
circumferentiam, quæ habeant eam rationem,
quam habet radius circuli, cujus centrum A,
ad radium circuli, cujus centrum B; erit C.
punctum inveniendum. Hoc eſt, ſi a puncto C
ducatur utcunque CD ad circumferentiam, cu-
jus centrum eſt A, & ab eodem punceto Cda-
catur alia recta CQ faciens cum CD angnlum
DCQipfü ACB, fHve dato angulo ad Læana-
lem; occurret OQQcircumferentiæ, Cujus cen-
K 2 trum

148 ò

trum eſt B, in puncto quodam E, &;, ſi tunc

jungatur DE; erit triangulum DCE W% △ A C.

Demonſtratio. Ducantur a puncto C rectæ

CM., CN circulos contingentes ex una parte; &
CO, CP ex altera, & jungantur M, BN.
Quoniam igitur ex conſtruéctione eſt CA: CB
= AM: BN.
Sive CA : AM =— CB: BN, & anguli ad
M & N recti, erit AMC Oνι △ BNC. Et
angulus ACM — BCN.
Et angulus MCA ACN = ACN †£ BCN
Sive MCN = ACB.
Similiter oſtenditur angulus OCP = ACB
Ergo MCN = OCb.
II. Quoniam igitur recta CD cadit intra angu-
lum MCO; recta CQ, quæ facit angulum DCC.
— ACB, five æqualem MCN, five æqualem
OCb: necefſario cadet intra angulum NCP, qua-
re & circumferentiæ neceſſario occurret.
Occurrat in E, quæ ſit ad eandem circumfe-
rentiæ partem, ad quam eſt D; & jungantur
AD, BE.
Cum igitur angulus ACB = DCE.
Sive ACE ECB = DCA T ACE
Erit ACD= BCE. III.

lIll.
Diit ſi
NBC
Hin

recto.

Urg
EU
LEt
ire
Vrg.
R
Kiye
Eſe
Urgo

I

K in

dalis
fectog

Fibus cir

Tab.
4A P E

54, AC.

ſi tune
AACS.

90 tecle
Patte; &
I, BN.
KCa:

anebl al

PNC. t
N N

0

intra angy⸗
golum0CO
e Egualem
XCL, quu⸗
tret.
n drcume-

jungintar

—
☚

149

III. Cum triangula AMC, BNC ſint rectangula.
Erit ſumma angulorum MAC ACM; item
NBC P BC'N æqualis reéto.
Hinc DAC ACD item EBC £ BCE, minor
recto.
Ergo angulus ADC, & BEC major recto.
Eſt vero ACD = BCE (ner demonſtrata)
Et AC: CB = AD:; BE (Conſtr.)
Sive AC: AD = CB: BE.
Ergo △ADC △ BEC
Et AC: CD = BC: CK.
Sive AC: BC = Ch. CE.
Eſt etiam ACB = DCE.
Ergo △ACB △ DCE.

LEMMA AD PORISMA VII.

Si in duobus triangulis fit unus angulus æ-
qualis uni, aut unus cum altero conſtituat duos
rectos; erunt triangula, uti rectangula, late-
Tibus circa hos angulos, comprehenſa. W

Tab. INX. Fig. XIV. Sit A = EDF vel etiam
A P EDF = 2 R. Erit ABC: A DEF =

BA. AC: ED. DF.

Demon-

Memonſtratur. Ductis perpendiculis BG. EH

AC. BGG. DF. H

2 2
AO. BG: DF. HE.

△ BaG o A EDH L

BA: BG = ED: EH. Et BA. AC: BG AC —

ED. DF: DF. HE.
Et alternando BA K AC: ED. DFr =—
AC. BG:; DF. HE. .

Coroll. Si præter angulum utrobique Zqua⸗
lem, aut unum cum alio duos reétos conſtitu-

entem rectangula circa hos angulos fint æqua-

lia; triangula erunt æqualia. Et ſi præter an-
gulum utrobique æqualem, aut unum cum alio
duos rectos conſtituentem triangula fint æqua=
lia; reétangula circa hos angulos erunt æqualia.

XX PORISMA VII.

Datis poſitione & magnitudine duobus circu-
Rs, datum erit aliud punétum, ex quo fſi ad
circumferentias circulorum ducantur duæ rectæ
conſtituentes angulum datum, continebunt hæ
una cum rectis ipſorum terminos jungentibus,
querum unus ſit in concava alter in convexa
Greumferentia, triangulum magnitudine datum.

Tab. IX.

Tab.
tra üint
4 duen
CE

dentes

Leonti
CR⸗
triangul
tas mag
Aatum,
No
6. E.
comprel
reck 80
AR
Urgo
—
Ut (
Ett
lum, to
Eigo
CE
Otene
tis Pl. ſ

Iis DG, EH
F. Hè

„

N=

gue Zi⸗
0s Conſtitu⸗
ſint Zgua-
Prtæter an⸗
ONN 21i
fot eqa⸗
lt Eebalin

I.

ohos citel⸗
D guo ſi 3
duæ teſte
mmebunt he
ngentidus,
in convexN
ine darum,

Jub. .

1 /1

Tab. IX. Fig. XV. Ctrculorum datorum cen-
tra ſint A, B: datum erit punctum C, ex quo
ſi ducantur ad circumferentias duæ rectæz CR,
CE (vel aliæ quævis CS, CG) comprehen-
dentes angulum RCE (TCG) æqualam dato
Lcontinebunt hæ una cum reftis RE, SC △
CRE = ACSG= A CTK quod quidem
triangulum CTK magnitudine datum eſt ob da-
tas magnitudine CT, CK & angulum TCB
datum.
Neſolutio. Sit ita, datum videlicet punétum
C. Erit adeo duétis CS, CG, quæ pariter
comprehendant datum angulum L juncétaque
recta SE;
A REC = Q△ CSC
Ergo (ob angulum RCE = SCG) CK.
CE – CS. CG (Lemma Coroll.)
Et CS: CR = CE: CGC.
Eſt autem ob ſecantium partes extra circu-
lum, totis reciproce proportionales
CS: CR = CD: CE
Ergo CD: CF = CE. CG. Sive CD:
CE =— CFE 2 CC. RM
Oſtenditur autem (nti in reſolutione Poriſma-

tis VI. factum) ſ ſit CD: CE = CF: CG;

60

152

eo ipfo fore AC: CB=AD:; BE & conſe-
quenter punctum C datum eflfe.

Compoſitio. Inveniatur punctum Cuti in
Poriſmate præcedenti, & occurrat ACcircum-
ferentiæ concavæ in B, & BC eircumferentiæ
convexæ in K. Quod ſi jam a puncto C, ſub
dato angulo L, = ACB ducantur duz rectz
CR, CE una ad concavam altera ad circum-
ferentiam convexam, & jungatur REK: ſimili-
ter ſi ſub eodem angulo ducantur CT., CK
& jungatur PK. Erit △ RCE =— A TCK.
Tab. VI. Fig. XVII.

Demonſtratio. IJungantur DE, HK. Frit

(per bPoriſma VI.) △ DCEOo △ HCK-

Ergeo DC: CH — EC: CK.
Sed ob ſegmenta totis ſecautihus reciproce
proportionalia eſt
DC: CH=CT: CKR
Ergo TC: CR = EKC: CK
Et CK. CE = IC. CK.
Eſt autem angulus RKCE = TCK (per
eonſtructionem.)
Igitur (per Lemm. Coroll.) △ ö ꝰ RCE =
A“ TCK. §CUO.

Cnos
Poriſma
4 Pappo

is, ghl

Tiſmata
Pitebit,
neimn

40

Kin

fnmti &

angrlorn

Tab,
tum ”&

B, d,

Vem
tentrum
Rcirenln
rectæ C
tum AF
2R

BE & conle⸗

4

tum C uti in
t ACcircum-
ircümlerentiee
uncto C., inb
tot duæ recte
tera ad circum=
Ir RE: Emil⸗
tur CI, CK
BATCK.

N, HK Et
„ A HCE.
..
tihus teclptoee

K

21CX (x

A NCE=
NNO.

153
SCHOLION.

Quod mode ſequitur Theorema, non quidem

Poriſma eſt, at inter infigniores propoſitiones,
a Pappo in Colleétionibus Mathematicis ſerva-

tas, quæ quidem ad invenienda Kuclidis Po-
riſmata viam ſternerent, uti & ex Corollario
Patebit. Eſto autem ad hanc ipfam bropoſitio-
nem

LEMMA I.
AD THEOREMA LCLETIMUM.
THEOREMA.

Si in quadrilatero duo anguli oppoſiti ſimul

ſumti æquentur duobus rectis, erunt vertices

angulorum in eodem circulo.

Tab. INX. Fig. XVI. Sit ABED quadrilate.
rum & B † D= 2 R= A †+ E erunt A,

B, E, D in eodem circulo.

Demonſtratur. Tranſeat circulus, cujus
centrum C, per A, B, E & jungatur (D,
ſi circulus non tranſit punétum D) tranſeat per
rectæ CD aliud punctum F & jungatur AK,
tum AF, FE. Erit itaque ABE † à FE.
— 2 R. Eſt autem (hyp.) ABE † ADE
= 2 R.

— 2 R. Ergo AFE= ADE five AFC.
CFE — ADF P FDE, quod dici nequit
cum fit ADF = AFC & FDEP = CFE.

LE MM A II.
Si rectæ indefinitæ applicetur perpendicula-
ris, & ex hujus puncto ad libitum aſſumto du-
catur utcunque resta tranfiens indefinitam. ex
puncto autem ipfius indefinitæ ducatur ad trans-
euntem perpendiculum, erunt punctum indefi-
nitæ, cui applicata eſt perpendicularis punétum
perpendicularis applicatæ, punctum rectæ inde-
finitæ ex quo ducta eſt perpendicularis ad trans-
euntem, & punctum ubi hæc tranſeunti occur-
rit, in eodem circulo.

Tab. VIII. Fig. XVII. Rectæ indeſinitæ A B
applicetur perpendiculum AE., per K ducatur
utcumque EKD occurrens ipf AB in C, & ex
Gdemittatur G perpendicularis ad ED, erunt
puncta A, E., G, F in eodem circulo.
Gimiliter ex rectæ indefinitæ AB puncto B
erigatur perpendicularis BD, & ex puncto 0
ducatur utcumque DE occurrens rectæ AB in

Ctum ex quolibet puncto G demittatur in ED
per-

petpencienleni

D, G, Fin

Demnonſtra
Drgo 4C.
=IC. C

in eodem cire

Demonſt
L:
& F. I
D, C. Vi

XX

R Enici
puncta extt
lues, ducat
rens Derpen
culi: pund
ductæ Perpe
Anite, dico
henfum, a
una cum pe
tinetar, ve
tis iametri
cula ſund

l dici neggit⸗

I.

. Oirpendicnle⸗

Catur ad trans-
an um ingeki⸗

blaris punctum
im tebte inde⸗
s a0 trans-
Ceumdi Ocdu⸗

deſtite A
er E ducatur
in 0 er
45D., erunt
cirenlo.
zuntto
n puncto
ede Abin
ttatur 1ED

el⸗

155

perpendicularis GF; erunt rurfum punéta B,
D, G, F in eodem circulo.

Demonſtratur. I. O△ACE Oι A FCB
Ergo AC: CE= FC: CG. Er AC. CG
— EC. CF. Ergo puncta A, K, Cr, F

in eodem circulo (per Lemma ad Poriſma IV.)

Demonſtratur. II. △ DFL % △IBG.
FL: LD= BL: L
& FL. LG = BL. LD ergo puncta B,
D. G. F in eodem circulo (per idem.)

*XX THEOREMA.

Sit ſemicirculus ſuper recta indefinita & ad
puncta extrema diametri erigantur perpendicu-
lares, ducatur autem utcunque recta, occur-
rens perpendicularibus & circumferentiæ cir-
culi: punéto huic applicetur recta, utcunque
ductæ perpendicularis, occurrens rectæ inde-
finitæ, dico reétangulum perpendiculis compre-
henſum, æquari rectangulo, quod diametro
nna cum parte producta, & parte producta con-
tinetur, vel etiam retangulo circuli in ſegmen-
tis diametri contento; prout vide licet perpendi-
cula ſunt verſus partes oppoſitas, vel easdem.

Tab. IX.

156

Tab. IX. Fig. XVII. & XVIII. Rectæ inde-
finitæ pars A B ſit diameter, huic ducantur per-
pendiculares AE, Bü1) ducatur autem utcun-
reéta DE occurrens perpendiculis in D & E,
indefinitæ in C, circulo in F; puncto F appli-=
cetur EG perpendicularis ipſi DE occurrens
indefinitæ in G. Dico AE. BD= AG. GB.
Keſolutio. Sit ita: videlicet AE. BD =
AG. CB.
Erit adeo EA: AU— CB: BD. Sunt au-
tem latera proportionalia circa æquales angu=
los, quippe rectos: hinc ductis GE. G) erit
AGE % △ BGD & angulus AGE = B00G.
Ob AACE CFB (Tab. VIII. Fig.

XVII.) erunt punta E, A, F, G in eodem

circulo. (Lemma II.) . Ob quadrilateri AEFGE
(Fig. XVIII.) angulos oppoſitos ſimul ſumtos,
duobus rectis æquales, erunt puncta A; E.
F, Gin eodem circulo, (Lemma I.) ſi ergo
cogitetur circulus per hæc pundta tranfire; erit
angulus AGE= AFEK, cum uterque inſiſtat
arcui cujus chorda AE: five anguli erunt in

eodem ſegmento.

Ob

5

0b A

Erunt puntta

(Lemm. II.).
los Oppoßtos d
a , C. E
mal.) ſ ergo
Gta franſire, en
inliſtant arcui
Erunt aute
AG8, B00 4
R Nna
4G = 4
Et ob Angulan
C, D, F in
Dit deo
Ducantur
EVBYBF.
in et, enm
in egmento
tece E.

Cumpolti⸗
Eſt Apgol
Nt AFB-
AE= B

1
—

III. Redte inde.
it ducantur per-
Ut autem utcun-⸗
culs in 0 & L,
uncto Fapyli-
DE occorrens

et Al. DD=

DD. Sunt au⸗
4 Egbales angl⸗
C., G0)at
C = D.
Tab. VIII. dig.
P, Gin eodem
düillateri AEFG
1s ſmnl lumtos,
puncti A, L.
mmal.) ſ etgo

e: erit
a tranfite; ert

ntergue inſiſtar

vguli erunt in

0

— ☛ 18477
Ob A BLG „ A LFD (Fig. XVII.).

Erunt puncta B., G, D. in eodem circulo.

(Lemm. II.). Ob Quagrilateri PCBD angu-
los oppoſitos duobus rectis æquales, erunt pun
cta B, G, F, D in ecdem circulo: (Lem-
ma I.) ſi ergo cogitetur circulus per hæc pun-
cta franfire, erit angulus BD G = BFG; cum
inſiſtant arcui cujus chorda BG.
Erunt autem ex hypothefi triangulorum
AGE, BDG fimilium: angulus A GE = B006.
Et ob puncta E, A, F, G in ecdem circulo
ACE = AFE. Erit ergo BDG = AFE.
Et ob Angulum BDC = BFGob puncta B,
G, D, F in eodem cireulo:
Erit adeo AFE = BFCX.
Ducantur AF, FB. Erit ergo AFE EFB ==
EFB† BFG. Sive angulus AFB = EFG. Quod
ita eſt, cum uterque ſit rectus. Eſt enim A FB
in ſegmento ſemicirculi; & FG perpendicularis
rectæ EF.

Compoſitio. Jungantur DG, AF, FB.
Eſt Angulus AFB = EFG.
Et AFB — EFB = EFCG –— EFB. Sive
AFE = BFC.
Ob

158
Ob puncta E, A, F, G in eodem circulo: eſt
AFE= AGE (quod oſtenditur, uti antea.)
Ergo BFG = AGE.
Similiter ob puncta B, D, G, F in eodem
circulo: eſt angulus BFG = BDG.
Ergo angulus AGE = 6800G.
Jam vero angulus EAG = CGBD = R (per
hypotheſin).
Hinc in AAα, EAG, BDG tertius EGA = B0G
Ergo A-EAG △ BDG. Et
EA: AG = GB: BD.
Ergo demum AE. BD = AG. GB.
Coroll. Wato poſitione & magnitudine cir-
culo, ſi ducantur duæ rectæ ſemicirculum ſu-
pra diametrum contingentes, datum erit pun-
ctum, a quo ſi ducatur utcunque recta ad pun-
ctum in circumferentia, & a puncto hoc alia
recta, cum illa recta angulum conſtituens, ab-
ſcindet hæc alia recta a contingentibus, ſeg-
menta verticibus diametri ad jace ntia, quæ con-
tinebunt rectangulum dato reétangulo Wιquale.
Punétum igitur inveniendum erit in diametro
vel extra ecam. Ponatur illud primo effe extra
diametrum: ſi ergo ab eo ducatur recta ad al-
terutrum verticem diametri, occurrens circum-
ferentiæ. & in punéto occurſus ducatur eidem
perpendicularis, hæc nullum abſcindet ſegmen-
tum

.

tum ¹ contine

tionem 45. Bl
rectangulum à
Ab, datur ade
punctam G.
Cum G, gnod
rectangulo En
dum; nam dad
erit redtanguln
eſt, er conſtru⸗

5

Denoniratie

dedenget K

Mdem circulo eit

r, Ni antea)

6, F in eodem

D= R (per

ius à = 500
Et

40. Gb,

wagnitucine cit⸗
eKeum u⸗
datum erit pun-
le tecta ad pun
bu pundho hor ls

dangulo en,

ert in hmetto
Pri imo eſle extia
atut ketti 21 4.
Cutrels citenm⸗
6. Gucatur eidem
tlepcnen⸗

blci indet kee
tumm

e . 159

tum a contingente per verticem hunc ducta;
abſcindet autem ſegmentum ex contingente re-
liqua: unde nullum erit re ctangulum abſciſſis
contentum; quod eſt contra hypotheſin. Non
ergo punctum erit extra diametrum.
Tab. VIII. Fig XVIII. Sit igitur punctum

„

inveniendum in ipfa
ducatur per dunctum F, recka EFD perpendi-
cularis recteæ FG
in E, D. Erg

bitur reétangulo dato. Jam vero per Propoſi⸗

ametro A B, fitque illud

F ad circumferentiam,

*& contingentibus occurrat

S α
2
α

ex hy potheſi AE. BD gqua-
tionem AE. BD = AG. GB. Datum erit ergo
rectangulum AG. GB. Data eſt autem paritet
AB, datur adeo eo ipio GB & conſequenter
punctum G. Sumator igitur in diametro pun-
cGtum G, quod faciat rectangulum AG. GB dato
reétangulo æquale: erit G punctum invenien-
dum; nam dusétis EGF, EFD, ut dictum fuit,
erit rectangulum AE. BD = aG GB, hoc
eſt, ex conſtructione, dato rectangulo.

OOLI UM.

Demonſtratio Corollarii ab hac Propoſitione
dependet: Si duæ rectæa comprebendant re.
Kange.

160 , e ee

ctangulum magnitudine datum, detur vero
rectarum harum ſumia vel differentia; quæ-
libet earundem data eſt. Theorema hoc,
quod ad Data, five Propoſtiones de Datis per-
tinet, non adeo manifeſtum eſt, ac Data reli-
qua, ad quæ inventionem punétorum in Poriſ-
matibus quæſitoram hucusque deduximus. De-
monſtratur vero ab Kuclide generatim de quo-
vis Parallelogrammo, cüjus latera comprehen-

dunt angulum datum, Propoſ. 84. & 8. Da-

torum. Optandum profefto foret, ut in Ger-
mania crebrior iis eſſet libri hujus copia, qui
veterum Analyſi operam addicunt: Anglorum
emolumentis EUCLIDIS DATA emendatiora
& auctiora edidit ROB. SIMSON, imprefſa
Glasguæ 1762: tum rurfus uns cum Elemen-
tis Euclidis, quinta Datorum editio, idiomate
anglicano conſcripta, lucem vidit Edimburgi

775.
F I N I S.

127 penlt,
41 17 —

43 1I —

2

ERRATA.

n, defiy de
A; . FPagç. Lin. loco Corrige
nes de Datis per. : 27 penult. DC AB –- DC. AB
eſt, ac Dita reli. 44 17 — 60 — — PO

nKorum in boriſ- c2² cxa
deinximus, De- 43 II — = †5 q 2²* — † q x2 = —
enentim de quo⸗ a
Atera compfehen- — am“ — am?*
N d⸗ l — *— aq ² † 2aq † — c aq“* † 2a q-F a=C
ſoret, ut in Ger. 4 T 2a 4 T 24
uins conir, gii 44 19 — quo — — quod
lcunt: Auglorum 48 3 — Rtut — — ut
414 emendationt 53 ult. — BC2 — — HB²*
80 N, Wheht —
umn eum Llemen- 73 10 — à † 2Z X a — Z — àa T 2 * à — 2Z
editio, idiomate 2 bq *X 2 bp X
Mimburg 77 à — P — 45 — p=†W☚⁊
8. 79 ult. — △ BE xX — Q BEX

90 1 — ex odem - ex eodem

I00 3 — ED:EH =— Eh. EH.

2 2
115 5 — X (a Tx *) — X ² (aF xX)
122 1I5 — HB. EK — EkK. EH
124 8 — — KAKn
I28 2 AlH: HE (KG= AC: CH =— AH: HE
— — = AG: GH (KG)
— 1I — AG: AG — AG-: KGC6.

130

Bag. Lin.
130 F
J3I I
135 12
137 12
138 12
— 15
142 —
145S 4
151 fI
— 5
155
—- 20

ERRATA.

loco Corrige
AB DBD = AB. DB
taleles —2 — tales
junéta Aà — junéta AL.
Contentum — Contentum æquale
AE AD -— AE. A
AE. D. — AE. El-
Circulo ſegmento Circuli ſegmento
rectez -- rectæ
Ctreulorum - Circulorum
(TcGG) — (SCG)
FCB — — AQFCG
nuna — una
ACFB — — QCTFG.

egoale

Emmento

— —— –

—

TA B. VII.

—

.

= TAB IX APPEND

3,er aen kirois
1 4 1

eTheſe eſs
39 HMNeN
N

a . .
eRall vdt

1,rer 149 AKReE vααοοα telae 44 bee reit,⸗ e
z„ mne Paf⸗ * P Go N 8 len 45 Ataertrse ſ 8deg. askar. o-
deRel ati õ 124. F. 24 NRt krU5 No ſonHd,18 .

EXERCITATIONH ES

ANALT. T 160 TPHETICE

MATHESI PURA:
ILLUSTRANDZ CINMPRIMIS
GEOMETRIAE VETERUM;
USIBUS VERO
PHILOSOPHICARUM HUMANIORIUMQUE PA-=-
TRIX MONASTERIENSIS SCHOLARCUM
ACCOMMODATA:
VCZ O X E
CASPARO ZUMKLEY,
EMINENTISSIMI ELECTORIS COLONIENSIS
A C PRINCIP. MONASTERIENSIS CONSILIARIO
ECCLESIASTICO, GVMNASII PAULINI MO.
NASTERII WESPPHALI DIRECTORE,

ð ET MOTHESEOS SUBLIMIS
PROFESSORE.

CUM FIGURIS.

MULETUM AUCTA ET EMENDATA.

. D/ D EG10.
MONASTERII WESTPH CALORUM,
SCUMTIBUS PHIL. HENR. PERRENON
⸗ MDCCLXXXIII.

VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

2 3 4 5 6

. Copyright 4/71999 VxyMaster Gmbhi www.yXVmaster. com

1