diagonales
Darallelis 4
tiocjnio don
recdtangulo
nypotenuſa
tis Euari.
conjecturz
Angulo red

Eioure Iy-

tis Pà, P

uirendum

17

m Suimili modo oſtenditur angulus B = EFG.
CMErit adeo D = G. Et conſequenter triangu-
go Ium ABD æquiangulum dato EG.

PkROPOSITIO MV.
e. THEOREMA. Shir.

ſire
In quovis triangulo rectangulo quadratum
hypotenuſæ æquatur quadratis cathetorum ſi-
(Q] mul fumtis.

1—
; Tab. II. Fig. IV. Sit triangulum PAB rect-
angulum: erit ABCD = BEFP T PAHG.

& COecaſio inventionis. Conſtabat facile opinor
&½ priſcorum temporum geometris, quadratum
M, ABCD Fig. V. in quatuor triangula reétan-
Ro gula iſoſceiia ABE, ClE, DCE, DAE in-
teer ſe congrua diſpeſci poſſe, ſiquidem ducantur
diagonales AC, B00. Dustis vero ad easdem
A, parallelis AF, DF item 3CG, CC prono ra-
rlun tiocinio concludi poterat, in quovis triangulo
eC rectangulo, quod eſſet iſoſeeles, quadratum
P&E nypotenuſæ, quadratis cathetorum ſimul ſump-
trent tis æquari. Veritate hac oſtenſa erat utique
conje turæ locus, an non idem pro quovis tri-
. angulo rectangulo obtineret. Deſcriptis itaque
P Figura IV. ſuper hypotenuſa A B, & cathe-
er tis PA, PB, quadratis AC, PE, PH in-
. quirendum erat, an quadratorum fuper cathetis
B deſcrip-

18 = e

deſcriptorum eæ portiones AHGK, BEC,
CEFM, quæ extra quadratum hypotenuſæ ca-
debant, æquarentur iis APB, DKPM, quæ
quadrato hypotenuſæ continentur: nam quod
quadrilaterum PBCM & triangulum K PA at-
tinet; eſt utrumque quadratis hypotenuſæ &
cathetorum commune. Quæritur adeo, an ſit
AP † DKPM = AHGKk † BECCFM.
Vocetur APB =— c Quadrilat. , K PM — a
Quadrilat. A HCK — e A BEC= ACFNI
— m △ KPA — b demum Quadril. PBCM
— J. Quæzritur ergo an ſit a † c =ePIEm?
Quod ita erit; ſi ſit c = f, & 2 – P m.

Keſolutio. Utrumque verum puta ſit ergo
IJ. c — f. Sive huAPB & △ =-CEB. Erit

hoc ita, ſi ſit AB BC; PB = BE & angu-
lus PBA — C(CBE: quod ita eſt. Nam A B =
BC, & PB = FB, & angulus A BP † PBC
— PBC F CBE = R; & ABP = CBKk. La-
tus autem BC occurrere rectæ EF in puncto C,
inde patet, ſi triangulum PBA cogitetur ita ſu-
perimponi triangulo EBC, ut congruant, tune
enim punctum A cadet in C.
II. Sit a — e . m. Producatur H verſus
D, & ſit a OGK = n. Erit a — e † m, ſi
ſit 1) m n, & 2) 2 — e n.
1) Sit ergo m n: erit hoc, ſi præter an-
gulum DGK =— IHC =— R, fuerit «) GD =
FC & ⁸) GK = FM.

) Erit

60,
a.
æ
quod
Ant.
ſe &
an ſit
PM.
— 4
CFAN
80
in!

.

Erit

ogu⸗
P0
. La-
4oC,
italu⸗
tung

m, ſ

et an⸗

Dz

tit

— e = 19

„*) Erit Gl) – FC, ſi üt DH – HC =
FE — FC, quod ita erit, fi ſit DAE
APB; tunc enim erit DH — PB =— FE, &
HC — àP= CE. Efſt autem « DHA OQ
AFPB ob AN = àP& D4 — AB & angulum
HAD P DAP= DAPT PAB & HAD=
PAB. Latus autem (D occurrere lateri pro-
ducto HC in O), inde patet, ſi cogitetur triangu-
lum PAB fuperimponi triangulo à& Hh, ut con-
gruant, tunc enim punéctum B cadet in D
₰) Erit GK = HM, fi ſit &B — K —
AF – M, five K 8B=— A M, & hoc ita erit,
ſi ſit A AKBZ: A OMA. Quod ita eſt ob
angulum K AB = ADM = R, & angulum
ABK = HODA ob AæABP 2 A HDA; &
HODA = DA M alterno inter HD, AF pa-
rallelas; adeoque ABK = DAM, & latus
AB = A0.

2) Sit 2= e n. Erit hoc y) ſi ſit e' n = c,

quod ita eſt, ob A DHA Z2 A A PB, per

oſtenſa; & ⁵) ſi ſit a = c, quod ita eſt, quo⸗
niam itidem per oſtenſa eſt b- a =— b † c. Sive

AKABO ADMA.

Compoſitio. I. Angulus EBCP CBP =
CBPP PBA= R. Hinc E BC. — PBA. Efſt
BC= AB, & E = PB. Ergo ACEB O
AABD; & CE—z AP= GEI. Et latus 30.
occurrere rectæ EF in puncto C patet, ſi tri-
angulum PBA cogitetur (uperimponi triangulo
BEC.
B 2 II.

20 ☛ —=

II. Producatur HC verſus D. Angulus
HAD DAF = DAF T+ FAB — R. Hinc
HAD = FAB; eſt DA = AB & HA= AbP.
Ergo AHADO A APB; & DH= PB=
FE: erat autem GH = CE; z ergo DC =
FC. Latus porro C) occurrere iateri pro-

ducto HG in puncto D) patet, ſi triangulum

PAB cogitetur ſuperimponi triangulo AHD.
III. KAB = ADM = R: Angulus HDA=

KAM & HDA= PBA; hinc KBA = DAM,

latus AB=AlIly. Ergo ahAKB △ DMA
& K B= AM- Eſt autem GB – FA; hinc
GK= FM. L
IV. Eſt DCGK — CFM = R & DG=
FC, item GK — FM per demonſtrata: ergo
A DGKOZ △ CFM.
V. Eſt per oſtenſa c = f (I.) & c= e n
(II.) & n êẽ m (IV.) ergo c =— e m; eſt
b † àa — b † c (III.) hinc a — c, ergo a =
e m & a P† c=efm: conſequenter
a † b-c „ραd — e † b5d-† f† m. SiveA BCD=
BEFP PGHA.

CHOLEIONMN.

Propoſitionem modo demonſtratam de ſolo
triangulo reétangulo locum habere poſſe, ſic
analytice oſtenditur: Fig. VI. Contrarium enim
verum puta, videlicet in quovis triangulo obli-
quan-

que⸗

X
ſim
ue
tun
br.

fupt

ven

ulas
Hinc
Ab.

—

6 —
—
pro.
alum

30.

A=
AM,
NMA

hinc

ergo

eFn
1; ett
—

nenter

C0⸗=

ſolo
, ſie
denim
0 obli⸗
nan⸗

1

☛ e 21

quangulo ABC quadratum lateris maximi AB,
æquari quadratis reliquorum laterum AC, BC
ſimul ſumtis, five eſle AB2 = AC2 P 8C2:
ducta ex B perpendiculari B in latus oppoſi-
tum β C, quæ cadat extra vel infra, erit (per
Prop. IV.)

AB⸗ =— AE= + EB2. Sit modo AB==
AC BC: erit
AC= EBC= = AE P EB=.
Eſt EB2 = CB⸗ – CE.
Erit adeo AC= BC= = AE⸗ P† CB2 —
CE= five AC⸗ = AE⸗ — CE= Sive
AC; P CE = AE=.
Eſt AK = AC £ EC, prout videlic et
perpendiculum cadit extra vel intra: adeoque
AE = AC; –☛ 2 AC. EC EC?=. Si ergo
ft AC= † CE⸗ = AE=; erit AC⸗ † CE⸗ =
AC= .a AC. EC† EC-⸗, & £ 2AC.
EC = O, quod eſſe nequit. Hinc proprietas
ſupra allata, ſoli triangulo rectangulo con-

ven'et.

LEM-

DRecl. l,v.

—☛
LEMMA I. AD PROPOS. V.
THEOREMA.

Si data recta ſecetur bifariam, & non bifa-
riam; exceflus quadrati ſegmenti majoris, ſupra
quadratum ſegmenti minoris, æquabitur duplo

rectangalo, tota, & diſtantia ſectionum com-

prehenſo.

Fig. VII. Data recta AB fecetur bifariam
in F', & non bifariam in M: erit BM 2= MA= =
2 A B X M F.

Demonſtratur. BM= = B F † FM =
ABT FM =IAB E AB. MF P FMa.

2

AM= = AF — FNI = AB — FM —

2
4 AD2 — AB. MF E FAM= Ergo M= - AM=
= 2 AB. MF.

LEMMA II. AD PROPOS. V.
THEOREMA.

Si data reda ſecetur bifarlam „ & produca-
tur, exceſſus quadrati totins una cum produéta;,
fuper quadratum productæ quabitur duplo
rectangulo tota, & diſtantia ſectionum com-
prehenſo-

Fig. VII.

FN

Dre

—

tur
e pe
proe
rent
rect
4 Pn

biken
er

ife⸗
pr⸗
1

1l.
Oll=

luct⸗
eta,
eom⸗

14

ee 23

Fig. VII. Data recta A B ſecetur bifariam in F,
& producatur verſus M.: erit BM= — MA =

2 A B. F M.
Demonſtratio. BM= = BF + FM- =
AB TFME ABz † AB. FM † FM.
2 4
AM= = F& — AF = F — AB =

AßB⸗-
FMz — AB. FM +† . B

Ergo BM= -— MA = 2 AB. FNM.

PROPOSITIO V.
PROBLEMA.

Si cujuslibet trianguli latus quodlibet aſluma-
tur pro baſi, hæc vero ſecetur bifariam, tum

e vertice trianguli ad baſim, vel etiam baſim

productam, demittatur perpendiculum; diffe-
rentia quadratorum laterum æquabitur duplo
rectangulo, quod baſis & diſtantia perpendiculi
a puncto biſectionis comprehendunt.

Fig. VII. Trianguli CAB bafis AB ſecetur
bifariam in E, tum in AB vel AB productam
ex C demittatur perpendiculum CM: erit

CB2 — CA = 2 AB- FM.
Reſo-

24 e

Keſolutio. Sit ita: ergo 2 A B. FM =
CBz — CAZ, Eſt (per Lemma I. & II.)
2 AB. FM = BMz -— AMz. Debet ergo
efſe CBz — CA= = BMz -— AMz, five
CB; – BM2 = CA= — AM: quod ita
eſt, cum ſit C Bz -— B Mz = CN2, &
CA= - AMz = CMz. (per bProp. IV.)

Demonſtratio. CM⸗ = CA= — AM, &
GN. = CB2 — BMzZ ; hinc CBz — BM2 =
A2 — A Mz, ſive CBz — CA 2 = BMZz — A M :
autem (per Lemma I. & II.) BM= -— A M2 =
2 AB. FM. Ergo CBz - CA2 = 2 A B. FM.

CB2 — CAZ
Coroll FM = – — Hinc datis
2 A B .

lateribus trianguli datur eo ipſo diſtantia per-
pendiculi a puncto biſeétionis: qua inventa de-

AB
tur A M = — — FM, vel etiam AM =
2

A B
F. M — —, prout perpendiculum cadit intra,
2

vel extra: hac obtenta habebitur trianguli alti-
tudo CM, ope theorematis pythagorici, inde-
que area trianguli CAB. Servit hoc uſui prac-
tico, ubi videlicet latera exprimuntur per quan-
titates numericas, & area accurate eſt inqui-
renda.

*x PRO-

g
ibe
ſt
du
tiͤ

tnn
eri

Ab

Tr
ten

pe

21

17

B. M=
m l. &ll)
Debet ergo
AMA=, ſye
1: quoc ita
CM:, &
t Prop. IV.)

4M, &
— BM =
M: -AM:
12-AM =
2 24. PM.

Miuc datis

Rankis per⸗
inventa de-

m A M =

cadit intta,

kiangali alti⸗
orici, ine⸗
Oe uſui prae⸗
turher glun⸗
e eſt inqui⸗

580

= e 25

rVYPROPOSITIO VI.
PROBILEMA.

Si ex cujusvis trianguli vertice ducatur utcun-

que recta in baſim; factum ex quadrato cujus-

libet lateris in ſegmentum baſeos, lateri oppo
ſitum, æ quabitur facto ex quadrato utcunque
ductæ in baſim, una cum facto utriusque ſegmen-
ti in totam baſim.

Fig. VIII. Ex trianguli DAC vertice D duca-
tur utcumque in baſim A C reéta D B:

erit DCz. AB + Daa. BC = DB2. AC +

AB. BC. CA.

Reſolutio. Sit ita: erit itaque DCz. AB +
DAZ B C - D BzZ AC = A B. B C. A C.
Triangulorum DAB, DBC baſes AB, BC cogi-
tentur ſectæ bifariam in M & N, & D E fit

perpendicularis in baſim AC.

Cum ſit AC = A B † BC = 2 M B †
2 BN = 2 M N = 2 M E †+ E N:
Erit — BDzZ. AC = — BD AB † BG
= — BDZ AB — BDz. BC.

Et A B. B C. A C = 2A B. B C. ME F.
2A B. B C. EN.

Ergo C Dz. AB £ A Ds. BC -— B Dz.

AB — BD⸗., BC== 2AB. BC. ME T. 2 AB.
BC. EN.

Sive

16

Sive C)2 — BD- 2ABFE Ah —0. *
Et ( dividendo uttobique per 2 AB. B6) deit
CDz — BD⸗ AD2 — BD2

2 B0 — P- 5 — = ME. EN.

AD2 — BD=
Quod ita eſt, cum ſit ME = ——

CDz – BDz
Et EN = — — (per Prop. V. Coroll.)
2 BC

Demonſtratio Synthetica Patet, viam rele-
gendo:

AbDz — BD⸗ CD2 — BD=
ME = – ,» EN= —— – .
2 A B 2 8C
Ergo AD — 5 (D? — BED:
. rgo — — — —
„ 2 A B 2 BC
AC

ME F EN = MB † BN = —.
Et Et mu nutipl icando ber 2 A B. 2 A B. 56)

AU= — BD2 BCr CD⸗= — — BD⸗ AB=
AB BC. AC.

AD⸗= — BU2= x* BC-F CD⸗ CD⸗ –— BD⸗ AB=
CDz. AB ADZ. BC=BDZ AB - BD⸗
Ree Dz. A B P A Dz⸗. BC -— B2
AB BC= CD. AB ADz. BC— BDz.
AC.
Ergo CDz. AB F AD⸗. BC-=-= BD⸗-⸗
AC = AB Be. AC. Et (Dz, AB
† Ale. BC = DUBz. ALTAB. BC. AC.

Tab. VI.

lum DE cadat

& N =

Hinc ME.

D42 — D.

— —

2
& . h..
UC: A-
DB2, 42
Siye AB. B0
D92, BC.

Coro.
Hinc 2 B3
A: 40e0i
ld e. F cr
Amn, pundtun
tar tecta;
tur duple
Per junca,

Coroll.
Mroportione
A. BC,

.

—.—
r B
B. B0) erit

MEANN
Dꝛ — B⸗

—

2 AB
.V. Corol))

k, Fiam kele⸗

44

27

Tab. VI. Fig. XXXIV. Quod fſi perpendicu-

Daz -— DBZ=
lum DE cadat extra; erit ME = – —:
2 A B
DB2 — DC⸗
& NE = —
2 B0

—

. AC
Hinc ME =— EN = MN =– — =
2

DaAz — DB2 DC⸗-⸗ — D2-

— — — —

2 A B 2 30
& AB. BC. CA= DAZ BC -— DBZ, BC .
DCzZ. AB — DBZ AB. & A B. BC. CA
DB2. AB † DB2Z. BC= DAA BC DCZ AB.
Sive AB. BC. CA † DBzZ. AC= DCzZ. AB †
DAZ. BC.

9

Coroll. I. Fig VII. & XXXIV. Si baſis AC
ſe cta ſit bifariam; erit A B = BC & AC =— 2 A B.
Hinc 2 A B3 † 2 DBz AB = DCz AB † DA?,
AB: adeoque COD2 P† DA2 = 2 (A Bz † DB2).
Id eſt: Si cujusvis trianguli baſis ſecetur bifari-
am, punétum vero biſectionis & vertex jungan-
tur recta; ſumma quadratorum laterum æqua-
tur duplæ ſummæ duorum quadratorum, fu-
per juncta, & ſemjile haſeos.

Coroll. W. Si angulus aDC ſecetur bifa-
riam; eſt (ob fegmenta lateribus adjacentibus
proportionalia) DA: DC= AB: BC. & DC. AB =—
DA. BC, adeoque DCz, AB= DC. DA. BC,

288

Scl. K, g.

& DA, BC = DC. DA. AB, & DCz AB†
DAZ. BC = DC. DA. AB + DC. DA. BC
= AC DC. DA = AB. BC. CA + DBz. AC,
adeoque AD. DC= AB. BC + DBz=. Id eſt,
ſi cujuslibet trianguli angulus ſecetur bifariam;
recta vero biſecans producatur verſus baſim,
redtangulum ſub lateribus æquatur rectangulo ex
ſegmentis baſeos, una cum quadrato, cujus
latus eſt recta angulum biſecans.

Coroll. II. Fig. VIII. Si ſit OC = DA,
erit DCzZ = DA2, & DCe. AB † DA2 BC =
DAZ AC = AB. BC. CA† DBzZ AC, adeo-
que DA2 = A B. BC † BDz. Id eſt: ſi ex ver-
tice trianguli iſoſceleos ducatur utcunque recta
in baſim; quadratum lateris æquabitur reétan-
gulo ſub ſegmentis baſeos, una cum quadrato

rectæ utcunque ductæ.

PROPOSITIO VI.
THEOREMA.

Sumatur quodvis puuctum extra circulum, &
ex eo ducatur una recta, quæ ſecet circulum,
altera, quæ in eundem incidat: quod ſi quadra-
tum incidentis æquetur rectangulo tota ſecante
ejusdemque parte extra circulum comprehenſo;
incidens hæc circulo occurret in unico puncto.

Fig. IX. Extra circulum BHE ſumatur ut-
cun-

cunque pun
puncdtis D
AB: = EA

Nſoaluna
dii tem CN

duta, AB

angolus
CHaA, ee
ob radios e
mune Utrin
pariter ite
AH = N
n) H.

Denoyl.
AHLP = Al
90 A B=
citeul. 4
90 ACB
(HA =

3

Datam
tota ſeg
tur legmen
Tab. Il

int, t

☛☛–r–r– 29

DeAf cunque punctum A, & AE fecet circulum in
1C. DA., 80 punctie D & E; incidat autem AB; & ſit
EDB. A, AB2 = EA. AD: erit a B tangens.
62. ldetk,
tur bifatim; Keſolutio. Cogitetur ducta tangens AH, ra-
verlus baſim, dii item CH, CB, & jungatur AC. Et verum
rectangulo en puta, AB fſcilicet eſffe tangentem: erit adeo
örto, cnis angulus CBA rectus: & triangulum CBA .
AQACHA, conſequenter CB= CH, quod ita eſt
ob radios ejusdem circuli æquales: AC com-
= M, mune utrique, & AB = AH, quod ultimum
042,50= poariter ita eſt: cum per alibi demonſtrata ſit
.4C, Weo. AH = AEL. AD, & AB2 = AE. AD (per
eſt: iere. hyp.) Ergo AB2 = AH & AB = AH.
toungue etta
Hftur tedan⸗ Demonſtratio. AB2z = AE. AD (hyp.)
um gagtato AH = AE. AD (per alibi demonſtrata). Er-
go A B = AH, BC= CH, quippe radii ejusdem
circuli. AC utrique triangulo commune: Er-
VII go A—CBAOA ACHA. Et angulus CBA =
. CHA = Rk.

PROPOSITIO VII.

kala, PROBLEMA e hn.
cet circulum, 4.
od ſi guadra⸗ Datam rectam ita ſecare, ut reétangulum
tots ſecante tota & ſegmento minori comprehenſum, æque-
enptehenſo; tur ſegmenti majoris quadrato.

nico huncto. .
Tab. III. Fig. X. Datam rectam AB ita ſecare
umetur k. in C, ut ſit AB. BC= CA. .
cun⸗ RKeſo-

30 =☛

Keſolutio. Super AC cogitetur deſcriptum
quadratum CF, & factum puta: erit A B. BC =
ACzZ = A FzZ. Efſt BC = AB — AC.
Ergo AB2 — AB. AC = àA Fz
Et AB2Z = AB. AF J- AFz.
Super A B cogitetur deſcriptum quadratum
ABGD & DA = AB fſecetur bifariam in E, erit
2 EA = A B.
Erit adeo AB2Z = 2 EA. AF P† AFzZ.

Et ABz † Eaz = EAa † 2 EA. AFT AF —

Ea T† AF = Ef .
Ducatur BE Erit (Prop. IV.) BEz = ABz-
◻ EAe.
Ut ergo ſit AB2 T† EA2 = EFz, debet fieri
EFzZ = BEz.

Sive E:F = BE. Quod ſieri poteſt.

Conſtruttio. Super AB erigatur quadratum
AG, tum DA ſfſecetur bifariam in E; & ducta
BE fiat EF = BE: demum ſuper A F deſcribatur
quadratum FC, erit C punctum quæſitum.

Demonſtratio. BE= EF (Conſtr.) hinc
BEZ = FFZ,
Jam vero BEZ = ABZ P EA,
— —à 2ꝰ
& EF2 = EKA † AF = EA FAC = EA2 †
2 EA. AC ACZ.

Ergo

A erit ita
jns AC;
tam 30.

extremam
Ulum haber

PRObLI

Etto Pi

SA-

ſolun,

1 .

G
=

Dhiqne
N gebet,
ritur,

tur geletiptum
erit 4B.,80—
— AC.
al⸗
AE.
tum quadratum
lam in E, erit

A.
AAteh 2

5E2 = Ab:
2, debet beri

hotelt.

tut qvadratum
A Gelcribatut
queſtun.

1,
Conſtr.) hine

31

Ergo AB2 † EA2 = EA 2 † 2 EA. AC-†ACZ.
Eſt 2 EKA = AB (conſtr.)
Ergo ABz = AB. AC AC⸗

AB –— AB. AC=AB=–AC. AB.

Coroll. AB: AC= AC: BC id eſt: recta
AB erit ita ſeéta, ut ſit tota ad ſegmentum ma-
jus AC; uti hoc ipfum ad reliquum ſegmen-
tum BC. Qued dicitur rectam ſecari penes
extremam && mediam rationem. Sectio hæc
uſum habet præcipuum in Maheſi Veterum.

PROBLEMA IDEM ALGEBRICE
8OLUTUM.

Eſto Fig. XI. AB = a, AC = xX: erit
CB = a – x.

Leſolutid. Factum jam puta :ͤ erit adeo

ACzZ = AB. BC. Sive

X2 22 — à X

— Et xz= P. I. a 23 —
X³ † ax = a2 , Et x2 † ax †‿Cas =

X= V a † àa2 - . .
Ubi quantitatis radicalis ſignum ſuperius, ca-
Ppi debet, ob valorem X pofitivum, qui inqui-

ritur. Con-

32 ☛r

Conſtrulctio. Biſecetur imprimis data recta
AB in D, tum eidem in puncto B jungatur
ad angulum rectum BF = B0, ducatur AF,
& ex ea abſcindatur Fι = BF, fiat demum
AGC= AG: habebitur punctum C.

Demonſtrat. AC=AG; A G=AF-= FG;

AF =V' BF2 Aà B = V a* -F az.

Ergo X = AC= . BF T AB=-— FG =

2. . a 2 — T.
½ a. † a Za .

Solutionem geometricam, præ algebrica dilu-

cidam & concinnam eſſe facile intelligitur. Pa-

tet interim ex formula algebrica rem in nume-
ris ſuccedere non poſſe: numerus videhicet da-
tus ita dividi in duos factores nequit, ut ſit, uti
ſumma factorum ad factorem majorcm; ita hic
ad factorem alterum. Eſt enim x = V 4 a* P a*
a V 5 — a
2

*

— à = V & a?2 — £ à =:

P

— I FVp, quæ quantitas eſt ſurda.

7

PRO-

Pj

Deto laten

leos er lege,

duplus angul

Fig. XlI.
ita, ut in A

Reſolutie
lus B4 fe⸗
=A, &
24—.
=C0: en
Dunctum
tio dependet
A, interyallo
eidemque
fien potelt,
chorda tang
Puncdkum g
= AB.
(der hino
Ergo Ma:
cando datan

Conril
ettema
Vullo AB

= = 33
rech XX PROPOSITIO K-.

Latur .
emum . .
Dato latere invenire baſim trianguli iſoſce-
leos ea lege, ut angulus quilibet ad baſim ſit
FG;]duplus anguli ad verticem.

Fig. XII. Datur latus AB, petitur B D
ita, ut in A iſoſceli à B) ſit B = U= 2A.

Keſolutio. Factum puta, & cogitetur angu-
lus B) A ſectus bifariam: erit BIC= CDA
in. = A, & AC = 00, & angulus BCD =—
2 A = B: & CD = DB. Erat autem AC
— CD: ergo debet efle BD= AC.

Punctum vero C, a cujus inventione ſolu-
etdr tio dependet, veſtigabitur hac ratione: centro
t, ui A, intervallo A B cogitetur deſcriptus circulus,
eeeigdemque applicata chorda BD = AC (quod
inhi aeri poteſt, cum ſit AC—2 AB). Sit eadem
Tu chorda tangens circuli per puncta D., A, &
punétum quæſitum C tranſeuntis; erit BD=
*½ = AB. BC; & quoniam eſt AC = B0
(per hypotheſin); erit A Cz⸗ = B D⸗
Ergo AC= = AB. BC; quod feri poteſt, ſe-
cando datam AB media & extrema ratione in C.

Conſtructig. Data recta A B ſecetur media
& extrema ratione in C, tum centro A inter-
vallo AB deſcribatur circuius EBD; puncto B

0. 6 appli-

34

applicetur chorda BD = AC; demum junga-

tur DA: dico factum.

Demonſtratio. Jungatur CD, & per puncta
A, C, D deſfcribatur alius circulus. Eſt

BD= AB. BC: ergo (per Prop. VII.) BD

tangens circuli ACD. Eſt B= BDC† CDA,
& BLDC = A: ergo B = A E Cl)A; eſt
itidem BCD = A † CDA: hinc B= BCD,
& BD= AC== CD. & CDA= A: adeo-
que B = 2 A = = BDA.

Coroll. Cum ſit, 2 T A = 2 R,
Et B = 2 A :
. 2 R
LTrit 5 A=2 R, & A= —.
5

SoHOLION.

Si itaque iſtiusmodi triangulum ſit inſeriptum
circulo, & anguli ad baſin ſecentur bifariam ;
erit peripheria circuli diviſa in quinque partes
æquales: ductis adeo chordis erit pentagonum
regulare inſcriptum circulo. Conſtruatur ergo
iſiusmodi triangulum; eidemque ſimile inſcri-
batur circulo dato (per bropof. II.) habebitur
pentagonum quæſitum.

** PRO-

dre

cor
kiye

nge.

in
E
B0
04,
et
0,

adeo⸗

fiptam
riam;
partes
gonunn
r ergo
jnleti⸗
ebitut

3

PROPOSITIO X.
PROBLEMA—

In data magnitudine recta invenire punctum,
quod faciat quadratum ſegmenti unius ad ſeg-

menti alterius quadratum in ratione data.

Fig. XIII. Datur magnitudine recta AB;
petitur in ea punctum C, ita ut ſit AC=: CB=
— DE: EF.

Reſolatip. Factum puta: erit adeo ACa :

CB-⸗ – DE: EF. Inter rectas OE „ EF ſit

media continue Prodortiortali EG.

Erit adeo DE: E — EKG: EF. Cum vero
in proportione continua fſit primus ad tertium,
uti quadratum primi ad quadratum ſecundi; erit

DE: EF = DEa: EG,
Et DE: EG= = ACz: CBe
Ergo DE: E = AC: CB
DE T EG: EG Ga 4C. . CDr CB
Sive DG: Eü = AB: CB.

Quod feri poteſt, quærendo ſcilicet quartam
proportionalem ad datas DG&, EG, AB.

Conſtructio. Inter DE, EfF inveniatur medjia
continue proportionalis EG; tum ad D’ EG
ſive DG, EG, AB quæratur quarta propor-
tionalis BC: habebitur punctum C.
C a2 De-

36 ☛E &α =

Demonſtratio. DG: EG = AB: CB.
Ergo DG — GE: EG= AB— CB: CB.
Sive DE: EC= AC: CB.
DE⸗: EG-⸗ = ACz: CBZ2
DE⸗: EG⸗ = DE: EF
Ergo ACa=: CBz = DE: KrF.

PROBLEMA IDEM ALGEBRICE
SOLUTUM.
Keſolutio. Factum puta: ſit porro DE: EF
Sm: n, AB = a, BC= x, AC = a — X
Erit ACa: CB⸗ = m: n

— 2

aà - X : X2 E m: n
mx? = aas n — 2 anx + nx

mx2 — nx2 ◻ 2 anx = a n

2 anx 22 n
xX² W =
m-n m- n
2 anx 22 nz 22 n2 a2 n
m— n m-n„ m-n m-n
2² n2 † a? nxm-=—n 22 mn
☛ — = —,
m — n m-n

a n a V mn
Ergo X * =
men men

e

U
.

Nx

08.

— b

—☛ = 37

a Vmn-— an
.= . Et vocando mn= p erit
m — n
—— — —
2 = a x P 2. Et a — x = à K
m=- .Z m —
Sive m —n: pP— n = a *„ X,

Conſtructio. Inter m & n datas quæratur
media continue proportionalis p, tum ad m-n,
pP- n, & a, qnarta proportionalis; habebitur
recta CB quæfita.

— ———
Demonſtrat. x = axX AEt 2 =a2X —
m-n m-n
2 2 —
2 — a²2 %p— n Eta — X = 2²2 m — p
—2 ,D —2
m — n m-=-- n

. 2 2 —.—2 — 2
AC : CB = a — x: ² — a* m — p „
— 2 ⁷
. m — n
2 2 2
2²2 % p-n = m – p: p-— n
2 Eſt p = Vmn

m— n

——— 2 2
Ergom — p: p— n = m?— 2 m mn-Pmn:

mn -— 2 n mn †n? = mxm -- 2 “ mn-† n:

nx m — 2 mn -.ρ = m: n
Ergo ACz: BCZ = m: n

38
xX PROPOSITIO XI.
THEOREMA.

Datis in recta magnitudine data tribus pune-
tis invenire inter ſecundum & tertium, punctum
quartum, quod faciat rectangulum fegmentis
totius, quæ hoc punctum efficit, comprehen-
ſum, ad quadratum, cujus latus puncto fſecun-
do & quarto intercipitur, in ratione data.

Fig XIV. In data recta AC dantur tria punta
A, B, C: inter B, & C petitur punctum D
eca lege, ut fit & D. DC: BDz — p: q.

Keſolutio. Factum puta, & fuper AC biſe&ta
in E deſcriptus ſit circulus, & ex D ad cireum-
ferentiam duéta cogitetur perpendicularis DF2
erit FD: DB==—p:q Inter p & q ſit media
Propertionalis n, erit FDz: DB = p2: n2, &
FD: DB = p: n, ve
DB: DP=n:p.

Cogitetur ducta FB; & ex puncto G inter
B & C duérka itidem GH ipfi D parallela:
erit BG: GH — BD: DF.
Ut ergo ſit BD. DF= n: p debebit eſſe
Rèp= BG :CGH Quodc fieri poteſt, fi vi-
delicet rectis n, p, & aflumtz BG duzæratur
Quarta proportionzlis GH.

Con⸗

in H
cirer
med

56
reda
B
cumt
ipfi 6

10

4AD. .

ine⸗

ntis
en⸗

e

ntet

☛—

e 329

Conſtructio. I.) Data AC ſecetur bifariam
in E, & fuper diametro AC deſcribatur femi-
circulus. 2.) Inter rectas p & q quæratur
media proportionalis n. 3.) Inter puncta B
& C aflumatur punctum G, & rectis n, p-

BG quæratur quarta proportionalis GH, & hæc

rectæ AG inſiſtat perpendiculariter. 4. Puncta
B & H jungantur recta BH, quæ occurrat cir-
cumferentiæ in F, & ex F ducatur FD parallels
ipſi GH, dico fatum.

Pemonſroii. BG: 6K— n: P
BG: GH = BD: DFE

BD: DF=n: p
FD: BD= p: n
FD: BD⸗ = p?: næ
pPp?: n? = p: q
FD: BD2 = p: q
FD = AD. DC.
Ergo AD. DC: BD⸗ = p: q.

PROBLEMA IDEM ALGEBRICE
SOLUTIM.

Reſolutio. Faéctum puta, videlicet

AD. DC: BDz⸗ = p: d. Sit AB = a, BC = b

BD = x, CD = b — xX, AD = a . X, a.
DC=

40 — EH
DC = aTxX X b — = = ab -p by — ax — xX2.
BD⸗ = z2, AD. DC: BD⸗ = p: 9
ab -P. br — ax — x2: x2 — p: 9
Px = abq bqx — aqx -— qx
P † qxz F 2 — bq * x = abq

X2 . 22— bd » = àbg
Pp 4 PF 94

—,—2

à g —— ba abe e 4

Ergo x =
V PTPH 2.: pT9

Quæ formula licet conſtrui poſſit; ipſam ta-
men conſtructionem, priori impeditiorem eſſe
acile patebit; idem de ſolutionibus algebricis,
quæ ſequentur, ſentiendum .

J Demonſtratio patet viam relegendo.

PROPOSITIO XII.
THEOREMA.

Datis tribus rectis magnitudine, data item
quarta, hanc ita fecarte in duobus punctis, ut

quadrata ſegmentorum ſint in ratione datarum
trium rearum.,

Fig. XV.

☛

Tri

min
deß
ang
mit

aP.
Drol

Por

dic

1 b-ae
—

4 2. f

Mt; ilam ta⸗
ecitiorem eiſe
us egebticis,

egendo,

XI.

ne, data lem
s pundts, A
tione ſatarun

Hig. AMV.

☛n r; = 41

Fig. XV. Datis rectis AH, BD, CN: data
item quarta ?b Q, hanc ita ſecare in punctis E
& G, ut ſit PF2: GF2⸗ = AH: BD, & PF : GQ*
= AH: CN.

Keſolutio. Factum puta. Erit ergo
I. PFa : GP2 = AH: BD.
Inter AH & BD fit media proportionalis R.
Erit PPa: GF? = AH: BD = AH=: Ra, &
PF: GF = AH: R.
II. PF2: GQ = AH: CN.
Inter AH & CN ñit media proportionalis S.
Erit PF?: GQ = AH: CN= AH=: Ss, &
PF: GQ= AH: S.

Debebit ergo eſſe PF: GH= AH; R, & ſimul

PF: GQ=AH: S.
Quod utrumque ita erit, ſi ſub angulo, qui
minor reécto eſt, ad reéctam BQ applicetur in-

deſfinita PR, & in ea capiatur Pa = AH (ob

anguſtiam loci id in ſchemate minus apte expri-
mitur) ab==R, b T = S. tum jungatur TQ,
& huic ex punctis a & b ducantur parallelæ
a F, b G.

Conſtructio., Inter AH, BD quæratur media
Proportionalis R, & inter AH, CN media pro-

Portionalis S; & reliqua peragantur uti modo
dictum.

De-

2 ☛ ◻ =
Demonſtratio. I. PP: FG = AH: R
PFzZ: FG2 = AHz: R2 = AH: BD.
II. GC: S = PG: P b
PG: Pb = PF: AH
PF: AH = GQ: S
PfF: GCQ =.—- AH: S
PFZ : GQ2 = AHZ : S2 = AH: CN.
Ergo PFzZ: FG2 = AH: BD, & PF= GQ?*
= AH: CN.
Alia ſolutio ejusdem problematis fubnectetur
infra.

SCHOLION.

Elegantior erit conſtructio, ſi mediæ propor-
tionales hac ratione inquirantur: ſuper AH de-
ſcribatur femicirculus, & in A H capiatur A G
= BD & AR = CN; tum ex pundcis
G & R erigantur perpendiculares GL, RM, &
ducantur AL, AM. Erunt heæ reétæ, mediæ
proportionales quæfitæ. Eft enim AM⸗= =
ARz + MR = AR + AR. RH = ARTRH
AR = AH. CN. Et AL = AGa + LG⸗
= AG2 † AG. GH = AG † GH. AG= AH.

BD.
Ope-

Opetatio alg
jus ſumma cap
(N=C DU⸗=
Smn —X—

Fit factum.

ge y = 1 ,
Kive pocand

L:2

2—-

2— M — 5

2nN

. —
— 2 mg:
—

:

Unde dem

PR

Dito trin⸗
hor habert r

—☛☚

AH: R
AH: BD.

B: X.
& Pk: CO⸗

is fapnectetur

ediæ droor⸗
uper A be⸗
eapietur 4 6
er oncis
1L, N, 8
te, medie
m 4 =
6: 1
L 46= All.

Oe⸗

—☛ = 43
Operatio algebrica operoſior longe foret, cn-
jus ſumma capita adjungo: AH = a BD = b
CN = c PQ = m PP= FG = y GCG = 2
= m — X – v7v.
Sit factum: erit adeo Xxa: y2 = a: b erit-
dbd
que 7»„ = x v — .

a 1

b
Sive vocando ¾% — = q erit y = qx
2

CXx2
X2 : 22 = a: c Et 22 = —
2
2 = m – X – y=m— X — qxX

2

2

2Z2 = m — * — dqX = mz — 2 mx + 22 —

cx2
2 mqx ☚ 2 qx²½ = q²*xX* —
a

——

X2 — 2 amq — 2 am 7 X

— — am?*
aq2 † 2 aq Pa — — —
34. 2 6Ta aq2 P 2 aq † — c

Unde demum moleſto calculo indagabitur x.

PROPOSITIO XIII.
PROBLEMA.

Dato triangulo facere aliud fimile, ad quod
hoc habeat ratianem datam.
Fig. XVI.

44 — =

Fig XVI. Triangnlo ABC ſit ſimile A DEr,
& AABC: A DEF=m: n.

Reſolutio. Factum puta, erit itaque
AABC: A DEF=m: u.
Cum vero Triangula fint fimilia; erit A ABC:
A DEF= ABzZ: DE⸗
Erit adeo ABz: DEz = m: n.
Inter m & n quæratur media proportionalis g
2 Erit ma: ra = A B= – DE⸗
Etm: r = AB: DE. Quod feri poteſt.

Conſtruttio. Quærstur inter m & n medis
proportionalis r: tum zd m, r, AB datas quarta
proportionalis DE. Demum ad punétum E ap-
plicetur angulus E = B & D = A-: erit
DEF triangulum quæſtum. Demonſtratio ps-
tet regrediendo.

Solutio data ſuccedet ſemper, ſi etiam rectæ
fint irrationales, aut etiam talis fuerit esrun-
dem ratio. Quo ſi vero fuerit uti numerus ad
n
numerum, itam: n= I.: —; habebitur con-
m
ſtructionis compendium:

n
Cum enim ſit A B2 : DE2 — I1: — erit
1 m

n
— AB2 = DE=
m—

Ergo

U
Ergo — A:
L. G. Rit

Eiit deo

I ek: reb
difariam, & i
gurxratur medl
hitur baſis ttis

—213—
N

Deto cuivi
lig. XVlI.

huic inſeridi

Deſoluti
HE=
Darallelaad!
Dendiculis.
II. Drit
tice perhench
& EH. E
Nypotheiin
dncta cogit
&M: E

=

t ſimile A DEr,

erit itagne
un.
2, erit A AC:

1.

Droportionalis

ſieni potett.

rm & n weci
ABdatis guirta
punctum Lap-
— : eit A
emonſtratio pe⸗

ſetlam reitx
fuerit eskün-
ti numerus 20

habebitut con⸗

eiit

Lreo

= ς☚ = 45

n .
Ergo — AB: DE= DE: AB.
m
E. G. Sit m: n = 2: 32 = I1: 2
Erit adeo 2¾ AB: DE= DE: AB.
Id eſt: recta datæ rectæ AB tripla, ſecetur
bifariam, & inter hanc, datamque rectam AB
quæratur media continue proportionalis: habe-
bitur baſis trianguli quæſiti, quod erit ad datum

— 2: 3 =— 1:; %-

PROPOSITIO XIV.
PROBI-EMA.

Dato cuivis triangulo quadratum inſcribera.

Fig. XKVII. Datur triangulum CAB: petitur
huic inſcribi quadratum EG.

Reſolutio. Sit factum. I. erit angulus G =
H= E — EFG = R, qnod fieri poteſt ducta
parallela ad baſin, & demiſſis inde in baſim per-
pendiculis.
II. Erit EH = EF. Ducta in baſim e ver-
tice perpendiculari CD, erit A AEH W A ACD,
& EH: EA = CD: CA, & ob EH =— EF (per
hypotheſin) EF: Ea = CD: CA. Per A & F
duéta cogitetur indefinita AL & ex C parallela
baſi AB recta CL.: erit EFA „ △⏑ CLA,
& EF: EAà = CL: AC.
Erat

46 ☛ ee

Erat autem EF: EA = CO: CA. Hinc
CD: CA = CL: AC, &
CL= CD, quod fieri poteſt.

Conſtrutctio. Demittatur in baſim perpendi-

culum CD, (quod ſemper fieri poteſt, ſi latus

maximum aſſumatur pro baſi) tum ex puncto C
ducatur ad A. B parallela: & fiat CL = CD:
& dacatur AL. Ex F, ubi AL occurrit rec-
tæ CB, ducatur FE parallela baſi AB, & FG
eidem perpendicularis, demum EH parallela
ad FG, dico factum
Demonſtratio. A CL.A A EFA.
Et CL: CA= EF: EA.
CL= CD. (Conſtr.)
CD: CA= EPFE:; EA.
△ ADC O% △ AEH.
Ergo CDO; CA= EH: EA.
Ergo EF: EA — EH: EKA. Et
EF= EH = HG = FG.
Sunt autem angali ad E, F, CI, H recti:
eſt adeo EFCH quadratum.

PROBLEMA IDEM ALGEBRICE.

Reſolutio. Factum puta: & ſit Aß = b

CD= a EF = à = EH = ND.
A

.

AAC 4

Liyre b: 4

(N=:1

1 5⁵:
Coubrudti
Pkoportionalis
baſi, tum ex
in balin A,

Denmonſroti⸗

UN=
AAn
Urgo (D: 9

22
4: be-=

.
4

CA. Hine

ri potet.

haſim petpendi⸗
potelt, ſi latus
nm es puncto
t CL = C0:
L occurrit rec⸗
fi A8, & NG
n EH petallels

A EA.

)

.
A.
FG.
6, H nd:

GEDEACE.

ſt A =

D.
4

AABC C. Ergo AB: CD= EF:
CN: J

. ax.
Sive b: a = xX: CN = —
5
CNZCD —–— ND=aàa — X.
Hinc — 2 — . Et ax = ab — bx
5
. ab
ax +◻ bx = ab Xx = —
à + b
ab a ²

CN = a — - =
a † b a † b
a ☚ b: a = àa CN.
Conſtrutctio. Ad a ◻ b & a, quæratur tertia
proportionalis CN: ex N ducatur EF parallela
baſi, tum ex punctis E & F perpendiculares
in baſin EH, FG: dico factum.

2

Demonſtrutio. CN = — 5 ( Conſtr.)
. 2 P
. a2² ab
a † b. a b
A ABC A EFC.
Ergo CD: AB = CN: EF.
à2 ab
a: b = * EF= – = DN= EH.

a† be a † b

PRO-

48⁸ ☛ ◻⏑ =

zX PROPOSITIO XvV.
PROBLEMA.

Dato triangulo inſcribere rectangulum ita, ut
ut triangulum ad rectangulum habeat rationem
datam. .

Fig. XVIII. Dato triangulo CAB inſcribere
rectangulum HE X EF ut fit ₰ ABC, five

AB. —: HE. EF= m. n.

. CD
Reſolut. Factum puta, AB. —: HE. FF

E m: n. Fiat HE. EF = AB. DK.

CoD CD

CD
& DK quarta proportionalis ad m, n, & — datas.
2

Et propter AB.- DK = HE. EbF.
Erit AB: EF = HE (DI): DK.
Cum porro fit A ABC A EFC:
Erit AB: EF = CD: Cl.
Erit adeo DI: DK= CD: CI.
Et conſequenter Dl. IC = CD. DkK.

Quod ita eſt, ſi ſuper diametris CD, CK

deſcribantur ſemicirculi, & ex puncto I cogite-
tur

tar ducta ad
tisIN; tum
lela C), oec
& er puncto

ETrit enim

DN
Conſruenia
tur DK, Aen

diamettis K
& vli Periphe
deücet in M
Oernmens per
Nhcitur Al
teri CA in E.
b⸗; & cor
aicd fickum,

Demunhri
N=

Ego (l,
D: D

ANn

Lrgo A .
Ungo AP,
A. P

4) Nt
onem

ribere
fre

cogite⸗

tut

. 49

tur ducta ad peripheriam CND perpendicula-
ris IN; tum ex puncto N ducta N M paral-
lela CI), occurrens peripheriæ CMK in M;
& ex puncto D, MD parallela ad NF.
Erit enim INz = DMz INe = ClI. D.
DMz = CD. DK.

Conſtructio inde patet. Rectæ CD junga-

CD
tur DK, quarta proportionalis m, n — tum
2

diametris OCK, CD fuperfcribantur ſemicirculi,
& ubi peripheria K MC occurrit baſi A B, vi⸗
delicet in M; ducatur perpendicularis MN
occurrens peripheriæ DNC in puncto N: ex
N ducatur ad AB parallela NF occurrens la-
teri CA in E, & ex E ducatur E H parallela
CD; & compleatur rectangulum E H GF:

dico factum.

Demonſtratio. INa = DM-⸗
INz = CI. D. DMz = CD. DK.
Ergo CI. ID = CD. DkK-
ILD: DK = CD⸗ CI.
AABC &O AEFC. Ergo AB: EF= CD:⸗CI.
Ergo AB: EF = ID: DK.
WD = HE.
Ergo AB: EF = HE: DK.
Et AB. DK = HE. EF.

D WMW:; H

☛ꝑ à =

CD
m: n = — : DK
2

n CD
2 m
nAB. CD
AB. DK = = HE. EF.

2 m

DK =

CD AB. CD nAB. CD
AB. —: HB. EF = .
2 2 2 m

=☛& min.

Determinatio Problematis.

n CDz
Eſt DM⸗ = CD. DK = —

2 m

Aut biſecando diametrum CD in Q., erit
CD⸗ = 4CCQ.
2 nCOQO Si D Mz⸗ 2 n

— ivve —— —.*

Ergo DM⸗ =

n 1 .
Sit modo I. — = —; erit 2n = m.
m 2

Et DM= C Q : adeoque M N oeccurret
cireulo CND in unico puncto, & habetur unica
ſolutio problematis, ſi rectangulum inſcriben-
dum fit fubduplum trianguli.

n 1
Sit II. — – —. Sive 2n &m,
m 2

Erit DM = CQ.

Cadet

adeoe
gulun
guli.

zi⸗

DM.

C
Dpunc
hes Pr

EFG
wonh

Gemin
rectan⸗
anguli

ID

1
(0
Drit
AA

br

u

min,

Oecutret
tor uvic⸗
nletiber⸗

(Cadet

4

51
Cadet ergo recta MN extra circulum CND:

adeoque ſolutio nunquam ſuccedet, ſi rectan-
gulum inſcribendum foret majus, ſemiſſe trian-
guli.

n 1
Sit III. — — Si . Erit
i ive 2n = m ri
DM =CQ.

Conſequenter occurret MN circulo in duobus
punctis N, & n: habebuntur adeo duæ ſolutio-
nes problematis; & erit rectangulum quæſitum
EFGCH, vel etiamefgh: cum fſimili modo de=

45 09
monſtratur eſſe pariter — –: he. ef ☛. e: n,
2

Gemina ergo ſolutio habebitur, quotiescunque
rectangulum inſcribendum eſt minus ſemiſſe tri-
anguli dati ABC.

IDEPM PROBLEMA ALGEBRICE.

Reſolutio. Factum puta. Sit autem A B= b
CD =a EH = « EF = y
Erit CD-— EH = CI = a — x.
QαABC O Q EFC. Ergo AB: CD= EF: Cl.
b - b
b: a ==y: a — X. Ergo y =S —
a

abx —— bx ²

Et HE, EF=xy =

4

D 2 Et

⸗2 ☛e e e.

ab abx — bx² 2
t — = — : àax —- X = m: n.
a 2„
(hypotheſis.)
na? na?
Ergo — àaX — X2 Et X2 — 2 X à —
2 m 2 m

na? 2 m a² — Ana*

X2 — X † + a2 = a2 — — ——

ma — 2 na a?s m--en

— — — — — —

Ubi x gemino gaudet valore poſitivo
ab — bx m — 2 n
y= – = ¾¼ b + en b v ——

a m

Pl—

Determinatio Problematis.

1 ,
Sit I. — = —; erit m = 2n. Et
m 2

m — 2 n
— = O0.
m
ab
Ergo 1 =¼ a y=4b Et xy = —

4
Sit II.

po

cum

e
ader

r
duc
tar
S
10,
ito⸗

n: n.

Na?
2 m

ana

—

—
— 21
—

—9
—

= e5 = 52

Sit II. — — 2² u: erit 2 n =& m. Ergov — —
m
imngiurri ; adeoque problema impoſſibile.

n
Sit III. — —– 4: erit 2n ᷑ m. Et
m .

SD n . .
