proportionalis P, auferatur ex M recta P; &
ad M — P, P, & AB quæratur quarta pro-
portionalis BC: dico factum.

Demonſtratio. M — P: P= AB: BC
M: P= AB BC: BC
M: N= N: BDB
M: P = M : Nz
AC: CB = Mz: Nz⸗

PROPOSITIO XXXII.
PROBLEMA.

Intra datum triangulum invenire punétum es
lege; ut ſi ad hoc puncétum ex angulis trian-
guli inflectantur rectæ, hæ cum lateribus trian-⸗
guli conſtituant tria triangula *W qualia inter ſe.

pig. XL, Sit datum triangulum ABC: peti⸗
tur punctum ) ita, ut fit A ADCA ADB

Reſolutio. Sit factum. Si ergo fiat AE=
EB; eſlet A ADE= A BDE, & A ADE †
A ADC=A DBE † ADBGC.
8

92²

Si jam ducatur CE, eſt AEC= ABEC;
eſt itaque CDE linea recta; ſimili ratione ſi fiat
BF = FC, erit ADF linea recta.

Conſtructio. AB, BC ſecentur bifariam in
punctis E, F; ex E & F ducantur ad angu-
los oppoſitos C & A rectæ EC ,‚ FA; pun-
Kum interſectionis D harum rectarum erit pun-

cum quæſitum.

Demonſtratio. Jungatur BD.
A CAEP = AA CBE.
A ADE = A DBE.

ACAE — A ADE= A CBE — A DBE

ACAD = A CBD
△ CAF = BAF
△ CDF = △ BDF
A CAF - A CDF= A BAF-A BDF

A△CAD = A ADB.
em aliter. Fig. XLI.

Reſolutio. Sit ita, ₰ACD= A CBD =
ABCG

ABAD, erit A ACD =

Secetur BC trifariam in E & F, jungantur-
que AE, AF, erit A BE = A AEFE =
AAAFC

A A0&

bit ergo eſſe
ſl irt a,
erit ttidem/
patallele,
ergo querlitu
Parallelarom
Coußna
KN,&H&
F, Wpara
tum, & du
AA⸗

Demone

445.

A A

6
A DC=

480-

4

lint

i ratione ſi fint
ur bifariam in
ntur ad angu⸗
FA; pun⸗

rum erit pun⸗

.

=AU.

AFP-APD

8.

24C=
A6
—
3
F, Imgmtur
AAl ⸗
Aald

☛= 93
ABC
3
bit ergo eſſe a A BD = A A BE, quod erit,
fi ſint AB, ED parallelæ; quod fieri poteſt:
erit itidem ₰ ACD = A△ ACF, ſi fint AC, FD
parallelæ, quod pariter fieri poteſt: punctum

△ AFC & quodlibet horum = : debe-

ergo quæſitum eſt punctum interſectionis harum

parallelarum.

Conſtructio. Data BC ſecetur trifariam in E
& F, ex E ducatur ED parallela ad BA, & ex
F, FD parallela ad AC: erit punctum D quæſi-
tum, & duétis BD, DC, & DA erit AA BD

Demonſtratio. Jungantur AE, AF.

Q“ B0
A ABE = A ABD = — —
3

△ABG
△ ACF= ACD = -
△ABD = A ACD.
△ DBC = Q ABC —- 2A“ ABD = A
2 Q△ABC A△ ABC

3 3
Q△ABD = △ ACD= BCD.

PRO-

924
PROPOSITIO XXXIII.
PROBLEMA.

Sint tres rectæ magnitudine datæ, & præter
eas quarta: petitur hæc in duobus punétis ita
ſeçari, ut quadrata ſuper ſegmentis ſint in ra-=
tione datarum rectarum.

Fig. XLlI.
Data. 7„ QLucſita.
AH, BD, CN & 50. Puncta F & G, ut ſit
PFZ: FG=— AH: BD,
E FGzZ: GQ = BD: CN.

Factum puta. Sit
I.) PFz: FG= = AH: BD.
II.) FGz: GQ = 3D: CN.
Recta quævis PM dividatur ita ut ſit
PLa: LMz = AH: BD, (per Prop. X. hujus)
erit PFzZ: FC2 = PLz: LMz, &
PF: FG = PL: LM.
Quod ſi inter B D & CN quæratur media
proportionalis K, erit
BD: CN = BDzZ: Ke.
Eſt autem BD: CN = FGz: GQ . Hine
Ferz: GQ = BDz: Kz,
8 4

8 10d B0
portionzls R
50: H
FKi:0

ſt Pl’,
2²) Ilter
tinue proport
9) d
Portionalis R
4) Fit )

6) Kcetun

Demmnhr⸗
Il. :
FG: 6E.
D: K=
: R=

MW.

atæ, & preter
bus punctis ite
tis fint in tn.

ueſite.
Té, AUt ſit
2— Al: B,
O2= B0D:NX.

30.
CN
ut ſit
op. X. Mujus)
NI⸗ .

etätut medis

,
6.. Hne
1

.

8

=☛r ει = 95
Si a4 BD, K & LM quæratur quarta pro-

portionalis R. Erit

BD K = ML: R, ergo
FCI: GQ = ML: R, quod fieri poteſt.

Conſtructio. 1) Recta PM ita dividatur, ut
ſit PLz: LMs = AH: BD.
2) Inter DB & CN quæratur media con-
tinue proportionalis K.
3) Ad DB, K, ML quæratur quarta pro-
portionalis R.
4) Fiat MO = R,
5) Secetur ⁵Qut ſecta eſt PO.

Demonſtratio. I. PF: FG = PL: ML.

PFz: FG= = PLz : LMz = AH: BD.

II. FG: GQ= LM: MO (R).
FGa: GQ = LMz: Ra.
DB: K = K: CN.
DBz: K⸗ = DB: CN.
DB: K = LM: R.
DB⸗=: K⸗ = LMaz: Re = DB: CN. Ergo
FCG: G = DB: CN.

„

O

PRO-

96 ☛
PROPOSITIO XXXIV.
THEOREMA.

Semicirculo inſcriptum fit quodvis triangulum

rectangulum, & ex vertice duta perpendicula-
ris in baſim: ſegmentis baſeos veluti diametris
ſuperſcribantur duo alii ſemicirculi, & puncdta
interſectionum trianguli & ſemicirculorum jun-
gantur chordis: erit ſegmentum catheti intra
circulum ad ſegmentum extra eundem; uti
quadratum hujus catheti, ad quadratum alterius.

Fig XLIII. Semicirculo inſcriptum ſit A BAC
rectangulum, & in baſim AC duéta perpendi-
cularis BE, diametris AE, ECfuperſcripti fint
ſemicitcuh ADE, EF'Cjunganturque ED, EF.
Erit DA: B) = BA: BC⸗.

Roſolutio. dSit ĩta. Eſt DB — FE parallelæ:
BA: = CA. AE.
BC⸗ =— CA. EC;
ergo erit DA: FE =— BA2: BC-⸗ =
CA. AE: CA. EC.
Sive DA: F — AE: EC, &
DA: AL = HE: LC.
Et DAE. △ FEC., quod ita eſt
Ob

.
.

Ob ADE
b B4, .

Conplti
DA: .
DA: F=

Tümgular
Circulo, e
tiam chorda
hac chorda,
cem & baſin
telig guadrite

W.

riangolum

pendienlg .

diamettis
& puncte
Orum jun⸗
heri intta
dem; uti

n Atetias,

tABAC
elhendl.
ce nut

EO,Nr.

prtillele:

itn et
05

= 43 97

ob ADkE = EFC = R,
& ob BA, FE parallelas, DAE = FEC.

Compoſitio. A DE. — EC = R.
DAE = FEC.
A△ DAEK △ FEC
A: AK = FE.: EC
DA: FE = AEK.: LC = AC. AE. AC. EC
AC. AE = ABz⸗
AC. EC = BCz
DA: FE= AB=: BCS.
DA: DB = ABz: BCe.

PROPOSITIO XXXV.
THEOREMA.

Triangulum æquicrurum defſcriptum ſit in
circulo, & ex vertice ducta ſit ad circumferen-
tiam chorda, quæ ſecet baſim: rectangulum
hac chorda, ejusdemque ſegmento inter verti-
cem & baſim comprehenſum, æquahitur la-
teris quadrato.

Fig. XLIV.

Hypotheſi. ſ Theſis.
AB = AC. L DA. Ak = AB=
G Reſos

98 = =

Keſolutio. Sit ita: ergo eſſet
1) AD: AB = AB: AE;
ſed angulus BAD = BAE,
2) Foret ergo a BDAO⅓ A BEA. Hine
3) Angulus BDA = EBA
ſed EBA = ECA, ergo
4) Angulus ECA = BDA.
Quod ita eſt.

Compoſitio. 3) Angulus BDA = EBA
2) △ BDAO Sï’KEBA

1) AD: AB= AB: AE.

Fig. XIL-V. Hypotheſis eft eadem, ſed recta
ſit ducta ad baſim productam, erit rurſum re-
Rangulum ex hac & ſegmento in circulo com-
prehenſum „ & quale quadrato cruris.

Hypotheſis. N Tbeſis.
AB – . AE x AD = AB2,

Reſolutio. Sit ita. Ergo
1) AE: AB = AB: AD
angulus BAE pvommunis. Ergo
2) effet A BEA % A BDA. Hine
3) angulus BDA= EBA. Sed

4

Cunnp

PR

Creul
magnit
extremis
conciye
lege; N
circumfer

y/
–

n D

Dſli
tangens 0

SCHI

EA. Hine

ed Eed
rurlurn re⸗

reulo com⸗

lſit⸗
. 4AB.

Ergo
ine
ſed

☛ ◻△ = 99

4) angulus EBA = BCA, ergo
BDA = BCA.
Quod ita eſt.

Compoſitio. 3) Angulus EBA = BDA
2) △EBA O⅓ △ BDA
1) EA: AB = AB: AD.

PROPOSITIO KKXVI.
PROBLEMA.

Circulus, & recta extra circulum poſitione
& magnitudine data ſunt: oportet ex punétis
extremis datæ rectæ ad idem circumferentiæ
concavæ punctum inflectere duas ſecantes ea
lege; ut recta jungens puncta ſectionum in
circumferentia convexa, ſit datæ rectæ parallela.

Fig. XLVI.

Hypotheſis. v TVeſis.
Qrculse A. „ re. Ducere DA, EA; ut
Sta DE data. BC & DE üfnt paral-

Neſolutio. Factum puta, & dufta cogitetur
tangens CH. Eſiet angulus BCH = BAC
= CHE. Angulus HEC = AED
6 2 ergo

00 w eee

ergo α HCE Oι △ DAE; &
1) AE: ED = EH: EC
2) AE. EC = ED. EH.
Si jam ducatur tangens E „erit
AK. EC
3) DEX EH = FE⸗, &
DE: EF = EF: EH.
Quod fieri poteſt.

= FEz

Conſtrultio. 1) Ducatur tangens EF.
2) Ad DE, & Eb reperiatur tertia pro-
portionalis EII.
3) EZx H ducatur tangens HC.
4) Ducatur EC & producatur in A.
5) Ducatur AD.
6) Ducatur BC.

Demonſtratio. DE EH = EF⸗.
EFz = EA EC.

Ergo EH DE= EAXEC &
EH: EA = EC C: DE.
Sed angulus DEA = CEH;
ergo A△ DEA O BRHCE, &
angulus CHE = DAE = BCH.
ergo BC & DE parallelæ.

PRO-

Ditis

mento c
citcumke
hoc pun
diametti
pars che
Lompreh

lig. X

45, ejn

DE, pet
= 4A0.

Reſole
& ex 6

NK 4.

ft

Er.

r tertia pro⸗

„

N.

101
PROPOSITIO XXXVII.
PROBL. MA.

Datis ſemicirculo & perpendiculari ex ſeg-
mento diametti ad circumferentiam invenire in
circumferentia aliud punctum ea lege, ut ſi ex
hoc puncto ducatur ad extremum punctum
diametri chorda tranſiens perpendiculum datum;
pars chordæ perpendiculo & puncto quæſito

comprehenſa ſit radio circuli æ ualis.

Fig. XLVII. Semicirculi, AEB diameter ſit
AB, ejus ſegmento AD inſiſtat perpendicularis
DE, petitur punctum G ea lege, ut fit GF
=e aC.

Reſolutio. Sit ita, & jungantur AE, 68,
& ex G cogitetur demiſſa perpendicularis GH.
Eſt hABG △ △AGH. Ergo .
AB: AGC = AG: AH.
AA AGH Oι AFD. Hinc
AG: AH = AF: AD, adeoque
AB: AG = AF: AD. V
AG = AF †+ FG = AFρ AC (hyp.)

Ergo AB: AF † AC= AF: AD.

Hinc

Hinc AB. AD = AC AF * AF
AB. AD = AEz: ergo debet effe

AE2 = AC AF AF.
Quod fieri poſte oſtenſum Prop. KVI. hu jus.
Fig. XLVIII.
Compoſitio. Radius AC ſecetur bifariam in L.
& deſcripto ſemicirculo applicetur eidem ad
punétum extremum A fub angulo recto AE

jungatur EL & fiat LN = EL erit AN recta

A B
quæſita per Prop. XVI. & AN = LN — —..
4

Fig. XLVII. Centro A intervallo AF = A N

deſeribatur arcus ogcurrens perpendiculo DE
in F, per puncta à & F: (videatur ſcholion ſub-
nexum) ducatur A FG, erit F'G = — = AC.
2
Demonſtratio. CA P† AN. AN = AEZ,
(per Conſtruct.) A AGBO A ADPPF.

AB: AG-— AF: AD Et AB. AD= AG. AF
AB. A D = AEz.

Hine CA PT† A N . AN — FG †+ FA. AF.
AN = AF. (per conſtr.)
Ergo CA = Gb.

Scha

Kholio
ED in F

datar Ab

invenitar:

ſtit⸗
erit!
IN.
IX
AN
.
NE „

AD⸗

DE

D⸗

ebet eßſe

NVl brins

ilariam in .
t eidem 1d
tecto 4

1t AN rette

48

N— —.

4

4,= 4NH

Gedo DE
eholion lab⸗

A
— = 4l.

„
2

= 4l,
Abk.
—46. A

e ee. 103

Scholion. Rectam A = AN perpendiculo
ED in F occurrere manifeſtum erit; ſi oſten-

B
datur AF ſive LN — 4 =— AD: quod ſie
invenitur:

ſit ita: five LN — 2 — IAD
4

ei LNe AD —

LN- AD-⸗- —— ABZ=
2 16

LN = AE= 2-.

AB. AD B²½

AE L. = = AD-= —

AE⸗ AD- † –

AE⸗ = AD= DE⸗
AD⸗- † DE⸗ — AD-⸗ †* -an.

B. AD
DE⸗= AB. AD

DE⸗= — AC. AD.

. Sive

Quod

104
Quod ita eſt, cum fit DE⸗ = AD. DB = ADx
AG † CD — AC. AD † AD. Ch.
Demonſtratio ſynthetica patet, viam rele-
gendo.

PROPOSITIO XXXVIII.
PROBLEMA.

Dato ſemicirculo invenire punctum in cireum-
ferentia, ex quo ſi ducatur in diametrum ex
parte oppoſita productam ſecans, pars ſecantis
extra circulum æquetur radio circuli.

Fig. XLIX. In ſemicirculi ACB circumferen-
tia petitur punctum C, ea lege; ut ſi ex punéto
C in diametrum BA verſus E produétam duca-
tur CE, ſit ED = D-rF.

Veſolutio. Factum puta. Erit ergo DE = DF
& angulus DEF — DFE, & FDC = 2 OEF.
Jungatur FC, erit FDC = DCF; & angulus
CFB – CEF ECF DEF-T 2 DEF — 3 DEF.

CFB
Ergo CFB = 3 DEF, & — — DFF.
3

Ut itaque foret DE = DF; angulus CFB foret
ſecandus trifariam: quod cum geometrice fieri
ne-

neguent

tricam ²

Khol
nice Pro⸗
arens C
bundto!
que attol

nec fent

=

— Pppg

— DFE.

— DEF
De

Nbo
cimen ſin
1n Ceyli
ſyntheſin
eſt, fübj

tale,

LE)
Theon

1e; erit

.DB — ADx
.

viam kele.

WII.

um in dcum-
diametrum ex

Pars ſecantis

nli,
cieumferen⸗

K er puncto

Auckam duca⸗

gob- —Dr
& angolus

0l.
DE.

1s CFS foret
ometlice feri
ne⸗

105

nequeat; neque problema propoſitum geome-

tricam admittet ſolutionem.

Scholion. Patet hinc interim ſolutio mecha-
nica problematis de triſe tione anguli CFB, vel
arcus CB. Producatur diameter ex B verſus A.
Puncéto fixo C applicetur recta vel filum, illud-
que attollatur ſuper diametrum produétam do-
nec tentando innoteſcat eſle ED =– DF, fiat

BC
BG = DA erit BG — —. Eſt enim DEF

3
= DFE & FDC= 2 DFE = FCD, ergo CFB
= DEF T ECF = 3 K = 3 DA

CFB CB
DA = — — — — B6.
3 3

Scholion. Egregium aliud in eo genere ſpe-
cimen ſubminiſtrat Archimedes Libro II. de ſphæ.
ra & cylindro, Prop. I. Analyſim problematis &
ſyntheſin, quemadmodum ab eodem inſtituta

eſt, ſubjungo. Sit autem ad problema lemma

tale.

LEMMA AD PROP. XXXIX.

Tbeorema. Sit cylinder circumſcriptus ſphæ-
ræ; erit cylinder ſesquiplus ſphæræ : & viciſ⸗
ſim,

106 e
ſim, cylinder ſit ſesquiplus ſphæræ, habeat

autem pro baſi circulum maximum ſphæræ; erit
circumfrcriptus ſphæræ, ſive habebit pro alti-
tudine diametrum ſphæræ.
Demonſtratur I. Quoniam per alibi oſtenſa
ſphæra æquatur duabus tertiis cylindri circum-
ſcripti; tres ſphæræ æquabuntur duplo cylin-
dri; adeoque cylinder erit ſesquiplus ſphæræ.

Demonſtratur II. Quoniam viciſſim (*) ey-
linder, qui habet pro baſi circulum maximum
ſphærzæ, cujusque duabus tertiis æquatur ſphæ-
ra, eſt circumſcriptus ſphæræ : ſit autem per
hypotheſin cylinder habens pro baſi circulum
maximum ſphæræ ſequiplus ſphæræ; duplum
cylindri æquabitur triplo ſphæræ, & ipfius cy-=
lindri duæ tertiæ æ uabuntur ſphæræ.

(*) Scholion. Veritas converſæ ſic patet:
non ſit cylinder ille circumſcriptus ſphæræ.
Sphæra igitur zquabitur duabus tertiis cy-
lindri non circumſeripti habentis pro baſi
circulum maximum ſphæræ; & fimul æ-
quabitur duabus tertiis cylindri circum-
ſcripti ejusdem baſeos: quod dici nequit.

PRO-

Deleribere
lem.
Tab. VII.
cylindro d
Meſoluti

hoc etit, 1

5
Fit .
2
baleos H
Atitudo H

3b
K —
2

ſit ejns i
2:¾. Fl

Alttnäine

Urit er

it Ra

hærz, beit
n ſpheræ; erit

bebit pro alti.

er alibi oſtent
lindri circam⸗
duplo cylin⸗
liplas (pheræ,

ciſſin (?) ey⸗
lum maximum
Egatur ſphe⸗
ſit aulem per
ha N Num
ere; Cuplum
Cihlns ey⸗

eræ.

elle ſie pitet:
iptus ſphereY.
hus tertiss ey⸗
entis to dal
ümnl e.
indri cicaum.
Gii neqrit.

5RO.

107
PROPOSITIO XXXIX.
PROBI-EMA.

Deſcribere ſphæram dato cylindro recto æqua-
lem.
Tab. VII. Fig. L. Petitur ſphæra 8 = P

cylindro dato.

Reſolutio. Factum puta. Erit S = P, &

28S 3 b
hoc erit, ſi ſit — = —.
2 2

38 . .
Sit — = cylindro R; ſit autem diameter
2

baſeos HK æqualis diametro ſphæræ: erit ejus

altitudo HG = HK. (per converſam lemmatis.)

3
Sit — = cylindro Q ejusdem baſeos, &
2

ſit ejus altitudo ED. Erit P: Q= AB: ED =
2: 3. Sunt enim cylindri æqualium baſium uti

AB
altitudines. Adeoque ED = AA! .
2

2° — à
Erit ergo — = —, ſi ſit R = C.
2 2

Sit R= Q. Quoniam cylindrorum æqua.

lium

108 = KE
linm baſes ſunt in ratione inverſa altitudinum;

erit EEF (BBC): HHK = GH (HK): ED
3 A B D
( . Et cum baſes ſint in ratione dupli-

2

. . 3 A B
cata diametrorum, erit BC?: HK* = HK: – „
2

Rectis BC. HK fit tertia proportionalis LM;
erit BC: HK = HK: LM:
Et quoniam eſt in proportione continua qua-
dratum primi ad quadratum ſecundi, ita primus
ad tertium, erit BCzZ : HK2 = BC : LM. Erat
2 A B

autem BCzZ: HK2 = HK: — Hlinc
2

3 A B
BC: LM = HK: —, & alternando
2

3 A8
BC: HK = LM: — , Erat autem
2

BC: HK = HK: LM. Ergo
3 A B
BC: HK = HK: LN = LM: — .
Quod fieri poteſt, ſi inter diametrum baſeos
& ſesquiplum altitudinis cylindri dati quærantur
duæ mediæ continue proportionales, quarum

prima

Prima erit

dem elt an⸗
ſtructio heæ

fici vequit:

pa adhiberi

go conce

Conſru

ddæ mece

diameter ſy

Domn,
7

batur circul
lus altitade

delcribatur
linder ,
RKR Per

50: HK:=

BC: IM=

4
altitudinum;
(HX): ED.
tatione dupli⸗

34
HK: — .
2
ttionalis N:
l:
COntinua qua⸗
di, ita pkimus
C: LM. Er
2* .Hiac
1

Aternando
kat autemn
tgo

—
S=

etrum biſeos
ti quetantur
les, Iuarum

prims

109

prima erit diameter ſphæræ deſcribendæ. (Ea-
dem eſt analyſis, ſi P fit conus rectus). Con-
ſtructio bæc equidem ope circini & regalæ per-
fici nequit: ſed debet una cum circulo alia cur-
va adhiberi, de quo in geometria fublimiore:

quo conceſſo erit conſtructio talis:

. 2 àA B .
Conſtructio., Inter BC & — quærantur
2

duæ mediæ proportionales HK, LM, erit HK

diameter ſphæræ quæſitæ.

Demonſtratio. Diametro EF = B0 defcri-
batur circulus, & ſuper eodem cylinder Q, cu-
3 A B

jus altitudo ED = ––: diametro item H K
2

deſcribatur itidem circulus, & ſuper eodem cy-
linder R, cujus altitudo GH = HK.
Eſt per conſtrustionem

S . 3 A B
BC: HK = HK: LM= LM: —. Hinc
2

3 A B
BC: HK = LM: —,, & alternando
2

3 A B

BC: LM = HK: —. Eſt antem
2

BC: HK

110

BC: HK = HK: LM; & primus ad tertium,
uti quadratum primi ad quadratum ſecundi. Hinc
BC: LM = BCZ: HK. Frat autem
23 A B
2

BC: LM = HK:

Ergo

3 A B
BCzZ: HK2 = HK: – (DE).
2
Et quoniam circuli ſint uti quadrata diametrorum;
„
erit BC: HK⸗ = BBC (EäF) HHK.

12 2
Ergo EEF: HHK = HK (HG): DE.
Id eſt: cylindrorum Q & R baſes ſunt in ra-
tione inverſa altitudinuum. Ergo R= Q.
Sunt autem cylindri P & Q earundem baſium
tt 47 3 A B
uti altitudines; ſive P: Q =ẽ AB: — = 2: 3.
2
3 Pb

. 8
Eſt itidem (per lemma) R = — .
2

Kbokion.
tudo AB; e

tudinis =:

Ii 3 dini⸗

A
—, Kie
2
rantur du
UM, prim
NNENR.

Aheln.
Droblema ab
Recentiorum
tentanti, pol
ſinu! inde,
riam incogoi
Vvenienda alun
dis diteilem
li beometr

n8 20d tertlam,

ſecundi, Hine
Erat autem

.Ltgo

(oe).
a diamettorum,
. 1
EEF) HK.

EG6): .
pales ſuntin ſa⸗

☚2
rundem haſium
NBB

2

Obe⸗

E = 111

Scholion. Si P ſit conus rectus, cujus alti-
tudo AB; erit cylinder ejusdem baſeos & alti-

tudinis = 3 P: hinc cylinder Q = 1 cylin-
2

dri 3 P dimidius: adeoque cylindri Qaltitudo
A B
—. Si ergo inter datam baſeos diametrum
2
BC, & ſemiſſem altitudinis AB coni dati quæ-
rantur duæ mediæ continue proportionales HK,
LM, prima harum æquabitur diametro ſphæræ
quæſitæ.

Scholion. Coronidis loco ſubnecto celebre
problema ab Antiquis eleganter ſolutum; quod
Recentiorum cuipiam, ſolutionem algebricam

tentanti, poſſet negotium faceſſere: eluceſcet

ſimul inde, plurimum interefſfe, quænam plu-

rium incognitarum pro æquatione algebrica in-
venienda aſlumatur; id, quod ex rerum ad jun-
Sis difficilem veſtigationem ſœpe habet; & ana-
ly geometrica facilius expeditur.

PRO-

— E

PROPOSITIO XL.
PROBLEMA.

Dato Quadrato, & recta magnitudine, pro-
ducere latus quadrati ea lege: ut, ſi ex punécto
lateris producti ad angulum quadrati oppoſitum
ducatur recta, portio hujus reétæ, punéto la=
teris producti, & latere quadrati, quod angulo
opponitur, intercepta, æquetur rectæ magnitu-

dine datæ.
Tab. VII. pig. LI. Datur quadratum AC,
item recta LK: petitur latus DC ita produci in
F; ut, ſi ducatur FA, ſit FE = LK.

Reſolutio. Factum puta; & producatur A B
verſas H, & ex F ducatur EH perpendicularis
ad AF; demum ex F demittatur perpendicularis
FG in AH.
Eſt angulus àA B E = FGH = R, &, ob △
FGH „„ QAFH ½ AAEB, angulus EA B
=GFH; & AB = 80 — FG.
Ergo △ABE — AFGH ; & AE — FH.
Eſt itidem △ CEF Wα% Q△ AEB. Hinc
CF: Ck = a (BC): BE. Ergo
CF. BE = BC. CE = BG. GHI.
Factum

Factum j

adeogne Ur
E E
— [K,
(Ee Che

UtC:
Et (H2 0
208.0
d Küer
C*„α(Be,

—

E5GT

Ut itaque ſt
debebitelle B
oett per th

Connpſi
Ceinur ad a
tenuſa: dun
Dotenale e
tur Eniäten
erit 243
tna citenlun

tdine, pro⸗
exr puncto
Oppofitutn
puncto li-
nod angulo
e magnito.

titum 40,
produci in
Gcatot &BB
endieulatis

endiehlatis

&, obA
ulus EA.

Hinc
Ergo
Fackum

— 113

Factum jam puta: erit itaque EF = LK,
adeoque EFzZ = LK⸗.
Eſt EF⸗ = CE⸗ † CFZ. Hinc CEz † CFz
— LKs Et (addendo utrobique BCz) erit
CEe CB2 † — LK2 †+ CB2.

EKt CB = CE T EB = CEa 20E. EB †. EBz

Et CE † CB²2 — 2CE2 † 2C. EB F EB2 =
2CB CE † EB— 2BG. GH † GHz
Eſt itidem CFz⸗ = 302. Erge
CEa † CBa † CF⸗ – BGz -F 2BG. GH GH=
= 56— 6⸗.
Ut itaque ſit CE † CBE P CF= LK2 BCS;
debebit eſſe BH: = LK P BCa. Quod ſeri

poteſt per theorema pythagoricum.

Compoſitiv. Rectæ datz BC & LK appli⸗
centur ad angulum rectum, ducaturque hypo-
tenuſa: tum in AB producta capiatnr BH hy-
potenuſæ æ qualis; ſuper diametro AH deſcriba-
tur ſemicirculus, producatur DC Ob AB – BH
e n ☛ AH; hinc DC prodacte cadet in-
cirfculum, occür. Irachie in e nnn
FA, dico factum. t dene di z & Jacatar

H Demofk-

114

Demonſtratio. Ex F demittatur in AH per-
pendicularis FG, & jungatur FH. Ob angu⸗
lum AFH rectum erit △u FGH O½ QAFHO Q△
ABE. Eſt præterea AB = BC = FG; ergo
AA FGH Z △ ABE. Hinc GH = EB, &
FH = AE.
Eſt (ob △.AEB A CEF) AB (CB): BE
Hinc CF. BE = BG. GH= CE. CB.

BH =– LK= P. BCz = 6G + GH =
BG: P 2 BG. GH T GH⸗
BGa = CFz; & 2 BG. GH = 2 CB. CE =
2 CE. CF EB = 2 CE2 . 2 CE. EB;
& GHz = EB2. Ergo
LKa -. BC = CFa † CE⸗ † CEa † 2 CE. EB †

—.—2

EB = CF P CE; T CE EB = CFa P
CEa CB2.
Hinc LKa = CFa P CEE = EF, Ergo
EF = LK.

PROBLEMA DEM ALGEBRICE.
Tab. VII. Fig. LIl. AB = AD = a, LK=— b,

CFz F

(: 4
AADe

lre 1

Ego

n

Giye x.

Formul

Ppoteſtatem

dulo open
afke dan re
dio ſiat,
Ppdo ki
Ett A
Hine A
Sit AB.
H

aEx,

tin Al per.
Ob angn.
AAPHYO A
HG; ergo
= E, &

(CB): br
.(.
—
† 6 =

10. =

1go

⸗lhr
. Lgo

8EDMNC.
1,A=

li

☛e =— 1I5
CFe † CE⸗ = Epz, ſive x2 P y2 = bia.
Q ADF „Q% ECF; ergo CF: CE= DF: DA „
ſive X: y = X Ta: a. Et ax = xXy † aye
a X a² X2

Ergo 7„ = , & y2 = —
S 5 N —
22 x2 .
X² P† – – = bz EtX. (aa † Xa) aaxXs

—.—

a † W
= b2 Ca †xX).

† 2ax3 † 1a* x2 = bz X2 † 2a b X †. a b,
Sive X4 P 2ax3 † 222 X2 — bz Xa — 2aba &
— a2 bz = O
Formula hæc prima fronte extra geometrie
poteſtatem poſita videri poſſet; & certe cal-
culo operolo, ad æquationem ſecundi gradus
affe tam reducitut. Quod ſi interim conſtra-
ctio fiat, uti Fig. LI. oſtenſum, ſolutio erit
Oppido facilis.
Eſt AàAEB 2 A FGH. (per ſupra oſtenſa)
Hinc AE = FH.
Sit AB = BC – a, LK = b,) AE = PH
— y„ BH = XxX; erit A = y T† b. & AH
— a . X
H z x

116 =☛ =
Eſt △ ABE % △ AFH.
AB: AE = AF: AH.
àa : y =— y ◻ b: a † X
a² ax = y2 † by.
2 “ —
AH = a † xX = AF2 † FH; = y † b £◻
y² — 2. (y² † by) † b — 1. (a? † ax) † bz.
Hinc as ◻2 ax † X² – 2a² 2 ax † bz
X³* — a* bz. Et X= a by,

APPENDIX

HEXERCITATIONES:

SELECTA QUEDAM

P,O RISMATA.

Po
demon
datam
lidet e
ſec g
dent 1
allecki

Kione

D
te de
kappul
Opere
Promte
Der de⸗

DEFINITILO.

Poriſma eſt propoſitio, in qua proponitut
demonſtrare, rem unam (vel etiam plnres)
datam efſie, cui (vel etiam quibus) uti & cui-
libet ex rebus innumeris, non quidem datis,
ſed quæ, ad ea, quæ data ſunt, eandem ha-

bent relationem, convenire oſtendendum eſt »
affectionem quandam communem, in propoſi-
tione deſcriptam.

Deknitio allata, eſt Roberti Simſon, in ope-
re de Poriſmatihus ex Euclidis fragmentis apud
Pappum, magna ex parte, reſtituto, quo ex
opere pariter, poriſmata, quæ ſequuntur, de-
promta ſunt. Definitio autem ipſa exemplis

per decurſum illuſtrabitur.
Cum

120 —=—ð-

Cum theorema generatim ſpectatum, ſit pro=
pofitio, in quo aliquid demonſtrandum; patet
eo ipfo poriſmata ſub theorematibus veluti ſpe=
ciem ſub genere contineri: ſi vero ea, quæ da-
ta eſle demonſtrantur, proponantur vebuti in-
Vvenienda; evidens eſt poriſma per modum pro-
blematis enunciari poſle.

LEMNMA AD PORISMA L.

Si trianguli rectanguli hypotenuſa fecetur
bifariam & punctum hoc cum puncto verticis
jungatur; recta jungens æquabitur ſemifſi hy-=
tenuſaæ
Tab. VIII, Fig. I. Sir α ABC angulus A
teéëtüs, baſis B C ſecetur bifariam in L) erikg
AD — BD.
Damonſtratio patet per P. I. Prop, IV.

Data poſitione recta „ circulo item poſtione

& magnitudine dato, datum erit punctam, per

quod fi utcunque ducatur recta hinc poſitione
datæ inde circumferentiæ circuli occurrens 5

rectan-

tectar

gge
Ea oe

Tab

de, (
Atut
gue P

N

e ted

E 5
gne cj
igitur
HE.
FE:!
angul
lus K
tiam in
1,62
d ci
oltende
cirenli
Dekin
teid eſt

“
Ktum, e po⸗

mndum; patet

dns veluti hhe⸗
0 ea, guæ da⸗

1tur veluti in⸗

t modum pt .

MAI.

tenuſa ſecetur
puncte⸗ vetticis
tur ſemicli hy⸗

8C gulus A

am in erit

Prop, II.

kem poſtione
hundtum, het
hince hoftihne
i ocrutkens ;
Lectan⸗

—☛☛1 121

rectangulum comprehenſum ſegmentis utrum-

que ductæ inter punétum inveniendum & pun-
Sta occurfus, erit datum.

Tab. VIII. Fig. II. Datur recta AB pofſitio-
ne, circulus COQ poſtione & magnitudine ;
datur punctum E, per quod fſi ducatur utcun-
que FEG rectangulum FE. ECI erit datum.

Keſolutio. Sit ita: ergo ex hypotheſi datum
eſt reétangulum FE. EG. Ad AB per pun-
Gtum E ducatur perpendicularis E H, occurrat-
que circumferentiæ in K, & KG jaungatur ;
igitur rurſus ex hypothefi datur rectangulum
HE. EK, & FE. E = HE. EK. Ergo
FE: EH = EK: EG & funt circa æquales
angulos, ergo a— EHF „ A EGK & angu-
lus K GE =— EHF= R. Secetur EK bifa-
riam in L & jungatur LG erit, per Lemma,
LG= LK ſimiliter omnes rectæ a puncto I.
ad circumferentiam ductæ eidem LK æqules
oſtendentur. punctum igitur L eſt centrum
cireuli CD & eſt LE – LK, quare punctum
E eſt in eircumferentia circuli dati. Datum au-
tem eſt punétum L., data igitur poſitione eſt

recta

—-

122
reéta LH & data erunt E, H. K, pundcta.

quare rectangulum HE. EK & inſ æqusle
FE EG datum eſt.

Compoſitio. Ex centro L circuli dati ducatur

LH perpendicularis ad AB occurratque cireum-
ferentiæ in punctis E, K erit punéctum E quæ-
ſitum.

Demonſtratio. Ducatur FEG & CGK junga-
tur. Eſt KGK = EHF = R. Et angulus
GFK –— HEF verticali. Ergo △—iEHF
A EGK. Et „Eke — EH: E:

Et GE. EF =– HE. EK. Similiter ducta

recta IEg , & gk. △ Eg k o A
EHf,. & gE: EK= LH: Ef. Ergogl. Ef
— HB. EK.
Illuſtratur hoc exemplo, definitio poriſmatis
fuperius data;: oſtendendum enim erat punctum
E datum eſſe, & res innumeræ, quæ ad pun-
Gum E. datamque rectam AB, & datum cir-
culum CD eandem habent relationem, ſunt
ſegmenta retarum inter puh dum E, recktam
AB & circualum CD. Communis autem affe-
io, quam iisdem ſegmentis non datis conve-
nire

re demonr
Gangula iſtin
Gdato inventoe
tiſma hoc ſut
tur: Daorit
tine G mae

gud,

danpulum I
Elo, eujut
Colliyttur
Ws: con
niendls ſuhle
kes palam eſt
tem ex eoce
ad diam
H, Quenmn
ce 4 B
EG; ne
Ehuslitur,

deRo

gbidem me
Uunſiens eir

4

K., pundta,
X ipſi eguale

li dati ducxtue
ntque cireum⸗

nGum Eque-

CRKunge-
It ingulus
H: EF:
Culiter ducta
CgNOA
ErgogL. N

itio potiſmti⸗
erat punctum
„ gu t pun⸗
& Catumm it
tonen, ſunt
n L, telin
is zuten iffe.
, datis eonye⸗
nite

123

nire demonſtrandum proponitur, hæc eſt: re-
tangula iſtiusmodi ſegmentis contenta æquari
dato inventoque rectangulo HE. EK; Po-
rifma hoc ſub forma Problematis ſic proponere
tur: Datis recta poſitione, circulo item poſi-
tione & magnitudine, invenire punctum; per
quod, ſi ducatur uicunque reéta FEr;; re-
dtangulum F E. EG æquetur alicui rectan-
gulo, cujus altitudo && hafis data eſt.

Colligitur hinc pariter poriſmatum in Matheſi
utilitas: cum problematis theorematisque inve-
niendis ſubſerviant. Et de problemate quidem
res palam eſt in allato exemplo : theorema au-.
tem ex eodem poriſmate derivatum, tale eſt:
S ad diametrum circuli K E produélam in
H, ducatur perpendicularis A B; tzum ex
rvectæ A B quovis puncto F ducatur relcta
EFG; rectangulum ſub ſegmentis FE. EG
&uabitur rectangulo ſub ſegmentis HE. EK.

CHOLEIOM. Tab. VIII. Fig. III.
Eſt K H perpendicularis ad datam AB. Si⸗
quidem ] lam ex puncdto K ducatur utcunque K M
tranſiens circulum in N 3 3 erunt KH, & K M⸗

rectæ

rectæ puncto circuli K, & data recta AB in-
terceptæ, & KE, K N ſegmenta intercepta cir
culo. Jungatur EN erit A HKMO A NKE,
ergo K M: HK = KE: KN, adeoque rectan-
gulum KM. KN = HK. KE dato. Hine
punctum K poriſmati pariter ſatisfaciet:
& innumera redctangula KM. KN = Km.
K — KlH. KE.

LEMMA AD PORISMA II.
THEOREMA.

Sit quodvis triangualum; baſis ejus ita pro-
ducta, ut fit aggregatum ex baſi una cum parte
producta ad partem productam, uti quadratum
rectæ baſi productæ oppoſitæ ad quadratum la-

teris reliqui; puncta vero baſis productæ &

verticis jungantur: dico rectangulum aggre-
gato ex baſi una cum parte producta, & parte pre-
ducta, comprehenſum æquari junétæ quadrato.

Tab. VIII. Fig. IV. Trianguli HAE baſis
AE t ita prodaucta ut it AG: E =
HA⸗=: HE⸗.
Erit AG. GE= HG⸗

Demon.

Demonſtn
ingalo HA

bz. AG

H:, AG
HG. Ab
H⸗

dn. . iat

R Sreol
& punctum
ducatur ut
ditum erit
guod ſi ab e
or tecta;:

rationem.

Tub. Flll
Kextta edr
catur utoum
erit intta eir

catur .

Reſolutie
tam punſtn

A:

—☛ . 125

rech Ab i. Demonſtratur Per Prop. VI. Part. I. In tri-
intercepta cie angulo HAGeſt HG=. AE P HAs. EE—
„ A NE, †HE . AG F AE LG AG. Jam vero
eoqne recan⸗ HEI. AG = HA2 EG (hyp.) Ergo
dato, Hine HGeZ. AE — AE. EG AG ürve

ſatchritt HG⸗ = AG. EG. Fert
N =— K. Dame. . ingis t1el vt 4 in pehart:s Hun Ste. Nl. kieſch.
PORISMA II.
MIA I. Sit circulus poſitione & magnitudine datus,

& punctum extra eum: quod ſi ex hoc puncto
ducatur utcunque ad circumferentiam reéta,

ejas i oü qatum erit aliud puncétum intra circulum, ad

unn cum hitte quod ſi ab eodem circumferentiæ puncto duca-

Cdadrännm tur recta; ad hanc, prius ducta datam habebit

uuruum lr. rationem.

grodulte⸗ .
lin agre. Tab. VIII. Fig. IV. Datus fit circulus CD,
e. & extra eum punctum A. Quod ſi modo du.-
en catur utcunque ad circumferentiam AF datum
Gtæ& uaCrae.

erit intra circulum punctum E, ad quod fi du-
HAE Müͤ ecatur FE. Erit ratio AF: P E. data.

6:6⸗

Reſolutio. Sit jam poriſma verum; & da.
tum punctum E: erit, ductis FA, FE ra-
tio AF: EF data. Jungatur AE, & ad ip-

pNoN. ſam

ſam utcunque productam ducatur EG ita, ut ſit
angulus E- G= EAF. Erit ergo (ob angu-
lum AlF communem) △ GAF GPE.
Et AF: FE = AG: GF=GF: GE; &
(ob proportionem continuam)
AC2: GHA = AG: CK.
Et autem AFz: Fh⸗= —– AG? : GF;. *
Ergo AFz: FE2 = AG: CGE.
Sumatur quodvis punctum H in circumferen-

tia: & jungantur HA, HE, HG.

Cum per hypotheſin ratio AF: PE. fit data;,

ponatur eidem æqualis AH : HE., erit adeo
AF: FE =— AH: HE. Et AFa: FE⸗ =
AHz: HEe.
Erit adeo AHz : HE⸗ = AG: GE.
Ergo (per lemma) AG. GE —– CGHz,
Eſt autem (ob AG: GF= GF: GE) AG.
CGE = CGE.
Ergo GF =– GH. Similiter quævis recta a
puncto G ad circumferentiam ducta, eidem CrF
æqualis oſtenditur. Eſt ergo C, centrum cir-
culi dati, ae proinde datum. Datur item pun-
Gtum A, quare A G data eſt: & quia datur FCG,
quippe radius circuli dati; dabitur ratio A Gt

CE.

GF. Cum
CF: C,

getur prete

kudine: cun
datur parite

Gum E.

Conj
rentrum cire
Phetig in
tertis propo
Rom, en
Utcunque 2
Ppündtum
itio reckar

Equalis radi

Demm,
AG: GK.
go AG.
lam pero
gulus PG/
centi propo

go A
AG: G

FGin, Nſt
1g0 (ob angu⸗
AC.
GE: GE; &

: CF:.
6.
in circumteren⸗

HC.

E, erit Mer

Ie: E =

7. G5.
P= CH,
F: GE) AG.

tqueænis tetta1
n, eidem G
centrun ci⸗
tur item Pl-
nin daturk G
at titi AG:
G.

127

GF. Cum vero ſit AG: GF= AF: FE=
GF: CkK, datur pariter ratio GF: Gü & cum

detur præterea GF, dabitur pariter GE magni-

tudine: cum autem punétum E ſit in reéta AG;
datur pariter GE poſitione; datur adeo pun-
ctum E.

Compoſitio. Sit A punctum datum, & G
centrum circuli dati: juncta AG occurret peri-
pheriæ in K. Inveniatur modo ipſis AG, GK
tertia proportionalis GE: erit E punctum quæ-
Ktum, ejus videlicet conditionis, ut ductis
utcunque ad peripheriam, & a peripheria ad
punctum E rectis AF, FE item AHI, HE.
ratio rectarum AF : PE item AH : HE fit
æqualis rationi datæ A αι: KG.

Doemonſitratio. Eſt per conſtructionem
AG: GK= GK/EG. Et CK = GF:
Ergo AG: GE = CU F : EG.
Jam vero in triangulis GFA, FCE eſt an-
gulus F C eommunis, & latera huic adja-
centia proportionalia.
Ergo A FGA% BAA FGE. Et AF: FE=
AG: FG (KG)

Simili.

128 = =
Similiter ductis AH, HE oſtenditur A HGA
α △HEG & AH: HE. (KG) = AC: GH
Ergo AF: FE — AH: EBE= AG: KG.
In hoc poriſmate oſtendendum eſt, punctum
E datum eſſe: innumeræ autem rectæ quæ a
puncto A ad circumferentiam duci vel inflecti
poſſunt, videlicet AF, AH &c. eandem ha-=
bent ad puncta àA, E & circumferentiam rela-
tionem. Communis autem affectio, quam hisce
rectis convenire demonſtranda fuit eſt hæc: ra⸗
tionem harum rectarum æquari rationi AG: AG,

dquæ ratio invenienda fuit.

PORISMA III.

Dentur in recta tria puncta, primum ſecun-
dum tertium, & inter primum & ſecundum
ſumatur punctum quodvis: data erit eo ipſo
alia reéta, datur itidem inter primum & ter⸗
tium quartum aliud punctum ea lege, ut re-
Gangulum, cujus unum latus eſt data alia re &ta
alterum latus puncto quovis aſſumto & quarto

intercipitur, æquetur rectangulo cujus unum la-

tus puncto primo & afflumto, alterum hoc ipſe

&£

& kecandoi

ris puncto?

A, B,

Gand)) velt

Reſolutia
E data fect
RD⸗
50 ”*
Urgok.
40.
Hinc .
Finiſtter
3 C. BCX.
Uigo (fn
CE-=
Eigo l.

AHGA
0:0H

G:K.

puntrn

gue 1

inflei
idem hr

am rela⸗

am hisce

hæc: f⸗

4,
6: A,

m ſecnd⸗
ecundum
teo in
n E tel⸗

, t te⸗

lia rectt
8 gonto
Dum lae
hoc ilo
&

☛ eEH 129

& Recundo intercipitur; una cum quadrato late-
vis punéto affumto & tertio intercepti.

Tab. VIII. Fig. V. Dantur in recta AC pun-
Gta A, B, C, in AB famatur utcumque pun-
Gum D) vel G data erit eo ipſo recta F & in A C
Punctam E ea lege, ut ſit F. DE== A D. DB
DCa, vel F. GE= AG. CGB . GC⸗.

DKeſolutio. Sit ita, datum videlicet punctum
E, data recta F, & F. DE = AD. DB † CD⸗
ER CD⸗ = DB BC = DB- P 2 BD.
BC P BC2.
Ergo F. DE= AD. DB † DB- † 2 BD.
BC † BC=.
AD. DB DB-⸗ = AB. DB.
Hinc F. DE= AB. DB P 2 BD. BC BC=
Similiter oſtenditur F. GE = AB. GB *
a BG. BC BC=.
Erge (ſabtrahendoe æquationem priorem a
poſteriori) F. GE — F. DE = GB — DB AB
+ 36 — BD K 2 BC.
GE — DE = CGD= GB — D.
Ergo F. GD = AB. GD GD. 2 80.
1 Sive

130 — eS
Sive F= AB †+◻ 2 B0.
Data ergo eſt imprimis F; cum detur AB,
& BC.
Fiat CH = BC. Erit F = A H.
Erit quoque AH. DE = A B DB ◻2 8D.
BC BCz.
Sive AH. DE = AH. BD †£— BC2.
AH. DE — AH. BD = BE. AH = BC*.
Sive AH: BC = BC: BE. Dantur autem
AH, & BC: datur adeo tertia proportionalis
BE, erit adeo punétum E datum quod faciat
F. DE = AD. DB † CDz.
Compeſitio. Fiat imgrimis E = AB †+ 2 BC.
Tam in resta AC producta capiatur C = BC;
crit AH = F: demum ad AH, & BC qaæ-
ratur tertia proportionalis BE: utcunque jam
in recta AB, capiatur punctum D. Krit F.
DE = AD. DB † CDz.

Demonſtratio patet viam relegendo.

S0HOLIONM.

Poriſma hoc numeris ita exprimi poſſet. Da-
tis duobus numeris a & b dantur duo alü nu-
meri

meri5

