— quantitas realis.
m
m —— 2 n
— – quantitas realis
-

Et † a — 4

.
.

poñtiva .

Quod ſi vero valor radicalis pro X capiatur
cum ſigno poſitivo; debebit valor radicalis pro
y capi cum ſigno contrario, & viciſſim; erit
adeo in utraque hypotheſi produétum xy, idem.

PROPOSITIO XVI.
PROBLEMA.

Datæ rectæ, in directum ponere aliam, ita,
ut rectangulum data recta una cum parte pro⸗
ducta, & parte producta comprehenſum æque-
tur quadrato dato.

Fig. XIX. Rectæ à AB ponatur in directum
BC, ut ſit AB † BCG. BC= AC. CB= BC=

dato.
Reſo.

54 ☛

Reſolutio. Sit fatum AC. CB = BE⸗. Su-
per AB deſcribatur ſemicirculus, ad cujus cen-
trum O ex angulo E oppoſito, ubi recta AB
per hypotheſin eſt produéta, ducatur EO ſe-
cans circulum in F: & juncdta ſit FC.

Si ſit FC =— EB, & FC ſimul tangens; erit
EBzZ = AC. CB; tunc enim eſt FC2⸗ = AC. CB:
erit autem utrumque, ſi ſit A FOC & △ BOE,
quod erit ſi præter angulum ad O communem
ſit O F= O B, quod ita eſt; & EO = 0 C;
quod fieri poteſt, erit ebim tunc FC = EB,
& ob angulum OBE= R, angulus OFC= R;
adeoque FC tangens.

Conſtructio., Secetur AB bifariam in O; tum
puncéto B, applicetur ad angulum rectum, latus
datum BE: jungatur EO; fiatque OC = EO.
dico factum.

Demonſtratio. Deſcribatur ſuper AB ſemicir-
culus occurrens rectæ EO in F: & jungatur FC.
Quoniam eſt ED = O0C, & OF = 0B, &
angulus EOB= FOC; erit h EOB A COF,
& FC = BE & angulus CFO rectus, adeoque

CF tangens; conſequenter CFg = AC. CB,
five BEa AC. CB.

PRO.

Dat
ejusce
reckan⸗
to,
guadt⸗

ig.
jus be
turred

A.
1

ducant

Su.
cen.
1a A
0 ſe⸗

zetit
C8:
80 b,
Uunem
06
.8,

=;

tum
MS

⸗ 10.

emicit⸗
ur kC.
B, &
(O
eoe

(b:

☛ 55
PROBLEMA IDEM ALCGEBRICE.
AB= a BE= b BC = 5 AC = a F X
AC. BC = BEz Eta TX x = N2 Tax = b-
X2 P ax P† a? = 4 a? bs Ergo

x= 4 a⸗ bz — àa.

PROPOSITIO XVII.
PROBLEMA.

Datur quadratum, datur item rectangulum
ejusdem baſeos: invenire duas rectas ita, ut
rectangulum ſub iisdem æquetur rectangulo da-
to, & ſumma quadratorum earundem æquetur
quadrato dato.

Fig. XX. Datur ABs, & rectangulum, cu-
jus baſis AB, altitudo BF, ſive AB. BF: petun-

tur rectæ AH, HB ita, ut ſit A H. HB = AB. PF,

& AHz P HB2 = AB2.
Reſolutio. Sit factum. Si ad rectam E F
ducantur utrumque A H, HB, erit A HA B
AB. BF
= — -— & 2 △ HAB=AB. BF. Super

AB deſcriptus ſit ſemicirculus, erit angulus
AHEB

AH. HB 5
AHB= R, △¹HAB = – – binc 2 AHAEB
2 .
= AH. HB= AB. BF, &, per theorema py-

thagoricum AHZ . HBZ = A B2.

Conſiructio. Super diametro AB deferibatur
ſemicirculus, occurratque rectz EF in H „ &
ducantur AH, HB: dico factum.
— . Afll HB
Demonſiratio. I. AHAB= =-
2
& 2 △ HA B = AH. HB = A B. BF.
II. AHz + HB2 = AB?².

Determinatio problematis.
Latus reckanguli dati vel eſt ſemiſſis lateris
quadrati, aut ſemifie minus, vel majus. In
cafu pfimo ſemicirculus reétæ ad baſim parallelæ
occurret in unico puncto, adeoque unica erit

problematis ſolutio, In eafu ſecunde cirealus

oceurret parallelæ in duobus punctis H & K,
kabebuntur itaque duæ ſolutiones, quas tamen
in idem fecidere patebit, K jungantur AK, KB,
& oſtendatur eſſe △ HAB kAB. In cafu
tertio parallela gadet extra eireulum, adeoque
prôblema folvi nequit. 57

PRO.

P

1

Ad⸗
Fub

dine 2Aas

heotema py.

1

B deleribatur

F in H, &

I. H

—

2
k.

3
us litetis

majus. In.

uim pareleele
ge unica erit

„do irealus

i H& K,
Iuas tamen

1t 4, KB,
B. lnealu

, leoque

RO.

57
PROBLEMA IDEMI ALGEBRICE.

AB = BC== a BF=b AH=X HB=
I.) AH. BH = AB. BF. D
Sive xy= ab, & 2 Xy = 2 ab
II.) AH;Z HB2 = AB2.
X 2 + y2 22
Addendo æquati
quationes x²2 † 2Xy † y²? = a²
Subtrahendo X2 -— 2 yX. ⸗ 2 1
— 2 à 0

—
—
—

Hinc x Py = V àa2 †+ 2 ab.

———,

Xx — V= V az — 2 ab.
a = P 1 .
2 V a2 / ab — as — 2 ab.
X = V a P 2 ab az = 2 ab

2 —
y = V a2 P 2 ab b.
— W a* — 2 ab.

Determinatio Problematis.
= f a:
a ² = 2 ab
W2 an

X
.*

2 2
b 4 a,

78 =☛ =
b — a, ſive 2 b a:

Erit a? —— 2 ab quantitas realis.
b 7 a, ſive 2 b 7 a:

Erit a? — 2 ab quantitas imaginaria.

PROPOSITIO XVIII.
PROBLEMA.

Eidem lateri, ceu baſi infiſtant quadratum
datum, rectangulum itidem datum, majus qua-
drato; petitur latus ita ſecari, ut ſi ex puncto
ſectionis ad angulum oppoſitum baſeos ducatur
recta, rectangulum hac recta, & ſegmento la-
teris, quod puncto ſectionis & puncto baſeos
intercipitur, contentum æquetur rectangulo
dato.
Fig. XKXI. Rectæ à B inſiſtant quadratum AH
& rectangulam AF: petitur FB ita ſecari in G,

ut ſit A G. G B = A B. BF.

Reſolutio. Factum pnuta, & fit AG. CB=
AB. BF. Concipiatur AB produéta in C,
& deſcriptus ſuper A C ſemicirculus AGC,
occurrens rectæ B in G, & cogitetur duα
recta GC: erit BGCO% △ AGB.
Et AB: AG = GB: GC.
Et AB. CG = AG. GB

Ut ſit
elle AB.

Adeogt
EN1
in 10,
l 00
Debebita
Sipe F
6
Ltge!

00N
Debebi
potett,

Cnſn
ducatut
diametro
lus oceur
lleo fach

Dem⸗
F
FO:.
20

hadratum
majus qua⸗
ex puncto
eos ducatut
gmento le⸗
do baleos
teangdo

dratum All
ecai in 6,

G. GB=
cta in 6,
A 6G0,
ekur Aucts

38.

Ut

☛ = 19

Ut ſit adeo AG. GB = AB. BF
. = . BF' debebit
eſſe AB. BF = AB. CG. Sive BF = CG
Adeoque BFzZ = CG-⸗ H
Eſt (ſi ſecetur bifari i
tur FO.) BFa = FCe A. O5b. ..
n CG⸗ = GB-= † BC⸗
ebebit adeo eſſe FO⸗= - O B⸗ .
—- OB = CGB= † BC*
Sive FO; = OB2 † 3G² H
HM . = rd AB. BC= 20B. 8BC.
g. 2 = OB= † 2 O0B. BC† BC⸗ —

— -2
OBrBC =— OC⸗.

Debebit adeo fieri OC = F
Pares, — FO. Quod fieri

Conſtructio. Data AB biſecetur in 0
ducatur FO: tum fiat OC = FO, & D .
4 , uper
iametro AC radio KA defſcribatur ſemicj
lus occurrens rectæ BF in G, & d ut i
dico factum. ree Ced

Demonſtratio. Ducatur imprimis GC.
FO= OC= OB P BCG .
FO: = OB F 208. BC E BC:
2 0B. BC = AB. BC = GB⸗
FO⸗ = OB-⸗ † GB⸗ † BC-
FOsS = OB

60

2 – OB⸗ = GB⸗= † BC⸗
I- OB⸗Ee, & GB BC⸗ = GC⸗
Ergo FB⸗ = GCz, & FB = CGC;
adeoque AB. FB = AB. GC.
A△AGB △ BGC
Et AB: AG = GB: GC
Ergo AG. GB = AB. GC.
Erat autem AB. GC = AB. FB.
Ergo AG. GB = AB. FB.

PROBLEMA IDEM ALGEBRICE.

AB= a HF = b BP = a T b
BG = y AGl = V as P† ye
AG. GB = AB. BF

yz = aa .
y V'as P† y? = a † ab

2

= a² P ab
a2 y² † y d,
y4 + a2 y2 = a2 † ab

—.,.—

— P a2 † ab
y4 † as y2 † † a 4 = ¼ 24 T

ye* T a⸗ = † az † ab

—,—

—.6—

y2 = — 4 22 † * 4 † as † ab

y =

PR

Dantur
tur item te
nuſa deſe
nt gwadrat
Drid eder
rectæ Gat.
Fig. N
minor 00
ſeribi trian

HN — .
Roſaln

redangon
deleribadn
eircumtet
II. Iof
tranleat 3
cnmkeren
tis ME)
Et HH.
U⸗.

PROPOSITIO XK.
PROBLEMA.

Dantur duæ rectæ diverſæ magnitudinis, da-
tur item tertia: petitur ſuper hac veluti hypote-
nuſa deſcribi triangulum rectangulum ea lege,
ut quadrati catheti majoris ſuper quadratum mi-
noris exceſſus, æquetur exceffui quadrati majoris
rectæ datæ, ſuper minoris datæ quadratum.

Fig. XXII. Dantur rectæ, quarum major AB,
minor CD, & tertia EF: petitur ſuper EF de-
ſcribi triangulum rectangulum HEF ita, ut ſit
HFzZ — HE2 = A B2 — CD-2.

Reſolutio. Factum puta. I. Erit adeo A△HEF
retangulum, quod ita eſt ſi ſuper diametro EF
deſcribatur ſemicirculus, & ad idem punctum
eircumferentiæ inflectantur duæ rectæ.
II. Inflexæ cogitentur ad punéctum H, illud
tranſeat perpendicularis IM prodnéta extra cir-
cumferentiam, & jungantur puncta E, M, F rec-
tis ME MF. „
Eſt FH* = HI † FI; = HI² † MFZ -— MIZ
EH = HI PIE; = HI † EM* —— Ml2.
Erit

62
Erit adeo FH2 — EH2 = MF= – EM?*.
Ut ſit adeo FH — EH2 = A B2 — CD2;
Debet fieri M = AB, & EM = CD.
Quod fieri poteſt,

Conſtructio. Super data EF deſcribatur ſemi-

circulus: tum centro F radio FM = AB deſcri-

batur arcus, centro item E radio EM = Ch
deſcribatur arcus, qui ſibi occurrant in M: ex
punéto M demittatur ad Ef perpendicularis MI,
occurrens peripheriæ circuli in H. Demum du-
cantur EH, HF: dico factum.

Demonſtratio. Junctis MF, ME
Eſt AB = MF2 = MlI P IF2 = MI=
HF= — Hl=-
CD= = ME2 = MI-= P El = MlI2 F.
EH — HI*.
Ergo AB2 — CD = FH — EH.

Determinatio Problematis.
Ex conſtructione evidens eſt, problema tan-
tum fieri poſſe, ſi data tertia recta EF ſit minor
ſumma reliquarum AB, CD.

PRO-

X P

Detis bat
recta poſiti
inyenire late

Fig. XX
= 10 data
titur, 50,
Rialmm
B
C2.
it Ah ſes
Kantin perpe
Drit BCn

Urgo 2)

NR M=
KK 24:

Nt M

4C.

MS—

4

— HM,
— (;
EM = (0.

cribatur ſemi⸗
—= 4Ab Gelcri⸗
EM = 00
ntin M·!: ex
Gicularis MII,

Demunm du⸗

Nti.
roblema tan-
E' ſit minot

NO-

☛☛ ee e. 63

** PROPOSITIO XX.
PROBLEMA.

Datis baſi trianguli, differentia laterum, &
recta poſitione, ad quam fit vertex trianguli,
invenire latera, ipſumque triangulum.
Fig. XXIII. Datur baſis AB, & BC — CA
= PQ datæ rectæ, & recta DE poſitione, pe-
titur, BC, CA & Q△ CAB.

Reſolutio. Factum puta: ergo BC=CA † PC.
BCzZ = ACz E 2 AC. PQ † P0=
BC3 - ACUZ = 2 AC. PQ † PC2
Sit AB ſecta biferiam in F. Sit autem FM di-
ſtantia perpendiculi a puncto biſectionis baſeos:
Erit BCzZ — ACa = 2 FM. AB (per Prop. V.)
Ergo 2 FM. AB = 2 AC. PQ †+ PQ⸗
AC. PQ. PQ⸗

AB 2 A B

P Q

Sit 2 A B: PQ = ?PQ: GF: erit GF=
2 A B

AC. P
Et FM = — GF Sive FM -FG =

Et

64

Et AB: AC = PQQ: MG.
Erit autem AB: A C = P0: MG;
Si fuerit I. KH: CH =- PQ: MG
Et II. K H: CH = A B: AC
primum ita erit; fi fiat GI = PQ, & due
cantur perpendicula GH, IK.
Alterum ita erit; fi centro K radio KL==AB
deſcribatur arcus, cui occurrat HA producta in
L: tum per A ducatur AC parallela ad LK.
Quod utrumque fieri poteſt.

Conſtructio. Secetur AB bifariam in E;
tum rectis 2 A B, PQ capiatur tertia proportio-
nalis FG. Deinde fiat Gl = PQ, & ducantur
GH, IK perpendiculares ad AB, quæ occurrant
rectæ poſitione datæ DE, in punctis K & H.
per H & A ducatur HL, & centro K radio
KL= AB deſcribatur arcus occurrens rectæ Hl.
in L. Et ex puncto A ducatur AC ad KL pa-
rallela. Demum ducatur CB. Dico factum.

Demonſtratio. Ducatur in baſin perpendicu-
laris CM. Propter ₰u HLK W△ △ HAC
KL: KH =—G CA: CH ſive AB: A CE= KH: CH

Propter IK, MC. GH parsallelas. erit
KH: CH= GI (PCQ): MG

Ergo

Ligo Aö:
M6=

M=
F=

Ergo TN

R1M.
245,
Ergo B0—
lr=
NS=
b06 —

PROM
Hir. XX

gluti,.
Qum 4 eo
Gienlerig Al

den erhenl

Ldu:

lucta in

1d LK.

in E;
portio⸗
Gcandor
Ccurrart
&H.
K mdio
ecle Hl⸗
Kl pe⸗
Kum.

rencien⸗

4
NM.C

— =. 65
A0. P0
AB

Ergo AB: AC= PQ: MG Et MG =

PO=
FG = 0 (Conſtructio)
2 A B

AC. bO P0=
AB 2 AB
Et 2 AB. FM = 2 AC. PQ P PO⸗=
2 AB. FM = BC2 — CAa (bProp. V.)

Ergo FM =

Ergo BCa — CA2 = 2 AC. PQ †. PC⸗

BCa = CAs † 2 AC. PQ P
BC = CA P P0
BC — AC = PQC.

PROBLEMA IDEM ALGEBRICE.

galurto. Cum detur DE poſitione & pun-
cKtum A; eo ipſo determinata eſt ad OE perpen-
dicularis AR = a. Similiter ex puncto B ad ean-

dem perpendicularis BS = b. Determinata eſt

E adeoe

66 ☛ ◻ =
adeo magnitudine recta R8 = c. Eſt demum
data ?b Q = f. CB = y. AC-= xX. Ergo
y — 2= f. Et y = f †£ xXK = CB
—.,.—²
CB2 = f †+ x = x2 2 fx ◻ f=

RC = V ACZ — Ak2 = V 2 — ²*

SC = SR — CE = c — Vx — a=
SC= v CB2 — SB= VX* P 12— b.
*— X2 — àa2 = V x2 P 2 fx .◻ f? — ba.

cs — 2 C/ X2 — as . X2 — 22 Xx2 +
2 fx + f⸗ — ba,
——
ba c2 — f2 — a?2 — 2 fx = 2 CV x2 — a2,

2 Pc2 — f2 — a2 — fxX —,—
— = V'Xx — a2.

2 CG C
ba α c2 —– fe — a2² f
. —— —m, — = n. ,
2 G C

m =-- nx = V X2 - 2àa
ma -= 2 mnx n⸗ X²½ = x2 —- 2²
a2 ms = Xa= — n Xx2 ú2 mnx
2 mn aa me

—.— ½ =
Ir= 2 . 1— nR2

Unde
dato

epu
s p
poh
44d po
gulu
dcenn
Egu⸗

Ent
in be
ſ dn

emum
Urgo

1☛

Xæquale.

☛ ₰°

ſma n?² as me e mn
— . —— cn
X=2 2 T† 1 — n⸗ 1— n2 —
I — n?*
= ma n? † as m? X 1 é n? — mn
1 —- 32

= yVaz † me — ae n -- min

1— n 2
Unde rurſum ſubſtituendo loco m & n valores
datos habebitur x, & y — f + x.

PROPOSITIO NXI.
PROBLEMA.

Dato rectangulo, datis item duabus rectis,
e puncto extremo baſeos intra rectangulum due-
tis poſitione: invenire in baſi ad partem op-
poſitam producta punctum, ex quo ſi ducatur
ad poſitione datam, quæ majorem cum baſi an-
gulum conſtituit, parallela alteri poſitione datæ
occurrens, habeatur triangulum retangulo dato

Fig. XXV. Sit datum rectangulum FA. AD.
ſint rectæ AG, AHl datæ poſitione: petitur
in baſi verſus D producta punctum K, ex quo
ſi ducatur KL parallela ad AG, ſit LAK
E 2 Reſo-

68 =☛ 5 =

Reſolutio. Factum puta, & FE producatur

verſus H. Ob GH & AD parallelas angulus
GHA= LAK, & ob AG, & KL paralle-
las angulus GAH = ALK.
Ergo A— Gια“H O A ALK.
Et △ GAH: AALK = GH: AKka=,
Jam vero A˖AH = CGH.
2
& A ALK = FA. AD (hyp.)
⸗ FA
Ergo ſubſtituendo GH. — : FA . AD
2
= GH: 2 AD = GHz: AKz, quod ita eſt,
inter GH & 2 AD quæratur media conti⸗

nue proportionalis AK.

Conſtruäétio. Fiat hoc, & ex puncto K du-
gatur KL parallela ad GA: dico factum.

Demonſtratio. GH: AK = AK : 2 AD
GEH: 2 AD = GH: AA
A GAHO A ALK.
A△ GAH : A ALK = GH-: AK⸗ =

GH
GH:2 AD = : AD= FA. : FA-AD.

Hine AGAH: AALR= FA. FA. AD.
A

D
rede

Dara
en
tion
enmn
duce
(qua
Paral
duns
egne

E
item
Petiti

gucatut

tngolus
Paralle⸗

AEa,

Hit elt,

1 conti⸗

kum.

140

AK⸗

FAAM.
l.A0.

☛ ☚ 69

AGAH= FA. .

Ergo A ALK = FA. AD.
„ PROPOSITIO NXII.
THEOREMA.

Dato rectangulo, dato item angulo, quem

recta, per punctum extremum baſeos verſus

parallelam baſi ducta, cum baſi conſtituit, dato
item puncto in eadem parallela ejusdem por-
tione huic angulo oppoſita, invenire in baſi ad
eam partem, ubi hoc punctum ſitum eſt, pro-
ducta, aliud punctum ea lege, ut triangulum
(quod baſis produéta, recta ſub angulo dato
parallelam baſi tranſiens, & demum recta per
punctum datum & quæſitum ducta conſtituunt)
quetur rectangulo dato.

Fig. XXVI. Datur rectangulum AC., datur
item angulus GAB, & præterea punctum P:

petitur in baſi producta punctum K ita, ut ſit

△HAK = AC.

Reſolutio. Factum puta: erit ergo AC =
A HAkK. broducatur DC, & ex puncto B
dacatur B M parallela ad AR: erit A M= AC.

Ergo

70 S n

Ergo AM = △ HAK.
AM= ARPQB F† PCCE QCMN NBOQ
AAKH=ARPOB RPH PBKN † NBQ
Ergo ablatis utrimque ARPQB† NBQ
Erit Ab-PQ ρ. CNM = A RPHEA
BKN. Eft A-PQC CQNM=A PNM.
Ergo △ PNM = △ RPH △ BKN.
Eſt ob AB, CM; item AR, BM parallelas
angulus HRP =— HAK =— MBK
Et angulus HPR— MPK verticali = PK B

Ergo A RPH A BKN &X“BRN ½
PNM.

Ergo △ PNMO A RPHO A BKN.
△ PMN: A RPH= PMz: RPz.
△ RPH:; æ BKN = RPz: BKz.
A RPH †£+ △ BKN: ARpH = = RPz α.
BKz : RPz.
△ RPHT A BKN = A PMN. (hyp.)
△ PMN: RPH = PMz : RPz⸗ =
RPz † BK⸗: RPz.
Hinc PMz = RP⸗ P BKz.
Et PMz -- RP⸗ = BKz.
Er PM RP: BK = BK: PM — Rbp.
Datur

DUn
ob dat
Gabitn
4l
Qu
M-
C
ſitme
per
De⸗

euonle

B
4
Uge
N!
Eſt
M:
Rbz.
Rbr.
5Mr:
4

4

N0
N0
60
IEA
N.
N.

tallelas

DKB
NONA

Abe

N)

— R.

Detar

= ⏑ = 71
Datur porro RP † PM = AB, cum pariter
ob data puncta B, P, M detur PM, & RP;
dabitur hoc ipſo PM — RF': erit adeo
AB: BK = BK: PM-— RP.
Quod fieri poteſt quærendo inter AB, &
PM — RP mediam continue proportionalem.
Conſtructio. In recta BF capiatur BK, quæ
ſit media proportionalis inter AB & PM — RP5
& per K & P ducatur recta KH: dico factum.
Demonſtratio. Ducatur ad AG ex puncto B
parallela BM: & producatur linea DC in M.
AB: BK = BK: PM — RP (Conſtr.)
AB = RP † PM
Ergo PM RP: BK = BK: PM -=— RP
Et PMz — RPzZ = BKa
PMz = RPz † BK⸗
Eſt A PNM Oι A BKN A RPH
PMz : RP2 = A PMN: ARPH.
RPz: BK⸗ = A RPH: A BKN.
RP2 P BK⸗: RP⸗ = A RPH † A BKN:
RPH. Eſt RPz † BK⸗ = PMz⸗
PMe=: RP2⸗ – △PMN: ARPH=
RPH A BKN : A RPH
A△ PMN = A RPH A BKN.

A PNM = PQCE CQNM.
Ergo

72 ☛num³ h L
Ergo POC . CCNM = A RPH T A BRN
Et ARPOQB – PCQC COQNM NBQ =
ARPOB P RPH † BON . BKN.
Sive parallelogrammum AM — °AKH.
Eſt autem Parallelogrammum AM — AC

rectangulo „ quippe ſuper eadem baſi, in-

ter easdem parallelas.
Ergo demum ABCD — AKH.

Determinatio Problematis.
PM RP — AB.
PM RP — 2 RP — AB — 2 RF
PM — RP = AB — 2 R b.
Ut itaque ex recta PM pofſit auferri recta ub,

AB
dabet eſſe AB 7 2 RP, five — 7 Rb. Ut ita-⸗
2 .

que problema fieri poſſit; debet diſtantia pune-
forum R & P eſie minor ſemiſſe baſeos.

PROBLEMA IDEM AIGEBRICE.

Reſolutio. Ex vertice H in baſin AK, due-
ta concipiatur perpendicularis HS. Sit autem
AB = a RP= c DA = b HS=x HT
5 — b BK = 2 AK = a z.

A B,

4

—
Urge
Ra
32
2
& .

tionalis

*

der
gui con

— = 73

TP ,AS
bnade AB. AD = . HS
= AAKH =
ab = =
2 — ——
AM = A 2
em bal, E ir 2 ab = ax † =z3 5 = 2 ab
—
. a P†Z — —
mutit. AKH RH. a⸗
AK : RP — HS: HFT.
N arz: cæ 2 ab ab — bz
.
lleni ecl d, ☛ 2 a: a — 2 1⸗ 2
5 Ergo 3 2 ² C .
yll, Ut its⸗ 42r — : = r- 2.
22 = a² — — 7 = 2 ac. E
2 ac; adeoque

t Ciſtantis Pune⸗

a: 2=—
le baleos, r
2 c. Quod fiet, ſi inter a
*

Ppolce. tionslis „ quæratur media continue pr
1G WLe * eterminatio Problemarr iure
uti ſupra.

bahn AK, dus⸗
⸗ PROPOSITIO XXII.

. Kt antem
. er .
. atum punétum deſfcribere circulum
6⁶

4 qui contingat duas rectas poſitione datas
Fig.

74 —„ =
Fig. XXVII. Datur punctum A: petitur de-
ſcribi circulus AKl contingens rectas DB, BC.

Reſolutio ſit factum, & centrum circuli ſit H.
Erit I. H K— HI. Quod ita erit, ſi ſit A tIKB
O.& HIB. Erit hoc ita, fi int anguli ad K, & I
(qui ob contactum recti eſſe debent) inter ſe
æquales, & angulus K BH — IBH. Erit enim
tunc K HB = BEHI, & latus BH commune.
Quod utrumque fieri poteſt, ſi videlicet angu-
lus D BC fecetur bifariam, & ex H ductæ co=
gitentur perpendiculares HK, Hl.

Erit II. HA = HI. Quod pariter ſie eſſe pu-

ta: erit hoc ita, ſi ſit GE = EF, & HA: EG
— HI: EF. Erit GE = KF., fi in recta BN
biſecante angulum DBC capiatur punctum E,
ex eoque demittatur perpendicularis EF, &
centro E radio à G = EF defcribatur arcus,
occurrens junctæ AB. Erit pariter
HA: EC= HI: EF.
sSi dt BI: BE = AH: EG, & fimul BH=
BE = HI: EF. Quod ita erit, ſi ad EG ducta
fit ex puncto dato A parallela AH occurrens
rectæ BN in H, & ex puncto H, perpendi-
cularis Hl ad BC. .

Conſtructio. Jungatur A B, tum ſecetur an-
gulus BC bifariam recta BN: ex rectæ BN.,

puncdto arbitrario E, demittatur, in BC, per-

pendicularis E. Centro E. radio G =— *
deſcribatur arcus, occurrens rectæ AB in G:
junga-

*

ungitur G,

tallela AH,
All demum de

Denonron
B0 perpendie
l. Angalus
recki: ergo K
mune: ergo .
Il.OAH
C.
Et ob Hl, E
HI:!
Uigo AH:
e
Urpo A
Denm,
Cüm ment

A in guobns

NNII; eri

ancitit )
l enin.

Urob parl

S

4a: hetitut de⸗
edas DB, BC.

im eirculiſit .
ſift AHKB
ngnliadK, &l
bert) inter ſe
H. Drit enim
BEl commune,
zidelicet angn⸗
H adæ co⸗
Hl.
ter ſi ele pr⸗
„,& HaA: EG
ſi in retta V N
. Dunckum E;
lacs N . E
Erihatur acus,
rſter

& Kinul 6H:
.H occurrens
H, krn

tun leetu .
ex tecte

24 n 6.

junpe⸗

= = 7

jungatur EG, & ex puncto A ducatur huic pa-
rallela AH, occurrens rectæ BN in H. Radio
AH demum deſcribatur circulus: dico facétum.

Demonſtratio. Ex H demittantur in BD,
BC perpendiculares HK, HI.
I. Angulus KBN — CBN.: anguli ad K &
recti: ergo KHB — BHI. Latus BH com-
mune: ergo ſ. BKHZ △BlH, & HK = HIl-
II. Ob AH, EG parallelas BH: BE = AH:
EG.
Et ob HI, EF perpendiculares BH: BE = =
HI : EF
Ergo AH: EGC = HI: EF.
EG = EF; (Conſtrauctio.)
Ergo AH = Hl.

Determinatio Problematis.
Cum arcus radio EF deſcriptus occurrat rectæ
AB in duobus punctis G Fig. XXVII. & g Fig.
XXVIII.; erit pariter radius quæſitus hk, ſi ad
Eg ducatur parallela Ah.
Eſt enim I. ob Ak B h = h Bi, h K = hi
Et ob parallelas; Bh: BE = Ah: gE
Bh: BE=hi: EF
Ergo

76 ☛ 55 =
Ergo Abh: gE = hi: EF
gE= EF Ergo Ah = hi.
Geminam ergo problema datum admittet So=
lutionem.

IDEM PROBLEMA ALGEBRICE.

KReſolutio. Sit factum, & angulus DBC ſec-
tus bifariam: eſt angulus BIH rectus, & AH
– Hl. Cum vero detur angulus DBC; datur
etiam dimidius HH BC. Fig. XXIX.

Erit adeo BH: HI = ſin tot.: Sin HBI = p:
Sit BH = x.
7 x

Erit x: HI = p: q. Sive HI = —

producatur data poſitione B H, in N; & ex
dato puncto A, demittatur in eandem perpen-
dicularis AN . Erit A N data; datum adeo
punctum N, & ob datum punctum B erit B N
pariter magnitudine data. Sit ergo N= b, A N
= a: erit HN = b – X.

—

AHl=vXNTTIN = db. — X

III = — L
p
AH = HI
Ergo a2 b = d

r ² ◻

7

„b-

23, Pbe

2.—02
P2 —

— —

2 b

— —
“
Det
Hyjus ægn
Reddde dude
Unde pera
Liit 1 =

Veletimxz

Der dno
Alifmul tn
1g. W
eulns 4lB,

h = hi,

um admittet 90⸗

GEDRICE.
nlus DBC ſee⸗
tectus, & AH
Ius DBC; datur
XIN.

Sn HBI= D

H=
IaN; A

eandem perpen-
4; Catum 10e0

Aum B erit 6N

lN= =, AN

—

1

.

☛ E 77

2„½2

2 ² † b? -— 2 bz P x² = —
a ²p² be* p²* — 2 bpx px2 = q **
pXx2 — q*X* —- 2 bp xN = -- a p-- bepa

— 2² — b* X p*
2 2 — bzZ
— 1 = — .
P— q* P — q2*

Determinatio Problematis.

Hujus æquationis utraque radix eſt poſitiva,

adeoque habetur gemina ſolutio Problematis.

Unde peractis reliquis operationibus
. bp? P p an q T. baq; — a2 pzZ
Pe — de

Erit x =

Vel etiam x =

hp? -D d Eba de a: d
P2 — 4 “”

** *½ PROPOSITIO XXIV.
PROBLEMA.

Per duo puncta data, deſcribere circulum,

Aui ſimul tangat rectam poſitione datam.

Fig. XXX. Dantur puncta A, B: petitur cir-
eulus ALB, contingens rectam CG.

Keſo.

78 = 5 =

KReſolutio. Sit factum: & centrum in K.
Erit adeo

IJ. KB== KA Quod ita eſt, ſi juncts AB,
ſit AEK △ BEK; & hoc ita eſt, ſi an-
guli ad E utrimque ſint recti, & ſit A E = EB;
erit enim tunc latus KE commune utrique tti-
angulo. Erunt autem anguli ad E reéti, &
AE = EB; fi ducta chorda AB ſecetur bifa-
riam, & perpendiculariter; ; quod fieri poteſt.

II. Producatur EK in F, & jungatur BF,
& fit Kl. = K B. Erit hoc ita: ſit HI =
HG; & KB: HI = KL: GH. Erit HI = HG,
ſi in EF, capiatur punctum arbitrarium H, &
ex H ad ad CF demittatur perpendicularis HG:
tum centro H, radio Hl = HG deſcribatur ar-
cus, occurrens junctæ BF.

Erit autem KB: HI = KL: HG.,
Si ſit I. FK: FH = BK: HI
Et II. FK: FH — KL; HG.
Pprimum erit, ſi ex B ducatur BK parallela
ad HI, occurrens rectæ EF in K; & alterum
ita erit, ſi ex K ad CG ducatur perpendicularis
KbL.
Conſtructio. Jungantur imprimis punécta A
& B, tum ſecetur AB bifariam & perpendicu-
lariter in E, ducaturque BF. In recta EF ca-
piatur punctum arbitrarium H; ex eoqne de-

mittatur ad CF perpendicularis HG: tum cen-
tro

£

tro H radio H
curtens fette
& ex punco .
currens rectæ
ſcribatur circul
Demonſtre
ris Kl.
l. Junt ang
latus commune
Et Ka = KS
II. ER ob
K = H:
RW., BS
Vigo H0.
HG =
Etgo K

Det.

Areus cen
te e DE guea
ſ ergo unge
Datallela B1
tns eodem m
ad (C Derpen
MH.: Er. .
M: Fer
Urgo 3
Ntob 4

=
centrum in K.

ſ junct 43,
ita ett, ſi an.
& it A = ES,
nune utrique tii⸗
2ad E recti, &
AB becetur dike⸗
od iieri poteſt.

X jongatur BF,
1: ſt Hl =
bitrarium H, &
endiculatis HG,
6 deleribztur a⸗

3 Vo,
ll

1.

ur BK perallehe

K; & Aterum
Pethenciollui

grimis Duncki 4
& petpencin⸗
In retta Dl er
e eolne de⸗
B6: tum cell⸗
tro

=—☛☛r 292

tro H radio HI = HG deſcribatur arcus, oc-
currens rectæ BF in I. Demum jungatur 1H;
& ex punéto B huic ducatur parallela BK, oc-
currens rectæ EF in K, & tum radio KB de-
ſcribatur circulus: dico factum.
Demonſtratio. Ducatur ad CF perpendicula-
ris KL..
I. Sunt anguli ad Erecti; & AE = EB & EKK
latus commune. Ergo AzAEK = △ BEK.
Et KA = K B.

II. Eſt ob HG, KL perpendiculares, FH:

FK — HG: LK.

Ob IH, BkK parallelas FH= FK=IH: KB.
Ergo HG: LK = IH: KB
HG = HI (Conſtrucéctio)
Ergo KL = KB.
Determinatio Problematis.

Arcus centro Hradio GH deſcriptus occurrit
rectæ BF quoque in puncto i (Fig. XXXI.);
ſi ergo jungatur Hi, & ducatur eidem ex B

parallela B X; circulus AAB radio B deſcrip-

tus eodem modo problemati ſatisfaciet. Ducta
ad CG perpendiculari X; erit, uti prius,

FH: Fx = HG: X
FH: Fx =— Hi: Bx
Ergo Bzx = zA
Et ob QAAEE & △ BEx, Bz — 2A.
PRO-⸗

80
PROBL-EMA IDEM ALGEBRICE.

Fig. XXXII. Keſolutio. Sit factum. Erit
KL= KA. Data AB fit ſecta bifariam, & per-
pendiculariter, per rectam DF, in E: datur
adeo punétum A & E, adeoque AL a. Da-⸗
tur item punctum E & F, adeoque EF = b,
datur præterea CF noſitione; datur ergo angu-
lus CFE.

Erit adeo FK: KL — ſin tot. : Wſin EFC
FK –.X, EK = b — x. Sit ſin tot: ſin EFC =

X
X: KL= p: q. Et KL = –—
. P

————. —
—

KA EF TEKS : b —

—

Ergo Ma —— — = qx
e
= bpz †p/ a⸗ 72 † bz qa —— a 2
pa. — d?
Velæ = bpz — p V a= q2 TE q= — p
Pz -- q; 1

PRO.

Unde fiet eodem modo, ut in problemate .

*

VPh

Deta retta
tione, 40 hu
mis, & pund
redas en lege
Dis datz, it
Teliguas.

kig NXI
& punctum e

V Ndne

(A er lege,

Deſoturi.
GC: 0
l
Nop. Vl.
Dtd 802
20. —
duper 8.
tur dhgonalie
Drgo d0r
Rt 80—
Ditut aden
C, Juod inn

DRCE

im. Ltit
,& per⸗
E: datue
2a. Da⸗
EE=,
tgo ungu⸗

ſin E0
aE

——
——

d-r

tohlenntt .

— = zu
*X PROPOSITIO XXV.
PROBLEMA.

Data recta magnitudine, alia item data poni-
tione, ad hujus punctum, ex puncétis extre-
mis, & puncto biſectionis datæ inflectere tres
rectas ea lege, ut inflexa ad punctum biſectio-
nis datæ, ſit media proportionalis inter duas
reliquas.
Fig XXXIII. Datur recta AB magnitudine,
& pnnétum ejusdem bilſectæ F: peritur ad da-
tam poſitione MN inflecti tres rectas CB, CF⸗
CA ea lege, ut ſit CB: CF = CF: CA.

Keſolutip. Factum puta. Erit adeo C B?
CF= CF: Ca, & BC. CA = CFa.
Eſt BC † ACz = 2 FCa † 2 BFa (per
Prop. VI. Cor. I.)
Ergo BCa — 2 BC. CA † AC = 2 BFA †
2 FC2 —– 2 FC2 = 2 BFZ.
Super FB erigatur quadratum PK, & duca-
tur diagenalis GB. Erit GBz = 2 BF=
Ergo BCeZ — 2 BC. CAPE ACZ GB2
Et BC — AC = G.
Datur adeo GB, quærendum reſtat punctum
C, quod inveniri polie oſtenſum Propofitione
XX. F De.

82 . =

Demonſtratio. BC — AC = GB. Ergo
BCz — 2 BC. CA CA2 = GB2 — 2 BF2*
BCa † ACz = 2 BC. CA † 2 BF2
BCz ACz 2 CF2 = 2 CF2 † 2 BF2 PB
2 CA. BC.
Eſt BCa P ACz = 2 FC2 . 2 BFe
Erat autem BCz † AC2 = 2 BFa . 2 BC. CA
Ergo CF2 = CA.- CB, Et CA: CF= CF: CB.

6

PROPOSITIO XXVI.
THEOREMA.

Sit in duobus triangulis nnus angulus ad ba-
ſim æqualis uni, ſummæ vero laterum propor-
tionales baſibus: dico triangula fore ſimilia.

Tab. VI. Fig. XXXV. Sint triangulorum
ABC, DEF angulus B= E, & BA † AC: CB
ED P† DF: EF. A ABC WO Q DEF.

Reſolutio. Sit ita: erit angulus BAC = EDF,
BAC EDF

2. .
Sint ergo anguli biſecti rectis AG, DH: erit
BAG= EDH per hypotheſin; eritque A“ BG
₰ ½

hypothe

h9

om
Krinmn

N

An
lam
ler hyh
Hin
Ce

B. Lrgo
— 2 Pf2

2 Bl; E

2 P. 04

W.

as d di⸗
„ ropor⸗
Cemilia.

ungulorun

60: 6
Ul.

0I! erit
AAG

A 8823

△ DEH, fſi præter B = E fuerit AB: BG
DE: EH ; quod ita eſſe ſic oſtenditur:
Eſt ob angulum BAC biſectum
BA: AC= BG: GC, & componendo
BA P AC: AB= BC: BG, & alternando
BA F AC: CB= AB: BG.
Similiter ob angulum EDfF biſectum
ED DF: FE = DE: EH.
Jam vero ED † DF: FE= BA † AC: BC per

hypotheſin: ergo

BA B A C: CB= DE: EH. Erat autem
BAAC: CB = AB: BG;
Hinc AB: BG = DE: EH.

Compoſitio. Anguli BAC, EDF ſecentur bi-
fariam rectis AG, DH.
Eſt BA: AC = BG: GC
BA AC: BA = BC: BG
BA P AC: BC= BA: BG.
Similiter ED DF: EF= DE: EH.
Jam vero ED DF: EF = BAPAC: cs,
Per hypotheſin:
Hinc BA: Bü = DE: EH,
& ob B= E, △ BAG O⅓ △ EDH, &

F 2 angu⸗

.21. 1,7.

84

angulus BAG = EDH, adeoque
2 BAG =ʒ 2 EDH, ſive BAC= EDF.
Ergo ABC „ Q△ DEF.

LEMMA AD PROP. XXVII.
THEOREMA.

Si in duobus triangulis ſit unus angulus æqua-
lis uni, latera vero circa alium utrobique angu-
lum proportionalia, reliquus vero utrobique an-

gulus fuerit minor vel major recto: trianguls

erunt ſimilia.

Fig. XXXVI. In triangulis ABC, DEF ſit
A = D, & circa alium utrobique angulum B
& E. Sit A B: B C= DE: EF, fſit præterea,
quando eſt C major vel minor redcto, F itidem
major vel minor reéto: erit . ABC Q△¾ DEF.

Demonſtratur I. Sint C & F minores recto,

erit B = E. Si neges, ſfit EZ B. Fiat itaque
ABG = E. Eritque △— Aà BG O △ DEF, &
AB: BG = DE: EF, & angulus BGA –R
& angulus BGC 7 R. Eſt autem
AB : BC = DE: EF. Hinc
AB: EC = AB: 66.
ergo BC = BG, & ang. BCG = B6C. Eft

autem BCG OR, eſſet itaque BGC R, eſſet
itidem

itigen

quit.
ſiye

II.
conſt

adeot

500

K
ualis

ll.

us Et⸗
ne ang⸗
digdean⸗
triangula

DEF 41
ulutm B
Reles,
Fitidem

A.

es tecto,

jat itagoe
PPE, 8

=☛ =☛ä 85

itidem per oſtenſa BC 7 R, quod eſſe ne-
quit. Non eſt ergo angulus E inæqualis ABC.
ſive E = ABC, & △ ABCOα A DEF.

II. Sint C & F majores recto. Facta eadem
conſtructione oſtenditur angulum BGA“ = R,
adeoque BCG – R, & ob BC = BG eflet
BCG = BGC. Eſt autem BCGCG= Kk-
Ergo BGC =Z R.

Coroll. Si in duobus triangulis ſit unus an-
gulus æqualis uni, & latera circa alium utrobi-
que angulum proportionalia, & reliquus unius
rectus, erunt itidem fimilia. Sit ergo A=D-,
& AB: BC = DE: EF, & C = R: erit
F= R. Eſt enim E= B: ſi enim non; fiat
ABG = E, oſtendetur, uti prius, fore BC
= BG. Hinc BCG = BGC. Ergo in trian-
gulo BCG angulus BCG P BGC = 2 R,

quod eſſe nequit.

PROPOSITIO XVII.
THEOREMA.

Si in duobus triangulis ſit unus angulus æ⸗
qualis uni 3 ſummæ laterum circa hunc angu-
lum

86 = er

lum fint uti baſes, recta vero biſecans angalum
ad eandem partem baſèos conſtituat utrobique
angulum, majorem, vel etiam minorem reéto:
triangula erunt fimilia.

Fig. XKXV. Sit A = D, & BA † AC: CB
= EU DF: FE, &, quando eſt AC B 6 – R;
ſit DHE , — R: erit ABC Oι% △ DEF.
Reſolutio. Sit ita: erit ergo angalus B == Ey
& fectis bifariam angulis BAC, EKDF, △
ABG △ DEH, fi præter angulum BAC

EDH &, quando eſt AGB – R, fitk

DHE = R, fit AB: BG = DE: EH.
Quod ita eſle ſic oſtenditur, uti in theoremate
præcedenti:
Eſt enim BA : AC = BG: GC
BAYP AC: AB = BC: BG
BA P† AC: BC = AB: BG.,
Similiter ED P. DF: FE= DE: EH.
Hine AB: B = DE:EH. .
Compeſitio., Sectis angulis BAC, EDP'pi
fariam eft AB: AC= -BG: GC
BAAC: CB= AB: BG
Similiter ED DF: FE= DE: EH

P

Ttie
& ex e
pendien
tentum
perpend

kig.
ſeriptus
pendion
meter 4

Nſe
EA
(AL,
d mngnl

ugolum
trobigne
n reco:

10:0CS †

766;
DEb.
B=,

R,A

K, ſt

,.

Gemats

1/

Ell,

D
90
A*

=☛4 97

BA † AC: CB = ED † DF: FE
Hinc AB: BG = DE: EH.
BAG = EDH.
ACGB7 — R, & fimul DHE R.
Ergo ſ ABG △ DEH.,
Angulus ABC = DEF,
A ABC %° mA DF.

PROPOSITIO XXVIII.
THEOREMA.

Triangulo cuivis circumſcriptus ſit circulus,
& ex circumferentia circuli ducta in baſim per-
pendicularis: dico rectangulum lateribus con-
tentum æquari rectangulo, quod diametro &
perpendiculari continetur.

Fig. XXXVII. Triangulo AB C circum-
ſeriptus ſit circulus, & in baſim BC ducta per-
pendicularis AD, & ex eodem puncto A dia-
meter AE: Erit BA. AC = EA. AD.

Keſolutio. Sit ita: erit ergo BA: AD
= EA: AC, & juncta EC AABD △
CAE, quod ita eſt, ob ADB = R= ACE
& angulum A BC= AEC in eodem ſegmento.

Com-

83218 ☛e e e

Compofitio. Junéta EC eſt AD B = K
= A CE & ABC= AEC in eocdem ſeg-
mento. Hinc aABDO ACAE & BA: AD
= EA: AC, & BA. AC = EA. AD.

PROPOSITIO XXN.
THEOREMA.

Viciſſim triangulo ſit cireumſeriptus cireulus
& ex vertice duéta perpendicularis in baſim;
ſit vero reétangulum lateribus contentum, æ&
quale reétangulo, quod perpendicularis & chor-=
da ex eodem puncto circumferentiæ ducts com-
prehendunt: dico chordam hanc efle diame-
Krum.
Fig. XXXVII. Triangulo ABC cireumſerip-
tus ſit circulus, & ex circumferentiæ punéto
A demifla in BC perpendicularis AD, & du-
a chorda AE; fi fuerit BA. AC = EA. AD
enit EA diameter.

△

Reſolutio. Sit ita: erit ergo angulus E CA
= K, quod ita eſt, eum fit A BC = AFC
im ebdem ſegmento, & (ob BA. A C= EA.AD)
BA: A D =HEA: AC, & angulus BDA = R,
(per Coroll., lemmatis ad Prop. XXVII.)
Com-

C

= b
& ang
ne
AEC
ter. (

De
cnulo

kig
& er
triang
1
gulo
AEe
A,
60
Milis,

culus

XAl

ADB=R

in eodem ſeg⸗
E& B: AD

WX

iptns eireulus
is in baſm;
ntentum, ⸗
laris & chor⸗
2 ucta com
,ele diame-

1eireumickih.

entir punto

AD, &dr.
=CA. Ah,

golus ECA
C= AC
=EA.40)
80'4 =Ry
.)

Conn.

= e. 89

Compoſitio. Jungatur EC. Eſt B A. A C
= EA. AD. Hinc BA: AD= EA: AC.
& ang. A BC = AEKC in eodem ſegmento,
& angulus BDA = R, ergo a ABD W △
AEC, & angulus ACE= R, & AE diame-
ter. (per Partis I. Prop. IV.)

PROPOSITIO XXX.
PROBLEMA.

Datis utroque latere trianguli, & perpendi-
culo his intereepto invenire triangalum.

Fig. XKXXVIII. Datur latus BA; item AC
& perpendieulum his interceptum A D: petitur
triangulum ABC.
Reſolutio. Sit factum: poterit ergo trian-
gulo circumſcribi circulus, & ducta diametro
AE erit BA. ACvã= EA. AD, five AD: AC
= BA: EA, quod fieri poteſt, quærendo ipfis
AD, AC, BA quartam proportionalem.
Compoſitio. Quæratur hæc quarta propotio-
nalis, tum ſuper diametro AE deſcribatur cir-
culus, & quoniam eſt AD: AC= BA: EA,
& AD — AC, erit BA — EA; poterit ergo

circu-

1

90⁰ ☛ *5 e

circulo applicari chorda BA, & ex odem pun-
&to applicetur latus AC, & ducatur BC: erit
△ABC quæfitum.

Demonſtratio. Ducatur perpendicularis AF.

Eſt per conſtructionem AD: AC = BA: EA,

ſive EA. AD= BA. AC, & ob circulum
triangulo circumſcriptum BA. AC= EA. AbF⸗-
ergo AF = AD.

PROPOSITIO NMXI.
PROBLEMA.

Datam rectam ita prod ucere, ut aggregatum
ex tota una cum producta ſit ad partem produ-
Sam in ratione quadratorum data.

Fig. XXXIX. Data magnitudine reta fit AB:
petitur produci verſus C, ut fit AC: BC=
Mz : Nz.

Reſolutio Sit factum: erit itaque
AB „ BC: BC= M: Nz.
Ipfis M & N quæratur tertia proportionalis P,
erit M: N = N: P, & M: P= Mz: Nz
Hinc A B † BC: BC= M: P, & dividendo
AB: BC = M— P: P, quod fieri poteſt.
Com⸗

Cumnpoet
propoktional
ad M — P,

portionalis

Denonſt
3

.
1

PRN

Intnn drt
lege; ut
Zoli inflecct
Puli conſtitn

Lig. Xl,
tur punc um

4 B00

RNluiin
Dr alet/
AADN=

ex Odem pun⸗
atur BC: erit

ndienaris Ab.
ob cireulum

MW.

agoregatum
Artem Nrdd⸗

,

leca ſt A:
AC: BC=

igue
.
vortiotali P,
E intlendo
Aferi potent.
Conn⸗

91

Compoſitio. Ipfis M & N quæratur tertia
