Bb247_2
author: Zumkley, Kaspar

RÜUR2ðð

EXERCITATIONES

ANALYTICO⸗- SYNTHETICNLE

IN
MATHESI PURA:
ILLUSTRANDX CLINMPRIMIS
USIBUS VERO
PHILOSOPHICARUM HUMANIORUMQOUE PA=
1 TRIE MONASTERIENSIS SCHOLARLIM
ACCOMMODATA:
V C Oι K E
CASPARO ZUMKLEVY:⸗
EMINENTISSIMI ELECTORIS COLONIENSIS
AC PRINCIP: MONASTERIENSIS CONSILIARLO
ECCLESIASTICO, GVMNASII PA ULINI MO-
NASTERII WESTPHALILE DIRECTORE,
ET MATHESEOS SUBLIMIS
PROFESSORE.
CU M FIGURIS.

MULTUM AUCTA ET EMENDATA.

CUM PhkIIILEGIO.
MONASTERII WESTPHALORUM,
SCUMTIBUS PHIL. HENR. PERRENON
MDCCLXXXIII.

REVERENDISSIMO, ILLUSTRISSIMO
EXCELLENTISSIMOQUE DOMINO
D O M/I N O

FRANCISCO FRIDERICO
L. B. DE FURSTENBERG,

ECCLESIARUM CATHEDRALIUM MONASTE-
RIENSIS, ET PADERBORNENSIS
CANONICO CAPITULARI,
EMINENTISSIMI ELECTORIS
“ COLONIENSIS,
PpkRINCIPIS MONASTERIENSIS
INTIMO STATUS CONSILIARIO, SCHOLA-
RUMQUE TOTIUS PATRIE EPHORO,
SONARUM ARTIUM AC SCIENTIARUM PATRONO
ATCE CULTORI EXIMIO-.

T. M. Q. D. De
CASPARUS ZUMKKLEV.

AD LECTOREM
PREFATIIO.

222 orbi literato . FKru-
oam praſtat, collocatus
FKtrenue, in Mhatktefi pura la-
bore at videlicet non mocta
pauciores i, guor penitiorre-
ram naturalium indagatio pro
meanere fuhcepto, aut lauäanda
praprimir animi alaptate »
occa-

PK D P ATIO.

cupat, Kag velut neoncuhſa
Gaßhi nitantar, veralmetelm re-
e Sgaan edn Pprivatts publicirqae
négottis addicendoram parg

Taalia major, mentir Bibi Inale

rvohar, Sagacitatem in reperi-
unca, Sn Aözucdioando perſpi-
cacinm, aueerfal ; G Kelscem
ane känime n, attanem,
arl, en, gax« in manibax alt-
guundo verſabientacr., aſſulheat

mandh er re.

Ne lle geikclem ,„kdale gua ſa-
praazmenttonem Gcſ. rebam, era-
Aotarum laßfi Nrezeree⸗
t‿nate Lemnzor one Dbath emeklbos
abertsm confaelaere. O al enim
alia,

— —

PKX W V A NI.O.

alia, Lacilals dl prcter mittam 5
Ffatebitar guilibet Algelra
Fub’ſidtir, ac ummortalt praci
paé Galcult Leibnittani inven-
bo, non modo ardkauam maxrime,
aal nataralium rerum indaga-
Eonem, prolixamgae viam mi-
rcfice complanari, G& contratcti;
Fed etéam eſce praſidits acd, eor
Matuara reæehſus aditam ape-
iri, gat majoribs nochtris
obſeptas plane ſce videbatar,
gelin G& indier adcktac ea detegi,
guorum daeſam nohtrir, fortaſhe
temporihbus aclkac é galene, ke-
za pofteritas Fernatum Fibe,
grata animi recordlatione pra-
Fegueleer.

PKK AF A T0O.
ARanc Mhatttefeor puraz, a
Recenttorikar Rlathematicia
inſigniter elaboratæ partem,
NRam Aiheiptlenaruom pkichfico-
mäthematicarum caufſa com-
mendo, non deo religauor, gas
kefanetas ℳ Mattofi Aiſcipli-
lr in lorir Pracipeeig ali-
nanda numerabunt, ab opera
eidem émpendenda renocare a-
non,ets gain potius acuetar
ifce admodam menler akteg,
pracipue, Jä non adleg mecka-
näcdt calcaklt apparatio, guam
Ffandamenta,quibas calculun ip-
Se fhapenſtructua eht veneank en
conkiderationem. RKlt vero com-
muni diſcenteum guorumcuce-
Zué

6n,
i
A
60ℳ
t⸗

Sr.

r&, 4
mdtici

uartem,

4 con.
ot, gli
Bopetu
olared-
Aeuetu
1 Alet,
4 eefa
2, gan

niant in
ero lonr-

runl-

u

P RFPA TIO.
gque uſut acmodum proficuum
arbitrabar, ut G illi, guorlm
e re non fſt in Mattkeſeor, Koi-
entiarumgue inde Ffuſpenſarum
Studiir confeneſcere, conam-
malam ratiocinit ffigiem e
Nohtolis deferrent ſecum, adl cu-
jus normam Faaz veri inneſti-
gandi rationes erxigere dein-

cepa poſhent.
UObtinendo fini kuic, neſcio,

an gaidpiam accommodatam
magis reéperiatur, a orelxra in
geometrica eterem analzfi dt-
eroitaltio. Cocupatur e terca
Mheorema, vel problema geome-
zricum inventienduna Tettkodi

da

P lo L., P A 110O.
elz Fant leges . Fapponitar theo-

rema verum, problema factum
Feel ſolutum: e kac Sgpothefi
Aerivantur confecationes neru
per petuo cobdrenter invicem;
done in reſolutione theorema-
tis Keventatur awad axvtoma äaut
propohitionem vel demonfſkra-
am, aut Fhecum pfa pagnan-
fem innotekvet inde tteorema
propohilum aut verum vel hal-
Fam. Serimili mocdta in reſoluti-
one problematis tota rer deda-
itur aäd pohtulatum aub ro-
blema falutum aut propoſiltio-
nem Zecum epfa pugnanketn, G
inde aceſcet problema Fieri,
auut non fieri poßſe! gaogc ſi

V61G

9606 16,

mi; Adodt.

ſt in 6
Apli/
ngul⸗
Quarun
eltar
lium,
patehit
Slamat
on/

Nicas/

fugimn⸗
Ada

Am, ſe
a metta

P KX A FA TI0O.
theo⸗ ver reholatee ipha aldi proble-
üdin wa delucat, cujſug ſaleetta non
tleſi ſé, in geometriz notehtate, el-

Nectl emptli grattd acl Erihectionem
e anguli obligqat inzenktonem
Drema- daaraem medtaraminter datas
At zetens onkenele Ppronarliana-
. „. 6 . .
ſtrr. lium, & alia etzagel generig

gnan. patebit pfo Fholatéonem Pro-
eoremu, Elematig Frahtra tenkart, dalk
elſel. acdl conferactiener, guos mecha.

o. nicas auz organicas vocant, con-
dadu- Fagiendam ſce.
MC.

ſitie. 5ethocam kanc analcztt-
n, G] cam, feu melholam inzeniendi,
. ſuri, a metkodlo Fgnthetica fece melktg.
nolſi da, inzenta dacenti, plane Ai-
% er-

PRE FA TI0O.
verſamm eſfe rex ipfa loguitur.

Gum enim refolattonis ope in-
venllt, Ffgntktelice propont opor-
teat; manifohtum eſt a prono-
Fitionibus altaz demonſtratis
znitinm duci debere, donec
aldl Aemonftrandamdeventalar.
Minaxr aucurate acleo logquun-
tur d, gui metkodlaen ſqnltthe-
zicam, aut, ut vocant, metho-
dum antiquorum, eam volunt,
abu a alcxulo algebrico aliſtine-
tur, G Foktematam ratiocuntt-
gue dilacide propofiti Fabhi-
Aio, rex tota per ocuton menti
prononitur . analgticam 6rρν,
aut at ajunt, ethodum no-

vam, in eo Fitam uatlunank, Fi
„ 6
acl-

1
uleulur.
ſtitutu 1,

nonſtri

gant. J

bant yet
utiolim.
propcſit
Contradl
lic a
gebrica
la ſiunt
Cratohi

orum

Mopoſi
Nloller
ſtrate.
Tir⸗

peterumn

guitur.
ope ir.
Miopor-
prope.
nſtratit
, dloner
niltl.

loguun.

1 volunt,
alſüint.
tiocinii-
or Ment
m r,
dum 10⸗

Al-

P R A F A TIO.

calculanr, rebusgque iphis Fab-
FKkituta ymbola, univerfum de-
monſtrattont? negotium abfol
vant. Suacerte anzlcſigaude-
bant veterer, guc Fokematum
ratiociniigee avucuratt ope rem
propofitam conficeret. plare
contra demonftrationes Nkeynttkee-
ticæ a ecentiorilaz calculoaäal-
gebrico laborantaor Srem-
pla FKint demonftratio Ne gul-
Arato linomii, aliagae Slemen-
torum Suctidir libri Fecundi
propofitioner, ope calcule a
Nodernir Fyntketice demon
kcratk.
Rirum videri poſhfet, cur
veterum analzſir, a pluribus
Zenn-

P N XB A TVO.
temporum noſtrorum RMatkke-
maticir, erralta minezg Zaerik,
äaut plane neglecta. Nℳ icl gao-
gue acdl Feculi noſert fata for-
aſfe pertinet, ut ommocdltori-
barz praſtantiora locuen Fape
numero concedere debeante aut,
bi molliori erouſattone uten-
dum, mirum id, inguam, Bi-
deri poffet , nifi compertum
Eaberemler, Brevem ſfe huumaäa-
ne vite conditeonem, rerusen
vero cognoſcendaram Fertem
bongiſſimai, ad guam abi la-
boriz comrendio perzenire da-
retur, ilter breviſfimum kenen-
dam ehjſe. Gud utcungue Jeka-
Leant, illad ertra omnem con-
tro-

trorerſi

ettollu

M
ls D

Ualte per.
prellar
atir o,

ongucti

en, 4

guo int.

NeA
Omnn 1 9
umn con
bere n

4 Fuerit .
til uo.
nodiori⸗
um ⸗lpe
Ant. Gllt,
ne Alen-
.R, N.
nyertu
rermn
nuli-
Nirede
LRN.
t ſ u.
NR N⸗
tro⸗

P K XFA T1 0O.

troverſiam poſikam arbitran,
mettkokem VNeterum ab es pla-
rimé aflimatum irie, gquicun-
gue reputarit Fhocum, in geri-
tate pernaoſcendla, pulorum au
praolarum ſe non moao veri
tativ convince plane, ſed ipſi
convictiont pariter afßfundi lu-
men - univerhaum veritatum,
guo inter Fe coaqmentantar,
nerum dilacide perſvici, &
omner, queir acdl finem propofi-
tum contencderir, grehhag, ſeci-
bere in naumerato.

Mon adeg interim noſteris
temporiluasz eoauumntihhima Vete.
rum metteoduzs abliterata ft,
qäin,

PRMFATLO.

guen, in Britannia poliſſi-
mum, primi Fhabhellii Matke-
maticor vindicer Jut reperiret,
& admiratorer. & profecto
magmés iſce juclicibus eaclem
tueri geſe poterat, Fü etiam re-
ligat orbiz NRatkematiciz Je-
cus placultſjet. ulcerrima
certe ſunt, guc G amax imng-
Jon Regia Srhola Woolwvicen-
Fer Profehhor, Alt G Nattka-
ur Sreeart in AcadlemGa &di-
nen/fi Muatk. Profehhor, a in
e protulerunt. St, ut de re-
liguts Fileam, Feliciſfimum in
Geometria veteram pramonen-
da, e paucis fragementir, Sig-
gue Kade melkilatig, ee
a,

da, no⸗
Manalu,
erun .
ur en
guenſia
t o/
t Rhi
e Mlln
liuit,
le libyi
gratum
Geotber
nec Sri⸗
mnt Offe
ſitun N
mne i

I.
⸗

PRAEFA TIO.

da . novggut In enten locuptle-
zanda, laborem collacavit Ve-
terim nuklli kecuncdas Rober-
tur & imtan in Kcaltlemia laax-
guenfi aliar Brgfethor, cpe.

re poſtknene ibidem anno

PDö6νNν inpen.
Fios ſe. ilippi G Gamitir GN Banko
pe magnifice imprehiſo. Mr-
laquitur de hoc opere in fron-
te libri &ditar Jacobuz Gloce
gratum illud, uti ſperatur,
Geometris munus futurum,
nec Scriptoris jam clariſſimi fx.
mæ offecturum. Qua jane
prahagii modeftia, nil appo-

lhitum magis ea eném opners

æmne en em victaro nota erat

P K AFATIO.
prafigendla, gua lhummor In
quavis facultate mortaliam, a
ceteri- Fecerni erpertentia Fha-
pe teftaleer.

Rorum pracipue laboribus
proficere halagenz, ercita
tiones Kaſoc conforiphi gäd-
dam pariker lkectar repertet .
pvroprio ktudgio lacubrata.
Nnalchi Fgnttkefin plerumgue

kubnectere viſum erat, ut via

relegenda poneretur ab ocutar:
geometricæ autem propathilio-

nir reholuttioni khabinde alger

ricam aazunzt, ut metkodlus
utragae kaciliuz inter ge con-

kerri paofhfet,
GQuod

ur

ta

et,
Ma.

9

gis
lor:
tio:
,
u

lr.

PRNFATITO.
Quod autem tacubrationem
Kanc qualemncunque Cauci pabler
commettam, en potiſgimum
cauſa me pverpulikt, ut Rtudio-
zum norenækx, ab &minentifhe
mo Slectore ac Brincipe No
Flro clementiffimo, präahcrigp-
ta pro Fhacuttate reſponderem.
Slnter alia ibidem gaptentihche-
me fancita, S& llua elkts ma-
tkematicas pklohopcticasgue
difciptinas radendas ita eſhe,
t Zacultatum unn alzeri ma-
num continué prabeut, Guindi-
viduo nevu utragut oouletur.

GBi itagae Bogicesr DWrgfef.
Fhor eam difeiplencd Nam pur-
X 2 kege

PR FATIO.
tem pertractabit gug Erca
demonſtrationig naturam in-

dolemque verfatur; paradig-

mata demonferattonum perfici-

endarum, utié & mettkocli veri-
tatir inveniendad, erx nenu kac
maäattktematica poterunt in mecdi-
um adduci. Gum ero regulæ
demonhirationam inventenda-
rum proponendlarumgue in
Lagica tradi Folitäa, religuc
mentir Zenhuumgue phtilo a-

ptig igentidem applicanda

kint, poterunt demonftratio-
ner Koc valamine contenta ita
acdthiberi, ut Fkeſuonctin cogita-
tione tiir, gua Fori Ratkema-

tici prapria kankt, karrogen-

ar

ur

gui
gi⸗
e⸗
a⸗

ra.

t

mni
ar.
C
. 6
em

S

PRF A TIO.

tuer principia propofitionez-
gaél e‿ Ontologia Dſhzckola-
gia, Dhicchiologia „ & Skcckica
depromta, idemqae, ebi lecet,
decurratur in demonferando
zramer, cus Ratkematicun in-

ANAlumantiorum pariter claf-
Fium Gandidlati, utiliter Feſe
in digs prä‿hertim Wropofitto-
näbaxr, gqua Ffaciltorer, G zfte-
rihois ** non diſcrimenala
Fhant, poterunt ezercere. Gum
enim eovdlÿ⸗m TWatkhofi Slemen-
tari imbai cudtorunm noremna
conftituat - addifcent paula-
kim Käumul veritatum inveni-
cda-

PREFATTO
rum Tetkodlum, ad relequa

non minnz leteraram Kladia,
geaum kolttanr viläd negotia Uulai-

Ceſſemam.
QNQuod ſi itaguc, ut Sperg,

evercitationer Aäd, Aaſchir AEr-
aqae commoder inherzitark
Kent meam deincepa repueta-
ba, act provectiora facere gra-
dam, G prahtantihſimam an-
Kguoreen Geometrarum NRe-
Modum, pro ziribas reddere
atentiorem. Datam Abona-
Seeris Weſepktatorumcdierma
Mazi Nnno revarata Falatia

Aöναdννραορ

PRE-

1,

,5
,
.

3,

nu
ir

PREFATIO

AD EDITIONEM II

Qrv Nub editionis rrioris

nnm optaverann, it vi-
delicet Suclidir Datorum,
guemadlmoaaum a ARoberta
SN ga dltomate Nnglicano
edita, & infignäter emencdata
Funt, majſor Fieret Germanis
copiaz eidtem voto reſponſars

ihe, Latinam interpretatior

enm eregeraem al von, edem
prelo commiſgarus ſchem, id
o‿ρ*‿ρd interprelalt Lena-
ta praverlit GR. GF. 3hibab,
Mhila-

RFATIO
Philoſopsk,ta in mälitar Jere-
nehhſem DVacizr Wen krzi

NRaoaäemia Drofe ſhor. Lata-

Ear. enenm ero promotor Kac g d-=

teone in Germania noſtra ana-
Cgleos geometric Ffener, ea-

demqgae anzme nolaptate egre- 3

gia in operis eſtibauba Har uper
t mectötatla, hubneague
inhen Datin infignia roa
maäld kaſniciebam.

Neogue Loc gqaidem hoca
nertunum arbitror, Aiſorimen
enler analzfin veterum geome-
rican, & anatzſin ane Mato-
zum, oeftendere, ePriaor Faci-

ndam pro facto aſcamit &.,
guod

D EDITIO NEM M.

rider. guod tgronam inſtitutiont pro-
enbergii Ffecuum magir cenfeg, in com-
. Kaou. poſitione problematir eam Ze-
erkum. legit non ita ſemper Poſte-
ru an- rior. Suhficit auzc problema,
uer,; A gaod in manibitz eſt, all pro-
At, e. pohitioner de Datis renocaſſe,
le ſuptr oftenjſamnque Kifo fontibata
mugte problematis dqDficiendi pocefsa-
prakl- tem, fine gam ipha R ynthefir
c aalchfhi prono alzeo defluat,
vel etiam a conferauotioniz arti.
la er Föciig, extra ipfam analzfim
ſrinn vaſitig., dͥerivetaur. BVideotur
n gent. empli cauza in baucdato libra B
Jat. Wyobtema I. Mag. N J. pro-
tirſut vohitam.

iual Mere.

PRNVATIO

Peterum, guigee votiſſi-
mum veterer Zelzci inda‿ſeria
imitantar, Britannorum ve-
Kligia premere, loto operis de-
curſa conabar, Kos ano diſpar,
gquod lli Guclides more calcu-
Ca al⸗htineant omnino, Guzus
Fulſidia interdum adktibenda
cenfut. Sic enim mecum repa-
goα: gquicungeét non barbatos

zllar er Gactidis IZckola iror,

Fed kleneram vartachee intelle-
gendi Facultate praditam gju-

venkaltem mattematicir Aiſci-
plinis publice imbuit ( prina-
ta enim inſtitationi . Kä ulla
ratione lgronum indoler ferat,
Suctidem prafigendam
mo

40

ne, Fi t
rur fulit
rigori 4
muticd

gui ita 7

nim al,
ſt par.
ngulor
ori
neluti 5
Allituch,

gliiden

guam
tontum
ladere,
omet,
00an

petiſi
rum „e-
erirde-
diſnar,
re dlon.
, ljur
hitenda

n epl-

Lortator

virof,

, intall.

ita, MI -

ß.

4 riyc-
5 la

Arſer Slt,

M.

D EDITIO NEM II

mo) ei nitio vertendam mini-

me, Fi captai hauoraem confultu-
rux Zaciliora elsgit; mocdla ne
rigori accurattonegete mattke-
maticaæ gauidzpiam decedat. Nl-
get ila ſe res omnino labete ut
enim alza Fälecam maniſeſtinm
eſt parallelogrammornm Erz-
angalorumque aſgectionet Jaci-
Leori longe metlkoclo erui, Fe
veluti prodacta ex bafobaz in
altiteadlines erkikeantur. GNua
gaidem conſideratio quan-
gquam prima fronte in latera
tantum nusneriz erprimencaa
cadlere, adeogue feerktaer
geometricig, guar errationaler
vocant, avcomodari nor nah, 4
vide-

PRFATIO

videanturr liguidotamen often-
Ailtar, guankitates irrateona-
ler ad rationaler, alva accu-
ratione matkematica, reuocari,
modo in elementa geometrid co-
optetur quantitatum, donec
evanefcant, contienao zmmenet-
zaraum notia, gquoguidgem vocdt-
baula, Lecet abſeinuerint vele-
rey, rem tamen aic rite intel-
lecto Ffubſtratam uoa in ihäas
dalkibebant. Gonſulatur oumnni-

no G . Aäcfhtneri Prafatioad

Slem. TMattlt. G. I. germanice

ekita.

Sclitione altera gaid praſti-
Ziton, benenole Lector paulcis

habe.

Al
habe!
aßſe g.

mlimn mn

Plſelion.

ſunt. d.
Jam ini
iAgonu⸗
oy, ju
Poteur,
terorum
lerrupt
MCt
Paftem

.

9

en eſen.
rrationa-

yas dcl.

renoluũri,
netrid o-
n, donec
immminul-
dem poll-

ript ete -

it, intel-
in ut
ur omut-

fati⸗

Zernurice-

Apraſt

r Muuctt

aber

4D EDITIONEM I.
kabe O gronam, gu tertid
claffe geomelric elementis pri-
mum mbaunteer, ehibas Ppro-

poſilionet Faciliorer adfecta

khunt docuit enim eperientia;
am in ipfo geometrig liumine,
A genus evercitationibaz alum-
nos jucunde hfici, guodgue
potiuz, inzentionig Ffacultatem
miréfäce acſuvari ut autem cæ-
teroraum problematum ardo in-
terraptuz Zervaretur, proble-
mata kac priorem opuhculi
partem conhtitaent.

Darti erin pohteriori va-
riæ itedem propofitiones accef-
khere: hant inter reſolutiones

P R A FATIO

karum, gagdam a puero non-
dum duodennt, & tredlecim an-
norum puella, proprio marte,
Gmodica aneme contentione in-
ventæ, &, uti in libro kaben-
tur, elaboratä,; uas ret men-
tionem in mecdium gcfhferendam

duxri, ut hoc exemptlo elucefcat,

quantum ack perficienda inge-
nia Faſcepta Ffic a tenerer annis
ervereitalioa prabeat aagumen-

Zelm. guod Fe vero reholati .

nem in tantilbka atate dexteri-

tar, infolita cuipiam miraqae
vicdeatur; minuet ir certe po-
nelve admirattonem, ubi intel
lererit For te, cuſur aopera gu-

venkila Kac Ipha profectum de
boeat. AMWey

40
Gort,
epcßt
bur ſole
4 higura
ntur. 5
factun,
Or r

Nipuli

negult,

uncli ſ
ur, G
liouit fi
tionen,
benci el
, lau
ni yron
poſitioni
40 enon

0

Lero on⸗-
Cetim an-
io Marte,
ntione -
ro kaben-
1 fes Men-
Perondan

Aucſeat,

d inmk-
rir annis
ljuner.
nſoltie

Neater .

1miragle
erte -
Giinttl
ectunm Ae.

AD EDITIONEM II.

DBer totum operiæ decurfham
propofhitioner, guoadl & veteri-
baus hfolenne erat, primum nal-
daz FKigurz ratione Kalttta apo-
nanter generatim. &koc iden
Jactum, ut propvohitioner a
Spyaceptore ita enuntiatar di-

Kcipult deltneent dici Fhane

negalit 5 guankusn ine imaci-

nandi Fhacultati concilietur ro-
bur, G adchunetur, enuntia
tiont ettam prolixiori, atten-
tionem, at nil elabatur, adkti-
bendi Feli kabelitarx at File-
am, kacz ratione kallucxinatio-
ni tgronum ourri, dum pro-
vohittonir in Kokemate dLepic
tæ demonftrationem, huct, non
alteri

PRAEFAL. AD EDII. II.

re arbi-
leri conzenire interdlum 4
. tar. VDakam Monate
Eran . 1 n
Peſephalorum Stia R. zene
brir anno reparata ha
i
NS2.

Apgale

Pars l. ad.
Petitut ſeczti i

Diſclanin,
lus BAD, 1
540 S

340 — P

nim ſizer r
Egnilaterum,

Conſruc
nimmn 40
nilterun 1

EXERCITATIONUM
PARS PRIOR.
PROPOSITIO I.
PROBLEMA.

Angulam rectum ſecare trifariam.

Pars I. Tab. I. Fig. I. Sitangulus BAC= = Ry
petitur ſecari in tres partes æquales.

NWeſolutiv. Factum puta: erit itaque angu-

lus BA D, anguli recti B A C pars tertia: five
BAD = ½ R: conſequenter angulus DAC =

2 R
BAC – BAD—; quod fieri poteſt, quo-
3

niam ſuper recta AC erigi poteſt triangulum
æquilaterum.

Conſtrutctio. In crure anguli capiatur recta
arbitraria AC & ſuper AC erigatur triangulum
quilaterum DAC: dico factum.

A Demon-

Ca⸗ 1. 4, f. 32

2 ☛☛– ee
Demonſtratio. Eſt angulus BAC = K &

2R
DAC = —. Hinc BAD = BAC -— DAC =
3
2 R
R — — =
3
Coroll. Si ergo angulus DAC ſecetur bifa-
riam; erit angulus BAC trifectus. Et hoc tan-
tummodo de recto valet; nam trifectio anguli
obliqui geometrice fieri nequit.

PROPOSITIO II.
PROBLEMA.

Ad trianguli æquicruri baſim, ducere intra
triangulum parallelam ea lege, ut hæc ſit æqua-
lis utrique ſegmento parallelis comprehenſo.

R.

.

Pars I. Tab. I. Fig. II. Sit triangulum ABC
quicrurum: petitur ad baſin BC duci parallela
DE = DB.

Keſolutio. Sit fatum & jungatur BE. Quo-
niam per hypothefin eſt BD = DE; erit angu-
lus DBE = DEB: & quoniam BC & DE ſunt
parallelæ; erit angulus DEB = EBC: erit ita-
que angulus DBE = EBC, quod fieri poteſt,
ſecçando angulum ABC bifariam.

Conſtructio. Angulus ABC ſecetur bifariam
reta BE; & ex E ducatur, ED parallela ad BC:
dico factum. De

= 3

Demonſtratio. Eſt per conſtructionem an-
gulus DBE = EBC: & ob BC, DE parallelas
= EBC = BED: ergo DBE = DEB, adeoque
DE = DB.

Coroll. Ob angulos ABC= ACB= ADE=
ſ. AED, eſt AD = AE; & AB — AD= AC—
l AE: ſive DB = EC= DE.

li
THEOREMA. .141,31.
Si ex diametri punétis extremis, ad idem
tn punctum circumferentiæ, utcunque infleéctan-
. tur duæ rectæ; angulum rectum hæ compre-
hendent.
pPars I. Tab. I. Eig. III. Ex diametri B C
eli punctis B & C ad puncdtum circumferentiæ A
inflectantur duæ rectæ BA, CA: erit BAC= R.
uo⸗ Reſolutio. Sit ita, videlicet BAC = R.

.“ Quoniam BAC+ B † C= 2 R, erit BAC= R.,
unt ſi fuerit B C = R. Secetur BCbifsriam in D,
t. & jungatur AD: erit B + C = k, fſi fuerit
t, 2 B †+ 2 C = 2 R, quod ita eſt, quoniam
ADB† ADC = 2 R, & ob ₰AABD æquicru-
rum angulus externus ADC = 2 B: fimiliter,
den ob A ADC æquicrurum, angulus ADB= 2 C.

4 —

Demonſtratio. Secetur BC bifariam in D, &
jungatur AD. Sunt anguli ADB †£ ADC= 2R.
Jam vero ADC = 2 B: & ADB= 20: ergo
2 B 2 C= 2 R; adeoque B C= R. Et
quoniam BAC T BP+ C = 2 R, erit BAC= R.

PROPOSITIO I.
THEOREMA.

Viciſſim; ſi duæ retæ, ad idem punéctum
circumferentiæ circuli inflexæ, comprehendant
angulum rectum; crura hujus anguli infiſtent
extremis punctis diametri.

Pars I. Tab. I. Fig. IV. Duæ rectæz AB,
AC, ad idem circumferentiæ punétum A in-
flexæ, conſtituant angulum BAC ☛ R: erit
BC diameter circuli.

RAeſolutio. Sit BC diameter: erit, ſi ſecta
BC bifariam in D, & juncta AD, fuerit BD = DA:
comparentur BD, DA demittendo ex puncto D
in AB perpendieularem DE; erit BD = DA,
ſi fuerit BED £& AhAED: & hoc erit ſi præ-
ter latus DE commune, & angulos ad E rectos,
fuerint BE = EA: comparentur AE, EB, de-
mittendo ex puncto D in AC perpendicularem
DF: erit AE= FD ob parallelas, inter paralle-
las æquales: ſunt enim ob angulum BAC = R
redtæ AC, ED, item AB, F parallelæ: erit
. itaque

Vel

aut

ang

den

tria

ledh

easd

90
t
R.,

ant

ee
09:
00
DA,
pre⸗
Kos,
(e⸗
Nem
lle⸗

—

erit
ne

. 5

itaque BE = AK; ſi fuerit BE = FD: & hoc
erit ſi fuerit Q EBD & △— DC; quod ita eſt,
quoniam BD= CD, & ob AB, & DF paralle-
las angulus ABCG = FDC, & ob ED & AC paral=
lelas angulus EDB = FCD.

Demonſtratio. Secetur BG bifariam in D, &
jungatur AD; tum ex puncto D demittantur in
AB & AC perpendicula DE, DF. (Sive, aliis
verbis, ex puncto D ducantur DE, DF ipfis
AC, AB parallelæ). Eſt BD= DC, & angu-
lus EBD = FDC ob AB, DF parallelas: ſimili-
ter ob DE & AC parallelas, angulus EDB= FCD.
Ergo A EBD Z AFDC, & EB = FD. Eſt
autem ob parallelas inter parallelas FD = AE.,
ergo BE= EA, & ob latus ED commune, &
angulos ad E rectos △ EBD △ EAD, &
BD= DA. Sunt itaque BD, DA radii ejus-
dem circuli, cujus centrum D, & BC diameter.

Corollarium. α ô BED Z △ AED 2 AFD
△ FDGC. Et habetur hinc methodus, quodvis
triangulum rectangulum in quatuor triangula
re angula dividendi, quæ fint congrua.

PROPOSITIO V.
THEOREMA.

Parallelogramma ſuper eadem baſi, & intt⸗
casdem parallelas æqualia ſunt.

Pars I.

Cael. ,41.

☛ e e

Pars I. Tab. I. Fig. V. Sint parallelogramma

AC, BF ſuper eadem baſi BC, & inter easdem
parallelas BC, AF: erit AC = BF.

Keſolutio. Sit ita, & compendii gratia areæ
BADG, GBC, GCFE, EDG literis minufculis
a, b, c, d exhibeantur. Erit itaque a † b= b-pc
adeoque a —– c, & a-†d = d †.c, ſive A ABE Z
Q△ DCF, quod ita eſt, ob AB — DC, & BE = CF;
& quoniam eſt BC — AD = Ef, erit AD DE=
DE EF, five AE = DF.

Demonſtratio. AB = DC, & BE= CF.
Eſt AD = BC = EF, ergo AD † DE — DE EF.
ſive A E = D F, adeoque ₰△ ABE 2 DCF.
Sive a †da=d-†c, adeoque a = c, & ap b==
b-†Pc, ſive A BCD = EBCF, five AC = BrF.

PROPOSITIO VI.
PROBLEMA.

In angulo rectilineo dato, conſtituere paral-

lelogrammum, quod ſit æquale triangulo dato.

Pars I. Tab. I. Fig VI. Sit datus angulus D;
datum item AAABC; oportet in dato angulo
conſtituere parallelogrammum E =r Q△ ABC.

Reſolutio. Factum puta. Erit ergo angulus
FEC= D, & FE, GC & EC, FG parallelæ:
quod utrumque fieri poteſt. Jungatur AE, erit
etiam

ur
len

dar
log
Ple

.
i

— 27

ni etiam EG = Q△ ABC; ſi ſit EG = 2 A AEC.,
em quod ita eſt, & A A BC = 2 AA“ AEC, quod
fieri poteſt, ſecando BC bifariam in E.

ee Conſtruétio. Secetur BC bifariam in E, &
hlis ad punctum E conſtituatur angulus FEC = D;
e ex punécto C ducatur CG parallela ipſi EF; de-
2 mum ex puncto A ducatur AG parallela ipſi
; BC: dico factum.
7 Demonſtratio. Ob BE = EC, A ABE =

A△AEC, & H△—A BC = 2 AA“AEC. Jam vero
. EG= 2 AαAEC. Hinc EG— AABC.

II.
CF.
3 PROPOSITIO VII.
d. THEOREMA. Cal hi⸗
In quolibet parallelogrammo complementa
parallelogrammorum, quæ ſunt circa diagona-
lem, æquantur inter ſe.
4
. prors I. Tab. I. Fig. VII. Sit A BC parallelo-
ie. grammum, cujus diagonalis BD: fint FH, EG
3 parallelogramma circa diagonalem BD: paralle-
1 logramma AK, & KC, quæ dicuntur horum com-
. plementa, æquantur inter ſe. Sive AK = KC.
ds Reſolutio. Sit ita, & partes figuræ compen-
2: dii cauſa deſignentur literis minuſculis a, c, d,

b; f, e. Sit itaque a = b. Erit hoc ſi ſit

erit
C = d

17
al. 44:

8 ☛ =

c= d & e = f; & ſimul a † c-e ρ b †f;
quod utrumque ita eſt.

Demonſtratio. a-c †e = d-p b- f, Jam

vero c == d & e = f ergo utrimque æqualia au-
ferendo, a = b, ſive AK = KC.

PROPOSITIO VII.
PROBL-EMA.

Ad datam rectam applicare in angulo dato

parallelogrammum, quod fſit *quale triangulo

dato.

Pars I. Tab. I. Fig. VIII. Data ſit recta A;
datum triangulum C; datus angulus D Oportet

ad datam reéctam AB applicare parallelogram-
mum BL= C.

Keſolutio. Parallelogrammum BF= C in
angulo D conſtitui pofſe, patet per Prop VI:
conſtituatur, & factum puta: erit itaque A
FB = BL. Erunt ergo rectæ EB, BA fitæ in
directum, quod fieri poteſt, & ſimul FB, Bl.
complementa parallelogrammorum, & parallelo-
gramma GA, EM circa diagonalem HK; quod
itidem fieri poteſt, ſi compleatur parallelo-
grammum, cujus latera GB, BA, & per puncta
H & B ductatur recta HB, quæ ob angulos
EFH T FHB O 2R, occurret rectæ FE productæ.
Occur⸗

ec

cuj

redl
tur
pro
par⸗
ſus

der

len
P.

tili

rec
date
lus

0.
uo

9

bſ Occurrat in K & compleatur parallelogrammum,
cujus lateta H, FK, & demum producatur
GB verſus M.

I

—,—

bil, lhn
Elelis au. Conſtructio., Fiat GBE== D, & BF= α C,
rectæ EB ponatur BA in direétum, & complea-
tur parallelogrammum GA & ducatur HB, cui
II produetæ FPE, occurrat in K, tum compleatur
9 parallelogrammum FL, & GB producatur ver-
ſus Me: dico factum.

Demonſtratio. Quoniam HK eſt diagonalis;
parallelogramma GA & EM funt circa diagona-
lem, & FB, BL ſunt complementa. Ergo
FB-==BL. Eſt autem FB= A C. Ergo BL= Aα.,.
iech ae; & angulus ABM = GBE = D.

angulo dato
le triangulo

0. Oportet
Melogram⸗ XX P R P O S I Tl O IN.
PkROBIL -EMA. aalbes
s Aln Facere parallelogrammum æquale ſpatio rec-
e —ilineo dato, ſub angulo dato.
d len Pars I. Tab, I. Fig. IX. Sit ABCD figura
nulFB, BB rectilinea, & angulus E datus: oportet facere
R parallelogrammum FM= ABCD, cujus angu-
e lus FKM = E.
aralelo⸗
ncka Keſolutio. Factum puta, & ducatur recta
hen,

goduce quod fieri poteſt per Prop. VI.
Ceeut⸗ II.

—
10 =☛
II. In angulo GHM = E applicetur ad datam

GH parallelogrammum HL = △ DCB quod

fieri poteſt per Prop. VIII.

III. Parallelogramma FH ◻ HL conſtituant
unum parallelogrammum FM. Erit hoc ita, ſi
KH, HM item FG, Gb jaceant in directum; &
KM., FL ſint paralleſæ: jacebunt KH, HM in di.-
rectum; ſi fuerit a; be== 2 R; quod ita eſt ob
K a = 2 R, & b = K; jacebunt FG, GlL
in directum, ſi ſit c π d = 2 R, quod ita eſt,
nam ob KM & FG parallelas c☛ b & c -† d =
b†d = 2 R; erunt demum FL, K M parallelæ,
ſi rectæ FK, LM ſint æquales & parallelæ,
quod ita eſt, cum ſit KF æqualis & parallela
rectæ GH; & GH æqualis & parallela rectæ LM.

Conſtructio. Ducatur recta BD, & in angu-

lo K = E conſtituatur parallelogrammum

FH=ADAB: tum ad datam GH, in angulo
GHM = E applicetur parallelogrammum
HL= △ DCB: dico faéctum.

Demonſtratio. K +a = 2 R, & b = K:
ergo a †+☚ b = 2 R; & rectæ KH, HM jacent
in direétum. Similiter ob MK, FG parallelas
C = b & c † d= b † d= 2 R: ergo FG, Gl-
jacent in diretum. FK = GH, & parallela;
GH = LM & parallela: hinc FK = LM & pa-
rallela eſt itaque FM parallelogrammum: jam
vero FH = ADAB, & HL= A DCB. Ergo
FM = ABGCD.
Coroll.

Corol.
Inveniri pan
gboc ſi ſig
gurle.

Corol.

tar relkangr

**]

Ecere
quale.

Dats l.
gblum B0
gurle gvad

ſla
mouſtratio
rebtangulr
ſtum eſt
Dotelt, P
Redkam (
AHE, 4
centro G
titeulus,
cireumfer
Urit eninx

e 11

tur d dater Coroll. Patet inde, quanam ratione poſſit
d gnod inveniri parallelogrammum ſub angulo dato,
quod ſit figuræ rectilineæ polygonæ cuivis æ=
conlitnu duale.
fechin; d Loroll. Si angulus datus ſit rectus, habebi-
l, HMlindi. tur rectangulum, cuivis ſpatio rectilineo æquale.
dd ita eit ob
uler XXPROPOSITIO X.
noc ite eſt,
dti= PROBLEMA. Srl. hi.
parallelæ,
parallelx, Facere quadratum cuivis ſpatio rectilineo æ-
& pirilels quale.
tecte Ll.
B Pars I. Tab. I. Fig. X. Inventum ſit rectan-
L in angn. gulum B ſpatio dato æquale, petitur huic æ
Ogfammudk quale quadratum Hl.
in ungolo
ogrimmum Reſolutio. Factum puta. Ex ſigura & de-
mouſtratione theorematis pythagorici patet, eſſe
rectangulum BD = HL quadrato. Manife-
eb=K: ſtum eſt itidem 1) eſfe AB = AH quod fieri
NM nnent poteſt, producendo AD ut fiat AE = A B. 2)
herillelu Rectam CD produéctam intercipi angulo recto
9 FG, 6l. AHE, quod utrumque itidem fieri poted, ſi
parellen; centro G ſuper diametro AE deſcribatur ſemi-
LMN. circulus, & CD producatur, donec occurrat
nüm: jam circumferentiæ in H, & jungantur AH, HE.

Ergo Erit enim angulus AHE= R per Prop. III.

Coro. Con-

12 =

Conſtructio. Fiat AFE = AB: centro G, ra-
dio AG, deſeribatur ſemicirculus; producatur
CD, denec occurrat circumferentiæ in H, du-
catur AH, & ſuper AH deſcribatur quadratum
HL: dico factum.

Demonſtratio. Jungatur HE, &£ repetatur
demonſtratio theorematis pythagorici.

Deto

Dars II.
ABD: eri

Meſohe

cuus cent

AbD: er

dn ta C4
A:
Leægules
culi, res
G60=
tertio, S
Quod utr
Duncto a
kem, & .
Asc

endto , ki.
Prodocatur
e in H, dn.
r quadtatum

ten EXERCITATIONUM
V PDARS POSIEROR.

PROPOSITIO I.
PROBLEMA.

. ; . . el. 11 4
Dato triangulo circulum inſfcribere Cal.l „†.

Peoers II. Tab. II. Fig. I. Datur tria ulum
ABD: erit ipfi inſcribendus circulus EF.

Reſolutio. Factum puta: five circulus EFG,
cujus centrum C, cogitetur infcriptus triangulo
ABD: erit ergo CG = CE, cogitetur pariter
du cta CA; erit adeo CG = CE; ſi ſit A GCA &
A△ CEA: quod ita erit, ſi præter angulos ad G &
E æqules (qui propter AD, AB tangentes cir-
culi, recti eſſe debent) ſit præterea angulus
GAC = EAC, Erit enim tunc GCA = ECA
tertio, & AC latus commune ₰tπω GCA, CEA.
Quod utrumque fieri poteſt, cum liceat e dato
puncto ad datam restam ducere perpendicula-
rem, & angulum datum ſecare bifariam.

Simili ratiocinio patet, ducta recta CB fore
. CE= CFe

Cael. .

14 e

Conſtrulétio. Secentur anguli ad baſin DAB,
& A BD bifariam rectis AC, BC; tum ex puncto
concurſus earundem demittatuùr in latus à B per-
pendicularis CE: tum centro C radio, CE defcri-
batur circulus: dico factum.

Demonſtratio. Ex C demittantur in latera
DB, DA perpendicula CF, CG. Eſt (per con-
ſtructionem) G AC = EAC, G = E ergo
GCA = ECA tertius tertio, & ob latus AC
commune erit a CGA CEA, adeoque CG =
CE: ſimili argumento erit CE = CF. Circu-
Ius adeo tranſit per G, E, F: & ob angulos

ibidem rectos (coaſtr.) tangit latera trianguli

PROPOSITIO II.
PROBI-EMA.

Dato circulo infcribere triangulum, *quian-
gulum dato.

Pars II. Tab. II. Fig. II. Datur circulus MN:
oportet ei inſeribi triangulum ABD, æquiangu-
Ium △ GEF dato.

Reſolutio. Factum puta: eſt adeo B = E,
D — F ergo eo ipſo A = G. ber A cogite-
tur ducta tangens TK: erit angulus ad peri-
Pheriam B= TAD angulo ſub tangente TA &
chor⸗

chorda AD.
B= b,
KAB ☛ ,
A liceat ce

Cnru
fümtumdu
KAB=E

Denon,
8B. l
adeogue d

EGE.

1

Dato er
angulum

Tah.I
titur eiden

ACE,

Rgohet
lus A
R G .
lteribust
as eonſtit

15

d bin 04, chorda AD. Similiter D= KA B. Ut ergo ſit
Im er puncto B= E, & D = F debebit eſſe TAD =— E &
latus Abder- KAB=F, quod fieri poteſt, cum ad punctum
bio C defeti. A liceat conſtituere angulum, æqualem dato.

Conſtrutctio. Ad punctum A in peripheria aſ-
ſtur in laters ſumtum ducàtur tangens TK, & fiat TAD= E
Elt (per con⸗ KAB=F; tum jungatur BD: dico factum.
6= E ego
ob hius 1 Demonſtratio. Per conſtructionem E=TAD
CF. Creun. acdeoque triangulum BAD æquiangulum, dato
X ob angulos EGF.

tera triangoli
PROPOSITIO II.
I. PROBLEMA. a I.

Dato circulo cireumſcribere triangulum æqui-
. angulum dato.
um, Znian-
Tab. II. Fig. III. Datur circulus PMOQ., pe-
titur eidem circumſcribi Q AD æquiangulum
circulus MN: AGEbF,
, eg inngn-⸗
Reſolutio. Fatum puta. Erit adeo angu-
lus A = GEF & B= EFG & conſequenter
Jeo D= L, D= G: & circuli radii CP, CM, CQcum
der Arogite⸗ lateribus trianguli AB, AD, DB angulos rec-
olus ad peri⸗ tos conſtituent.
gette 14
chor⸗ Sunt

16 =☛ =

Sunt quadrilateri APCMomnes angauli ſimul
ſumti quatuor re&tis æquales, ſive A † P PCOM
† M= 4 R. Sunt anguli ad ?D & M recti ergo
A F† PCM E2 R, five A=³3 R—– PCM.

Produéto latere FE in R; eſt angulus GEF
= 2 R – GER; ut adeo ſit AQ— EF debe-
bit eſſe 2 RK — PCM = 2 R – CER, five
PCM = GER.

Simili ratiocinio eſt angulus B= z R- PCQ
& producto latere EF in S angulus EFG =

2 R—– GFS: debebit ergo effe ?CQ GFS;

quod utrumque fieri poteſt.

Conſtruttio. Broducatur EF utrimque, &
fiat ad centrum C angulus PCM = GER &
angulus ?PCQ= CES: tum per puncta P, M,
(QAQdacantur tangentes BA, AD, DB. dicto
faetum, .

Demonſtratio. Quod imprimis rectæ DA,
AB productæ concurrant, atque ita triangulum
conſtituant, patet; quia anguli AMC, APC
recti ſunt: ducta ergo MP anguli AMP &
APM duobus rectis minores ſunt, concurrent
adeo rectæ DA, BA verſus A.

JIam vero anguli A PCNM = 2 R & GEF--
GER= 2 R & angulus PCN = GER (per
conſtructionem) erit adeo angulus A= GEF .

Simili

Fimili modl

Erit adeo :
lum ABD

PR

In quoxis
hypotenuſæ
mul lumtis,

Tab. I
angulum: e

ucſo i⸗
Driſcorum 1
A3C0 F
Lola iloſteli
ter ſe cong
