vut fit CD z ad

erit db horizontalis quaxfita

ER

enim adb in femicirculo angulus re&us, proin ad & cd cafheti,

trae

a&c vero hypothenufa

Si dioptre femicirculo inftru&ae fint,

]ic in

angulus in ipfa collimatione obtinetur

Si acclivitas magna non

nfac

fit, poterit in ipfo 4 libella (de qua fequenti caplte) aut alia

f05 ml

ratione altitudo. AB sxqualis altitudini DC obfervari , quod fa-

eile obtinetur faclendo BC horizontalem,

fcii &

lortot

COROLLARIUM

III.

diren

183. Subterranex vix eodem modo determinari poffunt, ve-

rum hoc in geometria fubterraneafeparatim & propriisad id pra-

paratis inftrumentis docetur,

*f

PROBLEMA VII

Suenay

&i$x

€onyu

184. /Edificium dimetiri & illius ichnographi-

teifec

am conficere,

d

tenm

und

RbESUL,UIIO

Nta,

Dropor

Si muri & partes precipue angulis re&is conjun-

öenMï

guntur, tantum opus erit, longitudines metiri, atque ex

v x

fcala in mappam transferre; fi anguli obliqui fint, eo-

rum quoque ratio habenda erit, menfurantur autem , ut

in geometria diximus, produ&o uno latere, ut habea-

fur complementum , quod fubtractum a 180 dat angu-

lum folidum quafitam ; aut produ&o utroque latere ha-

Vifa

betur verticalis , zequalis interiori quzfito. (Fig. 125.)

Si 4 & ac xquales aífumantur, obfervato b, cum c in

triangulo ifofceli illi equalis fit, innotefcit 4, & proiu-

de A quxfitus. Habitis angulis & longitudinibus latitudo

d

quoque murorum determinari debet, qui ad feneftras ,

haC

aut accuratius adhuc & fecurius ad januas menfurantur,

ex (

haru

quoque ,

& feneftratum diverfe latitudi-

fu;

nes & intervalla catena, aut pertica menforia acci-

Qx!

plantur; & in manuale transferantur; idem de fcalis,

P

(

APPLICAT, PRINCIP. AD PART. &c. 123

"

m al

puteis, furnis

aliis partibus notandum ,. quz» omnia

, Ht

fecundum dimeuficnes accepte cx fcala . in. cliartam

let])

transferantur

& in.fua loca cifponantur

Diagonales

fint,

hinc inde ab argulis ad oppofitos angulos duc&tz labo-

i fon

t alia

rem facilitant, & ad commilios errores minores emendan-

d &

dos multum. juvart

Finita bafi aut infimo plano zdi-

ficii ad contignationes fuperiores procedendum,

quin

hortorum etiam adíitorum fitus & figura eadem methodoe

T£*

dimenfione capi & in mappa ædxhuo adjungi poffunt,

pta«

COROLLARIUM

185. Dum zdificia turribus cin&a funt, vuti in antiquis

edificiis & arcibus (Fig. 126.) contingit, centrum turris inveni-

niendum eít, quod methodo ordinaria determinatis tribus pun-

&is v. g. 4, b , c, in ipfa turris circumferentia per lineas rectas

hi

conjun&is, in quarum biffe&ione

perpendiculares. fefe in ein-

teifecantes eriguntur, preftatur

invento hac rat)one centro des

terminatur circulus per tria puncdta a, b, c, tranfiens , qui ro-

tunditaten turris dabit

du&a diaméter & juxta ífcalam determi-

nata, in biffe&ionis pun&o dabit centrum, ex quo circulus in

proportionata menfíura defcribi poffit; ac in f prolongetur, ex d

du

demiffa perpendzcularls, determinabit punca m

& din charta,

ex

ubj müri laterales cum turri conjungendi fint

30«

ut

PROBLEMZA. VII

lac

u-

186f Ichnographiam oppidi, przfidii, aut Ci-

"

vitatis wnücere

J

RESOLUTIO

1-

Eligatur pun&um in foro quodam majore, atque

inde ad omnes irtroitus plotearum , fixis ibidem prius

baculis collimatio fiat

diflantie menfuratze ad chartam

ex fcala transferantur ,

fi

1ili

"7

vl etiam fiat coliimatio ver-

fus ftatuas,

fontes, turres ? qua ex ea ftatione confpi-

ci poüunt, quod pro direc

C&ione & confirmatione ope-

ratio-

[

124

GCAPUT Ix.

enQ

rationis fervit , dum lines ex ftationibus in eodem puna

€to objecti femel determinati coincidunt.

Hec jam

jiqu

nl

pun&a, baculorum fixorum in charta notata, in pla-

tea etiam fignafa relinquantur, ut in reditu iterum in-

Yeniri & dimenfiones comprobari queant; poífunt prz-

terea collimationes ad angulos domorum fieri, que fo-

p

rum fimul & plateam fpe&ant, per quod latitudo pla-

ia en

occut

tearum haberetur, qus dimenfione dein reali verifica-

tur.

Yus

Inde jam menífula ad aliam ftationem per priores

menfuras determinatam transferatur, & ita dirigatur, ut

pun&um in menfula verticaliter pun&o in terra corre-

fpondeat, regula vero cum dioptris ad lineam jam de-

32

terminatam applicata , baculum priorem oftendat; fi

t

Q

regula in menfula aliis punétis prius per menfuram de-

terminatis applicetur , accurate baculi in his locis

qu

mu

erecti confpicientur.

Collimetur rurífus verfus novum

gu:

quoddam pun&um, & diftantia menfuretur, quae novum

ib

quoque in menfüla pun&um correfpondens determina-

bit, & ita confequenter per lineas rectas menfuratas &

ope dioptrarum & fcala in menfulsm translatas proce-

lo

dendum, donec ad quoddam determinatum pun&um per

lt

plures plateas redeatur, & pars, & cum pluribus par-

p

tibus totum claudatur.

ü

COROTLLARIUM TI.

n

bi

187. Ubi latitudines platearum variant, & a linea recta

ti

deviant, fpecialiter id annotandum eft, quod per plures ftatio-

nes praeftatur ;íi neque domus juxta du&um linez re&e zdificate

fü

ft

fint, cutvature earum quoque in confiderationem venire debent,

idem de ftatuis, puteis , aliisque occurrentibus rebus intelligen-

dum.

COROLLARIUM

II.

Y88. Ex hac methodo, que a prioribus traditis principiis

nil differt , deducitur, initium dimenflonis non neceffario in fo-

zo Drimario capiendum eífe, fed ubi commodum fuerit, inquo-

' cuns

APPLICAT. PRINCIP. AD PART. &c. 125

tl p'tma

[

éunque civitatis angulo prima ftatio eligi poterit & inde ad re-

& m

liquas ftationes dimeníio produci; cafus, circumftantie extraordi-

in pb

narig, majus commodum, autíimile quidpiam hec determinant.

um it«

COROLLARIU MM —IIH,

X pte-

189. Nec mirum debet videri cuipiam , acum magneticam ad

Ug f

procurandum menfule debitum fitum . hic non adhiberi, ferramen-

b pli-

ta enim, qus in feneftris, januis, receptaculis &c.

hinc inde

itiica-

occurrunt, facile mutationem in illa inducent, quod in fylvis,

viis, agris &e. timendum non eft.

[!

Jriotej

tur, ut

COROLLARIUM /IV,

Cotté

190, Sifcala major accipiatur , ita ut cujusvis etiam domus

i de

magnitudo, aule interiores, anguli, anfra&us viarum , differen-

ht; fl

ti» latitudinum exigue diftingui queant, nihil horum megligen-

m de«

dum, fed accurata dimenfione in mappam redigendum , nonita

quidem ut fuperius de ichnographia domus diximus, fingulas

locis

murorum latitudines annotando , fed ita , utdomus a domo diftin-

tV Uffl

guatur, & àule interiloris magnitudo appareat, uti conípiceretur

[rnii

gb eo, qui fupra civitatem directe volitaret,

uinae

BCHOLION,

us &

?E'OCG'

I91I. Egregie id preftitit Mathematicus Cafareus, & philo-

fophice direcor facultatis Cl, Nageliug, qui urbis Viennenfis,

m pet

una cum fuburbiis, ichnographiam elaboravit, & cupro incifam

j P&f'

publici ufus fecit; non angulus in platea, non areola exigua im

domo eft, quam non accurate exprefhífet ;

atque in tam vafta

dimenfione, ubi tot platearum varietates & ambag£es moleftias

novas adferunt, mirifice tamen' coherent omnia, & veram ur-

bis nofire inaginem reprzfentant.

Pretium operis is tantum

rea

wfimare poteít, qui ipfe difficultates in dimenfionibus cum men-

(atio"

fula elaborandis expertus eft,

Partem hujus mappa ? in minori

firate

fcala Fig, 127. exhibet.

;ent ,

ligene

r m

-ipïis

nfv

quo

CA-

fl

T5

6

CALIPUT X

fete ul

um

que ti/

ead c

ljlit?l1

g d

CATLTUT X

[fig, X

kiem à

: DE LIBELLATIONE,

b 41

E

inftruan

DEFINITIO

I

tübulo a

tum it

I92. Libellare eft differentias altitudinis objefftd-

tür (Fiz

tum, aut ftationum duatum a centro telluris & aber-

efte fup;

6

tür ver

rationes a linea horizontali determinare.

-

miento .

C O-R'OS L.ARJU.Mi

dini oc

titudin

193. Cum he obje&lnrum diftantie majores, vel minores

effe poffint, atque hocipfo vatii altitudinum anguli diverfis cor-

transfer

difpofit;

re&dionibus fubje&i oriantur, patet libellationum quoque metho-

dum diverfam effe, illam ubi diftantia major J4Majorem ; altéram

(rrigen,

Minorem appellant, in qua objecorum diftantia 300 pedes nort

ilt!inque

excedat.

Cum illa nonnifi in o^fervationibus aftronomicis, dum

n (,

v. £. £radus meridiani obfervatur, occurrat, .hrec autem quotidias

fanti ,

ni ut ita dicam, ufus fit, dum aquse vel adlocum in ufus civi-

hotiey

les aut militares: vela loco ad pericula & inundationes evitans

das, derivande funtj de hac tantum minore agemus, in qua

mnec refraá&io aut alia corre&io obfervationes angulorum ingre-

ditur,

I

Qit, c

lunadg

DEFINITIO I.

0 inff

Üiettem

194. .Libella eft inftrumentum , quo differentias al-

diriti,

titudinum examinamus, id eft, quo ad libellandum

utimur.,

patiar !

facile ;

-SCHOLION »

&in 1

Mnnihi

[95. Vario modo libelle conftruunturs fimplicifima eft,

Wi ap

æ*s bul

dum tubo orichaleino .4B ( Fig. 128,) in extremitate utraque

4 & B ad angulos re&os inclinato tu^i vitrej cd , af inferuntu£,

u

"J;þati

& glutine,firmamtur, neaqua in'ufa effluat, hxc aqua ex legibus

hydroftatice, licet inftrumentum fitum verticalem non habeat,

T

fefe

—

DE LIBELLATIONE

127

fefe ad libellam componet, ita ut altitudo aque femper in utro-

que tubo zqualiter a centro telluris diftet, qu: igitur objecta in

eadem cum fuperficie aque hinc & inde conípiciuntur, eandem

habent altitudinem

cum autem collimatio per fuperficiem aque-

am diífcilior

fit

tubulo vitreo

dioptra in annulo firmate

(Fig. 129-) adjungi poffunt, qua furfum & deorfum ad fuper-

ficiem aqueam usque promoveantur, una pars prominens foramel-

fo5^a4

d, altera filis b, e, ad angulos rectos fefe interfecantibus

inflruatur ita, ut per foramellum afpiciens in dioptra, oppofito

tubulo applicata, fila ex eadem parte videat.

Examen dioptra-

rum ita inftitüitur? in extremitate linee meníurate 4 & B fivane

ieftoe

ur (Fiz. 129.)baculi, in medio vero C,quod accurate menfuratum

eífe fupponitur, ftatuatur inftrrumentum, Collineetur verfus baculum

; aDet

.4, & notetur punctum vifum A4M; inverfo inftrumento collinee-

tur verfus baculum B , & notetur pun&um N,

'Translato: inftru-

mento in .4, notetur baculo pun&um P

quod eft equale altitu-

dini oculi, feu foramello in dioptrà, examinetur differentia al-

titudinum .MA, & PA —— MP, & hec differentia ex N ad F

ftiores

$ cot«

transferatur ut fit MP — Np; debebit per dioptras, fi fila rite

metho»

difpofita fint, pun&um p videri, fecus fila in utraque dioptra

corrigenda erunt, ut pun&um p videatur; ob angulos enim ino

[téram

utrinque zquales, & latera MM & :o zqualia, cum eadem altitu-

lég not

dine Co, erit pun&orum JM & m eadem a horizontali linea di-

; di

oodias

ftantia, proin Mm honzontahs Hnea, & illi parallela Pp etiam

horizontalis.

us civie

evitané

SCHOLION

II

un-qua

| g^

196. Ufitatior libella eft, que aqu» bullam aeteatm fubfti-

tuit, cujusjam fuperius $. I2. defcriptionem d

dxmus cui hoc fo-

lum addendum eft, quod pro libellatione (Fiz. 130.) dloptms & ful-

cro inftru&a effe debeat; unius faltem pedis fit, bulla aeris me-

dietatem femper tubi fuperet, latitudo vero interior dimidii fit

ns il

digiti.

Interne bene polita fit

ut bulla in motu affri&um non

ndum

patiatur

quod ex motu zquabili bulle tubulo nonnihil elevato

facile advertitur ; tubulus vitreus annulis aurichalcinis includitur,

& in regula firmatur, ita tamen , ut dum rectificanda eft libella,

nonnihil attolli, vel deprimi poffüit, quod cochlea uni extremi-

tati applicata facile preftatur

Ex legibus aerzometrie certum

j Cü)

ef, bullam aeream femper fummitatem petere, & liquorem ut-

pote graviorem aere ad infima defcendere

traque

linc in zqualibus

gntuf ,

inclinationibus bulla zequalem locum in tubulo occupare, in hori-

eülbus

zontali vero fitu in medio hgrere debet,

$i igitur planum , cui

abeaf n

im-

[dí

aj

128

CAPUT X.

imponitur, nonnihil fit inclinatum bulla verfus partem aitiorem

quibu

funt; J

afcendet, ibique fubfiftet, inverfa libella ita, ut pars inferior

jam locum fuperiorem obtineat, rurfus in eadem a puné&o me-

fin

(V $

h3

dio diftantia, fi libella jufta fuerit, herebit. Examen ab eo

diir f

Pro libellatione

quod precedenti fcholio dedimus, non differt,

(i.13

libella longiori regulae aut orichalcine aut lignez aut ferrez in

ttpoftt,

extremitate utraque dioptris iníftru&w (Frg. I31.) imponitur,

qieat, |

& tota machina in fulcro ita firmatur, ut ope cochlee & rotze

fflat, 1

dentatm horizontaliter pofitz horizonta'iter quoque circumagi,

liter o

& ope alterius cochlez verticaliter erectw fua cochlea inftructe

verticalÓter quoque in exigua licet diftantia moveri queat, Si

ftationes longiores eligrantur, regule loco tubus, cui libella im-

ponitur, adhiberi poteft, (Fig. 132.) ubi tamen collimationes

l

xeciproce moleftiores funt, cum fempertubus inverti & fitus ho-

£a fur

rizontalis rurfus eidem procurari debeat, ut hinc & inde objes

10 Ctm

étum capi poffit.

Remedium huic attulit laudatus jam .fepiu$

2ontalit

Liesganigius, dum tubum quoque reciprocum , in utraque extre-

Qojeli :

qinitate obje&ivo inftru&um adhibuit, cui tubulus vitrum oculare

continens ex utraque parte citra motum tubi inferi poteft 5. ve-

ruüm hec ad libellationem majorem pertinent, quam aftronomis re-

linquimus,quzeque in Cl. Scherfferi curfu mathematico in Parte II,

geometrie defcripta & demonítratalegi poterunt, fi quis accura-

2

tione fumma, ut fecundorum etiam errorem emendet, opus ha.

Qiffete

beat.

SCHOLION Il

197. Goniometricum etiam in libellatione fervire poteft ,

cum enim horizontalis cum verticali, ad centrum telluris ducta,

|

femper angulum rectum facere debeat, íi goniometrico vertica-

bell

liter ere&o perpendiculum in centro fufpenfum accurate nonage-

tione

fimum eradum abfcindat, diameter & proinde dioptre ibidem

lendo,

afixe fitum horizontalem habebunt.

At cavendum ef, ne ip-

T n

fum filum inftrumentum tangat, neque etiam multum ab eo di-

ftet, iUud enim liberum ejus motum impediret, aliud facilem

puu&

errorem obfervationi gradus nonnazefimi induceret, hinc radi

&ltitüd

tantum de^et à filo, ut ofcillatio adhuc libera maneat.

Ut mo-

iledioy

qus perpendiculi facile fiftatur, vafi aqua repleto immitti poteft,

e!fe P

S'UHUOTLION

IV,

m E

398. Pro ipía libellatione adeffe debent duz perticz , figu-

BFyt

rP quadrangularis, YO aut I2 pedes longe, uni lateri divifio-

num partes, (Fig. 134) pedes & digiti fcilicet, inciduntur, in

qui*

Mg

DE LIBELLATIONE

129

altiorem

quibus afferculi rectangulare$ fürfüm & deorfum promoveri pofe

inferios

n&9 m

funt; in afferculis crux aut circellus (Fig. 135) efformatur, di«

ftn&o ab eo , quem aífferculus habet, colore; ut motus ifte fa-

n ab eg

ellatione

cilius fiat, pertice a tergo ita imittuntur , ut inter ipfas crenas

(Fiz. 136) aliud Hgnum , afferc ulum gerens, afcendere & defcende-

erreg in

ponitur ,

re pofit, quod manubrio armatur, ut ad debitam altitudinem attolli

queat, fimul autem cochleam gerit, ut inomni locofirmiter pere

& tota

cumagi,

fftat. 'Infma parspertice ferro munitur, üt in terram verticas

liter ufque ad divifionis initium infgi pofüt

wirudte

eat, Si

SCHOLION V.

yella ime

matioref

fitüs ho

199, Poteft etiam in nonnullis cafibus ea libella applicari, des

qua fuperius $. 13 mentionem fecimus , que extriangulo equilate-

de 0bje*

| fapiuf

.fo cum perpendiculo conftat, cujus ope pertica tertia (Fig.gg.) horis

zontaliter poni, & differentia vel utriusque pertice vel alterius

p extteé-

obje&i immediate examinari poterit,

. geulare

, ve

omis re*

PROBLEMA L

parte IT,

accun.

200. Libellate terminorum 44 & F^ altitudiüts

opur Iie

differentiam fupra horizontem. (Fig. 147.)

RESOLUTIO,

: potet,

s dida,

Perticis in 44 & FF verticaliter ere&is ponatur li-

bella in medio c, & verfus utramque partem collima-

vertici

nonage"

tione infüituta a fociis tabellze cum fignis ita vel attol.

ibidem

lendo, vel deprimendo difponantur, utaccurate in filo-

, i

; e di*

rum interfectione appareant, annotetur, in quo divifionis

pundo E & D fint; ab 4E fubtrahatur DF, erit AG

facílent

altitudinum differentia quafita, cum enim ob ditantiam

Ur mo*

mediocrem ED, & .4B, horizontales & parallelo

Poteüo

elle ponantur, erit £4 — DB, & G4A— FB & DF

— EG , proin 4E— EG, feu DB — BFze G feu

B F altitudinis differentia,

z ügu"

divifo*

ts j

JMetzb, Math, P Iii.

k

& 0,

qui

:O ALE X.

130

eofer

COROLLARIUM.

ag !

vedilnis

$ol. Si diü"antia longior fit, facile patet, eandem opera-

Bonem íepius inftituendam effe, & differentias altitudinum inter

D abl

diverfas perticasita combinandas effe, ut ad extremas duas,qua-

qum differentia indagatur, referantur, Sit altitudinum differentia

$

inter ftationes 4 & B, (Fig. 138.) feu differentia inter B & M qux-

[2

It

yenda.

Pofita libella in I & ere&is perticis in.4 & C quzratur

?

per libellam differentia inter .4D & CE — 44; igitur in .4 &

C eft

DA — EC hoc e& DA — Da z 4a creícens.

'Fransla-

Y

?

ta pertica ex A in F & libella in 2, quzratur differentia inter

CG & FH — xF-cyzzab fed decrefcens, cum profundius fit R

2!

quam C, igitur relate ad priorem eft 4a — ab —— Ab, "Tranf-

làta pertica ex F'in Z, &libella ex 2 in 3, queratur differen-

tia inter KF & LI-—U&-—18-bc,

fed creícens, proin ad

priorem .4b addenda, & habetur 4c differentia altitudinum, Tan-

dem pertica Z ad M & libella ad 4 translata , quaratur inter NI,

& Mo diferentia, habebitur ea NI — Mo--NI— Nrzcrl&

rI] — MQ — dc crefcens , igitur fi ad priorem, .4c addatur cd

232:

erit Ad vera altitudinum differentia quaefita, eft enim ob paral-

lelas Ad — M B.

$i altitudines crefcentes per -]-, decrefcentes

per—— exprimantur, poterit obfervationibus pera&is reducio in

fne fieri, & vera differentia detegi,

P

Sit 4D obfervatum

IO,

EC 9. erit a

84

p-—-

m

3——-

Vs ;

^ $Sit GC .

6, FH z 9, erit ab

&i d

Sic KF

4s; LIcs $, ep b mX

det

Sit NZ

nuut

8, Moc- , eriü cd — 6 el-

pro Q

16— 3 * 13

diftar

eroim differentia altitudinum inter 4 & M — 13 pedibus.

Xime

portio

ferenti

Ka

COROLLARIUM.

diftant

209. Si libellatio accuratior petatur; ita ut linearum etiam

vetam

partes in confiderationem venire deberent, correciones, de

quibus fuperius mentionem fecimus, adhibendz effent, vel libel-

4

la ita femper difponenda, utaccurate in medio inter utramque

10j

perticam ($. 197.)ftatuatur, tunc enim nullum nec ab inítru-

Vto !

mento nec a refra&ione nec aliunde erroris periculum erit, ex

fere n

utraque enim parte, íi quis error fuerit, equaliter obfervatio-

hr

pnem afficiet, proinde altitudo zqualiter ex utraque parte corri-

£enda foret, vera igitur differentia hac ratione etiam erronea

ob-

DE LIBELLATIONE.

13*

ebfervatione obtinetur.

$i in medio ftatio accipi non poffet

utraque feperatim accurate menfuranda foret, & ex tabula cor-

] Operte

ve&ionis altitudo . competens diftantie fubtrahendaz partem hu»

m inter

jus tabule ex Cl.

Scherffero hic exhibemus.

45, qu-

fetentia

B-

[v

D]

:

$9,94. hexap.

ctaeecus

! M Qg«

124,

Weratür

152,

n4&

176,

Tosslae

197;

ja inter

216,

us t R

230,

Tranf-

249,

lifferene

264,

1in ed

279,

? Jan-

292,

iter M,

895,

digit O lin.

—u&

318,

ar d

336

3415

N OR "- ^4 Q O ^4 Q 09 H U0 ^A Co. 60

I14E1111122 3111

LIT11112T111TET341

EEITITIITS ETE TL E]

3 &c &c

) paral«

Centes

idig 1n

SCHOLIOSN.

203. Ufus Tabule fequens eft: longitudo feu diftantia li«

L

belle ab obje&o in prima columna ponitur, cui competens corre-

;

&io ab altitudine obfervata fubtrahenda inaltera columna refpon-

-

det.

Si pro intermediis diftantiis corre&ionem habhere velis v. g.

du

pro diftantia 325 hexap. cum elevationes crefcant ut quadrata&

E

difauntiarum, fiat inter differentias quadratorum diftantie proe

xime majoris, & minoris, & inter differentias elevationis proe

portio, fcilicet ut differentia quadratorum diftantiarum , ad dif-

ferentiam elevationis, ita differentia quadratorum minoris & mez

difantiz ad elevationem correfpondentem , que addita priori dat

vetam correctionem , ut fequens exemplum docet,

etiam

o2

.

M

$, de

339»

*

— 8318, 1^

p 3252 ERN 318,;-2 :x

libe"

10903284 — 10118761: I0"'2—10552$—10118761: 7'^ fere

umque

lin. 7d ees

eadem

m

ergo 325 dant corre&ionem fubtrahendam g96e 1

fere methodo, qua in Logarithmis partes proportionales quafivi»

[, 0X

sfaïiO'

TOUS,

corrie

toneà

—— Ó

"

[x]

SCHO-

v

132

CAPAT X

$CHOLION m

204. Generaliter notari debent in libellatione fequentia,

Cum tantum differentie altitudinum accipiantur,

non erit opus

accuratam pundi aut crucis in afferculo efforma

tz altitudi

nem

habere,fed fi utrumque equaliter elaboratum fuerit,

proinde di.

)

ftantie punci medii a limbo inferiori in utroque eadem fit, fuf-

ficiet eam divifionis partem notare , quam limbus inferior indicat,

& differentia vera habebitur,

Pertics verticaliter erigantur , im

quo .commiffus error facile detegitur, fi mota nonnihil pertica

fignum fupra filum dioptre, ubi obfervator conftitutus eft » afcen-

dat, $Si enim verticalis eft pertica, fignum refpe&u fili diops

&C

11

trarum maximam quam habere poteft, altitudinem obtinet, pro«

in filum dioptre ad circulum, qui per motum pertice efficere-

p

q

tur, tangens eft, igitur nunquam fupra illud afcendere poterit,

Dum fiuuvii declivitas libella examinatur, nonnunquam neceífa-

rium eít, ut rips quoque altitudo varia h'abeatur, hzc igitur fe-

paratim menfuranda, & differentie in utraque fluvii parte anno-

tande funt.

Dum unius tantum obje&i differentia a loco ftatio-

nis queritur, idlibella ordinaria preftatur, quod fequens proble-

P

ma refolvit,

li

^

PROBLEMA I.

.205. Determinare differentias altitudinis libel-

la ordinaria cum perpendiculo.

RESOLUTIO

^

P

Pofita (Fig. 1 39.) in 4 pertica verticaliter, ap-

plicetur ad illam altera ex B horizontaliter , quod ope

iel

libelle examinatur, erit A4E altitudo petita, ob hori.

zontales enim parallelas 4D & EB et AE BD , fed

AE eft altitudo quxfita, ergo etiam BD; divifiones

M

——

in pertica AE notatz in hexapedis, pedibus & digitis di-

menfionem dabunt.

22b

Si

DE LIBELLA TIONE.

133

Si declivitas longior fit, quam ut una pertica ab 4ad B

fequentia,

pertingat, fepius eadem dimenfio repeti poteft, & in-

L erit. oput

vente altitudines partiales in unam fummam colligen-

dümdinem

de, ut Fir. I4O exhibet. Hzc methodus caltellatio dici

ptoitde die

N

folet.

em fit, fut-

t indicat,

Wwanttr , fr

SCHOLION.,

h] perüm

eft , afcen«

206. Pote& etiam libella ad inveniendas altitudines feü

accefübiles, feu illas, que inacceffbiles funt, adeoque repeti-

1 &i diope

Xinet, Dr0«

tis ftationibus locum non prebent, exhiberi, que ex principiis

proportionum refolvuntur ut fequentia problemata oftendunt , un-

t& efücetee

de applicatio ad alios cafus petenda,

ote poterit,

un neceffas

ecigitur fe-

PR;OBLEM6SA. —liI

parte anpo-

looo ftatio«

207. Invenire altitudinem acceffibilem v. g.

jens ptobles

muri cujusdam, zdificii &c ope libellae (Fig. r41.)

RESOLüTIO.

Pofita libella in 4 fecundz dioptrz applicetur. ver-

inis [ibel-

ticaliter baculus, & notetur pun&um e, per quod radi-

us vifualis, applicato oculo prime dioptre in 5, ver-

fus altitudinem / tranfit.

Menfuretur ex b demiffo per-

pendiculo ad 4 diftantia «B, qua eft sequalis ?d, erunt

riangula- )ce, bdf fimilia, ergo erit )c : ce z Ld: df,

litet, ap*

fed bc eft longitudo libelle, ce altitudo in baculo ob-

quüd ope

fervata, bd diítantia menfurata, eryo invenitur df quar^

ob hori*

tus terminus, ad quem additur altitudo perpendiculi

BD, fti

ha z dB,ut habeatur totaf B. Sit longitudo libelle — 2,

qivifiones

altitudo ce z— 5, dillantia a& z 12,perpendiculum a —

4, erit 2: 32 12 : I ergo tota CB — 19 -- 4

'—220

Si

T3

PRO-

134

CNPUT-'X

fsin

PROBLEMA IV.

le d

dinem

H

208. Invenire altitudinem inadcefübüem C5

:EF:

ope libellze, (Fig. 142.)

N

RESOZLUTIU

Pofita libella in 4 collimetur perg àad C, & note-

ipitüt

tur altitudo gf/, & pun&um .4 correfpondens pun&o D,

o0^

translata libella in eadem recà ad A, collimetur per k

273

ad C, notetur &j & pun&um / in terrà correfpondens

puncto A; menfuretur 4[.

Erit triangulum Dfr fimi-

2

le triangulo DEC, & triangulum. At

fimile triangulo

&bferva

heC ,: quee duas fequentes dant analogias

ia

$ adve

D. f6

DE: EC

damus

hi

.

ik

d

hE: EC

1atis

dmaxim

etlam.

Sit longitudo libelle Df & i za; fG eb,.Krize;

Dh que eft qualis 4 menfurate zz d, AE —y, DE

& py

æd-i—'y, EC:: X.

I

"enta : PDzdd-y:«

[

b

d*h3/1 E

x

g

[

a

c —

—

J

x feuc?a4

x:y

C :b

r

qnmcmcem

led uä

erit ex vquo perturbato

dely : 5,

À d

fa&a zquatione erit cy — ib

dum |

bd

ia i d

zi

debet.

(-(:--b)y.—

que in

bd

triatoy

) —

DZ Y

c— b

€9 foj

€ei

eri

Invento y habetur x ex fecunda analogia

Enm(

[

CL

Mu

,bd

-

xX

e

;

e—b

fer"m

Tgitur multiplicetur diftantia menfurata per altitudinem

W 2

b ilq

minoremin baculo acceptam, & dividatur per differen-

a

tiam altitudinum in baculis obfervatarum , habetur ba-

kh()—

fis

RS.

DE LIBELLATIONE

135

fis incognita y, fiat dein proportio, ut longitudo libel-

le ad altitudinem majorem ita bafis inventa y ad altitu-

1 CB

dinem D E, ad quam addita altitudo perpcndh.t,larm DA

zz Eb dat totam BC quafitam.

Sit 822,.b

in.tu4. d.....SO, DA4zz35,

X 50

2

erit y

s T5

4,...... o

| Wt

& D.

igitur :

: 4-150: 300 z EC, ergo CB 400 -- 5,

393

per k

»ndens

COROLLARIUM I

7 fini

209, Rationem quandam effe inter altitudines in baculig

angu

ebfervatas & inter diftantias libelle ab objecto facile detegitur,

ft advertamus, quod,

quo

pPropius ad locum cum libella acce-

damus, eo aititudines in baculo obfervande fiant majores, di-

flantie vero minores, itaut fiad E perveniretur, altitudines fint

maxime & diftantie nulle, hine facile concludendum, diftantias

v;-c

etiam intermedias fuis relatw;s baculorum altitudinibus recipto-

ee proportionales eife,

DE

COROLLARIUM II

210. Dum in eodem horizonte libelle poni non poffunt ,

fed una ftatio altior altera fit, (Fiz,143.) ea que de pruno triangulo

Àhki diximus, hic quoque notanda funt; prius fcilicet y invenien-

H

dum 8

ut €o noto inveniatur x, ad quod EB vel /2A addi

debet, ut tota CB habeatur, Ponatur linea ?h ad DC produci us-

que in p, & ex p transferatur longitudo libelle usque in z erit

triangulum pmnzquale triangulo Dgq, ob parallelas zquales pmn &

D4 ex conftru&ione,

& re&os in g &n, ergo erit a priore cafu in

eo folum dlf*erentla, quod ad du*annavn priorem d feu ph ac-

ceíferit Dt ,

& ad altitudinem x feu CF accefferit FE — f, (EB

enim eít vquale altitudini hbel'æ) igitur & D£ & f querendum

eft, ut ex priore formula y inveniatur,

Ef autem f — pt , dif-

ferentia altltudmum, quae ope obfervationis, ut in libellando

(s.

202,) monuimus, habetur, unde ob triangula Dgg, dtp fi-

r

milia eft

um

——

——

dinem

gq: gD um pt : D£,

fferet

.

f

& gg

»qDzcadayptz-f,erit

L ]

b

.

« mf

Ut D

14

Mens

fis

CAPUT.X.

156

Menfuretur difantia ftationum Do, & fubtrahatur prius inventum

ä

——

?

us

G.

Unde in triangulo DEC erit bafis

Dt,. habetur £o —— p

DE :::Df—ä-—fo—-i—-oEm'g— -- d--y & ECzzx--f & erit

*

.

analogia; a

.

.

xX - f.

b:-gf—æ«d—l-'y

$ubfituendo loco.x valoremin priore problemate lnäentum?

& determinatum

——

Á

Cy

[

Lj

erit a: b ——

-- ïg— -&—-f Fa&a æquationa: erit

b

aey

|

—

jf

-.oaf

;- - bd-b5y; reciu&ïs fra&ionibus eft

j

y

-- af

af -- bd -4- by

1

—M

af Iaf -- bd

y

—

—

N

e —b

E

Idem omnino quod prius invenimus. Inde jam *þatet, qu2curn-

Z

que difantia affumatur, y femper per — —— exprimi, In praxi

igitur menfurata ftationum diflantia, & altitudinum differentia

queratur Df, inferendo, ut altitudo baculi primi ad longitudi-

nem libelle ita differentia altitudinum inter flationes ad termi-

Zodie.

2um quartum D£; hoc Dt fubtra&um a diftantia menfurata Do dat

«uantitatem d in formula prius determinata, hinc y erit —— di«

ftantie d du* in altitudinem baculi remotioris b, divifum petr

differentiam altitudinum in baculis obfervatorum.

Exemp, Sit altitudo c obfervata — 7, libella —— 2 , altitu-

dob —4, differentia altitudinum inter flationes — f —— IO, di-

-

305

.

ergo Dt — 50

ftantia fiationum, — 50, crit 4 : 2 — 10 1 ;

f

4

r

Q

X 4

r8o

we b r-45x-4, ptolny —

—

——

:;* GO,

erze

7-—4

3

—

eum z —— 60, & f — IO, erit x --f feu Cg

G

70.

bi

^A

«

;

ä

DE

DE LIBELLATIONE.

157

iüventüm

DE GjOEODESÍTA.

erit bafit

j & erit

DEFINITIOL

210. Geodefía äf,t äifæributio agrorum in partes pe-

titas.

dyenturtt ,

CORdLLARIUM.

oni erit

2II. Neceffe igitur eft, ut tota prius dimenfio , & delineatio

a£ri habeatur, ut quantitas ejus determinari & per d

lvifionem.

inibus d

indagari poffit, quantum cuivis parti obveniat,

hzc dein divifio

juxta regulas in geometria q. 138. defcriptas i

n charta defigna-

rl & rurfus ex charta in 3grum jipfum transfer

ri debet,

Quan-

titates autem apud nos per jugera defignantur,

4 u

DEFINITIO li.

. [n praxi

212. Jugerum eft portio agri. 1600 hexápedarum

differentia

quadraticarum , dupla ipitur eft jugerti Romani, quod

w,»,gïmdi-

$CO folum hexapedas habebat, & erat fpatium , quod

; ad termi-

a duobus bobus per diem arari poterat,

n Do t

t z

jivifum pet

SCHOLION L

:1, altiti

IT3. In vineis jugerum triplum eft jugeri Romani, igitur

2400 hexapedas habet

f;IO,di

; Cujus partis quartz feu 600, paxs decima

pz9*

feu.60 hexapede Lib

ra VOcari aífolet.

f0 e

SCHOLION IL

214. Dum agros aut fp

atia quecunque intert plutes diü;-i-

buimus,

follicite cavendum eft, ne angulofa nimis & in arc&um

€oeuntia fpatia poffefforibus afgnemus, fed quantum fieri poteft,

re&angularia aut faltem trapezia fint, ut commode arari aut co-

l pofünt.

Dum puteus adeft , autpratum, aut aliud quidpiam,

quod communi ufui eífe debeat, ita divifio inftituenda eft, ut

ad illud 'ücuivis acceflus pateat , proinde unum fingularum par-

aum

pb

155

CAPUT X

b

tium latus ibidem deünat, ne peralienos fundos viam fibi facee

ge cogantur,

gni

la

t

SCHOLIO(N n

qit

AC

quan

er$, Dum colles occurrunt, non fpatium obliquum incll-

fatum , fed horizontale eidem refpondens in quantitate. divifio-

iliqu

nis exprimendum eft, non enim plus capitacclivitas collis, quas

menf

doon

fhypothenufam reprxfentat , quam fpatium horizontale catheti,

fi'obje&a omnia perpendiculariter ad centrum tellurisfeu tan-

betu

euam radii eidem infiftere ponantur, ut fit in ewdificiis, fegeti-

gio,

bus, arboribus, hominibus &c. poterint enim res viciniffimz perpen-

dahi

diculariter in bafi erecte furfum ufque continuari ut Fig. 144. ex-

hibet, & apparebit, nec una quantitate plus fuperius quam inferia

us poni poífe, proin hypothenufa ad cathetum ex angulo, elevae

tionis obfervato, & ex hypothenufa menfurata ut $. I8O. dixiw

fint

1»us, reducenda erit.

Id tamen verum eít, preferendam eífe

Acclivitatem bafi horizontali, dum de arboribus aut aliis, qus

zem

multum excrefcunt, fermo eít, facilius enim ibidem fefe rami

fit,

explicabunt, cum quivis fupra »slium -emineat, proin plus etiam

chart

fruduum ex iisdem fperari, aut fpatium etiam, quod in infima

dti n

obje&orum parte intermedium majus relinquitur,'in alios u«

lia te

fus applicari poterit; ni tamen 'ventus, aut alia incommoda,

patar

quibus loca elevatiora magisexpofita fünt, rurfus damnum mi-

Qut Q

Bentur,

Hinc plures quoque homines inacclivitate poni non pof-

Ybus

funt, quam inferius in plano horizontali fubüfterent , (Fig. 145-)

Tunt

licet ibi facilius fefe «explicarent, ut de arboribus

diximus ;

abl

dum autem de quantitate plani, aut rebus in ea jacentibus,fer-

[A]j

ino eft, negári non poteft, acclivitatem amplius fpatium quam

vefpondentem horizontem dare, longiorem enim . hypothenufam

effe quam Cathetum nemo eft, qui ienoret, (F'g. 146.) Hinc

plures jacere poterunt in acclivitate, plures currusdifponi, quame

in fubje&o horizonte, & fic de aliis.

iui;-

^

l

0pt (

SCHOLION IV.

toto j

*Xàm

$16, Dum fine calculo quantitatem quandam, cujus jam

8quy

fieuram , &perimetrum dimenfam habemus, examinare volumus,

v

Sd pra&ice ita inftitui poteft,

Formetur in eadem charta , in

«qua ichnographia eft, fcala quadratica, aliquot hexapedarum

ejus magnitudinis, ut exciffa fenübile pondus faciat, excindatut

d ean

dein tota figura, reje&is fcilicet omnibus partibu;, quea

non

i

^5

9

DE LIBELLATIONE.

Ó

ibl at«

&on pertinent; in bilance valde àccurata, in qua etiam unius

grani differentia fenfibilis eft, fruftum charte, in qua fcala: &

