x & duas exttremitatos

ut 101

Fingatur duci cxrmzlas per x

cujuscunque lateris 4 &

& B, producatur cx utque in d,

ductis chordi

x

Bx, item 4d,

Bd; erit » comple-

mentum anguli obfervati «, & : complementnm ob*erva-

ti ^, fed m z e, & n—::, cum ad peripheriain eidem

hi arcui

(7

infiftant ,

er-

arcui, illi quidem arcui 247

IETA

EC

e eft complementum obmvm a & angu

ïlï

À L N

g£o a*xgm

j

1 obferv

Lvy

DE

IN

15

lll. d

i b, ergo etiam in triangulo Bd tert

90

habetur cum latere AB;

ieitur Qï

os-omtmmm erit

Q2

fin. d: ÁAÁB

fia

e

& fin

.[l

Á

F

E m ll[le

: Bd

ventus f

& hinc invenitur d & Bd,

tonem

Iu triangulo 4Cd ob notum 4 ex hypoihvfi, &

juventum per pr

cedentem operationem angulum 7, ha-

betur latus 4 cum duobus lateribás AC & d

igitur

invenitur anegulus 7.

ob notum

Et in triangulo CBd

B in triangulo J4BC & inventum e habetur totus B.a

40f

"

lateribus notis interceptus, invenitur ergo angulus s

In triangulo x4d notus eft m & v cum latere 4d, inve-

nitur ergo Zx , & in triangulo x Bd notus eft & & s cum

Jatere . 5d

invenitur ergo Dx.

Ax & Bx in fcala ac-

cepte dant interfe&ionem in x , & pun&um ftationis,

COROLLARIUM

H

Obferventur in

140. Menfula inter triangulum collocata,

1 Puxxälg

charta feparata anguli per dioptras, & ope transportatoris exa«-

lienlo

minentur

menfula deinde ad pun&um ftationis pofta, transfe-

fantur conplementaà angulorum obfervatorum ad latus medio an-

gulo obfervato oppofitum AB ita

ut complementum fini(tri anguli

ad dextram veniat,

quod vero ad dextram eft, ad finiftram trans«

feratur,

uti fuperius oftendimus, id eftm ad e & aj i; inter

ynitab

&io in d conjungitur cum angulo medio C , erit in Iineacd punctun

x. Examinentur deintransportatorio a.w)wx ad d,fcilicet r& $, &

ad latu

]5 idem .A4B fed introrfum transíerantur,

ut jterum is ad

finiüram r ad dextram in B,

& alter $ ad iniftram in .4 veniat

intejfedio pun&dum x

daterx*ïimt

quod fationi in terra accurate

LE

G 4

$w

YOsa

s Waw&;**-—v'

1O4

CAP VT VH

RES

refpondere debet,

Calculus eodem , quo in priori exemplo ufi

It

fumus , ordine inftituitur,

Jatejus

exato !

CASUS Il

vajtut .

r41T. Dum ftatio in ipfo latere, vel in directio-

Tan

ne lateris affumitur (F?e, 99.)

A.

üt laten

HESOTLSOUTTO.

&iam ol

Nullam hee refolutio difficultatem habet, obferva-

to enim aogulo m in x, velz in y, femper habentur

V

tres arguli cum unolatere, cum B & 4 notum eífe po-

1)3.', CJ', [

natur, unde triangula, & fegmenta baíeos quafita in»

Ynttrfedio

notelcunt.

EHrit enim

V rnde

fin. g

C5

—

l4

9

[]

x B,

(292"-:5 4

fin.s2 : CB

—

"E Ey,

COROLLARIU M.

143

142. Menfula & adhibeatur, cum pun&um in ipfa linea

sut faltem in eaprolongata effe ponatur, tantum opus erit, di-

fudum

optras ad pun&um c (Fig. 99.) menfule applicare, & ita diri-

Gdj

gere,.ut objecum C per illas appareat, duc&a juxta regulam li-

»ea, pun&um x, vel y abfcindet, dummodo prius &b in menfula

accurate line2 A4B, que in terra efformata effe fupponitur, cone

gruat, quod femper obfervatum eífe fupponitur,

Elin

fitur 4

PROHBLEMS./, —WIL

n j

I45. Determinare punctum ftationis, dum ob-

0 tvent.

jecta tria nota, quie obfervantur, in eadem recta

'ddd" 2

"19 p obr

jacent. (Fzg. ro1.)

Í

M in

RESOLIUTTIO.

*! QUadie

Cum afit z m, & b z n erunt in. triangulo A44C

üd fign,

Pb: g

noti anguli cum latere 44C, invenitur ergo d & de,

l. f

In

d

RESOLV. VARIA PROBL. TRIGON. &c. 10

| tl

In triangulo .4B4 ex noto v intercepto, & duobus

Jateribus d & .4B invenitur r.. In triangulo vero. 4C4

ex noto m intercepto cum duobus lateribus cd, cB: in-

venitur f

i

Tandem in triangulis Zdx & xdc ob obfervatos 4

& b, &inventos r & * cum lateribus A42, dc inveniun-

tur latera Zx, xc uti in primo cafu diximus, quo modo

etiam calculus inftituitur.

IVà«

COROLLARIUM.

ntu?

Y4. Menfula: du&is in charta feparata dire&ionibus a* 3

jo

Dx, cx, transferantur anguli ad alterum punéum gin m, b in m,

| d

interfe&io dabit pun&um.d, per B & d ducatur re&a, & angulir

& s in interfe&ione d fa&i transferantur ad 4 & C deorfum, ut

fit z $,c—r, interfe&io dabit pun&um x,

PROBLEMA VIL

145. Dato latere ab, &angulo a determinare

inea

punctum trianguli c, quod ex 5 ob impedimentum

)

d

cd videri non poteft, (F?g. 100.)

(þ'fi«

m li«

nfult

RESOLUTIO.

o

Eligatur objectum aliud2, ex » & c viübilä & ca-

piantur anguli in ? & c, abe & acd, Jam cum tres an-

guli.4, B, C, debeant xquales effe r9O?^, fumma, mo-

do inventa,major erit, qui exceffus interea notetur; fi

ob

bd & dc zxquales effent, dimidius exceffus ab utroque

(a

angulo obfíervato fubtra&us dabit verum angulum ? &

e

Si inzquales, quantitas ab utroque fubtrahendo

ita quxritur: in exigua a pun&o d diíantia erigatur

aliud fignum e & obferventur ebd, ecd; fiat dein pro-

AK

portio: ut /ümma horum angulovum , ad eorum differentiam ,

I

ita exceffus. i0tur priur imventus feu fumma utriufque anguli ad

differeutiam umius ab alievo, qua diíferentia a toto excef»

G 5

fu

íi

zo6 CAP. VIL RESOLV. VAR. PROBL. &c.

fu fubtra&a dat angulum majorem, & ipía differentia

minorem, utraque a fuo adjacente angulo fubtrahatur ,

& habebitur verus ? & «.

T

SCHOLION

I,

)

J

146. Sit a — 78, abd — 66 , acd — $4: quorum fumma —

198, jufo itaque major 18* , obfervatus ebd fit. —— 4, & ecd

z—$,fit, ut fumma I2 ad differentiam 4, ita exceffus totus

19 , ad differentiam 6, que differentia 6 ab 18 fubtra&a dat Y2 5

$gitur ab angulo majori fubtrahi. debet I2, a minori vero .6.

proin angulus abd feu 66? imminuitur 12^, & alter acd feu 54?

imminuitur 6?, & erita — 78?, b — 54, c— 48 . quorum fumma

z I190, & inde jam latus ac & bc quaitum invenitur.

SCHOLION

ll

147. Plura hlc adferri poffent problemata , quibus varii

qui emergeré poffent cafus tefolvautur, fed cum .totum femper

C

eo reducatur, ut tres trianguli partes innotefcant,'inter quas una

V

faltem pars latus fit, facile erit, quemadmodum in his problema-

tis exhibulmus, pro novis triangulis novos angulos Obfervare , qua

j

ii

cum prioribus conjungantur, & unde novi quogue pun&i ftatio

habeatur. Sit v. g. (Fig. 102.) €um noto triangulo:.4BC pune

n

Si D cum .AB in una re&a jacet, ob

é&um D. conjungendum,

fin

notum b erit notus contiguus d, e obfervatur, inde moto tertio

$i non in dire&um jaceat

D & latere BC habetur CD & bD.

fed in E, d incognitum manet, hinc obfervato e menfurandum

Qu

«uoque eft CE, ut ex duobus lateribus, cum angulo intercepto

notis, reliqua cum pun&o E innotefcant.

Ità quoque in aliisfi-

ter

yailibus procedendum eft caübus.

tizc

(ein

ïefp

h

Y

7

bifi

€,

g

Pf.m

Qul

i

N

C A-

d

fs

, &t

o

N

CRÀ

1c7

feten

'I&hatüf,

C^A P.UJT- VHl

RESOLVUNTUR VARLIA PROBLE

MATA, QUJE AD ALTIMETRIAM SHU DE-

fummez

A,& d

TERMiINANDAM ALTITUDINEM OB-

fs totus

JECTORUM PERTINENT

PARUM

vetüo. 6

PROBLEMSZA 9I

d feu 54

um fummaá

148. lnvenire altitudinem acceffibilem £C

RESOLUTIO

UWS vatt

Inftrumento verticaliter ere&o (S$. 45.)& in 4,

5 femper

(Fzg 80.) quod ad libitum affumitur, collocato obfer-

et quaS una

vetur angulus «; in B, quia altitudines femper per-

sprobiema

rrare , que

PeDdICUIQFSb effe debent, eít recus, ereo etiam ter-

ii

wl fatio

tius c notus erit; menfuretur DE, habebitur illi zquale

ApC pur

latus.A4B, & in tiiangulo re&angulo erit fin. C: A4B —

mre&, Qb

fin

4

CB. Ad CB addatur altitudo inftrumenti A4D

noto tem

—— DBE, erit CB -4- DE

& Jaceat

CE, proin CE altitudo

enfurancum

quafita

AMenfila id fi peragere velis, ea quoque verticali-

)l

2 fcepto.

g i u

ter erigenda erit, (F/z. 93.) & dioptra inprimis ho-

rizontaliter applicanda & linea indefinita cd ducenda ,

dein fixa in c, quod ftationis pun&o perpendiculariter

refpondeat acicula , applicentur ad illam dioptrze, do-

nec cufpis B appareat

& ducatur re&ta jc , menfurata

bafis CA ex [fcala ad cd transferatur

in d ere&ta per-

peudicularis d5 , in fcala determinabit altitudinem BD

cui addenda eft altitudo menfule cC z DA, & habe-

bitur tota altitudo quafita 4B

G O«

u

CATPTUT VIL

108

COROL-LARIUM,

Y48, Nemo non videt hanc cum menfula gpärafiojlem non

exigua cum difücultate abfolvi, ob verticalem enim illius fitum

P'ï

dioptre inclinats9 fupra menfulam retinende funt , quod ob pondus

q

[

earum nom fine eravi incommodo prefiatur, hinc magna accura-

fian:

tio inrde.fperari non poteft.

Si adfint äïoPtræ in centro mobi-

t aL

les cum femicirculo , poterit menfula in fitu horizontali relinqui,

toteft

dioptris vel tubo inclinato (Fig. 103.) dum fummitas appareat, in

femicirculo .4 angulus altitudinis notabitur; fiat ergo re&a in-

at

definita, (Fig 1043 & in ea abícindatur bafis menfurata ,- & in

uno extremo d erigatur perpendicularis de, in altero c conítrua-

tur angulus obfervatus, & ducatur cb, erit bd altütudo quafita,

At qui accurationem amat, altitudines folo quadrante aut gonio-

metrico obfervabit.

01j

PROBLEMA I.

t3

k

g'ï

v &

M

I49. I

nire altitudinem. inacceffibilem CE

(Bo. x05.)

?

Vl

RESOLUTIO

(E

Infitumento in 4 verticaliter collocato obfetvetur

10 [n

n

angulus « verfus D pun&um horizontale, & C altitu-

ferj

dinis & in eadem re&a AE in quadam diftantia affumta

note

determinetur B,

transferatur dein inftrumentum . ad

lo

B, menfuretur 4B, & obfervetur rurfus in B angulus

t ad

b, habebitur etiam illius contiguus e.

Jam in trianga-

plem

x.m

lo aec ob notos 4, e, &latus ae(zzAB) invenitur 2C; in

triangulo 5CD re&angulo ex noto ? & bC invenitur CD,

*Ob T

ad quam addita eB — DE dat CD -- DE — CE alti-

Tdnv

Q

tudinem quefitam,

in t

i

Meufila in .A verticaliter collocata collimetur ho-

tur (

rizontaliter verfus D & apicem obje&i, & ducatur li-

nea indefinita, menfuretur 445 & in ab treusferatur,

ititu

collocata menfa in B, collimetur turfus verfus D & C,

interfecabit hzc nova collimatio priorem in c, unde

demiffa perpendicularis dabit cd.—z CD, & addita B5

dabit totam CE.

C O-

RESOLV. VARIA PROBLEM, &c,

109

'coROLLA-RIUM

Uflét non

lus fitum

Ist. Si inftrumentnum in eadem rec&a bis verfus objeétum.

poni non poffet, uti in F/g. 106, contingit, menfuretur quzcun-

b pondus

que bafis A4B, &collimetur verfusinfimum pun:tum obje&i men-

ld Qf

t mobíe

furandi D, habebitur triangulum. 4DB, & innotefcit latus AD,

& BD, obfervetur dein in .4 vel in B angulus altitudinis a, in-

! Felinqii,

»teat, 1

notefcet ob inventum BD vel .A4D & re&dum inD, etian CD

altitudo quefit2,

tedy i

n , kin

* conftrua

PROBLEMA Ir.

0 quaita,

tUt q020

152. Invenire partem altitudinis inacceffibilis

objecti v. g. in monte pofiti CD. (Fig. 10'.)

RK ESS O.LU TI1O0.

em (E

Verticaliter pofito inftrumento in 4 obfervetur an-

sulus e inter horizontem cE, & maximam altitudinem

CÉ, menfuretur quoque bafis 4B, translato inftrumen-

to in 5, obfervetur angulus o inter altitudinem quxfi-

fetvetut

O etitit-

tam CD,, & angulus m inter horizontem & pun&am in-

ferius D, feu DE, habebitur totus o -I- m, proin in-

j affumta

notefcit illius contiguus 2, & fimul in triangulo re&an-

wum d

£ulo DEn innotefcit angulus D complementum anguli

3 gnguïUS

m ad re&um , proinde illius quoque contiguus €, com-

triangte

plementum ad duos re&tos, His pofitis intriangulo Cbe

j i

ob notos angulos b & c, & latus /c invenitur 5C; in

'[tuï CD ,

triangulo CD? ob notos angulos o, & e & &C invenitur

(E o

CD quafitum; tandem fi tota quoque aititudo petatur,

in triangulo CE» ob notum o -- m, & latus Có, habe-

r o*

tur CE, aut in triangulo DEb habetur DE, cui rurfüs

catut li

altitudo infirumenti ^2 zx EF addenda eft,

ferttut »

)D& C)

I lmde

dita )

.eU

1

[

T1IO

CAPUT VIIL

nit *

z 49?230';'0

I5?20, m z— 40* proin o

ïx:(xbe

o

O Meememps

t$/

-- m ——

$5? 20 erit )

I90*?— 55? 20 22 I22"

Ed

m

$8?50'; D z 9o — 40

AO , &n

a 50 igituï.—g

z 130; AB —— bcíütz60hex.

fiat fu. n : bc — fin. c : Cb

ipus e!

Jfa.. e : Cb z fm. o : CD.

mlo

(De 0|

CD,

COROLLARIU fM.

153. Menfula in A pofita collimetur verfus horizontem G

& altitudinem C, menfuretur AB; translata menfula in B, col-

|

limetur verfus idem pun&um G, & altitudinem C, & fimul ver-

fus D pun&um infimum obje&i menfurandi , directio verfus €',

hori

ex utraque ftatione fe interfecabit, ex interfect!onis puncto demiffa

decl

perpendicularis erit tota altitudo , & ubi dire&io verfus D hanc

perpendicularem in d interfecabit, erit altitudo quefita cd,

inum

(Fi

PROBLEMA IV.

154. Determinare altitedirnem objecti, dunt

À

infra flationis horizontem eft. (Fzg. 1c8.)

À

44

ll

KESOLSUH!IU

tet fj

to in

Eligantur ut prius dus ftationes //.& B , quarum

angu

diftantia menfuretur; in 44 obfervetur angulus a infra &

& D

b fupra horizontem , quem punctum fummum C & infi-

mum J£ cum horizonte D facit.

'Trans!ato inftrumen-

tllang(,

Kit qC

to in B obferventur rurfus anguli » , & , innotefcent

lib

&UU

quoque eorum contigui e, & f. Jam in triangulo /«C

&Mcl

ob notum », & obtufüm e cum latere Pe z— AB , inno-

tefcit eC; fimiliter ob notum 2 & f cum latere eodem

af innotefcit Ee. Denique in triangulo CDm ob notum

m, & re&um D cum latere Cm invenitur CD, & in tri-

Ü

Wetur

angulo DÉs invenitur ED, que CD -- DE dant

Nütüe

4

CE altitudinem quaefitam. Vel inventis Ce ,& Ee, cum

En aho

ha-

RESOLV. VARIA PROBLEM. &c

XIE

proim o

habeatur etiam ; 4t- s interceptus, invenitur ex da.

tis duobus lateribus cum angulo intercepto latus CE

— IZJr

ipitur e

COROLLARIUM

155. S1 bafis Ee menfurari poterit, unica tantum. flatione

opuserit, ob notum enim in re&angulo EDe latere Ee cum an-

gulo n & recto D invenitur ED,' & De, rurfus in re&angula

CDe ob inventum De, & obfervatum m cum re&o D invenitus

CD.,

nyuem G

P-XROOBLEMSZA .V

,B&O

fimul vere

156. Determinare altitudinem feu infra , feu fupra

H

erfüs C,

horizonte: 1 . po fiti. objecti, dum ipíe ftationes in

&o demifa

uD

declivitate Í

fumenda funt, & ex una tantum ad furn—-

à dl

mum & infimum pun&um objecti profpectus patet.

(Fig. 169.)

RESOLUTIO

j dut

Menfuretur .A4B

pofito inflrumento in B

44 erigatur pertica, alutudmem inftrumenti habens, uf

as m

4«A(it--bB& ADB

————]QÓ

ab ,

& obfervetur angulus v,in-

ter fummitatem objecti & pertice; translato inftrumen-

to in .4, eadem pertica in 4 erigatur, & obfervetur

qll&ïl

angulus; item anguius m inter totam altitudinem obje&ti C

; infn &

& D, item angulus o inter D & horizontem I

In

( & ini

triangulo Ca, ob notum 4) cum angulis s & a innote-

nfrum

fcit aC. In trlangulo a€F, ob notum o-I- $, & re&um

710["1*«9 tt

habetur tertius 7.

Igitur in triangulo CDa ob notos i,

u ^

& m cum latere Ca invenitur D & CD quzfitum.

[, inno

me cod Cm

COROLLARIUM TZXI

Ü notum

157. Sia obfervari nequeat, quod nimis obtufus fit,

Obs

fervetur angulus depreffüonis e, qui ad p re&um, & ad o -iL- m

& i tt

pE dant

additus, & a 360 fubtra&us dabit angulum a.

81 Obje&um fit

infra horizontem (Fiz.

I10.) noto in triangulo aLC latere ab

, jj, a

mene

u

XI2

CAPUT viHt.

zaenfurato , cum afgulis ? & a obfervatis habetur latus $C ; obfer-

vatis in a angulis in & z, erit in triangulo recangulo CaD nota

hypothenufa aC cum angulo m, invenitur ergo» & cathetus CD , &

il

cathetus aD ; in triangulo aDE , ob notum z & Cathetum a?

e do

habetur hypothenufa aE , & Catlietus DE, que CD -E DE dant

CE altitudinem quafitam.

CQROLLARIUM T.

158. Facile erit hec principia rmenfule applicare, cum ut

13 al

frius vidimus, du&is dire&ionibus punc&um altitudinis per interfe-

Ícit in

&ionem determinetur, inde demiíffa ad horizontem perpendicu-

lo 4,

laris, vel conjun&io fumme & infime interfe&ionis altitudinem

determinat,

altitu

PROBXLEMA VI.

159. Menfurare diftantiam nubis a terra. (Fzg.

(Fz,

111.)

RESOLUTIO.

Menfurata bafi 4B obfervetur in 44 & B angvlus

I

4 & b, innotefcet tertius c, & invenientur latera aC &

i tec

LC. jam in triangulo aCE, demiffa fcilicet ex C ad ba-

Cllly i

fin 4b perpendiculari, eft notus & cum re&o E & hy-

lüm, |

pothenufa aqC, invenitur ergo CÉ, cui altitudo in-

Cum

)

ítrumenti addita dat totam altitudinem quafitam.

fit &q

tria

COROLLARIUM

fía hor

160. Qui ad omnes has diverfas folutiones animum advere

tià obj

tit, videt femper eo rem omnem redire, ut menfurata baíi,

que difantie ftationum evqualis eft, anguli obferventur, ex quo-

rum notitia per calculostrigonometricos latus incognitum eruatur,

hinc facile quodcunque propofitum problema folvetur , dummodo

latus unum menfurari, & duo anguli, aut in re&angulo unus ob-

if

fervari queat; poffunt talia problemata quam plurima dari, &

diverüs caüibus particularibus applicari, fed quorum folutiofe-

Qul (

paratis regulis non ezeat; proponam unum alterumve exerci;ii

caufa, unde de reliquis etiam judicium formari poterit.

PRO-

Mätz

a sss

RESOLV.VARIA PROBLEM. &c.

115

obfat

PROBLEMZA VII

aD nota

(D, &

tim a

r61. Invenire altitudinem obje&di, ad quain

DE dant

ex domo profpectus datur, (Fzg. 112)

KESORLUITIOQ

Ex feneftra 44 demiífa catena ad fundum B menfu.

,v ut

ia altitudinem .4B

obfervato angulo .4 & B innote-

inteti

pentict

fcit in triangulo 4B5C, latus BC, obfervato in 5 angu-

tudinem

lo 4, ob re&um E & latus BC notum, invenitur EC

altitudo quafita.

PROBLEM

VIII

162. Determinare altitudinem ope fpeculi.

.(Fg

(Fig. 113.)

RESOLUTIO

Pone fpeculum horizontaliter ad terram, & tam-

vigolus

ïaäC&

diu recede in linea re&a, dum cufpis obje&i D in fpe-

? gd 08

culo appareat, menfura tuam altitudinem usque ad ocu-

lum, & fimul utramque diftantiam a fpeculo 4C & CA

&hy

udo ià

Cum, ut in optica demonítratur, angulus incidenti» a

fit &equalis angulo reflexionis P, erit ob re&um in 4 &

ll

B triangulum A£EC fimile triangulo CBD, igitur diftan-

tia hominis AC ad altitudinem hominis AE ficut diítan-

tia obje&i BC ad altitudinem objec&ti BD

n gd?'ef'

ü bat,

ex (

PROBLEMA

IX

i eri ltuf,

165. Determinare altitudinem objecti ope ba-

dioodo

T Ob

culi. (Fzg. 114.)

i, *

oudioft

eïefcml

Metsb, Math, P. 11I.

H

RE-

10

t

H4 CAP.VIIL RESOLV. VAR. PROBL.

hn4aXsoLUTAo.

Id

Humi proftratus baculum ad plantas pedum perpen-

diculariter applicari a focio cura , dein tamdiu recede,

aut accede, dum per fummitatem baculi C afpicienti fum-

mitas objecti D appareat, erit E altitudo hominis us-

P

que ad oculum, ad EC altitudinem baculi, ficut .4B

difantia oculi ab obje&o, ad DP altitudinem quafitam.

PROBILBEJOM T x

.164. Determinare latitudinem fluminis. (Pg.

115.)

dun

EPESOLUTIO

Latitudinem fluminis ex una ftationé invenies, fi

ere&us in litore ad aliud litus infirumento angulum 4

étiga

Capias, ex a enim noto & 4 re&o cum Catheto a in-

notefcet APE ; fufficit quacunque

| v. g. pileo, bacu-

flatio

lo &c. angulum a feu dire&ionem

*

oculo verfus aliud

hod

Vis b

litus accipere, dein non mutato fitu vel inclinatione

terte

baculi , aut pilei fefe "vertere, aliudque pun&um 5

ex (

in terra nofare, ad quod directio tendit, erit 4b lati-

tudo quefita ob zqualitatem triangulorum 4Ba & ab.

bunt

Accuratior methodus inferius ($. 175.) dabitur.

STLTHOJI115

165, Poffunt etiam tum hzc tum horizontalia problemata

ylbï*ïl(;]

sornunquam folis baculis ad varios angulos defixis refolvi, que-

& die

madmodum exemplum in &eometria $. I24. dedimus; pofífunt

& d

etiam ansuli fine soniometrico per lineam chordarum ex circule

bunty

próportionall aut confecdis ad hunc ufum tabulis determinari,

Ui d

cum radius

P

f

emper fitequalis finui/3O eraduum; ($23 Zrig.)

verum qui accurat)onem amat, his praxibus facile fuperfedebit ,

aut eX nota jam theorja & hucufque traditis principils, ubl oc-

It

calio tulerit, novas & ipfe praxesexcogitare , aut notas applica-

lr :mv&l

ye poterit,

ET

1

C A-

lt

M 7À

BL'

C

CR

I1$

ï*»

J]ï

perpete

Teced

OCX T UT IX

enti fum

Dil$ $

APPLICATIONESPRINCIPIORUM AD

cut 4B

PARTIALES DIMENSIO

NES UT AGRO-

ehtam

RUM, FLUVIORUM. SYLVARUM &c.

P

OBLEMA I.

s (Rg.

166, Dimetiri aream campi.ex una ftatione,

dum totum fpatium permeabile eft, (Zv. 11£6.)

&BsSO0LU TO

es, !

In quovis angulo circa limites, aut extremitates$

Ipu um d

o ul ín

erigantur

verticalite

baculi 4, 58, C

&c; affumatur

bacu«

ftatio in medio, & obferventur anguli inter erectos$

$ 4 xud

baculos; meníurentur omnes linez ex flatione ad qudem-

vis baculum, erunt ubique duo latera cum angulo in-

jinatlone

tercepto nota, proin invenietur tertium ; qus fingula

i ecurm

ex fcala accepta & fimul conjun&a totum fpatium da-

J atl

bunt.

T2

,

[,

COROLLARIUM

L

167. Si menfula opetatio péragatur, in. éodem puti&o o ad

lHibitum affumto, collimetür verfus omnes baculos 4, B, C, &c;

Ti Jläm 3&

& ducantuür diretiones indefinite; menfurate dittanti2 04, o B

[ni Lihe

&c, ad correfpondentes lineas ex fcala trans: eruntur

determinas

POTJM

buntut pun&ta a, b, c, &c, quz lincis re&is conjunca totum fpae

Y clrþuïa

tium dabunt,

bj

ermih 14 ,

[rzg )

COROLLARIUM

[

edebxtQ

168. Si ex uno angulo omnes reliqui videri poffnt; ponae

j

',1 0C*

tür inrumentum aut mehfula ad eum angulum v.

]ic*

c

ad rFLg H f7ä)

äfP

& accipiantur anguli, aut ducantur dirc&&ione

28

verfus 4, B 4 €;

D,E;

nïUPrLJJLAD

làteribus

AB

&..AE

cum

diagonalibus

H2

M.

:

l

II6

CAP UT IX.

AYI

fus (, (

AC, A4D, habebuntur (& goniometrico labor inftituatur) duo atera

cum angulo intercepto pro inveniendis .4B, BC, CD ; aut in

fulcii

menfula poterunt determinari pun&a a,5, c, d, e , quv lineis

ahííndat

coniun&a fpatium claudant; omnia hzc etiam przftari poffe acu

inagnetica, fi de folis angulis accipiendisfermo fit, non eft quod

15 quot

tistur &

repetamus, cum id jam fuperius fepius infinuatum fit,

tàtelinea

COROLLARIUM III.

4&D1

169. Dum fpatium permeabile noneft aut majus, quam ut

&am di

commode omnes ha diftantie men(urentur, ad primam methodum

tautum.

recurrendum efít, dum menfurata baü AB (Fig, I18.) & dupla

transfer

ftatione in .utraque extremitate accepta obje&a radiis vifualibus

in menfula expreífis intetfecantur, aut ex angulis obfervatis cal-

tut, ab

€ulo trigonometrico determinantur.

to 4 x

quals o

COROLLARIUM IV,

y

I70. Dum circumferentia fpatii menfurandi valde irregu«

gun t

Yaris eft, ut in geometria $. 279 infinuavimus, plures & vici-

minand

niores pertice erigende funt, utfigura vera habeatur, velipfo

curvature feparatim dein a pertica ad perticam determinande

docuimi

funt, ut inferius de fluviis aut viis diceznus.

tuzlib

ü

us i

PROBLEMA IL

Overfat

Diy, Q

I71. Dimetiri fpatium, quod permeabile non

minen

eft, uti fylvae, lacus, ftagni majoris, praefidii &c.

idem n

(Fig. 119.)

füperío

Wpeteni

RESOLUTIO.

l. Si immediate in ipfa circumferentía flationes af-

fumi queant, ut penes fylvam, lacum &c, contingit , tot

h

baculi erigendi funt, quot lineis rectis fine fenfibili fi-

d

gura mutatione fpatium claudi poteft, figatur menfula

119)

in ftatione 4, & vertus B & E collimetur, menfure-

tur 4B, & menía ad B transferatur, fimulque ex fcala

Sit

in menfía

ab ab(cindatur.

Menfula ita in & colloca-

d

ta ut linea a? linez 44B correfpondeat, collimetur ver-

fus^

APPLICAT. PRINCIP. AD PART. &c.

II7

olater

fus C, & menfurata BCin Lcabícindatur , translata men-

|

quin

fula in C collimetur verfus D, & menfürata CD in 4

lineig

Ife acu

abfcindatur, fic ulterius procedendum per omnes ftatio-

nes quot quot fuerint , donec ad ultimum punctum perve-

f quod

niatur & figura claudatur ; i menfula ad É translata accu.

ratelinee DE, & E refpondeat, ita ut dire&iones verfus

A & D lineis de & ea incumbant , operationem rite fa-

lI Wt

étam effe argumento erit.

Cum goniometrico anguli

hodum

dupha

tantum accipi poffnt , ii tranfportatorio ad chartam

alibus

transferendi füunt, & latera, quz menfurata effe ponun-

is a«

tur, abícindendi, defcribatur fcilicet angulus obferva-

to 4 »qualis, & ex fcala accipiatur .4B, in B fiat x-

qualis obfervato B, & BC abfcindatur, & fic ulterius.

I72. II. Si immediate accedi x on pollit, aut ipfa fi-

|trerte

gura fpatii menfurandi ex remotioribus ftationibus deter-

( vicie

minanda fit, (Eig. 120.) operatio procedit uti fuperius

)] infe

docuimus.

Ad hoc unice fcilicet advertendum eft , ut

?

quzlibet pun&a , aut figna, autanguli obje&orum a du-

abus ftationibus 44, B, videantur, & vel calculo per

obverfatos angulos, & menfurata bafi, vel interfe&tio-

nibus, du&a ab utroque ftationis puncto direione, deter-

n0n

minentur, quod progrediendo circa circum, donec ad

j

idem redeatur punc&um, facile obtinetur, dequo, cum

fuperioribus paragraphis jam egerimus, e€a hic rurfus

repetenda non effe cenfeo.

PROBLEM A IIl

s af

tot

3

175. Ducere lineam rectam. per fylvam. (Fig.

jife

119.)

3[][[113

RESOLUTIO,.

fure

Sitlinea re&ta perfylvam v. g, ab Mad N du-

(cala

cenda, & arbores exícindende; 4a&a ichnographia

|Jocà*

] VEI'

conjungantur /M & JN Enea re&a ; pun&um , ubi

H

lo

3

linea

U)A

Ace i

od

IIÓ

CAPHT

IX,

LY

linea occurrit fylve , ex menfula accuratione fumma

tut &

in plano notetur, atque menfula illuc traasferatur ita ut

qui i

linea 7 m linez in menfula efformate refpondeat, re-

be

gula cum dioptris linee /mapplicata dabit dire&ionem

feicit

verfus JV

& oftendet per eas afpicientiarborem quam-

dat

vis renjovendam; quia fi duo tantum baculi in hac di-

re&ione figantur, linea re&a per totam fylvam conti-

nuari poterit, qua dire&e verfus /V tendat

Acu mag-

netica idem praftari poffe facile patet, cum enim fem-

Fip

per verfusidem puuetum tendat, adeoque eundem gra-

dum dire&is femel.dioptris ver/us JV abícindat, diop-

tis 3 linea re&a defle&ere non poffunt, adeoque di-

re&e cum acu mag)ne-*:ca ab s ad 5 pxocedl & arbores

exíicindi aut baculi fi:

! poterunt.

& ob

COR-O0LLASfT&TWI

tectir

Tentui

174. Hac ratione in qualibet oeconomica, militari aut qua-

vt

cunque alia dimenfione, fylve, lacus, foffe, xdificia, aut alia

fpatia , que permeari

ut accedi non poffunt, in mappam trans-

p

tedi

feruntur, obeundo fcilicet hxc obje&a

atque nonnulla circum-

ferentiarum pun&a, quibus per lineas rectas conjunc&is fpatium

tum a

clauditur, per menfulam aut goniometricum determinando, qux me-

Chart

thodusetiam in montibus , qui vallibus anguftis a fe diftinguuntur,

ebfervari poteft

angul

perpe

PROALEMZA IV

turam

Cin ]

175. Determinare latitudinem fluvii (Pzg. 85.)

Vs QX

RESOLUTIO

bilits

107 q

Eligatur in litore oppofito frutex, arbor, fexum,

las qu

aut quodcunque objcctum ,. & fimul menfüretur bafis 4B

i Ti

In utroque puncto goniometrico accipiatur angulus, &

t of

refolvatur triangulum .A4BC

Si in Z fuerit re&us, in-

$1

Q'qui

noteícit perpendiculum Z

ierit obliquus, pona-

ur ex C demi(la perpendiculapis ad bafin CE, inveni-

tur

NI

APPLICAT. PRINCIP. AD PART. &c. 119

futt

dut

tur ex noto 44, latere 4C, & re&o cathetus CE, a

1

, fe-

qua diflantia bafis a littore Le fübtrahenda eft, ut ha-

beatur vera Ce.

In menfula in 4 & B collocata ab.

lonen

fcinditur pun&um C, unde demiífa perpendicularis in fca-

qoam.

aC die

13 dat diftantiamv CE, & dein fübtra&o eE, vera-m Ge.

"Ollli-

PAOR OOSB LOE M As-V,

Tg-

1 fem-

176. Dimetiri & defignare curíum fluminis.

1 gra

(Fig. 121.)

diop*

R-E SOLTU TÁTI!IoO.

ie (i«

bores

TTendatut catena fecundum curfum fluvii v.g. 4B,

& obfervetur angulus, quem acus magnetica cum di-

re&ione linez 4B facit, reli&ta catena in' terra, menfu-

rentur perpendicula verfus fluvium ia iis locis, ubi cur-

yt quie

vatute fünt, & in chartam trausferantur, 'extreimitates

( alia

perpendicularium curvaturam exhibebunt, abgulus vero

trane

tcurte

dire&ionem linee 45, qui angulus du&a verticali, fi-

gatium

tum acus magnetice reprefentante, transportatorio in

je ne-

charta efformatur. Catena ex B ver(us C tenfa obfervetur

mntüty

angulus, quem acus cum BC facit; menfurate ut prius

perpendiculares, & in chartam trauslate dant curva-

turam, fluvii, angulus vero dire&ionem yerfus C; ex

Cin D, ex D ulterius procedendum , donec totus flu-

94J

vius ex una parte abfolvatur. Si latitudo ubique :xqua-

biliter crefcat, oppofitum litus feparata dimeufione

non eget, fed fufficit, poft viginti, triginta aut cente-

xufil

nas quasvis hexapedas latitudinem metiri ($. ?re.) & eam

: ABv

in mappa defignare; at fi latitudo femper varlet, & li-

J

tus oppofitum a. precedenti multum diíferat , eadeim

m

quoque dimenüo(ex altera parte repetenda erit.

ona*

relil*

uf

H 4

€ Q-

1230

CAPUT-TX.

d

CORBRBOGLLEARIUM.IL

n$

qu.

I77. Menfula quoque hzc dimenfio peragi poteft, applicana

Qul

do ea, quse íuperius dedimus principià.

Ele&a in .4 (tatione

pofitisque circa litus, ubi curvatur? notabiliores funt baculis,

t&í

ducantur ope dioptrarum direciones verfus quemvis baculum,

s

diftantig ab .4 menfurate ex fcala in menfulam transferantur,

T

Mi

punda hec rectis conjuncta curfum usque ad ultimum baculum

defignabunt.

Menfuretur dein diftantia AB ; du&a in menfula

Prog

linea ab ex fcala determinetur, transferatur menfula ad B , ex

tis ]

»

quo punco rurius coliimationes verfus baculos novos fiant, &

plic

meníurate diftantie ex fcala abfcindantur, habebitur continuas

Và.N

tio fluminis; Inde ad C & hinc ufque ad finem procedendum ,

todi

notando ea, quz fuperius de adverfo litore diximus. ,

üc

C-ORUDLLARIYUS 1.

i

178. Hac quoque ratione limitum agrorum , fi valde irre-

at

gulares funt, figüura conftrui & mappa confici

debet, fi fcilicet

tic

accurata dimenfio ceconomica requiratur, methodus ab ea non

ebí

differt, quam fuperius $. I74. tradidíimus, hinc ea hic rurfus

zllon répetimus,

turl

COROLLARIU fHM.

T.

fü$,

k

179. Dum rivi permeabilis curfus depingendus eft, ftatio-

nes hinc inde accipi , & lineis rectis totus quafi claudi poteft ,

unde demiíffa ut prius perpendicula ipfum alveum dabunt; vel

eredi in cuvaturis notabilioribus baculi per dioptras interfecari

fur.

& media rivi linea determinari poterit, cum plerumque latitu&

Jit

dines rivorum per incon&agtem aure temperiem quotidie mu-

t£entur,

line

1

PROBLEMA(VL

180. Determinare fitum & figuram vie inter

agros, aut etiam in civitate, in fylva &c. (Pig.

lem

Iþata,

xzz))

if

RESCOTLUTIO.

:&,

hts

Commodiffime id ruifus przeftatur acu. magnetica &

4

x

|

catena menforia. Sociorum unus cum extremitate cate-

l

nsae

d

g

2

—

»

APPLICAT. PRINCIP. AD PART. &c. tat

na fecundum viam progreditur, quamdiu linea recta

plieat«

durat, v. g. ufque in B ; alter in dire&ione catens cir-

latione

cuium , quo acus clauditur,, eidem ita applicat , ut diop-

&culis,

tre,feu pun&a O & iC in eadem re&a cum catena fint,

eulum,

ànfot ,

acus gradum aliquem in circulo abícindet, qui in ma»

nuali libello fimul cum longitudine catense notetur,

culum

tenfüla

Progredienie primo verfus C, alter ftationem in prio-

j

tis loco 5 fumere debet: acu directioni catenze ap-

nt, &

plicata, gradus iterum, qui diverfus a priore cum cur-

tnuas

va via effe ponitur, ab illa oflendetur, qui cum longi-

dum ,

tudine catene in manuali notetut, ita in C, D, E,

&c operatio fiat. Mappam conüru&urus, in 4 duc re-

&am verticalem, qua fitum acus deliyznet , & conitru-

jttt«

atut angulus obfíervatus, cujus unum latus eft ipfa ver-

cilicet

ticalis, alterum prima vie directio, in quam longitudo

j non

"rfb

ebfervata transferatur, habebitur pun&um B; du&a

rurfus in £ verticali, conítruaturangulus hic obferva-

tus, & in AC notetur ex fcala,menfurata longitudo

BC, hag methodo D, EÉ, &c.poterunt determinari.

fatis

CIOROLLARIUM

I.

Jleü,

;Td

r81. Menfula ih 44 collocata , collimetur verfus B , & men-

fecarl

furata B ex ícala in menfula ahícindatur , translata meníula in

atitu4

Bita collocata, ut ad 4 coliimanti regula fuper AB jaceat, col.

m

limetur verfus C, & menfurata DC ex fcala notetur, & fic ulte-

rius ut jam repetitis vicibns monftravimus.

COROLLARIUM

IT.

IS2. Patet,fi viaacclivis aut declivisfuerit, in mappis aü-

xt,ef

tem tantum horizontzles linez reprafententur, lengitudines menfu-

i.

ratas effe hypothenuías, que'a catheto feu horizontali linea

differunt,

Hinc angulus elevationis, aut depreffüonis fumendus

€ft, ut ex hoc noto angulo v. g. 4 (Fig 123.) cum re&o D &

latere AC innotefcat 4D vera diftantia. Si enim CD quadratum ab

-AC quadrato fubtrahatur, differentia erit .4D quadratum , & ra-

»a&

dix erit 4D ; ($. 45. Trigon.) Pra&ice id ita infütui poteft

ate

(Fig. 124.) fiat «b equalis longitudini 4C', biffeda «b ducatur

H 5

femi-

A?

CAPUT X

I22

'Qute

femicireulus, ex diametri pun&o a applicetur ad peripheriam al-

fecuri

titudo €D

