feren-

cium aut crux, domus altioris caminus, aut ornamentum mae

de eà

gïs difin&um, patibulum, mola, crux, ftatua, arbor eminens &c.

etricó

annotentür, & anguli quantitas diftin&e fcribatur , ne confufio

que

timenda fit,

Perfe&o circulo videatur, num anguli accepti

|

À

irculo

multum a 360 gradibus differant, quod fignum erroris foret, &

yuté

COr«

D3

jj

Al

ä

p

&. du ,

"

54

CA.P

U

]T. X

Dum

corre&io in tempore adhuc adhiberi poffet. vide $. 47..

Ti

dioptrarum loco tubi adhibentur, ante omnem oOpetrationem vi-

dendum eít, ut filum fixum tubi mobilis accurate cum filo fixo

M

tubi fixi correfpondeat, & dein primo anguli capiantur,

j

S.UHOLIOTM

Yt.

À45. Si altitudo per obfervationem determinanda 6t, inftru-

mentum verticaliter erigi debet ita, ut dioptre fixe accurate in

Hinea horizontali jaceant femicirculus vero fundum refpiciat,

quod obtinetur demiffo ex centro perpendiculo, ut gradum no-

nagefimum abfcindat, perpendiculum enim, lineam verticalem per

2353

)'f |

eentrum telluris tranfeuntem reprzfentat,

que cum horizontali

Glo

femper angulum rec&um facere debet, & cum.inu noftro cafu per-

pendiculum cum diametro, feu cum dioptris fixis angulum rectum

i

1

h1

faciat, quod nonagefimus gradus oítendit, fequitur, dioptras

linea horizontali eíffe ; mobiles deinde ita dirigantur,ut per eas

apex obje&i confpiciatur, & obtinebitur angulus inter horizon-

tem & apicem quzítus.

Pol

$.C-H O L rO-N .HlI.

4

46. Aítronomi, qui fummam accurationem fe&antur , mi-

fores fubdiviüiones micrometro vel interno . filari,

vel externo

V

Obfervant, quo angulorum quantitates etiam dd minuta fecunda

uUfque determinant, cujus conftruáio in laudato jam fzpius opere

Cl. Liesganigii videri poteft.

In Gallicia ad manus mihi

erat

quadrans circuli, cujus radius pedem zquabat, tubis & micro-

metro filari inftru&yus, quibus angulorum quantitates determina-

bam.

Ex nulla fere ftatjione abivi, quin omnia, qus videri

$goterant, loca tubo caperem, &.totum circulum per angulos ac-

eeptos complerem.,

Obtinui per hoc, ut certus effem , in quan-

titate angulorum errorem commiffum non eífe, fi fcilicet (umma

?

angulorum, qui totum gyrum horizontis efüciebant, 360 gradi-

Dsí

j

bus quam proxime sequalis foret.

Angulos in librum retuli, qui

pro calculo aut ichnographia dein fervirent,

quemadmodum fe-

quens tabula duarum ítationum angulos exhibet.

Primum ob-

je&um per tubum fixum, fecundum & omnia, quz particulam

& prefixam habent, per mobilem videbantur, hinc ifta in ich-

;

nographia femper ad dextram ponenda funt.

ï

'

47. Sfa-

F

-

n

f

Ed

&

5&C. 5

*.

]

DELANGUL.ETïNSTRUk&AD!ä?

Dit

A47. Statio in turri Paroch, Rxefzov.

ll Yl«

Tubus mobilis.

Tubus fixus.

) Ào

Meta Septen

tr. &

tis.

S. Magdalena: turris — — 26^ 437

27

&

S, Rochus turrisk-— — 44

28

35

&

Meta Meridion

.

LI

.

L

—^

..—./'755, HI'

—— 009

Meta Merid.

& Zalezie Turiis

5

48

49

lx d& RO

49

31

& Tyczin Turris

:

m

f'üe

&

Drabinianka I^ dom. — 24

44

ER!

.......

lO

n

& Rutka ultima dom,

&Svwi

Valv

aonn

zizatabernecaminus 62

59

dat,

nn

& Bozuchwala Tutris-— —— —

2 B

6 26

d

— AÓ 37 3í

j

ne

Pvw

Boruchwala &.æ ad Staroniwa. ——

FH & turris P, P. Miffion. in Glogow —

—

— $83 14 48

ontali

—

II

8

Glogow & Zazernie domus fola

& Staramiefcie turris

—

r

20

2I

20

& Stobernie domus quedam major

37

36

$3

& Jafionka dom. major

45

RY

9

t ea

—— — — — —

& Lonka tu,rris

67

ao

13

TE

& Pobitna taberne camin. ——

—

——906 37 33

Pobitna & Bas. meta Septentr.

Ed

Ll

—

a

9 18 43

——

Ll

—

rÁ

—

- "Totus horizon

——

——

360 0O 32

Statio &4 ad Staroniwa.

nt

p

terü

Glogow & Zazernie domus fola

-e 99 239 28

& Przybyízowka aule caminus

8

23

ae—À—

33

& Lonka Eccl.

——

——

53

13

55

& Staramiefcie Eccl.

——

—

56 2I

en

24

& Pobitna diverforii camin.

68

5I

al

& Lanchut arcis turris Merid,

69

3I

4

& Rzeszow Eccl. turris

nl

72

20

49

——

Ausueuo

& S. Magdal. turris

87

2

9

d

& Drabinianka I^ domus

—

36

:

at«

& Signum Mer. Baf.

—

—

d

......93

8 5I

nmi

FEPEIEBEEISI

I

l:;-

Baüs Meta Merid, & S. Rochus turris

17

24

&Swiencziza tabernz cam,.32

48

28

& Ticzin Eccl. turris — 34

49

& Boruchwala Eccl. turris —

— 64 43 31

0

— À

cmuium — À

Bosuchwala & Zlobien Eccl. tutrris

— Oa

2 oO

lam

Zlobien &

S

m

P SEL EE M d

"

ienum fequens

— 53 48 26

Signum- & Glogow

.-——;.;.—-———-—,,,.,—651523

— M

O II

Gyrus horizontis

4.,.,..-...'360

TY

i.

,

Á4.

SCHO-

?

"od

f'ï;/

£Ó

D

CAJZBDT IU.,

S.C HiOLION JIVv.

«ione

3lla f

48. Dum inftrumentum ad centrum ftationis poni non poteft,

PU

eorrecio in angulis adhibenda eft, & centrum inftrumenti, in

de

yiari

quo anguli capiuntur, ad centrum ftationis reducendum,

p )

qua corre/tione dein agemus, nunc alia inftrumenta , quibus an«

hc m

guli determinari poifunt, acum magneticam ícilicet , & menfulam

pretorianam xeferamus,

partes

ita f

DEFINITIO

TIT.

exteri

dioptt

4Q. us magnetica (Fig. 47.) eft filum aut fruftillum

üt,

ferreum, nonnihil latius in medio, in cufpidem autem ex

utraque parte definens, hec fifepra magnetem armatura

ferrea infiruCum aliquoties, fed femper verfus eandem

partem, trahztur, virtutem magnetis imbibet, & fi in

(um

praci

medio, conulo exiguo inítruatur, & cufpidi, ut libere

üivat

moveri poffit, imponatur, unam extremitatem fepten-

ttiam

trioni, alteram meridiei obvertet, & hac ratione lineam

tedu

C0tre

Meridianam defignabit, de qua füperius egimuss extre-

mitas feptentrioni obverfa aut figura, aut colore ab

angul

altera diflingui debet, ut fciatür, qus plaga fepten-

trionalis fit.

COROLLARIUM I

5O. Si igitur acus intra peripheriam circuli, in 360 sradus

tis,

divifi, diametri inftrar ponatur, (Fig, 48.) & peripheria cum dioptris

d

circumrotetur ,

cum dire&io acus verfus feptentrionem immota

Con

maneat, quivis gradus ab ea defignari,

atque ita pro quovis

tab

angulo determinando adhiberi poterit ;

fi autem ad regzulam

itve

dioptris inftru&am ponatur ita, ut medium regule accurate per

O & 180 tranfeat, & ita fulcro feu pedi imponatur, ut liberze cir-

coc]

«umagi queat, ( F/g, 49.) dioptris verfus diverfa objeda dire&is acus

Tich

diverfos quoque gradus in fua peripheria oftendet, quorum diffe-

füm

rentia quantitatem anguli dabit.

Oftendat enim in primo fitu

Bl n a

acus 47^, in altero I I4^, erit angulus inter duo objecta compre-

libe

henfus —— 67?.

Mi

COROLLARIUM II

üe]

£Y, Facile quivis advertet, cum h:* periplterie magne effe

P

non pofünt, gradus quoque valde exiguos fieri, itaque accura»

&

tionem

w

dl

E

h

DE ANGUL. ET INSTRUM. AD EOS &c. $5

tionem magnam expectandam non effe,

Accuratiora nonnihii

Y potett

illa funt ,

qua ita conftruuntur

ut annulus aurichalcinus ,

quí

leftr, 1f

acum includit, fupra aliud planum circulare, in 360" divifum

wm, de

xotarl queat.

Ipfe annulus fuperius dioptris, inferius ad pla-

ibus at

»um Nonnio inftruitur, cujus index filis dioptrarum refpondeat

mivfulo

hac methodo fubdivifiones plures v. g. quartz aut minores adhuc

partes gradus haberi poterunt.

In obfervatione inftrumentum.

ita firmatur, ut acus in eadem recda cum O & 180 peripherisze

exterioris fit,

annulus dein

rotatut ,

ut diverfa obje&a per

dioptras confpiciantur, differentia graduum, quos Nonnius oücnw

Villum

dit, anguli quantitatem dabit,

te ex

COROLLARIU M Ill

TOaCUIa

3nden

52, Frequentior acus magnetice vuífus eft in determinanda

&i

eurvatura viarum ,

curfus fluminum ,

tramitum Sylveftrium &c.

libera

precipue autem ad determinandam lineam Meridianam & refpe-

nonnulli

éivam ad hanc lineam poíitionem locorum adhibetur ;

fepten

etiam menfule przetorianz

5

per folam applicationem acus ad

lineam

xecam in eadem ductam, fitum verum dant, & punc&um in terra

extte»

correfpondens in eadem exprimunt, atque ita etiam quantitatem

angulorum determinant

fe 20

de utroque fuo loco dicemus.

epten«

DEFINITIO

IV

S3. JMenfala pratoriana eft tabula lignea. re&angula-

aradus

ris, fulcro ita infiftens, ut libere circumagi poffit, quod

jjoptris

ope axis aurichalcini (F7g. 51.), quo tabula cum fulcro

ymmota

Facilius id efficitur

conne&itur, przftatur.

fi major

qJO'B

tabula minoti per duas incifuras ligneas, quz in tabula

egülam

t pet

inverfà in (F/g, 59.) exhibetur, conjungatur, '& ope

cochleze firmetur

Pro fitu horizontali tres cochlez au-

12diyl

15 aCUS

richalcinz ( Fir. 53.) per fulerum tranfeunt, qus fur-

. dife-

fum trufe vel retrufe menfulam quoque in quacunque

qo fit

libet parte elevant, & fitum horizontalem, quod libella

p

indicat, procutant. Ad hanc regula, dioptris fuis vertica-

liter ere&is, (Fig. 54.) inftru&a (de qua in geometria $.76

egimus) ponitur, in qua acies, juxta quam linez du-

g t

€enda funt, in eodem plano cum filo & incifura iu

ecura

D $5

dioptris

u

P

MO i r EE

CA P3UVE . IH :

p

s

jaxis,

äioptris fa&a effe debet, — H jam dioptre -eäciemx in

eculus.

menfula pun&to applicate, fi ad diverfa objeda diri-

quocf

gantur, & linez re& juxta eam ad idem pun&um con-

$0/ Cf

vergentes ducantur, angulos per totam circumferen-

*

tiam dabunt.

COROLLARIUM. I.

"6

4ico in

5$4. Obfervaturus l]gitur angulos pun&um in menfula , :cor-

nobilis

refpondens centro ftationis v. g. initio bafeos dimeníe,' deter-

gnam

mina,- quod fit ope perpendiculi in ferro, forcipis inftar effor-

fegu

mato, fufpenfi, (Fig., 81.) cujus una extremitas cufpidata fora-

fieri p

mello alterius extremitatis accurate refpondeat,

ita enim per-

vitri (

pendiculum in terra & cufpis forcipis in menfula in extremita-

plano

tibus ejusdem lines verticaUis erunt, & ita pun&um ad cufpi-

quam í

d?m efformatum ex meníula ad terram ,

aut efformandum ex

ETE

terra in menfulam transfertur.

Situm dein horizontalem ope

Q er

libelle menfule procura.

In pun&o figitur acicula , cujus caput

Vr

cera hifpanica obducitur, ut fortiter apprimi queat, atque illi

flum (

*egula ita applicatur, ut objecum determinandum alterum, v. g.

tíone o

puncum bafeos, afpicienti a filo obtegatur,

Du&a juxta aciens

it de i

regule linea dire&ionem exhibet, quz ex fcala geometrica de-

terminatur, & lineam bafeos dat.

]ta per totam circumferen-

tjam procedendum,

dirigendo dioptras verfus

omnia objeca

circumfita ,

x

veigat,

& adfcriþendo ubivis verfus quod obje&um lines

tris a

COROTLZLGLARIONM TL

adhibe

libris

$5. Cum nonnunquam ad objecw elevatiora aut depreffio-

Dant,

r3, quam ftatio fit, collimari debeat, dioptra prima duabus mi-

I g

noribus dioptris inftruitur, qux depofita ultima dioptra & inclinata

2€0, Q

b

m

nonnihil prima (Fzz, 55.) eriguntur, & verfus objectum diriguntur,

hac ratione linea dire&ionis in eodem plano.manet, & accurate

verfus obje&um feu dépreffum feu elevatum tendit,

Harum loce

etiam filum per medium fummitatis utriusque dioptrz tendi poteft,

i

quod cum incifura & altero filo verticali in eodem plano erit,

*unt, 1

igitur fi per hoc filum obje&um altius per incifuram vifum ob-

Wntur

tegatur, aut.fi hoc filum cum verticali & obje&o depreffiore in

D

eadem reca fit, linea vera directionis juxta aciem regule duci

9»Lyi

b

t

poterit, & anguli determinari,

Nonnulli incifure loco in pri-

i

ut hinc & inde immota re-

ma dioptra etiam filum adhibent

11 h

evitatur quidem per i

d paral-

$u!la obfervatio inflitui poffit;

hs e

laxis,

mlb us

DE ANGUL. ET INSTRUM. AD £OS &c. 59

dem ia

laxis, (feu varietas ejufdem anguli obfervati) qus» oritur, f

O6culus incifure apprimatur, at ea rurfus enaícitur diffcultas,;

2 i.

quod recedi debeat a menfula, ut filum utrumque videatur, ad-

11] COl«

ioto enim nimis oculo filum vicinum difp'aret,

ierelt

COROLLARIUM IiI.

56, Dum ad dv.::intias majores collimandum eft, dioptrarum

loco in medio regule figitur tubus, (Fzy. $6.) qui in pun&to c ita

|t, C0f«

mobilis eft, ut furfum vel deorfum afpicienti ferviat; quod ma-

, Qetet-

gnam valde commoditatem, adfert, eo, quod menfula una cum

at effot-

regula in fitu horizontali femper maneat, & ob(ervatio diftin&a

t fong

fierl poffit,

Id autem hic

cavendum

eft, utfilum , quod in foco

i pete

vitri ocularis

verticaliter

firmátur ,

in eodem cum acie regule

ttemitae

plano fit, quod hac ratione praeftatur :

In meníula in diftantia,

d cpi-

quam fieri poteft, remotifüma erisantur perpendiculariter due

dum exX

acicula , & ita verfus quoddam obje&um diffitum dirigantur, ut

em ope

cum eodem in eadem recta

fint, dein his aciculis regula admo-

us caput

f

;—.

-.

um

veatur, & fi obje&tum per

verticale fecetur, fignum erit,

que illi

Hac ra-

filum & aciem regule in eodem plano verticali effe,

n V&

tione obfervationes fupra menfulam ads diffitas valde diftantias,

j aciem

ut de inftrumento goniometrico diximus

fieri poffunt.

"

?

«2 de-

nferene

SCHOLION I

objeta

; jne

57. Hiec funt inftrumenta, qu» a mäthematicis & seomes

tris ad determinandos feu in quantitate feu in figura angulos

adhibentur, & ad qux» omnia ea reduci poffunt, quz alii in fuig

libris depredicant, dum hinc inde varia addunt, aut combie

nant, quibus tamen ufum implicatiorem reddunt,

& accuratio-

spreito

AT

nem minime auge

D

nt;

id certo e

A

longiore praxi perfuafum ha-

hus mi*

ydinta

etiam inftrumentum effe,

beo, quo fimplieius, eo accuratius

jnt

]

l

P

ï

Q

Wa

SCHOLION

IT,

g loct

48. Ut autem ea, que de his infütrumentis hacenus di&a

ooteR

funt, applicari poffint angulis, qui in centro ftationis effe fin-

TR2

£untur, neceífarium eft, ut etiam centrum inítrumenti, aut ver-

^m 00

"

tex anguli in menfula efformandi fupra centrum fítatior

i

is fit.

*ot

e M

Si igitur inftrumentum fupra hoc pun&um poni nequeat, ut con-

& u

üd

tingit Ín »edificio, in turri, mola, figno aliquo ere&o amplia-

n

rl &c, angulus per illud acceptus ad centrum ftationis reducen-

9t fe*

dvs eft, ut vera ejus quantitas habeatur; Item f unum, ob-

a

jedum

105

L

DCAPUT. .

DE!

60

je&um in horizonte, & aliud infra velr fupra horizontem fit,

ità ut infrumentum in angulo obfervando fitum inclinatum acqui-

rat

$

angulus quoque immutari & ad horizontem reduci debet,

quod utrumque fequens caput declarat.

ät')

gO

[X DOXRIIIURUNIE YO M Oron n

E

Vatus.

CAPUT IY.

3b 00

pof

DE CORRECTIONE ANGULORUM

RELATE AD CENTRUM STATIONIS,

Qbíer

ET HORIZONTEM.

PROBLEMSA L

dexti

$9. Corrigere angulos extra centrum ftationis

obíervatos, & ad illud reducere,

CASUS L

fn'ang

Dum obfervator in eadem cum centro directios

m

ne pofitus eft ante vel poft centrum v. g. in 9 re-

fetvat

tür m

fpectu £.

addat

RESOLUTIO & DEMONSTRATIO.

el: :

CFrg. 57. N. 1-) cum;angulus obfervatus o refpectu

pate

trianguli woc fit externus, erit o —— m -- c, igitur ma-

jor angulo vero in c quantitate m & o — m z c. Dum

igitur angulus o inftrumento accipitur, imminuendus eft

f

quantitate $ ,' ut habentur c.,

Dum (N.2.) vero in-

m&y

ftrumentum in o poft centrum ftat , erit ob « —o -- ,

aol

d

ad angulum o addendus angulus m, ut habeatur c.

ne h

U An0nus3 AL

in?ulo

"!

60. Dum obfervator ante vel poft centrum

fïïe ür

& in 0 pofitus eft.

g

RESO-

DE CORRECT. ANGUL. RELATE AD &c

'ontem fit

RESOLUTIO & DEMONSTRATIO

tum aequ

ul debet

(Fig. 58. N. r.) Cum refpe&u utriusque trianguli mco

& nco angulus o fit externus, erit o £—m -- c, &o—— n-t- c,

ergo 20 z m--n--2c, fed 20

O & 2cz C, ieitur

O z—me-254-C, & O— g—nuzzC. ut igitur obfer-

vatus angulus O zqualis fiat vero in C, uterque m &m

ab eo fübtrahi debet

Dum ( N. 2

.) obfervator eft in

RUM

O poft centrum erit ob C —

.O - m - 8 ad angulum

ND

obfervatum addendus angulus m & s

C A:SUS Il

61. Dum obfervator in. directione obliqua ad

dationis

dextram vel finiftram eft.. ( Fzg. 59.)

9.

RESOLUTIO

A

DEMONSTRATIO.

Angulus x (N.1.) externus refpe&u utriusque

trianguli Cxm, & uxO eft equalis C-1- m & O-4- 1 ergo

jredtio

C-r- m z O0--52, ergo C z O-t- 5— m. Igitur ad ob-

1n 0 I'D:

fervatum O addatur angulus ad dextram s & fübtrahae

tur , ut habeatur C

In altero autem cafu ( N, 9. )

addatur m, qui eft ad finiftram, & fübtrahatur z; hoc

IIO

eft: angulus füperior ex parte obfervatoris addatur, ex

yefpeäu

parte centri fubtrahatur.

itur Dà*

COROLLARIUM I

. pun

us &l

62, Ex his jam patet, totum eo devolvi, ut angulorum

m & n quantitas inveniatur, quorum fubtra&ione aut additione

'ero il

angulus obfervatus corrigitur

Varie ad hoc adhibentur metho-

s;

di ex principiis trigonometriz petitz.

Noto enim quam proxi-

(5

me latere, & diftantia loci obfervatoris a centro ftationis, &

angulo, quem hzc diítantia cum latere facit, trià nota funt,

unde reliqua inveniuntur,

Si autem, a loco obfervatoris ad

uUtrumque latus, quod ab ebje&o ad centrurn ftationis duc&tum

entrürt

effe finritur, perpendiculum demittatur, refolvendum erit trian-

gulum re&dangulum ex notis duobus lateribus org & xy. (Fiz, 60.)

$0

COROL-

63

ÜQAPUTJIV.

DE

COmROTZdLERIUSIAI.d.

62. Angulo igitur Ínter duo obje&a obfervato alium quo-

Mafie

que angulum x inter ftationem & centrum cape, & difítantiam

[

centri e ftatione oc meníura

?

utrumque in librum interea an-

/1à

i

gulo obfervato adjice.

Calculato dein triangulo omm tam ex

Ites

precedentibus obfervationibus, quam ex novo obfervato angus

liq

D

loo,innotefcit quam proximelatus om & on, unde rurfus per regu-

ntepru

lam $.62, in trigonometria propofitam, dum angulus intercept s

r;

33 &C,

x cum duobus lateribus om, xc datur, invenitur angulus omc,

La

tüt

Grivius in fua trigonometria tabulas hujus corre&ionis proponit,

in quibus latus z:0 a 10O ad 16000 hexapedarum in fronte ta-

ia g

bule,

diiantia a centro ab I ad 129 pedes in fummiate co-

qui 3

lumnarum affumitur, anguli vero inter centrum & objesum quan-

à u

titas in prima columna & 5? ad 90? ponitur, (in ootufis enim

complementum ad duos re&os fumitur,) unde apparet, hanc cor-

[/

re&ionem in parvis diftantiis magnam, adeoque neceffariam effe,

in magnis vero errorem ad aliquot tantum fecunda affurgere,

adeoque negligi poífe ,;g cum de fecundis in inftrumento minore

alioquin certi non fimus ;, exemplum tabularum in fine annedte-

3us.

COROLLARIU MM- .

64. Altera methodo fi uti velis, filo latiori aut pertica ia

pedes & digitos divifa diftantiam perpendicularem a centro in-

ftrumenti

ad utrumque latus ab obje&o

ad ftationem

effictum

menfura, & cum figura, qus eX predicis tribus cafibus hic ap-

6

pit

E

plicanda

eu

$t

in libellum transfer, erit

E;

em

triang.'um

ï

)

recangulum xmy refolvendum, & proportio conftan

'i

ut latus om

noi

adfinum totum, ita perpendiculum xy ad a

H

u

lum ?5,

In hocergo

1De

cafu chara&eriftica logarithmi diftantie perpendicularis rO uni-

àj

tatibus augetur, cum finus totus habeat logarithmum IC, 000C00,

& logarithmus lateris ab eo fubtrahitur, fi hec operatio pro

utroque latere in fecundo & tertio cafu, accepta utraque perpen-

diculari, infüituatur, erit differentia utraque finus angulorum z

vel n,

SCHOLION

"

65. Clarum eft, hanc operationem ricorem geometricum

non habere, «eo quod laterjis om vel or magnitudo ex angulo e

incorrec&o calculetur, ihterea error, qui inde exurgit, tam exi-

PUPIUC MA

guus eít, ut fenübilem differentiam in angulos inveniendos &

calculanda dein ex ii$ latera vera non inducat,

SCHO.

DE CORRECT. ANGUL. RELATE AD &c. 65

SCHOLIO'F H.

66.

Cum latera majora femper in hexaped!

dentur, di-

I qu.

tantlam

flantis autem a centro in pedibus & digitis accipiantur, opor-

feà al

tebit quoque hoc ad menfuràm hexapedalem in fra&ionibus de-

cimalibus reducere, ut correfpondentes logarithmi accipi queant,

tum ex

Y atf

partes unius hexapede feu 6 pedum fequens tabula exhibet, pro

cum enim 6 pedes femper T

érrezu

reliquis, facile inde habebuntur,

integrum feu hexapedam, 12 pedes 9 integra feu duas hexape-

rcep:r i

m

das &c, faciant ; quotus qui ex divifione numeri pedum per 6 pro-

*

'Opotit,

dit, integra oftendit, partes remanentes in tabula quaruntur,

ita 9 ped. 3 poll. dant I, 542 funt enim I hex, 3 ped. 3 poll.

yte («

qui 3 ped, & 3 poll, dant O, 542 quz ad unam hexapedam, feu

ate c0-

1 quàn

ad unum integrum addita faciunt 1, 542.

is enum

Ped, Poll.

Decim,

&

c

1

m

Óic COf*

Ped, Pol | D

i

Ped, Poll. ) Decim,

O;

O, 014

l;

0,18

jI

m efte,

25

0, 347

)tzet

1

0, 028

I95

O, 361

O

—

mj

jl

0re

O, O42

O, 209

-

7;!

)

Dneaee

9, 056

0, 223

O, 389

O, 069

O.2

27

Q, 403

O, 083

O, 251

O, 417

hasss

O, 265

0, 097

O, 43l

t H

O, I 1I

279

O, 445

tro t

0, 125

WO 6673 OVCA -& 02 D -

o, 293

O, 459

O 0 0 dU I«

Yo

8&000'*! OC d- 05 p «

efium.

0, 139

O. 307

0,473

-

O, 153

ET

O, 320

11

o, 487

hic p*

pg u

I

[9]

O, 167

2;

O

O, 232

O, 500

atus on

Ped: Pulh

Decim.

Ped, Poll.|

Decim.

Ped, Poll.

J

Deg im,

PAMUATCIKAN

üt

er2o

[o Ul

AT

T

O5514.

4»

O, 681

3

847

O, 528

O, 695

ïï

3

[52

^n^

21

D

O, 542

O,709

L9]

5

bQPLJ

erpen

0, 556

0,723

u-

O) ö(:

Q, 570

Q, 90

D)

ais

"um f

O, 736

583

O,750

O, 917

O, 597

Q, 764

O, 931

Q OTT

O, 778

0, 945

0, 625

ä

0,792

0, 958

ericttl

O, 639

lo

O, 806

O, 97

$

.gu'iü $

0,653

II

( Ef(i*

O, 819

Ls

O,

209

4,

G:S*OOOW O n . UO H m

O, 667

5

Q

2

Q - O2 €660^1 OUn . 05 !0

Q, OOO

"

»d05 64

*

CHO

MA

£,ATDUT

IV

DE

64

SCHOLION Il

67, Logarithmi harum partium lidem accipiuntur, qui im

omiífa interea cha-

$£abulis refpondent

his numeris integris

BI

ra&eritica, ita pro 2' 6 feu 417 accipitur logarithmus nume-

114175 pro oO 5

feu 069 ef logarithmus numeri 695 pro

Lont

dum dux note decimales

characeriftica autem fequentia nota:

prefixo zero occurrunt

id eft

dum centelim* & millefimze fine

dum tres de-

decimis dantur ,

chara&eriftica logarithmi eft $,

c«imales, feu prseter centefimas etiam decimez adíunt fine inte-

gro, characeriftica eft 9, dum ad 6 pedes,

feu ad integzram

infin

hexapedam pervenitur, characteriítica eft 0, ufque ad novem

hexapedas; dum 10, zi feu duarum notarum hexapedz occur-

eley

ceunt, chara&erifüca eft 1, ut in integris diximus,

f ;

d»lm.

CHOLION

IV.

D

etit

[

68. Exemplum operationis

primo triangulo ad Rzefzow

ebfervato adferam

Quadrans ad finifiram centri turris ftabat,

ut in kertio cafu propofuimus, perpendicularis ad diredionem

verfus Metam feptentrionalem erat 2 pedum,ad directionem ver-

fus Meridionalem 9 pedum,

illud ex tabula eft — o, 333, hoc

iiffat

eít — 1,500; primum latus inventum erat 577504; alterum

i

1300,6 hmc fequens erat proportio facienda, ut

—

lut

latus 577, 04: fin, tot

perp.

333 : fm

L:

16

l.

fin, tot

p

zi

perp,.1, 500 : Jf

let

I' Log.perp. O, 333 —:9, 522444

Vato

-- IO.

Pam

Log. lat, 577, 04 — 2, 761200

01

761244wín,1,59 zum-4-

h

A' Log.perp, I, 500—0,17609I

effe.

-- IO.

00 p

Log. lat, 1300, 6 —32, t 14145

fii

7,061946 —:1in,5,57 —m—

fi v

;mtur ab angulo obfervato m turri 67" 5 31

fubtrahendum erat

pfo]

3 "7 & addendum 1'59", hoc eft,

a toto fubtrahi debent,

nngu

15 58 , & erit angulus corredus 57 2'33", & fic de reli-

quis,

up

W

ten

P RO-

di

DE CORRECT. ANGUL, RELATA AD &c 65

PROBLEMA IL

t, qui

eteà Chie

| 69. Reducere ad planum obfervatoris angulum,

H

lu$ numee

qui inter duo *objecta sequaliter elevata fupra hori-

695 pro

decimales

zontem aut depreffa infra eundem capiuntur,

fima fine

ttes de«

RESOLUTIO.

je intee

T. Obfervato anguloo (Fig. 62.) obfervetur quoque

integum

jd novem

inftrumerto verticaliter ere&o angulus altitudinis, feu

( OCCf

elevationls m vels. IL. Fiat proportio: ut Cof. altitudi-

L

Wif fim. tobzz- Cof. L angult obfervati: ad fim,

2

anguli v*

i

duciz,

L. Duplicetur hic inventus angulus, & duplum

erit angulus correctus.

! Mefrov

s flabaty

DEMONSTRATIO,.

redtionen

Sint « & P duo obje&a elevata, ad qus ex o col-

em vere

limatur, c & d fint puncta in horizonte, ad que de-

35 hoc

alterum

miffa ex a & » perpendiculatis cadit, certum eft angu-

lum aob obfervatum majorem eífe quam cod, qui in. hori-

) :

zonte exifere deberet, & ad quem prior reducendus

$o: 5

eífet.

Si enim per obje&a dc, ja, & o locum óbfer-

vatoris düo plana in o coeuntia ( Fig. ÓT.) tranfire fin»

gamus, patet angulos in o efformatos eof, dob, goh

eo magis ícmper decrefcere, quo propius ad verticem

i :m*

latera ducuntur, & angulum in horizcnte coz maximum

eífe

Certum praterea eft triangula 2do, aco, ( Fig. 52,)

ob perpendicula ac & ?d effe ín c & d re&angula, hinec

fi in o verticaliter ere&o inftrumento capiatur engulus

g

$? Vel ?, qui in hoc cafu zquales effe ponuntur, hoc

ipfo habentur etiam anguli? & r, qui funt complementa

adum etit

j debe

angulorum altitudinis m & z; & trlangulum quodvis,

de xcïi'

ut patet ex trigonometria fequentem dat analogiam $

ut fin. tot. :lat. ao z Cof. m ( feu fin, i j :1at. oc,. & al-

ternando: oe: ao z Cof. altitud, : in, tot, Du&a ad 4b pere

X

pendi-

Ü

Metsb, Math, D. 11 :

——

72

ul UP ii

CAPUT

lV.

DE

66

N ?

endiculari of cum o« & ob squales ponantur, divide-

emiá

tur linea 4 & angulus aob in duas partes zquales ( $.

gir

157. Geom.), du&o arcu ce, radio oc, fiet oc o5 &

j tria

Áuplur

eg, que eft perpendicularis ad fo & parallela ad af,

erit finus anguli aef, feu dimidii aob obfervati, ficut ck

ob re&um in A finus eft anguli cof feu dinüdli cod am-

guli corredi ; Jam ob triangula oeg & oaf fimilia erit oe:

fenpe

og z 6eg: uf: velob oezm oc & af zmz Chberitoocs or cum

—

x

tvl

eg: ch: hoc eft: Jatus mimus ad latus majus , ficut. frnus

X

aob ad fraum

——

2

cod, combinata hoc analogia cum priore,

habebimus:-

oc: oa z cof. a

?titud. : ffti.. tot.

oc : 00 — fin, X ang. obfero, : frn, & vedutli s

1

Ü

igitut omiífa prima ratione zquali erit. cof. altitud, : fu.

H

200

L

tot —— fin.

s

I

amngul obférvati ; — fin.

——

2

redu&i, inventus an-

DW

gulus fi duplicetur dat angulum ad horizontem redu-

À

&um. Q, E, F. & D.

COROLLARIUM EL

/

tioti

7o. Uthoc exemplo illufremus: fit angulus o obfervatus

e

j

66? , fit angulus elevationis m & n —4^, complementum ergo

eorum adeoque cofinus z feu finus 2 —— $6^5 accipiatur ergo an-

angu

fin.33^ — 9,736109

guli obfervati dimidium , —:33, ad-

18

datur ad logarithmum finus 33^, fi-

fn, tog.—: IO, OOOCCO

& a fumma fubtrahatue

nus totus,

19,736109

logarithmus complementi feu $6^, re-

fiduum eft finus dimidii anguli cor-

fin. 86* 9,99894t

reci, quod refiduum in tabulis loga-

m

9,737168

rithmorum inter 33? 5'& 33^ 6' re-

Ilüs

peritur: fiat ergo ( $. 54. Trigon,) ut differentia tabularis — 194,

ad differentiam minoris logerithmi a meo —2 88, ita G0" ad 27" , €r-

QUj

üq

ld

£o dimidius corre&us —— 43? 5' 97", & totus— 66? 10 54 .

(&

COROLLARIUM I.

bai

Clb

71. ldem poífet ebtineri, fi ex latere uno noto vel affum-

to triangula calculemus,

Sit latus ao ex praecedenti calculo no-

d

N

twm, cuim aob fit trjangulum l(ofceles, ebfervato o invenitur qui-

vig

— —

—

— -

m

DE CORRECT. ANGUL. RELATA AD &c. 67

divide

vis ad bafin s, & £, & refolvitur totum triangulum, habetur

2)

j

ergo latus ab & illius dimidium ef;, quod eít zquale ch,

In trians

u

&

gulo re&angulo eoa ex noto aó &angulo m invenitur cü, tándem

in tfiangulo rec&angulo coh ex noto co & ch invenitur coh, cujus

d :1f,

duplum erit angulus cod correctus,

cut ck

5

d 3l

SCHOLION,

It oe

72, In hoc cáfu bene notandum eft, angulum Cöï*?-e&'ufä

u-

femper majorem fieri obfervato, hinc corre&io femper eít addis

If

tiva, feu obje&a fupra, feu infra lhorizontem ponahtur,

J[1016,

PROBLEMA Ill

| 75. Reducere ad þlanum obfervatoris angulum,

qui inter duo objeca, quorum unum eft in hori-

m

zonte & alterum fupra vel infra horizontem, for-

J5 at

matur. ( Fiz. 63.)

Tedi-

RESOLUTIPO

l. Obfervato angulo, obfervetur angulus eleva-

ï;

tionis, feu altitudinis objecti.

Il. Fiat proportio: ut

tvatus

j etgo

cof. altitudinis: fiü. tot —— cof. anguli obfervati: cof.

anguli redu&i.

0 u

Angulus ita inventus eft angulus cor:

^ ad'

2

rec&us.

Dü.

DEMONSTRATIO,

ihatue

y

It

Sit obfervator in a, qui inftrumento capiat angue

| Cor

[oga*

lum ca?, obje&um » fit in horizonte, c fit apex alte-

j t

rius obje&i, cujus altitudo fupra horizontem fit cd, &

195

cujus menfura eft angulus cad feu w.

Habetur in hoe

e

[

triangulo acd re&tangulo hac proportio; ad: ae z /jm, $

r B

(feu cof: ) : /fis. tot,

Du&aex c, perpendiculari ce ad

bafin a^, fupponamus verticem v feu lineam ed in d in«

clinarti ad planum ab, fiet triangulum «cd obtufangulum

ffont

in r, & erit proportio ad * ac x Jin. i : . v,. fed finug £,

) 00

um ace teGangulum in £, efi

qii

fi couüdereuägs triangul

j

av

Gol

—— Á

DE

68

Q AIEDT- IX

inp

eonty

complementum anguli cae, feu cab obfervati; finus r,

quzr.':ta

utpote obtufus squalem habet finum cum acuto d con-

jrele

|

tiguo, qui d in triangulo «de re&angulo in e eft com-

plementum anguli dae feu dab correcti

ergo fübftitutis

his valoribus pro 7 & 7 erit proportio ad: ac zz cof. ati«

guli obfervati : cof. anguli reduti.

Combinata jam hac

Vr

proportione cum prima fuperius allata

ad: ac z cof. t ; frtt. tot,

hu

adiac m cof. ang. obférvati : ad. cof. aug. corretit,

omiffa prima ratione, zquali ubivis, habetur cof. m,

d

Íeü cof. altitudinir ; ffu. tot z cof. ang. obfervati : — cof. ang.

correti, Q. E. F. & D.A

p

COR OLLARIUM 3^Sk

obíe

6

74. Sit altitudo obje&i feu angulusz — I^, erit ejus come

[

plementum feu angulus — 89^, angulus obfervatus fit 65^, ejus

U'tüj

ergo complementum erit 95, igitur ad logarithmum cof. anguli

fin, 25^ — 9, 625948

obfervati addatur finus totus, a fum-

"l t

ma fubtrahatur log. cof. altitudinis feu

[c4. 2—I10

icci

fin. 89? refiduum dat cof. anguli cor-

19,625948

re&i feu 64? 59' 4.5"

fn. 89*

9. 999934.

——

9, 626014

URT

COROLLARIUM

I.

et

[

75. Cum tubus mobilis femper magis removeri debeat, a

8

fxo & arcus major aperiatur, quo elevatius vel depreffius et

obje&um ,

& quo magis inftrumentum , reli&o uno tubo in fitu

horizontali, inclinatur, fequitur angulum femper vero majorem

fieri, hinc corre&ionem femper effe fubtra&tivam; diftantia enim

ab eodem obje&o horizontali femper minor eít verfus bafin,

Ynk

quam verfus apicem turris.

fs

SCHOLION.

76. Cüm hic cafus frequentior fit, atque ad illum alii quo»

que cafus, ut mox videbimus, reduci queant, wut moleftia cal«

culi evitetur,

tabulam pro hac corre&ione damus,

que in

N

gerit,

ironte angulum clevationis feu deprefüonis, a IQ ad 4^

in

—

DE CORRE?T. ANGUL. RELATA AD &c. 69

in prima vero c;)lumna ad dextram angulum obfervatum dat,

IU f,

eoncurfus columnarum deorfum & a finiitra (imul verfus dextran

| con-

quantitatem fubtrahendam e&hibet; in exemplo fuperiore angue

lus elevationis 1? & obfervatus 65? dant 15" fubtrahenda, &c.

Com

Litutlg

;

)/. lfl

PROBLE'MA IV.

XX

] àt

471. Reducere ad/þlanum obfefvatorïs angulum

;þ

H

inter duo objecta, quorum unum fupra, aliudinfra

horizontem eft,

N

)

i

f. ft,

RESOLUTiO«

. lf

l. Obfervatis angulis ( Fig. 64.) elevatiohis & de-

preffionis utriusque obje&i m & v, inter ipfaobjecta c & d

obfervanda eligatur aliquod obje&uin in horizonte v. g.

conte

€, & capiatur angulus coe & angulus eod.

II. Uterque

juxta problema pracedens applicando bis proportionem

€Jus

nouli

ut 'cof. altitud. : fu. tof zm cof. ang. obfervati : cof: ang. cor-

fütte

ve&it , cor*rigatur', vel pro utroque ex tabulis correctio

; feu

accipiatur.

NOS

SCHOLION,

: 78. Sit angulus coe 5$? & eod 32?, 30', angulus eleva-

tionis prioris obje&i — I? So', depreffionis alterius z 55 erit

correctio ex Tabula pro primo 49'", pro altero 41", qui proine

de fimul in unam fummam colle&i & fuübtra&i a toto obfervato

89? 30 , dant angulum corre&um 88* 28' 30"".

s elt

PROBLEM.A S V.

ftü

tenm

19. Reducere angulum ad planum obfervatoris

nim

;ll

inter duo obje&ta diverfam altitudinem aut deprelfio-

nem habentia.

RESOLUTIO.

j

al

L Angulis altitudinum vel depremonuxþ obferva-

d

tis (Fig. 65.) eligatur aliud obje&um in horizonte feu

'Tifp

E 3

plano

m surssieeus

—

f,/

E

"O

APU E I

D

4

|

tun i

plano Obfervatoris ,

& angulus inter màájus objecum &

-nxewwï,

hoc Ügnum, & iterum inter minus & idem ügnum ca-

II. Reducatut feu corri-

!(]w' 4

piatur ,. fcilicet coe, & doe.

jus C

gatur per analogiam prafcriptam vel per tabulam an-

(otda :

gulus i

I1l.

Minor a majore fub-

u d

uterque obíervatus.

üag,;us dat verum angulum correctum aob.

am J

ftantia 1

lum ang

OROLLARIUM I)

tum sfte

