IU

4

COROLLARIUM IL

hihetr,

inw. Xte

III. Si jam menfule dire&ionem verfus feptentrionem dare

£,

velis, lateri menfulae planum, (J7g. 70.) cuicum fuo annuloacus

Puntum

infiftit , ita applica , ut ab, quod ad SM parallelum eft, accurate cum

illocongruat, dein menfulam tamdiu move, dum acus competentem

Ix

i

f

1$ verfu

declinationis gradum exhibeat, hoc ipfo menfula verfus fepten-

trionem dire&a erit. Si vero in campo lineam meridianam defi-

D feu üch

d lioc eft

gnare velis, applicatis dioptrislinee meridiane in menfula prius

^r

——

efformate jubefigi baculum in ea dire&ione, quam dioptre ha-

L

31

brom lz

bent, & linea per ftationem & illum baculum duc&a meridiana

erit, angulus vero inter illum baculum & primum puncum fxum

Exem

erit angulus quafitus, quem primvin pun&um cum meridiana facit.

Pro his cafibus, dum dire&io folum lateris cujusdam , aut fitus

fulus cum

menfule quzritur, fufficit apparatum acus ita inftru&um habere,

platur qux

ut arcum & zero hinc inde ad aliquot folum gradus produ&um ex-

'::540 164

hibeat, ni! enim aliud quam directio verfus feptentrionem aut de»

um "t

[ immed

clinatio ab eo pun&o inquiritur. (Fig, ro.)

ET

PRO.

DE CALC. RESPECTU LINE/E &c. 87

PROBLEMA H.

4$ Ull-

t

rir2. Determinare meridianam per obfervatio-

It hec

um

ges Cum quadrante aut goniometrico tubis inftructo.

les a

RESOLUTIO.

idies,

L. Inftrumento horizontaliter pofito (Fzg. 71.)ob-

fervetur angulus inter orientem folem a & aliud quod«

Y

Janturm

dam obje&um fixum 5, & rurfus in eodem omnino

abertae

pun&o angulus inter idem obje&um 5 & folem occi.

duum d; qua obfervatio peraliquot dies repetatur, an-

gulus hic biffe&us in e dat directionem linez meridians

«6, & fimul differentiam inter angulum acb & ace vel

inter ahgulum bed & ecd, verbo dat angulum bce , quem

icantut ,

facit obje&um prius affumtum cum meridiana, proin

ridiem ,

^

habetur vera directio meridianz refpe&u pun&i fixi ».

vrelpon-

du&am.

COROLLARIUM,

- confite

II2, Si bfit ipfum obje&um, & quo calculos incipere velis,

habetur, quod quzritur; fi autem penesillud, primum puncum

fixum jacest v.g.in f, queratur inter iftud & illud obje&um an-

em date

£ulus, differentia dabit angulum inter meridianum & primum

pun&um fixum,

ulo as

'te cum

Exemp. Sit in- C feptentrionalis meta bafeos, dire&tio ba«

etentem

fis verfus arborem 5 tendat, angulus inter ortum feu intera &

feptete

L feuacb obfervatus fit 86? 4', inter b & occafum feu inter ^ &

m de&'

d hoc e& Lcd fit 89?6", erit totus acd — 175^ IO', & dimidius

m

97?^ 35, hujus differentia a primo & altero obfervato dat 5ce,

gg hi

proin bcec— " gï',

ridiana

Exemp. II. Sit caleulatio a pun&o f incipienda , cujusan-

l fu.

eulus cum meridiana quaritur; obfervatione ut prius facta, .ca«

" fZCif:

u fitus

piatur quoque angulus 5f , qui fit — 54? IG', erit zecf——bcf — bce,

&«

——54? 16 — 1?. 31* — 52? 45 , igitur angulus inter f &meri-^

haberes

dianam verfus occafum & meridiem eft 52? 45'.

Seu qu&rana

um ex

tur immediate acf & fcd, & fiat operatio ut prius,

aut d*

F A

C O-

Q

1

88

CAPUT VI

COROLLARIUM I

e

ft,1

ib5

II4. Si exftatione ambo pun&a horizontalia ortus vel occa-

tur j

fus obfervari nequirent, quadrante verticaliter ere&o obferven-

Toer/i

tur mane & vefperi du altitudines folis zquales v.e, dum ad

qui tt

10 mum aut 2O mum gradum mane afcendit, & rurfus poft meridiem

ln

ad eumdem gradum defcendit, & fimul altero inftrumento a fo-

cio angulos inter objecum fixum & hzc duo loca folis obfervari

lp

ii om

cura; biffe&us totus angulus dat lineam meridianam, & diffe-

rentia dat angulum inter meridianum & illud pundum fixum ut

fuppor

prius.

Verum cum hic duo inftrumenta & duo obfervatores re-

tione

quiramtur, & anguli nonniü inclinato altero inftrumento accipi

dire&

debeant, qui ad horizontem $. 73. reducendi funt, fequitur ,

magnam difficultatem hanc obfervationem involvere; cum igitur

notu

idem omnino fit, a quocunque loco calculum ordiamur, tale pun&um

:

fixum pro obfervatione eligendum erit, unde profpe&us horizon-

talis verfus ortum occafumque habetur,

7

ï

COROLLARIUM IL

IIS. Ex principiis aftronomicis conftat, folem preter mo«

&npul

tum circa tellurem apparentem, motum alium quoque verfus

tropicos habere, hinc femicirculus matutinus a pomeridiano ea

tidian:

differt quantitate, qua fol verfus tropicum alterutrum quotidie

[l

movetur, & hinc angulus quoque ea quantitate corrigendus eft,

tl

dum exaciífima omnino linea meridiana aut per ftylum, aut per

1095 (

goniometricum quaritur. Cum tamen hzc differentia fole in tro-

E

|

picis aut in zquatore verfante nulla fit, exa&a quoque fine omni

corredione erit obfervatio, fi circa hoc tempus inftituatur.

aïtersi

4

PROBLEMA IIL

& du

dabjt

Ir6. Ex noto angulo, quem linea , ab uno ob-

tum,

jecto veríus aliud objectum ducta, cum meridiana

lit p

objecti primi facit, determinare loca fingula rela-

te ad diftantiam a meridiana, & perpendiculari.

RESOLUTIO.

)

)

KUCC

us

I. kUt determinetur fitus pun&i 5;du&a pet locum

ültty

j

& ( Hy.72.) ubi obfervatio lines meridianz inftituta

*1

ET

eft,

DE CALC, RESPECTU LINEJE &c.

89

ft, linea re&a verticali, & erecta horizontali, habe-

[ otts-

tur per pracedens problema angulus z, quem /a cum

fetvene

meridiana verfus feptentrionem facit, & fimul ex cal-

üm ad

culis triangulorum pracedentibus notum eft Jatus a?.

tidiet

1 fo-

Ii. Du&a perhoc novum punétum?'ad 2« paralle-

la ct&, erit hec linea. meridiana hujus loci , quam ab a

Ile

dj

ad omnia confequenter objecta parallele translatam effe

Wm ut

C o5vnv

fupponimus, & o alternu

5 Ci

it zx7, obtinetur hac ra-

ts f*

! accipl

tione triangulum J(2a, in quo notus angulus o, ex

Quitur,

dire&ione lateris verfus meridiem cum meridiana, &

ipitur

notus.ms prioris complementum, & etiam notum latus

un&um

ba. igitur invenitur [2a — ia diftantia a meridiana, &

tizote

hD diflantia a " perpendiculari per fequentes analogias

Sin, tot. : latus notum z /iz, o : (9a

ex fm. m:l[o.

Ad logarithmum igitur lateris noti ab addatur finus

r f0*

verfus

anguli noti o, fumma eft logarithmus diflantie loci a me-

10 €à

ridiana 4[9 z P«.

otidie

H. Addsztur ad eundem logarithmum lateris finus

set,

complementi prioris anguli feu fin. m, (üumma eft logatith.

U

f (tü-

mus diftantie a perpendiculari D a,

omni

HL Prima diflantia ex a ad perpendicularem in,

altera ad meridianam in « transferatur.

IV. Per B du&a parallela ad meridianam f2

, pet

& du&a parallelaa? ad perpe

ndicularem , interfectio in P

dabit fitum verum loci ». Aut apertura ax duc ex B ar-

) Q

cum, & apertura af ex & eum interfeca, interfe&io da-

2114

bit pun&um ».,

6 |

2s

COROLLARIUM,

II7. Hac jam methodo labor per totum

73.) Procedendum $it ad

continuatur. (Fig,

proximum' puncum v. g, c, quod ver-

fus occafum Jacet.

alternus

"

A9

Du&a per c meridiana 7LÀ, quaerendus eft

u

feu bco' verfus feptentrionem, qui eft equalis alterno

* feuCr(u, verfus meridiemi, hi

v

n

autem ob notum ex triangulorum

h

Wa

ferie angulum ch

feu r -j o

ex

precedenti

obfervatione

F3

etiam

9^

CAPUT VL

etiam innotefcit , proinde etiam x habetur; isitur in triangu-

1o cob, ob notum x & complementum s cum latere cb (ex tri-

angulorum: ferie) erit iterum proportio fin. tot. "ob u—xr04.

J

$40 0^.

q

Addito igïtm: ad logarithmum lateris moti bc finu x, & addito

rüe

ad eundem logatithmum finu s, dabit prior fumma latus bo —

5

ïï

yr, altera dabitlatus có' z— Gy -i- yc z &ty, cum jam c. magis vet-

füs occafum jaceat quam b, ad diflantiam priorem b& feu ta ad-

dendaeft bv , uthabeatur diftantia a primo meridiano &« feu cgy

Es d.

Cum vero oc velilli equale ayy majusfit quam oy, quod

eft— Ls aut a& diftantie verfus feptentrionem pun&i b, patet,

quotur

ab hac diftantia aqj fubtrahendam eífe diftantiam priorem «a &

detern

linea

zefiduum acy fore diftantiam pun&i c a perpendiculari veríus meri-

iem. Etita rurfus cum aliis pun&is procedendum * quzratur fci-

primu

licet determinati jam obje&i angulus, quem dire&io cum pun&o fe-

metlio

fw

quente verífus feptentrionem aut meridiem facit , ic angulus fem-

per erit alternus refpe&u anguli, quem objectum determinandum

cum meridiana facit:

$i determinati obje&i angulusa (Fig. 74.)

P'x

fuerit verfus feptentrionem o' alterius determinandi b erit verfus

ad r

gmeridiem j,: fi ille fuerit verfus j (Fig. 75) hic erit verfusc.

avi ?

L

In hoc ergo anguloex aliis circa idem obje&um obfervatis eru-

endo totus labor eft, qui autem conítru&a femper angulorum

obfervatorum figura. facillimus evadit. Anguli hujus finus. & cofi«

QU2 t2

Ínventz diftantios

pnus addatur logarithmo diftantize objectorum.

a,

fi verfus eandem plagam labor continuatur, prioribus diftantiis

fibuf

àddantur, fi in plagam oppofitam, a prioribus fubtrahantur, &

wpt r

ita remotifimorum obje&orumab iifdem duabus lineis diftantie

min

ad muita hexapedarum millia continuantur, & obje&a determi-

tm ;

nhantur,

Tur(i

totum

C OA OT,LARIUSM i.

üt di

ceden

II8 Difüciliimum omnino foret ex eodem pun&o a omnes

90 refj

diftantias ad millia aliquot hexapedarum ufque transferre, quin

aCtede

in majori fcala vix non impoffibile foret: occurritur huic incom-

brion

modo, fi poft determinatas quasvis diftantias 500 , aut 2000 aut

igura

4000, aut 6000 hexapedarum parallela verfus omnem partem

ducantur, quibus fuperne & ex latere numerus hexapedarum pra-

V'Pl

'Dm,

cedentium adfcribatur, (Fiz, 76'.) obtinetur hac ratione, ut

femper diftantix» ab ultima parallela tantum accipiantur, nec ul«

tra fequentem producantur, & ftatim inventis ex calculo lateri-

bus appareat, in quo quadrato obje&um detc—rminatgm fit collo-

candum.

en

C QO-

sU

E

DE CALC. RESPECTU LINEJE &c.

9

trittt-

COROLLARLIUM II

(ex tti-

2

Ü

h

C0

II9. Optimum erit, fi calculi, uti prius de triangulorum

; addito

ferie diximus, in tabulam referantur

?

poterunt inde dum ma^pa

N-

conftruenda eft, excerpi, & fine confufionis periculo in mappam

iis vet«

tràansferri. (vid. pag. 93.)

ll &L Md

SCHOLION L

feu ay

j quod

120 Hac jam ratione loca regnorum Gallicie & Lodomiris;

pattt,

quorum diftantiv* per feriem triangulorum calculate innotuerant,

m &

Du&a per Leopolim

determinavimus , & mappam conftruximus,

]s fteri-

linea meridiana, & ereca in eadem perpendiculari angulum, quem

itür fci«

primum pun&um fixum cum hac meridiana facit, Liesganigius

ndpo fe-

methodo aftronomica

cum azimutho folis obfervabat, inde ver-

us feme

fus omnes quatuor plagas fupputatis7 ut prius exhibui, angulis Güfs-

mandunm

manus mecum loca precipua in chartam transtulit, ductis prius

i 14)

poftíex quevis milliaria parallelis ad occafum quidem ad 198000;,

vetfüs

ad ortum vero ad 102000 hexapedarum: verfus feptentrionem

rfus ,

ad 78000, verfus meridiem ad 128000; ut totalongitudo tercen-

ZiS etüi-

tis millibus hexapedarum , latitudo 206000 clauderetur , per quod

uorüm

obtinuimus, ut mappatota inquafcunque partes minores feparari,

& cofie

quae tamen accurate femper cohererent: ipfa etiam fcala in ma-

(lantite

jorem , aut minorem formam. tranfmutari fine novis calculi amba-

kantlie

gibus pofht;

du&is enim in minori jam diftantia parallelis, in-

tr, &

ter eas loca

fingula juxta adícriptos

calculos ex majori vel

flantia

minori fcala inferuntur, quin (ingula etiam talia quadrata fepara-

:teHie

tim accipi, 6 inter diverífos delineatores diftribui poífunt, qu»

rurfus labore perfe&o fine erroris aut difcriminis periculo in idem.

totum coalefcunt.,

ciY

erv

avimus,

Íd preterea inter calculandum obf

ut dum obje&um novum magic a meridiana vel perpendiculari re-

cederet, diftantie invente ítatim fignum -- adjiceretur, cum ve-

o refpe&u prioris obje&i ad meridianum vel perpendicularem

OMICS

quif

accederet, fignum —— preponeretur, quod exhibeat diftantiam

1coft"

priori vel addendam', vel ab ea fubtrahendam eífe , utrumque ex

yo at

figura aut quantitate anguli facile agnofcitur? In fáne adjicieba-

artem

tur plaga verfus quam latus tenderet: N, Nord, vel feptentrio-

1prg-

nem: W, Wiftoccafum: $S,Sud, meridiem: O, Ojf ortum fgnifi-

,

u

€at.

W

SCHOLION Il.

atetie

.:oïïü'"

r2r Pro exemplo partem retis verfus Cracoviam accipiam,

quod Fig.78. exhibet; ífcalam quadruplo minorem, ac nos ufi

fus

9

9

-

APUT

VI

fumus, (Fig, v7.) felegi, ut fcilicet digitus Viennen(is milliare

hu

integrum, feu 4OO0O hexapedarum, daret

Calculus a civitate

ls;

onérti

Leopolitana ex determinato , ut prius dixi, angulo incipiebat, inde

Güísmanus loca obfervata Iaroslaviam usque, & ad $0000 hexa-

& ss

,pedarum calculavit, & laborem fuum cum Rainio conjunxit, qui

[

; t

Rzefzoviam ufque progreífus jam ultra 76000 Leopoli diftabat.

u)

[2

Inde jam mea calculanda venerant pun&a; conjun&a baü nofra

p

hac $2tione cum reliquorum |labore advertimus

eum lineam

l Satua,

meridianam refpe&u bafeos habere fitum , quem nosexacu mag-

netica eidem dedimus.

Inveneram ex produ&is ulterius calculis

s

gSm

puncum z (I"z"f. 78.) ditare & meridiana Leopolitana occafum

S»a o

ä

verfus 14395t Àex.;a perpendiculari 14815 Rex. feptentrionem,

;

$

IM?

verfus, angulum vero, quem hujus loci meridianus cum fequen-

|

o

n

p.ó

$94

"

ti ftatua, quod jam pun&um determinandum veniebat

Ineris

i 44

diem verfus, id eft Smu, faciebat,

fle 53^ $54 , quiigitur xqua-

Cnx

lis eft angulo alterno o'$m feu ftatue verfus feptentrionem , cujus

complementum eft 236" G, di(tantia vero Sm ex calculis triangue

SADN

lorum erat 2522 hex.

u

Ad cujus logarithmum additus finus 53

en x

$4

datlogar: numeri 2038 dittantiam a priori meridiano ,qua

Wa

[

ad pun&i m diftantiam addenda eít: & ad eundem lateris loga-

Conp.a

, dat loganthmum nus-

;

rithmum finus anguli complementi 36?

"s

meri I486 diftantiam a perpendiculari puorl, qu2 à perpendi-

Signum

culari diftantia pun&i m fubtrahenda eft

igitur vera diftantia

*

ftatue a meridiano Leopolitano eft 134989, W'; a perpendi-

"kióe

culari 13329 , NN; calculus in tabula inferius primo loco exhi-

m

betur.

n Y

pE a

Acmplatur Jam crux ante Wieliczk4: Angulus in ftatua inter

Omp

Ha& meft g1?

4O. Sed o'$m inventus ef 53^

54 , igitur eft

nk ]

€SHB. feu angulus in ftatua inter F& & meridianam differentia pri-

Xr

orum — 27^? 46', qui æquahs alterno PHBS verfus meridiem , cu-

jus complementum eft 62?

14', utriusque finus additus ad loga-

KM i

rithmum laterisi4S

2744 hex., dat diftantias prioribus con-

L

jundas 147267, W

pX 9

& I5757, N; ut in tabula fecundo loco

exhibetur,

aM D

Mu 8

Angulus in y»B inter p & S eft r157?

zo, fedpä*

C(an

27? 46' ex praecedentibus, 1g1tur/.c HRnet I129? 44', qui iterum.

X 4

zqualis eft altetno o'n ecH , qui cum fit obtufus, ejus differentia a.

Mog)

180 acc1plenda eft ($. 1I. Trigon,) — 50' 16 cujus complementum

diftantia,

eft 39? 44'; calculo ut prius inftituto inveniuntur

Pun&um quogue Cracau, & Mogila fequens tabula exhibet

I(

BI

*l &

SCHO-

DE CALC. RESPECTU LINEJE. &c. 93

nilliare

civitate

Anguli

Solutio per

Diftantie

Solutio per

Diftantiz a

obfervati.

proportionem,

a meridiana.

t, inde

proportionem,

per pendicul

hexae

pm$ $3954' m5

3.401917

mS

8.401917

it, qui

m$5 $3 54 m$c

itabat,

Comp.26 6

9.907406 m 143051

Comp. 9.770260|m 14815

nodta

m$ 2523

3.306650 - - *-2038

8172177|: : —-1486

Statua.

$. 145989 W

18329 N

Lineam

| ag*

AE

PESm 8gr 40[S&E.

3-438384

Sria 3-438384

ceafum

o5m 53 54ls MA

9.66826€/s 1459g9 |Comp. 9.946370|$ 13329

tjone

cSM 27 46

8-106650|- - - 1278

3-385254| * - 2428

$i 97 46

Pa

dxara6z w

iequett

Comp.62 14

15797 N

meris

SrE. 2744

E

Crux

; Cs

tiongye

$9bn157 30|Han

3.59328€

[rEn

3.593286

pn199 A4|un

HH 9.585942 |4147267

Comp. 9.505647 J 15797

5j

cn* 129 44

0,qui

pnd 50 16

3.479228 |- : *-3014

3-398932|: * 7- 2505

; lopi-

Comp.39 44

n I150281W

18262 N

rBna 3920

I n«

Signum n

yendi«

—

fantia

Kn-R165 35lux

3.103804

nKÉ

3.105804

endi«

cnri 129 44 |I.n

exhi«

Kno 35 5i

767649|n 150281

Comp. 0:9097 83 n

18269

EKn 85 $i

2-971453 - * -t* 744

3-012585|- - 1029

Comp.54 9

|K 151025W!

19291 N

j Mfet

ur ef

nK 1970

Krakow.

a pri-

i

2,C-

KM

lore

KaAM 55 27|KM

3.637660

3.637690

' con*

MKn 35 S1|J.MK

9-999358 |K. 151025

Comp. 8.355783|K. 19291

1p^KM 91 18

| ]oco

cKM $89 42j

3.637578|— - 4941

1.993473| -7 "98 -

FMK 88 42

M146684W

19889 N

Comp. 1 18

Sef

KM 4342

r

Mogyla.

tí &

pturma

SCHOLION

ntï&'.

IlI,

L]

192. Translationis

modum & partem Fig, 76. exhibet,

parallele hz inter 100O hexapedas inde a Leopolitana merici-

$na, & perpendiculari du&e cífe fupponuntur,

Cum igitur Sta-

fua

Oe

CAP. VI. DECALC. RESP, LIN. &c.

94

tua 145989 verfus occafum remota fit, pof meridianam, cui

pl

adfcripti funt 145000, ponenda erit, & cum a perpendiculari

13329 diítet, fupra horizontalem 130O0O poni debet, accipian-

tur itaque ex ícala hexapede 9$9 '(quæ funt exceífus diftantiz

*

fupra 145000 ) & figatur crus unum in

in interíe&ione przdi-

&arum di

fantiarum , & £fiat fignum in linea verfus finiftram 5

TSC

accipiatur & altera ditantia 329, & fiat fignum in altera linea

LA

furfum verfus feptentrionem, concurfus parallelarum , qua per

hec duo figna prioribus parallelis ducuntur, ut $. 1I16. diximus,

IRAX

determinabit pun&um verum ftatum ; ita de reliquis.

DEÀ

IV.

SCHOLJILDA

l

122. Supere& udhuc , ut de quibusdam cafibus, qüi'fub ipfa

menfuratione occurrere poffunt, dum vel ad loca acceffus non

vel alitudo inquirenda fit, vel ignotum pun&um ex

pateat,

aliis notis determinandum fit, agamus, qua problemata fequens

In memoriam autem hic ea revocanda funt ,

caput refolvet.

a

que fuperius $$- 445 45» 54* 95, de methodo accipiendi angu-

los diximus, & quod Fig.79. & feqq. exhibetur; In Fig. quidem

79 eft aftrolabium in fitu horizontali ad figna diverfa hinc inde, in

eollibus etiam, difpofita dire&um ; in ng, 80, autem in fitu

7

vertica

li e& ad altitudinem obje&di determinandam, ubi perpen-

diculum a fitum verum inftrumenti oftendit,

In Fig. 82. ef

tut dater

menfula in fitu horizontali, in qua pun&um a« ex terra in menífu-

hteri a

lam in c ope forcipis (&ig. S1.) translatum eft, & acus b in

ilvenih

eodem f£rmata; linem verfus figna, & objeda, ope dioptrarum

ad acum in c applicatarum duc&z in menfula exhibentur, In

M

Fiy. 83. eítütus menfule

verticalis, pun&um correfpondens per«

&8-, t

pendiculo determinatur, & ad acum ibidem fixam dioptre ap-

& X

plicantur, ut angulus inter horizontem & altitudinem determi-

fea]a d.

netur, de quo fuo loco agemus.

iL geor

122

at

hL

Vituta [

Uf

DA«

E

J

*X KS

Mb

d

GA

95

1, CM

li eulari

Clptan

f'antie

CAPUT-' Vi

pr&di

kram ;

lineà

RESOLVUNTUR VARIA PROBLE-

2 p

AUs

MATA TRIGONOMETRICA , QU/E IN IPSA

PRAXI EUTHYMETRICA ($. 8.) ET QUI-

DEMIN DIMENSIONE HORIZONTALI OC-

CURRERE POSSUNT

b

non

PROBLEMZA I

[ ex

queni

124. Metiri diftantiam duorum locorum 44 &

funt

angu

ÀB acceffibilium. (Pzg. 94.)

dem

REÉESOLUIIOS

le, il

fitu

Goniomelrico

rpen

Obfervetur angulus C & menfuren-

eft

tur latera. CA4, CB, habetur triangulum, in quo duo

enu

latera cum angulo intercepto nota funt, proin tertium

jin

arum

invenitur $. 62. Trigon. ,

if

AMenfula. 3n puncto C dire&ione verfus 4 & Bdu-

(ta, transferantur ex fcala longitudines menfurate J4C

; per

p

& BC, conjungantur pun&a 44 & B, longitudo 4B in

tnr

ífcala dat veram longitudinem diftantis objeCtorum, ut

in geometria de proportionalibus lineis diximus

SCHOLION

1252, Quod goniometrico fit, etiam acu magnetica dioptris

inftru&a fieri poteft $. 49. hinc fpeciatim de hac non agemus

PROBLEMA II

126,. Invenire diftantiam duorum locotum, quo-

rum unus tantum accedi poteft. P?7». 95

R E

m

Q

R

CAPUT VIL

RESOLUTIO.

Gontomtetrico, Obfervatis in 4 & B angulis & men-

ff

furato latere .4B, habetur etiam tertius C, & ex oppo-

fi

m i

fitione refolvitur triangulum, & latus BC invenitpr $- 59.

Trigon.

z.enf-x

n mte

AMenfila. Du&is in 4 dire&ionibus 4B & Z4C,

Qm enes

quafit

furetur longitudo 4B, & in menfula in linea 4B abícin-

datur, deintransferatur menfula in B , unde, procurato

prius menfule convenienti fitu, du&a dire&ione verfus

C clauditur triangulum, & determinatur pun&um C.

per !

a2neu

PROBLEMIA lL

int

€ata

4AD.

12*. Invenire diftantiam duorum locorum,

quorum neuter accedi poteft. (Fze. g6.)

RESOLIUITI O.

Pofito inftrumento in C, obferventur anguli inter

fin

A, B, & D, ubi fignum quodpiam ponitur, menfure-

&

tur CD & translato inftrumento in D obferventut an-

Íun

guli inter C, 4, & B, erit in triangulo Z4CD notus

angulus C & D, proin innotefcit tertius in 4, & ex da-

to D ob oppofitionem invenitur 4C & AD,

In trian»

gulo CBD ob notum C & D, habetur B, & ex dato

CD ob oppofitionem invenitur BD & CB. .Jam in tri-

lus .

lus 4

angulo .4CB vel A4DB habentur duo latera nota cum

de o

angulo intercepto,, invenitur ergo tertium .4B Diftan-

tia quefita $. 65. Trigon.

quodl

Menfüla pofita in C ducantur dire&iones verfus ,

B, & D fignum. Menfurata bafis CD in dire&ionis li-

Ver(i

nea ex c in d abfcindatur; ponatur menfula in d ita,

tegt.

ut Cd accurate linee CD refpondeat, ex 4 du&e di-

Wetu

rec&iones /d, B4, pun&a a & b abícindent, &— dis

ftantiam 4b ex fcala determinabunt.

C O-

l

a

—

RESOLV. VARIA PROBL. TRIGON. &c. 97

COROLLARIUM T!,I

& mene

128, Patet ex folutione eodem modo diftantiam inveniri poffe,

fi verfus obje&a linea bafeos menfuranda fit, pofita enim men-

[ Oppo

fula (Fig. 87.) in .4 collimetur verfus C & D & alteram faatio-

1.5

em B, translata huc menfula, & ex menfurata bafi AB fixo in

menfula pun&o b, collimeturrurfus verfus C & D , abfcindentu£

, [Iet

in menfula pun&a e & d, que conjun&a dant ex fcala diftantiam

quefitam

a(cine

TOCUTACO

COROLLARIUM ÁYI

? Vetfiüs

129. Poteft etiant linea CD

feu bafis, ita accipi, ut

&un (

per lineam .AB tranfeat

(Fig. 88.) obfervatis enim in C & D

angulis, innotefcunt A4D, 4C, CB, DB , unde etiam latus .4B

in triangulo ACB vel ADB invenitur,

Menfula in. D &C collo-

cata obtinenturex utraque parte interfe&tiones in 4 & B, proin

COTum,

A4B ex fcala haberi poteft,

PROBLEMA IV

150. Ex nota linea Z4D,

ad cujus unam fane

]j jnter

tum extremitatem 44 acceffus patet,

invenire pun-

exfure

Cum novum, & triangulum determinare, unde men-

ntuf an

furatio continuari poteft. (FZe. 89.)

) notus

RESOLUTIO

T0

[n £T1àD»

Fixo ad libitum figno in C, capiatur in 4 angu-

24 (.0

lus B.4C, translato mftr:xmento in C, capiatur angu-

m

lus ACB, habetur inde etiam tertius mB feu 4BC, un»

gt Cumm

de ob oppofxttonem latera innotefcunt.

Difai

AMenfüla in 4 collocata juxta dire&ionetm lateris AB

quod jam in menfula effe fupponitur; ducatur directio

lus Á

verfusc : pofita menfula in c, ut ac linez AC refpon-

onis li«

deat, applicentur dioptre punc&to ?, & verfus B colli-

TEUM

metur, abfcindetur iülinea 4e pun&um e quafitum.

& di

AMetsb. IMath. P. 1.

G

CO«

€2

c

—

95

C A JPEDST

I

R

C O.R;0/E L

ARIUIM

que

12I. Inde jam ad alia pun&a determinanda menfuratio

d l

C obferva-

continuari poteft ; eft enim CB (Fig. 90.) novà bafis; In C

Á

tio inftituitur verfus novum ele&um pun&um D atque translato

ad hoc puncum

determinatur eadem

nfirumento vel menfula,

jiethodo pun&um D aut B, & inveniuntur latera CD, CE, que

ruríu

bafes novorum triangulorum fiunt

datam

mus

PROOBLEM.JA V

tatur(

ur

Ex nota bafi 4B , quze nullatenus accedi po-

i

teft. determinare punctum novum cum trianeulo

une

NeTI

dP dimenfio continuetur

fine meníuratione novae

bafeos. (Pig. 91.)

1

h, (

RESOLSUTIO

iut

8

Inftrumento goniometrico in C'collocato aliud pun.

tür

)

&um in Dfigno notetur, verfus quod & utrumque ob-

n

je&um collimatio fiat : t

ácd

Ta

slato infirumento in D capi-

dpplic

antur quo que anguli inter C

4, & B, ut in Proble-

Yetius

Vs

mate T1I.

diximus.

Hist

jeractis affumatur CD ad libi-

$Qs

tum 1CO,

10co OY, ho

P

xa

pedarum, & ex hac affumta

Qhw

bafi LdlCUiGP'""I triangula,ut in eodem problemate di-

cede

é&um eft,

& qu&ratur 4£D falfüm quidem , fed proportio-

de

natum aíffumto lateri CD ; fi

proportio, ut falfa linea

AAB ad veram AB , itafalfafeu affumta CD ad veram CD

AVenfila in C collocata ncte

entur dire&iones verfus 4, B,

Dunc

& electum feu affumtum quoddám fignum D, transiata

menfula ia D

affumatur quoddam pun&um in linea

cd, v. g. d, & in eo verfus C, 4, B, rurfus collimatio

fiat , eritfigura f?cd fimilis figurze 4BCD ob zqualitatem

Yel l

angulorum, & ? erit propoitionalis linez .4B , fi ergo

ipfa longitudo .4B in f? transferatur , ut ab infcala fit

zqualis 44B . not

du&a parallela ad z

dum occurrat

diagonali «b, poterit etiam xy ad 4b parallele duci,

qua

RESOLY. VARIA PROBL. TRIGON. &c- 95

quz in fcala dabit longitadinem CD, Eftenim hxc par-

Toenfüratia

Cobfetvae

va figura axy fimilis priorzi, & magne, proin ficut aj

z dB,ita xy — CD in proportionata fcilicet fcala.

w translato

latür eadem

QOROLLARIUM

, (E, que

133. Poterit

etiam pun&um D ita affumi, ut CD lineani

datam .4B íecet , uti $$. 127. & I29. & Frg. 88. exhibui-

mus, qui fitus calculum non mutat, fed ex affumta baü CD quz-

ratur CA, & CB, ex quibus, ob inventos jam 4, & B, quzra-

tur in triangulo .4CB latus .H proportionale affumte baft C/) ;

(Ccedi po»

fiat rurfus ut AB falfum ad CD ífalfum, ita AB verum ad CD

ouJo, We

Vverumn.

me nov&

COROGOUTYTLARITUM i

134. Si linea AB jam in menfula exiftat una cum dire&io-

né, quam acus magnetica tum habuit, cum héc linea ab notat&

fuit, (Fig. 92.) poterit quevis tova affumta aut data ftatio v. g,

& in meníula notari, Rotetur enim menfula, que in C effe poni-

III'UC' PUR"

tur,

tamdiu,

dum . acus magnetica rurfus

eum quem prius

ha»uit fitum acquirat, quem linea mm exhibet. Dioptre ad 4

amque oU«

àpplicáte verfus .4 dirigantur, & ducitur ac; aàd b applicatse

t Dapk

verfus B dirigantur, du&a 5c priorem in c in pun&o

ftas

j Proble

tionls interfecabit,

Eft enim .4B ad ab paralléla ,

quod

D ad iibi

acus magnetica exhibet, proin triangula .4BC & abc [(imilia &

;c afunita

puncum Cutrique commune. Inde aliud jam quodcunqueex prz«

cedentibus regulis decerminari potett,

)ïfm.aïe dl'

EBROBE-JEMA VIO

proport

falfoTinea

verat U^

135. Determinare punctum ftationis, unde tria

erfüs Áj

puncta trianguli cogniti videri poffünt.

; g a

RESOLSUTIO,

, ín ine

Vel ftatio aífumitur extra vel intra triangulum

commäïï'o

vel in ipfa dire&ione lateris trianguli,

CASUS

I.

MEG

jpicala t

Dum extra triangulum ftatio x affumitur,

j occurmt

!eïe d[fCii

qüï

G 3

—

E,;H

Ts

REX

1Cco

CA DPAUFT- VH.

RES$)0 L'UTIO.

ett, d dt

dexan cd

Per pur&um flationis x , & extremitates ateris 4B,

d Mtet

cppofiti flationi x finge tranfire circulum, qui vel

totum triangulum , ut Jiz. 05: vel unum tantum la-

1.

tus ut Piz, 94. exhibet, includet ; ex xducantur linez

at effo

quarmdam

verfus tria pun&a obfervata 4x, bx, & Cx, quae ufque

in D prolongetur, erunt hz linez ax, bx, dx fimul chor-

tuntimet

& detemir

dz circuli , ducantur etiam chordaze 4d & Bd: eranta & b

tere deterr

anguli obfervati, quorum menfüura eft 1 4d& X 4B, fed

catas ob

etiam anguli v menfura eft £ 44, & anguli m menfura

ert, M

mova ad 1

eft X D)

ergoa z g, & b-—m.lgitur in triangulo

griore me

ABd eft notus m & , cum latere .4B, ergo inveni-

V contit

tur /d & dB , & fimul inpotefcit tertius angulus in d,

feu r --5 in E;g. 93. & o in F7g. 94. Jam in triangu-

lo 4dC notum eft.4C ex hypothefi & 4d ex praceden-

1

tibus cum angulo intercepto 4 -i- min Fig.93. & 4——m

lm ABC,

AI/, Bez-

in Fig. 94. ergo refolvitur triangulum , & invenitur an-

litt. angu]

gulus r & eadem methodo in triangulo .5C4 angulus s,

!ülus d«

Denique in triangulo 4dx in Fzg. 94. vel.4Cx in Fig.94.

t comple

notum efít 4 ex obfervatione , r ex pracedentibus cum

latere 4d in. Pig. 9. vel A4C in Fig. 94. proin habe-

4B, z5

tur /x ex una parte, & eadem methodo Bx ex altera,

N

quarum interfe&io punéum x determinat.

£

COROLLARIUM 1.

:r,?nl n' :1

156. Menjþl&, fi hec operetio peragi debeat, transportato-

Pro trjap,

rfium ad manum effe debet, quibus anguli & menfurentur, &ef-

teptus 4

formentur, directis fcilicet dioptrisin pun&to quocunque x (Fig.95.)

J lter .

verfus tria jam determinata obje&a a, b,c ducantur in charta fepa-

L Cifetens

rata direciones aX , bx, cx, que transportatorio examinentur

ut m & & innotefcat; applicato deintransportatorio in ipfa men-

fula (f£ig. 96.) ad lineam ac, que pun&o affumto opponitur, fiat

in pun&o dextro c angulus e» ad finifram obfervatus, & inpun—:

"to finiteriore a angblus m ad dextràm obfervatus, per inter-

fedienem linearum in d, & angulum tertium ducatur linea, in-

7

qgua pundum * effedebet, trans(eratur dein adx ,qui ad finiftram

(n!ï*

N

A

RESOLV.VARIA PROBL. TRIGON. &c. zor

eit, ad dextram in c deorfum, ut fiat acxe — adx:

& alter ad

dextram cd« transferatur ad finitram in a deorfum jut fit cax —

$4D.

cdx, interfe&io in linea dx pun&um x

v determinat,

ui vel

COROLLARIUM Il

un L

7. Cum fepius hic transportatorium adhiberi debeat,

linez

nguli efformari, nemo non videt, magnam in iis accurationem,

quaerendam non effe,

recure

! Ulque

Qui dimenfiones menfula peragunt

1chore

runtad methodum, quam fuperius dedimus de acu maenetica q r33

"T

& determinant pun&um x, uti prius pun&um . qux(ivimus vifo la-

re determinato qc

fi dein per dioptras ad pun&um x & b appli-

iB, (ed

catas Objectum tertium B confpiciatur, pun&um rite determinatum

menfüta

erit

Magnum hoc adfert commodum, dum impleta jam charta,

novaad menfulam ponendaeft,

tmnslat's enim tribus punctis ex

fangu

Inven

priore menfula ad novam cnzutc.m, quodcunque pun&um eligi & la«

bor continuari poteft.

M lnd

SCHOLION

Tiang

:Cegelle

138. Exempl. Babeatur ex pxæcedenubus calculis trlangie

lum ABC, (Fig, 93.) in quo 4 —

47?35', B z 83^ 54 , C —

:48^

—f

Al, BC 1717, AC

2307 , AB — 1738

In x obfervati

(f at

funt anguli a — IO 37, b —'I/ 59 facto triangulo ADB eft

lus 5

angulus Z £ r7^ "9 & n — 10^37, proin o — I51 944 , CU*

T0

jus complemeatum 28?16/; fiat ergo

ut fm. o

AC-z fm,m: 44

i Curm

Z

u

£

Bd

; hobe-

zAB, ——

40089

o

alielt,

Jn

—

/75389

3 564661

58. $6466I1

Jin.

9. 26$277

i. d zm 9. 48!731

2. 83c038, 4d4—676

8- 04539'

Bd z3 1113

Pro triangulo C4d eft AC-.—: 2307, 4Ad z 676;

anzuius intera

port*tc'"

ceptus 4 —iz47^35 — 17 39-——29 ?$6' ;flat ergo ,

ut fums

, &e

2170j

p

ima later,: different. lat, z— tangens F fummæ angulorum tang,

o ,4

g fepee

$ different, hoc

et, 2983

ïö&ï»m

y?

—Q—ffpu 32*??

d

inen

1631

peum

—

(2 man

DC—

3. 212454

2984

poweed

3. 47465 ;S

üt, 4«

]n

pur

9. 737*301

i)

r 1ntei

15 2

I9. 572959

xeanl!

19. 310760 —5 63^57 z3

differ,

nl(lxï'ï

E

elt

S $

CAJIET. VI

YMN

102

Wi

L.M

Ergo angulus major — 75 2 -- 63 57 —138 59

aneulus r minor

75 9 — 63 57 z—

lI

«

lv—-—lr

Pro triangulo CBD eft BC — 1717 Bd ——1112;2ngulus intere

[9]

Fin

ceptus B —n—83 54 — I6 39.——79

I7 igitur, ut fum.

juscun

: differ. lat

106^43

*

lat,

T : — (ei 53 of 30.

qu&is ch

WeDdm ;

605

2. 781755

—

ti 1 fed

2829

3. 451633

atei, il

"

32090122

T.53?21'30 ——-10.103947

TO ui

9. 458669 —— T6 L25 r

differ,

: obír

I

Ereo ansulus major

—

peuumi

53 21 -- 16^1'28'-— 69?22 58

—

habrr

minor

feu $

—

$3^91'

$ 16 1 98

237 20 2

'6fandem. in triangulo x4C Obfervatus a —— . 1O 37 , inventus F

Ln [ ,(4

——

n

g o hp5

cum latere .4C

[ssmued

2307 , dat hanc proportionem ?

& lic

J

latus AC

Jin,.a

Jun T o:datus xAÀ

h f

Lat. AC —5 3. 363048

p /zn

a

—

—

Venity

9 265 277

betur

4. 097671

itvenitt

- n

T

9 20 w8

L

J tj

3- 581507 m lateiteMz 2407

In triangulo xCB obfervatus 5 ——

-17/89,inventus 5 2 37 ^2o0 2"

ebus

cum latere BC z— 1717, datífequentem proportionem :

hulg

Sin, b

lat. BC z Jim s: lat. xB,

ORE

Ti ero

Lat. BC

—

3. 234770

]

e— jln.

b

—

dul

9. 481731

later

8: 7538039

Cepta

—

- Jn,

$

9. 7828c2

38.535841 — lateri xB — 3434

His duobus lateribus in fcala acceptis fiat interfetio ex puncig

1j0.

A & B, & habebitur x quefitum ftationis pun&um cum dimenfio-

Chütta fep

ne reliqua connexum.

Tinent

l'lï'hur CO*

C A/SBUS H

N 0bfer

** QCXttan

159. Dum ftatio x intra triangulum affumitur.

f-—atr :

51;1.&

(Fig. 9] )

2Xam;

kï'l

D

le

f !h??n?

R E-

i

o

I

:

iSOLV. VARIA PROBL. TRIGON. &c

O05

HRGSUOLUTTTSO

f

) iffetv

