Ba57-3
author: Metzburg, Georg Ignaz von

Em

-

d

Á

d

a

od rl

us

*

at

x

——

IAMO

:

E

n

EuE

s.

s

o

d

*

LA

n PA

T UMA OMA

9

[]

—

L

V

a'..

oism

s gt

g

x

P

—

d

-

,&Wuää

—

a.

—€— — ——

E a Iu

r

m

-

—

al

j

B

t

m

E

s

A

*

u

ln

m

:

m

E

36

E

d

AE

s.

iÉ

N-

—

**

TOevEE:

i

E

NV

—

s

"

L

a

N

Wi

d

E^

NEDORC r

s

STKAS

N

2

"ER

E

N

ii

W

d

u

—

*

—

d

——

J

^

ewiubeis

17

um

M

(

—

z

—

—

C

Em

Il

[

i

l

p

|

CN

N

[

Í

]

nta$X—

|

ss

N

—

a

|

||

I

H

i

l

1

l

]

l

i

r

wO

,rb

1

NI

u

j

p

ww

B Tübingen

w

3

s

T

d

Es

—

CL. GEORG. IGNAT. p& METZBURG.,

IN UNIVERSITATE VIENNENSI AA. LL. ET

PHILLOSOPHUE DOCTORIS, MATHESEOS PROFESSO-

RIS CAS$, REGII PUBLICI, ET ORDINARIEI

INSTITUTIONES

MATIIDLNLATICI

IN USUM

TIRONUM CONSCRIPTJE.

TOMULUS Ill

m d

NI E .

N

-—,,J/

4&,/*17

Mfb

As CNSS.

t

BD

cocmu

^A

p

.;ä

-W'Iïü

AR

|

A

:

|

l

ï

SSSOENS

UA

i

|

N

«/'»z-.g-

P

t f

!

!

|

|

PUTEE

j

XX

In.

ll

u

L

A.

Tymu

l

i

ii

A NS

N

z

-

MÉS d

ETE

L]ïäRL

L.

ET

ï

FAVO

AV

v

——

m

o

VIENN.JE,

Trris JOAN. 'THOMHE woz. nD£. TRATTNERN,

C4ERS.REG. AULZE TYPOGR,. ET BIBLIOEOQL.Z4E.

;MDC(;LXXVIL

GN2

(

(

C

-

c

c

t m

2$

æxï&Qk&jþgkaU£XJ€mkw4&&*3

Qæ&ä&ä&m

f2

TGTE L-JDHEQDEFE DEISIRGI gc-m rmï!

G

d

s

iDEEEJDUDEEGF

E&JWbümääuDäEErhmm

& WWT*W**P&W wrwwamwä

-

li

INDEX CAPITUM

TRIGONOMETRUE

pag

Car. I. JVotiones generales Trigonometria.

i

CAP.

H. De quantitate Sinuum , Cofinuum

€c. determinanda ad conftruendas T'a-

EUZaS Slnuum....- *?*9 9999 9»9 999?Í9.092o99€

6

CAP

IIl De principüs caleuli trigonome-

trictin refolutione triangulorum ; cum

explicatione 'Tabularum Logarithmi-

Carunz'.. e€e€9*$ 95252929?*9? 99069*9999» $9429 $5$

17

CAP.

IV. Refolutio pradiica triangulorum., ,

3

o

GEOMETRLE PRACTIC/E

CAP

l. AVotiones generales dtmenfionum,...

46

CAP.

44

ÀI. .De dimenftone bafeos. .. .. .. .. ss

CArD.

IIL . De anguls, et inftrumentis ad eos

48

accipiendos neceffarüs.. .. .... ..L

CAP.

IV. De correcitone angulorum relate ad

centrum ftationis , et ad horizontem, .. 60

CAP.

V. Deconftruciioneretis per triangula,

et calculis trianguloerum obférvatorum. '12

CAP.

d

INDEX CAPITUM.

CAP.

VI. De calculis refpectu linee meridia-

A

d

A

n& , 8 perpendicularis , & conftructio-

;

Ü

|

ne mappa per puhcia fixa. .... .. ..

94.

v::nc]e. Y

|!

Pä

CAP.

VII. Refolutio problematum, quae in

Eä

praxi . Euthymetrica, & quidem in

-u

z

dimenftone horizontali occurrere pof:

—— Á

Jänt....æ,.,, €*6€9 99 909 *?9* . 0909€279 9$9€* 9-

95

Car.

VIII. Refolutzo problematum, qu& ad

]

altimetriam , feu determinandam alti-

b

3

tudinem objeciorum pertinent... .. . .. 10

"m

Car. IX. Zpplicationes principiorum ad par-

4M

tiales dimenfiones, ut agrorum , fluyi-

-

orum, f'ylvariit Qc.i i. eeo o n EE

CAP- X' -De LibäZlationEOO e**9 06( *** -29- IZO

Tabulæ Logarl't/zmorHNZ,. ...1. eoe€9oee€et* $64 149

JOTIQ)

eMiS

iv

5l ff ?

e—-fn

E

B-

d

* w

eA»

I Trzg

:

2

E

ia

[——M Q

u

»

— [l

l

'Lþd/ e

du

P

A

633

PA

v

I PAU

NI PVAVA

Z

&

D

n

ut, &ïrdm

Il tom

^L

ngulony

*n eleme

H

[OLU D

IT

l

x

OC ONES

]a.

)

äooQä E

CA

,ng/

,a&;

JS

0

?RR

':-i;

73

r r

(5

et

]

&

ux

"

35€

[6] f8lfs)(a]s]

P

g

g'ï

"

1

1

r

UD EJE]'Z];(?M

35

*Iän

YT

t

22

U:FDQU

x* uääü

P

3

l

f'gä

!

S

LL G Y J

ICUCIR EHBE

5?"*3*0:1& E]EI'S;

M

ä

|

DA

(ä

Nvþ(. ,

e2c ^ at

'*-J)M

)

—— :szz::gg:zw& :&QW:&:ä

f

*s

9j

1d

f

II BM EIN L A

A 107

ä-1

m

AAIGONONMIINIAS II AON.US

l

æ-—ä

SPTIUNSORWESRUN

—

, l$

COAOU T

E m

, 14j

OTIONES GENERALES TRIGONO-

METRLE

DERINITTIO I

AX

te ( — —(21

Ie]iej — — (2]

[ vigonometria plaua. €ft fcientia refoluendi triangu-

Em-—— s lum re&ilineum in plano defcriptum, hoc

&wa eft: determinandi quantitatem laterum, & an-

*s

gulorum.

COROLLARIUM

Cwm etiam triangula in fuperficie Sphzre defcribi pof-

fint, quorum proinde latera arcus circulorum funt, fequitur, al-

teram etiam trigonometrie Ífpeciem dari,

que. de refolutione

triangulorum fphzricorum agit, & frigonometria fpherica dicitur,

€ujus elementa ad aítronomiam pertinent,

AMetzb. IMaih. P. 1II.

A

Scuo-

—

Y2

CAPU

l.

CHOLION I

3. Ut huec'innotefcant, ex fex tri

uli partibus, tribus

fcilicet lateribus

& tribus angulis, quibus omne triangulum

conftare diximus, tres cognitme effe debent, que dari feu data

dicimus, & inter has tres datas, unma faltem pars, latus tri-

anguli eife debet

Cum enim triangula duo, longitudine late-

rum diverfa, szquales tamen angulos habere poílnt, fequitur ad

determinandam quantitatem totius, longitudinem unius falt

lateris darl debere, unde reliqua innotefcant, quemadmodum de

vqualitate triangulor

in geometria differuimus: Dato ieitur

uno latere cum duobus angulis innotefcit per regulas Trigono-

metri

tertius & reliqua duo latera: datis duobus lateribus cum

angulo innotefcit tertium & duo reliqui anguli: datis tribus la-

teribus innotefcunt tres aneguli,

SCHOLION

A.

4. Ut autem dato latere angulus innotéfcat, neceile eft

2

23

ut aliqua proportio determinata inter angulum & latus detur,

quam dari inter angulos & latera oppofita in geometria $. 121I.

infinuavimus, ubi triangu!lum quodvis c1rcu10 infcribi poffe de-

immonftravimus ,

quo efficitur

ut anguli exiftant in peripheria,

& latera fiant chorde eorum arcuum , quorum dimidia anguios

his lateribus oppofitos menfurant; & cum dimidia fint ut inte-

D.

| L.

$ra, etiam inter chordas dimidias & angulos dimidios-proportio

l

fubfiftet; jam cum omnis angulus ad centrum, fit duplus anguli

ad peripheriam eidem arcui inüftentis, erit dimidius angulus ad

Hinc fi ex centro C

|

centrum aqualis angulo ad peripheriam.

]

CFig. Y.) demittatur ad latus oppofitum perpendicularis CE,

|

ea angulum, chordam, & arcum biffecabit ( $. 78. geom.) proin

|

angulus a zqualis fiet angulo 4, & perpendicularis Bm erit di-

midium latus anguli oppofiti ad perlphcrlam & dimidia chorda

!1

arcus BED «etiam determinatam proportionem ad angulum .4

habebit.

SCHOTLTON m

5. Cum igitur ex vertice cujusvis anguli tanquam centro

arcus inter crura interceptus defcribi, & ex extremitate uniu$

lateris ad aliud perpendicularis demitti queat, fequitur hac ra-

tione omnibus angulis, & arcu^us correfpondentes lineas rectàs

proportionales inveniri & determinari poffe, qui pro diverfitate

"du majores qmdem exitant, proportionales tamen femper

ma-

ä

35

NOTIONES GENER, TRIGONOM.

2

maneant, quemadmodum de gradibus circuli mutato licet radio

tribus

in geometria diximus, uti v. g. chorda arcus 60? femper equa-

"ulunm

lis manet radio,

Id igitur bene notandum eft,folum hic aei

| data

de ratione & proportione laterum, quam ad angulos oppofitos

; tj

habent, nullatenus autem de eorum magnitudine abfoluta, qu*

late-

exinde'determinari non poteft, nifü unius faltem lateris magni-

ür M

tudo in triangulo detur,

Hinc jam fequentes definitiones & pro-

dtem

prietates fluunt :

n de

g

DEPFINITIO II

20n0-

i as

Curm

6. Defcripto (F/g. 2.) ex vertice C anguli « ar-

; h-

cu.AB, erit ex B , ubi latus unum occurrit arcui, de-

miffa perpendicularis BD /mus re&us anguli a, & fi A4B

ad F producatur, donec .A4F. fit squalis quadranti,

ef,

du&a FC perpendiculari erit ? angulus complementi

anguli & ad rectum , & BG erit finus hujus anguli 7,

j

I2l

que cum femper fit xqualis linee CD, funt enim, ob

de

perpendiculares GC & BD, parallelze inter parallelas,

d

etiam CD pro finu complementi haberi poterit: eft

jlos

KE

igitur CD finus complementi feu cofimus anguli a & CG

rtio

cofimus anguli P.

a

li

sad

DEFINITIO

IlÍ

Qv

("E,

7. Ere&a in .4 perpendicularis, donec occurrat

01f

alteri lateri produ&o in E, feu AE eft taugens anguli

[

4, & ere&a ex F perpendicularis, donec occurrat ei-

'di

dem lateri produ&to,

feu FH, erit tangens anguli

b, tangens igitur complementi feu cofamgens anguli a.

D.ERGINITIO.IV.

AU

8. Latus CB produ&um, donec occurrat tangenti

i

in E, feu CE eft fecans anguli complementi /, proin cofe-

49

*4nf anguli a.

6

eu

A 2

D &-

CAJIUT .T

L m

By, ?

DEFTNMTTIOT:T7V

peret

qu PA

9. Pars, qua in altero latere, feu in radio CA vper

s dim

finum D abfcinditur, feu pars intercepta inter initium

tintis,

arcus Z4, & ejus finum BD, id eft AD, eft fimus verfus

anguli 4, obtinetur proinde ablato cofinu a radio; cofi-

L

sur verfus eft FG , finus verfus fcilicet anguli comple-

cum fin

menti L.

tendun

COROLLARIUM

l.

eit, d

guli 1

10: Ex datis jam definitionibus fequitur, etiam .47 (Fr'g.

tadio í

2-) eife finum anguli a, cum fit perpendicularis ex pun&o, ubi

den (

unum latus occurrit arcui, ad aliud | latus démiffa, que ex de-

les fin

finitione lI. eft finus.

los t«

|

COROLLARIUM II

finus

!

E

II. Sequitur ex eadem definitione finum anguli obtufi e

( Fig.4.) effe etiam perpendicularem BD; eundem omnino, qui

]

eft acuti anguli b, qui eft prioris o^tufi complementum ad duos

ctefte)

redos; igitur ut habeatur finus;anguli obtufi v.g. I20?, fubtra-

perfit

hatur 120 a I80, refiduum 6O eít angulus complementi, cujus

jot ef

finus fimul eft finus anguli 120?.

bus e

COROLLARIUM Il

lm h

ls

"aheb

I2. Sinum vero anguli re&i C, feu a -- b ( Fiz. 2.) effe

ipfum radium; cum enim una tantum perpendicularis ex punc&o

ad latus duci poífit, radius autem ex conftru&ione fit perpen-

dicularis, & finus etiam ex definitione fit perpendicularis ex eo-

efï, [

dem pun&o, fequitur CF & radium & finum eífe , & tunc finüs

quoque veríus radius eífe debet.

ft r&

Ieitur patet in omni triangu-

fnita:

lo re&angulo, fi hypothenuía habeatur pro radio, cathetos effe

(Bp

finus & cofinus refpedivorum angulorum, ut Fig, 17 oftendit,

fi vero cathetus aíffumatur pro radio, alteram cathetum fore

h pai

$enp.

tangentem anguli oppofiti, hypothenufam fecantem, ut in Fig. 18

at

cxhiþetur.

$ I

COROLLARIUM Iv.

in n

Vllel

13. Sequitur quoque finum quemvis effe dimidlam chordam

p

d

arcus dupli; fi enim (FEig. 5.) arcus BE producatur usque in A,

donec .4E fit wqualis arcui BE, «erit BE.4 arcus duplus, finus

Bn,

NOTIONES GENER. TRIGONOM.

5

o m R

Bn, produ&us ufque in 4 fit chorda arcus BEA, fed cum CE $£t

perpendicular's & arcus biffe&us ex conftrutione, chorda quo-

que BA in n biffecatur, ($. 78. geom.) igitur Bm finus aneuli a

per

eft dimidia chorda arcus dupli angulum totum a -- b menfu-

ti"r'"m

tantis,

erfur

COROLLARIUM V.

j

ple

I4, Uti cr;efcunt arcus, ita quoque finus crefcere patet,

cum finus fint dimidie chordze, chorde autem ut arcus, quos fub-

tendunt, crefcant; hinc (inus anguli o? squalis quoque zero

eít, dein finus confequenter ut arcus creícunt; finum vero an-

guli re&i finum máximum effe patet quoque, cum fit vqualis

Rg.

radio feu dimidie diametro, qu» chordarum maxima eft. a qua

, Ubl

dein finus rurfus per angulos obtufos decrefcunt, cum fint squa-

Q«

(d

les finubus angulerum acutorum complementorum ad duos anegu-

los re&os , donec in angulo obtufo maximo penitus evanefcant ;

finus anguli re&i fus totus vocatur.

COROLLARIUM VI.

Wi a

qui

Is. Crefcentibus finubus decrefcunt cofinus, & viciffim de-

du05

crefcentibus finubus crefcunt cofinus, & cum finus verfus fem-

jtfae

per fit pars re(idua radii ablato cofinu, ($. 9,) patet, quo cofinus ma-

yjus

jor eft, eo (ünum verfum minorem effe, hinc crefcentibus finu-

bus etiam ínus verfi crefcunt; & cum ífinus totus cofinum nul-

lum habeat, finum quoque verfum maximum feu equalem radia

habebit.

elle

[el

M

OROLLARIUMM VItL

H

Qo

el-

16. Tangens cum finu crefcit, ad quem etiam parallela

£0*

eft, cum utraque fit perpendicularis ad C4, & dum aneulus

nus

fit re&us (Fig. 6.) & üinus totus equalis radio, tangens fit in»

finita; latus enim CB eft ipfe finus, proin tangens AE ad latus

u-

ei

CB parallela eft, hinc cum eo nunquam concurrere, proin nul-

lit,

la pars abfcindi poteft. ^ Aucto angulo a ut obtufus evadat , tan-

0fe

gens DF ex altera parte determinatur, & fit wqualis tangenti

anguli complementi ad duos re&os, quemadmodum de finubus

I$

$. It. diximus.

Idem de fecante intellizendum eft, qu* etiam

in angulo re&o infinita fit; cum enim latus ad tangentem pa-

rallelum maneat,

nunquam cum tangente concurrere,

aut pars

m

quepiam pro fecante abfícindi poterit.

4,

us

A

3

Scuo-

CAPUT. L

SCHOLIO!N

E

17. Ut igitur he linez pro calculis omnium anegulorum &

jlaterüm triangulorum

adhiberi queant,

determinata quzedam

fi

menfura unius adhibenda eft, juxta quam line relique exami-

Ti

nari & determinari queant, quod fequenti capite trademus.

les

Ne autem longiores he voces finus, cofinus &c. moleftiam

3n demonftrationibus & calculis adferant, finum fcribemus /im.

,rel f. cofinum Cof, tangentem T. cotangentem Cof. fecantem

fec. cofecantem Cofec. finum verfum Jin. verf, cofünum verfum

lat

Cof. verf.

ad

fur

m

h

CATUT II

DE QUANTITATE SINUUM, COSI-

NUUM, TANGENTIUM &c. DETERMINAN-

)1

DA AD CONSTRUENDAS TABULAS SI-

NUUM.

THEOREMA L

jj

r9. In circulis quibuscunque zequalis eft ratio

radiorum ad finus, fangentes, fecantes, & ad co-

finus, cotangentes &c. &c.

1:;

DEMONSIR—ATIUO

Du&is radiis ca, eb, & CA, CB (Fiz. 7.) in utro-

que circulo ita, ut squalem arcum intercipiant, de-

mitantur finus d & BD, erit triangulum cbd fimile

E ss OM

triangulo CBD. — Nam asgilus c z C ex hypothefi:

D —dquia re&i, ergo B z b, tertius tertio, ergo

iriangula funt fimilia, proin latera proportionalia , er-

go eft CB : BD z o :bd vel CB : CD z :«l &c.

Sed CB & cbfunt radii, BD, CD , & id, cd funt finus

-

Q

k

DE QUANT. SIN, COSIN. TANG. &c.

& cofinus, itidem in triangulis 4CE, ace eft AC : AE

n&

z a6:a4, vel AC : CE — ac : ce &c.

Sed AC & ac

lm

l

funt radii, 4E & ae tangentes, CE & ce fecantes, ergo

radii funt utfinus, ut cofinus, ut tangentes, ut fecan-

am

tes. Q. E. D.

fu.

COROLLARIUM,

em

iftt

I9. H ergo lines refpe&ivam tantum magnitudinem re«

late ad radium habent, ficut magnitudo graduum circuli retate

ad radium coníderatur.

Ieitur (icut octava v. g. pars circuli

funt 450, feu circulus fit magnus feu parvus, ita etiam fíinus an-

D

£uli 45? aut altérius quantitatis femper idem manet, feu circu-

ius magnus feu parvus fit, ad quem refertur,

quia .femper

proportionaliter ad radium affumitur,

THEOREMA II

[.

20. Latera trianguli funt ut finus angulorum

"

A

oppofitorum.

DEMONS.TRATIO.

Infcripto triangulo circuto. latera funt chorde ar-

cuum duplorum angulos oppofitos menfurantium, ( $. 13.)

ergo dimidia latera funt finus arcuum dimidiorum an-

gulos oppofitos menfurantium , cum tota latera fint

chorde, ($. 4.) fed dimidia funt ut tota, ergo latera

funt ut finus angulorum oppofitorum. Q. E. D.

COROLLARIUM I.

2I. Maeg!s geometrice id ita demonf(trari poteft.

In ttian-

gulo ABC (Fig. 8.) ducatur centro C, radio BC, arcus BlI,erit

BD ünus anguli C5 prolonegato latere 4B, centro 44 , radio A4E,

— lateri BC, ducatur arcus EG', erit EF finus anguli 4. Jam

in triangulis fimilibus ABD, AEF et AB: BD — AE: EF

vel, quia .4E — BC ex conftrutione, A4B: BD — BC: EF.

hoc eft latus 4B ad üinum anguli oppofiti C, ut latus BC ad fi-

num anguli oppofiti 4, Q, E. D,

A 4

CORO:

t

—À

p

APUT II

COROLLARIUM I

22. Affumta ergo quantitate quadam pro radio, determi-

Santur in eadem quantitate (inus, & ad hos proportionaliter la-

tera inveniri poterupt, cum fint ut finus, quod inferius decla-

jl

*abimus

l

(J

THEOREMA

III

25. Sinus anguli 30 2qualis eft dimidio ra-

dio circuli.

DEMONSTRATIO

K

&

1

Radius eít chorda arcus 60?, (r154. geom.) fed

dimidia chorda arcus dupli eft finus arcus feu anguli

dimidii, ergo dimidia chorda feu radius eft finus angue

li dimidii, id eft 50*. Q. E. D.

COROLLARIUM

92 4. Determmato ergo radio v, g. Iooo partium, habebxt

finus anguli 30* partes 500, & üinus 90?

erit ad finum 30

ut

Q1OO00 :

500.

Si latus angulo re&o oppofitum in triangulo re-

&angulo habuerit 100 hexapedas, ut inveniatur latus angulo

20* oppofitum, erit ex 'Theor, II. finus totus feu IOOO ad latus

oppofitum feu IOOIW, ut finus 30? feu 500 , ad 150"**,

THEOREMA

IV

25. 'Tangens anguli 45? eft aequalis radio.

DEMONST

A 4 1

(Fig. g.) Cum angulus 4 fit 45*, & in C fit re-

&us, erit in E etiam angulus 45?, proin triangulum

^

ACE 1fofceles,

cam

i duos angulos habeat xquales, er-

go latus AC zz lateri CÉ, fed .4C eft radius & CE eft

cahgens, ergo tangens zqualis radio.eft. Q. E. D

THE-

h

—

— M M—

RE ICNOS

"

—

9

DE QUANT. SIN. COSIN. TANG. &c

THEOREM4A V

tettmy

26. Dato uno ex his quatuor

finu, cofinu,

ter ]

decl

finu verfo, vel cofinu verfo, determinata femel quan-

titate radii

pro quovis arcu reliqua reperiuntur

( Fig. 2.)

DEMONSTRATIO

) [à

Triangulum CBD eft triangulum reCangulum, in

quo quadratum hypothenufe zquale quadratis catheto-

rum, ngtur dato finu BD, ett CD* zz Cb* — BD

feu cof. —

(R* — fm.*)

) fd

2*. dato cofim, ett BD* z CB* — CD*, feu./fin

mparemer

Lsl

Dgul

agl

V^ (* — af*?)

*. dato cofinu eft D44 — CA4 — CD, feu /m

verf. z R — cof. vel dato finu verfo et CD — CA

yebrt

4*. Dato finu BD, quia BD — GC, erit FG z CF

0

ut

— CG, feu cof. verf. & R — fin. vel dato cofinu verfo

) f€

erit CG — CF — FG, feu fnus — R —cof.. Q. E. D

eulo

latus

COROLLARIU fHMM.

hablto

27 Hinc inuento finu 40*, habetur finus 50

enim finu de 4O habetur ejus cofinus, qui eft finus anguh *O,

idem de aliis intelligendum eft.

4 H EUORERBEBMÁ.A —Vi

29. Dsto ex his tribus

finu

COS

& tang

duobus invenitur tertíium cum fecante, cofecante

te

& cotangente

um

DEMONSTRATIO.

er

ell

(Fir. 2.) Sunt enim triangula CBD, »AE, item

tria nguld CBG & CFH 6milis, & cum fit CBG femper

equale cum CBD ob latera GB — CD, & GC z2 BD

A $5

&

i2

E

——

m s

IO

CA PUT-.'I.

& CB commune utrique, in omni cafu erit etiam CAE

fimile FHC, hinc erit (radium fupponimus effe unitatem,

hinc in multiplicatione & divifione omittitur) CD :

fjl

DB z U08: ÁME, hoc et £. w um R

T, ergo

fin

i

ImO

Va

ucueeym

—— al o u m s. x T. vel g. m

.

d

, b

. Rurfus et CG: CF— GB: FH, & quia CG — BD

ek

erit BD: CF — GB:FH, hoc eft /in, R — cof. : cat,

fit

—

ergo 4?. cot, —

vel 59. cof, z cot. X fin. vel 6^,

T

"

d

€0

:

K

Jm. m c-t?, Item eft AE: CA22 CF : FH, fed CFzz

g

CA, ergo AE : CA z CA: FH, hoc et: T: & —

in

—

Tan-

R:ct. ergo . T — Zt., & 9?. eot, —

T

fit

dem eft BD : AE —— CB : CE, & BG : FH - CB:CH,

t

hoc eft /m. : T'z—R :/fec. ; & cof. : cot, z R cofec, ergo

(

9. féc.

d

& IO*, cofec, z

;-.—

7»

Q. E. D.

Jfn.

J

COROLLARIUM.

29. Habetur ergo ex 2*. & 6'. i. — cof. X T —

COÉ.

ïg

ex 3* & 5*,cof. z — —jX tot.

2

fmn. -

L

i

ex D n TER —

—

H

cof.

cof

V ODL. Em i

cof.

|

ex 4^. & 8

ä:

THE-

n d

E

DE QUANT. SIN. COSIN. TANG. &c

II

AE

THEOREMZA VII

!tnm,

J)

40. Inventis üis lineis, quaze ad quemvis an-

gulum pertinent ,

determinantur etiam ea, qua

fgO

ad ejus dimidium vel duplum pertinent.

DEMONSTRATIO.

BD

Detur finus BD anguli BCA, ( Fig, ro.) ducta

chorda B4, & radio ad eam perpendlculan CE, angulus

at

C & chorda AB biffecabitur in. F, & erit BF, ex con-

ftru&ione & definitione, finus' anguli dlmldll feu £C.

9.

in triangulo re&angulo CBD datur finus BD, proin

datur cofinus CD, ($. 25.) qui a radio CA4 fubtra&us

l

p

relinquit finum verfum feu partem D A, igitur in trian-

gulo BD datur cathetus BD, & cathetus DA, proin

memi

invenitur' hypothenufa B.A

íft enim BD* -- DA* z

Atl

B/^; extra&ta radix dat B4, & divifa per 2 dat que

fitum finum £* £4 — BF. Cofinus CF ex theorema-

H

te V. erit z

(R* — AF»),

"o

Si detur angulus ECA (Fg II.) producatur ar-

cus, donec EB fiat — AE, erit BCA angulus duplus

anguh dati, & BD erit flnus anguli duph, produ&a

chorda 4 usque in B, erit triangulum BDA fimile

triangulo CEA; eft enim in F et D rectus, a ad utrum-

0j

que pertinet, ergo P —— c, ergo erit CA: CF zz AE

df

BD, hoc eft hypothenufa ad cathetum majorem in utro-

que triangulo, fed CA eft radius, CF

ft cof, anguli

dati proin notus,

BA eft duplum de FA4, proin duplus

finus datus, ergo etiam quartus termmus BD finus anguli

dupli innotefcit.

Q. E. D.

COROLLARIUM

2I. Hinc dato finu ane2uli 30

1nnotefc1t finus angnh »PODO-

&

hoc noto habetur etiam finus anguli 7? 30 ; 3? 45 &c,

ng

(TAPÀ

tandem poft duodecimam diuifionem finus anguli 52" 44" 3

n"n70g9

45

*

THEO-

— m i

Y2

CAPUT

IT.

.THEOREMA VIIT.

42. Datis finubus. duorum arcuum habetur etiam

finus fummze utriufque: id eft ( Fig. 12.) dato finu

(ne

BD anguli 4 & finu KL anguli b inuenitur finus,K M

M0

lum (

totius anguli C feu 4 -4r- D.

OLz

DEMONSTRATIO.

O;W P

etpo

Ex L demittatur LP perpendicularis proin paral.

K0]

lela ad BD, ducatur perpendicularis LO, erit OM —— LP

QN

parallele inter parallelas ; invento OM -4- OK habebi-

tur KM. ]Jam ob CBD, CLP fimilia habetur CB:

0b

fim

CLzzBD: LP, hoceft R: cof anguli dati », ut /fm.

(

anguli dati 4, ad LP, cui xquale OM fubftitui poteft,

pte

eft ergo OM z cof. b X fin. a$. radium enim unitati

ep

equalem ponimus, hinc omittitur; porro triangulum

Klk

KOL « OQL ob perpendicularem OL ex angulo

upe

re&o ad hypothenufam demiffam ( $. 1371.geom.) Item

OQL w QCM ob verticales Q, &rec&os ad 0 & M;

& COM « BCD ob parallelas OM & BD, igitur

KOL wv CBD, ergo erit CB: CD— KL: K0 hypo-

EW

thenufà ad cathetum majorem in utroque, hoceft: R;

cof. ang, a z fin. ang. b:. KO ; ergo KO Cof. a x fíin.

etit

AB

b, igitur KO -- OM, feu /ft, a - b — fin, a X cof.

HI

b -- fin. b x cof. 2. Q. E. D.

£H

p

ten

THEOREMA

IX

n

[

45. Datis finubus duorum arcuum habetur etiam

fex

finus differentize utriusque, id eft in Eig. 1. dato

angulo 4 toto, & ejus finu KL,, dato b & ejus

finu BD, datur etiam angulus & & finus differen-

3

tie K M.

DEMON-

.

x—.

ER

DE QUANT. SIN. COSIN. TANG. &c

t3

DEMONSTRATID0

tram

Du&a perpendiculari LP, & prolongsta KM in O

ül ii

erit

7

donec linee LO parellele ad JP7M occurrat

"

MO z LP ob parallelas inter parallelas, & triangu-

lum CBD «» CLP ob parallelas CP & BD, igitur CB

CL -L—BEBD L/J&qula LP —0M,erit CB: CL — BD

OM, hoc eft: K ad cof. auguli a —— ffn, anguli b ad O.M.

ul

ergo OM z vcof

X fm..b; rurfus eff triangulum

KOL w KOM^ ob parallelas LO & QM; KOM v QPL

.L

ob verticiles ad O , & M & P re&os, & OPL v PLC

Debi

(B:

ob PL perpendicularem ex angulo re&o ad hypothenu-

fam; & PLC v CBD,

ergo, KOL v CBD,

ergo eft

t fi,

CB: CD z KL: KO, hypothenufa ad cathetum ma-

el

jorem in utroque, hoceft: R ad cof; b — /fin. a ad KO,

titati

ergo KO z cof. b X fín a, fed KM z K0 — 4M0, ergo

jlum

KM zz cof. b X fin. a — cof. a X fm. b

, que formula à

go

fuperiori folo figuo differt

(em

M;

COROLLARIUM

1.

LUE

4. Utrumque in Fig. I4, exhibetur

EF eft finus 6, BD

7p0-

finus a, EG /in. a-4- b feu finus fumms. Produ&o EF ufque in H

IH

erit ob chordam biffetam EF

EH, &proin EB—BH, erso

d7

AB — EB id et 4B — BH —— AH, ergo .A4H arcus differentie, &

if

HI ünus differentie

Du&is parallelis FK, HL erit ob EF:

FH-EK: KL etian EK — KL; Jam ob triangula fimilia ut

prius CHG, CFP, CBD, MEF, FEK erit CB: BD —CF: Fp

item CB:

C'D——-EF ER. ergo FP feu il zquale KG, & EK

innotefcunt ,

fed FP feu KG -- EK —— EG í[inui fummæ &

FP — EK ideft FP — KL feu FP — FN z NP — HI finui dif-

ml

ferentie

lato

COROLLARIUM II

awä

5 Ex his jam duobus theorematlbus invento finu anguh

n-

X & Is* habeb1tur finus 45

25*&'c iiém éx go" & 2*

39 habebitur 92?

30' &c,

THEO-

2

14

CAPUT-H

THEOR E MA X

!(

36. Sifinus K/M arcus K minoris 40 gra-

Qp

dibus addatur radici tripli quadrati KI finus diffe-

It

rentize arcus ejufdem K.4 a 40^, habetur finus EN

arcus F/4, qui tantundem excedit 50 gradus, quan-

fum arcus K A ab iis deficit ( Pig. 15. ) id eft EN

& 60

—VylK -- KA.

( -

QUE aC

DEMONSTRATIO

Sit arcus BA z 40^, BK transferatur in BF, dus

catur FK , qua in J per CB erit biffe&a, ducatur finus

FN; & OK parallela ad CA

erit SIF — SGQ. ob

fintum

Akwy

re&um in J & G & verticales ad $, igitur tertius 7 z

tertio a, qui ob parallelas QOG, .CV aqualis eft an«

U r

gulo c, qui cum fit 30*, etiam «, &7 erunt 30?, ergo in

dee

yus &

triangulo re&angulo FGK, fi KF affumatur pro radio,

proced

erit GK finus anguli 7 (&. 6.) feu finus 30*, qui finus

fni

cum fit equalis dimidio radio ($. 23.) erit GK —— 1 FK

$000

GK — IK vel FI

angyl

igitur

Eít autem in triangulo

Yf

re&angulo FGK, FK^— GK*zz FG*

feu quia FK

Tent

biffe&um eft in J, poterit 21 illi fubftitui, igitur loco

6^

FK* poni 4JK*

& loco GK illi equale IK , ergo erit

AIK* — IK* - FPG* hoc eft:/541K^ — FG^, ergo

ad f

V5le —

FG, & cum GN fit equale K/M, erit to-

Tx

Tünt |

tum FN z [/31K2-1—KM Q. E. D.

üimi

Qu i

THEOREMA XI

er

Ü

41. Si ad finum FT arcus FH (Fiz. 15.), minoris

k f

6o*, addatur finus F] arcus differentize a 60*, habebitur

Qnd

N n

finas KO arcus HK, qui tantum excedit o^ quan-

T

tum HF ab illis deficit, id et KO FT -- FI.

Tuy

fum

DEMON-

DE QUANT. SIN. COSIN. TANG. &c

15

DEMONSTRATIO

KO enim confiat ex GO & KG

fsd GO

FT

g

ob parallelifmnum , & KG z— FI ex priori demonftratio-

]iffe

ne, ergo KOzzFT-r- FI

Q. E. D

EN

COROLLARISU !DMM.

]u

E

38. Ita (inus42^ -- fin. I8^ — fin. 78, quia 60 — 42 — 18,

& 60 -- 18 — 78

Item fin, 53 -- (in. 7

fin. 67, quia

60-—— 5327 & 60-]- 7 — 67 &c, hac methodo alli a 6O vf-

que ad 9Q inveniuntur

, ür

CHOLION L

finus

) ob

39. His jam principiis innititur conftru&io tabularum, qua

w

finuum & tangentium vocantur: & fub hoc nomine vulgatz funt,

sl

L

Aifummitur in iis radius circuli, ad quem angulus datus refer-

ane

tur IOOO0OOOOO00O0 , & proportionales ad hanc quantitatem chore

de earumque dmudw. feu finus quzruntur, quibus inventis cofi-

(

)

nus & tangentes cum reliquis lineis determinantur

lta autem

dio,

proceiferunt ii, qui tabulas compofuerunt

Ex Theor. IIÀY. cum

h-

finus 30

fit zqualis dimidio

radio ,

habetur finus 30" —

$000000000;

cum angulus complementi fit.GO , erit coíinug

,

anguli 30

fimul finus aneuli 60

qui invenitur ex Theor.

)

"ulo

V. fubtra&o quadrato finus 30? a quadrato radii, & ex diffe-

FK

rentia extraca radice, qux erit zqualis 8660254, habetur finus

6? equalis 8660254,

CO

erit

Habitis his (inubus ulterius juxta TheorzVIII, procefferunt

ad finus dimidii & dupli, inveneruntque finum I5

7 30 &e,

f go

Ex his per Theor, IX, invento finu fummz & diífferentie erue-

0«

*

runt finum 45

?

75 5 37 39 &c. qu$ iterum ex Theor, VIHT

dimidia & dupla dabant, uti 22

305 18 45 &c,

quae rurfus

cum inventis comblnata fummas & differentias dabant,

ti 67

E

: 56? 15': 82? 30' &c,

Per finum anguli 7 3O' habetur 2 l

52' 30'' &c.

j

& üc per blü"eötlones ad finum valde exiguum aliquot tantum fe-

LE

cundorum 52"

54 34

'" devenitur, qui ab arcu ipfo fenübili-

r

ter non differt, proinde illi proportionalis eft, hinc fieri pote-

n

Ylt proportio

ut hic arcus ad fuum. fnum

lta arcus

I

ad

habetu

fuum finum, habito 1/ habetur duplun I xX 2

2 ;

fumma 2 -- 1 — 3' &c

Ta

A

na

dp st

16 CAPUT II. DE QUANT. SIN. &c

u

Tandem pro teliquis refiduis determinandis, qui nec per

fummas & differentias n

per duplum & dimidium, nec ratione

cofinus habebantur,

recurr

unt ad 'Theo:

X. & XI

& finus

omnes a 3O ufque ad 60 , & a 60

ufque ad 90 methodo i^i-

dem prafcripta invenerunt, & tabulas finuum confecerunt, qui-

bus competentes tangentes & fecantes ope folius regulz aurez ad-

DE

diderunt; fecantibus hodie non utimur, cum problemata omnia

trigonometrie fine fecantibus folui poffint.

SCHOLION II

40. At habitis his finubus cum refolutio triangulorum per

regulam proportionum fieri debeat

multiplicatio igitur medio-

rum & divifio fa&i per primum facienda fit, fequitur, ad loga-

rithmos iterum recurrendum eífe, quorum ope multiplicatio me-

Lo-

E

diorum in additionem , & divifio in fubtra&ionem mutatur,

garithmi hi ex fabulis logarithmorum, de quibus in algebra egi-

lii

mus, conftru&i funt, magno fane labore, atque vel foli, vel

ipfs tangentibus & finubus annexi in tabulis reperiuntur.

Me-

thodus autem , qua confe&i funt, diverfa ab illa non eft, quamr

jbidem expofuimus,

ita finus 30^ qui eft z— 5 , adjecis novem

zeris habebit logarithmum . 6989700 przefxa chara&eriítica 9.

potti

qualis in*tabulis numerorum naturalium numeri 5, reperitur,

Oppo

Aliorum finuum correfpondentes logarithmi per regulam propor-

tionum queruntur, quam ibidem in Prob, III. tradidimus, 1igl-

Ye] 1

£ur diutius his immorandum non effe cenfeo.

Hos losarithmos

finum

in ordinem redegit Vlacquus & ordinarie fub nomine tabule

tiote

Viaqui indigitantur,

Gardinerus Londini accuratiores impreffit,

I"fbl

adje&is lovanthmxs fecundorum. omnium pro 72 minutis primis,

qux Avignone re*ampreffæ funt additis logarithmis pro omnibus

gus

fecundis ad quartum gradum ufque, quz ingentem utilitatem ma-

tur;

joribus in calculis adferunt.

In ufu quotidiano & menfurationi-

d ef

bus ordinariis ez fuffciunt, quse logarithmos fingulorum minus

torum continent, pro fecundis enim íi opus fuerit, per propor-

[

tiones facille determinantur

Il ge

SCHOLIFON

IH

müc,

AT.

Ufum tabularum methodumque inveniendi loganthmos

intermedios inferius dabimus,

L

EM LUE RI EAC ISFGFRnz SMIEU AAE

T UE m n R m TA

QUs

C A-

l,

À

AE

O

MM

EZORSK

17

: per

um getset

ISGONGESM

tione

finus

jhi«

CA.PUT II

qui-

: ade

mitia

DE PRINCIPIS CALCULI TRIGONO-

METRIC[ IN RESOLUTIONE TRIAN-

GULORUM.

n pet

edio

THEOREMATL

ln

42. Si inter duo ex tribus datis fit oppofitio,

) me-

Lo-

id eft: fi latus & angulus datu

, Et«

liqua hoc ipfo innotefcent.

$ fibi opponantqr, re-

,d

Me

quami

DEMONSTR'ATIO.

orem

a 9

Inter finus angulorum & latera oþpofita datur pro;

ritut,

portio $. ao. eft enim finus anguli uniu$ ad latus fibi

oppofitum, ut finus alterius ad latus huic oppofitum 2

opor-

L

vel latus ad finum anguli oppofiti, ut latus aliud ad

hmos

finum anguli huic lateri oppofiti, fed datis in propor-

jbua

tione tribus terminis quartus invenitur, (veg. auv. im

refít,

rinisy

elgebra) ergo ubi angulus & latus óppofitum datur, an-

gibus

gulus quoque vel]latus dato tertio oppofitum inveni-

) m

tioni»

da eft,

tur; que operatio pro toto triangulo bis inítituen-

mn.

In refolutione pra&ica attendi debet ad illud, quod

.ægofl

in geom. $. I29. de conftru&ione triangulorum dixi-

mus, & quod inferius $. 6r. repetemus..

of

THEOREMS.SA i.

43. Datis duobus lateribus in triangulo rectan-

ulo invenitur tertium,

Ld

Metzb, Maih, P. I1I.

g

DE-

18

CAPUT T

tad

DEMONSTRATIO.

e

In friangulo re&angulo quadratum hypothenufe eft

r

gequale quadratis cathetorum fimul fumptis, ergo datis

n

duobus lateribus dantur eorum quadrata, quorum fum-

eati

ma vel differentia dat quadratum lateris tertii, ex que

extra&a radix Vdat ipfum latus. Q. E. D.

:

^«

"A

THEOR

]

m

l*(ï A. III-

faf

44. ln frianqulo rectangulo finus eft ad cofi-

num ut catlietus ad cathetum.

DEMONSTRATIO.

,

Eftenim in triangulo abc reCtangulo (Fig. Y7.) be

finus & «c cofinus anguli a, vel «e finus & bc cofinus

diio

ieitg

anguli ? ex definit. II. $. 6. pro diverfitate centri, quod

velin a vel » fumitur; igitur eft finus ad cofinum ut

Cath

ade

cgthetus ad cathetum. Q. E. D.

fpef

t

THEOREMA IV

48. In triangulo rectangulo radius eff ad hy-

pothenufam, utfinus unius eX acutis ad cathetum

ïïï()q

oppofitam ( Fig, 17.) vel cofinus ad cathetum ad-

pred

jácentem.

patte

(eque

DEMONSTRATIO.

Tteru

&ultm

tertia

Si enim ex acuto angulo « defcribatur arcus radio

Veniel

ab, erit ab fimul hypothenufa & radius, /c autem ex de-

Yanat

finitione finu$ anguli « & fimul cathetus; igitur eft ra-

Tüy ;

ht

dius ad hbypothenufam, ut finus ad oppofitam cathetum;

squalium enim eadem eft xatio.

]dem erit fi cengfo b

radio

3

d-

a

DE PRINC. CALC. TRIGQN. IN RES..&c. 19

tadio 4» defcribatur arcus, erit t;c- finus agguli » & fimul

eathetus, j« autem hypothenufa & radius, igitur eadein

T

qua prius proportio.

Q; E. D.

Data igitur hypothe:

latis

Afl«

nufa in pedibus aut alia meníura, invenitur in eadem

que

cathetus angulo dato oppofita,

THÉOREMA V.

46. In omni triangulo rectangulo eft radius ad

eofi

tangentem, ut cathetus ad cathetum (Fig. 18.).

DEMONSTRATIO,

Si enim catheto ae tanquarb radio defcribatur arcus

sd, erit ex conftru&tione Pc tangens anguli «, . & fi ra-

v)þl

dio /c deícribatur arcus ce, erit ac tangens anguli 2, etl

