ut quo

$0. Potuiffet etiam ut in priori problemate objectum quod-

dam intermedium in horizonte accipi,

tunc fumma utrius que

dent,

Slt ane

anguli corre& i daret angulum ad hmmontem fedu&um,

sdent

gulus e,kvatmvus obje&i ac z—I?

40 ; Obje&i bd —

?Oa

coe

i

f-

12 t

alterius

fit—85?

doe fit zi ?o

erit pr1m1 ccrrpc*ho — 8

corredtlo-—- 14 , €rgo aoeM84 59 5., , & boe

9* 59 46 ,

erco aob —

55 oo' 6..

, R

&

COROLLARIUM

XT.

tv

$1. Cum hzc duo problemata immediate ad Problema IL. f

horine

ducantur, eadem , qua ibi data eft, demonftratio etiam his aps

tedent

l

m e

plicari poteft

Yatit a

SCHOLION EL

17?45 FV

tuec i

$9. Si obfervator inftrumento goniometrico inftrucus . eft,

fiotter

in quo tubi furfum & deorfum motum etlam verticalem habent;

aut dioptra! filum fuperne tenfüm gerant ; vel inclinari poffint

Vét0 (

tnt

ut $$. 43. 55. diximus;

vel denique angulus altitudinis exiguus,

& latera longjora fuerint,

eorre?tio ,

que fere in fecundis, ut

toted

ha&enus vidimus, confifíit, fine errandi, aut confufionis peri-

culo emanere poteft, & angulus obfervatus pro vero affumi ,

eum emm, ut JA]TI 1n:1nuaveram

in minoribus etfi accuratis in«

firumentis de vno alterove mmuto in angulo obfervando fecuri

non fimus,

fruftra accutationem in additione vel fubtractione

vnius, alteriusve minuti quarimus.

SCHOLION II

$3. Si lztera valde magna accipiantur, horizontalis linea

ab (Fig.66,) jam non eft parallela ad fuperficiem telluris &

verum horizontem, fed fit illius tangens, adeoque angulus verus

ad obfervas

altitudinis non eít angulus obfervatus €ab fed ead,

um

tum

—

E d

DE CORRECT. ANGUL. RELATA AD &c. *r

um d

tum igitur eft Ped addendus, aut in depreffione fubtrahendus, cuju$

lum (a-

menfura, utpote a chorda & tangente fa&i, eít dimidius arcus

"

Ü COrtl-

ad ($. 95. geom,) inter duos verticales ac & dc, in centto tel-

juris coeuntes, interceptus; quae quantitas arcus a longitudine

lam a

cehorde ad, cui proportionalis eft, aut a longitudine tangentig

Ite füb-

feu diftantiarum inter duo obje&a dependet,

Liesganigius tzbue

lam in fuo opere proponit, in qua angulus predi&us data di-

fantia in hexapedis exhibetur, unde innotefcit, dimidium il«

lum angulum in diftantia 200O hexapedarum ad £ minutum tan-

tum afcendere; quibus igitur inf?rumenta majora ad manus funt,

1 quod«

aut quorum labor fummam exigit accurationem,

ilius opus

ttiusque

adeant, ubi & minores alias corre&iones,

4 refra&ione aeris

it ate

pendentes, & redu&ionem majoris feriei triangulorum ,ad libel-

0;

lam maris inyenient, nobis hec infinuaffe fufficiat,

alterius

$ 46

SCHOLION

XII.

94. Al hanci redu&ionem per refolutionem parvi illiu$

trianguli re&anguli faciunt, quod habetur demilfa ab obje&o ad

iL fe

horizontem perpendiculari cd in Fiz. 63 Nempe latus ac ex prae

hig 40*

eedenti calculo ,

ob determinatum jam ab & obíervatum a, no-

tum effe ponitur,

n angulus elevationis obfervatur , & inde

latus ad in horizonte invenitur; eodem modo ex altera parte

latus bd, & tandem pun&um d determinatur.

At cum caïz:uïas-

hic femper à latere inclinato , & incorre&o inchoetur, fequitur,

ys -eft,

rfigorem geometricum hanc operationem non habere.

In noftro

abent:

vero cafu cum anguli initio corrigantur & ad horizontem redue

peflint

inchoari

eantur,

caleulus imediate a latere horizontali vero

ciguus,

potet, quin aliquid incorre&um , ipfum calculum inmgrediatur,

i, U

; peri-

ifümi ,

(s if

(ecuri

&tione

finea

üis k

verus

era*

E 4

CA-

m

|

1

pR(

TÀ

CAPDIPT V

ia

dendin £

tyuat

CnRTUT *

fuere !

DE

CONSTRUCTIONE

RETIS

PER

8

TRIANGULA, ET CALCULIS TRIANGU-

tUf QU

LORUM OBSERVATORUM

D ETINITIO H

]

Curatio

$. Rete vocamus feriem triangulorum inter fe con-

&

L]

À

nexorum, qui efformantur in plano menfurando, qui-

Y

bus totum quafi te&um & inclufum eífe fupponitur.

anp

hu

Vi

ilà,

LDEFINITAO.À

^

qa f

- 86. Caleulare triangula eft convenientem laterum

Inter (

l

!

;

long!tllüïnem quam diffanti» per illa reprefentata hà»

(üt j

4

bent , ope formule trigonometricze determinare.

ob

TiOtoS

COROLLARIUM

I.

omne

87. Cum ad ealculos hos quantitas angulorum mota effe

tantu,

&ebeat , patet ,

hanc methodum. tantum lotum habere, dum ans

Tabet

guli mfhumenro goniometrico e.cc:lpwntur in menfula enim figus

line:

$& folummodo habetur.

JUS,

1

COROLLARIUM — H

&in

$8. Ad hoc ereo neceffarium eft

ut meniurato uno primiz

£rianguli latere pro reliquis deinde efformandis unum fempes

l$"

notum latus ex prxcedentibus habeatur, cui novum triangulum

i

dl

fuperíruatur, quod obfervatis ad illud latus angulis verfus ob«

je&um quodpiam generstur

Scientia igitur tiigonometrica pro

Cedi

ealculando

o (

& propofitis hoc in tracatu principiis pro conftruen«

dis triangulis probe imbntus flt oportet, qui dimenfionem talem

&i

aennexis cum calculis affumere audeat, fi unum ex his neglexe-

dt]

y1lt, aut ignoraverit, non miretur, $2j, redeundo in ferie trian-

£ulorum ad aliquod jam mnotum przecedens pun&um

aut latus,

hzc ultima primis minime cohzrere experiatur, 2atque ad claus

j

H

dendam

|

DE. CONSTR. RETIS PER TRIANG. &c, 73

dendam feriem vel partes quafpiam exícindere, aut nova loca,

fylvas & campos, ut ipfe non fine ftomacho oculis ufurpaveram,

efüngere cogatur.

PROBLEMA L

PER

89. Angulos pro conftructione retis triangulo-

GU.

tum obíervationibus goniometricis capere.

RB$Od UT:O.

T. In loco apto menfuretur ea, qua requiritur ac-

e con

curatione, linea redta, qus bafis totius dimenfionis (fit:

j qUA

g. 27.. & feqq.

II. Obferventur inftrumento in utraque extremitate

h

anguli, quos circumfita obje&a, turres, cruces, pati-

bula, arbores diftindte, camini, aut ornamenta fume

ma folitarie domus &c. cum altera extremitate, aut

'erum

inter fe unum cum altero facit, & in librum referan:

j h

tur; (.$.47-) loca ex utraque parte obfervata per has

obfervationes hoc ipfo determinata funt, cum ob duos

notos angulos & unum notum latus triangulum totum &

omnes diflantix» innotefcant; ad ea vero, qu» ex una

| efto

tantum extremitate confpici poffunt, dire&io tantum

1 as

habetur, ibi enim triangulum clauditur, & longitudines

fiie

linearum abfcinduntur, hic vero innotefcit folum angue

lus, qui lateribus etiam in ipünitum prolongatis idem

& invariatus manet.

"ni

IIT. Transferatur dein inütrumentum ad unum ex

pe?

his vel determinatis , vel tantum vifis locis, &ad duo

lum

jam determinata ]oca, inter qiwe latus notum inter-

obs

cedit, collimetur, hic quoque locus feu- nova hec fta-

pro

tio ob notos duos angulos & unum latus determinatur,

e

lem

& in hac nova fiatione reliqua quoque 1oca confpicua,

xe

ut prius, angulis capiantur,

n

IV. Dum locus non occurrit in e

ä parte, verfus

If

quam dimenfionem promotam cupis, qui pro fítatione

Tu

ES5

fe-

;,ïvt f*

74

CATPUT —:V

fequenti fervire poffit, fignum in diftantia conveniente

ï*oflLIO

Q? )í

liil

V. g. arborem decorticatam , cui in fummitate tantum

aut vexil-

Iit.

quidpiam ramorum & foliorum relinquitur

lum altius &c. erigi cura, & hoc fignum determina, ad

Cm,gïm

quod dein inftrumentuim transferendum fit

ia Qu

Vo

Ita labor tamdiu

continuetut

( attendendo

ut femper ad duo loca determinata

inter que la-

tus jam notum intercedit, ex ftatione nova collimatio

W

fiat,) donec percurfo toto fpatio aut majori faltem illius

extremit

parte ad primum iterum latus perveniatur, & labor

$ (R

Claudatur.

Ad calculos jam & figure conítru&ionem

ln me

1n N

procedendum.

- 1

PROBLEMA II

$ em

fye'urü

90. Figuram retis ex calculis trigonometricis

Conftruere

4ddatt

RESOLUTIO

1j

Di

I, Cum in quovis triangulo tres anguli cum uno

lor,$

latere noti effe ponantur, femper habebitur oppofitio ,

m

($. 42. Trig.) igitur corre&is ab initio, fi opus fuerit,

ex prxcedenti capite angulis fiat proportio , //mis anguls

BXxm

bafi vel lateri woto oppofiti , ad ipfum hoc latus, ita fimus cu-

ermir

furvis alterius anguli ad latus oppofitum , qu&e proportio per

prma

omnia, hac ratione, accepta triangula

fervatur, fi

totted

Atlt

enim alia methodo determinetur triangulum, aliz in ob-

htemn

fervando ,. & calculando accxpwntur regule , quas infe-

rius in f'olutlone problematum videbimus.

H opera-

tiones cum triangulis bono ordine in chartam transferane

tur, ut longitudines laterum mventæ pro conftruenda

figura excerpi queant.

IL. Conítruatur fcala conveniens fini dimenfionis ,

(S 26.) & ex ea bafis in chartam transferatur, cujus

p

DE CONSTR. RETIS PER TRIANG. &c

i5

n Ventente

pofitio relate ad meridiem quam proxime nota eH"e fupe

te tantum

ponitur. (S. 49.)

àut vexil

II Invente diftantie ex fcala geometrica circino

tmnina, ad

capiantur, & ex utraque bafeos extremitate interfecentur,

pun&um-interfe&tionis locum defignabit

tendetdo

Que /a

SCHOLION L

Qllimatio

Ut hoc exempolo illuftremus:

tem ilhus

9ïl

fint obfervati aneuli I&

extremitate bafeos,

C$. 47.) & quidem in meta feptentnonah

& lobor

$ ( Eig. 67.) verfus metam meridionalem & Rzeízow — $6? 4,1

uCtionem

In meridionali MM verfus feptentrionalem & Rzeízow/ 26?

16,

In Rzefzow T obfervatus, & redu&ione centri corre&tus ($. 59)

57 3 Bafis $M. eft z— 19005; igitur erit

proportio fin. T':

SM —ün.

M: TS

fin. T; SM zfn. S: TM

& erzo a logarithmo SM fubtrahatur fin, T'& ad differentiam ad-

n fï lv!;

datur fin, M habetur

diftantia TS

fi ad eandem differentiam

addatur fin. $ habetur diftantia TM

Log, Baf.—: 3. O7918I

fin, T, 67? 3 9. 964187

Differentia 2— 3. 114994

3. 114994

im uno

Log.$,86 4

9. 999272

9. 645962, Log. M, 26* 16

pOJ

Log. MT — 3.114266

2.760956 Log.ST

s TUef)

MI —I30t

STzri 576,7 feu 577

u atf

EÉx metautraque, alia quoque objecta verfus omnem partem de-

fm: a

terminata funt

ut fequens tabella oftendit

in qua columna

[oper

prima nomina locorum, fecunda angulos obfervatos & ex $ 59.

corre&os, tertia logarithmos finuum horum angulorum, quarta

[tUT j

; j1.00

logarithmos laterum his angulis oppofitorum . quinta quantitatem

laterum , fexta fitum trianguli exhibet,

s infe-

ope

sferitte

enda

.

fofil

?j

eu

Nomi-

P

CATUT YX

276

DE(

Nomina locorum

Anguli

Log. fin. Log. Jat

Latera

ab eatenn

UTR

BaüsMetaSeptentrio.|$ 86

999272|3., 079181|x200 SM|:

|tat

Baüs Meta Meridion

M 926

1

64596212, 114266|1201 MT

Y

jvey

Rzeízow turr, Paroch

T 67

ää

964187!o

2.760956, $77 ST

*j2220 *jiaA|

9

Baf, Meta Septentr

8 154

21|9. 636360|3. 461780

2895 RM'

J.!ä A

mappi e

^i

|

Es

Meridion

M 15

1919. 421857 |3. 247277

1767 RG.,O

digitus un

Stáromiafte.

R 10

20|9.253761]3. 079181,1200 $14

Yipedas Y

euyos 1o

impolita

af. Meta Septentr.

$ 115

25/9. 955789 3. 164809

1461 PM

j1e4| 3093

fitw, fu

xB

-

-

Meridion

M 16

43 |9- 458848 |2. 667868|

1

465 SP|'

fertilitas

$J

Pobitna camin.diverf.|P 47

52'9.871061|3. 079181;1200 SM

la adum|

—

offclale

Meta Baf. Meridion.|j»r 47 97|9.867283|3.473325|2974 CT

fuis pun

à

Rzefzow

-

L.

[

T113 45|9.961569/3. 567611|3695 CM*

longior t

T ad btdromwa. -* -C. 18 4819-. 508214|3. 114266! 1301 MT|

Jate

J'eoao 519A[ *310

Théc n

beret, j

SCHOLION I

quot fex;

erfedtion

99. Cum verfus occafum mihi eundem effet,

elcn.crucem

fentibilis

quandam ad Staromwa, cujus angulum cum Rzefzow in Meta me-

Tientum

$íidionali bafeos jam cabpiebam, translato ad crucem'inftrumento

angulus inter Rzeízow & metam meridionalem obfervatus dedit

Tno in

TéQuten

quoque tertium angulum in triangulo, cujus anguli funt crux,

Wzefzow & meta meridionalis, in quo ob notum latus TM

triaà

"ota, & oppofitio habetur, proin diftantie -f- T& -!- M invente

funt, & crux ex fcala in chartam translata eít

Ex iisdem íta-

L

9

tionibus quoque loca, Tyczyn, Boguchwala

Glogow determina-

Y ob

bantur.

Inde fignum deorfum verfus Meridiem poni curabam,

E ïOng-

quod cum locis duobus determinatis per obfervationem anzgulo-

& amplij

tum conjungere poteram, & fimul fatagebam, ut locum quem-

pindg f

dam novum determinarem, qui pro conjun&ione novi iterum

Vitur;,

unius alteriusve figni ferviret , quam methodum per totam di-

I

menfionem obfervavi

tibus q

donec deorfum ad fines ufque Ungariw

continuatis triangulis, atque inde in conveniente diftantia fure

bebint

fum verfus Viftulam

iterumque deorfum ad latus ex primis de-

t£erminationibus notum

laborem perduxiffem, ubi inventa exi-

A fine

U .

£ua omnino differentia

ealculi

exacitudinem fimul

& verita-

bt &

t£emó compróbabat,

$8 nün

Reinius verfus ortum ibat, fuaque triangula

ab

VA.

DE CONSTR. RETIS PER TRIANG. &c. 77

Ktera, |

—

—— J—

2b eadem bafi verfus S. Mariam Magdalenam eadem methodo

9 $M

| "

eontinuabat , donec ad notum latus verfus Glogow & Rzeízow

"h

) MT

j9

rediret,

7 $T.

^

SCHOLION.

Il.

EEj lts

&e

in

[4

93. Pro triangulisad chartam transferendis, & conftruenda

5 R5

$nappa elegirnus fecalam pedi viennenfi proportionalem , ut fcilice&

1 RG,

digitus unus IoocOo hexapedas, linea ergo decimalis centum he-

0 )l

xapedas valeret, quod fuffcientem omnino charte geographice,

:

——

cujus folum , & non militaris aüt ceconomice conftru&io nobis

|

impofita erat, magnitudinem daret, ut loca fingula , fylvarum

3 PM

ä

8P.

fitus, fluviorum curfus , agrorum. fimul etiam in ipíüs coliibug

)

^0

fertilitas exhiberi poffüt, quarum rerum inter ipía jam triangu-

0 5

;

la adumbratio ad militares qui nobifcum laborem partiti funt,

l

4

officiales pertinebat.

Licet interfecdtio ipfa duorum laterum exia

|n

4 CT

£uis pun&ulis notaretur, umpediri tamen non potuit, quo minus

Cu

longior triangulorum feries ad dextram magis finift(ramve decli-

3

E

T M1

naret, ita ut quamvis calculus poft reditum ad eandem lineam

| g

nec unius hexapede, ut mihi quidem evenit, differentiam exhi«

beret, ipfa tamen conjundionis pun&a duo centenis etiam ali-

quot hexapedis diftarent ; ita difficulter fcilicet minima illa in-

terfecionis quantitas .notatur, in qua error initio omnino in-

Tereem

fenfibilis in magnam excrefcit differentiam ; evidens fane argu-

Meti me«

mentum, hanc methodum in conftruendis chartis majoribus om-

(rumenta

nino inutilem effe, unde ad aliam, de qua inferius fermo erit,

yus dedit

recurrendum.

unt CX

TI, ttia

S-CHOLION IV.

[ jinvent?

94. Si inftrumentum tubis inftrudum fit, ut. remotiora et-

sdem f«

iam obje&a ditin&e videri poffünt, latera triangulorum etiam

sterminie

ad longitudinem aliquot millium hexapedarum prolongari poffunt,

curabatt

& amplifima regio paucis triangulis includi, quorum., vertices

) anzulo-

punca fixa conftituunt, aliis deinde minoribus dimenfionibus fer-

n quem-

vvitura, quod ad accurationem multum confert,

- jterum.

Ita fixis a nobis ut figura 78, exhibet pun&is a fe remotio-

ribus cum fuis

menfulis domini

n d-

offidiales fuccedebant;

ha«

Ung?,ïiæ

bebant ante fe aliquot jam punda ita calculata, & ele&a ftatio-

jui; f

ne vel in ipfo tali pun&o, vel intra illa, figuram intermediam

imis de*

jam fine errandi periculo, fine novo dimenfionis labore depingee

j a

bant, & exa&um laborem comprobabant; cujus operationis le-

; veritt*

£es ad menífulam praetorianam pertinentes in fequenti problemate

damus.

qianga

jb

P R Q-

P Rs

——

H

De(

78

CAPUT Y

n

catu

PROBLEM A Ill.

1

]ing 5

;l obj

95. Conftruere mappam ope meníule Prato-

qtiuncur

tijanse,

(b trans

RESOLUTIO.

gulorum

& quor

1. Menfurata bïaüs ex confiru&a competenti fcala

minabut

ad chartam in menfula firmatam transferatur & ipía men-

fula ita in una extremitate bafeos ponatur, ut punctum

extremum bafeos in mnenfa accurate eidem pund&o ba*

961

feos in terra correfpondeat, (S. 54.) in quo pun&o

L

acicula perpendiculariter ere&a firmetur. Il. Applicetur

quadrant

landi ev.

acicule lineale cum dioptris ita; ut accurate totam ba-

tus in d

feos lineam in menfula du&tam tangat, ipfa vero men-

[ SWGN

fula tamdiu circumagatur , donec alteram " extremum

um (

bafeos per dioptrasappareat, correfpondebit hac ratio-

udas ]

&Citiof[b

ne linea bafeos in menía accurate linex bafeos in cam-

debuntut

;

po. lIl Dirigantur dioptre verfus circumfita obje&a

AtCurate -

ita tamen, ut femper acicule adjaceant, & ducantur

ücantur

tenuiffume linee fecundum aciem regule, quibus loca

tfas acte

verfus qu» hs dire&iones fiunt; adfcribantur.

IV.

ipfa deb

piam, $

'TTranslata menfula ad alteram extremitatem bafeos ita

&ionum:

rurfus ponatur, ut pun&um in menfía verticaliter cor-

&iones j

quodnam

refpondeat pun&to interra, ($. 54-) & fixa ibidemaci-

cula & applicata regula fitus talis' procuretur, ut linea

i-prim

bafeos in menfa correfpondeat linezx bafeos interra. V.

pundis,

Vend i

Dirigantur ut prius dioptre verfus circumfita objecta,

tenuiffimze linese ducte priores interfecabunt, interfe-

&ionis pun&a loca fingula determinabunt. VI. 'Trans-

9.

feratur dein menfüla ad unum ex his determinatis locis,

?ïeta 3'&3

& ibi ita omnino procedatur, ut primo & quarto dixi-

idebet,

Wt ttja

mus, uf fcilicet puncum in charta notatum accurate

pun&o ftationis refpondeat , & lineale acicule, & linez ,

ïttïïope

t T;tg?nr :

qua inter duo obje&a jam determinata du&a eft, appli-

Catuin

tig li

i

.DeCONSTR. RETIS PER TRIANG. &c. 79

catum per dioptras idem ooje&um exhibeat, erit hec

linea bafis novarum interfe&ionum, que dire&o ad

? Preto-

alia objedta lineali, & du&is juxta aciem regule lineis

oriuntur. VII, Hac methodo ad alia interfe&ionis pun-

&a translata meníula feries rurfüm &quafi catena trian-

gulorum exiítit, quz totam füperficiem chártze obtegent,

& quorum anguli totidem loca plani menfurandi deter-

ewt fealà

minabunt.

tp men.

$.

COROLLARIUM.,

.

t pundtur

Yundo bie

96. Videri poffet ex hactenus didis, hanc methodum mul-

o pundo

ta commoda przxfeferre, ob que mehfula pro goniometrico au&

quadrante eligenda foret, przter hoc enim quod moleftia calcu-

ipplicetut

totam ba

landi evitetur, ipfa flatim figura totius plani, ipfe locorum fi-

tus in charta obtinetur; at fi nos reflectamus ad ea, qus prius

Veto Imen

de interfe&ione linearum in $, 92. diximus, difücultatem hic

extremurm

au&am deprehendemus, cum enim interfe&iones per ipífas jam

hac fatio»

du&as lineas, que non omni carent latitudine, oriantur, hz im

acutioribus przecipue angulis per aliquod fpatium coincidere vi-

g in Cam-

debuntur, cujus medium utpote verum loci determinandi puncum

| objeöta

accurate vix deteges.

Accedit, quod cum lines penes regulam

dycatur

ducantur, aliqua licet exigua diftantia a radio vifuali per diop-

jbus locà

tras accepto habeatur, unde concurfus linearum in eo, ubi re-

ipfa deberet effe loco contingere non poteft,

Nec prodeft quid-

At IV'

piam, fi ex pluribus ftationibus ad idem obje&um linez interfe-

bafeos. 1f

&€ionum ducantur, nunquam enim continget, ut omnes hz interfe-

yiter Cof*

é&iones in unico fiant pun&o, hinc novum enafcetur dubium ,

quodnam verum, quodnam pro ftatione eligendum fit5 hec ;jam

bidem aC

in-primo pundo difficultas quantum in multiplicatis augebitur

| yt lined

pun&is, que inde diítantiarum differentia, que dimenüonem clau-

p V.

dendi impofüibilitas ?

! Obieäa*

COROLLARIUMWM

[

-jaterfe

, Ts

97. Alia, eaque non rminor enafcitur difüicultas, dum im-

ie Jocisy

pleta jam priore charta labor eontinuari & nova menfule indu-

ci debet,

Transferénda enim 1fuht ex priori charta pun&a duo

aut tria ad novam, & aliud jamí punc&um inveniendum , quod

vel!ope acus magnetice , vel ope obfervationis angulorum, qui per

& line?y

tranfportatorium examinantur, preftari folet, ubi nova rurfus fta-

t, 1ppl*

tio eligitur, de utraque methodo inferius ágemus; at qui muta-

tlo-

cawïü

CAPUT V.

$o

DEC

tiones, diurnas fepe, acus fagnetice nofcïtï, ipfamque fimul

snagnitudinis chart? differentiam a variaaeris temperie pendens

$em confiderat, accurationem hic non expectabit.

100

COROLLARIUM

IH.

jun conf

98. Sequitur quoque ,

cum res$, quae determinantur, ture

zes, domus, mole, arbores procere &c. effe foleant , menfulam

in his locis plane adhiberi non poffe, punc&um enim correfpons

dens verticaliter ad meníam transferri nequit, hinc penes fta-

kB

tionem ponenda foret, ut collimatio fiat, at quantus 1nde ena-

fetantur,

fcetur error, cum nulla angulorum quantitas nifi per transportae

tehtüf , (

torium: nulla diftantia nifi per fcalam determinetur, adeoque

nullum corre&ionis, aut redu&ionis adfit fundamentum , hinc fi

Il

tamen ope menfule operatio inftituenda fit, przeter obje&a reae

,v

lia aliud quoque fignum inter illa ere&o baculo conftituendum

Qum (ta

eft, quod ex utraque meta bafeos interfecari & determinari de-

bet, ad quem dein locum menfula transferri, & ad pundum exe

Ope dio

nus di(l

cepto iterum baculo accurate poni poteft, & fic multiplicatis bas

culis & ftationibus labor continuandus erit; at quo temporis die

unda r

fpendio & ob repetitas ftationes errandi periculo quis eft, qui

etiam re

non videt.

Poterit quidem Ífine ere&is fignis locus menfule in-

Il.

ter obje&a determinata pofitz in ipfa menfula exhiberi, & pune

étum fignari, ut inferius videbimus, at rigor geometricus & ace

tentis ex

curatio requifita tunc minime habebitur.

tüt; d

C OROLLARIUM IV.

tüte f

tium al

99, Ex his jam colligimus , quantum menful in conftruene

lis arti

do reti, quod fundamentum fit dimenfionis, fidendum fit, exeme

exhibas

plis enim & autoritate hic pugnandum non eft; certe qui metho«

dum cum goniometrico aut quadrante ex calculis determinandi

IV

punc&a fixa perfpiciunt, menfuülam pro hac Operatione omnino ree

transfer

3iciunt, quam ideo tantum adhiberi ab aliis vident, quod.fine

jabore obfervationis angulorum aut calculi tzedio per folam line-

aCU$ ma

arum interfe&ionem pofitionem objecorum veram obtinere fefe

Is ho pa

arbitrentur, Non tamen per hoc ufus omnis menfule rejicitur ; id

Tine &tto

tanquam principium fundamentale de utraque methodo di&um fit:

Vitate :

Pundía fixa per feries triangulorum inftrumento

Ttatims

goniometrico: puncía vero intermedia , & fingu-

la capita , ut agrorum , fylvarum , pagorum,

domuum &c. quantitas G figura, menfula prato-

1)

viana determünentur.

ele lh

PRO

Wl &

i

DL

"

Dv

TU O ETE ais

AB5s

ht

g rR

DE CONSTR. RETIS PER TRIANG. &c. gr

Que fii

It pendene

PROBLEMA IV.

ICO. Determinare punéta intermedia in reti

jam conftructo ope menfulze.

menfülam

RESOLUTIO.

'Ortéfpone

penes fia

wde efae

I. Pun&a quotquot þo(ï'unt fixa àd menfulam trans-

fansportae

ferantur. Quot obfervatores adfunt, tot menfulae pa-

, adeoque

tentur, & tota dimenfio inter eos diftribuatur.

t, hinc f

H. Menfula vel in ipfo determinato trianguli late-

jeda 1ete

Uituendum

re, vel extra, vel intra triangulum ponatur, & pun-

€um ftationis

M.

iinar] de«

uti inferius trademus, notetur, indejam

ndum exe

ope dioptrarum obje&a fingula capi, & alia figna mi-

jatis ba«

nus diflantia in colliculis determinari poffunt,quze con-

nporis di«

un&a novas bafes pro interfectionibus minutiffimarum

eft, qui

etiam rerum fuüppeditant.

sfufe ine

IIL. Spatium quodvis triangulare rebus in eo con-

, & puns

us & o

tentis expleatur, & aptis coloribus fingula adumbren-

tur; dum fluvius, aut via regia occurrit, ejus curva-

turz fpecialiter affignentur, collium quoque aut mon-

tium altitudo major, & declivitas juxta proprias regu-

'onftuer

las artis delineatoris majori umbra

& lineis pluribus

;! exeme

exhibeatur,

1l methoe

eminandi

IV. Ex his partialibus mappis fingula in majorem

nnino 16«

transferantur , vel etiam, fi in quavis debitus fitus ope

yod. finé

acus magneticz aut]lines meridianz obfervatuseít, ip-

un Jue*

ere, felé

fe he partes ope glutinis in unam compingantur, quod

fine erroris periculo facile przftari poterit, cum deter-

itut ; ió

& (tt*

minate jam & vere diftantie ex ipfo reti affumtz fine

gmenio

mutatilone habeantur,

)/ingu.

COROLLARIUM,.

oru

orato

IOI. Qui igitur ad talem laborem deftinantur, notum iis

effe debet, cui ufui mappa conftruatur, fi enim militaris foret,

nihil eorum negligendum effet, que ad artem militarem perti-

»O,

Metzb, Math. P. 1.

F

nent

l

n

pEG

E

À

e

CAPUT V.

4205 &i

nent, ü'bi caftra v. g. ponenda, infidie ftruend?, aut timend2 ,

gnterécant

hofium incurfiones precavende , &c, qu: jam $. 9. infinuavimus ;

jtdfonm

in geographica,locorum precipue, viarum, paludum & curfus

fuviorüm cura habenda eft, inter que agri & fylve interferan-

tur, De aliis partialibus dimenfionibus inferius agemus.

9?

quem acis

PR!OBLEMA V.

luic metho

satius coni

ro5. Conftruere rete triangulorum -ope aeus

ip& quoqi

jufta fahe

magneticae.

poft um

RESOZLUTIO.

tüm abert

as etiar

4, Ponatur acus magnetica, qua dioptris & annu-

angulorum

jo sürichalcino in 460 gradus divifo , inftru&a eft,

&ionibus,

fandi yeri

ad unam metam bafeos, & dioptris verfus alteram me-

transporta

tam directis, notetur gradus, quem acus oftendit.

IL Dirigantur dein dioptre verfus aliud obje&um,

notetur rurfus gradus, quem acus oftendit, & ita per

04.

98v) de n

totum gyrum horizontis obje&a & gradus ab acu nota-

& fv de

ti in libellum transferantur,

iom edoy

ticà comm

IH. Translato infitumento ad valteräm "bafeos me-

gunt, &

tam, & dire&is dioptris verfus priorem metam, idem

fium & $

qui prius gradus ab acu notabitur, dein dioptris ad

priora obje&a direétis notentur rurfus gradus, & in li-

bello adícribantur.

IV. Translato inftrumento ad alias ftationes, no-

tentur iterum gradus inter fingula obje&ta , & adícriban-

tur, atque ita procedendum eíft, donec ad unum ex

nofis jam obje&is tedeatur, & planum totum percurra-

tur.

V. Figuram in charta delineaturus angulos ex li-

'bello excerpe, quos ex differentia graduum obferva-

torum facile determinabis; & eos initio in utraque ba-

feos

DE CONSTR. RETIS PER TRIANG. &c. 85

eos extremitate dein ope ttanfportatoris in lineis fefe

: (imenda ,

inuavimus;

interfecantibus feu in flationum pun&is conftrue, lines

| & curfus

ita efformate rete quam proxime dabunt.

intetferite

COROLLARIUM I.

Dus,

103. Neminem fore arbitror, qui

cognita annuli, inter

quem acus clauditur, & graduum diviüonis exilitate quidpiam

huic methodo tribuendum effe cenfeat, dum rete aliquod accu-

ratius conftruendum foret; Nam preter obfervationem dubiam

E

ipfa quoque conítrucio angulorum ope transportatoris, ni hoc

jufte fahem magnitudinis affüumatur, in errorem inducet, ut jam

poft unam alteramve interfe&ionem figura in charta a vera mul-

tum aberret,

Accedit, quod ipfa declinatio acus magnetice di-

urnas etiam & horarias nonnunquam variationes fubeat, quibus

(p annu

angulorum etiam maghitudines vitiantur, verbo, fi in interfe-

Kl eft,

&ionibus, qus calculatis lateribus fiunt, tantum jam adeft er-

eram m

randi periculum.

$. 92. quantum erit in lateribus, qua ope

Wi

transportatoris triangulum claudunt.

COROLLARIUM

II.

,j'eäums

a per

IO4. Id tamen hic rurfus di&um volo, quod fuperius ($.

U Dot2"

98.) de menfula pretoriana infinuavi, fi de obje&is inter pun-

&a fixa determinandis agitur, ubi error extra quodvis triangu-

lum calculatum propagari non poteít, obfervationes acu magnee

tica commodiffime inftituuntur ,magnum enim apparatum non exi-

208 1De-

gunt, & citifme abfolvuntur; optime autem in curvaturis via-

; ide

rium & fluviorum adhibetur, de quo inferius agemus,

ptris i

& in l

Qäþ

54 no

"ribatl*

um ex

peutta

exlr

b['erv a-

EF

C.A-

Que p

feos

[l

t

84

pE

CAPU T;.Vï,

N MOR (v

ynato t i

qed, perpt

py:bfematïs

minda Ms

GAPUT V

iime verfus

DE CALCULIS RESPECTU LINEJE

9 fnguh .

jn qui femg

MERIDIANZE ET PERPENDICULARIS, ET

tot, atquims

CONSTRUCTIONE MAPP/AE PER PUN-

inde dertet

iaf

CTA FIXA.

tüm ob

1

NU

dent, Qa

DEZFINITIO IX

Unterbern

cales diy

Yo5. Linea Meridiana eft pars circuli meridiani per

eonteripfi

gonometri

locum transeuntis, ( $. $ ) feu eft illa linea, ad quam

blema ex;

dum fol pertingit, ad maximam fimul quam eo die ha-

Omnino ne

bere poteft, altitudinem pervenit, adeoque.eft mecium

pun&um inter ortum & occafum ; dire&e illi oppofitum

pun&um eft pun&um feptentrionale.

] Og'

£tetice h;

COROLLARIUM.

& Yerf:

N

IO6. Du&a ergo per locum datum linea re&a, tranfibunt

loc pun&

fujus extrema per feptentrionem fuperius, & meridiem inferius,

tiverto te

& ereca ad hanc, in ipfo loco, perpendiculari hujus extremá

tutls obf

?

per occafum a finifris & per ortum a dextris tranfibunt, qua

perpendicularis fimul pars circuli paralleli (S 5.) et. Cum hzc

proprietas de quovis loco dici debeat, omnes lineas meridianas,

mn,op, niüi ad magnam longitudinem excrefcant, (F'g. 63.) per

parallelas exprimimus, fi enim longiores affumantur, non linee

k

fed circuli eruntin polis convergentes ut $. 5, diximus.

(?G";füä

SCHQLION'I.

107. Demonítratum eít in geometria curvarum $. 7. ad

determinandum fitum pundi duabus tantum lineis fefe interfe-

In

eantibus opus eíle, & ex nota diftantia ab una & ab altera li-

nea & fimul nota plaga dextima vel finiftima , aut fuperiore vel

it CU

inferiore pun&um figi. Affumtis igitur his duabus lineis feu du&a

HiS) u

perpendiculari & meridiana, fi diftantie perpendiculares loci ab his

flrcumi

"«duabus lineis innotefcant, dependenter ab illis omnia reliqua

Iïl

3

loca determinari, & &ne depica triangulorum íerie, aut effor-

üteot

ina-

w

h1

DE CALC. RESPECTU LINE/JE &c. $

xnato reti in mappam referri poffunt,

Patet etiam quasvis lineas

fe&as, perpendiculariter fe interfecan

foc

to»9

(Fig. 68.), refolutioni

problematis fatisfacere, hinc magna valde accuratione'in deter-

minanda Meridiana opus non eífe, fed fufficere, &i quam pro-

xime verfus Meridiem & Septentrionem dirigatur, ut veram. lo-

INLE

ca fingula a fe invicem diftantiam & confuetum mappa fitum

JS, ET

in qua femper pun&um feptentrionale direc&te fuperius effe poni-

£ur, acquirat.

PUX-

Obvias dabo inveniende Meridians methodos, &

inde derterminandi angulum , quem pzimum ex eo loco obferva-

tum obje&um cum hac meridiana facit; qui accuratiorem deí-

derat,'v(l]ar. Liesganigii, fzxpius laudatum opus, aut Celeb.

Unterbergeri, qui confpicua inter primotes.rei tormentarie offü-

ciales dignitate floret, geometriam prac&icam, quam pto fuis

Idiani per

sonfcripfit tironibus, adeat, cum enim neceffario principia tri-

Udili

nm

gonometrie fpherice, & quedam etiam aítronomis ad hoc pro»

adq

9 die h-

blema exace folvendum requirantur, neque exac&ifima folutio

t mecium

omnino neceffaria fit, me illis fuperfedere poffe arbitror,

yppolitum

SCHOLIO,N. [

i1O8, Facile fitus feu dire&io linez mezidians opeacus ma-

gnetice haberi poffe videtur, cumex przcedentibusjam notum fit,

eam veríus feptentrionem femper dirigi; quia tamen non nihil ab

&ranibunt

hoc pun&o declinat, & ipfe hz declinationes diveríis in locis &

1 jnfermus,

diverfo tempore variw funt, hzc declinatio, du&a prius ex infti«

ij exttema

tutis obfervationibus linea meridiana, examinari debet,

junt, qu*

, Cum 1ec

PROBLEMaA r

i eridianïs.

, 63.) pet

Xco9. Ducere lineam meridianam & eïxaxmïnare

non li[leæ

d5

declinationem acus magneticze, (F7g. 69.)

RESOLETDEMONST,

6T d

Inligno duriore, & bene polito ducatur circulus,

fe inzetftï'

To

in cujus centro c ftylus tenuis ce erigatur ejus altitudi-

vriore v*

nis, ut intra nonam & deciman matutinam ejus umbra

; fet duda

circulum raàdat, quod pun&um s notetur,

foci ab hi

1I. Immoto affere, cum afcendente fole umbra de-

in reliqia

' gut eïï)r'

Crefcat, & defícendente rurfus erefcat, ob(grv etut, dum

"

g«

k

^

ins

86

CA'POT WL

iptra horam fecundam & tertiam rurfus extremitas um-

bre ftyli eundem circulum in 7 radat.

IT

IIL. Conjungantur pun&a m, z, & biffecetur bxc

j Quf

chorda m», linea per centrum & biffe&ionis pun&um

du&a, eít meridiana; eft enim in medio inter aquales a

horizonte altitudines , quod ipfum medium eft meridies,

& directio linex meridianz.

Ii]

fetvetut

IV. Applicetur ad hanc lineam acus magnetica a

Qam o

cum circulo fuo in 460* divifío, & videatur, quantum

a zero feptentrioni obverfo aberret, quantitas aberra-

puuto

duum ;

tionis efít declinatio acus magnetice.

[ :

gulus 1

C OR OLTARIEUM:kL

U

jnter at

XIO. Patet, fi plutes ex c concentrici circuli

ducantur ,

facit o

& appulfus umbre mane dum decrefcit, & rurfus poft meridiem ,

dum accrefcit, a& quemvis circulum notetur, & pun&a correfpon-

Jabetu:

dentium arcuum chordis conjungantur, lineam ex centro du&am

per omnes biffe&iones tranfituram , quod argumentum, & confir-

matio funul erit obfervationis rite inftituta.

