vum inveniendi, illa in fpecie lonzimetria, h»c aliimetria

'eHie

dicitur

t10nes

L'uM'

xo &

D.EEFINITIO V

IO. Ferticale dicimus , quod ita fuperficiei felluris

infiflit, ut prolongata linea ab altitudine objecti per

duf

centrum telluris tranfeat, ( Fig.26.) ut 4B, DE, ad

IXif

quam verticalem in ipfa fuperficie erecta pPïPendICUld-

wif

ri$ FG vel GI eft liuea Aorizontalis,

p (

feu

|

COROLLARIUM

tetity

eam

II

Cum fup

jes terre fphwr

x;1"7

fit,

& ad rotundi-

À*

tatem circularem accedat,

fequitur,

lineam horizontalem tan-

i&

in quo verticalis fuperfi-

gentem effe ad tellurem in. eo pun&

,

1005

ciei infiftit,

.-.

roinde nonnif fpcmxn aliquod cum /peripher!a

pre

commune h'».be e, ut de tangente in geometria diximus, quod

qw

tamen fpatium ob masnitudinem ambitus telluris ad longiorem

:me

nonnihil d'ftantiam pro re&a.haberi pot:

eft.

adeoque cum tan-

m

horizóntalis FG re-

£ente colncidet

jn maenis vero diftantiis

Ante

ipfa inclinata eft ad arcum , qui fuperficiem telluris reprefentat,

om-

adeoque ad hanc reducenda foret,

ut parallela ad horizontem &

n

triangulorum inde ef'ormandorum bïüs teret ;

linea horizontalis

L0nt

etiam 1196&. ad libellam du&a, feu Enea Zzl«elæ dicitur

——

j

C 4

DEFI-

»

,(

p

CAPUTIL

AO

DLEFINMITTIO YL

I2. Libela eft inftrumentum , quo utimur ad de-

terminandam lineam horizontalem; /Jibellare autem dici-

£ttun

mur, dum ope linez horizontalis differentiam altitudi-

detet

nis duorum locorum determinamus.

»C HOLIOTN.TL

terea

13. Libelle varie efformantur: notifima eft, qu» ab ar-

ehitectis,

murariisque adhibetur,

eftque triangulum Ifofceles

as 4

ABC ( Fig, 27.) ligneum, e cujus vertice ad bafin pondus plum«

puatu

beum a filo tenui fufpenfum lipere dependet ;

in bafi pund&um

m

biffe&ionis c accurate determinatum eft; dum igitur petpendicu-

dete

lum cum pun&o biffe&ionis congruit, filum ad ba(n verticale

fier,

eft; (geom. S. 137.), igitur bafis linea horizontalis eft ex def,

Vi. fi igitur hoc triangulum ad perticam ligneam aut aliud pla-

num ponatur, hoóc horizontalem fíitum habebit, (i pondufculum

accurate cum divifione congruat, adeoque filum ad bafin pere

í

pendiculare fit,

dua

scÓütotrow x

tum

I4. Accuratiores funt, quz ex tubo vitreo parantur, (Frg, 28,)

qui fpiritu vin! non colorato ita repletur, ut bullaaeris in eo re«

linquatur ; tubus utrinque hermetice, ideft, liquato ad lammam

vitro clauditur, & aurichalcinze regule affisitur; dum libella in

fitu horizontalt eft, bulla aerea in medio ac manet; cum enim

femper aer fummitatem petat, adeoque in hoc cafu nec ad dex-

?

£a

tram- nec ad finifftram afcendat, fignum eft, nullam extremita-

tem magis quam alteram elevatam effe,

fitum proinde horizon-

16

talem totam re$ulam habere; tubulus vitreus interne bene po-

ln

liri dehet.

Pfolibellatione dioptris inítrui folet, aut alia ad-

Vl

hiberi, duobus tubu'is vitreis inftru&a , quam inferius, dum de

libellatione acturi fumus, dabimus.

D

u

DEFINITIO.VII

ài

Ti

I*. Bafi dimenfouir dicitur linea re&a, in campo

l

menfurata, ad quam omnes relique longitudines refe-

runtur, & diftanti» determinantur; eft igitur totius di-

menfionis fund

ais

)fTt!'

entum.

(

DEFI-

NOTIONÉS GENERALES.

AX

DEFINÍTIO

IX,

de.

16. Dimeu/ío oeconomica eft determinatio quantitatis

üici«

rerum dimenfarum, in menfura quadam aífumta, jam

JAdi

determinata in hexapedis, decempedis &c.

COROLTVJARIUM.

I7. Non differt igitur a priori dimenfione , nifi quod 'pre-

o

terea adhuc requiratur, ut preter figuram ipfa quoque quanti-

teleg

tas aífhgnetur, atque hac ratione ipfius fundi

?

feu ager,

feu

J

pratum , feu fylva, feu ftagnum fit, pretium haberi , & poffeffo-

um

ris facultates xftimari poffint;

geometrica ergo dimenfio prece-

[lcue

dere debet, ut oeconemica rite inftitui, & fi opus fit, gmodefia

cale

fieri queat,

üe

pla

h FgNIZXI.

lum

x

I8. Gaodefa autem eft methodus dividendi, &

diftribuendi planum in ratione quadam determinata, in

duas v. g. tres, quinque xquales aut proportionales tan-

tum partes. (Geomf $.275.)

))

te*

D.EFINITIO XL

m

n

I9. Dimenfo militarit pretet geometricam, quie fem-

nl

per precedere debet, id quoque requirit, ut omnia

ex:

tà

ea cum fumma accuratione annotentur, qus ad naturam

)

regionis pertinent, num inundatio a repentina pluvia

007

timenda, num rivi femper permeabiles, quz litora flu-

|de

viorum & ubi fint elevatiora, ubi infidie ab hoftibus

]je

ingruere poílint, qui colles regioni fubje&» dominen-

tur, qus» vie vel toti exercitui, vel particularibus

tantum expeditionibus ufui eífs poffint, ubi caftra po-

[

nenda fint, uno denique verbo, ut ad omnia illa refle&a-

tur, quzxe fummo armorum Principi accuratam loci ideam

faciunt, unde nonnunguam felix armorum exitus repe-

ln

tendus efít,

M:

DEFI

CAPUTI

45

DEI TTJINI-TIO XIL

Tl

gO

H

Dimenfo fubierranea eft methodus in' fodinis

alett

longitudinem & declivitatem platearum aut cunicuiorum

zfguu

determinandi; fpecialia ad hoc adhibentur inftrumenta,

& te

qua in ggometria fubterranea defcribuntur.

mini

fetti

D EFLXINITIO XïH.

ero

dex

» t

lchwogvaphia eft delineatio regionis, provin-

exhi

cie, territorii, dominii, civitatis &c. qus harum rerum

figuram in ea proportione in minore fcala reprafentat,

quam reipfa in magno hibent.

COROLLARIUM L

p

tt'al

22

Hxc fcala. eo major effe debet,' & eo minores partes

Y,.t

exprimcre, quo accuratior minutarum etiam rerum delineatio

eoch

requiritur, ita digitus vel etiam linea vienneníis mille aut cen-

&q

ftum, aut unam hexapedam pro diverfütate obje&i & laboris de-

abf

fignare poteft.

Geometria elementaris & trigonometria plana in-

A4il

£411

ib

2

1

p

les legzes tam pro dimenfione quam hac delineatione tra-

o2

dunt, quas cum ex praecedentibus -notas eífe fupponamus, foli

applicationi & praxi in(itemus

cujus fündamentum (C$. I5.))

feu bafis eft accurata lines re&z dimenfio, de qua fequens ca-

put tractat.

€ O.f OrLELGARIDAM O

M

lit

23. Neceffarium igitur eft, ut ante omnia fcala determine-

tur,

juxta quam ichnographia facienda fit, ut hac ratione vel

Qc

&i

linea menfurata pro bafi ftatim in.menfulam transferri, & labor

pot

continuari: velü res calculo trigonometrico peragatur, figura

riangulorum efformari poffit.

Hec fcala aut in charta craffiore,

vud

aut lizno .duro aut aurichalco fit, aut jam parata in pedes, di-

gitos & lineas divifa affumitur, & valor ad libitum pro quan-

titate laberis, & accuratione requifita determinatur, ad majores

x*nenfuras. fcala ope circini micrometrici transfertur.

D.EFJINITIO XIV.

24

Zyc.e

Circulus micrometricus &Fig, 29.) eft pertica

Í

M

lignea re

&angularis, in qua cufpis una 4 libere move-

ri,

^

NOTIONES GENERALES.

43

ri, aut in quocunque loco figi poteft, qüod ope curfo-

Ihi

ris ? quadrangularis aurichalcini & cochles c praftatur:

[

l

ul

altera cufpis e in fuo curfore quadrangulari matrici d af-

]t,

fipitur, qu» ope cochlee tenuis // tam leniter adduci

& removeri poteít, ut motus vix advertatur, atque ita

minima etiam fpatiorum differentiz examinari, & trans-

ferri p [Iint.

Extremitati cochfeæ À affixus eft in-

u-

dex i, cujus motus in orbiculo x fimul motum cochlex

utt

exhioet.

at,

COROLLARIU M.

95. Motus hujus quantitas ita determinari poterit, acci-

piatur regula aurichalcina, & in eam longitudo digiti viennenfig

transferatur v. g. cyþ"i ponatur cufpis altera in quocunque loco,

ttej

v..g. &, & adducatur cufpis prima ad B; moveatur dein ope

tio

cochle:s ufque in . & annotetur, quoties index totum circulum,

£f«

& quot preterea partes centefimas (fi diviio in IOO partes fit)

de

abfolverit, tot revolutiones integre , & partes centefimz motui

H

per unum digitum competent, atque inde per divi&onem ad li-

n-

neas applicatio fieri poterit,

ol

*)

SCHOLION,

a

a6, Ante omnem operationem igitur finis laboris in con-

fderationem adducatur, an geographico, «cconomico, an mi-

Jitari ufui dimenfio fervire debeat, & pro ratione accurationis

(

vel

requifite methodus, inítrumenta, 'f;cala proportionalis. feligantur,

& determinentur, fpatium quoque menfurandum totum, Ífi fieri

yot

poteft, prius luftetur, ut jam ideg quepiam fegionis faltem

it]

zxudis habeatur,

$

i*

E

Z

L

C A-

c€

44.

OXTUT

T.

— ——

&e

&U

M

C APU AL

[j

]i

il

t

tradi

DE DIMENSIONE BASEOS.

fetre

gieti

DERINITIO

I.

excir

prior

27. Metiri bafin ( G. 15.) eft longitudinem alicu-

tenaà

jus linez recte in campo fumma cura & accuratioae de-

piat

terminare.

in e

ad f

CO R.O,.LIA RLU-M

1.

quo

fun

28. Cum hzc bafis totius dimenfionis, fundamentum fit, a

tüta

qua omnium aliarum linearum 1longitudo dependet, facile qui-

Tun

vis intelliget, fummam in illa menfuranda diligentiam adhiben-

in j

dam eíffe, ne error dein per omnia latera multiplicatus ad in-

31,

gentem quantitatem excrefcat,

& dum labor claudendus

eft ;

ultima primis non cohzreant; continget enim, ut vel ob jufto

majorem longitudinem pars parti incumbat, vel ob brevitatem,

fpatium quoddam inter initium & finem, dum ad prinium redi-

tur punctum ,

remaneat; quod utrumque delineationem totam,

2

At

Oi

precipue fi longior fuerit, erroneam

[S4

inutilem reddet.

10

V

COROLIILIARIUM It

tt

29. Laborem inchoaturus fpatium vel intra perimetrüm &

üm

fieri poteft, vel extra limites, ubi fylva, lacus, ftagnum non

TY

permeabile occurrit, elige, quod folum planum & zquabile ha-

Qw

etri

beat, in eo dire&ionem linez baculis verticaliter erectis ( Fig.

t101

30.) & a fe invicem remotis, ut in seometria ( $. 1-3'.) dixi-

Ret

mus, deügna, vel dum linea menfuranda brevior eft, in ex-

tremitatibus tantum linezs baculos nonnihil altiores & craífiores

BR

erige; interquos catena ferrea (Fig. 3I-) vel fune in orgyas aut

Qw

decempedas divifa fpatium menfura hac methodo:

primo & ul-

timo annulo catenz menforie baculus altus inferius cufpide fer-

rea armatus inimittitur, quibus duo geometre catenam ita ten-

dunt, ut, quantum fieri poteft, ad lineam re&am accedat, quod

facilius efücitur, Íi catena terre incumbat; ne autem penitus

(h

decidat annulus craffior baculo (Fig. 32.) inferius.circumlari aut

clavus major incuti poteft, cui extremitates catene incumbant ;

i?:

dein

t

*

L

45

.DE DIMENSIONE BASEOS.

deinfefe invicem (Fig 33.) ita dextrorfum & finitrorfum dirigunt, ut

cuivis a focii baculo alter baculus major in extremitate totius bafeos

erecus, cui faciem obvertit, tegatur, fignum id erit, utrumque

in linea re&a procedere.

Abfoluta hac prima operatione ex-

[2 0

tracisque baculis primus foramini, in quo baculus erat, clavum

ferreum aut ligneum numero I fiznatum imponit, & ulterius pro-

greditur, dum alter ad idem foramem perveniat,

qui clavum

excipit, & ad faccum reponit (aut dum rurfus abeundum eft,

priori foramini ( Fig. 84.) reftituit,) baculum vero fuum cum ca-

N

tena eidem immittit, ut jam .fecunda longitudo catenz ibi inci-

Je d&

piat, ubi prima defiit, primumque ita dirigit, ut cum . baculo

in extremitate ereco in eadem re&a fit, atque hoc modo ufque

ad finem labor continuatur; bacilli aut clavi minores exhibent,

quoties totius catenz longitudo accepta fit, qui proinde addendi

funt, ut totius linee menfurite longitudo habeatur.

Si v. g.

o

fit,

tota longitudo catene ro hexapedas habeat, & bacilli parvi 12

le qui«

numerentur, linea menfurata 120 hexapedas continebit, que de-

hibene

in juxta fcalam geometricam in chartam pro ichnographia ( $.

al it-

21, 92.) transferenda eft.

$ &l

) juíto

COROLLARIUPM i.

fl æm,

fedi-

20. Hec dimenfio fuffücit in geometricis ordinariis dimen-

QU ,

fionibus, ubi fepius fub ipfa menfuratione dimeníio linee re&z

repeti, aut diftlantia duorum locorum examinari catena poterit,

& error, (i'quisquam fa&us eft, detegi; at dum major requiri-

-

tur accuratio , uti dum pun&a fixa pro geographica aut militari

dimenfione confiituenda funt, que dein pro norma ad determi-

um f

nandas res intermedias ferviant, majori opus eft cura, cum enim

n non

diverfimode tendi catena poffit, fi f»pius applicanda fit, exigui

1 H

e -

errores àdditi fenfibilem majorem efficient; hanc vero accura-

(f

lg'

tionem menfuratione per perticas obtineri praxis docet.

Quam

dixk

methodum in dimen(íione gcographica regni Gallicie adhibueri-

| ex-

mus, quove ordine procefferimus, referam fequentibus fcholiis,

(010$

31

u

t

quod fimul regulas obfervándas declar?bit.

U.

3CHOLTON RL

Iet-

tn-

g3r. Planities pro dimenfione bafeos a me & L, B, de Rain

1uod

(tunc in Academia Lincenfi, modo in univerfitate Leopolitana

1

H

mathematum Profeiïore) eleca eft penes civitatem Rzeszovien-

aut

planioribus in locis,

fegetibus

fem, eo quod maturis jam,

At s

damnum inferre follicite tum caveremus, ho; autem folum pafcuig

H

us

deftina-

46

OXATPUT J

dumetis licet hinc inde veftitum , fine damno per-

g

deftinatum ,

meari & conculcari poffet.

Perticas quantym fieri p

Utc

ofte

rat rectas,

39

A

quatuor hexapedas longas, octo fieri curavimus; quo in negotio

szagno nobis adjumento erat R, P. Bieleckie fcholis piis, quo

«0

interprete ufi fumus, & cujus nunquam fine grati animi fignifi-

"T

catione memor ero.

IÍn earum una, in diftantia dimidie circi-

milit

ter hexapeda,, exiguas lamellas aurichalcinas firmavimus, omnium

at

W

vero extremitates planis ferreis exiguisad angu!um re&um ere&is

pe

(Fig.35.) munivimus, que malleo in perticam adigi, aut ab ea remo-

feque

Dun

veri poffent. Ad primam perticam ope circini micrometrici dimi-

ticat

dias hexapedas ad lamellaé aurichalcinas, ex alia menfura Vienna

snell

hobifcum allata,

tranftulimus ,

tenfo prius per totam perticam

Jgna

filo, quod lineam recam exhiberet, ultimam vero ex utraque

du

parte in pláno ferreo determinavimus; adaco fcilicet ferro tam-

vti f

diu in perticam , dum a cufpide circini, cujus alterum crus in

acies ferri tangeretur,

Huic,

que pro

$

proxima lamella erat,

norma ferviebat, quamvis aliam feparatim impofuimus ita, ut

Per

plana ferrea fuperioris, inferioribus accurate incumberent, at-

aj

que ita aptata funt, ut extremitates fuperioris inferioribus ad

aCl

amufüm refponderent, & longitudo omnibus omnino eadem da-

UT

[

retur, quatuor ex his Rainio date,

quatuor mihi fervate, eas

01

in utraque extremitate literis .4, B. C, D. &c. fignavimus

Ut 1

Tl

ag

His preparatis lineam in campo fixis poft quinqu

u

inta.cir-

M

10'n

Vttaq

eiter quafvis hexapedas baculis ($. 2

9.) def

^o

avimus, qui omnes

AX

verfus, proceram arborem valde diffitam dirigebantur, . quod ad

ducendam re&am multum juvabat,

Dein ipfam dimenfionem

Tej

€go cum Kiffo, Rainius cum Langero, qui uterque jam, inter

fummo mane agegreffüi fumus;

hum

officiales bellicos adfcriptus eft,

E

ad quamvis perticam duo milites conítituti erant, duo prelon-

ls,

eum funem juxta du&um baculorum tendebant, duo afferculos

T

atque alia frufta, perticis ad procurandum fitum horizontalem

ACIe

Pertica AB prima ponebatur, atque

fupponenda, geftabant.

h

juxta aciem primi ferrei plani perpendiculum demittebatur, quod

u

H

n

pun&um primum bafeosin terra correfpondens oftendebat, quodque

Prt

L

incuffo palo, plano orichalcino munito, in terra (Fig. 37.) fignabatur.

b

m

NÀ

Ut fitus horizontalis pertice examinetur, libella utrique extre-

d

mitati a me & focio applicata eft, & per frufta fuppofita debie

&

20

tus fitus procuratus,

Ad primam admovebatur altera CD, quz

cum ob inzquale folum aciem ferri primz non contingeret, fed

fupra vel infra eam . jaceret, ope perpendiculi in tenui filo fufpenü

errum. filum

(Fi. 26) ad eam ita promota eft, ut utriusque perticz fi

H

tangeret atque ita cum pertica EX & GH adtum exat; dum quarta

1

aj

^

&

inige-

T.

—— —

—

m

DE DIMENSIONE BASEOS.

47

0 pte

éirigeretur,

prima, retrahendo ne in alteram impingeret, loco

'e(bat,

mota, & ad hanc translata fuit, militibus duobus ad eam defti-

erotio

natis clara voce numerum ]1 fíeu primam pertice prime A4B

; Quà

translationem id eft IG hexapedas abfolutas effe indicantibus,

ego hunc numerum in ipfá pertica

linea fignabam, quod ufque

enif-

Circie

ad finem accurate obfervatum e

ies5

ítz

numerus linearum cum voce

mum

militum concordans ,

du&us in I6

omnes dimeníz lines hexaes

redis

pedas dabat.

Nonnulló intervallo Rainius cum quatuor perticis

emos-

fequebatur, ut adeo totius bafeos dimen(ionem bis obtineremus.

M

dl

Dum no&e ingruente ceffandum erat, demiilo poft ultimam per-

]ennz

ticam perpendiculo rurfus pun&um correfpondens in terra in la-

ticart

mella, longo clavo ligneo affixa & terre immiffa, tenui inciffura

fignabatur, unde altero mane labor inchoatus & ad finem per-

Tajue

tarme

du&us eft,

Translationes pertice 4B & reliquarum trium , pro-

"s i

uti figna faca & voces militum indicabant, 75 fa&z funt, que

p pto

du&e in I6 dabanttotius bafeos loneitudinem 1200 hexapedarum,

"a

Perpendiculum ad omnem fere perticam (Fig. 38.) applicari—debuït,

eujus filum duas fere linex decimas wequabat, hinc pro fumma

at

accuratione 5 adhuc pollices feu O,

O5 addende funt,

Dunm

us ad

Rainius ad metam bafeos extremam perveniret, deprehenfutm eft

[ d2«

uno tantum & altero pollice bafim utramque differre, quod igi-

, 98

tur fignum certifimum erat, in dimenfione errorem nullum com-

ln

miffum effe, & methodum hanc (imul multum commendabat.

|OMte

ütraque meta figna prealta conjun&is ad fieuram pyramidalem af-

Imnes

feribus ere:a funt, quorum vertex punc&o bafeos immineret,

j

a

Finito labore rurfus diviüones prime pertice examinate &

Qnemt

relique ad- eam applicate funt, at nullam vel a calore vel ab

1ntet

hunore induc&am effé mutationem deprehenfum,

licet thermo-

ATUM

znetrum 22 gradum fupra pun&um elaciei o(tendiffet, quod cum

vlone

iis, qux Cl. Liesganieius in fuo opere de dimenfo gradu refert,

f IQE

mirifice confentit. Reduc&ionem ad verum horizontem ( $. II.)

alem

faciendam non effe, brevitas bafeo$ oftendit, cum Liesganigius

itque

in íua 6410 hexapedarum,

in qua meta auftralis boreali

jod

multo altior erat, nec unius pedis differentiam deprehendiffet.

4111

Preter hanc noftram bafin aliam quoque Liesganigius cum Güff-

atuf

mano & fociis ad Leopolin, & tertiam D. Capitaneus de Verité

xtte

ahl-

ad fines Silefie dimenfusr wíi, quarum accurationem confenfu&

làboris comprobavit,

ut

fed

$ CCHOLION IL

eni

Cum inter operandum honnunquam ad colliculos aut foiï'ass

d

autmolle folum & palufre deveniatur, ubi pertioa fequens auf

jarta

multe

*

"ag

DE ^

48

C A POUT JH

multo elevatior aut demiffior præceäente ponenda eft, fulerum va-

riis incifuris inftru&um, ut Frg, 39. exhibet, adhibetur, ad quas

funiculo fubftaculum parvum a,

cui una pertice extremitas in-

s.

'

cumbat, fufpenditur, & ita ad.varias altitudines elevatur, donec

quo jm

cum altera extremitate in eadem linea horizontali fit, perpen-

fei circu

diculum inter precedentem & fequentem perticam fufpenfum at«

culus Fi

que utriusque thremïtatem tangens fitum determinat, ( $. 31.)

fiiten fe

,

$

CHOLION

il

duo, ex

duatut ,

23. De aliis modis menfurandi bafes* ut dum pertica circa

tur, zel

extremitatem in femicirculum rotatur ; dum obeundo lineam paf-

fus feu greffus proprii numerantur &c,- nil addam , eo quod mul-

fcila gec

hàc at

tis errandi periculis obnoxii' geometrice operationi fervire ne-

queant, mifi fors rudis tant&m &ítimatio petatur, aut figura cir-

IO ad |

citer efformanda fit.

De curvis lineis imenfurandis uti fluvio-

etipantü

fum, viarum &c. fuo loco agemus.

CCutate

fionis t

Supra 1

T

dioptris

CUPU

I

r

,

trum fem

filis diop

DE ANGULIS, ET INSTRUMENTIS

f mobit

Ornnes (

AD EOS ACCIPIENDOS NECESSARHQS.

fila &in

extremis

DESNFINITIO £Lk.

3d dinid

fionum 1

34. Angulos hic fumimus inclinationem duarum

firmato

linearum, qux a duobus obje&is duécte, ad idem pun-

&um concarrunt.

Yel totu|

^0ntalibi

COROLLARIU M.

tem mp

poit,

35. W;el quäntitas tantum talis inclinationis, vel ipfa fisura

efformanda fine quantitatis determinatione peti poteft; utrumque

propriis preítatur infirumentis, quorum jam explicationem &

ufum dabimus.

iTA

Wk» &

N gg

DEFI

i

P

"^

r

j

E DE ANGUL. ET INSTRUM. AD EOS &c. 49

fulerm v

DEFINITIO d

1 , ad quas

temitas 1n«

46. Goniometricum , quodï& affrolabium vocamus, de

'ïï

K, donec

quo jam in geometrii $. 36. mentionem fecimus, eft,

, penpene

feu circulus Fg. 32. feu quadrans fig. 33. feu femicir-

yenfum at«

culus Fz. 34. aurichalcinus nonnihil latior, fupra quem

(*3L)

faltem feptem circuli concentrici ducuntur, ex quibus

:

duo, extimus, & intimus in 180 gradus aquales divi-

duntur, qui per transverfales lineas re&tas conjungun-

Srtica Cites

tur,

ineam paf-

Zerus cum I, r cum 2, 2 cum 3, Gc. ut in

quod mu-

fcala geometrica ($. 198. Geom. ? fecimus; obtinentur

(erure ne«

hac ratione faltein. fex partium fubdivifiones, id eft a

figura cit

IO ad ro minuta»,

Supra diametrum horum circulorum

yi f

erigantur verticaliter dux dioptre, quarum igitur fila

accurate per planum diametri, & initium & finem divi-

fionis tranfeunt, qus» femper fixa & immobilia manent,

Supra planum, diametri alia regula non nihil brevior

dioptris verticalibus inftru&a penitur, qus ciírca cen-

trum femicirculi mobilis fit, & cujus lineasmedia cum

filis dioptrarum accurate priori linee ita refpondeat, ut

NTÉS

fi mobiles dioptre cum fua regula inter fixas pouant.r,

omnes quatuor tranfpicienti unius inflar apparere, &

uis.

fila & incifure fefe mutuo accurate tegere debeant. Ab

extremis linez mobilis 4 (Fig. 34.) pars quedam ufque

ad dimidium demitur, ut accurate partes in liinbo divi-

fionum refecte notari queant; totum pedi tribus fulcris

duarum

firmato imponitur, qui vel nucem, ut vocant, gerit,

j p

vel rotulis variis dentatis, tam verticalibus quam hoti-

zontalibus inítruitur, ut iníftrumentum in omnem par-

)

tem moveri,

& fitus etiam

verticalis eidem tribui

polit,

4

(s fiutt

COROLLARIUM. ;

rumque

jnem X

57. Duo igitur precipue, ut ufuüi hoc inftrumentum effe

pofüt, cavenda funt, ne error in fixis dioptris & in diviüione:

ne in mobilibus & in centro motus (it.

'Cum radius circuli fie

AMetzb. Math, P. 11,

D

2g9us-

p

CAPUT

AH.

DE.

SO

[

equalis lateri hexagoni, ($.153.geom.) capiatur circino micrometri-

pen 1

co diftantia inter 6O gradus, & ex diverfis gradibus, hac quantitate

apules

chordz 60 graduum, fiant incentro plures arcus feu interfe&iones

LO

exigus, quz fi fe omnes in eodem pun&o interfecent, centrum &

ityales

omnes femicirculi rite determinati funt; fecus ( fiat, corre&io

ferius 1

inftituenda erit.

Dein eadem, aut dimidia etiam quantitas 3O

in6,1

fcilicet graduum, diverfis aut omnium divifionum gradibus appli-

quo g

cetur v. £. T & 31, 5& 35, 6 & 35, IO & 40, 78 & 108,

$2 & II2 &c. &c. fi multum varient, annotetur, ubi notabilis

differentia deprehenditur, & tabula correctionis pro sgradibus

erroneis fiat,

$i non notabiliter differant, relinqui poteít, ri-

40

diculum enim efífet corre&ionis tabulas confücere, ubi ob exigui-

parte pai

tatem infirumenti aliquot minutorum error evitari nequit,

fuprt par

Centrum motus a centro inftrumenti differre non debet, ut

POR

ficut linea mobilis per totum femicirculum gyratur, ita punétum

quinas

centri loco non moveatut.

Id examinari poterit, íi in extre-

minator

mitate lines mobilis, dum accurate in O & I80 jacet, fignum

iüperiori

?er

aliquod acicula aut colore fiat, quod fi per totum gyrum cum

labebit .

arcu, qui ex centro du&us eít, congruat, centrum motus idem

tlus vl

cum centro inftrumenti erit; fialium arcum defcribat, (Fig. 40.)

que aqu

corréctione opus eri , ut error in obfervatione evitetur.

CU q ,,

jor erit.

COROLPLARIUIV[ li.

1

[i

(

38. Cum arcus verfus limbum interiorem minor fit quam

d yon

verfus exteriorem fequitur, divifionem per transverfales geome-

titate d;

tricam accurstionem non habere; pars enim exterior CD ( Fg.

igk

41.) major eft quam interior 4B, hinc AC & BD parallele non

jj COng

3

(

funt, & proportionales partes diagonalis 4D^ abfcindere nequit.

j

Ynterim tamen pro inftrumentis ordinariis geometricis fufficit, in

€ moti

quibus alioquin ob radium exiguum accuratio ad unum alterum-

pat

vwe minutum fruftra exfpectatur.

Si major accuratio requiratur,

1021

120

transverfalium loco alia divifio, quam Vonnium appellamus , ad«

tota

hibetur, qüa non tantum de minutis etiam primis, verum de

SOtU e

partibus quoque illius fecuri reddimur,

DEFINITIO

1.

4l

'*J*":Tf-l'üm

30. AIMonntus vocantur duo paraï]elogramma'auricvhaï«

per'frad

cina A4B & ab (Frg. 42.) accurate zequalia, quorum acies

LURT

hw

fefe per totam longitudinem contingunt, atque quorurm

lum

unum-:immoto altero ope cochlea (ecundum longitudi-

äeï&m )

&i

nem

i

Y

DE ANGUL. ET INSTRUM. AD EOS &c. x

lictometrie

nem retrudi vel promoveri poteft, 1íixum in partes

quantitate

erfe&iones

aquales ad libitum dividitur, mobile itidem in partes

centtum &

equales inter fe, fed qua unitate numerum partium al-

Cotredio

terius regule fuperent, ut fi illa divifa fit in 5, hzc

antitas 30

in.6,fiilain 20, hec in 21 &c. &c. dividatur, ex

bus appli

quo jam fequentia deducuntur.

& 10f

votabilig

COROLILARIUM TY:.L

gb

M

otef, ri-

40O, Quslibet pars parallelogrammi A4B major eft qualibet

l exigul*

parte parallelozrammi ab, & exceifus partis cujuscunque in .4B

lit,

fupra partem quamcunque in 4b femper idem erit, quiscunque

debet, ut.

partium numerus ponatur,

fü enim in noftra divifione partes

H

| pun&tum.

quintas fuperioris

ï?

& fextas inferioris $ , ad communem denos

ln exttee

minatorem reducamus, quzlibet pars quinta 4..- 1 vel 1...2

, figuum

fuperioris habebit 4,& , qualibet .4.,. I vel z. ..2 inferioris

folx

mtur cunt

habebi

C

So :

quelibet ergo pars ab altera, vel j55 refpectu to-

bDro

1

n differentia ubie-

otus idem

tius vel £ refpe&u partis cujusvis differt,

bt

que equalis eft, quiscunque partium numerus ponatur.

Pretrea

t(* F. 4o.)

"

cum a ... I ab 4 ... I quantitate dc differat, 4,.. 29 jam ma-

jor erit quam a

..2, dupla illa differentia feu 2de, & 4,...3

ab a,..3 differet quantitate 3dc &c. fi igitur parallelogrammum

ab promoveatur, donec I & I congruant, promotum erit quans

G u

Ó

titate dc , fi 9 & 2 congruant, promotum erit quantitate 2dc,

e$ geomt-

cp (

fi 3 & 3. quantitate 3dc &c. fi eousque promoveatur, ut a cum

I congruat ( Fig.43.) tota parte 4i feu differentia dc toties

j

ylelie 008

Cum enim

pofita, quot partes in ab continentur, promota eft.

re nequit

per motum parallelozrammi ab omnes partes inferloris fuccefhve

fufflCifq it

cum partibus fuperioris congruant, dum 5 & 5 congruunt, pa-

, alterum-

rallelogrammum 5 dc promotum eft, dum igitura & I congtuit,

gquiïawïa

jam tota quantitate .4 1 feu 6 dc, que in.4 I continentur, pro«

m du

motum, eft.

verum «*

COROLLARIUM : I.

AI. Inde patet jam methodus determinandi quantitztem

diferentie cd, a qua valar nomnmii dependet, erit fcilicet fem-

per/fra&io, cujus denominator eft numerus partium inferioris

aurïchäï:

parallelogramuni mobilis, feu quod unitate numerum fuperiorum

m acié

M

partium fuperat.

$i divifioni nonnium applicare velis, qui

quorum

decem parte

»

a

fubdivifionis contineat, fuperioribus

Q

Pl

partibug

&aquale parallelogramm uza conitrue , iludque àn 1Q partes di.

yitud

2 a

vide,

nen

—— —

r

[p

D

5

ag

QAPTT

IFI.

MT

T

eividat

wide, erit differentia cd accurate

H

s partis fuperioris; fi in 20

st it

divifio facienda fit, fuperioribus I9 equale parallelogrammum

fac, illudque in 920 partes equales divide, erit cd — 25, &

at

fic de reliquis.

$i igitur in divifione per 1O, 4 I decem mi-

que

[emicir

nuta valeat, cd unum minutum exprimet, & dum v.g. 4 ex in-

tarum

feriore cum 4 in fuperiore congruit, 4 minutis index promo-

nulla e!

tus érit;

major 1

COROLLARIUM IL

it infü

e, qu

49. Dum a ultra primam toïam—partem A, CFig, 44-) pro-

nihil d

3

greffa eíft, evidens eft, jam numeros inferioris divifionis cum

polition

fuperioribus convenire non poffe, eandem tamen, qu» initio

sortedt

erat, proportionem femper manere, hinc ut in hoc cafu quan-

eon

titas motus & valor exprimatur, attendendum fimul erit,

poft

quot partes fuperius notatas initium diviüonis inferioris ftet , &

fimul que linea ex inferioribus cum fuperiori quadam congruat.

li

'Yot partes feu divifiones integras numerabimus, quot fuperius

Yettr

numeri precefferunt, tot vero partes minores feu fubdivifiones,

quot unitates in inferiori parallelogrammo numerus linez illi

verfüs

adfcriptus habet, qua cum fuperiore coincidit; initium igitur

fatlo 4

divifionis fimul index eft, atque propterea figno quodam arma-

miffi fie

tur, illique inferius zerus adfícribitur.

In Fig. 44. Nonnius

ge) &1

oftendit duas partes fuperioris linez & adhuc feptem fubdivifio-

tevatur

abfeind

nes inferioris accipiendas eíffe, cum index inter 2 & 3 ítet, &

Si pars quavis divi-

lines j

linea 7 cum fuperiore quadam coincidat,

fionis fuperioris decem minuta, inferior diviüo partes decimales

?tadu

hioc o

exhibeat, exhibebit l*ïonnius 20 -7 hoc eft 27.

YUm Q

tbferv;

COROLLAP?IUM IV.

petven

43. Ex his jam abunde colligitur, hanc divifionem alteri,

übfen

que per transverfales fit, longe effe preferendam, cum multo

Cextra

sccuratius & majori cum przcifione partes minores determinen-

Doteris

tur.

Accedit, eam etiam omnibus arcubus applicari poffe, dum-

Tolvas,

modo etiam arcus moznii parallele cum arcu fuperiore moveatur $

pet f

cum enim (Fig.45.) ab, in qua divifiones fiunt, & ad fuperiorem

Qu a

limbum .4B & ad inferiorem fimul pertineat, fequitur differen-

41 o

tiam ob radiorum inequalitatem nullam fieri poífe,

proinde ea

um

hic dicenda eífe, qus de lineis re&is diximus.

Goniometrico

ts di

igitur monniu$ applicabitur, fi in regula mobili longitudo quz-

Atote

dam, cujus extremitas duabus divifionum lineis in femicirculo

UM

accurate refpondeat, eligatur, (Fig. 46.) atque hec in tot partes

lg

divida-

M.

DE ANGUL, ET INSTRUM. AD EOS &c. 43

fiin 09

dividatur, qu» unitate fuperent illas in femicirculo acceptas,

rammum

atque ita angulum in minori etiam inftrumento , ad 1O, ad 6,

H

76!

&

aut ad unum etiam dimidiumve minutum obfervare & determi-

cem mie

mBare poterimus.

Siinftrumentum nonnihil majus fuerit, atque

| ex ine

femicirculi loco, ut pondus levius fit, quadrans adhibeatur, diope

| promo-

trarum loco tubuli adhiberi, & divifio ita aptari poterit, ut non«-

nulla etiam fecunda in zoum/o obfervari poffint, qua accuratione

major in praxi geometrica non requiritur,

Tubi tamen predi&i

ita inftrumento applicentur, ut fuperior tubulus mobilis nonnihil

€2, qua oculo iminet parte elevari, inferior vero feu fixus non-

BN

nihil deprimi pofüt, ut hdc ratione quadtante in horizontali

ns cum

pofitione reli&o obje&a elevatiora & depreffüiora obíervari, &

: jnitio

eorredio alias in his angulis adhibenda (infer, $. G9. & feqq.)

) qua-

evitari queat.

t, pf

fet, &

SCHOLION I

)ngtüats

44. Obfervaturus jam angulum inter duo objeca, inftru-

fuperius

1üiones,

smentum ita difpone, ut dioptre fixe ad dextram fint, & mobiles

yez 11l

verfus finiftram promovéantur, centrum vero pun&o in terra

) igitut

fa&o accurate refpondeat,

quod ope perpendiculi ex centro de-

átm

[

"L

miffi fieri poteft.

Dioptras fixas verfus objectum quoddam diri-

ge, & mobiles tamdiu verte, donec alterum obje&um a filis ob-

onnius

tegatur; dein vide, quam,diviüonis partem acies linez mobilis

iiciio-

abfeindat, id eft, ad quod interfe&ionis pun&um a tranfverfali

pt, &

linea in circulis intermediis, vel & Nonnio fa&um cadat, & tot

1 al'd-'

£raduum minitorumque angulus obfervatus erit,

Determinato

cimales

hoc obje&o, mobilem regzulam ultesius promove, dum in no-

vum obje&um incurrat, atque hanc quoque magnitudinem aneguli

obfervatam in libello nota;

dum jam ad obtufos valde angulos

pervenitur, fixas dioptras cum femicirculo move, &ad ultimum

alieti,

Obfervatum obje&um dirige, per mobiles alia obje&a fequentia

julto

dextram verfus determinaturus, atque ita laborem continuare

poteris,

donec totum circulum & omnem circumferentiam ab-

ninen-

jl

dum.

folvas.:. In libellum angulos relaturus, ita fcribe, ut obje&um

per fixas determinatum, primum locum obtineat, reliqua dein,

atl y

que ad dextram fequuntur, v. g. turris (addendo fi du fuerint,

riorenm

an occidentalior, an orientalior) cufpis arcis, capellm frontifpie

