finus

igitur ac. fimul radius & cathetus, /c fimul tangens &

;uod

f üt

cathetus, ergo eít radius ad tangentem. ut cathetus

ad cathetum , & cum altera cathetus fit cotangens re-

Ípe&u anguli complementi, etiam erit , ad cotangen-

N

tem ut cathetus ad cathetum. Q. E. D.

COROLLARIUM

hy.

47, Patet.jam ex his theorematibus, cum angulue rectué

2u

alioquin femper detur, & notus fit, fi duo a!ja dentur, per

| i

predi&as proportiones triangulum re&angulum folui, & omnes

partes determinari ; proportiotes hz, ut facilius inveniantur ,

fequenti tabula in ordinem reda&s funt.

Columna prima nu-

merum proportionum exhibet, altera data 1lla, qusc proeter an-

&ulum re&um nóta funt, velduo latera, *el aneulum & latus,

tertia illud , quod queritut, quartà proportionem, qu» ad in-

fidio

veniendum illud, quod quieritur,

adhibenda eft, quinta theo-

remata , "unde regzüla proportionum defumitut, & fexta nume-

: de

[

rum figure in fummitate eifermate, quos ad eam propqrtionem

pertipnet,

tullly

(tü !

Ll

Gaíus,

liO

u-

* fner n

u

20

CAPU T.HI

yitli

L

*

C

O..'

lu-

tb

2![(2/

Ca-

.L)d.ïao

Q *

ue

»

fus,

rene

4 X

da,

(*/ï P»/fj Bþ Cl

BC

Bc — g/(CA

- AB^)

Th.

ïþ

w

AR WHCocemR

Th,

*

^

AB, AC|. B

Tang.. B

AC

AB

M

ezdtdams.C

MRU

n

z

e

|

z

AU

Quor

——

AC

AC

( BC* — AB*)

h

1

dem

AB

Bc| B

BC: Ab

—— R

Cof, B

Th

Hl

*

P5

iis |

BC; AB

L

Sin,

u

Tn; Il5

l

z u

|

*

L.I N

ÁÁ

Q1f

AB

AB zv (BC^—.AC^)

Th, T

[

AC, BC| B

BC: ACz R: Sin. B

1 n II]—»

*

ZZZ

*

BC: AC-— R: Cof.C

Th III

l

MO CRO

AC

AC

R: Jang.

B — AB

FhO V.

*

ä

?

AB, B

BC

Qu B: ( m AB

BC

Th

Til.

z 4

*

t9 O2

|

r t ] r r

|

J

R

Cot, C.zz3 Ab

4€

rTh

V

L

4

*

t

WEB, C

"

BC

Th III

Z

*

PA t2

:

rE RE iA

BC

Sin C: R. AB

k

1gltm

AB

f)

Cot

Bo C

-B

T.

VO

*

—

14 4c

B

-

4

I5

Bbc

Sip;B: R— At

BC

Fh, IIT

z u

[* :

(

B du

16

AB

R: Tang

C...—

4C

AB

Yh

XT'

*

BA

i. £

BC

COl C- R L54€

BC

Th

Wl.

e u

E

| N

literj

R

AB

Ln;

Iu

L]

I8

BC B

€of, B —— BC

fünt :

T9

AC

R

$Sin

B

BC

AC

Ih

l,

z

*

Ro k

"

Fh

W ;

20

AB

Sin

Fa .BC,

AB

i.

*

2I

BC. C

AC

Coí; C « DC

AC

Th,

liE

z

CEELI

Qp

fem

el

SCHOLIO?S

uule

Winu

48. n formula 4 eft (BC* -—-—ABQ), fed conftat ex al-

plus

gebta factum BC* —- AB^ oriri, fi BCf* .4B ducatur in BC—— AB

3eitur fi loco BC -- AB (ubflituatur ejus logarithmus,

& 1loco

Ug ;

BC — ÁB itidem ejus logarithmus, erit fumma horum lozgarith-

äï)gn

morum equalisfa&o ipfarum qvantitatum ; per logarithmos enim

$huMiplicatio in additionem mutatur,

Si jam hec fumma divi-

oæq

c

datur per 2, qu divifio pro extra&ione radicis adhibetur, ha-

bebitut losarithmus radicis equalis lateri AC

Idem de fore

Qe

mula 7 notandum,

Regula hec fic enuntiatur

feimnifumma logae

38

n

vithmno-

"

benr- v d

—

ia

DE PRINC. CALC. TRIGON. IN RES. &c. 21

!

vithmerum fumme &

& differentie ex hypothenufa G caflz to una, eft

d

m

C

a'gualzs logaritluno catheti altevius,

THEOREMÁA . VI

| LX

A nE

49. In omni triangulo rectilineo eft fumma

peu u dELDE MM

—

l

CO2 x

duorum laterum Z4C -- 44 B ad differentiam. eorum-

N

dem AC — AB , ut tangens femifummse angulorum

N

N

üis lateribus oppofitorum b-t- c ad tangentem íemis

MI

differentize eoruridem angulorum. (Eö. 16.)

A.2

N2

DEMONSTRATIO

N

(UN O

Latere /AB minimo defcribatur mrculus & produ-

AB z AEs;

eatur /4C ufque ad peripheriam, erit. DA z

J 1

ï

igitur DC z AD -- AC fummz laterum , & EC zz AC

H

N,4

D differentie laterum; conjungatur B.E, & ex D per

N.2

B dueatur indefinita DBF, demum

N d.

exv

C ducatur ad

i

N À!

BE yarallela FC; jam »--c eft fumina angulorum datis

['N. 2

- ——

lateribus oppofitorum, «qui utpote interni ümul fumti

NI

funt equales externo o, ergo etiam o e(t squalis fum-

,h 21

—i

ma angulorum , qui cum fit a

ngulus ad centrum, eft

N,1|

duplus anguli ad peripheriam ?, igitur ; ef —— fo-—

[4

N.2|

femifumm:» angulorum »-f-c, & ob paralleias RE & FC

eft ; zquale « -- e, ergo etiam e -- e z femifumms. Jam

confítat ex algebra $. o9'7. ex duabus quantitatibus ter-

minum majorem eífe zqualem femifumma terminorum

ex al*

plus femidifferentia, minorem vero zsqualem femifum-

,AB,

m minus femidifferentia terminorum , icgitur cum c fi

& 1000

angulus datus minor utpote minori lateri oppofitus, erit

Oaaï fh

0f emr'l

is'zqualis femifumms minus femidifferentia , fed angu-

ius c habetur; fi a femifumma ec--c fubtrahatur e, 1gt-

j dv

uï, ha

tur e debet effe femidifferentia, eít igitur « -i- €

Inis

if

ü*nma & e femidiiferentia.

Praterea patet ex CODs

j*

Qie

t

33

22

CAPUT HL

ftru&ione, cum DBE fit in femicirculo , in B effe

re&um ( $. 93. geom.), proin etiam in F ob paralle-

lifmum re&us effe debet , igitur DF haberi poteft pro

!

tangente anguli « -- e, & BF pro tangente anguli e, ( $.

I2.) ergo eft DF tangens femilumme, & BF tangens

It

femidifferentiz angulorum.

jam in triangulis D&£E &

t

DFO, ob parallelas BE & FC, ett DC: EC — DF:

BF, fed DC eft fümma laterum , EC differentia late-

j

rum, DF tangens femifumms angulorum, bF tangens

Hs

F

femidifferentie , igitur eft fünma laterum ad differemiam

u

laterum , ut taugeus femifumma ad tangentem [emudi]jerenie

€

angulerum, Q. k D.

t

COROLLARIUM.

^

l

li

£O. $i igitur fit refolvendum triangulum obliquangulum, ln

«uo duo latera cum angulo intercepto dantur,

hoc ipfo etiam

fumma reliquorum duorum nota erit; fubtra&o enim angulo dato

i

Jum

a 180^,relinquitur fumma duorum aliorum ($.I17. geom.), qua

divifa per 9 dat femifummam, queratur hujus tangens ex tábulis,

& fiat per Theor, precedens: fumma laterum datorumr ad diffe-

fentiam eorundem, ut tangens femifumma angulorum prius in-

vente, ad tangentem femidifferentiz,

que femidifferentia ad-

dita femifummze priori dat angulum majori lateri oppofitum,

E

fubtra&a dat angulum minori lateri oppofitum , quibus habitig

datur oppoíitio, & invenitur latus tertium per Tlleor. L, $. A2«

ii

$«

iv

THEOREMRA VII.

Vet

$1. Siad latus maximum-vex- angulo oppofito

demittatur perpendicularis, erit latus maximum ad

fummam reliquorum ut differentia eorundem ad dif-

ferentiam fegmentorum per demilïam perpendicula-

rem facdtorum. (Fzg. 19.) |

DEMON-

DE PRINC. CALC. TRIGON. IN RES. &e. 23

effs

DEMONSTRATIO.

alle«

Latere minimo 44B tanquam radio fiaf: circulus ,

pro

(j

toducatur BCin G, erit GC fumma laterum BC-- AB ;

& CE differentia laterum &C — B ob BE zz BA,

;ens

Jtem eft FC differentia fegmentorum 5 nam per BD ]1a-

L

)F:

tus AC dividitur in 4D & DC, fed 4D — DF ob per-

ate

pendicularem ad chordam ex centro demiffam ( $. 78.

geom.) ergo DC — 4D zs DC — DF — FPC, ergo

jc

ii

"FC differentia f«gmentorum ; afqui' conflat-ex geome-

(ittt

(EA

tria g ISo. totam (ecantem CA effe 2d partem alterius

extra circulum CE, ut altera tota fedáns CG ad par-

tem prioris CF, hoc eft: C4: CEza CG: CF, fed CA

eft latus maximum, CE differentia laterum, CG fumma

laterum , CF autem differentia fegmentorum, igitur eft

latus maximum od diffeveutiam latevum , ut. fumma laterum. ad

m

:tiam

differeutiam égmentorum; & alternando, latus maximum ad

dito

qua

Jummam laterum &c. — Q. E D,

julisy

COROLLARIU M.

qife

g i

j àd*

-

52. Datis igitur tribus lateribus, ut inveniantur anguli,

fiat proportio predi&a ad inveniendum FC, quod FC fubtratum

itufty

abitif

a latere maximo AC relinquit AF, cujus dimidium e& .4D, &

idem dimidium additum ad FC dat DC, igitur in triangulig

2

zecangulis 4D2B & BDC nota funt duo latera cum angulo recdto,

jnveniuntur ergo per Theor, V, anguli 44 & €, quibus notis ha«

betur tertius B.

Sequens tabula omnes hos cafus exhibet,

fito.

gäd

üf

la.

B 4

€aíius,

(

j*

1

24

CAPUT m

DW

rat

Ca- |Data, ; Quz-

fem

,

ren-

'fus.

da.

u

aihi

rith

AB

BO iSim, C: AB z Sim, 4:,BC

Ob op- [N, I

&

Sin. C: AB z Simn. B:.AC

pofition,|vel 9

fun.

AC |B. enim dunbps notis innotefcit,| Th, I.,

gyan

Til

AB

C |BC: Sm. A: AB: Sin.C,

Ob op-

N. I

BC

| &

Sim A: BC z Sin, Bs AC

pofition,jvel 2

l

AC

noto C & À nrotus fit B.

Th. L

LO

AC

*

|

dB - 4Cc: AB — ACz Ti

eud

AB

&

(C-- B): T£ (C— B)

Theof. N. I

B & CX Sum. -- 7 diff. — C.

' VI.

999

Tiet

$ $Sum.— £ diff.— B.

habito C & B eft oppofitio,

T

lum

AC

A^lA4C: BCM- AB z BC — AB:x

AB

Theor,

NO 3

BC

B |4C—x-—AD& 4C—AD-—DC

V,

i

E

j

den,

AB: AD z R:Cof. A

tuor

Bg; L.)-C':.-..- 3: Cof, C

coli

dex

scHöLloN.

col

$3. His jam principlis, qusx omnes cafus refolutionis tri-

Di«

te 1

angulorum complecuntur , tote practica refolufio innititur.,

fpiclendum fcilicet eft, ad quam «ex predi&is preportionibus

2,1

m

cafus, de quo fermo eft, reduci poffit, vt juxta regulas ibi-

dem traditas ignota invenlantur.

Utimur autem in his propore

yd

tionibus tabulis logarithmorum, que in fine annexe reperiunturs

|

Vr

logarithmi laterum in tabula numerorum naturalium queruntur,

ünuum vero & tangentium in tabulis finuum.

f

Tier

EXPLICATIO TABULARUAM

pri

LOGARITHMICAR U M.

fe

Ti

Ttoi

.54. Ordo fequens in his tabulis eft: prima

pagina logarithmos numerorum. naturalium. ab

ft;.

I ufjue YoO continet 5a, ut numerus ipfe qua-

j

ratur

DE PRINC. CALC. TRIGON. IN RES. &c. 25

ratur in prima columna, G in fequente flatim

fecunda. logarithmus illius: in tertia 8 quinta

iterum numerus, in quarta vero & fexta loga-

d

rithmi correfpondentes ; characterifticam - loga-

N1

rithmis non prafiximus, eo quod ex algebra no-

vel 2

tum fit, " charadleriflicam unitate minorem effe

quam numerus notarum , cujus logarithmus quo-

MI

ritur, hinc facile quiuis eam ipfe prafiget , ab

Yel 2

X ad 1O ftilicet charadleriflica prafigitur o, &

n je€-

IO vero ufqgue ad 1co prafgitur 1 Gc.

cunda pagina logarithmi a 1cO incipiunt & ad

NI

999 feu icco continuantur , qui fimul pro nu-

merl$ a 1000 ad 10000 férviunt; i trium nota-

rum efl numerus in prima cujusvis pagina co-

lumna quaritur, 63 immediate ilh ad dextram

Ó 3

in fecunda adfceriptus eft. logarithmus correfpon-

ens, cui prafigenda efl charadleriflica 2. ft qua-

4uor notarum numerus detur, prime tres in prima

columna querantur, dein in eadem ferie verfus

dextram tamdiu procedendum eft , donec ad eam

columnam perveniatur, cul fuperius in fummuta-

; ttl-

te ultima nota data refpondet vel o, vel 1, vel

Di

2, vel3. Gc.; quatuor veltres nota in hac co-

nibuf

; ii«

lumna occurrentes adjungende fünt üs duabus

vel tribus , qua in fecunda columna , cui fuperius

jpote

'tüt

xerus o adfcriptus eft, puncío a reliquis quatuor

H

feparantur , & omnes-fex fimul logarithmum nu-

meri dati effidiunt, ita pro 1915, quaeriüur im

prima columna 19x , dein procedendo ufque ad

Jextam columnam a dextris, ubi fuperius 5 legi-

mus, inveniuntur 2169, qua adjundis duabus

notis 28, ante pundium in fecunda columna po-

"u

db

Jitis, dant 382169; logarithmus igitur qu& LUS

pnia noia

t

5 has

- €fü4.282169. lta Iggs.gdantfubfupre

26

CAPUT II

lur

Lj fza.& quatuor 3363, que adjediüs prz'mis' 29

nu

dant logarithmum 3.293363 ; & fic de reliquis.

dii

In uitima columna. differentiz minoris a. proxt

D)

me majori logarithmo annotantur. d unice no-

(

tandum, fi in his columnis e quatuor notis prima

Jit minor quam ea, quo e quatuor ultimis prima

(ua

7i

(

poft punctum in columna fecunda flat, tunc pra-

cedens feu prima ante punctum nota unitate au-

ger l

jri

genda efl. lta pro 1906 reperiuntur note qua-

tuor O124, quibus non 9] ex fecunda columna,

a

fed 28 preponendum efli pro 1909 reperitur

$9A

C806,

0i

quibus rurfus non 27 fed 28 propont

3

debet, . Partem jäqueng tabella exhibet.

Jl

2

Nnm-' o II i'2 !

[

ENESUBENERER:

190 |27.8754|8982|9210

0123 |0351 '0578 |0806|228

|

943919667 |9895

jae

I9I |28.1033|1216|1488

1715|1942'2169

2395 0622 2848 3075/227

€0

"m

192

330113527|375313979

42085 4431

4656 4832 5107 5332 |225

193

8557,5782,600716232

6456|6681

6905|7130|7354. 7579 224

j

übu

194

7802|5025]3249|8473

8696 |8920

|

9143/9366/9580

9812|223

222

m

195 |29.6035/0257 |O480/0702 |0925 |1147

1369|159111813

2034

196

2256|2478

4246

221

l'ein

bombd

26991 2920 13141 3363

3583 3804i4025

gua

Vai.

Si quinque notis correfpondentem Logarith-

mum habere velis, juxta regulas in algebra tradi-

g

as per proportionem queratur, inferendo, ut dif-

pam

jferentia tabularis numierorum YO, aut 100 , au£

Jf

1ccOo &c.. ad differentiam logarithmorum, que

IT

inter majorem, & minorem reperitur, ita diffe-

41

rentia inter meum numerum & proxime minorem,

ni

0

ad differentiam , minori logarithmo addendam;

Tiun

atque ita hac tabula pro invenienats oninium nu-

n

merorum logarithmis aut logarithmorum numeris

Tuni

n

Ia pro numero 29 logarithmus eft in

ferviet.

Tth;

pagina prima 1. 4623985 .pro numero 346 —— 2.

lwg

5390765 pro numero 3460 idem erit. prajfixa. fo-

£

-um

DE PRINC. CALC. TRIGON.IN RES. &c. 27

TT

lum characferiflica 3, fcilicet 4. $39016; pro

Iquit

numero 3463, progredere a numero 346, verjus

TOXI*

dextram ad quartam columnam ufque,. cui in

e n«

fümnmutate 3 adfciptus e ,/ & invenitur $39452

rima

cui charaderiflica .5 præflgatur; numeri 5849

um

quaratur 5845 & in eadem ferie verfus. penulti-

mam columnam , que numerum 9 in fummitate

pra-

? Qs

gerit, progrediendo habetur logarithmus c82, cui

91[0.'

prefguur 67 , id efl 467082, cum charaderifti-

V,

ca 3; pro numero 18365 queratur 7836; qui erit

Titr

894094, differentia a proxime majore in ultima

cotumna annotata eft Ss,ergo erit proportio 10 :

pont

55255: X; erit x 27 , qui additi ad logarith-

mum inventum dant verum 4.894121. Gc.

,[Lg

Tabule finuum & tangentium brevitatis cau-

6000

22f

fa in minorem formam contrade funt, partum

eo quod ordinariis geometricis operationtbus

1

224

abunde fufficiat , angulos fingulorum minutorum

2

habere, cum in inflrumentis goniometricis mino-

A.

(

2

rem quamdam divifionem difficulter quis. difin-

guat, partim quod ii, qui accuratioribus obfer-

zrztll

vationibus fefe applicant , majorem canonem lo-

rüdi

garithmorum aut ad manum. habeant, aut com-

parare fibi certo debeant. .Noftre tabule ita in-

tdi

aut

Jirude fünt: Jfiniffra pagina logarithmos Jt-

nuum, dextra tangentium exhibet ab 1

minue

(lU(B

jf

zo incipiendo ufque ad. finum totum feu go*. Pri-

mos quinque gradus cum fuis minutis folium pri-

rett

iam;

mun & alterum habet, gradus fuperius adferipti

fünt, minuta in prima finifluma columna qua-

p f

wers

runtur, ita fí 2 graduum 44 minutórum loga-

rithimum habere velis , 44 minuta in. prima co-

n

z

lumna qugre, dein tamdiu verfus dextram pro-

a$, ubi

3

gredere, donec ad eam columnam veni

J.UP&!

il

58

C APU IT R

füperius . gradus adfcripti funt, & erit logarith.

qu

pl

mus quaefitus 8.618405.

4 fexto gradu inci-

piendo ad finem ufque gradus & minuta decadica

[

[ 4

1O, 20, 30. 40, 5O. in finifiima prima columna

e

Jflant,eorumque logarithmi in immediate adjacente

fécunda columna , ubi fuperius zerus videtur, an-

logi

C0li

notantur, ec vero, que inter decades continentur

novem unitates in fummitate paging quaruntur,

qui

ubi fuis columnis adfcripte funt,1,0,3:9€. lgt

zur gradus & minutorum decas in prima: columna

dià

quaritur, tum tamdiu verfus dextram. proceden-

gan

[

dum eft, donec ad eam columnam perveniatur,

cul fuperius unitates decadi annexa. refpondent.

nj

Gradus fextus cum fuis münutis in fequenti fche-

Inr

mate exhibetur.

;

il

n

Logai*ithmi Sinuum,

Tun

PG.M.] [o)

|[:de p5 p4 H5 16 p pe- 19

Ti

65

0|01.9235|043

1632|2825|4016|5203

638617567

8744

9918

10/03.1059|225

6:3421|4532:5741,6895

d

$048/9197

|

0342

1

|

1485

que

20/04.2625/3762|4895

!6026

71548279|9400,0519| 1635

2745

üm

80/05.3859/4966,6071

7172|8271|9367 0460 1551 2639

|

3723

40|06.48€6,5885|6962

|

8036|9107

i

0176 124212305|3366 4424

et

071911759

X5

5o]c7-5450/6533|7583|8631 |9676

|

|

?797» 3832 4964

90

l6t

lta 6* 44' logarithmum fi cupias, quere 6* 40

tn prima columna, dein in eadem ferie horizon-

tali verfus dextram progredere, donec ad co-

p«

lumnam pervenias, cui zn. fumitate 4 adfcriptum

T'tni

eft, ubi he quatuor note leguntur 9107, qua pri-

bt

rmis duabus notis columna fecunde o6. adjungan-

tuj

tur, G habetur logarithmus finus 6* 44 —9.069107.

0/f

compendii caufa ultime tantum note variabiles

uj

in his columnis intermediis exprimuntur. | Id

g&lz

ipitur bene advertendum efl, fi in his columnis

e quatuor notis prima fit minor quam ea, qua e

g ude -

DE PRINC. CALC. TRIGON. IN RES. &c. 56

qrith.

quatuor ultimis prima in /äcundd columna flat,

: iCl

tunc pr&cedens feu pruma ante punctum untate

"udica

augenda efl , ut prius de logarithmis numerorum

|umnd

diximus. lta in 6* 45 fLa 40 ad eam columnam

TCente

pervenias, cul 5 adfcriptum efl, deprehendes

m

logarithmum 0176, quibus non cÓ6 ex fecunda

'entur

columna fed o adjungendum

TA

guz's.

gz, & fic de reli-

, Igi-

Pro fécundis minutis proportio, ut prius

u

dictum efl, infituatur ; accipiatur differentia lo-

cedan,

garithmorum & inferatur 6o" dant hanc differen-

iadut,

£iam, mea fecunda quam dabunt? quae addita mi-

vdett.

nori logarithmo dat. verum.

i$2 füb ipfa opera-

i fole

£ione charactertffica major a minore fübtrahenda

Jit, addantur fuperiori charadleriflice 10, & fiat

—À

fübtraciio.

$z fumma duarum | characteriflica-

—

rum major it quam 10, quoties fieri poteft, xo

|?

rejiciatur, refiduum erit characleriflica vera. . Sit

n

quarendus logarithmis 6* 4s' 40"5 cum 6* 4s' lo-

88

n

garithmus Jit: g. o10116. G 6* 46' fit 9.071242.

1ar2a

u

erit differentia 1066 ; igitur infer 60: 1066 — 40:

X ; erit x z I']'], quod additum logarithmo minort

9.070176. dat l

ogarithmum verum 9 010353. e

fic de alüs.

T '40i

yaur.

$2 cofinus querendus eft, fiat angulus com-

plementi, fubiracio angulo dato a oc*, & diffe-

zd (0*

rentic finus in tabulis queratur ; fi obtufus detur,

g'ptum

1 pïi-

fübtrahatur a 18o^, finus differentie eft finus ob-

tufi que/fiti, & huius differentie cofinus eft quoque

pnpane

Qr07-

cofmus obtufi.. Ita Cofin. angult 73* eft finus an-

guli i. Sinus anguli 12* eft equalis finui an-

abilt

]

gult 44^, & cofinus anguli 156" eft equalis finui

'umnz's

anguli 46*,. qui eft cofinus anguli 44^.

quæ d

C A-

u

30

C—APUT IV.

PUT V.

y!

RESOLUTIO PRACTICA

hg

TRIANGULORUM.

T

PROBLEMA

I.

zs. Datis in triangulo JABC rectangulo ad A4,

bifi 4B — 2295 , & angulo ad bafin B22 32* 49

L.or

invenire & hypothenufam BC , & perpendicularem

re(i

&i

AC. . ( Figura 20.)

Hl

gui

RESOLUTIO.

Subtrahatur angulus B a 9o* feu a 89* 60 erit

angulus C z 57^ I2/, & habetur oppofitio, igi-

tur erit fin. C: A4B z fin. Tot.; hypothenufam; vel

p

fin-. C: AB zz fin. B : AC.

piati

Exemp. Logar. AB — 3. 516535

addatur ad fin, Tot, — IO. OQOOOO

—S

13. 516535

pty

fubtrahatur fin, C z 9.924572

———H921

)

üt ]

3.591963 e

ad

2? Logar. AB 2 3. 516535

rit h*y*pothem»lfa -- 3908

fin, B 9. 733765

ih 1

13. 950300

fubtra&o án, C —— 9. 924572

adt

?

— ÀÓ

9.325728 erit erzgo latus AC z 9

n7.

PROBLEMA II.

$6. Datisin triangulo rectangulo 44BC catheto

ix

BA-35, & AC 52, invenire hypothenuíam

i.ü'xq

& angulos. (Figura 21.)

RESO:-

RESOLUTIO PRACTICA TRIANGUL. :

RESOLUTIO.

Logarithmus utriUSque catheti multiplicetur per 2»,

ut habeaturlogarithmus quadrati, quadr.ta addantur, &

logarithmus fumms dividatur per 2, habebitur logarith-

mus hypothenufs»,

Exemp. Log, 33 — 1,518514 X 2 z3 3. 0370928 refpond, 1c89

Log. 5222 1, 716003 X 2 —2 3. 4320C6 refpond. 2764

d Á,

3793

t

Loz. füumm2 3793 — g; 578982: 2 -:.1. 789491I

refpond, fub characeriftica 3. 6158 , ergo hypothenufa xqualis

jlarem

61,58, feu 6z, 6

Habita hypothenufa habetur oppofitio, unde per Prob, L am

£uli invegniuntur,

COROLLARIUM riz

j, etit

n jgi

$7, Sidetur hypothenufa & una cathetus fiat refolutio uf

]j yel

prius hoc folo difcrimine, ut fummse quadratorum. !oco accie

platur differentia eorundem , ejus radix erit latus qu'efitum,

COROLLARIUM

T.

58. Si immediate angulus querendus fit, adhibeatur una ek

o

proportionibus fuperius expofitis, v

oe

—

ut latus 4B

95 M

——

I. 716003

ad fin Tot,

Rad,—: IO

o

A

11.716003

ita latus .4C ,

AB z 1. 518514

——

ad tangeïntem B

IO. 1974892—57* 36".

Af

PROBLEMA IIIX,

$9. Datis in triangulo obliquangulo angulo

stheto

B—92*, 20' A2 6o^o0 &latere AC — 56589.

nilafi

invenire reliqua.. (Fig. 22.)

RESO-

$0

52

CAPUT IV.

RESOLUTTIO.

lat

Ex notis duobus 82* 20' & 60* oo' habetur tertius

ap

^'7? 4O, & hinc ob regulas oppofitionis fin. B; 4C z fin..4:

PL

BC, & in. B : AC fin. C: AB

fubtrahatur fin. B ab 4C, AC z 3. 565244.

11u

fen

B zz9,996100

——

Wt !

tium

4. 567144

tüt ,

eri£ differentia communis 3. 567144, ad quam additus

gler

finus 4 & C dat latera oppofita BC & AB.

3. 567144

3. 567144

o

9. 93753t

9. 786088

3. 504675 —3196. 3.353232 222355.

,

PROBLEMA IV.

gu

60. Datis in triangulo obtufangulo AB — 4. 526,

feif,

AC z 6254 & angulo C — 29* 58' invenire re-

liqaa. ( Fiz. 23.)

RESOLUTIO,

Cum fit oppofitio, erit 4B: fin. C & A4C: fin.

üen

fub

B ; addatur AC & finus C; AC z 4. 5946

4j

— 9.0985323

ten

13. 493299

àdq

fubtrahatur 4B —— 3.626087

a 1

9.857212 cui logs.

zithmo refpondet 46? 2', igitur B inventus eft 46? 2/,

habetur ergo tertius 44 complementum ad 18o*, eít

ergo z IO4* , O.

FE

ad |

SCHOiIONa

Jfe

61. Reflectere fefe hic opottet ad ea, que in geometría

$. I29. de defcriptione triangulorum datis duobus lateribus &

üf

angulo uni ex his oppofto diximus , alterum angulum dato alteri

OR

lateti

AR

RESOLUTIO PRACTICA TRIANGUL. 35

lateri oppofitum vel obtufum velacutum fieri poffe, ut in

Fig.9

B*

3.

apparet, detur enim latus 4C —-6234, .A4B — 4326 angulus

fertiug

38 ,

invariato A4B & angulo C latus AB

vel

1n

C — 29

z nl

B vel b cadere

& angulus B vel acutus ut B

vel obtufus

ut b fieri poteft

in quo eafu non inventus angulus 46 2', fed

& tertius ;4

ilius complementum r33

acciplendum effet

fieret — 16 "^ 4 , cui latus oppofitum Cb refponderet 2596 hexap, ;

ut ieitur hujus

generis problemata

rtite folvantur

necelífa«

ut v1dea«

fjum eft prius fieutam trianguli quam proxime dati,

für;

an oppofitus anoulus quaerendus obtufus vel acutus accie

N

plendus fit.

PROBL

MA V

62. Datis in triangulo ABC ( Fig. 22.) latere

BA-—24188, & BC—*;224I cum intercepto an-

gulo B 25 82* 50, invenire angulos 44 & C &latus

46

tertium AC.

Ie [c»

RESOLUITIO

Summa laterum datorum — 5429, differentia eorun-

dem —' 947, fumma angulmum incognitorum 97* 3

( fin,

fubtrahendo fcilicet 82? 30 a 180* ergo femifumma —

A? 45 , fiat jam ana]ogn cafus tertii.

Summa 1a-

terum ÁAB.-- BC

4239 z

.

e

L]

9

3.7234720

ad differentiam laterum .4P — BC

947 2 2.976349

ita tangens femifummas —

48* 45 — 10.057012

fogte

13.033361

3. 734720

;60 24

94

$

ei

ad tangentem femidifferenti» z I1? 15

9. 29864I

ad femifummam addita femidifferentia dat angulum ma-

jorem C z 60, a femifumma fubtra&a femidifferentia

.omnttl&

,dat angulum minoremi 4 — 37? 30'; cum jam habeatuf

oppofitio, fiat ut 4: BCzz B; AC. vel C B e B : AC

sius €

Q gltert

Metsb. Maih, P. LIT

C

BC

jatet)

2&

CAPBPDT IV

BC 2—3.350442

AB z 3-505519

—æä::g 78444']

— C z9.93753I

(

—— MÀÀMÀ—ÀÀ — —À

PU

3.565995

8. 565987

- 5 — 9.996268

L

btt

-L-5z9.996268

meM

us iel

AC z 3.562263 & 3649

3* 562255

3646

dat n

1

1U0tia

PROBLEMA VI

ieu

feuq

6^5. Datis tribus lateribus 44C —

tipli

5650, DBCzz

eft q

2198, AB — 2241. invenire ángulos. (Fzg. 24.)

«t

D

RESOLU

IO

t

Tumr

AC latus maximum

:

naccucs

Alg

as

562293

AB -- BC L 5429

—

3: 734719

ph ;

BC — A4B —

r-s.efnfæ,

addantur

FOH

Ddq "--

2.9

(-3

49

Dr

comp

6 711068

funn

3. 562293

3. 148775 2 1408 ——x

33

ergo AC — x z 3650 — 1408 — 2242, quod divi-

fum per 2 dat rr21r bafin primi trianguli rectanguli &

iden

Tatii

$650 — 1121 — 2529 dat bafin fecundi, unde fequw«

labo

tes due pïopomones

10n

AB :

II2I] —

z íin. Tot. cof.4; & BC: 2529 z Íin.

loesi

Tbot: cof. C

3. 049606

3. 402949

hx.».m

1O

IO

g

13.049606

I3. 402949

A0tt

3. 350442

3. 503518

9. 699164

cof. 59*, CO

9. 899431 — cof.3

831

A

cum ergo A——äg, C ::."T*Pi"'fïl erit B-——-OS 29

$CHO-

&

2

RESOLUTIO PRACTICA TRIANGUL.

E

ph

SCI-iO'LION.

64. Nonnull in his operationibus logarithmicis, ordinarii

logarithmi loco complementum arithmeticum adhibent, per quod

eft enim comple-

fubtractio logarithimi in àdditionem mutatur ;

mentum arithmeticum differentia logarithmi a logarithmo unita-

tis feu radii id eft 10. 0COCCO ; Obtinetur igitur fi logarithmi

3549

dati notz omnes novem prxeter primam ad dextram,, qu a IO

fubtrahi

debet,

à 9 fubtrahantur,

Ita complementum arith-

ineticum logarithmi 3. 350442 eft 6,649558 ; jam cum idem ^t

-

H

feu quantitas v.9. 3 per 9 dividatur, feu quantitas 2 per

^

mul-

tiplicetur, ut ex arithmetica patet, (fa&um enim hoc 7 äequale

E

2

eft quoto priori

) igitur divifioni fuccedit in tali cafu multipli-

)

catio, Íi divifor fiat denominator fractionis,

cujus numerator

eft rt, fed talis fra&ionis logarithmus eft complementum arithme-

ticum; habetur enim logarithmus hujus fra&ionis fi a logarithmo

numeratoris I fubtrahatur logarithmus denomiratoris ( $. 225.

Algebre), ergo in integris numeris divifüoni fubftitu'tur multi-

plicatio, in logarithmis igitur fubtracioni additio; $i igitur lo-

at

garithmus fit fubtrahendus,

qualis

femper eft primus terminug

in proportione pro inveniendo quarto, accipiatur ejus logarithmi

complementum

arithmeticum ,

& fumms mediorum addatur,

Q*

"

fumma totalis erit quartus terminu

9

utiin ultimo exemp!o

*

ad 13.0496c6

feu ad 13. 402949

. €

Or

—

addatur comple

ith. 6. 649558

add. comp. arith. 6, 4964C2

.

ETRU PL UNES

pos p

divi*

9.699164.

9. 89943t

Poterit erzo ope-

J &

idem in utroque cafu logarithmus qui prior,

ratio vel hac vel priori methodo inítitui;

ego certo magnurnm

laboris compendium inde haberi, ant periculum errandi evitari

;uefl'

non arbitror, ni fors adíit focius, qui e canone logarithmorum,

fa.

logarithmi quzfiti loco, complementum arithmeticum dicet, folus

enim íi labori infudes,

cavendum fedulo habebis,

ne falfam

unam alteramve logarithmi notam exfcribas; atque hac ratjo-

ne faciendo fimul complementum arithmceticum la!'orem pot'ug

augeas quam imminuas, quod de compendiis omnibus univeríum

AOtatum velim,

E m a

!*

T

H

ELE-

Q

C 32

&.

46

CNPUT-^I

e

]

Qu

[vl

I I MU IN Z

Gäüïwäï WL PRACTICAE

fion

W——;ä

16 (

6*"1

PT

?

(OT

ONES

;ENERALES

TM

D'ETIAITTO 1

dic

J

i

comelria pratlica eft fcientia principia theoretica

p

G

geometrie in praxim reducendi, & dlmc—.nüom—

duo

bus in campo fa&is applicandi.

Cite

tran

COROLLZATHBRIU !?MM.

aq

9. Cum diver fvïs

euend:, finis effe poffit, diverfe quo-

Q

que prmcmlurum appii

Cd

;,.

iones & methodi habentur ;

vel enim

fitus locorum

M

refpecive ad plagas mundi determmatur'

vel

diftantia 1o

rum a fe invicem cum figura fylvarum, fluviorum,

tur

viarum &c

denotaturs;

vel quantitates ipfze rerum dimenfarum

fifig

V. £. quantitas campi, aut fylvze &c. in hexapedis affügnatur; vel

tdf

preter predica, loci qvoque aptitudo refpe&ive ad actiones mi-

Mitares, ad infidias ftruendas,

ad caftra ponenda ,

ad trajicien-

fen

dos fuvios &c. defcribitur;

dle

veldenique figure & fitus folfarum

WV.

fub terra conftru&arum examinantur

que diverfe methodi has

Ti

dant definitiones

jl

l

DEPINIIIO 9IL

lem

3. Dimenffo geographica eft: determinatio loci refpectu

Ter

duorum circulorum maximorum, quos in globo terreftri

g«

i

fingimus, & quorum ope cujuslibet. loci & fitum abfo-

H

I

lutum & refpe&ivum ad alia loca determinamus ( $. 7

eu

fe&

ial

L

H

a

NOTIONE

3

GENERALES.,

al

P

u$ REl

ï;e&, conic.) $Si tantum inquiratuf in longitudinem gra-

53

dus talis circuli maximi, dímesfío gradus weridiam wo-

COROLLARIUM.

ho

4. Ad hoc igitur notitia quedam primorum faltem princi-

piorum geozraphizm & aftronomis requiritur, ex quibus definitio-

nes quasdam magis neceffarias infinuamus.

DEFINIITIIO

IIT.

VSO

5. Linea /MS, (Figura 23.) circà quam globus ter-

raqueus rofatut, eft ax;; terre , ejus extremitates pol;

dicuntur, fuperior quidem ;5 féptentrtonalir, inferior

JM mevidionalis vel auflalis.

Circulus maximus 4B a

oretict

polis 9O gradibus diftans, & globum terraqueum in

níioui-

duo hemifpheria biíffecans, dicitur eguator, ad quem

Cireulus maximus alter perpendicularis per locum «

tranfiens Sc/M dicitur meridiazus illius loci; unus igitur

equator, at indefiaiti meridiani per omnia circa cir-

i que

cum loca tranfeuntes fünt, qui omnes in,polis $, &

| enima

M convergunt; Meridiani etiam circuli. verticales dicun-

t vel

tur; fuperius hemifpho»rium fupra sequatorem /épteutrto-

riorm,

"sle, inferius vero feu infra xquatorem auflrale feu ime-

farum

üt; vd

yzidionale vocatut.

Pun&um A & totam plagam, que ob.

nes m«

fervatori, facie feptentrioni feu.pun&o .5 obverfa, ad

ajicien'

dextram jacet, dicimus ortum, 4 vero & plagam fini-

plfarum

dj hat

ftram oecafum vocamus; qus direcio cuilibet quoque

maipp» geographies dari folet, ut feptentrio fummam,

metidies immam, ortus dextram, occafus finitram par-

tem occupet. . Circulus ms parallelus ad squatorem,

—

per locum datum tranfiens eft circulus. parallelus , cujus

pett

generis infiniti inter zquatorem & utrumque polum duci

reltrl

poffunt.,

Meridianum primum, ex cujus interfe&ione

abfo-

"n

cum squatore numeratio per 360 gtadus initium capit,

U

C 3

geo-

oUb

d

[*

CAPUT L

55

inde reli-

geographi per infulam. ferri ducunt, atque

quorum diftantias computant.

COROLLARIUM.

6. Hos duos circulos, ad quos locum datum referimus, pre

determinando fitu immediato locorum fufficere diximus in geo-

u

metria

curvarum $,

r

ita fi per f tranfeat primus Meridianus,

diftantiam fd'oci c a frimo Meridiano in equatore acceptam di-

cimus Jongitudinem loci; diitantiam dc ab xquatore in Meridiano ac-

YO

ceptam dicimus Zatifudinem loci:

Fac&a hujus utriusque proprie-

tatis obfervatione aftronomica,

ilculis definitur pun&um c ,. at-

üi

fi

que hic feu quivis locus, ubi obfervatio pera&a eít, in fphera

terreftri determinatur, & dimenfio eeographica abfolvitur.

Quin

unum tantum locum hac ratione determinare ,.aut jam -determi-

natum aíffummere fufficit ,

atque inventis

dein per operationes

trivonometricas aliorum locorum ab hoc determinato loco diftan-

tis reliqua quoque loca ad hunc referri, & eorum longitudo &

latitudo figi & determinari pot?rit.

SCHOLIOdMX.

i

7. Hec methodus & determinatio locorum fuffcit,. dum

(t

£eosraphica tantum, dimenfio regionis cujusdam petitur,

fixis

Q

enim,

ope talis operationis & calculorum,

primariis

pun&is

lu

exiguo labore & citra omne errandi periculum ea, qus inter ta-

feu fluvii,

feu

lia pun&a continentur, feu fylve, feu lacus,

agri, feu loca minora fint, inferl, & tota regio depingi poterit,

ut gzeographice eruditioni aut. ufui civili inferviat ;

atque eam

methodum nos quoque obfervavimus,

dum Cl, Liesganigio Au-

guftifüimorum voluntate dimenfio geographica regnorum Galliciz &

t

Lodomirie demandata eft,

Septem obfervatores quadrantibus

.aüronomicis inflru&i & in feptem territoria diftributi, loca pre-

cipua tanquam totidem fixa pun&a determinavimus,

inter que

H

focii,

partim offciales partim tirones militie,

loca interme-

[U

dia cum 1is,

que ad illa pertinent,

inferebant,

atque ita im

vafta hac regione, mille & ducentas leucas quadraticas fuperante

5

laborem difficillimum ( lingue fcilicet ignari, omnibusque com-

n

4^

»

ries

Jaborare in

L

modis de(/tuti ) tredecim, ^quibus aerls tem

pc

campo concedebat,

menfium ífpatio abfolvimus.

Qua ratione

opus aegereífi (imus, -& ad finem perduxerimus, ordine fuis in

Yocis anne&am, ubl regulas praxeos premifero.

*

SCHO-

s

TOR

NOTIONES GENERALES

39

S C H

LION

H

- feli

$. Situm linez, aut loci refpe&u ad Meridianum deteimp

xamus vel obfervatione aftronomica,

vel acu magnetica prius

rite ex

min QLW, de qua inferius.

5, pte

1 260«

DEFINITIO IV

nvxuS,

n ül-

o. Dimenfio reomeirica, qus & praxis ÉwufAymetrica

NU

vocatur, eft methodus determinandi diftantias objecto-

oprie«

C .. 8L

rum quorumvis feu acceífibilium feu non acceffibilium,

phara

fitumque five Aorizontalem five verticalem verum & relati-

Qu

