conjugato ut /Vía vel parallela axi principali ut 4 Y dicune

r

tur ordinate ad afymtotum.

t

tei

THEOREMA V

fni

pl

86. Rectangulum linearum a7M x JMe, que

funt ordinata P/M prolongata utrinque ad afyinto-

tum in a & e, eft aequale quadrato femiaxis Conju-

d

gatl feu D.

to

DEMONSTRATIO

li

]

Dicatur CY pars afymtoti ab altera ordinata MY

abíciffa 2 x, erit ob triangula CSY, CPa fimilia. CS

bx

SYzzCP

Pa, hoc eft a

b z x: Pa, ergo Pa —

fed 4 — aP — MP , hóc eft 4M — — — y & Ms

&

N

— MP -- Pefeucb PDz- ]V'P & Pe — a4P, erit 7Me

le

z P: -- MP hoc eftMe—. u -l-y, ergoaMX]Wc—-

&

94

Qu

—2 77 J fed in expreffione ellypfeos abfciffis a centro

2 vX

$

L

computatis eraty^ z

— L^, & quia CL* zz , erit

CL*

|

|

DE DIAMETRIS CURVARUM &c.

I87

üntut, de

þ2l 2

e

CLz REU

refoluta hac sequatione in facto-

aa

bx———y

res erit. CL^ —

) (E»x

OM

&& Compti

4b

CL* z aM x Me.

QED

Z:—-Aä&

COROLLARIUM

z

2

87. Cum fit Pa — —,erit P4^ & ———, fed, PM*

eft

52

62 da

a

otum d

—

m ul ls nE

z

2

($. 7:) ergo Pa femper major eít debea

a

allela a

quam PAT, cum femper P iit æquahs ipfi Pa — quanutate

Y dicu

b2 2

———.4 ergo inter, ordmatam & afymtotum femper aliquod fpa-

tlum intercedere debet

proinde nunquam illi xqualis fieri pos»

teft. Ergo hyperbola nunquam cum afymtoto concurrit , licet in in-

finitum producatur

THEOREMA VI

que

afyim

898. Rectangulum ex ordinata quacunque MY

Qotj

ad unam afymtotum, & parallela ad | alteram. afym-

totum & ex fua abfmü"a CY -—x elt femper zequa-

lis rectangulo ex $K * CK . feu CK* id eft, erit

JIYICA CM CCE

st MY

lia

h

DEMONSTRATIO

..--,

Ducatur Jx parallela & zqualis ad CY, triangu-

la KSY & MaY funt fimilia, o enim & ; ob parallelas

j&Me

SK & MY, item r & c ob parallelas SY & 4/MM. zqua-

erit Jf

les funt

ergo erit MY : SK — 4M : YS vel CL, fed

ex precedenti theoremate eft 4/M : CL — CL : Me, &

um

quia SK Y & MZe ob parallelifmum fimilia funt, erit etiam

SY : Me z YK : MZfed YK et — SK & MZzCY

; centto

ergo SY : Mezz SK ; CY, ergo etiam MY : bK SKÉ:

p, ett

CY. Q. E. D.

SCHO-

(

188

CAPUT IV

z

SCHOLION

- (l

$9. SK eífe xquale KL apparet ob C rectum per afymto-

ium blffe*"rum proin m — $,in K funt redi, ergo CSK :KLC'

Tàfe

fil

ergo SK —— KL ob eandem ranonem SK x K,

COROLLARIUM Y,

ad ftü

90. Si CK vel SK faciamus — c, CY — X,& My,.—y,

te ha

erit ex precedenti theoremate y

C — C

« ergo. L

-- Xy.

&10ne

que eft equatio hyperbole velate ad afymtotos ,- & quantitas cc. eft

n d

potentia hyperbole

COR(C

LLARIUM — Ik

91.

Cum ob re&ansulum €LS fit LS? —— CL* -IF- CS? hoc

eít LS* —b --2

fed L3 — 928K , ergo 4SK — b? -4a^,

SK?

(ioj

E

bz

fæa. c?

— À

b* -a*

—

——

pan

4

4

- — , ergo potentia hyperbolæ eft

equalis quarte parti fumme quadratorum fomiaxium.

THEOREM.A VII

qu£ :

Tiete

92. Si quzecunque linea ae (P7g. 33.) per hy-

h 5l

perbolam ab afymtoto ad afymtotum ducatur, par-

Ebf

tes aJM , me inter curvam & afymtotum compre-

[

henfze funt inter fe zequales.

DEMONSTRATIO

tàli

Ducantur per /M, & m perpendiculares ad axim

illi l

BQ & DT', erunt triangula 4MB, amD ob parallelas

BO, DT fimilia, ergo et 4/M : MB z am : Dm, fed

h

etiam triangula Tme & eMQ funt fimilia ob easdem pa-

Ly

ralelas, ergo eft M : MQ z em : m T multiplicatis

his proportionibus,uti ftant, erit a/M x Me: MB x MQ.

z—am x en:mD x mT, fed BM x MQ — V, item

zD xmTz-Fextheor. V. ergo BM x MQ —nD

x ml. ergo etiam aM x« /Me zz am X me , .fed Me zzx Mm

-- sne & am

d

ao eem

/ZM "ä'" 1Mm

ergo aM x . Mm -- me

anS|laees

d

kIj)'E DIAMETRIS CURVARUM &c. 189

— aM -- Mn x me hoc eft aMXXMm -- 2/M X me

d

p

fymto-

4M x me -- /Mim x me, delendo ubique a/M X me

z ELC

maret a/M x Mmn z Mu x me,

deleto JWm» manet 444

f':..f me; Q. E. D.

SCHOLION,

93. Plura hic addi poffent, verum cum elementa tantum

-),

ad ftudium phy(icum neceffaria confcribere propofuerim, fuffice-

z.

re hec arbitror; id unum hic fupereft, ut oftendatur, has fe-

&iores planas eas omnino effe, quas initio ex fectiene coni ori-

T

;l diximus.

Sit igitur.

PROBLEM.A II

. 94. Determinare naturam curvze orte ex fe-

$* hoc

* se

&ione coni, cujus fectionis axis fit ad latus coni

lol tj

parallelus, Lp4MN. (Pig. 44.)

Rs

R.ESOLUTIO;

Secetur idem conus plano ad bafim paralleloxHPI]/VI,

qua neceffario erit circulus ex definitione coni, & dia-

tty

meter HL erit parallela ad diametrum .4B, & triangu-

la SPI & SEB (ümilia, proinde erit SP : S E —— PI:

p

EBfitSPzzx; SE-z,

z

D m entkcocmi:

;mpïe'

X HO

EB — ïï- Jam cum PM fit media proportio-

nalis refpe&u circuli inter. PI & IHP, erit PAf —— PI

x HP,& bN:

Mu

Guceccem

AE x EB. Siergo fit HP z- «,

| axitt

ili parallela & zqualis AE etiam erit z— v, erit P/M*

jllelaó

z ivG EW aoX ii feu -

j fed

x

x

77 igiturfi PA* fiat y &

1 pe

EN* fiat. 4* erit.

heats

PL DBhebH. AEXEB

"H

2

2

——

2l

1, item

J

A

]

ll

iv

: hoec eft

— mD

]

q'Z

fux

viz

z Mm

n

2

M

J

4

3, hOG eü P]þïz:

J

EN:

d

190

CAPUT IV

EN -—x

2, fed refpe&u curvze S7MEN funt PM &

iteim

fut

EN femiordinate, & SP & SE;abfciffe, ergo quadra-

ta femlordlnat..rum funt ut abfciffe, hzec autem pro-

foos

2

prietas tantum eft in parabola, ergo curva,

que Ori 'Tur

ex fc&ione pamllela ad latus, eff. parabola.

PROBLEMA

IL

95 Determinare naturam curvz ortze ex fectio-

fie (

ne coni oblique ad axim. EpS MANE, (Fig. 5)

RES

OLUTI1O.

Secetur cónus idem duobus circulis ad bafin paral-

fim

lelis HpIM & LKNL, & fimul per fe&ionem tranfeun-

ES

&tit

tibus, ut prius, PJ fit iterum — £, SQ.....v SP....x,

SE za,LQ z s, erit ergo PE —

li,

— v, ob triangula fimilia SPI, & SLK erit

SP: PI-SQ:QK

x

i

d

U

i &ob triangula fimilia ELO &

&o

EPH

$p

eiit EQ : QL — EP PH

$ —— $x

& — "

z y Em (1—JX

——

, ergo cum iterum fit ob

Q —— "D

u$ —X

t

propnetates curcuh PM' —

: HP x PIerit PM* z

— $xÍ

a-—uw

eri

X t hoc ef'c

&

& —

et

ON

KQx QL ergo Q* z — X * hoc efï — ergo eft

£xb

vi;

zutx —— fixx

fed

QNz

: — hoc

i

x

[j

E

vtg — wvl

— ormiffo denommatore coinmmuni &

divifis

x —-'Ux

per

omnibus per £* erit ax — xx : av — vv, fed refpe&u cur-

I

ve EpSMAME funt PM & QV femiordinate , 5P & PE

item

i

DE DIAMETRIS CURVARUM &c.

19*

DM &

item EQ, Q; abfciffe, ärgowquadratva femiordïnatarumr

quadra:

funt ut re&tangula ex abfciffis , quz eft proprietas ellip-

m pro«

feos, ergo curva, qua eritur ex feclione obliqua ad axim, eft

"2771

cllz'g/z':.

PROBLEM A IIL

96. Determinare naturam curvze ortze ex xfe&io-

r«

ne coni parallele ad axim LpSAMMNL. (Fig. 36.)

45)

RESOLUTIO.

Secetur conus idem du&o circulo parallele ad-bä-

n paril

fim HpIMH & fimul per fe&ionem tranfeunte ut prius,

tanfetie

erit EP z a-H-x&E

ES L a,SPzx, SQov, PHol,PI-;, ergo

9P:1',

—— 4-i- v; ob triangula fimi-

MT

la EPH, EQ 4erit EP : PH — EQ : O4, hoc eft

ab -- uf

ü-i-x

fomzmmadx:

4 vb x

"

&K ob triangula fimilia /SPI & SQB erit

EPH

SP : P[ z 5Q : QB ergo

X

$ E «

—. cum iterum ü,t ob proptietates

n fitob

t - 1X

circuli PA — HPx x PI &, QN* — 4Q x QB

—

at - v

Ey/4

q-9

erit PM* 'f—' x r& DNAS E

Qd m c N at i Cs

—

hoc

4 Ti- x

x

atfu -- vvis

aifU --

ft

—, ergo PM* : ON* z t :

M

ax "- xx

üx -- xx

240 ett

?fedu&is ad commuhem de*nominaforein eft

irax ,—'— ixx

——

- n

at "- vuotr

|düx eeoxx

P

/

UR AERS

ax "- xx

omiífo commuhj denomjnatore & divifis

qivilis

per ts manet ax -- xx

4v *k- vv, fed fefpectu curvze

tu cut

LpSMNL, PM & QN funt femiordinate, & SP &

&P

$Q abíciífz , ergo quadrata femiorgdiqatarum fünt ut re-

ia

; &an.

192

CAPUT V.

y -

&aggula ex abfciffis, que eft proprietas hypetbole,

[2

ergo curve, que ovitur ex fe&lione coui parallele ad axim, ef

pium

; hyper?ola.

men

plun

CA-þUyT V

fpat

NT

DE DIMENSIONE SEU QUADRATU-

talle

'þäït

RA AUT CUBATIONE SECTIONUM

teit

CONICARUM.

Hi)

DEFTITINITIO L

$at

97. Quadrare fe&ionem conicam eft dimenfmneni

pu

plani fe&ione conica claufi in menfura quadratica

determinare. Cubare eft quantitatem folidi fe&ione co-

nica fa&i ut Paraboloidis , Ellz'ptoidi:, in menfura cu-

& M

bica determinare.

Qu

QTHROREMSA

I

G

98. Area fpatii parabolici , ramo, axe, & femi-

ordinata claufi ZV.SIN. eft sequalis 2 facti ex bale

feu femiordinata in altitudinem feu partem axeos Ss.

.

(Fig. 37-)

RESOLUT. ET DEMONST.

Ex M ducatur tangens M T', &in S erigatur per-

pendicularis S indefinita, ad hanc ex /M ducatur pet-

-

pendicularis 7Ma, & illi infinite propingua sz, uttaque

erit parallela ad axim, per pun&um r ducatur re&a u

perpendicularis ad axim & parallela ad.mS; fi MMr pro

recta utpote infinite parva habeatur, erunt triangula

Mrsn & M Ts fmilia, & erit sT : £M z u

nM,

HT"UB|ND

P Ral

2mu &

fed s ^ zz 25s utpote fubtangens ($. '61.)" !

L )

D.

DE DIMENS. SEU QUADRAT. &c. 193

fbole,

yr z— 5,ergo amn : sM zsi : nM & oamn X nM

i, ef

z £M x s, ergo re&angulum intekrius fiuM eft du-

E

plum re&anguli exterioris a/V£mm, ergo quodlibet. ele-

mentum fpatii interioris dimidiz arez parabolice eft du-

i

plum elementi correfpondentis exterioris, ergo totum

fpatium parabolicum .S/Mr eít duplum fpatii exterioris

SaM, fed hwc duo fpatia fimul fumta funt zqualia pa-

TU.

rallelogrammo ,$4/Mr; ergo fi totum dividatur in tres

partes, erit fpatium parabolicum ,S/Mr &quale duabus

j

tertiis parallelogrammi correfpondentis & fpatium exte-

rius ,S/Vía eft una tertia.

Si igitur ex altera parte pet

ramum alterum parabole fpatium claudatur, cum hzxe

pars fit mqualis alt

fionem

eri ^ erit totum zz $ M x Ss,

Q. E. D,

-

dratica

$CHOLION E

ye CO

ià QU

99, Cum aM & nm fint infinite propinqua, triangula Mrn

& Mrn funt infinite parva, proin refpe&u re&angulorum, ad

que pertinent, negligi poffunt, & MMuis pro interno, ammM pro

externo haberi poteft.

SCHOLIöN It,

fefmie

Ioo; Siigitur datur quadrandum fpatium MSJN & flt MN

, bule

zx $64 , $s — 230 eritípatium parabolicum

*OS SSa

z 564

39

[Era s SSRKSISIE m

16920

1128

r per

129720

t pel

ttaque

quadratia

.259440 | 86480 pedibus

i

fs u

f pto

n guïü

nM j

j & :

AMetsh, Matä P. IH.

N

THE

tf

T

194

CAPUT V.

THEOREMA II

lor. Soliditas corporis perimetro parabolico

üx

claufi feu paraboloidis eft — dimidiz arez baíeos

tet

ducbz in altitudinem. (Pzg. 38.)

Jus

DEMONSTRATIO

Si planum $Ms circa axem s rotetur

SM de«

fcribet corpus figura parabolica 7MSm claufum & quz-

]

libet ordinata ut /Mr, OP defcribet circulos; funt igi-

lii

tur elementa hujus corporis plana circularia, que:a

vettice. 5 usque ad bafim crefcunt ut quadrata ordinata»

po

rum,-cum fint arez ut quadràta diametrorum, fed qua-

i

drata ordinatarum funt ut abíciffe ($. 39.) ergo arez

borum circulorum funt ut abíciffe SP,.Sr &c. Si igi-

tur ab(ciffas in progreffione arlthmetlca crefcere fuppo-

namus, cujus primus terminus 5 eft infinite parvus — 0,

fe

& ultimus —— circulo radio /Mt defcripto, qui vocetut

ad

B erunt quadrata ordinatarum feu atéx circulorum zequa-

les fummz progreffionis arithmetice, cujus primus ter-

m

minus —— o, & ultimus — B. Numerus circulorum feu

terminorum progreílionis eft altitudo 5s, qua vocetur

.4, erit füumma zz . ——, fed fumma. elementorum, feu

fumma harum arearum eft zqualis toti foliditati feu pa-

e

aboloidi, ergo foliditas paraboloidis eft z— dimidio

(

fa&o ex area bafeos in altitudinem.- Q. E.

L4

i

^

SCHOLION

r

fit Ms

102 Sit igitur cubandum corpu: parabolmdmum

z 56 , erit tota bafis -— 24 6176 , füt $s e« 60 elit tota

(ohstas

246176

QU

e

306"

73^852 800*

Y

N

THE-

Fad

DE DIMENS. SEU QUADRAT. &c

19

J

THEOREM A. IIL

Quco

103. Superficies ellipfeos eft zequalis fuperficiei

l808

circuli, cujus radius eft medius proportionalis in-

fer axes,

hoc eft fi axis major —d4,minorzzb,cu-

jus radlus um W

DEMONSTRATIO

| de.

que

Sit « circumferentia circuli radio v defcripti, inve-

it pj

nietur circumferentia mrcuh radio a defcripti per pro-

ub 3

*

L

e

ao

—

IDatte

POI'UO']EHI y

É (5 244. gemz), ut habea-

ac

a

que

tur hujus circuli area, ducatm — in —, erit fuperficies

area

Li

».

l ii

circuli radio « defcripti z ——

fed fuperficies ellip-

ippo

0

feos eft ad hanc fuperümem arcularem ficut axis minor

&Uf

Ó

i

b

lqw&

ad majorem, ($. 62.) feu S':

ld

$ 85

ergo 95

atbc

abc

t&ft

—

—

——

m

24/'

2

; fed hec e(t area circuli, cujus radius

j feu

CeLUE

eft [/au, affumto enxm hoc radio mvemetur ejus cir»

ce

cumferentia dicendo v : e ——

ab :

fei

-———..,

que cit.

L

xf?.

cumferentxa du&a in dimidium radium feu *— — dat

Yiol0

—-QED

gT

COROLLAR I U.M

I.

h

IO4. Ad inveniendam igitur fuperficiem ellipfeos exttalia-

tota

tur ex fa&o axium radix, quse erit radius circuli, cujus area

eft »qualis arez ellipfeos

Sit quadranda ellipfis , cujus axis

major a — 9 , minor b — 4 , erit radius medius proportiona-

lis —6 , eít enim 4 X9 —5 36, cujus radix —6 5 pofita igitur

diametro z I2, arsà hujus circuli

habetur ex

proportione

^E

L "od

-

E

UI

o E

D

196

CAPUT V.

144 : I1304 , que fimul

af

($..267, -reorre*) 1000 : 785 —

eft area ellipfeo$ quzíita.

ad (i

COROLLARIUM IL.

du u

Yo»5

Apparet eX hoc ?

cum qmdratura ellipfeos ab area

fufpon

tmfer.

Circuli dependeat, eam quoque veram & abfolutam inveniri iion

poffe, ut de quadratura circuli diximus.

foidi f

a

feript

TL EOO.R EM .A IV.

fed (l

106 Soliditas ellipfoidis zequalis eft 2 fadti ex

yli

e€eUxr

bafecs

area circuli

.

e minori tanquam bàfi defcnptl, in

g

w

j

axim majorem. (F?9g. 29.)

t

tüáo

DEMONSTRATIO

Jis &

Si concipiamus circulum fupra axim majorem el-

fcrip

lipfeos Sr defcriptum , eumque una cum ellipfi circá

RHBSSS

axem 5$s circumagi, ordinatz circuli CB, .PD tanquam

|

1

radii defecribent circulos, qui fint ad circulos per CV

um

alitud

PM ordinatas. correfpondentes ellipfeos defcriptos ut

if

quadrata ordinatárum Circuli ad quadrata ordinatarum

UY

ellipfeos (funt eniim circuli ut quadtata radiorum) feu

ut quadratum femiaxis majoris ad quadratum fémiaxis

minoris, ut dictum eft in (

79, radii vero circuli de-

fcribent fpheram & :àdii ellipfeos ellipfoidem, ita ut

18,

quod

ficut fphzra eft colle&io fuorum circulorum tanquam ele-

d

inenta fpectatorum , ita etiam ellipfois ex colle&ione

fuorum circulorum tanquam elementorum confurgit , igi-

tur fphzra , CU]US circulus maximus diametrum habét

tqualem axi majori ellipfeos

eft ad ellipfoidem ut

Qited

pan

quadratum íemiaxis majoris ad quadratum femiaxis mi-

noris.

ia

$i jam concipiamus duos cylindros ejusdem al-

Que

titudinis ;

fed quorum unus FEGH pro radio bafeos ha*

Ut

beat femnxe'n majorem

alter femiaxim minorém, hi

Y f

duo cvlindri erunt ut bafe

. vel ut quadrata radiorum

^

A

as

. 4

DE DIMENS. SEU QUADRAT.

&C.

197

w

bafium hoc eft ut quadratum femiaxis majoris ellipfeos

ad quadratum femiàx

minoris, & fi hos duos Cylin-

dros unum fphare , alterum elhpfmdl circumfcriptum

aK

fupponamus, erit fphzra ad ellipfoidem ut cylinder cir-

non

cumfcriptus fphzra ad alterum circumícriptum ellip:

foidi feu alternando fphera ad fuum cyliadrum circum-

fcriptum ut ellipfois ad fuum cyhndrum circumfcriptum,

fed fphzera habet 5

* cylindri primi, ergo ellipfois habet

bl ekc

£ cylindri Aïtemr-*,

fed foliditas hujus eft fa&tum ex area

bafecs in altvudmem, ergo etiam foliditas ellipfoidis eft

jin

E fa&i ex area bafeos in altitudinem ,. fed bafis eft

cnculus axe minore tanquam radio defcriptus, & alti-

tudo.eít axis major, ergo foliditas ellipfoidis eft zequa-

lis 2

- fa&i ex areá cncuh, axe minori tanquam bafi de-

) d

fcrxptx in axim majorem.

Q. E, D

j

COROLLARIUM i.

!

Ual

l l

to7. S: axis

major affüumeretut pro bafá, erit minor axi$

7

h

altitudo cylindri circumfcripti , & eodem ratiocinio probatur,

W

ellipfoidem effe — 2 fa&i ex atea bafeos femiaxe I&ajore tans

ITUDI

quam radio defcrlptæ du&a in axem minorem.

ieu

COROLLARIUM Il

d

I08. Si igitur cubanda fit ellipfois, cujus axis major fit

18

minor I2 eritarea circuli axe minore defcriptiz— I1304 ,

3 Ui

^

120

LP 4

da$

quod duc&um in 72

xis majoris feu in I92 vel

ele

1?356 480 *

iOnte

SCHoOLrOoN I

Íri-

q09. Ufu$ parabole eftinlapífu aut projectione ctavium non

bàt

üire&a via motorum: via 'enim ab his defcripta quam proxime

ür

parabolica eft,

Si enim fupponamus, quod in phyfica demon*

[

itratur, corpus fola vi gravitatis fine obítaculo moveri, fpatia,

Qque percurrit, erunt ut quadrata témporum , experientia fcilicet

a,-

conítat

quod corpus tmotum tempore, quod eft ut duo , defcri-

has

bat fpatium. quadruplum illius, quod defctiberet, fi per témpus,

hi

quod eft ut unum moveretur. Concipiamus mobile ferri dire&ione

ufl

"

AG squabiliter (Fig. 40.), ut fpatia defcriptafint equalia 4B, HE,

hGs

N 3

-

198

UA PU

V.

EG, fed fimul moveatur accelerate, ita ut dum tempore prim

e

defcriberet 4B , accelerate defcribat AC, erit corpus poft pri-

at

mum tempus in H, poft alterum per ,4D in l poft tertium per

tiií

AF in K, & CH, D[ FK. erunt æouaha temporibus 4B, AE,

n

-G . & fpatia erunt .40 AD, AFP; fed fpatia funt ut quadrata

t

temporum, ergo AC nt CH^ , AD ut DI?^,

AF ut FK* hoc eft

an

AC O ADIS

L—CH? : DIi?: conüderaus AC, AD , AF ut abfciffis

CR

& reliquis ut fémiordinatis, erunt abíciffe ut quadrata femior-

dinatarum ; C, H, I, K ergo fünt in parabola,

Eodem modo corpus furfum obhque motum & iterum reci-

dehs parabolam .defcribit

cui principio fcientia balliftica , feu

ii

N

ex mortarus ejiciendi bombas & quodcunque obje&um feriendi

innititur data enim diftantia horizontali 2FK , data altitudine

lu

AF, ad quam quantitas pulveris pyrii blobum elevat

determie

g

natur angulus, ad quem mortarium go*mültuendum eftt, ut globus

parabolam his lineis 2FK & AF accommodatam. defcribat, Ve-

q

«(

rum aeris refiftentia hic tanta, tamque varia eft, pulvis pyrius

tam diverfus, ut praxis nunquam huic theorim refpondeat

fed

g

ex primofum ja&uum effe&u, qui circiter ad metam diriguntut,

p

Qh

im rationem dirigendi mortarii indagandum eft.

'Tabule variz

jam conftruce habentur, qus» & dire&ionem & qua-mt item pul-

vetis pyrii relate ad diítantiam corporis feriendi complec&untur.

[

te

SCHOLION II

fo

YIO. Álter ufus patabols effe poteft intubis locutorlis & atue

fücis, cum enim ex $.

ï

;

16, conítet radios omnes in parabolam

incidentes ad unum. pun&um, quod focum, d1c1mus

reflet&i, &

Y

in illo congregari ; i fupponamus inftrumentum, (Fig. 41 )quod ex

i

totatione p:nabmæ circa axem fuum ox formetur, & ita áptetur ,

ut in ipfo foco fit foramen.o, cüi os applicetur, excellens tuba

f

locutoria habebitur;

radii enim vocales ex. ore feu o emiíffi &

in latera inftrumenti impingentes paralleli tefle&entur, & ex tu-

ba exibunt, proin quelibet vox a pluribus radiis fonoris multo

clarius & ad majorem multo diítantiam ad aures alterius defete-

ä

tur. Si parabole adjungatur ellipfojs, que cum illa communem

unum habeat focum, (friz, 42.) alter autem inipfo foramine feu ad

os loquentis exiítat, majorem adhuc effe&um expetiemur; radii

enim fonoti ex o in p impingentes ad f refle&tentur, unde jam

per mutuam a&ionem condenfati in m & m impingent, & dupli-

ci vireflexi paralleli ad aures procul diftantis pervenient,

$i ufus tubz iuvertatur , acuft/ca vocatur, (Fig. 43.) & foramen

feu canaliculus a auri apphca.tur radii enim fonori paralleli in con*

€a*

DE DIMENS, SEU QUADRAT. &c.

199

Dtirmo

ft ptie

cavitatem paraboloidis incidentes ad f refle&entur, unde ope

i pe

aeris fortiter impulfü fumul ad a perferentur, & tympanum au-

) 4

£,

1is ferient. Magnam idfurdaftris commoditatem adfert, Simajos

AGrata

rem effe&um quis cupiat , ellipfoidem CEiz, 44.) adhibebit, in quo

0c eft

inftrumento os loquentis aperture o applicatur, & canaliculus &

auri audientis immittitur, radii fongri in z reflexi & ig f col«

»taffg

Iiote

le&i magna vi in aurem irruent , & fenfum afficient,

SCHOLLILON

L.

tet]e

IN

IrI. Ex eadem radiorum ad focum reflexorum proprietate de-

endi

ducuntur fpecula cauftica feu uftoria. CFrg. 45.) Si enim plures radii

udine

luminofi paralleli in planum parabolicum bene politum incidant ,

(eNe

quemadmodum funt radii a fole venientes, qui ob infinitam di&tan-

?lobus

tiam parallelam viam fequuntur, ii omnes ad focum refe&entur S i

, Ve-

quo cum inmagna quantitate colligantur, materiam combuftibilem

accendent,

oyrius

Si autem in foco flammam aut càndens metallum

,fel

$lobum v. g. ferreum ponamus, rádii in m, m, m incidentes

Intüfy

paralele progredientur, & cameram, plateam, aut quodcunque

vae

obje&um inter radios parallelos pofitum illuminabunt,

| pule

Si radii in debita diftantia altero zquali fpeculo excipian-

Itf

tur, ii rurfus in z,z, z reflexi in foco x coligentur, & ma-

teriam combuftibilem in x pofltam accendent.

Si prior aurem

foco x applicet, &alter fubmiffa voce. quidpiam in f pronunciet,

prior folum loquentem in f intelliget, quin in medio fubíften-

AC

tes vel minimum fonum percipiant ;

radii enim fonori,

ut

olart

luminis.ex f in parabolam primam incidentes- & parallele

i&

usque ad alteram progredientes hic rurfus ad x refle&tentur,

ydex

& aurem ferient; idem . erit, fi obfcure fonorum corpus horolo-

ofüf

gium v. g, faccale ad f ponatur, in x ita fonus percipietur, ac

tuba

fi ipfi horologio auris applicaretur.

Quin ipfi muri cubiculi ita

f&

conftrui aut duo íaxa ita ad formam parabolicam exfcindi poí-

T

funt, ut loquens vérfus primum murum tantum ab eo intelliga-

ulto

tur, qui e regione muro oppofito aurem applicát, quin interme-

fetee

dii quidpiam audiant,

At bene notandum eft, fpatium interje-

fonm

&um & in priori & ifto cafü non nimis magnum eífe debere,

jad

nec clamorem intermedium validum excitandum eífe, radii enim

T

aut vaporibus aut

motibus alterius foni a lineis parallelis de-

m

iorquerentur, & in obje&um fpeculum aut murum non incide-

pl«

tent, proin nec ad focum refle&erentur.

8i alterius parabole loco adhibeatur portio ellipfoidis, cu»

1en

juS focus unus fit f, alter &, auditor aurem foco x applicans fi-

on*

inul fonum dire&um ex f yenientezg & funul reflexum ex m pere

cipi-

Aaoo

CAP. DE DIMENS. SEU QUAD. &c.

A

eipiet , aäeoque ellipfois proó efformando Echo ferviet. Si cor-

pus luminofum ad focum f ellipfoidis (E/g. 47.) ponatur , radii ex f

exeuntes & in psmrconcavitatem ellipfoidis incidentes ad alterum

fat,

focum p refle&entur, ubi corpus combufibile inflammabunt,

tl

EEE

*

eo

I1dem de fonoro corpore in f pofito intelligendum eft, Si fornix

cubiculi ad formam ellipfeos conftrüatur, perfonz duw inp & Í

f

iv

*

E —

ftantes fecum colloqui fubmiffa voce poterunt, quin adfcamium

E

—

RO

quispiam eas intelligere queát.

cons

E2c

€

J

Es

BO Cya c» *

SCHOLIGN IV.

f0 « 1

X I2. Camini (Fz'g, 48.) ad formam paraboïïcam extru&i multo

64* 1

66 -

1)

J

magis quam alii cameram calefaciunt; radii enim ab accenfo in f

ligno & in m, g,m impingentes, omnes parallele ad cubiculum

E

68 * 25

L

veflectuntur.

In fornacjbus chymicis ufus iterum prioris inver«

- 26

r

jus eft ; pofito enim corporein foco & accenfo inferius igne , radii

29

igniferi omnes in latera incidentes ad focum refledentur , & vi

fua corpus totum pervadent,

Plures hujus generis applicationes

$2

principiorum in fe&ionibus conicis traditorum fieri poíffunt, quag

83—59

$5 -

quilibet iis bene inftru&us proprio marte facile elaborabit.. No«*

bis fufficitexempla hic nonnulla attuliffe , qua ratione ea ad praxim

36

xeducantur. Re.ligua phyfice relinquamus

96. I

0.

!

M

ä

I

4

,

ï

19

i

44

TO

T

e

30-"»3

—

E

13s

Q

uf ,

m

Pt f

;

«X X

3

9-

[

Z:(

ä:»sqä

"

4

aE d

"-

SXE — x

3 N

9

* *s o of* I*

—

o ( ER

d

ü

ERRATA IN TOM. ILBENEVOLUS LECTOR

Si COlv

L

SiIC CORRIGET,

il ex f

alterum

Lin.

mabutt,

Pa*

[ fognix

27

18

$. 77

æIl

Corrige

9

78.

1p&j

39

29

5 79:0 ^6099*9e9*0o0o06 09 5690 ,0 5.

7X

flantium

42

!3

lN

So IISDQ.Q *9»9,999o9 o9 $0 9909

BL

I20

53

25

50 1300.-0 ***?9?9oe0 90 oà 50 ..S-

I3I

59

12

"'-:OD: ED,. 999 206?9009090 oaoo:CD: BD

h

6o

13

DE:.& $0** 909 909 69002992.2 5060 $06 ,,DB (Higæ 9!)

d multa

64.

lII

Theor, VIL ..

*eot'9 —o055092090 50 Theoro IXs

66

enfom f

I3

n......."""'IOS. s

LELE EX s.kob 9 6 .o,,O.—.Iog

ubiculutt

68

23

(

4digitos 6 lineas,....... .. .. 4 pedes 6 digitog

1s inyet«

26

4digitos-0 *9 99 9029 0099 00 90 '4 Pedes-

v

6

60 lineas

ne , radii

H

990909006090*9 9900 $9

e .«80 lineas,

29

Ac—Bb, ,

v2 6 sosos6co o , , lzzzBd

f,&?!

jcationes

$2

3

Ac & DA.. f 9. Weceresssects)do & Ia

$3

29

S—PR

nt, quaa

*9*9992009092506^59 9*5 oa..S———-'ä— PR

bi, No:

85

28

$86

'ä' diametfi,, $69 6909099 6 »$9990o0 'ä— diameïïï

j prixill

25

radius,, .. .. .ceece o eses su O düplus radiug

ï

96

I

BFG-'--oa-o *«9$*9 o60o20

*$900699 'BAG

102

r

CEigd9. 140 .. ..

107

o (CFig. 149. 150)

27

F[,g- 136-0 ^909004105 ^0

cexo s PUL TOX

114

Y

& K

9*9*595,a$609502$90^0909

ooooab&H

229

m--n

—MÀ

1080000 $49 * 66 99 «2 6v m"-l'?Z::ISC)

19

3t

(s* 340-)-0 99 90960092^2029260^56 29 069 (S- 240.)

127

14

(S* 360)'000 **$25e99606 *^óo0000929 o.cg' 306)

130

29

p 347,1.0;050-0 ** ee6996060 9 $9 :::357"

135

3o

PX'!D.. 9099 909 6950 0960 690 99 004 PX'ä'-D

165

quadrupïa. *e4à»o 9"*5605.oo609 948 4450 Sübquadruplaa

169

i

J

— ACX.

*$999999*95o09€9.,909 12 29 '*4"4 CX,

——

-

-

d

U

ATT

ss

U

EEE

— uY

M

E

CL 6

IN UM

f

TO

M

z

Ti

—n

—

m

U

""

-

BIÉ

m

-

—

x

t

—Ó

——

——

—

i

ke

$

E

o

r

ov

.x

2

A

X

A

od

"

zi

VE

i

e

025

s

a

ul

d

f

2

:

d

^

^

zi

as

-B

a

i uie. K

u

I

EX

E

v

A

PL

s

N

E

.w

[

"

r

.

M

5

P

z

4

at

d

UT

À

um

X

RT

H

P

E

700

l

É

?

Ver

2

|

4

26

5

Yr

as

E

D

2

Eu

P

£

2j

z

m

a

m

x

5

E

Y

i

zi

:

ts

s

2

A

4

E

É

s

x

[

B

EM

[

P

|-

n

E

t

PV

p

PU

—

s

ER

--

T

E

—

——

s. i

P

D CH RRR

p ia z

—

Ü

À

4

ï

j

E

|

z

*

5]

a

2

: ]

*

N

i*

4

^

w

.

EY

N

*

1

P d

p^

E

51

x

p

1

n R at

ii

- du

CL. GEORG. IGNAT. »z METZBURG,

IN UNIVERSITATE VIENNENSI AA. LL. ET

PHILOSOPHLE DOCTORIS, MATHESEOS PROFESSO-

RIS CAES, REGII PUBLICI, ET ORDINARIE

INSTITUTIONES

9

x

MA'THEM ATICJE

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

—:2

1N USUM

us

;g;

o

TIRONUM CONSCRIPT A.

ä

ä

TOMULTSÜUS — L

15

:Lä

À

þl«u!

i

»'

TR

9

7"]'*»;?()

/;1-"

ex

*

$

TAl

"

B

L

)l

ial

^

;l

|

|

j

|

&-ä

ä

|

'a

ï/? :

12

NS

s

—

NSESA

S

Rä

—

li

3

11

l/!

UPN

)::

;

ä

|

a

y

«

L

|

E

2

Ws

(

*

10

—

ci

DORE

XJL

R

AVO

8

VIENN A&,

6

TvyPiS JOAN. THOMJE xo&, png TRATTNERN

5

C.€X8. KRG, AUL/E TYPOGRB. ET EIBLIGPGL!&':

ä

MDCCLXXVI.

1

W Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com