& chorda df, habebit menfuram dimidium arcum 4/, hoc eft

d.A quz etiam eft 'menfura anguli c feu dcA, ergo etiam

5 zc, ergo tertius zqualis tertio & latera homologa

E

Tadij ;

proportionalia.

Stabit ergo hec proportio: cd: de —

10

)"e$ cum autem ge ob par.llelas fit equale r*, erit

fl

fpler;

ed: do zzmu: vr.

per j li

jJàm fi confideremus cd ut radium circuli maximi

Yél w

fpherz, do ut radium circuli minoris fphzre in fegmen-

L

to dof, & cum ex $.

24. conftet, peripheriss effe

ut radios , fi peripheriam circuli maximi dicamus E.

minoris p, erit cd: do z : p,ergo etiam in propor-

j

LT

tio-

DE DIMENSIONE SOLIDORUM.

127

itüdo z

tam ieoe

tione fuperiori fubftitutis zequalibus loco cd & do fuübfti»

tutis P & p erit P: p — mu:rs & fa&ta. zquatione erit

——

Px r:

À

p X mnfed p X mn eft fuperficies coni

truncati mugh ($.. 349.) ergo fuperficies coni trunca-

ti eft zqualis circulo maximo du&to in altitudinem rx.

Ourofe«

Jam cum hoc dici poffit de omnibus conis truncatis, ex

CU

quibus fphera coalefcit , & quorum altitudines fimul

fumtz funt zequales altitudini feu diametro fphzre A4B,

erit fuperficies omnium horum conorum truncatorum

zqualis circulo maximo du&o in diametrum , feu fi dia-

o d ubi

metrum vocemus D, erit zz PD,-

aris ad

Si "s fupponamus infinite parvum, non differet

üetturm

ab arcu feu fafcia fphzre & omnes coni truncati non

| latera«

different a luperficie fphare ($. 360.) ergo conorum

propoï'

truncatorum loco ipía fuperficies fphzrz poni poteft: &

rem C0«

erit tota fuperficies z PD,. Q. E. D.

cad di

COROLLARIUM L

n incli«

352. Si ergo fuperficiei tantum pats quedam quetratur

Duda

(Fig. 194.), fafcia feu zona mmio, veltruncüs v. g. man, erit

T

hec aqualis circulo maximo du&o in altitudinem zone rx vel

LE

trunci ar, hoc eít P X rx vel P X ar.

Eít enim zona *qualis

b p

cono truncato, cujus fuperficies ex precedentibus &qualis eft

P X rx. ldem de parte man intelligendum eft,

jelte d

COROLLARIUM IL

, oc eí

353. Superficies feu areà circuli eft vqualis femiperipherise

ymologä

Su&e in radium ; cum autem radius fit dimidia diameter, loco

radii poterit fubftitui $ D, ergo erit fuperficies circuli maximi

ld

fphers — 2 P X LD hoc eft m PD, fed fuperficdies totius

//, efït

fpheres eft zqualis PD, ergo eít tota fuperficies fphzrz ad fu-

perfceiem circüli maximi ut PD ad À PD, hoc eft ut P: zP

quxifti

vel ut 4P: P, ergo fuperficies fphere eft quadruüpla circuli ma-

Ximi,.

figmet

COROLLARIUM II

,'ils eiïe

QU5 £ (

254- S? fupponamus cylindrum Ífphere circumícriptum

(F zg . 195.), hoc et equalis altitwdinis & latitudinis cum dia-

2

t0

ie-

]

128

CAPUT I

sietro fphere; cum fuperficies lateralis cylindri demptis bafi«

L

bus fit equalis peripherie dudte in altitudinem feu diametrum,

*

diamete

proinde —

PD, erit eadem cum fuperficie fphere,.que etiant

zpDo

Jam cum fuperficies fphzro fit quadrupla circuli ma«

ximl,

erit etiam lateralis fuperficies cylindri quadrupla circuli

maximij

ergo fuperficies totalis feu adjun&is bafibus, cum in

his bis comprehendatur circulus maximus, erit fextupla circuli

maximi, erit ergo cylinder ad fphxram infcriptam ut 6: 4

vel 3: 2.,

3

COROLLARIUM IV.

äcïesvä:'

Si zona squalis & in cylindro & in fphzra per pa«

tür, &

355,

ciem d.

rallelas mm & io abfcindatur, es zo

ne fuperficiem equalem ha-

bere debent: cylindri enim zona habetur, füi peripheria bafeos

feu circuli maximi ducatur in altitudinem zone, fed etíam fphe-

r» zona h

abetur peripheria circuli maximi du&a in altitudinem

zonz, ergo fa&a equalia & fuperüc;es equales funt,

COROLLARI'UM Ts

256. Data ergo diametro fphzere invenitur ejus fuperfi-

cles, fi inventa peripheria datw diametro correfpondens duca-

eüä

tür in diametrum vel area inventa in 4.

Exempl. Si diameter fphzere 56' erit peripheria

175 84-",

du&a in diametrum

; 600"'

pn—— Ü

10550400

87920

fei |

—

fitu,

98470400 fuperficies fpherz.

Ut

velinventa peripheria

17584

lz ;

140 o

tl, d

du&a in 1,': diametrum

— À

70336

fif"f(

17584

&ion(

24617600

p-

—

areas

ies ir

ducatur in 4

E

fuper

—

98470400"

dinen

gadem fuperficies

,'i)

C

üne;

Exempl,

DE DIMENSIONE SOLIDORUM. 129

: baü-

mm,

—ä

Exempl, Sit quzrenda fuperü&ies fegm&nti fphetze, cujus

etlati

diameter —— 56/, altitudo autem fegmenti 10 erit

| fhde

17584

""

1toyli

|

1000 -

m in

itculi

! 17584000"' z fuperficiei fegmenti quefiti,

64

SCHOLION.

357. Si detur aliud corpus pe'hïtu,s irregulare, cujus fuper-

ficies fit inveftiganda, ad plana, quantum fieri poteft, reduca-

t pie

tur, & fingulerum ares inguirantur, quae addite totam fuperfi-

1 la«

ciem dabünt,

J

afeos

fplig«

Jittemt

De jölid'ätate borporunfi.

[

THEOREMA( L

tf

QUi«

359. Soliditas prifmatis feu recti feu obïïqüi

eft zequalis areze bafeos ducte in altitudinem.

älä

DEMONSTRHXATIO.

Soliditas prifmatis feu re&i feu obliqui efï numeru-s

feu' colle&io omnium elementorum, qus folidum con-

ftituunt (5 287.), fed fi fe&iones infinite parvza paral-

lela ad bafim fiant, bafis erit figura fimul] & area elemen-

As

ti, -fe&iones vero ipfa elementa, quorum numerum al-

hasss

titudo perpendiculàris continebit, tot fcilicet erunt fe-

&iones, quot particule in perpendiculo, neque plu-

res in re&o quam obliquo eíle poffunt, ut ex genefi

fuperius expofita patet, ergo fi bafis ducatur in altitu-

l

dinem, habebitur colle&io omnium elementorum, fed

!

hzc colle&io dat foliditatem , ergo bafi du&a in altitu-

dinem habetur foliditas prifmatis.

J,

I

CO.

Mes, Mat. P. II

|

?

CAPUT:H

T

€O RT OLILIA:RIUM

L.

pH

259. Si igitor dentur prifmata (7/ig. 196.), quorum ba-

(ità

fes abd xquales fuerint, & altitudo: cd

commuhis, foliditates

quoque horum prifmatum zquales erunt,

faca enim ex bafiin

ET

altitudinem , quae foliditatem confüituunt, quales habent fa&o-

res abd X cd proinde squalia effe debent.

COROLLARIUNM 'I

360. Si bafis fuerit quadratum , & altitudo sxqualis lateri

s

bafeos, ex latere bafeos fiat cubus, & habebitur foliditas cor-

poris; folidum enim hoc eft cubus , cujus bafis quadratum &

altitudo eadem. qua eft lateris bafeos,

THEOREMA

IT

:

361. Diagonalis dividit parallelepipedum in duo

prifmata zequalia. (zg. 197.)

!l

Ef

P m

DEMONSTRATIO

(

Cum parallelogramma 4BCD & EFGH fint. :qua-

h

lia, diagonalis autem parallelogrammum in duo trian-

gula zqualia dividat

erit triangulum .45C z EHF &

li

BCD — HFG, ergo pritmata triangularia ABCHEF-. &

li

BCDHFG habent zquales bafes 45C & BCD & zqua-

VA

lem altitudinem C vel FB, ergo fa&a utraque, cum

&

faCtores fint »quales, debent eíle aqualia, fed facta

E

funt foliditates utriusque prifmatis,ergo paralleleplpedum

h

in duo prifmata zqualia divifum eft.

h

COROLLARIUM

!l

262. lgitur prifma triangulare eft dimidium parallelepipedi

fuper dupla bafi & ejusdem altitudinis

Exempl

l

Sit

parallelepipedi

bafeos

latus unum

d

—

ä

C

432

?

& ilius alttudo — 347 ,trit bafis totgz— 15 429 24 ,

altitudo totius fit —— 869 , erit tota foliditas —— 124020656

Exemopl

N

DE DIMENSIONE SOLIDORUM

X3t

Exempl. II,

Detuer cylindri bafeos diameter

56 erit

area bafeos

— 00Ó

—À -

1 a«

,1,01/6 , altitudo cylindri fit — 246, erit foli

ditas tota —— 665

?502'860

ltateg

Exempl

III. Sit cubi latus unum —2 5 OO erit bafis —

f in

lao«

OO OQ' &foliditas totius - I25 OOO OOO

THEOREM A. II

s

-e

363. Pyramis eft tertia pars prifmatis ejusdem

Jutett

cor

bafis & altitudinis. (Fzg. 199.)

m &

DFMONSTRATIO

Sit prifma triangulare 4BCDEF: du&is CD, CF

& abiciffa hac parte juxta diagonales CF, CD ex toto

prifmate, habebitur pyramis CDEF (N,. 1r,) & rema-

duo

nebit ex prifmate pars 4BCDF (N. 2.)

Si h»c pats

rurfus juxta diagonalem BD per planum CBD fecetur,

erunt dus 'pyramides alie 4BCD (N. 3) & BCFD

(N. 4.) Jam he duz ultimz nymmdes equales funt;

g

habent enin eandem bafin, cum utriusque bafis fit di:

f1at!

midium parallelogrammorum zqualium, qus latera prif-

F&

matis efficiunt, proinde & ipfa zqualiz;

eadem quoque

F&

utriusque eft altitudo, non enim ab aïmtudlne partis

eo

-

wqua

CABFD (N. 2.) diverfa eft, proin pars 4BCD (N

)

Curit

zqualis eft. parti CBDF . ( N. 4.), fed

Pham /ng)

C"TUDW 4

ata

(N- 3.) equalis eft pyramidi DEC

1*"N

1,); fi enim

Qu

hec deponatur, ut N. 5. exhibetur, eritpars triangu-

laris 4BC zz parti EDF, cum fint bafes prifmatis datz : al

titudo .Ex — altitudini

y, ergo he duse pyramides

edndem bafin, & altitudinem habeht,

proin squales

rpt?dl

funt, fed 4BCD (N. 3.) etiam eft »qualis parti CBED

(N. 4.) ex prioribus, ergo etiaim CAFE (W B«) zM

I

CBFD (N. 4.), ergo omnes tres xquales, qualibet ergo

24

pars tertia totius eífe debet. Q. E. D-

"

i2

Cco

L.

pAPLULT H

139 '

COROELLARIUM : '/I

r

r

364. Cum cubus conftat fex pyr amidibus cqualibus ( P7g,

(64.) in centro concurrentibus ($.

c,xx

312.), dimidius cubus tri-

i

bus talibus pyramidibus

conftare debebit;

fi ergo accxplatur

prifma ejusdem cum dimidio cubo, proinde ejusdem cum pyra-

Q2 ]

autem

mide altitudinis ( Pig. 199.), prifma hoc tres pyramides tales

continebit; hoc eft: pyramis eft fexta pars prifmatis dupla alti-

teoet

tudinis , ergo eft pyramis tertia pars prifmatis equalis altitudinis,

$0C 3

vette

CO ROLILIARIUIM I

fervi

3»5]

265. Cum conus/ad pyramides, & cylinder ad prifmata

xeferatur, cumque conus pro pyramide infinitangula, & cylinder

pro prifmate infinitangulo habeatur, fequitur conum quoque eífe

tertiam partem cylindri, dum eadem bafis & altitudo utriusque eft.

COROLLARIUM

1II.

366. Habetur ergo foliditas pyramidis vel coni, fi baáfis

ducatur in tertiam altitudinis partem ; prifmatis enim habetur

fohditas baífi du&a in altitudinem , atqui pyramis eft tertia pars

prifmatis, ergo tertia pars fa&i eít foliditas pyramidis vel coni.

fatu

ermpl

I t pyramls quadrangularis, cujus bafis habeat

NT

154424', altitudo fit 24?6', erit totafolidit.s 154224 x 820 |

hi

z I26 462"680"/

Exempl

H

Sit coni bafeos diameter z 56, altitudo

Íet

24^6', erit bafis tota — 246176, que du&a in 246, & fado

las

divifo per 3. 0rM 246[76

246

e

ten

D

I477056

u

984704

un

92352

60559296 - | 20186432

23

-!

C

H

vel bafis'ducta in

?

3

m

altitudinis , hoc eft in 82 dat

.246176

b*

82

Q

492352

1969408

—

MU

20186432

foliditatem coni,

W

Q«

-

Be-

DE DIMENSIONE SOLIDORUM.

133

COROLLARIUM,

H,

-267. Si pyramidis aut conj truncati foliditas fit invenien-

! (t]«

da, neceffarium erit prius pyramidem aut conum complere, hoc

atur

cft invenire pyramidem , quz impofita baü fuperiori cum trun-

Ytà-

catà parte unam pyramidem , unumve conum efficiat,

Ad hoc

tales

autem neceffarium eít, ut inveniatur altitudo, quam tota habere

lti-

debet, que cum angulus converzentim laterum ad bafim detur,

[

hoc ipfo determinata eft; produé&a enim latera in. pun&o, quod

vertex eft, concurrere debent, ad hoc igitut fequens problema

fervit; folutionem damus pro cono, que omnibus pyramidibus

applicari poteft.

t'ata

der

effe

PROBLEMAQ. Y

ef

i A 8'. Conum truncatþm corlnplþere. (Pig. 200.)

lls

RRESOLUTI O.

tur

l$

Ab extremitate diametri bafeos fuperioris C demit-

nl

tatur parallele ad axim ro perpendicularis Cwm, quz erit

at

H

zqualis ipfi oz . altitudini 6oni truncati, praterea erit

"

4im 2qualis differentizs radiorum bafeos füperioris & in-

o

ferioris; eft enim Co z mn ob parallelas inter paralle-

t0]

las, fed m — mn —— 4m, feu n — Co z m, Auau-

tem & Co fünt radii, ergo m — differentie radiorum ;

producantur latera CA & DB, donec concurrant in E

?

erunt duo triangula fimilia 42E & JfmC, ob parallelas

Cm, nE, ergo erit proportio l: C — 7: nE, hoc

eít differentia radiorum bafiumad aititudinem coni trun-

Ca

f

V

i, ut radius major, ad altitudinem totam.

Ab inventa altitudine tota rE fubtrahatur altitudo

coni truncati oz, rémanebit altitudo fuperioris coni Ee.

Ex radio igitur ^m inveniatur area bafeos totius

coni, quae du&a in

m

5

I

En dat (oliditatem totius coni:

dein ex radio Co inveniatur area bafeos fuperjoris; qua

i3

du-

Ü

ÜCADPUT IL

134

du&a in 4 Fo dat foliditatem coni fuperioris CDE , hec

a priori fübtra&a relinquit foliditatem coni truncati

ABCD.

Exempl. Sit AB :: 36', CD — 20 ,»o0n — Cm

12

lipe

—-

erit 4n — 18', Co — IO', proin Am z $, fiat 8: 12

18:

129 x L8

8

—— 271—-—'* Enm altitudini coni totius, a qua fubtra&a

altitudo coni fruncati I2 erit 27 — I92 —— E5.

pot

Pro invenienda peripheria bafeos majoris gccipiatur dimidia dia-

Wiedtcr e nat IOO: 3IA4 —— I18:

dio

18

omd

2512

Ciem

u

Yj

5652'' z femiperipherie majori

3

1900 — n

1v

4521600

ba

5652

füp

— bafl majoti

fpl:

10173600"

900 1 zEn

Mi

9156240000 — foïïiditati coni totius,

Pro peripheria minori accepta dimidia diametro fiat

100.3T14 m fo:

io

qu

L3

foli

z 3440" - femiperipheris minori

tem

1ooo"

—

Co

m

bz;ü qninori

fed

3140000""

€

,

500

—;,-Eo

pon

1570000000 "

foliditati coni fuperioris

tya

91562 40ooo""

pesmni

foliditati totius coni

qt

m

—

foliditati coni truncati,

[2 41

2586240c0o""

d

hü

feu

fün

bea

hh

'THEog

DE DIMENSIONE SOLIDORUM

135

hzc

THEOREMA

IV.

ICat

369. Soliditas fpharze eft aequalis 4 facti ex

I2

fupelhme in radium.

g

DEMONSTRATIO

rattz

Diximus $. 312. fphxram concipi poffeut com-

NI

d

2o

pofitum ex conulis innumeris zqualis altitudinis cum ra-

dio fphzrz , fed infinite parvze bafeos, quorum vertices

omaes in centro fphere exiftunt, bafes vero fuperfi-

ciem fphxre efficiunt (Pis. 163-). Horum autem cono-

.

H

altitudinis feu

rum foliditas eft zqualis bafi du&a in

3

fa&o bafeos in altitudinem , ergo etiam foliditas fphze-

re, que ex his conulis componitur , eít — £ fa&i

bafeos horum conorum in altitudinem, bafis autem eft

fuperficies fpherze, altitudo eft radius, ergo foliditas

fphzre eft — i fa&i fuperficiei in radium , feu fuper-

ficiei in

radu, feu $ diametri.

ï

COROLLARIUM I

379

Diximus quoque $. 353

fuperficiem fphxre . effe

quadruplam circuli maximi, hoc eft effe equalem 4P, Si ergo

foliditatem exprimamus per fuperücæm du&dam in fextam. par-

tem diametri,

feu per S X Z D & fuperüc1e1 loco fubihtua-

PD íeu 2 PD

mus A4P, erit fohdltas z 4P )( z D hoc eft 4

fed D eft æquahs axi fphere, ergo foliditas fphæræ eft æqualls

2 fa&i ex axe in aream circuli maximi.

$i igitur (Fzg. 201.)

ponatur cylinder ,

fphzra, & conus ejusdem altitudinis; & bafis

cylindrti & coni fimul zqualis fuerit circulo maximo fphzre,

erit altitudo omnium trium f[fimul axis feu diameter fphxre,

ergo zz D.

Jam ex pracedentibus, coni foliditas eft equalis bafí

du&e in

s

Y

3

altitudinis, hoc eft P x; D -; PD; fphere fo-

liditas — P X Pp E —

$ PD; & foliditas cylindri — PXD

ï,.

feu P x

$D —34PD, ervo folldltates horum trium corporum

funt ut 3

PD

PD

i PD, hoc.et ut 3. 2. r. Si ergo ha-

beatur fO.leltZS cylindri ,

p4

*

2

ejus. foliditatis dant foliditatem

fphzre, & $ foliditatem coni ejusdem baüs & altitudinis.

C€ O.

I4

g"

126

4CAPSUT. I

? OROLILIARIUMM. L

3

ji

271. Invenitur ergo foliditas fphere data diametro, fi in-

^

venta peripheria & area circuli maximi ducatur in

$3 date dia-

)

metri, vel inventa prius fuperficies ducaturlin fextam diametri

-

fimm

partem.

Detur. diameter fphzre 21-56', erit peripheria circuli ma-

et a

Y

-s

ximi — 17584", qux duca in

diametrl in

1400" dat

Cun

24617600 ", quod du&um in $ diametrifeu du&um in 56 X; 9 —

pyra

I1200"' dat 24617600

edri

II9O0O

4(,

2520000

3

24

,

AGT

':

g

Wyed

275717120000 | 91905706666' " 2 — foliditati fplue-

àn

&div. per 3

j

re

Si.ex precedentibus fuperficies inventa effet — 98470406

ii

hec duca in £ diametri feu. *5

en

dgbit

98470460

feu

5600

5908224ooob

4923520

551424240000 -; 91905706666"" $ — foliditati, uti

div. per

6

i

j

prius inventa erat,

4

THREROREM A

y.

372: Soliditas corporum 5 regularium eft aequa-

IN

lis fuperficiei du&ze in 2 altitudinis.

P

fc

DEMONSTRATIO.

Yé

W

Polyedra regularia conftapt ex totidem pyrami-

a(

dibus zqualibus; quot furt plzna polyedrum componen-

D

tia ($. 812.), quarum vertices in centro polyedii exi-

M

fiupt, bafes vero.fuperficiem efficiunt, ergo ejus fo-

h

liditas habetur

&qualis foliditati omnium harum py-

ramidum, atque foliditas pyramidum , cum altitudo ubi-

que fit eadem, eft zqualis fummz bafium du&s in 4

alti-

DI

À.

DIMENSIONE SOLIDORU^

13

altitudinis, hoc eft B primx x £ 4, - B fecunde X

a

4A,-- D tertie x £ 4 &c. hoc eft (B -- B -- 5

Glà

letri

&c.) X 4 4, ergo etiam foliditas polyedri eft equalis

fumnms bafium ducte in 4 altitudinis, fed fumma bafium

T

eft xqualis fuperficiei & altitudo. cujusvis pyramidis

qà

cum in centro coeant, efti

altitudo totius, proin j

u7

!

A

pyramidis — £ 4 £otius polyedrl, ergo foliditas poly*-

edri eft «qualis fuperficiei du&z in raltitudinis. Q. E. D.

C

KE OoLLAIHMISUWM

373. Data igitur bafi & altitudine invenitur foliditas po»

lyedri, fi bafis ducatur in numerum planorum & hic in Z-altitu-

It

dinis

Exemp!

Sit icofaedri ba^s triangularis feu planum unius

trlanguli zquilateri — I2' & altitudo totius icofaedri —— I8

rg

erit fuperficies tota — I2 X 90 — 240 quod du&um in

$.

feu in 3 dat totam foliditatem

—

—

72p5

PROBLEMA II

574. Invenire foliditatem corporis pemtus ir-

d

reguïaus.

Ó

RESOLUTIO

Paretur vas parallelepipedum (P7g. 202.), cujus

interius fpatium vacuum accurate menfuretur, accepta

fcilicet ejus longitudine & latitudine bafeos & altitudine

vaíis interiore; impleatur totum aqua, & huie corpus, cu«

jus foliditas queritur, immittatur, impofito corpore tantum

aqua effluere debet, quantum fpatium corpus occupat,

exemto corpore aqua rurfus fubfidet

& fpatium va-

cuum parallelepipedeum ín vafe relinquetur, quod íe-

liditati corporis immerfi equale effe debet

2

hü

-

138

CAPUT IT.

DEMONSTRAT IO.

ycxtip::x

acptet

a e

Tantum aque extruditur, quantum fpatium cor-

fibidel

pus immiflum occupat, ergo foliditas corporis immilfi

eft zqualis quantitati aquze extrufe, fed quantitas aquz

extrufe eft zqualis parallelepipedo, quod excepto cor-

1

pore vacuum relinquitur, ergo etiam foliditas corporis

immitt

eífl swqualis parallelepipedo, quo excepto Corpore va-

inftrua

:e vt

cyuum relinquitur. Q. E. D.

N

tWt ,

COROLLARIUM'.L

ditat

magn

375..81 detur corpus cavum geometricum v. g. x*cgflinder

cavus ,Z?g. 203.), vel pracedenti methodo ejus foliditas in-

Tigne

lius !

venitur, vel juxta regulas prius expofitas invenitur foliditas to-

tius fupponende illud non eífe vacuum, dein foliditas cavitatis

quaA

fupponendo illam eàndem cum corpore figuram & dimenfiones

tud

homoloszas habere, hzc foliditas, a priore fubdu&a relinquit fo-

lt

liditatem corporis dati.

Quo

COROLLARIUM

II.

[

376. Si detür cylinder oblique truncatus, ejus planum fu-

A

perius jam non erit circulus, fed ellypüs , proin juxta leges fu-

perius datas ejus foliditas inveniri non poteft, fed vel ope pra-

Sit

fentis problematis quzritur, vel geometrice ita determinatur.

4

Sit v. g. datus cylinder truncatus .4CEDB ((Fig. 204.), patet

E

ex theoremate II,

fi cylinder totus compleatur, partem CEFD

perplanum diagonale ED in duas partes dividi, ita ut CEJ (it

2t

«qualis EDF, uti parallelepipedum per planum diagonale in duo

à

prifmata zqualia dividi poffe ibidem oftendimus, proinde dimi-

dia foliditas cylindri CEFD eft xqualis foliditati partis ECD.

&

Si igitur queratur foliditas partis 4CDB du&a bafi 4B in alti-

Y

tudinem CA & huic addatur fa&um ex CD in

:

v

EC habebitur

tota folíditas

cylindri

truncati petita,

$i ex utraque parte

truncatus fit, (Pzg. 208.) erit ejus foliditas baüs 4B du&a in

AC CE-- i AG, fdem de fuperficie laterali intelligendum

eft, ad, quam pro tota fuperficie bafis etiam elliptica addenda

eft , qux a fublimioribus principi;s aut fectionibus conicis repetitur,

COROLLARIUM IH.

34.77. Si corpus tale detur, quod citra damnum madefieri

nequit, & aquam imbibit, adeoque equalem foliditati corporis

por-

DE DIMENSIONE SOLIDORUM

1939

portionem aque non extrudlt, aque loco arena tenuifima eft

acciplenda, & corpus inter eam. abfcondendum , tunc tantundem

C0f

arene extrudet, quantum aliud corpus aquz; excepto corpore,

fubfidente arena fpatium vacuum menfuretur

|ug

COROLLARIUM

IV

At

r

378. Sicorpus fit majus, quam ut vas illud recipere queat ,

immittatur alteri vafi majori aqua repleto & fuperius canaliculo

d*

inflruatur, per quem aqua immifífo corpore effluere poflit

prio-

re vàfe, cujus meníura determináta eft, aqua eiuuens excipia-

tür, & quantitas in hoc vafe menfuretur

erit hec squalis foli-

ditati corporis dati.

$i nec hoc fieri poffit, & corpus vel nimis

agnum vel immobile detur, illud circa circum parállelepipedo

der

Is

ligneo veftiendum erit, & arena implendum , quantitas arenz fo-

0«

lius menfuranda, differentia inter totum parallelepipedum &

quantitatem arens corporis foliditatem. dabit,

us

I"

Exempl. I, Sit vafis patallelepipedi bafis tota — 48

alti-

0.

tudo fit — 8, erit cápacitas vafis — 384. Lmmiffo corpore

ita fubfidat, ut ejus altitudo fit 5 erit -altitudo fpatii vacui 3,

quod du&um in baün 48

rit capacitas fpatii vacui & folidita.

tis corporis — I44-

Exempl IL Detur cyhnder cavus ARBCD , diameter totius

[44

AC fit 56', longitudo fit 146/, erit foliditas totius — 605592960 .

.

Sit diameter

cavitatis 5

feu 500

erit ejus foliditas c—

H

482775000 , que a priori fubtra&a dat dl*ïerentlam 12281 7960

zqualem foliditati cylindri dati.

Exempl. IIÍ. Detur cylindri oblique truncati diameter bafis —

28,eritperipheria bafeos IOO: 214 —2 28:8792,quze peripheria

ïf

du&a in 7 dat 61544 aream bafeos

Sit altitudo partis 4CDB

1O,

erit ejus foliditas 615440, altitudo partis ECDF z— 4, erit

CJUSdC'TL dimidia foliditas 123088, qua addita priori

615440

123088

dat

738528, foliditatem truncati cylindri,

C A-

140

CATP.UT It

eic (

funi, at

CO ATT

I1T.

3

DE COMPARATIONE ET TRANS-

fs &

tem 1

MUTATIONE SOLIDORUM

diximus

PUR

THEOREMIZA

l.

Winc 9

altitud

579. Prismata & pyramides funt in ratione

compofiti arearum bafeos & altitudinum.

1

feut

DEMONSTRATIO

qe Q

per

fi

area bafis

Prifmatis primi foliditas habetur

folid

S$ ducatur

in altitudinem

A. & fecundi,

fi

arca

da el

ejus bafis s ducatur in altitudinem z, ergo I: I ——

us

Tüenito

SA

$a

?

fed ratio ,

:a eft rztio compofita ex ratio-

nibus $: * & A

fimiliy

a, ergo prifmata funt in ratione com-

$ a(

Taetti

pofità bafium & altitudinum

Ur,

CO R.O-LLEAARI,UM

I.

PX

380. Hinc prifmata & confequenter cylindri zqualis bafis

eode|

tron

,jusdem aititudinis, feu inter parallelas easdem æquaha £unt,

hcet unum recum & alterum obliquum fit.

C OR'^Q/L L-.AR:1 U.M, I

ISI

Cum baís folidorum jam duas contineat dimenfiones;

eft enim planum feu fuperficies, qus obtinetur ex facto bafis

in altitudinem,

fequitur folidum ratlonem compofitam trium di-

L

Mi

menfionum habere.

O R OOLLARIUM

-

Wr,

382. Si igitur zqualem bafem habent , funt ut altitudines,

$i autem faca ex bafi

in

d

jn zqualem altitudinem funt ut bafes

altitudinem funt cequalia, foliditates

quoque *quales eífe de-

U

bent, & ( foliditates funt zquales, faca quoque illa $qualia

T

eífe

DE COMP. ET TRANSM. SOLID

I41

eíífc debent, atque tunc bafes altitudinibus reciproce zquales

funt, ut fuperius $. 259

de planis diximus,

COROLLARIUM

IV:

ANS-

383. Cum pyramides fint tertia pars prïfmatxs ejusdem ba-

fis & altitudinis, adeoque proportionem cüm prifmate conftan-

tem fervent,

fequitur, quz de prifmatibus inter fe comparatis

diximus, pyramidibus quoque- applicari poífe, ut itidem fupe-

rius $. 260. de triangulis refpe&u parallelogrammorum diximus,

Hinc pyramides zqualis bafis & inter parallelas hoc eít ejusdem

altitudinis wquales funt.

attofte

SCHOLION

284. Dum de baíü folidorum fermo eft

femper planum

feu fuperficies adeoque area duplicis dimenfionis intelligi debet

de qua cum fuperiori capite jam acum fíit, ea bis 'repetere fu-

. bafis

pervacaneum foret

id unice notandum , dum de comparatione

folidorum relate ad fuperficies tantum agitur, eà illis applican-

| dI€d

da eife

que de menfura & comparatione fuperficierum dixi-

]l

10nus,

Smhcet fuperfcies folidorum fimilium effe ut quadraua di-

menfionum homologarum.

[atio

lta füperficies duorum cylindrorum

finihum funt ut quadrata altitudinum ; eft enim primi fuperfü-

Cotme

cies ad fecundi ut P X 4: p X a, fed peripherie íunt ut dia-

mettri

ergo P: p — D: d, cum autem cylindri fimiles ponan-

turs entt D- d

: d erso tlam: PoUp d

a,ergo loco

2

.

PXA:pXaífubtitu poteft 4 xX A:

aX a, hoc et 4* :

s balts

eodem modo etiam fphæx.num fuperficies effe ut quadrata dxame-

trorum oftenditur.

lunt

THEOREM.A II

nones

385. Soliditates corporum fimilium funt ut di-

- fafts

menfiones homologe

u di-

DEMONSTRATIO

Soliditates funt ut factum ex area bafeos in alti-

fte$

tudinem, fed facum in coerporibus fimilibus eít fa-

1]f

&um ex terminis proportiopalibus , alias

non eífent

e de

J

fimilia, factum eft foliditas, & facores íunt bafes &

alti-

[f

M

CAPUT

Til

142

eat

f

I

altitudines, qus funt dimefaüones homologs, ergo funt

tat, pI

eorum foliditates ut dimenfiones homologz.

COROLLARIEUM IY

286. Si igitur latera feu dimenfiones homologz (ïuoräm

j

corporum funt proportionales , corpora quoque fimilia erunt.

t10ne

Hinc fi fuerit in parallelepipedo primo latitudo AB ad longitu-

dinem BD, ficut in parallelepipedo fecundo latitudo ab ad lon-

garutm

gitudinem bd; hoc eft AB: BD —— «b: bd & przeterea latitudo

DB ad altitudinem BG — 4db: bg, erit.etiam ex wquo ($. 146.

Algebre) 4B: BG — «ab: bg & hoc ipfo omnia latera propor-

tionalia , ergo eft foliditas AB x BD X BG: ab x kd x bg

us

ia

R

H

Povrs

APR-.

ab vel BD : bd xvel BG

*

bg fed AB & ab, item BD 6& b4,

tiowh

& BG & bg funt proportionalia, ergo etiam fadum feu corpora

Cen

proportionalia & hoc ipfo fimilia effe debent.

N

bus;

COROL'LARIUM II.

tiam

dine

387. Cum in fphwra tantum ratio diametri habeatur, &

dimen

conftans fit proportio in omnibus fphzris diametri' ad periphe-

nt

Tation

riam aut altitudinem, fola igitur magnitudine dä.ffef"a

1;;1,

feq»uif-'

tur,omnes fpharas ügurgs 'fmiles effe.

libus,

&ua]

COROLLARIUM I

&X tf

388. Cum polyedra r»s:üïar.;a. equalibus planis regul

«

23T|

1

L

bus

tripli

terminentur, in quibus determinata quoque proportio laterum

folidi

& dimenfionum eft, habita enim magnitudine unius lateris, cum

lioo

omnia xqualia effe debeant, totum corpus & omnes réliquz di-

smenfiones determinantur,

equitur fimiliaà effe,

Ergo omnia te-

trzedra, octoedra, icofaedra , cubi & dodecaedza figure fimiles

fünt.

P

ïum r,

CORIOTLIESASRITIUM AY,

el'ï[ PT

389. in cylindris & conis cum tantdm fit difïerenöa in-

Detj

ter diametrum. bafeos & altitudinis, fimilitudo erit, fi diame-

ter ad altitudinem eandem rationem dicat; ex diametro enim

& altitudine tota foliditas utriusque determinatur,

Si erzo hv

proportionales funt, foliditates quoque proportionales fint opor-

* Lal

iet, proinde figure fimiles,

$i cylindri aut coni fint obliqui,

u

hnu

vqualis quoque angulus,, quem axis cum diametro bafis facit in

hx [

urroque effe debet, hoc ipfo etiam altitudines, quz funt altera

& (

CA

p

——

DE COMP. ET TRA&SM. SOLID.

143

tro funt

cäthetus, dum axis. hypothenufam & radius cathetum reprafen-

tat, pgoportionales ob triangula fxmiiia«manent.

THEOREMA

1II.

Wotum

390. Soliditates corporum fimilium funt in ra-

1 EUA

longitu-

tone triplicata feu ut cubi dimenfionum. homolo-

«d lon-

garum.

N'IX d

......

(s 145.

DEMONSTRATIO.

Dropore

* —

xh

j ugeme

Ratio triplicata eít ratio compofita ex tribus ra-

D & b

tionibus zqualibus, atqui folida fimilia funt ad fe. invi-

corpora

cem in ratione compofita ex tribus rationibus zquali-

bus; foliditas enim refultat ex facto fuperficiei in ter-

tiam dimenfionem , fed fuperficies eít factum duarum

dimenfionum, ergo folida refültant ex producto trium

3tu4r,! k

dimenfionum ; duo igitur folida fimilia funt inter fe in

ratione compofita ex tribus dimenfionibus proportiona-

libus, fed dimerfiones proportionales habent rationem

zqualem, erzo folida fimilia funt inter fe ut productum

ex tribus rationibus squalibus, ergo funt in ratione

alartbos

triplicata, fed ratio triplicata eít ratio cuborum, ergo

latetum

foliditates corperum fimilium funt ut cubi dimenfionum

fs, eun

homülogarum.

Qu2 (i-

ia t

COROLLARIUM J

umllf

39I. Cum omnes fphere fint fieure fimiles, in quibus fo-

lum radii feu diametri funt dimenüones homologs, íphera .4

erit ad fphzram B, ut

metri fphere B

»cubus diametri fphere 4 ad cubum dia-

i j

diame

COROLLARIUTGM IL

0 enm

rgo hæ

392. Eruitur inde altera methodus inveniendi fuperficiem.

& foliditatem fphzere data diametro.

Cum enim fuperficies

ä

üt

: Qpor*

"

Ut quadrata diametrorum, folid$tates ut cubi, ftatuta femel ra-

M

1 À

tione quadrati & cubi diametri determinata ad fuam fuperficiem

)C

& foliditatem, habebitur ex his & fqperfxcies & foliditas, Sit

dia«

(d«

DH

144

CAPU

IHf

diameter z IOO, erit peripheria circuli maximi

—

314 &

(8

area — 7850;

PL

249.) fuperficies ergo fphaere hujus diametri

3*

cum fit quadrupla circuli maximi, erit — 2:4CO

ergo eritqua-

(

]

Ài

m

f

l

|

dratum diametri

ad fuperficiem

IOCOOS?

in omni fphera ut

21400

Data itaque diametro fphere novza

"epacna)

— —

6^ ut mv nia-

/II

tur fuperficies

fiat IOoOOÍ- 2126Q —

31400: 984704"00

uti fuperjus $. 350. inventa erat.

X(

Si diameter rurfus ponatur

IOO

erit foliditas

cubi ean-

Ventatu

dem cum hac fphwra baíin & altitudinem habens — 7850CO, eft

$um d

enim area circuli maximl 7850 du&a in altitudinem feu 100,

ergo ut inde eruatur foliditas fphaerze, erit hec quantitas mul-

z

1

p4

tiplicanda per Z

;» cum fphera fit

cylindri ejusdem baíis;&alti-

Qquantita

3

tudinis, hoc eft 785000 x £ —

VMOU CY d

ï(7nooo

— $23333$ ergo

(u$ CUgI

cubus diametri ad foliditatem fghæræ ut IOOOOCO:

52333335

auferendo fractionem, omnia multiplicando per 3, erit ut 3000000:

Data ita-

1570CCO feu in minoribus terminis ut 3O00: I57.

NI

q

diametro alterius fphere v. g, 56 invenitur ejus foliditas,

facto caübo ex diametro data & inferendo

200

175616 ——157:

tut oj

21

o

IT7IA2

—: 9190570 eadem qua fuperius inventa foliditas.

&U2

C'OROLLABISUM It

iV

fo]i

(litas|

293. Si duo cylindri habuerint altitudines diuerfas, fed

(fatà,

fuis diametris zquales, erunt quoque in ràtione triplicata di

ido

184

it

inetrorum

Bafes enim funt ut

D-—.

d

5

cum circuli fint ut

z

quadrata diarhetrorum , & cum

ltitudines etiam f[fint ut D: d

dht

o

M.

t foliditas ad foliditatem ut D^ x D: d? x d hoc et ut D*:

&

U$,

n

Si affumatur diameter cylindri — 100, erit ejus bafis ——

50, & cum altitudo etiam fit roo

erit foliditas —785000,

cubus autem diametri erit ut IOCOCOO, hinc cylindri foliditas

ad

cubum diametri ut

785: 1000, hinc data. diametro cujus-

cunque cylindriinvenitur ejus foliditas inferendo ut IOOO

785;

9

ita cubus diametri datae ad foliditatem.

Sit.data diameter 5

1[5

bä;ü

pedum, erit 1000

785 —-125

98 125

COROLLIATTI1IUIM

IV

394. Si igitur cylindro proportionalis alt

er ejusdem cum

&i t

priore alttudinis fit. conftruendus, folum opus erit ád quadra-

a$ Qy

l

tum. diametri

bafeos prioris invenit

proportionale quadratum ,

di

W

cujus radix erit diaméter bafeos fecundi, &

"m

inter quadra-

ïSq

n

ta in triangulis re&angulis. proportio vera exiflat, etiam tale

u

lhi

-

diametri pro diverfis vafi$ geoinetrice determinari poterunt, 1

V

j

n

h

inferius videbimus,

PRO»

MTA

TT

DE COMP. ET TRANSM. SOLID

9

143

414 '«

PROBLEMA4A I

—.v*

? diametri

' entquas

395. "ransmufare fphzeram in cubum ejuscem

I00

cum fphaera fOlldlfaüS.

Wv

u

U ET

0

"V

A

,

RESOLUTIO

Ubl ean-

Ex diametro data & pemph

maximi in-

ï

CEFCE!E

(C0, ett

veniatur area cir

culi maximi , & fo

;

tas fp!

hzere, que

ï

m wo,

Íi area dxca*m ?

& diame

ter D e

5

$

P:), SXhaC

titas mul-

-:-3-.-

s. al

quantitate c;&üax,u radix cubica feu

;

PD d

dabit la-

o

tus cubi.

2333339

X

000000:

fate04100

DEMONSTRATIO

xlx

Dat

folid

(23,

Si hoc latus elevetur ad tertiam potentiam, habe-

j n

tur foliditas cubi, cum longitud

, latitudo & altitudo

f14

/*)lldl£75'

zquales fi

,fede

viac

m tertia me ntia

äx i5 lateris

vVLe

eft

foliditas fphere, cum ind

e fit

v £iit

I«XCI;;

f

..

P*ïtM*rm ex-

