Ba57-2
author: Metzburg, Georg Ignaz von

Em

-

d

Á

d

a

od rl

us

*

at

x

——

IAMO

:

E

n

EuE

s.

s

o

d

*

LA

n PA

T UMA OMA

9

[]

—

L

V

a'..

oism

s gt

g

x

P

—

d

-

,&Wuää

—

a.

—€— — ——

E a Iu

r

m

-

—

al

j

B

t

m

E

s

A

*

u

ln

m

:

m

E

36

E

d

AE

s.

iÉ

N-

—

**

TOevEE:

i

E

NV

—

s

"

L

a

N

Wi

d

E^

NEDORC r

s

STKAS

N

2

"ER

E

N

ii

W

d

u

—

*

—

d

——

J

^

ewiubeis

17

um

M

(

—

z

—

—

C

Em

Il

[

i

l

p

|

CN

N

[

Í

]

nta$X—

|

ss

N

—

a

|

||

I

H

i

l

1

l

]

l

i

r

wO

,rb

1

NI

u

j

p

ww

B Tübingen

w

3

s

T

d

Es

—

CL. GEORG. IGNAT. DE METZBURG

IN UNIVERSITATE VIENNENSI AA.

LL. ET

PHILOSOPHLZE DOCTORIS, MATHESEOS PROFESSO«

RIS CAES, REGII PUBLICI, ET ORDINARIE

EZNSTITUTIONES

MATHHMATHCæ

1N USUM

TIRONUM CONSCRIPT E.

TOMULUS I

m

M

$

W

27

,

77;

NGS

Vr

,:l

n

£

[

n

|

a

|

|

|

l

?S x

"a

wI

'1

|

i

P

3

|

|

j

N

WiIT

[

E

X

ï

|

i

h

M

,

Z

;EQ!F,.

EX

[

nE

DOREETFAVORTFT

IT

VIENN E

TxPisS JOAN. THOMZJ/E xoi, pnp TRATTNERN

24&8, RRG, AUL/ES TYPOGR

ET EIBLIOPOL /fi.

MDCCLXXV]

ire

Ü

(

C

i

C

(

U

—

v)

INDEX CAPITUM

as

W:&ä

DE LINEIS

P2g.

CAPUT I. JVouones generales Geometrie, ,.

i

CAPUT IL Deproprietatibus lnearum recta-

M

rum ad fé invicem relatarum, & an-

gulorum ab üs comprehenforum

I4

CAPUT III. De proprietatibus linearum re-

Garum ad circulum velatarum. .^

Esl

[9)

2

CAPUT IV. De proprietatibus linearum re-

darum fpatium .claudentium, ,,, 32

CAPU T V. De lineis proportzonalzbus. "..« 54

DE SU PERFICIEBUS

CAPUT L JVoones generales füperficierum. "X

CAPUT.IL De menfura füperficierum.. .. 78

CAPUT 1II. De comparatione, & transmu-

e

ïaflülze aï*earunl € 0067290

88

DE SOLIDIS

-

CAPUT L. ZVotiones generales Solidorum. , 100

CAPUT IL Je dimenfone folidorum..... Y11

CAPUT III. De comparatione & transmuta-

ttone foldorum, , .««« «v eo « » » X4O

CA«

fuA-

f r

INDEX CAPITUM

(2

j

d

q N

DE SECTIONIBUS CONICIS

Ü

h

d

—

Ppag.

AA

CAPUT I .De notone & defcriptione féclio- '

E

T U d

DUm COMICGTUI, ,«« « » - c o o - 15

(gï

;:f

ä

:

E

J)

Iu

R

CAPUT II. Expre[fftones algebraice rectarum

V

[l

[

i

ä

ad féciones conicas relatarum. , . .. 168

CAPUT IIL £xpreffones linearum, que ftunt

ducta tangente ad curyam, .. .. 179

f

CAPUT IV. De diametris curvarum,, & hy-

perbole afymtotis, , 4 «.« « « 1BE

CAPUT V. De dimenfione feu quadratura &

cubatione fecfionum conicarum , cum

applicatiene practica earunden. , 392

NO'

X»

3e

.'.ïug

'ïöäm

&

E

E

d

g

ti; r

AO

$

Y

6;

g

*

^

s

:5

E Ee

AL

(

n

H

9 partiu

N

s

2, C

ln iil

18

x ep(

hi

&X qu

fola

, fCCq

4

DE-

l [tig]

äþ

)U

(Pil s )

&sm*)

(X 33

B AAL ARA

v * mf

i r

£2

"COX

x

L

g

AA R CAAMN

AL CAV

(

9506

)

£f h

s g

&t

&f 9.

l

- MAS

£a

PAX

*

"

AR xX

"

o

J*

TO

P?E-

"

E:

ss 2

?

s

*

E

)

J

*M&

ä

;:';

"

gä

[

9*5

ä

I

aA

1j

B

|

—

ugF

&

s

n2

&: »)95"

A

n

t

97)

ä

ä

m

23

Ts

ov

ï;iä

W.

&

D

Qorea x2

EX

—— —

WU.

I6

í

ELEMENTA

1f2

GHOMRBTRIJE.

-

ï18;

W

D]äï iil BIS.

1

J

C

ATPITI:

W

NOTIONES GENER ALES.

;DEFINITI/O I.

Es

£ -55

eometria eft fcientia quantitatis continus. (Sü

z'GfFä

e-um

L .Arith.) Demonftrantur ejus proprietates

- quoad extenfionem: extenflo vero eft pofie

tio partium unitarum extra partes.

COROLLARIU M.

2, Cum omnis extenüo triplici modo confiderari poffüt, in

longum fcilicet , in latum, & in profundum ; quzlibet autem eX

his vel feparatim üne alia, vel cum alia fine tertia vel cum.

utraque adeoque omnes tres fimul accipi pofünt, fequitur, tri»

d

plex quoque Geometrie óbje&um eífe, primo, dum lonsitu:o

fola; fecundo, dum longitudo latitudinijun&a; tertio, dum longi«

tudo, latitudo & profunditas fimul in conüderationem veniunt,

AMeisb, Math. P. LL

À.

P

gï

»

/

£

4

CAPUT L

Prima dimehüo Eufh;.'mem'a: altera Planimetria: &ertia Sfertomes

fria appreïllatur: de qualibet feparatim agemus,

W

SCHOLIO SZ—N.

í

partes

4. Quamvis nihil exiftat, quod non triplicem extenfionem

üt 4b

hanhc habeat, nil tamen vetat, unam fine alia; confiderare,

lta

de lBneitudine vis fine refpe&u ad latitudinem aut de latitudine

aliit)

fuvii fine refpe&u ad longitudinem loquimur. Campi, prati, aut

acri latitudinem & longitudinem fimul fine profunditate fumimus.

Notandum preterea eít, hos ipfos conceptus fejun&im fumptos

1

tantum diftantiam obje&iab objecto alio.defgnare: ita longitudo

vie denotat diftantiam unius termini vie ab alio: latitudo fuvii

2d pu

sutima

diftantiam littoris ab adverfo littore: profunditas folfe diftan-

tetor

tiam fundi infimi a fumitate.

Conjun&im autem fumpti alias

ben

&otiones involvunt, quas fequens definitio declarat.

fin&

DEFINITIO II.

168

4. Extenfio in-;ïc;ngllm Linea dicitur: in longum &

latum fimul Saperficier, feu planum: in longum, latum

p

& profundum Coq)u: feu Solidum appellatut.

m

detez,

DEFINITIO Il

s. Puntlum omni extenfione & partibus caret, adeo-

que pro extremitate linez haberi poteít.

line:

$SCHOLION,

Tea

6. Geneflim mathematicam diverfarum harum extenfionunm

bur

&

fic concipere licet. Si pun&um a loco 4ad locum B movetur, hie

znotus gzenerabitideam lnee, habebit enim folam extenfionem lon-

ft ]1

gitudinis, & fi nullibi, afua dire&ione verfus B defle&tat, Jinez re-

iu:;:t;

Yull:

éc: fi momertis fingulis a via & dire&ione declinet, linee curve

-

ideam gerierabit. $i tota hzc linea re&a alia dire&tione quam fecun-

Fnt

qdum longitudinem vel furfum vel deorfum moveatur, motu fuo

X

generabit ideam fuperficiei.

$i denique tota hzc fuperficies fur-

fum aut déorfum moveatur , corporis feu folidi ideam dabit,

I

Fig. r. €D exig linea: CDAB planum : CDLABRF folidum.

a

"

Ji

D E.

f

x RECT

at

——

. NOTIONES GENERALES.

Itf

J

DEFINITIO IV.

7

7. Liínea igitur refa eft, (Fip. 2.) cujus omnes

lonem

partes zqualem feu eandem femper dire&ionem fervant ,

5 d

ut 4B. Limea curva eft, cujus partes aliam femper &

j

qdt

ul

M

t, a

aliam. Qirec*tionem acquirunt, ut ACDB,

V,

COROLLARIUM L

mptos

$. Linea igitur re&a omnium breviffima eft, qu*e a punc&o

mada

) furii

zad pun&um duci poteft, & hinc ad diftantiam , que eft via bre-

viífhma, accurate determinandam aptiffüma eft, & cum omnes di»

difite

1 aliaf

reciones cujusvis parfis verfus pun&um Oppofitum tend-re de-

beant, fequitur non nifi unam duci poffe, quevis enim alia di-

fin&a. aliam dire&ionem contra hypothefin haberet, Ita omneg

redo ab .4ad B ducte fupra AB cadunt.

COROLLA.RIUM IT.

u &

latum

9 Duo igitur pun&a fitum rec» determinant: datis enim

pun&is datur dire&io, quam omnes partes habere debent, quee

cwn eadem per totum & una tantum fit, reca & quidem unica

determinatutr.

SCHOLION,

ideo:

IO. Bene diï*cinguendum eft, inter pun&a & inter párteg

lines.

Pars feu elementum linez tantum eít infinite parva li

nea &non puncum, uti pars auri tantum eít aurum & non plum-

bum.

Linea, addita linea infinite parva, augetur, additis pun-

102f

&is, qua omnem extenfionem excludunt, nom.augetur, non enim

It hie

fit longior.

Nec veftigia igitur pun&i moti, nec pun&a ipfa

m1or

juxta fe poüta lincam conftituunt.

Hinc duze linez fe íecantes

tt*

nullam partem. communem Rhabent, fed in unico pun&o fe fe-

ame

cant,

Deberet enim diredio partium alterutrius mnutari & hinc

ecune

A1on manerent linee rete ($. 7.). .

| fuo

; für^

DEFINITIO V.

u t

]

tr. Cum linez tantum extenfionem in longum ba-

be&þt

nonnifi juxta longitudinem inter fe comparari

poífunt, quam comparationem dum inflituimus, metiré

feu menfurare. dicimuz,

A $

SCHQ.

-- M 7";: dH M. -

d

NT

pdev-

CAPU

1

I.

P

SCPOLION

IG

*

v ]

-f

32* P

c ergo neceffarium eft, ut quedam pnus longitud

5

-]

determinetur

»

ad quam reliqu* examinentur. Talis longitudo eft

i

determinata linea re&a , quam orgyam feu hexapedam vocamus .

—]

fubdividitur in fex partes, quas pedes;

hz in duodecim alias,

ai

'—'j

quas ài

gitos; he rurfus in duodecim ahas, quas lineas vocamus,

ïv

z

-i

fubd

E- untur. $i longitudo decem pedum accipiatur, decempeda

—

dicitur,

quilibet talis pes in IO digitos,

icin Iolineas fubdi-

-[1

viditur

que fubdivifio ob faciliorem calculum frequenter adhibe-

B

&ur. in 5inis

cimalis partitio non tantum menfíuris fed étiam

ponderibus applicatur, Hzc autem determinatio cum a diverfis ho-

aninum coetibus in variis regionibus ad libitum fa&a át, meníure

quoque varis extiterunt. lta Pariüna differt a Viennenfi, hsc a

"

Londineníü &c.

ve

A

at

SCHOLION I

[l

T*

I

i€

Varias has longitudinum dimeníiones ex celeberrimis

Pari

auctoribus collegit clariffümus Liefganigius, & in fuo laudatiffimo

opere de Hlmemo gradu Meridiani recenfuit.

Ad faciliorem

i

autgm & acc

atilorem comparationem Pedem Viennenfem diftri-

i

Quay

M

buit in I& *O"OO partes,

quales continet tabula fequens: Id eft:

ami

j

fi pes Viennenás habet IOOOOCO, Alexandrinus -112962 tales par-

he

"a

tes habet, Norimbergeníi tales partes habet 96rI09

s

1

[r

Wittig

Pes Viennenfis,,

*

L

[

€o6ve e€*60990660 9** 006 9 090069$6€60 IOOGOO

[

&le x

ïPX"ndflnüS.. * €6 e6 be& ** c900 90

o e9..9 €6 96

. 112969

pum

Arablcus.. e* &«* «e »^ oót «* 60 699 «* -^ .** 6*8 096 66 84723

H

Argentoratentis UPDIGUS L. eio aecéce sss ces ss ousvOLSdA

Xcut

MOracicBE h. o a n m u LE VRR A MT RR r - . O23qE

Bohemicus,

* 4909 «€9€9 0660 9 99 99 €6'«e0 96 69 9 o ^5 90767

Bononienfis.

* eee4*o à6 o* «5 «* *6 9* «* 96 99 V6 «9 9,9 340319

Caftiliw ulna

$96 00«6060066$09$6*9 00 9**0 0669

o«2 Q047250

DanlCUu e99*90€6€9*50/,0«*.26 0* et »9 6 toq09*9* 60 «* *€ OUIOOX(G

ütam

Florentinus

*$5 29 €e$609*€* ee'.e«06 6659 525 j^ «* &6 &09/&* 1(419;

4&B

Gr

us VEEUS . LLu

*9*9^*9606*49006^7»20 60*

*599* cos-() 082

Xuod

Hebraorum cubitus

P

e*$59 8 -o-e.--.oo--OO""^'I/ (J[

l)

i

ba

LCldx,nlla,. 9* »509e69€064e€29

"**ee€e-09*9

? 09e*€99** *9 De v* 99 26

kx.'

at

')ndluf*nnS...u * -^5 «e/ 9 9 .5 o* € «o2€6 »5 46 606 ot»6 0-96460

üet

Moscuma,

RUT

(*loïa-n'-a(i.. ** 66 069 09à60*6 $6 06 99 909 99 ** «6 ^* 188400

Ote

mmmenn

NC

oravic

**o **$€96€*060 »o « o t696*8 0999 9009 060 €9 »& ..ICS

oQ

Wcen

Ó

Neapoltanus

giimu;abs" 0* *? $9 0* $6999 »€ 069 e99*9 *2 8 869

XE-. "n

LVE

Pes

/—

m

N

-

NOTIONES GENERALES,

5

PGSNiorïm.bergenüs $ ,492.4 66 $909 69 69 5.09 e6 »9 $9 60 .TQSIOQ

Parïünllsu- "9e6**9*06860 99 oo-oy *9€29? $999 9890 »9 00.0006102?6-.41

ld

Rhenolandicus feu Leidenfis, . .. 44.,.. .2 0 20 .. 99326

1

Roninus VERUSS 2. o a. 4 Q x

e*290 9* 000-909348?

u$

ROm&nUS mOdernUS. 9?*9 9999 99 99 ...,.. *€*o*9 960 »o6 »?^9 94232

'3-53

Romanus palmus modernus ,. .2.. .. o .0 v* 0074

u

Romahnuspallus modernus;....e 26 l ee c " een

AJ,

. 471160

eda

Siïeüæ..,. *6»9 29 *«* $9 €990»9 0900990 990 0690 909 99 bb0091550

Sinenüs-cquo 99 «9 e? $060989099? *9 $450 250« 9059 600001000010114*5

fl*

s

Suecicus,. .,

$ «6 0«o0 09 99 8909060902 $68 920 0* »&8 79 e5 93953

FHTTEBELLITET!

m

yaï rinenüs-' $690;090 »940 *9 090099090052500 *9 9 -'o *o oblögggg

M

SCHOLIOSNS II

üte

« 4

14. Longitudinem igitur datam quamcunque Ífi reducese

-

velis ad Viennenfem, hac proportione utere, ut menfura loci dati

in tabula expreifa ad Viennenfem tabularem , ita longitudo dat&

ad' Viennenfem quzefitam v. g, ICO pedes Pariüni quot faciun£

[

Viennenfes? erit I00000: I102764 —: 100 : 102, 764. ergo 100

Parifüni ubi-funt, Viennenfes habentur IO2, 764. Viennen-

Imo

fem ad alias fi reducere velis, hac proportione utere, ut tabus

(2ui

laris Viennenfis ad aliam tabularem , ita data Viennenfis ad

j

fe

quaefitam aliam.

Ita Hexapedam Viennenfem cum Neapolitanig

J

palmis comparaturus dices:

82889:

IO00000

—--6:7,938.

i

in regula autea

Bene hic in memoriam revocandum eít, quod

de ordinandis rite terminis dictum eft, ut in uttaque hac pro-

portione contingit, cum enim quartus in utroque .cafu debeat

M

Jv

effe major quam tertius, etiam fecundus major debet effe quam

6a

primus.

Ideo in prima eít: Vienneníis ad Pariünam, ficut Pa-

riina ad Viennenfem.

2j

In altera Neapolitanus ad Viennenfem ,

4

ficut Viennenfis ad Neapolitanum.

SCHOLION

IN

6

n

I5, In charta linea re&a ducitur plumbagine, aut calamo

00

atramento finico infe&o juxta aciem regule duobus pun&is datis

4 & B applicate. ( Fig,5.) Bona autem erit regula, fiidem latus juxta

4

xuod du&a eft linea , eidem linee, fed ex parte averfa appli-

E

3

catum congruat, ita ut pars regules, quae prius dextram fpeca-

af

bat, finiftram refpiciat; gibus aut finus in linea errorem proe

16

det.

oleo aut cera tin&o ,

vci

1n campo defignatur fune ,

(

catena infer limites datos fortiter tenfa aut baculis ita a fe in-

Vicem difpofitis, ut primus .4 omnes fubfequos B, C &c. ob-

li&-

t6gRt. (3'7?';'*. 4.) Cum enim radï*:xs vifualis linea recta pro

99

A 3

tur;

6

CAPUT I

[2

t

L

f& vifo primo reliqui difpareant , omhnes eruat 1m radi

vifuali

?Mi

onfequentet in linea recta

Baculi autem | verticaliter

erigendi funt, quod ope libelle B(Fig.5.) preftatur, zpplicando

Mf

latus ac baculo

i pondus.4 in filo fufpenfum lineam in medio du-

cl

&am o'tegat, fitus verticalis baculi erit, fi verfus c aut d cadat,

p

baculi fitus tamdiu mutandus erit,

donec 44 ad medium veniat

in t2bula

CFie.

D

Fr

i defienárl poteft,

d o a

(;) fi lum colore delibutum

in 4 &B bm-r* tenfum figatur,

in me

dio: C elevetur,

& rure

Diex

(n'x

fum demittatur, erit A4B linea de!

i$dic L sn

Lines loneitudo aut

phe

"

dividitur in partes

aut in alium locum transfertur ope in-

1i

firumenti

a

u9 x

1£&

d

uo crura ;ïl extrem

itate una cumumuntur, im

altera

ïïy,r*nu

N

3.4

varias

iftan

las divaricarl poffunt

(Fig. 7-)

& CITCURL

»

e

vOcatur.

H

duo

in

rl

f"

nenta, regula & circinus, re«

liquis omnibus

&ch

?:C

fola

i

n

2:

(—;

metria admittuntur.

inte

htu

POSTULATUM I

M

NI

16. Quzvis recta in utramque partem produci

to

& conti

ari poteft

D

POSTULATUM II

dafa puncta duc

'I! Y*

(9

iiJ

oteft recta.

I

OS

E

TULATUM III.

Pr

"Y

nE

Q

X X

gtlä.

l

recta majore polfunt partes mino-

r

fes au

4LV A

L*ï*pv

n

&

DEFINITIO VI

19. Ppura elt fpatium lineis claufum;

ä

ipfum. fpa.

u ciaufum area fi'ruf'æ

linee claudentes

(feu re&m

feu curvae ) perimeter figure & quolibet linea latus figu-

IT dx

k

DEFINITIO VI

20. Cmeulur eft linea curva in fe rediens (Pig. 8.)

r

n

ujus omnes partes a. puncto medio zqualiter diftant,

quod p

puné&tum medmm

« eentrum, ipfa vero linea CLuva

P:.

;

m

as

NOTIONES GENERALES.

?

tMis

caliter

geripheria feu. eircumferentia circüli appellatur; pats cur-

cando

vz interior, quz centrum refpicit , eft pars concava,

0 di-

exterior vero eft pars comvexa circuli; quecunque hujus

4dat,

peripheria pars eft arcus circuli v. g. EB, FL; lines a pe-

filaf,

Qunt

ripheria ad centrum du&ze .4C, BC, EC &c. radii ; du-

Wtv

plex radius feulinea per centrum tranfiens & in peri-

/ .311?.

pheria terminata .4B diameter* linea a peripheria ad pe-

H

ripheriam duca DF, DB, A4B, chorda circuli dicitur.

»

rI

"

I

)

Totum fpatium internum area circuli: pars circuli ab

It

arcu & chorda intercepta DG.LF fegmentum : pars vero

inter binos radios & arcu intercepta ECB /eor appel-

]atur.

Tangens circuli eft linea re&a . quevis HI, qua

occurrit & coincidit cum circulo in linea infinite par-

ul

va, ex quibus circulus componitur & que producta

to'a extra circulum cadit: /écazs vero eít linea re&a

KL, que a pun&o extra peripheriam perarcum tranfit,

.

SCHOLIO»N

4I. Peripheria circuli in 360 partes, quas gradus voca-

mus, dividitur, adeoque dimidia peripheria feu femicirculus

eradus habebit 180; quarta pars vero feu quadrans 9o.

Quili-

bet gradus fubdividitur in 6O partes, quas minuta prima aut

01

fimpliciter mnmufa dicimus; quodlibet minutum primum in 6o

pa

lamus: hec in 6O partes alias,

minutafecunda, que fecumda 2

R

quas fertia dicimus &c, &c. itesum dividitur,

Ideo autem hic

£raduum numerus adhibetur, quia. plurimos divifores partiales

admittit, ut 2, 3,, 4, $, 6, &c. &c.

He partes ita delignari

u

folent; 35^ 56'/ 15// hoc eft.35 gradus, 56 minuta, 13 fe-

cunda.

N

SCHOLION

i.

92, Genefm mathematicam circuli fic rurfus concipere li-

cet; fi linea re&ta AB extremitate .A fixa circa puncum 4 rote-

tur, donec extremitas B rur(us ad priorem locum B perveniat,

via hec a H fa&a ideam circuli generabit,

Cum enim longitudo

line» genitricis immutata per totum motum maneat, ejus extre-

mitas B pér totam viàm eurvain zqualiter ab extremitate 4 di-

fat, fed curva, cujug omnes partes a pun&o medio sxqualiter

diRant,

A 4

T

p

QAITPUTU

8

difant, ef citculus, erzo curva a B fa&a eft circulus, qü! rur«

fus ex meris re&'s infinite parvis, quz omni momento squali-

ter fuam dire&ionem mutant, componitur,

H

ul

COROLLARIUM TZIZIZ

4. Sequitur inde, omnes radios ejufdem circuli

adeaque

€

etiam. omn

»

diametros, que funt (F7g.

)e;

9)

luplum radiorum,

nter fe effe equales, quilibet enim linew genitrlci zqualis eft

p

not h

& pro

la affumi poteft

Patet quogue diàmetrum

r

ripheriam

in duas part s equales dividere,

Dum enim radius motu (uo eo

lod

pervenit, ut cum radio immoto in dixe

ectum jaceat v.g, CA4B,adeoque

QU

unam

: g

as

ectam,

feu diametrum efficiat, tantundem vie emenfus

eft, quantum reüat

donec ad idem puné&um B, ubi motum ine

i,

cepit, redeat,

fed.via radii eft peripheria fuperior

& inferlor,

vie funt'sq ualcs, ergo etiam peripheria fuüperior, & inferior

equalis effe debet,

COROLLARIUM

N

II

&

tif

d

24. Sequitur quoque, magnitudinem circuli a magnitudi-

fié ftadii dependere,

quo longior eft radius, eo maeis periphe-

1,(

ria a pun&o medio diftabit,

& hoc ipfo eo major erit circulus

fipy

Non tamen propterca plures habebit partes,

quam $560,

ut

Tmeniu

vel ulna major

aut minot eafdem refpe&ivas partes

fs ]

l(

[

quartas ,

Octavas &c

habet, fed hs pasrtes eo majores erun

quo peripheria major eft

omnis enim quarta pars & majoris &

ean

minoris circuli habebit 90 , omnis dimidie 180^", omnis od&a-

lin

và 45 , fed hi gradus in minori minores, in majori majores

(

erunt, proportionales femper peripheriz,

Qu

SCHOLION

Tij

n

25. In charta defcribitur circulus ope circini, cujus ünum

erus ferreum mutatur penna chalybea 2tramento finico infeca,

terum crus figitur in centro 4 , &adlongitudinem radii AB aperto

erure a] wro defcribitur mrauh,s.

In campo extremitas funis figi-

tur

baculo in centro € (Pzge IO.), &

accepta longitudine funis

hii

u

adium adequante

trem itag

altera 4 circumducitur , baculo

Qu

tidem B affixa

$i fums loco pertica & baculorum loco cufpi-

[is

$ accipiantur, circulus perticalis exiftet.

t

"u

P U

Fxm

ï

V k

Sr NWS C P&thAL

l-;&,ds

EFINITIO VIII

26, Circuli: concentrici

funt

qui idem centrn

—L

um

M i

exeeutrict , qui diverfa centra haben

que

DEFINITIO IX

(llm

$ el

27. Congruere dicimus, qux eofdem ub:qup term

I

lam

nos häueht Fundem autem /fftum habent.ea, quz refpe

(w-

t0

loci & partium. eodem modo difpofita funt, ut radZ

e0que

eniui

in duobus circulis eundem fitum habent, fi uterque fur-

f

fle

fum, vel uterque deorfum ad eandem partem ducatur

HOf

enor

DEFINITIO X

28. Similia dicuntur, quz eodem modo generantur,

& determinata funt, & easdem proprietates preter quan-

titatem habent;

hinc omnes linee rectz*, omnes circu-

/nþ

li, omnes arcus & anguli ejufdem numeri graduum funt

Jf

figurz fimiles

licet quantitate differant, & unum ma-

u

te$

jus fit altero, quod unicum eorum difcrimen eft. . ZEgua-

?t

lia füunt, qus przter genefim & proprietates eafdem

sk

eandem etiam quantitàtem feu magnitudinem habent;

f

hinc duz linez re&» zque longe, duo circuli ejufde

te$

radii zquales funt.

Onmnes igitur linez recte cujuscun-

que aong:tud nis omnes circuli cujuscunque magnitudi-

nis fimiles

nt; & in duabus figuris equalibus muta-

ta eqanmaw æthtaæ mutatur, fimilitudo manet.

^j

COROLLARIUM I

2

3

Sequitur inde, zqualia fibi fupe rimpofita perfe&e con-

£ruere debere, ita ut fe invicem perfede tegant ; adeoque fi duse

quantitates coneruunt, aut fetegunt, legitime inferre licet, easine

ter fe xquales effe. Si circulus 4( F?g, 11) impofitus circulo B eidem

tongruit, & eum ex omni parte tegit, & B impofitus 4 itidem

eum tegit, 4& B eodem radio defcripti & aquales effe debent,

€ O-

RT

/

yo

CAPUT L

COROLLARIUM II

50. Wine duo squalia v, g. circulus 4 & B(Fip. TY.)

folo numero a fe diftneuuntur ; proprietàtes enim omnes eas-

i

dem, eandem lineam genitricem habent, & eodem modo geniti

funt, ergo in ij$, per qua diftineuerentur ,

congruunt, diverfsa

&gitur fub hoc refpec&u effe non potffunt,

f

Simul igitur unum feu

"

idem funt relate ad effcntiam & proprietates, & (imul duo rela-

ü

tfe ad numerum, quód sque nullam repusenantjiam involvit, ac

ilud in arithmetica: unum poffe etiam. eífe multum ($, 3. arith,)

M

te

füb diverfo fcilicet refpecu.

&

DEFINITIO XI

egï ZAngulus eft duarum linearum in pun&o concur-

£

i

ti

um inclinatio.

Pun&um concurfus vertex anguli,

8l

due v

ro lineze crara anguli dicuntur, quibus angulus

n

«

infitere dicitur. JRelmeus ( de quo hic agitur) quem du

ï

ii

f

eQue ; mixiilineur, quem curva & re&a, curvilineus, quem

P

&

curva cum curva facit. ^ Denotamus apngulum vel litera

&

inferipta aut ad verticem appofita, vel tribus literis,

$1

ex quibus media 'angulurm, reliquxe duce extremitates

crurum defignant; Ita P;z. Y9. exhibetur angulus a vel

li

44 , vel B.AC, cujus crura funt AB , & AC.

fc

Bl

SCHOLION L

52. Genefim anguli ic concipimus: fit ( Fig. 13. ) linea

CB ita impofita linee CD, ut , perfe&e cum illa congruat.

Po-

natur pun&um C fupra C remanere , B vero a D recedere, tota

linea CB hoc ipfo a linea CD recédet, & quamdam inclina-

tionem ad eam acquiret, h»c inclinatio femper augetur , donec

ad puncum E perveniat, ubi zqualiter verfus dextram & fini-

ftram partem , feu equaliter verfus D & F. inclinatur, in motu

dein ab E verfus F inclinatio rurfus augetur, donec in F maxi-

a omnium fit, & angulus infinite magnus evadat, & linea

mota cum quiefcente unam rec&am FD efficiat, fi jam ab F

deorfum moveri incipiat, anguli eodem modo ab F^ verfus, D

crefcunt, donec primum fitum linea mota acquirat , & fupra CD

uU E M — £ * waS — o CA MR . Md

jaceat,

SCHOQ-

NOTIONES GENERALES

YX

SCHOLION I

- Tr.)

33. Qui hanc genefim angulorum confiderat, advertet, eo-

$ eas-

dem fere modo eos generari, quo fuperius generari circulum di-

eeniti

ximus , extremitas enim B linez CB mote etiam hic circulum

atf

defcrihets; & ficut B a D recedit, ita arcus BD & aneulus illi

um (eu

oppofitus crefcit; dum ad pun&um E pervenitur, ubi inclinatio

0 teli-

xqualis eft verfus utramque partem , defcriptus eft quadrans cir-

euli,

jt, a€

Dum B motu fuo ad F venit, femicirculum| defcripfit,. &

títh)

anzulus omnium poffibilium maximus habetur; & ficut circulus

zedeunte punéto B ad D totus abfolvitur, ita etiam anguli coine

fïdeme pun&do |B cum D definunt,

*

COROLLARIUM I

nc

ia

54. Inde jam clarum eft & perrpicuüm, circulum & ejus

2

ä

i

gu

&reuS pro meníura angulorum adhiberi pofífe,

'fotus circulus

Tu

l

uf

omnium aneulorum, qui circa puncdum quoddam, quod:tanquam

Qug

centrum confideratur, efformari poffunt, menfura eft, & omnesz

fimul 360 gradus efficiunt,

Omnes vero, qui fiunt a minimo

quem

ad maximum, donec mota CB cum CD ilineam re&am efficiat,

[iteta

equivalent 180 gradibus,

Quivis denique angulus tot habere

etis,

£radus dicitur, quot gradus habet arcus inter crura interceptus

9

ateh

& ex vertice tanquam centro defcriptus,

Ita omnis .angulus,

uifit, dum linea *qualem ad utramque partem inclinationem

; Vel

habet, ut angulus ECD , habet pro menfura quadrantem citculi

feu 90?: dum minorem habet inclinationem , crurà anguli mi-

nofem arcum quaim 9O^: dum majorem ha&bet inclinationem,

3iajorem quam 90 graduum intercipiünt, ut anguli BCD & HCD.

[itea

COROLLARIUM Il

P

&

3

-

B

j. Sicut quantitas arcus mon a masnitudine graduum fed

,tüä

2 numéro graduum dependet, (S. 24-) adeoque major minori fpe-

n

jonee

&ato hoc numero szqualis eífe poteít, ita etiam anguli omnes,

qu

L

1

fini-

equalem habent inclinationem , per interceptum numerum

notu

£raduum determinatam , zquales funt, quxcunque longitudo li-

nearum angulum efücientium ponatur.

axi

Longitudine enim cru-

yum mutata, inclinatio non mutatur, ficut longitudine radii mu-

ines

tata quadrans v, g.

-

circuli non mutatur , fed major & minor 90

bF

£raduum effe ponitur: ut in Fig. IA, apparet, ubi mutatis ra-

J5i D

diis nec inclinatio proin mec an

(ulus nec quantitas arcus i5

TU

Gradibus mutatur,

SCH O-

j

*v.

F3

d

T

15

CAPUT 1

SCHOLILON.

36. Ad determinandam igitur. quantitatem anguli receffa-

sium . efít circulum Ífaltem dimidium in gradus divifum habere,

410

ut arcus inter crura interceptus hac ratione determinetur,

Ín-

(fig.

firumentum hoc ex orichalco, ebano,

aut charta. crafhore pa-

ii$; Ut

fatur; defcribitur fcilicet centro C femicirculus, & in r8O par-

tes feu gradus dividitur.

C(lag. 15.) Pars folida a divifio-

num lineis ufque ad diametrum exícinditur, & penes centrum

C nonnihil ex parte quoque in/eriore demitur, ut pun&um cen-

^

P

trti accurate diftingui pofft.

Applicatur pun&um C vertici an-

L

Centto.

guliita, ut crus unum accurate radio .4B in fig. 14. conegruat;

riz infi

crus alterum ( prolongatum , fi opus fuerit) in peripheria tume-

yum graduum, quos arcus cómprehendit, deíignabit; adeoque

faus j

angulum in centro pofitum menfurabit ,

ita angulus a 98 gra-

uc

ne*

duum effe reperietur.

figun. g

DEFINITIO XIL.

37. Angulus fefíus eft angulus 9go^; obguus qui

differt a 9o0?, & in fpecie acutur, qui eft minor; obiufus,

(R

qui eQ major recto feu 9o*.

Tagis à

COROLLARIUM.

38. Omnes igitur re&i xquales funt, cum 9O gradus 90

4

gradibus femper squales fint.

Acuti vero & obtufi

tot funt,

( o

Q»ua

À

quot differentie a minimo angulo ad 9o & a 9o ad 180 dantur.

Pendioy

Derpend

DEFINITIO XII.

Brimam

Cunt,

59. Anguli conzigui funt, qui unum crus commune

Cicitur,

& eundem verticem habent, ut anguli a & ?. ( F2.16.)

Anguli deimceeps po/fiti funt, qui latere uno produ&o ex

utraque parte exiftunt ut a & &. ( Pzg. 17.)

z

an' ]Cþn

COROLLARIUM.

lt

40. Omnes igitur deinceps poüti funt contigul, fed nom

infiin

omnes contigui deinceps pofiti.

lt ;

'edun

DE-

icve

NOTIONES CENERALES.,

* 18

rieceffs.

DEFINITIO XIV.

abere,

41. Anguli veriicales feuad verticem oppofiti funt,

.

In

CFig..18.) qui fiunt a duabus re&is fe interfecanti-

te pa.

10 pate

,bUb, uta&b,c&d.

divioe

entrum

DEFINITIO XyV.

Il Cefl-

i gt

42

Angulus «d cenirum eft, cujus vertex eftin

o

centro, circuli, crura vero funt radii adeoque periphe-

fiürtie«

rix infitunt, ut in F/z. 8 angulus « a radiis EC & BC

deoque

fa&us; angulus ad peripheriam eft , Cujus vertex & cru-

j g

T3, quz chordz funt, in peripheria exiftunt, ut in eadem

figura angulus c a chordis 45 & DB efformatus.

DEFINITIO XVL

4 u

43- Linea perpeudicularir vel mormalis eft te&ta EC,

dtafut,

(Fig. 19.) que ita infiflit, alteri re& 4B , ut non

mag;s ad unam quam alteram partem inclinetur.

COROLLARIUM.

us 90

44. Angulus igitur a perpendiculari fa&us eft re&tus

t funt,

(88.24.37.), nec perpendicularis fine re&o, necrec&us fine per4

intate

pendiculari effe poteft. Et dum una linea EC ( Fig. 19.) eft

perpendicularis ad alteram .4B, hoc ipfo etiam altera AB ad

primam EC perpendicularis eft; fimul enim angulum re&um fa-

cjunt.

Linea, que cum altera angulum obliquum facit, oblique

dicitur.

mue

J6)

DEFINITIO XVII

) 6X

45. Linee parällelæ funt, qus ubivis eandem a fe

invicem diftantiam fervant, ( Pzg. 20.) & hoc ipfo

equalia perpendicula ac & $d intercipiunt, adeoque in

j

infinitum produc&te nunquam concurrunt.

Comvergentes

funt, qua ad fe acceduant : Divergems, que a íe rev

Cedunt,

D E

EL st

14

CAPUT.I.

DEFINITIO XVIII.

46. Oppon: dicimus illa, e quorum uno ad alte

$

xum perpendiculum ducere licet.

EATDT i

d

(

eidem

De proprietatibus linearum rectarum ad fe

dO 1]

invicem relatarum & angulorum ab iis com-

vettic

prehenforum,

THEOREMA L

n

n

nguli deinceps pofiti funt zequales 180* feu

TA

duobus rectis, (Fig. 17.)

DEMONSTRATIO.

Ex C.tanquam centro fuper a & ) däf'cribïmr

R

u

femicirculus, eft enim DB diameter ( $. 20. ) fed fe-

uf

-

micirculus habet 180*, & eft menfura angulorum inter-

1f e0i

Ceptorum a & P .(S- 34.) ergo etiam a & ) z 18o?

Q. E. D.

Yo

CORIOLLA.RIUM l.

48

Hine dato a datur

£

y

1

eit enim 4 -l- b — i80^ erse

bligo? — &,

Si

4

gituf P menfurari non poteft v. , angu-

angu

]

&

p

innotefcet 5.

Cor-

ius alicujus propugnaculi, menfuretur a,

füram

plementum anguli vel angulus complementi ad re&um dicitur an-

i

Tt$ 3

£ulus, qui cum altero rettum facit feu 99? : fupplementum vel

angulus fuppiementi vel complementi ad duos re&os eft

(iiig. LA M E

anc

*:

nlue

Ment

entj

tá f

qui cum altero duos re&os feu 1980? faeit,

-Y

nl

COROLLARIUM

A

I.

hnäl

49. Si duo anguli deinceps p

IDETS

nf

tifunt equales ut in f£g. I9.

* & b, uterque 90? habere debet, igitur redi funt, & linea

pexpendicularis habetur ($. 44. ).

"THE

'e

w

d

il

——À

DE PRO.PRIET. LIN. &c.

*

THEOREMA IL

| alte

So. Anguli verticales funt zequales. (Fig. 18.)

DEMONSTRATIO.

—

4 "- c 180?;- quia deinceps pofiti, fed etiam a

-«dz 180 ,

ob eandem rationem ,

ergo a --

« — 4 -- d; que enim funt eadem uni tertio, funt

3 fe

eadem inter fe: in utroque zquationis membro delen-

do « manet c z d.

0f

Sed c & d (unt verticales, ergo

verticales funt equales. Q. E. D.

*

COROLLARIUM.

$1. Hinc dato a datur b, eft enim a — b, & loco a menífurae

ti poteft b, & innotefcet a, uti $. 49. di&um eft.

o fe

THEOREM A III.

52. Anguli omnes in eodem puncto recte c

(F?g. 21. 29.) a pluribus rectis infiftentibus facti

fbittt

l

à fe-

funt

emcecczion

180? feu duobus rectis,

Si vero plures fe

in eodem puncto interfecent, anguli omnes funt z

'mtgï-

9

190

360* feu quatuor rectis.

DEMONSTRATIO.

Ex pun&o c defcribitur femicirculus menfurans

&t

angulos ,

& in altero cafu de(íciibitur. circulus men-

furans angulos, fed ille habet 18c^, hic 360?, ergo om-

p 4

nes anguli in eodem pun&o rectz a pluribus re&is infi-

In

ftentibus facti funt —— 180* feu duobus re&is, & fi plu-

res fe in eodem puncto interfecent, anguli omnes funt

z 360* feu quatuor reQds. Q. E. D.

r [3.

ii

THEO-

16

CAPUT IL

THEOREM A IV,

!

iLl2

ris

ad alteram re-

53. Linea -eft perpendicul

(ine

Cam, (Pze. 23.) fi duo puncta primze zequaliter di-

d ta|

lec ]

ftant a duobus punctis alterius.

DEMONSTRATIO.

Pofitio linee re&:x a duobus punc&is dependet,

($. 9.) fi ergo duo pun&a F & C zqualiter ab 4 & B

»

a Z

diftant, omnia pun&a zqualiter diftabunt, & hoc ipfo

totalinea FC noh magis ad unam quam alteram partem

inclinatur; fed talis eft lineà perpendicularis, ergo fi

ï.

duo punéa primz zqualiter diftant a duobus pun&is

Q

alterius, linea efít perpendicularis ad re&am alteram,

Q

A o

H

DO

!

"

COROLLARIU M.

fra ln

54. Hinc ut demonftretur lineam eíffe perpendicularem,

equili

àut ut perpendicularis defcribatur, duo tantum pund&a zqualiter

l

di(tantia a duobus puncis alterius determinanda funt, unde fe-

dicular

quentia problemata refolvuntur.

PROBLE M A.

I.

T

p

(»O dB

hcto

da

? rectz erigere. perpendi-

47

:

o t

;.'w.,)?.--ït In. (.Z

:

(b.

2

"

)

li

[2

RESOLUTIO.

luig

n

L Ex C determinentur dUO'P"

À wwC

in re&ta 4 & B

equaliter a C diftantia, quod ope circini peragitur.

:-

IL Ex 4 & B determinetur

[Tru

ali

id pun&um £ zqua-

ptwf,q à

liter rurfus ab 4 & B diftans, quod fit eadem aperturá

ii

(

—na

te

circini figendo unu

li

crus in 4 & dein in , & altero

?ana

H

defcribendo arcus fe interfecantes in F.

Ofey

HI. Conjugatur F & C, erit FC perpendicularis,

D E.

E

: À

DE PRGPREET. LIN. &c.

at

DEMONSTRATIO.

diftant ab 4 & B ex confttu-

Te

F & C zqualiter

di*

&ione, ergo tota Linea equaliter inclinatur ad 4 & B,

fed talis linea eft linea

perpendiculiris, (S$. 52.) ergo

hæc linea FC e(t perpendicularis. Q. E. D.

PROBLEMA

1I.

at,

2

56. Ex C demittere crpeädicularem ad da-

I)

tam 44D. (Fig. 94.) -

en

[

i

RESOLUTIO.

vt

I. Ex C eadem apertura circini notentur duo pun-

l

