tra&a, ergo f

1?*&1:

r Aiic

Ix3 in cubum

tran

a2iii

enm

utata eft. Q.E.

1e'ï

Sit diameter fpharz z 56/, erit foliditas ($

ata Qu

///

a7E )

x n u

— 91?905 706 666

.Unde extracta r

X c

DICA

4 //

* : d

dat 4

C)...l

2

quam prA: ne, ex qua radice fi fiat

e€ -

Ls

^"

1

-

s n

t w D

bus, habebit i:

2 i

liditatem fphara.zqualem.

pai$ —

£^no

[

3CQU !

PROB

T

ALa4

EMA I

fol jditas

ro. Cuni»

20

H

9

6. "Eransmutare cylindrum in conum rzequa-

-Q,.

J

lis b

à

i

eo

5

Tci

ut data uttiusque diametro baíeos.

RESOLU

O

Si bafes fint 2quales, & vocentur P, erit folidi-

em cuü

tas eylindri — 4 bafi du&a in altitudinem 4, & fo«

ls

liditas quzerendi coni Prx feu bafi du&a in tertiam al-

Q u'

h

es

cum

titudinis partem , quze

*

zquales rde de«

bs..lnt

feenisca.

a

e1

LX

t

er tPA:*:.:PW, *L./I

g

go 341

DA l;

Math

P. IT,

174

Si

)U*

—

Dï

326

CAPUT

I

Si ergo fuper eadem bafi conus triple altitudinis cylin-

'la

dri fiat, squalem habebit foliditatem.

fio prit

Si altitudines fint equales, ratio bafium habenda

ttiam

ij inve

erit, quz cum fint ut quadrata:diametrorum, feu D* : x*,

erit foliditas cylindri ut D *4, & coni ut 1x* 4, hoc eft D*

m

ag o

-

Ix* & RD* x. Si ergo ex trrplo quadrato dia-

etri extrahatur radix, habebitur diameter nova pro

(o

cono.

p

Si etiam b&LPa fint inequales & cylindri diameter

dices e

z D, coni — d, erit foliditas cylindri D* x 4 & coni

denonf

E

aD* XA

ta füt

&^ X ix, proin

d

51

z

d

propo

DEMONSTRATIO

Soliditates utriusque zquales erunt,

fi fa&ores in-

p

)

venti dederint zqualia fa&a; atqui predi&a methodo

li

(

]

]

ut ex folutione

fa&ores inventi dant xaqualia facta,

Ua

f

equationum & fubftitutione patet, ergo foliditates sequa-

les erunt, & fubftitutio rite fa&a eft. Q. R. D

PROBLE

LA

H1.

In

geen

9]

96. Corpori dato quodcunque fimile conftrue-

Ungay

re in ratione data.

lypot

RESOLUTIO

dupla

Ouzratur ad rationem datam ut 1: 2 vel I:

u

^

L.]

vel

1:4 Vela: b &cubum dimenfionis cujusvis quarta pro-

portionalis; e

hac extralatur radix cubica,

dabit

qu

qu,

Mid

c dimenfionem homologam alterius corporis; v. g.

.

1

j

1: 2 — long

, item 1

*

9

at y'dennivs

ï

Duia

z altit: «* erit * , y,

triplex dimenfio corporis ho-

molo

quadra

g

Q eti

Vel

DE COMP. ET TRANSMUT. SOLID. . 147

Cyitt

Vel inventa prima dimenüone ihferat'ur ut dimen-

fio prima in corpore dàto ad dimenfionem alteram &

benda

tertiam in dato, ita dimenfio inventa in corpore faciendo

^g

ad inveniendam fecundam & tertiam.

(t ]*

DEMONSTRATIO.

o dia

1 pio

Corpora fimilia funt ut cubi dimenfionum homolo-

garum ($. 390.), ergo fa&ta proportione cuborum , ra-

Weter

dices eorum debent effe ipfa latera, ut in Theor. III.

MU Ea S iUR VET a

- COR

demonftravimus.

Dein cum corpora fint fimilia, late-

ta funt proportionalia , inventó ergo uno latere per

proportionem reliqua determinantur. Q. E. D.

: l;) ]Se. ä:) :Eg jï;r lï: 1&4[ 14& ][ivr.'

"d

397- Invenire diametrum bafeos cylindri 2equa-

r

hodo

lis cum dato altitudinis, fed qui duplo majorem ac

(ione

prior quantitatem fluidi capiat. (P29. 206.)

PQZ)Z*

RESOLUSTIO

In extremitate diametri bafeos date 4B erigatur

petpendicularis DD, eidem diametro zqgualis, & con-

If'üe«

jungantur extremitates.dus Rhypothenüfa .4D, hzc

hypothenufa erit diameter bafeos novi cylindri, qui

duplam quantitatem capiat.

DEMONSTRATIO.

p'O

Cylindri ejusdem altitudinis fequuntur rationem

jbit

quadratorum diametrorum, fed quadratum novs diame-

tri eft duplum prioris; diameter enim nova eft hypo-

ï

thenufa, & cathetus utraque eít prior diameter, ergo

h

quadratum novz diametri eft equale duplo prioris, er-

go ?tïzxm cylinder novus eft prioris FIUPIUS, Q. E. D.

K a

CO-

149

CAPUT IlL

COROLLARIUM ^

298. Si triplus conftruendus fit, diameter prior inï*enza

X

|

dupli cylindri fiat nova cathetus translata longitudine ex B in

m

E, reli&a pro altera catheto AB diametro primi, & du&a hy-

atqui

pothenufa , AE erit diameter tripli.

Si quadruplus, tripli cy-

DI

lindri diameter fit eathetus BE reli&a iterum pro altera ca-

nE

3

theto primi diametro &c, hypothenuía erit. diamcter qua-

0 (

&rupli,

Tibr

COROLLARIUM

i,

& f

399. Si igitur hae ratione longitudines diametrorum in li-

fic

Xeam re&am transferantur, conftituta femel magnitudine vafig

144

unam v. g. menfuram capientis & determinata certa altitudine

L

t bafi juxta illam 're&am vafa ejusdem altitudinis pro duabus,

&ribus &c, meníuris facili negotio conficientur, accipiendo eam

ex linea hypothenufam , cui multiplum petitum adfcriptum eft,

u

COROLLARIUM

li,

b

n

C

!

400, Si manente eadem bafi dupla altitudo fiat, vas hoe

0

$rioris duplum erit, capacitas enim erit ut altitudines, altitue

:

P

;

j

do dupla eft, ergo etjam capacitas, hinc ut eadem ícala etiam

Val

in hoc cafu adhiberi poffit, altitudo primi cylindri aliquoties

in.alteram fcale partem transferatur, ut refpectiva cujusvis Cy-

Vsq

Nndri altitudo examinari & capacitas determinarl poíht.

Wo

Y«

i. CHOLION

m

i

hr

)

401, Huic principió innititur conítru&io diverfarum fcae

&il

larum ,

&

virgularum ,

quibus capacitates corporum v.

£»

a

fnerfurarum , globorum, doliorum feu in folidis feu liquidis feu

n

ita coníütuta diae

ponderibus examinantur, & determinantur.

N

aut

meníurae

&

altitudine ejusdem,

metro unius metretm ,

LU

ad

talem

fcalam diametrt

poterunt

vaforum ,

que duas,

di

tres &c. metretas.aut menfuras capiunt, transferri & vafa con-

fitui

vel conftructa examinari,

Cum in *qualibus vafis etiang

diasonales fint squales, poterunt eodem modo diagonales invee

&

n

niri & ad fcalam transferri, fed applicatio vireule' in vafe etiam

el

fecundum diagonaiem . fieri debet,

Servit

etiam talis fcala ad

xaminandes acervos frumenti, aut alterius folidi, qui inftar

: 1

T

cOni re&di aut truncati eonfiderari

U

int

x

determinata diame-

&

tro inferiori

o

fuperiori ex hac

äf

.!

3.

ej

8

foliditas invenitur,

SCHO-

)

ub

D

le»|

COMP. ET TRANSM. SoLID

149

$

HOLION

.

inventa

402.

Cum globi feu fphere fint vt cubi diametrorum, f

ex Din

sjametrum

efobi unius 1

ibread fcalam transferamus, CFip.207-)

ia hy«

atque eam

in IoO partes divifam iupncmmus, erit foliditas hu-

ipli c)

t Ca*

jus elobi 10000060 partium

, quot fcilicet cubus diametri conti-

net

ergo foliditas duarüm hbraru"n continet partes 2000005;,

foQue

ex quibus extra&a radix cubica dat diametrum globi duaruüm

librarum in fcalam tmnmerenäam, ex 3000000 extrada radix

dat diametrum sglobi trium librarum in ícalam transferendam ,

& üc ullerius diametri usque ad IOO continuari & tabu'a cone

n n l-

fici pot

erit,

Íta diameter IOO dat Y libtam, r26 dat 2 libras,

ye valit

144 dat tres libras, 31I dat 4O libras, 368 dat $O libras

itimdine

&c, &c.

quabus

100 €am

$CHOLION Ill

tm eft,

. Cum ordinaria fluidorum receptacula & menfure,

403

præmpue ü major fit quantitas , nom cylindrice fed ín utraque

bafi infar coni truncati convergentes adhibeantur,

que dolid

vos 1104

dicimus, .fequitur, ea, illis in rigore geometrico applicari non

altit

poíe, que fuperius $. 394. de cylindrorum menfura diximus.

Poffunt tamen aliquo artificio ad cylindros reduci, cum enim

2 etiam

d

vafa hec (Fig. 208.) conorum inftar a circulo medio maximo

tht'eS

usque. ad bafes decrefcant,

decrementum hoc, ut in conis, im

xii Cj

& bafis inter maximam & minimam,

proportione arithmetica fit,

medie proportionalis pro commum dolii ba(i inftar eylindri cone

fiderati affumi poterit.

Soliditas igitur feu capacitas dolii erit

hzec bafis du&a in longitudinem a baü adbafin accepta, que pro

um fa.

altitudine cylindri haberi poterit; tota capacitas dolii divifa pe£

R

capacitatem unius menfure in Schol. l. invente dat menfuras

in dolio contentas.

ldls feLl

V. g, fit diameter major AB

86, erit area citculi feu bafis

j d

—

—

—

—

—

pomemo

—

majotris

80 5,8

;hSdemi

UER

diam. minor CD — 64,eritarea minoris 321 5.3

j con

902 LI | 4510,$

euam

2

Y

8

Md

diferentia feu media proportionalis bafis — 4510,5

g etiam.

que du&a in longitudinem CE-— 130

I 30

L*

jl 3

1353150

Umur

45105

prwu

nitüf

dat

386365 [e)

SCH G-

U

K 3

m

M m m

—

as

C

T

ss ia

w

yev

^g

150 CAP.III. DE COMP. ET TRANSM. &c.

404. Si jam eodem modo uti prius diximus, virgula feu

fcala conftruatur & diametri vafis unius menfure cum longitu.

dine, aut diagonales tantum dimidii cylindri in eàm transfe-

zantur, poterit ad examinanda quzvis dolia adhiberi; fcietur

enim ex illa diameter major & minor dolii, fcietur longitudo

vafis, que altitudinem cylindri exhibet, fcietur diagonalis di-

$

E

midii doli, quod dimidium cylindrum adzequat, & inde íüne

calculo quantitas menfurarum determinari poterit.

Requiritur

autem ad hoc, ut vafa omnia feu dolia ad eandem normam &

juxta easdem leges efformentur, & utfemper eadem proportio in-

ter altitudinem & longitudinem fervetur, quod in Auftria Lege

fancitum eít; fi deir pro vafe unius menfurz virgula paretur,

DE ?

que per orificium diaganaliter ad fundum immittatur, & pars vir-

gulead orificium vaüis 'fignetur, poterunt per regulam propor-

tionis (cum vafa proportionaliter crefcant) in eam diagonales

vafis duarum, trium, vieinti, centum &c. menfurarum transferri, & f

virgula diagonaliter in vas quodcunque immittatur, ignum, quod

adorificium vafis invirgula erit, menfuras contentas in vafe defi-

L

gnabit.

(

tür, &1

diculari

x

Qti, d

[2

extiteru

S

E

L

d

& z

"

.

i

2)

[

7

4

É

$,

peuis

1n late

j

tallela

Titatur

Véreun

Vetoy

ELE

—

a

u

NO0

Mb x

i5r

a feu

Dgitoe

Anstc

Cletut

itudo

s d-

SE CTä(?**TUM CONICARU

N

i

i

i.

iil

Tr

d

5

m&

&mmmmdfä

0M

UC UXPU

e

Lege

etur

DE NOTIONE ET DESCRIPTIONE

; vl

1

opot

SECTIONUM CONICARUM

nale$

&il

DEFINITIO I

yod

dell

e&io conica eft linea curva, qua oritur in fu.

C

perficie coni, dum per planum quoddam feca-

tur, & cum fe&io poffit fieri, vel parallele vel perpen-

diculariter, vel oblique, refpe&u bafis, lateris, & axis

coni, diverfe quoque denominationes harum curvarum

extiterunt, & in fpecie

DEFINITIO H

2. Cireulus eft fe&io conica 4B (Fie

1.) per-

pendicularis ad axim, & parallela ad bafim, qua cum

in lateribus coni terminetur, eít curvà in fe rediens

DEFINIT

IHi

Parabola et. fe&io conica .A4CB (zo. 9.) pa-

rallela ad latus coni, qus neceífario in baíi coni ter-

minatur

proinde ficut latera verfus bafim femper di-

vergunt , ita curva hac femper magis & magis di-

vergit

K 4

D &-

—

j

3

CAPUT I

352

DEPFINITIO I!IV

ï)l

z j

4. Ellipfis eft fe&io conica F (zg. 3.) obli-

Id

qua & ad àxim & ad bafim, terminatur ergo rurfus in

Ve

lateribus coni, proinde eft curva in fe rediens;

fili

DEFINITIO V

5. Hyperbola eft f2&io conica GHI (Pzg. 4-) per

al

pendicularis ad bafim, & parallela ad axim, quae cum

J;

rurfus in bafi terminetur, eft curva, que femper magis

:*

U

& inagis divergit.

i

1

COROLLARIUM

Ti

$. Cum ha curv

oriantur ex fectioné coni folidi, om-

nis autem ífec&io folidi fit planum ($. 314 ) fequitur has etiam

fe&iones

inftat

plinorum

confiderari debere ,

adeoque oms

nes

linege a perimetro ad perüunetrum curva

ducte

in €0o-

dem plano exiftant ;

ad determinandam igitur & inveftigandam.

]i

naturàm harum curvarum, earum genefim planorum inftar .con-

i'ideraïnm s.

inde earum proprietates, expreffiones algebraicas,

d

methodum

défcribendi &

imetiendi dabimus, atque nonnulla,

«que ad praxim p

tinent

C':;'

'oblemata anne&emus, ad. quod fe-

E

as hypotheüis deduc

*

H.YPOTHES

S

pünécti

determinanduin duas ]lineas

7 Ad ffdm

z

auur

!ïsq

que vel ad angulum re&un) vel obliquum

f Ra N Mi i

fe fecent

diftantia enim pun&i ab utraque linea fitum

PU

ilius accurate determinabit ;

cum tàmen hic fitus vel

ï»

füperi

uo

lR

vel inferius, aut àd dextram aut ad finiftram

effle pofiü

id fimul dari prius debet, ut fciatur, ex

ï

qua 'parte diftantiz accipiende. fint.

Ita in aftronomia

c'

ad fitum fiellarum: determinandum duas curvas feu cir»

|

culos maximos fPhæræ czletti

fu fecantes: in geogra-

*v

L

hia circulos maximos duos fp!

tv terreftris ad fitum

PU

s

UL

Oru

AA À

en

peu

dum: in delineationibus duas rectas, ho-

rizon-

DE NOT. ET DESCRIPT. SEC

. &c.

15

rizontalem & perpendicularem ad fitum pun&orum de

terminandum affümimus, atque hac methodo eam accu-

obl

rationem calculis

& dimenfionibus procuramus, ut a

15

vero & ftellarum & locorum & punctorum loco ne mi.

nima quidem parte aberremus.

C O

OLLARIUM

Wf*

8. Patet inde etiam fitum pun&i determinari poffe ; fi duo

CU

al'atantum pun&a, aut re&a cum uno punc&o detur, ad

qua il-

iud

andamní

rel

rtam

I:Ciá

itionem habet,

uti in geometria varias

ngs

fe&iones in linea relate ad duo alia puné&a aut extremitates li-

nearum iecimus

Secuimus lineam in ratione media & extrema,

in partes proportionales &c

&c. ita nt proportio data, mutata licet

magnitudine, invariata femper manferit

on

-

tlam

PR

EMA..I

Otfe

| €0

9. D

e

terminare

iné umM([;

"),) ] tlt a

T.

vlattt

linea z47

L3

dift

a

ntia

^

4

?

!:n

ARil

ea CD difl

*o

ta

ntia GH

C0f

abfit

&

id

em . U

(à$ .

Ju

erius verfus dextram Jaceat

ïï)

TK

d ft

RESOLUTIO ET DEMOQNSTRATIO

In linea CD ab x,verfus D determinetur longitudo

EF in a, & ducatur per « parallela ad — x4,

rit

in

haclinea pun&um datum M, cum enim x & ac fint

[ie2j

parallele, perpendicula inter:eas interce ptfæ

qualla

funt

UT

proinde omnes equales parti xa vel EF.

Àin x

tUl

accipiatur ab x verfus 4 diftantia G.H z xb, & ducatur

rel

ad CD parallela ?2, etiam in hac pun&um M effe de-

am

bet, cun p omnes diftantie inter has parallelas iterum

ex

fint æqLaiea datze

Cum ergo in utraque linea pun

ia

&um 4 effe debeat, in alio loco quam in communi

Íe non

As

interfe&ione, quod folum commune habent,

Mu

poteft, proinde in M exiftere debet. Q. E. D

um

ho

K 5

C O-

154

CAPUT

I

COROÉZLARIUM TAX

vatio!

COnICA

IO. Si in « non fit angulus rectus (Pig. 6.), erieantur

J

1pi

in eo perpendiculares ad utramque lineam xy & xz equales di-

0

»

ftantiis datis, & per earum extremitates y & z ducantur paral-

lelw ad B & CD, haàbebit M (ütum petitum , ob :qualitatem

—

—

perpendiculorum inter parallelas, & Mu —— zx — 'G'H, & Mr

xy z EF datis.

.CIOROLL.ARIUM .

II. Quin inter ii)fas etiam parallelas interceptas propor-

l

I$ f

d

dto

tio petita liac ratione obtinetur, triangula enim Mrb & Mua fi-

milia fünt ; uterque enim re&us in M communem ha*et angulum

dem

rMu feu &, quo communi ablato manet angulus rMb — uMa,

R

proinde m -— n, quialioquin inter parallelas quatuor & figuram

——

fiet

fthomboidalem zquales eífe debent, adeoque.bM: Ma

—

rM :

——

gt

Mu,ÍíedrM — xy-—EP; & Mu

—

xx —— GH, eigo bM: Ma

peenemnd

—

Tit 1

EF: GH, hoc eft in ratione data linearum EF & GH, Idem

eíft de bx & xu, que ob parallelismum 2quales funt parallelis

Quil

Ma & Mb,'ergo Betiam xb BHOUORH.

Ü

COROGTLLARIUM

i.

dif

Cuy

19. Si ergo detur pun&um, ut ratio. detegatur, quam ad

*rectas duas CJ) & .AB habet, ducantur per

W ad utramque re»

gual

cam parallele, he femper rationem datam determinabunt, vel

vice vería, ut determinetur pun&um M accipiantur in CD &

AB partes xa, xb in »roportione data, ducantur parallele ut

prius, quarum concurfus pu;cïum M determinabit.

Q

COROLLARIUM IV,

13. Ut detefminetur fitus pün&i refpe&u linesm & alterius

&

pun&i v, g. F (Pig. 7.), in ratione data EF & GH, demittatur

Cor

ex F ad AB perpendicularis Ex, & ex x determinetur xa —— EF,

erisatur

perpendicularis

8c .

& ex F abfcindatur longitudo

efft

GH, erit in M (tus punci in ratione data, eft enim ex con-

lag

fru&ione FM: bM —— GH: EF,

pu

COROLLARIUM V.

14. Cum hec methodus determinandi fitum punc&i M pro

omnibus cafbus valeat, fi pun&um M ulterius progrediatur, &

ftum mutet, hic novus fitus. eadem methodo rurfüs determina-

Me

em fervet&

bitur, & ä-ea quidem iege moveatur, ut femper eand

f2itiOe

lr

——

v

D£ NOT. ET DESCRIPT. SECT. &c

15

rationem a linea & a pun&o dato, curva erit '*dgebxalca & fe&i o

conica in plano defcripta, quam convenire cum illis

1ih

Deüni-

tt

j i

tionibus expofitis inferius

Ooftendemus, ieitur erit refpe&u harum

inl-

proprietatum

tem

DEREINITIO VI

15. Sectio conica in plano defcripta eft curva, cu-

E

jus partium fingularum

diftanti» a recta altera & pun&o

u

1 Íi-

'dato rationem eandem feu conft antenr 'fervant.

Et qui-

LUf

dem fi fuerit ratio zqualitatis, ut pun&um . motum

Ma,

(.Fig. 8.) femper zqualiter a linea 4G & pun&o F di-

tart

ftet

"

via curva per motum defcripta erit parabola a

Sifue-

M

greca voce zraga[QoAw zqualitatem fignificante.

dem

rit ratio minoritatis (Pzg. 9.) & diftantia ab F minor

elis

quam a linea ZG, curva erit Ellypfis a graca voce eAAzi-

Wug defe&um exhibente

Si fuerit ratio majoritatis &

diftantia a pun&o major quam a linea 4G, (Pzg. 10

curva erit Hyperbola a greco vzee[2oA« exceffum defi-

te^

gnante.

*

&r*

DEFINITIO Vil

j!

16. Linea 4/G & pun&um F igitur funt termini

comparationis, ad quos ratio motus punc&i expenditur,

& linea quidem dicitur dire&irix , pun&um vero focus ,

1üs

& hoc idéo quideni, quia experientia habetur, radios

(Ut

corporis lucidi in fpeculum ad normam talis curvature

P

"

efformatum incidentes in eo punéto colligi, & mate

N

- tiam combuftibilem ibidem pofitam accendere, ut adeo

pun&um hoc pro foco ignis rervxat

SCHOLION

j

&

17. Si pun&um S ad ipfam lineam accedat, & in 4 í

2*

adeoque SF refpe&u .4 üit infinite magnum, & ratio infinita

[

r 14

R

femper fola & wqualis manet, adeoque curva erit circult

.

J

um

y»

p

156

CAT UT

].'

M

centruin.

Si S ad F accedat & cum F confündatur, ut $F re-

——

?.CG(

fpe&u AF (it infinite parvum feu

p

IM (uni infinitefimz), motus

à

N

[

dtorm

un&i S generabit lineam rectam.

lif,

DEPFINLLLO-VHIL

19. Reda SAE"perpexïdRCLllaris ad dire&ricem

sSini

per F du&a eft axis principalis curve, S eft vertex,

ayis i

feu origo fe&iormis, cujus diftantia a foco vel propior

vel remotior , vel xqualis curvam determinat.

$ cu

yz &

DEFINITIO IX

üngj&n

lekes

10. Linea (Pzs. 11.) ad axim demiffa perpendi-

que

cularis M Mm & in utraque parte in curva terminafa

&Qus]

dicitur ordinata, dimidia, a curva ad axim usque, MF,

gulu .

MP femiordiuata, partes , que in axe a vertice incipien-

do per has ordinatas abfcinduntur SF, SP, vocantur

abfciffe.

JEguatio ad curvam: eft expreffüo algebraica,

L

[

que legem, de qua fuperius egimus, feu rationem con-

[UE

flantem duarum linearum femiordinatarum

& abfíciífa-

feit g

Diameter

rum fefpe&u pun&i moti in curva denotat.

[pito

curva eftlinea a perimetro ad. perimetrum du&a, &

fï-:'ï sz'

per centrum tranfiens, que vel ipfe axis eft. vel.in pa-

Giciti

rabola (J72. 12.)parallelaad axim v. g. .SP, cum cen-

trum fit infinite remotum a vertice ; in aliis inclinatur

*

ad

xim, & utrinque in curva terminetur, per eamt

1

fi liaez a curva ad curvam, du&z, biffecentur, vocan-

otüin

tur ordimate , & emiordinate ad diamelrum,, aut. ordmatim

bhd

f

H

app:'z'catæ ad diameirum.

I$ f

DEFINITIO X.

ïlOI'

in

410

*

'd H

90

L

ikh

a TM (

öo

153.) qu» occurrit curvs,

n

quin eam fecet , dicitur fangens curvee; ere&a ad pur&um

&

€

conta&us /M perpendicularis M dicitur Normalis s ex

M

.

À sE .

— W—--—

[ "5'1

D

NOT. ET DESCRI

A o5 L)JL,J

CT. &6

137

$? te.

M demiífa perperNicularis ad axim ]WP ex definitione

Cyo

2]

Linea a P

precedente e(t femiordinata & .SP ab

, InotUS

l

H

^

ad AN-feu inter femiordinatam & norma!

!

&

1 PN eft

Jübnormalis ; TP vero a 4 ad femiordinatam eft /ubian-

$h.

DEFINITIO XI

TICeR

r

Tlex,

"

21. Si femiordinata

ita verfus o

i

o

o1

m diametri

nopot

amus, ut tantum pun éc&tum

axis S (Pzg

12 ) remove

$ cum curva commune habeant

fiet

AQ.

tangens cur-

v& & fiex omnibus pun&is M cvmw ducantur ad hanc

Pfk,lll cet 4 U'h, ]þ!/?,'

& para

ingentem parallele per 5

lelead SP, OM

Q

fïo*namma fimili:

5

M &c. fient para

Læ,

?

?IUA

Qx

untur,

omnes

:J()

pend

qua païall!io gvamma coordiuata

zquales ipfis PM funt coordimatae

LJT

mJulus; OSP eft an«

minata

MF

guïus coordzratærum.

i

llp Dns

1u

Bd

D

119,4'

powu

ïa

antur

aitd,

22. Linea ex foco ad curvam

du

CUA

ï ( ('ïïr ;Zr/ ,-e

Y*1T

r *x3

21

| COf*

'Lgtcïx)./

& fi per tria punca 1

A

aM

ar

d

A

Curv

e

tr

rl

CLde'

feat arcus circuli, adeoque cum

4 in

111O CODET

5

u

H

t

n-

! 27/'&57'

i*pmo. circulu$, cujus pars e

iL

pI

£?

-;

icti

IG

re

'*), Cuzv&

4

lus ofculator , ejus radius, radius ofculi au

!

b

Va

£

:

C'LLIWTL.,A

"n

adicitur

[ pa-

1 cete

DE

NITIO

g):-

II

N

1natut.

P[]f;;

h) x,l«

b*

P

4

S

rincip

à

l

1S

f

181

ac

a

im

Q

earlt

225

ns

Cuius

nae

i

ü

fl*

ordinata Per focum tranfi

5

pro

enae

m

t

quo

eni

n

x

l-

fb

gltumklï

nagnitudo curve dep

CUurva

fit

explicae

gis tomq a ver

tice

rec

(:l'"

T R

eo

*

$

141

TYX

tior, proin paramete

cií

joa

C

.j'

Oor

eg conjtautes ;11'1(x

?

[e

Va

funt

axis,

aiateter ei

;.

Ipie

O

CICTCUIIL ,

parama-

1

^

WE

ter' &c. Fariabiles que in emx

L

n

C'H Va

CI

o 'Hf

',"i

"z

n

étura

decrefcunt , funt femiordinata

"

J

abícilà

ï]

ua

3

v

n2

i

»

f

z

-—

3

o

J

15

o

& x, -illas vero initialibus htens a, d, p, &c. in æqua-

uonlbus exprimemus.

26

ünam

S.OROLLARIUM.

t etta

in $t

4. Cum curva

per rationem zqualem feu conftantem pro-

portloncm duarum linearum determinetur 5 POAILK femel 1311008,

j

vero ma

quam v..n&u n m initio motus feu vertice curvae ad dire&ricem

& focum habet, facile tota curva determinatur

&

H

via punc&i de-

lipi mi

fcribitur inventis confequenter aliis proportionalibus terminis,

ut ex fequenti problemate patet.

P

$

PROBLEMA I

proport

foonder

Data ratione puncti

ad direc&ricem & fo-

PD,a

cum

w

uncti $ ad Z4G,

& F viamillius defigna-

emm

Y

*C

Cionem conicam deícribere.

i p

e, & Curvam feu

K!4

-

f H

(Fzg. 14-)

eret

RESOLUTIO ET DEMONSTRATIO

iCant

ent Qu

I

In pun&to dato erigatur perpendicularis 55

SF

iE

erit igitur 445 : SB — 4S:

ex J ducatur per B

i

Parte e

indefinita Zx, ex illa ad lineam ZFyprolongatam demittan-

BUUOITS

tur perpendiculates PD, PD, PD quotquot lubet, erit

femper AP ad fuam correfpondentem PD, ficut .4S ad

Quzli-

SB($. 167. geom,) hoc eft in ratione data.

bet longitudo PD ex F in eandem PD , cujus longitu-

do accepta eít, transferatur in pun&a /M, M, M

FM femper fit »quale illi PD, in qua 7 determinatur,

*QR&

erit etiam P7V in eadem ratione ad

P, in qua eft SF

L.illf,

ad 4S, hoc eft in ratione

data, erit enim .4P: PD —

er

AS: SB ted PD —

F/E/ly &)S?L)

- SE,ergo AP: FM

lum «

pessemnd Ab). A("?.F

Igitur omnia 'g:u*mtr, infinite propinqua

CLf(

fi accipiantur ,

defighant viám curve /M M M MM

pil

fat, .

cujus omnia puncta /Vf eandem rationem fervant: igitur

xlF

curva defcribitur, quze

ex definitione VL ($. 15.) fg-

H

j

(

i

e

&io conica eít. Q. 1

lnte

C

Qs

-9

$*

DENOT. ET DESCRIPT. SECT. &c. 139

nE

COROLLARIUM I

p

26. Cum ex Defin Vl. ($. 15.) conftet, fi 49 — SF,

n

ii

«urvam effe parabolam , & cum SBex co

m

ftrudione fit —— SFE,

erit etiam SB z 48, & ASB triangulum lfofceles, proin cum

temt pro

in S fit re&us, erit 4 — 45^, proinde in parabola angulus .4

nitone ,

—— 45^, & cum in ellipü SF minor quam A4S, in hyperbola

'edricem

vero major ex eadem definitione, erit quoque angulus .4 in el-

nái de«

lipü minor quam 45^, in hyperbola major,

qminis,

,

COT^OLLARISU!

Y

Y.

1

n.

97. Ápparet ex hac conftru&ione , cum re&e P (íemper

proportiona

iVS

les

ünt fuis PD, & FM accipiantur »quales corre-

fpondentibus PD , re&as EP (emper minores effe debere quam

PD, adeoque in PD pun&um M femper determinzri poffe, FM

]

| «Ec fo-

PY

h

enim femper eít hypothenufa in ttia

Axäl»'

"o

£

lo PFM,

hinc & FM

voh

"tlDere,

fieri poffet z— PM, hypothenufa foret equalis catheto, & trian-

£ulum nullum. conftrueretur ,. fed P. F,HMin eadem recta id

"

eft in axe jacerent.

Idem eft, fi FP adhuc major quam PD

fieret.

Hinc cum in parabola femper AP & PD xquaáliter cre-

Ícant, cum .48 — SB, femper $F adeoque etiam FP minor

T

erit quam hypothenufa FM , hinc femper puncta M determinari

J

j

poftunt,

Si SB producatur ad alteram partem , & fiat Sb —— SB,

M

PUES

duc&a d per b & produ&is FD usque in d, pu

n*

C

[

hl ex

aitera

:

parte eodem modo deferminantur, acceptis iterum Pd — Em&

mittan

quevis P4 fuo PD a vértice equidiftanti equalis et, proin erit

t, erit

Y

Ls

para

bola curva, cujus duo rami fupra & infra axim zquales in

ASad

infinitum divergunt.

»

Qugli

CORBOTLLARIUM

II.

ngiti

M, ut

28. In ellipü (Fig. 15.) re&» AP & hinc etiam FP ma-

[

Zo

£i$ crefcunt quam correfpondentes PD, quia .A5 LSB,ert

jnatul,

[6)

reca guedam FP tandem zqualis evadet uni ex PD, inq

&

A

cafü pun&um M adaxim in S cadit; erit ergo ellipás curva infe

ä

)

d

rediens, que axim $5 term

inat

LjÀat

um habet, cujus medium c cen-

trum ellipfeos: & in hoc centro ere&a ad axim perpendicularis

I

CL , femiaxis minor feu conjugatus, dum. alter ax15 major feu princi-

ngu

p

palis vocatur,

Pun&um d.

uod. a vertice s ea quantitate di-

j

i;

14

ftat, qua F ab S, eít alter focus eXlipfeos,

Quo magis 4 ad S

gitu

vel F & f ad fe invicem accedunt, co ellipfis fefe magis ex

p

u

&

('a

€aàt, &-angulus .A

o

x

axis conjugatus crefcit, donec A coinci-

$)

Géente cum, $, vel F cum f; in 44 angulus re&us evadat.

AD

net

(;

-

T

74

160

C AjQ Br

I

p

2

fiet parallela ad SB. & dimidius axis conjugsatus —— dimidio

aXl

minabi

principali, curva igitur in femicirculum, abibit.

Ef isitur el-

lipüs curva in fe rediens duplici axe, foco & vertice inftru&a,

cepot

hc

D,q

C OxROLLARIUM

IV.

libent

99. In hyperbola (Fig. 16.) cum .4S «7 SB re&m AP &

aquile

FP minus crefcunt quam PD, nulla igitur AP lineam PD adeo-

lateta

que nec EM zquare poterit, igitur pun&a M , M

M, in in&-

&

nitufn ab axe recedunt, produ&is PI) ad alteram partem, u

t

fit,oni

7u

in parabola dic&um eft, defcribetur alter ramus hyperbole; eft

lesfuni

igitur hyperbola curva, cujus brachia feu rami in infinitum di-

gulos .

vergunt,

Si autem. PD ex F ad alteram partem dire&ricis ac-

tallelz

cipiantur produ&o axe .49 & linea .4B verfus alteram partem , ut

fi punda p, p,p, in ea

ab 4 diftantia accipiantür, quam ha-

paralle

bent pun&a P, P ex priore parte, omnes PD, PD $qualiter

Di,

eft 51

ab..4 dift&ntibus pD , pD ob parallelismum. zquales erunt, &

devenietur ad aliquam PD, cui zqualis FM pun&um in axe $

ovf

trans|

abfcindet, qui v

Lt

ex alterius hyperbole oppoüte erit, quae de-

17

terminatis pundis £, [4, M$, ut prius ( accepto femper Fm squa-

Linea inter utramque hyperbo-

«10 Q

li fuo PD aut pD) defcribitur.

lam intercepta Ss eft axis principalis , .cujus medium C eftcen-

li, fed

trum, hinc ere&a perpendicularis L/ eft àxis conjugatus hyper-

Offiles

bole, cujus dimidium CL eit latus trianguli rectanguli, cujus

hypothenufa SL eft equalis diftantie centri a foco.& alterum

* Dl

latus eft. equale dimidio axi CS, & accepta diftantia, quie fit

etian

equalis ipfi

SE

od

in axe ultra verticem alterum s5, fciïic»et 5f enb

Qf

in f alter focus hyperbolz.

lt m

I^

ZH

/I A I.

T^

TA*

20. Lines

H 4

[

T jnm

ine

Hl'

Á

r

ofi

Pjp. 1

5

ex focis ad idem p

a

rim

etri

unctum du

Vi

&

n

D

n

squales axi principali iSs.

li

DEMONSTRAT 1 O.

Axis prolongetur, ut s« fit wqualis $4 & in a

erigatur perpendicularis ar erit

XAlc-

ï'*:',ü

C dire&rix ex alté-

H

;]

rà parte; in s fiat &b z— sf — Sb5, & d

neat

ARU U

ur abd

t

i pro-

Vetno

Á

aGetere

du&tis.SB, PD, PD, PD, ad alteram parten

lu

Imnipa

L]

DE NOT. ET DESCRIPT. SECT. &c, 161

dio ax—ï

itur el

minabitur ellipfeos altera pars infra axim , s, m, m ac«-

ftnda,

cepto rurfus d z fin, & omnes Pd zquale$ erunt aliis

PD , que &qualem cum his a. vertice $ & x diítantiam

habent; cum enim aP"' zquale affumatur .AP, in a & 4

AP &

zquales anguli ex conítru&ione, & in P re&i, eru

n

) adeo

h

j

latera oppofita P"'d zez PD, & cumhoc de omnibus veru

,U

fit, omnes correfpoudentes PD, P"'4, P'D', P^d &c. squa-

BUGBIC

les funt. Priterea omnes D4, Dd, Dd xquales erunt, ob an-

um Q

I$ aC

gulos enim 4 & « zquales alternos, erunt 4D & ad pa-

ralele, & cum omnes Dd etiam parallele fint, erunt

tm.ut

m

parallele inter parallelas, proinde zquales, ergo B4,

Valiter

D4, D4, Dd, Db zquales funt5 fed ex . conftru&ione

nt, &

eft B — F, & Fs — :D"(ex conftru&ione enim

axe $

)e Qe

translato :D" ex F ad :D",ea in Fy cadet) ergo SF --

F* feu Sr axis principalis z ,S$/2 -- 54 feu. Bd aut D^»,

eQua

peroo

ergo omnes re&ze Bd, Dd, funt equales axi priz« ipa-

t cen

li, fed Dd conftant ex DP & Pd vel D'P' & P'd, e:go

hpl

omnes DP -1- Pd funt 2quales axi principali, fed DP

cujus

-- Pl ex conftru&ione funt. xquales F/ -- £M, ergo

Ug i

etiam .F/M -t- fM funt zquales axi principali, hoc eft

omues limee a focis ad idem puucium e

n ene

lipfeos duflg fünt equa-

les axi priucipali. Q. E. D.

THEOREMA IL

[

I. Si ex focis ad hyperbolam (Pz7. 16.) du-

li

cantur lineze Z & i, erit earum diflerentia zequa-

lis axi principali.

DEMONSTRATIO.

14

. Cum fit s« — S4, & in * ere&a perpendicularis £

|]te

z SB, erit abddd parallela ad 48DDD ob zquales al-

ternos 4 & a, & ounes partes bD & 4D" , D4, utpote

FïO'

Sed

otefe

parallele inter parallelas erunt zquales inter fe.

AMeizb, Math. P. LI.

L

^l*

162

CAPUT L

erunt quoque axi principali Sr zqu2!es : eft enim (S.29.)

;D" feu sb -- bD" ex conftru&ione equale Fy, feu ES

-- Sr, fed sb —— SEF, ergo manet /D" — Ss, ergo om-

Írod

nes dD squales axi $r. Sed quzevis dD eft equalis F

Tabol

— pf. Nam quevis dD e(t equalis füo D — pd, ut fi-

omne

J'ura exhibet, fed quzvis 9D ex conftru&tione eft z«qua-

($,.

lis fuo Fjt, & quxvis d fuo fu, ergo etiam Fj —quf — D

«

—— Óraxi principali, ergo differentia duarum linearum

a focis ad idem hyperbole pun&um du&arum eft zqua-

lig àxi principali. Q. E. D. .

COROLIARAIUM

AR

32. Ex his jam proprietatibus deducitur/alia methodus de-

fcribendl has cürv

as mofu coxxtinuoä quod fequentia problemata

declarant.

PROBLEMA IL

t

fieC

33 Defcriber'e parabolam motu continuo , da-

W

t diredtrice GH, vertice S, & foco F. (Fig. I7.)

plic

RESOLUTIO.

Jtic

tinu

Ad GH firmetur regula DI, ei ita admoveatur

hy

norma BCE, ut crus brevius dire&tricem , crus longius

pun&a F & S tangat. In B figatur filum Jongitudine

cruri CB xquale, alterum fili extremum figatur in F;

intra plicaturam fili in S ponatur ftylus, & norma fe-

t

cundum fuperiorem regulam fixam ita moveatur,ut CÉ

fun

femper ipi G/T adhareat , & filum quoque norme

HH

latei CB fortiter adürihg:&tur, defcribet veftigium

lyr

ítyli ramum parabole ex una & inverfa norma & repe-

tita operatione etiam ex altera paite.

[

DE-

--

DENOT. ET DESCRIPT. SECT. &e. 163

)

DEMONSTRATIO.

feu FS

FM -4- MB .eft zquale ipi CM -- MB ex con-

0 Of

is F

fru&ione, ergo F/M zz MC & cum id per omnia pa-

vt f

rabole pun&a fiat, omnia EM erunt —— /MC, hoc efít

omnes diítantie a foco funt zquales diítantiis a directri-

QUi

-27//]

ce, fed hzc eít proprietas curvze parabolicz ($. 15.),

AU

ergo ftylus defcribet curvam parabolicam. Q. E. D,

&QUi-

CROBPERMA HH

!

34. Defcribere Ellipfim: motu continuo dato

jf de«

aXe&'focis. (Fig. 18))

lematt

RESOLUTIO.

Affümatur filum longitudini axeos 5* :quale, ejus-

que extrema in utroque foco figantur , plicatura fili

dà

neceíflario ad ,S' cadet, cum SF z /f*, ergo 2FS --

Ff equales ipfi Sr,feu longitudini fili. — Stylus in hac

I7j

plicatura pofitus circumagatur, deferibet curvam elly-

pticam 5/Ms, hic motus ultra' * deorfum verfüs S' con-

tinuatus alteram partem defcribet, & totam aream el-

'eatur

lypticam claudet.

»ngïUS

DEMONSTRATIO.

udine

UF9

Si omnes linee EM 4- fM funt zquales axi majo-

j fe

ti, pun&a 7M funt in Ellypfi $. 30. atqui KM -t- £M

« (E

funt alfumte xquales axi majori, & per totum motum

J

manent illi equales , ergo punda 4444 funt in El-

giuiïl

lypfi. Q. E. D.

ï

epe

Y

PROBLEM A IV.

31. Defcribere motu continuo Hyperbolam da-

þ,is focis & axe, (F:g. 19.)

)

L 9

RE-

C A& P UT 1

164

RESOLUTIO.

NT

b

Regule ext1em1taq Á in foco f'ita figatur, ut mo-

a

