bis triangulis applicari poffunt,' qua fuperius dicta funt,

erit enim hxc pa:

lela una e

lis) que ex hypothefi

fupetius e xpofita vel ad vel be &c. affüumta eràt, cum

etiam bz parallele infinite mom,, jug effe poffint, pro-

r!" (1

inde omnem quamcu

'Ew

ue,

(vx]vj

i poteft, exhibeant;

& partes fimul erunt latera hamo;oga, cum zqualibus

angulis opponantur

Ergo in triangulis fimilibus latera homologa funt

prcport!onahag

Et erit /fC: ac m CB:cb vel A(, CB

e aL velC:aA4B

ab &c. &c. Q.E.D

C.O R OLLUZARTUM-I

168. Hincjaminfertur, fi in triangulo cuicunque lateri paral

1e!la ducatur,

hec partes to

proportionales abícindet

tem

quotiescunque demonítratur triangu!la duo habere aneulos sequa-

les, jam hoc ipfo demonftratum etiam erit, latera homologa

|

& fi

latera

—

eífe proportionalia

homolosa funt proportionalia,

hoc ipfo anguli equales, & triiangula fímilja erunt.

^

C o-

DE LIN. PROPORT. &c

r

20 Eit

COROLLARIUM 9l

3 C

169, Quin fi in duabustriangulislatera duo equalem aneulum

ts d

€ & c comprehendentia fuerint proportionalia, etiam reliqui an-

guli equales funt,

& etiam latus tertium tertio proportionale

qua

j m(-&

erit

Impofito e:mn angulo uno alteri zquali latera minora fu-

pra 1

majora cadent,

& ejus partes efficient, fed uübi partes funt

)Ena

, anguli funt equales

Vi

&

reliqua latega proportio-

proport!onales

3 ab

nalia, uti prius demonftratum -.eft,

ergo hec duo triangula funt

finilia, & latera omnia proportionalia.

lil

n

THEOREMA II

00

$0

170. Si angulus C(Fze. 87.) perlineam CD biffe-

ii

Cetur, etiam bafis proportionaliter ad latera feca-

erunt

tur

hoc eft, erit latis BC ad latus AC ficut pars

tiela$

D

ad

partem. DA.

ha ad

DEMONSTRATIO

2H

)mlua

Producatur latus. BC indefinite, ex 4 ducatur la-

rmtg

teri CD' parallela 4E, habentur duo triangula BCD &

Yheft

BEA fïmxha ob latera CD & E 4 parallela ;

ergo erit

cum

: CE — BD : AD.

Jam cum x — y ex

proporto

p

con&ru&none, & yzm

m., quia externus

— jinterno, &

eants

xlÉu

quia alterni, ob parallelas CD & 54, erit etiam

Jibus

$ —n5, cum uterque fit equalis equalibus x & y, fed

fi uzs, CEA eft triangulum Ifofceles, ergo CE —— CAf

l fint

ergo in ptroportione loco CE fab[*atuendo AC . erit

1

^

!

BC:ACzzBD:AD,. Q. E. D.

THEOREMA

II

171. Si ex angulo recto ad hypothenufam de-

il

j

mittatur perpendicularis (Pze. 89.), dividet trian-

'!L'll

eulum to^tum rectangulum in duo alia minora funi-

0109*

lia totji, & fimilia inter fe.

,ohl,

D $

DE:

58

CAPUT V

DEMONSTRATIO

Si funt zquiangula, funt fimilia, atqui funt squi-

angula.

In parvo enim .4CD eft o communis & parvo

& magno, in parvo eft re&tus in r, & in magno in C,

From tertius-m 23ualis tertio x.

In triang. lo CDB . ft x communis &

& magno & huic

I)

medio triangulo:

in f' rectus

s in hcc medio, & in C in

& planis

toto

€rgo euam tertius m z— tertio o

In triangulis 5CD

——

CDA eft s. z r quia re&i,

præterea p

..........x9

& n

d

—

o éx precedenti, ergo hec

7

duo triangula funt equiangula, proin fimilia. Q. E. D

Quentes e

ENGNS

COR O.LLATIUM I

$t ww

Portion

172. Cum in fimilibus trianeulis latera homoloega fint propor«

circulo

tlonalia, cor parando parvum & magnum erit cathetus AD ad fuam

€iamete

hypothenufam .4C in parvo, (icut cathetus AC ad fuam hypo-

thenufam 4B in máagno: comparando medium & maegnum erit

Oi p

pleria at

cathetus DB ad fuam hypothenufam BC ficüt cathetus BC ad fuam

hypothenufam .4B hoc e&t

concipi 1

AD/* HO ce- 40 AR

t habel

mifa ha

BD : BCi—— BC AB

sutando i& equationes erit 4D x 4A4B z AC?

& BD x AB — BC*

addendo

has

duas zquationes habetur 4D X AB -4- BD X AB —— AC^-- BO*

feu (AD-H-BED) X AB—— AG^ -- BC? fed AD -- BD — AB

j)

ergofubftituendo equale et 4B x AB feu AB?^ — AC* -- BC*

pundto

fed A4B eft hypothenufa, AC & BC funt catheti, ergo habetur ex

hac proportione fequens

Dàjs

THEOREMA IV

173. Quadratum hypothenufz eft zequale qua«

dratis cathetorum fimul fumtis.

pata

lel

SCHOLION Á

n

174. Si latera uniea Ditera fignemus, & hypothenufam

üttte

dicsmus a - b, & cathetes c & d erunt fequentes expreffiones

l

&;€

DE LIN. PROPORT. &c.

39

& d-b

ï

—

a -]- b mutando in vequationem, erit

£

qui

CJ—.—

c

—

Ivo

Jz

ddendo vutramque habetur

Y

ä

E

;;

gab --b* —c

-- d' idem, quod fuperius,

SCHOLION.

I

bd""

175, Geometrice id demonftrabimus, ubi de fupe

bus

. lil

& planis, adeoque de areis quadratorum agemus,

COROLL|ARIUM IL

Wi

hat

176. Comparando duo parva triangula inter fe, habentur fe-

cathetus .47) ad cathetum CD2, (icut homolog&

I)

quentes expreffiones

eathetus in altero CD ad BD, hoc eft AD: €CD — CD: ED, Quse cum

fit proportio continua erit — 4D:CD:BD & CD media pro-

portionalis inter 4D & BD

jJam cum omnis angulus in femi-

)pof«

circulo fit re&uws, in triangulo rectangulo hypothenufa tanquam

[üamt

diameter fpectari poterit, (zg. 89.) & cum angulus re&us in

ypo

omni pun&o femiperipheriw effe poffit, perpendicularis ex peri-

ent

pheria ad diametrum demü"'. tanquam ex angulo re&o demiíía

T

concipi poterit,

hinc refpectu diametzi omnes illas proprieta-

€es habebit,

quas perpendicularis ex angulo re&o ad bafin de-

mifa habet, hinc fequitur

THEOREMA V

hi

"

4B.

177. Perpendicularis ex quocunque peripherise

BC

punco ad diametrum demiffa eft media proportio-

221

nalis inter fegmenta diametri.

THEOREMA VI

yas

178. Si dux rectee EH, FG ( Fig. 90.) inter

parallelas /4B, C fefe inter(ecent, earum fegmenta

EL, LH & FL, LG, eruntm*er fe proportionalis

directe,

a

D EÉ-

o

CAPUT- V.

DEMO'NSTRATIO;

D

'Triangula ELF& GLH funt *milia, anguli erim ver-

hC f

ticales in L & alterni m & x, itemm&o fuünt equales, proín

latera homologa proportionalia, hoc eft fepmentum pri-

d pa

les (

me EL oppofitum angulo n, ad fegmentum fecund» LF

Ero !

oppofitum angulo m, ficut alterum fegmentum primze

LH oppofitum zquali o,ad fegmentum.fecunde LG op-

ximum

nimum

fpoütum equali x. Hinc EL:LFZzLH:LG: Q. E. D.

z (

THEOREM A.

VII.

pus

179. Si chordz 4B, CD in circulo fe fecent,

erunt iegmenta proportienalia reciproce.

DEMONSTRATIO.

cirey

Du&is lineís 4C, DE, erunt duo triangula 4EC

Is tir)

& DEB fimilia: funt enim anguli verticales duo zqua-

E

les, dein mzzzs ob menfuram &qualem 4 CB ( $. 90.)

& ob eandem rationem latera homologa proportionalia,

ergo AE oppofitum angulo x ad CE oppofitum angulo

« ficut LE oppofitum zquali o ad BE oppofitum zqua-

Di

li m.

Hoc eft fegmentum prim» AE ad fegmentum fe-

tl &

cunde CE, ficut fepmentum ejüfdem fecunde DE ad

hàbet

fegmentum prine BE, fed hxc eft ratio reciproca ,

dj C0l

cum fit prima ad fecundam ficut fecunda ad primam,

Qherir

ergo chorde in circulo fi fe fecent, fegmenta habent

ZX [e|

1

reciproce proportionalia, Q. E. D.

itys (

-

eft AC

THEOREMA. VII.

fortion

180. Siex eodem puncto C (Fig, 99.) extra cir-

culum ad peripheriam cavam duze linez 44C, CB du-

cantur, partes extra circulum Ce, C4 (unt totis li-

)

"Ut

neis proportionales reciproce.

DE

—

óx

DE LIN. P;ROPGR'R &c.

DEMONSTRATIO.*

Vete

Du&is.chordis 44 & Be erunt triangula 44C &

BeC fimilia.

TOf

Nam C communis utrique, 4 & B funt

ad peripheriam eidem arcui ed infiftentes, proinde squa-

: Wid

LP

les ($. 90.), ergo etiam obtufus in e z obtufo in d,

Ti

Ergo latera homologa funt proportionalia, hoc eft ma-

'r Ops

ximum in primo CA ad maximum in altero CB, ficut mi-

nimum inprimo C4 ad minimum in altero Ce; feu CA4: CB

D.

ze— Cd:Ce; hoc eít tota prima ad totam fecundam ficut

pars fecundw ad partem prime. Q. E. D.

Cellfy

THEOREMA IX

ISI.Siexeodem puü(?w C (PFg. 95.) ducatur ad

circulum fecans C/4 & tangens CB, erit tangens

AE

media proportionalis inter totam íecantem & par-

?qUZ"

tem extra circulum.

?

40)

alia,

DEMONSTRATIO.

aguïo

gquie

Du&is chordis 45 & 4B, erit triangulum CAÉ fi-

1 fe«

mile triangulo 4CB. — Nam in C utrique communis, 4

Ea

habet menfuram £ dB, cum fit a tangente BC & chorda

f02 ,

4B comprehen(us ($. 95.) & etiam m cum fit ad peti-

a Pb

— M

fain,

fememe

pheriam habet £ dB, ergo a

ergo etiam tertius

Rü at

tertio.

Ergo erit in magno triangulo latus

LAX €«$ NÀ

AC

9

d

jbent

latus CB, ficut in parvo latus CB. ad latus Cd, hoc

e(t A

A o W

C-CE

z CB:O, ergo CB tangens e(t media pro-

portionalis inter totam 4C.& partem C4, Q. E. D.

9.

Cif-

56 HOLION,

(

182. Ex his jam theorematis fequentia problemsta réfole -

j) ^^

vuntur,

PRO:

j

65

CAPUT.V.

PROBLEMA L

183. Ínvenire ad tres lineas 44B, CD, EF

I9

0"

ll

quartam. (Fig. 94.)

RESOLUTIO,

]

Jungantur 4B & CD ad angulum quemcunque;

il E,

vel potius Conjungantur duz re&zm aliw indefinite ax,

Deri

4y ad quemcunrque angulum, & in illis ex vertice 4

medi

2"

transferatur prima data in 4P, fecunda in ad, tertia ad

alteram partem in 4/, conjungantur ) & 4, & ex f du*

catur parallela ad )d , erit ag quefita proportionalis.

DEMONSTRATIO.

Qe,

Triangula ábd & afg funt fimilia ob parallélás, er-

gó latera fünt proportionalia, fed latera funt linez da-

tz & quzfita, ergo etiam linez funt proportionales. Q.E.D;

lts

COAROLLAREUM.

pundi

194. Poterat etiam linea. CD aday (Fig, 95.) & tertia EF ad

T0

&x íransferti, conjun&is pun&is b & f , ex d du&a parallela dg

Vel determie

pus .

determinabit proportionalem eandem ut prius ag;

A

nata prima ab ( Fig. 96.) transferatur altera ex a in d, tertia

iterum in ay ex b in f, conjun&is b & d,&du&a ex f parallela,

Vel

erit dg quarta proportionalis.

Krit enim ab : ad — bf dg.

i

translata A4B in ab ( Fig. 97.) transferatur fecunda transver(im

ex b in d & determinata in eadem ay tertia af, ducta ad bd pa-

Quotey

E& enim iterum ab:i4

cunqug

rallela fg erit quarta proportjonals;

iaf :Ja. " Patent hzc omnia ex Tleor. L.

junzaty

putalle

COROLLARIUMO9m$b;

Eïi(mï (

Chünie.

185. Si ad duas datas tertia invenienda fit, fecunda bis pona-

!r*ïig[a,

tut, ut hec fimul tertius terminus proportionalis fit, & ad hag

tüot N

ttes quaretur quartá& gropextionaüs , & refolvatur problema jux-

1 ducew,

ia pracedentes regulas,

D hg

PRO:-

DE LIN. PROPORT- &c

65

PROBLEMA II

EF

185. Inter duas datas, 418 & CD (Fzg

8) in4

veniré mediam proportionalem,

R

SOLUTIO

Jungantur 4B & CD.in dire&um, biffecetur 4D

']ue,

in E, & radio AE de(cribatur femicirculus,

in puncto

r ax,

ItM [4

Beri;atur perpendicularis ufque ad perlpheuam, erit BE

[f1d 3&

medis proportionalis. Demon/iratio habetur ex Theor. III

x]duv

PROBLEMA III

]is.

197. Dividere lineam 41B (Fzg. 99.) in ea ratio»

ne, in qua divifa eft alia 44D

$5 d

RESOLUTIO

Jungantur ambz ad quemcunque angulum, extremi-

)5D.

tates B & D'conjungantur re&a BD, & ex divifionis

pun&is ducantur ad BD parallelz

, erit AD in eadem

fatlone divifa.

Eít enim tota A4D ad totam 4B ficut

EM

(lela di

pars J44 ad partem Jx, vel ficut pars 4b ad païtem

fetetft

A &c. &c.

Patet ex Theor. I,

]. tertia

COROLLARIUM

jtallelds

[ Yd

I88. Hinc patet lineam quamvis v. g 4B prius d-tam im

MY erut

quotcunque partes petitas dividi poffé;

dividatur enim alia quz-

b yr

cunque v. g. CD (Fig. roo. in p.titas partes v, g 4. & huic

xWi

junzatur ad angulum linea data, conjun&is extremis, & dudig

pearallelis erit linea data in petitas partes diviía

Hac ratione

euam fectio in partes inequales v, g. tres, quinque &c. fine me-

chanica operationé haberi poteft, fit enim linea 4B CFig. I01)

«6 9002

trilecanda , jungatur illi altera AC que per biffe&iones in qua-

j la

tuor partes geometrice dividatur, conjungatur B & 2, & ex 2 &

j juf

X ducantur priori parallele, erit linea .4B triífesta

Quomodo

Àd angulià & arcabus applicari poíht, nondum inventum eft

PRO:

o

64

CA'PUT V.

PROBLEM A IV.

&

189. Secare lineam in ratione tedia & extre

;

R

à

P

n Inas

feu itauttota fitad partem majorem, ficut eade

tedia -

ü

jor ad minorem; pars itaque maior me

ia propor-

jer 4l

fcelés,

tionalis inter totam & minorem.

Conjung

RESOLUTIO.

Biffecetur (Fzg. 109.) linea. datà AB in E & in 4

Ü

erigatur perpendicularis dimidiz linee AB squalis , at-

LT

que ea tanquam radio defcribatur circulus, quem A4B

tangat. JDucatur per centrum fecans BF & pars Bd ex

irz

etpo ]

B in G transferatur, ut fit Bd z BG etit per Theor. VII.

&ra«

BF:BA-BA:Bd. Ergo fubtrahendo confequens ab

antecedente erit BF-— BA: BA — BA—- B4: Bd hoc

lijad y

[4/JJ ;

eft cuu CA z. AB, erit Fd z 2 CA z toti BÁ, igitur

pteterea

BF—-BA-Bd; Dein cum Bà fit ex conftru&ione

e— BG, erit BA— Bdzz AG, hinc loco BF— BÀ fuüb-

ttisnpul

flituto Bd, & loco BA— — Bd4 fubftituto 4G, erit pro-

hoc ef |

portio Bd:BAz— A4G: Bd.

Jam cum B4 fit zzBG

Tenum.

ert BG: BA G: BG feu invertendo B4: 5G

Qtf angu

— BG: G hoc eft tota ad partem imajorem ficut pars

EM

major ad minorem, ergo major eft media proportiona-

ïï)äüm ef

lis inter totam & minorem. Q. E. D.

SCROLION.

190. Ex lhoe problemste tanquim funcamento deducitur geos

H 16,

metrica deferiptio pentagoni; de quafuperius(3.160.) egimus, ad

ttivis ad |

quam fequens problema deducit,

VS ef diü

YO c iti

PROBLEMA V.

hipt

Ur

—& hibemr l

i9t. Defcribere triangulum Ifofceles, 1n quo quis

A det

Centty D

libet angulus ad bafim dupius eft anguli ad verticem,

E lt k

R. E-

Uüty

à,

/

1 mbl

/

DE PROPRIET. LIN. &c.

65

RESOLUTIO.

IÉ

ld

Secetur linea data AB ( Pig. 103.) in ratione

] n«

media & extrema per przcedens problema in D, fu-

pore

per A4D tanguam bafi, latere. BD fiat triangulum Ifo-

fceles, ut DC & AC fint equalia lineze 5D ('$. 1 39:),

conjungatur B & C erit 4BC triangulum petitum.

DEMONSTRATIO.

ti4

's, at«

Cum e fit externus refpe&u trianguli BCD, erie

m 4b

$ mX )y, fed xzzy, quia CD BD ex conftru&ione,

Bd ex

ergo c z 2x, fed « z /, quia CD — AC ex conftru&ione,

f VIID

ergo & —2x, fed fi AC fumatur pro bafi, £ eft ad bafim

ens 3b

& x ad verticem, ergo angulus ad bafim duplu$ angue

j ho

li!ad verticem :

fed etiam P zzza-4- y in triangulo ACB :

jgitut

cum enim ex hypothefi fit AB: BDzzBD:A4D, &

xLione

preterea. BD z CD z AC ex conftru&ione, erit in

"3/1 fü-

triangulis 4CB magno, & ACD patvo AB : AC z AC AD,

[ pro-

hoc eft latus magnum ad bafim in magno ficut latug

magnum ad bafim ín parvo, ergo latera.funt proportíonalia

m

cum angulo intercepto &, ergo triangula funt equiangula,

t PMS

& cma - y, fed & z c ex precedentibus,

ergo etiam

yrtiota

Pz—a-d-y, ergo ÁCB eft

Ifofceles, in quo angulus ad.

bafim eft duplus anguli ad verticem. Q.E.F.&D.

COROLLARIUM L

pur £*

1I9. Cum tres anguli trianguli fint zquales 180?, & anguluà

quivis ad baün fitduplus anguliad verticem

f,-'jlq'f; a'd

» fümma hzc in 5 par

$es eft diftribuenda, ut pro & veni

at unà pars, pro b dus, &

pro c itidem due, quse duüs inter f

e equales effé debent, ergo

babebitur numerus gtaduum determin

atus 180 dividendo per $,

& habetur a — 36, fed b eft ejus dupl

üm, erzo b 72, ce 72.

jam in decagono cüm ang

ulus ad centrum fi

t 2536 ($. 152.) $

centro B ( Fg,104.) radio AB defcribatur cir

culus, erit chórda AC;

z— later' ZC, latus decagoni,

quod decies in circulum translaturi da&

decagonum citculo infcriptu

m, & ex hoc alterna fi conjungans

*ur puncta 4 & D, habebit

ur pentagonum, circulo iofcriptum.

2"

E

66

CATPUT

n

COROLLARIUM 6Z.yL

j

192. Cum radius circuii fit equalis lateri hexagoni, fi radiu

fimere

AB ex 4 in peripheriam transferatur, erit àrcus AE —— Go*?,

quoties

qaahs e£ angulus ad centrum in hexagono; .4C autém habuimus

in 56

z— 36, qualis eft angulus ad centrum in decagono,

Hinc CE

differentia horum arcuum eft — 24, qualis eft angulus in pente-

comple

ih, àc

cagono.

Poterit ergzo hac xatione etiam pentecagonum regulare

latere CF geometrice circulo infcribi.

IU &

&exe

COROLLARIUM SIIL

in par

t liné

194. Si confideremus fuperius triangulum BCD in Eig. 108.

VR5 |

fupralatus Ifofcelis BC tanquam baíim eonítru&um, cujus latera CD

BIN

& DB funt zqualia bafi .4C prioris trianguli A4BC, cum in eo

angulus x & y fint equales, & quivis fit — 36 , erit nz— 108,

tet &

r ei

qualis eft angulus pentagoni.

Igitur fi triangulum Jfofceles .4BC

juxta problema prius (Fzg. t05.) conftruatur,

& fupra quodvis

def Ce!

àn lin

Alatus AB & BC tanqüam bafes conflruatur aliud triangulum 1fo-

fceles ADB & BROC,cujus latera fint equalia bafi 4C, habebitut

€ula 9

qüte 1n

pentagonum reguloret erunt enim latera 4C, CE, EB, BD,

DA :xqualia ex coníruc&ione;

fed ctiam anguh omnes funt

t? line

z— Io8

Nam habemus ex hoc Coroll. z feu D z 108 ; 5—— 72

D$

y —:36, ergo 4 —— 108., Itemcc—72 & az 36, ergo C — 108

T& [me:

d feu Ez-108, mz—36, xz—36, f£—36, ergo B—108.

B7 (eu

dws .*

$ CHOLION EL

I95. Hec,quediximus delineis proportionalibus, ferviunt ud

divifiones minimas cujusvis linez faciendas; fit v. g, linea .AB

I

ht qui

(Fig. 106.) in decem partes dividenda, erigatur ad .4 perpen-

dicularis arbitrarim lengitudinis, & claudatur parallelogrammum

i d

ABCD

ducatur diagonalis BC, & BID dividatur in 1O (aut in

quotcünque partes, quo plures partes requiruntur, eo longior

ft linea 4€ vel BD) & ex diviüonum pun&is ducantur ad 4B pa-

ll;

alele, erit 1—— i Una pars, 2 —2 dus, 3——3 tres — —

6 — 6 fex partes

funt enim ob parallelas triangula EBII, B22,

Yattes

EB33 —— —— BCD $fimila, erro et B1: BD — 1I—— 1:.CD

den

£ed B1 eft decima pars totius BD, ergo etiam 1 — 1 eft deci-

G3na totius CD

hus in

Iem B3: BD —3 — 2:CD, fed B3 eft tertia

pars totius BD, ergo 3— 3 eít tertia pars totius €D. — Unde

hac ratione linea in 90, 20

ICO &c, partes, dividendo Ífem-

per lineam BD in tot partes , dividi potett

H

$CH O.

DE LIN. PROPORT. &c.

6?

$ CHOLION

j:n

u

196. Sijam eandem velaliam minorem lineam aliquotieà

y

fumere velis, cum una alterave parte, transferatur linea data ali-

us

quoties v. g. decies in alteram , re&am BE ( Fig. 107.) erigatur

Vi

in B & E perpendicularis in 1O aut quotcünqdüe partes dividenda,

tn

compleatur paralleloztammum EBFC & ducantut tránfverfales Ba,

r

15, $c &c. conjungantur quoque per parallelas ad EB partes Ia

ILÓ &c. poterunt in hoc parallelogrammo & ipfa data aliquoti^s

& ex ejus TO partibus, quotquot libuerit, accipi: cum enim BC

in partes inter fe & linez data zquales divifa fit, habebitur da-

)!

t2 linea in illa aliquoties pofita, & cum defcendendo per BH

CD

omnes confequenter pairtes ipfius datze habeantur; fi ad fuperios

res partes ha? addantür, habebitur, quod petebatur,

£b

$i data quas

08

ter & praeterea quinque ex ejus decem partibus fümende, aperiaa

(pC

tur circinus in BE a B ufque ad 4, erit data quater fumta, deim

ls

&efcendendo per tranfverfalem 4e deorfum, donec veniatur ad x*

in linea tV, poíüto uno crure Circini in x, alterum ad m cadet;

]í0

itut

quia ob parallelitmum , B4 equalis eft xm, relico dein uno

crure in x alterum ufque ad V aperiatür, erit xmV 2qüalis peti-

D,

ibut

tmlines, nam xm —— quatüor datis, cum fit ?quális 4B, & mV.

'ex precedenti fcholio equalis 5 partibus datz, etgo xV z— petie

[4

x linez.

Q

Ita. yVZII erit z feptem datis - 4,5,, eft enim yn —

iB7 feu feptem datis , & zV4II — 44. ergo ynVlII — Íeptena

[

SCHOLION L

u

197. Ex his deducitur methodus dividendi fcalas g&ome"trïcas;

4B

&ne quibus geometria pra&ita eife nequit, ad quod declaran*

a

dui fit

jum

L

DEFINITIö 1I.

st

p*

.d 98. cala geometrica eít parallelogrammum in pïu'reä

22,

partes ita divifum, & fubdivifum, ut minores femper ejus-

den lines partes proportionales majoribus linez partie

ecie

bus in illa accipi & determinari queant,

Itia

PROBLEM4,A VI

i-ndc

a

199. Conftruere fcalam geometricam. (f

)

LE

Á E

C A^P UT. .

68

[A

RESOLUTIO.

Fiat aut in oricbalco, aut ligno, aut quacunque

Iä

[

materia crafliore parallelogrammum , fuprema & infima

Jinea in partes xquales majores 4B, BC, CD &c. di-

vidatur, qua cum inferioribus perpendiculo conjungan-

tur; una pars v. g. AB in minores fuperius & inferius

L.l

dividatur, quz transverfalibus lineis conjungantur. Tan-

vat

tat

dem perpendicularis F & B5G in 10 (aut in tot, in

g

quot partem 4 unam fcilicet prioris linee partem di-

fieu

vifam cupis) dividatur, & partes lineisad AE parallelis

K

n

conjungantur.

ük

DEMONSTRATI1IO.

fe

H

Si AB & proin etiam BC reprafentet decempedam,

Buls

partes decem in 4B neceffirio pedes, & partes 10 in

a

iriangulo BAG contentg digitos reprzfentare debent ,

cum in majori etiam & reali menfura pes fit decima pars

Si AB ref

decempedz, & digitus decima pars pedis.

fen

prafentet pedem, partes illius erunt digiti & partes

TYius

deorfum per B.4 erunt linez.

Si AB fit digitus, erunt

ü

partes ejus linez & partes deorfum per BA erunt punda.

Tien

Yep

COROLLARIUM S L

inur

qui

200. Degfinaturus ergo in charta 3 deceïhpcdas, 4 digitos, 6

das

fineas, Áxo crure circini in B alterum crus usque in E aperi,

2

v

habebis 3 decempedas/BC unam , CD alteram, DE tertiam , ma-

proi

gis apertO crure usque in 4 addes 4 digitos, dein deorfum pro-

0pe

grediendo per banc lineam transverfalem 4£ aperto femper ma-

d

gis circino maaente altero crure in EK usque ad * erit aperturá

«ircini à s usque ad * —— 2" 4' 6^/,

Tün

4«

COROLLARIUM iL

tiq

Ita

oot. Quodf linez datz «/, ey2, & ( Fig.109.) fecundum fcalam

4B

£ntdetermidande, aperiatur circinus ex « in $, vel cy in , vel tin/,

tj

& applicetur fcale ita, ut crusunum 4t in linea BG vel CH, vel DI,

W

wel EK prout longitudo requirit, & alterum ip mltmo paralleio*

g reUme-

vv

DE LIN. PROPORT. &c.

69

Ita prie

grammo alicui éx divifionum punctis aceurate congruat.

ma habebit 544//, altera cyä habebit 2? 3* 6/4, tertia ( 3^ 74 3^,

Quodí tota lineà in fcala. comprehendi nequeat, accipiatur di-

que

midia aut tertia pars, & ex fcala determinetur, & dein per ad-

fima

ditionem aut fnuitiplicationem ad totam lineam transíferatur,

. di

SGQEOLIOGN.L

p

202. Ope hujus feale triangula in charts fimilia illis, quz ig

rjus

eampo funt, efformantur, & diftantia locorum invenitur. Obfer-

If

vato enim angulo C.(fig, IIO.) & du&is lineis ac & Ec transfe-

ratur ex fcala in chartam menfura AC in ac, & BC in bc, jun-

,ü

?

gatur a & b, erit ab equalis diftantie .4B; eft enim .4C ad ac

ficut BC ad hc feu MC: ac —— AB: ab fed ac €equalis menfurze cum

lleli

Si igitur ab etiam

AC ex hypothefi, ergo etiam ab — AB.

in fcala accipiatur per corollarium precedens, habebitur diftan-

tia ver& AB. Idem obtinetur, fi ope goniometrici angulus C ob-

fervetur, & per tranfportatorium in chartam transferatur, ope

fcale dein ac & bc determinentur, habebitur ab.

Huic funda-

(

n

mento tota praxis geometrica & determinatio fitus locorum, Ichno-

po i

graphie & Mappe innituntur,

Wentv

SCHOLION HH.

| ;Ff

g

203. Ad inveniendas & determinandas Iïncas proportionales

fervite potett inftrumentum, quod circinum proportionalem voca-

.QXKQS

mus, & eít circinus, qui crurum loco duas regulas latiores cir-

i

jnt

ca centrum mobiles gerit, ut divaricari ad quamcunque latitudi-

nem proinde quemvis angulum comprehendere pofünt,

Utraque

n

regula in partes zquales IOO, 200 &c. dividitur, & dum divari-

cantur, angulum reprefentánt, de quo in Probl, I, lecuti fumus,

qui conftruendus eftícilicet, ad lJineas proportionales invenien-

NU

das; poffunt igitur in illo omnia ea triangula efformata eífe fin-

gi, de quibus in hoc & aliis ibi expolitis problematis egimus,

proinde omnis proportionalis linea inveniri, v. g. transferendo

ope circini ordinarii lineam ab 40 orgyarum in c 40, alteram

: mà*

ed (divarlcando circinum , donec poíito uno crure in 4O, alte-

ertus

rum crus ad 4O in altera regula veniat) tranfverüm in 4O —

4O: tertiam in c — 60 erit tranfverü&m GO — 60 quarta propor-

tionalis: eft enimc.— 40: 40 — 40 — c — 60: 60 — 60 &c.

Ita linea quecunque data in quotcunque partes dividi poteft, Sit

(alam

AB v. g. in 7 partes dividenda; eligatur aliquis numerus per7

divifibilis v. £. I4O, & longitudoline» dat» ad f4O tranfverfim

] eins

in utraque.norma applicetur, aperiendo fcilice

cinum propor-

1 Dd

1! cir

ü

(*sn;'*

l)

k 3

*

"d

123v

z

m

CAPUT V. DE LIN. PROPORT

70

1

£ionis tamdiu, donee apertura alterius eircini feu diftantia a

14O ad I40O accurate refpondeat longitudini linez datm, dein

eum 2O fit accurate feptima pars de I40, manente eadem aper-

tura circini proportionis accipiatur diftantia à 20 ad 20,hzc erit

feptima pars, erit enim c I40:

I4O — I40 — c 20: 20 —

90 fed 20 eft feptima pars de I4O, ergo etiam linea 20 — 20

erit feptima pars line2 14O — 140.

Solent etiam his regulis

ex eadem aut averfía parte lineze chordarum aut polygonorum in«-

N

fculpi, & inde omnia latera polygonorum aut angüli ad centrum

determinari :

ceum enim omnis radius circuli fit xqualis lateri

hexagoni ($. 151.) quod fimul eít chorda 6O graduum, deter-

minata femel hujus radii longitudine, & determinato proinde

etiam circulo, menfura angulerum ad centrum , & maegnitudineg

«hordarum , & latera polygonorum determinantur. Affumta enim

40

pro radio circuli apertura tranfverfali a 6o ad 60, habentur in

£ranfverfis quoque diftantiis longitudines laterum polygonorum

&1

eidem circulo infcribendorum; ita pentagoni a $ ad 5 , hepta-

£oni a 7 ad 7 &c. &c.

Si angulus v. g. 35

fit conftruendus ,

apertura tranfverfa a 60 ad 60 defcribe arcum , & manente ea-

dem apertura circini proportionalis accipe diftantiam tranfver-

fam a 35 ad 35 & in eundem arcum transfer, erit angulus 35

mls :

fimilia de tangentibus, fecantibus &c. problemata proponi pof-

at

funt, verum cum jam geometricam horum problematum folutio«

DUnr

pem dederimus, mechanicis his opcrauombus fuperfedendum effe

iscico,

ln

hem

EL

lela

z

-

!m,

G 5

Vettic

W. uU

$ aM

Ts

&

"o

i g

tudir

punt

15 p

fitni

Vtd

line

ff

8Ufer

N

fnt

DE

"

2

gX — W

Ya

M a

1

dein

ipet

DE SUPERFICIBBUS.

erlt

) -

CLAPR U TAI

20

mf

1 M

NOTIONES GENERALES SUPERFI

Tum

tefl

CIERUM

eer

)

DEFINITIO. I

ditef

enm

üperficies feu planum efl quantitas continua,

üt n

$04 S

qua. duplicem habet extenfionem, in longum

orum

& latum fimul, absque profunditate & altitudine.

eptt:

TU

COROLLARIUM

e €à

fret

205. Dupliceem igitur in omni plano dimenfionem habe

füus, in longum unam, in latum alteram, quse femper íimul

n

pof

accipienda eft, dum quantitatem totius fuperfciei & plani deteze

mináre oportet,

|utto

efi

$SCHOLION I

&e06, Uti lineam per motum puncdi ita planum. per motum

lines generari concepimus, ($. 2.) qux» non fecundum longitudi-

nem fed vel dire&e vel oblique furfum per fpatium inter paral-

lelas, id ef, per eandem altitudinem mp, ef, bg moventur,

ita, ut fi fingamus has lineas habere aliquam latitudinem, ecol-

ie&io harum linearum parallelarum (Fig.112.) equalium & pe-

nes fe pofitarum planum ABCD aut abcd efficeret ,

& ideam pla-

ni generaret,

At fingamus tantum dixi has lxnea:, habere lati-

tudinem

aut effe partcs plani,

ficut enim impoffibile eft, ut

punca fint partes linez,

ita etiam repugnat, ut linez fint par-

tes plani, aut latitudinem ahquam habeant, fed iterum partes

plani feu elementa funt plana infiaite parva, infinite parve la-

titudinis, qux» addita majorem & fenübllem latitudinem eficiuntz

Linez enim lineis fuperimpofite unicam lineam longam folum

eonftituunt ,

& cum prima omnes zelique confundi debent, Sicut

autem linez extremitates pun&a funt , ita planorum extremitates

fant linez, qua perimetrum eorundem confiituunt.

Ba4

$CHOQ.

D

— .

75

CAT-UT- I

1

SCHOLION

H

l

qu

207, Poteit etiam senefis plani fequenti modo eonfidevati :

M

(Fig 113.) Ponamus linez 4B alteram BC ad angulum re&tum aeffe

2in

junctam, & immota re&ta AB & angulo a rectam BC, circumagi

erit

lj

fpatium totum a reca BC decurfum fuperficies feu planum, & erit

fet

ad illud re&a .4B, vel ad rectam .4B erit totum planum perpens

diculare,

lun

Extremitas feu perimieter hujus plani, curva fcilicet

pla

linea ccCcc peripheria quoque dicitur,

[l

COROLLARIUM I

er

Id

$08, Ex his jam deducitur, partem linez refte in plane

du&» non poffe fimul in plano & fupra vel infra planum jacere,

cum enim totum hoc planum circulare ex colle&ione radtorum

BC concipi poffit, qui immutato angulo re&o a cu-ca lineam AB

pofiti funt, fequitur, fi BC aut produ&a cC quadam fui parte

n

extra planum jaceret, linea vel mutaret fuam dire&ionem, quod

g

eft contra definitionem re&z , vel angulus a, non maneret rectug

mota extremitate € furfum vel deorfum contra hypotheíin, igi-

tur tota BC aut aC aut quecunque alia in plàno du&a tota in

plano Jacet $

adeoque fi duo pun&a re&m in pláno jacent, .tot&

dti

in plano Jacere debet, cum duo fitum determinent (S 9.).

at

COROLLARIUM I

Ver

1t

209, Sequltur etjam 4B ad totam fuperficiem eífe perpen-

qua

dicularem , cum enim per totam fuperficiem angulus a re&us non

ton

ynutetur, linea AB in toto fpatio cum BC angulum re&um facit,

l

WXgitur perpendicularis manet ,

ad nullam igitur partem verfus

W

planum, 1nc11n3turx via lgitur breviífüma a pun&o 44 verífus me

pe

num ef linea AB,

COROLLARIUIM II

$10. Duo plana ABCD, ABEF (Fig. Y14.) fe interfecane

$ía, aut dum ünum alteri infiftit, lineam concurfus .4B commues

fu

$&em habent, cum enim .4B fit in plano 4BCD, & fimul fit ex«

remitas plani ABEN

punca 44 & B utrique plano communia

funt, fed duo pun&a fitum re&zs determinant, ergo etiam redta

4AB in utroque plano effe debet

$SCHOLIÍION

D

21Y. Si hanc lineam commnnem AB tanquam axem confi-

Qu

deremus, circa quem planum ABCD moveri concipimus, ea hig

:

Qpla«

TUNUPETTPUISESSS

i

NOTIONES GENERALES SUPERF. 75

planis refpe&u inclinationis & angulorum competere videbimus,

etati :

que de lineis diximus: dum enim CD fupra EF jacet, unum

idemque planum efficiunt, cum nullam profunditatem habeant,

&ett:

etit

adeoque inter fe confundi debent; fi dein immoto plano ABEFKF

fxo etiam communi axe .4B alterum extremum CD ab EF rece-

[ erit

tpene

dere incipiat, inclinatio , proinde anguli crefcunt, & per angu-

lum re&um tranfeunt, donecin dire&um jaceant, & unum majus

Cl ts

planum CDEF ( Pig. 115.) angulumque infinite magnum effi-

€lant, ut adeo planum C totum femicirculum hac ratione per-

eurrat, qui confequenter menfura omnium eft inclinationum :

inde eruitut

plans

cete,

DEFINITIO II

fonm

m 4B

212. Angulus plani eft inclinatio duorum plano-

p

rum in communi linea concurrentium, ut in F :g, 114. an-

quod

gulus DBF.

retut

, i«

COROLLARIUM,

t n

213. Hine f planhm infifat plano oblique, facit angulos

, totà

deinceps pofitos xqualés duobus re&is: fi perpendiculariter, fa.«

eit angulum re&um: $i duo plana fe fecent ( Fig. 116.), anguii

verticales m & z vel a & c fuht equales: fi duo plana parallela

à tertio fecentur, anguli alterni funt equales &c, verbo omnia,

rpene

que de inclinatione re&arum diximus, inclinationi planorum

; non

conveniunt, cum enim extremitates planorum fint linez,-& eun-

facit,

dem fitum etiam totum planum habeat, quem he linee, fequi-

retfüs

tur prOprietates linearum quoad inelinationem etiam planis come«

s s

petere,

4

THEOREM .

ecah

214. Tris puncta non in dire&tum jacentia fi-

]i

fum plani determinant. ( F7g. x17.)

ex

unia

DEMONSTRATIO,

teot

Si extremitss plani imponatur duobus pun&tis im-

mobilibus 4 & B, circa illa & totam rectam AB pla-

num circa circum rotari poterit, ut in Scholion pre-

onf-

cedenti diximus , accedat punctum tertium C im

L hïi

p?bi] 8,

E $

jam

|à

74 &£AP.L. NOTION. GEN. SUPERF.

jam ultra illud planum progredi non poterit, fed C erit

quafi fulerum quoddam , quod planum fuftentat, & mo-

tum ulteriorem impedit, igitur hunc & hac ratione

omnem fitum trià punQta non in dire&:—um pofita deter-

DI

minant.

COROLLARIUM.

315. Fer quo»dvïs igitur triangulum determinatur pofitio

419.

plani.

àm

DEFINITIO L.

er6. Planum tribus lineis feu lateribus terminae

tum dicitur planum triangulare , feu triangulum; qua-

fem

tuor, parallelogrammum , quinque, pentagonum &c.

futai

peripheria circuli terminatum dicitur planum circulare,

Latera dicuntur ambitus feu perimeter

ne

feu circulus

gitud

tià w

plani, fpatium hac perimetro comprehenfuüm feu quan-

titas hoc fpatium exprimens eíft area plani feu fuperfi«

prini

cies.

Mean

pedun

DEFINITIO IV.

lngi

$17, Bafis eft infimum latus, vertex eft vel an-

gulus vel latus fupremum ploni. - Altitudo eft ex ver-

nj

tice ad bafin, produ&am fi neceffe fit, demiffa perpens

3em

dicularis ut in Fzg. 112. altitudo plani «bcd eft lg.

thlio

DEFINITIO V.

teni

u

hat

f e]

218. Planum regulare eff, cujus perimetet eít pos

Ui h
