&a g & f hoc ipfo a pun&o C zqualiter diftantia.

IL. Ex g & f fiant fupra lineam in k v. g. aut in-

fra lineam in A interfeCtiones arcuum ,

er?t À vel &

zquaáliter di(tans ab 4 & B.

aïn,

HI. Conjungantur k & C vel b & £, etit k/z perpene

fee

dicularis.

DEMONSTRATIO

Pun&da & & C & k zqualiter diftant ab 4 & B,

(1!

a

ergo tota linea zequaliter inclinatur ad 44 & B, fed talis

llien ii

linea et perpendicularis, ergo linea Ac eft perpendicu-

laris. Q. E.. D.

COROLLARIUM.

b

57. Sequitur ex his, nonniü unicam perpendiculatem ex

pun&o aut ad punctum duci poffe: inter duo enim punca nonni-

la*

fi unica re&a cadit.

Jtem cum perpendicularis ex utraque par-

Jrà

te wqualem angulum feu re&os duos faciat, impofübile erit,

JU)

aliam preter hanc folam ducere, qua ansulum nec majorem nec

minorem quam re&um faciat.

Item fequitur, perpendicularem

€íle breviffünam viam a pundo ad pundumn, cum nec ad dex-

1]

tfialu

»

A eiau

&

A

/

Zath. P. ll.

B

E

P—ms

-

]

18

C

APUT

I

P

Tf2a1l

nec ad finiftra

linet

om

ali

AT

1. $

cum hoc ipfe

decli

ALvk

"ot

fore ma,

orem,

j

te

C I

O L

Ü

I

Qu

BO

)^

.Jä

erper

1

1

in

CA

Inee

Àl

t

eCr

nd

P

i

e. 9

u

1*

?

&

d

libitum, & opera

ic

itlo

ut

prius i

in Qrfhvwa

Si

;:

li

e

aute

ii

1 produc

ä

eï

£

jeat

vel a

la m

iethodus

$

metrica admcm-

"d

da

t

quam inferi

S

Bo

D1

m

us (.$.

A

:

ï

P

defcri

Di-

(:

pote

4Wr

!

fte

umento 5

t

zl

1

uod

[

r2

P

LÉ

Ea

11

e

itur $

—/7/7

*

25

*

)

&

conita

u

ä

A

d

ua

b

u

reo

y1

IS à

a

ulum-*re

:ccum

(:

€ wqm

1s

, (iJ;*;

]w m inferior

47

p

1Ca

t

u

linez

3

ata

(.:L;

ta,

ut vertex feü pi

[

ncurfus reou-

ial

lar

1l

C

1T^

eo

01

1n

t

o

neo

übi

T

perpendicularis

da eft

in

T.

fecunt

41l

m

C(i

aiter

31

gulam, er

In

(ixln. iti

linea ,

que hoc ipfo

At

Yy

ct

171

*^-^u'im?s €

epet.

ï.

L.L..

a eff norma ,

i

u

a regula al-

Ie

1fta*

t*

L

iL

)en

dic

r'tcr infi

iitadt,

Examen illus it

a

i

ituitur:

In

P

CUa

ie]

e

xOTMæ 61'192101"

perpendiculari

S

CA,

convertatur

RX

in norma ita, ut pats E ad

partem B

eni

P

rurfu

S düca-

iut

$1

p

e

ï

?

en

d

icu

]

al

i

Si

E

|

juxta prius latus in eodem pun&o 4

duc&e

O::'l

cider

leb

Tsl

1

norma exaca eft,

perpendiculare

t5

Til

ceodem emim

€«

pun&o nonnifi

u

l

duc

Oteit 5

g£entia

aut

4

4

divergentia linearunf errorem pat

tefac

,..a ...u

:

O

ie

E

1o0c

:i

afiru-

lentum paratur ex .J ;no gt W/Lff

.

26. exhib:

i

;

PROBLE

A II

R

«(

r

£0

À

mTY3

l

£

j

VJeo

Lin

I

m dat:

al

1d

E

S

?

i

I

;

:

3

i

iales. di-

Aæxl

v1

[2

l.

I

D

M

el

RESOLUTIO.

n

x-4

f

lis

puncti

$

S extremis (Flg

27.) linez

A&

B

rius & inferius interfection

IFS V'

o

inc&

ext

fiant fupe

bc

tc&g

Coi ijungantur, érit in e linea biffe&a.

li:[.

DEMONSTRATIO

r

V

Pa

i2

(/,5 ei

o

pet

LJ

enc

::

icul

À

fis

N

$. )9 ergo omnia

v

2

U

j

l

"

t')

fe

pun

q

aliter

il

anta

4

ergo etiam punctum £

SEC

u

il

t

e

!

1

ï

ia

A4G

B,

l

i

d

E

Á

:

fi equaliter diftat, Je

h

-6

'JJQ 51

go

j

eft i

4À

mec i«;)

& linea biíl

Q.E.F

)

j

$CHO-

ï

a

p

OoODm»

db

ï

.i:

3

Á »

d.

T

DE PR

V J

N. &c

19

S.CHOLION

c

60

»1

patium has interfe

&iones nonm admittat, biifectió

tentàndo peragitur,

A ]

*anp iendo aut claudendo. circinum tamdiu

f

donéc

Alxl

ruribus in 4 & B alterum ad idem punc&um e coincidat.

COROLLARIUM

6I. Hac ratione linea in partes 92;

4, 8, 16;&c. dividi

poteft,

biffecando:feiper partes biffecas;

de aliis divifionibus

mteuus, dum:de: progoruone agetur, tra&abimus.

T. HE

OREM

M A.

V,

n*

a

Si dus linez paralle

l a tertia fecentur,

X

(I*'«(. AQ.

j €H

jt pmo. anpu'us externu

s equaális in-

terno ad eandem partem )* vel.c

—— d

do. anguli

alterni interni.e & b vel f& d', item alterni ext»r-

lp

Ithx.!p, d&

w erünt zquales. 389. anguli interat

dqr)

l^

ad eand

vCiir

7aïicmfawu

c&clerunt equales 180

feu

'duobus

rec f;ib.

DEMONSTRATIO

ut due linee fint . parall

1* Impofühile eít,

101.9

nifi

ad tettiam habeant ean

m

iaclinationem

vel e

nim divergentes vel Cconvergentes erunt,

arqui

wcl natio eft angulus 4 & b, ergo fi inclinatio eft aequa-

s effe debent, fed a eft

lis, etiàm anguli a & 5 gequale

externus

, b internus, ergo angulus éxternus aquaális

m-.e!no Ld eandem ;

41'?93.!fln

ex

29.'4 z e, quia verticales, fed 4

H

n

t

ï

I

a;

cedenti, ergo atzan-e;::a./) fed € -&fffunt alterni

ergo altLTTIl interni z

es fuu—o :E.t

—ÀÁ

—

U&"Z

r

e

equ

^

4

fl&w- b zpg,quia verticales

d as r od

2

funt alterni

«te

In

1

[^]

s

"

iuntc

15

ergo alterni externi zquale

ï-—

4

- VAEBTLA

f .,.,,on

quíia dennceps pofiti, fe

-cmOP39

, fed ^ & f.

nt !

! ex UQHQHo Q!äQ

T

2

kï](

1]

ïi À

E oA

m

zM

2

Pt

o

DCAPUT

IÓ

ni ad eandem partem , ergo interni ad eandem patrtem

funt zquales 180

Q. E. D

]

COR OLLABRIUM.I.

63. Quod demonftratur de angulis a. & b etiam de aneulis

& & d dici poteft,

funt enim eorum contivui; ex eadem ratione

quod demonftratur de e & b etiam de f & d verum eft, & quod

(C

4icitur de a & g etiam- anguhs c & h applicari poteft.

Sequitur

f

inde, fi ex his o&o angulis unus datur, reliqui hoc ipfo dati

funt

Dato enim a datur verticalis e

alternus b, & huic verti-

cabs p,

omnes inter fe cquales

Datur etiam' c Jpfi a. conti-

guus, qui ?qualem habet f verticalem , d alternum , & À iterum

li

*erticalem.

te

COROLLARIUM

E

H

l

&

64. Sequitut etiam , cum linez parallelz femper has pro-

habeant

prietates

fi hz proprietates in duabus lineis a tertia

fe&is deprehendantur

lineas fore parallelas.

Si enim v. g. al*

terni e & b funt wquales, étiam externus a erit &quals interno

b, & hoc ipfo eadem duarum, linearum inclinatio, que equalis in»

chnauo üne parallelitmo linearum eife non poteft.

lt

C

COROLLARIUM

IL.

&

65$, Cum ormnes parallela. equalem a fe invicem übique

sb

diei

H

clfïantram habeant j dlüantla autem per perpen

MA L

ulares menfus-

Tetur;

et

fequitur pemendlcula ubivis intercepta xqualia fore,

a

hmul etiam equales parallelarum partes intercipere, pe*"pendl-

eu

culares enim non manerent, fi pars una intercepta magor foret

altera , ideo in fig. 20. ac z—

öd & ab z— Cd.

q

d

PROBLEMA. IV

[r

fi

s

1

66. Ducere (P?g. 29.) per punctum C' pa:

lam linee datze A4B

l

ESOLUTIO.

Ex pundo dato C demittatur perpendicularis CD,

Y in quocunque alio pun&o linez datz engatur per pen-

dicularis priori xqualis EF, per extremitatem hujus F

&

"

Metese

r

P

L

P d

DE PROPRIET. LIN. &c.

21

& pun&um datum C ducatur recta GH, erit hzc parsl-

lela ad datam.

DEMONSTRATIO

li

üe

Linew parallelze 2qualia perpendicula intercipiunf ,

9d

ur

($. 65.) fed hzec perpendicula fünt zqualia ex con-

uü

flru&ione, ergo linez funt parallele. Q. E. F

1-

COROLLARIUM SZI

fs

J/

67..Si per pun&um C ducatur recta quecunque inferiorem

Uneam datam fecans, & huic angulo interno a fuperius in € al-

ternus vel externus equalis fiat (per problema IV, $. 7I. tra-

dendum) erit prolongatum latus an2uli paradelum ad datam.

(s

Erunt enim alterni zquales, vel externus equalis interno, quod

tantum in parallelis fit.

IU

1]-

COROLLARIUM Ir

no

n-

68. Fit idetiam ope inftrumenti , (Fzz. 30.) quod Paral-

lelifmum vocamus.

Conítat id duabus reguhs equalibus .4B &

CD retinaculis uniformibus mobilibus connexis, qus intervallis

qualibus

& F, G& H a fe invicem diftant

Obtinetur hac

at

ratione, ut remota una regula equalem ab altera femper diftan-

tiam fervet, & hoc ipfo parallela maneat

In ufu inferior AE

(lle

aut

applicatur linex date, altera temovetur ad pun&um datum

e

ad aliam diftantiam ad libitum, juxta hujus aciem dué&a linea

l!s

erit inferiorl parallela,

Unica etiam regula id przítari potef

fet

que in medio duabus, aut quatuor etiam rotulis juxta longitu-

dinem inciüs inítru&a effe debet,

incifure impediunt, ne appli-

cata femel linez regula licet furfnm aut deorfum moveatur, &

fitu parallelo declinet.

Fitid etiam applicando

regule ordinas

ris aut norme lignee alteram normam ligneam

[274

,

de qua. füpes

T1us $. 58. egimus, & juxta fitum primum linez

date éam fexma«

per deorfum promovendo, ut Fig. 231. exhibet.

LÀ

),

fj

h

B

Q A.

H

m

2£

FU

H

VOEURT TR

CM PUIT

IIT.

*ï Ti*

(

;

.)

ERE

rectarum ad circue

I

roprietatibus line

]um- relata

ä

um

TT

M

À.

I.

H

?l

9

AV

Ciï

uwe

a

B

ü

]

SJC

i

ï

p

Ls

iL

im

ic

lCU

ha

b

t pro

69. Fï

Alv

n

a;ï

e

1

AL

a aícu Iil, .;-1(

eor

vch w

f*]f

nterceptut

4iie

DEJM

ONSTRA T I O.

Patet e»

«

$

€

nefi a

gulorumr& circuli ,

uperius ex-

(0

Ó

E

y?

TNML,AW& k

v

j

T-H

EM

IL.

A

À.

horda loa

1

a a

ii

Juio

?

dunt x

1

P

[5

5

o Ch

mqg(t:e s. fu

qua' es a

( P

aQ9

aut

l

"n Y

a

cus fuün

ï

ï

i

l

()

U

'3.«4:

aquales, chordae

ue

[^vi

g

u

ales

1

Ate

DEMONSTRAJ!I O.

In

CU

is

r

e

hd

rel

itate chorde :adiis.4C & CB in-

€

i

t

U

feu ap

p

t

ï

u

1€

d centrum non mutatur, ad qus&-

€

nc

u

nl*

peripheriz

*

1CC

at

iguli men-

h

aglïlcetm :

Cit

arcus

CC

1

W

ä

a

iuD

ten

f

us

ergo etiam. menfura

DEU

$m

4

i

alv

us mu

tari non

DO

t

eft,

;

nde fi zquales chor-

C;'V CTLS J.a.Cüb

i

S 4

ïï-

J

6d 2J

ntur, hi « quales effe debent.

ïï

Et fi arcus funt

eG

iaieg

e

1

C& BC »qualem in-

Qlïn

jionem ad f

f aberg

,—h n

iC

3

u aequalem angulum in («,m-

aiítan

T1

92

»

$

Cere üeoent, pui

a Pünfoti A4a 1

femper

'gEX

equalis manet, erg

Cï&

a AB mr:umge; s has extremita-

^

]

-

*^

tes feu chorda

AB

c

i

i

E

ub

)us arcub

" b

[5 T«

e

)

plicate feniper

^^

1

g. (

ikm

ii

G

iC

bent

C

'gJLAæ,n nat ï.l...

i

B.

L

E

O(ïlïl) C*(' !O'T&ü

con-

3

-

DE PROPRIET. LIN. &c

,23

1

DEF

congruentie, arcus enim azqua

.3

s fi fibi mponantvrg

chorde quoque, cum extremitates

arcuum Comungar»ï ?

&

H

coincidere cGebent; id

v

n

4

converfive de arcubus per

extremitates chordarum du&is intelligendum eft. Q. E. D

À

/V

lü

p

C J

B

-

4 A I

I. D

-

zc

C€Liis lu

rxïw]

ífY

[4 9

3uai

mdad

[48 9.

$f0

F.

(

g.

33

;

1&

)

Y

J

P j

&

iv i2

OLUITI

Ale

B

x

vertice

ati

an

ii 4 defcribatur arcus BD

Je- C

.iFrCiDi ad

lib

1;

üm 3?81&1, erit hic arcus menf/íura

angt

da

y*

o

I

n

"

P

x

C

:

de

em apertura defcribatur arcus indeft-

nit

u

$

IlI.- Aperiatur circinus ex

B usque in D & ex e

$

1

transferatur bec magnitudo in p ; per C & g ducatu

P

4

I5,

nea, erit angulus C

«qualis dato .4

o*

D

[5]

MONS

.'L

4 ,—P .g. (»-'a

Arcus ex vertice tanquam centro de

ptus eft

L

qmeni

ura anguli, fed arcus ex vertica defcripti funt. aequa-

i.

les ex conítru&tione, ergo etiam anguli funt zequal

Q.

]Q

ett-

SCHOLIO

N

I

Jl

72. Minor propofitio patet quoque ex precedente theorema-

Jl

te, fi enim puncta DB & ge linea ze&a conjungántur, erunt ho .2qua-

;f

les chordz, eft enim eadem extremorum diftantia, fed chorde zequa-

les fubtendunt zqua

les arcus

n

ergo arcus DB & ge (unt zquales

$"C H O I

o EO UN L

6t

73. Dum angulus rectus faciendus eft,

eri Oltu

a)[-rp ^ fia

dici

ularis, fine qua angulus re&us effe non potett.

$-4

ä

Jer

o

e

E

$

C

t

i

E

CGAPU T H

24

pun

BCHOLION

HI.

30f

L'?

e

üt

74. Dum certi numeri graduum angulu

p

,fit ope trans-

[

l [2]

portatorii ($..36.) applicando radium CB in

(

,ä

)ita linez fa-

i

extremi

rä.

ra

&z, ut centrum inftrumenti uni

ati C,

us CB toti lineze

in

chart

congruat ,

ad gradum petitum fi

pu

r

né&um divifioni

4J

1

)

n

inftrumenti correfpondens; pun&um hoc cum

ex

rémitate C

ubi

il

[

1

*

entrum erat

conjungatur

habebitur

[

ulus petitus ; menfura

T

AT

enim illius, quam interceptus arcus

LEf

nspo

LL/

itoril exhibet

ha-

*

IQn

bet pc ütu

numerum g

auum

ergo et

n angulus talis elífe

debet

;

IV

M

(1

-

H O

L

I

O

N

v

e

Q

^0

75) 1

O

id praeftatur

pertics & funibus, uti fuperjus

f&

n ;CZU

naáo

ci

de defcriber

ulo diximus

Aliter id fiet

fi unum trian-

Ql

Vi

£ulum aequale alteri conftruatutr

hoec ipfo anguli erunt &quales ,

Hf

k

quod inferius demon(trabitur.

SCHOLION V

76. In campo anegulum determinamv

inftrumentoó goniome-

trico vel Aftrolabio, ( F7;

25.) quaod eft femicirculus aurichal-

"

cinus 1n gradus & partes minores a IO ad IO v. g. minuta di-

"s

Af

là

vifus ,

& regula PG ,

qua in centro mob

ilis

eft 5

mfcru&us

In extremitate hujus revuïæ due dioptre FE & G perp end:culu

«qu

riter, erigunti

3

per quas linea re&a.ab oculo ad obje&um de-

e

[

5(

terminatur, Alis due dioptre D &E in extremitate diametri DE

eriscuntur,

]

$1jam hz ultime verfi

um 0obje&um in linea D (itum

dir

rig:

àntuf ;

otur

& linea mobilis tamdiu gyre

»

donec alterum 6be

"

ï

Jc&uu- in G per illas

dioptras

appareat,

reeula

in divifio.

Alii

num pundis quantitatem aneuli quze(iti DG determinabit.

le

411

totum circulum adhibent,

alii quadr

all

tem tantum, prout com-

modum vi

uctu

idet

AT.

Dioptrarum formam P?g. 36. exhibet, una.4

án medio tantum tenuem incifuram huet , altera B penitus ex-

cifa in medio tenfum filum

eerit

[2

p

Oculus

prime applicatur,

& ita dioptre diriguntur

obje&um a filo penitus tegatur, aut

D

in medio fecetur, Demonftratio hujus cum eà de transportatorio

congruit

Qu

hoc enim infrumentum inftlar transportatorii majoris

n

haberi poteft,

5CHOLION

VI

77..91 tantum figura aneuli

haberi

debeat ,

id

fit in

pi

qua

eïtrermtaut"s fuis menfule plane. 1001 itinatur

[

: 123"(2 5

É

21

(9

( Z

*5

362

in pun&o .4

1iD1

neulus

conft

ruendus e&

quod

li

pun-

u

i n

m

$—

DE PROPRIET. LIN. &c

25

pun&o « in terra refpondet, figitur acicula , ad quam reeula

longior dioptris inftru&a Pze

& diricendo illam

Taftf«

26. applicatur

'C? Ftn

confequenter verfus utrumque obje&um juxta aciem resule du-

cantur linezg, quarum concurfus angulum determinabit, quem ob-

Luneas

hi

je&a duo in punco,

ubi acicula figitur,

faciunt.

Menfula hzc

" l

ab inventore Pratorio Pretoriana vocatur ;

de utroque inftrumento

üL

entuta

in trigonometria longior fermo habebuur

Ia

elfe

THEOREM A. lii

7$. Perpendicularis ex centro sd chordam du-

2* p

Ca, chordam & arcum fübtenfum biffecat

penus

o

nea ex centro chordam

arcum biffecans perpen-

tian

q.,

dicularis. eí

i& .

3*. Linea perpendicularis chordam

à6,

biffecans tranfit per centrum,

DEMONSTRATIO

ome

C cum fit centrum, (J'zg. 39.) xqualiter diftat ab

cial-

W

A & B, ($. 2o.) & cum fit linea perpendicularis ,

LJD,

etiam D xqualiter diftare debet ab 4 & B,($. 54.) fed fi

la

zqualiter diftat, eft in medio, & in punc&to biffe&ionis,

Ut

ergo perpehdicularis ex centro ad chordam du&a eam

DE

biffecat; fed cum omnia pun&a zqualiter diftent, etiam

itum

0b

E zqualiter diftat ab 4 & B, ergo ducte chorde AE &

£E B sxquales funt

10

fed chordz zquales fübtendunt zqua-

Al

les arcus ($. 60

ergo arcus AE — EE, & E in medio,

orrt

proin arcus A4£B bifle&us

14

Si chorda biffecatur, eft 4D z DB, vel AE

ex

7

z EB,(ed AC — CB, quia radii, ergo duo pun&ta C &

üt

D æquahter diftant ab aliis duobus 4 & B, fed linea,

10

cujus pun&ta zqualiter a duobus aliis dlüant9 eft per-

pendlculans ($. 53-), ergo CD eft linea perpendiculàris

ne

. $i CD eft perpendicularis biffeca

ib 9

omnia €jus

pun&a zqualiter diftant ab 4 & B ($. 53.) fed cen

j

trum eft pun&um zqualiter diftans ab 4 & B, ergo ii

d

linea CD eft centrum, ergo perpendicularis biffecans

tranfit per centrum. Q. E. D

B5

S

CHOQ

d&.k

26

CA PUT II

5 vcHOLIO

N

D

O. Hoe ttes proprietates,

ex qu

f

du

fmt, tertia

etiam neceffario fequitur, bene memoriz

mp ïm*c

funt; quia

utiliffima, inde corollaria deducuntur

qua

:

ï

1COr

r»: &3

tis demons

i

ftrandis & problematis refolvendis inferviunt

1

r

l

CORUDLLARITM

I.

80

Arcus inter chordas parallelas int

(

cepti zqu

fes fun

eft enim fpe&data chorda .AB,

arcus .AE :

EB

€x

r

P.l

ceadent

ï

item fpecata chorda GJH,

arcus GE —

—

H

3 .

[

]

O

o AE — G

:

—

EL BE - HEHRoc ef AG — BH,

t

COR O

A

T

L

A RA UM II

L.]

CT.

m

m

«

rcus fubtenfus ïl ecetur, etiam ansulus ad cen-

er

D

liie.

T

ri de

he

DC

t

arcus enim

5

eft menfura anguli totius, fed

nenfura biffecatur, ergo etiam angulus biffecatur

C O

OLLARIUM

IH.

82. Angulus

Va

A

itus aut arcus. datus biffecatur, (FIg. 39

ex vertice C arcus .AB ducatur, extremitates arcus chorda con-

jungantur

& 2d hanc chordam ex vertice demittatur perpendi-

cularis CD, hs

chordam,

arcum , & aneulum datum biffecabit

(

Chordám enim & arcum biff

ictc

Tec

ari ex

hr*

heo

remate PI"PC?U("P e pa-

f£et

fed arcus toti

eft menfura anguli d ti

arcus feu menfu-

ra eft biffecta,

ergo etiam angulus erit biife&us.

Tf

.ï

CLO an-

guli nondum mvmta et

PEDUM s —

COROLLARIUM IV

83. Per tfia pun&a .4, B, C, non in dire&um jacentia

eirculus d.ej

ibitur, (Fzg. 4,0,N fi pun&a data linels conjungan-

£U

o

h

m li

ii

per perpendiculares biffecentur , ex . concurtu li-

Scarum D L(mf uam centlo radio AD defcriptus circulus per tria

p!

H

fta data tranfil

DIL,

^1f

n

nee enim ut du» chorde circuli fpe-

&/Ll pOL unt, fa

d biffécante

vallt

es linee perpendiculares tranfeunt per

centrum, ergo in utraque fimul perpendiculari centrum effe debet

quod cum in alio punc&to quam concurfus effe nequeat, id enim

foiam commune habere poffunt, concurfus perpendicularium de-

erminabit centrum.

Si punda in dire&um , jacea

nt, linez per-

3)&,

Den

idiculares fiunt parallele,

1

hinc nunquam concurrent, & nul-

lum ha

bebitur

centrum,

in tribpus

Quare linea reda circulu

pv

ijcca

nj

$ fecare nequite

C 00

- DE PROPRIE

LI

&

27.'

Q.O.R OLLI ARIU M V

tertis

1

$4. Dati circuli centrum

i

nvenitur, ( PZg. 41.) f chor-

N

4

ih

de

AB &

BD ducantur, & ad has erigantur perpendiculare

äälf

fs

biffecantes, concurfus hátum det erminabit centrum circuli dati

^

Qu»vis en

152

perpendicularis biffecans debet tranüre per cen-

trum ,

concurfus igitur, qui, ut prius dictum eft, in vmco pun-

centrum. determinat,

&o dit, pun&um illud feu

Iunt

H

COR

IJAF—IUM R/!o

n

N5

:

85. Arcus dati

£, ABI) com

P

etur, fi in ill

o tria ?P

2e

T

H

n

S biffecer

f1

i

&a affumantur , «c

ii

orde du&

e

T

H

EOREMA IV

cen

*

i

1

1

^112

$ led

9

O.

Ra

s

is circuli eft perpendicu

1aT

&

sad t

CLui

€£y

p

T

t

em

LUS

o

E

MON

U

P

A U.

OJAL

4 COl

Po

o

n

urt

C

horda

i

11

er

ior

B;:

;H parallela ad 42,

'enal*

a

( Fi

[

Ü

Á

d

otu

j9)

a

T

E

]

e

lo

al

diu

recedere,

QOrK l"'

A

-U 1

t

)

antum i

1*

AR

[6]

un

ï

)

I4

cum citr

ulo

on

] F(ln

fiet tangens

T*

;

(u-/u-

Fa

circul

'e

nitione (

w

A

20

)

&

C

L Ífiet radius;

0

à

Ils

al

"tT

Ht

CR

Xd

3

,E"

Maid

dieula

wo a.

ar

:

348. $. 77:

s, (ut in fi

CE

etiani

diximus) & GH ft parallela ad .4B

yn**pemwuïar:s )d GH feu gh eífe debet, fed CE eft

radids & gÀt

igitur radius

entit

SUEEDSS

eft perpendicularis

neane

ad tangentem. Q. E. D.

[ ]t-

COR()XJ

ARIU

Xe

f ffi

T

)d2

97. Cum CE fit ad gh perpendicularis, etiam ghad CE

; pet

pert

enfi icularis;effe debet.

44.) Et cum nonnifr unica pe

ob

2"

pm

cularis ad idem pun&um duci poffit,

fequitur

nonrniiu

'U" -

nim

am tangentem ad idem punc&um duci poífe, atque. omnia re

) de-

imua tangentis pun&a prater folum E extra circulum jacere à€

| f€.

f«

bpere

1

i D enim aut alio punc&o

angulus re&us effe non poteft.

Wor

c

e

n

À

i

f m

im in E & in D re&tus, proin

externus equalis intetno,

li

nec

[100$

CE &.CD parallele , adeoque ex eodem pun&ó C due

:1.

:

ralleig ad lineam gh du&s, quod eft abfurdum,

g

00

i

Q.

-

"APUT lu

28

COROLLARIUM

1x,

N

n

füti /

$8. Hinc ducitur tangens ad pun&um E datum, 66 punctum

þ'g [

per raidium CE cum centro conjungaïur, & in E erigatur per-

-

pendicularis.

'X:

enim !

C(P)ROLLL/ARIUM U.

equi

89. Cum tangens cum circulo in pun&o E, quod reipfa linea

infinite parva circuli eft, (" 29.) congruat, adeoque hanc partem

minimam cum circulo communem habeat, fequitur, radium quo-

que cum peripheria circuli angulum rectum facere, & ad illam

perpendicularem. effe,

SCHOLIONYN.

dety

90. Paradoxum hic videtur, ( Fig. 43.) cur;a unica tantum

Nan

a&d puncum E pofüt duci re&a tansens, quomodo pofünt duci

angu

plures circuli , qui omnes in eedem pun&o E circulum tangen-

tes cum radio CE angulum re&um faciant, & ad quos omnes .4AB

Tur

tanzens maneat; at facile ex genefi & definit&jione rect» & cur-

Q,

v2-hoc quivis refolvet,

Data enim po(itione re&z infinite par-

ve E datur hoc ipfo reda tota, quas aliam directionem quam

-AB feu EH habere non poteft,

Át cum curvarum directiones

cet,

infinite fint, omnes lineam infinite parvam E communem habe-

te poffunt, & deinde fuam continuo directionem quantitate tàm

exigua mutare, ut fenfibiliter a linea re&a longiori etiam fpa-

tio noón differant,

Hinc fpatium inter EB licet exiguum, in

minora adhuc fpatia per curvas dividi poteít, & angulus re&ili-

tür

neus licet infinite parvus, major tamen femper erit curvilineo

Y

FEB, HEF &c, &c.

lis:

THEOREMA V.

gï. Anguli àd peripheram .DAB ( Fie, 44.)

a duabus chordis B.4, 24D facti menfura eft arcus

pher:

dimidius, cui crura infiftunt,

AU

Cafus. I. Diim crus unum per centrum tranfit:

DEMONSTRATIO.

Men

Ducatur per centrum diameter EF, quz fit ad al-

bür

terum crus D parallela, erit anguli « menfura i DB,

i hi

Nam

DE PROPRIET. LIN. &c.

29

Nam angulus z —2, quia alterni, fed s habet pro men-

fura AF f(eu DE, qui funt equales arcus inter paralle-

undtum

It per

las, ergo etiam anguli « menfura eft D £, fed DE ett

z ibDB, eí,enim DE — A4F, fed AP z EB, funt

enim » & o verticales zequales, ergo etiam menfur: fuünt

equales, ergo DE — EB, ergo DEZ— X DB, Q. EK. D,

? lne

Aartem

nf«

Cas.Il. Dum centrum intra crura jacet. (Fig.45.)

& um

DEMONSTRATIO.

Ducatur ab angulo diameter AE , angulus datus divi-

detur in m & z, totius vero iterum men(ura erit & DB.

tantum

Nam anguli m menfura ex prec. Cas. et — £ DE, &

nt duci

anguli z menfura ex eodem eft — 1 B, ergo angulo-

tange-

m

nes 4D

rum 5$ -- s menfuraeftt X DE -- 1 EB, hoc ett £ DB.

&

Q. E. D.

te par-

quam

Cas. IIL. Dum crus utrumque trans centrum ja-

(Hfones

cet. (Pig. 46.)

habe

te t2m

DEMONSTRATIO.

n fpr-

Du&a. diametro AE ad angulum datum z adjungt-

m, MW

redili-

tur novus angulus $, totius autem r 4- m men(ura ex

vilnee

prec. Cas. et 4 DB -- 1 BE, fed ex primo Cas. angu-

lus m.pro füa menfura habet 4 BE, ergo pro " remanet

i DB. Q. E.D.

COROLLARIUM SZ4.L

/l/

92, Ansulus isitur. ad centrum eft duplus anseuli ad pefi-

TCUS

pheriam, eidem arcui infíffentis, habet enim duplam meníuram

hujus , cum hic dimidium arcum & ille integzrum habeat,

C'OQOROLLARIUM

Il

t

93. Ergo omnes aneuli in peripheria eidem (Flff, 47- )

arcui .4B inüflentes zquales funt, cum eandem menfuram hae

beant; omnes anguli in femicirculo, ( F?g. 49.) quorum crura

;d )

DÀ

inüftunt diametro A4B, íunt recti; habent .epim pro meníura

dimi-

1

/

'g y

A.

E

i

!]

20

U "g*

L"]

*

hn

dimidiam femiperi

he

LE

í

am

eu

—

I5

oc,.eft oo

Án

1

qui

J

U

.

.*

f

arcuil c

ï

e1

rij

h

PT

un

acu

4

1

qui

IX

in3t

funt minori

qugm f

v AL .LJL..

E

Q

Oori, 1uf

it obtufi.

C

O

V

M

ATA

A.

b t

À

j

R

OLLAR

094. Cum

1».

C

—

m

5

j

s

r

]

!

15

it;

"P. 49.

pose

96

ïxns*ulus i

:

72

3

P

n/cï

r

tex hoc principio ad c

xtremitaten

neg datm.2

P

X

li

1

iculatris.

H

(

U

r

en

1m

lLIL

punc

mc

)T4

l

i

j )

tu4 & äm

a.'lli a

ï

Z4 tt

a

nsi

Z

f

aC

üGat

z

Lc

am

1411

n B

pr

a

ä

ur CB

d libitum, $8

Iu

17 all

Vil

d

aonec

Occurra

H

C

Ài

tr

iQ

Cz

a

15atur

femicircu

IV ala

4 ii

a

n

4

1

1o

recta

L

CE -;

per

f,

& A aucta

e

C

erm di

u

i

ris:

EC

t

neulus .4

ic€m

LJ.]On

Iu

in feCcus

conf

equenter linea

e.—mm

4

perpe

a

1

5

^

*

H

À

H

I

z!.

I

OR

A

VI

n

7

4

3

s

.A[

AT

»uli ad peri

D

l

de]

]

tangent

& chor-

J

ol

A O

b"

e

Ti

i

a

jus

are

us intet tan

en

Á«

&

i

me

Ài

fura.eft din

«

u

] l

Q

(

E

11

[

1ordam comipre

je

11l

35

]eu

91

4B

Vet

L

Ca

.I. Cum

e&

^5

tranfit

Ty

II

i t

h

H

er centrum.- CF fg.

J

)

Q. E

*

DEMO

á.

N 5

TRATIO

"

1

ang

[»]

ati

1Y22

f

ilel

a

*

erit «

o

17

catur dlame

x

LJu

s

4

[3]

e

R

nus inte

V25 219

ernc

ïk

MA

!ï

n h

at

*y r'an

vro menfura 7

m

ld

elt

€

xt

qu

:,Tv

fa

ad

äan m-f'-zafhyï'-

ergo

et

4

h

[5

b

e

f

ro meniutra

Z

B

i

d

f

R

x

n

—

Y

m

42

lj

PA

!»1

tescmtam

5

Ü

ÍB, eft enim J

p2

2

—

p

$; O

b.ve

ficà

;;.

$

Ib

ro

T

farna

!]

j

b

—

.

,

y

4

TA

Mu Wa

z

D. 7l

ot

par

a

3]

ï

al

b

VX

"

X

.J.;l

?

ere

O

d T

:

p

—

Fs

4

ÓH

9]

E

4X

2

j

A

7^

£^

,X

X

u A

v;'

^&T

-id

ï

iW

36Y

t1

8

i

Li

t

ilig

S

1

—e

7!(

Yl

2

(4

o

sJ

3

HUUNI il

li

IT

A.V

1

(

J

L

w

w]

Ü

R

A

O.

flia. a

ü

1

^

130

af

)

[ei

jat

t

M

&

ib

an

l

1

lo

ad

IET

H

2

rE

63

1J

Va

v & t

;

rip

3,

m -

»

)

EE

l4

"

b

vel a

l!

eul

"

ID .ä'i

;*

b

etit

a

j

menfu

::;

à

DE

P m u

ree

C

edén

ï,

e

theo

c

inac

c

?

1

ed

i;

ex p

']

of

anguli 7

met

11

fuü

Q eft -

E

44

e)ï»

;

eolt

I»

it

w

k

X

7

;':

;

a

f

gn

u

]

i«

[

5

- t i

À

1g

'-9€1E

3

6 u

": -u

AA

5

À

[ed

Ej;

g

;

&

"&

PROPRIET

IN. &c.

31

H

a7N

& anguli a in Fig. 52. eft X 4

LB

Ehoce

rfizg

L

L

iA*

Q

e

E. D.

&

T

HEOREMA

X

V

I

$jw

96 Anguli ad peri

dam (D'w

.,) à chor

da & linea, : wæ m*o"u&a LW et circulj

LMLAIÀA

i!Tä

ï J.-M»..,.L mejïm

furà eft g

Li

ïïïLp C».'

13 Ag -

C

WL

l

AE

ex aaï

X

ï'

€

-

1ln&. X'n Ux.wa. lhf ;f to.

EONFSTRATIG

Producatur fecans in E & ducatur per 4 tangens

GH

a

us quxfitus. D AB dividetur in » & o

Anu

Chof

guli o meafura eft £

4yB, & anguli » menfura &

AxE

e

[

m

funt enim anguli a t*ügwue & chorda, fed m —— n, qLua

Verticai

$5 Ci;') anguii z mentufra

a&nleü

LAXEST

tius ergo w-ä»o feu D.AB menmu eít

i AyB

mäï D är-—-jo

j

Q. E. D.

T

EORE

,v..æ fï

V

"m

£|

n

!j

,-

ula

95

Angu

intra peripheriam ( B7

D

54.) men-

eft

Y

i

iA(ï

fura

LE

*.arc

LOTOC

H..Lïn 'F-) a

RE

a

arcu. EE . in-

tercepto à cruri

us ultra verticem prolongatis.

DE:T

MONSTRATIO

&

u

Ducatur FD

a

ri AC

parallel .a erit 9 z

: d ew*ez'v

BC .4-

AC k/-g

nus interno, fed ? pro Mä"naw' ha 'T -s

Y

quia ad pe

ripheriam, fz,d CI

as

FUTI

"'S

e"Cdï*'»

inte

p

r pa-

Y Ya

mhþäabf, ergo menfura anguli

[

pl

r

-- i

DP

m

7

z

^

—— A? QF*TG qhbdli; A meníura z

i BC

4

ET

À

b

o

*

LJJ

Ld

etpV

H; j

YT

t

h du

Q«

ü

i

'CAPUTXELVO

THEOREMA IX

giti

fol;

98. Anguli extra peripheriam ( Pze. $5.) men-

fura eft 4 arcus interceptus concavus BC — 4 ar-

inteïcepgs/cænvexo EF.

tione.

DEMONSTRATIO.

fig, &

Du&a parallela KD eít s — 4, fed anguli s

tefe i

menfura eft 1 BC — £ BD, (sd BD — EF, ob paralle-

Fa

)Q

1 BC — EF,.fed s

1

a

5

ergo-arguli s menfura eft

2

ts

—— 4, ergo anguli Zmenfuraeft £ BC — £ EF.. Q. E. D.

COROLLARIUM.,

]

99. H»c etiam applicatur, dum unum crus vel utrumque

cireulum tangit, femper enim arcus à parallela abfciffus erit ar-

RW

cul intcrcepFo convexo squalis,

tv

DYYMSUNN.

——

trorfi

UE

CAP U.T V.

De proprietatibus linearum rectarum fpatium

claudentium.

um

b

DERBINITIU E

i^

-"Rigura lineis claufa polyzommm feu multangulum

100. ]1

i

1

i

dicitur, quia linee , ut fpatium claudant, ad

fe inclinari & hocipfía :

ineulum efficere debent; a nu-

A -

i^

DO

me

mero angulorum, qui fem

r zqualis eft numero late-

Wum a

ä

rum denominatio polygoni dependet.

eA

DEFINITIO Il

10i1. Polygona equalia funt, quz» & vequalesang't

los & zqualia latera habent, nulla enim ratione nifi folo

[«

ian

numero G

li

AK A

guia fumilia funt, que lon-

Zänguustur ( TE

gitu-

DE PROPRIET. LIN. &e

33

pitudine laternm divería angulos tamen zquales haben

nen.

fola enim magnitudine differunt C$. 23.2

La

DERINTTTO IH

102. Angulus polygoni e(t angulus ab inclina-

tione linearum polygoni intra polygonum fa&us, ut in

i g

FU g. angulus 5 ;

fi latus unum producatur, cum la-

r

tere adjacente facit angulum exterrüum pol$goni, ut ia

[ud L

Fig.57. angulus &. Anguli ad centrum funt, qui in cen-

" D'

tro figure a radiis ad angulos polygoni ducts fiunt.

INITIO IV.

DEZF

ungue

IO3. Anegulus procurrenr e& angulus duobus rectis

rit af

minor, cujus crura extrorfum concurtünt, ut in g.5 7. vel

e€ vel L.

Regredieus eft re&is major, cujus crura in-

trorfum concurrunt, qui & angulus gibbi dicitur. i*zg

79. angulus é,

COROLL

ARIUM L

104. Hinc figura tribus lineis claufa , qus tres angulos

if

conftituunt, dicitur trigonum , aut triangulum ; Figz. 56. 57. qua-

tuor lineis, quadrilaterum ; Prgz, 70. 7I. &c., quinque , pentago-

hecatogo-

num

fex, hexagot

m; feptem, heptagonum &c &c

num ,

quod centum

latefa ,

chiliogonum

quod mille latera,

inyriogonum , quod decem. millia habet &e, . &c,

"u

C.O.R O.L

A Rj;I.U M L

, ud

IOS. Quivis advertit

quo magis augeatut

laterum nume.e

WU

fus, eo aneulos polygzoni obtufiores fieri, & dum latera in infini-

Idta-

tum augentür

angulos quoque infinite magnos elfe,

DETIN?TIO V.

106. Diagonalis.eft re&a pqr poljgor!um ab angu-

3(,0' l*

lo ad angulum intra figuram ducta.

jl

]on

4l

Z

/7

€

4

f

2l

/

;

. ;UL/Z[]' P ,'.'E,

C

DE-

u

m

CgAP U-T IV.

34

DEFINITIO VI

107. Polygonum regulare eft, cujus omnia latera,

& omnes anguli equaless funt: zrregulare, cujus latera

fit

& anguli zquales non funt.

Syumetricum vexo eft, quod

fl

latera parallela zqualia habet, proinde in his nume-

triang

rus laterum par effe debet.

(pro

SCHOLIOSNé.

indo t

I08, Omnis figura, ut per decurfum videbimus, ad Trian-

trian

gulum refetri & in illud refolvi poteft, de hujus proprietatibus

hu

igitur feparatim agemus.

MUU

De Triangulis.

DEFINITIO VII

hus [

i09. 4Yiangulum eft figura tribus lineis claufa, qua

bus

hoc ipfo tres etiam angulos conftituunt (($. 100.).

b

litug

OEX R OLILASSBIIJUM

i16,. In quolibet igitur triangulo & tres linez, que lafere

wocantur, & tres anguli in confiderationem veniunt, que diver-

ías triapgulorum ífpecies & fequentes definitiones dant.

DEFINITIO VII.

Tut

(l

111. Triangulum equilaterum eft, quod omnia tria

Jatera zqualia habet Fzg. 62: equierurum feu lfofceles,

quod duo tantum zqualia habet Fig. 63: Sealemum quod

omnia tria inequalia habet. Fig. 64.

-1

DEFINITIO IX.

&.

112. Triangulum ve&amgulum eft, quod angulum

$ fi

m

ref&tum habet ut Pig. 65. BAD: obiüguangulum, quod

m

engulos obliquos habet, quod rurfus eft vel obianga-

li, quod angulum obtufum, Pig. $9. vel acutangulum

quod tres acutos habet. Fiz. 56,

DE-

)

DE PROPRIET. LIN. &c.

39

DEFINITIO X.

113. Latus infimum in triangulo, fupta quod con-

ftruitur triangulum , vocatur /4/; trianguli, in. Fig. $8

AB, ab; angulus huic lateri oppofitus vocatur vertex

trianguli, in eadem Fz. C, c.

Ex hoc vertice ad bafim

(produ&am fi opus fit) demiffa perpendicularis eft ali;-

iudo trianguli ; in .Fg. 60. trianguli 4pC obtufanguli &

trianguli &CB acutanguli altitudo eft eadem linea CD.

1n triangulo re&angulo latus angulo re&o oppoütum

vocatur hypotlzemyä ; reliqua duo catbeti.

DEFINITIO XI.

114. Ánguli in duobus triangulis, zqualibus lateri-

bus oppofiti dicuntur anguli Aomolog:

uti latera zequali-

Lj

bus angulis oppofita latera Aomoloza dicuntur, in Fiz

58. 4 habet homologum a, B, habet ? & C habet c,

latus 4B e(t homologum lateri a&b, &c.

THEOREMA I

"n

E.

II5. In omni Triangulo fumma trium anguto-

rum eftzequalis 180 gradibus feu duobus rects.

(Fig. 56.)

ld

DEMONSTRATIO

7

d

Per verticem ducatur bafi parallel]a, erit a-I- b-f-c

180?, quia menfurantur a femiperipheria, fed « ——

& c — f quia anguli alterni intetni inter parallelas, er-

£go fubftituendo zqualibus zqualia erit e -- 7 -F- f — 180?

fed e -- P -- f funt tres anguli trianguli, ergo furma

d

trium angulorum in triangulo eft —— 190

Q. E.D

[e

COROOLLARIEUM I

1]

II6, Sequitur inde nullum triangulum duos re&os nec duof

