&udrata

COR OLLARNIUM-.IE

A? du

-

tlà comm

265. Cum omnia polygona fimilia in triangula, qux hoc

&üe luny!

ipfo etiam fimilia erunt, refolvi pofünt, fequitur etiam areas

Qu 31

polygonorum fore ut quadratum feu in ratione duplicata late-

rum homologorum.

&CCurate

(1.22s

COROLLARIUM I

DO

QU quas

266. Cum omnes circuli fint fgure fimiles quorum di-

m enfüo

eft vadius. ( eft enim altitudo

communis

omnium

triangulorum aream conftituentium ) fequitur areas-circulorum

effe inter fe ut quadrata radiorum vel diametrorum , cum dimi-

P

dia fint ut tota, vel ut quadrata peripheriarum aut quadrata ar-

la tan

cuum fimiUum, chordarum fimilium &c. &c.

Hinc circulus du-

Qrim à

plo radio defcriptus eft quadruplus alterius; cum enim arez

COMWH(

fint ut quadrata diametrorum , erunt ut quadratum de 1 ad quas

d'u danty

dratum de

hoc eft ut 1:4.

APæ em

eu ld 1

ul IC[(I

C O-

EV

"M

d

DE COMPARAT. ET TRANSMUT. &c. 93

71

W

COROLLARIUM SIi.

d-

2967. Quia arez.circulorum funt ut quadrata diametftorum,

Ione

fi ponatur diameter — IOO ut prius; peripheria —— 32314; erit

l;

atea — 2314X25-—7850;

hec area jam erit ad quadratum

D

d

(

diametri ficut 7850

10000 vel 785: 1000 ;

quod cum pro

u w

&mnibus circulis utpote figuris funilibus ferviat, poterit ex area

diameter aut ex diametro area ex propofita ratione invenirl

!.D.Jl

$it diameter $64 erit area hujus circuli terminus quartus in pro-

| efit

portione I000: 785 — 3136/:246176/^qualis fuperius ($. 250.)

1

l

&

* lx'c

inventa erat.

Data area ad inveniendam diametrum invertatur

£

proportio ut 785: 1000 —:2461'76:x.

ia«

COROLLARIUM. IV

lls Qt

268. In triangulo re&aneulo habuimus, quadratum lateris

Qd

maximi effe *quale quadratis reliquorum fimul fumtis:

f heec

latera fint »qualia radiis trium circulorum, erit area circuli aut

tituce

femicirculi, qui habet maximum radium,

qualis

eis reliquo-

zum duorum. Hinc fi d

duo minores fà4

ii ad ansulum rectum con-

zb

jungantur, (Plrf ï?z;) ut .4B & BC, & tertius tanquam hypothe-

m b à2

nuía .4C adjunsatur, efitarea femicirculi AdBAC — areis femicit-

M

v

culorum .4eB -- BfC, erunt enim ut

quadrata diametrorum , fed

'2«

[

quadrata duo minora fur

2qtialia

quadrato majori ; CIEO etiam

are2 duorum minorum fun

arce m

equal

f1S.

Si ja:

fpa-

tia communia'x & y a majori & mànoribus auferantur, manent

V& XXQ»

du

lunule , qux ab inventore Hypocrate lunule Hypocratis vo-

| ara

€antur, squales triangulo ABC, fpatium, igitur hoc curvilineum

i latee

vera

i

itur

lius

tura

accurate scequale eft

re&ilineo,

g

quadr

;::

Ofcele

demiifa

($.225.) habetur. Si triangulum ditum foret I

ex B perpendicularis triangulum in duo

-

ualia re

f:

ï

A

3

olveret ;

pars quaevis foret equalis fuz lunule,

m d*

COROLLAR

IUM V

Dv'f,un

yforum.

969. Poterunt ex hoc principio quzec inque

fiveure fimiles

:

ótmr

in uham tertiam mutari, cujus area fit Tqualis fümme priorum

4

a af*

duarum arearum ;

4 nempe illrum quzevis duo latera 1 )0moloza

lus d

conj

1g?antur

ad aneulum re&um

& ext

i

í

te

s*

mitates

ea . recua

2ted

claudantur, fupra hanc ere&a fieura fith

ilis erit priorum f.!m:nm

d

u

qu

Átec enim horum polvsconorum fimilium funt inter fe |

-ä

drata laterum homolosorum ; qua hic conflituunt late

ac*a

a

?

Liid

n-

guli r

CCca

nguli,

fed-in triansulo re

2

gu

quadratum h

othes

[2 M:

eft equ ale

P

Jï.

]

qu&dratió cathetgrum , ergo

€t

i

24

alrca

PM

1'2)0Im

4

"10,,

1

ï

Di

DCAPUT H

.94

Ta4we

ni fupra

idtu5

maximum exítru&i eft equalis duabus areis reli-

»

quorum polygonorum.

n

[

jt

à

COROLLARIUM

VI

Tl

"

ln

;]

270

$i petatur polygonum, quod fit squale differentie

ft]

1Cet

duorum aliorum , fuper quocunque latere majoris tanquaim

lia»

fi&or a

metro defcribatur femicirculus, &

tus. homolosgum alterius ex

trHangu

2

1

1

pheriam trans

l

r*tm

er

punétum

peri-

diametrl extremo in 134

bit a

cum mLClü extremo diametr

pherie

in quod hoc latus cadit,

ä«(l*wis

conjung&atur,

erit hec linea latus homologum

m

polvgoni

petit

id

ety

VL

Eft enim tu:* eulu

in f

femi

circulo

ergo re&angulum , &

Y

4

quas

$

ud

5

TT

dratum lateri:

ii

^

O

;ï

atorum 1e '; um alioru

Qi

f diferentia qua«

Ws

fed arez

*

»

"

£o et

£

:

e

[:!

novi eft differentia

]

ünt ut quadrata

priorum,

IUM VIi

C OR

OTI

LAR

!

à

t

[

4

]ia conftruen-

O71. 12u

À.

n ieitur fieure dat

pProportionals

!

da eft, v, g. dupla, tripla, quadrupla &c

ita procedendum eft

Dicatur, ut ratio ares date ad aream queíitam id eft

nDt ls

.

^

n ïxyü

vel I: 3 vel 1:4 ita quadratum cujusvis. la

ter

ix

a

au

aratum

1

r

lateris þomn]em, extra&a radix dat latus hotm

10

gum^;

ita vel

i

0r

per omni

latera procedendum eft, vel invento

^

uno later

a

r

hec propoxuo pro reliquis inftituatu

r, ut latus

CL Vi

n ,

ad

E

2

tus inventum, ita quodvis aliud latus dati polygoni,

e

latus

homoldgum polygoni novi,

Exempl. I. Parallelogrammi bafis fit 6

ltitudo fit

*

& fit

at

nv

W D

conftruenóum aliud hujus quadruplum ; fiat ut 1:4——536 : I44,

entr-

iT

Ut.6:12

Que

extrada ex IA44 radicé habetur 12 bafis nov

Conüru&um ergo parallelogram-

"""'46(3

t.8 alütudo novi.

M

mum fuper baü I2 & altitudine g erit prioris quadruplum.

Qu

Nam area prioris eft 6 X 4 —:24, alterius I2X 8 — 96 , fed 24

Vatür

in 96

uater continetur, ergo novum eft quadruplum d

[(Ud

.

ali

u

ü hgy

ies]

xempl, II. Sit qua

drati bafis I9 & fit conftruendu

*

li

E

hu

jus q

P

lum

iat u

[9

I:4—:144:,576 extraca inde radix

D

ïad-lïb

24

Gat bafin novi.

Eb

j

fit

on

Ài

firuen-

Exe

m

i.

p

IU

Sit diame

er circ

ld

à

t

—

:

v

t

ls

Es

:

Ex

f

dus circt

dati f

fu*quadr

;7*

ï

8

t ut -

-

2

90

;

2&1

TO

TY

uiLi

1]

V

hae quantitate

extraca

x?l.r

n

&O

Gat

novainm

d

;M

kl

etrum circ

ï

LE

(ubquadrupli,

8

H O.«

M

n

'T'

«

EMX

W

DE CO!

TRANS]

IUT.

3

C. 9

SCHOLION

iE

-

*

E

1

X

i

Q/Za

$5

qui

ia&enus de planorum & fuperfí

;-

d

1!

»

T

menítíur:z

& d

raii

smutatione unius in alteram dicta fur

cla-

rum

am eft, qu ami

ibet

Ji?x

am

dat

aata

am etiam poffe in triangu-

lum

ä

nsfori

mhari,

G uod

zqualem cum eadem aream habeat

fi

enüg

fcilice

lt

quantitas arez figur

£

dia»

2.date refolvatur

in

i

& unus

l t(ïres

fac&or affumatur pro bafi, & alter fa&or duplic

u

s

fiat altitudo,

o ex

triàngulum fupra hanc bafin & hac altitudine

onftru&um

habe

)etie

bit zqualem

cum priore

aream,

Cum

f

enim txiangdïi area

üiïltlïül"x,i'l

.L(.

j*

&ore

E

[

fin

ï

M

lo

vqualis fa&o ex bafi in dimidiam

f

iidem ,

q ul aream

ii

gurae

latz& conftituebant,

factores

2

1

tem

æguam"

zequale fatum dare debeant,

tur

has areas

d

EL

1

"

les, & triangulum

il5

£ oura

À o-

datze zqu

a

efte.

"

COR OLLTARIIU

M.

VIII.

i

r

quadratum

mu 1

r

1

À

LA,(,L

nþ

igulum aiï'g

073. E

uno

!

d&

At

£

r

e

Dro

[

)

a

i

H

0.

tere

aiter

o

a

;

t

U

3

1

1

pro

üdine.

in

ï

aral

tuene

le

1

Q

famimo

s

afi

ti

1CC1IDpI

S pro b

«

aur

&

al

t

itudo

]

r

:

I

u

t eft

e

n

;E

Q

IK

(

i

circ

n

I

Y

jher

D

DI

)4

il

&

ra

ilu»

pro

lt

1

tud

LZ

hne,

1

a

3

P

I/)

n

5

Onis

eo1

o*

at

15U

SUSIV

E

;.)

perimete

iLU

ba

Hs

r

a

t

t

1

id

a

ï

anmm

&Lt

El

altitu

lo

trian

$

t

ï

1

in

,rrnr 1

iï

jus eliea

tur

nu

:i

'1

at

;i

"

1 vl

nfit

ut

ï

[^N

J

chol

1;.

?

1

Q.

&ores, qui aream co

tuunt,

on dié

uI

a eft,

ïl

nus

o

er

bafi

S

j

fiat

&

lter duplus altitudo,

d-

COR O

i2

r

EX

T

ARIUM

lát

4»

IX

21

274

ata figura polygona pra&ice fe

'»OPTL

AV

h

o

d

TOÓC

AU

1 1

-

&

i

citur

1n

suram trie

i5

lg9u

nrmm

a

[

I )j ecto

v Ài

1

p

wbe

g

ulo a

T

i

denti pol ygono: fï datur

g

tfrv

pezium v

n

i

B

CD

D

)

J

)1'

5

d

uc

tur diago

ii

na

H

Cz

P

1

(P

X

^

) 71

&o D

para

111

6:12

ela

DE

ernu

H

t

ii

I

rïu is trian

o)

ui

J

r

x,

Lal

r?lg

& 4

Cll

iu

b

[

i

inmumni

4

,

t int

P

Q.

l

Cr

"

4

inn

m

para

lï

lelas

D

[

potw

foinde

e

ju

:

en

ii

11

L

M

hn

is

ana

ä

L

;;

"

datür

ut

ïque trian

o

u

ii

u1t

commune ABC

€tur

il

T

fumm

ü

hoc

TT d.*"'"..h

E.

CL

1

C

f

J

[nssrem

-

A

1 (

-

B

P

E

2

:)(.. *'*"ä' ,f

, hOC

H

1:

CE

——

te

p

J

triangulum

juadril

Pos

CE

Ü

1

à

Detu:

pentag

n

uim

j

Ig.12

) 4

n

Z

AE

Iu

H

ducz

Ed

[2014

(

tur

ii

par

1*]Q

D

£

r

P cmi u

?

LL

I

G

H

?.

erit

;

ria

"r

geulum. CE

BI—C

fupt

ei

a ucil

ddantd

i

93afi €

T

1

MOA

Rcinter ,

2231

'allelas, ergo fu

bft

ftit

uto CEF pro CE

?

riett

quod al

1

Jicitur

etit au

drilate

mt

P

BC

BI pe

t

gor

o Ai

J L

"

a2

E

w Q

ï)w»la

B

B

x paia

i

j

ela

(

CconJju

----- kie H

1it

eritti

rnanzulum

21c

H

L fC', ob commanun

b

&

i Í

,

n

B

E

&

p

2

parallelas j

BE

Z «

H

da

Je

—

*

^L

96

DXPUT ..

datut utrique BEA, erit triangulum .BFG. — quadrïiater;» ALBCF;

t t

& toti pentagono ABCDE.

Subtra

Sit heptagonum (Z7g.137.) ABCDEFG; ducatur BD & illi

ttit

ex C parallela Ca, donec occurrat ED produ&e, B & a copjun-

us div

gatur, habebitur abje&o uno triangulo hexagonum equale hepta-

gono ut prius demonftratum eít: du&a BE &.ex a parallela ab,

donec Occurrat Eb produ&zm, dabit conjun&da Bb pentagonum

ta

t

(abje&o rurfus triangulo ) priori hep

gono »quale: du&a BF

& ex b parallela bc, conjun&isque B& c, erit quadrilaterum

heptagono equale: du&a BG & parallela cx, dabit BxÁ trian-

gulum heptagono sequale,

Plura de his in Trigonometria &

geometria practica dicemus.

SCHDLITIOTN.l1L

$75, Si figura guecunque in certas partes fit diftribuenda,

aget v. g. (Pig. 138.) tuftcis dividendus, ope triangulorum

Duta

id quoque preftatur. Sit ABCDE ager, refolvatur in tylangula

3 vel.

per diagonales, ut habeatur area in numeris, hec in par-

tes petitas dividatur, habebitur menfura quadratica numerica

Sit £x.

cuivis conveniens,

Videatur dein, an primum triangulum BCD

vnam talem partem adzequet, aut ab illa deficiat, vel eam fu-

ex hac differentia conftruatur

peret, & differentia annotetur:

triangulum : hoc éft dividatur Jdifferentia per bafüin primi trian-

guli BD , quotus erit dimidia altitudo novi trianguli, interval-

1o duple altitudinis ducatur ad bafin parallela xy & ex x ad B

vel ex y ad D du&a linea determinat triangulum novum ; quod

extra triangulum primum cadit, fi addendum, intra, fi fübtrahendum.

Supra hanc novam bafin Bx conftruatur rurfus triangulum quafi-

ta prius altitudine, cujus area fit equalis vel parti petite, fi

figura admittit, vel dimidie parti petite, cui dein rurfus novum

trlangulum inveniendum & addendum, ut habeatur pars petita,

Da&a ]

& jta ufque ad finem procedendum,

B erl

Sit. BD —— 516'4, AD — &90^,, Cc z 154/^, Bb — 315^, Ee

(li'vlfa

e 27 5//, erit BCD — 39732, ABD — 91350, DAE — 1087 $0.

$it dividenda figura lu 3 partes

Ergo are2 «— 239822.

)

ht

?Lï[hodü

p 'äï*f;g te

5*

nt

P

L

ts

i b

U

DE COMPARAT. ET TRANSMUT. &c. 97

Xf

Erit tertià pars are2 79944

V

Subtrahatur BCD

?97 32

yjun

erit differentia —— 40212

jta

516

quz divid, eft per BD:

C77, 93

| dl

2612

num

4092

155,86 íeu 156, queett altitus

"aud

TUm

516

do triahgull novi

3612

Ia

a&

4800

516

4644

1560

516

enaa,

lorurt

&c,

&c,

ngu

l

Du&a parallela xy ad BD in diítantia 1567 determmatur pun&um

Vp»r

x vel y, & du&a Bx erit fpatium primum BCEx-una pars tertia,

Sit Bxz5928.

Erit

9944

I51, 4O

;erica

9

BCD

528

P

m H

2714

302, 80 feu 303, altitudo tri-

yatur

528

anguli fecundi,

tt*

2640

erval

744

ii D

52:8

quod

2r60

pd!

('hæ(i

528

j

OT

(

novürm

480

petity

Du&a parallela xu ad EBx in diítantia 302, & fa&o triangulo

4xcB erit hoc iterum tertia par$, adeoque remanens trapezium

/F-1

x4AEx ultima pars tertia, & habetur figura in tres partes petitas

divifa,

Yb

SCHOLIOS—N,II

276. $1 fupra Bx fuerit triangulum facum soauale fext*

perti, & huic rurfus additum alterum etiam fexte parti equale,

methodo hie tradita du&a rs determinat in trapezio Bx4E duas

partes tertios Bxrs & rs.4E ; due enim fexte partes fupra Dx &

novam baán conftructe funt zquales uni tertie parti

g

AMeizb, Maih. P. II.

G

CHO-

98

LATUT I

SCHOLION B.

^

277. Si figura dividenda ( F3g. 139. ) fit triangulum , tan-

tum baíüs dividenda erit in partes petitas, & divifionum !

puncta

t

D

£tà

cum vertice conjungenda; cum enim altitudines triangulorum

tioi

fint 2quales, arez erunt ut bafes, fed bafes funt ut pars tertia,

ergo etiam arez,

&

Si fit parallelogrammum dividendum, divi-

fio fiat in lateribus oppofitis, & punca lineis conjungantur, quz

H

di

ad.alia duo latera erunt parallela, & omnes partes figure feu

alt

parallelogramma minora inter fe equalia ob zquales bafes & al-

titudines; refpe&u vero totius erunt aree ut bafes, cum ejus-

qu

dem íint altitudinis.

pto

tà]

SCHOLION S V,

$N

278. In ejusmodi divifionibus femper ratio'figuræ, mate-

d

zi», & finis haberi debet; fi ager, qui coli & arari debet, fit

fi

diftribuendus, cavendum ne divifiones. omnes in acuto concur-

sant angulo, quin, quantum fieri poteft, angulofa figura evite-

tur, optimum igitur femper erit partes per divifionem ad paral-

lelogramma aut trapezia reducere , quod etiam pro limitibus in

maj

recta linea confütuendis commoditatem majorem adfert; princi-

plis theoreticis exculto mnon difficile erit, in variis rerum ad-

plur

quo

junc&is optimum eligere, & diverfiflimis licet qui occurrere pof-

funt cafibus, illa applicare.

toci

ütc

SCHOLION

VI

erit

'279. Rarifime accidit, ut extremitates figure 1linels reás

inn

faltem longioribus claudantur, hinc in dimenfione & divifione

min

latera curva ita ad lineas re&as funt reducenda , ut quantum ex

d

etia

una parte figure demitur, ex altera iterum addatur, ut Fig.,

140 exhibet, in qua re fi magna accuratio requiratur, ma-

I

gnitudines ipforum horum ípatiorum per perpendicula ab cd &c,

brio

demifa determinanda funt,

ml

güre

SCHOLION VIIL.

S»get

580. Pro figuris in formam zqualem aut fimilem feu ma-

poffu

joremi feu minorem transmutandis utimur inftrumento, quod pan-

&CQui

tographum nominamus, & ita componitur: (Fig. I41. & 142.)

Aldter

Duo paria regularum .4C, 4B, & DG, DH connexa, & mobilia

ïefpoï

ün pun&o .4 & D, fitu inverfo fibi imponuntur, ut vertex 4 fu-

ltim

perius, D inferius fit; fingule foramellis cwquidiflantibus aut

5o aut IOO &c. perforantur ut ih omni diftantia a vertice una

alteri applicazi & diverfa parallelogramrzaa ut EAFD, eqfd , fi«

cut

n

-

A

DE COMPARAT, ET TRANSMUT. &c.

99

eut utraque figura oftendit, effici poffint, ita ut femper diftan-

tia EA

ts

vel ez fit vqualis diftantie DF vel df, adeoque etiam

unds

ED &

d — AF & af, & verum femper obtineatur parallelos

orum

g£rammum ,

in quo regule

due femper maneant parallele,

hoc ipfo erit etiam EE

—

—

ED, & DF — FC. Item be — ed

tl2

d-

& df — f

& angulus

ÉI aut o — r- Si jam confideremus

que

in utraque figura fitum regularum , & fingamus ex B per D ad C

feu

duci re&aàm , erunt in primo fitu triangula BED & DFC, item in

; al-

altero fitu bed & dfc fimilia, quomodocunque regule circa hzc

-

Que

quatuor puné&a mobilia divaricentur, & per hoc bafis BC & bc

prolongetur aut contrahatur, & femper habebitur Proportio ve-

ra BE: BD — DF: DC aut be: bd — df: dc, hoc ett numerus

divifionum feu di&antia BE eft ad ditantiam BD f[icut numerus

divifionum feu diftantia FD ad diftantiam DC, Si BE fuerit zz

at

tt, fit

DFP, erit BD in omni motu & cafu — DC; fi be quadruplum ips

) cute

fius df, bd femper manebit quadruplum ipfius dc

evite-

CUuROLL.ARIUM L

patal

281. Si igitur planum quoddam minus cd fit in quadruplo

us 1

majus mutandum , fiat ea regtülarum difpofitio, ut be fit quadru-

r

plum ipfius dfj eligatur dein penes planum pun&um aliquod, in

T.

quo pars inftrumenti d firmiter figatur, quod ope ponderis aut

p*

cochlez przítatur, moveatur totum reliquum inftrumentum 1tàs

utc ad pun&um primum circumferentie plani minoris veniat,

erit b in punéto homologo plani majoris; motis ulterius regulis

immoto punco d transferatur c ad aliud punc&um quoddam plani

vedtis

riione

minoris, erit b in homologo plani majoris & diftantia nova qua-

drupla prioris: eft enim be: df — 4:

I ex confítru&ione, fed

um ex

etiam be: df — bd: dc ex natura inftrumenti , ergo bd: dc — 4:

hp

Tà*

I,Ííed duo pun&a nova ope inftrumenti ita pofita funt refpectu

priorum, ut fint in diftantia ficut hd: dc, ergo etiam nova ad prio-

(d &Cc

ia m u

I

ita tota perimeter tam hujus quam cujuscunque fi-

gure alterius & omnia etiam interiora pun&a proportionaliter

augeri vel imminui

aut, fi BE — DF, «qualiter transferri

poffunt, id unum notando , quod inverfum fitum omnia pun&a

j m

acquirant , fi pun&um fixum inftrumenti d in medio maneat; fi

" p

auctem C vel B figatur, d cum alterutro pun&to mobile erit, & cor-

Jt.)

refpondentia pun&a mutande figure equalem, vel proportionalem

0118

fitum habebunt.

Afe

COROTLLSIARIUM 6wI

s 20f

ce n

282. Seu 'igitur dimenfio quedam geometrica feu delinea-

p

tio machine, figure, plantarum , quin imagines etiaum hominum

G

aut

a

2

|

ico

CA PUT. IL

aut quidcunque aliud in minus majusve immutandum aut trans-

ferendum deiur, ope hujus inftrumenti id peragitur, quod in

cochleis ita inftrui

r

minutifimas partes dividi & foraminum loco

potef, ut proportio inter be & df quam accuratiffime determina-

à

riqueat, Exextremitatibus B & C illa v. g. Cquz figuíze delinean-

in

de ( quod origz'nale dicimus ) imponitur, cufpidem x gerit; illa

alt

wero v.

5

o

B, que imaginem (quam copiam nominamus) depin-

ex

gere debet, plumbagine y inftru&a eft,

ut ficut cufpis in C

[U

per omnia pun&a & totam perimetrum movetur, ita plumbum

1ni

feu ceruffa in B fimilem viam defignet, adeoque perimetrum in

H

«

petita proportigne ampliorem, ar&ioremve reddat,

SCHOLION.

$

283. Ob hanc proprietatem inftrumentum hoc fimia mathee

maticorum nominatur, eiu matbemati[cbev 2£ (f Alii illud geranium

GCtordyn Cdjnabel appellant.

gl

3à

IÀ

ol

DE SOLIDIS.

per

Tür

CAPUI —L

&

lii

hi

fà

NQTIONES GENERALES SOLIDO:

RUM.

DEFINITIO I

der

[

olidum feu corpus eft quantitas continua , qu£

u

2$4- S

triplicem dimenfionem habet, in longum,

?tà

datum fimul & profundum.

d

COROLLARIUM.

$n

et

9$5, Corpus igitur omne & longum & latum feu profun-

Wr

dumeft, quetriplex dimenfio femper exprimi debet, dum quan»

N

titatem folidi determinamus,

SCHO-

Ef

NOTIONES GENER. SOLIDOR. 1o:

SCHOLION

X.

Mf«

B

986. Ad ea hic quoque advertendum eft, que de lineis &

trül

elanis monuimus

clementa folidorum & partes funt iterum foli-

|fià»

da, feu corpuscula infinite parva, elementa fcilicet, que jam

Z

triplicem dimenfionem contineant; planis enim profunditate feu

ila

altitudine carentibus in infinitum accumulatis folidum. nunquam

j

exiferet, plana enim omnia coinciderent, & ne minimam alti-

T

tüdinem procrearent,

Solidum igitur ut colle&ionem folidorum

umn

minimerum confüderamus, quemadmodum lineam nt colle&ionem

jin

linearum , planum ut colle&ionem planorum fpe&m;'imus, quam

eolle&ionem feu numerum elementorum rurfus perpendiculari$

sltitudo determinabit.

SCHOLIOIN l.

ythte

nium

287. Genefim tamen folidi fimili rurfu$ modo per moturm&

$lani concipere licet: fingamus fcilicet planum 44Bcd motu pa-

rallelo vel dire&e furfum utin Fig, 143, veloblique, ut in

Fig.

I44 moveri, donec conficiat fpatium fe, hoc fpatium

i

motu plani confe&um dabit 3deam folidi, fi igitur plano infini.

£e parvam altitudinem copcedamus, tot concipi poffunt in hoc

folido plana, quot partes infinite parvz altitudinis funt in per-

pendiculari ef, 'que hoc ipfo numerum folidorum infinite parvo-

rum feu elementorum determinat, & obliquum tantum in eo

differt & re&o, quod in hoc pars fuperior accurate eum fitum

habeat, quem inferior, in altero quxlibet pars fuperior, inferiori

quidem :zqualis, nonnihil tamen verfus dextram vel(íüniftram rece-

u

dat, & ita fitum perpendicularem plani mutet.

COROLLARIUM L

288, Ex his jam fequitur, a figura plani inferjoris depen-

dere figuram totam folidi, cui planum fuperius femper equale

eífe debet in motu parallelo & geneíi fuperius expofita: fi plani

inferioris perimeter fuerint linez re&ze, latera erunt parallelo-

gu;e

Uf ,

£ramma, cum fiant ex motu rede per äliquam altitudinem , uti

de-genefi plani di&um eft $. 206 ; & quidem tot erunt parallelo-

gramma, quot fuerint in bafi latera, i bafis fuerit (F7g. 145.146.)

circulus, planum fuperius quoque circulus erit, & latera erunt

parallelogrammà , qu» infinite parvam latitudinem habent, cum

fütte

peripheria cirg:zli conftet ex meris re&is infinite parvis,

quan-

G

CQ«

$

o

10£2

CATPUT L

ànm

COROLLARIUM

Ii,

tug

289. Si planum irïferius ita furfum vel recte vel/oblique

PU

!

!

j

d

(Fig. 147. & 148.) moveatur, ut femper infinitefima fui parte

li C

decrefcat in proportione arithmetica , tandem degenerabit in

pun&um & tunc latera erunt triangula tot rurfus, quot linem in

ireq

baá, ut di&um eft,de planis triangularibus $. 238. Idem contin-

terti

get, fi planum inferius fit circulus ( PZg. 119. 140.), latera to-

otie

tius folidi tunc erunt triangula infinite parva ob rationem fupes

rius datam,

tum

DEFINITIO H

290. /ingulus folidi eft inclinatio planorum , qu:e in

totu

eodem apice concurrunt, eumque claudunt.

Igitur fit

p

ex angulis plani.

opus

COROLLARIUM,

29I. Saltem tres debent adeffe anguli plani aut tria pla-

na, ut angulus folidi exiftat; duo enim apicem non claudunt,

fed partem vacuam relinquunt; fimul hi tres anguli plani mino-

res eile debent quam quatuor re&i feu 360^; (i enim angulum

(ic a

folidi ere&um deprimamus, ut in plano jaceat ; (FZg. 151.) relin-

spice

quetur fpatium vacuum x zquale angulo x, fi hoc etiam angulo

Centr

plani expleatur, habentur 360 . gradus, & impoíhbile erit cufpi-

dem elevare, & angulum folidum efficere, nifi pars quedam feu

angulus quidam ex illis 360?^ dematur, ut cuilibet apparebit,

fi chartam quampiam crafüorem in medio ita elevare conetur,

ut extremitates in tabula maneant, neceíffarium enim erit quid-

mtus.

piun ex medio exfcindere, & ita angulum 360 graduum qua-

dam fui parte imminuere.,

Igitur fumma omnium angulorum fo-

omni

lidum componentium feu tres feu pllures fint, minor effe debet quans

tuuy

260".

DEFINITIO II.

292. Anguli folidi zquales funt, fi ab sequalibus

LOT

planis; fimiles, fi a fimilibus efficiantur.

um f

ï

U'nor

DEPFINITIO IV.

bGIeï

2953. Polyedrum eft omne corpus planis fuperfi-

fed ;

Wi

ciebus

terminatum ,

in fpecie , tetraedyum , pentae-

drum

NOTIONES GENER. SOLIDOR.

ï(*g

drum &c. dicitur a numero planorum folidum confti-

.

tuencium

$

regulare eft, fi plana fuerint regularia &

blique

parte

zquàlia ejusdem fpeciei, & hoc ipfo anguli etiam fo-

bit

lidi omnes :quales ; irregularia , quzx planis & angulis

eg in

inequalibus terminantur; a numero planorum, quibus

ytine

v

L

tetraedrum

quatuor ;

[4 (0-

terminantur, nomen fortiuntur

o&aedrum o&o ; icofiedrum viginti planis termina-

füpe«

tum eft,

DEFINITIO V.

je in

294. Bafir folidi eft plamlm infimnim, cui infiftit

ur fit

totum corpus. Pertexeff planum autangulus fupremus.

Altitudo folidi eft ex vertice ad bafin ( prolongatam fi

opus fuerit) demiíía perpendicularis.

DEFINITIO VL

à pl

ydunt,

29

v. Axir eft re&ta a centro infimi plani generan-

mino-

, ad

gulurt

tis ad centrum fupremi, velfi continuo decrefcat

relie

apicem feu. pun&um fupremum du&a. E(t itaque via

ao

centri plani motu fuo generantis folidum.

cifpi-

m feu

DEFINITIO

VII,

Lrebih

»netür ,

2096. Superficier folidi eft perimeter exterior , feu

Soliditas autem eít colle&io

quid

totus ambitus corporis.

) qua-

omnium elementorum feu partium, qua folidum confti-

us fo

tuunt,

.qua

SCHOLION,

Soliditas hic eadem fumitur cum volumine corporis,

297

«uod fpatium tantum a corpore occupatum f

ne refpecu ad maf-

Tibus

Ex duobus igitut,;

fam feu inateriam , quam continet, defignat.

corporibus unum plus maífe & minus VO

lumen quam aliud ha-

Maffa enim eít numerus partium , que f

plures

bere poteft,

fed magis contiguzs ad invicem ponan

tur, pluscerto mafíe; fed

Solidita-

perfr

minprem extenüonem, minus ergo volumen efüciunt.

t£cr

G 4

Pe;zme-

n

IOA.

CAPUT I

v

tem feu volumen per geometriam de

terminamus, maíf

43

.w(e;s

echanica examinamus

per pondera in m

DEFINITIO VII

35

l

homo-

208. Solida «uslia funt , quz dimenfiones

nite

lopas equales habent , bafin bafi, altitudinem altitudi-

TUl

ni, perimetrum perimetro zqualem. .S/milia funt, qus

dimenfiones homologas pr »Pomm ale

$ & angulos

foli-

dos equales habent

ut fit bafis

tota

d altitudinem in

una, ficut bafis ad

altit

tudinem in altera, folum igitur

Al

nagnitudinis feu. quantitatis difi

Iere

tiam habunt , Unuim

at

Db

h

i

cilicet majus eft altero,

j'l

DEF

UNITIO

IX

T

i

!u

um

l

/.

Fx(

209. Prifua eft folid

bus zqualibus & late-

ol

ribus pazaïïelo**"'n? nis t*vnhmau m5- patet ex motu pla-

)r in

ng p

ni in . Coroll. 1. ägs 288, & in

I43. Id4. &c. e

A0 q

pofito

,. Ret Clam ,

fi

a.uiü

QX

& la

x

tera

E

ümul fuerint perpen

dic Lïæ«'z

A

T

[7 od

J

ad bafin, ( .Frg.

43. I45. I47.

ïqra.) ob

u

1i la

5

LLEE

4

»

tera &axis fuerint obliqua ad ba.fin..(r

bbü

I4

g'

lf,

I.

e

Q

U?s

d[!x

rMe

:;

i.

,O ï triangulare, ( Fzg. 153. )

à

n

"

o

r

ulare, ä

7g. X

I54:), pcmagcn jm ; ( Fig. 1 'ya-) &c

. VO*

!

H

D

æils

£

e

1

E

y

Tatet

cat

Üf ,

Á

u

V

'th tri

gulum, aut quad

4

ilaterum!

0

'?f'ïi-

p

l

31

*pnum

b Vi

m ,

ita ut fbmper denominatio pri(iati

e

1

afeo

a figura bafeos prifma generant

i

Gep

dea

1&':.

D rE

2FINITIO

X.

pent:

Tüe

l

tit

400,

Pa

p;pe[h " eft prifma , cujus bafis eft pa-

"

q

ïk

""ïie

l

am n um te&angulum Pzg. 154. Cubus eft. pris-

D

l!

&L

mà , Cïj

ua

V CL

afis & omnia latera funt quadrata zq

lia,

hoc eft, fi

*n

ua-

Wärmum per altitudinem lateri fuo

(Jkd

lem peïpenuzf ulariter f

1 *(vï

ii d

m moveatur

cenerabit cu-

bum, qm

iv

fa

drata contn

,ï

AZJ

x aequalia qua

Eft igitur

l

N

cubus lo

ï.»æ

ul

FC"MWE«

1

TA

D

Hmnis]

C

i:

OTIO

ï&

E

n

ss

V

—3:

fi

ÀX o

9U

L

J W

Pa

i

iO

..:

H

d.

FINITIO

X

I

;-'Df'x"?'

JLo

Cyiaer ett prifma, enujus bafis eft. circulus,

("('

KZ(ö.

ï"*y- ïþ& /I

latera proinde parallelc

d

&.)

anuma mfïc

HU

e

nite parva latitudini

S*

D

&

n

zü 1im- la.

tudi

Proin eft prifima inp

cerum.

!

.&

fo]i«

S

C H.O

LIOSYN,.

v

m

)u

. Poteft preter me

thodum fuperius

er

v

pofm

eenefis

y.

igi

tut

Q"hndll etiam hac ratione exp licari; fi cogitamu

s ( Fiz.

Snjä

um

rectangulum .4BCD cxrca lat

s BD immotum

Otari ,

erit

ex

& Dc

tra ba(ium circularium &

in BD

Def. VI. BD axis, .

p&, fun

centra omnium ci

:

rum

qu£

infünite propinquorum,

radiis mn

T?, fu d Rri*m*ï ]

»

& quorum

colle&io totum cya

lindrum ef ämr*

conudaerari,

21 mngura gener

1S

18

e 'ï("'-

r

IOT

m

AO

oi-

L

at

des, Cylinder eodem modo ,quo prior gen

itus, effet cylinder

Omnis icsitur

u DL

j*

bliquus.

cylinder eft colle

&io cylindrorum , feu

prifmatum aut

quewn minima

rur

m

li 9

infinite parva 'ïl*lxud'ïllä

o CX

fed eoualium bafium,

n«

DETFINITIO XIL

j

,f'x;'æ

I

d

"

* M

p ;ïdhl'& efï" foli ïun, cmas bafis eft g:oïy'gOD

H

h!

i

num ( F

ijZ

O.

I4

:

c*OS

js

(o

& latera funt ma*amma ut

: v'Or

Ot

ii

patet n

L!Pl.l

i ds«.' 'efcentis ia Coroll. II. gg 289. ex-

"t

3.

f!ï

L

nl

pofito

de

1

5-— L

nin

ationes nartxaee

1t

terum a. fig

ür

VL

1

a ]

e

ä

ld

i

afeos c

ï

1

9

angularis ,

fi

D2

jfis

triang

x

f:."':i tr

Ouæu i

Y1

jadt

a

)3

lari

1

ET

par

allelogrammum , . pentagona ,

m

J

ä

um

pent

o

D

lyg:

onum exït

fi bafis polygon

fue

&i

$3

eO(*

(

2

E

VC

UC $

fia

x

i

S perpendicularis a vertice per

li

i

centrum

ba

30:—) Ccral

14

feat, obliqua , íi aliam axis ha-

buer

1it ii

».æ'y

oulilo

nri$*

lhä- '

4

[j3

T2

[1

D

A.

J

NITIO XII

^nt

Viu

/

n

Q2

o

v

ni

x.i

us

et folidum ( P.

149. I5

6,);

bafis efi

f*

[(

MA

"4

*

gU

irculus,

& latera i r'zmgula:9 quorum bafes in

G

—)

fi

Hjm

»

—

i

V

f^.

6

CATPUT I

T0

finite parvz latitudinis funt; proin eft pyramis inni-

torum iaterum.

[s

)

*T

SCHOLI

odOo concipti :

308. Poteft geneíis coni etiam ha

&

iriafzu:t

uv Lfd' gu

l

C ['Iu

lsJ)

n

i1etus

Xa

maneat ,

atc

& alteta cathetus circuma

gatur, defcribet catlie

! balin cir-

[2 O

data

cularem , & hypothenufa latera coni, 4B er,

? gquo

Crei

yurfus omnja centra funt circulorum radiis mm

1

$

5

otOoe

&

rum, qui i fi itelima fui pirte femper decrefcunt , & tandera im

Ícat

pun&um .4 definunt, & quorum colle&io totum conum eihcit,

(H

EINITIO

XIV

t

duo

ubi

406. Pyramis aut conus £run

atus (Pzg. 137 183-))

eft pars pyramidis aut coni ufe,xor, a qua pars fupe-

rior demitur; concipitur, fi motus plam bafeos , ante-

quam ad cufpidem perveniat, ceífet & fiftatur, latera

I

fed

geni

igit;r pyramidis truncate

J

n nonfíunt triangula,

T&K

trapezia bafium parallelarum, quzs etiam in cono, fed

hi f

infinite parvo, confider

prao

DEFINITIO XV

1pfo

edi

fidet

40'T- Sphera ( Fz

159.).) eft folidum, cujus om-

"es partes feu p.m&d fuþf*ïflbïci

a pun&o medio, quod

h;a

At h

ntrum fpherex appellatur,

zqualiter ditant.

tb

COROLLARIU fM.

fee

quia

feu

5308. Sphzraigitur figuram rotundam habere debet

ea3 fola omnia pun&a a pün&o medio squaliter diftant

Qui |

dtis

$CHOLION L

Dytar

309,. Geneíis fphere concipi poteft per motum femicircue

Yeng

i circa^fuam diametrum fixam AB (]gl;r

160.) revoluti , qus

[

jameter per centrum fphzere tranfens axis dicitur,

& cum quae-

Dytu

ibet linea . per centrum tranfens tanquam diameter fpe&ari pof-

l0re

quelibet quoque axis erit , & omnes axes & diametri inter

f

Mfd

e nqoales eífe debent.

Circulus qui totum. áxin diametrum

Iu

aLet , circulus maximus fphare dicitüur, quals erit, fi ad fe-

V*

xnie-

exif

€

NOTION ES. GENER. SOLEDOR. IO7

iaj

micirculun genitorem alter femicirculus adjungatur , & totus

circulus cempleatur,

SCHOLION

1I.

:d

2ro. Genefin fphzerz hàc quoque ratione fpe&are licet; fi

at ,

circulus infinite parvus ita perpendiculariter furfum per recam

1 Oj«

datam moveatur, ut femper usque ad medium iníiniteüma parte

n quo

creícat, & a medio, ubi circulus maximus eít, cujus diameter

Iptg

equalis effe debet linez date, iterum eadem.proportione decre-

i t

fcat, erit hac ratione fphera colleé&tio

circulorum parallelorum

at

(Fig. 161.) certa quadam proportione

crefcentium & decrefcens

tium, eodem fere modo, quo genefim

coni expliculmus , ita ut

duo quivis circuli contigui inftar coni truncati fpe&ari pofünt,

ubi fuperior circulus femper minor eife debet quam inferior,

[upe«

$SCHOLION

Ht.

a

L

3Ir. 5i concipiamus« fupra diametrum A4B intra circulum

atera

genitorem innumeros alios femicirculos ( Fig. 162.) radiis arith-

fed

metice & infinite parva magnitudine decrefcentibus defcriptos,

le

hi femicirculi totidem fpheras generabunt , quarum- fingule a

precedenti infinite parva quantitate differant, ita ut ultima cum

ipfo centro c congruat,

Hac ratione defcriptam fpheram ut col-

le&ionem aliarum fphaerarum intra fuperficiem contentarum con-

fiderare licet, que fumma foliditatem (phzre efficit.

Oftt-

SCHOLION

IV.

quoi

312. Pöteü etiam fphara conüderari ut compo(ita ex pyrami-

dibus,aut conulis infinite parvis , quorum bafes in fuperficie fphz-

f? exiftunt, vertices vero in centro coeunt, uti fecionem talem,

feu circulum maximum exhis conulis confe&um exhibet Fzg. 136.

. quit

Qui foliditatis conceptus in omnibus etiam prifmatibus aut polye-

dris haberi poteft, ut ícilicet con(iderentur tanquam collectio

pyramidum, quarum bafes funt ipfe fuperficles folidi,

apices

vero earum omnes in punc&o medio feu centro concurrant, ita

citete

prifma quadrangulare feu parallelepipedum conftabit ex quatuor

!

qüæ

pyramidibus lateralibus, & duabus aliis a bafi fuperiore & infe-

n u

exhibet.

;:iqu.-

riore ad centrum usque prolongatis ut. ff'ig. I64

lcofaedrum continebit 2O pyramides triangulares equales, qua-

]

jnit
