veri poffit, alteri extremitati D alligatur filum ejus lon-

gitudinis, ut regula eam quantitate axeos Sr fuperet 5

aXI

fili extremitas altera figatur in F & regula pun&is f*

p

SF admoveatur

Intra fili plicaturam, qus in .S erit,

te

ponatur ftylus

qui una cum regula primo verfus dex-

tram, dein verfus finillram moveatur ita, ut fortiter

&

tu

femper appreffus regule maneat, defcribet utrumque

tàl

hyperbole ramum:; fixa dein regula in £ & filo in f

etiam oppofitam hyperbolam defcribet

MONSTRATIO

f

p

In Hyperbola fM — FM eft zqualis axi princi-

u

pali $. 31., fed in hoc cafu omnes /7M — FV funt

fin

equales axi principali; ex conítru&ione enim eft £

o

-- MD z EM -- MD - Ss

utrinque fübtrahendo

MD eft fM zz FM - .Sr,

utrinque fubtrahendo FM

-

et //V — FM zz Ss, ergo linea ,S/MB Hyperbola.

, E.. D.

PROBLEMA V

56. Datis axibus invenire focos, aut datis fo-

cis & axe majote invenire minorem in Ellypfi &

Hyperbola. (Fzg. 20. & 21.)

In Ellypfi. Cum axis minor fit in medio Ellyp-

feos, linez ex focis ad extremum axis minoris ducte

funtinterfe equales, id eft FL — /L,fed FL--fL -

1

$s axi majori ex przcedenti, eíft enim .L pun&um in

ellypfi

ad quod ex focis du&e linez zquales funt;,

ergo EL — iS$r&fLziSs.

i igitur circino ac-

cipiatur diftantia 4 Sr, &ex.L adaxim in F & f trans

feratur, erunt in 4 & foci; erit enim EL -- f/L z

IN

fs

-

DE NOT. ET DESCRIPT. SECT. &c.

165

Sr. Dato axe Ss & focis F & f, & accepto circino di-

üt mo

midio axe, ex focis fiat interfe&io in L & 1, erit Ll ob

$ ]on

.eandem rationem axis minor.

ial r at

i

Yerets

In Hyperbola (Fiz. 21.) Cum ex S. 39. dimidius

axis conjugatus fit latus trianguli re&anguli, cujus hy-

—

ts ft

V'erít

pothenufa eff zqualis diftantie foci a centro; fi detur

j dex

uterque axis $s & Ll, accipiatur hi»c hypothenufa feu £L

Ottet

& ex Cin axem transferatur, cadet illa ad F & f/; fi de-

tur axis & foci, accipiatur CF & ex $. in

& 4 transfe-

Imque

0if

ratur, determinabit LL axim conjugatum.

COROLLARIUM

$7. Ex his jJam omnibus fequitur, omnes parabolas eife

fizuras füimiles, cum in omnibus eadem fit linearum $: SRK

princi

proportio, qux» femper eft zqualitatis

Ellypfes & hyperbolas

tunc fore fíimiles

fi axes omnes aut ditant * verticum unius

l[ (unt

fint proportionales diftantiis alterius

omnes enim dimenfione$

' fVI

homologs tunc erunt proportionales proinde figurz (imiles

bendo

M

'pola,

C APU"F H

EXPRESSIONES ALGEBRAIC/E RE-

CTARUM AD SECTIONES CONICAS RE-

jsfo

LATARUM.

pfl&

THEOREMAIL

J

uda

38 D1&antxa foci a vertice in parabola eft

«uadropla parametri. (Fzg. 99.)

9

m j

DEMONSTRATIO

(unt ,

o aC

Erigatur in-foco F perpendicularis FA; inPa-

rans

rabola quodvis pun&um /M zqualiter diflat a foco

4 -t

!t

F & a dire&rice 4G , ergo fi ex M ad dire&u-

cem

?

Las

166

CATUT I

er

cem demittatur perpendicularis, erit G7M. z FM, fed

GM - AF, in Fenim eft angulus re&us, quia FM

[

eft perpendicularis , ergo G7M & AF fünt parallele in-

—— ——

ter parallelas, ergo zquales, ergo etiam F/M z AF

fed .4F eft AS -I- SF, AS autem —— SF, quiacut-

fetie

va eft parabola , ergo loco AF fubftituto 25F, erit

ent ;

etiam FM — 2SF, ergo 2F/M z 4SF, fed 2FM eft

di

parameter ($. 25.), SF eft diftantiafoci a vertice, ergo

DT

diftantia foci a vertice in parabola eft. quadrupla para-

metri.

Si jam ? FM feu parameter dicatur P, & SFfeu

U

diftantia foci a vertice dicatur « cum fint linee con-

e

ftantes, erit P zzz 4a4. Q. E. D

L

ftm

THEOREMA

IT.

[

39 Quadrata femiordinatarum in parabo]a funt

Junga

d

ut abíciffe, hoc eft.^: Y*z x: X. (Fg. 22.)

atüit

DEMONSTRATIO

$x n

V t

Sit puzmy,Spmmx,SFEza, erit PpzmSF—5p

S,

N

zx:a — x. In triangulo re&angulo pmP et FW —— pm*'

trar

-- pP*, hoc eft Fo^ z y! -a — x fed Fs — mg, ex

ptoj

& $

priecedenti, & mg z Afp, ergo Fm — /Ip, fed 4p z .AS : 4

d

Sp.... a -- x ergo etit Puai,ergo Pm* feu 4 -- x*

prop

mzy -a — x*, ergo erit a* -- 2ax -- x* zm -

tàbo

n

4* — 2a4x "- x*, ergo tran»ponendo erit a* -- 3ax -

&* d* -- a4x — x'c y* & redu&ione fa&a 44x zz

y^,& cum ex precedenti fit 45 z p, erit )*

1)&!

Jam cum hoc verum fit de omni feriordinata re[þe&u fuse

abíciffe (fi enim trar$ focum acCipiatur SP, erit SP

zma-x & EP-x— a,cujus quadratum etxam eft a* —

w 1

fax *i- x' quod (upcrius accepimus, ergo eadem fiet

ex-

u ige

EXPRES. ALGEBR. RECT. &c.

16

-X

á

M fM

expreffio) erit etiam. Y*

pX, ergo »*

RW. m px

ia FM

pï hocefty: Y:zx; X. Q. E. D

ele i«

COROTL

b AR IUUM::I

z r

A CUE»

4O. Cum fit y^ z px, erunt quadrata femiordinatarum uf

jfacfa ex.parametro in abfciffum; fa&a proportione ex ewquatione

?. erit

entx;y-y: p hoc eft fermiordinata eft media proportionalis inter

M et

abfciffam & parametrum ; jam fa&a proportione continua eft —— x.

, «

y . ps parameter tertia proportionalis ad abfcif[am & femwrdmatam

ä

1 pare

COR

OLLARIUM

n

!

4

Si SP fiat —— SF. ent x —— a, proin y^ ezpr fiet y*

ST feu

T pr, fedp--4a eYPO y" z— da*

ergo y —— 2a fed p — 44

& COl

ergo y —

£ p, hoc ef femiordinata per focum tranfens ét mqualit

J&mzparame(ro ut füperius di&um ef in definitione.

7

COR OLLARIUM Ill

42. Eruitur inde alia 1iterum methodus defcribendi parabos

fam data parametro (FIg. 23.). Affumatur Sx pro axe & con

j (

ut cum axe unam recam efíBciat

jungatur ili $B parameter

32)

in S.erigatur perpendicularis .4D

defcribantur circuli pro

arbitrio transeunte'—' per B,

lineam AD in r,

2,:.3 &c. & lineam.

$x in P',P^,P "fecautes,erxt Cex $. 186. geometr.) B$ : $1 z Sr:

SP' & H$: $2 — $2: SP" & BS: $3 —— 53: SP"' &c. ergo

[—FSP

Sr, S2, S3 funt medie geometrice proportionales inter BS &

SP', SP^, SP', ergo i St ad P'/I, $2 ad P'IL S3 ad P'III

)

transferatur, erit etiam PI, P"II P'"III. medie geometrice

proportionalis inter BS & SP', SP'", SP' (ed SH'eft parameter,

f ex

& SP/, Sp"

P/" funt abíciffe,

ergo P'I, P'II, P'"III funt

A

medie proportionale$ intcr parametrum & abíciffas, hxc autem

4 i

proprietas eft in parabola, ergo pun&a I, IJ, IlI, (unt in pa-

tabola, quse i per lineam $7, I I], II III conjungsntur & in zle

j

&cram partem transferantut , erit parabola de(cripta,

x

*dï —

THEOREM A Ir

Pxe

43. Quadrata femiordinatarum in circolo funt

U

fut

t SP

ut facta ex abícifis. (Fig.

24.)

ad

n ft

L 4

DE.

d

—

168

CAPUT n

Qs J

DEMONSTRATIO

d-—-

Sit PM — y: St z a, SP x ert Pr z —

*fP

v; & cum perpendiculares ex peripheria ad diametrum

-4(1

fint medie proportionales inter partes diametri, erit

64

Xx:y m y:4—x hoc eít, fa&a equatione, ax — xx ——

y', & fi altera femiordinata P"M"'fitz Y & SP"—X,

Oil

£rit iterum aX — XX z Y*, ergo : Y* z ax — xx:

4X — XX. Q. E. D.

eto

:1

SCHOLION LE

*..

]

44. Ad demonfrandas fequentes proprietates his expreffio-

&te

nibus linearum pro ellypfi utemur, $s (Fzg. 15.) axis major —

24, $C —— a,.C$ - a; CL m 2b, L —

» SF vel fs di«

fiaàntia focorum a vertice z c,

erzo CF z d — c, Ff — 2a

fot

— Ocs; SP abltila — * ,. PM. femxordmata d. ermo.Ps

Q. f

i

SCHOLOIN It

A5

Pro Hyperbola e»dem expreffiones manent, hoc folo

diferimine, quod fighi — loco, flgnum -f adhibendum fit, quia

IXIS trans utrumquc 'verticem jacet.

1ta CF-—a-c, Ffe

$a-F 2c, P$ 2—2a-- x, PC — a-IE x, Df 2 x --2a*9Be

CF z—a-d-c, FPzx — c. (Fig, 16.)

yvat

PROBLEMA I

Mu

A46. Invenire radium vectorem 7 & fM.

(Fip. 15.)

RESOLUTIO

Cum addita femidifferentia ad femifummam det ter-

pott

minum majorem, fubtra&a vero minorem ($.97. Algebr.)

ext

& cum fumma //M -- FM fit z 22 ($. 40.) erit femifumma

z 4, fi differentiam feu f — FM dicamus 24, erit femi-

diferentiazs d, hinc a -- d — //M & a—4d —— FM,

fupponendo fM majus effe quam M. — Jam in triangu-

ten

lis

EXPRES, ALGEBR. RECT. &c.

169

lis FMP & PMf.eh FM* z PM*-4- FPhoc eft

a* — 23ad -- d z y!-- x* — a2cx "- cs &sz'—-PM'

mll ]

fhetrut

-- fP* hoc eft. 4* -- 24d -- d* o m— y!4- 444 —— 446

l, erit

— 4ax - 20x tb c^ - x? Subtra&a. primatota zquatio-

ne a fecunda erit

4ad......4a — 4ac-—-4ax-—-4cx

/

Mp

6X

raaer

)

m

c—-—x—ï———

omnia divid. per.4aetit d — a

fx

—ZZ'

ergo eft femifumma z & femidxiferentla—- & — gX

ex

Cex

, igiturterminus major u- —i—a — m m o

ll

vprefto

& terminus minor z« — « -- c—l— x — --,eft ergo

ajor zz

[

fi d

ex

cx

fM'—-Za-—-x-—-c—l- — &FM:c-I—x-——--

fz u

&

&

) Pt

-

Lal

Q. E.

»,

&

$CHOLION'L

v fola

47. In Hyperbole eft EM

CM Ex—.

, qu

py-

SCHOLION IL

"D n

49£. Idem obtineretür, 8 valor de y* bis queratur, & eliminato

yvalores duo inter fe comparentur, & dein valor de d tranfpofitig

omnibus aliis inveniatur, ut iw Algebr; $. 96. diximus,

j

THEOREMA IV,

*::49. * Quadratum femiaxis minoris eft. medla pro-

portxonahs inter diftantiam unius e focis E vel |fab

t ter

extremitatibus axis majoris,.

"ebr.)

Jrmft1a

DEMONSTRATIO.:

fetm»

",

Yn triangulo FLC eft FL2

FC* -- LC'; eft au-

Ingu

tem FL — Lf;nam FLC triangulum z Lf triangulo,

i5

Ls

in

[

170

CAPUT I

s u) -

in C enim fü-nt. re&i , L utrique commune, & FC — Cf fgi-

tur FL —fL , fed FL-4- Lfz Sr z 20 ($. 20.), igitur

y"': [24 "

- dlistavuri,

TCLIa, FC-—ma—c,

C z Lb, ergo fubftitutis

his expre(fionibus eft 2^ z 4* — 2a2c *F- «* -- , ergo

dratum fer

246 —— cc z ^ — ^ -- D hoc eft 246 — c& z b5,

tis, etgo

&kuri ex a

refoluta equatione in proportionem 22 — c; 5 zzb:c;

fed P eít femiaxis minor, 2a —— c eft diítantia foci F.

axi$ mitiot

ab-s, & c diflantia ejusdem ab S, igitur quadratum fe-

e(uiio al

miaxls minoris eft media proportionalis inter diftantiam

uniu$' e focis F vel f ab extremitatibus axis m

"

ajogis,-

A.

V. n

ellip, hoc

/

TH LE""LOA"R EMA V.

zP

ENCIBUS

eh*x

| 350.' Quadratüm femiordinate in Ellypfi eft ad

--*

factum ex abíciffis correfpondentibus ut quadratum

femiaxis majoris ad quadratum femiaxis minoris.

DEMONSTRAT:IO.

$. (

In triangulo rectangulo PAZF ef PA z FA

Ux

'l'—-",&

— PF*, fed PM — , FM ex Probl. preced. —— x

[j

ab qqe

d- 6 — *fï, PFzxzx —c, igitur fubflitutis his va-

)

[

acx*

262x7

tüto t jn 2

ioribus eft

r

£

* z x* at (* L ——

&

a

a

ua&i tadic

— x* J4-. 2ex — (* redu&ione fa&a eft 5^ —— 4ex

sQuale p

".

2!

2ex*

Ls ii

9cx

-—.k.ve

d

fg theo-

a

d

", fed habemusex prio

vilot de «

Ltl

.rlem'a'tnïe D5 z 2ac — €6t, efgo ec

L

246 — 634 poteft

Qc

hod

[j

ergo hic valor de &* in zquatione noftra fübftitui, erit

2cx?

4acx

gl^x

2aacx

b*x*

igitur y^ z 42X — — — —— ——

— — ——

T d

a

[

aa

aa

2b at

ORpottion

Fmpcfffüng

&

feduöiïone rfa&a manet )* zz-

&

d

hoc eft a* y'

ER

EXPRES. ALGEBR. RECT. &c.

17I

z(fi

m gax)^ — x'^, mutats zquatione Ín proportionem eft

)yigitor

y: (24 — x)x z : a, fed Y* et quadratum femior-

ub(titutis

dinatarum, (32 — x) x e"t fü&um abfciffarum ; J* qua-

þergo

dratum femiaxis minoris, & a^ quadratum femiaxis majoe

n—þ!

ris, ergo quadratum femiordinate in Ellypfi eft ad fa-

h

é&tum ex abfciílis correfpondentlbu; ut quadratum femi-

Voct F

axis minoris ad quadratum femiaxis maJons.

qua e

w fe»

æqzmtzo ad Ellypfrm.

iflantiam

COROLLARIUM r

yris.

T. Cum in hypea:bola egdem- fint determmatmnes, quæ ia

ellipfi, hoc folum difcrimine, quod Ps fitz 2a -- x, PCx-4

--x, Pf m 26 -- x -- c,

CF a --c,fsno — ex elhpii

snutate in -, fadis omnibus ut prius habebitur in. ünel/

gb*x

622

f eü äd

m 4«

quæ ej! æquatzo gd Hyperbolam.

d

z

COROLLARIUM: Il'.

VOT

.....

j Àe

2Cx

^

LA

'52. Cum fuent fupcnus yt ::: 4cx —

-

"-

-, & cum parameter fit otdinata per focum tranfiens, erit

abíciffa correfpondens SF Em ergom hoc cafu x u c, fubfti-

20

2c?

€

4

his v*

L

tuto « in æquatmnc, erit y* —— 4c us v of mcortie x a

[ E

a

r

"T

tra&a radice erit y — 2e — —, hujus igitur duplum feu 2y eft

aquale parametro, cum y üt femxordmata, ergo erit p — 4€

,n

c

£

200 — CC

p

D

$i

—— À veï -ap

1g1tur c*

te ho

walor de cc fuperius cxpreffus 2ac — bb in zquatione p z 4€

£

z

: 4ac

2

potef!

xeup —— fubihtuafur, erit p AC — —— ..'.. — feup

l, rit

9b?

2

— 46 -- ——..hoceB-P....——- feup z — vel -ap —2/ fac'ta

yyz

- —

n

proportione etit 2a: 9b — 9b: P5

u;uur paramc!er cji teriia

proportiozolis ad axem majorem & . minorem,

(j

C o-

CA RB-U-T: Hl

h

1375

COROLLARIUM III.

ext //

zo

$7

53 Quia p — ——,. cnt ap — 217

i

p

: 1g1-

lat

2172

ï

teitio ,

*ur in zquatione generali y

—

hic valor: fnb-

a

dd

et ab

futuacur, erit y*

Px,....f —— feu gay — gapx — px , re-

Quria,

—-—p: 249

CUtVà

foluta æquatione in analovmm, erit- yz t QAx — xX

eftautem 2ax —- xx íatum ex 9a — x in x feu ex SP x Ps,

que funt abíciffe, ergo quadrata femiordinatarum ad'axim mo-

jorem in ellypfi &- hyperbola ( —— x mutato in «t x) funt ad

vel cum p*

fa&um abfciffamum ut parameter ad axim majorem

Yneae

/da fit'ratio ^conftans: quadrata [ämzordmatarum fwzt ut faäa ab-

jör,gïzrum corrojþordmtzum.

s

féhim

didy

CATUT- I

münis

aX

EXPRESSIONES LINEARUM ,

QUAE

genten

FIUNT DUCTA TANGENTE AD

: CURVAM,

PROBLEMA I.

feni

by,

4 - Ducere tangentem ad. punöï:um M datum.

Tiem

bola

(Fzg 25)

omiff

RESOLUTIO

Ducatur ex F linea FM & ex f linea /Mm ita,

ut Jfn fit xquale F7M; fm igitut eft equale', 2 -- FM

hoc eft z $r ; angulus mMF bifariam dxvædatur per TM,

ent hæc tangens curva,

DEMONSTRATIO.

Pun&um M re&e- TM et in curva, & nullum

Q

aliud effe poteft. Sit enim etiam pun&um 4 in curva,

fim

erit

EXPRESSIONES LINEARUM, &c.

H73

rtfA - Jmetian zquale f4 -4- AF z axi majodi

S$, ergo f A -- Z squale fm, fed f -- Am (unt duo

tf ige

latera trianguli fzim, & fm tertium, ergo duo zqualia

lor: fub

tertio, vel curva f - m.equalis re&te fm, quod

l

eft abfurdum , igitur folum 7 & nullum aliud eft im

curva, ergo fola. TM eft tangéns, que pun&um 4M cum

p5

curva commune habet. Q. E..D.

SPXPS,

Xim wo-

COROLLARIUM I

) fuat ad

$5. Cum in parabola focus alter f infinite diftet a primo,

| cim p

f d

Xinea ex altero foco ad L du&a erit parallela ad axim (ig.

26.); fatto Mm z FHM, & biffeto angulo M erit TM tangens,

folum enim pun&um M commune cum curva habebn, ut priug

dicum eiít,

COROLLARIUM II

56. Cum angulus M]üt biffetus, Mm — FM, & MK com*

munis utrique, eft MinK — MKF proinde anguli deinceps pofiti

ad K equales, igitur redi funt, & FK perpendicularis ad tan-

o

gentem TM

COROLLARIUM

L.

57. Du&a perpendiculari (Fig. 25.) vel normali NM &

femiordinata PM , determinatur fubfangens PT & fubnormalis

PN, que fequenubus algebraicis formulis exprimuntur,

ÍInve-

daturti

niemus equationes pro ellipü, qus etiam hoc ipfo pro hyper-

bola mutato figno-habebuntur, parabolg vero ob axim mfimmm

mxffo termino axeos applicabimus,

PROBLEMA

31

Mn! t2

D

598. Invenire expreffionem fubnormalis PJV.

TM

RESOLUTIO

Cum FK vel Fx fit perpendicularis ad T7 ($, $6.),

erit neceífario parallela ad V, & triangula fmF & f/M.

gullum

fimilia funt, ergo eR fm: fF-' 4Mn: FN & quia

Cüt V

en

fn

174

cAPUTIm

"""'—-— CH x

fn — 24, fF:iza — 2c, Mm — ILM

Cx

ex

2aae

——j erit.m: 28 — 2

:.:cr-l-x-- —

[

245

24ax

9acx

oacc

2aecx

2cecx

—— - — s us — u H ÁÁ

— —— redu&ione

284

244

2aa

2aa

Zaq

laris

2cx

x

fa&a eü F27V:nc-l- MM

-- asuelele . —

, fed EN.

tlent.

aa

um

b M FP, fed FP

FP - PN( z ergo PXf — FalV

0'

2ex

ex

——

—

m ok —— c; ergo DN Em x o

&

aa

Dy

£

26cx

c*x

p

— x "- c reductione fa&a eft 2e — — — — -- —,

4

[

fed cum «*

maecoen

us

2ac — Xap($. s2.) erit equatio 2c

r

2cx

2uc

24cx.:

—— — —— ——

apx

d p

, redu&iono fa-

9a

a4a

aa

quod

-

&a eft P.N —— 1p — -;7:, fcdp: —g'(s; 52.) ergo

*

bz

pe .

fubftitutione fa&a erit P.V 2 —

^5

&

' -g- pro ellypfi,

fs

p4

4

: pro hyperbola.

WU

COROLLARIUM.

hoc

59, Cum in parabola fitaxis infinitus, adeoque in formula

feit,

PN — lp — —, terminus fecundus — abit in z feu wuna

H

infiniteüma pars de px, qus refpecu alterius quantitatis evane«

fcit & negligitur, ergo manet PN — ip, feu fubnormalis eft

e— dimidie parametro, fed parameter eít quadrupla diítantiz fo-

ci a vertice, igitur femiparameter — duple dif&antie foci a ver-

p

f equalis diftantie verticis a

tice, fed diftantia foci a vertice e

dire&rice, ergo Jubnormalis eff equ

alis. duple dij?antiæ foci « di-

U

fgärïcc.

E

H

PRO-

EXPRESSIONES LINEARUM, &c.

175

PROBLEM4A II

-

»

—

20

60. Invenire expreffionem fubtangentis PT

1

u

RESOLUTIO

«du&tione

Cum MP fit ex angulo TMN demiffa perpendicu-

laris ad bafim, eít ea media proportionalis inter feg-

fed F

iienta bafeos hoóc eft PJV: PM PM PT, feu PT

P "n

A FP

fed PA* feu y

px — EL (S 53.) &

[

ex

—UBN?

[/1

PN zIip — (ex Probl Il.) ergo ett PT

xX

.

.,.,--,—-——-

p

; aC eü

24px — pxx

ex

px——-——-—-—-

24

9

Ti

2

44

n

2ap—-2px

—..L..——-

- pxx

d

44

aquatio a

—— — ——, inverfo divifore eft FUR

44

2

24p — 2px

(Gione fs

Saapx

4apxx

quod dat

—— —— — — —— — —— , omnia dividendo

444p — Aapx

4üdP —— 4apx

292ax

X

29

d

per 4ap manet PT —

&—2ax

& —

;in Hyperbola PT

2ü0x -- xx

i

M

act- x

COROLLARIUM L

gmx — XX

6I. Cum in parabola fit a zx «o erit, PT —

"

—

x

[^e]

— X

hoc eft ——

fecundus enim terminus refpe&u primi evane«

ii formula

fcit, & reductione fatta eft. PT & 2x feu fubtangens equalis du-

fey m

pl« ebfcife,

(j eae

COROLLARIUM I

rmaha el.t

62. Quia CP -- PT z CT, CP autem fit a — x erit CR

fantiz D

2ax — xx

a* — 2ax -- x* -IeO92ax — x*

fom 4 vef»

d- PTL—a-—x--

f

—

G —X

go-—-—x

us 9

fictinl

—— fafta proportione ex hac equationefiet a — x: a—a:

m

t*

g —

C

í.

Ersro invenitur CT feu punáum T, f ad CP & €S quaratur

?ftia proportionalis.

PROe

RO

176

-CAPUT II-

PROJBLEM A. IV.

63. Invenire expreffionem perpendi'cularïs iSB.

RESOLUTIO.

Triangula TPM , ILSB funt fimilia ob perþendi-

culares.SB, & PM, ergo eft TDPr. D w PBAP: SE.

qi ?

gax

atqui TP —

"* TSfeu TP — .SP, hoc eft

ü-—X

2ax — xx — ax *t-.xx

)

2üx — XX

—.—c.—...-x—*-cfeu

4 —— X

—!

(X

ü

Ó

od

d

cocm ebgo- W*

ERE

D onsnt]

— PM - , ergo erit

a-—-—x

—X

ax

g m

2(€x — XX :

*

— y: SB, feu2ax — xx: axc :

ü ——X

d-X

l08

SB, vel 2a — x: a z y: SB, elevatis fingulis termi-

hisad quadratum erit 44^ — 44x -- xx: 46 z y:55

81]( Pz

Qéblbx — P

efl 44* — A4ax

fubílituto valore de ^ ——

a

À

2abblx — bbxx

Qabbx —— bbxx

: SB*, hoce

-Exx:d5-—

&

444 — 44x *l- Xx

omni

— SB*, & quiaex $..89. iap m bb, loco Pb fübfti-

i,

abx?*

——

d

pE -t

tuendo Xaf, erit 5*

——-. In Hyperbola eft

444—4ax7l- xx

m

$B*

d

i Lbei us

m —

44& -- 4ax-t- xx

COROLLARIU M.

—— ——

oosz.

h eft

64, In parabola cum a fit —— 09, erit S.B'-:-..-

i

4 o *

terminus enim fecundus evanefcit, cum re

fpe&u co? fit — ni-

Z2

tilo, deleto dein in —— fuperius & inferius oo * , manet 4p7,

LT

ergo SB* z ipx,

fed px — y^ ergo zpx — ï-y'l, extra&;i

zadice erit $B. z 4 y, hoc eft SB fl aqualis

dimidiz ]2mior4z'nat:t

'eliqu

hi, i

n parabolfz.

PRO-

lj

us

r

"

1

EXPRESSIONES LINEARUM, &c.

M

]F) :!55 (::) :IE; ;l:J ]ju ]!ï([. JQL .'97

sB

65$. Dfvenire expreffionem normalis 2VM.

RESOLUTIO

xpendie

in tnangulo NPM et NM: — PM* 4- PN5, at-

. b

2bx

Z]QQ

2a3)]x — abz

e

qui BM z

—

E

u

3

PNM

hot sf

[

aa

a

«

p*

l]2

-

a^ b? —-ab?x

4

—ÀÓ

—.—.—.————,

feu

P

ergo

PN*

a

aa

(;3

TO erit

EE a** — Q9a9b*x -- ab*x

6

,omnibus terminis divifis per

a

2p* — oab*x -- b*x*

zx:y.

4' manet

ü

4

mulüphcando omnes t*r«

8 fetti

minosin Valore de PM'2 per a, ut habeatur denominator 4*,

2 a?l?^x

— a? l? x? -- a*b* — 22b5 x -- J*x

p

eut PM?^ - PN*

124

-— 4X

-- NM,

fed . cum 2*

? fubftituto hoc valore, &

. lx

n t

omnibus tetminis duétis in 92 erit

fübfi

4aipx — 2a*px

-- 4*p ——-zaspx-l-apx

?

44*

ol

jdi

omnibus termini$

divifis

per a

erit. "VM*

44 px — 2apx^ -- a^p^ — gap^x -- p'x

2

In Hypeérbo-

ER

4a^px 7- 2apx^ -- a^p^ *t- gapx -- p

Ja et MN*

2

—— f

o p

44*

LL(:

COROLLARIUM.

zM

C

i

jJet

P^

4 ^0 px—l-oo

——

66. Cüm in pàrabola fit a — o , erit NM^

?

400

exidà

teliquis terminis utpote infinite parvis refpe&u oo *

ev- nefce ntis

d

bus, & deletis ubique 429 " manet NM* zz pX -- 4p :

Metzb AMath. P. 4I.

M

PRO-

pno

p

EL

176

(CAPUTIE

PROBLEMA VI

ipiti

67. Ynvenire expreffionem rxeöf'æ SIV, quz eft

diftantia verticis $ a puncto JV.

"

] t

D

RESOLUTIO.

fitut

bi

b?x

.52)h*

SN z SP -F PN, fed SPzzx, PN —

[

m feu

a

s.

a

—— üa^x

, reducta ad communem denominatorem utra-

*]^— ab?x -- a?x

que quantitate tam de P.N, quam SP erit -

?

1

ü

P Vr ts

$ & rUbüi'

diviüsv omnibus pet a, erit :

&

a

2

p

p -- ppx9amwm

CYatit

tuto -- pro P erit

2

: I"p Hyperbola

Yvà :

«p -- px -- z)ax.a

24

COROLLAIRIUM.

]

tit

68. In parabola igitur ob a-— « , formula abit in hane

cop -- px-- 20x

op-- 2cox

iyw

209

; p* evgnefcit, 6

—— abit in Ip

2»00

eàsi

x

& «

[

PROBLEM À VIIL

^ -

um

»6'9.' ?nvenirg exprelïlonem tangentis 7/M.

Íci

(s

1à

b -

RESOLUTiIZO.

Tatis

2D?x

þaxz

Wt

TAf m;PMZ; -- PT*, fed PM z

—————

Du—À

, feu

h[

gab^x — Dx*

p

24 lx ngu abx*

eu

;

E

OA d

i

4

868

,&PT:—T:

4—X

R

ä

igi*

»

EXPRESSIONES LINEARUM, &c. 179

Aatx* — i'ax? ..'. x*

igitut PT* —

, ergo PM* —f- PT"z

et

& — 54x -- x^

u

[

adx — V*

4 r 4axt

z TM-*,fub-

a*

4^ — 9X -- x*

z

b

e

-

X

fütuto. . — 1Qco

ert TM* — pi —

2,

14

ü

$a

-;ï'eu

4qtx —— Amcer

Ü

Q

a ——9x -- x

. In Hyperbola ecritï IMz- päc

[1| uTd»

x 4a^x

tox

"- — 4

* 4ax* -- x*g

v

2

á^ - 24x--x*

COROLLARIUIM.

fub(t

70. Ín parabola dOW

——

—

c€ et TM^ — pxr -RA4x^,

evanefcunt eniríi —— item

—— —— ——

4ox? « x*

209x-x^

cum Ífint infinite par-

vrbolà

2

z

/

va fefpedu ——

2

» quod reducitur ad 4x*.

SCHOLION;

71. Confideravimus ha&enus abfciffasa vertice compütatas 'e

erat femper (Fzgz, I5. 16:) SP — x , hinc CBinellypfi2ca—-x; in

j hane

hyperbola — a -- x, Si abfciifas a. centto computemus erit CP

d

e—x & SP-a--xin/elypi,;&a -- x in hyperbola, fet

easdem omninoó proprietates detegemus, quas fupérius

$. $O.

& coroliariis fequentibus retulimus; ita in circulo fi CP dica:ir

«, erit SPcza — x&sPocca-5x, hinc PM^-czSP X P; feu

y^ - (a—x) X (a-I2x) hoc et y^z-a* — x^,

In eltypü

cum fuerit equatio x^: (2a — x) x — b^: a* (s. 50.) &a -

fcifle etiam a centro computentur, erit ($. 44.) SP — a — x,

Ps — a-- x, & re&angulum ex abfciffis —— 9

2

— x*, hinc

Y

:^ — x^ z b^5:a*, Atque idem verum eft de femiordi-

natis ad alterum axem, ita etiam. MH^ (Fg. 15.) erit ut re-

&anzulum ex abíciffs; du&a enim fémiordinata MH, quz eft equa-

fei

hs 6P.——x, erntCH —iMP-— y, proin HL": b— y, & Hl

2

z

e bb y, erit igitür iterum y*-b*— —— inel

D

./,'(X'

b^x

f

b?a?

iypü; & y*

Pl

EX ——

Zzbï

a

2

25 1 þyperboïa, factaexinde proportio eritax

M .3g

o a

1

E

180

CAPUT H(l. EXPRES. LIN. &c.

4 —

b^, etgo quadrata femiordinatarum utriusque axis

funtad facta ex fuis abfcifis, ut quadrata femiaxium ad fe invicem,

& in genere quadrata femiordinatarum utriusque axis funt ut fa-

&a ex fuis abíciif's,

Hinc etiam relique formule fuperius expo-

2

— X

fit2 in alias parum diverfas aueurt, ut TP ent z ————É—

2

2

DE

x

in ellypü,

in hyperbola &c, &c

THEOREM

72

Superficies ellypfis eft ad' fuperficiem cir-

&am

culi fupra axem majorem fanguam diametrum de-

tam

fcripti ficut femiaxis minor eft ad femiaxem majo-

D

rem, (Pzg. 27.)

titg

DEMONSTRATIO.

tri d

IU

chatur P.N femiordinata circuli z Y PM femiote

bitiec

dinata ellypfeos — y,erit Y?zz 4* — x* ($.432, & z

& di

I,a X ([z —x)

2

bz)((a —x* )

(5.50);hibe P* ^ at

z

Q

feu reductis ultmns terminis ad communem denominatorem

A*X a^ -— x

b x a —-x

erit

4

z

u

2

, omifío zquali divi-

Uf,

fore &* & squali multiplicatore 4* — x? manet 4

bz

ergo Y*

2-—-—-0

b*, ergo etiam Y : y

a: b'vel

y y

: d

Jam fi fupponamus has femiordinatas

infinite parvam latitudinem habere, colle&io harum fe-

Darte

ib

miordinatarum juxta fe pofitarum & dimidiam ellypfeos,

& dimidiam femicirculi fuperficiem dabit, ergo erit fu-

lu

Iï

perficwb ellypfeos ad fuperficiem circuli fupra axem ma.

m

jorem. de(cripti ut femiaxis minor ad femiaxim majorem

ld

Q. E. D.

pret

A

tent;

C A-

Otqin

ag

a

j

L

Z^

o

TY

6f

Z

(s

&

ORE

181

lique axis

e Imvicen

nt ut f

2

1U$ expo.

COA-PU T IV

--x

at

X

DE DIAMETRIS CURVARUM ET DE

HYPERBOL/E ASYMTOTIS

— i

DERPFINITIO I

em ar

73. Diametrum curvze definivimus fuperius effe re-

À

wm de

&am per centrum tranfeuntem & in.perimetro termina-

[ [2)

tam v. g. (Pzg. 28.) MN.

Diameter curve confugata

EF dicitur refpe&u alterius diametri, fifit parallela ad

|

tangentem 77M, quae ad extremitatem alterius diame-

tri ducitur, ordinatas diametrorum fuperius quoque di-

ximus eífe rectas in curva'terminatas & per diametrum

[ (emiote

biffe&tas

hoc ipfo igitur funt parallele ad tangentem

&V! —

& diametrum conjugatam

——

[j

0

THEOREMA I

natotem.

.74. Diametri omnes bxfmam in centro fecan-

ali dir

tur. (F?e, 28.).

T2

DEMONSTRATIO

í bvel

yrdinatas

Demittatur ex M ordinata MQ, & CQ ad alteram

partem transferatur in G ut fit CO. z

CG, erigatur

an fe

ibi perpendicularis GJV, erit hxc vordinata & pun&um

ypïeos,

N eritin curva; eft enim triangulum. MQC — CNG

:!

erit fü

cum enim 7MQ & GV utpote perpendiculares fint paral-

em 1*

|

lele, erit angulus 7M z N, in Q & G (unt re&i, &

najorem

reterea. CO z CG, ergo tota xqualia

ergo etiam

& ordinate a

MQ — GN

fed JMQ eít ordinata

centro zequidiftantes funt xquales, ergo etiam GJV eít

ordinata, & AV in ellypfi vel hyperbela

E

M 3

THEO-

nl

182

CAPLT.IV

THEOREM4A II

$. Siab extremis // &V duarum diametro-

KC

rum conjugatarum ducantur /MP & XNQ ordinatze

T

ad axem $s,

erit quadratum. CQ* feu abícifte in-

»-

terceptze a

a centro & una ordinata, zequale facto ex

1um

abfciffis correfponaentlbus alterius ordinatz,

id eft

duot.

CQ — SPx Ps. (Fig. 29.)

M

M

r

DEMONSTRATIO

Teu

Sit CO z »x, $0 z a4—u

QrzzaM-u

NO

—— .

cum triangula PMT' & CNQ ob re&tos in P&

"—

Q & alternos in C & T equaliafint, erit TP : o um

te

PM : NO, feu TP: CQ ——PM:NO*, hoc eft FP*;

u —yticzt, fedgt!:z*m—a4—x

a —u, quadmta

frá

enim femiordinatarum funt ut facta abíciffarum ($. 53

Vel

g —*

dica-

coroll. III.) ergo TP^ : ; zoa —x

€en

camus TP —t. erit i?

"- 00 —— X

d u D

fed TP

feu $ z

(5 ya )ergo ix z — x fubftitu-

to hoc' valore in tertio termino erit 2^: 2* z x:

4^— , feu alterpando 7^ : zx zzs w^:a6^ — ,dividendo

l

primos duos terminos per £ erit / : x, utrumque multi-

plicando per x erit 2x : xx z

4* — , & compo-

nendo eft £x :

xx-i-tx—u

.a-——zlz-i-u

& alter-

nando eft x

u om— x ix:

«&, fed cum fit x — 4

Z

E

—— x", erit 2à^ —— x* -- ix, ergo erit !x

u"a

ü

boceft tx i at . ergo etiam g^ — 4* — x*, fed u....CQ,

(*

s'ïsz....a-—-x5 P;-—aax, ergOe"cCä-—bP

x Pr &in hy perbola eft i m a* — at

Q. E. D.

R

COROLLARIU:M

E

76. Cum igitur femper fit SOX Q

CP*

$P X Ps; — NQ

* cum in ellypfi fit CP. zz x, fi fiat ex proprietatibus eïlypïcos

t

&

R

DE DIAMETRIS CURVARUM &c.

193

z

2 s

£

bz

——

: ONQ'erit NQ' z ——.

Dein in tnanguhS CPM

.aa

efto

& CNQ utpote re&anguh., e CM* — CP^ . PM* & CN* ze-eco*

B* x*

MEICS

|

& In

-N* ,eutCM*-—x —l—b*—----—-&NCz-—a —ax*

bz

Q CX

-R —-—, ergoCHt^ -- CN2 z b*-La*, hoceffumma quàdrato-

1:

ä

leff

rum diametrorum conjugatarum quarumvis eít cequalis fumm»

duorum axium quadratorum, adeoque cum axes conítantes fint

in eadem ellypü, etiam fumma quadratorum dla.metrorum cone

jusatarum conftans eft,

In Hyperbola fiet b*

— a^, hinc diffe-

rentia quadratorum duarum diametrorum, conítans eft,

.ï;

THEOREMA T.

]

?

P&

£

7. Triangulum MPT a tangente fubtangen-

te & ordinata factum eft zquale trapezio SPrM

[

*

dratà

facto ab abíciffa SP, ordinata /MP, tangente in

5)

vertice r9 & recta rM per punctum contactus &

Jíca

centrum dudta. (Fig, 30.)

TP

DEMONSTRATIO

titu«

Cum ZP ft —

It

ls AON d

a——-x

ndo

abfciífis a centro computatls, erit CA ——

-F xíeu

2

x

ult

A* — x* m x

X

id eft —; refoluta hac

x

equatione . CT

1po

lfet

2,

Cs

£

Wuene

um

— in PTOPOI'UOHSBI erit x

*

9

42 4: CT, id eft

D

2

CP : CS z« CS: CT, obtriangula vero fimilia CMP,

Fg,

CrS. erit CP: CS....PM : Sr, ergo etiam C5 :.C T -'-'PZV[

P

XSV

SV&CS)(Sr

CT x PM vel etiam

2

E ssl

CTx PM

um

, Ífed he quantltates funt zquales areis

v*

fe05

triangulorum S£C & €M T eff enim dumdmm factum

M4

ba-

".

i

o

):(

184

CAPUTP:-IV

bafium- C T' & CS in altitudinem 5v & PM, ergo trian-

gulum CM T — triangulo CSr , ablata ab utroque parte

communi P/MC manet TPM triangulum z trapezio

,M() j

SPAMr.. Q. E. D.

&ur f

COROLLARIUM I

inh

78. Inde patet, ü./o (Fäg ?I) femiordinata ad diame-

tiof

itrüum prolongetur usque ad axim in y, & demittatur ab 4 femi-

leti

ordinata ad axim /g, fore triangulum /qu z trapezio qkr$ ; tri-

l* s

angula enim PMT, glu funt fimilia ob parallelas lu, MT & re-

W.

&os in g & P, ergo et MPT: glu — pu*

:gl^ (funt enim tri-

angula fimilia uf quadrata laterum homologorum) eft autem ob

(

frovrietates ellyfeos PM* :

CP?:c6to*

gl2 zcS? —

— C &

-(

CS* — CP* : C5* — Qg* — PSrM : qkSr hoc e PS? 148* —— PSrM

vel

: gk$r. (cum enim trapezia hec habeant eandem altïtudmem,

erünt eorum areze ut quadrata bafium PS & g$) ergo etiam PM*

gl2 z PSrM :

gkSr, ergo etiam MPT : PSrM — glu

qkSr ,

fed MPT — PSrM, ergo etiam glu z gksr, demendo SrMP &

üy

addendo MPT erit glu —— qkMT.

CM

COROLLARIUM 1I.

-I|

79. Ergo tuangulum parvum Klo eft æquale trapezio oMuT

ctm enim fit g/u — qkMT, auferendo ab utroque kgou com-

L] 42'

mune, manet Jok z oMaurT.

COROLLARIUM

III

80. Si nd ducatur parallela ad /k erit Cnd —— CMT. Nam

xremoto pun&o 7 usque in V, linea /u eoincidet cum Nn , -& tra-

at

pezium MouT degenerabit in triangulum CMT, & Jok in NCD, fed

aX

Iok &rat z MouT,

ergo etiam NCD — CMT , fed NCD eft ol

üit

parallelas$ equale 1pfi nCd, ergo etiam cnd —— CMT,

)

pl

THEOREMA.IV

81. In ellypfi quadratum femiordinatz /oad dia-

metrum Z/Mm eít ad productum ex abíciffis 7Mo

i

X oOonm,

T

ut quadratum femidiametri conjugata JNC

*qu

'vd quadratum femidiametri alterius. 72MC', hoc eft

d

hn

: Mo x om — NC' : AMc'*. (sz gi)

D E-

st

195

DE DIAMETRIS CURVARUM &c.

) (riatt-

&

DEMONSTRATIO.

e parte

Sit lo

rE

anmeamuna

d

Foinoms]

apezio

y, Mn

2a, Co

x, MC zxa,

Mo X om

amtuose ts

ss

44 — xx, NC zm b, mC .

ETA

]

4; duca-

tur sd parallela ad /k, erunt triangula zde, lok fimilia,

in k enim & d feu y & a funt alterni, item cum /zux fit

diome-

rhomboides a quatuor parallelis, anguli oppofiti & &

l femi«

l etiam debenteffe zequales, ergo totum ndc z—lok, ergo

fs tti«

"&

lo* ; nc* z lob : ncd ($. 264.), fed triangula fimilia CMT,

C dant CA : C — CMT': Cou, ergo dividendo

lm tri«

]tem ob

CM* — Q* : CMe. z5 CMTT — Cou: CMT , fed CMT

Q

— Cou z MouT, ergo CM* —Co* : CM* — Mou T: CM T,

- Pt

vel quia Jok — AMouT'($. 19.), & MCT — ncd, ett CAP

dinem ,

— (Qo* : CM*

—

p

n py*

lok : tcd & quia erat fuperius Co* :nC*

z lok: nd, erit etiam CM* — Co? : CA z eo* : n*

: K,

TP k

fi jam fubíituamus valores fuperius expreffos erit. ( ob

CAMP — & - CM-r-Cox CM — Cozza-c-xXa

pl

x) à* — x* : a^ z y* : ^, vel permutando y* : à^ — x*

Z—bä

Dd

3MuT ,

b* : &^. In hyperbola autem eritv y:x —àa

4 com-

: azo Q- Eo D!

DEFINITIO IL

82. Si per verticem hyperbole S (Fig. 32.) du-

[ Nu

catur linea perpendicularis ad axem , & fiat zqualis

& tfo-

axi conjugato, ita ut LL/ fit zqualis Yx, linez indefi-

p, f&

et o

nitzs ex centro per Y & x ducte dicuntur afymtoti Hy-

perbalfz.

COROLLARIUM I.

] dii

7O, Patet inde, quia Yx femper eft equalis Ll, prout L7

major vel minor fuerit, angulum , cui opponitur latus Yx, etiam

IMo

majorem vel minorem eífe, & f fuerit re&us, axis conjugatus

NC

squalis axi principali effe debet, cum enim in C fupponatur effe

re&us adeoque m-j-2 n — 90^, eritm 2—45^, proin cum in u ete

el

lam fit re&us, erit r etiam —— 45^, proin C$ 2— SY — CL.

Cum jam hac ratione a]terutg;* axis pro conjusato háberi poffit,

M

E.

5

qua-

186

ÜOAPUT.IV

quatuor hyperbole, ex quibus due quevis fibi opponuntur

de-

(

fcribi poterunt, & vocabuntur hx Ayperbole «quilatere,

COROLLARIUM I

105

84, In hac hyperbola equilatera abfciff s a vertice compue

(I

tatis habetur ad eapm equatio y

z 2agx - xx & abíciíüs a

centro computatis eft .a

gb &

— 4 ,quia 4 — b,& p z— Q

parameter eri£ aqualis axi

DRERBSJIAITIO

HT.

85. Quevis re&a ab hyperbola ad afgmtotum du-

&a vel parallela alteri affymtoto ut MY vel parallela axi

quà

