
lygonum regulare.

Wi

hibu

tico

linea

$

debü

ätief

(ïUm

€ À-

. v

j

E

Q

(5

, eni

; Io

tlone

GA PU

i.

etete

DE MENSURA SUPERFICIERUM

DEFINITIOI!I

ofitro

enfurare fuperficiem , eft ejus extenfionem

419. Rd[

in longum & latum fimul determinata qua-

&am quantitate exprimere.

TIDlde

COROLLARIUM I

gua-

226, Cum (íuperficies duplicem hanc extenüonem habeat,

&c.

fequitur lineam pro ejus menfüra adhiberi non poífe, qu» men-

furam folum longitudinis habet

& longitudines catentes latitu-

late,

[leter

dine in infinitum accumulate latitudinem dare non poffunt. Lon-

gitudinem & latitudinem quidem plani (que nil aliud nifi diftan-

juan

tia pun&orum extremorum eft) feu ejus perimetrum linea ex-

primimus, at aream totam exprimere mnequimus

Nemo enim

Pafäq

ideam totius quahtitatis arez nofa loneitudine folum bafeos IOO

pedum & longitudine lateris 20 pedum acquirit; meras enim

longmudmes habet, quibus extenfio duplex menfurari non poteft.

COROLLARIUM

.

] at«

221. Cum hzc extenfio duplex oriatur , fi bafis 4B ( Fig

ver:

118) per determinatam aliquam diftantiam , .quam per altitudi-

poi

nem feuperpendiculum BD exprimimus, vel dire&e ut ACDB vel

oblique ut 4DaB furfum moveatur ,

& cum eó major fit hec ex-

tenfio, quo baís .4B aut altitudo DB major fuerit, cum hoc ipfo

hzc plana infinite parvx latitudinis fepius ponantur, & major

fit elementorum numerus, ($.206.) fequitur, magnitudinem fpa-

r

&i hac duplici ratione geniti in dimenfione exprimendam effe :

eliquid igitur eligendum eft, quod duplicem hanc dimenfionem

habeat, & pro menfura aliarum fuperficierum fervire poffit ;

edcoque uti lineam elegimus determinatam pro meníura omnium

linearum & loneitudinum

ita fuperficiem determinatam elieere

debemus pro menfura omnium fuperficierum,

Si velimus fuper-

fciem in pedibus aut orgyis metiri, neceffario fuperficiem pe-

Q€um, digitorum , aut orgyarum adhibere debemus, at dum fu-

Qexümem pedis cogitamus, concipimus neceffario fpatium lateri«

LI

bus

CAPUT .

76

bus claufum, quod ih longum & latum pedem habeat, id eü,

LUR

$

cujus duo latera longitudinis & duo latera latitudinis fingula pe-

iun

dem adequent, fed talis figura feu fpatium eft quadratum

T !

($. Y41.) ergo fuperficies quadrata pedis aut digiti &c. feu pes

po

quadratus, digitus quadratus &c. eft menfura fuperficierum,

du

dnt 3

COROLLARIEUM IIl

adátis

222. Tot isiturt orgyarum , pedüm, digitorum &c. aream

minor

évjuscunque figurz dicemus, quot talia quadrata in fe includet,

Sit

m;jori

que neceffario includi videbimus, fi ad genefim redeamus.

j 6

.

enim bafis (Fig. 110.)/ 4B 6 pedes longa, altitudo BD vero $5

majr

cum jam ipía bafis fuperficies. quedam effe debeat, habebit 6

fione

pedes quadratos, feu quadrata pedum, qux ferjes toties poni-

Teduci

tur, quoties pes in latitudine continetur, hoc ef quinquies, in

s &

unum collec&a hx»c quadtata dant 3O quadrata, erit igitur area

e

ABCD 30 pedum quadratoruim.

dem

COROLLARIUM

IV.

223. Quoties igitur in menfuris fuperficierum orgya, pes,

digitus, linea nominatur, femper orgyse, pedes, digiti, linem

quadrate intelliguntur.

Oreya igitur quadrata 36 pedes quadra-

tem i

tos habet, cum quzlibet ümplex fex pedes comple&atur, pes

7ü p&

144 digitos quadratos, digitus 144 lineas quadratas &c. &c. uti

uiat

apparebit, fi pes v. £. quadratus tam in longum quam in latum

in I2 digitos dividatur; duc&is enim uti prius pafallelis, 144

quadrata parvula digitorum habebuntur.

Data igitur menfura

cujusdam fuperficliei in orgyis, pedibus, digitis &c. ut fpecies

£inor reducatur ad raajorem , divifio non per fimplices pedes,

digitos &c, inftituenda erit, fed per quadraticos, ita fi detur

dem

fuperficies $184 digitorum, ut reducantur ad pedes, dividenda

eft fumma per I44, & erunt 36 pedes quadrati, qui reducendi

ha

ad orgyam dividi debent per 36 & erunt zquales uni orgyx.

SCHOLIOQOUWN

924. Magnum harum operationum habebitur compendiu.m,

& menfura decimalis adhibéatur.

Cum enim omnes quantitateg

fupyä

(ubdivife IO femper partibus crefcant, & decempeda IO pedes,

Quo

fic IO digitos, hic IO lineas complectatur, ordinaria longitu-

quiä

dinum menfura major reducitur ad minorem fine omni multipli-

extione, adjungendo ad priorem quantitatem zerum., quadratica

Eïian

vero adjungendo duos zeros; ita $ decempede dant 2O pedes,

a

200 digitos, QOOO lineas &c, ordinarim menfure? quadratieg

&

vexo

DE MENSURA SUPERFICIERUM. 77

d et

la pe

vero decempeds 2 dant 2OO pedes, 2COOO digitos

2000000

iratum

lineas quadraticas; uti ex mnatura multiplicationis notum eft.

"u pes

Ergo fpecies minor ordinaria reducitur ad majorem feparando

pro qualibet majori quantitate unam notam;

ita 3462 linez

Un

Ex prioribus enim 3 decempedz

dont 3dec 4ped 6dvg 2

dant 30OOlin. 4 pedes dant 400 lin, 8. digiti dant 60 lineis,

additis 2 lineis habentur 2462 line:.

Quadratica vero fpecies

Jcam

minor.reducitur ad majorem feparando pro qualibet quantitate

udet

maJon duas notas; ita fuperficies 2654296 linearum continet

Nt

Cum enim quzlibet fpecies

0i

3 65P. 42415, 96un quadraticas.

divi-

major IOO partes quadraticas fpeciei minoris contineat,

|bit 6

fone per IOO id eft feparando düas notas, minor ad ma;orcm

poni

zeducitur; in refolntione problematum his tantum exprefhoni-

$, n

bus decimalibus utemvr,

Si latus unum quzratur, extrahenda

g

erit ex fa&o radix quadrata, cum ex duplicimultiplicatione ejus-

dem numerii facdum hoc utpote quadratum ortum efíle ponatur,

DEFINITIO II

p5

[ineg

25. Qualdryare figuram feu aream eít ejus quantita-

tem in menfura quadratica determinare, igitur quadrata-

dta

, p

ra parallelogrammi , trianguli, circuli &c. eft harum fi-

utt

gurarum quantitas in menfura quadratica determinata.

LUR

MA

T-H EOR EM'A 4

fura

eciet

edes,

226. Parallelogramma fupra eadem bafi & ejuf-

letur

dem altitudinis

feu parallelogramma fupra eadem

enda

bafi & inter parallelas habent areas aequales.

enat

DEMONSTRATIO

i,

Sint (P?g. 120.) parallelogramma 4BCD & 4Bcd

fupra bafi /4B inter parallelas Cd & 4b erunt triangula

atef

| d!],

duo 4Cc & DBd zqualia

Nam CAzsDB, 4cz Bb

tü-

quia funt latera oppofita parallelogrammi ($. 141.) fed

)u

etiam tertium CezzD4; nam CDzz AB,quia funt late-

t

ra oppofita parallelogrammi, fed etiam cd—— 4B ob

((27

i

eandem rationem, ergo etiam CD ——cd, cum fint &qua-

lia

TERNRRE

76

CAPUT Il

it

lia tertio .4B

ad utrumque addendo De erit CD -- Dé

du

L Dc-eod, hoc eft C z2 DÀ

éergo tria latera duo:

Sub-

gmum

rum triangulorum zqualiàá, tota ergoó zqualia.

trahendo jam utrinque part&i conimunem Dcx , erit tra-

& d

162 02

pezium 4xD(C squale trapezio Bxcd

addendo deiü

flatex

utrinque triangulum ZxB erit parallelogrammum CD.AB

z parallelogrammo ZBcd. Q, E. D

eepti

duo «

COROLLARIUM I!ZYI

interi

227. Cum quodvis parallelogrammum per diagonalem i

riat

áuo triangula zqualia dividatur,

C$. 142-) triangülum érgo quode

fit (

vis'tanquam dimidia pars parallelogrammi ejusdem altitudinis

& fuper eadem baíi fpe&ari pofüit ,

dimidia autem fint ut intes

W,

£ta, fequitur, que de parallelogrammis di&a funt

de triafigi-

pats

lis etiam dici debere, hinc triangula duo (Fig. 191.) ABC &

tall

ABc fuper eadem baáü .4B & ejusdem altitudinis CD —cd , aut

f0

inter parallelas 4d, Cc, equalia funt, & eandem aream habent,

ln al

COROLLARIÍIUM 9H

ADG

928. Sequitur etiam fi fuper eadem baíi inter parallelaé

&

erigatur parallelogrammum & triangulum PFig. I22. v. g. ABCD

0b r2

& ABc,

erit trlangulum hujus paralielozrammi dimidium.

E&

elt di

enim . hoc triangulum alterius parallelogrammi .4Bcd dimidium

ob diagonalem . CB

fed parallelogrammum .A4Bcd eft

ABCD

ii

per theorema precedens, ergo etiam triangulum A4BC eft parale

ef

lelosrammi .4BCD dimidium,.

pus

totur

1HEHOREMA H

4

4bl

229. Si in triangulo rectangulo L4BC fupra

hypo

quodvis latus erigatur quadratum, erit quadtatum

intr

hypothenufe * zequale quadraüs cathetorum fimul

Gtatu

fumtis;, (EFzg. 123))

Cille

DEMONSTRATIO

Ex angulo re&o demittatur perpendicularis Ca, 'die

V

videt hec quadratum maximum in duo re&angula H ae,

n

&

DE MENSURA SUPERFICIERUM: 79

Di

& ae]1B; primum etit 2quale quadrato minimi DECA

uo

alterüm medio CFBG. JDuc&is DB & CH erit trian-

ub

gulum DAB z

z triangulo CAH ; eft enim DA z AC

[

& 4 B z AH,. quia fünt latera ejusdem quadrati: prete-

eu

rea angulus obtufus D.AB ab his lateribus interceptus con*

4

ftat ex re&to ; & acuto s. 'Et angulus obtufus alterius intetr-

€eptus CAH conítat ex recto & & eodem acuto m, ergo hi

duo anguli ; -- 9 & m-1- 9 a duobus lateribus zqualibus

H

intercepti funt zquales, tota ergo triangula zqualia, fed

triangulum DAB ett dimidia pars quadrati DEAC, cum

0d$

fit fuper eadem bafi D.4, & inter parallelas DA4, &

Jinis

EC, vel Db

Inte

& EB j & triangulum A4CH eft dimidia

ig

pars re&anguli /eHz fuper eadem bafi 4H & inter pa-

C&

rallelas AH & ea

dimidia funt equalia, ergo etiam

a

n

tota funt equalia , ergo quadratum A4DEC z— eHa.

In altera parte du&is G] & CI habentur, duo triangula

ABG & CBI equalia ob latus BG z— CB & AB z Bl

elid

& angulus obtufus primi z «- o z obtufo alterius r -4- s

CD

ob rationes prius allatas, ergo 45G z CBI, fed 4BG

j

eft dimidium quadrati CBFG quia fuper eadem bafi BG

un

J

& inter easdem parallelas F & Gb; & triangulum CBI

eft dimidium re&anguli eabI ob bafim aqualem BJ &

A

parallelas BI & ea, fed hac dimidia funt xqualia, ergo

totum quadratum medium CBFG eft equale re&angulo

4Bl, additis jam zqualibus erit /fe Ha -1- eBIa hoc eft

ABHI z DAEC -- CBFG, fed illud eft quadratum

:M

hypothenufe A4B, hoc cathetorum, AC & CB , ergo fi

in triangulo rectangulo fupra quodvis latus erigatur qua-

J

nl

ératum, erit quadratum hypothenufee æquale quadratis

cathetorum fimul fumtis. Q. E. D.

COROLLARIUM,

230. Si catheti duz fint zquales, quodlibet quadratum qua-

du

érati hypothenuiz dimidium erit, & tunc data catheto innoteí-

*€it hypothenuía; À fcilcet € quadraso eatbeti bis fumpto extra-

il

hatur

806

*

CAPUT IL

hatur radix, Sittalis cathetus —4, erit ejus quadratum f6, quoá

X 9232 ergo hypothenufa —

32,4e8 5, 65 &r.

Inverfa

2j

operatione data hypothenufa innotefcunt catheti,

Si catheti ünt

« baf

inzquales, duo latera dari debent, ut innotefcat tertium, extrada

enim ràdix ex fumma vel differentia quadratorum dat tertium,

Data hypothenufa 5 & una catheto 2 erit differentia quadrato»

fumn 25 — 9 z I6, cujus radix 4 eft altera cathetus,

t

ejusder

TU BOREM ZA IIL

gramm

231. Area parallelogrammi eft zequalis facto

€mo t

ex bafi in altitudinem,

DEMONSTRA T I0O.

Re&anguli area habetur , ex baíi toties pofita,

quot ejufmodi partes funt in altitudine totius re&anguli,

ut patet ex genefi, & corollariis ad definitionem I. fed

hec colle&io obtinetur ex multiplicatione bafeos pet

2

I

:

1

altitudinem, ergo rectánguli area eft zqualis fa&to ex

—

--

j

-

D

1

bafi in altitudinem , fed omne parallelogramráum eft

K2

equale re&angulo ejusdem bafeos & altitudinis, ergo

omnis parallelogrammi area eft xqualis fa&to ex bafi i

altitudinem, Q. E. D:

1

delum

COROLLARÍUM L

Ctefcen,

2232. Si igitur fit bafis parallelozrammi —— B; altitudo z

ibetà

tüom Y

45 Íuperficies feu area z $, erit $ —— .AB.

bafís,

COROLL:ARIUM 1I.

Vrfnite

bebitur

232. Si paranelogrammuh datum íit quadratum , erit bafie

'.T'.O&u

Eu aïtitudini, & S z— B* vel A4^,

*

( 17

SCHOLION,

lz

— IT

224. Si igitur fit in parauelogfammo dato Bizz 9* 5f 6!^:

4 -- 30 Al 5 feu B— 256! & A 345// erit $— 88320

linearum quadraticarum feu 8? 83'/ 20.

Si datur $ & B erit

1

r

4 z m. Sidatr $ & d eritBz -; ut patet ex fegulis equae

?(ïcnum(,

THEO-

lie

DE MENSURA SUPERFICIERUM

9L

THEOREMA VI

qued

Vetfa

. fint

235 Area trianguli eft aequalis dlmldl() facto

£

ex. bafi i in altitudinem,

lum

DEM'.ONTSTRATIO

iato^

Omne trlarguïam eft dimidium parallelogrammi

ejusdem bafeos & altitudinis, ($. 142.) fed parallelo-

grammi area eft e&qualis toti fa&o bafeos. & altitudiniS

fU

ergo triánguli area eft zqualis dimidio fa&o. Q. E. D

COROLLARIUM

236. Denominationibus pofitis ut prius erit in triangule

,

$ — ——"íeuSziadxB,tuS$Ax-tB

"ully

SCHOLION I

fed

227.

lin triangulo dato B

2560

pet

A ——428// ,erit $

p

109560

256X428

—

— 54784; quod obtinetur yel e

X —— vel 256

el

X 214 vel 128 X 428.

gO

SCHOLION

lI

, 1

238. Si genefim trianzuli confideremus .per motum paral-

lelum bafeos infinite parva fui parte proportionaliter femper de-

crefcentis, donec in vertice penitus evanefcat

& inftar pundi

habeatur, erit area tota colle&io harum partium , quz arithme-

)

icam progreffhonem confüituunt, cujus maximusterminus eft ipfa

- gpe dl

bafis, minimus-vero zqualis nihilo, cum ponatur effe quafttitas

nfinite parva, numerus vero terminorum :qualis altitudin. Ha-

bebitur fumma hujus progreíhonis, Ífi fumma ex termino pri-

d

mo & ultimo per dimidium terminorum numerum multiplicetur,

(S. 179. Algebr.) hoc eft a-4- & x X n. Sedazenihilo, « z bati,

n alutudini,

rgo0 fumma — w x L nhocetB x iA

COROLLARIUM

l.

«

20

239. Cum omnis figura quádrilatera, omne

O 4*4?971&5&-

jiid

ver diagonalem in duo triangula refolvatur , ha r.ehl*u-: eju$ ares

ex

Jute

AMeisb, Math, P. 11

n

[]

CAPUT

I

80

ex fumma arearum utriusqu&

trianguli.

Igitur (Fzg. 124.) dias

conali CE

que pro bali communi affumi poteft, & altitudine

Ac & DA veldata, vel juxta fcalam geometricam determinata in-

;

veniantur afez trjangulorum, & habebitur area totius trsoe/u fc1-

(

BC,

Si'fuerit BC — I

licet .A

-- Da X

We m 5^,

IH

rel '—-—)x12—4429

là

EO ,e€eritarea itape

- 2x6-42

COROLLARIUM

i.

.H46. Si trapezium fit ejufmodi, ut duo latera ( F7g. 125.)

Is

ZAB &

c« DC fint parallela,

erit ejus

r

i

'ea

cqualis facto ex fumma

i

1

fium. in

dimidiam- altitudinen

tra

5

7-1,

ducta enim diagonali

13

n

, utriusque trianguli

I.L( L

& BCD cadem (ft 'ïit*',*ld() Bc vxel

Tl

[

b

es ducantur in

2

Cb

e

orum triangulorum aree habeftur

a

xx12

AR

M

x

:

Cb

:

E

4;

1

1em , hoc eft L'U X -ï (77 wzwm

sfu !k(D"!"'

11

ï/

(6)

L

—;

D

ergo etiam tnpe/n area habetur, fi báfes AB &

C

4

)

1

Uuca

t;

n X altitudinem Cb

Poterit etiam area haberi, fi

*

il

uidr

L,c:.a..u.ux u

451

EU

ucatur in totam aititudi AL,TVI, ut me)t ex 1159

€

€ tfAal

'ulorüm dimenüone diximus:

1

THEOREMSA

V.

-

(s

i

F

.20

79 oni re 0'*

ilai

(?Q

elt e

)d

;x.

e

iaàCtt

4

av

auc

t

a

u

De

V'ï; ^

n

by:

cul

[73

1

centro «

ad latus demiffà

Íe

in

VA

1

imi

dia

^^

111

)erimetrum p*'*'vn";",

c

E

M.C

ONS

|IRATIUO

(

»

j

Y

À

!H

]

e

1»:01 jtur in tot trian-

*y" onum r egm&r

.,

lali

i,

Íi

guia a&

equ

, quot funt latera, ergo fumma arearum

horum tri

g llorum conflituit aream. polygoni, fed cu-

jusvis tri

guli-area habetur,

fi dimidia

bafis ducatur

ofumma omnium habetur, fi omnes

in u;tnud:nem , €i

ä

eOtrmm

ä

dmmhæ bafes du

antur in

Ititudin

LAia ^

que cum ubi-

f? Cpp!

ans,

fat erit

omnes dimidias bafes 1n ean.

d

)i 4xF

2

dem aïv

udinem ducere, þoL eft (.Pz9. 126.)

d

AL2

1«

m

Y

t n

z

x F feu

X o

/'x'( F

^

:'?Vl'r«z—-g

M

P i

s

TX

€)

--

-

——2

fed bafes funt perimeter

&

1

DE MENSURA SUPERFICIERUM

95

Ha*

udme

& dimidie bafes dimidia perimeter,

altitudo vero , ubi-

à M.

que eft perpendiculum ex centro ad bafin feu ad latus

fci-

polygoni demiffum , ergo etiam area polygoni regula-

J

ris eft zqualis fa&to ex perpendiculari ex centro ad

"

latus demiffa du&a in dimidiam perimetrum. Q. E. D

COROLLEAXRIUM

242. In omni igitur polygono acciplatur dimidius numerus

25.)

n

laterum, & ducatur in altitudine

n, habebitur area; íi datur la-

tus pentagoni —— I9/4

n

0.

altitudo

m IO/

erit perimeter tota 12

R.

—

^

j vel

X

e—gO

[vd

a um i

Vs

OO

$1 latus hexasoni fit I24 &

altitudo II4 erit nc

im.

eftc

CUC

f RO

LI!* 1*3

72 & - X 11 — 396

DA

[

]

CH OLITO:!J.

AB &

^n0

243. Longitudines laterum & perpendicula determinantur

)95

ex f

Ca

ge

ometrica, uti

alias didum eft, cum enim latus & per-

end

^$

:

ilum fint ligez re&», & longitudines earum commenfurae

piies LU"LT.,

& eodem modo deter

nari poffunt

THEOREMA:*VI

11(7'

uv

)

244. Circuli area eft aequalis facto ex radio in

femiperipheriam

DEMONSTRATIO

Circulus eft polygonum regulare infinitorum late:

triae

rum (

164.), ergo etiam refolvi poteft in triangula,

4 dm

cujus bafes fimul fumpt

funt peripheria , altitudo ve-

d Cüs

ro radius ($. 165.), fed polygoni area habetur, fi femi-

ea ul

perimeter ducatur in altitudinem , ergo circuli area ha-

783

betur, fi femiperipheria ducatur in radium.

uoi

eafj

COROLLARIUM.

i F

245. Si peripheria dicatur P, radius R, erit tofa prorfiw

eu

cies circuli feu area $ 2 PR, & fi ex peripheria fiat linea- re/ta,

/l/z,". 127.) eritea bafistrianguli, quod habet altitudinem radium,

netet

& eít 2quale circulo dato,

&

71

E

C

i

i

Q

o E iqgecr

CAPUT

II.

94

CHOLION.

*

LU

246, Ad hoc igitur iterum neceffarium ef, ut detur men-

4á

fura radi] & periplerie , aut faltem ratio aliqua nota fit, quam

fK

radius vel diameter ad peripheriam habet, ut ex loneitudine

di

xecte ilhus linee quantitas hujus curva ervatur

& area inde ine

T

veniri adeoque circulus, ut reliqua de quibus egimus fpatia , qua»

arari

Ti

pofiü

Na&enus hanc quadraturam nemo invenit , licet

multi in ea gusrenda defudarint; Archimedes aliique periti hac

ph

methodo rationem diametri ad peripherjiam inveftüegarunt. Notum

eft ex $

o

t cud

e radio circuli, fi igitur

a

153. latus hexagoni eife æfï

xadius affumatur IOOCOOO, erit

id

123

us hexagoni —— 10000O00. Si

"

"

ja1 (?

5*

0O

128.) latus hexagoni .A4B dividatur in duas partes zqua-

ic

K*A*'

B. latus dodecaeoni?

ut hujus quantitas innotefcat

4

cum C

(

aB. fi

re&angulum »

erit CB? — Ba

-- Ca^, fed CB eft

P

—

Aotu

3441

5

à radius, Ba eft notum, quia

2

radius, ergo Ífi ex ra-

€

lio

& dimidio *adio fiant quadrata, & ex differentia extrahatur

"

Y

ac'

'9

habebitur Ca : fübtrahatur a CD feu radio inventum mo-

do Ca habebitur Da,

Jam. in triangulo re

e&angulo DaB eft rur-

fus

T"*æa

- Ba?

— DB^, fed Da ef& modo inventum, aB eft

[

*

rad xh'ï »

rgo fumma horum quadratorum aut quadratum DB^

W

& ext:

&a radix dat latus dodecagoni DE

Si hoc rurfus per

CE biffecetur in £, erit D

E latus polygon

T^ 1

ut hujus

di

i 94 laterum;

rurfus quantitas. innotefcat

accipiatur triangulum rec&angulum

t

€bD

, erit Cb? —— CD* — Db?, ergo Cb —— V (CD*

Db ) fed

41q

3l

CD ett 1&.11

3

Db eft ilatus dodecagoni prius inventi, ergo habes

4

tur etiam 5C;

hoc LC fubtrahatur

«

2]

radio CE, habetur pars bE

jJam in Luamulo re&angulo EbD eft Eb^ -- DV

ED?

fed

Eb modo & Db prius eft inventum

ergo habetur DE latus poly-

goni :4 laterum

fi hoc rurfus biffecetur

habetur jam latus po-

leterum

lygsoni

dein.96 laterum &c, quse omnia pracedenti

methodo inveniri, & tam prope ad circulum accedi poteft, ut chor«

da ab arcu fenfibiliter non differat

pr

n ratio diametri ad po-

lvgonum circulo inferiptum vera, & quam proxima ad ipfum cir-

b

culum obtineatur.

Eadem via queritur ratio diametri ad poly-«

gonüm eid

n. circulo cucumfuwtum incipiendo ab hexagono us-

qué ad 1

us valde ex

guU;n-

Jam circulus inter hec duo polya

gona jacens erit infenfibiliter minor quam polygonum circum-

fcriptum & 1

ajor quam infcr)

um,-ita quidem ut ex hoc circulo

;

pofita diametro zz I Archime

in polv«ono 96 laterum invene-

nerit pcti I,hermu effe ad inf

s:p

um ut I ad 3 5 1 adcircumfcriptum

-..-

;

oo9

Xt I ad 3

713

hoc eft f

tyd

-u d o

lovicus a Ceylem

s:fT

accue

!

l

DE MENSURA SUPERFICIERUM.

8

$

accuratius determinaturus hanc rationem

nl

ul

terius progreffus eft

[

X

-

pofita diametro — 2, 0000000000000000 invenit peripherian

lu

ninorem effe quam 6, 2831852071795865

dam

majorem effe quam 6, 2831853071795862, ut adeo fola diffe-

ine

rentia a circulo fit in mille billioneüimis partibus? ftatuit igitue

m

diametrum eífe ad circulum ut 200: 628 velin minoribus ter-

qua

minis ut IOO: 314-

Metius eam ftatuit ut II3: 255, qus pro

icet

minoribus terminis adhuc accuratior eft: plerique tamen ob com-

ae

modiorem calculum priorem adhibent, cum & ihi differentia in

m

praxi infenfibilis 6t,

igitur diameter in fua

.peräpheria ter &

t

aliquanto plus continetur,

. $i

CÜROLLARIUM.L

que

(at,

.247. Ex his jam videmus quadraturam circuli veram, etó

) eft

detegatur, numeros tam prolixos habituram, ut in praxi propte-

Tà:

rea ufui effe nequeat, adeoque inanem ille labore:

impendat,

atur

«ui in ea quarenda vel minimum temporis fpatium ponit,

Ino

T

nt-

COROLLARIUM

E

[.

L]

j eft

2482 Data igitur diametro queritur peripheria ex hac pro-

p* à

portiqne ut ICOad 314, ita diameter data ad peripheriam, Sit

p

514 X 56

diameter data —— 56, erit peripheria

—— m I75. 8A. Da-

jjl$

w

ta peripheria ad querendam diametrum proportio invertitur, ut

[ed

|hee

?[4: I,OO &c, .Ex his jam fequentia-problemata refolvuntur,

VE

PROBLEMA L

fed

oly-

249. Data diametro circuli invenire aream..

: pü.

lenti

RESOLUTIO.

liot^

p

Tiam,

. Fiat ut 100: 314, itg diameter data ad periphe-

(i^

Jj«

—

X

II. Peripheria ducatur in

2

diametri, fa&um eft

w

equale arez circuli.

olya

Demonftratio eft ex theoremate VT.

i*

culo

5690 RÜRSLARIUM Lt

pe^

$50. Exempl. Sit diameter data — 56^, fiat I()(;ï 314

rurm

70 54 g^l 41;'/0

Hec peripheria

ylei

- 56/: 175*, '84 hoc eft ad 1

du-

d

F 3

1

a

86

ÜCARFUT

ducatur in quartam partem diametri in I44, feu I400/// nt habe-

VESISADESSHSURLN

aántur quantitàtes homogenez ,

erit tota area — 2461/, (Cco

hoc et 24? 614 76// oo^,

feparando duas fcilicet notas, cum

menfura jam exiftat quadratica.

($. 224.)

lii

CHOLION.

ti

X

II

25YJ. Diameter vel menfurata fupponitut

n campo. , vel

1

data quantitate longitudo ejusdem ex fcala geometrica determi-

n lndu- e&o

H

d

H

COROLLZARIUM:/T

1

252

Hac ratione igitui

omnis peripnerja in ilis invenl-

qu

tur dimenfionis partibus ,

in quibus radius vel diameter datur.

Si diameter datur in pedibus

peripheria in pedibus habetur;

fi

ÀN

datur in digitis, perm"*wrls in digitis habetur &c.

Quin omnes

[

partes peripheri2, omnes arcus certi numeri graduum hac ratio-

c1

ne invenire licet, inferendo per fimplicem proportionem, ut 260

eradus ad peripheriam totam in pedibus,

dieitis &c, inventam ,

ita 7O, 40, 1309 &c. gradus ad partem peripherie proportionalem

in eadem menfura

Si peripheria fuerit 17584/// invenitur ar-

cus 3O' ex hac proportione 360

ï/ 84/// — 30

14651/1 L

PROBLEMSZA II

$«

255. Invenire aream fectoris

ABC

Fig. 129.)

&

arcu ZAB

d to radio Z4C'in orgyis vel peäzb

: eradibus.

&t

RESOLUTIO

dni

baï

as

I. Fiat proportio, ut 100: 314

Mu

radius AC ad

tt

für

peripheriam totam

II. Ut 360? ad peripheriam

inventam, ita gradus

dati ad menfuram arcu

HI. Arcus inventus. ducatur

AC fa&um erit

area quafita

E

D E.

——

i

—

w

]

&

DE MENSURA SUPERFICIERUM.

97

habe«

ATE GT

^DEMONSTRATIO.

]600

, Qm

Cum tota area circuli confideretur ut' aggregatum

Ev

gs

2 d

triangulorum infinite patvorum, quorum bafes funt p

ripheria & altitudo radius, erit etiam fector, utpote pars

ol

circuli, collectio triangulorum , quoruim bafes eft arcus

'eLIllf»

-AB & altitudo radius 4C, proinde etiam hzc area tota

habetur, fi bafis 45 ducatur in & altitudinem, hoc eft

Ut autem. arcus

area eft zqualis arcui. 4B x x AC.

i veti

B cum AC multiplicari poffit, ad eam: menfüram, ín

datut.

qua AC datur, reducendus eft, quod fit per propor-

tt; f

tiones fuperius exhibitas, inventa ex generali propor-

Ua

tione peripheria circuli feu menfura 360 gradibus cir-

matio»

culH conveniente, hec ipfa menfura dein per alteram

ut 360

proportionem partibus petitis applicatur.

entalit ,

onalem

Exempl. Sit CA feu

BCH

r

diameter z—

tut at«

004., & ADB v 300.

Á

EistutiOO: 314 & 56': 12584/*.

)

lii ;'

r..

*

ut/$00 * 1789490 —— 30"

I465/1/

1465 5 feu'

4394 4H

-

?;-

E

X I1400///,z-s 2051466'^^ $ (eu

——

—

area,

29105/ 14/4 664 5

2

QU R ULILABRBIUA,

9)

254. Si detur(Pig.130.) fegmentum AEBD A, invento centro

& du&isradiis 4C, BC habetur fe&or ADBOC, quiper chordam 4B

infegmentum ADBEA & in triangzlum ABC dividitur, ut igitur

radio & altitudine

habeatur fegmentum,

dato arcu,

chorda ,

trianguli, inveniatur fe&or & triangulum ,

fera-

& hoc ab illq au

!

ÁCad

tur, dïffgl-czxtia erit area fegmenti,

PROBLEMA

III.

fdd

u

u

?;(

'25 $. Invenire aream poligoni

cuj

svis. (

$

n a

131)

j

4

E-

PA

jl

—

As s

Ts

88

CATPUT HI

/

RESOLUTIO

fei

Refolvatur duc&is diagonalibus in triangula, & in-

[

ventz triangulotum arez'addantur, fumma erit area po-

1ite

lygoni.

tus |

DEMONSTRATIO

quo

fequ

Quodvis polygonum refolvitur in tot triangula,

eiti

quot funt latera demtis duobus ($. 144.) ergo triangue

ho

Ja funt p.rtes

& polygonum eít totum , additis parti.

bus habetur totum

Exempl. Sit polyzonum ABCDEF, du&is BR, BE, CE tri-

du

angula habentur quatuor; accipiantur ex fcaia geometuca eorum

altitudines & bafes;

Wt BEI— G.. Agcts

2 EB——-S F——v.) »

I!

Ccc-4 OEX Dd W. quéis baübus in dlmldlas altitudi-

fn

nes erit 4F:::6X1-.«6,BFE--8X-——.12, BEC z2

8x2-—-16' & BED-— 6 X2 —

I2?, hz ares addantur,

habebitur tota area — 6 -- 12 -F- I6 -- I2 — 46

&l

CATUT.H

DE COMPARATIONE ET TRANS-

MUTATIONE AREARUM

Tüu

&if]

THEOREMA I

il 2

erimetr

fieurarum fimilium funt ut latera

C

256P

DA

vel dimenfiones homologe.

p

DEMONSTRATIO

(üar

Cum perimeter fit ipfa fumma laterum, erit peri-

erg

p

meter primze, ad perimetrum fecunde, ut fumma la-

terum prime, ad fummam laterum fecundz, fed cum fi

gure fint fimiles, hàbent latera proportionalia ($. 168.)

&t

igitur fumma laterum prima eft fumma antecedentium,

&

g

DE COMPARAT. ET TRANSMUT. &c

89

& fumma laterum fecunde eft fumma confequentium ;

fed füumma antecedentium eft ad fummam confequentium,

] &m'

62 pO

ut quodvis antecedens ad fuüum confequens, hoc eft pe-

rimeter prime ad perimetrum fecunde, ut quodvis la-

tus prim: homologum, quod eft quodvis antecedens,. ad

quodvis latus fecundze homologum, quod eft quodvis con-

fequens.

Sed latera homologa fuat etiam dimenfiones,

Qgula ,

jgitur perimetri figurarum fumilium funt ut dimenfiones

daee

homologze

$ atl

COROLLARIUM

CE tri

257. Cum circuli omnes, feu arcus ejusdem numeri sra-

A eorum

duum fint figure ümx)þs, quarum dimenfiones homologe funt

B

xa ii vel diametri, fequitur peripherias circulorum , aut arcuum

altitudi

fimilium effe ut radios vel diametros,

BEC —

ddantür,

THEOREMA II

'

258. Parallelogramma funt in ratione compofi-

ta bafium & altitudinum.

DEMONSTRATIO

NY

Sit unius parallelogrammi fuperficies —— $, alte-

primi altitudo — .4, bafis zz B, alterius

altitudo z a, bafls —— 5

Ent in primo $ 2 4 x B,

in altero * zz a x 5 ($. 231.) ergo erit primum ad fe-

cundum feu .S

$emdxB;axbíeuS$:sz ÁAB:

fatett

4b, hoc eft primum ad fecundum, ut factum ex altitudine

primi in fuam bafim, ad. factum ex altitudine fecundi in

füam bafim, fed hzc eít ratio compofita ex 4: a& B: b

ergo parallelogramma funt in ratione compoüta bafium

U

& altitudinum.

mi i

Exempl. Sit altitudo primi

—l

——

6, bafis —— 2, fecundi al-

um j

titudo z 8, baüs — 4,erit primum ad fecundum ut 18:

32-

16.)

ytiurts

Yi

C O.

a

RI TR

pI

QcO

T

i

E..

O

L

A2

Á

I

U

M

H

g

31l

f

€

S

alt

3

je&

y*

ieitu

tudines squales fint ,

ecqu

26

&

ï;&

iactc

fatta

A

*

I

jai

:Li

quoque

íunt arex

equales, etiam

e

E

ahi

—

ï

lent d

altitudinem

ae

2

6;1 eti

p

H t 54 etiam. dB

av

25r

uat

t m b B.

':

hac

u

&

lone

in prt

opo

rtione

em refoluta erit A:

L od

e

itudo pr imi ad

altitudinem fecundi ut

bafis fecundi '1d ba-

Z

;

At

H

primi,

fed . hec

eft vatio reciproca

rgeo parallelogramma

Sit

inquai

d

que habent equales areas

funt in ratione reciproca

fem

altitudinum & . bafum.

$j tantur

bafes fint &quales;

reg erunt

ut altitudines, & fi altitudines fint equales, erunt ut bafes

Erit

hac if

eni

TY

S.

$

AxB:axB deleto communi fedtore B ma-

h&t

ne

Do

A

a,

$i autem

4 m i

erit $

sH

1e05 f

Paj Jïh

'ato

UV

[

:

Bd

Z

Ksu

^

xel

pl.

w

p p mi

altitudo 6G bafis 4, fecundi bafis 8 alti-

ec

cunqa

udo

m

;

utriusque

aree fint equale

2

3

quia fatum ex 6 in

fe; fe

ln 9 £ C:A, erunt altitudines

baübus recipróce propot-

E

£120 1

"

id

06

3*

4

lïcnaïe

logram

C O RO LL* R

UM I

Daleg

60

m triangula fint. dimidia parailelogrammorum ejus-

ral]

dem

D«

S

o

Ua

ltitudinis, que de pa

112

elogr

ammis dicuntur

de

trian

gul

;

jam di&a funt, quia dimidia funt ut tota

H

)etul

4

t

T

enim etiam

area.trianguli ex dimidio

4

a&o bafeos

in aititu

et

f:

fup

ä

a

(

nem,

Hinc etiam triangula funt in

i

vlone compofit

a

battum

1*

imï' W

d*m;d. rum

altit

dinum, feu dimldnïm altituc

num & bafium.

H

T .

Xones h

ioc

t :

t

s:::-iA)(B'

WqW-bsyels:

^

$m AX

E p

a

2

n

folops

»]

ab

vel $

i

COROLILARIUM

HI

261

Si

ur in uiancuhs arez funt »quales, facaà ex be

fi

il

ti

f

in "thunnem

equalia

effe

debent

fi^bafes & altitudines

zquales funt,

aree quoque zquales funt

$i arez

funt equales,

Ti

olog

habent bafes

altitudinibus

altitudinibus reciprocas, & íi bafes

are

fi bafes

funt a.qu:'

reciproce funt

quoque zazquantur $

erunt ut altitudines

& fi altitu

nes funt $q

Ya

ud

T(.uo

erunt

ut D&

Ezedem

iV

f-^

fes.

jlicet proprietates triar

jlis wmym nt, quas de

18

nb a

arallelogra

fuperius diximus.

15

xli

*

Í

Q

1

E

2;

DECOMPARAT. ET TRANSMUT. &c. 91

THEOREM A Il

At

1

262. 'Triangula aut parallelogramma fimilia ha-

s

— dé,

bent dimenfiones homologas proportionales.

D.

D,n0C

DEMONSTRATIOGO.

40 00

am m

Sint duo.triangula fimilia ( Pzg. 132.) 4BC, abc.

7proca

erunt

Demiffis ex angulo zquali perpendiculis CD & cd erunt

s M

hazc ipfa perpendicula altitudo, & fimul erunt triangu-

p

la & tota ex hypothefi, & parva ob /z-a & D&d

»e5

re&tos fimilia, ergo erit 4C : ac m /Db: ab & etiam

yoroae mmCDS igtur 4B. ab mCD: cdi Qus-

f alti-

cunque enim funt eadem uni tertio, funt eadem inter

x 6u

fe; fed 4B & ab funt bafes, CD & cd funt altitudines,

Xopote

ergo triangula & proinde eorum dupla fcilicet paralle-

logramma habent dimenfiones homologas proportio-

nales.

D^

1 ejur-

-CO'ROLLARIUM.

r, d

ibetut

263. Cum omnis fupefücies in trlangula refolvi poffit,

fuperficies feu figure funt fimiles, etiam triangula, in que re-

folvuntür, fimilia effe debent, fed hec triangula funt ut dimen-

m

fones homologe , ergo etiam tote fisurs funt ut dimenüones ho-

mologse.

THEOREMA IV.

264. Parallelogramma feu triangula fimilia

f

e

funt in ratione duplicata feu ut quadíata latera ho-

jdines

mologorum,

jales,

qibus

DEMONSTRATIO.

quid

Sint parallelogramma fimilia4BCD & abed( Big.133.)

i5 ec

erit area primi ad aream fecundi ut 4D x« BE : adx be

($.258.) fed ex praecedenti theoremate eft D : «d

—— BE:beergo he due rationes zquales funt, ex qui-

bus

AE

CIATPUT

ID

D!

92

bus ratio prior componitur, fed ratio compofita ex ra-

tionibus zqualibus et ratio duplicata, feu eft ut quadra-

06/ L

tum terminorum fimplicium , ergo arezfunt in ratione

Ti nnatur

duplicata feu ut quadrata terminorum D & a4d;

fi

"-

et

AiÀ

m

in AD x BE

.

L]

ad x be fubftituatur loco BJ::, be

aT d

2eq

4

'!

AD :ad ,

ad aream fecundi ut

&mnibus C

erit area primi

.M,

fZ

diameter

fed etiam cum fint figurz fimiles eft 4D : ad

Sit diamet

—DC: dc' vel ut BC:bc vel ut 4B :ab, etgo etiam erit

porttone ]

MNena e

area primi ad aream fecundi ut DC : dc* *vel ut BC* : bc*

roportio

vel ut 45*:4b*, fed hec funt latera homologa, ergo

parahmogïamma funt ut laterum homologorum quadra-

ta, fed triangula funt dimidia parallelogrammorum, di-

;

midiía fubt ut tota

26

[

ergo etiam triangula funt ut quadra-

Toaximi

ta laterum homologorun

latera

Exempl. Sit bafis parallelogrammi minoris ——4, altitude

femicirc

m duor

t2 2, majoris bafis z— 12 altitudo —— 6 , erit area primi z— 8,

alterius — 72, fed $:

u:,..-v—

L^

—

16:144 hoc eft, ut quadratum ba-

jungantut

nuia AC;

fisprimi ad quadratum bafeos alterius; vel 8: 72——4 : 36 hoc eft, ut

quadratum altitudinis primi ad quadratum altitudinis fecundi

eulorum .

