ebtufos, nec re&um & obtufum fimul habere poffe

Cum enim

€ 2

redus

|

C A P UA'"* IV

36

ze&tus jam 90? habeat, & obtufus plus quam 90* , pro reliquis

duobus 90? aut minus quam 90^ manent, re&dus ergo aut ob-

tufus alius effe non poteft,

Item fi duo re&i forent e & f, u-

ne» dü» forent parallele , nunquam -ergo in vertice concurre-

zemt, adeoque nec.fpatium clauderent.

ph

"

CO R^OLLÁARIUM

li

tr7. Noto uno angulo innotefcit. fumhia reliquorüm ,' no-

tis düobus innotefcit tertius: fünt enim mutua complementa ad

duos rectos.

COROLLARIUM.II

[

il

1II8. Sequitur etïa)m,— perpendicularem ex quöcunque tri-

anguli angulo ad latus oppofitum demilfam débere cadere extra

e

triangulum feu ad bafim prolongatam , fi angulus unus e reliquis

i

fuerit obtufus, quia alias in eodem triangulo plures recti, aut

e-

obtufus fimul & re&us foret, quód eft.impoffibil

$12

cadere autein

intra, ífi duo e reliquis acuti fuerint,

COR OELARI.XUM Á7IV.

&iio

119, Duo latera trianguli femper mäjora effe debere quam

£

Coincide-

tir

tertium , alias enim fpatium claudere' non. poffent.

yent enim cum latere tertio, fi illi zqualia aut minora. eífent,

ang

«

THEOREMA Il

120, Si latus unum trianguli (.Pze. $7.) pro-

Ya

ducatur, externus a eft a&equalis duobus internis op-

qui

pofitis ? & e,

DEMONSTRATIO

RE

U

4 -l- c z—1805,quià menfurantura f*emiperiphþl'ia :fed

i€5|

c- b -- e —— 180* ex praecedenti theoremate, ergo

&figi

ü--cmmc--bH-e: deleto in utioque membro c manet

azzb-4-e, fed a eft exterpus, b & & dvo interni eppo-

fiti, ergo externus . «qualis duobus internis oppofitis.

QO EI D'

4

THEO-

ï

DE PROPRIET. LIN. &c.

37

u

THEOREMA Il

02

li

I21r, Quodvis triangulum (Z*g. 40.) poteft

i

infcribi circulo,

ut vertices angulorum fint in peri-

pheria: vel quod idem eft; triangulo dato Circue

lus circumícribi,

HULS

d

DEMONSTRATIO

Per data tria pun&a non in dire&um Jacentia pot.

eft defcribi circulus ( $. 8o. ) atqui vertices angulorum

PUv

in triangulo funt tria pun&a. non in directum jacentia

Xtta

ergo poteft per illadefcribicirculus , & totum triangulum

1quis

circulo infcribi,veltriangulo circulus circumfcribi. Q.E.D.

aut

ütelt

COROLLARIUM II

122. 'Yrianguli ergo infcripti latera erunt chordo circuli,

& fi latera funt qualia, chorde quoque funt 2quales, & cum

chorde zquales fubtendant xquales arcus

arcus quoque equales

erunt, qui cum fint menfure angulorum oppofitorum ad periphe-

m

riam

Mie

hi quoque anguli equales eífe debebunt

promde in tris

llf

angulo squilatero tres anguli equales & quilibet 60?

erit;

adeo-

que trlanvulu*n equilaterum, eft Oolygonum regulare, (S. 107)

CGROLLARIUM II,

193. Cum chorda major majorem arcum fubtendat ,- arcus

pro-

yero menfure fint angulorum oppofitorum ad peripheriam, fe«

op

quitur-majori àngulo majus latus opponi, minori minus

COROLLARIUM II

$

Y24. Cum in triangulo lfofceli duo crura fint x»qualia, f

infcribatur circulo, duse quoque chorde & arcus fubtenfi equas

- (ed

les erunt, proinde etiam anguli oppofiti, qui funt ad bafim tri-

2 n

anguli, zquales erunt

anet

THEOREMA

IV

p

fits,

125. Si duo triangula habuerint unum latus

44B ( Fzg. 88.) cum duobus angulis adjacentibus

"

C

3

aequa-

E r m

CAPUT IV.

38

eequale Iafe-ri ab cum angulis a & b: vel duo late-

:1à 44C & 44B cum angulo intercepto 71 zqualia

te

lateribus ac & ab cum angulo : velommnia tria

t

4tU!

latera zequalia, reliquae quoque partes & tota trian-

aqu

£ula zequalia erunt.

£ulu

4D

DEMONSTRATIO.

p

vel

Ex . principio congruentie ; quz fibi perfe&e congruunt,

4j

squalia funt, atqui przdi&a triangula perfe&te fibi con»

$0

ti0

gruunt, ergo funt aqualia.

Aílumti propofitio per partes demonftratur:

1?, Ponatur latus 4B fupra xquale 4b, perfe&e

&

congruet, & pun&um 44 ad a, B ad ? cadet, & cum 4

fit — a, eandem habet inclinationem AC ad 4B in uno,

bu,

itig

quim habet in altero ac ad ab, ergo AC füpra ac cadere

[

debet; cum vero etiam B & », etiam BC eandem in-

do

clinationem cum ?c habere debet, adeoque BC fupra

tet

bc cadet, unde neceffario C ad « cadet, & tota triangula

tes.

iny

congruent.

2*. Pofita 4C fupra ac, & 4B fupra ab perfe&te

Mlis congruent , cum inclinatio harum linearum feu an-

gulus / & a in uno eadem cum inclinatione in altero

fit, ergo pun&um C fupra « & pun&um B fupra 5 ca-

mx

det, ergo extremitates linearum & hoc ipfo tote li.

nce BC & bc & ipfa triangula congruent.

3*. Ponatur AC fupra ac, B fupra ab, cüm fint

equalia, perfe&e congruent, & 4 ad a, B ad ? cadet,

4B

fed cum etiam BC fit z bc, impoffibile eft, ut C ma-

ang

gis diftet a B in uno, quam in altero, ergo inclinatio

ttia

C ad AB squalis eft inclinationi ae ad ab, proinde

pun&um C fupra c cadit, & totum triangulum 4BC fue

W ,

pra abc cadit, cum eoque congtruit, Q. E. D.

Wt

hi

COROL-

—

—

DE PROPRIET. LIN. &c.

39

(t«

COROLLARIUM,

alia

I26. Ex his quoque deducitur, fi dentur dud triangula

re&angula aut duo acutangula, aut duo obtufangula , & duo la.

tl

tera cum quocunque agngulo habuerint zqualia, ipfum quoque

al*

latus tertium zquale tertio eífe debere, & hoc ipfo triangula

gequalia.,

Nam Ífi ponstur latus .4C — ac, & BC — bc, & an-

gulus.4 - a, impofübile eft, ut latusab majus vel minus fit quam

AB.

ac enim fupra .4C pofito cum a fit — 4, ab quoque fu-

pra A4B cadit, & ipfum b cum Bcoincidere debet, fi enim fupra

vel infra cadere aut ab illo recedere ponatur angülus quoque

If

.A jam major vel minor erit quam a & hoc ipfo jam illi nom

j0l

equalis contra hypothefin datam, mutari enim deberet inclina-

tio lateris 4C ad AB, ut ex conftru&ione figure clarum eft.

SCHOLION.

e(te

127. Habentur ergo criteria & figna certifhma vqualitatis

24

duorum triangulorum , fi nempe habeant unum latus cum duo-

:

It

bus angulis adjacentibus: duo latera cum angulo intercepto: vel

tria latera equalia , ad quem ultimum cafum refertur etiam , (i

4

jete

duo latera cum quocunque angulo dato fuerint equalia, dummo-

d

do etiam detur, utrumque aut obtufangulum, autacutangulum, aut

tectangulum effe, Bene hec memoriz imprimenda funt, cum fequen-

pra

üla

tes demonftrationes his potiffímum tanquam principiis innitantur,

immediate ferviunt ad folutionem fequentium probiematum.

d

PROBLEMA I

at

teto

128. Triangulum dato .4BC xquale con-

(

ftruere. (Fze. $9.).

| [j

RESULOTIDSD

ftt

Si datur 4B cum angulis 4 & B, fiat ab xquale

let,

4B, & ( per $. 79.) fiat in a angulus a z 4: in b

d

ma

angulus P z

, linez duz in puné&to c concürrent, &

atio

triangulum hoc impofitum priori congruet.

Si datur 4B. & AC cum angulo A4, fiat ab z A4B,

nde

T ru'

in 4 conftruatur angulus 4z4, & ducatur linea indefi

nita, in qua abfcindatur longitudo data AC ,. conjungas

L]

tur € & ) & hoc novum priori impofitum congruet

CA

$i

z

AO

DATTUT-IV.

Si dantur tria latera, fiat AD z ab, ex a fiat lon-

gitudine AC arcus & ex ? longitudine bc interfectio,

erunt hzc tria latera ex conftructione zqualia prioribus

& hoc ipío congruent.

Si dantur duo latera cum quocunque angulo AB,

BC, & A, fiat ab z AB, in a fiat angulus indetermi-

nato latere 4f xqualis angulo 4, ex b transferatur in

af indefinitam longitudo C z bc, erit etiam ac z Zfe,

adeoque trià latera xqualia ex. pracedenti theoremate

habentur.

Demonfítratio ex Theor. IV. habetur.

SCHOLION,

I29. Ex iisdem principiis fine dato alio trïangäx-lo quode-

vis novum conftrui poteft , datis iisdem ut prius lateribus & an-

£ulis in determinata longitudine & inclinatione, aut graduum nu-

inero.

1ta v. g. fi fit conttruendum triangulum ex linea 43 &

A4D, ( Fig. 59.). que ad .4 angulum 30? faciant, fiat lineis

indefinitis angulus ad .4 3O gràduum, ad has lineas transferan-

I

tur longitudines datem,, & extremitates D. & B conjungantur,

Dum dantur duo latera non cum

erit ADB triangulum petitum.

intercepto angulo fed cum alio quocunque, in hoc cafu fimul

dari debet, an faciendum fit obtufangulum an acutangulum: da-

9.

tis enim lateribus (Fzg. 60.) .4C

s

: EC cum angulo a, conftrue-

tur triangulum petitum feu BC ad dextram feu ad finiftram v. g.

LC cadat, & triangulum vel acutangulum .4PC vel obtufangulum

ZAbC fiexi poterit, & utrumque problemati fatisfaciet; 4Cenim &

4 ad utrümque pertinent, BC vero eft — Pc, ergo in utroque

|

datze conditiones implentur.

Recangulum per fe determinatur 5

quia perpendicularis nec ad dextram mec ad finiftram cadit, fed

wnicum. tantum fitum habet.

THEOREMA.- Y,

130. Si in triangulo (Fzg. 61.)

uocunque

1

lateri uni ducatur p

araiieia,

erunt Q€uo triangula

gw

ABC & abC fimilia,

D E-

M-a

DE PROPRIET. LIN. &c.

41

Ti

DEMONSTRATIO

ectio,

Similia funt

tibus

quaz habent zquale

ngulos fola lor

gitudine laterum divería. atqui hzxc duo triangula ha-

bent zquales angulos, C enim eít communis, 4 vero

1]

et

— d &b B,quiaexternus interno inter parallelas,

ergo triangula fint finilia.

Ur 11

- ffr

PROBLEMZA II

Es

emnàs

I31. Defcribere triangulum aequilàterum dato

aut ícalenum

latere: aut zequicrurum d&uc» duobus :

datis trlbus lateribus.

RESOLUTIO

) Quoc

; & at

um nu

1*. Datum latus A4B ( Pz2. 62.) affumatur pro bafi,

4n &

& apertura circini, que fit æquth dato lateri, fixo

Tineis

pede in 4 fiat arcus.in C, & rurfus fixo pede in B fiat

sferan

interfe&tio in C, erit triangulum zquilaterum.

Antur

j cum

DEMONSTRATIO

l fimul

nda

Latera funt eiufdem longitudinis, cum eadem aper-

nirue

tura circini facta fint, ergo funt zqualia inter fe, ergo

n 5

triangulum eft æquüaterum Q. E. D.

ngulum

2*. Affumatur ex datis vel 4B vel A4D pro bafi,

enm&

utrogue

(Pig. 63.) & apertura circini

que fit alteri lateu

iatut s

AD vel AB zqualis, fiant interfe&tion

in D vel &

fed

erit .4DB I1foíceles.

DEMONSTRATIO

Duo crura funt inter fe :equalia, eadem enim aper-

i

tura circini fa&a funt, fed crura squalia faciunt trian-

l

]

4

gulum Ifofceles, ergo .4DB eft Ifofceles. Q. E. D.

l

:

3*. Latus unum ex datis affumatur pro bafi, (.P29-64.)

& apertura circini,

quz fit zqualis confequenter aliis

C 5

late«

42

CAPUT IV.

lateribus, fiat interfe&io, pun&um interfe&ionis conjun-

&um cum bafi dabit triangulum fcalenum.

Tr

DEMONSTRATIO

zhq

firu&io

Patet ex conftru&ione & definitione.

equiia

COROLLARIUM.

proia ]

132, Inde rurfus refolvitur problema, quo petitur, ut in

fine lines ( Fig. 65. ) in A. erigatur perpendicularis, | Conftrua-

tur enim fixo crure circini in .4, triangulum squilaterum .4BC,

producatur BC indefinite, & in BD ex C transferatur AC, ut fit

j

Qw

AC — CD, D & 4 conjungantur, erit DA perpendicularis,

Eft enim in .4 angulus re&us, cum enim .4BC fit »quilaterum,

erit angulus m — 60?,& iz—60^, & cum 4C — CD, erit ACD

lfofceles , & o — n, ergo i externus z n--o ($. 118.) feu

n-jl-n hoc eftz2n, & cum i — Ó60?, erit nz30, proinde

Táfüt e

m -- n —— 60 - 30 z 90, ergo in 44 angulus re&us, proinde

164

AD perpendiculyarïs.

SCHOLIOYN.

item 7

latera t

133. Quomodo hec principia theoretica praxi applicari

tur BE

eofint, fequentia Quo problemata oftendent.

dite D

PROBLEMA IIL

DEB.

ducsf.

124. Invenire diftantiam duorum locorum 44

ü p

& B, ( Fig, 66.) ad quz acceffüs patet, interje-

lls ü&;

ca autem palude feparantur,

RESOLUTIO.

Ti

Figatur baculus in pun&o C ad libitum affumpto,

f:g

é menfuretur 4C & CB; recedatur dein verfus E in

?Tæter(

dire&ione A4C, ut ECA fit eadem linea re&a, tamdiu,

scenti]

Idem fiata C verfus D, do-

donec CE fit zqualis AC.

"leriu

nec DC fit equalis BC, in D & E figantur baculi, &

Ils

menfuretur DE, que cerit squalis diftantie peti-

te ÁBD.

DE-

A

DE PROPRIET. LIN. &c.

45

]

COb

DEMONSTRATIO.

'Triangulum. A4CB eft zz triangulo CDE, — Nam «

z— b quia verticales; BC 2 CD, & CAzz CE ex con-

ftru&ione, ergo duo latera cum angulo intercepto funt

zqualia, ergo tota triangula funt zqualia ($. 123.)

proin latus DE z 4AB. Q. E. D.

t, Ut IR

Contnue

PROBLEM A IV.

um ADU

135. Invenire diftantiam duorum loöo;um, quo-

C, ut fit

dicularis,

tum unus tantum accedi poteft.

llaterutn,

erit ACD

RESOLUTIO.

[j fer

Figatur baculus in. C, menfuretue. CB, & transfe-

proinde

ratur ex C in b, fixo rurfus in » baculo.

In directio-

, proinde

ne 3 B verfus 4 figatur in D baculus, menfüretur BD,

item BE, & DE, habebuntur in triangulo DAE tria

latera nota, proin totum triangulum notum; transfera-

gplicaté

tur BE in je, & ex e longitudine ED & ex b longitu-

dine BD fiat interfectio in d, erit triangulum Led —

Pro«

DEB ob lstera zequalia, ergo angulus a — c.

ducatur d in F, donec in F ftanti C & 4 in eadem re-

vum 4

&a appareant, ut FCA fitlinea re&a, erit F» aqua-

inter

lis ditantie quafite 4B.

DEMONSTRATIO.

Triangulum 4BC eft x triangulo CbF, eft enim

f — £quia verticales, « —— a ex conítrucione, &

Tumpto,

,E

praterea latus 2C z CB, ergo latus cum angulis ad-

jacentibus unius zquale lateri cum angulis adjacentibus

tamdlly

SD, d

alterius, ergo tota triangula funt squalia, ergo latus

bF zm lateri.4B

Q. E. D.

;CUH D &

1æ Peti'

SCH Oo-

pE

C/ATUT

IV

44

SCHOLION,

I36. Dum ípatium non admittit, ut CD fiat — diftantise

H

CB, & CE — 4AC, in Fig. 66. accipiatur ejus dimidia vel tertia &c.

—

pars, ut fit Ce

i AC & Od 9 ä BC, erit etiam de — L AB,

l

.j.«

(

quod etíam in altero problernate notandum éft, Veritas hujus in-

cutmicri

ferius de lineis proportionalibus oftendetur,

Ex. Sit CA — 60 !**, BC — 40 hex, fiat Ce z— 30, dC z

"

e C'N

,

iïenfuratum de z 2$ duplicetur, erit vera diítantia 4B ——

*

50

Bi

I

THEOREMA VI.

(

1.

wudo

..147. In triangulo Ifofceli perpendicularis CD

[[208:

ex vertice ad bafim demiffa, (Fzg. 69.) hanc & an-

enim (

fituctio

gulum ad verticem & totum triangulum biffecat.

tertus

DEMONSTRATIO.

— 6

habett

In D funt re&i, quia CD' perpendiculatis ,

tota f

quia Ifofceles , ergo etiam tertius m — ntertio ($. 115.)

etiam 0

preterea latus 4C z BC, ergo latus cum angulis ad-

fed etia

jacentibus zquale, ergo tota triangula funt squalia, er«

lia : Pl*(

go etiam latus 4D — DB, Q. E. D.

triangu,

CO ROLLUASTSTIUM. L

138. Cum zquilaterum fit etiam I1fofceles , 'prædi&,a rprcw-

prietas etiam «quilatero competit,

COROLLARIUM:';—I

129. Inde fequitur, fi bafis biffecetur, etiam angulum ad

1

verticem biffecari, & lineam perpendicularem eíffe, erunt enim

lela d

tria latera unius trianguli ACD squalia tribus alterius DBC , er-

TU oj

$0 tota triangula zqualia, & m —— z, & cum in D deinceps po-

Cicitur

fiti etiam fint equales, re&i effe debent ($. 49-) proinde linea

&puli

AD perpendicularis,

(& Q

Cbiitigïgm

Rel*igu

T HEO-

DE PROPRIET. LIN. &c

45

HEOREMA VII

ia

a «t

eft

vCit

circulus 1infcrib

140. Cuivis. triangulo pot

48,

feu quod. idem eft

5 UT

triangulum |poteft circulo cir-

cum mel.

CM

AB z

DEMONSTRATIO

Biffecetur angulus: 4 ($..91.) per indefinitam .4e,

CPz9g. 69.) biflecetur etiam B.per indefinitàm Ba, ex

pun&e concurfus,hàrum re&arum c, demittantur ad la-

(D

tera perpendieula cF, cD, 'cG , h:c erunt zqualia, funt

( a

enim triangula. cA4AG. & Fz4. equslia, cum in d ex cone

v

ftru&ione duo anguli fint zquales, in G & F re&i, ergo

tertius zqualis tertio, latus 4 utrique commune, ergo

habetur latus cum angulis adjacentibus zquale,

er go

b-

tota trlangula funt sequalia, & latus Gc x— Fc

fed

,5

!

etiam ob eandem rationem BcF — DCB

^

& Dc z

E

lis àd

fed etiam Fc — Gc per priora, ergo Dc

PFe, Gc squa-

14 ea

lia, proinde funt radii ejusdem ci

uli, quem laterà

trianguli in pun&is F, D, G- tangunt. Q. E. D

De Polysonis aliis

la pti

DEFPFINITIO.K

I41. Quadrilaterum oppofita latera habens paral-

red

m

lela dicitur parallelogrammum :

G

in fpecie quadrilate:

etuitt

rum omnia latera babens zquai!ia

& angulos rectos,

P.

05 po-

dicitur guadratum ( Pg. yo

Si latera fuerint aequalia &

lines

anguli obliqui, dicitur AAombus (Pzg. 71.). Si bipa la-

tera oppofita fuerint zqualia & anguli re&ti, dicitur re-

Gangulum (Bzg 79.): fi obliqui, AAomboides (i*zo 73 )

liqua figure quadrilatere zrapesia (j.*z(g na4.) vecantu;.

o dl

(-

46

CXPUT IY

tot t

THEOREMA L

Y

d

à

142. Quodvis parallelogrammum per diapona«

]ram

lem in duo triangula eequalia dividitür, (P79. 75.)

T

adeoque biffecatur.

teta di

DEMONSTRATIO.

o du

funt be

Cum enim A4B & CD fint parallelz, erunt anguli alter-

funt b

nia & c, item ? & d xquales, /4D vero ad utrumque per-

teta de

tinet, ergo utrumque triangulum latus unum cum an-

gulis adjacentibus zquale habet, ergo triangulum .4BD

& CÁD erit; proinde figura in duas partes equales di-

ho eí

vifa, Q. E, D.

htl

COROLLARIUM,

X42. Patet inde, latera oppofita parallglegrammi cujusvis

femper xqualia effe debere; íi enim triangulum inferius fuperio-

ti imponatur, cum fint equalia, CD fupra A4B & DB íupra AC

I

cadet,

PO

Tufn g

THEOREMA il

T0mer

144. Quodvis polygonum in triangula vel in

tot refolvi poteft, quot funt latera affumpto puncto

intra perimetrum, vel infot, quot funt latera dem-

tis duobus ductis diagonalibus fefe non interfecan-

htera

lateta :

tibus.

gv

DEMONSTRATIO.

fubtra]

2!

Fa&o pun&o intra perimetrum C ad queuivïs angu-

lum duci poífunt latera triangulorum, ( Pzg. 76.) quo-

dklobus

IQ

rum vertices in puné&o aifumto funt, bafes vero firt

D Alt

ipfa latera polygoni, ergo tot funt triangula, quot

funt bafes, íed baíes tot funt quot latera, ergo etiam

tot

DE PROPRIETATIBUS LIN. &c.

47

tot triangula quot latera, ut apparet in Hexagono P9.

76. quod in fex triangula refolvitur.

fon

2^. Ductis diagonalibus latera fiunt bafes triangu-

lorum preter duo, prima enim & ultima diagonalis v.

15

g. BF & CE in Pig..77. triangulum totum & fimul la-

tera duo B4, AF, & CD, ED abfcindunt, ex his er-

£o duobus unum tantum bafis eíffe poteít, ergo omnia

] dete

funt bafes demtis duobus, fed tot funt triangula, quot

funt bafes, ergo etiam tot erunt triangula quot funt la-

je pete

tera demtis duobus,

um an.

n ABD

COROLLARIUM,

Jles i«

I45. AÁnguliigitur in centro tot fiunt, quqot funt triangula,

hoc eft, quot funt latera, &fi làtera funt equalia, etiàm triangu-

la & hi anguli ad centrum zquales funt.

THEOREM A IIl

eyjuss

fupetio-

146. Summa omnium internorum &ngulorum

ipra At

polygoni eft zequalis 180* ductis in numerum late-

rum minus 3605 vel eft zqualis 180* ductis in

numerum laterum binario imminutum.

vel n

DEMONSTRATIO.

pun&o

1^ Fado pun&o in medio tot funt triangula quot

3 den

latera ($. 144.) ergo toties 180? habentur, quot funt

(eCate

latera, fed anguli circa pun&um medium , qui funt ——

360?, non pertinent ad angulos polygoni, ergo ab iis

fubtrahi debent, Q. E. Primum.

2*. Tot funt triangula quot funt latera, demptis

, anp

duobus, fed quodvis triangulum z 180?, ergo toties

jqu

180* accipi debent, quot funt latera demptis duobus, Q.

'ü fll'.f

E. Alterum,

, quot

) 6mm

tot

THEO-

C A.

PUT IV.

ld.

[Se ]

THEOR'EM A: IV

WE

u

nf

I47. Anguliexterni, fi nullus eft gibbus

u g

j

æquajes 360* (Fig. 78.)

b,er

iere «

DEJMONSTRATIO

ta

Q xhbwt

neulus externus 4, b, &c. cum fuo in*

terno .A4, B. &c. facit 190

ergo e terni cum:. internis

ü

an

toties faciunt 180*, quot funt latera; fed.etiam interni

;

cum iis ad run&um E toties faciunt: 180

quot fun

lexterni iis ad pu "»öï;um F squa

latera, ergo w 144. ]

les effe debent, fed hi faciunt

360^, ergo etian

?

)

ex-

tened

terni 4 -- Pb -0 E diHi- 6, 360^ equales funt.

EO DD

duas |

;ihl I

T H.EO

EMA V

1113

I49.

Si anguloru

alicui

li

it^

eibbi,

fumma

exterüórum eft .ze

XL& E 360& Wä— tOilLS .2.80 (iu

ferib

funt gibbi. (fzg. 79.)

tfaïh.

DEMONSTRATIO

4 p

;]

Sit

lus gibbi in e,

du&a linea

L 5

iumma

externorum ,

b

D

?

j—a

F, eft xquali

a60? ex

0!

int

precedenti, fed etiam anguli 4, €

fk

4ilV

jguli ex-

gïu

1

p

(

terni, ergo ad priorum fuminam addi :teb nt, fed 4,. £,

i

&qUà

c, cum fuxt anguli trianguii ,

funt z

[90,

ervo ad 360

h

V

to

&udi debent 1 90, & cum hoc (mumnfücmr de omni an-

WUl

&hens

o gibbi, fequitur füummam exter

norum eífe zqualem

&(

ding

tä

O? -- toties 180?,quot f'unt gibbi

Q. E

L

&i

l«

3

P

OR R

VI.

Qei

^d

li

a?

vo

liyi

nmetricum

CT

a

li

Y 2,7 (, uodvi

e

derta

m

:

ula ad

deln

conales 3.&4

c

SHC

OU

HItOo

S I) $12

M !»,HPQ

tT

verticem Oppo

C

"p

(,V QIL

ivl

ditur. (

LHo. €

)

f*

[

Pa

n

E

ARIET

; PROPI

uio

LïN &Cg

49

MONSTRATIO

p

Cum latera oppofita femper fint parallela & zqua-

lia, & diagonalis femper ut fecans harum parallelarü

haberi poífit

femper erunt duo alterni anguli cum ]la-

tere adjacente in utroque triangulo equales, proinde

tota xqualia: ut in f72. 8O. cum latus 4B fit equa-

le & parallelum ad ED, « z d & e — ?, erit etiam

b

ECD

Idem demonftratur de FCA

triangulum A4CB

ü

& ECG, aut de FCD & 4CG. Q. E.D

COROLLARIUM

h

X

150, Deducitur inde, fi quecunque linea v. g. xy per ín-

terfe&ionem communem diagonalium C ducatur

polygzonum in

D.

Erunt enim ex utraque paàrte triand

duas partes equales dividi.

gula numero & fpecie zqualia triangulis ex altega párte,

q H.E

OREMZA VII

3

n2

g

are circulo in-

UT

I5I. Polygonum quodvis r

fcribi feu polygono circulus per

l

tces angulorum

g

tranfiens circumícribi poteft

DEMONSTRATIO

i

1

ia

re; & biffecentur an

ex

it ABDEF pentagonum regu

eX

guli per ($. 82.) (Pzg. 81.) linez biffecantes omnes

)

&quales erunt

& in eodem pun&o C concurrent. Nàm

cum toti anguli fipt equales, etiam dimidii zequales eífe

o

Al

d hfu -

L

proin omnes anguli a, m, 0, £, s, y, $, e, x & 8

el n

ales funt

& cuin latera adjacentia AB ,

BD.&c

etiam zqualia fint, erunt mem triangula æquaha & Ifof-

D

CE

celia, adeoque latera .4C,

AJ./,

CF zequa-

lia, ergo C tanquam centrum & linez he vt radii con-

fidet

circulus ergo hoc centro & his radiis

]

1

poffunt,

nu

]

deícriptus per omnia pun&a 24, B, D, E, & F tr nüre

deé

i!þ&ä ,,75/ 'Lä*g'

l].

D

2

b1"]

CATPUT IV.

[/

debet, & circulus etit p»entagono circumfcriptus, quae

proprietates cum in omni adfint polygono, de omni quo-

que polygono demonítrantur. Q. E. D.

COR OLLARIUM L

152. Hinc latera polygoni regularis funt chorde zquales

eitculorum , qua arcus xquaáles fubtendunt ,

per quos meníurane

tur anguli.ad centrum sequáles,

jam cum anguli ad centrum fint

sequales 3606, fi 360^ dividam per numerum laterum, habeo

angulum. quemvis,

& arcum illius menífuram , & chordam huie

arcui correfpondentem, In pentagono 360 divii per 5 dant 72,

angvlum ad centrum, quantitatem arcus, & magnitudinem chorde.

COROLLARIUM IL

153. $i hexagonum datur, angulus ad centrum habet 60?,

& cum ex prioribus demonítratis, fi radii ducantur ad angulos,

habeantur mera triangula lfoífcelia ,. quivis angulus ad bafim

etiam 60 gradus habere debet, proinde in hexagono fimul funt

triangula zquilatera , & latus hexagoni equale radio circuli, ( Fizr,

76.) Defcripturus igitur hexagonum fa&o circulo rad'umi fexies

ad peripheriam transfer, qua methodo plerumque divifio circuli

aut quadrantis inchoatur.

|

:

THEOREMA VIIL

I54. Cuivis polygono recgulari circulus infcri-

bi aut polygonum circulo circumfcribi pofeft. (Fig.

82.)

DEMONSTRATIO.

Biffe&is duobus angulis habetur centrum ex pra-

cedentibus, inde demiíffa ad latera feu chordas perpen-

dicula erunt zqualia.

Hec enim perpendicula chordas

büfecant, ($. 78.) qu& cum fint larera polygoni regu-

laris, cquales funt, proinde etiam dimidia erunt zqua-

lia, & in triangulo ECB & BCD ]latus EB z lateri

BD, in E & D fupt re&i , a z« » ex con(iru&ione, er-

£o*

|

DE PROPRIET. LIN, é

51

Qu

go triangula hec duo æqnalaa, proin latus

CD 2— CE

quo

Eodem modo demonftratur CFefle z CE & CD & CI &

CG, ergo hz uneæ pro radiis ci-culi haberi poffunt ,

&

circulus centro C his radiis defcriptus totus intra poly-

gonum ita jacebit, ut làteta eum tangant. Q. E. D

qualet

Uran

PROBLEMAI

| fiftt

0€0

155. Invenire fummam angulorum polygoni,

|

X.«ïc

RESOLUTIO.

d

Qf 0gs

Ducatur 18O in fummam latervum demtis duobus,

factum erit füumma petita. In octogono v. g. ducitur 180 in

$

6. & factum 1080 eft fumma omnium. Patet ex Tleor.

60',

"ulos;

E91

batm

] funt

PROBLEMA IL

(fig

fexiet

156. Invenire angulum quemvis polygoni.

JcuH

RESOLUTIO

Quzratur fumma omnium, & dividatur per nümerüm

laterum.

Tot enim fünt aoguli quot latera, ergo fi fum-

feti

:»a omnium dividatur per fummam ]laterum , habetug

rF:'g,

quivis

in o&ogono 1080 dividatur pet 8, & quotus

R

135 eít angulus quazfitus

SCHOLION

I57. Sequen$ tabella angulos polygonotum usque ad dode-

tagonum exhibet.

n

| $; Anm

Ang. Pol

pen

Pol gona

Sum, 4ng.| 4ng Pal

Pol vg,

)W* $

Triangulum

180

óo

( EJS )m,

TORO

1325

260

90

Énneagon.

1260

l4Q

rnmül

Quadratum

Pentagzonum

540

Io8

Decazg. n

1440

l44

aq Ua

Hexaconum

(29

I20

£ndecag.

1690

IiA47r

ateft

teptagonum

9Q9Q

1284*

Dodecag.

|

ig2o

159

; eig

Ge

p

P

in

CATPUT IV.

x2

Ín hac tabula lfgquens fumma arlgulo;-um femper habetur ad prse-

gf&ïl

cedentem addendo 180, cum enim femper novum latus acce-

du

dat, factor alter femper unitate augetur, adeoque ad precedene

fa&tum 180 accedit.

t

tn :

PROBLEMA m».

158. Pol)fgono circulum circumfcribere.

^

RESOLUTIO.

Dividantur duo anguli bifariam, ubi linez biífe.

Cantes concurrunt, erit centrum, ex quo pun&o per

d

vertices circulus ci;/cumfcribi poteft. Patet ex Theor.

Tuà

l

VII.

PROBLEMA IV.

159. Circulo polygonum infcribere,

h.

RESOLUTIO.

Dividatur 360 per numerum laterum , ut habeatur

bt

angulus ad centrum , & arcus illi in peripheria corre-

dieu

;

fpondens, qui ope transportatorii determinetur, ad ar-

dxm

cum ducatur chorda, & in peripheriam transferatur.

enr

Patet ex Theor. II. & Coroll.

füita

COROLLARIUM.

pu

pol

I60. Cum hoc ope tranfportstoris fiat, mechanica tanturm

& non £geometrica operatio eft.

immediate

loc

Hexagonum fólum

defcribi poteft, applicando radium fexies peripherim ut $. 153. di-

&um eft, Ope hexagoni de(cribitur trigonum (77g.83.) conjungenáo

perlineas re&as duo latera, Dodecaeonum fit' bilfecando arcus he-

xagoni, & inde ulterius per biffe&iones polygonum 24 laterum ,

*qu

48 laterum &c, haberi poffunt.

Du&'s duabus diametris perpen-

i ln

Aiculariter fe 4nterfecantibus ,

fii; extremitates chordis conjüun-

ilnu

gantur, habetur quadratum, inde o&osonum &c, ut prius,

De

75 iil w

OR

infcribendo pentagono, decagono &c. dicemus inferius ($. 190.)

Wy

ubi addemus de polygono 15, 3O, GQ &c. latecum qua per bif-

D

Lhoc-T

v

Q

as

DE PROPRIET. LIN. &c.

$5

ftte

ACCte

fe&iones haberi poffunt,

Aliortum feometrica defcriptio non-

dum inventa eft.

Heptagonum quam proxime defceribetur,

f

dent

trianguli squilatgri circulo infcripti latus dimidium in periphe-

tiam transferatur,

PROBLEM .A V.

I6I. Polygono circulum infcribere.

RESOLUTIO.

jifa.

Qäæratnr centrum biffecando duos angulos, inde

pat

ad latera demittantur perpendicula, per quorum extre-

lg0r.

ma defcribitur circulus. Ptate*t ex Theor. VIII,

PROBLEMA VL

162

Polygonum circulo circumfcribere,

à

RESOLUTI O.

Inferibatur polygonum petitum circulo (ng 84.)

atur

per Probl. IV. Demittantur ad latera ex centro perpen-

oe

dicula, arcus bifariam fecantia, ad quz erecte perpen-

d r

diculares tangentes polygonum determinant.

Habetur

atuts

enim circulus datus polygono infcriptus, cum per extre-

mitates linearum ad latera perpendicularium tranfeat

per Theor. VIH. fed idem eft feu circulus fit infcriptus

polygono, feu polygonum circulo circumfcriptum, ergo

a.

hoc polygonum circulo circumfcriptum eft. Q. E. D.

ediatt

m

SCHOLION.

enáo

. 163. Extra cireulum. data

linea

defcribitus

triangulum

; he-

equilaterum , ut fuperius ($. 120.) et expofitum,

Quadratum ,

fUl s

fi in fine linez date erigantur perpendiculares ejusdem longitu-

qoene

dinis & fuperne conjungantur, Pentagonum, ut dicetur ($ 190..

nüt

Reliqua ut defcribantur, im utroque extremo lines date angulus

]

pe

Polyzoni faciendus erit, & linea, quo dat» zqualis fit, ibidera

190.

applicanda, & hoc tamdiu repetendum, donec fpatium claudatur.

f bll

L

Eadem gmethodus obfervatur, dum lines inzquales & anguli

i*

daue

D2

—

..:.,e,*.—(?m-:«v as

84

CVAPUT* Y5

dantur,'væum in his labor mere meclhanicus adhibendus ef

ope transportatoris coníftruendo angulos,

à quo geometria ab-

horret.

El

ul

COR OLLARIUM —X

[

d

in t

Y64. Apparet ex ha&enus di&is, quo major eft numerus

laterum , eo magis femper angu'um po yzoni

er

obtufum , &

utíi làteza fünt in-

pop

polygonüm accedere 24 circulum, ita quide

fnita, polygonum quoque à'circulo quantitate fenfübili non dif-

due

ferat.

Hinc fi eidem circulo pol

[$]

u

li

infcribatüur, & circume

fcribatur, & dein latera fucceffhve plura & plura fiant, utrumque

kC,

*

fem

per mazis ad circulum accedet, & tandem cum ilo congruet.

lele

Oty

A

gonum infnilorum laterum.

"

&Einc circylm eft p

t

w

Iu

^

(W

DL

[4

QOR/OLLARIUM IK.

n

i65. Sequitur ex his, eadem applicari pojfe circulo, quse

de polygonis di&a funt, v. g. etiam circulus refolvi poteít in

har

&i

€ot triangula, quot funt latera , id eft in infinita, & crura ho-

D

rum triengulorum, cum bafes fint infinite parva, erunt ipü ra-

Yv

te

fl

dii circuli, bafes vero peripheria, qus bafes cum fint infinite

Q C

parve , & crura infinite propinqua, radii a perpendiculari, a

Tür

vertice ad bafim demiffa, non different, proinde radii funt fiumul

altitudo horum trianguïgruïm

la, (

i

iaf

H

Tatioc

vv

Y

CAPUT.,L

&C.e

DE LINEIS PROPORTIONALIBUS.

fler

DEFINITIO.

f&

dum prims

Oit

366.'*-

inem proportionales dicuntur ,

]J& .A fuerit ad fecun

,

d

4rf

fernan

.1:;—11,

ficut tertia ad quartam,

velprima ad lecundam, ficut fecundà ad tertiam.

THEOREM4A X

ugo i

x67. In triangulis fimilibus feu zequiangulis la-

Itm [

tez2 homologa funt proporüonalia.

& Q

D E-

:

DE LIN. PROPORT. &c.

55

d

eft

)b

DEMONS.TRAT—'ITO-.,

Si in duobus triangulis, in quibus angulus zqualis

wquali imponitur, latera huic oppofita fuerint paralle-

Ja, litera homologa erunt propoitionalia, fed hoc fit

W

in t iangulis fimilibus , ergo in iis latera homologa funt

].«

proportionalia,

D

Ad primum demonftrandum ducantur (Bie. 98.)

due linee ad quemcunque angulum inclinate, C &

ne

BC, inter eas in zquali femper diftantia ducantur paral-

et

lele a2, le, cf, A8; & demittantur ad illas ex inter-

fecionum pun&ti: perpendicula Cm, ag, bi , cl ex una,

& Cn, dh, ek, fm ex altera parte, erunt triangula ex

l]

una parte inter fe zqualia, & triangula ex altera parta

m

etiam inter fe zqualia, nam in omnibus his triangu!is

0

eft angulus re&us ob perpendicula v. g. in 5 & g, &

n

'te

externus preterea ubique zqualis interno v. g. x — y,

& cum parallele zqualiter ex conftru&ione diftent,

i

erunt latera feu perpendicula Cm, ag, bi, & cl equa-

la, ergo etiam tota triangula inter fe zqualia, ergo

B

etiam latera Ca, ab, bc, & cA equantur.

Hxc eodem

ratiocinio ex altera parte demonftrantur, ergo etiam

latera C2, de, ef, fB inter fe xqualia funt.

Jam cum fit ex modo demonftratis Ca z ab — be

&c.ex una, & Cd — de — «f &C. ex altera parte, poterit

fieri hec proportio Ca: ab — Cd: de: & ab: be — de:

ef & bc: cA — efi fB squalium enim eadem ratio,

proin vera horum proportio eft.

——X

Ergo etiam. erit al-

r

t$ernando

Ca : Cd

tcmucaazs

E

de

-

y

& ab

de

——

bc : ef

& be: of

::A'ifB

—

"& cá: fB

&c. &c.

ergo etiam erit fumma-' omnium antecedentium ad fun-

3'—1

mam omnium confequentium , ficut quivis antecedens

ad fuum confequentem ; fed fumma omnium anteceden-

D

tium.

PCXATDT.V

86

£ium eft tota CA & fumma confeaueptium eft CB, erzo eft

tota linea CA ad totam CB ficut pars Caad partem C

vel ficut pars C^ ad partem Ce vel etiam ficut pars ab

ad partem de

vel »e ad ef &c. in genere ergo , qua-

cunque & ubicunque ducatur par?llela ad //5, erit tota

CA ad totam CB ficut pars quevis homologa prime

|

parallela ab

ad paitem quamvis homologam íecundx a

UE dl L quas : MAMES u

ïClFææ

Atque hx»c

c contingunt in omnibus triangulis fimi-

libu

fie

u.ï

Aia

m

in fï'dng"n?-a

ADC

1217., ( ä4l0

6.

X

[f imponatur, latera illis op-

aqualis angulus

q

"

cï':?

Rn

e

;

[ ofita 4b5 &

"

rio parallela effe debebunt: im-

cum a fi

—

d

Á & hz B, erunt

oofito emm c ipli . €

externi a

B, que proprietas

& b æq"au*s internis A &

fine pdzaï e!!b effe non poteft, hinc ab fiet parallela ad

AB

Si P xmpx,hg.rvr 5, erit ac parallela ad

Si

a imponatur 4, erit Pc parallela ad BC, proinde omnia

