
rum bafes funt fuperficles, & apices centrum.

Cubus habet 6

j

pyramides quadrangulares zquales, quarum vertices in centro cubi

ad. fer

exiftunt; parallelepjpedum etiam 6, fed inequales; prifma penta-

pi

go-

*

108

ÜUUP U T«3/

gonum 7, qïxinqu'e quadrangulares laterales, & duas pentagonas

pyramides fuperius & inferius, & fic de reliquis,

erg.

ha

SCHOLION V,

Cl

313. Cum fphere rurfus tantum magnitudine radii inter

&qua

fe differant, ut ex genefi patet, adeoque una ab altera tantum

tüot

magnitudine diftinguatur, fequitur, omnes fphzras folida fimilia

€ffe,

quod

DEFINITIO XVI.

traerifj

814. Setio folidi eft planum per folidum tranfiens,

€onj

TU

illudque in duas partes fecans, quz fectio polygonum.

ütat

eífle debet tot laterum , quot planis fuperficiei folidi

gul

planum fecans occurrit,

pti

THEOREMA L

ls

gu

315. Polyedra regularia tantum poffunt effe

ejusn

quinque, fetraedrum , octoedrum , & icofaedrum ex

pus a

triangulis aequilateris, cubus ex quadratis, & do-

Poiyg

decaedrum ex pentagonis.

166

DEMONSTRATIO.

bebit

Polyedrum eít corpus planis regularibus & angu-

dus

lis folidis sequalibus conftans, qui femper minores quam

fàgon

360^ eíle debent $. 291. atqui plana regularia alia quam

infta

predi&a tria & ad alium angulum folidum quam in. prz-

femp

dicis quinque corporibus componi nequeunt, ut fumma

pet (

iminorfit quam 360?, ergo alia quam pradiéta corpora

This I

regularia quinque exiftere nequeunt.

Qulis

flàny

Minor propofitio per partes probatur,

Primum

planum regulare, quod occurrit, eít triangulum zqui-

«Fzg

laterum, cujus angulus quivis eft 60*; cum' faltem tria

componi debeant, ut habeatur angulus folidus, (S. 291.)

EH&N

?

MT

fumma trium erit 60 X

ó

zz I$90,minor quam 360*

Curj

ergo

NOTIONES GE

L

N

IN

N

i5

4

R. SOLIDOR.

109

ftonts

ergo ex his tribus angulus folidus componi poteít; ad

hac trià triangula plana fi addatur inferius quartum ad

claudendum corpus, erunt quoque omnes tres anguli

i dnter

tantutg

&quales, ergo ex quatuor triangulis zquilateris & qua-

tuor angulis zqualibus habetur polyedrum regulare,

| ümilia

quod a pyramide triangulari non differt, & vocatur fe-

traedrum. ( Pig. 165.)

5i quatuor triangula equilatera ad angulum folidum

wfiens,

co.njungantur , erit angulus folidus z 60 X 4 — 240,

gonumï

minor quam 360 gradus, & habebitur pyramis qua-

. fojidi

drangularis fine bafi: fi inferius squalia quatuor triar-

gula in vertice combinata adjungantur, quorum bafes

prioribus bafibus conjun&e fint, habebitur altera pyra-

mis quadrangularis priori zqualis & erunt octo trian-

gula regularia equalia, & fex anguli, finguli a quatuor

[ eff

ejusmodi planis efformati, equales, proinde totum cor-

Yf ex

pus aqualibus planis & angulis claufüum, & hoc ipfo

( do-

polyedrum regulare, quod oHeedrum vocamus. ( P:g.

166.)

$i quinque ad angulum folidum conjungantur, ha-

bebit is 60 x 5 z 300, minor rurfus quam 360 gra-

a

dus & hec quinque triangula efficient pyramidem pen-

; quan

tagonam Íine bafi: fi his quinque alia decem inferius

inftar fafcie ita adjungantur, ut intra bafes fuperiorum

1 quam

feniper vertex inferiorum jaceat, latus vero unum fem-

n p

fumma

per commune habeant , poterit inferius equalis pyra-

mis pentagona adjici, & folidum claudi, viginti trian-

gulis zquilateris & duodecim angulis zqualibus con-

flans, erit igitur polyedrum regulare, ;cofaedrum di&um.

rium

(Füg. 167.)

jaqul

Sex triangula equilatera ad folidum angulum fi com-

binare velis, habebitur angulus plani 360 graduum,

29!-/

erit enin 60 X 6 — 360; pfoinde hic planorum con-

h 360

curfus ad angulum folidum efformandum elevari non pot-

ergo

erit,

110

PATUT I

erit, ut P;o. 151:, Ífi angulus x etiam plano clau-

duá

datur, exhibet.

Ex triangulis igitur Jam nullus alius

WSOF

n (

angulus folidus, adeoque nullum aliud polyedrum re-

gulare exiítet

folis

exifte

Si tria quadrata, quz figura regulatis poft triangu-

fum zquilaterum fequitur, combinantur , erit angulus

folidus — 90 X 3 — 270, cum quadrati angulus fit

p

rec&tus

€—

9go

Si ex altera parte zqualia tria quadra-

:

torpor

ta adjungantur, fpatium erit claufum, & habebitur fo-

3€ C0l

lidum fex quadratis regularibus & o&o angulis zequali-

funt

bus claufüm, quod fexaedrum feu cubus vocatur. (Pig.

Tur e

Ts

269.)

Quatuor quadrata combinata dant 360 gradus, hinc

junge

per quadrata jam nullus alius angulus proinde nullum

polyedrum regulàare efformabitur.

Si tria pentagona regularia ad angulum folidum

conjungantur, cum pentagoni angulus fit. 108 graduum,

erit angulus folidus — 108 X 3 — 5324 minor 360

gradibus.

Si jam pentagonum affumatur pro bafi, &

C

in quolibet latere erigatur equale pentagonum, erunt

terum

quinque anguli ad bafim :zquales a tribus pentagonis

Vatten

concurrentibus fa&i

& fex pentagona, quinque nempe

lu

erecta, & vunum pro bafi,

Quodfi ex parte fuperiore

€nt

totidem adjungantur, unum fcilicet pro bafi fuperiore

avgu

affumatur, & quinque ex lateribus hujus bafis rurfus

CirTe|

erigantur, & prioribus inverfe imponantur , erit fpa-

tiunir claufum duodecim pentagonis regularibus equali-

bus cum angulis folidis 20 aqualibus; hoc . folidum

3

Tonnih:

dodecaedrum dicitur. (Pzg. 168.)

CF: d

Quàtuor pentagona combinata dant 430 gradus ma-

Vütine

jores 360 gradibus, neque ex illis igitur, neque ex

V fub

ullo alio pentagono polyedrum regulare eífe poterit

Qh(it

T

Hexagona tria combinata dant 360 gradus, quili-

bet enim hexagoni angulus eft

120 gradibus

qui

du-

NOTIONES GENER. SOLIDOR.

i1i

Cldu-

du&i, in 3 dant 360? angulum plani, proinde nec he-

? alius

xagona nec alia plana regularia combinata dant angu-

IIl 16

lum folidi, ergo nec pólyedrum regulare. Igitur ex

folis predi&is quinque poly

gonis polyedrum regulare

Wnue

€xiflere poteft. Q. E. D.

ngulus

SCHOLION,

us fit

316. Opf*mum quis fecerit, fi fibi ex charta craffüore hmc

udta-

tur l

eorpora ipfe efformaverit, ex quorum infpe&ione & conftru&io-

ne confrmari ea plane perfpiciet , que in demonftratione di&a

tquii«

funt. .Facile autem hzc polyedra feu ambitus potius eorum pa-

(Fi.

fatur ex rctibus eo artificio conftru&is , quod fequentia proble-

Tiata docent, ubi ímul aliorum quorumdam corporum retia ad-

jungemus.

, hiX

mollum

PROBLEMA. L

^ SI7. Rete pro tetraedro: conftruere.

lidum.

iduurm,

RESOLUTIO.

! 360

fi, &

Conftruatur triangulum (Fzg. 170.) ABC gequila-

erunt

terum ejusdem magnitudinis, qua corporis bafim aut.

apoliS

partem quamvis habere velis.

Supra quodvis latus fiat

nene

aliud &quale triangulum zquilaterum 4BD , ACE, B CF,

erit rete perfe&um.

Periore

Si juxta lineas BC, AB, AC, tri-

angula reliqua complicentur, pun&a D, E & F con-

Periore

vutfus

current in apice & pyramidem feu tetraedrum dabunt.

tfpr

SCHOLIOS?—.

æg»l!äli'

318. Ut firmari plana & folidum reprzfehtare queant,

Jidura

nonnihil chart? ex uno trianguli latere relinquatur, ut A4E, DB,

CF, dum figura exfcinditur, qua pars fupra alterum triangulum

us ia

glutine jungitur, & totum folidum compingitur , quod de omni-

bus fubfequis notandum eft; manum tandum admoveamus operi

ye ex

eportet, & nafci fub illa hae corpora fge difficultate expezie«

i

mur.

qmll

b qu

PROe

d

112

AJQPUT 1

ini

PROBLEMA

It

bi

319. Rete pro octoedro conftruere.

RESOLUTIO

Fiat rete pro tetraedro ( Pzg. 171.), prolouge-

tur CE in G, AE in H, BC in K & I, ut EG fit —

CE, AE um EH BOK

KI, .conjun&is E

& K, K & H, H&lI

erunt ex hac parte rur-

lite

hil

fus 4 triangula equilatera prioribus zqualia, quz juxta

&i

linearum du&um complicat

conftituent plana duarum

pyramidum triangularium ad bafes oppofitarum & o&oe-

g

drum regulare.

bi

e

&U

hf

PROBLEMA

IIT

u

320. Rete pro icofaedto conftruere

pu

RESOLUTIO

Fa&o triangulo zquilatero 4BC ( Pig.

172.) pto-

ducatur bafis indefinite,

& in eam transferatur quater

bafis prior ut, 45, BD, DE, EF, FG fint equales, &

fiant fupra has baf'es Iu.fum & deorfum triangula xquie

latera priori zqualia, terminata in H, I, K, L fupe-

&t

rius & in M, IV, O, P, R inferius, äucatur per ver-

tices recta MS,

geor

hoc ipfo parallela ad 4G

, determina-

bit hac alia quatuor triangula prioribus zqualia MB.N,

angu

& n

NDO, OEP, PFR, his adjungatur quintum G.

Qür

Supra b&leo MN, AU OP, PR, RS fiant quinque

V

nova triangula pnorlbus zqualia in VeïtICe FU,

lm

Y, Z, terminata, erunt ao triangula zquilatera zequa

UT

lia, & rete pro icofaedro coaftru&um

Comoblicata enim

lia (

charta juxta linearum duc&um fpatium totum claudet

fuperiora triangula in verticibus fuis concurrent, uti &

Va

i.

NOTIONES GENER. SOLIDOR.

115

inferiora, & media decem tanquam faícia corpus aie

bient.

PROBLEMA IV.

..821. Rete pro cubo feu hexaedro defcribere.

loge

RESOLUTIO.

ft z

W E

Fa&o quadrato 4BCD ( Fze. 1 73.) producantut

e n

latera ad omnem partem , duo tamen 45 & CD nonni-

: quxta

hil longius, transferantur in illa longitudines laterum ,

duarum

& per perpendiculares quadrata compleantur, erit ubique

zquale quadratum adjun&um, in longiora latus quadrati

: odot-

bis transferatur, & claudatur linea ef, erunt fex quadrata

zqualia & rete . perfe&um.

Reli&o enim 4BCD pro

bafi erigaptur quatuor contigua ad angulum re&um, &

fuprema bafis quadrato efms claudatur, habebitur cor-

pus hexaedrum feu cubus.

422. Rete pro dodecaedro defcribere.

N/ p

quater

RESOLUTIO.

des, &

Fiat pentagonum regulare (PFig. 174.) vel ope

h æqui-

[ pe

angulorum & circuli , cui infcribitur, vel methodo

jer vl*

geometrica fuperius expofita 4BCDE. A vertice .4 per

ermit"

angulos oppofitos C, D, ducantur re&e indefinite 4e, Af

L MBN?

& in illa longitudo lateris pentagoni in F& G transferae

tur, ex F & G eadem longitudine fiat interfe&io in H,

f65.

guinqüe

erit hoc pentagonum novum regulare priori zquale.

Idem ex quolibet angulo per angulos oppofitos fiat,

Ü, X,

erunt circa primum pentagonum quinque reliqua zequa-

p enim

lia defcripta.

Seigatur ex iftis quinque quodcunque

pet 1

;Mudet j

& adjungatur illi novum priori methodo ex D |

&

, Vi &

AMeisb, MMath. P. 1I.

H

M

114

CI&PUTIO

& K du&is re&is.

Huic rurfus aliud ex 7 du&is rectis

adjungatur, eritabzde novum pentagonum, cui tanquam

medio reliqua quatuor ut prius circumfcribantur, & ha-

bebuntur duodecim pentagona regularia xqualia, qus

juxta du&um linearum complicata dant corpus, quod

dodecaedrum nominamus.

E

minatic

Y

DEMONSTRATIO.

i5

quadta

Prima tria problemata demonftratione non egent,

pistu

éx conftru&ione enim zquali circini apertura triangula

ummq

omnia zqualia squilatera fac&ta funt.

Idem eft in quar-

bafeo:

to; du&z enim perpendiculares angulos rectos faciunt,

eulare

ergo habentur zquales figure lineis zqualibus claufe

paralle

cum angulis rectis , fed tales figurze funt quadrata , ergo

I6 o

habentur fex quadrata zqualia.

In quinto latera oni-

liore.

nia xqualia effs ex conftru&ione patet, at fimul angu-

dun,

los habere 108 gradus, quales funt anguli pentagoni

regularis, ita demonftratur: B totus —— 108?*, quia fa-

&um eft primum pentagonum regulare, ergo x 4- y 222 72,

i

fedx z yob 54 BC, ergo y z— 36, fed etiam y --

if

batu r

$ - 108, quia eft angulus pentagoni primi ex con.

f ?i

ftru&ione, fed y — 36 ex prioribus, ergo $ — 72,

AkBe

fed m -- s — 108, quia deinceps pofiti, ergo s z—

ni iven

i180-—— m,fíed m z 72, ergor —— 180 — 72 z 1o8.

d)

4lü

Eodem modo demonítlratur r zc 108 , &c. fedin CFHGD

Vitmun

Mcatum.

funt omnialatera equalia, angulos duos jam demonftra-

vimus effe 108 graduum, erpgo omnes reliqui etiam

108 graduum effe debent, proinde hoc, & omnia pentago-

naregularia funt & equalia, quod enim de hoc demon-

32

Rratur, eadem methodo de omnibus demonftrari poteft.

Dlta

]i

"U ind

93

Q-

9t Line

115

NOTIONES GI?NER. SOLIDOR,

e(tis

PROBLEM.A VI,

um

; hà

323. Rete pro prifmate deícribere,

qua

RESOLUTIO.

juod

Fiat bafis squalis polygono, unde prifma deno-

minationem fortitur, triaügulo, fi triangulare, (Pzg.

175.) pentagono (Fiz. i76.) i prifna pentagonum:

quadrato , aut parallelogrammo, (Fig. 177.) fi parallele-

ent

pipedum &c. &c. requiritur, continuetur bafis .4B ad

teula

J

utramque partem, in eam transferantur linez reliquz

Quat

bafeos: in his divifionum punctis erigantur perpendi-

"iutt,

culares zquales altitudini prifmatis , & compleantur

i rR

Jaufe

parallelogramima tot, 'quot funt latera bafeos, fuper

,epo

FG conftruatur polygonum alteri equale pro bafi infe-

; oni

riore. Juxta du&um linearum complicata dabunt foli-

angu

dum, quod pri(ma vocamus.

cgom

COROLLARIU M.

i f

324. Si fit rete pro cylindro conftruendum, qui eft prifma

LO

rï&*

infinitorum laterum , bais ett circulus, proinde radio dato defcri-

batur circulus ad 4 producatur diameter ( F7g. 178.) , donec AB

4 coq,

fit equalis altitudini cylindri, inveniatur peripheria bafeos, in

[5

44 & B erigantur perpendiculares & in eas transferatur periphe-^

l-

ria inventa 4C & BD, compleatur parallelozrammum, & ad B

108

adjungatur circulus priori zqualis pro bafi altera.

Parallelos

£rammum juxta peripherias parallele ad fe invicem pofitas com-

Tl

B6b

plicatum. dabit cylindrum.

)l

1fïra-

etanm

PROBLEM.,A VII.

niago*

325. Rete pro pyramide conftruere,

mote

RESOLUTIO.

?o*;efis

Data longitudine literis tanquam radio defcribatur

areus indefinitus, & in illum tot chordz transferantur,

quot linearum polygonum bafeos eít, (Fig. 179.? que

Hs

chor-

(*

zi

ROVE a

|

116

CAPUT

l

chorde equalis etiam longitudinis cum lateribus bafeos

fat

effe debent , fupra unam ex his chotdis con(truatur

burt

polygonum bafeos, & chordz radiis cum centro. con-

PT

)

jungantur; vel: fist polygonum, fupra quod tanquam

bafim (P?79. 180.) pyramis vel triangularis vel qua-

drangularis &c. conftruenda eft, & fupra quodvis latus

hat (

conftruatur triangulum zequalis altitudinis , ere&a trian-

di&

gula ad apicem concurrentia claudent fpatium, & py-

pr i

Qts,

ramidem determinabunt, v. g. rete pyramidis triangu-

lais in l7g. 180. exhibetur.

COROLLARIUM I.þ

326. Si.bafis fit circulus, pyramis igitur infinitorum 1late-

zum feu conus, longitudine lateris coni CA (Fig. 181.). defcri-

batur arcus indefinitus, adjungatur illi eirculus bafeos & inve-

niatur ejus peripheria in hexapedis aut pedibus

&c, hec men-*

fura rurfus applicetur peripherie radio .4C defcripte & hábebi-

tur longitudo arcus, qui complicatus peripheriam bafeos ambit.

COROLLARIUM I

:

* 327. Pro pyramide aut cono truncato .teta altitudo & alti-

bngm

tudo fimul truncati danda eft,

& conftru&is chordis & bafi ut

prius, differentia altitudinum chordse & planum pro fuperiore

qqanti

baf conftruantur , ut Frg. 182. exhibet, & bafibus parallele pofi-

?is plana lateralia circuæplicentzzr , & tete claudatur,

tetmin;

COROLLAARIUM Il

intm

328. Rete pro fphaera quam proxime ita defcribi poteft?

YT

CFig. 183.) linea re&a AB fiat equalis peripherie circuli ma-

s que

ximi & dividatur in quotcunque partes, quo. plures partes fue-

QUs m

xint, eo melius rete fe claudet, & producatur A4B ad utramque

Drofüng

partem indefinite, prima divifio BI biffecetur, & in pun&o biffe-

terine,

&ionis erigatur perpendicularis ab zqualis femiperipherie íeu

dimidio AB, ita ut dimidium ab (íit fupra, dimidium infra li-

QUs eyy

s p

neam .AB, Ad trià punda a, I, b, queratur centrum C & de-

E]ïel

fcribatur arcus a 1 5, erit C & omnia centra arcuum in linea .AB

grodu&a, fi igitur eodem radio IC per omnia divifionum pun-

&a I, 2, 2 — — —- Adefcribantur arcus accedendo femper a

3

€ verfus B. & idem ex altera parte affumtis centgs a B verfus 4

"nes ]

fiat,

*f j

NOTIONES GENER. SOLIDOR

117

Qafeos

Siat, duo arcus inter parallelas cd & ef fe claudent & rete formas

EUaCUE

VRR

bunt; feciones enim arcuum in utroque vertice fi conjungantur,

- Cotl

4 ad B veniet, & fpheram quamproxime efformabit.

iquam

SCHOLION

| qui-

329. Qui fibi aut ex charta juxta methodum modo traditam

ls

triat-

hzc corpora efünxerit, aut ex lieno comparaverit,in dimetien-

dis & fuperficiebus & foliditatibus corporum ingens adjumentum

per illa nancifcetur,

i py.

Retia. enim explicata erunt ipfa fuperfi-

lagv

cies, compaca folidum reprzfentabunt.

ä

m Tatee

C AT UTO

) defcti

&ime

DE DIMENSIONE SOLIDORUM

jec men*

hibebls

DEFINITIO VI

s ambifi

330. Menfurare folidum eft ejus extenfionem in

longum , latum & profundum determmata quadam

) & alti*

^

& bt

quantitate exprimere.

fuperoe

COROLLARIUM SYIL

jgle pl

331. dgitur linea, qus» tantum longitudinem corporis de-

terminaret, pro menfura ejus adhiberi non poteft, neque qua-

dratum, quod longitudinem & latitudinem fimul definiret, quali

in planorum menfura ufi fumus, non enim veram ideam corpo-

y potef

ris aut differentie magnitudinis inter unum & alterum per ha

veuli m*

duas menfuras obtineremus, fed tertia quoque altitudinis feu

ttes me

profunditatis menfura accedat neceffe eft, ut quantitas folidi de-

veramque

termainetur

lta inadequate omnino & incomplete magnitudinem

j du bl!ïe *

quis explicaret, fi dicat, corpus hoc eífe tres pedes longum, &

ere 1

duos latum, ni fimul addat illud quoque quatuor pedes altum

sníra D

effe.

KEU CR

ncghde-

1]163 AB

COROLLARIUM II

oIan Pun

332. Elugenda isitur eft ea. menfure fpecies, quae Jam

r meer :

omnes has tres dimenüones in fe contineat, proin aliquid, quod

j vertii 4

feipfa jam folidum ef, & has tres dimenfiones includat, juxtà

fat

H 3

quod

118

C'AP'»UT IT.

quod dein reliqua eorpora expendantur, & determinentur, adeo-

für

que ficut in planimetria quadratum elegimus tanquam normam

ei

& criterium omnium dimenfionum planorum ; ita folidum rurfus

in pedibus, digitis aut lillels determinaturi, jam non fimplices

fed tales adhibere debebimus, que & longe, late & profundwe

fimul fuerint,

$i igitur, quod maxime obvium ef & fimplicif-

fmum apprehendamus, & quadrato, quod jam zque longum &

de tr

fnént

latum eít, zqualem quoque altitudinem adjungamus, habebi-

mus cubum, qui tertiam quadrato dimenüonem pro folidis re-

terio)

quifitam addit, & obtinetur fi fa&um ex linea inlineam qua-

tur,

Erunt igitur di-«

U

lem rurfus per eandem lineam müitiplicetur,

Phenfiones folidorum pedes cubici, diziti cubici &c. & dum pro-

em

vonetur maffam quamdam, murum v. g. habere 1OOO pedes,

p

ben

non fimplices, non quadratos, fed cubicos eos intelligere debe-

inus,

pet

COROLLARIUM : lUt

333. Patebit hoc clarius, fi ad génefüm folidorum redea-

inus; cum orjatur cubus, & quadraetum bafeos in altitudinem

yerf

zqualem ducatur; fi linea bafeos fuerit hexapeda feu 6 pedum,

quoty

tota bafis habebit 36 pedes ut in planis oftendimus, 6 fcilicet

du&um in 6, Ííi hoc rurfus per hexapedam feu 6 pedes multi-

eQUd

omj

plicetur; habebitur totus cubus id eft 36 X 6 —— 216 pedibus cu-

bicis, & cubus totus in totidem cubulos parvulos, ut Fisg. 184.

Vete

V t

exhibet, diítribuetur, quodlibet enim quadratum pedale (Fzg.

GN

185.) utita dicam, triginta fex cubulos per altitudinem fex

pedum producit.

Hexapeda igitur cubica 216 pedes continet,

Üe1

pes cubicus 1728 digitos cubicos, I2 fcilicet ductis in 12 & hoc

fa&um rurfus in I2, totidem lineas cubicas continet digitus cu-

bicus.

Data itaque menfura in digitis, ut reducantur ad pedes,

per 1728 divifio inftituenda erit; pedes cubici reducentur ad

hexapedas divifione per or6 facta.

SCHOLION I.

324. Si unquam, hic certe menfura decimalis laborem mi-

&uit; in hac enim menfura decempeda continet IOOO pedes

æqu:

eubicos, pes IOOO digitos, digitus YooO lineas, cum cubus de

Tati

iO femper fit 1OOOC.,

Si igitur detur tota alicujus maíle folidi-

tas z 34789426// digitorum cubicorum , continebit maffa

24^789/426^ id e& 534 decempedas 789 pedes cubicos 426

digitos cubicos. Sit tota foíffa 372946829"/, id fignificabit habe-

fe eam 372 decempedas, 946 pedes, $29 digitos cubicos, Si la-

Wor

tus

-

DE DIMENSIONE SOLIDORUM.

lI9

adete

tus quodvis queratur, extrahenda erit radix cubica, cum factum

J'aarit

ex triplici multiplicatione, utpote cubus, Oortum effe ponatur.

tutfüs

iplices

SCHOLTON m

a

funde

yicit-

335. Bene in dimentione folidorum diftinguendum eft, an

'om &

de tota corporis foliditate , feu maífa, id eíft de colle&ione ele-

:bebi-

mentarium partium corpus conftituentium fermo fit, an de ex-

l$ f&«

teriore tantum ambitu & peiimetro, qu» fuperficies folidi dici-

z£ur

Ila enim triplicem dimenfionem feu cubicam imenfuram ,

"o

tur d

ut mox diximus, poflulat, hec duplicem tantum feu quadrati-

a prt»

€am admittit, ibi enim eít bafis, qux jàm duplicem dimeníio-

pedesy

nem habet, du&a in altitudinem;, hic econtra mera tantum ha-

debee

bentur plana, que altitudinis omnis feu profunditatis expertia

E

per longitudinem tantum, du&am in latitudinem, menfurantur.

SCHOVLION IH

fedet«

336. Ad fuperficiem igitur folidorum determinandam fu-

ndinem

perficies planorum omnium invenienda eft, que corpus ambiunt,

pedum ,

quorum fumma fuperficiem totam dabit.

Si fuerint plura plana

(cilicet

zqualia, unum inveniíle fat erit, quod per numerum planorum

multi«

omnium multiplicatum 'dat totam fuperficiem.

Ad foliditatem

us cu»

vere inveniendam, baíis in altitudinem feu integram feu pare

" 384'

X*em tertiam ducenda erit, prout plana feu equalia feu decre-

: (Fig.

fcentia per altitudinem perpendicularem mota folidum efficiunt.

em [ex

ntinet ,

De utroqge Quoaq omnes folidorum fpecies feparatim agemus.

; & hoc

jtus Cl*

De þpe;fciebus Jolidorum.

«,nwf ad

THEOREMA L

337. Superficies prifmatis demtis bafibus eft

5 mi

squalis perimetro bafeos ductz in altitudinem prif-

?eäes

matis

gbus de

] !-Oï'ldi'

DEMONSTRATIO.

, mifía

x 416

Prifmatis fuperficies lateralis funt parallelogramma,

, habe*

quorum bafes funt latera feu perimeter polygoni ba-

E

H 4

feos

tus

-

D

120

CAPUT Il

Ttit

feos prifmatis, altitudo autem eadem, quzxeft pri(matis

sulelograx

fed parallelogrammorum zquialtorum aree habentur,

O

fi bafes ducantur in communem altitudinem, evgo fu-

perficies tota lateralis habetur, fi perimeter bafeos du

catur in altitudinem prifmatis. Q. E. D.

COROLLARIUM L

358. Ut tota ergo fuperficies habeatur, ad prius inventam

dateralinn

fuperficiem lateralem fuperficies bafeos utriusque addenda eft,

inveniatur fcilicet una, & multiplicetur per duo, cum ambe

pàrallele & equales effe debeànt.

COROLLARIUM IL

359. Cum cylinder etiam fit prifma infinitorum 'pkarallelo-

stammorum, quotum bafes funt peripheria ipfius baífeos cylin-

dri, altitudo vero communis ea, que eft cylindri, habetur fu-

perfcies, fi peripheria bafeos ducatur in altitudinem cylindri,

& ad hoc fa&um addatur area circularis bafeos du&ta in 2, cum

fuperior & inferior fumi debeat.

l

SUHBHBOLIORN L

Detfcley :

240. Eodem modo invenitur fuperficies, feu prifma re-

étum feu obliquum fit.

Id patet ex eo, quod in planimetria

3

de zqualitate arearum in parallelogrammis fuper eadem bafi &

feparatin

ejusdems altitudinis diximus; cum enim bafis eadem maneat, feu

Exe

prifma re&um feu obliquum fit, & altitudo etiam eadem poffit

concipi, feu parallelogramma lateralia perpendiculariter feu ob-

dàta di3]

DB :40

lique bafi infiftant, dummoedo inter parallelas bafes fuperiorem

& inferiorem contineantur, evidens eft & horum & illorum pa-

PIO inV&

U0 perj

rallelogrammorum areas per eosdem factores inveniri, proinde

zquales effe.

d/ OI/ :

Exempl, l. Sit invenienda fuperficies prifmatis (Fzg. 186.),

eujus bafis eft triangulum " zquilaterum , bafis hujus trianguli ab

fit A? 3 2" , altitudo hujus trianguli ed fit 3? 5. 7 ; altitudo to-

tius ec fit B^ 6 9.

t 43j

Erit

DE DIMENSIONE SOLIDORUM. 121

tl

Erit perimeter trianguli infimi feu omnes bafes trium pa-

Ir,

rallelozrammorum lateralium —— 432 xX 2 z 1296 , quod in

communem altitudinem —— 869 du&um dat:

fü

1296

du

869

11664

7776

10368

am

II 26224 -- areas parallelogrammorum

t

lateralium,

Area trianguli habetur ducendo 357 in 4 bafim

108

216

357

1512

1080

elo

648

li

77112"

li

2

bis fumtum

l,

154224

CU

1126224

additis parallelogràmmis lateralibus

1280448"

reducis ad pedes;

erit tota fu-

perficies — I928^ 4' 4$8"

SCHOLION II

It

r

241. Si area fuiffet polygonum irregulare, quodvis latus

( &

feparatim dari debuiffet.

fei

offi

Exempl. HL.Sit invenienda (Fzg. 187.) fuperficies cylindri

data diametro 4B — 5? 6' & altitudine feu longitudine lateris

ob

DB a4? 6

teft

Pro invenienda peripheria bafeos fit 100 : 314 —— 56: 17584

j

24

p

£rg0o peripheria

m

——

i d-

9" 4

du&a in 24? 6" feu 24? 6'

de

0" Q" erit

17584

24600

3

10550400

|

20336

[o-

35168

432566400

—

fuperficiei demtis bafi-

bus 4320 56' 64"

H 3

Ba-

d.

Yy22

CAPUT IL

Bafis feu area circuli fupra diametrum AB habétur & peripheria

dcit

* ducatur in & .AB

——

—

O' ,& erit fatum

H

dini

17584"

y

14' feu 140

"n

24617600 feu 24? 6x' 76"

OO dupla ergo area feu utraque

1j»)

baüis AB & CD

zx 4952* $2"00"

j

liti

addita fuperficie lateralà 4327 56 64

481? 80' 16" tota fuperficles cylin-

dri quafita, .

&i, f

THEOREMA IL

des !

3n coi

242. Superficies pyramidis rectz habentis ba-

fin tegularem demta bafi eft eequalis facto ex femi-

perimetro in perpendicularem rectam a vertice ad

habe

latus quoddam bafeos demiffam.

&h

N

N

feu

DEMONSTRATIO.

do e

Süperücies lateralis pyramidis funt triangula , qüo-

, fecur

Áint jn

rum bafes funt latera polygoni bafeos generantis pyra-

itinari

nmidem, altitudo vero omnium zqualis$ eft, perpendi-

periri

culum fcilicet ex vertice ad hoc latus demiífum, fed

,

area triangulorum habetur, fi dimidia bafis ducatur in

Yi !

ltitudinem communem, ergo fuperficies lateralis obti-

erit y

netur dimidia perimetro du&a in perpendiculuüm ex ver-

VY.

tice ad latus demiffum. Si bafis fuerit (.Pzg. 188.) qua-

dratum .4BCD, du&a ex vertice E ad BD perpendi-

cularis EF , erit hxc altitudo in omnibus triangulis

equalis, proin fuperficies omnium erit (.4B -- BD

AB 4- BD -- CD -- CÁ

-F- CD 4- CA) x EFveI(

Z

)EF.

t f

Qo EO D.

riuadfä

COROLLARIUM Z

243. Cum conus fit þyramis, cujus latera funt triangula

infnite parva bafeos, adeoque quz latera infinite vicina habent,

fequitur altitudinem horum triangulorum , feu perpendiculum ex

dit ?

wertice talis trianguli ad baüm demiffum non differre a latere

trianguli, pmïn nec ab ipfo latere coni, habebitur erg

o fuper

do la

ficiee

d

"

DE DIMENSIONE SOLIDORUM,

125

átia

ficies lateralis coni fe&i, feu area omnium triangulotum, fi

tum

dimidia peripheria bafeos ducatur in latus coni.

Cum 4C (Fig.

u

189.) üit infiuite parvum , angulus ad D etiam infinite parvus,

proinde 44 & C pro re&is haberi polfunt & DA pro perpendicu-

liri.

t

COROLL/A-RPIUM IL.

244. Habetur ergo tota fuperficies & pyramidis & coni re-

&i, fi ad fuperficiem lateralem prius inventam addatur fuperfi-

cies bafeos, area polygoni infuimi in pyramide, & area circuli

b

in cono,

It

COROLLARIUM II

i

345. Si pyramis non fit re&a, fingula triangula diverfam

habent altitudinem, proinde feparatim fngula invenienda funt,

& horum fummz arex bafeos addende, Majus enim ((Zzg. r90-)

feu altius eft triangulam .4BD quam BCD, prioris enim altitu«

fecundi

do eft DE, alterius DF , hinc prioris area habetur i 4B xX DE

—

Y

2

BC X DF. Coni obliqui cum triangula elementaria

1

fint infinita, infinite parvs bafeos, diverfa horum altitudo deter-

t

minari non poteft, proin eorundem arez & coni fuperficies re-

ii

periri nequit,

fed

Exempl. Sit pyramidis rect. quadrangularis (Fipg. 188.)

p

latus bafeos A4B —— 4?.5 2" altitudo lateralis EF — 9? 6' 9^,

t

erit perimeter bafeos feu quatuor latera quadrati —— 432 X 4—

yel.

17^ 2' $", dimidia ergo perimeter — 8? 6' 4", quod du&um in

869

qh&

864

ndi.

.. 3476

guïis

5214

ID

6952

dat

7508t6

EF,

Cum 1latus bafeos

etgo fuperfidiles lateralis — 75^ $! t6 .

quadrate fit 432 erit area quádrata

—

—

186624

432 X 432

additis lateribus pyramidis

—

750816

;guïa

t M—ÀMMÁ— —

937440

tota (fuperfi-

penty

m ex

eies pyramidis 2— 95? 74 40"

Sit diameter coni 4B ( Fig. 189.) — 5? 6

altitu-

ateit

do lateris D4

—

Á

H

apet

24? 6 , erit

peripheria — 317584 &

dimi-

tet

124

CAPUT I

?

facit

dimidia z 8792'

quod du&um in 24* 6' o"o

mïp.s

792

& i

[

iU

——

24600.

52752

35168

17584

]s fm;

216283200

z fuperficiei laterali.

eui f

addita bafí, que (ut in cylindro

216? 28/ 32 ^ 00"

enm

—

—

24 61 76.00

T

invenimus) equalis eft

p

—

rns&

ergo tota fuperüc;es coni

240? 90 og"

addent

SCHOLION.

246. Si detur tantum altitudo totius coni DE (Fzg. 189.)

cum diametro bafeos AB, inveniri poterit longitudo lateris D.A

qia f

ex proprietatibus trianguli re&anguli DEA, ubi quadratà dua-

xum cathetorum funt squalia quadrato hypothenufe,

hoc eft

Jlo m

Si DE

þaüs x

DE^ -- AE* — DA^ ergo y DA^ z lateri A.

fium |

fit - 946 & EA — 28 (cum AB fit z 56) erit 605^ 16 --

ficles

7? 84 —5 61300' & hinc extra&a radix erit fere 24? 7/ 5^ ,

ltera]

invento D.A ulterius ut prius operatio procedit.

bits,

THEOREM A III.

54]. Pyramidis rectz truncatz (P79. I9I.)

bafim regularem habentis fuperficies lateralis eft

æqua'.

zequalis femiperimetro bafium ductz in altitudinem

plan

perpendicularem inter latera perimetri fuperioris &

inferioris interceptam.

DEMONSTRATIÍO.

ET

ficlei

Latera pyramidis truncate funt trapezia bafium pa-

rallelarum ex Defin. ( $ 306.) & ejusdem ajtitudinis,

füye

fed horum arez habentur, fi femiperimetri bafium du-

Cata -

cantur in altitudinem communem,

cum

omnia refolvi

leti;

poffint in triangula ejusdem altitudinis (f.

240. ) er-

iber

£o etiam fuperficies pyramidis truncate eft equalis fa«

inl-

DE DIMENSIONE SOLIDORUM.

125

miperimetro bafis füperioris ( ob bc -- ocd - da

& inferioris -- 4B -- BC -- CD- -- DA) du&s in

communem altitudinem EF. Q. E. D.

COR:OLLARIUTM . I

248. Ergo coni truncati (Pig. 192) fuperficies eft equa-

lis fumm? femiperipheriarum feu femifummz peripheriarum cir-

culi fuperioris & inferioris duc& in latus conl truncati, non

enim differt à pyramide, niüi in figura bafeos, quae polygonum

infinitorum laterum eft.

Pro tota fuperficie arez plani fuperio-

i lat

ris & inferioris & in cono & in pyramide fuperflciei laterali

addende funt,

COROLLA'RIlUM 1.

j

; 189)

teris DA

349. Cum bafes in progreffüione arithmetica decrefcant, in

qua fumma extremórum eft equalis fumme mediorum aut du-

n due

plo medii, fi bafes tanquam extrema fpe&entur, & inter illas

hoc ef

$i DE

bafis media proportionalis inveniatur v. g. ef, femifummo bas

fium loco, hec media proportionalis accipi poterit & erit fuper-

? g

b 14

1 UMl

ficies feu pyramidis feu coni demtis bafibus zqualis altitudini

laterali du&e in totam perimetrum medie proportionalem inter

bafes.:

ITHEOREMA.IV,

191)

350. Superficies polyedrorum regularium eft

; ef

&qualis fuperficiei plani unius ducte in numerum

udinem

planorum omnium.

ors &

DEMONSTRATIO.

Polyedra regularia conftant ex planis regularibus

& zqualibus, ergo eorum fuperficies eft zqualis fuper-

u pæ

ficiei omnium planorum illa componentium, fed hz

tudinisa

füperficies planorum funt zquales, ergo una multipli-

cata per numerum planorum dat fuperficiem polyedri.

jm d*

fefOIV i

Retia horum . cor

hibent. Q. E. D.

porum füperius expofita plana ifta ex

Lo, ) e

mlis. f

Exempl.

ff

126

CAPUT IL.-

Exempl. Sit in icofaedro baíis trianguli z 4' altitudo z

Gon

6' erit arez —— 12, quod du&um in 20 dat 2? 40 totam icov

tuti

faedri fuperficiem,

ti

Vf

THEOREMA V,

(í. &f

551. Superficies fphaerze eft. zequalis circumfe-

am

yentig circuli maximi fphaerze ductze in. diametrum.

quiot

fumta

o NI

(Fig. 193.)

etit

DEMONSTRATIO.

equ

Tüetri

s

. Sit tangens infinite parva mz & ex medio d ubi

4

cum circulo congruit, fit du&a do perpendicularis ad

diametrum .4B. . Si femicirculum 44B circa diametrum

abä

A4B moveri ponamus, defcribet sm füperficiem latera-

diff

trun

lem coni truncati swmgh & do circulum medie propor-

ent

tionalem inter perimetrum fuperiorem & inferiorem co-

ni truncati, uti füperius de fuperficie coni truncati di-

ximus, & zg, df, & mh erunt parallele, cum incli-

Du&a

natio ipfius »z ad do per motum non mutetur.

(R

6

perpendiculari sé & -radio cd erunt triangula mme & cdo

lt at

fimilia; in o enim &e funt recti ex conftru&tione; mzze,

inc

hg

nam m ex! feü ndfquia externus —— interno ob paral-

PT

lelas df & mh , fed ; 2 c, cum enim ; fiata tangente ds

