fecundum axioma generale duz negationes faciant unam

1

affirmationem , fi

L

gnum negativum in pofitivum mutan-

i 1e

dum efít.

Ji-5i

SCHOTLIAN-EL

-

—

—

,-;e-*ï:f

2O0, Ex conceptu quoque quantitatis negativs ($c.9. ) id

demonftrari

E

jole!

teft;

Cum hzc fit.defe&us, feu ut debitum quod-

piam confiderari poffit, qus ab alia quapiam quantitate fubtrahi

deberet, fequitur, quod defectum feu. debitum fubtrahere nii

aliud fit, quam facere, ut alter non habeat iítum defectum feu

fam p

1 ünif[f?-m

debitum, quod fieri aliter non poteft quam negativam quantita-

tem. mutando in po(tivam: ficut e contrario defectum addere

alen 1

eft

jjÜ

8o

CAP. HI. DE OPERATIONIBUS

eft facere, ut alter Fabeatk iftum defedum. Ideo addendo ad

& minu$ b fctibitur a — b, & fubtrahendo ab a minus b fcribitur

0 d- b.

Aüddendo ad :2 defe&um 4 e& :2—-4 hoc ef g.

Subtrahendo ab 8 defc&um 4 eft 8 -F-4 hoc g& 12.

SCHOLION IHf

21. Cum repugnet, ut quantitas nevativa qua talis exiftat,

Yi

femper ut quantitas vera fubtrahenda fpec&ari debet, adeoque

2liam femper quantitatem pofitivam fupponit, a qua fubtra&io

fieri debeat.

Hinc dlia rurfus demonítratio a tali quantitate

complexa petitur. Sit ab a fubtrahenda quantitas b — c, fub-

traco b ab a hoc eft fcribendo a—— b quilibet advertit, jufto

plus fubtracum eíle, cum non tota quantitas b, fed imminuta

quantitate € fubtrahi debuiffet, ut ergo debita compenfatio fiat,

tantum iterum addendum eft, quantum jufto plus fubtractum fuit.

Sed hoc erat quantitas c, ergo c iterum addendum eft, & fit

$— b-I-c, hoceft figna mutantur in contrarium,

Si a r2 de-

beret fubtrahi $ —3, fubtra&is 8 a 12 tribus unitatibus plus

jufto fubtrahitur, cum non tota quantitas $ fed imminuta quan-

24

fitate 3 fubtrahi debuiffet, fcribendo ergo :2 — 8 non habetur

qa f

vera differentia, fed eft jufto minor, ergo pro debita compen-

? du»

fatione rurfus 3 unitates addend» funt, & habetur 12 — 8 -- 2

i

MM

hoc eft 7.

Idem ac fi a 19 fubtraherem 8 — 3 hoc eft 5.

$CHOLION Yf

r«

22. Quo minus ab aliquo numero v. g. 7 fubtrahitur, eo

:

plus remanet, fi nihil feu O fubtrahatur, totus numerus rema-

mnet, ergo fi minor quam nihilum feu quantitas nezativa fubtra-

hatur, plus quam 7 remanere debet.

d4tà. 4 a 7 telinquit. 3.

.

2 a—'—7 relinquit 5. O a 7 relinquit 7, ergo —2 7 relinquit 9.

(S*"'ïa

SCHOLION IV.W

fà

&o f

93. Subtrahendi termini, ut in additione, fubfcribi poffunt

R

fomogeneis quanttatis majoris, ut redu&io facilior (it,

Muta-

ter

]

t£is enim in contrarium fignis hec operatio ab additione non dif-

Vcie

1.'3

fert, ut fequentia exempla oftendunt:

l

NU

E XEM-

N

|

j

ALGEBRAICIS.

91

do ad

EXEMI?PIL A.

ibitur

I. 9ab — 12 cd H- 6 fz -- 2 ghh, major

f g

—— 6 ab — 7 cd -- 3fg -- 3ghh fubtrahendus

d-

-

p

——

mutatio fiznorum.

15ab— 6cde-3fz —

ghh refiduum.

cifat,

L i2x--62—4b— 12c— 7 e— 5f major

]

IOx--9a—8b-—— 7c— 6d — 5f minor

eoque

—

, NI

tiio

:

2 N .

mutatio fignmum

ntitate

j

2x-——3a—-!44b— 5c-- 6d—7e xeíiduum.

, fib

X 20aab-p6abbc — 19 ecd -4- 5 dzg. major

, o

fiuta

2 qabæ—- 3 abc -T-

7ccd -- 5 dzg minor

j0 fiaf,

—

À

H

—

a

mutatio fienorum

n füit,

18 aab -- 6 abbc --

3 abe — 25ccd. zefiduum,

ii

19 de«

"C HOLIO N Y

j; plus

qU&H-

24. In tertio exemplo cum abbc & abc heterogenei fint,

apetur

quia fuperius b bis pofitum eft, inferius autem tantum femel,

ympet-

he du» quantitates in unum terminum cgalefcere non poifunt,

fed quilibet feparatim fcribendus eft,

.H'S

PROBLEMA IV.

25. Quantitates algebraicas multiplicare.

j, &5

tenu.

RESOLUILIO,

u bttae

Reg. pro $ignis.

Siena eadem in utroque fa&ore

quit .

'Uit f

-- & --: vel—- & — dant in fa&o femper fignum -4-.

Signa diuerfa -- & — vel — & -- femper dant in

fa&o fienum —

Reg. pro coeffcientibus.

Coefficientes fafctorum in-

offuat

Mta*

ter fe inultiplicantur, fa&um hoc numericum eft coef-

m dlf'

ficiens fa&ti algebraici,

.

Reg. pro literis,

eónjun

-

guntur,

L?tcræ nullo interpofito figao

axt

[

p

Bïe?xb. [

[

zh, P.

L

*

P

—

d-

E

d2

P

H, DE

PERATIONIBUS

f

AX b -dat factum ab

J'

AX — b dat factum — ab

t'l ;Cät

— aXb dat factum — ab

(et

aX -—b dat facum ab

at

(

2aXx 6b dat factum 134b

.1$2t w

Üi

|

]n quantitate complexa quilibet terminus multipli-

totis f

catoris duci debet in omnes terminos multiplicandi

ut

8 LlPli«

in

numeri

jta (3ac— 4?d ) X24b dat factum

dete (

6 aabc — 8 abbd

( 2a4-b —

)X(ga—-«d—i-öf*

t

dat fa&um 644 -- 34b — 154ac — 24d — bd-- 5 cd

titity

—i—- 12 gf -- 6bf —- 40 cf, multiplicato fcilicet toto mul-

q[ ofja

iplicando per 34

dein per — d

tandem per 6f.

H

Sx termini quidam reperiantur homogenei juxta Proble-

ü

1

81

mà I

reducantur ad unum terminum, quod facilius

itfe qi

vurfus fiet, fi fub ipfa operatione homogenei 1

homoge

PH,

neis fubfcribantur : ut in Ex. L. inferius pofito.

€l comï

Ml'oi æ i]

DEMONSTRATIO

C'n

M nná

swu

Pro fignis.

Multiplicare eft toties ponere quanti-

r

[i

atem multiplicandam, quoties unitas eít in multipli-

Va c

catore.

Si ergo quantitas additiva feu pofitiva feu

ädy,üm

fignum -- per talem quantitatem feu fignum -t- multi-

plicatur,

feu aliquoties additur,

quantitas fuperior to-

ties pomtur, quot inferius funt unitates: ut-- 3X-1- a

?f

l

dat 6, quia 3 bis poni debet, ergo in fa&to fignum-t-

(J PP

ton exi

efle debet

*, hn

Si per pofitivam *f-, fubtrahenda — multiplica-

mkul'aüe

Y

&

iantitas fubtra-

4

tur, multiplicatio exhibet

q'LX(JïiS"; G

In tto pe

henda poni feu fcribi debeat, manet igitur quantitas

i0t Qu

fubtrahenda, & per Signum — exprimitur: eíft enim

Atum

1 g

ETU

A 1

juantitas fubtrahenda toties pofita, quot inferius funt

dl

'ntatcs ; ita—-23X23

lignificat, negationem quantita-

"-

Vm

tis 3-bis ponendam efle, quod eft —6

A

Si

H

3 at

ALGEBR AICIS. |

83

Si -- per — feu addenda per fubtrahendam mul-

tiplicatur, quautitas pofitiva toties fubtrahi feu negari

debet, quot inferius funt unitates.

]ta 3X — 2 figni-

ficat

"y

quantitatem

Ó

bis fubtrahendam effe ,

quod

dat — 6.

Si — per — multiplicatur,. fubtrahenda quantitas

PI.-.;"

»m at

toties fubtrahitur, feu n

&

hd

ur, quoties unitas eft in

J

multiplicatore, fed negare negativam eft ponere feu ad-

um

dere quantitatem negatam, ergo in facto fignum pofi-

6f)

tivum effs debet

Toties enim negatur abíentia quan-

5:/&

titatis, feu quod idem eít ponitur predida quantitas,

mul.

quoties inferius eft unitas

6f

Pro roeffcientibus demonütratio patet ex multiplica-

jble«

tione numerica, coefficientes enim funt fa&ores, qui

"ilius

in fe ducti dant factum quafitum.

oge

Pro literif.

Muitiplicare eft ex quantitate fimpli-

€i compofitam facere, fed quantitas compofita eft, dum

litere fine

figno interjefto. conjunguntur ($. 4.5 ergo

€onjunétis

bac ratione literis quantitates mu

]ti

pE

plican-

Yatti

tur: «4 & bíunt quàntitates fimplices feu factores : ab

vero compofita feu fa&tum ; ac & bd funt fa&tores, abed

jli*

fet

fa&um.,

lt

$SCHOLION L

r [0*

96, Eadem demonftratio ,

quam in fubtra&ione dedimus

4

($. 23)) etiam hic applicari poteft.

Cum quantitas negativa

]^

non exiftat, impoflübile eft per eam necativam aliam multiplica-

re, hinc conjun&a cum alia quantitate fsecari debet, a qua

fubtrahenda eft.

((cd*

Sit erro a—c multiplicandum, per b— d.

Initio per b fado: a per b multiplicatum daát ab ; vernm cug non

(trd

toti quantitas a fed imminuta quantitate c. multiplicari debeat,

titas

fatum ab et jufto majus, & quidem toties, quoties b du&um

eniim

in c in illo continetur, hinc Jc fabtrahendum eft,ezgo — e xX -I- 5

funt

dat — bc, feu (iena contraria dant fienum —

E

Doein a per

— d multiplic:

a *11

A LA

m per priora, vel quia toties fubtrahi debst,

Yi

quot unitates funt in d, dat — g.f?;

verum cum non tota quane

debeéat,

titas a fed irfnminuta quantitate c multiplicari & fubtrahi

$i

3

2

ao

E5

p

— v' -

-

CAFP. IL DE OPERATIONIBUS

84

juflo plus fubtrahitur, & quidem toties quoties c per d multi-

plicatum in illo continetur, hinc hac quantitas cd rurfus adden-

-

da feu cum figno -- fcribenda eft, hoc eft — per m dàt -F-.

$i fubftituamus literis numeros, veritatem clariffime per-

;:j

Ea-

fpiciemus. Sit 8— 3 ducendum in 6 — 4. 8 in 6 dat 48.

étum jufto majus, quia non totum 8, fed 8 minus 3 unititibus

per G multiplicandum eft, hinc factum ex

[»]

M

ii 6 feà IS8 fub-

trahi

debet: primum igitur fa&um verum eft 48 — 18.

Deéin

8.in — 4 dat — 32 rurfus fa&um juífto majus fubtrahendum feu

*

P

negativum toties fcilicet,

quoties 35X 4 in illo continetur

t10

hinc ut debita compenfíatio fiat, fa&um ex 3 in 4 addi debet,

n

Ambo

facta

&: habetur verum fa&um fíecundum —— 32 -- 12-

D

Idem,

funt fimul 48 —— 18 — 22 -[- 12 hoc eft 60 — 50 — IO.

o

0

du&is in 9 feu 6 — 4.

T

quod obtix;ctur ex 5 feu 8—

2

5i

S CïH ÓLION 1

4l

27. Si fa&ores-vi'int' quantitates complexe, multiplicando

At

((Q,

mulüplicator fubferibatur, & du&a linea fa&a ut in numerica

multiplicatione in diverfis feriebus feu lineis fcribuntur, hoc

Ádd

bene notato, homogeneas quantitates homogeneis fubfcribendo,

dein hec íada , fi fieri poteft, reducantur, ($.14) & totum

qua]

titat

factüm in una ferie proponatur, ut in fubfequis exemplis.

DT

Ex:

I.

ts

qei-b

a—b

[bf

aQ v--dqo

— ab —— bb

ad — bb.

Ex. IL 32b 6 cd - 5/fe

4 ab — 3 f&

F

»

12 aabb — 24 abcd -p- 20 abf

"—

9 abfg -- 18 cdfe — 15 fifag

ï

Wi

p

12 atlb 24 abcd -4- 20 abffz — 9 (;,29;; -- 18 cdfg — 15 fffeg.

At

NI

M

Ex,

ff

zto-

f a maoe Ll f

ALGEBRAICIS.

9

Ut

ulti-

Ex. lll

'G xx—7ax-d18aa

den-

9 xx-—32ax-L-24ae

12 xxxx-—— 14axxx--16aaxx

— 18 axxx -- 21 aaxx —— 94aaax,

yt

-F.24aaxx--282aax--322aa«

R

I9 xxxx — 9 axxx -65 aaxx-—— 52 aaax «-39aaaa

abus

fub-

)

SCHOLION

III.

n i

]tï

28. Bene hic attendendum eft ad differentiam inter addi-

etut

tionem & multiplicationem , ne expreffones he inter fe utpote

ebet,

multum differentes contundantur.

Additio fpectat tantum coeffi-

fatta

AA

eientes, multiplicatlo coefficientes fimul & literas.,

Jüem,

imo.,

a

additum ad a dat 2 a:

axa dat, aa

9do.

a

additum

ad' o da£ -s

&X0O dat O

stio.

[/4

additum

ad —-a dat O:

aX —a dat — aa

additum

ad —a dat —2a:

ACO. —

— 0X -a dat-ä—-aa

5to.

[(4

additum

ad Y dat a-I:

axXI data

icande

nerica

6t0. 2a

additum ,

ad —3b dat2a— 35: 2axX — 3b dat — 6 ab.

hoc

Addere fcilicet eft quantitates cuimn anïs propriis conju

iiv

noe

re ,

&

hendo,

"

uanes

quantitatem complexam facere,

Multiplicare vero eft ex q

oeum.

titate fimplici compofitam fa

cer

ML-EN

e, quod fit fine fignis interme-

diis conjunsendo literas,

Subftituto literis valore numerico ve-

ritas patebit.

Sit acc4 erit 2a feu 4-- 4 feu 2X 4—58:

aXafeu 4X 4216: a-d4-0—4: aX 0O feu 4X O — O &c,

PROBLEMA V.

ere

iv5

29. Quandtates algebraicas divid

RESOLUT'EO.

Reg. Pro fizir. Signa eadem dant quotum pofiti-

vum feu --: diverfa negativum feu ——.

Reg. Pro cae/jïcientibuf,

Coefficientes juxta leges

j

ii

á

Arithmetice dividuntur.

Reg. Pro literis.

Sub quantitate dividendi duci-

tur linea, & fübfcribitur divifor: fi qua litere in utra-

o

F

3

que

"

96

CAP. IL.. DE OPERATIONIBUS

que quantitate ezdem occurruht, zqualis eorum nurme»

rus in utrgque deleri poteft.

&

Exempl,

&:a dat

—

dat

;1*: coeþfäciens X -divïi'us per x

)

aa

e &

^"

4uotum Y, a &a deletur: —— ergo quotu$ eft unitas r.

dat

[

H

T

ab

ab

—

:

quotum ï-ï- feu

—.

ab d

&

äd

a&

u

vifum pera dat pus feu

l6 Q:LQFJC

15 saábe

aac

16aaabc: 8 abbec da

:

—

— à-—.

ï

gb&ec

bc

8 -;I&I)(iïl C.

[2a5

724b:— 9 ab dat —

— — £m -—£É.

$ ab

Jn quantitate complexa procedi poteft ut in numeris: fubfcripte

divifore quantitati dividend*, quzritur quotus per przcedentes

regulas, atqué ad locum quotorum fcribitur, per quem idivifor

multiplicatus dat fa&um fubtrabendum , in quo méótantur f

€

g

»

fra,

& redu&io cum dividendo inftituitur, ut in exemplo fequente

aa-i- 2 ab -lb (aQ-b

quotus

ex àa:ad eft

P

i d

multipli-

& -- b

cato quotoa per diviforem a--5

dà - ab

haàbetur fa&um aa-Lab ,

quad

—

infra diviforem fcribitur, & pro

fubtra

&ione

N

figna mutantur :

re-

—

ab ,..gc.q bb

u

-2aa &

— BRT

a

O:

a-- b

(:[C..

:'u]

&

AX —— bi:' H.d a'-z' $

quod. refi-

ab -- Lb

d

u

uum

deotfum ponitur,

&

E

-

-

1

C 3

s quantitas bb adjungitur

H

o

[o]

i'i:'»'*fcripm divifore a --5 , qu

&

l

u-

)

tus ex ab

D

eft 5, qui ad ló-

on

eum quoti

Uiiill

H

ur, multiplicatur per

o

^

divifor a-1-b , factun

£

dU -*;- E?!)

fubtrahitur mutando

1

iena:

reduct

one fada, -- ab &

AAE

1

— ab Mem bb & ——lb fe deftrunnt, n

i

remanet, & ope-

u.l

ratio dbfo'hta eít.

Hac

methoda exemn

L

ft«

I1C14

us pofita foluta.

» C2l "1

DE-

1

p

ii

4

ALGEBRAÍCIS

"

Ine

DEMONSTRATIO.

Cum divifio refolvat, quod multiplicatio compo-

nit, ex divifione fa&ores prodire debent, qui fa&ura

ü

per multiplicationem componebant.

Hinc quia — per

dai

— multiplicatum femper dat -i-, evidens eft, nullum

fa&um poffe habere fignum — , nifi fa&ores habeant

l

figpna contraria; ergo —-a4b (factum ex 44 in —

velex —a in 4-^) divifum per -t- a dat fa&orem al-

terum —2b, & divifum per —^2 debet dare fa&orem

alterum "- b,

Verum --4) (fa&um ex --4 in -b

vel — a in — ) divifum per --a dat fa&orem alte-

rum --5, & divifüm per — fa&orem alterum —- ?.

10tg

Eadem ratio pro coefficientibus & literis eft, qusrun-

n

e

10f

tur fcilicet fa&ores, qui hoc multiplum feu dividen-

13,

dum componunt, quod diviíione obtinetur.

Ex.I. 48222 — 76 aab — 64 abb -- 165 bbb (123a4—4ab —2 1hb

divifor

li

42

48 a2a — 60 aab

multip!.

uÀ

--

Q

mutat. fign.

pro

^^ — i6abb-—-64aaàb reüd. ad prox. xquant.

ie

4a

divifor

— I6 aab --20abb

d-

——

f

W " B4 dnh ob ios bbb

44

——

5b

uU*

i

— $4abb -- 105 bbb

*

5

$4

.bx. H,

**

[4

h—

C

À

38 CAP.H. DE OPERARAT. ALGEBRAIC.

Ex.IL. 18 xxxx — 45 xxx -l- 82 xx — 67 X -- 40 (óxx — 7x-1-8

]ut

L2

3xx —4x--5

18 xxxx — 24 xxX -- 30 XX

at

À

-

ao

—

M. —?2Ixxx—i—52xx-67x

r

3xx — 4x 4- 5

— 21 xxx-I- 28 xx —55x

—

--

--

UO E-2A4xx-— 32x-- 49

VWent

ab (

Dxx— Axvepe s

24 xx — 32 X -- 40

T

——

4

—

ad -

. Y af

29

«d

ia

Xx. III. 16222a * 72 aabb *l- 81 bbbb (8 232 -1- 12 24b e— rS abb

24

.....3b

—27 bbh

—

16a2aa4-—— 242aab

[

4

——

24 aaab — 72 aabb

22

—

24aaab — 36 aabb

-

A o g6aabb-t- 81 bbbb

22

"'"'3b

"g aabb -- 54 abbb

3

4-

——

f .

— 54 abbb -4- $1 bbbb

—

2a

gb

!

— 54 abbb

ï 81 bbbb

4-

Tr

t

P t

Tat

SCHOLION.

lis

1'01

536. Dum quantitates heterogenee complexe dividende funt

id)

fer alias heterogeneas complexas, & eadem in qualibet quanti-

tate litera femel aut fepius occurrit, in qualibet zquali numero

deleri poteft.

$i coefficientes quoque communem diviforem

au

ad-

mittunt, ad minores terminos quali in qualibet divifione re-

ducun-

*

LUC

CAP.HI. DE FRAC'HON!E.ALGEBRA[C.' 89

IH

lucuntur5ita ex

— —

8 abe — 4 Bcd

ubique delendo Zc & coefü-

40 alc -l« 8-;1—0'55-

"

,

e

iente quolibet per 4 divifo fit:

a -—d

rP —— — — ——

2 ac — 3 -- Aaad

n4aac—- 6a--8 aaaä

—

"

10 8 7-2

10 a-— 6ab

3

SCHOLLIOSYN.

31. Divifio feu refolutio quantitatis in fuos factores f.ch

quentem in algebra ufum habet, hinc probe notanda eft.

Ita.

eb componitur ex & & D; bcc ex D &cc velex bc & c 5 4ax

-l22x ex 2xx-]-x & 25 velex 9x-I- 1 du&um in 2x : item

ad — d ex a — 1 & d, f enim &—1 ducatur in d, habetur

ed-—d

Ita dmn --dn— d habetur ex mzn-En-—t & d.

1ta de reliquis,

16b

d

0

»

Q A PAU.T.. Ht

De Frac&ionibus. Algebraicis.

PROBLEMA L

ractiones. algebraicas ad mifxeres tertninos

32E$

reducere

RESOLUTIO.

Fit, ut in divifione di&um eft ($..29.) Sitam in

numeratore quam in denominatore eadem litera occur-

rat, xquali numero deletur, & coefíficientes per regu-

las in arithmetica traditas reducuntur , atque ita fradtio

non mutato valore minoribus terminis exprimitur: ita

unt

2abcd

bc

—— rfeducitur ad —

ati"

4. d

E

:eflö

aC

r

DE-

F5

J R

ERCUAN

9 CAP.Itl. DEFRACTIONIB. ALGE U.Am

DEMONSTRATIO.

Si quantitas per sxqualem quantitatem multiplice-

H

tur & dividatur, valor ejus non mutatur, quia quot

bte$

13

inveff

partibus augetur totum , totjdem iterum immi

iá

uitur; fed

Àveri

litere ia numeratore funt multiplicatores, & in deno-

minatore divifores, ergo ablato squali multiplicatore

-—X-

& divifore, valore non mutato fractio minoribus termi:

ed

nis exgrimitur.

^h

PRO BLEMA I

&10

3

à

. Fractiones addere & fubtrahere.

E

RESOLUTIO.

ftis,

Reducantur. juxta regulas arithmetice ad commur

nem denominatorem, & dein numeratores addantur vel

Z

3odit

a

fubtrahantur.

405

d

t

]tàin exemplo — & — reducuntur ad

ad

bc

ad — bc

&d ri- bc

—MÀ

Á de

& —, adduntur

, fubtrahuntur

*

cd

C

C

[*

Bs

Dermonftratio eaden: eft cum ea, qua in arithme-

tica data eft

SC'HOLION.

$34. Cum operationes tantum per figna fiant (( $. 7.) fine

»edu&iose ad communem denominatorem przfgendo fignum -

b

SEMNUM

vel — additio & fubtraé&ie peragi poteft * ita ut addalagæzrf—&

d

b

— À

"

!cxi;ci poteft äf-i-æï—, ut fubtrahantur — —

d

huj

PROBLEMA

II.

(lg

f

9

s

. Fractiones mukäpiica*e & dividere.

d

&

od

$4

C

CAPF. IV,

DE POTENTIIS

91

RESOLUTIO,

]

plice

In multiplic

[3

tione numeratores inter fe &' denomina-

| quot

tores inter fe multiplicantur: quod idem in divifione

t fed

inverfo prius divifore fieri debet, utrumque hoc nil

deno-

dive

&il

rf

1ta

T

a repulis in arithmetica traditis habet.

atore

&

[

rero)

É

&

d

P

— X — hoc eft

»—«-;*X-*-,-f.iat-—j;

€

&

cá

:. vero divifum per -«— fit

[*

e

etmj

ed

eb

Demonítatio congruit cum ea in arithmetica tra-

&103.

SCHOLION.

56. Omnia illa, quae dé fra&ionibus in arithmetica dixi-

imus, applicari poffunt calculo literali.

Ita integrum reducitur

hfs

ad fractum,

fcribendo . unitatem pro. denominatore :

intecrum

t vel

additur fra&o , fi illud multiplicatur per denominatorem, & fa-

a(iuäwæb

' d

&o prior denominator fqbfcrïbitur: ut a« ï—hOC efï*""f —,&

fic de aliis, qux» ex aïithmeticaï jam nota funt.

B

lne

CAPUI

IV.

DE POQTENS!ILS

n

DEFïNITIpI.

'n

;

i quantitas aliqua feu numerus per fe ipfum

aT. S

multiplicetur, fa&um dicitur potentia fecunds

nti

hujus qua

íítl

tatis feu numeri, qui refpe&tu hujus poten-

ti2, ejus radix feu potentia prima appellatur.

Ita a4

eft potentia fecunda radicis &5 16 eít potentia fecun-

£

da radicis 4, quia 4 x 4 — 16.

Pot

i

ntia prima erge

eft ipfa quantitas quevis a vel b &c

$5CH9O-

92

CAPUTIWT

SCHOLI()N'L

A

J

.$8. Hmc potentia, que prima flatin ex multiplicatione

oritur, communi vocabulo quadratum dicitur, eo quod partes

i

talis radicis per fe ipfas multiplicate & in ordinem difpofite

t5 ter

s a

femper

figuram . quadratam conftituant, figuram fcilicet eque

longam ac latam.

jta IG in omni columna verticali & horizon-

habet:

lentig,

tali

quatuor

partes

36 in omni columna 6,

——

quia

——

144.

hanc t

6X62—365; 144 in omni columna I2, quia I2 ?(Iz

ter eti

(S Q H OL ION

H,

et Vi

59. Potentia fecunda feu quadratum rurfus per radicem

WU

multiplicatum dat potentiam tertiam, que cubus dicitur, eo quod.

ts

partes rite difpofite corpus feu prifma confüituant zque lon-

gum, latum, & profundum, quale corpus cubus vocatur.

lJtaecaXa

iïïdï(

dat aaa, tertiam potentiàm:

16X4 dat 64 cubum radicis 4:

Á

49X7 dat 343 cubum radicis 7.

v

j

SQHOLIO-'N

IH.

40, Potentià tertia rurfus per radicem multiplicata dat

potentiam quartam, hzc. per radicem multiplicata dat poten-

ad

per f

iiam quintam. & ita porro indefinite qusmlibet quantitas

[

omnem poffibilem potentiam per folam multiplicationem poten-

tentia

tiz prioris per radicem elevari poteft.

huic

COR OLrLISASRSIUM,

?O

í

Quan

Ar. Ex di&is patet, nullum quadratum poffe effe negati-

Votà

vum, feu enim radix fit - afeu — a femper fa&um erit -- aa.

tumi

Cubus vero poteft eíle negativus, fi radix eft negativa, quia

-FBeax-—a4 dat ——aaa,

Quarta potentia rurfus erit pofitiva,

quia — aae X — a — -j-aaaa & íc de reliquis.

DEFINITIO

H.

p

H

i

43. Sicut potentie iti etiam radices fuas proprias

denominationes habent, ita radix comparate ad qua-

TEII

(je

dratum dicitur radix quadrata: comparate ad cubum

hn

cubica: comparate ad quartam potentiam radix quarta,

Ut exhibeatur radix cujusvis potentiz

Ah

ér ita porro.

S

indi:

adhibetur fipgnum V, cui fuperfc;ibitz:r. numeru

Cans

"

DE P:OTEN'TIIS

9

r

cujus radix defignatur.

Ita V eft

catione

eans potentiam,

Darteg

fpofite

fignum radicis fecundz potentim feu quadrati: M radi-

EC

cis tertie potentie feu cubic»: :/ radicis quartze po-

jriLon-

quia

tentiz. C/ 4 eft radix quadrata quantitatis a.

Nota

4

hanc radicem quadratam feu fecunda potentie fimplici-

ter etiam fine numero fuperícripto exhiberi poffe fcili-

cet V/a.

Quotiescunque ergo occurrit hoc fignum fine

ditem.

numero, eít radix quadrata.

Dum adhibetur ad quan-

quid

; IOII'K

titatem complexam, hzec parenthefi includitur ,

uod

u Xd

indicat totius quantitatis radicem accipiendam effe: ita

TA

J(aa«g-b) vel j/a-i- 1.

$ CHOLIO !NYN.

r

ex

v

48. Cum potentie oriantur

multiplicatione quantitatis

ten-

ad

per feipfam, toties quantitas ponenda erit, quota potentia da-

tuf

ita potentia fecunda de a eftaa fcu a bis pofitum: po-

n

'(Tediofe

tentia feptima de a eft aa:aaaa feu a fepties potitum.

huic fcriptioni

OccUrritur per

numeros literis a parte dextra

'2nnexos, & nonnihil altius fcriptos, qui exhibent, quoties illa

qQuantitas per radicem multiplicata, feu ad quam potentiam cle-

,1"

yata fit, ita priorum a fepties pofitorum loco ponitur a? , qui

4d

numerus exponens potentie dicitur, unde fequitur.

ia

u

DEFINITILO 9HI

44 4Exponens eft numerus indicans, 'ad quam

i od

potentiam feu dignitatem quantitas fit elevata.

ri-

n potentis exponens igitur eft 1 quz non exprimie

u

tur fed intelligitur, omnis enim quintitas ut coefi-

1

cientem ita etiam exponentem habere debet: 4 eft

Á

prima potentia; 4* fecunda feu qvadratum: a? tertia

feu cubus &c.

ll

SCNmO-

*

:

AWU T 7IV

5CHOLION

Cum etiam dienitas indetermin:

1

p

tà eff& poffit ,

12?2:

a

quantitas indeterminata. eft, etiam exponens nonnunquam

em ab elevatam effe ad

exprimitur :

ita ab fignificat quantit

nO

otentiam. ".

"b eft quantitas a elevata ad potentjam n, du&a

!u

M.

]

í

C OE

LARIUM

1.

tent

46. Qvantitates, quzs habent diverfos exponente

nete

il

ata

Vivo

gene

fuïl ke

Cum enim exponen

ns

2

indicet,

qnotic:. Nca litera

ponatur, fi diverfi fint exponentes, numerus quoque literarum

liverfus eft. & hoc ipfo quantitas heterogenea.

Hinc due quan-

t1

ítes, quac

verfum habent exponentem

in unam quantitaten

pu

in Oï*ïp

CA

am feu unum terminum coalefcere non pouunt.

nc

pis,

e€x Qa? - 4a

quantitas incomplexa fieri nequit, fe! 2a? -l

rx

*

Aa? faciunt 6a?

$i isi

us

r QU.ZLHTWALCQ diveríórum exponentium

Ut

of

ddendi vel

ubtrahendi funt, ordir

ne

-

ne reduc&tione fcribi . de-

lo

C

bent

f

)

€

c

R OLLARIUM. i

.

£N

47. 1

n mu]tï

*z

licatione

opus eft expo-

quantitatum tantum

]

nentes aader

a? Xa* data? * * feu a* ;

a* b3 c?Xa* D* c*

Üe

data$ b

j5c

Fxr

nensenim uterque indicát, quoties litera ea

de

aem

tam in uno quam altero fafctore ponatur,

in fa&o autem hz lite-

Ín ;

r con .un

1, feu toties poni débent, quot in utroque fa&ore

tim

funt unitates, adeoque fumma unitatum ofendit fumniam litera-

aä

rum,

ergo addendo exponentes habetur exponens fa&i;

ita a$

q$3

* æ.'*' fita5 3 feu a?, quia a5

—

——À

aaaaaa & a? — aadaque mul-

XOBDI

;:.

iplicata dant aegaeaaadta feu a? : aXa eít a

feu a? ; g" xX

i

aï

t

a ^w

a" X g et am . *:;

a* *X a" ef a

W ha

few

at

d9* q w Dbyeft g" Bx

L

SCHOLION

5

8&, In divifione, qua contraria eft multiplicationi, expo-

m

u

entes fubtrahi debent;

cum enim zqi ualis niü imerus earunaGeim

idenm

iterarum tam in dividendo quam divifore deleri poffit

(

t2

ET X

[

eit, ac fi a fuperiore exponen

nitates fubtrahantur, quot

;.'Td.

29 : a? fit a?73 — a$5, eft

W

unitates

habet inferior exponens.

aaaaaagaa

N

*

"

enim

deletis fuperius & inferius tribus a feu aca ma-

aaa

*

——

ii

nent aacada Íei

4

"

a: a f

a 77^! feu a?

* quia coefficiens

A an

DE

POTENTIIS

95

n

Á

1

C

0

ntin

netur I, — deletur; ergÓ an:.afeu a? c— I5 q":

an

$; Wt

A 8

gnovee

a?

a)fta?-'5zgacci:

6*41. 5 —— öli—l

Tite.

iil

f

efe ad

PROBL MA 1

du&a

qu

itum ,

49. Qum Gitatem ad

Á

vel thm pos

tentiam

gQi

T.

At*

detem&nacïm

dætevnu iafam eve-

ra]

&tero

h

i?

i

st

eranum

RESOLUTIO.

quam

tem

Qusntitas data per fe ipfam femel, fi quadratum:

Win

bis, fi cubus petatur, &c. multiplicanda eft. Ing

enere ex-

"n

3.,!.,

ponens quantitatis date multiplicetut per exponentem

3

[!

n

0£

potentim, que petitur ; feu multiplicetur toties per fe

hoc eft per rad licem

quot unitates funt in exponente

potenti» quazrende dempta una.

Quadratum de 4 eft

a&X Aaíeu aa id eft 4*** —

Cubus dez2eftax aXa

expo

feu aa X a id eft a^*

—— aaa vel a?

Sit q

1*1((&2

Jj'à

r

4

Y

it a

"x

adenm.

elevanda ad potentiam s, ducatur m in & e

hite

feu 4"" potentia quafita: a elevatum ad nonam poten-

tiam eft a!^9 z5 4* vel a*,

Ài

N

if

aore

bis per fe mu

tiplicatum

literae

4? X a? z 4953 z a5 hoc item du&um in 2? feéu

444

a5*5 z5 4?. Sit «* elevandum ad fextam potentiam,

mul

o" X

fiL 4**5 — a'*; a& enim fexies per aa multiplicatum

(1 gt 23

fei

DEMONSTRATIO

Potentia fecunda ex definitione ( $. 37. ) eft fa&um

100*

0

ititatis per feipfam femel tertia bis, qugïfa ter &c.

cceptum

ergo fi numerus toties per fe multiplicetur ,

dent

quot in exponente potentie qQuszrende

int unitates

quat

5 eft

una minus$, obtinetur potentia quaienda.

—

Qa«

1£ns

H O.

"l

GCATUT

IV.

96

SCHOLIONN.

5O. Dum monotmia quantitas ad potentiam elevanda eft,

omnibus literis exponens illius potentie adícribi debet. In fra-

h

ins

&ionibus tam in numeratore quam denominatore id preítandum

eft.

Sic quinta potentia de a&c eft a5 b5 c* : potentia m quan-

am bn

8 a3 b3

titatis — €

*

cubus ex

,—;—

Quod ali-

d

cimm m "

5

f nsfug

quando folum indicare fuffücit hac ratione, ut quantitas paren-

$

thefi claudatur,

vel linea eidem fuperfcribatur & ad dextram

p

Óurfum exponens potentie ponatur , ita prima expreffio foret

—

Vis

(abc)5 vel abc5 : item potentia m de aa — bc fcribitur (aa — Bc)"

vel aaà — &c'*,

SUCHOLION

n

iiv

u

$1. Dum binomium ad quadratum elevandum eft: regule

ordinarie multiplicationis adhibentur; ita quadratum ex a -- h

fiil

u

*el — a — b eft aa -- 2 ab -4- bb: quadratum ex —— a -- L

u

eft aa — 2 ab -- D5,

unde deducitur fequens

u

h6

THEOREMA I

A

/:

Vs

&

l

to

52. Quadratum binomii conftat ex qu

i

^"

di,

& ex

termini primi, ex quàdrato termini fecun

duplo facto terminorum inter fe.

DEMONSTRATIO.

fur

Qu

Multiplicatione enim fa&a habetur «« & )b qua-

dratum utriusque termini, & przeterea, 2a», quod eft

fa&um duplum,unius termini in alterum. . Quod fa&um

fi fuerit pofitivum , termini habent zqualia figna, fi ne-

gativum figna contraria.

DEFINITIO IV.

$3. Quadratum completur dicitur, dum pradi&e

tres quantitates adfunt; fi una ex ijs, v. g. quadratum

termini fecundi defit, quadratum dicitur zecompletum.

$CH O-

u

--

DI

A

—

POTEN-.TIIS

97

SCHOLION,

2 eft,

54* Dum binomium ad cubum elevatur, quadratum aa -

1 fr2-

2ah -p. bb rurfus per radicem « - D multiplicandum eft, &

andum

obtinetur a? -J- 3a^b -- 3ah* -- 53 : hinc deducitur

qua-

d ali

THEOREMA II

ITf«

55. Cubus binomii conftat ex cubo fermini

MUA

foret

primi & fecundi, & ex fa&is tripli quadrati cujus-

vis termini in alterum terminum.

5&.) 7

DEMONSTRATIO.

Habetur enim ex multiplicatione. 4* & 5* cubi

terminorum a & ; haàbetur preterea a^ x ) & P* x a,

e

*

x

utrumque multiplicatum per

29.3

ergo habetur triplum

J

quadratum primi ductum in terminum alterum, & tri-

1

plun quadratum fecundi du&um in terminum primum

Q. E. D.

SCHOLION I

[

rdi]

56. Hac methodo pro aliis quibusvis potentiis formula

ceonftrui, & theoremata inde erui polfunt.

&

SCHOLION

AT.

57. Qus hac&enus di&a funt, etiam in numeris exhiberi pof-

funt. Refolvatur I2 in duos numeros IO & 2, & fiat more algebraico

quadratum, habebitur IO -f- 2

1o -2

m n r m L m T

at

ioo -- 20

(l

4 2094 4

.

IOO -- 40 d- 4

id eft quadratum de I1O — : 100, duplum fa&um ex IOin 2 40,

o —

& quadratum d

e 94

feu 100

[

40

4

»

f

144

iU

totum quadratum fimul, 144 quod etiam obtinetur fi I2 dueatur

in 12,

2h

1

AMVfet

4* .

G

SCHO-

M'atlz, P.»»L

[

ais

)

CATPUT V.

98

Ht.

SCHOLION

$8, Dum numeri ,ürrïipïices ab 1 usque ad 9 elevantur ad

quadratum , hoc duas tantum notas habere poteft, & patet ex

—

W

fnultiplicatione horum numerorum per feipfos; a 1O usque ad

IOO quadrata habent tres aut quatuor notas; a ICO ad IOOQO

habent quinque aut fex notas & fic de reliquis.

In cubo dum

P

qvadratum de 9 ducitur in 9 tantum tres note fiunt, dum cubus

fitex IO jam cubus habet quatuor notas,

dum ex IOO. habet

Teet

feptem notas; dum eXx IOCO habet decem notas & fic indefinite,

que omnia ex multiplicatione feu elevatione. ad potentias pa-

tent.

Primarum notirum quadrata, & cubos fequens tabellà ex-

hibet.

Radix.

$519 7]89.] 9

Quadtat,

ï

6

:

5|36|49|64]| 81.

j

Cubus.

ï

2 ï*

27

E

2

4 |

I

2$j2l6!343 512|729

Dato itaque numero illico apparet, quot notarum radix effe

dcbeat.

Due notze quadratice unam habent radicalem: tres vel

quatuor quadratice duas radicales &c,

'Yres note cubice unam

fadicalem , quatuor quinque aut fex duas, feptem o&o aut no-

vem tres & fic deinceps.

4

DEFINITIO V

$9. Quadratum perfetlum eft, ex quo radix extrahi

poteft, zmperfe&ium quod non habet radicem veram. ita

16 efít quadratum perfe&um, radix vera eft 4: 12 eft

imperfe&um, quod babet radicem./urdam feu non voram.

Quadrata imperfe&ta vocantur etiam quantitates zrratzoua-

les.

»

PROBLEM.A IL

60. E data quantitate monomia radicem v. g.

quadraticam , cubicam &c. petitam extrahere.

R E

us

DE POTIEN'TiïSE

99

RESOLUTIO.

tf ad

niuwmerum

fet ey

VExponens quantitatis datz dividatur per

Ita fi fit ex 4* extra-

QU& ad

indicantem quota radix petatur.

| 100

exponens

0 du

henda radix fecunda feu quadratica, dividatur

cubus

4 per 9 & habetur r m m 4 Si fit ex a ex-

labet

ttahenda radix fecunda fiat 4

*

. Si fit ex a*

extrahen-

M.

145 phe

B

um

[ ex-

da radix quarte potentie fiat a

d

4,

Si ex eadem

"

i

—

x

a*,

quantitate fit extrahenda radix fecunda fiat a

9H

Si fit generaliter ex 4" extrahenda radix « fiat a*.

DEMONSTRATIO.

t effe

Ad potentiam elevatur quantitas multiplicando

: vel

um

quantitatem per exponentem potentie petit» ($. 49.)

lid

ergo ex potentia extrahitur radix dividendo exponen-

tem potentie date per numerum indicantem , quota ra-

dix petatur.

Divifio enim refolvit, quod multiplica-

tio componit; fed potentia fit per multiplicationem ,

nhi

ergo potentia refolvitur in radicem per divifionem.

]ü

SCHOLION,

.e

af

61. Quadrati numerici unius$ vel duarum notarum radix in

Jl

fuperiore tabella ( $. 58. ) invenitur.

PROBLEM A Il

62. Ex quantitate binomia radicem quacïæfam

extrahere,

C

-

RESOLUTIO ET DEMONSTRATIO,

Cum omne quadratum binomium conflet quadrato

termini primi, duplo fa&o terminorum, & quadrato tet-

mini fecundi, habebitur radix binormia , fi quadrati pri

P

-

G 3

inà

|

æ-gy

ioo

ÜCAXTUT 1V.

äp&

io €

Q*

mi a? accipiatur radix, qu» erit prima pars radic

ne

|^r

tius, & factor fimul unus dupli facti, habetur igit

divifione per duplum hunc fa&orem alter fa&or, qui

nif

fimul erit a

AV

lte

«

ra pars radicis totius, utriusque radicis

Thc

quadratum

dá

tota quantitate , in quaà continetur cum

duplo facto radicum, fübtrahi debet. Ita ex.aa -- gab

;

-- bb extrahitur radix accipiendo radicem quadrati a2

(

fcilicet 4, qu: ad locum quoti penitur, ex hac forma-

tur quadtatum & a quantitate aa.fübtrahitur: 44 —- aa

:

t

4 -1- 24b -- bb Ca-*i*-&

—— o, reftat adhuc 24l -- bb,

X

Wieer- (] (

Inventi quoti a accipitur du-

l

plum feu 2a.& terminus 2ab

-.5:-:;.(2

[6/

b

per illud dividitur,

quod

24

dat quotum P alteram radi-

—— 9üb

l

d

cem, que duc&a in diviforem

N H- Db

dat fa&um $ a4t, quod fub-

-- bb

tradum a 24b relinquit ni-

hil.

'andem fiat ex P in-

ovb r Va s a at
