tur per multiplicationem , & tandem coefficiens per diviüonem ,

& fola habebitur incognita,

V. Si contingeret, incognitam effe denominatorem fra&io-

nis, per multiplicationem ad pártem contrariam ab initio fta-

d ov

P o A

3

tim transferenda eft: . ut —-f:.-:6 fiat

x &- vel -f-

*

»

lïl)gy

Exempl!. I.

Tres fimu! Iucrantur 180 forenos.

Secundus

Yen

$ plus Jucratur quam primus: tertius tantum , quantum priores

duo

-

p

!À

DE /EQUATIONIBU

i2i

Jf10tt

duo fimul

Ent tucrüm priumi —5 33

fecundi x-8

terti

xX-xeS

omnes fimul 180 , ergo habetur squatio :

(1$ X

xe--xH-MSMRXEAxA8-18o

tetarm

Ex L obferv. x -- x -- --xcI—180—8—8-—186 — 16

f«

—r164

Il dX sz—164

x IV. xzc——zAt.

Ergo primus lucratus eft 4t

fecundus

49

tertius

9o

Ii50

jS M

Exempl. il

Petrus expendit ex fua pecunia unam pat-

tem tertiam prima die, partem quartam fecunda, quintam tertia.

"u al

enim

die, & habebat refiduos adhuc 26 florenos

Ousritur quantunm

ab initio habuerit?

| ef

Summa prim2 x

x

expenfa —— ——

4

352

Ó

0t1à

refiduum 926

X

x

x

Jl

at

26

gpius

$quatio; x——— —— ——

5

4

i Qai

r

60x—20x-—I15x-—I2azz

:26

od 1t

60

j; 2int

Y

60x-—47xz26

n,

Reg

&

H

60

?

r

Ó

czo6

artem

coed

6

Q

nsiefd"

ssl

13

x:..—::65( 6021560

1560

u

Reg. 1V.

« z—————120—

fumms primse

jt

15

4 10*

.

^

hoc et 120 — 40 — 30 —

428 25

of'ï

—

z

*

Exempl. II.

Parens de sztate fex filiorum rogatus re&-

fpondit,

quemlibet effe quatuor annis feniorem priore, statem

vero maximi efle triplam ztatis minimi.

ncus

riore

Hs

Jtis

Qu

a

" m

I252

CATPUT — Vi

ZEtas minimi feu VL z—x

fs

H

T.

V.

zEx4-1

IV..—x--8

IIl —ox-i12

lufu

Xl

zx-6

L

ü

:;.

Qd

z—x-20

T

JEtas maximi, x-l-20 fimuldebeteffe tripla ætatïsvmïnïmi..

T

Habetur ergo equatio: x-20—3-x

Reg. III. 20—3x —— hoc eftt 20—2 x

Reg. IV. -2-::'.:30 id e&

IO —

Habetur ergo ztas

Y.

Es T

Il

m1:0--A4 —I4

XH.

z10-8 —iI8

-

iV.

z IO--I2L-2

V.

z-IOM-r6:26

VI.

z—10-4-20-c30

1

fed 39 eft triplum de 1o,

ergo stas natu maximi zqualis tri-

E. E.

foteno:

ple etati natu minimi.

Q.

eum. (

COROLLARIUM.

quaria

P

94. Patet inde metlhodus examinandi operatïoynem factam ?

0571

in prima ícilicet zquatione loco x fubítituitur valor ultimo in-

ventus.

Si prima pars zquationis

hac

tatione

tefoluta

fit

tur pt

zqualis fecunde parti, queftioni propofite fatisfatum eft, &

Tienfur

problema rite refolutum , uti ex his tribus exemplis manifeftum

fit.

Impoffüibile enim eít, ut hm dus partes poít refolutionem

exi

Vlyt

zquales maneant, fi valor quantitatis x , qui reipfa im squatio-

ne eft, ab invento valore diverfus effet,

Exempl IV, Parenti, qui jam, triplo fenior erat filio,

dicebat filius, poft 20 annos tantum duplum mez ztatis habe-

bis.

Quae ztas parentis & filii.

ZJEtas filii

L x

Parentis

—-——23x

Pot 20 annos.ætas filii

20

h

——

3x-L20

$

Or

parentis

Sed hoc debet eíffe duplum prioris, erge

Se

3x-2-20— (x--20)2

pmüm

4àx--2022x--40

8x-— 2xzÉz40-—20

U

xz20

vt 5

Itas

V q

DE JQUATIONIBUS.

123

Jtas fili ——920 perentis —2 60 tripliim prioris

Pot 20 annos filii —40 párentis — 80 duplum prioris.

Exempl. s.

Cum Petrus & Joannes tantundem pecunie ad

lufus attulifent, Petro amiíüs 12 üoreni; quadrupie pius reman-

fit quam Paulo amiffs 57.

Petri fumma

—

L

Petri damnum

b u f?.

joannis

u db

joannis damnum x —— 57

&

juxta

conditiones

—

XX

—Á

(x—57)4

X— 1I2:-4x-——229

2298--—12—-4x-—ax

216

——X

72

Petri fumma 2—72

Petri refiduum

L-—60

Joannis 272

Joannis refiduum —— I5.

Sed 60 eít quadruplum de r$, ergo vera eiïlreäfoiutio.

Exempl. VI.

Herus promittit famulo pro £2 menfíibus 8o

[ tti«

florenos cum veíte, cujus pretium fimul figunt.

Poft 7 menfes

eum

dimittit

exfolutis

3C florenis relica eidem fimul vefte,

quaritur pretium veftis.

Pretum vefti$ x.

Merces famuli ixite,gra x-L-80.

Mer-

du t

ces 7 meníium invenitur dividendo x-[-98O per i2, ut habea-

10 i

tur pro uno menfe, quod per 7 multiplicatur pro mercede 7

o K

72 560

efï, &

menfium, hoceft

[*

quod zquale eífe dgbet merc;di

jfefturm

exfolute. 30 -- x.

tonem

m w

qu&ïiO'

a r at a

go-d-x

7x4-560-—:360--12x

1 i'liü!

:

$60 — 360zc12x—7ax.

$ t

200-——52x

zO z

Pretium anni r20 floreni, z menüs IO floreni, 7 menüum

79 floreni.

Sed 30 fl. exíoluti plus 40 fl.in vefe funt 7o £. ergo

problema refolutum,

Exempl. VII. Curfor primus quotidie 1O milliaria fa&it;

PU

poft 5 dies aMer fequitur & quotidie r5 milliaria fa

CiV,

quari-

tur, quando convenient ?

Dies

gt

124

CAPUT.V.

Dies concuMAis — x

Milliaria fa&tà a primo funt 50, facienda adhuc funt FYOXx feu

IO toties fumta, per quot dies adhuc peregrinatur.

Milliatia

facienda ab aitero funt t5 X»x feu r5 ducendo in dies motus,

que fumma ex uttaque parte zqualis effe debet.

unde r

$o-d-IOx-—15x

50mI5x—Iox

tempus

quefitu

505X

IOS—-X

T

pof JO dies convenient,

Primus enim poft :O dies faciet r00, & jam fecit 50, ergo 159.

UBETS

«

Alter inter fO dies etiam facit I50. ergo &c.

Exempl. VIII.

Curfor primus quotidie facit $8 milliaria,

pof 5 dies fequitur alter, ut intra 6 dies eum aífequatur , quot

xilljiaria quotidie facere debet?

ergo

Milliaria querenda x

temp

Milliaria fa&a a primo intra 5 dies 49

dat

facienda adhuc intra 6 dies 48.

]

facienda ab altero 6 x

fecudi

ergo 40 -- 48 —6 x

89502

I42-x millaria diurna alterius,

3i enim quotidie 1423 facit, intra 6 dies faciet 88 ficut

Wde r

alter,

fumma

Exempl. IX. Diftent duo loca r20 milliaribus:

primus

veniens ex priore loco facit quotidie 6 milliaria: alter veniens

&X loco oppolito facit quotidie 4 $ quxritur tempus concurfüs ?

Numerus dierum z—x

»

Milliaria primi & fecundi debent effe 120,

tarm-/z

Milliaria primi funt 6 x, fecundi 42x, ergo

6x-F-4x-—3120

10xz—I20

D

XxzI2 poft E2 dies convenient.

tjuyje

SCHOLIO!N,.

95. Sitria hec exempla ad res mobiles pertinentie alge-

braice & per literas refolvantur, totidem. fuppeditant formulas

Cögni£

generales, qu» omnibus cafibus particularibus applicari poffunt.

QU&T

EX primo exemplo fi milliaria fa&a a primo dicantur a; a fe-

cundo dicantur b: tempus dgtum fit c: querendum x erit

r

&

LT

DE JEQUATIONIBUS.

125

aC -- ax — bx

feu

ac z bx-—— ax

hn

acx(b-—a)

ac

—— — JG.

b—a

unde reguia pro primo cafu eft :

Ler diurnum primi du&um in

tempus datum & divifum per diíferentiam itinerum dat tempus

quefitum.

Ex fecundo exemplo milliarja facta fint a: tempus elapfum

*

b: tempus datum motus c: querendum iter x: eft

ab -- ac zzcx

ab

r

quot

ergo regula pro fecundo cafu eft:

Fa&um ex itinere primi in

tempus elapfum, divifum per tempus datum plus itinere primi

dat iter fecundl,

Ex tertio exemplo fit intervallum datum e: iter primi b:

fecundi c: tempus querendum ax: habebitur

bx -ox—ad

(5--c)x—a

x I—————

[

jj

Ü

b-I-c

|cut

unde regula pro tertio cafu:

Intervallum datum dividatur per

fummam. itineris utriufque , quotus erit tempus concurfus,

jmus

PROBLEM . A. Il

1iens

;

)

96. /Equationem duarum quantitatum inc

iOg.'(lïw

tarum refolvere.

RESOLUTIO.

I, Quzratur in utraque zquatione valor unius

ejusdemque quantitatis incognite, per transpofitionem.

II. Hi duo valores inter fe comparentur, & in-

cognitze alterius remanentis valor juxta priores regulas

at

nulas

quaratur.

ffunt,

Exempl. I,

Data fumma duorum numerorum ioOo & eo-

1 fe*

rum differentia 20 invenire ipfos duos numeros.

Nume-

25

126

COAPUT.X

Numeri quzrendi x & y

$i quer

Ex prima conditione

X--yc:IOoOo

Ex fecunda conditione x —yz— 39

Fiat ex L

xccI00-—y

X -—40--y

Ex 1.

IoO0-—9*-30--y

100z—50-7---y

Tetut :

I00--—302-2y

-

ihtie, T

TAH

4

:

—

—

y

(ferent!

2

»

Lit. d ïf

ergo

£545 & cum x

Viemntin

pupaepd

100 — y erit xzó5; & Ó65--25

Íequenti

z 100 & 65— 35 —— 3C.

DEMONSTRAT IO.

$n

Cum problema fupponatur effe determinatum , du

etiam zquationes feu conditiones diverfe eíle debent

tem T

( fg; 2$.) quafito in utraque zquatione valore quantita-

Tünore

tis x habentur duo valorés diverfimode expreífi fed

equales eidem quantitati x

quiécungue autem funt

zqualia uni tertio, funt-zqualia inter fe; ergo illi duo

90

valores diverfimode expreífi funt zquales inter fe;

1 valor

tquatiore

poteft igitur cum illis eequatio inflitui eliminata hac ra-

eiminer

tione altera quantitate incognita.

Inventus valot

de

TxüQ-

batut v

yfubfütuatur in primà &qguatione, & habebitur valor

quantitatis x.

100 —

COROLLARIU M.

Exe

bl.S tlöi u

97. Si hoc problema per literas refolvatur , habebimus

Tefpondit

áterum generalem formulam inveniendi numeros duos data fum-

labuife,.

maà & differentia eorundem,

Sit enim fumma z—j/ diíferentia

Gloh

d ernt x--ycf

D p

X —yzed

Ex (;

x-f-—y

EX Pl

Ex ;j

Joymcdoy

f.w--d:—.-.:zy

J/'"""

—

y

vel

ää———y

am Á

fi quz-

H

DE JEQUA TIONIBUS.

1257

Siqueratur x, fiat ab initio ycf -—2ax

x-—-—d..——:y

f—x

x-—d

f 7- d

2 x

7- d

g

——-xvelRgu-idex

Habetur erzo numerus major, fi femifumma addatur femidiffe«

rentie, numerus minor vero, fi a femifumma fubtrahatur femi-

differentia.

In priore exemplo femifumma z-z: 50, femidifferen-

Veritas hxwc

tia — r5,fed go-l-15—65 & 50--15-35

*

T

fequenti theoremate enunciatur

*

THEORE«M A.

!

du

»Semz'fimzma plus kkmidgfferenti)a dat quantita-

ebenit

tem majorem : Jeémifumma minus femidifferentia

intita*

minorem.

j fed

SCHOLrLTON,

y fünt

98. Poffunt etiam hac problemata ita refolvi, ut inven-

jj duo

tus valor quantitatis x ex prima zquatione ftatim in fecunda

: fo*

equatiome loco x fubftituatur, & hac ratione etiam quantitas x

eliminetur: ut in priore exemplo 'ex prima zquatione habetur

cnme

x --I100-——y ergo in altera eqduatione x — y —:30, locOo x fcri-

or de

1 alOr

batur valor IcO -- & erit zquatio IO00 — y —y-—30 íeu

100—30-—2y ut prius.

Exempl. Il.

Pyrobolarius dicit focio, fi ego ex mels glo7

bis tibi unum tradidiffem, zqualem uterque numerum habuiffet 5

refpondit alter, f, e meis tibi unum dediffem , tu duplo plus

ebimus

habuiffes.

) fu.

Globi primi —x fecundi — y

oj

Ex prima conditione x — i —y-i

Ex fecunda

x—-i-—i:;:(y-—-xjg

Ex prima gquat.

xz—y--i--i

Ex altera

y--2zm2y—5

—

2

A ——

2 —y

5

—

—

y fed xzy--2 ergo x-5--2—]/

Nam Ífi primus alteri dat r uterque habet G & fecundus primo

dat 1 hic habet 4 & alter g.

Exempl.

qr

CAPUT

V.

125

Exempl. II,

Floreni,

quos habet Petrus,

cum

imedia

Fioreni

Paul

cum tertia

13 Y

parte florenorum Pauli funt — 20.

Jxti

parte florenorum Petri funt etiam z 20

"

üttoq

—

AJ

Utm

Petrix.

'(Fertia pars

—

—;" xífeu-

3

Pre

m

M

àC

Pauliyi

Dimidium -I-y

NGl TET

]

Xx-Ly

o

— —— 20

2X ey — 40

Conditio prima x -I- —'; —2

a

3y 7-X

—— -—20

Conditïo' altera y -J-

T—-— .20

2y -X éo

e

Q g

Ex fecunda xz—-60—3y

Kx prima xz——

40 —

z

29 000 2

4O0i—y z 120 — 6y

6y —y — I20-—-40

$y e80

y 16

qxz60-—4

[2

)

XO-—I2

Petri 12—1—-3;6-:20 Pauli 16-*-;3:20

L

etto d

P'retïu:

Exempl. IV.

Si tribus plures in cona fuiffent, quilibet

S& a

uno floreno minus folviffet, ífi autem duo defuiffent, quilibet

vno plus folvere debuiffet,

Quot perfonz ?

quot üor?ni ?

—

:

Perfone x

Sumima foluta

L

xy

df

"

Filoreni

m—y

pars cujusvis

—

QUanti

xX

tum y

Xy

Jix prima —— —y — I

Ex fecunda

Lz—y-t

-

xyzcxy—x--3y-—3

xyccxy-d-x.—2y--2

2y--2 —xy—xy--a

14

xy — xy--x-—2y—3

x:—..-.gy—-g

2y-d-2-—x

3y—8327-2y --2

AQUe .

x2i$—3212

y-5

Perfone —-12

Floreni $ Summa — 60

Si ro perfone, floreni 6 pro quovis veniilent ;

$i X5 perfone foreni 4 pro quovis efent.

xempl,

W

g

/

DE £QUATIONIBUS,

'329

thedia

Exempl V.

Caupo mifcet roo urnas accipiendo duo.ege-

tertia

fef2 vinorum, primi urna venditur 42 groffis, alterius 27 groffis,

mixti trna vendi debet 3o groffis.

Quaeritur, quot urna ex

ütroque accipiende fint ?

Urna melioris —cx deterioris —— y fumma mixti — roo

Pretium . primi z—42 alterius z—27 totius mixti —— 30 X 1C9

m 3000

Mifcenda x --yz-1oo

40

Pretium 49 x -- 27 y —— 3000

Ex prima x — /100-—y

—

ó

Ex alteta x —— 3ooo — 27 y

42

100 — y — 3200 — 927 y

42

4200 —42y z—30o00—27y

4200 — 3000 zcz34 . —27J

I200z—I5Jy

i200

,,—-,-—..y

*

8o

:y

ergo deteriorit acciplendw funt 80, melior!s ergo 20.

Prétium deterioris 80X 27 — 2160: melioris 20X 42 — 840

q;(xïxbea

& habetur 2160 -- 840 z 3090.

qunïbEï

11

Exempl. VI.

Caupo menfuram vini,

quam vendit 16

cruciferis, vellet vendere tfO cruciferis, adeoque convenientem

quantitatem aque cuilibet menfure admifcere, quzritur, quan-

tum vini & aquze pro qualibet menfura accipere debeat,

Quantitas vini ——x

aque zy

m

debet

effe

menfure hoc ef&

Utrumque

$quale uni

X-ycI

i

Pretiam novum del t effe 10 äucifg.rï, & cum vini fit 16,

aque vero nullum, erit 16 x -I- y Xo zz 1O

Ex prima xzctf-—y

10 —yXO

Peedam us

o

Ex fecunda x—

—— ——ÓÀS— foc eft

a

*

6

Iq-——,

AMietsb, IMaih. P. T.

1

n

130

CAPMTP-UT V

I6 — I16y

LA

I6

É

ergo aqus quantitas £—.f. feu 3

fty

vihl ergo accipienda fünt $ ut habeantur ä féu una menfüra,

SCHOLION L

99. Veritas hujus refolutionis etiam ex lege proportionum

inferius demonítrabitur,

tl5

5UCHOLIOD/N.Ib

quan

i

gri

100. Hesc problemata ajlisatiomis feu mixtionis vocantur;

& ab arithmeticis etia3ài propria ad hac adhibita regula refole

vuntur

Sunt ingent)s utilitatis in omni oconomia , phyfica ,

medicina &c

&

ubi quzfio inftituitur de faciendo compofito pro-

portionato ex partibus fingulis.

Hinc iterum egeneralis formula

Cun

conftrui poteft ad sefolvenda hec problemata, qualecunque mix

tum

petatur ;

& cujuscunque valoris partes commifcend* ínt,

ib

Is

Ponantur quantitates mifcende x & y, totum compofitum d,

pretium de x fit ^, pretium de y fit c, pretium partiam core

Detut

$nixtarum fit d, totius ergo mixti cd erit

x oyca

bx - cy —— ad

þetl()

XI—ay

Vrtla

« z

RUPR

ad — cy

Teitqut

i

— ——

dd-——cy

g

ab — by ad — cy

ab & ad z—by — cy

ab — ad

hoc eft quarititas facienda multi«

b-——c

plicetur per pretium majus & ab

iac fubtmhatur fa&tüm ex eadem quantitate in pretium partitini

commixtarum , refiduum dividatur per differentiam pretiorum,

Redie

älOP [5

quotus eft equalis quantitati minori mifcendz

SCHOLION

III.

10i, Problemata mixtioris,

in quibüs plikes occurrunt

partes commifcende ad indeterminata pertinent, de quibus in«

feriw; agemus.

PRO:

DE /EQUATIONIBUS.

131

P ROBLIEMA I

169. /Équationem trium quantitatum incogni:

tarum tefolvere,

RESOLUTIOÓ

I. Eliminetur juxta priores régulas àb initio quat

titas x e duabus dati$ »quationibus, & qusxratur valor

x

quantitatis. y:

habebitur hic .valot cum fola inco-

gnita z.

W

J

II. Eliminetur juxta priorés regulas quantitas y,

i,

& quxratur valor quantitatis x : habebitur hic rurfus

la

cum fol:».'incognita £.

II. Ambo valores inventi in un4 e kdatis dquatio:

nibus fubftituantur, é& una tantum incognita z obtis

13

netur.

ts

Exeipl, Venduntur tres equi: pretium pilini eüm dimidig

Pretium fecundi cum parte

pretio reliquorum funt 25 aurei.

tertia reliquorum funt 26.

Pretium- tertii cun parte dimidià

reliquorum funt 29;

Quxritur pretium fingulorum ?

tertil zca

Pretium primi —X fecundi —y

E4

p

—

Prima conditio x-i-—ï——g—

23

2

Seïcunda eonditio y -þ-——-]—-

3

Tertia coüditio - 2 -!-g- —-l--ï— 229

Reducendo ad commufem denominatorem ; & tollendo dein fígs

&iones hàbebitur:

L L L EE

oX

E4

—

—i25 feüu 2x-j-y--i— 50

jy- i

——26 feü 3y -l-x4-2—78

j

9z--xHYy

— À —M —

29 feu 2z--x--yz—58

Il

Ex

p

VM

g

ÜCAPUT

V.

Ex 1, Reg

Ex fecunda equatione

Ex tertia

:

xäSS«gï—y

78 — 3-«7 *"ä""SS"'*"Qïä'—'y

&

77 — 589 33 —X— 237l

fi

P

A

20

Mpb

Habetur valor de y zz ——

.—.—5

2

.........y

2

&

Ex prima zquatione

yme—50—21xXx—zz

Eg 1L Reg.

Ex tertia

n

y-58—2&-—*x

e

SO—Qx-'—ïWSS—"Z;;Nx

9z--x—22x—Zz2z58—-50

du

A —— A o "8

— S8zzx Habetur valor ;ie xl g

Ex IIL Reg. in prima æquatiope loco 22 fcribendo va-

20 --

— ÁX

lorem (4-——8 )2 hoceft 2z— 16, &loco y ic:*ibcrfdo

9x prima equatione 2x-l-y—i-gxx5o

A o

20

Dd

À

fit e

164-

4 m

53

Ui

2

£G

s d ii LU . 1 $ p sl a E

509

2

2--20-P-z-blF2x12z-100

7X-——12-— Io00

ZX4—IIZ

R

16

jj *Hn -

56

guj xmæ'—ag ergo x.....-—--g & y

p

28 -a

p

cmeenís

2

r8. ärge

pretium primi z— 8, fecundi —— 18, tertii —— r6.

juxta conditionem primam | 8-1-9-1-8 — 25

fecundam I8 4- 2 1 -1- 5 2—:26

tertiam

16 --4-1-9—29

l:

i

DED/IQ NSTRATIO.

Habetur ex his axiomatibus: qv«s funt zqualia uni

n

& equalibus fubftituen-

€etio, funt æquaku:æ inter fe,

alt

do

DE JEQUATIONIBUS.

133

do zqualia, manent zqualia,

Hac ratione enim elimi-

natis incognitis, & valore fubftituto reducitur wquatio

ad unam incognitam, cujus refolutio

per demonftratas

fuperius regulas habetur.

COROLLARIUM.

103. Si 'non omnes termini quamlibet squationem ingre-

diantur, non opus erit eliminationem bis facere, fed íubfituto

valore incogniti unius valor alterius habebitur , ut in fequenti

exemplo:

Mercator id folum memoria retinet, quod Petrus & Pau-

ius fimul illi debeant IO000.

Petrus & Joannes fimul t1000.

Paulus & Joannes fimul 9$000,

Queritur debitum fingulorum ?

x - y— 10000 X--z2—11000 y-[zic90o9

e€x prima

x cIo000—y

"

€x fecunda x — IIOOO --

10000 — yzIIOO0---

X——y-II000— I00090

ZzI000--y

p

$i hie valor qu:

untitatis x in tertia squatione .sb&ïtïxara;r, loco

q erit

y- 1000 --y-—9000

$yzz9000— 1000

y-—

— —— R

4000

Sed prius habebatur x 2—10000 —* hoc ef loCO00 — 4009

z 6000 & 1zx I000 -- y hoc eft ICOO -- 4000 erzo 1 — 5000;

& hac ratione inventum eít debitum Petri — 6006 ;. Pauli

-4000; Joannis z 5000,

H

PROBLEM A.

IO4. ZEquationem problematis indeterminati

refolvere.

RESOLUTIO,

Reducatur zquatio, ut ex una parte fit tantum

j

una incognita zqualis quantitati alteri , qu: incognitam

I

alteram cum cognitis continet, dein valor incognite

X

*

3

o

in

AJCUU'T YV

4

in fecundo menibro ad libitum afïvma*'m

.&

^

quaratut

valor primze

videatur

num fatis

fiat problemati dato.

$i fatistit, prima habetur folutio

1

Affumatur dein. alter numerus, & queratur, num

etiam per i(tum quzítioni date fatisfiat, fi ita habetur

etiam fecunda folutio.

Contmuetur hoc tamdi u donec folutio evadat im-

pomblhs, affumto fcilicet numero vel nimis magno,

vel nimis parvo.

B " odg . 3 ^ t a MK a

In exemplo? Sin

inveniendi duo. numeri, quo-

rum fumma fit x2

Habetur zquatio x-1- j — I2 , er-

£0 xzz12—);

affümta pro y unitate habebitur

Xc pI

Si valor de y aífumatur 2, erit xz— 10; fi

3559.6]t 69 (6.

Habentur ergo 11 folutiones

fubititutis totidem valoribus in numeris integris pro y,

que omnes problemati fatisfaciunt

Quin etiam nume-

fi

a& fubttitui poffunt, & problema folvi: fi y z

X s

erit

u1

* 5

ü y-—

r

—

erit xz119-5; Ífiy

o

as

2

Grt x

at

i & fic indefinite folutio continuari

chï

fi tandem y popatur —— 12, erit xzO &

fp utio

i

(;:

ofübilis, cum fecundus numerus hac ratione

&

Dneic

af

20 erit

euUu

BDlOy——

a erit x z— —— 1

fiy

xz-— 8 é&c. & ita etiam per negativas quantitates in

inftinitum folutio rurfus continuatur.

Exempl

I

»int inter 20 pauperes ita diftribuendi 1oo

flareni, ut virl

acquirant 8 f8i. focomine 5 1l

& proles I fl, que-

ritur, quot fint

viri, fominge & prok

[4

wb J n

20

numefrus perfonarum

zx u- 5Yy -— I2l f0O0

foreni diftribuendi

Si

X prima

X«zu2307—*-—-43

IO0o — Rx—-—g

100 — &y —

flæl'

ex fecunda. x zz-—————-——

jOm)l——-—äw M

RAOU K L

Wt

&

Q

$9

i

40

DE JZQUATIONIBU

135

t

Ut

Ia

240 — 8y — 81 — 100 — 5y —

Itg.

240 — 100 — 8y — 5y -- 84 —«

1402 3y -- 74

140 — 3y — 7à

140— 2y

IUIt

—— Ó —

(ut

Cum z & y denotent homines, valor fractus ploblemati fatisfa-

cere nequit; adeoque nullus valor pro y aifumi poteft, qui fub-

tra&us a I14O & divifus per 7 dat quotum fra&um, hinc numerí

i

I. 2. 3, 4. 5. 6. pro y fubfitui non poffunt, cum pro x dent

m,

valorem fra&um.

Si

fiat yz7 erit æ—-—

——

7

9

moI7 , ehfo

€«—:30—-7-—17 hoc eft —6 & 8x--5y--4 hoc eft 48

UA

-- 35-) 17 —

IOO prima folutio.

Reliqui numeri usque ad

...—-99

Quo

I4 iterum dant quotum fra&um,

$ifat $- r4 érit

L—IA4:

hinc x2 & $x--5y-x hoc e& 16—1--70—i-14

je

f IOO fecunda folutio.

Si fiat y—c2r,

bl

ht

i

x fiet negativum , X

enim haberetur —— I:; hinc alia folutio jam non erit poffi-

;l

bilis.

iones

Exempl, IH

Caupo vinum,

ex quo menfüra 4 cruci*,

0 J

eum.vino ex quo menfura 8 crucif, & cum vino, ex quo men-

ie

fura 2O cruciferis venit, permifcere cogitans, uf ex mixto 20

1

menfurarum quamlibet IO cruciferis vendere pofüt, quatit, quot

"x

menfuras ex quohbct accipere debeat?

à

u

x-4-y-M-iz20

4x --8y -- 20:— 200

o&

xz—20—y—1

(joll

200 — 8y — 20x

erit

áaÁà

4

|

es 10

10—5—1

200 — 8y — 20x

4

$0 — 4y — 412 200 — 8y — 201

4 100

8y -F- O — 4y — 442 200 — 80

que

4y -- 163 — I20

4y —: 120 — 16z

y m 9044

T

Si * fiat —— T, y erit 26 quod repugnat, cuüm tantum 90 mene

fure eíle debeant, idem eft,

f fat z

aut —:35 verum f

*

-TA

fat —4 erit y-z—

ETE x

Adeoque pretium 4 x-r-8y

-l-20y hoc eft 0-4—112-5-80-——-00

$; g—-ä erit y — IO

& x—5 & pretiun. 20-- 80 -f i00-

2:230,

Si x — G erit

——S"———— a À IÀ

14

346

$ 40

t

p

-

136

CAPUT-W

N

P nl

y—56 & wzzB, pretium 32--48 -- 20 — 200.

Si

4v

f

erit yzc-2 & x-—zII pretium vero 44--16-1- 140 — 200.

lii

$i z22—8, y & x . fiunt negativa, adeoque íolutio impoffibilis.

il

Dantur ergo tantum ha quatuor folutiones, .qus problemati fa-

tisfaciunt,

ple

h4

Exempl IV.

30 pecora empta funt 75 thaleris: vervex

Queritur numerus cu-

5 thal. ovis 3, & agnus 2 thaleris veniit.

jusvis fpeciei,

x--ydui- 30

XÉ—30—Z4-—X

FA u- £Lv f

d

Q

5x--3y-- 21275

:?' —

5

150—5—— 5437——78 — 3y — 21

I50—782255y—3y--5x—2&1

75-—-92y--53z

75-—-—3;;:::2)/

63

n t

y—-

2

Vc

Si ab I usque ad r6 fubítituamtur valores pro z femper erit va4

Si

lor de y vel fra&us vel major, quam ut problemati fatisfiat.

x——17 eritycl-t-z-I12&sax-clI.

Siz--18 dat fracum.

pn

4q—-40 & 421

& x223 datífequentes valores & quatuor

e[fe

folutiones problematis :.

ycz13

p

int

19

21

23

ä

ä

SCHOLION.

105. Nov&£ opus hic non eft demonítratione , per fuperius

enim demonftratas

regulas

valor

unius incognite qusritur,

b

alterius vero ad libitum aífumitur, & tentando problema fol-

vitur,

!

DEEINITIO VIL

—

—

p

106. /Hquatio quadratica «completa eft, ubi inco-

-a

gnita fola ad.fecundam potentiam elevata ponitur,

-

adeoque quadratum perfe&um habetur, ut x^z—aa.

I

!

.»:f(/

NT

smples, dum e tribus, quae ad quadratum binomii

requi-

—

DE JEQUA TIONIBUS

157

d-

requiruntur, quantitatibus ,. ut di&tum eft de potentiis

— 900

offibilis

ultima feyu quadratum termini fecundi deeft, quod ante

folutionem addi debet,

& hac ratione quadratum com-

mati. f2

pleri dícitur: ut xx -- ax zib velxx--17 x — 60 ve!.

Xx x Iioco.

Vetvex

Tu$ cu

PROBLEMA

IV

107. /Equationem quadraticam perfectam feu

"L5

—

—

completam folvere.

HESOLUTIO

L. Quantitates incognitz ponantur ad unam, cogni-

tv ad alteram partem.

lI Si quadrato incognite adhsxreat vel coefficiens

vcl divifor, tollatur per contrariam operationem.

tit i«

III. Si quadratum eft negativum , fiat pofitivum

nu 9

fradult,

ponendo idud ad alteram partem, cum nullum poflit

u u

effe negativum, ( $, 41.)

IV. Extrahatur ex utroque membro radix qua-

drata

ioo

—

xX

Exempl, I.

20—-2 tollendo diviforem fiet

100 —32XX —— 40 — À cognitas ad unam partem

XOO — 40 - 4cxx extrahendo radicem quadra«

tam

[11?6&'1[15

IO --2 —cx

ffo x

ye:ttily

Exempl, IL $2 --2 xx — I80

2oxx —

— 180 — $2

(à fil

XX

lw

29

X

—

v 49

ergo x

d

—

7

PROBLEMA V

0c0

tlf

1O8. /Equationem quadraticam incompletam

z

folvere.

ynO'm!

I

RE

UM

Y38

DATUT Y

RESOLUTIO

. Quantitates incognite ad unam partem collo-

centur, ita ut quadratum incognite x^ pofitivum fit pri-

pi

adi

mus terminus, fecundus vero fit quantitas incognita x

cum fuo coefficiente.

Quantitates cognite omnes ex

toti

altera parte fint

hoc

II. Coeffüiciens fecundz quarntitatis x dividatur per

Qor

fit

2, & ex hae fra&ione fiat quadratum, quod utrique

parti addatur.

Cie

IIL Extrahatur ex primo membro radix, ponendo

l'wl

fcilicet quantitatem x

& przedi&um coefficientem cum

QUo

Idem fiat in al«

denominatore 2, omiílo duplo fa&o.

ticar

(à

tero membro.

t

IV. "Transferitur adharens radix altera incognitz

&

quantitati x ad alteram partem, & problema folutum

&l

el .lt.

11

Exempl, L IO x —— 600 — xx

ünic

x? -- IOx—O600 altera radix -L9

5

2

"- quadratum -0 £

le f

x? - Iox-- 192 —

600 -- i9$g

g - 625

xXxc-28)5— 5 z— 90

E

mpl Yf x*

-s

*

ergo altera rïdxx $:

-Px-

3

r

x

2ux $0s

H

xt4-ir-4-ici--

9

x—-i-g

V:

& ummi——i&smyzzli

-——-'ä*

i

& —5b

EXO IIIA xä——"

€

) o d* dlera didia

2c

a—b

— 2 ab --5*

a* — Qab -- 6*

X^ —

du

m PImUEACRCCD ]

2...'...,—...-

)x.;.

4c*

A

-

a-—b

* — ——

f d — 9 ab - b da

—

—

4c

€

V^

— Q abbb d* -Ba—6

u n AC

4 c*

2c

D E-

DE JIQUATIONIBU

139

—

DEMONSTRATIO

Ji

Q«

Cum quadratum incompletum contineat quadratum

W p

prime radicis

& duplum fa&um radicum in fe invicem,

iil

addi debet quadratum fecunde radicis, ut compleatur

65 &X

totum: Cum utraque radix contineatur in duplo facto,

hoc eít in x cum fuüo coefficiente, ergo cum unus fa-

€&or fit

, alter'erit illius coefficiens, fed cum factum

t per

WW

ft duplum, dimidius coefficiens accipitur, feu coeffi-

ciens'per 2 dividi debet, ut habeatur facum & fa&or

tendo

fimplex, ex hoc jam fi fiat quadratum, habetur illud ,

| Cum

quod deeft, & additum complebit zquationem quad1a-

it alv

ficam; ut autem maneat æquahtas, utrique parti hec

quantitas addenda 'eft.

Si jam quadrata duo fint inter

fe wqualia, etiam extracte radices debent inter fe effe

)gmtæ

]ut

UR

zquales; cum egim quadrata oriantur ex ejusdem nume»

1j multiplicatione per feipfum, & quodlibet quadratum

unicum tantum numerum raàdicalem contineat, impoflibi-

1**

le eft, ut radices fint diverfe , fi quad:ata funt zqualia.

Exempl. IV, Summa duorum numerorum ef 17; fa&um

autem eft 6O

Quaruntur duo numeri?

Summa x -- y — 17

xzI7—)

:i—

Fa&um xyzz60 x-——

h d

o]

17—yz—

17 y — y^ — 60

!

*

""60—-3' —

altera radix L*5 quadratum 2

A

-»...

89

——

2980

ï

3.29.

4

6

"Ws at df I7y-l- i

l

d

xmy* ***I/y"*"*'z

—l TR

3

—À

y——

]7

x

'7..

2

—.——Vhoceüy—-lg

€rgo x z—

)

C o-

CAPUT V

4o

COROLLARIUM

T

IO9. Cum duplum factum I7y fit negzativum, alteruter fa-

étor debet eife neoauvus vel ..—— vel y, factus eft in folutione

valor de y pofitivus & -L. nevatxvus.

Si y affumtum fuiffet ne-

gativum, & —

...-—.

7

——

T ——

I'f

pofitivum,

X

3

foret zquatio

—— x

tránfponendo y $-

—— —— —

——

X o

LL ;

h;ncy...,—s&æ,

N— 12.

Patet inde duphcem folutionem hu)us problematis & in

genere omnis equationis quadraticz effe. Si enim quadratum eft

sz10nomium, poteft habere vel radicem pofitivam vel negativam cum

ex utriusque multiplicatione oriatur quadratum pofitivum ; hinc

l

in $quati0neé x z—a, &-]-x &-— x funtradices, & utraque pro-

blemati fat!

acit

Ín binomia

um facum duplum eft po(iti-

vum

utraque radix vel eít pofitiva, vel utraque nesgativa; fi

—

autem factum eft negativum, alterutra eft negativa. Etuna & altera

folutio femper problema folvit, licet ex conditionibus certis an«

$exis nonnunquam una tantum ufui eífe poffit,

Exempl. V. Invenire numerum, cujus quadruplum ab ejus

H

«uadrato ablatum relinquit 9I.

et,

S

p

— 4 x z

2I

radix altera &

LÉ-2!

M—

— 4x --4z2I4-45; x* --4::-!-4-—23

"

x.......gm—s &'612-—-:17""'

R

X Ll—27

2—5zx&—3

ergo xz—7 &x z — 2,uterque valor fatisfacit

1 primus fubfti«

tuatur erif Quadratum 49 & quadruplum 928; hoc fuübtracum dat

49 — 28 — 2I.

Si alter fubftituatur erit quadratum de — 3

9 & quadruplum — 3 X 4 — — I2 quod fi fubtrahatur,

&eri debet -I- 12 fed 9 -- 1

2t.

lii

Exempl.

VI. Summa duorum numerorum fit - 10; diffe.

fentia quadratorum fit —

40.

Qui funt numeri?

Atem

« y

103

20y "l-3

WUs

X —y 40

x

— 40 -- y

5Qn

100 — 20y-d-y — 40 —i—-y

100 — 40:—

20y--y^ — y*

T á]te

60 z— 20y

Yif

On

w em

Q 7-

49—9zz40

')mpa

yu-3-—lIo

ia

H

|

RI

IQ(e

l'[,

Exempl

34

DE /KEQUATIONIBUS.

Exempl. VH Data f'umma duorum numerorum IO, & fume

fer fo.

12 quadratorum 58 invenire numeros.

ltione

&--y-109s

xI—IO-—y;x^-IOo-—20y--y*

It ne«

x^ - y^ 58

x*z58—9y^

-yk

100 — 20y d- y? — $8 — y*

5&t

s&n

2y* — 20y z 58 — 100

y^ — 20y z— 58 — 100; radix altera eít ---5

um ef

z

^

^

m cum

y? — 10y 4-25

—25— 91

/

N

y—5—l/ a

5 y —

A

Jue pro

MW AA

$2-2-4-»

pofíti-

y-e—7

E ii

dvas f

g

7-

o

x alterz

7-

s r

io

iÉ

9*1-92—58

rtis at

SCHOLTON:.

3b eju

IIO. Que jam ad squationes altiorum potentiàzum pertia

nent, Mathefi fubEimiori reífervantur.

m

la

u

CAPUT VI

tb

DE RATIONIBUS

un d

d—?

DETINITIO.

jhatut s

irI1.

tjo eft duarum quantitatum comparatio, feu

R

dü

fte

i

refpe&us, quem una ad alteram habet. Hzc

autem comparatio inflituitur vel refpiciendo differentiam

unius ab altera, quz per fubtractionem obtinetur: ut 6 &

yT)

2, quarum differentia eft 4 ; vel inveftigando, quoties una

in altera contineatur, ut habeatur quotus, qui per di-

vifionem obtinetur: ut 6 & 2,' quotus eft 3. . Prior

comparatio vocatur ratio arithmetica , altera vatio geome-

irica; ita eomparando columnam 3 orgyarum cum co-

lumna g orgyarum , fi confiderem hanc 6 unitatibus ma-

jorem, habebunt ad fe invicem rationem arithmeticam :

9

fi

i

DAT UT YVI

142

etil?

fi hanc cónfiderem triplo majoremn, habebunt georiiettia

:

cam

Illam exprimemü$ fempet interi&&a inter quai:

Tilca

titates linea, ut 3 — 9; hanc interjedis duobus pun-

iACCEC

&is

.

*

Q.

Ia enim' habetur per fubtra&ionem cujus

fienum eft lineola; hec per divifionem , Cujus fignun

funt duo pun&a, utraque enunciatur pet vocem a4 v.

I

arititme

g 3 d.

In Algebraicis expreffionibus lineolz loco

Ts d

fubftituemus pun&um, ita a. 5 erit ratio afitlimetica.

tedens

Wett1c:

COROLLARIUM

Qj 8

fIO, Triaà eteo in omhni ratione

confidéránda veniunt $

fonua

k

quantitas, qus comparatur, altera quantitas, cum qua prima

6 OR

Wtet

coinpafatur, & differentia in arithmetica vel quotus in geome-

trica, quo modus comparationis exhibetur.

Poteft autem hec

"x

comparatio ita inftitui, ut vel primus fit major quam fecundus,

vel minor; & differentia habeatur fubtra&o primo a fecundo, vel

fecundo a primo:

ut 2 — 6 vel 6 — 25

differentia in utro-

que cafu eft 9.

Ita in geometrica vel fecundüs dividitur per

I]

primum vel primus per fecundum ut 3: 12 vel I2; 3 quotus

3j iUK

ubique eft 4.

DEFINITIO

II.

u

114. Quantitates Comparate :zerm:m vocantur. Pri:

Tino

ma quidem eft antecedeus, altera confequeuns terminus. .:Mo-

d

quo comparantur in arithmetica dicitur d'ffereutia :

i geométrlca quotur; hic fimul expomen: rationis dicitur

dey

lÜ

COR OLLARIUM I8!7I

jii4. Cum omnis ratio geometrica labeatur per divifionem,

I

ff[l*w 1

omhnis autem ffac&io fit divifio, fequitur omnem fracionem tan

Ald

quam rationem geometricam confiderari polfe.

4 n

[ui

COROLLARIÍIUM 9L

ml

Ü

IÍ5:. Sequitur item ex praecedentibus, in arithmetica ter-

minos fela differentia inter fe differre, in geometmca autem fo-

1o quoto; hine differentia addita minori termino in arithmetica ;

aut ininor multlphcatus per quotum in geometrica ratione dat

i

ib

terminum majorem,;

$i entecedens €f& à & quotu; 3 confequens

ID

erit

DE RATIONIBUSs.

143

Jrilettlà

erit 9 X 2 6; Si antecédens eR 2 V&. differentia 3 cónfequens

etit.2. -- 3«5«

quati

Generaliter igitur omnis confequens in arithe

metica eft ipfe antecedens plus differentia : in geometrica ipfe

s put

à

ntetedens du&us in quotum.

1 Qujus

COROLLARIUM. iL

fium

"FA

I16, Hinc fi generalem expreffionem aleebraicam rationis

le loco

arithmetice habere velimus, dicatur primus terminus a & diffe-

rentia d erit fecundus terminus feu confequens a -- d; fi ante«

A.

cedens eft b' erit confequens 5 -& d.

Sic érit c -- d.

In geo-

metrica vero fi antecedems votatur d & qnotus g erit confequens

4].

Si antecedens b erit confequens bq. Si c erit. cq.

Hinc

formula generalis arithmetice eft a. a -- d vel , b p d vel

sentunt $

€. c "- d; geometrice vero a: ag vel b: bq velc: cg; & gene-

ur primà

raliter pro confequente femper fcribi poteft ipfe antecedens -- d

i geome-

Li

uem bac

vel x g, quod fequeütibus duobus theorematibus énüficiatur

$

fecundus ,

THEOREMA I

ii d

jn utro*

Irv. In ratione arithmetica fumma ex termiro

ditw. pe
