f fumma loco debito una infra aliam fcribantur,

& dein in

Precedens exemplum fic ftaret.

unam colligantur.

3564

4878

7243

8596

n

23 . . Summa unitatum

96

*

Sumima decadum

DL .

LÀ

x

.

Summa centenarlotur

22

.

*

. . Simma millenariorum,

34382

$CHO-

*

ARITHMETIC.JE,

19

,SS;.CHOLION —IL

.41, Examen additionis rite fa&z eft, fi initio fummo» cu-

jusvis columnz deorfum computando fiant, dein operatio furfum

fummas collizendo repetatur, íi eadem fumma generalis prodeat,

errorem abeífe fat certum eft.

;

HI.

sjc*H OLION

fust

22. Nonnuili examen inítituunt abjiciendo toties 9 ei;:

tUt

omnibus numeris addendis fecundum valorem naturalem ut uni-

lUH

tates fpe&atis, quotiés fieri poteít: idem fit in fumma generali;

iC

refiduum ubique zxquale operationem probat,

At cum. hoc exa«

Jrilu

anen fallatx(tranfpofito enim . per etrorem uno alterove numero

9t

ad

fcribendo v. g. 93. loco 32., refiduum tamen equale erit) din«

Wt ,

tius -Villi non immorabimur,

S;-CHOLI'ON

IV.

93. Dum loneiores numerorum feries addend» funt, fum-

ma unius columnz. etjam tribus notis conítare poterit,

atque

tunc dextima fcribatur, & finiftims duz valore decadico accep-

te fequenti co'uimux annuwhnerentur v. g. fi unitates colledzx dent

--

fummam 135. quinque fcribatur ad locum unitatum, & tredecim

Ut autem tam hoc,

R

fequenti columnz decadum snnumeretur.

quam conjun&um errandi periculum evitetur, has feries in plu-

yes breviores per lineolas dividere expedit; & hac ratione col-

de&as fummas partiales in. unam rurfus totalem colligere;

Ut

exemplum adje&um exhibet:

29

5

-

57

d

118

"39

EH

791252

$8

io9

58

s €

28

334

99

I9

$;

2

* 9

——

205

792

s

Bs

E X E. M-

Zo

CAP. H. DESPECIEBUS

EXEMPLA ADDITIONIS.

L In exercitu nnmerantur 15453. granatarii: 25340. pe«

&ites:

12835. equites:

220. pyrobolarii: 69, archite&i milia-

Tes

145CO. auxiliares copiz

3110 levis armature milites :

quot numerat totus exercitus ?

II. Princeps ex fundo A habet reditnum annuorum 54048

ex B. 2976475; ex C. 29870: ex D. 70coO

ex E.

IO04Q00:

ex F. 14925

Quales hàábet reditus annuos? &c. &c.

DEFINITIO II

p

24. Subtradio eft imminutio alicujüs - quantitatis

date, feu ablatio numeri a toto , ut inveniatür tertiu$ ,

qui differentia feu refiduum nommatur. minor fubtra-

hend us dlcltur,

PROBLEMA lr

25. Subtrahere minorem numerum a ma;ore.

RESOLUTIO.

i. Subtrabendus ita majon feu minuendo. fübfcribae

tur, ut unitates fub unitatibus

decades fub decadibus

&c. ponantur.

1I. Sub his ducatur lmea ad confufionem evitandam.

IIl. Initio a dextris facto aufer unitates fubtrahen-

di 3b unitatibus minuendi ; refiduum infra lineam ad 1o-

cum unitatum fcribe

Idem cum decadibus, idein cum

centenariis fac, vide Exempl. 1. Si nota fubtrahendi

fit xqualis fuperiori, refiduum eít squale nihilo; ze-

rus igitur inferius ponendus efl. Si notam inferiorem

majorem effe conGngeret nota füperiore, ex fequenti

proxime fuperiore nota unitas mutuatur, & ita notze

minuendze ultimz connumeratur, ut duas notas fepara-

tim pofitas cum hac efficiat, hoc eft valorem fuum de-

cadicum retineat, & ab hac ita aucta inferior fubtra-

hitur. Nota, a qua unitas ablata eft fignatur pun&o,

ut

——

P

ARITHMETIC E.

PA1

at in fequentis notze fubtra&tione fciatur, hane notam

)g4

unitate imminutam effe: vide Exempl. II. .Si denique

(

"

fuperius fit zerus, & inferius etiam, zerus in refiduo

fcribitur: fi a fuperiore numero inferior zerus auferen-

dus eft, superior numerus ponitur : fi a zero fuperiore

inferior numerus fubtrahi debet, ad zerum ex fequen-

ti nota unitas mutuatur, ut jam decem valeat; fi fe-

quens etiam fit zerus, a proxime fequenti nota unitas

ä

mnutuatur, per quod hic zerus initio in 10. & transla-

]

ta ad fubfequam notam unitate in 9. abit, quod de

B,

omnibus precedentibus zeris, donec ad numerum per-

(

veniatur, intelligendum eít: ut in Exempl. III.

Exempl. l. 6795 Dic 4 a 5 relinquunt x unitatem

1324.

2 à 9 relinquunt 7 decades

3 3 7 relinguunt 4 centenarios

refiduum

547X

I à 6 relinquit

5 millenarios.

Exempl. II. 3-',420

Dic Oa O manet O

25760

6 à I2 manent G

j

——

9660

7 à I3 manent 6

i

5 a 14 manent 9 '

22 2 manet nihil,

l,

Exempl. Ill 90000

Dic O a o ütuoþ

[l*

PÓ

2240

4 & 10 funt 6

0-

33.

9 funt 6

$7660

u

22a 9 sunt f

Jdi

nihil ab 8 funt g

e-

DEMONSTRATIO.

n

n fubtradione inveniendus eff numerus tertius,

ü

qui differentiam inter datos exhibeat, fed per prece-

dentes regulas differentia inter unitates, decades, cente-

e

narios &c. accepta eft, & infra lineam fcripta, erge

fubtra&io hac ratione rite facta eft,

0,

"2

$cERO-

.

L d

"

22

CAP,*.II. DESPECIEBUS

SOJGLOLION,.I

26. Examen fubtradionis fit per additionem, differentia

aádita numero minori dat numerum majorem.

Cum enim fola

differentia exhibeat quantitatem , qua miner a majori deficit,

f hic defe&us rurfus minori addatur deficere ab illo non poteft,

fed equalis illi effe debet. In Exemplo L'minor & refiduum ad*

diFum dat termidum majorem.

| 1;324 numerus minor

as o

5471 differentia

numerus major.

6795

SCHOLION,II.

97. Poteft etiam per ipfam fubtracionem fubtra&tio exa«

h

P

minari: refüduum enim a majori numero fubtradum de

[5

effe

l;

Y ima-

equale minori numero. Hic enim eft ipfaQ differentia in

jorem & refiduum.

6795 . numerus major

5471

differentia

1324 numerus minot.

ZA E RRE . o

p

EXEMPLA'SUBTRACMONW,

Y. Mercator e'xpendït in merces 34060. florenos, vendi-

dit autem illas &1985. florenis. Quot habet refiduos?

EM a. RE

IL Annus prefens eft 1775. Petrus natus eft 1741. Quot

habet annos?

IH. Exercitus hoftilis erat ante pugnam

þ510942. occiü

funt 30043., quot remanferunt?

DEFINITIO. III.

P^

4g. Multiplicatio eft ejusdem numeti iterata addi-

tio toties, quoties unitas continetur in altero, feu mul-

üplicare eft querere numerum ,

qui toties contineat

eC. AE o MK . nEDE

unum ex datis, quoties alter unitatem continet. Nu-

ueij ambo, qui multiplicantur, dicuntur fa&ores: nu-

merus ex multiplicatione ortus faEum vel productum di-

r dl

eitur: dta 6. & T. funt fa&ores, 432. e(t fadum.

C

"

P

ARITHMETIC.E.

35

COROLLARIUM.

'1

uii

11

"

g()

ii

ibet ergo ex his factoribus multiplieandus, & qui-

jl

ibet mu tiplicator effe poteft.

Idem enim eft, feu tria quater ,

feu quatuor te

f addam.

Ín fa&o enim unus eorum tofies conti-

lt,

metur, quoties unitas in altero.

$i unus factor eft unitas, alter

z

(je

tantum femel ponitur, hoc eft, ícribitur, qualis e& ; hinc dici-

fur : unrtas ndul multtplicat.

$SCHOLION I

ä(

39. Multiplicatio primarum novem notarum feu fafta ha-

ram inter fe nullas habent regulas, fed exercitio aut| computa-

tione in digitis faéta addifcitur, & memoris mandatur.

Confu-

litur huic vel per regulam pigri, vel per tabulam pythagoricam.

Per ilam produ&a fa&orum a 6. incipiendo in digitis manuum

1*

reperiuntur (infra 6. enim qui funt numeri, facile multiplican-

ie

tur)

Dextra facorem unum

finiftra alterum continet; fac&o-

"

"

rem ipfum digiti ereci exprimunt

?

ut dum 6. eft fa&or,

unus

erigitur, dum 7. duo*.. dum &8. tres,

&c. ftantes per IO., enun-

eiantur

jacentes per unitates, hac tamen lege, ut fantes fim-

pliciter addantur, jacentes vero unius manus per jacentes alte-

rlus multiplicentur. $i 6. per 6. multiplicandum (it, unus di-

gitus in quavis mamu erigitur, quatuor in utraque jacent:

duo

fantes additi funt 20., quatuor & quatuor multiplicati dant 16

ergo ftantes fumul & jacentes faciunt 36. fa&um ex 6. in 6. Si

d

Z.per 8. fit multxphcandum, in una duo ftant, in altera tres-

duo vero

in una , & tres in áàltera jacent, quinque ftantes

additi faciunt 50.;

yt

duo vero & tres jacentes ; multiplicati dant

$,, ergo facum totum eft 56.

SCHOLION IL.

3I. Tabula pythagorica fac&a omnium numerorum fimpli-

eium continet

Confiruitur hac ratione: fuperius & inferius in

tabella fiunt novem divifiones, & ex parte finidira & dextima to-

fs

tidem; hw & ille lineis re&is conjunguntur.

Inm prima fuprema

ferie fcribuntur numeri novem fimplices; in fecunda binarii

l

ejusque faca in omnes fimplices

ad priorem fcllicet numerum

f

femper addendo duo; in tertia ternarius, ejusque fa&a, ad

1-

priorem femper addendo tria & fic usque ad novenarium , & ta-

.

bula omnia fa&a continebit numerorum fimplicium : ut fig. 3-

]

exhibet.

Ufus tabul» feguens eft: Quzratur unus fa&or in ferie

fuprema,

alter in ferie finiftima: communis areolarum. concur-

fus a fuprema deorfum & a finitra dextram verfus progrediende

B 4

ho-

ais

CAP.I. DESPECIEBUS

24

thorum facorum producum continet.

Exempl

Sit 6. per 7.

multiplicandum

a 6. e fummitate deorfum progrediendo linea

xe&a, donec veniatur ad feriem, in qua e finiftris 7. ftat, habe-

tur fadum 42.

PROBLEM.A. IIT

42, Multiplicare numeros datos.

RESOLUTIO

I. Fa&or minor majori fübícribatur , ita ut unita-

tes fub unitatibus , decades íub decadibus &c. po-

[

nantur.

II Ducatur mfra fac&ores linea.

III. Ducantur unitates multiplicatoris in omnes no-

tas multiplicandi a dextra finiftram verfus, & fa&a par-

tialia fi una nota exprimanfur, ita a dextra finiftram

verfus fcribantur, ut fa&a unitatum, decadum &c. fub

notis unitatum, decadum multiplicandi ponantur, ut in

1

Exempl. I. Si fa&um duabus notis exprimi deberet

ea Ícribitur, quae ad dextram poneretur, altera mente

retinetur

facto fequentis notz addendas; utin Exempl

eadem omnie

1I. Abfoluta multiplicatione per unitates

no methodo cum decadibus fit, ducendo fcilicet hanc

notim in omnes notas multiplicandi & fa&um ftatim fub

fecunda multiplicatoris feu ad locum decadum ponatur;

cum omnia hec fa&a reipfa decadica fint.

Id univer-

u

fim notandum, fa&um debere im eo loco incipere, iu quo eff

l

woia multiplicans. .Abfoluta per decades multiplicatione

[

fit per centenarios feu per tertiam notam dein per quar*

tam, é& fic ulterius quotquot funt: ut in Exempl. III.

IV. Hxc partialia fa&a in unam generalem addan-

für,

qua erit fa&tum quafitum,

Exemp!.

I

1342

Dic 2 per 2 dat 4 unitates

4 per 2 dat 8 decades

d

RUE

t

26

P

[*

3 per 2 dat 6 centenarios

X per 2 manent 2 millenarii

Exeme

ia

ARITHMETIC.R&E.

79

jf

í*

Exempl,IL $96 Dicó per 3 dat IQ remianet I

inea

3

9 per 5 dat 27 &unamquod remanfit 28

rh

2688

8 per 3 dat 24 .& duo funt 26

Exempl IIl. 53684 Dic 4 per 5 dat 20

325

8 per 5 dat 40 & 2 funt 42

268420

6 per $ dat 3O & 4 funt 34

2 per 5 dat I5 & 3 funt 18

I07568

161052

$ per 5 dat 25 & 1 funt 26

Dein incipit multiplicatio per 2. fed

ia

17447300

fcribendo primum facum 8. ad locum

p

decadum 4. per. 2. dant 98., 8. per 2. dant 16., remanet I.

&c, &c.

DEMONSTRATIO,

; no

Numerus fuperior feu multiplicahdüs toties pofitus

que

eft, quot inferior feu multiplicator unitates in fe con-

(.ram

fub

tinet; ter enim in Exempl. II. pofite funt unitates

9

ter decades, ter centenarii; fed hoc ex definitione eft

t in

LY

multiplicare, ergo dati numeri multiplicati funt.

ret,

SCHOLION r

onte

IUPL

33. Translatio notz finifterioris ad fequens fattum demon-

ymnie

firari poteft, ut in additione di&um eft, fi quodlibet fa&um lo-

fonc

co debito feparatim fcribatur: ut inferius Exempl. IV. exhibet.

; lub

SCHOLION IIL

JP

34. Examen multiplicationis eft divifio fequenti problema-

[2

te tradenda, quod enim & qua ratione multiplicatio componit ,

hoc divifio rurfus eadem ratione in fuas partes refolvit,

Si igi-

d

ione

neceffe eít.

tur facum per unum e facoribus dividatur, alter fa&or prodeat ,

!UHI' *

Ill

$CHOLION II.

i

45. Dum unus aut ambo factores in fine annexos habent

Zeros, abfciffüis interea zeris multiplicatio per notas alias fecun-

dum regulas fit, & fa&o totali feu fumm omnium produ&orum

tot z2eri apponuntur , quot in utroque fa&ore erant :

ut i&

Exem gl. N

h

55

$CH Os

D

26

CARILDESPECIEBUS

S.CHOLION,IV.

!

$iny!

u

36. Si in loco intermedio occurrant zeri in multiplic

Guv

ata-

ze, etiam ii omitti poffunt,

hoc folum notato ,

quod fuperius

Triph

de pofitione fa&i partialis di&um eft: fcilicet, fa&um per figu-

aür

Qd (

ram Zzeros immediate fequentem in eo inferius loco incipere

Qu

Sex

debere, in quo nota multiplicans ítat : ut in Exempl. VI.

$ep

Exempl. IV,

896

Exempl. V. 2:000

300

Qdor

——

Nox

18

24|o0co3

27

L

3

2 4.

ïmt

72|oocoe

TW

2688

iee

Exempl. Vl. 450864

vidl

i

4002

L

A

901728

pn

Y803456

& in

1804357728

t :

B^UHOLtE-0N.-V

i

37. Si majotes vel longiores numeri per majores multipli-

eandi funt, magno erit fubfidio,fi prius omnia multiplicandi mul-

te&

itont

tipla (hoc eft omn!a fa&a ipfius multiplicandi in numeros novem

fimplices ceu duplum triplum quadruplum &c.) fiaut & feparattm

Q

EM

L

fcribantur; facile erit deinde ex his factis ea, qu& note muki*

plicatoris exigunt, excerpere & loco & ordine debito [cribere.

H

Dell:

Si muitiplicandus 97868. per 75896.

p

Duplum multiplicandi habetur vel addendo eum fíibi ipf

Qu

vel per 2, muitiplicando.

'friplum addendo duplio fimplum vel

m

hnm

multiplicando per 3. Quadruplum addendo triplo fimplum vel

duplum multiplicando per 2.

Quintuplum addendo iterum prio-

j

ri fmplum vel addendo duplum & triplum & fic de reliquis.

Qrdine multipla fic ftarent.

tet

Lf

Qm

10

eime

3

ARITHMETICJR.

27

97868

Sin;p]um

97868

i

at

[

-

Duplum

1957236

75895

Derius

'Triplum

293604

Sextuplum

587208

figus

—

—

880812

j

Quadruplum

391472

Noncuplum

cipere

Quintuplum

Octoplum

- 782944

489340

Sextuplum

587208

Quintupl. — 489240

Septuplum

685076

Septupl, z 685075

Octoplum

782944

Noncuplum

$80812

74277779728

JYpfa autem hxc multipla facillime habentur per tabellas auí

lamelias Neperianas, qus parantur ex abaco pythagorico fupe-

rius explicato, feparando quaslibet notas per lineas tranfverfa-

les, ut fig. S. exhibet, excepta fuprema ferie, que non ita di-

viditur, atque omnia quadrata hac ratione in duas partes diftin-

In dextima cujufvis areole parte funt unitates, in fini-

guuntur.

ftima decades.

Preter has due tabelie feparate eífe debent,

pro zeris una, cujus areole etiam per tranfverfales divife funt,

& in dextima parte zeri ponuntur: altera areolas integras habet

& numeros novem fimplices ordine continet, ut fig. 5.

Paran-

tur autem ex ligno vel alia materia craffore, & plures ad ma-

nus effe debent, cum eadem nota fzpius occurrere poíht.

38. Ufus fequens eft: Lamelle ita difponuntur, ut in fron-

ipli-

te exhibeant multiplicandum , ez fcilicet accipiuntur, qus im

mule

fronte notas multiplicardi gerunt & ordine, quo in multipliotn-

yrem

do flant, fibi invicem adjunguntur.

Ante hos ad finittram po-

um

nitur columna numerorum fimplicium, qus multiplicatoris mu-

I

nere fungitur: utin fig. 7. precedens exemplum explicatur. Ta-

bert.

belle 97868. multiplicandum exhibent, multiplicatoris note in

prima tabella queruntur. . Multipla hac methodo excerpuntur,

Quzritur in columna numerorum fimplicium nota multiplicatoris

p

f

in noftro cafu 6. feries tota à 6. verfus dextram multipla hujus

Y

numeri continet.

Prima ad dextrám nota exhibet 8. unitates,

ï

j v€

in facto ad locum unitatum ponendas; altera ad finiftram nota

Jrit

4. additur illi, quz ad dextram in fequenti columna ftat fcili-

Q

cet 6,, fumma eíft 1O., zerus ad locum decadum fa&o fcribitur,

I. fequenti note 3. annumeratur, qus» jam abibit in 4., hzc

cum fequentis columnz nota 9. facit I2.: 9. fcribitür igitur ad

locum centenariorum, I annumeraturfequenti note 4, qus cum

contigua 3 jam 7, facere debet pro millenariis: fequitur 4 & 4

funt 8 & tandem folus numerus 5; ut adeo totum multiplum fe

idem cum feguenti nota 9 ia ultima fi

fextupvlum fit 587308-

xie

adue

28

CAP.II. DESPECIEBUS

rie prefiatur addendo femper notam finiftimam prioris columsse

note dextimz fequentis columne; fumme ordine fcripte facta

P

omnia exhibent, qux. in unam fummam colle&a dant fa&um to-

qnla certa

tum multiplicatoris in multiplicandum ; ut prius exemplum often-

fus per di

dit.

Veritas operationis inde patet; quzlibet areola continet

rica at 3

fa&dum mnote fupreme in notam lateralem finiftimam, quod fa-

viftima, (

&um ita juxta leges prius datas in- produ&o fcribitur, ut dexti-

titur um

ma folum nota ponatur, finifima autem feu decas fequenti fa&o

vedens: 3

annumeretur; fed id preftatur per has tabellas, quz fa&a ordine

quotus n

debito continent, ergo operatio recte juxta has leges abfolvitur.

6 contie

EXEMPLA MULTIPLICATIONIS.

mitate fi

extety ac

L. Infula quepiam continet 36. difiri&us: quilibet diftri-

« divif

&us 4O paroecias, quzxlibet paroecia 98 familias, quzlibet fa-

Vb fto

amilia 9 perfonas.

Quot erunt perfone ? 1270080.

(Íet qu

II. Campus quidam longus eft 102004 pedes: latus 02002

pedes.

Yilione :

Quot habettotus pedes quadratos multiplicata longitudine

per latitudinem ? 104047140I2.

/

I1l. 1775 anni, quot habent dies ? pqu uno computatis

2365 diebus* quot horas?

ï24 diei attributis? quot minuta? 69

4

in qualibet hora.

l

Rüterum

tomponit

DEFiNITIOIW

Vifim pe

39. Divifio eft iterata cujusdam numeri ab altere

fubtradio toties, quot unitates tertius quarendus ha-

)

bet; feu dividere eft qua&rere numerum, in quo toties

Major

Vilione ;

continetur unitas, quoties minor in majore.

maximm

vocatur

dividendus ,

minor divifor, tertius quotus.

9&91

P:imus oftendit, totum in partes diftribuendum; alter

in quot partes totum diftribui debeat, tertius, quot

partes cuilibet ex toto obveniant: ut 20 florenis in 10

A

Wam ;

pauperes diftributis cuilibet 2 dandi funt.

101 pote

COROLLARIUM

Qum

Qu

6 putts

4O. Si divifor fit unitas, quotus debet effe zqualis divi-

dendo ; cum enim quotus toties continere debeat unitatem,

brond oft

quoties divifor continetur in dividendo, divifor autem toties

contineatur, quot dividendus habet unitates; hoc eftin cafu

propofito, qualis eft ipfe numerus datus, etiam alius quotus

N

quam ipfe numerus datus effe non poteft: hinc dicitur: unitas

Jmü

zil dividid Ysa

i

T

in 6 continetur fexies, quotus ergo etcam

t

*!ä'itiä

c£& ó.

SCHO-

j

29

ARITHMETICA:X |

SCHOLION I.

luttisg

! fada

4t. Ut íciatur, quoties minor in majore contineatur, re-

Wt tü«

| often

£ula certa tradi non poteft, fed exercitio aut computatione rur-

fus per digitos addifcitur.

Adjumentum tamen tabula pythago-

Ontinet

od -

rica aut Neperiana adfert.

Queritur nempe divifor ex parte (i-

nifima, & dire&e verfus dextram progrediendo in areolis que-

dexti-

ritur numerus major datus, feu numerus ad datum proxime ac-

fado

cedens: ab hac areola dire&e furfum progrediendo invenitur

yrtne

quotus in fuprema ferie; ut fi fcire vellem , quoties in 42 nota

dieuta

6 contineatur: a 6 verfus dextram venitur ad 42, cui in füm-

mitate refpondet 7 quotus qusfitus.

$i fa&um quzíitum non

diftti«

extet, accipitur fa&um proxime minus,

Ratio in promptu eft,

cum. divifio refolvat, quod multiplicatio componit, dato faco &

jet f«

uno fa&ore (feu dividendo & divifore) habetur alter fa&or

(feu quotus) multiplicatis fa&oribus coalefcit fa&um, quod di-

02003

vifione refolvitu& in factores.

ituding

COROLLARI.UM I.

outatis

! 8

42. Hinc quantitas divifa & multiplicata fimul per eunderm

numerum non mutatur, quia in eas partes refolvitur , in quas

componitur.

Tta 42. multiplicatum per G & fa&um iterum di-

vifum per 6 manet 42.

|tete

COROLLA:RIUM T.

i ha

43. Deducitur quoque ex eodem principio, quotum ex di-

totie$

vifione partiali majorem quam 9 effe non poffe; fa&um enim

Mojot

maximum duorum numerorum 81 majores fa&ores fimplices quam

QLUS.

9 &9 habgre non poteft,

SCHOLION

Ií.

jltet

quot

44. Si contingeret dividendum nümerum minorem effe

«uam diviforem , divilio fecundum regulas preícriptas a&u fier$

n 10

non poteft, fed tantum indicatur hac ratione, ut infra dividen-

dum ducatur linea & divifor infra lineam fcribatur: ut fi 5 in

6 partes diftribui debent, fcribe fupra 5 & G infra lineam

*

5

divi*

quod oftendit, 5 per 6 dividi feu in 6 partes diftribui debere.

'em ,

SCHOLION

IH.

oties

caf

45. Hwc operatio fola a finitra dextram verfus peragitur,

j0tus

dum .omnes

alie a dextra finiftrorfum fiunt,

cum in di-

fributione feu divifüone rerum majorum partium initio ra3tio ha-

nita$

tiam

benda

Q«

& n

30

CAP. II DE SPECIEBUS

benda fit, ut reüidua ex partibus majoribus in debitas minores

0

rurfus partes diftribul pofünt

PROBLEMA IV

dum divifor

46. Numerum datüm dividere

anica nota conftat.

RESOLUTIO

I. Poft dividendum fiat lunula, poft quam quoti

3ad evitandam confufzonem fcribuntur.

II. Divifor primz notze finiftime diwidendi aut fi

hec minor fit quam divifor, fecund» fubfcribatur.

dii

III. Quzre, quoties divifor in prima, aut fi major

quod

Qüi à

fuerit, in duabus primis notis eontineatur, & quotum

Wn a

hunc inventum poftlunulam fcribe.

IV. Per hunc quotum multiplica diviforem , & fa-

&um fub divifore ita pone, ut accurate notz vel no-

que divife funt, correfpondeat: infra fa&um due

tine;

lineam

tar

V: Hoc factum.a notis immediate fuperioribus di-

les ;

videndi fubtraàhe, refiduum infra lineam pone.

dit

VI. Huic refiduo adjunge notam fequentem divi.

1n

dendi, quz fimul figno aliquo notetur, quod oftendat,

0j

hanc notam jam translatam effe, & easdem operationes

Cent,

Tar

a fecunda incipiendo repete.

3 n&ï

4 Q

ad;h'

Vaut

Exemp!

w

ARITHMETICJA.

3t

0t

Exempl. Y,

Sit dividendum 7638 per 3. Ponatur 3 fub 7

r

VE

poí dividendum fiat.

(Dic 3 in 7 continetur 2 qui quotusg

7638 (2546

pof lunulam ponitur, & per eum di-

3

vifor 3 multiplicatur, fa&um 6 infra

»

diviforem. ita fcribitur, ut dividendo

16

7 reífpondeat , & fubtrahatur; ad refi-

fot

duum I adjungitur nota fequens 6 &

3

$ub G fcribe divifo-

15

punc&o notetur.

—

rem

2

239

& quere, quoties 3 in 16,

13

& invenietur 5, qui ad locum quoti

3

poft 2 fcribitur, & per diviforem 3

12

—

multiplieatur, factum I5 a I6 fubtra-

hitur, & ad refiduum I adjungitur fe-

uoti

18

Subfcripto divifore

À2

n

3

quens nota 3.

[3

quere, quoties in I3 contineatur &

n

*s

quotus 4 poft 5 quotis adjungitur, perg

X ü.

o

hune quotum multiplicatus divifor 3

dat factum 12 quod fubtra&um a I2 relinquit refiduum I, ad

quod adjungitür nota ultima 8, & quere 3 in I9 continetur 6,

jot

qui ad. quotos pofitus & du&us in 3 dat fa&um 18, quod abla-

Curtt

tum ab 18 relinquit O, & habetur quotus 2446.

j h-

DEMONSTRATIQ

| 10*

Dividere eít querere numerum, dui totics con-

| duc

tineat unitatem, quoties minor in majori, feu in mille-

nariis, centenariis &c. contineatur, fed per prxceden-

di

tes regulas id quiefitum erat, & numerus, qui id often-

dit, inventus, ergo divifio rite pera&a eít. Scilicet

7 millenarii in 3 partes divifi dant quotum 2 millena-

QlVie

tios & reftat adhuc 1. mille, ad quod adjunguntur 6

!däf D

centenarii, qui in 3 partes divifi cuivis dant 5 cente-

(nes

narios, & reítat iterum I centenarius, ad quem ad-

juncte 3 decades dant r3 decades, divife per 3 dant

4 decades in quoto, cum refidua 1 decade, ad quam

adjunécte $ unitates faciunt 18 unitates, äiyjfæ per 3

dant quotum 6 unitates.

C Q-

pl

CAP. IL. DE SPE

IEBUS

$2

COROLLARIU M.

47. Patet inde, tot notas in quoto futuras , quot divifio-

mes partiales fa&w funt, hoc eít, tot fore notas in quoto, quot

mote in dividendo fubfcripto divifore reftant, quibus nil íub-

fcriptum eft plus una nota, qua ex prima divifione habetur.

PROBLEMA V

48. Numerum datum dividere

dum divifor

ex pluribus notis conftat.

RESOLUTIO

fotem

tus to

Q

1. Fa&a lunula ut prius.

II. Prima diviforis nota primz finiftimz dividendi

4

(nifi minor fit) relique reliquis 'notis fubícribantur.

&

IM. Quzre quoties prima diviforis in prima (aut

1Vii0)

m 4

duabus primis) dividendi contineatur, & quotum hunc

tür 4

jnventum poft lunujam fcribe.

IV. Quotus inventus in totum diviforem ducatur,

& fa&um íüb correfpondentibus notis diviforis fcriba-

Tne

tur.

Duus

Vi (

V. Du&a linea hoc fa&um ab iis notis dividendi,

qulbus fubfcriptum eft, fubtrahatur.

CSi autem fac&um

majus fit, quam ut fubtrahi poffit, quotus unitate mi-

nor accipiendus eft ).

utus

teipi:

U de

VI. Ad refiduum adjungatur nota fequens, 3 qua

fubtra&io nondum facta eft, & divifor totus fubfcriba-

Drima

feriy

tur, atque operatio a tertia incipiendo repetatur.

ï,hls

QUOtU

"MOrIs

Exempi

—

-

ARITHMETICZE

33

Exempl. II.

Sit dividendam 36448 per 68.

j«

36448 (536 Dic 6 in 36 quoties

contineretur

4

nt

68

quidem 6, at facum hujus quoti in di-

340

lb«

——

viforem foret 408 majus quam ut fub-

244

trihi pofit, hinc quotus a-cipitur 5,

qui

duc&tus in diviforem 68 dat fa-

68

204

&um 340, fubtra&um relinquit 24 ,

adjunca nota fequens 4 dat dividen-

AOS8

dum, 244, quod per 68 divifum dat

68

0

quotum 3, qui ductus in diviforem

408

— À

dat 204 quod fubtra&um relinquit 40

cum ultima nota 408 & divifura per

68 dat quotum 6 , qui du&us in divi-

forem dat fa&um 408 quo ífubtrado refiduum eft — O & quo-

tus.totus —2 5236.

Ita omnia exempla, ubi dwxfor trxum, qua-

tuor aut plurium notarum eft,

folvuntur,

SCHOLION L

4

49. Si peraca diviüone fuerit ex ultima fubtra&ione reft-

$uum, illud ad dextram quoti pomtur, eique interpofita lineo!a

29

Ed

divifor fubfcribatur. (g, 44.)5

divifum per 5 dat quo-

t

tum 4 & refiduum 25; quod poft quotum fubfcnpto dlvxiorc poni«

tur 42.

[

S.COLOLION k

50, Si fub ipfa divifione nota adjun&a refiduo minorem

j

numerum efficiat quam fit divifor, in quoto zerus ponitur & ad

prius refiduum quuens rurfus dividendi nota adjungitur, & di-

viüo continuatur: ut in Exempl. lII

SCHOLION II

51. Dum divifor pluribus notis conítat, f»pius accidit, ut

quotug ex prima nota diviforis in primam dividendi

jufto major

acciplatur, cum reliquarum etiam notarum diviforis

ratio habe-

Ti

debeat

hinc contingit

ut prima nota diviforis fszpius in

prima dividendi contineatur, quam totus divifor in eo, cui fub-

fcriptus eft numero, & quotus major ponatur, 'quam ut facum

ilius in diviforem fubtrahi pofit, quo cafu diviüo repetenda &

quotus cum tzedio minuendus eft

Confulitur huic, fi prius di-

viforis multipla. fiant ($. 37.) qu& oftendunt, quodnam fa&um

Qquot1i

AMeizb. Idath. P.1

C

MRH u ts

m

——

34 CAP.H. DE SPECIEB. ARITHMETIC A.

oti im diviforem a dividendo fubtrahi poffht, & quis verus

P

qu

quotus accipi debeat.

SCï*iOLION IV.

|

49. Si divifor zeros in fine adjun&os habeat, hi ultimis

ad dextram dividendi notis fubfcribi poffunt, abfcindendo zeros

a divifore & totidem motas a dividendo, cum reliquis autem

V

Pera&a divifione abíciffe prius dividendi no-

operatio inftitul,

te refiduo, & quod fuerit, adjunguntur, & fupra lineolam , ut

prius di&um eft; fubfcripto divifore toto poft quotum ponuntur,

—

L:

$i nullum fuerit refiduum , ipfe abíciffe notze fubícripto divifore

pof quotum ponuntur: ut in Exempl, V. ubi dividendum eft

563874 per 23c0.

SCHOLION V,

53. Si vex'c; tam in dividendo quam divifore zeri fuerint,

equalis zerorum numerus ex utroque aufertur, & cum refiduis

notis operatio inftituitur.

Hinc in divifione 849000 per 3000

diviüo fit 849 per 3 & quotus 283 eft verus quotus: fupponi-

tur enim tam dividendus quam divifor per eundem numerum

C1 fcilicet adje&is illis zequalibus zeris multiplicatus, hinc ubi-

que omitti pote& ( $.

3-

SCHOLION. VI

f

$4. Si divifor fit unitas adjun&is zeris v. £. IO, IOO;

|

fOOO &c. abícindantur in dividendo ad dextram tot note, quot

inferius fuünt zeri, notze remanentes funt quotus, cum unitas nie

hil dividat, ipfe autem not» abfcifle fubfcripto divifore poft

quotum ponuntur, vHinc 684375 divifum per IOCO dat quo-

tun 604 T$$20

m — p MH

SCHOLION S VIIL.

z d Bd

$5. Examen diviüomis eft mulà

n

pl

T

li

catio; quotus inventus

áucatur in diviforem , fa&üm dabit dividendum , cum enim di-

vifio tefolvat, quod multiplicatio componit, fi refoluto dividen-

do per diviforem in quotum rurfus quotus per diviforem multi-

f

Ia

lin CO1

nponatur. Hoc zquale dividendo effe de-

plicatione in fa

bebit.

Conferatur Exempl. VI. cum Exempl. in Scholio V.

multiplicationis jam ($. 372 Pf vofito

*)

Exempl.

u$

CAP. Hï DENONNUL. AFFECT. N UMER&,' 35

Exempl, III,

241672 (30209

8

3

Exempl. IV.

246656 (3008

nif

82

5638

E

7

0f

Exempl, :V'

44 (248 22

Q

$

In

23

4 00

&xempl. VI.

7427789728 ( 75896

W

97898

u

-

)re

Á

ef

:C AT UI M

A

De nonnullis afïe&if)nïbus numerorum.

u

l

00

DEPFPINITIO L

nl

À umerur primus dicitur, qui ex nulla multïplica—

)

56. UZR

tione per alterum numerum preter unitatem

hàberi poteft, adeoque etiam per nullum alterum quam per

fe & unitatem exa&e dividi poteft: tales funt 1. 2.3. 5.

0;

7- 1 1. 13. 17. 19. 23. 29. 31 &c.

ANumerus. compofitus

t

eft, qui exi multiplicatione duorum numerorum oritur,

m

adeoque etiam diviforem vel divifores alios przter fe

ol

& unitatem admittit: ut. habet diviforem 2: 6 habet

divifores 2 & 3: 8 habet divifores $ & 4: 99 habet

divifores ? & I14, 4 & 7. Fa&a horum diviforum di-

cuntur multipla.

j

DEFINITIO II

j

57. Pars. aliquota e&,x qua aliquoties fumtä toti eft

equalis: ut 3 eít pars aliquota numeri 12, quia quater

E

V

fumta eidem zqualis et. — Pars aliquamia eft, qus ali-

quoties fumta toto vel major vel minor eít: ut 5 eft

pars aliquanta numeri 12,.

C 2

DE-

CAP. HL DE NONNULLIS .

36

DEFINITIO 1.

$9. Commenfurabilia dicuntur, qus partem aliquo-

tam communem habent vel quorum unum eft pars ali-

Incommenfurabilia funt, quorum nulla

quota alterius,

datur pars aliquota communis.

DEFINITIO IV.

59. Numerus par eft, qui per 2 dividi poteft: ut

8.4. 9. &c.

lmpar qui per 2 dividi non poteft, & a

pari unitate differt: ut 3. 5. 7.

VCOROLLARIUM DE

La d - DEU MO E . EMi M RE rE

60. Hinc fi numeros ordine naturali fcribamus Y. 9. 3. 4-

$. 6, 7. 8. 9 &c. numeri alterni funt pares, & fi ad imparem

addatur unitas, fit par.

COROLLARIUM IL

61. Si igitur fit numerus compofitus, qui in fine habet

numerum páàrem aut Zerum, poterit per

a

2

feu bifariam dividi;

10 enim, 20, 3O aut 1OO, 200 &c, funt numeri pares ex

precedenti Corollario.

Si imparem, per 2 dividi non poterit 5

femper enim major erit unitate quam multiplum bi?arïi.

COROLLARIUM Il.

62. Omnis numerus, cujus poftrema nota eft 5 aut O, di-

vidi poteft per 5 : nam nul!us numerus habet in fine 5 aut O,

qui non fimul unum ex fa&oribus, ex quibus Oritur, habeat

quinarium, «ut in tabula pythagorica in fa&is quinarii videri

poteft, fed fi unus fa&or eft 5, per hunc numerus datus feu fa-

&um dividi poteft, ergo omnis numerus talis per 5 dividi

pf)teü.

COROLLARIUM

1V.

63. Si note numeri compofiti ut mere unitates confider:-

sB & in unam fummám colle&» novem íemel aut aliquoties

(umtum efficiant, numerus datus accurate per 9 dividi poterit.

ia 6894 in unam fummam collecz faciunt 27. quia 6 & 8

íunt

AFFECTIONIBUS NUMERORUM

37

unt 14 & 9 funt 23 & 4 funt 27 ; fed 27 accurate ter 9 con-

tinet

ergo etiam numerus datüs 6894 accurate per 9 dividi po-

ferxu

Si vero. note ita colledz fummam. faciant per 3 divifibi-

lem , etiam totus numerus per 3 dividi poterit.

l1ta 2886 dat

fummam 24 per 3 divifibilem , ergo etiam totus numerus per

3 dividi poterit.

Videri hoc iterum poteft in tabula pythago-

rica, ubi omnia multipla de 9 ut unitates fpecate & in unam

fummam colle&v 9 unitates faciunt.

1ta 54 fa&um ex 6 & 9

& 2

facit 9 unitates, quia 5 & 4 funt 9

ita 72 fijaddam

dat 9 &c.

Cum 15 det fummam 6 aut 27 fummam 9 per 3

Fundamen-

divifipbilem, etiam I5 & 27 per 3 dividi poterit

tum.autem latet in eo, quod valor nullius note , quemcunque

locum occupet, 9 unitates excedere pofüt, feu unitates fint fim-

plices, feu centenariorum feu millenariorum , feu millionum &c,

devenitur ,

& fi ad plures unitates

jam alius locus novus iterum

fatuendus eft

ita quidem

ut fi quiscunque numeruüs per 9

dividatur, femper maneat refiduum, quod tot habet unitates,

quot unitates note in numero addite effciunt.

ita I5 divifum

*

cum refiduo 6

per 9 dat quotum i

quod eft equale I & 5 ad-

ditis: 34 divifum per 9 dat quotum 3 cum refiduo 7 , idem

quod 3 & 4 additi faciunt; ergo ita hzc refidua crefcunt,

quo

magis ab uno novenario recedo & ad alterum accedo, agque it

nulum fit refiduum , numerus quoque datus inter 9 & 9 conti-

Aeri non poteít, fed accurate novenarios explere debet, ergo

per illos quoque divifibilis eft

DEFINIÍTIO V.

64. JMevfira numeri funt divifores, qui illud ac-

curate dividunt,

