quentium fumma omnium terminorum minus primo — f a,

üoum —

ergo proportio prior exprimetur f — «: f — a —— a: ag, fa-

4ta ex hac prorzreíhone zquatione multiplicatis mediis & extre-

xj

-- jozm

mis habetur füg — €ag —— ja — aa, omnia dividendo per.a

erit fj — «g —j — a.

Ex hac zquatione &a & w &g & f

Ut illufretur fimul

tins a prima

per regulas zquationis invenirl poffunt.

exemplo fit proportio :

Y o

39 27 81 243 729 2187

I, a — 9Q — fj -- f. Primus — 6561 — 9837 -- 3279 — 3

tents fuce

A.

[2

ultimus ——

9937 — 3229 VF

z 187

fa. potet

......-—..—- *

Ej

*

K—a

3279 —

p PUf G at I E UL PUR RMROSNCRR

3

t

HI. g2

)

. Quotus ——

3

f

3279 —2187 .

L —

6561 — 3

Y

IV,

L]

Summa ——

——————* zx 3279

Q-.——

g

TUf 5X!)4

Prima & fecunda per tranfpofidionem invenitur; pro ter-

Jotto, qu

tia & quarta refolvitur. fg — g in fa&ores (f — e)g& z

— d'in fadores ( q — I ) J.

fummm |

Eit

SCHOLION H.

eX feptim;

198. In Scholion ($. 193.) habebatur expreffio pro ultimo

tetmino ag" — ! hoc eft & — ag" — ', ergo in quarta formula

*

loco € fubítitui poteft ag"^ — " fed w eít du&um in q ergo etiam

r LE * duci debet in g: in multiplicatione quantitatum expao-

nentes adduntur, ergo ag — ' X q —— aq' — ! "F ! z2 ag" &

n

-

————

q——-—*(l

abibit formula quarta in hanc: f —

unde per tranfpofie

1

g

tionem fequentes due formule habent

ur :

—

AX

9g 73

BI ET MEMETUEE

Summa

561— 3

2

i

3279

g-——

fa

— —

——

VI

Primus z

9837 — 3279 .—

Q-—-——-

2187 — 1

& &b exprefone & — ag*—- ' habetur per tranfpofitionem &

extra&ionem radicis:

Vil. 9 z ag

HeL

*o Ultimus 23 13 X 729 — 2187

218

—— MÓ— . —

[

VE Q €— ä//(—-z-

Quotus z—

9

[5

LIT

Et

DE PROGRESSFON IBUS.

187

l en

f'umma

Et cum Q" — ! equalis üit gg ($. r98.) fit per tranfpofi-

COnfe«

4

...12,

tonem — — q" & erit formula:

, fü

extte-

IX. g^ —. Numerus

p

——

numero elevationis quoti ad poten-

pta

(&f

fmul

tiäs a prima incipiendo, donccïaliqua. fit equalis quantitati —.

In noftro cafu eft E:— e— 0r87 &Aquotus 3 elevatus ad po-

tentias fucceffivas 29::9: 97: 81: 242: 729: 2187 dat fepti-

AC

$mam.potentiam, numerus ergo terminorum. eít feptem.

PROBLEMA IV.

1'99.-Petïus fpe.lucri prima vice unum flore-

num expendit, fecunda duos, tertia quatuor & ita

[^]

( Gt«

porro, quzeritur, quantum duodecima vice

& quam

j & J

fummam expendat ?

[4)

Ertaz143-

d

n--190&&./fquxritur

X

at

d

eX feptinia formula o —— ag" —

ultimus

Ix 2*

Mu

Qg —2

—— ——

jrmula

—— 2048. ex quarta formula f ——

Sumima

etiatt

g———

expoe

4096 — 1

5

? q7! &

Tuuea: MMM À —

;

— 4095. &c. &c.

yfpol

CAPUT X

DE COMBINATIONIBUS.

&m('i

DEFINITIO.

ombinatio eít methodus

inveniendi

omnes

aoo.C

conjun&iones poffibiles , diverfas fimul plu-

rium rerum, qus binz aut þinæ, terne aut terna,

qua-

188

CA TUT?OX

Si

quatuor & quatuor &c. fimul accipiuntur, fine aut cum

refpectu ad diverfitatem etiam loci, quem res combi-

bus adi

binstioi

nate occupare poflunt, quod a problemate dato de-

pendet.

eg o

S:C-H O L1O0- N

Hi

binatio

2OI. Ád hoc obtinendum mneceffarium eft, wut ab initio

tionum

operatio cum parvo numero quantitatum inftituatur, ut lex de-

tegatur, quam combinationes in quantitatibus juxta numerum

fie$ Con

datum combinatis fequuntur; inventa hac lege in folutione pro-

termin

blematum nulla erit difficultas.

N

qutuol

trium:

PROBLEMAL

lete d

2092. Invenire numerum combinationum, quz

R—

fieri poffunt cum 24 alphabeti literis 2 & 2, 3 &

lis (f

Ompit

45 — — — — 24 & 24 fimul accipiendo.

ia

a.

RESOLUTIO ET DEMONSTRATIO.

L

[

1

Y

A combinatum fecum ipfo dat 2z, combinatum cum 5

dat ab, cum c dat ac &c. ergo erunt a4 combinationes literz

1

9':"1

a. Eadem methodo ? combinatum cum 5 dat )b, cum «

dat 4b &c. & rurfus erunt 4 combinationes litere 5,

2Q

31('&0

ita operando cum c cum Z & reliquis adverto, quod li-

tera quxlibetprimo loco pofita 24 diverfis vicibus cum

MT

reliquis combinari poffit,ergo omnes 24 fimul dabunt

binarum combinationes diverfas 24 X 24 feu 576.

X Ofr

Si jam trium combinationes accipiantur, hoc eft

ad quamlibet priorem adjungatur a, erit.prima aaa, fe-

3

V, cef

cunda a4b, tertia aac &c ergo folum a dabit 576 novas

trium literarum combinationes; quod de 4 demonfítra-

165 indi

Utue ag

tur, de omnibus 924 literis ^, c, d &c. dici debet ,

üt termjl

quxlibet enim $76 novas trium literarum combinatio-

combinationes

nes dabit,

hinc facile conucluditur ,

/A

omnes feu voces trium ;iterarum effe $76 X 24 hoc efi

1 3824.

Wt s

Si

189

DE CONIBINJ&TäON IBUS.

f um

Si quatuor literz conjungantur, fit ut þriujs : 0 priori-

Ombi-

bus adiun&um dat novas 13824 quatuor literarum com-

0 de

binationes ; idem cum omnibus 24 literis contingit,

ergo combinationes quatuor literarum funt 13824 X 24.

His jam premiffis advertitur, quod ulteriores com-

binationes femper obtineantur, precedentium combina-

initi

X de-

tionum fummam multiplicando per 24. Hinc combinatio-

menum

nes conftituunt progreffionem geometricam, in qua primus

e p

terminus eft 576 combinatio duarum, trium fecundus ,

quatuor tertius, & ultimus denique combinatio viginti

trium? quotus vero 24, & numerus terminorum uni-

tate debet eífe minor quam numerus literarum , hoc

eit n a 25,.

, que

Facile jam erit ex precedentibus formu-

lis ($. 183. ) invenire terminum ultimum & fummam

48

)

omnium.

Nempe ultimus — 44* — z a^ & fumma

"T

d

gt

* ]oco « fubftituendo ejus valorem aq" ^^ ' erit f

i

"

|

576x24?? — 8

4

6

um )

2

e

ï?...:——lï (S. 198.) feu/ z

-

3

liter?

u !

COROLLARIUM L

at b;

203. Si etiam literz fingulz accipiantur, (ine aliis, feu a,

uoi l

b, c &c folitarie gtïam ponantur, erit terminus primus a — 24

& ag feu 24 X 24 fecundus & fumma tota —

24 X 24** a.

[ cutn

23

dabunt

z omnibus vocibus pofübilibus 24 literarum,

$.

COROLLARIU M.

II

« &

204. Siquis numerum pauciorum combinationum defidera-

Lm) fe'

tet, ceffabit in progreffione in eo termino, qui eas combinatio-

fj0Va$

nes indicat,

Ilta numerus combinationum 9 & 2 ,3&3———-

onta

ufque ad 6 & G fimul accipiendo, cum hzc combinatio quintus

jebt!»

fit term.inus , ent'ar.

pinatio

PROBLEMA

1.

tionet

205. Invenire numerum combinationum, dum

woc dl

certus tantum numerus quantitatum fumitur, & qua&e-

vis

i

190

UAPUT.-X

vis toties ad primum locum ponitur, quot quanti-

tates fumuntur.

P

deferm

RESOLUTIO sr DEMONSTRATIO

A & b binos & binos combinando dat

aa bb

ab ba

4 combinationes feu fecundam potentiam

W D

c bina

DA

(

numeri quantitatum combinandarum

aa bb cc

ation

& bine fumpte dant 9 fecundam rurtus

Qf

POtPütlalïl numerl quantltatum combinan-

ab ba ca

ac bec cb

ho

aarum.

4

b

[^

d dant 16 &c

admit!

ergo combinatio petita oftendit potentiam ad quam nu-

Tloyas

merus quantitatum combinandarum elevatur.

que v;

ü

b

c terni comparati dant 27 combinationes ,

tem mt

hoc eft tertiam potenüam numeri quantitatum combi-

6G

nandarum

a.

. d terüi comparati dant. ter-

qu-is hc

tian potentiam numeri 4 &c. ergo fi numerus quanti-

üür pro

tatum z w, combinatio petita —— , erit numerus com-

(hodo f

binationum quæütub "]"

Si quantitatum 6 quaternarii

petuntur, erunt hi z— 6* z I296: fi quantitates 9 ,

-

erunt quaternarij — 9* —6561

Si quantitates 100

combinatio ternarlorum erit numierus combinationum

10

T05*

IOo0QOoQOQ.

36255

In eXe

SCHOLION

H'*I*ïf

Doitum

$06. Si in logica propofitio univerfalis (ad quam referri

petfon;

poteft fingularis ), affürmativa vocetur a, negativa e, particularis

afürmativa i, & negativa o, cum femper tres in fyllogismo de-

beant combinari, erunt ex his 4 propofitionibus ternariorum

LO'

combinationes 64, que figure fyllogismorum appellantur.

xici tamen ex his nonnili

IO feligunt,

Ita eea rejicitur:

ex

d

duabus enim negativis univerfalibus concluüo univerfalis affir-

ülmþr

snativa fequi non potef.

ht

PRO-

DE COMBINATIONIBUS

19I

Wintle

PROBLEMA IIl

localium

20"7. Invenire numerum variationum

determinatarum quantitatum.

RESOLUTIO zy DEMONSTRATIO

A & b duas admittit ab ba

b

c fex admittit

abc

acb

b

bca

cab

cba, hoc eft priores va-

-

) (t

jationes 2 cum numero novo quantitatum 5 multipli-

ates; a

b

[^

40

d admittit 24 vallamones, hoc eft

T

priores 6 multiplicate per novas 4.

.b

[^

d

e

am nu

admittjt 120 variationes hoc eft 24 prwres duce in

novas 5.

Sequitur jam ex his, ut habeantur fubfe-

qua variationes, priores femper per numerum fequen-

L10n€5 ,

tem multiplicandas eífe.

combie

Generatim igitur ut habeatur numerus vamaüenum,

t t

quas habere poteít quiscunque numerus datus

c

ícriba-

guant

tur progre(io arithmetica ,

u

infra illam produ&a, me-

$Q9

thodo fuperius expofita: v. g

érmatil

——2 93 u 5

6

z.

$

8.

9

$ 9

1. 2. 6. 24. 120. 720. 5046. 40320. 362880

« 100,

IO

tionum

36285800

In exemplo

Quzritur, quoties 6 perfons tabulz af-

fidentes mutari pofünt? Accipiatur produ&um infra 6

pofitum & habebuntur 720 mutationes

Si fuerint 19

[f etti

perfone, variationes erunt 3628800 G&c.

jculan

go d

PROBLEMA IV

MLM"

QH

208. Invenire numerum combinationum , reipfa

p

js s

differentium , & dum nulla fecum ipfa comparatur:

g. 6 numerorum 1. 2. 3. 4 S. 6-

r

R E-

g

19; CAP. X. DE COMBINATIONIBUS.

RESOLUTIO zr DEMONSTRATIO.

ut comparäta cum reliquis dat 5 combinationes bi-

e

nariorum

L]

ícilicet 3:2, £:35 1:4,.1:5, 1:65 &

[

comparatus cum reliquis dat 4, cum r enim jaàm com-

bl

paratus eft & fiunt 2:3, 2:4, 2:5, 2:6;'5 com-

qu

paratus cum reliquis dat 3, cum 1 & 2 enim jam com-

paratus eft & fiunt 3:4, 3:5, 3:65 4 dat 25 4:5,

Tat

4:6; 5 dat unam 5:6 ergo combinationes binario-

NX

€it

fum conftituunt progreffionem arithmeticam 5 4 3 2 1,

ubi maximus terminus eft 5 & minimus 1, numerus

&

terminorum

5»

cujus

fumma habetur ex formula

an -t on

1651 5.X5

5 55

"

eu —— —— fed

2

2

ES

5508b

—— —— eít zquale —— , ho

vc eft ultimi duo termini da.

k

z

ti inter fe multiplicati & per primos duos multiplica-

tos divifi: ergo fumma binariorum habetur, fi quo-

C0c

rumcunque numerorum datorum ultimi duo multipli-

centur, & per fa&um primorum duorum dividantur-

p

Ergo terni feu combinatio trium habebitur, fi tres ul-

timi, inter fe multiplicentur, & per fa&um primorum

trium dividantur.

Combinatio quatuor numerorum ha-

bebitur, fi quatuor ultimi multiplicentur & per fa&um

quatuor primorum dividantur &c.

C'OROLLARIUM I.

209. 90 igitur numerorum combinationes binariorum (qua

90 X 89

41

vulgo ambi vocantur) funt ——-

——

X

m 4005 ; combinatione$

pri

trium. funt

— TR

30X 89X 88

— 117480; combinationes quatuor nu-

ix2

3

tu

merorum

90 X 89 X 88 x 87

— 2555190; combinationes quina-

IX2X3X4

90X89X88X87X86

- 43949208.

rïorum;

IX2X3X4X$

C O-

JS

"GN

J

2/94

*93

)

COROLLARIUM

il,

jones bi-

$10. Si quantitatum combinandarum mumerus accipiatur

1:6; 0

generaliter & dicatur m, erust ex pracedenti corollario combi-

mxm —Yt

m*x m-——ix m-—-29

Wü COIL

natlones binariorum ———————-: termriorum

--

1X2X3

) Cor]

mxm-—ixm-—-oxm-—-3

aT Cote

«quaternariorum

x DNSSIEREA Y &c.

Si hoc confe-

Lj

1X2X3X4

34 59

ratur cum iis, qu* dica funt de elevatione ad potent!as ($, 33.)

D

videbimus,

i0d hasc produ&a eadem omnino fint cum coeffi«

4122

'eentibus potcntxalum incipiendo a tertio termino.

Ieitur com-

binationes numesorum m equantur. coefficientibus potentie a-4- b" i

dIunterus

eipiendo a tertio termino,

fotmul

4"5X5

*

CHOLION.

z fl

1

21I. Exemplum fit, quoties 7 planete combinari poffint ?

--

72X6X5

ni die

Erit m z—7, ergo bini accepti ——

2I,terni

—— —

)XO

tip

quatuor &mül —— 35, quinque ——2I, fex zx-7. & tandem feptem

z—I,

hinc omnes

combinationes funt zc I2C.

lidem erunt

fj qD

coefücientes binomii q.p. b

qultipue

vidantur.

uo ü

) otuim

CNPUTXI

01[1.1 H?.

et fa&uï'ï

DE LOGARITHMTIS

DEFINITIO I.

o (0!

212

i progreffioni arithmeticz ao incipienti fubfcri-

,lgnes

batur progreffio geometrica ab 31 incipiens,

nb

prioris termini erunt hujus terminorum correfponden-

^

m'lï &Xot

aT

tium Logarithmi,

utin his duabus progreffionibus:

*

6

otti quiM.

Z

;

128

38

COROL-

N

(v

Jlleth .ZEïäük.P I

NS

ii

LAPUT .AL

194

COROLLARIUM L

E

9153. Cum omnis proereffio geometrica ubi a feu termimus

füus

Qrimus — I poffit exprimi per q? g* q^ 9? q^ q5 q* q*, fequi-

tur exponentes progreffüonis geometrice poífe confiderari ut Lo-

pete

ceff

garithmos terminorum dic&e progreffüionis: hoc eft exponentes

r

coní

funt Logarithmi fuarum potentiarum.

10

C OROLIARIUM.:'I

prs

108

21r4. Cum omnis muftiplicatio potentiarum fiat per additio-

exp

nem exponentium, & fumma exponentium fit equalis exponenti

$15

fa&ti, exponentes autem fint logarithmis fequitur, quod, f Jogarithmz

Ita in fu-

duorum facdtorum addantur , obtineatur loparithmus fadti,

periori progreéfüone logarithmi de 4 & 32 funt 2 & 5, quorum

fumma 7 eft logarithmus fa&i I28.

Et cum divifio. potentia-

fb

rum habeatur per fubtra&ionem exponentium , ubi dijferentia

dio

eft &equalis exponenti quoti, fequitur etiam, quod, fi Jozarithmus di-

Q

viforis fuhtrahatur a logarithmo dividendi, obtineatur logarithmus

dbe

quoti.

lta in eadem þrogremone 128 divifum per 4.feu diife-

Ym

rentia logarithmofum 7— 2 dat logarithmum 5, cui refpondet

^

vitu

quotus 22.

exi

ted

COROLLAlRIUM 1II.

[

$

v

0

215. Exponens quantitatis multiþlicatus per exponentem

et

potentie quxfite dat exponentem potentie ( $. 49) ergo etiam

16)

logarithmus numeri dati du&us in exponentem potentim dat lo-

garithmum potentiz,

'(Yertia potentia de 4 habetur , fi ejus lo-

teba

£arithmus 2 ducatur in 3 fa&um 6 eft logarithmus tertiw po-

o (

tentie 64.

Et (i exponens potentie cujusvis dividatur per ex-

len.

ponentem radicis datum, habetur radix quzfita ($. 60) ergo

etiam logarithmus potentie divifus per exponentem radicis, dat

qua]

Dlale

logarithmum radicis quefitz.

Ex 64 extrahitur radix tertim po-

1e d

tentie, fi ejus logarithmus 6 dividatur pe

r .

Óo?

quotus 2 eft lo-

Qf

garithmus radicls 4,

lgitur in logarithmis omnis multiplicátio

in additionem , omnis diviüo in fubtra&ionem, omnis elevatio

a&d potentias in multiplicationem , omnis extra&io vero radicis

al

in diviionem mutatur.

Unde inzens logarithmorum & utilitag

& commoditas.

SCHOLION;

Pto

216G.

1

tex

LUA

lt

nïiï

primus d

it Neperus in Scotia 1614 ;

lus

N

4

) enim in

3,

:

ï)

oprietate

61':1?5

N

-

e3

itra&ionis radicum c

nr

MÁ

iofius indagaret,

ia

Vl4

7

DE LOGARITHMIS.

195

?

in cognitionem nature logarithmorum dedu&us eft.

Brigsio dum

c

'rfRiRUS

fuas cogitationes manifeftaret , communi ftudio in jis pefficien-

Tequi-

dis adlaborarunt; precipue conabantur, ut cuivis numero com-

üut Lo«

petentem logarithmum feu exponentem invenirent, ad quod ne-

yehtes

ceffarium erat numeros naturales inítar progreffüionis geometricae

confiderate, atque correfpondentes exponentes, feu logarith«

mos in progrefione arithmetica determinare.

Aifumebant initio

progrefhonem geometricam quotientis IO & ejus terminis nume-

Mitige

ros natutales in progreffione arithmetica juxta regulas tanquam

exponentes tribuebant, unde unitatis logarithmus erat O, deca-

poneni

disI,centenarii 2, millenarii 3 &c, hac v, g. ratione:

arill

jinfü

O t

--

5

*

4

5

quorum

X YO I1OO 1OOO IOOOO I1OOOCO &c.

tentiae

etenti

Fixis jam his logarithmis neceffartium erat numerorum interme-

diorum progrefüonis geometrice invenire intermedios arithmeti-

yis d*

ce proportionales,

qui ex

fta&ionibus decimalibus .conüftere

rithrus

debebant, cum inter O & I, item inter I . & 9 &c. nullus exiftat

j dife"

pO

et

numerus integer.

Inter 1 & IO geometrice proportionalis inve-

nitur-— w IO, cum fit I: x — x:IOergo 10 — x^ ergo V. IOz-x,

extra&a tradice per approximationem habetur 3.162277, cui

—

X

qmedius arithmetice proportionalis refpondet

7

obO'xzsx:t

-

—

X

er2o Ic-O2 r X

1

z. fed

dat in decimalibus O. 5000000

entem

[A]

ergo hec fracio eít logarithmus de

P

eut

162277.

adjun&is dec"imalïbus

dat lo*

Porro inter numerum hune inventum 3. 162277 & IO que-

jus 10*

rebant geometrice proportionalem atque pro ejus rurfus logarith-

j? po

mo quarebant inter O. 5000000 & I aárithmetice proportiona-

er ex

lem.

Hoc

tamdiu

continuabant,

donec

pott

vigefimam.

quartam. extracionem. radicis invenerint geometrice proportio-

) etgo

* dat

nalem 9.0000000 ejusque lozarithmmum O. 954242.

Hac ratios

g p

ne determinatus erat numeri 9 logarithmus, atque (imili ratione

j 10*

quefiti funt numerorum 2, 5 & 7 inventique fequentes :

icitio

2

*

.501030

5(]21&0

5

L

698970

ydicis

Z

g

L

845098

t

o

L

3

954242

Pro reliquis unius note numeris ex precedentibus corollariis

formantür logarithmi.

Ità cum 3 fit radix de 9, fi logarith-

mmus de 9 dividatur per 9 habetur losgarithmus radicis 3 C$. 62)

1614*

!

H

Q.477121. Cum 4 fit quadratum de 2, f& hujus logartih:-nv.s

ga,& i*

N2

bi$

A

ia

T.

UAPUT XL

196

bis fumatur feu fibi addatur ($.49) habetur logarithmus de

Tf

4220.602060,

Cum 2X 3 det 6, habebitur hujus logarithmus

clat

Et

jnm:

fi logarithmi de 2 & 3 addantur (g 47) &0.778I5I.

fed;

pro 8 datlogarithmum fumma logarithmorum 9 & 42903098.

Numerorum II, X53 &c. rurfus querendi funt, I9 vero, LA &c.

ftus

per additionem obtinentur.

Omnes jam hos losarithmos. in ta-

Qua

"-

bulas coliectos primustypis vulgavit Briggius, auxit dein Vlacquus

6

U

atque pafüm extant fub nomine canonis logarithmorum,

t6,

COROLLARIUM I

n

217. Ex ha&enus di&is fequitur,

omnem logarithmum

conftare fra&ionibus decimalibus, & quidem ab r usque ad ro

n

fine pracedente integro, a fo ad IOO unitas prxcedit fra&io-

?n

nes, à IOO ad 1OCO düs unitates & in genere femper numerus

lm

notaruminnumero dato major eft unitate quam integrum in loga-

dif

rithmis.

Si numerus datus eft trium notarum v. g. 528,integra in

u

H

logarithmo funt

-

^

Si numerus notarum eft quinque v, g. 34467,

hi

f

integra in logarithmo debenteffe — 4. Hoc propterea integra de-

CJ?(

cimalibus prefixa Characferiftice vocantur, cum oftendant, quot

end

notarum

numerus correfpondens fit.

Patet ex progrefüone in

7

7

Scholio precedenti exhibita.

pro

Df

CORDLLAZRIUM IL

bent

218. Cum logarithmus de 10 fit 1,000c00, multiplicatio

autem duorum numerorum fiat, fi lo

5

ga

rithmi addaiftur, patet,

dum unus fa&or eít IO, logarithmum fa&i effe equalem logarith-

mo alterius facoris hac fola differentia, quod characteriftica

unitate augeatur.

Sic idem eíft logarithmus numeri 2 & 20 &

Q

i

200 & 2000 excepta fola characteriftica, que in primo cafu eft

— O, in altero z r, in tertio — 2, in quarto —— 3: deci-

males autem ubique funt es»dem 30103o.

Ita etiam idem eft

logarithmus numerorum 34 & 340 vel numerorum 346 & 3460,

vel numerorum 347 & 3470 ; item 346 & 34605 vel 346000

fola femper characteriftica divería, quse unitate minor eft quam

li

numerus notarum, quarum logarithmus quzritur.

Diun

el

COROLLARIUM

IlH.

219. Sequitur inde methodus invei;iendi quemvis fogarith-

99

mum majoris quantitatis, quam in tabulis extet, aut dato loga-

QUs

rithmo majoris eharacteriftice, quam in tabulis extet, inveniendi

nume-

- Ea

DE. LOGARITHMIS.

197

thunur de

numerum il correfpohdentem.

Cum enim logarithmus excepta

'atithmus

chara&erifüca non mutetur, fi numerus vel zero augeatur vel

5l.

li

imminuatur, per folam proportionum regulam logarithmi inter-

303098.

medii aut numeri correfpondentes invehiri poterunt,

Suppona-

, I4&tc,

inus tabulam continere logarithmos ab I ufque ad Iooo; fit

y n t

querendus logarithmus numeri 6771 aut 6775.

Cum numeri

Vlacquis

6770 & 6780 idem fit ac numeri 677 & 678, patet, ficut ihter

L

6770 & 6785 intermedii funt numeri 7E, 72, $3* T45, 73»

(6,

/7» 78, 79, ita etiam inter duos logarithmos . numero-

Yum

6770 & 6780 logarithmos eorum numérorum intermedio-

1rum

ene

eífe

debere.

Accipienda igitur eft differentia logarithmo-

vitmum

rum

numeri 677 & 678, & hzc differentia in ro partes diftri-

ye aà 10

buenda, qua fcilicet parte quilibet logarithmus precedentem fu-

t fradio-

perat.,

& hac ratione intermediorum numerorum logarithmi

habebuntur:

-mumerus

Erit enim JO ad differentiam totam, ficut x ad

in lote-

diferentiam unius partis, ficut 2 ad differentiam duarum par-

jnterrain

tium &c,

Ita logarithmus de 677 feu 6770 eít omitffa chara&e-

?. 9446

riftica $39588. Log. de 678 feu 6780 eft 831229, differentia

vem de-

eft 64I, divifa per IO dat 64 cuivis precedenti logarithmo ad-

int, quot

dendum, ergo logarithmus numeri 6771 eft 32.830652 &c, &

[5]

ftone i2

6775 eft

Ó

. 830909.

Huic fundamento refolutio fequentium

problematum & demonfiratio innititur.

Suppono autem ad ma-

num eíle tabulos logarithmorum ab I ad IoO0O que paffim ha-

bentur.

wpliatie

i, P&teti

PROBLEMA l.

Jogiritt*

gderifct

H

220. Invenire numerum dati logarithmi , düm

j & 00 &

chara&gri&ica* eft o. 1.2.vel 3.

, cato df

: deci-

RESOLUTIO,

jlen d

T

Dum characteriftica eft o vel r.

j 6000

Qusre logarithmum datum in tabulis ab : usque g9,

numerus

in

3*

proxima columna eidem

refpondens

eít numerus quaefitus, :

Dum chara&eriftica eft 2, vel 3, quere a 100 ad

foraritl"

9999, in fecunda columna numerus refpondens eft

ito 1091*

guæütus,

n,'.eniET'.üf

N 3

It

g"

&X

-X

198

U'A HDT'XL

tun 1

1tà Log

. 716003 refpondet $2.

ndet

424882 refpondet

266

log

(umati

log

. 725585 refpondet

5316.

Éd

i

log

Q32 Q9 b F4

859958 tefpondet

7227.

lopati

(

Si non extet in tàbula logarithmus quafitus, accipia-

Tumer

tur proxime minor ,

j

dato-

1tà log, o . 759668 refpondet $

]

o

*

991669

9

o60698

1z

t

|

j

294466

19

tem

739540

3424

t x k b

255996

159

gatit

|

TIetus I

PROBLEMA Il

1

fubtra

ll

oor. Invenire numerum logarithmo characteri-

!

fticze majoris, quam in fabulis extet, correfpon-

dentem;

tem :

RESOLUTIO.

ïïïhm(

L. Quizratur logaritirmus proxime minor in tabulis,

atque hic a logarithmo dàto fubtrahatur, differentia

notetur.

ff'eïþ()n,

II. Quazratür dif*fmentia; inter eundem logarithmum

*

proxime minorem & majorem.

III. Inferatur ut hxc differentià logarithmorum ta-

D

bularium , ad meam differentiam priorem; ita 10 , Ico,

bulis

1000 ad quartum , tot ponendo zeros, quot unitatibus

Wüthr

chara&eriftica logarithmi dati fuperat numerum nota-

rzum

DE LOGARITHMIS

199

n

rum logarithmo minori correfpondentium : id eft fj cha-

j0

racteriflica 4, fumatur Io, fi 5, fumatar 100, fi $,

fumatur 1000 &c.

6

»

IV. Quartus inventus iis notis adjungatur

quæ

logarithmo proxime minori refpondent

Quzratur logarithmo,

$30632

refpondens

aCCIpii

numerus ?

I. Proxime minor tabularis eft 530584, qui a

dato fubtra&us dat differentiam. 48

II. Differentia in tabulis eft 128

JII. Fiat

128:48210:3

IV. Ad numerum logarithmo minori correfponden-

tem 3295 adjungatur inventus 3, & erit numerus lo-

garithmo dato refpondens 32933

Qusratur logarithmo 6

753473 refpondens nu-

merus ?

I Proxime minor in tabulis eft 753429 , a dato

fubtra&us dat differentiam 44.

II. Differentia tabularis eft

atactett

lII. 77:442-1000: 571

ytreloor

IV. Ad numerum logarithmo minori refponden

tem 5668 adjungatur inventus

& erit numerus loga:

rithmo dato refpondens 566857 1.

PROBLEMA IIL

n abus,

fferentü

2, Invenire losarithmum numero dato cor

refpondentem.

tbmum

RESOLUTIO

Dum chara&eriflica eft o.

X

.8. habetut in ta-

sorim

bulis expreffus, ut in problemdtp Pums inverfe de 1o-

garithmis di&um eft.

umsatib

^U f0

[

lta

N 4

n

200

CAPUT XI

]ta

$ habet logarithmum o

6989

19

:

)

2787

527

$.. 729974

jicien

Dum chara&eriftica eft 4 . 5 . 6. aut m:jor, refolu-

Vans T

tio fit accommodata ad Cor. LiI. & Prob. II. per fe-

quentes regulas

I. Quaratur logarithmus primis quatuor notis re-

5

fpondens refeC&tis interea fequentibus, & fubtrahatur à

và t

proxime majori tabulari; differentia notetur

QUme

H. Accipiantur note refec, & íimul accipiatur

tefpor

1 cum tot Zeris

quot note refeCte funt, fi una eft re-

i Agrg

fe&a, accipiatur 10, fi due, 100, fi tres, 1000 &c

TICa

ITI. Inferatur, ut 10, vel 100 , vel 1000 ad no-

Qun

tas refeQtis, ita differentia prius mventa àd differen-

Tolir

tiam novam.

l

lV. Hxc differentia nova addatur logarithmo mi-

nori, fumma, adjun&a debita chara&terifica, eritloga-

hmus quafitus

Quzratur logarithmus- numeri 4$647

ch

I. Logarithmus numeri 4564 eít 629346, diffe-

Tot

rentia a proxime majori eft 95.

tradit:

IL. Nota refe&a eít 7, accipiendus ergo eft pro

ngm

Proportlone numerus iO.

nh 'mh(

'TII.

10:7 z—95:66.

defide

IV. Additi 66 ad minorem loganthmum 659 346

dant Logarithmum quzfitum 4 , .659412.

!

Quaratur logaritmus numeri 78$53646.

(

1. Logamhmus numeri

7853 eft 805036, diffe-

rentia a majori eft. 55.

EW

H. Not» refecte funt tres 646, ergo pro pzo-

li

portione accipi debet rooo.

T

III, 1000: 646 2 55.35

Tel

IV. Additi 35 ad 895036 dant logarithmum quz-

fitum 6. $95071.

PRQ«

l

|

DE LOGARITHMIS.

£Ol

PROBLEMA IV.

223. Invenire fractiones decimales numero ad-

. jiciendas, cui datus logarithmus in tabulis non ex-

t, tefo]t-

£ans refpondet. -

Qp

RRSOLUTIIO

WÁS fe«

Si chara&eriftica et o, r5 vel 2, quieratur datus

alb a

vel proxime ininor fub characteriftica 3, hoe eft inter

numeros quatuor notarum, & ex iis quatuor notis cor-

Ceipidtut

refpondentibus fi chará&eriítica dàta eft —— 0, prima eít

1

n ef re

integra, & tres fequentes funt decimales; Ífi chara&e-

00 &

riílica eft —— r, dusefunt integre & du decimales; fi

9 3d 0.

characteriflica eft z— 2, tres funt integre & una deci«

dif

v

s

iv

j

malis.

j

Ita Log. ov. 871281 refpogdef: 75 435 |

dimo mi

1.538448

345 55

eritlogo-

2:799507

617 4

j

Si chara&teriftica eft 3, 4, aut quecunque major, que-

, d

runtur decimales juxta proportionem in problemate 1I,

traditam , pro primis terminis accipiendo differentias

logarithmorum, & pro tertio accipiendo unitatem ad-

jungendo femper tot zeros, quot fra&iones decimales

defiderantur. Unum exemplum rem declarabit.

6104

Datur logaräthnuus 3-5257935;Cuirefpondet 3355.

Quzrantur duz decimales,

i. Logarithmus proxime minor 525693, diiï'ereä«

(, düffe

tia a dato 90.

II. Differentia tabularis eft 129.

Pmï po

HI. 129:90 zz 100:; 69.

ï

u

refpondet ergo numerus 3355, 69.

(pun qué

N5

Pito-

p&o

"-

MM

M

20

ATUT:VXL

PROBLEMA V

!

lopa

224. Numero mixto (integro cum decimalibus )

iot

invenire logarithmum competertem.

habet

RESOLUTIO

Confideretur numerus tanquam integer, & quazra-

tur illi correfpondens logarithmus juxta problema 1lI,

$,

Preponatur chara&eriftica integro competens.

PROBLE

A VI

225. Invenire logarithmum fractionis.

tut «

HESOLUTIO

tur,

li

as

Cum orünis fra&io fit divifio , ubi numerator eft

in divitione

tíad

dividend

lus ;

& denominator

divifor ,

autem logarithmi fubtrahantur ($. 214-) habebitur loga*

1]

rithmus fractionis, fi a logarithmo numeratous fubtra-

hatur logarithmus . denominatoris ; differentia eft loga-

*L

rithmus fra&tionis , qui neceffario fignum negativum ha-

bet

lf.c

1ta 1obar1thmus de j habebitur fubtra&o loga-

]Aï

[

mo. de 8 225:8, goaogo a .logarithmo de 3 2 O,

Il 1

ATTX

differentia zz — 0, 5$74031,

qui erit loga-

rithmus quæütuq.

-—L

COROLLARIUM T.

5426, Dum numerator ef unitas ,

cujus logarithmus funt

l

meri'zeri, tantum logarithmo denominatoris: fignum — præü-n«

tur

Íta. losarithmus

de 4l eft — Y, O79IRI.

z.

Hinc et

E

omnis losarithmi negativi numerus correfpondens exprnmtul ins

fiar denominatoris , cujus numerator eft unitas.

Ita logarithme

E

Y

e [I, 875061 tcfponaet

7

C O-

Ra at

DAE LOGARITHMTIS.

205

Ó

b

COROLLATRTIOJÜUM.L

2907. : Dum numerus mixtus datur, reducatur ad fra&ionem

s)

& lorarithmus denominatotis fubtrahatur, a losarithmo n'umgra-

$us €j

n

torils; differentia eft logarithmus fra&ionis datz. lta 8

CUT

habet logarithmum (I , 724276 — 0, 778151) —0, 94612)5,

PROBLEMA VIL

1

298. Ope logarithmorum multiplicare, divide-

te, elevare ad potentiam, extrahere radicem.

RESOLUTIO.

KCum fint logarithmi exponentes, regule obferven-

tur exponentium ($. 44.) In multiplicatione addun-

tur, in divifione fubtrahuntur; in elevatione ad poten-

elt

tias multiplicantur per numerum potentiz petite: in ex-

tracione per numerum radicis petite dividuntur.

L Multiplicetur 344 per 26

Log. de324 2——2, 510545

-- Log. de?2

z—1,414973

3

H

3. 925518 refpondet 8424 fa&um

9

II. Dividatur 8424 per 26

Log. de8424 2 2, 925518

— Log. de26

—1, 414973

2, 510545 refpondet 523 quotus

M

III. Quzratur tertia potehtia de 12.

Log. de 12 z 1, 079181

ducatur in

3

1

Ü

3; 2 37 543 refpondet 17228 cgbusg

IV

L.

CAP. XI. DE LOGARITHMIS.

204

1V. Extrahatur radix tertia de 2744

Log. de27442-3, 438384

$

o

dividatur per

n

1, 146128 refpondet I 4 radix.

ib

SCHOLIO:N.

27

229. Que pertinent ad logaritlunos finuum & tangentium ,

$n trigonometria tracabuntur.

35

)

4(

LY

ó

a F aetear a ts

L u 9 relpt H rl

i,

m AE

ä

10

9j

3

126

142

V

176

ïn pa

—

"n

—

ERRA TVA.

in Tomulo I : benevolus lector. fic cofrigef,

d

,

2 ; URETA CT ZUENAMSE CRRA a

;E;ï?::ï-—-—-—-—

Pag.

lin

15

cOrt.,

5302480603

5302480693

H

5302480503 D

5302480693

18

28

7245

—

7343

27

£9893 ——

——

75896

(105t ,

27

pg :

Fig. 6

s

83

7427789728 —

/427779728

97898 —

97868

42

fumma 62

63

46

2Y

1H

18

59

18

&

P

63

Tóe

29

——

1oo

m

———À-

TIOO0Ó0

66

2,25

:

—

—

3 25

20 — 16

87

abb i 64aab

— 1 6aab

pem 64aï:þ

104

I

36,09.506,64 —

36,09,60,64

1o9

I6

58X 25 r

——

48 X 26

126

6

IOO —2

100 — y

142 .

17

eft 2

eit 4

174

27

quam IO

krr r EE E EE TA

quam $8

—

FILLH CERE ER ,E L .

376 : ult, | V(ä—ï

-V

1?1 pagina

p

II2 fchol. II, $. 77. formula ita exprimï debet a^ ,

*

&

n

Tb

mxm- —I

od RRE am—2kb2 &C. &C.

IX2O2

:

uti pagina 153 coef-

fz.;:ientes, expreff. videri poffunt, in Coroll, II.

D

ET

T

E

"

a

CL. GR

J IIVER

TILOSOPR

$ CE

IN

MÀT

n

j

-

Á

|

f

*

m

TïPIS h

;

m

U

""

-

BIÉ

m

-

—

x

t

—Ó

——

——

—

i

ke

$

E

o

r

ov

.x

2

A

X

A

od

"

zi

VE

i

e

025

s

a

ul

d

f

2

:

d

^

^

zi

as

-B

a

i uie. K

u

I

EX

E

v

A

PL

s

N

E

.w

[

"

r

.

M

5

P

z

4

at

d

UT

À

um

X

RT

H

P

E

700

l

É

?

Ver

2

|

4

26

5

Yr

as

E

D

2

Eu

P

£

2j

z

m

a

m

x

5

E

Y

i

zi

:

ts

s

2

A

4

E

É

s

x

[

B

EM

[

P

|-

n

E

t

PV

p

PU

—

s

ER

--

T

E

—

——

s. i

P

D CH RRR

p ia z

—

Ü

À

4

ï

j

E

|

z

*

5]

a

2

: ]

*

N

i*

4

^

w

.

EY

N

*

1

P d

p^

E

51

x

p

1

n R at

ii

- du

3

CL. GEORG IG NAT DE M&LTZBURG

Euroskala Offset

i

IN UNIVBRDITATE VIENNENSI . AA. Lï

ET

r

PHILOSOPHIZE DOCTORIS, MATHESEOS PROFESSO-

ET ORDINARIL

RIS CAES. RFGii PUBLICI,

o

w .Qq n.n)' 1517. ,74 W'(K- 5.3 Hw..l,

4 fï J'v

"

INSTITU

JTiOJ/E

Hs

o

VierFarbSelector Standard *

r

N .&THK& M.ACT' X C ZE

ä

IN USUM

e

ä

E

TIRONUM CONSCRIPT /E

I-Iä:

TOMULUS I

13

$

M

»

U

^

P

Ed

SQ»

-

^g

E.

E

QR

7272

12

N

H

u

jovnseett.)

m

jE

|

*;V

$

3

il

]

J

|

]

N

E

A

e

|

SNSSS

A

N

A

?:zga

j

!Eili

E

N

;

|

SSSS

N

ï

s

]

f

P

P.

"

|

|

-

10

J ï

yi»üs

nl

IN

vt

|

a

|

I(lz

i

j

E

É Es

ET

x

a

b

u

h

W - ' x

TE

E TR*

—1

LT

u

:,1

u

unlmrm m nulmmmmmlm

,.-—

RL LAB

ORE ETFAVORESES

*

-*

VIENN E

TvP:S JOAN. THOMJE wos. pe TRATTNERN,

CJES. RBG. AUL/E TYPOGR. ET EIBLIQPOL ;

MDCCLXXV

2

—

gj Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1

:

-(/æ"-

/4 *5