
3 quotus

minore & differentia eft :equalis termino majori.

THEOREMA

L.

QoOue

VAl XX

Oo

II8. In rati

ómetrica factum ex fermino

vur, Pri

minore in quotum eft zequale termino majori.

]U5 MO'

Demonftatio utriusque ex Corollariis. praece«

'5,'7'?;*5,!!111 :

dentibus habetur.

', dicitute

SCHOLION

II9. Si primum terminum majorem efle contingat, erit-

diyifiotem

fecundus, antecedens — d & ratio erit a. a — d, In geometri-

j &

ca erit confequens, ipfe antecedens divifus per quotum & for-

mulaa:

—

LÀ

netïc

4 0f

DEFiINITIO liL

, at il

jtu

16[5(:8'5

120. Rationer equales funt, que eandem differen-

rj[idne i /

tiam vel eundem quotum habent; ita 7 — 3 item 9 — g

. Odequens

furt

etií

n

T5

144

CAPUT VI

funt ratione$ zquales, quia in utraque eadem eft diffe.

i

rentia 4, adeoque 7 ad 3 eam habent rationem, quam

5 ad $; a. a -- d & b. b -- d zquales rationes funt.

ilité

n*

Similiter

2*

15 & 2: 1o funt rationes zquales

quia

)

eundem habent quotum $, & 3 eam habet rationem ad

ante

rs quam 2 ad 10; 4: ag & b: bg zquales rationes funt.

que

Juequales funt, dum quoti vel differentie funt inequa.

Se]qz

les.

DEFINITIO IV

121. Si in duabus rationibus zqualibus anteceden-

del

fes majores vel minores funt confequentibus, hoc eft

fid

fi in prima ratione ita fit primus ad fecundum ut in al-

Cupi

tera itidem primus ad fecundum erunt ratiomes direte.

&

Ita 7.— 5 eft in ratione directa cum 9 — 5. Item 3:

[

ic dirette cum 2

1O.

Si vero antecedens prime fit

jäL?U

major fuo confequente, & antecedens fecund: minor

ltir

fuo confequente, vel primus minor, & fecundus ma-

Tiens

jor, hoc eft fi fit primus ad fecundum in prima, ut fe-

tI0ge

N

cundus ad primum in altera erunt rafioges vectproce , feu

Gurd

"uverfa

ao LA sU

& $ — 9 funt in ratione zmver/a ;

t d

:oa38 eff reciproce ut 10: 25 4. a "- d & b -- d. *

CUJU'

ltem &; aQ & Dq: b funt rationes recrproce.

büg.

K

sCI—IOLIOlN.

dup

I22. Omnis reciproca in dire&am mvtatur, fi nempe al-

pónc

terutrius rationis termini permutentur, ut eundem cum altera

Cum

ordinem habeant

i a

DEFINITIO'V.

ipftim

tuadi

123. Ratio «qualitatis eft, dum antecedens & con-

Tuner

fequens zquales feu ezdem quantitates funt j ut 6 —— 6

Ratio geometrica dupla eft, dum antecedens bis conti-

eïsm

tatig

net confequentem feu dum quotus vel exponens eft

US'

t6:3&10: 5 & 8: 4 & 20: 10

Jvipla, dum

ter

t& *m

hi

z.

d

DERATIONIBUS

145

dife.

ter ut 6: $ & i12: 4.

Ouadrupla dum quater ut 20:

quiam

3 &c.

funt

$&8:

Ratio fübdupla , Jübiripa &c. eft, dum

antecedens bis, ter &c. continetur.in fuo confequente ut

, quia

3:60 $ 45

i2 &c.

Sef2ui . altera.| dicitur ,

dum

en d

antecedens íemel plus dimidia parte continet confe-

s foti

quentem ; ut 6: 4. Sefgui téitia fi quotus eft i i.

tUà

L&c, &C.

Sefqui quinta fi x

DEFINITIO VI

ceden

124. Si in pluribus rationibus geomettrici$ antece-

dentes$ inter fe & confequentes inter fe multiplicentur ,

oc eft

factum dicitur vatio compofita, & rationes fimplices di«

jn al

cuntur rationes componentes ; ità ex rationibus $: 9

4.185»3

& 4: 7 fit ràtio compofita 8: 68; ex 4: 6 & 4: 16

en 3-

üt 13: 06.

lia fi

Exponens rationis compofite femper eít

fa&um exponentium rationum componentium.

]ta in

q1ino:

ultima ratione exponentes fimplices funt 2 & 4, expoe

5

nens compofite eft 8 facum ex 2 in À.

Sint due ra-

ut fe

tiones 4: b & c: d exponens feu quotus prime fit 4 fe-

. (ed

cunda 5,

mutabitur prima tatio ex cor. IIL. in 4: àfé

nuijis

& alterà in c

[ 7

Si fiat compofita erit aé

T1

cujus exponehs eft m factum ex m in $.

Si ex rationi-

bus duabus «qualibus fiat ratio compofità, dicitür ratio

duplicata & tunc exponens compofite eft quadratum ex-

ponentis fimplicis,

Nam exponens compofite eft fa-

t *

]2

(età

&um exponentium utriusque rationi$ componentis, fed

in rationibus equalibus exponens eft idem, ergó per fe«

ipfum multiplicatur, fed ex hae multiplicatione oritur

quadratum ergo exponens compo[ite eít quadratum ex-

y

ponentis fimplicis; ex 2: 4 & 3: 6 fit 6: $4, cujus

)-7

'6.

exponens 4 eft quadràtum exponentis. 2«

Si fint dus

j/

rationes zquales$ à:

aj & b: bjerit compofita ab: abgg

coni*

&

A)

Cujus exponens eít 4i fed hoc efít quadratumi exponene

dum

tis fimplici$ q-ergó.

Si tres mültiplicentur, dicitur z/i»

gl

AMetab. IMath. P. T.

Is

P

146

CATUT 'VH

plicata, & exponens compofite in hoc cafu eft cubus

dut

exponentis fimplicis; ex 2: 4 & 3: 6 & 4

8 fit 24

He

192

cujus exponens eft $ cubus exponentis fimplicis

tion

g.

Si fint tres rationes «

aq & b: tq &c

€q erit com-

tur i

pofita abe: abeggq.cujus exponens 4* eft cubus exponen-

Alte

tis fimplicis 4: & ita porro fit ratio quadruplicata &c.

hac

&C.

pt

THEOREMA

por

125. Si termini rationis geometricze per ean-

dem quantitatem vel multiplicentur vel mvmantur,

beni

aüo non mutatuz.

YOci)

DEMONSTRATIO

Ratio geometrica eft fra&tio ( $.. 114. ) fed fra&tio-

Phipo

nis valor non mutetur , fi tam numerator, quam deno-

&quil

minator per eandem quantltatem multiplicetur aut divi-

port«

ratio

datur, ($. 88.) ergo etiam rationis geometticz valor

immutari nequaquam poteft

eüt q

Tracto

'HO ;

Hï

m yr

C ANPUT

per g

Tisi

DE PROPORTIONIBUS

DERINITIO.IL

Qu

b

roportio eft duarum rationum zqualium compa-

COT*M

IzGP

ratio. . Arithmetica quidem, dum rationes arith-

tica d

meticz : geometrica, dum geometricze comparantur. Hinc

( vl

omnes rationes zqualis differentie aut quoti poffunt mu-

(gg

tati & componi in proportionem, fa&o inter eas figno

sequalitatis z Due ranones zquales 3 — 7 & 5 —9

dant

DE PROPORTIONIBUS.

lAT

cubus

dant proportionem atithmeticam $— —5 -—949.

i 24

H due rationes equales 3:. 9 & 3

12 dant propor-

nplicis

^

*

I2.

Prima enuncia-

tionem gzeotnetricam 3: 9 — 4

It CotII*

tur tria ad feptem arithmetice ficut quinque ad novem.

ponoae

Altera trià ad novem ficut quatuor ad duodecim. n

2 &c.

hac non àdditur geometrice; omnis enim enuntistio pro-

portionis fine addito fupponit femper geometricam pro-

portionem.

COROTZTLLARITIUM k

T G

127. Quatuor ereo termini in qüalïb&:t proportione eífe de-

GAntar,

bent: duo antecedentes & duo confequentes: primus & ultimus

vocantur extremi: fecundus & tertius medii.

COROLLARIUM S 6ZIZZHÀ

128. Qus dica fünt de rationibus, applicari poffünt etiam

fractioe

próportionibus.

Ita proportio diredía erit, i uterque antecedeng

deno:

zqualiter fe habeat ad füum cónfequentem , ut in fuperiore pro-

yt d-

portione:. reciproca feu ímverfa erit, fi Contrario modo fecunda

» Valot

ratio fe habeat, id eft fi ita fe habuerit primus ad fecundum fi-

cut quartus ad tertium , feu & eadém differentia habeatur íub-

traco primo a fecundo, & quarto a tertio; vel idem quotus di-

vifo fecundo a primo & tertio a quarto? ut 3 — 7 — 9 — $

vel 3: 9 — 12: 4 inverfa operatione obtinetur .differentia 4

—

inprima , & quotus 3 in altera proportione;

Mutatur ergo fem-

per in diredam & veram proportionem, fi termini fecunde ratio-

nis invertantur,

COROLLARIUM Ilh

)

129. *Hiim-:'etiam generalis expr.effïo proportiónum deduci«

turj cum enim Oomnis ratio arithmetica per a. a« d wel b.

b -- d defiznetur, fi due tales rationes per fignum zqualitatis

conjungantur, habebitur formula generalis proportionis arithme-

corpa

tice a. a -- d — b. b -- d; & cum geometricz rationes ánt 4*

;; arit

ag vel b: bg erit comparatio harum duarum ratiobum sequalium

4: aq m b: bq,

[unt m*

æs ügno

E

25'9

daxt

K 8

D £E-

148

CAPUT VIL :

li at

DEFINITIO II

i

130 pum confequens prim:e rationis fimul eft än-

Qata

tecedens fecundz rationis, feu fisduo medii termini funt

zquales, dicitur proportio com/mua, dum ea, de qua

Cor

hac p

prius egimus, diftreia dicitut; ut 3 — $ — 5 — 7

ia

ln hac fecun-

vel2: 6 —— 6: 12 velo/ b z : 6

propc

dus & tertius terminus tantum femel feribitur & pro-

fum

portio arithmetica fic defignari folet — 3 — 5 — 7. geo-

erit

metrica vero —— 3: 6: 12 Item —— a: b: c. & termi-

St )

nus fecundus vocatur medius proportionalis.

Ya

fn

l

COROLLARIUM.

4: (

131. Si inhac proportione continua adhibeatur formula ra-

ttjo

tionis in cor. III, propofita a. a "-- d erit fecunda ratio a "- d.

f&l in

« -- 2d; cum enim antecedens fecunde debeat eíffe equalis con-

Tiedic

fequenti primz , erit hic antecedens a ^]- d, & cum confequens

&un

augeri debeat differentia, erit hic confequens a *4- d -- d feu

6z

a -]- 2d & formula proportionis —- a. 4 -- d. a -4- 2d. In geo-

metrica dum prima ratio eft e: ag altera debet effe ag : agg cum

n ;

enim confequens fecundze rationis fit antecedens X in quotum ,

erit hujus confequens aq X q —— dq^ &'fotmula proportionis

geometricæ--—:—:— a: aQ: aq-.

i bl.

"Theorema fundamentale,

Ttenp:

** di

I32. In omni proportione arithmetica fumma

Vilor

extremorum eft zequalis fummze mediorum: in geo-

etrica vero factum extremorum eft eequale facto

mediorum.

Bol

DEMONSTRATIO.

tinj &

2b

EU

Sit proportio arithmetica a, e z b. e erit a -- e

por litn

*3

zb --.c. Nam loco confequentis utriusque poteft f.cri-

& g

1

;!

58

DE PROPORTIONIBUS.

149

bi antecedens plus differentia, qu» , cum rationes fint

all

zquales, in utraque eadem eífe debet, ergo'proportio

data exprimetur his terminis a. a «t- d z P. b 4- d; in

funt

hac proportione, qu:z fimul eft expreilio generalis pro

qui

Cor. III. fumma extremorum eft a -- ? -- d, mediorum

Ti

Ut

4 "- -- b; fed he duse funt squales, ergo in omni

proportione arithmetica fumma. extremorum eft zequalis

I

fummz mediorum. 1ta in proportione 3 — 5 257 — 9

ge

—

erit 12 fumma mediorum

r

12 fummse extremorum.

Ti

Sit proportio geometrica «: c z : d erit ad —— ,

Nam per Cor. IIT. hxc proportio mutatur in hanc, quze

fimul eft generalis expreffio proportionis geometricz ;

a: dQ & b: bg.

Cum enim fit vera proportio, du

la fie

rationes, confequenter etiam quoti debent eífe zquales ,

fed in hac proportione fac&tum extremorum abq 2 facto

n

; cone

mediorum 4)4 ergo in omni proportione geometrica fa.

quens

€&um extremorum eft xquale fa&o mediorum.

1ta ..5*

d t

6 — 4: 9 erit fa&um extremorum 24 ame fa&o medio-

9e0

rum 24.

eum

X s

ttioné

CoäOLLARIUM I.

133. $i in xquatione prima d& «J- e — b -- c valor de e

£eu b -- d in primo membro, valor de c feu a -- d in fecundo

membro fübftituatur, habentur etiam a - b - d — b -a

"i- d fummz cquales: in altera ad — bc: valor de d eft bg &

ia

Mwalor de c eft ag , Xqui fubftituti dant abg — bag equalia fa&a,

u

C-'OROLLARIUM II

ido

134. In proportione continua cum fecundus terminus bis

pofitus effe fupponatur, erit in arithmetica fumma extremorum

'primi & tertii — duplo termini medii feu —— a. b. c. erita-d- C

— 2b, & in geometrica factum extremorum — quadrato termi-

ni medii feu — a. b. «. erit ac z— bb.

Nam foluta utraque pro-

portione in difcretam fit ex prima a. b —— D. c ergo a -- c

Ti

pu

zm— 9b. ex alteraa: b zb:

e

ergo ac z—bb,

n numeris eít

t feri

m ;3 (. 11 fumma extremorum 14 z— duplo medii 7 X 2 z— I4;

&

bi

* 3

i

Á«

"

VIL.

150

QAIP DT

& — 3: 6:

I2 fa&um extremorum 36 - quadrato meds

6 X 6 — 36.

COROLLARIUM lIl

135. Dednueitur inde methodus omnem proportionem in

zquationem . & omnem equationem in proportionem transmutan-

di.

Semper. enim poteft fieri vel fumma vel facum extremo-

rum.& mediorum, & hac ratione equatio haberi. Et vice ver-

fa datis duobus terminis vel memtbtis equationis utrumque poteft

refolvi in duos terminos facientes eandem fummam ; vel in fa-

&ores, unde oriebantur hec faca wqualia.

Ita ex proportione

4 --b —c-ed poteft fieri a.

C:d.

b; & ex abz—cd poteft

fieri a:cz d: P.

lta ex 12

-—7ÁÀá

—

9 potef fieri 3 -- 92— 5 -- 7

I

Que

& inde 3 . 5—-7 . 9 arithmetice, vel geometrice in factores

Q

$X62—3X4& inde 2:4 z—3:6. Deducitur inde fequeis

B

I

1.

THEOREMA

136.. Ex Fadribus duorum productorum

prim

teci

s&equalium octoó poffunt fieri proportiones geometri-

font

prm

cz, inquiDüs femper eft proportio djre&aq-

tUt

DEMONSTRATIO.

Duo yprodu&a zqualia faciunt equationem, qua

per precedens theorema in proportionem refolvi poteft,

confiderando alterutrum fa&um tanquam extremum. vel

tanquam medium, & fa&ores vel tanduam terminos ex-

tremos vel medios; fed etism quilibet ex factoribus

hac ratione vel primus vel ultimus, dum confiderantur

ut extremi, fecundus vel tertius , dum' confiderantur

ut medii, effe poteft, & hoc quidem ut ex fchemate

h t

terti

patebit, o&ies, ergo ftante femper proportione dire&ta

€xtte

duo producta zqualia in o&o proportiones mutari pof-

Ttre

fout,

Totum patet in adjeQo íchemate.

ad

DE PROPORTIONIBUS.

15l

) füedN

ad — þc

3xX98z2z4X6

a:bc:d

N rAnS0:B

a:cæb:d

alteznando

J

3:6:4:8

d:

p

yem ia

8:4:6:5

nsmutate

diczmb:ia

8:6254:3

Xttemo-

b:iazmd:c

invertendo

s 246

"a.

& Vef»

b:d:a:c

4:8

n

d

[L]

L]

6

t poteft

alternzïndo

.

(:ammdi

6:3

Guxsrem

Imesastme

8

L

df

L]

:

portione

e:sdzzma:

6:8-2-3

L

4

4 potéft

zi

In quibus omnibus eft zdzjc & 3X8zm4X6 adeo-

que femper fa&um extremorum. z fac&o mediorum,

| fadorei

equeiis

confequenter proportio directa ex equatione data.

COROLLARIUM L

I37. Si ita fa&ores difponantur in proportione, ut üt

primus ad fecundum, ficut quartus ad tertium , erit proportio

(torum

rfeciproca, in qua iterum termini uti prius o&ies mutari pof-

omeb

funt, ut femper maneat eadem proportio reciproca, & faíum

primi & tertii fit equale fa&o fecundi & quarti, ut patet ex fe-

quenti (chemate,

ad

Bc

2X8 —— 4X6

P ESEA.

3:4758

n, QU2

4:czd

2:6-—8

b:acc

j poteh

4:3:6

b:dcc

42-926

d:ö

6:3254

ino$ e*-

c:d—b

;ï

6:824

frorious

d:bzzza:c

$:4-—:3

d:cza:b

803

4« 9 o) oo O

ga'eæumr

n his enim ubique eft primus ad fecundum, ficut quartus ad

tertium: habebitur autem inde vera proportio dire&a, & fa&um

; hemate

d

extremorum 2quale fa&o mediorum , fi fecunde rationis termini

invertantur,

gi p

COROLLARIUM

Ir.

138. Poffunt denique ita fa&ores difponi, ut nullam omni-

no nec dire&am nec reciprocam proportionem confituant, fi

fcili-

n

K 4

E

152

CAPUT- VII:

fcilicet inter ipfos fa&ores utriusque fa&i inftituatur ratio, &

yid

fapet

he inter fe 2quentur, qu- dabunt o&o permutationes diverfas,

min

fed nullius pxogoxtionis; ut patet ex feq/uenti;-

quanti

ad zb

3X8 z 4X6

multil

a:dzzb:c

3:8224:6

bet Á

a.dz—c:b

3:82-6:4

5s

-- 4

b:eza:d

4:6.—;:.:3:8

V |

Db:cxd:a

4.:6,..-:.:8':3

otrit

cibzca:d

6:428388

c:bzcd:a

i ad

6:4-—8:3

ropoi

d:azg-b:c

$:22z4:6

Qutes

diazzc:b

8:37—6:4

"H

M -

Yn loc enim cafu nullo miodo fa&a erunt equalia, nifi rationis

ceujusque termini inter fe multiplicentur , quod eft contra defini-

Xionem proportionis.

ltem ratio prima nunquam erit fecundae

vqualis, quocunque modo fecunde rationis termini ponantur,

quod itidem defipitioni proportionis repugnat, quz rationum

les i

vqualiumr comparatio eft.

20myj;

COROLLARIU M II.

Timet:

Tatot |

139. Cum rationes zquales per eandem quantitatem aucte

tor ad

& imminute tamen maneant rationes zquales ($. I25.) poffunt

Difatt

plures adhuc fieri permutationes, quin proportio mutetur, au-

Vel 3

gendo antecedentes per confequentes, aut minuendo; vel au-

':18

gendo confequentes per antecedentes , aut minuendo: verbo tot

ver[o;

poffunt fieri mutationes, quot multiplicationes extremorum &

hoce

P d

mediorum dant fa&a equalia,

Yatort

]

g-—kö tb-cHd-.d

d

37-4

6-l-8

L.

—

&-T-a: bcH-c

;

d

3"P3

ï

4 -6--6

-9 99

*

*

f, componendo J

a ; aC b—c

3:3*--4256 : 64-8

um

c-il-d.

$

lioc el

& :b-—a-cid—c

43 f4——326:78-—-6

d-—-b K 5.....——-c-—a *

98—4:42256—3:3

fiümer

-]ï; dividendo

d- b:d—bzzccebatc—a

8-F4:8—42264-3:6—3

&c. &c.

E

SCHOLION.

EU

x40, Bene notanda funt, que de transmutatione sxquatio-

M E

ert

w À

in propoxienem autvice v

4 dic&a funt, cum per totam.

Mathe-«

m 25

DE PROPORTIONIBUS

153

tio, &

Mathefin ingentis fit utilitatis,

ideo bene diftinguendum eft

retfag,

femper, quos fa&ores quodlibet fa&um habere pofht, ut inde

termini prOpOl,'th!llS efformentur.

Dum una tantum videtur effe

quantitas, femper alter fa&or unitas effe poteít, quz cum nil

multiplicet

femper pro altero fa&ore haberi poteít, ita x ha-

bet fa&ores x & I adeoque equatio xc—cd habet fadtores x XI

emOXd 4

& proportio inde fit x:;cz—d:1, vel I:c6—d:x.

& in utraque eáàdem oc-

Dum factum efi quantitas complexa,

currit litera, haec litera & quantitas complexa funt factores;

ita zd——4

ag — br dat fa&ores (n—I)d.—..(a--b)g &

jtem 1——2axxz-a dat fa-

proportionem n— I:a-——b ezg:d

&ores I——xX1--x-—aX1 & proportionem I —x:4— I:1

-x

Item xx— yy-—IEI dat x— y:IzI1:x»]-y vel conti-

ttonis

aAue — x—y:ilixnbey.

defiti«

COROLLARIUM

écunda

nantut,

I4r. Cum fra&iones fint rationes, omnes fra&iones equa-

A

ies in proportionem refolvi poffunt vel direc&e dicendo:; ut de-

nominator ad fuum numeratorem, ita denominator alter ad fuum

numeratorem , vel ut numerator ad denominatorem

ita numes-

rator àád denominatorem, vel dicendo.reciproce

ut denomina-

dUARg

tor ad fuum numeératorem, ita numerator alter ad fuum deno-

minatorem & vicifüm

exo&

iy fit vel dire&e 9:3-——18:6

offunt

aü

Vel 3

9z2562:18 aut rec1proce ut 9:326:18 vel 3:9

& di-

la

zexm18:6.

$i fra&iones habent eundem numeratorem,

verfós denominatores; funt in ratione invería denominatorum;

bo 0

hoc ef prima ad fecundam ut denominator fecundae ed denomi-

Ui &

natorem primz.

Sic —— : —

;

pIX

z5:4. Patet, quia fa-

4 5

)

3X5

éC&um extremorum

-

ais

u 37

—c fa&o mediorum —

5

iT5

hoc eft a—a & 3 — 3.

Si vero denominatores funt equales, &

a

c

ità —:—-

anumeratores diveríüi, fra&iones funt ut numeratores

d

d

H

;

3

e—nrn-cgm

——

.-——-—-3 2,

Nam facum mediorum

ubique eíft

673

5

ac

— — À À—

«quale faécto extremoru

À

5

4

E

jato«

roti

K $

E O.

1e*

154

DCAPUT YR

THEOREM A.

H

1492. Si mültiplicentur auf dividantur termini

Mmet

unius proportionis per terminos. correfpondentes

jee p

qut 1.

alterius proportionis; hoc eft primus per primum,

in prim

fecündus per fecundum &c, producta vel quotientes

etiam erunt proportionales,

-—?..

"u

DEMONSTRATIO.

Sit

c: d

n

&

f

g:lz

tit, f

i. !

erit etiam ae ! bf g. 28 in prima pro-

EW

portione quotus z 4, inaltera quotp's —p, per cor. I1I.

per|

prima proportio abit in hanc

L

ü

2:4

3

6

tencmcunep

& altera e

;.

ep ez p $ gp

97* 9

o

6 :36z15: 90

compofita ae: aegpzceg:cggp. Sed ha duz rationes

$ y

funt zquales, quia in utraque eft quotus 4p; rationes

Tunt

autem zquales conflituunt proportionem, ergo propor-

les, .

üjones inter fe multiplicate faciunt iterum proportio-

Yote

nem. JQuod de duabus demonftratur, de Pluribus eo-

dem modo demonf(tratur,

cO'RorQLARiUM 1.

142. Si igitur omnes termini proportionis per eandem

m

«uantitatem multiplicentur aut dividantur; vel fi duo anteceden-

tes per unam ; & duo confequentes per alteram quantitatem mul-

u

tiplicentur aut dividantur, termini ita au&i vel imminuti fem-

Por

per manent proportionales.

Semper enim refolutis terminis ut

prius fa&um extremorum eft equale fado meqdiorum,; ac proin-

4e vera proportio,

C o-

DE PROPORTIONIBUS.

155

COROLLARIUM

H.

144. Cum in arithmeticis fiat per.additionem, quod in

il

seometricis per multiplicationem , fi du» proportiones arithme-

Dntes

tice& proportionaliter addantur, fumme manent proportionales,

if

eut fi fubtrahantur, diferentim funt proportionales: differentia

in prima fit — d in

J

h

MI

'fecu,nda —

&.aa-d

b .b d. d

39

T 4

9

—

€. c70-x

e,.€---x

2

3

Ó| ll

4

5

er-c . anrbzoi-d-i-x—bu-cC.b-POHRdMEX 051 8

——

E 4

COROLLARIUM Il.

145. Si igitur proportiones zquales inter fe multipbcen-

tur, faca, per prius demonftrata ,. etiam manent

sproportiona-

iia,

"s

$i jam tres aut quotcunque fint tales proportiones multi-

plicantes, faca (ífiue cubus aut potentia quzcunque erunt) fem-

Ill,

per funt proportionalia, ergo proportio a:b—e«:d per fe ipfam

multiplicata dat mnililwsz progorzionem,- compofitam

L5l

-—.—ï'

)2

:b

z

penu

dZ

&

Sed proportio, qus» multiplicatur, funt radices, & producum

(

funt quadrata harum radicum, ergo fi radices funt proportiona-

)

les, etiam. quadrata funt proportionalia, quod fequenti theorc-

mate enunciatur:

r

Q

Potentie- radicum proþor!ionalium Jfunt pfr'oportionales.

THEOREMI.A Á IIIL

I46. $i fint duze proportiones, in quibus fibi

invicem fubfícriptis lineze ad inzquales quantitates

]s

ductz funf parallelze, quantitates h& dicuntur pro-

l-

portionales ex equo

"

a:b

d

N

Ó i:im

../Il

156

CAEXPUT'VI

& erita:mzzcc:n.

Namex prima poteft fieri alter-

nando a:c—b:d ex altera b:d e m:n ergocum

a:c &m:nfintzstertiz b: d zequales, erunt zequales

&ced

inter fe a:czzm:n vela:imc:n.

Q. EO D.

rint,

THEOREM. V,

147. Si in eadem hypothefi linez ad inzequa-

les quantitates ductee funt convergentes, quantita-

tes hz dicuntur Proportionales ex «quo pertur-

Nu

bato,

&:b

i

c:d

p

N

^A

ass

n

b:m

. C

erit a:m—n:d; fed in prima ad — bc & in alte-

ramnz-zzbc, ergo ad--mns; refoluta hac sequa-

Wa

tione in proportionem eft o:mzzn:d. Q.E.D.

fiaje

i

THEOREMA' V.

aQ |

148. Si in duabus proportionibus primi ante-

cedentes & ultimi confequentes vel viciffim zequa-

pv

les fuerint, reliqui termini funt proportionales re-

ciproce.

Sdl

Su

Sjia:b

q:nm

q

l

ec **

lo

erit

b:m

ll d n

7;:2

0&49»

DN

Nam adz-bc & etiam mnzzad, ergo bc — mn.

T

Refoluta hac zequatione eft proportio reciproca

Se

b:mz-n:c.

W

THEO-

N

DE PROPORTIONIBUS.

157

|lter

THEOREMA VI

C

Jales

149. Si in duabus proportionibus utrique an-

tecedentes vel utriqüe confequentes zequales fue-

rint, reliqui termini funt directe proportionales.

Sia.:b

d

u

a .Th

::

n

1

erit

b:m

l H

d:n

TU

Nam alternando eft a:czb:d & a:czmm:n et-

go etiam erit direte b:d — m:n.

THEOREM.A.'VYIL

jlte

150. Si fint plures rationes zequales, quarum

qua-

una alteram fequitür, feu plures termini proportio-

nales, erit fumma omnium antecedentium ad fum-

mam omnium confequentium , ut quivis antecedens

ad fuum, confequens.

Sit a:b o cidzzeifomg:h&c, poterunt mu-

ii

:

qüä

tari in hos

a:dgz-Cciegmmeieq-—g:8g

lia

Summa antecedentium eft a -- c -- e -- g

Summa confequentium 44 -- cg -t- eg -- 9g

erit G --c--e- -p:aq - cq - g -- gg — a ag

hoc eft a --c2-e--g:(a-2-c-2-6-2-g)9 —a:aq

multiplicatis mediis habetur (a-4- c -- e -- ) aq

ttt

multiplicatis extremis ( 4-t- c -- e -9 ) aq

Sed liec facta funt 2equalia, & ubi factum extre-

Xa

morum zequale faco mediorum, eft vera propor-

tio, ergo eft fumma antecedentium ad fummam

con-

158

IUATPD'T'UVIL

confequentium , uf quivis antecedens ad fuum con-

fequens.

tont

PROBLE—MAII.'

I51. Datis tribus terminis proportionis inve-

tire quartum quocunque loco ponendum.

RESOLUTIO.

tàtu

Terminus incogüitus vocetur x & ponatur ad lo-

valo

cum termini quisrendi;

ex proportione fiat zquatio,

vel addendo extremos in arithmetica, vel multipiicin-

do in geometrica, & quaratur x per regulas zqua-

tionisk.

A. bzmc.x

erit a--ximbebo xibj-c—a

a.blImx.c

erit

a—i*-c:b—!—vx & xzca--ce—b

Den

AsXxuRb.c

erit

a-i-c:..—x——i-b & xzzad-ce—b

x.azmb.c

erit

x-c6m—a-b & xma-*-*ï-—-—-c

bc

a:bummc:ix

erit

axzmbc & xm—

a

Qatt

ac

eft gt

a:bmmxcc

etit

acmiÓx & oxI——

apyli

ac

Y —

b:c

erit

d m E CRES

ab

x:üzmb

erit

xémmab & xIÍI——

[4

DEMONSTRATIO,

Omnis . proportio

in squationem .mutati poteft

($. 135.) in qua per transpofitionem valor de x in-

venitur ( $. 9o. .

PRO-

DE PROPORTIONIBUS.

159

CQf

PROBLEMA II

1s$2. Datis duobus ferminis in proportione

continua invenire medium vel tertium.

IDve

RESOLUTIO.

Terminus incognitus, ut prius, vocetur x & po-

natur ad locum qusxrendi, fa&a zquatione inveniatur

lo

valor quantitatis x,

intio

——

a.b.x erit a-l-xz2b & x--""zl'—-/a

4 --b

i

—

4.x,b erit a4--bz2x & xzz-———

A

hQUi

bb

fhcob a:lfgx erit ax

——ihb& xz—

—

a:x:b erit ab z—xx & x.-.—.:[a/c;g

Demonftratio eadem eft cum przcedenti.

SCHOLION.é.

153. Methodus hec ad tres datoärinvenïendi terminun

quattum dicitur Regula trium, qus in communi vita ingentis

eít utilitatis, ideoque regula aurea vocatur, de cujus prádica

applicatione fequenti paragrapho agemus.

Z

Fïä?

ot'eïï

r li

C A-

)i

160

CAPUT VHI.

dem (uX.

boe: wt

CAPUT VII

partinent

tem, du

p

DE REGULA AUREA,

DEFINITIO í.

If

&i ejusdt

154. egula aurea feu vegula proportionis eft metho-

Yi qu

À. dus àd tres terminos datos inveniendi ter-

in tert

minum quartum.: feu.ad datum antecedeutem invehien*

abtoluty.

di confequentem talem, ut hac ratio fecunda, curt

priore squalis, proportionem efhciat.

Proportio au-

tem & ratio femper intelligitur geometrica.

COROLLARIUM.

lem à

155. Qus ergo di&a funt de ratione & propoftione geo-

Ea vel e£ fimplex ;

metrica, etiaum regule aures applicantur.

dum ad tres terminos quaritur quartus, & du tántum rationes

I

dantur, vel compofita, dum ad quinque fextus, vel ad feptem

Dire&a

minati

OC&avus qusritür, & tres aut quatuor rationes dantur,

erit, fi primus terminus fuerit ad fecundum , ut tertius ad quzx-

ejusder

rendum: inverfa ( primus ad fecundum , uüt reciproce quattus

Cjs te

querendus ad tértium datum.

Débitus tezminorum ofdo fem-

l

per dire&am dabit;

quirty

SCHOLION

eäüem

prim,

156. In omni problemate regule aure» duz femper hypos

hefes funt, una rem facam aut datam fupponit, & altera pro-

I

portionaliter ad illam rem faciendam aut inquirendam proponit,

[er p

ut, dum datur, quod 4 fudiofi per. ménfem expendant 19 fio»

tenos$, & queritur, quot :2 ftudiofi expendant.

Datur, 3 ulnas

páànni emptas eífe 7 florenis & queritur, quot ulid$ 21 florenis

emantur.

Supponitur, 12 foffores 24 orgyas uno die abfolviffe,

queritur, quot abfolvant 50 foffores,

funt;

COROLLAÁARIU:M.

poi (

l0s Q

257, Patet inde ex quatuor terminis düos femper ejusdem

fpacif.-i feu denomination»is inter fe e(fe, & xeliquos du

Os ean-

,

derni

U

DE REGULA AUREA

161

dem quoque inter fe, fed diverfam a priori denominationem ha-

bere

vt in prioribus tribus exemplis.

In primo duo termini

Pertinent ad ftudiofos, duo ad florenos

in altero duo ad mer-

cem, duo ad pretium: in tertio duo ad íoiores, duo ad or-

gyas

l

$SCS&OLION

158. Si regula eft compo(íita, duo alii adfünt adhuc termi-

ni ejusdem inter fe, fed diverfz a prioribus denominationis, qui

1850

ilud quoque,

quod defienant, facüm aut datum fupponunt:

ut

(i i&

in tertio exemplo adderetur, intra 8 dies quot hi 50 foffores

een

abfoluturi fint.

, Cuii

PROBLEMA I

[) i

159. Invenire terminum quartum prcportlona-

lem ad tres datos in regula aurea fimplici.

& £0

RESOLUTIO

mplex;

4tones

I. Terminus ejusdem cum quarto qu:rendo deno-

epterm

minationis ponitur ad locum tertium , reliquis duobus

jiteda

N

ejusdem inter fe denominationis pro pmmh duobus lo-

cis refervatis.

qu.artuf

j fen

I1.

Videatur

pnum ex conditione problematis

quartus debeat major eífe quam tertius an minor; & in

eadem ratione primi duo numeri ponantur, ut femper

primus fe habeat ad fecundum, ficut tertiusad quartum.

Irypo

IIL. Multiplicetur fecundus & tertius & dividatur

) p

q)uu 'llf,

per primum, quotus erit quartus.

j f0*

DEMONSTRATIO

]na5

)renis

Res per hos terminos fignificate proportionales

tife,

funt; ita merces pretio, perfone labori, fumtus tem-

pori &c. proportionalia eife, quotidiana experientia

nos docet, aucto igitur vel imminuto uno in certa qva-

qsiem

dam

g eM

JMeizb, Matih. P. 3

L

[2n

Gs

1]

VHI.

163

CAPUT

*2

dam ratione, al;ua quoque in eadem ratione augesfur

& m

EH

jim

vel iminuatur neceffe eft; hinc pofita augmenti vel de-

crementi ratione in merce vg. pro primis duobus ter*

bx

dent. C

minis, ejusdem: augmenti vel decrementi ratio in pretio

hG

pro aliis duobus termiris efle debet. ^ Sed multiplicato

$ qum

1

fecundo & tertio, & faco diviio per primum, obtinetur

eadem ratio & proportio in his quatuor terminis, ergo

ï

per prxdi&as regulis quartus proportionalis inve-

nitur.

Quatiüs

Exemp!. I.

A Studiofi expendunt per menfem 19 flore-

Ex

nos, quot expendent I2 ftudiofi?

1 des,

Res, Quantitas forenorum ad- tertium locum yponitur,

cum foreni querantur.

Et quia 129 plus expendunt quam 4,

W

florenorum numerus querendus major eíffe debet quam datus I9»

toeffor:

Sicut

Hinc etiam fecundus major eife debet quam primus.

hine et

/!

cnim fe habent pauciores ftudiofi 4, ad plures I2, ita fe ha-

bent I9 floreni a primis folvendi ad plures ab aliis folvendos.

R.

f.

fl

n-

4* I2 — IO : X

Quirus

müïtïplïcatäs mediis 12X I9 & fa&o 428 divifo per primum 4

Ex

habentur 57 floreni a 12 ftudiofis per menfem folvendi.

äïehus )

1.

fufidet

'SCHOLI»ON

K

160. Cuüm n omni proportione rite inüitufa fatum extremg-

plutibus

sum debeat effe equale fa&o mediorum, fi terminus quartus in-

ptim

ventus eft proportionalis ad reliquos terminos, facum quoque

Erit er-

extremorum hic debebit effe zqvale fa&o mediorum.

ld 0

go examen problematis rite refoluti, fi terminus primus cum quar-

t0 invento multiplicatus dederit equale fa&um multiplicato fe-

Ex

cundo cum tertio.

bl

itpler ;

Vuplebi

Exempl. IL. Tres ulne panni emuntur 7 Horenïs,x 21 flo-

R

yenis quot ementur?

»

Res, Cum pro 21 f plus

acquiram 'quam þrc»

(-3

1najo£

hinc íecundus quoque major

mnumerus ulnsrum quartus erit,

prime

f.

ul.

ul«

g.

K&a 0j

b

[

;21?.:3:3;

&

—

DE REGULA, AURE A.

163

fa&a multiplicatione

21 X 3

63.& divifis. pet 7 , z 9

alnis,

Exempl

H

3O foffores effodiunt 24 orgyas, quot effo-

ient 5O foffores ?

Res.

Cum plüus effodiant 50 quam 30, majot ent quar-

tuüs quam 24; hinc fecundus n.a;or primo

f'

f,

Or.

Or.

30

50

24

4 X 50

Quartus invenitur

4O0.

Exemp!

IV

8 mefores abfolvunt lahorem in aero intra

12 dies

fi accipiam 24, intra quot dies abfolvent ?

Res.

diebus

habeant

Cum paucioribus

opus

plures

meffores, quam pauciores

iartus debet eíffe minor quam I2,

hinc etiam ífecundus minor quam primus

m.

In.

d.

dO

24

ig

——

CT2

Quartus. erit

24

H

Exempl.. V.

Pro 24 militibus füfficit. annona im atce 30

diebus, fi augeatur numerus militum, & fint 40O, quot diebus

fufficlet ?

Res.

Cum paucioribus

diebus

eadem. annona . fufficiat

militibusg ,

quartus minor erit tertio,

& fecundus

pluribus

primo

!

L]

4O

5

facta operation

erunt dies inventi 18

Exempl. VI.

"cfyposraphus 24 lineas 1n fpagina collocans

implet 7O paginas, fi 30 lineas cuilibet folio dat, quot paginas

implebit ?

Res.

Pauciores utique paginas implebit quam 70 hinc

30 : $4 e-'vo 5X

iib . r

X 7O

fa&a operatione efit

z 56 paginis

L2

$ C€H O-

fe

ÁÁ

E

.

CAPUT.VII

164

SCHOTION 9Il

161

Dum partes heterogenez aut numeri m'xti adíunt,

il re:luceþdæ funt ad fpecjem minimam, hi ad fra&iones fim-

p]ïcvs

ut 22

. ulnz empte funt 19 noxems 30 cfuciferis, Quan^

& erit I ulna?

ul.

XI.

1170

!

*

4

ä

Fiat

:

X quartus xeperitur 312 xt

feu 5 fi. 12 Xr.

SCHOLION Il

169. Huc etilam pertinet methodus frac&ionem quamvis in

aliàm dáti denominatoris mutandi non mutato valore, feu inve-

niendi valorem cujusvis fra&ionis in partibus fingulis integri feu

monete feu menfure, feu alterius denominationis

Cum enim

omrnis fra&io fit ratio ( $. 114) due fracdiones equales in pro-

ita ut fint ficut denominator unius ad

portionem refolvi poffunt ,

fuum nuümeratorem, ita denominator alterius ad fuum numera-

torem ; detus izsitur denominator novus erit tertius terminus, ad

quem queritur numerator; denominator.vero & numerator datus

erunt primi termini,

Si quis fcire velit, quot

4

$ uvunius foreni

faciant crüciferos feu 607* ád denominatorem 6O quaret nume-

fatorem dicendo 4:32—60:45

& $$ erit equale 4.

Ita 2 E

pedis fi in digitis feu Ioms partibus habere velit, fac1et u;g 3

£c12:8 & 8 digiti erunt $ pedis.

PROBLEMA II

1623. Invenire ferminum proportionalem ad

quique aut feptem datos in regula aurea come

s

L)

poüta

93

RESOLUTIO

Reg. I. Terminus ejusdem Cum quafito denomina-

tionis ponitur tertius.

1l Ad primum & fecundum locum ponuntur duo

termini ejusdem inter fe denominationis negle&w aliis

&

interea, qui tanquam non prefentes confiderantur

a

CUuIn

*;

DE REGULA AUREA

165

eum iis juxta regulas & animadverfionem fuperms pra-

fcri ptam quaritur quartus.

adtmt

tes (im

IIL Inventus quartus in nova regula ad tertium

Quan«

locum ponitur, & duo numeri ejusdem inter fe deno-

