
t

vento quadratum & (fubtra-

hatur.

5CHOTLIO.N.

;

63. Siduplum fa&um. fuerit negativum, fienum eft, alter-

utram radicem habere fignum ——, ut patet ex multiplicatione

a—bper — Bb vel — a —p: B per — a -4- 5 femper factum

erit 4* — 2 ab — b*,

r

SCHOLION,

6.

A

Esdem r

ao

Coantu

4

-"":J u

$ appli

vudlitu

f extra&ioni radicum ex nu-

g

meris.

Cum enim per multiplicationem in easdem quantitates

Cceinponantur,4 eadem quoque methodo in radices refolvuntur.

x

PROBLEM A IV.

65. Extrahere ex numeris radicem quadratam.

R E-

"

a

DE POTENTIIS

AO

(v

RESOLUTIO.

Itüt

ne

I. Numerus datus dividatur in claffes a dextra fi-

qui

Vi

el

niftram verfus cuilibet clafli affignando duas notas ( pri-

2Ufll

ma claífis ad finifiram etiam unicam notam habere po-

T

teít) quot fuerint claffes , tot erunt notz radicales

ü

($. 58

I. Vide

atur in tabella fuperior'e,"an prima cl

a

51

l1

(

$

1.

£

(

7s

[

fit quadratum perfe&um, vel non.

Si eft , fubí

.

riba-

[j,

tur prims claffi, fi non eft, accipiatur quadratum pro-

il

xime minus & fcribatur, radix vero hujus quadrati ad

Ti

locum quoti ponatur.

IlI. Quadratum a prima claffe fubtrahatur, & ad

od

refiduum, fi quod fuerit, adjungatur claífis fequens,

d

l

IV. Quotus inventus duplicetur, & tànquam divi-

al

for ita prioribus notis fubfcribatur, ut fpatium infra ul-

timam ad dextram notam vacuum maneat.

1]

f:n

V. Quzre, quoties divifor in fuperioribus no

I2 Iv]

contineatur, & quotum ad priorem radicem in locum

quotorum , & fimul penes diviforem ad fpatium vacuum

)s

pone.

t

h

VI. Totum hunc numerum per radicem ultimo in-

ventam multiplica, fa&umque a fuperioribus notis fub-

trahe ut in fequenti exemplo.

[

Sit extrahenda radix ex $29.

Reg. I.

5,29 divifio in claffes ( 23 Radices

IH. 4

quadratum proxime minus, radix g.

III.129 refiduum cum claffe fequente

n ii ii s

IV.& V. 43 duplum quoti 2 — 4 divifor, quotus

3 pofitus infra novem feu g ad fpa-

tium vacuum,

VI. 199 multiplicatio per 5 & fubtra&io.

o

G

D E.

"

102

CAPUT .

o d

DEMONSTRATIO.

Veritas operationis ex applicatione formule alge-

áne t

braice patet.

Radix fecunda ideo in fpatio vacuo di-

jmer

vifori adjungitur, ut fimul fiat quadratum hujus radicis

üone

qons

numerum per fe ipfum multiplicando: debet enim tam

hoc quadratum quam duplum factum radicum ex tota

quantitate fubtrahi, quod utrumque hac ratione obtine-

tur.

SCHOLION.

66, Si poít fecundum clàffem tertia fequatut, radix«ergo

trium notarum fit; operatio a regula quarta inchoando continua-

tfur

Ad reüiduum prioris fubtra&ionisadjungitur claffis fequens ,

cuod totum jam erit novus numerus refolvendus.

TPriorum dua-

rum radicum accipitur duplum, quod refolvendo ita rurfus fub-

Quotus

fcribitur, ut fpatium fub ultima nota vacuum maneat.

ex hac nova divifione erutus, eft tertia radix, que ad locum

quoti & fimul ad fpatiun vacuum pofita, & cum divifore per quo-

dat factum fubtrahendum.

Si adhuc

tum novum multiplicáta ,

nova claffüs fuperfit, hec ad refiduum jdeorfum ponitur & triun

priorum radicum duplum accipitur, ut habeatur divifor, & ope-

tatio ut prius continuatur, donec omnes claífes refolutz fint.

$i

ttul

1

A

fen

inter operandum fubtrahendus major fiat, quam ut f

19

tracio fie-

rl pofüt, quotüs minor accipiendus et, ut in divifione Ordigna-

ria; quemadmodum in fequenti exemplo in utraque divifzo.n?

continzit,

Ex,. 6,15,04 (248 radices

quadratpm proxime minus, radix ejus 2

2

refiduum cum claffe fequente

dupla radix cum novo quoto 4

;g

fa&um fubtrahendum

904

reéfiduum cum nova claíffe

"

^

438

dupla radix 24 X 2 cum novo quoto

]

A

fa&um fubtrahendum

ia m ts p

C

CH O«

x

E!

DE POTENTIIS

103

SCHOLION

67. Etiam O ad locum i-adicum venire poteft, ut in divi-

lpe-

fione ordinaria ; dum fcilicet duplum fac&um priorum. radicum in

d

n»umero refolvendo non continetur, atque tune fne alia opera-

(icis

tione claffis feguens priori adjungitur; & operatio duplicando

n

mnovas radices continuatur utin fequenti exemplo

03

Ex. 16,45,92,49 (4057

[l*

16

x

quadratum fubtrahendum , tadix ejus 4

—— ——

AS

claffis fequens

8

dupla radix, quotus habetur O -

4592

adjun&a ad priorem nova claffis

6120

805

dupla radix 40 X 2 cum nova radiee $

1ua

us

AO

[231

7M

fa&um quoti in diviforem fubtrahendum

ens

refiduum cum nova claffe

dü-

56749

100

81

»,

dupla radix 405 X 2 cum nova radice 7

factum fubtrahendum

otus

56749

CUl

Juo-

n

SCHOLION.

I

aT

68. Examen extractionis rite factz eít, fi radix inventa du-

Yv

eatur in fe ipfam feu elevetur ad quadratum , & videatur, an nu-

M

pilo

qmerus datus quad-rat?cus proadeat, ut in fequenti exemplo

l!li

Ex. 9,57,90,25 (3095

Ex. 346921 (589

0ne

E

Examen

25

x

57

3095

969

3098

[5]

108

15475

864

5799

27855

106521

609

548t

92850

I169 .

30925

9579085

10521

ÁÁ

6185

—30()2 5,

E*

9

9 4

;SSCHO«

CAP

UT IV

104

,xO

$

o

j

Ex. 16,00,c0 (4c0

Ex. 36;09,50.64 (

&

qrmeccecicw

16

36

[*

eoQ

énomi

O09

oO

12

p9

üt $

—X

eoooQ

0960

& ad

oon

120

puten,

—

cans ab r t RR

o

9$6064

qua t

qu

12008

W

eum,

-

96064h

fer

nne!

:

o

190,

"

[v

&

CHOLIO SYN.

AW

69. Siin fine aliquod refiduum fuperfit, fignum ef, nu

metus

jis

merum datum nonh effe quadratum perfedum , veram igitur ra-

n

9t W

dicem haberi non poífe, fed furdam ($. 59.) quod exprimitur

üm i

ext

per figpum V/ profixum , -ut V/5: *ï/ 20: V. I28 &c. poterit ta-

ex 7

men per extracionem quam proxime vera radix inveniri conti-

uando radicem per fradiones decimales, hinc extiacio conti-

KY

nuari poteft adjun&a nova claffe duorum zerorum oo, que in-

o

4

ftar fra&ionum decimalium confiderantur,

G

radix inde eruta

erit decimalis: adjunéta ad refiduum nova zerorum duorum . claf-

3

fe eruitur fra&io' centefimalis & ita indefinite,

quousque libue-

4

rit,

ut in divifione. ordinaria zerus dividendo in infinitum ads

jungi poteft, & quotus continuari.

Ita extrahitur radix ex 129

& ex 540 ut in fequenti exemplo

Ex. 1,29 (1I1. 35. &c.

Ex. 5,4o (23. 23. &c.

P

um

140

43

2r

129

RRE

Ov

$oo

I

I

(2"5'"4

4&

69

2

4

——

—

k 4

100

Y 760n

2

Ó

4543

i

EN

:

$2

H

b

929

.UMBOLOPESISSISRE TBSRUNSA

—— ——ÀM1

——

2671

Y

SS

|

E

DE POT ENJIIS.

105

n

coe-

SCHOLIOYN.

« ui

a :*,-'f

aticis, tàm ex num

erat

viat

ore .quam

"oc. EX fra&ionibus qu

P

denominatore eft extrahenda radix. Ita 4*- dat radicem —ä, if

dat $. In decimalibus operatio proceditutin integris; at hic be-

ne advertendum eft, numerum terminorum femper debere eífle

parem , adeoque fi fuerit impar, in fine adjungendus eft zerus,

qua tatione fine mutatione valoris ($. I 1O.) par fit.

Ratio ef,

"^onr

quia fra&io decimalis fem

B^

fupponit denominatorem decadi-

cum, & quidem in hoc cafu quadraticum , ubi numerüs zerorum

femper par effe debet, wt patet ex quadratis numerorum IO ,

I900, IOOO &c.que funt I00 , I000O0, IOO0c00, fed tot funt

in numeratore note, quot in denominatore zeri, ergo etiam mnue

p

h

fiü-

m

er

notarum debet effe par.

Si. autem

Ait

numerus mixtus,

.....

ubi

;

Sp

i

te

E

g

ri cum decimalibus dantur, divisio in claffes fit fepara-

i

rimitt

im in integris, & in fra&is, & dein per regulas fuperiores fit

xtract

i

: utrumque declaratur exemplis.

Sit extrahenda radix

'tit t

x 7

4

Es

e

!

-

6,ex O. 56644, ex 2487. A4T.

M

conä)k

P

3

contl»

[

x

/

424:57:60(2.69 1Ex, .56,64,40 (.7 52 Ex.

H

*

64

-';4.87. 4410 (86.

4v

? if

49

——

x seetpsn

—— u

eruta

76

4

1087

C,

39

4

166

|bue»

9

Eä

195

996

p ade

—

, 129

4

ar

4

14

äï

u

3

p

:

5

:

8

6

:

5

AT

——

3004

—

9660

9

OT

5381

5238f

iä

f

(;)

ää

rupustnceni o ii

4279

PROBLEMA

V.

71. Extrahere radicem binomiam ex €Hþö»

RESOLUTIO ET DEMONSTRATIO.

Cum omnis cubus conílet cubo termini primi, tri-

plo quadrato cujusvis termini du&o in alterum termi-

nuin

G $

—

106

CAPUT IV.

num & Cubo termini fecundi, ut patet ex formula: a*

eubu.;

"F 3 4b -5 ab -- D habebitur radix, fi inde « &

b eruatur, & ex iis quatuor bhe quantitates formentur

tur a

& fübtrahantur, quia in id refolvitur, ex quo compo-

jlius

nitur.

Si igitur quantifatis primz a* accipiatur radix cu-

ad r

bica, habebitur « prima pars radicis: ex fecunda quan-

titate 34^b eruitur », fi dividatur per 34* feu triplum

ï.'pht

quadratum prime radicis.

Cognito jam P fiant hz tres

tuq

quantitates 34'?, 34b, & b? & fubtrahantur ,fucceffive

um

a tota quantitate data, & omnes termini evaqefcent.

2* - 32* b2 3 a^ -B* (a -

?

te

-—— — (

cubus'fubtrahendus & ejus radix

—— ——

a ad quotum ponenda

qu

24^b— — — —— fecunda quantitas

34^ — — — — triplum quadratum primz radicis

divi

— 3a^.b— — — — multiplicatum per radicem novam

& fübtractum.

*

efi

o

?aöz

tertia quantitas: triplum quadra-

— 23 ab*

tum fecunde radicis

du&um. in

——

primam & fubtra&um,

&i

[9

B3

—

it

b3 Cubus fubtra&us

[

t

PROBLEMA VI.

]i

Cup

72. Extrahere ex numeris raaiïicem cubicam.,

t

?

RESOLUTI1O,.

I. Numerus datus dividatur in claffes a dextra fi-

niftram verfüs, cuilibet claffi affigpando tres notas, ( pri-

ma ad finiftram unam aut duas etiam h3bere poteft.) Scie-

tur inde numetus radi?um ($. 59-)

T.

'DE POTENTIIS.

107

la: o

TL Videsturin tabella C$. 58.) an. prima clafüis fit

ET

cubus vel non.

Si eft, fubfícribatur. Si non, accipia-

jentur

tur cubus proxime minor, & fubícribatur primw claífi,

Qpg»

illius radix ad locum quotorum ponitur.

III. Cubus fubfcriptus a prima claffe 'fubtrahitur,

X Cl

ad refiduum additur claffis fequens,

quan-

IV. Ex quoto invento (4) fiat quadratum, hoc mul-

iplum

tiplicetur per 3 ( — 34 ) & fubícribatur refolvendo

? ttei

tanquam divifor, ita, ut fub.duabus ultimis notis fpa-

celive

tium vacuum maneat.

ent,

V. Quezratur, quotþlies divifor in dividendo conti-

neatur, & quotus erit radix altera , que ad locum

. tadix

quoti ponitur.

VI. Per hanc radicem inventam (7) muitiplicetur

tadicif

n0van

divifor & fa&um (34) a refolvendo fubtrahatur, ad

refiduum accipiatur penultima nota fuperius yreli&a.

jdtt-

m ia

VII. Ex radice hac altera (P) fiat quadratum (À

& ducatur in 3 & in radicem primam, ut habeatur fa-

€&um (545*), quod rurfüs fubtrahitur: ad refiduum pona-

tur nota ultima fuperius reli&a.

VIII. Ex eadem radice (P) fiat cubus (7*) & fub-

trahatur.

Si nullum fuerit refiduum numerus datus eft

cubus perfe&us, & radix extra&a.

In exemplo fit ex-

fih

trahenda ràdix ex 1382 4.

A

(pri

de

L

[

-

108

CAPUT. IV.

I.

I3,824 diviio in claffes (24 radices

1.

8

cubus proxime minor fubtrahendus

Ex. 17

III.

c

)

refiduum cum claffe fequente

(z 19

s

o

f^

IV. 3a*

triplum quadratum termini primi

-

X2-—4xXx3

99

VI. 2a"5 48

X in terminum alterum — I2 X 4 z 48

I5 —

I

ipü3-

V[«

102

refiduum cum nota reiica prima

—

—

4

8 X 9 radicem

VIL.3ab* 96

radix altera 4X 4 — 16 X 3«

— d.

?^

Ià

— —

( primam z 96

D

n

IÓ

64

refiduum cum ultima not& relicta

vun 2

039

gqemm st

64

cubus radicis alterius 4 —— 64

Ó

h]O

—

o

4^

DEBIONSTRATIO.

3

ï

::

1

E

j

I

Veritas hujus operationis applicationi formule alge-

braicze innititur.

Partes ille fucceffive invento 5 fub-

FU

;

trahuntur, ex quibus quantitas cubica coaluit.

"E

SCHOLIYIOI!?Z.

73. Dum plures quam dus claífes habentur, radix ergo

; 5 .inze

onti-

Vaile

plurium notarum eft, a regula quarra incipiendo operatio c

[Ca

nuatur, hoc iterum notato, quod priores radic

es1

veo 4

nvente jam

0

m

valeant a, ex quibus

triplum quádratum pro divifio:

c

fieri

Mul

MW

debet, ut B inveniatur, cujus dein quadratum triplum per to-

tum g feu omnes priores radices multiplieatur & fubtrshitur, &

Ex,

28

fic €emnes rádices cujuscunque numeri inveniuntur.

"T

AX

DE

POTENTIIS.

109

I

«

Ex. I18,399,744 (26

zi

a?/.8 —— —— cubus proxime

: minor

m 9À—

c4X]

10399 —

—

refiduum cum claffe fequente

d

"

302 12—-——

2X2-—24X 3 — 12, divifor. Quotus 6 zb

34* b 72 — —

À

— I2X6fífeu 3a? X 5

fádicem

—- refiduum cum nota reli&a

96

3»35?216 d

qrocet

6 X6——36X 3—108 X222216 zz5* X3Xa

1039 —

— refiduum cum nota ultifna

—

ó* 216. —

——

Ccubus radicis G

L

AR

1

823744(26 4 re&duum. cum claffe fequente

302 2028 — — 96 x26 — 676X3 —5 2028 divifor. Quo:

34?*b 8112 — — 2028 X 4 — 2a^ X b

(tus A —

ls ilee-

um

1254 — refiduum cum not4 relica

TAU

3«5* 1248 — 4X4-2216X3-— 58X25 z 1248 —

64 — refiduum cüm nota ultima

(5* X3 Xa

b3

64 —- cubus radicis 4. Et totà radix 264,

Si inter operandum quepiam quantitas fubtrahi non poffit,

x n

radix juífto major accepta eft, minor ergo poni debet.

Abíolu-

9 tont-

ta operátione examen fit multiplicando radicem per fe, ut ha-

m

beatur qnadratum, hoc rurfus per radicem, & facum, debet eife

» Tefi

*quale cubo dato,

yer t0

Exz';me fls

tU

[4,

Ex. 28,934,443 (307 Ex. 428,976 (76-

76

ao

27

2343

o

76

,1934

xkr)«ïö

2-«

D s

E

450

*».

?

*

4

;

222

i9;

;'4-'.

:

L

ä

9

oo

5776

(2

18

ä:

oO

"0

76

Losssncc . J

44

2

i

246

40422

AAIO

216

—— Á

4

o

438975

[»]

SCHO-

i

v

2

1IO

CAPUT

IV.

Ixtt!

SCHOLION,

74. Si quodpiam tefiduum fit abfoluta operatione, cubus

$&on erit perfe&us, & radix furda, quse rurfus per fractiones

decimales quam proxime vera extrahi poterit continuando extra-

&ionem, adjüngendo ad refiduum novam claffem feu tzes zeros ut

di&um eít ( $. 9.).

Ita extrahitur radix cubica ex $4,

1-:- la CA5 '*'ULJ.J

Ex, 84 (3. 77

Examen 277

27

rl

d

27000

2639

07

2639

.E.Pg

Í131

142129 Quadratum

44Y

E——^M—-—S

377

690

994903

3

Á

ï

004903

426387

«Onfidera

3247000

EEE TM

tes crefo

4107

53582632 cubus

quam le:

28749

417367 relíiduum

—

catione 1

47210

544000000

COe(ficent

5439 ,

tentie qu

d

417710

b

343

H

417267 reífiduum

l'lk

N

SCHOLIOYN.

J

75. In decimalibus proceditur ut in integris, hoc iterum

Potenti:

M0tato, numerum notarum debere effe vel tria, vel fex, vel

tàtis ) ;

awovem uti iterum patet ex multiplicatione quadratorum decima-

Wnentt

lium per radices: ita quadratum 1OO X per radicem IO dat cu-

fatum e

bum IOCOO tres zetos: quadratum IOOOO X per radicem 1OO dat

cubum IOOOOOO fex zeros ?

quadratum IOOQOCO X per radicem

Vizrlim l

fOCO dat cuabum IOOOO00000 novem zeros. Zeri igitur decimali-

Wimys

bus datis in fine addendi funt, utnotarum numerus fit vel trium,

Qntita

*

velíex vel novem &c. In numero mixto divifio in claffes fepara-

et &5bf

tàm fit in integris & in decimalibus notato priore monito.

Tütes

?5&

"n

I

'

Extrz-

ed,

1l1EI

DE POTENTIIS.

Extrahatur radix ex O, 3758 & ex I146. 37

Mé, cubut

375,8o0 (. 72

146., 370 (5.2

t ftactiones

343

125

i

r

Q extta»

Hl

32800

1370

'e$ 16108

L

t

147

29

M.

294

150

340

637

-

84

60

2560

5770

pE

2552 &c

762 &c,

a dratit

SCHOLION.

76. Dum formulam potentiarum radicis binomiz attentius

eonfideramus, & in legem, qua tam coefficientes quam exponen-

tes crefcunt & decrefcunt, invefligamus, videmus

$*

gor

i

ncralem ali-

quam legem inde formari poffe, juxta quam íine nova multipli-

fidumm

catione potentiarum precedentium per radices termini cum fuis

coefücentibus & exponentibus fcribi poffunt.

Ita habentur po-

tentie quantitatis a -- b,

I a --b

M.

a* -- 23b -- b*

H a?-[ 3a?b -- 3 ab? -- b?

IV. a* -- 4à?b -- Ga^ b? -- 42b* -- b* &c,

Numerus terminorum femper unitate major. eft exponente

potentisz,

Exponentes quantitatis a ordine decrefcunt, quanti-

toc 1éerum.

tatis b yero crefcunt.

1

1à.i

1

ls

Secundi termini coefüciens eft equ

9l fes, al

ponenti primi termini: reliquorum terminorum cocfficientes

unt

Jun droma-

fa&um ex exponente prioris terminl in fuum coefücientem,

i

——

j [p dit ei

m 100 dat

vifum per numerum terminorum precedentium. [tain a - *

et

radicem

primus terminus eíft a*, fecundi erzo coefficiens eft 4, exponens

"

-

; decimali*

quantitatis a eft 2 quantitatis D unitas. Coeíficiens terti

termint

ve] trit

eft exponens fecundi 2 X in coefficientem 4: fa&o I9 divifo per

fles fepi

numerum precedentium terminorum

^

3

hoc eft G6* exponensa eít

nito:

2: b etiam 2.

Quarti £ermini coeffüciens eít 6 X 2 coefficiens

pr'orin exponentem : fa&o I2 divifo per

E

numerum terminorunm

Prscedentium 3 hoc eft 4. exponentem a habet unitatem , 5 ve-

YQ

UL

"

T

ï**'

gc; äP "E'J j

iV

e

füeiens eft 4 X 1 z 4 divifo per na-

go 2 Quinti teriminti coe

t

^

merum .terminorum priecedentium 4 hoc eft 4

——

,

à haberet

[

exponentem C aieoquæ a9 —— I, uBb u*rumque non exprimitur

& van

ereo folus terminus b^manet.

Sit o&ava potentia de a -- D 1

aæ

patebit

eienda feu a »4- 5$,

Scribe ab initio quan

itatém. a cum expo

"

;

z

nentibu

I€

V.

decrefcentibus: a$ a* &6 a? a4 a

a

a ad-un"»f*

einm

elle aq

formula

I

a

fecundo termino: inciplendo quantitatem 5 cum es po en

DH*»

crefcentibus usque

d nonum terminu:

. cum 8;potent!

pe f

nent

tate , !

&9 a'b a5D?

5p3

455 a3b5 a?^59 ab" Db?

Coefficiens fecunde quantitatis eft. 8 vqualis exponenti pr

»l« 3av

ï.

radici

Coefficiens tertie coeffüciens prior 8 X 7 exponente

ï;

tate &

umerum términorum precedentium"2 — 28 Lo :ffi-

divifum per

ciens quarte ——c

8x 6 —

8: 3 nume

um terminorum pra

cedentium — 56

Qu nte

—

'56)(*?"*28

1 m

z 2D.

Sg C as

P m

lá

-

X

Septime 56 X 3 z rT08:

o

——

te 70 X.4 —2 280: ä g 56.

98. O&ave 28 X2-—56:

7 -8. None 8 X I —

8:8—

ergo tota formula potentis o&dave fine alia mult iplicatione inte-

sra habebitur.

a9 g

47 b -- 98a6 b* -- 5

56 a5 b3 -- 75 a* D5 -4- 56 a? b5

du 298 .a*

bS -- 8 ab? -- D5.

?

ubi exponentes duatüm quantitatum a & D vquales fun

nc

guod

femper eft in termino medio, fi nunterus renn'mrnm eft impar,

"1

coefficiens eft maximus atque inde eadem ratione'coefficiente

5

Cw

7

t

crefcunt ,

qua prius creverunt.

Dum

nume

rus

terminorum

tum Qj

par, duo medii equalem. coefficientem maximum ha bent,, & in-

Pa Y

de ad finem pari proportione decrefcunt , neceffarium igitur tau-

-—,u

tum eft, usque ad maximum. coefficientem operationem inftitue-

r

lofis:

rze, & eosdem coefficientes , qui prius

Lona

ant.,

fed ordine inver-

fo terminis ultimis prefigere,

]ta in priore exemplo primi tres

Totat

funt 8, 28. 56, dein maximus 70, ultimi tres. 56. 28. 8

& ii

CHOLIO.:.N.

IH.

f

77. Sijam potentià acciplatur generahter & indetermina-

& erit primus ferininus

L—

p»ü.

e, dicetur m exponens potentiz

fecundus a'! — 1 B tertius mX m — I a — ? b? quartusm X m — 1X

8

R ———

]

?

Aül t .

n s B qum*ucm)(m-—-i*(n-—»-o)/mw

æqu 1

b* &c.

Evanefcet autem terminus « & cefa!

pro

greit

2

fi

1d-

nn

hu

antitati "z

t

I2

c enim

merus fubtrahendus ab z» fuerit æxiuahs

*

Rnb

erit a"

i WEvertom « o

I que un

itas eft co eüiccn& itimi termi-

ni P

C

Q«

M

TAR

D

I

POTENT*IIS..

115

SCHOLION HL

) pet h-

! haberet

78. Heexpreffiones generales plurimum ferviunt ad invenien-

rimitur,

da varia theoremata & proprietates quod mag'!s in fequenti capite

2 D f

patebit,

Ita ex generali expreffone quadrati binomii aa-]- 2ab

-- b2, fi b fit — Y deducitur: quadratum radicis unitate auce,

1

effe »quale quadrato radicis prioris, -]- dupla radice -F- I. quia

)AEIMZE»HS

formula prior àbit in hanc ag -F- 9a -]- E.

Hinc quadratum de

123erit — quadrato de 12 — 144 -I- duplo de 12 — 24 -i-uni-

petatur,

tate , hoc eft — 1I169.

Ex generali expreffione cubi a? -- 32* b

-- 3ab* --b? & bz:1 erit cubus radicis unitate auct» —— cubo

eht pre

n z 56.

radicis prioris -j» triplo quadrato prioris -- triplo radicis 4 uni-

tate &c. & üic de reliquis.

,. Coeff-

um pr?-

-Q "aX

(9: 0—

"t

CX TDTMY

one 1

te

5049/3

DE ZEQUATIONIBUS.

*

i, qui

DEFINITIO I.

t impt:

enes d

79. /Equatio eft ratio zequalitatis duarum quantita-

tum quoad valorem * exprimitur per fignum zqualitatis

&i

z,ut dum defignare volumus quantitatem a ejusdem va-

i'"

ab

A 1

de-

loris eífe ac quantitatem P fcribimus « z/; x z

c

jne 1ver

notat, quantitatem x tantum valere, ac 4 du&um in P,

yimi t

& divifum per c.

Ita 2. floreni — 40 groifis: 6 grof-

fi zz 19 cruciferis.

COROLLARIU !M.

jef

e!mf'jf*'

d

80. Sequitur inde duplicem partem feu membrum in omni

—5b

equatione fpe&andum eífe, unum ante fignum , alterum poft fi-

[

gnum zqualitatis, illud dicitur membrum feu pars prima, hoc

1

fin

membrum feu pars fecunda equationis.

ync

enil!

yi n

H

SCHO-

AMeitab, Matlrl R

( 10

E

M

-

bis

m

114

COAJTEUT.V.

SCHOLION 1.

Wt

Jil

81. Bene hic advertendum eft, ne voces idem , equale, &

il

51

&

o

Jimile femper confundantur. Jdem . ftri&o fenfu

jin abftrado pro

Cf

uno fumitur, quod omnem diflin&ionem & diverfitatem feu plu-

ralitatem excludit, .ut idem ,. qui eft Petrus, non poteft effe

Paulus, & tunc idem, pro identico fumitur. . «Equale:. dicimus ,

quod.à

b

n

omnibus fuis propriletatibus & determinationibus cum

1

altero convenit, adeoque in locum alterius fine mutatione fub-

quanti

ftitui poteft ;

ut triangulum .4 eft xquale triangulo B, fi omnia

que n

tria latera cum omnibus tribus angulis unius, & in longitudine

Hs cc

& maghitudine conveniant lateribus & angulis alterius, atque

tunc unum

alteri

fubftituil

poteíft &

idem feu

unuin

rÉ$

tens e

duo autem numero dicuntur.

Similia funt, qux in quibusdam

f

tantum proprietatibus & determinationibus conveniunt; ut trian-

quot

gulum .4 eft fimile triangulo B, fi anguliuniustam magni fuerint

ac alterius, latera vero diverfa. , In communi fermone idem &

alfeq

zquale non diftinguuntur.

Ín mquationibu$, cum de valore tam-

fuut

tum fermo fit, duze quantitates dicuntur equales, dum eundem

jm

id eft equalem valorem habent.

confic

debet

SCHOLION

1l.

::IS

D

929. Objecum equationum eít, valorem unius aut plurium

quantitatum incognitarum invenire, quze inventio impoffibilis eft,

Itiner)

fi folx incognite fine cognitis dantur, ut x — y: fed femper admixtee

Soiutg

effe debent quantitates cognite, ad quas cognitz relationem habent ;

ut 5x — I8: hoc eft quantitas incognita i per 3 multiplicetur ,

teris -

habet rationem squalitatis ad I8: -3*. —— 6 fignificat, quanti-

Tüm (

tatem incognitam x fi multiplicetur per 2 , & fa&um per 5 di-

vidatur, habere rationem zqualitatis ad. 6.

inde fluunt fequen-

tes. definitiones.

DEFINITIO I1I.

Qeter

Il

$3. Problema zquationis eft quxtio valoris inve-

Pnorn

niendi cujusdam quantitatis, qux ad valores cognitos

lo

Re:«

alterius quantitatis relationem :equalitatis habet.

Qu ,

folutió illius eft ipfa expreffio quantitatis incognite in

una &

valore cognito ; ut Problema eít: Invenire numerum,

Qu

qui fi addatur ad 56, faciat fummam zqualem triplo

l

c

de

Íe

«

P

nuineri guæüti. Refolutio illius eft x — 28. hoc efít

&l

nuü-

——

—«X

9.

DE ZQUATIONIBU

115

numerüs petituseft 28, qui additus ad $6, facit triplum

^

ipfius numeri 28, feu 28 -- 56 2 28 X 3 utrumque

pro

ettz- 94.

pu-

. elfa

DEFINITIO III.

Is ,

Cunm

84. Conditiones problematis dicuntur relatic;nes

fu)

quantitatum

incognitarum ad quantitates cognitas ;

nnia

ye

qua neceífario ad folutionem problematis requiruntur.

itque

Hz conditiones aut numeris, aut primis alphabethi li-

f

teris exprimuntur.

In exemplo: Petrus quofidie con-

d.

tjane

ficit 1O milliaria, & jam itineratur per $ dies: Paulus

quotidie conficit iter

As

milliarium ,

quando illum

erint

m &

alfequetur.

Quaritur tempus concurfus x, conditiones

»taf-

funt dies & milliaria Petri cum milliaribus Pauli.

Iter

ndem

jam confe&tum a Petro eff 10 xX 5 — 50 milliaria,

conficiendum adhuc ro X x: quod utrumque fimul effe

debet —c itineri Pauli 15 X x hoc eft 50 -t- 1io x

um a

p

I5 x.

Poffunt etiam milliria P.tri vocari

4 dies

rj

itineris c milliaria Pauli ? & erit equatio ac -- ax z bx.

Seüx

r

Soiuto in numeris problemate habetur z

i1O: in li-

ixte

ac

59

yen ,

teris

d

Mertm,

XÍeu —— z IO.

Idem valor die-

—2

&tl

15—1io

jnt-

rum concurfus,

| di-

:üeïï'

DEFINITIö IV.

£5. Problema determiuatum eft , dum una tantum &

determinata quzílionis prepofite folutio datur uti in

Ve

priore cafu numerus petitus folus & determinatus eft

iO.

itoS

Talia problemata funt, dum tot funt zquationes,

Dum una eít incognita;

Re«

quot quantitates incognitz.

una equatio adíit, dum dux incognite , dus quoque

o ]j

equationes, dum tres, tres szquationes adeffe debent.

Uft,

ludeterminatum ett, dum quxítio propofita plures folutio-

1910

nes admittit, & pluribus humeris esdem fatisfit, ut fi

h

H 2

It

:.e(ï

qua-

2

116

"UC ONTTUU- T 7 V.

p

querantur düo numeri, quorum fumma fit $, hi duo

p

numeri erunt vel 7 & 1 vel 6 & 2 vel 5 & 3 vel 4

pE

& 4. Contingit hoc femper quoties pauciores zquatio-

Qu

nes dantur, quam quantitates incognitae:

una in pra-

14

31)

di&o exemplo datur xquatio, & due incognitz x -- y

*

—— 8

e

»

fi altera addatur squatio

.

factum horum

lib

ür

numercrum eíffe 12, Problema determinatur & tantum

g

folvitur per duos numeros 6 & 2.

Piusquam. determina-

j

ium eft, dum plures adfunt conditiones quam quantita-

1

&

!

tes incognitz, quze vel redundant, & emanere poffunt,

N

vel repugnantiam involvunt, & folutionem impoflibi-

q

lem reddunt.

In priore cafu fi adjiceretur tertia con-

ditio, quorum differentia effet 4, ut fit x — y — 4*

h

iidem numeri fatisfaciunt.

Si effet hzc tertia conditio ,

ut differentia fit £, folutio effet impoffibilis: tales enim

numeri, qui has tres conditiones haberent, non dantur,

pe

DEFINITIO V.

um

üt

$6. /Equatio primi gradus eft, dum quantitas in-

cognita eft prima potentía: x -- L x —a.

Altioris

gradus eft, dum incognita eft elevata ad aliquam poten-

tiam: in fpecie quidem fecundi gradus, qdum incognita

q

eft quadratum, qua etiam quadratica dicitur; tertii gradus,

dum cubus &c. ut x3?^ — x z a,

Si plures fint inco-

gnite denominatio fit a maxima fumma , quam facere

poffunt exponentes incognitarum. in eodem termino.

Ji$

[ta xy — y z b eít fecundi gradus, quia fumma ex-

il

ponentium in x' y' eft z:qualis 2.

tu

SCHOLION,

l

S

87. Dum igitur queftio aliqua proponitur, ea in linguam

i

algebraicam quafi convertenda eft, quantitates incognitze a cogni-

tis bene diftinguantur, ille ultimis alphabethi literis x, y,

7

A

hz primis a, 5, c,

vel convenientibns numeris exprimantur.

Curandum eft fedulo, ne incognitarum nuwmerus Íne necefütate

|

augea-

&

r

]

DE EQUATIONIBUS

117

hi duo

augeatut,

Ita dum petitur numerus & fit ejus duplum, triplum

vel 4

aut dimidium faciendum , numerus incognitus fit x , duplum erit

|uat0»

2x, triplum 3x, dimidium zx vel &

$i petantur duo numeri,

quorum differentia fit 20 vel fumma 30, non opus eft hos dicere

| pra-

x&vy

Sed pofito minore z x erit major! 30 — x vel pofito

PL E

majore

—

—

a erit minor 2O — x, quod aliquando etiam loeum

habet

horum

dum problema tres quantitates incognitas prafeferre vide-

tur

ut inífra in exemplo I

Conditiones dein debite & per fua

antup

fiena adjungantut

dum de lucro, augmento, fumma quzítio eft,

HU

fiznum fit -J-*

dum de damno, differentia, iminutione

'JG'

5

tut,

Janti

fienum —- adhibetur,

Dum inultipla petuntur, coefficiens quan

offun

titati incognitz adjungendus ; dum partes dantur, inftar fra&io-

nis infra x aut y partium numerus fcribitur

'randem illud

poITbl-

4 Con

quod rationem zqualitatis ad aliud habet, per fienum zqualitatis

z— ab eo diftnguatur, & squatio in fuas debitas duas partes per

hoc fignum feparetur,

—

ndit

DEFINITIO VI

5 enirl

Qantut,

89. Conditiones quantitati incognitee ad/zærenf vel

per additionem, dum fipgnum -- habent, ut x -- 20

— 30, vel per fubtraötlonem, dum fignum — habent

ut x — 10 —20; velper multiplicationem dum quan-

s iil

titati incoguitze tanquam coefficiens conjunguntur, ut ax

|tiotis

z— 30, velper divifionem, dum inflar fractionis tan-

?Oteü

quam denommator infra

X

incognitam ponuntur; ut

E

gmta

z 30 veli

x-—-— 300

"fàdUS,

10C0

Principium | fundamentale

facete

89. Duw quantitates equales manent zquales, fi

)II mo.

iis addantur, aut ab iis fubtrahantur quantitates zquales;

j

fi per zquales quantitates multiplicentar, aut dividan-

tur; fi ad potentias xquales eleventur, aut radix zequa-

lis extrah:tur; aut fi figna utriusque zqualiter muten-

tur.

nrïg;' an

DEMONSTRATIO

l Lügm-

3ora

Nota funt hzé ex axiomatibus premiífis ($. 20.)

xm&ï*

ultimum etiam per fe patet,

Sxemm-*-ä-—-—-—*-b

Scefiitate

.,J*;i'

H g

etiam

a

D

E

D a,

118

CAP UTV

etiam —3zz—b

Si 9—53-—12-—-7 erit —8

E

- 32—12-T7.

Signa enim nullatenus quantita-

-4

tem fed tantum operationem afficiunt: hinc etiam nulla

ele

fit in zqualitate mutatio, fed zqualis quantitas ex ad-

denda iu fübtrahendam abit vel vicifim: unde fequi-

paxtf

tur

THEOREMA

lab

2Qu

o. Quantitates nofze quacunque ratione quam-

titati 1ncovmtæ adhaereant,

ab illa per contrariam

üm

operationem feparari,

& ad aliam æquqhonm par-

lo

tem transponi poffant, ut eX—-—-—-—!— 20 — 30-z100

fieri poteft. x :( a ) :

3t

QUi

DEMONSTRATIO

et

us

equalitatem quan-

Ex principio fundamentali pat

titatum non mutari, fi in utraque quantitate eadem mu-

tatio fiat,

per quamcunque operationem id accidat,

]ud

Jam fubtmhendo per fignum — in utraque parte quam-

titatem datam pofitivam, & per additionem cum figno

-I- ponendo negativam, in ea parte, ubi quantitas jam

;h]

ft

deletur

cum eadem quar

s cum fignis contra-

riis OCCUrTaBf ,

in altera autem ponitur 5

dividendo

utramque quantitatem per coefficientem incognite, aut

multiplicando utramque per denominatorem incognite,

i

ex hac parte idem multiplicator & divifor delentur,

te

alteri autem exprimi debent; ergo idem eft, fi fine

Op

eratione quantitas in alteram partem per contrariam

P

yx

je

E

E"

rationem traü

Sfera

ur

In Exemp

iU.

E

—^ 20

ag

Q

Qi

/

119

DE JZEQUATIONIBUS

-

— 50 z 100 fübtrahendo 20 & ^addendo 30 fit

tv

2x

— -- 20 — $0 &— 40 4- 50 2 100 —— 20 -I- 30 hoc eft

tulla

Y Md«

deletis 4- 20-& —— zo item —— 30 & -- 30 in prima

xX

2X

fequi

parte habetur —— 100 -- 30 — 20. Item ex — — 100

R

-- 50 — 20 multiplicando per.3 utrumque membrum

D

p

3

fed

—— À

eft

habetur —— -—( I00-F 30 — 20)3;

3

Tuan

æquale 2x; ergo erit Q.x'::.(l oo-i- 30 — 20) 3. Tan-

30 — 20.

at

6

dem omnia dividendo per 2 th —— ( vl

t

ja

) pïf

boc eft x ---'-(mcuho—-zoNN z

100

Ideíh ergo obtinetur, fi ftatim fine operatione. alia

-l-20 cum ücrno — & — 50 cum íigno -t- cnoefficiens

s tanquam divifor, & denominator feu divifor 3 tan-

quam multiplicator ad aliam partem transfera

COROLLARIUM

q!lan

nu

9I. Inde methodus patet , quamvis quantitatem negativanm

idat.

utandi in pofitivam , aut viciffm

'Tantum enim requiritur,

ut ad alteram partem transíezatur

& hoc ipfo fignum contra-

qUJH

Ita. ex 20x—100-zIo--32x fit

rium ill prefigi debet

fipmo

20X -3xzz100-4FIO.

Ex 4—cum—bx—y*

fit y? — bx

in

m—C uo.d

ntta

)näO

PROBLEM A. I

3ut

92. JÉquationem unius quantitatis 1ncognitae

1.

ii

efolvere.

-

fie

L]

RESOLUTIO

n

Reg. Liberetur quantitas incognita ab omnibus

IQG

quantitatibus cognitis per transpofitionem ($,99.) &

H 4

habe-

Q

120

CAPUT- V.

habebitur valor quantitatis incognitz.

Ita in priore

2x

W

problemate — -- 20 — 20 100 . valor quantitatis x

invenitur, fi omnes adhzrentes quantitates ad. alteram

partem per contrarias operationes transponantur: fcili-

--

odf 8.Boc eft. x & $65..

2

- x:( IOO-—]——

DEMONSTRATIO,

Refölutïd problematis eft expreffio quartitatis in-

cognite in valore cognito; fed per pradic&am regulam

m

incognita exprimitur in valore cognito? habetur enim

üe

2b

expreffio: x valet 165,, ergo problema refolutum eft.

SCH.OL,IONQV

3. Ne autem in ipfa transpofitione confufíio qux»dam oría-

tur, hic ordo fervari poteft.

l. Cognite cum figno -- aut —

tranfferantur ab initio, ut quantitas incognita femel aut fepius

pofita cum fuis coeffcientibus aut diviforibus fola ex una par-

te fit.

IL. Incognite in ünam quantitatem colligantür, quod. fit

]

addendo vel fubtrahendo coefficientes, íi fint integra: aut ( fint

fractiones, reducendo prius ad communem denominatorem, &

dein colligendo in unam quantitatem , prout üigna requirunt.

HL. Si incognite (íint ex utraque parte, in unam partem

transferantur, ita quidem, ut illa, que habet majorem coeffi-

cientem dein habeat fienum -4- ne valor fiat negativus.

lV. Denominator fra&ionis incognite feu. divifor transfera-

