IL Multiplicentur denominatores intet fe, fa&un:

erit denominator novus.

EuC

Ei

1ta

-

Á

du&um in Z dant 2X

8

I$

$.du&um in £ dvant

4$

DEMONSTRATiIO.

Velfractus ducitur in integrum, vel integer in fra-

&um, vel frac&us in fra&ums Pro omni cafu fervit il-

lud generale: multiplicare eft numerum toties accipere,

B

quod in fa&ore altero funt unitates , fi & bis accipien-

T$

de, feu bis addendz funt fit & & $ hoc eft $ denomi-

natores enim in additione manent.

Si $ quinquies ac-

Is

f

cipiende fint fit $ 3 $ 2 $ fe

U*Z'

addendo fcilicet nu-

meratores toties, quoties fractio accipi debet, fed ite-

ratze additionis loco fit multiplicatio, ergo numerator

ducitur in fa&orem alterum, dum integer eít, ita 4 du-

€&um in 2 eft $; & $ du&um in $ dant *5. Jam 6i in-

tegrum inftar fra&i exprimatur, erit $ du&um in £ zqua-

le —*, hoc eft, numeratores inter fe, & denominato-

res inter fe multiplicantur.

Si 3 fit multiplicandum

per £ nec femel accipi, nec addi poteft, fi enim mul.

p

I

tiplicaretur per unitatem , femel acciperetur, fi igitur

75

H

l

multiplicetur per

*

nec femel fed tantum dimidium po-

ni poteft, hoc eít dividitur per 2 quod fcribitur 3. Si

NI

Yi

3 fit multiplicandum per £, 3 una tantum quinta par-

f

te ponitur, hoc eft, dividitur per 5, quod fcribitur 2.;

x

2

&f

fi igitur 5 exprimatur inftar fra&i, erit & du&um in

L

zquale $, & $ du&um in & equale 4 hoc eft iterum ,

nume»

m

À

ARITHMETICIS IN FR ACTIONIBUS. 61

numeratores inter fe, & denominatores inter fe multi-

plicentur, ergo etiam fi 4 ducende fint in £, erit 4

accipiendum quidem fepties, quod numerator 7 often-

dit, fed fimul dividendum o&ies, quod denominator g

) ent

exhibet, ergo juxta prius demonftrata accipiendo fep-

ties multiplicatur numerator per 7,. & dividendo per 8,

ï(;n

multiplicatur denominator per 8 ergo generaliter numera-

sores inter fe, & denominatores inter fe multiplicantur.

PROBLEM .A IV.

IOS. Fractiones dividere.

fra

RESOLUTIO,

it1

Reg. I. Invertantur diviforis termini ita, ut nu-

peréy

merator locum denominatoris, & hic locum numerato-

pl

ris Occupet.

j

Reg. IL. Fiat multiplicatio ficut in. multiplicatione

| C

fractionum,

fu

3

T

A.

per $ divifum dat $ du&um in $

Ite*

zquale

6

.

E

p«

ato

per

divifum dat $ du&umin &

QU

zequale

ï

80

4«-

n

DEI*J-ONS"TRATIO.

quà

ato-

; 'Vel fra&us dividitur per integrum vel integrum

um

per fra&um, velfractum per fractum 3. divifor femper

ml

oflendit in quot ' partes totum dividi debet, fed id in

IT

fra&ionibus oftendit denominator, ergo divifor refpi-

cit denominatorem & non numeratorem; Si a effet di-

PO

videndum in tres partes, 3 fieret. denomínator, ereo

at

fi £ fit dividendum in 3 partes, 3 quoque denominator

H

effe debet, fed cum totum jam prius in 2 partes divifum

j

;

eíle fuppo

'—pq-pw

r um

r, & módo hzc dimidia rurfus in 5, hj

m

ambo

,

62

CAP. VH. DE FRACTIONIBUS

18

ambo divifores inter fe multiplicandi funt, & habebi-

tur 4 divifum per 3 zquale £. Si enim integrum inftar

fra&ionis exprimatur, erit X divifum per $ ut multipli-

:j

catio fieri poilit, invertatur divifor, & erit

——

2

duc&um

in 4 quotus erit £* hoc eít: inverfo divifore /üt multi-

plicatio.

Si integrum per fra&um fit dividendum, 3 per Z

dum integrum dividitur per 1 quotus eft zqualis inte:

et

gro, dum ergo integrum dividitur per fradum, quotus

GC

major debet effe integro, aut partes illius eo plures effe

tefi

debent, quo minores accipiuntur; fiaccipio dimidias

partes, duplo plures, fi tertias partes triplo plures,

& fic de reliquis, ergo 3 cum per £ dividatur feu par-

tes dimidie accipiantur, mutatur in partes duplo plu-

de

res, hoc eít multiplicatur per £, ergo denorginator

Ti

fraci ducendus in integrum.

Si integrum inflar fracti

X

türt

exprimatur

i debebit

I

——

A

inverti , ut. multiplicetur ,

Dum

hoc eftiterum inverfo divifore fit multiplicatio.

hon

€um

Si jam fra&io per fra&ionem dividenda fit v. g.

3

£.

€nt

$ per $, cum

&

mutandum fit in quintas, partes -plu-

et

res, & minores fiunt quod obtinetur multiplicatione

3l

vt

numeratoris 3 per 5, & cum dividendum fit in 2 tales

&i

partes, denominator 4 bis accipitur, feu per 2 multi-

[

plicatur ergo etiam inverfo divifore fit multiplicatio.

ita

€'od4u00tLARIUM

lg

ter

106. Patet ex his, multiplicatione fra&dionum valorem

lt

imminui, divifione augeri, ibi enim reipf£ fit divifio, hic mul-

t

tiplicatio , fi enim dimidia quantitas fumatur, quod fit in mul-

p

H

E

tiplicatione per

——

*

X

aut aliud fractum, reipfa in duas, aut alas

2

partes juxta denominatorem fra&ionis dividitur; fi autem totum

d

in partes dimidias, tertias, quartas dividendum fit, quod fit in

ett

divifione fra&iónum , neceffaiio plures, feu major quantitas pro-

loc

dire debet, ita 4 multiplicatum per 4 feu dimidium de 4 eft 2,

Y

Y

4 autem in partes dimidias divifum feu 4 divifum per

*

^

-

eft 8.

Q

l

v

CA

DECIMALIBUS

63

ebl«

IE3T

CX rUuUr u

)

nph.

um

nultj

De fractionibus decimalibus

DEFINITIOIXt!

e

nte

ov. Fracio decimalis eft

cujus denominator

10tu

3

eft 10

aut mult:plum de 10, hoc eft 100, 1000,

h

S EA,C

&C., ita4&5,-15, r55 &C. tres decima, feptem cen-

125

tefime , quinque millefima.

"

COROLLARIUM L

pr

108. Cum ieitur omaines hz fractiones folo numero zerorum

p

denominatoris differant

denominatores omitti poffunc, fi in nu-

k

1

of

£neratoribus indicetur, quot praeter unitatem zerl in denomina-

ï

adti

tore effe debent, atqui poterit id per folum locum fieri, quem

tut

numeratores a finifra dextram verfus occupant, ergo poffunt de-

nominatores funpliciter neglizi; (fcilicet fi primum occupat lo-

cum numerator, ejus denominator uünum habebit zerum, feu

$

P

erit IO, & fecundum, ejus denominator duos habebit zeros, feu

erit IOO, fi tertium , ejus denominator tres habebit zeros, feu

plu

jone

erit IOCO ,. &c, quemadmodum rationem decadum in numeris

tale$

&aturalibus ordine inverfo determinavimus

Ita 375 erunt 3

decims, 7 centefimz

5 milleümze &c, idem valor eít, qui eft

nu[( s

TS» Tó9» Topg. Ut autem intelligatur, notas propofitas effe

)'

fractiones decimales,

interpofita virgula ab integris feparentur,

5 adünt, 6 non adünt

atque in-

zZerus eorum locum occupat,

ter eum & decimalem primum virgula interjicitur, ut 2 , 37 duOo

integra, tres decimz, feptem centefime, velO, 37 5: 3 deci-

orem

mue

m2, 7 centefim2, 5 mlllefime; fcribi autem has fra&iones fic

poife ex ordinaria fra&ionum additione apparebit

fint enim 3.

f

]ia$

Tét: Tors, ln unam fummam colligende, omnes reducantur

90

9

um

ad eundem denominatorem IOOO, erunt

Yooo?

T0090?

Toos hOC

eít additis numeratoribus 43

iooo

...—...

, ergo tot femper fuperius erunt

t u

locaà, quotinferius zeri, omiífo jgitur/ denominatore Ihanet 375,

pro-

1')

& vicifüm quzelibet fractiones decimales in feparatas fra&iones

-

€um fuis denominatoribus refolvuntur wafPNDtO primo iOo, fe-

t€ündo IOQ, tertio IOOQ &c.

Cco

64

CAP. VH. DE FRACTIONIBUS

-

COROLLARIUM./"I

IOO. Patet ex hoc jam conceptu, & relatione , quam ha-

bent ad integra, quomodo quzlibet fractio independenter ab alia

n

fcribatur,

Quemadmodum enim in integris fpatia illa zeris ex-

A

plentur,

ubi nulla adeft rnota, ut fequens ad locum valore deca-

dum au&um transferatur, ita etiam in decimalibus fpatia prz-

cedentia zeris explentur,

donec veniatur ad illum locum , qui

[

æquahs eft numero zerorum denominatoris , ita 3 millefimz,

Qu

Di

feu x

OOO,

fcribantur O, OO3 nullum integrum ,

nulla decima ,

fed. tres millefimz.

1

pnulla centefima ,

Duo mtegra, 3 decima,

Ti

& 4 decies millefima fcribantur 2, 3004.

t

C.OROLU*UA BIUM Il

i

IIO. Cum fra&iones fecundum denominatores fpectate a

finifrra dextram verfus crefcant, additi in fine zeri valorem nec

augent, nec imminuunt,

ita O, 3 nullum integrum , & tres de-

cimas idem eft

ac O, 3000000 &c. eft enim nullum integrum ,

& tres decime , nulla centefima, hnulla millefima, nulla decies

&

millefima &c.

Eft enim & numerator & denominator multiplica-

Qu

tus per IO ,

quod valorem' non auget

adfcriptis zeris nil

di

additur, poífunt enim quotquot libent in fine zeri fine mutatio-

ne adjungi

quz additio nonnunquam magnum commodum prz-

P]I

fiat, ut due, tres fraciones hac ratione ad zqualem numerum

en

notarum reducantur, quod fubtra&ionem przcipue faciliorem ,

u

& divifionem accuratiorem feddit.

de

li

COR OLLARIUM./IV.

p

III. Inde ergo fequitur notas has tantum valorem decas

[

dicum habere poffe,

decem enim decimz id eft :2 uni integro

lo

equivalent ,

102

unam valent decimam, deleto enim fuperius,

& inferius zero manet

——

I0?

Tooo

B- IRM

valent unam centeümam, de-

leto enim fuperius, & inferius zgxo manet

IOO

; ita etiam

IOOOO

feu . L. ieitur v

ye

valent unam millefimam,

1000

alor in decuplum cref-

Oi

ficut in numeris Jntegris,

cit,

& quotiefcunque nota quepiam

li

usque ad IO excreícit, unita$ ad precedentem locum a dextra

il

finifram verfüs ut in integris transferenda eft.

Unde evidens

yt

eft, additionem, & fubtracionem in decimalibus ita peragi poí-

fe, & iisdem regulis abfolvi ficut in integris.

P

C Q«

"

DECIMALIBUS

65

COROLLARIUM V

la*

n

II2. Unde facile eruitur, qüz fracio altera major fit

dum

X*

in utraque zqualis eft notarum numerus, ea major eft

cujus

v

note valore ordinario fumte majorem fummam denotant , ita 45

æ-

72 major eft, quam 4, 69,

uia 72 feu feptuaginta duo plus

u

eft quam 69 feu fexaginta novem, item 4, 7211 major eft

'y

quam 4, 6999 quia feptem millia plus eft, quam fex millia.

hy

Dum non funt squales note, adje&is in fine zeris, (qul valo-

&

rem non mutanvt) fiant equales, & qnse majorem fummam facit,

major eft, ita i detur 4, 7 & 4, 69999 addantur ad 7 qua-

tuor zeri, & fit 70OOO: fed feptuaginta millia plus funt, quam

fexaginta novem millia &c. Subfcriptis enim zqualibus denomi-

natoribus major eít illa, cujus numerator imajor eft

d

iec

COROLLARIUM 9 VI

le-

f,

II3. Perfpicuum etiam eft, quo plures adduntur note de.

n

103

cimales, eo magis femper fra&ionem accedere ad integrum ,

a*

munquam tamen fore equalem integro.

Iltà 4, 999 masis acce-

il

dit ad integrum, quam 4, 99 quia huic deeft una centeüima quo

[0

minus fiant 5 integra, illi vero una tantum milleüima,

Quo

æ-

plures ivitur novenarii adjunegantur

eo minus femper a toto ab-

erunt

nunquam tamen habebitur totum, quia fem

r minor:s$

1y

tantum denominatoris partes adjuncun*ur, & nifi una ejusdem

denominatoris pars ultimz note addatur,

erum

feu

totum.

habere impoffi»ile eft.

1ta.fi fra&ioni 4, 999 una milleüma

pars addatur, que eft denominatio ultum novenarii, habebuns

$ur 5 integra.

(à5

TO

COROLLARIUM VII

5

114. Cum igitur adjungendo notam decimalem masis fem-

:e,,

per accedatur àd inteerum , & quotus accuratior obtinestur,

f

omnis divifio, qua aliquid reüiduum penes inventum quotum re-

m

linquit, continuari poteft, quousque libuerit, adjungendo fcilicet

rà

ad refiduum zerum, & dividendo hunc novum dividendum p

.ns

priorem diviforem, quotus ex hac divifione refultans erunt deci-

-

m adjun&o rurfus ad retiduum zero, quotus ex divifione obten-

tus erunt centefíme, & (üc ulterius, ita fit 26 dividendum per

9

8 habetur quotus 3 cum re(iduo

E

adjiun&o zero & 20 divifo

per 8 quotus erunt 2 decime, & refiduum A4. Huic rurfus ad«

J an&o

"

AMeisb, Maik, P. ].

b

1

"1

m

"

"

)

Ó

CAP. VII. DE FRACTIONIBUS

jun&o zero erunt 4O, & divifo per 8 erit quotus 5 centefimse

fine refiduo,

Quotus igitur verus ex hác divifione obtentus eft

25405,

Hac etiam ratione omnis fra&io ordinaria in decima-

lem mutari poteft ad numeratorem enim fen dividendum adjun-

gitur zetus, & hzc quantitas per denominatorem dividitur, quo-

ti erunt fra&iones decimales,

Ità

—

"

X

reducitur ad O, 5.

lItem

H

5

^

r

ad O, 25, Item

3

A.

ad O, 75. Item $ ad O, 875. Item

$

ad

N

Q

, 5555 &c, que ultima fradio nunquam dabit accuratum quo.

1um, femper enim ex divifione aliqnod manecbit refidnum,

PROBLEMA I.

I

IS. Fractones decimales addere, & fubtra-

here.

RESOLUTIO.

LV Quantitates homogenee, íeu ejusdem denomi-

nationis fcribantur fub fe invicem, id eft decime fub

decimis, centefimx fub centefimis, &c. $i in una plu-

res fünt decimales, quam in altera, szqualis numerus

notarum adje&tis in fine zeris fiat.

1J. Colligantur ficut integra in unam fummam, aut

[o.]

minor a majori fübtrahatur E. g. fint addenda,

325

0506,

& 4, 789, & 6, 62, & 4, 753647.

Cum ultima fractio habeat 6 no-

3. 050600

4. 789000

tas, in omnibus 6 note faciendz

6, 6200co

funt ,

ideo in. prima adjiciantur

4» 753647

duo zeri, in fecunda tres, in ter-

tia quatuor, deinde millies mil-

19, 213247

lefimz habentur tantum 7, cen-

ties millefime tantum 4, decies millefimse 12 fcribitur

2, & unitas ad fequentem columnam additur, & ha-

o

bentur 15 millefimzse fcribitur 3,

Q

unitas transfertur,

?

centefime igitur funt 21, fcribitur 1, &

t

trausfertur

ad decimas, quarum fumma eít 22 fcribantur 2 & g ad

äntegfos translatis funt 19 integra.

D E-

DECIMALIBUS

67

DEMONSTRATIO

Iu fra&ionibus qu» eundem habent denominato-

numeratores adduntur ,. vel fubtrahuntur,

fed

rem ,

per regulam primiam fra&iones reducuntur ad commu-

nem denominatorem, tot enim inferius funt zeri, quot

[]

fuperius note, ergo tantum numeratores , .qui funt ipfe

fractiones date

in decimalibus adduntur, vel fubtra-

huntur, & cum crefcant ficut integra, ita-ut 10 partes

femper unitatem prox;m» antecedentis claílis efficiant

additio fit,

ut in mte

Sint fubtrahenda.3,: 79468 2053

Scribatur

4»

230000

Superius dd];mantur qua«

$. 79468

tuor Zeri, ut idem fit de-

"

nominator ,

qui inferius ,

E P SCJV

& fubtractio fit ut in in-

fegris, 8 a TO

üanet 2, 6 & 9 manet 4 &c.

H

PROBLEMA lT.

x

116. Fracones decimale

es mulüp licare.

,

RESOLDTIO

»

l Seribantur ut integra: fwe diftin&ione decims-.

?

lium, & multiplicator in muïtlphcandum ducatur.

II. Tot in fa&o a dextra ümftram verífus refcin-

fe

dantur note pro decimalibus, quot in utroque factore

l-

no(e dec

1males funt.

Sit 4, 36 ducendum in 3, 62

Scribatur

426 Cumfuperius, & inferius fint uni-

d«

362

verfim 4 notz decimales, in fac&to

— ' À

r

4 note refcindendze funt, & ía-

85

2556

Gum erit 15, 4212.

)

;

* 20

A d-

C————

1£4212

2

gqie

as

6(

CAP, VIH. DE FRACTIONIBUS

8

DEMONSTRATIO

In multiplicatione fra&ilonum numeratores inter íe

& denominatores inter fe multiplicantur, fed date fra-

€tiones decimales cum, vel fine integris, fünt numerato-

res, ergo inter fe juxta regulas ordinarias multiplican-

dz funt, factum veroó dénominatorum tot habebit zeros

I

quot in utroque factore denominatore fimul fuerint,

ergo factuin numeratórum eum habebit denominatorem,

qui tot continet zeros, quot in utroque fa&ore funt de-

cimales, tot ergo note pro decimalibus in fa&o re:

i

Ícindende funt.

-Prius exemplum cum fuis denomina-

toribus fic exprimeretut:

426

1oo

ductum in

.55

1060

facit 4

—

xX 54

10

ïï

2

x2

$5 feu I5, 4212.

ltà 3, 503 du&üm in I, 2 dat fa(tum 4, 2036

SCHOLION I

I17. Si in facto tot accurate occurrant notz , quot im utto-

«que fa&ore fimul fumto fünt decimales, omnes note faci erunt

decimales, Ita 4, 134 ductum in O, 9 dat fadtum 8268 & cum

in utroqve fa&o fint 4 note decimales, ommnes ha quatuor erunt

decimales, & fcribantur O, 8268

Ratio ex priori demonfítra-

tione ha'*ctur, cxpnmuntur fnim fub denominatoribus hac ra-

tione - d

10

2$ et.4 quein fe invicem du&a dant

X3'ooo00

S268.

cum de-

nominator major fit numerhtcre

fracdio vera, & propria eft,

qua mtegrum non adm:tm

SCHOLION lT.

I18. Si in fa&o pauciores fünt nete, quam in utroque fa-

&ore fimu!, verfus finiftram tot zeri adjici debent

qui nume-

llo

ryum notarum decimalium exzquent

& pro integris itidem Zerus

ponendus eft

Si in fa&o. fint tres notze

in utroque autem fa-

U

Q

&ore fimul fumto fex, tres zeri ante facu

ponendiíunt, & unus

pro inteeris

Vk

0

Ita O, O2 du&dum in O, Co83 id eft 83 du&i in

"

dant 166 quod eyprlmerdum erit O, OCOI66 eft enim 4 2z du

f(n |

5.,9.

& fa&um

,.-,,...,....-..—K,-N

ífeu Q, CCOIÓG.

w in r

q60v9?

x,e5o09oo

let

tOï«

"

PRO-

DECIMALIBUS

69

PROBLEM .A IIl

iI9. Fractiones decimales dividere.

RESOLUTIO

T. Scribantur ut integra fine diftin&ione decima-

lium, & fiat divifio ficut in integris.

IL. Tot in quoto abícindantur note pro decimali-

bus,

quot notis dividendus fuperat diviforem.

S1t dividendum 5, 7936 per 4, 7 fcribatur ut

m mtegrls :

37936 | 788

Divifione juxta regulas faá-

7

&a obtinetur quotus 788,

329

& cum tribus notis decima

libus dividendus fuperet di-

viforem

47

tres note in quo-

to pro decimalibus adjici-

dl

376

endz funt, erit ergo quo-

376

tus O, 788

376

DEMONSTRATIO

n divifione frac&ionum numerator diviforis fit de-

nominator, & dein fradiones multiplicantur, ergo in

decimalibus zeri denominatoris dividendi adjunguntur

divifori

& Zeri denominatoris diviforis adjunguntur di-

rj

videndo.

Ita ex

xooïo

3.15.3.6

ifit inverfo divi-

n

351936

divifum per 4

fore

To000

duétum in 19 & habetur ff.:&um.

470000

a r h

790369

de-

letis zqualibus ubique zeu: tot remanent in denomina-

tore zeri

quo plures funt in dividendo note decima-

les, quam divifore, fed quantitas

erorum in denomi.

nato-

B53

M

79

CAP. VIL. DE FRACTIONIBUS

-

natore oftendit , quales , & quot fint note decima-

les in quoto , ergo tot in quoto refcindendz funf

d

note decimales ,

quo plures funt in dividendo note

decimales, quam in divifore.

Paucis, quotus multi-

plicatus per diviforem, reftituit dividendum: fed non

reflitueret dividendum , nifi in quoto tot ponerentur

decimales, quot decimalibus dividendus fuperat divifo-

rem, ergo tot debent poni in quoto decimales, quot

notis dividendus fuperat diviforem.

SCHOLION

l.

i90. Si equalis eft notarum" decimalium numerus, :n quó-

funt in dividendo ,

£o nulle funt decimales ,

fi pauciores not

quam in

divifore,

tot adjungantur in dividendo zeri donec nu-

inerus notarum æquahs eufht, & tunc primus quotus erit inte-

grum, fi plures adjunegantur zeri, juxta numerum zerorum ad-

jun&orum numerus notarum decimalium in quoto crefcit, utrum»

Que ex præcedenn demonftratione patet.

Ità fit dividendum 181, 23 per 25, 89.

1

erit I8123

7 integra &c.

2589

$i fit dividendum 43, 5 per 5,

erit 4350

8 integra &c,

526

Si adjungantur hic rurfus zeri, incipient fraciones decimia-

^pDpu

ül»f

1€s,

& continuantur donec libuerit adjungere zeros íu

cec

p

9r0 diviüione continuanda.

SCHOELION I

I121. Dum dividendus minor ef leJfOTC, divifio fieri non

poteft, eft enim in hoc cafu fra&io vera , feu propria, ut fi O,

O45 foret dividendum ptr 9 mtegra.

Expreffs his fxa&mnlbus

CIS, 22 R

2 & gi-

cum fuis derommazuubus habetur

rooo

ividendum per 2

51 aütem

viüone fa&a ef 454 que divifionem non admittit.

hzec fra&io juxta Coroll. zmum.reducenda effet ad expreífionem

decimalem

numeratori confequentes adjungendi funt zeri, &

cum divifio nonnifi pofl tres amw&ob zeros inchoari poífit, fi-

gnum eft, quotum quoque tres Zeros ha

iturüum , & nonnifi g 18Y-

ue

$

A

c ipfo fore inille-

am notam in quoto fore numerum , €à

Aiam.

Divif&o fi

procederet :

A2

DECIMALIBUS.

7I

le

OS

451]0,0

&

9000

:

E

a

450

9000

j*

4500

i

90cO

45000

9000

K

45000

$

SCHOLION il

n

122. Contingit nonnunquam, ut ex inventis notis decima-

libus, nonnif&ü primza tres, aut quatuos adhibeantur reje&is. fub-

[-

fequentibus omnibus, prout fcilicet accuratior calculus id exi-

1]

£at, & ex fubje&a materia determinari debet, an partes mille-

le

aut adhuc mino-

fimas adhibere fufficiat, an decies millefimze,

res requirantur.

In hoc cafu notandum eft, quod fi prima ex

reje&is notis fit major quinario, ultima remanens unitate ausea-

tur, ut compenfatia rejecarum, notarum fiat.

Ita ex fra&ione

decimali 4, 56487, fitantum miilefimas adhibere fuíficiat 97

fejiciuntur, at remanens nota 4 unitate augenda eft,

& habe-

tur fra&io 4, 565, & fic de reliquis, & reje&is notis prima fit

minor, aut zqualis quinario, fine compenfatione rejiciuntur,

n

2

ueecay r pis Db

C t I CR

m

L-

x*

t

,

X

.

ls

a

*

2

E 4

E

"

»

*

U

5

7s — CAP.I. NOTIONES GENERALES

IÀ dlg5MIZNTEA

AL 6EIBIRE E.

ï

OMNCEIUT ATRCUDNNSG

mj

&æww

f

'OCWPUT .L

NOTIONES GENERALES

Ü

t

AL)GEBR]E.

DERBEINITIO

Il

H

AW lgebra eft Arithmetica. univerfalis' feu fcientia

h.

quantitatis abftracte, & indeterminate feu in

genere fumtz, quam per literas, quarum fignificatio et iam

u

indeterminata eft , exprimit.

Inde Algebra communi

(

vocabulo caiculus literalis dicitur, nonnulli eam .4r/-

f

meticam fpeciofam vocant,

al

SCHOLION.

9. Ad tria icitur in Algebra adverti debet, ad quantitates

ipfas, ad operationes cum his quantitatibus inftituendas , & ad

velationes ,

quas ad fe invicem habent.

Pro fingulis propria

2

fiegna vel chara&eres adhibentur, ut mox fequitur.

M

K

HYPOTUIESIS 1

4. Quantitas qualibet literis alphabeti exprimitur

b

a,b

?

t

6

,2,&c. bheigitur funt figna & chara&eres quanti-

tatum, qua fi cognite fint, primis literis 2, 5, c, fi

incognite, ulümis x, y, 2, defignantur, hinc fe-

quitur.,

Q

1;

D E-

ALGEBR/R.

n

DEPFINITIO II;

Expreffio feu quantitas algebraica, eft una vel

plures magnitudines

— $

una vel pluribus literis defigna-

t$: illa dicitur /Hmplex, ut unus numerus, una linea,

&, b, c: hxc dicitur compofita, qu: quantitates plures

fumtas exbibet, ut ab, Lbcdd.

Utraque dum folitarie

ponitur, zscomplexa dicitur, ut a, abe, de, xx, qua

etiam iermiuus vocari folet,

Per figna autem operatio-

nis ($. 6. ), dum una cum pluribus conjungitur, quan-

LES

titas com»lexa exiflit, ut ab -t- ed vela — l.

Quan-

titas uno conftans termino, momomia: duobus bimomia:

tribus trínomia &c. in genere pluribus terminis conftang

polymmia dicitur, ita abe vela vel cd funt quantitateg

mopnomie, ab -t- cd eft binomia, « — cd -t- f eft tri-

(eientia

nomià &c-

Heomogenee feu fimiles quantitates funt,

e feu it

dum literz & ecedem, & eodem numero fine figno in-

jo etjati

teije&o conjun&e in utraque funt, ut ab & ab: ccd &

pmmuni

f

1

ccd,

Heterogeuee di

À

Iimiles funt, ubi vellitere diver(z

Ál*

funt, vel diverfo numero pofitz,

ut: ab & cd: item

aab & ab, item 4au & aa.

&

SC'HOrnLroNsN.

5. Neminem hic indeterminatus valor literarum offendet,

J Tatts

,&

«ui fe ad quantitates numericas refle&et, qus pariter nullam

determinatam fienificationem habent.

Ita 20 poteft vel defigna-

pr op!ïæ

re homines, vel equos, vel domos, vel florenos &c. atque id

folum a mea dependet voluntate, ita etiam generalius adhuc

« vel b fervit ad fiznificandum velIO homines, 1CO equos, vel

230 arbores &c. atque a^ hoc

nantur,

4ve1 illud a meg voluntate determi-

rinitut

HYPOTHESIS. I

quantiv

cfi

6. Signa, quibus operationes, quz cum his quan-

ac fe

titatibus literalibus peraguntur, defignari folent, funt

fequentia: Additio indicatur figno -- plu$: ita a adden-

dum

E5

p E

"4 CAP.I. NOTIONES GENERALES

dum ad P, fcribitur a -i-k b hoc eft a plus b: cd -- ef

b

?.

eft cd plus ef.

Subtra&io habet fignum —— minur: ita

fi ab 4 fubtrahi debeat b, fcribitur a — 5 id eft a minus 5b.

quam fec

4- ütit

Itao x b

Multiplicatio indicatur figno X vel pun&o.

— labl

velc. d fignificat a multiplicatum per 5: vel c multi-

& u

plicatum per, d.

Dum quantitas complexa multiplican-

eftendit :

10 feren

da eft, fignis parenthefi & claudatur includitur, ut

bet, qui

(a — b) c & tunc fignum aliud multiplicationis omit-

Tanet Q

titur, quod etiam ita fcribi poteft a — 5 X « — Divi-

tübet, :

fio tandem habet figna, vel pun&a duo: vel lineam li-

"- EXDrI

t'um deb

teris interje&am inftar fra&ionis.

]ta a: b vel z p

Yent fübt

h

-

divifum per b.

Item (a — 5): (e — f) a minus b,

Qul i

divifum per e minus f: vel a-—— b: e —f, vel

& —b

—

e"'*'""fo

9)

bet

Mb

t

COROLLARIUM,.

neceffari

Quantitas

7. Sequitur ex his, figna tantum operationem, nullatenus

R, ügnu:

áutem quantitatem afücere.

Ita -j- a fignificat, quantitatem «

eife addendam , & — a fignificat eandem quantitatem a elfe fub-

d ïïenis 2u

trahendam , hinc per figna quantita$ nullatenus mutatur fed

tantum operatio, ques oftendit, quid cum illa quantitate facien»

-

It

dum , feu qua ratióne fpe&a/nda fit.

Rübties f

Rytotugeéré

XCE Qï?ri

tüt 4

*

Híyj

8. Refpe&us denique, feu relatio quantitatis ad

quantitatem notatur ita (:)majus exprimitur hoc figno

-; minus vero hoc «7 cuspide femper quantitatem

12,

minorem . refpiciente: 4 z- b fignificat a majus quam

äxus, ,

b: a -7 b; a minus quam P.

Duz liuez — qualita-

Ita

Dre $

tem, hoc vero fignum w) fimilitudinem denotat.

luflus C

ab z cd eft &b quale ed; & x, và yeftt x fïm.ilc-

J*

*

5.C H

Q*

ALGEBRJE.

J

H

*

$COLION

* l

$9. Ufus tamen invaluit, quantitates etiam ipías nonnun-

itl

Jj d

quam fecundum adje&da figna fpe&andi: itaea, qua habet fignum

D

xb

-- dicitur quantitas po/itiva realis, exiftens, que vero fignum

multi-

— habet, quántitas dicitur megafiva, id eft abfens, fubtrahen-

da.

Tta dum Petrus habet 10 forenos, fcribo fignum -- , quod

lial

eftendit eum poffidere hos IO florenos: -- tO,

$i jam Patlo

-, Ut

1O flerenos debeat, reipfa nihil habet proprii, quia tantum de-

bet, quantum habet & a 10 fubtrahendo 10 hoc eft IO — I1O

Q

ut

manet O.

$i vero 20 florenos debeat, non folum modo nihi!

Dir

habet, fed minus adhuc habet quam nihilum, quod jam figno

-—- exprimitur.

8ie ftatus Petri effet — YIO, quod oftendit Pe-

m [i«

trum debere alteri TO florenos.

Íita a 1o fubtrahendo 20 ma-

ef4

nént fubtra&is IO adhnc fubtrahendi IO hoc eft IO. — 20 quod

facdit — 10 feu debitum 10O florenorum.

Benelüs prenotatis

us b

nulla in ipfis operationibus occurret difücultas.

V6

$CHOLION

ii

[

E

1O. Quzlibet quantitas ante fe ífignum aliquod habere de-

bet, ut ífciatur, an addenda, an fubtrahenda fit.

Non autem

fed dum

üeceffatium eft, ut firnum -I- femper exprimatur,

quantitas monomia eít, avt prima ponitur in quantitate.comple-

yvtenus

Xa, fignum primum -J- omitti poteft & fubintelligitur.

Subtras

tem &

«ionis autem fipnum femper exprimi debct.

fe [ub*

SCHOLION

i.

t de

fciet

IT. Cum nonnunquam contingat, ut quantitates ipfe ali-

quoties fumi debeant, id per numeros eisdem immediate przfi-

XOs exprimitur, ut dum quantitas a ter accipienda eft, fcribi-

tur 2e, qui numeri hac ratione nullo

interje&o (ügno literis

v

prefixi, coeffcientes, apellantu

i oe

igitur

j u

DEFINITIO IIL,

fgno

ttem

12. Coefficiens eft numerus literis immediate præ-

qu&m

fixus, qui oftendit, quoties illa quantitas literis 'ex-

preffa fumeuda, íeu per quid multiplicata fit.

um

jlit-

Iu

nullus coefficiens expreffus eít, unitas fubintelligitur,

Ita ac eft 1 ac; 2dd funt duo

)1

qua nunquam fcribitur.

dÀ feu dd multiplicatum per a.

C

L

r

[ 0*

76

CAY. II. DE OPERATIONIBUS

-

SCHOLION

13 Diverfitas coefficientium duorum fterminorum fimilitu-

dinem non mutat

ita Gaa & 3332 termini homogenei funt

fed

6a&6b

item 5 aaa & 5 aa funt heterogenei

——

C'APUT.H

De operationibus algebraicis.

PROBLEMA I

& f

lfs

ebitam & fimpliciffimam terminorum alge-

lum (

i4D

braicorum- expreffionem facere.

quot;

tIahe

RESOLUTIO

tralei

Reg. I

Termini & fingule literz ejusdem ter-

demql

mini feu in quantitate complexa feu incomplexa ordi-

deng .

nem alphabeti fequantur: videatur fi fieri poteít, ut

Tne D.

primus terminus femperfit pofitivus. Ita b — c 4- a d- /4

fcribe a-t-5 — c -- df.

Item 8/? — 10bac -- 6 a fcri-

be 62 — 10 abc -- 5 bf.

II. Termini fimiles feu homogenei juxta ügna fua

& coeíficientes ad unicum reducantur, quod fit

"Addendo coefficientes, fi habent idem fignum, & fum-

m: idem rurfus fignum prafigendo: vel

fgn

Subtrahendo minorem a majore coefficiente, & dif

at

ferentix fignum majoris prefigendo, fi habent figna di-

verfa: vel

Delendo utrumque terminum, fi diverfum fit fignum;

ffe] e

coefficiens autem idem in utroque

Qd

Sic

fgi

ALGEBRAICIS,

[44

Sic I, ab -- ab -- cd fit 2ab -- cd,

militu

2a—234d--5a—64d fitza—84.

t, fed

aa *-t- 2 46 - 3 ac fit aa -- 5 ac,

1l,

3 4b 4- 2 abb. — ab fit 2 4b -- 2 abb,

22--d— 72 fit 4— $a.

I11I.

d4 -- 2 abb -- 3 a4 —2 alb fit 4 aa.

hd s bdf-4- 2 bd - 2 Mf — 3bd fit bdf.

DEMONSTRATIO.

Litere exhibent, quz quantitas: coefficiens, quotzer :

& figna, qua ratione : fumenda fit.

Dum ergo eadem quan-

titas aliquoties eft addenda vel fubtrahenda, fufficit il-

lam femel cum eo coefficiente ponere, qui id expri-

E

Imat, quod fit in cafu I.

Si vero eadem quantitas ali-

quoties addenda, & e contrario fimul aliquoties fub-

trahenda e(t, refiduum quantitatis vel addendz vel fub-

trabende hac ratione exprimitur, ut in cafu IL. -Si

denique idem addendum & fimul fübtrahendum fit, evi-

n (et-

. od

dens eít, nihil remanere, ut in cafu III.

Simplici(fi-

me igitur termini per has operationes exprimuntur.

5&, u

if

PROBLEMA IL

4 fcti

-X5. Quantitates algebraicas addere.

s [üi

RESOLUTI1O.

&f

Reg. Omnes termih? dati ordine feribantur cum

fignis propriis & dein debita redu&io juxta

& di*

fiat

prqblema I.

j d

Ex. L

Addantur ab & bc fcribe ab -- bc,

Ex. Hl. Addantur 4a & 7a fcribe 4a-1-74a redu&ione

iguumi

fa&üa erit 11 a. Summa ex 3a & —5a & Qb et 3a—54a -9- 2b

tedu&ione fa&a 9 b-— 9 a,

Ex. IH

Addantur ab*e c & & —c fcribe ab -I- b --c

Tedu&ione fa&a erit «P -J- b.

v'**C

a

Hx

79

CAP. i. DE OPERATIONIBUS

Rx..1V. | Summa ex 9 bc — 4 bcd -f- 6bf & "- Gbcd — 5 bc

"]^ 3 bf. redu&ione facta eft 2 bcd — 2 bc -- 9 bf-

DEMONSTRATIO.

j

Addere eft fummas. & quantitates partiales in unam

fummam . totalem colligere,

tetür

Sed ha? regula quantitates date in unam quantita-

ädäiü

tem complexam colliguntur, ergo&

Additio algebraica rite facta eft.

S$:0HH O LTON

19

I6. In quahtitatibus fimilibus coefficientes tantum addi evi-

Va-

denter patebit, fi ad certam fignificationem determinentur.

leat .a lineam, aut florenum, quis negabit 34 & 5a id eft

2 flrenos & 5 florenos,.íeu 3 lineas & 5 lineas facere 8a feu

Tutaf

8.florenos aut.8 lineas.

Ita etiam inquantitatibus heterogeneis

arum eft easíimpliciter tantum fcribendas eífe: ita fumma ex

fá - q

3

b &2ceft 35-I-2c.

Valeat enim ) florenum & c cruci'erum,

fumma aliter exprimi non poterit quam 3 floreni plus 2 cruci-

feris: vel 65 & — 4c exit Gb — A« feu 6 floreni minus 4 cru-

ciferis,

5l

SCHOLIFON 1I.

[! eTrpi

titati

17. Ut redu&io poft additionem facilius fleri poffit, adlen-

li

di termini homogenei fibi invicem in eadem ferie verticali fub-

fubtr;

fcribantur, hac ratio

Alv

ne

coeffcientes juxta figna facilius in uvum

terminum fíecundum regulas combinantur, ut in duobus fubfe-

N

fGCUnä

quentibus exemplis :

15 ab -—6cd-i-.4fg

9 x—3a-I-4b—5c-F-6d —7e

atnm

ma lg d

ghh IOX4-931—85——-7c—-6d —5 £

düm (

—6 ab

u

— dEe£- 3zhh ——-

I2 x-HI-6a—4b—12c—7e— 85f

9 ab—:13 cd-&-öfg—!-Zghhk

9f

SCOHOLION NE

demos!

Plam q

18. Operationes algebraicz a finiíflra verfus dextram pera«

debere

$untur, quamvis idem omnino fit, eas etiam a dextra finiftram

d!ül 1

verfus peragete;. q

7172

14.L

ntàtates enim literales valorem localem non

i&biian

habent,

U g

PRO-

ALGEBRAICIS.

IÀ

1— $k

PROBLEMA

T.

19. Quantitates aïgebraicas fubtrahere.

RESOLUTIO.

"

T Unant

Reg. 1n quantitate üxbtrahenda'flgnurd quodvis mu-

tetur in contrarium, - in — & — in -I-, dein fiaf

untide

additio & reductio.

Ex.

i

Ab afuübtrahi debet a fcribe a-—a hoc eft O.

1L Ab ab fubtrahi debet cd fcribe ab — ed.

o

ML A3cdrg fubtrahi debet

d

Cdg ícribe 2 ..('g l9 cdg

addi exie

hoc eft cdg,

IV. Ab abc fuübtrahi debet — abe (cribe alc -- abc hoc

i

Va

eft 2 abc.

[TRUU

V. Ab aa "- 2 bc -I- 5bd fubtrahi debet aa -- A bc —— bbd,

? Qd f

mutatis

fiz

HU

nis habetur-—— aa — 4 bc - bbd: additione

Tat

»

&a' erit

erogeleis

44 — aà "o 2 bc — 4 bo -9 bbd -- bbd hog ett 2 bbd — 2 bc.

ywnma ex

ucienum,

DEIMONST*RATIO,

; 2 t

jj 4

Subtra&io. quantitatis exprimitur figno — Cg 6.)

íi ergo quantitas ^ fubtrahi debeat a quantitàte 2, quan-

V

"

X

ionis ,

hoc eft

titati ? preponi debet fignum fubtra

d

At vero fi quantitas, quoe

"M

ignum -- mutatur in —.

$

fubtrahenda eft, jam habeat fignum — .. adeoque jam fif

j ] füw

jn voum

quantitas fubtrahenda, & ut talis fuübtrahi debeat, cum

us Qubf

