minationis prius negle&i ad primum & fecundum juxta

animadverfionem prius datam ponuntur

multiplicatis

mediis & facto divifo per primum habetur quartus quafitus.

VET

IV. Qui rurfus ad locum tertium ponitur, & duo

negle&i adhuc termini ejusdem inter fe fed diverfz a

p

prioribus denominationis juxta animadverfionem datam

mvis in

ponuntur, & quartus per regulas quszritur.

'ü inve

egri Íeu

DEMONSTRATIO.

m enm

in pro

Solutio tota fit per regulam auream ter applicatam,

ergo eadem demon(tratio , que de una data eí(t, eidem

niüs ad

umera

ter repetitz fine difficultate applicatur.

nus, ad

* datuf

Exempl. I

8 equi aluntur 9 faccis avens per I2 dies;

& 16 equi ünt & parentur 24 facci, quot diebus fuüfficient ?

lotent

Res

I9 dies locum tertium occupare debent.

Pro primo

qune

]u

& fecundo loco accipiantur equi, faccis interea omiffis.

Ques-

ratur, an eadem portio pluribus diebus fuffectura fit majori nume-

u32

ro equorum, & invenietur, breviori utique tempore plures equog

ali

offe quam pauciores, igitur quartus minor tertio & fecun-

dus primo.

eq. eq.

d

d.

6

m

Y6:8

CU*

Inventus 6 ad tertium locum ponatur & equis negle&ig accipian-

j

tur facci pro primo & fecyndo

Quzerituf num major numerus

faccorum pluribus diebus equis iisdem fíuíliciat quam pauciori-

bus & id absque dubio verum invenietur,

*

Proinde quartus ma-

jot tertio & fecundus primo

mio»

fac.

fac.

d.

d.

9;24-26. 16

duo

*t:go I6 diebus, 16 equis, 9 facei fufficiunt.

aliié

&

L3

EXEMs:

um

s

R

166

CAPU-r VIIL

Qu

Exempl. YI. 4 operarii 3 diebus exftruunt $ h&xapedas,

f $ operarii laborent 7 diebus, quot facient hexapedas?

y p

0,

0-

hex,

hex.

&ione

5

x

um

d.

d.

ditos ;

P

P

OP o

u

"

3

$i và

primus x invenitur $X5-—

— — rl

25 —

6 dein in fecunda regu-

n

25

Q

——

X7:3-—5I4,45. ergo 5 operarii 7 diebus finient 14 &

$5 hexapedas,

&tior

Exempl, IIH.

Capitale 3550 fl. dat cenfum 1420 per :

in di

annos, queritur, quantum cenfum per 20 annos det Capitale

t

eimecii a N

50OO00 for.

pet

Cap.

| Cap.

cenf.

du

e

50000

Mi

1420

.

X

pii

3550

an

aTle

1o

20

[

x

Ím

Inventus primus terminus x — 20(500, qui

ad tertium locum 1in

fecunda proportione pofitus dàát quartum ex fequenti proportione

10: 20 z 2QQOO : 40O0O0 ergo cenfus

per 20 annos eri*

40000.

£m

p

SCHOLION.

hi

164. Qu hic de Capätali dictintur & cenfu annuo íi algee

Vüt

4

bralce exprimantur, poterit inde formula generalis pro quolibet

V

cenfu cujusvis Capitalis etiam fingulis anni diebus competente

deduci,

Cum cujuslibet Capitalis cenfus relate ad cenfum, quem

& centum florenis percipimus, calculetur, prima proportio infti-

€«0

tui debet ut ICO ad fuum cenfum , ita Capitale datum ad fuum

cenfum: dein fecunda ut annus integer feu 360 dies, ad dies,

Pro quibus cenfus quzritur, ita cénfus prius inventus ad quafi-

&

tum diebus datis competentem.

Sit cenfus a xOO

f-—1:

E.

Capitale datum :C.: Dies dati —D erit prima ?mporïio

^

iC

T

Iico

*

*

tf

——— dein

:C

iCD

$

5

p

o

D sl

ico

* 360c0

C

yst

I

DE REGULA AAUREA.

167

|

g

Cum vero jam üamtum fit, ut pro IOO cenfus fit 4, loco i p^*

YXopediy,

H

ni poteít 4, &(for-muïa generális erit

—— feu redu&a fra-

»

&ione ad minores termïnoS z -——- ,Lhoc eft, Capifale ducatur in dies

datoa, & fachunm dividatur . per 9000, quotus erit cenfus petitus.

Si valot haberi deþeat in cruciferis, numerator per.6o muïtiplï-*

! feft«

D

— , tedu-

,

lp &

cari debet ($. 162) & formula -—-—- mutatur in —

9)

&ione ad minores terminos erit —— hoc eft: Capitale ducatur

et 1$

in duplum dierum & factum dividatar per 300 quotus erit cenfus in

pl

ub

eruciferis (anno dantur 360, & menáü cuivis 30 dies) Ita ü

6000 X 6

—

petatur cenfus a. GOCO fl. ad 6 dies fiat —— —

4 $. ex

prima formula.

IL r500 $ quam cenfüm dantintra 9 dies ? Fiat ex fecunda

formula

1500XI8 t 27000

——

z 90 xris — I f 3O xris.

300

200

n 1

ytione

350X16 3 5600

— ——

XIL 350 f. in 8 diebus? fiat

8

eti

oO

cruciferis.,

Si pro cenfu annuo 1OO florenorum fint y, 2, 3 &c.

aut rL, 0Í, 3I &c, foreni, hec quantitas in formula pro

z

£

fubfituatur, & ad omnes cafus poíübiles applicatio erit.

Exempl. IV. 3 homines quotidie 7 horis laborantes ab:fol-

altes

vunt 2 diebus 94 hexapedas, quot facient 5 homines 3 diebus

olibet

«uotidie 4 horis laborantes ?

tente

Res. Prima Xproportïql accipiendo homines neglectis aliis

quem

ii«

eonditionibus, plures plus faciunt; ergo

hom,

hom,

hex,

hex,

fyum

L

.

3

*

5 - 84

.

x z IA4O

je$,

li«

Secunda proportio accipiendo dies, tribus plus fit quam duobus

d.

d,

hex,

hex.

:ii

.

at

E

ergo

"

»

3

—

140

.

x

LÉ 9yO.

Tertia proportio accipiendo horas, cum 4 horis minus fiat quam

Ortio :

7. erit prop

hot

hor.

hex.

hex.

s

pem

3

*X -

?

4

210

130

LA

$CHQ-*

st

a

168

CAPUT VII.

SCHOLION,

I65. Quevis regula compofita etiam per unicam regulam

auream folvi poteft , fi primz rationes feu conditiones, rite ta-

men pr!us «:/Ii*fpoütæ, inter fe multiplicentur, atque ita ex illis

vel ]

unica ratip*efüciatur, pof quam tertius datus ejusdcm cum qua«

colli

xendo dénominationis ponitur, & quartus ut prius queritur.

(?ïftiü

Cum enim fecundam rationem omnes etiam conditiones, quz in

Qem

primis duabus aut tribus rationibus continentur, ingrediantur,

eviden$ eft, exponentem inter tertium datum & quártum quafi-

potü

tum eündem eífe debere, qui in primis duabus aut tribus ratioe

nibus fimul fumtis eft. Prius ergo problema multiplicatione pri-

ded

ajrum terminorum faé&a (íüc ftaret:

quai

42 : 60 & $4 : £ z 120

Ef erzo quartus

— 120 hexapedis; idem numerus, qui priug

per triplicem operationem inventus eít.

val

DEF;INITIO 1.

te

166. Reguia focietatis eft methodus inveniendi

quantitates fingulis proportionaliter competentes, qui

prius focietste inita fummam quamdam contulerunt, ea-

RE

que vel quidp

^

iam lucrati æ(e; damnum commune patli

funt.

PROBLE*MA U.

LO

Invenire terminos proportionales in regula fqe

cietatis.

e

2]

RESOLUTIO.

[

L. Collatz fumm:z partiales in unam fummam tofa-

lem colligantur.

II. Fiat, ut fumma tota ad partiälem füummam pri-

mi, ita lucrum feu damnum totum ad lucrum feu da-

mnum partiale primi, & hoc toties repetatur, quot

funt partes contribuentes.

D

-

E

Ej

g

DE REGULA AUREA.

169

DEMONSTRATIO.

terülam

üte tàs

Evidens eft, fi fuerit eadem ratio inter damnum

x illis

vel lucrum totum & partiale, qua eít inter. fummam

um quae

collatam totam & partialem, partes proportionaliter

U2titur,

que i

diftributas efle, fed per precedentem methodum fit ea-

.

dem ratio inter predictos terminos, ergo partes pro-

lantür,

E*

. quefi«

portionaliter diftributæ funt.

p Tv

Exempl. f.

'Tres cives negotiantur in Americam, primus

ne pri-

dedit 5000 alter 300c tertius 2000,

lucrati funt X15000,

quantum cuivis dandum ?

Iocooo

5oo0Oo

150OO

7500 primo

Iioooo

3000

—

15000

4500 fecundo

::

r

t

[ ptiul,

IiCcOCcO

20O0O

15000

::

3000 tertio

Exempl. II. Tres me;'catores focietate inita emunt 4009

vafa ,

5O0O aureis.

Primus vult 130O vafa, alter 1460,

tertius 1240 vaífa, quantum quisque dare debet?

v.

N.

a.

2.

j

ent

.

.

40CO

.

: 1300 — 500

.

1691

primus;

, Qui

V.

V.

z.

g.

*

, 6*

4OOO : I460 z 5CO

e

182

—

fecundus ;

v

V.

&

pad

4000 : 1240 z— 500 : 155

tertius5

SCHOLION.

167. Si alis annexm fint conditiones, ut prius di&um eft

de regula compoíita, ii, exempli gratia, prwter collata diverfa,

de

etiam tempora fint diverfa, pro quibus finguli contulerunt; tunc

antequam proportio ordinetur, collata fingula per fua tempora

multiphicentur, & hec nova collata in unam fummam colligan-

Aur, & proportio cum his novis terminis au&is fiat.

0fae

Exempl.I, Mercator primus contulit IOO ad 19 menfes

fecundus

13O0.ad IO menfes

6 menfes

tertius

300 ad

pri-

& lucraii funt rTOOOCO, qu

vritur lucrum cujusvis?

e

erit collatnm primi

1900

fecundi 1300

guot

tertii

1800

Summa 5000

L5

5 OC*

W

370 CAP. ViIl. DE REGULA AUREA,

*

primi

"

"$009

*

1900 s l0000 : 3800

*

| $000

1300

—

Ioooo

*.

2600

fecundi

*

*

tertii«

$9000

;800

M

IOOO0 : 3600

SCI*fOLïON

IL,

168. Q hic addi folent ab arithmeticis de regula alli:

gationis vel mixtionis, in æquat'ïonibus ($. 160.) tradidimus,

DEFINITIO III.

W

169. Reguïa faltfe pofitionis confitit in eo, ut

Pj

incognitorum terminorum loco affumatur valor arbitra-

tUnn

rius, qui tamen quantitatibus incoguitis . proportionalis

[

fiat, ut per regulám trium valor verus eruatur.

lN

Exempl. I. Sint dividendi r309 8. inter tres perfonas;

primus quintuplo plus habeat quam fecundus, fecundus duplo

plus quam tertius.

Si hic acquirit I, fecundus acquirit 2 &

primus IO, fumma horum eft I3. Fiant jam tres proportio-

nes: $i 12 funt diftribuendi, primus acquirit IO, fi 130O £.

funt, quantum acquiret ?

IO

ICOO pars pfimi

|

13

1300

13

Z

1300

200

fecundi

::

r

t d d

S

100

tertii

Bu

13

1300

T

.SCHOLION,

n

I70, Quisque advert-it, h»c & ümilii ptoblémat4 per

equationes íimplices, & regulas ibidem traditas folvi, hinc de

hac methodo plura non dicemus, algebre enim elementig ig»

fitutus, falfe poütionis adjumentis opus non habet,

K

Y

:

r

7

*

U

:—

7

NIN

M

1

C À-

Mb

GN

$"7I

priethemnteesioroiiia ii

x mmm

— ——

C A P.U. T. IX

FE

DE PROGRESSIONIBUS.

li,

DEPINITEIOS

I

rogreffio eft feries quaniitatum continueé pro-

Iyr.P

reid

portionalium : arithmetica, fi quantitates fint

arithmetice proportionales, hinc etiam feries numero-

Dittd«

rum zquidifferentium dicitur; geometrica, fi quantita-

nl

tes fint geometrice proportionales, hinc dicitur feries

numerorum, qui femper eundem habent quotum. Utra-

0257

fgue in numeris ita exprimitur:

duplo

2131

I-4 * 10 13 I6 19 22 GC.

Qrtio«

124 8 1932 64 128 &c.

0 1

DEFINIILO .

172. Prorgrefiio crefcens eft , dum confequentes

majores funt antecedentibus: decrefcens, dum minores,

In creícente ultimus terminus eft maximus & primus

minimus: in decrefcente primus efü maximus & ultimus

miniinus,

p

c de

CORC»LLAAR.IUM.'

lm.

1'73. Orivo igitur progreffionis eft proportiö continua, (iuæ

fcilicet fi continuetur , quaerendo per regulas fequentem termi-

»um, in progreíffionem abit,

Si fit proportio continua — I. 4-

7. & iterum fiat 4 ad 7 ficut 7 ad Io habetur quartus terminus;

& rurfus 7 ad IO ficut 10 ad 13 habetur quintus & fic ulterius in

infinitum. ldem fit in geometrica 1: 2 — 2: 4 & 2: 4z4:

$8&4:

8

——

poseu

8

4

A

ió &c;

I6, quae contünue expreffe dant I: 2

$

S CX O-

—

é6ApPUT x

172

SCHOLION.

L d

Vplesta v

174. Ad evitaádam confufionem femper de crefcente age-

eencum

mus, facile erit cuivis mutatis fignis aut contraria operatione &

um ter

inverfo ordine eam in decrefcentem mutaré, eaque, qus» de al-

*2 t

tera dicuntur, huic applicare

Et cum proprietates progreflionis

UE

arithmetice , & Corollaria inde deducta multum differant a pro-

teemnus a

iv

prietatibus progreíffonis geometrice, de iis primo feparatim,

us eft, Q

tum de aliis loquemur

«mmune

Ti tet

Theorema fundamentale.

I75. Quzvis progreffio arithmetica crefcens

r

poteft reduci ad hanc formulam:

& ultim

..—a.a—i-da-[—zda-l—-g,d a -- 4d. a -- $d

us orum

V oeseni i

&c. in mümtum.

primun

;*'r Al

DEMONSTRATIO

Téntia 1

Progreffio arithmetica eft feries quantitatum c«equi«

ftrentia

differentium , ergo quilibet terminus a precedente dif-

fert vel major eít eadeim determinata & squali differen-

tia

v

5i ergo terminus primus vocetur a fecundus erit

behitur

idem primus plus differentia hoc eft a -- 4

tertius

item fi

idem antecedens plus differentia eadem, hoc eft « -- d

Wi e

-- d feu a -- 2d

$ &

quartus idem tertius plus differen-

tia, hoc eft a -i- 24 -i- d íeu a -t- 3d & fic de reliquis

qunti

M ww

ergo bene progreífio arithmetica creícens precedenti

fumm

formula exprimitut

Q. E. D. In numeris idem obti-

fum f

netur:

Wotym

€0,

2. 2*l-3. 2-1-6. 2 H- 9. 2 - 12. 2 -- 15. 2 -- 18

fumm

29

fione

3.

5

À

8

.

YrI

e

14

L

"T

e

tetea

in decrefcente ponitur à. a — . 4 — ad. a — 34

eXtte

&c &c.

Ptor

COROLLARIUM I

u

mmy

176. Qui quemlibet hujus formule terminum conf(iderat ,

w

advertet, eum conítare ex termino primo a, & differentia mul

$1*

—

DE PROGR ESSIONIBUS.

123

üplieata per numerum , qui fit 2equalis nu»z;iero* terminorum prz«

!(e aget

eedentium, feu qui fit unitate minor, quam terminus petitus.

done &

Ita in termino quarto d ducitur in 3 feu quartus terminus eft a

| de aj

-- 2d; terminus fextus eft a -p» 54; terminus vigefimus eft à

telionis

-- t3 d.

Siprimus terminus fit 2 , differentia 3, erit vizefimus

à t«

terminus 2 -- 3 X I9 — 2 -- 57, — 59

Fundamentum hus

fati,

jus eft, quod omnis terminus przter primum habeat differentiam

communem fibi additam, ergo toties fumitur differentia, quot

funt tesmini preter primum feu unum.

COROLLARIUM II./

x(Cens

177. Si determinari debeat differentia inter term!Inum primum

& ultimum , feu eum, in quo progreffio ceffat, fubtrahatur termi»

451

nusprimus a ab ultimo vg. feptimo a-I- 6d, erit re(iduum (cum

& — a fe deftruant ) ze 6d, hoc eft: differentia inter terminum

primum & ultimum .eft. equalis differentie communi d. multiplicate

Ita diífe-

per numerum terminorum progréfffonis unitate multatum,

rentia inter terminum primum & duodecimum eft — II d: dif-

ferentia intet primum & vigeümum eft —3 19 d.

Í

&t

e (if-

COROLLAHRIUM II

ofell«

179. Si accipiatur fumma ex termino primo & ultimo, ha»

erit

behitur ea »qualis fumme ex termino fecundo & penultimo:

item fumme ex termino tertio & antepenultimo, fi ünt fex ter-

us

mini erit progreffio a. a -I- d. a -- 2d, a -4- 3d. a --- 4d. a -

n

Sd. & fumma primi & ultimi feu fexti 9d -- 5d: fecundi &

efet

quinti 22 -- 5d: tertii & quarti 2a J« 5d: hoc eft. generalitet

qui,

in omni prosreífione arithmetica fumma extremorum -qualis ef

fumme terminorum ab extremis zquidiftantium, hzc rurfus alios

jenti

rum fummz ab extremis eque diftantium, vel f( numerus termie«

obti«

»orum eft impar,. duplo termini medii.

Fundamentum eft ex

eo, quod in omni proportione fumma extremorum íit vquali$

fumm:e mediorum aut duplo medii in continua , fed in progref-

18

fione quilibet termini poffunt eíffe extremi aut medii ablatis ine

terea reliquis, ergo fumma extremorum eft equalis fummz ab

-31!

extremis eque diftantium, qui ut medii confiderari poffunt.

in

progzrefhone 9. 5. 8. rt£. I4. I7. 20. 23 fumma extremorum &

zquidifantium eít 25.

Si feptem effent termini & ultimus 20;

fumme eífent 22 & znedius foret A1,

ewjus duplum etiam

w 22.

tàl;

2 J

l^

€ Q-

m ia

CAPUT IX

174

COROLLARISUM, IV.

abehirt:

m &

179. Cum omnes if fumm:e (nt eqvales; fi' accipiantur

witate ho

toties, quoties in progreffüione continentur, habebitur fummá

Ex.

órinium terminorum totius progre(fionis, fed continentur toties ,

pume -

quoties termini bis fumti adduntur, hoc ef, quoties unitas in

minorum -

dimidio terminorum numero continetur, ergo fuümma totius pro-

-4( l

greffionis habetur, fi fumma primi & ultimi multiplicetur per

Ex(

dimidium terminorum numerum, feuquod idem eft, fi dimidiüm

& frmma-

primi & ultimi multiplicetur per terminorum mumerum , vel

etiam fi fumma termini primi & ultimi ducatur in numerum ter-

forum ny

minorum, & fa&um dividatur per 2.

Si igitur fint fex termini ,

erit fumma. ( 2a - 5d)) 3 — 6a -- 15 d.

$i progreffio fit 2.

expreftto .

5. 8. 1I. I4. I7. 20. 23. erit funma (2 -- 23) $ — 1c0.

COROLLARIUM. V.

Qu

180. Dedücitur inde ad quinque re$ diverfas in omni pro-

£reífüione attendi debere, a quibus.propriétates & note cujusvis

if

progreffonis dependent: ad terminum primum feu minimum, in

quo incipit prozreffio:

ad maximum feu ultimum, in quo defi-

proeref

nit: ad differentiam. communem progrefhonis feu terminorum

Ut

inter fe: ad numerum terminorum: & tandem ad fummam om-

nium terminorum, que omnia ita inter fe connexa funt, ut de-

Dtogrefi

terminatis femel tribus ex his proprietatibus relique dus deter-

minentur: ita fixo femel termino primo & ultimo, & determi-

14

nata'differentia impoffibilis eft alius quam determinatus termino-

rüm numerus:& fumma omnium determinata.

Si progreffio. in-

cipiat a 9 & definat in 22; differentia vero communis fit 3,

In

impoffibile eft, ut

vplures fint quam 10 termini & fumma .alia

eXoteffi

«uam IOO,

&Quatiy

WSC*HOL*I O-N.-

a]iäm D

18I. Si tam ha propnrietates, quam illa, qus per hæä Co-

bentur q

folaria di&a funt, algebraice exprimantur, generales hac ra-

ft1à pto

tione obtinebuntur expreífiones , cuivis cafui particulari fervitu-

re, ita utdatis tribus ex predi&is quinque, femper reliqua duo

QUatta f

inveniantur.

IO

[ E

Sitï terminue primus feu minimus

* (9:]

terminus ultimus feu maximus

differentia terminorum .

n

W du

humerus terminorum

fumma terminorum

Ed

$x 58.g

n«nx

hab e-

*s

— À

DE PROGRESSIONBUS

175

habebimus ex Coroll. T. Quemvis terminum wqualem termino pri-

moa, & differentiv communi d X in terminorum numerum minus$

Antta

unitate hoc eft in n — 15 ergo quivis terminus z—a -I- nd — d

nmnà

Ex. Corol!

Il Differentia inter terminum primum & ulti-

u

sum & — a eít equalis differentie communi d in numerum ter-

minorum — 1 feu ud — d & tota hec proprietas exprimitur «

pro-

Wt

Ex Coroll, IV Cum fumma totius progreílionis f' habeatur ,

ä

dium

& fnmma primi & vltimi feu a *f- € ducatur in dimidium termi-

vel

j2

norum numerum,íeu in 2 n aut ——

habebitur hujus proprietatié

nini,

an - n

-

expreffio alvcbralca f—-————

0s

2

Que exprefhones folutioni fequentis Problermatis inferviuht.

PROBLEMAI

fto

Usvi$

182. Conftruere formulas

n

quibus, datis tribus

delie

progreífDonis proprietatibus,

reliquae inveniuntur.

tum

Ut exemplo illuftretur refolutio , proponatur

0n

de»

progreffio fequens:

tere

Ym

1.4710 I5. 16. 192

25. 28. 31. 34.

1no-

RESOLUTIO

| 1

In przcedenti fcholio ex Coroll II. deduc&ta eft

3

PUA

expreffio algebraica & — 4 ——

d — d

Si in- hae

zquatione quantitas quzerenda ad unam & datz tres ad

ha*

m

aliam partem per regulas xquationis transferantur

bentur quatuor formule, una pro termino primo a, al-

(

t

tera pro termino ultimo «

tertia pro differentia 2, &

jtu

«uarta pro numero terminorum 7Z

QW

ID

& —nd-J-d L, Term. prim. z— 34 — 36 "-2 hoceft 1

1l

«k—nd— d-- a lL. Term. ultim, — 26 — 3 *4- I hoceft 34

—

NI d ———.

n

1H, Differentia z ——-— z

sredd d

— a*j d

24— 1--3

!

E£v, n.....

— IV. Num,term.zm

—— ÓQ Á — ——

zi2

3

E

Q

b d

To

"g.

176

CAPUT IX

Pro tertia formula, in fecunda factum nd — d xefolvitur in

fa&tores n — I X d feu

(n-—1) d*ä—-a&n-—-ï trans-

[£ ]

fertur.per divifionem.

In eodem fcholio habetur ex Corol. IV. expxeffwo pro fum-.

ID

an d- cn

£a J ——

Si jam in hac equatione quzeratur ut prius

2

f

Xl

expreffio f, a, €& , & m, habentur fequentes quatuor formula :

'an -- on

IXI2*-324X12

'ær

—

—À——

——— W. Summa ——

210

2

Pun

42

9.

Vi a-——-€

XI. Term. prim

T2

""""""34-—-—-1.

V

— — —— d

VIL Term.ult, —z-$ 259 — I

I e

r

34

f

420

N

VIH,. 2

— À——

VIII. Num. term.

— À À uÀ

I2

[:4

s me 34

— f

Pro fexta formula qumta mutatur in hanc 2f z anm « "

feu an -- wn z 2f, translato wm fit am z— 2f — wn divifo per

tum

[

nerita — — — — feuazz — — $, idem fit in feptima,

——

m

n

n

Pro o&ava refoivitur quinta in fa&ores 2f z (a "- 9) r

r

Ut

& translato a *l« « per divifionem habetur o&ava,

id

Si jam duo valores quantitatis a,

duo quantitatis m pnue

inventi inter fe compatentur,

pro terminis quzrendis aqua-

tenor

tiones fiant, habebuntur duodecim alie formulz.

Ita combinae

2./'

ta prima & fexta & —5. nd - d ——

— $ habetur

H

ii

tas

Zf-l-d'z -'--(fn

XX, €

À

Qu

20n —

[a d

*

o

l

—— RUE

Tadic

mun ,

QU (

2Gn-——-du

-b dz

ienm

XL f-—

— — —— MM & Ó

tüt fo

J

À

E

E

D

2

— wde — a lia n

deno

XKIL n

igy !

feu

M

In

li

M m

^

DE PROGRESSIONIBUS

JYéd

Vituf 1

in numeris:

| tfanj

420 d- 432 — 36 ..

IX. Terminus ultumus —

34

24

to fu.

816 — 420

X. Differentia —

—— ——

144 —— 1

ER ieni as

üut us

Xh 3Summaz —

816——4

-F 36

—— ÓQ s

210

lg

210

II56

34

420

XILEL Num,-

34

— ^—4-i1—-—) -

-—-3—-3

zb

9

3

- x

4

Nona, decima, & undecima per folam transgoütmmm fiunt;

duodecima transpofitione mutatur in hanc n^d — 9«m .. dn

—

——

I2

29 — d

of

.-..-.QJ; feu nz..—.. LURSMSM sE

MMÀ

LL GmxES -

; hoc cum. fit quadra-

n—þ(tm

4

vifo pe

tum incompletum (S Io06 ) & unus factor —— ", erit alter fa&or

2

— MMM—À —— —

feptuma

2d

140.) exquofifiat quadratum , habetur ——

h)

ocd

Wu-

quod reduci poteft (delendo in numeratore, &

2d"

d

1 th*:

i 2

denominatore zquales quanutates) ad

-!- -—t- à» qua quan-

ynbiné

20 -——d

titas utrique membro additur, & erit 2quation? — ( ——

n

2

9

?

X

"!'.--

pu

— —

extra&a dein

—'— dz -*- —*—4

d^

94 — d

radice ex prima parte manet

Hnh— —— feup-— — —

que duz quantitates negativz cum fizno -[- transponuntur ad al-

teram partem , ubi prior quantitas figno radicali fubftat & habe-

tur fola quantitas .

Refolutlo in numeris ita fit V (

....,-....,--

XIse«

—

34

R

e

R ImjIee

5

tedu&is prxorxbus ad commumm

denommatorem erit v ( xi' R—

XSI———Q) .—i"

, hnc eft

feu —

1

r

M

'26

, extra&a radice habetur g quod additum ad - dat

o

"»

feu I12.

Combinando fecundam & fextam eliminato w* habetu

H

"d — d --

z — —— aqinde

AMetzb. IMath. P. E.

M

XIII

Er

À

h

x

i

CA PUT IK

178

Dt

a

2f

n

AXIILOos —

,-!........

»la

.

a

,—.W.*.)

— (

membri

— d

"'meerus

Vi o

--

9 nun

420

26

XIV, & —— —— — — - —. Yerminus primus z —— — —

ii

2n

[s.]

-t

2

Y

NT RUT PMer ERE L M

z4

3

Ti

110 nui

l--

21

9f — 2an

——

420 — 24

—

ä'-d

XV.

.Diferentiazz ———-———

—

.

H —

144 — 12

j

]

?d — nd.-4-. 2na

32 — 36 H- 24

XVL f --

$umma ——

ThS

[

//

2

2

$, d

210

tes for

Decima tertia eadem methodo qua prior duodecima refol*

vitur complendo quadratum & extrahendo radlcem' 1efoluf10 in

La

numeris fit, redu&is fra&ionibus 190 -- 2 307* — -J— . àd com-

041

Vl

munem denominatorem 15 $* &ad mmores termxnos d

r-x-—..(—

ex-

tra&a dein radice ex hac qu?nutate, habetur

,.M

7-E

cu1 adduntur

i

7

vitime duz fra&iones — 4 -- z

fcu»-—-*-—i—

——

XN,

— I2. Decima quarta , qumta. & fexta per folam transpofitionem

habentur

XIX,

— a -- d

Combinando quartam & o&avam eliminato z habetur —

d

2

II, 9

m-——-—— inde fit

a

VL .

z

..—..a

1156—1I

XVIL. f—

-——-a

EO 4-iq-34c-21e

6

IX. 4

0 — Q

I156 — I

XYVIUI. d —

leferentm AA D ii ia ii -—-—43

ÀX

u

n

420 —1 — 34

XIX. a — V ( &* -- ed — 2/1- - 1d*) -- L d

Primus — x/(ugöq—- 109 .— 1260-4« 9) d- i

XX. e — v (a^ —ad-- . 4* -- of1) —

lr i

Ultuinus —

x/(möo-æ-r———-s)-m,:—»—

3.

z 24

xld

De-

E.

W

E

H

DE PROGRESSIONIBUS

1"9

Decima feptima & o&ava pertranspofitionem habentur; de-

eima nona ab initio per tranfpofitionem &^ -- «ed — 2fd — a

:

— ad quod fecundum membrum quadratum ef incompletum &

— ad duplum fa&um radicum proin 2 d alter factor,

mutatis

z

membris & addito ex utraque parte quadrato i g* habctux a

r ad -l- I d* c— -^ --.9d — 2fd 42 dSZ extra&a radice

I g.

a— id & transpofito 2

d habetur valor quantltam a.

Refolu-

tio

numcmca dat V/ (--— 9 -- 4)

2 ——

) b s

feu V (—f-F42-3

4.

o

3 --—-u...—

—

—

2

—R

"

—

Rs

2

I

Refolu-

-35

V1gefxma eodem ordine quo præcedcns formatur.

tio

v4-

-l:-

—

2 TI

numerica dat V/(1258 -- 2) —

i-v

us « l-

L

34

COROLLARIU M.

182. Datis ergo ex his quinque: termino minimo: maxi-

4

mos

differentia:

numero terminorum .

& fumma:

id'etexe,

$, d,n,

& f datis tribus inveniuntur reliqua duo per fequen-

tes formulas :

P.

Pro termino primo,

; tefol*

i. 4

dn -- d

lutio 27

1 corte

...—,—...m

VL a

a

2f — dn

- dn

Kiuut

12

XIV

q —

— —

—

— -

on

lLlOF em

XIX, a 2 V/(&^ -- ed — 2fd -- 2 d^) 4-

Pro termino ultimo

t

Il & —5 a - odn — d

VII. 9 — — —— a

2f -4- dn^ — dn

IX. w L— —

2n

f

;

XX. « z w (a^ — ad -- odf 4-

»)

Pro differentia,

— Qd

3!

Hr-d —— ———.

m E

2«n — 2f

XI d

[POERORBEUNU IDf

n.—-——n

M g

LXT

Y

pe

180

CATUTX.

?

-

.f —- 2an

— —

XV. d

z

— E

— (l

XVIHI 4 —

liab r i

f——a—.æ

Pro fumina.

an l- en

v. f

m-— —

ex fec

nl

oc«n — dn? -4- dn

VI. f

o

w—-

nzd--;d -r2na

4

XVl. fmz-————— n

2

ï

—— Á ÓÀ2——————

&^ — a? - ad J« ced,

XVIL f

od

Fro numero terminorum.

um

:

IV

Q —-a--d

VIIL, y m ——

2f

a -- 0

z

2f

15 p

NWIH. n

——.—i-—.—.

— —

d?

r d

ht 4

Quan

of

—

quot

XIIL n

———-

ä—

—*--——-

dz

SCHOLION,

194. Ut videatur, qua ratione in praxi ufus harum formu-

farum fieri poffit, fequentia problesmata-id declarabunt.

PROBLEMS4A I

e'ZP

185. Petrus bibliothecam 1400 librorum ven-

diturus pro primo libro petit 2 cruciferos, pro fe-

eX lr

cundo tribus plures, pro tertio itidem tribus plures

&c.

Quiritur quantum pro ultimo, & pro ommni-

bus fimul acquirat?

R E-

DE PROGRESSIONTBUS.

181

^RESOLUTIO,

1400

3

*o&R u

B

2

()

quaritur

f qusritur

ex fecunda formula: « z a -- ds-— d

60 — 2 -- 1400 X 3 — 3 hoc eft 2 M- 4200 — 5

z 4199 xris pretium ultimi libri ex quinta formula :

an -- o

6

fz

Z

Y z

2 X 1400 -]- 4199 X 1400

h

ft

2800 -- 5878600

2

2

588r400

EE —— - d r

2

6700 xris feu 4901I fl 30 xr.

PROBLEM A. IL

I86. Dux primis 12 militibus valium fuperatu-

ris praemia promittens ftatuit,

ut primus acqui-

-7

rat 49 aureos, reliqui femper 4 minus.

Quaeritur,

quantum ultimus, qui minimum pretium accepit, &

quot omnes fimul?

*[

RESOLUTIO.

T sR

( —— 49

forrti

d 3A

& & f queritur

ex prima :

4 z 60 — du 4- d

& —49 —48--4-7-5

j ven

ex undecima: f z

208 — dsi^ -- d:)z

JUES

fa

g

Pï

x,r

T

ucruum

d

1176 — 576 "- 48 648

ieso du

p

2

|

—

24

omni

M 3

I:*RO-

189

CAPUT IX

PROBLEMA II

I

187. Petrus 222 groffos diftribuere cogitans

perdf

I2 pauperibus, primo dat 2 groffos,

Quaeritur

quantum ultimus, & qua differentia finguli acqui-

rant ?

m r

Vosmmico

I

F

222 n—19 a——2 Q & d queetitur.

a

pottio

exfeptima: 9 z— —— —— 4

5

Dccrseean

4

[

CR OaED

]

I

termi)

i

in—- 2an

-

ex decima quinfa g e

ferent

2'21—*'* LA

Confe

4

—.48

396

d

-

z——-£Im3

144 — 12

132

ALOR

PROBLEMA IV.

Ptorred

I88. Operarius primo die acquirit pro labore

fuo 3 groffos, fecundo $ plures & ita porro, ho-

die acquirit 38 groffos.

Quæïitur quotus fit labo-

ris dies? & quot jam gïoiïb'ä acceperit ?

tsffio

a

3

d

habe

Q

l- d

38 &&f qustitur

miai

e — a --d

Jtifat

ex quatta :

B25

predi

5 —

— 8

9

(* — a?. -- ad -- d

/

ex decima

feptima: f ——

od

potel

Summa z

l444 —-9 - 15-- Igo—

Tihperetin

64

110)

ü

SCHO-

DE PROGRESSIONIBUS

185

SCHOLIO:N

189. Hac methodo infinita quoque alia problemata ad has

(ns

progrefhones pertinentia folvi poífunt. vg. hoc quod fequitur

&

r

Q

l

lc

PROBLEMA V.

190. Iüvenire terminos quotcunque medios pro-

pmuonales datls prlmo & ultimo.

RESOLUTIO

Differentia primi & ultimi dividatur per numerum

terminorum omnium unitate multatum , quotus erit dif-

ferentia communis, qu: addita Pïæccdpntl termino dat

confequentem.

Ex. Inter 7 & 13 fint inveniendi terminl 4 erunt ergo pro-

7

gt

ais termini l—6 & habetur ————

— z -g— — äcrüo erit

—— M À

P

rogreffio:

-

-

2

Dore

8

5

9

5

IO

II t:-r3

ho

DEM)ONSTRATIO

"

[abo«

Inventa differentia progreífionis determinatur. pro-

grefho, dato termino primo & ultimo, fed differentia

habetur ex formula 4 z

hoc eft differentia ter

n —

mini primi & ultimi divifa per numerum terminorun

unifate multatum dat differentiam conmunem ,

elga

predi&a refolutione determinantur termini petiti.

Theorema fundamentale,

X9I. Quzvis progreffio

geometrica creícens

poteft reduci ad hanc formul m.,

S'

as ag. 41

3. aq

L aq

4q' &c. in infinitum.

M. 4

D E-

«2

194

C A-P-U T X

DEMONSTRATIO

]ö un

t1

10.

Ptogteffio geometrlca eft (eries numerorum eodem

itg

termt

femper quoto differentium, ergo quilibet terminus con-

tremo

fequens debet effe zequalis antecedenti aucto per multi-

duo 3

plicationem quoti; & cum quivis fit antecedens refpe-

quis ,

&u confequentis; femper confequens habetur, fi ante-

(ii fe

Si ergo

14 1

cedens ducatur in quotum femper eundem.

primus antecedens fit ; & quotus 4. confequens erit a

f"tf

tem

X4feu g, hujus confequens rurfus a4.X 4 feu a7^, hu-

tatut

jus rurfus ag^ X 4 feu aj? & fic de reliquis indefinite

fumptis, ergo quivis progreífio geometrica præcedenu

formula bene expr1m1tur.

3m

COROLLARIUM I

tum i

inve-

primi

I92. Qui rürfus hanc formulam attente confiderat,

niet,

quemlibet terminum conítare ex termino primo a multi-

k q

tüm i

plicato. per quotum g elevatum ad eam potentiam, quam indi-

cat terminorum numerus precedens, feu quam indicat totus ter-

"n

minorum mnumerus unitate multatus.

Fundamentum eft

quia

omnes termini confequentes funt multiplicati per quotum, pri-

mus autem nec'eft confequens, adeoque mec multiplicatus pet

quotum, ergo multiplicatio fit per quotum toties, quot funt ter-

Ttus

minl preter primum feu unum,;

lta fextus terminus ef ag',

UI

duodecimus terminus ag'' &c

m

taty

SC.HOLION.

Y93. Si hac, qus di&a funt

eneraliter exprimantur, &

Te

$

terminorum numervs accipiatur indefinitus feu — z

erit termi-

nus ultimus, in quo ceífat progrefho — aq" d u x q ele-

vatum ad eam potentiam, quam

indicat terminorum numerus

unitate imminutus, feu numerus terminorum precedentium. 1ta

Btor

duodecimus terminug eft — aq

Rl

f,OROILZLARIUM.H

P Oer

fátior

I94. Si accipiatur fa&um primi & ultimi, invenitur illud

Ti er

equale-effe fa&o fecundi & penultimi, hoc rurfus zquale fa&o

Quiv]

tertii & antepenultimi, & in genere facum extremorum fempet

Patet

m

effe equale faco terminorum ab extremis zquidiftantium.

id

Vi

DE PRQGRESSïON IBUS.

$

i

d in fuperiori formula, ubi fa&um termini primi & o&avi eft

a^g7. fecundi & feptimi a^g7. tertii & fextia^g^. quarti & quinti

eodem

a?g?,

Fundamentum eft, quia cum ommn'is progreífio fit feries

US COI-

terminorum proportionalium , & in omni proportione fa&um ex-

- multi-

tremorum fit »quale fa&o mediorum, in ferie autem quibbet

ablatis

relie

duo squidiftantes poffint effe extremi vel medii

j telpe-

quis, & rurfus ablatis iftis alii duo zquidiftantes extremi & me-

j ante-

dii fequitur, fa&um omnium zquidifantium zquale eífe debere.

Y etpo

lta in ferie —- 9: 4: 8: 16: 32: 64 fa&a zquidittantium

Si

$ ert t

funt 64 X 2 — 128, 32 X 4 — 128. & 8 X I6 — 128;

terminorum numerus eft impar, medius per fe ipfum multiplie

j, hu-

catur, & quadratum medii et zquale fa&o zquidiftantium.

definite

iCedenti

COR OLLARIUM Ill

195. Ex ipía hac gene.rali exprefhone deducitut, termi-

num primum effe ad tertium, ut quadratum primi ad . quadra-

tum fecundi; hoc eft primus a ad tertium ag^ ficut quadratum

primi a^ ad quadratum fecundi a^g^,

In utraque enim ratione

E, llm"e'

ei quotus q^, ergo vera eft proportio.

Jtem primus ad quar-

/ mïlkï-

3

tum ut cubus primi ad cubum fecundi: eft enim a: ag?

ÉZ .

m ini-

Xtus tet-

8795 ; rurfus enim quotus eft g? &c.

; quia

-

COROLLARIU'" Iv.

u Qï:-."

yus pet

19!6. $i in eadem expreífione generali a feu terminus pri-

od i

mus fit — I, prosgreffüo a: ag! : ag

ag? &c. abibit in hanc

(ünt tef'

X

el 49)9

I-1g : 19 dQ WNoC E Is 9

1q^: q? &c.; & cum omnis

—

terminus, cujus exponens eft — 0O, fit

—ÀáÀ

I ($. 48.)loco uni-

tatis poterit fubftitui g^ hinc tota progreffio exprimetur Q? : g* :

g*: Q &c. unde patet potentias quantitatum eífe in progreffio-

ne geometrica, exponentes vero in arithmetica,

tlf s &

t terimi-

SC HOLION L

x

( qor

numefus

I97. Ex his jam,

que de progrefüonibus & fuperius de

7 T2

proportionibus geometricis di&a funt, erui rurfus poterunt for-

mulz rolvendis problematis geometricis infervientes, quz circa

progreffiones proponi poffunt.

Cum enim omnis progreífüo fit

rationum equalium continuarum feries, etiam in tali progreffio-

fud

ne erit fumma antecedentium ad fummam. confequentium , . ut

y i

quivis feu primus antecedens ad fuum feu fecundum confequen-

316 faöo

tem.

jam in progreífiüone quivis terminus eíl antecedens preter

[emper

utimum, cum non habeat confequentem, & quivis eít confe-

! fatet

M S

quens

j

126

CAPUT IX

quens pretet primum, qui non habet antecedentem.

$i ergo

fumma terminorum fit — f, erit fumma antecedentium fumma

Et eut

omnium terminorum ininus ultimo ——

— &) & fumma confe-

4

