AMenfura. maxima eft maximus illorum

diviforum, qui, fl numerus datus folus fine comparatio-

ne ad alium fpe&etur, femper eftipfe numerus datus

quilibet enim numerus fe ipfum femel continet.

Men-

fura communis duorum aut plurium numerorum eft com-

munis divifor utriusque; maxima eft maximus utriusque

divifor

Ita 12 habet menfüram 2. 3. 4. 6, e quibus

poft ipfum numerum 12, menfura maxima Ó eft:

12

vero & 24 habent communem menfuram 4, maximam

vere ipfum 12.

C

PRO-

3

38 CAP.' HI.DE NONNUL. AFFECT. NUMER.

PROBLEMA I

h

65 Invenire omnes divifores feu factores a

kA"

cujus numeri.

RESOLUTIO,

Si humerus datus eft par, per 92 dividatur, fi im-

T

par, tehtetur divifio per 3. 5. 7 &c.* Si cum nullo

Si au-

füccedat, numerus datus eft numerus primus,

s

tem quotus accuratws inveniatur, quotus & divifor fe-

—

paratim fcribantur.

Quotüs rurfus hac ratione divida-

tur, & divifor rurfus annotetur, atque hoc tamdiu re-

petatur, donec quotus fit unitas, & habentur omnes

divifores fimplices numeri dati.

Divifores fimplices

bini & bini, terni & terni inter fe multiplicentur &

hibeptur omnes compofiti divifores,

Exempl.

Quxrantur divifores numeri

420

210 (105

3

5

É

C1

420 (21Q

125 ( 35

a

P

o

;ï

Divifores fimplices 2, 2, 35 5, 7*

Divifores compoüu

e binis 2

in

dat

ternis

in.

dat

12

in

dat

in

dat

20

in

dat

[e)

in

dat

28

in

dat

in

dat

14

30

in

dat

15

in

dat

42

in

dat

21

in

dat

g

€£AU) UJ9 M B o2

in

ä

dat

3

$

$) r t9 d9 gO :dO )

in

CQv tAa 49 ) 19 f0 jQ

$g»gef mf

^]7^343 ^3 JUt^4 1029

dat

Hor]

e quatern]s 2 in 9 &

at

9

:

a

9.in 92.&

84

P

at

140

ä

:

21Q

ä»

o

-

&

e quinque 2 in

ä

äï;ä

& 7 dat 420

ergo diviiores ordine fcripti funt fequentes 24: tY. 2. 3. 4. 5.

6. 7. 1O. 12. 14. 15. 20, 21. 28. 30. 25. 49. 60. 70* 84-

105. 14Q. 2IO. 420

LI

v

CAE.IV. DE OPERATIONIB. ARITHM. 49 -

DEMONSTRATIO.

Quotus du&us in diviforem reftituit fa&um feu di-

videndum, ergo tàm quoti quam divifores debent eífe

communes faC&ores dati numeri; fed quoti partiales e

qualibet divifione emergentes funt iterum fac&tum fuo-

rum diviforum & quotorum ; ergo divifores omnes inter

fe multiplicati dabunt fa&ta, qua totidem erunt divifo-

feS numeri totius dati.

SCHOLION.

. 66. Hs & alie proprietates ex Algebre principiis facilli-

me demonftrantuür,

que generales demonítrationes cum fint,

omnibus cafibus particularibus applicantur.

CUA DDT dv

De operatidhibus arithmeticis in quantitatibus

feu numeris heterogeneis.

DEFINITIO I

67.

uantitates heterogenex , de quibus hic agitur,

funt, quz res diverfe fpeciei aut denomi-

nationis Continent, ita tamen, .ut fpecies minor in ma-

jori contineatur: ut fpecies monetx, ponderum, tem-

poris, menfurarum &c.

SCHOLIGON

68. Ut operatio cum his quantitatibus fieri pofüt, meecffe

eft, perfpe&um priushabere; quot partes feu unitates fpeciei

minoris conftituant unitatem fpeciei majoris, pro quo íequens

tabella ferviat,

€ 4

In

At t o

f 53

4o

CAP. IV. DE OPERATIONIBUS

In moueta ufuali

LE2

Impenalls contmet, ...2 flrenos: 40 groffos

I2O cruciferos

Florenus enso t o sss 20 groffos: 60 .cruciferos

240 nummos

Grbíus 1.5l ie s. 3. Ctüciferos ;; nummos

Crucifer. . .......... 4 nimmos:. 8 obolos

Nummus,......... .. 8 obolos

lu pondere.

Centenarius (&entner) continet 1 oo libras vel 1600 un-

cias vel 3200 femiuncias.

Libra(SPfurb),, ..,. .. 16 uncias vel32 femiuncias

vel 128 drachm.

Uncia (1np).... .. .. 2 femiuncias vel 8 drachmas

vel 24 fcrupulos

Semiuncia (£0tb) .. .. .. 4 drachmas vel 12 fcrupu-

los vel 240 gràna

Drachma (Oradjmo,, .. 3 ferupulos vel 60 grana

Scrupulus (Ccrupef) .. ,, 20 grana

In menfura longitudinis.

Hexapeda ($(after) continet 6 pedes vel 72 digitos

Pes (C"Cf)ub) 6 9999 99 12 dïgerS Vel l44 llneaS

Digitus (300) «; ..... .. 12 lineas vel 144 pun&a

Linea-(£inie) ,. .. .. 12 pan&a(punfm

lu menfura: geogvraphica.

Milliare (9Dteife) continet 4c00 paffus vel 20000 pe-

des

Paffus (Cdritt) ,. .... 5 pedes vel 20 palmos

Pes ( €fub) ,. .. .. 4 palmos vel 16 digitos

Palamus (-Danbbrcite) ,. .. 4 digitos vel 16 gran. hordei

Djältus (890) ,... .. .. 4 grana bordei fecundum la-

titudiuem accepta.

In

AMTHMEHQS

4X

Iu tempore.

05

Annus (a5r) continet,, 365 2 dies vel 8766 horasä

Dies (Zag).. ,. ,. .... 24 horas vel 1440 minuta

061

Hora (GCtunb) ,,,.. .... 60 minuta vel 3600 fecunda

Minutum (9Rinute) continet: 6o fecunda.

10$

PROBLEMA L

69. Quantitatäs heterogeneasj"ad,dere.

dt

RESOLUTIO.

l. Species homogeneas infra homc;geneas fcribe,

us

cruciferos v. g. fub crueiferis, groffos fub groffis; flo-

renos fub florenis &c. pun&a fub punctis, lineas fub

125

lineis &c.

1I. Unitates, decades &o, &nxjtlsuïs fpeciei homo-

u

genes colligantur in unam fummam , & quotier 12. f/umma

Anferioris fpeciei contiuetur fpecies fequens fuperior , toties ab

ila fumma hac fpecies auferatur , & féqueuti fpeciei fuperiori

addaiur, refiduum vero infra lineam fcribatur, ut fi

fumma fit 7 cruciferorum, cum 3 cruciferi 1 groffum

adzquent, groffusin 7 cruciferis bis continetur, hinc

ï)äh

2 groffi auferuntur & fequenti fummz grofforum addun-

tur, cum refiduo 1 crucifero &c.

n.

grofs,

c€ruc,

Exempl. L.

20

15

18

E

I7:

Bob À

63

11

2

In fumma cruciferorum 5, cum groffusfemel contineatur, I ad

féquentem fpeciem transfertur, & refiduum 92 in fumma crucife-

1

forum fcribitut,

In fumma grofforum 51: continetur florenus

ll

bis, cum 20 unum eficiant, refiduum 11 ad locum groíforum

ponitur, & 2 fequenti fummz florenorum 61 annumeratur & ha-

c 5

bebi-

42

CAP. IV. DE OPERATIONIBUS

bebitur fumma 62.

Hac methodo fequentia Exempla refoluta

danf

funt.

Tas

unc,

femiunc,

drachm. fctup.

Exempl. IL I6

6

12

ä

24

lO

ï;)

3

;ï

lin

pun&.

hexap.

ped.

dig

Exempl. qIII. 1

Il

ro

4

w

tuari

6

3

$

6

mino

prec

PROBLEMA IL

70. Quantitates heterogeneas fwbtrayhere.

RESOLUTIO.

I. Species homogeneas fub homogeneis fcribe ut

prius.

. L. Unitates, decades &c. cujusvis fpeciei homo-

aliqu

genee ab unitatibus fuperioribus ejusdem fpeciei fub-

trahe, refiduum infra lineam fcribe.

Si fpecies quz-

piam fubtrahenda major fit quam füuperior, a proxima

fpecie unitas mutuatur, qua in hac tot valebit unita-

at

tes, quod unitates fpeciei minoris in ea corntinentur:

ut fi a $ groílis fubtr«hendi fint 17 , a florenis unitas

fiot

transfertur, que in loco grofforum 20 valet, additis

5 groffis habentur 25, a quibus 17 fubtra&i relinquunt

tem

$ groffos.

ennt

&

e £fe

Cruc.

Exempl I 103

4

Y

16

18

2

i

um

86

8

2

ia

Cum 2 cruciferi fubtrahendi fintab I transfestur groffus, Iqui

dànt

3 valet crutiferos & habentur 4, a quibus 2 fubtraci relinquunt

Üner

2 crucifetos: ad 3 gtoffos I forenus feu 20 grofü translati

dant

Is

ARITHMETICIS,

43

lütz

dant 93 groffo, a quibus r5 fubtra&di dant feüduum 8 grofs.

Tandem a IO2 florenis r 6 fubtracti relinquunt 86 florenos,

p.

1

Exempl, II. 1g?

5

2

E.

sP

6

II

1o

8

6

II

10

$SCHOLIOSN.

7I. Ad evitandum errandi periculum bonum eft, dum fpe-

eies fubtrahenda major eít fuperiore, & ex fequenti unitas mu-

tuari debet, ftatim hanc unitatem refpe&u fui valoris fpeciei

minori addere, & dein fubtra&ionem juxta regulas facere,

ita

precedens exemplum in hoc mutatur.

17?

xöd

14

20

Il

6

IO

iI

5

6

10

ut

PROBLEMA IIl

72. Quantitates heterogeneag multiplicare fe&

aliquoties fumerei

E

RESOLUTIO.

ld

I. Multiplicator fubfcribatur infimz fpeciei, & du-

eatur in omnes confequenter fpecies.

Ü

II. Quoties in qualibet fpecie fequens fpecies fupe-

rior continetur, toties ab ea auferatur, & ad fequen-

tem tot unitates addantur, ut in additione di&tum eft.

ó

Exempl. I,

erunt:*

Multiplicentur 30 fl, 15 gr. 9 crug." per 69

2

30

15

60

1800

900

120

translatis etoffis

& eruc'feris quoties in iis continentur, Íícilicet 4O üne refiduo

dant fummam groiforum 940 inde translatis florenis quoties con-

tinentur, fcilicet 47 fine refiduo dant fummam 1847.in flo-

zenis,

Exempl

CAP. IV. DE OPERATIONIBUS

44

Exempl, 1.

42 ped. 7 dig, 8 lin. multiplicentur pcr 40

d

Mm.

erunt :

fun

42

8

40

1680

280

320

hoc eft

£ranslatis quoties fieri poteft I2 lineis ex fumma 320, vises

fen

fies fexies fcilicet, manent in loco linearum 8 & 26 ad locum

eepti

digitorum transfertur, unde habetur fumma digitorum. 306.

Iti-

pr !

dem ex loco digitorum translatis r2 vigeífies quinquies manet

port

refiduum 6, & habetur fumma pedum 1705 & totum factum erit

tion

1705 ped, 6 dig. $ lin.

prio

pa

SCHOLION I.

debi

ts

723. Per multiplicationem fpecies major ad inferiorem te-

N

ducitur, per tot fcilicet unitates fpecies major multiplicanda eft,

quot in inferiore fpecie unitates continentur, ita florenus redu-

ul

citur ad cruciferos, íi multiplicetur per GO: pes ad digitos i

*

*

Tat

ducstur in I2

2 floreni valent 180 cruciferos; 7 pedes dant

$4 digitos; $4 digiti dant ICOS lineas.

ACÀ

l

SCHOLION Ii.

üt

giü

74. Bene tamen advertendum eft, hac ratione minime

lat

fieri multiplicationem per fpeciem minorem fed tantum per nu-

qi

merum quatenus eít colle&io unitatum, toties fcilicet alter nu-

erus fumitur, quoties unitas in multiplicatore continetur,

Hinc in ifo cafu numerus fpeciei minoris multiplicans non

quoad fuam denominationem & valorem intrinfecum fed tantum

quoad valorem mnumericum confiderari debet.

Proprie enim fi

ioquamur, harum quantitatum multiplicatio in fe invicem nec

:

fieri nec enunciari poteft. Quid enim fibi vellet multiplicare

$ fiorenos per I5 cruciferos? nec flerenorum inde fa&um nec

cruciferorum oriri poteft. Idem erit fi 7 pedes ducere velis in

5 digitos, fa&um 35 nec pedum nec digitorum effe poteft. Ab-

fra&e igitur femper multiplicator fumendus eit, & ut eX natu-

Ya multiplicationis patet, omnis alia preter numericam fig

nif-

€atio excludenda, Hinc facile folvetur, quare 2 foreni fi du-

€erentur in 3 florenos dent fac&um 6 florenorum : jidem vero re«

foluti in cruciferos, feu 120 cruciferi du&i in 18O cruciferos

dent 9160O .cruciferos feu 360 florenos in faco. Ratio in

promptu eft: in priori enim fa&o g floreni ter accipiuntur, in

alteto

ARITHMETICIS.

45

t 40

altero iidem 9 floreni centies o&uagefies fumuntur, quod diver-

fam certo fummam daáàre debet.

SCHOLIOSN II

t eft

75. Contingit tamen nonnunquam, ut multiplicatio per nu-

g

Cum

merum etiam quoad fuam fignificationem & denominationem ac-

ceptum. v, g, pecunie per pecunias: mercedis per pretia : laboris

Iti

t

per homines: fieri videatur, uti accidit in regula aurea & pro-

portionum, de qua in algebra agemus, aut dum quantitas- fpa-

n

tiorum in menfuris queritur, de qua in geometria; verum in

priore cafu apparenter tantum multiplicatio inftituitur ita, rei-

pfa etiam numeri a rebus abftracti in operatione fumuntur, ut

debita numerorum proportio eruatur, qu: dein ad res fignifica-

tas applicatur: ut fi quzeram » dum unus ftudiofus folvit 3 flore-

It«

ef,

5»os, quantum foluturi (int 6 ftudiofi? multiplico quidem 3 per

6 fed accipio tria fexies abítrahendo interea a ftudiofis & flore-

du

:f

nis confiderando in 6 & 3 fimplices unitates tantum, atque ope-

ratione abfoluta & proportione vera inventa rurfus debitam figni-

int

ficationem tribuo.

In altero cafu numerus ex multiplicatione

menfure per menfuram ortus eft quadratus & fuperioris ordinis,

ut in geometria explicabimus, ità disitus vel pes du&us in di-

gitun vel pedem quadratum feu duplicis jam menfure long» &

I4

late fimul; quod autem monetis aut aliis rebus convenire ne-

].

quito

If,

PROBLEMA

I V-.

0f

476. Quantitates heferogeneas dividere feu in

partes diftribuere.

É

t

RESOLUTIO.

Y. Divifor fubfcribatur fpeciei maximz & queeratur

quotus hujus fpeciei.

II. Refiduum ex fpecie precedente redu&um ad

unitates fpeciei fequentis addatur fpeciei fequentis &

hec rurfus ita dividatur, ultimum refiduum erit iufimz

fpeciei pars: ut in divifione di&um eft.

ä

Xxempl.

46 CAP.IV. DE OPERATION. ARITHM

-

I

Exempl

4O floreni 54 cruciferi fint in 9 partes divi-

dendi

nt

XEK1,

40

54

xri. (431. * xri,

$

240

— À

36

294

9

97*

/5

t À —

24

2

lo

rg

bil

n RUA

6

iul

à

9 in 4O continetur 4 cum tefiduo 4: hi 4 floreni ad cruciferos

redu&i dant 240 additis 54 habentur 294 cruciferi diviü per 9

)

dant 32 cruciferos cum re&üduo 6

Exempl

AlI.

19 pedes 8 digiti 6 linez in 6 partes divi-

d

dende

19

: ( : ped. : dlg.s lin,

i2

24

18

20

30

iH

30

"v€9o o^ — o q B

SCHOLION

77. Eadem hic notanda funt, que fuperius in Schol. ad

multiplicationem annotavimus.

Divifor iterum vt unitates nu-

merice tantum fpe&ari debet abftrahendo ab omni denominatio-

ne & fignificatione ob ibi allatas raflO'l(*S, quas hic repetere fu-

pervacaneum effe arbitror,

C A-

?

Y

4?

"n

diyi

CAPUT- Y

| De Fra&ionibus notiones generales..

DEFINITIO I

ra&io eft pars integri inftar unitatis confidera-

7 8. F

ti feu eft pars unitatis, adeoque wnitate mi-

nor.

Cum enim quxlibet unitas feu integrum ut divifi-

bile in plures partes confiderari poffit, fi aliquz tan-

tum partes hujus totius feu unitatis fumantur, id fra-

'etos

€&tio dicitur: ut fi totum fit divifum in 6 partes & 5

Cru-

et

tantum accipiantur, erunt quinque fextz totius.

cifer eft fexagefima pars floreni, igitur totum divifum

eft in 60, fi jam 45 partes fumantur, habebuntur qua-

Ifri-

draginta quinque fexagefimz.

COROLLARIUM,

79. Duos igitur terminos omnis fra&io habere debet, unum,

«ul exhibeat feu determinet partes, in quas totum feu unita$

divifa effe fupponituür, & alterum, qui contineat numerum par-

tium, Qquae fumuntur;

ut in priore cafu 6O denominat parteg

totius & 45 numerat partes accipiendas; cum utraque fimul fem»

per fcribi debeat, illa inferiorem hzc fuperiorem locum inter-

A $.

je&& lineola occupet :out

r

Ex hoc Corollario fequens defi-

nitio fluit,

DEFINITIO II

ad

!u

8o. JVumerator et fuperior numerus indicans nume-

rum partium accipiendarum, inferior partes totius feu

ünitatis explicans vocatur demomimator: utriusque nomen

ex natura iei & fignificatione fuperius expofita fum*

tum eft.

$CH O-

P

CAP. V. DE FRACTIONIBUS

49

SCHOLION.

$r. Verum fra&ionis conceptum fuppeditabit illud quoque,

quod de divifione in Scholio L. ($. 49.) monuimus; dum fci-

licet in divifione ad finem aliquid remanet; illud fupra lineo-

(e,

jam fubfcripto divifore ponitur, quod oftendit, totum feu uni

tatem plures partes per diviforem exhibitas continere, quamin

prefente ;cafu fumantur, uünde divifio amplius fieri nequit fed

tantum indicatur; fed idem fit in fra&ione, ubi pauclores par-

tes fumuntur, quam totum contineat, ergo in divifüone refi

&

duum fubfcripto divifore conüderatur ut fradio, & omnis fra&io

pat

confiderari poteít ut divifio, in qua mnumerator eft dividendus,

& denominator divifor; unde fequens habetur definitio.

LUPT

Tatoi

DEFINITIO Ill

feu |

Wt

$2, Fra&io propria vel vera eft, cujus numerator

ii

minor eít quam denominator; ut $: zmpropria feu [puria,

cujus numerator major eft quam denominator aut eidem

equalis; ut 47 aut $.

Si enim plures partes accipian-

tur, quam fint ee, in quas integrum dividitur, habe-

&qui

tur plus quam integrum contra definitionem fractionis.

Reducitur impropria ad integrum per divifionem nume-

534 :

»

n [u

ratoris per denominatorem , cum enim ompis fri&io in-

:

Jus e

ftar divifionis ex pracedenti Scholio confiderari poftit,

um

ubi denominator efít divifor & numerator dividendus,

N

ind

fequitur, düm divifor minor eft dividendo, divifionem

ceff;

fieri potfe, & quotum inveniri, adeoque fra&ionem tolli

fünt

& reduci.

Ideo prima ;equalis eft 3 integris, alþera

d fi

unitati.

&t

üd

DEFINITIO iIV.

do C

do (

$3. Fractio /mplex eft, que unum numeratorem &

ftajn

Yerti

denominatorem hàbet; ut 2, $$-

compofita , qus & fvas

fimplicibus componi-

i fi

&io frattiomtr dicitur, ex pluribus

Sonti

tur; ut £ de £ v. g. de una media urna vini fint rurfus

Wt

du tertiz accipiendz.

THEO-

?

NOTIONES GENERALES

äl

49

THEOREMAI

e,

f

84. Fractio toties continetur in toto feu unita-

i

n

fe, quoties numerator in denominatore

U"ln

In

DEMONSTRATIO

ed

aT

ia

Denominator tot continet unitates , quot partes

equales totum, numerator vero aliquas tantum ex illis

d.u,

partes habet 5 fra&io tota vero eft ipfe partium ex to-

to acceptarum numerus

partes igitur accepte eft nume-

rator & fractio; paortes ipfe eft denominator & totum

feu unitas, ergo fractio toties continetur in toto

feu

if

unitate, quoties numerator in denominatore.

Hoc eft

rl J,

fractio eft ad totum ficut numerator ad denommatmem.!

[2

C-OR'OLILZAIEIUM TI—;I

Pl

85. Fra&iones igitur equales funt,

quorum

numeratores

—

r

-

4

æqua.ltex in fuis denominatoribus continentur; ut

^

et

, itém

I$

W 4

& 22

Minor eit,

cujus numerator fepius contmetur

'24

270*

ie

in fuo denommatore, quam alterius numerator in fuo; ut 2 ma-

n

jus eft quam —34 , item $ majus quam 3. Ratio horum eft, quia,

cum denominator exhibeat partes totius, numerator vero partes

1xl.t,

& fi idem totum

acceptas, utriusque femper ratio haberi debet

m

in diverfas partes v. g. jam ia I2 Jam I8 jam 24 dividatur

pno-

em

ceffatium eít, has partes tanto minores eífe debere

quo plures

lli

funt, ergo etiam eadem quantitate partes in numeratore augen-

ra

de funt, quo plures in denominatore accipiantur; ita fi prius

1

accepte funt -'

& jam accipi debent ;?, aut

as

24

fi &equalitas habe-

rxi debeat,

Sl 1g1tur equali quantltate utraque pars multiplican-

do crefcat, fractio squalis eft; fi majori quantitate multiplican-

do creífcat numerator quam denominator, fra&io major erit

fi

1naj0ri denommator, quam numerator

frac&io minor erit

Ad-

&

vertitur hoc ex eo, íi attendatur, quoties numerator contineatur

"

in fuo denominatore.

Hinc

z

majus eft quam —

; quia 2 in 6

€

Til

continetur 3: 3 in 24 continetur 8; prior enim quotus minor

eft fecundo

fih

C O-

AMetzi. Math. P. L.

Ls

50

CAP. V. DE FRACTIONIBUS

CORO.LEARIUM H.

V1

lé

ib

li

$6. Hinc facile determinatur diverfitas aut zequalitas fra-

&ionum, qus ftatim ab initio non apparet; nUmerator enim unius

per denominatorem alterius multiplicatur, fi dent zqualia facta,

vifo

fra&iones quoque zquales funt ; cujus autem numeratoris in de-

TOi

nominàtorem alterius majus erit facum , illa fractio quoque ma-

jor erit.

Ideo -3. &

A

I equales funt, quia fa&ta numeratorum

[u

24

3

di &

in alterius denominatores equalia funt: $ majuseft quam $ quia

5 du&um in 7 dat 35, 4 autem du&um in 8 dat tantum 32.

deni

Si denominatores fint zquales, ea erit major, qua majorem nu-

quo

meratorem habet; ut 2 major eft quam 2.

Si numeratores fnt

Ottu

*quales, ea erit major, que minorem denominatorem habet;

4 majus eft quam 2, femper enim fra&io eft ad totum ut nume-

fen

rator ad denominatorem (5 84- ).

Qu

&i

DEFINITIO V.

$7. Numerus mixtus eft, dum prater fa&um inte:

49

$j

ger adeft ; ut 8 .

i

ld«

THEOREMA II

tul

88. Si uterque fractionis terminus numerator

fcilicet & denominator per eandem quantitatem mul-

tiplicetur aut dividatur, fra&tionis. valor non muta-

tur.

liee

&a

DEMONSTRATIO.

Quic

€xa

Cum numerator femper fit dividendus & denomina-

Quot

tor divifor ($- $1.) fequitur fi tam dividendus quam

D

divifor eadem quantitate multiplicando augeatur, quo.

tum eundem qui prius, prodire debere, cum dividen-

dus rurfus per eandem quantitatem dividatur, per quam

multiplicatus efts ut fi tam. dividendum g quam divifo-

rem 2 multiplicem per a habetur 24 divifum per 6 &

ft

quotus ex utraque divifione erit 4; 8 ením & multi-

plicatur & dividitur per 3 adeoc;ue mutationem in quo-

to,

u

N GTïON ES GENERALES.

S1

to, qui ex 8 divifum per 2 oritur, inducere non po-

de

teft.

un

Idem dicendum eft, dum tam dividendus quam di-

i,

Hic enim com-

vifor per eundem numerum dividitur.

2

munis numerus dividens poterit confiderari ut fa&or

[

conimunis, qui cum altero termino fa&um & dividen-

r

di & diviforis conftituit, fed fi idem factor tam in divi-

dendo quam divifore eft, ob rationes fuperius datas is

ll^.

D

quotum non imutat, ergo etiam fi idem ubique fa&or

z

omittatur , quotus non mutabitur, atqui dividendus

femper eít numerator & divifor denominator , ergo

quod de dividendo & divifore dictum eft, idem de fra-

ékione dici debebit.

ita 2 ductum in 5 id eft :

7 ductum in 5

el

14 eít equale 7 5 f'ä

&or 5 enim taàm fuperius quam in-

ferius non mutato valore omitti ,

feu deleri poteft.

RT

2

Ideo etiam 10 div. per s eft zquale

79

quia iterum

-

35 div. per 5

)

$ ubique deletur.

l

COROLLARIU M.

| 89. Patet inde, qua raticne diverfe fra&iones maximis

Ticet numeris expreíte equivaleant fra&ioni in minimis terminis,

& ad hanc reduci pofünt, fi enim inveniatur factor communis &

quidem maximus, qui tam numeratorem quam denominatorem

exa&e dividat , divifio per eum fieri & priorum quantitatum loco

quoti inventi fcribi poterunt xquivalentes priori fra&ioni: com-

munis facor communis men[ura maxima dicitur ($. 46.).

PROBLEMAL

9o. Invenire communem menfuram maximam

fractionis.

D &

R E-

52

CAP. V. DE FRACTïONiBUS

RESOLUTIO.

T. Denominator per numeratorem dividatur, fi nuf-

Í

]um fuerit reiduum , numerator eft communis menfura.

Ü]

Ità 44, cum 56 divifum per 7 nullum det refiduum, 7

€&

eft communis menfura.

It

IL Si poft primam divifionem aliquod refiduum

it

fuerit, divifio ita continuetur, ut femper prior divifor

fiat dividendus , refiduum autem fiat divifor, & hoc

tamdiu, donec nullum fit refiduum , quo obtento ulti-

C

Si autem

mus divifor femper eft communis menfüura.

in fine deveniatur ad unitatem, fignum eft, cominunem

menfuram maximam przter unitatem fra&ionem non

habere.

Exempl, I. Jnveniatur communis menfura fra&ionis 214

ä

Dividatur 315 per 252 juxta

315 (

motas

divifionis regulas ,

habetur

232

peraca divifione reiduum 62, quod

232

p!

in fequenti

operatione fit divifor

— —

H

prior autem divifor 252 fit dividen-

63

ü

üuS.. 9e2 $*5

* *$6^5999 *9 .0

e*9*60606.9.2e6*0o0^*60 569

Igitur 252 divifum per 63 dat

252 (4

quotum 4, & fa&à multiplicatione &

63

fubtra&ione nullum cit reüduum,

252

—— ——

igitur ultimus divifor 63 et commu-

nis menfura.

o

DEMONSTR.ATI.O.

Facor communis tam dividendum quam diviforem

exa&e divicens eft communis menfura, fed hac ratione

invenitur factor coinmunis; divifio enim refolvit, quod

multiplicatio componit, adeoque cum ultimus divifor

fit fimul divifor prioris diviforis, hic rurfus prioris , &

fic ufque ad primum feu ipfum numeratorem, qui fi-

mul divifor eít denominatoris , progrediendo patet,

ulimum divibrem eífe unum ex fa&oribus, qui tam

Dus

NOTIONES GENERALES.

53

numeratorem quam denominatorem exacte dividit; ut

in allato exemplo 63 accurate metitur numerum 252

| tf

feu numeratorem fed is metitur denominatorem 315

üra,

cum refiduo 63, cujus refidui idem 63 menfura eft,

lT

ergo 63 eít fa&or, qui aliquoties acceptus tam nume-

Uf

ratorem quam denominatorem confituit , ergo etiam

fa&um refolvit. Eftenim ex ultima divifione 252 aquale

rifot

hoc

63 du&um in 4, & 315 «quale 63 X 4 plus 63 hoc eft

ul

du

63 du&um in s ergo 65 femel in 4 femelin 5 du&um

Ufer

Xconftituït fra&ctionem datam.

ünenm

Ex. IÉ Inveniatur communis menfura fra&ionis æ»g.

Dividatur 513 pex 189 & habetur

$13 (2

Doü

refiduum 135.

Dividendus fequens efít

189

prior divifor 189, divifor autem eft re-

378

—

xuose n

fiduum r35.

Pera&a divifione habetur

j

H

refiduum 54, quod fit divifor fequens &

135

ft

e*»'2629

prior divifor 135

pruo

dividendus.

Pott

hanc divifionem obtinetur refiduum 27,

189 (x

135

per quod fi dividatur 54 prior divifor,

nullum habetur refiduum ; communis igi-

n

[

€uür ef menfura ultimus divifor

P

"E

54.

&eevo 5

«*52

155 (2

54

——

108

27

€e€ eees80092^2»0

54 (2

27

orerm

—

$

o

jonie

;uod

SCHOLION.

rifot

9I. Refle&ere hic oportet ad ea, qux» in divifione de inve-

niendis diviforibus di&a funt,

unde notum erit, fi tàm in nu-

j

meratore quam denominatore in fine fit zerus, IO dabit commu-

»atet j

nem menfuram,

fi ubique duo zeri,

IOO & (ic ulterius; fi in

fine fit 5 aut O, communis menfura

et

[

55; fiin fine fit numerus

j t

i

E

kj

€

pat,

n

54

CAF. V. DE FRACTIONIBUS

par, communis menfura eft 2:

etiam illa applicari poterunt,

que ibidem de ternario & novenario dicta funt.

PROBL

MA II

92, Reducere fractionem datam ad minimos

terminos, quin fractionis valor mutetur.

[a

RESOLUTIO

1. Inveniatur communis menfura maxima,

n

IL: Dividatur per banc tam numerator quam de-

nominator, quoti novi erunt fmät]o in minimis termi«

fef

&

nis.

PAT

ä

$4

'3

*5

2

$

P

$ reducitur per d1v1forem 63 ad&

per diviforem 27 ad

Wa Me n*

J

exÁ

481

ad &

3

a?

$

9;'

$

$À oje la

^j "fn

764

a;

4

i—.

Item

ad-ö

] 1 ojo -

rj8 ad j$ &

t

$

$$

TT

[ä

Ex

z

?

ä;

unt hzc dxmldla if.

l]

o.]:— "Go Ro

E DUO ^

(3

ï

$» $» 1. um enim. qwehbet harum fra-

&ionum

in fine

E

nume

ä

rum parem .habeat, divifio per 2 femper

continuari poteft

h

DEMONSTRATIO

bat

Ti

Si tam numerator quam denominator per eandem

6Q

quantitatem dividatur, fra&ionis valor non mutatur, ex

precedenti theoremate, fed per communem menfuram

maximam tanquam per eandem quantitatem dividitur

tumerator & denominator

ergo valor non mutatur,

etn

& cum fit communis menfira maxima, minimos fimul

(ed

dat quotos, ergo hac ratione fra&tio ad minimos termi-

dem

pos reducta eft.

flofy

PRO-

5

NOTIONES GRNERALES.

Unty

PROBLEM A III.

93. Reducere numerum integrum ad'fra&um.

RESOLUTIO

110

I

Integro fubfcribatur unitas tanquam denominator.

Ita ex 8 fit $: ex 32 fit 3

DEMONSTRATIO

Omnis numerus non mutato valore per unitatem

d«

dividi poteft, ergo integro unitas tanquam divifor fub-

fcribi poterit, fed hac ratione exprimitur numerus fra-

Hs

&us, ergo quivis numerus hac ratione ad fractum re*

&ucitur.

PROBLEM.A IV.

94. Reducere integrum ad fractionem denomi-

natoris dati.

RESOLUTIO.

fti

o .

Multiplicetur integrum per denominatorem datum ,

jpet

fa&um erit numerator, cui datus denominator fubícri-

batur.

Ita 8 ad fra&ionem denominatoris 6 reducitur,

multiplicando 8 per 6 & fubfcribendo denominatorem

ao RR

6 & habetur 53

lem

eï

DEMONSTRATIO.

ii

uf

Si numerator & denominator per eandem quantità-

tem multiplicetur & dividatur, valor non mutatur,

Ly

ul

fed per predi&am regulam integrum datum per ean-

ni

dem quantitatem multiplicatur & dividitur, ergo valot

non mutatur, reéte igitur hac ratioqe reducitur.

C Q-

D 4

M

56

CAP. V, DE FRACTIONIBUS

COROLLARIUM.

95. Clarius id patebit fi per denominatorem iterum mnu-

d

merator dividatur, prius enim integrum prodibit; debet enim

H

divifio refolvere, quod multiplicatio compofuit.

ü

SCHOLIO S!?,.

hiC

96, Redä&io fra&ionis feu mutatio in' aliam denominatoris

d

dati explangbitur in algebra in regulis proportionum.

ïï

Ti

PROBLEMA V.

dt

k

97. Reducere fractiones diverfi denominatoris

ad fractiones ejusdem denominatoris.

RESOLUTIO.

I. Ducatur numerator cujusvis fractionis in omnes

denominatores excepto proprio, ita ut factum ex nu-

(

meratore primze fra&ionis & denominatore fecundz mul-

tiplicetur per denominatorem tertie, hoc rurfus per

ü

denominatorem quattzx fractionis & ita porro; numera-

i

i

tor fecunde fra&ionis per denominatorem primze, ter*

f

]

tie, quarte &c. factum quodvis ex numeratore & de-

nominatoribus aliarum fra&ionum erit numerator ejus

;

fracionis, cujus numerator multiplicatus eft.

AO

H

II. Dein omues denominatores fimul multiplicen-

tur, fa&um erit denominator communis,

5

2

ita

2

& $£ reducuntur ad eundem denominatorem

dicendo 2 per 4 dat 8, qui eft numerator primz, & a

t

per 3 dat 9, qui eft numerator alterius fractionis. De-

nique 3 per 4 dat 12 communem utriusque denomina-

9

LT

torem; habentur itaque fra&tiones redu&w ,*,, &

T^*

8

feu

àZz

[L]

—

$o &

$

reducuntur ad eundem denomina-

torem dicendo 3 per 3 dat 9, & 9 per 5 dat 45 qui

!

eft numerator prime fra&ionis: dein 9 per 7 dat 14

&

-

p

NOTION ES GENERALES.

57

& 14 per 5 dat 70, numeratorem fecuridz fra&ionis ;

1 fil»

denique 4 per 7 dat 29, & 28 per 3 dat 84 nume-

enim

ratorem tertiz fractionis; numeratot nempe prime fra-

&ionis du&us in denominatorem fecundz & tertie dat

numeratorem primzs; numerator fecunde duc&us in de-

atorif

nominatorem primze & tertie dat numeratorem fecun-

dz, & numerator tertie ductus in denominatorem pri-

me & fecunde dat numeratorem tertia.

Conmmunem

denominatorem dat facum ex 7 per3, quod eft 21, &

hoc rurfus ductum in 5, quod eft equale 105.. Hinc fra-

itors

s2

-.........1

9 84

&iones redu&e habentur ;*55-, ;'9, ;5 feu

IoS

L À

DEMONSTRAT1IO,

Fra&ionis valor non mutatur, fi tam numerator

omnes

quam denominator per eandem quantitatem multipli-

X nl

centur, fed per predi&as regulas & numerator & deno-

| mül

minator cujusvis fraCionis per eandem quantitatem mul-

j PSI

tiplicatur; uterque enim per denominpatores reliquorum

toeta

multiplicatur, ergo valor non imutatur, & cum iidem

,

factores debeant dare idem factum , denominator cujus-

( de

vis per aliarum. denominatores multiplicatus idem dat

ejus

fadum, ergo zqualem denominatorem.

Yicen-

$CHOLIOSN,.

/

98. Poffet etiam operatio hac ratione inftitui: Multiplicen-

Vtorent

tur denominatores inter fe, & habebitur communis denominator.

IT

Numerator quivis ducatur in communem denominatorem & fa-

De

ctum dividatur per proprium denominatorem, quotus erit nume-

nina*

Tator novus,

Ratio eft ex eodem quo prior principio.

Deno-

minator multiplicatur per denominatores alienos, & cum nume-

Y

rator du&us in totum facum denominatorum etiam hac ratione

cum proprio multiplicetur, per hunc rurfus dividi debet, ut

mina

*quales factores in utroque tam numeratore quam denominatore

Lhabeantur.

I'S qu

"m

A

ita

Ds

58

CAP. VI. DE OPERATIONIBUS

oo

Ragw T"ï'dæ" IOS.II2

280

I$ ?

JDLULHES Y

dant 648 420 600

i

ul

720

1

-

(C'APUT Vi

n

n

De operationibus arithmeticis in fractionibus

ä

PROBLEMAI

99. Fractiones adcere.

RESOLUTIO

I. Reducantur ad communem denominatorem, nif:

ID

jam prius eum habeant.

"ll Addantur numeratores,

3

Jta £ & $

dant 4 $

*

a* —g- dant $ t

Item

& dant 4

& $. hoc eft

Item

z dant

3; 42 ?0

439 70 Yoó

DEMONSTRATIO

Si fra&iones habeant diverfos denominatores, funt

quantitates heterogenez, aliud enim funt quarte, aliud

f

quinte, aliud fexagefime , qus addi non poffunt, nifi

fiant homogenee, quod fit reducendo ad communem

Dein cum numeratores oftendant nu-

denominationem,

merum partium

additio autem fit colledio partium ,

foli numeratores addi debent, ut fumma partium habea-

tut

*

SCHO-

ARITHMETICIS IN FRACTIONIBUS. 59

SCHOLION L

1c0, Dum numerus mixtus feu integra cum fra&is dantur,

reducatur integrum ad fracionem denominatoris dati , & addan-

tur numeratores. [ta.g & I fit —f &i hoceft —. Hac me-

thodo omnis mixtus ad unam fra&dionem reducitur,

SCHOLION

)U

i

IoI. Si fumma eft fra&io fpuria feu impropria, refolvatur

jn integra, divifo numeritore per denominatorem, aut fi majo-

ribus terminis divifibilibus fit expreffa, reducatur ad minimos.

Y

Y

um

s

"

Ybus,

lta fuperiores fumme $ dant I

T

2

$

$ dant I5 il dant 1

Y295

dant

$3

z.

PROBLEM A II

IO2. Fra&ïones fubtrahere.:

RESOLUTIO.

j

i, Reducantur ad communem denominatorem

nift

v

jam habeant.

II. Minor numerator a majori fubtrahatur.

Ita

a

relinquit $

vxjo d*

a

—ä-

relinquit ;x

DEMONSTRATIO.

Qvuantitates heterogenesm , quales funt fra&iones

diverfe denominationis a fe invicem fubtrahi non pof.

funt

funt, reducendze ergo funt ad commuuem denomina-

aliu

]i

Á

tlonem , & cum diíferentia partium quaratur, numerus

partium minor a majore feu numerator minor a majo-

at

nu

Ye fubtrauhatur.

JU

SCHOLIÉEOSYN.

De

7s

IO3 Dum adfunt integra aut mixti numeri, reducantuf ad

^

E1

fra&dienes & eadem operatio inftituatwr,

Sit

AC

3

fubtrahendum a

p

*

2

2 i, fiatex hoe $ (($. 94.) erit

L

fubtrahendum a £ reductis

ad communem denominatorem habetur $ & —L., denique $ a

15. dat differentiam -

Iy

£,

5

- fr

a&ionem impropriam, quz refoluta

Q«

pat t

'go

P R O-

6o

CAP. V. DE OPERATIONIBUS

PROBLEM A Hl

muti

plie

104. FEractiones multiplicare.

a

LI

RESOLUTIO.

dit,

I Multiplicentur numeratores inter fe, factum erit

exh

ties

numerator novus.

mul

