Ba57-1
author: Metzburg, Georg Ignaz von

Em

-

d

Á

d

a

od rl

us

*

at

x

——

IAMO

:

E

n

EuE

s.

s

o

d

*

LA

n PA

T UMA OMA

9

[]

—

L

V

a'..

oism

s gt

g

x

P

—

d

-

,&Wuää

—

a.

—€— — ——

E a Iu

r

m

-

—

al

j

B

t

m

E

s

A

*

u

ln

m

:

m

E

36

E

d

AE

s.

iÉ

N-

—

**

TOevEE:

i

E

NV

—

s

"

L

a

N

Wi

d

E^

NEDORC r

s

STKAS

N

2

"ER

E

N

ii

W

d

u

—

*

—

d

——

J

^

ewiubeis

17

um

M

(

—

z

—

—

C

Em

Il

[

i

l

p

|

CN

N

[

Í

]

nta$X—

|

ss

N

—

a

|

||

I

H

i

l

1

l

]

l

i

r

wO

,rb

1

NI

u

j

p

ww

B Tübingen

w

3

s

T

d

Es

—

-

TA

[

*

-

Ts

-

.

RCR

TR

z

a

hs

Gd

E

.

o

VTa

CL GDO

IN UNIVEE

TEILOSOPI

RI5 C

pv

N

j

if«

TII

[

—

. Trpig ]

CA

CL. GEORG. IGNAT. »z METZBURG

IN UNIVERSITATE VIENNENSI AA. LL. ET

PHILOSOPHLE DOCTORIS, MATHESEOS PROFESSO-

RIS CJES. RFGLI PUBLICI,

ET ORDINARIIL

vt Qtü'w 5.1-; o'th, 151f. 74 W(K-ü v,? rlnu-*,

DNSILAT

UTiIONIZI

g,!- 44 f'!-

Mä A HDM.ATI C &

1N USUM

TIRONUM CONSCRIP T E

TOMULUS-I

U

G

X

Z

2

S. j

F

A

d-

b d

b

-u

ERE

4

u

|

ä

a

V—-

i

NI

E

EE

&»

& J £

"

)

EO

E

N

|

T

;

N

NS

N

f

/

ï

ï'lä—n ]

2 4l

7

j

*ä

x

q—:j

;i

|

j

s*ïä

(

ä

s

7

gl—*"

j

( N

EE

A

iU Jl ht

mulþ'* mununu

llllïllnll mlllll lm mnutit

lllllmlll!

LABOR.E E.T FAVOREJEET

VIENN E

Tvpis JOAN. THOMJE wos. pg TRATTNERN,

CJES. RBG. AULJE TYPOGR. ET RIBLIOPOL .

—

MDCCLXXV

--:"-.m'-—-

&

t

TTE Fa

4

$*y

s

x

OW:.

t :'J'

um ä).,'g.:.

E d

T

s

w

n

——

e— 9À --

BN

3^ .

21

*

oW

d

£e

E E

6

-JQ

)

-

& 59

[5] [el[a]

f8)f8]

Y5 p

3

des

5

1

äb

Daïä'*l?

l

3

ä

»

"

l]

:

à

4

]

2 u

d

fäïg

tssj (s)u)

Te)

sj (sjrei

[8)

k

fsiej(a] [a

a (a

.

G»l

[

jäïj

eee4 z o

&-»»" d- NMJH&

9g*

at* gceo

JR&

]

z(-85--—H8m— -H

-HB— —— ---

E

AD LECTOREM,:

^

oOo

r a

DT

D

t

(

[

ï

y

athefeos fuudium, quam vneceü"arium

4^

i&

J

4

e

fit philofopho, nemo jam eít, qui

s

ignoret ; nexus inter hodiernam

phyficam & principia mathematica tam arctus

eft, ut his deftitutus progreffum fibi in illa fru-

fira polliceatur; quin optandum effet, ut nema

W

ad

N

iï

—/ad' philofophize pläcita excipienda accedat, nifi

|

clementis his mathematicis jam probe animum

imbutum adferat,

Studendi enim methodus,

|

demonftrandi rigor, occultas veritates eruen-

di modus , atque quam plurima ex principiis

ftabilitis derivandi artificium, hzc funt, quibus

in hoc ftudio aíffuefcimus, & aliis dein facili ne-

gotio appï'icämus. Unum id officere , ma-

gna etiam alacritate ad hoc ftudium accedenti-

bus, longa jam experientia didici, quod ab ob-

via quacunque difficultate abíterreri fe finant,

quo fit, ut vel animum penitus defpondeant,

vel neglecta illa ad fequentia properent, ma-

jorem ibi claritatem & expeditam magis diffi-

!

cultatem expectantes. — Elegi igitur in confcri-

bendis his elementis facilimam quam poteram

methodum , addidi exempla quam plurima,

quibus propofitio magis illuftraretur, & anne-

xis

g

x

W 4 W

xis etiam copiofis Scholiis quidquid obfcurum ,

aut difficile effet , tollere conatus fum, ut

omnino confidam, quemvis nullo etiam magi-

firo difficultates omnes füperaturum, & veri-

tates affecuturum.

Si tamen alicubi adhzre-

re eum contingeret, id univerfim monitum ve-

lim, ne ad ulteriora gradum faciat, priusquam

precedentia penetrarit.

Catenz enim inftar

connexa funt principia, qua continuo fefe &

non interrupto ordine excipiunt, unum fi negli-

gatur, obfícuriora magis & implicatiora red-

dentur fingula, & viam ad ulteriora omnino

intercludent.

Ad hoc fi continua exercitatio

in omni defideratur ftudio, in hoc certo primum

fibi locum vendicat, nemo enim, ait Cicero,

quamvis artis przcepta perceperit, quidquam

magna laude dignum fine ufuü, & exercitatio-

ne confequi poteft. — Ita igitur quivis addifcer;-

dis

A)CS

dishis principis infudet, ut manum a tabula

g:e

non removeat, exempla occurrentia ipfe re-

t

folvere, & alia ad eam normam condere fa-

tagat, fibi denique firmiter perfuadeat, pro-

ä'ï

greffum femper exeroitationi refpondere.

Ü

*lb

k

L

.

E

W

K.*

x

e 'Fäf;'f

(4.

fsj

95

ID

[j

:

s« ] [u] "

T

ig

x Y ss

g

g;

CAI

(9 *

3 [8) ,

&

äm

i N-

C u d gsaö)wö)»ä? Vif a,

Q6 m pO 9.

$9

S m

f&,&g ææwæcpææmmææ mæeææ

ïäïä

äï

ä

r

INDEX CAPITUM.

WMWWW

IN ARITHMETICA

p*g*

Car. L JVotiones generales arithmetica....

9

$*9.92*99 990

I

Car. IL. Defpeciebus arithmetice

Cap. III. De nonnullis affecdiionibus numero-

ïtjjll -9 $4 999* 9-.9 99* *9 909* 99 * «6

33

Car. IV. De operationibus in guantztanöas

:Z*ïeroo'enels.. r * . 99.99..«99? 92045 :)9

?. V. De fraditonibus nottottes generales. 47

De operationibus arithmeticis in

""'752072;bu5 9599* 9** **-*5099.99 9599 58

li. De fradiionibus decimalibus,,,... 63

IN ALGEBR A

INotiones generales algebre, .. . .. ... 72

IL. De operationibus algebraicis.. ..... 76

IiI. De fractionibus algebraicis,, ,.... 89

CAP.

b .l

INDEX CAPITUM.

^

page

CAP. IV. De POtentZ.l.S..-... 999*996€ 999 $9 91

CAP. V. De æquafiünibus............... * 9

113

CAP. VI. De rationibuS. 9-99.99-.€9.99 «* $9? .0

I4I

Car. VIL. De proportionibus, . .. .. ... . s.

146

160

Gar.- VHL . De-regula- aurea, .. .. ..

Car. IX. De progre[ffonibus. .. .. .... ..

171

Car. X. De combinationibus. .. .. ..

187

CAP. X[. De lOgaïl.f?Zml-S,,....- e€e€9$99*9$999.*9

193

132 1

ee»

k s

)

4

W

9.0b- 8

E

;5

«7d

"Go-o CR

i

«t

D):

x

N O-

".

$.

k

g

£5

VN

fxrxïa

(

WQWQQM

E ete

e

äx

*s

2

-R

m

E

s

^^

gfü

8

&

Vooi

"X

l

:

Aä'ïiþ

g,

Jotrt

Uæw

&

&WW&

$..

wv*cwf)

$

i

oD2 000 202 D

«X2)^

Vee2

*

NOTIONES

GENERALES

m.")o*(LJ

s&.

du

l,

athefis eft foientia quantitatis feu magnitudinis ;

eu

-

"t

id eft, omnis rei, que augeri addendo ali-

ET

:23 quid,

minulve fubtrahendo

poteít; de-

*23o.

e€

rivatur a greco ga9wo;g — difciplina

?

qua

vox per excellentiam ad hanc folum fcientiam

indicandam translata eff.

lT.

Mapnitudo omnis

plieiter confiderari poteft; vel

eft quantitas diféreta, vel coutiaua: illa eft, ubi partes

ut

eXtra partes feu feparate a fe invicem exiitun

exerCitus vel cumulus aren, granorum &c. hac vero

ubi partes unite fimul exiftunt, ruri fus duplex eft vel

AMMetab, Math. P. £.

Á

fie-

NOTIONES

2

fucceffva, ubi partes partibus fuccedunt, ut in. tempo-

re: vel permauens ubi partes fimul & femel exiftunt , ut

in frufro ferri, & omni corpore

Difcreta quantitas

obje&tum eft aríthmetice, que numeris: hec ultima £eo-

qu

meirie , qua figuris res fuas declarat

bu:

ide

I1I.

ch

Mathefis generaliter dividitur in paurom & mixtam.

gin

Jl quantitates confiderat ut quantitates taotum , abftra-

tà

fit

hendo ab omni applicatione principiorum ad res fenfi-

biles aut opiniones non omnino certas; ut fi lineam de-

ltit

cem orgyarum confiderem folum ut longitudinem ali-

gt

quam,

Mixta eft fcientia quantitatis jam involute

quantitatibus fenfibilibus & phyficis applicando princi-

pia ad fententias phyficas, utíi priorlinea longa fimul

ut difíantia duorum locorum confideretur. Prior in fuis

f

regulis certifima eft, hzec quoad principia arithm:tica

certa eft, non item quoad materiam.

Ád puram per-

Qu

ftr

tinet Arithmetica & Geometria

ad alt»rom Mechanica

Ti

Optica, Archite&ura &c. Prior etiam dicitur ab//racla,

Coi

altera applicata,

li

IV.

fet

lie

Mathematici in proponendis veritàtibus certam

uandam legem & methodum fequuntur, que, cum ii-

t0

lis ab initjio tantum propria fuerit

methodus mathe-

€x

matica audit; que nil aliud eft, quam ordo quidam

lt

ii

certus, quo mathematica dogmata tradi debent

atque

debita & apta quzdam argumentorum feries, ut ex alio

r

alia accurate ne&antur; confiftit autem in hoc, ut a

p

definitionibus ad axiomata vel poftulata progrediar ,

inde co-

his theoremata vel problemata fuperftruam,

rollaria deducam & ubi res poícit, hypothefes quasdam

& Ícholia annectam.

W.

V.

A

f

r

GENERALE S.

y.

Definitio eft diftin&a rei aut nominis explicatio ,

quz fit per notiones huic folum rei convenientes, qui-

bus ab omni alia re di(tinguitur.

'"Notiones autem funt

ides rerum feu imagines in mente noftra reprefentate ,

que habentur per notas rerum feu proprietates ex ori-

gine earundem aut eífentia dedu&as, atque hz idee

tam clare & diflin&tw eí(le debent, ut quivis fine he-

fitatione intelligat, quid per enuntiationem earundem

intelligam. Idearum proprietates & diftin&tiones in Lo-

gica traduntur.

VI.

Ex definitionibus fequuntur axiomata ( «E/oya di-

gnum creditu) que funt propofitiones tam clare, ut a

nullo fani judicii homine negari po!lint, atque demon-

ftratione non indigeant; ut: dotwm eff majus fua parte.

Theorema ( 95íewo fpeculatio) autem eft veritas, quae

confideranda proponitur, & demon(tratur; duas igitur

habet partes, propofitionem, que veritatem, d qua

fermo eít, enunciat, & illius demonftrationem , qua

nexum neceílarium cum axiomatis & principiis luculen-

to raciocinio oftendit. Igitur demonítratio peti debet

ex principiis vel per fecertis & evidentibus, ut funt defi-

nitiones & axiomata, vel talibus, qua per priora jam

ftabilita funt, atque h»c principia femper, ut memo-

rie confulatur, & claritati, citari debent, ubinam ia

precedentibus reperiantur.

VII.

Problema ( zre56Awjx propofitio ) eft enunciatio,

qu2 aliquid facere precipit, & fa&um eífe docet. Tres

igitur habet partes, 1mo- propofitionem quseltionis, qua

^ 2

qua- .

^NOTIONES

z

quäeftionem rei faciendz continet , 2do. refolutioner

quaílionis, que modum rei faciendz oftendit, 3tiv. de-

monítrationem hujus ipfius refolutionis.

Ut erigere li

meam perpendicularem, Hize fünt igitur demonftrationes veti-

tatis pra&ice , dum priores veritatis fpeculativa funt.

í

VIIT.

Poftulatum eft, dum interea aliquid concedi petimus,

prefcindendo, an factum fit vel fieri poffit ;; ut dum po-

ftulatur a pun&o mathematico al punttum. ducere liueam ve&ctams

H

lh

tametfi pun&um mathematicum utpote partium omnium

l

& extenflonis expers exiftere nequeat, & linea mathe»

t

matica, qua latitudine omni caret, in praxi duci nom

pofiit,

IX.

—

Hypothefés. ( mró9:801e. fuppofitio) funt res & figna

aut alie figurz rerum ad libitum affumpte, uti voca-

bula rerum, note numerice, chara&eres ad res figni-

W

ficandas ufurpatz.

In rebus phyficis hypothefis eíf

i

veritas quzdam probabilis, incerta, quz in defe&u prin-

Pr

cipiorum certorum affumitur.

Confideratur hzc tan-

n

quam poftulatum (VIII.) & poffunt.inde veritates qui-

dem certe mathematice deduci

fed que majus robur

non habent, quam fundamentum, cuiinnituntur. 'Ta-

les funt in phyfica. figura fphzrica telluris? vis gravi*

IT

tatis intrinfece &c. In mathematicis nonnunquam qua-

dlg

dam hypothetice feu füb certis conditionibus affumimus,

tüi

& ex iis veritates his rebus aífumtis proprias dedu-

cimus, quibus dein theorema tanquam thefis fuperftrui-

üi

tur,

Ita affumimus lineas duas effe parallelas & ex

hac hypothefi zqualitatem angulorum alternorum, fia

tertia linea fecentur, deducimus; atque dein theorema

flatuimus; fi anguli alterni funt zquales, lineae funt

xv

parallela.

E?

"

GENERALES

X.

Lemma (sX acceptio ) vel Poriftaa ( mfeicguo

preparatio ) eft propofitio, qua demonítratur aliquid,,

quod tanquam principium alterius demonítrationis in-

fervit,

XIO

Experieniia eft cognitio, quam per obfervationem ad

tes in fenfus incurrentes nobis comparamus, ut lucere

folem , corpora effe gravia, lunz eclipfin e telluris

umbra proficifci. Rerum igítur fingularium demonftra-

tiones inde deduci poffunt, quas ad veritates univerfa-

les applicare licet, fi plures inter fe conveniant, eun-

demque femper. modum fervent.

XII.

- . Cerollaria funt veritates, qui ex veritatibus de-

monftratis ultro fluunt, & nova demonftratione non

indigentj funt itaque cafus fpeciales, quz füub illis pro-

pofitionibus generalibus jam contiuentur, aut facillime

ad illas reducuntur.

AIIT,

Scholion eft annotatio quedam ad propofitionem jam

fa&am, elucidatio major veritatis, refolutio dubiorum ,

digna aliqua reflexio ad hiftoriam, authorem, inven-

tum, aut additamenta, qui nec inutilia nec inamoena

di&u occurrunt.

XIV.

"Mathematicam ergo methodum adhibiturus hac le-

8e tam ftricte & inviclate progrediatur, ut in nullo

omnino cafu ab ea recedat.

Non ii igitur hac metho-

A 3

do

6

NOTIONESQ

do utuntur, qui hinc inde tantum , übi commodum iïä

vifum fuerit, eam adhibent, aut voces folum hic ex-

plicatas citationesque fuis immifcent libris, de re ipfa

parum folliciti, qui definitionibus ad libitum affumptis

veritates evidentiffimas, ut quidem arbitrantur, fuper-

ftruunt, quz tamen ipfe cum infirmo fundamento col-

labantur neceffe eft. Definitiones ez eligantur, quz

yem tam clare & dilucide proponant, ut in dubium a

nemine vocentur.

Vocabula ufitata adhibeantur, aut

fi novze fint, explicentur, ne diverfum fenfum prafe-

feiant, qui alium conceptum rei, ideamque erroneam

generare poífet, & in turpe vocilitigium veritas dete-

genda defie&tat.

XV.

Ex talibus jam definitionibus principiisque ftabili-

tis veritates aut confiderand» folum aut in praxim re-

ducende derivari poffunt, in quarum demonftratione

fummus rurfus rigor obfervandus eft.

Conclufio non-

nifi ex premiffis evidentibus, jam notis & prius de-

monítratis, & per citationes adje&as in memoriam re-

vocatis juxta leges fyllogificas inferatur, ut negatio

impolflibilis fit; tum demum fecure fubjungatur: quod

etàt demonftrandum aut faciendum 3 qua formula con-

fueta theorema problemaque clauditur.

r

XV

ls

His pofitis fuis quoque corollatiis cönftabit veritas,

que vel ex uno tali theoremate quamplurima non fine

legentium ingenti commodo & voluptate derivantur ,

dum pauciffimis tantum, quz memorie imprimant , prin-

ciplis fcientiam inniti, innumeris vero, quibus appli-

centur, veritatibus fatisface*e, & fuffcere intelligent.

Scholia annexa eruditionem comparant, & tzdium fub-.

jn

-

Veeie

GENERALES

T

I$

levant, quod ex nuda veritatum fpeculatione etiri pof-

[e

fet

Hac qui methodo in quacunque feu tradenda, feu

H

IS

difcenda difciplina ufus fuerit, fructum laboris fummum,

habitumque inveniendi alia & dilucide proponendi ne-

ceHamum fibi comparabit.

XVII

ïï

Id unum adhuc fupereft, ut de analyfi quidpiam

(

lg

& fynthefi dicamus

quae dus quafi viae funt, qua in

methodo preícripta tam ad difcendum quam docendum

progredimur,

Analyfis eít methodus quedam, qua ad

detegendam veritatem utimur.

In hac a fingulari veri-

tate ad aliam particularem vel ad principia univerfalia

fit tranfitus, & ad ipíam etíam idearum noftrarum ori-

ginem afcendimus

Veritas propofita nempe in fuag

partes & membra refolvitur, & ut ita dicam, enuclea-

tur , ut ex ipfa etymologia vocis (owoAwcus vefolutio)

clarum eft. Ita mathematici e comparatione, quam in

cognitum ad cognita habet, ipíam quantitatem incogni-

tam methodo analytica inveftigant.

Principia vaga &

suinus certa abhorret, & fümmam, que excogitari po-

$eft, exaditudinem & przcifionem fe&atur.

XVIIH

Synthefis vero (æuv&ao*z; compofitio ) priori metho-

do oppofita eft, & veritatibus generahbus ad fpecia-

les defcendit,

eas per principia Jam ftabilita, & pro-

fitiones, qus tanquam certe & indubitatz alias proba-

te funt, demonflrat, atque ita ad conclufionem per

congericm ininterruptam veritatum tranfit; a primis fci-

licet principiis, ab ipfius vocis genuino fenfu & expli-

catione ad veritatem ipfam, quam firmis inveftiunt

argumentis, &in tota luce proponunt, gradum faciunt,

Wtraque permiagnilicet fit ufus, fynthefis tamen in tra.

A 4

den-

NOTIONES GENERALES,

8

[- xj

dendis difciplinis analyfi prafertur, dum hs&c in eruen:

da veritate & invenienda primum locum fibl vendicat

XIX.

Utraque hec vulgari exemplo a genealopis petito

fuftrati folet. Ut ftirpis cujusdam v.g. Cesfaris feriem

IDCOngt m inveniam

ab ipfo Czefare initium fumo,

indeque ad ejus paréntem, tum ad avum, proavum &c.

piogredior ; donec ad caput familie , quod inquiritur,

perveniam

Hec fere via in analyfi fervatur, dum

de veritate ipfa inquirenda agitur

In fynthefi ab au«

thore familie jam hoto & invento exordium duco, ab

€o ad filium, ad nepotem &c. tamdiu progredior, do*

nec ad Cefarem, de quo fermo eft, filum generationis

adducam

Qua via propofitam veritatem optime ex-

plicari, quis eft ^ qui non intelligat

XX.

p

Axiomata, quibus tanquam ptrincipiis fcientia hxc

innititur; funt fequentia;

I. Totum eft majus fua parte

JI. Totum eft zquale partibus fifnul fumptis

Q

LI. Qua funt zqualia uni tértio, funt zqualia in-

hi

ter fe; aut quz zqualibus zqualia funt, funt aqualia

inter fe

te

IV. Si &qualibus addantür equalia, fumme. funt

ü

&quales: aut fi ab zqualibus fübtrahantur &qualia, quse

remanent ,

funt :qualia.

V: ZEqtalibus aqualia fübfitui poffunt..

u

s o

i

K

W

ELE

([5(:-

r

2

*--—

ELEM&QWP&

to

n

ARäïHMETEC.&fo

9,

—ÉÁÓ

-.ï—

m

—— —

C

It,

Jr7]

CAPUT E

iU«

NOTIONES GENERALES

ib

ARITHMETIC E.

0

ls

DEFINITIO I.

eX

rithmetica, in quantitate difcreta ( $. J1.) partes

ï.ä

componere & feparare docet, quod utrumque

cum per numeros exequatur, 4vs mumerorum dicitur.

C

DEFINITIO II

$. Numerus autem eít multitudo individuorum,

que ad eandem fpeciem pertinent, & refpectu hujus

n

numeri hec individua feu partes , unitates appellantur.

in

Talis autem pars, fi iterum in fe individua contineat,

refpe&u horum individuorum eít numetus, & indivi-

t

dua unitates.

[

DEFINITIO IIL.

3. Unitas eft quzvis quaxftitas nude & fola fpe&a-

Cum

ta, & eít igitur elementum feu initium.numeri.

enim unitas tanquam pars & numerus tanquam totum

feu colle&io partium fpectetur, ficut pars totum effe

non potefl, fed initium totius, ita etiam unitas non eft

&umerus, fed ejus initium.

Hic tamen conceptus non

A 5

impe-

T

1OÓ

CAP.L ELEMENTA

guor

impedit, quo minus eadem unitas fub diverfo refpectu :

fulip

etiam numerus eífe' poffit.

Sicut enim. pars refpe&uü

fuarum partium minorum ei totum, ita etiam unitas re.

fpe&u fuarum unitatum eít numerus; fic cohortes re-

1

[

Ípe&u legionis funt unitates, manipuli refpe&u' cohor-

quot

Y

tis, miles refpe&u manipuli.

Poteft igitur eadem

minoi

decim

quantitas fimul unum & multum eífe, fed fub diverfo

&ompi

tefpec&u.

COROLLARIUM I

4. Numerus ergo oritur, fi unitas ad unitatem v. g. globus

ad elobum ponitur, fi rurfus elobus apponatur, numerus crefcit,

& hoc tamdiu, quamdiu unitates & partes componuntur.

Si ve-

que

ro a pluribus unitas dematur, mnumerus decrefcit, & tamdiu,

Qu

&onec pars a parte feparetur, quz utraque folum quantitatis mu-

C

fatio, obje&um arithmetice eft, ($, 1.5 .

gul

bent

UDROLLARIUM lL

$, Ut autem unitas ad unitatem poni & numeru;.' effci pof-

fit, ejusdem fpeciei effe debeat: impoífibile enim eft, ut ex di-

verfis unitatibus feu partibus colle&io aut integrum fiat; fic una

domus, unus equus, unus miles, unus globus, unum pomum

Aume

coleca numerum feu totum efficere nequeunt.

Tria poma &

trium

quatuor pyra nec faciunt feptem poma, nec feptem pyra: at

Que

confiderata ut fructus feptem fru&us efficiunt.

Partes ejusdem

Stac

fpeciei dicuntur homogenes , diveríe heterogenez,

m

Uf |

Yistio

S»CHQLION.

6. Unitates,

cum tanquam partes fpecenfur, etiam in

«uantitate continua locum habent.

lta linea meníuratur per

unitatem linearem , fuperficies per unitatem fuperficialem, foli-

Ave;

da per unitates folidas.

L

COROLLARIUM Il

7. Dum unitates vel numeri componuntur , hec compofitie

fieri poteft vel diverfos & plures earundem unitatum numeros in

Quoti

unum totum colligendo; ut fex, viginti, centum, mille; vel

eundem numerum aliquoties ponendo: wt fex accipiendo fepties;

tnt,

ii

prior

Tl

Es

ARITHMETICE.

d

prior compofitionis modus additio, pofterior prioris compendium

u

multiplicatio dicitur.

fe

COROLI;ARIUM IV.

Ie-

8. Dum numeri feparantur, id vel fleri poteft minorem a

Of*

majore femel; ut a centum feparando quadraginta ; vel eundem

f

minorem aliquoties a majore fubducendo, ut quatuor ter a duo-

YO

decim fubtrahendo, illud dicitur fubtradiio , hxc, prioris rurfus

eompendium, divi/o,

HYPOTHESIS I. |

)bur

cit,

9. Hi quatuor modi fpecies arithmeticz vocantur,

que ad additionem folum & fubtra&ionem firi&e lo-

V6«

li,

quendo reducuntur, cum reliqui duo priorum tantum

m

compendium fint; interim quia feparate etiam de his re-

gule traduntur, quatuor vulgo fpecies arithmeticz ha-

bentur 4ddiiio , Subtratiio, JMultiplicatio , Druifío,

of-

SCHOLION,

lj-

IO. Pro unitatibus & exinde per additionem exfurgentibus

nà

aumeris varia figna excogitata funt, quibus unius, duarum,

NÀ

trium , quatuor &c. unitatum fummz exprimantur: apud pleros-

&

que orientis populos erant & funt litere alphabeti; ut apud

»u

grecos «, , t , Ó &c. ordine nmaturali: apud Romanes quz-

den

dam ex alphabetoeligebantur, ut D, U L, M, V, X.

In Europa in

ufu funt note ille, quze Arabice dicuntur, & ab omnibus fere

nationibus adhibentut,

Sunt autem fequentes :

I

2

3

A

5

6

1

8

unum duo

tria

quatuor

quinque

fex feptem o&o

j

.

[4]

ef

novem

Zerus ,

quod ultimum fignum abfentiam wnitatis, fet

emnis numeri indicat,

SCHOLION I

Il.

Eledionem horum characerum arbitrariam eíle ufw

r]

[

quotidiano mercatores docent, qui variis fienis merces fuas no-

tant, quibus valerem iis competentem exprimant.

Alii alphabe-

el

ii literig majoribus numerum florenorum , minoribus cruciferg«

24

fune

P o

^

5

L.

d

CAP.L ELEMENTA

hi t

r&sm denotant, alii variis literis novem fuperius expreffa fipna

immutant, v. g.

I

2

fSVO(

3 4

5

7

jam

c

m

[o)

1

b

h

a

( d o

que

Apud hos vox home denotaret 63223.

Quin Saunderífonius celeberrimus Anglie mathematicus palpabili-

t-ates |

bus etiam fignis numeros exprimere, &hac ratione cxcitati fus

fimpl

€onfulere addidicit,

Cum enim duodecim menfes natus vaiiolis

TLUS |

oculos ipfos amififfet, mira tamen abfolutís humanioribus literis

& auditis philofophicis difciplinis ftudii mathematici voluptate

Cadu

caperetur, tabellas excogitavit, quae vices fignorum fubirent,

tribt

omnemque numerum

defienarent.

Quo artificio eo progreffus

tus 1

et, nt in Univerütate Cantabritanna per viginti o&o annos

üt

Mathematum Profefforem cum admiratione

& laude fumma age-

xet

Tabellarum formam fig. L. exhibeti interfe&io trium li-

dimpl

mearum recarpm perforata eít, ut novem foramina hac ratione

Yiow

e2?ovn

ebtin

v od

Ytur, atque cuivis foramini claviculi lignei diver(z ma-

ten

£gnitudinis inferi poffint.

Major claviculus in medio pofitus ze-

Ver|

$um denotat, cui fi in foramine immediate fuperiore minor ad-

mm

datur, 25 fi hoc dempto ad dextram in fummitate alius minor

tl

ponatur, 2 deügnabit, & fic confequenter usque ad 9 circa ma-

LJU

jorem minores inferuntur, majore femper pro dire&ione reli&o :

0,

unitatem vero nmlinor claviculus folus in medio pofitus exhibet.

fpfe tabelle invicem conne&i poffunt, & unam quaíi tabulam

pint

efüciunt, ut fig. II. exhibet.

adu

chid

HYPOTHESIS II

teta

12. Ut autem predicta figna arabica licet novem

Cad.

£antum fint, pro omnibus numeris exprimendis quan-

bill

tumvis magnis adhiberi poffint, localem quoque valo-

LR

xem iis tribuere placuit, que loca in una numerorum

exe

ferie a dextra finiftram verfus computantur, ita quidem

tant

&t dum in primo loco feu fola ftant, unitates, dum in

du

fecundo loco verfus finiftram , decades, dum in tertio,

centenarios defignent, v. g. fequentibus notis 536 de-

fignabitur quingenta, triginta, fex, 5 fcilicet in tertio

loco, qui centenariorum, 3 in fecundo , qui decadum,

9off

& 6 in primo, qui unitatum eft, pofitis.

Hac ratione

jdhi

X n

quemvis numerum usque ad mille exprimimus , atque

has

KW

t

ARITHMETICAJE.

j

[

ca

has tres notas ad unam numeroruüm üiäpiiciïxïn claffe:

revocamus.

Dum ad mille in numerando pervenimus,

jam quarto. loco opus habemus & fecundim clafem,

qua millenariorum eft, inchoamus; ia qua rurfus uni-

ilt-

tates, decades, centenarios, fed non jam numerorum

iug

oli$

fimplicium verum millenariorum conftituimus, ita pri-

mus in hac claíffe numerus erit unitatum, fecundus dé-

RTHf

g&?« id

cadum, tertius centenariorum millenariorum.

Si ergo

ent,

tribus prioribus numeris preponantur hi tres 473, to-

efu

tus numerus 473536 defignábit quadringenta fept'agin-

1104

t«

ta tria millia, quingenta triginta fex,

Abfolutis his

J

fimplicium & millenariorum claffibus fequitur tertia mil-

one

lionum , in qua tres numeri unitates, decades & cen-

Y

tenarios millionum defignant; atque ita feptimus uni-

j 26

verfim numerus locus eít millionum, octivus decadum

ad

fot

millionum, nonus centenariorum millionum. & numerus

Ia*

819473536 exprimet o&ingentos novemdecim m llio-

d0;

nes, quadringenta feptuaginta tria millia quingenta tri-

ef.

ginta fex.

Quodfi eodem modo ulterius progrediamur;

m

adjungendo íemper prioribus movam triun motarum

claffem, hahebimus in quarta unitates, decades & cen-

tenarios millenariorum millionum: in quinta unitates de-

cades & centenarios billionum: in fexta milleniriorum

rem

billionum: in feptima trillionum & fíi» in infinitum.

i

Ut adeo hec folum novem figna ad numerum quemvis

i

Ó1d bene . no-

excogitabilem exprimendum fufficiant.

jm

tandum eít, ultimam claffem etiam unam tantum vel

ell

F

j

duas notas habere polfe,

]

0y

SCHOLION.

el

I3. Ut autem femper' numerus debitum locum occupare

lu

poffüt, licet nullus adfit, qui precedentium loca impleat, zeri

l,

adhibentur, qui pro eo tantum ferviunt, ut loca vacua expleant,

Ita . duo millia

[4

& numerum ad locum debitum promoveant,

feripturo ex precedenti hypethefi notum ef, 2 quartum locum

i

Qccu-

í4

CAP. T. ELEMENTA

Occupare debere, primus igitur, fecundus & tertlus zeris ex-

Ita ad decadem exprimendam unitas ad fecundum 1o-

plentur,

Y

c€um promovetur, zerus ergo primum explere debet; in quadrin-

gentis & o&o, cum centenarii tantum & unitates ad(int, abfentia

pendet.

decadum Zzero exprimitur 408, & fic de reliquis, generaliter no-

lot l«

tando, ad quodvis fpatium vacuum zerumi ponendum effe,

Lo-

enuncia

ealis numerorum valor fequenti tabella exhibetur.

Exet

Di

[j

o

3

lo

a

B

a'&ï

va

o

f5

H

rA

dv

iel

£5

EH

[ )

Q

f5

I

gm

eo

—

m

EH

XA

5

ie

$

E

[«

E/)

prefcri

*

*

*

gH

*

$

Q

$optoop

$23*3]URh

Soptoop

$939)IUDn

$op?oop

$930)1Un

Sopt2op

$939)1Un

Sopt?2op

$931UV)IUn

soptoop

Sapeoop

$93231UU

million

frr1eito3u22

L

BISCUCHIEN

1

L

TI1euojuo2

[111euo3u25

4

[111euo23 u22

L

IiJ$Uuo2U232

L. se»exiuu

f'rmzusmaa

el, m

«

L

1

Uwnuor

aruorp 4

Whuor[Tur

urmuorr]tur

Urnuorp[Trurd

wmoudwgï

ell,

I

Uunioiivue[rrui

iunioneue]rrur L

WnIioHtus mwl

tetdecie

PROBLEM.4A I

V tagin

Il,

1i4. Numerum datum quemvis gnunciare.

T

RESOLUTIO.

)

Divide numerum dàtum a dextra üniüfam verfus

Bràta

in claíffes, cuilibet claíffi affignando tres notas, que uni.

tates, decades, centenarii erunt, divifio per commata

) fieri: poteft,

Claffes millenariorum omnes punc&o (.) millionum

una virgula () billionum duabus (,) trillionum tribus

(j;) &c. fuperius nota, atque ita pro unitatibus, de-

cadibus, & centenariis competentes expreffiones habe-

bis.

Ubi occurrit pun&um , dic mille, ubi virgula ,

Io

milio, ubi due, billio, ubi tres, trillio &c.

liönes

L

Til

Ntüer

DE

ARITHMETICJE.

15

|ex-

DEMONSTRATIO.

| lo-

drin»

Valor numerorum a loco, quem occupant, de-

enta

pendet, (12.) per hzc figna in refolutione tradita va-

t M.

lor localis expreífus eít, ergo etiam hac ratione rite

m

enunciari poteft.

Exemplum: fit enunciandus numerus $302480603,

Dividatur juxta regulas in clafles & notetur fignis

prafcriptis :

l:.,'—'..q

$. 302/^, 480* 5ga

Quinquies mille, tercenti, (,)hic nulla decas, duo

g hE. U Neutuo . s

sopeoop

seoj3v3tuiun

milliones, quadringenta octuaginta (,) hic nulla unitas

*

eft, millia fegcenta nonaginta tria.

SCHOLION)WI.

I5. Juxta has regglas fequentes numeros enunclore facile

'uxnxa-nc'h.ugï

etrit,

i. Salomon in templi edificium impendit coronatorum

13695380050.

terdecies mille, fexcentos nonaginta quinque milliones tercente

9ecuaginta millia. & quinquaginta.

II Sardanapali divitis c(timantus

573200275757.

III. Soliditas folis eft milliarium

3645252928246960.

erfus

Rex Shehram ludi fchacchorum inventori ex pa&o debebat

grana tritici.

ul

184467 4407 3709551615.

at

PROBLEMA IL

fu.

16, Numerum enunciatum fcribere.

bus

RESOLUTIO,

T

de

De-

I. Vide, num numerus propofitus milliones, bil-

[ä,

liones &c. contineat, numque ab his immediate vela

:nille incipiat, tot dein claffes commate difingue, quot

numerus per pracedeus problema pofcit.

II.

16

CAP.L ELEMENTA

"

IL. Inter hec commata numerum itafcribe, ut cen-

tenarii, decades & unitates debitum locum occupent,

vacua vero fpatia zeris. exple.

DEMONSTRATIO.

Valor a locis dependet, fed bac ratione numeri ad

fua loca ponuntur, ergo etiam juxta valorem fcribuntur.,

Exemplum, Scribe : Quindecies mille ,. fexcentos

18,

& o&o milliones, quadringenta viginti feptem millia ,

.f

& octuaginta novem.

quod i]

Cum milliones adíünt, tribus jam claffibus opus

d fe

eft, & cum millia precedant, quarta adjungi debet.

$

,

e

?

?

E

ad quartam ponitur r$ ; ad tertiam fexcentai dein

Zerus & o&o, 608.; ad fecundam 427., ad primam

zerus & 89. hoc eft:

1

I

:

15, 608/, 437', 089

Dtes Lu

]

SCHOLIO.N

Dariis Q

ll

i7. Hac methodo fcribentur fequentes numeri :

L Ambitus terre habet viginti milliones, ducenta quinqua-

Oriatur,

sinta fex millia hexapedarum.

I

IL Si cuivis homini concederentur 4. pedes quadrati, in

T unje

(uperficie telluris ftarent mille quingenti viginti duo billiones,

nongenta novemdecim millia, quadringenta qvinque milliones, .

litesn (

$ucenta quinquaginta millia,

Qu* ad-

dum es|

Cum b3]

d

j

d

u

z

S

bUS, d

fiitri

tur&fl

CA

At

ARITHMETICAZR.

ii

ii

(,

CAPUT R.

De fpeciebus arithmeticze.

d

jte

DEESINITIO.::

t0S

18,

dditio eft augmentum quantitatis per alteram,

i,

. feu plurium numerorum in unum totum,

quod illis zequale fit, colle&io: illi dicuntur addendi,

l$

iftud feu novus numerus dicitur fumma.

j/

ïï

PROBLEMA I

I9. Addere numeros datos,

2l

lii

RESOLUTIO.

I. Numeri addendi ita inter fe fcribantur, ut uni-

tates unitatibus, decades decadibus , centenarii cente-

nariis &c. refpondeant.

II. Sub his numeris ducatur linea , ne confufio

oriatur.

IIL Unitates annumerentur unitatibus, & fi fum-

n

ma unica nota exprimi poteft, ea fub unitatibus infra

is,

lineam feribatur; fi duabus , ea nota tantum feribatur,

ns,

qua ad dextram ílare deberet, finitima fequenti deca-

dum columnz annumeretur, cum reipfa valorem decadi-

cum habeat, decades rurfus in unam fummam colligan-

tur, & Ífi hzec unica conftet nota, i(ta(cribitur, fi dua-

bus, dextima tàantum ad locum decadum ponitur, &

finiterior fequenti centenariorum columne annumera-

tur & fic cum centenariis, millenarüis &c. per omnes

&olumnas procedendo fumma quzfita obtinetur.

B

Exem-

AMfetsb, AMhth. P H

,

18

CAP. It DE SPECïEBUS

Exemplum I. Sint addendi numeri 342, 425, 1214.

1.

342

2 & 3 & 4 tunt 9 unitates

51 Exit

IT.

423

^4 & 2 & 1 funt 7 decades

IIl. Y9I4

jsvis colurme

3 & 4 & 2 funt 9 centenarii

(ümmas COMHE

1979

I millenarius manet,

enorem abelt

Exemplum IL Sint addendi 3564, 4878, 7345, 8596.

3564

4. & B. funt 19. & 5. funt 17. & 6. fust

22. Nor

4878

23, unitates, 3. ergo ad locum unitatum

emnibos um

7245

ponitur, & 2. decadibus annumerantur:

tates fpedtatis

8596

9, & 6. & 7. & 4, & 9. faciunt 28. deca-

selituum ybi

des,

8. ergo ad locum decadum ponitur

amen hat (

24383

&2:

centenariis annumeratutr:

2. € 5.

fcribendo V

funt 7. & 8. funt 15. & 3. funt I8. & 5. funt 23,, 3. ergo ad

tius ii nor

locum contenariorum ponitur, & O. gnillenariis annumeratur,

quorum fumma 24. eificit, & tota fcribitur.

$1

DEMONSTRATIO.

m wnius «

tunc dextr

fummam

Additio eft plurium numerorum in unam

t& fequenti

fummam 1.

colle&io ($. 18.) fed hac ratione unitates, decades,

centenarii &c.

feu omnes numeri in unam

fummam

fequenti «

quam cj

colle&i funt, ergo addiþio fa&a eít.

Tes brevio

SCHOLION i,

le&as. fumo

exemplum

20. Ipfa finifterjoris note translàtio ad fequentem locum

hac etiam methodo exhiberi poteft, Ííi partiales cujusvis colum-

