abeat? dici aliternon poteft, quàm quód cum ori-

xf

gine Íua perpetuó atque infeparabiliter connexa

«

at

d-

maneat,atquecum extingui nobis videtur, in mo-

mento fefe retrahat, & ad font fitum recurrat: fi.

,^ u urmïn

cut etiáin momento, quà via datur, fcfe difandit,

"m

6. Denique quod radii , rerumque vifibilium

Ipecies per medium diftin&? & impermixt? pene-

TE

—

trent, aliquot exemplis proþari poteft. Nam can-

[ ;XPCIIT:IHH z

"

delarum diftin&arum lumina, peranum aliquod

)

v i

n

Aaa 2

fora«

1

[

j

Pans I.

740

»

a

foramen, in quo arctiffimà uniuntur, & o£xepn-

[ jurats!

e« mutua intimé fefe pervadunt immiffa, in obje«

1

r

jom

&o pariete diftin&a apparent, & fuis candelis di-

^ rdilineos f

re&é oppofita. Simileoinninó coloribus etiam a€-

cidit: Vifibile n. quodlibet fuis coloribus, quam* | ; Pt

vis variis, diftin&tum videtur.Sic quoqueradiifo- — i

l, 4uä2xmi

lares, per vitream feneftram difcolorem pcrtranf-' Tl dnabt:

euntes, fuis finguli coloribus diftin&ti, in objeia ipeelongit

s d

füperficte cernuntur.

—

—

y. Porrb Radius et velvetfus velobtiquus,

Omnis quidem radius abfoluté & infecon- |

|

fideratus eft re&us, nec poteft ullum vifibile cur

vislineis radiare; Atcomparaté loquendo,refpe- — , ygij

&u incidentize, quá nimirum radiusin oppofitam

1

gran i

fuperficiem incidit, id quod vel reB vel obliqué

Qum m

fit, etiam radius re&us vel obliquus dicitur.

likjqol

6. E&que Radiu: veius, qui ad oculum perpens — svl

dicularis . eft, & per centvum ejus tranfit; Obliquus

J ncurrentb

contra.

[

ytc

Ü

; Ms o

Et hoc difzrimine etiam vifibile omne vel di-

t 'lgmytcï

reQta

vel oblique in vifum cadere dicitur, prout

Qgnae

ejus radii cum vifu angulos vel

rectos velcl)blifluos

conftituunt,

jf

t

z. Hinc vevü etiaw Augulus Opticus oritur, qui

1. Ef

eft Radiorum in fuperficie oppofita concur[us.

Tluninatio

Lt enim exlineis Geometricis, quando concut-

3. Fin

funt, velà pun&to concurfus iterum divergunt,

tit viflil

Anguli fiunt. Eodem modo etiam res comparata .

fiperfties

eft cum radiis lucis vel viforiis, qui fuo in fuperfi-

Connh

d

cie aliqua concurfu & divaricatione angul

osopti-

q

ucunq

cos conftituunt,

$. Eff-

x

"

OrrTtcx.

us

Al

Ui

741

AU

il

?0 ln

H

$. Effque angulus opticus vel planus vel folidus.

"Itf

ylliQ

l

Sphaericus, ut in Geometricis, hic nullus datur,

f»*?'fbäscandcüsyg

VO

cum radii omnes fint linez re&z, nec alios quàm

lictan

reGilineos angulos faciant.

* foicrivus,g

li

9. Planus angulus est, qui ex figura plana: Soli-

VRU rf

du qui ex folida oritur.

Pt porrgl

llle duabus lineis conftat, oriturque cum fola

r Objeäs

linexe longitudo fpe&atur: Hic veró plures habet

lineas,& fit,cum corpus fpe&atur & figura aliqua.

FUU

— —

-

W

K

Caprur VII.

ivloder

De Figuris Opticis,

hgt i. dy

1810

I. FAfibilia vadiant & irradiantur. fecundum fi -

qpptltm

garam opticam, & baft in mucronem acutam.

d xi

dl

Cum enim radiatio fiat ex quovis punGo vifi-

s Gd

il

ll

bilis,in quodvis pun&um obje&um, fecundumli-

ttm p

neam ream; ex reitis autem pluribus duabus

l

W

concurrentibus, fizura conftituatur: hinc etiam ex

: Outne Ve

i

radiis opticis figuras opticas fieri,neceffe eft. Qua-

rum propter magnam rerum vifibilium varietaté

jur, prot

permagna etiam varietas eft, ut vix aliter defcribi

gdigui

poffit, Eyläm quodà quacunque bafiin mucronem

affurgat.

j fl Ifml

2 ET aute

m Figura optica, vel R'rldz'./ti'iamk vel

u

Iluminationz.

Ea n

3. Figura Radiationis eff , cujus bafis in fupevfi-

w n

cie vifibilis exiffit vertex vero in oculo, vel alia

y SLHU]PZHP

p

fuperficie oppofita.

uis'uoinfü

j

Conftituitur itaque hxc figura , cüm vifibile

I j

"

"

[j

f

ïï,

quodcunque ex pluribus punétis in oculum vel

w

, Aaa g

quod-

Pans E

7-

/

Z

d

quodms oppofita m pun&um radiat, ip quo radii

N

1lli omnes concurrunt,

sj ( u—

iif ommcque

4. Figura illuminationis efT , que verticem babet

Ü umïfl li

in puutbo vadiantis, bafn autem in fuperficie vei ir-

vadiate five illuminata.

-mbb!

Hzc figura oritur,cum ex uno 1ad1antxspun&o

jii, of

plures radii egredi, & ad pupilá oculi, vel quam.

Ticantem

vis OPPOHLMU rup«.ïhcæm ferti n,te xguntur.

dhradius & 1

y-. Hác vatioue fiunt inaumerabiles

gura opti-

hd mediam

caintevr vadians & irrádiatum,

j ad bI008

Quia enim vifibile ab omini pun&o in omne

mbl

opt pofitum mmat, ideoq que A,JUALG partis unius V1«

um t puns

übms eit in qæmbaf parte alterius. Etcum qua-

yordam, t

&upnque maximá f gmd data, innumerze minores

yndnul« [*

conupx Doiliunt, totidem etiam ngms hinc inde

fluere certum eft, Qn od evidens fit, fi ex duarum

It

pun&o,

parallelirum hnea*um, utrinque mccïzo

r

ao oull

D

illius ad hune, & hujus ad illam plura triangula fe

ugef. Co

mntuo interfecantia defcribas.

NTITA

[

Puafla vadiant fecundum Lineam vetkan; li-

| — —À

uee fecundüm Triangula; fupevficies äco;l)onzfe-

cunaam pjfamzdes vel conos.

De

Line:ze enim terminantur punGis dnobus, ex

quihus fiduo radii in uno oppoüto pi ;uncto con-

UT

currant, manifeftum eft, hoc concuríu Trnnguiu

tuli f .

conftitui, cujus bafis eft in vifa linca , vertex in op-

Non«

pofito pun&o

CUD] VBTO fuperfïctes onmïïms fuis ey*renïlta-

RUM]WI

tibus inoppofitum pun&um tadiet, conftituitur

Otüt, cu

hoc modo v«l pvram1s optica, fi vifa fuperficiesfit

dleratio.

angu-

OrTic X

d

lat

——

743

:mquo

:

angulata, vel conus, fi fit rotuhda, quamvis lo-

1

; qucndi confuetudine hoc difcrimen fcré negliga-

T

7

tur,omnisque figura optica, five ex roturida, five

Mf

Tif

angulata fuperficie progrediatur, Pyramis optica

vocari foleat.

radnm.q Dl 80

7. in bis figurie Opticis confderandus est etiatts

Ptl

t

Axis, qui ef Radius à vifibili, ad vifum.

qulft.

Eft autem duplex, Opticus & Communis. Tlle

i ffgum opti'

,eftradius à vifibili pun&o per centra partium ocu-

liad medium gyri nervi cavi porreGus , funtque

talcs ad binos oculos b?ni. Hic veró, qui unue &

db m

3f

immutabilis, eft radius ex concurfu axium opticoe

TR [

rum in pun&o vifibili in diametrum oculorum, fi-

ye re&am, centra ocelorum conne&entem, per-

Iifet? minyrs

:

pendiculariter incidens.

as Dic i

; ïts RI

Ut fi efit pan&um vifibile, df

uH

pudn,

ambo oculi: Axes optici funt radii

t ag

ä::

tdGef: Communis veró axisoft "

Radius e c.

i r k

Aesesaet

MM M À rP a a sE

T

CapuT

VItl.

De Vifione ipía, ejusque modo ac

ts dul t

» n aT«

foeciebus.

f Til

r. Ut omnis fenfio, itaetiam vifo, pa[fo quedam

r

- eculi esf, velut organi viforii , à vifivili illata.

Non enim femper a&u fecundo videmus, fed

lovalua & potentia, quze potentia in a&um tradu-

citur, cum oculus à vifibili movetur, quze motio

Af&

l

alteratio & paffio quaedam eft, adeó evidens,ut

(«

Qcu«

W

Àaa 4

PaAxnsl.

744

p

g &*

oculus nonnunquá à vifibili excellentiori ledatur

2« Fifto igitur nonfit fine contatiu vei vifibilis &

r

hat

im tl l

oculi videntis,

D

(l

j o

Omnis enim- paffio fit per contaftum rerum

ul

in fe mutuo agentium. .Cum igitur & vifio pafíio

(,-u';um,ä'rix

:li'm

fit, neceffe eft; quempiam ipter ocnlum & obje-

wüd anï:n?

&um vifibilecontattum intercedere

)

X

3. Contathus bic eff Radiovum lucie , [hecie, boc

jcit

j

i

eff, colore G figura rei vifibilis HinBz, ab obieGo vi-

ino «2

fibili i« oculos vevibvata.

lr Qii

Nam oculos & objc

um Vifzbiï'-c ratione fub-

E

ftantiz: fe mutuó nec poffünt nec debent contin.

lts qido:

jgotut;

gere , quoniam res e .iorgïuciuo ctiam videri ne-

ceffe eft, &c Ti fubftar

ilis zonta&tus obje&i & o-

h, 6 24

culorum fieret, ocuá

àmultis eraviter laederen-

ep l'hI:CIWOX

tur.. Oportet igitur ajud quidpviam inter hxc dug

1. limt

intetvenire, quod velexoculo ad vifibile cgredia.

BUA

tur, vel ex obje&bo, vifibili in oculos ingrediatur,

1, éperia

acabiis reciptatuf.

(i o

T

Iav

Hinc oritur nobiiis illa quzftio , inter duos

fmgena

Phïloi?;phomm Coryphæos, Platouem ac Ariffo-

Cum en

telem agitata,quorum illein T'imzo fuo contendit,

Tifratus

A2Z4UH) d

52

Lb ocu-

Fifionem fieri yev radiorum quoru

p a.

lo ad rem videndaga emiffionem.

Hic autem:

pdt, r

Eandem vifionem fievi voluit pev [becierum vi-

de, culo

fibiliun intra pupillam . oculi immiffonem ac vece-

vt

ptonem.

commur

Inter hos Galenus Mediator fieri volens con-

dlefpec

tendit: Vifionem partim emittendo, partim reci,

vitibis

piendo fieri : h. e. ex oculo egredi fpititus vifo-

dum au

rios,

OrTrcz.

[ s

745

'diy

MT

rlo5, CX

ne nimia eïongatiohclvdcï.)ilitarentu—r, fo-

!

lil

ris ftatim uniri per evravyeiari. c. corradiantiam

nl

cum fpectebus vifilibns , in aere illuminato ha,

d Ti ffm

rentibus ; unitos veró ambos fimul recurrere ad

Vaf

oculum, ibique recipi ac dijudicari:

..n; & beä-

Quid autem ille Radius vel Spiritus viforius e-

«

£5

Q.

miflus fit,

X quomo

do ex oculis ad res vifibiles,

^i

longiiiïmc f;xpgc diffitas, quales fnnt ftellàc m altif-

DO

fimo ccio lucentes , con

iprehen

h

dendas egredia-

tur: Quidátem fpecies rei vifibilis fit, & quömodo

lib

ex vilibili egrediatur,

& in oculum jngrediatnr,

q

l

nullus di&orum pliilofophorum dilucid? explica-

n

j

j

re potuit, ut videre eít apud. ZZacrob. libr. 7. Sa-

dl&o

turn. & Zabarellam inlibr: de Vifione. Hodierni

TU

ergo philofophi cenfent cum Aritotele:

D

lp

1. Vifionem fieri veceptioue j]lecz'erum-wiþlailium

li,

i oculum.

2. Speciem autem vifibilem dictint effe Radios lu-

cis colore & f gura objeBi extevni tinos , oculisque

nhr d

M

Q

r

fefe ingeventes.

^E

)«

Cum enim nihil videatur, nifi lucidum vel luce

end

iluftratum : Lux veró ab omni ret illuftratze

?0

pun&o ad omne pun&um , inter quze re&a duci

ii

poteft, revibretur, & quidem tin&a acimbuta fpe-

]e

cie, colore, aàc figura rei vifibilis , quid procli-

f t

viuseft, quàm ex hoc colligere,ipfam lucem rebus

communicatam, colore ac figura earum tin&tam,

at

effe fpeciem vifibilem, perquam conta&us obje&ti

vifibilis, & oculi,adeog;ipfa vifiofiat. Quemadmo-

i

dum autem fupra de radiis di&tum,quod licet nihil

1

Aaa $

fint

746

P Ans I

1

fint ä;aluceïpfa, f:e—ä.xriä—'düntax

at, per quam lux

l

fl qu dh

fpargatur; Optici tn. fzpiffimé de iliisloquantur,

24,51" [j

uaii reales linez lucidze effent, quia motum lucis

D

jigum P

aliter, quäm per lineas,depingerc & reprzcfentare

yfnt.

non poflunt: lta etiam de Vifione interdum io-

yirtut ini

quuntur, quafi emiffione radiorum ex oculis fiat,

yiai itti

vel imitatione veterum, qui eimiffionem veré cre-

uallagtes )

diderunt, vel quia cum vifio depingenda cft, par

m;.g/cfzn ;ei'fl

ratio eft, five radii ex oculo ad vifibile egredipu-

';':rr:jr'ïm'e [77

tentur,five ex vifibilt ad oculum ingredi; ver? ta-

m p

Tao

men &

" av

uraté loquendo & fentiendo, femper re«

j x

ceptio radidrum in oculum, & effluxio eorundem

j];l," Wm !

ex re vifibili intelligenda eft. Sed hzec ad vifionis-

ijipum à

modum declarandum nondum fufficiunt, dicen-

Wact

dum etiam eft, quid tn oculo illis fpecicbus fiat,

Mm (ati

quem modum ingeniofiffimo Mathematico [»5,

fiifram d

Keplcro debemus; ex cujus fententia — ,

dhvirmacl

4- Fifio in ipfo oculo eo ferb modo fit, quo ves fo-

ln itinv

rb in luce exiftentes , in camera claufa per angu-

(, d

Jffum foramen in oppofito pariete 41/70 apparent, &

eifori i

depinguatur.

ial

Si enim in camera claufa,parietibus cseteris ni-

ttitit du

gro velo obdu&is, lux per anguftum foramen im-

julicio de

mittatur, repraefentabit ea in oppofito pariete ail-

Vifiocgi

bo, quicquid foris extra cameram , & regionein

fon ab c

clara luce, velSolis, vel diei, vel facularum eft &

&edata

geritur, ad quod cluidem proípe&us per foramen

OBIC&I IK

patet, fólüm everío fitu, ita ut fapera inferis, dex-

quid. Dog

tra finiftris permutentur.

putone

$. Sic ergó etiam vifio fit, cum lux ounis illius

partis mundi, que ante oculos e3, & in Lac etiam

t vifi.

res

Orriczm

ht

747

) Pffgu;lmk

(

li

vei, quam dire&à afpicimus , [becie ac imagine tin-

Qa, & in oculos per pellucidam corneam tuuicam,

;We;

notumim;

contigaum bumorem aqueum , angufiumque . pupil-

( '-ïallf ä(l'[enmc

le foramen in bumorem cyyftallinum , & ex boc in

,

jULU À

vitreum, in bis diverfis mediis, ex legibus opticis fe-

iv

mel atque itevum vefra&a illabitur, tandemque in ca-

VU

n

va albaque, fed fubvufa vel [ubecorulea retiformis

J

ngthäa d W

iunice [upeyficie, quanevvus opticus eandem excipit,

M

fortiffmà owuibus nempe difhevfis vadi , quafi im

Ul n

unum puxt&am colle&is, depiugitur ,$ta tamen, ut que

t b

Piïff.

foris dextra funt, ad finifteum retiformis tunica.la-

1 tortn

ls

tis, fluiflra ad dextrum, fupera ad inferum, infeta

ad fupevum deferantur.

N

Hsc tamen inverfio nullum errorem parit.

Nam ficut in fpeculo quod dextrum eft, imagini

OCO Jj

finiftrum fit, nec quisquam tamen Judicio inter

dextrum ac finiftrum failitur; ita nec hic mctuen-

]

rf

Qum, dt inverfionem hanc fzquatur inverfa vifio,

Á

t d

[

6. Ab illa dida quaft pidiura luminofa [piritus

1 ipnat, d

viforii, qui in nervis opticis vefident, afficiuutur atd,

immutantur, per quos intrà in cerebri cavernas ad.

lusceetri

gt

anima , feu facultatis viforie tribunal fflitur , ubi

a

judicio de re vifa fatfo, Vifio demum abfolvitar.

Vifio enim abfoluta & perfe&a non «ft, foláà paf-

u i

^0

AOT

Ti

fione ab obje&a illata, fed neceffe eft, ut infuper

(

"'».H Qsl

accedat aGio, qua judicium de re vifa feratur, quo

obje&i natura colligatur, ab aliis difcernatur, &

vl

(

quid boni malive infit, difcernatur. Nam fifola

paffione ab obje&o illata, abfque judicio definia-

"1 m

tur vifio, non effat operatio animaze , fed externi

: d !»

dunta-l.

745

P ans I,

«5 I

t &A

duntaxatobje&a actio,viderentq; & fpecüla, alia-

v

d.

que, quäbus fpecies vifibiles etiam imprimuntur.

" Lu]]ILUU

Ut antem etiam judicium de re vifa fiat, pun&uim

,

pvarl

tefiformis tunice, quo imago rei vifz terminatur,

jori ejl

eft ipfiffimum centrum & extremitas nervi optici,

qui hoc loco retiformi tunic&e conneitur, in quo

n miu-*,w

uro

x fü

fpiritus optici refident, quos ab imaginibus ac co-

(

M

mis tulic

loribus etiam pati ac immutari, ex eo evidens efft,

quod fpecies fortiorum colorii in vifi: etiam poft

j [iraon

*

6

intuitum. fa&um remanet , & miftentur colori-

AM

es

U

busànovo intuitu impreffis, ut ex utroque con-

Jpgitut d

ji

"

j

fufus color fiat.

i

iwggï;ï

7. Fiffo itaque (ut ba&enus dia breviffmà com.

l

;ïilät:n etad

prebendamus ) e$f j]Je'ciei vifibilis intra oculum ve-

cepta , Ej'z;n retiformis tunica inferiori pariete de-

vanjudcem

Qurves, utat

piE a, perque [piritus opticos in nervis opticis vefi-

viteretuitao

fidentes ad animam fenfitivam delata , dijudicatio,

$ Purovi

Hunc vifíonis modum CI. Jilb.

jl

s Vo s

Schickbar

ü

us p. m. feq. fchemate

ln quili d&

adembravit: in quo vifibile eft

j

padilen, u

AB, Oculus C D EF L 44. Duo

qitfcentan,|

extrema vifibilis pun&a 4 B.(ut

tilales re

vitemus confufionem,) radient

10. E/Iqw

in pellucicïam protuberantiam

cornez tunicae CDEF. qua qu'a

i

Wüfirfi,

viw

denfior eft acre, & sequalis den-

AA

V/A

[ N

11 Vifio

Utdin foiy

fitatis cum contiguo humore a-

MA

AL

D. JH

"

queo,ideo illapfi radii refringun-

thue lt« ]

7 1//,/,

7

Y Cor

tur, coeuntque, ut per anguftiam

'f

pupille G. H intrare que'ant in

i d

N

J/

QR

c'ry&allin,um humorem IK. in

OrpTrc.

749

r LU('I

) Ah*

tujus licet denfioris faperficie, vel non; vel certé

aj s r

porümt *Pfxmgantur, qma c]uqdem fere eft convez

Wl punä

xitatis cum cor nea, mewue pcrpendlcnlauter in-

At mm

cidentes , invariaté quidem tranfeunt, fed exeunt

L.Th WM

epoft:nou ejus fuperfiuc hymrbulca IK in me-

QUO

dium rarius, fcilicet m vitreuin izumorcm uu..-

" -

fxmcvunmr;y rur

a

-f

M

u$, coeuntqg; tandem ia m.nue

M

d

retlfom mis tunicze. L Z , ibique pmgumur fomf

l d

fime, (« nia omnes m"ln difoerfi in unam pundü

UT COUOII-

colle&i fuat) fed inverfo modo: dextrumpunc&tü

t' [NO vl.h Ql

Ame tur in finiftro latere 74 , viciffim B in L.

Qwa veró tetiformis eft xim itis V:hvtplwa: ideà

Ht

tranfinitt itidola p»r orificium nervi ontm qucd

TÍrt f g

ibidem eft ad cerebrum

& fenfum. com munem,

N[!f/ [2

ceu judicem, non amplius per lineas re&as ,fed per

It

ömvus, ]Lmta tortuofitatem nervorum. ETL&C bre-

ETU LA

viter eft mirabilis & decantatus ille vifionismod?

$. Porró vifio alia vera, alia falfa est

$9 Vifio vera fit, quando vem videmus ver ta-

lem qualis eff, im fuo loco fitam, juffa magnitudine

j

praditam, nativo colove tinam, revera motam vel

il

quiefcentem, Breviter quaudo iuter vifionem &3 ve-

vitatem vei vif2nulla est diverfitas.

10. Efique bac vera vifio vurfus duplex, covfufa

l

J

W

:

& difiinEa.

11. Vifio diftin&a e£? ,quando fpecies vifibfii,fe-

cundàm totum & partes, diftintà apprebenditur, ve-

&eque de ea judicatur.

siul

12. Confufa autem vifio eff, cum totum f

confus? ab[que accurata dijudicafione comprebcwe-

li

dimus,

1^ F»uiw

^

255

PamsI

" qum !3mw

13 Falüdenique vifio es?, qua;zdo rem videaus

i q)aywüä:

alitev fitam, coloratam,vel quomodocunque affetiam,

? bïd»)

quàm vrevera est,

Minimeeeo

Ut quando digitus & mons ejufdem apparent

1 ehogiunt, u

magnitudinis; vel cum montes eminus vifi coeru.

niliynemo

lei coloris effe putantur, qui revera funt virides;

cum magna parva,curva re&ta longinqua propin.

yitilfimoru

qua, Vel contrà, apparent.

5 qnorum att

Tataliyqu

T'alium deceptionum, ut circa reliquos, ita po«

tiffimüm circa vifionis fenfum innumerz occur.

-Joptico atl

runt, plurimas ob caufas, quas, quantum fieri po-

Atfima etaa

telt, detegere errorefque oftendere & corrigere,

Epglänt. Qu

Meoporteat

oíficium Opticæ eft.

x

Üle, utatle

CAPUT »IX.

fnt corpra

J

L

pofunt

dfcg

De Requifitis,ad omuem veram .

, n t

hd ais

guflinclamque vifionem

neceffariis.

Bl j

s

z. Ex Parte vifibilis,

qua ob

F Ut quipþiam]it per fe, vel a&u vel potefrate

mi/ttunt,ne(

vifbile, neceffe eft ,ut fit Materistum, & jufd

lei polf,

Awhibeamtur

i

Ovantitate feu 7M agnitudine praditum.

i. Inmnateriata enim & amoz, qualia funt pun-

"It ompiby

z

&

: & creaturze fpirituales, fub nullum fenfum pet

) Dt g

fz, &proinde nec fub vifum cadunt. Veré enim &

VPtiR. v

rcO& dixit Zenon: mo-aMaswmw oUàb Qawmwewn

fftrouyi

mw& Óuvachuy AaBév. Nam quicquid elt Qawmugn,

Sl enim Y

€

s cum quadam fpecie quantitatis offextur,

N iP&ïmml

LY

intelle&us etiam nofter vix ullam rem Per?i-

iobrerg

plt

OpTrtcs.

751

W;)dü Tüly J

h| pit, quin timul etiam quantum quid/adumbr

etur

Ü At

EL ä Qaviueia.

2. Sed & jufla

quantitatis vifibile effe oportet.

Wilim qpo;| Mi

nimz enim quantitatis res aciem oculorum etià

"nlts vj (

effugiunt, ut funt atomi folares

»

millefima pars

LUA Viridc?,

milii, membra acari,& alia qua

[u

la m,quorum mi-

n lï'äpropiu.

nütiffimoram nonnuila tam£ ar

te fait

aleg

nn

LET8]

tur

»

quorum artifices aut Lynceos fuiffe

necefíe eit,

UM

aut aliá; quam oculorum ope;ea fabric

affe, nempe

BU

optico artificio adjuti,

quo effici poteft; ut minu-

Rpatia f

tifima etiam maxima

apareant, clar&que cerni

i,

poffint, Quamvis autet

m omnme vifibile quantum

effe oporteat

; DOntamen omne quantum eft vifi-

n rotemes Vr

bile,

ut 2ther & aer nobis proximus

q

, qu:ie cam

fint corpora vaftií

z

imaà, oculistamen percipi non

poflunt. Idcoque.

M

2. Omnc vifibile denfitatem li

ll

fet, quá vifus tevminetur,

quam Labere opor-

ZÉther enim & aer propterea non cernuntur,

,

lj

quia propter fübtilitatem radios lucisomnes trànf.

uv

mittunt, nec ufpiam eos figunt, ut ad oculum re-

TCR 8 ]W

le&ti pollint. Denfitate igitur opus cft, qua radii

cohibeantur, utiistranfitus non pateat, velcert?

N

non omnibus, fed retroaQti ad oculum ferantur,

m Wmm?ïï

3- De corporibus tamen folas vevwun fuüperficics

j T

Cernimus, gec omnes fonul, vifi raviffmà, quas pro-

du

pierea oculis objici zeceffe est.

,

du

St enim vel mucro cor

ii

porum acuminatorum,

velipforuml

aterum coagmentatorüm acies, ocu-

n.&amfem

,

!5 obvertatuz, corpus non re&te videtur; Cujus

i

use

»eo

P.Ams I.

—

ia

MA

—— À À.

n

ne«c isteriora vi

fu pwnch*;» pomu

us, ad qux nee '

eiam nullizn

lux tranfit (uifipeilucida fint,qua hic excipiuntur)

qiamo icf* j

ut ita folas füperfices fpeGkare liceat, vel potius

us um

(ï'apcrficierum fpcrif;s. Rariffim? autem omnes to-

denturin

tius corporis fuperficies fimul cernimus, nec nifi

fuit 0 vt

"ntetea n« 0

in pyramidibus aut conis, quorum baíeos diame-

ter oculis obverfa, minor eft. dif

?

Iu

antiá binorum

squam pe*

oculorum à fe invicem. Tunc enim undiquag; ra-

Jtaïe poHïüh

diis viforiis patet aditus, utomnes fuperficies ejus

tem hat

videantur, quanquam debiliter, propter nimiam

^Talisvero

sicueinda.

obiiquitatem.

-

vídentem il

4- Güperficies rerum vifibilum debent effe colo-

"imimutatione

ve, vel proprio, vel alieno, $ adventitio imbuta.

Nam lux ipía prima ut videatur, neceffe eft, ut

f. Daig

in materia non modo quantitatem, fed etiam per

Viterinal

fiifumddu

quandam conftipationem colorem affümat; Nec

autium hbt

lux fecunda; quz à prima effluit, & fuperficicbus

fagantioa

allabitur, uifi coar&ata colorem acquirat, videri

poteft Sed tantum color fuperficierum, quo tin-

Jeditoudosj

&a lax in oculos revibratur; ZEther veró, quia ne

jntueans, À

minimum quidem coloris habet , nec quicquam

pofiusrdla

A lb nem

etiam videtur, ut & aér, nifi quatenus fudo codloà

Solis radiis tranfverfim illuminatus, coeruleumq;

tnotes ex(i

colorem affuinit.

SicDen

. Nec tamen vifibilium color ad vifionem fuff-

lorepercul

cit, fed fi ipfa lux aon fit , aut. lucidum. quidpiam

tudife Leoi

p

etiam luce externa illuflvatum effe oportet,

In,tenebris enim nihil cernitur; Naim abfente

"

tefülfione g

2, E

obje&o proprio, uullus &t fenfus.. Cum igitur lux

jonem

1, Noy

fit'proprium objcctum vifus, fi ea d«fit, vifi

etiam

"h j

N

H

OPTIC)E.V

733

'

51

i A

etiam nullam fieri manifetum eft. Colore

5 etfi

mrxcipiuniur)

etiam obje&tum vifus fint , & in tenebris non mi-

Fl T p

i

yusquàm in luce rebus inh&reant , non tamen vi-

Trïl!lOIiinCS li

denturin tenebris , quia principale obje&um non

3 Ikc ii

funt , nec vim fui diffufivam per fe habent,& pro-

- sdiamy.

terea nec oculis fele ingerere poffunt , nec quic-

a t

quam per fe habent, quofpiritum luminis immu-

N

Y

':m.ï.[m:&ï

tare poffint, nifi in alioquod immutandi potefta-

3

U

[

T

N

T

i

tem habeat , recipiantur, & per illud immutent.

t ii

'Talis veró resfolalux eft, quze colores illuftrans,

iisque tin&a , fpiritum noftrum in nervis opticis

du ial

refidentem illuminando agitat, iiutatque,ex qua

1 Wif

immutatione & vifio, & judicium de vifibili fit.

t n

6. Denió, vifibile etiam ne vimis (plendidum efto,

, dl

Uteriim aliàs excellensfenfibile organum fen-

^

"

n dfuna;

fitivum deftruit,velutfonitus tormentorum aciem

&ipiiiu| aurium hebetat, & acerbiora guftum debilitant,

u li| fragrantiora olfa&um: ita etiam nimiusf, plendor

kun qu ln

lxditoculos,& vifionem impedit,fi diutiusineam

Y g

intuearis, Ratio eft , quia radii à re fplendida co-

n guicqmm

piofius reflexi in oculo ad ununi punctum co£unt,

gs hii

"

& ibi nervum ópticum comburunt , ejusque hu-

entum

mores exficcant , ut avaj9 u1 (Q- fiat,

Sic Democvitus clypeo zxneo contra Solem pofi-

to repercuffu radiorum , aciem oculorum fibi re-

2tan B

j

Jj

tudiffe legitur , utfubtilius naturze fecreta rimari

J

iil

gn

:T»

poffet.

Ailites autem X enopbontis 6 nivis nimia

refulfione graves noxas contraxerunt,

2. Ex parte viforii, ícu oculorum.

Q

j)

1. Non omnium oculorum ef? eadem videudi acias,

j Wd

A)U

imb ue ejurdem quidem bominis fe

mper.

Bbb

Eai-

Pans

T

7A

Easdem enim res alii aliis acutius vident , alii

b inga

viderentu

remota melius quam propinqua;& contrà : alii ni-

hil diftin&e, fed omnia contusé. Oculus etiam a.

fu.

duf t

cer in juventute, in fene&ute multum debilitatur,

[io centro d

2. Temperamentum oculorum debet effe aqueum.

» Tooot

Plato,igneum effejvoluit. Atexperlentia te-

fj vidents

ftatur, effoffo oculo effluere aquam,quod fignum

temperamenti aquei eft ,ideó neceffarii , ut oculi

| Sut u

!

imagines rerum melius recipere polfint.

ïvideri qun

'terum Digf

RO

3. Neceffe eft etiam , ut diftinEa vifio fiat , oculos

( f*. erfa.

effe fanos.

| Aepete

Hoc eft , non lafos , non diftortos;nec ulla pat«

asl

te impeditos, nullis etiam alienis coloribus , aut

!Jrrum effof

vitiofiscoloratis humoribus imbutos. Oculos n,

volusaried

YIxfos , diftortos, aut quocunque modo impeditos

eouloditedi

habens , nihil, aut parum, nec diftin&é videt. Sic

bus enm od

'

cujus oculi alieno colore imbuti funt;ut ii accidit,

loco v

A

tUt

qui res fplendidasfortiter illuminatas;aut colora-

j oculotun,

tas intentius & diutius alpiciunt, aut oculos vitio-

infra i t

fis coloratis humoribus infe&tos habent,diftin&é

i itur n

non vident. Nam ut lingux;flava bile infe&x,o-

3 lco vides

mnía amara funt ; Ita fi oculus alicnis coloribu?

efeeftt

imbutusfit, inficiétur iisdem etiam res,quze videri

tpulil n

debent , nec genuinam fuam fpeciem oftendent. :

ipisopus

4- Ut diffinEa vifio fiat , ueceffe est , ut oculi pev

Quare oc

omna C fingulas partes non modó vei vifibilis , fed to-

C5 i t

: hibent o

tius bemisphbarii mundani ,ante fe pofiti , moveantur.

totmenta:

Absque hoc enim motu fi effet , diftin&a vifio

Qua autem à lateri-

V dlv

nohn nifi in mediovr fieret.

-

bus

,

OPTIC]E.

RR

j

ULO

Ulills I

i

&D. 311

i

I

bus fefe ingererent , propter obliquitatem contusà

1, 'connä:aliim'

]

viderentur.. Motum igituroculis adeffe oportet,

S Ui

fucceffivum illum quidein, fed celerrimum ; qua

POl

de caufa etiam Sphzerici f4&i funt oculi ,ut fuper

^M if

fuo centro celerrimé moveri potlint,

MtUM,

J]

mexgq

'oia f

y. Unooculo non quidem acutius , fed tamen dive-

n

Gius videmus , quam geminis.

le:tlïayïlïut i

d

Sunt qui putant , rem oXerutro oculo acutius

lg, -

videri quam duobus : EÓ quod virtus vifivain al.

terum mi

*

& V lg

gret ; ibique unita fortiorfiat ,Aquäm di-

fperfav.

At experientize repugnat hzc opinio, Caufa v.

Vs lm

adje&ta,militat tantum apud eos,quibus alter ocu-

Ti cclons,

lorum effofus eft, non veró apud eos,qui alterum

lus Oalb

voluntarié claudunt. Verum tamen eft,quod uno

od

oculo dire&ius videamus,quam geminis. A duo-

iondende t

bus enim oculis vifibile propinquum non in [uo

Á

loco videtur; fed in diverfis, propter diftantiam

]motsathcohr

oculorum , intervenientenique parallaxin, de qua

toclorrl

infra iw c. de V/ifione loti pluradicentur. Ad hanc

shaï*;nf,difrimiä

igitur parallaxin evitandam,fi quid dire&éin fuo

]

Ti

loco videre velimusjalterum oculum claudere ne-

J

fiscoli

ceffe eft;Ita faciunt Aftronomi,ad conftituendum

IT

aueiid

j

angulü inter binas ftellas, quo in tiegocio centro

g od

ipfisopuseft unico, ad quod angulus acfümetur;

h

& hn

l

l

ph*

Quare oculum alterum fequsfm*änt: imitati artifi-

T )

ll

ces, qui regulze reGiitudin£ exploraturi unum ad-

hibent oculum. Faciunt id etiam fagittarii, & qui

T

tormenta ad metam dirigunt. His enim omnibus

mäïn vt

eb diverfas quidem caufas, offiit uterquc oculus

j ïh"*'if

24

ba

adhi-

j

Pans

L

756

adhibitus ; Qua de re etiam Ari

ftotelesin Pr&bl;

| Cau[(l C& )B

f:G. 51. quadft. 2. & 21. agit.

f&,mhnw

pon Polünt y

3. Ex partevidentis,

&u ,quful o

r. Ut quidpiam diftinBà videatur , etiam 'üfden-,

; gfb d

&em quictum effe oporíet.

A quadranterm

Si enim nimium agitetur,& oculosin rem vi-

diagi vd 00

dendam fixos habere non poteft, & fpiritus etiam

! quidtum q

commovet , ut unà moveri videantur, quz ta-

znen quiefcunt.

eonm Id

25 Injuper ,nifi videns ad videndum intentus fit,

$ 94

vellamj, imaginationem & ratiocinationem vifioni fu-

uidetur.

geraddat , vifio diftin&ha fieri non potefr.

Biig

nitumdmda

Cogitabundus enim , & ad alia attentus,fepé

non videt, qua oculis ipfius obverfantur. Si ve-

non purä vt

alninma d

1Ó imaginatio etiam corrupta fit , aut mens prae-

xoncepta falfa opinione 1 buta,falfa etiam ratio-

, Radi

cinatio, rerumque dijudicatio fequitur , qua eti-

lls blig

am vifionem falfam cfficit.

Derfe &

fantior

4. Exparte radiorum &angulorum

viforiorum.

d omnes|

D

80 & t

Morum r«

. Quicquid videtur , fub angulo videtur.

Cum enim vifio efficiatur radiatione vilibili-

(5toborat

um in oculos;'ea autem angulofa fit, ex bafi ad

fempeï fu

unum oculi pun&um coiens , omnia fub angulö

men calt

videri conftat,

quasin[

2. Sub angulo ve&o,vel ve£o majore, immoto otu-.

te magï

lo vibil videtur : cum angulus viforius maximus f

obSo]t

paulo minor velo , adebque omuium acutorum 17(GXi'

ter

LL LP

Caufa

Qu

]

b

OrTr1cx.

737

lls iWl

l| " Caufa eft, quia Diameter pupilloe tam angufta

eft , ut linez $ centro cryftallini humoris eduG,

"ts

non poffint angulum re&um continere,etiam no-

&u , quando diameter illa ampliatur.,

?4!147, TM

- Sic fub dio conftitutus non poteft integram»

ocu?osin Nj

u

adrantem circuli maximi cceleftis , puta meri-

MTM

H

ani vel horizontis fimu] comprehendére vifu,

U Qu t

quantum quantum etiam oculosdilatet , & aciem

eorum intendat.

hüntinfri li

3- Sub angulo tàm acuto, ut fenfum effugiat jnibil

tf

videtur.

x

pil.

Etfi i'git-urMathematïci vejze: angulos in infi-

dj atl

nitum dividant, attamen quia Optici fubje&um

valintr. iv

non pur& vormv, fed. aov eft , non ultra fenfum

1; tdopre

ad minima defcendere poteft.

ihtmmi-

4. Radius ve&us femper fortior eft obliquo, & o-

ii t d

bliquus obliquiore.

Per fe & fua natura nullus radius altero prze-

ftantior eft,quia vifibilezequaliter radiatin orbem

kangulomm

ad omnes pofitionum differentias , per accidens

veró & xa' do radius radio praftat, dum cafus

pudit

illorum re&us aut obliquus;in obje&a corpora e-

ine

os roborat aut debilitat, SicSolis radii;quamvis

[1ür,ex3!f!f

femper fuum calorem fecum vehant,eó magista-

pia ib

men calefaciunt , quà re&ius,eó minus,quà obli-

quiusin fubje&am terramincidunt. Hincaefta-

j m

te magis calent apud n05 quäm hyeme, non tam

ip

obSolis propinquitatem majorem; quàm quod ze-

um

ftate re&ius , hyeme obliquius terram feriunt.

n etiam il]uminatig-

Qu:se autem cgloris : eader

ni$

(l

Bbb 3

;

P.-Angiï.

£

7598

—

d

nis ratioeft , tàm in

vlucidis—, quàm in aliis vi

fibi-

! iou

lium radiis.

rvenent

'

c.me

Caufa autem diverfitatis hujuseft. 1.

uialn

gecluxin

univeifüm omnes motus naturales reGi fortiores

ol pon

funt obliquis , ut fi fuftis alicujus tergo perpendi-

fneaedio &

culariter incufiatur , 1sictum multó validius fen-

alorum, p*

tit; quàm fi fecundum Jongitudinem tergiferiat,

motionem vl

Quod igiturin aliis motibus fit , 1n illuminatione

|

figap?

tadiorum etiam fieri cenfendum eft; prxcfertim 2

|

ïiqllä a

quia reti radii breviores etiam funt, & & propin-

». Aldin

quo feriunt, quorum ctiam vis angulorum utrin-

M pb

que xqualitate unita & congregata , magis uni-

tur..

f eit.

$. Certiffma vifilo fit per axem.

Bicfaten

Hic enim cum femperre&tus,& ad oculum per-

bin & Anl

pendicularis fit, rem efficaciter vifui offert. Per

CU vacuui

reliquosradios eó certior vifio fit , quó propiores

vnfpici pof

fünt axi, eó minus certa, quó funt ab axibus re-

vdetur Tob..

J

motiores & obliquiores. Hinc cum unustantum

hn efet m

fit axis, qui rem eflicaciffim? ad vifum defert , o-

gtf pofí

fnlos tàm dii rotaxi neceffe eft , donec omnes ob-

"pediant

jet vifibilis partes illt perpendiculares fuerint,

tconlequ

atque ita certó ac diftin&é cognitze.

Im,illud.

j. Ex parte medii.

futla aut

r. Ut quidpiam videatur , non tantum vem viden-

M gantn

danc ante oculos pofitam cffe , fed etiam intev oculum»

videusl

& rem videndam medium []acium intervenire,necefe

eujus offi

eff.

- iftaret,

Cum enim lux fit,qux fpecies rerum ad oculos

d. Non!

defertlineis re&is; Itaque nec quac à tergo funt2»

fhimabh

dat,

videri pgfïunb (nametfiluxin illaquoque inci

ren -

OrprTrr1ézx.

759

UämiDXN

rcüliätque , tamen oculum non ferit , & proinde

j

l

]

vifionem nullam excitat) necquze oculis fine in-

Msf Mu

terveniente medio im ponuntur,cerni queunt,cum

pnec lux in illa incidere , nec ex iisdem refle&i in

MLA

iste

oculum poffit. — Videntur tamen quzdam etiam

Y

Oa

fine medio externo cerni , ut funt fcintillationes o-

',91

D Val

AR r

J

culorum , fpecies inhzrentes in fpiritibus poft re-

