ht vdfmit

luri equinoGiorum non in horizonte, utante, fed

in circulo altitudinis, ex verticali pun&to ad occi-

Ia merdat

Vr o

dentis verum pun&um propendente numeramus,

xl

retrogrado rurfus ordine, horas antemeridianas

verfusorientem;quia opacii corpus umbram fuam

mendantit

T

i

(

emper in partem luminofo oppofitam ptojicit.

T

2. llltra fextam antemeridianam & pomeri-

dianam progredi non poffumus, cum hoc horolo-

ma!mmm;lah

giigenus ultra duodecim horas, fex antemeridia-

Uqugum

nas, & totidem pomeridianas non capiat.

3. Stylus centro infigendus, & fuper linea ho-

1* duodecimze tantüm elevandus eft, utangulus

hr

ad centrum non elevationi poli ut antea, fed «

W'**

-

quatoris altitudini refpondeat. Sicque monftrabit

|!

ylus hic horas, fi planum horologii meridiem

A

ire& afpiciat, lineaque horz duodecimz, linese

meridianze in

hi

plano horizontis du&æ, perpendi-

T SWI 9

1

culariter infift

at.

i

:

.4 Pro exa&tiort autem linearum horariare

D

I

jj

itantia accipienda , notetur feauens

2

Nn

-

Tabälo

!

— À

As—*rnouomxæ

$64 —

p i Pn,;]

- Tabella

ln

Arcuum bot ariorum , pro boralogio vverticati ad

D

«yilirm

)!

i

;, dit

fubfcriptas poli etevationes fupp'u;*ata.

IQ

l

153.

l

4

l

$

ï

u

)

I)

Elev. : H.pom: |

D

j

l

10,

l

9

|

$

]

"Wud!li l

l

poli. ! Antem:l

G. !

C

[.8 49 148

Fa&'A Opüi

47

0.22

21

29. |34.18. | 49-44- | 68 3

E

40

10.10. 121« 7.

33.46-

49 12

.168. 1*

TRUE

49

1672 47*

9. 57/120444.

|

—

33- 16, 148. 39

fs lod

gma m

| De ,T empore

politico.

Sgui o d

Problema . V 11.

|

Horas civiles, à meridie & media no-

Bie die

&e bifariam (ectas, in horas continuas

yaents|

transmutare.

lilrita M

Si diei initium fumatur à meridie, horas ante-

d n r

meridianas f-quentes adde ad 12. Si à media no-

LT

&e, pomeridianas..

UT

V1.

ial

Problema

tedihes

Data certi alicujus diei hora ludaica

t

inzquali, ab ortu 3olis numerata, quo'à

1 Df

ea fit in uoftris equalibus, à meridie vl

finpiio,

medianocte numeratis?

ii

Pracognita longitudin

edati diei, quam habet

] tnon

|

horarum in diefolftitia-

| tum e&

apud nos; quz fite. g. 16,

li eftivo, fi quaeretur, quot

horis noftris aqualt-

. t Und

Cum

bus, refpondeant 5- ]

udzorum inazcqualcs;

E iüfiuo l

eagenm

h

Pnaxis ET llsus.

$65

x

exdem fit p&portio horarum datarum inxqua-

i tl

lium ad aequales quafitas,quae eft horarum 12. in-

sequalium totius diei dati, ad horas ejusdem diei

" ïf? 4H,

—

gquales, dicendum eft per auream proportionis

B«l

regulam.

|

i

!

Horá in.zqudle:

fectmmt equales

| quid faci

e»nt? (naqi)al.

"ET

'/

IZ

|

16,'

$

94

N

n

Fa&a opm'tioqe prodibuni hora C—;ï five mi-

]

4 1.

AT

puta 40. numeratione fa&a abortu Solis.

|

] 30

f

i-S,

r $

His fi adjicias horam ortusSolis, qui fit hora

quarta à media noGe, erit hora quinta judaica,

Jl

apud nos decima cum minutis 40.

[

Problema . 1X.

L mredig .

Dato die menfis Judaici, cui diei, cu-

j COU

jus menfis Julianiille congruat.

Lubrica & incerta bec ves eff, quokd annos qmen-

j hat

fesque in fcriptura facra affgnatos, ut etiam fupra

hat

Bium:

1. Quia certó non conftat, quà anni formá He-

li.

|

broei ante & poft Captivitatem Babylonicam, us-

I

que ad alteram vaftationem Hierofolymorum ufi

ho lt

fuerint.

yerati 0

2 Pofito autem, eos qualicu

/nque anno lunari

gt w

compofito, ligatoque à temporibus Mofis ufos,

talesque iu fcriptura facra femper intelligendos,

ut nonnulli volunt, nihilominus quia etiam incer-

tum eft

uxiidk[om j [

yls

3. Unde menfium fuorum initia duxerint? An

gqllelï'

ugquaïö

u

ex aliquo motus lunaris calculo? An vero, ut ipfi

u

Nn 3

Vere-

|

ÁsTRONOM!:

$66

j m

veteres Hebrzei teftantur, à Qacea & prima Po&

l

ii

Noviluniuin apparitione lusz, quise pro diverii.

gv

tate temporum locorumclue varilat, & interdum

: n V

primo , interdum fecundo , uonpunquam ctiam

tertio demum die à coitu cum Sole, fefe confpi-

g ag

ciendam pracbet: Atque

,fpn

fipcontng

4. Infuperctiam Intercalationis. quam annilu-

A Pmm n

nares requirunt, Ratio, fi Judzeis credimus, nullis

certis legibus adftr.&a fuit.. Non enim intercala-

.;uiuo&ium j

viobauni

bant tantüm , cum defe&us anni lunaris à folari

o N

intercalationem unius menfis poftulabat; fed

sdimint

etiam, fi pafchate Judaico adveniente, vel fruges

non maturüiffent, vel arbores non florerent , vel

Jipadem f

pontes aquarum eluvionibus everfi tranfitum ad

imy fclee

feftum pafchatis negarent, vel agni ho:dique ad

a addit

Afchatis feftum ma&andi, nondum fatis adulti

foiffent, utex Rabbinis Judzorum conftat,

hum D

His de caufis initia annorum Judaicorum , &

du i

confequenter etiam caeterorum mepfium dies, ita

UTR p

defintri non poffunt, ut non dubium, non tantüm

Mu

de diebus aliquot, fed integro ctiam menfe, ob in-

1. Epin

tercalatiot

«em ufürpatam vel omiffam oriri poffit;

filitn. ly

nifi mani

ftus aliquis chara&ter aliunde nobis

*, Nl

1

v

l

flklppetar., qui

/0$ ad certam diei vel menfis

Mfuhl die l

]gda'ra

,

ci cognitionem deducat.

Mi

Si veró quispiam credat,annos Biblicos omnes

pl

fuiffe Lunares, & capiffe à prima $aze poft No-

.

&.Ig*m Pnlgg;

vilunium z quinoGio vernal

! proximum, hineque

tmnimnfyi:,

qualemcunq; comparationem iuftituere velit diei

LT

Judaici, cum eodem die in anno Juliano, ita agat:

1. Àn-

[dn,m li

if

t

Pnaxis Ev lLsnis.

$67

" &Primg

L

1. Annum Judaicum reducat ad annü Julianum.

TW od

Vi

lt

]

3. Ad hunc Julianum annum quxrat diem x-

)0 mmdum

quino&i verni,

WU&m (liag

^

]

3. Item Novi-& Plenilunium menfis Juliani,in

k foulþi.

quem æquino&ium tncidit.

4, Si plenilunium illius menfis ante oequino-

l qunaj

&ium contingat, fequens novilunium erit novilu-

Vs

nium primi menfis Judaici Nifan: $i veró poft e-

nvenim Ilf

quino&ium contingat , illud ipfum plenilunium

Lpats a fb

erit plenilunium Nifan, & proecedens novilunium

phidu; i

Neomenia Nifan, quam fi biduo poft novilunium

k d hi

medium inchoes, à vero haud procul aberrabis.

t rl v

Dato autem primo die menfis Nifan in anno fti-

[ tf d

liano, facile eft reliquorum menfium initia per al-

j hadiqne i

ternam additionem 30. & 29. dierum venari.

E

im latl

TT

Exemplum.

E

34-

Jn anno Epoche Cbrifliaua

d &

Queritur quotus. dier, cujus menfis fuerit 14. Nifan

fum die

judaicus , quo. Cbrifius pro falute generis bumani

, n tantn

polfes est ?

y.

imenfe, lt

1, AquinoBium eo auno Cantigit currente ZMar-

tii die22. bora 2. poft mevidiem.

imoni ;olï:';

alunde ts

2. Novilynium antecedens contingebat currente

lmogis j

AMartii die 8. h. 8. p. m. & plenilunium fequens

AMartii 23. duabus boris poft mevidiem. — Unde [ane

Jbl

proplenilunio pafchali, quia equino&ium fequebatur ,

] W poft J

babevipoffet. — 4t quia illo tempore communis opinio

omnium fuit, equinolitm cadere in 7Martii 2y. Ideo-

wximuma hiþiüü

que Judei nec illud novilunium pro indice menfis Ni-

Mu w

fan, nec boc plenilunium pro plenilunio pafcbali ba-

gj

buerunt,

3. 9e-

m

Na 4

A

gu

ÁsTRONOMIJXE

V

(

j m

3. Sequens autem Novilunium contigit Apvilie

s. borá 8. antem.

Ava'L/]l'e n

4- Quod fi igitur. Aprilis 9.

Xluna primum vifa

jï'üïh]m

pouatur, incidet prima Nifan in (0. Aprilis, & r4.

"T

-

Nifan in 23 Aprilis , qui fuit feria fexta, & diae

Wg prfï

paffouis Servatoris noftvi Jefu Cbrifli.

J .

1

Jl

Prollema X.

duj eme

Aunum Epochz Chriftianz ufitatum,

jdpda

in annum periodi Julianz convertere, &

Twdigum

contrà.

Anno Epochze Chriftianz dato, adjice annou

!

4713: & habebis aunum periodi Julianze.

Duorum;

Contrarium i facias,& ab anvis periodi Julia-

m inta

n abjicias

4713. annos, habebis annos Epochzs

^ Chriftianse. e, g.

Mtom a

Prefens annus. -

L

1653«

i:::»,tguæütumw

r

Any u

Quotus eft per.Jul. . adde -

4713*

Et producet

-

-

6366.

er.rum li

fulfan

Rur[ns bic ipfe annus, quotus eft Epocba Cbrifliauz?

abjecie

*

-

47[3.

* Àf l

»

-

Invenies aunum

16jg.

l

Prollema XI.

Dato anno ab Epocha Chriftiana retrà

Ms

Iernere

numera'o, quotus fit periodi Julianz fci-

re, & contrà.

| D!'I'I'de :]

Annum ante Epocham Chriftianam datum

N bj

abjice ex 47 1 4. Reli&us eft annus periodi Julianze

iiï»'!mm: 0.

quzscfitus.

Contra,

—:Wm.

s

PRAAIS zT/Usus

579

us

H

— Ó

) Wmu" A

lii

Contrà, annum pcnodx]uhar,ælmw 4713. da-

A rf j

tum, abjice ex annis 4714. & habebisannum-an

té Epocham Chriftianam currcutem, e. g.

nl

m

-

2308.

N

Annus ante Epocbam noftram

öm

Quotus eff periodi Juliane? Be. ab annis — 4714.

-

Abjice ——

2208.

[

Relinquuntur amni peyiodi Iulmnx

2406.

Rurfw: anaus bic periodi Juliana , quotus est an-

At ufrat

4714-

4e Epocbara Chriftianam? y. ab annis

QtVerterc l

Et reliaquuntur anui

-

-

2308

It af a

Problema X11

filing

bpertd u

Duorum annorum periodiJulianz da-

torum, intervallum cognofcere.

I Epmü&

Minorem à majore fübtrahe ; Refiduus mon-

g,

UE

ftrat quxefitum. e.

t

Annus peviodi Juliane, quo Roma condita 2962

*lgv

/de

Quantum diftat ab anno periodi Jul

2203

Quo Ifraelite ex Zgypte exieve ?

htbifim

£

3. Aufer bunc ab illo, &9 relinquuntur auni 759

lfj

Prollema X411

Annum biffextilem à communibus

.,mrtlö

discernere.

iplanch

In annis periadi Juliana? -

- Divide annos datos per quatuor, lnitas in

L

reüduo biffextilem , binarius alterum , ternarius

j a

]

tertium : o, veró vel nihil

quartum à biffextili

!

enotat,

WONO

Na f

Ia

l

!

RASTRONOMIE

[4j

379

duind

1n anuis Epocht Chrifitana.

,j;Calaca

Divide annos datos per quatuor. Nihil in refi-

duo eft indicium anni biffextilis. 1. proximi, 2

:

CTH

fecundi. 3. tertii à biffextili.

De Tempore Ecclefiaftico,

—á

Problema X4V.

n

flo,

——

Cyclos Solis, Lunz & Indictionum in.-

IN

venire,

1-"1.1- L

1. Ip annis periodi 3uliane.

(28.] Refiduus ( Solis,

]

s2

/^ Datosannos

4 19. ? mon(trat 4 Lunz,

divide per

ä

p]G

E N Cyclum | Indi&ionum.

Hj

|

D

Aut fi o remaneat,complctus eft Cyclus ,ultimus-

que pro anno Cycli habendus.

Auni comm

at Bf

2. In annü Epocha Chriffine,

^

Datis fg'ï

iO

l

Summam [28.

b;&: dhinitio:

anniss I. ?proC clot

»

» divide 4 19.

k Ia

Vindi&. !

per

U1$.

ithrcalri

adjice 15. ]

Refiduus eft quafitus Cyclus, fi o remaneat, Cy-

talunfier

clus integer affumendus eft.

t*l eu

edlam

Problema X V.

Atl

Dato Cyclo Solis, literam Dominica-

|

lem reperire,

Orts g

a, In apno juliano perpetua Tnethadw

bac ef :

13-0 Qu

"I meremys

Cum numero Cycli Solis ïngredere fequentem

T

tabellam, in qua prima feries numerum Cycli, fe-

Bd f

cunda

"abyy.

rE

Pnaxis ET fIsus,

$71

me

cunda itteram dominicalem, tertia feriam hebdo-

iun: Nig ii

madis Caleudarum Januarii cominonftrat,

H ] PTOiji,;

BEESENUSNEN

|

|

&

GF | E.|D.[C. |BA| G

.]F 1E.[DC.

4

12

Bs

AISERERSEAN

r Ul

EERESESD

i

H

í

1o-d1topr2- ] $9£ Pa ]s

od

6 3 ,Tfy

1di&ïonum l

|

P. ]A 16 L EE LC

B.

AG F.

D p 2 - rE g

-.....

|

lun,

5 [5f

,Vlgl.'o.l al« 25 133

.124[25. 126|271284

!

d Lne,

LIdidons,

E.[D.4 P. [A.]G

.[F. [ ED.| C (B. | A.

|

|

jdiul

w6 pwl1Ib419v3

Anni communes unam literam Dominicauleni

m

habent, Biffextilis duplicem , quarum priorlocum

habet ab initio anni usque ad 2 $. Februarii; altera

Submm b

uia

d

abhinc usque ad finem anni. Ratio hujus eft,

dies intexcalaris poft 24. Februarii interferen

à

us,

woud

non aliam literam acquirit, fed quam dies przece-

rpanadt U ,*

|

dens habuit,eam retinet, & hinc fequenti diei do-

I

minicze aliam, quam antecedentes habebant, lite-

n

tam obtrudit.

M

y Duriti

|

|

l2 anno Greg,ariana.

Cycluä Solis quidem idem femp.er ch,cixm cy-

clo anni Juliani, fed literze dominicales, nec ex-

T H

dem, necfcmper cum annis cycli invariabiliter co-

'l!

hzrent ; Unde pro aliis feculis tabellze alize con-

Ó

(

nau

firuendze funt : Sequens autem valebit usque a

Q

annum Epochz Chriftianz 1700.

Ta-

h

$72

: ÁsTRÓNOMIE

Tabella Cycli Solaris, litere Doneinticalis,

(j 9

E

& feria Calendarum Januarii.

!

]

L

I

p

^5

153.

14-

[ 6.

[gj:il iWï

I5.

?.

18* | 9-

u

|

€2.A

(DOGE ET WIEDIU C L B;

| A.

| FG,

|

1

u

6

m

[2.

l3

| 4

l6."Fo. ;b (g d

) p

'f»

)2

]u

l ,;ifiibiïm !

Vaz. buz dsa. Pas. Pa6. Óiz. q8,

|

E.

|

iiat

|D. [C. 1BA G. !F. TE. [ DC |E.

4

]

Fsecdo - 19 l125 -- Ivs. |7.

Aj a

lnl

19. i20 ] 21 122. 123 !24 lzs.'vlzs T274 90

Attt Ht p

A. |G. lAFAE.lD. |[C |B.TAQ FF; A* 1

h fur mj

l: 12, '3-

I5

l. 6.

7-

lu

l3. - T4: E

rturpenn

Problema X V t.

G5 Oj

lripit d fa

Dato Cyclo Solis, & litera dominica-

Dweunial

li, certoque die menfis alicujus Juliani,

At atf

vel Gregoriani, quota feria hcbdomaqïs

d dini

4

illa dies fit; cognofcere,

*

Iran li

I. Datum diem in quolibet obv

i(o]

Calendaiïo

Pïl

Juliano vel Gregoriano quare, & quamnam lite-

ram adfcriptam habeatdifpice. Vel,fiCalendarium

Datz f

nullum ad manus fit, ratiocinare, quotusà Calen-

At vel 2

dis Jan. ille datus dies fit? Cujus numerum fi per

chalem, i

7. dividas, refiduus monftrabit literam illius diei,

in fuo naturaliordine. Nam (i 1. fuperüt litera,il-

Yiweter

[ius dieieft a, fi 2. b, & fic porró. 2. Cognitam au-

um

tem digi literam, fi cum litera Dominicali illins

E)Dens-,, n

annt conferas, faciléin notitiam feriæ,progrcdidn-

| lEUm li [

do vel regrediendo devenies, e. g

Chri-

lr

PnAxis ET lisus.

$73

Dm()]fm

L

Chriflus natus est anno periodi lul. 2707. Cujus

MMIMVH

Cyclus Solis fuit .. 3. litevadominicalis D.25 , Decem-

T

bris, Cujus litera efr B. qua etiam eruitur , f 2g. De-

ï*——.x

]i

|

cembri, b e. diem à Caleud. Ian. 35 9. per 7. divida

T

Refiduus enim efl 2. index litera b.

J

|

$i jam à litera dominicali d retró uutueres üsque ad

[

b, dcprebende 2y. decembris, boc auno fui

| e feriam

It IDCIB

fexiam.

Drevius:

n n

M —

Ad diem datum à Caleud, Ian. mumeratum, ad-

: h a.

de numerum feri&, qua annus boc cyclo incipit, uni-

TET

|

tate tamen prius dempta, - Summam divide per 7.

— —

Refiduus monfrrabit feriam, e. g.

hm

ldl

|

"Aunus periodi Iuliaue

-

4707.

-

-

[

Cujus C&clus Solis eft

2.

Incipit à feria

L

-

E

T oO

Deme unitatem, &4 ad diem à Cal. Ian.

359.

us Jlani

Adde 4. ut fiant dies

-

-

36g.

hebdonadi

-

Qui per 7. divifi , velinquunt

Feriam fcilicet bebdomadis natalis Cbrifti,

brio Cs

um

Prollema XV H4

Vs

Data litera Dominicali; !tem Cycio

;:?quoms'aüi:ï-

Lunz, vél aureo numero, terminuto pa

s Dumd

1

-

:BM

fchalem, & ex eo Dommicam paícharis

1

jteami

ftyli veteris ipvenire.

j

pl

j d

Cum aureo numero ingrederc laterculum fe-

j r

quens ,quod terminum pafchalem ad quemvisau-

j Donil

] fcriï;PW

Ieum numerum datum, cum fua litera monítrat

li

L

Tab;l-

D

$74

AÁsTRONOMI X

N

Tabella termint pafchalas,

""

Cyclus , termini ,

Cyt lm' feruini

cyclus terimini

m

)

pafchal.

l paftbal.

|»

] pafcbal.

/;

April. g. d.'48

Aprz» 18 t

rj April/i. g.

)

4

L IMart.25g.g.

9

D a

16.| Mart. a r.e,

À

l

2. A prili 2 6;

I0

AMart. 27 b|i rr.| April. 9. a.

4 IA[)rzl 2.4

LL

April. 1y .gl|r8.| Mart.29.4

AMart.22 d

I2

|

Mhl

April 4 c

19.| April, 17. b,

April. 10.b

"Mart 24 f.

o ab

4

uT

"art.30.e.!Ir4

April.12.4

IT

Proxima, poft hanc literam diei menfis adícri-

ptam, Dommxca,quam litera dominicalis pra«co-

M

D

i invd

nolcenda fignificabit ,

erit feltum. Pa(chatis in

Aufetm nurm

veteri Calendario ]uhano, nifi litera Termini ea-

bndt f

dem fit cum litera dominicali; Tunc enim feftum

matm di

palfchatis in Dominicam fequentem rejiciendum

eft. e.

Iav

//1 Ei

Quo d:e celebrabitur Pafcba anuo Epocha Chri-

fiiaue

Lj

1654.

Ó

. Cyclus Solis bu]us anni est

Il,

:;:ïi.þ,J i

Litera dominicalie

r

-

AO

ureus vumerus

-

-

-

ufl lx

—

Qui exbibet £ermiuum pafcbalem AMart. 25. cum»

N I

literag, quam proxim? Jequitur litera A. dominica-

lg. Dico evgo, feftum pafcbatis celebrari /Mart. 26.

T

N

T

il

—

Problega XXV.114.

imno o

Da:oaureonumero, Epactas reperire,

Aurhl]q

n

1. In anno Juliano, metbodo perpetua.

tlv

aaæ)

Ingrcdere fequentem tabellam ,& aureo nume-

Aut,

10 EpaGas fubícriptas invenies.

m&

PRnaAxis ET llsus

$75

a

Aur. R. | 1. ]

E d- 4l5

159.] 7

jj

li f

t', mp

'M"A

Epada | X | XXIL [ l. |XIV [XXV | VIJ xv

Q

—

MM 9—ÀÀ ÁÀ— ——

// [j f/r!

Al:ï IN '

[

| 9. [ 10. [ a. [1

| :5 ] 14

I

l I(m":. u.e,

^i m

Epactsc| XXVIU1 |IX.| XX | L. | Xui| xxur[1V

m

AurN D T. [. r6.

I

18.. | 19.

..!1'9-*.4priliu.b,

Epsta | XV. | XXVI.] VII [ XVITI |XXIX;

—— MM — — — —— — —— ——

fsl

2. la 4nuo veró Gregarzam.

ET

Eadem inveftigandi Epa&as methodus eft ,

m Pt

a Tenmiie

peraureum numerum, qUI in utroque anno fem-

Tceni hm

per idem eft; fed tabulæ non funt perpetux, £--

quens autem durabit usque ad annum Epochz

TO LOU

Chriftianz 1700.

J

Tabella Epacfarum1u anno Gregoriane,

1fl

-

5

6

Il

Aur.N. |1.]

l

3

t4lsl

l7

Epase |1. | XII lxxm[llevixAn [Vil.

luri, 15 t

AurN[ b

LE Dhefn papn-b

h üA aOIA [

huri Jur.

Epa&o [ XVIII | XXIX| X | Xx1]| ü. | X111| A31V

—— — Ü —

— — —

— — —— —« —— —— M À À

pE Ed

lll

Aur. N.[15] 16 ]

UE

-LiSSI

du

pl

Epa&alV iXVI | XXVIL. IVIU[XIX

n&äl i

nAv

Pro-

ÁSTRONOMIJIE

Mi

$76

l

T At

Prolblema XtX.

!

Dato vel aureo numero pro anno Ju-

'4/ £

liano veteri, vel Epactis novi anni Gre-

) 191

j

I

goriani, feftum pafchatis Chrifttanorum

3

in utroque Calendario indagare,

1. Pro Pafchate annt jultani.

2$

4 "

I. Cum litera dominicali , qua ettiam przeco«

( 16

o

nofcenda eft, ingredere tabuiam fequentem.

9

2 Inics

llula Aurei Numeri, cuilitera domini-

11

calis pracfcripta, quaere àureum anni numerum.

6.—

3- In qua pumerorum ferie aureum numerum

I)

Y

reperift, illius & regione , fub titulo Pafcha, inve-

!

3

v

nies menfem & diem pa'fchatis celebrandi.

2. Pro Pafchate anni Gregoriani.

|

ï

Wl

i

Eadem prorfus methodus eft , nifi quod loco-

aurei numeri , fumendze funt Epadtx anni Gre-

ï

ll

((;

goriani, fub litera dominicali, & titulo Epa&a-

IT

rum,

-

CUCERUE eIeaALE

uv

!

-

TABÜULA PASCHALIS,

E:ä

ï

Litera

$6

|

Dom.

Aur.Num.l Epa&æ. .Pafcfxï.

ID

|

264,12-10.123, 3. 19.

Mart.20.

M

;

10:15.18. , 18.16. 15.13.12.

!

April. $

À

4 9. I2.| 19 8. 7. 5.

Apr'!l. 9«

äl

:

1114417. | 4« 2 1. 29*

prii. 16

v

2

.

(etoee u ts

lA

prl.23.

|

69

1

i

l

-Liï,

ä

I

PnAxis E T lLerme,

g

$77

Lit. D] Aur, Nnm ] Epagz,

| Pafcha

-annoJ

£$4 13

|23.21.19.18.| Mart.. 27,

'37'

AU Q

710 Ig IQ

16.1$,13.12. [ April.

3.

:9. 1217

" uorün

16.8.7.5.4. Apr.

I.2

IO,

At

4093 B p

:6s11, 14

7.2. ] Apr.

17,

D

t2 d2

[Apr

24

Jani,

IS

Mart

2€8

$410 13.16,

-

qæetnm»

VN

15.19

l

ï

1

312

April

p

m U»UM

6:9712.17.

QO m u

$-4- [1o

Apn]

lI.

2

QUs du

J253 ". t

11.14,19

April

18

1411 o [

A]

or

AUTGQD BU

e

t2|42

w io:r z Cv5

Mart

-—

?52

t2

il r

S'IOIg

äJ

Mart

20

xrandi

4.7.12.1$.18.

Ig 13 12; ïo]Apnl

$.

16 9.17.

Q

UR

12,

AIriiil

21 Apr.

nl nt

3-5

AO VE

20 27

*4 -[Apr.

190

$. 16.

Mart, 23,

xide atl O

ïlg

)

27 10.19. 15.

;

19 1816 15 ] Matt,

20

E

I[.4 7. 12 15, ] 13. 12. 10,8. [ Apr.

6,

b»9«Ia-19v /[7.4. 452

A pnl

13,

LE MD

i

2

20

59 UrLTO. ]

9.27. "6 "4 Apr.

] wPïr

B

$:

022 'ïI

]Maxt

4-.

ZOlosDol

J

Hj

bes

19.I

16.15. | Mart

31,

TE 3

i5

1

12.16.8.7 | April

7*

IMar

6.9- 14.17.] $- 4

2

Apr

14»

!

nit

n

rl

sitianrs.

Q2o03 n -

PT. 19

2

fl )

26.24| Apr

I,

)

—

13. 16

, (f$. [Mart

jl

u m

210 18

19 18.16.1 5 ] April.

Ie

(HFII

ab-

I. 4 9. 12- I5.

12 10. 8.7.] April. 8,

3- 6. 14. 17,

. 1.29.| April, 15,

p

bII 19.

^

7

-

4

6"4

Apr

-

AA

"m

Es

Qe

lïreä Jent.

ASTRONÓOMIZ

n

$79

ET

Problema . X X.

u

j

Cognitis r. Litera Dominicali; 2. Au-

í f

reo numero ; 3, Feíio Paíchatiss 4. & Na-

lo

tiviratis CH RISTI,Uunmurabiliter 25, De-

qmgcf

cembris affixo, cxtera totius anni fefta.,

à Sixaggiim

dchm

e, integrumque Calendarium a-

äog'nar:.

1 lr

i

""

Inc

Natalem Chrifti proximé antecedunt Domini-

n

cse I V. ITI. 1. Adventus di&ze,

j mumyme l

- E

.,n;i&ïcnisa;ï]ï

1. Eandem fzquitur Dominica , poft Nativi-

i

tatem vocata , quze nulla eít , fi ipfe Chrifti Na-

ais f

talis diesin Dominicam incidat.

l ;*:-;

n

l

2. Paíchatis feftum proxim& fequuntur, Do-

lp j

Hdocus

minicax ,ex cantionibus, rit'z't»usciuc veteris Eccle-

Htv Dom

fize denominatæ, hóc modo:

3. Jubilate.

115 p

1, Quafimodogeniti,

2. Mifericordia.

4. Cantate.

Ts interd

"u iferg

s. Vocem [ucunditatis , alias etiam Domi-

R

nica

iX

ogationum & Crucis diGia ; cujus feria .

) if'u(' 'AiS it

eclebratur fcftum Afcenfionis Chrifti in caclos.

s cum

6. Exaudi.

frilsam

7. Feftum pentecoftes, feu miffionis Spir. S.

j m

$. DominicaS.S. T'rinitatis,quam fcquuntur

*:numeïavimus

"Utiton.

Dominica poft Trinitatis I. TT. IH. IV. & fic por-

1ó numerando usque ad 1.Dominicam Adventus.

; ïïn?inil-,uS UT]F

11. ]demPafchatis feftum proximä antecedunt

f

fcquentes Dominicee ;

1ui5 Lv(]mm h

Domi-

icü:'x"iæru

)N[g

IT

Pnaxis Em llss

$79

i. Domtntica Palmarum.

2

-

. Judica.

g Lxtare.

Ti

li

4. Oculi.

«. Reminifcere,

6. Invocavit, five

3"5,4

&

7. Efto mihi , five Quin- Quadragefima.

tv D

glb

qu:zgcfima.

AnI

1l

M

n

J

g. Sexagclima.

9. Septuagefima,

tD darit

i

l

!]

PU

Y

1

T

I

J

anuarii die celebratur feftum Circumcifio-

nis Chrifti, incipitquc nóvüs annus.

ff:ziunt Donj

(

Haunc diem fequitur interdum Dominica , hoc

folo nomine gaudens, quix: Dominica poft Cir-

j

cumcifionis appellatur : Ea nulla eft , (i

Circum-

&l N

|

[*

177

cifionis feftum 1n diem Dominicum , vel feriam»

hebdomadis fecundam incidat.. Sexto die ja-

Ut

f;gtii:n;t:

nuarii agitur feftum Epiphanias , vulgó trium

MV

Regum:Hoc usq; ad Dominicam feptuageümam

fcquuntur Dominicze, quze ab hoc fefto dicuntur

|

TU

1. 2. 3. poft Epiphanias , quarum interdum

(

D

p'ures , interdum páuciores funt, prout pafchatis

Ieitum citérius vel ulterins eft.

Tf UOT

oj

Delignatis itague Anni Juliani vel Gregoriani

ID 000

Menfibus cum fuis diebus,quos vel coihünis;vel

A

TS

biffextilis annus requirit,fef

li2

que tam mobilibus

'

$

Il

!

fs Spr.

Vi

]

quam immobilibus, quze modó, ut fapra etiam,

uf

enumeravimus, com petentibus dicbus adícriptis,

CEteris etiam diebus confuetis,fuis ubique obviis

pv

)

qrentus

nominibus impofitis, integram totius anni Ephc-

n Jæyädüüf

meridem five Calendarium , velAlmanach,ut A«

73565 vocant, hoc eft, numerationem ac diftribu-

[5

1

onem dierum defcripferis,cui eruditiorcs, omis-

Dui

7

Qo

-

fis

n

$9e

AsTRONOMIEX

QV MA LE

AR

——

,-'."Li*wï ,/þgamr.

iïk&rologorum vafiüitatibus

,mOtVlVISIC(E1€&€5 ad-

TT d

iicere poffunt.

il

loc

1 ,jtur

Computi Ecclefiaftici , ut vocant,

i

."W,Wif N",[W

Comp&

iolum;hüic Chronologize Aftrosomicae

adjungere voluimu

s, ne utilis ac neceffaria haec

jgu p !

do&rina ; (

qua olim primze pueritioe in fcholis

OE

& ab Ecclefiafticis perfonis omni-

Prc.pofï a fuit;

gt

no requircbaïur) prorfx

is intercideret , fed quafi

m ttt

aolas revocaretur , ill

as præfer-

pof*cïiminiö in fcl

f t

tim ,in quibuä juve

ntus ad Ecclefie munia olim

Nec enim laudabile eft , Epi-

slifinimm

obennda eruditur.

"

feftorum ordi-

n t

fcopum vel Pre

obyterum Ecclefix;

nandorum rationem ignorare; h

ancque do&ri-

W&gmäg

nam à folis Aftrologis petere, quorum nonnulli

EL

Al

incptiiïïq)is nugis eam icedà coufpurcant.

D

hipmit

BHimdi Cr

ePPENDAX

De,

L

j

Ym

Chronologia hiftorica.

j,"?!071, quam

numerus ordinis ac

MT

Empus efd menfura [ive

d

accefftonis rtrum aeflaru

au. Ut igitur va-

ij Qæ/w

TT

gum efl , abfhracits pumeris occupari , n

sfi fabfit

aliquid quo

) guimeretur s 1ta qemporum cognitia

LT primi

i,

fferis ac iufrugi

ora efl , mi rcbus 4n tempore

La zf

gejlis etiam accomimadeiur.

Hinc siaia est Clrouolocia biftorita , quá rt$

mpnm

féis , quibus gefia [uni , icunporibus , G 1

TCUU$

UHIE

I

PnaAx

CI5 FT Usms.

c8t

MO Cs àt

l

vebus. a/ltgmtur

Hanc mam praz IX Ira CL AH

Nos ne nuda duntaxat tetmporis comtemplatrone

Al u o

nos defatiga[fé videamur ,ut fupra Epoclus quas -

rAflroaom à

dam,mnde zesmpova flaant , rgcm/mmm. iA minc

cefür hi

fi

cm ho.

feuma. capita. totum Chronologta. breviser pwr-

;

sffes )

firitigermus , ut Tyrones certas quaji cia

DADÉES

XODISOII-

&dJ& dehh

«nt ,ad quas quiequid in bifforiar ln lecitong tl«

At ilasn þral

lis occurrit , veferre poffrnt.

lnem imadlin

Est enim tempora determinatio , quafí ant« ,

abl h

ma biffariarum y fine qua fabulia quám biiiorit

ts OFU R

f omiltores þmt. uade rec?e Tatianus 1aquit : mP

Jaxqedit

ei ænmemro; £91) n Taw ,Cga"aw acm;ugædw 3

AOFU HOI]HIh ij

|

mueg TiüTUG Quàe v vjS igog)ote & euet? O U«

fvmaut

Yama.

Inciptemus autem à Pro!ap//:;?amm lapfis, qui

DIK

Hebdomadi Creationis mundana 1 [cribtura fa-

era imimediate fabjungitur

Ugde Mofes tem-

-

pira fua deduxifJe videtum , ille ommium biffori.

r

torum , quorum firipta ad nós pervenerunt , pri.

p d

us at3, "veracilfImtus , t qui o mj O

( o

CU cþegap:ey(äo fía fmpf r

Annis utemtr utlgà notts jnlmms ; gzas f4-

ul m!i 'FM

) ;MW"

men in prlmu mundt [eculis non à Calendis $

tnarii , fed à frme antecedentis OGobr, mare

TL

tunc ufitato incboamus, - Sequi-

tur Jgitur

furi d !

jl MWI

j

Oo ;

Capuz

[

(

t

$5

du

ArbeNbI

d

m'lfï'

CUA P

ï—

/!

| At

]i

a

l

Quó univerfus omnium feculorum dé.

. fl HOP

curfus , à Protoplaltorum lapfu usq;

ad noftra tempora in X. inter-

NB

valla diftribuitur.

"(

Sunt autcm

] itit

t A ldpfu Protoplafto-

ANNI

ÀNNt

4

E

1

ihuory

rum ad Cataclyfinum , five

interval- | Munc

i

Diluvium iüniverfale finitü,

lornm

colle&á

inm

»0?«1

......

anni,

TU 41

o 7

Iög()-'-.

1666;.

iNfnos d

2. À catalyfmo ad izwy-

ye^iaw , ive primam promis-

s Afhutaca

fionem de Chriftó, Abraha-

2

idum Dari N

mo factam,ej usque vocátio-

92"5

i

C

te

nem in terram Canaan.

26

"7v

Iitand

Ab Uwyyeta x Voca-

tione Abrahami ad Exitum

V Abdido|

lfra &htarum ex A

t

g vpto ,le-

iniitnem Cl

gemqueper Mofen datam.

429.

) Apaffon

24$

4« Ab exitu hoc, ad ja&ta

odl d

VN

fundamenta templi Hierofo-

$£C

Il

Atgtt

ïymimni , à Salomone ex-

»

479-

3

9

E

i

tru&i.

10

Ab

y. À fundato Templo ad

DUBTE

rimam deftru&ionem ejus-

It Ó

dem, per INebucadnezaremo

Babvï:mï(;n'umRegr:m fa&á,

nnde initiü Capti&iitatis Ba-

by lonieze.

72*

3359*

6, À

lY

r

cBELIE

E

CHRONOLOGICA.

$93

á

6. Àca

ptivifate Bab—;l(;.. lA

NNI

ANNI

?l (

nica ad ejusdem folutionem | Interval-

mundi

1'50,

à Cyro , primo Perfarum re-

lorum

colle&i

2

(

ge fattam.

655.

342

If

N B.

(Scriþtumfacm Captivi-

tati Babylonica 70. anuos at-

!

tribuit ;; Sed. intelligit annos

myflicos Jubileorum €9 Sabba-

tbicorum proprios,dierum3 43.

f(

quorum anovum 70. conftitu-

unt Julianos annos tanium 65.

E

. Afolutacaptivitate ad

Va ii

edi&um Darii Nothi , Perfa-

ram Regis, de templo & ur-

|

be reftaurandis,

1182

o

3543

-

8. Abedi&o Darii Nothi

ad pafflonem Chrifti.

45

3

i

3

996

z

7Lx11

9. À paffione Chrifti ad

'.

finem belli Judaici,quod an-

no Epochz Chriftianze 71.

contioit,

40

M

QT

i

10. Ab initio belli Judai-

d an finem anni Epochx

|

Chriftianze 1652.

15852

$615$

Qo 4

CBP.

"

4

ä

MU

"

fu

ArPENDIXY

C XPuT- EKL

M]

Primum intervallum 4 Lapfa Protoplafforum

mä Hïrb

ad Dilivium , in breviores articulos

nito

diftributum.

]

Anni

Anni

;

Interval

mundt

J

,

lï

ä?

lorum

colle&i

jl Frln* an

1!

$eth

^

f Adami

1

£

130

Enos

|

Seth

10$

ME

)

rltwc

Aï

(Cainan

$4

nafci ; Enos

90

'-'ïs

Malaleel

|

tur

Cainan

79

395

A

ï

d

Jared

»anno( Malaleel

6s

460.

Trocatus at

Henoch |ata- j Jated

162,

625

at a

Mathuf. ! tis

! Henoch

6s

687.

YR dC U

Lamech

Mathufale

974

|

197

T r

tNosh

Lamech

82

1056

Anno zetatis Noachi

$1993

16554

CO

d

eccpit diluvium , durans an-

l.

l.

nuui

Linde fumma annorum fit

"ui TY

à Lapfu Protoplaftorum ad

j

n

t

1656*

WT

diluvium finitum , Gen. ;

IOJ

Caru-T III

Il' At008 (

Éxplicatio 11. Intervalli: 2 Dz/zvio ad Fe

M'W M 91

la TOE

cationem Abrabamt,

1 i d

Hoc Intervallum fwzlzfer per atates Patviarcba-

7010714 þ l

f

vum explicatar Genef. caye11. & 12, quod tdli fcbe-

nr,h

wate proponi peteft.

[

Wi i

Arpha-

4

1

M

: CunnowotocicaA,

«8e

[

Anni

Anni

4// i

l

nterval-

mundi

1 (0//1 [

105 n

l(l

Arphamd nafcitur atino lorum,

COH;.JCI

à diluvio finito

nl

^

la

1659

Sale

Arphïxad

"n;! j

An

|

70.

1694.

Eber

51

30

374

Ji

mäx-

JJ(,T

RC

Peleg

4.

/$ x*l

heou

l;

turan, P ;le

20

T

üQ

I

n

^^

9&1'110

fno (L-* ]xwu

Bd

eecclsssa.

152

»

Nxcnor tatis f Samo

w

^

30.

«;ïo-

'[ hare

Naác! mr

I(,'»v

|

Abrahà

J

1 hare

70.

i

(

)

Evocatits u'tu.m fuit A-

11949-

lo

]

;

braham, accepta promitiio-

D7

fione de Chm"co

ex *mt*x"

jä

f!

fua in tefram Cam.m, auno j

o

tatis fu:xe

i

75

IU

|

s

Hincfumma fit

|

367.

::

2023

:

i

NB.

l

l,

[

Qudam Abrabamum von 70. fed t20. anm patv

Thare vatum effe fFatuunt: fed perperam,

Nanma

YT

ü

1. Nullo fcviptura teffimouio id firmare pofant,

fed folumwmodo ambigua &3 dubia vatiocinanine ex

ii d

tarratione S!evham 3 dior, 7. :Zej:mpm niiuntur,

Hoc autesm sodo:

lh

4. Cwm ab etate Abrabami omnie fequens Cbros

nologia biblica depandeat , tota ejus cevtitudo laba-

uinotdnt n

k Jfeit,fià zo. anio Tbare , quo Abrabamum Jcvipiura

MZ rq lll[

ialum innyit , recedammi.

.

Jl

k

Ós $

N'as

(8

$86

A»PENDIX

I

Nam ilius 120.afgi Tbare , nulla litera memzm!

f

Qnum p

feriptura , quod Abrabamus illo natus fit.

p

3. Qui miraculi loco babuit,cm à D Eo audiret

T

fibi Ceutenario nafciturum filiua : qu admiratio ex-

citata apud ipfum non fuiffet , fi à patre centum an-

Unem Àbt

mos long? fupevgreffo genitus fuiffet

PLM P'(

n4 Wlmlïl

Q A P W v V

1in M j

wmyra'

Exegefis ! 1. Intervalli, 2 Fzcattone « Abra-

5 nl

iQuonse

hami ad Exutum If'aelitarum ex e/£oy-

ptos Legema, latam,

(f 119:2, C

,Hi eXICUU

Hujus intervalli principium ac finem, ipfa fcri-

Itl

p :tnra facra df)termmat elusque fummam exPrx-

amtyll

mit, quod fuerit annorum 436. numerando fcili-

UY

cet à promilione Abramo faGa , anno cetatis fuze

"L chm ade:

xitum ex ZEgypto, vel pauló poft

Quodtand

v»

] itam legem. Ita eniu legimus in Epl&ola Pau-

AL Cd

]i ad Galatas cap. 3 Legem pofé annos 430.à pro-.

9

BU

mufione Abrabamo fatfa , demum copiffe.

4

TA Q

Hulc teftimonio Paulino confentit etiam Mo-

u

I

fzs , qui Exodi 1

fcribit: Habitationem filiorum.

Hrad!,qua manferint in Zgypto,fuiffe 420. anuovrü.

W

D

(xuxbus verbis , quód etiam tempus per egrina-

tionis Abrahami , lfaáci ac Jacobi in terra Cana-

At lu

H

ul

n ,& vicinis locis comprehendatur.

PIS

YU Dtoo

l:

u)

"fnoe

M

AO

Q*

1, Teftis nobis omni exceptione malorApo-

ftolus Paulus eft , qui hos 430. annos, non a

V]th rbx

W

grufiu ïira«,utuum iu ngptvm fed à pmnä..:

romit (ïDC ALX"X iarmno fä.U"d regetlt

«n.,lu,] "

" IPfe etiam D£us non modó pofterorum ïa'

"n 1

CO*l

"

(

)lv

Ónnowxoroscic a.

x

hil;

l

$87

l

lftr, Hitnj

M

;Bi , five Ifra&litarum , fed etiam Abrahami &

Ü

Ifaaci avorum peregrinationem ,

e

f

í

10 4j

pacio 4oo. an«

fiorum circiter includit. Genef, 5.

Atf

$* Sic etiam Grzecze verfionis au&tores pere-

1 ï

Mi

j

grinationem Abraliamidarum tam in Canaans?

IY

quam in ZEgypto his 430.annis includunt,Exo-

'

di 12, 4. procul dubio ex antiqua & certa tradi.

&Fowtm Uh |

tione, ut(temerarium fit, quod nonnulli faciunt,

eos criminis falfi arguere.

/

-

j

TU C/fv)

4. Quibus etiam acceditJol

Cp

t

lh

N

5l

:

E

W au&m*ïtas,qui

Antiquit. lib. 2. c. 13

d

lï

€

Icc

nfu Tacobiin Zgy-

E

T f

ptum, ad exitumTfradlitaram numezat a30$ 21 a

Al

Wim

Unde fequitur, refiduós annos 21 $. percgrinatio-

Dnerandolj

ni Abrahami,lfaaci & Jacobi in terta Canaan tri-

^

buendos,

o zr..rfs:'z

Datlo n

[

Doi

$. Quod tandem ctiam ipfius

Óc

G

ripturze calcu-

EO

lusevincit. Cabat enim avus Mofis; qui cum Ja-

n

[

p

cobo in /Egyptum defzendit, vixit annos 133. E-

"

E.

]

us filius 4mram mortuus eft anno :tatis (

P

5

NI

f:

.Fili-

nlentit hat

U

us hujus ZZofe, fuit aorum S0. ct

l

i

"

4

a IHraclitas ex

H

E

[l

[

JEg ypto educeret, Finpe jam Ca

*

tum i5 defcd.

iMl

D

Ía Jacobi in JEgyptü, x Amramü

itiino Q

ianum

J

J

o

Tl

xtatis anno,liberos g«

o

mb

nuiffe, nec tamen i"lf*.æ tetn-

porum fupputationc annorum,153.137

