etiam eft mfiw(xo ;

Vs

rregularibus & afperis irre-

dl

gularis etiam aiPera difformis & confufa ft :e-

w

flexic.

—

$oo

Pans It.

(colus*

flexio, Ex politis autem & regularibus , magis

at ocl'-le

genuina rerum formz refilire folent.

j [gecuïo |

$. Lux reflexa , & color, debiliores [unt direto

- ag imego

radiantibus.

h NW;i

. Magisenim elongatur à fuo fonte, corpore fc.

--

! hgnton t^j

lucidovel colorato. Unde quó longius radii pro-

Nonpet

grediuntür, cà debiliores fiunt.. Quam debilita.

1 parti

iqæ*

tein etiam adjuvat, fi obliquéincidant, Eftenim

&mfg,qül j

etiam motus rectus fortior obliquo.

fédla a

6. Lux reflexa, etfi debilior fit luceprima, qua à

j

luminvfo corpore fluit , eft tamen fortior luce fecunda,

que ab illa prima per communicationem provenit.

; Drogit

pf

Patet hocexperientiá, Si enim in conclavi ali-

wala p

quo, luce fecunda illuftrato, Soli fpeculum oppo-

ls in eculo

natur, ut projiciat reflexos radios ia lucem fecun-

dam, apparebit clariflimé, utra fit fortior.

ipurat, 8

il rept

s. Lux tamen veflexa per aggregationem , fievi

Nf

poteft fortior luce incidente.

Quia enim virtus unita femper fortior eft quàm

) imgnun

difperfa, ideà etiam radii diredti, fed difperfimi-

| qu'& y,m?te

noris lunt efficacize, quàm reflexi adunati. Hinc

-

| Wittur

:

!

«ft quod à fpeculis quibusdam ad folem pofitis ac-

j

A^

48

i

cenditur ignis, fiomnes radii reflexiin upum pun-

adunums

| Rhut&o

&um colligantur, quod difperfis radiis non fieret.

—

ad vatit

Ca»ur Hk

demorfir

De IAH"c&io:

iibus quibusdam ipfius re-

| j Ne;

E tium&æ

flexx viügnis in genere.

fent Ccml

1. Non v

& , fe

w

d imago vei, per veflexionem in [pe-

€ulo vidctur.

4. lo

Ocu-

p

-

OP Trc;z.

Qot

x—

E

UM

Oculus enim feipfum videre non poteft , quia

n

lt

caret oculo ,quo fe videat.

Oculus autem,quem

ä

zhom[,m T

in l"n)eculo cernis , non eft oculus tuus, fed oculi

tui imago & igeculo refulgens.

2. No.a/'cmpe, tamengemzmzzzmago,fed/'xpä lux

W v

tantum covfifa , velcolor evanidus apparet.

ls Stiig.

Nempe ubi in reflexione af; 'eritas quædam &

Qum dj

Idamo E& [f

partium m'v:qu alitas eft , ut in pnnete, àSoleillu-

IQ

ftrato , quinon 1magmcm Soiis unam rep;rcutlt,

fed lucem tantum in omnes partes obfcurze alicu-

Netlr ]

jus camerze refle&it,

D

Tir lo ais

A

3. Imagines verum in (beculis cernuntur ,nou per

nxondag d

impreffonem aliquam , quetadmodum figillum ceva , &&

l fF.uu)mn q

macula papyro imprimitur : fed eo planà modo, quo a-

x g

liàs in oculos incurvunt , uifi quod bic extra locfizi»

[tfrtr

apparent , 8 [pecierum fluxus , à [peculo cobibitus

snfintr, f

in oculum vepercutitur.

Nam 1. ferrea, chalybea, ddimdntird fpecula

du Huam

1mao1nem quoque ex fe per reflexionem exhibent,

Al H UM

qu[L piopter duritiem impreífionem nullam ad-

j aJhmn, «U»

mlttunt

il poimiu

2v 81 imago talis fpeculo imprimeretur , nog

e

upun ul

ad unum certum locum , fed undiquaque refie&e-

adis o

retm' & cerneretur , nec variaretur lo»usunaums

——

ad vatiatum Gtum ócul 1 5 qllOd tamen fieri mox

demonftrabitur. -

3. Neque tandem magnarum rerum, ut mon-

m ]Pr "'

fo

tium & aedificiorum 1dola,anguf)ro fpeculo pos-

fent comprehendi.

-UWIW mü

4« AMoto vel afpiciente , vel ipfo objedio afpeHa-

Eece

bii ,

0»11'

So

Pans

IK

»

:

i

bili , movebur quoque imago , vel potius locus imagi.

Quf

mi in [beculo , licet ipfum quiefcat.

confett Ye

Una eft enim fuperficies repercuffüs vel refle.

wofitionls

xionis , in qpa.& centrum vilus, & pun&Gumiei | jupen

vilx,& pun&um repercuffusfimul funt , quorum

, U i

uno niutato, vifionem omnem aut tolli aut mu-

quem mo

sari neceffe eft.

! ]nunirc

y. Plure eandem vem fimul in. eodem fbeculo con-

viüblc

2emplantes , non in eodem , fed diverfis locis fitam cer-

; Df

Dormum

nent ; appavebuntd in [peculo tot imagines , quot fumt

( pars méi

eculi videntes , fed fingulis non nifi fingula.

Siübro fpe

Ex uno enim pun&o vifibili ad unum reflexio.

Ts mon o

nis pun&um ih unum oculum non niíi unicus ra,

d veri

dius pertingere poteft; Alius ergó oculus alium

fum Rp;](lïi

radium,aliud pun&um reflexus, & confequenter

tedentiu

j

alium etiam imaginis locum aliamqueimaginem

frorla nc:

videt.

1

Bo coY

6. Imago affrailatur [beculo , quoad Materiam &

dowis

Forman.

&

M

ü

Gtw,

*

$i enim Materia , e. g. vitrum colore vel mini-

9

o

105 'mxag

mum tin&tum fit , etiam facies alpicientis eodem

tincta apparebit. Tta fi ratione Formaefpeculum

3. opt

non fit exa&é plapum , fed angulum retufum fa-

&ps ul

f45, f n

ciat, vel in obtufum umbonem definat, facics per

medium divifa,vel afinina , canina, aut fuillo ro»

l

Lt

ftro deformata fpe&abitur.

! fevif

li

i

Hinc etiam fit , ut linex re&tze in convexis fpe-

Ihtücs a

:

culis appareant curvze. — Sic fi in ftri&o & polito

idäö Q1

ladio te contempleris, facies oblon

ga vidgbitur

Üncggg

sd modum politurz ejus.

bui d

Quas

lt

RB

N

x

csrs

Ó »'*1

€ ,

86

IT

* T

: -

-

E

"

i má

&

3

itfg.

Y

u

E

politurse ratio im glmx

nultum quoque

confert vel demit,

t

fï(is i

Ad quam enim differentiam

hYi

pofitiouis pori complanantur, neceffe eft fécun-

)&'Ilnc

du

m

lt

dum eam differentiam formari

quoquei mag ines,

Qnem E

Ali d

lnde ipecula circulariter poliri folent, fecurdum

queun quum pauctores deformitates áapparent,

LETPE

In uvivecrfum autem, quó fimiliores fitu figu'r-aq;

T

d w

vifibile ac fpeculum funt, eó verior imágo erit.

7. Diffeventia loci plerumque everfas fpeamus,

LURT

Dextrum apparetfinifttum: & qu:e nobis dex-

0 if

tr1 pars membrorum eft;in fpeculislzeva videtur,

Ábl

AUL

1

$i libro fpeculum oppofueris , videbis in co lite-

lm D

*as non modo inverfas, fed more Hebraorum à

dextra verfus finiftram legendas. Sic etiam fur-

ïius a

iB

um apparet deorfum , ut in

a.qui's sedificia proe-

terluentibus vi

Geinus.,

J

fh ajamq:

i

Inprimis veró concava

fpecula hic vehermenter fallunt,in quibus vifibile

modo convcrfum, inod

ó everfum , exc epto quane

ial

M

do unius fpeculi imago in aliud fpeculum refle

irürm Q^

Gitur, & fic denuó invertitur: Tunc enim imaes

ginis imaginem re&té cernimus,

I^ ]

0f

h

Jtl

8. Speculum integrium incm veddit Waaginem ex-

€ep £5 concavis & afperis : mfmä?u m [beties multipli

angvjn.n rtïuf:!

a

&i

li

il

€at , fl nou in direBum jaceant ejus pariés,

auis at

Licet énim in quodvisfpeculuim plures radii ex,

te vifibili obje&a inciderepoffint, ii tàmen non o«

ininme

mnes ad oculum ,fed aliorfuin tefe &ütur : átque

fipiini

:ideö ex uno reflexo radio nounifi unum videtur,

;ijongar'::

Uoncava tamen hinc excipiuntur fpecvia , im quis

us idem plurcs iinagines habere petett, & 4/pe-

,

!

ee à

Ó

raguge

804

PARSJL

Rér

74,quz non femper imaginem , fed interdum lu-

10. 4

cem tantum aut confufum colorem exhibent.

/

IX WW

Sin autem fpeculum in frufta frattum fit, eax7

LTA

que non in directum jaceant , d ita , ut omnia ,

Perpendiculägiter opponantur pun&o inter ocu-

]um & rem in fpeculum radiantem medios tunc

]h

N

oculus unius vifibilis fingulas imagines in fingu-

lis fruftis videbit, unoqueintuente populus vide-

bitur, Anguli enim refexionis &incidentiz hoc

a&to zquales fiunt , & concurruntin oculo. Si

veró haec frufta fpeculi in dire&um fita fint, tunc

in uno tantum viíibilisimago apparebit,relïquæ

j

imaginäs aliorfum refle&untur.

JohocSc

&io ppat

9. Imagines mon in fupevficiebus vppaätijj':e*?uli,

fed aliquo intervallo pofr eas baveve videntur.

u pun&o

]

Hóc manifeftum eft omnibus , fpeculum accu

p:ndiculari

! riüst ete

ratt intuentibus. Quó enim remotius eft aliquid

D

l

sodiodar

à fpeculo extrorfum , e5 ctiaimn remotius intror-

fum à fpeculi fuperficie fitum effe cerpitur: & pro-

J

!

gudogc

ut à fpeculo recedimus , aut ei appropinquainus,

Ti

ipfa quoque 1mago1n profundum fpeculi recede-

tl caris

re, vel ex interior profunditate ad fuperficiem ex-

padiadi

teriorem appropinquare videtur.

Caufam hu-

| d X cot

jus T?. Campanella hanc affignat , quod non tan-

Ws taQ)

vl

tum vultus nofter , fed etiam fpacium aris intra

| lp

nos ac fpeculum pofitum , alizque res proxim?

| apput

circumftantes in fpeculo reluceant , quae etiam in

10 qu

fpeculo aliquam diftantiz imaginationem exhi-

1.quia

beant. Sed vera & opticacaufa ex fequenti theo-

d la

remate de loco imaginis colligi poteft.

I6 quic

10. Re-

Or'rtc x.

8os

H

"Ib exho

10. Rérum enim imagine ex (beculo ad oculum ve-

|

um

Í

"[ fiexa , vifuntur in concur[u perpendicularis inciden-

Jï)fa,

ti & continuata veflexionis,

l, ut

-

n

ILo n Q

á

Tumeti

n

gIfts

"

Dftp,

[

Usri

!

£

Bf

n l; $

:;

j

Ym

O....

l'

(

!

?

U

N

Hï—['lqhæ

In hocSchemate Htxfpeculum fed. Resinfpe-

0 ;Cf,fiv,*femil

€ulo apparens c ex pun&o e reflexa ad oculum a,

idntr,

Ex pun&o c autem ducatur linea c f g, quze per-

Deinde

ol

p

pendicularis fit ad fuperficiem fpeculi.

t

radius 2 e reflexus continuetur usque ad hanc per-

TO

N

pendicularem , in quorum concurfu , nempe in»

N

pun&o g cernctur imago rei vifibilis c.

H

'Eadem eft ratio i fpe-

/a

culis cavis, [Ibi enim per-

dftnei

J

pendicularis incidentize b

-

Calirhe L

d , & continuatio reflexio-

*F'i ;

guod nga.hnv

Ris e 4 concurruat in c ex-

m adt

tra fuperficiem fpzculi ibi

(m]

apparet imago in aére li-

qua &

j

beroquafi pendula. — Ratio autem hujushzec eft,

f10n4?

sw

1. quia oculus etiamfi radios repercuffos fentiat ;

'equemärhco-

de ipfa tamen repercuflione , quze fit in pun&o e,

)

j

[h

nequicquam comprchendit. 2. Quia autem aliàs

n

Ecta

de

$06

Pans

L.

de plaga unde vifibile advenit , judicat ex dire.

m n [

l

£ione oculi ad vifibile,fecundum radium »quo

asque , ing

in oculos incidit; Itaque etiam in rcflexione ce»

uncül:'lf x

D

iabets

pla-ga imaginis judicat ex radio refíexo, non in»

:

ais

pun&o reflexionis e fubfiftens , (cd in planis fpe-

culis ulterius progredïens usque ad eandem per-

depl ngltui

pendicularem b c4, quze ex vifibili , (quod illic

!

eft e, hic veró P) in fuperficiem repercutientem in«

4. Nm

eidit, & fuperficiem repercuffus terminat, :

Empeesiin.

! Niania

Carur IV.

vitaftmm op

De Affcctionibus ex fpeculis reftexz

bxuiet,

vifionis in fpecie.

fjailorum

L]

1. De Speeulis gaturalibus,

P, In aére denfo & fpiffo poteft aliquis fui ipfue.

| g Infe

smaginem videre,

p Ua

! ii totu

Id fieri folet interdum in crepufculis vefperti-

nis &m atutints,pracfertim quibus hebetior eft vi-

poiride

dutur, $

$us ; quemadmodum de Antipberonte Ariftoteles

libr. 3. Meteor. fzribit, quod femper imaginem

pudum c

fuam ex acre reHexam videri»t.

Wum Qon.

2. Habitantes in locis editiovibus imaginem Solig

fs p

Atfra fe-videre poffunt.

tmeft:

tantum n

5i nimirut vallis denfiori nebula repleta fito,

videre poffunt , qui altiori monte habitant , ima-

$. C

ginem Solis à nebula reflexam.

talioini

2. In oqulo altevius poteft qu&piam fui ipfins imta-

Incid.

ginom-videye,

(ioinci

Tales enim imaguncule non funtille imagi-

Jicefes

3*5 quibus vifio in oculo fit , multó minus quic-

continug

quam

OO rrtaice .

$65

:]Ud Q

Pel

uam in oculo inhzerens , ut vhlgus cenfet , vetu-

i

lm

l

qy

lasque , in quarum oculis turbidis ejusmodi ima-

1€X10ng

unculz non apparent , temerario judicio pro fa-

V Jo, hnj

is habent; Sed funt imago hominis ante oculos

z lelc[p

ï

terius ftantis,qux in oculis ejus quafi in fpeculo

( d

E s

!n Ti

depingitur.

(

l

1. De Speculis artificialibus,

nf

T

4. Naturalia fpecula funt origo artificialism.

Nifi enim naturahominibus przlufiffet , & 12e-

vitatem opacitatemque ad fpecula neceffaria effe

lum

docuiffet , homo forte ad artem conficiendorums

fpeculorum non perveniffet.

liy,

D

3. De Speculis p[äni:.

dini i f

$. In fpeculis plauis iniegris una [ola apparet imae

£. Unumquidem vifibilis pun&um multis ra-

Jalevfrei

diis in totum fpeculum incidit , qui omnes etiam

ddeordhn-

pro incidentize modo ad partem oppofitam reflc-

trj nl

&untur. Sed quia nonnifi unicus radius ad idemà

yt imagäneuu

pun&um oculi refle&itur ,

uia à pun&o uno ad.

unum non nifi unica re&a

4

uct poteft ; Et qux u-

rinpit N

nius pun&i ratio eft , cadem omnium etiam alio-

um eft : hinc fit , utetiam totum vifibile unama

lplb

tantum imaginem ad oculum refle&at.

ii

6. Continuatio refloxionis ad imaginem equattr

radio incidentia.

li

Incidat enim pun&um cin fpeculum fe4 , ra-

dioincidentizec e , qui refle&itur in oculum . St

"

ilirt

hic reflexionisradiuscótinuetur, zequaliserithzec

mjm[gquC'

entizece, Quiaenimin

continugtio g radio incid

'Fri-

qmm

E ee 4

$68

Pans

jem

T-fiangulis reGanftulis c e f & g e f , duo latäx-;ï cf.

clexus n

& f g funtequalia : & latus f eutrique commune;

4 ab 8]'10 P(

ideó per 4. lib. r. Eucl. erit bafis e g continuatio

donec p

reHexionis, zqualis bafi c e radio incidentize,

b offaratt

7. Hinc in [peculis plan& diftantia & imago vera

j0, P

ef ac aqualis vifibili.

? eultiplex

Quia enim Triangula ex radiis incidentize &

reflexionis continuatis, item perpendiculari fa&a

noma

funt squalia; Erunt & imago ac vifibile , tum;

cies muli

vudantü

quantitatis tum diftantiz ratione, xqualia. Eft

itique imago in fpeculis planis verior , quàmin

(puum fita.

bb

f)fïs ; in quibus hzcc aequalitas locum non»

ds 1'116L:u'l(

1gi

1

o€t.

,

quiares

sIexjonis

8. Speculum planum à lucido quopiam illumina-

tum , eosdem vefle&it vadios , quos idem lucidum ad e-

diam nmaj

undew (refpe&u fpeculi) fitum per ipfum [peculumo

n p

tanqugm fovamen projiceret.

gmem [

Ut fi;in füperiori Schemate;plano lucidum zin

Tif

fpeculum 4 e f incideret , refle&keret in parietem,

lséng

€ f g, cosdem ad c radios , quos in oppofitam pare

iona la

hr n

tem ad g projiceret , fi fpeculum in e effet perfo-

ratum.

db od

Hine per fpeculum ad zequilibrium horizonti

ol

impofitum , altitudo Solis per radios reflexos ze-

J late,y

BC

qué capi poteft ac per incidentes ; Sicque angu-

lum reflexionis angulo incidentize feimper sequa-

Wt y

lem effe, experientià deprehendetur..

|

peul:

"9« Tdem in pluribus Jpeculis unicum € femel vide-

getfp.

vi potef ; atd, etiam,fi quidà tergo vel in vemotts lo-

debito

eis pofitum fit , quo vifui direfbus aditus non patet.

illis l

1d'mS,

; I(.1 fitfi fpecula plaæ ita collocentur,ut r:

rene-

gglaf;;

( rT w

[o]

979

—

'.f,dno ]ggm ;

reflexus non ad. vifum pertingat , fed. excipiatur

K TM

ab alio fpeculo, quod i.1lam rur(us alteri tradat ,

" TM

donec per multas ambagcs ultimus tandem ocu-

Uif

]o offeratur.

"

4 Uimg

vt

10, Potest etiam unum idemá, in pluribus fpeculis

/ fpeidenriæ&

sultiplex € fepius videri,

Xctlar i

Quemadiodum dnimi fra&um fpecu]umr fpe-

l

*

Vïfïbile,mm,

cies multipitcat , utl

HPI'(I G1

Gum ; ltaidem etiam

t M

]

prxftant multiplicatafpecula, nop tamen in dire-

du

0

hqünig

&um fita. Tunceaim[ *;optcrdiiïin&as fuperfi-

n

1 um nnto

cics fpeculorum , etiam fiunt diftinGz perpendi--

culares incidentize , diverli tam incidenti:x quam

j t

reflexionis radii ad vifum , ad quorum numerum

enlitim i.

etiam imagines multiplicari neceffe eft.

if al

LI. Poffunt duo fpecula ita fíatui , ut iu uno ima-

ginem accedentem , in altero vecedentem videas.

pl

Id fit, fi orthogonaliter connc&antur , & ocu-

t gahaeuu

lus à rcgione anguli confiftat. Mota enim res

ab una jaterum extremitate ad alteram , videbi-

um

pl

tur in uno fpeculo angulum accedere , in altero

ab eodem recedere.

um hn

.

12. In pluribus fpeculis , coutigut locatie, uno fal-

jos fs

tante , poteft cborea pluvium faltantium cerni,

Si enim arcus circuli , fubtenfis chordis 10 ali-

Skque df

fnpir i

uot partes dividatur , & fuper fingulis fingula.s

;

j

P

ecula perpendiculariter erigantur , quicql-üd a-

Qfm'i»'lf'm' F.

get fpe&atorin centro conftitutus,id toties ibi vi-

"m f

debitur,quot funt fpecula; Sique faltet,inípeculis

illis choreas faltantium videbit, habebuntque fin-

/'WW"'

4 Ju

centroexiftentia afpectü.

j

)

gula fpecula ad vifum in

.

d

L

Lhee.y

unifor-

|

810

Pans.

IT.

—

——

uniformem. Etita etiam candela una in centrg

NT

pofita , tot faces oftendet , quot fpecula erunt.

hn 0

13. Situs oculi a[picientis eft proportionalis ad fi-.

jnogints "

n

tum veà vifibilis.

lum à

PC((

j Q5

In priori Scbemate plauo.

yurtg dien )

Ut fe habet radiuse 2ad oculum a ex pun&oe

j at j

reflexus, ad fuam perpendicularemz4 , five ftatu-

on pii

ram fpe&atoris ab oculo ad pedes : Ità fe habet ra-

eili, 0 d

dius incidentize c e ad fuam perpendicularem c f

[ qui ;?fï';"ï

& viciffim.

dium.mino

Rurfüs ut fe habet diftantia e 4 ad altitudinema

fpeculum a

4 d; fic fe habet diftantia e f ad altitudinem c f &

t contt

contra. Anguli enim incidentize & reflexionis c e

f & ae d funt zquales; & utrobi

ue eft unus re-

&us c f e & a d e & propterea refi

1

if O(z:f'

ui quoque an-

gvuli ambe d a e &c f e fibi aequales erunt , & pro-

i fefolun:

siltir,

ptetea latera habent reciproce proportionalia.

Ex hujus propofitionis fundamento per fpecula

Namqui

asincid

altitudines & diftantias rerum metiri poffumus :

ut in Geometricis dictum fupra eft.

uliphosr

DANSN

4. De Speculis convvexis.

Til cem

14. Iubis diflantia & Imago vifibilis ,oblique in-

&am coni

tidentis femper minora funtju/ia.

qiostam

Hoc eft: lIt ipfa imago minor'apparet , quam

/" ginem «

eft ipfa res vifibilis, ita etiam diftantia imaginis

quitu, (

à fuperficie fpeculi minor eft, quàm vera rei vifi-

g0,3bc

15, $

bilis diftantia ab eadem fuperficie. Ratio eft; quia

linez incidentiz eandem imaginem terminantes

7777

ín centro fpeculi concurrunt & acuuntur.

f

Ofcrrtzx

81X

.ela UM

Q

$i veró afpettabilefit diret? contra convexum

ul ET

fitum , & oculus in eadem lineà ftet; tunc locus

'Püfflloymlä. ü ;i'

imaginis à fuperficie tantum diftat , quantum i-

pfum afpectabile.

H

15. Quà globus [beculi convexi minor eft , 63 mi-

'—1110

ER

vores etiam [

, um diffantia , tum imago; Eb ma-

Metpuydny

jores autem funt , qub vifibile propius accefferit,

W,üve]hm.

'Itakh&bïm.

Quo minor enim eft circulus convexitatis fpe-

euli , eó ctiam locus imaginis vicinior cft centro,

M 7

inquo perpendiculares co&unt; & per confequens

€tiam . imninor,

Quo propius autem vifibile ad

lii

fpeculum accefferit,eó majorem angulum ad cen-

nf

Md

trum conftituet, & proinde majus videbitur.

aed u

5. De Speculis Concavuis.

Juiquoque P

16. Oculw incentro cóncavi [peculi exifteus , wi-

il r.

det fe folum: ia €8 extva peripbeviam ipfe nu(piams

videtur.

m

dytbsd

Nam quia radii ex centro perpendicularite ro-

d ln

mnes inciduatin fuperficiem concavam, ideóque

|

"

"

in feipfos rce&untur, & rurfus in ceptro coeunt,

Oculus igiturincentro conftitutus praterfeipfum

l

nihil cernerct.

In circumferentia veró. velextra

jj Ht

eam conlititutas oculus, quocunque radiaret , ra-

dios tamen aliorfum refle&teret , & fui ipfius ima-

ginem contemplari non poffet.

Unde etiam fe-

piret,

quitur, quod nullius rei , n centro exiftentis;ima-

r imagfüfi

'età n VJ[E*

go, ab oculo alibi exiftente, videri queat.

fod ia

17. Sioculi in Diametro [peculi concavi ita con-

flituantur; ut uterd, à centro aqualiter diflet, ueuter

erminantes

i

feipfum fed alter altevum cerneret.

$

I

$12

Pans

k

t

In concavo fpeculo £ 44

r g

diftent in diaüietro d e P o-

us

Hj Go

culi i& fxqualiterà centro

m

e. Radiet oculus in 2, qui

refle&etur in oculum f. Vi-

FingüaPC

ciffim i oculus f radietin a

qanier CO

A(Zäb |

refle&etur ejus radius in i5

jquot 8

adeodue neuter ocülus fei-

xïogï?,uï DN

pfum videbit, fed oculus i cernet oculum f & o-

as

culus f oculum i.

cie lþ ullh:

18. Speculum concavum imagines , prefertim lu«

xunéto colt

yiti calort

cidas , extva fe jaculatur , it

n

dule bereant.

4, ut in aire quafi pen-

::/

:,

jtet tamk

us

Jlv

pcïiph

Ratio eft , quia locus imaginis eft in concurfü

famplior

pfsrpc-ndicularis incidentize, & continuatz refle-

'

IU

inles cap.

xionis , qui concurfus in copcavis extra [peculum

bilio; &T

in aére fit, ut etiam fupra oftenfum. e. g. InSche-

Centrali

wale pag. 773.

Sit Plumenradians in fpeculum concavum ed;

fedhum.

fitque e pun&um reflexionis radii & ein oculum»

Id per

a perpendicularts autém incidentize erit P c4, fe-

lt quod

cans radium reflexionis eain punGo c. Ibi igitur

ticonaut

erit imagoluminis , inediusque aér putabitur ar-

wrpendic

dere. Obferva autem , quód quantó fueris centro

N

"

fpeculi propior ; tantó evadetim ago major , peni-

]

!

l eom

tus à fÍpeculo feparata,ut manibus tangi videatur.

filphur.

t Ve

Etfi in locoimaginis c papyrü autaliud folidum

admoveris , cvidentius apparebunt omnia. Si ve-

gua, flec

róin loco P ftatuas nivem , aut ignem , oculüs in

ttlqui o

fïie-

( dülï) ) fe(

p'.un&o € pofitus , fenfibiliter etiam percipiet

D

gus

OPTIC(,;E.

« 813

us nivis , vel calorem ignis,qux unà cum radio

vifibilis ree&untur.

19. Concavum [peculum , Soli expofitum , combu-

|

Tif wawso ; in toto quidem axe , fed validius in centro.

B

Finge,pertotam fpeculi , eir- K3

:

d

culariter concavi , fuperficiem,

aliquot radios ex centro Solig?

eq

f

Jrogredï ,«X cum axe undique

w:;

2

Wtlm ff

pares angulos facere , in fuperfi-

cie fpecuii , qui reflexi in certo

M

m a al

^ Pflflrh'm li.

pun&o coibunt, & proptervim

2

aC CESEETR

^

..Q:..

9

GA

[2

,xr—

[

Wif M ,

uniti caloris ibi comburent; de-

biliter tamen , quia in unum pun&um nqri nifi u-

nius peripherize radii cotunt. Quó majorautem

TAT

n

& amplior eft circumferentia, quóve pluresinci-

Attaflm

dentes capit radios, eó fortior quoque eft com-

buftios & ha fit fecundum axem.

n li.

Centralis veró combuftio fic pr&vatur : Efto

hod

Ífpeculum concavum de fg 5, & Solabc radietin

ihein at

illud per centrum fpeculi, radiisai g , bif,cie,

t l

dico,quod omnes illi radii intercepti inter pun&a

yinc p

€ gconcurrunt in centro i. Quiaenim omnesfunt

l ;u!abiturz."

perpendiculares , ideó in feipfosrefle&untur, &

n fs

Ícfe denuó interfecant in medio fpeculi pun&o ;.

gomajon;füï"

Ibi fi combuftibilis materia , ut pulvis pyrius,vel

appi ia

- fulphur admoveatur;illico Solis ardore accende-

T

tur, Verum quia portio fpeculi e g valdé eft exi-

m

gua, tiec adeó multorum radiorum capax,atque

3m,0;yiasin

reliqui omnes illapfi radii folares,alibi in axc qui-

pe'rc

jpä::fri-

dem , fed extra centrum , ultra eitraqne illud con-

cur-

gus

$14

PARSV Ih

—7$

22. Iï

currunt, ideó debilior eft fpeculöhtd] caVohmä

operatio & fegnior.

.

Mi ,

6 De Specults Irregularibus,

SicCy

Jand» illï

Irregularia fpecula funt varia , alia fimplicio.

ra;ut Cyïindraceüm, Conicum,EHipticum ; Hys

perbolicum , Parabolicam, &c, vel ompofita à

1j SH

Regularibus; vel plané inordinata & afpera: &

1mag'n'

jmegulat

hac oimnia vel intus; vel extus polita,

Quid autem Cylinder & Conus fit, di&um fu.

p vt

pra eit in Geometricis.

Hypevbole, Parabole,El.

M. ln

Jalucirddit

lipfis ant linez vel fipurze ; ex curva & re&a mix-

tz; refto & curvo participantes : Parabole ex s.

Noneni

uó , Hyperbole plas de re&itudine : Ejli

pfis plus

povidett

1

€ curvitate,

lm quid

20. Parabolicum (heculum vebementiffm? comba .

f apparct

rit,

nfionefig

mimimm

Omnes enim radii à Sole incidentes » quoruti»

iufiniti funt, reflexi hic uniuntur ; cum in conca

fioloco, f

vo tantum ali

uicoganturinuuum. Ettalifpe-

(ihdc0y

culo Archime

]

es & Proclus olim triremes hofti:

declpe:

um combulffiffe leguntur,

lm fuis a

"M

[

21. Compofita [becula adurunt quidem etiam »fed

tualieno,

egrius,

|

lipropor

Simplici plano vel convexo aliquid comburt

| gt

ynpoffibile eft; quia radii difpenduntur nec un:

Qu

quam co&unt. 5i tamen plura vel plana velcon-

vexa, vel concava apté ità conjungantur, ut fin»

gulis compofitis circulus poffit circumferibi , ne.

ceffe foret radios folis à fingulis fuperficiebus re-

percuffos , in upum pun&um, centrum fc.cogi ,

4

ibique accendere,

28, Írré«

i

|

"OrTticzx

Kal

N

815

Orim ün |

|—-42. Irregularia fpecula fequuntur affediones regu-

larium , quoad licet.

3"/3715'!!.

Sic Cylindraceum exterius juxtalongitudinem

Ln ïlyidün»

]

: ]

ln

plana; juxta latitudinem convexa fpecula imita-

M

lpncmn,th

tur; quia ex ambobus eft compofitum,

c d

l

FO

23. Semper autem imagines monflxofas veddunt.

d

naï

d d

lmaginesenim afïï,mulantuf fpeculis, Ideöque

PUHM.

iregularia fpecula regulares & genuinas imagi-

I5 gf

nes refleGcre non poflunt,

hi Pamh/e,[/;

24. In univerfum veritas veflexa vifionis exigua,

ts

ballucinatio perpetua fer? eft.

V nhl o

Non enim ipfum vifibile, fed tantum ejus ima-

o videtur , imó fzpé ne imago quidem, fed fo-

It i d

j

ium quæ

dam colorum confufio.

Et fiipfa ima-

Atf f n

go apparet, eam tamen cum ratione coloris, tüm

ratione fig urd , & materia & forma fpeculi pluri-

Jenrfs,quonmu

miüm immutare pote&. Denique nec quicquam

Wt

fuoloco,fed alieno omnia videntur,

i, Bul

Unde Optici imaginem, etiam quá integerrima

j as d

eft , ex fpeculo reflexam dicunt, cum res ipfa qui-

dem fuis coloribus & figura partibus cernitur,(ed

D)

st l

fitu alieno , alicubi & alienis induta quantitatibus,

& proportione partium figurzeinepta. Dreviter;

Imago reflexaeft vifio rei alicujus cum errore fae

Jiidcor

duntur n

cultatum ad vifum concurrentium

|piia vel;ff

conjun&a.

gantnr,

i

rcumlo

i wetätim ij

& 9] &ä

mmísat

E

a m

OPTiI-

P.

$16

PaARTE

ITT.

—

^idhe

OTPIITIGOI

», keim

PxRnS

FM

js, al

u Puni

MESOPTIGA.

- diorum co9

Gupmoret

$jporfde

ts exredit

D«finitiones quasdam complecfens.

g. Perpfi

1. AMefoptica eft , quze de vifione refra&a agit. / i vifz, aä

-

^

Refra&a vifo elt , quando aliquid per me- ul

dium refractivum cernimus.

Tuli tj b

^

2i

)

AMedium refragivum eft vel geminum, di-

I6 Perpe

verlas fuperficies , diverfze raritàtis & denfitatis jidh, que

habens , vel unum diverfimodà affe&um.

vliter tranf

Talia media funt &tber & aàr : aér €9 aqua: adr

Jlotttonis.

& vitra per[picua , five con[picilla, per.qua videmus: / i. a

aür item purus , nubilus, &c.

finerficie di

^

4 Radiw AMefopticus eft vel äncidentiæyel re- "

pe?pïndicui

fractionis.

TET

$. Radius igcidentie eft, qui à re vifibili per .

RTT

medium unius , incidit ia fuperficiem diverfi dia: "

Z

vefra&io

phani.

m fuperf

Utbdex vifibilib

| 15, Anju

incidens in diverfum3

efi medit

diapbanum f c d.

lo incider

d

M

6. Radius refra-

£^

l

&ionis eft, (ecundum

4 M

quem ille;jam diver-

!X

us refrad

fum medium ingres-

['optus ac

fus , refringitur,

IS. Refn

Ut

!.

REO

OÓ»Trc

m

" Urdh eel dl defeeus à reit

udine linea b d.

7; Refra&io enim eft incurvatio radii inciden:

J

tix , ad angulum conftituendum.

g. Pun&wn refratlionis , cft luorum horum ra«

LA

diorum communis terminus: Ut pas&ywa d.

Superficies refringens cft prima dïaphani fequés

Af

tis extremitas: ut, c d s.

U rdridag

9. Perpendicularis incidentia cft, quse à pun&o

Y&i vilac , ad & per fuperficiem diverfi medii ad

D p

angulos rectos ducitur.

'T*'Udb

j

Talir eft b c £ in fuperficie plana; b c g in cu

in,d.

10. Perpeudicularis Refratlionis vel obliquatio-

ts nl

Wib eft, quxe per punctum RefraQionis Orthogo-

Z Jäz*imu,

naliter tranfit;u£ligea a d g. — Eftque notma Re-

LT.

frattionis.

um

ir. Zugnlue incidentia eft, quem contlituit in

fuperficie diverfi medii radius incidentize cumo

ulnterdie

perpendiculari refraitionis;

Tals eff angulus

a

t

12. Aagulus refra&us eft, quem confüituit radi-

n

us refra&ionis , cum perpendiculari obliquatio:

nis in fuperficie diverfi medii, uf angulus g d h.

í

13.. ZAngulus Refratlionis eft, quem in eadem di-

verfi mediifüperficie , radius refra&ionis cum ra»

dio incidentize, re&à continuato conftituit

]

U£ angulus h d i.

I4. RefraBio ad perpendiculum dicitu?,cum ra»

dius refra&ionisad refra&ionis perpendicularem

propius accedit. s; b.d h.

l

15. Refratlio à perpendiculo,cm ab eadein lon-

Fff

:gäui

£18

: PA'RvsA LE

misiEeiim

nuae«

gius difcedit,

quàm incidentize radius c'imti

" in*?äfPe

tus, ut bdkl.

d

a«

16.. Porró refra&io duplex eft, fmplex & jufla,

Ratio f

m mngiï j

17.. Refratkio fimplex eft, cum radiis practer re-

fra&ionem nihil aliud accidit,

g ibenore

8. Ziffa, cum radii in medio diverfo nons

ngfu'nt.

tantum refringuntur , fed ctiam refle&untur.

4.4 Hiïif

s ]

icidetttt

(; a pa rl

-Bionis u

De Affedtionibus Refract;onis

[j vini

fimplicis.

!mjar ftat

il

fra&ioni;.

r. Radiu perpendicularis tranfit etiam diverfun

jr.

! Mcenia

mediun à vefratione illefus : fed obliquus vefringitur

propius aQ

jn diver(o medio , eo magis , quà obliquior eft.

i lon

Ratio eft, quia perpendiculariter incidens ra-

u longi

dius fortioreft, & minorem , Obliquus verà debi-

tontinuatu.

lior, & majorem vim à medio patitur.

(ll),:—ll']]-

j Adli

visautem perpendicularis radius non refrimgatur,

dute, uter

magis tamen coar&atur in denfiori imedio ; ino

pb dv

rariori verà liberius evagatur ac dila:atur,

kb vefred

$

2. Radiu obliqu? incideus-in denfius medium , ve-

Ínhoce

fringitur ad perpeudiculum eà magis , quo denfius eff.

fs femp j

lit fi medium f c i z ftatuatur denfius medioc

o minot,

b d a refra&io radü b d, quxe eft d b it ad. perpen,

6, Ini

diculum 4 d g.

duilaxot

3. Radius in vavius medium obliqu? incidens ,v&-

duetvali

fringitur à perpendiculo , eà magis , quo ravius eft.

Namq

Utfi medium fcim fingas effe rarius , quàm €

um ef

medium e b d à; rcfra&tio radii b d , quae eft 4l

t

j

Ti

[

:

O»rricx.

$19

Qf

fit in p

c;,rrrpendiculo adg: ultra radium inci

dene

tize re&tà contipuatum , nempe b d i.

l, Áj jf

Ratio hujus diverfitatis eft ; quia denfius medi.

D

[

um magis refiftit & coac&at radios: in rariori ves

Yó liberiorem habent tranfitum , feque dilatarea

diq däverfo li

poffunt.

Niecnfyr

m

4. Hincetiam vadio vblique in deufius medium

I

incidente angulus vefratfus g d h , e0 minov : Refra»

!

Bionis veró h di, eó major fit , quà denfius eft medis

tonig

wn,G vicifim : Qub minus denfum wmedium et , eà

major fit angulus vefraiius , eà minor vero angulue

vefraBionis,

DCHTT

I.:/f

RI

Tllic enum angulus refra&us ad perpendiculum

lii d.

propius accedit ; à radio autem incidentize conti

n w

nuato; longius difcedit. Hic veró ä.perpendi«

culo longius difcedit, & ad radium incidentize

dl

continuatum propius accedit,

Q

If

J

N

$. Radio autem oblique in varius medium inci-

Mi

NT

2 u2

b

Lv

dente , utevque tàim vefra&us , qu.

refrattionir an-

frort I

1

gulus eà wajor fit , qub varius ef medium, angulo ta«

at

Al

n

lu n

l

en vefratzo , vefratdionis angulum femper fupevante,

h

In hoc enim rariori medio apgulus refraGio-

[

NT

nis f(.:mper eft pars anguli refra&i , & proinde to-

tUhU' li ij

to minor,

"

) htad

j

- 6, In Refraioue non videtur vifibile , fed ejus

duntaxat imdgo: uec genuina femper , fed uonnun-

ij I

VAU

quam valde confufa.

i uni

Nam quod fupra de reflexionibus diximus , id

(

uäm [

atl

1

]

ïpfum etiam in refra&tionibus accidit

M*

Fff a

»5 [7;!0'(-

Pans

T.

$50

7z. Imago refratta videtur in concurfu perpendi. c G!

cularis incidentie /, & radii refratfionis continuati, lun: 5l efii

.

Sit vifibile z ex medio

i

pgam 1 8

deníiore ec 12 , in fuperfici-

:

ofitam ;

em rariorem P e c incidens,

! dinm latea

quod ia pun&o e non dire-

-

&6 tranfit ad i, fed refrin-

—J:......., did aquá !

t terum

iturà perpendiculari refra-

E

|

lit,extra f

|

&ionis fel, & fit radius re-

:::

T2

fra&tus ek , qui continuatus

]

&

m

usque in 7, fcilicet ad per-

pendicularem.incidentiz a c , monftrat ibi ima-

VX

N

|

gïnem ipflusaïn b, extra fuum ].OFum : in cofi-,

ji

curíu perpendicularis iacidentize , & refraQdonis

U^

&/4

1

continnatae.

8. Poteft aliquid pev vadios frattos videri, quod 1

per dire&os cerni uequit.

j Oi prop

Sic vifibile , fi cum,oculo in eodem medio

Win nobis

exifteret, nullaque tefractio interveniret , dire&é

qetiaphan

non poffet cerni finiftrorfum , nif

ex pun&oi, At

u) fol &

quia 4 vifibile in

F—

C

Q diet

UV3D

medio denfiori,o

notecfem

culus v.inrariori

jverà exit

«

ex*

D n

confiftere ponitur

—

iem , qu

videri poteritetià

E

VM AL

ifiam ul

(/

x

ex k,non ipfum

z

um aliqu.

quidem vifibile 4

&t

[prateord:

fed ejus imago P

AAbum a5

in denfori medio refra&a.

ffconfoy

;

Experimentum hujus habere»|

i

Jitacalo

hu

poffu-

l

TU

UET

OÓr»rTr1c.x.

$S2t

G*?wüij (0y ';

