jo. ultra

1

anaos 3$0. progredieris. Quod fi jam Cahato ali-

; n

quot annos largiaris , quibüsin Canaan vixit,Ei-

iäb*'

dem Cahato & filio Ainramo;aliquot annosade-

4 4 Dfilli

fl, lv

meris, quibus ante extremum vitz liberos genue.

l

runt,fumma illa multó ninor fict. nde marife.

.r-n ,

"t

»tott 1

fiffim? liquet , aunis Exodi 12. c. allignatis 436

W

coóm-

" CR

$

8

APPENDIX

/'/(

c«miprchendi etiam tcmpgus ,quo Abraham Ifaac

& Jacob peregrini in terra Canaan fuere, fubin-

inaum

de autem in Z&gyptum etiam , famis depellendas

«

ijpli lii

cauíà , migrare coadt,

Quibus omnibus, fi zequalance ponderentur,

jl

U

feclamare cum ratione nemo poterit, His itaque

5

yrxfappofitis, poteft hoc temporis intervalluno

s Bj

gt

ï

10c modo ex fcriptura deduci.

Anni

Anni

Jiic fu.

Ab ezwyyela ad natalem

interval-

mundi

,,iligin

Taaci,Anno Abrahami cen-

colled»]

m & conl

collegi

tefimo.

25.

2048.

p axidtrtsc

À nato Ifaaco ad natum

TT

)

Jacobum , anno ztatis Ifaáci

glwmg.a d

69o.

4;.

2108.

lI)

f

4

|

Ad migrationem Jacobi

ID

!

in Mefopotamiam anno z-

Itf

lo

tatis 77.

162.

2168j.

Nostmqat

Hinc ad natum Jofsphum

xb ddt

anno fzrvitutis Jacobi i14.

176.

2199-

1 :roculvrmd»;

Abhinc ad Jofephi exal-

206.

2229.

lus

tationem anno ztatisfu:e 30

I) al

Atfus

Ad defcenfum Jacobi in»

"

DrgtUh

Zgyptum , anno fterilitatis

lus qm;g

fecundo,five exaltationis Jo-

3 meni

fephi 9.

2If.

2238

"nni ofnt

Ad obitum Jofephi anno

)

286.

"hale

eetatis fuze r10. anni 71.

2209.

249.

2272.

Xüyo Q

Ad natalem Mofis anni 65

ïa&ïiquaqu*: q

Adexitum ex ZEgyptoan-

i "

Ht

0to zctatis Mofis 9o.

419.

242i

CaruT

p

C

Mnty :

CHRONOrLOGICA,

$99

)us,qqubrahamH

.

( A m T

V.

Ti f

) fnï

Hmlfms del

x;, Interva

llum 1 V. 4b Exitu ad Struchuram

! Templi Hierofolymitani , ex fcriptura

-lance.pondm '

demonftratum.

T il

'

Ab exitulfradlitarü ex]Egypto,ad conditurum

d

TU templi Hierofolymitani , fcriptura facra furatim

- numarat annos 480. 1. Reg. c. 6, Etfi igitut non-

^ iE nulli hnic furhoe limitationem adhibendam cen-

t | w feant; di&inguendo interexitum ex ]Egyþto ig-

Wi Iu! choatum & confummatum, qui multis axnis poft

n

tl

illum acciderit , cum Ifralite omnes fua quieti

|

poffiderent, unde ultra 100. annosilli 480. anno-

rum fummzae adjiciunt , calculo libri]udicum in-

l.

Atf

nixi, qui tempora fervitutis & libertatis,quietis &

turbarum , fecundum quz calculus Chronologi-

cus inftitnitur , feorfim numerare videtut.

tf

ul

Nobis tamen à tam clara fcripturze facree litera ,

E

quz ab.exitu ad templum 480. annos numerat,

n

119

J

tam procul recedere minimé confultum videtur.

]ta

ue ftatuiuius,annos fervitutis lfraclitarum in-

D)

u

clulos effe annis , quibus liberatores eorundé Rei-

i

publicz praefuerunt. Nec nos movet,quod fub u-

dicibus illis quietà vixiffe Tfrazlitas fcriptuta ali-

' quoties meminit. Eft enim duplex quies,(Iga qua

h

l

ab omni offenfione liber in tran

uillo vivo; 4l-

tera , qua licet variis injuriis affectus, illis tamen

à

/:

me non oppono, fed patienter omni'a tolerando,

j

::

qualicunque quiete perfruor ; Et talis quts ifrat-

f

litarum in libto Judicum intelligitur cui quieti

J

abit-

p

(

oppopuptur turbze; Q?ïbuf jugum favitutis

cete

(2

APvEnnxw

199 — u

—

Vr dd

li

r

Pl!)

cere conati h!nt Tilos ergo 430. annos,quos fcri-

»tura facra ab Exodo ad fundamenta templi Hie-

] Moroin at

rofo! vm* ani ;au.a nutperat , ita explicamus.

[Lnn

Auni KRe-

AuniRe-

Znuni

Dibutlo

"t/r'l/lb

Q ininis

niundi

Mofcs in deferto

r T"L]l, U5 1

'2»"":.1(37'11 4

colle&i

colietti

pr efuit comwi»tv

Qïm [

l

annoe

29-

29

2491$

Dhm.

Jofua & poft eum

[ Silomonis

feniorcs po

wjlllï

h

menla Te

L5

in térra Canaan

37z

2510.

aumma

p

Othoniel

572

97

$49

$0.

1527

2620-

[l MJOLT

hþ"'l»

QIIORIS QU

Debor

Darac

29

E

2167

2660

(iCdLO

72,'

2$0.

m A

2705

(

Abimelech

3.

259.

I

ï

alli V

2

'Thola

oS I

2714.

df//)

II

-

"

VX AE

Tair

203.

Taiüm

j55

*

210 5«

ZU0l.

Jc.fula

tü

W

SSS

310.

1768

Abd

& cum!

E l*on

E

c o MÍtsImis [r

TMIm

226

27

79-

gnumn

,AL' on

.

23

12

d

787

lll MP (Qe

Simíon

354

-

280

/*

N

kl

U.

204

8 4Ó67,

t05o0 m €5

O wI" 3

D

,Jc.u:uul

420

287

72

T

28

$6.

Saul I. Rex

w p

4

David

[

»

5

2)70.

Somps d

EN

ä

|

Salomon

usqs ad

Jn»mTQmp li

dfg

;um hmu(m enta

lhl

't(.;hph

2*

i

479-

793

31

A nm

Ancunte entm. 3220

ä

e

qie H

l,

13

E

X

l&

U

,1Inerne

fc fecundo, tempium adificari cocpit, 1, GC€ 6.

Alïa r»gh

- Breuiet

w

"

LEKDU;

CHRONOLOGICA,

$91

Jun Mk

y.a»nnos,quosf;»

Brevior Supputm*io ex Aüorum cap.

13. f4

iuftitui poteft. .

Pf f&. IU

-

AU

1. Mora in deferto poft exitum ex

A ./1'1)[

JEgypto

39

Af

5. Diftributio terrze fa&ta annis.

7l

(

HtI

3. Tempus Judicum.

3$0.

j »/x,

4. Samuelis & Sauli,regimen

40.

-

$. Davidis

49.

Ü

6. Salomonis usque ad ja&a funda-

!

;

J

menta Templi

-

3.

Summa

-

-

T/2

l

479.

]!4

poft quos anno 480. ab Exitu, menfe fecundo,an-

E

|

:

noSalomonis quarto , templum fuit zedificatum,

lf

CapruT

AET.

| 4

W !om

Intervalli V. 4 fundata Templo , ad. ejus-

dem excidium , de

ductio.

J;l

Intervallum hoc magnad

cuitateex feiptu-

our

2291

iores tem porum articulos

fol

rafacra eruitur,qz:,f t

:

i

jl

omit

[

M

it, & cum patres & filii umà regnarunt j aut

Interregnum incidit , inter annos regimints patrís

j

T[

;'

acfilit , vel procerum non diftinguit.

^

Nos ita progredimur.

H

4

ZAnni

n

)Q

Aauni ! Anní

5

i

4007

N.

regimi- | regimi- |mundi

Salomon poft funda- | zi« fa. | uis col- L collei

hi

! |

À

tionem Templi regnavit | guorz. | le&i

Í

annis

27*

37

[

G

*

Rehabeam

2

]i

f4

A

1 *'], u

Abiam

7:

,)'S:

i

[v

*

lz.

ol oh ib l

:ï'

Af(a xegnavit 41. an-]

l w[

Tato

/

RO$

Q

$92

A»rrENDIX

( g berna

nos, fed tres cum filio

38.

9*

3026

amc regnau

]maundtu ,lolus.

T

Jejfaphat rwmwt ans

W TRV i

nis 25. fed cum P'lth, $.

ipunenurm

cum filio Joram 9, So-

III,

20421

vf flis

lusigitur& cum patie| 16.

A gnavit

Joram rcgmmt cumo

fmanpós t

pdne annos 9. Solus au-

j Hikia.

nost

rcs,cum filio Aha-

; um patt

fia annum unum , & fic

in univerfum annos.

Tk Rgna

32*

124.

20jj

£'

Annos aut

£m OU.O d

vl anno:

jam flio 2

confirmatione regni, fa-

&fnius

&aanno patrisjofapha-

ti 24.

mft gt

Aptte & folt

Abafia V. reonavxt cü.

?

atre annum 1 Solus.

I24

z

lsorä

Afbalia mulier , ve- |

AU m

f5

ur-

M

navit vwlen*u ul

ato regno

126.

2062

hbt

62

z'

]Ouff* ?

in unT

lia

VGfl'lu' 4. O. an

0s ic d2

)

Jdirgg

G

E

lii

cum fili

./Kms'ä/hla P L; iu

L.

168.

20995.

uuo]oc*xl

mj"a«f curmma Pu;r*

tres , folus 26. in univer-

tm,ï my

fum

29.

19

/e*

21282. !u

vmlxn

P

Interregnum quo.;

mm Y PO"

five Àzarias fub tutcla2

.

acaþt

Yal

-

20

p

ä

3[4[.

procerum educatusfuit, i

3

A d

uja

Jä

Cunoworoocra

: D

$9

- lfia , gubernaculis

h W admotus, regnavit an-

|

nis.

3193*

lzö;ä

Jotbam vegnavit cum

filio,in univerfum an-

!;04/1

nos 16. folus.

Iyf,

2762

2208,

. Achas regnavit in u-

niverfíum annos 16. fed

cum filio Hiskia tres ,

2

Solus & cum patre.

12,

289

E

. Hiskias regnavit in

univerfum annos 29.

fcd cum filio 2. cum

|

patre & folus,

E

2162

ia

AManaffes vegnavito

cum patre, & folus, an

f

nos.

k*

2712

ä;ogQ

] Vï)

Amuon filius

12737.

230y.

Jofiac

-

Mim

40f.

22265.

vll

As

Joachas

PB[v9 d9

]4oi

.12336À.

Jojakim

.I-n

-4[6

3

33475.

Jecbonias

416

1

T

Zedekias

i

:12248.

|

f/;*

|

l

- $N-

:-1

z

:122597

I

Sub hoc Nebucad-

-

[*

nezar templum & ur-

jjnfj| b& Hierofolymitanam

|

eremavit , populumq;

|

| iuca

ptivitatem Baby-

"

l

lonicam abduxit.

4

M

i

guzemeumo euxzuguoce: EATY

M

Ü

z

Pp

rb

B«

; ApPENDIX

AnNNI| ÀNNIJÀNNI

EWAWM

Alii ex collatione Regum]u-

da & Ifraélis ita col-

Regi.| Regi.|Müdi

Wmiüüüï

ligunt.

fingul| colle. colle.

m

Salomon à fundato templo

o

37

37*

regnavit.

26682

Mi

A Jeroboamo R. 1fr. ad As-

m

fam Regem Juda.

9.

$6

2987.

Ab Affa ad Achabum R. Tfr.| 27. :

93-

3024.

(

Ab Achab ad Jofaph.R.Jud. . 3-

96,

2027.

wnfriti:

A Jofaphat ad Toram R. Ifr. | 17

HI3

3044.

277

I24

B077.

A Joram ad Achafiá R. Jud .| 1

I2y

205 6.

fuorino Er

Ab Achafia ad Jehu R. Isr. | r.

A Jehu ad Joam Reg. Jud. |6.

121

3062.

iltutt df

A Joa ad Joam R. Hirasl.

26

167

3098.

Juogics, |

rt68

30099e

A Toa ad Amafiam R, Jud. | :

182

21123.

du

Ab Amafia ad Jerob.IL R.1s.] 14

t Chra

A Jerob. H. ad Ufiam R.ud.| 26

208

2139*

stf hilor

Ab lifia ad Peka R. Ifradl.

;I

250

2190.

p Aifian

16

27y

32»06-

A Peka ad Achas R. Juda.

186

as figy

Ab Achas ad Ofeaim R.fr, |ur

32I7.

'ïæ&ptem,häb(

Ab Ofea ad Hiskiam R. Jud.j 2.

288

3219.

At hd

tlfvb ünam

Deftru&o Regno Ifralis J

regnavit in regno Juda.

:qakm Üvema

Hiskias

20.

217.

AYt fs

Manaffcs

-

C

377.

3203

2

374-

3205*

3 fmximæun

Ammon

*liates or

Jofias

21

Li

405.

32266

MM

Joachas

4

-

407&

2336

II«

4164

33475

D Va TS : in(

Jojákim

—

L1

2248*

MM

Jechonias

p

4167

D psvm p]

zicdekias

II

4 33;.?.

IN

&nnowNoLoGcic .

397

ANM AN"

l Mr

- Poteft etiam boc intervallum breviffu? fic fuppu-

, n

fari ex Ezechielis cap. 4..

f. co]l

A,

A fundato Templo ad divifionem Regni in Re-

1

num Ifraelis & Judae anni

952

Hinc ad Templi devaftationem

390*

h h izo'o'g:

[

Sumima

-

-

-

427

ïän 43?7.

?

!

l..'

|

»

41

Carbtu-dv. VIIE.

h;

|

!

lh

Demon]iratio veliquorum intervallorum , ab

ll

:

!

"i

lu

;ä

»)

E

« Excidio Urbis buc uque,

l

l

;

i

i/

f

/3[

!

In primo Ezcidio Templi à Nebucadneza-

J

t deftru&i definere putatur calculus fcripturae

f,

1fr, Vjl

Chronologicus, & forté quidem, fi per annos ci-

1. g,

viles fupputare velimus, res ita fe habet. Hoc

d. g,

f.

enim-pa&to Chronologia continuari difficulter

db

poteft , nifi hiftorias exoticas cum facris conjun-

Jl

4 gt

amus. Atfíiannos myíticos nuper dete&tos ad-

Uj

if

mittamus , fingulos 345. dierum : Quorum die-

if

H

[H

rum fcptem , hebdomadem dierum , feptem tales

"

p

ï

lj

hebdomadz , hebdomadam menftruam , fcptem

menítruz , unam annuam , feptem annux unam

annalem five magnam, Teptem magnse unamp

ul

od

um

H

majorem , feptem majores unam maximam ,

V*'

Dui

"u

ptem maxim:e unam fecularem conftituunt; Tres

t

Veró feculates omnia prxfentis hujus mundi tem«

j 365

pota exhauriunt: Si inquam hos myfticos aunos

j

l m

J*Q

adhibeamus , inoffenfo pede ex fundamentis fa-

|

q^,l

T

L

M

cae feripturze, usque ad ultimum Hierofolymo«

ni

l^

h

füm excidium progiedi licet , hoc modo:

f"

j

5

Il i

haM

Pp 2

Capti-

(s

APPE&DIX

$96

Y

Anni

Anni

Anni

"

myftici |civiles mundi

l

gpclonad

Captivitas Babyloni-

iib n

cà duravit annos.

70.

6;-3:.

34145

Hinc ad 2. annuni

D

!

!

ia contut

Darii nothi,initiumque

1 Abinifor

I2Ó6.

hebdomadum Danielis

118&.

2545*

dndd primat

Ad reftaurationeno

gt Afïyïi

tem[li hebdomades 7.

49.

46.

2589

fubözriampalo

Hinc ad paffioné Chri-

, Mpl

fti hebdomades 62. ann.

434

4071

29962

tühie ad noVà

Hinc ad confirmatio-

Saïfylcnäorum,l'

7

z

4004.

lpafaris,

ném pa&i hebd. 1. ann.

Inde ad initium belli

s, Ab inito

judaici,hebdomadis ma

fiorum,

28.

26

4*

40204.

joris dimidiü completü.

uf mk[agnum

Hinc ad ultimum ex-

f ii

Tarchie b

cidium templi & urbis

Hierofolymorum.

|

4«

i

4034-

! Advï&m

Hinc ad annum Épo-

tnktgem, M

1684.

ch;e Chriftianze 1652.

1;51, yäiy.

Mf ab

Completum

4*

4*

$A Dar

Carum Vil

ln timm

bAtadty

CAlia anuorum mundi fupputatio , ab Ortgineo

rsarchïamgl; »

rerum ad uóftra usque tempora, per quatuor

Q fangr

lm

"Mouarcbias ,dedu&a.

I'*)- HIXHQ gA

Anni | Anni

TL Ms

interval- ] mundi

VOtttm n m

colle&i

1. Alapfu Protoplaftorum [lorum

ad diluvium fipitum anni.

llögöä

]16563-

/;3. À dl-

)lY

ChReNOLOGICA.

$97

l dj

Ànj

2. A Diluvio ad initium»

Anni

Znnui

"ts

Tj

rimx Monarchiz , à Nimro-

Interval- | mundi

244

do vel Belo in-Chaldza five»

lorum.

colle&z

Affyria conftitutz.

72f«

1729.

3. Abinitio primse Monar-

uj

r

314

chize ad primam ejus divifio-

nem inter Affyrios & Medos;

If,

)),

fub Sardanapälo.'

1360..

3099.

4. À prima hac Imperii di-

?

4[^:

y/

vifione ad novam Dynaftiam

Babyloniorum,five ZEram Na-

f

ii

h

3

onaffaris,

127

2*

3216

;

$. Ab initio Dynaftizx Ba-

byloniorum , ad Nebucadne-

lul

tf

a2arem Magnum.

.

123.

2339-

6. Hinc ad initium Cyti,

Monarchiz Perficze conditor£.

63.

340 2.'

ä

p

7. Ad vi&um à Cyro Dari-

|

um Regem, Monarchiamqueo

)m.

Perficam ftabilitam.

s

tr

f

8. Ad Darium Codoman-

f*3-407.

;

ll

num ultimum Perfix Resgeno ,

ab Alexandro M. vi&um,Mo-

jl

narchiamqs Perfarum ad Grae-

€os translatam.

M W!Wr

[

[»

9. Hinc ad obitum Alexan-

3633*

Lii

drii M. Monarchiamque Gra-

corum in 4tuor partes fciffam ,

ígpni

knlm Wäü

|

nempe regnum Syriacü , Afia-

|

iil Wï" |

ticum

j

Pp3

h

»",

(

$95

APPENDIX

/

——

Anni

n

Interval-

mundi

T. f

. Qionam.

ticum, Macedonicum ,ZEgy- | loerum.

colle&i.

]

63

36395

W(jou A

ptia.cum ,anni.

i

M m

10. Ad Demetrtum Poli-

orcetem , Afize minoris Reg£,

!g;:ratorem I

fu.

à genero Seleuco Nicanore»

n Adänemhq

vi&um,Regnumque'Aüæ Sy-

«iflonani O

giaco jun&tum.

136

ir. Advi&um à Romanis

37?6æ

gelsfibdug

i

Perfca , ultimum Macedoniz

R«gem , Regnumque ad Ro-

j Adgusi

manos translatum.

xg,.

3795*

tanonemf

12.Ad Tigranem à Roma-

iM

nis Regno Sytiz exutum , Re-

DN

gnumque in provinciam Ro-

3894.

m Habspurgï

1

manam redattum.

99-

M finer

13.Ad C JuliiCacfaris,Mo-

parchiz 4tx conditoris , Re-

ii Ortental

formationem Calendarii anni

39185

iTics occupa

35

14. Hincad Antonium cü

xR

Cleopatra , ZEgypti Regina ,

tT todie :

ab Augufto vitum , Monar-

At conphio

D

ehiamq; Romanani ftabilitá.

14

3933-

-;:uerimpmnte:

Hs

r

1;. Ad

lnu

( nRoxorocica:;

$95

: l (ïm;i ;

"

ZInni

A4nni

ZAnni

nij

15. Ad Epochá

interval- | Mundi | Epo. Chrz

UMT

Chriftianam.

3o4-

3963X

[»)

16. Ad Conftan-

|

j

^

tinum M. primum

ImperatoremChri-

ftianum.

365

4269

306

Y

17. AdfinemIm-

W

DP

li

perii Romani Occi-

d

dentalis fub Augu-

|

ftulo.

169

4438.

475.

18. Ad ejusdem

:

|

reftaurationem fub

Carolo M.

3252

4763ä—lä8oo.

19. Ad Rudol-

|

phum Habspurg&-

Y

Ó

)

em

473

; lgzgö.

1273

20. Ad fineno

:

Imperii Orientalis,

|

L]

|

à Turcis occupati.

179f

: !s4lsä

.[:4523';

/

21. Ad Ferdinà-

|

dl

ü,w*

dum III. hodie an.

|

yd

1662. completo fe-

liciterimperantem.

|

2ooi

,söïsä

1652,

W 3913 |

FINIS APPENDICIS

CHRONOLOGICA.

!

f

25

l GcogfflPlï

Hngundid

,

y at

f qarim a

xahuntiot

; Hifforic

du

Vr

l

GEOGRA-

Wf

i Mithen

f dii t

PHIA.

m ii

Msf

UT

Wt t

li P[W, lit,

AUl o

a m

VH if

J

TM

MUU

Ilj palif!ur,,

EY

Got.

v /,.-..,...

——

GEOGRAP

HI

7:

E P. T^O:M*E,

PROOEMIU M.

/x. Ge

ographia eft do&rina, rationem

diftinguendi,dimeti

ftrans,

gudiquc terram ró-

2, Ejus tradtatio dupliciter inftituipo-

teft, quarum altera Hi//arica eft , altera ve-

tó Marhemattca,

j. Hiftorica frzeulas partes terra , eique ad-

juncle aque , prolixe perfequitur , & quid qu&-

vis peculsare , aut. obfer-vatu dignum babeat , -

narrat,

i

4. Mathematiea verà generaliore dislin-

&ione globi terrveni contenta , diménlionern ejud

pttiffmum re[piciz.

5 Talis prafens bec noffra Epitome erit , qud

(0gHitÀ , via /?Whaþx parata erit , ctim ad alobas

mappasque: Geograpbicas intelligendas , tum ad

alia plura , qua ad Geagrapbiam pertinent ,ab a-

liis tradita , cum fructa porluffranda.

6. Globi enim terreffres , c AMappa Geogra-

bhice y Infrumenta fant , quibus amnia , qua in

Qeogmpiaza verbis traduutur ,etiam oculis faibji-

Uuntur, quorun u[furn etiam ,quamtum inffituti

tatio patittur , explicabimus.

pofim

Pb j

6o2

Pams

T

i

Em

7. Peffunt autem Geograp

; i

z

bt dua Pa?te: C0n-

) (]inu!

flitui , quarum

j Siv i

l. De Diftincione. ?

, nl

Il.DeDimenfione $

Terra agit,

— 7

GEOGRAPHIZAE

D Di

l.

PARS

De,

[, Partes ln

DISTINCTIONE

Ab R E.

J

Caru - L

1 Tení

s. [nfüla

De T erra , ejusque diflinguen-

s. Pa

d& modis.

4 T

a. Terra,Geographicé confiderata,eft Corpus,

. Drom

cum adjun&a aqua , unum conftituens globum;

&. Mons

*. Valli

qui à patte potiori Terrenus vocatur.

V Cunr

( Hanc Terva defcriptjonamfuþra in Affronomicie

luculenter probavimus.)

y n

5. Ejus diftin&iones defumuntur:

ll

1. A partibus integrantibns.

2. ZA plagis mundi.

1 Mare

3. Ab babitationum diverfitate.

3 B

^4. A Circulis imaginatione conceplis.

r Fretu

4 Dor

Unde rurfus fextuplex difcrimen o.ritur,nemf

pe fatióne

1

r D

a

GrocRaAPmt E

608

MM

2. Zo0narum

'"f("fhra i !

1. Dauplicis hemispbarii

3. Climatum

4- Umbrarum.

It

$. Situs incolarum. 6. Diverfi pofitus globi.

i

Ttrz s

7. Lougitudinis & latitudinis locorum

——N

Carur LII.

At

l

De l. Diflinctine , à þarttäus

integralibus,

3

I. Partes Integrales funt vel fcece,

vel 4de

UA

J

?

]1. $uca [unt

H

"'Terra fitma , feu continens.

Infula

TU

MM

Peninfula.

Ifthmus.

i

«WU

Promontorium.

"

Mons.

n

Vallis.

,1' i

Campus

WW 41!

AO C5^ Ov .(q& 9 ID w

Sylva, &c.

fyoumt

111. Ude funt:

i nutib

lod

Mare

$

Lacus

Sinus

Shgn um.

rj

Jott

fi

Fretum.

Fons

j i

Portus.

S. Fluvius.

n

ENCOMIS

:j

(ig!

[ j

9. Oftium, &c.

h

( Hac

6

604

Pans

ia

e

( Hac (;mnia accuratioribus dejiniti.onïrz,ibt»u vel de-

y ln

l

4 «

feriptionibus baud indigent ; cum ipfa vocabulorum,

fignificatio , ve ubique obviat y fatis explicet: uifi

y rens àdu

quod mare terram uudique.ambiens , Oceanus voce-

tar y aliàs-à fitu vel -locis , qua alluit , uomen acci-.

cntatio H

'

——

pieus.)

?

|

Quwrur ILE

Iil.d

lii

flincione à plagis

De1I. Bi,

CMundi, -

1 Tete, qu

a10t parcs co

I. Plagarum mundiquatuor Catdinales funt;

r. Oriens.

3. Septentrio vel Boreas,

Tna fullore

Timt fbf

2. Occidens.

4. 4Meridies vel Aufter,

5. Hincloca Terra dicuntut:

rl gpy,

ELUCATT

1. Orientalia.

2. Septeutvionalia.

2. Occidentalia.

4. AMervidionalia.

i ltili pni

nf y

3. Etquidem vel abfoluté fine refpe&u , fi to-

ittonem j

tum globum animo concipiam : vel reftridió,cum

1 À nf

refpectu certorum locorum ; qua ratione una Re-

l Aïfrgo f

io refpe&u hujus Orientalis vel Septentrionalis,

refpe&u alterius loci Occidentalis vel Meridio-

$ A ttrs 4

HAltifsa

nalis effe poteft.

4. Dignofcuntur ha plage AMandi:

) E!li'üpa d

"ii

]. Ex afpectu orientis Solis,

Talis enim babet :

C

1. Qrientem à fronte.

2.. Occidentem à tergo.

^5

D€ Tg

2

. Septentrionem à finiftus.

I g

üreri

4. Meridiem à dextris.

11

Ex

"W W»b

l

GrocnaAPHIz.

6os

idejnitia&iqueüe

m x afpectu ftelle polaris in cauda

mj WU

Urfze minoris.

Vi tsl

Tunc enim est :

M Üttig «v

.....

g. Oriens à dextris.

2. Occidens à finiftris,

Ll ag

3. Septentrio àfronte. 4. Meridiesà tergo.

— —

(4pmr:qpW.

De l1. diflindiione ,ab babita-.

i /agzs

tionum diver[itate.

^

^L Terre , quxe ab hominibusinhabitaturs,

m idn(s| quatuor partes conftitui poffunt.

ts l

- Terra fubborealis.

[- AfïiJCll

It Terva fubauftvalis IV^ orbis vetus,ubi À Afia ,

Mocda t t

(f

TH. Qrbis govus,

| Europ.

"

"

: t

l

nitdl

prater infulas , qu& in maguas ymediocres , parva , &

ninimas dividi poffunt.

dl

WMuridmit.

^

ao

l

Harum fitum ut difcas, Converte faciem ver-

u ,h ltU

|

us Septentrionem , & habebis:

gvl

1. A fronteterram fubborealem.

"

t

niopcun

2. À tergo fubauftralem & Zfricam.

u

Dtena

1

ricnafi

3. A dextris Afiam.

palis V

La

4.. À finiftris Americam.

$. Europa eft , in qua habitàmus , & quae

Z;M:W'if. 0s undique ambit.

at

á

(O A DT

N

b

l

d

I

I

De Terra Mäbo;—miä.

qpo

[^

^

D

Terra fubborealis, cft tra&us globi terreni, po-

4

gni&t t

s

E OXCIQ five Beptentrionali vicinus.

l

Ejus

606

Pamns

L

Ejus partes funt : Frislandia , Islandia, Icaria,

fileidionde

'Grunlandia, Groclandia, Terra Nova, vel Spitz-

Ll

berga , Ruftena, Nova Zembla; de quibus confule

Atf

navigationes Hollandicas , & alias.

nuc

Cuputf VI

v Dor ib

ab,indtadoe

De T erra fübauftrali.

sasdi, n

g m d

Tevrm fubauftealis eft tra&us globi terreni, po-

ZIUTTTNTT

1o auftrali , five meridionali vicinus.

TRU

V^ocatur etiam 'Terra Magellanica, ab invento.

ti,P'rpitia

ve Magellano, iv qua funt , Terra del fuogo, pro-

ls Tera Go

montorium terra fubauftralis , pfittacorum ree

gio; Lucach , Beach , Malctur , Nova Guinea: a*

Acptatton

Area Md

j :

subifmadil

Jixzque nondum cogn/itæ regiones.

i:a:grcviucias:cx:þ

Q X p u AWWPE

:j::aæ,?lrui'iüm,(;u

De Orbe no*vo,

Va ntimg, (]

r. America etiain novus ifte Orbis dicitur,eftque

"M- Wmmm

maxima terra? portio, nobis ultra Oceanum vet-

,»;u:,rcgioncs lg

fus occidentem fita, à Chriffopboro Columbo , vel

n um',uq; "

primfun,vel dénuó, ante fcsquicentum annos,in-

—

venta , & ab Americo F'e[putio , qui ulteriora eju$

/

n

dstexit , denominata.

2, Ejus termini five limites funt:

(pïcus,

) Orlzeæ

1. Ab Oriente Oceanus Atlanticus & ZEthio-

2. Ab Occidente Mare pacificum , vel Zuxo

)

uj

di&tum.

?ij d n

'-lu

:

3. A Septentrione terta fubborcalis,

E

Topæis ) UhIQ

)

4. À Aeridie texra fubauftralis,

lm üt,

3. Diftri»

ïl

y

Grocnarmism.

607

|

i

lt Rnj 7

|

3

. Diftribuitur generaliter in Septentrionalem

i N v

li

-& Meridionalem,ilthmo conjun&as, quarum il-

IT TE

la A4exicana , haec Peruviana Ícu Dar

Ddj

patur,

iena nungu-

Ti i

4. America Septentrionalis , ad latus occidu-

U

um,; à Borea verfus Meridiem oxtivum progredi-

endo , inde ad Septentiionem ortivum, in latere

'au)lmli.

orientali , afcendendo , potiora funt regna & re-

tghtitemi

| giones: Reguum Arianum , Quiviranum, Tholmium,

|Vos,

nva Granada , uova Gallecia, nova Hifpania , Me-

ia db iib

1

xicana , Guatimala , Fondura , Nicaragua , Jucatan,

mdilinp g.

Florida , Virginia , novum Belgium, nova F rancia,

nada, Terra Corterealis , Laboratoris , & Eftoti-

, ts

n Nora Gu

andia: Septentrionaliores nemo ve&igavit.

$. Aincrica Meridionalis , per ambitum litto-

on'

-—

reum, ab ifthmo ad ifthmum redeundo, comple-

Gitur provincias : Cafliliam auream,Darienam ,Po-

"l

L pajanam , Peruviam,Cu[canam , Caream, Cbicam ,Pa-

TU

|fagonum regionem , Cbilam , Brafiliam , Garibanam ,

':eOrkHï;ïmx,eüqnt Gvianam , & Cumauam ; eas verà , qu:e in meditul-

amQonn . "o Tunt, regiones nemo fatis cognovit.

hh (l — C Mepores utriUs

7; regio-we: K'uideantmï- 32 "appm.)

TT dinm

l

1

j

Caprur VIII.

l 'lliu

(F-L'

funt*

!

Fll?

De Orbe veteri , Jä)eciatim

u

r

.v

|

v7Ilhlrica,

»

1

j

acïücümivc |

.T. Africa eft magna otbis veteris portio, no-

| 9ls Euro

psis , ultra mare meditaraneum, verfus

üridiem fita,

jl

mf;xaï'&') ; ph

2, Ejus

(

608

Pans

I.

——

E

l BA»'lkriaax

2. Ejus ltmites funt:

u Til

:. Ab ortu , Atabicus,feu mare rubrum.,

v D

2. Ab occafu, Oceanus Atlanticus.

zij i ppel

3. À Septentrione mare mediterraneum,

4. A meridie Oceanus ZEthiopicus,

7 Bik iugt

sls

3. Ad hujus notitiam omnem antiqui non pe-

dico at

rictrarunt ; regiones itaque compertas , maritimas

wapei contiD:

& mediterraneas fic numerabant, ut ab ortu ad

Juroipt,olim

- mare rubrum regio I. ipfïs diceretut Arabia Tro-

ag i u

glodytica , ad mare veró. mediterraneum 2. 2&gy-

ss

píts, mox verfus occidentem 3. C3renaica jinde 4.

l Nigritarun

Afiica minor aut. propria , cum $. Numidia hinc

drum, normeh

6. AMauritania Cafarienfis & Tingitana , quibus

i Meoen (

mediterranez adhaerent : fcilicet ZEg ypto verfus

At hg

meridiem 7. tbiopia ,fed verfus occidentem 8.

attos Ctulalt,

Lydia , latiffime extenfa; intra quam & reliquas

hlli, Biloria

maritimas 9. Garamantum , 10. Troglodytarum :

Uf Berig, Z

& 11. Gefulorum regiona interjacebant,

feptem po-

ii;,Bmfm, M

4. Hodie autem univerfa Africain

) Elhiopis

tiffimum regiones dispefcitur , quarum hzec funt

nomina , per maris periplum à nobis recenfenda.

IURY

15 ZEgyptus , 2. Barbaria , 3. Biledulgerid , 4. Ni-

Haftymerd

Tibrectyug.

gritarum vegio , y. ZEtbiopia vera , Abyffnorum Im-

fvzangibdr,& ,

perium , omnes mari affines, & una in Jpeditul-

BIN

lio fita fc. 7. Sarra , defertum.

quig

ie non dividitur , ficut olirh,

16 Abyfincn

c. Egyptus hod

jn1

üuras, licet à veterum provincia plufcu-

ur, ab oftiis Nili,

P z.

13'5.;17(*,;*.'!'(:5 fubfe jam com le&at

4

]

a

K

que ejus littus ád miliaria centum us-

MATM

1 fn

iid,

í

p

y

(

a

W

À

l

ne]

2 du

6. Bar-

H(

l

x E

GtocnaPmrx,

]

j

Wt

EE

"6. Barbaria ampliffima eft, Barcazz

mvegionena

»eumalrcrub w fegnaque: Tunetanum, Tremifänum,Fejänum,Matlu

VOT

]

"II

1

l

vocanum & Darenfe compleGens , ab urbibus pri«

r mariis fic appellata.

i

Hxg

At

7. Biledulgerid ,à Da&ylorum proventü no.

iy| men habens, eft tractus terrz longiffimus, ab.A-

i | tdantico mari,ad ZEgyptum usque perloca medi.

übtj| ferranea coptinuatus , & in regnafex: Zanbaga,,

wmddun,| mvenziga, olim Hair, Targa , Lempta , Berdoa &&

imup;j| Üoaga , itidem urbes cognortines habentia , di-

V uiugu

ributus,

1 Vil |

8. Nïg'ritarum regióà flumïne-Nïgro,qui per«

iigin, q

js| luit eam, nomen traxit; à cujus oftiorum utroqué

t Epy vetu p

atere , Meróen ( Gvegvere) Niliinfulam exten-

Ti ld

itur; ii quá regna funt itidem ab turbibus deno-

vin &

gs| minata: Gealata, Hoden, Geneboa, Senega , Tombus

1

Troglodymum,

t , Melli , Bitonia , Guinea , Tonian , Dauna ,Cano,

'lacebam,

4ffena , Benin , Zanfara, Gvangvara , Borzo , N«

lia Biafra , A edia.

fribnene

! vanum hz

[

9. ZEtbiopia vera, feu inferior, eft traCus ille

terreftris , qui , à borea reliquae A fricze colizerens,

s ln

ä

y;, 8b occafumeridie & ortu,undique mari cinpitur,

I

ais

TL

eujus przecipuze regiones funt; Congo, /Monomotae

1 fn

4 PayZangibar ,& Ajana,quze iterütn in plures fubdi.

m

! Viduntur,de quibus globi mappzeq; poffunt adiri.

i

1

dm* , 3o. Abyffinorum Imperium eft ea Africz pars,

[

| Qux ab ortu, Arabico finu, & regïomïäus AEtliio-

mm&hm

F

j

"

( 0

j

y

pixe,Ajana & Zangibar,à meridie Monomotapa,

Batits

D

àb oceafü Congo & Medar, feptentrione Nubla

vitib^

Laant

& JFgypto clauditur, in

E

que pluteg.provinciag

| fübdiy

iditur fcilicet Dafila , &c,

U

N

Q4

11, Sat»

610

Pans

I

urim:c-um' p

Ii. Safrä, quam mediterraneam diximus, eft

, Tuln

fpacium illud omne , quod per mediam Africam,

ab ortivo Gaogz regno , usque ad occiduum,

gfsdigims

.(C1r1;ium X

Gvalata extenditur , potiori ex parte defertunþ ;

unde & nomen accepit.

jl

12 inter Infulas hujus regionis celebres funt,

geid Pupim

nj.»'[s gedirm

. quae hodie Canarie vocantur , À V eteribus Fortu-

naía dicae.

"

jLntt finum

Huc veteresGeopgrapbi primum Mevidianum collo-

lp

carunt , à quo Neotrici 10. gradib. vetrocedunt,

f InterDortu

« dfcender

CQapuT.lxXx.

"a dlim dice

siliGeia

deappellatur

De eAfía.

]

t Balhin

[

|

1. Afia eft maxima orbis veteris portio , nobis

1onole 1

uidem verlus Orientem fita , fed longiffimo tra-

a lngrlia

&u in feptentrionem & meridieim pofi*e&a.

A u

]

2. Ejus limites funt:

IeNuinli

1. Ab Ortu Oceanus Chinenfis.

2. Ab Occafu fluvius Tanats.

dsdcafim j

ss Pl

5A Septentrione Oceagus Tartaricu.

jic«'fphmum,Hg

4. A Meridie Zare Indicum.

VN Wi

. Diftingui poteft , pro ftatu hodicrno, in V.

QALNN

valtiffima Imperia,quibus nonnullz;ad occafum

ï.'::nenm, 1l

borealem & ortum auftralem fitze regiones, unà

V od

cum plurimis infulis , poffunt accenleri.

VE

of tj

4. Recenfebimus quinque illa Afiatica Imperia,

MU *

ab occafu , per tractum littoreum , ad occafun

Pqun h(.:::

W

circumeundo: nempe Imperium 1. TTurcicum , 2»

N

D

Tar-

:'ipnmanmri *

"Perficum , 3.Mogalia-l;.94icum » 4 Sinenft , y.

fafi-

|

!

:]

p

CRoORAPHYA,

6tt

It

N

n diximus,'c'

garicum

V.- cum appendicibus, ut fuo loco dicetur,

.'? TU AR

$. Turcici Imperiiin Afia regiones inquinque

E^ "ld ln

claffes digeremus : fitze entm funt vel z. inter Ma«

Tftun,

se Cafpium & Pontum Euxinum; vel 2.inter hune

ïpfum,itemqne Mare ZEgeum & mediterraneum,

sgionïsctï&res fi

usque ad Euphratem ; v 3. inter hoc flun;en &

u,äVehrï&mïW

maris mediterranei extimam partem Grientalem;

vel 4. inter finum Arabicum & Perficum; vel $x

n J

citca *Euþhrat'is & T'igris tratum.

41l rl

6. Inter Pontum & Mare Cafpium , ad hujus

tl

ïittora j dcfcendend'o à Borea verfus auftrum,Re-

IK

giones olim dicebantur; Albazia & Iberia; qua-

rum illa Georgia Orientalior, hzec Occidentalior,

i

hodie appellatur; quse tamen , ubi fc ad Pontum

—

i

extendit, Balburt dicitur; ad cujus Orientale &

stf o

Ul

j

Septentrionale Iittus olim Colcbis fita fuit ; quaá

Jdlrllümo t

jam Adengrelia nuncupatut.

dnporc

7. Ad fecundam Claffem tefertur Afía inor,

| quae hodie Natolia vocatursin qua ab Ortu Ponti

ln

verfusOccafum jacent maritim:e regioncs: r. Cap»

[

"

- adocia, 2. Papblagonia , 3. Pontur,4. Bitbyniag ad

M

TT

-

Tariris

Phosphorum , Hellefpontum , & mare Z£geumt

j- Pbrygia minor , 6. AMyfia major & mimor. 7. 0s

slulimoin Y

'c;r

lia , 8. fogia , 9. Caria , 10, Doriz ; Ad mare medi:

gulcd

d "

terraneum , 1 1. Lycia, 12. Pampbylia , 13. Ciliciag

Quibus accedunt in Meditullio fitze. 14. Galatia,

! 1:: ? n:gfg?&ä, la

m

l

Y5.Pbhrygia major,16. Pifdia, 17. Lydia,€ r9. Ar-

nfmd;"l;-"m M.ri !

Wenia minor ,/quac Euphratem iplum attingito:

Dj "

quanquam hodie regiones iftze; aliis nominibus

txprimantur,

jj I.Turcimm,z:

^

SiHWI(: J j

J

$. Ad

w2

u

öiz

cPan4 L

$. Adtertiam claffem fpeGiat Sy*';'a,quæ diüj,

hi, 1

diturin fex regiona, $ quibus quatuor mare tan-

j ij Df

j i o

unt, nimirum à Septentrione ortivo, verfus me.

zidiem occiduum, defcendendo.

1. ÁAniiochene,

iï'füma omneiq

2. Pbenicia, 2. Paleflina , 4. Idumea ; duze verà

dishibatif

y. Comagene , & 6. Cuclefyria ad Euphratem per-

y Artgth

sl

tingunt; illa verfus feptentrionem , haec. verfus

Auirum & ortum deflexa: de quibus plerzeque

dj

nonin pgofanis tantum , fed praec

ipue facris eti-

n Ga

am literarum monumentis , funt defcriptze.

z gt

dismridiem

9. Quartam claffem conftituit Arabia , quze tri-

tlppAfuggcr:::

plex eft : nempe r. Felix , 2. Petrea, 2. Defevtas

:gna,Magnoh

quarum prima maxima eft, magnam partem ul-

st Nar

trà Tropicum Cancri fxta,nomenque hoc propter

at0nenti, ctum

fummam fcecunditatem meretur : Petraea autem ,

dysercen

ad feptentrionem & occidentem , ficut deferta,ad

h Extimur

fcptentrionem & orientem fefe extendit.

:*'ISinmfe (cmn

19. Ad quintam claffem pertinexnt 1. Cbaldea,

a, un]

(hodie Chaldar) finum Perficum tangens;2. Mel

&YVLIA

fepotamia , quac ad Euphratem Aliduliad Tigrim

.

]

Eunmud;

Diarbech dicitur

322

AArmeuia major , ad Calpium

Ti

mate extenfa , cujus pars Borealis Turcomannias ;

)

VU

media Popul , auftralis Curdi nunc appellatur.

H

AR

t

11. Proximat verfus ortum Imperium Perficum,

n rl

Til nprte

cujus provincize in LL. claffes diftribui poffunt : in

"ts i

quarum prima funt L. Gedrofía,2. Carmania,.Per-

AT d

fea proprié di&a , 4. Sufiaua , y . Affyria, 6. AMelia,

7. Hyrcania , 8. 7Margiana , 9. Ba&briana : quaze a

!hüyd, PmPC [

ad ortum fe-

.E,u UT

ortu auftrali;per hemicyclum, usque

laffe funt

W Ml&ïico

ptentrionaké defe contiriggnt ; in altera c

19. Paf-

I

GEoGnRnApnPHIXx,

613

j

e&atsm N

» m;:P'artbia , LI. Hria , 12. Paropamifus , 15. Jira-

TM

r

ehofia , 14. Drangiana, qux in meditullio, ab oc-

*jom'vo) Ftüscd

eafu , verfus ortum & meridiem , declinando ; fi«

'a; l dffiiärhw,

tz fant , omnesque hodie prorfus à veteribus di-

Ms p

verfías habent appellationes.

Ltitm o

12. Attingit hodiernam PerfiamI

n;perium 27Mo-

i, ls tafg

goliCo;Indicuiff , quod aliquantillam veteris Scy-

* UO m

this ; & maximam , utriusque Izdiz , tam intra »

Weipr hs

uam extra Gangen fitze,partem occupat , habet-

u d:i'»;ïiptæ

que 44. regiones , feptena ferie, femperà borea»

i:uit/imïia,qnæm':

verfus meridiem numerando, recenfendas , quas

r 1. D

mappa fuggeret: praeter illas Indize provincias &

igunped| fegna ; Magno Mogoli nondum fubje&a, ? qui-

4

Xont ht

It

d

bus ecan, Narvfinga , Pegu , Malacca, Camboja,im

cofitinenti, cuum ma

ut: Pt at

gna copia infularum , prae

n

E

Mu

h

al

reliquis'cxcellunt.

"

13. Extimum verfus orientem Afize Impäriwh

eint r Dd

eft Sizenfe (cum peninfula Corez) mari, muro,&

mtmgms;æ./m- .

