Ba38
author: Hainlin, Johann Jacob

-x

"

n

T

z

W

N

:

2

qdP

*s

E

s

x

*

du

71

L

i.

Dalc

o

E

4

u

$

at

*

P

*

-

*

z

-

d

N

2x

"

És UR

--

ss

ER

t

X

r

——X

C

|

oQQ/LUï—

3

l

i

:

N12«511714580 021

DEUFOTEIE EEE

UB Tübingen

E

.

t

ïïfäïsï

—

o a E.

AUR

— —R

Ec»—

n

)

11

.

T

yM

l

Lint

ii

J

ï

N

l

ä

^f |

hl |

JOH. JACOBI HEINLINi,

Abbatis Bebenhufani,

SYNOPSIS

MATHEMATICA

LIN!VERSALIS:

Nunc Tertium,

Longà emendatits d. autlits

Edita,,

as

ENSN

y

/4

R

z

r

Füng V

(ï

NCS

l

(«f

/

,

):W

|

N

V

E

M.

l?f(w

M

dl

M

23

;

j

EX

d

xe

—

t5

XN-

SUN EAC

CH

j

:

Z

N

d

AA

qy

j

i

NTj

$

J275

*b

-N'—-

E

sE

.

x

WA

ff

a

*WN

TUBI&GQE,

"Impenfis,Jou.GreonGrr CoT T5 Bibl,-

Typis TonaxN x-HExy x tcti lRaEst.

Axxo J1 DC LX XI X.

L

R,?E'ä

X)'

V hp

N

N

n

Afl

2

WU

i

0H

Dülüwn

(m[l j

"

Elï

l

L

n

10Uln

Wl

^ H

il

"n

W0a0

4

DUMA T

äll

s Ne

1MmL

Trttm

m

Af

rHll

* h

pO iï-s;ï N

/—*7?«

ey ls hx

/.:)/:'

U

WA

! -...Z d

Qghlus Qä*».f&:

5 Egrw.,c

9

dl R

Jheftriffimzo Gf //zma 4, Prictpt ac Domtmo,

MaiNoO

JOH. FRIDERICO,

DuciWirtembergenfi ac Teccenfi,

Comiti Mont: mwgardcnü ; Demi-

nointeidenheim, &c

z

Douixo AMko CLEMENTISSIMO

& w D

Ut omnialitererum ftudia , tTà»

ftrifs.ac Celfiffime Princeps,Suma

màtces magnoperé deceánr ; tum

in'primis ea, quz Mathematum»

titulo zaudent, in Republica,pacis bello«

rumque temporibus, recté gubernanda,

fnmmo & ornamente , & adiumento ipíis

€ffe, apud omnes reclé fentientes extra.e

controverfiam eft

Unde ipfa etiam Mathefis plures Impe»

ratores, Reges ac Prmcxpes,m amoretmm»

fui ita rapuit, ut ejus ftudio non tantüm

diligenter incubuerint , fed etiam pra-

flantiffimi artifices in eà evaferint; vel

falrem ftudia hac confervare , promo*

a

vere

"

ä l

;

yere ac 'propagarc fümma ope adnixifue-

:w

j

1

:

rint.

/

plum fecutus

ä

Quorum laudabile exem

:

1

r

euUam Serepiffimus nosler Princeps , Patriaque

Pater , Mathematica ftudia terporum in-

juría fesé collapía, denuo inflaurari volu-

ni

it, Quo fine, Sereniratis ejus juffu ac

marnidato, przíeus hec $ynopfis Mathe-

m

matica, pro $chol:s hojus Ducatus, colle-

ctafuit.

Hanc nemini, major! jure, de.

"

?

dicare ac confecrare debui, quam 2 Il-

j

lufhriffime Princeps, cuta quia, ex ipía hac

l

Synopfi Mathetnatum tyrocinia , ducu

j

meo, n Arithmeticis , Gcometricis, &

Gcographicis jam pofuifti: tum ut hacad-

monitus, quemadmodum;*dkitiouis,ita-,

Zeli paterbi, in promovc*ndis','poft veram

Religionem, etíam his aliisque eiegan-

tioribus ftudiis, hares fizri allabores. 1ta

:

DEuvus,quetn , ut omni fpiritmalium ac

corporalium donorum genere, Reipubli.

L

cz bono,Ecclefizque & 5cholarum com.

ïx

modo, te perfundere velit, cxanimo ve-

ncror.

Dabam TuBINGA, in feílo S.

n

ïrixxifatis, ANNO 1657.

;

z C-

à Studiis

hr

Jong. Jaconus HEiNTIN, Ab-

bas Bebenhufanus , &Super

Qm*iüm(

a'þlm D

tendens Generalis.

.at.

Dixifüs

H

:

:

:

H

i

ä

:

g

H

ä

:

ä

5

H

o

Á

KOK K G

4

[9UTU

&

CA5 CÁoCA2CÀAS

MU!US

;

?

4

(:

8

o

eYO

6 Y

E

$

:QSA &&Q'a

ESE;,

J ïll?ll('

ä ä

z

;

:

i

S

ä

l] in-

L/!d Bme*va.lim;z Z:ec'faä';*:n

Tolu.

u ac

PRAEFATIO NOVA,

athe-

ín qua ,

colle-

- Deconfilio tteratabujus Editio-

6. d.

n vatto vedditur,

ii , Il-

r 4

um

265 Rodit in'lucem, poft exa-

a hac

E

S

s

Gum ,à prima publicatione, de-

dudu

E

) cennii fpatium, altera nunc vice,

$6)

is,&

WR

Viri funmi , Domini JOHAN-

aC ad-

É

'3'1-*?

C E

NIS JACOBI HEINLINI,

C r

l

Pracfulis Bebenhufant, Synopfis

41

'cram

v atca,pl

urimoram votisha&enus delfide-

rata, Neg; id fine graviffimis rationibus , poftquá

egan-

do&iffimum quemque, horum inptimisftudiorü

s»ita

peritia inftru&um , agnoviffe pariter ac deprzedi-

m ac

caffe conítat,totius Mathefeos,five purs,five mix-

»ubli.

t (illam quoque abftractam , hanc veró concre-

com

tam diciit) potiores difciplinas,fingulari cum cu-

o v€*

ra, jam in priori editioric,fuiffe perti*a&atas : adeà

flo $.

ut.fi hujus Authoris in rem literariam merita,quæ

fané multa & permagna funt , alia prorfus defice.

rent,cupidos tamen bonarum literatum doditores

ac aeftimatores , unico hoc opufculo, reddere fi-

bi potuerit perpetaum ve&igales & obftri&tos.

;, Ab-

Quanquam enim,populariumïnorum,ïiteris ope-

SuPeïaf'

rantium , amore infigni , ad Synopfin hanc colli-

x 3

-—

gendAIn

|

PanEkFATIO Nova.

f a,m:»ïmi &

'"exidwam. & publicandam * potitfimum þcrmo'tus

[]hx;rjrier:;

ucrit , ut nempe V irtembergica juventus ,1dque

j

i

]

j 3;6

1

follicito Sereniffimi patriz Patris jufju & aufpi-

;kum:"ly,ïi

clo,certam velut cynofuram haberet,qu:zc mathe-

h

AM )

u

gnatica ejus ftudia fundaret, augeret & ad negotia

[

T

]

1

vitze propius dirigeret ; major tamen ifiuslaboris

J

apparuit fclicitas & amplitudo , cuin extcrorum

«f

A

[

etiam pluriii eundem approbarent , & fuis infu-

ii

per ufibus, haud minori cum fru&u, certatim ad-

t

hiberent. Scilicetiminim? fupervac ua;utintcr-

Mu

dum fieri affolet, nec à praxi remota , fcd. utiluffi-

gma fcitu, & jucundiffima tra&atu , hoc libello

contineri , prudenter perfpexerunt , atque illud 1n-

primis laudarunt, quod definitiones , axiomata,,

NI

ff DJof

»oftulata , theoremata. & problemata fcitiffimé

effcnt diftin&a , & nibilominusconcinnainvicem

mlvcïïr.:z

A

feri coordinata ; unde Mathematicis fcientiis lu-

Q

A

cem maximam aftulgerc, quuidö conftabat. Ac-

Y

ceffit , qluo-d tyronum ingenio ifthic quidcm fatis

FU

videretur provifum , neque tamen tieceffum , uto

Yof

4l

prove&iores facti Bbrum abjicerent , n quo etiam

T

iftis (juxta confilium in veteri,quze feguitur, pize

fatione communicatum) abunde intelligeretur»

j

confultum.

It-

Hancigitur methodum Mathematicas difcip

Il

Bul

nas tra&andi, ubi pra-ter opinionem,qua indolis

N

j

sodeftia in illo femper eluxit, etiam ab exteris.

A

tantoperé zftimari, percepiffet Autor Synopfeos,

W

HEINLINIS, tunc adhuc fuperftes, fimul ab

lmq,

illo edo&us , qui impenfas ad edendum primitus

lra-

Ln

«optulerat , novam fe , propter Cxemïa/lari-a dif

X&2»

um

PnrxraTrO NOvVA.

—— a

&ta,meditari ac parare editionem,'f!:atim'interce?:

értnotus

fit , ne id fieret , priusquam ipfe omnia revidiffet ,

i idqug

X aufpi.

multisque locis emendaffet, alicubi etiam,vel ca-

mathe-

pitum, vel difciplinarum numero libellum auxis-

he

ict. Atvcfó pleraque haec omnia Philofophus

gotia

;labóris

ac Theologus fummus fic fatis abfolvit , uti defti-

crorum

naverat, ptiusquam rebus humanis M DC L X.

anno jam adulto , pi$ ac placidé eximeretur...

üsinfu.

Itim ad.

Qusedam tamen , de quibus ab amicis. monitus

utintqr

fuerat,Geographiam pracfertim & Staticam con-

utiliff-

cernentia , é quibus illa quandam ampliationem,

ifta novam exintegro additionem , quo reckius li«

: libello

ber 1fte gloriofum Svynopfeos Mathematicz uni-

]lud in-

verfalis nomen tueri"pofï.e»t, utrobivis requirere»

omata,

xillime

videbatur, non penitus perfecit, fed* quafi per-ul-

timam voluntatem amicis (quibus manufcripto-

nvicem

rum etiam fuorum,inprimis Philofo

hicorü , cu-

jtis lu-

à

emandavit.

xat, Àc-

ram commifcrat) fpicilegium illud

- fatis

Hi proinde, & fan&o amicitize nexu obftri&i,

& ab editore typographo fzepius compellati, ma-

in,ut»

num tandem operi admoverunt, atque refiduum

oetiam

illud , quod. author deügnaverat,ad mentem i-

n r, (-

aeturo

pfius füpplerefuntannifi. Ft de Geographia

quidem,aliquot capitibus auCta ,,ir'lquc melioremr

It«

regionum connexiónem , qualis feré omnibus in

"l

"ts

univerfum hujus difciplins fcriptoribus deeffeo

folet, juxta naturalem ordinem redaGa, non eft

ja 15

opus , ut longiori proloquio Le&orem detinea-

nopfeoïa

mus: fed deStatica , qu*e nunc primüm accedit,

)[imul ab

plufculum quid monuiffe , haud abs re futurum

Lw*ïïüïïïïls

flidetxlr.

Faten-

at

)YX.

h

PnzErAaTio Nova.

yu

Fatendum quippe fuerit, fatis apparere caufa.

"m

sum , cur alicui ( quod Voffius etiam d« fe tefta-

tur) vix difplicere poffitfententia eorum , quiSta-

ticam abítraG? confiderant, atque ita eaná non.

effe partem Mathefeos mixtze feu concretze, ut ve-

tercs voluetunt, fed partem Mathefeos putze au£

merz , plaufibiliter audent exiftimare. ^ Negari

1

grofe&o nog poteft,quin Statica objetum fuum,

ab omni matefia abftra&um, percom mode queat

confiderare, ficut id faciunt A rithmetica & Geo:

ietria ,à quibus illa tamen prorfus eftdiverfa,

Quapropter , rem accurate perpendextibus,

IN

noh dux tantum fcientize , quse proprie fünt Ma-

m

QU

"

thematicae, fed potius tres (juxta tritum illud:

fit

pondere , menfura, numero D Eu s omnia f&cit)

L OICIUOI

omninó ftatuendze videntur: nempe Arithineti-

"]

n

&a , Geometria & Statica , quarum prior circa nu-

l

inerum , altera circa magnitudinem , pofterior.,

circa pondus , cum abíftra&ione examinanduni,

u

unice verfatuf.

n I;arï T

Et opt:ndum quidem foret , cum re&a ratio

Md

aliter non fuäd.eat , ifta fic olim fuiffe tradita , fed.

guopniam is tra&andi modus ha&enus infolens

eit ,noluit Anthor à veteri confuctudine, cam id

ante eurn feciffet nemo , etiam qui fic fieri deberee

agnof.eret , bimis proeul recedere , verum eatna

hic quoque, ut alibi fepias, prafertim in fyfte-

mate mnundi defiribendo (Aftron. libr. 1. fphser.

c. 3.) religios? fibi fequendam exiftimavit. Ilnd

magisindagar ejuvabit , cur Staticam , in prima

ujus

PunreErATIEO 1*39&*1&.

ATWU

Tecaf

i«

lueritou

ïhtjus Synopfeos editione, penitus vo

yis-

: etefby

íam ? Patebit veró id judiciofo Le&ori haud dif

uiSp.

ficultet,fi cogitaverit;pleraque in vulgaribusSta-

!f non ,

tices compeddiis tractari folita ; Libr. EI. Arith-

T: ut Ve.

metica pra&icæ parte a. quzc de Arithmetica po-

TE auf

litica feu civili infcribitur , alic

]uot capïfilwtxs con-

N'ïgari

clufa exhiber , qualia nunc ctiam loco fuo imove-

ium,

ri non debebant. [Interim tamen m Statica pe-

^ Queat

culiari, cujus addend:e confilium fupra explicui-

t (30:

mus, alia qu:edam ad hanc difciplinam pertinen-

f

tia,ordine poft Opticam affignato tradita depre-

ti]JUS)

hendentur. Cur veró nou omnia , more aliorum,

t Ma-

minutim concidere, & fingulis particulis novos

difciplinarum titulos przftruere author voluerit,

illud:

imó cur quxdam lubentius , vel appendicem, vel

fcit)

ymeti«

pet digretfionem ( cujusmodi lib. I. Arithmetic;

theoret. part. 3. de Mufica occurrit) alicubi inter-

;a IU*

fperferit , caufam ipfe dicat ;in doGiffima praefa-

mora -

luttoy

tione veteri , ad quam Le&orem remittitnus, cae-

teras veró difciplinas minores;perhanc 5vnopfin

Vratio

varie fparfas ,ex indice, qui illam proxi m fcqui-

tur, condifcere eum & valere jubemus.

j fed

n$

,folc.

1

2

Y

vv

[0] &

9)

u

&

[,lï?ïï-

i filnd

X s

PRAE.

m

ha

Pn

«99 (0j Ste

dto

ol

eto * ets cto

eto * dl

$

[O'OI)'O]

QAS QGAS

G

Bo

äää

r

G5

GY»,

ä

E

« dl

äïä

Q

;:(9

[5

Q? C? x C?

o GE

E2

q^ Q^ Q^ Q^ G G « Q? Q?

GroGY

ä-?

ä:v:g

5'

Joori

À

7)

REFPFATIO FVERTHS,

T

Pio & CandidoLectori

u

S. P. D. -ntbor.

u

nts d

Uanta difciplinarum, ut vocari

T

j pl

folent , Mathematicarum , qux fcilicet

T

circa INumeros ac Magnitudines rerum

verfantur , jucunditas, utilitas, ac non

i

iT

folum ad oinnes reliquas artes ac fcientias , infe-

M

riores ac fuperiores , redius percipiendas ; verüm

"

etiam ad omnem vitam civilem commodiüs de-

gend am, neceffitas fit;pluribus hocloco perfequi,

operz pretium non putamus. Nam de hoc rerum

Matheinaticarum periti nulli dubitant. Imperiti

autem, nifi hoc ftudiü aggreffi fuerint;& aliquem

ejus guftum percepe rint;nullis verborum elogïig,

ut credant , adduci unquam poterunt.

Itaque omiiis his , cujus au&oritate , quovea

confilio ac fine , hzec Z4at bematica Synopfis colle-

x

&a fit, & quo ordine ac modo Mathefeosftudio-

fos fcliciter in ea verfari poffe cenfeamue , paucis

;

aperiem us.

Tofth

1

Mathefis , à p;r'i:mis hujus Academiz initiis , in-

ter alia ftudia , femper ctiam floruit, fi non apud

difcentes omnes, tamen apud docentes,qui fuerüt

n

in Mathefi artifices peritiffimi , & non in Germa-

[

nia modó, fed tota Europa celeberrimi ; JoP. Stof-

l

levus , Sanuel Siderocrates , Job. Scheubelius , Pbi-

N

lippus Appianus , Zichael Mefilimu , Eberbardus

»fï;mlh!ssj

Scïml&

$

b

PuREFATIO V. ET s.

$

$9)

8

1

ä

(

"

l

n

v?

Scbultefius ,& ille non nobisfolum,ted etiam apuä

)

extcros celebratiffimus , miroque honore cultus,

vv & agiois. I'ilbelmus Schickbayduw. Quin ctiam

ingcnioüfümus ; & pracellentiffimus, trium Àu-

guftiffimorumImpp.M athematicusJo?. K epler us,

Vocari

etfi apud r/os ztatem non confumfit , ex noftra»

tamen fchola prodiit, totaque Europa inclaruit.s,

fciliet

S TCrüm

Verüm, proh doler, fupeftum proteritorum bel-

ac non

lorum incendium , ut nihil non mali invexit , ità

$, infe.

hanc noftram Tubingcofem Scholam,mifet per-

turbavit, & cum aliis fcientiis ac axtibus, etiago

verum

nobiltfmum Mathefeos ftudium feré peffunde-

is de-

dit. Quam cjus fortem indigni ferensSereziféwus

rfcqui,

TCrum

nofter Princeps ac Dominus D ominue Eberbardus 11L.

Wirtembergie Dux ,8c. majorum fuorum veftigia

peiti

fecutus , inter alia , ettam Mathefin , quafi poftli-

iquem

minio revocari , nec tantum in Academia publicé

doceri , fed etiam in Mopafteriorum Scholis ejus

logiis:

primafundamenta poni voluit, Hoc igiturfine»,

10VeA

colle-

juffu & mandato Sereniffimi noftri Principispra-

feus bac Synopfis , mon unius , fed plurium difcipli-

udio«

narum Mathematicarum , tam ex noftrorum, qui

jaucis

olim in hac Academia floruerunt,quàm aliorum,

nobiliorum hujus fciehtiz cultorum, lucubratio-

5, itl-

1pu

nibus , adhibito do&orum virorum judicio, col-

jerüt

le&a eft. In qua quid praftitum fit,quove ordi-

ne ac modo quispiam in ea utiliter verfari noftro

rmas

judicio poffit, brevibus docebimus.

Stof-

pli-

Principió igitur, ne quem, vifo juftz molis li—

am,

WCWS

brostitulusSsnopfeos offendat;fciendü,non un

fcd

a

Pn£&raATriO VgTUS,

: !]

'g

u

fed ut olim quinque, ita nunc fex diftin&as difci-

u

Imó fi more aliorum omnia»

p

plinas hic tradi.

L,A'l'h

Jl

minutim concidere voluiffemus, in plures quàm

u

X

decem dispertiri potuiffámus. — In totidem par-

ll

tes , fi hic liber diftribuatur , Synopfis , vel Com-

l

pendii nomen egregietuebitur. Cur autem non

M

una fcientia contenti effe, fed plurium fyftemata

3

congerere voluerimus, ipfa natura Mathefeos po-

ftulavit.

Suntehim plerzequze ejus partes , tàm

h

ar&o , & quafi fororio cognationts vinculo jun-

W

Gze , ut una absque altera. nec debito ordine di-

j

fponi , nec cum aliquo fru&uaddifci.poffit. E-

[

xempli caufa: Aftronomize aliqua copnitio , po-

tiffimumà ftudiofisTheologis confecraneis;fem-

perin noftris fcholisrequifitafuit, Sed quae,ob-

ii

fecro , poteft cffíz A ftronomix tractatio, absque»

Arithmetica , Geometriz , Geographiæ , atque»

Opticz etiam quahcunque cognitione ? Qua fi

UL

quis caret, ille in Aftronomicis haud plus profi-

l.*;:rnm

ciet, qflàm ccecus in arte pi&oria,

Ut igitar illa

Vr

adjungcrentur*, ipfa necelffitas poftulavit.

Ti 10j

In hisce deponendiseum ordinem fervavimus,

AV

ut prænïi&f1m us eas, quarum przecognitio,in po-

I

fterioribus, potiffimum neceffaria eft.

Unde A-

AUj

vitbnetica 69 Geometria Aftronomiam przcedunt;

[l dl

ff:q?lidcm illz quafi alze funt,quibus in coclum fub-

ilin

volamus. A4ftronomiam,;(quam propter maximam

!

l

j

ejus dignitatem,plenius quidem, fed i multitudi-

*ïQü ih:am,

nem ferim 1n illa comprehenfarum refpicias , fa-

Pl

PAU

fís compendiosé tra&avimus) fequitur Geogra-

l]

Päid »

ld

M

W

—

PnExPATIO VETUS,

45 difr.

phia , quxe cum Aftronomia ita connexa eft, ut.»

Ómrifa

neutra absque altera folide intelliei poffit.

5 quàfi

Geographiam fcquitur Oprica , quac quantum

In par.

n

contempta acncglecta hadtenus à plerisquefuit,

| Com.

-etiam iis, qui philofophi audire volunt , tantum

t non

mtilitatis ac ]ucis omnibus fer& reliquis fcientiis

emata

affert , nt magno fuo merito, earum omnium So],

ïOSpO-

oculus , fpfendor verédicipotfit. Eam igitur

etiam adumbrare duntaxat voluimus, an forté

j,tàm

o jun-

dignitatem locumque fuum; pott longi temporis

itie di-

exilium , apud unum atque alterum faltem recu-

b .

! perare poffet.

0 , po»

Quie appendicisloco annexuimus, vel per di-

sfem«

&reffonem alicubi interfperfimus, quamvis harum

126,0D-

difciplinarum propria non fint, proptcr maxi-

iSun

mam tamen eorum jucunditaté atque utilitatem ,

1

£

^

xtque)

negligere nojuimus ; rati , ftudiorum

1orum cul-

ua fi

torem fi qnid boni extra viam invenjat;haud. ma-

pron

gis id afpernaturum , quàm fi, agrum fuum fodi-

ar illa

£ns, thefaurum abfconditum unà eruat.

Prolixas rerum Geometricarum dänwn&m:iones

ID U$s

omi(imus ; cim quia brevitatis ftudio , ad praxin

n po-

de 4-

magis : quäm ad theoriam , refpexim us,tum qtzia

£

omnes conclufiones ,1n Geometricis àddu

CC

2 ,0-

qnt$

innium eruditorumjudiciojam comprobatz fun*,

',Jfllb-

unde difcentem etiam illis credere *quum eít.

mant

Ut non dicam, quóorundam demonftration

V.

ec v

9)

ro-

i

itudi-

pter fubtilitatem interdum obfcuriores , n

i

im i-

I6 , fs«

pfas conclufiones effe. Si quis tamen cas :

'cquirat,

qgta-

is apud Euclidem,ejusque corbentatores,Cl. Cla-

Pbidl

vimnm

PRFATIO M E TIUES.

d

!

; ;7ium , Ambrofium Rhodium , Orontium , PT;;.

r

fcum &c, aliosque inveniet.

igg(',»'änr!

In tradendis autem hisce difciplinis, Iaforma-

gtl

li

tores hxec obfervare velimus.

Informatorem e-

TT

nim eruditum, diligentem & prudentem omninó

i

as :

Vi

[j

v'äïïl?

requirimus. Nam quam malé ftudiis adolefcen-

!15*4

nl

tum illorum confultum fit, qui absque do&ore»

Ncm

temere in quosvis liberos involant, ex iisque mox

fe doctos evafuros perü;afnm habent, expcrientïa

gl

teftiseft. — Szepé enim , longo tempore , in re ali-

Ti lkfïC

ua levicula haerent , in eaque fruftra fe macerant

i um

.1

us

acdefatigan

t,exqua,operá fidelis informatoris;

nj

nullo negocio , fele extricare poffent. Tandem

vero cüum fe fruftra in talibus verfari fentiunt , ubi

fitis

vix limen alicujus difciplinze attigerunt, faftidi-

Áig i

FOT

um ejus concipiunt , eamque tanquam infupera-

J

bilem iterum abjiciunt.

N

:

H

Ianc ob caufam informatorem tequirimus,

*'av)n:cluis

torqu

qui omnia fideliter explicet , nec edikcenda tan-

M

M

HXL

VU

,

türa juventuti

oroponat ,quod quidem facere fo«

:

ere fefe defunGtos putant;

L

lent, qui tum füo mun

l d

fi prolixam aliquam , nec intelle&tam le&tionens,

Worh

,- memoriz mandandam , difcipulis obtrudant;

edifcendi laboreftudiofos omni-

.fllfn fió

Ab hoc ïgïtur

mlüf:grf(

nó liberamus.

Non enim edifcenda Mathema-

hi

tica, fed intelligenda ,manuque etiam exercendá

i

ü:',]l:f CP'

funt, Ad quod exercitium Regula , Circinus ,Qua-

btj

ujus loco

n.

dvans , Globus caleftis ac ferveftris , velh

r

Charte velmappa Geograpbicz neceffarize funt. Ti

t

tufá

of

hais fi magiüri ac difcipuli aliquandiu verfen

fieri

n

:

^

—

PnxExFATIO VEgTUS

ütium ,f

fiefi non poterit , quin etiam verba memoiriä fefe

ingerant , quibus derebus rc& intelleGis, perfpi-

S,ïüäm

natorem;

cué etiam loqui poterunt; ut ob id peculiari edi-

- omnyy

fcendi labore haud quaquam opus fit; pracfertim

ciun res Mathematicze non intelle&ui folum ,ut

adoldis

Metaphyficz , fed oculis etiam contemplandz ,

doGoy;

manibusque palpandz objiciantur.

isque m

Nec tamen etiam confultum arbitramur, ut ty-

xperienti

'*onibus ab initio ftatim integraomnium difcipli-

j ID redl

narum fyfi:emata, proutin hac Synopfi tradita..

IDZICSI'QM

funt,proponantur. Sed gradatim non tantum

rmatóris

ab una difciplina ad aliam , fed etiam ab una u-

"Tandai

nius parte , ad partem alterius afcendendum pu-

iunt , üll

tamus.

: faftidi

Atque ideà treftudioforum Mathefeos ordige;

nfupere

copftituimus , Iycipientium , Progredientium , &

Confifientiun : nulla tamen lege vel poena confti-

iirimus)

tuta , ne quis ante tempus fines alterius invadat;

nda tir-

modó rectam viam infiftat , convenientem que or-

acere lo

dinem obfervet , nec vellicatim , aut faltuatimb,

putant;

nunc in hac, nunc in illa,

arte veríetur,

4

eftinatus fit T. Arith-

'iofrents

I. Incipientibus igitur

jant;

meticze theoreticae

ars I, & 1 T. in quibus tan-

3

tum quizque vulgó

Gxe Species Avitbmetica ,tàm

scmnï'

inintegris quàm in fraGis numeris traduntur,;

1hemá:

quas bominem , nedum literatum , nefcire haud de-

«tcenaa

cet,propter ampliffimum, quem in omni vita hu-

y,Que

mana habeat,ufum. Undefi quis,tardior ingenio,

jus loco

non ultra progredi , fed ab omni alia Mathef fefe

unt. Ti

abftinere velit, nunquam tamen h ujus in difcen-

yientut

ht

do fufcepti labgris eum ponitere poterit,fi modo

ex

PsrzrATIO VgTUS

[

bus, unicam Zuream

speyolul

ex tertia parte de propcrtioni

f

preportionis Regulam , quze faftigium quinque fpe-

ii od

cierum Arithimeticze eft , adjiciat.

lo

Sin veró Incipiens nofter altius, ctiam ad a]jas

jl

Mathel&os partes afcendere velit, ei propohi po-

*

[

terit

i

xima & fecundapars Geometri&, in prima

n

continentur D efinitiones revum t

Geometvicarum , to-

v

o

taque quafi fuppell

Geometriz exponithr , &

o: ulisTubjicitur

Cujus cognitiouis etiam , etfi

ATU

nulia uberior accedat, hic tamen fru&us haud

H

contemenduis erit , quod 1ta ad

mirandam Idea-

M

1l

gum rerum corpm*aï'—.um ,ex mente divinain hu-

n

MM

manam illapfarum feriem,qüaram quafi,defiuxus

1

n

nofitz rudiores rerum. materialium Hgm*æ

"

fant, non fine magna voluptate animo intueri noe

bis licet,

R,X

salh)

Hüic jucundiffiinx centemplationi fi Icipiens

n fecundam partem Coclometricam, in-

vf

u

noffer , ettat

télle&u & comprehe

nf haud difficilem , adjece-

at

"

Tl

vrit: dubiuna nuilum eft , eum jam amore ac defi-

l

t

'I

i

derio cognofcendarum rerum Mathematicarum

cp'n

in.cenfw.fi iri , & ad Progredientium ordinem ala-

Dl

cri animo pl'OPCI"Rt!IT um.

W

lI. Hiigitur Progrediente

;primum duas reli-

ll

n

theoreticae partes percurrent ,

j

quas Axithmeticae

fpeciebus Arith-

l

in quibus, quia jam in quinque

meticxe exercitati [nnt , ( praefer

tim in fra&tioni-

tk

bos,quix magnam cognatïonem cium proportio-

d

nibus habent) inoffenfo pede progredi , eosque2

llun M

acio abfolvere poterunt.

l

breviifnno temporis fp

Vi

aliquando infet-

^ Hinc veró i, qui Reipublicze

vire ?

H".-NUQS W

.

ag

PREFATIO VrTIIS,

Aurtam

vire völ'nnt, cae

teras Geometriae partes utiliter age

AUrlp.

H

»

grecïi poterunt

in quibus non quidem omnes i-

ftxe artes comprehenduntur , quxc homini politi-

u äij'as

co pacis beHorumque temporibus cognitu neces«

«dnï po-

farize funt , plurimum tamen prima fundamenta

i prima

hic pofita funt, fine quibus rectà

filt, to.

percepti.s,cpgni-

tio illa vel manca vel dubia eft,

Atqula iis po-

tht &

üflimum hic labor deftinatns eft , qui Ecclefiis ali«

m , etfi

quando ivfervire cogitazt , quibus major coclefti :

hs haud

qua m te

rreftrium cura incumbit, poft perceptam

anlde-

Arithincticam theoreticam, primamque & fecun-

tht

dam Geometrize partem, ftatim ad Aftronomize

iddhmi

tres libros accedere poffunt , & poft hos ad Geo-

m fguz

graphiz partem primam. — Quibus utiliter ad-

itimert no.

jungi poffunt Problemata illa Aftronomica &

Geographica, (fepofito ali

uandiutrigonometri-

i

j [nipitm

co calculo) quxe ufum Globi cerleftis & terrefüis

vitum, T

monftrant, & ea qux in Aftronomicis & Geogra«

, adjict-

phicis audiverunt , oculis etiam fubjiciunt.

:ac defie

Haec qui didicerit, meliori jure Titulum Ma-

ticatum

giftri Philofophize merebitur , quàm fi fola quali-

um ala:

cunque Diale&icze & Rhetoricze cognitioneeum

acquirere & tueri velit,

l45 X'CH-

urrent y

III. Reliqua omnia , qux in Arithmeticis,

I A'l i lï .

Geometricis, Aftronomicis , Geographicis & O.

W[-]S('L)ni'

pticis reftant, Cozfffeatibus deftinata funt , intex.)

uïil/l'tio'

quos eos referimus , qui fuperiori alicui facultati

| Eogque)

confecrati, n Mathematicis aliisque Philofophis

ftudiis confenefcere non poffunt.

jounte

jointe

Interquos nonnulli reperiuntur , five ftudiofi ,

yiter

*

X X

bve

PaEFATIOVETUS.

Ah

"l

1 Qu

five etiam E&läiarum 111'1?3&1"1 , qui à converü-

MT

4

tione do&orum fejun&i , in, pagis inter rufticos

[

vitam tolerant, qui amore cum aliarum philofo.

^

9

4l

phix noinina ubique adfcribere neceffarium non

M

utavimus. Etfienim pleraque aliorum fint»,

multatamen nec eorum funt , ex quibus congefka

Mm&ü;

funt, fed veterum , qui 1n multis laborarunt, ut»

nobis hodie ociofis effe , eorumque laboribus frui

liceat.

Ne tamen ullum eorum , qui quicquam

fivefuum fivealienum ad hoc opus centribuerunt,

videar; funtilli ex 77e-

ingratus filentio prætcriifïa

ln i

li. deS:

W

.

£evribus Eu;lides , Ptolom»us Geber , Jo

I

ij

)

Bufto , G. Pürbachius: Ex recentioribus,

Nicola-

n

us Cope

rnicus;Erafimus Reinholdus, T ycho Bra-

ff

dv

ani,Gemma Frifius,

he,

Petrus ac Philippus Appi

i

i

Bartholomzxus Piti

fcus; G. Lud. Frobenius POT.

Winshemius , C. Peucerus , Adrianus Metius,

fmuvwc:' &

ul

I

Chrift. Clavius , Galilzeus, Ambr. Rhodius,Toh.

Fleifcherus , Alftedius, Keckermannus, Have-

r«:«laticguä

"

j!

mannus , alii , &c.

Ex noftris antem fupra didi

Scheube-

AU

Joh.Stofflerus, S

am. Siderocrates , Joh.

Lt

W

N ihelm.

lius, Mich. Meftlinus; Joh. Keplerus;

D

Schickhardus ; Cujus Optica A48. à Per-IHuftri at

T

"!

l

Generofo D. Job. ab Hobehfeld , horum ftudiorum

H

J

amatorea

c cultore eximio , liberaliter nobiscom-

Mdy

municata fuere.

Ex quibus plura, ne intercide-

ftri ratio tu-

rent, quantum fcopus & inftitati no

lit, in hanc Synopfin congetfimus ;

idque ideó

oluimus , ut fciant ftudiofi Ma-

commernorare v

as debeant , fi quid utilitatis ex

thefeos , cui grati

his ad eos redundaverit.

Qyod

/

PhRErFATIO VETIS.

a

n

Coniven;

;,'Qiod ;fuperefk, pium & candidum L(;.v&orAeüm

T füffi

sequitatis admonemus : Si forté quaedam ex offi-

cina rudiota, ab aliis déxtré tradita , à nobis finiz

philofa

TT

ftié accepta, à nobis ipfis addita , minus exquifita

depbtehendat,ne nimis acrem cenfionem facere;fed

1 fint;,

non nihil difficultatitemporum, aliquid imbecil-

vongelt

ünt, ut;

litati humani ingenii condonare velit, fibique ali-

lbus fru

qnäd rcvl)inquendum futfíe putet, ex quo de majo-

kuicquam

€1ífuà eruditionevg'mmlmi fibi poffet. Nobiscum

ibueruni

autem non in ociofa harum mundanarum retum

TliexVe

contemplatione fubfiftat , fed ad fummum noftrum

finem omnia referat; ut [cilicet DE 1 omhing re«

oh. de$

rum conditoris fapientiam , potentiam ac bonita-

, Nicoe

tem , ex fl'qv'ientifïïxna earum , i» mymero, pondere

vchoBn

;a Frifiu

ac menfuva fa&a di]psfitione agnofcentes , non mo-

nius, T

dà in ipfius laudes pleno animo & ore proram-

pamus: fed. & morcs noftros ad univerfi Harmo*

s Metits

niàm, piä contemperemuss harum denique con«

dius, [o!

, Hav

templationum fuavitate deliniti , fofutionem hu-

upta dl&

jus corporis , vitaeque futurze foelicitatem arden-

tius fitiamus ; ubi qu:e nunc ex parte eft noftra»

Scheult

rerum -c'ognitio, plen'iiïimä perfjcïþtuf s q'ua.ndo

Wilheu

Illufrrit

non modó res à D £o conditas intim? perfpicie-

udiorul

mus; fed ipfum etiam conditorem à facie ad fa«

ciem vifuri fumus, laudandum in fecula feculo-

Ó

^

jscott

rum, ÀMEN,

.iercidt

Wl atio t

Q

u idt

£ Ni

idio

(

INDEX.

itatis

Q

«s [.] se

D

n»

Dy

MLLLE

S-Cgm. «uþögö;gm mg)-ög-gom "'.666

INDEX C

PITU M

pui

f

/

Hujus Synopfis Mathematica.

qum ?

LiBRO

l.

1 Dd

ARITHMETIC/E THEO-

RETICZE

PanTE

t

De ANumeri mtfgrzs.

3

Poft Definitiones pag. 3. Poftulata p. 6. Axio-

1 Tk

mata pag. 7. T heoremata p. 8. equuntur Proble.

mata , de numerorum integrorum

1

-

Enunciatione &$Scriptione pag. 11«

Additione p. 12

41

3

Subtra&tione p. 17.

M

Multiplicatione p. r4.

;

Divifione p. 17.

i quu

PaAnTE

a

De. Numeris fradlis [ive Miautis.

2. & Axiomatt-

Praemiffis definitionibus pag. 2

Y

busprg 24. agitur.

. De Numerorum primorum & compofxto-

rum mgnotxone pz 25.

3. Deinveniendis communi menfura maxima

G& dividuo minimo p. 26. 27.

Mi

3: D* Minutiarum ac fra&dtionum

Af

1. Quantitate p. 28.

4, SubtraQione,

Q

M

. "Transmutatione ib g Multiplicatione,

o

G. Divifione ; ibid.

3 Additione $4.

PARTE

"dclm

IDN D bkoyx

hg:q.m

PT TECTbE

- De Numeris proportionalibus.

i

(

(

Definitiones pag. 2 . T heoremata , pag. 25. fe-

quuntur Problemata,

1. De Proportionibus

1, Dignofcendis p. 42.

2. Reducendis p. 43.

$. Augendis ibid.

4. Invenietidis p. 44.

$. Dijudicandis p. 45.

. 6, Axig-

2. De Proportionalitatum

hr Proble

[ Arithmetica p. 46..-

1. Differentia 4 Geometrica p. 47.

[I

| Harmonica p. 48.

2. Inventione terminorum & fuize ibid.

3. Pér digrefïïonem de numeris muficis

five harmohicis , p. 49.

3- De quibusdam Regulis: nempe

[ 1. Proportionis p. y2.

/j.

2. Soctetatis, p. f7.

iriomat

De Regula

|

3. Dupli p. 58.

1

:

4. Allegationis ibid,

mpolto

[ $. Falfi, p. 60.

PA RUE

Tv

[maximä

De Numerts frauratis.

li

Proemiffis Definitionibus & Theorematibus,p.

! »IQ

Sequuntur Problemata ;

64. G 67.

1.de extrahenda Radice , Quadrata & Cubica,

j toIX

pag- 68. & z1.

panri,

2.de inveniendis numeris proportionalibus,z2

XX3

Libre

/

E-N DE

m

æ/v

LX-BR O

11

,

V

d

ARITHMETIC/E PRACTIC ,

Poft Procmium , de Arithmeticz praGicie de-

)N

Énitione ac divifione pag. 75. fcquitur

PamTis

I

n

; N

De Arithmetica Aflvonomica ffve Losiflica.,

Y

Caput 1. de Numetis Aftronomicis , p

2. de Notatione Logiftica, p. 78«

Til

3. de Additione , p. 79.

4 deSubtra&mne »p.80.

$. de Multiplicatione, p. $1.

de Divifione, p. 85.

PARTE

Ir

IN

De Aritbmetica politica "7 :z'wlz—

o Eroe

fitonosp

€ap. I. de Ponderibus.

1. Noftratibus Wirtembergicis , p. 92..

2. Hebrzorum , p. 94.

3 Grazecorum , 24id.

j

4. Romanorum Vecterum , p. óg-.

$. Eorumque iteductione ad noftra , iP;4

Giklbg

6. Per digseffionem de Proportione Metal-

ïc;

lorum » P. 99

Ti

L]

H. deRe pecuniaria , five Monetis ,

l

d

1. Noftratibus, p. 1

Grzecis, p. 104»

d» Lit

2.. Hebraicis, p. 102

4. Romanis,p.104.

k ]

JII. d: Menfuris liquidorum ,

$d

1. Noftratibus , p. 10y.. 3. Romanis, p.roy.

latio

Hebraicis , p. 106

4 Graccis ,p. 109«

li,

IV. deMenfuris aridorum,

1. lNG*

I W COD.EX

1. Noitratibus, p. 111. 3. Graecis , p. 112.

2. Hebraicis, p. 112.

4. Romanis,p. 114-

dC g

V. deMenfurisrerum continuarum, five magni-

tudinum ,

l

VKR

"]

1. Apud nos ,p. 174. 3. Apud Graecos , 116.

2. Apud Hebrzeos , 115. 4. Ap. Rom. ri6.

VI. de Menfuris diftantiarumac intervallorum,

2. Veterum , p. 119.

atfiet,

1. Noftris, p. 118.

VII. deAdditione & Subtra&ione divcrfarum

fb

fpecierum, p. 120.

VIII. de Multiplicatione & Divifione diverfa-

rum fpecierum , p. 121.

I

i

IN GEOMETRIA.

li«

Poft Proemium ,de Geometriae Definitione ac

Partitione , pag. 120. fequitur

I.

2«

PanTI1Ss

ETuYeuox5.

De Definitionibus , Axiomatibus & pofla-

latis Geometvicis.

ld.

C.1.de Magnitudine ejusq; Principio pun&o;,:5 r.

yeblatal

3. de communiffimis affe&ionibus ac deno-

minationibus Magnitudinum , ilid.

. defummis Magnitudinum generibus ,aC F.

de Linets, p. 124-

s; 103

5404

4. 2. de Lineamentis , ac 1.de Angulis,p.r25-

$. 2. de Figuris earumque partibus, denomi-

as "

nationibus ac affcQionibus communiffi-

mis, 129.

8.15517' u)

6. De

X X 4

)N

LXN B DEU

6; De Figxlrarllln generibus, ac 1. de Superfi-

f(J

ciebus, p. 122.

|

af

. De Circulo ejusque partibus , P.154.

$.. DeSuperficie plana re&ilinea , &

1. De Triangulis, p. 145.

13

: .9. 2. De Triangulato, Quadrangulo & Mul-

1

tangulo , p. 142.

Iïï

10. De Superficie gibba, eique adfcribendis

triangulis Sphiericis , p. 152.

Ü

11. De Corporibus planis , p. 154.

12...De Corporibus gibbis, p. 15 6.

13.De 5 .Corporibus regularibus in fpecie, r5 &.

14. De Axiomatibusac Poftulatis quibusdam

Geometricis , p. 160.

PiAT TIS

IL

--

Tho

ch)xay.ergm?;.

z

Pri

ZMembra funt duo ;

L5

l. Theoremata qusedam , pag. 161.

1lI. Problemata , de Circuli

'ïln

1. Divifione, p. 166.

2. Conftru&ione,p. 168. [rarum, p. r9.

3. Infcriptione & Circumlcriptionefigu-

4. Àugmentatione, p. 174.

$. Transmutatione , 176. 6. Dimenfio-

ne€, IZ7.

PARTIS

III.

Tezyovopier'eAxiis.

ii

Capita funt :
