Nos P£olemaum fecuti , mumeramus longitudinem frwt

diflantiam AMeridiani

[*

/

Tubingeufis ab infulis Fortunatis 23. 40*

Tantum de do&rina Spharica.

ASTRO-

»

T

PROOEMIU M.

339

LL

ASTRONOMIE

Qi, neceffc cff

.primng fatu,

Liokn

I I.

" Giftanie

ilb

]

l

i

fiàs tran!izgw

.*THEORICIUS.

i cundus

wun difanta

P RKOORU TU A:

Ti g

1. Abíoluta Aftronomiz parte Sphzri-

/N

ca,qua de Motu primo agit ; reftat 7/eo-

"t4,qu& motuum fecundorum rationem

J

P

[

explicat,

2, Ejus partes con(tituimus.

l, Explicatis hypothefibus theore-

3

ticis generalibus, de Motu fecundo fixa-

::J:i/

rum & planetarum aget.,

Ej

1l. Paffiones planetarum ;quæ eo-

Wl

rundem motus comitantur,enarrabit.

I1I. Aftronomorum de Magnitu-

hwb

qll

?

dine & Diftantia Syder

"NI

um fententias pro-

ponet,

)

w «

y jnngi

D

D

13

PA

iX

S

NT

333,471

sfhzn':b

nf

E

h

IAto

ASTRONOMIJAE

349

BPH VENGN P DEU EM

jf uíit/

PARS PRIMA

i

!

Ü

jf

LIBRI

I L

g

o

De Syderum motu fecundo

jeuqe

d proprio.

antibus p

v

al voctt

J

C-ASp um . L.

mido,

d

mun mc:';um5

De Motu (ecundo, ejusque hyporhe-

/

fibus in genere.

Ncw&ïfifï

u fingulorumque pro-

vitir, d

? Matwäyderum fecundi

L

[f

priw eft, quo obliquo inceffu

fub Zodiaco , fuper

[

1deos five in confe-

ejusdem axe & polis, ee av zi

m ab occafu

tl

quentia, & fecundum fignorun ferie

in ortum promoventvr.

Quibus indiciis bic wotus ignotefcat , didug fupra

90 a Dl

eft , lib, 1. cap. 4-

i

-

5. Eft autem motus

hic duPlex—:'al.ter"Longim.

j

dinis : alter Latitudiuis.

,

li

U:

D

juxta Zodiaci

tT

!

4. Motus Lopgitudiza cft, quo

dü&um , fecundüm feriem fig

norum in

cedere fo«

Aifru

Vrri

lent ; Latitudini , quo à media

Zodiacilinea Ecli-v

tsf fv

ntur.

potef

tica ad latera digrediu

Reipfa quidem nou duo ,

fed uuus tantüs viofus ef,

iffrunï

Á

f

E

11

I

quo Circulum defcvibunt, Eclipticam duobus locis i-

tevfecantem , uude ipfo motu longitudinis ad latera»

j b

!

q

[p«

w

!

Ecliptice devebuutur.

Quia autem mon fantum

d

progrefo [yderum juxta dudum Zodiaci , fed etiano

bac digreffo veld

eviatio ab Ecliptica ad latera con-

m

ufa Aftranomi quafi

fdsrauda «5i ; Ideoque docendi ca

nws:era!a,a;jm

dupli-

l

—

E

x

Lisrzna F. TuHronicus.

341

]V

l

duplicem motum fecevunt , ut de diflingi difliutià lo-

l

qui pajïnf.

4. Uterque rurfus duplex , erue & Aedins,

t

$. Motus vern eft, quo fydera in ipfo cclo

plerunque inzequaliter moveri nobis in terra de-

gentibus apparent: Unde etiam appzrens & ina-

—

qualis vocatur.

ZMedius autem , quem Aítrono-

mi docendi caufa , inter velociffimum & tardiffi-

it hypothy,

mum medium & xqualem affumunt.

Non autem vefert, verene bic motus in celo vepe-

gulorumgi p

viatur , an ab Affronomis tantum fingatur ,modo aptue

fit , ut ex boc sedio verus tandem eliciatur.

Lodixo, li

alivein con

6. Epocha , radix five principium loci , unde

riemab ocolt

fécundus motus longitudinis numerari folet , eft

vel prima ftella Ztrietis , vel o 'V^ five principium fi-

gri Zrietis , pun&tum fcilicet zequino&ii verni ,

RUT

rz aliis notabile , unde Zodiacum inchoare fo-

Í

€

nt Àftronomi.

vlrogite

In boc enim puu&o fol conftitutue , r. medio loco

) j Zodïïrï

Biflat à maximis [uis ab equatore in Septentrionem €3

"i incederelfr

Aufirum digreffonibus.

2. Zquino&ium efficit in u-

dl

niverfa terra: & 3. apud nos in bemisphavii noftv£

parte feptentrionali , veris initium faciens , tevram

uutint wisi

iterum aperit ,omuiaque byemali frigore emortua de-

dub

nu) vivificai : unde merità alits prafertur.

ii at

7. Principium autem temporis , unde motus

"Tl

H

cocleftes primó deducuntur, alii aliud affumunt.

j

"

"

At

Celebriora funt:

jgti,|^

1. Epotba Chyiftianorum, antrovfum C? vetrovfum

T m

yunerata , cujns bodie currit anmu 1653.

|

i?

/

1]

?

i

)

Y 3

2, Ini-

4

jl

ASTRONOMIX

34

lf

nä) bïr'wa]

2. laitium mundi poft mpjumt*rotoplajïorum ab

(l

g

inilio Epocba Chrifliana noftvá fententid diflans an-

nis 3963. diebus 64

ylitt ia

2. luitium Peviodi [uliane proleptice, quod initi-

sl j

um mundi autegreditur anuis Juliauis 749 .diebus 302,

l"'lhn

1nitium a. Epochbe Cheifliana aunis 4712. folide.

t u ie

8. Menfurx horum motuum nobis funt dies,

g

Juq bx min

in horas & minuta divifi , menfes item & anni

p mutk

"o«

Juiiani , à Julio Cacfare inftituti.

lais C

AMo

enim non tantum locorum intervalli , fed

at

hmi 5 ]

etiam temporibus men[uravi folent, quorum temporum

m vll

vaiio cum apud nos alia fii

, Aftronomi etiam frequen-

] [.r('lU

ler eumis ,menfibus , 69 d

ebu«* A gyptiis uti foleant;

r

205 Juliana tempora vetinebimus , qua nobis notifima

funt , & proinde loco menfura commode adbiberi pos-

funt.

[

Etfi autem motus coeleffes ipfa etiam bac tempora

Y

LL

setiuntur , ( que do&rima teytium Aftronomia li-

l

A

fU

brum nobis couflituunt) uibil tamen probibet , quà

jj

j

M

LL

wunus tempora , quatenus notiora

J

at siotibus , *i-

T

Mi

ltaenim i9 aiis

ciffm ipfos etiam motus metianiur.

pliribus comparatum eft 5 ut idem diver[o vefpetiu

UA Q

IQ

pofft effe menfura & menluratus:

, f nimirum id quod

Cu Vs !

menfura locum obtinet , pev fe etiem notiffmum fit,

Renu i

quod etiam in. bis temporibus accidit

4 is euiua

f!h 0 019 Y

esf , qui nefciat , 60, minuta couflituere boramt 24

bhoras diem naturalem 2 Quis iguovat

quot 7?2871)(3

Midtítteftr f

Eïl']

anni fiut ; &4 quot dies quilibet menfis babeat ? 1teni,

qu& fit diferentia intey annos commuzes & bzfext!-

h qer

l Organ

lem , quavío quovis anno vecurrentem , quocum 11.«

25

)

V

Lisrmn IIT. Tutonicus.

345

fruroplajïwmg;r

265. bicverà 366. dies babent.

Sexaginta auten

Glgji M

minutorum bora , fi. minutiffma confe&lavi velimus ;

!l

quodlibet in 60. minuta vel fcrupula fecunda , quod-

0,fp:l'fl, Mj!', l

vis borum in totidem tertia fubdividere facilimum eft.

/'*'H"-"]O.".

4 ? V'Ujiujf.

9. Menturz autem diftantio fyderum, arcsa-

V i.

te quidem à certo cocli pun&o , lunt Circuli in.;

radus & minuta divifi: Eorundem veró À cen.

r

janri

tro terrze mundive, vel motus cujuscunque fyde-

deris Circularis , remotionis dire&e , meníiurx:

ia ij

funt , vel partes femidiametri pro arbitrio affum-

Arm tfmpwnm

ptze , vel femidiametri globi terreni,

ii requt.

De Circuli diwfonibu;löfubdiivijïonibæ in gradus

Mij lat

€ minuta vel ferüpula , jam aliquoties dibum eft. Se-

ub tf

A

midiameter cujuscunque Circuli affumi poteft pro lubi-

ilibipe

Iu

Quó in plnres autem particulas dividituv , eà

certior fit calculus,

jun buc r

Semidiameter terre communiter ftatuitur Mil-

a Af

r

liarium Germanicorum , biborii itineve definitorum.,

lil

[

(

n

$59 1. velad vitandam fraBionem 860. vel eft pay-

D

lj

tium y7 & .qualium circumferentia tevre eft 260.

l;m,:m li

n

10. Menfura denique planorum , vel corpu-

10

lentize corporum cceleftium , eft Quadratum v«l

l

Cubus hujus femidiametri terreftris.

ito

4

Rerum enim maximarum, quales caeleffes funt men-

Juram etiam magnam effe convenit.

Quod fi ergo [e-

midiameter terreftris fratuatur mill.

$60.

E

]ít

Erit ejus quadratum mill.

729600.

-

-

-

1

1jt

: Cubus verà

63 0$6000.

]

11, Organa five Inftrumentafecundorum mo-

11H

J (]Wm i

]

Y-4

tuum

n

[!

j*

544

AÁsTRONOMIJXE

c Jj

tuum funt Theoriz ; exsoato

/h

a

Ailicet five Hgv rv,

r

velex chartis oxbmxlatxq art

ficiofe extr h&'ï*,VeE

(int d

i

circino tantàm defcripti circuli , quibus planeta-

n

(l aj

(f

runm motus Pi*oplu oculis iuu,l- Ttuntur fx ip put u

j

dot amqm motuum labor vel tollitur , vm lévior

gli

fn;(ï[uk

fcuulkur

n «l

In vebus enim tam veustie & abferufis , neceffe of

p

bt p

g

ut mens à fenfu adjuvetur.

Quo fine ab avtificibus

)

excogitate funt Theorie plagetarum ,ut , quemadmo-

n Or a

dum per Spbaram materiglem & globum celeflem pri-

gid,q quert

quus "totus z ità bie Y beoviir fecundi & pvoprii plane-

QUlOl th

u lihh j*

fayum motus absque tediofa calculatione oculis expo-

v

[

(sl

f

merentur ; vel quia boc proporiiouumque obfervanda-

vum magniiudinem , accuvat? fievi uequiv ïlldl fan-

j

,Tp mf

tQm Adinervacircino delineaventur , u£ C9 mente me-

od

iil

lius comprebendi , & calculo facilius evui poffent. Fi-

]i ky« fU

ni; enim Afronomia et , uon nuda tautum motuum ca-

Teririlt

lefrinm noiitia , fed etiam eorundem ad quodvis datum

1

terrpus fupputandorum peritia ; quod ope Y'beoviavum

j ag

pev Geometricum calculum per. «fcitur.

, lat

Etfi autem bodi? finguli fev? in Affronomia Ar tljï

fznm

€& , proprias ac peculiaves Theorias fbi fabriceut ,di

W p

guibus in bujuw [cientia compendiis agi

mom potefr, fed

pl'nulm AA

ad autioves zpfos remittendi funt frudiofi 1]]1)"077(/ml£,

otiftmu,

qui rationet fuarum bypotbefium ac 1 Tbeoriay um mu-

Apfisima m

1

Conveniunt Id«

Y6, Di«

dumque iis uteudi prolixà explican

f0 mudi

aen omnes in quibus dampar;zlwr géneralibus , quibus

AR exten

boc loto. contenti erimte , ]pecialioribus fuis m&on-

:

buw velida.

Litti

Qd

Par:

&atto Ero

UT

Lisrh II Turonmicus.

u

24

AOCU

12. Partes igitur generales theoriarum omni-

d)

l. Qu

um funt vel Orbes plani chartacci ; vel Circuli

1

llb

tantüm circino delineati,

u

?i

Hl

His veprafentantur & oculis fubjiciuntur motus

D

celeftes ex fuis.caufis , non quidem femper Pbyficie ac

genuinis . fed Geometricis , ilem tameu quod Pbyfice

i,

] ))I/Mhü

praftantibus : quibus contenti effe cogimur ucque dum

werb. & Pbyfica caufe omues nobie innotefcant.

mm,ut j liL

|. 13. Orbes veró & Circuli hi , alii funt Cozcen-

177

[

LU2

frici, qui ex terrze vel Mundi, alii Eccentrici ,qui

I p

ex alio fibique peculiari ac proprio centro defcri-

l

26 0U

Y

j

.

a

luc

3

A

pt fünt

,&

enique Epicycli , qui Concentricis

tnqic dl

l

[1]

'TM.L

vcl Eccentricis veluti gemm:e annulis infiti , ab

Atgui?, vt

illis circumferuntur, & nibilominus circa propri4

um etiam centrum moventur,

',JJ;Q' [

"

Iu bis confideranda [unt-potiffmum :

I, Eecentricitas — 4. Linea veri motus ,

2. Apogaum

$. Linea medii motus

3. Perigeum

6. Profiapharefis vel equatio,

if

14. Eccentricitas eft duorum centrorum di-

ftantia.

16, 4pogaum Arabic? Aux vel fumma apfis,eft.

pun&um Eccentrici à terrze vel mundi centro re-

!

l

motiffinum, Perigeum oppofitum Augis , ve

;

apfis ima pun&um eidem proximum.

fuetmul

16, Linea veri motus planeta , eft re&ka ex cen-

"

DL

tro mundi per centrum corporis planetæ ad Zio-

i

ji

iacum extenfa,

jl

r

17. Linea medii motus , eft re&ka ex centro mun-

diadZodiacum extenfa,squidiftanseiredze,quae

n

l (i8

.sx centro Eccentrici ad Corpus planctze ve

$

theo-

]

346

ASTRONOMIA"

N

uf

] quatwm

theoriis quixe Epicyclo utuntur) )ad centrum Epi. |

cvdl ducitur.

/Hl JALf

haW

icl y p

18.. Profapbérefis, vel Aquatio , eft veri medi.

d'll nj

que motus differentia, aliás auferenda medio ino.

tui , aliás eidein addenda, ut verus eruatur,

pu M

, O

d o2

r

eim alu ]i

rmr

a d

]

Inïlu

IMJ

-ixd

l

D-—3€-—

]s b LW

(

À

]*

—

Ti prormo

2 —

14

li

/n

!])*

Mni

.//rs

VET

ii lst

1, Biac dinub

XHL"/

Qu ts

'H)F

CUGETUT

In boc fcbemate a centrum M undi vel Zodiaci eff.

n

!

W TT

pl

c h d Zoediacus , b ceutrum Eccentrici e g, f Eccentri-

Afrtor

cus, a b Eccentricitas ,e vel capogaum : $d pevigaum:

CM TU

r

binc d fa b ec linea apogai vocatur. a g l linea me-

MN qui d

diimotus velEpzt?yclz min tbeorii qupchlo utun-

At tl

fur; vel planeteicum Epicyclus abest , equidifans

üag(»

Í

feu pamllelzz rela bik ex centvo Eccentrici ad cen-

DITNIT n

trum flelle vel Epicycli du&a , a h linea veri motu

"PU 0 Mn

Epycli vel ftelle. Que lineg bik.aih:aglffellavd

hn g ?

cemtyo Epicycli in auge e,vel oppofitof exi[fente coin-

lo

cidunt , fed alibi iufer fe differunt ; uude profrapba-

refi

DI Q"eq

MR

Lisren IT. Té&ronrcns,

P

i

CT

E

347

Wt

refis vel equatio ovitur , qua eft arcus Zodiacih l vel

DN

t

WL

Angulus h a l: velabia velhik, funt enim &qua-

lo , qui angulus proflapbaretiéus vocatur.

uj

amtw

at

QX pPur-lr

De Motu praprio flellarum ffxarum

;. Stellae fixoe omnes , proter motum quoti-

dianum, quo ab ortu in occafum volvi videntur,

CX t

r

etiam alio proprio , fed lento

ardiffimo motu,

h

invariata manente earugmn à fe invicei diftantia,

N.I

|

juxta du&um Zodiaci , füper ejusdem axe & po-

1

lis lécundum fignorum feriem , ab occafu in or-

]s

d

tum promoveri videntur,

X

1 ZHotum bunc vetu£Fiffmi Affrogomi, propter

nimiam ejus tarditatem ignorarunt, quem poftevi ex

mutatis longitudinibus frellarum ab aqui notlio vevno

tandem deprebenderunt.

2. Himc olim fub initia Aftronomie , unus Zodia-

1

cus fuit ,cujus 12. partes , ut 8 totus Circulus nomen

acceperunt , & 12. aftevifmis five figuis , qua in illis i-

li od

bfis partibus tum verfabautur.

4it bodie post quam

iieg ii

Afevifmi priffinis fuis locis exce[ferunt , Avietis con-

ul ap"iäm

Jrellatio in locum tauri , Gesainovum in locum Cancri;

ag m

duplex quafi Zodiacus fa&us eft.

Unus &aspQQ- fi-

Bd

ve afterifmis infanitus , à 1. Y arietis incipieus: alter

T

dvacn- , ffelliz fuis , à quibus nowen acceperat ,defti-

xcantrici d

futus , qui à (eBione vernali Zodiaci €4 equatoris in-

TTETUL

t

Cipit , cujus pavtes alie quidem [utit ab. aftevifmis , fed

gf

$amen nomina priftina ab Aftevifmis de]t mpla reti-

i

!

1

:wi?lemcv.*:

nent.

Hanc ob Caufam etiam alia fzcula alios glo-

T P'Wr '

bos carleftes requirunt.,

35 Ni-

)

[

3

t

A

8

ÁsTRONOMIE

v

a

—À

; [f il

m

Wiwwm

3. Nicolaus Copernicus bune fixarum motum,

nop fteliis fixcis , fecundum fignorum [eriem progredi-

j gquinoüïi !

ir:& m "

entibu : Sed punbis &quinoBialibus , contra fignorum

[

st

u

[eriem vegredientibus, adjcribit ; atque ideà eum a.

f

syuny ianp.seuvóv xlvvpav ,b. €. praceffionem ZEqui-

no&iorum vocat ; cujus cau[am inclinatiomi feu re.

) Progrediuüf"!

jlexiani' axis telluris adfcribit,

Intggw 4l

At cum progrejfus frellarum Tronibus captu faci-

Til

lior fit , quàm vegreffus puxBorum equino&ialium, i.

,

li bunc motum tribuere maluimus : five illas in libero

D

ji j

&tbe:c ferri firve gnod captu & credifu etiam faciliu

um

of

ami alicui Spbare folida , ivffar muri totum mundum,

apycdi

L

Exac enim interfi-

digio

"

[

Iwj

ambientic , afixas flatuere velis.

;

tia fua inter'(e uon mutave , cevíum eff

. 2

Nam qua

!

tän?rfpc:»:&latiiu,a

,

(

T

|

Ptolemzus lib. 7. Almagefli trecentis ferh anuis poft

u

!

Piin

hï

i

Hipparchum iv sa re&a linea conftitutas veperit,

NI

Eacdem etiass nos bodib totis 1 4. feculis fevius , in ed-

4

dem linea invariabiliter difpofitas cernimus , nempe,

De Mo

"Capebam , fimiferim pedem Ericbtonii , & Palilicun

z Ms hus

five oculím Tauvi : Item candem capellam cum auriga

t parann

dextro pede , & Ovionis finiftro propfmodum, a.lia&.zj,

gendos&ïmäg:

plures ab aliis affguatas.

fitQ ul p

4. Hanc frve praceffonem aquiuo&iorum , five,

2 Haam

progreffonem fiellarum , plevid, inequalem effe , adend,

Md

ï

Proflapbarefi squinottiorum ad verum ejus motum in-

ikali im'uvrwe,lü

dagaudum , opue babere confent. — At quia bac Ine-

m

od

il

lu

qualitas infigni Aftronomo Joh. Keplero adbsc dubia

Bul cudony

d

eff , atque fi certa fit , band magni momenti Tyron

D

fdbortuinor

J

4

ZAftronos

i& ed onerandos non putavimus.

hirislg j

[//] MWMPH

fá ,E!jï verbbic wotus omuibue frellis fxis commf

Lt

Lisrn II. Turonicus,

949

—— —

EEE E

V frgrri hi

ni f ut plurimum tamen tanidum motus primz-jte.lig

"i [:riemmg,,,:ï

? .ab equinoBii puu&o vocari folet , à qua ftella ca-

Pyfotfrg jgm

jere omnes ceríam [uam ac immutabilem diflantiam

AHfte idp) tny

vetineutomuuque und cum 1, 3b "y? promoveri intel-

tifomg p

liguntur.

mlinatini o

/

2. Progrediuptur auté bebdomadis fpacio vi 1.

/1l

il cayl

-

-

Integro anno, tantum

$1.

tptittdn

Unde liquet , i. totum Zodiacun emetiri debeaut,

ifeeills sl

epus illis fore annis Juliauis 25 412. quàm proximt,

litetigm fic

3. Àn veró etiam latitudinis motum habeant,

ii sl

eamque fucceffu feculorum mutent;adhuc in am-

Eu enim irzhr;fï-

biguo eft. . Dum igitur res certó exploretur,re-

" Nmpi

tineri poteft latitudo quovis temporeea,qnam T3-

Yi firt ami pl

choBrabe illisaffignavit,utin taba:]isïongimdïnis

wfittirepei

& latitudinis ftellarum paffim cbviis, vidq—*e cü

nj n

( ADPuUuTSIL

um o p

i, & Palliat

De Motu proprio Solis, .

r. Motus folis & fimplicior motibus czetero-

il um

j

tum planetarum eft, & ad cosdem re&? inteli

»;apgnioizzm,aixïg

endos & inveftigandosnecefíarus. lnde míe-

titÓ coeteris pramittitur,

TTTE jï"-

2. Eftautem motus folis proprius, quo praetex

rwlfm u

uotidianum , quo fingulis diebus oritur & occi-

yn tj n

]

italio infi uper übiqueþecuiiari motufub Zodia-

At al

ci media lineaEcliptica , fuper ejusd«m axe &

iro hd

polis,fecundorum fignorum feriem in coníiequem-

gaiii; D

tia ab ortu in occafüm moveri videtur,

vt

Indicia bujus fecundi & proprii saotwu funt , guod

v0n eadetn feuper leco oviigr & oggidit , fed evis juo

p

[ d

j |

r

259

AsTRONOMIZ

ii

ex Auftro fepientrionem ajcendit ,& rurfus ex fepteu-

M

" i;wï'

r

u)

trione in. auftrum defcendit.

Infuper tempore 1e-

ii f)':'l""f jl

j N

vidiano vertici noftro jam appropinquat , poft iterum

Ü

itrhy

ab eodem recedit ; unde neceffarió fequitur , prater

)

H

u

diurnum & quotidianum , alium ei motum accedere ,

[f

;i;jwl I)

quo binc inde itadefleit. — Cumque occidens femper

J

[

) 4

:

uj,;ivl

alias atque alias .ftellas fixas per totum earum ambis

ium circularem nobis detegat , que aunte fub [plendore

folis latebant , & quidem fecundum fignorum feriem ,

TU

ab occafu verfus ortum tendentem , neceffe efr, etian

lii

Cn I

folem eddem via , nempe fecuudum fignorum feriem ab

li

(

occafu in ortum civculariter paulatim progredi. De.

Ib

mique cum modb di&a declinationum folis mutatio ,

tantum iis locis contingat , per qua Zodiacus incedit,

]i

manifeftum eft , motum bunc fuper axe & polis Zodia-

[

diaci abfolvi.

s

aT

h

£y

-

Orbitam,quam fol hoc motu defcribit, Ec-

J p

ij

centricam effe , five centrum à Mundi centro di-

verfum habere , artifices deprehenderunt.

ii h, rooot

Argumenta huic rei funt:

us il

1. Quod fol boc motu inequaliter incedere vide-

Ht Bu

Z

tur , tardius in aftate, five femicirculo Zodiaci fe-

j

Joh.

ptentrionali: velocius in byeme, & femicirculo meri-

s u

irtritm o

dionali.

In Circulo enim feptentrionali ver[atut

MWepuiligi "

diebus 1862 in mevidionali ver? 1783;-.quod certiin

L [UT

babetur ex diebus &$ boris iuter duas æquino&ii vete

Gbl ,

1]

Z

zalis & autumnalis obfervatione.

IW

j I&w.mm

'2. Injuper fol etiam inequaliter à terra diftat,

Vr g

longiffm? in eftate , proxime in byeme. Quam int-

s "d

4. h] ECCCE.,gj

qualitatem prodit uon modo inaqualis appare

FU

/

ONTE

Lisrn IT. TuHEOn1cnus.

35I

Itg LR

gnitudo diametvi [olis ; minor in affate, major vero

lp i

IDoru

)

in byeme , pev idem Inftvumentum obfervata ; veruu

Thgut TLT

et.am ingqualis duratio Eclipfium lunarium jin eádem

Tij fkqm'm, h

luu tam à terra , quam ab Ecliptica diffautia, cujus

Uttly qed

vaujam non aliam effe, quàm folis inequalem à tevras

t tidun;

diffantiam , ob

4

A

uaim umbra tervg aliquando amplior,

Pt tf g

aliquando enguflior efficitur ,ex Opticis compertumo

Áb i

babeuus.

(pum ferin

Has igitur ob caufas , viam vel orbitag foli

leub

vlf of i

Ecliptica Eccentricam fecerunt Afteonowi , vefhe&u

Ditrm fericnt

"Ceutri mundi ; Eccentricus euim boc prefat ut motus

Aim progtel, ]

circá [uum proprium ceutrum equalis ex alio ceutro

n fohs ml

vifus , inzqualis appareat , ut docet Optica.

t Ladiacu d

3. In aiïïgnanda Eccentricitate five diftantias

x E pl D

centrorum Mundi & Eccentrici folis, pro diverfi-

tate hypothefium difcrepant Aftronomi,

u defobit, B

Nos boc loco Tychonicam vetinenus , qu& boc tem-

ludi centro d

pore eff partium 35 $4. qualium [emidiameter Eccen-

anderunt,

o /

trici babet , 100000. vel partium

-

-

2. 9.

funt:

Qualium femidiameter Eccentvici est.

60,

J ircedert

a Zl

kHam' Eccentricitatem alii variabilem ffatuunt,

J yemicirculw

Joh. Keplerus ver? conftantem effe afferit ; Et quia

ev.!w'iomlï «t

& orbitam folis Eclipticam ffatuit , & vealeri aliquam

Rn

inequalitatem in motu folic , ex caufis pbyficir prove-

vientem agnofcit : Itaque dimidium tantum illius Eic-

dw W"m j

centricitatis affumit , partium 1792,vel numero ro-

bi

——

tundo 1800. atque ita caufam inequalitatis motus fo-

j im

li inter caufan phyficam & opticam bipartitur,

Duti

j MMIL

^

4- In Eccentrico folis notandum etiam eft,

TT

L

1. Ápo-

:

*

Lmï* !

ASTRONOMIX

352

^

Nummmr (

I. Apogsxum , five punum Eccentrici à Ceg-

i,

iroierva rematzjimum,qurofol—tardiþmä movelur uno

B

/

/

gondld ECCfU'*

2*

p at

die

$7-

1I. Perigxcum ; », e. pun&um Eccentrici centro

m j

terra proximum ,quo velociffme progreditur ,

o

/

//

hnit g

uno die -

Ie

I.

20.

sl 4namaliz i

D

2. Apogeum hoc noftro feculo reperitur, medio

$i

II

'1].

fert loco inter gradum 6. & 7. Cancri: Perigeum

veró in loco oppofito Capricorni.

-,.--'/

o

(4

6.237.5;

Hoc anno prefenti 1652. Apogeum ejï/in

/

D prp

4

j

f

Sz quod fol iugreditur Junii. die 17. borá22. ;8: 4f*

currente à media motte.

j

6..Non eft autemfixum hoc Apogaeum fub u-

1 Mu i

0 Zodiaci loco;fed paulatim progrediturin con.

ntia , motu quidem ex fententia Job. Kepleri

tedouhn ia

Í«que

f iv lg

'æqua

Lili, &d tardiffimo;ita ut motus ejus annuus

iimiia d

fit 1.2. per

iodumqueuam abfolvatannis demum

r

lgt

21029.

1, bordt

7. Ipfeveró Sol in fuo Eccentrico fub Eclipti-

ca,ào Y quodprincipium Soli obviat , perio«

^itn fmilimm]ït j

dum fuam abfolvit

ii d

Sec.

Diebus H. M.

TE p :

26y.

$.

48-? 454

LIFUTI if

$. Unde

zequali diftributione fatta ,

fit ejui

fitdus g hi

[ Hvimitm.. l

motus fub Ecliptica.

Sig.

[*

/

/1

l, Cm

IIEB];

Annuus

Il.

29'

45*

40.

fs

Ál aflpm

$.

Diurnus

59*

LT [

Homrjm:

2. f&

z

[

*

)Nl

Linrm Il Turonmnrctie.

353

! Ht i(

lt

. Numeratur autem Solis motus etiam À1o.

4rdijämämawlur,au

co Apogxi , & tunc vocatur Anomalia annuas

I

Anomalia Eccentri , Argumentum Solis,

Eff autem bic motus anuuu. tantà brevior "motu

VH

»'n!

longitudinis ab Eccliptica,quantum apogeum annua-

"hrajje j1

N

/

tim in confequentia progreditnr fcilicet 1. 2, uude

smotus Anomalig anuuus. fit.

st m

G.

A.

s

Sig.

ais rius

II.

29.

44*

287

]l

2| [l

(QarurE

undinf n

I

Dec Motu proprio trium füperiorum

,boräzz.f8.4y.

planetarum

]

vpum bt

-

hox & g.

QihIFID COP

J

'Ogïi

1. Saturnus , Jupiter 8 Z4ars planetze füperio-

sua [b K

)

--

[

tes dicuntur , quia fupra folem eos collocatos es-

DO

3

l

fe, Saturnum fupremo, Jovem medio, Martem»

$ p u

vutanmidtnts

infimo loco, apud omnes in confeffo cft,

Argumentum bujus Ordinis petitur :

I, Ex vevolutionum periodicarum quantitate,cum

ii fubEcIi;gtä-

j obriat, [*

vero femilimum fit , planetam , quo plurimo temporez

circuit , eb majorem etiam circulum defcvibere , cate-

M

D

rique fuperiorem effe.

Cum igitur f multum , 21 mi-

WU5 cf boc ipfo minus temporz , ad abfolvendasm pe-

j -'i;&a, f qi

riodum fuam vequirat , boc ordine etiam eos locatog

e[fe evincitur,

i

2. Cumque T à g^ fubtercurrente tegi vi[us fit

TL T

Clariffmo Matbematico , Michacli Mzftlino, Tu-

j

Viuga 9. Jauuar. anuo 1591. uf ipfe in fua Epitome

j

Ajïü-

mU

354

AÁsTRONOMIZ

Qnrlis

Aftronomica tefiatur , quin g* Jove injerior fi; ,

Flu'üi;

( ET

tari nogm potefz.

EWIP

1

]'li n

2. Compertum autem etiam e

i

p trcg hos pla-

netas in motuum fuorum qualitate , tàm fecun.

düm longitudinem , quam fecundüm latitudi.

g

nem , fibi fimilimos effe , folaque quantitate pe

:

yuri

1iodica inter f& diferepare.

"

Et banc ob cauJam à plerisque Aftvonomis conjun

L

gi folent , ut wotus ipforum vatio uzo fratfu abfolva-

U

tur.

L

2*

Quantum igitur motum longitudinis ipfo-

Á

rum attinet, hzec feré

in illis obfervantur.

D

!

1. Non tantum quotidie oviustur & occidunt , fel

fin

infuper obliguo inceffa paulatim ab occafu in ovtuss

p

progrediuntur.

Dur

2. Zodiacum fignorumque feriem obfevvant.

d

UT

3- Sub quo tamen ita incedunt ut uou modà ipforum

altitudo à terra , fed & ipfe motus tam i iisdeu,

f la p

tuxde n n

quám in diverfis Zodiaci locis inequalis fit , & ali-

quando velox , poft tardus , mox flationarims , atque

N

etiam vetrogradus appareat.

n

(Ad hanc mo:uum varietatem explicaridau ac demon.

i

fiiandam , alii Epicyclum Eccentrico addunt , cujus ci-

o

| |

cuitu & altitudo mutatur , & Eccenrrici motus accelerg

?. Nnatm

tur , retardatur, atque e'am in contrarium ire videiur,

lss i g

alii veró alias hypothefes affumunt, & fingulifere arti-

fices fingulas, quas hic explicare fuperfedemus, atque

moto rl

fludio(los ad Ta£s/«us Rudolphiuas » Danzcass Landfpergin

245 , aliasque remittimus , in quibus finguli autorcs fus

hypothefes explicant ; motusque cceleftes ex iis denion.

firant. Netamén omni notitia motuura planctariomm

tyrones Aftronomiz fraudentur , fingulorum motus 2

Tf Ml

quales five medios ex tabulis Rudolphi affignare volui

mus.)

4. Cut-

(OMIE

, LiggRn T. Tugonicns,

]

353

""V"W-W,*E;, ü 4 Curfus igitur fuos abfolvunt l;ä

anetac,fub

Eccliptica à puntto zequinoGii verni,

ria:.j D tsl

i

Julianis auuis

Diebus Horig

4Hin

.

n

[!

nj

L

29.

1yy.

3.

I2.

Ründum

2!

Il.

213.

14

I10.

"

" Qu

d

221.

22*

2lI.

$. Eftigitur motus eorundem.

(f

[0]

Sig.

"

Zjü Jj

f Annuus

0.

I2.

127

26.

1:,( Diurnus -

2.

I.

l

B

| Horarius -

j

j

l

l

[ Annuus

I.

0.

20.

22.

r Bol

[

umb

l

h 4 Ji

2] ( Diurgus -

4-

y9.

-

-

Mhitajtin as

| Horariu -

12.

6.

II.

$.

f Annuus

I7.

-

27,

d4Diwaw -

21

TW

40 1101

| Horarius. -

-

I

IQ

6. Loca Apog;eorum trimum horum planeta-

fi, g

1um hodie funt Ar'mo 1652. completo.

Sig.

Gr.

il

$.

b.

2y.

3.

Ii.

Kenndam ac dtmtt

6.

2l

7-

225

.

yaddunts cujus

d

29.

7-

5

jg motusaacti

d.

7. Non autem immobiliter fubfiftunt in hisce

«dinm ire videru

iulifet a

locis, fed in confeciuentia promoventur , verum

vmis, tl

motu tardiffimo.

odj

utortsli

[

/

Il

|

*kü?scx jis dindt

l.

1Ó6.

l D

yuuta

xu

Pmcxmcwï

//

w

u2

Ef euim motus aunuus 4

0.

3

47*

j i

|

Jl

40

Ó

EL

2

I.

VE

Z

$. Vnde

«6

ASTRONOM:XE

LIBEU

] $. Unde fi periodus fïnguloru;n abfolvenda;

5

"m g

effct , requixeret.

Annos

Die

quirerentur.

fh

1712y.

273*

nj

I

27468.

3I.

p3 ?

Apogmfm (L 2;,

11358.

204-

n a! p

9. Latitudinis motus horum planetaruminde

l

provenit, quod eorum via , five continuatum,

DeMot

vlanum orbitz illorum;Ecclipticam duobus]ocis

interfecat ; angulo invariabili

r

[o]

/

g, o

f

'

(h

Z«

2.

I.

20.

Venfre

Fïm:nlup:r:»

In4 3

Til

FATITUR

I.

yo.

p t

10. Pun&a interfe&ionum Nodi vocantur, al

L

juri faa

j

ter quidem afcendeus , per quem planeta in bore-

i

il

hi

am afcendit ; alter verb defcendens,perquem idem

ju?VinzïeaHmï;um

in auftrum defcendit.

Reperiunturque afcen-

dentes , hoc quidem tempore:

f orar

1 hum u

[

1

Gr.

/

'"

crts

Il

3

Sig.

s

h

5*

22.

$4«

dinsao

EL

)'-

2:0s

0

Í

M

i

CUA

i

i

amlmmnn

2)

I.

Iz.

1$8.

59*

qufun diing

11. Nodi hi moventur refpedu æquino&ii Ver-

N

ni , quod principium habetur Ecclipticze, in con.

Dihy

fcquentia , & pro

grediuntur annuo fpacio.

T

P nj

I12.

]

(

h

I«

- Nodus

0.

49

Ml

tus'mæquales) I

l1

0,

40»

F

12, Ad

Ontma

Lisrn IIL Tuokicus

357

(bh'emïv

2. Ad quorum periodum abfolvendam re-

Ti

quirerentur.

j

Anni

Dies

Jl

In b

18127.

143.

Is 2j

270607.

9.

304

In g

22607.

304-

tf]planetarumim

( A-PILT-- VA

llr.«'c CORLInQ4RS

am dacbn;

De Motu proprio Veneris &

Mercutit.

! y. Uttresilli $ 2j gt fuperiores ita hi duopla-

netz , Venus & Mercurius ,Inferiores vocantur;

Venere tamen fuperiore éxiftente, quam Mercu-

rius fequitur.

Al Yocantüt d

Hunc ordinem locumque & periodica quantitas ,

p in bot.

qua minor V'eneris , quàm catevorum , major verà ,

quàm /M ercurii eft, ipfis tribuit , & quod Mercurium

paquaiden

Jub V'eneve obfervatum Pxoclus fcvibit.

Mibf d

2. Praoeterquam 1gitur , quöd motu quotidia:

no oriuntur & occidunt, habent etiam hoc cum

i

cxteris planetis commune, quod motulongita-

hh

dinis ab occafu in ortum , juxta Zodiaci du&tum,

fecundüm fignorum feriem incedunt; periodum-

n

que fuam abfolvunt.

um t

Sub Eccliptica.

j

Diébus

Horis AMiw.

Sec.

N fP&CiO.

$ 224.

IÓ,

40.

II.,

16.

87.

23.

TAE

3. Sunt autem & hi, perinde ut czeterorum mo-

tus ih;rquales, Eccentrici, Veloces, cüim Soli funt

propinqui; tardi, cüm ab eodem remioti. Et qui-

n i

Z3

dem

Wï

AÁSTRONOMIJZ

359

"ii

a

dem velociffimi, cuin matutinis horis incipiunt

i

-e iu

l t

fe cónde

A AL

b Íolis radios , aut cum horis vefper- *

tinis exeunt €

t d1S.

Ilnu!

m

Cum veró vel vefy:rx occultantur, vel ma-

t j

nec en

e

gunt , fiunt ftapicnarii , !u licet poft elon-

p

?

ii

ies maximas VUV*JUP AS, (.A ante matuti-

n4s

Intermedio tempore fiunt retrogradi , rur-

[

11

A

fum in conjundtione cum Sole

wa

hig:

$- bcmpd enim currunt VtC]G CCh, quenb

certis ip acii$ nunc antecedunt , nunc L..iuvntur,

fubinde ad eum redeuntes.

)u

Hoc in.curfu V'enus etiam momen-fuum mutat , &

l

anb folem autecedens Phofphorus , five Lucifer ;

V'efperi , cum folem fequitur , Helperus five ve[peru-

M

£0 vocatur.

(

W

6. F quidem longius à Sole digreditur;ad

[9]

/

fummum 47. 1. & p

pauciores ftationes co

ficit;

totiesque ex »01t Co]

lu"'lï

AMevcurius veroó Llu-

Y

9?

94 d

-.»»('LICX'"U:L.MCI'*()

l

ves excurfus habet, & Apc

t5

[

cocrcetut: r'erie as ve

infra 18, Crebró etiam

I'!

ïï

ftationarius fit, crebroqueSoli jung

uT LCTIEJ

faró RPD atet,

m

Q1

Quin & in altum eos afcendere , & rurfits

VUb Q

K

Vcrins terram defgmcïere, argu itin Z/enere qm-

dem ummenn m corporis 1pm s in certislocis, In

AMercurio veró celeritas vel tarditas appar itionum

óccultationu: LqJ »quam ex aug mento apparene

ti corporis , qnmiuc xzd ios defcenfn cffe oporfet.

q

inax-

fildif

Jtl

XHE

LIBF.R II TgBronriéus.

359

It r

$. Inaequales hi motus ad medios ac zequales

V amfors

[

: x;du&i tales funt :

Stgo Gigs s ]

lnv

z Uitmz'ntegmm [ m

U5 7. I4. 47. 26;

t pofrd

periodum com-4 Diuruw 0. 1. 36. 8

pletam.

[ Horarius

4

0.

& aDte m

O. G. M

..

S

.

Ptf m

& Ultra quatuor ( Annuts 1. 23. 43

Is

periodos coa- ( Diurnus

4.

T5

22.

VIUL yCh, qnff

I0.

pletas.

| Horarius

34-

jTuc i;ägunra

9. Ap[ïdes eorum ad finem anni Epochae Chri-

ftianz 1652. funt.

Sig.

Gr.

A.

$.

t f mm,*.,

j

f

t Lutj

J

1

IO.

I.

Iu

0.

1;».*1;5

foceqa

í

D

$.

124

20.

29.

10. Moventur autem apfides in confcquentia :

:.

n.

)

0

E

eäigt*eofitur,:

' Progrediunturquc annuatit

/

i

?

-

-

I.

18$.

-

-

I.

4*-

1I. Undé eorum revolutio requireret :

$ 4unos Julianos 16605.

dié 204.

" Crebri di

V verbannos

12364.

die

120.

m

12. Nodi, quibus orbita Eccentrica horum»

planetarum, Eciipticam interfecat, &ab eain bo-

cTeam & auftrum inclinat

A

, motumque lfïtitudinis

[2

efhicit, hodie funt:

V

HieloCIs

9.

E

/

I

jl

u

JIUss

T

2.

12.

41«

Ig.

]

I.

I2.

n

t

29.

Lg.

À quibus livites , boveus & auftviuus , quadraute Cir-

"n

j u

Culi diflant.

j

44

3. Mo-

Z

yiii l

5660

ÁsTRONOMIZE

CA

13. Moventur etiam hi Nodi ab zxquino&ie

/l

confequentia :

D. Mon

Faueris annuatim

47-

y La i

J

//

ZMercurii

I.

.

T i?

T0

lía $. periodus vequireret annos Julianos 275 74,

dies 18 1. /Mercurii veró 1y 202. dies 1 1.

, Qynihwid

14. Inclinatio autem orbitz planetariz ab Ec-

yi i g

, [nlitm

cliptica conftans ac fixa eft

[9]

//

j plaprt!

-

-

Venevis

3.

25,

'QM '.quW

AMercurii

-

-

6.

ais d

$4-

à

, Motras

Latitudo tamen , ob cuvrentem caufam opticam ex».

eurrere pote[t F'eueris feptentrionalis ad 9. fer gra-

trinccatun

dus ; Mercurii auftralis ad j . gradus.

ifiprtmpdt

W

Vlü

15. Denique notendum hic eft novum daw-

umb vt

tdior, quod excellentiffimus Mathematicus Gali-

ais

leus Florentinus , per Telefcopium detexit , nem-

ü«:fesnndnmfxgn(

pe quod Venus à fole illuminetur wut luna, o-

A

mnesque ddeesetiam fubeat.

Titweiu

]

Nam cum eff dire&ha & Soli vicina , rotuudam

1640

babet figuram , cum vetrograda , corniculatam. D

3 Bianod

'

J

JMercurio fimilia profert Marius , ejusdem T'elefco-

um

i

ARU

1

