tttolllofn.

In vegreffu veró fume circuli maximi femidia-

(UH "iPIO tmm

metrum, loco fübtenfz circuli duplo minoris, ex

t Hl

qua fubtenfa, femidiametrum hujus circuli duplo

tl

minoris, nullo negocio deprehendere poteris, in

Ttát fgri p

Semidiametris circulorum minuendorum, ad an-

gulos re&tos in centro fefe fecantibus : & fic etiam

AVIIL r

proinveniendis circulis quadruplo & o&uplo mi-

m

noribus age.

lz

Pars1I. de Circulis,

h.

m

u

[

(

ij '/MBJI li

AAt f im progreffone Aritbmetica , in duplo

ad

triplum

Mi epeli,

; quad-mplunj » Quintuplum , &c, afcendere

Uüq

H g"jæu «l

1. Manere licet in extremo

288 g,

u

3-

un&o Semidiametri primi cir-

t

w

AAE 1

!l« culi 2 ex quo fi

fubtenfam qua-

^tire a]l

"^ drantisa c lumas,

eamque in li-

2

P

neam ? ] transferas, habebis P 4.

f& vv

|

!

, Semidiametrum dupli circuli. -

!

j

IG El

2. Deinde fuübtenfam a 4. fi in

iWitlill eandem lineam £ 1. transferas ,

habebis P e.Semidiametrum cir-

culi triplo majoris primo dato.

d

;;:muk.dupla J

Exa e fi facias b f. produces Semidiametrum cir-

D

i r d

culi quadruplo majoris primo dato , & fic porró

blerbes ial« -

tiam ad quintuplum , fextuplum, &c. afcendere

ijsdiplque

ifunytad

Regreffus inver[a vatio eft, ut fi ex Semidiame-

;rimo: l

l

f

! tro b f. circuli quadruplo majoris primo dato, ve-

metrum

u Ms inquirere femidiametrum circuli triplo tantum

primusfuit,& majoris,fume circino Semidiametrum b.f. Et fac

l

€x eofubtenfam ae eritque P e.Semidiameter cir-

sini d. culi triplo tantum majorisprimo dato. — Deinde

bninrst €X P e Semidiametro fac fübtenfam a 4. Et habebis

"T b Semidiametram circuli duplo tantum majoris,

enicin quàm fuerit primo datus, &c,

:".w'lü.; 1 .aü-

etai

XVIIT. Dato circule,

Triangulum,

'

m

Dd

Rectangulum zquale conftituere,

DiVi—

GEOMETRDE

?

176

$

Dividatur diameterin 7. par-

!h

fifuo

tes , & ad extremitatem ejus P eri-

f df

gatur perpendicularis , b c. cujus

[«ur qui

longitudo diametrum ter concipi-

gl qe

glb

at, &infuper ejus partem fepti-

mam,

$i jam vel hujus perpen-

u n C

dicularis extremitas c cum centro

irii, dénd

a conne&atur , vel quod idem eft,

ps hietsc d

ejus dimidium five medium pun-

tiri lt q

&um cum altera totius diametri

Vidunftd

extremitate jungatur , fit triangu-

il xqmiisp

lum re&angnlum , dato' Circulo

Y .

?

quam proximä æguale.

qumirencam

N

tmbrentam.

A. Da

tüm od

Ti md '

XIX. Circulum quadrare " Quadra-

tum Circulo quàm proximé zquale con»

&4-1?ü1m':txux

ftruere,

O f

Quia quadrangul

um re&angulum , fub dimi.

Nyt t

dia peripheria & femidiametro comprehenfum ,

ateam WW

circulo aequatur ; Si jgitur inter Re&am ,qu« di-

F'Ht'ut;l.:

midiz peripherize zequatur,& ipfius circuli radium

mum"qucd

femidiametrum, media proportionalis inveftige-

X at

tur ,ea erit latus quadrati , circulo zqualis.

]

iyy.

- Siarea Circuli in numeris datur, corum radix

Sus d

quadrata, erit etiam latus quadrati Circulo aeque-

lts,

Sumatur l

E2

i

E

Pars IT. de Circulis.

4f

L

[:!

X X. Dato quadrato

; &qualem c(x'rcu.

Ut

füm defcribere, -

N

IPI

Detur quadratu m,

&b c din quo diame.

7" ,

tria d & b c fecent feo

mutuó in centro qua-

"i

dráti , deinde feptima

f

H

if

pars lateris c d refece-

t

turàde.quefit 4f f

Refiduum f e eft Semidi

oU

ameter kcircu,li ; quadrato

A

4b cd xqualis proximà

D

XXL Da'a Diametro Creu

li, ejus cir-

1

cumfereniiam in veftigare,

|.4

Fiatat7. ad'22, ita data diameter i

e

9. 4 ad

Circumferentiam 44. verá taimen

pauló majorgm.

. XXIli, Data circumfere

ntia, Dia»me-.

trum concludere,

2

r Quat

Fiat ut 22.ad 7. Tta circumferentia data,e.

gr.

TE ad diametrum quxfitam

4. Verá tamen pau-

-]ó minorem.

;ui fibd

X XIII. Data Diametro Circuli, ejus

L aream reperire,

x aamg

Fiatut 14. ad r1. ita Diametri 7: e.g. 49.Qua-

sfiuralitó

dratum(quod habetur,

:

fi diameter in fe ducatur)

Qu

thsi.nveïz

&C aream circuli, verá pauló majorem

QQt

2v2^

X XIV. Ex peripheri

a ci/rcu"]vi coghita,

d at

€jus aream inveftipare,

du

22. quadratum 484-

D

i

Sumatur pcripheriæ,e. g.

& -

hi

178

GEOMETRIX

& fiat ut89 ad 7.lta quadratum per ipherise: 33*)6

-.rus

ad aream quafxtam verá pauxo iniDnorean 35—;

XXV. Ex data Semid:ametro & cir-

H

cumferentia Circuli,ejus aream perqui-

rerec,

Ducatur dimidium circumferentiae in Semidia.

D

metrum,vel dimidium femidiametri in circumfe-

frinn

rentiam totam , & producetur circuli area 5 utfi

(cu dim

g bemldxametcr ilt'] Senmlr»umfurentxa 225

2 Hs

erit area circuli 154..

quoatum

XXV .

Data area. Circuli, c)us dia.

midiameto

metrum indagare,

|

fCUy U

Fiat ut 11. ad R Ita area 154. ad quadxatum

Simum, ut|

dianretri 196- cujus radix quadrata 14. crit quxe-

alltraurlo

fita diameter, verá pauló ininor,

Vorum 409

XXVIE Ex datà Circuh atca , cjus

Wino Aurte

pcnphenam mquxrue

Fiatut 7. ad 88.Ita areacirculi 15'4, ad quadra-

BR

C

tum peripherix 1936. cu;us radix qu. adrata 44.

MC

ipfa peripheria erit, pauló tamen major verà.

Vera euim & exquifitiffma proportio ctrcumfe-

1 Bul

venti£ Civculi ad [uam diametrum , vetli fcilicet &

4, liil

Cur vi, nondum iuventa est , nec forté invenietur un

ss

quam

Quapropter ba&enus traditis , ab Archime-

de alikque in'ventis ac demonftvatis propor-

gui rehng

tionibus , veris quàm proximis , boc loco

Pa

conienti funus

C[faggn

UTR Ql

GEO-

""Tl I&ha [un

AE

Pars II. de Trigonometria.

179

T if

L lporas j

GEOMETRI.

id:anjtllo &k

PA&s Ill

Siftüm p

TPII*,QNOME*TPXKH.'

PROOEMIUM,

li n

metri n r

DeCanone Sinuum,

1. drigonometria eft doctrina dc folutioz

Olciates

Gtcumferenti

ne fícu dimenfione Triangulorum,

2, Ejus adminiculum eft Cazzn S7uum,

culi , ejus d

quo affumpto in Circulo, Radio five Sc-

midiametro certarum partium ad fingu-

los arcus unius Quadrantis,

Jnautitas

j ad du

Sinuum, ut & tangcntium & fecantium

-

Fm 14 üitg

!

affignatur, hoc fine, ut ex horum T rian-

gulorum angulis, & lateribus notis, be-

culi arca,d

ncficio Aurez proportionis Pegulz, ad

TTE ciuai'

cognitionem aliorum igao:oruin dedu-

«amur,

i g]( idrata

3. In hoc Canone duoattendenda funt,

; mnajor t

vbortio cirt

1. Ejus Struédura, ( 2. Ufus.

ii jilt

4. Structura facilis eft, fi notas habea-

s invenein

mus proportiones, cüm laterum Trian.

jiir, d Ardii

guli rectanguli inter fz, tum figurarum

ais p

planarum circulo infcriptarum Trigoni,

aj lr

Tetragoni, Pentagoni, Hexagoni , Deca-

'

goni, &c, cum Semidiamcetro, Latera e-

GR

nim talia (unt fübten(z arcuum, quacum

M2

diinl

f

GEOMETRIJE

hs |

180

/

dimidia (inus arcuum dimidiorum con-

ftituunt; ex quorum uno plures coliigi

rE

poffunt, ut Barzbolom, Pitifcus fua Trigo-

guquD Eïf"

nometria pluribus perfpicué docuit,

im

;. Ufis Canonis finuum in genere eft.

; od

I. lit vel dato arcu, in extremitatibus Cano.

t od

nis quxfito, finus, tangentes & fecantes, finguli

fub titulis fuis eruantur.

j, d dnd

2. Vel datis finibus, tangentibus aut fecanti-

Pm p]'GPOmC

bus, in area Canonis quzcfitis & inycntis, con.

r Sierd

ctens iis arcus inveftigetur.

fecants qu

, G. übitamen fequentia norgnda funt.

li

I.

; 3. Canon (inuü tantum conftruGus eft ad arcus

fhgurmis f

circuli 4drante minores, five ad angulos acutos.

2. Quod fi ergo offeratur anguïuä obtulus, five

9

OLT

arcus quadrante, vel ge. major, is prius tollendus

r n |

^

j

i

m

eftex Iäo. vel quod idem «ft, 1

umenc

uci eft ejus

complemehtum ad femicirculum , & cum loc in-

Dnr: DN

veniendus finus, tangens vel fecans, qui quidem

W

1, m

etiam erit finus, tangens & fecaus, anguli obtufi

Vij

l

p

ropofiti, vel arcus quadrante majoris. e. g-

1

Jl

o

YÍt las y

-

-

[2y.I12- 0

Propofito avcu

fl

pro eo fumo ejus complementum

0$4- 46. 4*

ng [

Vl ab 1(;0, gr. five

179* ;9. ?.

fariunt

-

-

I2$.12-.T5*

Aufero

Y

34- 46. 47*

G relinguitur arcusu

1. o)nus

IT

N

s

[E

Pars TIT. de Trigonometr.ï,a.—

p

midiofum» (

L

/

) r j

Ml T

1 Sinus tangentes & fecantes fupputantur non-

?* dou,

nunquam etiam ad fcrupula prima & fecunda.

Hitenrecf

Ouidam veró Canones gradibus contenti funt.

ht Ca

2. Quod fi ergó talis brevis Canon tibi offera-

Yv fmgu,

tur, & tu etiam fcrupula,tam prima quam fecun-

da, ad calculum adhibere velis , quxerenda erit

Is vt ia

pars proportionalis jidque duobus in cafibus :

&invatis, o

I. Si ex arcu dato finus, tangentes &

fecantes, quarendi fint,

xnm.andafunn

- Proceffus talis eft,

e!

[/4

du adar

Q

lo

Sit quevemdus finus ve&us ad datum avéum 10 15 30

idangi

[o

yriis g«;tuiixs) Í

a[[ume finum avcus proximt majorts 1

/

(;q/liejï 19081/'.

HU

Item finum avcus proximb miuoris 10. qui eft 17265.

Differentia borum eft

-

-

Do6.

iinn?m:;nxcfz;j;:

pro€ f

Dico ergo per Regulam auream

[]

udet

I. facit 1716. quid faciunt

-

If« 20&

; d

V^l vedü&lis extremis ad minoves terminos ,

/

/!

m ho

L

260. dant 1716. quid dabunt 920?

nb

fa&a operatione prodil;unt 443.vel 444. ferb.

jl

pi

-

Qua addita ad finum 10. gr.

.

17365.

faciunt

-

t ]i

N

17809.

J

e

!

I

!

-

I0.15.20.

)

i

.simzmr quefitum arcus '

W

M 3

2. Si

I

18

GroMETmRIE

z.- 51 z* finu recto da:o, quærclndusiit

m

W

arcus ei refpondens.

ftà procede:

[5]

Sinus proximb major 1 1. 1908 1. datus 17809.

DeT

o

Proxim? minor

I0. 172Ó6f.

173Ó65f.

" Anguii j

1716.

444-

g;,guli f»"iïiïïf 'j

Dico ergó:

IN

o

[

i Cmq

1716.dant 1. vel 6

C0 d

li

J

00. quid/444/. K, falfa opera.

slsl

tione, prodibunt 95 t. five 15. 2 1. adjicienda 190.

l

J [

gradibue, ut babeatur arcus finui dato ve[bondens.

ü

J

Non autem femper neccffe eft, ut fcrupulis fe-

!

T0 U

cundis nos maceremus, fedin plerisque fupputa-

:ï

TLT

tionibus primis contenti effe poffümus. . Quod an-

thnm at at

tem in hocExemplo de Sinibus di&ü, idem etiam

tnw ror ]

dfe tangentibus & fecantibus intelligendum eft.

"

Mi

TL

!

d

[Lod

D

, Sinus verfi non inferuntur tabulis finuum, quia

lngit

ex finibus re&is nullo negocioeliciuntur. Nam:

r, Sinuc vevfus minor, arcus quadrante miuori ,

babetur:

Si à radio five finu toto auferas finum complä-

menti arcus dati.

j-—

2. Sinus ver[ur major , arcus quadrante majoris

obtinetur:

$i ad radium adjicias finum reftum exceffus ,

quo fcilicet arcus datus quadrantem fuperat.

& h

Íur

Hæf de Cauone Sinuum. Sequun

quis

DOCTRI-

Ug

Pars IH;-de T;rïangulïsi

185

DOCTRIN/ETRIGO-

NOME' —LRIC.

THEOREZAAT A.

8»/

De Triangulis in genere.

i

I. Anguli re&i omnes funt inter fe acquales :

H

ünguli fcilicet 9(:3.

2. Cum linea linez infiftens , aut eandem fe-

H Nf n

cans, angulos facit , illi aut funt redti, autxduobgs

N

iij

[f

i

yectis æquales.

In'boc [cbemate linea perpendicularis

i

ï

cum fubjeta linea facit duos re&s : obli-

du

MUU UL

AL

^ile

quà verà incideus linea facit acutum , al-

Iv

TISCI

rfv

terumobliquum , ambos verà duobus ve&bis equales.

Olfln*ll Qu

Quantum enim unts à velbo deficit , tantum. altev

sdidi idame:

eundem retium fuperat.

n!ekligsndum i

3. Anguli ad verticem five per crucem oppofi-

ti, funt irterfe xquales.

dblelinun

ut angu[ikb cd &ace.

Item feh&cexg.

d. X

;Mn:n:: yii

TE

j

*

r um aoj

)

2

j

^

h

ll BXCd&*

m

fu?em.

4. Anguli cruribus congrui , funt inter fe z-

T u

quales.,

MA

Ut

GrowETRIEX

has

4

[[tjï' angulus angulo imponatur » fitgulovumque ,

J

4l

n

erura ita congruant., ut neutrum in altervutvum la. - T

I9

i

Íus defc&lzt, ätiamji fortà unum altevo longius-fit ,

yli ,ir:i d

pro &qüalibm* habentur illi anguli.

. In Trianguio quocunque , perpendicularis .

demiffa ex angulo, ab zcqualibus lateribus compre-

f

henfo, fecet & batn & angulum bifariam, five in

duasæquales partes.

e

In Triangulo &quilatero d e/f

.

j

perpendibularis e c. demiffa in ba-

fn d £ fecat eam bifaviam.

"*"»vüsic

/

c

f

L

r. Sipiret

6. Omnis T'rianguli duo latera fimul

fumpta

funt inajora reliquo.

». d f ag

VGr.Du nf

Quod fi igitur. quifpiam jubeatur Triangulum con-

jiruere ,Cujus latera contineant 3- 4. 8. ei impose

atf

fibile pracipitur.

s

led gbä.

7. In omni Triangulo latera majora majores,

ii

i

minora minores;æquälia zequales angulos fuübten-

i cfn

dunt.

pf i

Quà major enim miuorve laterum , anguluma

confrituentium , divaricatio eft, ex qua angulu ma-

UT

jor minorve fit , eà major minovve fitetiam fubtenfa.

lag

8. fiibc omfe Trianguhun xquilaterüm;, eft

13 n

etiam zequiangulum, & contra.

Cat Chüri M

9- Ifofceles veró vel:quicrurum habet ängIIIOS

Wi

ad bgün axquales.

LATERE

De Triangulis planis.

iil

1o. Silinea re&a , in re

&as parallelas intidat,

Vs Ts

angulos fimiles , fimiliterque aut alternatim fitos,

ul ï

facit quales, & contra,

Ii

M

/

-

Pars ITI. de Triangulis.

IQS

0r', fngm'orm

LT

Ita anguli fimiles , fimiliterque fiti, funt anguli b

hi

!f"u,*m:

"n

Mil

LT

c d, & ceg.alternatim autem fitiacecx ce

p Ü

4

ui hi , ita etiam illi , inter fe funt equalas.

Bd

j

JIbuscon;

i

Anam, r

Vs

DL

f

17

;I

h

r1. Siplures ïïe&æ,pluribns reQis parallelis in-

atea fimi fun;

fscentur, interfegmenta funt proportionalia.

V. Gr. Due reig ab &

tht Tl'ï.üïgy:gwg

1j 4 6p

a c interfecantur paral-

lelis d e . b a.

Itaque

2 majoram

interfegmenta ae & a d.

|

disang

itemd b & ec funt pro-

portionalia , boc eff :

B

EMECR

l

[

[

[

ferit , a

T

[//

4fi

Utad ada b: Iiíaaeada c.

14

/r

f

frhut )

Ut aeadde: Itaa c ad b c &c.

»anilaterümy

12, Hinc in Triangulo plano, parallela bafis

fecat crura proportionaltter.

E

Ut ff in Triangulo b a c pro bafi fumatur b c. ejusa

que parallelá d , fecantur bis crura a d G a e pro-

li

portionaliter.

i

m

p

I3. Triangula zquiangula, habent latera cir-

p

u

" jooatit

[

ca xquales angulos proportionalia; & contra;&c.

$

E. G.

Pa

186

GroMETRI£E.

E. G. Sint duo Triangula a d e & a b c. 4(115;:

mmangulus

p

TTULUS

il

gula,fic,ut angnli ad d & b." Item adaCOca. Hew

|

l

[eqm

ad e & c fint equales: dico,latera eovum circa aqua.

it. u"d?

| "T lnl

lo angulos e[f proportionalia , boc eft, effe.

ll* a dadde. Itaabadb c.

J nne

b t

Uutadadaec. Itaabadac-

liaeadde. Haacadcb, &c.

l

Angnli g"

14. Si plura Triangula planacomponantur,& | /; (

g i

Ti

reGis parallelis interfecentar, fegmenta funt pro-

dub uf

portionali;».

Si v. gn.'Triangulæ

voi fhunt n

baugiinf

dus eaf&f ag com-

onantur & re&ie pa-

l

fringum ijur.

ZT

qui; r

rallelisb c d &efg.

(0

intov[ecentur , [unt in-

//'

inrf at u

:/;

p Bicinm

terfegmenta propor-

fs

tionalia, eftque

Al n t

ltb cad ef , itacdad fg.

gl lls

Ut bcadcd,itaefadfg, Gc.

DT

r5. Si Trianguli plani quodcun.que latus con-

Wtbf

tinuetur, angulus exterior per continuationem il.

3 n

lam fa&tus , eft zequalis angulis duobus interiori-

pl

bus oppofitiss ut ;Si Trianguli a b c latus a c con,

tinuetur in d. angulus b c d.

H D€nïcluc£

b

ul mj

exferior , erit equalie duobus

Nar i

interioribus oppofitis b a c &

hfirg , Ut

abc.

Nam angulus e cd eff

equalis angulo b a c , funt e-

gl tjuli

A

BG ER

ial

nim inter parallelas fimilitev

PA

Tf:nqku; fum "

fii.

Tteis

MT

Pars IIT. de Triangul

18

T s

( q,

" jtem angulus b c e. altera pars anguli b c d. e£f

lg

M eeualis angulo a

bc alternatim quippe ad eum pofi-

meawm tirtti

fu. Unudefequitur , etiam totum angulum b c , -

,H.

qualem effe duobus oppofitis angulis ,b a c & a b c.

16. OmneTriangulum plapum habxt tres duo-

bus re&is zquales.

d

Anguli enim b c d & b ca funt ducbue re&is equa-

anuom**on k Je, Cum itaque etiam equales fint tvibus angulis in

egmxnta lu

Triangulo a b c. meceffe eft , etiam tres bos angulos

duobus re&is equales ejfe. b c a enimt eft angulue com-

, minis fibique equalis,b c d autem angulis ab c &

b ac equalem effe, ex problemate antecedente patet,

Trmngulum igitur ab c tres babet duolus rellis &

!: quales ;

Quia qu& uni & eidem funt equalia, etiam»

inter fe funt aqualia.

:!

17. Hinc in nullo triangulo plano poffunt effe

' plures re&i vel obtufi anguli.

Aliàs enim tres anguli duos ve&os . fupevavent:

"If

quod contra problema antecedens e£t.

] g, &

. Et uno exiftente reCto vel obtufo

catert

punqieh

necefï'ano funt acuti.

i:

r BRTIEUTUUS

19. Et duorum quorumcungq; tertius, eft com-

j ductus

plementum ad duos re&os.

bl

20. Denique fi duo Triangula binis anguhs fint

'lequaha prorfus funt zequalia.

|

(

' Nam fi utriusque binos angulos &quales ab 180.

auferas , etiam vefidua complementa amborum irian-

|

gulorum equalia effe , neceffe e[i, juxta regulam:

|

]

[

. Quando ab xqualibus xqualia auferuntur,etiam

rehqua funt sequalia.

D

2r.Ín

DT

p

Io

'GE(VJME,TRIZE.

ATC ORU

2

21. In Triangulo plano ré&ta

ngulo , quadrata

l

"" jg i

laterum , angulum re&um inclu

1

entium,, fimul

uf il

—

,jj irim nf

fumpta funt zequalia quadratohy pothenufze,e.g.

In Triangnlo abc

J,

jhut t

vello àd b. dico late-

l

nl TL

rá ab 9 beretum

ao

à

angulum intludentia,

n

$& ecwum quadvata

g(d!, W ?.v*? n

)',u'j h

fiant , equalia in fuis

quadratz | effe qua-

x Ut lum

ditt

drato bypotbenu[a &

L

ILIII——

j

d

If

Dtlat

[

c. at fi latus ab ft

7

trium pedum, evit ejus quadratum pedum 9- Et fi la«

min; f t

[

tus b e fit quatuor pedum , evit ejus quadvatum pe-

go: dinidi J

dum 16. que duo quadrata fimul [umpta, faciunt pe«

TT p

ii nc»r*;aii:e*im

des quadvatos 25. quantum etiam eft quadratum by.

pothenufe; Naim fi illa fit . pedum, evit ejus quadra-

j

N

tum efiam pedum 25. ut duo priera fgmul fumpta,

bEUTY

Demonftvationem nobilifimi bujus theorematis , vide

|'

apud Euclid, lib. 1. propofit. 47.. Item apud Piti-

l & t

^

|

lu

fcum lib. 1. ad propof. 49.

l

duma

1

W

23. In Triangulo plano re&angulo, acutorum

Difenii ;

alter, eft alterius com pleimentum ad quadrantem.

Nam vetus [emper eft gr. 0. Siigitur unts acu-

LOI

lm

torum fit, e-g. 26. neceffe eft , alterum acutorum e[e

r figfyy

complementum ad quadrantem, uempe g 4. ut fcilicet

tres angulifiant aquales duobus ve&is , grad. 180.

d'l(f"*""dm;g

lfj

23. Latera fe habent ad f« invicem , ut finus

-

Jibtralig

angnlomm ipfis oppofitorum.

um enim lateva fefe babeant ad fe invicem , "t

'lïelinqmäw "

E

Rhï

Pars III. de 'Triangulis.

189

lllo Q fubtenje augulorum ipfis oppofitorum: Im fiant ap[a,

" Nl fubtenfe angulorum oppofitorum , fi Circulus circa

Mui&,x tria trium angulorum puntta circum[cvibatur ;; ba-

Mi

d behrmtfe ctiari ad fe invicem , uf femiffer (ubtenfa-

j

vum, boc eft , ut finus angulorum oppofitovum, Nam

|que efE vatio totius ad totum, eadem e[f etiam vatio

- dimidii ad dimidium, ut natuva ipfa dilat , verb.

tograt. qua eff vatio 10. ad 6

eadem eiiam eal raíio

j.ad 3,

24. Ut fumma

dU.OX'U.lI]

laterun

|

ad differentiam eo-

imp ixrsztu rundem ; Ita tan-

z

i jr us gens dimidii fum-

J fusita, hr mæ duorum angu-

i df um loram oppofiterum

"

€8 desicnasmanu-

'W'?/l (;5 T dd tangvntem dlf

n,Wf,,,, l[ ferentiae, infra vel fupra dimidium:

ut in Trmrzyulo obiiquangulo a b c. Si fit

g peoremtti

», li dpi

aiítis ac

Sunsia anpulorum ad a &$ b .140.

Latus b c

Dimidiua

-

70.

3

uumna

Dimidii bujus tangens

..7474.7,

manlo acutt

ddrante

Differeetia 2 l

Dico igitur

y d

, ut fumma

ad differen-

ita tangens dimidii 70

atevum 8 i

|

Liam,2.

D

|

274747.

,.aEW m.

ad 6868692. tangentem arcus 24. 28. yo. qui f

P 4 u rflw

y differentia anguli a. infra, &'qupm dimidium. u

nii, d

dejï à dimidjo

-

-

70. OO.

; mvacem )

, fubtrabam

*

37 28 )'9

h

ESNREA

—

as

i rel.nqmtur angulm 4d &

D

T

3in

1

ngsu

!

'G EOMETRIJ

190

Sin verü ad idem dimidium

70.

[

0.

x L d

addam

-

-

34. 28. 59

g

5

/

"

qu

I

j

Producitur angulus ad b

104.25, $9.

i';gv,;en,'um a

D

z5. Ut latus maximum ad fummam reliquo.

rum; lta differentia reliquorii laterumn ad fegmen-

z'. Tmngu't

tum lateris maximi, quo dempto, in reli&i dimi.

gnonm :ärculoyur

dium perpendicularis cadit.

ml]gh;ma bm j

T

b

In Triangulo ab c

; latus smaximumo

ac. partium

2I

-

-

20.

a

[

i

bc

-

-

I3.

desivuesumunu

1

4

€

]

/(/

Suxima minorum 22« Dij)"erentik 7. Dico igitur:

*

Ut latus maxi-

ad fummam veli-

ita. diffeven-

"um 2l.

|

quorum 33.

|

tia 7,

ad 1 1. fegmentum fcil. laterts maximi a d. quo dem-

pto aba c in veliqui& dc dimidium perpendiculuns

b e cadit. - Demptis autem 11.ab 2 1. veliqua funt 10.

borumque dimidia, nempe d e && e c.

26. Perpendiculum, quod ab angulo re&oin

N

bafin demittitur, eft medium proportionale intet

RU

!Rj

duo bafis fegmenta. Et viciflim, crus utrumque

dos trfey j

apguli re&ti,cft medium proportionale inter bafint

If

& bafis fegmentam conterminum: ut

Va if

Si fuperius Triangulum a b c flatuatur reBan-

3 Mafin.

gulum, perpendiculum b e in bafin a c demiffum, eft

xmm.acdpiamv

meaiwn. proportionale inter duo bafis fegmenta a€

Bdj

j'.;v

g

"ii

hT.

Pars 11T. de Trlanmzhs

101

i&ec. Viciffm crus a'b eff medium proportionale.,

34 li. igter bafin a c & fegmentum conterminum a e. Item

! erus b c.eff medium proportionale iuter bafinac

4l

fggmentum contermimum e c.

Ummam [

terunadfe,

De JTrianauln Sphærzm.

[2

17. Trianguli Sphcmm latera funt arcus maxi-

itoreia

morum circulorum , totam Sphzrani in duo. He-

mifphaeria: dxwdentmm ;igillatim femicirculo mi-

L noreg.

X

WV

^

(

l:

A

ä

it , Dio i

"d

"T

|

lii

D

iaX a d i

ii p

VINTIT)

]12

(

ib aglb

)wnorflom u

28, 81 maximus Sphzrz Circulus per m aximi

anfeat , re&é eum fcat.

l

m, »msutrum polos tr

In fegquenti [cbemate arcus circuli a, h ve&à fecat

ornonalemter j

nnm üt

4rCum czrculzgh cujus polus est pun&um a

Á

29. Menfura anguli Sphzrici, fiin circulo ma-

t Ma r o

xm)o acc1p1atnr eft arcus Circuli maximi,ex au-

frac ]

"E lari pun&o defcripti , inter crura quadantenus

Tj d

5 oontmuata mterceptus.

lta

GEOMETRIJE

Pars

19

lia angulic a b men[ura est arcus g h quadra

te /) .,zJo angulari dzjians.

| ,,aulumb aci

9] munmnh xricicrara contmuata concur.

[ "&(m UHW

rant ,oemic ucukos ei wunt

g, Trangi

& comprehendunt

angulum,angulo pradicto & oppofito zequalem,

fgg hfs ;,ht

: anguli orümeqel m ab&acisd

n ul q

st

efhciuat femzczrculos abdXacde& compreben-

dunt angulum b d c angulo b a c equalem , quia idem

p Tragi

arcus 9 hutvumque ilum angulum metitur,

to& ob

c

e

— i

fngilun, a

P* at

P

Tt Trun

&iijicedy

[TILTPPN

edaminh

A

i z

LETETY

£.

j T,arom)

^

mtera TAU 1

JJD'"

cx—- :

— Á

lu Tring

E'W n Him m]

41. Triangulum Sphærxcum quodlibet,ex quo-

[

vis ingulari wmxi:u ; habet op poü.. m fibi Trian-

cmdmahud «ujus aüse&eadem & angulusbafi

Vi Sxmangu

(W pO jifus ; Reli IOu(X* part»s funt partlum pïlOïlb

fs lg am

trmuonh (.omplcmerwta.

quau t mlnþ

Sic Triangulum b a c ex pun&o-augulari a babet

lii T-ldfsm

lii

oppoftum fibi triangulum b d c. cujus eadem eft ba-

wMy

Latera vcro

fsb c,& angülus baft oppofitus b d c.

agl übf fwm

b d & c d fuat lateru ab & a c complementa,ad

Wratfe Tf

femicirculum

Anguli verà d b c & d c b funt a

3/' Tläf&uw

ealorum ab &b c a cumplemenm ad duos ve&os.

pomturTnam

32.Tr1anoulum Sphsericum ,re&tangulum,cum

LITOM

duobns acutis , liabet ex angulo re&o oppofitum

M"uu

fibi Triangulum , re(ianffulum , cum duobus ob

UT

tulis , CX contra,

ut

FRII!

Pars ITI. Triangulïs'.

391

E

j Ál g l .

u

7ed

— Ut f anguli ad a & d fingantur effe re&i,babet

rg-

mfontinuatawu;

Gangulum b a c cum duobus acutis ad b & c, oppof-

tum vekangulum b d c cum duobus obtufis adb & c.

MT

"o 4qu.

^ 83. Trianguli Sphærici,re&anguli,cum duo-

bus obtufis , latera duo, funt quadrantibus majo-

3ui | &JCJ,

ra, tertium quadrante minus,

Hg f

ut in Tviangulo b d c.

Clgulm, ais

m i

34« Triangnlo Sphzrico re&angulo, cum acu.

to & obtufo , o

pponitur ex acuto Triangulum -

&angulum , cum duobus acutis.

Ut Triangulo re&angulo c d e , cum acuto cc d

N

& obtufo c e d, opponitur Triangulum re&angulum»

[

€ d £. cum duobus acutizad e & f,

35. Triangnli Sphzerici plures re&os habentis,

latera re&os fubtendentia, funt quadrantes.

,l:

Ita fi Triangulum a g h babeatur pro Retan-

umc'uodh'*»er,u:

gulo cum tribus vehis , omnia ejus lateva fuut quae

f ml

drantes,

jen, agl

36. Si trianguli Sphaerici duos re&os haben,

ptpatim p

tis , tertins angulus fit acutus , tertium latus eft

quadrante minus ; fin obtufus , majus.

fomgiri

Ut in Triangulg h g i acutangulo ad g, fertium,

ij n

latw h i eff quadrante minus : In Triangulo autem

pc Lutii

agiobtufangulo ad g, tertium latus al est qua-

; conpimt

drante majus.

beicdc b

37. Triangulo Sphzerico purà acntangulo, op-

n

T hst

penitur Triangulum Sphzricum, eum duobus ob»

tufis & nno acuto , & contra,

n

;pgilin

nt0 0|

[

fi)

!

»l

Ut fi anguli ad a & d fingantur acuti , triangue

j

W jn

bde

duobu-ï 9a b e pure acutangulo ,opponitur T. viaugulum

eyi

i

GreoMETRIEX

194

g

Pendivul

cum duobus obtufis ad b & c , & uno acuto ad d.

ag ?

l

28. Triangulo Sphzrico , puié obtufangulo,

sl

n rizu

opponiter Triangulum Spharicum cum duobus

l iatum

acutis, & uno obtufo, & contra.

hi, 8

lit f auguli ad a & d fingantur obtufi : Triangulo

tf lep

por obiufan gulo b d c oppositur Triangslum a bc

cun dxobus acutis ad b & c, & uno obiufo ad a.

; li l

f lusl

29- Trianguli Sphæ.rici cujuscunque tres an-

j llt/äw;l

ul;, funt duobus rectis majores.

Secus igitur fe ves babet quàm in Triangulis pla-

bc uf

) U gt

nis, in quibu tves anguli, fonul Jumpii, duobus vedis

T tnges p

aquale funt.

p ho Tra

40. In Triangulis Sphzricis re&angulis, acu-

ht fs

tum ad bafes cundem habentibus, finus hypothe-

vf pepotitn

nufarum & perpendiculorum omnss , funt intat

fefs proportionales.

T

Sint duo Triangu-

lf a

AU fs li

la Spbarica re&angu-

laabcGaef,inqui-

Tl

bus Lypothenufe a b &

A

MT ii

ae,. perpendicula ve-

à

lj pl

vróbc € c f. bafes ve-

TU I

vrbacG af. & augu

lab g

luc a ad bafes utriusque communis. . Dico : Sinus by-

)

T ag

potbenufarum & perpendiculorum effe intev fe pro-

i fgk L «?/,51

( HWH

iVl

!

portionale , nempe: ut. finus bypotbenufe a b al f-

nmum perpendiculi b c*. Ita effe fiaum bypotbenufz a€

IMIUUR

"

lii

It f

[

ad finum perpendiculi e £.

At tf

Atyiy tl

Item: Ut figus bypotbeunfz a e ad perpendiculum

o

(fuu,

e f,ila fiuus bypotbenuf& a b ad perpendiculum 3x

D

'RI,E

Pans IIL de Trïangnlïs.

ïgg'i

( ) H,W A

& ut perpendiculum e t ad fiuum bypo

thenuf a e. Ità

»p obtulängL

perpendiculum b c ad finum bypotbenufe a b.

IZ'HiUIII Ui ülïx.

[à

41. In Triangulis Sphsericis re&angulis pluri-

bus, acutum ad bafes eundem habentibus, finus

")7;11/; Tlur

bafium, & tangentes perpendiculorum omnes,

d)

funt inter fc proportionales: hoc eft:

ALUDTYEM

1. Ut finus bafis af. ad tangentem perpendiculi e

lURU t

£. Ita finus bafis a c, ad tangentem perpendiculi b c.

f&

2. Ut finus bafis a c, ad tangentem perpendiculi

n i Trumgi

b c. Ita finus bafis a f. ad tangentem pevpendiculi cf.

-

Jpi, iib

3. Ut tangeus pevdendiculi e f ad finun Lafis a £,

Ita tangens perpendiculi b c ad figum bafís a c.

d Qpl

42. In Triangulis Spharicis univerfis , finvs

(s s

laterum, finibus angulorum oppofitorum funt di-

recté proportionales. v. g.

n onpss, tuz

1. Ut finus anguli a c b. ad fiinm laterie a b,

Ita finus anguli ab c od fnum lateris a c.

2. Ut finus lateris ab, ad finum anguli a c b.

Ita finus lateris a c, ad finum anguli a b c.

|

9. Ut fiuus anguli ac b ad. finum lateriz d b:

Ita finus anguli b a c, ad finum lateris b c.

ial

4. Ut finus lateris a b, ad fiaum anguli c a b.

Ita finus lateris b c, ad fimum anguli b a c.

- Ut finus anguli b ac,ad faum latevis b c.

j, Diro :

TL M

Ita finus anguli a b c, ad finma latevis a c.

mfaa

6. Ut finus lateris b c, ad figum anguli b a c,

Ita finus lateris a c, ad um anguli a b c.

7)?0;2:27/1»]':

Hic tamen etiam attendendum eft ad ffeciem anguli,

ecutus ne an obtu

m ndm

fw fit ? cum uteiusque idem . pojt?

effefnu. ^

g^

Wq'

[/

N

-^

2

45.1n

P

196

"GEOMETRIZE

[

Reähm

43. In triangulis fphæricis E;xiverüs, fi duola.

&

tera figillatiim quadrantibus minora,primüm ipfa

u

"

10

inter f«f

e, deinde latus minus cum complemento

pz n

majoris componass Et finui arcus compofiti po-

Mu

fterioris, finum complementi atcus compofiti pri-

TY

oris fübtrahas, vel finum exceffus addas , erit, ut

zadius ad medietatem re&ae per illam fubtra&io-

qi iringa

nem five additionem fa&x : 1ta finus verfus an-

Afp.

uli à di&is duobus lateribus comprehenfi ad re-

r hf

&am : qua fubtra&a de finu arcus compofiti po-

fterioris, relinquitur finus complementi terti la-

jum fibid

Pl Bu

teris: vel de qua fübtra&us finus arcus compo-

fonoi

fiti pofterioris, relinquit finum exceflus tertii late-

ris. e.g.

4 Tragt

Deíur z'n-lria(ngu

lobac angulus

Lonur] ]

9

!

Iitaün, !

acuíms - $0. 4 fifque eum comprebendeus

i

1

latus a b. 206., 2

9. Idem 26. 20.

latw ac $g. y8. compl. 30. 2.

* Summa 85y.79. Summa y6. 22. fs 8325091.

25 45.

-

-

-

-

Sinus 645222.

couipl.

Sub£ratius velinquit 7680668,

-

3840324-

Ejns dimidium

o

Augulus datus g0. 4. Radius 10000000,

Compiem.

29. 5 6. Sinus

6418958.

Sinus ver[us per fubtratlionem 35 81032.

His ita f habentibus, dico:

Ut Radius ad dimidium ; Ita finus verjus

10000000. 2840224

258103£.

al

lg

PUf CY

Pars III. de Trranguhs.

197

ad Rettam

Wmmm

: 2375239. Hác fubtralá de finu arcus campoft: po-

N nl

erioris

»

E

N COm"(JLIL

$22599r.

! Reliuquitur

-

-

'69$0752.

Qdf f

4$, Q

Sinus avcue 44 2. eujus fupplemeutum 4y, 48.

rl f h

eft in triangulo fuperiori arcus five latus b c,

l ims ver

iNota.

Obordu

4 fign. * Si bec fumma fuiffe quadrante majov,

AfUS CO

LH

n,

famendus fuiffet loco complementi exceffus : Ejusque

onqi:nm* u- fimus mon fubtrabendus, fed addendu.

litus arqus «or

Plura Exempla pro diverfis cafibus vide in trigo-

mc .w[

lsf

zometria B. Pitifci. Ex qua bec defumpta funt.

44. Triaugult Sphzricilatera in angulos , &

i

«ontra permutari pofï'unt. Complementis ad fe-

micirculum, prolateré & angulo maximo;

!comprwndw

hmc inde fumphs.

M.

h

;

vf d.

$

2

um (

2

E

:

quit 7f

j

n

l JQGOJ«

(ui9ir

m)x&' )

jys, do

hn* l

PRO-

N 3

pars

GrowmETRIX

RE

IQS

) l nl

PROBLEMATA TRIGONO.

METRICA.

nT mth

D €onIructione Trianzulorum plauorum,

ProbLma I

nvm du

lanw

A max.mnl

Super datalinearecta terminata,quod.

u]

n

cunque Triangulum conttituerc,

fis

Vl Ov

1. ZEquilaterum.

l

frïl, &lv

Ex datz re&x extremis duobus pun-

]i mröun ær,ru

&is, intervallo datx rectx

circino

Ljor] cmmuV

defcribantur duo ozculti articuli fefe

:m;un lr

fecantes ; quo fe&ionis pün&to cum

muoc dents)

extremitatibus datze reCtx: conne

fa&tum erit Triangulum zequiiaterum.

Á du

2. Ifofceles five equicvurum.

T am Xfatic

Eodem modo conficitur, nifi quod in defcri-

tsmod

ptione arculorum,

vel m

n.,-

4

15 vel minusinterval-

lum fumendum, quàm eft data re&a , fuper qui

i uwrmer

Triapgulum con&rucndum.

cnm WHWJ A

3. Gtalenum vel vavium.

C»IM u

Ftet $ fi non tantum majus mtnusve interval-

lLS ln Mïln

lum fumas, quàm eft linea data : fed in ipfaetiam

Pymd qu[«r

1lh Ml

árcuum defcrlptxonc Circinum varies, ut tria 1n»

R

LU

PU

ts

vqü

sequalia latera emergant

4 Re&angulum,

[

T t

Procreab mn', fi ad datzelinex

l

hs E[L [ h

4 C. extremi

tem, perpendicu-

? t Qu

larem excites , & extremitatem

Vattgt m,(]v

hujus,cum extremitate datae re. At

g

ïm,&u (

M

b

«

TRlb

Gx connectas: de quo infra.

De

TMg

Pars HI.» de Triangulis.

199

De In'ventione Angulorum àn Triangulis

Pldni[,

(fn Triangulo quovis, przter aream, fex fünt:

;Fu?] leyml

(

nempe tria latera & tres anguli. Horu:p-eno vel

"t

altero, maximüum tribus datis, reliqua variis mo-

nuuhiic.

dis inveftigari poffunt: unico cafu excepto, fi foli

A

tres anguli dentur; ex/his enim nullum iatusinve-

J *PUH-

Pclgari poteít, quia tres anguli uxius, tribus angu-

Citimo

lis trianguli aiterius , zequales effe poffunt, etfila-

i f

tera omnino fint inzequalia. (luomodo igitur five

--

A0 Qum.

anguli five latera inveftigari artificiost debeant,

onfk

Q

nunc dicemus.)

LI.

AU *

Angulos alicujvs trianguli per Inftru-

TU

, 5321 a

men:a mechanicéinquirere, ld fit pluri-

bus modis,

j vel mipieitc

hta a, h

I. Per Gnomonem , tnif bem- CGitdehnef ?

cum quo fi latera dati anguli congruant, angulus

e(t rectus; fi extra gnomonem cadant , eftobtu-

[

T.

fus; fi intra; acutus. per theor. 4. trigon.

p mipusre n

2. Perticá mepforii, metireip dato angulo pla-

hn

- " Uiï

