yris notanun.

Va

NG

tOR

"Y

E

K

"

Ko»ï 2154)

.lt.t,mï"m üls

onemino

B^5

. libr

ti Wb,,,cüj

Mm

LE

w

PxARS Ti

t

— TreERT [

st f

ARTITHMETIS.

,;"fï"r.'äiü lj i

THELORKDOTIGCIE,

j«l

Pans

II.

f panttt

stl

v

NUMERISDDFRACTIS.

Talgg J:lmt 4

" Nontri

DEFINITIONES.

Junias n

T. Numerus integer elt, quo res integras nume-

n N

famus.

hn g

2. Frathu , quo partem ant partes alicujus rei

UM

integrae affignamus.

Focari etiam folet Minutia, vel fra&io , quia bis

j J

ferumtateya

ves minutim franguntur E$ conciduntur. Scribi autem

Tif 8

foleut duobus terminis five numeris, intevjetla vivgu-

10. m

laà fe invicem diffintis,, quorum fuperior Numera-

piimus ey

tor, infevior Denominator appellatur.

vl a

3. Numerator eft terminus fractionis fuperior,

DT

indicans, quot partes aliquotz fumptee fuerint.

4. Denominator eft terminus fra&tionis infe

pf

DT

riot, inteije&ta virgulaà fuperiori diftin&us, indi-

m o 81

cans, in quotas partes integrum fit divifuim.

E. G.

u, m

Nurteratoy

34591

Vif n

—— ——

t ld

Denominator

4 5 8 10 2.&c.

s Dui

lrtailas.

F. Fratlio frattionis eft , qua non integri , fed

n m

partis pars, vel partes duabus diftin&is fra&ioni-

bus,prxpofita minori,pet comma à majori diftin-

Yri du

IT

On, defignantur.

E. G

23

AniTHMETICE TuronrTICE.

——

Ó

[ ss

E G

C

2 (unt tres quarta partes amits integri, Sed & [

eft fra&io fratkiouis , fignificans , tves quartas unius

disidii

6. Numerue primus eft

, quem fola unitas me-

titur, five exa&, nullófuperftite, dividit.

Tale funt 3. $. 7. U1. 12* 17- &c.

xs.CT Is

7. Numeri inter fe primi funt,

quos omnes fo-

la unitas metitur.

ut $. 7. 0. Item 3. 11. 13

ntegraa Qu

g. Numerus compofitus €

ft, quem proeter uní-

tatem alius quïepiam metitutr.

ts allajus

Lit 10. Hunc enim metiuntur & 1. 8 2.8 s.

9. Numeri compofiti intev fe, quos omnes, pra-

ratli , qitl

ter unitatem /alius infuper numerus metitur.

. Scribi auit

Tales funt 8. & 12. ambos énim metiuntur 1. 2. & 4.

iterjtda vir

rior Numot

IO

Comuunis meu[ura maxima eft numerus

f,

masimus eorum, per quo$ oblati numeri, taterfe

onis fuper

compofiti, exacià dividuntur

Ut 9go. & 24 dividi poffunt exa

g [;er E peïr 2*

yee fnerint.

per 24 8 pev 65 Sed 6 est eorum commnunis wenfura

qdionis ink

maxima.

Nullus enim datur divifor majov , pe*

W',QJ'F. ind

quem 9o. & 24. exat? dividi poffnt.

M

tr. Commung dividuus minimus eft numerus

eompofitus, minimus inter eos, quos oblati nu-

meri exa&? dividunt.

D

-91

e. s. Dentur duo numevi , 13 & 27 pev bos duos

i&.&c.

plures quidem dividi poffunt exatià, nempe 1404.

y t Í

1052. 702. 25 I. Sed bicpofremus eft minimus com-

:'m&isfra'&lwf

munis dividuus , qui fc. per 12. & 27. dividi pofif,

dmiprio

infra quem nullus alius inveniri potes?.

B 4

Axio-

l

N

)

Pans IT.

n

z

—

ET

AXIOMATA & PRONUNCIATA,

;; Mf

V

g

'.

1. Numertus 2.

omné numerum parem meti-

hnj

lhj

f

D

d

tur.

gt Pt

Unde fequitur, omues. numeros paves, per fe &

£, at

inter fe compofitos effe, excepto binavio ipfo.

( gt

2. Numetrus 3. ómnem numerum metitur, cu«

Scintt

jus notz numerales fimul colle a

-

» pertria exadi?

d drwinai

dividi poffunt.

g.?amsü

Ut, numerus y 4 2 9. colletlis motis conftituit

quamitafaan

fitittt

21. qui quia per. 3. divifibilis est , potest etiam u-

merus y 429. per 2.dividi,

nhr d

(

3« Eadem proprietas eft numeri Novenarii.

?

QH

UCEHE

' Sic quia 4869. faciunt 27.mumevum per . di-

l!

vifibilem, ideo etiam 4869. per novem dividi poffunt,

T, Ditis

4. Numerus 4 omnem numerum metitur, cu-

jus duas primas notas, à dextris numerando

a umpolti

,y/ipfe

quaternarius metitur. e,

.

6 9 81 6.due prime nota 16. dividi poffunt per 4.

E Dividefe

Ergo etiam totw.

It n

* nl

$. Numerus . omnem numerum metitur, cu-

jus prima nota fuerit s. vel c.

[/ "h

lil

Tale [umt 4715. 1600.2420.

6. Numerus 6- omnem numerum parem me.

Duig

titur, quem 3. metiuntur.

) Fm)MCDH

Tta uumerum parem 4362. metiuntuy 2.per

LT.

axiomata 2. Ideo eundem atiam 6, metientur , CUM

jf par numerus.

M

m

7. $i propofiti numeri,ïtrium prïomm- nota-

j

1

j

rum, à dextrisnumeratatum, dimidium per 4. di-

Vidi poteft, totus numerus per 8. dividetur,

€. go

^

-

—

AnrrHuMETICE TuüronrT.

2

;

—

IATA,

Dattm mj

e g. Numerió $82 68. trium'priorum nola-

tum 368. dimidium, newpe. 18 4. dividi exatd? po-

£esF per 4. Evgo eundem totum etiam g. metientur,

9. Partes five fra&tiones, denominatoribus au-

v "5:?fïf€8

N

Gis, quantitate decrefcunt.

atur j C;l.

iE

H

minima est

"ia erad

Sic inter fra&iones $]

4

|

[l

; ('f quia

ejus denominator datovum maximus.

9- Partes five fra&tiones,numeratoribus audis,

*

ntis confifi

quantitate accrefcunt.

Tsf eliin.

Sicinter ] $| $maxima eXt 5 quia ejus nume-

Norenari

vator datorum maximus est. Hinc auigma: "Hajor

rimper j. d

unerus vintis; miïzor majus denotat,

DI Iu n MLRA UM

dinidi pf

4

PROBLEMAT A.

n metitür, d

V. Datis duobus numeris,

merandoj

an compofiti inter fe (int, fcire.

primi n;

Heó£ie.

oj pe

1. Divide femper

majorem per minorem, tam

in datis, quam in refi

duis numeris.

metitur, d

2. Si unitas remanferit, Primi funt, fi nihil,

compofiti?

Exempltm T.

jme

Denturnumeyi r24 € 49,

0€ fint, 41 Compofiti.

ö'q'qæraïur, primi,

telium 1. t

lgitur. femper divide majorem per minorem.

» H.

TTND

134

49

A

IÓ

yiomm 16

49 (

36 (1

13(2

10 (1

243

20

26

idinmptt

13.

E

diVldeturv ;

36

|

| Io

LA

; 1.

T

LE

Quio

PaAns

LE

r

26

Quia igitur post ommem divifonem 1. rememet;

f

fequitur,

datos unmevos efe intev fe primos.

Dentür numeri 220. 9 125. de qui

bus quavitur ,

i?

Primine fizt, an Compofiti ?

p sinrd

Divide femper majovem per vwninovett,

M.

b. w.

IH

(i

6o

339

135

|

6o (

15 (4

t)ü

135 C

60

79

120

l-—-———

(im ii

!

TT T

60

IS

tero 224

Quiaergo poft omhem divifionem nib

il velinquitue,

gun t

drguit boc, Numeros daYos effe intev fe Compofitos.

Til, D

Idem effcitur, fi alterna. quadam detrathione fem-

Ti Coruliden

per minor d majori detrabatur , wsque dmn ad 1,

vel o. deveuiatur.

timum explo

l. Datorum numerorum, interfe Com-

II

ofitorum, five duo five plures fint; com-

"

l Mum«wh

[

munem Menfütam maximam reperire.

l

fut lag

Heo£e.

1. Ut

r Divide ex duobus datis fempef majorem per

TOi

minorem.

ado

lt

^. Ultimus divifor omnia abfumens, usq;

L Imdi

eft communis menfura maxima.

1 Drly

^5

5*

Cum hac compata tertium datorum nume-

3 Qu

yorum,

fi adfit, & codem modo procede: atque

& Fidy

etiam porró,fi plures adfint.

fim f&

4. Tuncenim ultimus diviforomnia abfumens

L

Mb

erit communis datorum menfura maxima

Bdj

Exem-

AnrrTHMETICE TrugoneT.

n

VLETETTT

Yintor,

E-xemplum.

Dentur duo numeri 234. & 144: quovum commu-

Mibequiij

nis men[uramaxima quevatur,

liaque divide majo-

b.*a.

Mitrttt,

re per minoyres.

234

144

o

34

3

6

0

I44(1

9o (1 : fatr

AU

N

18

a

— À

)

9o !'54 [36

IIS

L

i

Cum igitur ultimus d'i'vifar omnia .7bjïz.mens fit 18.

Evit is etiam communis menfuüra maxima datorum»

Welinquitu,

numerorum 234. 8 144. Per continuam fubira&io-

nem minoris à majore idem efficies.

ompofitos

ffione fa.

Iii, Datisduobus vel pluribus nume-

a d ed d

ris,corundem communem dividuum mi-

nimum explorare,

erfe Com

IHeázie,

iht , cort.

I. Innunmeris inter fe primis

1. Multiplica datorum duos in fe , & fi tres

:perirc.

fint, produ&um in tertium.

2. llltimus produ&us eft communis dividuus

jorem p

minimus,

In numeris intev fe compofitie

,,-,usq;adü

[. Inve&igetur communis menfura maximá.

2. Per hanc alteruttum datorum divide.

jum nume

3. Quotum in alterum datorüm multiplica.

xl atq

4. Fa&us erit minimus ab utraque dividuus,

quocum fi tertium quempiam datorum eodeni;

jabfumol

modo compares , habebis trium datorum mini«

lximö,

inum dividuuin,

Tyt!

É. G;

Àn

Pans

IT.

/

E..

Dentur numeri

-

-

-

-

27

45

, ii

-

l

Eoruim commtinis wienfura eff

9

y

D

Per quamdatidivif fiiunt -

Du&is jam five 3. in. 4y.

jsclitwe

Sive y.in27 producuntur

12*

» Go*

erinrem

Communis dividuus minimus.

lu

,

IV. Quantitatem Minutiarum indicare,

1. Minutiaenim eft vel Major, velZEqualis, vel

/ Inngnmj

Minor integro, prout Numerator major, zequalis

[

; vel minor eft denominatore; Sic est

fitgny

Integro-

* ZEqualis,

AMinor.

j

] l'/'/'l'('l")/liz

$

.ngor.

E

lii

M.

4 Habetur antem fratio major & :;qual':s, in-

dtt

M

tegro pro fpuria , nifi ad integrum reducatut.

l

3. Exploraturus veró, utra inter duas genui

fiinf k

nas major minorve fit? ita age:

i. Numeratorem unius ducin denominato-

4 Fl

rem alterius decuffatim.

od

It

2. Cujus numerator majorem numerum pro-

mü*üs ïx?ï.uu

ducit:, ea inajor eft,

E.. G,

Wüigtle

Dentur dusfra&iones - - - - $X$

-

-

Per multiplicationem fiunt

48 49

1 lt

L

J .Cum igitur Numerator 7. majorem nuinerum

Totse [

^producat, colligo, fra&ionem $ majorem — ei*

F

j

qhàm $.

6

Ü )

V, Fractionem unam iu aliam

'trans-

Miümäwo

mutare,

AnrrHMETICE lHtkOnET.

13

——'—N

Et quidem;

vl

.1, Fratfionem integro majorem, vvel æqua.

lem, in integrum mutare.

T-PIO qulbuscunque termmxs fra&kionis dqua-

libus fubftitue 1. ut, pro ? $ pone 1.

"

iC

-

Sinumerator m a]OI' fit denommatore ,«um

N

per minorem d1v1dp

Ure,

Ita 9— erunt 27 U

L

ellEquahs W

2 lnlfgïttm in fmc?*um, ntullo certo denomina,

Joty æql Àl

tore dato, tran[bonere

Integro, e. g. $. fuppone 1. hoc modo t

Mimr,

3. latcgrum infracium., certa denomina-

À

Lionis data, transmutaye,

Multtljhca mtcgrum e. gr. . in dcnomma-

Sequils

téducatut.

torem datum » qui fit 4,

Produdus erit datze denominationis nume-

1 duas a

ratm ,nem pe m

denominat:

Fracfionem majorem ad eninares termános

equivalentes reducere.

merüm f

Poteft enim una eademque frattio innumeris

modis exprimi , inter quos notiffimus ille eft , qui

minimos habet terminos.

»

GXI

Igltur 2

^

44

1. Sí termini omnes fint pares , b:partlre €0$,

m guimen

quousque licet: uf

.malorcm l

ïl

L

1G

$

e4

32-

ETE

Omues ba. funt una eademque. fraifio , intev. qu&

jiam t

miuima z eíi emaiuqa uotiffma,

2

el

Páns II.—

-

5

, Nund

. Si termini Cyphras, numero eequales adje-

m

&as habeant, abjice eas, ut,

diun 0f

--

3

4

$2 tantundem esf,quantum 2

$ dnt 29

] Rmï !

. 5i termini fra&tionis datzciint inter feCom.

rnfadia

pofiti, ita agendum.

i.

s4&re COYÍHm comimunem merf/itrnm mdxirmtm.

) QUC!

2. Per baucdrudde ngmeratorem C9 denomtnatorem ,

(nionis s;

bsbebunt.

quorum quots nymervatores C9 denomtaatores mtusmmcs ef;.

e€,

yus, n

af r

--

^ hbabent communem ^

3

p

—À

f. Wl'

men[uram maximam

n

96

24;

4

-

3

I

TET

i

per quam divifi pro-

i

"vtentls

3

ducunt

U

a

Mp

a, Droddoa

Nota.

(Sin terminifra&tionis datz fint inter fe primi, illi ul»

; i

teriusminui non poffünt, a

11 2529

Z ID

TU

j. Fraéttonem unam in altam equalem ,certi

I N muy l

dati Numeratoris vel Denominatoris, fi

T

TO

m

RTM

fieri poteft, mutare.

quicuyd

i. Sit data fractio ï— transmutanda in

aliam, cujus numerator fit 9.

lu lii

1. Denominatorem datze fraGtionis multiplica

$ Disiy

per datum povum NNumeratorem, nemper 4. per

9. & fient 36.

v di

2. Hunc produ&um divide per Numeratorem

[l

fraCtionis datz 3.

^

3

Quotus, nimirum I2. erit denominator pe-

titzc fra&ionis 2 qux eadem eft cum 2

l Ducd;

2. Sit data fractio 2 transmutanda in

NU

aliam, cujus denominator fit 12,

lu-ua.

AnrrHMETICE THEORET.

31

——N

-

quee—

Qs d

1. Numeratorem datz fra&ionis multiplica per

datum novum denominatorem, nempe 3. pet 12,

& fient. 36.

'feCom.

2 Hunc produ&um divide per denoníinato-

rem fraQionis datz 4.

numam,

mmmamm,

3. Quotus nimirum 9. erit numerator petitae

fra&tionis 2, quxe eadem cum fraione ?

UL g.

Nefa. Si prodmctium exadié diesds mon posfit, nulla ( fierá

potest frAnimntatio,

$. Numerur ex integro & fracto miflum,

in unamfrattionem redigeve.

1. Integrum duc in denominatorem fra&tionis

adharentis.

IL

3. Produ&o adde numeratorem, h. m. 35 funt **

eptiti li l

7 Fratlionem frattionis in fractonem unam

vefpe&u integri cujusdam convertere.

m crti

1. Numeratores ducin fe invicem: eodemqus

iif

modo & denominatores.

2. Produ&ta dabunt fra&ionemintegri, utram-

jtanda il

que comprehendentem. Sie

H

Ex 3/2 fent &

fiterti

4 fraiiio accädaf, Cun

bac & illaeodem modo age. ;

imultipla

8. Duas sminutuas. drver(arum denominationum

aper d

4

vel etiam plures, ad alias ejusdem denomi-

ymmeratorerm

mationis illis equales reducere.

1,

CASU S.

yinator p*

1

Siduz tantum dentur,

1. Ducdenominatores in fe, & habebis navum

Inïuanda i

depominatorem striusq; fra&ionis comniunem.

W

2. Ng:

T

Ànir

Pans

LL

———e

B

HUES

2. Numeratores veró in denominatores decuf-

]

dULSU

fatim multiplica , & produces novos numerato-

LUE PTO

W

M

I

1e5, loco priorum imponendos.

x

g

i

Jocm

li

b s

1o

I2

POT

-

$1696

qü

Deniíur due frattionc

xNZ4

OSErADva t ——À

Denominationibus in fe du&is

fjtnominat

w nv omn

J&—f)

Fit communis denouinator

-

If

madmam prtp!

vidium minimi

Numeratoribus veró decuffatim

modoopettrt?

in deuominatores priores duidiis

10 €9 12

vionis ia munimi

ÀÓ

-

-

prodeunt naæ'i:numeratorä.

T.

Ij

Bof

LI-OQG AU.

wnttdh

$i dentur fractiones tres

Jigtrdg

1. Duc denominatores omnes in fe , nempe

emmuidid

primumin fccundum , & hinc produ&um in ter-

fs

tium, ut habeas communem denominatorem.

N

^

ACA

;

d

Hunc, per- £ingulos datos denominatores

t-A.

divide.

»Í

U

3. Produ&os Quotos duc in fingulos nume-

Vewí þyï»

ratores: & j roducesnovos numeratores,cominu-

Commnem d

ni denominatori imponendos.

. eamo;,ï(m

EXEMPLUM.

VTA (

latis, h

Sint data frathiona $|3| $. ad eandem denomina-

:

tiogem reducenda.

Astermigs

1. Duc3. in 4. fiunt 12 Et 12. in $. fiunt 6o.

]

^

qut numerus erit communis denominator.

r.

2, Hoc divifo perdenominatores datos , nem-

mmgd"mo

* p« 3- 4- 5- produces quotos hofce , 20. 15.12-

TY. |

$ His

AnrrHMETICE 'TuronET,

x

33

]

7ïnarores

Qd

B

5 Hisin 3. 3. & 4- du&is, datos fcii. nuiera-

V0s m[mmlq

tores, produceutur tres novi num

eratores,nempe

40- 45. 48. communi denominatori' 6o. impo-

Io

l

nendi, Poc modo :

/4014

eolco

wa

23 qu& fraiones æqui;ualent datis $1213

Not2,

[

Sj denominatores primó dati finc inzer fe

tuni fi

compoefiti ,

e^

anteomniainquiras corüi communem menfuram

!j

maximam per probl. 2. deinde corundem communem di-

viduum minimum per probl. 3. & tandema hoc fecundo

108

modo opereris, prodibunt fractiones eiusdem denomina-

tionis in minimisterminis.

.

Ij ij

Exemplum.

Sint tre fralione 23 2 2d eandem dénominatio-

um reducende.

V [fCS

$i igitur absque communimenüüa maximar &

n fe, n

communi dividuo minimo operaris , per modum

dudum n

fecundi cafus, produces has fractiones.

minatorem.

288.' 560. 256.

deriominatt

c-——-

— $ 4quivalentes c':lati;;g :

t

1£

$76.

ingulos DT

Verum fi prius horum trium denominatorum

Aores, cormu

communem dividuum minimum quaras , qui eft

24. eamq;loco communis denominatoris habeas,

& fupra ( nurnero 2

. & 3.) di&o. modo progre-

r

jomini

diaris , habebis easd

em fraGiones in his minori-

tl

us terminis.

n t fiut &

12. 15., 14.

minatof,

r-—-A—

)

Do]

v dtos , D*f

)V(Hxæc redu&tio div

;rf;run'l denominationii ad eandem,

)[Lï, IO.ISI

RDeceffa

sia eft, i quis plures fra&ioncs vel inunám füm-

D)

,'!

P

mam

i

Pans iï.

34

mam addendo colligere, vcl unam ab alia fubtráhere ve-

lit. Absque hacentm neutru m ficri poteft. Fadcta vero re-

AM

duéctione ita fe res habet, st fequitur. )

VL Minutias unius denominDationis

addere.

Adde numeratores, & rem

'fecif,cï, ut

i,8 &f £

VIL Minutiarum unius denomina-

v

)

tionis undm abalia fubrrahere,

1 Dupri

Subduc numeratorem minorem à majore , &

fum mutta (

fa&um eft; quod eratimperatum. €. g.

N

-

z

&

£ aufer :

5 & manebunt i5-

bitu,

UTTETTI

V111. Fractiones quascunque peralias

Y

Dy/177]

multiplicare.

adalim rdetu

Id fit du&is nnmeratoribus in numeratores &

3 um

denominatoribus in denominatores, h. m,

4.

—

Ó

Tiwd

Siut multiplicanda s per

$5

ent I—S-;

vukftrlitur j

IX, Minutiam unam per aliam divi-

fitivi rf

dere,

sttinj,

I. Inverte terminos diviforis,

Utmy

2. Poft multiplica, & divififti, -

lidi,

EXEMPLUM.

4 g

T g,

,Dz"vifurusä per £.

Multiplicet 2 pev Z invevfis termiui,

h1 DT

der

11

Ilafty

Et prodücet 5 five 1

A4*

fi t

l Mlïjlün

Libri

Anlie

Cdms u

UT ;.

'x

ARITHME'fICJE 'TutronrET.

38

j Áübtte

Lismi

L

* Fa o

ARITHMETIC.J

fhifiatiopj

THEORETICA,

Pans

IIL

m

NUMERIS PROPOR.

amina.

TIONALIBUüS,.

*

DEFINITIONES.

majote , &

1. Proportio in numeris eft duorum numero.

:

rum mutua quzdam fecundum quantitatem ha-

bitudo,

t peralig

Grac? vocatur Aéyoe: Latin? etiam Ratio.

adalium refertur.

2. Antecedens proportionis terminus eft, qui

meratota d

3. Confequens, ad quem alius refertur.

ha,

8

iÍ

Illeprimo vel fuperiore, bic fecundo, vel inferio-

ve loco fcribitur juullá virguld interje&á, ut diflin-

iliam dit

guantur à Fratfionibus, cum quibus in pluribus con-

veuiunte

,

Eft autem proportio vel Zqualitatis vel Inequa-

litati.

4. Proportio gqu)litat;k eft inter duos nume«

IOs xquales. 4f -

« Inequalitatis inter duos inzequales, u: £.

Illa et uniumodi: bac vel Majoris, Inaqualita-

/

fir, velminoris.

9. 4Majoris inequalitatis proportio eft, quando

Vib

antecedens major cum confequente IDinore con-

: eftur, ut ?.

C2

7. Dé«

IHI.

36

Pans$

Àu

7. Denominator proportionis ( qui etiam Quo.

; hgt

tus, vel Quantitas proportionis dicitur)eft nume-

müg maiOTiS )

-

rus iuftar fra&i fcriptus , habitudinem unius nu-

gititm m

meriad alium diftipa? & aperté exprimens.

djgras od

In proportione aqualitatis femper eft 1, fed in

[

proportione inaqualitatis eff numerus duplex , in.

ftar fratii , vel finplicis vel ex integro & fra&o mifti

j

L

fcyiptm'.

Sugerbï: D

furiiti t

Species Proportionis majoris inzequalitatis funt

uinque:

fcinigr

1. A ultiplex.

4. Multiplex fuperparti-

cularis.

2. Superparticularis.

Tareilquo

3. Superpartiens.

y-AMultiplex fuperparties.

mis Xuic

etimnumto n

8. Proportio Multiplex eft habitudo majoris

u hum

numeri ad minorem, quando major numerus mi-

pupati j

norem exa&e aliquóties continct, ita , utfi divifio

t praer r

inftituatur, nihil fuperfit, z; 4 ?

qidit, s N

Mtpeitu t

Grace vocatur maaNan(G" ,

Aieitinostem

Denominatores ejus funt

2

3 4 $

t

X

1

d OC

boc eft.

l;h.c.(uquh

Q

Dupla, Tripla

.

t

vadrupla , Quintupla, Sextupla ,

1. Iny

& fic in infigitum.

hibido nj

9. Proportio fuperparticularz , ö?npäygv. eft

Wt tinos

habitudo majoris numeri ad minorem , quando

um t']uspan

major minorem femel continet , & ixlmfuper unam

Ptj

l

ejus partem aliquotam.

d

Denominatores ejus [unt ,

*

1*

1*

!i

-

4.

$.

l$

Dup(g

)

Sequiltera, tertia, quarta, quinta, fexta ; & ftin

Säqai,tgrf;d,

infinitum,

10,Pre-

—

AniTHMETICE Türonrr.

37

li ia Q

lusl Tüpy.

I0. Proportio fuperpartieus, Jdnpsegne , eff habi.

itm QDiQs .

tudo majoris numeri ad minorem,quando major

lprimens,

minorem femel continet, & infüper aliquot partes

t d

aliquotas, numeris inter fe primis exprefías.

F lpley , i.

Denomipatore ejus funt.

8 floni

V

,];-

^

1

'$

15

Superbi: tri: quadru: quimtu; fextupartiens :

jutatis fun

tertiat : quavíae : quintas : olavas : undecimas: &4

fic in infinitum.,

* fiperparti

Nota;

Partes alquotas exprimi debere numeris inter fe Pri-

dfuperparti

mis: Nam(i compofiti (int & przter unitatem ab alio

etiam numero menfurentur ,alia fpecies proportionis e.-

Itudo majot

mergit. v.gr.proportiointero &c 6, non re&? diceretur

Tlmerus Qu

proportio 12 five fupertripartiens fextas ; quia 3. & 6.

a utfidivi

habent prater unitatem ctiam communem menfuram,

videlicet. 3. Nara ternarius femel fumptus , feipfum , &

9

bis repetitusfenarium metitur, Reducendi ergo funt 2

t

ad minimosterminos , 7 & fic proportio inter 9. & 6. Bict

d.

1; h.c. fesquialtera.

II.

la, Sextip

Proportio Zultiplex fuperparticulari: eft

habitndo majoris numeriad minorem , quando

major minorem aliquoties continet, & infuper u-

hyiots d

Iemn, quan j

nam ejus partem aliquotam. Grzecé dicitur z

"SenenpsleiG-.

iipsrinam

Eju denominatores (unt,

9t

Y

$g

25

ï-—

P.

Tripla,

Quadrupla,

Quintupla,

us BPT Suqui,fertia, quinta,

feptima,

20524,

I2. Proportio 7Multiplex fuperpatiens a

SA«-

;o.Prä

3

Àu

Pans

III.

--

r n

GN niemyasere eft habitudo numeri majoris ad mi.

veldïscret?,i

nb

norem , quando major minorem aliquoties conti.

16.Gïom"",i£

net, & ini'npe.r aliquot ejus partes aliquotas nume.

ris inter fe primisexpreffas.

seve Dun

d d

^E

Denominatoves ejus funt.,

p

lii 2 4

u

D;zplzz

Tï*izl(lïz.l,

Qf!inïupld,

vd lt

Superbipart.

Quintupart.

Sextupartiens,

Tertiar,

Sextas,

Septimas,

p me»:if

13. Proportiominoris inequalitatis eft, quando

dipins um

jv

antecedens minor numerus cum confequente ma-

; jore confertur.

i propcrriomax

Ejus tot [unt fpecies , quot. Proportionis majorz

diferafa at

(ikmitini

daequalitatie , que effevuntur etiam! eodem . modo,

pramifiá tantàm particuld SUB. ut

Tif

i

!

Proportio Subdupla Subtripla:

prprtodpl,

Subfesquialtera: Subfuperbipartiens.

irt 83 dfet

v 14« Proportionalitar, dya 0540 vel ut quïdam

p 81

tss m —

vocant,, Medictas, eft proportionum comparatio,

e. g. $i proportionem inter 12. & 4. comparem cum

T

proportioneinter 9. & 3. ubiutrobique propovtio

1 Stk a

tvipla est.

quasoodg

"

Hujts fpecies nobiliores funt Z4rifImetica, G;Og

aQ r

-etrica, Havmonica.,

/

antetdans

ry. Aritbmetica proportionalit

[

; eft, quä;*ldo

lts fimil fum;

ttes p.uresve numeri eandem à fe differentiam,

L d

fed proportiones diverfas habent; Ethoc velcone

Trtioe Ji

tinu? , fineinterruptione, uf ,

Ug

2. 4. 6. 8. 10, 12. qu& vocatur progreffo

? fm] fiipi

ärizbmetica.

P

vel

39

D d

— Am*rmn—:'rxcg THEORET.

*

E

— ——

| Déjorg d

veldiscret? , interrupto ordine , uf

j

2.

$.

7

$.

10,

II.

125

VIQUOfies o

t

4.

Aquotasnt.

16. Geometrica proportionalitas eft , cum tres pla-

resve numeri eandem inter fe

;roportionem ,fed

differentias diverfas habent; i

À

que etiam vel cez-

tinyb,ut 2. 4. 8. 16. 32. Ó4. 128.

que vocatur Progreffo Geometrica.

ihartieny,

vel diecrei?, ut 2. 4. 6. 12. 18.-

Mplimug,

17. Harmonica , firve ZMuficaProportionalitas eft,

itet, quil

cüm tres numeri, nec differentiam nec proportio-

»nlcqueute fni

fem eandem habentes, ita ótdinantur, ut eadem

fit proportiomaximi ad minimum, quam habet

Yrfinnie tor

differentia maximi & medii , ad differentiam me-

dii & minimi,

ET.

Tales funt numeri 3. 4. .6. Naminter 6. & 5. eft

porportio dupla. . Differentia inter 4, & 6 eff 2.In-

.tieus,

ter 4. & 2. differentiaeft 1. Inter. quas differentias,

r ut quidaa

mempe 2.€9 1. etiam eft proportio dupla.

Mp

I

—€—9

j comparat]a

conparen n

THEORE/MATA:

1. Si fint numeri quotcunque proportïlonrales,

ii pwpm'::':

quemadmodum fefe habuerit unus antecedentiü

i

n

fitf, Utb

adunum confequentium, ita fefe habebunt omnes

antecedentes fimul fumpti ad omnes confequen-

À. quando

tes fimul fumptos. e.g.

entiam,

2. 4d4. Item 6 ad 12

/8 7 ad t4. /:unt in

fhocvelnun-

proportione fubdupla.

Eandem evgo proportionem etiam babent 2. 6.

7. fimul furipti, nempe 15. ad. 4, 12. 14.fimul fum-

i r f

Ptas, neupe 30.

4

O«

2.81

40

Panxs

It

À

—

—

i

—

p

(2

Si fuknt quatuor n'iu.nqïe;i interfe þ

ropor&onä.

gw[ami PTOP '

dorm conied

les, etiam alterna five permutata ratione propor.

tionalcs erunt ; fi nimirum tertius loco fecundi , &

iun ag

Íccundus loco tertii fumatur.

* ( W(

Ut cum fint pyoportionales

pupirti

42 d

Proportiumles etiam exunt

25 4 2 (

Gitres n

3. 5i quatuor numeri funt propottionales,pro«

loncmhbea

portionales iidem etiam eruntinverfa vel contra.

isquital

ria ratione , fi nimirum fecundus loco primi , &

j qiits al

quartus loco tertii fumatur.

tiym; t qurt

e. g. Quia funt proportionales

252 46

Erunt etiam proportionales

2-2«6. 4

Sntdre n

]

4. Si quatuor numeri funt proportiona

i

es,crunt

Duprima

etiam proportionales compofita ratione , fi nimi-

TT

rum duos priores jun&im fumptos , cum primo

Iu

velfecundo: & dnos lpofteriores etiam. jun&im,

britegidi

umptos cum tertio vel quarto comparem.

V iqutur

Ut cum proportionales fint

2.:2,546.

WaR ier

Eruant etiam proportiozales

$:3. E0.2«

ts CR

Item

$- 3. 10. Ó.

ii

$. Siquatuor numeri fint proportionales, pro-

h H W(

$us

ortionales etiam erunt' exceffüs antecedentiumo

lii

ad ipfos confe

quentes, divifa fcilicet ratione, five

dividendo ;

9. idat

u babe

e.g« Cum fint proportionales

$124 0144

f'ito n

, Proporiionales etiam erunt

I. 2« 2« 4

Vl eticsa

qïlmo, d

2.1.4-2-

Dütïg'gl

6. Si quat.or numeri fint proportïonaïes , pset

Qu ij

converficnem rationis , vel*proportionalitatenp

V ugi

| evet-

AnrruMkTICE TuütonET.

41

x

rame u Mi i

-

— À— —

-

;

f

p

n

H

Dotti

everfam, propor i.konzlchs.thiam eru

nt , fi antecner-

Fatlone pron.

dentem conferam cum excefíu , quo antecedens

Woltaudi

ipfum confequentem fuperat. ;

Cum proportionales fiut

10.4. 20.8,

5 LAL

Proportionales etiam erunt

19.0.20.12,

54 a f

7. Sitres numeri cum aliis tribus eam propor-

, rtionales,pm

la Vel contri

tionem habeant, ut fit ficut primus ad fecundum;

ita quartus ad quintum; & ut fecundus ad tertium,

0co ptimi, (

itaquintus ad fextum ; erit etiam utprimus ad ter-

tium ; ita quartus ad fzxtum,

5.2.4f

E. G.

EM

Sint tres numeri

2:14. 65

tionales ent

Proportionales bis tribus

3* 6. 9.

lone , finini

lia ut fit ficat. 2. ad 4.

Ita.—2.* ad; 6.

$, Cum prin

Et ut

4- ad .6.

Ita 6. ad 9.

tam jundit

Erit ergó etiamut 2, ad. 6.

lía 3. ad. 9.

parem.

8. Si quatuor numeri proportionales fuerint ,

2244

numerus, qui ex primo & quarto in fe dud'is fit ,

f 104

zqualis erit ei , qui fit ex fecundo & teicio in fe

f.3 d

u

i$.

Bonales, ptt

e. g. Sint quatuor proportionala 7. 8. 14. 16.

Sicut 7. du&i in 16. dabunt

112

tecedentitit

^atione, fY

Ita etiam 8. du&i in 14. dabunt

II2

9- Si datis quatuor numeris , primus ad quar-

tum fe habeat, ut tertius ad fecundum , factus ex

pf

primo & feeuado, «qualis erit fa&o ex tertio &

r

quarto.

e. g.

2.1-4.21

Datis quatuov numeris

(

6.4. 8.2.

sitpales ,

Quia inter primum & quartum e&f. proportio du-

gicpaltat

pla: ui & inter tevtium & fecundum.

Ergo & fa»

«t

G)'

Ga

PARS

I1I.

hr

m

^

—

-

i

hus ejllsdf.m

Bu ex.primo & fecundo eff ;4 Ita etia'* f

ax&m

ex tertio & quarto 24. confiituit.

jus n*

p

-

——

fiemininos!

PROBLE 24 AT A.

'O

Datisduobus quibuscunq; nume.

j ao

ris, eorundem proportionem per in.

snorobra a

ventionem denominatoris inveftigare,

h Siqnetusü]

Tleazic.

undam at

r poprto

i. Dividenumerum majorem per minorem.Si

e&,&habebismj

nihil fuper(t, eft proportio multiplex, cujus fpe.

, Simto fr;a

eiem Quotus denominator indicabit. e. g.

21.6 7.

vmips düda

Que proportio eft

gen vt

Fa&a divifone, fit quotus

3.

3

1

Vtostermitos, e

Judicans effe proportionem triplam

1, Priprin

2. Sin veto pott divifionem quidptam refiduü

Dovonint

sanet, id eritíra&tio, quoto addenda, quae ad mi-

mimos terminos redu&a, dabit démominatorem,

Asv

^, Prprti

proportionemque quzfitam , e. g.

D'wriy

Qua proportio inter mumeros

18. f.

Fa&a divifione prodit quotus

3

H

5

r

Eft ergo proportio tripla fupertriparttens quin«

Mkaimiz

tas,

Nota.

5 p d

proportiones minoris Inzqualitatis eodem modo in-

FM t

lM ,

ve(tigantor: fed in enunciando additur particula fub , ut

W.

reportio inter 5. & 13.

Ef fubtvipla , fubfupertripartiens quintas.

dU Dat:';

Ií, Datis duobusquibuscunque n

Tl s

fneris, proportionem inter fe habenti-

ïugfre'

&

bus

AnrrüMwETICE 'lHEoBET,

43

—sN

lii &

bus, ejusdemVProno:-no'ms, quz pluri-

bus numeris exprimi pó:cít, Radicem

t n

five minimos terminos reperire,

4

Hejätg.

1 tüm:

1. Inventa proportionc ex ejus denominatore,

Muer in

! per problema antecedens.

itveltgor

j

2. Siquotus fimplex fit, nullam fra&ionem ad-

jun&am habens, fuppone velimponeeiunitatem,

etminotam

prout proportio majoris vel minoris inzequalitatis

eft, & habebis minimos terminos.

3lex, as f

lo

b eg

3- Si verofra&tio adhzereat, eam ad minimos

118 7,

terminos reductam, cum integroin unam fradtio-

)

nem converte , & habebis minimos illius propor.

ipan

r

tionisterminos. e. g.

-

*

-

-

-

EN

rv

-

idpiam vl

J. Proportionis intev

Dezominator eff. -

-

-

-

-

h, queali

-

-

-

'

Syomiriatott

JH inivii ergo tevmini

-!

2. Proportionis inter

-

-

-

1

-

ii

Denominator eft

-

-

-

LULITIU

"lo9

Pev Redulionem ad minimos terminos

]

-

-

-

-

*

LE

owu owomow-w v ea

at

JH inimi evgo termini

Nota,

Si proportio data fit minoris inzqualitatis, inver-

tendifunt rermini inventi: fic minimi termini propor-

pjet modo i

tioa!s

-

-

-

-

-

-

-

-

-

»

.

120

spicila ub !

348

15

funt

-

-

-

-

-

-

-

-

L]

-

-

-

-

29

ib

lii Datis minimis terminis cujus-

c,unquc'"?

que proportionis, candem in infinitum

augere,

t habcntf

l

He25.

Agrre

44

Pans

I1I.

—

"

]

He£e.

2!"4 gjn; (0

K.W? j )

Tam antecedentem quam con

fequentem ter.

iücojgtm 1

minum proportionis muïtiplica per numerum, per

j ]

quem eandem auctam vellis. e. gr.

Datur proportio fesqui feptima inter 8. €$ 7.. Si

; hocfsidet

eam labere velim in terminis quintuplo majoribu ,

dujrooaipttor

suulriplica utrumque per y . & provenient gï

Ima þm»ï PIO

y Voem ia

1V, Data quacunque proportione, &

denss ii

certo termino, vel antecedente vel confe.

ucptis ia p

mulipkr efm ü

quente, ed eundem alterum terminum

dul

in eadem proPortione invenire,

V, Datisdi

Ieo£is.

mioribu,u

1. Mulplica datum terminum per oppofitum

proportionis datz ; ./- confcquentem per antece-

J Redige dix

dentem, & contra.

Mp yrobi. i

^5

-

. Produ&um divide per alterum terainum

, teedent

proportionis datz,

3. Quotus congruit ad datum terininuminea.

n ts

ET.

dem proportione cum dat.

tf mj tïi,g&

Exemplum. T.

0. Dembry

Sit proportio data dupla fequitertia | 7. 2«

244

Dentur autem pro termino confequente

Quic ejus antecedens in eadem preportione?

zDehlï ïürï'li»

TLT

y, Duüi 7. in 24. & fa&a divifione per 2.. prodi-

bunt $6.. Evitque cadem proportio inter $6.24.qué

7edu£!z/mäg

TT

inter 7..3.

Exemplum IT.

fjj

[

-

Jl Og

Detur proportio fesqui oava

9. $,

Terminus quoque antecedens

L

--

26.

Tftitor

Qui

AnirHMETICE Turon£TICE

As

45

—

—

Quis ejus confequens in eadem proportione ?

nfequemem t

y. Duibis 8. in 36. € produlfo per g. divifos. prodi-

bit cogfequens 22.

,el'DUI]]C]ium)FE

[]

Eadem ergo proportio ?nter;ä. 22.qu& inter 9,8.

híer n 87) j

1. Proceffus idem eft, ql;() etiam fraCtio una ad aliam ,

" ujtrip,

dati denominatoris vcl numeratoris rcducitur : dequo

j &;54.43.

fupra part; 2. probl. 5. membr. 5. dictum,

2, Vtautem fra&tiones vites, dandus eft calis antcce-

*ifotione, (

I vel confe

dens, qui fit antecedenris, & confequens , qui fit confe-

quentis in data proportione multiplex , & turc fimilis

1 termitur

dat« eruitur.

multiplex etiam ad' quafitnm terminum proj ortionis

ire,

V. Datisdvarum prorortionum deno-

minatoribus;utra major fit,cogeofcere,

per opprt

tm p atte

IIeg£is.

1. Redige denominatores datos ad fuos nume-

emum teru

ros per probl. 3.

2. Antecedentes decuffatim , five per cruceno

lerrminn 1

in confequentes muitiplica.'

þ'ïOPOT-

3. Cujus antecedens plu-s producit , ea

tio major eft, perinde nt etiam füpra part. 2. pro-

lem. membro 2. defra&tionibus diduni.

Wi!er!ia H

EXEMPLUM.

af

Detur faguialtera 11 68 fuperbipartiens tertis

npwtiü?ll !

15. Qua major? Denominatores ad [uos numeros

TL

redu&i[untæö'*;- His decuffatim in fe du&is , pro-

4 bt

ducit antecedens prioris 9. poflerioris 10. poff

ergà major .

feriar

,

VI. Data progrefione Arithmetica ;

TAHf

4

a

; (u

Innmam omnium terminorum invenire.

,

4r"iïb'1

ÀyT

Pans IIf.

46

— 7

Aritbm,ï-ïgprog-feja eff , ut fupra di&um,cum

lures numeri eodem excefíu fe invicem confe-| |, Mi

uuntur. Ad eorundem fummam artificiofe & "E

comp&ndiofe inveniendam.

Q.Reüdüum |

Praxis bac eft:

x locf )

qüïf

1. Primus terminus ultimo addatur,

», Droditon

3. Summa per numerum terminorum rüulti. NT

licetur.

gnpty

u

Vul, Dut

3. Produ&i dimidium eft (üumma omnium,

Exempla.

ca, fümmar

H

pri

