tiis ac magnitudinibus , ab Aftronomis proditis,

lm o

finiftr judicant; Quorum nnum eft eorum, qui

las

aliàs Aftronomiz cultores, imà virimagni intet

", g

Aftronomos nominis funt: fed cozcinnitatem per-

feiffmi operis mundami labefatari cenfent, f

m t dj

Ua a

hn

fphara fixarum ftellisque ipfis tam immen(a. tribua-

Nimleeren

fur vafitae, inferioribus autem tàm conïtm;'am exi-

litas.

(

m»ïgmmenï

W

His objici poteft incredibilis celeritas ftella-

Il Que

nofr-

h |

Vi

um fixarum, quam fateri coguntur, qui eas

bce

)NT

VLIBgRIIJTHEþRlCH&

425

(

* T T

!

Dem moveri, & 24. horis periodum fuam abfol-

'W 'm

vere credunt. Nain fi femidiametrum fpharze fi-

fjj

D)

xarum non majorem fumamus, quam fecundum

5

Affit,:

Alphraganum Semidiametrorum Terrz 201 10.

(14 terjhy

^

p

(quam tamen majorem, ipfam autem.totam fixa-

lt

27 .wm' pri::

rum diametrum, 40220. fcmid. terro effe, apud

4

ATA

"

Av'emre,

plerosque Aftronomos in confeffo eft ) tanta hu-

i

J

)

IäS

jus fphzerac pernicitas exurgit, qua quzelibet ftella

eirca 2equatorem unins horx Ípacio emetitur mill,

5

-

90 Quia i

Geraman.

4$29538.

foiil

-

N]

ol

Nam Diameter fixarum eft mill.

40220.

[

!

-

inerfhi

Requirens circumfc, Milliarium

1264055.

ux ducta n mill.

^

860./

At farmfun

Producit Milliafia

10$708914.

tudieóydtrum,

Hzc divifa perhoras

24.

—

Exhibent motum unius hor:e

-

4529538.

6U

Hunc ipfum divide per

60.

Et habebis motum unius minuti Mill.

75$492.

j quï& Afronts

-

Si eundem illum diviferis per

4000.

minum. generi, r

]

[is

Habebis motum unius pullus arterix mill. 1132

1 ccrpmmui

Hanc incomprehenfibilem velocitatem , fi quis

nmïomis Pmll'

non abhorret, cur quacfo abhorreat abilla maxima

!

jorun, d

ditantia & magn tudine, quam nonnulli fixis tri-

dliagoiité

buunt.. Immanem, ajunt, iftam proportionem Na-

um p

fura non admittit ? w. dicat ergo qni hxc objicitz

Mi af

Quzenam natura iftam celeritatem admittat, cu-

W jnerift i

jis fimile exemplum in mundo non reperitur; eum

i g

contra immenfze ,' vel potius nullae proportionis

exempla m agnitadinum in terris habeamus.Quze

J0ll

enim quzefo proportioeft inter animalculum illud,

(u

guutu

j

$

;

-qu.od

]

456

AsTRONOMIJ

[

j

J

w

quod cuniculos fubter cutem manus agit; &ele.

I

jioqin !

phantum, velíferpentem illum Plinianum 120. pe-

jgridl

des longum, quo tamen majores noftra fecela vi-

p

g ioa d

derunt? item qua. proportio eft inter hominem

& non dicam tellurem,fed diametrum tantum vel

J agrorum,ïiurc

femidiametrum telluris. Hoec continet Mill. 860.,

ij r

6890000.

gqui uguam

Paffüs, quorum 80oo. in Mill.

Pedes

-

-

24400000.

n m gut

d dicant at

Divide hos per 6. quanta feré hominis longitudo

five ftatura eft; & produces

$733333-

euscavet, om

TA

d

Jisbus

TTot fcil. homines conne&tendi erunt, usque dum

ad céntrum terra pertingant. |. Si hsec. proportio

fagiut, iaj

inter di&um illud animalculum & elephantum;

Juteramunm? |

inter ftaturam hominis & feinidiametrum vel dia-

ii amdun!

siphriadia

metrum terrx , qua eft'ut 1. ad 5753333.. vdl

11466666. abfurda non eft, qux tamen res funt

rlttndord

folius globi terreni; Cur ad«o abfurda videatur

ts p

vt d n

proportio inter diametrum Solis & fixarum, quae

eft ut 1. ad 4000000. vel nt 15. ad 60000000,

ialnpria

Nam fi Soli femidiametro iribuam femidiametres,

tra g

terva

-

-

-

-

If*

arevdat, m

Competent Spbava . Semidiametri ferra

20000,

hdrhr Ya

-

-

68000000.

Fixarum Sphara autem

Tpefioren

Sed fi Solis Semidiametvum faciam

I»

qmriæ TT

2000.

Erit Semidiameter Sphava f

riufa;:um t jiei

Et fixavum

-

-

4,000000.

ha, i

Ex bypotbef fcilicet illagquam fupra cap. 4« afum-

". ff

finus: qua quamvis flupenda etiam altitudo fit , vix

::ïue pridere if

tamen minor davi poterit, i pavallaxin orbis amui

T mj s |

admittamus.,

W (u]lUS PTO :

Alterum genus

hominum , de hifce proportio-

nibus

Nty

Linrn If. Turonicus.

427

i s

Tabio . mibus finiure judicantium eft vu

lgi, qui é4s pro-

ij umanumuc..;.

pter discrepantes daforum fententias ffulte vani-

st

tatis avguit & videt.

Ab his quzrere lubet: cur

Cner g

non abjiciant etiam menfuras liquidorum, arido-

tU if

rum, agrorum, intervallorum ac itinerum. Nam

Jonttet il g

& hic magna difcrepantia cft, nec poteft quisquá

D

quicquam unquam ita accuraté dimetiri, nt non

364oooy,

aliquam multz: guttz, grana, digiti, pedes, vcl

Domtis lnghi

paflus deficiant aut fuperfint; quos defe&us vel

bb

j

1339

exceffus cavere , omnimodam que zequalitatem in

| erput, od

emetiendis rebus fervare prorfus impoffibile eft.

Lt Pt

4t inquiunt, bi exceffus vel defe&us exigui funt ,ve-

1 & d

firiautem immaaes ?. &. Nego effe majores. Com-

damehrum vddi

para enim mundum totuin , qua ejus magnitudo

i erus vd

certó explorata eft, cum globo terreno, &tantam

w tren r n

; inequelitatem deprehendes, ut omnis compara-

d v

Vtionis & proportionis difcrepantia tanta non fit,

lbiumsg! quanta eft centum vel mille guttarum cupi vini

^O

f al

VVV

$, | plauftro comparatarum, de quarum defe&n fi quis

l

u

j

h

usjslm Coram judice litigare , venditoremque fraudis ac-

"

*

eufare vellet, pro homine impudente vcl ftulto ju-

I

p Autt

?

rehaberetur, Non defünt denique, qui religione

ii Velfuperftitione potius du&i, Affra metiri, eorumd,

n

- ifiantias ac magnitudines iuquivere. eCaspylas 0-

.....

cioforum ac fuperborum bominum , éduAa qwj $ 54

"

n

J

Wi

|. Qeovsvruv, vocitant; & cum Plinio exclamant: Fa-

T

l,

p| t eff , menfuram mundi anmimo quodam agitaffe

fipit df« &

ls ii

J

aique prodere aufos. — Sed furor hic fit apud eos,

i ii

j5 qni mundum pro DEO habent, qued Plinius fe-

PWEM

s cujus profunditates fcrutai folius Spiritus

Deti

,URF

,

428

AsTRONOMIE

Dei eft : Àt qui cum Chriftianis credit, mundum

effe opus Dei,' ejusque quafi vivam ftatuam, per

quam fapientiam, bonitatem ac potentiam fuam

li

oftendere nobis voluit; is hzec & fimilia ftudia at.

(440N

que conamina non improbabit , nifi hominem,

—

——

ad cognofcendum Deum conditum , infra bruta

pi0

abjicere velit. Reptent alii humi. Mens generofa

ac pia etiam ccclos fcandere appetit, &ibi quoque

; gl pr

Dei,ut Plato ait, £à jesueveovvrG" , potentiam,fa-

Jhc ofum dd

pientiam ac bonitatem non perrimari, fed admi-'

wene inrole d

rari. Neque enim quisquam Aftronomorum e5.

anyem tmpor

temeritatis progreditur , ut quasfyderum diftan-

tias, magnitudines & proportiones ademitur, eas

zm indep

olotie-

1 Dinde Aflror

in ipfis minutis vel fcrupulis ita fe habere

[e)

tur, (quamvis interdum calculi neceffitas , etiam

ag f

3l non dtbet:

ad minutiora ipfum adigat,) fed & & eaze, la-

At Thor

xiorique modo omnia acceptat, ut DEI opera,.-

qui omnia in numero, pondere ac menfura fecit,

*0 tpratm ea

melius iatelligat, magis admiretur, cum-

"ts llribyere

que ex illis, & cum illis plus laudet

hum

ac celebret.

l. Dettmy

l tt

Ws

n

K

$

Re222

]il

Dtttg

Q«v

W

U

. ASTRO- DCTcm;gI

»

xrm

Liszn IIT. Cunoworocicus.

4"9

dcm

h mlln

rJfllam u

I'ASTRONOMI;ZE

n fm

Liszn IIl

Hudla 4

MU

CHRONOLOGICUS

itm »lfta lg

li Mehi w m

PROOEMIUM.

T 3 ülLuu» "

L Sydera, prater alios plüres, etiam

infy potennam n

etnar hd d

ad hunc ufum deftinata à DEO funt, ut

!^ pos terrz incolz diftindti 'onem & nume-

m Af

COFOU

-

Qs i Ynn dl

ratiionem temporum, diérum, menfíium

*&

VET

&annorum inde peteremus,

mkh

nïwre*/

la

lii

2. linde Aftronomica fcientia hac

imfisi;| àrenologica five temporum doctrina

Hu.mah excludi non debet ; quam alii doctrinz

ii o Sphærlcæ & Theoriczimmi(cent. Nobis

um verà feparatim cam tradere , ac in tres

(nirthr, cur-

partes diftribuere placuit,

) lt

3. Harum

l.

De tempore Aftronomico

l. De tempore Politico

Ill De temporc Ecelcfiaftico aget

Sequitur igitur

PARS

I.

LisRrI ]11,

Dc Tcmporc Aflconomico.

D

CaP,

| pl

AsTRONOMIX

439

WRR

It

cvel D

CaruT L

d

js,potà

Ti u

r

D« Chronologia Definitione ac

Drivifione.

I)

,u]:mnwifl

1.Chronologia eft do&rina temporis diftinguen.

di, fupputandique rationem tradens.

Y

u

yssesnapup n

2. Eftque vel Aftronomica, vel Hiftorica.

(

2« Aflronomica eft , qua tempus ut menfuram

hdu 1

durationum à motibus coleftibus petitam, confi«

derat, ejusque varietatem explicat.

(

4. Hifforica, quxe hancipfam menfuram rebus

Li.'-iinimum t

in mundo geftis accom modat.

Ataarerum d

De bac fub. finem pauca anne&emus : Ilam nuue

d

breviter perfeq?emztr.

idn

W

CAPuT

H.

uf g

MU

)

De Temporum Difcrimine.

itls iil

M

MUa df

1. Tempus igitur hoc loco eft menfura duratio-

nis cujusque rei, à motibus cceleftibus defumpta.

gziiebw tlb

( Ambiguum enim efF vocabulum temporis: Inter«

At lrl ihusy

CULT

dum figuificat ip[am durationem verum ab[olutt con-

fideratam; interdum durationem certá men[uvd defi-

TT

LT indNa:m

nitau; interdum denique ipfam duratiouis men[uram,

cim ab aliis quibuscunque durationibus , tüm potiff-

!Hif,' qm la ^

l

W. TO

mytu d motibus ceeleftibus petitam.)

"i o d

2. Eft antem hoc tempus vel Aftronomicu

"Ml

vel Politicum, vel Ecclefiafticum.

i

Mi gt

3- Afironomicum eft, quod ad regulam motuum

Uf f

Ut frdd

CU

j|

ecleffium , quàa ficjj poteft, accuxatiffumé cone,

fiituiþwg

À Ae [

$

Og

L-IBER HI. Canoworocicus.

43i

d

4. Eftque vel verum , quod ad veros: . vel zé-

dium, qnod ad medios motus com putatur,

Illud inzquale ef£: boc verà equale, & potiffaum

ïf/ïnitianm

U

attenditur. Meufuram enim aqualem fibi,

& conflan-

Tantidie d jew effe convenit.

!ra' A

$. Species utriusque fünt Dies, Menfes & Anni.

.'7'114,,;[4'

Ca»ur IIl

vïll'äln

u Be Dicbus Dierum

ii

1

e

artibus.

m'ï þecieäu;

hm

r Minimum temporis interval

lum,à Deo ipfo

RE " in prima rerum creatione inftitutt

un, eft Dig.

2. Qui diftingui folet in Naturalem & Artifi-

elglem,

emnesecmEead

Il

( De utroque , quateuus cum motu $oli ardigus

toberet, eorumque pracognitio aliqua ad wotus cale-

Dirumm

fs vellius intelligeudos uece]favia eft

, eliam fupra

d media

jl 494dam attigimus l. Afty, 1. c,

8. pleuiovem autem

odl

de diebue naturalibu: ac artifi

4ialibus traflatum in»

nc tertium librum refervavinus.

d r ht

TT

Quaswvis autem minys apta diflinthio ft , diei in.

ü

l

y.

4

turalem & Avtificialem : Beutrum euim Ars, fed

suriintfni

airumque ipfa Natura

d

iu

; Imà auttor pature Deus infli-

15 QUie tamen ab antiquo recepta est , etiam mos

ivl ] pati !

D

tau vetiutbiuus , qui, cum de

vebus confiat, iu verka

facile effe debemus.

,

NI

)

tem

3 Die naturaliz, à voxÉiueror, J"hspere« n eft

porisfpacium , una lucis folaris & fucceden-

:

;

j

i

| tiu

m tenebramm

j

»ifive continua , five interrupta

! Wu

ïgjp

' f&v'dü'lonc conít

Fel

T

AsSTRONOMIJE

pl

RE

| Á Dus pa

Vel Aftronomice loquendo.

jt f &in

Eft fpacium temporis , quo integer ZEquator

n qu

Circulus, una cum additamento, motui Solis pro-

vaaluaïoris, a

prio refpondente, revolvitur.

lux five.Sol ?;?-;*Lu-

rf 0 1

r, Effetkor diei, im dies ipfe

eem enim ipfe Dews DIEZ4 vocavit', uon foaplci-

gigrin sevalit

i

ter qua lux eft , fed qua pra[ens eT , € adu illuni-

nat; cujus abfentid teuebris omnia involvuntur, per-

imiia, b Aftm

petua wicifftudine , quarum periodo ex ve[bera &

sdduntr

j, Mi

man, ut fcriptura loquitur, frve luce ac tenebris con-

flanti , Deus etiam nomen diei dedit , qui bic mofter

n u p

i

J

ii

j

i (

"Tl

dies naturalis eft.. Cujus norma ac vegula cum fit a-

Mrldi lll

quator , five equinoltialis circulus , ideó & bujus ve-

l. (l

l:'b

volutione meyvixoc diss definivi poteft.

DI

BI

i

2. Quiaautem Sol fons dlucis , prater quotidianam

df b d

vevolutionem , etiam motu proprio [ub Ecliptica pan-

ii t d

latim progreditur , addenda esE quotidie ad abfolven-

dum diem naturalem, uni vevolutioni eQuatoris tanta

I

üïigiï. Qn]

l

a d

[*

TT

ejus portios quantam illa Solzs fab Ecliptica progres-

[]

]

j

"

I6 d

jrtdt

tl

]

fto requirit.

2. F/ocantur autem ba portiones aquatori adden-

il d httag]

l

de Additamenta , funtque nibil dliud, quam afctn-

At Matijg

VM

fiones motus Solis diurni ; five portiones aquatoris

moiui Solis diuruo competentes.

L. li g

^4., Cumque bic motus Solá diuruus inequalis fit ,

T" TUDTM

i

fiunt etiam bac additamenta inequalia; qu& inequa-

"thtf LUC

litàs etiam in dies naturales vedundat.

W f'f'(lhl)u; mmn

$. Tandem quia inter ipequalia medium aliqdid,

ibl

Pu

L (tin *il

five aquale, tanquam men[ura inzqualium necg[äïiiö

lifr 7 J?atl l

aþmideber;. Hinc erg

^ Dies

OMIE

N

«

l

X/LIBER TII. Cnnoworoetcttrs, 4253

T0hog]

l,

4. Dies naturales funt duplices :

QU hss

, Veri & inequale , qui etiam apparentes di»

m

[

!

cuntur, quibus þræter integram tevolutionem -

uatoris , additamenta vera atque in i

plo ccg]o

fe/zlr.jwmgf;i.. :

apparentia, fed inzequalia accedunt.

DA

'f!a

9i

2: AH edii feu equalcs , quibus ultra xquatoría

M

integram revolutionem additamenta media ac ae«

MUg j

qualia , ab Aftronomis docendi caufa affüum

g

N1

jj

Pa 8

adduntur.

pta..,

1. DHli veri diet in quotidiano ufufunt : C vulgà

$

li

ii

quidem equales putantur , quia finguli in 24. boras &«

1 gl m f

quala ad fenfum diftinguuntur , & bora 12. in baro-

i il a

logio fslari:ad lineam vel unbvan neridianam femper

tf

congruit 5 cujus con[birationis caufa tamen nou &Qua-

: V»'i'ft

litas diei , fed diligentia aditui est , qui borologius»

il ï:ï:;r:::;u-

automatum ejusj, boram 12, quotidie prrtrabit vel

,E'f!,'xf,.

tefrabit , eamque ad appulfum Selis ad lineam mervi-

l

dianam divigit, — Quod fi verà borologium daretur ,

[

H

Tij

]U

j

quod diebus aliquàm multis diveBione bumana mon in«

J

digeret , deprebenderetur tandem differeutia. intev

Jl

d

meridiem & boram duodeciram , adebgue inequalitae

IU

hh

dierum vaturalium. verovum , & in volo apparens

tium.

FW

1]

y u

4 JHeliis autem five equalibus utuntur Aftronas

n

um

ti , qui ad eos tabulas motuum celeftium eonfiruunt ,

! ;;*['" WWI :

bocque fine eosdem confingunt , ut inaqualitatem illam

bis eqwalibus metivi pofeut : unde etiata wiotts celáe

T& ex tabulis deprompti , cum caelo prits nou congrus

u

l*ïnm aiig"f !

tnt

j

»quàm redu&lio temporis equaliz ad inaquale , vel

toifra fiat, '

W*ï

Ee

$.E

| Iu IU

4

ZUSIDNE VMU RERdMME. d

7

ASTRQ-NOD'IHE—

m

m

3. Etfi veró binorum

dierum inter ['ä proximorum

Nl

inequalitas mon fit obfervabilis , unus etiam folus ex

, If

breviffmis , ad unum ex longiffmis comparatus , non

jj

vald$ magnam differentiam babeat , at aliquam multi

dies ordine in una aliqua parte anui invicem junthi ,

jjodi p

Mubl

cuii totidem juntlis in altera parte auni comparati,

u r j

faiis evidenti diferentid , qua ultva borum éxcre-

iaf f

[cit , breviores longioresque fient..

r

j u

|

A. Additamenta autem , que Aftvouomi inter ma-

icorm t

j

[/

xima ac mimnima , media conflituunt & aqualia , tan-

Vuiamei boria

ta junt , quantus Solis motus diurnus medius est , vi-

L IE

pudidhed

M

PT

nde dies naturalis aqualis confat

delicet 5 9. 8. 20. I

14 ts d

o

/l Hl

fl

equatoris 360. y9. 8. 20. pro quibus tamen uí plu-

[9]

T um dt

:

inif,

, rinum 360. tantum [umimu.

. Initium quidem diei naturalts nbique loco-

. irain d

rurh ab horizonte fumi deberet , velut lucis tene-

od

il

brarumque termino ; at in fphaera obliqua placuit

l

| i Dl.a m!f

. li

J

&hw

l

A ftronomis , intercifa quafi lucis ac tenebrarumo

Mi hi |

viciffitudine, à circulo meridiano conftantiori ,

MLLIUT

five à meridie vel media no&e eum inchoare.

7

r. In fpbara vetia eádein borizontis & meridiani

$. Bo

Q ts

esf vatioz efique unius loci borizon , alterius meri-

" lodtsq

dianus , & mevidianus borizon. — Hanc ob caufaua

Atj

n

par ratio eft , five à meridiano , five ab borizonteoy

fanquam principio naturali

diem incboents.

: Diera

^t Mil

atio eff, Ho-

4 j gj

L

2. At iu [pbzra obliqua difpar v

J /NI

bara ita varia-

LU

L

il E(

rizon euim pro varierate obliqua [

"

etzimn

J'MD h

li j

d

iw*w son íauium alius atqde alin ff , fdi

Wug

Lisrm III. CHRONOITIQG'ICUS-. 43$

RX

leï.'!rxfg

Pt

ælüm atque aliam obliäuitatem 4l equatorem a*cqüi—.

^

7)]:'

WWIS s [ gf

^

Wrampam.'w;«;;,

3. Infaper $0] ia quibusdam terra lbcir, multie

N Afiquq

Miebus , tec fupra borizontem oritur , nec infra eum

AURT iitas

defceudit , ut apud eos , qui [ub poliz in [Dbava paral-

lela babitant.

porie anj cow;m:,,]

! al dorgg m

]

x

Non potuit igitur conftans diei naturalis principi,

um in eo fumi , fed ejus loco ele&us fuit mervidianus ;

n drtrm t

qui quidem. varius etiam pro varietate locorum est,

T

M

ftd ubid, locorum velut borizon ve&us fefe babet.

i

ii weds vf

Nec tamen bovizon etiam in [pbera obliqua ita»

prorfus vepudiatus efe ; Ut cum necefftas poffulat,dies

Nam

Mirdi ul

taturalis ia eo incboari uullo modo pofft,

6. Partes diei naturalis funt Nox & Dics arti-

ficialis,

"

t hr nl

Horum initium ac finis neceffarib ab borizoutes

Jumitar.

1

[j

7. Nox enim eft temporis fpacïnm, quo Sol

infra horizontem noftrum latet.

p«

8. Die artificialis veró cíttemporis [pacium ,

l

quo Sol fupra horizontem noftrum commotatur,

Rationem bujw appellationis quidam banc aff-

nanit , quod bi dies avtificiis exerceudis accoumodati

bt in;ïxoarf,

nf,

du h me:'üf;ï

j

l

yi tU

9. Porró ut naturales; ita ettam artíficiales di-

[)

j

"L

jurit

ts no&esquc in fphztra obliqua valdé inxquales

funt,

Y hi

ib

Dievum uaturalium inequalitas tàm. in vella,

j

quàm in obliqua fhbata ab ingqualitatt motus Solis ,

TU

T

[o obliquitate Ecliptice provenit : Hac werb ino

ii .-ri.m;

"

.WAM obliqlm ab obiiquifate berizontis &f &quitas

E2

u

! 4((0;'

436

AÁSTRONOMIZ

LIBHH'

vis majori winorive dependet , de qua feqq. notanda,

10 duCüWN

*

«did

i5

M

T

,

At

In fphæra re&ta perpe.tuum aq uïno&'ium. :

1]

"

D

ä

M

]il

Hoc eft , dies diebus , nþäes

D

f

yt, ngir

ïg

-

ä

no&ibus , no&iburque dies 0-

M

;

iiam lum

mnes funt equala.

I jalie $i

[

wiri xf

2. Tn fphxera obliqua duo tantun funt sequi-

l

l

ff

hle

,l'm.

noGia , quibus fcil. dies noGibus proximis, & -

4

J

l

Á

i

imdtr

*

contrà funt :equales.

"man u

Fit boc Sole in o, 'V^. & o. X—.EL-. verfante , tempor&

AOAU

fcilicet V'erno , 10. vel 11. ZMartii , 8 jlu&'umnali,

W

13.vel 14. Septembris.

I

ld

N

3. In noftrac fphaerze obliquze parte feptentrio-

Qdf

p5

nali , ab zequino&tio verno dies fubinde crefcunt,

.

lon

h iuds od

.

1oresque

fiunt no&ibus proxinzis , usque ad |

Sol

Í

tat

ium seftivum.

äfxtnte lm

Tüttdty ]u

Quo fcilicet ) in 95 ingredi-

,

"n il o

1

fur. 4 1. vel 12, Junii , dies-

^l

/,

i

!

lts i

u

(

que longiffma fit j & uox bre-

D

A "tjt g

viffma.

Hb i

]

;j M)'r,

1

;*Ha'ngiþïmt []

l

lt f

ite-

E A fol(titio xftvo flies r trogradg ordine

um i j

J

]

ru

l

OMIg

h m

LisEx IIT. CHRONOLOQICU»S.X 457

] Jeïq-fwm'

rum decrefcunt , noGesque accrefcunt , ita tamen

DP

p

TOE

ut diebus breviores fint , usque ad squinodium

autumnale.

W

]

)

Ml

)!

Ab hoc aütttmnalï æ.quino&io no&tes accre-

;

l

;

fcunt, longioresque fiunt diebus , usque ad fol-

fitium brumale live hybernum.

*

»

,OJO feilicet Sole o o ingrediente 1 1. vel 12, De-

tembris nox fit longiftma, € dies breviffmus.

[o

attm fini "

À Solfitiohybergo rc.trogrado ordine no&tes

WUR Jrrinii

paulatim iterum decrefcunt, diesque a£crefcunt;

itatamen ut breviores fint noCtibus us

/

que ad fé-

X

[]

DAT

fcrtens zquino&ium vernum,

TOR T

: Exiftente igitur Sole m locis Ecliptieze, xqua-

wte

hat

literab eodem pun&o folftitiali remotis , dies die-

6

M

p

"ml

bus, & no&es noGibus funt zequales.

Pï of

U.ïl.

AU

8.

Exiftente äutem Sole

tn locis Eclipticze, sequa-

M

liter ab eodem pun&o xquinoGiali remotis;, vel

7!

etiam in locis oppofitis , dies unius eft xqualis

no&ti alterius.

Qub m.

Y

ajoy autem est. [bbava o-bliqui'ttts , fve ele-

Vatie poli, eb majora etiam [ant. incrementa diei ac

—

mEis longifime ac breviffnz , "ec nop & veliquorum

9unium tam incremen

4

debita proportiowe.

Ía y quàt flccrementaï , fervat

DL

r::rcgraio WJI

Ee

3

9. In

TU

439

ASTRONOMIJ

^(in zqusdü

i Qu

2

ï

z

——

——

v—]a(undm wj

—

—«

/

1

——

fgm,'ur,mife/*'

m rl

s

p d

À

m 080

f ul

hphwadtt:

9.

,I:Q;'ax,r.jm hr

n

In noftrz fphaers obliqua parte auftrali;hace

D

DI

J (

omnia in eadem proportione , Íed. contrario mo-

If

do fefs habent , & in fignis oppofitis.

Diem enim longifimam & no&em breviffman ba-

Wi

l E

bent Sole exiftente in 0 "o coniva noem longiffmam,

L

& diem brevi(imum : O in principio 95 verfaute».

M

Hinc cüm apud nos dies evefcunt , Sole ex o "o ad

Afl

vós afcendente , illic decrefcunt , Sole recedente : Et

V d n uj

càm apud nos decrefcunt ;Sole ex o €p à nobis difte-

;::imr if i

u

dente. — li crefcunt , Sole ad illos accedente.

foftdry

19. Caufa horum omnium eft.

MO

UL

1. Horizontis & circulorum Solis , five paral-

Wf lr M

jclorum sequatoris , diverfimoda feGio.

lh Obliquq (

Nam in (hbhara vetha equator & oumes paralleli e-

du , ab bovizoute in duds equales pavtes fecantum 5 g

uf femper femicirculus Ecliptica cum Sole oviente o-

1 n

vitur , € occidente occidit ; ita etiasi femicirculm

nïaum ln

qui

t üss equateris , T?m pavallelorum ejus. curmi eodem 4-

At

I tin (

fcendit , at aefceudit.

i: ]

!

( hr Wi

Cum

LP

^

^

9

Lisrz IH Cunoxorocicus. 4

Cuin itaque Sole fupya bo-

|

"

-L]

a

sisontem cemmovante , dies ,

r

EJ

ä

-

^

Z

infraeundem verfante ,Nox

ol

Z

efficiatur , manife[ta binc efty

"

n

dierum no&iumque in [pbava

i

r

es

A

4 D

r

Ü

ho

rela equalitas.

*

In [pbava auteni obliqua divevfum accidit. — Nam

polo fapra borizontem elevato , nunquam nifi Sole in

ial

felionibus equatoris ac Ecliptica , adeóque in pun-

l cotari.

Wi equinotlialibus o "V? &3 zP« verfante , fecatur tàm

p

Ecliptica, quàm 2quator in duas equales partes , 8

j lreji hum li

cum femicirculo Ecliptice etiam femicivculus equa-

riftg pf

forie afcend

1

:2 49

de[fcendit.

In cateris Eclipticelo-

ijn w

eis omuibus fi ol verfetur , paralleli ) ingqualiter

ii ob

al borizonte fecantur.s ita ut Sole percurvente figna

j Mi

lorealia , apud mos major pars cujuegue paralleli fu-

xig ii

pra, minor infra borizontem

!

ilosacetni

exiflat , cujus contrarium con-

fitsif , fi Sol figna meridiona-

um d

lia perambulet:

Ex quibus

"

£

y Gol o ]uta

inequalitas dierum € notlium

TE

is [bbara obliqua clarà elu

QQW

4

tef,

Amio p

m

ftt

H. Altera caufa e&, Afcenfionum 8( Defcen-

u

!)

fionum inzequalitas.

ii

j

il

L

ginl

Licet enim finguli diebus ac moBibus medietas

3 non tamen gtiam me-

ECIinifä oriaiur €$ occidat

dietas

(f

Ee 4

ASTRONOMIE

lem

440

E

l(/ngäl'm Il

dietas aquatovis uná afcendit -uel defcendit ; [ed in

iil n

fignis feptentrionalibus plus quàm medietas a[cendit

gulyr ii

minw| defcendit : In mevidionalibus mimus medietate

afcendit , plw defcendit.

Cum itaque portioncs &«

ii uf

quatoris unà afceudeutes ac defcendentes diem ac.mo-

ylis al i jl

Gem metiantur , vucfus inaqualitatis caufa manife-

Á uf li

jtae

jj

yo, Insod

1$

(

]n phæxa parallela totus annus in unum d:em

i lgb

ais diumi &2

artificialem , unamque no&em dis gekxtm die ta-

, Eloueare

men in parallela feptmmonan , noGem magni-

tudine fuperante ;cujus contrarium fit in parteo

lUt

auftrali.

Wp(

Cau(a bujus eft , quia in boc

lii LT 17

pofitu Sphara , medietas Ecli-

t femmttium

4

plica fupra borizontem per-

T ag

petuo élevata, ovines quos com-

$QU

ao

p

tingit agnatoris pavallelos,fu-

m [l hv[

Quam-

pra euudem exbibet

At tj [

diu itaque 801 ia bac iedieta-

ni )fglOn

fe verfatür , tamdiu dies eft

f tj vre.me

absd, omni uo&le intervenlente; Contrà altera me-

j]

t atl

dietas Ecliptice cum æqurto, i« paralleli

& femper infra

LTA

boyrigontem latet, diomá, nullnm , fed continná nolem-

X—

ejc'

qaæ, utvad, ov in femeffve fe extendit.

a. Hitiei mmw ex À naxcpm noftrorum dierum

artificialium dicitur, quocl . revolutio Solis annua

DeH

unicum taritum )/U/CJ?.LvaQF nmcumcne dtem na-

D! :»Am]

turalem conftituat; cnjus dies artifictalisfemeftri,

ht hþ[am

hox fimiliter femeftri compleatur

Tüfüm

Qaia auíei orbita Sólis anuua , eft Eccentrica» ,

£05

! i ifin

9&1[5

d

——

Lisrm IÍI. CHRöNo,Locïcus.. 441

w "

t

!

gujus Apogeum in medietatchiipficæ Sepfentrionali

itmi,

lt

14l

* beret , in qua Sol tardius , quàm in medietaye au[lvali

H f lii

TT

1

]i

siovetur : idebque diutius in medietatc S ptenirionali,

"M

q;m*m i2 atffrali commoratur.

Usdein Septeztyio-

lg

f

h

;

?ff ii

4

ne dies pauló longior fit ne&e 5 contya

iE

lia

^il Mllfd [

" [phara pa-

1allela auftvali , nox longior eff die.

10. Innoteícit antem kmgitudo diei vel no&is

TA

artificialis in fphaera obiii

At

j

arcus diurni & noGurni.

qua , per c';imenhpncfn

Àl t Ti

11. Eftque arcus dirzus , arcus oequatoris ab

f fj pa?:e

ortu Solis usque.ad ejus occafum , five de die e-

mergens,

- Huic fimile eft pavalleli diei naturalic , in quo Sol

-

werfatur ,fegmentum fupra Lorizoutem eminens,

32. Arcus o utgus eft arcus aequatoris; qui ab

occafu Solis usque ad ejus ortum , ive no

;iu in-

fra horizontem defcendit.

Huic 2qualis est i& , qui ab occafu vSoli; urque ad

ejus ovtum ? vegione afceudit.

Ttem Pamlleli Soli

fegientum infevius,

n

PEJETS

(Quomodo autem diei notisque longitudo ex bis

um

arcubus inveniri debeat ? dicetur in problematibus.)

la

CAI;IIT IV

fruduti

fltom

o

De Horvis at Minutis,

«oltt

1. Diss tam naturales quàm artificiales divi-

uticam:

üntur etiam in Horas & Minuta , five fcrupula

iv

[

horarum.

f

i

.

H

iil

u Hæv diflindio Fetuftiffmis ufitata nan. fuit

LU

quibus

38

D

AÁSTRONOMIJ

44

; [ipe m'

quibus àeg fignificabát generaliter quodcunque tem-

li

p9 , vel quatnor anni tenpeflata , Ver , Aefitem ,

jgis. D

Autumuum , Hyemem.

Diem autem diflir xerunt in

j, i Jyri m

quatuor V'igilias , quarumprimaerat à 6. nofrrate Lo-

jf d

và , u5que ad g. altera à 9. ad 12. fertia à 12. ad

PILL w

3. quarta à 12.ad 6.

as dinturm

2. Diem etiam tàm natuvalem quam axtificialem

At p

diflinxerant in tempas antemeridianum &$ pomeridia-

gt bt

nun; uumerando à media motie re(be£tu diei natura-

r Horoinaqi

4 dig atl

lis , ab ovtuSolis ve]petiu artificialie diei.

2. Diei natuüralis olim etiam alie plures partes

v Penantin dul

fuerunt , nempe media nox , Gallicinium , Crepu[cu-

slrammdila

lum matutinum , Diluculum five Aurora, Man, Me-

" f

)

1it w

ridies , Ve[per , Occubitus Solis , prima fax , Cre-

tf

pufculum vejbertinum , intempefta Nox , Concubium

t lm uj v

at Gonticiuium,

Nos verà concifiàs bodie diem di-

W

TM

L

flinguimus in Horas && Minuta.

æql':.a.ïa di

2. Hora eft vel 24ta pars diei naturalis; vel

VE

1 ii

duodecima no&is dieique artificialis.

Lu».g

3. Eftque vel ZEqualis vcl Inzequalis.

4. Hora xqualis eft vigefima quarta pars diei

naturalis.

Hndwpii

1. Vocafur etiam bora ieuateavi , equinoBialis.

UE

[9)

L

tf

* Eqds]

Eftque temporis [hacium , quo 1$. 2. 28. equatoris

o as

fupra borizontem afcendunt, pro quibus tamen rotan-

Em ) V"UWT it

ditatis gratia plerunque 1g. gr. equatoris pro una»

bora numeramuts : &3 vicifim unam bovam proiy. gra-

^i a'vliqui!aä

"UC g r

dibus 2quatorir.

j p i]

LT

^ij

2, Cum verà diei uaturalis bora equales dicun-

£ur ,

It r li D

W[æ

)

lllfey "

Lisrz HHT. CHRoNotocicus. 443

UTR "

jur , id w« Eygasi , non veró xorv? axeovosenaw eff in-

J)VH,A( "

At if

J

1elligendusa.

Quia enim dies naturales [unt. ingqua-

"l

*« ( vf

Je , qui boris meufurantur ; etiam bovas ipJas ina-

"-Wïfl'dä m;*

quala effe ueceffe efe : Non. quidem unius diei boras ,

cujus ve[pe&u verà equales Junt. &4 dicuntur : fed va-

tione diverforum dierum coufdevatas : que inaqua-

* n al

litas tamen ,quia exigua eft , nom atteuditur , fed pro

VM G o

4qualitate babetur.

roddiing,

s. Hora inzequalis eft duodecima pars no&is

ii dj

vel diei artificialis.,

LT

1. Vocantur be bore «eje/22) temporäics , fortà

Hciim, p

ropter commoditatem rerum agendavum.

Item Ju-

Amtrt, ln A

daicze , quia J adeis , uf ex [criptura [acra liquet ,u-

priu fa.

fítata fuerunt.

TUTAITTT

?. Hterum autem notandum , bas boras inequales

fs hi

Mici, non refheGu unius diei artificialis vel no&is,

Sic enim aquales etiam fierent Sed vefpeu diver-

k mds; w

Jarum no&ium vel dierum.

Harum enim boya vevà

cils,

inaquales funt ; Longiorum longiorä; brevium bre-

*

]æquaïïs.

'viqm.

«riuaïtaparsä"'

I

2. Pro diverfa itaque confideratione omnes borär

|

( exceptis equalium dierum ab Affronomis confiio-

j i ,*

vum boris femper equalibus) & equales & inequales

funt,

I

ZEquales funt omnues borg unius. ejusdemque

m T

diei , Inzequales , borz divevforum dierum : Natura-

ib

lium , propter inequalitatem additamentorum €2 E-

p ]

cliptice obliquitatem : Avtifickalium , càm. propter

s p

bauc, tàmi etiam propter borizontis obliquitatemt.

4it quia illa inequalitas exigua & ineflimabilis eft ,

p

itaó, ejus bore pre equalibus : bec quia magna & mo-

li *

tabi-

444

þs*rnouonnæ

t;zbilif , ifaqne eju:w/;om pro ineqnalibus babentnr,

4. lii boras inequales diftinguunt etiam in Ju-

juglcdin

g p p

daicas & Planetarim : basque aliter' quàm Judaicae

il prima; at

numerant ac diftvibaunt , licet nonnulli eas confun-

lu

dant , ac pro iisdem babeant.

At quia planetarias

bovas Aftvologorum vanuitas coufinxit , utut die beb-

spcts x

domade ab illis denominentur , itaque de illis aliquid

vel dicere vel fcire operg precium mon putavimw.

(redu equitr

6. Horz »equalis fexageüma pars vocatur Z4i-

T

li

nutum vel Scrupulum primnu

1 : hujus fexagefima

:

l

[

minutum velScrapulmm fecnndum , & fic porró üs-

mtinl 124 81

ue ad ininutiffimam divifionem.

Dignus euim efr preciofiffuus Tbefaurus temporiz,

otyerfürus

ut omnium etiam minntiffmarum ejus particularum,

- li& n

rationem babeamus , nec ullam absque fru&u effiuere

1

-jz'na-mw ,autin fupervacua evogemts. — Omnia ezim

f

ITR

aliena ; tempus tantum noftrum eft , ? Sezeca in-

Á o u p

quit , quod fuffcere mec ad neceffaria quidem poteft,

[mir..fm

etiathfi. cufroditum diligentiffme fuevit.

Notandus autem bic modus eft convertendi gradu

& ferupula equatoris in borae & minuta: & vicifim

f;ä:ïp'iicet t h:

bovae & minuta in gradus & fcrupula equatores , qui

"iterlores

talis effe poteft.

lfmna æqua&r.

fion:

otts

Is

ISIS.]

, Converfurus Gradus & Scrupula

ä

!2 Mi (

JEquatoris in Horas & Minuta.

Tipilg m

Affumat pro- [ Gradu umo .

[

[]

il

quolibet gqua- | Scr. primo

'

4

L]

forei

;39.,0

(l Scr. fecundo 4 (I horze.

L

^

1

l

J

L

|

Pd I

'UMIA

LiskER

——

JIIT. CHRSQNOLOGI().QS. 4

4

ifüqualilum li

L

|

Fel

7

mgllü)]t ehm [

Multiplicet tàm gradus, quàm adhzrentia fcru-

"j

U

lii

pula per 4. & producet ex gradibus horaria i.

K!l ul [

nuta prima; ex fcrupulis aequatoris horaria mi-

Ht n

nuta fecunda , &c. quae poftmodum fi ultra 6o.

LUTTTM

j

excrefcant, per divifionem fexagenaria

m ad prio-

Ht d i llj

16s fpecies reducenda funt. e. gr,

[9]

lurtpy pmm,

mapmvoca!ur:i!ä

Gradxz;o- equatoyi

3i. & Serup. 43. quot bora; &

lia

winuta conflituuut ? . Ex wultiplicatione per 4.

/

//

Ain V f pinis

^

o / [/

ONQO,

'provenizm/t 124. & i72Jminuta bomria,b. e.2.6.;.2-.

j T,?;f;'durw Á

A Mrltuntto

2. Converfürus horas & minuta in gra-

dus & fcrupula aequatoris,

a?.«gu:fruäa'

fin

a, Ünt

li

L

[ bora uua

] t5. Grad.

d rf

4qua-

mig. primo & ig. fcr. prima

DT

Afunat pro ï

min.fecuudo | 1y . fcr.fecuud. | feri

ä fy t

»

Fl

/)rm*er!enii p

Iï;

Ü'ninti:

Multiplicet tàm horas quàm fcrupulá per 15. &

producet ex horis gradus;

ipii gt

ex mimztisPrïmis,&ru-

pula prima *quatorís;

ex fccundis fecunda &c.

ad prioris fpecies , fi opus fit , reducenda. e. gr

*

r

n

Hora 2. Min 6. Scrup. ya. quot faciunt Gradus

[mie

€ firupula equatoris

?. Ex unltiplicatione prove-

nod- H

[0)

/

l

ï

llf 30. 90. 7$6, b, . 21.

43« 13. €«quatori.

1?

(i Jot

Gar. V

l

As*mo&omm

I

446

V.

j

Q A POT

;,,A;W;

$it)

)v;

De Aunis Aflronomicis , 9 in.

j

!

W

1

J

TT

/]mze de Solarz.

TPH

TA

jlnghih a

z. Ansus Afrronomicus in genere, cft cujusvis

M fd& l

fyderis, una, motu proprio medio five zequali

"n

fa&ta : revolutio.

Hincigitur funt:

Dier.

Hor.

f;tfynfro D7

Zunoyum ,

m

U

l

I

Aunus /M aguus

Julian.

F

Afnr,ï.'f duri

Sydereus

2 YT.

Z^

i

]1-,'b

P

Satuvnintis

29.

