fulcri, pun&um ponderis & pun&um potentiæ;

erque

ex quorum varia combinatione oriuntiür trla ve«

f &iont

&ium genera. INemo putet nos pratter fcopghu

&DE

Staticz abire , dum loquimur de ve&te; Affines

lateri t

enim funt , iisdemqueinnituntur fer? fundamen-

triagi

tis Mechanicaatque Statica, & ftatera, cüm libra

CDB«

-

fit inzqualium brachiorum, idem eft ac ve&tis;

bafis DC

in qua axis per centrum tranfiens elt hypomo-

luto igi

chiium, & ex hujus ratione fluit demonfratio il-

coruni

lius, unde fi interdum attingimus mechanica,

gequak |

clarius fit artificium ftaticum.

bus cüi

CarpurT II.

ÀGDI

'Theorema I.

ter paral

Circulorum, Sphararum , Re&angulorum centrum

que æqü

gravitatis eft in communi fe&hioue duavum diazietro-

etunt. a

TUHe

1l

triangu|

In omnibus figuris equilateris, quz circulo infcvibi

&dem b

poffunt, ceutvum gravitatis idem eff cum centro cir»

Quonta

culicui infcripte funt, Suppofito tam en,pondero-

! &B6C

fa

]

[

iiec oequalem ubique habere craifitiem, & con.

'€6Gad

ftarc ex materia omnibu? fui partibus aequigravi

11l.

finilia,

tio tria

In trigonis omuibus centrum gravitatis eff in»

|pu&

coumuni fe&ione trium linearuin ; quarum fingule ad

dta C

fogula latera ex angulis gppofitis veuieutes ea per

: adEE(

«qualia dividunt : has enim in uno eodemque pun-

&ER

&o mutuá fs&bione convenire neccfle eft.

Divi-

STATICJX

)

[

Divifis «nim bifa-

u

riam lateribus A B

"M

&AGinDEE X

A

du&is C D, B E,

t

perque comuneri»

ÍeGionem A GH,

( Vet

& D E parallela fc.

lateri tertio; erunt

triangula BEC &

Q C

CDB xqualia,quz

QIchs el

W

bafis BC eadé; fub-

lato igitur B CG

corhuni ,erit CEG C

UM

Ws

zquale D BG;qui-

l

buscün AGE &

ID

A GD fint xqualia;utpote in a«*'quis bafibus & in-

ter parallelas , erunt A GE & A G D inter fe quo-

fungrlmt

i du

ue :equalia: Cumg; fint fuper eademlinea AG ,

erunt zequalis altitudinis; quze altitudo eft ctiam

Jl

triangulorum F GD &F GE,qus gonfittuntin

(

eadem bafi F G,&ipfa igiturfuntinterfe s qualia,

uoniam veró B C parallela cft.DE, erunt DGE

( &J

»cililt

& BGC xquiangula; & proportio BG ad GE;ut

C€ G ad GD ,ex eisdem BGH & GE F auo

4

que

u a'ql"e"'

fimilia,itemque C GH & D G F. quare propor-

tio trianguli BGH ad E F G, ut BG ad GE du-

(

la, & CGHad DFG, ut CG ad GD dupla,

efta. CGad GD, ut BGad GE, quare BGH

adEFG,utH CGad DFG:cumigitur DF G

ov

0

g W

&EF G fint zqualia; erunt & B GH&GGH

Id

lii

"*qua-

6

Pans TL

"

sequalia;cumque fint inter parállelas, erunt etiam

meh (

bafes BH, HO zequales: triangula igitur omnia

«um a

ABH, ACH, CDB, CDA, BEC, BEA erit

cas i

medietas trignguü ABOC; quod propterea fufpen-

n

fuim ex pun&o G. velécentto gravitatisin mul.

illius «

jem poterit partem mutare.

erigsre

4oz'd£:

i

IV. Centrum gravitatis in proportionibus con

at

veBanguli axem ita dividit , ut pars que ad verti-

confer

E]

ceu terminátur, velique partis, qua m-lmji definit

1ongilï'

dupla fit.

&oqi

V. AEqualia pondera &quali utrinque bracbio

impedi

funtina

pondevatorii infivumenti appenfa

L EY

quilibrio;

né mo'

Ü

incgualia veró poudeva fic appenfa non equipoude-

magls

omitti

vant, fed gravius praponderat: vice verfa equaliá

poráera inaquali diftantid. fufpen[a, non equiponde-

tori

rant, fed pregravat fujpenfum ex difrantia majori

ritit

VL Airhbilis fan? eff vetis vatio & caufa occul:

l

tanqua

ta, cur, quàó longius potentia diftet ab bypomocblio

dis, q

hOQ m

feu fulcro, vei efficacior fit & facilius movent? Aai-

Contta

fteteles caufam hujus efle putat, quód major ra-

—

allery

dius feu magis à centro diftans majorem quoque

defcribat circulum vel circult arcum; A quia eo-

mani

dem tempore tàm pondus hypomochiio vicipum,

menl.

quàm potentia ab eodem remotü, fimiles quidem

quant

lincan

f«d inzequales circulorum arcus pertranfeant, mo-

tum potentize velociorem effe motu ponderis, a-

ii i -

Vl

deoque hunc fuperare.

fit pa

Hxc Ariftotelis fententia vari$ ab Artificibus &

[0177

explicatur & refutatur; fed non fert compendii hu-

plicati

mta-

Widtys

jus ratio hæ; omnia exa&t? difpicere; Cextu

men

StATIC,

L

5.:;'4:&-,«;13 4

3x;€h effe püto, hocfezenaa Mathematico - þhyfi-

"

cum ad fui demonftrationem caufas quoquephyfi-

d

cas expofcere: vis principalis eft potétiz: moventis

AO

primae, quam tamen machinzc& organa fecundü

1llius ad hzec applicationem artificiofam juvare &

erigere pluriimnüm poflunt, quantàm tamen &97-

L

D

Nrr

"l

vawis motoris & materia ipftrumentorum pati &&

W

conferre valet: $ic in vetke, quó potentia movens

longiüs abeft à fulcro feu hypomochiio, ut pun-

&o quietis & retardationis, hoc validiüs,ut minüs

impedita, atque ita majori operationis proportio-

ne movet ; & quàó quidem dorfum hypomochlii

magis inlineam attenuatur, & pri(ximtis inftar

omittit latitudinem , hoefelicius Ínccedit aCtio mo-

toria,dorfum enim fulcri latum ex pluribuspun&tis

refi&it potentiz: (cum diftantia ab hypomochlio

tanquam ad pun&um referatur) pari ratione pon-

dus, quó longius difta: à di&o remorsze pun&o,

hoc magis increfcit naturalisillius deorfum intendt

1

contraria potentize motrici bépyeia:. fed cominüs

allevansfalerum aptius levat vicinum onus, cum

borrigat

^

j

manum auxiliatricem ]

o

Í

otenttze: non ta«

men latitudohypomoch]ii tantiümallevare pondus

quantum impedire potentiam poteft, cujus actio

lineam fer$ omnem ducit,

VILPer £rochbleas,cochleas, rotula&,cæneo;potena

tia partim proportio.crefcit , partim €9 intimins 44

J

At

commodiàds applicatur movendo, partivaipfa multis

] cmrxu

plicatur , & fiunt pluva quafi movendi priucipia &à

, W

manus motrices & veles & fulcra plura. [ufeipien-

2

lii

*s

Há

|

$

Pams

I

tia in bumevos 4quos: &$ diflriPuentia ponderis tolley..

n

di gravitatem equ? pluribus locis aune&entia ; ficque

quch

l

multimod? proportionem motus potentiz ad m

! Orichd

-

lojym.:

omnis intendentia.

C&)qlm

^ brenitr

VII. Ve&isqusedam fpecies cft ftatera;pro.

prlum ftaticze organum ,ideöque accuratius hic

: ftge I

gnitudin?

confideranda; cujus tota ratio ex tribus fequenti-

uilibri

bus dependet theorematibus ;

quorum Primum:

P.mdu:' l

Archimedis tale eft :

chiorum :

E

cþii IT

QSH"TMFRVEL

ficiat &

-

-

-

-

-

l

-

-

-

ondere

C

B

ó

G.

&pCh

9

! equilis

|

| o BL.

oD

N

Q

dem: di

Stantium in equilibrio pouderum xatio eft., ut di-

| CLftw

fiantiarum à trutina iutua.,

deeltga

& bn

Procedit hoc theorema, fi flaterze reg ula nulli-

us plané ponderis effe cenfeatur , ut fi fitex ligno

tempc::

fet:duc

levitfimo,vel materia quadam nullius aut vixfen-

übilis gravitatis.. Appenfum c. gr. pondus D in

fïtque Y

C faciat æquxhbrium cum G pondere appenfo in

düs CK

F ; ac proportio brachii F Bad B C fit quadi*upla:

priot K

dico fice versá pondus D quadruplum effc pon-

quefitu

X Si

deris G: ver$ aurea eft hiec regula fcu propofitio

Mechanicz & Staticze Magiftra ; quem Ariftotc-

TUNTIY,

les in Mechanicis cleganter ita reddit: à d z xod-

&QUte ex

tlv BapO mes T Ay5V 4 76 Mij D* avess fnïyänQ*

il equg

& v m s

lifaite i

.AI X Ded

P

SraTICE

9

hi,

j

WT

CIX. Sedquia fcapus feu vi

t9ga ftaterz pïerud—

Htf

que ponderofa eft,exligno folidiortjimóferro feu

E

i (

Ml

Orichalco parata , hujus quoque ratio habenda

eft , quam fequens theorema explicat: Cum brachit

d

M

IEUTR

t

brevioris extremitati tantüm fuevit appenfum onus ,

. a"hh

fitque fcapus vel regula ponderofa , equabilis in ma-

Ltf

U

i

gnitudine & poudere , ficjue difpofita flatera. in &-

me';

Ti

quilibrio confiffat ; erit proportio ponderis appenfi ad

pondus totius vegula,ut differentie partium vel bra-

cbiorum vegula vel fcapi, ad duplum ponderis bra-

n

cbii minoris. Ex.gr. Dpondus in Cappenfum

U

VL

faciat æquilibrium cum BL virga absque alio

v bráchium B.L

OHdCTC P fic que utru mquc fhter,

Ü

& B C horizonte parallelos confiftant: & fiat BK

sequalis brachio minori BC quo ex braclito ma-

j

jort B L ablato relinquetur KL differentia eorun-

dem : dico igitur, quod proportio D ad pondus

Val

CL fit veluti ponderis L Kad pondusK C. lIn-

de elegans porifma fluit; ex coguito fcapi totius,

& brachii illiusalterius 'guoncïacfe, elicere gravita-

tem ponderis appendendi,nt&atcra in :eq&uilibrio

ftet : ducemus enim KL quze fitex. gr. 40 infefe,

fitque 16c0, quem numerum dividimus perpon-

dus C K ,quod fit 16. & prodit 100, cui additus

qUA

(f i

prior KL numerus 40 producit 140. pondus D

l Viv

quæütum.

NI

n

j

X. Si fcapus fiue pon

dere cenfeatur , à par;e au-

tem,qua differentia efF bracbiorum ab agiua , pondus

jAt

equale extendatur per totam illam virgam , babebit

b

q

id equalem gravitatem cum [eipfo appenfo in puntto

L^

difrante à centro fiateye per medietatem totius fcapi.,

lii 3

Hoc

l

:/

fo

Pans T.i

—

Hoc thcorema fluit ex duobus ant*ccedentibns;

: ] coex.*f"!

cujus fenfus hic eft: fcapus CL fit nuilius ponde-

fewf J

qilaiit (

ris,& CB zequalis BK;& pondus quoddam coex-

tendatur virgze acqualiter, ut fub tetragoni forma

st qu

eequilibrium faciat cum D appenfoin C, &ponde-

etiamli

xi coextenfo «quale G fupendatur ex M termino

d o

ré ef

virgze BM ;qua media pa

129 Vi

ft totius, CL5 dico G

fum (2

pondus hic quoque ftateram acquilibrilem facere

ut coextenfum toti K L. Sit igitarutin M faciat

al

quipOB-

gcqnilibrium cum D. tunc erit per theor. $.M B

ad B C ut D ad G. Item quia facit zequilibrium D

1

C

cum Gcoextenfo KL, fripitur tota quoque CK

sequégravis fieret,adhucfacerct aquilibrium

;quia

Pond

BC &BK xquales funt,ficq; effet proportio pon-

; fineatrà

deris D ad pondus KL ficut ponderis L Cad pon-

| tatisCO]

dus C K, ex permutata proportione theorem. 9.

| hd

igitur ut longitudinis LC ad CK quia pondus eft

| finda,

]

«qualiter diftributum : fzd ficut pouderis D ad

&t

"

pondus L K ficDad G, quiaex hypothefi G& L

K wqualia füpt, ut ergó L C ad C K ic M B, ad

lil

B C, qnare permutando ut CK ad CB, fic LC ad

po;'z!m I

MB, fed CB eft dimidium GK

$5

citur BM eft di-

C

u) bt

E

inidium LC, quod«

lemonftrandum erat.Quia ve-

litran

10 C B eft dimidium C K & BM dimidium G.

1

&ihaliti

fequitur MK effe medictatem KL; atqite ita tan-

ditra,

tum gravat tota virga KWL, acfi ponderofitas ejus

H

dem fufpenderetur ex medio fuii

guatar,

pfus: hujus theo-

tütStat

rematis porifima eft propofitio Archimedza illa:

. quidi

- Unumquodque pondus , quamvis inaquale, ut v,

prius&

&r- triangulum, virgule poudevatorie , vel cuivis

ts p

Coco

STATICAE.

It

ATW

N

coextenfum tantum affert gravitatis , qukntum af*

WT

C

ferret. fufpenfum ex pun&o virge,quod centro gra-

il

vitatie coextenfi ponderis perpendiculariter. immit

(

net: qux propofitio Archimedi generalis eft, u,

etiamfi pondus non extendatur usque ad aginam-

fed e. gr. per LF faltem effet coextenfum, appen-

fum tamenin E $ dirc&o centri gravitatis [ux 26

W

quiponderaret.

PARmS -II.

Apparatus Inftrumentorum.,

CAPUT. I.

De Ponderibus.

Ponderare velle fine ponderibus, effet fcrribe-

fineatramento;propterea omnis ponderü &gravie

tatiscorporex ratió ante omnia probä cognita de-

bet effe;fed qnia hzec materia jam füperiüs in parte

uN Qu

fecunda Arithmeticx Pradticze à pag.9 2.& leqq.

copiose explicata eft, ideoque inde repeti peteft.

CaruT lk

De Libra.

Libra ef inftyumentum , ad exeminandam cor-

U

i

porum gravitatem ita paratum , ut fi uotum pondus

£

H

uni lanci impofitum, alter

que corpur exazinandum,

libram. conflituant in equilibrio, utriusque pondevis

«qualita;, i ver uma lanx magis deprimatur quam

Jaltera, inequalitas eovu d& fecundàm gravitatem ar-

l

guatur. Duo funt potifiimum organa, quibus uti-

turStatica ad ponderandam corporum gravitatt,

];

TOTLLLANV

I. quidem libra jam defcripta. 2. ftatera; quorum

m

l)

prius & (implicius ac magis uniforme,G ad minu

tias ponderum examinandas adtius cft; unde rese

20

Iii

4

precio-

!2-

PaRns

Lb5

m

preciofze in libra pc—)tlïs äüam f

,

atera appenfze pó-

Plicati

deris fui a«j

Bs produnt; eft enim ftatera in-

curbr

ftrumentum magis varium , & vix infra drach.

antril

mam in examine gravitatis defcéde

»

ns; hoc tamen .

cilus 4

prs illa habet, ut

anicofaltem pondere, quamvis

rigotnt

varié appenfo , majoribus mitioribusve rerum ,

quödr

ponderibus difco par effc quéat; cum if libra.,

femper pondera

PO]'](ïGl'i bus ex æ-quo JCCII.I]] nlan-

afint: ut mox audiemus.

Commmunis itaque)

librz fornia ex hiscep

artibus fic debità conftat,

44 C oca

tur libri-

le jugun

& fca-

B C bra-

p

cbia loa-

bra A

—

B C.

gitudiue

equalias

| 23 librilia ,

rad.-

— ÓHÍ Ál

B centrum, B Elingula, trutin

2,cxamen, argu-

mentum; B D anfs , frartum a

centra

gina, F & Glan-

es ponderis «equalis

funiculis ,ex À & C pendu-

fiens),

ls.

Lingula B

E connexa eft fcapo immobilis

&l

ad angulos re&o

s. Anfa B D faftinctur axiculo

monft

traje&o per centrum C ,

& per foramina anfz u-

À. eg

,E:

trinque centro correfpon

jübtm

culum fit agitatio libr,

dentia, fuPer quem axi-

AÀBC|

; Duoemerguatdubia circa Libram, quibus ex-

appanl

|

ph'ca-;

STaATICÉ

n ',mh

-

E

läcatis natura illius forfan elucefcet cïa?ms; 8

Y

AUf

cur bracbiis licet equalibus exiftztibus,& lance utrad,

oneribu d impofitis equiponderantibus jugum cum lau-

cibus aquilib:io emotum , femper vadiat ad fitum Ho-

rizonti parallelum ? vecentiores caufam afferunt ,

quàd nifi linea dire&ionis (qux eftlinea re&ta por

l

Á

r

J.;g

ï;

J

g

r

Q.

r'l]

hu

centra gravitatis cujusvis corporis & winiverfi trà-

fiens) duocentra gravitatis & fufpcn'ionisconne-

Get,librile quicfcere non poffit. Cardanus ita de-

Jf

monftsareconatur: Sitlibra cujusanfa pendeat ex

À', centrum Btranfeat axis , circa quod movetur

r

qupirgu&:k

jugum CD cum ]ancibus appenfis,fintque anguli

A BC & ABD re&i: pondus igitur in C filum vel

appenfum gravius effe, quam ta quocung; aliolo-

,.-'E:am,quï'?ä

co fe-

14

- Pans.II.

age RTARb

—

m

cofemicirculi A C Q, ( movetur enim jugum feu

librile circulariter circa centrum B ) onus C con-

fuple;'m.c

ftituetur, certum eftduabus rationibus: primá ex

qni j

,gquzlli[f

demonftratis d« vecte& ftatera defumptá, quó n.

€D, f

pondus magis diftat ab agina,hoc pravius

,O quo

propius eidem eft, hoclevius ftatuitur; nullibi au-

rcfpon

füm d

tcrqpon,dus magis diftat ab agina, quam in C, o-

& um

1nnium epim in circulo fübtenlarum rectarum ma-

RBA

xima eft, quze percentrum tranfit,ex 1 s. lib. 3.Eu-

did. ergoin C eftgraviffimum: hacque tatione &

majotei

ipf&experientia manifeftum eft, quantó magis de-

n prior

viuset

fcenditpondus ycrfus CexAÀ,tantogravius fieri&

vis nu

vélocius moveri: contrariá ratione ex C verfus Q

recenti

pondus reddi levius, ejufque motum fegniorem.

Argumenatofecundoevincitur, pondus centro üni-

dater

verfi magis appropinquare;atqueita gravius effe,

framem

dumex C moveturin E, quam ex Fin G,licet ar-

iitum d.

patidum

cus CEKFG zequales z:quali pertranfeat ten

npore;

:

endtate

fiat enim quog; arcus HC,&FG zequales,du

isqs

q9orume

lincisfianttriangula FGL&HCK,&quia anguliK

o

tatibred

&L funt re&i & anguli BFG&BCH zquales,erit

9? apje

angulus FGL minor angulo KCH,proindeq;latus

poudus.

Ngl'üw

Hlïmaius latere FL,atque eodem tempore centro

llm,þ(y,

mundi appropinquat pondus perutramg; lineam,

(hll; v

diunap

ide'oque magis perlongiorem HK ergo gravius eft

in C quàm in F. Movetur igitur pondus tam in F

Jeapaf

praíens

quàm in R naturaligravitate deorfum, fed femper

ttrestri

magis magisqsingravefcit per intervallunAC,&

lubitua

ïfüquc]

vice verfa levius fit ex Din Q. atq; duplici ratione

ff ma

momentum F praeponderatallevatqueR, donecin

fpirtun

xquilibrio CD acquiefcant.

2.Unv

.

STATICE.

x

nj

"L

T

2. Cur librd inversd, ita ut librile feujugun P R

lu/le

fuperincumbat anfe Q B. quam iement manu , D

)

iM

qe

Wi

quod jam defcendit in R , five vacus fint lances , frve

A

TW

equaliter onevata, nonmodà uon redit ad equilibrium

CD , fed potius magis defcendit verfes Q? Atiftoteles

rcípondet, anggium QBF, qui Matzx fit cuim fpar

tsf

L

M

tum eftfupra libram, majorcmn cffe anguló QSR.

-

& cum fpartum eft infra jugum, Angulum mata

u

ul

í eg

E

R B A majorem effe angulu/ PBA,

d angulum

1

majorem femper reddere p?ndus g'avius,atq; ita

in priori cafu pondus F ,in fecundó pondus Kera-

viuseffz jugumq; femper deorfum trihere, quam-

vis multis utrinque argumentis hanc quxftionem

Vi

recentiores exagitent.

GAPnuI lk

DeSta'era,

n

n

en

Seateva efí tm-

j?rym entuim fla-

'rh

Hipnm d examí-

T

Ti

f

m

patdum corporas

l

"

EU

gra&äimtem;:pz;,

[

Quorae extremt- '.v!

4

i

ib

a

j

j

uf

AA

);"

T

zatibrachte :sno

&

vE

(

Ym appesformmn

"i

a

poudus, atind no-

m

74 granttaves bon

dies , pergque bra-

sn'.ïam.,:iï.rf

cbisi snayus tam

du moruom ,donec

i

F

KCIE]'" j raïif

feapen flet i aquilibrio, $ndicat. Ejus forma eft, qualem

1

w

prefensÜguratepre(entat: cujus partesfüntr i. BC fca us

n

p

teres triangularis,quadrangularis vel aliter figuratus.pro

M

FetValllis

lubitu arti£cis, modólongitudinem fervet directám. po-

teftque lign;us,fcrrcus,chalybcug orichalceus, vel ex alia

j)

efle matéria, modó oravitas illiusnota fit 2, ED anfafeu

;f

M

fpartum, fcapum ingqualiter dividens, eiquc affixum non

gh

'

fecüs

H

16

Pams

IT

fecus ac n libra. 3. B A uncus feulanx , hujus quoq; gra

n«cling

D

uc

vitás debet effe cogtüita 4:G pondus (capo appenfum

eiq

&cillac mobile , & hoc quoque noffe oportet. Centrum

pu.

ftaterzi eft , ubi an(à perforata axieulum (in quo libratur)

rant; p

excipit Brachium EC , femperlongius brachio E B,in va-

dere m

Tlá$ pártes certa ratione dividitur , quaz theorematibus 9.

u*cäl]

& 16. oftenfa eít, breviter camen itaberi poteft fit capus'

CL (videSchem théor. 8. ) equabilis magnitudine & gra-

gravna'

vitate per tótutn, poríderis itimricarum 7. & ceotrum libra-

tionis n B,ita urK Lfit to. & K Cin propoxtione, & G

libra un4 : lam igitur ex theorematé 9. quacrenda eit gra-

Ret

vitas pon deris D , quód fcilicet ex C appenfum fcapum

tupqu

zquilibrclem facere poffit, hoc mrodo : duco pendus L K

Pum [

quod eft unicarum $. in femetipfum , fitque25. numerus,

que pot

que diyido per pondus K C, quod etlt biuncium , & ha-

berur quotiens 12 7 , cui unicz s. L K addita producunt

Ragiz

unicás 1;7;",L » pondus (c. D defideratum ; quod quia C me-

Libr

dium uuco ferreo C D appendi folet , fituncus ünciarü $*

ut oper

quz ablatz extoto ponderé, relinquunt pondus L K u-

1à, ftd

niuslibra : G rgitur jn K equabibur lib. 1.fed quia L K li-

quàm p

bram quoque s quat , ideóque D , nifi fit bilibre, (cápum

ope por

Horzonti parallelum dirigere nequits K igitur fignatli-

pondtr.

bras duas , ac gravitate G íccundum diftantiam à B, cen-

Quipon

tro ftarcra , equaliter crefcente , infcribimius $ 3. T 4 F 5.

rumkl

V 6,L 7-librarum notis:indeque patet » omnia hzc fpatia

O,ita i

fubá:vidi quoque poffe in uncias , pr&ter primum BK :

liqua p

quod tansen & iptum hotis minoribus diftingui poffer,

poitio

fi G in ipfo centro B librám valere intelligatur, ficquein-

per thei

tervalluna B K per equa fpatia unciatim creíceret , & pri«

theor. g

mum f(ignum 13. fecundum 14, & c. notaret , donec ad K

me..

D appe

duarum librarum"fïgm':mr f?ï'ct perventu

o etgmun s at

iniuper

PARS ILI

[

10n ali

to porti

PRAXIS

que (ect

Dtt eod

Problema.

L

mcnzal

: Pondera ad Libram examiuave,

1 Inip

i

uivis latci imibne mercem aut rem,cujus pondus fci-

&quilil

do-

maius :

1€ Cupis , alteri tor pondera tiþ'i notz gravitatis »

nec

-6

Ms

S'TATICÓE

17

u

LE

Af

ln

xï;cclinxgula exaété congruet aníz , & üc,txquil].üium;

*fon

"

C('[

éritque fumma ponderum grayitas meicis,

«t

" liq

L

2. Aut fi pondera foité. imajufcyla merci przrponde-

NI

n

rant , poteris in ipfam , que mercem geric, lancem, pon-

Vi

It

At

dere minore tot imponere , quot equilibrium po [fet;bzec-

"

que à majeribus altera aitera lancis fubtiaéia ie]linquung

gravitatem rei,

L

Problema II.

TO

Pondera ad flateram examinare.

i

Res vel merx ponderandaá appenditur unco B A , no-

"

tumque pondus G , quod mobile eft , binc inde pier fca-

pum moverur , usque dum confiftatin zquilibito,quam-

que ponáus mobile cenct. Nota, indicabit nbi rei piondug,

M

Problema

iL

Ratþ'onem & m

odum pevfettionte frater iuvenire.

&

Libra ut finpljcior ,ita aecuxatior quoque e

A a

Statera

ut operofior ,ita minus exa&a ; hinc aurcos non, ivftate-

ra , fed libella appendimus ; modus tamen , quo ftatera

quàm perfcé&iffima fieri quear,bic crit ; Sic icapu s ftarerz,

bl

j

ope ponderis mobilis G divifus modo prius dickc & &qui-

ponderat G in F, (videSchema thear. $) ipfi D. (.q; D. 2e-

ll

dntld

]

qüiponderat G in F, appenfo Gimulq; differentiz brachio-

OUImU))

rum K L. Ào dividatur pondus Din duas portiones N &&

u :vmn,mz*:ïx

O ,ita ut zquilibrium faciant , poxtio N cum L. 1C , &re-

Ya

t

u

liqua pars O cum G , juxta oCtavum igitur tbeorema pro«

ye duf

portio O ad G, cíl ut F Bad B C proportio vero N ad LK

)

li

per theor. 1o. ut ad idem pondus füfpenfum ex M. , & per

Q.m atl

-

theor. 9. ut LC ad C K.. Si igiturpondus N in direéto

soat t

D appendatur, ftatque flatera ip zquilibrio , & oincratur

fyut

infuper BL, fufpenío pondere G ; equilibrium /ftatesa

non aliter confervari pote£, quàm fi pondus N 3ugmen-

]l

to portionis O ita(e habeat ad G; ut pars L B ad B. C , fic-

que (ecundum zqualia incrementa B E, crefeit Q4 N fem-

per codem permanente ,quaie (ccundum gqualia incre-

menta partium B L creícar D pondus, fietque ftateragqua

t

u

fi in ipfiffima extremitate C appendarur pondus faciens

n

"]

&quilibrium cum L K,deinde dividaturbtachium ftatczae

st

majus ab agina ad L p&r fpatia equalia.

j

igfä

n'liïï;

Pbele.*

qQe

CPA R4s D.

—

Problema 1V.

«

tamtt

CoreBionen [lateva reperire.

yema

Modus ptacedens perficiendi ftateram cft veluti Ida

Pmlon

quadam perfe&ionis ejusdem: fed quia plerumque pon-

poli

dus D non dependet ex ipfo (capi termino five punéto C*

rit V.

fed uncus intra. C,B affigitur, turbatur. nonnihil prior

fic&

diuna

axgif um divifionis ftaterz ; & prima nota oftendens

quoque pondus LK, neccflarió recedit veríus B, eritque

124

in P. Si enim pondus tàm L K quàm Deffetbilibre, juxta

poüïm

priorem ratiooem nota prima in K fignaret 4 libras; cüm

n, Uf

veró G deperdens ex K, (in Pfc. translato veró 4 libra-

hgravi

ldam;

rum pundlo, ex quo «quilibrium facere poffet ) fiat qua

drilibre, his addit duz libre L K pondus efficiunt fex

boris c

mundi

librarum ;adeoque fallit nota K necindefit zquilibrium;

Nota igirur4hbr fícribenda e(t in P. ibi enim utriusque

yanó.

du Ye

& G & LK bilibre pondus conjundtint « libras pendunt

& flatera fit Horzonti parallela. Sicque prima nota mi-

dem p

nus ab o»gina diilzt, quam reliqua inter (e, qu&e zqui-

agl

diftabunc, nt fi fecunda fitin Q. eranr tertia in H.quat-

parill

ta in M, quintain R, fexta in E& C & fic Gin E ofteadet

ficqu

tis; ni(

lïbïai 24.

Problema V.

feíc hat

T

szjlijïmi covporis & ownium fotiue mundi gravif-

fim m

f texy.

DL

121

1ci globi pondus, a 1 flate.

Jem t

vam expendere,

timap

tetra |

Maximus Archimedes jactavit: da figere pedem &

terrain movtbo! Si mathematico & jam oftenfa principia

potent

«on(ideremus, non tàanzum po(ïïb:fc eft,univerfum terra-

viaom

n zter

rura orbem alleyarc & &loco (fuo dimovere, fed facilli-

dtà li

mum quoque & porentiz fer? nullius: hoc tantum prz-

fuppofito. darrunde vel anfa ftaterz appendi vel cuihye

pomochlium ((i ve&e moyenda fit) inniti poffi: Cum

Dui

€nim (ecundui tbeor. 8 ftantium in aquibrio pondc-

rum . zàtio fit, ut diftantiarum àtrntina vel hypomochlio

-

Aqu.

mutua: poterit femper diftantia ter

ravsab hypomocblio;

Tüition

bilis firamplius bra-.

tandemque ita imminui,ur vix fenfi

pondn

hii minoris ad majus, ficqne ponderis brac

hio majort

None Jc

u

appeníi proportio ad totam terrám; atque ita:

[3

&a:cfa fe

SrATICE.

19

vcéte modico, pondere vel viribus oppofitis minumis to-

hh

zani telluris ponderofiffimz onus clevari; Imà per theo-

it h

r

rcma 9. vel folum brachium majus fcu pars vectis altera

prolongata proportione modó di&à citrà ponderis ap-

ia

nf

penfi aut virium auxilium fuftincxe terram totàm potee

IUE.N

QU

rit. Vanum veró videtureffe omne hoc molimen, fi phy-

ficé & principiis zftimemus naturalibus. Vtutenim per

t t gl

t

divinam potentiam hi3bcamus uncüip, cui apfam flatc-

zz anneétere, aut bafin cui hypomochlium imponere

X

i

W

"

poffimus, minimétamen fuccedet opus: prz(upponitur

i

)b

Wt

n.utrumq; pendus in ftaera eppenfum deor(um natura-

li gravitate niti fecundim lineam anfz feu fparto paral.

T

lelam s qua neceflaria hypothefis in principio hujus la

a

boris cadi; Nam terra quidem invi&tà gravitate verfus

T

smundi centrum perpendiculariter nurat; huic veró ele-

vandz ,ex bxachio majori appenfum oppofirumque pon-

AU N

dus, verfus tecram &ipfam anfam inclinabic, & quóqui»

T

dem prolong.birur magis hoc brachium;, eà acutiorfiat

aógulus hic inclinationis, tandemque hoc pondus juge

n

E:

parallelos & perpendiculariter inip(am anfam pendebit,

D

ficque & pondus & pars vectis oppofita potentia movene

tis; nifi enim porentia & ponius movendum aqualiter

fe(c habeant adcentrum univerfi; motus non fequetur.

In ve&e veió (ecundi genéris qua porentia tantüm fure

fum movere pouuit, ut datà quavis proportione natura-

lem terrz gravitatem vincere quear, Paucis; n ipfa fta-

tim applicationeorgani Statico Mechanici idem centrum

terrz feu corporis movendi & motus ponderis oppofiti

potentizye, cauía eft ftabilimenti non motus; ficut gra-

"

edi u

via omnia communirate cérri mo'us,Spharicá cógruitate

in zterna quiete (emet continent; ficterra fiemiterfun-

(

dara fupra bafi fuá in eternum noncommovebitur.

i unt

K

|

Problema YV I.

DL

quioV

Duo leviffma elementa Ignem & Aerem pouderare,

ME

g

Aquam ac Terram , inque quorum corporum prima

mixtone przdominium hze duo obtinuée , facile cft

((b

2"

sird

ponderare; non itidem Elementa,

qua horum compasa -

"h

n.uih

j

tiene leyia dilöï:a, nullam hic exer

uDt grayitatens, fic«t

lí

nce

i

jl

5

?

y

20

Pans IIL Sra ri1cx

nec aqua in fuo elewento gravis eft: Modus tamenlgxa,-

minandiillorum pondus , ii quisett , hic videtur optimus:

Sume Phialam aut/retortam vitream ab igne cinerum vel

arenz tantum non candeantem , & illicó imponelancili.

bre ,lance quoque altera ponderibus ad equilibrium gra.

vatà; (icgue maneant, dum vitrum refrigefcat, & vide-

bisiancem : quz hoc gerit, aonpihil defcendere alterá . c«

levatá; quam noto ponderead zquilibrium iterum onc-

rabis,ficque exultimohec pondere pondus aéris fimul-

z

que diffezentiam gravitatis elementi utriusque colliges:

candensenim ab igne vitrum vel folo igne vel pauco acre

|

in igneam tenuitacem extenfo repletur, donec refrigera-

|

ta aeérem folura ad fatietatem hauriat.

Problema V II.

Vitia libra fallacis deprebendere.

Variis modis depravari poteft ftru&tura libre, ut fal.

fat; vitii unius ex Ariftotele meminiffe forté fufficiat:

Venditor quidam purpurz mercis temporibus illis pre«

cioliffima , utebatur librá fraudulenter ita compofitá,

ii

ut merce & juítisc regione ponderibus utreque lance ad

zquilibrium onezata , i:bram tàmen purpurz rotam un-

ciam jiuftà minorem,emptoribus propinarct: lugum fc.

ACin pancä 25. equales divifum axiculum intra undeci-

mam àc duodecimam paitem infixum gerens, brachia

utriaque protendebat inzqualia ; longiori tamen facto

tenuiori, autJance gravato leviore, aqua videbatur libra;

fed ncc integrum 12; unciarum pondusàlance brachii mi-

noris oppofitum merci alterius lancis it. falrer uncias

pendenti zquilibrium vitiavit.. Sed hanc & omnesalias

fallacias permuratio ponderum & merzis, per lan

'ccs fa-

&a , facile detcgit.

Problema V ITI.

;ï

VAtia ffatera dolofe coarguere.

l

Tribus fex&. modis peccare poteft ftatera: r. fi fcapus in

maenitudine , crafficic & ponderc pex totum non exa&tis-

fime equalis fit. 2. fi divifio ftatere non examuffim z-

qua (it. 3. fi pondus cifca extremitatem brachii minoris

appenfum turbet rationem ftatera.

*

SOLIDEO GLORIA. -

E Tltg

t :MOdUS La

:hkwdcrurm

;

m äbjgnc gint:*.;

l

H"O'mPOE(hv

lrad &Qtlbr

! relrg

Brcat, &

ild

!H

t(ctndcrealm

Mlbrium Metu

Tondus at

i

hi AMilusque cel

i ïgntxci

fa;

n

Pt dontc n

[

i-ï'.( ld

|

i

;

j

FOU

A

Á ia v

if hr

Ptoptrbyi

I0RCt f (OHJF(LUJ.

ul

1 rpurz um u

aptatt li (

hg undtd

E

p al

i um d

gt

[|

hi

a a

«d hickomit

megi p lr

'Y

] ^)'(II("1'!V

t

Harttz ld

um m

z non m

ren Draci £

NI

--

-—

——

——

— M

D.

d

2

d

-

-T

7

TY À

w

|

*

M

r

X

x

E

r

—

—R

HIPICIT SIPQREUMS

———PtÓ«—

—— — m

i ——

as

:

-

p

al

T

r

ss

2 6

i

..äw&

r

A

T

-

-

"

"

í

Wkocuc

g

du

v

x&.«

d

T d

*

E.

3

EMTTLX

at

1:

&

18

17

16

JOH. JACOBI HEINLINI,

Abbatis Bebenhufani,

15

o

SYNOPSI

14

9

VierFarbSelector Standard * - Furoskala Offset

MATHEMATICA

z

13

E

UNIVERSALIS

ä

-

Nunc Tertium ,

s

Longe emendatitis dr aucdiusy

E

hd"'ï..) ,

—

ä

u

!l1l!llllIIIl,l1llIlll14lIIiHlIWIHWl(!llHllllleiH

B

à——

À

ä

M

29

;

e

A

N

—

/XX/

N

N

à

9

24

S

Ia

X97

EN

XRN

^a.

8

r

?*'(S

A

N M

Üb

d

A

j

J2

7

*

r2

A

&5

e i

6

:

z

5

[

E«

107

N

TZIBINGA?

4

4'1HHH1H[HH&W

5j

Impenfis,Jou.GrzoRnGIti CoTT

Bib:

Typis Touax x- HENRICI KE[S[

liHH

A xX 0. 741

WIIX'

g

H!HHWHHHI4Il1HIIH'HHIIIII,IH )

5

6

1

IIIIL eo

L

2

.& Convriaht 4/1999 YyxuMaster (31ahH . wwnwu vxumaster coam

1