udarum & ficcarum terrz partium , d'uxe tabellz,

1 H

u

fub hujus Geographix finem annexz , multum»

1, Horiaon.

promovebunt.

.1

ibharium

'cunf XIV.

1 Horiaer

qDe1V. Diffindlioneglobi terreni;

ipitntem ;

1 AMeridit

defumpta à Ctrculis , imagtnatione Globo

^Acidental

terreno adferiptis.

4 Zpuator

1. Circuli , quibus Globus terrenus etiam di-

An, m medi

ftinguitur ,ex coe-

Attonalise

lo & do&rina A-

A polus a

ftronomica petü-

tur , tellurique ita

RL

-t

N 1, l |

[(ey

Mitde uf uj

applicantur, ut.»

c:eleftibus xal* tv-

À Til j

[

! ( Gæäïüpbic

béa» dire&? fubji-

ciantur , lisque» V.

——

z

p

JERS

Es

a

PI6 4 gj

d ïnah'b-

j

proportione re-

Wur WWW

Ípondeant.

"n j lts

Ptj lii

2.

l

]

GEOGRAPI 1.

Mf

6st

M

2. Hi autem funt :

U

)n

&b

atm(;

1. Horizon rationalis & vifibilis,

At

2. Meridianus cujusque loci.

Po) li

3. ZEquinoGialis, five ZEquator.

4. Ejusparalleli , nempe duo Tropici &

orem,

L

duo Polares.

UM

'OOI ftpits

Horum circulorum defcviptiones & diftinBionu fu-

u

pra in Aftyonomia tradita funt , ut non opus fit , eac

boc loco repeteve.

MVC t

fun du tll

3. Hisce circulis dividitur in duas portiones:

AUnére, multty

Nam

!

— Ó

1. Horizon vationalis diftinguit terram, n he«

mifphzerium fuperius & inferius.

y

'

D

2. Horizon vifibilis in partem fuperam feu vi-

IU

li

fui patentem ; & occultam feu inferam.

3. Meridianu diftinguit partem orientalem,

')vun'm: (lh

l

ob occidentali , feu Anticam à poftica.

v dam d

4- ZEquator denique dividit Sphzram terre-

nam,in medietatem borealem , in qua Polus fc-

A—

ptentrionalis eft, & in medietatem meridionalem,

in qua polus auftrinus reperitur,

Nota 1. In globo terreftri reperiuntur bi circuli,

perinde ut etiam in ceelefti.

2. lidem depinguntur etiam in chartis, five map-

pis Geograpbicis , tam univerfalibus , quam particula-

ribu: ,qug uni alterive fubjacent.

E

3- In alizs , extra parallelos equatoris fiti, adbi-

bentur equatovis & meridiaxorum vicarii , per co-

Iummos ad lateva charte depi&as , & in gradus &

')

ferupula divifae ; quarum qu& ab ortu in occafum»

J

tetiduni ,

6s2

PaAns

I

LUE

y od

tendunt , &équatorem , qu& à meridie in feptentrio-

[/

m u

nem , Mevidianum refevunt.

i p!uribw qut

p pa-T XV.

"T

int incumbet

shilu, & ot

. De Zonis.

simutati

1. ZEquator cum duobus Tropicis & polari-

;grpe!rtn i

bus Terram in Zonas diftinguit.

j

r gxpt

PI

Eze funt majores terrae tra&us, qui quatuor

qt.

xquatoris parallelis inclufi , terram quafi Cingu-

v, Frigidt

la ambiuht. ,

yribus& gla

ERIGIDA

zer alferultu

?

GOTEMPERATAS.

un comprd

3. Numeran-

"C'RePICU

E

(, Hamm

tur autem earum

9»

VZONATORRIDA!

tduditur, $

quinque, una tor-

i IXQV

l-

TNOCTIALIS

rida, dux tempe-

ïo & polan

ONANO;

tatz , duze fri-

A-H—)&

E

Hietbo 7

gidäc.w

"TRePICVSR

^lv inbabi

TTEMPERATA.

jutvir fb i

FRICIDA

Aira polaren

titu eligg |

4. Torrida (fic di&a, quod calore Solis quaü

J ufem g

adufta fit ) eft fpacium terrze , inter ambos Tropi-

"f:qüïfons (

cos comprehenfum ; :equatore per medium illius

Thftr r

tranfeunte,

p

Cum igitur Sol iutva tropibos perpetuo verfetur ,

quetod.

nec illos egrediatur , magnum quidem eftum , vadiis e-

,E Tl [

jus ut. plurimum divetà incidentibus , excitat , tt0n

U

famen talem ob quem Zona bac inbabitabilie effcert-

£ur

hn

GEOGRAPHIEX.

653

Jb in M"W

tur ,uf veteres credideruat. — Habitaut enim fab i-

pfo etiam aquatore , bomiues fatis commod? , ficut bo-

die pluribus navigationibus compertum eff. Tempe-

i.

ratur enim bac Zioua '(etiam cum. ferventtifrma ,v4-

71

tione incumbentis Solis , effe debebat) pevpetüis ferà

imbribus , & coelo nubilo, ventisque frigidis ex altiff-

:usTropiaüs &W

mis montanis flantibus , qua inifta Zona nibilominte

inguit.

perpetua nive te&a funt ; ut teflantur , qui multorum

rætxa&uæ,qui Qu

ummorum experientiam , in iftis locis , fibi campatde

[ü,temmquaäcmgt.

runt.

g. Frigide (fic di&ze , quo

& perpetuo frigore

nivibus & glacie rigefcant) funt fp

?

tium terrae ,

A

du

DA

inter alterutrum polarem & polum mundi vici-

num comprehentfum,

Tmfa

TRXS

6. Harum altera , qux polo & polari ar&ico

VOTA

includitur, Septentrionalis dicitur; altera autem ,

T

polo & polari oppofito intercepta , Zderidionalis

VNTWCTUS

N

t

.

RO

Etiam b Zona , propter [ummam frigiditatem,ve-

T.

teribus inbabitabiles credita fuerunt.

Hodie verà,

d

quamvis fub ipfos polak nemo adbuc dum per venerit ,

intra polarem tamen Circulum feptentrionalem , bo-

R

D»

mine etiam babitare , compertum e£t.

Iuteufff-

gl

IN

mum autem barum Zonarum frigus inde eft , quod So-

t

lis , qui fons Caloris eff , prafeutia , majori anui par-

yepst b"

te , feré carent, & fi quando ejus vadiis illuftvantur ,

eos tazien pavallelos nibilque calefacientes excipiunts

T vu;;i'i:'j

quemadinodum , fí quis digitum ad latus candelz ar-

d ifot

d.entis proxime admoveat , parum etiam caloris fen-

4

" me';,ffl

tit,

m

7- Zone temperate fünt fpaciuxf) terre , T'to-

W

p«e

|

654

Dins I

füï)[kd PWEC

ico alterutro , & polari vicino', comprehenfum,

8. Harum altera , que Tropico Cancri & po-

" l(üäf "

lari ar&ico includitur, Tenlpciata Septentrionalis

] Ff at

atup), 0

dicitur, quam nos incolimus; A ltera meridionali

lïä

i

silia fint; )

eft, 'fropico Capricorni ,& polari Antar&ico in-

clufa.

.

jiudini]

n

at ditus.

Dicuntur autem "'emperatae , quod vadii Solares

13

minus retli , uec etiam paralleli , fed obliqui , in iftis

]

Zonis , aéris gratam temperiem efficiant.

Pal en

QATUTONAL

jaimqu f

iimiora tj

5 De Climatibur.

1. Caeteri zequatoris paralleli 'Terram in cli-

iil qul

W, Ducojie

mata diftinguunt,

tnt, d majn

2. Ea funt fpacium terrz, inter duos circulos

i ttollituy ,

*equatori parallelos comprehenfa , in quibus dies

longilïimus femiffe horze variatur.

pitervalot

flf!,per tieli

3. Quodlibet conftat tribus parallelis,quorlnn

AhQit princ

unus principium , alter medium , tertius finem cli-

Ó Princip'n

matis determinat: ita tamen , ut femperfinis prio-

305 quo diis

ris , fit principium pofterioris,

m &i

, loc

4. Menfura diftantiz fingulorum parallelo-

NU aä

loy

rum à fe invicem , eft quadrans unius horz.

dem tantun

$. Numerantur autem ab gquatore tàminAu-

Ii [147) f(lä

ftrum , quàm in Septentrionem , pari ratione.

Cidmm,üllal

6. Et nominantur , Sep£entrionalia quidem ,

hmïl Poüe [

locis,per quos medius cujusque climatis paralle-

um u

lus tranfit; v. g. 2dg eeone , 2jg avuvus &c. 4a-

WL

firalia veró iisdem quidem nominibus infigniun-

Io"f/llmidiei[

haLM

[

]MA

a

GrocnaAPuUrz.

N

p

655

T U

J

AU

, Tl'ow

tur , fed prapofita particula dvz ; ut, clima gvg

cixlxn

ærataSe;!em

3jg «teots , avvi 2dae avitrime.

LT

7. Etfi autem, adz

quale diei longïiïïmi incre-

D

3 Wfrfï?fllridmm

mentum , omnia climata conftituantur , adeoque

"Ht

fimilia fint; Inzqualia tamen funt, tàm ratione

1f

longitudinis/. ab ortu in occafum ; quam ratio-

ne latitudinis '/. à Septentrionein meridiem, ,

^

[ uHiqu&,ini&

'ï

1]

hf

-

Ratione longitudinis,

—

Paralleli enim 2quatoris , quó polo propiores funt,

Wi

€) aninoves fiunt : Unde € Climata , quà polo propio-

v4,e0 minora efficiuntur ,

7

l

i

H

v'.

Ratione latitudinis,

d Tetami d

Similiter qub polo propiora funt , eà angujtiaraf-

unt.

Incolis enim terra , quó propius ad polum ac-

,l dip tl

cedunt , e) major avcus longiffmi diei fupra Horizoue

ln quibusdieä

tem attollitur , eóque magis & longiffma dies in exi-

ial

guo iatervallo vaviatur.

Unde etiam fit, ut paral«

Fic

x

lelu , per medium climatis tranfiens , propior fit ejus

Jisgunt

fini , quam principio.

jun, fs j

8. Principium Climatum fecerunt veteres eo

?,u:lämg:rtims;nv

loco, quo dies longitfimus continet horas duode-

h

dm, &

&

I

hoc eft Minuta 45. eaque numerabant,

u ia

|

llSqlle a

$

lopgiffimum diem horarum 16. Unde

ii

eptem tantum Climata eis enata fuére,

at

Id ex eo faum eft , quid loca , aquatori & poli

u

viciniora , aliaque remotiora ipfis incognità , nec bae

( " 'mdimJä

bitari poffe credita fuére. — Alids procul dubio , in.

W

d

ipfum equatorem , principium primi climatis , repofu-

" d

iffent , eaque numevaffent , wque ad ea loca , quibu

T

p

longiffmi diei longitudo digm naturalemedaquat j uti

j

"

?Qïlntiora folent,

Ufw

0

CUM

Pams

a

T.

660

j W-f

d;;.;;ii[)ïmus verfatur in i

. [lf:z evgà climatum bo

: 'W'max 1

telligendis & explicandis fcviptis

Veterum Affrono-

Hodie verà

ol

mórum Geograpborum & AMedicorum.

!

m

$ IX

Nam pro mentione ,

non ita creber eft eorum-ufus,

i

'

[ ul ts

limatis , ufitatius nos ipfam poli al-

bujus vel illius c

7) vurticu

tevutrius altitudiuem exprimimuo* : fve

pavallelum &-

i, Natd

quatoris , qui per locum aliquem tranfit.

iil , fa

ETWYD

Colae B E o ID

vecclindli vt

Jj

'

Dediflindlione Incolarum terra,

(, Ti d

ratione ümbrartin.

adias, quom

1. Pro diverfitate Zonarum ; accidit etiam in-

s m omnes

colis earundem diverfitas mbrarum;quas eorum

feenntingil i

corpora , tempore meridiano defe pmjiciunt.

TORMIPTIT

a. Hinc alii dexioi ; alii dpcptewaos 5 alii &reeéaxons

Trtem f ot

alii e€oxio: Vocantut.

aubram j 2

3. &exioi fünt , qui nu

]lam habent umbram me-

at ÓÀ, a

ridianam t ut H , qui tütr

a 'Tropicos in Zona torri-

CA

anfit.

da degunt, quoties Sol verticem eorum tr

lmbra enim ab opaco corpore , femper in parteus

Df d /Zlm

Cum igitur ii,

corpori muigofo oppafitam [pa

vgitur.

fitum non babeant , nifi

l Etto

lafi

quibus 80l verticalis eft , oppo

E

Mots difing

folsm cui infiftunt , & quoà pedibus contegunt , u

bram igitur de fe projicere non pofuxt.

Sitos, An

meridianas

LU

./.!—-

4

ApQiouio lunt ; quibus limbra

Perigri Á

tam ià

auftrum , quahä in Boream cadit.

j

Hanc ob caufatm o a dpiewioi dicuntur , quafi

utrinj,

Wlidola,

0Üü-

1

unbram jacientes,

Hoc contingif ii5 , qui in

Rti]c«us, & inï

à ver-

l

s4 torrida intra Tropi

cos babitant , cum( $ol

l

Vif p ti

fice

h abim

D

]

L

DLICIT

GE—OGRAPFïIE.

6:3

WP."WM Ify

ij £ite Eorum verfus feptentrionem vel auftrum difcedit,

D V "

Ti

$. "Engémioi funt, qui umbram meridianam

Mitr, hi

lt

1 e-rpetuo,verfus unam tantum partem,v-elläptcn-

w

RLT "i trionalem , vel meridionalem, projiciunt.

CCf p

Id fit apud eos , qui in Zonis temperatis degunt ,

4

"lim| quorum verticemSol aunquam attizgit , nedum trans-

greditur.

Nom qui in Zona tempervata feptentrio-

— ] itali babitant , fbavgunt umbram meridianam etiam»

Wi

T

!

fantummodo in feptentrionem: Qui verb in tempexas-

ta meridionali vivunt , verfus meridiem eam proji-

r

ciunt.

^il

6. UeéAJ0u01 denïque funt,quafi circrumumbra-

tiles dicas , quorum umbra in orbem circumfer-

10,accitdit m

"Itur, & in omnes mundi partes cadit.

dorumqusns

!

]

Hoccontingit illis , qui in Zonis frigidis fub polie

df p

]

1

AU

degunt. Illi: emim fol quotamnis aliquot diebus fupra

usl borizontem five occafu circumvolvitur , quo cum eti-

zm unbram in oppofita parte circumire nxerejfe eft.

fdatunhome

Qu inforotim

CA PpUOX VIIE

i eoum tl

De diflindlione terra ,ratione.

j n

fftus Incolarum.,

)

fi

j ii

T

: i. Ex collatione meridiani cum parallelis ze-

"DI

ii f | quatoris, diftinguuntur incolz terrze ratione fitus

|

h

'

in Periccos , Anteecos, & Antipodes five Anrti:h-

eHS

n

j

]jj | hones.

*

[

nm

2. Periecifunt, qui fub eodem meridiano &

yan a

N

j

Jl

PU

parallelo habitant, fed in diverfis meridiani me-

J

l

n

p

dietatibus , & in punGis paralleli oppofitis.

f]

HJM".

Ita noftri Perieci funt Americani,qui ia Nova Al.

TT

TU

[

jWgB þabi?ant.

Tt

à. 4in-

Pans

T.

(

458

—

. Anteci , five S;Qäþ;,quaü humeris fibi muy-

TU

tuo oppofiti lunt , quifub uno Meridiano;eadem-

TA :

ue ejus medietate , fed: fub diverfis parallelis -

»,gt'patiweorum

qualiter ab zequatore verfus utrumque polum re-

g db guuitt

jnotis , degum.

pgaiin

Hoc palto noftri Anteei babitant in terva auftva-

li nondum cognita.

36 duiat

4. Antipodes, quafi pedibus obverfis inceden-

Q etro t

[ arianui

tes, funt , qui fub uno meridiano , fed in pun&is

ejus diametraliter oppofitis habitant.

|

Noftri igitur Antipodes in terva au[trali degunt ,

[wdui ld

quos quales fint , nemo adbucdum exploravit.

Nec tamen de iis dubitandum e£t , quemadmoduses

qt, Af goos

Migtos : Iu

libr. 16. cap. 9. de Civitate D &i Auguflinus facit ,

àum inquits Qxi veró etiam Antipod-es effe fabu- imittolunt,

lartur,hoc eft, homines à contraria parte , ubi fo] *iB Antipa

EE

oritur, quando nobis occidit , adverfa pedibus

calcantes ve&igia, nulla ratione credendum eft,

Jiujus £anti viri exemplummos fubioneat , ne te- Dg d;þm

mert rejiciamus ,quod novum atque incredibile nobis

videtur ,ne idem nobis accidat , quod Auguftino, quem

bodierga experientia con-

l, Equato

—R

Apofitu, d

vyincit.,

Etfi enim nofIvi M

, th d

AAptipodes nondum explora-

j $ Sphim j

ti fint , cogniti tamen [unt

Nam

H

—

Aniipodes aliorum.

DOA

Libya interior, Indie pra-

) g,

cis? fer? oppofita eft.

PQUOS agg

Iu bac figura AB C D

G

x

UPFa hOTonme

meridianus eft, defcriptus in

»ünitur

ferreno Gïlobo ex centro E.

Ru?) E7 h

|

L

Ml

Qlüüf.bl

Grosnarpmism,

TU

l

li

^

659

Vg

(j

efla AE C xqudtorü diametvam refert , cujus

Poli

J

rl

Kl'.'s;,

funt B &€D. RedaFGGIK parallelos equatoris

ItNim| welpotius eorum diametros referuat , &qualiter utvin-

l

ue ab equatore vemotas,

Ergà qui in F degunt , Periecos babent babitantes

MLITUS hjf

in G. Aniecos in 1. Antipode in K,

ln UT

&| . Qui verà in I babitant , babeut fuos periecos in,

ja,leim;

m

A

u[K , anteecos in F , antipodes in G,

If

Wi

lil

'

Notandum ergó eft:

m

n

du Al

" . Quod ut babitantes inSpheravetla fub. ipfo 2qua»

J

V, d

:(

gffore , Anteecos zullos babent , Autipodes Autem intey

g df j |Perimcos : Ita etiam , qui utramque Spberam paral-

s Anwisdei lelam incoluut , & fub polis babitant , intey fe & An.

nttzi pf feci & Antipode funt ; Periecos nullos babent,

d dl

j af.',"tr

^

CariprT OLX.

AU

i

iunq,

m

Mil

De difindlione terra yratione d-

u iil

"verft pofitus Sphare

n

!

ul

r 3

ifanga

y

L. ZEquator & Horizon pro diverío ad fe invi-

cem pofitu , diftinguunt terram in $

phzram I

M

jíT

&am ,obliquam , & Parallelam,

-

2. SpherareÉla cit, in qua Horizon & ZEquator

|

fefe ad angnlos re&

f

i

os fecant, polique æqmmriä

horizonti incumbunt.

Q

Q

Y

3. Sphera obliqua,in quá horizon

& æ'; uatoro

|

l

obliquos angulos conftituunt , poloru:

ngue alter

"

X

1

(

n

)

i lfupra horizontem attollitur , alter infra

eundeu

j

eprimitur.

W

i

N

4 Spbara parallela 8,& ,in

que aquat

Y

t2

Zogt

PAms

1

660

CUR

— Til

zonti parallelus fit, polorumque alter euidi pune

sicciu

l

&o.verticali, alter cum ejus oppofito coincidit.

dinoccidia

Diffinio bsc nou tantum ad Aftvonomiam , fed e-

j materet

tiam , & quidem propri? ad Geograpbiam pertinet.

, Soïlcwo

Non enim à colo, fed à terra depeudet , in cujus di-

kcum nunt

verfis locis daydzdjon & accidentia celi diverfimod?

achat A

fefe babent ,qua vavietas Geograpbo confideranda eft.

qnem x al

$. Sphaera re&a unica tantum cít ; Parallela

rum dux , unaSeptentrionalis ; altera Meridiona

4 Pepeti

afilimam

lis: Sed obliquarum innumera varietas eft, pro

1 Cum a

quavis elevatione poli , tàm vexfus Septentrio

(Hoc if

nem , quàm verfns Meridiem.

n n f

6. In univerfum tamen feptem Sphzerarums

ao d

5ofitus, verfus f&ptentrionem,eiiguntur »quorum

'cill

»i

accidentia confiderari folent.

, GUlt

i poyim ar

(Namquade bis dicuntur,etiam de firiilibus pofitio-

; Jnlac$

?

nibus inoppofita parte mevidionali,folo oppofitorá fer-

vato difcriminesin eadem autcm plaga fecundum magis m

&hid

]

ac minus intelligi pofunt.))

a Km,

M

I;

-t

"

3. du

7. Primus igitur po-

ä

n

ii

lere efte

fítus et eorum, qui in.,

ä

gü;

!

lhhara ob

Sphara recta fub ipío

:

a

Vtorem &

&quatore habitant,

EH

i

;mm degu [

i

Horum accidentia funt :

1. Perpetuum habent zequino&ium , funtque»

h

non tantum dies no&ibus , fed etiamdies diebus 4] 10 tqn

2 f

& no&es no&ibus oinnibus xequales.

&

E

Stel.

]

GrocnaPrPmSis.

-

661

: M.

u a

TumT 2. Stellae omnes , quze uspiam toto cce

lofunt,

r i quotidie oriuntur & occidunt , nec ulla eft , quae

Hifrangig

l

rel inoccidua fit , vel fempe

!

rfub horizo/nte occul-

UOCH g Piï,x,,,.,.ltata maneret.

Vjl i

T

l

iB Sol-q-uotannis bis verticem eorum pertran-

lial ii fitcum nimirum in ipfo zequatore verfatur, eosq;

Í

/

a

|[un

r

uplo ts

AUU(J

!

c facit Afcios ; Reliquo tempore, quo in fepté-

fan

n

rionem & auftrum digreditur ; Amphilcios.

il al

1

]

4. Perpetuam quidem habent ftatem,fed bis

[

ntenfiffimam , cum fol ipfis verticalis fit, remis-

í

liorem cum ad latera difcedit.

n vats d

fPfiE;IE

M

?il

( Hoc difceffu fol quafi byemem ejicit,fervenïtia-

b

M

1

d

s [U. famtem , fi eadem aéris apud. eos temperics effet ,

d

1

l

; um nofrva. eftas eft : fiquidem fol cum longiffm? ab ei

ecedit., adbuc tamen propior il eft , quàm cim ad

"

Jos procim?. accedit.

(WW

[j

æf,h

$. In hac Sphzera tidem funtPericeci & Anti-

uj sugi

odes , & hi diem no&Gemque inter f2 cohutant,

umlhi diem , illi no&em habent, & viciífim.

N

Ll

. Secundus pa/zfmsi

!

E d

here eft eorum , qui

//

i fphzra obliqua intra

"s

:

quatorem & tropicum

j

le

ancri degunt,

1

/

ij

4Y

rl

il

Horum accidentia funt :

mücdltm»

j

w

PT

1. Duo tantum habent xquinoGia , fole in o

"& 25 conftituto.

T qUA i

Tt3

2. Stel-

6635

Pamns.

T

|

2E Stcïlæ qu:z:dam 1Eptentrïohales nu-n(äuGa*m!

6ccidunt; Contra quædam n;erïdionalegmmquä

oriuntur, Suntque hzec duo accidentia omni

graria lfb

fphztrz obliquac communta,

Vun quaX (

3. Solctiam quotannis bis illis fit verticalis,

is dbent 1

índe digrcditur longius in auftrum , quam in fe-

gn, hibren

ptentrioneni ; qui etram illos pattim Afcios, par«

emem, Eo

tim Amplifcios facit.

a fyderut

»

4. Duas zeftates habent , fole verticem eorum

vsilli ella

tranfeunte, , Duas item quafi hyemes, fed impa-

snento tclla

£es, breviorem calidioremque (qua tamen noftri

(Erhoc pe

fefpeGu quafi aeftas cenfenda) fole in feptentrio-

!ifj 8/1?1"?0

ne verfante: Losgiorem

[o)

fm-igidiorcmque ;cum à

&phuri ol

vertice in auftrum difcedit.-

1u Tepditre,

$. Perieci meridiem & inediam noGem, tem«

pusitem antemetidiabum & Pormeridianum com-

iutant. — Fieri tamen poteft dicbus longioribus,

h Terti

tt utrique folem lupra horizontem habeant , fed

m , (]uo

hi oriestalem ,1lli occtdentalem.

ContratinnL;

imvertica

fit , fi dtes fuerit brevior no&te fua $ ut fcilicet fol

1

uttisa

ie infra horizontem cxiftat, fed rurfus his

mCancri

orientalis, illisocctdentalis. Zuieci vetó permu-

stant í

lell

-Ciia

*

s otiefites & occidentes,

Namqua his

femper apparent;illis nunquam videntur & con-

I

tra 5 Infüper, diei nc&isque non quidem viciffi-

1 Onrest

tudinem , fed longitud?nem tamen cómmutanto.

Moltofto g

Quantus enitn illtc dies , tanta hic nox eft: Cre-

SDofto v

fcentibus dtebus apud hos , crefcunt apud illos

Antur,

fhic&tes , seftas etiam & hyems apud illos oppofi-

* ss

to modofefe habént, e

i"twäuc illic hyems; cuz/n hi

unte, brf?iz[üi

æ&ate gaudent,

p

;mcrimmUS Í

|

M

GroGnAPHIIE.

6653

BL

i

D

ÁOfe

,Antipode: denique, uti pofitum habent ex dia-

i

J

!Imetro oppofitum , ita omnia hzc accidentia illis

ht

! tl ontraria funt.

Afttf

Nam quando hi diem habent, eorum antipo-

A

dl

TRV

*

s habent no&em: quando illi diem longiffi.

"s )

Itf

DL

à

MA

r

Wl

M.

l,

J

"

[

"Imum, hi brevitfimum ; quando illi &ftatem, hi

^ lhvemem.

Eodem modo etiam ortuum & Occa-

fuum fvderum diverfa eft , & contraria ratio.

3

! ïo':e Vf

Ite

N

uas illi ftellas femper , hi nunquam vident, quo

4

Ti fv

"

L»r,vl,l li

1

momento ftella hic oxitur , eodem illic occidit.

Qtel

1[11?11 noä:n

Et bec permutatio vatione Periecorum , Anta-

U

Vi

!

u

hat

Dorum. & Antipodum locum etiam obtinet in owmibus

:

Tknt, a

lii Spberis obliquis ,ut non neceffe fit in. fequenti

Iu ea repetere.

n

kQidm rlïpäsm,?em«

A

CC

(

Áotgirds

/

9. Tertius pofitus eft

) haïf:antl,.fei

j

forum , quorum pun

'/////

Conttu

"Rum v

at

1

......

0l

erticalein tropi-

,ijifüm Cancri incidit.

*

v

T

/

A

fupem

RE

N

o

W

Horum accidentia funt :

j od

"

1. Omnines ftellze quas circulus polaris borcus

imbitu fuo continet, funt perpetu:ze apparitioniss

DIAE»:?CEIM u

(di

j

"

'"Dppofito veró polari circumdatae femper abfcon-

üntur,

$

LUH

(

n

d

2. Dies longiffimus eft, fole per Zenith trans-

i leu

nte, breviffirus , fi ab eoin meridie vel auftro

It

jl

Iemotiffimus fit

H

hh

e-

Tt4

29

664

Pans

E

u

z

3. Semel duntaxat fol fit. eis VerfïICäII

CUunm»

Cancrum 'ngledltur & tunc funt 4ex:0:; Cum-

]h ;2""

" que fo] non ultra in boream afcendat , inciprunt

jieorum

fiert heterofcii ; Eftque hic locus primus corums ,

quibus umbra meridionalis deficit

ftitin ip

4. Una illic zeftas eft, fole circa Zenit verfan-

tio quief

te: Hyems]locis oppofitis , & hic etiam definito

Zona torrida.

10

Quartuspofrtus no-

fter c[t qui intra tropi-

//

7

7

//,

(mnes

picum cancti , & pola. , /X

"

/

»

/ /

///

4

Miutate F

rem arcticum , in Zo-'

islint, aut

na temperata dcgi-

. Dies]

mus.

«t horan

/

M d

a

Vi momenti

10 verfth

Nobi igitur bac eveniunt.

q brevifl

1. Plures ftellze vel nunquam apparent vel

lii nvqu lo

nunquam occidunt.

i maahm (

2 Ma]or eft dierum no&iumque inzqualitas;

tirolem a|

intrà 13. && 24. horas confiftens.

3. Solnobis nütiquam fit verticalis: unc denec

d Solis

an;,ml

elexio: , Dec dl clooi , fed &nphoxio: fümus.

-

Yi

h

« UOT

as

& ropicis,

4. Unam xftatem, unamque hyemen

mus, fed diffimiles.

Loca enim Tr jncc vici-

at

4Qo

na, majorem aeftum , minus frls* 'tis fe

zit

hl()b ,

ïfo

Contrarium fit apud €os , qui ad rohw-

p"Opl-

Mlxn medi

usaccedunt. In medio cx frigore & calore per-

Ti

mixta tempenes eft.

mulp] t

Vlem o

11. Quin-

[

'Gr-:ocn.»;r»uxæ.'

—

665

kahf) Q

—

!untfm:r, (s

Ms incipiui.

n ;Qlintm Sphere po-

EL

L —

ITH

fitus eorum eft, quorum

p

//

AE

Zenit in ipfo polari Cir-

TY vf

culo guic(cir.

A Qu

llf

Horum accidentia funt :

n

j

1. Omnes ftellz, quarum declinatio major eft

obliquitate Eclipticse, aut non occidunt, fi borea-

les fint , aut non oriuntur , f1 aufcrales.

o

2. Dieslongiffima, fole in feptentricne verfan-

ym

te; eft horarum viginti quatuor; nox breviffima,

vel momentum v«l nihil ; contra autem j4i folin

anftro verfatur , nox longiffima tot horarum, di-

vtnim.

esque breviffimus vel momentvm vél nulius eft,

n qpt D.

definitque hoc loco diei naturalis divifio, in diem

artificialem & no&em; die vcl noGe totum diem

frequi

naturalem abfumente.

3. Solis igitur centrum quotannis bis ftringit

horizontem fine ortu vel occafu , nempe in pun-

imuni LOU

vll

3l

",

&is tropicis , quzc horizontem tangunt.

nl

4.Sol tempore meridiano femper auftralis con-

fpicitur; folummodoin tropico Cancrifole ad cir-

I!

cuülum mediz no&is defcendente, in borea etiam

confpici poteft. ïgiturhic definunt heterofcii,&

ng

incipiunt perifcii , qui tamen uimbram meridio-

nalem femel tantum in antio habent, eamq; in in-

d2

finitum

TF;

666

Pans

I.

ii (dion

finitum eje&am ; Sole,ut di&um,Tropicum Can-«

d occafll?ïd

cri occupante , & ad Circulum mediz no&is de-

n

fcendente.

4, SO lu

!

lii m

$. Unam acftatem habent;unamquehyemem,

feiort aute

fed hyemem tam frigidam;quam calida eft eftas

culjictt

corum , qui fub Tropico degunt; zftatem verà

j

ngas Pïüll(

non ma'gis calidam , glläm eorunden hvems eft.

m bora

!

; Unam

12. óextud pofrtus eft

j

d afiaten

eorum, quorum Zenith

—

li parpeti

intrapo'arem & polum

u

maris duob

confiftit.

lbus accef

, gl

pharzni

In bis locis :

liars Pa

r, Pauczxe ftelloe oriuntur & occidunt , quz fc,

Qu füb po

haud multum ab zequatore declinant. Reliquxe

vel femper fupra horizontem , vel femper infra e-

fiant,eun

undem verfantur.

Tovertica

2. ZEquino&ium habent, ficutalia terrze loca,

Solein y* & 5« verfante, Atin duobus illis gra-

1. Defd

dibus, quorum declinatio boréa »equalis eft di-

ts fomiifs

ftantize poli aequatoris à Zeuith , dies artificialis

tde tod,

24. horarum eft, no&i unicum tantum momen-

fto aet.

tum relinquens. Indedies perpetua elt , quam-

4 Dïts 3

diu folin refiduo arcu verfatur.

Idem no&i in

mrxüïm& KK

fignis oppofitis accidit.

TO of

3. Soligitur in.co pun&o tam boreali quam

tïuifqu:

3 Cl

Qj

auftrali confiftens,cujus declinatio xqualiseft di-

ftantize poli & Zenith, quotannis quater horizon-

tem

5 Hs

Il

/

GtoGRaA»PHrE

!

N

coezeun i s AT

667

m)Tr

A.

täm m fe&ione ejus

cum meridiano , absque ortu

T

vel occafu ftring it.

4« Sol fupra horizontem conftitutus in meri-

m b

L

i

P

diani medietate fuperiori iri auftro cernitur : in-

4&&

Ls

feriori autem medictate aliquot diebus in borea.;

H TaQ

confpicitur: LInde Perifcii funtyumbram in omnes

Yasdi

plagas projicientes ; auftralem tamen longiorem;

quam borealem habentes,

$« Unam zftatem , unamquehyemem habent;

)

fed zeftatem hyemi nofite fimilem. Undeloca

z

Z

illa perpetuo frigore rigent , ut nives & glacies

E

maris duobus tantum menfibus refolutze nävigä-

o N

tibus acceffum permittant,

13. Septimus e ultimus

Sphera pofizus , elt ip(a.;

-

m

enllIueen g.

Sphzrá Parallelaieorü , ——

ESGNCNDRCNE

cciïum,quæ ,

qui füb polo boréo ha.

tut. g

bitant, eumq; propun.

ln D

Co verticali habent,

il

Horum accidentia funt :

yllge

1. De ftellisfixis nihil orítur,nthil oecidit.fed

m

ul qi

utius femiífis exercitus ftellarum perpetuo cerni-

Ts at

tur de no&e; alter tam interdiu quam no&u per-

petuo latet,

PA

yaphum tv

2. Dies artifictalis in totum femeftre extendi-

g

t fl

tur,ficut & nox: Oriturque fol in xquino&io ver-

no conftitutus motu non diurno;fed proprio; oc-

cïditque ,cum ad

«quinocium autumfale de-

ii

fcendit.

Fl

3. His diebus in horizonte circumroatur , cze-

p

Ui

[il

teri$

668

Pams

H

"ii

teris omnibus vel fupra vel infra horizontem cir-

cumg ratur.

g, et lt

( Liquet binc , Propbetas

EäEwkgelijm in defcri-

lia que

benda facra bz'jlfuriä non alios , fed fue tantum regios

qidai od

nis incolas ve[pexiffe.

Nam fi ad oues partes mun-

», M&

di eorum defcriptiones veferre velimus , bisce locis ex

libontss .

triduo fepultura C B n 15 r 1 triennium , € ex fepti-

j j

duo creationis feptennium fievet.

Tant,

4. Cum apud hos fubpolares nec ulla ftella»

4 Iu

motu diurno vel oriatur vel occidat, nec polus

orbe lucens,

, ad ullam horizontis partem magisinclinet,quàm

r Bolus

ad aliam ; ideó nec orientale nec occidentale, nec

Solis od

feptentrionale nec meridionale quicquam eft, nifi

djctdial

uod refpe&u xquatoris , illorum hemisphzrium

f

€

f. Quibu

ptentrionale ; opp'ofïtmn mertdionale dicatur.

452

r

Hinc etiam umbras in omnes mundi

pz

rtes , pro-

TE lat

|pter cirwmgyfat&onem folis , :-*:qu;zli*er projici-

"TT

unt. Suntque perifciorum medii. Pericecos nul-

Vutyy. piopr

los habent: Antocci fiunt Antipodes , corumque»

pftionibs

—— ÀÀ—

prqprietatcs ut plurimum retinent.

$. Nullam :eftatem/habent , fed perpetuam.

/hyememz Paucis tamen diebus , tennem dunta-

De Longi

L. Meri

xat frigoris remiffionem fentrunt.

Equator Q

(Ra?iiz enim Solis toto femeftvi nulli eis lucent,re;

liquo femeftvi.tempore valde obliqui funt , uec quic-

- fuldis,

quam calefaciunt. Quin & venti frigidi ex circume-

X tetmimo

&is locis [pirantes , boc eflivum Solis opus non parvum

hl 'm';g ^

1

fifs |go

impediunt ,quoties perflant. . Adebó, byems afpevanul-

Vf,

lusi feyà vemedium babet ; etfi longe ille no&es ali-

quas tenebvavum medelas admittant ,quales fuut :

3 lg

r. Radii

d F& aicls

I

i

GEOG!RAPHIIE.

669

OEiZQQ[im;

K

1. Radii folares, fupra horizontem emergen-

L

tes , etfi centrum Solis 15. adhuc ininuta infra-

Mil lj

n

latcat: quae caufa fedecim dies tempori , quo fol

videri poteft , adjicit.

2. RefraQionesin aére, folem praefentem ex-

THttlrj

hibentes . etfi revera adhuc abüt.

r?nium m Í

3. Crepufcula quz potiffima parte no&is du-

yant.

IG ul f

4. Lunain oppofito Solis arcu femper pleno

WC od

orbe lucens.

CC

(

$. Polus feptentrionalis propter Eccentricum

il

l,nx

Solis o&idui lucrum prz auftrali habet , quod

i

h

IT

adjicit diei fue longze.

]

6. Quibus accedunt chafmata ignita continua

E

J.ïgn:.i: (f

feró.

)no

ACET bac de pofiiu Spbara diverfo feptentrionali.

(5 i

Qua fí ad figna oppofita referantur , jam ftaiim ba-

beutur proprietater eorundem dowoulivuv in fimilibus

qu)

pofitionibus Sphbarae auftrine.)

n

(X p n

XX

Hr

i

DeLongitudine & Latitudine locorum.

',tenuem du

1t. Meridiani &

qeters

2

d ht

ZEquator cum fuis

T

7

j M

u;m'c'

parallelis, menfurà - 4

5-Lá

i-

^$

&. terminos lon

?

j

r

8C

tudinis ac latitu

d

a

i

AA

ia p

nis locorum eéxhi-

ERN p r

i Iyr!)

j

T

UR

bent.

j m

t

3*

2. Longitudo lo-

AEX

D

j/!

NOSx

ii d

91

€i eft arcus squa-

WW

toris ; ve] ejus par-

alíes

BENSSSM

u

Pans

t

670

( ag

ralleli , à primo meridiano ad meridianum loci

p u

-

ab occafu in ortum numeratus.

it Iegionllsf

. JMeridianus primus veteribus is fuit , qui pex

nino mll

Infulas Fortunatas ; hodiernis is eft , qui perInfu-

gumerata,

», nde

las Corvi vel promotorii viridis ducitur,

Natufa nullus primus eft , ficut nec principium nec

gidini 1

finis globi. Vetufto autem inflituto mevidianus per In-

frepand

fulas Fovtunatas (eu Canavias traufiens,pro primo ba-

fit,flongi

bitus fuit , partim , quod ipfa uatura Africa & Euro-

mjo fuübtt

p principium ibi fecerit , partim quod loca magis oc-

videutalia veteribus incoguita fuerunt,

n4CT

- Poffquam igitur bodie ultra In[ulas Foriunatas vas

fliffma America vegio , quafi Novus Orbis innotuit,

ivausferunt r&centiores Geograpbi primum meridia-

CE(

num in loca magis occidentalia; eosque ab illis infulis

incipiunt , penes quos /daguetica cu|pis precis in po-

lum mundi vergit , qua In[ulg Corvi, vel promonto-

vii Vividis appellautur , funtque Canaviis decem grae

/

DIMI

dibwus occidentaliores,

Nos autem vetufto more à Ptolomao ufurpato ,in»

boc tra&atu ab infulis fovtunatis longitudinis nume-

li dm

randa initium faciemus

A. Latitudo loci cft arcus meridiani inter aequa*

l

torem & paralle]jum per verticem loci tranfeun-

tem interceptus,

;

Dato itaque párallelo loci , datur etiam latitudo

loci ; Fftoue latitudo loci , elevationi poli perpeíuo &-

qualis , ut etiam fupra ditfum.

-5

)

Eft autem latitudo duplex: Borealis , qu

Purafl

/

vcrivs Septentrionem :

& Auftralis , quze verfus

fityjj

merigaem nuineratur,

^ (

6, Ytxáe

l

GEOGRAPHI;zx.

671

idmcyid

lty|:

: 6. ltraqueautem tàm lo"ngitudo quàm]

atitu-

l's'

lo elt vel terrze totius, vel terrae cognitze: v

el cer-

t:xe regionis , vel particularis alicujus loci, ve] à

J mt)[i'lïþc.

j r

primo meridiano , vel À particulari aliqu

oloco

LIVNTE

numerata,

Jj MH r

7. Undeduorumlocorum differeniia,t

am l/on-

ia

itudinis five meridianorum , quam latitudinis

five parallelorum zequatoris , oritur,

quze 1nnote-

LU p

Ui

fcit, fi longitudinem vellatitudine

m minorem à

ainajore fubtrahas,

:imgund!ommgwf,

^

futii

HACTENUS LPARS GEOGR A.

if rb

N

D-HE Is

t Ü i

i prin d

TU

CCEOGRAIEILZ

4

j j p

DRS

1I.

YOf

u

ito p

DIMENSIÓONE GLOBI

TERRENI.

hoifrptit

J um

la dimetienda Terra , tria confideranda

funt:

iipitqu

. 1. Menfürandum,

stl

2. Menfura,

3& Mcn(u&randi modus.

E

j du n

j pnliP

0'.;,/,'1;1*

(O O ov ib ac E

De menfardndo.,

nl

Pluta funt , quorum dimenfio in bac Geograpbica,

[cienrtia quaritur,

14 Peiío

m

"

67

2

-

PAns

L

b ul

- l. Perimeter , five ambitus maximi circitli in

daut;

globo terreno.

.

f p

52. Diameter

& Semidiameter ejusdem.

D

]

ipur, 10

3. Area cujuslibet circuli maximi.

(, Buiti

4. Paralielorum zquatoris , minorumque G1

! Bertit

culorum Perimeter , Diameter & Semidiameter,

w gentis ü

s. Convexa totius globi terreni fuperfictes.

6. Ejuldem foliditas fivecraffities trina dimen-

apde, f

$ lr

fione conftans.

od

7. Zonarum & Climatum amplitudo.

I Deh:

$. Cujuslibet regionis vel loci longitudo &

arlinets ejs

latitudo.

4

vinem tant

9. Duorum]locorum diftantia , cum in gradia

f4rett me

bus,tum in milliaribus , &c.

ingum &

Qaramr L.

:':qine Gurpori

gf:mt æqua]

'liatis,

