pii minifterio , deprébenfa luminis imibecillitate , de-

t Mi

fcendente ad. terram planeta , quod indicio eft , [pe-

tircadpugwm,u

ciem illuminationis mutari , lumenque in cornu atte-

il

n

4 Ii;gqu

nuavi ,-jïc ut minus moveat oculos de propinquo,qü/'zm

Tgt ii

de longimquo , quod fime bac attenuatione im cori

4 le Ctiü

abfurdum effet , quippe propinqua aliàs majora ap-

i Vr aühäs Y

parent , quàm fi veceffevitt longius : de quibus pl

t

Vib

v4 differentem vide Joh. Kepler. Epifom. Aftronom| w

AP.

[

lul

p48-. 53 f.

ONIR

LisBEm II Tutronicus.

361

d

W --

(

CAPuT

V f.

4^

De Motu proprioLunz.

/

]

1. Lunam tetrze proximam efíe; eamque pro-

UP

ximé circumire , apud omnes in confeffo eft.

H Tiligog v

/

Probatur autem ex eo:

1

202 d

J

1. Quod breviori quàm cateri plaueta omnes tem-

^

d

Aetariga

:

u

poris [pacio , periodum [uam abfolvit.

2. Quod interventu fuo tam (olem , quam omues a-

J

lias ftellas prope Eoclipticam, ad quas defevtur , tegit.

)

PA

3. Quod evidentiffmam inter omnes plauetas pa-

f

Hn

vallaxin babet ; ut infra dicetur.

TT qpiitm

2. Moveturautem non tantüm quotidie ab or-

4li: al pfer f

tu in occafum , motu fuo czteris communi: fed

d!l.«',

infuper etiam motu proprio circa tellurem qui-

dEnovum d

dem ambulat, verüm obliquo iriceffu , fub Zodia-

ihematícus Gul

co, fuper ejusdem axe & polis , in confequentia.»

m detext, n

five fecandum fignorum feriem , ab occafu in or-

d vt hn (

tum.

Hic motus in Luna evidentifrnus eff , ut fupraliv.

4

ii votut

1.€. 4. di£um.

vicltun, D

3. Hoc motu defcribit etiam Circulum Eccen-

m T

i

tricum:in quo

ipocilibth

1, Refpe&u telluris inaqualiter incedit , tardiuf

pltuiie df

circa apogaum , velocius circa perigaum.

3

n cormi

2, Inaqualiter etiam à terra diflat , longius i2

jj

ydepti

Wn

epogao; propius iu perigao.

n

4

uin etiam in iisdem Eccentricilocis, aliás

i

tardior, aliás velocior deprehenditur; ficut ctiam

j il

m);ior; [

ii dl

,

]

Cxteris partibus,ali4s altior, aliás huinilior obfer-

,);S':f::', D

TA

;:f;rnni'

vaturjd quod tàmin apparente magnitudine COf-

!y

1

h

45

poris

47

li

26

ASsTRONOMIJ

L]HER

o m

corporis lunaris; quàm in Ecclipfium duratione

& quuntudtc confpicitur.

Tj

] v

$: Deducitur aitem motus lunæ à diverfis

PT!HCIPLIS

jl r

Tontril

"

A o '^ d dicitur motus longitu-

; NT

vt

dinis luna

I

( GIILO*

u

Hac ratione deprehenditur

jot W E

EE

Dier. Hor.Min.Sec

mt:** us

r. Motus Lun:e periodicus

2

4*

43

e

)*

june du

)

Sio

at

TUl

D

£Annuus poit Diures

G:r

Scr /l

li

revointioncs COfnplCt"lS

1b

9-

221 03

H

Diurnus

-

-

E

"u d

o3

Tu

IOS'

PX

D

Horartius

-

-

-

«6

Es

z.

A Soles e dicttur longrtudo luna 4

Sole : Eftque cjus

[

hi

Dier

Hor. Min. Sec

Mil

p

IT2

Tempus periodicum

A

2

44

3-

[

Gr

Scr.

2ec.

18

u d

blg

Motus diurnus

[0]

[2

LT

2

30-

-0*

28

Q

cix l

3.

CAb Apogan, & vocatur Anomalia

[j

orbis lung : cujus

1 Tempus periodicum

x

13

IO.

3j*

ib

Scr. Sec

Slg Gr

2. Motus diurnus

O.

$4

13

3-

3. Horarius

32. 40.

!Wdtrw

6 *Xpogæ un Lun:zeetiam mutabile ei]c,progre-

UI

dicns in confcquentia motu vequabili, Eftque ejus

llj

"j

Tempus

/

0y

lg

Lisrm l. THI—OR

6()3

lm d

Ann chr. Por

Min.

tls um

Tempus periodicum

$.

209

«

36

AT

N

/

"

ZMotus diurnus

-

6.

14

Horavits

E

-

-

17.

D7 /WZ

7- TNon permanet autem lunaft .empex fub Ecli-

tica , quod folis L,mlmum eft; fed ficut folis via

ILhal]fu lt

Ecliptica ab æquatox ein Lormvn & auftrum de-

l HOL n

* fle&it, duobus locis eum interfecans ;

Ita orbita

,

4^

]un:ze duobus locis Eclipticam fecat '1b eaque in

;

Lg

KT

auftrum partim , partim in boream defle

^^

Iuterfe&dionis bujus pun&a vocantur Nodi ovvBs-

euot alter quidem àveBiguQuv afcendens.

aput

IJ' 10 $,

1

j

|

draconiss per quem luna ex auftro in boream áfcen-

dit ; Cujus gnum eff u^« alter verü xaaudiQutav de-

u hi

fcendeus ,

auda draconis, per quem ) ex borea in

üftrum defcendit , cujus fignum eft P.

t Min, Sec,

^

Ratio tE/'/'lblllo' bujus appellationis eft , quód duo

od

)

Mi

circuli fefe fecantes , circa pun&a /eä'zoms anguftio-

| .

V

T& , Caput C caudam, in medio latiores , veutreua

^"

I

dmcom; primis /i/honomh' referre vif /u/zt

?h

j

0

P

$. Neque hi nodifixam fedem hal

3en

Va

tfab Zo-

[

Jl

il

C'IQ('O R.d nau]atlm contra 11 nornuin [mum ina

* Atf

antccedcntm prorepunt

Znuig

Dltllb

Horis

Ain.

E

f

1$.

$0.

UM

224

3.

&tt,

Eft ergó

A' 31 5

Sig. Or

I/

D)

»

ZMotus annuus

[

U

L9

42*

Td

Diurgus

d ORJPVC

If.

"A*

Horarius

dus

Dj

Ti

9. Di-

R

2 !

l

364

Aswnougx/ræ

jl

"E

. Digreffiolunz ab his nodis vocatur 24otu

2 L

l afcldun fs

vel Anomalia latitudinis lune ;

jtucil

c;mum&m "

Eftque nihil aliud quam arcus ex motu nodo.

um o

rum & inedio motu longitudinis ) compofitus,

TTE

Dierum Hor. Min. S&,

ub quiäf»f

Hujus periodus eft

25.

)'o

$.

36.

/

ol en

Sig. o

I

, Pa qt

Aotus aunuus attem

d

28.

42.

46.

AMeuftvuus

[

0.

40.

[tituipoiïunbr*bL

Iy.

j A

Seimenftruus

6.

P.

20.

$.

Gr.

y Bu

/

tijtt

Diurnus snotus

13.

125

46.

Horavius

m

32*

f*

n

f

vll

n

LTUI

1o. Hiac autemlatitudo lunse oritur maxima

; agl

$- gr- quahtue fc. cft angulus , quo planum orbi-

tx lunaris ,ad planum Ecclipticz inclinatur.

yiet us u

r tb

Huic tamen latitudini ex alixs caufis im quibusdam

MY

locie av gumentum accedit, 17. etiam 18. ferupulorum

primorums de quo T ycho & Keplerus pluribus di-

Dpttid

/'fmnt.

)

1. P l

PARS SECUNDA

enhaker,qaarum h

lir,

LIBREA

IT

1. Dinj

De pasfionibus Planetarum.

j^ Rezrog

) Sfdliow

G auuT-L

L Df

Bitlctdio t

De paffionum Generibus ac

l

lhj

Speciebus.

E Retragmdg;

1. Poffone planetarum , funtinfignes quzedam

ais *

cpava'g

M.

Lisrn II Turonrcis,

35j

) BYcgtur Ali

$mwsjdieu» & apparentiarum coeleftium affc&io-

nes vel accidentia , quze in planetis dumlon gitu-

dinum & latitudinum fuarum fpacia decurrvnt,

ITR od

«ms»compoüm

qualicunque obfervatione animadverti poffunt.

At, Mm S»

Focantur vulgo Paffones , avia , aubspaem , ap-

)

pellationibus quidem wiinus convenientibus fed tamen

ufu veceptis , & ob id vetinendis.

j

& d

2. Earum quatuor Genera docendi caufa con-

Ó

t

4

ftitui poffunt , prout fz. oriuntur.

If, 0

1. Ab Eccentvicitate orbita plauetaria,

ä.

2. Ex comparatione motus planetarum ad feia-

vicen.

Ij

r

j

!

3. Ex collatione eorundem cum Sole.

4. Ex relatione eorum ad terram.,

^ Ofitut ag

3. Singula hxec genera plures fpecies fub fe»

o planum o

v iclünatur

habent, de quibug breviter dicemps.

t d

118, frptra

Q àpur IL

js pl d

De fpeciebus primi generis.

paftionum.

nl

l. Primum geuus paffonum quatuor fub fe fpeci-

INDI

tur.

es habct, quarum Priza eft, qua planetze dicun-

[

1. Direti,

qini.

2. Retrogradi.

at

3. Stationarii.

I. Dire&us planeta dicitur, quando fuo Cor-

t

pore fecundum fignorum feriem incedit.

2. Retrogradus

; quando contra anorgm Qr-

inem ambulat;

jgs t

3. Statio-

Ü QW

:j3U

ïL]

p

366

As IRONOMIE

p2

)

Ti

J

jf

3. Stationarius deni

ä:z; , quando eodem Zo-

/

l

TT

J

diaci loco, aïiquandiu tubfiftere videtur.

;tï/

u jüfili

Caufas harum pa(fionum alii in epicyclos Eccentríco-

RUL jtih

sum conferunt, qui cum in eandem plagam cum E«cene

trieis ferunrur , planetas direcios ; cum n adveríam pla-

,:!

pafïfqlï

n

fj

gam velociust

endun:z, casdem rezregrados , dcnique cum

AU

uterque tam E«centricus , quam Epicycius , pari paflu, al.

At ii

ter fccundum , /!ter conrra fignorum feriem ambulanr,

!

yot

[

u

b

jhtiarmria: fa giunt.

d

Ti

Ut in bec fcbemate , fi pla- —

io

o

zo

Lt exanpi

neta in Epicycli arcu fuperio-

—

(:N

ul

re h cf feratur , tovetur in

a

NI

confequentia , eftque dire&us ,

dejcribens arcum Zodiaci id F

M

g » fed in, inferiore per Le.n

I

TU

planeta apparet im a, centro

/

muadiitevum vegredi per gra-

dus dimen[os o d i, Sed civca ,

f & h iz fine & initio progras-

fionis ac vegeeffomis , cum pla-

^

?

TA

W

neta vetvogradatio equalis eft

t

M

progreffoni Eccentrici defevé-

Ál

tis Epicyclum , aliquandiu fen-

Diity

tivi uon pote[t , quod planeta locum mutet , fed omnin

à Of'*ïfe [

N

quiefcere putatur ; quia duo oppofiti fibi mutuo occure

TiCem n m

!

ventes motus fe mutuo tollunt , plauetaque motum in-

j

tercipiunt ,ue fub Zodiaco locum mutet.

YarOyhijs !

CIUJ(Z [ P))

Á

At cum per ejucmodi Epicyclos , nou veverain c&-

C» TE) l

4l

lo exiftentes , fed ab ingenio bumano confitkos , motts

lag d

quidem veprefentari , baud quaquam verà , velut ex

1 Nngy

genuimis fu. Caufis demonferavi. poffnt ; Idebque 4lii

Hyp

T

UI

D Ó ]

AURU g

LisrnR II,' Turonicus.

E

ES

—

lutdo «j

AIn]

x

W videtur.

H ypotbefes affumunt toles " :;uibm ha paþone;sper ne-

ramn vifus fallaciam excufantur , qualis efr de Sole in

triydes Eceng

centvo /Mundi quie[cente , ferraque eum annuotaotu

PApam cum i

circumeunte.

Inadyaan

o

du )dx'ïliqtl:i,

3

His paffionibus omnes plenetze obnoxii

CU$, parivil

funt,cxceptis Iuminaribus magnis,Sole & Luna.

m [eritm ánbij

Caufas bujus difpavitatis F'eteves deduxerunt ex

proportione maguitudinis ac velocitati motuum cen-

Wo

]

fricorum & Epicyclorum. Hypothefig autem Coper-

m

nanam b&c exemptio Luminarium ultyà fequitur.

j

'

W

4: Secunda primi generis fpecies eft , quà pla-

netac.

|

Veloces vel au&i curfu.

j

"u

nj

M

Tardi , vel curfu diminuti.

A

ï;.

Mediocres dicuntur.

i

ll

$. F'eloces vcl autti Curfu vocantur, cum mo-

2

tus eorum verus , major vel velocior n

i

edio eft.

|

|

2. Tardi & Curfa diminuti , cum minor , & tat-

dior eft , quàm motus medius

|

J

3. "M ediocres denique, cum verus medio mo-

|

tui xqualis eft.

Caufa veprefentativa eff , cum Eccentricus tms

Epicyclus,

Pbyficam autem & genuinam non nulli

T fuwi

in Q) foute omnis motus quavuut ,cujus F'iriutem mo-

,'1/(iki sl

4ague n

j

fricem ia propizquo fortiorem , à longiuque debilio-

l

rem Orbite plauetarie Ecceutvica adjungunt : Unde

Casfa ex Pbyfica G Op?im compofita fit.

t m*erainrf

6, Tertia fpecies primi generis paffionum «ft,

[

fht,

quà planetze dicuntur:

121!

us

I. Numero au&i.

L

MW»;; Ti

2. Numero minuti,

r m2

[

268

ÁSTRONOMIJZ

Eu Veie i r ERE EE

g. 1. Aullus numero , vocatur cum linea veri

l

)

,rgumfïdfmm

;

j

motus præcedit infi

ä

ro,,'mqu?mt.

gnorum fucceffione 1,äneanu

f a p

motus medii.

j objewa.'ionii

2. ZMinutus veró numero,quando eadem linea

veri motus, lineam medii motus fequitur.

ijil

/

Hoc eFt cum proftaphavefis , five differentia veri

-

medii motus , eft vel addenda vel fubtrabenda wotui

qedio.

Qua differentia veri & medii motus in aliis

Dett

major , in aliis minov efl..— Juxta. antiquas bypotbe-

feo, fit proftapbavefis.

Gr,

/

r

d g

22.

TOR Pl

Solis in

Eccentricitate waxima Q 2.

24.

Eccentrvicitate minima. Q. 1.

$0.

4t.

ltl

yam

Ig Copalis

A.

$6.

20.

frmar b

0.

i aecrs

Luna ä

In Quadraturis ,

7*

40.

tbl f

Gr.

M,

TURUS,

Saturni

El

I2.

46.

-

1 Dutalm.

Jovis

T6.

8.

?

AMavtis

-

j2

qias f W

"

W

45*

lii d

I

Feueyis -

r

48.

9-

p

AMercurii

-

-

26.

42.

l E&dv;ï&)

Unde liquet , quantua aberrare pofft-, qui totw

funeis Ti

sedios pro veris arvipit.

]

8. Quarta fpecies, primi paffionum generis

n

eít, planctarum afcenfio & defcenfio.

WU Qu i

Nafcttoris v

)

9. I. Zifcendere dicuntur cumà perigaeo ad a-

pogsum tendunt, & à centro Mnndi altius ino

zethera attolluntur.

WW

]

[7]4

ln

'w

2. D efcendere verü,cum ab Apogaeo verfus peri

j

T5 Ve

1

g«un

x

U

LIBXE'R 1. TrtEonrcus,

369

QMmeüæ

gxum fe demittunt centroque mundiiternm ap-

Mcfire!

inca;

propinquant.

Hac autem paffo , ut öp)oxz'nze pracedens , uon.

'7'1ï €Hd€mh[5;

ex obfervationibus , fed ex caleulo duntaxat inno-

LOU

tefcit.

Toltferati ml

"

CQarPT- W.

J M

"

5Lmeiii 06 i dj

]

]

i

A uf L)W*'

bus11. Gencrispas-

De Spccie

fionum..

(r,

1. Secundum genus paffionum , quod. ex compa-

Wg*. lh

:

|

ratione motuum planetariorurm ad fe invicein ef-

ul

florefcit , exnuamspis, Config uratio, vulgó Affe-

n

;

!

&us vocari folet,

40

1. Eftque certus planetarum pofitus ; ex térra

; M

fub Zodiaco fecundüm lineas motuum ipforum

V

"i

notatus,

h

3. Sunt autem afpe&tuum fpecies innumersy

1

n

)

quidem ; Ex quibus tamen Aftronomi quinque»

!

h

potiffimum fibi obfzrvandos duxerunt.

L

Eorüm.

d

1. Eft evvo3Q- , Conjuntlio , vel coitus, quando

j pf m

planetz in:eodem Zodiaci gradu verfantur.

Nota ejus efr ey*.

5

1

-

ää&ywv& » Sextilis, vel Sexangularis afpe-

"'.]um gcllm

'

us, quando planetze fextante , five auobus do-

ii*

ecatemoriis , vel 6o. gmdibus à fc diftant.

Jid

Nota ejus eft & .

od hs

3. Te-rgjäymv(äw,gmdmzm.,c,luacïmngulus,qua-

rangularis , vc] quadratura , quando iidem qua-

MF

äPOg;[OW

u

Aa

dran-

qogt

z

b iT*lO:.')IOM!PE

EN

870

[1]) df

,

m;nty Zodiaci, five tribus d

decatemoóriis , ve]

L

ent.

ia

OO.

JJ o

otadibus à fe inutuà diil

airulo ?

Hujw fignum ejr a.

! fim, 0

4 TeAy av ; Triangularis , trmusq, tquuetrus,

ente Ziodiaci j hoc

, Nf

triplicitas ; quando planetze tri

five

7á

120. gradibus

/i]lrw:omarm;

cft , quatuor dodecatemoriis ,

Afe mutuo removentar.

filini, M

Hujus figaum efr. .

ii p

c. Aidpeve Q* , Oppofitus vel Oppofitio, quan-

u n

m

AUL

utu

o diftant, & 1n

$ia n

do planetx fex fignis Àfex

1

ofitis ex terra

! ;,.

Züjw ] Mt ! U 3

gradibus Zodiaci & diametro op

k

lsf

cernuntur.

Hujus fignum eff. gc.

hm

pl

zO b IT

D

1. Hàs alii alios e-

!« hii

n

timannumerant neum-

D

M a

^

p2

fequiquadrum,quin-

Dügrioam a

L

£ilem , fesquiquintilem,

Tij ag

Liquentilem , ocbangu-

M

Tuinii qan

|

u

lum decangulum , quos

Y

Vijtis ii

1

fuo , fuo loco velinqui-

"g,

D Mps:

Ajun

ÀÓ ——

|

fripiti

3Mlós

$wO

tl t

2. Sciendum, autem quod, non ounes bi afpetdus ,o-

Iiit g

mgibus planetis pariter ve[peiu omnium competani.

tl mzäm,;xï

Trà quidem fuperiores & luna mom modo erga [o

LOI

invicem , fed etiam ad. veliquos planetas bas a]pt-

Á

]

L Tl [

&uum differentias omnes communiter fubeunt.

"

T d à

Jenu & Mercurius , quia uimium bervi interva

LT

LUR

fole

ijni

lo, Venus ultra 48. ZMevcurius u?trä ;9, à

505

[

n

Lisrn II. THEomcu

:»7I

"HU

Is

qon dzgredztmtur mullas borus: aí fieum. dthmtub

ad (9 complere poffaut.

ij

Ipfi autem bi . & X fextili

intervallo à fe mutuo vecedere ,adeod, ;exnlem afpe-

AUS t

&um , & preterea nullum couformare poffunt.

l4

3. Non [unt autem bi afpetius merum figmentuu

Aftronomorum ; Sed ipfa natura eos multie modis no-

Lilitavit

Nam 1. feeundum bos luna lumen fuum»

terris difbenfat.

2. Sol quatuor anni tempeftates

] foy

fi

itq

variat , diemque pralonmt decurtat aut aquat.

3«

"

Saturni & fovis Crm]uï&zones circa principiunts

)Q

i

Zodiaci fa&e , Maxim:e dicuntur , poft. quas fingu-

las 20.fer? anuie Magnze fequuntur , (duorum uempe

&

d & 21 femper , plerumque trium , 2j g fed trien-

TW

te Cirenli àpriori diftantes ,ita ut fucceffv? fingu-

)

u

las Zodiaci trzplzc;tate; pcr-vadant Primo igneam

Aftrologis diam in

V?Q

ï

Deinde texteam in

Mp jo.

Y

Higc £ranjeunt ia aéream

D..n-,w

|

Taudeia in aqueam

g2 Ws X

Ver(autur autem in una triplicitate 20. feyà annis ,

ï

a

j

ita ut ad pevagraudum totum Zodiacum , amuesd, ejus

triplicitrtes 8007 anni quàm. proxiub requirauture

U

Calculo accuratiori ves ita fe babet

a i t

Inter Saturgi €9 Jovis duas conjuntlione juxta

Qu C0j

votus viedios y x bypotbejïhw Veterum ; interlabuz-

j 6d Uf

tur andi Jul. 19, D. 2 14. Hor. 13. O2 Ouo tempore ipf

lat ?

Qquti

fub Zodiaco emetiuntuv figua 8. Ef

. gradus

j, [ifri *

trium 2raduum exce[fus efficit , ut pu& 10. Cconjun-

j j

i

&iones ifli congreffus iu aliam triplicitatem progres

[]

1

diantur.s atque adeb in una maneant anuis Julm-

02

T .3 i J.WL

4a

-

2

nis

I

24

AsTRONOMIJE

I

ais 196. D.216. H. 10. Omnium autem tyiplicitatum

ls /Müll

vevolutio conficitur aunis Julianis 794. D. 1233 h.

, i

16.quibus evolutis iterum conjun&io maxima

,inprin.

j H

cipio Zodiaci contingit.

; Aifi lu

4. Talium igitur conjunttionum maximarum ab

orbe condito tantüm 8. contigerunt , quibus cum[em-

i, exim

per coinciderunt. maxima ves geffa , fcil.

y, Afini

2. Ra-

1. Creatio mundi , vel protoplafrorum.

s hum i

ptu Enocbii.

2. Exitus Ifraelitarum ex /Egypto.

]

.ffv(;,x

y. Nativitas Chrifi.

6. Re[iauratio Imperii Ro-

DEU

H

tat ab

smani fub Carolo 4MM. OBava que contigit anno Epo-

cba Chriftiang 1604. nová ftellá infignata fuit.

]u fl

6. Suntautem hi Afpe&us vel Zeri , qui jux-

fir i d

ta lineas verorum motuum computantur , vel

pnam g f:('ïw

l

"

l

44 edii , in quibus duntaxat mediorum motuum

ii

lineze attenduntur.

-

li

Ili iv luna obfervantur , cujw Coujuntliona .&

n

j (Amy

]

Oppofitiones Ptolemzxus peculiariter evigias frve

um r

Copulas vocat , in cateris verà a[peBibus fupputandis

QU d

j

mediis motibus conteuti funt Affvonomi , cuuí verorum

Tlf

smotuum calculus im boc-quidem megotio , laboriofus

tl

fs

magis, fit quàm utili.

[:

1

TAT

U

Cuni

(5 a p n 12v

Ditirin b

D)

De tertio paffionum genere e-

jusdemque Specicbus.

latti gj

Mp t

1. Tertii Generis. paffonum , quo Planetoe cum

Sole conferuntur , tres

Turf w.;!/

fpecies funt: Prima; cyfä

?:df,'bhr d

planetz dicuntur;

1. u-

/W! fW. ]

ÜX Te

At

LTA

Hlig,

LisEm ÍI. TuEEonrcirs.

37

1. Autli luminue,

li maxmm*/n

2. JMinuti lumine,

3- Hypaugi , fve combufti,

"Mi

)

j

1. AuEi lumize dicuntur , quando remotiores

à fole , eximio fulgore enitefcunt.

13

2. ZMinuti lumine ,cum Soli propriores, hebe-

ilitirm "

li

J

tiori lumine oculis noftris fefe ingerunt,

fiuaii lyii l

3. Hypaugi , cum fub Solis radiis prorfus la-

U itia

tent abfconditi.

d ifpuufi

Lumen flellarum quidem uec augetur nec minni-

r i

fur, fed ad- fenfum moffrum , vulgi more , ita lo-

cOmD DURDRUE

adiorum ml

quimur , quia eavum lumen alié$ clarius , aliàs ob-

Jturius apparet , aliàs etiam plant à nobie mon cer-

vifur.

s Cj

3. Competit hic paffio omnibus tàm fixis ,

i c»:»y.'a« f

quàm erraticis ftellis , unico Sole excepto , qui

v juprd

cum fons omnis lucis fit, à nullaclariori hebeta-

ii n r

ri poteft.

[

TuT] ; f,ïkü'«'füf':

4. Caufa autem majoris minorisve luminis

r — !

ftellarum non una, fed triplex

Prima quidem

Generalis , tàm fixis quäm,Ermticis commnunis ,

!

nimirum major minorve ftelle diftantia à So-

le».

enne o

Lux enim major: occultat minovem , fecundüm a-

n

at

Xióna opticum.

Proinde etiam Solis propinquitas

aM

Qu

clarifmo fuo fulgore ceterarum ftellarum lumen. be-

ïuut; p

!

betat ; Longior verà Solis rece[fus , easdem clavius ap-

j,)

pavere facit. e. gr.

In

AÀa 3

Mi

ÁsTRONOMIXE

374

1l

[ --

In figura bac a

»$* NI

h

ao

i

centrum 110ndi eft ,

EM

7)

EX

et

M n o Zediacus , g X

L2 x

p

&

fe fegmentumSpba-

r& Solis: d c b fe-

H

gmentumSpbavale-

neri .que circumi-

re intelligatur 1n e-

R^/L

picyclo hi kl. Re-

Uzerghbaim & a

Ya

hl

lo per pun&a con-

M

T Vi

la&us 1 & ldu&z

^.

á

nonfiant in m 6 0

1007

W

locuri maxima digreffonis V'eueris à loco Solis N Fe-

nus igitur in H. latet Jmavy(Q- » fed in P. cernitu?

primà; quauquam propter Solis vicinitatem vifu vix

ii

fit apprebeufibilis , binc ueque ini longius à fole ve-

mota , májovilucefulget. — Sed poft 1 vev(us k , dum

poptto.

um

Soli iterum appropiuquat , iterumminus [pleudet :à

mibt rj

Q . verà ad R rurfus latet abfcondita & Solis radiis

ifimem c

quafi combuffa ,donec ex R elu&ata , denub fuum (plen-

t (axyvus;

dorem acquirat.

tUS àmiittlto

$. Caufa altera auQi , diminatique luminis

llrtumtamr;

E

£ V6Q

!

praeter ezeteros planctas , ánprimis tres fuperiores

Y

3

concernit. Echue vera eorundem major minot-

U

ve À terra diftantia,

m

um

^

! ditrà umb

Objetkum enim luminofum propinquius aut remo

qnilie d«

D

A

;

lius, uf corporzs quantitate ; ita eiiam luminis clas t m

(

vitate augetuy , minuiturque.

Cum igitur & hi pla- 1 Infye

Ptpttub (

mete aliquando longius in etbera eleveutur , ali-

M qa|

qzmndo

?

XIm

^"c

Lisgen II. TutEonictis,

3/)3

M

quando propits ad terram fg demittant ; fit ut quo jue-

20vr5e

vint à te

6120

EEUTUÓ 9

tantà appareant miuores ,

|

X

quautà veró propiores terra faeriut , tantó majoves

-

q0n foluia corpor

q tautitafe , fed etiam luminis cla-

vitaté appareant.

rmmin

*

*

6, Tert

am audi

C

iminutiqueIn

L

$caufa

f*

1

eri

Á

ffimam , luna potif

mum fibi

à p;iox"ibaxs div

7

vendicat; Ea veró eft , quod luna à fole mutuati-

E.

p

t'um tantum lümen hab

en

Vil

sinc

o

n

1

inéionecum

I

A

i

[o

cclum.re-

Á

fole,lumen ab eo acceptum furí

21

r

tet

a

;u

€

[

15

gerit; opacam verà. & tenebrofam me

*

pj

3nfter

rt

i.

Bc

JA.

VU

totam terrae vifuique noftro cff

recedente luna à fole , ejus

p(L)'S V1

1

k

au

m

ad

: .

folem f& convertit, & fu

inde maiore vi£

u-

lo ol N

medi

et

vt

i

|

,[

t

at

w, donec

Lt P cmi

atis portione ab eodem 1ll

ï

re

]

;

'L

atem 1ilu-

li

Atf t

1

ji

n

f

tandem in oppofito folis totam medie

firatam. ad lolem & interpofitam terram con-

TUTCHUT

vertat , plenoque orbe lucest :

wjienj Ll

Lunam propiio lumine penitus carere , lurncn at

*ene

h

ii

l

Àib

tantüm mutuatitium liabete

3

à

:

3

n

JA )

1

€orporibus lmminoft

in quorum lumine 1lla nul!o intexcedente opace verfa-

lil &

tur, & potiffimum quidem à fole , fonte omnis lucizin

j if

mundo ; inde fcimus, quia in Ecclipfibus interáum fubito

tota penitus amirtitur , ut ne veftigium quidem ejus ap-

li Jmï;

páfeat , cum tamen proxime locum ejus cerni voffintfi-

mipu

xz quartz vel quinte rnagnitudinis , ut edufa hujus di-

ss fipets

fparationis in aerem caliginofiorem transferri non pos-

Jajcrminv

fit: nec in umbram terrz,quam in Ecelipfibus ingreditur,

in qua fi quid luminis proprii baberet , fplendidiusquam

extra umbrzam lucere deberet, ficut noxintempeíta, o-

i

mni luce dici abíenxe lunz lümen tam fulgidum cfficit,

vj

ut no&tem in diem prop? commutcet.,

m

TUH)

2. Infuper eandení lupam unam ean

dcmquelfae-iem

(j gl

perperuó. nobis offerre , certum habemus ex maculis.e-

jus, qua femper codem pofitu cernuntur.

ii gt

62,:

3, Non.

l

ÁsTRONOMIZ

]i

-

5

376

m

J

3. Non autem pellucidum fed opacum corpuscandeni ;

julust

elle , ex co cvidens cft , quod ncc vifus nofter , nec ftella-

gl

rum radiíi, nec Solis lux tplendidiífima eam traníeat. Nam

N Mþ,i" 1)1 rm, !

poft ip(anr omnes ftelle, ad qua: accedit ; lacent abícon.

ditz . donec Ipía eas pratexierir.

Solem quocue in Ec..— jiliiff

J

?

clijfibu: (olaribus eadem adcó tegit, utdiem feréin no- mmigan'wsSoz»'

(Xe convertat,

m

4. Cum igitur & globofum corpus habear & menftrug

u 4

curít circa Solem cizculariter fe converzatneceffe eft,ue - Ut

Soli: fapiade alíam parterm !

[

m obpciat Licet n,lu,gæ),/g;'mir.wlf

autem ca medictare , quam 5o..

.x.* r

t perpetuo illumi-

mf pl

netur: noftra ramcn medierzs quam fcilicet nobis obji-

cit, interdum à fole avexf?

f p

ft . ut ii nminari non poflit ;;

interduin ex parte taotum . ali$ major:

iliás minoris 1j loktimis

f

eidem obje&ta: Vnde ex paixe. tantum illuminatam yie

ï

w

;

1

[

ypii p

denius & quidem propter roti

inditacem

' corporis lunaris,

lf

vel corniculataani v.

a

v

g

E

"

TU

bife&am , ve! pra-

i

tumidam:interdum

ÀN

/

1)«

MM u,ï;«:f:m

deniqueSoli ita op-

ÁN

V

pofita et, uc eam

|

1/

T

.

totam ucentem cer-

u ii

Si-

]

neic quceamus

l

TA

u

W

1l

inili ratione; oppo-

l

jus m

fito tamea modo;

f

j

hl

TUHETT

lumen cjus iterum

decretiit.

AAs

d

PO

p «j

"W cyrvil

Figura bec a cen-

|

Vi I

/

E

?

irum Solis b. cen-

[

m

j

/n

z

Yil

j

w

trum terre cd f

D -

t B n

L. x

s

;

|

|

orbis lung e£f , in M

N

À

T

P

ÁN

!

i

quo corpus ejus civ-

N

N,

ET P

€eumit , cujus due

NI

atl n

3

Is

VN

Wa

D

medietates una fo-

N

:

]t objea femper-

RO

'M"ML il

37

que |illuminata., $

1 fj

itlj ij

'uez

TE

LIBER TE THomcus.

du aA

m (ty

usr;mA

wel alba vel lmeu fe&a alter olz fcura à Sole avería

At

f ti

lta d

& nigra depila eff

lluminata medietatis pars l-

OR

htht a

ba nobis vifam , lineis fe&a , iluminatam quidem , fed

UT

!ltdim ltmm

nobis averfam partem vefert, Linee ex h &1 ex-

tremitatibus Soli ad k & l extremitates corporis lu-

enfry

U

naris du&a ,determiuant medietatem luna à () femper

WLC ut

iluminatam.

At linee ex b cenutro terrz ad m &

Ktt

ndu&e ,terminaut medietatem luna nobis femper ob-

Dint

lgt

It obj

verfan m p n

pofft

Luna ergb Soli coujuntla in c medietatem illumina-

A5 mutq

lamlo k totam à nobis avertit , unde nibil de ea à

Mibnoinatám yi

COrong la

mobis con[pici poteft , cum tota furfum , opaca verà

deorfum vefpiciat.

Extra conjun&ionem tanta lune portio uobis lu-

cere videtur , quantam amba medietates ,

& qua So-

I

l

|

g

lem , G qua nos refpicit , commuuem babent ut

|

)

|

Lnrm exz]lentp in d

A

Rw;

intervallo à c quadran-

[2 - 2

Íe minore ; pavs com-

AE

?

muys quadrante minor

än

Iu

efr, ibique portio vifa.

J

WA

propter curvitatem fu-

W

perficiei lunaris iu cor-

nua curvata €9 in me-

dio excavata apparet

E

]

cujusmodi in prefenti fi

N

£ura cernitur.

Quan-

do verluna in E , qua.

)

drante àc »diflat medie- *

»

tas lung nobi obver(a

o s

!

/ mPn

N

^

/ &

AsTRONOMI/JZ

LWI

mpn dimidia fui parte illuminata dimidia adbuc o-

IH 4 M $afn

paca «f

Ipfa igitur. luna b

g

i'("j a F'lfaim

?

NI

C

"

24.

Lodem modo fi luna fuerit in F difi

ciaquas

il Wdur |

tï:

A M

drante majore , majorem etzam il

nedietatig

q

["

partem vi[ui obtendit , & jam intü

el gibbo-

yf*

j amfu liil ;f

f fieri incipi

il

.Tul dantt

Afj

Tandem in ( Soli oppofita, tota vifa medietas à

(l

14

Sole illuminatur , atque ideó foto orbe lucens , omue

fuum lumen 2 Sole mutuatum terra impertit

foe AUA

9 Suntantemdwexfalume]usm(mkc,?) grovac

IWF,,« W; [

TT

illuminationum quinque,quarum ordo & appel-

latio hzec eft

Wv

!

Y

(

H[o lj

l

I. Prima accidit n evv6Bu five Lom

m&mwe fo-

Ui

lis aclunz ,qua ]una inter terram €

jen

ter«

UE

polita, omn«m à fole aucptma lucem, fu:

!

ium in

coclum regerit ; opacam'/veró &

ä

am in€es

NU

I

n

dictatem totam deorfum ad terram "1.W1mqau no-

VN

ftrum portigit.

Omx mmu' in hu coa;hnwo-

Itru

ft:

ne ]un a meme tota liter oroaïa, vitum no

hr hr

CC

effumt, 1d—oque puvanvc magis fcu Analog

[

f,

qnam pxoþuv $as dicitur,

|

Tempus verà bujue conjuntlionts vocatur Ntojttvids

UM

Novilunium Ingterlunium,va$ Steu/otct oer9teu

A

at OE r

L'onp «b boc enim tesipore denuo venafci & acceu-

A vt

di putatur.

Ipfa veró luna ideo fitiens filens. No-

n

[

PA

v , & ab binc usque dum Soli oppouitur crefcens ap-

Wuþ» i

pellarl folet.

Wi p

Secunda d&ne contingit, quando luna die

A t

vel 3. poft con]un&ionem ex radiis folis egre-

1 1 ii

dltm ; partemque nobis obverfam paulatim a

t eun,

Solem convertit, eaque denuo illuminari & ap-

Duras

PJ!'CI» muplt

l

0.'],,

LinreR T. Turontcus.

379

414 d)

Durat bac Qaaw u5que ad 7. diem, quo tempore,

ia

luna à fole pev afpettum [extilem usque ad quadran .

tem proceditur.

Ipfa veró lun:izprimofme apparitio-

[2/144]

nis die vocatur prima , veliquis dicbus dicitur xtegm-

d ve!g(; ,

eis , corziculaia , falcata propter formam apparen-

Íem.

ii

3. Tertia Qan; cft quando luna feptimo die»,

^

mkv..ï,uc';-;s, D

berthh

quadrante Circuli à Sole diftans cavitate expleta

dimidiato orbe lucet.

b

d

Tempus boc dicitur yyompnio , à figuva lung: Qua-

um cïiotxaxy,;].

dra vel quadratura prior , À pofitu lun ad folem 088

erfte ,Sggrtcl', Ipfa verà luna d 9mp Q , dimidia-

W

n

M

ta , bifelba , femiplena vocari folet.

o

4. Quarta Qane à feptimo die usquead. deci-

Bu

mum quintum , adeóque poft quadratumm prio-

rem , usque ad oppofitionem , in medio tumida &

gi

iMl

þbofa , & plusquam dimidio otbe h'lcere con-

*

D

Ípicitur.

lj

! il

Nominatur becluna d Qixve

/rQ« , turgida , tumi-

m

da , gibbofa.

$. Quinta denique $aev eft , quando lunadie

eutalir N

15. € Diametro Soli oppofita, toto coclo ab eo. di-

Ml

TT

J

ftat, totoque orbe lucet.

At

Tunc luna vocatur vrvevAwv(" , aoooeAu O ,

aM

h

[

du , oppofita , pl?na ,permox. — Ipfum autem

jb

tempus dicitur plenilunium , Oppofitio , tet C3olfz

monb / SBolffdein/ Gegenfdein/S3tud.

pl

af

Ab boc enim tempore uque ad alterum Novilu-

mäwä

[rls

]

uium luga incipit fenefcere , vel decrefcere , omnei-

f

jatim d

que bas Qaeeis retrogrado ordine vepetit.

fin p

ol

ii 1

]l

Nati

J5 ]

ÁSTRONOMIJE

380

quiod

a

Nam à dié 15. ad 22. apparet iterum d":xo"ro[ug.:,

[

a Sin Hh t"?m.

gibbofa , die 22. vurfus fit xsegenerbie , five dimidig, ii

ta. Abbinc wud, ad a7. diem fevà denuo Xeeormedye

o a

& corniculata apparet.

Die autem apparitionis ul.

fu. d 19

fimo , novifima luna dicitur , poft quam die 2 . vel 30,

"J iveSol

Soli iterum conjungitur , 9 denuo quafi venafcitur.

; duc d af

(Hanc igitur ob caufam 1. in ,con

diapiat us

Lunz nox e(t illunis.

?un&ionc Sglis &

2,'In oppofitione luna pernox.

;fguidem $um

wf t li

3. In quadtia priore à conjunctione numcrando,pri.

or noctis pars illuminatur, pofterior illunis maner.

d hm ia

4. In quadra. pofteriore ab oppofitione pr

/

rju; p n

manet , & poCerior 1lluminatur. )

-ior illunis

j

8. SEcuxD a, fpecies propofiti

pafüqnulm

A Vr

generis eft., qua planetie dicuntur:

M

[j

tbl

1. Edor, areowovudlon , Orientales.

-

)

st r

Éav éeAoi , vomtpdjoo: , OCcidentales,

ij

3- Axgóvoxu[os vel a'«edvuxoi , PetnoCtes.

V ardcafa

. L. Orientalis , dicitür

planeta , quando' ma-

[7

l

né ante Solem oritur.

2.- Occidentalis,cum vefperi poftSol

Hutitiny

occidit.

1

i

ïä occafum

Vatrrdru p

j»'/l Lj

À. ldu

8. Pernox , cumin principio noGis oritur, in

P'tirin r

ejus fine occidit , at

qué ita fupra horizontem pet-

noctat.

DLT st

lii A.

Ita ) crefcens Z conjuntlione ad oppofitionem oc-

cidentalis esf : decrefcens ab oppofitioue ad conjun-

j Tirfiacau[&e[

P

lh

L

Af

&ionem orientalis fit.

V'enus ovientalis €4 occiden-

fc

talíis etiam mutat.

(

if

;

Orientalis enism dws pO , lu-

äl'lliml gui

cifer ; Occidentalis befpevus , vefberugo vocatur , Ut

P atl i

' J lw:g'e Atj

Sf6eno ub SDtorgenffern.

!Íni

1o. TEmRTIAautem fpecies tertii pafiïonum

Qd

generis eft , qua planetz.

Á

I.In-

L

Wlæ

.LisEmR II. Turonricus.

281

u

itruy

I'/v'

1. Inter fe collati , alii citiusalii tardius heliac? Oriüns

i

tur

2. Singuli etiam aliàs citius à radiis Solis emer-

'»fv?dwp

gunt, aliàs longius illis immorantur,

PUND v

Um

11. Hujus rei caufze tres fünt.

Bhrini

*0,te] !

Prima cft tardior vel velocior remotio pïanetæ

à Sole, five Solisà plancta.

d

Jur,

Hanc ob cau[am 1. Saturuus citius ex ragiss Solie

NUl t

ftfe explicat quam Jupiter , & bic citius quam Mars:

fiquidem Saturnus tardiffmà ifupiter velocius : AMars

M tl

IInus i-

velocifimà motu diurno Solem infequitur.

xiltnis maner.

Xtone p ii

demque borum citius emergit in apogao quam in pe-

vig£05 Quia moius eorum

'ibi tardior , bic velocior

eft.

Dd paiïïqmum

ür;

2. V'enus & AMercurius retyogradi citiu , diretli

4 Sole receduut.

(

d

5

Vij

( Luna. autem velox citius fe oftendit , qz/mmji,

a

tavda fit.

st

a, quidom:

2. Secunda caufa eft latitudo planetarum di-

verfa.

Planeta enim poft conj:lh&ionem boreus , citius 10-

poftïci'rsoccalï:m

bis in terva boreali prodit in conjpetzum yquà

M

ï( f «u-

T

Ti

BOf

firinu fit.

lUnde efiam fit , ut uom

felle pro-

4

-

pter majorem borealem latitudinem tàm vefbe

Upof

iorzontem p

.E

/i

occafum Solis , quàm manb aute ejwdem»wrz.;

7) £0HÍpi-

t

Ciantur.

jl

npen t

T

ifhuc d n

2. Tertia caüfa eft thorum Zodiac

j

i inæqua-

fj

;

l«

lis afcenfio.-

« C t

4 l-

Stella enim , gue in fignis retlt afcendeutibus So-

ub

lem antecedit , licet breviori arcu Zodiaci ab eo ft

m

liffta, longb tamen remotior ab eo patei

u ,quam f

in jgm'; zbl

ffonut

l

ique afcendentibus , tajori Zodiaci aren

j Ierüï'p*ï

W

J À fole abfit,

4-Quar-

[V

]P

232

AsTRONOMIJE

f t

4. Quarta caufa eft horizontis obliquitas.

qm Iü

df

Hac priorem caufam plurimum variat. Hovizon.

! :.»]iïür' ; APJ

4

tis enim divervfus pofitus , angulos, quibus Ecclipticam

gt lod )

^i t "

fecat , mutat ; qui quo minores funt , eà majorem Solis

ij

n d

