Ij*

3:

emiad

It,

313*

14«

Jovialis

M k

. AMartialis

I.

221.

22,

.

V'eneveus.

222

I7b

1

C^ & 6 D

e

AMevcurializ

$7.

22*

[;

AW

2. Is [pecie verb annus Aftronomicus cf vel

Solariy vel Luzaris.

Kifi enim Revolutio cujusvis foella tempus metiri,

Vyinji

l

71

anuumá, covftituere pofft ; elefa tamen duo bac celi

i

f*l!jlü [/7

luminaria pra aliis funt , ad eorumque cur[um tem-

VWotun] j

f':ü

pora annua determiuata.

LT Woyg

3« Annus folaris elt fp

acium teiiuporis ,quo Sol

Aui j /älniun!.

ab uno cceli puncto adidem revertitur.

I^ V WUI

Ed

MT

A. Eftque duplex:

N untY

1. Sydereus , &

V/]gwl :hl

LE

2. Tropicus feu V'evteus,

"8 Dttgy

f« dnnus folaris [ydeveus eft temporis fpacium,

] dlflmf

d eanidem redit.

l J

quo Sol à 1. * Arietis excurrensa

WIP 74.[1

Etfi enim.quavis ftella fixa pro initio bj

u ann

Wib ;

jta:ui

[

Oty

ListR ÍIL CunoworLocGicius.

D

D

447

Joiui pofft , fempev tamen ele&um fuit äïizj))bd .illujlrje

fydus. . Sic Zgyptii annum fuum incboaruut ab or-

:"'ïïf if n

iu Cauis , qui in eftatem cadib: Acbei ab avtu Ver-

giliarum : nos à 1. [rella "^. equino&hio vicina, Quia

t j

U u

v

verb longitudo anni fyderei fubtilioris eft obferva-

""s

N æqm

tionis , binc falbum,ut artificesin minutis non confen-

fiaut.

üw)

J

Doo-cHluy

/]

U

n

Copernico auuus bic eff

(5 n

39.

, Dj H

?6f'

i

Iyl;boni

2 0j6

0.5 9.

26.

h

4l])

6. Annus Solaris Tropicus feu Vertens , e(t tem-

Ijf

poris fpacium , quo fol fub Ecliptica à pun&o -

i

]

quino&it verni ad idem revertitur,

j

[

1

Quibus equinoiorum praceffo vol fiellarum fixa-

1

[

Tum motus inzqualis e& , illi etiam annum bunc. ina-

.;4' 1

T

g

Ü

:

'

n

»

qualem babent jaliàs wiajorem ,aliàs minovem : infer

Mib

quos medius five &qualis esf.

D

/

r/

i fl i

Tychbori

365.

$.

48.

47

f umv du

Tuitium bujur anni , quod ubid, fumi pofet , Aftvo-

m at

Mo9i repogunt ino "V^ , five equinoinm vernum ,

in quo puno maximb notabili , etiam Zodiacum in-

thoant & finiunt.

n khxyoris,quo&ci

u Iiï'if[iflif'

:

7. Diftinguitur autem hic annusin quatuor,

partes , quae funt Ver , Z:ftas,Autumnus, Hyems.

V'ulgh in duat tantum diftinguitur , affatem frili-

N iacmm,

ttf & byemem : fed vetliu: quatuor pavtes fatuuntur;

qu4 dicuntur quatuor anni quadrantes , vel quaígor

hiipora , oyibus evidentiffua fit aéris mutatio,

h

ji U

j u

$. Ve

AsTRONOMlæ

L mïl

448

AAE

aMals i

8. Fev nobis eft prima anni pars , ab æqumo

&io verno ad folititium cftivum.

w

Hoc tempore Sol ad uos afcendzt per V^ SSCES E

/

e/wf/[ILf |

Uzde bec figna dicuztur verualia.

U0 ali

Jm]

9. 4&ftas cft (ecunda anni pars, à Solfitio: X

vff Dl? ,'3,

ftivo, ad equinodium autumnale.

Hoc tempore Solpema/at tria figna &s1iva 95 ,

j /HNWNA

GL p , perqua à uobis vecedit , €6 defceudit verfus

komwn omi

auftrum.

diathsad etn

oofat i Me

10. Autumnus eft tertia anni pars, ab 'xequmo-

Qio autumnali , usque ad folftitium brumale

Hoc tempore Sol per tria figna autumnalia

1, Ht dub du

w H» , ulterius defcendit , donec longiffm? in Solfri-

n fl d

tio à nobis recedat.

ul flllf 1!! [

tr. Hyems eft quarta & ultima anni pars,à

À hd p

Soliitio brumali ad sequino&tium vernum.

ll Nfcfl lflxi

Hce tempore perambulat Sol tvia figna bycmalia,

Em

*e i, X per qua ex auftro itevum a/cendzt & ad

At i r d

9205 rewerlitur.

Wi

"HWOTM CLf d

CaruTr .Vl

MM Vettiy f

n t hg

!

De Zuno lunari €9 Menf bm'

W t lg

Aflronomica.

W!G ?üïdw i

r. Annus lunaris Aftronowicus eft , qui ex motu

A^ tfb

lunse defumitur.

E

LOT

2

n

-

Eftque dvplex :

At

CWW' !

M 1j

r

1.

Simplex , una revolutione lunz conj*ms.

j ]lma l

mw,

2.

Cosipofitus ,ex pluvibus ejusderi vevoluti joui

2

1]',6 /I/W "

3« dunus lunaris fimplex , aliàs

'J!:

atiori moni« | t "d

ne inelie

/

D ,

Lisen IHHI. CnioNoroctcus.

449

li, ds

AE i

17&11n,

V L: Menfis vorcatur, effque duplex, Periodicus

&S3y.

"nodicus .

hf Pey 'vï x HH :

l,

4. Periodicus menfis cft, quo luna füb Ecliptic/&

l

ab uno ad idem pun&um revertitur,

Jus,d

N

3

1

h

!

um

Hocfit/ - Diebus,

Horis,

/

/l

nl

-

]

E

iL r af fj

f. Menfis Sy

;zodicru7;:i]c, quo läf.lä äfosl.(.: dï;gres-

iit,(f»-ie;"ceziu.'uwfz'

fa completis omnibus apparationum fuarum di-

verfitatibus ad eundein tevertitur.

Mi as d t

DO

Conítat hic Menfis Diebus, Horis, Min. Sec.

W

lID fU

29,

12.

3«

444

ifpu uttm

1. Hoc autem accipiendum eft de motu lung me.

lii

AA

4l

if

diocri, five &Quali : Unde etiam M enfes medii fve

equales fiunt, — 7Menfes autem veri valde insquales

tlini at p

[UID,

funt, Periodici, propter inzqualitatem motus lunas

gfrlum "u

Synodici , pr

opter inaqualitatem utvius 4 [yderie So«

l

T hcmläa,

lis & Luna,

r Bu

Eflate enim Sole circa apogaum tavdiàs inceden-

— —

fe, menfes proveniunt breviores,quia luna velox So«

lem tardiorem citiàs affequitur. — Hyeme . Sole circa

V

perigaum velociüs incedente ,7Menfes funt lougiores,

quia Luna Solem veloviorem tavdiàs affequitur.

ij MM

Infuper, cüm luna tarda fit in Apogeo fuo, velox

VM

in Perieso, tardiis igitur ilie, quàm bic, cetevis pa-

f Qs

y r

tibu,, conficit refiduum, quod illi completo periodico

W motu ad folem fupereft.

Cowpofitis igitur in unum caufis, càm fol eft apo.

li

L

i

7

l n (ti

| g, luna perigga, menfis Syndicus babet Dies 29,

0r. 6 2 in. 22 At cim fol eff pevigaus , luna apo-

$a, menfis eft fey? 2 0. dierum [olidorum,. Deficiunt

m

$l

LU

:

enim

ASTRONOMIJXE

a

"m "

enim tantum bor. 4. & min. 23. propter banc

fn;.

yhi

ID

qualitatem Afftronomi veros men[es negligunt,;fg',me.

" (heamin i

diis equalibus contenti funt.

2. Sciendum etiam, quod bis duabus menfium fhe-

p lrgenmis

ciebus etiam tevtia addi [oleat ; quem vocant men-

N TI

N

fem illuminationis. Effgue intervallumà primo die

coz[pe&a lung , poft. fynodum utriusque luminaris ,

lu mmimmi

007 N

usque ad ultimum diem lune evane[centis.. Himenfes

n

L

etiam vald? inequales [unt, propterea quod luna de-

Bul

ficiens & venafcens, emevfiones [uas aliàs promovet,

i

h

aliàs fu]pendit ob caufas in Tbeoria lune dilas.

Md T

nl ues

3. Denique notandum, etfi menfes propri diGi,

lung curriculo conficiantur : Analogicà tamen etiam

H

Solares menfes Aftronomicos 2 nonnullis confiitui ;

qui funt [pacium temporis , quo fol unum zodiaci f-

lu

gnum five duodecimam ejue partem perluftrat , quod

cum inequali motu fiat , ideó inequales etiam funt.

ä)f Tempnn

ts

Si verà ex veris inaqualibus medios equales afuma-

(

saus ,fiet menfis folaris.

Di

Dierum;

Hor:

Min;

Sec.

Tert:

[

6.

19.

,XRWMHM

30*

10,

29

VIS X W VW

i

W

6. Annus lunarir compofitus eft temporis fpa-

KE gj

)

m

cjum quo luna poft aliquot cum fole iynodos non

vonfütgh

procul a priore loco cum eo iterum coit & u/nitur.

HWWMM

7. Eft autem & hic annus duplex, r. Commuris,

l?mi(um, M l

qui 12. & 2. Embolimeus, qui 13. lunationes Sy-

Mf jr

nodicas comple&itur,

Quia enim luna poft 12. lunationes completas fo-

; Huinsm

lem non a[fequitur, poft 13. autem lunationes eundem

dies,

*.3' Din pg.;Jjjf:

;

n

fuperat ; itaque f*eferväfztur deficientes lunares

:WSUOD i

donec

"l»i».

N

]

*

t

Lrszen II CHRonoromjus-. 451

* Pofer lg

äb;l;vranno altero vel Lertio integrum men[em [

3 'r.egiigun:,e

1]

fituant, quem iutevferunt, ut ( & J conjun&iores

! maneant.- Unde annus ille 13. menfium evadit,

ho

]

n

^ W

l *J)']

9. Uterque rurfus duplex eft.

1. IMedius, qui norma ckterorum,

li

2. Verus, à medio plus minusve exorbitans,

Mirigng g

9. 7Medius communis eft.

Aiit)cet

Dier,

Hor,

Min.

Sec,

Tert,

"

TU

.854»

$.

49.

385

10,

j

|

[

4l

Exbolimazus antem»

383.

21.

2

4l

2T,

At a d

ml

Hadlenus de Tempore Aflronomtco.

J L U

P —A R s.' il.

777 NWMW

Á at -

LiBRr lil,

í

H

; q/(/i

d ts i

BECTenper Pubtus Pa i

ais m

CaA»ruT

l.

De Diebus Politicis,

.

Ti

[

D]

,T Tenpus Politicum five Civile cft, quod quse,

Vis gens vel natio ex rudi & populari motuum

TEU

ccleftium obfervatione, fibi ad ufum civilis vitze

I

um o fynodcs;:

tonftituit.

T

J

M

imm tl

Hujus igitur vegula ac menfura eff,

Tempus Aftvos

[;

dUka, l. (

]

WTicum, ad

quod, quo propius

h-lna!icüï:'f'

6 perfeBins

effe ceufetur.

politicum acgfj"e fif,

[j

2. Hujuspartes perindeut & Aftronomici funt,

gulinntt ajmpfz;

Dies, Annt, Menfes.

a

.d: Dies politici ab Aftronomicis veris

acïn*æqna-

ne

t

/

uàm quod alii alibi eos

lous nop aliter diä'erunt,rq

fa

ihkhe

12

AsTRONOMIJE

LxBlRu

45

5

[

incipin

nt, eosque in horas alias atque alias diftris

p j

hn f jieert

buint, aut aliter eas numerant.

M d bmiiz

Nan, ut dequibudam tantüm loquamut.

1. Hebraci ex auforitate diviua diem incipiunt

| í Qui , iualï

ab occa[u Solis: [pe&kantes creationis mundana orvdie

;-üiintegrä git

s ens ID tmedo

nem, mundo enim jam incboato , fuper faciem abyff,

j die mdig

five maxunam ilam aqua :

nolem primo die conditam,

i

7.

!

M

atte rE od

quainftar ma

eria futuri adificii fuerat, tenebra 4d-

m

A

plifir]

Z

buc evant, quibus fuccefft Lux, velut oumium verum

i

forma; ficque fa&us eft ex vel

i

yere ex malnä dies.

'mywmþvo [iti4

prinus, si feriptura loquitur Geza, 1.

j quamnüä;;';

siripin d

A. Hos imitati funt veteres Athenienfes , bodie

u inæquaks |

verà Silelii, Bohemi, Marcomanni, Itali, &c. que*

im i d

vum borologiaoccidente Sole boram vigefimam quar-

hu

tam fonant, dieique civilis fiuem , & alterius initium

inigir d i

faciunt.

I

&2 bodie Noriber«

Bb yrvisi um

1

3. Chaldzi, five Dabylonii ,

ninBv

2vizi.

Af r n

tu Solis aufpica

genfes diem ab ov

abes diei civilis initita

iBm hori j

4. Umbri, ZEgyptii, At

i

f

H

tU gt

W

[

?

h

D

n meridiem veponebant, quo

d etiam Aji'ronomifa-

eremenna ,

Hem.

ciunt; Romani aufem in tiediam uo

y. Utvunque nos bodie feguimur , diemque civie

Ü

à wevidie inchoamus. U-

leu, velà media uotke , vel

Y

trobique enym numnerus 12. borarum , ad. fuum prit-

1 À Nl

cipium vevertitur.

A^Qtm ts

alios aliud inis

4. Utautem dies civilis apud

MUXUTUM

Gum habet, ita eundem etiam alit

er atque alitet

A tl x

1&5

|

in horas diftribuunt.

FUi

n

;. Etfi enim ubtqu

e ferà receptum fit, ut dici

(;:tu&

paturalis 24. horas con

ftituant, eas tamen at «

(qul/l-'

Ü lgt Qj

quales faciunt, alii ingequales

It

Liszgn HI.CuHnowotocicus.

443

du

üp

D

JEquales intellige rej)e&u;mim diei natumil;ir.'

Nam, fi diverfos dies confideremu , cüm inaquales

r

fint, etiam boras inaquales fievi nece[fe eft.

itin lg ii

6, Qui xquales unius diei horas habent,eorum

lfiüjltw TTR

alii integré eas ab r usque ad 24. numerant ; alii

v Itf

"

veró eas in medio diei & noGis bifecant: alii de-

p

T0 dj t

J

nique diei no&isque horas fcorfim numerant, fi-

| f:z:m:, hundni.

i

nitaque vel noGe vel die ad unitatem redeunt.

Et hi fi in fbbava obliqua feptentrionali degunt,

iv

Q Bat 04

fempore eftivo diei avtificialis longioris plures bovas

Jth,

l,

I

babent, quam noGis; tempare byberuo , plures uotlis

Aesies i

langiorte, quàm diei.

7. Qui inzquales horas ufurpant, dieni/grtiü-

i, tl ce|

t tf u

cdalem in duódecim , no&em in tótidem horas

&b t

ditribuunt.

Cum igitur dies in jþbäm obliqua & inter fe, &

|

woEibus proximis comparate , nequaquam. aquales

Jj hi

TMH

TT

fiut , etiam boras diurnas diverforum dievum, & inter

j

fe, & cum horis proxcimis no&iurnis collatas, inequa-

L

Al

j

les fievi neceffe ejf.

--

?

CapruT Íf.

144

, lgt

ateicboun

De Annis Politicis.

q) n

Ht

1; Aunus Politicus five Civilis, eft certus dierum

integrorum numerus, five ex aliis caufis, rationi-

dv :

anu&

busque, five ex Solis vel Lunz, vel uütrigsque mo-.

T id

A[In Aïlm

tus periodis colle&us , negle&áque £xei8ea A-

n

A

ronomica, populari cujusque gentis ipftituto re-

jl

st

n

ceptus.

)

if

j

"

Aieuo , iüterealatione , ub

:',ï

er banc caufam iudo

vocant

d

T

i

Fj

4$4

As'rnono.nu.g

-

——

g J

vocant , vel z;;fertiane dieue EE

menfum opts ba-

gjo ducertu

bent., ne defeGius, initio exiguus , fucceffu temporis.

sgistotind

nimium crefcat , anuusque civilis f*b Afivonomico e-

vomiter defledat,

dgtnbus r

gl l

2.Sunt autem & hi politici anni alii Solares, qui

b

ad Solis motum accommodantur; alii Juzares, qui

juxta lune curfum potiflimüm xftimantur,

o

,ï.'»

J( QHHOWKI

n

d

Solatium plures f

";ï,,h?ïlï

1

pectes funt«, quarum treg.

!

W

TT

nobis hoc loco futficiant.

00

lH

Julianus , Gregorianus, Zgyptius.

m)

Wl

li

b]uæ

4. Annus Julianus eft , quem Cajus Julius Cze-

)

f

!

itus Emb

far cpera Sofigonis, Mathematici vel corftituit, .

4l

ib vd il

;j

veiin Romano Imperio ufurpandum, Edicto pu-

bilico fancivit.

$. Eftque duplex :

M

Ut

1. Communis, dierum 365.

?afur,

lat c

2 Embolimaw , five lntermlarif,cinæc&aïriaörj

At

Tilv

quarto quolibet anno recurrens, dierum 366.

Caufa bujus diverfitatir bec esF-

t

1. Cajus Julius Caefar horas anpo Aftronemi-

j

|

co folari , five annux periodo Solis adhzrentés

od a

negligere noluit, fed anno füo civili, quem Sola-

3 36 loramm

tem effe voluit, inferendas putavit , ut cum cclo

Wal

!

"

ATOQqm

accuratius congrueiet,

l

j

u

2. Cum autem putaffet, Scl

em 36'5. diebus &

st ]nde Í

horis 6 curfum fuum abfolvere: Itaque cenftituit:

tdinai

N

ut quemadmodum Aftronomicus, ita etiam civi«

ïtn' OP üres

1

M

lis fuus anpac totidem dies & horas haberct.

"reeno

n

]

4 At quia iftz fex horsx quotannis obfervandz,

Ptf

Vfui civili minus apta erant, (cum enim confen-

lr amidpn

tarenim

"

LIBER IIT. CHRnoxvorócrcers. /4eg

n vlef—mnfum Wl

taneum fit, ut anni & dies ab uno codemg; prin-

M f

i ;tl;::g

cipio ducerentur, fex hae horz, anni initium quo-

lp d)

Áfttty ]

tannis totidem horis à principio diei abduxiffent)

Ideo tribus prioribus annis eas prorfus neglexit,

iannï&liiSolarez.s;

annosque hos fingulos communiter 365. dierum

àrtsafi]

^

mm,:g

fecit.

RWNM

4. Quarto veró anno, quo 6. iftze horæ; quater

hu quag

fumptz, 24. horas,adeoque integrum diem natu-

ralem conftituunt, hunc diem interferendum cen-

Egjprilif.

fuit, atq; ideo quartum quemvis annum fecit die-

1

—

m Cs us (

rum 366. Unde quartus quilibet annus, ut & ipfe

rafc v of

—

diesinfititius Embolimzus, Intercalaris, ab inter-

xudun, o

calando vel inferendo , Germanicé eín &daltz

gagr quaü luxatiiis vocatur. Appellatur etiam

biffextilis, quia dies ille intercalaris olim dici fex-

toante Calendas Martias, fiveante, five poft po-

nebatur, fextusque calendarüm Martii bis nume-

ni R

tabatur. Hodie veró diesille intercalairis ultimo

t du

T

Februarit anpectitur, qui proinde 29. dies ac

Ol"i.f

D Aftroncu:ïä

rit,cum aliàs 28. tantuim habeat.

b Gol hn

j.Sciendum autem hunc annum Julianum die-

xiri, qi*

m 365. horarum 6. juftó longiorem effe, an-

gvit, iif x

numque Aftronomicum, dierum 365. horarum $.

[crup. 49. fer? undecim fcrupulis , vel pauló plus

E-

um 36(,' i

faperare. Unde fuccedentibus temporibusincom-

[

QU

[

modum aliquod natum , fa&umque ut ingreffus

jf !]

n-ï;us,ï

s

Qin o. ? five pundum :xequino&it verni , Quem

Cxfar certo diei menfis Martii affixum voluit 2351

hs

hon pcrmanferit, fed quotannis 11. feré fcrupulis

WWMC

l.

(

,

orz anticiparit, quac à tempore Cacfaris hucusq;

in

[

annuaes

EÍ4

-

AÁsTRONOMIX

Ltmm

456

TL

annuitim colletta, ultra 14.dies excreverunt,qui«

u:udzpendfdï,f'ï

bus zequino&ia retro verfus anni caþut prorepíe.

1

l

runt.

,

ul

y

;;ggfï' i ]

Hinc ortue eff :

T

li v lul

6. Aunte Gregorianus , quem Gregorius XIIT,

u fo

Papa Romanus,circa annum Epochz Chriftiange

1590. apud fuos inftituit,

gifm api [

TT

Hic Papa errorem 1. Cafaris corrigere, & aqui.

notliaad dies, quos defevuerant , veduceve volens,

a um g

bancque anticipationem in pofferum cavere ,. bunc

DDTUTTETN

anuum, mon ab omnibus , fed [uis tantum Romanenfi- —

Jf Muns 8 À

D

gun r Cuttl

b veceptum, introduxit.

Igitur 1. ut 2equino&ia cx díebus anterioribus,

um uf

unemy u

in quos prorepferant, ad priores fedes retraheret,

(

in Juliano anno dies decem diffimulari, numerans

De dnnici

doque praeteriri juffit.

2. Ne autem rurfu

s fuis fedibus emovärentuf,

Wi hiur nl

quod ob nimiam intercalationem, annumque ju- '

Janä:vdcmpojc

usf

fto longiorem affumptum fa&um eft, juffit ut f

quentibus Epochze Chriftianze anniís 1700. 1800.

1 dni iunaresþ

1900. &c. qui aliàs intercalares effe deberent, in-

tzzuäæus,re&iusf

tercalatió omitteretur.

"dlematim die

Et hzec caufa eft, ut ii qui Calendario Gre-

:;*;BsSïnodici, u

od

goriano Pontificio utuntur, perpetuo X. diebus

numerando nos antecedant; qux antícipatioob .

lii ii s

ncgle&am intercalationem anno Epochz Chri-

;!r!i!uï LT

ftianz 1700. undecim : Anno 1800 duodecim; .

] tf duoieciu

^ ii d

anno :9co. tredecim dierum erit, fi mundus täïrp '

diu fteterit,

lr Qofi u

7. ZEgyptiu annus eft temporis fpacium 365.

?:Wf T

[

dies naturaïæ perpetuó comyle&ms.

Selas.

ä

f

mm

dig;

Lisrm III. CHnoworoctcus,

457

XCTEVC[W «

" Solarem bunc aunum . dicimus , non quod à Sol

Rü ycr

iotu depeudeat , fed quod ad annum Solavem propiüs

Ü

I

accedat, negle&zs folum g. horis, & winutis 49- qu&

Pe;riado Solis Afrronomico confiderats adberent.

E t

Quia verà b bore &3 bac minuta quarto quoviz

| Epcchæ Chïim

anno initegrum ferà diem couflituunt , fit ut ob eorum

segle&&um caput five principium anni quaito quovis

L fipr * d

anno uno die anticipet , adeoque anpis 1460, per ta»

!l ruten L

|

r

'

l

um annum vageturs e. gr. à 1. Jan. ad 3 1. Decem-

UI h

bris, ex boc ad 30, ejusdem , & fic porr perveniat.

&tl Rommmþ

Et fic Julianus & Zigyptius anuue in. 1460. anuis

gemum iterum conveuiunt; nunerantque éunc Agy-

il at

ptii aunum 146r.

sf rl

CAPUT

L.

imtlar m

De Anniscivilibus lunaribus.

dtsemoventa,

1. Anni lutaves politici etiam funt vel fmplices,

k aj

qui unà: yel compofiti , qui pluribus lanze revolu-

tionibus conftant,

n d t

ais o

2. Anni lunares fimplices ( qui, ut fupra etiam

edidiedij

monuimus, re&ius & ufitatius Menfes dicuntur,)

funt alternatim dierum 30 & 29. ad imitationem

d

menfis Synodici

*,»uï (

» quo luna à fole digreffa, ad eun-

LU. k

dem redit, fa&i.

g

p re antid

Luna euim à coujuntlione cum [ole ad eundem ve-

oELOC

x

vertitur motu smedio diebus 29. bor. 12. min. 44-

AO

Ne autem duodecim bore amuexe quicquam tur-

jo 1900 i

jl

Qu

lent, pvo iis altero quoque menf[e integev dies affu-

| &tl

Witur, quo fi£, ut qiiod uni vienfi decedit , altevi ite-

«t

.:Cïi

Twm accedat , adeoque aliqua menfium equalitas fer-

m;Of;S

vetur,

g:*liäemi u

Á

Ff;y

2. 4a-

AÁSTRONOMIJ

p

458

3. dnnus lumaris compofitus etiam duplex eft,

[

j al sz

* i m lr

Solutus & ligatus.

g ità obl

4. Solutus cft, qui à legibus curfus folaris exem-

ptus, ex pluribus lunationibus , five congreflibus

yrcdo, lat

Solis & Lunx quadantenus efformatur,

gt g

$. Hic ruríus duplex cft:

h rangrum.'

I

Conmunis , duodecim menfium , quorum

yti^ g

[

ars dimidia 29. reliqua dierum 3. eft. Undein-

|

teger annus fit dierum 354.

vffutri C

2. Embolimaus, quo 12. lunationibus una dies

l

À

lj quecum vi

fuperadditur, ut annus fiat dierum 355.-

abeur,

Talibus amwis bodie utuntur Turca ex difciplina

v Bd

Arabua , Exibolifmi autem. frve Intercalationis bac

3 animadrar

eff ratio : Quia fcilicet uua lunatio ultra dies 29. &8

) Prirde Gl

boras 12. etiam 44, minuta continet, que ammorumo

teltsdiefaa

230. ffacio r r. dies confliituunt : Ut igitur accurata

tuaddredo

anni lunaris vatio conftet , exa&kis annis 30. dies11.

tolints u

intercalandi fuiffeut ; qua intercalatie ue fimul &

ir) ao lbore

femel fievet , diftribuunt eam in 30. amnos , ita , uf

m diarh

anni 19. fint Communes , dievum 354. undecim verà

fcilicet 2. $. 8. 11. 12. 16. 194 21. 24* 27. 30. fitt

uoun, qi

Athum, itilon

Embolimai 25 : dievum.

qunt,

Hinc una periodus conftat diebus 1065 1. qui fa-

ET iM

ciunt lunationes 360. quorum qualibet e$f

"t u g n

Dierum,

Horarum.

Minütorum.

12e

44*

Thittlqn p

r

29.

lt

A

quod. Aftronomica veritati fatis congruit, Caput

IU q

igitur anni Turcici vagum etiam eft , & excurrit à

m

vere in byemem , ab byeme in autumnum , binc in &-

['ifä hn

eftatem, douec 30. auno vuv[us in ver tran[eat ; funt

q!le

li

lx

| Listn III. CHRONoLoncu's.—

—— ——

449

AE m l

hd

que 30- anni noftri apud Turca: quá

mproxime 3r.

Sarls fl

1

6. Aunus lunaris politicus ligaius eit, qui lunaé

)usj GWCOD hvl

curfm ita obfervat, ut elapfa aiquot annorium

pcriodo, lunares cum folaribus paria faciant $G

ATRR

exaié congruant.

Hac congruentia à multis quafita , varios cyclos

Atf , s

1

pepevi! , quibus eam includere voluevunt.

0. nj

Hincenim eft:

atl d

1. OZaeteris Clecftrati, Tenedii, Barpali, Eu-

nj

dosi, quse cum vitiofa fucceffu temporum depre-

?

henderetur, fuccetfit

Tyrt t du

Tfercahtimi h

2, Enneadecaeteris Metonis, in qua cum ctiam

vitium animadverteretur, recepta eft

inltudiri). d

3 Periodw Calippi, annorum feptusgïnta fex;

DT

Ex quibus diverfz annorum folarium & lunarium

THigtm drmda

j n lts

formae apud diverfos populos enatac fuerunt;qua-

ultiue fl

rum rationes multi, (inter quos princeps Jof. $ca-

1

) a, i,

]

liger) multo labore quzfiverunt, fed propter ea-

rundem obfcuritatem ,oblivionemque feculorum,

j n "

24 0*

&au&torum, qui temporum meminerunt difcre-

1 p

;o,;ii

pantiam, nihilominus veritatem in ambiguo re-

liquerunt.

; nf

Non minus incertum e£f , qua forma anni pa«

i D

fres ante & poft. diluvium; Item Hebrei ante & poft

jpicorm

taptivitatem. Babylonicam ufi fuerint, de quo di-

bi

verforum. diverfe fententie funt bodievni quidem»

y npm

[ r

Judei anno: utuntuv. lunavi ligato , quam fievi po-

g gl

n

»j

teff , exaflifimos quam formam [e à AMofe acce-

li,

j

[/]

(

Piffe eloriantur : fcd falli eos, eamque formam poft

LL

"

]

dcftruBionem templi. fecundi demum introdu&am;.

1

à mul-

l

p

)

;ll

460

AsTRONÓMIX

/4/'

b

l

M

l

n

à multis demon[fivatum eft.. F'eterum autem Hebrao-

MA

vum annorion forma in teuebris latet. — Qui igitur in

nl fumma.ï

reducendis illis annis ad uoftram Julianam formama

; Dishonmn

defudabit, multum laboris baud magno , vel pottus

s QuEY

nullo cum feu&u fufcipiet.

at pat

Gatis igitur nobie fit, iinitia annovum, quibus ve-

« lo Hafre

teres tài [udei quàm geutes ufi fuére , quotve men-

qus Mj

fes ac dies anno fuo inclufevint , prater propter fcias

aptitrlini: d

smu. Hinc enim fi non exatZam , talem tameu com-

u rtipu: m

parationem cum nmofpris amnis inflituere po[fumus ,

u TUPOMUMUY I

qua à veritate baud procul aberit.. 2 odum in annie

xf t

Hebraorum Biblicis , Theslogia frudiofis infra mori-

tmoralous Jf

ffrabimus.

NDI

1 pl i

: -CA"PUT 1v:

Wi Gutmti sj

A. um n

De cMenfibus. Politicis.

r. ZMenfes à metiendo, fi Ciceroni cfedidxus,

Vraintio

XURUOru tum

nomen habent , quia annum longiorem metiun«

"u mf

tur, & in partes diftingüunt.

2. Politicorum igitur venfium pro diverfitate

tthslareCh

gentium & populorum diver(a ratio ac denomi-

';ïniziumptimïms

natio eft.

TWYetüey

2. Auuts nofter Julianus dividitur in menfes 12.

YATR V

funtque in anno Communi:

Dierum Summa

Dierum Summa

ïgnninatura f

"

u

lm)

D

dc.z[

lahuarius

3t«

3t.

Iulius

3I.

212.

Fecbruarius

28.

$9-

Auguftus

3t.

245

xm,lg gü

Q

|

|

2713*

m

Maxtius

3';

90.

Septemb,

!

30.

D

lt

Aprilis

30«

1206

O&ober

3T.

304«

It

Maius

3t.

I$I.

Novemb,

30,

334*

365«

D

Tunius.

|

|

181«

Decemb.

3I.

r ahqu;

/30.

Nota

D

P

Lisrn IIT. Cunoworoctrcus, 461

"s

eterumu:emH&m.

"Nota 1. Inanno biffextili Februarius habec dies

j ldte!ï fijiy,

uno plures, nempe 29. Undein tali annoipfius &

ag i

rcliquorum fümnma unitate augenda eft.

UM vj

2. Dies horum menfium nos ordine naturali

numeramus;Quse veró apad Romanos numeran-

Ut i

di ratio fuerit,patet ex fequentibus verficulis:

* , QUi

Prima dies AMenfis cujusque est dila Caleuda,

Jtrrotofi

Sex Nonas M ajus, O&ober, Julius, & AMavs,

,l fato t

Quatuor at veliqui: dabit Idus quilibet o&o:

Inde dies reliquos omnes dic effe Calendas.

Mi nf

h Md in u

Quas retronumerans, dices à menfe fequeute.

fuijrifmy.

3. .Menfium etiam numerum dieram his verfi-

bus memorialibus incluferunt Veteres,

,Ua EUR

Ter dexos Séptember. babet, totidemque November.

l

Juniue, Apvilis: veliquis fuperadditur unus:

Znnoin Communi vicinos Februus otlo

J

Continet, bunc uno in biffexto femper adauge.

(ierti lm

4« Quze veró ratio appellationis fit, cum men-

fium fingulorum, tum Nonarum, Idvum & Calen-

lr t

darum, à Grammaticis petendum cft quorum de-

i p lii

tivationibus hanc Chronologiä onerare noluimus

a as d

. Initium primi menfis , totiusque anni cadit in

mediam feré hyemem: quiafolftitium hybernum,

dhurin mll

pun&um Zodiaci Cardinale ( in quorü unum ini-

tium anni natura re

pofüiffe videtur ) Itemque no-

j i

!

vilunium ) quod Cacfarem non negligere voluiffe

3

»

J

Vero fimie eft ) olim cum hinc annus conftituere-

[4]

tar,haud procul à Cal. fan. capite anni noftri ad-

l

i

,

r

uit, quod tamen folftitium ob annum jufto lon-

q

D

)

if

&lorem bodie aliquot diebus anticipavit.

J

j

N

4, Jll»

Lmnlïl,

461

AsTRONOMIXE

l,

4- Aunus Aeyptiacus menles habuit l*.fmgu.

4

los 50. dierum, quorum nomina fuerunt:

1. Thot.

TT

7 Phamenotb,

2. Pbhaopbi.

$. Pharmutbi,

n

Wt

2. Athyr.

9. Pacbon.

4

Ml

4

C^eac.

10. Payri.

1 1. Epepbi,

f

yvTybi

6. AMecbir.

12. /H efori.

J n w

In £ne senlis Mefori aunexerunt. y. dies Vmwyout-

vudfior ij

um VeAa

vovz , intercalares vel adjetfitios , ut annws. fievet

dierym 26g. — Etfi autem Thot femper primts . anni

pf um li

menfis fuerit , ejus tamen initium per totum annura

Mrtipim g

[

vagabatur , fingulis quadvienniis uno die retrocedeus,

'fi.E([i'iidüiïW

4 Mj

nec nifi yoft 1460. amos , (qua periodus magous

15 C0f UL

annus Cynicus vocabatur ) ad priftinam fedem ve-

vertens, Cynicus autem dicitur, quod aunicaput ad

11

ertum Cancula , [yderis celeftis, unde primum dedu-

1

Cebatur, reverteretur.

ttinifn prxi

f. Turcarum annus lunavis folutus , 12. etiam

n

menfes habet , quibus alternatim 30. & 29. dies

: Mülnofis

^

"

I«

tribuunt,

^5 letünt,

Suntque

Ath

Z7Mabarran

20.

Regeb

30.

! E/M,"GWV,

Sepbar

29.

Sababin

20«

. u:tm-/

F.TW)

I.

Ramadban

30.

Rabie

$0.

) ls

Hwiv.

Rabie

II.

2173

Schemwal

29«

: W"*'Lidv,

Giumadi

I.

30.

Dhilkabde

30«

S. KQUWZ Tm M.

Giumadi

II.

29.

Dilbaga

20^

Ü W'H?;

VUrgy

In anno intercalari ultimus bic menfis 20. dies fore

Piur,

).ïjw jäu.

P. He:

WMI.!

LisrnIIL Cunoworocrcus,

v

463

"m

6, Hebrxorum mentes hi fuerunt:

fuerunt:" 8

511

20.

Nifan vel Abib

20.

Wmotb.

L

! "Marcheswan vel Bul. 29.

Jier . vel Zipb

29.

| Carleu

20.

Sivan

30.

"'ffoï:.

Thebetb

20.

Tamus

n,

Schebath

289.

20.

Ab

0.

UA

* Adar

29.

Elul

Ihíri,

20,

Hi 12. menfes conftituunt dies 2 y 4. fed cum in-

vt dlirim| fercalatione uft funt ,. addi

derunt unum menfem 30

Hs M u j

dierum, Ve-Adar, quafi iteratun Adar di&um , f

![eptr rimis s Uwque eft annus dierum 2845

tU Dd t d

Principium quoque annmi duplex babuerunt He-

imlitnin] brai, Ecclefiafticum à menfe Nifan, ex inflituto Mo-

t perid Ug foss Politicum à menfe Tiri, ex primorum Patriay-

d rf cbarum confuetudine, quorum illud in tempus verna-

al anigil |-le , boc in autumnale incidebat: & quidem ut puta-

i witystib | fur circa utrumque equinotium, && novilunium utri-

r v:A

qu equinotZio proximum, ex prima lung Qaee effi-

j f

AV

1

!

Q

matum.

:

yiin od

7. Athenienfium , & Macedonum veterum

menfes faerünt,

Atbenzlenjz'um quidem:

i

)

l

.

exavmuDona,

7- 9« Awa.

!

J

uamyæ'rwa;ll.

8. dvseeuesnv,

1

;

i.

h4

Boudpauiav.

9- [5v cþnBaAla;r.

!

:

mvaweiay,

iil

IO. 4ouvi iU.

Tulde

j

ä

- H9IA aX TOOAGY.

11. ÜxeysA iav

6

n

mceadsqy,

/

I2. exiggooeAar,

juj. Incboarunt autem . Attici

]

l

m

annum fuum à folfiitio effi-

v? five à.Novilynio propinq

40,

2

Mace-

p

I

464

AsTRONOMIE

ET

AMacedonum verà :

i[mmäaccerüt&

, Nanal

1. Avdwran s.

y. murt G.

qohabilque

2 'æg'ng".

8. AaQr.

«Taliscumt

9. 2op7rio G.

9. 9vgp iO.

Á Mundi p

4- Éawlines.

10. G&reg[äegmü&.

11. $1-.

it quodfecitH

$- 'z-;on.unanJ.

etducedo ptr

6. 3ouci

Ro

-

12. dziN O.

a

AMenfes bi initio quidem lunares fuerunt , ad mo»

prica&affumpti'

tum lune fapputati, alteris 30. & 29. dierum : [ed

poftauam AMacedones in poteftatem Romanovum vee

M incipl.cns, i

ii fngimusy

neraut, &8. calendarium Julianwm veceperant, vett-

sijrcplumit

guerant quidem nomiza fuorum menfum , fed quoad

initia ac numevum dierum , eosdem prov[us ad formam

Monfatauem

Julianam accommodarunt ; fatiusque eft Audinaus Ju-

siatlissdig

nuarius, quem ceteri in [uo ordine fecuti funt.

vianum ia e

m

LCf d

CapruT V.

Sbrh) s

ijoft m

1

De vartis Epochis.

1500

1, De Periodo Suliana,

litatfema

m Ov

1. Tempora

à certo aliquo & infigni prïncipio

deducuntur,quo

dGraci tmyli/ , Latini Radicem:

0. topofi

alii Aeram, (ignotx vel incertze derivationis vo«

E rltm qt a

cabulo) appellant.

"ülftem m

2

Á

Harum cuim plures

fint, quee diverüs-anno-

X

rum formis utuntur, diverfisque anni temporibus

incipiunt; Utiliffimum eft, ut fingularum certum

J dis Ec

principium habeamus, ante omni

4 cognitam a*

m , annis fuis

bere aliquam Epocham univerfale

oinnes alias in Íc compléétentem, adeoque lon

Alini,

X

z

g

m

9

Lisen III. CHnoworocicus,

M cnaca. BR

465

D

i.

' giffim? accerfitam , & in multa fecula conti

nua-

'- mz'ngg«,

D

tam; Notam autem anni formam habentem, &à

- eerto ftabilique anni principio decurrentem.

i,

3: Talis cum nulla effz poffit, (quxe fcilicet ipfius

)-E'Zfseütfew etiam Mundi principium includat )fingere

aüquä

DA

licet; quod fecit Hluftrif. Juftus Jofephus S

caliger

nf

introducendo periodum Julianam.

t ftrat d

4. Ea noná reali aliquo principio fluit, fed pro-

. Bj dimm:jn

le'ptica.&afï'umlativa eftlong?'ante mundum con-

d Fotagtygy

itum incipiens, ante quem tamen ánnos ejusmo-

1 rEORAIO v

di fuiffe fingimus;ut ettam ipfi mundo certum ali-

L MO

quod priocipium in eis affignare queamus. .

&

t od fima

$. Conftat antem annis Julianis,à Cal. Januarii

qud us

' incipientibus,adeo

ue notiffima eft,& ad aliarum

tfeilu

Epocharum initia

1

—

efignanda aptiffima.

n

6. Compofita eftex tribus Cyclis , ( quiinfra

explicabuntur) Solis 28. Lunze 19. Indictionis: $.

annorum,in fe multi

5p0£hu.

plicatis; & fic annos comple-

$

&itur 7980.

L

7. Fluit autem ab illo fi&o tempore, quo tres

) &inrigni pr'mciþa

illiannorum Cycli unà inceperunt; quod intra an-

jj i ao

n057980. nonnifi femcl fieri poteit, Unde liquet

MT

hunc Cyclum ut ante mundum conditum ccpit ;

ita ante finem mundi non iri completum,

LA

j

Capur VI.

appifet

$

yanm *

(

De aliis Epochis, quo anno &

Chïïïi Cogüi 2 |

lo

p, ?

die periodi Julianz incipiant?

1l

j

(;

3dl0

j

Ab initio Periodi Iuhama funt:

(i

£

1. Ad

AsTRONÓMIZ

466

E

Anni

Diäs,

per-Jul

1.Ad lapflim Protoplaftorum.

749*

3o1.

,jj ddunqt

2. Ad xram Judaicam, quam

.afidymo

9?2.

279.

, upan d

Epocham mundi effe falso putant

3. Ad initium diluvii univer-

2405:

156

d Magio

falis.

TET

9o

lbt

4. Ad sram Babyloniorum.

A Atiuhum an

$.Adannum vocationisAbra-

773

i

hami, promiffionisque divinz.

i, iib C

6. Ad exitum lIfradlitarum ex

3202.

112

M

to.

:

LE

yirmndti

7. Ad conditum templi Salo-

3681.

113

monis.

fc,AdEpochamC

3937*

203

8. Ad primam Olympiadem

)

m !t d

Iphiti.

Aons Kinln

CUA

d conditam Romam fe-

3961.

III

;phanis i

cundum Catonem.

2 M Pafion

10. Ad initium zrx Nabona-

$6

3966.

3 M i

faris, cujus Anni 4&gyptii funt

lm

capite vagi.

24 Mu

1.

41082

Ad primum excidium Hie-

Ang T

rofolymorum , & captivitatemno

Babvlonicam.

12. Adinitium Cyri.

41525

4174z

g

lr

13. Ad laxationem captivita-

M

tis Babylonicze..

u /49 dlei

14- Adinitium belli Pelopon-

42825

UET lhmo ü

nefiaci.

Wo (r

ïmp l

190/

15. Ad fecundum annum Da-

14293-

ri

Ü

Alt g

MR

l

LiszgmIIL CunóxNoroc ICUs.

467

MMM

!

fjl )

Anni

Dies

T,

per. Jul.

ll

W

)

- rüinothi, edidtumque inftauran-

;)

n

d

'dorum Hierofolymorum

2

Í

16. -Àd captam Bab

ylonem| 4385

/

45 n

j

ab Alexandro Magno

-17. Àd annos Grzcorumo

.v):

Maccabaicos.

44042

ä

vel 4.

4

. 18. Ad initium annorum Ju-

4669

lianorum , à Julio Caefare con-

8s lil I fitutorum.

19. Ad verum natalemChrifti,

4706

358

" gfb hu

