Long.

gtlb

Baff eft

T1260:.50,

Heidelberg.

29. ry. ex fententia A eflini,

d

Differentia

96. 4y. Radius 100000.

Exceffus

6. A4f. Sinus

11754. Subtr.

:88246.

fit Differ: lougit. finus vev[us

Latit.

o

/

0 /

Summa

100004,

?

Heilelb.

49.:22. Sept, Compl. 40.38.

Baffe

6. 30. Auftr.Compl.83.20.

;

124.8.

7j 4

45:525.

1j

Differ.

Conpl.

47.8. Ginus 73294.

] m

Exce[f. [umma 24. 8. Sinus $ 6r12. Add.

.)o

3,1j 117'4,"

Aggregatum 129406.

(

Dimidium

64702.

Du&um in finum ver(um loug

$8246.

'WU

$7097«

jfi. [

Divifumque.per vadium facif

"

Subtrabe à finu Compl. latit.

|

M)j

16197.

du

[

! m',/,

Relinquuntur

o

/

p

Cujus arctis e$$

g. 19*

Q

A.?Jay

N

700

Painms

EL

ZAdde quadrantesa

90.

1

Fiunt

9009. IQ«

Jatiu

! gt

Du&a in r5 . faciunt diftantiam

exdu&u [

AMilliavium 1489. 45'.!;'1;3- .ä

divlioie ]

8. Si veró differentia longitudinis in hoc cafu

Conpin

dumel

fit quadrante minor; Sumendum eft complerhen-

tum differentiz longitudinis, ejusque finus Radio

nisà t

addendus , ut habeatur finus verfus longitudinig

, Don aGüv

Exemplum.

dranielur

Long.

o

/

Baffe

I2465€0.

Long!

Tiyclfl

Stockbolmie

41.

28,

Differentia

$3.

22, Radius 100000,

AT

* Difuttia

gamplem.,

66

28. Ginus IIy52.

Add,

Sinus ver[us

LIIL$y2j

Gapit,

.Latit.

liil

Stockbelm,

60. 20,

Coupl. 29. 20.

Suuma

-

Thh

Baffe

6. 20,

:

LI3.0,

li. T hn

Compl. 83. 20.

Differ,

$4.

[

Dijeïen.*m

Compl,

36, 9

Sinus $8779,

(mpl,

Exce[. fumma.

23.

0,

Sinuw 29022,

bf fun

Aggregatum

97802.

Dimidium

48901,

Du&um in finum verfum

| Dithum j

long. & divifum per Radium facit j"ä.j'j'üo :

; W-g. g )

Subtra&um à finu complem. latit,

Hiic aufg-,

-

, Relingquit

4229.

Difereg

017

Rclinqu

Cujus avcus esf

2.2y5

Addé quadrantem , & fient 92. 2.

c"f'lf 4tü

Qua in 15. duBa , producunt diffantiam Milliarium

Fie uj

r386,

lg d

e, 51

L

G£&o6napHix,

761

PC CENP

j

9. $i in hoc ipfo cafu con

tingat, ut Com

H

des

O:li$

inenti latitudinis finus minor fit, quam utqu

h

ex du&tu dimidiiinfinum verfum longitudinis, &

-I ^l

l

j

divifione produ&i per radium emergaps, ex inu

*

Complementi latitudinis auferri pol

ht, facien-

M

IN

dum eftcontrariü,& finus Complementi latitudt-

nis à quoto auferendus, arcuique reli&o quadrans

lp

non addendus , fed ejus complementum ad qua-

dranté fumendum, & ip milliaria convertendum.

Longit.

E. G.

[*)

/

Tbhyle Infula

23.-0.

101

Inf. S. T boma

27.20.

Hf AIM

Differeutia

$- 40. Radiu 100000.

Itf

Complen.

84. 20. Sinus - 995 11. Add,

Latit.

Sinus verfus long.

109f l1.

)d

Tbyle

63. 0. Compl. 27. 0. ) Summa

f

m

Inf. S. 'Thone

16. 0.Compl.24.0. $ 10r.

Differentia

47. 0.

43. 0. Sinw 68200.

7j

Conpl.

]

Exceff. fumma

LI. 0. Sinuw 19081, Adde

ï

[

^ Aggregatum 87281.

IV

Dimidium |43640.

7

Du&wn in finum

verfum

j

Long. €9 per Radium divifum ,facit. 87066.

Hinc aufev finum Conplem.

Differentia latis

' 68200.

2j

18866.

|

Relinquuntur

2115'

o /

T0rg2i.

Cujus avcus eft

, J

Ejus autem Compl.

79. 8.

In 15. du&um , facit diftantiam ZMilliarium 1187.

n

l

10. Si

Pans

IT

"52

p

m

10. $i iongitudinis differentia fit praecipué 9o»

fW Hggiigm

graduum, brevitfimé res expeditur, fi differentiae

dimidium inter finum Gomplementi differentize

latitudini & exceffus fumm:e accipias, & ad hu-

, 9

jus arcum quadmntcmxadiicias ,€.g.

o

/

daitudini

Long.

I26.-0.

», Df

Baffz

Camarviri Halie 36.

0.

at habass

Diffeventia

*

90-

j bj

Latit.

[*]

vudini m

Summa .

Camarini,

43. 0. Compl. 47. 0.

ldum m

Baffe

:

130.29.

6.20. Campl.Sg.go'

4, Di

Differentie

26.20.

tilleli m

2.20. Sinus 80386.

Conpl.

1 v D

Exceff. [uum& — 40. 30. Sints 64945* Subtre.

6. r

Differentia 1y441-

Vs il

Dimidium 7720.

; H

ferntie ]

Cujus arcui

;. 26.

tefolutior

a4dde quadrautem

90.

-

-

$ Exí

& fient

94.26.

/

licem q

Qua in rg. duGa efficiunt diffautiaa Atill. 1416.30.

1

m

] r

vItlius «Modus

lo

Tubmgg

In u—ircndi diflantias locorum, longi-

I2R-

ne

"i]ï?rp

tüuïi

& latitudine differentium.

Difem

Quidam in bac diftantie locorum [upputatione u-

tumtur propofitione penultima lib. 1. Euclidis: Qu&

Dirij,

vatio, quamvts minw. fit exquifita , prefertim cum2

ao loca plurimum diftant

; quonian arcubus. paral-

Allity,

lelorum

/

I

GrEoGmRAPHI £,

203

tf

D

V

lblärum pro redis lineis abutitur ; Eam tamen pror-

"

li

if

öLlf;;

f neglige*r(e noluimus.

fm;n:i diffcrfmgï ;

Eft autem ralis; -

""Iiäs, &c'ldh[.

i. Sume differentiam tàim longitudinis quàm

Jatitudinis locotum.

2. Differentiam latitudinis per 1 $. multiplica,

ut habeas eam in milliaribus.

4. Ejusdem differentiae dimidium adde lati-

tudini minori, ut habeas latimdinem five paral-

'- 'LZSM X

lelum mediocrem.

i

n

4. Difpice quot milliaria un

igradui h—ujus pa

lj

f

rálleli mediocris refpondeant.

i €, Haec in differeutiá longitudinis-multiplica.

4^ Mtr-

6. Produ&ti quadratum fume ; refolvendo pri-

"

us illud . in minuta prima.

7. Huic quadrato adde etiam Quadratum dif.

h

ferentize látitudinis in milliaria converfz , fimili

tefolutione in minüta fa&ta.

9. Ex fumma horum duorum quadfatorum f«

dicem quadratam extrahe , quze erit diftantia lo-

il

ia

corum , per 6o. dividendo , rurfus ad Milliaria

educenda

Ex&EMPLUM.

Lat.

o

Long;

o

/

/

Tubinga

32.40

Anutwerpig

$£I. I2s

h lollgi'

dntwerpit

28.40

Tubinga

49-34.

um

Dijerentia

D]

Differentia

2.38.

j

TL

yii

Qua facit Milliar. 39.20. five 2240«

1

D imidium Differentis lat.

»

1. lg«

F;«;ffr»';

g!x'?-'lJ

" 49.;4-'

r

"T

Aflditfxm latitudini wiinoyri

jj

E.xbzä.

ET

704

Pans li.

Exbibet parallelum mediocrem — -

49. $2

Wïo 'kpt

9- 39*

Inquo unus gradus continet Mill.

r

?Wh&be-

Qua du&a in diffeventiam longitudinis.

$.0.

; biri

Faciunt AMilliaria

-

-

48. 1.

hid Paudml

Sive

289y.

i Q;lomïz*äw

Quadratum de 2895. eff

$328102f.

]

, jevin,?

y475600,

diaon

Quadratum de 2340.

Summa quadvatovum

1585 6Ó625.

fgï»:ii t

mintid

Quarum radix quadrata

27205

Divifa per

-

6o. |

, Qd

Producit AMilliaria

602.2.

uX

! d hum

Diflantiam datorum locorum.

Nota.

j udiuna

De duobus locis , ouorum unius latitudo äptm-

li I

1 m avf

frionalis , alterius meridiohalis est.

1. In hoc cafu latitudinis differentia non fubtractione

Dopun

minoris à majore, fed adjiitione utriusque latitudinis

palkr

fumitur.

l

"

moio d

2. $i latitudo utriusque loci ejusdem'fueric quantita.

tis, feu zqualis , alterutra illarum pro mediocri parallelo

P

babetur, cum quo inquirenda funt Milliaria , uni graduí

iftius paralleli congruentia.

Sin vero hz latitudines in«

wquales fuerint, tunc dimidium majoris latitudinislàt.

B

tudini minori adjungatirs & prodíbit parallcius medio-

/| lüvicem

€ris, cujus milliaria uni gradui congirueniia inquirenda

funt.

T.

. Prolle:pa . XXV.

IT

um

Cognitis longitadine & latitudine lo-

r

corum , eadem in tabulas Geographicas

li5 if] 360.

referre.

2 u

1. Affume chartam pro lubitu, cujus partemo

ïl'qqus m

dextram pro ortu , finiftram pro occafu, fuperio-

rem

ïïütla ICH l

. GEo6 RATET £,

ET AL]

41

mnpro AV'TR:,pten'tr-ion ali4 inferiorem PII

'o auftrali

h

l

ylaga habe.

Mi

UI

2. Extremitates chartse ïinxcerrös.gradus plues -

vel pauciores ( pro lonvitudkin*e & latitudine re-

18j

gionis, quam defcribere cu pis) diftribue; hoc ob.

W

fervato , ut fi diftin&tam & exactam locorum or«

Mnfü

dinationem fieri cupias;fing ulis gradibus tantum

l

E

Dipffy

fpaci i tri

i

[

3

juas,ut minimuüm decimum quodque»

mitiutum étiam annotari poffit.

fi]

3. Gradibus & minutis longitudinisin fuperio:

f

ii x infenori parte , ab occafu in ortum numeran:

a, filuma

pplica, vel occultá line4 per regulam

du&à nota.

lil

4. Eodem modo ctiam latitudinem à meridie

uli f

in auftrum numera , & filo quoque vel occultá li-

t on btl

neá figna; Et ubi fila vel linex fe mutuo o:tho«

ique lt

gonaliter fecant,ibi locum tuutn adfcribe: codem

mücirqut

modo etiam cum àliis age.

xtioripailà

Prollema

X XV1.

ia , unl gll;.t

i atitudiotste

.aiudinilt

Locórum viforum fitus & diflantias ïäö

siallrjus medo

invicem inquirere, totamq

ue rcgibn'em

vtj guitnd

Vifám in charta defcriberc.

Á

1. In promtu fit Orbis, in eaque Circulus , fe-

cundtüim quatuor pïagaä mundi ; in quatuor qua-

udine l

drantes-,fïhgltlos 9o.gráduti,adeóque totusCircu-

.)gmphmï

lus in 560. gradus divifus dioptraque mftructus,

2. Cum hoc afcende turrim aliquam vel quem:

jus p

cugque locum editiorem , ex quo plura circuimja-

3[11: f"P 3:2;

centia loca confpici poffint , Orbemque tuum;be-

y

pefi-

1PARS ptr

706

—

J

e—

neficio Compaffi vel Lingulze magneticze inlo

50;

um dit

jonátüls

ex quo profpe&are cupis , ad plagas mundi diri-

jis lus

ge,xà plaga proxima numerare incipe.

Sitque é. g. primus mofira [rationis locus Herren-

6 E&l

Verga ,Wirtembergie oppidum , in cujus excelfa ar- :

rado

ce verfus meridiem pro[pet£o.'

fua[(equi

diss

3. Orbeergó in hocfitu immoto manente,

amdirigoad locum lines orientali proximumy,

ptï

Vi

ejusqv

i ab oriente diftantiam annoto ; five angu-

lm dirt

]um vifionis , quem etiam in chartam ad id para-

tam xefero adhibito circulo in charta mea defcri-

lii

.

pto.ex cuj

us céntro per gradus diftantise fivé an«

Badbrfn

uli vifionis obfervati loci,lineam duco. Sitau- .

vaailjïnga

Turab

tem nobis primus hic locus obfervatus;arx Rofeck.

diftans ab oriente verfus meridiem angulo vifio-

Q

Tats

nis 43. gf cglcülo craffiori , qui exemplt loco fuf-

ficit.

f vif

4. Hinc vetó dioptram ordine ad fecundum;

&1n1,inq1

tertium , quartum ; quintum &c. locum dirigo ó

iyfrg)

üngulo

rumque angulos vifionum obfervo,& eo-

s

dem modo in charta mea , du&Gá lincá vifionis

là ädx

i

& h

1etá , ex centro defigno.

Loca bac in noftvo Exempla fat.

Cüfduim

C$6. g.

Wurmnlinga

ddfiilo |

1' di]l':ms

|

76

Antiqua Roten -

ä &&tione (

Thailfinga (burga ?à linea

92. lÀ lineas. 2.

j füm lco

Bondorfium

J

orientali l i 10. f meridiana f20.

&Dted;

g. Hisita pera&is,confero me ad alium quem-

S[Al

cunque locum modà obfervatum , atque ibi Or-

] 7j U

bem meum ad plagas mundiita dirigo,ut gradus

hicul

ationis

& 9

hujus lociin Circulo 'obfervatus priorem ft

r"chïltm*;

locum

M

Magmïi&z

GEOGRÀAPHI E.

vicEÉ

| Dagas

losum dire&j&rreff*)iciat ,eique diametraliter

Onps

Uïï'crar; iü(þ

þonatur.

Sit autem nobis hu

nis locus arx Rofeck.

jus fecundze fïatio'.-

mtimionuä;» -

"n li tj

6. Exhoc igiturfecundö loco denuno omniumi

prodi&orum locorum , & aliorum etiam quae vis

Ífu affequi poffum ; angulos vifionum inquiro.

immoremanän:;ï

Loca bac in noftro Exeuplo fint.

hp

dCf

Wurnlinga diftaus à linea orientali 9o. adeoá, meris

li

diem dire&? re[piciens.

Zintiq. Rotenburga Cdiflans à li^ à6, ;

Bondorfiuri

| neá meridio: | $0. à linea r

Thailfinga

nali verfus Z 100 yoccidz-4 10

Herrenberga

Loccident.gi. V 126] tali

L26

TOID MORU

7: Quibis ità e& fecundo ftationis loco obferz

vatis, refuimo chartam meain ; & in éa quzro liz

7!

ul

neam vifiotis ex brimo in huncfécundum deduz

Gam;in quá continuata pun&um affumo,diftang

«

à prioris loci pun &o,quant"u'm lubet. Quó remos

Merm

[

tiusautein affuimnitur pun&um;eó major fiet charz

tl

tà defcribenda,magi sque áccütrata fiet menfura,

8. Pun&um illud acceptum repraefentabit fez

w ]

cundum ftátionis locum ; ex quo alium circuluni

Í

Ü

u

defcribo ; in eoque angulos vifiotuim in feecundà

l,

ftatione obfervatos numerojiteruinque przdi&os

» Vilb i

rum locorum lineas vi

anteá;

fionüun e& cennfo traho ; u£

j )mfïüfm('ï

m od

Schema defriptiaizis lo'?mlm, 25 Qió

1Dy

D

Literz majufculze denotaut fitusi locorum : ii

'lï

10

mgoy

nulculz verà gradus organi

,per quosliné Viforig

: gnor»m

tranfeuut.

Yyá

208

Pans

Il

NI

:

| !

NY

U

d

«

l

RSCTS

f

1

À m

d

N

K

|

ul

NUA

Hh. Herrenbergam.

Bb. Bondorfinm.

Rr. Rofeck:

T«4. Thailfingam.

W v. Wurmlingam.

Aa. Antiquam Rotenburgam.

9. (htoni ,

*x i

T A BAEL-A PEELIURIES

Poff pag. 709

^| Britannia

Canadenfis,

Bornco.

( Magne 9.

laponia

Sumatra,

Novazembla,

.j Islandia.

Madagafcar

j California,

( Sicilia

lava major

Sard.nia,

[

Hibernia.

Celebes

Frislondia,

Infu!æ

4 Mediocres i5. 4

Crcta

Terra'hova circá novam Franciame

fcil.

Hifpaniola,

( Cuba

* Luconia

| Mindano, Ceilanum.

f^ Gilolo,

Amboina ,

'Timor jacent interIndicas Infulas.

Parva 9.2 Cor(ica,

Majoriea;

Cyprus, Negroponte jácentin rnari Mediter-

L Seclandia Daniz &

lamaicà in finu Mexicano,

(raneo

f Celebriores Solitarias , ut funt: Rhodus, Malte, Lemnos, S. Hclene,

Minimze 1

S. Thomz. Madera, &c.

qaarum

Cógeries fc. que ( Canaciz ,

| eirca Madagafcar, ! InfyleLatrun-

ä

mágne numce ! Flandricz;

Moiuccae,& Dan

culorum,

1 con(ide-

Lramus

E m mári ja (thperldcs,

;

danz,

j Maris £gai ,

cent; fibi valde

SinoMexicani

Pbilippine,

circa Britaoniá

4

lL vicinz, ut

« Maldivz,

Infule Sálo-

! j lapponicae»

monis &c

funt

f ^frica ipfa;

-f

A.

z

f Rotundz, quarum latitudo & lon 4 Pelopoonefus $. Morea, Cherfoncfüs Gizeciee,

X

-

In quà

$

gitudo equales circiter funt, ut * Cherfonefus Taurica $. Tartaria Precopenfis;.

X

|

|

.

Cambaja.

E

hd

E

( Cherfonefus aurea S M:laccaIndiz adhzrés

Tucatan.

|

TT.

Cimbrica $, Iutlandia Holiaciae adhzrens.

Cher(ópnefo "T hra-

'lw

Peninf

| Oblopgz,quarü

quales íc.

multz (unt

Corea, Tartariz adharens

NovaEFrancia,(cix,

X Paxtes Amcriez Septentr. & Meridionalis,

lonía , Cnidenfis,

,ï

Myndenfis.

P

Beach , rcglo Magellanice &

|

J

Italia, Grzcia, Achaja in fpecie, !

nova ünnca

AanesPcmn-ä

Hifpania, Afía minor, Arabia;

|Inde Ramsrrgna Có:hinchina,

fulis funt:

U Norvvegia cum Suecia & Lappia.

N»va B itanaia in America.

pndofin.

Monomotapa Camboja, &c.

hag

—ÀÀ L—Áá.

YMI

rynm )Eoyprum & Arabiam f.inter Africam & Aliam,

Ifthmus,

* Corintbiacus inter Peloponnefum & Achajam.

ic

Pannamenfis ( Americanus, !ongnï'mus omn!ium.

: Inter Iutlandiam & Hol(atiam ^

Unm Malaccam & Indiam.

) anguftia terrefiris,

,U

?

fA Septeénts, Mare Boreale, Glacia»

i

Orbls vetus

Europa

le, Tartaricum.

cujus pare !

Á

Afia

)

Tcrmmxhu,us conn-4 AbOrientePacificum &Indícum

tes

LAfnca J

nentis funt:

Ab anftro , auftrale,

GIIUA MuHec i Es EuE L CL

IV. l

* Conruinens ,

L Ab occidente; Atlanticum,

r

À ocptentriocc, Frecum. Dayvis;

Vnimirumz

Orbis novus

Septentrionalis

America

Mceiidionalis

ä bujus termini

4 ^b onente, Mar( Arlaütict m

Ab

uftro; Magellanicum

|

L Aboccidente, Mare pacificum

l TTerra polaris feptentrionalis f. Groenlandia, cingitur undique mari & fretis,

UTeria auftsalis f. Magcllamca incognite.

&

19j

m

"my

ina,

Uny

Y

"POL[

TMECTES

TABULA MARIS

fNovum ?

f thiopicus^j Oceanus

-

É'Atlanticum feu Mare del

&

Yorbem & circa hune/ Gallicus

pappella-

Nort, dírimitque

tamutotamq

! Veterem j

L Britannicus ! turz

conferes d

Pácificum, feu Mare delzur inter Afiz extrema Indicasque Infulas& Americam

Li

ue tuum «

Occidentalem conípicirur.

l Oceanus,

Hyperboteus 2 alicubi etiam Tartaricus Oceanus prope Bo-

ter ac antá

Septentrionale feu ä

Glacialis

realem terram fpe&andus.

diciturq ;

10. D&

mare

Au(trale f. Magellanicum: circa cognominem tetram fefe offerens ; cujus pars Mare

| ritetiamf

.Indicum nuncupatur.

f Máre Ibericum , Ligufticum, Sicu-

vdl proEius

1. Mare Mediterraneü , internum 1

lum, Creticum, £gaum, &c.

1140

f'Oblongi

inter Africam & Europz regio

( Adriatieus f;, Golfo di

nes decuerens ad A(iam mino-

Venetia.

ato

quorum

fex funt

4

rem , cujus partes funt:

; Sinue fe- l

Pontus Euxinus, Pro-^

vVicé

C cundari;,

pentis,

! itinetari (

2.MareBalthicum f.finus f Livonicus]

! Corintbiaco

"] aliq: -

depen

! Saronicus

quod trit

Codanus, unde (inus/ Botnicus ?

1

dent,

| Argolicus

;nocont?

Deindea

fecundarii:

LFinnicus

J

Termaicus

Sinus,qui

J] plures

, Corum,qua

vc

4

3 Sinus Arabicus inter Africam & Arabiam

am in tctd

4: Sinus Perfíicus inter Arabiam & Perfiam

|

veralocon

* Sinus Californiz, inter Ca!iforniam & novam

Granadaro

/

Spe&ándas.

Jau xl

CnM —— ——

6. Sinus Corcenfis inter Coream & uttiria Tarta- ,

lo

rig Chinzque littora,

3j

f4. Sinus Mexicanus inter Americam Sept. & Mtridionalem

Quod eft

2. Sinus Gangeticus f. Golfo di Bengala, inter Indoftanis lit-

tora & Malacce.

GE

Lati itide

|

;

3. Sinusiater Malaccam & Cambojam

[*

fcx, ut:

pou-'&

| 4* Marc Album à Septent. Oceano inter Lappiam & extrema

Mofcoviz

,;

fpe&ta-

;

| s. Marc Lantchidol, inter Beach & a0vam Guineam terrae Ma-

H

; E

*

gellanice

-

6. Mare Hudfonii i

nter novam Franciam & Cänad?m ex fe-

ptentr. oceano ortum

P Magellanicum, quo ex Atlantico flve £thiopico marip:rvcnïturin?a-

cificum; e(tomaium fretórum longiffimum.

|

Le Majre, vicinum Magellanico & ejusdem ufus.

Waigatz» citca Novam Zemblam, perquod ex feptentrionali in Tarta»

:

rícura oceanum trur-

,1 Anian, quo ex Tartarico in Pacificum marc tenditur, quanquam hodie

Fretum r;cmpc:

in dubium vocetur

Cvia eft,

Davis, Forbifchers, quibus ex Atlantico in Tartaricum vel Pacificum

"Frerum Gaditanum, quo ex cceano Atlantico, in Mare Mediterraneum

E

Fauces Arabic! Maris. quibus in Sinum Arabicum

à

' Citur,

Fauces Perfici Marís, quibusin Perficum

navigatur:

Hellefp

ontus & Bosphorus quibus exMat(i ZEgao in P

ontü /

Danicum

fivc Orefundicum, per quod, $ Scandiam

i

tranfitur,

U

in mare

Q Zclandiam

Balthicu'm inter

Cafpim mare, lacui fixil

e, nifi quod

(al(&m efs atque de eo, an peculiare (it,

2n veto ad latos

a cohateat, refersi debeát , adhuc dubit

atur,

(

finus oceani, quocum

(ub:c;ran:a vi

Y

GEOGRAPHIX.

709

QY

l

Ütny

|

9. Quod fi ulterius placuerit extenderc char-

" DA

N

tam,totamque regionem aliquam in ea defignare,

DL

conferes te ad ftationem tertiam , Inftramentum-

:

ZIJ

que tuum ad fecunndam ftationem diriges non ali-

"d

ter ac antea in fecunda refpe&u primze fecifti,

M

10. Defcriptis autem oppidis & vicis, facil? e-

Mi st

rit etiam fluvios, fylvas , montes, prout longius

vel propius ab hislocis abfuerint, inferere,

DN

t ( Guf d

11. Denique, fi poft defcriptam chartam lube-

i

at omnium locorum in ea defcriptorum ,ab in-

Aritu; h.

vicem diftantias dimetiri ; inquirenda eft diftantia

itineraria duorum locorum in milliaribus, vel

!

At

quod tutius eft , in horis.

T ((

,

Ll

Deinde áccipe lineam diftantiz eorundem 1o-

corum , quam in charta tua habent, eamqueline-

am in totidem partes diftribue, quot milliaria»

vera locorum diftantià continet. Sic habebisfca-

lam milliarium , cujus adminiculo omnia»

loca chartae infcripta dimetiri

Jicebit.

1

i-|

GEOGRAPHIJE FINIS.

p

9

mi;

p

] » "T

la m

[o]

I

1

d

d

qenturin

OPTI-

Yy ;

Y

(

|M

ff w

rum vl

ptarum.

ferentia:

identia

vitone [

cortigit

k 2 Bs

J (Ipm

OPTICA

ifonelin

| um med

, tj

ä ahu [C

! M

[1,(

d erfsi

0

D.

1 Oïä

9it

Epitomes

O-P T L C'E

PROOEM IU M,

I. Optica, quam etiam P/foriam Q? Perfbe-

(livam vocant , eft doctrina, quz fpecie-

rum vi(ibilium,five rerum oculis perce-

ptarum 1pfusque vifionis Naturam, dif-

ferentias , proprietatcs, affectiones & ac-

cidentia confiderat , erroresque, qui ex

vifionc (xpius oboriri folent , detcgit &

corrigit.

MUHR NISSTI L deut.

3. Ejus £res partes conftitui folent.

1. Optica in fpecie fic dicla, que agitde

À

vifione fimplici fpecierum, directé per u-

num medium in oculos incurrentium.

2,. Catoptrtca , de Vifione fpecierum ex

aliis rebus reflexarum , ac rcp'*rcuffarum.

2« Mefiptica, de ViGione fpecierum 1 in.

diverfis mediis refractarum,

Q4.pPcT

I

G«B-$

P-A R S

I-

Q apur.

De Oculo , Viffonts Organo.

, Organum & inftrumentü vifionis proprium

Yy4

eff

D

Pa R —SML

—

est oculuä * mzzx.imov cum catexorum auimalium ,tünt

"ii

inpyimis: bominum ufui , mivando avtificiv à Sapien-

[ïpüilbqsa

etiam au

dia divina conftruthus , eo fine , ut videxe , boc e&k ,

| soinull

Jfhecies ac figuras rerum eminus fentiee , ac pevcipese,

p^fret.

l

! a, 1

Permagni autem intereft , ut homines cxtera-

qu;qu

foto ; D

que animalia, ctiam quz longe remota funt, no-

tount,

rint,non modó ut bona prof&quantur, Bocitura.

fugiant temporius, fzd potiffimum , ut homo u-

&U

niveríam hanc mundi machinam contemplando,

etulum 4

Duteti

ex vifibilibus D Eu w invi&bilem cognolcat, e-

1. um

umque ut Sapientiffimum , Opt. Max. Condito-

rem.& Re&Gorem omnium laudet ac celebset,

D

mgemmii

?

Sicut autem reliqui fenfus fine externo & cor-

u

44 (

jur

poreo inftrumento nihil fentiunt: Íta fine oculo

Y

A UM

etiam animal non videt. ^ Et ut vifus ompium»

Ti

CAf

fenfüum pracftantiffimus eft , ad plurimarum re-

(l

rum coghitionem nos adducens ; quó reliqui fen-

liie

fus pertingere nunqüam- poffent : Itá artificiofiffi-

tiifa

3na, & admiranda eft Oculi ftru&ura , qu:e ex

t rb

n

Grina phyfica breviter repetenda eft.

j UM

2. Partes oculi tviplices funt : 'T unicze , Humo-

limpittin

xes., Nervi.

t fl

Hoc imtelli'ge;def partibus effentialibus ac pri-

Mütfr,

mariis. Secundariarum enim atque accidentali-

um fuos tamen infignes ufus etiam babentiumo ,

M

1ultó. plures funt , de quarum nonnullis in pro-

Q pedu

gref*fu dicetur.

lcltir, d 1

2« Tünicar quivis oeulus £res babet: Corncam ,

f vegy

lveam , & Retiformem.,

ippellatun

Hoec

N &

*

Ov r1icxm,

W"I

L/

713

/mgi,m l

4tíif

V

Hoc fimiliter intellrï;cgendum eft detunicis

prin-

l ldm,b

cipalibus, toti oculo communibus ; przter

quas

LIn

Wlte,a

m

* A

etiam alize fuut certarum partium proprixs ita ut

U

nonnulli o&o tunicas numerare in univetfum fo.

leant. Tunica'autem hoclocodicunturInvolu-

lonj;

$d

cra , quxe fe imutuó ambiunt, oculumque vel ex

Inota f

toto , vel maxima fui parte involvunt ac confti-

Rilur,

tuunt.

In, vt homg,

4. Cornea eff exterior ilia , qua totum veliquum

lrl

eculum ambit.

Mpf

Extertor fcilicet refpe&tu cceterarum principali-

J li.

um. Nam & à pericranio nafcitur aliqua membra-

Á

H ld

M

u

natenuilfinia

I

-

pällucida&ïnmqoux.üm,üveadnam

rtctmo (

di&a, qua & hzec cornea tunica integitur, & hoc

lia fnc t

velutvinculoinfua fede retinetur. H1]a autem Cor-

D)

D

nea vocatur xeeaeesis , quia anteriori fua parte ,

) fe

qua nonnihil protuberat;inftar cornulevigati pel-

]U

lucida eft;quamvis parte pofteriori extus albajin-

l!i [

?

QOU

!

j

1

tus fuf. a,craffayd ura,o

paca;ac propé cm*tilaginea

hu al

fit. . Unde polterior haec pars exasgadnc vocatur.

li

lr

$. Uvea tunica eff , qua cornea fabducitur , ocu-

nice, um

lumque etiam ambit , verüm non integra eff , ut cor-

uea , fed in medio pevforata , foramiue quod pupilla

jis

Vocatur.

(

Diftin&a &haec eft in duas, prieri & antarioni

h

nigerrima eft , folliculo acini vinacei nigricantis,

Qu

cui pedunculus avulfus eft;fimilis, (unde jajce3ye

dicitur, à ja£, qux vox acinus fignificat;) pofte.

j CurtdB

riori veró parte magis coerulea eft , & Choreide

appellatur. Illud autem foramen , quod Pupillam

Vocamus , & in tenebris & noctu triploferz latius

x

Yy $

cít

Pans

n

714

eft, quäm in luce , ambit circulus latus, per cor-

" Conti

neam translucens , qui Iri vocatur: Eftque va-

dioprOCCfïru

Tümorats

riorum colorum,fufca, czefia , fulva &c. pro tem-

fl fadà

peramenti varietate,atque etiam fecundum homi-

nis ztatem mutabilis.

at

! to, Vit

6. Retiformis tunica interior ef£ , fubflantiaua

dt, ii

cerebri veferens , magis. tamen muvofam & [ubrufam

à uervo fefe in cavum oculi Hemispbarium dilatante

de huniccd

ería.

Epil

x firusti

R

etiin faccum definenti alïïmilaffm;, (undeRe-

mor fl

tina, Reticularis, àj1 OA spoesbyc dicitur) vel ma-

'is infundibulo.

Huic antrorfum circumcirca

yib g&mma

,

adhserent Proceffus ciliares di&i , ex uvea tunica»

vurtiil

orti , & peGinatim diftin&i ; nomenque inde ac-

TU

ceperunt, quia ex fibris , ab uvea,ciliorura more,

quafi radiatione quadam procedentibus,confinnt,

I;uri , cïï;'rm:-:

D

& pilis palpebrarum fimiles funt.

ak;te

7. Humotes oculi tves funt , fedibus undiquaques

(pid

AU quttm

diflinli ,nempe Aqueus , Chryftallinus & Vitreus.

8. Aqueus anteriorem fedem oculi occupat inter

TU

£unicam corneam & bumorem cryftallinum.

| Vilicdin:

Ethe

V

]

Tenuiffimus eft , pellucidus , uidus inftar a-

j

qux; ande & nomen accepit , lentus tamen ,uta

I

gnoeri

albumen ovi. Strangulatur autem in medio, &

l [llblimilocj

]

in collum redigitur ab uvea, quam intra & extra

2 qumera

i

4

Ünperse

pupilla foramen alluit.

9. Cryftallinus izter aqueum & vitreum medi

a

e[t , tunica pellucida involutus ; qua proinde Cryftal-

! & mOle

loides , Item Aracbnoide feu tela aranea ob tenuita-

J mipjs

£em dicitur,

i

It d

W

contis

1

|

OPTICE,-

Ml

Vs

pircor.

- Continet enim' humorem cryftallinum in

me-

d p

l

D

(ty

I

|

i

i

dio proceffuum ciliorum inftar arane;e füípenfum,

V. Drot

f

Humorautem cryftallinus inftar perfpicilliex

cry-

irus tae

ef"" ll

ftallo fa&i transparet, & fplendet , nec di

men, nec fluidus eft,fed inftar cerze pauló firniior,

Ti

IO. Vitreus bumor in pofferiori oeuli parte vefi-

ln nj

det , tenuiffna quoque & pellucidd pelliculZ , byaloi-

! ariumdi!m,m

des tunica di&a , involutus.

ZEqué fplendens eft ac crvftallinus , fed molli-

flgvnr,( tf

or , fixus tamen , Virroque fufo fimilis,in quo hu-

otodp.

mor cryftallinus fua

lU du

pofteriori flfdc, velut in an-

nulo gäm ma ref(idet,

&rtvaturjay

II. Nervi oculorum alii AMotorii ,2lii viforii fi-

ha [

ve optici funt.

M

CUU

Illi ferviunt iïaxtupïici motut oculorum , attol-

tsronfu

lenti , deprimenti , duobos transverfis,& totidem

, circularibus.

vurditgt

Optici autem five viforii,(ingulis oculis finguli

us ls

unt,qui tamenfurcoe inftar ambo in unum coz-

T t

unt, qui cerebrum ütbit,fpirituumque viforiorum

Mf

vehiculum eft.

s mara

Et hzc de oculi ftru&ura i Opticis praeco-

amel, Ua

gnofcenda funt , quos fapientiffimus Opifex in

) ndiod

fublimilocavit, ceuanim feneftras , ut vifus tan-

J t

quam ex alta fpecula ad tantó remotiora lo:a per-

tingeret: eosque fecuritatis caufa caveis inclufit ;

sl yli

& expeditioris motus gratia Sphizricos ac in or-

bem mobiles fecit. . Summatim ,Omnia etiam ,

Proiwif(ï!fj'h

j

d

uz minima videntur , ad px*:tiïantifüxnps ufus

1

irexit, de

quibus in progïeiïu cluædam dicen-

tur,

d

u

Hoc

PaAns

I

716

yjjejt

Hoc loco autem etiam notandum , quod

12. Oculi hominum fuzt vel Mvazses , vel mesg-

phujm

g olun

m , vel àvüémgoi.

1. Mvuwrrs funt , qui propinqua diftintià , vemota,

EL

EE H

vero confus? videut ,ut qui vitam fedentaviam agen-

1c , literis incumbunt ,vel aliis fubtilioribus avtificiis

p Huno

pD m

& oculos ad propinquiora affuefaciunt , ad vemotiora

vero cacutiunt.

G Nn

—

2. IleecBurz, verà funt , qui remota diflingà &&

propisaua confus? vident,ut fenes plevund,; Uiude &rv-

pov dedutkum eff , vel quia à puero oculos ad vemotio-

DE 01

Ta-magis , quàm propinqua affaefecevunt

OJ8émeoi denique funt , qui aut. neutra diftintà

fed ounia confus? vident , ut lufciofi ; aut utvad, diflin-. -

k]. Obf

Bà cevnunt ,ut qui [ants oculis praditi funt

aiflibsq

Huc veferendi etiam funt Nvwswn w , qui iuflar

tht t

felium notku mclius videut , quam interdiu.

qumc

At nonom

Schema Cculi

Bul qmm

j W WW

7//,

D I,

/ n/

Utf

2

dje

E

uT

P

2

ä

CA

"A

^

P

LLUUTTET

äï

:;

«

w

hi

ia

£j

—..

f

lC m |

-

u

E

QU tame

—

/

|Vientur

IKt afv

AA Protuberantia corneg tunicé.

? A&u

KK Eju pars pojïerwr opaca.

P tiltnd

CC Uvez tunica pars auterior, INN poþertor-

pr,

1

r

OrrTric .

217

a

M

Yi

B Eju:fofamen Pupilla, cum ambieute Iride.

Pt

H Retiformis tunica , cui autrov[um

.adba-zrent.

HH Ciliare proceffus.

ldijïinüä,remota,

LL Adnuata tunica.

f -

- EE Humor cryflallinus , avacbnoide inclufus,

f itrih MM

F /— Humor vitreus byaloide MM involutw

VW d m

- .DD Humor aqueus,

G. Nervus opticus.

Tnit fggog

Drins; p

Qu PHT E

MHl

UMf

D Objecto vifut , vifibiliumq,

i wf

gemrilms.

]

J

ä;aummgi

lj

1. Obje&um vifus eff &i begaer , afpe&abile five

Ài

vifibile : quod vel a£u & ivigyeia , vel 3vape G po-

7

'

m r

tefiate tale eft.

du

Quicquid enim videtur, id videri etiam poteft.

At non omne quod videri poteft , etiam videtur:

Il

Suntque multa vifibilia,quze non folum in unius

autalterius;fed omnium hominum oculos nec in-

currerunt,nec forté unquam inhac vita incurrent.

2. Poteftate vifibile eff , quod etfi pyopter inter-

veniens impedimentum non videatur , videri tamens

poteft , &i impedimenta vemoveantur.

Sic in tenebris multa funt vifibilia poteftate ,

quæ tamen propter intervenientes tenebms Dono

videntur; videri autem poffunt , & adveniente

luce a&u videntur.

3. A&u autem vifibile eff , quod poftiz omnibu:

al videndum requifitis neceffarii , oculiy ipfis perci-

'1

Áj

pitur,

p

Tala

7Ib

PARS

E

g u

"E

Taha requifita multa funt , quae VJ ad Vlden-

[Hm colOTl

um fimpliciter, vel ad bene videndum requirun:

E V

tur quorum uno alterove deficiente ; vel nulla..a,

p

vel confufa & erronea vifio fit.

fyat T

Hoc autem fine inventa eft Optica difciplina ;

Magn

qux omnia ha reauifita explicet; & errores, ex

defe&u unius atque alterius pullulantes; detegat

BSW il

ac CO]HU'*.E

Ml

3. Locu

4. Porrà vifibilia alia per fe, alia per accideni

'vtjibzlmfrmt

ff

$j

Per fe vifibile eft , quodfen[ujiolmto b. e. fos

nr»u,

Nune|

lo vifu , exclufa aliorum fenfuuin ope , percipitur.

3'*

x

6. Estque vel Primarium ; quod per fe ac prm.

4 T

videtur , et zam in legebri

,ut lucida omnia: vel S

wilituh d

eund "mum , quod ig :vmmu non videtur , fed tmr

r, Iiots;

——

tum luce colluftvatum. ut Colores,

Vifibilia hze dupliciter confiderari poffunb

2. Re:

1. abfoluté, prout in fe, & fuá naturá funt: 2

D

1ate ,àd oculum, qwn*odo Íc. ipfius operationé

!

accedente, fingula fefz

1 aLe:mf

Pofterior hxe

z5

coní 1dcxat10 Ol)tl(*d eft, prior Phyfica; proeliban-

1, Otn

Jint , i

da tamen etiam , ut in opticis inoffenfo pede pros

ccu liceat.

Nunc]

Vifibilia per accidens, (que etiam 'v:filulza

ls eddn

]et alzud & vifibilia comnunia vocantur?) funt qu&

* in tene)

primó Eipe/fe vifui fe non offerunt ; fed velprwatt-

3. Ti

v? tantum , five abfentia per fe vifibilium , vel uona

fritigeni,.

Jvlo vifu', verum coumuniter adminiculo etiam alio-

$.L

rum fenfuum , vel ratiocinatione percipiuntur.

Wttht, gj

Privativé cernuntur Pelluciditas , Tenebra , &&

MB Qun

Unbr&

OÓrPTt1cz.

719

lmbre. Hs enim abfentia lucis, illa vero ab.

um

fentia coloris percipiuntur.

Quae verà alio etiam fenfu,& beneficio ratioci-

nationis percipiuntur, plura funt ; quae tamen ad

fequentia genera revocati poffe videntur : ut funt

las Magnitudo » fub qua continetur Continuitas ,

E Separatio : Laevitas & Afperitas: Denfitas € Ra-

riias.

)

4 t d

-

Locus , fub quo diflantia fitusque varii , dex-

frum , fiifirum , fuv(um , deorfum, aute , pone, conti-

peníur.

3. Numetus, fub quo Identitas ac Diverfitas.

. Figura, fub qua pulcbritudo & deformitas ; f.

vilitudo ac diffmilitudo.

AUL

T jdi

$. Motus; fub quo oppofita quies comprebenditur.

OXTU UT EPE

De primario ifus oäjeö?b ) thi-

rum Luce yrebusque [ucidis.

1. Oculorum igitur primaria vifibilia Obje&a,

funt , Res lucida , uon colores , ut vulgà putatur.

Nam colores non nifi per lucem acin luce vifi-

biles redduntur; lucida veró feipfis videntur , eti-

&am in tenebris , quod de obje&i ratione cft,

2. Lucida autem à luce denominautur , que vel

primigenia , vel à prima orta eft.

3. Lux primogenia , prizo fc. Z undi die 4 Dzo

6reata ,uon acridens , fed [ubflantia est,

Nog enim fuit 1. concreatum quidpiam , fed

L

:

creatura

L.

720

:

Pans

iib "

creatura primaria; 2. fons Gxor

1go omnis lucis in

1u€i53ita qUO[

mundo; 3. quantitatis capax: cui DEtts prae cee.

teris laudem bonitatis tribuit.

mbïäs ffllgFls

4. Nec tamen esí. [ubflantia per fe materiatas,

y o liot

pdicolut

verüm unmateriala,

^ NOU )

Materiatum enim eft, quod ex materia fa&üm

[i7 C&a Ciq"e

eft,vcel ex ejus poteftate educitur, Atlux nonex

gotus i a

materia edu&a , fed in'eam introdu&ta eft; nori ut

"ts fequtt

ejus particeps exifteret, fed ut eam (ui participem

redderet.

Materia evim initio tenebris immerfà

aquz congh

fuit , Gen. 1. Lucem igitur ex fefundere non po-

(uri. At'»

g, vd.d

tut, Juffitquidem DEus &x exómve Qp ae Aapiian.

-

EY

tury afumu:

Cor. 4. fed hoc deloco ; non de materia lucis

albasiDhe

