| dempartium: | 134

Marmore?

186

(gred d

æquiponde-

L21I

gj

yat globus

LLapideus J

Sciendum tamen, deprehendi ab accura

tis ha-

t Dui

« yDui

yum pïOP

ortionum inquifitoribus , metallorum

de quibus folis hic fermo eft ) non a

4 0

purorum t

AMilitsany

f» mutuo tantüun, fed etiam in fuo. cujusque ge-

4 Mj

nere, aliquam ponderis difcrepantiam , fic ut au-

Tbris n

rum auro, plumbum plumbo gravius levinsque

inveniatur, utut magnitudine conveniant. Quin

S t

& metallum cufüm, fufo prponderat , cm ejus

Cj

agis quàm fundendo co-

J h

partes cudendo long? m

ar&entnr. Non ergó omnir

noda dxe/fjaa hic

Jdotu;

j

cuxrenda : fedin his; quac ecUdi q) mA) contin-

i Unc

gt acqgiefcendum.

C.SP. 1 Io

V

ARITHMETIG& PnacrICE..

TOYr

n

? Atl

CA»,'ll,

!idjni,

Dt repecuniaria, five Monetis.

fár

1, Noffratibus.

h

1. Monetarum maxima lrodie varictas eft, ex

3

qua varietate, pro noftro inftituto, duas fcligemus

1. Auream, quam Ducatum vocamus :

! rlä

"

2. Argenteam, Tbalerum Impevialem.

|

5

^. In his duo confideranda nobis funt 1. Va-

f

U

;

lor:

2. pondus.

]i qhm

(Ligaturam enim, five metalli vilioris admiftionem ,

A.

miftorumque proportionem , qux hoc injuftitiz feculo

f'ti

pyo cujusvis avaritia infinité variatur, hocloco non cu-

|

[

ramus; cüm fcopus nofter fit, qualemcunque duntaxst,

monetarum veterum ac recentiorum proportionem, ad

wdiamee i :X

j

melius intelligenda veterum fcripta, oftendere,

li eaïunä n

3. Valorin his confiftit :

1. Duo uummuli Argentoratenfes. 2, Cttaf

1partium: ij

Y

furget/ vel bodierao noffro tempore 3, Ctttembetz

Ui

ect Spfenning/ faciunt cruciatum cin Qreu&et,

jacants

2. Quatuor cruciati conftituunt bazium.

3. Quindecim bazii, cruciati 60. efficiuut flor.

N

mod) m

4« 100000. florenos, l'ounam auri,&3 1000000

ZMillionem vocare felemus.

0 CUiUSque :

fam, fc t

4. Majores noftri pecuniarum fummas etiam

libris zeftimarunt , feceruatque 12. Delfet/ five 6.

vius erist

st Qu

eiGürtemberger Pfenníng / ein &ilfita. 20«

) ququ

Cilling/ein pfuno Delfer. Inter libres autem &

»yo C

florenos bac fuit proportio, nt libra 7. equivalerent

$- ftovenis.

)« Ap?ldt h

$. Pondus quod attinet,TZal

erus, Imperii legi-

bus Uncialis cudi debet , Ducatus Drachmalis

fere

n

4

3

IN

Pa B

1o2

-—T.

Nam 67. Ducati

yimmo *

feré pauló minor.

faciunt 64.

Diachmas,eín S0tarct,

lorïeäww

Ánni Sic

6. Proportio auri atque atgenti ratione ponde-

w

rofitatis, omnibus feculis eft eadem , ipsáque na-

; Hie

turá immutabilis, habetquefe , ut fupra di&um ,

.*

aurum adejusdem inagnitudinis argentum ,quàm

panpe

proximé,ut 100, ad 56.vel fecundum alios, ut 190

iUX um lx

ad.6o. five contraQiis terminis , ficut y. ad 3. in-

TL

ter quae eft proportio lïzper'biparticns tertias

tindnili;

7. Proportio autem auri atque argenti ratione

valoris,pro atbitrio hominum varia ac mutabilis

^. Byrltn

eit. 1. Olim fuit decupla, ut ex Livio patet.

[2 150f

N

lti,

2. Pofi fa&a eft duodecupla.

, Patiest

2. In Comitiis Imperii Auno 1559. efimabatur

&à Procevibus Imperii, argenti fignati Uncia 68. cru-

v Gardhi

ciatis. At 8.Ducati,tbalero uncialiferà equiponde-

DuVm

vantes, effimabantur 822. cruciatis, & ficpaulà plus

duodecim wicibus cavius babebantur.

»

Y Darit

lif a

l

D

hr

7. Hodit werà unus Ducatus binie Tbaleris, decies

4 n

fexie gravioribus in.preeio. duodecupla ad. fedecu-

plam, ita ut unaDvachma auri, 16. Drachmis argen-

1 Dd

titrdg

ti permutetur,

Q

2 O

C

. Atquia pondus Thaleri Unciale, & pondus

ltri ul n

Ducati Drachmale feit ,conftantius eft ficque, uti

l Aemi

di&um, 8. Ducati uni Thalero zquiponderent ,

vel exquifitius, 67 Ducati 8.'Thaleris, reducantur

D) figi

auriatq; argenti fummze ad hxec pondera, ex quib.

ajïimerur,a

M

lt

nj

valor pro quovis tempore facile acftimari poteft.

2. De Moneta Hebraorum.

6Q

Miv

t Siclus , qux Vox ponderc 1

?( . Ufitatiffima fui

num-

AÁnirHMETICE PRacTICE.

103

3

Kat! fa.

& numrno femunciali argenteo tribuebatur , va-

loris 2 Thaleri Imperialis,

IOUCl*cp

(Azm Siclus now extabat: Itaque ubi auri Siclus

jdQUe ]

occurrit, i auro 4quiponderante intelligendus eft)

didug

2. Habebat autem Siclus integer fuas partes,

gux[lm')q[ 31'1

nempe:

QERTE Q

1. Semificlum , ejusdem cum integro Siclo figura

qur aa m

(que ex uno.lateve fuit vafculum AManna, Exod.16

tettias

ex altero Virga Aaronis, Num. 17.) fed ponderis tan-

argyntlra*won

tim dimidii z Tbaleri.

a acmutatl

2. Partem quartam, five Quadrautem, de qua le-

pitt

gitur. 1.Sam. 9. 8, qua dicebatnar y 3 Racfa, $ tha-

levi,

5). afina

3. Partemwigefimam yoyncv o Schelifchit, five

Thutia f

14 Garah di£am.

? agipond

De Nummis in N. T. occurrentibus

? f pu pus

1, Denparius, Romanorum moneta, teffe Plinio ,

bift. nat. lib. 2 1. c. 24 Dracbnalis fuit $ Tbaleri:

Valerir, t

quamvis eum uonnulli $4 majorem faciant dmcbmzz.

iplaud fai

vachitis at

2. Didrachma , duorum denariorum , frve dua-

rum dracbmarum, z

delerz.

3. Stater,fclum,fiw 4 dracbmas valens. 5 tba-

&pond

] ficati,

leri,ut Hzeronymm c. 3. i. Ezech, te/bsz

4« AccxeAov, decitma pars denarii five g. go T haleri.

sonderen

Quod fi igitur Tbalerts 80. crüciatis , five 20. bazite

j mdncant

&ftimetur , àt olim aflezu,n crubiatus erit.

s QU

$. Aedlw ZMinutum, &

a[rmz five cruciati ugius.

Amatt PO

6. Quadrans, dso Mfüæ; cruciati , de quibus

M

Marc.zz.wr[ 42. legituv.

voïïouw*

G 4

3. De

$u

hu

104.

PfRSWIL

| /

?. De Nummis Gracorum.

1. Aurei fuerunt:

"

jb ;uüï:b: ]

cu7ip vpuroos pendens Drachnas 2.

ao

[»]

Wetaeéscus , vel nuisxrte4ov dracbmam unams

4

Sipfori

2. Argentei autem :

m

I

9eatxu us poudus & moneta ejusdem quantitatir,

Conferri

2.

"eidegxno $ Drachna.

hu

y Nardi

3. Ó eoxpuóov, duarum: veBeory uov trium:meregi-

9eaxuov, quatuor Drachnarum.

urii 300

4 8BoAQQ- fexta pars Drachma.

, L

$. «utoodniov, Dracbma pars 12.

pelim din

6. duf finiov , 2. reAmDüAtov, 2. TE w [)aAoY. 4.

Tiferqn)

ebolorum.

fligena, t

4. De Nummis Romanorum.

Cricidt

furtt

I. Áurei varii fuerunt ponderis, praefertim fub

ïïe

À —

Heliogabalo, qui à Drachmis duobus, quas Ante-

cefforum aurei habuerunt, u&tjuc ad 200. Drach-

M

mas ponderis afceadebat.

!

2, Argentei autem fuere:

/

/

I

ï-w

1. Denarius, cujus pondus , fecundum . Pliniumi,

STIUT

Dracbmale fuit: Nomen autem babebat inde,quod de

&os évis .valebat; Si verà Thalerus &uciatis 80. &«

quatum

T

flimetur, valebit denarius 10. cruciatir.

Tin f

2. Quinarius five villoriatus, denarii dimidium.

3- Seftertius, ejudem quadyaus, five dimidium»

afinere]i

E.Efta

guinarii.

(Hie notandum, in fcripteribus Romanis per lefter-

I

tium, five feftertios mafculino genere, tot intelligi num-

4])

mos arpgenteos feftertios, quot pra(ente numero expri-

ynunlur: fed per feftertia, numero plurali, tot millia fe-

lirj

ftertiorum fignificari: Per adygrbia deniq; & Genitiyuns

L

pluralem expreffa, totiesceritena millia defignari,

Il 7 lb

AnirHMETICE PnacrtoE.

Io$

,

Exempla quadam Scripturz (acrz,

a. AMattb. 18. Debitum fervi nequam fuit

Ij ?,

Talentorum

lachntg

I0000

Sielorum

20000000

Hoc eft, Tbalerorum

I$f000000.

d quitii

Confervi autem debitum fuit Dezariorum 100

five

16. fl. 40. Cr.

7 trim:mg.

2; Nardus Marixe Joban. :2. potuiffet vendi De-

varifs 300. Summa florenorum

$0.

3. Librorum Magicorum, Ephefi combuflorum,

pretium eflimabatur A yriadibus

y

aj 4

Ubi fi ex proprietate Scriptura Sacre denarios in-

telligamus , facit ea fumma denarios

$0000

!

Cruciatos

$0o0onb.,

vafertim ftb

——

Give florenos

83235

n g

; queAnte

Car, IIl

)

, Dadh-

De Menfuris Liquidorum,

1. Nofiratibus Wirtembergicis, .

w Dliniuro,

1. Gín 99ta/ Menfura, voce generis pro fpe-

ii pl à

Ge ufurpata , qux fuas partes habet, dimidiam,

quartam, octavam.

Mi $0. 1

Ht oava pars capacitatem 6. ovorum gallina-

vum fer? equat , unde etiam AMenfura ca

yii dinidut

p.-zcitattqu

aftimare licet.

i dridiuna

2. Eft autem hzec menfura duplex.

UT

|dde:

1. Ufualis, eín C&dencdmaf,

2. Ducalis , ein Gudtnafs,

, ii

N

Intey bas bac eft portio, quod decem dacales,faciané

"m milit/

; G iti

I1. tfuales. Proportione fcil. fesquidecima, qua de-

eina parte ducilis mfudlem füpevat.

T

ÀN

106

Pans

IL

-

P d

— À

3. Ex menfuris decem colligitur eín Stní/quam

Tu'!iaH

u !

Amphoram vocare folemus.

4. Gin Gímer/ Urna 16. Amphoras, 166,

giil

p

menfuras continet.

s. &ín Guber/ plauftrum, 6. Urnarum eft, 96,

(*

ii

Amphorarum; menfurarum 96o.

cMenfure Hebratce faat.

Frenj

1. 3b Log, capacitas 6. ovorum , unde per vo-

LL Mj

cem Sextarii redditur.

titir Batlit.

2. 9 Hin, continens 12. Logim.

giurper j2

. Fa Batbu, 6. Hin: 72. Logim.

sofincdi

4. "3 Corus , five 'V?h Cbomer , menfura 1o.

i [

| Hf

bathorum, 60 Hin & 720. Logim.

$. 32 Cadu; , vulgatum vafis genus , nullius d«-

I LR

finitze menfurz , ejus autem quantitatis, ut com-

pricaljit

inodé harnerts vel manibus ferri potuerit,

hi Batlor,

Cemparauo harum men[urarum cusn nefia-

lii G

tibus facili eft.

IT 2, P

Nam oGava menfurx Ducalis, & Lo.

He-

r

i

cil. 6.

T mf

brxeorum, menfürze equalis funt, ambz

ovorum gallinaceorum.

Ts

Paj

Prius experientid conftat , altermm Rabbini te-

flantur; ut videre. eft apud Kimchi in lib. Rad. &

|!

Buxtorfium in Lexico, in voce Log.

? M

Sic itaque continebit

l Lig

N

——————— RR

Sini/ 9ftaf ;-ä

? Cyng

Log.

-

-

p

I«

Himn.

-

I.

I.

) Aj

4 D

Dimidiua Hiuis

u

J -Hm

mí/9Xtag

z4

ARITHMF;TICJE PnacricE.

'-—.N

107

entopetue t

—

— —— —— —

— ——

——

t t

Tertia Hinis

-

-

I

-

Quarta Hinis

-

JI.

ons, i

Sexta Hinis

-

-

I

Batbus

-

-

9«

arum f

Corus vel chomer 9. Wi b. e. 90. menfuras

ducales, fed ufuales 99.

jp

Exempla quadam Scripturze

iacro ;

:pCI W

T. 1. Reg.7.26. ZMareSalomonis continuiffe di-

€itur Batbos.

2000,

quibus per. 9. multiplicatie ( Batbus , enim babet 9.

!

menfuras ducales) producuntur menfüra noftrates du-

muenlira x

cales

18000.

Hoc esf

pin,

: 18, Suter/ 4, Gimer/ 8. Simf,

y, nulis d

I I.. 1. Reg.7, 36. fecit Salomon ro. Luteres fu-

li, UECOD-

per decem bafes ver[atiles, quorum quilibet contine-

(

uer

bat Batbos.

40.

pute

Hoc eft,2, G*imer/.4. Sgmí,

III, 2. Paral.2. 10.saifit Salomon Tyrii , cafo-

f

vibus lignorum vini & Olei Batbos

20000,

M

4

1$0000.

as

|

RD

Hoc eff menfuras

Urnas imet.

)i2y.

s Rib

Plauftra Sutet

187

unb 3. Gímet.

ij lh Ri

3. Menfura hiquidorum Romana ea fant :

i

1. Ligula,quod menfurx genus etiam Coch-

n

leare vocant.

ii

2. Cyatbus, 4. ligularum.

3- Acetabulum,G, ligularum, 1g cyathi.

L

4« Quartarius , 2. Acetabula, 4ta pars fextarii,

7-Heminaydimidium fextarit,ive duo quartarii

6. $6X«

Ux&

;

Iä

At

1o8

i

Pans

It.

—

—

L

Sextari

6. Sextarius, fextïa pars congii, 2. Heminze.

Wenind

7 Congius,vel congiarium,ö.fextgrii,heïninæ j5.

Giti

8. Uraa, 4. congiorum.

thm

9. Anpbora, Urnze duze ,congit 8..

n

10, Culeus, amphorarum 20.

Nota.

Cyatbus

ligld

1. Amphorá vocatur etiam Quadrantal , à figura qua-

dratà. Erátenim Éigora cubica unius pedis»

2. Sextasius, duplex fuit, Vibicus de quo fupra, & Ca-

! Liplafl

ftrcnfis, duplo major.

3. Sextaxius quia tz.Cyathos habet;easdem etiam cum

| yihu,qu

Acetabulm,

afflc & libra divifiones habuit.

Redutlio barum men[urarum ad moftras

erfdïi'*,lï

ia fe babet.

Bnintgti

t. Sub Vefpafiano Catfare appenfus eft Con-

gexluri, u

fetina i

gius aquze fontanze, deprehenfusque eft librarum

Á. M:ö;;»

10, Qua ratione 8o. libre complent amphoram

Romanam, o&o quippe congiorum , quod etiam

L Kal

a

Plinius & Galenus atte

itantur.

t menlun

2. Fiit autem libra Romana r2. Unciarum ,

1 t

eadem cum Medica hodierna , qua pharmacopzi

) Migi

utuntur, ut fupra didtum.

L Khm

3. Cumigitur quarta menfurz noftrze ducalis

s Ril

pars,libram medicam pendat , recipiet congius

f. 02&64

Romanus librarum decem ?. menfurze , Ducalis

qum,

^ hoc eft 2£ mepfuras ducales. Sic ergó :

TYb

. Bmi/ä)?aä llo ï*löo 1o£oo wäoo'

MC

VO

0.

0.

[

0.

[

Culeus erit — 40.

0. B

mpbora

2.

0.

0.

0.

0.

0.

10. Z;v;(,

Urna

I.

0.

0.

0.

0.

0.

0.

"IMFK!

Congius

2.

S.

0'

[

Sesxtds

—

L 4

109

AR[THMETIFZE PRAcrTICZ.

-

—

ä

P Hemmä

Sextarius

L

.

bra

S

fü;hemimz.

Hemina

.

[o«]

2*

- .

j O

Symí/ 9xaf i,

con

[«]9)

10000*

fouartarius

I«

I.

2.

" cetabulum

WCQOLUO

[

Cyatbus

u

.

As s

m qu

Ligula

-

Clariüs :

1

pb k

Ligula fit

r

TÀ

A unuius offlave

tmettam u /

Cyathbus , quadruplum bujus

partis men-

P

fura ducalis,

Acetabulum, ligule fextuplum

[

lr

Quartarius , acetabuli duplum

Joootost1

J

Bemina quartarii duplum 153 oava unius menfure,

fs d Coy

Sextarius, duplum beming, 5 unius men[ura ,deficien-

a ibranum

£e tameg 5 unius quarta.

M

f n

4. Menjura liquidorum Graca, Attica :

Aff

I. Koxjuenor, cochlearium , minima liquido-

eum menlura, titi flein £offlin votf.

-

5

Tinianm,

X4u4, cochlearia duo

-

4

;he.rmacopæï-

3- Mispov, cochlearia 27 chemze 1

4. K0A x,, Avseo 2.

g

$. KéaQ-, cyathus, conchz 2.

6. Of/faQov, cyathi 12, conchse 3. xe0A«s -

vipit u

lfuïæ j Duæ;

queTy,

1

7. QAigsuAov, üfuDa Q cyathi 2«

8. KomAn, yuinoTUAix, 2. ofvQa as 4. Cyathi 6;

10000

vocatur etiam spi£ecov C qeuBaov,

(

h

9- Etens fextarius, cotylze 2.

j

0 6

IO. xo9;, xosvs, fextarii 6. cotylae 12.

l

&^

1. Meogurég metreta , Choae 1 2. fextaxii 85.di-

h [

[]

cïtgu;

[

À

Pans II

I1o

6

Bs u

RE

—

M. —— IaÀ—— l —— —á—

N

citur etiamKa9 -; -;zzy.vQ uv Aeealuioy x Àm-

hora Attica,

Proportio barum men[urarum ad noffras

(

/yncpa*et

Qul

I. Cotyle Gracorum, ut probatiAu&ores tra-

(

dunt, eftdecima pam. minor Hemina Romana;

]

JH

t

fic ut 10.C otv; v tunntg Heminas.

Qb

;, CQum mhxr ï'ï& mina Romana fit menfurz

,

p m

noftrx ducalis 28 ioío 2 utfupra di&um; muhlphca.

sner

tis 2083. per 9. producuntur 1R747 quibu

1874

]

10.divifis, pro vemuntpxocapamtatecotylæ

10009

Ducalis Wutembemmæ menfurz.

1 (it£i

Sic ergó quàm proximb capiet

1

fs divifon:

Smí/ 99taf 5

100:1000 1000G

atta

7À

Metreta

7)

.

.

g.

8.

6'

Cintft

8.

Chus

2

*

2

4-

j Comban

$.

Sextarius

z

7*

þyx

»1UH(1 !

I,

$.

ä

4«

Cotyle

AtLO ex

Quartarius

ii i €i

Oxybapbum

$.

rg[

Cya:bus

^.

dant

»Jmu

Cc)(

ha

Zg

6.

CODUIM

Ayftvum

8.

pmpmïm )

Chema

2.

T h.mx[

Cochleavium

Ie

lu QTT

:fWCNXan»—«QxW

.ä

Clarius & vero quam proxn

D Wmiilnl

--

1

z

Smi/ 9ftaB. 2

8

A

A

[ d

]1041452

JMetreta

2

7-

i mwl

M

Cbus

2.

^

Sexta-

i

AunirrHMETICE PnACTICA,

Jl

"—

zfojïum &I

Sextarius

l.

pue

z

Smi/ 93j 22

z

W!m/]m

—— —— À À

$85

.l

!

-

Cotyle

I.

Quartarius

I.

'liAU*&ores h

Oxybapbum

I.

Qà lomap;

5

Cyatbus

I.

Corcha

-

I.

fit merfi

i muhipüc;.

". qubusre

EAP. I V.

L

'ohyla

Y

De Meníuris Aridorum;

1. Noftratibus,

L

1. Gín Címnri/ Z4odiw , quod menfurz genus

Cäu 6

uas divifiones habet, nempe partem dimidiam,

quartam, o&tavam, &c,

£

n

'2-(&,inGcþc?fc[/medimnu:,contincns $.modios.

[/]

3. Comparatio harum menfürarum cum men-

ä

h

furis/liquidomm talis eft:

Inttituto examine deprehenfum eft , Modium

;

aridi, eín Gimrí/ relpondere ratione capacitatis

f

f

125 menfuris ducalibus , quàm proximé , abun-

1

dante fola i

[^0

unius menfuraz. Nim modius exa&té

:

continet 12 Z../- [2

. menfuras ** .

489

s. 91 tamenilla

propinqua proportio rotunditatis gratia retinea-

j

;

tur, habebit.

I

4Hedimau , eán Gxdeffef/

--

Dimidiun medimni

-

j

44odiw ein Gntí

men[uras.

$ modii

* modii

W N o 0

Qojmdaimi»]m co

s "ndii

Bv-C

»

to

$9

(55 — — —À

2.De

o

Pans II.

h

112

Va

h SlïW!»l

2. De Men[uris Aridorum apud Hebraos.

^ j

1. 3p Cabus, cujus capacitas 24. ovorum X.

b (nt N

ftimabatur.

&i

2. rAiNO Satum, 6. caborum.

j ul

3. TE^ N Epha, fatorum trium, caborum 18.

f Qu

4 Y0À Gomer, decima pars Ephz.

fire vf

"j5 Corus, & "at Cbomer, continens Ephas

quantö mim

31o. vel 3o. Sata.

Exenp

6. 305 Latbach, €

ft dimidium Cori vel Chqk-

meris, five « Eph».

Redu&io barum menfurarum ad uoftvas ita

]i Mj

l lii

fieri potest.

1. Batus ïh Iiqui

dis, & Epha in aridis; fic etiam

h

Corus, vel Chomer tàm liquidorum quàm arido«

d,*'æï;'

(

rum, eadem menfura funt.

;; m

2. Cum igitur Bati capacitas deprehenfa fuerit

"d

. menfurarum Ducalium in liquidis, totidem ha-.

TM

bebit & Epha. Corus autem vel Chomer ampho-

1as 9. five menfuras 9o, Ducales.

Tyi ii

fttrin m

4. Denique cum Satum fit tertia pars Ephz,

continebit menfuras tres , qux capacitas etiam

Iub f

uartze partis modii eft, nempe eines GSíerlings

RU

$on eínem G»imri, Etfi enim quarta pars modit

1. Codihn

liabeat 3. menfüras cum $ parte;attamen quia hze

T

capacitas pgulö major juíto eft

,absque incommo-

) Oïïbap

do tres integrae menfurz cum 2 modii comparart

&t

J

offunt.Sititag; Satum 3. men

faïnjarum in liquidis,

j Setan

& $ modii, cín CSiet

[íngcine8 Cünri/ in aridis.

/ f '/vif;lä

Hac vatione contiucbit in avidis :

iil

"g Cabus Áextaim partem cinesapiertela ovct2aíe

IY

mctrezæ[i

!

!ingä.

-:.

r:

AniTHMETICIE PnaAcTICE,

—-N

H3

Hfb/ 40f

2. Satum, ein Q3iertüeil eines æmm.

OVOrum ;

2. Epba, ttey) Qäunk)u(

PT

Corus vel Chbomer 7

2 Gimtí / nafjenb einen

Cföeffdv

»ab()mm I

5. Latecb, btey Ciimví/ pter) .;m!mg.

IX

6. GOWE/' refpondct qlldlï] PfOleïu uni mene

Itens Ep

furze ufuali : eín G«QC*TCEIIIQB boll Getraib / ali-

Gllö[]tO minus qüdll] ottava p&TS modu.

Corivd (

Exempla Scripture Sacrz de men-

z

furis aridorum:

ufuiu

I. 1. Reg. 4.21. Rex Salomon pro paue, in fingu-

los dies infumfit' Coros fimile triginta, & 60. Coros

atf

faviue , adeoque in univer[um 90 Corus b,e, 8 1. me«

dimnos noficates , fi Coro go. & medimno 100. Due

1] quama j

cales menfaras tribuas. . Sed fi Covo adftvibas modios

2. Cum

lprähnn[

provenient medimui uofevates 84. & 3.

ls totdo

nodii.

N

honerary

Ii. 1. Reg. y. 1 1. Salomon prabuit Chiramo Regi

Tyri, tvitici Coros 20000. & totidem Coros bordei,

apis

quorum (umma-e[r Cororum

40000,

|pactt

Hoc efl, 36 taufeno Cbeffel ätucfgtcn.

u il

3. De Menfayis aridorum apud Gracos,

qud m

I. Cochleare

'ï

nen gu u

2. Cyathus

v ejnsdem fuerunt capacitatis in

geinoormme

3. Oxybaphum ^ aridis, quam habuerunt in li-

jjcompatan

4. Cotyle

Glll(sls-

yinlquah

$. Sextarius

)

s n aol

6. »txin£ autem capiebat 13 fextarii.

7- MéUijsvoc,mecimnus capiebat Cheenicas 48

Dw&w

metretae planiffum? refpondens,. Hinc plana eft

H

Redu-

|PARS

i.

A

114

Redu&io barum menfurarum ad nofvas;

; sfitkamï

Cum enim metreta recipiat menfuras noftra.

n

tes liquidoru-m 27, h. eft, in aridis 2, &mri i

(, ho

tantundem etiam Medimnus Atticus recipiet.

ciarüm.

Hoc autem in medimni partes Chornicae, Sex-

/l Qu

( palni.

tarios, Cotylas diftributum , exiguum de noftris

aridorum menfuris conftituit, ponderibus potius

$, lst

quàm vafculis dimetiendum.

D Portit

3ylngun $

4 De Menfuri aridorum apud Romanss.

(rbi d

"e Ligula

^

l

1

P

2, Cvathus

etiam utriusque generis , tàm

3. Acetabulum Paridorum , quàm liquidorum ,

Wa

4. Hemina

menfürz fucrunt.

lj

D

yR

m

$. Sextarius

J

6. Modius autem I6. capiebat fextarios.

[

igirlya

I

&

7. Semodius, ejus dimidium, five fextariorü

I

Redu&io barum senfuvarum ad noftvas.

-

2

unpinOtp,

Sextarium fupm fecimus

$

menfurz noftratis

uml

li qu"xdom m.

ss

Modius igitur fedecim fextariorum erit 55 6.

wl

1

mummpalmo

menfurgrü,bie fütlen an Getreip einfaleünri,

0311

CQAPR. Vi

my

De Men(urisrerum continuarum five

QU* d v

magnitudinum. r. Nofiratibus.

p

1q. ZMinima harum menfurarum eft Granum

1PmicaE

hordeaceum. Hinc funt :

U!5 t

2. Digitus quatuor granorum transverforum.

LUE

3. Pollex five Uncia eín 2o([/ 17 digiti.

nis[eSquïPQ

4. Palmus quatuor digitorum, 3. pollicum eit

Tüem f

$.9pi-

»5;vet'rþc Sanb,

AnITHMETICE PRACTICE.

IIj

IX.

'3'45 h

y- Spitbama, cíu Cpanne/ trium palmorum

? nof

à

9. pollicum. 12 digitorum,

'1 I 33

6. Pe. cin QGerdfiud/12. pollicum five un-

Kt

ciarum.

xmmä, $.

7. Cubitus, ein len/ fcsquipes , 19. pollices ,

" de noftris

6. palmi.

t pots

$. Uina, ein Rlaffter/ 6. pedum.

9. Pertica, apud nos 16. pedum,quarum 150.

NTP

in longum & latum du« , faciunt eín SUtorgen

Canps, fed 22 5. cín gaudjaro/obereín Dtansmab

ïgifcn.

Rs t

liqidonum,

2. Hebreorum,

3. V2XN Ezba, Digitus, eín sfoerdtyinget,

2. 20 Tabacb, Palmus ,ein giperde Danb /

(arior.

digiti 4. vel 3. uncize, 3ó(le,

'f'.;iariorü' M

2. Pt Dfaratb, Spithama,einäþanne/tri-

um palmorum , unciarum 9. digitorumn 12.

w goltats

4. T'TON Cubitum vel Cubitus , qui eft vel com.

viuis continens duas fpithamas, five digitos 24.

wl

uncias 18.id eft,fesqui-pedem: vel Sacer, quicom-

wgein

munem palmo fuperabat , fcilicet digitos 28. un-

—

—

€las 2 1. continens.

$. 7p Canab, Calamus,arundo vel pertica ,

uanum f

qux pedes velcubitos plures páucioresve habere

atibts

potuit.

j t n

Pertica Ezechielis facra conftabat cubitis 6. fa-

eris; eratque Decempeda cum femipede,, Cow-

smunis autem novempeda. Cubitus enim commu-

tranSWï'(Omæ

nis fesquipedalis fuit , quorum 6. calamum com-

| 116'1 j

mgnem faciebant.

H2

3. Gra-

j ; pdlïïcuï?

Pans

TI.

ln

116

u um

3. Gracorum,

nl P

lm

pw )

I. Jaro^ QD-, digitus transverfus.

(

j

7

-

SaxriAog x t TUAOASHS S&QG'HPRImu)S äig&.

;' Gmiwj

torum 4.

3. ngä;,'ihtervall'um inter pollicem & indicem

( Mj :,

(quimxaväf dicitur) cum maximé diftenduntur ,

1,4

digitorum decem, palmorum 27.

Jl; A'u

4« dplóbogov , rettus palmus , fuit menfura à

) AJL*J

Erima parte palmze, quam k&pToV dicunt,usque ad

fupremam medii digiti partem, digitorum 11.

ts pdsl

$. aviba us digitorem I2. lþaciuhï ,Ic. didu&is

Drn

digitis, inter minimum & pollicem interje&um.

6. m ,Pes,digitorum 16. palmorum 4.

Ti

7. mvyui decurtatum cubitumminus, menfu-

um d

.faà cubito usquead conclufos digitos,digitorü 18,

s d

8. & mvyav, cubitus decurtatus major , menfura

ichunman

à cubito usque ad flexos digitos, digitorum trans-

w n

verforum 20.

Ü

(

?m,'t.m.p'rï

9. $mixve, Cuhbitum, intervallum interje&um

inter flexuram brachii & fupremain medii 'digiti

f to d

partem, palmorum 6. digitorum 24.

u

10.4 àpyux , Paffus , cujus app-eïï;.ztio fumiturà

dlusdi

paffis vel didu&is manibus. Eft enim extenfio am-

Til

Quratamh

barum manuum, cum latitudine pe&oris.

11. GA&pov, Jugerum pedum inlongum & la-

Tilion

tum 10o. Cujus dimidium fuit:

Tiim,

I

-

?^

dpoveg,, pedum 5o.

ln

4. Romanorum,

TE nf

1. Digitus latus five transverfus.

Jrlïlïfl d»ll

2. Palmus, dig?tormn 4

3. Pef

—

AnrruHMETICE, PnacTICE.

117

3. Pe, 4. palmorum, digitorum 16.nftar atlis

in partes divifus.

4. Cubitus, pes unus cum femiffz,

»falmu;dig;.

j« Gradus, pedum 2, cum femiffe.

«gïll&indicem

6. Paffus , quinque pedum.

Hinc funt menfur& Georgice.

tdntur

1. Abue minimus,longus pedes 120. latus 4.

Ut merfms !

2. A&us quadratus , pedes. 1 20. longus latusq;,

t d

g. Aw duplicatus, n longum pedum 240. lae

Qorum 1.

tus pedes I20.

TOR

De Comparatione äamm menfurarum

tarjedu,

cuim noftvis,

Dorum ,

Uti hodie, itaetiam apud Veteres,magna ha-

mlmus, ml

tum menfuratum varietasfuit; non tantumratio-

ts ii

ne diverforum populum , fed ctiam pro varieta-

vajor, malz

te locorum apud populum unum. Pe fané Graco-

Bpitorn t

xum , habebat pedem Romanum , & ejus femun-

ciam, h.e. partem 24, itaut 24.pedes Graci con-

ftituerint pedesRomanos 25. Sic ettam paffus Grae

m inedi df

cus , uno pede & quarta pedis parte longior erat

^

^4

quàm Romanus.

Ipfe infupexr thl]anxxs ab aliis

sJtio um

alius affignatur.

m exent

Unde difficilimü, vel impoffibile potius eft,ac-

d

curatam harum menfurarum cum noftriscompa-

rationem inftituere , & forté etiam non necefía-

al

rium.

Cüm enim plerzque, tàm veterum quàm no-

ftrx: menfürz,à partibus corporis humant, jufte

ftaturze, defumptie fint , haudita magnam diffe-

ii

rentiàm intereas effeoportet Nonigitur multum

H3

aber—:

1'18

Pans

TI.

aberrabimus, etfi pede noftro, pro pede veterüm

" üa 10

utamur ; & ex eo etiam de aliis veterum menfíy-

p d

uamVIS

ris, à pede dependentibus judicemus.

jari u

CAr», VI.

D [

De Meníuris,quibus in locorum diflan.

tiis metiendis utimur.

um m

asl

1. Noftratibus,

I. Diftantias & intervalla locorum nos horlï;,

m mati

metimur Ailliariis mit SWteilen : vocabulo à La-

min g

ügl, ïQ. Jd AN:

tinis mutuato,cum res diverfa fit. Nobis enimMil.

Nü!, ingni!l

liarium velMilliare definitar tempore , quo expe-

ditus aliquis viator fpacium aliquodconficerepo-

aof

f"y /m DT

tcft, quod tempus alii brevius, alii longius confti-

tuunt.

st p

TUTTTATT

2. Plgrunque tamen Biborii itinere Milliare de-

qrni, Aiior

finimus ; idque fecundum partes horarum, in di-

jlb

midium quadrantem,o&antem, &c.diftinguimus,

3. Alii Europxi populi. Leuczz utuntur , velut

niï, Qimiiuv

"

Hifpani, Leucamq; horarío itinere definiunt,quod

Íu

1

:

]

htl

etiam alii citius, alii tardius emetiuntur ; unde ad-

Wi

modum fallax & ambïgua lixcnoftra imenfura eft.

WWIPJWH,

&ieir i

4. Apud veteres multà accuratior ratio fuit;

Jus, v

Nam r. Romani &Grxci à pedeincipiebant.

hn um

2. À pede paffus fuit,apud Romanos 5, apud

Grzcos 6. pedum.

lu ch'J'e r

dit,imr j

3. Inde fuit fladium, Romanum, paffüum 125.

LU

pedum 625. Grxcum , pedum fuorum 60o; paf;

uum 100.

infint d

iare,

&tbf

4. Stadium excepit apud Romanos 24l

ouf.ïo

119

Ammm;-;r.cæ PRACTICE.

o pede v

o ftadiorum, five paffüum mille, (unde nomen

Vetry .

accepit) pedum 5ooo. ut Columella teftatus,

DUs,

üamvis Plutarchus & Suidas pauló minus, mil-

X

liari uncadfcribant.

s

De Reductione veteram Milliarium Romano:

1l difan

rum ad noftra bodierna.

Cum magna hic fententiarum varietas fit, au-

diamus I. Lipfium , Antiquitatis Romanz Admira-

X nos D]

tcrem maximum, &Inveftigatorem diligentiffi-

:Tcbuoà];

mum. Is in epiftolica inftitutione. Centur. 3. Epi-

Nbsenili

ftol. 59. ad Nicol. Micaultium ita fcribit :

Nos, inquit , per. Leucas ferà computamus, atqne

Ul';OIE j qll[) EX;.

tdconfcom

eas borario [pacio finimus. Nunc quavitur, quot pri-

j longms Qu

fca, five Romana milliaria ia leucam . noftram ve-

niant? V/ulgb tvia afferunt , nec malà , 'fi bodierna

nere Millaret

Italica aut Romaua [petamu ; fj vetera, vereor uk

errent. Antonini Itinerarium qui in['icit , && com-

; horatum i

parat, videbit palàm, milliaria illa vinci ab bodier-

C di&ingwm

^ uhontür, v

ni. Qui lapidum intervalla, qua bodieque in vete-

df

vibus viis, figna milliarium, cum numeris [uis extants,

idem cenfebit. Idem qui bac noffea , mox producenda,

inur; undei

:

fhramenfuae

comparabit.

Sibenim tvia tantum milliaria im umum noftrum»

prrafíofut

!

fumas ,| confuvgent [pacia diurna ab bomine confe-

vedniehant

a fupra omues bumanas vires , fed illud de lapidi-

r.apnl

bus pev fe mihi firmum est , & extant, cam alibi bo-

die, tum in Lufitania via militasi , ad'emeritago

patium 7^

Auguftam, ubi fingula williaria , fimgula fue colusimn&

m 6oo

infcripte diflinguunt.

Qui fpacium dimenfi fumt ;

eertà afferunt, quatuor ea venuire in unam Leucam.

Hoe

x Mi!li.ïr:

H 4

L]

120

Pans

Ánt

L5

D At

n

Hoc igitur fequemur.. HaGenus J. Lipfius. Secug.

du banc Liphi fupputationem comprehendit

Hor. Adill. Ital. Stadia. Paff. Sees

I.

ji ill

Leuca Hifp.

dic

221

4000.20000,

AH ill, Germ). 2

$.

63.

$000.40000.

—

Va

Cs VIT

*

EX&

De Additione & 5ubtractione diver-

t

farum fpecierum.

li

Jlinnds !

Supputatio diverfarum [pecierum, five partium,

At

cujuscunque men[uva , cum aliquid peculiare babeaf,

de ea etiam monendi funt Aritbnetica fludiof,

Md

i

Igitur:

—

1. In additione & fübtraBione,

fpecies fimiles

fub fimilibus collocentur,

Dc Mpl

2. Prob? attendendum, quoties fpecies ante-

um

cedens con equentem verfus dextram in fe conti-

neat,an fc. fit ejus dupli, triplum quadruplü, &c.

Tecenm

3. Si fpecies aliqua intermedia defit, ejus locus

inin

.

cyphra o. replendus eft. His obfervatis:

[

1

I. In Additione.

a

Quoties fpeciem antecedentem colliges, totiés

lml

unitatem numeroilli antecedenti adjicies; fub fpe-

15

Cie autem, in cujus numeris Occuparis, id tantum

collocabis, quod ad fpeciem antecedentem non

El n

pertingit.

Jj, .:'igi:og,

2. In Subtratlione,

friig;

Quando à fpicie antecedente aliquid. mutuà

» Si VCI

aecipis, refolvendum id prius eftin fpeciem quam

fectes af

tra&as , atque ita à duobus illis nuieris

jun&is

fubtra&io facienda eft.

Ex-

ffrmitr'amlj

AnirrHMETICE PnacTICE,

) s

L'pf lls

Pfeþ erl

J:.xcmplum additionis,

—

Ce(.xt. Tb. Qotä Quiíntfim,

li, Paf o 3*4

— — — ia

— 40002

Sint addeuda

f

70

30

3

$

$9

27

25

8004] 4/

—— —— — e——À NÓ

-

—

Summa erit

14 69

26

I*

Exemplum fubtrationis.

lt diver.

— ——

p

—— — —Üà

äu»er.&nnucxl.y ni 9t

..*, Cuatt, 8taf,

E

I

F * patiyy

A7Miuuendus 6

4

2

AMinuens

-

5

0.

Jlere Dup

5

$

LE

Z

At uliof,

0

8

Í.

Refiduus

12

M

j

bei

8 fïïh

CA

x AE

I^] rwc[eur

De M-mnphcanon & Divifione diverfa.

rum fpecierum, 1n decempedis, & fede-

m n fe

4

cempedis.

mudnyi

Hsec enim diverfarum fpecierum multiplicatio

491] Ell

1510

&divifio, in numeratione menlurarum Geome-

vittet

tricarum, n]JUnH uainém iClll

tütervallorum

maxime? lowm habet.

) CoL£es, tol

1ec

fbf

1. Ip multiplicetione igitur Decempedarum,

j

i

.qum

i, Sxmuecfpacus fimilibus FuL)xcnn*ur.

T0l

E« boc loco funt pevticg in decenl pedes, pedes in5

10. digitos, digiti in decem grana, grana in totidem

fcmpula divifa

n"'lïd muti

2. Si velini mulhpnmnte velin nmïhphcando,

h

Ia

"

Klv

mqu

fpecies aliqua ,five mnrmcxpxo fivein medioprz-

termittatur; ca appo ita cyphraf uppleatm.

[uu i ]un»

2

$

Quod

Pans

h

y22

It

Quod quidem non femper ueceffarium, aftamen ad '1

c'1€5£uppïï'm

cognofcendam [heciem emergentent utile eft.,

Vil U*Flm

f us

3. Confidera, quot diverfas fpecies, praeter per-

ticasintegras tam. muktplicans, quam multipli-

, If

candus in fe contineat.

MM

4. PeraQta juxta vulgarem operationis formu-

]

f Fgrticw

)

lam multiplicatione,ab ipfo fa&o tot notze à dex-

j i p

tris, diftin&ione quadam feparandz funt , quot

yieisdid

!

diverix fpecies minutiarum in multiplicando, &

eiurmi

multiplicante extiterunt.

jmmod ifff

Sic enim poftrema wumerovtnm [evies , ante diffin-

dini p

&ionem à finiftvis fita , perticas veferet 5. 4 antece-

lr quisq

dens prima nota, primawr poft perticas [peciem, fecua-

da ecundam, tevtia proximam defignabit,

Exemplum,

Decemp. Ped. Dig.

NT

Sint multiplicandà 4,6.

7

pe

$

[

ü

per

Pl

ERV

brim i

^ Produidi

26540

&

[

jrispdm,

228375

v[Hd n

— M —— —

vt

Sunima

[/]

0

264915

Quia igitur in multiplicante & multiplicaudo,

(prater decempedas velat integra , qu& non numt-

D]

vantur) quatuor. diverfz (becies funt; Itaque [epa-

iij

rati; quatnor prioribus numeris 1. £. 9. 0. produa

Fl

fumnaest.

Decemp. Ped. Digit. Gr. Scrup.

J , r

2649

I.

fe

[

[0

hj f

Il, In Divifiane Decempedarum :

Buhery.

1. Opera danda eft, ut non modo omiffz fpe-

lii

cfas

1

D

ARrTHMETICE Pnaciic E.

123

cies fuppleantur, fed etiam,ut in dividendo & di-

^Mfile Ht

vifore ultimae fpecicsä dextris fimiles fint, quod

M

fi numeri non fuppetant, cyphris efficiendum eit,

" mUIfipf;

2. Poftmodum juxta vulgarem operandi for-

mulam divide, & in quota fpecie femper integra

MAU 30rmu.

five perticas invenles.,

W ügqu, ädex'

3. $i quod refiduum fit, ei cyphram adjice, &

Vr int, qu

ulterius divide, per eundein diviforem , & quotus

luïupïicando, Ü

erit proximaà perticis fpecies. — Hujus refiduo fi

iterum o adjicias,& ulterius dividas, invecies fpe-

Tity ane i

ciém à priori proximam, & fic porro progredi po-

Ánt's ii

teris, queusque lubet ,&c.

u i n

ExEMPLUM,

milil

Pert,. Digiti

8

Pu, D

Sint dividende

92

Pert, / Ped.

per

[

i

Z

— — U&

Pvimum igitur , quia in dividendo intermedia

a

fpecies pedum , & in divifione. ultima digitorum o-

miffa eft , ideo eas fuppleo, ut [pecies fimiles ub fimiles

— ——

veniaut.

00

Hoc modo :

mitiplimfa,

Pert.

Ped. , Dig.

Dividendw

92

[

8.

(pé 1 m

17712

Divifor

[

4

0.

777

Fa&a divifioue vulgari modo , pqru-eniunt in quo -

3,03mp

10 14. pertice, cum vefiduo

248

[

His fi cypbram adjiciam

2480

640

nm

& ulterius dividam per

Invenio in quolo pedes

$

honift fpf

[

[

hN

Pans

IT

I^.

ou

j

cum refiduo

-

-

-

£60.

499

&

Quibus fi iterum cypbram addam

É /260(2«

gam J

-

Smgül&

& pergam divideudo per

640.

-

