Inter 4. Q 32. inveniendi fint duo, medii pro-

portionales: Tta: aufem procede,

4. in fe du&a, faciunt

*

-

-

-

IÓ

Hic du&us in 22. facit

-

-

-

-

$12

-

-

-

-

-

-

g'

"

Hujuw . Cabica -

eft primusmedius proportionalis.

Contrtla.

Deinde 8.in fe du&a faciunt

-

- Ó64.

Hic divifu per datum minorem

-

-

4

ab ob

-

-

-

-

-

-

16.

exhibet in quoto

menlüris

quieft: fecundus medims proportionalis, fiunt-

que bocmódo quatuor. propertionalo, nempe

tsconfd

4. 8. 16.32.

Ejm u

Fimis L;Bnl PninMr.

l 4

NU

( UPIGUE

j Anv

t

ff i

humers 4

Phyficasw

4 li

-

h Numis

Quidorum

uüiatas) [

Libcr

—

AIX'(ITHM'ENITIC]E PRAcTICE,

?5

ODotionali

LIBER SEC[INb[IS

LT D

ARITHMETICZ£E

PBRACTTGCJ;:

](

PROOPM1UM.

fl

l

L Aritbinetita Pradiica, five

( .. Conereta eft, que noa numeros,

' * - ( ab omnibus rebus abftra&tos, fed

,;,-m;,y,'jy;; menfuris variarum rerum applica-

"i^ ^ tos,confiderat.

Ejus partes dua conffitui poffunt.

t ZAfironomica,

&

- - Polritafive Ciodlie»

-0 Affronomica, qua aliàsetiam Logi

ffica dicitur, eft dodtrina. de tractandis

numeris Aftronomicis, quos Minutias

Phyficas vocare folent.

4

Politita (ive Civiliseft, que Ponde-

ra, Numismata, Menfüras aridorum, li

quidorum, intervallorum,.in civili vita

ufitatas, explicat & comparat.

Lt

Libri

Àif

Pans

r

-

76

»

—

f at i

Ln;ru' II

ARITHMETIC./E

apiat

|

PRACTICA,

i

PARS

l,

í,0

De;

DEU

A,RXI'THME/T

ICA ASTRO.

)

NOMICA.

ul 4 12

CAP.

!

Beranui

De

| impi f 4f

h. 1l

Numeris Aftronomicis.

8;16'

Y

Numeri Aftronomici funt vel Z4o£uum, vel

j U

Temporum.

10 |(t4i

2. Motw cum (int Circul:res, numerantur in

(dis intg

Partibus circult.

il(&,&gmdiiilïl

3. Circulus dividiturin Gradus . - — - 360.

W Quas 10

vi conftituunt integrum.

[/4

Gradus fübdividitur in Zinuta V(.:l Scrupal.

Áteoy

It f ID:»

prima.

-

-

-

-

-

66.

Dus

[b

//

hts SOXSR

-

-

60.

Á Tmgy i

Scrupulum primum in fecunda

MNüti.

Secundum in tertia, & fic porro.

At ln

4. Gradus colliguntur. vel in figna cceleftia,

E

quarum I2. Circulum complent; quodlibet au-

Di;

tem 30. Gradus continet : velin Sexagenae pri:m;,

HOT(

fecundas, tevtias, Gc.

y. lIa Sexagema prima continet gradus 6o.

Áfis

Sexagena Wero fecunda comprehendit 6o. pri-

mas,five gradus 3600.

Ua

huiyi,

:

ARITHMETICA Pnacricz.

77

—

-

——

liaa autem tertiaf.

exagena -habweh

t,fexagenas fe-

glcæ

cundas 60. Gradus 2 16000,

)

Comprebendit igitur :

j

60

H

fgäoo

HTAO!

ä

216000

^ Gradu;

4

j 12960000

Sexagena

I.

*

777600000

ä:

vera. 605-

ï

Serapu- 6

| 46656000000

6 Lineut

la

ii

! 27909360000000

7 Gradus

LOT

$

16790Ó61600000000

8

d Molum, v

9

! 10077696000000000

P

10 | 604661760000000000 | 10

Dumerantur t

Gradus integros nonnulli etiam Affes appel-

lant, & gradum unum, ejusq; 66.in 12. partes di-

-

vidunt, quas nominibus partim Affis exprimunt:

boc zodo :

!

Ascoptinet 60

V?l Serupi

j

Deunx

I Dodrans 45

l Semis

30 | Quadrans t$

$$ | Bes

l

o j Ouincunx 15 j Sextans

10

[

Sextans

$o

Septunx' 35 ! Triens

:

20

Vncia

5

6. Tempus diftribuitur vel vulgariter vel Aftvo-

m

"tonic.

Vulgariter :

Annus Julianus habet Menfes

12

i cceelt

—

—,th'bet L

Menfis Dies

29.29, 30. $1.

Dies horas

—

24

—

—

gtb ! 1m

Hora Minuta

60.

TO

JMinutum primum,fecunda —

6o

vagit o T

& fic porro.

Aunus A gyptiaeus habet Menfes

d

Í

[

i

M.

Aenjis

728

Pans Í

—

—Ó

M eufis Dxas zqua ibiliter

RE

——

—

[o

vdis d

Qn dlftmouuntm in horas & minuta, ut Juliani,

Aftronomic? :

1.Dies velutintegrü dividiturin'ferupulaprima 60,

D

Primumin totidem fecunda;& fic porro.

Hac ra-

414

&imil

tione : uni horx vulgari competunt Scrupu :

36,

tollocentür

2. Dies autem colhguntur etiam in $exagenas,

smgmz

ita ,ut 60.dies faciant unambemgenam prunam,

fib jl

Sexagmta fexagenze primse autem, five dies 3600

Srrupu apm

unam fexagenam fecundam, & üc porro.

2 bt U[U( [

C AP. 11

vonplaed

? QUUDIA U

De Notattone Logiffica.

Ánn anteftorem

Ín hac duo confideranda funt

At lv

& lt

I

Re&Ga uumevovrum Collocatio.

Lilir"d!"lf'nä

2. Eorundem genuina Defignatio.

ii byndum

]. In motibus.

wüt 1

Qvdo collocationis & defignationis bic eft

j

Gradus.

l

Scrupula.

Signa

$.

[9)

/

H-— dHl Mil

1

7«

|

L

28

|

16. 084 . 7. 28

-

Vel;

Smm .

E

hm l

Sexagena.

Gradus.

Serupula.

Wnaun mmm

3&

2&.

I

[9]

|

[COSEECHESM

Is Unjt ( d

AU

|

Ut, quq il

2.

27.

[]

29. 6. $0. 44*

Qmacgv

ITl. In tempore.

At du (

Annz.

Aenfes.

Dies.

Hora.

ZMinuta,

tummmuu,

A.

D.

H

A

1

Cuculn

tum,m

w

!

;

/T

hm

6.

*

7.

a vt

26.

:

4«

L:

gy6. 24

quod

lt

th P^

AniTHMETICE. þRAcTIcJE.

79

Sexagena.

Strupula,

Vel

3€. 24. 12

/OH dH

l

d

3.

l,

l

]inuta, ut]uliaä

36,

| 5$. 344 48. &c

Car, III.

?*A"Paläprim

De additione Logifhca.

N Hs

I. Similium fpecierum numeri , fub fimilibus

pua ;

?ngüh:

coliocentut : nempe:

, Sexagena prime [ub fexagenis primis 5 fecunda

s primag

yive df

fub fecundis ; Gradus vel Dies fub. gradibus vel dieb,

Serupula prima fub primis fecunda fub fecundis.&c.

: potto

—

2. Si quis locus numero careat,isc

yphravel 9.

complendus eft.

3. Summa unius fpeciei colle&a , quoties fpe-

if

alunt:

ciem anteriorem conftituit,tot unitates illi ipfi an-

teriori fpeciei funt adjiciendae ,' refiduumque,

lib

quod ad fpeciem anteriorem non pertingit, folum

UA

fubfcribendum.

Exem'þlum I

" Sint addenda in motibus

jotie Lictd

S.

/

//

/ll

9

27

Srpil

$6. 48

3z

] MH

24

49

36

$5

—— À ——Á —— — —— À —

! [ ^i

Suma

6

22

46

25

27.

ANota. 1, Quia finguli Scrupulorum ordines fpeciem

jeruptlt,

unaw anteriorem conftituunt, itaque anterioribus fingu-

Z

[

J

lis unitas additur, & fub pofteriori fpecie idtantum poni-

tur, quod ad 6o. nonpertingit,

,9. 6- )'0' 1'

?. Quiacolle&i gradus (ignum conftituunt 3o, Gra-

uum, ideo fignis unitas additur , & (ub gradibus id tan-

'". J

tum retinetur, quod gradibus 3o. minuseít,

M.

3- Circuli integrifere abjiciuntur , & rctinetue id can«

I!

tum, quod infra 1z. & circulo minus cft.

In motibus e-

nim cccleftibus non femper quaritur , Quoties fydus ali-

j

/;

þ

!I

quod fuum circulü emenfum fuerit? f«d qua Circuli parte

Quolibct tempore vet(etur.

XCm z

Àu

8o

Pans l.

Em

ml

-

M r as Pa at )

k

wwtxenäþhlm I

$i

Gradus

Sexagena.

Scruüpula

Jnelt. J

32r. QdX. 19

|

[9)

] ETA

Mi

47 36

$9

$9 38 46 55

I4. $9-

|

49 .

l

*

47 $6 39 44

m

Sumia 1. 2. 36.

r

47- 35 25 89*

1 Cum ibf

Exemplum. III.

pímum mituo

Sint addenda in tempore :

toxtugindim

ZAnnt

Dis,

AMinuia.

s

|

D.

l Hä*æ.

E UM

mitütam primus

20

36

$$ 49

, Atcidit nor

1

;

|

$9 45

fel ommium pín

$o

monor ( puri

T2«

dut,aiporiur

Sumna 8o.

$$

4-

trclo jfituenda

. NNota.

Horz colliguntur 36. at quia 24. bore diem confti-

tuunt, abie&tis 24. retinentur tantum 12- horz ; loco cz-

tcerarum. 24. hórarum autem augciur dierum numerus

D

unitate.

1 Ugj

j malm" x

CAr, IV.

n d

De Subtraditone.

II n

I. Ea fit utin vulgaribus numeris: hoc folum ob-

iïxultiphcm;w

CIS, li

fervato,ut fpecies fimiles fub fimilibus collocentur.

2. Deinde, fi numerus minuendus minor fit;

2 n

Dofte m

quàm ut minuens ab eo fubtrahi poffit , fumenda

multiplicandi

eft unitas ex fpecie antecedente , qux mente refol-

venda eft in fpecïem confequentä,eiqg adiicienda-'

3' Singulüj

^2

Eo)

. Meminerts autem ,fpeciem antecedentem jam

muhþäï&n&i

unitate diminutam effe; cujus neoblivifcaris, pune

Otlm pï' "

&o impofito adimoneii potegis.

Exen-

(

Anir

" Pran

od

HMETICE PnacrICAE.

8r

EXEMPLUM,

[ m

- 'Sig.

o

/

/l

Il

JAMinuendus — g.

2823

0.

44.

DP

[

[ Il

Minuens

ET

3935 4 &

29.

26.

$.

9.

1(6 J

)

:

Refiduus

I.

28.

23.

48.

37

ub

Nofa.

1. Cum füb fpecie minutorum fccundorum, minutum

primum mutuó fümendum effet, nullum autem adít;

't

'

AMinii)

confugiendum eft ad gradus, & unusin 60. unum veró

l4l

//

minutum primum in 6o, refolndum

'cü'.

4

2. Áccidit nonnun

quam, ut non rantum fequentes,

Pee pE EM E.

;

A

fed omnium

primus etiam minuendorum , minuente

dus, & mi

minor fit;.

Igitur in tali cafu integer circulus eft affumen-

E

nori numcro adjiciendus,

& tura demum fub-

tractio inftituenda.

Vore diem t

2 hore; lod

Qap. V.

dierum m

De Multiplicatione.

- ass

1. Commodioris operationis caufa fcribatur

numerus major,

qui fcilicet ex pluribus fpeciebus

compofitus eft, velut Multi

i

iplicandus fapern?; eui

[2

fubjice alterum

pauciorum fpecieruni , tanquam

:lioc fo]umä

multiplicantem, ita

, ut ultima mujtiplicantis fpe-

cies, ultimze multip

licandi fubjiciatur.

neeollocenti

2. Nec refert,five excdem f

ve diverfe ha fup-

cjs i j

ii umenc

pofitx multiplicantis f

pecies cum fuperioribus

multiplicandi fint.

qyok rl

"1;-5 Adii;le[l L

3. Singulas multiplicantis fpecies , in fingulas

7

(gdcntfm izü

multiplicandi ducito; & quod producitur, per.6

[*]

j

jdar

eoríim prius divide(fi Ícxagenarium excedat)Re-

2

fiduuma

Ài

$5

PAnS

L

D

'f-ï:iïlumq

ue füb multiplicante colloca ; Quotuino

VerÓ pro

du&s fpeciei antecedenti adjice.

Nunensp

EXEMPLUM,

I

//

?

(nunco

12

intralisd

AMultiplicandus — 4

H

teralis p

ä

[

16.

nempeäGra

u À —

AMultiplicaus

li

24

E.G, Dui

4

3

6

24 712

-

^

[]

— a

0

[n

I

"H

26

36 54 21

48

-

1 jm 1

[

I

I

$

12

Tnpino m

22 48 12 36

Mvl tri,

hi yrinfw |

0

ó

1

20 30 4f 9

wilitagi ; [

Summa.

I)

/

D

h uv

vi

Vff

2l

l

4

13 16 40 20 $4 ?4-

Ratio bujus proceffus eft bac: 16.i2 24«

du&a, pro-

IT

eft, fpeciem

ucunt 284. At quia bic numerus 60. boc

antecedentem pluries in fe continet , divid

endus prius

Vhittoni

uus 24. 9ex

e[t feorfim per 60. eritá, quotus. 6 Refid

luj guly

itaad antecedentem [peciem vefero, ultim

& autem v efi-

Vg gralu,

Bua 2.4. fubjicio ;

atque ita cum omnibus agendum.

RSM

4- Pera&ta multiplicatione, notan

da probä e

genasïxaucan

ultipïi-

fpecies a« denominatio numerorum , ex m

26

catione en ige

PU apm

Bum j de qua fequentes regul

€

notand i.

'ARITHMETICJE PRA

DI

CT?C]E-

7

l;

NU(,

De fpecie emergente.

tLàd)e,

Reguia untroer[ala.,

Numerus primus ex multi

Ill

plicatione produ&us

(numerando à dextra

verfus finiftram ) totidem

intervallis diftat à

primo multiplicando ; quotin-

f,

tervallis primus m

ultiplicans diftat'ab integro ,

T—à

t

nempe à Gradu, qui integri locum obtinet.

624

o

[ :

n

E. G. Ducantur

-

-

-

253

n

"

)

En

lasss —l————*.—.q—-————

H p

Ve

fiunt

6.

g.

.[20

//]

Nam primus multiplicans

Zo

iptervalli tribus.

3- diflat ab integro

-

Tot igitur. intervallis etiam di-

; Jiave debet. primus p

roduBorum, nempe 12.2 primo

/

multiplicando 4. Cumque multiplicandus fit

4. ne-

J

u

ceffe eft produ&um e[fe Ivz.. Ut tribus etiam inter-

f, ;j,;&(z,pr;- vallis ä./ïz/. diffet.

li €f21 fþ W

Regule [peciales,

j ]

I. Integra inintegra du&a

»producunt integra,

ii $) t

Ita fi gradus per gradus mul

tiplices , Jemper pro-

guuimrf- veniunt gradus.

,. nl

(

2. Scrupula in Scrupula,velSexagenæ infexa-

"

1

genas fi ducantnr, producuntur Scrupul

a vel Se-

Tj

k Xagense ejus denominationis,

i

quam fpeciem defi-

d

onftrant,

;.gglkï gnantgs apices additi m

B

lta

uT

Pans I.

—

/P'

—

TUfu

/

*

//

fruraqiem

.cao',pro.

Ita fi Scrupula tertia 3. in fecuuda 4. du

odl

qtit [rm

x

2«

32

; mitorindip

jiandorum

veniunt 12. Si 4.ducantur in y, producentur. 20.

;uili?

agb g

3. ocrup

ula inintegra multiplicata,vel integra

;;:;,a[ah oiqu

in Sexagenas

du&a, producuntScrupula &Sexa-

. um hisduot

denóminationis & fpeciei ,

cujus funt

:umïw*"gffdz

genas ejus

apices fcrupulorum vel fexagenarum.

sicrdum ub

jggttinyrtd

Sic fi Scrupula fecunda inGradus ducas fiunt [cru-

finn t ht

!

pulajecunda:

Si fexagenas tertizs in Gradus multi-

Ly.*:,'iäfdu.gffn

genas teríias.

WM!WVMWM

plice, produce [exa

Scrupula du&s , producuntil-

af a

4. Sexagenz in

'.vyl(m!raziu[?m [7

,quam monftrat a

picum, fpeciem de-:

lam fpeciem

fignantium, minoris

à majore fubtradio. Sunt-

fl M

que produ&i, fcrupula, fi fcrüpulorum apex maj

Pf

— —

fuerit; fexagenze, fi fexagenarum.

TTTE

Hoc modo fi fexagena tertia in fcvupula prima du-

— —

caniar ,p

voducuntur Sexagena fecunde : Nam 14

faïl[zo[ mi m

" fubtva&kum , velinqu

iz[[ & quidem fexagenas,quia

— —

H

Jexagenarum apex mj

or eft. Si verofcrupula [][ in

fexagenas primas ducas , proveniunt fcrupula Il-

Eadem et vatio Temporum , in dievum fexagenas,

J

dics , dierunque fcrupula diftvibutorum.

$

Nota,

»E

S:lq'.l"wä CRI

Q

|

Eftautem treslaboris &t

zdii plenain hoc multiplica-

l

DOf

ltiplicationis proceffum divt-.

AR Qu

tionisniodo, tot) extra mu

fionem per 6o infti

tuerce: à

dquam molcítiam fublevan-

! Demm

dv Geäumvä?wv, five Sexageïnari-

dam inventus eft *

&tuUCd

us; in quo fi fpecies multip

licanda quzratur , offertur

dus jam divifus, & ad an-

PUutpe

inangulocommuni producen

uem Canonem,in libris

tecedentem (peciem redu&tus :

,'iäï,ïurqu iH

Mathematicis paffim obyium, (

udio(i aut comparare

aut fcribere debent.

AmTHMETxcæ PRAcTICE,

'.35'

[

Eu TP

—— — — ——

— -

-

il?'m bujus Canonis talis eff :

d. dll(da',pro.

T. Si uterque multiplicandorum tricenario: major fit,

&

Quazrendus erit majorin Tabcelia triangularis latere dex-

"t ,

tro; minorin fuperiori transverfali.

$i yeró alteruter

multiplicandorum tricenario minor fit quzrendus eít

inlegt, -

maior in tabella: quadrangularis latere finiftro , minor ia

Ges.

transvetíali obliquo.

z. Cum his duobus numeris, multiplicante & multi.

Asj fint

1

plicando; perge ad angulum eorum communem, in quo

producendum fub duabus fpeciebus, angecedente & con-

t ff

fequente invenies

Cradi mili

Siquis Sero boc Canane deffituatur , e£ fequemns talella

aliquid fabfidii afferre poteffyim qua produciue,eelejme pro -

xize msuor nusmerta quafetus.[uprafe poffto mumero ma-

t rodonti

juþulav offlendit, quotzes Go. ad. antedentem /jenem pert £-

n p

nentia) produdtus numerta comprehendar.

a, Sul

Tabella Multiplicationis ei Di-vzþ'o';iæ

TEU E

Sexagenaviz.

ypil r

I n nr 1v [v pvr (virjvinpx X

gu: N]

eol lZO, 180' 140 l 300! 360; 422 l 480 ls4o [Goo

foxiguti t

-

—

—— ÍGÀ

^

[ )L'ïüþn!a Il

CAP. VI.

fl

vi o

De Drvtfiont. ^

l

I. Siquis Canone i£auovxduv deftituatur, re.-

ol

&iffim? laborisque Compendium fecerit , fi tain

1

dividendum quam diviforem,percontinuam vaul-

v

tiplicationem fexagenariam,in ultimas fpecies re-

chnm

folvat,& tunc divifionem more vulgato tnftituat;

ulmuh

of

Quotumque per continuam divifionem fexagena-

jitus

ial

*

^gontrth

riam, rnrfus in fpecics colligat.

E

; Exeni

-

qupa

Àv

$6

Pans

k

j

EXEMPLUM.

ze i o / // Jl

ff

jerd

NU

Sint dividenda 16 $ 9 12 r7 16

joa a

Qarhy

Iz O

"rP

poytt

pevr

24,23 35 46

jjg at

Fac per continuam multiplicationem pev 60. ex di-

m du

videndo ultimam tertiorum (peciem, nempe

//1

12$0892992296.

| l Dividf'lïiw

21

Ex divifore fimiliter

otg6oé6.

Diifr

|

.

FaBaque divifione vulgart,babebis in quoto 1266.

| Vuneri x di

o y

Quo rurfw per 60 divifo,produce: 22 46. quam

fnrii

Jfheciem emergentem ex [equentibus vegulis addifces.

5

-

Sin vero per Canonem &axovsSwv operari

Mwea fubirale

J

t o ditidt

velis, ita age:

1. Dividendum cum (uis fpeciebus (uperiori loco po-

Te ; diverforemque fübjice, vel primo loto,, fi dividendo

Disijo pz.'om

minor fir, vel ptoximo, fi major.

z

.

$i utraque;tàm diviforis quam dividendi prima fpe,

Mrwer x dgi-

cies triginta excedat , quzre divi(orem im latere fupremo

foori,

transverfali tabula triangularis, dividendum veró in fub.

r

je&ta columna perpendieulari, velipfüm vel pauló mino-

yem,euncinlatere dextro e regione apparebir Quotus.

LU

3. Si veró alterutra, fivc dividendi five diviforis prima

fpecies, tricenario minor fit, quzre diviforem in latere (f

»iftro tabulz quádrangularis: In ejusdem autem trans-

n

veríali linea dividendum, vel co pauló minorcm, & in ca-

i dïviüo[

p'xe huius columnz perpendicularis invenics Quotum ,

poikSemicirculum fcribendum.

4- Hutic Quotum in totüm diviforem multiplica.

IPartitïunig n

$. Ex mulüplicatione autem produ&um , & in unam

lm.egma ag

fummam collcéctum,à dividendo (ubtrahe.

QU

6. Refiduo f&o loco notato , aliar fpeciem dividendi

L

eccc

.i'limd

|ayf

adiufxge, diviforeque promoto , ut fieri amat , rep

nc

LT

AnrrHMETICE PrnacTICE,

NN

$7

banc 6perarioncm. quousque omnés divideiídi iþc&ic ab*

! Ill

fumferts.

i

716

7- Si quid ex divifione re(iduum fit; placeatque minu-

tiora coofe&ari, runc refiduum àdextris loco ulterioris

]

1

fpeciei per 6o. femel atque iterum, prout libderit, multi-

plica; numérumquc iftum per diviforem ulterius partire,

160 ey d

fic ad minima pervenirc poteris.

j

Exemplum.

z

1x:0 7

4odgn

/

16

RITHETR

j. Dividendw

$ 9 !2 r7 16 (22 46.

12 0 /

/

Divifor

»f.

n quio tf

-

-

-

4223 3,: 46.

E

-

Nuseri ex divi-

NI

15

$- I2-I0.$2;

! 2 46 gt

fione orti,

24 26 y0.

-

-

-

-

-

-

nj addi fs

w opea

Summafubtrabenda 7j 32 30 Ó )'2/—

2. Novws dividendus

2520 95 2$ 16

periorilocow.

:0, fi dividen

Divifor promotus

-

-

-

.ïz Zï 2546.

-

Numeriex divi-

dtndiprimfft

22 1720 3516

i arerefuprcm

fione orti.

^I2€28 $0

lum vero n

t

2

-

-

-

.*

-

vd P;u,'ö mint

WSumma fubtrabenda

ebit Q*goru«

——

dud i 16

r E

diyioris prim

emin latercte

[9]

g o o 0

j autem trane

1. PeraGta divifione, notanda eft Species quc-

v & in d

ti, ex divifione emergentis, de qua eft

"d ^3tum:

Regula lniverfaiis.

Partitionis numerus five quotus, tantum diftat ab

dl

g, £? ynam

integro, quantum dividendus diftat à divifore,&

quidem: Quanto intervallo diviforts [pecies, fpeciem

:itm ii

dividendi autecedit , tanto intervallo Quoti fpeciet

j um r

C[:C

integeum fequituv.

Coníra

E

$8

Pans L.

À

L

-/

Centrá ;

Quanfo intervallo. (pecies diviforis , [peciem di-

s þ&ividn

videndi fequitur, tantà quoti (pecies integrum ante-

ceüit, .

;

p

fidisil :

Regulz fpeciales.

I. Species ejusdem generis, & inter fe fimiles,

entrgel

ex divifione gene?ant integra.

4 SiSup

Ut fi Sexagenas primas per primas, €9 Scrupula

prima per prima dividas, proveuiunt gradus, qui In-

Scmpi

fegrum conftituumt.

grdis a

geps i

2. Speciss inter fe diffimiles, fed ejusdem ge-

neris, [peciem emergentem notificant, fi fignatu-

[

ram vel notam minorem à majore fubtrahas ;

Ditib i

Refidua enim nota oftendit fpeciem

velejusdem generis cum utraque, fi dividen-

ib

it .

Dinil 106 !

dinota major fuer

Sexag&na

&

veldiverfi generis , fi diviforis ügnatura ma.

9s

jor fuerit.

e. g.

H

//

/

W

lii

Divide Scrupula 12. per 6. fie quotus 2.

z«

1e6

lt divift

Divide Sexagenas 3122 per

4« fiet quotus 4.

ontrà:

Dl*;ifis lil

/

//

P -

Divide Scrupula 12 pev 6. fient 2 Sex.

245

3as

Potig

Divide Sexagenai 16 pev 4. fient 4. Scr.

Virtej g

Qtnte

IN

Tïfw

3- Tn fpeciebus diverfi generis, adde notat di-

für f

UR [

viforis & dividendi, Summa defignat Quoti fpe-

Tiht,

i

ciem eam , fub qua dividendus continetur.

mmqlm 1

$Sit

ARITHMETmæ PnacrmIC E.

—

99

2as

/

'? ; frtin

Sic fi dividas Sexagenas - 16 per 4. Scr.

mtegrum 7

$a

emergunt Sexagena

4

"

»

as

$i dividas Scrupula 1,(; per

4 Sex.

v

krf fnnily

emergent in quoto 4 Scrupula,

48 Srrupm':ï

- $i Scrupula per gradus dividas, proveniunt

n6 i

Scrupula ejus fpeciei, cujus eft dividendus ; Scd

gradus per Scrupula dividas, proveniunt Sexa-

|esden

i5 funt Scrupula diviforis.

gehxe ejus fPeciei, cujt

Erco

ut, f flgnaï.

fubttilas:

H

o

H

Divide 16 per 4, babebis in quoto 4.

j

2a$

i, fidndn

Divide 106 per 2, babebis in quoto

4.

* SiSexagenas per gradus dividas,proveniunt

figutim

exagenze cjus fpeciei, cujus eft divendus ; Sed f

J

gradus per Sexagenas dividas, prodibuntin quo.

to Scrupula ejus fpeciei, quam habet divifor.

;zxatu: ?

21$

o

2x

]

iía divifis

IÓ per 4, evit quotus 4

W Á

2a2S

/

Divifis autem

:

?6 pev

44, erit quofus. 4.

77

Cautela.

(

Hz xegulz valent,

vifore eft: Sin veró

minor fit,

ciim dividendus primus; major di-

l NI

Quentem five expreffam,

fpeciemque habear. (e-

ddent d

five cyphrá fignatam, producia

tur fpecies uno leco inf,

e

rior illà, quam Regulz mon-

" Qu()ti []'ï

flrant.. Quas fi valere v

clis, neceffe e(t; ut dividendum

Hnekuts

minorem ad fequentem fpccicm' xeferas, Sic fi 6.

Flividas

E

psee

ÀuT

90

Pans

L

-—

/

, Mi

per 12« proveniunt 3o. non grádus, ut 1. Reg. docebat;

] mitaluen

fed Scrupula prima, quz uno loco ipferiora tunt gradi-

!

|

7

//

bus. Siautem 6. in 360. refolvas, & per 12, dividas vale-

bit chulï—z'.

j otima

CAPp. VIII.

JHicunerté

De.,

Dunm d

Extratlione Radici Q uadrata.

$i quando cà in numeris Logifticis

H

opus fit; omiffis aliis modis magis artifi-

1 Sichenu

ciofis; itaage:

1. Omnes numeros datosper multiplicationem

vrbere vlten

fexagenariam refolve in minimam aliquam fpe--

] Sitquæren»

ciem, fed à pari numero denominatam: videlicet

velà fecundis, vel à quartis , velà fextis, vel ab

Dnenfitum

o&avis denique.

2, Operare juxta modum fupra /ib. r. part. .

t Pt

de numeris figuratis traditum.

Iu

3. Radici inventz tribue denominationem fub

duplam numeri fui quadrati, hoc eft, Siquadratus

conftet Scrupülis quartis, continebit radix Scra-

pula fecunda; Si ille fecundis conftet, continebit

hzc prima fi fextis, tertia. Nam radix in feipfam

ducenda eft, ut fiat quadratus; ex du&u autem fe-

cundorum in fe, fieri quarta, primorum fecunda,

,

fupra di&um eft.

4. Radicem inventam per divifionem Sexage-

nariam iterum ad fuas fpecies majores revoca; ie-

cunda Scrupula ad prima;

prima ad gradus,&C-

$. Relt«

AnirHMETICE Pnacrics.

91

"

—— Á

— — —

v. Refiduum -fï ;]«uod" fueri-t—, hwbgbx

t id deno-

ütt. Ne , dO((»

ftiora lg gr;:

minationem-numeri fui ,cujus radix eftinventa.

EXEMPLUM.

iilv

o !

(//;

:

—

1. Sitinvenienda y. ex 7 28 16.

H

Hie numevus ad fecunda revocatus eft 268 9 $.

Quorum radix eft

-

-

I 6 4,

m

o

/

T5 Lopilig

^

Hoc eff

-

-

2« 44.

$ag a

2. Sic fi ex 493 . fextis rslxdicem quadratam ex-

o refidui 9 fexta

lil gralxere volueris,reperies 22.& loc

w

o /

/l

HLML4

m álqun':

palam: Vil

3. Sitquxrenda radix ex 1 10 46 41 40.

Yi

1l

la fexts

RE

Qua conffituunt

I$28$81090.

4l

lib r i

Quorum Radix eff

2910.

o/ /l!

Hoc e&k

I.$-10:

yoinatonen

d ii

i radix

Cb

rarind

j

] ;l'em l.]

as d

d

i g od l

' gradus,iä

L"i'bcr

Pars It.

Àum

p

—

——

——

LIBER SECUNDUS

l

ARITHMETICAZ

ENT

PIIAGIIGCYr.

* Ampond'lumv*

Afigit

PATS IL

I 0?01145 üï

" Supilt

ÁRITMETICA POLITICA

five CIVILIS.

foiptuum, gr

. Duachm

CAP.

L

B jemutil.

|

|

f, lr

De Ponderibus,

», la J

, Noftratibus.

$ libna, n

Qua funtz ^

I De]

1. Gin SMfunb / vocabulum ex Latino pondo

y Maunti

dedu&um,quod etiamLibram Affemq; focamus.

2. Ex his colligitur Centenarins, vel centim-

ü

1 Nl

pondium , centum fcilicet pondo vel librarum

ein Centner,

t Dracina,

2. Partes verolibre noftratis funt: Semis vd

) m

4 Bo

dimidia, quarta,xo&ava, decima fexta pirs, &c.

Jtem Unica eiti littfs / cujus partes Semuncia (ill

Semunc

$off/ Drachma eiti Souintlig.,

3. Mp

4. Suntautem varia librarum genera , nobis

fitata ; potiffimum vero:

1. Medica,

NU

2. Nummularia.

t

3. Publica.

36

«

L

AnirrHMETICE PnaACTICAE

—

—

—

93

—

IDU

I, De Libra Medica

!pä

Ea in affis Romani rationes venit.

Unde &

Ampondlum Vocatur.

Affurgit autem 1. à grano bordei ; Hmcfunt

2. Obolus five femifcrupnlus eranorum

lO.

LTICA

3. Scrupulum, vel, ut alii vocant, fcripulum vel

N

!

fcriptulum, granorum.

-

-

-

26

-

-

d Drachna , lcrupulorum

3*

$. Gemuncia, Drachmarum

-

-

4*

6. Unica, femuncmmm.

Drachmatum 8.

*

-

-

-

z. Selibra Unciarum

6.

J

$. Libra, nciarum

E

-

-

12

De Libra Nummularia,

ex Lattmos

L Monetariorum araentum cudentium.

ffemq t

m

i, d

Hujus partes funt

o ve lbue

Numulus

Drachma, nümuloruum

-

Semuncia Drachmarum

4

h: $en

f;j.,apnf*

ä

Bc, titt 9X atrcf/ Unciarum

)na

Semunciarum

-

-

-

á

2. AMonetartorum aurum cudentium.

E»IM 21

Cujus partes funt :

1. Gin Gren/ quaternz filiqux.

2. Giti Gyran/ bina fcrupula. 3, Grtett.

3. Q:f;lwiara[)f/mæww,bmotiw(t ulze 96.Goran

& Gin 9mtard/ bes,. contmens 24, saratp.

jil. De

M

k

94

Pans

II

uansstumd E

—

—

TM R at aEeS

/d,-

(, um

Ht De Libra Civili.

Wü M

1. Ea à Drachma fereincipit , quam vocamus

m

eiu Suintfin; re&ius autem diceretur einSuárt;

lin/ cum fit Quarta pars Semunciz,

Mu

2. Semuncian. cm £0ff/ contiuet Drachmas 4.

puá

.;

Uncia vero Semuncia duas Drachmas

3,

4« Ofava libracontinet LIncias

Lihrt,

utalis pl

$- Quadrans Uncias

Dui

6. Selibva lIncias.

s.

7. Libra Uncias 16. Semuncias

Dui

3-.

Duii

l

Pondera Hebraorum fuere:

jf

1, 7073 Gerab, ponderis minimi.

ii

2. V25 K«fa, continens Gerah j. vocatur

fuitt

etiam C2*3273N Adorconim , Drachtma, ; par-

|

(»wjn

l)

£e 28. 7

(titts

; PrYxmmo Macbazitb , vel yp2 Befa, Se-

Oixtat

mificlus, Rafa

-

P

-

p

m ITR

a L--; ov Schekél,Siclus, mntmctRæfa.4

^ D

$.5 '"xm Mauxb, Mina, Siclorum

60.

m

é, 022 Kilar,talentum, Siclorum 3o00,

M

3. Pondera Gracorum Atttca:

E

4

Acarqu, minufum

$ M usvg, £reoium, minutorum,

upac[ooAav , femiobolss «reolorum.,

. áfdoAlc obolus , femiobolorum.

J hn duj

o w

ä

f. a'*pæxun Dracbma, o

bolorum.

Tttlogg

dita à dpayjAn mampuluo' obolorum fcil. :

D

dpine

ARITHME'ncz-: Pnacricm,

x.x

95

nl

6. qui|uvoio, Semimina, Drachmarum

jo.

7. pvá A ina, Drachmarum

Ioo.

(làm g.

LAT

7. TEAawT, Lalentum minus , minarum

60,

AMajus , minarum

8o.

mïaas q

. Pondera Romanorum veterum.

»

j

1, Libra, affipondium, Unciarum 12. perinde

- ut aflis plures partes hab

ere-

^

ui»t, qua fu

f Deunx

( 11.

Dextanus

IO,

|

|

Doedranus

9e

fu.

Bo

8.

Inimi,

Septunx

.

ab g od

Semis, Selibra, 9 Unciarum À .

Quincunx

$.

rachmlaa.p.r:«

Quadrans

4.

Tviens

3-

p Bm.s;

Sextans

J

2.

.

[]

[ Uncia, ab uno di&&a.

C Ie.

2. Dividebatur autem lIncia.,

nineuNai

rurmi

(

I. In Semuncias

-

-

-

2,

2. Duellas five binas fextulas 3.

lorüm o

|

-

-

-

-

Ó2

Sicilicos

4.

Ailta:

4. Sextulas

[.J

-

-

-

6.

-

-

-

-

9.

. $. Denarios

-

*

16.

6. Quinarios -

L7. Stnptua - - - -

-

)

"WU

$. Pro Reduitionc horum pouderum ad noffras

E odr - eudie

ratione , notande funt fequentes bypotbe[as.

dem.

[omm M:

4. Libram Rumanarfz, Unciarum 12., ean

effe.

As

96

Pans

li.

-

-

rÁ

E n

eíí: cum hodierna Medica,in totaEüropa. recepta.

i d

2. Drachbmam Atticam & Denarium Romanum,

( um

ejusdem fuiffé ponderis. Plin. 1. 2 t. cap. 34.

& r

Drodeci

3« OBo Drachna, totidemque denarios, zqui-

vàlere [Inci:e Romanze.

j*

. Rafa Hebrsorum valere Drachmam Atti-

2 f

cam , adeoqu/e quatüor Drachmas Siclum He-

bracum conítituere,

fujt, p

j. Unciám civilem apud nos Uncize Medice

NT

quam proxim& effe :x'qualem.

Hypothefes hz, (uamvis diffentientes nonnullos ha-

beanr, à plerisque tàmen eruditiffimis recepta funt: Vn-

18f 17

de facile eft cuivis; Actbmeticz: mediocriiter perito; pon«

du fs

J

dera veterum ad no(tra hodierna reducere,

Nos quedam Exempla, de reducendis ponderibus He-

hcf, la

brzorum, cx Scriptura Sacra adducemus: neglecto tamen

difcriwine inter/Siclum Sacrsz & Commrmnem , quod

nonoulli faciunt: ficlumque /zerzzz femuncialem, eitt

Ym 11

Sufb & n &etetDt; Commuzem autem dimidió minorem

effe volunc.. Nititur enim hoc difcrimen infirmis fundá-

Prinipr li

mentis; Vnde à multis rciicitue, qui omnem ficlum fe-

Jrn

muncialem faciunt. Sacrz^» autem, atque ctiam Rgeím

IT

alicubi dici volunt; quód ejusAutbenticum Exemplar in

hi furi]

fan&uario, vel Aula Regis affervaretur, ad quod adulte-

rina pondera examinarentur.

Exempla Reductionis Ponde-

Nw, uj

Miligi;

rum Hebrzorum ad 119!ïra. ;

Exemplum 1.

Numer. c. 7. Singuli Principes tribuum Ifraeliti-

earum, ad tabevnaculum Domini afferunt. fcutulam.

-

argenteam ficlorum.

-

-

-

-

-

130.

Iu

-

-

70.

[

Et craterem argenteum, ficlorum

-

-

-

-

-

-^

[

200.

iw ejt; if-

Suiuma ficierum

z

$3

Het

x

ARriHMETICE Pnacrici.

97

mrop H reæptl

-

-

Hos ;livide per

-

^

'»'.-"um

(tot enim ficli femunciales libram facïun;)

& erit oblatio unins Principis

6libä'.

du

Dnodecim Principum autem, totidem tribuum

Xnam A

75 ib.

s od f

II. Exemplum.

2. Samuel. 14. Cefaries Abfoloni, quotannis de-

£onfa, appendebat ficlos femunciales

200.

Üncig o

-

^

boc eft, libvas

-

306 t

€5 nonnull

III, Exemplum.

tceptafun: Y

trpetio n

1. Sam, 17. Acie c

pen-

ere

debat ficlos

-

u[pidi b::!fg Goliatbi ap

-

-

LY

600

-

s ondtrbit

boc 'ejt, libras

-

-

18 $

i negltüount

LL qtlï

IV. Exemplu;n.

emuncilo, i

dimidioninott

Num, c, 7. Singularum tribuum Ifraelitarum,

n infrpinà

Principes obtulerunt ad tabernaculum. Domini auri

ficlos

-

-

-

-

-

18

moem fgn

-

quecttim h

Iu univer[um ficlos

-

120.

icum Bienp

boc eft , auvi libras

-

-

l

£t

*i

;id quodii

V. Exemplum.

Donde

Num. cap. 21. Prada , quam Ifvaelite debellalis

yollrà

M idianitis ceperunt, fuit ficlovum anri/ - — 16750.

-

-

-

boc e(^ Librarum auri

p22r

fradi

Wtl

VI. Exemplum.

Jl

n

Jofue cap. 7. Furtum Achan fuit lingua aurea

ficlorum

-

*,*w- $

$0.

boc eft, libra

-

r2

L

H

CNILER-

h

Pix nsjbE

98

-

l /

RRE

— À ——À

Tnpetl

V 1. Excäplum.

RITUA

Exod. c. 28. Aurum in extru&lione tabernaculi

-

Domini

[4

EX

P

p

ca[um , fuit talentorum

29

Ti , rl

-

-

Siclorum

730,

priuipo d

-

-

87730.

Suma bt

Inwuniver[fum, Fclorum

uibus per 32. divifis, prodeunt auri libra 2679. i

hf fl

7

100

AdlDradha

Argentum verà expeufum fuit talentorum

-

-

1775

Fitfummaft

& infuper fclorum

-

Iu univerfum ficlorum

-

301775

Sive bratm

«

-

15

J

9430

$2

five libmrw;-/ aoftratium

Duili 1.?

VT. Exemþlum.

li, Par .

j, Regum 9. Servi Salomonis ex Opbir , attule-

D

lï:

tnafalethon

vunt auri Kikavim five talenta

^

420.

-

-

1260000.

gosmulip

boc eff, ficlos

39375*

hat f

five libras

quiamurlbns

Notz.

nf

& , Paral 3. verf. ult. legitur: fuiffe talenta 450.

ti fl ftty

(Q;od &awhepar:s Rabbini ita conciliant, ut di-

Hebrzorum&cli,

per 16 f

cànt, 30. talenta , qua t. Reg.9. non numerene

hrowfeiig

tur, ?n fumptüs itineris imperjfa fuiffe.

6 Dt

IX. Exemplum,

1. Reg to. Aurum Salomoni ex Opbir quotannis

Citiy

advelum fuit talentorum

-

666

DEIISSNM

boc eft , ficlorum

1998000*

D

!

624273

?'/M-Ueïiz)

fve übrgrum

[2

X.Exem-

m i

Amnmz—:mr;g Puacricx.

ul

s.x

—ÀÀMÀ—M M

99

—

A E xcmpmm

lm'

Inpenfz Davidis ad feru&anram Templi

i auro

Ti t

1. Paval. 22. contulit David taleztaauri

I00000.

?

-

-

Item, r. Paral, 29. talenta

3000.

0

Principes autem obtulerunt

$000.

/30'

Summa talentorum

100000.

ET

boc est , ficlorum

(lrtm

100

224000000.

Adde Drachmas 100oo, hoc eft ficlos

2$00,

U

Fit fumma ficlorum

324002500

y

l

Sive librarum

101250782

"n

T

Impenf'x:m argento.

Davidi r. Par.22, Taleuta

I00000

[l

ltem 1. Pav. 29

7800

Principum

10000

Y OPhl ünu

T

Summa talentorum

1017000

nf

quibus multiplicatis per

3000.

D

fiunt ficli

30$1000000

qui faciunt libras

$03131

Co»fimili modo omnia alia poudera ad noftra redu-

yftaenta 4

ci poffunt , fi ea vel in uncias vel femuncias , qua funt

Hebraovum ficli, vefolvis.

Divifis poflmodum unciie

xvcilant, Wt

n numerae

per 16. femunciis five ficlis pev 22. producentur li-

bra noftvates 16 unciarum,vel femunciavum 22.

liit

€6. DgE PRoPORTIONIBUS

METALLORUM,

y n

Càm non injucundum fit fcire ,quam proportionert

Ü

Deus & Natura inter Metalla ,reique nonnullas alias

1000,

o/lzfermq/erzt placuit eandem ,prout à viris doBiffmis

i didum izquifita fuit, feqq. tal:b proponere.

Xb

HD Tl'

ÀN

PARS

1.

IoQ

1. Tabella Proportionas ponderum. Metallarum

in partibus ejusdem magnitudims,

Wi

[ Plumbum

^

65

[

Aurum ratione

Argentum

$6

i mS

ut

| $0

ponderis habet

|

Cuprum

qua

vartit

Íc ad ejusdem

Stannum

1004 4

1, Al

| Ferrum

i ad

41

, Af

magpitudinis

Marmor

I5

z

», Inlis

t

10$

V Lapid. vulg. .j

: X2

(Lipauran!

11, Tabella proportiqnif magnz'mdinis eloborum

millorumqit f

metallicorum zquiponderantium.

Globo au-

fPlumbeus

É115

yo cüjusmidd

[

12I

vumus, nf

reo,cujus di-

Argenteus

monttit] at

lCuiusdïamc- 136

sst

ameter fu-

| Cupreus

« Faerni

mitur, par-

Stanneus

ter elt earun-

153

| Ferreus

1,Du m

tium 100.

