/l

Stg G.

I(Eu'xfx

Cui additum dimidium

242252

41.

-

5

-

enori t

L)

fuperius

2247 2*

WW

Facit angulum i e s

-

f. 1£54J -

N

4b eodem 'autem. dimidio fubtra&us , velinquit

/

//

Qu

angulum sie

-

L

20.:22.

Qui efr proftepharefis quafita.

h

M

Frge»

T

A siu

IOMIJE

svo

LEU

J

$

Ergó:

g.

//

TT2

Ad anomaliam niediam

6

13

43*

54

fj

UP,IHJ

Adde buuc angulum

20.

*2

Fit anomalia vera

-

6.

16

I4.

I4

Adde

POLUML 2

Apogai

2f.

20

Diftntta

locus Soliz vertus

NS

20.

sls du

Pï odnciti

49

46

Brevius

SIg

Gr.

/

IHl rWIF».

* Ad mediummotum longit.

U.

20,

79

24.

J, »2.. 1./»

-

Adde

voftapberefia

-

20.

22,

,J.M.x X

Et prodit verus locus

90

20.

494

46.

Tl

WUR TM

TX

ta

ïï

um ad fignum *

A 000 ]

H ec.profta

"E

pbere

fis n mrzfm[: r additur anomalie

l

T

annus 'uel motui medio longitudiuis, fed tum folüza

ij

dii

1

j

cüm liuea 4

veri miolus wzem, "e

4l

motus- precedtt

f0f

A

nedia

five cum auomali

z

(l"?l'l/l 1

2€ül

Sk

micirculo

1

or

I h,/mj .JAA,A [

N

eft, ut in noftro exemplo

Cum vero lin

ea

P

v?

2 700-

n

]i

Hs , lineam veyimotus pffcczhf, &

[

b&

C['I

erim"Jo-

jl

i

j

|

d

us , liueam miedii. motus [equi

iur, [eczm,,z.m fignorum

^

feriem, quod iu przarzfemzczrw, o fit, quo anuua ano-

Ti fcre

malia femicivculo minor eft, tunc non addenáa , fed

ltj,

uferenda eff proftapbavefis ab anomalia annua me-

Qd

f

dia, vel thotu longitudiuis medio, ut vevus mobus pro

Klametrort

ducatur,

J IJU[CC [

"t lia

Hoc artificio conflruuntur tabule proflapbave-

feon , ex quibus ad fingulos anomalig medie gradus,

J ( il

i

vel ferupula , etiamfi pavtem proportionalem adbi-

14'1'41

beas, proftapbarefis excerpi poteft: qua proftaphave-

"bJ9j.

:

feon tabule fiuon perpetua funt,longo tamen tempove

I'MWM

6l

ufum (uum babeut, donec in Eccentvicitate , vel aliis

0//'

ifs cieloflibus aliqua wutatio deprebendatur , quod

U L

gl

Prüff"r

TM

O

a

R

A

^

«

IS

41

u RUL sss AA É

H

li

propter . [ummam tfu,

mulationtufn»

h

4;"

wonnifi pof aliquot feci

Ejumodi fa.

bulam prof apbevefeon

e"t.

r

ï

P

n

Diftantiam Sol;

ro terrz ad

1

Yi r

l

d

auctn

quod vis datum te:

ixru

5 ;m

heo

),

lj

riam reperire:

3

Diftantia Solis À terra. ad tempus propofitum

f

D

if

et intheoriz Solis fuperioris, angulo f'ie ,latus

f« , quod reperitur, fi dicas:

n

D]

Ut fiuus angulii e Y | adlatusis femidia-

[

lil

o

7 r

isietvum Eccentvici

T TAMIS.

100000.

00.

245 05. 12.

|

Ita finus anguli e1s

[*]

lad latus sc qu&-

/

//

|

12.423.y 6.

fitum

96y16. $7.

23738.44.,

|

partium fcilicet , qualium femidiameter Eccentrici

iil

ial H

afiumpta efl, 100000. 00

t

E

'üm Eccentri faciam

44

TL

Quod jam femidia

P

Semidiametrorum terrze ex

i

i

ente

ntia Tyc;ïcnis

1166. facilé erit hane diftantiam Semidiametris

4

terrae applicarehoc modo:

il

J

L finus anguliie s | od latus s e quod

o

£ n

|

ftatuitur

H

I£. l4. I7e

r166. Sd. T.

24.59y.I2.

|

Ita finus anguli

4d latus quefitum

[0]

7

|

$ e 12 21, $4. T,

€is 13. 45, $6

m

237380 44

|

J

.

l'rfblom.

h

j4

AsTRONOMIJE

Problema

L

V 1.

]m;u»'rii D)

Tempus zquinoctii, five ingreffus So.

i f.ifi

TT

lis in o ? inveftigare.

Il

!

[

n

Annum tuum datum converte in annum periodi

Jul. addendo fc.annos 47 13. poft Epocham Chri-

p

ftianam: vel fübtrahendo Epocham;ante chriftia-

Dyoingre

nam retrà datam, abannis periodi Julianz 4714.

[

vafissolii

2. Confidera, Diffextilis ne, an Communis ille

Adtapus

annus fit, & fi communis, quotus à biffextili.

fedurrels, d ;i']

3. Huic igitur anno in tabula anticipationis ZE-

at [ipna dl

quino&ii elige Epocham five radicem convenien-

drpta & qt

tem, quam calculo tuo fubdu&á lineá prafige,

vt upa cum

4. Huic fubjunge Anticipationes zequino&tii

n lïgnum ingr

ad fingulos annos datos cnrrentes , ex tabula ex-

eeptas, quas in unam fummam colle&as, ab Epo-

A rfpa, g

eha pra fixa fubtrahe. Refiduum morftrabit diem

JEquinoctii unà cum hora & minutis, quibus Sol

ul Jonuri

o ' ingreditur, à Calendis Januasii numerando,

d ingredi

Exemplum I.

o ab

Quaretur tempus aquinocit ad annum Epocba Chri-

nl

-

.

:

1652.

j?imuæ Bl[i*xr.

-

-

dddstss pevsodi Imlzaut annis

4713.

LTA in-g:

Fif ampsen persods Inliana

-

6365*

tDb

€ui congruit Epccha

-

6356

je

lt t

D. H-or. /

[

Biffextelss

Compl.

D E

13«

$9*

15»

—

-Intictpant agtem

—

——

46.

EA T

9.

9.

aquinactia AUL

60000.

390.

p

$.

15,

9.

!

60

1i.

1$*

O5

Dem

56.

I$,

$

Sumsma korurm

.

49.

L

26.

&

?

Subtradia 2 [uperéors relepquit. 68.

29

EE

[UP

UtrumLuw

€ 92«

L.

Paaxis ET llsns.

x'

$43

/

Contingit ergo æquino&;um aumo 1652. die à Ca-

V m

lendis Januarii currente 60. boc eXt. Martii 9. bora

à wedia uoe numerala , 20, fve 8. pomeridiana

vinufo22.

Ul

lp

MMIDU

antcd

h

TM

Prollema V.11.

ll

,lliian[e"vr

Dato ingre(lu Solis in o tempus in-

Fu

t Com

': iljli

fl

greffus Solis in catera figna colligere.

(

]

Ad tempus ingreffus Solis in o 'Y? à media no-

F

l

10

Ge currens, adjice ex tabella ingreffus Solis in.»

j

cxetera figna, dies, horas & minuta cuilibet fj

gno

A Uf

adícripta; & produces diem à media no&e

cut-

atlon

CF»J( JH

rentem unà cum horis & minutis, quibus O da-

lts ertal

tum fignum ingreditur-

!

tl ad

;

Fl

Exemplum.

li

Iu

Anlno I652 Sol ingreditur 0 "V^ , curreute die

jni gu

buSd

-

H H

"7À

Calendis Januavii

69. 20. 22. 6.

TTE

Quando ingreditur o *je.

R. Adde ex tabella

-

276. $. 40.27.

Fiunt

-

(M.M f(*!(h C'r,y

1

2406. 25 1227

,

[

Hoc eff, Solingreditur o :þ die C

aleud. Jan. 346.

ff

b.e. Decembris 1 1, bova fecunda minuto 13. Gc. poff

". mediam notem.

OE

m

ER um

AIE

! v

VMT

De motu proprio Lunz,

lí

P ral!imm

1X.

ütrum Luna Noya vel plena fit, vel in

i

qua.

hu

$44

d o

"ÁsTRONOMIJE

iE

jkma, o

quadratura poiiaä,füc?aiþcdï'u Lune di-

l

judicare,

I. Si Lunzelumen nullo hiatu vel gibbo defor-

Quf

metur, fed perfe&am, quoad vifum, luperficiem

vrilccdm

) D

circularem referat, totoque orbe integra no&e

gnofhus at

luceat,plenilunium effé dicito.

2. $i dimidiato corpore, quafi bifartam fe&a,

1 ïng»rämaclm

puttir d

luceat ,in quadratura pofita eft, quarum prima

crefcente, altera decrefcente luna contingit.

f Iofundit

3. $i luna fileat, totoquecoclonusptam appa-

Aur, tenpeae

Ri du

reat, Novilunium aut effe aut. proxun£fore vel

fuiffe dicito-

A0« *

iibor, t

Prollema A P

ilb f

Utrum Luna crefcat an decrefcat, di-

Di

gno(cere.

Üirim to

I. Confidera partem lunze, qua deficit, fi orien-

fptofcere,

tem verfus fpe&at, crefcit, fi occidenté, decrefcit.

2. Lunadedie vefperi confpe&a, crelcit, mané

Vbnitnfs

&c die vila, decrefcit.

"0 ftriore

l

3. Ruftici dicunt, filatus lunze deficiens finiftra

manu comprehendi poffit, id argumentum effe

t Df

s

crefcentislunz; fi dextra, decrefcentis. Hinc ver-

L STIQfem P a"

ficulus:

)

Dextera decvefcit , fed erefcit luna ,ïm:þraï.

Tütte

Prollema Xf.

Ntgadur..

Quando luna fuüpra horizontem oria-

J

tur, velinfra eundem occidat, addifcere.

dj

1. Luna nova exiftens, cum Solc oritur & oc-

à : Fïüble

1

eidit,

li D ,,

g, Plena

l?

Pnaxis E v fleuna,

m

x

*

LL

$45

!j

"3. Plena, oritar Sole oc

€

i&l&hte 5

óriente.

ocetdit S(äiä

lY

ll

lBI

UU()

d !

3. Crefcere incipiens, poft Soi

1$ ortum Oritur

lm

poít Solis occafum occidit,

"PU [

4. Dectelcere incipiens pauló poft Sofis occa«

Íum oritur, ante ejus

ottum occidit.

i1üïcifari.m'.»:':f::,

$. In prima. quadta crefcens, tem

à QUif i

fhio oritür, media no&te occidit.

pore meridiaf

AO

6. In fecunda quadra decrefcens, media noGa

Monusy

!

[äm änl.

oritur, tempore meridiano occidit.

$o

Hinc reliqua ortus tempora col

ligere licet, fi

meminerié,

lunze ortum in fingulos dies tardari

uná horá, minus

l

hutis I2.

qïuinta hotze patte , hoc eft, mi«

decrat d

Probllema X H

idict n

Utram nodtis partem luna illuminec?

lat ld

Cognoícere.

jz t a

etiam

I. Lunácrefcens ,primó priotem,poft quadram

pofteriorem no.&is partem illuminare in

Cipit.

rldcanin

argumentum []

2. Decreftens, primüm p

riotetm , poft etiain

[cati,

Bofteriorem partem nc&s ill

umipare definit,

Problema X 1114.

j dufer

4Etatem luna ex E

paclis & aüreg mnu»

t

mero addif(cere,

i

,Quomodo

orond

aureus numerus ertiendus, & es eg

AJCM

MM

pa&

* inveniendze fin

ii

tj & fupvfz di&um, & in«

tà in ptoblematibus c

hronologicis docebitus,

UL

Ut autem etatem Lunaà

Jl

couira

m

iü

t, Seribe

s

$45

AÀÁsTRONOMIX:

]

um

I. 9cribe Epad;a's anni dati, qui fit e. gr. annus

-

-

«

;u

);

IOd

u&llm

1652. cujus Epad

29.

giedtum

2. Hisfubjunge diem menfis dati, e. g Julii 20.

j m

3. Adjice ctiam numerum menfis à Martio(in-

-

-

pf f

clufivé numerati, nempe

$*

-

-

$4*

ps m

4. Summa€

e

-

n 7

s. Hinc abji.ge

29.

.

-

25

f fl

Remanent

ZEtas fcilicet Lunze ad diem datum.

[ulpt j jit

vll

DON

Problema

Data atate lunz, quamdiu eadenr fin.

$

gulis. no&ibus luceat, populari calculo/

(

;,

in veftigares

[

I.

C Asus,

:

/w

ï

N

$i etas lu fit infra. 1.

f* L:

Low

^

r

/

ul

0/1

N

M

1, Multiplica setatem lunz per

lnl

Y

-

-

$.

!N

|

3. Produ&um divide per

Quotus horas & minuta, quibus luua illa no&e

"

ä

NI

P

j

ä

lucet, oftendit. e. g.

m

li

NUN

Ad

N

oömedm, lucet Luna 3.ju£zz AnAÁb 16$2.

-

-

P

UN

ZEtas luna esk:

-

$.

^

-

22.

ij quadrapi,um

Va

N

1

Ó2

3

Q

s'

Quod per y . divifum facié

U

j

Koc eft , 6. boras, 9 2 4. minuta.

W'N

C ASUus.

C

2.

— Si etas luna fit [upra 15-

I, Exceffum ,quo xtas lunz 15. fuperat, duplica.

2. Duplum ab atate lunz fubtrahe,

QH]'

Wf

3: Refi^

E

/

PnaxíszeT lisus,

$47

muum per 4, multiplica,

qUi lite g JW,; i

[

"s

4. Productum per s. divide, & Quotus mon-

'e'gf"m:;, ftrabit quacfitum.

e.g.

,1'1

,

il

((f

20. ]ulii,anho 1652.&tas lune eft

L

25

*

Exceffus [apra 15. eft

*

j

10.

Hujus duplum

DI

»

20,

Ab atate luna Jubtratium velinguit

be

Hot refiduum per 4. multiplicatum eft

20.

n

!

NERNTIM

i

Quod per y. divifum facit

-

:

[!

. Julii poft media:n toen,

XIV. 'Tot bm»- lucet luua 20

5

1

m

TO coenfn

N

Dd

J2

äiþ

g

pl h

-

f

.

AX

"

357

zj

£

MT

aM P

e

$

s

ïlJ-ï-

o

ä

5

m

4 |

5

*:)' A

qs

^g A

NSPSONM

ALUSNN

ff,

p

Y

M K

.

d

w

of

w/

P

Q

ERY "

Y

$

perse il

r

2

o

h)

"«

T

ii

mus

Md s

&

E*ü

j i'lm D

Low

v2 UO

333

»

LYl

j

£.

T

Vg

L

:;

;

o

:

IN

pH AE

Uy

IT

"2

E

uD

AR

/,

[-]

M

u

N

&

5

d

J

4y,

*?r Ab ij

*("w'h t

$7

Va

1

d

^

AS

( 91,

(y

:

Es

þzïlc

C

/Q

N

Se HTIZI

p

,

w,

ï

&

áÁ!

s

l

-

3

WW-

— z

ro

)

P

l

mlj

Breviu.,

.*'iratl"il';ä

DL

In pracfentis Schematis Circulo fecundo queere

!

Mm2a

ætq

AÁsTRONOMIJX

j

$49

zcacem lunze aati diei, & invenies in Circuio ter-

d

tio horas, ip quarto minuta , quibus luna eo die

utgmpoïh

no&em illuftrat

ngMOS-

A Cummam |

Prollema XF.

n mxon Dm

Tempvus Novilunii medii, (ive medige

QIC ïOVCH

conjun&lionis 3oiis & Lunz, cujusvis dati

f pmohh

meníis reperire

Quemadmodum enim ceteri imotus planetarum alii

veri feu inequaler, alii verà medii & equalequnt ;

fundh o

i, atii 1

lia etiam fyzygia lunares diflinguuntur , potifmum

veró Solis & Lune Conjuntions &$ Oppofkiono ,

h

quarum alie media , alie vere funt. -

Conjun&io nelia eft, cum linez mediorum mo-

trpo M

tuum folis & lunæ, Fera àutem ,cum ]inez vero-

pun

u

rum motuum in eodem /Odl&(.l 0(.0 concurruht,

Sic Oppofitio saedia cft , cum liueze mediorum

motuum Solis ac Lunz n Oppoüt.s Ziodiaci locis

confiftunt

J/era autem, cum verorum inotuum

linez fic fe habent.

m

Spacium temporic , quo Coujuntliones &9 Oppofitio-

Mu m

n vera, mediis priores vel pofferiores effe poffunt,

Sed Quadratura-

ad 13. vela4; boras fe extendit :

*'"f hia ji

rum verarum & mediarum maxima difrantia 18 vel |

qu iil

19. borarum effe potest , fi tabulas Prutenicas fe-

ullu At fi

quamurs; Colle£urus itaque Novilumii media.

TM

i

[rm

d

1. ÀÁnnum tuum datum converte in anpum pc-

M awþï

f'!r* /d

riodi Julianze.

2

-

Cum annis comnletxs non currcnhtus, in-

D /)',A]m

gredere tabulam lanatiopum; Et pracfixa Epocha |

Hffhy

Peric-

"r g

-

Pnaxris ET llsue,

'35 i Cïfcmo f

"

$49

*5 li

Periodi Julianze à media no&e incipiente; Ei fub-

junge tempora Novilunii ad annos menfesque da-

^

tos completos.

*

3. Summam colle&am aufer à numero proxi-

,

NUTS

l

1

mo majori, in canone Syzygiarum reperto.

vjmdr

2!

Quod provenit, eft Novilunium medium men-

"

fis tui propofiti:

J

[

n

Átif l

I. Exemplum.

Quando continget Novilunium medii menfis Ja-

ATT ff

muarii,anui 16y 3. Peviod.Jul. 6266.

-

8 g

!)

;

lii

Ex tabula lunationum.

]

D. Hor.

Mar. Sec.

malonmpo.

—Excverpo Radicem - -

I.

g0.

2y.

lg

19.

pro annis

-

6000.

$-

$.

I.

PX

XO COOCULCUOR,

-

-

-

200.

I6 127

3.

20.

60.

12,

W meiïomnä

2.

7Z

40)

$*

P

Dy.

I2.

46.

i mvxnumw

|

|

Sunma

69.

17.

20.

6.

iM o

"

(f

!

W

?;r,fy

IIl. $ygygig proxim? majoves [unt. 88.14. 12. 10,

n t

J

J

— —— —

101

J

Hinc fubdu&a fumma

-

69. 17. 20. 6.

Relinquit

-

-

1$.20. $2. 44

I)P

y

Nowilunium]anuariz' anni 1652.

yii dl

Dato auieri primo Noviluuio ineuntis anni , omnes

veliqui afpe&us ( & Q9 per totum aunum colligi pos-

vtl

funt, fi addas,

4d primum. Novilunium

I8.

20,.

$22

d

Ut

pro Afpe&u fexctili

22.

20.

B

"n»

W 4

7

[ En,

pro prima quadra

Üü 7

9.

II.

I.

us

pro

Pr

AÁSTRONOMIE

$59

qaü'v*d"

ZX p

20

14

41.

p afpe&u Trian

J dit

g

pro plenilunio

o^

14

I8

22.

2,.

I9

I$

22

2.

Eïhäc ADO

À plenilunio pro Trian

22

Pa

rmEn ipat

pro fecunda quadra

u

39

27

*

24

14

764

l li N

pro fextili

p altevo uovilunio

o*

r

13

44

3.

l

Sii

Aliud Exemplum,

J

Jatn

Queratur, quo die contingat Novilunium Augufti

Iu

boc ipfo anuo Cbriffi

-

-

-

l6g2.

.ä(*eä

me

Peviodi Juliauz

-

626

M

Sec,

1, B

Radix

-

19

y0.

25

auni 6000.

j.

Ff

54

200

[

I2

20»

Vrtudin

60

12

40-

anda

&

ry

12,

46

ä

$t

38.

MWIK hh

Epa&a Julii fimplicie

—— — — —

-

I2

AL g

Summna eft

Zy

0.

44-

qu*ïm lt

Proximb majores II. Sy29g.. 88.

H4*

I2

IO.

12

TWjtta, i

Hinc aufev fummam

7$.

44

(DEg

Relinquitur Novilun, dugufli. 13.

d2

2j

264

-

18.

22.

z

litcr GA

Adde

14.

Lrll'üwa

Et produces PL fequens,

28.

$.

2f.

28.

Vl

VAl

UET

y u

Proälzma XFI

'hlnht

Datum ahqvod Novilunium vel Ple-

'WEF

nilunium, utrum fit Eclipticum, cogno- .

M'Jlü 4[

Ícere,

h fopy

1. Ad tempus Novthn vel Plenilunii per proe

Nj WUUl

blema

Pnaaxis ET lisus.

$5t

rÁ

1

)

DIUI

]

biema antecedens repertum, inquire motum ano-

« 18

mali:e velargumenti latitudinis lunz, ex tabula-

9

l

L

äl

2, Exhac Anomalialatitudinis Ptolomzeus fe-

]

3

D

]

l

J

quentia Eclipfeon xeizigie affignavit.

D

I

ï;

.:.

;

L

J

;;'

D

l

, Echpfis Luna contingere but:ft

i

8l

$:g.

o

im,

Citca UïSï Anomalia

4["

fupta

$

14.

48.

J latitudinis

.

infra?

6..

1$.

12.

Novilunimzhg.,fi

Dj

Circa o^v ? Lunx in g^ fupra. II.

14.

Qe

$ media fit

infra

o

iT

I2.

fil

4 E

l

2, Eclipfis Solta contimgere pote[t.

0 4f

$x4.

o

yotubof

Si Anomalia la-

infra. o.

20

40«

/121

Citca Q2 ä

"

titudinis lunze

i

fupra 11.

18.

39-

H 40

$ ihfra 6,

TT

22

n

Circa?8 g in g? media fit

20»

n n d

€ fupra. $.

9-

CU

AMelioris in-

— — —

feligentie gra-

n d

Jia confideva fe-

]4. n

quens fcbema, in

(

n

quo C D E eft

f (

d —

zd

I»r

n 4 "f';

J

14

| r

n

ono

Zodiacw : GK

Ln

ul

N

I L orbita Solis,

!

E

IEN

0775

interfecans viau

v

Junarem , quam

v

n

GEIH refert,

ï

»

in G &I. Eftque

|

-

—

fri) yl

G modus afcen-

i?ticum,»ïä'70'

dens, five caput. Dvacomi, L nodus defcendens, cau-

da Draconis,

p

"

v

Cumn

D

Atn 4

)j

$5*

AsTRONOMIÜ/

, Cum igitur Eclipfis luminavium Solis & Luua cän.

tigere nulla pofft ,nifi luuinaria bac velin ipfis nodis,

Iw

vel prope illos, aut uniantur, aut opponautuv ; Cujus

indicium eff, R anomalia latitudinis lum ( qua Pto-

CRI

lemao quidem & boréo limite F , mobis verà à nodo

Dele

efcendente G. incipit ) vel in ipfis nodis. ve] propà

illos terminetur; wauifefra eft datarum. vegulavum

*

five «enueiuv ratio,

*

Arcum s

Exemplum I.

fs lon

4nno 1652.contigit plenilynium currente 144

AMartii bord à wedia mole, 19. five feptima p. vt

ifcias rep

AHin.8.Sec.20.

LEX

[*]

7

/

1. Gob

AH otus Solis ad boc teupus eft in

2520« 24. Vi

t atitdolo

4Motus longitudius ) —

,

2. 49. 21. d.

10f

(US

$:g. 0

/

"

vudtum af

ZAnomalia latitudinis Luna

$-—ALOT 2

s

Mlimao h;

Et quia [uperat

J« 14. 48.

Hinc colligo, fore Echifin ) circa 99

»rlï,&rclinuluel

Aliud Exemplum..

at ad d

Eodem anno contigit Novilunium medium cur-

T

vente 29. Martii, bord à media noe 13. five 1. po-

"I5 morffr

Nuoli

yze;ridimm 4Hin. 30. Se6, 21.

l

h

$g.

[

4«

4Motus Solis ad boc tempus e£t

-^

[/)

17.5224 235

à Ex!db'

AMotus luna

-

["

12,: 22412 48

Anomalia latitudinis

0.

6

] Eühï «

35. 4)

Et quia eff iufra

-

0. 20, 40.

gïäüu: QFF(

m

Intelligitur fore Eclipfin Solis circa 3.

Sunt 0 ulti modi dignofrendi NL. & Plenilunia Ech-

AHIII

If

pttcts fed quiabic Ptolemeicua osimium fFrmpliciffrmtus &

4f PM

fuehm u esbs cuim aliitsquamQds exqufrtioribus praferres

*l Aitij

C? ryrogibus hec (oco preferibere &oluimeu ,

P I'06/o

Knä

(Pnuus ET lsus.

!t V

$53

" eLW l

I 1 1.

s

!

M

iHïi j

ii

l)

l

)

*i*'üm*m,» [

4

L

"T2P

VM

PROBLEM.A T'A

3 Mj

W

1Ni

.CHRONOLOGIC A.

Mj [

De Tempore Aftronomico,

fU j

)wR

Froblema |4.

. ArcumSolis diurnum,

nocturnumque

lt tj ll

& ex his longitudinem diei üioctisque ar-

fl

tificialis reperire, Solisloco cognito,

774

t Ex Globo vel Spbara materiali,

Y

1. Globus vel Sphzra elevatur tantum, quan-

4

tum latitudoloci tui, ve] altitudo poli poftulat.

-

5

TEN

aradus Solis cogniti notetur afcenfio, nec

Ul 3

nonetiam afcenfio gradus oppofiti.

jc H d

3. Illam ab hac fubtrahe, addito circulo,

fi opus

fit, & relinquetur arcus diurnus;

cujus comple-

mentum ad circulüm erit arcus no&urnus.

TETITTTA

4. Hi divifi per 15. tempora vel gradus a/qua.

T

toris , monftrabunt in Quoto

» quantitatem wdiei

vel no&is in horis numerata

In.,

k 01d

2, Extabula aftenfionum obli

n d

loci tui.

904714"1-

Ua

n t

I. Ex his excer

TA

pe afcenfion;m gradus loci, ut

&X gradus oppofiti,

^n, Jl

2. Cum his operare, ut modó didium..

)

Exemplum I.

D

ï

Q uevitur, qug fiilongitudo diei, Sole verfante in o,

n

22. 1. Iunii,

: /Wf.

McMiwuy

Gra-

y

$54

AÁsTRONOMIAE

ET

o

m

292.29.

Gradus opofitus eft o*jo , cujts afcenfi

-

.".'i"

T

uPillm [

Afcenfto o 95 vepevitur

60. 21.

|

yijunit n

Hlacabilla ablata, relinquumtue

228. 58.

arcus Solis diurnus.

y um

i

H. M. $«

ao et a

2 Sic zn bbms Smiuutd converfus, facit 15« y « 52

longitudinis |

Exemplæm IL

t pxinz.

Due eftlongituto diei, Sole verfante o *p-

60.21T.

a arqidi

Gradus opofitus efr o 95 ejue a[egn(ïo

a, fretem

Addito Circulo, fiunt

-

-

420.21.

-

-

1 Afmi

Afcenfio o*jo eff

299.29.

Hac ab illa fublata, velinquuntur

I21.2.

Mir, u d

Arcus diuruus, qui im boras &à minuta conver[ns,,

1 Huit d

Hor. Min. See.

3. Per differentiam afcenfionalem.

tjal

1. Differentiam afcenfionalem, inter afcenfio-

UI

nem Solis re&am & obliquam, in fignis fepten-

iimij

trionalibus,adde ad 9o.five quadrantem sequato-

ie,iiqii!ui At

ris;in meridionalibus ab eodem aufer. Quod pro-

r p

ducitur vel relinquitur, eft arcus femidiurnus.

nf

Qui publicatus, &in horas & minuta converfus

Y

exhibet longitudinem diei. e g. differentia afcen-

29. 29.

Ptf

fionalis o 85 figni feptentrionalis e£t

Adde Quadrantem

-

*

90. [p

5 ejus NY

P

-

-

:19. 29*

LU

Fiunt

Hujus duplum cft

á

-

*

238. $$*

|

Quod efficit bovas g. ZMin g g. Sec. p2.

| thrgm 0

finili-

2, Diffeventia afcren. o 4o fignti meridionalis

-

-

-

29.29-

hie, hor"s

tev efl'

Qua

t g

[E

Pnaxis ET ÍlÍsu s.

$55

2847 «

[^]

3j

213; ablata à

90. relinquit

-

0. 21.

Cujus duplum est

-

fj

1 1 5

*

Quod facit boras 8, min. 4. fec. $.

Nota.

LE

1. Ut complementum arcus diurni ad integrum

r,fm'; Ut

circulum eft arcus no&umus; lta complementum

longitudinis diei ad 24. horas, eft longitudo no-

&is proximze,

(

äteoþ.

f

2, Si arcus diurnus ,vel dies alicujus ftellze quae-

p

tatur,five tempus quo fupra horizontem verfatur.

D

1. AMfjumatur ejusdem defcenfio obliqua. e. g.

1114,

[*]

/

ArBuri, que eft

-

2y5.28.

t r

F. Min, ,

2. Huic addatur femicirculus

1$0.

/

yn,

-

-

ul fiant

41$.38.

g nl

ar&furo e£f

3. Hinc aufer afcenfionem obliquam, qua in.,

.

-

p iqu.

182.20.

Reliuquitur arcss ffelle diurnus

222.18

nendq

k Q

g

t

Cujus complementum ef: nournus

127,

2

—

H.

/

/t

myidirtts

tacon

f»;

Longitudo autem diei

19 300P5

Nolie

-

-

U

i

$.20.48.

1

l,

3. Perdifferenfiam afcenfionalem alicujus ftel-

1

;f

:

lz , ejus arcus diurnus eodem modo inquiritur,

ficut fupra de Sole diximus.

I!

l

Problema 1.

tfh

Horam ortus. & occa(us Solis invefti-

T

W n

gare, horis noftro more à meridic vel

m

media nocte nameratis,

h

1. J4

hn

$56

Asrnouomtæv

1. n Globo,

I. Locum Solis ad datum diem füb certa ele-

frtium, f

vatione poli cognitum, unà cum indice horario

emOrepux

ad meridianum transfer.

ia glqob.f

2. Eodem loco Solis ad horizontem orientalem

AO DOM

revoluto, monftrabit index horarius, cum globo

U

h aht[

volubilis, horam ortus, ad occidentalem, horam

W

Qnec

occafus Solis.

bua

2. Ex data longitudine diei,

4 f0f

1. Longitudinem dici bifariam divide.

n

dp 1

2. Alterum dimidium.dabit horam occafus: al-

its

terum veró,fed ab horis duodecim prius ablatum,

Tü

tf

fivecomplementum ad horas 12.horam ortus.e.g.

H.

M.

-

-

l

T

Longitudo diei fit

I$.604

I)

Ejus dimidium notificat boram occa[us

Z5 $«

Complementum ad 12. nempe

-

P

2.

indicat boram ortus Solis.

dluh s

8 gl

Prollema 111

.l'.l;ï]nitgm

Quà horà diei vel noctis folaris ftella

dutfoni Q

aliqua oriatur & occidat, ex globo addi-

Ícere.

1. Locum Solis dati diei, una cum indice ho-

Ob

tl aliq

Yario ad meridianum accommoda.

2. Hinc revolve globum, donec ftella tua pri-

Itl dng

mum ad horizontem orientalem, deinde ad occi-

Pretds

dentalem etiam deveniat.

- t g

Sic index horarius illic ortus, hic occafus ho-

"n r

fam tübiindicabit;

tv

Prq-

!

Pnaxis ET f sus.

M

17

Problema 1V.

L

D

T»

Initium, finen, integramque duratio-

I lg

uem Crepufculi Solis,matutini ac velper-

,

Jttln

tini, ex globo perfcrutari.

Qum gt

1. Loco Solis & indice horario ad meridianum.

ialem,hinm

traüsiato; hinc utroque rurfus verfus ortum pro-

voluto, donec in Circulo altitudinis five verticaii

lii

(quo globum inftra&um effe oportet) vrei locus

ii

Solis infrà horizontem orientalem, vel oppotitus

Df

gradus füpra horizontem occidental

€in IQ. pr.

hie a!titudinis, i

Til

E

j

4

A

llic depreffionis gradumacquirat.

iterutro fa&o, utrumque faGum erit, in-

'dü]ü!fl!s.fg,

& l

dexa; liorarius initium crepuículi matutini mon-

If h

ftrabit; Hora ortus Solis finem e

&um tem

jusdem, interje-

hh

pus totam durationem.

3. Hanc integram durationem adde ad horam

hs

occaíus Solis, & emerget finis crepufculi vefper-

tini, à quo, borá occafus Solis fubtra&tá, produ-

citur integra crepufculi vefpertini duratio,z qualis

jrs f

durationi crepufculi matatini,

jb ali.|

Prollema V.

T .md:&fxf.

p

M

Obfervata aititudine $olis de die, vel

fellz alicujus tempore nocturno, boram

diei vel noctis, beneficio Gicbi ex illa de

felatu]

4

NT

(

prehendere,

Solis locum, quem illo die obtinet cum indice

M

lTl

orario meridiano admove; &inc globum vel ver-

fus orrum;vel verfus occafum , (prout altitudincm

Solis

h

AÁSTRONOMIXE

$58

iX o

E

Soiis vel ftellz in hac vel illa plaga obfervatti

j

J

volve, donec gradus Solis , vel centrum ftellz,

«t p

j

eam altitadinem in circulo verticali globi acqpi-

oii mme

rat, quam in ccelo deprehendifti. Tunc enim in-

dex horarius horam vel antemeridianam tibi

ia

monftrabit, vel pomeridianam.

t'unïsf:nïm

D

lv

GV

Prolblema

V1

j

qus

Thema five figuram Coli, beneficio

,. Deitb

globi erigere; hoc eft, coelum in duode-

squtur D

n

cim partes, qua(i domicilia dispefcere,

M'u

150, d

ut fciatur, qua figna, quzve ftelle ad da-

quad

L

tum quodvis temporis momentum , re-

yclitioniseidf

frciianon

fpectu dati loci, in quovis domicilio re-

eriantur,

&udemia

Fit hoc exa&é per tabulas afcenfionum. Cras-

pimäc int:r(c

TU

l pm

fiori tamen Minerva, etiam per globum idem ef-

luyent

fici poteft modo eo, qui fequitur.

!

l

lfa

1. Defcribatur in charta Circulus, pet centrum

i

n

in duedecim partes zequales divifus, qua: duode-

i

Vs æingn»

cim ccili domicilia referant; Ita ntpars, quæ.dex-

H

1

Ti

tram relpicit, pro feptima : fuperior pro decima,

ET

n

inferior pro quarta hábeatur, intermedize, inter-

[f

---- Yl t

d if

, Dl

medias domns conftituant.

eproprs

2. Globus ad plagas mpndi,tuïque poli eleva-

tionem, & datum temporis momentum exa&iffi-

Emï Tiome

mé dirigitur, gradu fcilicet Solisillius diei ad me-

lsl

ridianum unà cum indice horario, & hinc ad,da-

;

tum pun&tum temporis translato, quodindex ho-

Atj

rarius in fuo circello monftrabit.

b

3. Hine

k

Pnaxis ET lUsams.

$59

Phga Ülv

3. Hinc oculos ad horizontem occiduem con-

TM

verte, gradumque zequatoris ibi conftitutum ob-

lgl d

ferva; qui eft alcenfio obliquafeptima: domus: ab

lt

eoque numera verfus fuperiorem meridiapi par-

Rapig d

tem in scquatore 50. gradus, &ad finem numera.

tionis femicirculum poiitionis,. (quo globum at-

l

matui effeoportet ) transfer,

ui tibi in Ecliptica

'

cuspidem fiveinitium oGavi

]

oimnus monftrabit.

ll be

f

i

4. Dehinc perge & altera vice 30. gradus in

m in dul

xquatore numera; idemque etiam fac, contipue

i rf

!

pergendo, tertia, quarta, quinta & fexta vice: Et

TIC

!

ld

U

quoties ad 30. gradum perveneris, toties cireulum

Tcntum,

pofitionis eidem applica, qui in Ecliptica cuspides

fivcinitianonze , decimze, undecimze, duodecimae,

Vonsicli r

& tandem in horizonte orientali, ipfe horizonin

finnum. (

pua&o interfe&ionis Eclipticz, Horofcopum five

dunind

cuspidem primze domus monftrabit.

5 Inventis hoc modo fex domiciliis fupra hori,

zontem 'exiftentibus, reliqua fex fübterranea ha-

MH CO

bebis, fi oppofitis uspidibus, oppofitos Eclipticae

, du

gradus afiignes; quos filipeis domorum tui circu-

pus u

lt adfcripferis, habcbis thema fivefaciem codli ad

T ia |

momentum temporis propofitum: n«ec qnicquam

xmelie, '

reftat, nifint etíam infignicres ftellas ixas, motus-

sldet

que.proprïos ac Veros planetarum ad datum tem-

u'z-'ue

[

^

v

poris momentum ex Epheimeridibus fupputatos,

Rntumïeïuiï::-i'

fuïsüngulos domibus infcribas.

AU

u5 od E

l

Prollema

V.

0

( LlUO

i

Adminiculo globi Sciaterica. confi-

cere,

"

iw-

:

À

Scia:

h

AsTRONOMIZE

s

rl

Sciateria five. h'orologïa fo,laria'funtrv

aria4

.l:æmmm l

fed communiffima; facilimag;, & quorum cogni«

tionem c:ctera feré requirunt , funt-orizostalia,

ïsrzm gt

yadran

quze plano horizonti parallelo incumbunt: & 7 er-

Nman

«m,

ticalia, quzc meridiem reGà afpiciunt , vel lineze

h RE

meridian:z perpendiculariter ad angulos re&os

dl

infiftunt. De his igitur folàm dicemus, quomodo

;-;;aäoinveni

adminiculq globi cocleftis copftrui debeant.

i Gl

1. De HortZontalt.

ls i cum

Hoc fi conftrueve lubeat:

s Bromovt

1.In plano horizóntali vel charta aliqua defcri«

dum af

be duas lineas orthogonaliterper centrum fefe fe.

in i gradi

captes, quatum quze deorfum tendit, lineam me-

gt merid

ridianam; altera, quac decuffatim ad angulos re-

ytime

&os à dextra ad fini(tram hanc fecat, extremita:

Mtits, qu

tibus fuis ortus & occafus zquinodialis pun&ta

referat,

gttnq

3iti, n u

2. Ex pun&o interfeGiionis circulum defcribe,

lg, quäm l

in 360. gradus, vel reapfe divifum, vel interve-

ERE

niente femicirculo jam diyifo, in partes firniles di«

videndum.

:iafum qude

(Nam fÍi ex quacunque matería durabili/fernicirculus

ïïïm, vefi

JAdayy,

Conficiatur, & in ixo. gradus dividatur, poteris ejus ad»

*miniculo in quacunque linea circulari, quotvis parte$

LA PO& bæ*

affnmere, (i illum femicirculum tuz peripheriz ita ac-

Vfl

commodes, ut diameter diametro; centrum centro re-

fpondeat, & ad quendam cjus gradum , quem defiderass

DI

exiguam notam chartze tuz imprimas, & poftmodum ex

UET

centro per hanc noram, five expreffam five occultam li-

ncam ducas, qua totidem etiam partes 1n t&ia peripheria

]MHH;[', abh

abícindet & defignabit.)

H

$. In ejusmodi igitur circulo linea re&a deor-

fum

p m

If

Pa A'X'I s Ev lIsus.

$61

t w fum tendens,lineam horze duodecimz ,qua hane

] qüorummcn;fk ercentrum decuffatim ad angulos re&tos fecat,

dU Pricg

fextam antemeridianam, pomeridiagam que dafi-

MTTA

nabit, quadrante circuli lämper ab hora duode-

cima diftantem.

Ts g lg

"gll'los TQ&U

Caterarum autem horarum linez inzequaliter

uT

ab hora duodecima, & à fe invicem diftant, qua

V GeDeapt,

lioc pa&o inveniuntnr,

|

4 1. Colurum zequinoGiorum in globo, meri-

diano, unà cum ipdice horario, fübjice.

':»ela::

2. Promove o '^, per quod Colutus aequino-

Iodiqadi,

Giorum tranfit; verfus occafum tam din, usque

Fettm ff

1u:;?, liteun p

dum 15 gradus zequatoris, velin circulo horario,

hora una meridianum pratereat,

lal plb

3. Poft à meridiano numera, & nota gradum

at ettem

horizontis, quem Colurus zquinoGiorum ftrin-

idals nada

git: Totidemque gradus & tu numera, à linea me-

ridiana, in tui circuli inferiori parte, tàm verfis

xl

VM

j

ll

M

ho

ortum, quàm verfus occafum, perque finem nu.

y, hm

merationis ex centro lineam duc, qua erit verfiss

atesliniisd

occafum quidem, linea horz undecims arte me-

ridiem, verfus orrum veró linea horz primz po-

sl ol

meridiansz,

poteis t D

xQUottls panu

4« Poft hxc , idem o 'V^ turfus 15. gradibus,

-. ..?hem t

vel indicem horarium.itetum ad proximam ho

Atum t

ram provolve, & colurus tuus in horizonte tibl

g at

xi& þOümCJW

monttrabit diftantiam horze ro. ante & ». pome-

j at

ridianz, ab hora duodecima vel linea meridiana,

TET

]s Sicq: porró age.donec ad horam fextam per-

Is

i i

Venias , 9o.gradibusà linea meridiana di(tantem,

Á

|Ui

/

n

6- !n"

Pa

$62

ASTRONOMIZ

W uda

6. Inventis autem utrinque fex hifce horis,

" Mm, ddbll

etiam reli«quge in fuperiori circulo habentur. Nam

gpini int

uantum à linea horz fext:e diftat feptima & o-

ékava abtemeridiana ; Item quinta & quarta po-

J um

meridiana, tantum ab cadem fexta, diftat etam

t

feptima & octava poxx]eridjuna, itemque quinta

Jris tl ]

« d

& quarta antemeridiana.

Piures autem horas noftrz regionis horz: non

fU

adinittunt , quia dies longiffimus, à quarta ante-

] ando j

meridiana ultra o&tavam pomeridianam-fefe non

piqtor

orrigit.

deminodion

"Hisce omnibus pera&is, ftylus vel lum in-

dab dhitudi

figatur centro, eleveturque fuper linea meridiana

av r

ro altitudine poli loci tui. Tuncejusumbra mon-

ttgado r

ftrabit, fplend

eute Sole, horas, fi modó horologii

:rfuiorientem;«

alelinezx meridianz in

latusorientale vel occident

apriparta

x rmäyïo.n'm; applicetur.

Atf

Plano horizontis du&

iNota.

unptpre

Quim gradss diflane

iarum borariarum colur ss 25 glo&a

suitad

mon Wa exadté derermi

nat, con[uls poteff fequens

At

Tabella

Vs

"m

Arcuum. borartoram , pro borologto horizontali

stf ts

—

ta'taT

sumduseinir: orecuaccnni ]. -

ad fubfcrig-taä poli eleïa-tionesfuppu

Af

-

P

]

3

] 4

ar

$

P i lo

Elev.] horz pomer. | r l

L

,IL

T

Poli | Antemeride

i

J

i

10. ] 9-

3

li

--—-—-...—-——-—"'-U[. ]

nH. $

22.53. t 36.11.! $142 ' 69 $3*

47!

WO.

23.13. 1 36:37 152 9.170.1I«

v.-aarirerinüfral

48

|

3733* 152-3541 70.28.

4 10 exaa

49

11.25. 123« 37*

E

»

AUl ii

l

Pnaxis ET llsus.

$63

i fCX hlfce ha[.l

Ex bac tabella diftantie boraria exqrultq'fitiw

da-

h babentnr, Ngg

beri poffunt , adbibita parte proportionali, fi altitu-

A t

dinem poli tui in ea pracist uon invenias,

It Vlatfa p

Ia bt

H. De Horotogio vertizali , meridum

exatl? re[piciente.

It qug

Modus, tale Horologium conficiendi, ferà in

15 lr n

omnibus idem eft cum priore; his tantummodo

exceptis.

quarta a

Xnam ff

1. Quando globum pro fingulis horis per 1.

gradus xquatoris promovemus, remotionem co-

