jacentibus quibusdam niinoribus, eodem referen-

üïm,quædi*'i !

dis.

afhmin Go

G 4 P ur XLE

slb qemada

De reliquis Europa vegionibus

, Diridi u

Vajifuum,:

&

"d. 4d Germaniam.

ihim; t quib

1. Britannie vetlus ortum proximat Dania &&

sloiset, ]

Normegia ,lcilicet tta&us Europa , partim infula-

m rdada,

Yi5 , partim contineus , hinc Baltbico mari contere

AUs todem co

minus, ifthinc vero Oceano feptentrionali conti-

yacetcip

guus: de cujus terimninis , redius in fingulis par-

Miguein LV.

tibus augetur,

2. Conftat autem Danzia ex infulis & continen-

t2 habentis,

Ab citca lt

tefed illas proemittemus,

uibus nobiliifima eft

1

EC Z

Seelandia , & huic magnitu

ine proxima , verfus

]

occafum jacens , F'ionia ,reliquae minores ; Seelan-

Witum , exc

dia & Fionia verlus mcridiem adfitae fünt A4lfia,

Tehle m

Zaria, Berbia , Langlandia, Lalandia , Falftvia,

tv (

AMeunia & maxim& meridionalis Femria: verfus

j Supere&z.j

orientem hodie adhuc ad Daniam fpe&antcs,funt

i propan

Borsbolmia remotior, & propriores A4magria, Sou-

usf

tbolmia , Hucna ,(atqué nunc ad SueciamfpeGantes

" Wtj iil

tjnnnio amen p

Gotlaudia , Oefilia, D akria) ad. Septentrionem ma-

jufculo funt Samfia ; Anutia, Lefonia , cum longe2

"lf at

plurimis minutis, quarum aliquse continenti Da-

"i um l

»i£, de qua nunc agemus , folent annumerari.

3. Et

M Ad iäcu)l

|

B

Gró6Ràbmik,

633

[lent m(u

. D

l- 3 Et fuit quidem haud ita dudum conti

néns

Ifer m

&

lr

Danie duplex;orientalis & occidentalis , fcd,-ciuæ

Ifor j

Ti

*

illo fpc&abant ; pro vinciz, Hallandia ,3cania,Bie-

| imi(Ang::,[ 'wm

hingia, ad Sveciam nunc pertinent: reftaterpó cjus

"fs ts i

continens occidentalis: nempe Cherfone[us Cis-

B od

brica, quae dividitur in Jutiam & Holfatiam , qud.

rumiftam in Gersmania reCtius pertratkabimus,fed

ü*-———N

de illa, quemadimodum dividatur , hic agemus,

regiorztþus

4. Dividi autem poteft in partés tres,nimirüm

IU

. IW'enfuffeliam , 2. Jutiasit borealem , &2 3. Jutiaus

gnimi Dd

auftvalem ; é quibus IW'en[ujfelia [eu W'eufilia maxie

Mp

mé borealis eft , Limico fiau ,in novam peniufulse

formam reda&a , & in tra&u Tica]i finita , multis

Uifhrvlmarf d

f

&

h

il

infulis eodem computatis.

$. Hanc excipit proximitate [£ia r. feptentvios

tll üng:ä;is p

n4lis,quze in I V. Dixecefes , ab urbibus primariis

VN

R

nomen habentes , dividitur, quarum r. Alburgen-

fs eft , circa initium finus Limici fita , 2. Mediter-

"

v

ranea eft & L^iburgenfis dicitur, hanc ad littus ma-

Id prgmh

:m

)

r

fis ortivum , excipit 3. Aehsfenfis, fed 4. ad littus

1

U

J'Jtæ hn

!

R-

occidentale maris Germanici, Ripezfis appellatur,

andu, ! J;»f;fll,

quz tamen fc ad alterum etiam mare extcudit.

6. Supereft a. Jutia auffralis, quxe intra duo ma-

fs Fenri 18

14 pari propemodum latitadine, Holfatiam ver-

vf

fus decurrit,nifi quod in imo paulo ampliatur; ta-

tts Amgri.þf:»

metfi veró nulla ejus fpecialis detur divifio, in.s

v

confinio tamen Holfatiz, r. Eiderffetenfem , & 2.

| tcntricncnxif'

Auglenfem traGus , hinc atque illinc , habet aune-

jit, Qu

K

Xos , unà cum infulis utrique lateri adjacentibus.

qnti

:nfi'W'

7. Ad idem Iimperium retulimus etiam fupra

rannum**"ï'ü

[

R—E

Ner-

Pams

T

(b

654

Nbrwegi—mh; q.u;þ eft tra&tus Europa,ad extrexhum

vn.. S.vcciæ nE

littus occiduum oceani feptentrionalis , à Dania

uflrdit ? :

verlus boream fitus , unà cum infulis eodem refe-

mdm, jj Blf»

rendis : cujus termini ab occidente Oceanus , à fe-

gfagitit. )

fíit n Duta

ptentrione Finmarchia, ab ortu intercedentibus

montanis Svecia , à meridie eadem & Hallandia

yji, ii

fpe&antur.

gidiali, 18

SUSDYV

iditur autem totum hoc regnum,(ïuan-

" feprcntrion:

quam fatis fpatiofum, in praefe&uras V. quas nos

p, Kegionet:

ab auftro verfus boream afcendendo, commemo-

( fium Fim

rabimus : eftque ex iis r. Babufa, 2. Aggerbufia, ,

(ijit, 7. F

2. Bergerbufia , 4. Niderbufia feu Drontbemen'þs,

16 Carelia,7.

$. & poltrema Jardbufia , cum traGu fnaritimo

iiduum: fd

Tranfolienf.

al Siedam f

9. Hinc ducit nos connexionis ordo ad Sve-

fa. Lim

ciam , qux tta&us cít , cum omnibus ad regnum

hoc fpä&antibus provinciis, Europze feptentrio-

ts Offt of

nalis, hinc inter Norwegiam,illincinterRuffiam

st refus oria

& Poloniam fitus,maris Balthici'& Oceani borea-

ais nagan

lis littora ex multa parte complens: cujus ab oc«

wp»:tem Q5, nj

cafu termini funt maris Balthici ingreffus & Nor-

4605

wegia, à feptentrione, oceanus cognominis , ab

m

ortu, przcter mare Album,feu finum Granwicum;

ilca

KT

Rufficz: & Polonicz regiones, à meridie, partim

T

hie, partim mare Balthicum , quod Germaniam

?

Daniamque alluit.

&

Qvim

t

10. Tota Svecia usque quo fines ejus patent,/

*T?ïP010nic;? )r

dividi poteft in regiones , à regia fede incipien-

UE

fcptcr

do , fitas , r. ais Botbnicum finum , 2. cis finum Finni-

jn 1r:..1r'?;o(

cum, & 3. ultea finum Finuicum quas ordinata ferie

Nidttur

tecenfebimus.

Pl ifo

f)'ü,*jrl

in. Sve

|

m

"

4

CEOGRAM—:IAE.

65$

| Opæladüfïiw

D

du

1I.

othnicum funt

gvveciæ regiones cis firum

Mods. i

M r

1. Uplandia , 2. Sudermannia , 3. Offrogotbia , 4.

Bmalandia, y . Blekingia , 6. Scania , 7. Hallandia,

Ts Üceams, i

8.I'eftrogotia. 9. Nericia,10. W'efimannia, 1. Ge«

1 ieredenths

firiciay 12.. Dalecardia , 1. Helfingia, 1 4. A iddel-

i l;

padia , 1 . Jemtia , 16, Angermannia , 17. Botbnia

eccidentalis , 18. Lappia,19. Finmmarchia ,&in ul-

Eo: reg num,rluayp

timo feptentrione 20. Scbrickfinzia.

æaras Y. quiti

12. Regiones Suecizx ultra finum Bothnicum

JeX0, OTH

c

& cis finum Finnicum fun:

Bothuia orientalis ,

i tbl

At Droti

Í

2. Cajania , 2. Finnlaudia , 4. Tavaftia , y. Nylan-

r at

lia, 6. Carelia , 7. Jeskia, 8. Savolakfia , €8 9. Lap-

pie refiduum : fed ultra finum Finnicum provin-

/*01

15

ha

cie ad Sueciam fpe&antes, III. funt , 1. 4gria ;

u idrgun

1. Eftonia ,2. Livonia.

]

"

n n

13. Offert poftea fefe Ruffa;qu:e eft tra&usEu-

I

topa , verfus orientem , fimulque feptentrionem ,

E

ültimus, magtiam Afiz portionem, fi ïmpcrïi fi-

"

$; Q

TOE

!

Des fpe&temus , nimirum Tartarizc partem, com.

N

CT ö

ple&ens , & illinc ad Cafpium Mare; hinc prope

i

& cognomii

àd Pontum Euxinum, fefe extendens , ibique Tar-

taria Ruffica dicitur.

1

panycuDy

14. Termini ejus ad orientem funt fines Ma-

l

t

gno Tartarize,ad meridiem Cafpium Mare, T ur-

!uxdüï

cicse provincise,itemque Tartária minor,ad occa-

p

jl

n d

us

fum, Polonicze provinciæ complures »itemque»

Suecica , à feptcntrione deniquc Mare Boreale;

PIULE

cum Tartarico connexum.

hr

1s5.Dividiturin multas px'ovincias,quarum ali-

qo

quiàe r, Autocratorieyslia 2. Cefavíatus alioe 2. T74'(!.-

h

tv

gni

,

i

Pans.

T.

Mi

gni Ducatws , alize fimpliciter 4. Dominia folénty.

gt "n

appellari : nos citza, hanc refpe&um , qui Politi.

j Id

cus eft, non Geographicus , in exteriores & inte.

asfurope i

"

riores regiones dividemus, & à mariCafpio,ver.

J

I

'

j

|

fus orientem , atque fic deinceps per circuitüm;ee

HC"'

H

l

p

x

as numérabimus , donec ad interiores veniamus.

H

z

hp

Qus

44;

WV

girhaet tl

16. Ad exteriores autem fpe&ant 1. Aftraca.

sia. 2. Movdua. 3. Refa. 4. Severia. g . Suolenskia,

jis, um

nie

6. Befecia. 7. /Megrina. 8. V'ologdia. 9. Dvina, 10,

[

Condora, 1 1.Siberia. 12. Obdora. 1. Samojeda. 14.

"at

D g atl

r

Jügoria: 15 . Pega. 9 16. Tartaria Ruffca , per hor-

dt

M

das divifa : fed intertores provinciz Rufforum,

(unt paucc,nimirum r7. Cafania.18. Ceremiffa.19.

n Di»viüc

veþ

wrotef?)

fat!

Sudalia.20.IF'lodomiria.2 1 .Rofania.22.V'orptia 3.

WTA

AMofcavia. & 2 4. Jaroslavia, quse ab ortu ad occi-

nem fia,

dentem , obliquata numeratione, procedunt. :

Valutlia,

i, Excipit Ruffiam Polozia , quze tractus Eu-

03 hodie T

ropie eft masimé fpatiofus , refpectu Ruffici Im-

':r'mr.i-', pnrti;p

perii , partim verfus occafüm , partim vcríus au-

Mid |

üne

ATl

Ü

ftrum fitus: utpote, qui terminos habet: ab ortu

d Dortionem

Ruffiam, à feptentrione candem & Sveciam , ab

4Itt, confin

eccalu Germaniam &Bohemiam,à meridieHun-

tUt

ariam, Daciam & T'artariam Przcopenfem.

15. Provincix Polonicz , in quas dividiturRe-

'äius Fum xæA)

gnum hoc, optimé recenferi poffunt, fi à fepten-

trione, verfus meridiem ortivum , atque dehinc

Vrl

).m r

werfus occafum , indeque iterum ad feptentrio-

M

t

nem fiat acceffus: ubi fcilicet occurret 1. Litbua-

tía , 2. Polefia , 3. V'olbinia, 4. Ukraina, g. Podo-

j T

. Polenia miuor , 8. Mazovia, 9«

gl

lia ,'6. Ruffía , 7

Pola»-

'L

G£oGnapHia.

—

637

H D

ll

Polonia major , 10. Pomerellia ,11. Pruffa Kegia,12.

D

Samogitia, 13. Semigallia, 14. Curlaudia,

PCAP m qlll

N

19. Inde accedimus ad Dacian , quz eft tra-

o o

us Europse infra Poloniam , poft Pontum Euxi-

tD5 f

* mariCaf;io,w.

d

T otalhg,

num , a]iquous

ue verfus occidentem , in littore

Danul

jano finiftro , extenfus , diverfishodie Do-

1

ltriots v

!

miniis fubjcctus: unde termini ejus ad feptentrio-

lt 1

nem jj famet eft Polonia, ad ortum TaitariaPrze-

r f f

gopen£is , cum Porti Euxini parte , ad meridieni,

hplt,p, Dein ,

(intercedente Dnmx'bio) "Thracia,utraque Mofia,

n Manjiu,

& pars 'rhmgariæ »quie etiam ad occafum Dacias

iibf r

&f teriminatrix.

ov Nfen

20. Divifio ejus olim (qu:xehodie ctiam obti-

n rf

nere poteft) fuit triplex , nempe pars 1. Zlipeftrz ,

n 2l

que abartoad od

2, M editerranea 3. Ripenfis , &quibus prior ad fe-

pientrionem fita , ZZoldavia eft , proxima ei, fed

T i, du

minor Z/alacbia , cui adhzeret Beffarabia : medi-

t

T. mb

^

terranea hodie Trazf5!

nia appellatur, partim à

& lil

É ,mp

Germanz, partim ab Humgari, partim à V'allacbis

il

dv

poffeffa (nuperrime à Turcis invafa) Ripenfis de-

::rmiulcs'naï*cr:ab ü

lique portionem Haungarie , haud procul à Tibi-

aob

€o fitam , continet , quae eodam etiam rectiffime

w

&T

il

ïam,ï mf"i"!

tefertur,.

fa.

r

pisdind

21. Statim quippe fequitur Hungaria, quze eft

W

,c,

tra&us Europze , à Dacioe finibus, fibi partim an-

vïiu

?

n*

1

fa

u

Duümeratis, in occidentem & meridiem ulterius

m,a u (,:ifl.:'i"

M

2f

*m.hcf

extenfus, Gcad utr umque Danubii littus fatisfpa,

qind

[

tiosé excurrens.

( ecur

j m

ilu

22. Termini ejus funt verfus feptentrione

]

]u "

P olonia , verfus orientem Dacia & Servia , verfus

j

0f s

! p

-Meti-

(

PARS

I.

658

Mä mCl'idiCA

Meridiem Illyricum,verfus occidentem veró par.

;gnofcit.

tim Bohemia , partim Germania , quibus illa un-

»(, Diridit

dique circumcluditur.

lfor,in 24l

23. Hungaria heec , olim Pasmonia di&a, (-:Hm

Jiatiam, qua t

latius pateret, Íed nunc , cum provinciis hodie eo

Qannanioz ann

fpectantibus , dividitur cum in 1. Uvgariam pro-

A Mmä

píià di&am , tum in 2. Slavoniam, 3. Croatiam , 4,

La enjem

Dalmatiam , s. Bofniam & 6, Rafciam : & quibus

nfm

Hungaria , quxe verfus Poloniam fita eft , five in

"

merfe,

jlano, five in montanis , dicitur r. fuperior ; quag

ïJ.FW', 1, Bulit

vero Danubio propior jacet, fcfeque verfus Ser-

(

fitrerenfun

viam extendit, 2. ipferior appellatur; tota vero in

zi

]

i

enao t

Comitatus ( Gefpannfbafften ) undequinqua-

sConilalt

inta; quos br:vitatig caufa omittimus , folet di-

.J.Z!m'a'."i,ic

ipefcï,

24. Reliquarum ad Hungaros fpe&antium,

t t filperit

(j

:

f

Provinciarum. proxima eft Slavonia ia regio,

Ó& 2, n

atum Brand

qus inter Dravum &Savum ad Danubium usqs

extenditur; Croatia transcenfo Savo occurrit , cui

10r t

74

VIL 1G

ad Meridiem pars Dalmatie, huc fpe&ans , & in»

infzriori lluminis littore Bofnia adharet , quam»

ninfets d. ag

dein,, verfus ortivum feptentrionem , transcenfo

fen, o lg

partim Savo, partim Danubio, Refcia conneQi-

.ïlin.ïäeïi'srgwjl

tur , di&oque loco Dacie pars.

MA rl

aIN TIOJ

2$.

Succedit nunc Regnum Bobemicum , cum

qu l

H

iis , quód eft tra&us Eu-

NU

eó pertinentibus provinc

rops; potiori ex parte, Germaniae provinciis cit-

j'tttiope od

n

We

cundatus , nifi quod, ad orientem , Poloniz &

Haungari:ze confinia attingit: nam à feptentrione

a$,

Bxádcburgicas &Saxonicas;ab occ aíu Palgtin

e

!

GrocnapHrr.

639

Y

p

X ï»ntsmv

g fed À meridie Auftriacas regiones , pro terminis

äma q 1b

tl agnofcit.

26. Dividitur autem in 1. Bobemiam proprie fic

n j

q| diam , in 2. Z4oraviam & 3. Silefiam , itemque 4.

fOYIDci j

Lujatiam , quxe ultima hoc tamen tempore re&tius

n T. U,.,m

Germaniae annumeratur: 1pia dein Bohemia in»

Wft,

199

7'" ;

X V. diftrittus /Acil. 1. Elebogenfem, 2. Pilsnenfem,

Mju

3. Sazenfem , &. Rakonizen[em, s. Leitmerizenfem

amíta d n d

[ 6. Slanenfem , 7. Potberenfém, 8. Brafchen[em , 9

w fgeinga Kaurfchbimenfem , 10. AMMoldavienfem , 11. Zaslavi-

evg s ] enfem , 12

. Bechinen[em , y3.Konigsgrazen[em , &

vwil M. Cradimerenfem , ordine à borea ad auftrum in-

]

l

Ydeqttta

Itituto , denuo fubdividitur, quibus accedit I$

Eu

m

U.0

Glazenfis Comitatus.

JMoravia curiofins non dividitur,

ed Si-

E

e02

'an'm' lefa n 1 . fuperiore

EOL .

quze ve erfusH ungamm fita

[5

10,

eft ,& 2. inferiorem,quae verfus Lufatiam & Níar-

àms;| &'ionatum Brandeburgicum tendit , folet difpe-

ynumt, d Cl : accuratior ""I'lquhC divifio inftituitur iz Du-

jas, o | Catn XVII. 1. Cfosnenfem , 2. Saganenfem , 3. Glo-

du govienfem, 4. Jauravienfem , $. W'olavienfem, 6. Li-

guizenfem , 7. Ulraiislavienfem,8 . Scbmidnizenfeur,

jrion s tïin"*ïm

l) uf

9. ZMünflevbergenfem, 1o. Oelsuenfem , 11. Bvigen-

n , 12. Grotgavienfem, 12. Oppolienfem , 14. Car-

novienjem,15. Troppavienfem, 16. Rat:l*o;em:m «

m BOW

demque 17. Tefcbi nererm fi verfus auftrum , à fe-

uOd du

ptenmone occiduo, per feptem claffes , nu-

)1

pix p

füugrare Pel oamus.

j

mit

at

p à^

Car, XIIT

b Oual

[]

6

640

Pans

T.

x

4

(GaPu-r X

-

.[ïlmæläwm

ii

. De Europa media ftn po/i/remai

juits d G

[

rggiane Ggmam ?

finiti , P

n Gcddra 1

1. Germania fola fupereft , quze copiofiorem,

ii Flardrit

(quia patria noftra eft) declarationem exigit,eft-

?

«tieant, i

que tra&tus Europxe. inter Galliam , .Italiam &

grs juaf

Htmgariaxn , Boheiniam item ac Poloniam me-

UT

dius; quibus etiam terminis , fi Balthicum mare

xie,r Bralam

& Cimbricx Cherfonefi extima , itemque Oceani

Tadria, &m

partem, ad ejus feptentrionale latlls,adjeceiim us;

1it, 6 Namtrt

undique ambitur,

»,p. Mecllni

2. Fuitautem divifio Germanize apud veteres

i(intdidum

varia , alicubi etiam valde incerta , nec nifi conje-

&urisinnixa: fed hodierna divifig commodé in-

thjt per nupa

iGiloseft tra

ftitui poteítin provincias 1. extracommunionem

1 AMbangut

Imperi 4 2. Intra eande degentcs; ad Priorem

D

qultum 1] a

claffzm, Belgio tantum & .Helvetia,pertingntibus*,

it,ubi fe offe

3. Eft vero Belgium tra&us Germanize ad an-

Atie CGalllam.

gulam ejus occidnum & borealem fitus,atque per

longzam oceani Germanici littorum feriem , cum

*5 quarum i

* ibortuSt

aliqï;ot regionibus mediterraneis, fpatiofe exten-

2 Alfatiam

fas; ita ut terminus Pelgii feptentrionalis fit ma-

À Divifa li

ritimus, ab ortu,meridie & occafu partim linperit

"itmm. ». T

4

Germanici, partim Gallici, provinciis cireüje&tis,

4.. Hodie dividitur inBelgium 1. Liberum, 82,

Htgjen po*f:öa

|

Tifpauicusm , qiwmm'ällud orientalius eft , iítud

lia LT

A dra diest

]

occidentalius, iJud V 1T, r. Federatis , 2.iftud X.

Uülham, l

Regiis provinciis abfolvitur.

gwim, &qur

$. FaderataBelgii provincie ab ortu verfus oc«

W

caluum

:]

m b r

EU

Grocnapürm,

C TE

64

!

cafum ordi

;æä-bontigllo numeratze fi

int,r .GronikQ

genfe dominium ,cum Omlandia j 2. Frvifia, 2. Tranfi-

Jalania., 4. Geldria cum Zutfania , y. Ultrajelinum

f/:erm

j

Dominium , 6. Hollandia , € z. Zeelandia: quan-

UM

uam Geldria non tota, fcd plures interim Bra-

tantie Flandrieque partes , ad Ixueratos Ordines

."i.nexf hd

!

Go i

pertineant, fic tamen ,ut V LT. tantum praedi&tze

TTR "

Iegiones jura majeftatis obtineant,

niä,üBalälxïcum m

6. Ad Belgium regium fpe&ant hze maritimse pro-

vincize, r. Brabantia, M arcbionatus Autwerpiauus,

U m g

3. F laudria , & mediterranex 4. Artefia , p. Han.

ibl

monia, 6. Namurcum , 7. Limburgum , 8. Lützenbur-

"ab d v

gum , 9. Mechlinia, & 10. Geldria : cujus pars me-

dia (ficut di&um eft) Hifpano adhuc paret, fed

Rttà lo

Dripcommodt

ÁArtefia,per nuperam pacificationem , ab Hifþanis

a Conmmutnen

ad Gallos eft translata.

'7. Ab angulo Germaniz occiduo boreali , ad

pati; i

oppofitum ill: auftralem & occiduum prqgrediæ

vm,;xrrinentibns.

(umani ad

mur , ubi fe offert Helvetia , quze eft tractus Gery

N

Jenffusatque

manize, Galliam Italiamque , ab eadeim distermi,

.Bans; quarum illam ab occidente, hanc à merie

$r cum

die, ab ortuSucviam , à fzptentrioneautem eane

gerte

ERal i

dem & Alfatiam, habet terminatricem,

2

vxa;erii

8. Divifa olim fuit Helvetiain 1 V. Pagos, r,

gl

Ü

llrbigenum , 2. Tigurinum , 3. Aventicenfem, & 4,

v;wx":ucäis;ïrciïïz;f,

V

V

Antuatem: þo&ea duplicitcr,in Alemanniam €9 Buv

jin' ho

j| gundiam minoregi diltributa eft; ficut hodienum in

vj

|AV. Arva dispefcitur , nimirum à Suevis verfus

Trni, !

| Galliam, in r. Turgoviam,2, Zürchbgoviam , 3. r«

"

"

goviam

«;J

3ata,

2 8 4 iféburgosian communiter fepas

yird onnv:riï

j

[

$$

p

' $. Cg

f

Pams

k

6

9. Czxterum coihoditfima divifio eft in X 11T.

;uro,ritare p li

4.Pagos Helvetiorum , & 2. fcederis Helvetici fo-

Wifum, LM

cios jitemque 3.populoscommuniImperio fubditos:

jl o

& pagis fex funt exteriores , & feptem interiorer,

"Y Bawrit

numeratione , ab occafu in boream , & illinc ad

ortum , arcuatim inftituta , & in meditullio fini-

gmfuperioreïn,d

guiAPTOVmCW

ta: ubi occurrent : 1, Friburgum, 2, Berna, 3. Solo-

sülioneyQon

durium , 4. Bafilea,y . Scbafbufia,6. Appenzella: tum

i, d

7. llria , 8. Uindermaldia , 9. Scbwitzia, 10. Glare-

diispod,tet

na, 11. Lucerga , 12. Tugium , 9 13. Tigurum.

3 faciemu

10. Socii Helvetiorum vel funt diftrius ,vel fin-

lm

ularia oppida : ex diftrictibus eminent r. Rbeti,

Mufroverus:

2. allefi quorum illi in orientem borealem , ifti

vero in occidentem meridionalem vergunt , illic

It quatuort

u hnldaf

Epifcopo Curienfi , hic Sittenfi erum poticntibus :

j baatinahe

fed oppida funt, r.Sani Galli vextus lacü Acroniü

2. Rotbiwilain Suevia 3. Zülbufium in Alfatia, 4.

rrirenfs E

qia, Givig,.

Bipennium circa Bernam,nec procul inde £. Neoco-

mum,tandemq; ad lacum Lemannum 6. Geneva.

i ATT d

1i1. Populi autloci, in commune ( aut pluris

:Ei413'Hü)fd,.

tf Hülfa!ja.

moram faltem pagorum) fu&diti, funt prefebura,

numero [ X. fcilicet r. Badenfís comitatus ,2., Libe-

i, AdTTT.

ra provincie in SSagentQo[/ 2. Turgza, 4. Sarunte li, bj

ts , y. Rhegufci. 6. Luganen[ea , 7. Lo/(a'fnenfä, 8,

«,ur»fvicenþ; D)

AMendiifii , 9. 7Mediovallenfes.

.

T av "

alem tandem fit

4

12. Hinc ad Germaniam Imperi

Y A]]Y

]

D

acceffus ,quxeeft reliquus tra&us omnis,ab Alpi-

V i:'bwggnþ Ái

busad Mare,tam Germanicum quam palthicum,

) Mi

Bohemia & Hungaria, usque ii

L

itemque à Polonia,

aiHelvetiam,Galliam & Be

lgium extenfugg ubl ifjj,

fimul fine; Germaniz facile patelcunt.

1j, Ef

|

GrEoGnaprpurx.

$45

nf

dl cfkinXïU.ä

13. Et dividiturquidem Germ anialmperialis,

ALrers Helvetid&

autoritate publica, in X. circulos : fcilicet r. Bur-

"Hs

gundicum , 2. Rbenanum fuperiorem, 3. Eleflovalem

SPR infri.

«d Rbenum , 4, Suevicum, p , Francium,6. IF'eftpbali-

3. il

«um , 7. Bavavicum , 8. Auftriacum , 9. Saxonicums

t mlj

tam fuperiorem , quam 10. inferiorem; attameno,

PILBem s

quia provincix aliquot ;in horum circulorum»

À A

recenfione , on comprehenduntur , nos quicquid

At .

dire&a linea , ab Helveticis finibus, feptentrioné

* 80 Ti

verfus jacet , recenfebimus , inde iterum à meridie

llutdide n

initium faciemus , ad eandem plagam pr

ooreffu-

Ls emiont t M

ri, idemque iterum ac iterum repetemus;

E

onec ,

tnlen hr l

abAuftro verfus Boream,omnes Germanize regios

T Vfrgunt,'fiä;

nes , in quatuor claffibus , fuerint recenfitz,

Tenpotath

14. In L. claffe occurrunt: r, Alfatia. (imperia-

alslicideroni

li-s) 2.Palatinatus R beni,2. ZMoguntinus Ele&oratus,

Is A

4 Trevirenfis EleBoratus,g. Colonieufis Ele&ovatu,

pïocuï.luviis.chm

6.Julia , Clivie, Monutiun Ducatus,

mnnumö.üanzw.ï

"

15. Ad 1. claffem refextur 1. Suevia, 2. Fran-

orimuts (att p

sonia , 2. Haffa, 4.W"eflpbalia, y. Bremenfis Ducas

tw , 6. Holfatia,

ilii t pt:;'aäyr:,

^

li

16. AdIIT, claffem :

J

ertinent r. Tirolis,2. Ba«

7 gotii

j Tij

varia , 2. Palatinatw. fuperior , 4. Tburingia , $,

m LVW'A'"JU"lw

Brunfvicenfis Ducatts , &c. 6. atque reliqua Is»

ferior Saxonia.

ul tl

lnl

17. Ad I V. & poftremam claffem fpe&tant r,

Balisburgenfis Avchiepifcopatur, 2 . Auftriata proviti-

mine 009

(7]

tia , 2. /Mifnia & Saxenia fuperior , 4. Marcbionae

um Lll a.

»

"

Ins Brandegbur

al

genfis, y. Pomerania , & 6. à latere»

Jl

Caffubia,

Jogur:

j

kpavtif'ïüï

] uia

$52

8. Sub

i

(

I.

a2

Pans.

q & Duti

.. $. Sub Alfatia quxe Landgmv'xatus audit, (cu-

dinto) df

jus pars Gallo paret) comprehenduntur 1. fuperi-

kEFifWWW

or , & 2. inferior , itemque 2. Brisgoja, ficut & 4.

p t Aupl

Bafileenfis , 5 . Argentinenfis , 6. Spirenfs,& 7. IF'or-

g Pl

matienfis Epifcopatus led & Comitatus plurimi,r,

jprilts gt

Sylveftris & Rbenenfís ,2. Leiningenfis,2. Hanovien-

'*,E,'DIFS, EI'IW/':'

f5 fupernw,4.Rappol[ieinenfis,ö j. Kriecbingeufis

if

Dynaftix , quin aliquot etiam utbes Impp. alix ,

ipufs, Lefa

rater jam di&tas.

Dl cur

19. Palatinatus Rbeni non modó 1. Eleoratum

iadelicorum

hodie oavum, fed ctiam Lützelfteinenfem ,2. Bir-

JingHeilbr

kenfeldenfem , 4. Spanbeimeufem , y - Bipontiuam , 6.

, lat

"Simerenfem ,aliasque ditiones continet: quibus Co-

uecomphu

mitatus 7. V/eldentz ,69 8. Erpacb adjungemus.

2o.. EleBoratus tres , 1. AMoguntinus , 2. Trewi-

b Frasconi

venfis , & 3. Colonienfis nullam curiofiorem fubdi-

ingit,Gcrmal

shtm medius

vifionem requirunt , nifi quod duo priores fübin-

de Palatinis &Hafüacïsprovïncïisïntcrdiüinguä-

3in, . Culn)

t verfus:]

tur, pofterior antem

,quanquam neque in illis hoc

deficiat , non modo comit

atibus quamplurimïs

hum 2,

*,qubeuc

ambiatur ,fed etiam Epifcopatuanevdienfem,inter

't t medit

Belgicas provincias fitum ,fibi annumeret,

21. Clauduntprimam hanc claffem r. Ducatts

Titenfan n

ad latus Rheni finiftrum , Ducatw 2.

,H:wovfenfgm j

Juliacenfs ,

AMontenfis , ad latusRheni dextrum ,

cum adhz-

"r " &

Clivenfis,ab

j ïïrikerg(z ,Nul

. vente ZMarcbie Comitatu, & 3. Ducatus

f,

icien

dus , cum Damz:-

!v 2j M;m

J

It

i

utroque Rheni latere confp

ld

A

nio Ravenfteinenfi ,quod ultr

a Mofam,verfus occt-

nX'lturl

*b Paf

dentem, eft fitum.

22. Secundá claffem or

- 9

ditur äuevia,qug&/ldul

r

:rRhcmmsvr

Rheni

z

Quo funt ll

chionatum Badenfem , haud procul à dextro

litto-

l

GrocnAPHIX.

645

dg Ts

littore & Ducatuszrtembergzcum (in quo hzec

Jj m Nntun rm

fcribuntur) circa utrumque Nicri latus fitum , ut

Pins fcn*&1

& Epifcopatum Couftantienfem, lacui Acronio affi-

enfuf

pem , tum Auguftanun , Danubio adfitum , multis

P'atü* hn

cum 1. Prefulatibus , 2. Comitatibus, & 3.urbibus

mmgenf H:m

Inperialibus ,quales illicfunt: I. Elcbmgenjïs Zmi-

fs ii

faltenfis, Elmangenfis, &c. ithic YT. Eberffeinenfis,

Fürftenbergicus , Zolleranus , I'aldburgicus , Helfen-

ETU ImFP

fleinenfis , Leofteinenfis , Montfortenfis , Limburgi-

odb Df

ca Dynaftia cum aliis , &c. ILI. Hic autem Augu-

fefinin

ffa Vindelicorum , Ulma , Menminga , Reuttlinga ,

LOT Md

Efllinga, H eilbronna ; B:bmcum Lmdavuz ,Raven-

conid:qul

fpurgum , Halla Suevorum,Nerolmga Kaufuym..

& alix complures, &c.

TTE ungamur

st , Tre-

*33 Franconia Sueviam verfus fäptentnonem

vtoremfibd

attmgxt Germaniz tractus inter utrumque Pala-

hno st ib

tinatum medius , qui I. Adarchionatum 1. Anfpa-

cenfem, 2

K i:m&ïuf igis

. Culubaceufen, ( feu Bareitenfem) occi-

dentem verfus: I T. Epifcopatus : 1. Eicbftetenfevas

at gl

j namplunm-

ad Auftrum

2. Bambergenfém , €9 2. Herbipolen-

as Ll

fen , (qui & Ducatus Franconiz eft) ad lateras

Moni in meditullto fitos: Tum III. Comitatus r.

j

y n LDuit

| Ostingenfem, 2. Hobenlobenfem , 3. W'ertbeimeufem

4 Hanovienfem inferum, y . Vfeuburgenfem , 6. Hen-

*l"l l

qvm,Dü (ub a

a, QU ain

nebergicum , 7. Scbhwartzeburgicum , unà I V. cunio

Noriberga , Rotbenburgo ,l'insbemio , & Suevofur-

J sl

j a

to, Francofurtoque , urbibus Imperialibus , n (cfe»

comnle&i:ltur

tosam,v d

24. Hajïahmcfuccedlt Gemnm')c tra&usin-

hn

ter Rhenanas provincias & Thurmæxam medius,

hi

in quo funt II. Landgraviatus, 1. Caffellenfis , & 2.

Q.UH

J

$53

Darm-

646

j2

Dàáns

r

.-/G

j

(

——

ii

nDi

f

i

Darwfladienfs , ille

Vq;tenï-rign'aïigr ,hie m -c;i-diox;

D

j

Va

iil

palior,, in occidentem declinans, fed provincize

g, ml

ejus extima ,ab ortu verfusoccafum ,& hinc ver-

y. Transt

fusfeptentrionem funt Bucbovia,illic Fuldenfis pra-

fulatus , inde Hirfcbfeldenfis Abbatia , & Comitatus

ia p

kinctma d

Zigenbeimenufs , item Rbingovia , & paulo ulterior

!H pïæfel' mi

W'etteravia, eamque verfus Boream excipientes

yhi) parïim

Comitatus , Naffovieufis ,Solmenfis , Salmenfis,W'al-

a Gottorcn

deccenfis , W'itgenfleinenfis , aliique in. diftri&u

d nful

(SSelfertoafo) quamplurimi , cum civitatibus

mad Oceant

Ymperialibus Fridberga ,I'etzlaria ,Gelbufa.

AmateDalthi

2€. Haffizc Ieflpbalia anne&itur , tra&us Ger-

Y IT

snani;einterRhenum & BrunfvicenfemDucatum

iduftro ver

medius , in plurimos Epifcopatus Comitatusque

srnobil f

divifus : ex illis maximus & medius eft Mdozafte-

nrimusetf

vienfis , à latere dextro, Zindenfis ad Vifurgim ,

Tvanam us

& ultra Z'erdenfis , (nunc duo Principatus) retro

autem , verfus Amifium,Ofzabruckenfis,& , ad or»

3. Bavarit

tum Luppi:e , Paderboruezfis Epifcopatus: Abba-

alictur,m.

t i dertr

tix hinc Corbejenfis jillinc Effenfis,tum Comitatus

X at rl

ad Vifürgim Scbauenbur gicus , Hojenfis , Dieppol-

l hfttag

deufis, & Oldenburgicus ; ad Amifium Ridbergenfis,

Thecklenburgenfs , Liugenfis , Bentheimenfs 8 0ft-

ampledtns

frifienfis, (nunc Principatus) ad Luppiam Lippes-

if 'ienfgm

At wnà q

fs & tranfcenfo Auifio , Ravez[Pergenfis domina-

tus, cum vicina Lemgovia , urbe Imperiali.

Aüyerigli.

26. Sequi'ruf deinde Bremenfis tra&us , nunc

3- Annef

Ducatus,olim Archiepifcopatus, inter Vifurgis&

lma.cum lan]

Albis oftia , ac mare Germanicum , hor&mg; item

Antaq ac Bo:

fuminum littora conclufus, atque ficinter Lun-

. 8U Ul

but-

5

GrocnaPHrxs.

647

ij

i E bllrgiCum Ducatum , qui ad ortum fpe&at,X in-

lC

1mn

d o

ter Weftphaliam , quae ad occafum & meridient

ctalm ; &hmc

eefpicit , medius continetur.

vlicTl hi

9. Transmiffo AIbi, maxim? feptentrionalis

ts B i

Germ aniæprovinciæ fpe&atur,Holfatia Ducatuc,

& inextima ejus parte verfus Jutiam, Scbleswicen-

996 pau

tj

"D t

n

TAR

Va

fis: (pratter minora Principum Holfaticorum do-

Bf m

minia) partim ad Daniz Regem , partim ad Du-

! ajiïiskuc h dbh

cem Gottorfenfem pertinens , ibique fut, przeter

10 QD r

quasdam Infulas,ac Peninfulas;przcipus partes:

H Gu

ux ad Oceanum Ditmarfia,ad Albim Stormarias

"

ad mate Balthicum Z/agriz , dicuntur.

xotr, tb

M

il

f Dut

28.In HHI. claffe Germanicarum provinciarum,

ab Auftro verfus Boream , eft Tirolie, Comitatus

s Co;::i.'afusqu:

long? nobiliffim us,quiIfaliæ,interje&isAïpibus,

as af

proximus eft , fcfeque , circa utrumvis Oeni latus;

aj Tlrgin,

in Bavqriam usque extendit.

ynrpts m

ia

j

P

(

Í

$od

l

29. Bavariainde Ducatur, (nunc Ele&oratus)

D

confpicitur, magnum Danubii trattum , fed ma-

E;ilic;mus:äkh-

vfb hm Conttt

jorem in dextro latere , occupans: quze pars ejus

]

Sueviz propior eft, r. Superior Davaria, quze ve-

f;

.'/]

/

thi, Jgp

a Bilugals

10 ad Auftriam refpicit , 2. ivferior appellaturs :

(

gU

comple&ens etiam I1I. Epifcopatus , Ratisbouenfem

[

& Paf

E

avienfem ad Dánubium , Freifingenfem ad T.

!

faram , unà cum Comifutu Ortenburgico & Ratisbo-

ub

:npsdgminä'

a Imperiali.

udnpe

3o- AnneGiitur Bavariz Palatinatue fuperior ,

rmjf !

unàcum Lazdgraviatu Leicbtenbergicojinter Fran»

'AtU' D

coniam ac Bohemiam, aliquousque excurrens,

nicu

r

j*

31. Ulterius progredientibüs Tburingia Land.

agquefï»'ïïf

hr

Sls 4

&graviá-

|

N

:

pades d

648

mï(umfïuvill

graviatus

,&à latere otientali P/oigtlandia offerun-

j;ïmcfcituïa :ïC

tur: 6 quibus prior Principatum Gotbanum € Ife-

as p

nacen[en , verfus occafum , fed F'inarienfem,verfus

ortum, continet , cum Comitatibus Hobenfteinenfi,

« Indegr

Stollbergenfi & Adfansfeldenfi:fed pofterior ( Voigt.

UT 5

landia)in diftri&us:Saxonicum,Brandenburgicum,

igem Aibi

& Dominorum de Reuffen, cft diftributa.

.!rrhiepifcopdj

20

24*

ConneGitur ftatim Thuringie inferier Sa-

äptentriona ]

xonia, cx inprimis Ducatus Brunfuicenfis,cum Hal-

lia quiden

ber[ladenfi Principatu & Hildefienfi Epifcopatu unà

dtyo- Alttt

cum Imperialibus Goftinga ,Goslaria & Nordbufa:

1. Nambin

fcd in priori funt , Zellenfis , Hanoverenfis, Guelfer-

lgaïesfedes,r

bytenfis portiones.

M

!

, CuIm

33. Claudithanc claffem Lauenburgicus , &hoc

ynini eftdi

major AMMecklenbur givie

Ducatus ,quorum ifte in»

xlopatus n

Smerinenfem ,qui occidentaliof , & Guftrovienfem,

ia deniq

ui orientalior diftri&&us Ducalis eft, dispefcitur,

situr,qu

unicum Iniperiali urbe Lubecenfi , ut & fognon:i-

illana, m

n ac Smerinenf Epifcopatibus.

anpleGhtr,

54. In poftrema claffe Germanicarum provin-

ciarum , czeteris antiftat Archiepifcopatus Salisbur-

y.-Potro!

läsB/a;:iel:urg

7

genfis , inter Auftriacas & DBavaricas provincias ». ,

bf me!im ;

mediantibus tamen undiq; montib.velutinclufus.

ibidu

35. Abhinc paulifper ad ortum declinandum

15 Sterg

eft, ubi Auftriacce provincioe inchoant,hempe r.

MU

prafe&urse Halica , cum Ducatibus 2. Carniol2 ,

Epiïwpatu'

mox 5. Carinthie , & ultzrius verfus Boream orti-

lts l n

vum 4. Sfirie , tandemque s. ZArchiducatus u-

30- SCJ I

ftrie, quie&/ omnes nusquam interruptum fitumo

Oftxijzï Gf

Ga per

oftendunt , & Arffria quidem proprie di

iif lu

; Anl.

|

z

. GsOGhAPHI &

E u-

645

[Wm

D)

:Iazdiao&"m

Anïüim Huviurh 2

D. fupe;iorem

& 2. inferiorem

wi:n'll Güf;mnm g */)! :

dispefcitur , ac utraque , circà 'gemiuum Danubii

E

j Pt

latus, fpatiosä. dif?unditur.

- t:ämþlfinm';

| ---CT;CT( Yo ;;.

36. Inde poFc intefpofïtamBohemiam,venituf

Brani

iniwgimïw,

in 44ifniam & Saxouiam faperiorem , quam àd occi-

ïmf

dentem Zzbaltinus Priucipaius & Adagdeburgicue

lR,

Archiepifcopatus , ad orientem veró . concurrénte

'huängize iiv

feptentrionali fitu, Lufatia confpicitur: & in»

.

Yf u j

AMifnia quidem prseter t. Elefforalem ditionem , &4

nb a

Dudria Yl

2. Saxo - Altenburgicam, etiam 3. M ersburgenfis ,

^

1

i

& 4. Naumburgenfis olim Epi

copales , nunc prin-

ld G

cipales fédes , reperiuntur ; Anhaltinus veró Prin-

Altryit s

cipatus , cum Afcanienfi Comitatu , in parvula»

2

1

dominia eft diftributus; Magdeburgenfis Archi-

lilgl]f

leiu

epifcopatus novam converfionem brevi expe&tat;

L

,»XGJ'

Lufatia denique in 1. fuperiorem & 2. inferiorem»

ll

dividitur , quarum illa Hexapelitanaeft,h:ec Tri-

TULE

politana , & nunc Comitatum etiam Promnizenfeu

comple&itur.

jmnï:arum p

37. Porró ferie ordinata fequitur Aarchiona-

v[*(,;

i

1

Iu Brandeburgicus , qui in r. /Marchiam veterem,

D)

& 2. mediam , g. novam ,& 4. lIggerenfesm item-

Cnn )

LUV

i

que diftri&um y. Brignicenfem, ab occafu Borea-

i

cr*nmä

M

li, & 6. Sternbergenfem, ab ortu meridionali , dis-

n nam[*fï.

terminatur , ubi ipíam Poloniam contingit; cum

Epifcopatu Havelbeyg;nü ,quià &umine,ad qué

fitus eft, nomen accepit.

n

38. SequiturPomerania,cum collaterali,verfus

p M

ortum Caffubia quarü utraq; Balthico inari prxté-

p

«;ïenburgico Ducatu

J p

m

ditltr,agæa Rruffico , illa Mecl

Vici«

9s $

640

Pixs L

//,,

L.

vicina: $ quibus quanquam pofterior non fubdi

vidatur , prior tamen ('fcilicet Pomeraria ) vel 1.

s Hor

citerior eft , vel 2. ulterior , hinc Epifcopatum Ca-

3. Met

X

sminenfem ,illinc aliquot infulas , eodem pertinen-

»

E

tes , inprimis Rugiam ( principatum ) fibi habens

, Ej

cohzerentem.

lpBolares

um circu

39. Atque ho quidem divifio rerrze,ab habi-

tatorum diverfitate defumta , à nobis terminatur:

ia dfromm

fic; ut demonftratio globi & mapparü reliquum

ho rpdtrt

debeat fupplere : gencraliffimam veró notitiam ,

