QIHWU ii J.LIU

$. Quadratum vevegiyavov, eft re-

Wbud.

&angulunrxequilaterum.

Oblougum, &regouuxse, Ye-

———S

mEES

Gangulum in xquilaterum,

alteraque parte longius.

Vg

Pavallelogrammi pavtes [unt :

T0 Q

3- Dxagomus.

. Corhplementa.

t od

4, Gnomones.

2. Bina Dnmnaln.

6 Duzmnzw eft dmme'fex paml s.logmmml

U. Milig

duos angulos contingens, ut a

4

h d

€.

quan q

7- Dzagomle eft particula-

£

Eüvïle !

re paral e ognmmum com-

X diaconii cum

n Oïfw

munis an ;J.'ll

Ti

toto parallelogrammo.

T li

,

Pars I Elementa:is.

YgE

Wi g

Talia fuat pïrällelogramma!a fgicXahge.

in eodem quadrato.

i,

8. Complementum eft particulare parallelogram-

|

mum , à conterminis diagonalium lateribus com-

prehenfum : uf

fzmtpaw;ïlelogrammäm dh gf &e

::

gbi.

9. Gnomon clt alterum diagonale, cum duobus

—

complementis ut fi g £ 1 c. exfetfum intelligatur ,ve-

liquum de toto parallelogrammo est. gnomon , vel f

65 abgubs

ahe g. exfecetur, gnomon etiam erit reþduum.

ParallelogrammumObliquangulum eft VdRhcn;-

bus vel Rhombotdes.

dï—

|

10. Rbowmbus eft obli-

^

(

quangulum zquilaterum ,

.*

ut abcd.

e

z

ï

[(d

4

Rbonmboides

Y^

-

PL

P

veró inzequila-

nrlkaema.

terun,utcab d

A v

ynones.

slldogrmP

ir. ZMultangulum m»vahtvgov eft , quod pluri-

»

bus quäm quatuor lineis comprcherditur,

Effque vel Ordinatum , vel Inovdinatum.

j;

12. Ordinatua multangulum eft xxquiangulum

& zquilaterum.. Inordinatum contra.

'

K 4

Illa

|

1y

GrEoMETRIZIZ.

Illa denominantur à numevo

Muxxatö

Angulorum.,

Laterum.

p ht

«I&Disaväuä

Gracb.

Latinà.

Gracó.

Latin?,

[

Pentagona. Quinquangula. Pentapleura. Quinquilatera

l Rïïï

», QUi

Hexagona. Sexangula/

Hexapleura. Sexilatera

ül

Heptagona.'Sextangula,

Heptapleura. Septilatera,

4

Odogona. O&anggla.

O&oplcug. O&tilatera,

L

, Mfngit

ub vd

-

CA P X

De Superficie Gibba.

1. Superficies gibba e&,;quæ inzequaliter inter

fuos terminos jacet.

h Dl

IT T

Effque vel Spberica vel avia.

2. Superficies gibla Sphavica cft , quae à medio

comprehenfi fpacii æquidi&ät.

Vuri

In bac delineantur Triangula Spbarica,

l

3. Eft enim Triazgulum

dut

Spharicum,quod in fuperfi-

1t, Guj

cieShzrica defcribitur , ut

lts

planum in plana.

4. Ejus partes funt exdem , qux Trianguli

plani, nempe.

1. Anguli,

4. Hypothenufa vel

Subtenfa.

2. Crura,

9. Bafis,

. Perpendiculum.

f. Specier ratione laterum funt totidem , quot

planorum, videlicet

l

EqUïu

l

£,

Pars I. Elementaris.

esecees

13

LUT)

4i;quiiaterum, aequicrurum, varium.

fttüm.

6. Rationeangulorum tot funt etiam , quot in

1

li,

planis,videlicet —'

1. Re&apgulum

P Acutangulum.

quuiïaxr

Xltr

2. Obliquangulum

Pilattu,

quod vel

( Obtufangulum.

Catu,

f'upnum re- ('duobus acutís.

duobus obtufis.

z. Reangulum . , &um,vdl

habet vel

4 com

! acuto & obtifo.

] plures re

-'ä tres

í' acuto.

»

L&tos, vel

duos cum

i

vel

U

textio ( obtulo

bb

Cpurtm,ex € acutis,

tribus vel & obtufis.

itequlitr i

8. Olliquangu-

l'duobus acutis, uno

lum eít vel

4

obtufo.

W:Il'f'].

AMixtum,

h3

vel ex

f, guæä madi

:

j

!

duobus obtufis,

Luno acuto.

9. F'aria eft, quze vel à m

edio non zequidiftat,

tAt

ut ovali, lenticularis,vel ex plana & gibba mixta

/^

eft, ut Covica & Cylindracea.

10, Conica eft, quxe à fubjeGto circulo

plaþö x-

qualiter ad verticem faftigiatur.

, quæTïmF'

nufavel

?othe

,ubgenf ,

E

^NS

1

diolum

LWX

;;ä'

ul

»

10, Cy-

H

n

GEOMETRIE.

154

N

It ïW

10. Cslindracea, qu:e à fübjecto circuloin fub.

v»d a*

lime ad xquidiftantem circulum zqualem,aequa. | i

liter erigitur.

1 W CO"IP'"

CaAr. XI

j um

De Corpor!bus planis.

1. Corpus eeosbv folidum eft,quod longxtudmem

Jatitudinem & profm:htarem five craifitiem ha-

Josattit

hi, od

bet, &fune,'rh ciebus proximé terminatur,

Corpora funt vel Plana, vel Gibba.,

E(Wf at Gl C

- Corpora plana funt, qua planis; Gibba, qux

Cllh-'.*, 7«

glbbis fuperficiebus comprcheqduntu..

Corpus planum eff pyramis vel pyramidatum

1 4um

M

[

f

I

3. Pyranis cft folidum planum , à bafi re&ili-

ndnfsaqui

nea triaugulis fzitlgxamm

Hujus infiuite funt [pecias , qua à figu-

at ngur

TADIDRQUI, f

Ya bafis, vocantur triangula , quadrangu-

6*"JU* gïlil'ï*l* W

l ,multan gula.

D j U'» 40

4: Pyramidatum eft folidum planum,pyxamxdz-

ht comyä eil

bus comprehenfum.

1t. Obf

Eftque Prisma aut Polyedrum miffum.

Qs anpuos

;. Prisma eft planum folidum ,cujus duo oppo-

fita latera funt sequalia, & fimilia & paralella,re-

EM! 1

liqua paralle ogramma.

Ejique Pentaedrum, Hexaedrum vel

T, hgj

/i*

, Polyedrum.

3&

112 dbf

6. Pentaedruti eft , quod bafin habet

TUlafertsco

Trinangulam, & quinque hedtis hoc eft,

lateribus, comprehendxtur,

5. Hexa-

N

ES

Pans I. Elementatis,

—

i

Iöjïäodrc

va()]'lrik

7. Hexaedrum, (qUOd & Parallelepipedum di-

L

)kï

citur) eft, quod batin habet quadrangnlam & fex

]

þcdris c0mprehcnditur.

Dani

Eft autem Hexaedrum vel Re&anugulum, vel

Obtufangulum.

chg.*'md

"

Aff

'Uffriem b&,

8. Hexaedrum vel parallelepipedum veZazgu-

lun eft, quod omnes angulos habet ReGos:

L

)

] ql'ü

Effàue vel Cubue, vel Oblongum.

Qupitt,

9. Cubus , xv , eft parallelepi-

Z

^

ipyuanidt,

pedum re&angulum, fub 6. hedris

Z

D, ibl d

quadratis æquälibus contentum.

— À —— À

10. Oblongum cit paral-

ifnt

!uj

lelepipedum, fex hedris,

duobus zequalibus, csete-

/

ris altera parte longiori-

umj

Tatn

;.

bus, comprehenfum.

L

11. Obliquangulum parallelepipedum eft , quod

omnes angulos obliquos habet.

v?()

Y

Eftque vel Rbombus vel Rbomboide.

ul

12. Rbombw eft parallelepipe-

»---

j

dum, obliquangulum, fex hedris

| h&bi(

N

squilateris comprehenfum.

l

WA

d

V

y

12. Rbom-

/

M

p

fg(u

GrowETmRIX

— —

i.

R bomboides elt

u

ompsedt

Q

parallelepipedum obli-

V

tut,

quangulà , fex hedris,

——

——

—— —— M —

— —

m

—— — — lL

p i E Rn

duabus qu:e ex adver-

— -

Ra ao n ao

——

Ut

Fl'gm SFDW

fo funt :xquilateris,coe-

— —

— ——

IT

teris altera parte lon-

h T

gioribus contentum.

yatta,

l

(/]

14. Poliedrum eft, quod bafin habet rhulteingu.

p

lam,&pluribus quam fex hedriscomprehenditur,

&6

^ Culindnt

Horum iunumeva multitudo eft , qu& ab bedris

el

$ W

[il

nominantur Heptaédra, O&oédra, Enneaédra, &c,

)

t

orumtar

1$. Poliedvum miftum elt, quod verticem habet

in Centro, bafin autem eminentem.

DT

[

Eflque OBdtdrum, D odecáédrum, Icofaédvum.

p

16. Oaedrum eft poliedrum miftum , fub oGo

[

Triangulis, zqualibus, «quiangulis & xquilate-

tis contentum.

EF

1

17. Dodecáedvum,fub 12

. pentagonis æquila.

W

teris & xquiangulis.

f 0.*5303

"

AA t

vu;m

10. Icofaedrum fub 20. triangulis zequiangulis

EE

i

[

* æquïlat'erils comprehenfum.

UM

dl

Schenata vide cap. 13.in fine, pag. 159« 160.

?G AP, X

n

W

De Corporibus Gibbis.

Il d dl

Corpus Gibbum est. vel Sphera vel F'avium.

1. $phe-

,

M

Pars I. Elementaris,

-

T Spbxraþ'ue Globus eít corpus lolidum, cujüs

omnis extremitas paribus à medio radiis attmgx-

N

tur.

DN

M V

C*

N

NSRSBSNN

MMD

EES

Figura Sphara qualitercunque depi&a, extat

&Q

infra pag. 160.

2 Vmum elt , quod continetur à fuperficxc

varia.

li tmxhang

Hujus inuumera funt. geneva, fed pracipua Conus

UH "ïehmdm

& Cylindrm.

( al'f

3. Couus- cft folidum, circulo contentum & fu-

^ Enretdrg d

YV

perhc

Zonica, quz inter Verticem & Circul

ct vertcem hi

circumterentiam i1nterjicitür.

j*

n

Il

Efrque vel Retkus vel Scalenus.

nut, f

4- Conus veus cít, qui axem habet ad. re&os

nmiftm t

angulos 1p£i bafi.

pours&aïu*

Scbema bujus figure vide fupra pag. 152.

Eftque vel Orthogonius, vel Oxvconlus,

spagonis d

vel sz)blvoomus

D

f Oftbagon'uf eft, cum axis Semidiametro ba-

guns 4l au£

fis eft xqualis.

6. Oxwöomuo' cujus axis Semidiametro bafis

" '9,150.

eft major.

7. Amblygonius , cujus axis Semidiametro bafis

!

CPE minor

p

8. Scalenus conus eft, cujus axis ad

Diy

bafin elt obliquus.

i

w.VanA

j

!

h

t

9. Cy-

M

T

——

VDGE(«)METRIJE.

gt

jl

9. Cylinc

lrus rectus eft, qui

NY

u d

d

axem habet iptis bafibus ad re-

^ Ts

f

&tos angulos exiftentem.

fied

ü gj

"

( Ton

f r W

V ANSWM

us

s tingusyé

quis couugrehrn

E pl

10. Scalenus , cujus axis ad bäfm ob-

daiinirpul

liquus eft.

upufuipm at

!

ttls e3

......

QU

Teudrim

Car, XIIT.

De 5. Corporibus Regularibus,

,

Corpora funt vel Regularia, vel Irregularia.

Z

r. Irregularia fünt, quae fub nullas Regulas ca-

|

j

dunt.

;

.

2. Regularia veró in genere funt, quae talibus

fuperficiebus finiuntur, quarum definitze funt Re-

gulie, certisque fpecicbus comprehendi poffunt. :

N

Horum alia fuut winus principalia; alia wero

Nat um

priacipalia, & xai' é£oses» Regulavia.

|

a. AMinus priucipaliafant, quse ex diverfis diffi

M]

milibusque fuperficiebus, five planis five fphari-

cis conftant, ut pyrami, prifma, cylizdrus, conus.

|

4. Regularia principalia, & «af i£ox,m a di-

W

&a fünt, quorum plana omnia, xqualia, squila-

M

)

!

te::, & equiangula funt.

. Talium

3

^

Ug

Pars I. Elementaris,

219

ER REU EH MT

j

W

k "Talium in univerfa rerum

natura non nifi

[;

quinque plana reperiuntur, nempe,

1, Tetracdrum. 2. Cubus. 3. oétaedrum. 4. Dodecac-

Sx

drum. & $. Icofaedrum

B

j 3

6. Tefraedrum, lub quatuo

r Triängulis. Cubus

|

fub fex quadratis. Ogaedrumfub octo triangulis.

Dodecaedrum ub 12 Pentagonis. Icofaedrum füb

2c. triangulis, ae ualibus, quilateris,ac zquian-

gulis comþrehcn(.itur.

diti.

7. Sphera autem horum omnium :eceptaculum

€ft, cui infcripta fingula, fingulis fuis angulis, cir-

cumfcripta autem,fiagulis fuorum planorum cen-,

tris, eam contingunt.

,l

Tetraedrum.

Cubus

gulnbus,

N

a,

SUN

É

—

z

E

s

d regnlris

"—

—

z

EON

M

CX

SNSUS

NGSORAIS

xxxxxxxx

Z

ulis Regulas«;

"

EP

D

MMT

;

L

"^.

MVAT

L

-

D

]

*-Qb

77

Z

jt, que &i

MMONRS

z

lii f

////;/

p

ï&

—

Jendi pf

Q&acirum.

Dodecae

druaic

4u; du v

,

a 7 l

n

N

L

,

K Jrefisdi

A

,l

!

x

l

E tphä

!

(,U

jri, n

li

l

E

RTRU

ij

N

S

— —

D) f

HII

Ó

II'

lit

N

j

j!

NON

SNS

NN

"

wlld

qqu

J

il

[

SN

NSS

l

NU ROS

l

s

xN

n

p

GEOJMETRIJE.

160

Ico(aedr.nm.

Spba;.ra;'

(EO

-

j*

NSS

SS

X14.

Tolsap

S

rj

XX

E

, n

z

L

E

ä

:

^

fürm Pyi]pjj!"f*b

m ATE aE e A

Is

Priu, at

fgranim pmiï

CupPXIV.

"

him extt

Axiomatum & Poftulatorum Geometricorum,

Triangulis t

r.. Poflulata.

Sinplufuu, j

.1. Poftuletnr, ut à quovis pun&o in quodvis

form com;t:flfnJ:

puoum re&am lineam ducere concedatur.

l

11/, QU

2 15

t

eck

anilineamterminatanmi i&contingum

—

lii

l$

i

nroducere.

i

qU

vrc&jcä

7)

; 3. Item quovis centro

& intervallo circulum

li aly.; m

uu

l

defcribere.

D hii

21

4. Item,quacung; magnitudine data,fumi poffe

m ïu

Afte

aliam magnitudinem,vel majorem vel minorem.

F udiern

^os$, Quamlibet magnitudinem toties poffe mul-

lu u

tiplicari;donecquamlibet magnitudinem ejusdem

mæ.,ma:.ümum,aï

generis excedat.

2. Axiomata.

1 ts d

1. Quz cidem zqualia vel inzqualia funt, inter fe funt

"n ":Tgnn

gqualia vel iozqualia,

Jia adje&ta, vel ablata fint ; ecam

-Qü Itl Y

flf/

z. Siequalibus equa

tota &re(idua fünt equaiia.

mee, [ d

€&ta fint , vel ablata

50 atj

3. Siinzqualibus equalia vel adje

etiam tota, & reliqua funr inzqualia.

W i,

D

4- Que ejusdem duplicia vel dimidia funt ,

& qqæ fibi

mutuo congrount. funcinter fe zqualia .

Paf Iwzm

*. Totum (ga parte majus,omnibusque

fimul fugp'is

&quale eft,

FINIS$ PRIMA& PARTIS.

E

XGT.

hg,

GEOM

LIBRITS-

PARns II.

xä

KTKWAOMETPIKH

N

ïï

THEOREJ AT A.

1 Cincuruseft omnium fi

gurarum p,lan;x.

yum priuae, fempliciffma

» perfeBiffma , admirabilis-

U.

]

]

]

Prima, quia ex aliig prioribus , vel ngrisu, vel

figurarum partibus non componitur, ut Tri

angus

Geometrin

lum ex tribus lineis, & quadran

gulum ex duobus

Txiangulis compofxtum eft,

undo in a

Simpliciffma, quia unic

a linea undique fibicon-

concedatur

formi comprehenditur,

tamimcontut

Perfelliffma , quia principio & fine caret , nifi

qua imbecillitas humana eidem attribuit: &cüm

tervallo ii

omnibus aliis locum det ac menfuram, ipfa non.

nifi à feipfa cireumfcribitur &.rhenfaratur.

edata funig

Admirabiliffza , cüm propter plures alias cau-

p velint

a5, tum quia partes Diametri circuli , circa cen-

toties pOU

trum zquabiliter mots , diverfiifima pacia eo-

ydincm u

dem tempore conficiunt, minimum, centro proxi.

m2 maximum ,ab eodem remotiores.

2. Circulus eft omnium figuratum planarum

funts inertl

icte AE re uv capaciffima.

Qua fuut figura izoo E neveoi, dium [upra eff ;

plaa ts L

nenpe,qua cin fint divevfffma , equales tamen ba-

.1

Lent. ambitus

m rlllhvcl ah

, five , quarüm termini fimul. fumpti

Jfunt. zquales:

ut fi tria trianguli lateva, . fimul fum-

ïaia u K

7

Y quadvaguls

g'm

fjf

Pfa , fint. longitudine &qualia ; quatuo

yi

lüïümu

latcrif

ml&-

h

162

GroMETRIE

lateribus fimul funptis. Càm igitur inter figuras ve.

LU. Ei'.,tmm

gulara , planas , multilateras , qub plurium laterum,

m

eà capacior figura fít. ut infra parte y. dicetur , ne-

beyte ?

ceffe eft. circulum, qui càm nulla babeat lateva , infi-

*

tj

lia ii

nita tamen babere intelligitur , omnium aliarum fi-

I

j

gino d

l

gurarum ejufdem ambitus capaciffmam effe.

& hr ilit

J

uriun dl

'x".

3. Siin Circulo re&a ali-

dides hr 3 |

ua linea, aliam quamcun-

ufii. (uich

que bifariam ,& ad angulos

dipi experip

re&os fecet , lecantis medi-

j

fhfagiiug

um pun&um eft ejufdem.

circuli centrum.

Ainilnh midt

b

6, hnplaln

mentoro, onr

Ut quia linea d. b fecat lineam £ g bifariam ad

angulos re&os, ideoque etiam totum Circulum lifa-

Tif n

riam fecat , eftque diameter circuli , cujus mediumo

j r

pun&um , a centrum,

i

Aj intr f

4. Circulus circulum in pluribus quàm duobus

pun&is fecare , & in pluribus quàm uno pun&o

lg,

hu

tangere non peteft.

Evidens boc et, fi quis per circulum unum, alium

lifini i Ti

hg wj

defcribat , aut uuum alteri contigu? jungat.

Caufa

l-ïïweïö&m

autem videtur effe perfe&a votunditas , ob quam [in-

M

gula pun&a. à fingulic defle&unt.

Ob eandem verà

€$in Emhnfm'm(

vationem circulus etiam lineam , vel planum pevfe-

&iwm non nifi in unico pun&ko contingere potef.

TO.

MDUTM

$. Si in Circulo duo anguli eidem peripherix

Ts qpfen

ml

parti infiftant, unus ad centrum, alter ad periphe-

|

riam ; qui ad centrum eft, duplus eft anguli ad pe-

Aübuisc

!

ripheriam : Hic autem illius fubduplus, five par$

uj

hi

dimidiata,

»

f

ln

APars IT de Circulis

xög

[j my.

iltjg,

E. Gr. Eidem peripbcrie

' ji(('rli*':ï

aeb. infflunt anguli duo, ac

b ex centroc.& a d b.ex pe-

! afim:;

vipheria defcriptus: dico an-

t

gulum c. effe duplum anguli d.

& bunc illius fubduplum five

(4

partem dimidiatam: quod Eu-

clides libr. 3. prop. 20. de-

|

sonjirat. Cuicunque igitur

peripherie parti angulus

aliquis ex peripberia dutl

» infifiat, illa femper du-

pla eft anguli oppofiti, && b

i€ illius fubduplus

3

» parsque

4imidiata, unde etiam E?quitur, quàd

fria

6. Anguli ad pertpheriam, qui in eodem feg-

mento funt, omnes fintinter fz aquales.

mlil

Infflunt enim uni & eidem peripberie parti. cu-

ii $u funt pavtes dimidiata. Qug autem ejusdem dimi-

e

dub

dia funt , inter fe funt equalia

7. Àng

plmäo fu

nt re&i.

uli item, qui diametro infiftunt; omnes

Infifunt enim femiperipherie,qug eft 180.cujus càm

',. Jli//:[ f

nt fubdupli, neceffe eft , eos effe

8. Si veró duo triangula pla-

90. gr. ö*þcxre&os.

t

" na, eidem circu

li fegmentoad

i v?'f'ï

eandem bafin infcripta, fuper-

I n& conne&antur , üt inde exi- a

*l

, ftat figura quadrilat

era,diago-

l

)

U! nis interfeQa

; reGangulum

"

n* dia

J

lj

* Gan

goniorum eft xquale re-

gulis oppofitorum laterum, fimul fumptis.

chm

Ut fi int duo Teiangule abd & a cd eidem cir-

Ü

h2

eui

[

?

164

GEgEoMETRIE

nE

culi fegmento, a b c d fuper eandem bafin a d infcri-

pía, & fupernb per vet&am b c comexa ; ReBangu.

j p

n

!

lum diagoniorum a b & c d equale «ft ve&angulis

PT

oppofitorum laterum a c & b d. Itenb c 8 ad fimul

litur, ) 09

J

Md

jumptis: ut demonftrat Pitifc. Trig. lib. 1. pag.21

g. f.

9. Semidiameter Circuli eft latus hexagoni,

C t

cireulo infcribendi.

H f

Demonftratio bujus tbeorematis evidens. eff ex

qu',(;/;ï:'eacx.:'

duobus circulis equalibus , quorum unus per centrum,

pusfmm

elierius tranfit.

^

Du&i enim ex centris femidiame-

j f fo

i

ric , apparebit femidiametrum unius , effe latus be-

g

xagoni alieri circulo inforipti : vide Euclid. lib. 4.

fum haroo

prop- 15

virodundio

1o. Diameter, Triangulum, /Equilaterum,

præyogafix*agllf

Onadratui, Pentagonum, Hexagonum, ella

vloatkcin,

^

Päntagonïca & O&ogonica, circulo infcripta, fe-

l

ii

NT

M

j

ieucmmin

cant eum Harmopicä.

Mi

NU UL

ïw,.;/u;',.vg"— r

[

bim

l

U

Vrf

BODO

(un tj

fitidimgg

f (f v

li

3f dj

Si enim circulus imaginatione concipiatur , quafi

culoy i""!"

cborda in. teftudine extenfa, eaque primum tofa ]

D h

ab omni conta&u libera. vibrari intelligatur , poj»

tïis Quat':

modum veró digito quafi ab[cindi pars 1. dimidie-

I

ij

IE

Pars IT. cïe Circulis,

16s

ii hrq]

il

ia

ln Re&:lz,:

f4: 2. tertia: 3. quarta: 4. quinta: y. fexta: 6, tves

infuper partes olave, & 7, dua quint.

à

.u,' [] ïft?xx»gi

Quemad-

modum fcilicet 1. Diameter. 2. Triangulum «qui-

.fiv

laterum. 2. quadvatum. 4. Pentagónum. y. Hexa-

gonum. 6. ftella offogonica. &$ 7. flella peutagonica,

n

Circulum fecant 5 AMonftrantur. bac fe&ione exmes

Mi erdns f

i

Harmonig five confouantia Adufice , nempe * Dia-

5

pafon five o&ava.. Quinta , Ifid;mnta

Quarta ,

t V PEHEH?:U

4

Diateffaron. £ Tertia major, £ Tertia minor. i fex-

x cutri fwndur

*

fa minor.$ fexta major.

hii r

sile Ed

Ethz genuinzx caufze ,efï'e putantur ptoportio*

num harmonicarum, .quoniam latera figurarum

circulum di&o modo fecantiá, pra aliis infignem

hun, Eqilts

um

prarogativam habent, demonftrabilitatem nem-

craub nl

pe fcientificam , refpe&u Diametri circuli; cüm

diffonorum intervallorumMuficorum termini,aut

infcibiles, aut improprie fcibiles fint; adeoque zà

Ü?renovixóv. od aemovingy,, mentis & aurium pas

ulum amicé confpirent.

11. Circulorum diametti, vel femidiametri in-

J

ter fe funt ut Circumfrentiz ; & contra,

s

N

Cum enim circulus. defcribatur circumvolutione,

3KTA

femidiametri circa altevum extremum fixum, perfpis

M

l&*

cuum efb, eos circulos effe equales, quovum vel femis

W

diametri, vel tota diametri funt aquales. Inaguales

verà diametros vel feuidiametvos , facere etiam Cir-

i

j

jullty

€ulos inequales, wiinores majoresve, &ic.

u

vt

I2. Arezx circul

orum inter fe funt, ut à diam;»

iil

r Mln

»Iü

tris Quadrata & contra.

li

13. Propoitio peripherize cujuslibet, Circuli ad

TM

?

3

fuan?

3166

GroweTnIÉ

fuam diametrum eft 35 hoc eft , tripla fesquifz.

snindta: (

i

ptima, quàm proximé.

fcionsaó:

ff U

AHinimi bujus proportionis tevmini funt 7. €9 22,

14. Proportio Quadrati Diametri ad Circuli

fiam, n l

E

3

aream eft 1j

, hoc eft,füpertripartiens undecimas,

(pgiam p

quam proximé

etrema ol

"Hinimi bujus proportionis termini funt 14. & 11,

1'8&05 E&J. !

I5. Proportio quadrati circum-

ui, 17

ferentizCírculi,ad ejusdem aream

v

JI, Datic

eft quam proximé 122. /: duodecu-

fam, cär:'

plafüperquadrupartiensfeptimas.

qanam, n

In minimi terminis ut 88. ad 7.

findust

,36. Area cujuslibet Circuli a-

pun&oinrerliwc

qualis eft Triangulo re&tangulo:

TU Circi

Cujus unüm latuscirca angulum

ts di

te&um femidiametro circuli, alte-

rum Veró peripherize eft 2equale,

Dd o

vel quod idem eft, diametro & fz-

findrib; Q

imiperipherize.

il iM

In bac. figura avea Trianguli Re-

um

A

&anguli a c b conftru&ti fuper femi-

-diametro a b, ad latus b c. quod a[-

adtrags

T

fumitur eguale pevipberia circuli eft

tl

-

cquqhk avea Circuli.

Tütits B

PROUBLEJZ S AT'

ET

F, Datüm Circulum bifariam fecare.

W, Ciï&x

l. Du&ä?er centrum reCtá, ad circumferentid

Qd

ütrinque terminata, divifus erit circulus bifariam.

Yerüpgt

2.Vel fi centruns nufpiam appareat,ducatur re-

Tif g

€a quxcunque, ád circumferentiam utrinqne ter-

mina-'

£

——

Pats IT. de Circulis.

167

minata : quá bifariam feita, agatur per pun&um

fc&tionis ad angulos re&tos, alia reGa, ad circum-

iif &

ferentiam utrinque terminata , quz circulum bi-

mct ad (

fariam, in duas zquas portiones fecabit. Hoc pa-

tleneurds

&o etiam pars peripheriz totius fub duG inizà,

extrema connectente, edque bifariam ad auzulos

ini nj t

m

rectos fe&tá , in duas aquas portiones dividi po-

teft. — FAdeSchema pag. 162.

D

n [v

IT. Daticirculi centrum reperirc-

4

5

ReGam , circulum in duas zquasportiones fe-

l^

cantem, per problema antecedens repertam, rur-

fus in duas xquales partes divide, & habebis in

0

pun&o interfedtionis , centrum dati circuli.

m

I1I. Circulum datum in 4, Quadran-

tes accuraté diftribuere.

s

]

Du&á per centrum re&a , eaque circulo bifa-

t

riam divifo ; Circini pauló plus quami femidiame-

tri intervallo aperti, pede uno in extremitate pro-

(

pofitze linezx fixo , defcribatur extra peripheriam

fi-fra

occultus arculus, quem translato circino invariato

ad alteram propolitz line: extremitatem, interfe-

4'&4

ca alio occulto arculo ; Ex pun&o interfe&ionis fi

IN

rurfus per centrum recta agatut , divifus erit cir-

T Á

culus in 4. zequales partes.

m fecit

IV. Circulum datum, & in quatuor

quadrantes divi(um, in duodecim: in g.

diranie

; Veró partes divifum,in 24.. partes, inve-

ssbl

riata manente circini, quo circulus de-

at o

T utrinquffi

, fcriptus eft, aperturá, diftribuere.

gj

L4

Io D!'Uj-

168

GrEoMETRIEX.

|

ya g :

1. Drvtfto circulà znpartes 12,

ü

1

f

vkasto

1. Sintquatuorcirculi quadrantes , àfummo

"

j

verfus finiftram numerando z P c d.

J

M

1

Ka ) PI

4

2. Affümpto itaque intervallo femidiametri ,

vunfim pioon

gl

incipe ab a. & progredere verfus b. diviüonisque

notàs per totam peripheriam imprime.

Yil ln

3. Hinc incipe à P. &progredere verfus c d.ul-

(ribere,

Ducntitd

tra a. & fimiliter divifionts notas fi appofueris,di-

vifus erit citculus in 12 partes.

fiedosin

1l Duvtfto Ciruult in partes 24. ^

nemm,

;

1 Rurfus (int 8. circuli partes à fummo verfus

[H. mï

finiftram numerando a / c 4 e f g h.

l

f

:

bere,

E AH'umpto femidiametro cireuli , incipe pri.

ï;]

i

]

—

vl

müm ab a, & progredere verfus b c.per totum cir-

[:

APUHC

^

.

culum ; deinde incipe à P. hinc à c, tandem à4. &

(imitiel

MALU

ao

|

iterum atque iterum totum circulum pertranfi ,

tatumami,

femper divifionis notis relictis,fic tandem divides

iibad

circulum apertura circuli invariatá manente , in

partes 24.

1 G

tUt d

V. Datis tribus punctis , non in eàdem

rectálineà exiftentibus, circulum defícri-

: Dianri

Dcntogda

bere, pertria data puncta tran(euntem-

pinnd,

Ex primo pun&o ad fecundum duc lineam re-

Ctctlom li

Gam, fimiliter ex fecundoin tertium. Ambas has

quiqy.

lineas bifariam ad angulos re&os , per lineas ali-

Y C

quousq; produ&tas, divide. Pun&iim interfe&tio-

deiher

nis harum duarum linearum mon(trabit centrum

Ingmf

peripheriz circuli,per data tria punGaa tranfeütis.

ag

VI. Arcusalicujuscentrum invenire. &

L fämidi;a

ex eocirculum abfolvere,

Mode

J

(üg

^

g,

A

od

-arus"II. de Cïrculis.

169

Wlmz,

- Modojam di&o fume in arcu dato tria

pup&a;

Va i

UT

ea per rectasconnette, reCtas bifariam ad angulos

rettos feca , pun&tum interfe&tionis duarum fe-

b &midimncl:

^

cantium psodu&karum, eft centrum dati arcus, ex

"ii

quo perfici & integer circulus defcribi poteft.

T

Vil. in da:o Circulo quadratum de-

icli

fcribere.

a

]

Ducantur du diametri, f:cantes fefe ad angu-

los re&os in centro. Tunganturextremitates dia-

! hrho a

metrorum, & infcriptum erit quadrati in circulo.

ss a fmmo vt

[

jj

l

ViII, In daro Qgcirato, Circuium,

defcribere..

d p

Dividelatera quadrati bifariam :& fingula in-

hsbc.pa tolum:

Càn uml

terfe&ionis pun&a oppofita re&is conne&te, pun-

Gum interfeCtionis harum duarum redtarum erit

"t

erh

Ui

irhn p

centrum circuli , adi conta&um laterun

ia d

infcribendi.

N

1 9uadrato

yald maneat,

IX, Circa datum Circulum,

tum defícribere,

leadr'a.

ynon i i

trriItf df((n

Ducantur in circulo duze diametri

: fccantes—fe

incentroad angulos re&os, pet extremitates fin-

Jl

hi

gularum dfametrorum agantur perpendiculares,

)n

circulum tangentes$ , quarum concurfu efhcietut

i.uxll. Ambash'

quadratum , circulo circumfcriptum,

g r

X. Circa datum quadratum circulum

nbunid

defcribere,

D

n

t

ll

n

In quadrato ducantur duo diagonii , fecantes fe

G

T

g

ad angulos re&tos,ex nun

&o interfeGtionis;inter-

vallo femidiagonii defcriphzs circulusis eft, quem

trut invclïiïf*

)

quarebas,

L5

XI.In

1]

l

]

170

Gr-:gME'TR!E

l im ;Wj d"Fl" |

XI. In dato Circulo, Hexagonu

m a.

g r [

uilaterumi & zquiangulum defcribere,

g ha

Affümpta velretenta femidiametro, (quzlatus

iij gt

Hexagon! eft) dividatur circulus in 6.partes. Pun-

jj

&is divifionis connexis,fiet Hexagonum petitum,

yr. Inc

X1I. In da:o Circulo trigonüm zqui-

ingllm r

laterum infcribere,

pnfcibert,

Divifo Circuloin 6. partes , intermiffoque uno

fifociil

intermiedio divifionis pun&o , czetera. reGtis con-

u fibdivid

ne&tantur,& habebisTrigonum zequilaterum,cir-

auguic»squemuil

culo infcriptum.

gt

(s iocangu

XIiI. 1n dato Circulo, pentagonum

geior du

equilaterum, & equiaugulum infcribe-

re , fimiliter & decagonum,

nilapii

,

vischosoi

Ex e centro defcribatur

circulus 2 £ c d. Duc&ka dia-

FTT

ï W .'IW,'&

metro d b. & perpen ictle

Qdv

NY

lari a & Semidiameter e b.

fecetür bifariain in f. Intet-

p

md&ïanguhamh

trettd

vallum autem f. 2 fumatar

in diametro P 4. ex f. fitque

u hi

t

hoc intervallum f i. Re&a

X mb

ia erit latus Pentagoni, & e i latus Decagoni ,cir-

culoinfcribendi. Re&a igitur i4 quinquies, & e i

anguierum'äq

l

decies in pertpheria affampta , comprehendent

! pr,mgoflus |

pun&a liacis connexa, pentagonum & decago-

ln !Iihl ME!, (

num , quod defiderabatur.

".3 !]Kumml |

d infcrïpta, atl«

('.Iisl n

(Pfau p;

Hoc loco autem motandum , quo

M

£angulo in éirealo , infcribemus in eode

m nulangu-

I)

F'El"æ, tf

lum ,

"Uif

n

Pars T. de Circulis,

171

ium, quod duplo plura latera &$ angulos babet. Di-

!Hflägouum;

Ut defrr

vifis enim arcubus , quos lateva fubtendunt bifariam,

TO rl

& retis fubtenfis lineis couflat propofilum.... Sic in.

fevipto quadvato infcribetur OBogonum. Sexagono

"IU ts

LT

duodecagonum. .Decagono Icofagonum.

XWV. Incirculo dato, quodlibet mul.

VUgontm "

tangulum ordinatum inícribere, & cir.

cumfcribere,

mtermï(ï)que u

Divifo circulo in 4. quadrantes, Quadrantem

Aftsta fs

unum fübdivide in tot partes zquáles, quot latera

agj

angulosque multanguluminfcribendum continet;

v. g. in feptem partes, fi feptangulum; in S. par-

tes, fi o&tangulum inféribere velis. Reta autens,

« elltagont

ulum infr

quze quatuor ejusmodi partes fubtendit, erit latus

h

multanguli infcribendi. Qualis enim pars qua-

drantis cft una illarum, in quas quadrans divifus

eft, talis «ft areus quatuor talium partium totius

peripheriz.

Qnod fi veró in circulo quodcupqueordinatum

inultapgulum hoc modo defcriptum eft, & ad ex-

tremitates diametrorum, ex centroad angulos fi-

gurze infcriptae du&arum, lineze perpendiculares

$

excitentur; conftituent hze perpendicularesconne-

x:e multaugulum ordinatum, totidem laterum &

iDeagori

angulorum zequalium , circulo circumfcriptum.

uipques

Notaudum de Heptagono.

qunpraeti

Heptagonus etfi mechanica quadam ratione circulo

"r g

infcibi peffit, defcxiptione tamen Geometrica tam ex-

tra circulum, quam in circulo caret; cum laterum quana

titas, refpeétu vel diarhetri circuli, vel cujuscunque al-

Wyiym i

! terius figurz, etfi neceffaria eft, 1gnoretur, nec , ut vulc

Keplerus in Fiasmonicis fuis, à mente husnana fciri pos-

" mulranï

LP

|

GroMtETRIX.

Tro

-t wb

Jh

j 0

fjj

j

fit.Itaque nullum unquam rcgu

lare Septangulum à quo-

jin l

quam conítrucium efle,ait, fciente & volente,& e& proe

pofito agente; nec conflrui poffe ex propofito, fed mer&

, ii

fortuito, & tamen igüorari neceffe effe, fitne conftiu-

fpaditie d

étum an non 2

*s (uvtdimi

X V. Latera fingulorums planorum or-

Rs

Qin pambus.qü

dinatorum , déterminare in. partibus,

WR

qualium Semidiameter circuli, plano cir-

artium J

culi circumfcripti, eft 100000.

duum circl

Cum latere fïgurm circulo infcribend:e, ïngre-

qbusrepei

dere fequentem tabéllam, qux proportionem la-

Ing:eäerc Í

terum refpe&tu femidiametri comprehendit,à tri-

angulo usq ad vigintiangulum. Latere enim à fi-

hteum u

olti

niftris invento, C regione fefe offert ejusdem quan-

inpïmaf

getinisden

titas refpectu femidiametri partium 1c0000.

E. G. Quot taliuw pavtium erit latus pentaoni

(j ia

circulo infcvibendi ?

m. Numero latevum figura

juti i f

Pentagonice y. vefpondent & vegione 117y57. Tof

pnatr m

gun, rqu

partes igitur Semidiametri, partium 100000, babebit

latus Peutagoni , quod bujus femidiametri circulo in-

vidtlr

Tixidi i

fcribi debet.

Tabella quantitatis laterüm refpectu Semidiametri par»

il

tium 100000. À triangulo usque ad vigintiangulum.

R*Tnums W

La terum

Tutnm,

ALE

Numcrus

Lacerum

Nuwmerus

Laterum.

Quantitas,

?

Igtcrum.

-gq:antitas.

lZ6

h

17320 $.

sVT164.

1414

zm.

ET

47863.

1172557

14.

44502

fi

$.

um

^

100000.

I5.

41582«

.

$677 6.

16

39018.

7*

17

5

R LR

8.

7631,6-

/*

36759*,

IU

9.

68404

18,

34729«

;291&

l

19

618.03

39,

—

It

$634 6.

20,

.—31

268

n

!

Pats II. de Circulis

173

Sfpungmum

9

AModus confbvuendi &9 continuandi ejusmodi fa-

'vmrmg TT

*Pmpnr OI r(

bellam, talis est.

1. Divide 360. gradus Circuli per numerum latcrum

LT

figura date; e. g. per 4. lateraquadrati, ut fiant 9o.

2, Quoti dimidiati, c.g. 45. quærchnum,quxcü 70711.

h Orüm (

3 Hujus duplü 141422. oftendit quz(itü latus quadra -

ll xgrtibus

ti; in partibus,quarum femidiameter cft partium 10c000

XVI,

latodi

Pofito cujusque figurz laiere,

Q0,

partium 1000, Semidiametrum five Ra-

f hr inpn

dium circuli cxrcumfcnpn, in iisdem par-

proportionem

tibus reperire.

mordteadi

Ingredere fequentem tabellam, & numerum

Lateenimi]

laterum figurze, cui circulus circumfcribendus eft,

disdemg

in pnma columna quzere 5 cui quantitas femidla-

m 1

MO

6^^f

metriin iisdem & regione refpondet.

l igits at

Ut, fj Heptagono . civculus fit. civcumfcvibendus ,

a duterm f

quanta debet effe femidiameter , fi latus Heptagoni

LU 557 Tt

ponarur pavtium 1800. . ad numerum laterum be-

1o0,Lohd

ptagoni 7. veperies? regione 1152. quantitatem fe-

sciralti

midiametri in itsdem pavtibus,

Tabella Radii circulí, figuris ordinatis uxcumfcrlbcndx,

pofito latere cujusque Eguræ partium Jooo.

zAT

: Semdiamett f

drigintangil

Numerus

Quantitas

Numerus

Quantitas

Laterum.

Radii.

Laterum

Radii.

pes | La 69

3*

$77

12

93

um W"""

4.

2oT.

13,

o089.

l.o

l"

$50.

14

g

2247

DT

6;

I000.

15

2405

Ü

AA

7*

II$2.

16

z1$

3.

4

8.

l

1307.

17

Eu LR

272

IU

4

9*

1462.

18

2879.

Y

ie.

À

Y

1618,

19.

3038,

lf

H

ll

1775.

20

3re6

p

D]

jl

Modus

L

D

174

GrkoMETRIX

J

l PW

f

JH odus conftruendi &j continuandi ejusmodi rabel.

W.*u !

|

|

T

lam, talis eft.

li

, Depromatur ex tabella problematis proxime ante-

cedentis 15. Quantitas lateris cujuscunque figurae, ad Ra

a

dium (ive diametrurm partium 100000. c. g. Figurz qua-

o Supida

diatz, cujus lateris quantitas efti4 14 2 2.

2. Hinc fiat utla-

ad Radium pat-

Ita latus qua«

aj i 0

|

tjium 1c2000.

drati 1009.

tus quadrati 141422.

drabsa lum

ad Radium 707. omiffis fine fenfibili errore adhzeenti-

g ts

bus fraétionibus,

Synidanetun

XVII, Circulum datum duplicare, tri-

» Daindello

plicare, vel quavis proportione multipli-

anden dinn

ci augere, & minuere,

ls Semd

-

Si in proportione Geometrica continu? dupla pro-

qi triplo mj

ffficastf

gredi labeat.

wl cluxämplo f

1. Accipe fubtenfam quadrantis primi, circuli

augendi, pro Semidiametro, quá defcribes Circu-

f':iam P quiti

MW

lum duplo majorem primo dato. Hujus dupli qua-

T

drantis fubtenfa,loco femidiametri affumpta,da-

Mf

"

bit circulum quadruplo majorem primo : Ex ha-

t lg

"m

jus quadrantis fubtenfa, fi femidiametrum facias,

Ftuie l

l

"

fiet Circulus o&uplo major quam primus fuit, &

af m

fic porróin infinitum progredi licet,

