à terra diftantiam pro confequendo apparitionis li-

ii )

mite po[iulant.

( Iuxta has enumeratas caufas inprimis luna deficiens

o Hadt

:)jui idenqii

& renafcens emerfiones fuas promovet vcl fuípendit In«

terdum enim eodem die yetus ac nova apparet ; & tum

s';xuu:!crus,l.'.usa;

:äwimc jeiminorun

HUNTO vÉo, , NoSzsfiema C9 Primia Nocatur , fi fcil. con-

1

currentes ha Caufze omnes fecerint eam velocem cur(íu

ife

;

jistantu

& borem in fignislongarum defcenfionum. Quantó au-

tem pauciores congrediuntur , tantó tardius , nim. poft

n unidianet

Íynodum interdum fecundo; interdum tertio, nonnun-

j

quam quaito dcmum die fefe cotifpiciendam prabet.

-

J j

(X dP. uB

N

juean j

L

"

1

J

Tj

De Speciebus quarti. gentrá pa[frontum.

BOR

1. Quartum paffonis genus ex relatione planeta-

rüm ad tcrram ortum tres fpecies habet.

t df

1, Parallaxes planetarum.

dl v l

z. Refradiones corundem , de quibus hoc capite,

à

n

)

itrdlit

Ecclipfes Solis & Lunz de quib. . feq. agemus.

2. Parallaxis cít arcus Circuli verticalis inteza

m ) 8 th

l. Va

Stellaelocum vermm ex centro terrze monftratum,

tlf Mrini,

& Apparentem ex cjus fuperficie obfervatum ; ine

l!::rmwmi hdu

tcrccptus.

,fMLum,q

AL t'z

'Si enim ex cenlvo teréa ve

Éam pev corpus Al'ivu-

jus plmzetkduca& usque ad Zodiacum: aligmaukem 6X

Ptl

,* Vif

BPT

]

Juperficie terra vel oculo fpeifatorie ad eundem , "a-

MLTT

nifeftum eft , illas lineas iu corpore planeta coire , fd

ub E

vox iterum disjungi , aliumque locum illam, aliuttta

m ia

ppam':

banc in Zdiaco monftraturem, Hune igitur locun,

ïfïllfl&m Í

que

W

L:

Linzn H. Tï-xïïjR—xcus.

38

Es

j

(

, oþliquitag,

uem vetia ex oculo

"

Vatoris in fuperficie terr

:

h. H

monfteat , Apparentem illum , quem linca ex centro

lls Ecc!im;.

terrd edu&fa ofreudit , vei

m ocum piazeta VOCATIS ,

TU fájoren

arcimqdt intev bac duo loca interceptum , Paralla-

100 dbarifig

xil., 4fdii alii evay

1

iouem, commutatiogem , aber-

ratidpete vif i , diverfitatem aff

yrimis luna df

'eus appellant,

( Nota. . Ha&tenus verus & apparens locus ve] motus

Atv fufped

ItVà appartt t

iynus idemque fuit, at in hoc parallaxeos negocio alius

eít verus locus , aliusapparens, quod notandum , ne am-

vxar, f fl

biguitate terminorum decipiamur.)

ht t vdoctm u

2

-

Hxec autem pafüo non competit omnibus

ttum. Quant

ftellis , fed iis tantum , ad quarum diftantiami à

o ts i.

tdym ttnio, nonu

*erra Semidiameter fenfibilem magnitudinemo

Tabet.

Yciendam p

—— Ü

,l.

Exclmduntur itaque ab bac paffouum [pecie, fte

Y

]z fixa cum tribus planetis fuperioribus , ad quorum

'i v;.wïm.'m.

difiantiam terra femidiameter vix puntli rationenp

n

babet. . Sol vel nullam , vel non totam parallaxis

asor(]iphn:l:»

'mt

habet , qu ex obfervationibus innotefcat.

Colli-

gitur autem vel ex diflantia prius aliunde cognita ,

quhino aylt

velex ratione parallaxium lunavium , vel ex folari-

NI

j veic

bus Eclipfibus , & adbibetur, fi aceuratiffma calculi

ratio id exigat.

tl

Venus & Mercutius: parallaxin

baud dubi? pariuut , fed de ea propter exiguitatenz;

x

"Afrrouomi baud funt folliciti, Relinquitur. itague ;

fola Luna , que cum terrir fit proxima,parallaxin ob-

"T Jlit^

Jervationibus deprebenfibilem facit. |

j jl

3: Confideratur antem Parallaxis tàm in Zo-

T h

diaco, quàm in circulo verticali.

jl atu ii

!

4- Hac eft arcus circuli verticalis inter locum

n

., ;;g h

verüm &a

pparentem interceptus , utriusque dif-

| j W::Z ferentà

am imonftrans,

Figs-

Ti

D

AsTRONOMIE

384

J

jontit

D

Figura bsc à cen-

)

,W u geni

tvum mundi eff vel

i

NY

aml]f Af

terva, ab terra femi-

/pq

juditr d

kdo

diameter,c corpus lu-

E

N

IN

p

"&.

Reca ergo a C

Í

[—-—

vumtt ve&uï;gu,

d monftrat in Zodia-

co locum lung verum

-

ï

h

Arur C

in d, & vela bce

qrtitm p t

monftvat. in & locuum

"

lii pamäa'agfxr.n

v):l?

vifum , vel apparen-

i, us

;

tem , cujusmodi ex fuperficie terra b apparet. — Sit

zl

-:

idiii

luarinr

autem verticalis Circuli quadvans Í g .inter Zenith

'fo;;«n'c!a'd

f& Horizontem a g , tranfiens per locum luna ve-

a n Zen r

rum d , & appareutem e,arcus ergo d e eff paralla-

xis in verticali confiderata , qua oculus

V frtapaus, &

fn b, vifu fuo

aberrat aloco vero d.

i

n lm f

BI

| s. Parallaxis in Zodiaco confiderata , eft ve

l.

/

longitudinis vel latifudinis ftella.

3 g drin gl

Y nl vro,

6. Parallaxis longitudinis cft arcus Eccliptice;

ll.

Jl ag

interceptus inter duos circulos, per polos ipfius

! L;.wquö ttootio

tranfeuntes , quorum alter per verum, alter per

P m m

E

apparentem (tellae locum ducitur.

í Ml

Iu (chemate pracedente h iEccliptica eft : arcus d

ite ,

*

h ex loco vevo fecat Ecclipticam in k ad re&os: &

j rl

J

copfequenter per polos: ficel ex loco vifibili areu -

Ht

Quly

du£us fecat eandem Ecclipticam iu ladretos. Et«

P. um D

1

At lon

|

gb k lareus eft parallaxis fecundüm longitudinet.

|^ Quby:

E ii

!

Ü mlHlm

7. Paraliaxis latitudiuis eft arcus circuli maxi»

hüb(m

::nngcu M

4

mi , ad Ecclipticam re&i , interceptus inter binos

Ecchi

49*

rum» i,

ll

Alllt '

Pt

lcoe paraïïclos » quorum alter per ve

if u,:)

W

|

Aque m :

alter per apparentem 1oc;um tranfit

W

ia

!

Ytr

Lisrn IL. TuiEOnrcm«,

38;

In fcbemate eodem m m parallelus Ecliptice ejï:

du&us per verum. locum d , fecans c 1 arcum in o ,

fed p qparallelus tranfit per € apparentem, locum ,&

dividitur à k d continuata in v: arcus ergàó d x vel

o € parallaxis latitudiuis esf conftituens parallelo-

|

grammum vetlangulum d o t € , cujus latera quamn-

h

a y.

/

vis arcus circulorum fint , tamen ob exiguam diffe-

rentiam pro vetlis baberi poffunt.

Diagonalis verà

H'P

bujw parallelogrammi d. e eft a maltie us u-

7- , potentia aq

&te.

'llüllif lateribus do & oe, vel dr

mibapat,

r

7 tg,imr latl

8. Parallaxis in verticali confiderata has habet

t ptr hm l

proprietates.

li li jpnb

fl

r Luna in Zenith exiftente ,

ut fit in Zona torrida ,

itdh n vj

vifibilis five apparens , & vei

uslocus ccincidunt

u n [chemarte ff fft $n F.a f C9 b f fi-nt una limea.

2. Luná à Zenith remorta, locu

$ verus & apparensine

yidena, ele

ter fe differunt.

3.

Vter

que eft in codem verticali, fcd apparens fcm-

li

s

j

per humili

OF VCIrO.

[ AC

.

]

1

l

4. Parallaxis maxima fit in horizonte.

; r

pm:

$. Luna

veum,

M

|be!

rPïl'J

rit parallax

In , €ó ma

quó remotior fuerit à teira s có minorem pa-

jorem autem. quó humilior fuerit.

i.

$. Refracliones

:

majores efficiunt.

parallaxes etiam augent , ]uttoque

,

j

-

gpiafnt

9.

Parallaxisin Zodiaco confiderata ita fe ha-

m re?üï T

4

et.

L Luna in

!

90 gradu Eclipticzfupra horizontem exi«

rL]

flens , nullam

D

habet lon

gitudtnis-parallaxin

2. Quibus Ec ;

..,.'HW*W'

ptíca verticalis eft , & ger Zenith tr2n-

j

it, nullam. habe

nt latitudinis parallaxin: quod tantum

a5

comingcrc pote

Va

(

ft in zona rorrida.

wrcaï*'üt r

3. Vitra 3o. a

ltitudinis polaris gradum verfus boream

M

"1 v(fllü !

labitantibus

x![

I

»parallaxes femper in auftrum cadunt; fa-

8untque lu

am auftraliorem quam resera cít.

Vnde

l

D)

J

B

ctiam

AsTRONOMIJE

LW

396

ctiam latitudines ejus boreales, veris fcmper funt mino.

i m

zes ,auftringe majores.

: r d

4. Ab oriente ad 9o. gradum luna apparet orientalior,

quàm revera cft , fc

d à 9o. gradu ad occafum apparet ju-

fu.

fto occidentalior. : Illic locus apparens pracedit , híc fe-

jlis f

quitur verum ,

fccundüm fignorum feriem.

sircirca r

autem 90.gr4

dus Ecliptica , qui ab orta 88 eccafu

(5f

m dligl d

&qualiter 4bt/f ?

Lunam in eo conffitutam , festur ex fem

Ü

quentibus reg

uls.

diceslum fu[penfum wtrumque cornm luna

[ MPM'M.: iil

. $i perpen

dmea t

j?rmglt Juna

90, gradum occupat.

á

u al ia

J

2. $: cornu [uperz.

us Ad Orzentem deflcétat s ad 90. gra-

Quilgu n [

fi

dum nondum PerGegu't. $3 ad eccafnm ,€mm jam Jspe-

qus p

l

mg,d

w&:t.)

endiracus

De Refractinibus.

KL hn o t

1o. RefraBio eft elevatio vcl fuppreffio alicu-

(

jus &enæ, propter denfius, & inzequale diapha-

num , Vápores fcilicet à terreno gloco Íefe elevan-

tes.

D

Propter ejumodi vefraGiones ftella non femper in

eo loco apparent , qu& revera exiftuut , fed penei bo-

Y lntöfï&mwr;;q

V

d t

4izontem altiores con[piciuntur , quam calculus Afrco-

W

nomicus admittit.

Solitem alieque ftella citius ori-

SMani

1

iroanf

AT,

vi , & tardius occidere videutur , quam veipfa oriu-

4

E Eæ t lu

untur & occidunt.

ii

"t r

Imago 9 & in vaporibus per refraCtionem,

* atl

N

N

MW

N

$s.

*2 lls

£

A

A

lr

,

M

A

UA

A

" N

u

N

M

We

*';';'4

bi

du

u

HC

N

m""ä Y

ASAS

D g

—"-'",ä-:

XW

2

i

ii

"4 7

A

NS

Q

x

;

l

A

j

) Bj

,7;

S

E

N

"ag

BZf

SP * m

j dv

Sol vera.

Sol yezus.

^5

IN

L.I

aX

"P

DMIy F

! Wi"(mpq

—

DrIngpR LL THEORICUAS.

387

L

2. Maxim»e refraQtiones £unt prope Horizon-

llunlappamomml tem : Cifca 4.5-. Jltitudinis

? gradum in fenfibiles

Foiun Ó u funt.

!

Pt a

il

RU [erlem.

Illius caufa eff , uon iam quod major vapoyrtu co-

"udgp,, piacirca borizontem fit , quam quouiam radii admo-

Vli/?l/hlm,/r/(M dum obliquà ad mos pertingunt.

Hujus vero zoz.,

ola vaporum altenuatio , fed quod Solis & ftellarum

MATH g

lumen vapores dire£ius peuetrando , non impediatur,

idpa, quin ad nos infratte perveniat.

j M(

Qualege autem refractiones fiant, 8z quomodo cceli-

tus perveftiganda fint , docuit folertiffimus Tycbo Brabe ,

li,

eonftru&is duabus refra&tionum tabcellis , unam pro Sgle

llippffo dj

Luna , alteram pro catcris planetis & fixis ffellis.

lrl d

"Qaru-T VI

»glocoftfe d

- De Echpfibus.

lum fimpfïl'-

ili, du

1. Inter dowéjdiuu cocleftia praecipua Q&À qui-

)

usdam valde portentofa habentur Luminariums

qui aj Af

. Solis & Lunse Ecli

fulla

ditt (

pfes , fiye defe&us & deliquia,

ut vocari folent.

( ] gun tf

2. Ex funt luminis eorundem interceptio , ut

à nobis terrz incolis confpici non poffint.

?Där.rafraäionm

3. Ut autem luminaria magna duo funt, ( &

3 Ita duplices etiam funt Ecli

i)fgs folare; & lu-

nares,

Á

De Ecliþiþw Lunartibus.

p aw

i

4. Eclipfis lunari eft privatio luminis lunze, À

[

oie mutuó accipiendi, quze fit obje&tu terra in

&

Giametri Solis ac Lunxe oppofitione,

Mu

p

)

B

"J

1. Con.

338

AÀSTRONOMI/E

IIBER]

i. Contingunt igitur Eclipfes lune tanium in op-

^C Sunt at

pofitione Solis & 1una , frve in plenilunio , quo luna

j r

pleno orbe lucere deberet.

gl oblcur

*j Ante fll?f

2. Caufa earundem eft: Quia luna proprio lumi-

(

ne caret , foloque mutuatitio à Sole lamine fulget. In

um m2

oppofitione igitur intervenit intev folem & luzaun

i

ferra ,que non tantum propter fuam foliditatem tran-

fitum radiorum folarium ad lunam probibet ; fed. eti-

am , uuà cum circumfufo aàre , unbram caligiuoJam

in partem Soli oppofitam projicit , qua involuta luna

M

deficit , lumiueque privatur.

y

N

2. Non autem in ouni oppojitiouejï—vepleuilun'io

Eb d

W

contingunt Eclipfes lunaves , fed tuuc folum , cum luna

hi

Soli diamefraliter opponitur , ita u£ vel in ipfis nodis

confflit., five in puntkis interfeionum fui Circuli

à

cui Ecliptica , vel non procul ab' ilis.

Cim veió ad

A uie

N

M

latus ecliptice ab

j

NV

ilis nodi , pauló

N

longius evagatur

tempore pleuilu-

NT

Ü

nii,tunc evitata»

inmibra terveftri ab

Eclipfi five defeu

libera evadit.

*-'g

|

Bs

g. Sunt. | ia

*'0)![3

l

]i

Liszgm II..TugOonrcus.

3

——

339

LU !B

J "j "T

"

. Sunt autem Eclipfes lunarcs

duplices £To-

fale & partiale. — ln illis tota luna ,1n z pars a-

Uf n

lu

-

liqua ]unze obfcuratur.

6, Ambze funt duplices: Totale: enim fiunt;

J

)

autcum mora aliqua inu

* WL

mora.

anbra terreftri, aut fine

D

[mm[ohiiwmt

Tf

MW ob t

WH

li.

[j

AU h

,

ii i

»

t lm o

[2

TT ipfmi

inw f r

fxE

iafi.

ï

k&ï

h

v M

V

EE

i

2

Y

r

£s

'tgi:.

GC

ä

"m

In partislibus ctiam aut medictas Corporis lu-

S'S | na dääcit » àut plus minusve medietate.

Bb $

^

7. Can-

AsTRONÓMIE

9

[o]

UL

( nahsl

E

A

"d Ldll*ticä i

Z

RB

da«

H THEthPf *

o

x"

E

E r

7C

D

ag a

"K

r

M*Mh llmw

v

y*;

p

]',W,mlw!ll frp

4

í

g m

d (

W[

n

1 hi

i diitni

n

p

l

: u)

j

E.CG

AG

5

25

vrhf(lln 010]

j] m í lv» "h ! W [

d

"

TU

d

i a

;

ï

if aprr; g

24

lss

1 f?'iï U

"u

gim prrt m

3

LUR

p5

P —Á

IU MlHQ

H

E

a

ii cufurem ml

&fb

tmr& ii

n

zz

ET

MT

C

5

.

Wx|

*

næq iif

Jn.n T

iii

Kal qua

G

0! Mlmuum

D

d

'W!e)m Ut

T5

itren Itl fF

Ttt & jro m"m

7. Cauf hu]us varictatis quatuor funt:

m ift

. Inx:

I

]

g

MM

Lisrk II Tuo RICUS, 391

*

5

"4

"

1. Inzqualis lunælati—thä;i'ive ma]ör minor-

),(ïä

ve ejus ab Ecliptica diftantia.

j

DAT

AMajor enim Eclipfes vatione durationis & quanti-

«v 233 )

6

tatis minuif : minor veró easdem auget.

2. Inzqualis umbrze terrenze craffities.

Terra euim , qu& corporeSolari multó minor esf ,

projicit de fe umbram conoidem , qua quo altius at-

tollitur , eà magis attenuatury , donec fandem in mu-

cronem. deficiat.

Quo bumilior

R3

AE

ergo luna. incedit , eà cvafforeuto

umbre partem perambulat.,

Ex

ä

quo Eclipfis augetur ; quà altior

p

.

à terra est , eó tenuiorem umbve

partem pertranfit , unde Eclipfes

d

minuuniur,

In bac figura a. & b luna bu-

mils craffovem umbv& pavtem»

IVR

tranfit , altior vero in d. & c te-

"ERRA

nuior eu.

3. Inzequalis folis à terra di*

ftantia , qux umbrze terrenz

E

j

:

craffitiem quoque variat.

/

7

SS

W.

Sol enim quo in Apogeo remo-

-R

tior à terra , eà crafforem €3 lon-

*

]

giorem unbram effcit ; eb tenuio-

z

"3

E

'

rem & breviorem , quàó eidem pro-

D

j

i i

'f

pior eft. in fuo peïigæxo.

)5

Bb 4

In

| . n

392

AsTRONOMIJE

In bac figura Sol c altior' terminat

NY

$r

I

m

umbram terra k ,fed fol bumilior f e-

—

-

i M)pfr WW

D

fii

i

andem terminat inl. Luna ergb tran-

Í iil

N

i mrpralemakm

fifura per umbram circa m n cvafforem

y, Bs

eam invenit ,Sole ad pogaum moran-

£e , quam ad Pevigaum,

oj atl

;

4. Quarta denique caufa eft , in-

:

ulpicatr, l

a di; N

zqualis lunze à fole diereffio vera.

Luna enim velox abbreviat tempus

visd; p

durationis , tarda veró id diutius

gan at

vantdatds

Protmhit.

fium n

8. /Eftimatur autem Eclipfeos

|

iil B

Innaris magnitudo digitis, uali«

um Diamneter lunze 12. habere intel-

P

,

wiin: fX

;

W n

T

Iigitur.

A

AVM

Vide fchema fuperits pag. 2 90. Po-

Debti

teff tamen lune defe&us interdum tam

M

Mpf

54

^iton

magnu effe, ut fi 22. tales digitos ha-

lii

beret , omnes nibilominus deficere pos-

j

7

TAf

H

fent.

L Mi hr i

9. Principium Eclipfeos lunaris fit à partelu- |idu, jpi

nz oriental! , qua etiam lumen eidem primó re-

A tj t

fütuitur.

?w Eth;j Jl f

Cum enim luna ab occafu in . ovtum progrediatur

LT

motu [c. proprio , quo tmbvam ingreditur , igitur ori

j CMHA&W T

entali fua parte primum deficit , 4 iterum emcr git.

LU 8

10. In partialibusautem Eclipfibus fi latitudo

DN

'

j

1

n

V t

lunz eft borealis , deficit pars ejus meridionalis,

It

MT [

VH

fin latitudo auftralis fit, defc&us eft in parte bo- |

$j IMIL

Tugyy

1eali.

MT

^

Nan

U'x[[k

Lissm If. TuEeonicus;

,

J

393

Afige

—

N

Sol

lr

i l

l

Nam umbra terra femper Sols eft oppofíta.

Y

autem femper manet. ip Ecliptica.

Si igitur luna in

li

"22

J

Eclipfi latitudinem borealem babet,necefje eft partem

fs

I[]

)

V

ejus auferalem ab umbva flvingi & deficere,&4 contva,

At

B

/)E

11. Etfi lunze defe&us eodem momento tem-

poris naturalis, cademquc quantitate ab omnibus

n

confpiciantur , fuper quorum horizontem luna.»

at

exorta eft ; Numerus tamen temporis hujus di-

]

W

lls

verfus eft ; propter meridianorum varietatem ,ob

quam orientaliores fem

occidentales,

per PhlS xnumerant quam

Q

,'

—— Ó

H

I

Bic anuo Cbrifti 1497. die 18.]an. obfevvatum eft

L

ll«

N

initium Eclipfeos lunavis Roma bora g. min. 24.pojt

l

meridiem : fed Noriberga loco occidentaliori bora 4.

jj

Win. y2.

N

ii

M.

]

M

De Eclipfibus Soïaribhs.

1;

Lt

1. Eclipfis Solaris eft averfio radiorum Solis à

rh

terra , quze fit propter interpofitionem opaci cor-

3;:

i!h

porislunaris inter folem & teream.

f

I. Nota igitur bic differentiam inter Eclipfin fo-

ytapa

d

Md

lk & luns.

In Eclipfi lunari & luna fuo à fole mu-

cia"eAm

primö [

tuatito,&$ nos terra incole lumine lune privamur. At

in Eclipfi folis , fol nibil de fuo lumine amittit , fed

unregnait

una nobis intercipit lumen folis.

iart

2. Contingunt igitur Eclipfes Solis tantüm in con-

ginm

ag

]

jun&ione folis & lune , five in Novilunio.

M

fl

3. Effque earum caufa intevpofitio luna intev fo-.

(

j

lem & terram, que tranfitum vadiorum Solis ad nos

p p

00

impedit , umbraque in oppofitam folis pariem proje-

UÁ terram involvit,

!

M

Bb ;

4. Nec

[igP^

AÁSTRONOMIX

l

394

-

——

]

i

d!my ,1& H

"4. Nec tamen 175

»'

) [

lpl

|int

L£

omni conjunGione ve

EL

D n m:;

novilunio contingunt

A

$S

nf

iüïrlb atl

Eclipfes Solares, fed tic /"

folum , cum luna vel in

m

p D

amnim ft n P

ipfa Ecliptica frve in

nodis , vel quam proxi-

wb circa nodos verfa-

$

iur.

U

4

du

y. Cumque triplex

i

í

fit lunarium conjun&io

1. AMedia.

2. Vera ,

b

[

l

(de quibss fupra ia fe-

um

V

Y

cundo- genere paffonum

diximus ) & 3. vifibilie vel apparens , quando linte

N

appareutium motumn ex vifu in fuperficie terra de-

gentium , pev luminarium centradutbe , in eundeus

lm

gradum longitudinis Zodiaci incidunt ; fciendum E-

J WF»»I El

sr

clipfes folares tantum ad vifibilem conjun&ionem effe

Il

D

alligat as.

1. n

M

V

Quia enim non fol fiio proprio ; (ed terra folislumi-

ln

T

ne propter interpofiram]unam privatur , fol autem mul-

1

ï.

tis partibus terram & terra lunam magnitudine fua ex-

i

L

LademMSu*.

cedic , & proinde umbram lunz, rotum folem toti terrz

&il

adimere non poteft ; Ideóque Eclipfes folis non ad cen-

L'I m"mm T

trum terrz, cx quo verorum motuum linez educunturs

Jlntm 'DSW,

fed ad yifum eorum , quos umbra lunz apprehendit » de»

J lnæqu.ahxfumr

terminanda funt. ,

fl r

MM

Frgura hac a b femtdisameter rerra est ,b locus aliqua

N Toütst

iontm )

datus im terra : n qua pars féntflra Orientem , dextrA

Occidentem referat.

Cum ergó [nna c fol d im 90. gra-

D] rcvi?ummi

AC gr-'

due Ecliptica conjmnguntur : nulla esi defferentia interSie

ffbilem ,C9 Seram ;anjunä!äonem J Jed sutta Orientem 2j

9Q» gr4*

tuïEcliï»[gsN *

^

le[E

LIBER II Tutronrerrs.

39$

9. gradum , recta a £ g zacnflrat Geram cenjunttionem

lunaf,€9 Solzs g» f[ab zodiact puondio h. -"pparens auten

b

Conjunédto erat , cum [una Serfabatur inl, qu« loco linea

blgk men/frdt.igffþi/fm eonendttonem fub , qua Ecctz-

r b coztingzt.— Vnde etiam Itquer votfibitem conj « -

dlienem n ,w:?te orzentals pracedere, Seram Jegqus : hujm

eontrariuma fet i2 parte occtdentaly.

ZENI

:

It

T. H.

Af

Y

7K

a?

»

[

,

Á

/Á/TN$

h

o ?

]; I

T

N

E d

2, ii

lm E

: 13. Suntautem Eclipfes Solares duplices pe-

uj j

rinde ut lunares ; T'otales fcilicet & parttales; fed

totales omnes fine mora , nulla cum mora.

14. Caufze hujus difparitatis ezedem fer? funt,

(dittrt (o!islumi;

cum iis quas fnpra in luna expofui mus

« fol autem m

vprutine fiid:

fi

1. Prima eft major minorve lunz latitudo apparens ,

ve diftantia À Sole ; Ea quo zajorseo majorem ,quo mt-

sIlmtotitent

"ÜT . €8 zuimOre U

jihs not aä q

€9 magnitudime 69 derattone E lipftn

Jfolarem efficzr,

g r li

2. Inequalisluminarium di(antia à terra: ZLusa enim

gt

proptor mcbss tegit de file , quam ff vemotzor fit.

E

2. Inzqualis motus lunz tam verus , quam prout pro-

m

gt

n

pter mutationem parallaxeos nobis apparet: velocior e«

II

nim breyiorem ; tardiorlongiorem facit Eclip(in folis.

[

Is. Nec eodem temporis momento , nec ubi:

que locorum , nec eádem quantitate confpiciun-

jj n Ü

Cau-

f

tur Ecliljfes Solares,

[ig

AsTRONOMIJZE

96

litd MW

Gaufa hujllf eff , exigua tmagnitudo vera C5 brevis

SE W j l

vemotio terra , globi autem terreni major , & globi

í Qianh*äs »

folaris maxima quantitac,

-

Qoatir, d

Pf()])fef motum enim luna ab occafu in ortum fol

1ouUDtuf

occidentalibus prius obfcuratur , pofferius orientali-

fiit f iunti

bus ; adeb ut dum illie lumen folis iterum fuerit vefi-

futum ,

R—

Vif

bi tum adbuc futurum defetkum expetlant,

Qui contingit in iis tanttim terra locis , que umbra,

wnjytm at t

luna involvit , ia quibus E- -

X

j gonuqum.

E

u 5

clip[es totales apparent cir-

WNNS

A

,gal d

»X

s majorbos 4

cumcirca in locis baud. pro-

&b— x».)

x"!ä"

minibus C

cul vessotis pars folis tantàm

J

lljoycontigt À

//('r

I)*

Qü »

telfa videtur , extra ea uilil

i tremona, qua

D) mn]uu At

de Eclipfi confpicitur

lm-

;,,w, /m/m

bra enim lung etiam cümma-

T m;.u.( [

xima e[r ,nom ultya 70. mil

p tlf

i Mnttim m

liaria in terra involvere,fo-

PeiaCufeitanmy

lemque nd:mereputeji

mur mch ; d

In bac figura cernitur

tritrlbus mo

quod umbra lume mom toti

Ht d i

VEb aque q

ferra lumen Soli& aufevat

h At dtiut ao

Nam dum in b loco totus fol

Ü

eclipfatur in O. dimidius &4

nirüm

Z

in d totw jacet,

SSS

Quare fi

AV

j 1, &u

d Jocus ponatuv occidenta-

li , 68 borientalis , lunawo-

E

z

r i d Wt

S

z

tu fuo ab occafu in ortum»

S

?

*i li yPritin; T

&

]x

Ü

tendens , prius deficere fecit

E;

n

P Ilän!-u:

—

folem in d , pof? fiuita illit

.v

É

u ormq

«.ä;g.

tafint

«

H tmm femP?T

Edipf

0

L

LtBreR II. Tugon1cus,

r Haen MM YUBS o

397

'M[y"m

Ec"liþji, luna inter folem & locum b de

[

"num devolvi-

,.vgm' mj"ï

Dv

ö)

"

n

iur.

16. Quantitas Solarium Eclipfium digitis e-

At orfty

tiam ftiimatur , qualium uti lufz , ita etiam So-

TAE oriei

]i 12. tribuuntur.

lMerum futrityl

Poffbile efF tamen Solem 12. digitiy cum deunce

didum if

; q*lip/izri.

i quwlr,

compertum autem eft , aerem in folaribus Eclipfibus

N

totalibus nonnunquam adcó obícuratum £uiffe ut pra-

LU'

|

terquam , quod f?ell& comparueranr , ( quod etiam in

N

N

w

partialibus majoribus accidiffe conftat ) nox omnino crc-

A

UR

N

deretur, & lIuminibus accenfis opusfuerit, Talis, refe.

&v

eentc Macítli»o , contigit Anno i560.die Augufti patrum

noftrorum meniora , qua zezebr& fuersmn: quodammado

zodurna mnjare:. Negque ensm quo pedem quis poneret,

&idere poterat , clarzifrmed, $n celo siella apparebanut.,

Ef quod zairalx(e eratya&es ex aere 12 terram prá bar -

pore tanta terre obféurationzi decidebant.

Hac Maftli-

nus. Poífunt tamen tàm inEEclipfibus quam extra cas

etiam alie Caufz iftlarum prodigiofarum tcnebrarum di-

ürnarum eífe : nempe , denfiffimz nubes, ingens vis ei-

ncarum ex crateribus moncium ardentium explofa , cras-

fz confiftentiz vel proximz circa Solem , vel in ipfa fu-

perficie Solis, aliaque qua& Solem certisquibusdam locis

ä

etiam tegere , dieique noctem inferre roffanr.

)

17. Principium Eclipfeos Solaris fit à parte;

Solis occidentali, quze etiam primum iteruin re-

V

füituitur.

Luna egim ab occafu in ovtuz: mota , bauc partem

|

V

primb fubit , primümque itevum deferit.

M

g

18. In partialibus Eclipfibus Solis, fi latitudo

ET

lu

Ü

nx elt borealis , Sol à borea deficit, fi auftralis,

äparte auftrali.

8 enim femper fub Ecliptica verfatur , prout

hi

j

igilur

LIB!U

EW

399

AsTRONOMIJE

j "m

igitur luna ultva vel citra confiftit , ita etiam l",me"

ejus intercipit.

m li

jj tinmtt st

19. Notari autem folent in Eclipfibus:

IT

jj

1. Duratio , que eff tempus ab initio obfcuratio-

ii g

"

uis , wque ad ejusdem fiuem.

4 aol ]u

2. Scrupula five minuta cafus vel incidentia, qua

ii junrttt J

funt arcus vie lunavis , quem ipfa motu longitudinis

z lu untit

à fole perambulat ab initio Eclipfis ,in partialibus ad.

Vr

il

D

j

Ij

maximam , in totalibus ad totalem obfcurationem.

J

2. Tempus incidentie eft [pacium temporis ,quo lu

nl f l

'Zl

|

ia CU

)

E

!

ll

24 fcrupula incidentia peragrat.

j

l

baulo:

4. In luna obfervantur etiam fcrupula & tempus.

Al

bora dimidia , funtque illa avcus , quem luna motu lon-

THUDHMI

gitudinis à Sole perambulat , ab initio totalis obfcura-

LMLW

tionis usque ad mediam Eclipfis , boc verà [pacium.

MW

AHIAL

temporis praterlabens.

i

il

20. Sub finem hujus diffzrtationis lubuit dif-

M

- ferentias Eclipfium folarium & lunatrium , uno

Ín

| :'.,Taj'.c'.in]ï' kc'

quafi fafciculo comprehcnderc: quae tales funt,

du

h

n

9105

1. Gol interdiu ,luza no&u tantüm deficit.

lmmcxrum l

2. ol Novilunii five conjuntliouis , luna plenilu.

V

»ii five oppofitionis tempore [enfim deficit & refitui-

furv.

i

) nl

3M

tl

2. Sol rarius ,luna fapius totaliter deficit.

Pt f

4. Iu univerfum tamen Solis crebriores , quati lu-

MORT

bf

"4 Eclipfes funt.

f» Lunarium ubique terrarum

,quibus luna def-

:

( s

d

ciens con[picitur , eadem eff maguitudo , idem du-

vationis tempus , idem initii ac finis temporis nafuf 2'&/?164;;/,,

valis momentum , quamvis [ub diverfis meridiamé » || Noiivn]gus;

dverp-

Xig

Lisrm IÍ. T

F

AC

JEQRICIIS.

399

ïjtir,immmm diver fimod? uune

ratum: Sed in Soli Eclipfibus uua;

Ddl

eademque alibi paviialis in borea auftvina

, in auftro

boreali , minorve , alio atque alio tempor

2 momento

lii digd incipiens ac defimens , alicubi breviue , alicubi lon-

gim durans , quin & alicubi omnin) nulla,

tl ntidnis

6. Lunalumine fuo mutuatitio ver? privatur, Sol

TM lumen fuum vetinet ,fed id à luna nobi eripitur.

! inpartilhgg

7. Luna obfcurata nibilominus aliquando cernitur

tl colore vubro , fed fubfufco &8 nigricante : de fole au-

m /enpri al

tem quod. deficit , totum abfcouditur.

8. Eclipfes lunz coutingunt in vera Solizac Lung

oppofitione , fub nulla wel exigua, verá tamen ejus

L fepula 8 ia

atitudine.

T

44t Solis Eclipfes contingunt gon ig ve-

h

ilinfotal d

ra , fed. vifibili duntaxat & appavente conjun&ione ,

folis ac luna , cujus latitudo etia

ho vero [

( non vera, fed ap-

pareas bic confidevanda eff.

sionis lnbuit

9. Totales luna Eclipfe alia cum , alie

jine'n?om

Jiunt : Solis tofales omnes frne mova funt.

& hufum, ut.

; qur sl

21.Tandem porifmatum 1loco quzeftiones ali-

ii

quas notatu dignas ; ex Clar. Mieftlini aliorum-

ue Aftronomorum Incubrationibus fub

i

a

s cenfuimus.

jungen-

fini ]l

inifal $uj

1 n luminaría quotanni dffcimt.

$. Si ftatos folislunaeque motus confideremus,

al dj

& experientiam teftem adhibeamus , n

on quoli-

g. bet tantum

anno, fed omni femeftri , vel una vel

iuxe. vel etiam tres luminarium Eclipfes contin-

a,l h.WJï

gunt.

gtl

2. Sol! ne. an [upa fapius Eclipftn patiatue.

I

9. Non vulgus tantum cenfct ; fcd & Philofo-

t

phi

mER

AsTRONOMIJEZE

400

ss refpgntï

hi quidam opinatifunt ; celebriores lunze, quàm

Jj d

Solis Eclipizs effe. Sed cum: termini Ecliptici

Ecüpfï(!m fv u

folares , propter párallaxin lunz , luminaribus

terminis ampliores fint, ueceffe eft crebriores in

g ij *

gic at o !

genere defe&tus folares,quam ]unares fieri : quamþ

yvdt, O05 7

vis Solares in certis tantum terrze tra&tibus vide-

antur , lunze autem defe&us univerfales fint , qui

hu g a

ariter ompibus lunam videntibus apparent. .

Vrano ffalugn(

ig vl

In fpecie tamen , totales Eclipfes Solis paucio-

stf as

xes funt, quam lunares omnivarim. At fitota-

les lunze comparemus cum totalibus Solis : Szepi.

xl K

us luna folem totum eripit terroe, quam terra to-

Ápuht [77

tum eripiat lunz. Terra namque corpus latius

futqing

corpore lunz , plures lunz i&us excipit, quanb

j

nE

Pfr W

luna ab.umbra terrz.. " Denique totalium Solis

l

T

f

"

h

^

L

j

1

per terram uuiverfam , omnimodarum vero ]unx

j

numerus propemxodum idem eft.

DOLTUL

d oöau()t'E clibfes una anno continaere po[fnt.

fufrudi n ]

Omnibus fcri annis lunaribus fimplicibus (die-

1

Tem, urdg

—

rum fcilicet 554.) continguntvel duzvel tres fo-

Tini 98 j

hu

^i

lis; lunz vero vel nulla, vel una vel duz: Et fic

LT

vutrajly

in univerfum 1n uno anno vcl duxe vel tres , vel

quatuor,vci qiünqueEc]ïpfes contingere poHunt.

ïnes'iggäre&ïuuäï

Zeïqul'na'utturhlatt

Interdum ctiam fexta accedit , fed anno non luna-

Àil Isf

ri, verüm folari, quando fcilicet Eclipfes citcao

Hf lg t

E

ii

principium anni contingunt.

I h()lhinug XT:

4. 4n nofiro tewopore. frequentiares fmnt

| Eclipfe , quàm olim.

"IU Mi

m

Sententia negativ

a hoc argumento probatu'r:

'—?,'plesetian

N

Übiincaufis nulla mlltatio,ibi neceffarió e

ffe&us | ^ Wmigerinti

prior

ONIy

Lisrmn IL Turonicus.

E

———'

41

2

eEriurcs.lunæ,:cw

rioribus refpondent. Sed nondum

a

quoquam

IQ '»ïmml

ulla deprehenfa vel oftenfa mutatio eft

, in caufis

i, luminalïn';fu'

?' tfébro

Eclipfium five Opticis five Aftronomics, Ergó

^

« nec majore, fed eádem frequentia, obícurationes

"NUW munc atque olim regnabunt. Minorem

qui nega-

WUu re velit, ei onus prob

andi incumbit, ac-demon-

:ln'ïverläksünt,gj ftrandi, quid, ubt & qc

iando mutatum fuerit? Qui

nfi:blïs Qu contrarium ftatnuunt,

decipiuntur ex €0, quod

x.xpi.:sSolis[au:ï»:«.1 ^olim vel

nullz, vel vifz tantum Eclipfes in diariis

l

Àtitty

notatze fuerunt, fecus quàm hodie fit.

j

b

ls

$

0l

d« Utrum Eclipfes Solis &v Luna Affranomica:

T Quam r

figna fint imminentis noviffwi diei?

Imouecomslis

QUs crcpt, qu

Sunt qui négant ; ob has caufas

1.Quia be Eclipfes ex naturalibus caufis oriuntur.

j totaliumN.

1

odarum Ya

AU

2. Quias eádem fre

"

bodie.

quentia olim contigerunt, qua

[

3. Quia lia figna qua /Cbrz'/tw novifimum diem

iingnt M.

praceffura ait. v.. g. decidia flellarum, commotiones

sÍnpictbu(u

Celorum, naturales caufas non babeant, etiam ob-

vldrzvelrd

! feurationes ) & ) de quibus Chriffus loquitur, ex

T v dug; i

ali& quam naturalibus caufis ovituras

du v

t p

Theologi re&ius affirmant,ex claro S- Script. tex-

tu, qui habetur Matth. 23. Marc. 13. & Lucoe.2 r.

1Iono nonud

! Ad affignatas rationes refponden

t; Etiam Iridem

M Ediïzl'cs (

aute diluvium fuiffe; & caufas naturales habuiffe;

& nihilominus à Deo pofitam fuiffe in fipnum

",gqumtiartlþ*'

. Mundi non amplius diluvio perituri, Pari ratione

7] pj

Eclipfesetiam Solis& Lunz; quamvis abexordio

gt

1nnndi'contigerint5n aturales qux caufas habeaut,

j

lg

Cc

figna

A'STRONOMTZEV

m;nïl

4o^

diei noviffimi

w

aj üf

f,'gm tamen ef-fcmþrc»)'iï*e, irniinentis

nos commonefacientia,

mmifl

yagns ?i

D

&. "A lunaob[curetur ab umbra terva.

L

H

nlist

Ita quidem multis feculis creditum fuit, quam

ss parieres Q

fententiam etiam nos in do&rina Eclipfium fecuti

fuimus. Sed eum in dubium vocat ingeniofiffimus

gt af

Keplerus: qui oftendit extremos folis radios, qui

m iif

umbram terrenam terminare debeant , infringi

TULTTT,

duabus vicibus; primó in denfiori medio: fcilicet

peite at

aére ad perpendiculum; poftea inde exeuntes ite-

hst

ram in rariori medio, nempe ztthere, à perpendi-

/culo. Ibique coeuntes umbram rerrenam acuere

& decurtare adeo ut ad lunze fphzram pertingere

ul

fetain pyh

lo

non poffit. Mucronem enim hujus refrattae um-

H

Ly:

f ltmay

brae non effe longiorem 43. femidiametris terra

liás illa refra&a ad268.Semidiame-

diinradios ol

(cumtamen a

|

fodra temm

tros fe extendere poffet ) Lunam autem licet. pe-

h, fmunin

xigxam, minimum tamenà nobiss 4. femid. terrze

abeffe, Proinde aliud quippiam effe, quod lunam

tirt diga

mutuatitio fuo lumine privet, nimirum aéri$ um-

'0' Ufä((fqm

bram. Nam quamvïs fit pellucidum corpus, opa-

TWj

cum tamen quippïamipfe a&r etiam continet,prz

fertim circa limbum; ut omnis globus pellucidus

X Ut.lqlue,

circa extremitates tenebricofior apparet. Proinde

1 lao h

umbram fpargere poteft, non quidem in feipfo,

1;5,qpämip[e f

f«din rariori corpore, fc. in aethere.

D Cntma l

7. Unde [it tenue illud lumen qnod ip parte lr

V Unjy m

na corniculata à fole verfa, juxta corum luci-

dum cernitur.

"quu "

y. Non eft lunz proprium, aliàs etiam per-

petuum

N1

lh]

Lxrrn II TuHrEonrCUs.

i;i If

403

,

etuum effet ; cum tamen circa noviluni

a fit for-

tilfimum in quadris debiliffimum & vifi

Vix per-

'f""fmtfmz

ceptibile: Sed 2. eft à tellure à fole illuftr

ata, quae

^

'.Flliï) Qu

aliquid lucis rurfus in 1

unam refundit, ficut etiam

um i

penes nos parietes fortiflim? illuftrati à fol

eTüz

a mgïn'loleïï*'

men vibrant in antra & carceres

^

D0$ ol ra

obiïuriii

1mos,

j

j

j

ROt

ill

di;mque illis inferunt.

r medin: f

TET

$ Cur luza in tetalibus Echpfibus interdug

peuitus amittatur, mterdum evidentiffmo vu.

