20. Ad Epocham Chiriftiano-

4

Tuin.

d)

)

yi

^. 120)

21. Ad 15. annum Tyberii

4740

292

Cafaris, & initium przdicatio-

.

yit

lii

nis Johannis Baptiftz,

22. Ad Paffionem Chrifti.

]

|

n

4746

1f3

"j

QGG.

|

. 23 Ad II. excidium Hiero-

4793

243;

!

olymitanum.

24 Adannum Epochz Chri-

6365

;1:;.;;&';

|

!

ianz 1652, corapletum,

|

Nota.

n

|

1. Ab harum Epocharum fingulis, fi auferas

TET

annos 746. dies^2o 1. habebis earundem diftan-

l

tiam áb ibitio mundi, e gr.

»poü' 4"21'

Paffo Chrifli contigit anno periodi

Juliane — 4746.

Conpleto die

-

-

-

-

I1I2.

1Dï'l419

l

4,!1

l

!

-'&loïaxmmo & die Juliano ab orbe. condito i

À fa-

Gg 2

&um

P

468

: AsTRONOMI E

ia

Bum eff?. Sy. aufer 749.d. 301. Reiinquuntur anni

"fin r ('

3996. dies 177. diflantia fcilicet paffonis Cbrifti ab

r L

orbe condito.

m

4. Si diftantiam duarum Epocharum noffe cu-

wial n E

is, aufer minorem à majore, Refiduus monftra-

y, al

bi&quæütum? $ 9

-

536f.

u pminm!zr

Annus Period. [ul. prafens

J,Ff, p um

Quantum difrat à natali

Chrifii vero ? Y. aufer ab

st

annis datis

-

-

-

6264. d. 266,

Junr,

Annos nati Cbrifti

4706.4d. 358,

UE

Reiinquuntur

16$8. d. 8.

duqun Cl

p

:ïïiïuta; qubuso

PARS

I II

rins u

L1IiBRI

IAT.

M

- De Tempore Ecclefiaflico.

D j

CAPUT

l.

De Tempori. Ecclefiaflici defimi-

h r

1t0ne€ ac diflincé ione.

xl

lls

t. Tempus Ecclefiafticum cft , quod in Ecclefia,

Mmj*,rm ünæ

five cctu populi Dei , pro publico cultus divinf

A logi

exercitio obfervatur.

,O

difpofitionis

nj

D

Horum temporum inventionz at

Ms

vatio ab .antiquo Computus Ecclefiafticus apptl-

latur:

f;tïm, ä Dï()ïï'»;

Ecclefisfti-

U m d

2. Diftingui autem pote& Tempus

TU

cum in Judaicum , apud Judxos olim; &.C

briftia-

rpatü.

Mnfiis

nun, apud Chriftianos etiamnum hodie ufu

Totun

A

vmmca & p

l

h

Lisremn

Re:'mquunruv 4j

[

VIII.þCHRONOLoG-Icu $. 469

! f rj

Tot—umheniri'genw bumanum in Judaos ac gentos

in Scriptura (acra dividitur, Judei ex Hebrkis Pa-

ung Vfes,

triarcbisque, Abrabamo, I|aaco & Jacobo five Ifrae-

&iuts morly

le oriundi , olim Ecclefia, ele&usque DEI populus

fuére. — At pofiquam. Chriflum Servatorem geuerie

bunani pertinaciter rejecerunt, vejedi funt à DEO

ll

? y, aj

& ipfi, in eorumque locum gentes, Cbvifti dovinam

il

ample&entes, vecepte, qu& à Chrifto jam Chrifliani

f264.4

du

dicuntur,

4fb

3. Sunt autem tempora Ecclefiaftica , tàm Ju-

1655,11

daica quàm Chriftiana, Feffa, in Ecciefia utraque

inftituta; quibus omiffis quotidianis negociis;cul.

tus divinus publicé exercendus erat.

i

CApuT

z

falco

le

—— ——

'

De Feflis Tudaorum -Hebdo-

madarit.,

"T

1; Fefta Judxorum alia fuerunt Hebdomada-

[

ria, alia Menftrua, alia Annua, alia Annalia.

Hebdomadaria fingulis hebdomadibus.

ii qutcHn!

lo lts ii

"Menfirua fingulis menfibus.

Annua fingulis annis recurrcbant.

"TT a

4nnalia integrum annum durabant.

2. Hebdomas vel feptimana eft fy&ema dierum

as

1

feptem, à Deo ipfoin prima creatione mundi in-

ftitutum ,cum difcriminc dierum feftorum ac pro-

-emp

u EEW

fe orum.

Mi |

il

3- Profefti dies fuerunt fex priores, quibus occo-

5

" J

nomica & politica negocia peragerelicebat; feftus

o

e

3

Vetó

470

ASTRONQMIE

-

—

LmüI

-

aE —

B cconomicis & 74

u.aleiS

veró, feptimus quisque, quo a

Silm, ini n

politicis negociis feriantes, Deo rebusque facris

p li

operari debebant.

jcatlam m

4. Fefuum ergà hebreorum — bebdomadarium

fuit feptimus quisque dies hebdomadis, ad nume-

ia

rum dierum creationis mundanse , in memoriam

—

,qun diem-e

cum ipfius creationis fextiduo abfoluta ,tum quie-

tis divinz, feptimo die captze, ab ipfo Deo inftitu.

tus, cultuique divino pubiicé exercendo deftina-

l Mi:;

tus, Gez. 2. Exod. 20.

Ant

1. Hinc feftum hoc hebdomadarium Sabbatum

Hebrzeis diétum fuit, h. e. Quies, quia Deus eo ab

L Merfraa ]i

vibtsrequtea

opere creationis quievit, quietemque à domefti-

cis & forenfibus negociis, ut cultui divino vacare

iqe mals o

offint, etiam hominibus imperavit.

ilreni d

2. Ab hoc Sabbatho etiam cxteri hebdomadis

Didntyr NT

dies denominsti fuerunt, nempe primus vel pro-

tiliijj; d (y,

ximus à Sabbatho,prima Sabbathi, reliqui fecun-

^ Qu umoy

da, tertia, quarta, quinta & fexta Sabbathi.

lii i

TMf agen jgmfc

3. Ab Hebrzris divina haec hebdomadum ipfti-

tutio etiam ad gentes, à vera Dei Ecclefia alienas

VAmifrhz t

emanavit,fed vanitatibus Altrologicis confpurca-

"at fs

ta; Primam enim primi diei hebdomadis horam

"Dl Diet

Soli, tanquam gubernatori & pracfidi ,reliquas cze-

Em

teris planetis fubfequentibus. attribuerunt; quo-

"iderge

rum ordine per 24. horas diei naturalis continua-

]L Wmdde

to, incidit in primam horam diei fecündi dominiü

lt r

q

Luna; in primam diei tertii dominium Z4artis,

"fs f

TO

fie porró.. Hincque fa&tum ut dies hebdomadïs?&

ïj:«ZAnJCeW

egi(

enomt-

feptem planetis etiamngm hodie Ymultis d

nentur

GPR N Q

I

x

Lisrz HIL CHaoworocicus 47

TMM —

t

pentut, qliamvis eorum dom

inia, tanquam rem

?Ui f

T

futilem, imó impiam, non modó Chriftiani, fed

etiam periti & pii Aftrologi abominentur. Ob

"Itltri

hanc caufam multi hebdomadis dies malunt cum

*"*ïlï,aö Tuty.

Judxis vocare feriam primam,fecyndam ytertiam,

[ D

olutæ,tug W.

&c. quam diem O »oé$4yg& 'f'z

.

D

CAPuT I111.

GT

De Feffis fudaorumm Menfiruis,

inn ll

apnuis (j annalibus.

ia Dasi

1. AMenfirua Judeorum fefta, quac f;:il.l fingulis

d

dinpo vaca

menfibus recurrebant,incidebantin primum diem

cujusque menfis, quo Deus peculiaria facrificia

f

fibi offerenda Judxis preefcripfit, Num. 28. . r 1.

]

J

n

dnddi

Dicebantur Sacrificia Neomenias vel Novilunio-

us

rum à Latinis €$ Gracis: vocibus à Luna nova de-

('.,re[rgmkm-

Jumptis; que tamen bebrei non à luna denominant,

| öaUu 4l

Jed fimpliciter ufurpant vocem Kodefcb, qu& quamvis

ln

imovationem fignificat.

Dd

2. Annua fefta tria univerfalia fuerunt, ad quae

l

joemnl

»r.'[

tota natio Ifraélitarum in urbem fan&am, v«l ad

(

Hf

templum Domini confluere debebat; nempe

"

1. Pafcha, 2. Pentecofte, & . Scenopegia feu

(V

fefum tabernaculorum.

s

as

3- Pafcbaincidebat in 14. & r5. menfis Nifan.

&cund

(i)

Pentecofte erat quinquagefimus à die poftridie pa-

yum

n

chatis, & femper incidebat in diem 6." menfis

[

Shwan, Scesopegia five feftum tabernaculorum in-

lm[[m w

Q

cipiebat cum 1 $. die Tisri.

WW

e

G

á4

1. His

ÁsTRONOMIJX

m[R [U

47

P- 4nns S bbä

His folegnibus fefiis adberebant alii dies fa-

€ri, partim antecedentes, poriim confequentes de

guigdims m

]* pl il

quibus, ut. & de Sacrificits aliisque ceremoniis ,. bie

diebus obfervandis , confulenda eft fcriptura facra,

ia n

,Wlfuf

cum commentariis Theologorum

2, Judei autew bis feflis à Deo inflitutis non con-

py ais

j lifumw

fenti, ex xaxoCuAia adjecerunt alia quadam fefta &

jejunia folennia , videlicet

I MHW&

eticerttd

[. Dies Purim, five fortium, quibus Hdman diem

idoueum extinguendorum Judgorum quefivit, 14. &

"TET

xtddmele d

15 . menfis Adar celebrati, Efth. cap. 9

Feftum £vAcQoe/as , comportationis lignovum,

Vr Arithmti

menfe Ab celebratum, de quo Jofepbus lib. 2. de bello

3 t D (

Judaico cap. 17

ftit, ii

Feftum Enconiorum feu Renovationis Tem-

lu

pli àJuda 7Maccabao inftitutum die 25. menfis Cas-

228 143 Aff

leu, 1. Maccab. c. 4.

J 'th j q'm

4. Feftum Explatlonxs arvcic Hzerofolymttanæ,ä

*hlfep

Simone A[monas die 23. menfis Ifar mjtztutum

I.

Mu a,

ZMaccab. 13.

l

Elefitiorum autem Jejuniorum meminit Zacbha-

vias cap. 7. & 8.qu& fuevunt

Dii

1. Jejunium obfeffonis Hierofolyma à Nebucadne-

Md hr

zare, celebratum 10. die menfis Thebet.

«m 8 Antisu

2. Jejunium occupata urbis 9. Tamuz.

LT

g. Jejunium defolata urbis 9. Abib.

inf,

4. Jejunium occifi Gedaliz 3. Tisri. — Quibus fub

m

captivitate Babylonica acceffit [oleune jejumium He-

xoma ]Sdl(*ä i

fleva: quod fuit die 13. menfis Adar. Eflb. c. 4. &c.'

Uil lts )

y. Fefla Judeorum annalia fuéxe feptimus quis-

PWWI

LU

qu

z

$

t

Lisrn III. CHnoxNorocicus. 473

':frc&an; áji

I!j

ue annus, Sabbathicus; & fepties feptimus, h. e.

* g i

uadragefimus nonus quisque Jubilzeus.

A!f"t»)æli/&) l

j

De bis vide Levit.25. Deut. 15. & 2 1. ubi de fo-

AO lþulïd /m d,

lennitatibus , privilegiis , immunitatibus borum anno-

MM

vum agitur.

h

Eos alii in civilibus anuis numerant: cum tamen

l )-yüü

vel ignotiffmum vel incertiffmum fit , qua anni forma

Hebrai ante & pofr 2MMofen ufi fuevint, qua ignovan-

TU

fia vel incertitudo etiam bos aunos ambiguos facit,

"w i g

ideoque alii ad myflicos annos bic coufugiunt , quos

l cap. [

ex Hebdomade dierum cveationis, velut vadice, pro-

rf um

greffone Arithmesica && Geometrica deducunt , boc

iphcl t

modo : Sicut Deus ex feptem diebus Hebdomadem»

dierum fecit, ita illi faciunt ex 7. Hebdomatibus ta-

Nnotfiri Tun

libus, five diebus 29. menfem, & ex 7, menfibus five

j mf u-

diebw 243. ammum moflicum , quorum feptimus quisd,

Sabbatbicus , & quadragefimus nonus quilibet Jubi-

df

lwiv illis eft.

Jpragirn,

Carur IV.

"T

— De Feffis Chriffianoruim.

'oj'nbma'h':hrain'

1. Fefta Chriftianorum funt duplicia : Hebdo-

;Thid

matica & Anniver[aria.,

i 9, Tmen

Tünt.

Ila fingulis Hebdomatibus; bac quotanm? recur.

0, ,W.

vhrl

j

2. Fefta Hebdomatica funt primus cujusq; Heb-

omadis dies, qui ob id dies Dominicus vocatur,

&

quafi dies Domtno Deo noftro confecratus,

st

n r

T

il kïlls

Provenit bac confuetudo ab inflituto divino , quo

Gg ;

fngu-

j Hl

474

AsTRONOMIJZ

^ xnolls 5 IUd

fingulis Hebdomatibus dies unus cultui divino deffi-

natus fuit.

Sicut autem apud Judaos dies feptimus

, at

;l A

bebdomadis feftus & facer fuit : Ita apud Cbrifhanos

n

ex Apoftolorum Cbrifti au&ovitate primus bebdoma-

dis dies ele&us; Sicque Sabbatbum ex 7, bebdomadis

; Tlonz APO

;;,NativitatisC |

die in primum tvanslatum fuit.

3. Anniver(aria fefta alia immobilia funt, qua

Stephani rl

; hnsBra

eundem menfis diem in anno Juliano perpetuo re-

Á Prerorgm i

tinent , licet in alios atque alios hebdomadis dies

Nbl

incidant: Alia verà mobilia, qux aliis annis in alios.

r Difha ]

menfium Julianorum dies incidunt, etiamfi heb-

adtonts Chrl

domadis diem conftanter retineant.

a Pdtum4

4. Immobilia fefta apud nos funt ,celebranturg;

s Fdlun?

1. Feftum Circumcifionis Chrifti

1. Jannarit,

4 Fdtun

2. Epiphaniorum five trium Regum

6 Januar,

i elébrandim,

-

255 Jánuarii,

3. Converfionis Pauli

2. Februarii.

& Omnsd

4. Purificationis Marize

A Tiitats

LA Matthix Apoftoli

-

2«. Februarii.

6. Annunciationis Mariz

-

2«. Mattii.

(l autem|

"t unt quida

. S. Georgii

23. Aprilis,

hum eam

. 8. Philippi & Jacobi Apo

iïolorum

I. Maji.

—

-

*

24. Junit.

9. Johannis Baptiftze

29. Jufiit.

ro. Petri & Pauli Apoftolorum

11. Jacobi Apoltoli

-

25. fulii.

! Á

12. S. Laurentii

-

Io. Auguf'ci.

»

24. Áugufti,

13. Bartholomzit Apoftoli

-

14, Matthzei Apo?cbli

21.Septembr.

1 lu f

1«. Michaelis Archangeli

29. Septemb.

-

-

16. O&obr.

u

16. S. Galli

P

ïmpora ECCïefm

17;. Lucx Evangelifte

18. O&obr.

MM

18. Simo-

'Mlæ

"bl j

Lisren TII. CHnaoNorboocicus, 47$

iM

i

LT

18: 5umonis àx Judae Apoftolorum

.. 28. O&obr,

! d Áifins

.19. S. Martini

-

-

11. Novembr.

I-iha hi rj

20. Andrez: Apoftoli ;

-

39. Novembr,

a "f'WS [

21. $, Lucize

-

-

13. Decembr.

hu

22. Thomzx Apoftoli

-

21. Decembr.,

23. Nativitatis Chrifti

E

in

25. Decembr,

ln

7

mn:lm'm,

qllæ

24. Stephani Protomartyris

26. Decembr.

25. Johannis Evangeliftae

DI"Hmperpetuw-

27. Decembr,

i bbimadsda

26. Puerorum innocentium

25 Decembr,

Val d

$. Mobilia fefta funt:

du nl

I. Pafcha Chriftianorum ,

feu feftum Re-

Iaf

furre&ionis Chrifti, à quo dependent,

lilb

2, Feftum Afcenfionis die 4, poft Pafcha,

3 Feftum Pentecoftes die ;o. pott Pafcha.

( opuni

u 6fomar

4. Feftum S. Trinitatis die g. poft Penteco-

flen celebrandum.

»

zs.]znuarii.

yponu

$. Omnes dierum dominicarum differentise

y Ra

poft Trinitátis fuis numerts defignandze.

y Mi

(Horum autem fcftorum inveniend

orum grat!4, ex,

cogitati funt quidam annorum Cycli ,

five Pexiodi , de

n KFHPP»

)u

l M'V

(b Es

qulbxus jam etiam dicemus.

-

. i

9l

Caprur V.

N Mfi.

f^ AIJQU[:[IJ'

De Annorum fulianorum

i

Cycla.

1. Cyclu: hocloco eft plurium annoram Julia-

j

i

Dorum pertodica coile&tio , eo fine excogitata, ut

tempora Ecclefiaftica & alia certo tempore.in ot:

AU

jl

jl

em redegntia exquiütius.deügnarentur.

) Dxmo

2. Ho-

pl

476

Asrnqgomxæ

R

LA

, g

2. Horum Cyclorum quatuor przcipui furt,

iil r

I

Cyclus Solis.

3. Cyclus Indi&ionis,

Jptc n

2. Cyclus Lune.

4. Periodus Juliata.

j nj

3; Cyclus Solis eft Revolutio 28. annorum ,qui-

,a,m[ex:ihï: n

bus literxe diei Solis, five Dominicze, mutatio in

" surialt

orbem redit.

R

adhendi, hjt

4. Litera Dominicalis autem eft una ex feptem

fntilg gemmmu

literis aiphabeti A B CD EF G, defignans quo-

a, al

tannis feriam Hebdomadis primam , five diem

xDititm df

Solis five Dominicum.

.

yegpi]

Solet enim quevis bebdomas dierum . 1otius anni

iom

lG

feptem prioribus literis alpbabetbi notari,ita ut pri-

mus auni dies babeat literam À, fecundus D , tertius

|

l

C, & fic deinceps: us d, ad 8. qui literam A vefumit,

älc.ï.lzlï]

Cum itaque annus Julianus communis babeat beb-

r Ó ——

domade y2. & diem 1. Biffextilis autem bebdoma-

de y2. & dies 2. Sicque primus dies fequentis anni

in bebdomadis dierum proximum à priore incidat , at-

Alcfä

10

que etiam in anno Liffextili diem unum tranfiliat.

:|

e. gr.. Si quis aunus communis à die Dominica inti-

i

piat, frv& bebdomadi ferid primá, babeatque bebdo-

I

^i

madas $2. &6 diem unum , incidet primus dies fequen-

lel

tís anni in feriam fecundam five diem luna , & fi bic

&

l

aunus biffextilis fuiffe ponatur , cum babuiffet bebdo-

lF

mades y2. & dies duos ; ( inciperet annus feq. non à

&

Zln

die luna , fed à die Martis.) Itaque neceffe eft etiam

literam dominicalem variari, nec nift pofr 28. annos

D "

j

t

ad priorem ordinem vedire;

a'UdC [

Si nulla intercalatio fievet poff feptennium, priot

"Wigi

lI Que

liteva. dominicalis fuum locum & ovdinem repete-

Al

ret

j "ii

Yliji

m

Lisrm|lll.

——

PU.

Cnun ONOLOGICUS.

477

Ht

vet : At quia quarto quovis anno

yl]

1

» per infertionem,

Vi

liffextilis diei, feries interrumpi

Iur , diesque inter-

; eriodw]u!iaua.

calaris nec numeyum, nec literag, à

priore diflin£am

acquirit, ideoque feptenavius dieru

t«f)'J .ännomm, va

vium biffextilis multiplicandus esz

", per quaterna-

* f

» 4ique ita Cyclo

Solis , frive variationi litere Dom

inicalis 28. anni

attribuendi. Infuper etiam litera Dominicalis anni

T

i M QU

biffextilis geminanda , quarum prior usque ad diem

fimn, fre n

intercalarem , alter per reliquum anuum diem Soli

frve Dominicam defignet.

Hira tl

[Gyeuso ] 1] 2[314[5|6]7]

p

[911o]

Mimrian

Jl D ii

lLit.Dom.gFG,'EIDIC,A—

GFI

le|-

lttun r

ii ht d.

]FeriaC.].lz—l-z].—lï[ölz—l213l4l$'l7'

li al Huny-

d f i

ïg[m]xg] 14[1;]16]'17] ISï-rglzo[

Z

!

]

,äpyimeinciht,dk

IA'G'EITIDiClB

——

p

]

n m tl

D—,

Mi Dontin i

t ——

CT

3lslöl7lllsl£l$!

s gl

T jj

12 ] 22] 23 [24 25 ]26]27] 28]

i

EAC

| '»u

W

'j"g' f:'

D

y

j

p st

E

TL

n

[6131213]124]16]7]13] — —

3) M"HH'&M

]

In boc laterculo

qui cepit anno Epoche Cb/;jhant

y

mfï j

1624. babes pri

mó feriem numerorum Cycli $olz ;

d

Eï!.lde fubfcrip

tam literam Dominicalem illius ais

?

i t

,

entque feriam beblonadz, vel Cal. j.

an. à qUA anuus

" Ql

1

» ripï'j q

uifil»et mcipit, cuj litera A deftinat

49*0 .

E

Lieid

479

AsTRONOMIJA

5 Die d

$. Cyclus lun eft revolutio annorum 19. qui-

; Elipfadicspif'thï

bus Veteres lunationcs, fefti pafchatis indices, ad

Sitamen 14f

Mi;amincidabn

fua principia redire putabant, vocatur xuxA Q &».

um Ludzoni

ytabexa.ente43G- Cyclus decennovalis.Item azreus

(, Ad Oyci

numerus , vel ob ufum auro contra carum , quem

sls & Ep

olim in defignandis Noviluuiis praftabat , vel

; Timitid

uia aureis literis notitiae omnium exponebatur.

1 Aprls a

^ Quia igitur Veteres paffbatüfejium ad plenilu-

a mmert &

nium , quod equinoÉhium vernum (equitur , alliga-

artam lunation

bant ,eb quod etiam Chriftus in plenilunio vernali pa-

anitica die ff

[chba celebrarit , paffus fuerit & vefurrexerit 5 Ex

Timini i bt

boc Cyclo Novilunia & Plenilunia , & confequenter

infnt, qu;

etiam pafchatis feftum addifcere volebant. Sed[pe.

nuttiii w u

feuftvati funt. Lunationes enim 19.annis non pracise

£, Marf rl

ad eadem principia redire , fed paulàm anticipare ,

tf

obfervationes teflantur , qui defebw à tempore affum-

tionis bujus Cycli in aliquot dies excrevit , adeoque

hi Biundenim )

*ïcmm & qiivam

bodie alie funt Lunationes celeftes, alia veró. Cycli-

"u)

|

ce feu Ecclefiafica. — Licet enim Cyclus lun bodie

lunationes non amplius defiguet, ex veteri tamen in-

:'ninipal'chales,f

flituto, nos quiJulianum Calendarium vetinemus ,pao

fcbatis feftum ex illo de[umimus , non aliter ac fi luna-

6.1

tioues exquifité monfvaret. Et boc fecundum cano-

nd

lAlObl]

ne:, quos Patres Concilii Niceni ex mandato Cefa-

Xxx

ri; Conflantini M. anno' Epocha Chriftiana 325.

l

Q

conoregati, quantumvis celo non confentiente, i

h

n

4

buzc fenfum flatuerunt.

IX

e(imus primus dies Martii habcatur pro dic a-

)

€

V X;Ic

n

1

Y

7

?ienilunium in 21, Martii incidens, vel proximé fe-

d

;ueas habeatur pro plenilunio pafchali.

$ Dies. |

)

|

Lis£n IHI. CHnaoworocici[s,

479

3. Dies dominica, hoc

&nnorum D Q v'

plenilunium proxime fequens,

Kl indices:ad

fit ipfa dies pafcha.

72

4. Sitamen ra4rta luna fiye

plenilunium in ipfam Do-

Pallrtige

minicam incidat, octiduo po

ft pa(cha celebretur, ne (ci:

"U D t

licet cum Iudzorum pafchate

6. Ad Cyclum Lunz

concurrere poffit.

ARf que

pettinent etiam Termini

Valb u

pafchales & Epa&z.

D erpondig

. 7. Termini pafcbales funt numeri dierum Mar-

ffm al p

tii & Aprilis, cum adícriptis füis literis

reum numerü & liter

, per au-

fitr, d

am dominicalem, decimam

ilirit endl J

quartam lunationem Ecclefiafticam s

& fequenti

LL

Dominica die feftum P

afchatis deügnantes.

, Bu

Termini bi intra 2 1. Martii,& 1$, Aprilis inclu-

Ua Mj

fv? confiftunt, quos plenilunium pafchale nunquam»

ii p

tec antecedit nec fequitur :. Ulti etiam ipfum pafcka

lin i,

ntc 22, /Mart. antecedit , nec 25.

April. fequitur,

juxta verficulum:

ilmptifr-

Paícha bis undenam Marti

jtil, Ht

$ Ron prevenit un

quam:

Vicenam & quintam poft

nec Aprilis abit.

ii gl

5

li liil

Cyclus j

L

l

-

I 34 ]

atlun m

Termini pafchales [A.5.d| M.25.g] A.1 3.e| À.2.a]

seotlintti p

TT

ER 5 fu. t»q39]

)N (mdum a

I&z:.dlA 1.b | M.30.e]A 18.c]A 7.f|M.

2b

T

TL ;.;)"

I--n. | : EH D 14. [ 155. | 16..]

ii

: ]A15.g. [ A.4.c IM.14.f[A 12.

d ,A—;Lg[M.-zi*».c!

EUA ( UHMT

-

ihzbuml?"æ !

OIDBEDNNERINS

idmw

[ ,'-W j

jl

l. À. 9. a. | M.29. d. A. 17. b. |

n

Hoc

1 hB[R HI.

48o

AsTRONOMIE

l Kep:n'ww x

-Hoc laterculum cæpii—'anno prclm Chrifliane

[

LA

16j3. continetque primó Cyclum luna in fua ferie:

; Aramni

deinde £erminos pafchales in fuis menfibus, M.AMar-

, Dulifim.

tio, A. Aprili: additis diebus borum mtnfium, cum»

us

fuis literis in quos termini pafcbales incidunt.. Data

. Dspiar

itaque litera dominicali & aureo numero , cum fub-

duoaa um

feripto termino pafcbali,fi à die ZMenfis & ejus litera

av Duner

ad proximam diem dominicam numeres , babebis fe-

ftiicm prinigy

ftum pafcbatis.

n

$. Epa a funt dies, quibus annus folaris luna-

J at u

rem fuperat.

dudi, titquh

Anuus enim Solaris babet dies 265 . fed Luaaris

tiroip primqm

tantum dies 254, fingulis itaque annis colliguntur

dies 1 1. cumque numerus colle&us ad 20. affivgit in-

utnplun: du

pf u

tercalatio inflituitur unius menfis, & fit anuws Em-

Ti oo. fl

bolis malis 12. menfium , fervato refiduo , &à Ep

ffli:

anni fequentis adjett.

11)53, lii

^ fücprimo

2. Inventa autem funt ba Epatia à Neotericis, uf

MUg ditsa

differentiam inter annum folarem & lunavem sonfira-

vent, atá novilunia, plenilunia, & etates luna exa«

2n, fibia

V0 ulttaep

Eiur,quam aureus numerus, indicarent: quamvis nec

1. Jauarij q

ba,nift corre&io adbibeatur, ultra 200, annos ?dpm-

fiare poffunt.

V*Iï*Jdöllüïl'i, "

Vr co

3. Progrediuntur autem Epatta cum aureo nume-

vo ia veteri Calendario Juliano boc modo, incipiente

) Gd Tajg

ut;—nque/, Cycle cum anno 1 d 3YcI

2

-Jijlnï & t&n]pus

3 NORant lm

Áureus numeris ] 1. 1 2 | 3- | 4

[5 15 L7.)

[

11. QWH'

Af

Ep

-

uaru

EEHEERER ETA ETATAETA

,(H Wa í

E

wWlut

SEENECSEHEELEEPEG EE EO

| »;mergtn[:, Á

;329.520.[1.[12[2"4.'Iglz()l7.[ï8- 29.

|

7

Dn

LinEn III. 'CI:IR,O;VOiO«EïEES. 481

" b

4. Reperiuntur b Epa-&'æ. etiam ex

rdllïfü nume-

Jl i

! !

[

qodoc modo :

D J

fsj

l

n

J.

1. Zlureum numévum per 11. multiplicato.

T lrl W"'", fit

2. Produ&um per 30.divide; K

efiduum confti-

ts itidat, D

tuet EpaBas,

$. Ufus Epa&arum inter alio

tiam hic eft:

jm T

LT

1. Dato aureo numero alicujus an

i: Epactas il-

83 d

Jius aurei numeri fubtrahe à 5o. refiduum exhi-

bet diem primi novilunii illius

1652.

.anniv, e. gr. anrno

iramy foashgs

Eft autem numerus 19. EpaBa funt 29. Hi a*-go'.'

lr r f u

fubtrathis , veliuquitur 1. Ergó primo Januavii bujus

LEDETT!

anui gontigit primum bujus anai Noviluaium.

Áli-

ul exemplum: Auno fe

Z

queuti 165 3. 4uveus fumierus

! Eflami D

ef , EpaGe 11.

njln, od

His à 0. fublatis , velinquuntur 1 9. Evgb 19. Jan,

"ni 15 $2.contigit primum bujus anui novilunium.)

ii wl

2. Huic primo Novilunio fi

alternatim adjici-

sl

4$29. & 30. dies,

acquires Novilunia re

liquorum

menfium , fubtra&is diebus inenfis anit

, Pt fs

ecedcntig,

fi fumma ultra eos excrefcat, e. g,

TT L

I9. Jauuarii-adde 29. fient. 48. fubtrailie 2 r,

71 amipt

diebus Jánuaiii , relinquitur 17,

Februarii , quo alte-

g

ram govilunium contingit.

"

CT

"

1pim!

/^9. Cyclus Indiionis eft revolutio an

norum 1$,

utionis tributo-

quibus & tempus & fpeciem f5l

ab r

tum Romani Imp. olim indicebant.

ATl

1. Qua fit vatio Cycli indithionalis , diverfa qui-

i

f

24avi-

3 l

n funt aulorum fententie, . Ea , quam

&jfeg

L

"95 , Vuleafa eff . j cum Gers,

anica appellatione Qet

1

l

i

"

j

ómet S—infz z 3abl Cüngruit

É Ormcunque auten

"g

y

d])[)elf

-482

AÁsTRONOMIXEX

appellationis vatio fit s fublata ve , manfit nomen Cy-

cli indihionis , & ufus ejus Cbronologicus , quo anmi

Juliaui alii ab aliis diftingui poffznt.

481

2. Receptus autem est bic Cyclus loco Epocba ,re-

ffituteper Conflantinum M. pacis Ecclefie anno Cbri-

( 4

ffi 212 Ef

uplex : Cefarea feu Impevatoria : &

Pontificia.

a cum 24. Septembris : bac cum feq. !

vf

25. Decembris incipit.

Qu

li initiumfa&um eff anno E- "

3. Novum bujus Cyc

dmudutta

pochs C brifti

ana 1648.

r0. Perio

dus Juliana eft revolutio annorumb

uibus tres modo di&i Cycli, Solis , Lunze

15 MPW

7980.

2

&Ind

ictionisin orbem redeunt, & unà incipiunt.

l/fw M

Comprebenduntur itaque boc Cyclo tves (uperiores,

qui oritur ex du&u28. in 19. & produtda [umma 5 12.

hp

wymy,

in 15. Efr autem introdutla bac periodus.ab illufra-

fímo Jofep ho Scaligero , Proleptica quidem , & fidio-

ne ultra principium &$ finem viundi fefe porrigens ;

wf

Infignos autem ufus babet , & compendios? compre-

vats Á

bendit , que trei fuperiores polliceutur.

Annis autem Epocba Chrifliane datis , fe adjicias

f;que

annos periodi Juliane 4713. folidos , acquires annum

periodi

Juliana , in dato Epocha Chrifliang curren-

21

tem , e. g. prefens an

nus 1652. quotus eft periodi Ja-

NI

liana ? 9. additis 4713. finet 6365. qui eff anuué

Periodi Juliana boc labente auno curvens de

l

quibus plura in problematibus

dicentur.

littm We

lnsphæïaïïüa

Finis Libri I1I. Aftronomiz Chro-

nologici.

R, aX äqm

Nt2À j

L E

w

PRAXI$

Pnaxis Ev lIsus.

n ] W?If..'

483

;;

Ti

!

Pt

Af

« PRAXIS ET usuü

i (yly htl

ASTRONOMIZ&,

M hia

P ls

Cum ZAfironomia finis fit , mo-

Ptjri : tnj

!

| t fiturque (yderum non tantum

—

27 fayj

«n genere fctre , fed eosdem etiama

terlio a,

ad quod'vis datum tempts defigna-

iOvl s n

rt €9 fupputare, 9 ad praxin vi-

unt,&unäincipimr.

taque bumana ufum accommodare

At r ipim,

padidulmsugi

poffes placutt ad praxin ufumque »

poiduddifris

hunctn tribus Affronomia partibus

tgid, B f

yii [j pmis

demonfirandum;faciltora quadam

us at

TOE

" Problemata fabjungere , fequuntur

NT

ltaque

J at

siphrifin at

']1] PROBLEMATA

POT dj

SPH/ERICA.

i 656ï.qïi U.

u qut p

Prollema — |.

roHZMW

Lineam meridianam invenire, &c.

r

M

ij

In Sphara re&ka & obliquajlinea meridiana eft

ïronom'fa

1e&3 , axem ZEquatoris vel Mundi, percentrum

d

teraà polo ar

d

ico ad antar&icum tranfeuntem,

ERW'

:

Hh

L

)

in

434

z

D UE

ASTRONOMIE

EM

pus

in plano referens ; c

,uius notitia cum ad motus 4 aldioi

cieleftes obfervandos plurimum conducat, unum ,;:uxæiïfä]inean

atque alterum ejus inquirendze motum monítra-

bimus.

fgiay um Gnt

1. Per Gompaffam five Horologium

gugllum (

viatorium.

il f

Eo enim huc illuc verfo ; donec ln gula mobi. **

I

lis , magnetica virtnte tincta , lingul:eimmobili,

vTinee mer

in fundo cognpafïï depictze

, exa&e refpondeat,

h:ec lineolas,

vibsrebos dv

habebis quod volébás. Ipfa enim

"

J

PT

q;oüm

vel quxcunque ejus parallela, erit guæüta linea.

3 (rintem;d

meridiana.

[

Tdm line n

2. Per Circinum ey. Regulam bentficio

h

j EleE?xïIlS J:?C;

Gavomonis eretti,

l

SUXEUR

1

1. Gnomon five ftylus tercs in plano horizon-

t 34«1!?5*";*5

tis parallelo ; perpeudiculariter ad angulos re-

1, lt men

&kos erigatur , noteturque anteméridiano tem-

z mdtdid p

porö, fplendcnte Sole, extremum pun&um um.

tptum indicat

brz , quam Gnomon de f& fpargit.

j

2. Gnomone exempto , ex pun&o

ftationis c'-( Y CGW

lU T

à, [lendene

jus, per extremum umbrx modoó, nctatum pun-

ï,lfvh DI

&um ; dücatur Circulus.

nomone in locum funum re

ftituto, fervas geun

3.

e & re&itudine, "Iami

ta przecise eádem ejus ïongitudin

quam ante habebat, expe&etur $

donec Gnomo- "i.

nis umbra ( antemeridiano tempore decrefcens,

h

poftmieridiem iterum accrefcen's)'dcfcriptum cir- ,Mlilud

iltem!

éulum denuó , fed. alio inloco contingat; quo

1 "Ut f

contaétus pun&um nota.

irculi interduo um-

I

Ssk

4. Si poftmodum arcum c

ex ,

M

'

s d

bra: notata pun&a interje&um ; bifeces ; &cc

n

'Oïmä.

AL

Pnaxis ET lisius,

oj

Qftta o WP

ER

ii

| eentro per fe&ionis pun&um reétam ducas , erit

lg mommmcnf::; illa quæüta linea meridiana.

Nota.

Vmbra; quam Gnomon perpendiculariter ere&ug, vel

t Hum!vgmm

perpendiculum fufpenfum , fub ipfum momentum horz

12, meridianz ; de fe fpargit,lineam etiam mceridianam

RORt ii

| 'ïlonmat'

ll

Hoekapomt.

lo

u

1. Lineze meridianze per aliam decuffatim ad

um I lnedn

angulos re&tos divifze , pars quze folem refpicit ,

a titdiin Meridiem , oppofita feptentrionem: alterius pars

finiftra , Orientem ; dextra Occidentem monftrat:

2. Eadem linea meridiana duG&um meridiani

1(//

4(/4771 dnfi

j

il

cceleftis cujusque loci , oftendit.

109 fonn

3- Styli , fuper linea meridiana perpendicula

UUS Á

titer ere&ti , vel, perpendiculi fupereadem fufpen-

( .)R

39 t

fi umbra , lineze meridianz exacté congruens, i-

Le)

Df

A

pfim meridiei pun&um , vel horze di

i0decimae

momentum indicat.

n

4. Compaffus juxta lineam meridianam col-

[

l

AU

At

'LI'

locatus , fplendente Sole, horam diei monftrat,

Doc

þl gohtun)

etfi Jingula magnetica careat.

un hi

—

:.I.G

E. Stella per extremitates duorumGnomonum

j

fuper linea meridiana perpendiculariter ere&o-

,;,ïd'ne&ïï&;

Q

tum,vifaiinipfo meridiano confiftere intelligitur,

hs

Problema

H.

k

!

ib i

Altitudinem Solis,Lunz , aliarumque

;;ï'fi.'

ftellarum, fupra horizontem inquirerc,

:

In Globo celefti.

[Ulln"

j i

I. Clobum dato tem

m

contorma.

pore ad caeli »pofitum'.;

du

'e

Hh s

2: Qua-

u

496

ASsTRONOMIZ

2. (derantem circuli verticalis, meridiang

gt &]Ofw

anncxi , per Solis locum cognifüm , Vel ftellam.s

-'::;splus,mmm

quamcunque datam demitte. — Arcus Qladran4

d.

tis inter horizontem & locum Solis vel centrum,

LP

"ftellze interceptus, altitudinem cjusdem ad pro-

yaximam Ti

pofitum tempus tibi indicabit.

gt &i

2.

In ipfo calo.

jum cipis M

l verante:

Hujus rei gratia inftru&tum effe opo&et Aftro-

philum Quadrante Aftronomico, in gradus divi-

1ll, quando P

qa confitunt,

fo , piunacidiisque & perpen diculo armato. Hu-

]s aliquotics 4

jus centrum fiSolt vel ftellae cuicunque oppona-

tur, & tamdiu attollatur, deprimaturve , filo per-

a

ndes at

sj

ä

pendiculi libere pendente , dum Solis radius per

Iiampr

utriusque pinnacidii foramen tranfeat; vel ftella

ib

qu:zepiam per ita foramina, vel faltem per pinna-

i u f

CRITOTSRTIT

cidiorum fimiles extremitates confpici poffit. ;

1titimim, lic m

monftrabit filum in limbo quadrantis graduni

At qiaeom mo

altitudinis, quem Sol vel ftella aliqua illo obfer-

AMonui lpiorbr

vationis momento , in circulo verticali obtinet.

Prl

Problea — 1.

Vaimam m

Maximam altitudinem , quam Sol vel

Am $ol tem

ftella quzvis oriens & occidens, dato die

* lotutm atni

At

habere poteft, capere.

Maxima hzec altitudo eft, cum: Sol vel ftella

| h RUT

in circulo meridiano confiftit, in quo momento

l

iterum decrefcere incipit, ficut ante accreverat.

ïïk lol D

l.

y.quue Taximas

In Globo igitur

Solis locum, vel ftellam datam meridiano loct

Aiopte TWner:

tui fubjice ; tunc arcus ipfins meridiani , inter ho

hk

xizon-

lial

Nomg

s

PRax:s ET Usu—s.

487

atl

B Id

;—«

iU

1

rizontem & locum Solis , vel centrum ftellze in-

)gnimm) Vïï r

[

ï:

Ut

j

J

terceptus, maximam illius dici altitudinem exhi-

*s ts Qu

U

bebit. .

n wel

Qemïm

2.

In colo verà

KO d

Maximam illius diei altitudinem Solis,velcu-

Il

juscunque ftellae horizontem fubeuntis habebis ,

h

fi eam capias , Sole vel ftella in ipfo meridiano

J.efä*: Opore Jv

circulo verfante: vel, fi hoc momentum dubi-

J0, npradid

um fit, quando paulum ultra citraque meridia-

num confiftunt , altitudines crefcentes & decre-

ic;Mo attnaf, i.

cmcnnquc oppüu;.

Ícentes aliquoties accipe. Maximam , quam tunc

zrimaturve,ülorgf.

deprehendes altitudinem , pro meridiana & vicis-

i Sols d z

fim, meridianam pro maxima illius dici altitudi-

tajfat; veel

ne habe.

Nota.

, InSphara obliqua (tellz inocciduz bis in una revolu-

lia

tionc diurna meridianum fubeunt , ultra citraque polum,

uf l;

l]bi minimam , hic maximam mceridianam altitudinem

idrais o

"t

habent,quz eodem modo obfervantur , id quod una no-

I^ ix&quaïmd»äx-

&c byb;rna longiori bis Beri poteft.

p vetiii o

Problema

V.

lll

Maximam minimamque altitudinem,

qvam $ol tempore meridiano ufpiarmo

, quam j VF;

pertotum annum habere poteft , acqui-

aides, d

rere,

Ea contingit ) in o G5 , & o *fo verfante.

"

ln $ v

In Globo igitur.

i ag a

Loca hzc meridiano loci tui fubjice, in que

|

d at

utraque maximam & minimam altitudinem ab

iglf

lorizonte numerare licet.

j

Sub colo vero.

du

" m.lh

j

c hd

(

"l

Media zftate , nempe à 10. ad 14. Junii;media

Hh 4

itém

AsTRÓNOMIXE

u

488

item hyeme à 10. ad 14. Decembris (intra quos

I siiv

dies () altiffimus & humilimus in meridiano fit)

circa ineridiem altitudinem Solis crefcentem ac

m W

,

eb-

ät?

Iu

decr

Cic

entem fæpius aceipe. Maximam quam»

in fine incrementi , & minimam , quam in fine»

g ag

decrementi obfervaveris, pro maxima minima-

T

que altitudine Solis meridianá habeto , quamSol

T

1n c:clo acquirere poteft,

Iu

Hoc pa&o invenis propemodum Tabin;x

o /

ACM:aximam Solis altitudinem

frimyentan

64. $7-

Adinimam

IZ3ygp2

tudine merid

Brollna. ^.

i üpputae

Data altitodinc Solis,ftellz, vel.cujus-

h]

cunque puncti coeli , ejusdem diftantiam

A Cweridin

s Dutiranm,

à vertice noftro (circ.»

j

1 Cte hrj

* D ag

Altitudinem h i in.-

ventam , auev à h b

*i: Bu plg

ïïGerlip!ica:ï

;o.Reþduumbi ef. di- &

Jiwtatri; ]

*6 Giritongi -

diflantia dati pun&i à

vyertice,

T:j*"imäï Fj

r EDE

f«

/ dlihyls Tf

"«'-r :roF"Wïuma"E

o ]

r 1 4 df

-

89.60.

lia fi a 90. vel

?'a ^ fijigo,

64. $7« P nily

fübtrabas maximam So'li:! altitudiuem

o /

-

*

Relinquuntur

25.- 3'

um

n

lao

,

—

Pnaxis Er lsus.

499

.

I Q

Tantum Sol à vertice nofiro abeft , etiam cum in»

lmuswz.n DI

ltyi

0l t

eflate nobis proxsmus fit ; qua diftantia effcit Atil-

--

-

-

liaria

sE

22;

4*

