motionem vifibilis rei; impuritashumorum ocus

1,![1 lsj

Vaf

li poft capitis dolores,&c. Regula itaque cum a-

liqua exceptione accipienda erit.

punr p

Ut p

2. AMedium bac corpus folidum effe , nil probibet;

ïä.mgxg u

At diaphauum , perjpicuum ,ve

i

lpe!lucxidftm effe ueces-

fe eft.

,

Hic fententiarum divortium eft inter Democri«

sAdoim I

"nf

tum & Ariftotelem.

Democritus cenfuit, (i fpa-

tdft L

b

cium vacuum effet , formicam in coclo repentem

[

confpici poffe; à cujus fententia non abhorrere»

fu.

videturJob. Keplerus qui opinatur,fi omninó nul-

if

: CUD*..UDUS DN

lum effet medium corporeum , vifionem melius

alx

n«

perfici poffe ; quia quó denfius eft illud , eó magis

Xidret 1

ii

impediantur & immutentur tranfeuntes radii,un.-

de confequi videtur, quó tenuius , nsque ad nihi-

1/g,

]um , illud eft , eà expeditius radios tranfire. Ari-

ij

ftoteles autem contendit, per vacuum , fi quod es-

a n

fct; plané nihil videri poffe , cujus fententia verior

videtur; Lux enim per vacuuim ferri non videtur,

[ Fï/lrrmf:rï

ferot

cujus officium eft illuftrare, Vacuum autem fi il-

luftraret, nihil illuftraret, quod contra naturam

(

Ti

eft. Nontamen ignomndum hoc loco eft, inven-

Ht

j Iw'»

tum ab hodicrnis Philofophis effe inftrumentum,

^

I

Bbb 4

in

[

Pans

)

260

in quo fpacium monftratur , de quo certum eft

]* Ad vidtü

uideciam

non modo craffius aliquod corpus;fed nec aquam

|

ofaces r

nec aérem,nec zetherem ibicontineri. Aut ergà

vacuum illud fpacium eft, aut, fi hoc absque in-

ssglón

fündis pute

terveniehte alio corpore , natura non admittitlux

(svideri po

per fe fpacium implere poterit, cujus natura eft,

eousquefe diffundere , usque dum ab obje&o cor-

qda non il

* tione lucis

pore opaco repellatur.

Perfpicuum enim aliás medium effe neceffe eft,

-- Gienimvd

utlucem , fpecies vifibiles deferentem recipere, &

fivifio o

accuratius ]

oppofitis oculis redderepoffit. Opacorum enim

fuperficies luci tranfitum ad oculum non permit-

admoveni

tunt, fed eam ab oculis avertunt,& in oppofitum

dmus u

tevibrant.

| prohibsatur

Si hoc medium fit pellucidum, non obftat,etfi

vida quo

fit folidum atque etiam induratum..— Nam , ut.

plüniperc

Keplerus docet, lux , quamvisetiam quantitatem

nxaaliquar

4. Mu

habeat, non impediturfoliditate corporum , quà

minus per ea tranfire poffit.

prio,

| Luxenin

Quicquid enim impeditur, ab eo impeditur.,

aut expellitur , quod eft ex eodem genere , ut cor-

, toribusg

pusácorpore. Solida igitur habent tresdimen-

| Wt fincera

fiones, quatenusfolida. Luciautem tantum dux

6. M

coimpetunt dimenfiones, lon

itudo fc. & latitu-

do; ergó lux & ejus radii nihi] patiuntur à foli-

j

dis,

uatenus folida, nec fe mutuo afficiunt;quo-

1 Vj

ad f

oliditatem.

]

li difagi

2. Spacium iutev oculum €4 vem videndam medi-

; Vifio w

um , ut femper illuftratum fit , ad videndum non efi we-

ltantiam

ceffarium.

übi autem neceffavium eft , me nimis fit

Vi(ïenda |

Faotm

i!lzïzjlmtüm.

À

OPTVICIEQ

761

( C

T

?llï,fed

&| . Ad videndum lucida non eft neceffarinm , fi-

TET

Qum

uidé etiam in mediis tenebris videmus,non mo-

L

u

;

6 faces ardentes,fed etiam ligna putrida;&fqua.

ih

Q1

N [

mas pifcium lucentes,ftellas etiam interdiu $ pro-

Tiona

lt

fundis puteis, cavernis , & fpecubus luci inacces-

"p i,

fis videri poffe;certum eft. — Quae autem perfe lu-

oOfb

cida non fünt,egent quidem przfentia & illuftra-

tione lucis externz , at ea illuftratio ne nimia fit;

Msf

Sienim vel mediü vel resvidenda nimisilluftrata

MT

fit,vifio potius impeditur, quam juvatur. Hinc

VQnmcrm

accuratius infpe&uri rem aquuam ,manus oculo

lbt

admovemus , aut per foramen anguftum tranfpi-

cimus , ut nimia copia lucis oculos debilitantis

d ia

prohibeatur & amputetur. Hinc etiam melius

10, 000 d

vident, quorum oculi funt profundi: & ob hoc i-

w N

pfum fupercilia dedit natura, ut à crinibus ]u-

men aliquantulum refrin

»

geretur.

etiamqmnriuæm

ia i

4. AMedium illufvatum expevs

ft coloris pere-

grini,

odl

Lux enim per colorata tranfiens, afficitur ejus

km gt

coloribus,quibus etiam fpecies vifibilis inficitur,

hlenesdina

nec fincera ad oculum defertur,

J

ho

"

m atl

6. Ratione circumflantiarum loci

aof At

ac temporis.

atl

o afma

i. Vifus uibil diflint app rebendit,mff proportio-

uali diflantia prefentatum.

Vifio enim,cum requirat medii, requiritetiam

il

diftantiam ',quam neceffe eft,mediocris & cum re

mlmuf

]

videnda proportionati intervalli effey nec nimis

d iil

1emotam, nec etiam propinquam nimis, Vifibilia

l

Bbb;

enim

Parxs.

H

762

—

enim propius ad vifüm admota , confufo nigri-

yrm Qu

cantique colore , & prorfus duóedo m acfine ü:guz

tuioon p

ra ferc apparent. Qlemadmodum igitur radia-

, Eng

tione 1onginquiore vitibilium pun&orum fpecies

rit ag'/»"lm

dilF.pa-ntur,intermediisque umbris permifcentur,

icemin

fic radiatio propinquior craffas , turbidas,ac nà-

ielligos

nihil confufas fpeciesvifibiles defert , quze in aére

homintm ,

aulo longius

1

iffufze attenuantur, purificantur,

teditus t

& in ordinem rediguntur ; non fecus ac florum,

d agnck(

rerunque odoriferarum halitus & breviori inter-

Á Vfo

vallo multa ctaffa & feculenta fecum ad. nares de-

[e;:fl*i."i.

feruat , qux injucundos. ejusmodt halitus red-

Nnfiq

dunt; é longinquo veró fpacio advolantes, fecu-

fin&r non

lentis , crafiisque partibus decidentibus puriores

dum in Y

effe&i , naresfuaviusferrunt. — Caeterum quöd a

tione punä

lii eminus , alii cominus acutius vident, id nom

ad omirs

radiationi fpecierum vifibilium , fed difcrepanti

motusnon.

facultatis opticze acumini, oculorumque difpofi-

pore ho

tioni adícribendum eft.

fubtilitate

2. Terminie tauen viftonts certus definivi nequit.

, nifii

Duo potiffimumfunt, qua vifum noftrum ter-

micndum

minant , ne ulterius feratur.

Hacfei

1. Tumor tecre , propter quem in zequoere cam-

que vifion

defint, d

pi vel maris ultra quinque milliaria vifus vix per-

àu: falfam

tïngit , tifi quis in editioriloco,ut montevel ma-

cffe eft,

lo navis conftitutus fit.

Si enim daretur mons

Ethatt

altus unum milliare , in eo vifus ultta 40. millia-

nibes &

fgecie,

riaf exteridere poffet. — Haec caufa uniformiter

fe habet refpe&u omnium hominum.

2. Imbecillitas vifus , quae in aliis major,in aliis

mipor e(t. Hinc alius videt longi diffitajalt

us ad

proxi-

O»rpT16c z.

763

»Con D

jl

)Q Mcmm

[

proxima qu

^

z:que caecutit , ut certa regula/ confti-

RUE

Qu

tui non poiht.

3. E longinquo tamen genevalia , &8 ante vifa»

Vtorqm f

s

prius agno]cimus,

tl p

R

tUf

b

]

Sic eminus vifum aliqucm primüm animal effe

]

hlGiS,acn

[j

intelligo , quia movetur & progreditur; Dcinde

"ToQU n

homintm ,quia erc&us incedit; mox mafculum

Is rf

eveftitu , tandem cominus Johannem vel Petrum

Va cfim,

d

effe agnofco.

4. FA

od

fío vera ac diji:'n&a non fit , nifi in fempore

fenfibili.

l

I

M

i

Namfi quid in momento oculos transvolet,di-

ïfrg'gankz vt

!

Q

ftin&? non videtur, vifumquefallit: quemadmo-

I5Dui

dum in velociffima pun&i alicujus circump yra-

Cgïfrum

qili

h

i

It

tione pun&us circulus effc videtur.. Oculos enim

]

Iit

ad omnes vifibilis partes tranferri oportet , qui

motus non fit in momento, fed fucceflive, in tem-

ORU dl

pore motui proportionato , quod tamen ob vifus

m

fubtilitatem celerrimum, & quafi momentaneum

w

li

T

eft , nifi inter fpecies fimiles accuratius fit diftin-

Vgucn'dum.

H xc feré funt requifita ad veram, certam , diftindam-

at

u

WUA

que vifionem neceffaria, quorum unum aut plura fi vel

deint, vcl à mediocritate difcedant , ftatim aut nullam,

aut falfam , aut incertam confufamque vifionem fesi ne-

;

g monierto

ceffe eft.

ydahrtt

Et ha&tenus de Vifione in genere, fequitur de Aff« &tio-

nibes 8c Accidentibus Vifionis» fingulorum vifibilium in

ltl

r:ï Unifv

z

hi

-

[

at

,M;Ni

CaAr. X,

d

j

FW'

Pans

I

p

—

yopri lumïïf

Q AM U X.

fyg, t

De Vifione Lucis.

;

gt

z. Fifus in apprebenfione lucis fortioris dolet &&

$ L if

laditur.

vhngirgsd

Id accidit folem intuentibus , & fplendorem,

Vifus £nt

reflexze lucis in fpeculo récipientibus. — Caufa ve-

monadamm

roeft , quiaut fenfio omnis, itaetiam vifio paffio

gatun qua

quædam eft organi fenforii, ab obje&o illata;que

cati, Tndoc

cum immoderata eft, fesfum offendit.

li ditinga

2. Fierietiam poteft, ut lux,ompis caloris ma-

ionatam hi

ter,imprimendo vifui calorem,mutet ejus tempe-

uojto m

riem , & provocet fpiritus vitales, vifionis mini-

f, Cande

ftros, adeó ut excoccatio facilimé poffit fubfequi.

jj videtur

2. Lucis intenfa fmulacbra vemanent in oculo , e-

gymmidia'.

tiam poft ape&um luminzs fortiorz.

Hujus $

Hinc fit, u£ etiam claufis oculis fimulachrum

d (cæteris

lucis fentiatur ab afpe&u prercedente. — Ft talis

at $dl

etiam locus minus illuminatus, videtur obfcurus

imore fp

& tenebricofus , donec illud fimulachrum evane-

aufcation

fcat.

s

tVeaturi

3. Lux fortior opprimit debiliorem , eamá, occul.

tat ac debilitat,

atur &«

7. Lux

Sic luce Solis vel diei, nonnihi] etiam Iunz

ilit occulii

ftellarum candelarumque lumina , non quidenis

extinguuntur , fed debilitantur & occultantur.

b

, qut v

Sk fcril

4. Lux in tenebris eff evidentior.

lix occult

' Contraria enim inter fe oppofita magis e

häce-

las lux Si

fcunt. Infuperlux ipfain tenebris fefe dilatat am-

Eademin

plius & liberius,quippe proprio fuo munere,quo

eft obfcura illuftrare, perfungi geftiens. Hinc ve-

mmquam

Qu conf

19 colligunt Aftronomi , ut fupra di&um,

lunam

proprio

öPTICE.

76$

s.

roprio lumine prorfus carere , aliàs impoffibile

(

foret , ut in eclipfibus totalibus , tota ex oculis a-

^

mitteretur,

i ff llj

LO g. Lux ignea in matevia flammea vadians , major

à & fs

& longinquo , quàim ? propinquo apparet.

[

LLNCTN

Vifus enim remotior non diftinguit; inter lu-

SStanifon

menà flamma effufum, & vicinum a£rem illumi-

Og

l

natum, qui zequé lucere putatur ? longinquo afpi-

p

l d

denti. Inloco propinquo autem melius inter ifta

IOT

duo diftinguit vifus. Sed tamen juftam ac propor-

Ilj«

*M,m

tionatam hic intelligihms diftantiam. — Candela

Qu

n.io juftó majori diftantia minoretiam apparet.

lfs

hW

l.v

d

6. Candelamv&u, deprefis paululum palpebris vi-

fa , videtur quosdam radios lucidos projicere , iuftar

LL

If

pymmid:;»-v,

'

Hujus cayojdyorov caufa non penes lucem eft,

»u!,ilïmn]achmm

rn*

Tiuls

quae (cseteris paribus) uniformiterquaquaverfum

radiat; Sed in fuperciliis fita , quorum pili po-

i mtrns

ul«

timore fpeculorum,illam caufantur repercufíam

corufcationem , adeó ut ad motum illorum etiam

moveaturifta radiofa pyramis , inclineturque;at-

fires unj t

tollatur & deprimatur.

7. Lux vebemens multa vifibilia oftendit , qu& de-

sii n

bilis occulit : contrá , debilis lux etiam declarat qua-

i, qio

dam, qua vebementior occultat.

cccultct

Sic fcripturas & fculpturas fübtiliores debilis

h

lux occultat , vehementior illuftrat: contrà ftel-

H magi( f.'t!.'y"

las lux Solis vehementiffima interdiu occultat:

od

Eadem in Eclipfibus hebetata,easdem ftellas non-

)mungy:,gnc

nunquam manifeftat , ut interdiu meridiano tem-

ia

J

f

Jira

pore confpici poffint.

i&um,

/

!

ypi

3. Lu-

766

Pans

I.

8. Lumen congregatum fortius. eft zlïäverfo..l

ia

j i

Hinc fit , ut candela ardens cubiculum angu-

m u

a

ftum fortius, magisque fenfibiliter illuminet;., *

l

jrefiot

n

ais

quàm amplitfimum ceenaculum.

p

9. Luminofam Corpus tantà fortius illuminat opa-

j

€um , quanto fuerit propinquius.

cilim. W

Ut enim aliàs agens tantó fortius agit, quantà

yata, IU

patienti fuerit propius , ita idem etiam in illumi-

n ( p

natione contingit. Radii enim ad propinquius

frispaulat

magis coar&ati ,ideóque fortiores , ad remotius

^nen cctrué

maäis dilatati , ideóque pauciores & remifífiores

fanclavi p

deveniunt.

$r Ita utai

r0.. Luciz, prefertim Solis vadii,longiis continua-

antipodum

fi , apparent paralleli.

pntur; E

Licetenim ex uno pun&o progrediantur, fzm-

evallim

perque magis magisque divergant , attamen ubi

falalus :

nulla aut exigua proportio eft , inter diftantiam

diamttofu

lucidi, & planum in quod radii incidunt , nono

beatu; uY

fentitur diverfitas inclinationis , atque) ita pro pa-

fur , ut n

rallelis habentur.

12. l

11. Lux qub longius pev anguftum foramen in ob-

lmpiusg u

jeflum pavietem incidit , eà fit latior,

Hoc tht

m lucen:

- In pun&o enim foraminis radii coeunt , & fe

mutuo interfecant, & mox iterum divaricantur,

krquod

& quó longius protenduntur , eó magis à fe invi-

tdii perp

cem recedunt , lumenque latius in oppofitum pa«

It paricte.

3. 8

rietem fpargunt.

12. Lux per foramen in opacum

locum ingre]]äæ

abnt,.

veprafentat fe in obje&o aliquo opaco , quà longius ,

Duümero à

£0 latius , inverfo tamen fitu : & rotundatur perfetf?

firurarad

quidem , fi pevpendiculariter per votundum foramen

tl abá-

ucentisqu

h.

*

OVP*TIACJE.

767

iflriabk.tttr; eó imperfethius , quó obliquiuss — Idem fit

li i

in omnibus vifibilibus , luce forinfecus illuftvatis.

lr illum'meb!

Inverfionis fitus caufa eft interfe&io radiorum

in foramine , qua fit , ut qui forinfecus funt infe-

LT

E

E

h

riores , intrinfecus in opaco fiant fuperiores, & vi-

ciflim. Eodem modo etiam alia vifibilia colo-

Eiqs 1git,quan:b

rata, interdiu in opacum cubiculum , pet fora-

^ttm nl

men (pr:cfertim conicum, h. e. intus auguftum,

M PTGPinqu;us

TSPEMESTS

forispaulatim amplius patens) immiffa;everfata-

men cernuntur , fi foris àSole illuftrata fint, & in

TT

J

conclavi papyro alba,beneqvue le'vigat:*. excipian.

tur. Ita ut aves volante*s,-l'xomin-esque everfi inftar

À uj

antipodum in obje&ta tabella difcurfitantes , cer-

--

nantur ; Eó clarius & evidenttus , fi foramini lens

pdiut s

cryftallina convexa inferatur;fi haberi poffit, Cui

X n

fi alialens ejusdem convexitatis, pauló plusfemi-

»cdaatam

diametro fuse convexitatis à priori diftans adhi-

i u

beatur ; tunc enim hz imagines denuo inverten-

MEBRPI tur , ut non everfz ,fed re&e confpiciantur.

13. Lux etiam per angulatum foramen iagreffas,

jforjum ii

imgiuo'g'; continuata, tandem rotundatur.

Mf

"

Hoc theorema limitatione indiget. Nam 1. fi

yli u

tam lucens fuperficies,quàm feneftra vel foramen,

ydiradl

per quod in

reditur, circuli fipuras habent,ctiam

gt

radii perpé

:

iculariter illapfi perfe&um circulum

—

!]

jopilt

in pariete defcribuat,

2. Si feneftra & fuperficies lucis diverfasfiguras

lm i

habeant, & quzelibet pari fuarum dimetientium

; if

Dumero à parictediftet, $t confufio figurarum, &

M d

figum radii ex »equo participat de utriusque , tài

T

fmnm

D7

lucentis quam feneftra: fgura,

3

Pans

I.

268

m i

—— 3. Si veró feneftra paucioribus

fuis diam-etrïg

! g qi

à pariete abeft , quàm fuperficies lucens fuis dia-

jj etm

metris ab eadem diftat, tum figura radii, fitusque

yleoimct

ejus propius accedit ad figuram feneftrze.

baccenfed

4. Denique,fifencftra pluribus fuis, lucensve-

1b paucioribus fuis dimetientibus à pariete diftet,

quodalbed

: At

figuraradii magis imitaturfiguram lucentis;ever-

fo fitu,& quà magis illud , có magis &hoc. Hinc

fedpz&ïw |

efhcarey

Veroó e&,quod radiusSolis per quamcunque rimu-

laminconclaveobfcurius intromiffus, circuli for-

cider p

ma in obje&um planum incidit,in quo Eclipfes

, Gln

Solis , illzfis oculis pulchré fpe&ari poffunt. De

(idfa

quibus plura vide in Opticis Kepleri, p. 37. & feqg.

Hocob

tioneolü

GapuT X

pl

De Vifione colorum..

atfamm|

l

!

aliusundi

1. Etiam colores fortiter illuminati,fui finulacbra

;

| qun d

in oculo velinquunt.

Si quis enim colorem fortiter illuminatum in-

Daur

N q

tentius afpexerit,ille ad debiliusilluminatum con-

verfus priorem huic mifceri anim advertet.

Yal

2. Lux fortius agit in albedinem

, eamá, latius il-

| fentiani

luminat , quàm migrum.

d

) It

Quemadmodum fi gutta rubea in aquaminci-

l bedinem,

dat, humor fcilicet in humorem , dilatat fe in ea,

;

X?

he,.

atpulveri incidens heterogeneo,collïgitl& inglo-

; Colore

bulum: Ita luxfortius agit in albedinem, cogna-

Ó Thaterja

tam übi,magigq;lxonï ogencá,quàm nigredinemi

Mleoloris

qu:e minus aut nihil affinitatis cum luce habet.

' Ol'tiorb

Hinc veró etiam fit , quod lux v. gr.in albam pa-

pymm

NI

OprTr1cx.

769

rl li

pyrum incidens , latius ea illuminat » quam fi

QUNM

Ml

nigrum quidpiam ei adbibeatur; quia fcilicet]ux

mügura

tf

|

illa etiam circumje&a alba propter vicinitatemg

iW

l

is|

adeó inclarefcerefacit,utfortiffim? illuftratoe par-

fiaccenízatur, Ex hocautem nata opimio eft,

VU d

U

DT

quodalbedo disgreget , uigredo congrege: vadios vi-

fj

li

fjvos : At albedinis & nigredinis hic nulla aGio,

i mg;

fcd paffio eft;nec poteft uila fuperficies colore fuo

j

efficere , ut radius aliter incidat, quàm ipfum in-

cidere opticze leges cogunt.

i

3« Colovluculentus obfcurat vicinum obfcuriorem;

W

"

& viciffm obfcurus illuffrat proximum luculentiorem.

d

M

1

M ÀÓ

Hoc obfervant pi&tores , folaque apta colloca-

i

tione colorum , a]ta , depreffa , hiatus , foveas re-

TUtu,

prafentare norunt, — Hinc etiam fi in celolocum

obfcurum & luce carentem , limbus lucidus aut

1EmtiJuijmuhtbn

albus undique circumeat,videtur fovea in medio,

quam chafma dicunt.

riunmat:

4. In tenebris color zullus videtur ,

sllumindtus:

Non quod nox rés colore fuo privet , vel lumi-

N

yndrct

ne abíente nullus eis infit: fed quod luminis ab-

ii nj

fentia radiationem colorum prohiheat,

y. In luce pofitus color ,quo propiu: accedit adal-

li

bedinem , eà lucu

lentius videtur , cateris tamen pari-

bus.

;

g, Ut

1

0.

]igin:*l

Ih:jinimri

CQlorenim c!i lux in potentia , five lux fepulta

in materia , & ibi quafi ligata , atqueideó fumma

nf

€ft coloris ac lucis cognatio,utiníe mutuo agant,

anlit?

& fortior lux extrinfecus adveniens , illam debi-

,gr.iuäfïf'

Ccc

liorene

Pans

E

179

ff s nf

Jiorem luculam intus latentem , tanquam $ filice

TT

qlldï

fcintillam fuá prafentiá eliciat; vel quemadmo-

dum calor in zinzibere a&u non deprehénditur;

HPW'

-

$, Ro

fi veró humor adventitius accedat, tum demum

Italux

| gt (i

ftimulatur, & fe communicare incipit.

adventitia , extrinfecus accedens, lucem colorum

ii f

!

|

sl p

otentialem ftimulat , ut fpeciem fuam per medi-

um diffundat.

ET

ga ii

6. Color unus idemque in oculis , quoad apparenti-

g p ,l

am diverfimodà variatur.

ia dl

1. Ratione lucis, lux ezim debilis nou exati ved-

—

dit colorem.

Sic tempore Eclipfis Solis omnia appa-

vent flava , vefperi arva videntur puricea aut pur-

purea , fole vadiis fuis leviter ea feviente. — Multa,

"D€Vlü(

aliam faciem babeni in luce Solis , aliam in luce can-

1, T

dele , G.

Sunt «t

2. Ratione umbrz , Umbra euim in colorei lucu-

faasqu

DEU

lentos incidens , eosdem obfcurat.

Summatim,ex lu-

i

gneion

eis & coloris varia imiffione omues colorum differentia

emergunt , ut in nubibus videmus.

citidty

100 dl

3. Ratione fitus: diverfus euim fitus a[picientis

diver[os etiam exbibet colores.

Sic olorum , pavo-

n n

numá, cella , prout diverfimod? a,

Igatig

aliciun«:ur , diverfos

&olores oculis ingerunt.,

patione:

4. Ratione medii: Per caloratum enim witrutto

1. li

tranficiens ,vifibilia eodem colore tin£a putat. — In

Jring, o

Tl

viridibu: pratis ambulans , vividis upparet , infew

- Vüsdem

fc. viridibus [peciebus , ab berbis & gramine contiuut

i

Mefiuentibus.

d pri

i: Hinc alba eminus wifa,pu-

$. Ratione intervall

IU

áantur ,

l

OPTIcä-:.

771

:e.m OM

C]c'lt)' VQ]

tantur , nigella vevà plane nigra, montes vemotiore

1

il(m:l-ïXe

É

corulei ; quamvis bac deceptio etiam ex colore aeris

m dfprfhiz

e[e pofft.

flCCCx At um

|

!

6. Ratione oculornm : Horusm enim vitiofis bu-

t indgi;

smoribus radii fepius contaminantur ; ut cun ievicig

0 ln

|

J

l

omuia jïaw videntur.

Si denfus & cvaffus bumor

tDl

sedium pupile occupat , omnia perforata apparent.

Si bumor talis difperfus nigerque fit ,omnia mufcis ple-

tlj

f

lMd

WIA /,,'n

m

7;

na videntur. — Si cryftallinus bumor fit impurior , 9-

sinia per nebulam putantur cevni; vel fi divifus ft,

ennia divifa appaxent.

nifi/izm:rääw!i-

li Wu-

Q AXb w r XII

r vt u

tfoit, M

j dlaritlna

;De Vifione imbrarum &Tenebrárum, :

1. Tenebra videri nequeunt,

Sunt enim omnimoda lucis privatio five ab-

r n

fentia: quae abfentia five lucis , five cuiusque rei,

A

nec vifu nec ullo feníu percipi poteft: fed tantum

rf

privatione, h. e. remotione vel negatione ejus rei,

Ü

cujus eft privatio vel abfentia, Ut igitur iilentium

ura ff

;

non aliter cognofcitur quam remotione foni , &

6 dhrms

in univerfum non ens aliter non cognofcitur, nifi

ajniam*ur,ï'

negatione entis; Ita tenebrz non aliter quäm ne-

gatione vel remotione lücis apprehendi poffunt,

indaunt

l

2. Umbra etiam videtur pev aliud , uempe abfente

iil

priaa , fed prefeute fecunda luce.

l

;'

li

[ ;

Imbra enim non eft totalis lucis privatio, fed

[j gmmtïf*'

ejusdem duntaxatimminutio interjettu Opaci;per

quod prima $ corpore lucido effluens ayertitur,

relinquiturautem fecunda,fiveex aliis corporibus

m d

;

lh

€cc a

refle-

772

Pams.

r

refiexa , que debilor eft luce prima, ejus tamen»

äudmï awic

gt

txfentia umbra videtur.

« Wi

3. Utluxlucem : Ita umbra major debilitat &oc-

h

9

cultat minovem:

qud

Ideo no&u prafente luna umbrze fj aut 2 non,

m Wm

aut vix cernuntur, quod tamen abíenteluna fit.

i cum'llF

4. Umbra umbra addita augetur , & fit tenebri- — tigedtod

:

N

h

cofior.

Ef

enim üt lux,ita etiam umbra, vel prima,.

Quo

us oritur unius primze lucis privatione , vel fe-

pacnm (

ufipura

cunda , qux plurium & fecundarum etiam abíen-

liicii

tia procreatur; unde illa plus, hzc minus lucis

& Q2

participat.

umnbra & tenebra.

y. Nox ef

$, lnl

' '"Tenebras enim ipfe D &us no&em vocat , Ge-

tidinti

nef. cap. r. Hanc veró Aftronomi umbram terra

l

SSdlo

appellant. Utrumque rcQ: Nam fi ex luce, qua

filiansm

totus mundus colluftratur , terraim totam afpice-

m;üo a

xe poffemus, pars ejus à Sole averfa, nocteque in-

ial

voluta , umbra effet vifu perceptibilis. — Atquia..

tum t

talis afpe&tus nobis denegatus eft , & nos umbra -;

terrx toti involuti fumus; nec ad latera etiam lu-

j Ex

Idfltg

cem cernere poffumus, qucmadnmdum aliàs m2

umbris fit; Itaque nox, proeferim illunis , ccelo-

guasqu

&Vi

que ftellifero nubibus obdu&to , pro meris tene- "

bris habentur :

&

$,2

6. Umbranon movetur ,etfi mo

veri videattr,t0« :

plui

1o vel lumine , vel opaco corpore.

[utispy

10. ];

Eft enim duntaxat privatio lucis primzejin quà

iotus noncadit, Motoautem corpore,velopa-

Àlv

co, v&l lucido ; femperalia atque'alia umbr

apro-

fntumy

duci-

x

OpTtrcx.

529

h lia

ducitur, pr'torew gvaneïïüäiä,äïüäm oculus propter

zequalitatem eandem cum priore effe putat. Cum

Mlijug,. |

ergó umbra recetfiffe aut proceffiffe diciturjd fz-

cundüm popularem qarrucie» , non exquifitam

* fl

rerum veritatem intelligendum. — Secusfe resha-

mf

bet cum luce , quze motofonte unà movetur , fon-

€ f tb

tique fuo infeparabiliter cohaeret.

z. Umbra imitatur figuram opaci , quoad licef,

, Vd WM,

uà dire&ius ad fe invicem fita funt , paries o-

itone, d J-

pacum & candela,eó veriüs imitatur umbra opa-

hemaln.

&i figuram ; Contra, quó obliquius, eó magis fal-

At nümus o |

lits fic fi in

fpharam recta linez: umbra incidat ,

ea cutva videbitur.

]

8. Umbra projiciturim partem luci oþpaftam, lu-

d vccat)G:-1

cidis teviminata radii.

huntam m

SicSoloriens projicit umbram in occafum;Me-

nj

;

"'erra in.»

i tandite

tidianus autem Sol in feptentrionem.

medio Zodiaci exiftens, projicit umbram in Zo-

! ,-ncvc.tþqueïn'

diaci locum, Soli directe & diametralite

Atqu*;

r oppyoü-

forun-

tum , ut in lunze eclipfibus videre eft,

1

huera nl

g. Extremitas umbra exatit videri wequit.

Id fit propter duas caufas. Nam z. lüx conti-

dum aiiäsilm

illunt, n

gua,quae corhuicari diffundi apta eft , infinuat

e vicinze umbraze, & permifcetur aliquantulà cum

9 n

ea, 2, Radiorü lucidorum , iimbram terminantiit,

plurimi funt, ab omni quippe pun&o lucidi cor-

vt

porisprofluentes, quorum alter alterum tollit.

rimmmï"ä

10. In tenebris pofiti cernimus alia ; non viciffm.

Ad vifionem enim non neceffarió medii , fed

gfc,ïiiIOPa'

tantum vifibilis illnftratio rcquiritur. Proinde no-

1 u

&e

l

cc3

LR

Pans

L.

&u ? tenebris aftra cerpimus ; & interdiu & puteisg

qicu

j vatt

J

profunditfimis diurnze luci inacceífis ftellas, Sic

gulas quall(

$i

in Z£gvpto poterant ZEgyptii $ denfiifimis tene-

bris terram Gofenilluftratam videre , non viciffim

| at

l

lié

veró Ifralitze , quid apud hos ageretur.

i. Etiam pellucida quadam umbvam projicere,

ü

ïiitauuïf

Ó Z LUl

poffunt ; fed im medio variori , quàm ipfa pellucid.

"

fuut.

nullam uD

Íta globus aqueus vel cryftallinus , in aéreSoli

Ij M?I

oppofitus , umbram projicit , licet tenuem. . Sic

tili W/W !

ipfe a&r quoque umbram facit, fed in zethere tan-

tum feníibilem , qua aétis , non terrz , umbralu-

3

Wj

E

narm lumine fuo privarí , Keplerus docet , & de-

i

monítrat.

;

//

L

12. Tot funt umbr e,quot luminofa,opaci refpe&u,

in indirethum fita.

Ita fi tribus candelis unicum opaeumin trans-

verfamfitum objicias,tergeminatam ejusumbram

videmus. Sic no&u,fereno caclo;unicum opacum

mX

tot quidem umbellas projicit, quot in fpaciofo

N

celi ambitu lucida fulgent fydera. At ez vel ocu-

ï

latiffito cuiq; non funt vifibiles;propterea , quod.

;

lure & $ umbrze nigriores eas fuperant;quemad-

modum viciffim fplendorearum fplendorem reli-

juarum ftellarum excedit atque obfcurat. Si ve-

ä

15 luminofa in dire&um fita fint,& opacum in ea-

dem re&a ponatur, unam tantum umbram gi-

gnunt,quia plura illa luminofa funt inftar unius.

1. Umbra longitudo variatur pro diver(a altitu-

Ihv

dine luminoft.

turbi;

Eó longior eft, quó humilius famen, rcfpfï&ü

excus

l

O»T1é€ F.

.*2

l IN

n

circuli verticalis; brevior , q

uó gltïüs , omninó5

um

nulla, quando verticale eft,

Sic apud nos umbra merigiama breviffima eft,

Ibvid

er:)UCEl'

matutina veró & vefpertina longifïima ,quia Sol

EC

ibieftaltior,hichumilior. Necrefert, five refpe-

U dj [

&u diftantiz à terra propior, five remotior fit ».

NT il

—

L»

In Zona torrida autem , quibus fo] verticalisfit, ii

nullam umbram de fe projiciunt.

')'&auinu

H

13. lUmbra corporis opaci Spherici , corpore lu-

It

eido wajoris , eff. «axaoedus.

It t

i

ss

IMI/,

g

".

2

SS

2

"À

hm

i

z

EW

:

$

ZA

n

N

y!

g

S

NI

ln

4

15

h

Im o

1ipaäamfjusumhs

TA

Im0

il

|

t 1

N

At

"

"^

Q

W

NN

[j

7

J

Wi

7

N

N

^

N

t

j

il

l

SNS

RS

2

a

-

1

b

NS

,

,

g

'iueckfcman

»

N

t

A

&

w L

A

E

26

2

,

int,&cpäifï

7

v u2

W

N

/

77

XZ

/

NN

,

a

at

m

|

Ttavocaturà Calathi feu pyramidisinverfz vel

turbinis redti fi gura: eftque1ma fui partecirca cor-

Ccc 4

:sfnmin;fäüi'

pus

Pans

I.

776

pusopacum angh&iiïim a;Qlö veró longiuspor-

Gint &

arillelal

tigitur, eó amplior & fpithor redditur. | Radii

enim lucis, extremitates diametrorum corporis o«

ginata. Q

paci ac luminofi contingentes , quó longius ultra

ls qu

| etbrevt

corpus opacum producuntur , eó magis à fe inví.

cem recedunt, & longius diftant, lnde umbra

judind

ad corpus opacum ininima exiftens ,

d& Ilr

patxhti:lï.:

usque in infinitum dilatatur.

ambralt

1$. Umbra corporis opaci Sphavici , luminofo &-

B

qualie , eff waxivdpoeibus.

wthiprià

st

Habet enim cylindri vel columnze teretis for-

mam , projiciturque zequali craffitudine in infini-

tum. QCum enim diameter corporis opaci xquet

|

diametrum corporis luminofi , idebque radii, eo-

1.l

fum extremitates conjungentes , paralleli funto,

Mi d

produ&ique in infinitum , nunquam concurrunt,

Sicatre

Íed [zimper xqualibus fpaciis inter fz diftant.

- nninYi

16. limbra corporis opaci Spbavici , corpore lu-

iil mo

winofo minoris , eff ovoetBge.

fims,d

H. e. Coni fcu pyramidis re&x figpuram habet,

uN

eftquecratliffima propé corpus opacum, quà ve-

«l

xó longitis progreditur, có magis attenuatur,do-

ltf,

nectandem in mucronem definat. Extremienim

Ín prj

corporis lucidt radii , incidentes in corpus opa-

&coni

cum, pïus' medietate illius illuminant , ac produ-

folici

&i ultra corpus opacum concurrunt,& tandemin

3

debi

fbucronem acüuuntur.

Iecet

17.. Umbre inequalium ac parallelerum corporum

COl'pn

epacorim , terminata eodem radio , vel divevfis equ?

poftü

eonfti

altis , funt prapartiona?æ altitudimibu,

$int

Vr

Orricz

777

Ong*üh

Qp

j

Sintenim duowopwqca

&m»tro At

j

parallela d e, & Pc, ter-

nl»s

'minata eod. radio b4 z.

) UO]Q "

N

dico, quod ficut fe ha-

r)eümgg

ln

bet brevior ae , adlon-

I

itudinem fui corporis

a

R ls N

uf

d e.

Itaetiam fe habet

'

"

lr

J (?ä

"

umbra iongiorac, ad fui corporis altitudiriem P c,

Undeex umbriscorporum altitudo colligi poteft,

lod

utfuprä in Geometricis diximus,

1 CEal

CasruTr XIIL

T CO

De Vifione Pelluciditatis, .

(f ,fd:*ö;ue.

Jes, parailejiäri:

1. Pellucidum non videiur,feutitur autem pyiva-

&ione colorie.

lunï*mm:on:um:

vtcldifar

Sic a&rem in proximo aére ,

a

uam in aqua, vi«

E

trum in vitro, X omne pel

lucidum in xque pel-

NI

jucido non videmus , quia veró non effe colorata

fcimus, diaphana effe colligimus.

v n

2. Per conden[ationem tamen, in medio variori ,.

JIS opacum,:la

vel per rarefatlionem in denfiovi,videri inteydum po-

nips du

jeft.

i, Brie:

In priori cafu eft inftar opaci propter craffitiem

ais d n

& condenfationé, & quoties poft illud nihilaliud

fs

folidius occurrit, toties cerni poteít , quanquam

atj -

debiliter. Hoc modo cryftallum vel vitrum in ac-

recernimus. Sic etiam acrem illum »qui lunari

lm

corpori'inftar noftri aeris circumfufus eft ; videre

u

" lii

poffumus , quia eft in rariori medio , fc. in acthere

lus

h

fon&itlztus. Id quod fixze ftellz , quando:

cc 4

funt

778

Pans

É

fünt proximæ,te&antur,quas aliquantum ingres-

]bus fb

fantiam P

fas adhuc cernere licet. — Sic denique remotiffi-

mutp aérei ccelo fereno per condenfationem vifu

qdm

affequimur , non fecüs ac nebulam & longinquo:

] fam , (Dm |

| qes

fpe&atam,oculis cernimus , cum tamen inea am-

bulantes, proximam vel non, vel vixobícuré co-

| v

nofcamus.

; lii ia

Pofterioris cafus exemplum habemus

; cum lu-

Ratiod

cidi Solis radii per feneftram ingrefïi fpe&antur,

j SicY

Ü

V

o|

TU

quilicet propter congenitum calorem rarefaciant

a&rem , tamen ; quia copiofam lucem fecum ve-

guïusviücf

hunt,etiam vifum terminant.

4 Majo

3. In pellucidis non fola fuperficier , ut in alits,fed

ugiitu

tota foliditas cernitur.

Vinc t

t1,00n t

- In his enim radii non in fuperficie fubfiftunto,

ut in aliis opacis, fed etiam interiora penetrant ,

nisanguh's,(

& oculo referunt.

plopropu

prasppie

C x P uT JXGrv.

Icng'ms ab

na pmpti

De Vifione Magnitudinis.

Tavd

]

1. Quanti funt Anguli viforii , tantà ves apparet,

T.

prafertim fi diflantia ignoretur.

gnituin

Vifio enim fit per angulos. Ergà fi angulus vi-

fum n

'

fionis eft magnus,resetiam apparet magna,ü par-

Difmcum

vus,parva. Etfires duxfub zquali vifionis angue

1is flb

lo videantur , putantur effe zequales , licet revera

Qum tor

aliter (efe habeant. Sic manus vel digitus, fi oculo

Yen at

prope admoveas , major monte , vel integra urbe

tolotedi

uli talesfunt. Sic luminaria

videri poteft,quia an

lürja &F

duó Q3 ferà füb eo

1

em atigulo vifa , pro aïï!:.

l

MN

n

OrT:cx.

779

I dem

lt lüga

libus habentur, quia vifus inæqualem eorum di-

QU r

i

Qj

s

l&tlonnm

ftantiam nefcit. Sic tandem ? & Sirius;imperito

] Vin tl

ejusdem quantitatis effe videntur,ob eandem cay-

xnt

fam,quia inzequalem diftantiam ignorat,omnes-

que ftellas eidem orbi affixas putat.

lr

2. ZEqualium , quod propius eft , cenfetur majus ,f

j

dire&l? oculos irradient.

nl

li

d

Ratio eft, quia propïnquorpm angu]useü ma-

jor. Sic viator urbem remotiorem minorem vi-

fD Cà]Oy

ii

det, eidem propius accedens, majorem , quia an-

Jat lisfrns

gulus vifionis anctus eft,urbe fibi fimili manente,

It,

4. 4Hajor tamen eft differentia diflantiarum, quàm

uer/f:i«,u;n.ä,id

magnitudinis angulovum.

Hinc fit , ut zequalia obje&a inzequaliter remo-

þperäcicüzbä*z:&:;

ta,non tamen videantur fub ejusdem proportio-

Tüfetona gus

nisangulis,cujus funt ipfze diftantiz,nec e. g. du-

s d

