at d pem

bore vel tota vel in parte COrporis

eniteat,

.H] TOTTeDaUD. d

pleram petüg:

Rurfifs non proprium lumenlunz in ca

ufa eft,

huj rdtadeu

elíct enim perpetuum , faltem in eddem

aidiamcltstos

parte; fzd luna

corporis

parte illa corporis, quze

rubet in-

6 Semidum

cidit in radios folis fecundarios,hoc eft in

aére no-

m autam At

ftro circa terram fufo bis refra&tos í

femel in in-

,

)

, nid r

greffu, iterum in egreffu verfus lun

nebras aliquantulum difcutit.

am , cujus te.

nd, quod "fumï

actI6 (f

9- La C quamedo luna Sole emuly "PiAnor

qusp

maximum folis corpus totum te-

dl

1

J

gere pofft.

p

hus g»eïlu;::'w'

n

&. Utique: Quantó enim minor diameter lu-

w .P

13 diametro folis eft

; tanto propinquior eft tere

i gintt

ris, quàm ipfe fol: pr

opinqua veró majori diame-

j kï Iw

Vhere.

tro vident

Mi

ul

ur, quàm fi eadem effent remota.

n ^

TLT

1&. Unde [it [ucidus ille refiduus circulus , quj

j ]WW"

li

ponnuuquam in totalibus falis Eclipfibus cir-

n

Cutacirca cerailur.

ydii

r E

.. Quia tglis circulus nonpunquam cernitur, cum

|

N

Cc

-

2

Dia-

[u

AÀsTRONONIXEZ

404

La sst

—

GU

ä

j A u

Diameter lunz maj

or kapparet diametro folis, ita

pmg/ [

ut lunz. folem totum tegere deberet; neceffe eft

caufam non Aftronomicam fed phyficam fubeffe..

Eam J. Keplerus aitaerem efle globo lunz cir-

Md honc qi

cumfufum, pellucidum, in cujus tàm ingreffu de-

h Aftonomi

fuper , quàm egrefíu deorfum frangantur folis ra-

apurretia ad:

dii, refra&ique accidant vifui noftro; eum in mo-

PTUTI

de m

dum, quo in noftro aére circa terram fufoi

guptnm f

(olis radii refringuntur; ideoque circulum ilium

yroo rl )

junz potius quani folis effe,luce folis illuminatum.

'fuv.'ame

T

Ia

1. CL Eclipfis lune vontingere poffft , utroque

hr

Wi

5 d. (

luminari [upra borizontem adeod, extra op-

pofitionis lineam exiftentez,

LT GOAU

iM

Poteft id fieri, propter radiorum Solis & lu

nac

n

(l

ubl

refra&ionem: lnde fieri poteft, ut Sol vel alia

bondun d

J

u

ial

on

ftella adhuc revera infra horizontem latens, fupra

eundem apparereponit. Talem Ediptin Cl. Mett-

fif&:ompream'

lious vidit Tubinge Aüno 1 $ 9 o. 7 Julii mane,

i

OU AQCO a

cujus Schema vide fupra in do&rina de Refra-

V df |

&ionibus.

IT Cajts

i2. An flella alta eo modo, quo Luna ( ol

n ul

etiam deficere pofint?

P'ïu( mwm n

A

j

Inftar Iunxe ftella nulla obtenebrarilumineque

u

T

J

h

l

i

deficere poteft, INam Venus & MercuriusSoli non

ame( u

u

xonuntur:zad fuperiorcs planetas ffelläsq; fixas,

opl

"»mmm ET

'terrze umbra nullo modo pertingit. At quémac-

7:rïaridïcu'ü »

modumin Eclipfi folari,luna Solem tegit: Eodem

"I i

qu

modo tam fixzc ftellae quam planetae, pro ratione

1] QR, QUl

nf

po unt,

latitudinis ;b omnibus infertoribus tegi

motempoæ

31::

.

13. 48

z

)

LIB'ER— IIL. TR EoRÉCns

U REU

—

405

Id

ho

(s

g. 4n detur Aliqua de/zqu

tor 4 A

W OX LT Ó

I »k i

d j

]

ktfad

ld

]

gueic [Fuereditus taluumy, queprioribus

fivlam i

u

per ornia fimiles fi

Hb .

Dderi

0 lp

; .n ingrïüh Ü

Ad hanc quxftionem refpondct. Keplerus, in

^

Epit. Aftronomix h. m. propter multa principia

lilsy

A n

concurrentia ad Eclipfin aliquam non poteit effe

r ssmunlll'()l;j»h

-ullus exa&tus ordo redeuntium.

Nam pofterior

: dradm ii

quxque'earum feries; novi quid affert, quod cum

l

[

(liun

in primo reditu non fit valde copfpicuum, in fe-

cundo tamen jam duplicatur.: Hic reditus in Ecli-

l

J

TtN

;

) W?i

pfibus lunaribus, ut quz fimpliciores funt, praeci-

D

[

Tit

pué notabilis eft, definiturque ducentis viginti

tribu menfibus , id eft annis 18. lunaribus exaGtis,

crunrl .Soiïs&luz:

fic utad unum cvclum decennovalem, fit refiduus

ta

Á itSd v

unus folaris fim öiex. Ei

i

ue frequenter ut ezdem;

tenatos l

nec multum differentes, poft hoc tempus recur-

yEdrin (LYG.

rant & compareant Ecligäbs, denis tamen Zodia-

:9o. m

.& gradibus loco anteriori,

db

44« A Echtpfes lumiuarzum, Tragicorum Ca-

fuum vel Cau[a vel prafagia fimt? &4 an quic-

MLW r

quam utilitatis etiam babeant?

"

l

(

j

/

l

l

!

" Priüs magná affeveratione teftantur Aftrologi,

!

t

siluneg

tuli exomnibus Eclipfibus nefció quz dira praeta-

n Gol

Agi*unt animosqu-c vulgi magno terrore complent,

TU i

| quem etiam aupent infau(tz, ut putantur, fed re-

vera ridiculoe ap—þellationes Capitts & Caudz dra-

.1 li. N quemls:»

lSdlem"gi

t:Ef?x'f

- €onis, circa quxe Eclipfes contingunt. Hoc fi ve-

inda; i

0[3[5.'1

j

rum eft, cum fingulis annis Eclipfes contingant,

—

nullo tempore ab ibgentibus malis tuti fümus. Et,

ag EL

:.:

Cc

fi au-

3

2

AïsTRONOMI)E

]i

406

l

fi autém negari non poffit, Mundum pluribus ca-

lyit ng;

"

lamitatum Huctibus perpetuo ja&ari: qua ratione

1 aptitly (t4| M /

tamen hanc perpetuam mundi miferítam cum E-

hi [

clipübus connedtere velintjipfi viderint Aftrolo ï;

| [gfaPMWfïil?lU!

fimul veró nein Deum injurii fipt , quem aliqui

utofeild

infimulant, ac fi gantüm 10 perniciem generis hu-

jonii.w ;!m!mn L

mani Eclipfes omänaxrcriï, qux tamen quafi fcalze

hafguti

funt, quibus in cocium alcendere , operaque ma-

1 g l

puum Dei etiam ibi contemplari licet ad nomi-

;r;ndum, Qpid n .f.rc

nis füi gloriam.

at

n pro;i;iuar.

Qualem autem quantamve utilitatem ad co-

x O Intent t

gnitionem rerum cum Cocleftium tum terreftrium

W

E;;lipfes afferant, prolixocatalogo docuerunt Cla-

W

il

Wp

votrloa t

&t

riifimi Mathematici Meftlinus & Keplerus, quem

Kaotoh: J

EPT

quàm breviflimé fieri poterit, repetemus.

Cognitis ergó Caufis mirabilium horum s

(imlm n u

h

Ye

Gnmärrdv innotelcit.

1. Cusfus lung , cujus locus verus extra Eclipþs

Mumhenioüs lt

1

Wt &'a ld

proptey parallaxes luna , obfervabilis non eff.

4

2. Solem lun

4*

é

LO/

4 faperiorem & majorem effe.

3. Uivumque borum lumiuarium effe Sphericuft

VMCU Q

j

I

inaqualitér à terra diflae , adeoque motu fuo orbi^ MWlgs

f

NT

It

tam Eccentvicam defcvibere.

T

4. Terram Sole minorem : lund majorem effe : i s

medio Zodiaci fitam: cum aqua unum conftituere Cor- fïlraiiïum'mum,

1

pus votundum & Sphericum , afperum quidem , dli ,[J' Qu t

]

.

quantum, propter montes, eos tamen ad totam fertüinles

molesm incomparabiles.

J Inqmïris

l

li

l

y. Solem effe fontem omnis lucis in mu

ndo:

n hd

unidiatomm

m vero non proprio , féd mutuaticio tantum 9

u

V t fil;

!

UNLg

]s

Lisrm I Tugonricus.

i

!

I

497

Mmi

P

"n rl

i

lumine gaudere; & effe per fe Cörpus teüebro[fum

3 A [ QUi

opacum, cra[fum , afperum, && biulcum , terre no-

"ietlam tr)

fira fimilimums ob quod. ab Ariftotele aliisque Pbi-

| '?TiUfAlïrc.c;

lofopbis veteribus Tevra etbevea cognominata fuit.

AH quem

Partes fimilitudinis Cl.

AMeflinus in difp. — depaf-

SIüidem gt

fionibus planetarum Tubinga, Auuo 1606. impreffa,

fttameo quí

bas affgnavit.

AC QPCHQIH [

iparicet aj g

1 Utrunque & lunx & terrze Corpus eft ro.

tundum, opacum: proprio lumine carens: à Sole

illuminatum, n cujus oppofitum balinofam um-

Yv uilalem d

bram projiciunt.

ditm m d

2. Sicut interra ex alto defpe&a Macula op-

logo doa

parerent, proterloca terreltria, maritima, cam-

us Kksg

peftria & montofa: Ita fimiles maculx etiam in

petemus,

luna cerhuntur.

idbilium fonase

3. Cum luna àSole ex parte illuminetur, par-

te vero averfa tenebrofa fit, certoque temporis

j t

n extu li

fpacio lumen Solis lunam totam circumambulet:

j

!

[

h

J

Erit inea, ficut & in terra diei no&tisque viciffitu-

do; nifiquod wx£useov, terrze eft 24. horarum,

nf

fed v bnasgov lunz dierum 29 *i

nim df yhui

|4. Ut Terra lunze: Ita luna terrz lumen Solis

dngit m L

intercipit.

$. Ut nox terreitris à luna; ita nox lunarisà

ijv

tetra illuminatur,

um gon[li!u'zaew,

6. Qno tempore terra habet Novilunium, co-

iferm gilti

1

'dem lunze habet Pleniterrium.

m 4 ii

]

7. Inquadris ficut in terra luna: ita in Luna

terra dimidiato tantum vultu videtur.

J

in my!i.'.;

!

9. Sicut terram tenuis aer circundat, ima-

f

T ii

n

Cc4

gi ném

[

ArsTRONOMIJ'::Z

498

- qlitat vl

ginem 5olis ex refra&ïöäïäïr?cïpiens; ita idem

in tenniori corpore circa lunam accidit, Sedutad

! auyferantur, !

utilitatem Eciipfium revertamur:

| vdütavs [

6. Sunt illa unicum fer? adminiculum inquiren-

! dpitogiemot

ts ts pei

di differentias Mevidianorum, feu longitudines lo-

pundj s

corum: ac proinde «d Hydrograpbiam. &vem nau--

^tim eierenmt

ficam , totamque Geograpbiam apprime utilis eff

"w mofis rar

Eclipfium in. variz locis obfevvatio.

mod [um a

z. Taudem ex Solis &lune Eclipfibus vatio in-

joen pan

venta eft, dimetiendi diftantias Solis & luna à ter-

*

2,Itaqluel*:zye 1

"

va, nec non trium borum ,corporum, Solis , Lune

l

s ctld

ac terr& magnitudinem. ac proportionem quam in-

1

qundi

fev. fe babent, quod alioquin impofivile videri poffet.

ï;mm.»"um,guas;.an

His igitur alis in ccelefte "Theatrum' evolat

atsrtpg .

l

mens humana, & his Carminibus, ut poeta ait,

i »bmeS.

p ltatnali

ipfa Solem & Lunam in terra detrahit; quibus

verbis Clariffimus Meftlinus hunc de Eclipfibus

Mtan odartm

H

tra&atum concludit.

las nf

&ibupt,

BUAULPR

V ie g

LU

PARS TEfïTlA.--

LIBER il.

fmg

A t

lo j W

De fyderum diflantia ac ,MA-

rantiisferäinnï:ur

gnitua'ine.

Ws tamm W h"

--

A tb ts

PROOEMIUM.

iUm, er

Etiaml

lis rea*

) TOS h(]g l

T. Sydera Erratica vel plapetze, etfià nul

a ne

libus Spharis vel orbibus, quos 'veteres nul

[2

.

Mi

s

MLg

x

. ListRIL Tüson4cus.

"

À,

409

" r&ipiens; f

h

T

1

i

z

1

ceflitate vel fufficiente ratione introduxerunt, cir-

Dj &

li

[

QDl

cumferantur; fed in, libero puriffimoque zthere,

velutaves inaé&re, non quidem vagofed ftato or--

iniridwi

dinatoque motu circumvolitent; Quia tamen mo-

ft lngihi

tibus fuis periodicis aliàs remotiores àcentro

Aplitt &ris y;

mundi, aliàs eidem propioresfunt ; Ideoque fpa-

! dppritte vj e

cium zethereum tantum illistribuendum eft,quarl-

14b0,

[

tum motus varietas cujusque planetze requirit:

quod fpacium ex veteri Aftronomia, Sphazram.

Biipfhus n

velorbem planetz etiam vocare folemus.

BU

2;X-Itaque Íxpe quidem proportionis ac dimen-

i, i, D

fionis orbium cccleftium mentio &it: fed per hos

oportmm quis

nihil aliud , quàm dimenfiones acproportiones di-

"

fbvl

ftantiarum, quas planetze; aiïïgmta fibi

fpacia de-

Thestrur «

currentesobtinent

,maximas,mmimas, acmedias

ibts, ij

intellïgimus.

4 dtra

3. Prout autem alii Aftronomi alias hypothefes

hux d ES[:[*J.E

motuum planetariorum affumunt: Ita ctiam alias

atqua alias diftantias ac ma

gnitudinesfyderibus

adicribunt.

——

4- Unde colligitur, non quidem adeo certas

"m

effe has eorum magnitudines ac diftantias; neque

[2

il

temen adeo procul etiam à veroabeffe: alias hy-

pothefes illa nec motus cocleftes, quitalibus di-

"T

ftantiisferà innituntur, repracfentarent, quos mo-

tus tamen per hypothefes ekhibitos fatis exactà

l

cum ccrlo congruere, ipfi oculi non modoattifi-

cum, fed etiam vulgi quadantenus teftantur.

]Ub .

lii

$. Nos hoc loco;præmiüïs tamen etiam vete-

i

Tum opinionibus, tabulas Rudolphinas, à phzeni-

ja"

t

Cs

cé

W

AsTRONOMIXE

—

210

n

ce Aftronomorum, T yc

hone Braheo, reftauratas,

qmmodat

à Cxfareo Mathematco Joh. Keplero conterra-

Numeratub

neo noftro editas fequemur: qui etíi Solem in cen-

«nro Tata.

trum Munudi rcponat,ab

eoque diftantias fyderum

x Centrum Mundi

numeret, Terram autem, ( qu

Sphæræ Tu

m Solis colocet; fi

Ti ad conca

effe ab alits crcditur,)!in locu

quis tamen Tó QogmkeY

di wxuolesrus vow hg Íü-

fdead concari

gi

at, illi facile erit loca Solis ac terrac iterum per-

Meoarum

*

mutare

5

id quod

absque omni detrimento caufze

|

Mdconcamum

fit, Nam ut ideinitineris interval

lum eft, five Tu-

! d concanum

veStuttgardiá Tubingam

| Adeonarum

bingá Stuttgardiam, fi

na

]

iftantia eft, five à Solead

proiïcifc

aris;Ita eadei

Marmnsj

terram,

(ive à Terrra ad fojiem eam numeres.

tl

CAPUT l.

Mp dT

A ficrtio

De diflantia fyderum ex fenten-

Ha Feterum.,

y, Veteres, quipntarunt, fydera per fe absque

À m

orbibus ea circümferentibus moveri non pofíe,

|

ä

Tes d

Ü

plures ccelo

s fibi mutuo fuperzdificarunt, ita ut

unui alteri incum

*X

beret, quem admcdum tun'xc:æ

BO N (

A

cteriorem fuftinet; tantamq; le-

i

ceparum interiore

midiametrum fphaerze füperioris ftatuerunt

,quan-

h

mf'mgh

« u

tam efíe patieb:ltur fphzrze irxfsric?ris nota quan-

titas.

u;i:a]tirudincf

loco Perticae menforiz

2. Ufürparunt autem

hi:« Gfïm, 1'71

niter ita-

femidiametro globi terreni, qui commu

-

$68.

(SpaCiUm ho

tuitur Milliarium Germanicorum

«re

qu")an'Onow

$. Cum

igitur Ptolomacus diftantias Sph

"Pï*«nnum :

f

jam olim prodiderit;Alphragaïlïu::

Ntlün c

Solis ac Lunz

J

[E

LI-B ER:/II. TuHton rcus.

31

Ul v

,

üaura::.z,'

Albategnius, aliique; cacteras Sphzeras huic ac-

; Al QO.

commodarunt.

|

ietlnem n &

Numerarunt autem Semidiametros Terrx à

centro Terrz, ad concavum

:xi&anfiasfyiw:

t Carim Yi

/

-

-

Sils colg

H

Sphaeraze Lunze

$5

33

|

-

drat tum

Hinc ad concavum £

39

2

Indead concavum

-

IO2.

1

$o

u lum k

"

Ad concavum

mento ul

D

Ad concavum

Io0.

NT

Ad concavum

7656.

t;gat:».ïaThï:jr«ïg:

-

Ad concavum

D

-

.

$$29.

tadiine

| C0 DAT

Ad concavum Sphaerz Fixarum

$795

À —

D

Summa à centro Terrze ad fixas

-

20110.

)

4. Hac rationc fiunt , Semidiametri Terra

MMfWW&

h

[ 5

64

Io

af

[

167

À centro

:

II

mov

1

ficamult,

1220

Terrze äd(O x E U x

m u

-

-

-

-

-

97

76

convexum I

-

d

-

-

1440$

-

L h iv

e H;:as- :

OIIO

[ertoris 50[31

Ultima hac diftantia per $60 multiplicata pro-

ducit altitudinem Mundi à centro terrz àd fixas

jt

at

Mill. Germ.

1;19/.1-6'00

Qu

fl

CSpacium hoe Mundi quamvis ampliff mum vix quíss

m

quam Aftronomorum folidis rationtbus minu.cit. Rüe

dolphinz autem Tabulzillud tummopcre augent, qua-

Al

(

Tum (cntentiam ctiam audiemus,

|

jd

"

Ca;. fI.

L

412

AsTRONOMIJE

VE MUMU TAE

- Fa

C'ApuT. ll

gTb R

eredilanta

D« dimenfione Orbit Magni[roe

Irqo mipima

Solaris, fecundum Jabb. Rudelph.

eiaanam i

( Fovmtnti

.I.

iem orbem Tabulze: Rudolphinae ex fcn-

Qu

ls d Cp.

tentia Nicol. Copemici

terrae. attribuunt, &pro-

o ia

pter infignem ufu

m, quem in faciltus ex

pediendo

(

caleulo Aftronomico pracftat, Orbem Magnum

vocant: ; nobis Orbis Solis ftatuatur, ex cujus di-

ad terram, etjam cognofcitur; quem

verfo pofitu

So-

DfD;Mf

d'ion

Eccentricuin effe, ex inzequalitatetam motus

]

iil

ll

lis quam ejus diftantize à terra, colligitur.

ïtänesflr'äj:cnligtii

d

2. Et quidem, Qualium Scmidiameter Orbis

1oocoQ

lm a

I

E/

M. affumitur patttium

Talium Eccentricitas hujus orbis habet

1500

h an

[4

l

iftantia eft

T

dl

d

3. Unde maximx Solis ac terre d

-

-

-

Lor$Soo

earundem partium

WH

MB

-

-

*

-

-

99200

Mrp.

Minima

EE

-

-

-

SOOOO

Atiye

Media ergo

F-e nidiam

75

t

ri Orbis Ma-

. tfntnj

4. Quiaautem hazc

f

—

]

i

ivi

i

j

eft a

ï

h

C

itraria, &al-

gniinpartes 100000€

15 (

fumitur eo fine tantum, u

?

i,ux)

vortio Maximx

L

minimæquediïïantiæ Solís ácterrze, atqud Eccen-

D!dtm:

tricitatis quantitas exprimi poffit : Itaque fi vera

h

Solisac terrx diftantia cogno*fcä debeat, necelle

eft, ut hanc menfuram arbitrariam adaliam no-

tiorem, five famofam, ut loquuntur,

reducamus,

! Atl

di&um Mill.

quze terre Semidiameter eft ut fupra

-

-

-

-

$60.

Em deprehent

Germ.

-

p

U

LinEnII. Turoni cus.k

413

. HarumSemidiametrorum igitur affumit au.

tor Tab.. Rudolphinarum pro maxima Solis ac

terrz diftantia

-

-

-

-

Bqum

3469

Ex quo minima fit

-

.

-

fulj b

346

Media autem fiveSemidiameter Oil

ois M. 54072

"du

C Fundamentum, cui hic calculus innititur, vide ia

dt,&'

Epi. — Aftr.

[

— — ——

S-qp. ,ybl 4« pag. 474. &,k,qq—ï

—— -

fidlts upd

Ca»pur IIl.

s Orbem M

lat ex

) eopofctur u

De Dimenfione Sphara Luma,

yeyaeh

I

In-dimenfione Sphzrz Lunzx Aftronomi

, lii

omnes fcré confentiunt: Nam Qi

ialium Semidia,

auidiane: (

menter orbis j eft

-

-

-

ioooco

1000

Talium atfumunt Eccentricitatem

-

4362

jshabet

D

-

-

Unde diftanti apogsxa fit

-

104262

)

tatr di!'mnt:'y*

Perïg:::a autem

-

95638.

[0I

v

-

]

'Has partes Tycbo & Ke

;Jlerus

faciunt

QQWv

Diftantize maximz Semidiam etros 'l'errae

SCC

Minimze

-

-

-

-

-

59

$4

-

-

' Orblï N

Qux 'facïuntmedriam

$6

a,

(fAi'ur IV

UVE

gt M

a

Q

De dimenfíone Sphararum

"

aQl

1-1' 2;' c?'-. ? ä

nl

j dafa

ama

& fixarum.

d

ta

1- QualiumSemidiameter Orbis M, eft 100006

Dqt Tvur

lium deprchenditur diftantia,

vHuwïme

M-axima

L]BER/I'

414

As*rxoüo-;»nm

E

UL Mil

" irdsa

n*

-

1005140

p e

Maxima

Minima

LI

$96860

qpupt Al

seam, Mera

Media

?gloop

, lu diam.

gl r

Maxima

$45074

Minima

$20000

; rl

I

$20000

TE

Media ergó

]

r

l

..... l

lt guinklue

,

Maxima

166465

L

13923$

Minima

T um

l

Media

-

LI

152350

M

Nbu

"Maxima

72914

Uftat

Minima

71912

72413

Media

Maxima

30656

EINUMI

Minima

0656

; D

Is

lt

Nilir

-

-

-

-

38806

"

Maediocris

Mitt dl

y

D

In horum cnim planctarum intervallis à

ld Semiimmztevi

Centro mundi dimetiendis, pro pertica menforia

fs fu.

ufurpatur Semidiameter Orbis magni; cujusMen-

Ti p

furam in Semidtametris terrz fupra ex fententia

AWUXJWA'*UPU

Johban. Kepleri affignavimys:

yiut

( Hanc fi in affignatos diftantiarum numeros ducas;

f(midimdm S

J

& produ&um per 10

0000 dividas, provenient diftantiz

n Semidiam:tris Tervz: qui-

231 '*]?ff'äntia t

planetariz à centro mundii

bus per 860. multiplicatis, habebis easdem in mill, Get-

:.Wu'.emuuf 9

manicis: quam fupputationem cgrioütati Afrophilorum

Áit me S? )

selinquimus,

2 Ex

z

lg

LisbzxRm Il

Tnuronicus.

i E ——

PEPOM

41$

2 EX didis auter;;)atgt D-iijcantiaxn*g;türni

Um . paulo minorem effe decupla teliuris 3Sole:

Jovis

V quintuplam: Martis fesquiplam: Veneris fubfes-

1

-----

j

)

qui tertiam, Mercurii fubtriplam ciciter.

|

4. ltaque diameter Orbis &: habet minus du-

W

plo vicini fui Jovialis habet triplum Martialis in-

WU^ Érioris; Martisfesquiplum Oirbis Magni: Orbis

gt Q,Magnus Venerei plus fesquitertio: Venereus

Mercurialis quinque tertias vel o&to quintas cir-

lf citer

I5

Ubi tamen notandum diftantiarum proportio-

U5 mes, ailis orbitatum partibus alias effe, prafertim

in Marte & Mercurio.

D

l

$. Diftantiam fixarum quod attinet, affüumit

" Job, Keplerus , Semidiametrum Sphzrz fixarum,

"

haberele ad Semidiametrum Sphzrz $, quemad-

Y

modum hac habet ad Semidiametrum Cor

por

!

ris Solis.

:

:

;;

Deprebenditur autem per. Inflvumenta. 7Matbe-

:

9)

l

o 7 n

'mrz:icrz diametey Solig

-

0.

20. 0,

KOT imcmïy*j lInde Semidiameter ef1

-

Ly.

-

p ptia meit Quorum finus ve&us est

436

muDUPA Sipu; complementi

-

92999

quU^ O. divifus per

-

-

439

-

-

-

^

-

-

p producit

229

anm um

os'ä:ï"

A

MUa

Semidiametros Solis, quibus ipfe Sol à terra diflat.

i5

( Qu difftantia cum . fit Semidiameter Orbis magni:

uwdlam UIST l

NI

TOU

& bacautem,ut ex fupra ditfis patet , fit paulbmajor de-

L

hiA cima parte Semidiametri Sphare : Sequitar Spba-

TA

3,;'

!

j

LlBER

AsTRONOMIJXE

J

416

j^

a p in

vam Saturni in [ua Semidiametro babere, decuplo ferà

u

&gjqïlläl

j

plures Semidiametros Solis ,boc , eft., circiter bis mille,

Si verà Semidiameter Spbara fixarum Semidiame-

;iircumfmpd "

trum Spbava t etiam bis millies in [e continet.fiet illa

qoli fis latgn

;;l o

Semidiametrorum Corporis Solaris civciter 4000000;

Semidiametrorum Terre autem circiter 60000000,

s multitläämc/

mufratune

Nam ( Semid?ameter, continet Semid. Terra tj

-

. Ipitt.

u ,;.L(I, Cäþi j

-CAPu'r V.

PEUDEULA

2 D n

De Caufís barum diflantiarum.,

7) ;,Dmfmc'. i

1. Mundum exteriori fua fuperficie Sphaericum

4 /l(«',:!iv! :

&t ( (fgtirt ,

efíe, omnes Philofophi concendunt, hujusque fen-

tentia inter alias etiam hanc rationem adferunt;

l ilusi fi'.f:) E.n |

Hnr

Quod mundus ad fimilitudinem Axrchitecti, h. e.

:

4

I

Dii cteatoris; qui infinitus exiftens, principio &

lU

m

finé caret,fa&usfit. — Cumigiturinfinitatis hujus

d

! T

uN

expreffa imagoin figura Spharica fit, in qua fe-

j

cundum naturam etiam nec principium nec finis

N

eit:1deoque Mundum Sphaericum effe, nullgtenus

^

D

n

F QOl

dubitandum effc.

n .

2, Hoc cum ita fit, & Deus certa proportio-

K rertrd

e omnia difpofuerit, ut 4ui, Sapientia atteftante,

omnia in mumevo, pondere, ac men[ura fecerit: Ya«

- pHas m

tiocinatus cft ingeniomïimus Mathematicus o

: n Ul

^

Kepleru ,cum applaul

U

1 Praeceptoris fui A. Mef-

fRatonm, if

lizijinteriora Mundim

ajora Corpora;Planetas fc-

P5 m a

intervallis fuis ad normam $. Corporum

rcgü a.

Jts Mundt

j

rium, Cubi , Tetradri, Dodecaédri, Icofaé

dl'i.:O'

"

"f

ldliem

l

um

—

JLülïïoferam,

, &aédri difpofita effe: qua pott Sphæram omni

Of«

)f

LiBEn IT. Tutontcis.

417

Wl

i

ECMP

hn

| orum prima, limpliciiluma, nobilifirma funt, a-

vtl

X

n

quilatera & eequiangula, Sphars infcriptibilia &

m'px.mzm m

circumfcriptibilia , ita, ut Sphzram infcriptam

vsm[emntinetje:if:

omnibus fuis lateribus , cireum[criptam ominibus

dO.

fuis angulis contingant; qualium in infinita cor-

PU f

"WA T

porum multitiidine Bon nifi s. efíc, à Matheq]ati-

cis demonftratum eft.

.

—

3. Igitur.

1

Que pro- f1. Czbo

n eadezz Ui Saturni 69 IoGss,

ertéo . eft | z. Tetrae- | quam 2 91 &j Martis,

Imtur,

in*terül;e-', dro

'dro ^ proxs

3« Mariz Ej Orbes M.

1a4m c4y€R -^ 3.Dodecae- ( méesl 4. Orb»s M. & Fenerst,

lp

feriptid & 4 a Icofaedro | sater 1 $. Fenera (9 Mercurite

wferipta. v5« Octaedro , orbes V

scut sl

cratoemadind

4. Quod veró in minimis defit aliquid, ejus

m A ha

rei caufam atfignat inventor, quod orbes non tan-

xilen i

tum diftantiis luis,ad normam $.corporum regu-

ig'uurin'

sim larium, fed etiam motus proportionibus Harmo- — ;

ahzr;(aitt,luguajf-f nicis, ad quaudam veluti Muficz cceleitis ideam

x i attemperandi fueript. Hinc neceffarium fuiffe, ut

4j alird inter v allis iftis fivuralibus, quze exhibentur à figu-

Ils ine variatione uniformibus, minimum aliquid

st

m adimeretur, & libertati Harmoftz relinquerctur,

n

oiprtiadt

II

d repracfentandas motuum Harmoniás,

sulirt /efc;ri:: f

( $. Has Harmonias motuum planetariorum tar- ;

Á

l

diffimorum & velociffimorum, ex centro mundi -

Mothomi

pe&tatorum, non fonis, fed numeris Muficis ex-

sl r

"i, Pme

preffas;, idem au&or Joh. Keplerus in libris Har-

^

ïïæf

,VE

M

90

(

monices Mundi, pluribus expofuit, quarum ut À-

) j

jl

t trophili aliquem guítum habeant, unicum exem-

mmomüm'*:i] m pr oferam,

Dd

Mof,ns'

r*

—

Q

AsTRONOMIX

[iet

uD

//

LO

[4.5, Ter

MW;MW

2.

&i

g.

til. máajor

h MIW,, d

39.

$. €. 'Fertia minog

2 d

$*

39.

£

6. 14«

Cb dnt

D

[

2$4:9. Diapkcntc

Ti u

38

EY

niea €

4 15. 16. Scmi'tonium

fgnum st

lanetarum tardiffimi

61

18

c

P

94« $9

24. 25. Dïcfïs.

fl

$4

97737

b.h

?164 9

$.12. Diapafon cunt

Ti fiudim

Motus

& vclociíffimi, velut ex Sele

T;;ä

-

tertlà minore.

E

L384' 9. J

Inter quos Proportio Harmo-

t r

ii ul

CaAruT VI.

Aditrmir

De Magnitudine ac Proportione

AUtat duntr

Planetarum, Stellarumque fixarum

mutua,

äe:rn ppried,

-—

ï";t:»rm ul pl

4. Planctarum,

EL

1, Adhas maguitudines, proportionesque fy-

derum inveftigandas, requiruntur eorum diftane

Tv irtri

tix, ac apparentes diametrorum magnitudines.

^i tiris

Prout igitur bze propter Hypothefium diverfita-

li

tem à diverfis diverfimod? affiguantur; ita variz

um IN

etiam funt de earum magnitudine ac proportione

(entientize.

UL L

Md

3.Ex Alphragaäï,aliorumq; veterum fententia,

C0 T

Mevturiiegm

Contine ia (ua diametro diamekros terr A5

Mi Mfittalis

t

[

Effque diametrorum proportio uf 9, & 2.. Quibw

eubico multiplicatiy , emergit Corporum $j & terre

Wb p

ino-^

progor:io uí 729. ad 7. «Majere qutero per w

rap |, "s Ri

4

Vg

Lisrn II TüEonicCus,

E

419

[45 nj w rem divi[o, fiunt 91

S

. foties f major eff globo terrez

orpus terrejrre in fe coutinet,

?

M Tc&,«i'muilw, totiu , corpus , c

-

[]

J Di;pc'mc

Contiuet diametvos terrg

24

4z.

Hinc earum proportio, uf

22.ad 7,

g r t

Corporum veró proportio eff, uf

32768.4d0243.

18

D D'*cfn.

- Fitque 2| globo terreno major

-

91

343*

T

d.

a

Mh« — Habet in fuadiametr.o

» liametros terra

I

g*

ET Ea

rumque proportio esF, uf

7. ad 6.

l

7 Corporum veró, uf

343-.4d 216,

Unde gf terra major exiflit

1

127

V

216*

: Pront:

Q.

Continet diametros ferr&

$z«

toque i

!

Harum proportio eff , ut

11,2d2,

Corporum verà proportio, ut

1321. ad 8.

In),

, 80 ergà terrá major

'Iöää

prpotig

Y

E2

utrguib. Pemu, Mercurius ac Luna , terrá minore: fmnt.

m mgie Comprebendit

n

ergo Lerra diameter , diametros V7e-

olidun d aerie

-

-

-

2$

fpoutu; bv Quarum proportio, ut

I0, 4d 2-

[

,dibcgcpropom'ï Corporum verb, ut

I000, 4d 27.

erra evgó major V'eueve

-

3732*

6

.

tvvct:rumfcuffiï

AMercurii & terra diametvorum proportio à uon-

ggdrt f 'mfu"*' affgnatur quod fit, ut

28. dd L.

2820 lt corporum proportio fieret , ut

21952«ad 1.

(j W

7

,

T Wiï"ï"';

Terra coutinet ) diametros

As

4

Dé

Qua-

ÁSTRONOMIEZ

]i

420

-

Quarum proportio, u&

7.4d2.

pmm,

343.4d8

IEJ

qxt H

Corporum veró, u

Stellg

"Terra ergà lunam continet

-

22 &

Luna equat unam quadragefimam tertiam partems

fs tert l

terra minus olavá parte.

h

W urut, ii

o&)y

PT mprmma,

Diametrorum proportio eft ut 187. ad 10. Cor-

of fa.

ad 1000. unde Sol fit major

$telle

porum ergo ut 65239203.

luná ,6 j 2 9. boc eft, fexies millies, quingenties tvicies

v r du

20viE5.

M /OPW H f/,

—

2. Stellarum fixarum.

It nddiny Yi

. Veras ftellarum fixarum magmtudmes ac-

JuNIO IT

curate Ícire non poffümus; quod & harum diftan-

$li s.

tla non adeó certa Iit & apparentmm diametro-

hn

Tl

rum obfervatio lubrlca

cüm quia hngu orum o-

W?-f [ uW

culorurm fmgulans & diverfiffima eft in tam füb-

At j pj

Wlï 'IO V

üli quantitate aítimatio : tum qula etiam per tu-

quo is meliot

JK H)um

bOS OpthOS eó minores apparent

eft & major.

Stcüæ f

4.. Ex fententia autem Aïpln*wam aliorumque

Bl

veterum, & diftantiá ftellarum 20110.

m

amummpnr.w [

Stelle 1 sMagmmdmzs.

EULT

-

-

Continent diametvos tevva

44

Vf fosciu

19. dd 4.

bt V

Eft evgo proportio diametrorum, ut

Mentig,

Corporum autem, ut

-

685 9. 4d 6 (4.

-

Jühan wi

Sunt itaque terrá majores

107. vicibw g4 s

«ï000m1g15 t

Stelle 2. Magnitudinis.

J pAetas f'

Con£inent diametros terra

-

40'0'

m MU t;m

Proportio digmetvorum est, ut

269, 4l 60

Wl m ]

Cerpos

g

Lisrn IL Turomnrcus.

42t

L

-

i

Corporum , ut

19465109. ad 2 16000.

H

2

Enrum exce[fus fupra terram

2510

907185006

&l

Stelle 3. Magnitudinis,

w/emM p

Dianetros terre& babeut

P

-

4$-

Proportie earum, ut

-

25.ad 6

.adn(

Gorporum proportio, ut

IfÓ2g.ad216.

Exceffus fupra terram

-

57 ln

zL

hW&fv

7216

Stellaz 4. Magnitudinis.

A utgntits n

Continent tevra diametros

-

-

2v

Earum proportio eft, ut

)

190. ad $.

Corporum ratioyut

6859.ad r2y.

DN

M

Exuperatio terva

-

102

od & hum

54y

12$*

i

JAtentlum

IT

Stellz 5, Magnitudinis,

Includunt terra diametvum

-

) Qu nputa

-

35*

lülmï n

"

Effque earym propovtio, uf

II9. ad 26

Corporum ratio, ut

m quia etiam

I68$g159 ad466;6

Exceffus earum fupra terram

E 630*&5 o

irdt, qu$

Stelle 6 Magnuitudinis

])IWIDI EL

Habent diametvos terve

-

2-

z

m2

Quarum proportio, at

21.4d 8.

Proportzo corporum, at

9261.ad )'12.

777

Exceffus fupra terram

-

18i

5'11

Jj

Et bac P eterumde proportione [yderum mutua eft

(45)/

j

[ententm

"m

/-€. Johán. Keplero naturz. & obfervationibus

ronomicis conféntaneum videtur; ut idem in-

ii

ter planetas fit ordo magnitudinum , qui eff &

phrarum: ita ut inter pl anetas maximusfit glo-

if

us Saturni: hunc fequatur Jupiter: Jovem Mars:

li

^

Mart«

3

AsTRONOMYIJX

[

422

ao

Martem, non Sol, fed ex fententia Copernicde.

t if-fl,

lus: Hac autem minor fit Venus, & omnium mi-

gigeri

pimis Metcurius, quia infimus.

ggrumeomuA

6. Cenfet autem, Corpora planetarum habere

y, Qunqued

proportionem intervallorum; ita , ut quo altior

eun m qui

humiliorve unusquisque terrà eft, ita fit etiam

quitit nj

major minorve,

soitüdt

Saturnis ...r-nole Corperis erit

x7. Hac ratione

DT ULE

auló minus decuplo major tellure: Jupiter plus

vtedirs lupar

quintuplo; Sed Mars fesquiplo: At Venus pauló

at

minor dodrante five

$

$. Mercurius pauló majoxf

xunum Germ,

ejusdem Triente $.

l Corpojsa:

- &. Proportionis autem inter Semidiametrum

Atf COrporte i

telluris, & intervallum telluris àSole: Itemque in-

At dlmo

ter corpora telluris & Solis xequalitatem. affumit;

stgali EH

ia ut quoties (emidiameter te!luris continetur in

intervallo centrotum Solis ac terrz , toties etiam

*l jis qui

nuiias m

corpus telluris contineatur in corpore 5olis.

ioms &t

9. Cum ïgïtl;r intervallum five diftantiam So-

T

lis à terra maximam fupta fecerit femidiametro-

[

q

J

sls fra

rum terree 3469. cum trierte : Ideoque totidem

? nagrtd

etiam vicibus corpus Solis corpus terrze fupera-

ïülïumwïam-, |

bit; ex cujus numeri radice Cubica conftat, femi-

:ämä n

diametrum Solis continere in fe femidiametrum

PU lp t

terrz paulà plus quam quindecies; effe veró mil-

liattum 12990, totam autem Solis diametrum

li d

lh. i fiu

mill. 24860. quz nobis pedalis apparet in 12. di-

LT dliqu

gitos dividua.

LU 0 frorpi

10. Sicut autem proportïolcorpomm Solis &

A iigi,*w m

terra fe habet ad proportionem intervalli Solis &

texro

[.'Hforg:, ii

Oty

KisEn IL.Tiutonicus,

415

ïevntentia N

Y

iU

W

|

terrae: ita; au&ore eodem , etiam fehabet

fï Eïllls,&'omm

ä.

propot-

ln

tio intervalli lunze & telluris, ad

corporum eorundem.

pgoporhonem

" Ditnmy

11. Cumque intervallum illud fit femidiame-

tqoaj

adtil

trorum terrae quam proxim? $9.. Ita totiesetiam

corpus terrz: imajus , lunzc minus & anguftius i

fe continebit.

5 u Vr

t J

12. Ex quo etiam fequitur, quod Semidiame-

ter terreftris lunarem pauló minus quam quater

po: M VenusPaL

comprehendat; (nde diameter

ratis p

millarium Germ.

lunz fit 430 fer;:

I3. Corporis autem folaris diametri, ad día-

Inter Semilam

ris 1Sole:]

metrum corporis lunee, hoc pa&o eadem propor-

tio fit,quae eft corporis terrz adcorpuslunz: nem-

æqxxaïïtaïem :

all

peut 59.ad 1. Et fic corpusSolis continet corpo-

ut

8 COI

yc fete, o

r

Af

rum lunz plus quam ducenta millia, qux prove-

niunt, fi dicas,corpus terrae I.continetlunaria $9*

imorporeSoiis.

quot corpus Solis terras continens 5469 ?. Refp.

pfredilnfr

204671.

keeit enidant

14. Stellas fixas quod attinet, in affignanda

k: o t

harum magnitudiae etiam hodierni Aftronomi

us t f

multum variant; ita tamen, ut etiam ii, qui par-

Ab at

ciffim? computant, plerasque terrze molem mul-

o

]

d

;'mfe[

M

f

!

toties fupcrarg fateri cogantur.

,

J

d d

H euim evidentiffmum eft, vel boc populari avgu-

lm SOk

T

H

! m:ï

mento, à frellis diametraliter oppofitis [fumpto: qua-

l

il aypäffm r

lu in celo alique dantur , verb.

z

gr. prope gculum.:

fauri & cor fcerpii.

on!ffgfï"ï

- Si igitur terra major talibus flellie effet, impos-

ytio t

g

N

tera occideret, atque

[

fitile foret , ut und. oriente, al

;

vi-

Dd2

|

AsTRONOMIJE

424

f at

vicibus permutati, ia occidente ,

ifta vuvfus orife-

d

fur

Nam oculus magnitudine tevve elevatts , ne-

syrüm 100

ceffario relinqueret alteram infra borizontem , quod

^jphragan

tamen experientig omninà refragatur. — Hinc Tycho

ao me

ra wulgi judicia veritus, /Mundum,

Brabe, qui foift

[[ilil] Giame

quautum potuit, contraxit, flellas tamem prima ma-

agl

gnitudinis 68. vicibus tellurem fuperare, alteras vis

/Esfphæm r

cibus olies , tertias undecies , quartas 3 $ quintas

-«IM

N

maaqutüt

I

49

fexta: z terr effe, afferit.

Alii veró im immen[um eas augent, q

uia probant

ARA

immani intervallo à terra abeffe , fiquidem orbis fe-

V Diamde

viüdiaméter ad. fixarum altitudinem infenfibilis fit ,

lg C

li

& ne uuum quidem minutum in [pbara fixarum facere

h

N

ld iq n.'

i

lii

deprebendatur.

^

h

"l

r

f

Tantum de diftantia ac magnitudine Syderum.

bt W

1

EI:I)ZOGUS.

Tf

NI

bdis o

Epilogi loco annie&ere libuit quid Aftronomi

E

T:m ilm

refpondere foleant duplici hominum generi, qui

n

U

D

Qul

de talibus immenfis fuperiorum corporum diftan-

W 'mcompxei

