no, fi fieri poteft, in uno latere tres, in altero qua-

tuor, five pedes five uncias. Sthypothenufa qn-ïn-

que continet, angulus datus re&tus eft; fi paucio-

1es, eft acutus; fi plures, obtufus, per theor. 2 1.

2. Per Quadrantem, Trientem , Aftrolabium,

u

Quadratum Geometricum, vel fimile inftrumen-

(

"i

tum, divifiones Circuli habens,atque dioptris vel

"s

perpendiculo inftru&um, non tantüm fpecies, fcd

etiam

Na4

GroMETRIX

hl

200

o d« a

eiam menlura angulorum haberi poteft; ut in de:

fcriptione fabricze, & ufu talium inftrumentorum

j hl'

,mfe

videre licet , de quo plura dicere , hujus loci non.;

gatil aiquit

eít,

vdiematio ,

H

u;'urpäbimusm-

Dato in Triangulo plano, angulo uno,

mauium redan

cxteros vel fingulos, vel eorum fumi.

- Jgun d que

;

givor ia

mam concludere,

vudrantibus J

!

1, In 'Eriangulo ReBangulo , ReGus perfe no.

[:ripümue, d

ndonket a

l

004«

f

tuseft, 9o.graduum : Reliquorum fumma totidé

Trit, quaoo

graduum efl;quorum uno dato,innotefcit & alter,

fi datum à 9o fübtrahas, per tbeor. 1'6. & feq.

ipa hi

2. In Triangulo equilatero , quod etiam þePc g.

Md p tidi

[:]

v plb

quiangulum, angulorum quilibet continet 6o gr.

vipo toyadl

fummatim 1$0.

Miigimsa

E

»*

In ifofcele dato uno zequalium, datus eft &

Xigveil

alter : quorum complementüm ad femíicirculum,

Vinadim hy

eft angulustertius inzcqualis; dato autem inzequa»

tifsalnm

li,datur fumma reliquorum,fi eum ab 186. fubtra-

lio: & n

bas: cujus fümmzae dimidium utrumque notifi-

f

1

cat.

1, El

j

4. In univerfum , dato vno Trianguli plani an-

atpuo Qondi

ulo , datur fumma reliquorum , fi datum notum-

^

1

que ab 18o. fübtrahas : five ejusdem complemen-

Ti hi

tum ad femicirculum affumas. per theor. 16.-

j

I V.

d l*'f | f

Datis duobus lateribus 'Trianguli Re

V0 |

ctanguli , ambos àácutos cruere,

l

j

J

Pre

Ty

201

Pars ITI. de Triangulis,

"þfn*tm. pu.

y ll

fgxfum j

v Pro. declara-

nmmm

T j

tione hujus & fe

quentii. aliquot

roblematum»,

ufurpabimustri-

Dthlou,

angulum re&an

*—N*.'.zþ

"!^trom [

gulum abe,quod

|

r ÀÀÀ

" d

quatuor Circuli

f

Ih, Reöus;erff

uadrantibus in

k

(

Vr

[cripfimus, ute-

Morum (ummati

videnter appa-

to nf a

feat, quomodo

i

VA

v'lj

(

"

fiapula latera;

BU

m quliand

V,.f pro radiis?

l

vel pro finibus ,

m.t

contit

vel pro tangentibus & fecantibus poffint haberi.

Adícripfimus autem lateri a c minori

3-

-

-

-

-

-

'cluaifmn,äarus ;

j

Majori verà P c

4-

tümadfemici:

Sed maximo hypothenufz a b

*

.*

5'-

p aufemmint

Inveftigandorum autem angulorum hzec eft ra-

I)

V

VKO

f

tio: e.

r.

muämqæm

Quaratur Angulus ad a

1 Fx data hypothenufa a/, & latere quaefite

r

alllani

m

angulo oppofito 5 c.

TOU

Fist in Circulo prime

M compïem

Ut bypotb. a b

ad latus b c.

lta.Radius a b

f

4

160000.

lS»Fh*Wf'I "

LI

T

ad b c

A

finum anguli ad a. cujus arcus

$0000

o /

y T

L]

1

$3. 8 eft angulue ada quafitus.

Ex

N ;

202

GróMETRIE

Ms

Dat

|B

jjoous

?. Ex h pothenufa a ? , & latere a c quacfit

?

angulo adjacente,

q yiit

É ïEFSml

Fiat in Circulo fecundo.

y u bc

[

ita radius a c

D

3

ut l(:fm: ac

2

l ad bypotb. a b

*

4

£

!

I00000.

e !

tange?te

[

|

WX

ad ab

Secantem anguli ad a, cujus avcus $3,8.

ag

if g

166 666

[I

|

eft. angulus ad a quafitus.

2. Ex datis duobüs lateribus, angulus ad a late-

]r quocuY

ri b c oppofitus veperitur, fi fiat in Circulo fecunde:

bus lateribus,

ita a c vadius

ut latus a c i ad latus b c

terum oppoi

L]

L

100000.

oppolitumitr

- tangentem anguli oppofiti ad a,cujw avcue

o

lo Trlh

adgc l

132222 0 53. 8. eff angulus ad a qu&fitus.

hifitdc w

Eadem prorfus ratio cft, mutatis mutand'ts?xfï

PTR

1

,

quxeratur angulus adb. Nam:

[

1. Ex hypothenufa ab & latete 4 c fiat inCir-

n

culo quarto:

Ia ab radiws

ut bypotb. a b l ad latus ac l

DI ülj

.

L

*

100000.

Qu

M

h

VT

ad ac

h

finum anguli o.ppofti ad b, cujus arcis

ti m

liq,;

60000

L]

306. ;2. ef- angulus quefitus ad b.

MAT

2. Ex hypothenufa a b & latereb c, fiat in Cir-

v(]f]. Hï; hy

culo tertio.

COl f

Ita radius b c

d

ihe E

Inus. [

A0 u

ut latu bc I ad bypotb. a b l

L]

.

L

I00000.

"t Qcle

[))

[

Secantem anguli ad b. cujur arcus 30. 2«

ad a :

125000 4 ff angulus ad b quafitu.

h

! ts

3 anbu

$E

"Mp

Pars III. de Triangulis.

203

Gu

1

n

3. Ex duobus lateribus angulus ad P lateria c

ht

oppofitus reperitur, fi fiat in circulo tertio,

ia

uf latus bc l ad latus a c | 1te radius b c

4

3

L]

160000

)

^

L

adac

t:ngentem anguli oppofiti ad b, cujus avcue

i o fl f

»f000

LI

d quftu,

36. y2.'wft angulus ad b quafitu.

.

li dnplt dl

t C f

In quócunque Triangulo, datis duo-

13 Cruliu

bus lateribus, cum angulo uni horum la.

100000,

terum oppofito , angulum lateri altero

puftiudag

oppofitum invenire. per theor. 25.

In Triangulo abc dato latere a b 24. cum angu-

12 quitt.

[

muas m

lo ei oppofito ad c. qui fit go. 2,3. dato itemlatere b c

l

135. vide figuram infra pag.207.

herea c f

Dico ergo :

Pto angulo ad z.

o

[

I EIDLÀ

ut latus Ab

Had lajns

100000,

ita finus anguli ad c 60.23.

24

'

bc i5

1

86935.

) ajr at

ad fiaum anguli ad a; lat*leri b c oppofiti, qui eft

171 4(1 b.

34475.Cujus avcus 20. 10. ferà ,eft angulus quefitus.

;7 fj äät ïü[

Nota. Hic tamen attendendum , acutus ne an

obtufus fit ille angulu

s?. cum utriusque idem fit

finus ; Ideo

TO

que etiam kfpecies anguli quafiti nota

effe debet.

00* 0

VI.

TL 1

In quocunque Triangolo, datis duo-

;FW-

[

bus lateribus, & angulo ab eis compre-

1

henío,

pas

264

GroMETRIZX

13 dotut |

henío.reliquos duosangulos ilxyc&igafc,

H& HAUW'

per theor,24.

Gu 0T

Proceffus talis eft.

b

In Triangulo fsperiori a b c. pag. 201.

j dme m

Sit latus daiun a b maximu , e. g.

I0.

-

QWW [umm

Et latus minus a c.

6.

s H m

Summa laterum eff

-

I6.

-

Ej? li derh

Eorun differentia

4«

», 9 darett

Angulus ad a datus fit

-

Qu

e

/

tob

1

*

« hypc:h:c

Summna reliquorum

126.52.

cun attel

Summna bujus dimidium

-

62.26.

-

1 m

Dimidii bujus Tangens

199986.

Hinc

fiat :

1, Qulitm vi

[7]

Ut fumma laterum

ad differentiam eorundem

I6,

4-

nl d

t

Tb m w

Ita tangens dimidii

ad Tangentem

^ 199986.

|

499296.

od a

[

Cujf? angulus five z.wcm' eft

; 26.245

Diio r

Quoà dimidio fübtra&o , fiunt ;6. ;,2. augulus fcil.

in,glllomglah

minor ad b.

Mi j

Eidem additio fit major ad c

-

-

90.

9t lii M

Ha&enus de Inventione angulorum; fequitur

L Byla

De ln'veutione laterum Triangulornm

üpioa d ij

planorum,

li füdi!b' ETQ

V EE

mml

t:

Datis in Triangulo rectangulo duobus

li lj

LETS

3'

lateribus, tertium invenire.

|

EL

9)

24

M

Pars III. de Triangulis.

205

QUsf

J

E

uv Hdothur latera rc&um comprehendentia

46 G b c, quxratur autem hypothenufa a )

T

Sitque exempli gratiaag

-

6,

[*

-

-

LTA

8'

J g.

. Sume eovum quadrata

Quorum [umma eft

-

26. 8 é4,

100,

2, Hujus fumma vradix

-

Ie,

Eft latus tertium a b bypotbemlfa/'cil.-

H

2. Si daretur hypothenufa cum latere alteru-

U

tro P c quxratur autem latus a c.

-

uí

e. gr, hypothenufa 4b

[4

I0,

Í

;

cum latere b c

-

*

3.

l

]

!

l. Sume eoryndcm quadrata

120.8'6

4-

l

a. Quadratum. minw À. majore fubtrabe , rema-

nenf

-

-

frtien ts

26.

h

Hujus vadix 6 eft latus quefitum a c

Fodem modo qu:xeritur

Mg:n:m

etiam latus b c ex hy-

7

pothenufa & latere a e.

;

ACBEL

(

Dato in rectangulo latere uno, cum

j a gt

angulo uno, alterum latus indagare,

Repetatur fupevius fcbema: Triangtili.ref/ianguli,

cujus latera 3. 4. y. igitur:

g

Ka

1. Hypothenufa « b habetur , ex laterez c &

angulo 2 ci adjacente, fi fiat in circulo fecundo:

"

Ut vadius a c

^

ada b fecantem angali dati ad a ;3.;?

100000,

|

166679.

;&MWNW

Ita latus a c | ad l:ypotb'

LI

enu[am quafitam

$.

nit

2, Ka-

206

GEOMETRIE

pus

r//',

3. Eadem hvnothenufa a b invenitur ex late.

rere U0

f

fe 4 C. & anpuio ei oppofito ad b in circulo quar-

& uzüf(?o?*

to, fifiat:

QJWS n laï

gt n Trat

ut a c finus anguli dati ad b 36 yz

ad vadium ab |

[]

I00000.

[ Aturias d H )

5999)-

[]

v(tus 062

Lfalatus datum a c l ad bypotbenu[am a b quafitam

Latus bc Habetur ex hypothenufa 4 b data,

ii &uæf' j

& anouïo 4 ei oppof]to fi fiat in circulo primo:

o

4

tj a

if radius ab

ad b c finum anguli a j 3. 8.

"H

I0000

*

80002

1

li frn uj

Ita bypotben. a b l ad latus b c.

'

ii

M

jj^

$.

4. Idem etiam eruitur ex hy pothenufm & an.

o tertio:

gulo ? ei adjacente, fi fiati m c1rcul

Bresnittri

ut fecans.a b anguli ad b 36 j'*

ad radiun bc

Vettiqspli pl

100000,

B ve bf

124995.

L

öü WTRY Y Q

1ta bypotbenufa a b l ad latus b c

PE

4.

lm E mw

$-. Latus alterutrum etiam repentur ex latere

ïöw»

N h

uno, & angulo eidem oppofito , fi fnt m Circulo

mangu ml

)

fecuudo :

O'ügonnsa Wi

ad vadium

Wonus&;

ut taugeus b c oppofiti anguli ad a dati l

132249

1. ac100000, gulore&om&

]

Ita latus datumb c l ad latus quefitum a c.

4*

LI

3*

L Af

TX

1 Lofyy,

Dato in quovis triangulo plano; la

[(311

Dw:

ho

WKIE

m

Pars I1I. de Triangulïs.

202

4 H"F'fnitur 3

tere uno , & angulis duobus, lateri dato

P mcirculoga:

& quafiio oppolitis, reliquotum laterum

l

uodvis !ndagare, per theor, 53. trigon.

o al

Fiat in Triangulo 4 P c cujus

b

19 /datur latus a ?

[

34- angulus ad c.

Ahifon a

9

7

]

' oppoü&us 66. 23. angulus ad 4.

o

1

poteuf aj

$20.10

d

titdttlgig

lateri q'uæiïto b coppofitu:

1

N

2.

Ut finus anguli 600. 2

ad latus a b

tlj j

869iy.

L

24.

^

/

)

Tía finus anguli 4d a 2.0; I

[

ad latus quafi-

[

34477-

LI

tum bc 155

hat

X.

irauptert

Ex cognitis tribus lateribus cnjuscun.

que trianguli plani, Segmentum lateris

p dd TA

la!!

. maximi five bafros inveftigare, perpen-

1 dicularem ex angulo maxiimo in bafem.

.Cadentem excipientis.

iwak L. Si perpendiculum intra

hu Qs frtangulum cadat, quod fitin

oxygoniis à quolibet, in am-

"m blvooniis & rectangulis ab an-

jl l

[

aciti £ulo re&o vel obtufo ducatur.

eeet

Procefíus talis eft:

M;umac.

1. Affumatur latus majus b €

o,

2. Latus minus a b

12.

3. Diferentia utriusque

j*

wl PW'[;

A.

p

a

208

GgoMETRIE

—

—

-

4. Laterum [umma

EEn

p m

p

y. Bafis five latus maximum

2I,

mj Jegm»m

Fiat itaque per theor. 25.

qripitte

ad fummam laterum,

(f PI&O àytt

Ut bafis , latus maximum

225

a d proudea

ac 2I.

cbliquzngulos []!

Ita diferentia | ad fegmentum bafisce

fnum ignotorum

7Z

II«

u)

/

Hocà bafi 21. fabtraBo , velinquuntur e a 10.

laf

$

Cujus dimidium f e ve

gi?fegmentumbajis 5p

erpendiculum excipieus , quo

Quatar

-

21 fubtvallo,

à tota bafi a c.

16,

pealiar fol

velinquituy alterum fe

gmentum bafeos fc

1. Trangi

IL Si pcrpendiculum.:

tibs df

extra triangulum cadatin

Rol f

bafin, ob id protrahendá, 3

drapts Cl

ntfitin amblygoniis,fx ab

ä

1 d

ang

ulo acnto datur ; ita procedendum:

cf"'mangulonmy

P qn triangulo Kk1m

41

dplstetis

1. Sumatur latus majus kl

16,

Cs nf d

2. Latus minus ] m

-

24

BmFmWfïu*

2. Differentia ntviusque

-

apgulnm d

4. Laterum fumma

Di

km protraüz)m i

ACf

;. Bafis latus maximum

-

Q tgd

ccipiens

3^

L pe'rpendiczrxlum, ex

tihilafud ii

Fiat ergo :

5 Pt

Utbafskm

laterum

»

AU auguüs,n

22

x /ad fummum

OpPoütum1 N

Ita differentia | ad fegmentum bafis protra&a

UT

24.

m o 42.

mm, Qalu

-

LE

D

Hiþc ablata bafis K va

Rdit

[

-

Thtg

x

D

Pars III. de Triangulïs.-

'309

Xittoy

Relinquit m o .10.

Cujus

refidui dimidium mn

i, y

$- esf fegmentum bafeos pvot

ra&e, perpeudiculum

excipiens.

4 ag lii

(Hoc pa&to autem, media

DT

nte perpendiculo, & bafi ye]

vera vel protra&a, jam fit «

riangulum r'c&:mgulum ex

T

obliquangulo; unde ablaris

a

uferendis, lateris & ange-

Jorum i

tur )

gnotorum in dato' obl

iquangulo quantitas cruí-

Mu e a

De Triangulu Sphericis,

IO

Kal xj

t fl

Quznam inter Triangula Sphærica

hfs f

peculiari folutione ingiigeant, Ícire,

I. Triang

tribus reGis

ulum Sphzricum KeGangulum, cum

; folutione non indiget,

"'Tres enim

Reài per fe noti funt:

Eorumque bafes funt qua-

d

drantes Circuli.

xedendum.

2. Nec quod duos Re&os habet

Re&orum

eniman

gulorum oppofita latera funtq

uadrantes,

kl

Angulus tertius vel acutus vel obtufüs

effe poteft,

cujus menfura eft lat

us tertium, quadantenus ei

femper oppofi

tum; (luadrantemajus ,lifubtendat

i

angulum obtu

,

fum: minus, fi acutum: Sive igitür

hictertius

angulus,five]latustertium detur,ntrum-

ko pro,'mg?U

que datu

m effe intelligitur: cum hoc tertium latus

nihil aliu

d fit; qnàm anguliillius menfura.

"

»

Pto triangulo Re&angulo cum duobus ob.

tufis an

gulis, folvitur tría

«'1'722' n

ngulum ex angulo re&do

oppofitum, cum duobus

" Pratrdäf

acutis. Datis enim qui-

uscunque tribus in alterutro horum triangulo.

h

rum

, €a in altero ignorati non poffunt: fiquidem

partes unius trianguli funt partium alterius com-

i

O

p'ementa ad fcmicirculum.

4. Pro

(

pit

210

G EroMETRIJXE

"

gt

4. ! Pro Triaugulo. Re&angulo cum obtufo &

acuto, folvitur oppofitum ex angulo acuto trian-

gt

uin minus, quod ditos habet acu-

gulum re&tangul

tos; & quacunqu

e funt in alterutro horum data ,

pauum ]

;3n altero nonignorantur. Nam anguli op

pofitifünt

WMWW

æqua

les, & angulus acutus eft coinplementum ob-

L.À

tufi ad duos Re&os. Latera infuper

funt comple-

yDbieang

menta ad femicirculum, e. g.

Si datur folvendum triangulum b d c re&angu-

&i fchypot

fratere, r

lum ad d obiusangulum ad b, & c. pro eo folvendum

]

abqudioad

j

e£t triangulum a b c, dato ex angulo d oppofitum:

in quo anguli ad a & d [unt. «

quales: latera ab &

Sic fatat d

tggatem nl

a c fünt complementa laterum b d &cd ad femi-

circulum: obtufi denique ad b. & c funt complemen-

db o tanpen

Til dl

ta acutorum ad b & c, adeoque quibuscunque tri-

bus intriangulo b d c datis, etiam. tria in angulo a

ricmenti, anpulg

bcdataerunt. Simerà folvendum offeratur vethan-

M qr lriri

gulüm c e d, quod velum )

abeat d d, obtufum ad

gl dlt

atur triangulum ed

e , G acutum ad c, pro eo folv

£rianguloe c d ex. augulo acuto c oppofitum.

m h&s "

]

1

AH5 Qu

)

Tij n

b

n LT

!

Iu Tigi

V Ndin | g

p XTILOLIM

1000g.

Admm I A]

hzericis Re&an-

H234, |Q

. Reftatigiturin triangulis Sp

d Re&um habet

gulis folum illud folvendum, quo

cum

ür WUIIAS i

E

Pars I1I. de Triangulis.

2II

B an d

ERE d

AO a fi

cum duobus acutis : de cuju

S Ifolutj«onc deinceþs

uodducshabeta;

agetur.

XII.

"ffolorum

r

vt

Datum "Triangulum Redctangulum,

nriT?WDC

Spharicum, cum duobusacutis Íoivere,

me

l. Anguli repeyiuntur :

1. Ex bafe anguli re-

mb duf

&i , five hypothenufa,

c ul

& latere, fivecrure an-

agih d s

gulo quxfito adjacente:

ul limaal

Sic fiat,ut Radius ad

bd&ct dj

b —

tangentem complemen

d cfmt m

tibafis: Ita tangens cru-

g ht i

ris dati, ad (inum com-

ticn. rid t

plementi, anguli quafi-

jaciferttr [

ti. e. gr. In tria

ngulo rc.flqngulo abc.

,Qg;xmfur

yid, o

angulus ad c,

fyririungidim

-

o

/

af

Data funto bafis ac

2.049.

Ejus complementum

-

RE

Hujus complementi Taugens

1722102-21

Crus angulo quafito adjacens b c

-

-

-

Jte EL

Ejus Taugens

20466 B.

Fiat igitur:

ui Radius

ad Tangeniem ,

Ita tangens B.

100000.

I72162.

r

[

-

-

20466.

4Ád finum,

Znguli

20.28.

25224.

|

Cujus Complementum

| APh

æddSRæi

60.22.

fdur?

quod

(

eft fzngzzlus ad c quafitus

2,Ex

hi

212

GEoMETRIX

2. Ex bafe & crure, angulo quafito oppofíto.

n |

Fiat, ut radius ad finum bafeos : Ita fecans

m

compiementum cruris dati, ad fecantem comple-

menti anguli quæüti. e. g.

-

, Dr

Fit i Ri

Quaratur angulu ad a

o [

palponti:

Data funto bafis

20.9.

quisdtangan

-

$0227 4

Ejus finus

( Quenttr d

Crus angulo a oppofitum c b

11.34.

I (n

498733. B.

Hujus complementi fecaus

Bs fs

Fiat ergö :

(s dtenmad

fecans Complem. B

Fie al

ut Radius | ad fiuum A. l Ita

100000. ^

g0227.

L

498723.

Tesgeis a

-

66.28.

Ad fecantem | Anguli

[*)

l

( As | m

2;0495*. t cujus compl.eft angul. quafit.a 23.32,

T0 1 200j

2. Ex bafe & altero angulo.

Fiat, ut Radius ad finum complementi bafis:

dirgus

|

tj

v

|

(

Ità tangens anguli dati; ad tangentem compie-

menti angulil quæflti. e. g.

J bragy

Quaratur angulus ad c.

o 1

, Sintque databafis a c

20.09.

F Rm"nï

-

$9. $T

CO m

Ejus complementum

Hujus complementi finus '

-

a Qu «

864Zl.;4.

L

22.2?.

Qgiïzl?muguïus |

Angulus ad a

Ejus tfangens

-

4370 B.

Sin!zg//edm an

"gt f

Fiatetgó:

TH atl (

ad fimum A.

E

a tangens B,

d Pf

Ut Radius l

100000.

[L]

86471.

L

43330*

m

A

Mg

ii

Pars III. de Trïangulïä.'

213

Ad tangentem

Cujus arcus et

Pt a

20.38,

lecapfem ü.

37658.

) Ejus compl. angul. quefitus :9. ;2.

4. Ex utroque crure anguli vetdi.

Fiat, ut Radius ad finum cruris, angulo quxfi-

to adjacentis: Ita tangens complementi alterius

)

cruris,ad tangentem complementi anguli quafiti,

m

J

e; g. QOueratur angulus ad c

Sintque data Crus adjacens b

II.34.

al

-

:

-

Ejus finus

2005 I. A.

Crus alterum ab

28. 2.

fzms ml

4

Ejus complementum

1. $8.

4

j

Tangeus bujus complementi

-

í

J

187809. B.

Fiat igitur:

[

Ita tangens B,

a uj

Ut Radius l ad finum. A.

I100000.

|

2005 1.

L]

I$87809.

vin.

o

/

4d tangeätem

Cujus arcus

-

20.28-

complemend l

'angen::m Qu

37657.

[!

Compl. angulus quefitus

69.22.

$. Ex angulo & alterutro cvure, augulo

quefito oppofito

Fiat ut Radius ad fiaum anguli dati: ita finus

)39

complementi, cruris dati, ad finum Complementi

pl

anguli quzrfiti.. e. g.

Qusratur angulus ad a.

o

7

Sintque data anghilus ad c

-

690.22.

Jl

:

-

Ejusque finus

93585. 4.

I1:24.

Crus angulo quæfïfo opp

ofitum b 6.

TL D

Ejm- compleneutum

-

7820

mus

-

7809- P-

pl

)-U)

l

"E

Dico

Pu

GrowETRIX

a14

UUR

n

j

j WW

Dicoigitur,

r

(jgurt

Ut Radiw | ad finum. A,

Ita jinfls B.

I00000

|

LI

TTTULUS

V

93585*

97969-

o

/

l qnpttt

Ad . finum

cujus angulus eft

-66,28,

Jjo i?

91684. 1 ejus complem. augulus quafitus. 23,32.

6. Ex angulo altero &$ cvure, angulo

pl |

quafito adjacente

g. s P

Fiat, ut Radius ad fecarftem cruris dati: ita fi-

nus complementi anguli dat , ad finum anguli

Ajtagetitm

miyt.

!

[

quaefiti. e. gr, Quaratur angulus ad c.

o !

ET.

Data funto Crus adjacens

E

LI 245

-

-

Ejus fecans

102072. A,

Fitatadi

Zngulus datus ad. a

2:34/2,2»

V Tufmus eruns

Ejus complementum

66.28.,

& g i

Hujus cosiplemeuti fius

]

9[683.3.

Dico er

[2

76 f

Ti p

IIt Radius | ad [ecantem A. i I

ta fiuus B.

I100000.

[

102073.

[

91683.

D

A finum»

cujus angulus eff

69.22,

$t hjzxs (

93563.

|

angulus quafitus ad c.

C'((ii QPMW»

Ej f

I . Bafis invefügabitur

1. Ex dato crure aiterutro eir angulo

r

Yt Mali ül

ei adjacente:

10000p,

Fiat, ut Radius ad finum complementi anguli

Ál fs

dati, ita tangens complementi cruris dati, ad tan:

' tlj

Taur,

LU

gentem complementi bafis quaefitzc. e. gr«

Quaratur bafis a c.

^L

.

th) whad

Sit angulus datus ad a

3.2

BEU Cfüri

Ejw

W.

Pars ITT. de'Triangulis.

'51';

p

Ejus comiplemestum

06-2S.

4 fiy p

Gomplementi finus

-

91683.4

/)»)

ff

Érus dato angulo adjacens a 5

252

Ejus complementum

L]

-

61.$f8.

fí

-

-

Hujus tanges

*

187809.B.

Efhy ;

PHire, qugils

Dico ergót

d finum A

Ita taugeus B.

Ut Radius l

I00000

à

91683.

1

$09,

ati: f

o

n ang

cujus arcts esi

-

$9. f1.

J

Ad tangentem l

172190.

Complem. bafis quefite

30 9.

0

2. Ex dato crure e* anäula, cruri

l!

buic oppofite

1020

,)

Flat ut Radius ad fecantem compl. anguli da-

4(

ti: Ita finus cruris dati, ad finum bafis quaefitze. .

pii

e. g. Quaratur iterum bafis a c.

o ]

Sitque angulus datus ad a

22122.

Tif B

o

/

'MJ;

Ejus complementum

66.28.

Secans bujus compl

250449- 4

l

t

Crus oppofitum b c-

LI434.

-

-

2005$1. B,

Ejus finus

Dico erzó

ngl /

Ft Radius

ad fecantem A

Ita finus B

100000

250449

L

200 $1.

4 finum

mP em:U 1 A

|

cujus arcus 30. Q efT bafis

f 1( 3311,

$0217

LI

uefita,

meü

3. Ex utvogue crure dato

Fiat, ut Radins ad fecantem cruris alterutrius :

L/)

D]

Ita fecans cruris reliqui ad fecantem bafis.

O 4

Que-

516

GroxwETRIZ

—

Parï 1

Quaratur bafis ac

|

-

28..2;

Qmamr (

Daturque cíus a b

hirac

Ejus fecaus

-

113292. A,

Crus alterum c b

-

jjitin

-

11.24.

Ejusque fecans

102073. B.

Fiat ergó:

jl la

o jni

lt Radiw . ad fecantem À.

|

i Ita fecans B.

100000 E

112292.

l

102072.

CT

alfnm

/

1090

!

[

A fecantem

cujus finus

30.9.

*1176465

| est bafis quafita.

jj

!

1

í

»h

l

! aj

4. Ex utrogue angulo acuto dato

Z

Fiat, ut Radiusad tangentem complem. prioris

k haü&ang

vidpents Fal

anguli: Ita tangens compl. pofterioris ad finum

Thadosad m

complementi bafzos. e. g.

Quavatur datw bafis a c,

[-]

prhdsadtng

-

ZAngulus datus prior adc

69.21,

Ts

Ejus complementum

-

20.34.

Div jl a,

-

-

Tangens

37654. 4.

Tetmng

Angulus pofterior ad a

-

2070

Til

!

-

-

16.28.

Mi

Ejus complementum

-

-

Tangens

229619.B.

Eirieg

Dico igitur:

Ut radius

ad tangeutem A.

Ita tangeus B. AV

U Ral d

100000

37654.

[1

229619.

10099, |

-

Ad fiaum

cujus arcus

$g. TI«

Ál ag

$6460.

[]

|

complementum 230.9. bafis quafita.

,

$ Est

IIl. Latera reperiuntnr:

T. Ex!ba

fidata & augnlo, cruri quzefito oppofi-

Canlemcrm

to: fi fiatut Radius ad finum bafis: Ita finus an-

A m s

guli dati, ad finum crurisquafiti. e.g.

Q"*Mtu

Mg

Pars III. de Trianghul'prï

217

Quaratur crus b o

D

* gj

4

Bafisa c

.

lI

Ejus Sinus

30.9.

$0227. A.

T

ZAngulus datus ad a

A

LE

LU

Ejus finüs

-

-

39928.B,

1

Dicoi ïtulr:

NUA

n,

Ut Radius ! ad fimum A

100000-

$0227.

l Ita finus B, -

!

L

39928.

ad finum

] cujus arcus 11. 34. effcrus quefi-

hts d

20064, 4

tum b c.

cmcomplem.;'i'

2. Ex bafi &ängulo,

crüri quafito contiguo,

polteiorsaa

veladjacente. Fiat

Ut Radius ad (inum com

pl. anguli dati; Ita tan-

gens bafis, ad t

angentem cruris quaefi

ti. e g.

Queratur crtus cb.

Datus fit angulus ada

27. 22.

3/

Ejus complementum

-

66. 28.

Hujus finus

.6I683.A.

Bafsac

30. 9.

M/)

Ejus tangens

$8084. B,

! Dico igitur:

ll!.i lngetih

adfimum A. | Ita Tangens B.

VUt Radius l

100000.

5

ftj,

91682.

'

$9084.

A tangentem | cujus arcus 28..2. eff cvus qua-

52?52.

[L]

)qyj,'m

fitun a b.

nunfugï

3. Exbafi & crure alterutro: fiat, ut Radius ad

fecantem cruris d

i

yelio rf

ati:ita finus complementi bafeos

ad finum compl

ementi cruris quxfiti, e.

g.

yis Jo

[ii g

/

Quaratur idem erns a b..

&

0 ;

Detur

m

GroMETRIJX

»IS

o

m [

Detur autem crus b C

2Í,24.

g f

102072. A.

| dsgin trin

Ejusque fecaus

-

Etbafsa C

30. g.

NT L

*9v $1.

Ejusque complementum

-

£t finus bujus

í

86471. B.

ii | d f

g. s df

Dïäb ergö:

Ita finus B.

J ag

|

U: Radits | ad fecantem A. l

14f

l]

I00000.

102072.

[

86471.

£, Ex utiog

d finum

cujus arcus 61. 5 8. eff coiaplemen-

fiatemconp

$8 263.

i

tum 28.2. crusab.

o cruri quxefito ad-

canfis a us

4 Ex cture altero, & angul

& Ztum!ur [

jacente, fiat ut Radius ad tangentem compl, an-

Dusft i

guli dati: 1ta tapgens cruris dati, ad finum cruris

(j mj

quæüti. e g.

Fjequ frun

Quaratur crus a b,

Ex dato angulo ad a. adjacente

22.27.

Mi anls

-

66.28.

( n

Cujus complementus

-

229610.4.

WWmW

Taugens bujus

II.24

Detur autem & crus b c

-

20466 B.

Ejusque Tangens

] U du d

Dico ergo:

|

100000, 1 *

ad tangentem A. ' ltatangens B.

Ut Radius l

100000,. 1

229Ó619.

20466.

[ j»'um i Wjiä

o

17

ad finum

cujus arcus 28.

PA

eff crus

|

Sitt at

46993.

quafitum.

s. Excrure altero, & angul

o crurí quæüto po-

Ti qufti

' .-Uhnimin (

pofito: fi

at, ut Radiusad finum cruris dati ita tan-

ens anguli dati,ad tangentem cruris q

uxfiti. e g.

" M

if'jihgtlmm

- Quaratur crusb c,

Dat

:'TR]l

Bw

Pare IIIWI. de Triangn?ïs.

219

Data autem fint crus ab

^

2522

-

-

101j

|Ejusque finus

46999. 4.

Angulus cruri quefito oppofitus ad a.

23.22.

-

Ejusque tangeus

42j y0. B.

Dic ergó:

EU

il

lIt radius l

ad fiaum A,

l lta tangens B,

I00000.

L

46999.

,

43yy0.

h

4Ad tangentem

Cujus AYCH$ 1 1. 2 4. efT. cvus

20468.

|

quafitum.

DO io;plcmen

6, Ex utroque angulo acuto fiat, ut Radius ad

iab

fecantem compl. anguli dati, cruri quzfito adja-

;

ilb cnri al

centis: ita finus complementi an

guli dati reliqui,

igatemont)

e. g. Quaratur idem crus b c.

Datus fit augulus adjacens ad c,

at ad n

69. 22,

Cujus complementum

-

2/0. 294

Ejusque fecans

I068y4. A.

lt

Reliquus angulus ad a

2322*

Cujus complementum

66. 28.

-

u

Et bujus complementi finus

91683.B,

IN

Dico ergó:

Ut radius

4d fecantem A.

finus B,

7

100000.

I

|

I Ita

106854.

LI

91682.

lm Jungn j

ad finum

uf

7966.

j Cujus avcus 78. 28. ejusque complemen-

ni

fumi 11. 24. Crus quafitum.

" Sunt autem adhuc plures modi , omnia ha&te.

nus qusefita inveftigandi, quos vid. apud G. £.

r qnæQm:.

"

Frobeniumin clavi univerfi ; apud Adr. Afetiuz,

in Infüt. Aftron. aliosque plures: nobis ifta fuffi-

i

cere hoc loco vifa funt.

J

XIII. Da-

hu

GEOoMETRIZ

220

XIL-

j n indi

Datum Trangulum Spharicum obli-

T d n

quangulum (oivere.

| 100000 4

|

'Triangula

[oo]

[

obliquaggufa folvi poffunt , Redu.

Gione eorum a

d Re&angula , per demitfionem

jujns g

arcus perpendicularis, à vertice Trianguli in op-

&ambafin, Atque arcus ifte per-

li tiju

pofitam & fubje

eul

M. »

pendicularis aut caditintra, aut extra Triap

o

ii

hu pralrl I

ad partem nempe bafis continuatam , dislocans

)b

triangulum obliquangulum in duo rc&angulä.

Tib li

lIndenota & percepta re&angulorum folutione,

non ienorabitur folutto obliquanggiomm. Nam

af 1

per aä)ditionem & fübtra&ionem facilimé repeii-

TT

tur, quicquid in obliquangulis adjun&is defidera-

tur; prafertim fi fingula latera usque ad quadran-

a Tanitn

LUFTCITT

tes continuentur, (idque femel atque iteram,fiu-

na continuatio non fufficiat,) totaque figura Qua-

lil ,

drante claudatur; ubi in complementis datorum

NT

Trdiy

& quæütomm'propo*rt'm t;ndem reperietur.

Exemplum.

meml, |

Ttngy g

Detur Triangulum obli-

4 r

[l

quangulum ab c. & in eo

LE TET

I. Angulus 4da.23.22. Q

n

ibl fufiir g

2. Angulus ad b. 56. 7:

2. Latwab./ 15 $6./

[^

Manyl inven;

Ad inve,fïïgandum reliqua.

Ut lum l

Demittatur ex angulo ad b. perpendicularis ar-

cus, qui fit b d. formans Triangulum ve&angulum Minquiman

d b. iatra fe continens aliud minus c d b. ,

M

NV

Pars III. de Triangulis.

— —— À

22

H

1. Pro invefti

gando itangcr;l;e P d. dico:

Sblarcus "

- lIt radius

ad finum lateris a b. on. )'If.

100000,

1

,K

274;2.

!

V st

22.39928,

vartünpil

Ita fiuus anguli ad a.ozo 3,.'

M arusife

i d finum

cujus avcus 6, 18. eff cyus

r Trag

109Ó1.

b d.

ti.nuatam ,l

Per probl. 12. membr. 3 . uum. 1.

It db rdag

2. Procrure a d. dico :

Illt radius

-

-

(

opunm m

100000.

/

jungiana, ]

4d finum compl. anguli ad a. t?ä.

28.

916'835

ynemfad

isadpnindd

ita tangens lateris ab 10;. 76.

28549.

Tuusq 1

4d Tangentem

-

261274.

J

L

d Jts.lll

cujus arcus 14. 40. efl crus a d quefiium,

/

tctaq

Il

Ibid, 2um. 2.

*

nphand

3. Pro aï]gulo 4 b,d' dico;

hn vt

lIt vadius

-

100000.,

t

ad finum compl. laferir à b ;4.

!

4-

9615$8.

Ita tangens anguli ad a. 22.32.

43550.

ad tangentem

-

L]

o

7

41876,

ï

eujus avcus eft 22, 43. co;nþlem.' é7. t7. angulus

ab d. quefitus per probl. 12. membr, 1. num. T.

4. Pro angulo c P d.

T

Xcull"'

4b angulo invento a b d.

-

Ó7. 17,

aufer angulum datum a bc.

f6.

o

/

?o

gl

"I) 7'9&4

)l

Relin?uitur angulus c b d.

z L

10.

$. Pxo

p

N

hs

222

GEOMETRIJE

/

f

s. Pro latere c £, bafi anguli re&i ad 4. dico

-

-

U mdtus

100000

Adihi d

ad finum coupl. anguli c b d. 78 yo

98107.

| wa Mgllhlm

Jta tangens compl. angulib d. 83. 42. 905789.

li d

ad tangeníem

-

$88642,

/

o o

ia

Cujus avcus eft 83 2y. complementum vero 6.25.

Dutafun

1

eft bafas cb. quafita, per probl. 1. membr.2.n. 1.

- 6. Pro Cturec d. dico:

Amlicab, 2

U: radius

-

-

I00000.

il ab

lutts 0

I

ad finum cruris b d. 6. 19.

[3

10074

Slimiimodot:

19740,

Ita tangens anguli c b d 11. 10.

gis prccyd..e li

ad tangentem

-

2166

kcolafo d

cujus arcus 1. 1 4. eff crus quefitum c d. per pro-

blem. 12. membr. 3. yum. g.

7. Pro latere a c.

[^]

/

Ex crure a d.

Lj

e

I4440

p Ll

Q]

-

aufer inventum crus e d

fol4s

Relinquitur crus vel latus a c.

I3. 26

8. Pro angulo d c b. dico.

Ut radius

-

100000.

9939f

ad lateris b d fuum tompl 82.42.

[*]

Ita finus auguli 11. 10

-

19266

-

-

1924)

4d finum

eujus arcus eff x1. 6. complewentum wrö 78,54-

P

angulus d c b.

ob

Pro

Mg

Pars TI1. de Trianguüs.

21

l rc&j Jd 1 d

il

lt

9. Pro anguloa c b.

o

81

A duobus retfis

E

i Ibgt,

-

I97.60.

]

aufer angulum d. c b

-78.54

!

342 py

o t

nf

Relinquitur angulus a c b.

-

IQI.Ó6.

0

Itaque in obliquangulo a b c.

um vjf

Data funt;

Inventa perpendic,

"ml

Eo]

"8

Angul;z cab,

$.

4ngulus a cb, 1o1. 6.

m Angulus a b c.

2;.56

7

Latus ac

12..26.

Latus a b,

D)

Latus cb.

15. 56.

6.- 24.

Ilj

Simili modo in aliis etiam triangulis oblïqu;m-

1j;gulis procedere licet: id quod creber ufus. & ex-

uletcitatio docebit,

r p

TU

M

«

e

16

l

T

M

i

4

J

GEO-

m LUg

!

-

GEOMETRIJ

ymW-e

CGEOMBSIRISS

: f

PARS IV.

ducantt at

ETOYMETPIKH,

fjo fb

yifun! i

De dimenfione Longitudinum

has t

Rectarum.

m ja

—

THEOREM 47T A.

P

I. Re&alinea non potett dari re&ior,

Re&um enim fibi ubique fimile est, à quo fi pilum

J Daam r

latum quippiam aberret , ve£fum e[fe definet.

2. Silinea fitreGa, erit

eft, us a

qnloque breviflima,in-

J

traeosdem terininos.

I

Id

VEJU

Hinc dicitur, uaturam , quenon fruftra per am.

date at

u

a& ao ad

bages tendit, quo retfiori via pervenire pot

per lineas vetas.

gji, agere

J

-

J

(f

1

1l

qui

3. Duz re&z linex fpacïum non comprehe»nx-

fjiw:ïïiunx li

"

n

dunt, nec figuram conftituunt,

Á

(

uifgnnatur

hat

Si enim dua retla ex una parte cotant , ueceffarii

ex altera parte femper magis swagisque disjungun-

Q5 m [ug:mä

tur, fi producantur, uec unquam . terminantur, nifi

qun ii

Lertia quadam adjungatur: F'ude [pacium tvian- gula-

Buttilemg

re fit, quod. eff omnium figurarum ve&lilinearum

IT

Pyi "a.

A

tD d

£

Due reCz lineze non habet unum &idem

i MT

fegimentum commune.

Fa fediin.

Id intellige de duabus velie lineis diverfis non de

T.L

,qu& ita conjunguntur, ut unam &8. eandem rt-

5

dto Cl'igm«.'

conftituant.

Ha enim commune fegmenium

BESSUN

$;

ve poffunt:. Diverfe autem ne minimam quidem

odl

Iu

coumunem babent, preter unum punum,

us

t i

[

(0 £O9Ulf,

Mg

Pars I V. de Lineis Re&äs.

225

r

$. Dux redze in uno puncto cocüntes, i pro-

PIKH

€&o fecabunt.

ducantur ambze , neceffarió fe mutuo in eo pun-

Nifi euim boc fiat,congruerent in unam lineam,ba-

TBtudig

(

bereutque commune fegmentum , uec jaemdua anplime,

n!

fed una linea effeu£.

! 414

"&Ulof,

PROBLE.MA T A.

]

üf(jï il :ï'€L

I. Datam rectam lineam bifariam , id

cft, inBduas xquales partes (ecare.

ipctrenfm

Ex duabus linez

wnbtri datze extremitatib?

7R

"umb a & b circino ad

:äa..

h

. quodvisintervallü,

uninoy* dimidium tameno

j

datzelineze excedés,

E

1

*

du defcribàtur duo ar-

m u———A:da "mm m

ujigriy! cus , tàm fupernà

^

yiumimi quàm infernà fe»

(.

Juunti] $mutuo fecantes:vel

suili! ad unam tantüm partem linez , diverfa

tam.ep

circini aperturá. u£ i lineza b. & c.

n &lw ;

ReGa , per pun&a intevfeBionis borum avcuum da-

Ba , fecabit datam ve&am bifaviam.

liï;eä'iiverfs r

li.Lineam perpendicularem ex punco

as d dato erigere..

gt

'ggv;zl'

1. Ex pun&o f vel g datze lineze a b vel b c. ad

"m f quodpun&um perpédicularis ducenda , abfcinde

"d W'T circigo utrinque sequales partes, nempe f 4 & f h.

ve

pas]

2236

GEOMETRIE

Ex pun&is feGionis a &b, velb

sst à

ägb.&.gc. 3.

los fefe fecantes , ut videre eftin

g ht

& c defcribe arcu

V, Datis t

d &i b. 3. Pun&um fe&ionis arcuum d vel ? con..

tndem i

ne&te cum pun&o dato f vel g. ad quod. perpen-

OTCU

dicularis ducenda , & habebis perpendircularen-r

ad pun&um datum:

did, p

yrimii jo

11Il; Ad datam di(tantiam , datalinez

l,

re&z , parallelam ducere.

It

In linea data affumantur duo

punéa , ab invi- '

*

interval.

nueuac d

cem ali

1

uantulum remota : ex quibus ad

hr al

]um datz diftantiz ;

eadem circini aper

?xga,duæ

