explicandum eft. i« j8 xowovia, Qw qne5s euóv Q

lcgitur iterum 2. Cor. 6.

$, inqul

Jurtr k

Materiatum denique omne ex multis partibü

Ts crcum

compofitum ,in easdemque pet realem feparatio:

;

Tunte

nem dividuum,multisque aliis mutationibus ob«

lodl

noxium eft; quod deluce dici nequit.

fivanbu,

$. Lux eft fubflantia , tribus effentialibus facul-

tatibus , newpe lucezdi , calefaciendi , movendi vi

vendi n

pradita.

fus;quina

eotitur,

F'is illuminandi extra dubium eft , quà tene-

bras difpellïit , obfcura detegit , colores vifibiles

Btqux

reddit; Creaturas exhilarat & latificat,' aliaqué

fatumtibi

ivnumera praeftat , quze Dus creaturis fuis per2

frquenart

lucem quafi Canalem difpenfat.

tio;i,magis(

2. V'im calefaciendi e'iam experientia oftendit

Slt, j

lux enim calorem perpetuó tanquam individuum

ltDffam D

uüribus

comitem conjunctum habet'; uti hoc in pl

| Á uj

aliis ;

J

OrT1csz

u OE

J C-nvnirsl

aliis, maximé veró in O deprehendimus , qui , ut

lucis,ita quoque calorisfons &origo eít. Et ut te-

:cngmPnC i

nebras frigus , ita lucem calorinfequitur. lInde

hr "Mfeïiaimi

ut Q luciditfimus & calidiffimus; Ita Terra te-

nebricofiffima & frigidiffima eft.

». Non iinus evidens etiam viz movendiinlu-

Ltf

93*

ce eft, éique adjunGo calore.. INunquam certe»

'- fïtlux hi

a db

motus fine caloreeft : & ubi calor, ibi etiam mo-

1 h]!ip Irricip:m

"

tusfequitur. — Res autem craffze frigideque , ut

noj

lia

aquae conglaciatz , tellus, lapides , períe motu

MTO

carent, Atab ignein fumum vaporesque refo-

iil

lutx, vel alio modo à calore incitatx , & mo-

demtera

tum affumunt, & motum communicant rcbus,

du eti n

quibus intercluduntur. lIt jam nondicam,quod

$ol, in quolux & calor in ummo gradu reperi-

untur, & rapidiffimo motu moveri , & alia mo-

milspatii

bilia circumrotare deprehenditur.

nl

abatonbis ls

Luxitaque primigenia fubftantia e&,ir':bus di-

qll

ftin&is facultatibus , unam tamen effentiam con-

(;n:ia

D

]

il f

ftituentibus , vi fc. illuminandi , calefaciendi , mo-

ji, stl

vendi inftruGa,cx quibus omnis lux,calor & mo-

tus,quiin mundo eft, pgü DEun primó ac per

fc oritur.

ydi, t

"

l

olorer t

Et quanquam pro numero trium harum facul-

tatum,tribus etiam nominibus appellari deberet,

if d

ais uf

frequenter tamen à facultate lucendi , velut po-

iori,magisque nota ac manifefta, lux tantüm vo-

dul

J

catür , cujus folius confideratio ad hanc Opticam

Vi

[

^ Kientiam pertinet.

a

j

p

6. Luci Natura per fe äairitualü eff , Corporas

jj

etiam

Pans

n

723

— .

í

etiam folidiffma , modà pellucida fint , peuetvans , &

fintoob

.

E

j

ip pun&o confiftens.

huclg

gt ulïlïpf

Omneenim immateriatum fpiritnale eft ; mini-

maque , quae videri poteft , lucis fcintilla lucefua

viltis t

audet,nonminusquàm monsardens,autvaftis- — jdm 1

un&llm Efl

fimum Soliscorpus. Cum igitur quantitatem de-

terminatam ac definitam nullam habeat, neceffe

dratenus t

gdun g

eft, t ipfius effentia ac natura in puntto confiftat,

'niterialop

7. Luxjmplicigïma,exträ omnuem materiam con-

,

fiderata eft invifibilis : Materia autem cuipiam im-

vum,quanti

mer[a,in eaque incorporata , €9 fic mon amplius lux

amodun v

fonplex exiftens , fed Corpus lucidum fathum ; &8 pev

hm magn'it'

fe videtur , & alia illuffrans vel illuminans , ut illas"

muípici

quoque videautar , efficit.

x & quat

Notanda igitur hic proBä eft vocis Iucis ambi-

Xdhr, Qu

v dih

uitàs. Sumitur enim vel pro luce I':mplici,?n fe.

abfolut?. confideratá , ut cum Drus in

quit : Fiat

i

xmmilo]

lux , Gen. 1. vel pro luce in certa aliqua materia

fu[cïgiat,qu-

exiftente; quo modo non ampliuslux fimplex eft-

|— T

fcd corpus lucidum fa&um. Quamvisigiturlux

fimplex extra materiam in mundo nulla*amplius '

Qu

120

fit, nec forte unquam etiam fuerit; Qïon enim an-

fifone üji

te; fed poft materiam, & in materialucemcon-^. |

ditam Moles teftatur,) fed folummodo 92nvola: &

$ Lutif,

cogitgtionc À materia abftrahatur, ficut aliás for-

! Mdiatio ]

: ,quamvis femper in materia hzereant , mente

ltft, p

tamen ab ea abítrahi folent: Nihilominustamen — jj d

communi loquendi confuetudine Juce ctiam VO« — ii

cantur , omnia illa lucida corpora ,quxe copiofa h.l-'

Luisegig

ce pr&dita ; vim aliailluminand; habent; qualia

K ) eaque ut

u

"

QiP T1Ic.

T

723

!ïzzu:, Üj

fu'nt 50l , ftellz: ; omnesque ignes fubcoelefte

s. Et

in hac fignificatione etiam nos vocabulum lucis

Tj

otró ufurpabimus. Quze luxin materia demum

icefm

vifibilis fit , cum in fua fimplicitate oculis com-

traf.

prehendi nequeat.

Extra materiam enim lux

"

pun&um eft , quod ne Qavsusiy quidem , ( nifi

Wf

quatenus ut quantitatis extremum confideratur )

ll

nedum àeamweft. — Quia autemnon eft pun&tum

It U

materiale, per fe inefficax , ac emortuum , fed for-

lttin-

male , efficaciffimum ac vividiffimum,fui diffufi-

li ly

vum , quantitatis ac magnituäinis capax (quem-

i

admodum videmus, minimam fcintillam in tan-

il

tam magn'gtudinem excrefcere poffe, ut ampliffi-

mum fpacium colluftret,) itaque hac fui diffuüo-

ne, & quantitatis affumptione etiam vifibile red-

du

ditur. Quod non fit, nifi in materia idonea, in

(j

[

ua fefe dilatare, eique fefe communicare poffit ,

f

ym

ne in nihilo f«fe dilatando operam frufhaneam.:'

fufcipiat, quod contra naturam eft.

|

h

ed

trli

Illa autem lucis qua'ntitaä non eft materialis ,

qux coalitione plurium pun&orum fit,ad certam

nplim

TE

diftantiam continuatorum , fed formali , ex dif-

Ui

fufione fui ipfius in materia faQta.

j

8. Lucis , matevie immer[a, cuiwkpuh&o competit

&

yg

Radiatio b. e.effluxus vel ejaculatio in locum diftan-

(

i

tem, eaque , fi nibil impediat , Sphevica & Orbicula.

df

vi5 ; boc eff , in omue oppofitum puntium , quo vetia,

210

duci poteft.

lu

Ji

Lucis enim officium eft, aliis fcfe com munica-

jl

J

1 ; eaque ut videantur illuftrare; quod cum fieri

jl

Z22

non

b

724

PaAns.

L

non pofhit per acceffionem fontis fui ad res , relin«

aniUum

jidia

uiturut per egreffionem localem effluxumque»

M

ex originalifuo pun&ofiat. Quod Centrale pun-

| du

Gum eft, in orbem fcfe diffundens, cüm ut omnia

dun t

circumquaque illuftrare poffit, tiun quia pun&ü

g, oort

eft , undiquaque fimilimum, caufam nullam ha-

mogos

bens,curin unam plagam magis, quam in alte-

- groinds I

ram fefe diffunderet. Denique quia omnia etiam

cidagradïbï

diffufz lucis pun&a ejusdem naturze funt,nempe

fadasig

in orbem fui diffufiva,omnibus etiam hunc efflu-

! inun, i

xum competere neceffe eft.

! a, lu

- | tnnsritit

9. Ad bunc a. effluxum vequivitur medium fpacium,

ficidbus cun

per quod tranfitus luci ad & diflantes detur.

! &eolorum

Eft enim hic effluxus motuslocalis,qui fpaci-

il d

um five locum ,in quo fiat, neceffarió requirito,.

diun fif

Cumquehoc fpacium vacuum efíe non poffito ,

uod natura nonadmittit;ideó neceffe effe corpus.

tl Qu£ u

cliaenon

Corpus autem non opacum , fed Aacpawts , perfpi-

1t, Puf

cuum , five pellucidum ; lucique pervium,

10. Lux enim fola, per[picua five pellucida corpo-

Sphïüü

va manifefft tranfit ; opaca vel omuin non vel infene

omnen o

f iliter.

fut lr

Pellucidum,

4 daQarkc , ratione hominis eft,

riem p

minibus pellucet , quod &

quod quibusdam lu

Hncayt

Perf picuum vocatur,q

uatenus per id qui dpiá con«

iif

1

jicitur; talia corpora illa funt,quze funt 1. maxi-

! mm Vdut ï.l'

me una,i. e. nu

llafuperficierum varietate atu di»

iDcomo

ftin&a & confragofa,fsd acquabili fluore omnium

qu0dä1ucq

internarum partium fe mutuó tertoinantium cori-

A: timenc

ftituta, 2. nulla vel mediocri denfitate conflata. 3.

nulla

«

O»Tr:c z.

/2$

as

ifui ad m, rd-ml.

nulla infuper vel exiguo colore tin&a, — Colores

T "

n.pelluciditatem non omninó impediunt,fed tum

) Cmfl'ale T

Pntg

demum,cum vel ob craffam colorum copiam mo-

dum excedunt,velalio impedimento intervenien-

t quia P'm&ü

te, obfcuritatem introducunt. Prafertim v. fum-

30 D] p

QUm ipale.

mé nigra, & fummé albaluci non funt pervia, &

proinde nec pellucida. Differunt autem.pellu-

ID m

T

ieingens

cida gradibus. Primas interomnia tenet zether,&

fecundas aqualimpida. Hisfuccedunt Cryftallus,

vitrum., glacies, alumen,cornu , & gemmzquzx-

!

]

dam. Pellucido opponitur opacum,quod lucem non

L

DL

ihm[fac

M

transmittit,eftque opacum id,quod multis fuper-

Hddtr,

ficiebus confragofum eft , multumque denfitatis

& colorum obtinet. Quamquam forté per Íe»

c;iis,qni praci-

nulla adeó opaca corpora fint, quae non proptet

10 figür,

a)iquam raritatem fuam luci tranfitum permit-

wiplit,

tant, qux tamen ab oculorum noftrorum imbé-

ddtumis

cïllitate non percipitur-

ip

SUIUU

11. Pun&um quodlibet lncis pluribus lineis effuit.

liil

Sphzricum enim, quale hoc lucis effluxu ad

jj

omnem orbem circumcirca illuftrandi conftrui-

tur, plurimas lineas habet,ex fuo centro ad fuper-

onitís dl

ficiem pertingentes,

TOU

34

Hinc autem alta or

itur diftin&io,qua nonnulli

difcrimen faciunt, inter lucem ceu fontem ; & /a-

kqüdþfatoæ

lia

j

men velut rivum ; lucem enim vocant illam, quae

;rietatea&pcv

eft in corpore lucido,ut in Sole: Lumen veró id ,

quod à luce producitur & undiquaq; diffanditur.

man(jufneon-

Hacc tamendiftindio non cft perpetua:Sepi

ffim&

Z

»

"

enim

g

3

u

4

226

Pxns L

Qnn

]

enim hzec duo vocabula à quibusvis fcriptoribus

0

nüllqu

confunduntur , & unum pro altero ufurpatur.

pgitudi

12. Lux feipsá longiffm? progredi apta,terminas

!m i

i

l

T

uv terminis materie vel deficientis ,vel ad lucem ve-

if [J'Ci

i

cipiendam uon idenee.

siioia labl

. Natura enim lucis in pun&o confiftit. . Ex

quoinnumera alia ad magnitudinem conftituen-

Lgn g;f.lh

g o

dam eflluunt , quxe mag nifucïo ut in pun&o con-

vl natut

fiftit, ita etiam in pu;i-.)':o definit. Cumque o-

p eia;uïatc

mnia puncta ejusdem fint naturz,vires itaque ul-

amnium i

timi exdem funt,qua primi ,nec unquam hic fla-

Ailentis ao

xus fiftitur, quamdiu materia recipiens adeft ; ex-

bxum ha

traquam lux,ut fruft5a non agit,intra illam pro-

diniscond

priam fuam operationem nunquam intermittit.

irtm, a

13.Lucis noius non fit in tempore,fed in momento,

origm: [

Comprobathoc experientia, Sienim luxquz-

. lts

dam obveletur , velumque fubitó auferatur , rion

DT

progreditur paulatim , fcd. in momento , omnia

TY T

etiam remotilfima illuftrat , ad quze vis ejus per-

o en

tingït.

Cum enim]lux per fe materiá careat , nec

i

lls .lll

«

quicqüam habet, quod ei refiftat , nec pondus,

z

il

quo vires ejus menfurentur.

14. Lux effluxu fuo pvqgredifur lineis retis, que

1 p

Radii dieuntur.

/

Hincwa

ï

frima d

Affe&at enim figurar Sphzerici, cujus gene-

pec end

-fis confiftit in æquälitate intervalloruim , per que

pun&um intermedium rcGis lineis in foperficiem

Ifecunäalu'

dividitur.

ila prim

In icliouis

rj. Acquirit autem boc ve&o motu , five effuxa

Dültum d

vetilineo , duas dimenfiona , longitudinam fcilicet 8

latitudinem,

tï&;cumx

Omni-

:

Or»rTrczm.

v

'

istr.'

I"'fOriEUs

Omnibus enim lucis pun&is motu re&o tàni;

LT ii

E

inlongum, quàm in latum fluentibus , fuperfici-

;'gl)'diapm,:emin.:«

'em ïongitudine & latitudine conftantem inde o-

riri neceffe eft.

z 4l /!/fiw It

16. Luci cum fuo difceffu à ceutro , accidit atte-

Wf p

auatio ia latum; fed mon in longum.

llngm Q[mïït*.lt

V

Longitudo enim lucis à continuata cjaculatio-

u ?m&(ö ü

ne pun&torum lucis dependet »quorum ormnium

eadem natura ac fubftantia cum fit, idemque vi»

g

gor ejaculator momentaneus , eadem radioruni

ts We,u!'

ID CR

omnium inter fe mixtio,tàm in origine j quä.m in

xuxx

/diftantia ab eadem remotione , nulla attenuatio

m

locum habet, quod fecus eft in luce ratione latitu-

dinis confiderata , ubi radii jun&tiores (unt ad cen-

n rjb

Ye li wl

:

trum , eoque fparfius inter fe mifcentur , quo ab

origine remotiores funt,

Sicnin huqnx-

f

j aentir,ton

17. Lux in fuperficiem denfiorem corporis opaci

D0mnto, um

illapfa vefleitur , velrepercutitur in plagam oppoft

D

tam , unde «dvenerat.

— Motus enim lucis eft a&io inter contraria con-

atf carat, X

fiftens; ql!æ contrarià hoc loco l'untPercuffus,quia

1 i il

lux ferit fuperficiem ex una plaga, & Repercuffus

f

Jini

Wi

if p

in partem alteram.

Hinc veró duxe fpecïeslucis oriuntur , quarum

m

prima eft , ipfe effluxus lucis ex fuofonte, ut fifol

MM

A

spa

QU

per feneftram in conclave luceat: Altera veró &

48l

fecunda lux eft hzec repercuffa vel vefiexa, quxe ab

il prima , perreflexionem procreatur, qualis eft

in reliquis obumbratis edium angulis, gradibus

v

j

|

multum difFerens,quia una alteram procreare po-

WIATH

teft, cum Iïngulis repercuffus competat.

18 Lox

og

Pans

T.

H

j

g

(

18. Lux in fuperficiem medii denfioris vel tenuio-

jion

]io

yi ,quàm eff illud , quod primüm ingreditur, illapfa,

fpc&u

viod

vefringitur , ita u£ unus vadius vellilinens in duos

9 non ha

i

contiguos abeat,

J

;id o

Quia enim luci motus competit, accidit ei eti.

um o

am hxc proprietas motus, qux eft impedimen-

j

tum à denfiori fuperficie. — Eftque hxcc tertia fpe-

n princ!

cics lucis , quxe Refra£a ab Opticis vocatur.

jnhisem

19. Lux colorata vel tranfiens,vel ad eaallabens,

jam vul/

ytim colore

iterumque vefilliens , iisdem imbuitur € cingitur.

Hinc colcres illuftrati ac repercuffi radiant ut

m o f

lux ipfa. Hoc autem videre eft in luce per fene-

.m waaïïo,

ftras tranfeunte , quze colores feneftrze ad obje&a

artur, )

corpora defert. Et practereuntes prata viridantia,

yatra d

virides videnturï,e.xluce viriditate imbuta.

r

Cax;uw MT

vlons arpu

^ avalorum.

De Colortbiat.

hr gi

! mattrm

1. Colores non inter primarium , fed fecumdavium

/

5 hr echd

vifus objettum jure veferuntur.

Lux enim per fe videtur,etiamin tenebrisquod

- pitt;ige

merubedoo

de obje&i ratione eft , colores veró non videntur

.An tenebris ; etfi in tenebris etiam exiftant, fed

punicea f

x micet,

tantum luce colluftrati, Proverbio quidem di-

$o i

citur, befi Stadbts fepno atle &

üfe fftvarf/quod

non eft verum, fi de reali nigredine intelligatur:

1

| 'aspitc

Verüm autem , fi de coloribus tenebris involutis

puicusa

accipiatur , ob quas non cernuntur; & propterea

Cm g

nigri adparent, quze nigredo facies tenebrarum

€it»

: ünï,Quidhiæ

[

OrpTrc z.

729

] li!n/fom tj l

"hj

eft. Etfiigitur colores per fe etiam vifibiles fiut,

n Ml!nr

L

li

T

refpe&u illorum quae per accidens, five per aliud

, ï(Wmm il

tantum videntur; obje&i tamen primarii ratio-

nem non habent, fed fecundarii tantum , quate-

i, qmiiirei af

nuslucicognatifunt. Igitur,utlucis, ita etiam

colorum;ratio ac natura quadantenus praocogno.«

h Ia

i

MM

fcenda.

2. Principia Colorum funt lux & tenebra.

BIN

In hisenim funt radices omnium colorum,vel,

:s,w!a!müa!m,

ficum vulgo , dicendi Magiftro, lo

ui lubeat,

Ing fitiy,

primi colores, nempe lucidus & tene rofus: qui

j

Xl lg

tamen non realis color eft, fed folüm lucisin ma-

dul ia

teria privatio. Unde qux de tenebris pofitivé di-

r d

cuntur, de Materia intelligenda funt , non quá

D d

Materia eft, fed quà luce privata.

Ibf

— ——À

Ex tenebris autem & luce colores oríri , Itidis

Il

colores argumento effe poffunt; Item nubiumo,

cryftallorum , feneftrarum cum à Sole irradian-

l

tur, qui colores tantum ex ]ucis & tenebricofze

materiz mixtione oriuntur.

Sicetiam ruberco-

yfenrim

lor, ex lucido & nigro componitur, ut in pruna

patet , in qua ex ignis & atri Carbonis permixtio-

phrdriud

nerubedo oritur. — Flamma viridium lignorum

V moomdntr F

; aibat, d |

mifcetur.

punicea fit , quia fplendidus ignis , nigro fump

T

yg.'gucd

Sol etiam , quamvis candidus & fulgidus exi-

u

J int:]iïg;:ru;:

ftens;per caliginem tamen, vel fumum fpe&atus,

puniceus apparet.

n

um D

Cum igitur co

lores omnes ex cödem genere»

um originém effeftatua-

*æiö Wbümm

fint,quidni eandemkomni

M

Zz $

mus,

Pans

I.

y3o

mus , nempe ex lucis & te:;gbmrum commixtio-

ne, qux infinita effe poteft, à nullo homine

pl'ef

,»nïmum

g

marie comprehenfibilis.

mebrarum n

3. Sunt igitur colores omnes uibil aliud , quàm ex

ao

lucis infie C tenebrarum materiá oríg varia com-

mixtiones.

immedidt?

omiits 31'1052[

Eorum caufas atque eH'entie;m tàm controver-

4 M'IMH &Polch

fas atque obícuras effe, Scaliger dicit , quàm ma-

gullum aliu

nifefti ipfi colores. fint.

Quod verum eft, fi de

,orun, d

gradibus mixtionis fingulorum intelligas , quo-

^ ge non 4

rum varietas fupra humanum captum effe vide-

| , Gu

tur; ut & omnium aliarum mixtionum gradibus

| fert d

differentium. | At fi nulla praeconcepta falfa o-

! deline vt

pinione imbuti verum amamus , facile , non qui-

sigrelitn

dem ad perfe&am , aliqualem tamen colorun

Madisi

notitiam pervenire poffumus, fi nimirum à pri-

efe las

mis coloribus,lucis ac tenebrarum,(nam hzec co-

portionibus

lorata non effe , nemini ex vulgo perfuaferis) in-

dee vll

cipiamus, eorumque naturam accuratius intuea-

* fhvis, al

mur. Exquo facile apparebit ; cxteros omnes

n'*.gril(miu

nil aliud quàm varias lucis ac materiz tenebri-

U

"

| detusnd

cobe mixtiones effz , gradusque infinitos inter ex-

lnr

AM

tremos interjectos.

tie conhi

4. Extrema igitur colorum omnium funt , lux &

Jis 2ofü

fenebra.

lris com

Hxec enim ut principia; ita etiam extrema Bo

c

m

quafi limites funt ,

I;MM

poteft.

quos coldor nullus tranícendere

busu

f« Sed ortorum ex bis colorum extvemi funt albe-

do & nigredo , quorum ille ad lucem , bic ad teuebras

D

os

propius accedit.

E&

Orri:iczx.

131*

Jum

- Ef itaque a/Pedo color , plurimum lucis, mi-

nimum tenebrarum : Nigredo contra plurimum»

tenebrarum , minimum 1lucis habens. Lux eft

| .i[ Ali]

yftin

iaüi't& [

:albedo viva: albedo quafi lux emortua , quac fe»

mt [[3

immediate non effundit. | Albus color recipit

M

omnes alios colores, ideóque, perindé ut lux , u-

ts

ydjet Ex poteftate eft omnescolores. . Niger veró

nullum alium recipit. Eít enim privatio tantum

atm d. £

. «olorum , quicquid autem pofitivi habet , id o-

ii intïhg;(:

mne non à fe , fed à materia habet.

ha dv

Wi

X

m

Il

Ht

iC

ii

6. Cateri colores orti , inter albtdinem & nigre-

i

K

am

dinem medii , eà qminu lucis babent , quó magis ab al-

bedine vecedaut , eó plus tenebravum , quo propius ad

lsj tct g

| famen colong

nigredidiem accedunt.

Mediusinter albedinem & nigredinem videtur

fitimmm D

. effe rubeus , ex oequalibus lucis tenebrarümque»

in t

T

portionibus mixtus. Hinc fi ad albedinem afcen-

wpaftakne) i

dere velis , hic ordo effe videtur , rubeus , viridis,

Cotrfüs t

i

iC CL

o

i

1

dere ad

flavüs,albus. Siabeodem/rubeo de

, C05 0000

narie ln

nigredinem lubeat , talis ordo conftitut poffe vi-

S

mf

T

i

Ms ia

detur ; rubeus , cxeruleus, fufcus , niger.

3ig

1ucGiHc

ren-

Intcrüngulos auteminnumerz adl

tix conftitui poffunt; fecundum gradus mixtio-

iw ii d

nis eorum.,

Ipfa igitm* colorum exiuce ac tene-

bris commixtio certa eft, et(i mixtionis modus

d

T )&

gr.'m'.'so uc

gulorum humanz imbecillitati m-

|

j

perfcrutïïbilif üt. Quodetiam in aliis mixtioni-

bus ufu venit. Quis entm mili dicet, quot mi-

ii Il

ftionis varietates ex uno cantharo vini & aquze

Ji P

fieri poffint, fi omnes gradus obfervari debeant?

Quibus in rebus aliqua infinitatis imago latet.

]

7. Nas-

D

Pxams

r

23

gnim*

jon d

7. Notandum denique eff , quod colores alii fing

[d quotll

veri , alii apparenta.

:

gybus Y*

F'ri funt ,qui ex propria infitaque luce oriun

1 punt

tur, manentque im fuo fubje&o femper, etiam in

NT

tenebris. — Apparente autem , qui ad ventitiá tan-

iil«

tum luce generantur , qua récedente iterum eva-

Supma !

nefcunt. 'Talesfunt colores; qui n fpeculis , in fe-

minium *i"vï(

neftrisluceSolis colluftratis.,1n Iride ,in nubibus

! |

j Qs

&c. cernuntur , qui nom funt infeparabilia accie

"nilfümarum

dentia, ut colores in panno ; fiquidem non in ec-

^ lalorum ad 3

demloco omnibusapparent. Quó etiam à non-

ag ii

nullis referuntur pavonum , columbarum , alia-

ff I

rumque avium pennz ac plumz. — Sed plures hi

n

veri & inhzxrentes colores effe videntur , hocque:

d didis

tantum peculiare habere, quod fingulz fuperfici-

lol

es diverfi coloresfint. UInde fit; ut modó aurez;,

us

modo virides,modO czrulex appareant : Id quod.

v du

etiam: ars in textura fericae veftis non raró imita-

fs i

tur,quzx varietas germanic? eín &djilfer vocatur.

lu

"

Ral t

ÜÉdrlT Y.

cen'ln,ximgur

De Vifibilibus per. accidens-

ts

"hiervallun

1. Inter plura vifibilia per accidens., peculiavem

Wisucs

confiderationem meventur , que privativ? cernuntur ,

fl viti

nempe pelluciditas , tenebra ,umbr a.

hbt ld

hn coi

Reliqua enim fuprà.commemorata , quz ope»

aliorum fenfuum , vel ratiocinationis beneficio

Áumunt,

tognofc untur, ut magniïtudo 5 locus,numerus, fi-

3. Ui

gura , motus,& quz fub his comprehenduntur,

NDI

non

[

OrT1c x

733

hi

Til dj n n

on tantum ex Mathematicis & Phyficis difcipli-

pis , fed. quotidiano etiam ufu & experientia o-

Q W [ li

mnibus nota funt.

W

2. Pelluciditas eft qualitae corporum , qua vel nul-

lt

'VIM»].

lo, vel alieno magis.quàm proprio colore conjpicua»

"Ul (s

funt.

il

s

"u

5f

Summa igitur pelluciditas cft setheris, qui ne

| H&C,mn

Vil

li

qninimum quidem coloris habet, quo fentiri pos-

Wi

fit. Cujusrei argumentum eft,quod luculas mi-

n

Vl

UOE

nutiffimarum ftcllarum illibatas cum difcrimine

colorum ad nos usque transmittit , quze aetheris

dün lm

dinlng, i

colore,fi quis effet, tingerentur, — Itaque fi per;

1

$

^ W

lusl

Phy£icam liceret, poffet totü setheris fpactum pro

vacuo haberi. Proximahuic xtherispelluciditati,

Ti

pf

eft pelluciditas aéris ; qui etiam perfe nullum co-

lorem habet, quamvis radiis Solis tranverfumil-

itmodoar,

luminatus,& $ longinquo confpe&us, cceruleum

parcant:ldqucd

colorem acquirat; quem vulgus vocat Dintnel»

SOLISEO UE

bíau / & coelo ineffe putat: cum tamen hic color

Blrocu

—— $——

inhzreat ari, quod ex eo liquet, quia montana

temotiora , per aérem ctiam puriffimum translu-

centia , pingunt fe fuper papyro colore ccruleo,

L

tantó magisfaturo & obfcuro, quantó longius eft

T

intervallum.

p P

His fuccedit pelluciditas aqux Iimpidze , cry-

IT

ftalli, vitri , glaciei , &c. quxe colorem quidem,

]

habent, fed exiguum & tenuem, rerumque vici-

narum colores , quibus confpicua fiunt, facilé as-

rid, W CE f)

fumunt.

j i

J

]

3. Umbra eff imminutio luc&interpofito opaco.

)u

ia

Quando eniim lux impingit in aliquod corpus,

!

D]

quodá

|

z

734

PARns

I

alod radiis lucidis tranfitum negat , tunc in per-

m u di?funfiä

iif*

Ípicuo, quod poft opacum cft , generatur umbra,

Poteft tamen etiam pellucidum denfius in medio

m pïïw

rariori umbram projicere. — Sic globus aqueus,in

ishccomPl

as dftuto

a£reSoli oppofitus,umbram projicit; licet tenu£,

(atuTy Clmm

Imó ipfe etiam aér umbram facit , fed in zethere

tantüm fenfibilem , ubi lunam lumine fuo privat,

aob

4- Tenebra funt totales omuis lucis privationes.

v d i

'Tales folum in abyffo fuerunt , antequam lux:

jaingae p

cröaretur, & forté erunt in carcere damnatorum

g oort

infernali , qui propterea oxéz 9- £Zamegor , & tene-

Bf igitur 1

bra exteriores vocatur. Hodie autem poü exor-

Hjabeant qu

tum lucis tenebro proprià fic diGe nullze funt,

dnluripoa

Impropri? five comparat? loquendo, denfiffims

w tg

umbrz tenebrze etiam vocantur; quales funt in»

Somaunicdut

profundiffimis carceribus, & omni luci inacceffis.

mediantehac

]tem fub dio no&u, luná nová,coloque nubibus

:c»lcresuluc&ü

obdu&o. Aliàsenim nox nihil aliud eft,quàm

üifuxetegon

umbra terre, quam fi fuper zethera elevari poffe-

quatu d

mus , in clariffima Solisluce cerneretur, à terrao.

| 2 Mliuli

opaca proje&a.

quim li w]

Oarur VI.

Tnmuricdu.

Atrytt fypy,-þ(

De Radiatione & Radiis vifibilium,an-

| Heccom

gulisque ab iis conftitutis.

Rpercutiat

1. A vadiatione lucis , velut primario vifibili,ba-

lamenqi'

bent G cetera vifibilia , quod radiant, boc eft, [p

&üllam!

/ecim

fuam per medium pellucidum diffundunt.

afamdiu.

Ut enim reliqua fenfilia , fonora,odorata, con-

"h

tinue fui fpecies emittunt; Ita & vifibilia femper

Ur, Ath.

& iqu*;;,

I

OPTLICJE.

735

Em

Mi

N 31iqu'1d diffundunt. "leia enim eminus fefe

com-.

(,2

)

BRT

HU

imunicare , h. c. fpe&tanda exhibere debent ; ideà

PU l] med

ET

lletiam per fuze fpeciei diffufionem , imitatione lu-

"a

Ti

"h

i[tis hanc communicationem fieri neceffe eft.. Hzec

QU

t

t

autem diffufio Radiatio vel Radiatura Opticis vo-

t ld

ld

Fh-u

catur , quam tamen przeter lucem alia omnia,non

Mif g

exfe , fed à luce habent, quze non intrinfecus tan-

?

.J,.äh'üäl

la

l

It

tum,fed etiam extrinfecusomnibus rebus,ad Qquas

pertingere poteft , fefe communicat ,quarum eti-

AUR tl

em colorem & figuram induit.

lhnyo g.

Etfiig

e

itur res omnes fuam etiam lucem intra

At d n

i ml f

fe habeant, qua colorantur & figurantur ; hzec ta-

ttdo, dl

men luxin materia quafi ligata eft , nec foras exire

potet. At quando lux extrinfecus etiam rebus

5 quilsutiy

ltciinxcf

commnnicatur , easque illuftrat , tum demum»,

mediante hac communicatá ; & illuftiante luce,

mloqncnubibus

ld diqua

coloresque & figuram rerum induente, fefe etiam

x dl

diffundere,communicare, atque ita ,ut Opticilo-

nedit, 1

quuntur, radiare poffunt.

2. Radiatio igitur, five Radiatura uibil aliud eft,

quàm lucis velprimaria ex fuo fonte , vel vebus aliis

tommunicate , earumque colore & figura tinBa , ex

tarum fuperficie profe&a ejaculatio. :

Jl

Hxec communicata lux etfi etiam refleGatur,&

r

repercutiatur ex rebus, quibus communicatus: cft

maviwiþHii,ba-

tamen differentia aliquainterhanc communicatá,

jb

& illam, quam Optici aliàs Reflexam vel Reper-

7

euffam dicunt,de qua poftea. Nam lux repercuffa

J

eft nihilominus illius rei lux,unde allapfa hoc pa-

n

ET

ütur. At hac communicata Inx jam fit quodam-

^

n

inodo

z

Pans

I.

736

modo ejus fuperficiei lux , cui communicata

12 olb r?ï

& quam illuftraverat.

fuï,

j

Id

[

2. Hac autem Radiatio etiam fecundum lineas ve.

Is

Gas fit , qua dicuntur Radii.

jj at jl

Radius igitur nihil aliud eft,quam lIinea reGa,

im, 81

qua vifibilis fpecies diffunditur, via fcil. quam;

:Mlmi,m (

, Ex fpea

natura ubi fieri poteft , femper infiftit, breviffima,

Hanc re&itudinem étiam oculis cernere licet ; in

gj

umbrarum extremitatibus, radiolucido termina-

,Ereo

j

J

vijendunt

tis,quz femper re&ze fünt ob radios dire&os, V ul-

[

l

| 1

d

gue putat, Radios effe ipfam lucem diffufam, de-

4 Tan

jufo ams i

ceptus , quod Optici docendi caufa fzepé ita lo-

quunturquafi radii linez lucidae effent , radiatio-

nitareltt ,

nemque lIucidorum lineis redis repracfentant; fed.

jnper lg

fallitur, funt enim motustantumlucis. [lltigi-

1.Reguiriam

tur aliàs re&us motus eft re&a linea , per quam»

finm,ac lp

corpus mobile incedit: Ita etiam Jucis motus re-

md,lim

Galinea eft. Et ut rc&alinea motis alicujus cor-

d friputd

tminitit f

poris,ad ipfum corpus non pertinet;ita etiam ra-

*

]

dius five linea motiüs lucis , nihil eft de luceipfa.

P

]

i

W

n

4. Radiat autem omue vifbile r.à quolibet fuo

lod

pun&o. 2. per riedium diapbanwn. 2. in omue oppofi-

tum pun&um ,quo vetla finita duci poteft , idque 4. ve-

pf

lociffznh ,& continu2. & 6. diffinB tamen,

famycuis

d lperf

1. Kevera quidem nec unum nec alterum dun-

m

taxat pun&um ,fed omne vifibile tota fua fuperfi-

ciefimul radiat: At docendi caufa affumunt Opti-

feret citqum

n

.

3005 1nfinik

ci certa pun&a,ex quibus lineas veluti radios edu-

/cunt,ut omnia exquifitius more mathematico de-,

ECTHC]C opa

móftrare poffint. Quod autem non ex unofaltem, "ii

€

Y

z

.

I

w'xx

Orrrcx,

738

N

Á

j

*

—

fed omnibus rei vifibilis Í

J

un&ris, adcog; tota ejus

fuperficie fpecies diffundatur, manifeftum cft.

mf:mdm!inwm

I; In Sole: ex cujucextreyia fuperfivie eziam va-

dii; terram illuminantes, defcendunt , cum ejus cen-

':quam ani rc'!

frum , & plus quam. dimidium fuperficiei, interven-

b rafil (ui

fy lune, in Eclipfibus obie&um est.

j *"')VM"DJ,

2. Ex fpeculis: in quibus tota vi

U üfefe ],'CM

mul apparet.

jibz'l? imago ji-

"100 t

3. Ex eo, quod totum vif

n

Lile plurc;,' frmul oculi

apprebeudunt.

tD filn, d.

4. Tandem , f ex centro folum wel ex quolibet

a bt

pun&o umus tantum vadius. efluevet , mulla umbra

t fat d.

terminaretur , fed omues aut equidifantibus , au£

vorefata l

femper divergentibus vadiis zncludeventur,

jlici Urigi-

2. Requiriautem medium diaphanum ad radia-

l, ptqui,

tionem, ex fuperioribus liquet. LIbi enim medium

|ugsotus f

non eft, ibi nec motus localis, qualis motus lucis

Tsj

eft, fieri poteft. Opacum autem lucis radios non

nenteamre

!

tranfmittt, fed aliorfüm eos fleGit.

dichsiph

2 Oxuo:l in omne oppolitum pun&um, qua re-

&a fini&a duci poteft, radiatio fiat, etiam inde evi-

")

m

dens cft, quàd lux creaturarü pracftantiffima,fem-

.Wyl 4

peraftcGat figuram pracftantiffima,hoc eft Sphz-

ricam,cujus genefis intelligitur ex lineis,ex centro

l;'cal(erumduq-

ad fuperficiem in omnes partes egreffis, Ita ergó fi

al

!

lucidum pun&um in.perfpicuum poneremus, mit-

du

teret Ch"Cllll](lllZlqle 1p omnes p:'lïfCS p'erfpïcui ra

dios infinitos. Sin autem pun&um radians in fu-

d

perficie opaca fit, & undiquaque radiare non pof-

st

fit, radiat tamen hemifphzerice, nifiab alioopaco

j 31*5:] '

Aaa

intere

739

Pams T

intervenjente impediatur; Etfi in apice acutan-

| Et&nuupï (

guli it, plus quàm hemisphzricé.

a j

Quod fi verà quis objiciat, in [peculis unius pun- mancïeïdemu

- Gi unam tautum imaginem . cerni , € propterea non p r

vnne pun&um vifibile radiare in.omnue oppofitum b r d

pustum [peculi , i« fciat , vadiare quidem quodlibet " yion

pun&um in infinita pun&a [peculi; fed ab oculo mou — & g lt

poffe nifi unum cermi; Quiaex legibus reflexions ve- ieopfz lod

liqui vadii. aliovfum. vefleduntur , folum vero id,

Veim 1

quod ad equales angulos vefleitur , oculo occurvis

aturalem i

€ videri poteft, de quibus infrà plura dicentur.

jlationem d

4

uód radiatio fit velociffima, experimento

inmotun d

funt ftellac fixze, longiffim à nobis remotze, qux

glliferipo

eodem momento fe oculis ingeruat, quo proxima

- of r

quzque. Caufa autem eft Immaterialitas & Spiri-

hii

tualitas fpecierum vifibilium. Cum enim ut matee«

Db

TiÀ, ita etiam pondere careant, nec tempus fenfile

hum t

requirunt ad motum, quod ipfis-eflet proportio-

Ms

natum,fed in momeento fc,quà via datur,transfer-

vlbl i

xe poffunt.

j fcimis; o

$. Continuitas radiationis ex eo probari poteft,

| claviexdi

quod effluxus ille cum fuo fonte ita connexus eft,

abeat d

ut nunquam & nusquá ad eofeparári poffit, quem-

7) gine fa.

admodum id inlucidis videre eft, quibus fublatis

Ihàneata

tollitur, pofitis ponitur illuminatio, ab illo efflu-

! mento d

xu dependens; lInde ne momento quidem illum

Cutetiáin

ceffare necaffe eft, uti nec lux ipfa à fuo fonte di-

6 TX

velli unquam poteft.

r p

Sunt qui quzerunt, quó lux illa abeat, qux oc-

'rent,aji

clufis valvis ex conclavi aliquo ckpellitur, autin

EUY

candela aliqua extinguitur, uti loqui folemus,

t

Or»rtcz.

d-

Ur]

739

*Ufn

Etftatuunt quidem nonnulli, lumen Solis alio-

nj

rumque lucidorum «x fao fonte emanaps , non

ET

manere idem, fed femper pcrire, priorique aboli.

)

j

to, novam lubinde fuccedere: aueinamodum um-

| Wini QPM[

q," " ul

bra corpus opacum noo fequitur, fed evanefcen.

te priori, alia nova giguitur; vel ficut aqua fluvia-

LOT "i

lis non femper eadem eít , alia femper prioris

r

elapfz locum occupat, eique fuccedit.

» i vj

11 V r

. Verüm nos hoc tum credemus, fi quis nobis

lridtaiy,

naturalem rerum, pracfertim fubftantialium, anni-

hilationem firmiter probaverit, Axioma enim hoc

1nïx, Speth

immotum effe videtur; Ut per naturam ex nihilo

Ab t

1

VM

nihil fieti poteft, ita per eandem etiam aliquid non

ii qo jrm

offe fieri nihil, led ut creationem, ita etiam anni-

:rm:'ras&;ipfri.

j

hilationem foli Deorefervatam effe.

AU U rf

W

De umbra quidem mirum non eft, quodin ni-

sf;mliie

. hilum abeat, cum etiam nihil fit nifi privatio lucis,

H nf Jlt

li

- Atlux realis fubftantia eft, unde per nataram in

f r

nihilum abirenequit. Aquam Buvialein,quó abeat,

Ti

"

Ícimns; Monttretur (imiliter locus, quà lux é con-

nud

fi

Yi d

, dlavi exclufa ,aut incandela,ubi videtur extin&a,

