plo propius admota , propterea duplo etiam ma-

(1V,

jora apparent. Sic licet luna in apogao duplo

longius abfit à terra , quàm in perigzo , non ta-

TT

men propterea in perigao duplo major eft appa-

renscjus diameter, Martis tamen ftella proptet

j At

maximam ejus diftantix varictatem , etiam ma-

gnitudinem fuam non realiter quidem , fedad vi-

Ergöflangsä

"

fum noftrum notabiliter variat. Aliquando e-

Liie

E magta

nim cum altiffimus eft, cum fecundae magnitudi-

vlf

nis ftellis vix comparandus eft ; interdum vero,

luales,licdlx

cum terrze proximus fitjin tantum excrefcit, ut Jó-

vem zequet, nec ab eo nifiloco Zodiaci & rutilo

eldlgllll";ü

at

colore difcerni poffit: & ab i

naris pro extraotdi-

j i

naria & prodigiofa ftella h

abeatur.

j

Vl'f:ïl Pmi

Ita

780

Pans

É

Itafactum anno C H n 1 s T1. 15 29.quoSoly-

(, Mj

litts O

FI

mannus T'urcarum Imperator Viennam obfedit,

u

attcftante id Philippo Melanchthonelibr.1. Phy-

fic. quo de'Marte Ícribit.

mt apparc

Erat & retrogradus & inufitata magnitudine; & hor«

| dcurtatt

, Iu

sendo rubore corpus ejus cernebatur , propter propinqui-

tátei ad terram : ita' ut multi» caufarum ignari; novam

: Gunck

& prodigiofam ftellam 1n coclo accenfam cffc , aliqui e-

fudit :

«tiam comeram exarfiffe crederent.

Quod sp[um esane

hoc prafeztte anmo 165 3. f'acium ej.-

| hilampu

canddac

$. Oculus de propiori magnitudine miuus videt ,

xisemim

quàm de vemotiori,

Ratio eft , quia capacitas viforst anzuli certum

lg famat

) D

V

^

habet terminum,necad re&um,mul-

3

]. dmre:

tó minus ad obtufum affurgit.

4 K

iamvis igitizr oculus ad vifibile

Buitmag

accedens, putet fe plus videre 5 quia

5

——

propinquiora füb inajori vifionis an-

gulo cernuntur, revera tamen minus

ïridct,quia angulus vifionis,licet ima-

ximus , non amplius totum vifibile

|

IU

includere poteft , cum obtufus fiat ,

quitu.

fub quo videri nihil poteft.

um

nullaq

Eadem eft ratio corporum Sphxe-

ricorum , dé quibus oculus remotior

bifimil

N

plus, propinquior ininus videt, ut in

Tummo

uthon

hoc fchemate videre eft, in quo radii

alterum

^vifivi oculi remotioris propius ad

diametrum globi accedunt , quam»

fusmu

]

ipatte

"ïxdii oculi propinquioris.

N

Cnttug

? Magtri-

lssj

I

OrTrc.

xx

f.n

781

: 11152

m

tV

lm d

6. /Magnitudo variatur ab Obliquitate , NoBe ,

1

anchthouelib

Luce , Crepufculis , Oculo , 7Medio , &c.

1. Quó obliquior enim eft afpe&us rei,eó mi-

LU

norapparet ejus magnitudo, cóque magis omnia

;

decurtantur & abbreviantur.

--b B

Quf

prc-,»;

A

2. Lucida in tenebris majora videri, fuprà di-

[o

! i:ccnfamïu?,af:?

&um eft: contrà veró,quia lux undiqmquc fc dif-

Mp

fundit & amplificat, fitjut opaca contigua ponni-

! o

hil amputentur & przecidantur.Si enim baculum

qmrum;'wiïc', |

candeli cominus obtendi jubeas', tu veró intuea-

ris eminus,apparebitis,ubifplendor tranfit,utrin-

Mi

TU

que ferratus , & quafi crenis excavatus & hians.

TOX

3. Pro varia etiam difpofitione oculorum , ea-

fl

dem res aliis major, aliis minor videri poteft.

i

il

l

4. Medium quoque denfius auget, rarius mi-

!

8

4

i

|

nuit magnitudines, ut»infra dicetur.

l

Afl

( A PDT V.

De Vifione Loci.

n

1l

AUUIE

1. InSpherico infimuslocus eft Centrum; fuperior,

fusft,

quicunj, à cenivo verfus Superficiem abit.

Cum enim fummum & infimum diftin&a fïnf,

ue fi-

nïphfi-

nullaque ratio fit , fi hzec'in fuperficie , undi

remotr

bi fimili5 quzerere velimus, cur unum pun

à

un

jiatil

fummum , alterum infimum dicamus, neceffe eft,

uthorum , fummi fc. & infimi , unum in centro,

yondi

alterum in fuperficie affumamus. Quia ergó to-

yls d

tius mundi Sphzerici füperficies pro fuperiori mü-

quanu

|

di parte ab omnibus habetur , confequens eft , ut

centrum mundi,adeóq; & aliorum Sphacricorum,

É)

locus infimus fit.

2. Qtu-

PaRns

I

sis:

i autct

2. Oculw re(je&u 7Munudi ubicunque pofitus , fem-

jobioatut

per infeviori loco eff, eique fuperiora funt ,quecunque

ab oculo abeunt.

F

icere Vl

& proin

Oculus enim omnis ubicunque pofitus, imagi-

fim i.

nátione circa fe archite&tatur fphieram , feipfum

j Qu

incentrumcollocans. Quod fiigiturcentrum in.

fimus Sphzra locus eft, oculus femper inferiori

Que g

sioribusra

loco erit, czetera omnia fuperiori. Ita fi nos homi-

nes in centro mundi verfamur ; omnia alia mun-

nifenora!

di loca fupra nos erunt, de quo nemo dubitat..

egulan h

Acfiquis colligeret: Qu

iia omnia fupra nos ha-

Ductes

bemus nos ideó in centro mundi verfari , ille vi-

nl of

tiose argumentaretur. fNam fi extra centrut

gishuni

mundi ad Jovem vel Saturnum usque elevare-

rori adí

mur,etiam ibi Sphæram circa nos conciperemus,

wl fne

oculoque defcriberemus adeóg; in infimo nihilo-

(tum dexin

minus loco effemus.

fot,que !

h üiderto

Quod veró ea,

uz infra pedes noftros funto,

inferiora dicimus,i

]

verum eft refpe&tu centri ter-

Bsv

r&e, domicilii noftri, cujus pars aliqua fumus,fed

qu ia

fupra centrum terra elevati. Re&té igitur o-

proudi

Tis if

mnia usque ad centrum infra nos effe dicimus;

quas om;

in quo centro fi effemus , fupra non effent , que

iam infra nos effe dicimus: aut fi terram totam

quamin

Sanvola: & cogitatione removeremus, jam in infi-

quam de

Donimm

mo loco elfemus , nihil porró infra nos habiturt.

Id etiam ex vulgari loquendi confuetudine noti

te. Fall

efíe debet.Nam vulgó fuperiora dicuntur,ad que

Jartes u

x fpes

videnda oculos attollere , inferiora , ad qu

l tqu

re&tà.

&anda cosdem dejicere neceffe h;bemns,

[UN guam

Hine

r

OrTr1cz.

783

TR

At gi

IVP!mra "

ftt i

Hinc autem f'eäuitur, fiin ir;feriori hemisphzcrio

lobiSaturnini habitaremus,& terram noftram a-

j

D

icere vellemus, oculos nobis attollendos fore R

xlcunqdepoü T

lt

Atvl

Ly

& proinde terram fuperiori loco fitam nobis vi.

Q

CUM

fum iri.

Tittr

d

3. Quali eft fitus Radibrum, talis videtur locus.

091? l5 &mn;; j

pettor, li

f

Quze enim dexterioribus , finifterioribus,fupe-

lmur,o

rioribus radiis cernuntur , videntur dexteriora,fi-

,

W

nifteriora, fuperiora velinferiora,etíi revera fitum

«qualem habent.

Id Omp

uj

Duze res ante nos ineadem recta horizonti þa-

am [

rallela pofita, qua remotior eft , altior, quze pro-

ATU lliglii W

pior humiliorvidetur; quia illa faperiori,hac in-

feriori radio cernitur.

Eodem modo duz res in

Iu ncs:oncä;a

&t ld

eadem linea rectà horizontiparallela ad latus no-

ftrum dextrum pofita , qu:x remotior elft , finifte-

riot , qua propinquior . dexterior Videtur,quia il-

ss

la finifteriori , hzc verà dexteriori radio cernitur,

d

Ex hac vifus deceptione oritur erronea opinio,

i aïiquafum*a

qua aqua altiores littoribus putantur , cum reverà

fi

MU

I

j

profundiores fint.

Nam fi ftans in littore metia-

2 od d

ris inftrumento libramentum undarum ,etiam»

x x d

quas omnium extremas vifus affequitur

» ncqua-

at m

quam in iis clev

ationem , fed femper exiguam ali-

^m5 t

quam declivitatem deprehendes; apparebit

que;

p

non imminere terris undas, fed infra illas (ub

fide-

quliehit

re. Fallitur igitur zeftimatio ferifi

tiva in eo,quod

lcunül

partes undarum extremasinfpicitoculis elevatio-

,

ribus quam vicinas;unde etiam elevatiores putan-

|

'habämi"j

turguam vicinz. Nihil tamen prohibet, quo mi.

[

Dus.

7$4

EL

Pa n"sw—l.

:

——

m;srcum de his, tuin dea

liis rebus ïoquantur,non

ufmädm?(

44

rout revera funt,fed

k.)LO

ut vifui noftro apparent,

n i

id quod non tantüim vu]gb,fed in ipfa etiamScri-

jj ?

piurafacra aliquotics fit ,ut cum Chriftus Petrum

angn&ih& J

bifcatorem in altum ducere jubet, & retefuum ad

diyos

capturam laxare Luc. $. Hinclequitur etiam quod

4E

4. Longinqua [unt contrariis fmiliora: hoc eft ,

Dextera , longius continuata , finiftertora vi-

Biri o

dentur,&contra. Superaquoque;quó remotio-

compeolt

1a fnnt à vifu , eà inferiora putantur , & viciffim,

tür, um p

Sic in ripa fluminis ftanti, fieri poteft , ut fluvius

(rntías x

non deorfum,fed furfiun decurrere Videatpr, quia

agl dim

fitus radiorum talis eft.

Sicut em

y. Cum vei vife imago fit in oculo : de diftantias

läsTrixngui

tamen vei ipf/ius , vifus vavriis modis judicat

qulien;

1. Ex luce vobufltore vel debiliore,

ajs dul

Lux élonginquo languïda venit,2 vicino ve-

l ad ooi

10 robufta , quod diftantiz dat indicium,

nims dt

z. Ex rebus inter otulum & rem vi-

Tbuelngi

E

mans, nl

fam interjetiis.

nf

Non enim res tantüm quæpiamä longinquo

E

videtur,fed illaetiam, quze inter illam & oculum

fantiam

interje&ka funt. — LInde diftantix ratio colligitur

lorum,

?. Ex interjetdo adve. -

Yes fiont

Hic enim etiam in oculo repraefentatur. Nam

, guunt;-

cum fit tranfpicuus;ex quolibet illius pun&o refi-

| Eömajo;,

hustlucis radiiin ocu]jum. — ltaque partes aérís

! fenftiln

ocuio Vicinz,apparent vicinz,diftantes apparent

; Glorum

diítantes, mediac denique mediz repracfentantur.

Quem:

i TM

Op'Tric z.

d

— — — —

795

Squs

lu

hi

Vftr

D

Quemad

Amoc-l.um etlam in Fpä&nïo non mor'lc*;mi:

1 P

,ïdm][

t

i

tus nofter, fed etiam fpacium , inter nos & lpecu-

t

lum pofitum, in illo recipitur, quod amplius vel

Jutx

T At

anguftius fit, prout ad fpecul

umvaccedimus, aut

kl

ab ipfo recedimus.

ii :ämijm

4. Ex diflantia amborum eculorum,

TR (

hillu

Bini enim oculi dati funt animantibus, non in

puta

ni

compenfationem alterius amifii , ut vulgo cenfe-

Dor

tur, cum natura nihil ja&turz deftinet: fed cb di-

CUfro

nhii

ftantias rerum notandas,

W

xxïh

u

per Geozlaet?*icaaxx Tti-

anguli dimenfionem.

ititi: l &i)'u::ïu; :

Sicut enim in Geometria, datis duobus apngu-

Vij

lis Trianguli, cum interje&o latere , dantur rcli-

qua latera ; Itain vifu conftituitur Triangulum,

ilin, |

cujus duo.latera longiora, funt Radii ex þun&o

TOA

vilo ad oculos ambos delati ; tertium veró latus

datdcm,

minus, eft diftantia oculorum, cum duobus late-

[

)

ribus longioribus,duos angulos in ipfis oculis for-

" MILL)

j

mans. In hoc ergó Triangulolatus mipus,nempe

diftantia amborum oculorum, fenfa communi ex

n h

affüefa&tione nota eft. Anguli ve:ó ad illam di.

mrühm&g

ftantiam innotefcunt ex fenfu contórfionis ocu-

tin o

lorum. Nam quó magis contorquentur, eó mino-

iil

res fiunt illi anguli , remque propiorem effe ar-

:Fïæ[iü[

" d

guunt; Quó minus autein óculi contorquentur,

STITO

ÀN

eó majores fiunt anguli indicio majoris diftantize,

fenfibilem tamen proportionem ad diftantiam o-

h.gïuc

C

jf

culorum habentis.. Nam fi immanis excctíus fit,

axes oculorum propemodam paralieli diiguntur,

xrcpm;pä

G

[

cen

*5

As

"

786

r i. ; a i i i. i

1

IY

u)

vt lib

nec aliter. diftantia. illa

prehenditur, quàm

quævis alia infnitis partibus major.

rlö—PïlP1

ytdi 1*

|

Hiectamen diftantias dignofcendi tacultas, pri-

j

[3

güm da

müm à focietate hà

inter

jinos ocuios orta , po-

2

Z

ihlþ&xcï'xs,

ftea. etiam in fingu

»

s oculos derivatur, ciun pet

a destta

alias affe&iones oculi, tàm etiam ob imotum capi-

^

vre

Vice

quoties od

tis, quo motu anus oculus

duorum cff poteft,

tum fictt

6. Pluvibur intev oculum & reu "uidcn:(aw inter«

m aiqu

je&i, videtur ea abeffe longins.

yetis

Hinc ftellze in horizonte, aut prope eum confti-|

Ó

tutz, apparent remotiores, quia imulti terrarum

Í

tra&tus interjedti

unt: Montes, valles, tarritze ur-

bes, flumina, quae vilum aliquatcm!s de immani.

1. Ol

diftantia cceli edocent , quod extremitati eorum

coherere videtur. Contra itellze verticales,feu me-

fiumm vi

Vi

jl

*

1

Iq

rïdänn.æ, propiores pitantur,quta dum oculos fur

(

füm elevamus, nihil interincd um cernimus (pra-

lingui!s'ocui

E:min

ter merum diaphanum coclum ) ex quodiftantiam

,

RI

"

ls ch

li

]

fydcrum acftimamus. Sic nubes apparent altiores

in montanis locis, quàm in planis, utin Helvetia,

3

NI

quàm in Alfatia, ob eandem caufam.

p

7. Idem propinquum videtur in diverfislocis, pro-

$d

[

3('(;1

talts

D

. ptev Parallaxin oculorum.

1emadmodum fu

:

pra

in Aftronomicis pa:g-

U5 Q lef

3843

e luna diximus, quód propter Parallaxin

Áimimas

:

;alio celi loco appareat, fi ex centro; alio, fi ex fu-

QCllts non

perficie terrac alpicitur: Ita idem accidit cuilibet

QUf

rei vifzepropter paralla'xinoculorum. Finge enim ] À. Af

in illo Schemate a & b. effe binos oculos unius . hg

PDa* ^ ii

hominis, c autem rem vifam, quæ oculo b a

1eb1

OrvTicix.

'7'87

2

n quäJ;]

| gebit [ab o fer&, fed oculo a fub d Craffum h

ujus

rei & palpabile exemplum lomo ex

feipfo capere

LO

li

pote&; Tene enim caput immotum

; €culos aiter-

1

natim claude: aperto nafum ipf

r

»ice , fi dextro

infpexeris, nafum ad finiftra

in, fifiniftro, eundem

tf

addextram pavimenti partem videbis ; at

que ita

quoties oculos

oermutaveris, nafus videbitur fal.

Tif

AE

tum facere, etíi quiefcat. Idemetiam accidet, f

em aliquàlon

gius diflitam, alterutro oculo a[pe-

xeris.

IT

LOUECETUR

)!

Caprur XVI:

E

De Vifione Numeri,

ll

1.::1:fvicmm

l

lil

1. Oculis duobus velià fe babentibus, €& fimul io-

M

Hs, unum videtur.

l[h

Singulz: quidem imagines rerum Vifarum, in

fingulis oculis pinguntur. Quód autem res una

jar

gevinis oculis una videtur, caufa eft, non unio

AUR

duorum ócul

i nervorum, ut quidam cerífet, fiqui-

t

AW

dcm dl!þz

»us oculis etiam duas imagines unius rei

]i

videre t

jumus, nervis ni

l

H

J

ilominus conjun&is,

Ym

Sed vera caufa eft, axium in ambobus oculis fitus

:

«qualis, quo fit, ut fimiliter a

)

lus, & fen

fficiatur uterq; ocu-

iLODO

fus communis, ceu judex, duas imagines

r

P.xmif.ïin

fimilimas pro una & eadem habeat

, quia dexter

! eïM

od

oculus non aliam aliterve fitam Ip

eciem fxccipit,

4

quàm finifter, fzd prorfus eandem.

;f

Dd

al

2. ZAulta parva ? lou

J UDIUS

Tunt uzum contiguum,

ginquoj)eüafa:, videri pof-

"

j

a

I

It

ld fit in Galaxia, qui:e eft congerics multarum

Ddd a

ininus

788

Pans I

minutiffimarum ftellarum, quas propter parvita-

tem, multitudinem,& arGiffimam cohxrentiam

nemo facilé diftinguere poteft, nifi tubo optico

utatur. Sic etiam in charta literis exarata accidit,

[á le&k

quae ex aliquointervallo vifa, tota homogeneico-

nipericln

loris & ;ineritia apparet; autfi quis ollam perfo-

Cafadt

ratam, pruriisque repletam noGu eminus fpe&'et,

,0b quum.o

tota ignitavidebitur. Vifus enim propter nimiam

|endere ne

diftantiam tam exiguas particulas dilcernere ne-

2, Lintt

quit».,

jir ebatitor

2. F'ifibile umum poteft etiam videvi geminum,

at pu:a

Si nimirum oculi diftorqueantur à naturali fi-

fatíocf,

tu, axesque oculorum non amplius eodem modo

Minequi

fefe habeant. Tunc enim non eadem, fed diverfe

1 maores

Hngulis imprimuntar imagines. Dum igitur ocu-

|lüsfunt,

lus dexter hanc, finifter aliam imaginem fenfui

communi offert, fit , ut ille pro una geminas ap-

ficolte m

li.

prehendat: id quod furiofis, fomnoleutis acebrris

3. Cirtul

frequenter accidere folet. Idem fit, fi aliquid uno

oculo dire&?, altero obliqué afpicias, aut alterum

i, wl

Purth at

oculorüm comprimas, vel quoquo modo diftor-

tébynt f

queas. Quó propius autem eft vifibile, eó magis

Qu

diftant à feinvicem geminatz imagunculæ.

;|

|

4. Numerus autem difcretione vifibilium apprt-

|

Himca

1 onulus no

benditur.

fusperlin

Ex multitudine enim vifionum , rerum ma-

tur, ob qr

nitudine , motu, fitu, loco, aliisque vifibilium

notis difcrepantium, multitudo , numerus-

as tantu

| unain [

n vifibilium agno-

que rerur

Ícitur.

14 [ine

EX

Cap. XVH'

|

l

DEU

-

OrpTrcz.

799

spropterpmm. ]

7 Cohï'ïönmm

QCaprur XVII. |

Il tl

iU

De Vifione Figura.

NI

MLC

1. Pun&a celerrimà circumaa, videntur PeZ

Nsollm s.

ïïpberiæ linea. circuli.

"i i

Caufa eftceleritas motus, & fimilitudo fpacii,

ob quam. oculus diftin&ionem locorum appre-

Fïopïtïrnimiam

5 dU fero p

hendere nequit.

2, Linea vel fuperficies parallele aquales, viden-

jur. e) minores, qub lon

Mriimr,

gius di[fant, tandemque con-

Mi l

eurreve putantur.,

Ratio eft, quia anguli viforii ad res zequales,

Jl

iln ln

fedinzequaliter diftantes direGi, circa propinquio-

. Dunitiros

re$, ma]ores funt, circa remetiores femper acue

ä:mgin":'m falt

tiores fiunt, & cum tandem fiunt acutiffimi, pror-

füs coire putantur, & à parallelarum ratione dis-

u gemiaa

SW

h

cedere.

K

»n

«

V ddus

3. Cireuli videntuv linee ve&, oculo velincen-

fro, vel eodem plano collocato.

j n

Pun&a enim per radios füblimiores vifa appa-

T od d

ib o

tebunt fublimiora, & à centro remotiora,

quäm

al

qu:e per radios humiliores videntur.

a;üiliumupprf-

. Hinccirculi maximt codleftes,quorum centrum

oculus nofter eft, per lineas re&tas, e. g. Meridia-

nusperlineam meridianam;accuraté repraefentan-

y, u

a VIWM

tur, ob quam caufam etiam in Sciatericis per re-

; m

&astantum depinguntur. Ob hancetiam caufam

luna in quadraturis bife&a,non curva, ut aliàs, fed

;no-

re&tà lineá terminata apparet.

4« Supervficies quadrata obliqué. vifay putatur

CJF' M Hl

8

effe

Parsf

799

M

amei

(U)

effe Trapezium oblongum: Gircularis vevo apparet

jtamen d

f

Ellipfis, vel Lenticularis, €9 contva

y

Omnia entm 12 univerlun , fi obii- s

gt

D

eheaäl

Ü

qué fpettentur, fuam veram a: mt'uu.

tqr an

ul

Fïxl

fxgmam folimg;veráfigará videntar ,

d

tor

(

fi oculus ad fup(ärhptvx centrum pa.x-

——7T

pendiculariter eft dire&tus.

De

Sp/væra eminus [pekata videtur Circulus.

pe t

Curm enim omnes lin Sa, Cl(ïe.u FL.

runcicreor-

LOH

poris rphæucx incidentes, vxdeantm.,æqams ne-

I

ceffe eft, fuperficiem cor ports fphzerici videri pla- yim Vi

nam *mdoi ahmn cum fint

clobof acoq»om vi« J [l

dentur tamen effe cncuh '311

, inftar difcorum.

Jentor

[")

Angaulata, emiuus v zfa appa,mt roiunda.

[IL* d*

Kum enim a pa&zh ium quodvm certam ha-

'H/FWW'

blum(n 1

bet diftantize longitudinem, quá expletá jam non

am»nms cernitur; 18eoquc ang*ull tanquam r partes (Q,W wcm

1hinores, c!rca quas mipor cft ldthuamlhus alpe- wf

&abilis, citius evanefcunt rc.vnanc.ique'mumvel al a

rotmdg.,vulrotundwpm ama;Etideo turres qua- | gj

dratz eminusfpe&atz ,pxorotundishaocntm.

)

|o7. Globi , cujus Diameter equalis eft difrautie

(

eculovum , videtur dimidium

Cujus major viderur ,. ]t

3

fegmentumminus : cujus minov, viajus .

qux

Du ]cæ enim linex exoculis ad globum obie- . teraltg

TY

Gum, i

lc1mphs diametri extremitátibus, ifthic bus, h. e

citra hlc veró ultra diametrum globum attingunt. lml

Unde

Vuþn* h

8.. Si oculus propius ad Spharam accedat, mins taa'pw»

quidem de Spbara videt, quamvis plus fe videre fibi | eta, v

videatur.

Nam

*

í

Orr:cx.

UR

791

D w

-*Na'm&longjïnqud angxxïüs viforius minor eft,

[/

lus tamende 5ph:era comptehendit: angulus auz

100

VU.

tem? propinquo major quidem eft, at minus com-

i

preheudit. Unde hxcc pars major illá videtur, pro-

ter angulum majorem, cum reverà fit minor,

Proptg* comprc'nenfir;nem minorem.

vt

CaPu

XVIH.

M'!rC

1l

Al

^Ul

[f

De Vifione M

(;ï

Us& Quictis.

QU

i^

I. JMotus e

]

4

('gd(f [

iffereutie, cum non fimt pro-

o

72

Z

prium Ffw

um nec peculiarem. feufum ba-

il

0

-

33

en

bent, fed..

jo

f

u ceoummun dijudicantue , ex com-

L

DULVIA

z 2LLIS

1 ^

fibil

fu

[Z

b

2uadam mutatiloci ac tem-

prebeukoue v

5

LT

d.

J

;

Pow;; dlj?;".—?;jïf 4

Quies autem fub. immutavili fitu

I n

jl

I

in tempore fenfbili, videtur.

1

Sienim vif

liea

lio tempore alium ad oculum

eodem loco cc

nfütatum , fitum habeat, premo-

m

4Ine.

[

At

tum effz coli:

fi eundem,quieviffe. Ex fpacio

vol

autem,]

berquod movetur vifibile,curvo velre&o,

3

n

motus etiam curvus vel re&us fuiffc judicatur.

p

opimqut

/

77]

2.

aqu? velox velin eadem, velim

e€15n

n

cqntr,zrmm partet

videtur quiefcere.

j MZJ

r

UM

Ita fidno pifcatoresfeenndo Nicro, equali moz

fe

3

€

"n

tu juxta

iC

5((

j

i

l

3

t

in fua fcapha provehatur, al-

Volbum o

fer alteri. videtur guicfcere (excteris tamen pari-

nILaUUs ^

bus, h. e. non habita ratione littoris, & aliorum

immobiliam cominus viforum) quia licet unà na-

ii

vigent, tamen fcapha una alteri eodem modo fi-

»

ta apparet, fcil. ad dextram vel finitram, & pro-

fl

/

pterea, nil mota effe, videtur.

Idem

M

Ddd 4

)

]

797

4

rA

Pascd

n

AUl jdn

Idem accidit in duobus contrariis motibus, (

zqu$ fint veloces, ut mutuà f& tellant, itafi ra-

gt ilïiïï-

tiarius in ratefua contra Nicrum tantundé afcen.

" rad]

dat, quantum ipía ratis fecundo flumine defcen.

j il

dit, tuncin vireto transveríim alpe&anti femper

G ii

videbitur eodem loco manere, refpeGtu.litoris,

qofas od

adeoque quiefceïc.

ereocol

Hoc modo etiam ex hypöthefx Epicyclorum,

tüt quäm W

planetz in ccclo ftationarii aut retrogradi fieri vi.

elermic m

vothafs, 10

dentur, etfi motu fuo perpetuo-progrediantur,

qp.nolliy

3. Inaqualiter ab oculo diflantium vifibilium, fed

vifonisangi

equaliter motorum, vexiotióris morus apparet tar-

dior.

1

verj vident

Spacïum e

yi

l

l

5

0i

id

jm remotioris fub minori, propin-

quioris füb majori vifionis angulo cernitur. Unde

rigi indi

illud minus, hocmajus putatur, etfi revera xequa-

mitato x

lia ánt.

1. Tardi

4. /Hobile vesmotius equó. velox, efiam vegredà

Pïiïllïf?!?.

nonmunquam videbitur

Sclana

Cum enim propingnius velocius moveri videse

tertardiüs:

tur, videbitur remotius poft fe relinquere ; quze

rapidii.

derelictio, ubi fpecies motus accuraté non discer-

$. m

nitur, regreífio putabitnr.

| g rl

!t & olli

y. Celerrimb in orbem motum, videtur quie[cere.

, Propter velocitatem mótus enim cculus alias

D

fu'l ]

atque alias partes non discernit, cumque velociffi-

$i qus

mé ad priorem fitum redeat, videtur omninó non

naviger,f

moveri, fed quiefcere. Sic rota à fabro celerrimé

J t occur

per plateas a&ta, non circulari etiam motu circa

Tapropte

3overi

Qm vjat

axem proprium, fed tantum re&o motu n

puta-g'

O»rT1icz.

d

l

794

* u

l

[

!

ntatur. Idem introcho & rota fipuli animadver-

lg m;

M

IVT.

.

tere licet.

^

]

ff

7. Tardiffmn? ( vel verà vel apparenter) motum

O nipe j ,

"

l

etiam videtur quiefcere.

At

I

n

Sic ftellze fixzc videntur quiefcere, nec fciremus

Eä

n

ipfas moveri , nifi beneficio ratiocinationis illud

of

ex eo colliperemus, quia mane in alioloco verfan-

n

tur quàm vefperi. Caufa haec eft ,quia licet reverà

celerrim& moveantur, nempejuxta veterum hy-

l,

pothef:s, in uno minuto horz 75479. mill. Ger-

il

h

j

man.nobis,rament qui hoc ingens fpacium exiguo

Mf«

vifionis angulo comprehendimus, tardiffim? mo-

veri videntur: qui motus exiguo tempore fentiri

1. o

If«

n

nullus poteft. Sic etiam cuiusïibet automati ho-

li

rologii indicem progredi non cernimus , fed ex

Id4

mutato loco progreffum effe coliïgimus.

W-

7. Tardius progrediens videtur vegredi,, velocius

precurrere.

x n n

Sic Luna reverà quidem celerius, fed apparen-

M

P

ter tatdius mota, quàm fübftrata nubes, videtur

rapidiffim? aliorfum moveri.

dinqet; qt

yalé DO osate

8. Omnizó flaus propinquum , videtur obviare

& retrogredi, celerrimà adeuntibus vel recedenti-

bus & obliquà intuentibus , Remotifunum. verà unà

11 0Cl

putatur progredi.

m at

Si quis equitet juxta arbores, auttrans flumen

J

ronti

!

naviget, fi ad azbores vel portum accedat, viden-

lo t

J

tur occurrere, fi ab tisdem recedat regredi. Ita lu-

0

C?

na propter improportionatam à terra diftantiam,

j P

g

cum viatore no&u videtur iter facere , quia fem-

PIIH'

Ddd ;

per

794

;|Pans T.

[

1

per po?c alios atque alios montes eodem modo

p ii

f

fita cernitur. Sic fi quis 1n lunam transferri pofíet,

"E

cujus motus caufa celeritatis vel maximé fenfibilis

jpn "

eft, tunc videreturluna quiefcere: Terra v. moveri

veum o

f)u?

eodem motu, quo luna, fedincontrariam partem,

Á

/4

9 Resquieta videtur moveri velmoiocapite, vel

l

udl

.

"

»1000 heterogeneo medio

.

€ vertiginofo ownia pu-

4

1(!2'1,.

HU

fantuvr,

vj tiovt

Y OC

1 O«

uli, ut fi

À motu enim mpïdo fic afficiuntu

Y

J lo

vel preecipitem torreptem, vel figuli rofam, autfi-

finm volut

^.

)

"m

exilt

j

il

giile quid velociter m«

tnm aliquandiu confpexe-

f.

i

cexlit

runt, eodem motuetiam alias

ii

1

* vo

Áv

sim-

j3. 9iti

mobiles moveri putert, adillas clomrleri'i. Spiritus

ïi) 5!1(?![4?13

id. CO

1

|(

[4

AA

V

enim optici il

,'ï

erfione vehementer agitati,

'

vetlutint

adhuc discurrunt , licet corpus quiefcat; ceu tro-

lutieapr

chus, qui propter vim communicatam adhue dis-

lcineqad

ag

currit aliquandin, licet manus

p

itantis quielcat:

li ferdi

vel quemamodum ccderi curfu, autnavi veQus,

10

y

licet in diverforio menfe quictus affideat, aut in

Ml

adhue fibi movert videtur,

|

ftrato cnbet, tame

Pvngrz

. Item fi per mobile Vc«'.miï*)icillum al'quid i*:mear':s,ï

quietnm eodem modo moveri cenfebts.

|

Qu

10. AMotus circularic equabilis , ex alio quàm

fpe&

proprio centro vifus , apparet inequalis.

10ma!

Ezf quocunq; enirm alto centro vel zquali tem-

Q5

porein:xequales arcus, vel sequales arcus insequali

T

tempore mobile pertrapfibit; adeoque inzquali-

ter moveri videbitur.

*

H 7Motus bominic , qui nou fentitur in corpore,

ire

;?;ccejionis argumeuto, aut quem fcit mom prowen

ab

l

OrprT:

TL

Hlnh

ab interna [ua facultate motrice , pfo quiete babe-

R

tur. Ita caum homoà navil

Siut

ent

QCV 2

equabili motu

MM "'i"

littora. vero

icina in ad-

abripitur, fe quicf

uT* Ontryr

veríum movert putabit

12

7]

Qua s«ajora apparent, oculumque vel exce-

T

[

dunt , , vel lai? occupant

quie(cere putantur s que

qerà ve[pet£u illerum apparent minuta, ea in coutra-

vium raioveri videntur

Ita ftclke ad vifum minutze, inter magna n

n

bium volumina celeritec moveri, nubes veró quie-

fcere exiftimantur.

12. Sicut inzqualitas , qua vem aliquando velocio-

Y

aliquando tardiori siotu incedentem praber, dum

Yev

Iu

ionem faam peragit,

na[fcitur 4 diftantia vi-

dentis à principio æqrml:mm nempe ceníro; Ita il-

Wi

e

la inaqualitas , que v

[5

7: mo4óo I)VO"TCU:

smodo reerve-

dl quC'V di

arguit non modo diflantiam vid

us d

H

principio æmmlzmm , fed. & videntis motum circa

ilud centrum,

Progreffus enim. & reg: emxs i ncxylocwt.(me

motu u -—q Hwa)ent'um na;cuntur & ex vario po-

fituv

dentis moti, ad rem EaA inzequaliter re-

p U0

fpu?cz videntis motam. Exhifce o(f'i nilibus A-

xiomatibus Optici

^H

s defendunt Coperuici iu&ua-

ces fuas b not'n')rs Aftronomicas; qumus

miro comper*Clo excufant, qux aln plu-

"I

ribnus rotis & circulis vix reprae-

fentant.

[

OPTI.

796

P'Am s If

) chul(

CO-PTELC5

gt g

«dconan t

PARs IE

j Mi

Ca?, I.

joiaadat

exfpeado, t

De Definitionibus,

y», Radit

1, Catoptrica eft,

quz de vifione reflexa agit.

cis d vl

2. Refiexa vi

fío eft, quze provenit à fuperficie

aliqua, radios re

cndincei

eGente, five repercutiente,nem-

pe à fpecul

o in idem medium.

z

" fuli

siretu

2. Speculum eft corpus denfum, naturá vel at-

te politüm , im

u Pud

agines rerum, ex quibus re&ze in il-

gunis horu

lud duci poffu

nt, refleGens, oculisque objiciens.

4. Politio illa eff continuita

r Ppe

$ partium fuperfi-

drlunt tres

ciei corporis politi, fine fenfibil

itate pororum, aut

divifionis.

; OUl

$. Eftautem Speculum vel Naturale, vel Atti-

Y. Per

ficiale.

pudo in;

6. Naturale eft, quod N

mr'm«akne at

*

atura ipfa produxit,

& polivit.

|

vbj

] fitdl a.

Talia funt , aev deufior & fpiffor , ncbula , 4QUA,

gemma. quedam : Oculus etiam, iu quo fe quispiam

1! 1t,in l

frendens,

contemplari potect, utin fpeculo artificiali. -

7. 4rtificiale eft, quod artis induftria paravit.

« J utrinque

ls efci

Hac originem fuam ex Naturalibus babent:

cümars imitetur. naturam ejusque quafi fimia fit.

18, .

Xtojis,cí

8. Specula porróartificialia funt vel regularia,

velirregularia.

fiperii

9. Regularia funt, quze uniformem habent fi-

gulos od

1. H

guram: rregularia, quae difformem,

Io. Ke-

R ;

Orriczx

4

797

O d U

-

E

p

10. Regularia funt vel p&(li?d, velconvexa, frel

concava; quorum fci]. fa

perficies plana, convexa,

vel concava eft.

I1. Radiatura Catoptrica et , qua vifibile Ra.

dio incidentiz in fpeculum, & Radio reflexionis

u

ex fpeculo, radiat in partem oppofitam,

-

ec

ec

ff 1

12. Radins incidentiz elt, d

undum quem fpe.

n i

cies rel vifibilis incidit in fuperficiem fpeculi; e

24

c.radio c e incidens ia [heculum £ed

TUtenf n

13. Radius veflexionis , fzcundum/quem s

ago

Md d

rei refleitur ad vifum v«l oculum; ut e 2,

VM

i

D

14. PunEum incidentie vel veflexionis ,eft com-

munis horum radiorum terminus, ut e,

lst d

15. Perpendiculares etiam hocloco confideran-

.

D

Á

fl

1

)

dx funt tres.

k fom at

Obliquationte, Incidentia ) Reflexionm,

tv

16. Perpendicularis obliquationg; eft, qu:e ex

pun&o incidentiae eduGa ad fj

perficiem fpeculi

if ol

utrinque angulos aequales efï'ïcit; uté b,

17. Perpendicularis inciden-

?

fiz eft, qux à punGo vifibilis

LU

"]

rei, in füperficiem fpeculi de-

nj

til,

fcendens , produ&ta aequales

3U

ib

h

i p

utrinque cum fpeculo angu-

los efficit, ut c f g.

jb t

18. Perpendicularis Reffe-

7] rfmij;ff.

*

1

Te

d ij-*:;J

xionis, eft Re&ta, ab oculo in

,

fuperficiem fpecularem ad an-

aj*

gnlos re&os incidens, ut 4 4.

)

19. His lineis conftituuntur anguli, unus Inci-

dentiz: alter Reflexionis,

20, Án-

pl

PARS Iï.

Z.?S,

:

ii ud

enii

B

20 Awgu—lu: incidenti

& eft, quem conftituit Ra,

Qu

i

o

e

dius incidentiz,cü vicina fuperfici

V

VI

saqu

ails d

ipeculi;utcef.

I

21. Angulss Reflexionis, quem conitituit Radius

Qu

*11' j

reflexionis cum vicina fuperficie fpeculi ; ut a e 4,

angu

jo M&

1

22 Angulis his efficitur Superficies Repercuffüs

i elt,

ofle

five Reflexionis , qux definitur tribus pun&is (ad

d

[*

quzx,finon in eádem re&à pofita fipt, neceffarià

v1, o

peculiaris planicies ponitur, nempe centro vifus,

P& tfé0, j

pun&o rei vibe , & pun&o repercuffus vel refic-

w

xlonis 4 c e,

i

n

io

——

; Rulin

CAput

li.

glli

Dc quibusdam affzdionibus Radiorum,

ia

l

[ 4v

& angulorum catoptricorum.

Douno

4

Reflexio vadiorum incidentia fit in partemop-

t ain ]

poftam.

elola

Quemadmodum enim l.wilä, lolido parieti for-

t

titer objedra, refilitin oppofitam plagam, eà ma-

M.

gis, quó vis objicientis eft major: quia ulterior

quo T

fexra

tranfitus ipfi quidc:m ncgatus,nectarfien vis omnis

1

.m!*;.u

K

movens abolita eft: Ita Radii à corporibus luci-

1

dis ve

I colorátis cgretfi , femperque moveri & flue-

xionisce|

re apti, cum per fuperficiem obje&am ulterius

guloincd

-

[ Rzly

yregredi non poffint, refle&untur in aliam par-

AEg'

tem, ihumquc Huxum hoc modo continuare la-

borant,

D(mu

2. Radius incidentie ad fupevficiem, ad äua;nal-

; 3ütem f

labitur perpenudiculariter, five ad angulos relos, in

tius pof

fe ipfum vefleitur , obliquà incidens , ad angulum

etiameft

obliquum.

guaris e

Cum

l

Orr

ICJE.

799

wn.»xx

ll

:(0

ul

E^

Qum enim re

xio fiat in mrtym oppohtam &

MT

Q

VIS X L]U(:US ïläll&t (.111. t'f in mmotum Cll]llS mdl-

M

p

T

cium

[

guahtas angulcrüum; ig

xtu*" Lilhl Vi

quove

Moxr

ang ilo. Radius ex uurno fC

PA

ionis, in quovis

eadem elt, puuo ænoVPium

fitranfituà fuper-

ni

ficie X&H(,khf(l five fpecu

l

Q kmnluretul ; eádem

Vï L(ïd(,mcl

ue angulo cum fuperficie fj

tj

pecrm nem-

lr-ïl

p(. 1'(:&1 03

in partem ópp ottatu füttus , quod fieri

K

d

non po t»ïjc mu radiu

J&

(t

die ulans, ad ángu-

ï

D

los rectos1nc

l(

Kuus,l

;:

l

um .Cqïdf atur,

-

l

3. Radius oblique in f!PC:JIl(,lC' ( refexivan in-

fuy

cidens ,

obliqué etiam vefleti

27

, fianique angulus

MDLS M TR

o f

incid

(2

12 €8 veflexionis 2quales

.

Demon &MUO €adeui eic cum i['WCI 01

"5

ixa-

H

J r

Q

[

dlet enim purvum ain :Xlþ».ïf'&lclïï re

Hexivam. d

en

e f obliqué

radius incid

I

ix fitae. Nifi

«TUU

l

|

j

!

obfifteret fuperficies reflexiva d e f, mover:

&lu

rTui-

terius usquein g, conftituto angulofeg ocqt

t ag-

gulo incidentize a e d, at cu

m ultra u lp erüciem f6-

lii

4

&o

l

H&.leaxl] hï (,5-* TCJ! I']()L 7"0'

'nqguutur. j

i,h'

i

Yeflexionise adopuc Ma

r'eiDc, abgu

Á

Of

iC

M

xionisc e f, «qualt anguk

ui eftagualisan:

|

Wil

gulo incidentiae a e d,.

1

J

rl

1

4. Reflexiones à fupeific

e

eotis

a"nforzbu' po,

Q u

u

€ regulavibus fa& , fole ve giä fentiuntur.

Denfitas xev.ix "'u*' ner: vdlmenetrent Pohti

( "

aütem,fenlevitas &rqrïumntas utreHeDtlevnï 1

tiàs poffint, Quale enim

rpvsr;fiemvuxn talis

eux

.

nj

JiP

"m

