poffumus in moneta , projea in aquam limpi-

l

dam:Si enimeo usque recedas , donec iftam mo-

netam in fundo vacui vafis mediocris altitudinis

] !'xx

[

zf ]J

ofitam , ob interje&a inter ipfam & vifum no.

ftrum latera vafis , videre nequeas; deinde vas i.

lud aquá limpida repleatur, fubitó imago mo-

netze iterum apparebit,& vifui noftro fefe infinua-

bit, extra fuum locum verum , ma

jorque quàm im

fe eft.

m

1

e

AV

d

lii

N

IN

7

1 ïocv-,m, Wa

Sw

R

X

X

:

4

!dl

A

^

7

«—2

N

(

7

,

d

2 nl

A

A

4

&

!

L^

d

v"("lh

z

SQHSRENSS

ia t 7

Ü

Sic propter vapores ? terra afcendentes ( qui

]

[

1

l

TU

a£rem nobis proximum pauló craffiorem, minus-

Av

i

quediaphanü, quàm eft fuperior ejus portio, red-

dunt) fol & ftellze omnes juxta horizontem nobis

non dire&té , fed xefra&té apparent : & ob id ele-

!

J

vatioresfemper majoresque confpiciuntnr,quàm

il

féverà exiftunt , cernunturque pius fupra hori-

kl !II

zoptem , quando infra eum adhuc latent. Ob qu&

etiam caufam Ho//asdi iv vovaSembla bybernantes,

T

Aj

2 "E

bl

cum aliquot menfibus prafentia Solis caruiffent,

quatuordecim tamen diebus ante expe&atum &

juftum apparitionis tempus imaginem Solis inte-

-

gré confpexerunt, cum n

l

mirum s .grad. & ultra,

!

juxta calculum Aftronomicum,infra horizontem

l

adhuc lateret,

PW

Ex

Pff;5

$23

Pans

HE

Ex hoc etiam practer morem celeriori ortu,ma-

)

jorique forma Solis ,tanquam magnam vaporum

f'ubaqua et

uaa,uasä j

copiam, in pluvias illo die tefolvendam prafup.

ponente, vulgus pluvias praedicere folet , raro fal.

" Gontaà

lente hoc prognoftico , ufu confirmato:

" eliat g

9. I. Cum v& vifa € oculus in eodem medio confi.

cogiturf

fiot t, ;

flunt , concidit locus apparens cum vero.

2. At cum

gieria exa

ves vifa confiflit im medio denfiore , vifus verb in te.

a faperi

siuiore, locus appaveus femper oft propior vifui,quàm

qeorus.

qjiohoc

3. Cum deuid ves vifa eff in medio tenuiori,

eculus autem in deafiori , locus apparens vemotior eff

*clente egr

vero.

Quia ergà , qu ex viciniore loco con[piciun-

gotur; l :

N paulm

tur , majora videntur ,quia fub majori augnlo compve-

Lbenduutur.

gl materi

Que verbex vemotioreloco videntur ,

—

propter angulum viflonis ninorem ,minora apparents

fit etiam , ut que ex tenuiori in denfiori medio viden-

DeAcc

£ur majota; quz verü ex denfiori sedio Yn' tenuiorà

€0n [biciuntur , minoxaappareant.

1 Pilita

Perhanc rationem ftellz exa£re turbido & cras-

vfutio 9

fiori,in rariffimo & fubtiliffimo sethere vitze , al-

la pl

tiores minoresque jufto apparebunt. — Nihilomi-

ls pler

us tamen per rationem illam priorem, fi utfupra

di&um,circa horizontem orientalein vel occiden-

iquefi

prüm d

talem magna vaporum craffiorum copia fit , ut»

gt refra

fieri folet; Et nos ex a£re purioreSolem vel ftellas

fngunt

orientales vel occidentales afpiciamus; appares

Thtvenfis:

bunt ctiam propiores, majoresque jufto.

tsf

r0. ReBá per duplex mediwm vifa , widemtue

1. Hi

"'ratfa.

TUNTIT

mfuüm?

Caufa ex diQLis patet()Experi;nt'za—aufc

Vfxio

potefts

ll

OrTrc z.

$25

s

oteft ; Ex bacul;aquis immerfo cujus pars,quxe

i

fs

u

]

baqua eft elevatior videbitur,quam quze eft ex-

u

jl

(felp

J

(a aquas;Unde fra&i vel incurvati fpecié accipit.

'inato

Cfaï

11 Concavfus radiorum lucidorum fra&orum , i-

gnem etiam genevat , & accendit combuftibile.

d

MLC

Cogitur enim & unitur virtus ingulorum , &

fortior fit , augcturque , utignem in combuftili

",a MI

YU [2

materia excitare poffit. Si lentis cryftallins con-:

"W f

li

vexa fuperficies radios Solis excipiat, franguntur

illiin hoc medio denfiori ad perpendiculum; póft

17 fttir,

ex lente egreffi in acre mediorariori denuo fran-

J

hn fu.

U

intur, fed magis à perpendiculo : ficque bis fra-

n*iang*dg L

3

os paulatim in uno pun&o coire neceffe eft,ubi

nniti materiam combuftilem accendunt.

rl tilr.

s

-

m'z;maf;ar:m;

Ti d tidp.

Q-A'Pu.T II-I.

t leruuni

De Accidentibus & Effectis refractio-

nis miftz.

?

J

1. Polita vefra&iva funt etiam veflexiva , ob qubd

ht

M

U

h

Wi

(

M

I

j

?A

tefra&io & veflexio mifceri poffunt.

At

i

E

1ta pcl]u:ïda corpora,ut aqua,vïtfum,-:ryf'caï-

p Nilonk

lus, plerumque etiam politas habent fuperficies ,

:mr.,ïüut'ii;xra

ideóque finul illapfos radios partim infringunt,

ID

d

l0

partim tefle&unt. Sác tunicze oculorum funt cor-

) COpIu

;ota refra&iva, quia radios vifibilium receptos

Jam/vd lia

frangunt; fimul autem etiam reflexivá ,in quibus

pus; i*

intuentisalicujus imagoquafi in fpeculod

gpïnfgi-

;'uftow

tur & reficQtitur.

jj, vt

2. Hinc ejudem vifibilis gemina imago cermi po«

teft , una fortior per veflexionem; altera debilior per

mkmüimi

reflexionem Cj vefraGionem fi

mul.

Fff4

Tta

p

Pams

TT

Ita fi fplendente foie , vafi alicui imponatm-:

R þauluï*-

sndicuk

fpeculum & aqua affündatar ; videbitur'geminæ

iE

Solis imago prima & major , quzxe ex refletione

radiorum , Solis ad oculum devenit s.

LUEP m 1

3

Z

]tera quae

oritur , cum radii etiam aquas ad perj

A

endiculum

(5 quafl d

vefra&ti tranfeunt ibique in

fpeculo relucentes,ab,

m,j ndi

xclluddo

eadem iterum repercutiuntur ; Unde in acrem c-

greffi nova refradione à perpendiculo, ócu

lo oc-

currunt, imaginem aliam Solis deferentes, fodiex

| dafeeaf

1

multiplici illa obliquati-one longä debilorenm..

-| illo utatu

dientenum

Quze altera igmgo aliquïbus, fed perperám,ftel-

]a Soli vicina videtur.

! nlleis a d

Javopiula

3« A vefratlionum docvina caufa peteuda eff , cur

[ pex cava, ntec9qen pev convexa conjhicillg

at vitta

Clarius videant; & al quidem per magis , alii per

liculo dif

sinus éava vel convexa, pro diverfitate oculovum

t

:ur,quizll p

A

eXECA

PTOVCHITQ :

TlessÉvzz, enim oculos!

Hinc ve

ad remota videndü-affue-

x confpic

av milc

fecerunt. . Quod fi ergà

p*

«onvexis utantur conipi-

tonv ïïgllï

EL RRR 5—...

m . a m pE um Go d n EuE

cillis in interje&to vitro

SNN

227

2

4. Gu

ín ATE

[e]

N

immutatiü , quafi de lon-

i toluptati

£inquo adve

5

g

re putabi-

IR

/

G R

Y

,HHH//I/

L

N I

EOL

tur. »it enim oculus zece-

?

Pa

n'HHHVI H

LT A

À fing

—

—

Éve q. v. s. & xes vifibilis

, 0mnis Vï

propinqua/. ad quam aliqf.lis cazcutiat: utafur au-

üiones,

tem confexo confpicillos ao p. lgitur radiiret

pliata a

$. 4

viibilis , (praterquam quod in ipfo vitro denfio-

D

re€ Pau.»

purius

j

ÓOrpTrtc..

—— Àl

L

$

TY

re paululum rcftingun:uf) egre

Ti ex vitro,à

13

I —1'—-

P

M DT

l

pendiculo magis difcedunt, & fiant , paralielt

r

h

L

Von

og&p s. Oculusigiturparallel viioni aí

jue-

tus, rem iftam accuratius cernit, quia putat radi-

llf

cs quafi de longinquo adveuire ex i & j & nefcit,

Itj

qlrid radiis saterim in intermedio hetero

gC!]CO

pdlucïdo acciderit,

ac

de

-

BH

2, VÀ : iflim oculus Mvaxl ad ïpr(:vijinqm vi

dafefe affuefecit. Quodii ergó con

2

con?ï;-i-

.

cillo utatur , rerhota ci prog

?:inciua "C

H

ntur.

Ra-

M

'Mlm a

l

dient enim paucta a P ]on

nqua ,quafi äineïs pa-

rallelis a d &b c, qui (p

&rquam quod 1n vitro

LT

h

cavo paululum retringantur ad perpendiculum )

AT

extra vitrumintereum &oculum magisà perpen-

Ptf lj

diculo difcedunt, eruntque df & e 5. Oculus igi-

1 Ug

tur,quia putat à propinquiori pun&oc imaginem

provenire , ideó diftin&tius videt remota,

Hinc veró etiam caufa patet, quare per conve-

xa confpicilla omnia majora áppareant, & pe- ,

cava minora; quia nimirum radii viforii per h:ec

convergunt , per illa veró di-vergunt.

'1

|

ï

4. Cou]picilla multaugula , (non necefftatis , fed

s

voluptatis caufa inventa ) unius vei tot imapgine ox-

]?

t^

bibent , quot fuperficiebus conflant.

À fingulis enim fuperficiebus obliquis;in quas

$

omnes vilibile ex aquo radiat,fïngulæ,fïunt refra-

Prutatun

&iones , ficque fpecies vifibilis aliquoties multi-

itum:fh;!:i

plicata ad oculum penetrat.

odl

- db bac veftexionis & vefraionis wiftione

&j

pluium Meteororum. caufa veddi poteft , uewpe

Fffy

$26

Pans III.

[

Solarium & lunavium , Chafmatum , Paveliorum, Iï;;.

f

loutm , Colorum ,Nubium &$ Crepufculorum.

feofibil

Q pro !

4

1. De Iride,

N« eti

Exemplum infigne, ciun Reffexionis tum Re-

llhs E Cfif

fra&ionis radiorum lucis foláris habemus in Ixi-

]-gpcl'[ll[it

de, arcu illo ccclefti pulcherrimo, quem D Eus-—

[un] pirtir

velut Symbolum fuz gratize ob oculos , fpe&ta-

lgt

culo jucundiffimo , pofuit ; cujus caufas modum-

?

gis m pro

£

fortius a

que geuerat' onis

fcire operze precium eft,

1. Casfa 7Materialis, in qua genevatur, eft Nuber,

vdiexio a

mou deufa ,mec continua , fed inflar vaperis voridi li-

fcxione rà

Yfto ni

quefcens, & in idumevas miwutiffmas ftillas fve gmttu-

las vefoluta; ultva quàm quedam opacitas eff , vatie-

mttula a

nem plumbi isá tevgo [peculorum babens , ut nempe ex«

Edefgb:

preffoves imagines appareant,

Qprpus h

2. Caufa efficieus (unt vadii folares , per purumo

ägumm e

ag&rem al illam oppofitam uubem liquefcentem delati.

plobatur,

2. Formalis caufa ef multiplex vadiorum folari-

tiqisli

um in illa uube vorida cüm vefraGio , timm ad oculos

vierus a

fpetlatoeum veftexio.

qibit, (

Noh enim generatur Iris , nifi materia aliquzo

iipafi

transparens & diaphana , (qualis eft illa guttula-

1omutat

yum multitudo) éx adverfo fole collocetur , quze

YüS, Dim

radios excipiat qlxïäexn,f ed tamen reQà penetrare

hod

lisiac;

prohibeat. linde neceffe eft prius fieri refraGio-

pem radiorum , quia lumen fertur per mediumo

odes

ratius: fimul autem fit etiam reflexio, quia fert,ur

Tdem

in médinm denfius.

inm,o(

Fit autem hzc reflexio ab infinitis contiguis

/

us v

guttulis feu ftillicidiis rorida[nubis,qu

z licet in-

&m

finitac

T

Oprr:icm

e

&

À

d

CU UM E

EEE

f a

7

um,Pardion ,

finitze fint tamen 11;111 contig

u& cohzrent , nec

t ^

fenfibilem à leinvicem feparationem habent , i-

1

;

PA

ld'

deó pro uno continuo quaii fpeculo

AR Lv

It

Nec etiam lemel tantum, fed aliquotics in fin- ,

Mi

VW

tss

'ulis , etiam minimis ftillis prius öu*ef&ingin:r ex

Ti

T

repercutitur radius illapfus,quam exeat, & ad vi-

: UM

fum pertingat. Sicque non tantum colie&ione

ïï'ä CL [

&aggiegationeradiorum fra&torum copia lumi-

QUtsca

Eh

nis in profunda vaporis fuperficie augetur , ut»

L

fortius ad vifum pertingere poffit; Sed ipla etiam

Mg

M

itfur

reflexio cam anget GL intendit , propterca quia re-

flexione radius fit efficacior, quàm antea fuerat,

ll

Efto cnim in hac figura

«

n ('P

[j

I

Em

—

M.

s

guttula aqu:e rotunda a )

Vr i

L7/0

N

M

cdefg b, quia aqua ceu

7/ ]1

5

corpus homogeneum in»

Ms

if m

à8Q

ä

figuram elementi fui con-

S

A

uf

gfobatur. Incidat radius

E

M

Nlll/,o/

z

E

lx ulim

aliquis! ». is à binislocis

5

S

/?1:

[-24

reflexus ad oculum » re-

or

E

fudi, ia

dibit, fcilicet à fuperficie convexa P irrefraG? , &

g

à fuperficie cava guttulze , prius tamen nonnihil

,niüma(

z

L

immutatus, & in ambitu ftillz aliquoties refle-

lo

(

xus, nimirum ex Pin e, inde ad pares apgulos in

nE

M

ao

b , poftea in g, hinc ind; ex d ina, indein f rur-

"

j

Hs

j:

fus in c; exc tandem per P ad m vifum defcrtur.,

o&ties circulatim repetita reflexione.

f p

'

Idem de radioka eft judicium ; qui exiens ex g

d

in:z, oculo cum priore convenit ,eique nihilomi-

p ifptst

:mus parallelus habetur, propterguttul parvita-

tem 8: impropartionatam oculi diftantiam.

*]ullbif;*iw'ä,

&* ,Fic

l

Z

8

Pams IIï,

LE

—

Unde

4. Figura Iridum circularis eff.

hj

Tibri 10^

Tota quidem fuperficies vaporis róridtSoli ex-

n um

pofiti irradiatur ; quoniam à fingulis punGis,in

jridis d

quae dire&iSolis radii incidunt,ht reflexio. De ir-

Jicet lm

radiato tamé vapore non plus cernitur , quàmfor-

confiftant

ma arcus, Oculus enim non percipit uHips reifor-

Quodï

mam ,nifi m illo pun&o axis illumirationts con-

dem vide

fiftat,ad quod radii in vaporem incidentes ad -

quales angulos refle&antur: qua reflexione fecuu-

je& nun.

outem ci

dum æquäles' angulos pyramidä reflexionis con-

aftondu

formant , cujus bafis arcu circumfcribitur ; & tan-

Sole q

tum formam arcus oculus exhibet,quixz Iris voca-

tur: In qua femper dux pyramidesconftituuriturz

fenicyc

una illuminationis , altera refle&ionis ac vifionis

L

qualtit

--

Pyramis illusminationis verticem fuum habet in cen-

"dervah

tro luminofi cörpoi'is Solis:ex quo radii ad fuper:

ficiem nubis egred]untur,.quorum alii ,,o*bliqne)

hum per

vitbuni

incidunt, unus veró ad angulos rettos perpendi-

n elov.

culariter , qui axis pyramidie illuminationir eft : ad

cujus certum pun&um radii oblique incidentes ,

disinfra

ad sequales angulos refle&untur: & pyramidem:

] luirisna

reflexionis confüittunt , cujus bafis etiam in fuper'-

: horzon

ficie nubis , vartex ver$ tn oculo eft , axis autemr

3

utrïque communis,

guder

Cum.gitur demonftratum 3 Mathematicis fit,,

valtm

& fenfu etiam comprobatum , fi ab unc pun&o in

tamfa

diverfas partes,reGxe linese zequales protrahantur,

teDer

quod linea extremitates harum conneGens,fit pe-

tumef

s*ipheria circuli, etiammlineam pun&a reflexioni

opaco |

iB fuperficie nabis cónneGentem e€xigias cir-

fam $i

culi effe neceffe eft.

Vade

OrTr1c..

829

FU

ünde ctiam feqüitur , quod Z"itellio prop.

64.

'äþonu

Tibri 1o. pluribus demónftrat, oculum neceffari

i flnüm

in una reCa linea inter centrum Solis & centrum

us

MIvI

Tridis effe ; ita ut centrum trium corporum , vide-

U C

licet luminis, va

pgris & vifus in una re&a linea

confiftant.

T m

p

g

Quod autem non integro circuloformatam Iri-

QU

dem videmus , id non iridis , fed oculi , & inter-

M

je&torum mpedimentorumn vitio contingit , quae

partem circumferentiz iridis defideratam nobis

M

abfcondunt.

]

It

)m]

Sole quidem horizoritem occupante , pracisé

hemicyclicam iridem videmus, tunc ehim fuiba

€jus al'fimdo,(quæ ex hypothefi femidiametereft)

mfmm

obfervatur effe Zg. qui conftituugt dimidium re-

1

5er

&um,

i

JCI

q

i

uem omnes radi «qualiter ad oculum

lljf Türt

U0

refletuntur. Quantum autem Sol fupra horizon-

Ti

tem elevatur,tantundem deprimitur centrum Iri-

,dïs infra horizontem; adeó ut fole zg .aïtibre nul-

. la iris naturalis cerni queat. S1 veró oculus fupra

horizontem (en£bilem in inonte 3liquo tam lon-

jo d

o

x

g$ elevari fgf'fct., ut A5. g. deorfüm fpeGtaret in

as

vallem , ubi rorulenta nübes eft, tum non trunca-

fabwor

tam,fed totam & intc gram perfedti circuli iridem,

tll

cerneret ,id quod etiam in artificiofis iridibus ve-

p

rum effe ad oculum pat

fi nimuum in conclavi

pu

Opaco,in quo tam

(s

ent

1

3e

AC

Y-

xer feneftram aliquam ag

m

i

tam Solis radii ingredi poffint limpidam aqram

orc

»Pané IIT

$30

ore a

fatim hauftam in adverfam Soli'*sþ plagann

! mptom?

guttatim expuas.

Sic enim videbis aliquam iri«

qulisd

dis imagïnem ,Don arcuatam aut manca tantum,

(, 0

quales natura nobis oftentare folet, fed integré ro-

jrem l'lll'

tunjam,vel eafolum fui parte mutilam , qua Cor«

P gp ,[q uih

oris tui umbra illam pcrtranüt.

qitur.

6. Multiplicatur a. Irie promultitudine oculovum,

Qaulà

Si enim apparente Iride; aliquot myfiades ho«

TMS. LA'

iminum adeffent f[pe&tatores , finguli tamen fingü-

uitas

las;& quilibet peculiarem ccrnercnt,quemadmo-

| tl N

lum etiam in omnibus fpe;ulis contingit, ut di-

; &intermi

verfo loco intuentes , im aginemdiveriimodä fitá

| fimiles co

CEI..(J

dil.

ant

; vei quemadmodum vox una pro multi«

! lum ad

tudme audientium,;absque fui imminutione mul-

7 Jux

tiplicatur. Id quod ex eo quilibet colligere poteft

Jidaria

Quod centrum Solis;Iridis & oculumin una re&a

Heco

linea confiftere diximus, — Quot igitur oculi, tot

fimp.alt

line:e , tot Irides diverfze; hoc tamen difcrimine,

i

^

JeUc

ect

a

Qametet

r. $f

torum fecundüumn longitudinem tan:

Aevel oc:

tüm differentium,./ : redà à vapore verfusSolem,

diaméttu

qui longiusà vapore diftant, majorem acquirunt

do lpitut

bafim,majorem ad vifüm angulum, longiores ra»

| xoriäa n

dios,concurfum reflexorum radiorum longius à

|

|

iride remotum. Quareetiam majorem iridem vi-

Sinpa

| od

dent: Minorem , qui ad vaporem propius accee

Tem tai

dunt , ob aquas his contrarias.

| mynio,

2, Qui fecundum latitudinem tantum diffe-

runt,& ad latus defle&unt ; xequalitatem quidem

. quonm

Vade

radiorum , angülorum , bafium & iridis confer-

! fei pet

vant, fcd diverfosaxes, diverfía centra acquirunt;

tuf.

diver'unquein diverfisloois itidem Intuen

3, Qut

| g

li

OrPTi1i1csx

831

irïïm

NI

N

m

3." Qui tam longitudinequam latitudine diffe-

d

T1ay

yuntomnia diver(a habent: diverfam igitur & in-

fl

EM

d

zequalis quantitatis iridem neceffarió intuentur,

h

or f

6. : Colorum iridis primariorum funt quatuor ; Ex«

UAU Gu

gremus Tuber ; puic mediante flavo , fuccedit viridis:

TADU

i

poft fequitur purpureus: qui taudem in cceruleo fi-

ä'?fqi:ifuiwh

nitur.

Ti

M

A

t

Caufa hujus diverfitatis cft vaporis ïnæquabi-

ll

]itas.

Lumen enim in vapore Jam (tillante in.»

NI

guttas refra&um, diffimilibus coloribus pingi-

tut.

Nam umbrz ex euttis diffimilibus fparíae

1

j

(

& intermixta: ]jumini aägregato & refracto, dis-

If VOX

fimiles colores exprimunt , quos radius reflexus

lu m

fecum ad vifum noftrum defert.

dC

7. Juxta primariam I'rider/z/quandogj,. etiam alias

v

muh

fecundavia con[picitur,

Quoti

Hzec octava parteye&anguli(h.e.11.grad.15.

NT

Ícrup. altior eft , ambiens primariam ; cujus femi-

ymlorg

diameter ideofit $6.gr. 1. min. (quod fole orien-

Tf

IUlv

Wilb

&e vel occidente metiri potes) & f« habet ad femi-

T

diamétrum primariz;quze eft 45.ut s. ad 4. Qui-

do igiturfol non eft altior tot gradibus, tunc ii»

.

rYori

d

a nübe geminze Irides cerni poffunt.

91

Singulis temporibus autem invenitur cujusli-

bet iridis femidiameter hoc modo. Cape altitudi-

Ll'

JFCTïflg

nem tam iridis quam Solisidoneo aliquo inftru-

f

Antu

mento ,ambarum altitudinum arcus conjunge» ,

d!

quorum jun&orum finus eft femidiameter iridis.

Ti

VIndeex altitudine iridis etiam altitudo 3 cognoe

D

fci poteft , fi nimirum altitudinem fecundarix à

lhl

U

$6. gr.15 min, abjicias : relinquitwr alitudo Solis.

jida nf

$unt

^PaRns

I11

-

83

——

Sunt qui putent , ] ridem fecundariam ox'l'n-:i e&v T

yeflexione primariz , hoc argumcnto , quod colo.

Auandodt

res ejus inverfo oräinei]näcntur. Sed fallun.

! midiamt!

tur: fi enim effct iimago primariz , non tantum» aiedidu

colorüm ordoAnverfns cerneretur, led cornua e.

vezöinc fi

tiam à fe mutuo averfa effent, ut in praecedente) undtlrid

|

Íchemate videre eft. — Pt :eterea,qui fieri poffet, ut

|

Delo

ab(ente primariá , (quando fcil. fol altior eft 45.

$o

d

eradibus, & humilior tamé 65 . grad.) cerneretut,

deyreh

(pal

|

ïïcundaria,hn:go fine imaginante, typus finean- -

$ol: ]

titjpos quod tameu 1n acftate frequentet accidit.

mrr; k

ptätr

linde concluditur,fecundariam]ridem immedia:

ftofphe

& quoque à fole generari , non fecus ac illam.

inet,nos]

.8. De tempore , quo Irides Solis generantur , fe« -

demus , nif

qukntia notanda funt.

quie

i. Inhveme cxebrius,quacunqnehom Beneráe |luorida

Y pommtfrides. Caufa eft ; Quia Solis altitudo . m &

minor eft,& ideà minoretiam radiorumfolarium

|

10 Plur

rectitudo, & minor fortitudo, quàm ut vapores

l

inda

J

l

l IU

diffipare & confumer:

potfint: i

eeo temþor'c

f ut unur

it

atiscaloteconfumuntut,

pluseftvaporum qui «

aDeante

2. In oeftate circa oitum vel occafius fiunt ïri.- umf

des , non autem tempore meridiano.

|

|

|

Qu

Sole enim oriente & occidente vapores notiità

ov d

facil2 diffipari poffunt ; gluemadmoäu'h] in meri«

cenfer,

dic, propter majorem radiorum rectitudinem &

D'utes Q

fortitudinem accidit. Infuper nimía altitudo Solis

& unam

ineridiana eeneratiotiem ifí

2

dis impedit, cur hu-«

Tumreve

Yotizontem detrudatuf.

jus zenerandze locus intràl

Dchac autem altitudine Solis, notaada e

(tRee TUYum

gum &i it"P

|

Or»T1c s.

xx*:ut.äxx'x

833

n

gnla VAtellonis quam explicat propof.79.libri 1.

uando arcus altitudinis Solis eft major Iridis fe-

Wf &

midiametre , (qux quomodo reperiatur, paulo

(

ante di&um eft) Iris non generatur.

Quantum

N

veró ille finus minor eft femidiametro iridis , tan-

v

tum delride apparet.

' 9. De loco Iridis b funt vegula.

«

1. Sole pofito circa ortum ,Iriscirca occafum

deprehenditur , & viciffim :

MV

2. Sole prope meridianum verfante, 1ris in»

u

lat

parte feptétrionali confpicitur. Cum*utem fol in

Tion st

noftro fphzerze fitununquamad feptentrionem de-

d i n

clinet , nos Itidem nunquam verfus meridiem vi-

demus , nifi radii folares incidant nubi folidze a-

quofze,& $ regione Solis pofitz, & ab hac in nu-

QQUU

bem roridam , & ad latus Solis collocatam refle-

L

&antur, & tandem hinc ad vifum reverberentur,

l

li

10. Plurai Irides fmul genevavi poffunt duplici mo-

!*'[

do. ' 1. Quando una alteram cingit & includit,

ita ut unum axem unumque centrum vel quafi

habeant: colorum autem vel eundem , vel contía-

rium fitum ratione ordinis,

2. Quando una alteram non includit,&d diver-

fos axes diverfaq; centra habent; quod fieri poffe

cenfetur, quando radii Solis fortes in unam vel

plures aquofas & folidas nubes incidunt, & hinc

ad unam vel plutes fuperficies vaporum rorido-

rum reverberantur,;atque ab higroridis vaporibus

ad vifum refle&untur. Quando vero;ut non femel

s mirabiliter intorti cone

5&;i5!m ;

Waccidit,.plures Irdis arcu

f pic

»

Ggg

"

——

934

PAR-S

Itt.

Ípiciuntur, quorum caula reddi non pOHit äïrïzr

Golis COl

oftenta potius (« prodigia, quam inter res naturä.

2 D

les referendum eft.

11. In Iride boc etiam animadwrti!ur,quozifug.i-

JTCZM

entem fequi , accedenti occurrere , & fi quis ad latus

npti» ij

progreditur , etiam ad latus moveri videatur.

lorem [5

incencio

Ratio hujus apparentise hzec eft.. Conftat, Iri-

2, Pt

dem majorem femper apparere , qui ab hac rece-

Solis d.

dit. Eiusmodï igiturcontinua aug mentationelris

e1ns 60f

recedentem fzqui videtur. Acccdenti veró Irisimi-

flures f

nuitur, &decrefcit. Unde recedere & quafi fuge-

) d

reexiftimatur. — Qui acceffus & receffus inde ap-

veluna t

paret,quod majora inelius videantur, &ideó pro-

vidiis fuis

pinquiora putentur, quàm minora. Etcontra,

anpulosr

uod. minora minus & imbecillius vifum affici-

prftilla

ant,longiusque diftarecenftantur. Si quis autem

ide

ad latus declinat,cum eo ad

icicm

latus inutabitur

Wn angul

axispyramidum,pun&um fuperficiei corporislu-

p n

4 Nt

minofi,feu vertex pymmidum illuminationis,cir-

gatio radiorum,vel ver-

Solis radi

culus altitudinis,& aggre

[

frnntur,

tex pyramidis reflexiouis.

Quare &lris ad idem

latus moveri confpicietur.

Quit e

12. Taudemdantur etiam Ivides lunaves, fed varà.

ln dj

i Crrpat

Ad harum enim generationem tria requiruntur,

YUf vorjt

1.Vapor idoneus, 2.luna aut zwvezAsvQ» , aut ple-

p

nilunio vicina, 3. eadem oriens v«l occidens, ra-

diis Solis infra horizontem demerfis.

'fierior 7

iforma,

Hxc autem cum rariffimé fimul concurranto,

j«

manifeftum eft , rariffim? lunares Irides confpici,

Enit, Aj

crebriores tamen in locis feptentrionalibus,

quarn

ineti-

Or»Ticzac

Ll

835

x

d

l

TM

E

l

!

[

fneridion äliEus $ ir-rx;äuibus materia Iridis ab

2cftu

t

N

Solis confumitar.

2. De aliis Meteoris a&reis , canfas opticas

babentibus.

!t

LU

1. Cbafmata apparent, quando nubes craffa dis-

Q

rüpta , i partibus rupturz vicinis rarioribus, co-

lorem exhibet lucidum , üàt cocjum tan

k (

n

NU

incendio dehifcere videatur.

qltäm ex

1014

2. Parelii & parafelena, quando craffiot nubes

Solis vel lunzc ad latus pofita , inftar fpeculi ima-

cines eorum refle&it ad. vifum noftrum.

'unc

;&QEL

Slures foles vel lunz apparent.

M

3. Halens veró. contingunt , quaudo fub fole

QU

velluna nubes eft rara, quam circumcirca fidus

radiis fuis illuftrat. Tunc enim ad zequales ubiq;

il

angulos refraGti radii ejusmodi coronas exhibent,

U

Et fit illa circularis refra&io undique ad dimidi-

Ti

il

um angulum re&tum , vita ut diameter halonis fit

45 gr

u

4. Nabiun'colore ex commixtione lucidorum

lu

Solis radiorum , cum obfcura nubis denfitate a«

*

nuntur.

Juare ul

Quia enim nubes inzqualiter fefe

ïbabent y FU Ts

tione denfitatis & varitatis , tum etiam vratione fitus

I

4d corpora celeflia lucidas ideb bine omuix illa colo-

g tà

vum varietas dependet.

Quantà plus lucis incidere

l /'W

foteft , tautà candidior eft nubai, quantó minus ,tantà

u

vigrior : plerumá, tamen celores illà funt aiþogcpw &

4

hd d

[

informes.

y. Crepufculorum, docente Johanne Kep

i

]

ero in

i Emu'ï p

[d

Epit, Aftronomica, Caufz plures funt:

y, Pris

ao

Ggg 2

1

$36

.Pans

IIk

1. Prima Efficiens Caufa , quze coeteras omnes

-—

ciet , eft Sol ipfe; non obftante, quod füb terra.s

verfetur , nec feriat oculos noftros radio five di-

tyalift

re&o , five refra&to.

P"fïe T

2. Altera Caufa cocleftis eft aura ztherea , o«

i, bori

Ti proximé circumfufa , ad amplitudinem aliquot

eelrabi

graduum , fplendens ob Solis vicinitatem aliàs

[gliw pit

magis,aliàs minus; qu: tempus aliquod occu-

j ,

pat oriendo, donec $ol ipfe tandem oriatur.

rdipii.

3- Tertia caufa funt fumi & exhalationesficcse,

lirà

calore Solis per diem , aut radiationibusfyderum

harimonicis excitze,& fuper aéris fuperficiem por-

re&x calóre & tenuitate fua ; quze cum fint nobis

altiores, citiàs à Sole & fplendente ilio Solis ami-

&u illuminantur quäm profundze ; ficque fupras

horizontem noftrum elevatz , velut aecenfe ]am-

ades , lucem à Sole acceptam nobis impertiunt,

4. Quartacaufa eft a£r ipfe: Modus cauf ge-

minus. Nam at vel clarefcit direGrisSolis radiis,

eve

€osq; revibrat, quippe denfior octh

Viv5

vel fpeculi

vicem przeftat radiis folaribus , eosque repercutit.

Sed manum tandem de Tabula , in qua pauca bac

de jucundiffma , utiliffma , [amm2que owni P bilofopbo

neceffaria fcientia optica , ex opiima uota fcriptori-

bus colle&a, delineare voluimus , quam propter maxi-

sam ejus amplitudinem plen? ac perfe&à tvadere nul-

lius mortalis bominis effe avbitramur.

Hac tameno

ejus rudimenta ac principia qui intellexerit , Optice

plam rudis non erit , & fatis adminiculorum babelit,

«d accurafiora Opticorum fcripta evolvenda , in qui-

bw

l

!

—

i

Q

s

Orrstcx.

$37

dj

bur multarum maxime admirabilium verum caufas na-

p

turaliffmas inveniet quas vulgus vel proportentis vel

preffigiis babebit , quas absque damonis ope perfici

Aff i

poffe nunquam credidevit ; Ipfe verà D E 1 fapienti-

gliruäinemaï.i::

as , bonitatem & potentiam eà magis admivabituy ,&

celebrabit , quod tàm abftrufa &9 recondita uon fue

Mi

folius potentie vefervavit;fed ipfi etiamNatura pra-

Bd

Mi

ftanda , bominique exc Natura penetralibus eruenda,,

reliquit.

Cui Sapientiffmo , Optimo , Maximo, Na«

L

;xfmh:i

£ur 2 Autlori, D E o fit Laus , Honor & Glo-

Id

ha

ria in fempiterna fecula, ,

1l ILL'

Mu

ïïi

A M EMN:

Vg um d)

|

$

FuiNrIs OpPrrc z.

velitaqtt

hnoiin

z

CT

1

EM

De

KT

i

--

VE

WA

C

"

À

&X

N

QU C

207

E

Ed

C

"

i

N

Z

as

V

WN

N

«t

AA

-

d

a

:

ï

jay

"Y

Ü

-—3

!

i

lii

i

1

,&que [

À

N

li n

p

vjf

y;, TP

gulhiri í

Ggg3

Sequun.

jridlrt^

j mimi;,f*l

( !Smm

j

p

7490l

9

g 9

4 166

97la

| i

104() (

1 pu7

[] n9U

$

)

j

—

Sequuntur

10 | 365

r | 1901

TABUL E

p wj

—

n 24

ASTRONOMIC&»

14 1 2419

1588

E

——

GEOGRAPHIC .E

16 | 2756

17! 925

10 3090

ET

19 432j

EL

D

2314

23 4190

4* 40l

CANORN

Gr. | Sinuum | Tangentium «l Secantium | Gr.

15729869 1 89

[i745 199985 | vz45

;728996110005

3490| 99939

3492

286362$

100961

2865571

88

1908114.

109137

1910732

|

$87

;z

|

$234*99883 | $241

l

|

1

4 16976 99756 6993 , 1430067

100244

1435559- 86

10038Z

114

371

8$

$ (8716 | 99619 | 8749 | 114399$

|

6

10453

99452

10$16

951426

100$51

9566'72 .84

-s

qoQMM8T7 | 99255

12278 $14435 | 100751

$20$51; 83

8

13917 | 99727

14054 , 711573

1009583

718530 , 8z

9

1$643 98769 15838 |631375 | 101247

639245 81X

——

It

10 [ 17365 | 98481

17635

$62129

101543 | $75077 80

II

19081

98165

19438 | $14455

;lox872g

j24084 j 79

m

12 20161.97815

21256 $10465

101234 480973 78

——

13 22495 , 97437 , 23087 | 433148 |t02650 | 444541 | 77

O M[C&

14 24192,!97030: 249$3

401078

193061|413357 176

15

25882

96593

2619

l373205!

103$281386370 7$

— —

-

2

28675

348742

1046101362796 74

TA

16 | 27564. 96126

17

29237 | 9563

305 13

|

327085

|

[

104569 |342030| 73

18

30902

95106

3249-

307268

105146 '323607 7Z

19 l

2557]94552 134433[

20042I [105762 | 37155 | 71

20

ï

4262

93969

36397

274748

106418

292380

79

zI

|

|

38386

]

260$09

|

107144

|

35837

91358

279043 f9

22]153'1461 92718l4o46

242509

107853 26694'7

23,419073

92050

4244

:

23$5$85

108636 255935

169

67

24* 40674* 91355

44525

1224684

i 10

9464 |245859 l66

t

"CA NONM

vabull

ona

Gr. ,Sïnuuim ] Tangentium | Secantium 1 Gr.

—

u

ór

zy(4zzöz 90621

46631 [ 214451

I10338 | 226621

65

B

J

43837 1898'79

487731295030

1!'1360

22845

64

112253

45399. |s3ozex

| $6953 1196261

|

!

220269 | 63

?3!

:l

Ad partes Radii 100000.

4

28 | 46947 | 88295

$3171

1880'73

113257 | 213005] ]62

.-ä

29]|48481 | $746*

$$431

18046$

114535 | 2e6267 | 6t

|

|

30 | 56000 ; 86625 | $7715 | 173205 | 15472 | 2evc0o | 60

j

;ï;

$

—

81 ] $1504

8571 | 60086

1664.28

16663

194160

$9

10

s 32

$2992

|

84805 | 62487

160033

|

112918

188 708 | 58

H

|

d

33 | 54464 | 83867 | 6494t

153987 1 19236 1 :83608 | 57

u

——

—

34

Sïþ'Q

$1904 1 67451

148256

126022

w8829

56

;

$5

|

$7358 1 81915

29021

141815

1i2077

|

17434$

$5

|

5

36 | 58779.| 80902 | 27654 ( 137638.

—— À À—À t

:123607 ll7olä0 154

16

n

3r 1 6o18t 179864 | 75355 [ :152764 |125214 | (66164 | 53

[

»$

61566

78801 | j3129

127994

1269062

162427152

ä

E

39

62932

7771$|190978 |123490

128656

|

158902 ] st

—— — Pa

—

ï,

20 |64279

B

i

75684 | $6016 | ior75 1130541[155972 ] $0

—

4I

6$606

7547A

86929

11$037

132501

$2425 149

ä

42

|

66915

74314

|

90040 | It:'o6I

134565

149448* 48

—— —— ÀÀ—— — — — Q —

— :

m Ü ÀÀ——À

i

Nïä

43 |69209 [73155 | 925z

69466 7191 4

'w'zzs'zlrssyss [146623 147

1

96625

103493

130616

143956 1 46

14!421,14142:

45

1Q

41

7o7u ?971141000001100000

2

1

lo

20

lQ

29

N

30

W

- Taþu Ia

8

gna

ür

h

TabulaDeelinatienis partium Eclipticze ab aequatore.

l umhum M

II

Siona

Signav

(V:

v

|

o Ws /

'

|

Gr.

Pt

"9.f

o«4» [

l"" N W

»o

31

13

3Q

H60

'(1

R—

] o.

o ].

| 2e.

l

li?z)ï

I'() t

06

24

lr

20«

Z6

29

[o

sx

48

12.

13

z20e

38

28

^

1.

12.

33

|

2t.

$9

|

21

N000

Is

36

12«

$4

21«

26

x

Ze

13

14

zL

12

2$

|

|

J

LE

2«

13

34

l«

24

) Wï M

»

2.

27

13

$4

zl*

33

23

W?'lp

3.

11

14.

H

21,

43

2z

—

3.

21

zi

À W//

g;.

3$

14

23

$3

1O

n"

]1

58

14.

i2

22,.

z

29

?

II

d.

22

15«

11

zl*

LE

lo

19

12

46

29

22

18

—

—

1f.

39

13

IIIW

$*

15

48

22«

26

7U

li

14

32

16.

226

34

16

15

$*

16,.

24

22

w]'

")

$6

BI

41

15

Mi r t

16

6.

16.

22.

19

41

4T

14

I

d

6.

42

16,

$8

22«

$3

13

1$

".

17.

$

22 0

$9

12

1

V5

28

7

$2

235

— —

7*

$1

[v

48

z3.

;

15

18.

23

13

IU

z

36

18

20

23.

8.

$8

18.

35

£3.

20

—

9.

21

18.

23.

z9

;:L

b

2$

9.

43

19.

234

, I5005

-

6

Io.

9.

23.

28

l:w lf

Io.

19,

3

ä

:

22,

29

-""/

28

1o0,

48

19.

4T7T

23.

36

29

IX

20

23.

31

30

i

9,

Ti

31

23

31

ä

s

ivgna

-

Sicna

ny

96

Gr.

o !

wAd abliquitaties Tycbonicam 25. j$.

TABULA ASCENSIONIULM

5

ad obliquitatem.

:

ZxScrop

6

WW | Scrup.

II [ 4» 1 Scrug.

:

Gr. L Com.

!

Gr

|

Gr

Com

]

Gr.

Gr,

Com.

"

b

o | o |18o|

j274l

207 |

6

54. ls7lzs7l4x'

1380

$5

28

208

$1

$6

238

$t

181

$0

29

209

49

$9

239

PEJ

E

18

45

j3o

210

46

6o

240

$6

:

18

21I

]

9j

40

31

44

jöx

241

59

184

35

32

212

42

63

43

3

185

30

33

213

40

|

64

244

186

25

34

214

38

65

ä

|

äg

|

2zI

245

187

35

215

37

66

246

2";

9T

0 0^ OV^ . aW N o*

2

188

16

36

216

36

67

247

U

98

i

o

9

1$9

It !

37

2VZ.1

34

L

68

248 | 29

99

u

10

190

z8 1

33

69

249

—

|

10 100

L

a.

MTM

EM

|

A

;

219

33

|

7o

250

29

101

DÀ

nt

10j

13 |

x a !90Í| $7

4;.

|.220 4 32 | T& l|:25t 134

n

