inter (e diftincta funt, ita tamen cohzreno, ut uno fega-

l (uft um

to cxrera corruant; ut lupra €daur in Gcometricis di-

étum;

l

"m [

5. Partes Mundi Priacipales, refpe&tu noftri,

I";.Proriaf,

i

i

duz funt, Cocluin nimirum & Terra.

m

"

aqua fUd

[)

x

Eftque Terra pars Mundi iriferior, ex

ve globi for-

M

ti

'l'erra, proprià fic di&a, fphzrrice, fi

habitandum

TT

ma coagmentata , hominibus ac in]

(l

conceffa, ut ex ea, velut communi cum oculo cen-

Wi

tro, fuperiora & cocleftia contemplaremur.

Terra vox ambigua est: fgnificat euim 1. pul-

2

j

n

perem elementarem,

d e

Paríem infevioris bujuste-

A

as w d

gionic aridam , à liquidadiftin&

[

m. 2. Toiam banc

r d d

"r

inferiorem vegionem, pedibus noftris fubje&am , ex

n

jfu

arida & liquida parte, five aqua ac terra, im fpe-

|

n Pl

: ï

cie fic di&a, conflatam: quam tameu fynecdocbice

muttultentun;

à parte potiori fcil.Terram, globum tevrenum , tellu-

fndi ia

vem, orbem terrarum vocare folemus; qua fignifica-

f wanóq

tiode vocabulum terra in Aftronomia ubique fert at-

of

cipitur.

ffe n-utcm duas ha

5 naïtes.nriäam fcil.

-

»

4. Coivi

1. o

ficie com-

& liquidam, in unum corpus ,una fuper

At confiti

l

»itatum eft.

prehenfam, inc

;'

| fanvatijan f

I.

.1 :;

tefte: quá deprebemnfum , quod

xpcricg.t

x

[

29(

(

Ü

]

Lï!

| tf projii

quocunque p

S

uperato [emper alia atque *alia

Mhe las

loca arida inve

[

113

auiur.

2. Ex obfervatione caleftium damopiSioov, que-

W, qUI*).j [

í Urprer

vum wutationum proportto , ad dl'[m;y;;gm locorum»

Mif,

cad. omninà eft , five ex tevrafive ex stari (petentar.

$- Hanc

i

Liszen L SPHJERICIIS.

279

d

AKUm o

i

* Da

l,

Ut Conj

!

$. Hanc V(irö terrze ac aquæ in unum corpus

1,

A QUg q'lfcltm

ecalitarurn fuperficiem , Spbericam ctiam five glo-

"'[UUISQ:;.

bofam effe , plures rationes fufficienter evincumf.

Til Kdþ

". Cum enim tàm terra , in jpecie dida, quàm

«qua, votunda fit , tàm fecundüm longitudinem , h.

| u U(/'nïlll

T.

e. ab oriente in occidentem, quàm fecundüm latitu-

EUH

&

dinem, b. e. à feptentryione in meridiem , ;?ece]: eff,

l

Í

Uf«

etiam totum ex terva & aqua coi[rans corpus , vo-

nl

tundum effe: five enim terrá frve mari werfus orien-

d

Jl

Ig

teyi progrediamur, populis orientalibus citius oriun-

laremt,

tor flelle,citius confhiciuntur Ecclipfes lunares, quam

li

jj

!T.

$u

eccidentalibus : wervfus feptenutrionem autem fiella

!l

L

aitollumtur ,

feptentrionales [emper magis magirqu?

aufirales veró . deprimun-

j Ta:;m hu

(

m

dur , douec quedam aníea

N

fibidun, ex

SS

m

G w

Pb«

20on vif2 con[piciantur, es

;1

TIo 1

z

altera parie prius cou[pi

E

"i

s

4;....— :

egeoccultentur; Cujus cau-

ts

m

fa nulla alia effe poteff , nifi

J

férra Mavisque tumor ac

roíunditac.

7 qet

N

[

ü

h

nl

c,h

1:;—1'«

n

i/

2. Corpus ex terva

[v)

33

"i

ju

[

A dU

U

aqua conftitütum , unbraum

tornatilem five circularem

ex fe projicit, que in Eccli- .

d d

Bfibws lunavibus. confpici-

r

;2

uY , qualis embra non nifi

J

; 4

& Corpore rotundo prove-

£,

xj

J

ï i

1'

8 4

2. De

2

94

AÁsTRPNOMIX

LIBE

h Offllü'

M—MT

Worrth

);x—

L

"

2/7) B

jujg 0

EM

Mu n

ISNSu

1

ülire

st lg

^

d;oc

TE

NS

L

jl

——

lum

AXUNSM

qtitt

-

——

AUE

N

] Duo OPP

-

M P

m

D Ui

v

z

De aqua 1umiditate etiam uau

teffantur,

" $li i

qui pguum in litore mari citius ex fummitate 3ma-

u cim w

tumiditate

digetri t

li, quàm ad pedem ejus fpeare po[fant

aque vi[um impediente.

; Dui

Quamvis autem im terravaftiffai montes & pro-

la, t

fundifyme valles fiut, qua rotunditatem terra impe-

jl

j

J [//]

dire videntur,quia tamen ad totum terra [sflema

[i! [2 l

nullam notabilem proportionem babent. (Namwmon-

difntim 0 j

is, cujus longiindo,

latitudo & latitudo infegvum

Mi at

suilliaye Ge.man'rnm continet, proportio, ad totam '

|

TOU

globi terrenistollem, vixeft ut 1. ad 26625 60000. )

TT

adeoque montes G valles votunditati tevra obflare

ninudqia

non poffunt, gnamvis ejus [opevficiem aliquantó ape-

Que rl

viorem reddaut

Et bocetiamin Eclipfibus lunari-

]

o

Nv

foipsd

bus ,evidens eft,in quibususbra tervafic imluva re-

Iu gl

prafeutatuv, ut nibil in ed, quod tumidum afperum-

ve fit, ullo sodo. appareat

dque mb

tdeunt: i

6. Etfi autem totus globustetrenus in fe vaftif-

if H(Ul

fimusfit, cum coclis tamen füperioribus, fyderum-

qumy, $

j

que altiorum diftantia collatus, nullam fenfibilem

$

!

/

D] D

propomonem mangoitudinis habetjfed inftar

$

ylers 0j

pundifive centri cft.

& fl f

Secus enim fi effet:

Atb (

0b

r

T Em SPLHJERICHS.'

MM

z

1S8:z

J/

N

1. Obfervationa caleftes ;pw;'(;l-oc'(j)v;;z—zm vaj(ie:afe

X

,

differrent.

2. Stelle orientales babitantibus ad occafum vi-

)

deventur lougà wainoves , utpote vemotiores , quám

occidentales:

3- Duo oppefiíta celi punGa. nunquam frmul videe

veniur.

u

jthr,

L

4- Solic didmenter apparevet in nédio ceeli nTajor,

quàm cüm oriri cernitur , totius fcilicet ferre femi-

i

,.

thtl

diametri intervallo propior.

l

.

Denique vertices Gnomonum in borologiie fo-

laribus, uumquam poffent babere vationem centwi ad

At jttyg inpt.

Jolis Spberam, fi terra. ad folie Spharam diftantiam-

! f '!:q",;fr:;

que, nedum ad altiorum planetarum flellavumque

MLGMM»

difantiam ac fhberam, fenfbilem magnitudinem

fij

n

babevet , qua omnia tamen quotidiana expervientia

hi d ::;:m

vepugnant,

1167^)

7. Celun et pars Mundi nobis füperior, ter-

t d

"

ram undiqueambiens, orbe concavo, aere, anra-

Y 4

que sethereà repleto, oculorum judicio circum-

fcripta,fyderib. aitris acftellis fplendid? exornata.

In ScripturaS. ceelum eft, quicquid terram un-

g p

dique ambit, adeà uf etiam aerem conpletaiur.

lizdeaves inaere volitantes volucres celi dicum-

Y

"i

iur.

Hanc Scripture [acra fententiam boc loco fe-

Qf

quimur.

Supra aerem JArifloteles, cum fequacibus,

nulan

Spharam igneam collocavit, & fupra banc plures

P

Jl

Spheras Orbesque celeftes, concavos, pellucidos qui-

dem, fed folidos, qui fe mutuà veluti tunice ceparu

/Et.

enbiant, & aftra devebqiztg vel inferiores Ovbes

n

$5

, Sphe-

]

AsfnoNOoMIXE

282

MT

IU

10?[0" ;

Spbarasque moveant, quarum principales X Affro-

uT

Atis

Macur

st

J *wrb

somi invexerunt, ut ex boc Scbematc videre est,

, j

u M

X P

Jnfü

P" [(77

$9)2

——

NX

MAV

s

"o

L—.

—

EM

Y

CU

1

qun

4ziens t

UTR

AR

(gyaontt

vl

A

— W

X s

— ÀT

q'?

N

N

lm inpedl

V.

SA

MA

N

Visaccti

UE

A

N

£m

i.

LX

o

)

d

N

N

N

N

H.

VNSN

" AN

N

sl

Ls

z

Ms

J

Y

(gliszuam ?

T

DN

N

N

n

j de t

A

zM

B

!'

fs.

I

7)

E

A])l:d

ippim

»

E

[

f

4

Atrt

j

D

[;

^

m m

À

r fl

li

nm

i

ä

"]

J

n n

iW

AX

a p

L

N

*

A^

/2»;

Mi

n m

N

^

EL

.:

Mun

M

14 19

d-

VAMT

z n

hum

qiil)

le)

——

i

iremm od

3 ]f,w,mmm(:

!

fl atv

Sed ut illum ignem nulla folida ratione fotum,

vl

plerique bodierni Phyfici in fumum diffparunt ; ita

f,m Iital

etiam folidos orbes defleuxit. Neotericorum fagaci-

Ts etim Qd

tat, vationibus Opticis, Aftronomicis, & AMeteore-

[ronimie h

g.

logicts.

T licett

Nam 1. fieffent orbes

folidi n C&clo, denfiores nimis

| SW;;/IM;/MZM

rum quàm limpidiffima aura' ztherca, tunc zadz fiela-

ila J:'?&Zum

rum xefiati d aérem nollrum pervenirent, ut docet

!

LUF 1

Optica. [taque planete itregulariter apparerent, && quafi

in locis long? aliis, quàm quz ab Aftronomo pradici

offent

2. Teftatur etiam . A4ffronomia , Martem fieri quando-

quc

n

40

LisEn Speugmmicus.

-0

3

"W m

I

l

1X

ue propiorem terris

quàm eft $01 : Venerem queque àc

j !

ln ,,j:

Mercurium aliàs fupra, aliàs infra folem verfari; quod fí

U

folidi oxbes cffent, absquc interíc&ione'orbium fieri non

HJIG

t

(

3. Infuper Cozze?a , quos Ariftoteles Meteora vocat,

exuna ztheris regione in aliasn trajicere , certiffimz ob-

fexvationes teftantur; quam trajectionem foliditas ora

Q

(

bium impediret.

N

. His accedit etiam Serzprura Sacre audforttas, quae

»

(

4

de DEO teftatur Efaiz c. 40.

Quod extenderir coelum

v

)

veluttenue & rarum quidpiam.. Vndeetiam Bafilius ait,

j

M*

QUVOV.

(s

n

Cali naturam effa ^ezgv ce x

Ia

Hz de Catfff vedió /]'dfüifur, Regionem :æ,,lf-pem sil

j

alied effe, quam auram Atbereams liguidifetimams lempis

duffzmama, «ere noffro ettam lpm'//f;n)o fenutorem,cedene

//!

[

n

fem mobslibus baud minus expeditó, quam lumantbus

//ä[z: C? flellarum cedits st ad nos delali poffine.

Ex quo etiam feguetur, flellas 1m hoc prercfSisma azbere,

Geluz pifces £m qteore, &j volucres 148 uere, nom alzenos fed

/.. ,

propyto 4 Natura [fb indito,uec Mgmen waga,/sdcwg/lan;.

,

tj regulari motu fevri ac circumgyrars.

/

Ne tamen Mundum fluxtilem , &j undigme parentem.

aut nilla alía ve nifi aura &tberea tenuifsimd munitum

bakeamzs: Nabid probsbets f& credere, ffee opinari, ex-

tremum Munds parzetem, Spbharam altquam . folidang e/l

fésomniautra fnwm ambitum coerceztem. Cut Sphara

flellas, quas Fixae &ocazaus, «fgere licetes , quitllas libem

pf r

l

ze voliiare , 6] s tlilomenus, quodfaciant, eadem Inter-

i

':J(

furint

)

j

ffitza bm mutabtltter inter fé cuffodsre, credere non poteff.

sv f

!

]

Tta entm Oculorum Judietem [uadere &detur, ent $a at«

Af

Jlronomicis fape píza, quam exqui[ita vuericati deferre co-

^

::m:;r.

if

r

Ita licebit etiam m ipfoathere (iquidifSymo Orbes [evue

0 dcntio[

S/bærm/fngrfre,nan folidas, fed ut Csremlosi ia eltamjjm.

) tuncni

a fpherica tanta, quauta flelle Erratice frue pla-

senit

[ uC(f:(

ueta ad peragenros fuos cur[sa vequirunt ide

pl

quibta infra plura.

P.

at p

CaPuT

ammfïaiqum

1

jip5

284

ÁsTRONOMIÉ

——

Dd

CaApPur l] L.

,wübnb 1

; (ié

j5

N

&& at

De flellis Fixis & Erraticis,;

gii

imatul

five Pianetis.

J e!iflm

1. Sfelle funt Corpora lucida, globofa per uni-

M 1

[

verfum cceli ambitum, vel ipfi extremo cclo affi-

i d

(

;;

xa, velin «there füfpenfa, in eog; circumeuntia,

'ret)

!l

[]

ivr

LUE

ut lucéant fupér terram , diem ac noGtem diftin-

,l/lfi/") "

J

nt

lil.

l

guant, & reliquorum temporum vices efficia

j

Jl

^ De bis Éellis multi multa nugantur : dum alii eas

W !

n

pm*t&c'tæl-i denfiorei: aliiiguitos globos; alii Corpora

terteftvia , ab incolis nefcie quibus babitata cenfent,

AURU

L

At quia bac Senfui & Ratioui humana imperve[ti-

galilia funt, nec quicquam in Sacris Litertis de iig no-

hw

b vevelatum eft, vetliffmà fecevimus, fiintra me-

| u ILA'J').

tas modeflie maneamus , frellasque ab ufu, quem no-

N m

bis terrg incolis preftant , in ipfa Sacra Scvipturao

f. dufritt

affgnato, defcribamus; quod bac mofera defcriptione

fakum est.

um r

2. Stellarum autem alix Fixz funt; aliz Erra-

m

Xl

ticz five Planetae.

teorfim

"

3. Fixein concavitate extremi coclorum Orbis

DT ET

uafi affixe , immutabilibus interftitiis , totum

ff m

Mundum afpe&abilem cingentes, omnia vifibilia

Duivii

intra cavum fuum fornicem recipiunt, terramque

, MOR t

motu quotidiano, omniumque fyderum commu-

tedenten,

ni, circumire videntur.

EJM) WHW»

Earwm mobis bomünibus inmwmevabilem multi-

Mmeenim

tudinem effe, ipfe Deus Abrabamo innuit, Genef. 15*

Gridim

Unde rel?. Auguflinus inquit: Stellg dinumerari non

|

7^

Po[unt

Á Íteun

LiBER l. SPHERICUS.

285

-

oflunt, quia nec omnces ilias videii polle credendum,

Nam quantó quisque acutius intuetur, tanió plures vi-

Eff&rids,

der; unde & acerrime cernentibus aliquas occultas effe

;

j

mericó exiftímatur. /z. 16. Ze Ctroiz. Des cap. 23.

à

AMultas etiam detexit bodie T'elefcopium , quas

'alglcïofg Pfl' l

il

o

[

)

l

f

prijca fecula ignorabant.

Iu uno QOrionis capite

.;.

Uj Of

sonfavit ultra vicenas && quod plus e£t , in uno

"Doem d

ii

prafepi (que momine nebulofa Cancri appellatur.))

mïüää

Jupra quadragenas.

Ipfa Galaxia five la&eus ille

lm ii qy

perpetuus, Aundoque cogvus Circulus cadleflis, quem

/Mwæww

Ariffoteles pro. AMeteoro perperam babuit , mibil

tfa tf

aliud est , quam congeries minutifimarum ftellarum ,

maz,i;;:þme,vïi.

contigu? collucentium, quai eadem arundo dioptrica

itri deig w

woviter detexit. ReU?igitur olim Democritus de-

!t fitir m

fnvii m gewmv cuvexr Goj eu ul opdjomv

ifi, ptn i

WVM)ZXF/AEV.

n dorpiun

Nec tamen infiuitus flellarum exercitus fingendus

n difripm

eff.

Infinite euit numero flella , infnitum etiams

Jpacium requirerent, quale uullum effe potefl..— Cum

as Em

enim vegio fixavum, faltem altvinfecus terminata fi£,

deorfum fcil. verfus noftrum mundum inobilem , tnfi-

Pt

U

nita effe non pote£t , cum infiuitum effe & terminari,

:rüitïgs, [

fefe mutub tollant.

o

i

Quá veró vifus bumanus porrigitur, facilà eff nu-

It

Wevum excogitare, flellavum numerum multoties ex-

du n

cedentem , etiamfi tofa. caelorum area feliis confita

effet , omnesque contigu) cobaverent,

"1

z

Affume enim Circulum ultimi cocli medium

j n

Graduum

-

[3

360.

T,

Mm*ez'üïif']f

/*

wtr

f ve fccundorum minutorum

3296o0co

Huju

]i

^C

-

36

ASTRONOVM!JE

t m[W]

[

L. m

H

ptinu*

dgnofm

-

£s

enttlt

Hujus Diameter erit

412364«

st

PI

Seinidiameter

-

206182,

dtondil yr

0t

Circumterentiz fclnu'fïïs

-

-

648000.

lott uifro, n

-

-

133605936000,

a

Arcea Cticuli medi

Hujus quadruplum

^

-

$34423744000,

40n

/IIH j

eft arca votius cacii ftelliferi caneavitatis

uod fi itaque

-

!

ftella nulla in (ua Diametro plus haberet quam i, omnes-

[

ysdicil

que in tricuncem contigae difpofitz effznt, ficut fene-

4, Ml

firarum orbiculi, ut arctius conftipari nequirent, illarum

9j

hr

n

inti, Í

(

tàmen numerus hanc datüm fuperare non poffzt:

ynus &il

«Lcum d/',-:mttrum/?e/larum/&xm magnitudinis, qua

pobé minima Gidentur, Tycho Brabe obfervya&erit 2'0, li-

pemori

-

cet dl numerum per 20, d&sdere, at frant

wl

]

dAntum

-

-

267218'7200,

Eiïfgil

m

I

H

4 d

[

nec dum tamen [flellarum numerus ettam bunc minorem

D

excedere poteff.

wului d

4 Ex ingenti autem Fixarum fellarum nu-

dC

TUl

mero, Aftronomi infigniores, grandiores & vifu

j

Iolt

»

i

L

notabiles felegerunt; easque in cceli plagas, Afte-

DA

nb

rifmos, & certas Magnitudinum cla£fes diftribue-

!

*Ei).vb

ruüot.

: Jpiio con.

e. Plage celi, funt certae ejusdem partes, duo-

qunviies .

bus Circulis maximis , pet medium terra decus-

1

[2

fatim transeuntibus, diftinG.

Hinc 4. pla

ox Cardinales fiunt:

$

LGUTITTIY

Orientalis, qu4 Sol oritur.

| teho uf

Noand

Occidentalis, quá idem occidit.

l

1

|

hiy ro*:lr?(l

Septentrionaiis, quá 7. flellg uvfa majoris, Trio-

|

ues di a, con[biciuntur.

, m ïej,

Meridionalis , qu 30l tempore sieridiano nob

Al

con[bicitur.

4

j

(Pizter has Naute

ag

huc28. in univerfum autem 32

»

SE

sumcrnt, quas vel ab his princi

palibus, Gcrma&tlï

-

[

/

J

Liszn LSpenznicmus.

297

Z*ö!ït/ uT

/ SYtbtO/ «cuc/ dictis: vel a venus inde fpi-

x?

jantibus denominant: Quemaámodum & apud Latinos

4'2351[A

plaga Sepregtrionalis, etiam Borealis & aquilonaris,Me-

20f

4dtty

ridionalis veró etiam Auftralis, &c. à ventis Borca, aqui«

lone, auftro, hinc flanzibus, appeBarifoler)

IHifoitso

; 3'1—:423744000.

Ab bis autem plagis cacdimalibus , frella alie Qrien-

4 megqug

lale , aiig Occideniales , alie Septentrionales , alf'x

^QUam jj omps,

st icut f

Aufirales dicuntur.

-nn'o!..

du

etiren lg

6. Afterifini (qui etiam Aftra, Sydera, Co

Tot of

lationes , figna &fc. vocantur.) funt

$

nrium Vvicte

DPH 7

f

narum & infigniorum ftellarum coufigurationes,

P rl

memoriz & diftin&ionis caufa variarum rerum

7 /zmg À

í

ipntan

vel Imagines, vel nomina gerentes.

m bunt n

Harum Imaginum V'eteres 48.couflituerumt , ia-

que 1022. fiellas , à cevtis Imaginum partibus vel

nf

l-

weubris denominatas ,ut: cornu avietis; Oculus Tau-

.'ïarunv) n

Y

hi

ri &c. comprebenderunt , quibus recentiores uan

paucas adjecevunt.

Caufas autem, ob quas ejusmodi

lg, At

sl

kb

Inagines affumpt& fuevunt, tves pa!iüïmumfüwe ve-

vifzile est; Similitudinem , quam ipfa ftellarum»

l

A

m us d

Mifpotio cum b imaginibus babet ; Efficaciam ,

.

|

um

a

quam veteres Aftrologi fupevflitios? quibusdam con-

ftellationibus ad|cvipferunt; denique Immortalita-

li

at

tem cai quosdam heroas coufecrare, eorumque uomina

celo quafi infcribere voluerunt.

n

Notandum autem boc loco eff , quod fepe momen

J

totiw conftellationis wni alicui ffelle lucidiori tribuae,

uj

tur, quo ve[petfu Sivius cani major vocatur, Gie.

Afterifmi Veterum, verfibus

incluf

*

"

yieln

1, Stella. Boreales,

jj

Ad

" W'TT

AÁsTRONOMIA

[

288

d s

"Ad Borex partes ter. feptem fydera cernes:

a

b

L]

ol

fibraqie"

]

lrfa minor: major: :cuftos: draco: :gemma: genuq;

Prolapfus: Lyra: Olor: pcphcus & Cafhopeia:

[

f

PU 4

HI"M

Perfeus: Andromede Dmtotum auriga: caballus:

1

k

l

vilptit anm

Ri&us equi: Delphin: telum: hinc aquila; angui

(V' At

m

g Tulxïb

fer anguis.

J Ceum

a Ar&opbylax , five Bootes.

e Triangulum

J

v Cantt

b Coroza boreali

Í Heniocbus

Üwos d/t

c Hercules G»yóvaa,

g Pegafus

"UT

d Zultur cadeus

h- Equiculus.

HU MLA

i Sagitta.

k Vultur volans.

henig Gu n

l

Serpentarius, vel Opbiucbus

fiis Apis T

Chfis Mi

m Serpens Opbiucbi.

I I« Auflvales.

AUQRU

Poftter Humq,txbx figna haec vertunturin Auftrum.

! í

Nuneo

XPHm

Cetus: & Eudanus Lepus; & nimbofhs Orion:

b

/

c

& gntt

Sirius Omecyon Argo,ratis Hydraque Crater

i Totit,

[*

wtt

Corvus: Centaurus Lupus Ara Coronaq, Pifcis

,me l.

a Fluvius

d Thuribulum

p 72 zg;zlrudlnx.r

! Sexta

b Canis major.

e Corouza auftralis.

|

OMW

€ Canis uiuor

f Pifcis auftrinus.

|

Nelil

j

21L latermedie in. Circulo Zodiaco

] Jifrg

vel Signifero.

PSET ati

ngmfer inde fübeft, bjs fex qui fydera torquet;

| ts 5 Pt aur

Suntq, Axies, Taurus: Gemlm.Cæcm Leo: Virgo:

| & Q fixs

L:bra

n

d.

Lisrem]I.SpPmzmnricus.

VT

"i

—

289

a

b

[*

Tütma

I;ibraqglle:Scorpius:

Pa

Pifces:

Arcitenens: Caper: amphora:

Cl

IOP lt

a Sagittarius : b Capricornus : c Aquarius :

'"'igälcabaHUs

Hi 12. Affevifmi , quia crebro occurrunt, ob fcris

i

]

piionis compendium bis notis pinguatur:

j iüila,* angui

^^ Aries

GL Leo

d» Sagitíaviu.

V. Taurus

üp Furgo

Jo

Capricoruus,

II Cemini

z Libra

d

"Zquarius,

: Triangy/um

95 Cancer

T Rib

W Scorpius X — Pifves.

Quos autem novos. Aftevifmos recentiores in,

£ P

Celoauflvali à uobis non vifos addidere, bis verficu-

1 Zuialy,

lis coatinentur :

IV,MJ' ]

Pheenix: Grus: Indus; Xiphias: Pavo : Anfer & Hydr'ug:

T

Paffcr, Apus: Triquetrum: Mu(ea: Chamzque Icon;

7. Olaffes Magnitudinis ftellarum fex confti-

tuuntur:

Sunt enim

;ndufrum,

In

In/

In

[

Nurmero,

Boiea,

Auftro,

ZodiacOg

dbolis Oron:

Prime.

T fs

2

z

fe

Secunda.

18.

TE

45.

NS

9-

g Cntt

Tertis.

DO

$ [«

ÓQ.

64 ,.

Quartz. 477.

VL

ETA

167

133;

Quinta.

2 7-

;8.

44

105,

AMagnitudinie

! Sexta.

49

I3-

27

49

, ïlqlk.

Obfcura.

9

9

Q,

9.

I

I.

aufh*imü.

L Nebulofa.

$.

35

du

Summa

1022,

360.

216

246.

8. Erraticz ftellae five Planete funt, qui fub fi-

Xis, per anram zetheream non tantum quotidiano

p "

cum fixis communi; fed finguli etiam peculiari

jr

& p

|

AsTRONOMIUX

—

i

BAreueii r iL C g

;, Qui

& proprig älïqub , DO

n qü—ïdenï'i'rïxccr O& Vngo—,

p

fed tn. multum variabili motu ferri videntur, qno

interfüitia cüm inter fe,tüm ad fixas varié mutant,

ync f J

J

ylis u

Horum 7. à veteribus obfervati funt,

quiuus

quorum

4, Qllïm

TNomen:

a [Olür'f

Ordo:

Figura:

i

Safurnus:

h

g

i,

nl

[

2

2

ggy'g:n:e:47az

Jupiter:

3

Jldarsz

j : $ATH

4

Sol:

MR cuM

lenons z

du

$

AMercuriuss

3« Q 9s

)

Luna:

I2

1. Inter hos Planetas Q & ) duo luminariaMa-

y n

]

na in Scri

p

í

türa Sacra dicuntur : non quod Luna

fijni d

D

l

rthuas ftellas mole coyporis fuperet; conftat enun

tj

omhnium minimam «íle: fed qu-x..c'i ob Vicinitatem

P]

major cieteris appareat, luceque clariori fulgeat.

(

ls od df

2. Reliqui planetz À fixis ftellis difcernuntur.

)

QArindm

1. Quantitate Corporis, quia fuzi ad vi[umn fer?

Gadilu, o

grandiores [tellis fixis, paucis exceptis.

etiam Iu

2. Qualitate luminis, quia etiam clarioves funt ,

ambulane

türninos qx

& conflantius lumen babeui , minusque feintillant,

Doteícanyl

quám Iïler.zquejïxæ.

2, lnlüy

3. Situ, quia funt inferiores fixis , locaque cum»

qui de ordi

inter fe, tum ad fixas varit mutant 5 que fixa intev

Coptrnicun

— "

6 Eglur

jfe conftantev vetinent, Infuper intev Zodiacum pla*

nete permanent , cum fixa pafim per totum calum

fdium .

tànt, $ole

di[perje fmt.

Ghtrüm t.

3. Inter fe veró planetz: etiam diftinguuntur.

V funrg

uan:

PC

E m

[E

Lisrn lSpPHznrecus.

01

——

i O&Vm«

ltl vid

1. Quantitate Corporis. VEmwus ezim poff

h

if

"T

Q & ) ef ounium maxima, cui magnitudine pro-

hr ID

j| ximus eff JupvERS Jove aliquantó minor M A n s;

Is

$25

migiuus omuium MEgR-

equalis Mavti BA Tun u

/

7

CUunIius.

H

[

]

2. Qualitate lnminis. Vrxus eft [plendidifima,

aureo. colore in caudorem diffafo: jurirgn. Fenevi

ï?

eff finilis, fed minus [blendens, colore inter aureum

& argenteum medio: M. A ns vutild flauma fcintil-

lat: SaA TunNus plumbgo colore sinus [plendets

M £n cu n 1us dezique lucidus est, fed parum can-

didus.

3. Situ: Nam Vwus ultra 48. Mencunius al-

li

E

bipatabfe

tra28. gradus à Sole uon vecedit; praceditque Fe-

mus mane Solem , & vocatur phosphorus: fequitur

10f gi.:"h:m

oli

A

Ve[pevi, & dicitur Helperus: ause

sque fuis vadite

infaten

Jacilà agnofcitur : ZMMercurius veró aut [ub Solis ui-

À Viciitaten

mio [plendore prov(us/latet abfconditus , aut fi pau-

r fupet

k GT

Ía

p

"en ob exilitatem

lulum inde difcedat, tyronibus

j

TUCUT,

vix obfervabilis esf.

FTTT

( Notandum autem hoc loco etitm, 1. quod Ga///«s&

Ga/rlas, Florentinus Mathematicus, ope Teletcopii alios

DI

p

"

etiam fccundarios planetas dctcxit, circa pilmarios ob-

ambalantes: quatuor (z. loviales, circa Joveny: duos Sa-

L!ti»tii,m;

turninos circa Saturnum; quos, donec plura de illis in-

noteícant, fuo loco relinquimus,

Hi (v(

2. In(uper multi hodiernorum Aftronomo um funt,

Qui de ordine planeraruim longe aliter fenttunt: & Nico/.

r fx't fff*"

Copernicu:m Ícquentes & antiquiffimos illos: Pbs£c La nz

"I) ;.;11

€9 Ecphantum Pythagoraos, Heracl;dem Ponticuza, ari-

TT

fiarchum Saminm & aloslocaSolis & Teriz permu-

j

tant, Solemquein centrum Muadireponunt, circa. fuuní

centrum tantum mobrlem, omntaque alia; quaz n Mun-

ii

EINS

do funt; moventem; Terraim veró

;QCO Solis intc: pl

l li

T2

TE

)

ASTRONOMI X

292

"TL

fuum, motu quondian'o, & Solis cen«

tas recipiunt, cixca

youl W "

trum, moru à

2

nnuo,

alioque infuper feculari motu mo.

unz Sphzram circum(cribunt, in qua lu.

l

bilem; Atquei

nz velut planeta fecun

darius, terre propriüs, circumeat,

js f I

Phylicis confidezandam re.

Hànc fenteniam nos non

?

ientes, cum Scriptura Sacra oculorum judicium /e-

WWW

linq:

—

quimur qui fei

píos cum terra in Centrum Mundi, rtpo-

cum ipfi etiam contraria fententig de-

|

puat, przfertim

fcnfores ; fcgcu

n

dum hoc Oculorum arbitrium, fi non

i Motibt

loqui ur plurimum cogantur.

fentire, tàmien

3. Deniquefc

iendum, apparere nonnunquam in aére

Y

ociter difcurrentes, quas nominetenus

p Mover

fpurias.faces» vel

tantum &à fpecie

Cadentes flcllas vocanty cum tamen

^mier, & Qu

fed . exhalationcs in a&re accenía,

verae ftelle non fint,

deuntz, o

fubitó evaneícentes; & prop

tercaad Meteorologicos rc-

durabiliores alizque

7

mircenda.

Quod fi tamen Comerz

quod noftta patrumque noftrozum memo-

g anidt

NoS« flella (

ria (zpius fadtum

) exoriantur, ctiam harum fitum mo-

p st uf'

Aíttonomi offictum erit.

tumque explorare

03

ht p

$. Tandem figuram frellara

Ht lll

uod attinet , eas

H

l

m

|

hw

l

n n

Qirai

lobofas effe, verofimilimum ett.

J d

1

Nanm Solis,luna, alia-

^i

3

q,udin r

M

e

vumá, ftellarum Corpo-

1. Dni n

^

4 accurate iniuea-

Y

r ]

ï;ï

TP

EC

plmpspeuy

i

uur , Circularia effe

/4

RETMEDUYT

fenfus demonfivat. Ea

puhs poju

autem non Circulos pla-

hi, gt

nos tantum , fed undi-

| (f toscirala

quaque rotunda five»

)

^

E at

Spbarica Corpora ef.

j mnis & B

ï

fe; i luna patet. Nam

3.Comm:

quocunque iempove &

|

1 tidiungg,

o

loco, celi vel ferr2, ea

fümex

ar

t

ajpiciaiur , munquamb

h

-

UER

ol*

u

à

H

gon rotunda. appattf ,

quad

s

i

Lisrn L SpePHzmmrcus.

293

Hdm

m

Gf&SoHsm, 'q'uod in plaza figura fievi non;;o-tejï', qUA 1

atatur ,

Tot t

TU n

prout quis ex bumiliori loco eas fufpiciens , locum fi-

tuiiQue fuum imutat.. Cur autem , corpora Spbarica

OWF'S* dvc:!mc;

"i, | m feat, nobis famen fuperficies plane videantur, in

, Runk.| Qpticzs docemur.

"H [

^tigde,

CAPUT ÍÓV,

i, ( i |

It

De Motibus Syderum, motuumquc fpe-

Ti ipai

ciebus & qualitate,

s WWICHUS

nl Quv Vimntq

1- Moveri Sydera omnia, five ver? five appa-

renter, & quidem motu circulari , five in f& re-

LE

TOroopg

deunte, oculorum fenfus teftatur.

abtimrcsahzquc

I. Omnes enim [lelle , que motu diuruo oriuntur

fratum m

um ( m«

/ & occidunt, afcendunt ab brtu ad faftigium , & inde

Tl

pari velocitate ad occafum defcendunt, eodemd, mo-

tint, x do redeuntes , priftinum curfumi vepetunt.. Quod cum

|. folus motus Circulavis preftare, & peva&fo eodem mo-

do reducere pofft, fequitur,

)

[ydevum IOfW.' Ciïtll/ft-

"

ven, velin fe redeuntem effe.

24

uod etiam ftella, prope

P

polum femper apparventes teftan

tur.Hc enim motudiurao circa

2

hj

eZ/

polos perfe&os circulos de[cri-

bunt, quod evideus avgumentum

eff, eos circulariter moveri.

2. Eft autem motus fyderum duplex ; Com-

munis & Proprius.

Q*f

3. Communis, qui efiam voy Inuseavie, Diurnue,

Quotidianus, Primus dicitur, eft , quo totus Syde-

rum exercitus vi primi mobilis, cui hic motus pri-

j

;,

m 24. hotatum, live

Iïlö inelt, ab ortuin occafu

^

1el1

/

[]

T

3

j

n

$

A6TRONOMIZ

jl

l j, quoi i

diei no&isque fpacio , quetidie citcumvolvitur,

li

De ipfo igitur hboc motu, cum omnium oculis expo-

N;vjjy:r:iü t

fitus fit , nemo dubitat : Unude etiam demouftratione

5/;);00NIJU'

nulla indiget. At de Subjecto hujus motus, cui pri-

[

"T

nb infit, veréne,an per vifus duntaxat fallaciam fy-

,ïg

ipf

deribus competat; reverá autem Terra ab occafu in

"

l

oytum circa [uum centvum circumvolubili (cum utrod,

i

f

stodo eadem prov[ns eveuiant: fi ve ftella ounues ab or-

(

!

lii

i

vjr g

tu in occafum moveanturs frve quiefcentibus omnibus

u

fat

idr f

flellis, fola teyra circa [uum centvum ab occafu in ov-

N

adfcribendus fit , de eo litigant

hu dic t

£um civcumgyyetuy

4

sun p l

Philofopbi. Qu controverfia non tam.ad Atvonomos,

Sive enim bhoc, five illud

Tun i 50]!,;31

quam ad Phyficos pertine?

u dp /n

vevum fit, Aflronomo etiam fal[as Eypotbefes affumere

;b

calculus motuum

jordum p

licet , dummodo tales fint ,

(]Ililu [

| m[mjng' ii

coleftium vere & faciliu expediri pofft. Qua facili-

!

tac etfi in Hypotbefi motus Telluris fefe offevat , quia

adiofis in[olentior videtur , F'eterem

|

|

tamen noftcis

!

Hypotbefn de Motu Quotidiano fydevum, & quiete

Telluriz in centro Afundi, vetinebimus, oculovum ja-

:

1

j

yj

dicio comprobatam , cui etiam facra fcriptura ftylu

[

i

fefe attemperat.

ï

1 (4740 16051]

4. Motus Syderum Proprius , qui etiam Secun-

n

^l

dus dicitur, eft , quo Fizac fimul omnes ; Planetze

TT

veró fingulx fingulis, & refpe&u prioris, contra-

riis ab obliquis motibus , ab occafu verfus ortum

ï.Ahgx ;.

fzcundum feriem I2. fignorum coeleftium, pro-

ïnæqm".. 1

grediuntur.

I m (ti

AMoium bunc demo

nftrant þm-:;esjicllæ, quas pat-

hs qlug

latim ad oztum procedeve, fve im vevolutione diurna

dliás]

il

!

f.

t

J

)

paulatim ovientaliores fieri, objervationes teffanti

Id

D

]

LisERn I. Serrnicus.

95

UT

Iä, quod velin Luna no-

77"0:!/71;

ES

Nj T

Üifinum efl.. Ea enim in

ZA

T

li

—

ä

7

N

Novilunio ve[peri una cii

$

Soleoccidit. Triduoaut

l .719:11;, r!/-"P;

tj

/

quatriduo poft, Sole oc-

a«

iif

cidente,ipja longo inter-

db

vallo verfus ortum veli-

] lif;'uk'

d .

Ua cerniturs unde quoti-

VUIER tj

]

1

»

die magis magisj, ovien-

4 LTA

talior fa&ta con[picitur,

D4:)

hf

douec die decima quarta Sole occidente , ipfa de-

mum [upra Hovizontem orientalem emergat. — Idem

J

-

H/u

]

[

U

tàm in Sole,quam omnibus alits fellis obfezvatur. Ao-

Jfäe:?rlzjf«;nifre

tus ergà ftellarum proprius five fecundus efr ab occafu

lt lum

in ortusm, primomotui ? vegioneoccurrens. Cum autem

non fempcy in iisd

0122

, H

pavallelis vevfentur , declinatio-

j Dufil-

nesd fuas vario mutent ,non in diver[is, fed iis tantum

tufnut,qia

hir,Vret

locie, per qua Zodiacte cum fuie fgnis incedit manife-

"

L

&

6

,

A

hos fecundos fecundàm fignorum

TUA L' qu:eï:z

fs etiam

M

£C

d

ij

feriem fiey

. 2.Sunt autem femper primo motutjun-

£ p6

£2 C

,

fü'ip:m ;E.'*'?

di,

im eo ita permixti,ut non ifi 9dnvoia & cogi-

c

2b

tatione al eo j

e

ravi poffnt. 'Unude femper inexpli-

D

i

jetambtt

caudo w

[6

H

primo, etiam fecundorum mentionem fievi

0;:(

qu

0d ajssDollas accufari nou debet. Que enim

11ncg;PJ "

MH

Nature conjunxit, metbodus feparare non potest.

l

$: An autem hi fyderum motus dquales,an veró

';;KFIEUUIWV'

inzcquales fint, ambiguum apud Aftronomos cft,

?

h

1.

TIpfa quidem inequalitas oculis cernitur , dum pla-

metas alias tardiores, alias velociores, alias altiores

alids bumiliores , alids progredi, alias fubfifrere, aut

H

etiam

T.4

296

AsTRONOMÍJX

etiam vegredi deprebendimus. Sed boc multi proptey

Círculorum & ovbium pluralitatem, centrorumque di-

peHy

verfitatem ,qui tantum circa proprium centvum equa-

qop

les effe poff

ffmt, fieri pütant , ob quam motus calefta

nobis interra degentzbua- & ex alieno centro eos afpi-

j, Gl

cientibus, ingquales videantur, qui fiaguli in ipfo ca-

fiof, cüm (

lo, circa fua centra, (uosque poles equalifmi fint

finzs r*

At curi veales ovbes, Circulosd, divev[os, vationes

oam a6 1

Phyfca, Afronomice & Optice non admittant, &

?

þndüc [

! cenirorum polorumque diverfitas omnem apparentem

ingqualitatem excufare vix pofft; Reperiuntur intev

| jibemut.

|

D)

Y

Neotericos non pauci, prefertim qui Solem in ceutro

du (mll*

JAMundi, pro fonte non sodo lucis dcdl()ru,fed etiam

um

motus omni babent,quietiam vealem alzqtm ninaqua-

Tlltl

j/'"

d

w

litatem in motu [ydevum aduittunt , velocioremque

eum effe volunt, quó [ydus ipfum Soli propius, langui-

u

qu

Ou i

Attamen five

diorem autem quo ab eo vemotius ejl'

(

i

li

It

qera, five apparens duntaxat motuum ccleftium in-

v quupat

&qualitas fit

6. Certifhmum tamen el

eos non irregulares

guaum W

& inordinatos, fed Regularitflimos, atque ordina-

al

MN'

tiffimos eff

-

). MU

Id ex eo evidens eff

lm &'*...

L.

í

[ li

uod Sydera circuitus fuos flatis ac paribu

fmn*e: j

temporum [patiis femper abfolvunt.

P

- .

forts

Quod poft integras pevidos completas eadeno

d &l

anomalia, eodem plame modo, conflantiffma 2quali-

fate vecuvvunt

*

&t

JMotus ergà corporum ceelefiium avi-

C

V

paA Q q9) d

Govr - mon eff, fed vegulariffum G or-

le ne

fiti

dinatiffuum eum

fje e

i il

Hac de Hypolbefibus Pbyficis dthzf,mto

CAP, V.

Y

!R

EisER l.SpPHERICUSs.

97

N

AOT

il

m

.CapPurT V.

'[M dT AL

WH

Tl

De Hypo: thelibus Geometricis Doctri-

]

13c

nzx Sphaericae, nem

ux,

de Circulis ccelefti-

//Ulf (ttji m

bus primariis.

Mu) m'fl

zr f/g (i.

1. Circuli quldt.m in Colo xaev dvanr nulli

nl

funt, cum omnes parres fibi unmguaqm fintfimi-

Al

hmæ, Bicei tamen & imaginatione, tàm ad fitus,

a. g

uàm ad motus fydcmm defionatidos ac dl&m-

Ti Punw

guendos, certos circulos c&lo adicrxbu» non pro-

1

TIllty

hibemur.

^ lr

2. Eos dlvxdunt Aftronomi in partes five gra-

JUtim

dus 360. Guorvm quilibet in.6o. fcrupula five mi-

LT

nuta prima; quod ibet pumum in totidem fecun-

TANTUR fm1 u

da; fecundum in totidem tertia; tertium in quar-

ta; quartum 1n quinta &c. fubdividitur.

h3

Ál

Quia enim Corlum amplifimum eft, non fatis fuit

I

fiellis fuos circulos aftgnave ; fed indicandum etiama

erat ,qua parte circuli vev(aventur

Ad quam defi

l

!

Qn u

gnandam Sexagenaria divifio propter plures partes

[

&O

U

aliquotas, ive suultiplices , commodiffna videbatur.

EL Sunt aut

em horum Circulorum alii maxi-

1, alii minores.

TT

4 ZMaximni lunt , qul pe1 centrum ferrze tran-

feuntes,eam in duas æqua es partés dividunt. Z4i-

um

