Aidubitabg B

obliquae; Et gradus zequatoris

rizontem vel meridianum tranfit, eft ejus Afcen-

tetmadle com

fio retta.

d hocobfa

2. Si veró ftella, cujus A

fcen(ionem quæris., in

füteAfcenf

Jl

gïo*u

onoh extet, expe&a dum illa ad meridianum

appe

llat: deinde confidera, num eodem temporis

t Hons as

momento aliqua ftellarum in globo depi&arum,

s Cf

aneridianum coleftem obtincat, quam ad meri-

Lj

;Ominutouno,iï

dianum globi conftitue,

.

MURV

dianum fimiliter [frin-

Gradus equinoialis meri

3 Pün'*,quar

gens , tam frelie tua , quam ilius in globo notat&

afcenfionem vettam exbibebit.

D

^Si nulla ftella fimul culminans adfit, ita age-

| us il

1. Sume alicujus frelle tibi cognit

& altitudinem

(quoä

IT

!l

PrRAxis ET llsus,

$1

ia

| (quod exatbius fiet per illac, qua borizonti propiores

l

! fun'f, meguamque altitudinem meridianam babent) ob-

;ï

fervata plaga, in qua ea ftella fita est ;

2. Globum ita difpone, ut flella illa in ezdem pla-

ga, eandem altitudinem mevidianam , quam in ipfo

celo babet, etiam in globo , fub quadvante Circuli

ii lr

verticalis obtineat.

ipofisdidu.

3. In bac igitur pofitura gradus equinogiali, qui

W.

weridianum tangit , evit etiam ftelle tug in inevidia-

lionem g

n verfantis Afcenfio veBa , cui equalis ef*- ejusdem

etiam defcenfio.

Itamrtpri,

clio modo.

1. Data funto: 1. Locus Solis ad aeridiem, qui

hanqenl

tempus obfervationis proximé antecedit: 2. A.

Tortrntem r

Ícenfio re&a hujus loci Solis.

ange Spure

2. Deiridein promptu fit horologium automa.

n

q

d-

ton indubitatze fidei, ad motum Soüis eodem ine-

Y qs M

ridie exa&te compofitum.

3. In hoc obfervetur, quot horis à meridieftel.

) gnïïï?,'ïï

la, cujus Afcenfionem quxris, ad meridianum

ap-

jl imcridiam

pellat.

du i

4« Horas illas in gradus & fcrnpula sequatoris

;faoboäcgi&uum

converfas Caffumendo pro hora una gradus 1.

)

pro minntouno, fcrupula x $.&c.)adjic

e ad afcen-

-.äb qu Mlï'

lonem reCtam Solis

, & habebis Afzenfionem re-

i

MU

&am ftel

la, quam quzris.

VL

Prollema XXV1.

mmm'*

Data Altitudine &quatoris, Declina-

l th,u

j

tione & Afcenfione recla alicujus fiellg,

*

Kk 3

ejus

H

i

$16

ASTRONOMI&

ffrntitm a

ejus differéuam afcenfionalem indaga:e,

o

g oD

/

Af n

209. 29.

Sit e. gr. ArEuri Afcenfio redia

-

Mdf

Ejusdem declinatio

21.18.

Sub altitudine aquatoris

41. 30.

qligntr t

NU

'Tunc dico :

advadicem five

Ita tangens.de-

lidfoertim :

at tangens altit:

|

|

aquatoris 41.2 0.

fnum

90:

clinat. 21.18.

li qïbrläa lii

I0000.,

; Dudrul

$8473.

|

38988.

[^]

!j

]

vcopntranim

m boratiuma

jl

d fiaum dzf;erentiz Cujus arcus 26. 9. eft diffe-

^

afcenfionalis

rentia afcenftonalis inter a-

À

)

À

f

M

enfioner

44068.

|

fcenf. R. & obliqu. (lella data.

vdifcrentam ,

a obl

1

g(llf

Prollema XXVII.

A

Afcenfionem &, De(cenfionem obli.

LL

j

J

quam alicujus ftella invenire,

rv.enfxuo.'vïign

1, In Globo.

m

[/ N

IJJW

Cognito loco ftellze datze in globo , revolvatur

;.i:;;,r

quitr i'.,r.m;ä

lobus, donec ftella in horizontem orientalem, fi

alcenfioquxritur, vel occidentalem incidat, fi de-

Prolla

fcenfio. Tunc enim horizontis & zequatoris fe&io

monftrabit afcenfionem vel defcenfionem ftelle

Stcllæ:&ieuï

ab zequino&tio verno numeratam, & quidem ob.

QO&io Yetto,

liquam, fub certo Sphaerze obliqux pofitu.

"yttare,

. 2, Ex data differentia Afcenftonali.

1. Pro invenienda afcenfione obliqua.

DWNM&

lits

In ftellis verfüs boream declinantibus, ab afcen-

Qad Ed

fione earum recta fübtrahe: fedin ítellis verfusau-

[

ltl

ftrum declipantibus ad afcenfionem re&am adóe

| Md fic

[

lüe-

n

d

PRAXIS ET Us/us.

$17

m nd

du di&zrentiam afcenfionalem, & produces afcenfio-

7

? | * nem obliquam. e. g.

Mp

1 ArB&uri Borealis ; Afcenfio vea ef 209.29.

Al

Subtrabe differentiam afcenfionalem

26.9.

4j

Relinquitav a]cenfio obliqua apud nos

182.20.

2, Canis majoris Auftralis ; Afc. R. ejt

27-7*

j L"Mgu i

Adde differentiam afcenflonalem

191 L0;

1 Oal

-

''''''''

Fit afcenfio obliqua apud nos

IIÓ.17,

35j

"4

2. Pro invenienda defcenfione obliqua,

u

Faccontrarium. Ad afcenflonem re&am ftel-

^ f. ij

larum borealium adde :

Mdj nj

Ab Afcenfione re&ta ftellarum auftralium füb-

[

trahe diffcrentiam Afcenfionalem, & habebis de-

Ícenfionem obliquam. e. g.

/l.

1. Avr&uri afcenfioni veia

-

209. 29.

'füonem obl

Adde differentiam a|cenfonalem

2050;

It

-

Fit defcenfio obliqua

22y. 28.

2; Canis A[ceuf. R.

-

928 7.

doho, d

Aufer differentiam 4/'cenjï0nälenz

I9. I0.

m orentdon d

Relinquitur defceufio obliqua

-

77:Y7*

dem iil

Prohhma XXVI1IL.

4 aquatoris(:d;

Áeanfonm b

Stellz alicujus longitudinem ab aqui-

p qiat

nodtio verno, & latitudinem ab Ecliptica

füpputare,

.iuvgzyc!itul.

pj

/I)

1. 1n Globo.

f d

iif

Demitte per ftellam datam circulum latitudi-

ii

at

nis usque ad Eclipticam, ex polofeptentrionali, fi

v

?

D

n

ella fit borealis meridionali veró, fi auftralis.

j

E

:i

N

Circulus hic latitudinis in Ecliptica quidem lon-

jaus

j

j

j

?

7

k

gitu—

A

$18

ÁsTRONOMIXZ

gitudinem fteIloc; fuo veró inter ftellam. & Ecli-

pticam intercepto arcu, ejus latitudinem determi-.

(b

picl

gt

nabit.

ufem;imntum

2. Trigepometrice ex. datis,

dl

. Maxima Eclipticx obliquitate,

, i

. Declinatione ftellae.

j

i

[

j

qu; lt E

Q3 J ^«

. Ejusdem afcenfione reGta.

01

Aln,

boc fchbemate fit

!

sieridianus ab c k zE-

u22 3

quator gl £, cujus po-

LE

lus d. Ecliptica al c,

cujus polus b. Punthum

jf ag |

;7166.

equinottii verni l, cir-

culus declinationis d

, Dito pocu

1e, circulus latitudi-

(

jri r um

——

0 [

nicbih.

Stella da-

7

ïx

M

"

94

taiqua fit.e.g. Ca-

pella cujus. declinatio

"

h Inqui*sa

VM artgu

il

ei

-

4222«

N

22 IT5

It a1,

Zfcenfio vetta el

Obliguitas Ecliptica five angulus adalg. 23.31.

3.

|

-

1

Anguli ad h & e re&i

99

Ufmlierisg

Sit autcm ämærmda hujte Ic/lælongituda

M

6 Exhisen

lh & ejusdem latitudo h i.

j L::Enu: pl

I. Quzratut arcus 2 e hoc modo:

BD

ad a g tangent.

nt Radius '

l Ita finus afcen[.R.1g

1000j

|

obliquit.23.2 1.

.IOOQOO. !

423y16.

l 702. 1/1. 905204.

4l fnumlafi?uif

Ad tangent, arcié n € 41428. ] qui. eft 22. 20.

-

?

ET

mi

PnaAxti

Usu s.

$19

lxx.

CümmmKE

2. EX hoc repentur etiam arcus 2 4

Al

m da lt

n-/

"

$i fcilicet ab i e declinatione fielle

45. 2

-

22.20

auferas inventum arcum n e

-

-

Remauet1n

22.2,

nchtlgandus eft angulus / z e hoc modo:

h

ut fonus late-

ad finum anguli

Ita fiaus leafcen-

o

/

o./

o /

|

rine22. 20.

ein22227

foon- R, z2.11

)

|

22902.

|

95204

28268;

o

Ad finum anguli l n

Cujus arcus eft 82. 4.

Al

r

99266.

angulus fcil. 1m e.

4. Dato hocangulo s e datus etiam eft angulus

D

bni, pcr crucem oppofitus, zcqualis, nempe fimig.

IN

liter b

Inqu 'eadum eftlatus 2 | hoc modo

at fi fnus anguli

ad finum late- l IM finus aa

o /

o

/

4

ein223.21.

rine22.20

gulin clgo

29902

|

28268

|

IOOOOv

Ti

ig, !

o

/

A fraumlateris n] 9$997. | quod veperitur effe 73.5.

Lt

6. Ex hisemeroeit latitudo ftellae 5 i dicendo:

!

]

u fimus anguli

ad fiumn late

Ita fieus an euli

p

ihn 9o.

07

o./

I00000

riin23.2

hni$3. 4

um

01

|

29126.

|

9/268

A4d finum latitudinis

[*]

/

H

.-1 lii

D i

ijr

hi,

38729

, Qu latitudo eff 22.

],m

hb

U"Kk4

Tm—

f10

AsTRONOMUE

H

7. landem ex his prodit etiam longitudo ftel.

p

lachoc pa&o :

pus l

ut tangens auguli

ad Radium

ita tangens hi

/

o

I000600.

latitud. 22. 47.

T Gradum

hnis2. 4.

/42002.

vl etiam odl

822343.

|

|

4 ]ir;um Cujus arcis 27? zf 56. quibus additi ad

Pronota

laterihn

g

Jplem vel o

II

latus nl. 72.32.

xl qudem

Fitlozgitudo date flelle hl 76? 2;.

as gmdus.

Probea XXIX.

v Broobtüred

Data Afcenfione recla ftellz gradum

VMite datam af

Ecliiprice unà Orientem, Occidentem,

llafionum obii;

Czlumq; mediü tran(euntem inquirere,

^

etrgradi

I. In Globo,

4 3. didom

Devoluta ftella ad horizontem re&um vel o-

n ul

trientalem veloccidentalem, vel etiam meridianü

2 At

cujuscunque Sphzerze ,1pfa Eclipticae & horizontis

Ü jv

vel meridiani fe&io, quaefitum Ecliptica: gradum

monftrabit.

1 Atmpts

2, Per tabulas,

Mte Ài

' Fiatcttm data Afcenfione reCta. alicujus ftellze

1 àcabi

ingreffüs arealis in tabulam. Afcenfionum re&a-

"t

rum, & eidem convenicns gradus & fignum Edli-

? .IliuS [

pticein latere & fronte inquiratur; adhibita ctiam

" quieff

inquifitionea partis proportionalis, ubi opus eft,

l

i»,

& li habï&S

modo quem fupra problem. 22. monftravimus.

xrlc

lts

Praoll,

4

ii

Pnaxis ET lIsus,

E

ii fong,

doli

Problema X X X,

D]

d

li

Data ftella alicujus Afcenfione obli.

u

4/

qua, Gradum Eclipticz, una orientem,

' A.

vel etiam ocidentem venari,

1. In. Globo,

1. ls dj

Promota ftella ad horizontem oblïquum vel

»

orieatalem vel occidentalem apparebit in Eclip-

9I

tica, illic quidem unà oriens, hi

c veró unà occi-

Á j

dens gradus.

2. I tabufzs.

t

1. Pro obtineudo gradu Ecliptica cooriente,

il madim

Otcidnte,

Mitte datam afcenfionem obliquam in tabulam

"Afcenfionum obliquarum partium | Eclipticze, &

Itmingurer,

offerctur gradus eclipticze cooriens, fi fapra in pro-

blem 22. di&o modo, adhibita etiam parte pro-

femf vio

portionali, ubi opus eft, opereris.

Àelum merd

2. dt pro acquirendo gradu Ecliptica

unà occidente."

,Ftïcx&hcrïmlif

Operare juxta modum in probl. 23. oftenfüm.,

ii gt

1. Affumpta fcilicet defcenfione obliqua datze

o /

PT

fl e. g. Ar&uri, qux eft -

35 39

sf d

2. Ab hac abjicefemicirculum. — -

8o

O.

trelinquentur

-

-

TO

$7 38.

3. Hujus quaere Gradum Eclipticse una orien-

J

tem, quieft

^

$5:18.

;lullS, ul.,

4. lt habeas opp

;)ütum ad-de

180. 6.

*t produces

-

-

lh

26$.18.

hr

Sive

K'k $

h

s

ASTRONOMIA?

x Glbun a

-

-

$. 18.

Sive Sagittarii

Md üC qlliefcem

Cum ar&uro, apud nos unà occidentem.

) Quaca

Aliud Exemplum.

u

j, du qu

o /

!

spdentem d

1. Defcenfío obliqua Sirii eff

Z7: $7»

ER

.[n gradi

180.0.

2. Gradus opp

o-jïtua' additus

-

l

mflieot

esi

257.57»

getionisindic

236.44.

3. Gradus Ecliptica uná oriens

ygen us

4. Ut babeas oppofittia abjice

180. 0,

-

$6. 44.

Et velinquatur

-

Dl

Sive X$ gradus

26. 44.

Dita aliqui

Probiega XXXI

tiijtocd ;

!

Confpecta in coelo aliqua ftella igno,

Sfte dl hm a

ta, fitum ejus locumque in globo artifi-

pdisedipfice

l

j

ciali defignare,

ivl qo'

1 Ex imuenta ejus declinatione c Afcen-

li

fione ReEa.

u

1. Inventze Afcenfionis reGte gradus numera

Mul

in sequino&tiali, ab Ariete incipiendo, gradumque

Ttüquam,

inventum meridianocirculo adjunge:

LBeamin

5. Ineodem metidiano numera etiam declina-

fit o So'iln

tionem ftcllz datam , ab sequino&tiali

progredien-

f g

do verfus mundi polum ar&icum, fi ftelloe dedi-

natio feptentrionalis eft; verfus antra&icum, fi

UT T

meridionalis , terminus hujus numerationis in

rudy p

]

l

j

globo fubje&o, verum locum ftellze monftrabit.

Vi 501 UT

2, Ex cognito Azimutbo, fjve diflantia ejusa

Mrggs

h

aliqua plaga & altitudine cjusdem.

1. Glo.

Pnaxis ET lIsts.

MM

—

$?3

M

11 . Globum aäpoflt—u—r;m ccli accommoda

,€0-

*l»ïntem,

ue fic quiefcente.

2. Qusere Azimuth obfervatum in Horizonte

9]

globi, eique quadrantem ex verticali fuo pun&o

dependentem adjunge.

If

3. In gradibus hujus quadrantis qusere altitu-

j

dinem ftellae obfervatam ,. & terminus hujus nu-

:j

merationis indicabitin fuperficie globi locum ftel-

l quem quaeris.

)-/,

H

Probea XXXIL.

Data aliqua ftella, quo tempore Cos-

]

micé, hoc eft, unà cum Sole oriatur, ícire,

I. In Globo.

ia im

Sifte ftellam datam ad horizontem orientalem

at

& gradus eclipticze unàoriens monftrat quz-fitum,

fi confideres, quo tempore Sol illum gradum in-

n Afmx

grediatur.

2, Ex Aftenflonum Tabula,

ss t

1. Quzere datze ftelloe Afcenfionem fivere&iam

;

n

five obliquam.

2. Peream inquiregradum unäoriehtem: tem-

CL

K

j

pore quo Sol illum gradum obtinct , ftella oritur

cosmicé, e. gr.

T

JAr£uri afcenfio obliqua est

182.20.

iC

0

Gradus Ecliptica cooriens eft :

2. 20.

l)

Quem Sol occupat circa. 15. Septembrie, func igitur

arGurus cosmic? ovitgr.

Pro-

i

u

Ü —MÀ ——

A ï VT—R O..N,O,üf f 43

LUE

r A

Prollema

xX

XHL.

sporientet

; Hs

Data (tella, quo tempore cosmicé, i. c.

Sole oriente occidat, indagarc.

tur ll at

l

Afuri af

1. 12 Globo.

(b Etl

Promove ftellam ad horizontem occidentalemi

(poftar 1

& ex adverío confidera gradum Eclipticze orien-

lo ho

tem, quam quando Sol oï:cupat ftella occidit cos-

1 rb dortipo

l

micée,

2, Per Defcenfronern.

B

1. Aflume ftellze datze Defcenfionem, & peril-

Stellodiu

lam gradum Eclipticz unà defcendentem.

tbm (oeoctd

2. Hujus oppofitum gradum cum fol ingredi-

1

tur, occidit data ftella cosmicà, e. g

[^]

Cola fim J

/

ArBuri defcenfio est

-

225.38,.

ff'gmäus Ti

Ef unà occidit 4»

*

2p 8

alle a::ingar: !

Oppofitus gradus eff TI

-

zrl IS.

15 o tdaam

Ergo bunc gradum fole obtinente, circa diem 6. Junii

4

aräuruf éosmiceé occidit.

Qu ld

xlpfice g

Prollena XXXIV.-

| ?Xuo UOT

Data ftella quo tempore Acronycé, i,

Ka &O Y

e.Sole occidente oriatur, obfervare,

Áifili

1. In Globo.

Ts H

Stellam datam ad horizontem orientalem

A j

At

transfer, & tunc gradum in occidente pofitum

1,,7

confidera. Ts ille eft quem cum Sol occupat, ftella

M,

oritur acronyce.

r

(nt

lj ab.

2, Per. Afceufionem.

&CH&: ]

1. Afcen-

lldüre

EO

PRaxis r T lléus.

S"',

z

4q]

41, Alcenfionis ftellac

ticae

coorientem.

quare gr'aïcïum Eclip

MU

l

z. Hujus oppofitum quando folingreditur, ori-

AC

tur ftella ortu acronycho. e. g.

-

Ai&uri afcenfio efF

183.20.

"Iigis| Gradse Eclyptice unà oriens zoi

2.20,

-

Mmhdiptï:æoriw: Oppofitus ?

2. 20.

Vttheia| Ergo im boc Sole exiftente ci

KU M arii £

Ar&u-

v5 oríu acronycbo oritur.

hn

Problema XX X V.

Felben d

Md

Stella data, quando acronycé five unà

n Áligi

cum fole occidente occidat, cognoftere,

wg

1. In Globo,

Colloca ftellam in horizontem occidentalem:

04

H

Hi

J

; Et- gradus Eclipticz horizontem occidentalem fi-

J

:

ij | militer attingens,indicabit & Solis locum & tem-

:

)j

,ï

s'.

I

ä.

pus, quo ftclla acronycé occidit.

!

l

l

i n

2. Per. Defceuffonem,

Qu:ere ftellae datze dcfcenfionem, & gradum

. Eclipticae unà occidentem.

T.

Qu

10 tempore Sol hunc gradum occupat , ed

,chrronycï»ï

ella acronycé occidit. e. g.

"ArBuri defcenfio obliqua eft

225.28.

yerut

Gradus Ecliptice unà defcendens a»

23, I8,

d

. Quem Sol circa z. Decembris ingreditur , quo

m [)i

u

«rüurus occafu acronycbo occidit,

nl

a

Prollega XXXVL

Ortum & Occafum Hcliacum alicujus

n E ella inquirere,

1,]1p

hu

$26

AÁsTRONOMIE

ä

I..In äobo.

Qu qun

;:its lf

j

1. Stellam; cujusortum vel occafum heliacum

f Dsc'xinf!ïogï

fcire defideras , colloca in horizonte orientali, fi

ortum, occidentali, fi occafum quseris, gradumg;

npotronl.

]

Eclipticze una orientem vel occidentem nota,

W 4

2. In Circulo verticali infra horizontem tot

Jnfzäruitarcur. |

gradus affüme , quot terminus apparitionis illius

ftellze poftulat.

[

"

j

3. Finem numerationis ad Eclipticam applica,

Q od

j

hi

Quem ipitur gradum Eclipticz circulus verticalis

fbl

in illa gïobi pofitura monftrat, is eft quem Sol oc-

Hsf

cupare debet, ut ftella d;ta heliacé oriatur vel oc-

l

eidat.

ilpfnr

2. Per Calculum trigonometrvicum.

9]

,

1510

1. Proinveniendo ortu heliaco,

]3

|"

e. g. Ar&uri.

LIAPT

Data funto ia boc fcbemate.

jl (d

f

U

1

1. Gradus Eclipficæ D.

"

lbl

z NUETH

i

eum ar&uto E unà oriens,

Diisdy QW'

/

"

E

L Laupritu

qui eft 2. 24. -- five Ecli-

)5

i

lf

PA

l;

ptice 183. 2

2, Hujus afcenfio obli-

hargj

r

ua

-

F

"4

$

i &

185. 20.

|

)

h

li

3. A qua ablato quadran-

-

-

-

jyag

^f

te

9o: [oP

93- 26

BW g

Relinquitur Afcenfio re&a medii catli

ii

1

imi-

j

4. Huic refpondet Eclipticae gradus c

-

-

-

nans

3.4

-

L

-

93- 4-

MT

it, I

$5. five Ecliptic

$ Qu

WIE

Pna

1s ET lIsus,

$21

l

d M

Quo ablato à g

[ Cuä[ïim li

BA arcus d g.

€

-

zradu cooriente, relinquitur

-

-

abg

20.

IWZ)IH (f

tf

6. Declmatxo gradus deptmc culminantis eft

IW

dew feptentrionalis

23./26,

BU

V

7. Qxæ addita ad altltudmem xquatoris, quae

-

Ml 10*

£

-

1426

Í

Ml

conftituit arcum G H

-

-

64. $6

Nota.

Lt It

J'

Si declinatio fuiffet. Auftvina , tum fubtrabenda

feiffet at altztudmc &quatoris.

lf&* 1Lcn' Sun.

T Qrttt v

His fic habentibus, dico:

lt d g fuus

[U

MU

o

/

Ita finus avcus

ad Radium 90. gr.

o /

artus $89.20

100000

h 64. p6

hag

QUPEES,

|

l g

90582

4Ad finum an-

qui angulus

M

o /

guli ad d

1

z

90588.

LI

est 62. y7.

ls

Deinde; Quia terminuw — Apparitionis 4r&u-

ri, ftella 1, magnitudinis e£t gv. 12.

;|

"

/

Itaque rurfus dico

ut fnus aneuli

1

o

Sl

/

ad finum : Ita finus totus five

$.64 ;7.

|

latersi2, !

Radius 90.

n

90588.

|

20791

100000.

[

4d fiaum. avcus quà- | qui avcus eff 12. 16. vume-

]

1d

fiti 2295 r.

: vando & gr, Ecliptice

o

/

«4,

[

anà orieute, nempea 2...4.....,b e. Sole in15. 48.,

2

z ori-

ASTRONOMIEXE

Pnï

528

a oritur. ar&urus beliacä*,'fä ex radiis Solis emer-

gií, ut manà oriens con[pici pofft.

l gnumarmia

1

ul

2, Proinveniendooccafa boliaco

?

$89

lEl

L.

ejusdem Ar&uri,

Hf! du et

1, Gradus Eclipticeuná occidens eft 4» 25. 145

-

-

265 18.

.hoc eft Eclipticae

-

2. Hujus decenfio obliqua

235.38.

a u ii

-

ln

. Adde quadrantem

99. O.

fit Alcenfio R. medii cocli

-

325. 38-

Duorüm 1

4' Gradus Eclipticze unà culminans eft grad.

fenlre,

Yodtfünbrar

a. 1,84:::3. (ive Eclipticze

223. 19.

ll

$. Uadefubtra&us una oecidens

-

E

265. 28.

l guiab Ed

i

relinquit

$9. o.

RIMIRICS U ((

6. Declinatio gradus culminantis eft — 13. 46.

sabottecodide

7- Quxe quia auftralis eft, ablata ab altitudine

.

:uäïzls Comfkiun

"

xquatoris, relinquit

27' 440

t ta &l

,

l

His datis dico.

i& x adam

lt finus. ar-

ad. finum

Ita finus avcus

lt i

]

o

/

[*]

|

o /

z

It

i

€us 28. 0.

toium go

27. 44«

11

"m

84805.

«I

100000.

|

46536.

o /

IT I.. attevi

!

ApIur

441 finum anguli | qui eft 33. 17.

n

AIS Q0I

quafiti 14874. |

Rurfus,

! tota lcr

W

ul

at fiuus angu- | ad finum la- | Jtafinus totw five

Iu

l

o

&cd

o /

Radius 90,

li 22. 17.

teris I2.

»;nEa Ti

!

Votts l

$4874.

20701.

l I19000Q.

4if-

mdü [qui l

ii

?

.

Bnaxis rT Usus.

Yi

A j

——

;

]

o /

Adfnumarcw qui reperitur

22. 16. retro

1

i

j MM

quefiti

o /

umerando à 25. 19.45

27889.

] uua occidens.^

...:.*:Hägwi

Hoc eft , Sole verfante in 3. 2, 45 ;/irüww ve[heri

EU

radiis ejus involvitur , ut poft Solis occafum non am.

D

53

"

pliws confbiciatur.

Y

Problema XXXHI,

|

.

)

Q

Duorum meri

ia dpi

invenire,

ydianorum diffantiam

"

W

:

n

Modi funt varii: fed ufitatiffimus& certiffimus

hs del

et, qui ab Eclipfibus lunaribus petitur. Nam ecli-

QD

píes lunares uno codemque momento diei natu-

iied nl

ralis abfoluté confiderati, in eadem quantitate ab

t dbaltdte

v

omnibus confpiciuntur, fupra quornum horizon-

»|t

u

tem luna orta eft: licet illud momentum tempo-

,

H

ris 3dia loco aliam fortiatur numerationem; ma-

Ti

jorem fcilicet apud orientaliores, minorem apnd

[NI

occidentaliores, pro diverfitate quippe meridia-

"d

4

norum: fitque v. gr. alicubihora 12. meridiana,

if

alibi 1 1. ante vel 1. poft meridiem-

' Si igitur duoobfervatores Eclipfiumin daobus

diverfis locis obfervata fua conferant, qua fcilicet

dici hora, horeve momento principium , me-

dium, vel finem Eclipfeos finguli confpexerint,

"1*,'131"9;"

poteft ex hac diffetentia numeri, temporis, diffe-

l

tentia meridianorum erui, fi tem

poris differentia

10

in Gradus & Minuta

circuli magni convertatut,

J

l

H

f

0. g

modo fupra in paite Ch*rouologäcg often

Ecli-

Yur

AsTRONOMIJ

127

irdil

Pa

Eclipfis: Luna,

:

.

iil

(

n

d

]

u& Piolemeo tejie

—

Arbele .Ajy.*iwum

ä

*

Z

i Iri:

!

o

bora y. post Solie

W

—*

"

—

—

occafumi vifa est,

K

E

apparuit Gartba-

ginenfibus bora poft

VS

1051

Soli occa[wm fe-

Vs

RE

cuuda. Differentia

ü;

d //thm

ergó temporis e5f

/

trium boravum, que

s mdry

*b

faciunt gradus. 45

du idm

Totidem igitur gradibus diflant mevidiani Cbarta-

Wirmpi ul

ginis & Avbela Affyriorum ; cumque femper minus à

il

W.

[

i

meridie numerent ii, quifunt occidentaliores, quàm

^

*ïl!l,f

|

!

l

t

L

lylzl

;

ll

;71

qui orientaliores; fequitur Cartbaginem 4y.gr. oc-

AUD N b

cidentaliorem effe, quàm eft Arbela Affyriovum. —

Ex bac mevidianofum divevfitatd accidit, ut Lu-

:Jnguhs (f t

"od d

fitani, qui verfus occafum totum orbem circumnavi-

garunt, domum velut ex. Oriente reverfi , ferian

LT

lebdomadis quartam numeravent , cua Lufitani, quà

::u,quj Wdum,

domi :an[eruut, quiniam ageveni.

a;zunz,nfmquo

Horum enim mevidianus fuo loco manft : Navi-

M gl

gantes autem meridianum fug navis , unde diei na-

V n 2h

turali iuiiuwa mumeravunt , fecum quafi circum-

MIUFE

tuleruuts vel potius fabinde aliun atque alium 1ne-

m 4liquam g

vidianum fubierunt : Eoque Solem quotidie iardius

"Mp N

ad meridianum navis appellentem babuerunt, wsque

dum bhec tavditatis momenta integrum diem con[ii-

WM Afrus

4

tuerunt , quem quia wumerare nou porueruut, 4

4

ä füïlü/oïnml i

?

XHE

PnaAxis ET UIsy s.

Tianetd

As M acn

dxquiy

us ETU

-l

emiferant. Ccntmriuh ?zs accidcr

ef , qui in Ovientem

j

egreff , ex occidente domum reverteveuturSoli enim

g

ebviantes, uno die

.

plu taudem numevarent, quam ii

[

ad quos fit veverfio.

EL

PROBLläMATA

TOH B OO RO CA

cMotus fyderum praprius imvefliaari potcii

(

faribus modis , nempe i,

vel ex afheiin tpfius

Vr U

teli, adhibita idonen Inflr

Ument s , 2, Uel ex

/

inptrtii

Theoriis metus. cecteffes quadantenue oculis fub.

?

7)

irt p

jicientibus, 3. velex perpetum tabulis Affrona-

mitu, fingulis tbeoriarum farmnts accommodatis,

[

4« Velex annuis Ephemeridibus, emotus celeftes

iti il

4d fimgulos tatius anni dies oflendentsbus, INcos

TIPTRLRS

primum modum Artificibus, vartis taffrumentás

J

TM

anfiruciiss ultimum -verà Ephemeri4

um feriptae

( a i

41

)

]

ribus, quà modum iidem utend pler.

h',fllqltf L/£-

l

mittunt relinquentes; De [ecundo cy- tertio as

lo at

[

do pauta quedam attingemus,

f

Nam cum "heoriarum forma bodie tot ferà

,]U

/'n

4

Áfnt , quot im. Affronomio Artifies , d* ettam

J

jl g,qlle i

-

l (

Ali f

unam aliquam ex multa felioere vellemus, p

765 Lamen tabule requirerentur , quas uec Com.

u

]

l

pendia Affronomie admtttupt , nec octHbationes

Ji

upertores facultates, uz va-

W

[.4

þtd/'?fomm ,2 ad fi

Ló2a

59?3729

[

Dl

ux

$37

AsTRONOMIJ

(

r:Piïï

cant, properant, ut tamen de bisce pulcerrima

iaf

febus , (4m quibus mon modà [ummam D E 1fa-

fl

pientiam , [ed. etiam. admirabilem fagacitatemy

qu ann|

Ü

uam DEUS bumano ingenio ad Pbec perveffi-

quio

l

j

l

fiia

m t

ganda inflillavit, cernere licet ) aliquem quam-

vis exiguum quflum. babeant , Exemplum in

d antord

!

Jhtoria Solis emonflrabimus, cui pauca deflellas

g

Fixdá pmmittemm.

De-Moiu Luna vero uon

U

(5 1

:

nifi popularia fubjungemus : Eo finey ne fapten-

1000 R

Til

tia fludiofi , ut nopuunquam fierà falez, ab agri-

Z

colarum fér-vis & ancillis, erebrius de nocte [ub

d

"n

dio ver[autibus, motumque luns obfiruantibusy

41!13(1! j

àn hac lunari J/Z/a:wm»ia fapereniur,

I rl»f([«

I.

"h

( Hl

DeMotuptoprio Stellarum

AA

Ilj

Fixarum, &c.

Problewma

É

Motum proprium ftellarum Fixarum

ad quodvis datum tempus fupputare,

luml

hd ii

AAd boc duo neceffavia fuut :

*W t.t

(Utth

D

1. Epocha five Radix, cm temporis tüm loci

motus fixarum proprii, five Longitudinis ipfarum

à principio y*, & Latitudinis ab 'Ecliptica.

lt d

2. "Yabella motus ipfatum, ex qua fciri peffit,

m i

J

pe'ry

quantum fipgulis temporibus ab ifta Epochar di-

ftent.

Utrum-i

i :

M

L

^^

í

2

]

fl

PRaxIS ET Ususj.

-

o

,

1I])

Ütrumque reþäi?s fubf

uüne

Vg )

mh ujus hoü'r:,c 5y-

i

/j

JAUM

m

I! nopfeos in adjun&is Tabellis: & 1. Catalogum

J

Utl

infigniorum ftellarum fixarum, ex fententia Ty-

hd hg

l

[

l .chonis, cum earum Longïtudine ad initium pro-

j dlpim M lepticae pe

riodi Julianz reductá.

LT

2. Tabellam motus cüm fingulorum, tüm col-

ol dj

e&Cornm annorutm: Ex qua quömodo Longitudo

alicujus ftellae in noftro Catalogo.comprehenfz,

Lt tiri

ad quodvis aliud tempus fupputari debeat, unico

Pt uf

!

Exemplo monftrare fufficiet.

hi

L

l

! g

Quaritur , que fuevit Longitudo Ar&uri,completo

LTTVM

amno Epoche Chvifliane

-

IÓgO.

^

)

T

APUIUN,

Ut babeas Anuum Periodi Juliane, adde

4712.

7i

-

-

ii

L/

Fientque anui

6202.

$Ó

Jgitur in noftvo Catalogo fixavum veperitur.

Sig.

G.

//

Radix bujus. ftelle AvGuri

7*

d

B. /19.

2.

2y.

0.

0,

Yelnnum

Infeq. tabellavepevies 6000

p»o Anuis

-

300

0.

4

i D5 ^

Q

O

Ó60.

[0)

3.

[

o 9

4

j

hum B

TUl

Summa bovum est

Ó

,

rA

Qndt

j

9.

20

Lougitudo fcilicet. Ar&uri ad'a/

nuum Epocbe

Ü

Ci

i.

| i

PjP

m

fliana 16yo. completum.

Jl

portet

Yi

thtl

Is L

TNota,

E»;n;:ica. !

d& Si annus aliquis in tabella non repeviatur colli-

WM i

d

gendus i eft per partes,v. g. anuus y 6. pev 40. & 16.

4l

U A

2. Quoties fumma ultra Circulum affurgit ; abji-

ciendus eft Circulus integer.

il

(

*

Ll 3

2. Lati-

hu

$34

AsrTRONOMIX

—— M ——

[) n

2. Latitudine jtellarum ; , eedem femper manere

ïw

; 9

fistuuntur $. Itaque vedutlione ad alia tempora mon,

;nge EpO'

indizent , fed ut expreffa funt incatalogo, ita quovie

Da l[ï nm()ïl

tempore ufurpari folent.

H

f comp

4. Praceffonem equinotliorum fi quis ad qüod—

nntem

vis tempus fcive velit

quarat Longitudinem luci-

cmmutI' [

Unde Tycbo aqui-

da fiella in vertice capitis 'Y^

ib

"

i7]

iotbiale puutbum numerat

Quantum enim bac à

, Jyanno t

o 'V diflat, tanta judicatur e[fe equino&iorum pra-

ceffto.

n'l 0 acclpm

Adrallt mnä'

I IN

2tn PUS €'x

4filtr multé

De Motu proprio Sohs.

i Crifian

Prollma 11

DI

v il t

Medios five zquales motus Longitu-

tl

dinis & ApogeiSolis, ad quodvis datum

l

1empus invenirc,

[

[

Hujus rei gratia tabulas Rudolphinas ad ini-

[

d Perin fl

uldem mediam noGem

tiut nPur'Od i Julianz, &

TICOV/PI [j

Calend. januat. antece

1

entem reclnxmms , fub

M

Aeridiano Tubmgenh

[])

ltaque fi cui offertur tem; us ab Epocha Chri-

ftiana numeratum , is Epocha huic addat prius

Annos

-

"-

-

4715

LT

Sin veró tempus antc Epocl*am (hnfcmnam

dctir, auferendim illud erit ab anniis 4714. ut

Hyjg j Mf

habeatur tempus periodi Julianz

aLuhs noftris

IW 1l

Ti

accommodatum.

Que

ME

Pnaaxis ET lleus.

s

]

$35

D

j

L

Í

!

f»i)*" L

Quo fa&o ingredere tabulas motuum Jediorunm

f imm

t

Solic, &ic.

Hl

0. 1

5 lt

1. Prafige Epocham Periodi Julianz.

2. Dati temporis annos menfes ac diesnon cur-

"j fl d

rentes, fed completos accipe, iisque ( per partes

Ln»euuiimi i

colleGis, fi integri in tabulis non extent) ut & ho-

ris ac minuti$ , fuos motus ex tabulis excerptoe

'/'"Jf T.

TOnerig j ]

adícribe.

TU ji

3. In anno tamen biffextili dies currens p'o

completo accipiendus eft. Summa colleGa (abje-

— o

Gis circulis integris) motus Solis aequalcs ad da-

tüm tempus exhibebit.

Exemplum.

ol

Qu«ritur motus medius longitudinis & Apogei ad

Epocbe Cbriftiane completwa aunum

16y0.

!

[

qui esf periodi Juliana

6262.

definens in media no&e Calend. Januar. anni 16y 1.

ts Longtte

antecedente.

phiis dauum.

Mot.long.Q | MotusApogxiQ)

Sig.Gr. /. !

Sig-Gr

L

/1

dUpas d

Radix Period.Tul, $. 1.59.38

TT 017

$ 39' ):4-

m

"Auni compl. 6000.1.15.20.24

3

12

24212 f

p

m !

300.

-

TO. .

$

$. 8.

60.

Z L2

I,.

Is

28.

h

3.

165 0.

— MáÜ«

PA

|

U

-

$um o.

20. I9« 24

3*

6.

37* .äo-

U

Nota.

UL

Hore & AMinuta in fupputando wotu Apogei ,OB

Id

exilitatem negliguntur.

,

LÍ &

Pro-

N

hz

536

AÁsTRONOMIJ.

Ini

Probiema . [11

Tikonam $

IOOIUf fV

Dato motu medio Lonegitudinis & A-

ans

(

pogær S

lis , ejusdem. Anomali

nuam indaeare.

Tatnficam n

1

g

Gr

/!

Wan

A mptu longitudiuic, e. s

20

!

24.

ais t

aufev motum Apogei

-

6.

20:

í *þ :W*Kmt

elinquitur Anomal

g

]2

43*

34

En!h

.

"

Mi

H

f

W.

e

Ui E

E

n

AA

, Inoroe Cou»

ib aulum i

Wï lunn[

Srerlalur

E

hat

—

UT MATP REU u

d

f

x

u

uCatotnea

ROX

hlac d

J

I)

Aurünea

p

M

XX/

!HTXq

»

Z

m

wE'

]Itae

Y

N CS

f hrm.ï N

u

X.ä

a

——

j/

At g Hmn

u.H. i

&zf

fotdimg

Simotue longitudinis fortb miuov fit, quam ut ape-

T nj

gl motuc ab eo fübtrabi pofft , addendus eff motui

hï*l

longitudinis integer Circulus five 12. Signa.

Ukur.

P robl.

[

PRAXIS' E T lÍsus.

i

5257

r an

Ji

Problema — 4

F.

a

mdm;s&,äy

Theoriam Solis delineare, Ad quam

quo Orbes five Circuli requiruntur.

Omjli

[21]

mw

1. Concentvicus a b c d ex Centro Mundi defcri-

» G

ptus, Eclipticam five viam Solis referens, in

qllil-

tuor Quadrantes dividendam, du&is duabus dia-

lj

f

metris, quatuor pun&a Cardinalia nempe o 'y?

h

ï.

9s : *o. extremitatibus fuis referentibns.

lh

7^ ]

2, Eccentvirus., centrum mundi quidem am-

biens, fed diverfum ab Ecliptic:e ive Mundi cen-

tro centruni habens: qued hoe iodo reperitur.

1. In orbe Concentrico five Ecliptica affuma-

i

tur paulum ultra principium Cancri, pun&um a-

pogsei g. quod hoc tempore intra 6. & 7. gradum

'.

€9 verlatur,

ïï

2. Ex hoc apogzi pun&o per centrum Ecüpti-

:

c& e ducatut linea apogsei, quse fit g e f.

3. In hac Apogzei linea à centro inundi verfus

| [

95 áffumatur linea Eccentricitatis ei, quze ex fen-

N

tentia Tychonis Brahei ftimeturpartiü 358400.

qualium Semidiameter Eccentrici eft 10000060.

I; J

4- Extremitas hujus lineolx i centrum ex quo

XX/

fub Ecliptica Eccentricus defcribendus eft, cen-

trum mundi ambiens , qui in fchemate noftro fit

mnol. Hxcergo Theoria Solis eft, ex qua benefi

cio mediorum motuum longitudinis, apogzri, at-

vll

que anomalize annuz per canonem finuum mo-

tum Solis verum; ejusque à terra diftantiam, ad

l

4 f

)

qnodvis tempus invenire poffumus, modo co qui

Ícquitur.

hl

Llg

Probles.

ASTRONÓÉMIX

hu

$35

a

m

)

Prollema V.

li

ame

Datis mediis motibus Solis, ejusdem

"TAT

motum verum trigonometricé invenire,

gmilt t

1. À pun&o Apog:zei g numeratur fecundum

fignorum feriem, Ànomalia annua ad finem an-

ni 1650, fupra reperta, non exquifité, fed prae-

NI

1

ter propter tantum ,. qua fit arcus £ f P nempe

if turpimn

$. &

/

J

1;:'!05

6. 13. 43- $4-

2. Per finem numerationis, five pun&um , ex

r, liji j

centro e ducatur reGa e /, quxe erit linea medii

motus Solis.

3. Ex centro autem Eccentrici i ducatur huie

' Dinidi hj

parallela i k quz in pun&o interfe&ionis Eccen-

Al

Ti fb

triti s monftrabit locum Solis in Eccentrico, ejus-

que motum medium fub Ecliptica in k,

rgun:

4. Per pun&um s velut eentrum Solis, ex ceri-

TE fa. Lf

tro mundie agatur ReGa e s p qux eritlinea veri

1840

motus Solis, ejus locum verum fub Ecliptica mon-

hi Tangtn: d

ftrans in p.

$0407.8f,

$. Proftaphaerefis igitur, five differentia medii

Ájv st T

& veri motusSolis erít arcus p /, vel angulus p e7,

cui zequales funt anguli p s k, &i s e. ut ex Geo-

G df d

metricis notum, quorum hic pofteriori se ex datis

fiperis

& cognitis quibusdam nunc eft inveftigandus 5w.

Iuj Aiteilug

In Triaugulis proftapharetico Y se nota funt.

À ul a

1. Latw 1 s Semidiameter. Eccentvici partiumo

-

-

100000. 00.

Eul

2. Laíw i e Eccentricitas eavundem. partiuno

us

*

j

Ü Pyb

2584. 00.

3.kSum-

lx

Pnaxis E

Usu s.

$35

2. Summa borum laterum

-

102584.90.

50!1 tlu

4. Eorundem dzjerentza

-

06A416. 00.

GUKC ln TT t

$. Zngulus e1 s aqualis angulo f eh quz eft ex-

eeffus anomalie anuug fupra Scmzuzrcu';m

nempe

Tf

[U/

z

i ad fïn m

/

A

-

-

I35-42. $4

K, dv

Jn

6, Summa veliquorum angulorum i $ &i s e,

V f /)n

nu

qui funt complementum illius ad femicirculum , þwe

$g. Gr.. ,

//

duos rettos

-

16. 16. 6

fjutan] i

z. Hujus fumme dimidium

quod' vepevitur

^ eit n d

$2g. Gr 4

t

-

-

2 2246 . 2«

idictrl

$. Dimidii bujus Tangens, qui ex tahulzfnuum

-

aflns Ea

eruitur

-

$20405. 86.

QORRO, (

Hisita fz habentibus, dico per auream propor-

D

tionts aegulam

n5 u

Uf funma laterum

gtv

|

ad. differentiam eorum»

103584. 00.

E

96416. 00.

yLgtram

Iía Tangens dimidii

ad Tangenteum

$83040f.86.

772941

$87.

of

Hujus vevó Tangentis arcus eff.

ais

/

