l Atlmay Qu

9

* qun nf

Hyeme verb longifrm? abef

-

Ht mj

-

»A p

Hoc eft : 7Milliaria Germazica

IO0S$!

2*

ROT UTY

qui vix 100. paffbus abeffe videtur.

J

Problema

V f

(NI

UT

Exinventà maxima & minima Solis al.

Tif

titudine meridiata , altitudine

/

m &qua-

toris fupputare,

lg,l nj

Ín hoc Schemate :

jem dintm

K B C meridiauus

$£

tf , D centrum mundi :

|

À D C lizea borizon-

fals: B D E equizo- N

&

!;

Eidl : Ejus pols L.«

FD G ecliptica: H G

fropicu cancri: F 1tro-

G

(

picu. capricorni: H A

j

maxima: F A minima,

N

I

Solis altitudo meridiana: BA altitudo equatoris :

HF fropicoram difantia, — Igitur

o /

1. Ab altitudine maximna H A .. -

645 $71

fübtrabe minimam F. A

-

IZofy.

Relinquuatur H F.

-

.

47. 1.

j

M,

2. Refr-

Hby'

i

PIU

499

AsTRONOMIX

Pra

o /

2. Refiduum boc bipartire in B

-

23.2I.

Hoc dimidium adde minuma altitudini F A.

17. $$-

f inven

-

-

-

-

glin: ii

ut fiat B A

41. 26

qufifa [ilicet altitude &quatoris fub Elevationepo-

qiom; M

, Solsqu

li Tubingenfis.

io'ngcrr.

Prollema V11

Traenim h

Syhur ho mmoc

Altitudinem velElevationem Poli, pro

quovis loco inveftigare

Modi funt va-

T NY

rii, fed tyrones notent iftos

VTT

l,

Mi frü)

Ex altitudtne aquatori inventa.

At dimidium 1

/

Tmaximi B

E

AK A quadrants circuli 9o. vel

99. 60

A0 TORX

Subtrahe B A. altitudinem xquatoris

41. 26

Pï!

Et relinquitur K B latitudo Tubingze.

49- 34-

Ejusdem quantitatis cum altitudine poh Tubin-

0lis , omn

itts ob(ery

genüs quzfita , L C.

2. Ex duplici altitudine meridiana ,ffelle

Declour

alicujus inoccidua

Th hum , qr

e. g. Ultimze in Cauda Urfze majoris

nï oab,,e

/

»mnomhs

Ejus altitudo maxima eft MC

$

8

14

Altitudo ininima N C

-

$

14.

V bt

Differentia M N

-

-

8o

40*

"RDam.

-

-

40

20.

EimaP

Hujus dimidio NL

Adde altitudinem minimam NC

7-

lhämc

-

4Q

34*

Fiet quafita altitudo poli L C

Proble-

: 0"""quæm

"W

Pnaxis ET lsus

491

Problema

3 N

V11I.

Ex invenra maxima ac minima alti-

Tl lz;;l

4l

tudine Solis meridiana Tropicorum di-

5 D

l

flantiam ; Maximam Eclipticz obliquita-

tem , Solisque declinationem maximam

colligere.

ll

Tria enim hzec à fe mutuo dependent, & repe-

inem h

tiuntur hoc modo:

[o)

Modi u

A naxima Solis altitudiue H A

-

0

64. y7.

Subtrabe minimam F A

-

-

-2 $g.

Mi H

Relinquitur tropicorumdiflantia H F

i

47.2.

Hujus dimidium B F

-

-

225 s

9/

Eft maxima Edipticæ obliquitas,So]isgue de-

]. fs

clinatio maxima.

wos 4

!

.

£

Prollema

1 X.

m.

p M

le)

win: p Tb

Solis , omniumque ftellarum declina-

tiones obfervare.

In Globo.

um

DN

Deduc locumSolis vel quamcunque ftellam ad

meridianum , in cujus gradibus Solis vel ftellze

il

declinatio ab xquatore five meridionalis fit, five

d

eptentrionalis , oculis expofita eft,

N

Iu Celo.

(

Y

" Obfzrva altitudinem Solis vel Pcellge meri-

!

lanam.

, 3. Eam ab altitudine xquatoris majore fubtra-

;

* vel hanc minorem ab ifta , & habebis decli-

E

ä

nat?onem quzefitam. e. g. :

|

6it

Iu

49

AsTRONOMIAE

E m

[*]

/

Sit altitudo Solis seridiana

.

*

49.1$.

; hu f

i ul J

Hinc fubtra&a altitudo equatorvis

41. 26

Relinquit declinationem Solis

d ;jemgue D

7- 49

H

Nota

li

ph

Si ftella aliqua fixa adeó feptentrionalis fit , ut altie

Vv

tudine fua. meridiana Zenith neftrum fuperer , & fic à

mertdie fumi non poffit, ita age:

At UCC

I. Sume ejus altltndlnun à feptentrlone.

'mpl il

-

?

Hanc aufer à femicirculo , & habebis alti-

i L( !FrW !

tudinem ftellz ab horizonte merxchonah

3. Ab hac fübtra&a altitudo zquatoris , re-

41 C CHIAUUM

linquit illius ftellae declinationem Íeptentriona-

lem.

.....

410

L x

Sit inventa altitudo feptentrionalir: C M.

o /

-

-

4008 ol

Dextri bumesi Cepbei /4

77.49.

$0090

|

Igitur à femicirculo C 44 A 180.vel

- 179.60,

A £ 47,

Aufer altitudinem feptentrivn. C. 74

77. 40.

1)'351

I102.20.

Relinquitur /4. A altitudo meridionalis

Hinc ablata altitudo equatoris B A

41. 26

-

VC ariifti

Relinquit 4 B

60. $45

Declinationem flella feptentvionalem.

TMrtt yarfi

l

dechnarw t

Prollema — X.

"It j n

Dataà maxima Ecliptica obllqmtatc.-

Ws i tf

6 /

1 ii d

23. 41 fingulorum Ecliptice graduum de-

Mlte taLulæ

[hO f'

clinationes, per calculum trigonometri- ..

cum eruere,

hl] Münc

l

In

]

MIg

Pnaxis ET Usus,

493

f

41

In boc fcbemate jz't,ci d

D

IT

fg h colurus . fol£titio-

^j

vum idemque mevidianus

circulus integer , equator

od f t

eag ejuque polus f d a

LT

T

b, Ecliptica; f c e b cir-

culus declinationz , vel

i [eptentr?one.

mevidianus quispiam : a c

b dbl

arcus Ecliptice , Cujtus

Dxon]

VO dqudt

n a

P""?i c declizatio c b quærit:)r ,/itque- C 1(;. uv G

o

Arcus a c

-

47.

Fiat ergö:

nmlr ( f/.

[

Vtadfipus totus |

o /!

[

p

adZefinum maxime obliquit.

23.31.

100090.-

39902.

o

a.

n

Ita finus «e 47.

ad £ c finum declinationis qüæütæ,

o

,

;l

m

AL

7s

|

' 29182. cujus arcus efti6. sg.

at

i

Nota.

)!

j'

[

u

[

Hoc artificio couftvutla eE. tabula declinationi

fingularum partium Ecliptice ex qua fime maguo la-

f dtm

bore declinatio eujuque gradus Ecliptica peti peteft.

Í

Hodum , qui non tantum in tabula declinationum fed

pluribus aliss ufur

paudus , breviter monftrabimus,

j o

1. Signum datum

quzere vel in fronte, vel in

i

calce tabulze ; Gradui

n veró figni ; in latere vel

g

finiftro, fi

fignum in fronte repetifti , vel dextro,

n mgonm:nþ

r

Q in cakg.

l

2. Quo

|

pu

/ASTRONOMIJE

/

494

pdadte

^

-

uo fa&o apparebit declinatio quaefita in»

profslide , vel angulo ;quifigno & gradibus da-

Di[:rmfid

tis communis elft.

$

De Invefligatione partis propor -

tionalá .

(o, i 1l

Si cuicunque grad

ui Eclipticae dato , ctiam ut

(y il

ula adhzeferint , quxerendas

lerumque fit , Ícrup

eft pars proportiona

lis; fcrupulis adhzxrentibus

g d dchii

debita, hoc modo.

adum datum, &

Aj parten p

1. Sume differentiam inter gr

a judeliuting

0

proximä fzquentém , qux differentia femper eft

/

o

/

Mi 12 1

1. vel 6o.in regu

la proportionis primo loco po-

It

nenda.

rentiam inter declinatio;-

$

j

2. Accipeetiam diffe

qllff

nes amborum horum graduum in tabula repet-

i

tas: qua differentia fecundum locumlin propor«

tionïs-rcgula obtineat.

Afb 1jX

3. Tertioloco colloc

a fcrupula dato tuo gra-

Aiuii 16X

dui adharentia , & operare more folito.

Q

ad declinationem datt

nl 1 w

4. Quotum vel adde

fi ea in fequcntibus cre

fcit , ve

gradus integri ;

aufer ab eadem fi

decrefcit , & habebis declina-

tionem ad gradum & fcrupula data quafitam.

ft, dam

Exemplum

l.

" Ug f*q

Niet

Sit quæl*enda declinatio

/

J

10 g

PU r

«d ïz.

DO $.

o

217

ï

gt

Ij.4^*

M

|

nl

D gclinatic

13. V. e

Detlis

VMTE

PRnaxrs ET lUsus.

1

495

u:g'

1.'.1ïi0 quæüm 3—'1

Decliuatio

12, Xj. eff

Q9

15.27.

lg

/

Diferentza

1. vel 6o.

-

19.

I//j h.

Dico ergà:

/

/

/

TT

Jfffæ (b

60. dant 19.

quid 15.

B. 4. 45*

Mlerit,

Cun ifaque declinatione fequeutes crefcant ;

wis "M

Onc/ fT

Maque ad declinationem minorem

Lys 275 D.

rgradumda!uns&

Adjicio partem proportionalem

4- 4f.

Sic fiet declinatio quafita

1f.21.45.

t f:mF:: 1

[*)

/

s primo I

Pro datz

12.

T$

v.

Exemplum L.

viblerdedlatt

Sit qiuærendä Declinatio.

n al

ad 15.20. X

hani p

o /

Declinatio 1 ,o'. X

e

$. 56.

phdapto g

Declinatio 16. X

f.f2.

orc lo

"m

/

hx jnationem

Differentia ?. vel

60.

0. 24.

ghis od

Jb

Dico ergó:

/

/

/

/

j ol

60. dant 24.

quid 20,

g. g.

IO

Quia ergo fequentes declinationes decvefcunt.

o

o

/

:Qïïnmo

líaque à declinatione 15. X 5. fä-

Jufero partem proporásonalem

$.

Y

& relinquuntur

$. 48. declinatio

"

fcilicet

L

)*

1j.20. X

L

IL]V

Hic

uD

AÁsTRONOMIZE

496

"

Hic inveftiganda partis proportionalis modus diligen-

ter notandus eft & exercendus , cum in. omnibus fcré

)

n axté im;

*

tabulis fimilis opcratio requiratur.

^m demu

x

ifito t zl

Prollema — XI.

Y

'Data declinatione Solis,locum ejus ve-

um

rum in Ecliptica reperire,

I I)», l 7

Si tamen etiam nota fit apni pars , fivein qui-

Inäuil]tio'ioci

bus fignis ultra citraque pun&a Cardinalia Sol

zialemutlo

verfetur , cum ante & poft hzec pun&a zequales

Dus anim ded

Fïeclinationcs fint.

je, gndis v

N

seanendus d

n 18 Globo z'gz'mr'

Sub numerum declinationis datze , in meridia-

|

no ab zequatore verfus feptentrionem vel Auftrü

CTWNITIT

fiumtum , Eclipticam ea parte,qua Sol verfari pu-

aitaha dl

tatur, colloca ; cujus congruentia cum numero

L pujt ii

d;c'l'!nationis , vcrum locum Solis monftrabit.

2. Caktulo Trigmametrica.

h Ioï. ul Y

Fiat in fuperiore Scbemate.

Ll

ad finum c? decli-

Ita finus t«

Vr gle finus maxi

mæl

hii i |

o

Ü

i

o /

H

tus five R2*

declinationis 23. ä:.

nat. datz,e.g.6.10.

diusZ4 .

t lr 4.fkim

U

39902,

|

107 42.

|

VIOOOxOO-

* fimaydun |

Ad finum arcus

arcus in Canone finuum repee

Dt iv

quaf(iti e «

dQ

Ym d.

26920.

xng

ritur 15. 37»

Chä Dof 'lïl'.':

Ut autem fcias ; unde & quomodo hic inventus

"otortiond

arcus numerandus fit , fequentia nota :

^

]i vd

1. $1 Sol verfetur in Quadrante verna

autumnali , tunc arcus ifte inventus monftrat lo

W lr

2

N d [". |

«umSolis à o Y* vl o z numer»and'mn.

A

[]

X'WUE

Pnaxis Em Uþsvttä.

Qlttony

84

^ tl

dlhom

3 up;

z; bl veró fit in quadranpte aftivo vel h

^

l

venia-

m "P 4 rum arcus inventus prius auferendus ef

dä 900

Et tum demum Solis locum. exhibet , à proximo

4l

foltitio vel zeftivo vel brumali, hoc eft ,velào

j ;,':,',llmfjuwfl

85 vel o o fecundum fignorum feriem numeran-

D

du'm.

2OExtabula Da!sziamk Eclptica.

YInqy.

t rl

Inquifitio loci Solis fit, non per laterem, fed

p arealem, ut loquuntür, ingrefïum in tabulam,

1 d A

-Data enum declinatio fumenda eit ex area ta-

bulze , gradus veró Ecli

latere eruendus eft.

pti;æ el refpondens , in

) igi/ur

d

i, ID

Hoe modo:

jronem vel dul

o /

*

u3l vdine

Detur e. g. Declinatio Solis

EOE

ü

I BU

Qua in tabula declinationum Solis vel partium Ecli-

mottil

ptica quefit , inveuio ei vejpondere in latere quidem

p

jni]ïrd lof. vel ". vel 2

:

1 dextyo autem 1 $. vel

al

lp vel X.

.H | uf

Gradus igitur 15. Ecliptica certus cft , fed quod«

y fl*f**

!

dudl

nam borum 4. fignorum occupet Sol , ex vatioue tem«

eqi

10

H

|

'Xpar-ü æjtimandumxejï.

ao iann

De invenwnda parte propovttonali.

j

l

Si enim data Solis declinatio in area tabul:e

"

[

-ptxcisé non inveniatut , inguirenda iterum eft

&

i d par$ proportionalis,

,U s

Hoe modo.

[

l

* T

/

Detur cxie—clinatio Solze Z.

10,

j

| Quis gradus Ecliptice huie declinationi ve[pondet ?

Jum,klïlvu j j

Ü

li

In iá-

pus

AsTRONOMIJZ

438

^7h

In tabula veperuur.

o /

fito,t al

-

6. 19.

1. Declinatio proximä inajot

-

atoisad md

Proximé minor

-

$:59

-

-

ey ^

shorim d

Diffzrentia eít

dlem transti

Primus numerus in regula proportionis.

[^]

/

Mftmeidim

3. Secundum locum ob'inet 1. vel 60.

i5l proq

2

. Protertio loco numerove quærcnda eft

9* 7

I

[

differentia inter declinationem datam 6. 10.

0216 vt

E

-

& proxïmä minorem

$56

nfcqneris.

-

14.

Quac differentia eft

Du

Diceudum evgó:

/

/

/

//

Duta altitul

23. dant 6o. quid 14. . 36. 12.

at Solis, w

Huncigitur numerum in

ventum addo ad gmdum

linationis, datà noftrá proximä mi-

ie,ejusdtm

Eclipticze dec

"ucere,

Sic fiet declinatio-

noris , qux hoc loco eft 15.

o /

]

Dclmationem

-

-

6.10.

pis datze

-

3 vefantis i

-

15.36.12

ationalib

Gradus Eclipticae rcfpondens

Cujus autem quadramis velfig

ni hic gradus ft,

itdtes f

ex tempore , ut fupra di&um , x ftimandum eft.

"Qs e. g.

394 d

( Quod autem fupra etiam mon

uimus , de ingreffu la-

t£rali in tabula declinationis , medoque inve

ftigande

Mi

hoc areali in

greffu

partis proportíonalis , idem eriam de

uribus aliis tabu-

tenendum ; Simili fcilicet modo in pl

lis etram procedendum.

itaque brcvitáus ftudioin po-

lt lii

ft.rum exempla nom addemus, fed huc

Aftrophilum re-

* df

i'f:ery

mm:mus.)

! lildi dij

Proble-

WMW

Pnaxrs Ef Usus.

499

^

AIfir

Problema

*j

d T

lat

!

Dato,ex altirudine & declinationelo-

H

co Solis ad meridiem, eundem ad quam-

vishoram aliam,ante velpoft illum me.

lpmporr.icnis.

ridiem transferre,

(.

Poft meridiem adde, ante merid;em fubtrahe

LIr

:

E

loco Solis , proquavis hora 2

Udo

H nl

28.pro quovis mi.

tm t

a

4.58

nuto

- (s

& verum locum Solis quam proximé

j

M

confequeris.

I

/

Prollema X111.

ldl

Data altitudine zquatoris, & declina.

330

tione Solis, vel cujuscunque partis Ecli.

mallalpedun

^

D)

ü

W

YO m

ptice , ejusdem altitudincm meridianam

producere,

ia

0l

Declinationem partium Eclipticz, Ve.l Solis in

li

illis verfantis, in fignis feptentrionalibus adde,

4

in meridionalibus fubtrahe altitudini zequatoris,

Wvl.gr.ïhïc vmw

.

X produces fin

tidianas, e. g,

gularum partium altitudi ï'es me»

y, f nmffï

Que eft altzft;:do Solis meridiaua , fi fuewr]')zriiz; inA-

pnylmus

o

muoühf n j

vieti

-

-

.

l0.

n hod

iUl

yin p

o /

h. cum declizatio bujus gradus fit

2. $$.

y hr

Jb

adde altitudinem equatori

41- 26.

Et babebis altitudinem meridianam

41-24.

li

hi

TIr3

Altud

AsTRONOMIE

P

$00

Aliud Exemplum.

Quanta.eft altitudo meridiana

21:0. 01*9:

4122 6,

focum $i

. cum altitudo equatoris fit

Et declinatio dati gradus

-

22.24

«iduam,a

lclem trats

Hac ab illa fublatá , velinquuntur

I9.24.

j vacleort

Altitudo meridiana quafita.

Problema XIF..

gcrptts, am

amonfrdbt

Duarum ftellarum diftantiam in quxo-

cupnque circulo mago?o, ex centro terrg,

vel oculo fpectatoris defcripto, pcrquaf

1. Cudrant

drantem ex corio defumere.

xin hao hor

1.

s merdianam4

1. Si ambze ftelle fint in uno verticali , obfer-

*

va utriusque altitudinem

^

.

] Dainïe [iu

2. Minorem à majore

fubtrah&; Refxdmkxmþ eft

yins p dris

ilarum duarum ftellarum diftantia in grardibus

[a]

" pertingsm,eu

Circult magni.

AU

$i veró non

in ceodem -V.ertica]ï confiftant , ita

tamen pofitz , ut per planam quadrantis fuperá-

As horizog

ciem , utramque fimul intueri poiïiis.

"fs onéttalex

1. Dioptram quadrantïs lateri applica , per e-

tnldo ortiv

amque unam ftcllarum , quarum diftantiam nos-

fe cupis, contemplare.

^

2!

-

ÍAmmmoto manente

uadrante , Dioptram e-

tiam ad alteram ftellam

1

inge. Quem gradum

hpj

.

quadrantis ibi afcinditjs diftantiam illarum dua-

l Hivat

10

rum ftellarum tibi indicabit.

2 ui(ïïw

1

Problema X F.

5 L

$olis &ellarumque amplitudinem orti-

Jifa

vam & occiduam indagare.

N

DT

PRnaxis Em lIsus,

got

1

fplum.

£.

140

ln Globo.

ha

r

Locum Solis ve] ftellam aliquam ertivam &

ecciduam , ad. hotizontem orientalem vel occi-

[

li

dentalem transfer, & arcus horizontis , inter So-

lis vel ftellz ortum vel occafum , & xquatorem

4f

interceptus , amplitudinem ortivam vel occidu-

|

j

àttm i,

gxn monítrabit.

r

V Centro. Ktt

2.

$ub Cofo,

'((rw"w

IX

i

I. Quadrantis Dioptra in&ru&i ,alterum ]a-

KT

tus in plano horizonti parallelo , fecundum line?

'

am meridianam dirigc.

DO Tércd Q

2. Deinde Dioptram verfus Solem Rellamv&

Df

J

CM

J['U

n

orientem vel occidentem verte , quousque tadit

A t gmi'.us

Solares per alterius pinnul foranien in oppofi-

tum pertingant, aut ftella per utrumque confpi-

"

eiatur.

&f

h

Cïlllx' jc

. Arcus horizontis inter Dioptram & latus qua;

Fbli,i.

rantis oriéntale vel occidentale interceptus , erit.

d ';'ïïï'ïiia)l' j

amplïtu'do ortiva vel occidua.

xUbntppt

"É

3.

Triconimetrice.

jngi; Dittt

"

Ita procedendum eft, datis fcilicet.

T

Q

[6)

/

-

:rmtiamulam.w

1. Elevatione aquatoris

41:26.

2. DeclinationeSolis, vel cujuscunque par-

tis Ecli

[

pticze , aut etiam ftelle , quz fit exempli

-

-

grátia

E

-

17.49.

mpiirudfn-'mü

Mi

In

T

H

)u

$023

ASTRONOMIQ/E

;

l

t;mffm FI(

In fchemate bec A BO -

j

g rempo

meridianus eft d e f equa-

NT

tor: G H I Ecliptica: A

Danite Vet

EC Horizon: BHLiar

df at

eus Circuli declinationis :

m fuam 0 2

H gradw Ecliptic. , vil

slüciet

k

ficlla quapiam data : H L

, Rursqu

ejur declizatio: D A vel

F C altitudo zquatoris : E H. amplitudo ortiva que

zfane, altrua

adiss quid

.quæritur.v

Fjat egitur 5

; Digptr T

Jta tadius

iqua cum &l

ut f e finus elevatio- [ad finum 51 datz,

o

/

07

vel finus

tizelb od

|

totus e c.

atanfiu d

nis xequatoris 41.26| declinatió. 17. 48

"

66174.

30569.

llooooo.

n Dicpr'x n

Í

o

/

tf veo Dit

|

ad e h finum quefitum

Cujur arcus 27. 2 1.

n hi, D

qui eft 46194.

|

eft quafita amplit.ortivaE.H.,

t emetone Go

Ex boc fundamento fiunt tabule amplitudinis orti-

T. fidem

Siïmmbvïüjtïu

v& partium Ecliptica in Sphara obliqua , ad unum a-

liquem ejus quadrantem ; ex quo & veliqui inuotefcunt.

Soenvielug

*

]

fu.rientalu'tlocci

q

In Spbara veka autem amplitudo ovtiva & declinatio

m

cujusque partis Ecliptica in omnibus conveniunt. In

J0na] Pïgäïcrt

Sphera parallela veró dimidia pars Eclipfica won o«

vitur , dimidia nunquam occidit.

Mi Scïïsl

Prollema

XVI.

1oi] 151 n

1 Horsf

Azimutl arcum horizonus interver-

ticalem per Solem vel ftellan aliquam

li "tator

"1 v'cl z.

graalfcuxxtcm , & vel meridiamnur

EUR

: qu ates

(Hllæ

Pnaxris Em lÍsus.

——

$955

quatorcm proximum interceptum,ad da-

tum tempus inquirere,

1, In Globo ,ad datum tempus diredto.

Demitte Verticalem circulum per locum Solis

vel ftellam datam , qui mox in horizontediftan-

tiam fuam ab zquatofe vel meridiano proximo

patefaciet.

2. $ub Calo.

' 1. Rurfus quadrantis alterum latus linez me-

ridianz , alterum lineze ortus vel occafus xqui-

t r lu

noGislis , quadrante ab illa diftantis applicctur,

j

2. Dioptra verfus Solem vel ftellam dirigatur;

Hl ag

Etquia cum Sole vel ftella fupra horizontem e-

? [ [rdfms

levata eft , nec Solis radii perforamina pinacidio-

Tidong t

rum tranfite, nec ftella per illa confpici poteft,

]

100000,

itaque Dioptraä pinmulx anteriori Pcylus affiga-

NI

tur; Ipfa veró Dioptra ita dirigatur , t vel üm-

T

bra ere&i ftvli, fuper dimetiente Dioptra jaceat,

in obfervatione Solis ; vel ftella per propius fora-

ampïi!.urfi*caEH

men , cufpidemque ftyli ere&i confpici poffit».

jl Mplitudi&:kcr:il

li, d m

Sicenim Dioptra diftantiam circuli verticalis,per

iuiiti

Solem vel ftellam du&i indicabit , à plaga vel

!tdi

1

ii Pt

orientali ve] occidentali,vel fcptentrionali vel me-

ridionali propiori numeratam.

ais at

3. Trigouometrisd,

ul pipun

l

n

Azimwth Solis inveftigandi methodus talis eft.

1. Si Sol fit in "? vel -- , dataque fit e. g.

MU

1. Horafecunda à meridi? , refolvenda in gra-

li

p/.'f.'-

o

yiai

-

-

-

1 t Lf

dus aequatóris

39. 0.

2. Altitudo Solis

-

3497*

T

qt»äï":

l14

25 Ejus-;

hi

AsrRONONIX

La

——

3. Ejusque complementum

$351v

./Af'md

in

Dmo

J' E)»Uq"

uf fiuué complemen-

ad fiuum graduum | Ita fiaue

[

o ]

o /

totus vel

li altitudinis 2 g. 1.

r

Radius

[ Wom;/ [1

&quataris 30. 0,

sj

8277

|

$0000.

|

1090001

A finum Azi-

Cui refpoudet arcus. bovizontis

A pb

mutbi quafiti

o /

PEEELA

L

60417.

27. 10. Ejusque complemeutu

|

$255 9-

|

ceníont

. S1Sol fitin ahquo figno boteo, j iterumque

miter] partil

data fint..

jaquitod

1. Hora fecund pomer, Gr. equat,

30 0.

2. Declinatio 80

-

I62 1.

Iu

3. Ejus complementum

72.39

t

f

fs

4. Altitudo Solis

48. 2.

"».]m

$. Ejus complemeutum

41. $.

c»nqm DA

D!

Fíat

Ut fruus complem.alti-

4d finum» | Ita fiuus compl

X quw "

o 4

Grad.20

Q

H da*n It

fudiuis 4t. 8.

declinat.73 39

lg

& 79 r

l)'OOOO I

9$9$6

m ttag lih*c

Ad finum

[o]

/

ARtorts afcefi

Azimuthi

1

cui re[boudet avcus bovizontis 46. y0.

illS T&»WD Uï

quaf

qui

o /

ef 7293$-

|

'w E?h

Ejusque complementum 43. 10.

$. 91 Solfit in aliquo figno auftrali, datis

2 tl D Sü

Tif ADc.n

. Horve [ecunde pomer. Gr. equat.

^

30' ol

Declinzatione Solig

-

PI.204

D F fm

i lnl «(

3. Ejw complem,

-*

78 3[!

RU üt]

4. Alti

l

D

-

PRaxis ET lIsus.

$95

Jj

4 Alt-i;udine Solis

23502

-

llifj

$À Eju:qneï complem.

66.206.

Dico

!

lhitjs

i

e /

[

Ita frazscample

J dN

«d 30-4224f0r.

[2

ii

Vi fensa compl. 66.30

/

10000,

|

T

L]

917 96.

5oooo.l

Z8. ?I

97998.

THTGI g

Cu? ve[pandent Hora 32, 18.

d A&'j&mtb quafftum

0

/

$3439.

Ti Oa

Cemplem. 57. 42.

!

Jo gt

Problema XV11.

obor:o,iterumqu

Afcenfioncs reclas Solis, (ingularumq;

Hgnifcri partium continuarum, boc eft,

4l

J

[

abzquinoctio verno inchoatarum inve-

1021

fügare:

L ]12 Giobo,

. Eoenim ad fitum Sphaerae re&se accommoda-

f

!

to(vel meridiano,loco Horizontis redi in Sphze-

!

d

a obïiqua ufurpato?) finem arcus dati ad hori-

zontem orientalem transfer , & pun&um quo ho-

rizon & xquatorfe mutuo fecant , Afcenfionemo

aT

ü

teGam dati arcus monftrabit.

A^

i

Ti

l

Sic Solein 4. gr. IT exiftente, ad horizontemo

1c&um translato , monftrabit fe&

E

Q)QN

-

10 ?ï'orïzontis &

vl

«quatoris afcenfionem

u

l

ejus re&am gr. 62. o.

04

Iuboc fchbemate fit jam

hw

À B C colurus. Solflitio-

riÀy À D C Ecliptica,

f, MP

I

D F eguincialis, cu-

n

j** polue G.. Z juinoBi-

(

d

auinl. Sitl pun?hlin

Ecli-

l)

Iu

ASTRONOMIX

|

l

$06

Ecliptice , GL K circulu declinationis vicem bori-

.ä.:inci jüm qlïäl

zontis agens. C F obliquitas Ecliptice maxima. C

äbhac fibisca

ejus complementum. D L arcus Ecliptice daiw. D K

)

yidinquta

ejus afcenfio retta quarenda : Igitur

( Mediation

2, Trigonometrité , ex dati ,

.'Ms hæl'ä rïPC

o//

i gadus E

1. ObliquitateEclipticae maxima f c

2963f«

s &i

-

2, Ejusque complemento c g

66. 29,

stl

3. Arcus dati,, qui fit e. gr. 27

30. 0.

Ill

4. Complemento / c

60. 0.

.Fidf ?

Defcenfion

ut G C fiuus com-|ad. tangentem L C|Ita GF radius:

Aiptica ont

1

plem.obliq.66.20 coumpl. arcus 60. 0. | vel finus totus

9169 4

í72320y.

100000,

*q Srhed

Ad tangentem compl. KF

|

Cajw arcus est 62.6.

ii zquafis

afcenfionis guafita.

Complement. 27. p 4.

|

dl nm t

188906.

eft afcenfio quafita.

Nota.

m

I. Hoc modo conftruitur tabula Afcenfionum

Diferentias

te&tarum ad primum Eclipticae quadrantem.

aem redam

2. Afcenfiones fequentis quadrantis ocftivi ha-

bentur , fi alcenfiones primi quadrantis ab ultima

ad primam ex 180. abjicias.

Dferota f

3« Reliqui femicirculi Afcenfiones' habentur,

ttfionem med

fi ad fingulas ij."iOIi'äTcL/]]iCircuh Afcenfiones 180.

vts, - Mine

adjicías.

A. .Ex ejusmodi conftru&is tabulis, quomodo

.;.1 t 4f

Afcenfiones eruendze fint , ex fupra di&is colligi

41

facilà poteft,

Il Ahitudo

«. Si afecnfio reGra alicujus' arcus difcreti que-

3 Ddnis

ratur , duplicatur labor5 Eftque afcenfio tàm ac

|. Nl

l

-pr?ä;za

*

x

PnaAxts ET llsus.

u

UE

"t g

Iu

nncipium

quäm-a"d—fïnvem arcus q;tærcnda; illa

'I'M'fllm .

a

ii

Hl D ]

b hac fubtra&ta (additis 360. fi neceffitas poftu-

n

let) relinquit afcenfionem quzfitam.

6. Mediationem cccli tam in re&a quam obli-

J i,

ua Sphæra reperire volens, quzerat Alcenfionem

[gi

,ïlïma Jl [RLUNN

l

R. gradus Eclipticae dati , vel Afcenfionis re&ze

gradum Eclipticae refpondentem , & voti com-

fs

il

posverit.

H

i,

Prollesa XVIII.

Defcenfionem rectam cujusvis arcus

! LOIl

Ecliptice continui vel difcreti inveftga-

f ftftuita

re

10f

iif n f

In Sphera recta defcenfio cujuslibet arcus E-

LUPT

clipticze eft equalis afcenfioni ejusdem ;hacergo

data illa non ignorabitur.

i uf

Probema | X1X.

b nl

Differentias a(cenfionales inter afcen-

xquaäram':m.

al df

fionem rectam & obliquam reperirc.

udrants bt

|

1, In Globo.

Differentia afcenfionalis habetur, fi primum

ofewet t

afcenfionem re&am , deinde etiam obliquam»

asl

quzras,

Minorà majore fubtra&ta , relinquito

éiffcrentiam afcenfionalem;,

Ó ab

l

J

tl

2. Trigonometricé data [int

rl

E

I. Altitudo dequatoris e. g.

41.30,

16..«6,

)

2. Declinatio arcus Eclipticæ dati

-

Arcus verodatus

47. v 17. $.

hl'

Rc'pe-

hu

$08

AsTRONOMIE

"

E

h

"Repetatur ergo Scbe-

! [f ul

ma penultimum , in quo al-

;3,]] ïïdde 46

titudo 2quatoris CF decli-

natio H L. — Afcenfto ve

gl n

jiaio iqu

Ba K E L pusi H. KE

ver ejusdem afceufio obli-

M

ff ts

qü(l'.

Et E L diferentia

ff yjcih

afcenfioualis , que quari-

1Uf.

*

uj rdi

jnfuam allip.

Dico igitur:

ut tangens alt,equat.

ad Radism

ita tangens de.

o /

e f.

1 clinationis h ].

h3

;

ET 5nen.

LI

j Drl

Vil

T05 0.

88 472

100000. '

r(dV

NUA

20446

Jl

o /

Ad finuem differentie

Cujus arcns 20. 8. eft diffe-

m

W

afcenfionalis

';ï:AC xonfion

l

Db

rentia afcenfionalis

24412-

quafita,

buj

Hac arte confrrui poteft tabula differeutiarum a«

feenfionalium , ad quamlibet elevationem poli. vel a-

: .baxï qts]

quatoris ; fingulosque Ecliptice gradus : unde differen-

aIfquamxepcri

tia afcenfioualis ad quemlibet Ecliptice gradum ejw-

que declinatiowem deprami poteft jnon negletla tamen

Mdf

parte proportionali, ficubi opus fit.

t doyato

Problema ..X X.

306 rj

l

Dati arcus Eclipticz Afcenfionum ob:

m

liquam invehire,

I. In G]obo.

Ad elevationen

; a« f?ütraräg

» poli dire&o , ut fupra de À-

V

Ícenfione te&a quarenda di&um eft.

l

L

;

z; És

jïfnmom

D

PRAxis Ev Usus.

x,d,f

$99

2. Exdata differentia afcenfionali,

In fignis auftralibus differentiam afcenfiopa-

]em adde ad afcenfionem re&am : In fcptentrio-

galibus eatidem ab eadem fubtrahe , &Vprod&bit

;

;kk l

.;Afcfcnüo obliqga. e.g

g. Jv

1Afcenjï0 re&a ;7. eft

44: 31.

-t

Differentia afcenfionalis

20.8.

9

/

E

It

Qua fubtratia relikquit

24.24.

Ajcenfionem obliquam dati avcue fub Elevatione po-

il

o

/

]

TWl

|

duj [ 48« 20.

x

!

If f

3. Ex tabulis afcenfioumn obliquarum.

j

14

Ex datis Afcenfionibus re&is & differentiis A-

?|

[cenfionalibüs conftruuntur tabulz alcenfionum

24l

obliquarum ; Ex quibus eze depromuntur non a-

atf

liter, ac afcenfiones re&ze, de quibus fupra.

nf

Problea XXI.

um p t

|.. Dati arcus Ecliptice defcenfionem o-

bliquam reperire,

nüs: pl fre

lii g

I. In Globo.

lgl

Árcus dati finem ad horizontem occidentalem

H

vU

Tub tua clevatione poli transíer, & pun&um fe-

]

&

lonis horizontis & z

] àM

et.

quatoris axx;x:fitum often-

MIUL

n

(j

F

2. Per diffeveutiam afcenfoualem.

aC contrarium cjus , quod fupra in inquiren-

h

J

E«r;]f,l» ,

a afcenfione obliqua diximus ; Nam in grisfe-

Qo,i

1

us au-

fma] 6*1

li

P temïignaïäbus addenda ; In meridionalib:

fï: C,H-

hu

ASTRONOMIJ£

|

lo

Qumaf(mflï

ferenda eft differentia afcenfionaiis ab afcenífione

re&a , ut producatur defcenfio obliqua.

fyc r

g. Ex tabule Afcenfionum obliquarum.

I. Sume arcum arcui dato oppofitum: quod

Eï i if lt

fit, vel addendo femicirculo ad arcum datum, fi

1

femicirculo minor fit, vel fubtrahendo, fi major.

^. Hujus oppofiti arcus afcenfionem obliquam

]

fnvenirt

^

l

(

fioni f

qu:ere , quae erit defcenfio arcus dati , abje&o ta-

men femicirculo , i afcenfio fit femicirculo ma-

jet vel cuti

jor , addito, fi minorf E. G.

o /

WMWM

Sub elevatione.poli

-

A4$. 20.

Traosferfntg

Sit quavenda defcendens obl. arcue

142. 9.

Adde femicirculum

-

180. 0.

a onentaln,

Bundbum (

Fit oppofitus arcus

323. 0.

341.37

wparcis

Cujus A[ceufio obliqua eft

Abjice femicivculum

-

180. 0.

in hs a

KU C

-

-

2161. 274

Relinquuntur

veft eit g

D efcenfio obliqua arcus

14

[

vt nfo

htm- :

Aliud Exemp

1 w st g

Detur avcus Ecliptice

-

322:0.

Qu

-

Abjice femicirculum

180. 0.

IT

-

143. 0.

Fif oppofitus avcus

1 Igtieet

Cujus- afcenfio obliqua efr

129.7*

180.

m five tliga

Adde femicirculum

Ailtet i

Et produces

L

209.7.

223

1 Sipreqg

Defcenfionem obliquam arcus dati

-5 Ver (

Nota.

^afem ehibd

? m

In difcreti avgus defcenfione obliqua invenie?dä,

[*

e. g. figni G-

illærgnda i

:

(

Quert

l iweniezd

—

MIE

PnAxxs ET lsus,

$11

mali's. i at'cenim:l.

wQ:me afcenfiouem obliquam figni oppofiti we, -

0tdqu,

! ipurg,

-

o /

Qu& reperitur

) 0ppoümm , quod

Et bec eft defcenfi

o figui *;5

41.[1.

um df

tlerd g

Probema XX lL

mïonemcïiiquam

Invenire arcum Ecliptice qui datz A-

SCati ao

]

t lemiciroubti

fcenfioni five rectz five oblique refpon-

det, vel cum prafinito zquatoris punéto

&]

fupra horizontem emergit.

4

L dn Globo.

]

1j

- Transfer finem afcenfionis datz ad Horizom-

1010

tem orientalem.

1

Pun&um fe&ionis horizontis & Ecli ticz , fi-

3."'(.]':

nem arcus Ecliptice congruentis oftendit ,fi qui-

180.0.

dem datus arcus continnus fuerit: fin difcretus ,

U

neceffe. erit gradum Eclipticae tam principio

]*;.0.

quam finiAfcenfionis re

fpondentem invenire, A r-

eus vero inter illos

t

plr.m:

nl

gradus inteyceptus e;?c is qui

quaxritur.

n

2. ln tabulis methodus talis eff.

T

I. Ingredere tabulam Afcenfionum five re&a-

n

rum five obliquarum, fub elevatione

oli tui; a-

tealiter , in eaque quzere afcenfionem

datam,

Í

n

2. Si praecisé reperitur , frons tabulz fignum;

l

Latus veró finiftrum

gradum Eclipticæ coafcen-

«ntem exhibebit,

1]

o'rliqwi"""'

3- $i prsecisà data tua afcenfio non reperitur,

quxrenda alt pars proportionalis hoc modo:

Sit inveniendu: arcus vel gradw Ecliptiee re-

W

n

AsTRONOMIEZE

S,I?.

o

/

225.20,

! Tander h

fpondeus afcenfioni reti

guontam ocd

Proxime major veperitur

225.44.

Proxis minor veró

224-. 4H

hadptie

QIATHWI differentia eft

)5 45

/

Tandm at

vel 62. primus vegule proportionis vumevus,

x Defealfone

Secundum locum obtines differentia gradum Eclip

[

/

.ti.

freqm cppolimm

ydcenfo f

cà borum arcuum , qua [emper eft. 1. vel 6o.

[

pajt.

22y.20,

y Hjis af

Tevtio loco collocetur arcus dati

22402 0.

:.ïlr-n'cze congrut

& proxim minoris in tabula veperti

-

-

differeutia, qua eft

0. 2904

yliratozd

slt lts

PA

Hinc dico:

/

j

/]

dcr, duz d

/

62. faciunt 60.

quid 29.

BR.. 27- 24-

Qu adde ad arcum. Ecliptica afcenfionts datá pro»

Ra

ximà minorir , nempe ad 27. Wo

Airfad El

o /.

/]

e

jf tiipa j

& ft arcus Ecliptice

27.27.44. M

At tije qy

Quowodo' autem inveftigatur avcus Ecliptica a.

T

fcenfioni veta data. ve[pondens ; Eodem odo quari-

vi!n!que n 4&!4

fur etium arcus vel gradus Ecliptica , cum dato arcu

iU ol o

njxfer feririrlg

vel gradu equatoris meridianum tranfigent mediute

que celi occupans ; cim ut fupra di&um , Afcenfiond

:.f iiqai!ur dtrtug

vb €d mediationes cel non differant.

tl

D

foüï Dg

Problema . X X 1.

fffnfe w

!

Datz defceníionis obhquæzucunlE*

z-—

Htl ná

LUTM

cliptice congruentem elicere.

TE Iu

"Ug

,PRAxxs ET lIsus,

$13

1. In Globo.

!j

"Fransfer finem defcenfionis continux ad ho-

231'.41!

rizontem occidengalem & in feQione horizontis

& Eclipticee invénies quzfitum.

j n

2. Ex tabulzs.

ID hfeny,

Eundem arcum celicies methodo tali,

1. Defcenfionem obliquam converte in afcen-

1f ergdus lii

D]

J

fionem oppofitam, addendo femicirculum, fi da-

DPTA

ta defcenfio femicirculo minor fit, fubtrahendo,

]

fi major.

il

T

2. Hujus afcenfionis oppofitze quäere arcum

nipti

!d

Ecipticae congruentem per fuperius preceptum,

Mj

3. Invento adde iterum 18o. fi femicirculo mi-

nus fit, fubtrahe,fi majus:Quod prodit, eft arcus

H Il

Ediptice, dat defcenfioni obliquae congruens..

Mi

E. G.

o

Roj i v

i

/

Detur fuä: Elevatione poli X

-

4$8,20,.

V.l

Defcenfio obliqua partium

-

0172 2«

EE

Quavatur autem arcus Ecliptice cougruens;

p Edipiud

. Adde femicirculum

-

180.0,

du

r m

1

Fientque pro afcenfione oppofita

341.37.

-

j» jamdit

1

Huic congruit Ecliptice

2221:0,

UR d

,

Aufer femicirculum

-

IS$0.0,

uiían d

Reliuquitur arcus Ecliptice

143. 0.

[ygg(miï.

Congruens defcenfioni data

N

-

IÓI,237.

Aliud Exemplum.

Detar Defcenfi

0 obliqua

-

gl

309-—77-

j

Ef queratur gr. Ecliptica congruens,

qiae

dufer" femicirculum

-

I80. 9.

df

Kk

Fiuaf-

H

$u

ASTRONOMIJE

Fiuntque pro Afcenfione oppofita

129.7*

:r,-m' m

143.5.

ilnl, mgmzwqw [

Hujus arcus Ecliptica eft

I80.0.

Adde femicirculum

i pigi

3223.0.

. Gl i

Et fiet avcus Ecliptice

-

Congruens defcenfioni dat a

209« 7.

y um iliit

Nota.

g li, r

Gi arcus defcenfionis discretus detur, tum prin-

vt at

cipio & fine operandum, ut aliquoties di&um.

) hii igi

wilianm fungi

Problena XX V.

vtuftis Aca

A(cenlionem & defcenfionem recdiam

mdfenft,

xtra Eclipticam reperire.

alicujus Atella e

1. D2 Globo,

x Data fnho:

1. Si ftella cujus afcenfionem re&am quzeris, ibi

st oberrat

a fit, transfer eam velad Horizontem re-

alorda uj

depi&

&um, v«l ad meridi

anum cujuscunque Sphzroe

: Dandein

;qui cum ftella ho-

