onttt

(:?HH

mendis (s

Jocimagna

Eft autem non ni(i una fphara re&a,

& una parallela;

fkto noyat?

fcd obliquarum innumera . várietas; quo plus minusve

&um 05

allter poeloram atiollitur. — Cujus diverfitatis cau(am ty-

TWacdin t

rones fcireopeis precium eft.. Non enim ceelum vel ter-

gotundids t

rà (ubinde mutarur, ut nunc fiat Sphzra Recta, mox obli-

i n o

qua, & tandem Para!lcla; Sed nos Terrz incolz ex hoc

didis at

noftra habitationis loco coelum diver(imode afpicimus.

gulint,

Tere enim Spbzra e(t & undiquaque habitabilis.

Co.

—

lum veró ubique furfum

Qui igitur fub zquatoris Circulo, terram thediam

cingente, &àpolis quatrante Cixculi diftante, habitant;

DeMou

his-poli horizonti incumbunt, & hi recdtam Sphram

incolere dicuntur, in qua oimnes ftelle quatidie oriun-

tur. & occidunt.

l

(Hadn

Si hinc recec

ia

mtus

» & verfus. feptentrionem progra-

quiur d

diamur, aliud pun&Quim verticale fubimus, aliumque ho-

zius 4dri

rizontem ingredimur, quadraote etíam à puínéto noftro

li

verticali, velur horizontis polo diftantem, ( poli enim

[is, um

qnodrante à (uo Circulo diftant ) Itaque jam ad polum

gqua oris five.Mundi feptentrtionalem, non amp!ius

tizonte ()

quadrantem ut prius, fedaliquid quadrante minus nu-

tuxvali F

meramus, videturque, polus fupra novum noftrum ho*

niitonm,

rzontem aliquantum elevatus, & oritur Sphara obli-

tur &

DT

qua, inqua ftella polo vicinz no& ampl?us exiun

QCCle

p^

£.

Ul

LisenR L SpHæmcq

—— — MM —— — —

319

^ trigs

u:&id ulnt, fed fupra ho

rizontem circuitus fuosabfolvunt

T f

oppítz veró infra horizeotem feruntur & prorfus in-

con(picuxfiunt. . Fitque hacc elevatio poli prorgedientí

bus verfus feprentrionem femper wajor, donec fub ipíü

polum perveniamus, Sphzramque parallelam acquira»

mus: in qua nihil amplius de fteliis fixis necoritur nec

occidit fed dimidius carum evescitus (emper fupra dí-

*

midius femper infra horizontem manet in confpícuuse

Titls

Itaque fi ex centro globi ejus Íuperficiem vndique fura

u

fum ceoncipere pofemus quemamodum ex :era coe-

"J

lum undique fupra nos comtemplamur, non polus, qui

immobilis ell, clevandás, fed Horizon murabilis veríus

[

feptcmrionem progredientibus, immoto globo, depri-

mendus foret ,

[ 112

ut

polus fupra cam elevaretur,

At quia

hoc imaginationi noftiz cepugnat; Ideoque captui no-

Y unà ptrdlt

Ó plus minusy

ftro nosaccommodamus, & manente horizonte polum ,

& cum eoglobum folüm elevamus aut deprimimass

ts cáyfam D]

Hac de re confidera appofitum Inftrumentum, in qug

eclom velten

t2 moolli

rotunditas terrz fecundum latitudincm, varietas Spha-

r£ Rc&z, oblique & parallele, & omnia illa quz de

: icole ex h

iode alpicimus,

diebus artificialibus infra tradentur, facilime oftendi

;

onffunr.

dbl C

"

CAPUT IX.

n melon

hnte, habitant

De Motu Communi five Primo, in gene-

t Splram

;

re confiderato.

TO orlüt»

( Ha&tenus enim de vario fitu fiellarum . diximus; fe

av j£ct

quitur de earundem motu, non refpectu untus vcl alte-

T :Lxc;ho-

rius aftri, fcd.omnium, in genere cenfiderato. )

Aroftto

Ut igitur Sphzra Materialis vel globus Cosle-

g, ( pl um

ftis,cum ftellis & circulis eidem adfcriptis, adho-

j d um

n gm;»hut

rizonte. Orientali circa fuum axem & polos cir-

fl

jt munus nl

cumvalvi poteft: Ita etiam totus fyderum, tàmer-

, rolum h

raticorum , quàm Fixorum exercitus,motu prmie,

r

eptau

fwe omnium communi- à plagaMund: Qri

»I?us ex'wm";(*;

493

ex

'E

AsTRONOMIXE

li

320

per Meridiannm füperiorem ad horizontem oci.

")

1. lOUu

Hmu& i

dentalem & hinc per Meridiani partem iuferio.

&um

rem ,iterum ad plagam Mundi Orientalem, circa

" meniüm

centrum,axem & polos Muaüdi circumagitut,

2. Centrum hujus primi motus eftcentrum ter-

, vel potius Oculus contemplatoris in fuperficie

terrzc degentis

Quia enim terra , ad fupremum Calum fixavum

vaflifmum , atque etiam ad Sphavas fupeviorum,

planetarum uullam fenfibilem proportionem babet;

(irti

i

l

mj

uulla etiam notabilie differentia ovitur, five ex cen-

uj t

tro, five ex fuperficie terra, motus fyderum confide-

BA

vexius.. Quauquam bac diverfitas circa planetas in-

g

feviores nou negüigenda, fed ex doriua parallaxeon

j Titia

corre&tio aliqua adbibenda fit; fiquidem motus Circu-

n n

laves non nifi ad unum fibique proprium ceutrum ve-

fs ro]

gulaves funt.

tUj prina

3. Axis & poli rea

les in Codlo refpe&u 'hujns

Al

motus nulii quidem funt ; melioris intelligentix

pl

tamen caufa, loco axis & polotum imaginatione

nimtjs

concipimus Re&am, percentrum terrae utrinque

Aqit, E

ad Mundi vitibilis extremitatem prope Cynoïu-

il t

ram, five uitimam ftellae caudze urfe minoris, &

Md

locum huic oppofitum continuatam; In cujus axis

illcili n

extremitate polos hujus primi motus, alterum r

Mu

Gicum five feptentrionalem , alterum Antar&i-

um fl

eum five Meridionalem concipimus.

l felirs

A4. Circa hunc axem & polos defcribunt fyde-

TT

ra circumgyrata circulos parallelos,& zequidiftan-

DI

^itiro

i

tes, eó minores, quà polis propiores funt, majo-

DLT

168;

l

i

Lrsres E SPHZERICI!S.

Dd

o»

:

hMZOm

em

fes, quo longxus ab iis recedunt, quorum medic

1$

I partem f

i

& maximus ZEquator totius hu'us motus regulá

LC Ciru

- & menfura eft,

J Umägl (

ü Cfüfrumt

Tales: Circuli etfi imagina-

rl

r fint , uou tamen ovmi funa

hi l(lpcm

damento cavent

Nam fi vot&

22)

figuli fignum diverfi colovis im-

LU

M

e-

primaturs etiam velociffme cir-

cimagatur , videbitur fignum

Airr Dabe

ilud integrum &$ perfeum,

hii cer

Etvculum defcribere.

Ejusmodi ergà circuli docendi

£t nf

caufa, etiam in primo boc qotu imaginatione concis

t plenia i«

, piendi fant.

[ Pw [// MM

t t0o3 iC

$. Termini primi motus , in quibus incipit &

MM CR funt, mcon&antxorqmdem Horizon;con«

ftantior veró Meridianus, in quo A&lonomx ple-

h nj

tunque prmmm motum mapmnt ac finiunt.

d meridianum enim omnes flella ubique locorum

!rint lgennæ

uotidie equali fevé tempovis [hacio appellunt. In bo-

f magumnone

rizonte fecus [e res babet, qui ia qualibet obliquitate

hrre t

*Variatür,

10e O nolu

Etf igitur in Sp/,wr(" re&a primi motus

-

E

initium ac finis , equà commodo in Hovizonie quàm

in meridiano fumi pofft, cum bovizon [hbara vetia

D Uax[s

alicubi meridiauus : & mevidianus borizon , ádeoque

u.mum hr

utriusque eadem vatio it. In [pbava oblzqua Íainena

aum A

. quadam ftelle prope polos; In pavallela autem dimis

MS'

dia fiellarum pars nunquam vel borizontem [ubit,

d»fmhmth vel fupra eundein emevgit. Qug verb à polis remotios

a f W 16 funt in noftre fpbera oblique parte feptentrionas

j ltl m

i, lougiori tempore Jupra,bre: vieriinfra, parte verà

]l

, Aufirás

AsTRONOMIXE

'LIBE!

922

; H

fT

'iturü

aþ]irali breviori fupra, longiori infra borizontem,

T f0l

! if

commoraniur. Propter banc varietatem primus mo.

£us sninus commode in borizonte terminatur , fed ne-

ceffe eft, ut meridianum affumamus.

um

,jv

qiq

muäæa

6. Tempus Periodicum primi motus commu.

niter definitur q*uotidiana Revolutione diurnz lu-

ia d

cis ac no&urnarum tenebrarum, vel continua, fi

ab Horizonte, velintercifa, fi à Meridiano inci-

pulin

iamus: five diei naturalis fpacio,quem in vigin-

u

&j quatuor horas zequales dividimus.

Hanc ob caufam motus bic quotidianus, diurnus,

qiil

Hoyi;gnte

vX liaseavos vocari folet. Et quidem refpeu redi-

yartelp

tus Solis à ^neridiano ad. mevidianum , periodicum

j;d ägmroris

, li,

boc diei naturalis five 24. borarum [pacium exatit

jautum eft , Solis enim à meridiano ad meridianum

g il

vevolutio, utcunque fit diem natuvalem in 24. boras

i reoaql

divifum conflituit, & metitur. Sed ve[peHu cateva-

» Cunaiim

rum ftellarum tàm fixarum quàm erraticarum , boc

odf

periodicum temipus üAorx,spuc, G prater propter ac-

aqsunad

Jonzortn d

eipiendum, ob caufam , quia motui prisno $ commu-

ni perpetuo fine ulla alterutrius ceffatiene immixtus

, Mrem

eft motus fyderum proprius five fecundus, quo fub Zo-

1 uh'(mluä,

diaco primo wotui contraria via ab occa[u verfus

NSUTE

Stelle igitur, quorum motus

ortum progrediuatur.

fpheri at

fors dandl

proprius tavdior efF motu. proprio Solis , aliquantà

éitiüs, quorum velocior eft, feriüs, quàm 24. boris al

Qligd um

meridianum, unde digreff funt , vevertunturs quia

Á dtgud

verà differentia in fuperioribus non adeb magua est,

Vs nf

binc periodicum tempus primi motus communiter 24«

Dtdocetar

boris definivi folet.

n

;.Etfi

I

Lintenl SPuHzmmicUs.

!] bW

323

izv*n:m

7. Etfi1gitur motus primus in genere confide-

era;mpwml

;

ratus, toti (yderum exercitui communis fit, refpe-

mmml jiu.

Gutamen unius G alterius vcl Circuli vel fyderis;

itemque pro varietate Sph:erz re&ze, obliqua: &

i'morlrgcommnx.

parallel, aliquam varietatem admittit, de qua

Aff p

1f l

etiam dicendum eft.

m

—

!

a

CAPUT:. X.

De Matu primo, in. Ecliptica confiderato,

5

ul Hgin-

J

1. Motu primo non tantum ftellz, fed ctiam cir-

i, lp

culi (Horizonte & Meridiano exceptis, ) circum-

dU LUTUUR

yrari intelliguntur; inter quosin primis notabi-

?, ptritum

lis eft ZEquatoris & Eclipticee Revolutio.

jicium x

1] meriditum

z. tllius, velut Menfürac ac Regulz primi mo-

tus, revolutio,in partibus sequalibus, aqualis; hu-

n 24 u

jus veró inzqualis eft.

duduaten-

.3. Cum enim Ecliptica fit Circulus adsequato-

fl , ho

rem obliquus, fieri non poteft, quin partes vel ar-

"] 'opter [

cus ejus, cum zequatorc collati, inzequaliter fupra

in & cotmi-

horizontem afcendant,velinfra eund.defcendant.

tyimmixdut

4. Alii enim Eclipticz arcus re&té afcendunt,

u

j

alii obliqu&.

TO

. y. Retà afcendere ( tam in re&a quàm obliqua

r D

fphzera)dicuntur, cum quibus major portio zequa-

yi, i

toris afcendit, quàm ipfi in Eclipt'icaxobtinent:

ii2 t

Obliguà, cum quibus minor.

: ii

n«g)'[üh':m'

UM

6, Inxqualitas haec ad :xäqnales partium ZEqua-

r d

toris alcenfiones & defcenfiones g minanda eft,

"

fi modó certam cognitionem earum rerum, quz

de do-

.

j

ab Fcliptica dependent,habe

:evclim us.Uin

-

&rina

j

324

AsTRONOMIZ

e

do&rina de ort

u &occafu. Aftronomico, f;u de

] Pnrtesm

afcenfionibus & defceufionibus partium Eclipticgs

Wi Wl :

æ

Aftronomicis oritur.

yanqe

7. Eft autem Afrenfio vel Defcenfio partium E.

Y) ioïgc [

cliptica Aftronoutica arcus æquatoris, qui cum

yijalts

quovis arcu Ecliptic

z, vel fupra Horizonté afcen-

;;motiomaw

dit, vel infra eunndem defcendit.

joem dU

8. Eflque vel Continua vel Discreta.

latem hi

.

Contizua et, cujus initum ab sequinoGio

3. Cum [

vernofumitur. Difereta, quae aliunde inchoatur.

æqualibus,&'

ro. (Itraq; eft vel Re£z, quze in Sphacra RéG&a:

vatuor pUi

vel Obliqua,qu in obliqua Sphara numeratur.

ægluales d

In Sphzra Parallela ratione. primi motu

s nulla nee

Ht 1

Eclipticz nec zuatoris pottio afcendere vel deícendere

potet

;cum horizon & equator uniantur, Eclipticz a,

dl d

a infra horizontem íemper

medietates, una fupra, alter

f 411';0!

mancat,totaque fphara velutlapis molaiis circumgyretur

eugl

z. Notanda autem hicobiter etiam eft differentia inter

1 Dods

A(cenfionem Reétam, de qua hic agimus, & illam quam

Y

fupracap. $. n. io definivimus.

uantitate couveniugt,

Q

i o

Differunt a.

quod

[

.

Vnde & nomcn commune habent,

( us

a(cenfio recte, de qua hoc loco fermo eft, tantum in

Cs

Hot zonte Spharz re&tz numcratur: Illa autem inCir.

culo declinationis tam re&te quám obliquz Sphere

quiots

!

Oe Afcenfionibus, igitur Redtis, ut &De

2 bt

fcenfionibus, fequentes Canones notandi funt.

At quew

4

Yi

(

1. Cum quädtant&bus

Eclipticze, inchoatis à pun-

&is Cardinalibus, o. ? —

e5 &*j. quadraq&es etiam

xquatoris afcendunt.

a

Q(N

24 Bat-

ï

LinsmI.S$ PHERICIUS.

EX i eieci

3*5

lcmico, [(uï

d

l

lm E

Jfiq

2. Partes illormnrdquadr;n".

tum, vel etiam qudrantes

quicunque alibiinchoati, quoó

fq Dartity j.

propiores funt pun&tis zqui-

75 QUi qu

Daonfé sf

no&ialibus , eó minore quo

remotiores,eó majorem por-

h,

tionem aquatoris coafcen-

dentem habent.

A'p ER

Wt hat

3. Cum duobus quibuslibet arcubus Eclipticse

pl Rs

aqualibus, & xqualiterex utraque parte ab aliquo

quatuor pun&torum Cardinalium diftantibus

Dimeratur,

,

vonus nulla n&

xquales etiam arcus sequatoris afcendavt,

tv deícendot

4. Partes Eclipticze oppofitz habent acqual

ir, Ediptz a

651

afcenfiones, e. g. Signa & 2-, v & wv.

aQntem len:pet

idreumpyrcur

$. Afcenfio cuiusque partis Eclïpticæ,æqualis

differentia Inut

eft fuze ipfius, & partisoppofitze defcenfioni.

, &illmquam

12. De Afcenfionibus & Defcenfionibus obli«

àtt oU eniur!t

quis, przecipui Canones hi funt.

?

tunta. qui

ell, tantum it

* I, Duse medicta:es Eclipticu inchoatze à pun-

j agtem inCit

Gis xquino&ialibus, habent etiam medietates x-

pl

quatoris coafcendentes.

dis u De

2. Partesiftarum medietatum, vel etíam mcdi»e-l

nl t

tates quaecunos alibiinchoatze, non habent a& qua«

«dig VN

EWP

«

N

les

IU

326

AÁsrRoNoM)X

les afcenfiones acquatoris, fed vel majore vel mi.

n i

norem zequatoris portionem coafcendenté habent,

pianzlflä* e]i, |

3. Arcus Eclipticze discreti, quó fuüt viciniorcs

pun&o zquino&iali verno,eó magis obliqué; quà

jndi d!

—

punc&to aequino&tiali autuinnali viciniores funt, e)

reGiüs afcendunt.

pl

4. Afcenfiones obliqux partium Eclipticze, ab

jt SQBS j

uno :quino&ialium pun&torum scqualiter diftan-

tes, sequales funt.

Plicizer: v

v

$. Afcenfio partis Eclipticae zequalis eft defcen.

j Refäer?r

fioni partis oppofitz.

fnshcs

13. Excomparatione auten afcenfionum reGa.

TU

rum & obliquarum, oriturdifferentia. afcenfiona-

ia

lis, quze afcenfio re&ta & obliqua inter fe differunt,

14. Eàin fignis Septentrionalibus ablatà ab

fiaiirm

jeiurabunaot

Afcenfionibus Re&is, additaiisdem in fignis me-

quzduæpartis

ridionalibus producitur Alcenfio obliqua.

grh od

ia

qu'wmkcvuïut

«s

aqumvigïmi

H

Tl

a p

f ia

od

j N

hm ol

portore d

Is bis fchematis a b c. borizon ovientalis eff, de

tni p

equinotlialis: f'g h Ecliptica portio; k polus boreus:

um delio

k g l circulus declinationte. Igitur Ecliptice portio«

i

vis g h afcenfo velia eff hl quam loco borizonti

fl

1e&i determiuat circulus decliuatiomi k g l: fed h b

llj

[

l

M

Lizrzn ]. SeHEnRrICIUS.

2

u maim ;

Vb

i.

eft ajcenfio obliqua: & bl differentia afcenfionalie

i Sendenf&üaieu

ipfi h l auferenda in priori fcbenate, quo h g fepten-

QU Ti

l

trionalis eff , apponenda in pofferiori, quo h g meri-

lii

Tl l

dionalis eff, ut fia: afcgnþo qlïliqua-

—— Ó —

CaruT JEI.

tb

De Motu primo, in Sole confiderato.

ttan.

I. Solis.motus primus confiderari poteft d-

pliciter:

vel refpe&tu Horizontis, vel refpe&u Me-

st defcan

ridiani.

j

2. Refpeiu Horizontis, motufüo primo velut

donum reda

fons lucis, Diem Artificialem didum, No&emg;

li afenfiona

oppofitam conftituit. Diem,quamdiu centrum So-

tl diferunt

lis fupra horizontem exiftens, clara luce noftrum

llbtsablatàd

Hemifphzrium collutrat. No&em, qua centro fo-

n inügnis ny

lis infra horizontem verfante, tencbrz ingruant;

qux duz partes ( apud nos , quibus fol quotidie

WW

oritur & occidit) funt, ex quibus dies naturalis,

qui una Revolutione Solis definitur, componitur,

atquein viginti quatuor horas difpefcitur.

Ij

Hunc diem Naturalem di&um putant , quia ànatu-

/

12 provenit: illum vero Artificialem,uon quod ab avte

fit, fed quia avtificiis exevcendis accommodatus est.

3. Refpe&u AMevidiani, Diem quoque Natura-

f//

/

lem uná fni revolutione conftituit, in duas xquas

portiones diftin&um ; fed ita intercifum, ut non

i '.Imfäw.".'i j

li

uni parti lux, alteri tenebrae cedant , fed utraque

D;kPDIw ht

tam deluce quam de tenebris participet, quarum

fipit portiaj

una eft à media noGe ad meridiem, altera à me-

gilit bari.zon::

ridie ad mediam no&em.

Hanc diei naturalie determinandi vationem»,

iam';kgklfd E

X 4

queti-

928

AsTRONOMIJAX

[

quemadmodum etiam fupra di&um, Affeonomi p*4 illa

otums l

eligunt , quia borizou in Spbera obliqua valde qa.

]me

10[ imullll q

viabilis eff , cum contra Aevidianus conftantior fit,

& ubique ficut borizog vetus fefe babet,

il :

4. Nectamen cum eodem , fed fubinde alio atq;

HOL au

alio gradu Eclipticze , ad Merxd!;mum rchmmr,

H?—m Poï

CauJa bujus eff motus folis proprius, fve/eczmdu;

n At

cum primo concurrens, quo fub Ecl;ptua obliquo in-

& mot lm

ceffu paulatim in conjeauenha figna ab occafu in or-

& facvt

tum prorepit

Cum itaque dies Naturalis una Solig

f ais

revolutione conflans j prius abfolutue effe nou pofft,

as

quàm Sol ad mevidianum vevertatur ,manifeftum eft

add. AX

eum cum alio atque alio gradu eà redire,

U

Ts

$- Propter obllqultatem Eclipticze a. hocSolis

if

quohdlano motu quafi Spna conftituuntur , non

ff

Mi

li

in fe:redeuntes, fed plmclpxum circa finem prio-

mr'w. aur

fis, & finem circa prmcxpmm pofïenorls haben-

gt t

-

tes qmm propter exiguam finis & principii di-

p

ftantiam,pro perfe&is circulis parallehs habentur:

fj mqult

quorum medius z x quator, extremi duo Tropici.

[

Efr itaque quotidianus motus Solis ex primo &

LO f

fecundo mixtus , quafi filum. cylimdro- circumvolu-

ä

Á tm*lmm.ï

tum. Zttamen Quia initia ac fines barum [piravumo

9 Catia

lu

parum à fe invicem diflant, nec error notatu dignu

W

plad

earum caufa obovitur , babeutur pro pevfe&is circu-

tYots!

lis, non aliter ac fi Sol vatione primi motus in uno

Tif

quolibet initio gradus Ecliptice quiefceret per iute-

lr

gima diex, 8 poftea fubitó ad initium fequentis tram-

1 It

[href

*j

6.mtamn)obhwmcmmuumümnpnmhum

fitiluy

m

inotuim

2

Linzgn L. S,PHäR IcuUs,

329

p L

m

i, Wllog.

qmotum Solis,ut primus ejus motus non fit xqua-

lis integrae revolutioni ZEquatoris, fed pauló lon-

ïf"f'lünfiw J&;,

D]

'

gior; fingulisque diebus revolutioni :quatoris ad-

ditamentum aliquod accedat.

däqdealioaru; !

7. Hoc autem additamentum nihil aliud eft,

CUM

uàm portio zequatoris motui Solis proprio con-

"*Ufcmlus, |

ruens: five Afcenfio re&a arcus Eclipticze, quem

li oHiqua il E

Sol motu fuo proprio quotidie conficit,

TM |

trdit vt s |

8. Hac veró additamenta non funt zqualia,

Hfompi

ed aliás majora ,aliás minora: Ita tamen ,ut unius

atf d

defetus alterius exceffu compenfctur , & fingula

i2

E

additamenta , peraunum colie&a, integram re-

volutionem zquatoris conftituant.

a, licd

Nam ut Sol anuuo [bacio five diebus 265 .cum qua-

Ihüttur, noi

v fiem pr |

drante ferà Eclipticam perambulat 5 ia & ba por-

tiuncule aquatovis annuo [pacio iutegrum equatorem

niors habere

Y

confumunt, atque ad ideu initium tàm $ol, quàm ad-

.

j

X ;rïncïlgii (in

bontun

ditamenta revertuntur. Fítque boc pato, nt diebus

8Ó65.cum quadrante , equatoris revolutiones prove-

ia:ïmpici.

uiant unà plu ; fcil. 366. cum quadrante , ultimd

"T p'rimoö'

bác & fuper numeraria non fimul uno die fa&a , fed.

3 La

particulatinz pev integvum annum colle&ta.

n j)irmm

9. Caufa autem inzequalitatis additamentorum

votuti digi

triplex eft.

.M'g&i;* Qit:|

1. Motus Solis proprius fub Ecliptica inzequalis,

"TOE

2. Tpfius Ecliptic obliquitas ad &quatorem,

3. Horizontis obliquitas in Sphzera obliqua.

t p

jf

T. Inzquali enim exiftente motu Solis proprio, ue-

€effe eff, ut etiam avcus. Ecliptice, quos Sol quotidie

n!empWPï""m

emetitur , fint inequales, adeoque etiam afcenfiones

w

X g

&QUA;

n

o

ÁsTRONOMIJX

N

3

w

aquatoris , unà adfcendentes vel defcendeutes ina-

'1 Aa[ Dml

quales frant

lta bodie Sol circa folfritium sftivum.

mu

m() CUM

P

qian! p

in apogao con)ïczt uno die y7. 3. circa brumam verà

/

/]

:Ml ii

—^

in perigto 61. 20. ut infra dicetur.

2. Licef autem arcus diurni s10tus Solis fub Ecli-

I Mott?

ptica effent. equales inter fe , propter obliquitatem

fs

tamen Ecliptice in diverfis locir, etiam diverfas & fic

l M h"iF"

inequales baberent afcenfiones.

faturaid

3. Qua inaqualitas etiam probter Hovizontis ob-

& adx g

liquitatem augetur && pro varietate Sphbava obl!quc

Ra'wff

smultipliciter variatur.

Jusili ! p

16. Ut autem additamenta inxequalia certa ali-

yi uml

qua Regula metiri poffimus, affumunt Aftronomi

s

menfurandi Causá, addltamenta intcr majora &

n]wm ufb )

minora media five xquali:

, nempe pro fingulis

f Wu, hi

l

D) MHM n

diebus $9. . quantus fzil. etiam eft motus Solis

LT

dinrnus medius five sequalis in Ecliptica.

vt

1

/

dmiram

Proveniunt igitur bec 9. 8. fi 360. equatoris di-

feribuantur in dies 365 cum quadrante , velut fi di-

fpmo QUsl

moltumq

cam per auream proportionis Regulam.

Sietind

Dies, Horz,Gradus, Dies

4odi

t lo vj

Ut 265.6. a4d360: Ita 1. 40 59. 8.

Silehn

vel Refolutione in minimos terminos fa&4,

Horz.

Min,

horz. /

li wierep

l, At n

//

//

Ut 8766. adlzgäoo. Ita24. ad;y48.

M PW

ji if

1

qua per 60 divifa faciunt 59- $.

Hac

LisEn L SPHJE.RHICIIS.

33

1 1 Haec autem motus Solis diurni inzqualitas

nl

ilium gpivm

redundat etiam in Dies Naturales, qui Solis motu

diurno cum proprio mixto conftituuntur, qui hinc

G brgggg "

ctiam inzquales fiunt.

Sed de lss sm Chronologica parte anfra plura decentur, j

!CGaPuT Xil.

F p

itr Ubl

De Motü primo five communi, in ftellis

fixis & planetis cxteris confiderato.

T divtr'h,- d

1.Stellae Fixz motu primo pauló citius quàm die

b

Naturali,five 2 4.horis periodum fuam abfolvunt,

& ad Meridianum, undedigrefíx funt, redennt.

Sþhu tll

Ratio ef , quia etiamfi motu proprio etiam in con-

feaquentia , quemadmodum Sol progredi videantur,

Vala craal.

quia tamen bic eorum mokus tardiffmus eft

zec ullo

int Arononi

modo Solem confequitur; Itaque vedeunt illg ad me-

Ikrmajoa d

ridianum tantà ferà citius, quantà longius Solà prio-

pegroingui

vi pun&bo, [bacio diei naturalis recefft , quo Sole ad

mevidianum vedeunte , dies naturalis demum ab[folu-

d o n

fus efT.

liptica.

2. Hinc fit ut no&u fubinde alia aïque alía fy-

dera in locum priorum fuccedant, donec annuo

h auahride

fpacio totus fyderumi exercitus fupra Horizontem

r f

]

noftrum oriens, nobis confpiciendum fe fiftat.

Si enim Sol vel immotus maneret, in uno Eclipti-

]

c£ loco: vel ffellg motu proprio pari velocitate cum

Sole progrederentur, non nifi unius bemispherii fiel-

;nosfaæ/l:

lai videre poffemus , Solis claritatecatevasabfconden-

te. At cum Sol motu proprio velociori à ftelis fave

J

diffmà progredientibus recedat , &9 ad alias accedaf,

n

if ut fuo difceffu fubinde alias atque alias retegat;

Ti

anmm-f

miï

334

AsTRoNOMIX

.-/(

annuoque [bacio om;z'es-—i;qco;z])e&t;m noftrum addu.

cat, exceptis illis aufrvalibus, que infra

þorizon'fem

DfMOWg

noftrum perpetublatent.

$. Cxeteri planetz;, quo tardiores motu fuo pro-

" Steüæ t

prio Sole funt, eó citius ; quo velociores, eó tar-

vlit u

dius metam primi motus attingunt; hi pofterius,

g odunt; Q

illi prius, quàm dies naturalis abfolutus fit.

Voctl

' Quia enim Sol veditu fuo ad meridianum diem na-

futo bjr

turalem complet, neceffe eff eos, qui ultra Solem motg

I

fv forum d

proprio excurrunt, tardius, qui citra eum maneïzt,

citius ad wetam pervenire.

J

4. endunt autem nobis in plaga feu hemis.

», Gu

phxrio feptentrionali, faciem verfus ortum con-

luific

vertentibus, à finiftra verfus dextram : contrain

TT

i

hemisphzrio auftrali, à dextra verfus finiftram,

Ratio eft , quia equatov primà motus Regula, fe-

n

píentvionalibus , fi faciem ver us ortum convertant ,&

dextris efi; aufiralibus à finiftra.

QM(W

. Porró, ficut partium Eclipticze,ita etiam cu-

j

juscunque ftellae afcenfiones & defcenfiones; tàm

:

7)

continuas à o ' , quàm difcretas ab alia ftella ,

(

gradusque Ecliptice: unà.orientes & occidentes

inquirere folemus.

6. Denique , ficut fol dum füper Horizonte

commoratur, Diem ; infra eundem no&em effi-

3 Ht

cit; Ita per analogiam, etiam felle alicujus diem

gt vdsi

Vocamus, moram e-jus fuper horizonte; Nó&ezaa

Otfts vece

veró; ejusdem ftelloe moram fub horizonte;

etiamfi illa no&u; hzec vero de die

s

n Vfei

Dllü Pïiüï:

contingat.

4"",50'65; g

Car,

:

Listn L. SPHznicus,

333

"nfry «lj

£APuT XIIKk

H

"f L hüïizan

n

De Motu Communi ftellarum, cum

^

Sole comparatarum.

"Ufin p

T. Stelloc tàm fixz, quàm Erraticz, cum Sole

905 00 [«

collatz, motu communi diverfimod? oriuntur &

AH plerigs

occidunt ;

Ils (

Qui eagum ortus & occafus poéticus

Vocatur.

M d g,

Ratio bujw appellationis bec affgnatur ,. quod

liibl

poete, in defcvibendis tempeflatibus auui, una vel al-

14 t maw;ey(,

fera borum ortuum & occafjuum [pecie frequenter uti

Joleant.

ip t n

lIs OftQm Q

2. Suntautem tres ejusmodi ortuum & occa-

Iuum fpecies;

4m: conttai

1. Cofmicus "] cum ftella f Sole oriente.

fusfinidram,

? orntur ve]

t Reeila, f

ole occidente,

Mobrtrtant j

Q.Acronycbij occidit /LS

^CR

C0 3 !es x

AU

Av

, Jfaefiam d

F

afiones; n

k a

&

^

74

IN

*

7

E

"*

jbalia la,

[

i

x foctident

'?;

LS

s Bo

gt d-

»

Jl

TL

3. Heliacus, quo ftellee vel ex radiis folis emer-

D

duont

p NTD&W

w ^

gunt, veliis involvuntur: quod cum mane fit, eft

ortus vel occafus Heliacus matutinus:

2

Velpertinus

ib horzutts

cum Vefperi.

stl

Duo priore, Cofmicus & Acronychus funt vere

efcenfionss & defcenfionc fupra vel infra borizon-

(N

PTT,/74

Lmj

334

Asrgowomrä

li Termïm &*

tem: linde ortus &$ occafus

weLlA CUN

j ia

veri dicuntur ; Heliacus eff

jglnt

tantum. apparitio vel occul-

$

f majüfä [

£ o

O(r:'F

tatio fiellarum circa borizon-

ii

tem exiftentium , profedla à

fX

fs [ nl

suótu folis proprio annuo, qui

vlf

fuo 44 ftellas acceffu vel ve-

, hiitst

ceffa, fplendorisque p rafentia

obfervatiouihush

vel abfentia alias occultat, 4li

as retegit. Hinc oríus

& occafus apparentes d

icuntur.

poütamm,qülm

Cofmicus & Acronychus

f il

3. Ortus & occafus

ellis ,

quze eriuatur & occie

) !

competit omnibus ft

[

e & Mercurio.

dunt, except]s Vener

Siit Wf D7

Hi duo enim planet

& Cofmic occidere , & ortu

quio tU

(

!

[

alb Vy

).

Acroxgcbo oriri non poffunt ,

i

& regione fcilicet Solis

J

ole digreffones , quibus

Torttie

,

ropter breviores eorum á $

u d-

Jj

)

equun!ur.

Wl

l

l

(

oppofitum [oHis locum nunquan af

l

"

acus matutinus,

& occafus. ve-

I

4. Ortus Heli

|

z motu fuo funt tar-

Dn

fpertinus, accidit fteliis , qu

bY

fole reli&ae iterum

l

diores fole ; & ob.id mane à

uh

cernuntur 5

& velperi ab eodem praventae eva-

nelcunt.

Twnim l

Talas funt ounes fixa, G tv fuperio

ves planeta,

tlm t i

fed. non uifi

h 258 g Fenus etiam & IMercurius,

quri i Nj

&um motu [u0 tardi & '/etr'ogmdi funt.

8UIS Gs r

1s folis er

nergunt, &

« Vefpeti autem ex radi

T

itc

lla:Sole velociores.

Mfi w fjr

mane iliisinvolvuntur, cum

ftrmini p

'Falei (unt Venus 9 Mercuriu

s, quando curfu ve-

ii g

loces funí ; & Luna.

H enim

ftella accedenta ad

&2 ab eo rece-

Wtf "

folem4 mane vadiis ejus immifcentur;

éentes ve[pevi ex vadiis ejus fe evolvunt.

6.Tef-

Linrn L. Sruznicus,

—

335

6. Termini diftantix folis à ftcll

is, quibus

BWAW

ipfx Heliacé vel oriuntur vel occidunt, inzzqua-

o

les funt.

onï

Qyo majores euim, & clariores, vel minoves G ob-

fcuriores funt, eà minorem vel majorem etiam diffan-

v

tiam folis requirunt , ad ipfarum «el apparitionem

vel occultationem.

7. Attifices tamen hos terminos cönfütuerunt,

T trlut

- obfervationibus (tellarum, non longéab Ecliptica

: poütarum, quam proximä confentaneos:

Auonydut

*

* Gradus?

f Crepufcula

i B oc

19,

* minutiffimae

18.

!

Sextae

R

q, 8 orta

Sole in ciz-

17.

äpparcnt l

( Quinte ; gà

culo verti-

16.

|

vel

-

falicet li

cali füb

&

15

? €vancícüt

4 ücll,.,z(' Quartee

Terauz

?

Horizon-

j

ä

inj, quius

14*

|

Secundze

;

"n

tem fub-

13

l

Prime

;E-

niotu;

I2-

Mars

cafis vee

T7z

|

Il

Inter

i'Saturnus

i fünt at

plane- | lupiter &

19.

tàs:

j ierum

H

|

l Venus

enta (V«

.

5

l

l

J

u

I

Luna certum teyminum . non babet, fed interdum

splattit

eodem die , interdum altero » Veltertio , vel etiam

41 m i

| quarío poft. Novilunium apparet , prout. diverfitas

d

votus ejus tulerit,

'gmægmïk

Ifi verà affenati appavitiong ; G occultationis

S

" «lf

i;:.

Ji rui'["

fermini,non in Ecliptica, fed, ut di&um, in Circulo

j

]

J;

verticali numerand

,

j m

hfW

i funt, per folem tranfeunte 4b

borizonte u5que adc

entrum Solg

TL

ju n"

;w;r,

TE^

(

[

336

"3?533 ONOM LE

Iu boc fchemate E.

we E

zE NITQ.

n

f r

p

fj

(unt ftelle in borizonte, B C

ii et

esolis diftfatia infra Lo-

vizontem, in verticali Circu-

fing n

ä

lo AB O »uaeratajuxta ter-

5

/ H

gadil iiity'

minumi apparitionis vel occul-

t LZ»n F

gt

duoïitimw

DZ

tationis fLella.

u qadi

g g

p pum I

1

CaruT XIV.

sb if ii

De Motu primo, re[petlu diver[orum Meri-

g pomerblanïæ.

dianorum & Hovigoutum confidevato.

rj

fi bf

, I. Sol & ftellc omnes motu primo femper fu-

pra Horizontem oriuntur, femper in meridiano

f ii

verfantur, femperque Horizontem fubeunt.

ul

Paradoxum boc et , fed verum fiintelligas prodis

fu. g.

verfitate locovrum. — Quia enim terva votuuda, &

Aflb pint

.

undiquaque terva marique babitabilis, ceolum autem

T VIT

!

ubique furfum eff , & fol ffellaque catera in perpetuo

p

motu; Habet unusquisque locus proprium puu&um

fhrmsdi

verticale, & confequenter etiaim proprium Horizoue

tuia, v D

fem, & proprium AMevidianum: itaut Sol toto die,

wlb tnd

€ flelle omnes tautummodo ex uno borizonte ada-

Gdl

li(um, unove qmeridiano ad alium progrediantlu*r.

Al dul

2, Tot igitur motus primi initia funt, quot ho«

Àl sidurt,

tizontes & meridiani, hoc eft inpumera.

-

liit [ Mäe»:gN

Sicque etiam femper incipit , femperque fimitur

T£L iif

4

niotus primus, & cum eo etiam dies Naturalis. ,

h:

»

17.ditt

3. l'empus appulfus Solis ad Meridianum, etíi

Ht d

fatione numcrationis apud eas gentes, quac uno

eoderme

LiszrmnfÍ. SPHERICUS,

—— À

n

x2 837

podemque Hbrologii genere

utuntur , idem fit ,

i

$

fuá naturá tamen pro diverfitate loco:

um diver-

filfimum eft.

ä

Finge enim noftrum morem , quo temporemevidieg

——

& medie do&bis , quo fol in /Mevidiano ver

/k!z!r, ho

h

.vam duodecimam nurievaumus , univer[(alem

L

V^

effe J toío

que orbe mevidiei borau duodecimam numerarvi

vb d.

3

r ii

wen quia tempus meridianum alibi aliud eg :

ideo-

h

que qua uno loco bora duodecima ,ea in locie 0C

ciden-

talibus eff bora aliqua autemeri

v

L

inim M.

lana: in ovientalio.

fdergh,

ribus pomeridiana. e. g. Vienuz Auftvie bora duoge.

cima eft propemodum undecima , autemer

idiana Lute-

ao femperl

ti(z Pariftorum.

d mendian

fibeunt,

Sic illa Eclipfis ,

que Ptolemxo te-

OW

Vs

|

tidliga prod

ffe l. 1. c. 4 Geogr.

*

N

u luda, &

*

f

4irbelis borápóft oc-

, hu audet -

Ofþ

y

E

.

cafum Solis vifa ap-

A

il perpz:m :

paruitCarthaginen-

prium puita

fibus bora uo&is fe-

15

yrium Hor

cuuda.

Sic Plini-

É

" Sol fof dlfï

b

us lib. 2, c, 70. di-

lorigoilt il

cif,quod nobili apud

^O

u6

a,

Arbela Alescandvi.

at

H

4

"

grfiïantuf-

u fuot, qu?

41. vilkoria , luna defeciffe bora u

2

;

$

*

fe

e€nu

Cz

"da pro-

juteta

dita fit, eademque in Sicilia exorieu:, boc eff jub bo-

J-empe)-que ji?fl.*'læ

T2 1. ipitium.

Hec Eclipfis incidit i2 anmum Na-

j yaid

09 : 417. diem r2. Epipbi Aigyptiorum , qui eft 2.

yaridanum Ó

nuus olymp. 1 12. ip Solfitio, . dute CunisruM

at

qu i

natum

Y

V

2

€

-

4

AsTRONOMIJE

x

3

/P

aat

um is aemus eff 25 1. dies 20. Scptembr.fecundäm

annos Julianos.

itur Meridianos , neceffe eft , ut

4. Inter tot ig

ordo fervetur , ut unus aliquis primus ftatuatur,

ad quem c:eteri ratione temporis ac diftantize re-

r H

fetantur , qui Ptolomzo aliisque V eteribus is fuit,

—

qui per infulas Fortunatas five Canartas tranfit,à

iTo) fequ

entes omnes verfus ortum , fccundum fi.

MU

noru:n

feriem numerantur , quorum diftantia à

y Ab

' þrimo 2 1ongitudo loci vocatur illius ; per quem

?

(Z,quædfMO

tranfit.

AE r

77

2»

Ratio bujus ele-

LE

NNS

7/[47(][]2"]0("[

-

Gionis videtar, par-

anmw s

Es

:xP)iw.

$5j tlf

NT

tim quod ipfa Natura

Yf acia.

o

ibi tàn Africe , quàm

-

| Bl

.

Europa initium fece-

LÉ

jisgmebu

x

i

vit , partimquod loca

n p

magis occidentalia ve

—

1 f

£eribus incognita fue-

vint.

Receniiores

ründmotg

Wa

Geograpbi iacipiunt

dinegDids

A evidianos numerare ab illis infulis , penes quas 2 a-

gnetica Cu[pis pracis? iu polum Jundi vergit , que

pong

infule Corvi, vel Promontorii viridis appellantur ,

funtque. Canariis aliquot. gradibus occidentaliore.

