artes defcribantur.

Linea ad con-

Aangnlum g

eripherize p

3. Conrcded

arum du&a, erit parallela linex

tactum peripheri

n d

data.

3497

— UNI

gl hum

valec ]adad

1 V.. Datis duabus rcétis , tertiam pros

TL D du

portionalem invenare.

*porräonalcm I

4| Ditftdun

- Sint dua li-

:

poridi i

geg ae & be,

:

1, Dird

quibus tevtia»

rinuunyd.

proportionalis

:

a

MC

1 It nl

ft invenienda

ee

'inguam (s

Itaqtte conjuge duas feorfim datas a e & b e ad..

Ut femipergh

angnlum aeb rectum : Et ea fit antecedens,qux à

Ws a

parte e continuetur, 2. Deinde conncQatur reka

D IPS

ab ,cuiex b pc'rpendicularis bc dimittatur,cum

Pïfpeudkuh...

i

4 b angulum redum ad P conftituens; occurrens.

T

CO Rtedias

à € , eontinuatz in c , eritque e c tertia proportig)- ,

l

dubl

nais

T hug

Pars V. de Lineis re&is,

225

m D

C&Ut» l][ 'ld

NJ"

nalis quzfita , ad duas 4 e & b e datas , habebit-

ue fe uta e ad b e. Itabeadec.

atjv d.

Mi

V. Datis tribus rectis partcm propor.

a ldqucd

N

tionalem invenire,

j Fapadi

uv

Sint tres linegae.ec

i

0

& ad,quibus quartapro-

d

tiam datæhr« portionalis: fit. invenien-

"

da.

1. Ex ae & ecfiatu-

At

ldmer

nalinea a c,2 d veró fta-

a

-6

tuatur ad 2 cfecundum

"e*—'

ïüf l& J

4 Lmeaadv angulum quemcunque.

At aol

. ConneGte d e,cui ex c excita parallelam P e,

mterle»antem rc&am ad,prolongatam in , Erit-

v—73 que d b quarta proportionalis; & f« habebunt ut

—-"" àe ad ec. Itaad ad 4 b.

j [»f[l&m?rï

VI. Datis duabus rectis , mediam pro-

*portionalem invenire.

Data fint duz ve&e d c & cb , inter quat media

/

Broportionalis fit inquirenda.

|

1. Datz duxdifponan-

Á

tur in unam re&am d b.

i

j

2. Ex medio pun&o 5

.,/r tanquam Centro defcriba-

dgsud!! tur femiperipheria 4 g P.

*X

" (i' €ujus diameter fit 4 b.

3. Excexciteturipfi db

f

wnn m[ll*

þ A,mlx

perpendlculans € g lecans peripheriam in g. Erit-

ue c g media proportionalis interd c & c b lineas,

J U*a

dc P.

TA3 Fr

O,,Of.h e. habebit fe utdc ad a g. Itac ga

V1I. Da-

psll

GEOoMETRIJX

228

| VIHI Linfa

V1I, Darisduabus Rectis,duas medias

roportionales inveftigarc.

pfndfcularitcr

Sint ab &

Ó

i

ac linee ve-

Ti jin i

£a ,inter quas

s

m

:

inquirendæ

fiani

|

liib

fntdus medie

Es

l

Z

p'ropomona-

les-

y ópadin d

] trgur ia

i. Ex ab

b

; Al

& acfiato

j

i ]iezm

mdmngulum re&an

'guhlm n?r , du&is dia-

U

g

onalibus 44 & b c in centro e fs fecantibus.

Tk

Ut

& Ul

tü

2. Re&a a5 transferatur in rcctam 26 , ultra

A n, d fttam

uadrangulum continuatam,qux fita f: (imiliter

d

]

h

& a b coutinuctur ex parte P quousq; opits fuerit.

Ti

a

M

3. Conjungantur pun&a f & . du&á re&á P.

wraln,

L

e qua di agonalis P cauferatur à b usque in g. Re-

] us

fáiduum Vþrö

E

zf fumatudïf in c f, nempe à c usque

Ti Reg TU

in 0.

4. Aboi

n eademlinea a,fcxontinuam affuma-

tur iterum reCta a c, quae fit o i.

pot

s Abi

i

perd fi re&tam ducas ,

fecabit ealineam

m n

!

(j

abcontinuatam in P. Eruntque i

&b pun&a,ab e

eä

l

aa'em.

centro quadmngulï re&anguli zqui diftantia-.

ueræ »qua

Unde re&a £ 5 fiet fecunda , & c i tertia propor-

3. Iiem

tem]n

tionális,inter a c & ab datas. Eritque , ut ac mt-

TOi mom;

nor ad P P fic eadem» & ad ipfara e h &c iad ma-

f Ts

iorgm ab

VIII Li-

DT

Pars I T. de LmetsRe&vs.

N

229

vüüas m

p

"VIII. Linez ahcu]us horizonti per—

pendiculariter infiftentis , altitudinem,

metirti.

Tales funt. altitudines parietum , turrium , adium,

aliarumd, rerue erekavum; quarum met:enaarum Vá-

vii 110di f[uut.

l.

Per Speculum.

9 Speculvm collocetur in plano horizontis ,

H 1egxone acceffibilis ltineze mettendze.

. Ad hoc menfor accedat & recedat , donec

fafhg]um lineze metrenda in fpeculo confpicmt.

u d

)d

uo fa&o:

14

Ut fe habet diftantia inter menforem & fpecu-

lum , ad ftaturam menforis credti ; ab ejus oculo

ad

edes

10USQ

Ita fs habet diftantia inter fpeculum , & lmeam

TRURU

menfurandam , ad 1piam altitudinem menfuran-

uri PUSqi

dæ linezes qll(E pl*OPOTUO p(if auream Pl'OPOi tio-

jhil]""

nis Regulam mvefbganda

1, df

2.

Ex Umbm.

1. Splendente fole erigatur pertica certorumo»

iy Wibl »g 1

pedum notorum iX alxquo PIADO

u*löxblvn

2

Eádem meplurá pedum capiatur long? tudo

ill (fal dl*'(w

uribrae , quam pertica de fe pro]mt

,&[ ;Tqahl

3. Item longxtudo umbrz ,quam eodem tem-

3 tr"dln

poï'xs momento res , cujus altitudo quatr ttur,fpar-

it

Tunc

Wï i

Ut fe habet umbra perticoe ad perticam , €o-

^

ul

3.

d.un

pl

230

Growm*TRnIS

dem modo fe habet umbra rei metiendze;ad ejus.

TLl

u

dem altitudinem.

*

CAnm qtmmmnqt:æ.

y Capanttr

PoPer pertt

g dl

1. Pertica menforia, notze longitudinis , te«

dum, 208

jone rei metiendae in plano erigatur.

2. Menfor à pertica retrocedat, usquedum ra-

gnm u G

& aher, f) dat ii

4

dius vifivusex oculo menforis per apicem perti-

l

€x ad faftigium rei metiendz pertingat.

3. Menfuretur uná eädemquc menfura fpa.

I sm:: 4j

cium utrumque , inter menforem & perticam ,&

o,adb()o. A

inter menforem & rem' metiendam.

"unc:

T

lt fe habet diftantia inter menforis oculum

itudinem:

d tottn d

& perticam , ad perticee lon

vf

Ita etiam fc habebit di

;

tantia inter oculum

Tadfnto uv

menforis & rem tnetiendam , ad altitudinem r&

ts H

metiendx.

4

illihram of

Nota.

traatitdo

Tta fe ves habet ;fi ad ipfius rei meriendz , perpendi-

t rf

eulariter erecz , perpendiculare (ubje&tum pun&um in

plano accedi poífit, & men(or humi cubans per extre-

atl

mitatem pertica profpiciat.

At fi ere&us ftet , (umen-

$i de .

dum de longitudine perticx id tantum eft , quod fupra

ATT

oculum eminet, Sive differentia inter perticam & ftatu-

xam meníoris,2b oculo ad pedes. — Pera&ta veró opcrae

t priti f

TX

tione , ad altitudinem inventam addenda eftetiam ftatu-

ra men(oris, ab oculo ad imum. pedum.

Quz obfer-

1Inprimbs.

vatio non tantum in hoc , fedaliis ctiam fequentibus me«

tiendi modis , lecum habet.,

(l()ne d ülPlll[w

(

4. ViÁ drigonometricá , per Canonem [i-

Rnguïus ii

auum , & quidem:

QUs tangen

1 Ex una flatione ; fi ad rem meti

"&96569.

f:ndam ac.

cedi polfit.

S$it

g

Pars TV. deLineis Re&is.

23!

Cs

-areimcticndæ,adl

Sit turris metienda , b czdiflans à menfore 4d 200,

pedes-

fMntipyy,

1. Capiantur per quadran-

b

*rlrgitdgs.

tem, vel aliud inftrumetitum

"bripat,

idoneum , anguli ad c & a,

L.'

EAC Utl

orum uno dato , datus eft

&

alter; fi datum 2 o fubtra-

(b at

.S.

2 petüngs,

has: Sitque angulusad a 29?

Qu merir]

.':'

orem ia

fendam, T

40 , ad boöo. 20.

2. Fiat, ut Ra

dius xoooooï '

Xer menforsqy

ad tangentem anguli ada, &

;gitudinem:

fantia Iet t

$69620.

]ta diftantia a e vel dc

edum 200. ad altitudi-

d al

1

Cui fi ec vel

nem turris b e, 113. pe

um ;äoo.

d ftaturam msnforis ab oculo adjicias, habebi-

tur tota altitudo P c.

j merende p

2. Ex duabus ffationibus : fi xés meti

[ubj&tum pui

acceffibilis. -

Wenda fit in-

umi cubans ptt

( eredysfit,

Sit eadeu iur-

b

tis b c metiendas

qum eftquo

yrpecicim i

ex prima [fatione

-'fa

habaveo t

d. & altera f.

ditnda cftemm?

'l

elum

u

1.Inprima fta-

tliamequtam

tione d capiatur

LPN

IX

IV —— -

C

" Gu

anguïus abe 404 4

RI

3F

cujus tangens a J

2

dem:

d!

e eft 96569.

n d

Pa

-—

In

|

1

/

GEOMETRIJE

| pmH

2. In fecunda ftatione f inveniatur angulus

x Oretr :

o

gbe

60. 20

þaui f Khete

-

-

Cujus tangens g e eft

175556.

if

Ditartia df

3. Sumatur etiam diftantia inter primam & fz-

cundam ftationem d f, qua fit pedum

90.

-^

fs2 |

1

4. À tangente majore ge

175556.

k

euferatut minor Z e

-

-

-

10000,

L

96569.

Fit corum differentia g a

-

78987.

ifantiut

$. Hinc colligo diftantiam inter primam fta-

o90,pedl, i

tionem & turrim ignotam , hoc modo:

Taeslypo

Ut differentia: tan-

LU

jb

as dl

[ ad tangentem minorem ae

gcntium £* 78987

Qp

-

6$69.

Y Lunam .

j

i

]ta diftantia duarim

ad diftantiam e primsefta

Áim, metir

ftationum nota g2

Ti r d

—

ftionis & turris ignotam

90. pedum,

]

£e110. pedum.

kunin:

6. Dnas hasdiftantias go & 110 pcdum coh-

|

l N

'm;a T

jungo : ut fiat tota diftantia à fecunda ftationead

MT

r

turrim pedum 200,

ii

7: Dico ergó tandem:

ïï'.ïugnmmg'.aö

-

-

o a

Ut tangens major g e

175556.

ad Radium 5 e

-

-

100000.

ag u'mm«almä

-

200.

tiam ind m

Ita tota diftantia g e pedum

ad altitudinern turris ab oculo b e

16217

Msj

112.

a73556

cui ec velftatura menforisab oculo g f adjicienda

quabeg l

quam didant

I X, Data diflantia, inter oculum &li-

K metenja

neam aliquam perpédiculariter erectam,

tium Donequ

Detire

hypothenufam invehire.

yTunle

Sit in flatione d. invenienda byp&tbenufa a b.

;, Ob-

Ut al

LT

ParsI V. de Lineis re&is.

223

J g à

1. Obfervetur angulus ad oculum menforis ;

[0

f

29.40.

ui fit in fchemate ;.luag. 2531.

*

Yy

Cnjus fecans eft ab

-

I15095.

"m

-

-

200.

2. Diftantia 2cfit pedum

It p

Dico ergó:

»

n

ad fecanteii ab anguliad 2429:40

-p/(

Ut Radiusze l

10000,

[]

115085.

»

D)

Ita diftantia ze

|

ad hypothenufam a P

aminr ptni

200.pedum.

1

230 1.

; o mj

fgïänt fcälas imuris vel

(Tales hypothenufz re

gt m

turribus adhibendas.)

D

X. Lincam ante nos in pla

z

ljo proje-

r

Qam, metiri,

neóxturis i

4

Inter vavios 0dos &

] a;*mum.

t

"

bic unus eft :

&

fw

Ti a

1. Sitlinea metienda

e

ficundadatonea

e 4 ftans igitur inaltera

ejus extremitateerelicto

s

ibi figno, progrediatur

pnn:

I

fecundum lineam re&á

W

angulumque re&um, ad certam äliquam diftan-

tiam in d, iterumque in d fignum aliquod ponat.,

I)

2. Hoc pera&o , repete ftationem primam e; at-

t !

u^

j

que ab ejus figno retrogredere ad longiorem ali-

gb rf

quam diftantiam jita tamen ut femperin eadem li-

..,[[p]um&

nea metienda a e maneas , atqui ibid. fignum ter-

? « Cff&ï

tium pone quod fit c , di(tantiamque inter c & e,

metire,

.

)

!

3. Tum À citerum diverte,fecundum angulum,

j

qui fit ad lineam aec re&us , & perge quousque

j

$

fignum

L

N

|

!

GEOMETR!JE

|

jT.d

-

34

d

! 7 a.

fignum ad d pofitum incurrat inter vilum tul;n

'

li

p d

"

& extreimitatem linez menfurand:e a.

|

r(

myllllm"'l

du

D

4

4. Contingat id ad b , tunc intervallum de;aufe.

w

'lf' .

tatut ab intervallo b c,ut habeatur differentia fb

jj f

Jrita

t,/

duj

Dic igitur:

|

Jml['lwu *

hd ,

Ut f b differentia intervallorum b c 8 d e ad in-

tevvallum c & vel d £.

1

l

hr lt

Ita d efe babet ad ea lineam metiendam.

N.Si de fitaliquis baculus ere&tus nota longitudinis:

r

& c flatura mehí(oris ab oculo ad pedes , f'? differentia in«

|

ter baculum & ftaturam meníoris ab oculo , c e diftantia

inter baculum & meníorem,codem modo fe res habebit.

*

LE

Fel

Si in Ze perticá erectá ex d capiatur angulus ad a. fie-

DeDmes

vi poteít , ut tangens anguli Z 4 e ad radium.

THEO

Ita per:icz Z elongitudo ad lincam mcetiendam a.

(Hoc modc £ntercapedines fof[aruem CO flamsuum: item

diffanzias rerum imcon[Detiu fitarum ,vnetiri po[fum.)

I.Orc'.iuemügura

Mvnsqum ln

X1. Lineam,ab oculo perfendiculari-

AU

ter deorfüm vergentem, dimctiri,

Schiagdmy j

Sit dimetienda linea b c ab ocu-

A prbdn r

lo ad b conflituto , perpendiculari-

din Ht v

£ev deor(um cadens.

AUA a

1. Nota fit diftantia pun&i a

iib dl

à pun&o c in extrémitate altera . q,

L

[s]

2, Umns E

linex metiendze

li æquSBis]

2. Collimetur à pun&o P ad a c; capiaturq; an-

LT

ulus b a c. T unc erit ut Radius ad tangenteman-

lC frer ag

guli P 2 c. Ita diftantiaac ad lineà metiendambe,

!tf f "

( Hoc artificio metiri licet profunditates puteorum ; in

quibus « c refert diametrum eorum in fundo: qua ha-

v"bfff"ndafguy

beti potcít ex diametro orificii.)

uT !

Verum

"'ME

- Pars V. deSuperficicbus planis.

535

lp p

Verum bec C9 fimilsa, quale menfurands vebus preci-

pinntur v veclius nón addi[euntur , quamquottdtana uf

, CS exercitationesidoncoremá, inflremeniorum traftat1o-

"u y*&lllikl dg! à

ue , prafev im

adremtis Affronomicitá Geometrsct , de

ts

nj us fabrica

[

njm plures ferepfersnt : quo carere Ma-

ü

she[eos fHudio us mom debes. Hoc enim orgamodepr bendum-

pur angu!tyquesft eum um atg, altevo deto Vsuumq, Ca-

imbrddu

none habe «mus , nihilferé eit , quod dimenfronc a noflram

effagere posfit.

tmittlttdoy,

tut ul

telr [H df

GEOMETRI!EX

tb odl

Pams V.

( aof

EHIHEAOMETPIKH.

a

De Dimenfione Planorum.

( d.

lintim meindti

THEOREZMGOJIT A.

(nn Wnærm&:

I. Ordinem figurarum reGilinearum monftrat

ia mdinjn)

numerus cüm laterum,tüm angulorum,demptis

lopcrpcndm*u

duobus.

dinct

Sic triangulum eff primafigurarum reBilinearum,

(h

|

€omprebendens tria latera , tresve angulos , à.quibus

if

l

!

Á duo abjicias , remanet 1. Quadvangulum eft figura,

fecunda, habens quatuor latera, & quatuov angulos,

à quibu ablatis 2. vemanent 2.

4

H

2. Omnss anguli figurze cujusvis re&ilineæk,

funt zequales bis totidem re&is, quotaipfa eftine

ter figuras reGilineas.

j a potur?

.anneurema

3ic tres anguli prima figure triangulari , equa-

m

!

——

les funt bie uni veo , boc eT. duobus veBis : Anguli

um

z

verà fecunde figura vellilineg quadrangularis ,equales

de cateris:

T ,(um Vis duobus vetbis , i. 0. 4 reBis , fic

p

3. Omnes

*

J

G:som ETRÍJA

36

]re fa.

fl

"

3. Ómnes an gälirfriæg«ïii*æ re&ilineze cujusvis x-

üalesfuntbistotidémreQris anguhs,demptig d

m g

^m bl

lat

gulis 4tuor,quot ipfa continet latera vel angulos,

uovis

A $aQ

Ita anguli cujuslibet trianguli , &quales funt bis

xgrisducitub

tyibus , vel fex ReBis , demptis quatuor., boc eft,duo-

ap, g

bu. Anguli figura Peutagonica , equales funt b

quiuque five decem re&lis , demptis quatuor : fimul igi-

j ii

£ur aquales fexc re&is,

gt adebif;»jaw

4- Parallelogramm

ilatera oppofïta:funtin'ter

s Silnasa

g u

fe æqualia,æqualcs item an'guli oppofiti , totum-

li bifariam.

lpl eiqu

que fecatur à diagona

$.In uadrato & R hombo etiam oppofiti am

finftd.

xulí à diagonasibys bifariam fecantur.

figuidontrt

Secus fe res babet in altera parte longiori &9 Rbom-

fim gulapm

boide.

u

x C

6. In Qqadmto & altera partelongiori,diago-

i»:,.W».

nales funt «quales, iü Rlioimbo & Rhomboidg

. 9 qn:f'ra?c

inæquales.

A

M

5

*

D

2*

---.

ILITTURUR

0..".'

À

..-"'

[ T

&agwm&ü

D

$

»

*

td, diilinija

N

5

*

i..'..

F

h un.: ETH -

Á in d t

Mämmm&

"

| qmzd»*a!x»zzgy

.lïi

f

i

Titeran,

.*

1. Qudng

é

Talerdpartel

fs hterun;:

à Qb eandemN '

n

$. ReBa

]

J

i,

—

ParsV. de'-äupefryülcrïibgs— Iiïägïä-

237

Ms

«

7: ReGa linea fecans diagonalem bifariam quo-

A

:"1

,

Y* modocunque , dividit ipfum quoque paralielo-

Á

E grammum bifariam , u£ re&a e f in R bomboide.

t ln

8. $1à quovis angulo ttian

[o]

guli re&a perpen-

1

!dj dicularisducatur, dividens latus oppofitum bifa-

mif'»*Q"dïü f« riam ; triangulum quoque bifariam Í&cabit.

16 quinr: f

Ita e c fecat ut bafind f , ita etiam

^

h

:

angulum ad € bifariam.

11 fJ'W

l

—

9. Si linea reG'a

dupla fuerit li-

:::

! nese reGae ; quadratum illius qua-

——

"

h

c

-V

"

druplum -crit .quadrati hujus 8

fiiïm qu

4 contra.

m lecadh

umj

Sic quadratum ex reaa b a

pudnpill. Yagus; * quadynplum erit ad-

cióxm d

quadratum ex reBa c d fa&um : & boc illius fubqu?-

:

JPJWEON!'T-T druplum.

ao

10. SilB :quadmto quovis

diagonalisdmatur,

quadratum àdiagonali defcriptum, duphu*n erit

prodici qriadmtï:

p m

In quadrato a b c d diagona-

x depes

9f

"

l& a c,duplum e& quadrati ab

,

q,"..

€ d. dividitur enim per diame-

&rum in duo retfangula triangu-

;

la, effque coruea [ubtenfa , cujus

G es

Iï

^

quadratum equale esf quadvátis

latevum.

11. Quadratum diagonalis oblongi

lfïve ng-

Eu r:x áltera parte longïori;, acquale eft duobus qlia-

dratis laterum inæqualium.

Olv eandem fc. rationem , quia etiam oblongi dia-

g0na-

L

mnv&

238

GrgoMETRIA

&E"

NÀ

gonalis , illud in duo triangula reGangula divi

12. Inter omnes figuras zequilateras ac zquian.

f

ulas, foium triangülum quadratum » & hexa.

4

gonum locum repl&re poffunt. h. e.

In plauo ita inrer fe mutuo aptari poffunt , ut «

u

Atl

tév eorum angulos vibil fit vacui , fed omnes unamo

^f0

planam fuperficiem conftituant.

13. Area cujuslibetfigurze regularis , zequalii

1

eft Re&angulo , contento fub perpendiculari , à

centro figurze in latus unum deduGa, & fub di.

J

midio ambitu ejusdem figutze.

Corflituumtur enim boc modo triangula re&angu.

»

P

M

la, quorum latus unum perpendiculare , ve&um inclu.

78 jj

M

deus ,im dimidium alterius multiplicatum, aream pro- .

01

ducit : Qu& aurem ratio perpendicularis &$ umius la«

terz: eft , eadem eff ommium aliorum.

4 Hoperdam,

14. Figuree ieezme/mevgoi (qua fcilicet babent e- iil

quales axbitue , & quorum tevmini femul fumpti, funt

f iduib

equales) nou funt ejusdem capacitatis. — Sed in-

ter ievgnS a , i. e. quarumlateva [unt numero equa-

; 1b

lia , capaciores funt regulares , hoc eft , »quilate-

-s etintitne

Bdatelen m

r* atque æq'uiangulæ. Inter hac ipfas Regula-

res autem imultilaterze funt capaciores : Omnium

d ll

€rgo capaciílima Circulus.

rbl

Geometra dicunt , figura quà terminatior , €b ca-

t Ed

pácior eft.— Terminatior autem dicitur , qua plure

u C Cï.lbam Wt

babet terminos five lateva.

Hiuc circulue capaciff-

A Pïioæm .ït

yiis : quia mz vaskeugbrp O« 4od m Avyyevomep Qw ortii-

$. nf

um eff , infimta quippe quafi latera , infinitosg, angu-

Tdratum.

(Ne dl

los babens pro multitudine pun&orum , ex quibu pe^

1

vipberia confiat,

D s

PROBLE

T

Pars V. deSuperficiebus planis.

39

NY

quscx-

lt

M

AREA

oo

1

t

D

UOf f e

4o

Mi

L

A t

z7

u

ÉXEA

7r0.

779z'ï'

b u

i.

*

t

900

gU n

erpands

N

Jo

30

zo

kduca, ld

i

1029

T.

favgtla n

95

&

lrt, rtfnin

24

£E

,

j

NU

NT

Vi & at

PROBEMATA.

n

I Super datamlineam r

kct.x'tam,quadra-

ul

tum defcribere,

rl p n

x $ib — Sit fuper ve&a a b quadratum conftruendam,

a j t

1. In datalinea 4 b, ab una c

d

od

ii ejus extremitate perpendicula-

l

]

sNal

j

;risdatz lineze aequalis e&cite-

hi ipfi

o

(j &ur ^ 2 , ut habeas duoquadrati

efcribendi latera.

a AA

bb

ii — 2« Ex dpun&o ad intervallum ipfius d? vela

m efcribatur arculus ; fimilisque ex pun&o a,

wrapliécans priorem in c.

mEo 9. Tun&is re&ie ac & de, conftru&um erit-

dratum.

/.

i

JW,MW»'&*]HS

l

Non aliter etiam in defcribendo re&angulo qua-

]

.

dran

gulo oblongo procedes » nifi quod in erigendis per-

pendi«

ponl

1

GEOMETRIXE

j Ts y.À

40

— À

1 lu cagiti lu

4

pendicularibus , apertura circini ad datas lineas inaqua-

les accommodanda eft )

b

uxüt;et.

1i, Datis pluribus Quadratis , five a.

, Barang

qualibus five inzqualibus , unum coníti.

;[:1 " Pgrpcndicu

n4

tuere , omnibus aequale,

i

- Digidi

Sint 4 quadratorum latera À

ABCD.

Ita age:

Bo m

; ft a

( Exgtanqu

Ad lineam e f,xqu

alem ipfi C E

D-——

] defeibatur

a , ftatuatur perpendicularis

anibuatamin/

f g, xqualis ipfi P , & connectan- e

-»

Qdratn

tur e g. ad quam rurfus per-

|'

"

sendicularis conftituatur g

rltTïEangu!oar&

b. æqualis-ipü c, fiatque e P.

TV, Diodu

Denique ade berigatur per-

od l

pendicuhris bi,quzfita-

es

pudratüm conl

U alis , re&zxe datae d fiatque

1 Dato v

[20

D

n

teadofc ltl

Quadratum fuper e i con-

fttuctum oquale erit qua-

:cïmpo&.

1 Dd

quor quadratisfuper a b c4

fU qug Y

conftru&is.

|

tdine g

»

W&

I11. Dato Triangulo, zquale quadra

AMI AT

tum coflituere.

m con!

£ 6

| Quod ts

Sit datum Trianguïum

& C b cui fit equale quadra-

ht if fpu;

h

tum conftraendum.

k

—

rjb m

i. Bafisa b cóntinuetur

'ar tl r

à parte 2 verfus b.

b Datum

E

2, Per oppofitum angu-

n

PM?WPW

"

Ehy

| X"Pafs V. deSuperficiebus planis.

$41

lii d dnas!in:n

E lum c agatur parallela ipfi P a, n P contiauatz ,

' quæüt i e c.

dem ) rW:,

4. Peran wdum ad 2 excitetur Re&a, ad ba-

P t

fem perpen icularis , quxe fit a. fecans bafems

(

in 2.

4. Dimidium bafisd a fscetur ab a in f.

wafx,,

—

E

$. f & bifariam fecetur in s.

l ::13 j ts

6. Ex g tanquam centro ad intervallum g fvel

i —

g defcribatur femicirculus f ? e. qux fccabit a

M —— continuatam in P.

L

Quadratum fuper a b. conftru&tum :equale e-

l

[|

: rit Triangulo a c b dato.

1 V. Dato quocunque redtilineo, five,

, quadrangulo five multangulo , zquale,

! quadratum conftruere.

1. Datum re&ilineum in 'T'rïangu]ä rcf"oïve,

ducendo fcilicet re&as ex

qudlibet an guïgrun? in

|

ï

" teliquos,

2. Deinde, per antecedens problema latera in-

quire , quorum quadrata fint ipfis his Triaugulis

*

ordine aequalia,

m u

3. Denique per fecundum problema Quadra.

p( fümconftitue , omnibus laterum quadratis :equa-

1

|de: Quod etiam omni

D

us triangulis, & confequée

&r, ipfi figur:ze datze sequaleerit./ Quod. enim

i/

| omnibus partibus, fimul acceptis , :J:qiiale eft, e«

L

l tiam tot-i

convenit,

j

V. Datum Quadratum qoavis mulii-

lp ici proportione augere atque mipuere,

W

d In«

E

-

2

2

GEoMm:RM:

)

Ü

-esjrirpüäsæq

1. Inteiligantur b c&a b eíle

gulorimq ?

Jatera qu-'fïrati a;&gendi.

Igitur produ&o uno latere»

À

pydlige

dati anadrati augendi , P c , ab

Ü Pmibus,qu

[477,

exïrea;xitate alterius lateris 2 e-

duc diagonalem ac , quae erito

latus dupli

Menfurg.

H

N

-

ac diagon ali adlatus pro-

du&um applicata;ut fiat ? 2jite-

j

rum duc ex 4liaeam transveria- ^

|

!

j

]em 24 , qux erit latus tripli.

)

^5

/,

H

"Transverfalem hanc 2 d rurfus ad latus pro

|

ductum ftatue , & ad ejüs extremitatem ex priori

L LL———

Si(l lil

Á lt

uné&o 4 , aliam tramsverfalém a

ge, qua fita e?

Vil fltok

& habebislatus quadrupli.'

At

Sicque ad quintuplum , fxtuplum , &c. in in-

fthremye cen

finitum progredi licet ; atque etiam minuendo re«

dem,ityd

redi. Nam£ v. g. ex laterefextupli,facias trans-

Si ex latete

verfalem , habebis latus quintupli.

V, rf

qui ntupli transverfalem facias , erit ea latus qua-

Rütitneny,

drupli , & fic porrà : prorfus co modo , quemfu-

p W d

pra n augendo minucnddvþ circulo cxplicavi*-,

]i

matir,

mus, cujus Schema etiam huc quadrat, fi , uti di-

Quad

Tantem

&um , ex duabus circuli femidiametris , quaóra-

Hj

tum facias.

m

l

V1. TabulamMultiplicationis

Tnsc

Qadra-

1ot

torum conftruere,

Si Rádium ive latus primi quadrati;facias par-

D[J ts

Vi

tium roo. fic, ut quadratum ipfmn fit carundem

partium 100000. & poftea hanc fumma

m dupli-

U £

ce8

ET

Eäm

A:

9

]u

lt

Pars V. de Superficiebus pklanis.þ

-

43

|]

ee5, tr'ipl'ices, quadruplices,quintuplices, &c, fin-

j

gulorumq; multiplicium radices quam proximé

invef]ciges', acquires eorundem multipliciü latera

tb

dC

in partibus,qualium latus primi quadrati eft 100.

iL

:

Cauon Laterum quadratorum

in partibus 10000.

M

IU

Menfurz.

Partes,

Menfurz.

Partes.

IU

100.

6.

245.

I4I.

7

264.

8

v

I75.

283.

ä

200.

9.

5

5

ÓO.

ftsa] laäizs;;'

21mAV.

Ie.

316.

ml at p

8ic tabellam bancce in infinitum augerezl—icely:t,

1396 que t

Vil. Pofitolatere cujuscunque multi.

lateri ordinati, partium 100000.perpen-

um .

T m.im:fndo [

icularem,é centro figurz ad unum lgrus

ASttA(e

cadentem , inveltigare.

Srexlten

i

1. Circulus totus partium ggo. dividatur per

uU m

merum laterum , dati multilateri ordinati.

ndo, qiem

2. Quoti , qui eft angulus figurz , femiffis as-

i.r:nlq cxpïiqf»

fumatur, hujusque Íemiffis compleme

ntum ad

ii quadran

tem.,

a quix

3. Hujus complementi tancens inquiratur, &

fiat , ut Radius ad. (emiffem lateris dati; Ita tan-

yiomiQU/^ gens complementiüm femiffis quoti , five anguli

higurze datze , ad perpendiculum quzefitum,

Md

Exemplum.

usj

Detur Pentagonum equilaterum , cujus parpendi-

5;fummsmduï eulum fit invefligandum.

072

Par«

*

m

244

QEOMETRIE

-

dimdium ak;'

Partes Circuli funt

3601.«

Divifi per numerum laterum

.

angul aréh

g, proo

Producunt Quotum

72.

-

26.

Y, Arcat

Hj femiffs est

Ejus complementum ad Quadr.

$4

rit

Hujus complementi tangeus

127638.

, Sunequ

100000,

; ul

Latus P entagoni p'artizgm

-

50000,

;, Produdt

Eju feniffs

Dico -ergö :

l i;ianguïiar:*a,

Ut Radius

ad femiJem latevis

100000.

$0000.

fs r l

Ita tangens eOm-þlementum

ad perpenudiculum,

hts

femift. Quoti 137638.

68819.

priinimpra

Trisgi,

In bac proportione ad quodcuuque lafus datum pere

tm;f..nt:vaf; l

endiculum etiam in nuueris aliis inveniripotefl..— ^

('u[ürl ?T

Vil Quadranguli Rectanguliaream

Tib

inveftigare.

l

Axeas metimur , fuperficiebus cujuscunque»

N Cqmur

menfurze quadr,atis. lgitur in quadr

angulo té-

D

&angulo longitudo, certá menfurá aftimatá, d-

catur in latitudinem ;5 produ&us crit area qua-

n

J

dranguli dati. e. gt. Sit planities aliqua, cujtus lon-

, il; ïnqu

f:xiquo mb

Lh

gitudo pedum 40. laiitudo 20. pedum : avea erif 800.

pedum quadratorum.

WO

1 X. Aream Trianguli Rectanguli in.

3. H

I in dinig

venire,

ïæ,ve] Wltïa, 4

Cum omne trian gulum reCkan gu]um fit dimi-

lo

f

/o.l

VULG

la

nguli ; Itag;

crurum at

n dïmidim ]

dium quad ranguli

ducint Toio

gulum rectum comprchexidcntium ,unum

.llï,).lj Q trim,; T

3

N

dium

Pars V. cïe Superficiebus planis.

243

; dimidium alterius,quod producitur, eft illius tri-

u

| vangulif area, Vel unum illorum crurum duc in

alterum , produ&i dimidium erit trianguli area.

[

b

X, Arcam Trianguli aquilateri repe-

:

! f-'/' rire,

1//

1. Sume quadratum lateris unius.

100

2. IMlud per 13. multiplica,

"

j

3. Prodn&um per 30. divide.

Q

1

!

: Quotus eft da-

ifin du

ti trianguli area,

Nota.

gt

Quia triangulum equilaterum , cujus l.?fm' q. e,

tldpydis 1. babet aream y6. periude eft , ac fi per aureampro-

fifi,

portionis regulam dicas.

zi

tll y

Triangulum ,cujus latus q.

I.

-

A

12

lj t i.

continet in fna area

30

tGangularean

Quid continebit triangulum , cujus latw q eft , 25

Faüla operatione provenient

$3. boc etk

1025 vel 10&.

JUSctun

NLL*

Ylo f

XI. Cujuscunque Trianguli aream ve-

y iraugü

r

[-

sfmdà

hari.

us t a 1'v

I

cModus,

T EC Inquire perpendicularem ex

II

d! 3liquo angulo in bafin, five veram

; hve protra&am incidentem.

h ;"'ffï.äl-)h i

2. Hanc perpendicula-

rem in dimidium bafis ve-

p

t2e, vel contra, Dafin verá

ü

,igum ftti

'

in dimidium hujus per-

j

.,.

Qu

pendicularis ducito. Numerus produ&us erito

ï

g

j a trianguli dati.

Q 3

I I, Mo-

P;lr- Y

46

GEQMETRI)E

"ii

T-I-

VU'WMW:.

-

^

rangib

1. Tria Trianguli data la-

fimoduc p

tera , quoe fint exempli gra-

dli ui

amninl

tia,10. 17.21.in utiam fum-

/

m

fi majus b

jnam conficé , u

t fiant

9-

,l

j inegru

-

5

3. Summ»e dimidium fume :

multilriicatzu,

ducit ream

4. Ab hoc dimidio fingula latera fubtrahe

:llg

habeas tres differentias.

-

. T

14.7::

obliquatpul

4. Singulasin dimidium cont nu$ multiplica,

nempe 14. in 24. undefiunt 336. deinde 7.in 536.

ts artqmpro

unde producuntur 23 $2. tandem 3.in 23$2.un-

Nman du

af

de fiunt7056.

FL:*H)]

M

1

tnprd

s. Hujus ultinii pro

du&i radix qua-drafa,nem-

l)

VLORIUI

)

"

pe 84.eft trianguli area.

AC M

11l Maodus Triganometricus,

TOR

uld

Ex datis duobus lateribus , & an

gulo ab c;s

VA Va

Dd

comprehenfo , hoc modo:

I. Ànguli dati fumne finum reQtum.

A

b

2. Duolatera, angulum hunc comprehenden-

ure

tia , dataquein fe multiplica.

w

Q If

ERN

3. Produ&i dimidium fume,

x 'dic : ut Radius

1

a, "a

ad finum anguli dati ; Ita produ&i di'midium ad

arcam qu:æfïtam.

XIL Arcam R

eit t

hombi inv&üigarc.

Diagonalem unam duc

: prebdut

f

[r3

.

in alteram, produ&i dimi-

'!

z

PL

Lihy quod

17

dium dabit aream Rhom-

.*

bi.

2*

P

ü ila Mblflh

At f

xl

Qu lj ;

Thrg

-

^5

47

- Pars V. de Superficiebus planis.

'«W.',

XlI1. Rhoamboidis arcam reperire.

?

Ex angulo a-

e

liquo duc perp£-

VA

v

dicularem in la-

»

:

N IN

-

--

x./ !

tus majus. Eain

R

*

W

a

latus integrum»

[

multiplicäta.-: -

(l filirj

producit aream Rhómboidis.

n

XJV. Trapezii, five Rectanguli five,

ODt Duemol

Mi d

j

NDIf

obliquanguli, duo latera parallela haben-

tis, aream producere.:

m 3.in$3

:

ïj

Summam duo- "

e-

rum laterum paral-

ïixglladratä,n:xn

lelorum datorum.» ,

duc in dimidian.

NU

perpendicularem, ,

& angulo ib

produ&us eft quzc-

N

fita area.

9*

thum,

XV. Multilateri rcgulafis; arca

m inves«

mcompre*.*.inöa

hire,

Semiffem ambitus multiplica in perpendicu-

dul

N

A dimidun:

larqn, & centro figurz ; ad unum latus.

Exemplum.

Si! metiendum Pentagonum , cujus perpeudiculum

nyelügire

tomprebendat de certa aliqua senfura cognita par-

£a

-

-

-

4

Latw quodvir babeat eavundem partium

6

30.

Ut ita ambitus five fumma laterum fiat

«ä

Cujus femiffs e£t

-

-

Ij

234 du&d in perpendiculum

4-

g 4

Prodi£

GrowrTRIX

us J

—

48

Prodit area

-

-

60, .

yrtangt

Qua etiam producitur ,fi fummam awmbi*us in femi[em

intciz ]u

viadun.

perpendiculavis ducas, foomodo autem perpenudicue

s orimm ao

lus inveniendum fit diduss eft. fuprà problemate fe

í

yümm

s tertia d d

oun&ok coni

XV1, Aream Muitanguli irregularis e-

vrlineam dH

Tucre,

ieum blna

Difpertire figuram , quàm cempendiofiffimà

rdivilum di

feri poteft : vel in Quadrorgula , vel in Trianpu.

XX Tri

la Re&angula,

uorum Engulcrum arege quacfi«

tx;&in unam

j

ummam conje&x , aream totius

Qp in duait

Eguræ efficient.

dereitutil

allmpmo

XVII. Triangulum in partes equalee

TU

dividere, in uno angulo coeuntes.

t. Bafin 4 c an-

Sltarpuut

j

£uli ? , cx quo divi-

!t pudy

fioneminftituere cu-

intenum

pis,in tot partes di-

Is 'EC'LWCS Wt

vide, in quot trian-

*

tsbl

ulum dividere col-

d

a

cg,,

L o .

f

ibitum eft, ut hoc

Df a

f

loco in tres, 4 2,d e, e e,

(s

l,

a putcba

&

ZÉ

i

vifioris hujneper re&ss cum an-

: I-. La*.uw,

n aj

gu?g cohnecte, ut fiant d &. e b. & divifum in -

Qugt pat

4,

quaies partes erit tz-ïirgnlr»m.

um

XVI1I, Triangul:m in tres pluresve

d EX Punä

m

parics diftribuere, ita vt divifionis linez

! [qll'fü

$ hgj

in uno angulo non coéant,

l

Sit

alhip.

/

"ts

P.

—x

Pars V.. de Superficiebus planis.,

249

[

Sit trangulum 245 .

RA

cintres equas partes di-

ngm'ï

videndum.

Exbafi 4

P

& primum abfcindatur

Z/e

ars tertiaa d , & cum

U RNE

un&o b conneGatur:

Mi

perlineam d h. Hzec linea b d. a

d

e€

I mll

iterum bifariam dividaturin e , du&äque redtae

Bu tT

£, divifum erit trianguhlm ad votum.

! icämn'; W

X'X. Triängulum ex dato aliquo punt-

J i

&o in duas tresve xquas portiones divi-

dere,itautiliud punctum in latere aliquo

n parts u

affumprum , omnibus partibus fit com-

CQeuLfGS,

mune,

Sit triangulurti

&bc, ex pun&o

£ dividendum in

tres »equales par-

:

tes, ita ut pun&ü

[11

|

£ omnibus com-

h Ó

e»p-M

inune fit, & ex omnibus þartibus ad illud pateat

acceffus,

I

pur r um

Latus ac,in quo pun&um g fitum, divide

in ali

H

T dirfum i

uot partes zequales, e. g. in tres , quae fint

&b,bi.ic.

2. Ex pun&o duc reGam in

:mgulum oppofi-

jn ts gt

fum b , quxfitum g P.

divionilit

3. Ex P& i excit

a duas huic linez g P paralle-

"

asbk,il. usque ad latera trianguli abc.

[

[

Q5

4.Ex-

p*

'.

250

GEoMETRIE

|

4. Extremitates k 7 junge cum pun&o dato 5;

|

, Mi

& fic divifum erit trian

3 hu e

g um

gulum in tres Partes"æ.

quales, ut petebatur.

nin ajuaa'm?qn

X X. Parallelogrammum per datum

», Sue at

L Buusdi

quodcunque puncturh bipartiri , ita ut li.

nea dividensillud punctum includat.

giprpatiat

Sic paraUelo- a

1 Metireig

J

l

fimatio

nzm (].1

grammum 2 bcin

g ia

duas zequales par-

T.

tes pér pundtum e

CC

X,n zgiu:

[

gorl a

dividendum.

ä:io

v

AU d2l

1, Ducduasdiagonalesa d & P c.utinterfe

o

earum mon(tret centrum o.

í

ia

d

Wtütenum

2. Pet hoc centtum & datum pun&um e, duc

gpitan al

aliam redam , quoe parallelogrammum bifariam

4f t d pd.

]

lfs

dividet per pnïi«ïhtm datum.

x at dipi

XXI. Figuram quamcunque regula.

tpitit

rem in quotcunque partes dividere.

Cercumfcribefigurze datze circu-

,

D

f

Du

At

lum, quo in partes datas divifo, di-

f

n

vilà codem etiam modo eritinfcri- F. -

CY

pig

LR UI

ta F.x;ïma , du&is ex centro re

CL]S ,.-.?

dtion t

i

ad fe&tionis circuli pun&a.

^

E

Sinilin

!

perwh

BH

X XII. Figuram aliquam irregüvïarcm

LT

at

bifariam dividere,

Jrürdere,

x—

Sitfigura aïiqua'irräguhrïs oblongior , ín du-

as xquales partes fecundüm latitudinem divi-

À p

denda.

i. Divideeam in duas partes qualescunque;

I'Abh'!Smg.tg

ad zítimationem invicem ægualcs.

z, Metire

r

Pars V de Superfïcïcbüs plenis.

* (l

2

Mfm([od hi

^

-

id

1

a

nti-

lg f6T

