;aTd-d Jatusy

vum loci tut,-

n

j

ajongitu(hnä

t.

Ex his excer

pe.afcenfionem, graduä locx

Sölis, ut

& gradus oppofiti,

j

,ägniSrprmtriw

—— À

2. Cum his operare ut modo di&um,

»

um

.

* Ekeinphuh I.

,

ï

Ouaritur, qua fit longitupo di

l

1]

li. -

€o. 12. Iunü?

*

ei, Sole 'ver]l:?te' in o.

Mi Mf

| eþïm l

Yi f !

;;

Gradus oppofitus efl o "jo, .cuj*usujïenjio. 2;9. 29.

m'?l.'ll

Afienfio o 93. veperitut — -

-

[.À

[

é0.

àt

0

Hae ex illa ablata relinquüntut

.-

-

15 g5

pu'hr;äqo "i

arcus faiis diurnus.

a -

HI Minu SCC-

MLITI l;

2. Hicin boras & minuta converfun Jacit. 1. ^985, p6

Exemplum 2.

yewlenentm

Qua est longitudo diei Sole verfante in 0 *jo,

sudaru agf

tf d s hr

Gradus oppo[itus efl o & ejus afienfio - - 60, st.

5 r

addito Circulo frant

"-

[

L

-

-

420, 3l.

-

-

-

[j

-

u*a»tcmeusqüe [

Afcenfio o *jo efi

LJ

299. 29'

t Mana t

121.

2.

Hac ab illa füblata , velinquuntue -- -

&tcu diurmus, qui in boras C minuta converfu facit.

B.

L.

H.. M. Sec,

! Al

-

-

-

L d

Ld

L.

-

w

8-

4.

$.

i

Alem.

$. fer kdijfüre-ntz'am afcenfiou

M a&fc;a

W.

1 Differentiam afcenfionalem , inter afcen-

fs i

fionemSolis rectam & obliquam, in fignis fepten-

AU Utu n

n

trionalibus , adde ad 9o. five quadrantem aquato-

A

TU Ü ] ü

ris; in meridionalibus ab eodemaufer. Quod pro-

l)

du'glt/m- vel rf:linguku'r ; €Ít arcus femidiurnus.

lT

M li

n

*

Qui

LT

lt

dex]

!

",

"r

[

"w

[ od

v

PRAXIS Em 'Ufsus

——

$56

ij

!

!

h

—

" (&i duplicitïtïs;& in

horas & minuta-conv

erfus;

exhibet longitudiné diei,efg. differentia afcenfionalis

'unis hr

[o]

/

1

e 95 jigniSeptentriohalüieft * . dR

29.-29.

Wi y

l

adde Quadrantem

-

L.J

-

L.j

-

&5

90.

0.

-

-

-

-

[.J]

-

[.]

fiunt

"

-

9. 29.

A t

Hujus duplum esi

.- þ'--

-

-

L.

-

238,..58,

Quod eficit boras 15. Min. 35 Stc. 5 2.

[

2. Diffetentia. Afc, 0. *lo. figni inetidionalis fimili-

!ils 299* !i,

ter eit.

-

-

-

[ J

a

-

e»

-

[.À

(X 60« f

o

49. 29.

$ 152- JI

' Que ablata 4 9o. velinquit - — .

-

éo0.

L

"

-

-

-

*

Cuju fecuudum est

r

PIP

42«

Ts

Quod facz'; boras 8. Min. 4. Sec. $.

TET

^ Nota.

r. Vtcompleimentum arcus diurni ad integrum Cirs

TT

culum eftarcus nocturnus; ]ta Complementum longi-

t

tudinis diei ad 24. horas, eft longitudo noCtis proxima.

N'r

L

( dM

2. Siarcus diurnus, vel diesalicujus ftellae quara-

tur, five tempus quo fupra horizontem verfatur ;

ZX L

-

1 Affumatur eiusdem deícenfio obliqua. e. g«

.í! m':

[*]

J

[

-

L

-

-

-

- 45 235. 38.

ri, que eít

T M"W*f

L

At&u

2

Huic

- 1800

addatur fcmi'ci.rcihlus --

/

1:'63

utfiant - -

-

-

L

D

-

-

*

-

- €

415, 38.

3

Hinc aufer afcenfionem obliquam, qux in

-

-

e

*

-

-

:','g//))lfäl/f.

ar&uro eft

-

-

-

e

183« 20,

Rceliaquitur arcus ftelle diurnus « -« - — 23z. 18.

" ,a(cc,

'

- 127. 42.

pigns ln

Cujus complementum eft no&turnus » » -

ho

/

/7

t

Longitudo autem dici

-

-

-

-

-

-

154 29- 124

noctis

-

»

-

-

-

L

-

-

— -8, 30. 48.

ye QU

Per difïeïc;xtiam afcenfionalem

alicujus ftella,

3

ejus arcus diurnus codem modo inquiritur , ficut fupra

[cmi&wgfä'

de Sole diximus.

pso-

n

n

«6

ÁSTRONOMIAE

ETEGES) UEV rIDSHIETE

"d

PRosLüEMA Il

.L

M

r

fm On

Horam ortus & occafüs Solis inve-

" j

"

ftigare, horis noftro morc à meridie vel

j

u

o

media noáe numeratis.

"

m

p

L Im globo,

)

1 Locum Solis ad datum diem fub certa

elevatione poli cognitum, unà cum indice horarig

[

(

1900j

ad meridianum transfer.

ert

"u

2. Eodemloco Solis ad horizontem orien-

j

yls d

talem revoluto , monftrabit Index horarius , cum

I,U.A

^

TU

l

."

'

globo volubilis , horam ortus, ad occidentalem,

r

n a

horam occafus Solis,

gjnin

2. Ex data longitudine diei,

.a lbnoott

l.

Longitudinem diei bifariam divide,

2.. Alterum dimidium dabit horam occa-

amirin d

L

fus : alterum vero, fed ab horis duodecim prius

i gt

ablatum, five co,mPlemc:'ntum ad.horas 12, horam

Ortus.

c' g.

l; lm

H. M,

2im n (

Longitudo diift - . - . -

1j. j6.

m r x

Ejus dimidium notificat boram oecafus

7* ,8-

gt tir

Conplementum ad i2. nempe/ - - -

4- 2.

'trtyu

indicat botam ortus Solis.

R L

:i,.: Ql

. PRosLrMA IIL

m C-:Pn"m'

Quái hora dici vel noáis Solaris, ftcl-

; wl

Ja aliqua oríatur & occidat, ex globo ad-

diícere.

1

W.Bm

l

L Locum Solis dati diei , una cuni indice

! !

M

hor?riö ad meridianum accommoda,

RM

$, Hirtt

"f

PRAxis Ér Usus

-

Guserspm DT cortonaeet t

?

w

2.

Hinc revolve

-globum, donec ftell

a tua

j

t

rimum ad horizontem orientalem, deinde ad oc-

Ti

M

cidentalem etiam deveniat.

Sic index horarius illic ortus; hic occafus ho-

ram tibi indicabit. -

PROBLEMA IV.

| dlcm M) u

U

Initium, finem, integramque dura-

tionem Crepufculi Solis, matutini ac ve«

YOOtttntys

fpertini, ex globo perfcrutari.

l.

Loco.Solis & indice horario ad meri-

lr x

E

lxl

dianum translato , & hinc utroque rurfus verfus

ortum provoluto, donec in Circulo altitudinis fi-

ilf di!io

ve verticali (quo globum inftru&um effe oportet)

m d

vel locus Solis infra horizontem orientalem, vcl

b ho o

oppofitus gradus fupra horizontem occidentalem

19. m. híc altitudinis, illic depreffionis gradum ac-

vütanr:

du

kquirat.

2. Alterutro facto, utrumque fa&um erit.

l

j

h

indexque horarius initium Crepufculi matutini

|p. t Iïl'm

monflrabit; Hora ortus Solis finem ejusdem ; in-

terjectum tempus totam durationem.

Ju j !

nl'4"

3*

Hanc integram durationem adde ad ho-

ram occafus Solis, & emerget finis crepufculi ve-

Ípertini, à quo, horá occafus Solis fubtra&ta, pro-

ducitur integra Crepufculi vefpgrtini duratio, a

!

At

J

qualis durationi crepufculi matutini.

PanorsrzMA V.

Obfervata altitudine Solisde die, vcl

u a

ftelle alicujus temporc noCturzno, horam

J

p

disí

LU

559

ASTRQNOMIJE

-

Pt

—".——.—'—

P

]

;'.

,

p

(

'

kati

dici vel noüis; bencficio g

lobi ex illa de

prehendere,

T

tlf 8ff"

^ ünäcum.

Solis locumi, quem illo die obtinet cuim in-

f(:äum[cmPOIIS |

dice horario Meridiano admove ; Hinc globum

vel verfus ortum, vel verfus occafum, (prout alti.:

3.H1IHC Qau0s

tudinem Solis vel ftelle in hac vel ;ll

a plaga 'eb.

fervafti )

volve, denec gradus Solis, vel ceritrum

a, plgt :

Itellz; eam altitudinem in circulo verticali globi

5 lqui diie

n

acquirat,quam in ccelo deprehendiíti. "l'unc enim.

index horarms horam vel ant

4

gin;fquaï"ff)'o'

emeridiängn? . tibi

a fmicdum

monür-abit;, vel poimeridianam;

xadcontt

lmlv t

PnositMaA Vl

"Thema, five figuràm Cocli, bene&cio

n

'rg:::»re fueti;

globi erigere; hoc eft, Coelum in duode:

qub; r g

cim partes;quafi domicilia difpefcere, u£

sl 0 trad

'

Íciatur, quz figna quzve ftella ad datum

.ms um Q

|

at t002, d

quodvis temporis momentum refpedü

izimun r

datiloci; in quovis domicilio reperiantut

Fit lhoc exacte pe? tabulas Afcenfionum;

Wtl

Craffiori tamen Mirerva

, €tiam per globum idem

ii p

effici poteft modo eo ,

,qui fequitur-.

j lr

i. Defcribatur in Chártà Circulus, per ,cöiï;:

?qri'zontem eu

" ppof

trum in duodecim partes zquales divifus, quz duö'f

décim caeli domiicilia referant ; lta ut pars,; que

TY

dextram refpicit , pro feptima' füperior pro deci-

Elïä'&li adfttlpien

ma, inferior pro quarta habeatur ; intermedie, in-

TL n

A

^

termedias domos conftituant.

4

ji Ele-

&

E Globys ad plagas mündi; tuique po

i

vatiQ-

t

NN

PRAXI; ET Usus

559

,

[ m

———Ó— WEXDERUIEEREREND. o acimait. Fa — s

Y

] t

d

vationem; & datum temporis monientuiri exactif-

fime dirigitur , gradu fcil. Solis illius dici ád meri-

f mpes

Mpf

diáffum unà cum indice horario, & hinc ad datum

' M waum

punctum temporis translato ,

quod inAdex horarius

U

VW

E

in fuo'circello monftrabit.

A

[

l

l P* æ

N-

?. Hinc oculos ad horizontem occiduum con-

?lis;vei Q

n

verte, gradumque zquatoris ibi conftitutum ob-

À r

ferva; .qui eft afcenfio obliqua Íeptimz domus:

QUE T

ab eoque numerà veríus fu periorem meridiani par-

OT d

tem in zquatore 30. gradus , & ad finem numera-

tionis Semicirculum pofitionis , (quo globum'ar-

matum effe oportet.) transfer, qui tibi in Ecliptica

V

cufpidem five initium octave domus monftrabit.

-s 4« Dehinc perge & altera vice 30. gradus in

C b

vl du

&quatore numera; idemque etiam fac, cþntin'ue-

pergendo, tertia , quarta , quinta & fexta vice; Et

hu df

quoties ad 3o. gradum perveneris, toties circulumr

feleaditt

pofitionis eidem applica , qui in-Ecliptica cufpides

fiyc initia nonz , decimz, undecimz, duodecimz,

Tiut, ij

"&tandem in Horizonte orientali , Ipfe horizon in

fietus

d t

puncto interfectionis Eclipticz, Horofcopum five

cufpidem primz domus monftrabjt.

m?e:giobumfï

Ht

$. Inventis hoc modo fex domiciliis fupra'

MM

f

- horizontem exiftentibus, reliqua fex fubterranea

IJV

u)

habebis, fi oppofitis cufpidibus, oppofitos Eclipti-

cz gradus affignes ; quos fi lineis domorum tui

] [WS

i

Circuli adícripferis , habebis thema five faciem

Jl

«

jl

ccli ad momentum temporis propofitum : nec

; n

quicquam reftat, nifi ut etiam infigniores ftellas fi-

Xas , motusque proprios ag yeros planctarum ad

NUA

"É

[

davum

w

ASTRONOMIA

560

——

"TL

j

datum temporis momentum ex

Enbeifieridibes

jejfl &

quf(

t

odti

hi

fupputatos, fuis fingulos domibus inícribas,

v

:

PaRosrEMA VIL,

þ])jll[fl

t qqz IOII

k

f

H

endi

Adminiculo globi Sciatherica con-

]i m

ficere.

lt (ki5;

m tel

Sciatherica five Horologia Solaria , funt va-

erCenttum ü

niil

ria5 fed communiffima, facilimaque , & quorum

, p

cognitionem catera feré requirunt , funt Honr-

Jabit,quaämnic(

ZONTALIA , quz plano horizonti parallelo incum-

3

bunt: & VERTICALIA, quz Meridiem rectá afpi-

ciunt, vel linez meridianz perpendiculariter ad an-

(aeinm t

lo Kal

gulos rectos infiftunt, — De his igitur folüm dice-

D

Ti

mus , quomodo adminiculo Globi calcftis con-

ftrui debeant.

"a

[

^lnoy i um

1. De Horizontali,

; Promyeo

Hoc fi conftruere lubeat

g tat,

1. Inplano Horizontali vel Chatta aliqua de-

T nmdu; u

fcribe duas lineas orthogonaliter fcfe fecantes,qua-

T r

rum quz deorfum tendit, Lineam meridianam; al-

x Ninn

tera, quz decüffatim ad angulos rectos à dextra ad

finiftram hanc fecat , extremitatibus fuis ortus &

ts

Occaíus z quinoctialis puncta referat.

lm v

t t C

z. Ex puncto Interfectionis Circulum de-

n rf

Ícribe, in 360. Gradus, vel reapfe divifum, vel in-

terveniente Semicirculo

n

jam divifo, in partes fimi-

?

T

1

:

l

rj

les dividendum.

J»

(Nam fi ex quacunque matetia durabili Semicircue

Mi

lus conficiatur , & in 180. gradus dividatur , poteris cjus

Al

adminiculo in quacunque Linea Circulari , quotvis pár-

Y Idtem lt

tes affumere , 41 illum Semicirculum tug peripbetie ita

accom -

|

——

—

u

PRaAxIis ET ïUsu's;

$61

u

-

——

ii

hmcriäïu;

áccoirnodes, ut diameter diametro;centrürmn éentro xe-

] 'ï(nbü.

f/

fpondeat , & ad quendam ejus grádum;quem defideras;

txiguam notam Chartz tuz imprimas,& poftodum ex

l!

centro per lharic notam , five expreffaa five occültam, li-

ieam ducas, quz totidem etiam partés in tua peripherid

X

abfcindet & de(ignabit.

3.

ln ejusmodi igitur Circulo linea recta;

Mitrt, i.

deorfum tendens ; lineam horg duodecimz ;«qux

, u

hanc percentrum decuffatim adangulos re&tos fe:

it, lat d

cat, fextam antcmeridianamupomcridianam(]; dez

fignabit ; quadrante Circuli femper ab hora 12; di-

j puibbars

ftantem,

frïdiemrcdizf,;

octantrde

Caterarum autem horarum linez inæquaii-:

teor ln

ter ab hora 12. & à fe invicem di&ant,—,quæ' hoc pa-

Cro inyeniuntur;

s

hi od

4. 1. Colurum æquino&idrum in globo ;

méridiano, uná cum Indice horario; fubjice.

Mho

2, Promove o '? per quód Colurus gquis

hoctiorum tranfit, verfus occafum tàm diu; ufque

| Chmaaliquw

dum z5. gradus zquatoris, vel in Circulo Xhörarica,

jf

hora una meridianum pratereat,

m

3. Poft à meridiano numera, & nota eradum

horizontis,quem Colurus equinoctiorum tringits

d

To'tid'e'mque Pradus & tüi numera ; à linea meri-

diana ; in tui Circuli inferiori parte;tàm verfus or-

p f'f*"m |

tum, quam verfus occafum, perque finem numes

A

rationis ex centro lineam duc;qua erit verfus occa-

j

fum quidem,lineá horz undecimz ante meridiem;

j

i

Verfus ortuin veró,linea horx primz pomeridianz

" rils Poft hzc, idem o 'y? rurfus Is. gradibüs,ä

VWNIH y

vel indicem hórarium iterum ad proximam horam

iif

Preyolve; & gqlugus tüus in Horizonte tibi inoti-

m m' PLW&] .

ftrabit

Nn

n

562

.

ASTRONOMIJE

—

d

ia

—

bit diftantiam horz 10. antc-c-& $.

pomeridianz,

ab hora duodecima vel linea meridiana.,

.'thi j

$. Sicque porró age;donec ad horam fextam

H Áitntt

p

pervenias , 9o. gradibus à linea meridiana diftan.

ten.

*

.6. ÍInventis autem utrinque fex hifce horis,

!]

etiam reliqua in fuperiori Circulo habentur. Nam

3

quantumáà linea horz fextz diftat feptima & octava

p

antemeridiana; Ítem quinta & quarta pomeridia-

y 'pofïunb d

na, tantum ab eadem fexta, diftat etiam feptima &

aintn POh d

octava pomeridiana, itemque quinta & quartaan-

temeridiana.

T

Plures autem horas noftre regionis horz non

"

admittunt, quia dies longiffimus, à quarta anteme-

| st

ridiana ultra oCtavam pomeridianam feíe non por-

?&aibus imd

rigit.

z(gutis-.

s. Hifce omnibus pe'.ra&is ; ftylus vel filum

à Qub

inflgatur centro,eleveturque fuper linea meridiana

gadus vt

pro altitudine poli loct tui.

Tunc ejus umbra

d oqunodo

monftrabit , fplendente Sole horas, fi modo horo-

Lt o d

logit latus orientale yel occidentale linez meridia-

Vlb vett

nz 1n plano Horizontis du&z zweasAws applice-

tur.

V t

tnbns v

No T A.

Witry ory

I

Quia gradus diftantiarum horariarum colurus ir

ia (tm (

globo non ita exa&te determinat; confuli poteft fequens

:

'Tabella:

la

Arcuum horáriorum, pro horologio ho-

3* mm (.4

Ti n

rizontali ad fubícriptas poli elevationes

i Ogü PRUM

Jupputata.

Elev

n n

!

5'*—.

Pnaxts Em Usüs

563

[

p diennd

'

t

W

IäEl'cQ.lHor.æPomq;'.l 1.' x

L

ADlerim

—

u

ln

lPoli.l A'n—t'c:m.crþ.— l it. I 1o.

1

Gr. /

;.

— À

47-

W. 3.

S-BI:

36,.11

31.42

69.53

tll

48*

n.i7.

25713;

36.37| $2:9.

f o.1t

lbt Ya

1125

:I

7o.28

49.

23.33. [37. $4 | $2 35

E LOpr du

[eyim&o&avz

Ex hac tabella diftantix horariz exquifitius

mv pomeri&i:.

liaberi poffunt , adhibita parte proportionali , fi

t ini

im&quanm-

'alti.tudinem póli tui in ea przcife non invenias.

41 De Horologio Verticali, meridiem

egïonïshorænx

- exati? ve[piciente.

ia

^

Modus, taleHorologium conficiendi , feré in

t d

omnibus idem eft cum priore; ; his '.tan*tumi*nödo

*exceptis-.

, M lr

t Quando gïobum pro ïïngulis. horís per

eipamti

15. gradus aquátoris þrömovemus,rem'()tibnem

fux qu T

Coluti zquinoctiorum, non in horizonte utante,

s n "

Íed in Circulo altitudinis, ex verticali pincto ad

..-1015;"9

z.ulï N

1 mmii'x?

Oceidentis. verum pun&um propendente. nume-

""**.ï'*"»Mï*Fï**' j

ramus, retrogrado rurfus ordine , horas antes

meridianas verfus

occidentem ;

pOmeridiaa

as veríus orientem ; quia opacum corpus, um-

j "

lt

bram fuam femper in partem luminofo oppofr*

"

[

l

"

tam projicit.

3. Ulira fextam ántemeridianam & pome-

l

j

fidianam Progredi non poffumus : cum boc hoz

i

j

u

rologii genus, ultra 12. horas,fex antemeridianas,

s E

apiata

& tetidem pomeridi

! 1a5,non c:

NR A

( 3 Styä'

Y

n l

564

ASTRONOMI:E

3. Stylus centro infigendus, & fuperïiüea

j

il

juni iqr

1 pOm

e (iux

horz duodecimz tantum clevandus eft , ut angu«s

D10?

lüs ad centrum non clevationi poli ut arttea, fed

sequatoris alutudini refpondeat. Sicque monftra.

pare

rtj 4

bit ftylus hic horas, fi planum Horologii meridiem

! uah;

s r

directe afpiciat, lineaque horz duodecimz , lineg

j

TOE

meridianz in plano horizontis ductz perpendicu-

lariter infiftat.

f 00

Trcoq

g

$. Proexacliori autem fineàrum horariarum

eem

*

; qlll'

^

diftantia áccipienda, notetut fequens

l

Y

!

l

'Tabella

nf

oná

iy

lm r

F

Arcuüm horariorum,pro horologio vet.

ticiïlj ad fubiärlptas poli elevationes

;,ji;n Ü .za;a;ï:s :

m f0 G

UPPüï ata.

(s

à t

-

lElev. l Hor.Potnaer. f I

L

«

8

4-

M.

ii

1IO

9.

8.

;m:æ&q:uäu Áit

!Poli.l Antemer. l Il

ï

J

l

!

Gok/

GZ/;

G

./

G. /

G; /

| hi ope;atïo*

4f.

1o.z2

2129

E

34.18

49:44

68.33

48.

IO.IO.

ZI7.[133.46

49.1

68.11

100 Iu

49:

9.5T.

20.44] 33,)16

48.39

ï

227

i

stj

"x'uäl

ma

D

(

A.

TM

De tempore Politico.

m m

N

PRosLEMA .V II

Dis dien

Horas 'c'iïfilcs,tä mervidic & medià

Atf

notcte bifariam fectas; in horas continuas

lnl

transmutare.

$1 diei initium fumatur à meridie horas an-

;r;&m It n

j* ,

tcme-

i

NN—

PRAxts ET Ustus

565

&

Ms

.—.-—-

)N

lr hm

Si

a

N

runedia

:

temeridianas Íequentes ädde ad ;z.

NT U

no&e, pomeridianas.

ffin

*Ma )

fl

PROBLEMA VIII.

lh

Data certi alicujus dici hora Judaic.2

(I

J

t

*:lekh

"

inzquali, ab ortu folis numerata, quot: *

5

tsl

ea firin noftris xqualibus;à meridic vcl

media no&ce numeratis?

fin zi

Przcognita longitudine dati diei, quam ha-

l)

betapudnos; quz i. c. g, 16. horarum in die

folftitiali eftivos fi quzratur, quot horis noftris

gqualibus , refpondcant s. Judzorum Inzquales ?

QY

Cum eadem fit proportio horarum datarum inx-

kv

qualium ad zquales quzfitas , qua eft horarum 12.

inequalium totius diei dati , ad horas ejusdem

diei xquales, dicendum eft per aurcam proportio-

nts Regulam :

—

t

Horeinequales

i faciunt equales

quid faciantinæq ?

q

12.

|

16.

]

.

"m

Fa&a Qperatiopc prodibunt hore 6 —;i- five

AT

minuta 40. nuimerattonc. facta ab ortu Solis.

His fi adjicias horam ortus Solis, qui fit hora

quartaà medianocte, erit hora 5.judaica,apud nos

decima cum minutis 40.

ü

ij

i

PROBRLEMA

] X.

fl

Dato die menfis Judgici; cui diei cu-

jus menfis Juliani ille congruat?

t

4s i

Lubrica & incerta hac res cft, quoad annos

menfesque in Scriptura Sacra aH?gnatos, ut ctiam

fupra dictum:

1. Quia

gt !w;

Nn 3

AÁSTRONOMIJE

m

$66

——

-———;þ——-———u..-—-—.«..

EE

ol

1 Quiacertó non conftat, qua anr llforma

j

hs ahqüoï:

H?.ïbræïixante & polt Captivitatem Babylonicamz

u

4l

j

u'sque ad alteram vaftationem Hicrofolymorum

! jfi fuerint?

at

$à

«

2. PDofitoautem,cos qualicunqueanno Lu..

^

quità

dgdüf(lï

nari compofíto , ligatoque à temporibus Mofis

g

iA

Geroouip

ufos, talesque in Scriptura Sacra femper intelligen-

dos, ut nonnulli volunt , nibilominus quia etiam

d

incertum eft

gdot

3. Undemenfium fiorum initia duxerin&An

g

ex aliquo motus lunaris calculo? an vero, utipfi

guim ia

y A V

Veteres Hebrzi teftantur ,.4 Qea & prima poft

NL. apparitione lunz, quz pro diverfitate tempo-

s.

rum , locorumque vatiat, & interdum primo , in-

, Al

La

terdum fecundo, non nunquam ctiam tertio de-

pv

mum dieácoitu cum Sole,

|

fefe confpiciendam pra-

31

lm N,

bet: Atque

a æquinofzim

4. Infüper etiam Intercalationis ; quam anni

' " Silylcmïu

lunares requirunt , ratio , f: Judzis crcdimus,nullis

fincotngt,

certis lcgibus adftricta fuit.. Non enim intercala-

| rl Ya

ant tantum , cum defcé&us anni lunaris à folari in-

M

m conimgn

j

]

|

tercalationem unius menfis poftulabat ; fed etiam

tlutium a,

f pafchate Judaico adveniente, vel fruges non ma-

i Nan, u

turuiffent, vel arbores non florerent ; vel pontes

tv

aquarum eluvi-onibu; everfi tranfitum ad feftum

m demm

pafchatis negarent ,

vcl agni heedique ad pafchatis

f m

fcftum mact

andi , nondum fatis adulti fuiffent , ut

ncmgo.&w,(

cx Rabinis Judxorum conftat.

His de Caufis initia anriorum]udaicorum, &

ht EPM

confequenter etiam cxterorum menfium dies , ita

definiti

MT

!

?NN

N

PR'AXI/S ET Usus.

—

$67

g

mmmw

i

|

definiri non poffunt , ut non dubium, non tantum

:Z'.(T?Bg

)

'hm;

[

b

T

de diebus aliquot , fed integro etiam menfe,ob in-

tercalationem ufurpatam vel omiffam, oriri poffit ;

nifi manifeftus aliquis character aliunde nobis fup-

f--"«fdnquea

u

petat, qui nos adcertam diei vel menfis jpdaici co-

Ht

Lt

gnitionem deducat.

Siveró quispiam credat , annos Biblicos omnes

àtüs g

faiffe Lunares , & coepiffe à prima Qace poft NL,

equinoctio vernali proximum, hincque qualem-

taduem

cunque comparationem inftituere velit diei Judaici;

EULT

cumeodem diein anno Juliano , ita agat:

ab l

I Annum Judaicum reducat ad annum Ju-—

bl [

lianum.

:crimpimg,;

z. Ad| hunc Julianum annum quzrat diem .

D etan t

zquinoctii verni,

)f;iþximüm E

3. Item

NL. & PLunium menfis Juliani, in

quem æquino&ium incidit.

iu5, uf r

4. Si plenilunium illius menfis ante zquino-

S(in us

&ium contingat , fequens NL. erit NLunium pri-

p ig:trcai.

mi menfis ,]udaici Nifan: Sivero poft æquino&i—-

A

i u

ii

um contingat , illud ipfum plenilunium, erit ple-

Í

j

nilunium Nifan, & prxcedens NLunium, Neome-

nia Nifan, quam fi biduo poft Nlunium medium

toautem

inchocs , 4 vero haud procul aberrabis.Da

j

facile eft

primo die menfis Nifan in anno ]uliano,

reliquorum menfium initia, pet alternam additio-

j

duon

nem 30. & 29. dicrum venari.

Exemplum.

[.d

-

[

34

amp;m,f

Inanmuo Epocbe Chrifliane — -

j

Ouatitur quotus dies , ctjus men(is fuerit 14.

Nifan

mmmw

Iudai-

Mlü

Nn 4.

ÁSTRONOMIJ

u

ss

MRUEO Mu ) t m

-—"

hod

Iudatcus,

m

quo Chr&äw pto falute g,meräbüw;i

?

af

[as eil?

,ipn i

R.

At

li

4

1. Aequimothium eo auno contigit curtepte Mattij

;j m

die 22. boxa 2 poff meridiem.

d "

2 NLunusa antecedens contingebat currente

M

| "jfi:mi:s i

U

Martii die , b. $. p. m. C plenilunium Jfequens , Mar-

Dutanno:

0 23. duabus boris posl meridiem. — Vade fane pro

pl« Pafibali , quta equinodium fequebatur ,

baberi

./ pnjfät

.:

atoq.

Y

At quia illo tempote communi opinio 0unium

!t (f (0nLtà

Jutt , Aequimoctium cadere in. Martü 25. Ideoque u-

Aonm d

dernec illual NL. pro. Indice menfis Nifan, nec bog

pleuumium pro. plenilunio pafibali babuetunt.

ä:;i:?mfu'. Mi

.21 IW-

4

3. Sequens a. NL. coutigit Aprili , bota 8.

h.

(nrt

3l t d

4. Quod fi igitur Aprilis 9. lyna primum vifa

Joxm (l

povatut, iucidet. pxima Nifan in 1. Aprilis, cr 14

Nifan in 25.. Aprilis,qui fuit fetta

fexta & dies paftæ

jm tl

ts fetyatoris noftri LEfa Chriftt,

n p

J

,

j

.ï

!

i

PRöBLEMA X.

j'

ä ht

MLUT.

Annum Epochz Chriftianz urï;tg-:

t Cf

tum, in annum periodi Julianz conver-

at

»

tcre, & contrà.

t uiinqummr r

Anno Epochz Chriftianz dato, adiice, annos

!

4715. & habebis annum periodi Julianz,

: hümm 1

Contrarium fifacias , & ab annis periodi Ju-

lianz abijcias 4715. annos ;

babebis annos Epoche

! a'ïIïOrcmag

Chriftianz, e. g.

Pt efens

PRaxis ET T.Isuse

$69

[ oramnudircd

T

-

Prefens annus

L65$53.

[.À

4714«

Quotu est per 1ul. R. Adde —— —

E

]

-

-

e-

-

-

*

Et producet

6 3 66.

Wn,ny,

murfus bic ipfe aunus , quom eft Epocha Chtiffiana?

-

-

n

-

[

E. abjeclis

[.J

w

c

4715,

]nvenies annum

-

cm

-

L

.

-

-

165 g,

Aj j!qm

PRoOoBLEMA XI

u W fm

Datoannoab Epocha Chriftiana rc.-

hat i

[| 0;) INl Itj

tró numcerato, quotus fit periodi Julianz

Ícire; & contrà.

T Ideaq

H[UA),IH

Annum ante Epocham Chriftianam datum

M

abijce ex 4714 Reli&tus eft annus periodi Juhanæ

LT

quafitus. '

Contrà a,annum per1od1juhmæ infra 4713. da-

tum, abijce ex annis 4714. & habebis annum ante

T

i, d

Epocham Chriftianam currentem,

-

e. g. annts aute Epocham no[lfram

L.

2308,

1 6' li fl»

4 714.

Quotus e3l periodi Iulíana ?. 3«. ab Aunis

abijce

-

-

-

[

-

-

[J

.-

J

2308,

-

-

-

-

24 06,

!

Religquuntur anni per Iul.

Rurfus annus bic periodi Vuliana , quotus esl ante Epo-

—

-

lh

cbam Chriflianam? 8 ab annis — —

$7144

vrv

TMf

abz]ce

a

-

-

-

-

[.4

-

€

-

2406.

-

32

-

[

C relinquentue anni

2309,

PROBLRMA XII

L]lke V

Duorum annorum , periodi Iulianz

"

dato rum , intérvallum cognofcere.

Mlnorem 4 majore fubtrahc ; Refiduus mort-

h05 LHOCW

firat quafitum., c. g.

N"$

Annus

T

t

570

ÁsTRONOMIJE

-7

——

-————-

-

-

Annus per, Inl, quo Roma condita

- 3&62.'

Quantum diflat ab anno per Iul,

-

-

P 4f

|

A 520;.-

Quo Ifraelite ex. Aegypto, exiere?

1 j i

|

0J

117

& aufer bunc ab illo, C veliuquunturanni —— 75,,

dsqü

M en' "

PRoBLEMA XIIL

AH A

M0

Annum Biffextilem à communibus

Dut CVCIU

difccrncrce

gt

Jf

In aunis Periodi Iul

um l

1

Tsf

Divide annos datos per quatuor. Unitas in

refiduo biffextilem,binarius alterum, ternarius ter..

(im um

tium: o. veró , vel nihil, quartum à biffextili de-

«iidu, n

!

notat,

D

u r

In annis Époche Chriffiane.

|

im

ls m

Divide annos datos per quatuor.. Nihil in re-

B

fiduo eft indicium anni biffextilis, r, proximi. 2,

fecundi, 3. tertii à biffextili,

!

d

De Tempore Ecclefiaffíico,

— ——

ROBLEMA XIV.

—

f

Cyclos Solis, Lunz & Indicionum

uþ

invenire.

MT

L. 75 4uná Periodi Iul.

l

H

Datos annos lr 28.

Kefiduus

( Solis

19.

* monftrat

4 Lun£

divide per

j

|

C

1. ] Cycdum

LI*ndi&i-Onfr-

U

Aut fi o remancat, com

pletus eft Cyclus, ultimusd; |

i

i

pro anno Cycli habendus,

2. lf

INH

PRaAxris ÉT llsus

F-—-—

$7*

lt

li

2. lp annaá Epachæ Clarzj?zanæ.

f' ^

TM

j

[ Q |Summam [28,

Datis annis ] P

Pro Cyclo( P » divide (19.

qU!lmMFM

adiice.

J

* Ind. ï

Is',

per

Al

Refiduus eft i quæf tus Cyclus; fi o remaneat; Cy-

clus integer « affumendus eft.

UET

PROBLEMA XV

Dato CycloSolisjliteram Dominica-

lem reperire

'Àl l

t'autuor, ]

i. Jm anno Inliano perpetua anetbodus

ba:c est.

Prunyt

"

Cum numero C ych Solis, ingredere fequcn—.

tem tabellam , in qua prima Seues numerüm Cy-

di, fecunda literam dominicalem , tertia feriam

nifun

monuo, N

hebdomadls quendarum]anuaru commonítrat.

W Pf OU

] i.

hl4lsl6l7[8ls»l

[GF[E[D[P[BA[

IF[ E Jbc]

[:I«l5b541242 1941 1 $]

jl

D

| 0. [ . [ & [1gl14l15l16lx/l

J

T

|8[A|G|FE|D[C] 8 [AG[| F

l

[:LU ]1l * P*5l

"ii

[zdoris

Wuux

i

NISUSESEAEAE

j (*

J I9. lfo'lïï'l

hl

L

i E[D[CB] A[G| F [ED] C|B] A

|

d U

l4l516!1l713l4161

VE

|

Nn 6

Anni

57*

AsTRONOMIJA

n

/*'

— MM —— a —"w"

Ahni commun

es unam literam Dominicalem

habent , Biffextil

401

is duplicem, quarum prior locum

habet, ab initio

Däto CLCl

anni ufque ad 25, Februarii ; altera

Ü

ab hinc ufque

ad finem anni. Ratio hujus eft, quia

11[Cff

u

dies intercalaris poft 24. Februarii i

nterferendus,

G oofl4fly

repotl

non aliam Íiteram acquirit , fed

TU

H

quam dies przce-

db

dens habuit, cam retinet, & hi

nc fequenti diei Do.

j Dzmm dlf]

minicz,al

iam quam antecedentes habcebant literam

Jv U

obtrudit.

um u

In anno Gregoriauo

um d D

,Cyclus Solis quidem idem femper eft , cum

i lodl

J

Cyclo anni Juliani, fed literz Dominicales nec ex..

f äiïidis, NH

dem, nec femper écum annis Cycli invariabiliter

«f tard

cohzrent ;; Unde pro aliis feculis tabellz aliz con--

dsdadha

ftruendz fünt : Sequens autem va

lebit ufquc ad

puem d lt

annum Epoche Chriftianz 1700,

tan us

Tatelia Cycli Solavis, litere Dominicalás,

dd t

A feriæ Calendarum 1an.

—

nf t

I

|[2]

F* E 5s-4- p 7

*

li s

|CB

| GF

^lolriEDici^n!

Alb T

6

L]

:

j i d

—.E-

LL

k 19-]

iI

IZ

13

d il

4 ilni1uvltbSp

,

FE--D

:.

BA

!I

G

LTA

[-E-d Erg*Dcl'lu

Q41

6C

|

L

[2^ksd [ 161252

[5

M&Rm dm

20 | z [22 23 [ 24]| 25 lzGIZ'legï

"It keriæ) !

i

$iF [Dpj6cjsBl|ag)r[IE[DE

[

kf tamenpnbs

j

ulists Esdistopldishalhsk

A Tipf

PRo-

—N

: PRA:XIS- ET Usus

a a M

373

CRRGMUDTUEURG rabcoqvesteg

Tmeffor fom

PaRosrt&£MA XVL

'ï?mmï Hs

Dato Cyclo Solis & litera Domini:

O.ï*uïuï.fïh Qu

cali; certoque die Menfis alicujus] uliani,

[ u.erkrmdus,

yel Gregoriani, quota feria Hebdomadis

ii at

Mdj s.

illa dies fit? cognofcere.

Dinrlra .

1. Datüm diem in quolibét obvio Calenda-

tio Juliano vel Gregoriano quare; & quamnam li-

/

teram adícriptam habeat difpice. "Vel, Ti Calenda-:

du

rium nullum ad manus fit , ratiocinare ; quotus à

Calendis Jan. ille datus dies fit?. Cujus numerum

Tdesmca.

Y itvatdbüe

fi per 7. dividas, refiduus monftrabit literam illius

diel, in fuo naturali ordine, — Nam fí 1. fuperfit li-

b d.

^

1

l

tera 1lItus diei eft a. f1 3. b. & fic porró. 2. Cogni-

i

:'Jï à

tam autem diei literam fi cum litera Dominicali

illtus anni conferas , facile in notitiam

feriæ,pr()—'-

iitiuli

grediendo vel regrediendo devenies. e. g.

ww

Chriflus natüs et anno per iul. 4207.

Cujus

u

Cj'clm Soli fuit.

3 litera Dominicalis D. 25. Decembi.

M

Cujus liteva eft b qua etiam eruitur, fi 25. Decembris,

431

h. e, diem 2 Cal. Ian. 359. per 2, diyidas, R

efiduus

enith e$1 2, index litera b.

i

ass

E

Sijam 4 litera Dominicali d retro nttineres ?u-

que ad b , deprebendes 25.

fetiam fextam.

decembrá , h?q Anno quä

-N

E

i

Breviu.

Y

-

Ád diem datum à Cal. Jan; numeratum ; addé

--

-

irum

eruim ferize, qua annus hoc c

—

—

——

yclo incipit, uni«

N

—

EE

tate tamen prius.dem

ta.Summam divide per 7,

erlam,

geüdl1us ionftrabit

As

€ f ts

PRU

$74

ASTRoNOMIæ

N———-————.—- A

jroxmày P

€. g. Annis penodz Iul.

4 707.

Cujus Cyclus Solís e$t

L

4 Domlnl

—

-—

-

-

-

j.

mofccn 1 |

Incipit 4 feria

deme unitatem , C* ad diem à Cal. [an.

i QU

—

-

-

-

359.

dcmf (um

Adde 4. ut fiant dies

365

Qui per 7. divifi telinquunt — -

-

E

L^

hts

fetiam fc. bebdomadis natalis Chrifli,

)

ämfft

.C.g.

liil

Pmosrt&MA XVII

l

hi

Datalitera Dominicali; Item Cyclo

n ia

Lunz,velaureo numero, terminum Pa:

d

Ííchalem, & ex co Domlmcam paíchatis

n TTE

f:yhvctcus invenire,

A pmu

þ Ditg i

Cum aureó numeto mgredere laterculuii

feq quod Terminum pafchalem ad quemvis aurea

Puog)

um numerum datum,cum fua litera monftrat,

Dutar

T abella termini Pztfe/mlm

TU

| €ycluo I

anmml E C:yclm | Termini |

Cy l;u | Termïm

Li

l

|»

paj&bale: i

)) | pafc b alte !

l r

», [ páfchaler

—

d

3 dde g.

I

P

X

SAPTQ »n d

!

$.

.Apr 14

dpr. d. di

agf

Matt.25.g

|

L

4PT Vs

Mar. àr. 6

3.

.A'pr. 1j.e

T

Már.17.

'l-AP'o ' L

AAP"[ 24

II.

.Apr. $.

Mart.1$.

Mari.23.d

z

I.Apr 4.€

IW k

;

*

vApr. io. b | ,1;.

! Mar.:4.f

i Apr, T 0-

,lä

7»

Mart.3oe | | 1.

.Apr 12, 4

5:;/

|

a^

l aftæ]Xl kx

groxx-

PRAxis Er llsus

875

"à,

m

(————— — —— À C—

htj

Proxima, poft hanc literam diei menfis ad..

l..!.

Ícriptam , Dominica, (quami litera Dominicalis

precognofcenda , fignificabit, ) erit feftum pafcha-

[M, ! FH

tis,in Veteri Calendario Juliano, nifi litera T'erz

j

mini eadem fit cum litera Dominicali ; Tunc enim

|

fcftum pafchatis in Dominicam fcquentem reijci-

l

endum eft. e. g.

V

|

Quo die celebrabitür pafcba » dniio Epocha Chri-

L

-

-

-

fliana

-

L

E

165$4?

b Cyclus Solg lmjm auni efl .

-

-

L

-

Ils

ln C

-

[:.7

e

-

7I

[

Litera Dotinicalis

de

L.l

A.

tD

Aureus numerus

I

DI

-

-

-

-

-

*

2.

j t

Qui exhibet terminum pa[cbalem Mart. 25. cum li-.

ttra g: quam proxime fequitur litera A5 — dominis

éalis. Dico erge. feflum pafchatis celebrati Mattii 26«

d lt

vt

PaRosLEMA XVIII

("[WOH If

Datoaureo numero, Epactas teperire.

( l

L, Ip anno Iuliano, metbodo perpetuá, —

il

I

^. [f

MTI'

L y,

Ingredere fequentcm tabcllam, & aureo nü-

"

mero Epactas filbfcrlPt'lS invenies.

"I

"|

|

W /

RL

M

i

lN] 1. 12 fs la 105 1917 1

[

|

n

)

| Epaétze) X1. | xxur. [ ur. [xtv. [ xxv. | VI. | xym. ]

TE

;fl

j

|

Aul' L] NO

mw

ASTRONOMIJE

M

Iu mamcapantt

$76

É

ï——æ—-

As wmtascunE

tv

:

| ^u-.N.] .8.. [ 9. [16: ] . [ . ] Hs FA-—I

j

pb

Meeact AC

;',f[ï?ï! i ixw

/

l Epactz: l xxvlu l IX. l Xx. l F | XX l: iv;]

—

|

Pj0!

lAur.N.[.IS. | 16. 1:7. [ 38. | 19.] l

d

jgp t

Epa&æl XV-IXXVI[VH.!quixx;x.I ! l

ï

agj um

2, In anmo verb Gregvfz'anm

u l

Eadem inveftigandi Epactàs methodus eft ;

i l

pér aureuni numerum;

qui in utroque annó fem:

peridem eft ; fed t

abulz hon funt

i. Cimlit

perpetuz , fe-

quens autem durabit

; usque ad annum Epoch&

w

Chriftianz 1700,

4 hcti

i præfcripta ,

Tabela Epaavum im ammo

YU

Grggoriano.

y hqit

gtl

7

od

AurN!Il BÉl bb o*

:

/

1

Epacts | I. | Xir. | xxtr. [ rv. [ Xv. | XXVI. | VIL [

i l

Ls

-Aur.N.!' &t [10] n [ n ID ï

tj l

"f

Epactz | XVU»,I,' ss x |xxr 1. | x l XXIV, i

/

Aur, N

*'lf

n

p Ls

L

PRAXI-S -*E'r I'Is-'us

rura a R,,

GOUCEImOTAS (omoeeme )

377

if

har.N.| B ue d poxae T F . j

m

L

ïh.

Epidbe! V. |XVI |XxviL]VüL.|XIX|] T. ]

| ^

Hj

Püosirua XIX

n

p

: Dato vel áureo numeró pro aninó

!

|

juliáào Veteri; vel Epa&tis novianni Gre-

g'ori;'m'i, feítiim pafchatis Chriftianoruii;

rit

