. In lucepofitus Color , quo propius acce-

aon, nf

dit ad albedinem, eó luculentius videtur, cateris.

tpruti n

tamen parib«us.-

[

s ts

Color enim est lux. inpotentias five lux fepulta

A

in matetia , C iiquafiligata, atque ideo fumma esl

; Matone

coloris ac lucis cognatio , ut sn fe mutub agant , . fot-

LU

tier lux' exttinfevus advenieus , illam debiliorem lucu

KL

lam intw latentem ,tanquam 6 filice fcintillam, fud

Vif fit,

prafentia eliciat velquemadmodum . calor n Zinzi-

^ At a

bere acbu non deprebendituv ; fi veró. bumor adventis

vunwäæ UT

tiu Accedat , tum demum flimulatur , & f2 communis

äïïll l

1777

careincipit. Ita lux adventitia , extrinfecus acsedenss

lucem colorum potentialem flimulat , ut [pesiem fuam

L [4[3 d,

l

nj

ger mecfium diäï'andaf:

6,.MC01'015"

UT l "J[(d !

LA

j

N—

OÓPtTic,

gismem

&

739

MLTM w?

———á—À MM — —— —— À

"

culis

Wi

ij

6 ACAoäl'or unus idcmqugin o

."J

quoad aps

!

þärent'iam diverfimodé variatur,

Mij

)

l

1. Ratione lucis, lux eénim delilis mon exaddà

N

vedditcolorem.. Sic tempore Eclipfis Solis omnia app4-

n

vent lava , vefperi arvavidentur punicea atit purpuveas

a

Solevadiis [uis leviter ea feriente,. Multa aliam faiis

em babent in luce. Solis, aliam in luce candela v?«

?Wumm.

:2. Katione umbrz : Vmbra enim in colores lu

,-ïï«*llgarlrïstxxl

- &ulentos incidens, eosobfiurat, Summatim , ex lucig

ibt]

Q* coloris Varia miflione omnes colorum differentia e«

zm;jw;rzm,

Anergunt , ut àn nubibus videmus.

r

3. Rationcfitus , diverfus enim fitm afbitientis,

E r;-fu'm

diverfos etiam exbibet colotes.Sic olorum »pavonumque

ia m

tolla , prout diverfrmodé. afpiciuntur , diverfos coloves

*

TT TT

JSculs z'ngerünt.

4. Ratione medii, Per colotatumenmviteum

Ya

: ffanþiu'ens, vifibilia eodem colore ttnla putat. — [

" ..ïw

Viridibus pratis ambülans, viridis apparet, infectas f.il.

viridibw [peciebussab Hevbus & gramwé continué des

n

"]

k

— fuentibus.

1 FMKI

l'.

$. Ratione intervalli, / Hinc alba eminus vifas

p

putantur nigella, nigella vero plané nigra mHoHLes res

p M

j

motiores ceruleiy quamyis bac degeptio etiam ex ca«

J

^ Ti

»'g Vg»!

lote a?rü effe pofíit,

"

s

"

6. KRatione oculorum. Horum emim vitiq/;s bü-

"TA

| dhiotibus vadii feptus contaminantür j ut cum iderici

jf

um

emata flaya videntur.. Si denfus & ctaffus bumor mé-

u

j

l

dium pupille occupat , omnia perfotata apparent. — Si

IV'M !' m

r

4M'

umor talis difpevfus nigera; fit,omnuia mufcii plena vi«

dentuv, — $i 67;7]?4!11'11145 bumor fit impurior, omnia pet :

p

íà 2

nebulan

—

J

740

PARS

l.

!

.|

at

us oD moccusot35D ^ rsrusagae aEl UE PGEUDCNNMUS a.

g" [Llüdll ) qü

nebulam pt;tAntui cetnis vel fi dinu«f fits ofnnia divifa

WW"';T

apparen-t.

P

—MÀ!

j

1177)

COCxabpuT XÍL

u1 Pf

De'/Viþane u»;bmmm e Tenebrarum,

'V:mmg"ä*

X. Tcn;bræ videri nequeunt.

AMretns f

- Sunt enini owmimoda luc privatio, five abfentia:

ii

qua abfentia five lucis, five cujuq, rei,nec vifu nec ullo

i

l

tl ^

fenfu percipi potefl ; (ed tantum privative, b. é. remo«

h

um

tione vel negatione ejus vei, cujus est privatio Vel abfen

[

ti4

vt

Vt sgitur filentium non aliter cognofctttf, quatti

TTE

veniotione foni, & in univerfnm non Ens alitét nonco-

-fuanub hi

gnofcitur, nifi negatione Entis; Ita Tenebra nón alitet

$. Un

quàm uegatione vel remotiane lucis apprebendi po[funt.

5

5

g, moto v

d-

.. Umbta etiat videtur per aliud ; nempe

Bo

abfente prima, fed prafente fecurida luce,

AMAM R0R 64

Vinbra. enith non e8 totalis lucis privatio , fed

Ab femp

ejusdem duntaxat iniminutio , interjeiu opacis pek

quéd prima & corpote licido effluens avertirur , velin-

- mmfto

; r d

quitut autem fecunda, five ex aliis corporibus veflexa ,

rf d

qua debiliot csl lucé prima , ejus tamen prafentia unt«

hn gt

bta videtur.

(it fv

j« Ut lux lucem : 1ta U'm'bïr?:i major, deþf-

litat & occultat minorem.

'ï lil,

fntig

^

/O

l

1deo &o&u pre[ente lund Vim

bra 21 aut $ ntis

Cetl

tüt Yix ceruuntur,qiod tamen abfente luna fit.

TY

4. Umbra Unibrz addita augetur,& fit te-

: Mi r

nebricofior.

Esl enim ut lux , ita etiam Vmbra, vel pri-

, Pu: (

!t Bu

ma, qua otitut npte prima lució privationt » vel le-

cunday

|

li,

M

A

OrTICAE

7

34

l

-a RE RUUNUMSMD

N

cunda ; que plurium & fecundarum etiam Abfentia

þ "är

r; Vnde illa pluws, bac minus lucis participat.

procreatu

.

Nox eft Umbra& Tenebrz.

l

Tenebras enim ipfe D E VS. noitem vocat, Gen.

.'1

cap.1. Hanc verà Affronomi Vinbram tevve appellant.

u

ts

yrrumq, velló; Nam fi ex luce, qua totus mundus col-

*f**ælm:i.rq'.'a,-k:

lufratur, tertam. totam afpicere po[Jemus, pavs ejus

. «7«'1

à Sole averfa, mocteg, involuta , Vmbra effet vifu pev«

V

teptibilis, ^ át quia talis afpechus nobis denegatus est,

30 w,

Q* nos umbra terva toti iuvoluti fuamus nec ad latera

r

Wi

etiam lucem cernere po[Jumus, quemadmodum alias in

T

Bukiu

i M

ymbris fit s 149, Nox.pvafertim illunis, c&elod ftelli-

r N

J

CT

' fm n

ubibus obducto, pro meris renebris babeniur.

/

6. lImbra non movetur , etfi moveri videa-

tini

'i.älllg

!

[

tur, moto vel lumine, vel.opaco corpore.

N)uJ

E8 enim duntaxat privatio lucis primeyin quam

M

qmotus non cadit. Moto autem corpore ,vel opaco , vel

;üäWWM

lucido, femper alia at alia. Vmbra producitur, priote

MW"

m,-);n

eyanefcente, quam oculus ptopter equalitatem eandem

1

J

(um priore effe putat. Cum ergü Vmbra veceffiffe aut

D

lv

proceffiffe dicitur, id fecundum popularem davavniaw,

"m

gïä!ïillw

ton exquifitam verum Veritatem intelligendum eff Se-

£us fe ves babet , um luce , qua-moto fonte uná titove-

tur, fontiq» fua infeparabiliter cobavet.

JW lr[r

7. Umbra imitatur fhieuram qpaci,quoad lt

Mg;»f"

cet.

l ü" W

u

)

Ouo diredius ad fe invicem fita funt y paties ,

1 p

)

opacum i candela, eo verius imitatut umbra opacifi -

gumam: Contrà quà obliquiu , có magis fallit - fic fi

j

-: m] y

in Spberam vecta litee. Vmbra iniidat , ea tv vie

Ji

debitur.

«Aaa.3

j

8: u m

741

PiRs E

Af H-lU.nþ':xbm pr(;j'icitur

in partenr luci oppcfï;

j T f

tam, lucidis cerminata radiis.

Sic Q) oriens projicit Vmbram in occafam s Meridia.

"LL

«s Autem () infeptentvionem, Terra in medio Zodiai

extffeus, projicit Vnbram in Zodiaci locum Soli diredhà

C diamerrali

[] l

[Wäll, t

R

rer oppofitum , ut in luna. Eclipfibus vi-

dere esi

j

9. Extremitas Umbrz exacté videri nequit,

]

/

D

!gmr[]dem

|

il

!

l

jic; pn

ld fit propter duas Caufas.

Nam 1 luxcon-

stl M"M

Fgua, qua communicari & diffundi apta eit, infinuae

fe vicine Vmbta , C permifcetur Aliquantulum cum

i jiuhvm

€4. 2. Radiorum iucidorum, umbram terminantium,

ii m

"UT

plurimi funt , ab omni. quippe pundlo lucidi €orporis

proftuentes , quorum alter-alterum tollit, .

n gigmmt T

u

IC.. In tenebris pofiti cernimus alia; non vi

5, Unbr

41 vifianeim enim non neteffario Medii, fed tan-

^linelumito

tum vifibilis illuflratio vequiritur. Proinde nodu à te-

bngitrt

tebris afbra ceruimtis C interdiu puteis profundifi-

mi, diurna luci inacceffa flellas.. Sic in A&g)pto pote«

ahwtials

btj

vant. Aegyptii e denfifunis teucbris terram Go[in illu-

fitatam videre, non viciftüm verà Ifraglita, quid apud.

ET

bos Agevettr.

1

[]

IÍ.

b

LT T

itiam pellucida quzdam Umbram pro-

-

Vtlie hum

jicere poffant, fed in medio rarior

i, quàm ipfa pel-

:

lucida funt.

.äf"!ircrm p

,ïl:lllf!m,quim

1ta globus aqueus vel Cryflallinus, in aere Soli 0p-

"I

pofitus , umbram projicit , licet tenuegm.

Sic ipfe adt

quog Vmbramfacit , fed in etbere tantum fenfibilem,

i (b

qua atris,non terre , umbra lunam lumine fuio privati -

A 1

32, Tot

Kcplerus docet € dmonjhat,

i

m

OrTICA

743

n

m m ia

xzecesm

;ätuym

)

d

x

Qp commnta

EU

i

u

D!

H'!*,:l

12. Tot funt Umbrz , quot luminofa opaci

*yïlälmwl "

W

gf:fpc&u non in directum fita, -

hily h

'L",

Ita. fi tribus candelis unicum opacum in trans-

.Hzll

lj

verfam [itum objicias , tergeminam eju umbram vide-

MI

u!« ;

"

u

pus Sic noctu , feeeno celo, unicum opacum tot qtii-

dem umbellas projicit , quot in fhaciofo «eli ambitu lu-

cida fulgent fjdera. - At ea vel oculamifimo cutque nen

IJ( l

Lt

1

funt vifibiles s. propte

rea , quod lune C* $ umbra ni-

.'æ".*""fm'fffïlï

hi

griores eas- fuperant ;

quemadinodum viciffim [pendot

mwm [

earum fplendovem veliquavum flellarum excedit atque

Mi

ebfiurat, — Sà vero luminofa in divetkum fita fint , G

ITMM

i

opacum in eddem veca ponatut , unam tantum um«

ihili

bram. gignunt , quia pluta illa lun?inoþ funt inftas

. xl'.-«*.l':

i

l'a] :I'J.* ]

Auniuö.'

13. Umbre longitudo variatur , pro diverfa

IT

altitudine luminofi.

" ?mäwä:m

,

TT

li

n

Eà longior eft, quó bumiltus l;tmen,re]þeäu Cit.

€ult verticalis; brevior, q

L]

i

il

p

J

.

ub altiis, omnino ana, quan-

Dj

- do verticale est.

M

?'hm äfeviffima efi ,

l m':'r-ï

l,,qlnhþ*ä

Sic apud nos umbra merid

matutina veró C ve[pertina/ longi[oma » quta ol ibi

l "41»9;31),

eil altiov,bic bumilier. Nec vefert, five vefpectu di-

íÀ

ffautia & terva propior , five vemotior fit. In Zona tor-

rida autem,quibus Sol verticalis fit ,j nullam umbram

-de fe projiciunt.

l Cm: J:'

amlgfr

Vi

u

m

S»'

l

13.. Umbra Corporis opaci Sphzrici; Cor-

Quz?ae jn Ww

GROIC luC[db majioris , eR xæAæSHHJW;.

It4

uj W'»

Aaa4,.

"

744

PaAns T

P d

—.-—.—-——.-—-——————*

— —

— )

;;,-T,,;:::y (

N

VA

N

É

if W f

ä

RAR

EA

N

u i

I/K(

"

f

1;

sj

. g Umyr

um

B Cj

A

;(:m;f:[ftmdxpï"l

v

guin d j

//

"

m df

/]

,

N

///

N

"

NS

7

,

jaudtr i

S

N

77

d , 46

Ü

7

[

PRITULT

N

7]

N

i

*

h [b

7

Tif OPQCQFUU

7

3 æquö dtis

RA

N

ZA

20

intenimdin

N

Itavocatur 4 Calatin feu yyramiau mvetfa

: ?el

lude, b

m elem vl

turbinisvedifieuvas. eflqueima fui parte citca corpus

dpacum arguflffima s Qu vero longius porrigitut , eü

TO TY

ampitor C (biffiorredditur, Radii enimlucis, extre-

trieud l

qnitates diametvorumCorporis opaci 4c Iyminofi contim-

Wimpric

tf lt um

genia : quï? longius ultra. Cotpisopacum producuntar,

b magi 4 je mvsceim vecedunt , C longiw diffant.

lod üli (

Vrde umbra ad Corpus opacum minima ex([i;n;, peu-

m d

Tatim wquein iufinttum dilatatur.

Mij liimy,

15 Umbra Corporis opaci Spharici , lumi-.

nofo squalis, cft kuAiwOpoetüye.

Y Yi

Habet enim Cylindri vel columna teretis fermatts

V lncg

?rajichmqu? gquqli cgaf»tudinq in infinitum. Cum

enin

Pitt gl

|

Ed

U

OrricA

p2

--

—

745

N

] ,mm diametev Corporis opaci equet diametrum Corpo-

r luminofi , ideoque vadiieorum extremitates conjun-

5

ventes, paralleli fiunt, producliá, ininfinitum, munquá

concurrunt.fed fempev equalibus (pacii wmrer fe diflant,

|

16. Uimbra Corporis opaci Spherici, Cor-.

L

!j

reluminofo minoris, eft xovoerbye-

h. e. Coni feu pyramidis ved figuram babet, ejl-

que ccafiffima prope Corpus opacum , quà verà longie

progreditur , £0 magis attemuattm , donec tandem if

|]

muuronem defiuat. Extremt euit. Corporis lucidi va«

:

T

!

dii , incidegtes in Corpus opacum , plus mediefate illi-

i

/,

an illuminant , ac producti ultra corpus opacum con.ue

Tunt , C" tandem in imucronem acunntur.

!

17. Uimbrz ingqualiumac Parallelorum Cor.-

porum opacorum, terminate eodem radio, vel di-

g/

-

verfis equé altis , funt proportiones altitudinibus;

jj

| ^ Sint enim duo opaca pa-

'fa(lela de, & bc, ter-

TL

L

u

minata eodem tadio b.da,

d

l

dico quod ficat fé babet

brevior a. € , ad longitudi-

| iz:'mn'mt,m

pem fui corporis d e.. It4

Cx

::,rt;:m:'w*'ïï*'*"

etiam fe babet umbra lon-

hii HW

, J'f" :'/w'

giov a.c. ad fui Corpori altitudinemb c. Vude ex um«

j

bris Corporum aliitudo colligs potestut fuptá in- Geo-

j

u

metric'if' diximus.

ES

MW!M

Car. XIII.

De Vi(ione pelluciditatis.

j

f

T

1. Pellacidum non videtur , fentitur aut

"

j

;m

privatione celoris. ^ -

W D]

lüs

Aaa 5

"

sf

746

PARs

T

—

p

MURU Datcnaspu

Sic aerem in proximo aere , aquam

i Aqua, vitrum

Ót Vif

jnvitro, & omne pellucidumit equé pellucido mon vi.

! (äanti f

demus, quia vero non effe colorata fiimus , diapbana effe

golligimm.

L

:r

f

[

v&rtim |

-

2. Per condenfationem tamen in medio ra.-

iif

?

riori ; vel per rare factionem in denfiori , vid

i

y

k'd WW; n

terdum poteft,

eri illf

:Jf;l W t di

In priori cafu est inflav opaci propter craflitioin

T d

€ condenfationem ; C* quofles poft illud nibil aliud

u um

folidius occurtit , toties cerni potest , quanquam debili-

vimitt l i

ter. Hoc modo cryflallum vel Vitrum iu aere cerpimus.

pb ft, $i

T ULIM

Sic etiam aevem illum,qui Lunari Corporiinflav noflti

atris circumfufus est ,videre poffumus , quia cst in va-

m

tioriTiedio , fcilicet in etbere conslitutus:. 1d quod fixa

i inptnit £

flella . quandolune famt proxima , teflantur , quas ali-

m Cujar,

quantum ingrefJas adbuc cerneve licet.. Sic denig, ve-

n lr

qpoti(fimum aerem calo fereno pev condenfationem vifa

l Acqualit

Affequimur , non fecus ac nebulam ? longinquo (petta-

a, idieti

£AU , oculis cerntmus , cus tamen in ea - ambulantes,

Wi

proximam velnon , vel vixobfcure. cognofcamus,.

AWMtor tl y

* Poflertoris Ca[us exemplum habemu , um lucidi

UT

Jolirtadii per feneffram. ingveffi [peantur ; qui licet

tfhfanli g

propter congeuttum calorem varefaciant aetem , ta-

n Ma;ort:

Terminant.

smen quia copiojam lucem [equm vebunt , esiam vifum

M mmitudi

£-

LUNT

3. Inpellucidisnon fola fuperficies, ut in ali-

1s ; fed tota loliditas cernitur.

z

LT Yij

W"W* fs

ln hs enitovadiinon in fupevficie fabfiftunt: t |

VP d

in aliis opacts ,

fcá-etiam interiotf; peuetvant ,(7' oct(la 4

-'fælzmp IT

veferunt,

Ed

LT |

I

NN

ÓprTr1c A.

747

" ) qmm. l*

Y

CaAp.

XIV.

W, q*; d

De Vifione Magnitudinis.

Wdllm ü

1 Quantifunt Anguli i Vifori ; tàbtà res ap-

Md

aret; præfertlm fi diftantia' 1gnoretur.

NG IE

Vifio enim fit per angulos. Etgo fi angulus vifio-

i eff magnus, ves etiam apparet magna , fi parvut ,

ulAl

parva. Etfi res due fub aquali wþonu Angulo videan-

"

JW

tur , putantur effe equales, licet vevera aliter fefe ba-

"ml 4

beant. Sic hanus veldigitus , f oculoprope admove.u,

wum

majer monte , vel integra urbe videri potest , quia an-

a ï«ä;'lli:

gulitales funt.. Sicluminariaduo ) * fere]icb £0-

34 p

dem angulo vifa , pro equalibus babentur , quia vifus

Mj

inaqualem eorum diflantiam nefcit. Sictandem $. c&

i IT

Sirius, imperito ejusdem quantitatis effe videntur , ob

j "W d

tandem Cau[am , qum inaqualem diflantiam ignotat,

TT "'M

omnesquf Jtelias eidem ovbi affixas putat.

.mwmm

2. Aequaliim , quod PI'OPIUS eft, cenfetur

T. E*WWW

majus , fi directé oculos 1rrad1ent.

mMI.W

Ratio ef! , quia propinquotum angulus es major,

r'm.'-'W*

Sic viator urbem vemorioré minorem videt, eidempro-

u s

piw accedens,majovem , quia angulus viflonts audtu effs

.y/leïw d

urbe fibi fimili manente.

(n('!l'h""

4. Majortamen eftdifferentia diftantiarum;

[l

m

quam magmfudmls mouiorum.

Hin« fir , ut æqualza ebjecta maqualtter Temota,

u

tontamen videantur fub ejudem proportionis angulis

€ujus fant ipfe diflautia , nec e. g. duplo propius adimae

$4; proptevea duplo etiam majora apparent,

Sic licet

Wr

q.mW j

luna i ia apogao duplo longius alfit à terva, quam in pe-

[j

l

Wgæa, n0n tamen propterm im perigeo duplo majot é es$

Aaa 6

Jïa.D páz

f

Pans I

z

-—"T

.....

þpp-krens eju diameter. /]mm;«

tamen feella proptey

y

I['W! q W

li

maximam ejus diflantia vatietatem , etiz magnitudi-

nem fuam non vealiter quidem , fed ad vifam noflvum

W

i n

f

notabiliter Variat.. Aliquando enim cum altiffimus eff,

M-HIW h

um d

tum fecunda magnitudint flella vix comparandus esl;

interdum veró cum terra proximus fit in tantum ex-

l

n m "

erefcit , ut Iovem «quet , nec ab eo nifiloco Zodiaci (

l

qutilo colore difcerni poffít : & ab ignarü pro extraor-

dinatia &* prodigiofa flella babeatut:

í Magnitu

« Ndt;

Ita faium Anno Chrifli 1529. quo Saljmanm

Tuvrcarum Imp. Viennam obfedit, atteflante id Pbilip,

3j Medo, 6

Melancbtone libr. 1. ijäc. quo de Marte fcribit.

l Qb Wiq

,ti r 4j

E-at & retrogradus & inufitata mqgnitudihä, &

E

horrendo rubore Corpus ejus cernebatur , propter pro-

LU ITTT

pinquitatem ad terram : ita ut multi, caufarum ignari,

QUE

i

novam & prodipgioíam ftellam in coelo acceníam cffe,

à li

aliqui etiam cometam cxarfiffecrederent.

Qs

eriam boc prefenti amno 1653: fadum eF.

od :')vþmf

Md

miqug f

$. Oculus de propiori mggnitudinc minus

Md nf

videt, quam de remotiori.

W $ u

, Ratio est , quia capatitas viforii angï:li certum

ETU

babet tevminum , nec ad vedum multó minus ad obtu-

Vnftitri

]Znn Affevgit,

DT

( . Quamvis igitur oculus, ad vifibile accedens , pu-

UT

tet fe plu videte;, quia propinquiera fab majori vifío-

Hmón, dj

mis angulo cernuntur, veveva tamen minus videt, quia

h Mi

angulus vifionis licet maximus , non ampliu totum vi-

fibile includere

.sagnirudmes, if

potest , cum ebtufus fiat , fub quo vi-

ïgier.i mbil porest.

Eadem

: hg,

L

1

OPT/ICLA.

————Rda

$49

M«rurm

li

IN

Eadem eil vatió Corporum Spbá-

m"mh r

V

gicorum,de quibus oculus vemotior plus;

nj

ln

vopinquior mints Videt, ut in boc sche-

mI»W

*

mate videie esl, in quo tadii vifivi oculi

'!l:

"

A

remotioris propius ad diametrum Globi

| ïum

LT

accedunt , quam t4dii oculi pioginquid-

fl!",-m!.;y

tií,

:f»fa;rnxm.

|

-'.'.fm'i

6. Vïagnitudo väriatuf, ab Ob-

LT

liquitate, Nocte, Luce, Crepufculis,

u:r,at;WS:hg.

Oculo, Medio, &c.

TL

h ',' ,;

1

]

n';: M

1. Qub obliquior enim esl afpettus

iti, €0 minor ápparet ejus magnitudo,

Mpl

Yi t

£4á, magis omnnia dectirtautut &* abbre-

n;aku ii

ytantur.

u

í

3. Lucida in ténebrü hiajofá Yi-

mfmz

at

v

deri, fupra di&um efl : contrà verü quiá

n !J

lux tndiquag, fe diffundit amplificat,

u

ln

iil

fit ut opaca contigua nonnibil amputentüt & pradi-

dantur,

Si eniri baculum caiideli cominis obtends

h vt

jubeas, éu veró intuearis eminussapparebit is übi fplen-

ii

dot tYanfit, ütvinque fertatus C quafi crénió excayas

íus C bians,

p

j. Pro Varid éliati difpofitioné oculorum,cadem

tes aliit major, aliis minor videri potest. -

n

upj j

ml[,w'

l

T.

4. Meliumi quoque denfii auget s vatriui rhiiiuit

T l

M! l

fnagnitudines , ut infra dicetur.

E Rj

yi

"

W

Caprur XV.

i

De Fiftone Loci,

L

"

L n Spharico igfimus locus cfï'öentrum;'-

fup;þiof

750

þAR'S I.

MeemEC TET nascaecUuh

—

a atl

h,

É

E

fuperior

zi

abit.

»quicunque à centro V?rfils fuperfï

cierr'i

Ti

,

Cum énim finmum é iufimum diflinda [int ,

M)W

i d

nullaque vatio fit , fi bac in faperficie , undique fibifi.

mili quereve velimus, cut unum pundum fammum al.

j t

1

gerum infinum dicamu s neceffe est, ut borum, fummi

ELLAA

,»'J;d!ld!l" T

féit. d iufimi, unum in ceutro, alterum in fuperficie

qif lt

affumamus, — Quia ergó totius mundi Spbarii fupevfi-

etes pro. fupeviori mundi parte. ab omnibus babetur,

gf T

[/

co*n'þq

1

tens esi, ut. cenrrum mundi adeoque C? aliam;h

hn wfrat

Spharwotumlocu infimus fit.

gj C

if i

2. Oculus refpe&u Mundi ubicunque pofts

tus, femiper inferiori loco eft, ei

que fuperiqa funt,

(3, (äalis c

quacurique ab oculo abeunt.

Oculus enim omnis ubicuna, pofitus, imag/inat;o;-

Q& u

ne circa fe avcbitedarur Spberam, feipfum in eentrum

IT ITAU

collocans.. Quod fi igitur centrum infimus Sphare locus

ii

65 oculus femper i feriori loco erit, cetera omnia fu.

in.

periori, It fi nos bomines in Centro mundi verfamur;

TT

omnia alia mundi loda fapra nos erunt , de quo nemo

nfu, qu

dubitat. At [i quis colligeret.. Quia ommia fapra nos

Wrniifyr;

babemus, nos ideo in centro mundi verfavi , ille vitiosà

li, Eody

argumentarettur.

Nam fi extra centrum. Mundi ad.

9V Mtalu

JAovein vel Satutntim wa, elevavemur, etiam ibi Sphe-

N ej /

fàm circa nos concperemus , eculoque defcriberemus,

LTA quail

&deoque in infimo nibilominus loco effcmus.

;

»

LUR

Quod

."

Vetó e4, qua infra pedes noffros funt, infe-

"Wa ;

tioradicmuws , id verum e vefpediu centri terta, do«

1""39?0fundiores

imicilit. moffti, cujus pars aliqua. fümus , fed fupra ctii-

Mummro lih

ktutm (em eleyatis — Relt? igitur othnia wque «d oen-

| "W gxmm u

itum

öP'TIC;E'

75

Q dorumcnMRE uereceweno — AE DEM T at

M i:m D

tri infra nos effe dicimus ;in quo centro fi

effemus, (upra

m5 e[fent , qua jam infra nos effe dicimw: aut fi ter-

Cfir;

l

i

h

ram totam emivoia Q? cogitatione vemoyeremus , jam

um

in infime loco effemus , nilil porrà. infra nos babituri.

uTA

«

': ü

ldetiam ex vulgari loquendi confvetadine notum effe

| (g'!.

"

""PI(,) "

debet. Nain vulgo fuperiora dicuntut , Ad qua videnda

n h

!

eculos attolleve , inferiora,ad qua [Dectanda eosdem dea

"j

^

jicere ueceffe habemw , Redé.. Hinc autem fequitur ,

LU

Al'

fiininferiori bemispbario globi faturnint babitaremus

War.gqggwm

ér terram noj?mm A[picete vellemus , octilos nobis at-

tollendos fore , & proinde Tevram fuperisri loco fitam

À

nobis vifum . iri.

T

"

3. Qualis eft fitus Radiorum ; talis vi

detuf

locus.

gïü:*u,:mgim:iw

" Qu« enim dexteviovibus , (imiflerioribus , füperia-

: bjme

tibus vadist cernuntur , videntur. dexceviora , finifle-

nj

tiota , fuperiota vel inferiova , etfi vevera fitum aquae

it uB

lem babent.

-'::Lmi;ïu,»*mf,

Duees aute nos in eadem vecla borizonti p4-

;",:Iþ"«üfiim

alela pofita, que vemotior eit, altior, qua propior,

bumilior videtur; quiailla faperiori bec ifetiori a^

1 »);um'xkqxnä

wintd

1j

1

diocerpitur.. Eodem modo du res in eadem linea vecta

gt hii

lorizonti patrallela adlatus noflrum dextrum pofita ;

quévenotior est , fimflerior , quà propinquior , dexte^

T g

tiorvidettit, quia illa finifteviori.bac verà dexteriori tá-

|

i jm

!l

dio cernitur.. Ex bacvifus deceptioue oritur. erronca o-

TW

j

ii m]u

fl

pinio , qua aquz altiores littoribus putantur, euwá

tl

fevera profundiores [int.. Nam fi flans in littore metia-

Á

u

m

]

Jl

-tl inffrumento libramentum undarum , etiam quad

tl

)j

j

T)

emniui. exitemas vifus a[fequitut , nequaquam in ia

m

ejevde

752

Pans L

—— — —— — —d——d

[

at

3,1

olewtmnem fed femper exiguamaliquam declivitareni

j i

deprebendess. apparebitp , nonimmineteterris ündas,

fed infra illas fubfideve. Falitut igitur. aflimatio fenz

uliiriid

f tivA in e0;

quod patíes Vndarum extremái ánfbicit

oculis elev.monbm quam vicinds ,/ unde etiam eleya-

LL

tiovés ptitántuv quam vicina. Nibil tàmen piobibet ;

)M ll M "P '

TT

quo miniis cum de bis, tuni de aliu vebus loguamui ;

nosi prout teverá funi , fed prout vrifui noffro appatent;

i t

id quod ón tantum vulgà , fed ii ipfa etiam Sfipturá

i ij

facra aliquoties fit, ut um Cliriflu Petrüin. pifcata-

l, Mbp

veim in altuin duzeve jubet , C rete [utth. àd captuvati

i Id

laxare Lüc, s. Hinc fejuituv etiatià quod .

ab Longmqua íunt Contrariis fimlhoräa

Tun nl

hboé e.ö?

N

ureint

Dexteiá , longilü contmüatá , f m(imom yidén-

&ur, P conrrà. Supera quaque quà remotiora funt 4

i nbl jb

vifu , £à infériora putantur , G vwiffum. — Sic in vipá

T r

TET

füuminis fLanti , fievi potefl , ut fluyius non. deoifuin , fed

furfum decurteve VideaturQuia fitus fadiotum tali eff.

Tif cii

$. Cumi rei vife imágo fit ii oculo : de dis

l irifur

fïantla tainen rei ipfius; vifus variis modis judicat;

'mlongwm [7

tl tmi

i. Ex lucé robuf(tiote vel dcbxl:orc.

m) &f dllü

Lux & longinquo languidá venit ; & vicino vc15

du fw

lobufla, quod dtff.mtm dat indiciáim.

4

"' MILUTI

2. Ex icbus iriter oculum &rcm Vi

Nj U.' afwfd

fam lntcr]eöhs.

| anrmmmnote

Non enim ies tantum quapiáti 6 longmqua wda-

h qW TMgu.

tut , fed illa etiam, qua inter illam C oculum intet-

Uh !qu

jeda funt. . Vnde etiam diflantiavatio colligitut:

MLTT

/

3

X

Iw

Orrriczx.

a pn——«Ó—— Á ——

753

uamuhq

iti

3. Ex mtcr;e&o áere.

)

Hic &nim etiam iü oculo vepreféntatur.

Nant

i Tly

tum ( it tranjpicuw, ex quolibet illius punito téfiliunt

.amm.ml j

Mu [

L

!] ):ali

lucit fadii in óculum — Itaq, partés aéris oculo vicina,

ou m

ápparent vicine, diflantes appavént diflantes , medie

Lf

"i

deuia, medié vepta[entantür. Quemadmodum etiam

er

in fpeculo non modó vultus noffet , fed etiam fpacium

'vü

Wl l., m

inter nos , &* [beculum pofftüsiin illó vecipitur , quod

ü lii

atiplius vel anguflius fit , praut ad JDeculum accedie

a Itl m ,Vr('"

ina , àut Ab ipfo vecedimus. -

LT AL

"M

4. Ex diftantia amborum Octis

lorum.

Vil

UA

W

Bini &nim otuli dati fuut. animantibus , non tf

ii pl

tetipenfationeii alterius aimifri, ut vulgi cenfetuv, cum

g tsj

Natura nibil ja&ura deflinet : fed ob diflaniias terum

J'n

Mlll

tittandas, per Geometricam Triangüuli dimen[ionem.

Sicuüt enim in Geométtia , dáiis duobüs anguh:

,M' med

" LILTI

Trmngulz, ctiti interjedto '4tere, danttt véliqna late-

u

A5 It tn vifu conflituitur Trianguluni, cujus duo la-

W

u

tetà longiota, funt Radii ex punito vifo ad oculos atni-

u

»

w

bos délati; tettitm verà latus iinus,eft diflantia ocu-

M WW

UM

lotuti , cum diüobus lateribus longwnbm duos angulos

p

in ipfis oculis forimans, — 1n boc ergó Triangulo látus

Ul 'HN)

L

TU

minuiá , nempé diflantia ainborum omlorumknþ; Cüili-

x »

$

muni ex. affvefattione nota est.. Auguli verà d illam

"

dtj?antmmmnateftunt ex fenfu contortmnu octilotüthte

W

4

j

Nam qub inagi contarquentur , €ü tinotes fint ii

[J"r

t ]m"

u

anguli , remqué ptopiorém ej]'e arguuut: — Quo 0 thinüs

umm eculi cantarquentur, &à majores fiunt Anguli ,

"m

r ul

indtcio

754

PARs I

—— À —— —— — u Pana — H —Ó À

//-

indicio majoris diflantie , fenfibilem tamen proportio-

" ;f 1 L

nem ad difl actiam oculorumbabentis. Nam fi immanis

Wlo

exce[fus fit , axesoculotum propemodum parallele. diri-

M (j i

guntur, nec aliter diflantiailla vamprebendztur.qtmm

! f»( Pm",

quavà aliainfintis partibus major.

ii ul i

Ha; tamen diflantias dignof' endi facultas , pri-

yi, m

minr Afocietate bac inter binos oculos orta , poflea et..

um pimme

jam in fingulaves Oculos derivatur , um per alias af-

um

f(fizones o.uli, tum'etiamob motum capitis, quo motu

i m

snus oculus vice duorum e[fe potest.

TMRT

6. Pluribus inter oculum & rem v1dcndam

pR

nterjcétis , vidctur ea abeffe longiüs.

Hin: flelle 1n Herizonte aut prope eum conflitu-

te appavent vemotiores, quia multi terrarum tracius

Di

intevjectt fant , Montes, valles, tatrit a. Vrbes, flumina;

1 Odisd

qua vifum aliquateuu de immani diflantia cali edo-

A IDOtls, uf

cent, quod extremuati eorum cobarerevidetur. Con-

trà fLella verticales feu. Mersdtana. propiores putan-

mgu li

tur, quia.dum oculos [urfum elevamus , mhil intevme.

LT

Àb Pt

dium ceruimus (pratey merum diapbanum «alum) ex

quo diflantiam [ydevum a[tumemus, Sic nubes appavent

TIMD, gt quzd

altiotes in montanis locis, quàm in planis, ut in belve-

lu i

tia, quam in Alfatia, ob eandem caujam.

LT

7. Idem propinquum videtur in diverfis lo-

LT f

cis, propter Parallaxin oculorum.

'ife $(

Quemadmodum fupra in Astronomicis pag. 384«

Hs f

de Luna diximps, quod propter Parallaxin, alio «eli lo-

At gl

€o appareat , fi ex centto , alia, (i ex fuperjicie terra

U nf

ajpicitur : 1ta 1dem. accidit. cuilibet. vei. vife proptet

Mi

patallaxin oculotsuin,

Finge enitn in illo Scbemate a

d

MT

:

7

Orrric&

:

-

:

"

755

Ils iv

M

ö b'u

cj]""e.äif-zosuocul'es unius Zammü c atttem rem vi-

aj l

!

! 'mml")

jam , que oculo b apparebit fub o fevé , fed oculo 2

J

V.U

9Ly

fub d. Craffum bujus vei & palpabile exemplum bomo

Vlmm"r

ex jeipfo capere potest; Tene enim caput immotum;,ocu-

"

ls alternatirfs clagde : aperto mafum infpice , fi dextvo

hfk,lh.

ql

LT

infpexeris , nafum ad finiftram , fi fimiftvo , eundem ad

"Wn;«

dextram payimenti partem videbi : atá, ità quoties

ll

i

g

eculos permutaveris, nafas videbitur faltum facete etft

quiefcat.. 1dem etiam accidet , fi rem aliquam longiw

n

LE

w'JF

difitam , altérutro oculo afpexeris.

P OCADCM

rel

)C;h XVL—

L

bl

De Vifioue Numeri.

TMM

1. Oculis duobüs; re&é fe habentibus, & fi«

1177 uF,nïiLu-ää

u d

mul motis, unum unum videtur.

»

Singulà quidem imagines veram vi[arüm, in fin-

.ï'a j uu;::z.rcu.

"

il

h

i

gulis oculis piuguntur. — Quod autem ves üná, geminis

eculis una videtur , cau[a e3 , non Vnio dáorum octili

" .;ä;mïi:

nervorum, ut quidam cenfent , fiquidem duobus oculis

L,Ux W*

ul

"

ttiam duas imagines ttuitu véi videre poffumus , nervis

j T

TL.

T.

mbilominus conjundlis

Sed veta Caufa e3t, axium i

(

ambobus oculi fitus equalis , quo fit , t frmiliter affi-

n

Gatut uterque octilis, G fenfus commünis , ceu Iudes

X u

Il

duás inagines fimilimas pro una C eddem babeat;

nl

A in'"l A

iU

qUia dexter oculus non aliain aliterve (itam [peciem

7 r

T

9»^u

sicipit, quam fiifter , fed ptorfis eandem.

[

j W

2. Multà parva, € longinquo fpe&tata, vidéri

T d

poffunt unum contiguum;

Bbb a

ld fit

756

'PARS É

d

-

as

rrea d

D

1d þt in Galaxia, que est congeries multarum

minutifiimavum

flellarum , quas propter parvitatem,

l hi

multitudinem ,

C artliffumam cobarentiam nemo fa-

^

1

f!'.;gj, [mcæ

o Optito utatur. Sicet-

j

il diflinguete potest, wifi tub

ujd

.[j

jam in charta litetis exarata accidit , quà ex aliquo

un i ij

intervallo vifa , totà bomogenei coloris, C cineritia ap-,

j

erforatam prinisg, vepletam

parets aut fi quis ollam p

m

no&hu eminu (pediet, tota

ignita videbitur.. Vifus eninü

dmrmn

proptet. mimiam diflantiam ràm exiguas particulas

«toycattcte

difcernieve nequit.

| Miü ul M

3. Vihbile Vm'm? potef)t etiarii videri gemïa

wlitr lf

num.

t at

$i nimirum ocili diflotqueantur à nattirali (tiis

m nden

axesque ocu

loruin non amplius codeun modo fefe babe-

i i

ant. Tunc enim non e4

dem ,/&d diverfe fingulis imprie

? Circul

muntur imagines. Dum

igitur oculus dexter banc, fi-

at0,Ydeod

us comuiuni offert.fit, ut illé

sifler altam maginem

fenf

Bu enti

eminds appte

beudat : id quod furiofis,füinmoa-

C TTTNE

p'? uhHa g

lentis ac €

briis feequenter accidere folet.

Idem fit, fs

hr

iqué afpicias , aut

Txcártali

Aliquid

und oculo direclà , alteto obl

alterum ocüloruri coniprimas,

vél quoquo 10do di[lor-

nf

queas. — Quo propius autem e$t vifibile , có magii di-

3 nmiitp,

[lant. à fe invicem geiminata itiiaguncula.

tumin

,. Numerusautem difcretione vifibilium aþ-"

;mf. 0[1 f],mc :

Y

M ag

xrehenditur:

Ex iultitudine enim Vifiónu

m ,terum magniti-

,

dine ,totu , fitu , loco aliisque vifibilium noti difcre-

b perfie

l T

pantium , wmultitudo , mumerwique verum vifinilum

Ntllnjs

aguofcitut.

CAP,

llx

1

PTPICJIZ

75

UM N.N.

1umuaugmm

Carur XVlI. :

M

De Vifione Figutz.

z. Punctacelerrimé circumacta, Videntur Pe-

MM

hhj

ripheriz , linezx Circult.

ii uakï;,,,;

CAf csl celevitas motus ,

& [imilitudo fpacii ,ob

Mi

quam oculus diflintkionem. locorum Apprebendere ne-

1:-uf»:uuu;,m

guit.

. Linez vel Superficies Parallela: equales ;

UT

videntur có minores , quó longius diftant tandem-

VILITT

quc concurrcre putantur.

Ratio eft , quia angtili viforit ad ves aquales , fed

il ;0'." ,

inequaliter diflantes direcli , circa propinquiores, ma-

jores fant , circa. vemotiores , femper acutiores fiunt

fu.

P cum tandem fiunt acutiffimi , provfus coire putan-

"n

tur, Ó À parallelarum vatione difcedeve.

d

3. Circuli videntur linez re&tz , oculo vel in

qn !.'ä*hf!f:' J

Centro , vel eodem plano collocato.

jf

Z:ZJ MWFIF*'

Puncla enim per vadios fublimiores vifa appare-

dunt fublimiora , G A centvo temotiora , quàm quapee

L

Tadios busmiltores videnttr.

^ Hinccirculi maximi m*:leþes; qitorum centvum,

T n m

j Mf.

ï J,JM

!

eculus noffer efl , per lineas vettas, e.g . Meidiamus per

[

lineam mevidianam accurate reprefentantum,ob quam

lmm*wll

Catifam etiam in. Sciatberici per vetlas tanttm depin-

TL s

S!J

guntut.. Ob banc etiam Caufam Lunain Quadraturis

,llf,. 0»

"

m

bifela ,non curva ut alias, fed vecla linea terminata

Apparet,

au;u'

4. Superficies Quadrata , obliqué vifa, pu-

TW

CLl

/ pW"l

tstur efle 'Trapezium oblongum: Circularis veró

KM [

iticularis , & centrà.

"

apparet Ellipfis ; vel Let

Bbb ;

'Omym'.z

Pagmc[

258

—— w RUE RT NUSC RA Ll

enti

—

Omnia enim in «niverf

u ,

f obliqué

! fnqlll? m

fEetentur, [uam veram amittunt figuram , &

3

iif

M

folumque vera figura videtu , fi oculus ad

Q-S

m,mmt

N

feperfi-iet centvum P

*

erpendicu,lz?ter] eft. dz

qntra

teclus.

—

$. Sphzra eminusfpectata videtur Circulus,

