D]

M

W

gu':;';m nfnt

14

0c

L]

SWWt

j

u

W

þr»gm

L

0v

0£

H

9: wod fiulterius placuerit extendere char-

tam, totamque regionem aliquam in a defignare,

,

Vu X

confe-

68o

Pans

II.

LA smsnl

Ensr -

conferes te ad ftationem tertiam; Inftrumentum.

que tüum ad fecundam ftationem diriges non ali-

ter , ac antea in fecunda refpectu primz fecifti,

10. Defcriptisautem oppidis & vicis, facile

erit etiam fluvios, fy

lvas, monites, prout longius vglw

propius ab hislocis abfuerint inferere,

it, Denique fi poft defcriptam chartam lu-

beatomnium locorum in ea defcriptorum ab inyi.

cem diftantias dimetiri; inquirenda eft diftantia

itineraria duorum locorum in milliaribus vel

quod E

tutius eft, in horis,

Deinde accipe lineam diftantiz eorundemlo-

coram quam inchartatua babent, eamque lineam

intotidem part&s diftribue , quot milliaria vera lo-

«orum diíftantia continet. / Sic habebis fcalam

milliarium , cujusadminiculo omnialo-

01

ca Chartz infcripta dimetiri

licebit.

GEOGRAPH. FINIS.

LI

: OPTIT

1]]

N

i

"

L

i

l

t

i

VN

T

N

E

ul

ermmlo

luni

t

.....

d

CER

li

li

Ml

hi

|

!

i

h

TY

L]W [

-

1

WW:"'

J

i

MLA

OPTICA

z

x

dU

-

li

0?

68

Pamns I

L. erceesnumd

-

U SülNge

fk (RMI f

HD umS

Épitomes

wndd

GPTICO

r *(lt [PCCI(?

u

PRoorMriuM. -

I

vm

4Zm TU

Optica, quam ctiam 7'jforiam c»

1,,,mam u

Per[bgälzwm vocant, cft doGrina, qua fpe-

TL

cierum vifibilium, five rerum oculis per-

J

ljïln'lWJ

ceptarum, ipíinsque vifionis Naturam ;

j WPW

differentias, proprictates, affectiones, &

s siats t

accidentiaj confiderat, erroresque, qui ex

Cndtutn

vifione fzpius oborxrl folent, detegit &

WI

COl'll'ylt

v

2«

Ejus £res partes conftitui folent.

41:1[! vmtntuth

uewt, It

H

Oftica, in fpecie fic dida, quxagit

m p

de Vilione (implici fpecierum, dire&te per

unum medium n oculos incurrentium.

^g Ti

l lpfwf jn

2.

Cataptrica, de Viflone fpecierumex

auddra

aliis rebus reflexarum, ac repercuffarume

Partes oc

3

UMtefoptica , de Vifione fpecierum

N M

Jn diverfis mediis rcfraötarum.

Mi !gä u

:

t Mundtrittt

OPTIIGE.

LOT'T.

PAans I

Auttt vt

Tuies o

CaPur I

Á

MT M

De Oculo, Vi(ionis Organo.

k ümlllm TT

W.mmsul TT

i.

Organum C Jnjfmmemam Vifionis pro-

prlum

t

—.

X OrpTtic.

L]

—

683

vaseipecmmo

m —

x

Aj P. rili&ï eft 06121333 maximo cüm ezterorum anima-

lium, tüm inprimis hominum ufui, mirando artifi-

l

! cio à Sapientia divina conftru&us, eo fine, ut Vi-

dere, hoc eft, fpecies ac figuras rerum erminus fen-

tire ac percipere pofiet.

,!

"

,

Per magni autem interefl, ut bomines cateraque

animalia , etiam qua longe vemota funt , norint, non

l

!

!N

d

modo st bona pxofequantut , nocituta fugiant tempo-

'&A

Ml

riu, fed potifiimim, ut bomo univer[am banc Munds

'W,

machinam contemplando , ex Vifibilibu DEVM . invio

i

msïk - fibilem cognofcat, eumque ut. Sapientiffimum , , Opt.

W

WU E " Max. Canditorem ". Redorem. omniym laudet. 4€.

ib t

celebvet.

i

sicut atitem veliqui Senfus fine extetno C Cot-

btl - poreo Inffeumento uibil fentiumt : 1t2 fine oculo etiam

animalnonvidet. Et ut Vifus ommium Senfuum pra-

j

flantiffmus efl, ad plurimavum verum cognitienem nos

gt

adducens quà veliqui fenfus pertingeve nuuquam pof-

ii

l

i

"

| - fest : 1ta artificiofifima, & admiranda est Orul firu-

|

u 77 qua ex dorima phyfica breviter repetenda cst.

N

Txlï

m

u

2. . Partes oculi triplices funt: Tunie: Htt-

2

i

mores : Nervi.

l

J

i

- Hoc intellige departibus effentialibus ac primas

U p -rik. — Secumdariarim enim atque Accidentalium, fuas

[

tamen infignes ufu etiam babentium , multo plurés

nonnullis in progre[fu dicetur-

1 funt, de quarum

]

3. Tunicas quivis oculus tres hab;t : Cofe

tit4ttis Vveam, & Retiformenms

Ho« (imiliter intelligendum e5t de tunicis princi

t 4lig

Jnïsofgawnlo'a Balibw, rori octla communibu ; ptatet qua etia

fuis

i Wï'»"l E

í

654

ssl

PAE,S L |

,

t

VOcceE tU

!l

,«

À

&II

jv

jito:t certarum pavtium. pvopries ita ut nonnulliq«.:&o

tupicas numerare in uuiverfum foleant.

Tanice au-

j p

! ul

zem bogc loco dicuntur [nvolucra ,. que. fe mutu) am-

*

biunt, oculumque vel ex tato , vel maxima (ui parte

involuunt ac conflituunt.

41 I!

jinte ortà

4,

Cornea eft exterior illa,

liquum oculum ambit.

qqæ totum re-

! wl

Extertor fc. ve[pe($u catevavum principalium. Nam

- « ii

€r àpericranio na[iitur aliqua membrana tenuiffima,

gj

x Procts

C pellucida, &mvarsQvwao, five adnata dikd, quá &

bac cornea tunica imcgitur » C boc velut vinculo in

"iuindif

fu. fede. vetinetur.

Illa autem Cornea vocatug

ii

mracedm:ib]

«searloene, quia auteviori fua parte, qua nonnibil pro-

tuberat , inflat cornu levigati pellucida est , quamvi

- n

parte pofleriori extus alba, intus fufca, cvaffa, dura,

17 Hni

opaca, a« prope cartilaginea fit. Vnde poflerior hag

lj.lque dilinó

pAts wAueonc vocattr.

-tl

"

$. Vreatunica cft,'quz Cornez fubducitur,

h Aquc

at icam.

oculumque etiam ambit , verüm non integra eft,

ut Cornea, fedin medio Perforata, foramine quod

Truim

Pupilla vocatur.

BUTMM

Diflinda & bac esl in duas, Priori &* anteriori

þsmngnhtur |

nigerrima est, folliculo acini vinacei nigricantis , ctii

ETAX n

pedunculis avulfu e$t, fimilis, ( unde jozgoerbie dicitur,

1

W Q

à jab que vox acinum fignificatz) po[lerioti vero parte

tsl

magis corvulea esb, & cbovoides appellatur. — 1Mlud at-

AMyfaloi

ten fovamen, quod Pupillam vocamus, &* in tencbri

! enytoten

G nocutriplo feve latius est , quam in luce , ambit

Chttiyl

Circulus latus, per eorneam translucens, qui Yris vo-

if dj

saiut : Efla, variorum colorum, fufca, cefía, fulra &t«

Ut Qj

protem-

U

j

ii

*s

",

:

öPTICE;

685

[ n

ha

h

"

d.

|

a pvo temper

amenti Varietate , atque etim femndum'f

l

!

imh;,

Í 1' !W,

j

atatem bominis mutabilu.

hi

M

$. Retiformi tunica interior eft, fubftantiami

^i

l

*

- &rebri reférens, magis tamen mucofani , & fubru-

fam à nervo feíe in caüuim oculi Hemifphærium

Pa

dilatànte. ortà;

n

Reti in faccum definenti a]fimüdtuh ( unde Ré-

a

lind, Reticulavis , aiqsdpinAspocióos dicitur ) vel má-

", | . gurinfundibulo, — Huic antrovfum citcumcitea adbe-

Vi

tent- Proceffus ciliares diéli, ex uvea tnnica ovti , &

JIDTTT

pedinatim diflindi ; nomenque indé accéperunt, quid

ais | - exfibrü, ab uyea ciliorum more;quafi radiatione qua-

wl — dam procedentibus coufiunt, C* pili palpebravutii f-

qean] — files funt.

ib j

7i

Huinores oculi tres funt i. fedibus undi-

ij hi

quàque diftincti; nempe Aquété; Cryflallinu , &

L

. Vz'treu':,

n

Jl

M

)

8; Aqueu afiteriorem fedem oculi occupats

"l j (

intef tunicam corricam. & humorem cry&allinum;

TM

u

Jf

Tenuifftinus est , pellucidus , fluidüs inflat- aquas

Vnde * nomen accepit,lentüs tamen, ut albumen ovi.

l

ET

TL

Strangulatut autem in medio, Ó in collum redigitut

Lj lz "

[

h

MW

jp

ab uvea, quam intra. C extra pupilla fotamen alluit.

ii

Al

9. Cryflallinu inter àqueum. & Vitreum

/W

TJva'

inedius eft; turiica peliücidä involutus j quz proimn-

n

jl

il

j

de Cryftalloides, Item Arachnoides feu tela aranea

í

y

i

Ob tenuitatera. dicitur;

l

fv '

Continef enim bumöreM'cryj?aüinüäc, in 1üedio

h

inm ;

bioceffuum ciliatium inftat atanea [ufpenfum.. Humos

;

Wrmx

,f,ifm

Allà fadtà

|

t

J

3

autem Cr]jïqllmus inflat perjþirilli ex enft

J!WW

hianipds

1;,'& !

656

þARSV l

l'

um m

emmemeR -

"

transpavét, ée fplendet, ntc durus tamen

-, ne? fluzdm

W mb ant:

eft, fed inflar cera paulà firmior.

st lt

IO.

Vitteus humor in po

fteriort oculi pärt&

w',,öf'omlosa

refidet , tenuiffima quoque & pellucidà pelliculá;

hyaloides tunica dicta, involutus;

*

a n

2 fl

Aeque [plendens e$t ac cvy(tallinus ;

fäd mollior ,

a m

fixis tamen, vittoque fufo fimilis, in quo bumor etya

flalimus fua. pofleriovi fede , velut in annulo gemma

a hum

PL

tefidet.

trn — Nervi Oculorum alii Moterii, alii Viforii

T

*fonra ii

five Optici (unt.

^aiptmioty

1l feruunt fextüplici motui octloruin , aitol.

lénti, deprimenti, duobus ttansverfis, G totidem &i

: hnj

gulavibus.

-a fümit

Optici-autem (ive Viforii, fimgulis oculis finguli

funt , qui tamen furca iuflat ambo in unum coeunt ,

|

qui cerebrum fubit, Spivituumque Vifoviorum vebicua

lam est,

Et bac de Oculi flruduta in Opticis pracognos

feenda funt ; quos Sapientiffnus opifesc in fublims lo-

|

cayit, ceu animi frueffras , ut vifus tanquam ex alta

fpecula ad tantó remoriora loca pertingeret : eosque

fecuritatis caufa caveis inclufit , & expeditioris motiu

gratia Spharizos ac in orbem mobilesfecit : Sutmmae

£n, omnia etiam qua miuima videntur ad preflantif-

Ài p

fimos ufus direxit; de quibus in progre[fu quædqm di«

€entur.

Va

| CC lii

Hoc loco autem etiam notandum; qua;i*

[ Eju

12.

Octuli bominum (funt vcl Mvwwss » V

:

ll N

EU (*)*V?*b vcl ov Oéregon,

illa

;.MJ«W?'»'

V1

OrTica.

i2s

Á/

ais

685

ss f

—— À

Geneseecr )

l(llm,w

l.

J

Muars funt, qui propmqua diflincle , vez

T

mota vero confuse vident , ut qui vitam fedentariam

"WTM

W

gentes, literis incumbunt, vel aliis fubtilioribus avti-

4j

ficm, ( H oculos ad propinquiora affuefaciunt, ad rema-

tiota veró cacuciunt,

/

H

2. metsBovu, verü funt, qui vemota dtj?mäe é

'7WWW

propmqua cenfuse vident , ut knes plerung . Vndé

GWM O'M' P

ésunov deducium esf; vel quia à puero oculos ad remo-

tinrà magin quam propinqua a[Jaefeceruni.

:

M

OvÀérsgo: deniq, funt, qui aut neutra diflindios

Jtd omnia confufe vident , ut lufciof . aut itYAQ, die

ff

flindle cernunt, ur qui fanis oculi praditi funt,

LT

Hauc tefetendi etiam funt NunmAwm; » qui iite

at felium noku melius vident, quam intevdin,

TT

ii

j

TL

Schema Oculi,

um -

/,///-

1,

Lt

NY

hN

'e

- —

*mül

þ!

M"

.?"N

Y

us

W

)

"a

BLm

4eer

H

n

u

,

)

ä

A

1

E

Qs -..0'

-

L

Mj

Md

d

—

'

D

C

F

-

y !ï

al b]

m

u i,

)7 —

m.mm m

-l

n

n

/

E-

P i w

f

"

T

|l

il

/

"l

À À Protübetantià córnea tutica.

"i LÀ

(

j

j

KK Ejus pars poftetior, opaca.

f

Ji

C C Vuca tunica pars auterior: NN pofleriot

D.

Ejus forame, Pupilla cum ambiente vide.

""

lI

ü f

Retifermis tunica, cui autvorssi adbatent,

1l

H H Gilites ptocefus,

y

LL Ad«

;"

688

PARS I

n n

P s

a

COU EEE

Wi i

L L Adnata tunicá

iil

EE Humor cvyflallinus atachnoidé inclufas,

- d M

F — Humor Vitrew Hjaloide M M mvolüm

il

D D Humor aqueus

. Pettt

G . Netvué Opticus

/1[ m

L

«j

CAP II

l lolouf ij

Deo Objeti Vifus, Vif 6:/10»22, gem-

if

vibus.

u

i Objedüdum Vifus eft « oömv h Afpe&abdc

Jonilttut et

five Vifibile: quod vel atu & évegyeig, vel äum,,m;

iutim; q

& Potefhte tale eft;

« licé col

,Q-thmd enim vidétur, td videri etiam potefi.

?

Vl( fs hi

Át non omné quod videvi potesl, etiam videtur: Suntgy -

dyritinf

iulta vifibilia , quà non folim in unius aut altérius

TE

féd omnium bominum oculos néc incutverunt, néc fortä

j

tlub i, ]

ániquam in liac yitA incutreni, ,

at

i. Peteflate vifibile cít; quod etfi propter inz

terveniens impedimentum non videatur, videri ta-

,,wfmf ipdt n

i

1114

inen potefï fi impedimenta reimoveantur.

KY

[

tl

Sié in ténebrü mulia fent Vifililia pote[laté, quá

quy

umy

i4men propter interenientes £énebras non videntut;

vtl

yideri Autein po[Jünt, C* adVeniénte lucé actu videntut.

i lov

3: Adu autem Vifibile eft, quod pofitis om-

tadoninfe

üibus ad videndum requifitis receffüriis ; óculis '

AU

lpfls perc1p1tur.

Ptj

Talia requifita mtlta funt, qué vel ad yidenduti

fampliciter , vel d bene videndum vequirtintur , quo-

tum uno alterove deficiénté , vel nülla ; vel cónfufa &

Minrig

Ut

6* euouca vi[to fit,

lii

d

OrPTicu

—NN

N

689

"B

wd—- .A-—-—

[l

-Ha4c autem j'inz invénta eib Optica difcipliná,

lii

J

ia omnia hac vequifità explicet , & errores , ex. de-

hi

L

fe&u uniu atque alterius pullalantes,detegat ac cot«

— yigat.

ll!k['

; Porroó V1ub1ha ália per fe ; aha . per accia

dens Vifibilia funt;

$. Per fe. Viüibile eft ; quod feafu fpohato "

h. e; folo vifu;exclufa aliorum fenfuum opc,p..rcl-

N p

rmmæ

n

pxtur P

lv

w 'UM

6. Efïque vel Primáiiuti, quod pér Íc ac Pl'l-

/ imó videtur, etiam iri tenebris, ut lucida omnia: vel

E Secündatiut , quod in tenebris non. videtur; fed

tantum liceé colluftrátum, ut Colores;

i n&mzmmpat'

st 8»!

— lifibilia bac dupliciter cónfidetavi polfant: i. abfas

lütesprout in fe, C* (uà aturA Junt: 2, Relate, ad octie

m — |om auomodo fil ipfius operatione accédente , fingulá

p " f fe habéant. Poflerior bac confideratio Optica efí

f

pnor Pbyficas pralibanda támen etiam , ut. in opticib

11

ino]fenþ pede progredi liceat.

Mï

Ju

i Vifibilia pet aceideiis, (qux etiam vifibilia

j»

per ahud X vifibilia communia vocantur ) fun£

M li

ia i

h WI)[JMM'

| quz prlmo & pet fe vifüi fe non offerunt ; fed Vc!

*h ji

p11vat1ve tatitum, five abfentia per Íe v1fïb11um, vel

'lli»

4 :iï

i l

non folo vifu, verüm commumter, adminiculo et-

.T

- jami alioruin fenfuum ; vel ratiocinatione percipi-

) üntur;

Peüyative cetnuntur Pelliciditás, Tenebræ, é

zh J

;»W Umbrz." Ha enim abfentiá luciss illa verà abfentid

- eplotis pempmntm

"L

*IIW "J

.Q,& vetà aho emm fenfa , d bene)ï;w íatiócis

"

W(H,

X

siationó

j

|!

0

Pansl

690

Ls

-

nationu percipiuntut , pluta funt ; que tamen ad fe

]y ctamf"*

quentia genera tevocari po[fe videntur; ut funt

1. Magmtuda, fub qua continetur Continyi. , ymmram m

tas, & Separatio: Lavitas & Afperitas : Denfitas

uj!me

& Raritas.

ä (lm tht

z. Lotw , Íub quo diftantia fi itusque varii ,

) ts [fd k

dextrum , finiftrum , furfumsdeoríum, ante, pone,

m ] intt

€ ontmentur .

f""! ar!x d

3. Numerus, füb quo Identitas ac Diverfitas,

omm W

. Figuta,fub qua Pulcritudo & deformitas;

i mnrerml

fimlhtudo ac diffimilitudo.

hi WT W mwz

s. Motus , ub 2b oppofïta Quies compte«

Mu d

henditur.

s us

-—..:'./.

i, lt 4

Carur ÍII

TAU

De primaario Vifus objecto,nimirum luce;

L dtoub

rebmgg Iucidis.

1 mcrnpeL

1. Oculorum igitur primaria Vifibilia O5-

Aradta

jtdla funt , Res lucidz,non colores ; ut vulgó pu-

Visilnthan

tatur.

ais ts

Nam Colores not mf per Iucem ac in luce vifi-

t ebllitat

biles vedduntur , lucida vero feipfis videntur, etiam in

-"fuqüæ DiP5q

renebm, quod de Objeäz ratione eit.

Maijnjt

2. Lucida autem à Luce denominantur; quæ

m Cié

vel Primigertia, vel à prlma ofta eft.

08 Cirey

3. Lux primigenia , primo fcil. Mhndl dieà

(

!1 ii

Dko creata, non accidens,fed Subftantia eft.

"MR ;

Nen enim fuit. 1. concreatum quidpiam, fed crea«

z'gl HI Ilj fm (

tuta primarias 2. fous & erigo otmnis lucis in mundo ;

L"W Ml t

i

. quantitatis capaxz eui Deus pta caterá: laudem

u

bommm tüibuit.

4

M j

ul

NN

OPTIicJA

69t

lfm

Pw

-—.——- ——-——.—.-A

' Wmm

[M'

AT

d. Nec tamen ePc Subíftantia per fe materiata;

UTR

verum Immateriata;

tj

Materiatum enim eit , quod ex matetia fattum eji,

-üMi»,

N]

yel ex ejtw potéffate educitur. — At lax nonex materia

Q nw': ,

educla , fed in eath introduéta efl ; non ut ejus parti-

ctps exifferet , fed ut. eam füi patticipem vedderet.;

lu:w

7)

M,

Materia enim initio tenebra immer[a fuit , Gen. 1.

[nt)

Lucem igita ex Je fundere non poruit.. Lufíit quideni

DEVS &x excmus Quc A&ppos. 2. Cot. 4. fed boc dé

t

loco, noh. de materia lncis explicandum est. i 33 woi-

(

ywvia, p cve9s ewomec legitur iterum 2. Cor. 6

.-V)

Materiatum. dénique onime ex multi partibus

cotmpofituim, in easdema, per vealem fepavationem di

viduum , multisque li& mutationibus óbnoxium esk;

*

quod de Luce dici nequit.

rl

E zi

'WNMW

$. Lux eft Subftantia , tribus effential libus £a«

TU

culratlbus;'ncmpe Lucendi, Calefacændl, Moven—«

W

i

di vi pradita;

x&l

Ll

I

t. Visillumandi extra dubium est, quá tene-

btas difpellit, obfcuta detegtt , colores vifibiles teddit;

Creaturas exbilarat. Go latificat , aliaque innumer&

: M mr Wä

prafiat; qua-DEVS creaturi fuis pevlucem , quafi Ca-

.nz W"m'aw

j

nalem dipenfat.

ut

tb

2. Vim Calefaciendi etiam experientia ojlendzt-

at

,

Lux enim Calorem perpetuü tanquam individuum cos

A

D

|

j

m

[

mitem canjunäum babet ; uti boc in pluwbus Aliis ,

tnaxime verà iu ( deprehend:mus quis üt lucis itá

I ul þhü'

nlyh

quog, caloris fons C origo esl.. Et ut tenebras frgus

M?IIM:W

IWW |

sta lucem calot infequitur.

Vnde ut C) lucidiffumus,

I PW"

é calidiffimus ; It« Tetra tenebmaf tfima & frigidif-

"

L

J

4fima eff.

X 2

$ Nols

XPARs l.

1

692

-

— "

"

3. Non minus evidens etiath v1s movet

idi in. luce

z D

À

&il eig, adjuniio calore,

Nunquam certe totus fine

,ail

Calore est: & ubi Calor , ibi etiam motus fequitur,

m i !

Res autem cvafJa frigided),ut aqua congláciata, tellus;

du du

lapides, per fe motu carent, — At abignein fumumya.

,&um ; &Ref

potesap tefoluta , vel alio inodo à Calore incitata, d

-s t

yund

anotum a[fuminnt, C motumi commuuicant vebus,quibug

intercluduntur. — Vt jam uon dicam, quod Sol; in qua

;wim. Sutit

- Lux & Calor in [ummo geadu veperiuntut , C vapis

ag nf

difimo motuinoveti, C alia mobilia circumrotare de-

'Gm. T p 11

prehenditar.

-

*

ml

Lus itaque pri

tigenia Subflantia efltvibus dt

fim. (

ffincli facultatibus, unai tamen effentiari con[lituem«

um

tibus, Vi fc, illuminandi , calefaciendi; movendi ig

iwfuent; (

firuita , ex quibus omnis lux ,calor & imotui; qui iti

ais hR

3

stl

shundo e3l , post DEVM primi ac per fe otitur.

——

l

M m

Er quanquas pró nuimevo trium lavum faculta-

j

i

E

ll

hum

|

Éin, tvibus etiam nominióus appellati deberet, fréquen-

t

vt tmoy 4

i

*

84 CUM

ter tamen d facultate lucendi , velut potioti , magisd)

[

.'

|

fota ac manifefta, Lux tantuin vocatur , cujus folius

*

i;unmr,amniai

ï

i

confideratio ad banc Opticam [cientiam pertinet.

- anuditt, vt

. 6« Lucis Natura per fe Spiritualis eft ; Corz

if w

- ora etiam folidiffima ; modo pellucida firit ; pene-

-s pfatiaut

^trans , & in punc&o coníiftlens,

W. Quly

"Omne enim imnateriatum Spirituale efl j tüi-

tfüd fl

nimaque qua videti poteft lucis fcintillauce [ua gau

;mmrim etii

det , non uitius quam. mous atdens, aut vafhfrnnum

;

Wi (m' [

Solis Cotpus. Cum igitur quantitatemi deteiminatatii

detur) "

Ac definitam nullain babear , nec

ej

Je eh , ut ipfiueffen

- t Mi

tia ac mmxm in pqnäa conþ]fatf

7 Lux

ï-* Wil

á

I'SL

NNX

OPTtic

693

"

w——— $Ó

-

j

[

[ m

lh

h

Hv o Lux Ímp

liciffima, extra omnem materi-

r'æfm

:mxïi'»

am confiderata eft invifibilis s Materiz autem cui-

m 1

- piam immerfa , in eaque' incorporatà ,. & fic non

At

;

um

u'm l

*

'amplius lux fimplex exiftens, Íed Corpus lucid

»H'hv

L ]

: fa&tum , & per fe videtur , & alia illuftrans vel illu-

minans , ut illa quoque yideantur, efficit,

LT

ü»ïw

Notanda igitur hic probeest Vocis Lucis ambi-

"B

Mitas. Sumituv enim vel pro luce fimplici , in fe ab«

n W

folute confiderata s ut cum DEws inquit. Fiat lux :

VM P

Gen. 1. velpro lucetn cetta aliqua maieria exiflente;

,

i

quomoda »on amplius lux fimplex est , fed corpus Luti«

51j

m

Jl

/

f

i

l

li

dumfadkum. Quamviigitur Lux fimplex exttA Mu

reriam in mundonulla amplius (ir ,. necforte unquam

zi

...;ïiïfiym'üïb::

. gtiam faerit . (non enim . ante , fed pofl materiam , G

TT 1 ,w:wïfz:ï

- inmaterialucem conditam Mofes teflatur) [eà folum-

u grim

Wodo dwivola C cogitatione Amateria ab[lrabatur ,

gl

w ficutaliás forma , quamvis femper in materia bareant,

i

d

, mente tamen ab ea ab(trabi folent; Nibilominus ta-

g men communi loquendi confretudine Luccs etiam vo-

cantur , omnia illa Lucida Corpora ; que copiofaluce

"! M:

mu,üf"iü

J

j

pradita, vim alia illuminandi babent; . qualta funt

l

$ol, flella , omnesque ignes fubceleftes. Et n hac fi-

gnificatione etiam nos vocabulum Lucis porro ufurpabi-

mu. Qualux in materia demum vifibilis fit , cumim

jl fua fimplicitaté oculis comprebendi nequeat. — Extra

nj

"

mateviam enim Lux pun&lam eff , quod ne Qaracov

)

! 'm

M

quidem , (nifi quatenus ut. quantit ais extremum con-

?;II !

jl

u

fideraiur) nedum oemcov est.. Quiaautem non est pun-

IH!'

lil

&um Mateviale, per fe inefrax , Ac emortuum , fed

yi

"f

W

]

7

if f-

"h

) r

Yuitiy

tmale , ejïmsipimum 46 Vixfi:ijïzmum, fui d.

694

—

3

sl

r

Yum , qu,a:ztifatü ac fiaguitudinis c;ipax (quemadm a!

dum videmus mumam [antillam in tantam magni-

Ti

h" mem ex«uef.ere po[fe , ut amplifmum fpacium col.

fut h

"TA

Infivers) itaque bac fuudiffufione.ct quantitatis affum-

k

prione etiam vifibile vedditur. — Quod mon fit , vifi in

l

mai eriaidonea, t qua fefe dilatare, eiqte fefe commu.

:Wf v i

u)

&i ate pofft , ne m nibilo fefe dilatando op

um n

eram fvujtrfgg

ntain faf;iptat , quod contra naturam e&t.

sl

, Lc m

Illa autem lucis quantitas non eff moterialis ,

qua coalitione plurium punctorum fit ad certam di[lan-

annfte

ti4m continuaterum ,. fed formalis, ex diff

z

t

ufione fui

diblcer

Mil "

spfius in matetia [adha.

8. Lucis materiz immerfe cuivis puncto com-

igidan lum

petit Radiatio h. e. effluxus vel cjaculatio in locum

aunqutun

diftantem , eaque, -fi nihil impediat , Spharica &

n u

Orbicularis ; hoc eft, in omn

L

e oPpofltum pun-

Mpfv

Gum , quo recta duci poteft,

iil

Lucis enim of ium es. aliis fefe communimri,, '

CTITTTITUTT

eaque ut videantus illuft

rares. quod cum fieri non pofz-

at mfuta

fit per accefisonem. fontis fui ad ves, telinquitur ut pet.

t Cumts

( egreffionem localem «ffluxumque ex eriginali

/I-N pun- !

; &o fiat.

u dtim d

Quod' Centale punttum est, im orbem fefe

u madum

diffundeus , im ut omnia circumquaque illufftaze pofz

"rontt i

fit « um quia puntum ef , fui undiquaque fimilimum,

"i, ó

cau(am uullam babens, cuv in unam plagam magi ,

hw

quamin altevamfefe diffunderet. Denique quia omnia

a Prim; j

"

gtiam diffufe lucis puna ejusdem natura funt , bempe

LU

dn orbem fui diffsfiva , o

muibus eiam bunc e)fluxum

£otpeteve neccfje est.

"tl

9- Adhuncautem effluxum requiritur medi-

MT

um fpa-

"t f

J

n L

bé

OeTIcE

695

Ubj N

r M—-—--—*—

LT

um fpaciuin , perquo

d t;'anütus I'äci ad rc-,sr diftan-

at

l) rf

l

tes detur ;

Es enim bic effl

tixus motus localis, qui fpacium

lwæ,[

ÓH

five locum in quo'fi

at, neceffarió requirit.. Cumque

"&1

j

"

4 le

hoc fpactum vacuum

effe non poffit , quod Natura non

sjl'i-

admittit , ideà neceffe eff effe Covpus. . Corpus autenm.

N

W

N

pn. opacum , fed 9s Qanés , per[picuum , five pelluci-

dum , lucique pervium.

" 'J u

10. Lux enim Sola

perfpicua five pellucida

Vg

l

Corpora manifefte tranfit ; opaca vel omninó non

1j ï.l.!iwfa)!iw,

vel infenfibiliter.

Pellucidum , «ó juuQanvec , rAtione neminis €

g.

^

quod quibusdam luminibus pellucet , quod Ó perfpicu-

-

j

(n vocatur , quatenusperid quidpiam conjpicitut T«

"

Mil

n

...:i

i:l

lia Cotpora illa fant ,

qua funt 1, maxime una 5 "l.

u diflindia & confta-

Md

nulla fapevficierum varietate a

.M

goja., fed aquabili fluore omnium internarum partium

sicfom

!

femutuo terminantium conflituta: 2. nulla vel medio-

"

«'t'l

M

]

g

eridenfitate conflatas g. nulla infaper vel exiguo co-

lotetinda. - Colores enim pelluci

ditatem non omnino

nilh

j

g

impediunt , féd tim demum , cum vel ob craff«m colo»

vel alio inpedimento

il

l""'

tum copiam modum excedunt ,

i W

interveuieute obfcuritatem imtroducunt.

Prefertins

T.

WW

j

verà famme nigra , & fumme albaluci non funt pervias

j

] M l

jl

ff

C proinde nec pellucida. — Differunt. autem pellucida

'Li

u

Jp

W

j

gradibus. — Primas inier omnia tenet etber, Ó' aevs

D

M

L

fecundas aqua limpida. His fuccedunt Cuyftallus , vi-

Jl

4

f

trum , glaciesalumen, Cornu, C' gemma quadam,

Pellucido opponitur/Opacum, quodlucem non traus-

[«

quod multis (uperficiebus ,

»»

JTLW

wittit , 'esftque epactum id ;

£0Zn]r4»

69

6

5

PaRns F.

i

—-—-———-—[——-———

-

ïanfragq&:m est, multum;]—;t.e de

fa. at E

finet.. Quamquam forié pev fe nulla adeo opaca Cor-

ao

pora fint , qua uon propter aliquam taritatem füam

Conjrt

m

Wnei tranfitum permttrant ,. que tamen ab oculorum

tof rorum imbecilitate non percipitar.

. t n

IL Punctum

quodlibet lucis Fluribus lineis

E. il

g uit.

yn g

Bphericum enim ,.quale boc lucis efflaxu. ad 0-

mnem orbem civcumcirca. illuffrandum conflituitur ,

M i WW»

i

plurimas lineas babe

.

, ex fuo centro ad fuperficiem

: ll lx

?ertingenæ;.

- falj d

Hinc autem alia ovittv. diflindlio ,

qua . ton.

EU

nulli dif vimen faciunr ,

inter Lucem cenfontem ; &

Lute

xjtiuqu

Lumen velyt vivum,.

m enim vocant illam , qua.

du v

e3 in Corporelucido ,ut in Sole: Lumen verà id, quod

j Acql

3ixt redil

j

4 luce producitur & undiquaque diffanditur. — Hac.

tamen diflindio non esl perpetua ; Saptfyume enim bag

lat

duo vocabula à quibusyi f

triptoribus confunduntut ; &

Onibys

F.

jng)m pro alteroufurpatu

EUTTE

2 Luxfei

pía longiffime progredi apta, fefg

L

"i bt

minatur. terminis materi

&.vel deficientis ,. vel ad

Y x

lucem recip:

endam non idonez,

atmatoin|

Natura eun luci in punito confiflit,

Ex quo i;;e'

pumera alia ad magnitud

Lungim

inein conflituendam effluunt ;

- Muirim u

quemacnitudout

im punito confiflit , ita etiam in putte

LT W&i

o defivit,

Cumque omyia

puncta. ejusdem fint natue

14 . Viresitague ul

':Elfzememaneu;,

t^mi eadem funt qua. primi,nec un-

quam fifitur bic

L TP

fiuxus , quandiu materia recipieus

; Nl

L]

!tl

43675 exttaquam lux.,ut

ftufira non agit ,ita intra.

'*gmllute Htl

illam proptiam. fuaipm

operationein nunquam intet-

ä*"mfmwd

mutit.

13. Lucis

2

4

]

!

—Ns

Orrrca.

i

697

D

i

!

L

—

I

IT

j ?A'

L.

13. Lucis motus non Et in tempore, fed in

^

momento.

w

1

Comprobat hoc experzentm. Sienim lux qua-

!!i!'

H

"n

N

]

dam obveletur , velumque fabito auferatur , non pra-

gredirur paulatim ,. (ed in aomento ,— omnia ettam

Wil

qenoifima zllujfmt 4d que& vis ejus pertingit. Cum

enim lux per fe materia careat 5 nec quicquam babet

j

"N

quad ei vefiflat , nei pondu , quo vires ejus menfatene

W

E

i

j

14 Luxeffluxu fuo progreditur lmeis rews,

TM

quz Radij dicuntur.

Ui

Affetat enim figuram -Spberici ,. cujus gemz/' 7s

Mil

tonfiflit in equalitate mitervallorum , per qa puudium

WA

intermnedium- vettis linei in fuperficiem diditur.

MOA

I$. Acquirit autem hoc. Recto motu, .five

li

'Jþ

effluxu rectilineo , duas dimenfiones , LOngltüdl—

M

nemícilicet & htïtudmem.

,wïMmI !

Omnibus enim lucis punclii mmotu. TeClo tàm in

longum , quàm in latum ftuentibus , fuperficiem longi -

tudine cou[Lantem inde oriri neceffe eil.

]

46. Luci cum fuo difceffu à centro , accidit

attenuatio inlatum, fed non in longum.

T

11]

Longitudo epim lucisá. contiuata ejaculatione

fpih]

punitorum lucis dependet , quorum omnium eadem na-

!

luta ac þth(ïzmtm cum fit , demque Wgor ejaculatot

i

Womeutaneus , eadem vadiorum ompium inter fe mix-

Lultl

y

tio, tàm in origine, quam in difantia ab e&dem ve-

motiove ,uulla attenuatio locum babet , quod fecus est

] ;gulïi W

Il

il

in luce vatione latitudmis confiderata , ubi vadii jun-

n

üiores [antad centrum, eoque [pavfius mterfe mifcene

j

D

"*"'IW Ab origine tethotiores funt,

)

Xx 5

17.Lux

693

Pams I

at — uasukmer

[

p

17 Luxin fuþefäciem denüofg:m

Corporis

Opaci illapfa refle&titur , vel repercutitur in pla.

gam oppofitam, unde advenerat.

h COJ(

Motts enim lucis esl aclio , tnter conttavia con-

grimi

fiflens ; que contraria boc loco funt percuffus, quia Iux

]yc m

ferit fupevficiem ex una plaga; & Repercuffus ig

ia

portem alteram.

yhis t!'/iilx Í

Hinc verb dua fpeciés lucis oriuntur.. quavum

prima est , ipfe effluxus lucis ex fuo fonte , wt fi Sol per

du n

i ff

7

feneftram in conclave luceat : Alteva verü. C* fecunda

vgudme ii

lux eft bac repercufía vel reflexá , qua ab illa prima

per veflexionem procreatum , qualis eft in veliquis ob.

a htht t

umltatis edium angulis , gradibus multum diffevens ,

wi; € p

Auteptotuti

quia una alterum procteate potest , cuth fingulis veper-

euffus competat.

[

s fut,

vuld untu

18. Luxin fuperficiem medii denfioris vel te-

a u a

nuioris , quàm eft illud, quod primüm ingreditur,

* puti i

illapfa, refringitur, ita ut unus Radius reöï;—jlin;us

)

i duos contiguos abeat.

LITTY

t Dnn

- Quia enim lucimotus competit , accidit ei etiam

bac proprietas motus, qua est impedimentum 4 den-

II

ffori fuperficie. | Efique bactertia

gecies lucis , qua

lts di

Refracta ab Opticis vocatur.

'mu,nempe i

19. Luxcolorata veltranfiens , velad eaal-

Vl tj [

labens, iterumque refiliens , iisdem imbuitur

Mttyrbyi

&

æingiturg

If M

Hinc colores illuffrati acvepercufii vadiant ut lux

Brttyl

ipja. — Hoc autem videve esl ín luce pevfeneffras tran-

fa!m! argym I

feuntey qua ccloves feveffra . ad objeéia corpoxa defert.

TT f

£t ptatereuntes prata vitidantia

2 rm'de.f yi:?eutur, ex

lt !an;umg

]ucevitiditate imbuta,

,

)!

hvl

OrPT1cCA..

799

7

diiesión

P.

—

»«"1 ii

C Al;! IV!

De Coloribus.

MLTS

* Colores noninter primarium , fed fe.

tl

eundarium vifus obje&um jure rcferuntur.

1 W; 'J '75315

Lux enim per [e videtur, etiam in tenebris, quód

de objecli vatione est. colores vero non videntur in te-

r

ptbris s etfi n tenebri etiam exiflant, fed tantum luce

änu?.hüi;s'

!

eoluflvazi. — Provevbio quidem dicirur, oefi Stacbt8

* M

fínb alle $ üfe fcbtoarg/quod non est verum (i de reaiá

tigredine intelligatut.

Verum autem fi de Colori-

T

lu

hus tenebru. involutis ACCipiatur ; ob quas nom cete

,a ln

mintur; CF propterea nigri adpavent , que nigredo

«t

Jacies tenebrarum efl.— Etfiigitur coleves per fe etiam

viibiles fint , vefpettu illovum .qua pet accidens , five

m

w

pet aliud tantum videntum ; objecti tamen primarii ra-

tionem uon babent, fed fe.undarü tantum , quatenus

1

A

luci cognati funt.

Igitur, ut lucis, ita etiam | Colo-

Wi Tali0. aC nattira quadantenus, pracognofcenda,

2.

"

J I

Principia Colorum funt Lux & tenebrz,

T

1n bis enisn funt tadices omnium colorum , vel, fi

i

lu

eum vulgo , dicendi Magiffro , loqui lubeaty primi co-

"d

lres,nempe Lucidus & tenebrofus: qui tamen nontea-

i

lis Color est, fed folàm lucis $m materia privatio, Vnde

que de tenebris pofitive. dicuntur , de Materia intelli-

»

genda (unt, non qu Materia e$l, fed quá luce ptivata,

[,W

Ex tenebris autem C luce colores oviri , Imidis

4 j

J

"

Colotes avgumento effe poffant ; 1tem nubium j Cry-

n

HW

flallorum, eneffrarum cum à Soleirradiantue, qui C0«

;m I

u

i

]

Vtes tantum ex lucis Q tenebricofe materia mixtiona

d

QUUntUM.

4

I

700

Pans L

— —

—

p n

eriuntür. — Sicetiam vubev colov , ex lucido c ;;iäfo

pf

s n

compoanitur, ut in pruna patet, in qua ex tgnis C atrj

Carbonis permixtiome vubedo oritr.

Flamma viriz

u tl

f

dium lignorum punicea fit, quia [endidusignis, nigvo

Wff l WW

Ü

€

:

umo mifcetur,

McosN.

Sol etiam;quamvis candidus C fulgidus exifleng

;

per ealigisem tamen , vel fumum [pectatus, puniceus

ORU

apparet.

*

»

Wa

y

/

emtindiin

Cum g

tuv colores ómnes ex eodem ;generg

t m

fint, quidni. eandem omniumoriginem effe fl atuamus,

mempe ex lucis C tenebrarum commixtione, quainfi-

* lt i

A. Alhü

pita effe potest, a uullo bomine plenarie comprebzfibilis,

3*

A

Sunt igitur Colores omnes nihil aliud;

ii

quàm ex lucis infitz & tenebrarum materiz ort

y Ngt

variz commixtiones,

fgmrio hat

Eorum caüfus atque effentiam tàm contvoverfas

;"-i,id Qtté

atque obfcutas effe Scaliger dicit,.quàm manifefli ipfi

6. Ci

colores fint. — Quod verum e$i fi de gradibus mixtionis

d

ytltie i

Jingulorum intelligas, querum vatietas fupra bumanit

/.'

h

b

'

taptum effe viderurs ut & omnium aliarum mixtio-

IOPIUS

al nig

num gradibus differentium. ^ At fi nulla pracoucepta

LITITTT

falfa opinione imbuti verum amamws, facile, non qui-

| Uubcus', "]

dein ad perfectaim, Aliqualem tamen colorum notitiatm

hi vt

pervenire pofumus , fi nimirum À . primib coloribti

! lc tl ft g

lucis ac tenebrarum, ( nam bec colorata non e[fe , te-

LDTM

N

mini ex vulgo perfuaferis ) incipiamus, eorumque na»

i

turam acuvatiusintucamtur. - Ex quo facile appatelit,

D nig'e'r.

cateros omnes nilaliud quam variam lucis ac materia

n lt I

tenebricofa mixtiones effe

nf

[remos inteujedos.

,gradq;que infiuitos intet e

"

^ aj

i

GU

U

!

OPTICA.

Oot

[

äæw*'*l'

$

— — — EE —— M À Ó $$;

"t

bl

I

.00 4 — Extremá igitür

)Mmq N

Colöru/m* omnium funt;

N

i

Lux & tenebrz,

l

l,!'h

Hac enim u principias. ita etiam extréma, &

M

