lta latus datum a c |ad b]po:benuþzm ab quefitan

.

j;.po!

$ - Latis b bt iox hypothenufa a b d4:

jead t

n

a, C* angulo a. ei oppofito, fifiat 1n Czrcalo pnma:

[

Vt radiw ab

adbc finum anguli a ;5 8.

l

100900.

80003.

|

Ita h)potbm. ib

mþw

$

' &d latus b c;

u

Idem etiam Ci'llltur ex hypothenufa CF dii:

gulo b ei adjacente, fi fiat m circulo quarto :

!

h

Vt fecans ab anguli ad b 36 j2.

4d Radium b c

Qunq

124995.

|

100008.

ios1n

4d latus b c

lta bypothenuja ab

f cid

j

|

4.

l]

At mot

$. Latus alterutrum etiá r reperitur ex lateré

suno,C* angulo eidem oppofitos ji fiat in Cireula ft-

(xmoxw

eundo:

a xgo

Vt tangens bc oppofiti anguli d a dati | ad radi ac

anmfom

13324 9-

(00090.

ller

h

1ta latus datum bc | ad latia quefitum a. C

4«

3.

n

|V I UIT,

Dáto, in quovis triangulo plano, I2-

h

ECIG»

ul

!.—.

Em

PARs II De"luanguhs.

Rommin r GUÉNEBMMURH RA Quatae o rv xb parbn, aemetneer ii

207

m T

tete uno, & angulis duobus, lateri dato &

LU

quafito oppofitis, reliquorum laterum

quodvisindagare; per zheor. 23, trigon.

i tdig,

Fiatin triangulo 45 cu-

)

I

jus datur latus a 34 angulus

TT

ad c. oppoütus. 60. 22. angu-

Y n

mf u

o

/

h p

lus d a. lateri quaffito 6 & oppofitus 20. 11.

1

)d

«

Vt fivus angul. 60. 22.

4d latus ab

86920.

|

/

M

Ita fiuus anguli ad a , i1.

4d latus quefita b.c

34502,

|

hexh f

l3 x

IX

qM !t

Ex cognitis tribus lateribus cujus-

indium

cunque trianguli plani: Segmentum ba-

Ittt,

ícos inveftigare, perpendicularem in ba-

(

fem cadenteni excipientis.

L Perpenrhculhm in-

esur rl

tra trxangulum ca.aa

quod fit

j n

fiin Oxygontis à quohbet, in

amblygonus & rectangulis ab a

e

angulo recto vel obtuífo duca-

ï

j

quh

tur, ptoceflus talis eft :

w Afunatur latwmajs bc. - - - - z6

qulþmm

LL MM L E I

$

2. Latus miuus

ab

12.

3. Differentia uttind) ------ 2 .

4. Laterum fumma

x ol o j

335

--———-—----

2/la

gulo

5 Bafsac

— L.

Fi4$

*

pis]

208

€&rowkTRIAÀA

N

[]

EEE

fia: itaque p;r theor. 25.

Wl

u

(l

Vt b4fisac

«d fuimam latevunt.

F

Hjoc o

421.

|

L]

D

[

1ta differentiá —

entum bafis c é

,;sbääquavngu 0i

' 4d fegm

It

g lgnmw

g.

g

Hoc àbafi. 21. fabtrattotelinquuntut ea té.

Cujus dimidium £c vcl a

$*

eft fegmentum bafis minus perpendinlum exs

ä

éipietis, qua atótabafi - - € -- --- - z.

T

tlb

fubtradio

, reinquitur dltfrum majis fegme:

-

voliüriot

bd/äüs. «G Wi d Wa «j n o d o m m -

16

y Tru

mb

II Sipcrpendicu—

lum extra triangulum ca-

soyeen

vlrate r

datinbafin, ob idprotra- f

t'te:.

hendanmi; ut fit in ambly-

, N

goniisfi ab angulo acuto ducatur; ita Prc';cedcn—«

pmenim'angic

dum:

n Angulus

inivianguio i 1m.

RURT

1. Sumatur latuimaju kl -- --

48;

kudfempe

—

-— - 9 * m

16,

2 LAatus minus lm

ïbtendatang!

34 bifferentia utrimque

244

upturicte

)'66

4. Latetum funma4

at tf

FEZI

$. Bafis perpendiculum excipiens - — -

Pio

Fiat ergó :

iit ii

Vt bafis,

ad faminam latevum —

ibl

,32.

km'

j6.

i

4

|

ts

Íà differentia

4d feginentum bafií n o

TUf p

24.

|

4.4.

PiflCSïmiug |

Hinc ablatabafs km. -- --- -- ^

P'-mema, "

Relitqi - - YiO. — 10. (Hj refidui d",',"i'

E

"

P'ARS IfI'.

209

———

as

A.

'De 'Trie—u?guliä'.

Mnslbensesscnce i R E

j

*

i(tiy

um mn, rjf. eit fä;gme,-num"b

afeos prottatle; per-

pendiculum excipiens,

^

(Hoc pa&to autem; mediante perpendiculo, & baf;

iice

yel vera vel protraéta, jám fit triangulum re&an

gulum

|

exobliquangulo ; unde oblatis auferendis,

lareris & sn-

gulorum

ignotorum in dato obliquangulo quantitas

fuimti j

eruitur. )

j

| h

Dt Triapgulis Sp/mrim'.

Ti t

""1!.

X.

DT

Quznam inter triangula Sphsrica

JJ

lí

peculiari folutione indigeant, fcire.

!

1 Triangulum Sphzricum Rectangulum,

í

cumtribus re&tis, folutione hon indiget. Tres e-

//

:.t gï

nim R eCti per fe noti funt : Éorumque bafes funt

^^

m',uw.'

quadrantes Circuli,

[|

2.

NecquodduosR ectoshabet. | Rettoz

; improccdcrr

mmenim àngulorum oppofitalaterafunt quadran-

tes. Angulus tertius vel acütus vel obtufus effe

L

poteft, cujus menfura cftlatustertium, quadrante-

*".a44*

^ a u

[

tenus eifemper oppofitum ; Quadrante majus , fi

fübtendat angulum obtufüm: minus, fiacutum: Si-

lh

j'»

veigitur hictertius angulus , fivelatustertium unà

etur , utrumque datum effe intelligitur.

pl

?i

3 Protriangulo Retangulo cum duobus

obt:

5s angulis , folvitur triangulum ex angulo

jl

Ie&to oppofitum , cum duobusacutis.. Datisenim

quibuscwlque tribus 'n alterutro horum triangu-

jijr

orum, eain altero ign rari nonpoffunt: fxquidem

partes unius trianguli funt partium. alterius com-

,Jj

plementa, ad femicirculum.

4. Pro Triangulo re&angulo cum obtufo

n f

& acuto,

210

CGEOMETRIE

hi

Gu

o Muemccrs VREUR n us r p r , HIUESARIUMEP GE

Pa

&

acuto, folvitur oppofitum ex angulo acutotrian--

eulum rectangulum minus, quod duos habet

CO

Dutt

acutos; & quecunquefuntinalterutro horum de-

Ph"flfün

ta, inalteronon ignorantur. Nam angult oppofiti

funt equales ; & angulus acutus eft complemen-

|

tum obtufi ad duos : Latera infuper , funt com-

31

Pïc nenta latérum adfemicirculum. e. g.

Si datur folyendum triangulum b d c. vectan.

hi hq

gulum ad. d obtufangulum ad b Crc. pro eo fal.

r It

yeudum csl trianguiuim. ab c, dato ex angulo d. 0p«

j qq;ïliro:

!

idi

"

T

pefiums 2 quo anguli ad a & d. funt equales : la-

tera a b & ac, funt camplementa laterum b d ex

[

gX COT

Ü

C d ad femsirculum : obtufi denique ad b C c funt

ys um

£omplementa acutorum ad b C c. adeoque. quibus-

gl m

«unque tribus in m'anjgulo b dc datis, etiam tvia in

ET

angulo a b c dataeruut.. Si ver folvendum offevatue

J C-g-

Reáiangulum c e d quod vedkum babeat ad d.ebtufum

rfïitngalo |

4de: C acutum ad. c, pro. eo. folvatur triangulum

at M

e,df, triangulo c c d ex angulo acuto. c. oppofituimte

f

!J/

a

uml

Eïwur:gulaqu

/."'&5 !lïlgm!

QT

? Re&atigitur intriangulis Sphzricis Re-

i,

iad

&ongulisfolum illud folvendum , quodre&um ha-

. betcum duobus acutis

; de cujug folutione dein-

Ccps agetur,

fs

LT

Datum

hn P

211

"IOäcutotrm

Pans III. De Triangulis

ER meric a

X I.

X dis hj

Ito hormd

Datum triangulum.| Re&angulum

u

Sphæricum, cum duobus acutis folvere.

4 n

Det, fintqs

l. L/;(ngulf' reperiunturz

l 60

I. Ex bafe aneuli

! bdc nf

recti; five hypothetiufa,

Cs aj

/ & latere, fivecrure an-

tl T

gulo quzfito adjacente:

Mtgulr;

Sifiat;ut Radiusa

uttim bdi

tangentem complémen

ndbec

tibafis: Ita tangens cru-

du quis

ris dati, ad finum com-

i thihtrig

u.

Rlementi » anguli quaffi-

du u

e

LJ

ul cultin

Intriangulo reclangulo

abc

hr gt

— Queratur atgulis ad — c

a capift

[ lx

. Dáta /lmfo D a c- -u

x

-

Lj

-

-- 30. &

|

. Ejus complementum

-

—

-

-

-

$9- jt.

Hujus complementi tangegg

—— — 9- m

17 216 2. A.

Vi

Cris angulo queftto adjaceng a c

11.34.

Ejus fangen$ — - -

e-—

-

-

-

20466, D.

Fiat igitur:

Vt Radius |ad tangentein A.

lta taugens B,

$ SPhæïïds W

; 100009.

122162.

|

204 66,

goi n

4d finum

--

-

Ly

v

L.

Anguli

- 20.39.

folutiäne !

35234.

Cujus compl.

L

[j

"-

--

69. 4 2$

6 angulus ad c. quefitus,

fuul

Á

0

2, EX

!

212

GEOME TRIA

P

» Ex lmþ & crure , angulo quæfto

ngrtm

oppofito , fiat:

W

UR adius ad finum bafeos: Ita fecans comp!

B

crürisdati, adíecantemm comPIemenn anguli quz-

at

fia.

e. 8.

ml

Jaccl"s

Qrarattr angulus ad à.

o /

qsdta)

—

-

-

É

Data fanto bafs -

-

30- 9s

r d

-

-

-

—

-

-

-

-

E;u;onm

j0227. A

I diti

Crus Angulo & oppofitum D. o u u

hjr

-

Epz/maomplcmemfmns a

4908733. B

vt

ym

Fiat ergo

yt Radius | ad finum .

1ta (ecans Compl. B.

Jammm

p

300000

j$0227

493733-

-

^

-

p

-

é6. 2f;

1 MN

Ad fecante

Anguu

/

0000

250493 | Qujus cotmpl.eft angulus que[itus a 25.52.

Jnsmté

3. Exbafe & altevo angulo.

Fiat, ut R adius adfinum complemenu bafis : Itá

L

tangensanguli dati : ad tangentem complemc.nti

5' EM

C.g

anguh quæhtl.

Quaratur angulus ad .

6 |

Pu

1

[

Sintque-data bafis a c

39. 9.

V, iem

Bjus complementum

-

-

59. 3l5

1

l

Hujus complementi finus

$6271. A.

*'41

o

/

[j

-

em

-

—

Angulus ad a

25 3245

Eju tangens.

-

"-

-

-

-—

—

—

435j0,

A M

Fiat eroo

t Radiu ,ad finum, A,

Im tangeus À.

100000s

$6471.

4159

Vl

Al

TRIA

—

Y

Pans III. De Triangulis.

?

psndlnn E Edb R Ó À wge— MP UR HRNERNDutOSD tetrne at

4.ll?

" Mgulo l

f

M

20. 38.

Ad iangentem | Cujus avcus est

xfros lfs

376$.

| Ejus coimpl, angulus quefitus |óá9, 22,

'omplementiangi;

4. Exutroquecrureanguli recli ;

Fiat, ut Radius ad finum cruris, angulo quazfi-

to adja'centis: lta tangens complementi alterius

M EUR

cruris,ad tangenté complementi anguli quafiti.e.g.

Quaratur angulus ad c..

|

Sintque data Crus adjacens b c,

n. 34.

ls

-

-

!

"

—Ejw finws

-

-

—

m

2005 1. A,

Jj

Cru altertim. a b

28. 2,

10

Ejus complementum

-

-

—

--

-

-

6'!,.8-

ijtunitmy)

Tangens bujus complementi

i

107$09. B,

Fiàr igitur;

"

493731--

-

[

Vt Radiu | ad finum A.

Ita tangens B.

100000.

200f!.

|

197102.

/i.mgu!wqugm

o 7

T angula.ï |

Adtangenté V cujws av - - - - - 20.38,

37657.

| Compl, angulus quafitus - - 69.22.

mcompkmemïi

:augentem (00)

$. Ex 4z:g:4/055 Alterutro Crure , anqt

1

lo quafito oppofito.

Fiatut Radtusadfinumangult dati, Tta finus

ll';

complementi, cruris doti ; ad finum Complementi

ane

j

Ho]

"uli

qu acfiti.

1

QocE

-

,

*4

ii

Quera

i angulus ad. a.

Sintque data angulus adc -

é9. 22

Ejuque finus

—

-

-

-

-

93j55. A.

[

o 7

90

49

11.34.

quafiro oppo(tum bc

jl

.;'E

S] 65 GCOIAD

l

S:',

D

neibtuib

78,

26.

finus,

97969. B.

D]

Dico

j

b

GroMETRIJE

)

$14

[

-

Cocune VNRGDÍCSROS cootrocacusego

Dico igituf

Mï"b'

Vt Radiw | ad finum A, | It finus B.

1000005

93j 8j.

97969.

n

o

/

!

mpkmm!

44 finum

cujus angulus e$t

66. 23.

"I

g1634,

ejus compl. angulus quafitus

23.32.

:

a om

6. Ex angulo altero, £$ crure angulo

jf

quefito adjamzte.

TODIE

Fiat, t Radius ad fecantem cruris dati : Tta

p

finus complementi anguli dati, ad finum anguli

Wgenïet

quafiti, e. g.

Q'ieratur angalus ad c.

E

Datafunto Crus adjactns

-

ii

-

dÀ

1.344

LE

Ejur fecans

—

—

-

-

—

—

--

10207 3. A.

Angu!mdanuadxa. E p u i

23092;

[

s

-

-

-

[

E:us complementum

66. 28.

Fitt

Hujus compleienti ff - - - -

91635. B.

b aftnus

Qm

Dico Ergö;

Vi Radius !

41 fecantem A. | Ya frum B. :

Sl!t]llh

100000. x

102072.

:

9:633.

Dud

Ad finut | cujus angulus ef

69.22.

93583.. | angulu qua(itus ad c.

MITT

( i

I B.af.r jngepigaöitur.

b

1 Exdatocrure alterutro &angulo

eiadjacente; fiat:

! Mliy

UtRadiusadfinum Compl. anguli dati : Tta

MU.

1

|

angens compl. crurisdati, Ad tangentem Compl.

ID

bgixs quæfxtæ. e g.

m

l

æ&mt

ITRIR

-

".

PAns I II De Triangulis.

255

Pihr

buncuneémuf wumruedee. ts rmeet ts MA RR st ttiun ts t

o

jüämg&

Quaratur bafis a c.

9' 9690

Sit Angulus datu ad a,

-

23.32.

—

66. 28.

]

Ejus complementum

:

Complementi finus

-

D]

—

-

gió83. A.

dqufig

ij

Crus dato angulo adjaéeus ab - - - -

26. 2.

Eiu Complemenrum

-

-

-

-

-

61. $8.

—

-

--

1

-

" Ea i

Hujus tangens

187809- B.

jucent,

Dico ergó :

kcnem

Vt Radiu | ad fium A.

It4 tangeus B.

100000,

916835.

[]

Jdäb 0i

187309.

A tangentem | cujus avcus ei

39 $1.

- 172190.

Compl. bafis quefite

30.g-

l

2. Exdatocrure &angulo cruri

huic oPpofïto :

É W oW w

Fiat, ut Radiüs ad fecantem compl. angulida-

ti: Ita finus Cruris dati, ad finum bafis quzfitz. e.g.

Queratur itevum bafis a. c.

Ir:

o 7

z

—

£2 $2.

It

TM

!

Sitque angulus datui ada. — -

LÀ

!

H

unp

Ejus complementum

-

—

-

-

éb. 2$,

j

-

-

Secans bujus compl,

-- 2j0449. A.

r

Crus oppofitum b c

*

11. 24

-—

-

-

RI

-

hr

Ejus finus

200j1. B.

Dico ergö :

rütto d

i

lt

Vt Radius

Ad fecantem A.

Ita finus B,

(l

100009.

|

200j1.

Jmp:

anme"

|

2j0449.

Ad finum

cujus arcus 20,9« 651 bafis

M tangcnccm /

0217

quafita,

u

4

s. E

hi

316

GEOMETRIZ

-

—

—GÀ — -.-——-—-—-———-.—.—.

Pa

—

$ Exutroque crure dato,

Jl

F lati Atfkc. da1us .gdiL

autem cruris alterutrlus-

B

Itafccanscruiis: hqm adíecantem bafi. 1$.

Queratur bafis a c.

Dararque Cris a b

28.2.

[ Md

Ej fecans

-

-

l ad (mm

112292. 4.

Crm alterum c b

—

115 24

h

"n

-

-—

-

E uque femas

102973. B.

Mi

FaLchü.

L N

V: Rd'l&ü&

s jecatitem A

Ita fecans B

1'00

29.

Jneult

1i$ 292

1020743.

.Adj &ecAntoMW

CU fLous

30. 9.

"

115640.

|

est bafis quafita.

jl

4 Exutroquc anguloacuto dato: fiat

D

- UtRadius àdta: ngentem þomol pr*orls an-—

jn!

g.ll

Ita tangens cor 11,'. poíterioris , ad fmum

OOH

plem

Luf b J(.O

Co L]

u

L

b

Queratur b e'"s 4 c

& E

e

(0ntpuo,

ngu.vamsprw«d G n

-

69.22

Ejus complementum

-

—

-

i

20 584

T;mgefs —

-

-

—

-

3765 4. A

huneny

Angulus poflezior ad a. —

-

-43«5£s

Qu

-

--

Dul

Ejus complementum

- 66 28,

Ta;zgem

-

-—

-

-

-—

-—

-

229619.

Dua

li

Jj

i

Dico i igi itur s

u

Vtvadius | «d tngent. A

itatangens B,

M

100000. | 376;4.

|

$42990i9

ii

í

Ad finum

Cujus Arcus

LE MM M

59* $T.

U

86460.

Comylemmtum $9. g. bafis quxf "t4,

Vl

1 1 l. Ldtttd

TIA

»NN

PARs m.. De Triangulis,

217

C[U[ed

I

Tu

- "

QUf en

m

t

III. Latera reperiuntur.

cCtem

i

1. Ex bafi data &angulo,cruri quz-

L]

[

fito oppofito: fi fiat

Ut Radius ad finum bafis: Ita finus anguli

: ïlifu

dati , ad finum cruris quafiti: e, g.

Quaratur ctus b c.

llll*g

-

L

-

e

LU

30. 9.

n

B4fsac -

-

L

-

Ejw Sins - -

-

j9227.

^.

du feang]

[^]

/

1020j

Angulus datus ad a

-

»

L

2j. 32

-

-

--

-

-

"m

Ejus finus

- 89924.

B

r

Dco igitur:

Vt Radius

nloacuto d

4d finum A

It« finus B.

100000.

$0227.

39928.

i Comp ;rlþ;'

4d finum

Cujts AtCUS 1. 74. C5b us quæji.

)«ultcï'ïoris, i

20054.

ium b c.

2, Ex bafi & angulo, cruri quæüto

contiguo, veladjacente; fiat.

Ut Radius ad finum Compl. anguli. dati;

angens bafis, ad tangentem cruis quæfigi. 6f«

; !

&a.f

Quatatur crus a b.

-

Datus fit angulus ad a. -

22.

32.

Ejus complementum

.

-

- É6.

28.

!]

-

-

-

-

L J

916$3.

As

Hujus fiuus -

-

if

Bafs ac. -

-

m

[.4

eÁ

30.

9.

-

-

L d

L

$1014

B.

um À

Eju tangens -

T

Dico igitur:

F: Raüm

Ita finus B.

J

ad finum A.

!//-:'U'

100000,

9i6$3.

$3084

Mi

H

Ad

j

)i

"218

GrEoMETRIAE

P i

[

-

o

/

Ad tangentem

ctijus Avctls 23,. 2. eil cvu

W R[M

3365$.

quefitum a b.

TT

3. Ex bafi & crure alterutro ; fiat:

j p

n

Ut Radtus ad fecantem cruris dati: íta finug

complementi bafcos , ad finum complementi cru-

n:

ris quzfiti.: e. g.

ao 0f

00

Quaratur idem cru a b.

d

ii

giidi?

Detur auteum crms bc.

Il

34.

V

-

-

[

A

Q:r:!!ff

Ejusé, [ecans

1020735.

put I

Et bafis a c.

]

-

L

17

g.

-

e

ii

Ejuá, complementum

M

5l

r

Et fintu bujus

-

*

EJ

s

[

$6471.

B.

Ü

2

Dico ergó:

Vt Radiuis

4d Secantem 4.

It finu B.

Y Md

106000,

102072,

$6471.

u

Ad jinum

eujus arcus. 6t 58. esl comple-

Aitngh

$85263.

l

mentum 28. 2. crus a b.

14l

4. Excrure altero, & an

6I

quzíito adjacente, fiat;

g—ulo cruri

| D

. Ut Radius ad tangentem compl. anguli dati:

jmquzün

Ita tangens cruris dati, ad finum cruris quafiti. e g.

h t

Quarittr crus a b

L

li

Ex dato angulo «d a. adjacente . 23, 33.

Ml

Cujus complemestum - - .

óó.

28.

|

Tangens huj - -

-

€e»

-

j

Diti

229619.

Á.

1

Cii

Detutr autem C erug b c

L.d

L d

It.

34.

E]mg

Ejwd, Taugens . . .

20466.

m

Dic

Rel!q

"r

PAns III. De Triangulis.

19

"" NÓ

m

—— —— AÓ————

4

Dic ergó:

Ü I;t Radius

Ad tangentem

Ita tang?ns B.

MM

2:465.

100000.

229619..

dl

w;'

ad Siuum

cujus avcus. 28, 2. eSl «vus

D Cs o

46993.

quafitum.

It Conpj

s. Ex crure altero, & angulo Cruri

!

quzfito oppofito fiat:

Ut Radius ad finum cruris dati; ita tangens

Il d

anguli dati ; ad tangentem cruris quaffiti, e, g.

Iu

Quaritur cetis b c

Data atutem fint v ab - -

23

Z.

N

-

-

»

w

-

4.

Ejws, fitius

46929.

ï

Anghilus evuri qiefito oppofitus ada.. 23. 32

M | m

Ejwá,tangeus - - - - . 4pj B.

Dic ergó:

4 | hij

Vt Radius

4d fiuum A.

Ita tangeus B

| [177/A

100009.

$46999.

43750.

, Jfamle

Ad tangeutem

Caujus arcus ". 34. 6l cru

20463.

|

quefitum.

u&nma-

icangilo C

6. Ex utroque angulo acuto, fiat:

Ut Radius ad fecantem compl. anguli dati;

a. sii

cruri quxfito adjacentis: ita finus complementi ah-

guli dati reli

qui ; ad finum complementi ? cruris

quafiti, e

"E

Ql-æmtuï idem crus. b c.

22.'

K

Datus fit angulus adjacens ad c.. 6g.

Cujus complementum -

a

L 4

20.

3

E L

-

DI

-

LJ

A.

E Jli M

[

Ejwá,feians — -

106354.

2.

43,

$4

P

Rgehqum angulzfc 4d

O6

Cujus

J

220

GroMrETRIA

— M — ——

t

Locamsstemdstt o d t o

Cuius complementum -

*

-

66.

28.

Et bujus complementi finus -

Ej

91683.

B.

put!

lqa'.t

ngf(füma

Di1co ergó:

|

, Vt'Radäm

al fecantem A.

Ita finus B.

100000,

!

|

10685 4.

9168g.

,Jl

ad finum

Cujus arcus 73.. 26. ejud, comple-

, n

97 966.

mentuim . 34. €rüus Dtte[itum,

|

Sunt autem adhuc plures modi, omnia hactenus

k

quUefita invelti

andi , quos vid. apud G. L. Frobesizms

inclavi univer

f

puti

!; apnd -4dr. Metiom: in Inftit.

Aftron,

aljosque Plurcs: nobis ifta fufficere hoc loco vi(a (unt,

T

;db, tl

XLL

Datum triangulum Sphzricum ob-

/ ) PIO

liquangulum f(olvere.

4

. Trungula obliqvnngui-.,: folvi

Á

D

,Redu-

1 u

Iilii*

.!)

:fa, "

neim ar-4

Gione eorum ad Rectangula, per dem

Iu

rult in Oppo«

cus perpendicularis , à vertice 'Trian;

77j

fitam & fubjectam bafin. Atd; arcus ifte perpen-

dicularis, aut caditintra, aut extra Triangulum, ad

| llj

U

pa.tem nempe bafis continuatam, dislocans Tri-

Nf

angulem obliquangulum in duo recangula, Unde

n

n

nota&percepta rectangulorü folutione;non igno-

rabitur folutio obliquangulorum. Nam per addi-

tionem & fübtractionem facilimé re

j

peritur, quic-

Tt hi

uid in obliquangulis adjun&is defidcratur ; pra-

í

if

ertim fi fmgula latera ufqnc ad quac r.mtes conti-

nuentur, (idque femel atque iterum, fi una conti-

li M

i TR

nuatio non fufficiat; ) totaque figura Quadrante

claudatur; ubi in complementis; datorum & quz-

UT

fitorum proportio tandem rcperictur,

ExEM-

22I

"ia "A

PAn$ IIL De Trangulis,

—— M ——

um ETE m

Ó

ExEMPLUM;

: u

Detur Triangulum ob

liquangulum a b-c: C in eo.

E

l þm)

í, Angulus adai 23. 32.

qil

— ld

D t

Angu'u&adb j6. 7.

26 £ N

3. Latus a b.

l$. f6.

M. Chittun

c

dj, omni ld

d G. L. Früdni

Ad 1nvcüloandum reliqua

" ln nïr F[I

Demittatur ex angulo ad b. perpendiculatis a-

hoc locovi i

(iu, qm fit b d. formans T"d"gli!!i?ü veitangulum

a d b. intra fe continens aliud miuus c d b.

puricimo

. Pro inveftigando itaq; crure £ Z.

Dico:

J

Vt radius

d fiuum lpmm a b. i;. 6s

10000.

27462i

l

o

f DC.F[E

1ta finus anguli ad a. 22. 32. 39928,

/

l l CJ] JD,

xomsT

Ad fiaum

Cujus Arcis 6. 18, €5l ctlá

10961.

r[ MQ, Ul*

Per probl T vnemb j num. .

;MC' Ln

. Pro crure 2 Z. dicoi

ernru

E

(U

Vt Radmg E

"-

-

-

-

-

L d

100000.

Qu

1

u

J

ád fiuum compl. anguli ad a: 66, 28

9'623.

g

a

Ita tangens lateris a b. 15. gó

28;490

-

-

[

[.À

e

-

E d

p'[dr

ád Tangcntem

F

26174^

ohlnM'(

€ujus atcus 14.. 40.. & cr a d quafitum.

lbid. num, 2,

tici

U

p

3. Pre

222

)

GEOMET RI

-7

;. Pro angulo 4 £ Z. dico:

Vt Radius

-

-

L J

-

-

-

-

-

100600,

UTLA

/

4d finum compl. laterü a b. 7:;,

4.

96159,

r

lta tangens anguli ad a. 23.. 32.

45550.

thangeutem MYeWe * n £* «376,

T

o

l

9

/

£ujus Avcus C 22. 43. compl. 67. i7.

M

argulus

ft ul

ab d. quafi

ru5 per probl, i1, memb. i. num, a

LJ

4-

"ro angulo c £ d,

ilatti

-

-

[ .4

Ab angulo invento ab d.

67.

!7

m

aufer angulum datum ab c. -

L À

» -,6' 7-

Q

/

u

n

Relinquituv angulu cbd -- - - . , g

[i

( i

5. Pro laterc c À. bafi anguli rc&ti

ad 4. dico:

Vt Radius

-

»

-

L

L

-

»

[ J

100000,

/

4d finum compl. anguli c b d. 28,. go.

98107.

Alb

Ita tangens compl. anguli b d 83.. 42.

995789.

Wt i

Xml.r.&mgenmn C L A

L

-

*

883642-

o

/

e

[-]

Mi

Cujus arcus e9l. 3. 2g. complementum veró. &, . zj.

63 bafis c b. quefitas pev prabl.ui. memb, 2, num.1.

Iraäj

6. Pro Crurec d. dico:

Du;

Vt Radius

u-

-

-

i

L J

-

r

a

100000.

Mhic;

4d finum, cruris b d. ; H.

-

L J

-

10274.

lply;

lta tangenganguli c b d. i1. 10.. -

-

m alb.

[

[LI]

-

L]

19742.

nj

«d tangentem

9

-

L À

"-

2l66.

/

Mp

"

d

qujw avéus t.. 4 es crus quefitumc d. per probl. r1.

qembt, 3. num. j.

7: Prq

N

*N

PARs II [;De"ï'riangulis.

213

/dico "

». . Pro lfttcrc 4 ?.

[2

/

* n

Exetuttad — -- - - 2 - 44 4

m

96 "

e

/

i

At

aufet inventumcru ed. - — — - o

[]

14.

o

/

* d

z.

e

Relinquitur ctusvel latwac -- -

1.

. o a

$. Proangulo Z c é. dico:

Vt Radius

-

-

-

-

-

-

Ll

—

LLITTM

100000,

T

99396-

4d lateri b d jingm cotpl. 83.. 42, -

hI

^ bt

-

L

-

* oj jä, ("

Ita finus anguli 1. t6.

-

E

-

-

-

—

-

19366.'

0 |

4d finum

r

19249.

L*

]l

eujus avcus e$t 11.. 6. complementum veró 78. 54.

nguliredi

angalus d c b.

i

9. Pro angulo « c &

)

l

e

é

) fh

i

A duobw Retlis —

—

——

L

Lj

eá

179,

60,

, 4 M

aifet angulum dcb - - - - 79 4

[2

/

. MR

$!

Relinquitue angulus acb. - -- - 1 .

vn vt d d

It4á, in obliquangule a b c.

- !T,'f'üg'. , nti

Q

Data funt : ( , Inventa perpendicul,

. I

Augulus c a b. zog. 32. | Angulu& acb. 14 £.

Angulus ab c. . 56,

26.

, MÉ

7. i Latis a C

13.

latus a b.

ij. - 36.| Latus cb.

é

2$5

l *

l

h

ET

Simili modo in aliis etiam Triangulis Obli.

quangulis procedere licet; id quod creber ufus àe

&xcrcitatio docebit.

"1

h

n

GEO,

hi

CrowbTRIA

224

POR EPPT

'(. ]i

GEOMETRI/E

n

PARsIV.

P ^11

ia

ETOTMETPIKH,

li NW

De dimenfione Lonzitudi

MHM

num R ectarum.

at m n

THEOREM ^AT A.

m

1. Rectà lineáànon Poteü dari rectiof,

if&;md

Redum enit fibà ubique fimile e$1, À quo fi pis

frdubu

lum iatum quippiam aberret , tédtum effe definet.

: u

?. Silineafitrecta, erit quoque breviífima, in-

TAT

tra eosdem terminos;

U

Hinc dicitur. Naturam, qua nonfruflva per am-

zidumta

bagestendit, quà retlioti via perpenive potefly agete

linez ex

perbneas vetdas.

frbantur

3 Duz rectz linez fpaaum non compre-

Weul

Pcndun t; necfiguram conftituunt.

A If

8t enim duavella ex unapatte totabt,néceffavià

feCint

ex alteta parte femper magü magisque dijjunguntur. fi

n

pioducantut, nec unquain terminantur , mifi tertia

at

guedam adjupgatur: Vnde fpaciun triaugulare. fits

quod es omuium fi Igurarum tcdilineatum pruna.

]

,

P E -Duzrectzlinez non habent unum & idé

[

ml, Mb

l

fegmentum Coimmune,

[l

Id zntellzgc de duabus veitus lineis diverfis, non

de ii5 qme it4 conjungunmr , ut unam C* eandem ve-

MM

od

lE

&am con[ituant.

He eutm commune fegmentum ha-

tl

berepofunt:. Diverfe autem ne minimam quidem pat-

I) Pun

LI LK

u

tem conmununem babent, pratet urum pundtum, in quo

mmm

N

1

ua

PaAns IV. De Linets rectis

22j

"^. -—.K

-

U r um u i

-

o Pt R. n t .

W

* Duæ rectz in unb punco c

o€untes, H

producantur ambz , necefíarió fe mu

uncto fecabunt;

tuoq ifl eo

LE ,

Nifi eyim boc fiat , congruent in unam lineam ,

baberentque commune [egtenttm s necjam dua a

n-

o

itid.

pl /Ed unaá linea e[fent.

D

————A-—-—.a———.-—-—.-*m

TA

PuRORLEMaAT4A.

.l. Datam re&am lineam bifa

hri reCior

id eft; induasx

riam;,

"

quales partes fcc'arc

L

TAT

Ex duabus line

&

mj df

7N !

datE extremitati-

ntbreimig

-ä(:...

bus 4& b circino ad

quodvis intervallü ,

jj

dimidiumtamen da-

n p t

U linez excedens;

5

—

*

defcribantur duo

1 200 COD

&rcus , tàm fuperne

"O4U- wONGEUR E A Ym w av N C N

-

quàm inferne fe

V

"

4

,-w'e'ant',ntcdïurïfï

h)

mutuo fecantes: vel

uedmungnmrm

adunam tan

tum partemlinez, äiverfa tatnen circini

g, nj n

üpertura.

yrugu )

Vt in liuea ab e b e,.

MH;]]IPUW' j

Reda, per puntta interfetonis borum avcuum

hod

duda , fecabit datam vettam bifariam.

.IL. Lineam perpendicularem ex

TT

punctodato erigere.

und unit

L. Expuncto f vel g. datz linez ab vel b e,

n

'

j

i

ad quodpunétumperpendicularis ducenda, abícin-

Wm qul

'

Ve cifcino utringue &quales partes, nemp

ef4&

nqv

Í^ VG/

J

226

GroMETRIA

dl

Gb

f5

velgb. & ge. 2. Expundlis fectionis « & bi

velb & €

deícribe arculos fefe fecantes , ut videre

t fet

D

eftin d &i b: 3. Pun&tum fcctionis arcuum d

vel b connecte cum pundto dato. f vel g- adquod

p

$n t

perpendicularis ducenda, & habebis perpendicula-

remad punctum dotum.

I (

LH.

Addatam diftantiam, datzli-

Worrimal

nez rcdz, parallelam ducere.

yalh.

Ca, ab invicäm

N^

Inlinea data affumantur duo pun

aliquantulum. remota: ex quibus ad intervallum

m

ftanrál

datz diftantiz, eadé circini àpertura, duz periphe-

rix partes defcribantur. Linea

ad contactum pe-

n angulu

ripheriarum ducta, erit parallela finez data :

j Quf

PU TMU

v

l; m

Eritqueil

IV. Dats duabus reétis ; tcrtiäm

IT

proportionalem invenire.

Vi

Sint due [i-

l

n

t0pOrt

nes aeC be,

Diti

quibu tertia

ptim

1]

proportionalis

omtwm»OP T"PrbEyM

fit mve.nimdz.

a

26

um

j

[

Itaque conjunge duas feorfimi datas a e & b €

lmqualf

ad angulum!seb xectum : Et e 4 fit antecedens ;

mrfemip

quzàparte e continuetur, 2. Deinde connecta-

imdj&mtt

turrecta ab, cui ex b perpendicularis b c dimitta-

;

tur, cum 4b angulum re&umad b conftituéns; oc-

tia pro-

curfexxs 4 € continuatzin e: eritque e e ter

Poruo"-

Ui

F À Rrs IV. De Linets rectis;

—

119

ii

— — —ÁM —

RAR at iE

?bniongü

squafita, ad duas 4e&beda

tas , habe-

:;ntes D

bitque feut a b ad ac; Ita a( ad a 4.

O0 at

V. Datis tribüs rcáis ; quartam

Y dj

Is P

ptoportionalem invenire;

Sint tres linee a c.

ec C'ad: quibus Quarta

10 d

"

proportionalis fit inve-

pienda .

n db

sad intedur

L Exar& tcfit

uná linea 46 44 vcró

, duzpenp

flatuatur ad. 4c fecun-

L contadtum r

dum angulum quem-

vo i

cunque;

7X

.2; Connecte d e; cui ex £ excità þaralleiahi

— ——

bc; interfecantem re&am 4 d.

rolongatam in b5

Ái

(l , r

ritque d b quarta þropottiöü

iss & chabebunt

Uta eadec: Itaad,ad d b,

VL. Datfs duabüs rC&iS,' MCdlam

ptoportionalem invenire.

Date fint due vétla dc & cb, interquas mediá

Ptoportionalis fit inqtiirenda :

À

L Datzdux difponä-

turinunam rectam d b.

,WJC

2. Ex medio puncto

J

4tahquám Centro defcriba-

6

1

m

il

X antcCC

jes

tur emiperipheria 4 g b cu-

Jus diameter fit 4 b:

du

/ä

NI

3 Exc excitetur ipfi

h

äbip

erpendicularis c g, fecans peripheriam in £:

;qug 1

gt

fltclue g media proportionalis inter d& & c b

n

F3

lipeas:

|

258

GEOMETRIJE

—

—— — —

o mESI

j t

lineas:. hoc eft, habebit fe ut d « ad cg; Fta eg

duj

ad « L.

EL - DansduabnscRédis duas

erpcndi

medias propo

'rt'ionalcs invettigare.

Smtab c&

jl ml

Ti

a € linea ve-

dillWlm

a, mter quas

l

inquiveda fiut

TL

O-

due mediapro

Es

portienales.

J ,ïpe.

I.

Ex 4b

N

&acfiat qua.

, Mi

Nln

'

dranguiü re-

f

du

l

T

N

.v'

M

NU

Y

g

h

h

Ctangulum 4

(b n

V

b c d5; ductis diagonalibus 4d & b « incentro e fefe

fecantibus.

Qum, a

2. Kecta a b transferatur in rectam 4 r, ul-

| bl

lf

trà quadrangulum continuati;que fit a f : fimiliter

X

& ab conunuctur ex parte ) quousq; opus fuerit.

VAm

gl

Cenjungantur puncta f & b. ductà re&tà

tnizlre

f* ex qua ciagonalis b c auferat

uràb usque in g.

tioniskcg

Refidium veró g f, fumatur in c f, nempe à € us-

que in 0.

4» Ab o in eadem linea 4 f continuata, affu-

l 5]

matut iterum recta 4 65 qua fit e £.

pedUm nowï

»5. Ab i per d fi re&am ducas, fecabit ca li-

4

neam a. b continuatam in b: Eruntque i& b. pun-

bfæ)quaw

Ca; ab & centro quadranguli rectanguli zqui di-

r

flantia. .. Unde recta b h fiet fecunda, & c i tertia

]

primo

ptoportiæl;

4

24

is, Inter 46 & 4 b. datas, Eritque; u£

äï. Tu]

4 ( mi-

hi.

—-NN

! Pans IV. DeLincis re&is.

229

"-

[ nedi cecd

— —nÀ—À. "—— Ó IIBBIRIBRARINE

ü de:g

[

!

]

LI

ï;:

ac minor ad 5 b fic eadem b b ad ipfam £55 &ci

ad majorem 4 b.

ls Mi l

Y TIT

Linezalicujus, horizonti

mvcitiga;g,

perpendiculariter infiftentis , altitudi-

.

nem metiri.

Tales funt altitudines parietum , turrium , «-

dium, aliayumque verum eve&atum ; quarum metten-

darum varii modi fant.

|, Per fpeculum.s.

1. Speculumcollocetur inplano horizontis,

i'egione acceffib:lis linez metiendz :

2. Ad hoc menfor accedat & recedat, doncc

|

|

fa&igium linez metiendz in fpeculo confpiciat.

Quo fa&to:

ihcinceod

Utfe habet diftantiainter menforem & fpe-

culum, ad ftaturam menforis erecti, ab ejus ocu-

rnrpauie

lo ad pedes:

m

j

m

quelt t

H

f

- Ita fe habet diftantia inter fpeculum , & li-

;l;ousq; CPU

neam menfurandamy; ad ipfam altitudinem menfu-

randz linez ; qua proportio per auream propor-

df & at

n i t

tioniiscgulam inveftieanda cít.

n at

;j

l

2. Ex Umbrá,

4Í m

1. Splendentefole erigaturperticacertorum

n

pedum notorumin aliquo plano:

2. Eádemmenífurà capiatur longitudo um-

"d

H

brz, quam pertica de fe proiicit,

Erntti lc"x [

3. Itemlongitudo umbrz,quam eodem tem-

j re&anguþzg:.

n

poris momento, res, cujus altitudo quaritur, fpar-

lerund'l 6 H

")

glt , Tunc

b

j n d

/

£3

Ut fe

/

GEOMETRIAE

^

230

—q

gt

Ut fe halwet umbra perticz ad perticam; eo-

dem modo fe habet vmbra rei metiendz , ad ejus,

M Ptd"

dem altitudinem.

,

"

3. Per perttcam quamcunque,

L. Perticamenforia, notx longltudlms,e re-

fneum;

glOi'lC TCl metïendæ in Dlian GHE;Q'CUT.

n um

2.

, r

Menfor à pertica retr ocedat, usque dum

Radius vifivus exoculo menforis perapicem perti-

C2 ad Lafcifrium rei mctiende Perungat.

que [

3. Meniureturunae àdemque menfura fpa-

) 601

ium utrumque, inter menforem & pertlcam, &in-

ul

ter menforem & rem metiendam.

Tunc:;

juyr

Utfe habet diftantia inter menfous oculum &

perticam, ad perticz 1ong1tud1ncm

ln

Ita etiam fe habebit dlüanua inter oculum

d d

imenforis ö. remmcetien äam, aa

altitudinem rei me-

Cufi t

Cndæ-

cisql

Nota.,

Ita fe reshabet ; fi ad ipfius rei metiende, perpen-

r

dicuisfiter ere&z, perpendiculare fubje&tum punétum

in plano accedi poffit: & meníor humi cubans per extrc-

nutatem perticz profp ciat.. At fi erc&tus ftet, fumene

NT

dum de longitudine pcrtice id tantum eít, quod fupra

tübt,

oculum eminet, Sive differentia inter perticam & ftatu-

0 t

ram meníoris, ab oculo ad pedes. Pera&ta veró opera-

tione ad altitudinem inventam addenda eft etiam ftatura

(f

menforis , ab ocuload imum pedum: Quse obferyatio

1,1111

gontrantum in hoc, fed aliis etiam fcqucnubus metiendi

tone 4

modxs locum habet.

LUA

h

4. Vza T rzgunamemc.q, P"' Canonem

ímuum & quidem:

UI

4. Ex una flatione ; fiadremmetiendam

di »

accedi pofüt.

$it tut-

rA

—QN

PAns YV. De Líneis rectis.

23l

WenskMms

mcæadeWP

T t i

Sit turris metienda. b c: diffans à mesfate ad

200. pedes.

.. 1. Capiantur per quadran-

Mnatqy

tem, vel aliud Inftrumentum

b

t Onptudn

idoneum,anguliad P. & 4. quo-

TUl

ve

rum uno dato, datus eft & al-

u Oæda " usq

ter; fi datum « 9o fubtrahas:

/

15 t

Mftnpot

Sitque angulus ad 4. 29.40,ad

m

m nef

t'-:

b. 60. 20.

m pertc

2. Fiat,ut Radius 100000

m Tu

adtangentem anguliad & $6

rOenlorsoculur

:

9620

i

500

Janra n o

Tta diftantia & e ve dc pedum

ad altitudinem turris be : 113. pedum

1000 ..

32

atl udm 1

Cuifi ec vcl 4d, ftataram menforis ab oculo adll"

cias)habebitur tota altitudo P c.

m t

2. Ex duabus hmmlvm, fives metienda

v futjedun

fit inacceffibilit,

homi cubsni ts

Sit eadem tur-

( rl fs

"TT

Tk b e, metienda

inter ?tltlüm ,

ex prima flarione

, Ptl ;cmo

d. tf altera f.

,

ddcn*ifüwm"

ag 0 j

1. Ín prnnafm—

^.

(gqucutl jiuP

tione 4 caplatur

"'(

angulus «5e 44

8

p- -

p — — — —— X — —X —

— À — —

T (un

h —— — — 9- 9

M —— —— —— —— — —

a C 9 - —

—

cujus tangens a e — £

——

— — —

jr

jden

emmfllwm

€it 96569.

- & In fecunda ftatione f inveniatur Angulus

f

W

PA4

47

l

,

hs l

232

GrzbMrfTRIA

muemuei u LapspEcPMM , DEDEUU iE rl ee PactrememoEUA. ts cORpe ÉM

LY

encdit r d

a *

o

/

r

mw ;lltP

gb

-

m

-

-

—

—

——

[

60

50.

o

Cujus tangens g e eft

-—

-

-

[

I'Vïs'jö

"

d

3. qun* tur etiam diflantia inter primam &

Íecui

1da

:

;

h

yuh

m ftationem d f quz fit Pcdum

90.

me

-

-—

a« f* tangente malore g e

175556

m

au LCLd*"I' minor AE€

—

-

-

--

-

'a m*o. »n (æ

96 69

Fit corum differc

Ft&qd

-

-

