. Daorum Mceridianorum difta ntiam

T N

l

invenire. -

!

Modi fünt varii : fed ufitatiffimus & certiffi-

mus eft; qui ab Edipfibus Lunaribus petitur,

"& R3

Nam. Eclipes Lunares uno eodemque momento

"T Aln:ui';':

dici nazuralis, abfoluté confiderati, in eádem quan-

[

titate ab omnibus confpiciuntur ; fupra quorum

horizontem lunz orta eft: licetillud momentum

dO.

temportis alio loco aliam fortiatur numerationem;

T

01

majorem fc. apud orientaliores , minorem apud

ij ^

oecidentaliores ; pro diverfitate quippe meridia-

ii

norüm: fitquc, verbi gratia; alicubi hora 12. ines

0 /

ridiana, alibi 1r, ante vel 1. poft meridiem.

T

Siigiturduo obfervatores Éclipfium in duo-

ts qua

bus giïfgïl-ï? lggi; q?f.ervata fua conferan

—

fc. dici

—

4j6

ÁsTRONÓMIE

r'wïfï.«-

d

d

omt MUBMROR o E

f;,,/murw

"

n

Íc. diei hora, horzve momento princip—iüm, me-

dium,vel finé Eclipfeos finguli confpexerint;poteft

ff

NT al

ex hac differentia Numeri temporis , differentia

ieridianórum erui, fitemporis differentia in.Gr,

,;äanm 5

/

& Min. Circuli magni convertatur niodo fuPra in

p n

parte Chronologica oftenío.

c. g.

um d

Eclipfis luna, quà

s

Ptolemao tefle Atbe

3

m ul "

—

m

S

l« Affjtiorum botá

Xxx*

M

W

ä

;g'xx

j. post solis occafum

*

É

*ää

yifa est , apparuit

k

Y

Qx&*

L

ll

APEX

Cartbaginienfibus

bora posl Sols occa-

V

LE

u

BES

[

fum fecunda.. Diffe-

j

[l

(

hi

*

n

ventia ergü temporis

W ,'W dul

efl. tritm boratum a

&

L

N

T.

qua faciunt. gradus

ufgsq

45. Totideim igitar

t M

iil

gradibus diflant meridiani Cavtbagints & Atbole. Af

4

u qil.

fyriotum ; cumdp femper inivus à. meridte mumerent

TT T

si, qui funt occidentaliores, quam qui ori eutaliores; fe-

T

quitut Cartbaginem 45. Gr. occideztaliorem efft,

! Utug j

quám e$t Avbela Affyriorum.

Ex bac meridianorum. divevfitaté accidit , af

rs.»jt:g'W N

4

Lufitani, qui verfus occafam totum ovbeth. circutmnayi-

du

] m;?m

i

garunt, domum velut ex Oriente tevérfi. feriam beb-

domadis quartam numetarent, cum L

"

nfitani qui demi

T

l!

L

Wle,q

ssan[evunt, quintam agevent.

[

L

:

M

Horum enim meridianu füo loco

manfit : Nayi-

Ih

natti-

LT

gantes autem meridiaftum fna navi , unde diei

Talé

u

"a,

PRaxis ET Usus.

531

TE

-—

"

l*ü]Dlm i.

mlu mzhum wumeratunt, fecumquafi mcumtulerunt;

&flj] Poþe&

yel potius ]Etbmde Alium atà, alium meridianum [ubi-

u «lht[fnm

anl mG

erunt: Eóque Solem quoridie tardute ad meridianum

wavis appellentem babuertut , uque dum bac tardita-

mWJ | P

tis momenta integrum diem conflituerunt, quem quia

numerave non potuerunt , quafi amiferunt,

Contt4-

rium iis accideret , quiin Orientem egreffi,ex occiden-

te domum reverteventut. Soli emnim obyviantes, uno dié

&)

l

pliu tandein numeravent, quam ii ad quosfit reverfios

—

1

;

ml

l

I

-

PROBLEMATA

!

THEORIJGC A.

li

D

tMotus [yderum proprisé mwþzgarz pe-

test p/urzbsu modí nepmpe 1. vel ex 4,&5&:&

«'554

spftus cacli, adbitis idoped In[lrümentis, 2, vel

n ( il

ex T beorits-spotus caeffey quad.zmtmw eculis

s vt

ftäjzctmtzbw 3. velex perpetuis tabuljs A/t'ra.«

nomicis, fengulis theoriavum forrnis accommo-.

at

WORT

datts: 4. velex anmuts Ephemerzd:öw, "10

iu celeffes ad fngulo: totius anni diex offen-.

"TT ij

dentibus. Nox primüm smodum Artificibus ;

TU

varis Inflrumentis inflrüclis ; ultimum verh

T

Ephemeridum [c riptoribus , qui modum itsdem.

" UP"W

titendi plerumá, pramittunt, relinquentes, De

fecundo d tertio mada pauca quadata attin ..

WIW

emu.

WM

Lla

INam

*

n

m

-

AS';RON OMIJE

—— —

— ÀÓ

"d

cW*

f« if

Nam cuin T heoriarum forma bodie tot

r

AV

vtl

feere fFnt, quot da Aflromomia Artifices, & et.

) mgms

vplL

jamfi unam aliquam ex multis felicere velle-

La

TU

pus, plures tameu T abule vequirerentur, quas

zec Compeudia Aflronomis admittunt , nec

" li

"L

Occupationes (Indio[orum, qui ad fuperiores fa-

»

l fk(l

k R

r'

cultates , ut "vocant , properant 5 ut tamen de

N u

llï

,

W

Tl

bifce pulcerrimás rebus , (2n quibus uom modo

"

j

fümmam DEI[apientiam, fed eriam admirali-

j o 7

u h ü L]

lem f[aqacitatem , quam DEUS bumano , inge-

mfï "a

nio ad bac perve[liganda inflillavit cernere li-

of

Nucth

cet ) aliquem qtama exiguum guflum habeanti

Exemplum in T beoria Solis monflrabimus, cui

J.fmr., um n

pácdat *

pauca de flellis. Fixis premittemus ; De Motu

Lunae verà non niff popularia fubjungemus: Eo

TT

'

ffne , ne Sapientia fl'adioff ut, nonnunqua fteri

»am Ermivogn Mm

folet, Ab Agricolarum feris eb- ancillas crebria

M

de noéfe fub dio ver[autibts , motuma, Luna

E

ebfervantibus in bac Lunari Affvonomta fupe-

QR mfï

rentrqr .

lo My

AU mK 7umccnccecourme GESRITTRÉ

mb — 0A

T

L

|

h

De Motu proprio þe.llqmm fxarum, ón

LUTNM

PRoOostrtzMAI

"f'jïü[*;. w.u l

lm

Motum propriuni ftellarum fixarum

g

ad.quodvis datum tempus fupputare

ln

Ad hoc duo neceffaria funt:

n

n.;

är.mgm

M

[;;,t;;'-.

| " EPO'

l

PRAxis Er lisus

""

p— — o ————

E

MNMEDM cescipiuDaS um o

b lr

1. Epocha five Radix, cüm temporis tüm lo-

LU

ci motus fixarum proprii, five Lohgitudinis ipfa-

W'Ili"f wl

rum à principio Y : & Latitudinis ab Ecliptica.

2. 'Tabella motus ipfarum, ex qua Íciri pof-

"fï!muïl

'

ld

h

fit, quantum fmgulis temporibus ab ifta Epocha

Vi W

diftent.

Mtriomþ.

Vrrumque reperi

es fub finem hujus noftrz Syno-

y M

pfeos in adjunctis Tabellis:

Et 1. Catalogum infignio-

rum ftellarum fixarum, ex fententia Tychonis, cum ea-

TT

rundem Longitudinc ad initium prolcpticqc periodi Iu-

m d

lianz reductà.

U5

P

P

'Tabellam motus cu

m fingulorum , tüm col-

bumana,ng,

do Longitudo alicu-

le&orum annorum: Ex qua quómo

cheníz, ad quodvis

ii m

:us ftelle in noftro Catalogo compr

aliud tempus füpputari debeat ; uni»co

Exemplo monftra-

guJGumMu

re fufficiet.

ujrion;

Quaritut , que

fuevit Longitudo Atduri , com-

l

1650.

JHIT

pleto anno Epocha Cbrifiane -- - - -

-

[

l

l

Vt babeas Annum Peviodi Inl. adde . -

4713.

,æ

j!:ngenzm.'i

-

-

-XX "

-

*

-

-

-

6363.

[]

J

fientq. auni

rpigi

i

fixatum veperitur.

wulidi

-

J

Igitur in noftro. Catalogo

/

)!

Sig. G.

: m!m.g', li

Radix bujus flelle Avtturi :-

3-

19,

14«

37*

[

n

f

J

é000.

'2.

F3

L

9,

T

ii

Infeq tabella veperus

0.

4.

i.

0,

p Áühi - - - - 400

9.

0.

*'

PED

Í

0.

2,

33*

s

-

2t.

Summa borum fl

-

ó

19.

30;

7) ffo-f»"l

Hl:

Longitudo fcil. Avbuvi ad. amnum Epoche Chrifliana

eliit o

1650. completum.

"

Nota.

y g

1. $i annhs aliquis in tabella non

þcriatur colli-

er 4o. & 16.

Ib

gendus is eft per partes; v. g. annns 56.p

n

L135

z.Q uotie

j

AXH ETU

54

; ASTRONOMIJR

—

A

: A.

2

— — áU P a (ÓÓÀ —

z.

] Qïx-gtics

fumma

Dd

Eyochim ^

&:ff;nd

us c(t Circulus integer.

| lt;a Circulum äii'urgl't, ;[;;i,

"l W Ons

u

3-

li

Latitüdines (teil

arum ezdem.femper manere

j

ftatuuntur: Itaque redu&

ione ad alia cempora non in-

rlm f..DW

digent, fed ut exprefíg

Mu

pore ufurpari folent,

funtin Cacalogo, ita quovis tem-

'J D

[ Sf"o*"

4.

Praccffionem aquinoctiorum fi

quis ad quod.

vis tempus fcire velit,

qu&rat Longitudinem Lucidz fte].

j D,)Lü

lz in vertice Ca

uY

pidis 'Y^. Vnde Tycho zquinociale pun.

5v

elf.

u

C&um numerat.

Quantum enim hac à o ?

U

diftat ,

f

QU

tanta judicatur effe equino&riorum przceffio.

ss

p

4

"

d

ï Io.'

fugpan

De Motu Proprio Sa li,

a n ,'ng:ä

PRoBLEMA IL

gv a

- Medios, five zquales motus Longi-

xl : "

TT

tudinis & Apogzi Soli

tum tempus invenire.

"BL

Hujus r

ci gratia tabulas Rudolphinas adiini.

MFI» lt

H

$. G

[

l

fium Peril()di,,

Julianz, & quidem mediam noctem

Cal. Jan.

antecedentem r

n d ]

Tubingenfi.

eduximus: füb Meridiano

m

d:vlnlu,

TY

Itaq; fi cui offertur tem

[

:l '6

us ab Epocha Chri-

L

iana numeratum , 1s Epo

ci

!

hl

*$nnos

-

-

"

-

-

-

—

z huic addat prius

-

-

ll

-

7H*

Pt m m

Sinvero tempus 4i;t-ef Epocham C

bigjlianam

de-

fl

'l '?

tur , auferendum illud evit ab 4nnaá 47

14. ut babeatug

tenpus peviodi luliana ,. t

3um,

ql:u.ltk noffcia. accomomda-

)sal. ls

ä"f'f f&'f"äïidïïf Päld« Motuuvs mediorutm

i. Pfæq

|o 9-

PnAxïs-ET DMsus

55

uimmmerme m r ——X ——

-

,-Klrgm

äb,l.

1. Præfichpocham P

eriodi Juliänæ. !

r

mP" f

2. Dati temporis annos meníes ac dies, nog

Mp

n

currentes , f:d completos accipe , iisque (per par-

o

tes colle&is , fiimtegri in tabulis non extent) ut &

Y Wï "

horis ac minutis , fuos motus ex tabulis excerptos

lum Lt

adícribe.

zquiuoäl:!l N

3. Inanno tamen bifscxtili,dicS currens pro

iv u

i N

completo accipiendus eft; Summa eollecta (abje-

&is Circulisintegris)motus Solis equales ad datum

tempus exhibebit.

Exemplum.

li,

Queritur motus medius longitudina C* Apogei 4d

ill

Epocbe Chrifliana completum annum — -— -

16j0.

-

-

-

-

-

6365,

tnotüsLuys

qui est Peviodi 1uliaue

!

definens in. media. mode Cal. lan. anni t6gt. antece-

( qudi

dente«

Mot. Long. ) Motus Apogsi Solis

Jdoiphims ii

Slg. Gr.

/

|| Sig.. Gr.

) É|,g

imedag 00

$,

I. $9. 380 l!. 17.

3954

Radix per Iul.

TU

Anni completióooo.Y. — 1. 20. 24« d. 1f

2, 16.

[.

^ MS

^

$00.

) Egmb (

é0.

27*

12.

l.

1. 35.

16

l p

3

d

9.

d

rE

4 j

um

L

.«n

Summa

gl 20.

i9.

24. $3. 6.

5).30

,lcbj;?mna

!

Nota.

M

m

Hore C minut&

j m

j1 fupputando motu

A»ogat ob exilit4»

"T

iem negligunm'.

PRo-

(l

!'« E

$16

ASTR ONO Ml,ïä.

h

ais

-—Wj—————'—--——m

^ o

PRonLEMA I1T,

Tj«oratm :

:;oOrbCSwW

Dato motu medio Longitudinis &

Apogzi Solis, ejusdem Anomalia

| L Cemmnhw

In an.

nuam indagare.

Aj Ediptigm :

(

$.

Gr.

ss d

(

Amotulongitudiniseg. - $

e

20

1g.

24,

j guqua

j

Aufer motum Apogzi .

3.

6.

3;.

st

L

4i.

44

, Eafrn:rþm, |

R.digquitur Anomale « e.. $, I2.

a m

Md

—

c0

; ooe Q

;:1:93&11:(3::::*

IN

k gaaoiïzoc:z

n

H

T

H

AR

[

t

Drhoc

^

Rtesrin

:

)

hr p

Ó

L m

"'.1

E vt

*€

d

Aqui m

4 Dattmi

.'...:

tuo[i) Edipti

Miv

N:AL

i mmda

.O

Tf Rn

Ht

At

$i motus len

" um ü

Apogai motus ab

gitudinis fort? minor fit, quam ut

UP

TU

€o fübtrahi poffit , addendus eft motui

li

!ongi:udim's int

eger Cireulu

-

s five 12, Signa.

j

TM

D'OBLE-

PRAxis ET lÍsus

".

——

,537

[ . mntnllceucas

—— M MRU RDe CDcecec ts

l

PROBLEMA IV.

v Theoriam Solis delineare. Adquam

E

duo Orbes, five Circuli requiruntur.

1. Cencentricus 4 b.c d exCentro Mundie de..

fcriptus, Eclipticam five viam Solis referens , in 4,

G!l[

Quadrantes dividendám , ductis duabus diame-

4 r

Iu

tris , quatuorpuncta Cardinalia nempe o 'V". s. -«

Wa

*e. extremitatibus fuis referentibus.

UL

2. Eccentricus , centrum Mundi quidem am-

biens , fed diverfum ab Eclipticz five Mundi cen-.

tro centrum habens : quod hoc modo reperitur.-

1. In orbe Concentrico five. Ecliptica affu-

matur paulum ultra prhïcipiuln Cancti, Pun&um

apogzi g. qnod hoc tempore intra 6. & 7. gradum

€5. verfatur,

:2. Exhocapogxi punc&to per Centrum Ecli-

pticze ducatur linca apggæi qua fit g ef;

-T

3. In hac Apogzi linea à centro mundi ver-

fus & affiimatur linea Éccentricitatis e i, quz ex

fententia Tychonis Brahei xftimetur partium 3584.

00. quali(i Semidiameter Eccentrici eft 10000000.

4. Extremitas hujus lineolz i eft Centrum,

ex quo fub Ecliptica Eccentricus defcribendus eft,

centrum mundi ambiens , qui in $chemate noftro

ftmnol. Hzc ergo Theoria Solis eft, ex qua be-

neficio mediorum motuum Longitudinis,apogzi;

atque anomaliz annuz per Canonem finuum mo-

TT

tum Solis verum, ejusqueá terra diftantiam , ad

istu/

quodvis tem

pusinyenire Poffu-mus : modp co qui

Siglis

feq:uitur.

þ

Ll $

Pae-

s

5:8

AÁSTRONOMIJA

"

P

ld

Ea

us r

^ i f'lï

PROBLEMA V.

Datis mediis motibus Solis, ejus.

s'urrl'u13'*]0'l',j

D

|

fusitm d

dem motum verum Trigonomcetrie

?c','.ï:.i n -

]

ín

pgltt!!

yenire.

od

L À pun&o

S.Apogæi £. numeratur fecun-

]

J '

,

dnm fignorum feriem , Anomalia annua ad finem

(

jl

'm;.rcl.l'g

anni 1650. fuprareperta , non exquifité , fed prater

|mett

il

$. G.

propter tantum , quz fit arcus £ f^. nempe 6. 1

n ;t&dh

/

"7

5-

43 $4

[

2, Per finem numerationis , five punctum

'LDaiidns

dii motus Solis.

b, ex centro e ducatur re&ta ef, quz crit lineame-

m*

! Ril

3. Excentroautem Eccentrici j ducatur hu-

ya:

ic parallela i & . que in pun&o interfectionis Ec-

! at

Mi U.

centrici s monítrabit locum Solis in Eccentrico;

cjusque motum medium fub Ecliptica in £.

| Vg d

4» Per punctum s velut Centrum Solis, ex

hh g

z erit linea

Centro mund:i e agatur Recta e s p.

m Tl

v

veri motus 'Solis , cjuslocum verum

?u

ub Ecliptica

i

A d

monftrans in p.

:5. Proftaphzrefis igitur , five differentia me-

ijyr

dii & yeri motus Solis erit arcus p b velangulus

li nl

T

P * b , cui zquales funt anguli p s & , & i s e. ut cx

Geometricis notum,

quorum hic pofterior i s e.

ex datis& co

LTN ,

gnitis quibusdam nunc eft inveftigan-

gus. b. m.

Qu m

In Triangulo proftaphztetice i «e nota funt,

L. Latus ; ; Semidiameter Eccentrici ; partium

E ?

L

r

e

L.

[ .]

-

-

-

-

-

L.

[.J

IOOOOOO,OQ

mf

2ALatus

PRaxis Ev Usus

539

N-.

g

E

2, Latus £ e; Eccentricitas. earundem. partium,

-

-

-

-

-

-

--

-^

h

-

-

3584. oo0

Il, U

3. Summa horum laterum

-

-

103584. oO0.

Vr

4. Eorundem differentia

-

-

-

-

96416. OO«

$. Angulus e;5 , zqualis angulo fe^ » quieft ex-

It

ctffus anomalie annuz fupra Semicirculum nempe

G. /

/1

UE

-

-

-

-

-

-

-

-

e$

-

*

-

13- 43. 54«

It fedpxrv

6. Summa reliquorum angulorum 5 e s,& i5e,

T

qui fünt complementum illius ad femicireulum, five-

Sig. Gr.

/

/1

V aemet

duos reckos,

-

L

-

-

-

-

5

16.

16.

6.

7. Hujus fummz dimidium , quod reperitur,

?

Sig. Gr.

Z

J 4

);fW Pup"

*

-

[]

[j

-

-

[

-

-

-

P

2z3.

8

3-

g. DlmxduhulusTangcns qui ex tabulis finuum

querting,

gruitur.

-

-

-

-

-

-

.83040$. 864

Hisita (c habcntlbus d:cO perauream proportioniá

Y d at

Regulam :

m

Vt fumma laterum

Ad differentiam eorím

11 Bo

1032584. 00

|

96416.00,

qt L

Ita Tangens dimidii

4d Tangentem

m ol

83040;. 86

|

77 2941. 87.

m quet

Hujw veró Tangentis avcus eft

Sig. G

/

E7

nnib

Cui additum dimidi-

2.

22*

4t.

37

um fuperius

3

L.À

42

2j

$.

$*

i

Lj

[.d

"TE

facit angulum 1e s

$.

i.

45. 44,

Ab eodem autem dimidio fubttaius , Relinquit angu..

H'! &H"

4

" j W

lum siec

-

L 4

-

-

g.2

&m

Qui est prq[iaphære[ f quef it4.

rgo.

jt nouft

Gt,

H

Slg

'c;gnmtl*

Ad anomaliam mediain

-

é.

I2

€3

$44

'

Ll é

W

Ada

PRAXI

$40

ÁSTRONOMIJE

—

—M

1j

"

ohs |

E

[.4

[

E

m

30.

j

Adde bunc angulum

22,

W«ot

à

fols

Fit anomaliá vera

-

-

[]

6.

I4.

14,

16,

-

-

2*

6.

if

ji etitüly

Adde motum Apogei

35.

30,

producitur locus. Solis vevus

9.

20.

49.

46,

f

Brevius

Sig. Gr.

/

/!/

I

v Admedium motum longit,

g.

20.

19,

24.

jl

Adde proflapherefin

-

-

[

-

[

30.

22.

p

,

Et produ vevus locus, *

-

g.

40,

49.

46

It anïvh

INota ad fignum 3.

AU

Hec

roftaphzrefis non femper additar Anomalíg

M

annuz, ve

l

motui: medio longitudinis, fed tüm folüm

f lj

M

cum linea veri motus lineam medii motus przcedit : Siye

!

cum Anomalia annua media femicitculo major eft, ut

aL aum

g d o

in noflro exemplo- Cum vero linea medii motus, line.

am veri mocus pracedit , & hac linea veri motus ,lineam

Qul

mcdii motus fequitur , fecundum fignotum feriem, quod

m

in priori femicirculo fit , quo annua anomalia femicir-

d

culo minor eft ,tunc non addenda fed auferenda eft pro-

ftapherefis ab anomaliaannua media, vel motu longi-

ial

tudinis medio , ut verus motus producarur.

Hoc artificio conftruuntur tabulz Proftapherefcon, ex

Uaïg [

T

"NI

quibus ad fingulos anomaliz mediz gradus, vel (crupula

LT

ctiam fi partem proportionalem adhibeas, proítaphare-

h

fis excerpi poteft: que Proftaphxreícon tabulz fi non

M

l'l

perpetuz funt, longo tamen tempore ufum fuum ha-

bent; donec in Eccentricitate, vel aliis caufis coclefti-

1N a

UM

bus,aliqua mutatio deprehendatur ; quod propter fum-

lj

mam tarditatern talium mutationum , non nifi poft ali.

Ti

quot fgcula,( fieri poteft,

i

"n

PnorsrMA Vl

l

Diftantiam Solis à Centro terrz ad

Tty,

quodvis datum tempus juxta hanctheo-

Ws

I6

[

feperire mari.

AU t

Di&an—

Imü]üuüæ,a

PRAXIS ET stus.v

B.

NNN

mwrmamem n

:

—— P o n

l!'

il

Diftantia Solis àterra ad tempus propofïtum

| UI u

eft in theoriz Solis fuperioris, angulo f ; e; latus

]

LE

l

f qupd reperitur, fi dicas

M

Á

Ut finus anguli ; ef

L

0

/

!l

il

l ad latus i s femi dia-

LE

140 141 170 N

metrum Eccentrici

' iul 22

|

IO00000.00.

24595.12.

lI, 49'

l

Ita finus anguli

ad latus f e qux-

[*]

/

/

idditurþnumalia

eif. 33. 43. 56.

fitum

ht f

96516. 87.

Vr

23738. 4 4-

partium fc. qualium Semidiameter Éccentrici. af-

D njt du

trmons n

fumpta eft, 100000. oo.

has r

Quod fi jam Semid

jarnetrum Eccentrïci fa;-

OTSENT

ml g.

ciam Semidiametrorumterrz ex fententia Tycho-

nis 1166. facilé erit hanc diftantiam feiidiamcetris

DT

N i

terrz applicare hoc modo

t

Ut finus anguli ie f

ad latus f'e quod

holitettn

[*]

/

It

malu t

ftatuitur

i lr

14. 14 I7.

OT.

P

I2.

|

116 6. Sd. T.

"TOU

Ità finus anguli

ad latus quafitum

PT

/

j quoö p

cifI:;

us [einip $d. F.

; u :"

2373944

PRosBrLEMA VIL

J

ao

"Tempus zquinodii , five ir.

g

ïre(ï'qs

Solis.in o. V* Inveftigare.

u :

Annuni tuum datum converte in annum pc-?

j

riodi Julianz ; addendo fc,.. annos 4713« poft E-

pecbam

jur

s

ÁsTRONOMIA

-

MHN!

qu

I

þoch:m.i &Ihrifü;ma'mi vel fübtrahendo Epocham,

gui

ante Chriftianá retró datam,ab afiis per.

Jul.4714;

2. " Confidera Biffextilis ne, an

"M lo W [

Commuinis

401

ille annus fit; & fi comunis, quotus à biffextili,

od

3

Huic 1gitur anno, in tabula Ahticipatio;

his ZEquinoctii elige Epocham five Radicem con.

4 ii

venienté;quam calculo tuo,fubductà Iink;ä,præfïge;

"Ms !t

4. Huic fubjunge Anticipationés zquino-

à cu'ïrev.s)ïd

pce

&ii àd fingulos annos datos currentes , ex tabulà

i äksyhorw

excerptás, quas in unatri fummam ceollectas , ab

T gt

Epocha prafixa fübtrahe;

at

Réfiduum ionftrabit diein æquinoäii una

Y ingreämr.

cum hora & minutis, quibus Sol'o.

o

Y ingredituþ;

hi

à Cal. j'anuar"ii numerando;

VIM

ExrzMPLüM k

Q;gmfür tt

A&m' 9W

mpu; æqui::o&ü ad anfm'm

*

-

-

Epithá

Wi&glditüt i

ChifaneBf -:..

[

16;23

Additis periodi Iliaté auná.

-

MTITII

*

4715;

Mu

Fit annus Per.sdul.. -

[.J

ó36j;

Cui congruit Epocha

TT 'mgtditm

d. hor

li

LOINTY

Biffextili

-

9

.

[

$9.

l:

n MM

- H

—MÀMÀÁ

Anticipant autem. equi-

notlia AHb - - 9000

I46. 2t.

g.

[

300

426

$.

l.

[

IT

It.

j

0.

lu

E

LL

a;; |

| Utrum li

Summa eofuüi EU U

26.

49,

17.

Ijs

u

85

.;Qubtfnäg dfufitjü relinquit 6i 20,

L

(

*

PRAXIS ET üs üs

——

"

pec a

$43

——

Epocham,

Contingit ergo equinoctium An: 16;2. dze 4 Cal;

jan. €urretnte. 69. b. e/ Martis 9. Hora À tnedia noclé

lPt

DDini

mumerata 20 five 8. pomeridiaua minuto 33.

lii

PaRosrzMa VIII.

Wfloaug

Dató ingretfu Solis in o. 'Y' tempus

31cemcon

ingreffus Solis in catera figna colligere.

"Wæüg ;

Ad tempus ingreffus Solis in o. '? à media

j æqumo

Gl

rió&e currens , adjice e& tabella ingreffus Solis in

Cxtera hgna dies horas & minuta cuifibet ügno

K ! Ü

adfcrlpta & pr oduces diem à media nocte curren-

tem unà cum horis & minutis quibus (9 datunt

201 U

ügnüm lngredltur.

redut:

ExtEMPLuüM.

x

Anho 1652. Sol ingreditur o 'V? cirténte die à

d

h

/

7

C4l, lan.

-

[

em$

-

-

[

n ii

69.

20, 33

Quando ingreditur o *Jo?

fj

aAdde ex tabella

226

*

40. 275

hj

*

-

Lj

L

Ftuunt

L

L.j

346,

2«

13.

47*

Mh

Hoc esl Sol infreditur o *jo die 4 Cal. lan. 246. b. e.

Ed d

Decembris 1. beta fecunda tninuto 13, C'c. poft mes

diam no&lem,

y n

e€

d

p a n

III

TM

.De tnotu proprio Luna.

i Ij. l

um

h fj

PROBLEMA IX

jf !

. Utrum Luna Nova vel pletia fit, vel

d

i quadratura pofita , ex afpetu Lune

l lf

dijudicare.

H li

à, $i

mm

Ut

$44

ÁSTRONOMi.£

—

—

l

':

fini; (

i. - Si lunz lurnen nullo—l.xi,at*u Ve-l'gibïbohd'c».

us

formctur, fed perfectam, quoad vifum fuperficiem

lt

circularem referat, totoque orbe integra no&e lu-

«:A

ceat , plenilunium effe dicito,

2

PT

$1 dimidiato Corpore, quafi. bifariam

, Dtet

fe&a luceat, in quadratura

pofita eft, quarum pri-

jort s

, hgt

ma crefcente, altera decrefcente luna COiltngit.

3. SiLunafleat, totoque codlo nuípiam

jg r d

!

appareat, Noviluniüm a

1

z

as

it effe aut Plroximä fore

vel fuiffe dicito.

gfïc Oïil".u') mem

p

i

FRORLEMA

n n |

Urrum luna crefcat an decrefcat ;

4

dignofcere.

^

;i'hora, n qu

I.

Confi

A

dera partcym lunz qua deficit , fi

orientem verfus f;

Pt

pectat , crefcit , fxi occidenicm

decreícit.

m ao

2. Lüna de die vgfþcvi confpe&ta crefcit ;

gt

mane de die Vifa, decreícit.

Limed

3

Ruftici dicuntl, fi latus lunz: deficiens fi-

tun ia d

niftra manu comprehendi poffit , id argumentum

mrcindg'xt.

effe crefcentislunz ; fi dextra decrefcentis. Hinc

D

verficulus,

.mampokmäï

, Dextera dectefcit , fed crefcit luna fiiffta.

UR

PROBLEMA

XL

Bu

Quando Luna füpra horizontetti

tht st

otiatur; velinfra eund

NY

difcefC'-

em o.ccidat » ada

MTM

I.'ï

eccidit.

Luna n'cv'am exiftens cum Sole orítur &

IT

DT

4, Plenas

!Iï

PRnAxis ÉT lsus

n

545

l H' [

"

—— —— —— — — P — —ÓÀ BIID ERNED, ssts

Abx

m

2,

Plena; oritur Sole occidente ; occidit

P

j

R*l*'m äl?flh

(

Sole oriente.

Wänoc"ælu.

3. Crefcere incipiens, poft folis ortum ori..

tur; poft Solis occafum occidit.

Wi

u

Atl

4« Decrefcere incipiens paulo poft Solis

V

) q&'ä*icm

occafum oritur, ante ejus ortum occidit.

T0 Q

s. In prima quadra crefcens, tempore me-

t h nitþ.m

ridiano oritur, media nocte occidit.

M

lt r i

6. In fecunda quadra decrefcens , m&dia

no&te oritur, tempore mcridiano occidit,

l

Hinc reliqua ortus tempora colligere licet ,

i tf

fi memineris , lunz ortum in fingulos dies tardari

unà hora, mir&s

quinta horz parte , hoc cft, mi-

nutis 12.

HUT

t lts

PROBLEMA X 1I.

Utram nodis partem lunailluminet?

f

"

wzatþec

L

Ts

cognoícere.

1. Lunacreícens, primó priorem , poft

shz d

quadram ctiam pofteriorem noétis partem illu-

, hgnes

minare incipit.

(eercnts

z. Decrefcens, primüm priorem , poft

ctiam pofterioré partem noGtis illuminare definit,

[

TT

PRosLEMA XIIIL

I

JEtatem Lunz ex Epactis & aurco

; lontot

numero addiícere.

Quomodo aureus numerus eruendus, & ex

soccl

€o Epactz inveniendz fint, & fupra dictum; & in-

fra in problematibus chronologicis. docebitur.

$ !

Ut autem atatem Lunz acquiras,

)

Mm

O Scribe

p'

p

$46

ASTRONOMIJ/E

'-f

—

Duphlm

L S$cribe Epactas ann-i dati, qui fitex

empli

, fuid

j

gratià, annusi652.cujus Epacte - -. - ag,

f

!

li

2. His fubjunge dicrïx menfis. dati, e. d

—

-

-

m

-—

-

-

—

u

Julii

-

"-

20.

jj u

Adjice etiam numerum menfis à Martio,

yi n !

3:

--

-

——

-

n

(1n clufive ) numerati, nempe

S.

n

i

! f

a.

Summa eft .-

-

—

-

-

-

J J

L

u

1

-

—

—

-

-

34

hM

5*

Hinc abjice

/

- 29'

"

i

Remanent

-

-

-

—

-

—

sílunp!

L

- - Zï'

Q]

JEtas fc. Lunz ad diem datum.

y l l M

PaoónrEMa XIV.

;,E:rm m

Data «tate lunz , quamdiu eadem

fingulis no&ibus luccat, populari calcu-

I

lo inveftigare;

I.

C ASUS/

[

Si etas Lune ft infra v

1 Multiplica xtatem lunz per - - - 4.

A

D)

-9

-

-

-

[j

»,

y/

Produ&tum divide per

Quotus, horas & minuta , quibus luna illa node

!3

l)

lucet, oftendit. e. g.

Yj |

zamdtiu lucet Luna. 3. dulii -

h

4nno 1652,

a

N

Aetas lune est

Ll

L

e

*

e

[

g.

;

-

-

L

e

[.J

«

[ J

Ejus quadruplum

32

!

Qued per 5. divifum facit

-

- - m e 6-;«.

bocefl, 6. bovaà; Cv 24. minuta.

Q

2

Cxsus

Si etas Luna fit [upra 15.

T.

fuperat

Exceflum ; quo atas Lung 15.-

dup lica,

z.-Du-.

'

.N—

PRnaAaxis ET llsus

347

— ——

Ql

2.

Duplum ab atate Lunz fubtrahe.

] 9-

3 — Refiduum per. 4. multiplica;

H dgg) T

4. Produdum per s. divide & (Lotus

N

monftrabit qu&fitum. e. g.

r

)

20. lulii: anwó 065 2. etas lune ed

e

[j

2j5

Exce]fus füpra i. eft

[.J

-

-

d

-

Ld

10,

"

-

D

-

-

[

*

-

Hujus duplum

40,

Ab atáte luna fubtractum Velmqmt x

fe

QUf

Hoc refiduum per . multiplicatum est

20*

OQuod per 5. divifum facit

-

L

L

Y

Tot boris lucet luna 2o. Iuliá post mediam noäm.

al

hi

30

^ 3EZ R

n

N

tX

l r4]

PCI

I

AN

n n

d

Q AEs

*

d';ö:

um

l

NI

N

;?:-P

uj

Ja!i [/

um

3 ]ulrs

t^ og*&ä*

À

HES

B.

m ]

s

EN

;0':

Nï':

WU

OU.)GDJ

«Néo

^

r-

A g þZZleZ-ïVL ((

u

! iilzin

[

«

[

"b:.s'l

'5.

$

A^.

js

rra !j

"

1

L

u

Mm.à

Bteyud

p

AsTRONOMI/E

$48

"

f 4ntu

Brävius..

d

"d D

In þræfcntis Scl

ematis Circulo fecundo (i"æ*

re Epactas dati diei, & inven!cs in Circulo tertio

m

«

Loras, in quarto minuta,quibus ]una eo dieno&em

]

j

iluftrat.

; 3umm3mæ

PRosnsrEMA XV.

ao

l) m Cm

Tempus Novilunii medii, fivé me-

Wif

p o

sl

"l

diz conjunctionis Solis & Lunz, cujusvis

l

dati menfis reperire.

Quemadmodum enim ceteri motus planetarum

I

alii veri feuinaquales , aliá vevó medui C equales [unt;

TIUA

Ità etiam [yzigie lunares diflinguuntur, potifimum

hu

yerà Solis &* luge Conjuntliones && oppo[itiones , qua«

E

vum alia Medse, alie vere funt:

Conjuncio media esf, cum linee mediorum

U E

gietuum Solis C^ lune; Vera autem cum linea vero-

|

IT D

vuin motuum,ineodem Zodiaci loco concurrunt.

MH

Sic Oppofitio media esf, «um linee mediorum

6'. ,

motuum Selis ac luna, 1n Oppofitis Zodiaci locis confi-

j

unt. Vera augem, cum verorum motuum linee fic fe

babent.

MP

Spacium temporis, quo conjunctiones C oppofi-

"um

tiones véta, mediis priores vel pofleviores effe po[Junt, ad

13. vel 14. boras fe extendit: Sed Quadraturarum

! l f

verarum C* mediarum maxima diflantia 18. vel, 19.

J ,

boraram - effe poteft , fi tabulas Prutenicas fequamuty

i &'Lmiumlmariil

Colleurm itaque NL. media

AA i

1. Ànnum tuum datum cenverte in annum

l!'i fpfäw

(

periodi Julianz.

a

2. Cum

|

PRAxIS É r lísus.

34»

N—.N

od

— À

d

2. Cum annis completis, non curre-'n—tibus,

Md

[

q.

ingredere tabulam lunationum ;; & przfixa Epo--

Uf

cha Periodi Jul. à media nocte currente; Eifub-

At fen

jungetempora NL, adannos mcnfesc'l; datos com-

: letos,

!

3. Summam colle&tam aufer à numero pro-

ximo majori, in Canone Sy; ygiarum reperto.

R,

. Quod provenit eft NL. medium menfis tui

DAT

propofit-i ;

/

r, Exemplum.

Wt t

Quando continget NL. mediummen,

li i

jïs lanuavik

Anni. 1653? per. Iul. 6366?

TA pongms

[

Ex tabulalunationum.

D. H,

Min. $ee,

ym Ut

[j

Excerpo Radicem

1g.

l.

50.

2f.

m t

pro Aunü ó0go,

*

j.

»n

l.

PE

g.

L]

[!

g0.

16, 12,

3»

20.

"TL

é6,

$

3*

7

12,

40.

YTL

12.

m

2j. 1j.

46.

T—7.

Summ«

-

e»

-

-

L

é9. 17.

20.

6,

m i "

12.

10$

1II. $yz3gia proxime majovesfant.. 88. 14.

m

[.]

[.4

"od

Hinc fubdudia fumma

69. 17.

20,

é.

TUl

Relinquit

-

-

-

[ J

-

L

1j. 20.

$2.

4

ayfmul

ial

NLunium Ianuarii anni 1653.

Dato «utem primo NLunio ineuntis anti , omnes reli-

;onvü'wd

qui ajpectus & ego pec cotim annum coüigi pvalM "

ft «ddas,

M

Mm 3

Ad pti-

n

,

$

AASTRONOMIJE

-—

— — — ÀÀ

m

4dpn'mz)m Nb . E2

-

18.

20.

j2.

4«

"

4.

22.

lo gt

pro Afpediu fextili

31

2 0.-,*

" ag

pr? prima quadea

7«

g.

it.

l.

2U.

14.

pro afbeciu Triang. -

4I.

) frhuc/

pro Piunto

-

-

14,

15

22.

2«

19.

18.

22.

gl

A PLuuiopro Triang, —

2,

pro. fecunda quadra

242.

3.

35.

42.

profexili^ -

-

-

24.

14.

264. 2.

, Fipist

pro Altero NLunio.

Qa*0pb9SpD:x

29,

13.

44.

3*

sv AO

Aliud Exemplum.

lt

mlq

V

U

Quaratur

» quo die cmtingat NIL. Augtifi boc

iLuri

ipféanmeChn]h « - -- .. -- BA

u

[ À

[.4

-

-

mj m

Periodiluliane -

. 6566.

D. H

.M«

Sec.

Radix esi

[

-

[ J

[

--

Ig.,

l.

$9.

Zf

. lpisoo

»

-

L.

Anns - 6009.

$.

$.

I.

A

»

? Gunon

500-

-

-

LT

20.

( tj

'

l

60.

-

-

]

-

z 160 172..'

3.

7

12.

49.

LTA

f

-

L.j

-

z

2j.

1$.

12,

46,

p dt

Epadia Iulii"

f

;mplicü --

j*

6.

PL

38.

LK o

Summa esl

L.

-

-

-

-

75

9.

12.

44.

Jeterglngl

1:':'13 t cy.

Proxume majoves L11. Syz.,

88.

14.

12.

10.

Hinc aufer fàómmam -- -

7j«

9.

12.

4

tuls

Relinquitut

-

NL. Augufli - -

13.

13.

2g.

26,

vt Dj

Adde

-

e»

-

L

-

14.

18.

22.

2«

lg r

-

28.

W

R.

Et produtes pl. fequens - - 2$.

$.

2l,

,'

z

Y

Vilm lu,

PRosriEMA XV.

A C

,Iï

"

I

Datumaliquod Novilunium vel Ple-

i

^

T

nilunium, utr

* ( mdus

*

um fit Eclipticum , cogno-

Ícere ?

I.

Pnaxts E 'Usuls.

NNN

[ d

L od

55

'2' f

L. |Ad tempus NL. vel Plenilunii per pro-

Ug

blema antecedens repertum ; Inquire motum A-

AT

nomaliz.vel argumenti latitudinis lunz , ex fua

4 L 4!!

tabula.

2

Ex hac Anomalia latitudinis Ptolemzus

*n I& iï. Zu

m

fequentia E(clipfeon xe/neAa affignavit.

h 3' Hul

" Hn SSH

L Eclipfis Lunz contingere poteft

Sig. o

/

q' [;' "' 14

Circa a

^ $i Anomalia

f Supra

$. 14. 48.

l latitudinis

M

Infra

6

I2.,

r

Is.

n

/ Lunz in g?

.

Supra II. I4.

48.

&XL.,f

Infra

Circa o^v j media fit

:

Q. I5. I2

*':

IT

2. Eclipfis Solis contingere poteft

[9- l "'

Slg. Q

?

Sianomaliala- f Infra

O.

20.

hh

Circa $5 ,

49-

l

; ]

i tudinis Lunz

i

Supra rr. 18.

38.

4

in o^ media

"

Infra

6.

1.

22,.

IN

|

l li,

Cifca eS

J

fit

(L

$*

9.

20.

Supr

"

—

d

Melioris Intel-

RL

ligétix eratia con-

KE

fidera fcqués fche-

j !

, 4

ma; inquo CDE

G (f

j ^ !

/Á /

eft Zodiacus: GK

I.A

TE

l LorbitaSolis,in-

ij

8. 2'.

terfecans viam lu-

narem, quam G F

.

IHrefert.inG& I

"

Joniut

Eüqge' G. nodus

J

tor

sx!

Mm 4

afcen-

fY

s*

AsTRONOMIZ

xR

i

g

TU

aícendens ; five caþut'draconis, L. vnodus defcen-

wpün ]

(

f

dcns, Cauda draconis.

j H l

"L

LU

Cum igitur Eclipfis luminarium Solis & lu.

P;;fcnt

nz contingere nulla poffit , nifi luminaria hzc vel

7

in ipfis nodis, vel prope illos, aut uniantur, aut

L

opponantur ; Cujus indicium eft, fi anomalia la-

titudinis Lunz ( quz Ptolemzo quidem à boreo

limite F. nobis vero à nodo afcendente g. incipit)

velin ipfis nodis, vel prope illos terminetur; ma-

pROBl

(IA0?

nifefta cítdatarum R egularum five «ebesav ratip.

EXEMPLUM.

j Drten

Anno 165 2. contigit Plenilunium curvente 14.

Martii horá & media. nocte 19. five feptima p. m.

Pior

Min. 8. Sec. 30,

o

/

/

: MX

CVD

lorla

Motus Solis ad hoc tempus esl in 2.

49. 2'0

2. 49. 21. d5

: gtl

Matwlongizu.dinü J)-. *

Sig.

[e]

/

I!

il

Amomalia latitudinis Lune « « « - $.. al 03« 3f

Et quia fuperat

*

-

e5

[

-

*

$. 14» 406

^ g!abo |

v Go i

Hinc colligo, fore Eclipfin ) civca. $8.

Aliud Exemplum.

at tll

|

A.

Eodem anno contigit N L. medium currente 29.

Martii , bora. à media nodle 13. five 1. pomeridiana

1. Cl

Min. 30. 8€6. 31.

ia df

sig. [

pdg!0

V Ing

Motus Solà d boc tempu es. - - o,

17., 22. 25»

Mortus lung

-

L

.

-

-

-

opusüt,&telinqu(

0.

175 22 34'

Wornad

Anomalia Latituding - - - - .

60 35* ,4!'

& Rn

-

-

e

e

Et quia eil infta

[

40, 14'00

« ts d

Intelligitur fove Eclipfin solis cotc& $d

$u

,ïc Wl

A

"—

4

PRaxtis ET Usus

353

[ nl

j

d

ln

P

unt & àlii medi dignofcendi NL. & PleniLunia

Eclipticas fed quia hic Ptolemaicus omnium fimplicif-

fimus & facilimus eft, eum aliis;, quamvis exquifitio-

RLTM

ribus, praeferre, & Tyronibus hoc loco preícribere vo-

tb d

luimus.

! W*H W

fl o

t d

T

d G.imipi:/i

LEMATA

t

PROB

CHRONOLOGICA.

t W

|

1 De tempore Aftronomico.

MM

w o

PROBLEMA L

$41

Arcum $olis diurnum, nocturnum-

TT LU

quc, & cxhis Longítudinem diei noGis-

ETLL

que artificialis reperires Solis loco co-

li

gnito.

* f. l!. U*:

^ pBOEx globo vel Sphara sateriali.

TE

l,

Globus vel Sphzra elevetur tantum ,

Ó

|

uantum latitudo loci tui , vel altitndo poli po-

i

í

ulat.

äx;dm U

]

2. QGradus Solis cogniti notetur afcenfio ;

" /m(///uï

nec non etiam afceníio gradus op ofiti.

T I

3

Illam ab hac fubtrahe, addito circulo, fi

opus fit, & relinquetur arcus diurnus; cujus com-«

; 0. I]. n' d

Plementum ad Circulum, erit arcus noCturnus.

, " W' li

4. Hi divifiper z. tempora vel gradus a-

ET

quatoris, monftrabunt in Quoto; quantitatem diei

.U i

vel noGtissn horis numeratam,

W y

$54

ÁsTRONOMIJAR

n

Cecceuraen,

/"/

L

*

£. WEx £abula efce;zfonum obl

qüd-

