pracipui Canones hi funt.

um

c]lh

MA

/Duæ 'mkc

dietátes Edipticæ,inchoatæ À pun-

d

bus, habent etiam medietates 2-

ul

&is æquiüo&iah

qua;01"is coaícendentes.

&v

i

Partes iftaram medietatum , vel etiam medie-

non habent zqua-

tates quxcunque alibi inchoatz,

les afcenfiones aquatoris ; fed vel najorem vel mi-

noremquatoris

Portionä cQafcendentem habent.

3.

Zexith.,

Zerith.

|

AENIT

J

l

N

A

[

NA?Y

—

NT

ANAprm.

W

j

Arcus Eciptice difcreti , quo üunt viciniores

W í

uncto æqtïinotïiali verno,eó magis oblique; quó

tf w"

vl

pun&o zquinoctiali autumnali Vicixïiorcs funt, €ó

i

|

i

—

M

re Qius afcendunt.

m

J

l

l,

C;

hu

MM

Afcenftones obliqw.::,æ partium Eclipticz , ab

i

ino æqüino&ia"lium punctorum equaliter diftan-

L

tés, equales funt.

$. Afcen-

([ Í

Lisrg L SeHuznRiCUSs.

-

325

—— ls

w-——-;-li-""

SD

| »»bpncæ,æqm,

n

t o

I

Afcenfio partis Ecli

þticæ, æqualis eft dcfceln—

COf

fioni partis oppofitz.

QU

£. Ex comparatione autem afcenfionum

re&tarum & obliquarum , oritur differentia afcen-

fionalis, quà afcenfio recta & obliqua inter fe dif-

ial lm

D g -

ferunt.

I4. Eàin *fïgnis Scptentridualibus aAblatà

ab Afcenfionibus Rectis , addita iisdem in fignis

xdetimmel

Meridionalibus, Producitur Afcenfio obliqua,

)nhabemægua

p

I,

um vdtt-

ntem ha

«f.ï—x

Teri

[6!

P^

In bis f.bematis a b c. bovizon Orientalis eil ;

d e aquinodlialis: f gh Ecliptite portios k polm bo.

mm**

pd

fil

u

vt ; kgl. circulus declinationis : Igitur. Ecliptie

)u

ms Obhqm,

portionis hi g.

a[cenfio veia est h1 quam loco bori-

zontis vecli deteriminat circu

lus declination. k g E

gl

differentia afien-

féd k: b. eft afcenfio obliqua: & b 1

.

ori fibemate , quo h

fienalis ipfi h. 1 aufevenda i pti

g feptentrionalis e&,appanend.z in pojieïim', quo

$

f ECDFM 1;

j

"

eridionalis el, ut fiat afcenfio obliqua.

æquahïf*'

CaAP

X's

r

[

32.6'

ASTRO/NO;MXZE

PZWN

M

u

»

7

Casrur Xl

,JW

duEd

De Motu primo,in Sole confiderato.

1. Solis motus primus confiderari poteft

dupliciter ; vel refpe&u Horizontis , vel refpecta

jn^

T

j

L

Me:idiani.

M IF"U ('W

2'. .

il

Refpettu Horiz.ontis , motu fuo primo ve-

u

ul

[

,

lut fons lucis, Diem , Artificialem dictum , No-

r WW

&emque oppofitam conflitut. Diem, quamdiu

W)h

g

i

centrum folis fupra horizontem exiftens,clara luce

noftrum Hemifpzrium colluftrat ; No&em , quà

Qxct

centro folis infra horizontem verfante , tenebrz

i

ingruunt; quz duz partes (apud nos,quibus fol

o

uotidie oritur & occidit, ) funt , .ex quibus dies

PM M

kP

Naturalis, qui una Revolutione Solis definitur,;

a

componitur, atque in 24. horas difpefcitur.

Hrunt diemN atutalem dictum putant,quia À na-

i

T

tuta provenit : illum vero avtificialem, non quod ab av-

at

7e fit, fed quia artificiis exercendà accommodatus e$t.

"T

Rejfpectu Meridiani , Diem quoque Natu-

ralem unà fui revolutione conftituit,in duas zquas

HMENEW

portiones diftin&tum ; fed ita intercifum , ut non

LT

ij

uni parti lux , alteri tenebrz cedant, fed utraque

tàm de luce quam de tenebris participet , quarum

jmm

una eft à media nocte ad meridiem , altera a meri-

Mpf

die ad mediam noctem.

li

Hanc diei naturalia. determinandi vatienem ,

U

!

r

quemadmodum etiam fupra dickum, Affronomi pra illa

b

.,

eligunt , quia borizon in Spbaraobliqua valde varia-

mtcgrz N

bili eil, um contra Meridianu co

njlantiqr fít, ö' ubi-

"i

que ficut botizon ve&u fefe babet.

]

V

4. Nec

j

| Lng . Sru sni1cus.

327

—*N

qruama t

s. VSEIEENS TU usl

n Nec tamen cum eodc;n,fcïi fubinde alio

Mles

T.

atque alio gradu Eclipticz;ad Meridianum reverti-

tur.

lt Potfk

il

Caufa bujus eft motus folis propriu , five fecun-

H

dus, €um primo concuvrens , quo fub Ecliptica obliquo

II

inzeffu paulatimin.confequentia figna 4b occafu inot-

Loymoe

tum prorepit, Cum itaque-dies Naturalis und Solt

d N

vevolutione conflans , priws abfolutws ejfe mon pofiit ,

Dity, quamäiu

quàm Sol ad meridiamum vevertatut , manifeftum eff,

eum cum alio atque alio gradu e) redire.

fensciri

g. Propter obliquitatem Ecliptice autem hoe

; Mp i

àpt, at

Solis quotidiano motu quafi Spirz conftituuntur ,

l

non in fe redeuntes, fed principium circa finem

gb l

prioris , & finem circa principium pofterioris ha-

,rado ü

ter exiguam finis & prin-

Sdls d

bentes , qui tamen prop

cipii diftantiam,pro perfe

&is Circulis parallelis ha-

þcfcitur.

extremi duo

um:,quiüu-

bentur, quorum medius aquator ;

ml

Tropici.

Bf

itaque quotidiamus motus Selis ex primo &

m

fecundo mixtus.

quafi filum cylindro circumvolutum.

qu M

Attamenquia fnitia acfines baru

m [pitarum parum 2

jnasmq?

ftinvice diflant

, fi£€c errov notatu

dignus eavum cau[a

din, t

obotiturbabentur pro pevfe

üis circulis,mon alitet a« f

g, g

Sol ratione primi motus t

uuo quolibet initio gradus

m

et qUW

j

& poffea fu-

Ecliptice quiefceret per integrum dietmn

l du i

bito «dinitium fequeutis tvanfilivet.

tempropri-

. x6.. Fitetiam,ob hunc concurren

TL

fïln!fj

ummotumSolis,ut primus ejus mot

usnonfitaqua-

W

j

lis integr& revolutioni Aequatoris,

fed pauló lon-

"

,

diebus : revolutioni zquatoris

)

gior.s. fingulisque

cedat,

W! ]

additamentum aliquod ac

7. Hoc

X 4

d

7

j

128

ASTRONOMIJ/£

//

-

d

E 3. -Hoc autem additamentum nihil aliud eft,

T

pf,[if )

Il

quäm portio equateris motui Solis proprio con-

ruens : five Afcenfio recta arcus Eclipticz, quem'

j

"TL

j

Sol motu fuo proprio quotidie conficit.

T

f,

u D

8. Hacveró additamenta non fünt zqualia ,

í

j

fed aliàs majora , ali3sminora: Ita tamen, ut unius

Ü

Md

n

defe&tus alterius exceffu compenfetur, & fingula

W

M!M/F' j

additamenta, per annum collecia;

integram r?voq

lutionem zquatotris conftituant.

!

us

Nam ut Sol anmuo pacio five diebus 365. cum qua»

drante feve Eclipticam perambulat , ita &* ba porti-

gulfm'uf,'nr:. [

uncule equatoris annuo (bacio. integrum. aquatorem

Ahd .....

confumunt , atque ad idem initium tàm Sol , quàm ad«

ditaimenta veyertuntur,

Fitque boc pacto, ut. diebus

3265, um quadvante , aquatovis vevolutiones proveni-

ant unà plus ; fc. 266. cumquadrante , ultimá bac &

fuper numeravia non fimul uno. die fatta , fed particu-

(

ï

latinperintegrum annum colletta.

9. Caufa autem inz

qualïit-ati's additamento-.

'

rum ttiplex eft.

N

, Motus $olis 'ProPrius fub Eclipti-ca inaz-

b

qualis.

WO

z. Ipfius Ech'pticæ obliquitas ad gquatorem.

hn :

qua.

3. Horizontis obliquitas in Sphara ie*bliæ-v

JITT

t, Inequali enim exiftente motu Soli prapfiæ;

Y

'»:.21[94:

hn j

veceffe efl , ut etiam arcus Ecliptica , quos Sel quotidie

emeritue , fint inaquales , adeoque etiam fien-

hii

fiones aquatoris , una afcendentes vel: defcendentes

in eftivum

fnaqu4les jimt. Ita hodie Sol civca folflitiu

L

^ dB dpts

| i

N

Li:issR L SPHonrIÓus.

h

329

t

umH

dR

Ed

T

pno (01

in apogeo canficzt uno die 37. 3. circabrumam vero in

;P

UCI, Qu

/

!

r

perigeo 6i.| 20. ut infta dicetur.

2, Licet autem, arcus diutni motus Soli fub Ecli-

n ln Qu

AR E nf

ptica elfent equales inter fe , propter obliquitatem ta-

iC i n

J

men Ecliptice in. divev(is locis , etiam diverfas C fi f 6

à

»ltenae.

in equales babevent afcenfiones,

?. Qua inaqualitas etiam propter. Horizontia

hfs

eMliquitatem augetur, C* pro varietate Spbera oblia

LT.

qua muitipliciter vatiatur.

fOW t

Io. lit autem additamenta inzqualia certa

]u

ahqua Regula metiri pofümus, affumunt Aftro-

r ii

nomi menfurandi Causá , additamenta inter majo-

tht o

ra& minora media five æ(lualla » nempe pro fi ingu-

7297

//

(s / dpimi

lis diebus $9. 8. quantus fc. etiam eft motus Solis

diurnus medius five æqualls in Ecliptica.

Qdtimente

22 7

o

Provexiunt 1gztur bec $9. 8. fí. 26o. æqtmtam

y Ea

difttibuantur in dies 365. cum quadvante, velut fi die

€atn pev Auream proportionis Regulam,

Dies Hore gradus

Dies

dæquato

(0

th

Vt 365. 6, 4d 260: 1ta 1. ad $9. 8.

; m

vel Refolutione in minimos terminos faä&

horz

Horze

Min.

,Lquor

[7

Vt $766. ad 129600. It4 24. 4d 3548.

?

ii mam p

T.L

j

AH

qua per 60. divifa faciumt. $9. 8

f

p '/'W

j

y. Heo

p

330

AÁsTRONOMIE,

p dlamennenel

——

li dx

"L.

1it.. Hzc autem motus Solis diurni inæquali..

!

t

tas redundat etiam in Dies Naturales , qui Solis

:

qni !

a

T ll;

T

motu diurno cumproprio mixto conftituuntur,

t

T.

uihinc etiam inzquales fiunt.

Sed de hisin Chronologica parte infra plura

Q:;lm j

dicentur.

UM&WI qw !

u

enp

CarPur XIL

mON d

1l

tl

De Motu primo five Communi,inlüclljs

fixis & planetis cateris confiderato,

J J"T :

1. Stelle Fixz motuprimo pauló citius quàm

')Qämm g

die Naturali , five 24. horis periodum fuam abfol-

LL N

wl

vunt, & ad Meridtanum,unde digreffz funt, re-

deunt.

st

nt nt

Ratio eff , quia etiamfi motu proprio etiam in

ho

confequentia , quemadmodum Sol progvedi videantur ,

wia tamen bic eorum motus tardifimws efb ,

nec ullo mede Solem confequiturs Itaque vedeunt ille

ad meridianum tanto fere citiu , quantà longius Sol

T

Á priori punéto , (pacio diei naturalis veceffit , quo Sole

tl p f 1

ad meridianum redeunte , dies naturalis detmum abfo-

atf

lutw eft.

TU

2. Hincfitutno&u fübinde alia atque alia fy-

IU

* dde

dera in locum priorum fuccedant, donec annuo

F-MQO

fpacio totus fyderum exercitus -fupra Horizontem

Wact

noftrum oriens , nobis confpiciendum fe fiftat.

( l()

j

8i enim Sol vel immotus maneret , in umo Ecliptic.

m

loco : velflellespotu . proprio pari velocitate cum Sole

As Yto

"at

/ 'rogre4erentur » tion nifi uniu bemipherii fiell

-.ltapucm

dete

9

!

-N

"« Liskn I Spnængcus;

33!

'MJUHHLW n

dere p;:þmu: » Solis claritate cetera: ab]Zandente.. At

0

MCS, qul$ |

eum Sol motu proprio velociori 4 flellis tavdiffime pro-

i CO]fhmun

redientibus recedat , && ad alias accedat , fit ut fuo

dif effa fubinde alias atque alias vetegat , annuoque ,

d m

fpavioomnes in. confpectum noflrum adducat , exceptis

illi auffralibu , qui infra borizontem nofttum perpe-

tuo latent.

?. Ceteri planetz , quo tardiores motu fuo

proprio Sole funt, eó citius ; quo velociorés , eó

munjindtli

tardius , metam primi motus attingunt ; hi/,'po&c-

fierto

riusjilli prius, quàm dics naturalis abfolutus fit.

Ti cidusquäm

Quia enim Sol veditu fuo ad meridiaíum diem

Vrf of

naturalem complet, nece[fe eft eos,qui ultra Solem mo«

pf — euproprio excurrunt , tatdiu , qui citra eum mastt,

Gitius d metam pervenire.

/ Wria t

4. 'T'endunt autem nobis in plaga feu hemis-

ul

phario feptentrionali, faciem verfus ortum con-

um d.

vertentibus, À finiflrra verfus dextram: contra in

u

hemisphzrio auftrali , à dextra verfus tiniftram,

ii

Ratio efl, quia aquator primi motus Regula ,

uf

l

feptentrionalibus , fi faciem verfus ottum converrant,à

)

TTl

dextris eft . auffralibus A finiftva.

$. Porró, ficut partiumE

clipticz,ita etiäm

j

g

cujuscunque ftellz Aícenfiones & defcenfiones ,

tàm continuás ài o Y,

uàm difcretas ab alia

!)

j

l

ftella, eradusd; Eclipticz unà orientes & occiden-

(

j

tes inquirere folemus.

pj

6. Denique,ficut fol dum fuper Horizon-

"T

il

TT

te commoratur, Diem; infra eundem noctem ef-

h

T n

icit ; Ita per analogiam, etiam ffelle alicujus diem

1

vocamus,

yief

AsTRONOMIJE

5€z

— d

-.—.-——-—.—-—-—-'v—-———-———u

/ Uxel u

Iv

vocamus , moram ejus fuper horizonte ; Nodem

INIL

À

veró ; ejusdem ftelle moram fub horizonte;

(

,

e4ti-amfi illano&u ; hzc veró de die contingat.

WW

,34]!,'539!']

CaPur XIIL

D

De Motu Communi ftellarum,cum

lrw

av,jtm 5'1

jl

Sole comparatarum.

-"JJ!W'.

L. Stellz tàm fixz, quàm Erraticz,cum Sole

D [

"TL

jf

collatz , motu communi diverfimodé oriuntur &

j d

occidunt ; Qui earum ortus & occafus poecticus

n !f!'l

:'L!:*"ï"

yOCcatur. :

j

Ratio bujus appellationis bec affignatur ,. quad —

,;(«ï(,?.('limï:

pocta in defcribendis tempeflatibus auni , una vel alte..

ia

rA horum ortuum. CF occafuum

d

t.

jþfcie frequenter uti —

þlfan

2. Suntautemtrescjusmodi ortuum. & oc-

gäfuum

Ípecies ;

l.

Cosmicus

^

cum ftella

l]

f Sole oriente,

oritur ve]

m

|

Sole occidente,

FA 4cran]chu;g J ?cciditg

I

f

rlw

co53

—

"bN

.45

PERORS

.s*)

&-

£,

2

?;;

2

f

ä

x

o

A

I! l

"*

D

t

g

j .He,liafus-, quo ftellz vcl —ex radiis - folis

n

!

emergunt , V?l iis involyuntur: quod cum m

ane

f ln; 11!

ll

fit,

a

!

I;'RER L SPHARICUS.

-

353

m .

Él comsinsuunpat vemseatecmarcum.

— —

ftortus vel . occa

izon[e; Mh

. fit

7

;e

fus Heliacus tmatutinus ; Veä

l hr

fpertinus cum Vefperi. -

It

Duo priores, Cosmicus

ts

CAU m

Acronycbus funt vete, Afcenfio-

TOU

nes & defcenfioues fupra. vel

5

3

|

p

[

ihfm borizontem : Vndeortus

- ( occafus veri dicuntur; He-

Ti

deonmt

liacui efl tantum apparitio vel

orcultatio flelaeum: circa. bo-

as pin

Tizontem exiftentium, profetta

à motu folis proprio anuuo , qui

fuo ad flellas acäej]ï) v&t

du (

receffu , fplendorisque pre[entia vel abfentia alias ot-

n at

- éultat,

4

tf

F

- dicuntut.

ltas vetegit, Hinc o [64 q;;a]m apgfzf(ïnfes;

3'

Ortus & occafus Coühicus & Acröny-

oraum 3

chus competit omnibus ftellis, que oriuntur & oc-

cidünt, exceptis venere & Mercurio.

Jeoriett

Hi dio enim planete Cosmict occidere : C ovtu

Acrony. ho oriri non po/]ämt - r(gz'one fil. Solis ; P'.a"'"

lod

ptet bveytores eorum à Sole digrefsiones , quibus appofí-.

tum falis locum nunquam afiequuntur.

Y

-4. Ortus Heliacus matutinus, & occafus ves

fpertinus , accidit ftellis ; que motu fuo funt tar-

diores fole ; & ob id mane à fole relictz iterum

j

cernuntur ;: & vefperi ab eodem preventz eva-

nefcunt.

|

Tales fuut omnes Jïx.ä, & tits fuperiores planeta,

ïv

b Z.6 dv Veneiam & Mercuriu , fed "0""56

um

€um motu füo tardi r vetvogradi funt.

S. Vefperi autem ex radiis folis emergünt j

n

velo-

& mane illis inyólyuntur ; tantum ftellz Solé

1u04 "

aores, *

Taleg

u

AÁSTRONOMIJAS

334

d [

gin

Tales fant Venus &* Mercuriu , quandocurfu ves

y

j 'mu

jl

loces fant ; &* Luna...— He enim flelle Accedentés . ad

ii

jl

y

folem , mane vadiis ejus immi[centut ; & ab eo veces

dentes vefpevi ex vadiis eju fe evolvunt..

"

6. Termiui diftantiz folis à ftellis , quibus

;imullmï

ipfx Heliacé vel oriuntur vel occidunt , inzquales

funt.

gt

Qub majores enim, C* clariores , vel minores d

m

'

il

7

qup

l

:m

ob[curiores funt, eu minorem vel majorem etiam diflan-

n31

TIL

tiam folis requirunt , ad ip[avum. vel apparitionem vel

i

eccultationem,

7. Artifices tamen hos terminos conftitue-

runt , obfervationibus ftellarum ; non longé ab

R

C v

Ecliptica pofitargm, quam proximé confentaneos:

f Gradus ?

f Crepufcula

ha'; PI M

19.

Vr

18.

f minutiffima

Solein eir.

17.

Sexte

a

eulo verti -

16

aintae

ïï [v

gáli fub

l appatent

vel

T$

y

ftelle

Quartz

o

Horizon-

14-

€yane(cür

"[ertie

pioiusey

tem fub.

13«

Secunda

v

5

Va

, Prime

*S$1U1

L]

71

mqto à

ni.

f Mars

-j

*

n.

|

Itj

IT,

' ! Inter

Sáturnus

plaae .

1

C

Iupiter &

IT

|

1Q,

tas ;

Mi

1

U

J

k'Vcnus

^

W

.. Lutà certum terminum non babet, fed intet«

mmïcw*

dum eodem die, interdum altero , vel tertio 4 vel ete

"m

jam quarto poft Novilunium appatet , prout drerfitas

& hi r

imotuw ejus tulerit.,

lf verà affignati appatitionie , C occultatios

1 L

. gl tete

LIBE)R L Spuxnicus,

t ia

.—-—-———- GumeaesADy eumreremou s s BAR

335

fuii

nis termini , non in. Ecliptica, fed , ut

digum , io G-

Häie;][m! i

culo verticali numevandi funt , pee folem tvafeunte ab

n

C db

botizonte wque ad centrum Solis.

ZI:'. NUITH.

MS, uibu;

In bec fcbemate c vel £ funt

fiella in botizonte ,B C eft So-

T nl

Ag

la diflantia infra borizontem,

nv

in verticali Citeulo A. B C nu-

Bs

Wtardhu

merata juxta terminum ap-

m2

poritionis — vel — occultationis

t

fiella.

yv ol

T long& i

culntuney

d

CaPur XIV.

til

| De Motu primo ; refpedtu diverforum

Meridianorum & Horizontum con-

£ miniilst

$u

]

j

fiderato.

Q:nræ

t. Sol & ftellz omnes motu pfimo. fempet

thz

fupra horizontem oriuntur , femper in meridiano

Taut

gitit

ä

;:

verfantur , femperque Horizontem fubeunt.

nat j

Paradoxum hoc eft, fed Verum , fi intelligas pto

il

riu

diverfitate locorum. — Quia enim terra votund

| b

um

ihdiquaque. terra mavique babitabilis , colum

Suon

iK

ubique fuvfum est , C Sol flellaque catera in perpetuo

It

motu, Habet unuwquique locw proprium punium

verticale, &* confequenter etiam proprium Hotizan-

teim G proprium Meridianum : ita ut Soltoto die, G

i nl

flella omnes tantummodoex uno. berizonte ad alium,

If

i

y!oW

&noye metidiauo ad alium progeediatiitt,

;Tot

( j

! 'WII

n

436

ASTRONOMIAÀ

— asmMmtitacto Qs T. ss

atb

" M

T

3. Tot igitur motus primi initia funt, quot

horizontes, & meridianiyhoc eft innumera.

yll

!1(

Sicque etiam femper incipit femperque finitum

W

u

)

jl

motus primus , Ó" cum eo etiam dies Naturalis.

i

m

3. l'émpus agpulfus Solis ad Meridianum ,

r

thi ratione numeratioriis apud eas gCHtGS ;quaz uno

, "T M

eodemque Horologii genere utuntur , ideim fit , fuá

"

WL

ï

natüri tamen pro diverfitate locorum diverfiffi-

l

Ü

mum eft.

q&

n

Finge enim noflrum snorem , quo tempore mert-

t

diei C medie nodlis , quo Sol in Meridiano ver(atur ,

j

boram 12. anunevauius ,univerfalem effe , totoque orbé

Afürpari. Etfi igitur omnes populi tempore meridiei..

gt

boram 12.numevarent, attamen quia. tempus anevidia- —

h

I

k,d»)

".

7:.;

suin alibi aliud eff , ideoque qua uno loeo bora 12. e4

'!.1

u

ánlocit occidentalibus eff bora aliquaante mevidiana :

in orientalioribus pomeridiana, e. g. Vienne. Aufttia

lnb

bova 12. eff ptopemodum 11. ante meridiana Luietia

Wt

Parifiotutn.

MITT

1 !

- Sic illa Eclipfis ,

ss

—

DT

E

—.—

3

que Ptolcmæo tefte

ä

W

h " :,

lib. t. €. 4. Geogr.

W

N

jmrl»;miug:siï

M

E

y

W

Arbelis borA pojl oc-

Sà

ER

y

LT

)

. «afum Solisvi[a , ap-

"i,

parait Cartbaginen-

u

VS

fibus bora noctis fc-

ï

|

LT

cunda.

Sic Plinius

V:

A

LT

lib, 2. c. 70. dicit,

")

ïï"m!nmnmw

quod nobili apud Ar-

AC

*

d

;EAKPWEI;;;I

yelo Alexandti M.

L

LT

yilotiá

j

| Lisex L $erUsR L CUS,

3

lm

4

i

m& lu, W

vidloria, luna. defeciffe bora no&tis fecunda prod

4 fit ,

ii

eademque in Sicilia exoriens,hoc eff [ub bota v. initium.

vt fin

Hac Eclipfis incidit. in. annum. Nabon: 4i7. diem i3.

s

Vil

j Epiphi Aegyptiorum , qui eft 2. annus olymp. t12. i.

nl

menfem autem. Boedromionem Atticum , tertium .

;CHIES;GKUZ DI

Solflitio. AnteCbriflum natum is annws e(l 231. dies zo.

t nl f

Sept. fecmdim annos. Iulianos.

Qrum avl

4. Inter tot igitur Meridianos, neceffe eft

ut ordo fervetur , ut unus aliquis primus ftatuatur ,

'&d quem cxteriratione temporis ac diftantiz. refe-

M fs

il v

rantur, qui Ptolemzo aliisque Veteribus is fuit,

ff tipai

.. qui per infulas Fortunatas five Canarias tranfit ,à

quo fequerites onines vetfus ortum;fecündum fi-

L w -

D. quii

orum Íeriem numerantur, quorum diftantia

II

primo, Longitudo Loci vocatut. illiu'g, pef quem:

A

LU

V,'ïl' aniité

lm (5 Ratio bujus elediíó-

i — us Videtur , partim

quod ipía. Natura ibi

&

dám Afria, quam

*f c/A. ]

hwrpe initimm fe-

——

j

z

EF E

ä

crit , partiih quod lo-

m

]

|

€á magis eccidentalia

7

Z

m

A

'

Petetibus incognita fu-

| Erint.

/

Recentiores |Geo-

gtaphi incipiunt Me-

I'L

ridiano$ numerare ab illis infulis,penes quas Magneticà

Cu[pis pracise inpolum Mundi vergit , que infule Coía

e Cás

(

v yel Pivwmrii vitídis appellantur , funtqu

Mi

nátió

l

j

jit

338

ASTRONOMIJE

*

m CHPAMT.

L

3

nariis aliquot gradibus occidentaliores, — Nos. Ptolea

a

p

maum fecuti, mumeramus longitudinem . five diftan-

[1

piam. Meridiani, Tubingenfis ab infulis Fettunatü

9 4

u

33. 40.

:

Tantum de do&rina Spharica,

LA

p

ü

ASIRONONMI,;E

.,)Al, (IL. O

Lrisrn II

WW

TAH-EO A& I C ib5

N

PROOEMIUM:

!

1 Abfíoluta Aftronomie parte Sphz»

iendl

rica,quz de motu primo agit; reftat I heo-

rica, qua motutuim fCCU.hCiUIU »U ratxoncm&

€xplicat.

2, Ejusfres partesconftituimüs,

] Explicatis hypothefibus theoricis

generálibus, de Motu fecundo fixaruma

& planctarumaget.

Ihn"..(

li, Pamoncs planetarum, qu& eorun-

'J " M'(.

dem motus comitantur, enarrabit.

|.

? WF (

III. Aftronomorum de Maomfudmc

*J:!llmlllil

* diftantia fyderum fcntenuas propo-

f ï:mn;

nete

EN

-

PARS

]

*

339

—h—

LiszRI L us osicus

IT

M h lj

CPARS PRIMA

1

lii Forrmrü"

Liski

IL

H

Dc S*ydefum inotü feöündö

pE t d

udphs

L

s

NH

CaruT I

.De Motü (ecündo, ejisque hypot

"

hefibué :

Y

in genere.

/

j5

i, Moti fjde"mm fecündii fingulorüique pyós

'"* jruis eft; quo obliquo inceffu, fub Zodiaco ; fuper

tjusdetri axe & polis ; & ( &züpieia five in confe-

li

Qquentia : & fecundum figtiórum feriem ab oc-

cafu in ortum promoventur,

jut gt

Quibi indicis luc imotus inmot efcat, diduin fu-

[

1'3

fatTeo

pía esl. ub, 1. c; 4

at -

$; ^ Eftauteni mottlsiïic duplexi aïth Lon-

g"itti(iiniä k alter Latitudinis.

l lmUSo

3

Motus Longitudinis eft, quo juxta Zodfa—

&i du&tuii,fecuridum ferieim figniorum incedere fo-

Ü

j [h mï

Q

lent;. Latifadiui, quó à media Zodiaci linea Ecli-

ptica ad laterá digrediuntur;

Reipfa quidém siot dgo fed n tánttuin inotus

él, quo Cuiculuim défcribunt , Eclipticain duobus locis

rrabtt

intetfecántem , ünde ipfo inotu longitudini ad latera

r

Eclipticé devebüntur. — Quia autemtioü tantum pro-

yagg

jf

iaci, fed étiafí bac di-

[

gfl?Fiofjderum juxta dadum Zod

l £

| gr(fïi*

H

y

" ASTRONOMIZ

340

—

i

—— —MÓt;

devranda

grejïz'o vel deviatio ab Ecliptica ad.latera confi

T

m

esl; Ideoque docendicau[a. Aftvonomi quaft duplicem

u

-

uwmul

yu

motum fecerunt, ut de déffinctis diflincle loqui-poftint,

"

4.. Uterque rurfus duplex . cít , Verus &

1m.

yn

Medius.

,

S.

Motus vefm eft, quo fydera in ipfo coelo

j W L

y

" NI

Pl,erunque inzqualiter moveri nobis in terra de-

i

" s

gentibusapparent: lInde etiam apparens & ina-

"Li

u li

qualis vocatur.

Medius autem , quem Aftronomi

docendi caufa , inter velociffimum & tardisfimum

j

TJ

M u

medium & zqualein affümunt.

Non autem vefevt, veréne bic motus in celo re-

periatur , àu ab Aftronomis tantum fingatur, modo

aptus fit, ut ex boc medio verui tandum eliciatur.

m:mw

6. Epocha, Radixfwe Principium Loci ,

T

u

unde fecundus motus longitudinis numerari folet,

eft vel prima ftella Arietis ; vel o '? five princi-

Wïzr'i i

pium figni Arietis, punctum fc: equinoCtii verni ,

pv

prz aliis notabile, unde ctizm Zodiacum inchoare

.' n

Íolent Aftronomi.

i

In boc entm punclo Sol conffitutus 1. medio loco

( fm

diflat àmaximis fuis ab aquatore in Septentriouem &

L

Auffrum digreftonibuss 2.. equinoctium efficit in unt-

i' W wf'ï']lL'H'f

verfaterta: ( 3. apud mos iu bemispbari noftriparte

BU

Septentrionali, veris initiumfadiens , terram iterum

ämmwmrr

"düytg j

aperit, omniaque byemali frigore emortua denuo vivi-

.i:

ficat : Vnde meritó aliss prefevtur. .

j

7. Principium autem temporis , unde mo-

| uï:lna&mez, !

tus cceleftes primo deducuntur, alii aliud affu-

Ht

munt :

[

Cele-

À

M

L;[BERI IIL TuronRnticus.

341

s

TH fl

-

Celebriora funt:

!tj lnln

i. Epotha Chriflianorum,antvotfum C* vetvot-

MU

fum numerata, cuj w bodie qurrit annus 1653.

d Vs t

z. "Initium Mundi;poft lapfum Protoplaflovum,

ab initio Epocba Chriflianz nofeá fententia diflaus an-

tutrhugh

nis 3963. diebus 64.

) d.

3. lnitium Periodi luliane proleptice ; quod

pputsi

initium mundi antegreditur auná Iultants 749, die-

jem Al

bw 302. luitium aurem Epoibe Chrifliana amm'f

k trdiimo

4715. folidis.

8.

Menfurz horum motuum nobis funt

"ETO

Dies, in horas & minuta divifi, Menfes item, & an-

hgt wl

ni Juliani,à Julio Cafare inftituti,

y du

Motus enim non tantum locoruta intervallis fed

imiyiumlorf,

etiam tempovibw meufavavi folents quorum temporum

sumenr

vatío cum apud alios alia fit ,. Afftonomi etiam fre-

quenter Annis, menfibus. C diebus Aeg )ptiis uti foleat j

V li

uidirea

nos Iuliana tempora retinebimus , qua nobis notiffima

g idott

funt , d* proinde loco menjute (oinmode adbibers

poffunt.

TL

Etfi autem motus caleft

es ipfactiam Eæc tempora

! inmd

metiuntur, ( qua dottrina tertium Aftronomia librum

TI

nobis conflituet ) mbil. tamen probibet , quà minus

j p

ii

tempota, quatenus notiova funt motibus , viciffunipfos

etiam motus metiantur.

u mr(m

l1ta enim in alia. pluvibus

comparatum est ; ut. idem diverfo ve|petu poffit. effe

TT

menfara & menfaratum ; i nimirum id quod menfuta

l

rb u j

locum obtinet, per fe etiamnotiffimum fit, quod etiam

in lra temporibus accidit. ^ Qirió enim est qui tdjciat,

j i

j

24. botas diem natu-

[ 69. minuta conflituere botam?

Yj

t4lem?

(4

x

[

ÁSTRONOMIJE

//

342

hasnnnad

m

r!tff'/h

mlem * Quii ignorat, quot menfes anni f fnt . qua£

[

dies qu'lzbut menfis babeat ?. Item , que fit diffeventia

g

j

intev antos communes biffextilem , quarto quoya

9

-

atino vecurrentem , quorum illi 265. bic veró 366.. dies

4l

T

babent. , Sexaginta autem minyrorum bora , fi minu-

N.H,ius

/l

)u

Y Y

tl V

tiffima con[cibavi velimts , quodlibet in 6o, minuta vel

wr

fivupula fecunda, quodvis borum in totidemtettia þ:b-

4

*

dividete ctivis fmzlm«zm eff.

D &i

CO

MT

Mc mulæ autem diftantiz fyderum , ar-

li

cuata q"yccm icerto cceli pur&o, funt Clrcuhm

g"a,;us & miniita divifi :

Eorundem veróà centro

"uf

!j

l' Hl

[.

terrx mumd7 ve , vcl motm cujuscunque fyderls

wluw

W

Cir «.ul'n's, remotionis dirf*äbcj menfurz funt, , vel

WM iln

partes fc

cili

2*Yi

MNS n

znmmcuipro ar bitrio alïïmpfæ ; velfe-

mldiametrl glubl terreni,

u

De Circuli divi jomlms C fubdivifionibus in gra-

f

t d

L Ir

dus C minuta velivupula , jam aliquaties ditum cst.

i

MAMA

Semidiameter cujwcunque Circuli affami potefl pro l-

bitu.

Quo in plures autem pammlæs dividitut , co

VEU ü"ll

€ertior )ït calculus.

wtrtot

Ml

Semidiameter terre communiter fldtmtur le-

WH

liarium Geemanicorum , biborii itinere - definitorum ,

MA

1]

8;911. vel ad wmndam fmäzonem 36o. vel esl pat-

tium ;711. qualium circumferentia terre e$l 26o.

Ju'"x m : 4

10. .Menfura denique planorum, vel cor-

Dun

pulentie corporum cceleftium, eft Quadratum vel

uä l) U

Cubus hujus femidiametri terreftris.

Mi M T w

Revum enim máximarum , quales colftes /z'mt "

M M'(

menülmm etiain magnam effe conyenit, — Quod fi ergo

emi M-

!u

]

Lisnn II THEöchus.

P

T

.—N '

——

nempm

$60,

le);t;ö üä'

(emidiameter terveffris f'atuatur. mill.

Erit.ejus quadratum - - - - mill,— 739600,

uf Áf

- m ^* " —^ ww d " "

UL

Cubus verà

65605$6000.

MR d

1. Organa five Inftrumenta fecundorum mo-

LT

tüum funt. "T heoriz planetariz; exgimaraic. fwe

I

figurz , vel ex chartis orbiculatis artificiosé extru-

LTA

Gz ; vel circino tantüm defcripti circuli, quibus

tininijl.

planetarum motus proprii oculis fubijciuntur , fup-

putandorumque motuum labor vel tollitur , vel

Ti

levior redditur,

f Crn

:

In rebus enim tamvemotis

Qd 4bjiru]1's. nece]]kxefk!h

Iuf

at mens, à fenfu adjuvetur. — Quo fine ab avtificibus

t fïderi

j

"

^

excagitata funt Theorte planetarum , ut , quemadmo-

iurz nv

^

I

dum per Spberam materialem & globum cgieflem ptie

|

n

'-',

quus motus ; i1ta bis Theoriis fecunds & propri plante

zarum motus. absque tedifa calculatione oculis expo«-

fnihun p

merentur 5 yel quia hoc propter nitmiam planet arun

um

diflantiap , proportionumque obfervandarum magni-

T PM (7(0!!-

tudinem, accuratà fievi nequit , vudi tantum. Minerva

[niar, à

circino delinearentur , ut C mente melius compre-

bendi ; & calculofaciliw eruipoffent. Finis enim Affro-

d

momie eft , non nudd tantim motuum celeffium neti-

l «d!;&flilWüllv

tia , fed etiam eorundem. ad, quodvis datum tempus

fipputandorum petitias quod ope Theoriatum , pei

"TU

Mil ii

l

Geometricum calculum. pevrficitur.

g

Etfi autem bodie finguli feve in Affronomia At^

tifices ,proprias ac peculiares Theorias fibi fabvicent ,

L [

giratt

de quibus in bujus fcientie Compendiis agi nion pote[f ;

féd ad. Audtoves ipfos vemittendi funt ffudiofi Affrono-

j /

4];1 "

Qu

[

Qd li

n»z;æI » qui vationes faatum bypotbefium ac Theovia

1550

d

j

344

ÁSTRONOMIA

o muvceues MÉv

jum

madmi?qz)e jis utendi prolixé expl—imnt;

| Conve

niunt

?

iM

V( (mm

tamen omnes in quibusdam partibus genemli&us,quibm

[

boc loco contenti evimu , (pecialioribus fuis auctovibus

umm

reliclis.

s

g

nj

Vil

I2.. Partesigitur generales theoriarum omni-

fl

j

u

|

um funt vel Orbes plani chartacei ; vel Circulitan-

tüm circino dcelineati.

sW'

u

His reprafentautur C oculis [abijciumtuw motus cov-

j |

g ol

t

lefles ex fuiscaufis ,mon quidem femper Phyficis ac. ge«

M

nuints,fed Geometricis, idem tamen quod Pbyfice pra -

dl

antibus : quibus contenti effe cogimur , usque dum

vera C Pbyfica caufa omnes molis innotefcant.

X3. Orbes veró & Circuli hi , alii funt Con.

z

centrici, qui ex terrz vel Mundi, alii Eccentrici,

|

^

ui.ex alio flbiquc peculiari ac proprio centro de-

í

v

ripti funt ;. alii denique Epicyclt, qui Concen-

u

tricis vel Eccentricis veluti

gemme annulis infiti,

ab illis circumferuntur, & nihilominu

4

$ circa pro-

prium etiam Centrum moventur.

[|

In bis confideranda funt. potifimüm :

1. Eccentricitas

4. Linea veri motus,

2. Apagaum

f. Linea medii motus :

x

3. Pergaum

é. Prq/iapbæreþ's vel

equatio.

14., Eccentricitas ct duoru

m centrorum di-

ftantia.

*

J

15. Apogenm Arabicé Aux vel fumma aþfis, eft

punctum Eccentrici À terrz vel mundi centro re-

ii

dbig

motiffimum. | Perigetm o

imum,

ppofitum Augis, vcl äpfis

, !:nfim,ay

ima punctum eidem prox

tl

169 XI!i'

!

CLiarm Il Turcürcus.

345

N—N j

— —— d Ó!

d

7

-16. Linea veri motus planem, eft fe&a excen-

"l tro mundi per centrum co

fporis planetæ ad Zodia-

H g

cum extenfía.

17. Linea medii motus,cft reCta ex centro mun-

tmompj

di ad Zodiacum extenfa , zquidiftans et re&tz, qua

li. . excentro Eccentrici ad Corpus planetz vel (in

theoriis qux Epicyclo utuntur) ad centrum Epi-

M (

cycli ducitur.

LT

18.. Proflapbarefis , vcl Aequatio, cft veri me-

du

diique motus differentia, aliàs auferenda medie

n w lt

motui , aliàs cidem addenda, ut verus eruatur

if

ii fnt Con

]i Ercti

Yi r d

[ 2

auils

"W

m at p

ipï

J

TL

TT

*pbayefx u

qw!la.

qentorm

-

A

n

In boc [chemate a c?ntrum Mutdi vel Zodiaci eff.

C h d zodiacus, b centtum Eccentrict eg fab Ec»

Centricitas, c vel c apogaum: d perigaum:; binc

ng,V 3P

agl linea medii

i

dfab g clinea apogei vocatur.

[ ;

enotut-

ju

L

ASTRONOMIE

d

HM

anotas vel Epicycli m in th;oriis

ji/

qua Epicycloutunfuf;

^

;

el planeta i cum Epicyclus abeff , aquidiflans feu pae

il W

W

W

'vallela. recte b ik ex cemtro. Eccentrici ad centrum

WH

flella vel Epicycli duda. a ih linea verimotu F

"t

picycli

TL)

T

el ffells.

Qualineg b 1k. aibh;a g 1 ffelle nel cen-

lÀ

hi

a Wl ]

1ro Epicycli in auge.c, vel oppofto f exiffente coinci-

4

T i

dunt s fed alibi inzer (2 differunt 5 unde proffapherefis

T

MM

HH

yel equatio evitur , que eff atcus Zodiaci h lvel An-

li

H

M

ul; ,;u

gulus h gl:veliavel h rk, funt enim aquales ,

qui

angulus proflaphavetizus vocatur.

n

anlnéeis

]

v

m

EE

w

CaprurT IL,

j m

"

"

WT

De Motu proprio ftellarum

fixarum.

m

N

u

"m

a

1. Stellz Fixz omnces , przter motum quoti-

Mue

Wj

dianum , quo ab ortu in occafum volvi videntur ,

etiam alio proprio, fed lento & tardiffimo motu,

:

[!

J' IH

invariata manente earum à fe invicem diftantia ,

l (;j'ïäïiäï

18f

juxta duc&tum Zodiaci , fuper ejusdem axe & polis

fecundum fignorum feriem , ab occafu in ortum

us

promoveri videntur.

u

Vi d

1. Motum buncvetuflifiimi Affronomi , poptertii-

qhiam ejus tavditatem ignorarunt, quem pofleviex mu-

DT

gati longitudinibus [lellatum ab equi noctio yerno tan-

a

dem d:;pïchendemnt.

2 Hinc oligm fub initia Affronomie, umus Zodia-

?'*Pmï;tä:

gui fuit y cujus 12. partes, ut C totus Circulus nomen

LT I.iiug.

acceperunt » à 12. afferifmis five fignis , qua in illis ipfis

pettibw thm ver[abautut, — At hodie poffquam Affe-

?Paiilmum(

L "i

1

Li:isra IL Tnuronicus

-—N

-———uw—-

347

J M

7;[mz priffinis (uis locis excefferunt , Avieti conftellatia

t /Pm hn

in lecum tauvi , Geiinorumn lacum Cancri , duplex

Vi fhity

qua[i Zodiacus faduw eft. Vnus &aspoc five ajïer:fmu

TM i

