Cum igitut uliimws divifor omnia ab/ümem fít 18.

Erit i etiam communis men(ura maxima datarum nt-

merorum 234. C 144.

il relmqum

lL. Datis duobus velpluribus numeris,

ompoíto

eorundem communem dividuum mini-

erfe Cor

mum cxplorare.

int, C

aa7s.

'epr

1 Innumeri uter fe primis,

Y.

Mulnphca datorum duos in fc,& i ttes

fint; proda&tum ii tertium.

2,

ermijo

Ultimus produ&us eft commums divi-

duus minimus.

mens, U

a. Innumevis inter fe compofitis.

Y.

Inveftigetur' communis menfura fnà»

tortm l

KlID2.

de: atqi

2.

Per hancalterutrum datorum divide.

Quotum in alterum datorum multis

ommaab

plica

yfür m

4.

Factus erit minimus ab utroque divis

duus,

fret

b é

E, G.

L

L

2$

PARS II

w-*

—

E. G

Dentur ntumtti - --- --7

27

4j

Eorum communis menfava est

$

z

i r

Per quaim dati divifi faciuut

mbusf

Dudlis jam five 2.in 45.

Sive g.in 27. producuntur

13j

P Sï

Communis dividuus mminimus.

li

Iv.

Quantitatem Minutiarum indi-

Cate.

(Lgffl/

L

Ye

Minutia enim eft vel Major, vel 4Equae

fugoo

lis, vel Minor integro , prout Numetator major,

æquahs,vcl minor eft denominatore; 5icesi

nf

Í

I ntegro

!

Major

Aequalás,

Mtnor.

iM

N

p

gittt

"

Habetur autem fractio major & zqualis

integto, pro fpuria, niíi ad integrum reducatur.

mtiohy

3. Exploraturus veró , utra inter duas ge«

nuinas major minorve fit ? ita age:

i IN

|

Y

I,

Numeratorem unius ; duc in dominatorem alte-

1ius decuffatim.

-

a

-

Cujus numerator majorem numerum producit,

€a major eft,

€

Qd

Qititin

Denmtur dus f»a*hane: u- n s a L

7X$

Per multtphwttoncmfïunt

- - — d — -

49X49

Cum igitur Numerator 7. maiorem numerum producat,

[

—

6

&olligo, fradtionem Z majorem effe quam

wl,q (C

lj

D

V.

Fra&xonam Uunam in almm trans-

0

Ó

mutare.

hyy!

Et

I—N

ÁsiTHMETICA THEORET.

1j

—

— ——

,

-:7

Et quidem:

[

i. Frathionem integro majorem vel aquá-

lem, in Integttin mutare.

L Pro quibuscunque terminis fra&tionis

&qualíbus fubftitue i. ut pro-f pone 1.

L

2.

Si numerator major fit denominatore;

éam per minorem divide:

lta 2 erunt. a.

ATUD. j

Ài I'megmm in faä?um , "ullo certo deni:

9t, vt i.

tinatore dato, transponere,

Integto. e.g. f.fuppone i. hoc modo :

etatot nj

; sf

3. Integrum in jra&um , certa denominas

f,

tionis date , transinutare,

t. Multiplica integrum; esg. $, in denó«

ininatorem datüii, qui fit 4.

oragud

2.

Produc&tus erit datz denominationis

reducati. |

humerator, nempe z

ter du

4« Fratlionem wajorem , ad winores ter:

Atorem i

|

|

minos equivalentes feducere.

Poteft enim una eademique fractio innume-

] producir-)

t!$ modis expritmi, inter quos notiffimus ille ff

qui minimos habet terminos.

; ng

"

4

-

fgitur:ï

Produmg

L. Sitetmini omnes fint pares , bipartite

€0$, quoufque licet: uf

E

1G

S

4.

z

—

z

94.

3z

[T-

3

T

z

i ts

, Omnes ba funt una eademá, fradlias intev qual

Viinitia * ef oemuium notifrima.

[

18

!

30

PÀins If

"

— —À — — — MÓX

[ n

2. VSi termini Cyphras, numero zqualeés

d

adjectas habeant, abjice eas , st

200

—— —À

4 o

tantundem esl quantum &

i:iim:cuill

lls

j

Si termini fractionis datz fint inter fe

!

, t

Compofiti,itaagendum.

kf

I.

uare eorun communem men/i;ram AX

;

(

2. Per hame diGide numeratorem €) deuominates

"

yeri» quorum quati pameratores & denominatores ;nia

ültüïfm f

í

nimos exbibebnnt.

m

[4^ g-

]

|

7*

l

babent coryomunesm men- Ü

)1

o

jkrfzm Maxtinam,

sitc f

96

24

ï :

per quam drtfr produ-

" w

li

j

€unf,

(i!.,

j D

Not4.

MTV

"

(Sin termini fradtionis datz fïn.tïntcr fe primi, il

II

ülterius minui non poffunt, s; ;5.

129

)

h

/

I

$. Fraüdionem unam in aliam , certi daté

N

! ANNUumeratorti yel denominátorts

tl

mufure.

u

Í.

| Sit däta fracti

compreï

í transmutanda in

h

aliam, cujus numerator fit 9.

I

Denominatorem datz fractionis multi-

gl Dl

t

plica per datum novum Numeratorem, nempe 4.

per 9. & fient 36.

2. Hunc productum divide per Numeras

torem fractionis datz 3.

l

3. Qnotus. nimitum 12, erit denoniinator

vtd

petitz fradtionis P, qua eadem eft cum 2

Sit data

LOI

D

ÁnrrHMETICOE Tasenzr.

31

x&-

ETA i2

BL atb

Ww-—-—

Inéto æq

U

2

Sit data fradtio 7 transmutanda in

; aliam, cujus denominator fit 12.

2 fnt ii

i. Numeratorem data fractionis muluph-

cá per dátuin-novürn denominatorem,; nempe 3.

47); MHWM

J dmmm;

er 12. & fienz 16.

LL 177

2.

Hunc produ&um divide per denomt-

natorem fractionis datz 4.

3

Quotus, nimirum , 9. erit numiérator

petitz fra&ionis, $ quz eadem cum fractione 4

6. ANumerum ex iategro & fracto miftum,

(!,- .—ï- |

in unam fracunem vedigere.

I

Integrum duc in denominatorem fra.

&ionis adhzrentis.

2.

Produc&to adde numerátotem, h. m.

trfeptini i

35 /imt G

[

7. Fraclionem fractionts in fratlionem

(triii

tinau conVertere.

l

t, Numeratoresducia feinvicem: codemq,

modo& denominatores.

. Producta dabuntfractionem, uttamque

tanda i

comprebendcn tem. $i&

4

Ex

—

4-2]

Lent 3

js imültie

-8. Duas minutias diverarum denomina-

empt 4

tionum, vel etiatmn pluves, ad alias ejwdein

denominationis reducere.

Vumetae

h- €Asius,

Si dux tantum dentur.

t, Duc denominatores in fe, & habebis no3

vum denominatorem utriusque fractionis com«

$icdti

inunem,

à Nuwæ

h

PAns If.

"s

———— —

/;P

35 I(Iumcratorcs verb in denominatores

3:.'3[0!!5;

decuffitim multiplica, & produces novos nume-

u 40. |

ratores, loco priorum imponendos.

Ongz]d-

L

y

j

$6

Q

Denturduefradliones - -- *--2

L

Denominationibus in fe dul - - - 3

X-

Si dent

r——-'x—uï

[.À

[L.J

j n

fit communis denominatof - -

PL

Numetatoribus veró decuffatim. -

1Oo

12

a dnd

L]

in denominatores priores ductis «

vund) D

L]

1j

m

pïodeunt Quoyi numetAtoves - -

$i dentur plures fradiones.

$i

1. Ducdenominatoresomnes in fe, nempe

n d

xrimum in fecundum , & hinc productum in ter-

tium, ut habeas communem denominatorem.

j i

Konntni

z. Huncper fingulos datos denominato«

dum i

res dividc'.

T

j. Produdbos Quotos, düicin fingulos r

(

metatotes: & produces novos numeratores comie

muni denominatori imponendos.

Verm|

EXEMPLüM.

Dünem

Sinf data frattiones $ 55 ad eandem denominds

WIue

tionem veducenda.

t lt

i f

r, Duc j.in 4 fiuntiz. Etrz in $. fiunt 6s

qui nümerus erit communis denominator.

i. Hac divifo per denominatores datos

neitipe pét 3. 4« 5. ptoduces quotos hofce, 20«

l

1j- IZ;

y;.Hi'ä

D

3

b

A'Ri THMETICA THEORET.

Nw

—

33

ley

m Á —— BÀ MTM a $Ó

Pri

Koites'

$3. :His in. 3- & 4. daclis, datos fcil. nu-

MTO t

fÉeratorés , prodacentur ttes novi nümeratores

nempe 40 45. 48. communi de nomiuatori 6o.

imponendi, boc medo:

í

'40 45 43

—

-.2

[ .

oO gO gO

d

7uæ J?'uc't'ww-s' equivalent datà $ 3$,

-

1.3

NoTA.

r—A—

Si denonrinátores primó dati ,fiüt inter fecom po-

!j

fiti, & anteomnia inquiras eorum communem menái-

*5]40 f

ram maxiqam per probl. z. deinde eorundem commu-

ERN

nem dividuum minimum per probl. 3: & tandem hoc

fecundo modo opereris , prodibunt fra&iones ejusdcm

'll; ls

dcnominationis in ininimis tcrininis,

$s

EXEMPLUM.

Sint tres fradiones

n e, temy.

du intt- :

Wationein veducenda.

äï' 125.- Ad ednflem dma'mi-

j

atoteim.

Si—igi&ur absque communi men füta mäxima

10051Datk

&'communi dividuo minimo operaris, per moe

dum Íecundi caíus, produces has fraGiones

(

&

»gulosnu'-

28.8. 3'69. 536.

a N

*

otes Come |

la

1 i

va?ent?; datis $ & S,

2 6;

Verum fi prius liorum trium denominátorüm có-

münem dividuum minimum quzras,qui eft - 24.

Áimité

eamque loco communis denominatoris habeas,

& Ífupra dicto modo progrediaris , habebis eas«

t o

dem fractiones in his minoribus terminis.

f

I2. I15. 14

[o

9 n ii ^4

X

s ditos

a, 106

2

.

(Hecredu&io diver(arum äcnbmïuationcm ad ean-

iem, nccc(ïarfa eft & plutes fradtion£s vc| in unam fum-

taam

G

l

24

PARS Ilo

p

— — —— Aá T a —— À

main addendo col-ligere " vel unam ab alía fubtrahere vea

lit. Absque hac enim neutrum fieri poteft. Factaverà

vedu&tioneita fe res habet; ut fe*qmtkur.)

j

VI.. Minuriïas unius denöminationis äde

dCICo

Adde numeratores , & rem perfecifti , uf

—

19

& & & Junt

TMEN

VII. Minutiarum units denominatios

nisunam abalia fübtrahere. -

N

im mitu

Subduc numerató:em minorem à majore,

ibkmdoo

& fa&tum eft auod erat imperatum, e g.

Gu

à & aufet ia G manebunt. i.

j A

VIII Frá&iones quafcunquc per alias

g dium

multiplicare

Q

Id fit ductis numetatoribusin numeratores;

ll n

& denominstoribusin denomtnatores; bor tuodo:

ii t

t LP

Sint tmultiplicanda 2 pev ficut $

a

ii

IX. Minuti'arü uünam per aliam divideres

I

Inverte terminos diviforis

h

|

a. Poftmultiplica; & divififti.

mtms'æq

j

ÉXEÉMPLUM.

l

ho i

Divifurus $. per $

Á

Multiplicet £ pev Z inve

ag

rfis terminää

Qufeta

e ?rodu£et 2 five 115

154 33 :

m

ln

d a

ÁnrTHMETICA THF.onz'r.ï

um OrErDe ER

$;

| fUBtraheR:

-——*

L

Linamg :f

ÁA OKCOCCOH M ET I

ionis d

IJHTEOARETIGC.j

PaAnas ILI

trftcifi, i

4

NVMERIS ,PROI?SJR

minatio

TIONALIBVs,

ïDEFINinONES.

1. Proportio in numeri et duorum nume.

tforum mutaa

à mrajott

. quzdam fccu,ndum quancitatem ,

habitudo,

:

.0

m

lU

Grace Vocátür Aa'yair: Latihe etiam

pet al

à, Antétédéni proportiohis terminus eft,

qui ad alium refertur,

$. Cenfequens ad quém alius refertar.

Cfatores

AMle pritito vel fupeviore bic fecusdo, vel i

7

j

iferiore

/J8 2177

locó ff

vibitur, nullavirgulá intevjedtÀ. ut difiguan-

i

tur à Frachionibus , cüm quibus i pluribus conventupt.

tátis,

Eft àutem próportio vel /Equalitatis vel Inzquali-

jvidere

4« Ptoportio equalitatis et intet duos nü-

meros zquales: ut &

$— Inequaliati intet duosinzquales, ut f

llla est umiumodi: bec vel Majoris Inequalita-

I, vel Minoris.

6. - Majoris inequalitatit proportio eft,quan-

0 aütecedens major , cum confequente minore

€onfettur, «t

$

5

IuM

p

C.'f

7, Dt-

Pans II.

36

uxmcmeccascsen) Wrigncssin

!

7. Denominator proportionis (

qui etiam Quo-

bw[üäo

ml

tus , vel Quantitas propertionisd ci. tur) eft nu«

[mmom

merus inflar fradti (criptus, habitudiner unius

t ii

numeri ad alium diflin&é & aperté exprimens.

PrtUIS-

In proportione aqualitatis femper esi : fed in

tis esl numerus duplex , in[flar

putt

proportíone inaqualita

fiadto mifii fcri-

frati, vel fimplici , vel ex itegro Q

y

ptu-

ul !

l

Species Proportionis majoris inæqua)itacis funt

quinqua:

í j[ TL

ij

L Mealtiblex

4. Multiplex fuperparti-

cularzs.

2. Superpartscslarm

ytti

s Multiplex fuperpartiee,

3. Superpartiens

jj M

jqetn

$. Proporrio Multiplex eft habitudo majoris

Listmtïgïl'ïj

numeti ad minozem,quando ma]or numerus mie

u o

norem exadtà aliquoties continet, ita ut fi divifio

gt

(riddict

inftituatur , nihil fuperfic; ur $: £:

Grate vocatur av*ovoko.ae.

ts

Subsitin

De nominatores ejus funt

E?

Dj

[

f xä'n-e.

t^«

2 x

Q boc eit

N

Duplal, Tf;pial, Quadvupla , Quintupla y Sextuplas

J

'

€ fic in infinitum.

mj

9. . Propottio

fuperpnrtimwü, O2njdezos, eft

W t

habitudo majoris numeri ad minorem , quando

0

major minorem femel continet, & infuper unam

ejus partem aliquotam

N

Denominatores ejus fant

T

l

1

z

Poul $ d

D

Sesqui-altera , tertia » quAttA y quinta y

fexta , & fie

f

in injïnitumf

Cf

s——-

4

ÁR ITHMETICAE Tueonr.

47

d

—-:———-

UL etin "

0. — Propertio ]i[perpmt:ens, Oonp.tene, eft ha»

l tur] ely,

bitudo majoris numeri ad mmorem,quando ma.

idineg Qtiy

jor minorem íemel continet ,

& infuper aliquot

CXDIm

pattes aliquotas , numeris inter íe primis ex.

2 [d

prelfas.

üp ex) Ur,"

Denammatores ejm funt,

G

4&0 mMn.

l-—

á

Z

Á

H

[

11

ir:

qualitats [

Superbi :

quadru: quimtu fextupartiens,

fercitó : quavtas: qmm*m

oclayaé i undecunas.

C fic in infinitum.

At fuptrh

lari,

Not4,

: Juptrpan

Partes aliquotas exprimi debere numetis inter fe

PïlmlS

Nam fi compofiti fint; & przter unitatcm ab

udo nj

alioetiam numero men(urentur, alia fpecies proportio-

tD ETU nb

nisemergit. v. g. proportlo inter 9. & 6. non redié dice-

ut Áidiv

tetur proportio Iæ five fupcrblpartncns fextas ; quia 3.

& 6. habent preter unitatem etiam communem men-

furà videlicet 3, Nam ternarius femel fumptus, feipfum,

& bis repetitus (enarium mentur

Reducendi crgo funt

- ad minimos terminos,

g & Íic proportiointer 9. & 6.

üct 15 h. e. fefqui altcra

M.

Proportio Multiplex ,ätperpartzwlam eít

Sextup

habitudo majoris numeri ad minorem, quando

PUj d

major minorem aliquoties continet, & infupet

unam ejus partem aliquotam : Gracé dicitur

quando

m&amwmmlu.oyo';.

p Vnatd

- Ejus denominatores /imt

L/

z..

« 3

4...-

5$

Dupld

Trtpla

Ozmdrup!æ Quintupla

hMi ä/

Sesquz,tertm qumm

feptima

)0n4

(7 f icin m]ïmmm.

j

12,Pt0-

-

C j

*

38

PAns III.

—— —

. — . sst

as !

jl

12 — Proportio Multiplex fuperpartiens mUNO-

j5

taoiemsspne eft habitudo numeri majoris ad mi-

il

nórem, quando major minorem aliquoties con-

p

tinet, & infuper aliquot eJus partesaliquotas, nu»

,

T

fet

meris inter le primi: expreílas.

si

£

Denominatores ejus funt

2

E

P

5

EL

q'ü |

Dupla

Tripla

Quintupla

Superbipart. Quintupar, Sextupartiens

E

Tertias

Sextas

Septimas. .

3

I^ ]

Proportio minoris inequalitatis eft, quan-

do antecedens minor n

r

hun tf

majore confertur.

umerus cum conf;clucn;g

qiontmt

Ejus tot funt (becies, quot Proportionis majoris

doip

inequalitatis , que. efferuntue. etiam eodem modo,

premiffa tantum particula SVB; ut

ipari

Proportio Subdupla: Subtripla:

Tibf

: Sub[esquialtera : Subfuperpartiens,

;ropmin li

us d

M. Proportionalitas , cvaAogio vel ut qui-

dam vocant, Medietas, eft proportionum compa-

Fa&hm

anmca Mcomm

ratio : e. g. Si proportiontm inter 12. C* 4.. compa-

TCR Ccum proportione inter

9. 3. uli utrobiá, pre.

l,

portio tripla est,

Hujus fpecies nobiliores funt Aríthmetica: Gco-

j ts qu

mctrica: Harmonica.

ertentiur

Hj..— Aritbmetica proportionalita: eft quando

Mxbu

tres pluresve numeri eandem à fe differentiam,

«onpe

fed proportionesdiverías babent; Ethoc vel cone

4 |

Jinu£ , fine interruptione , f

jatiy

2v 4

1

l

Atithinetica,

6. $. 1. 12. qua Vcatur Progïffie

Áni f

yel

tfvf,n::q

NN

Anäx THMETICAE THronrT.

39

um t ao r ) i QB

Djoriai

vel difcretà, ä»nterrupta ordine, ut

t

2

4o'f,

7

$,

I0.

1!,

12.

hquotlm

l

16

Geometrica proportionalitas eft cum tres

pluresve numeri ezndem inter fe proportionem,

fed differentias diverfas habent; idque etiam

yel continue, t/.

:

2

4

$.

J - 32.

64.

1289

1]

qua vocatur Progreffío Geometrica:

vel difcteté, ut:

2»

4

.

12,

95

18.

:if GT

17

Harmonica, ive Mafica Proportionalitar

JDiequtn

eft, cum tres numeri, nec differentiam nec pro-

portionem eandem habentes, ita ordinantur , ut

0f huj

ieadem fit proportio maximi ad minimum, quam

At mj

habet differentia maximi & medii, ad differen-

tiam medii & minimi.

Tales funt numeri s. 4.6.. Nam inter 6. C 3. eit

proportio dupla ;

Diffeventia inter 4. C 6. esl 2,

üt qui

Inter 4. " 2, diffea efl 1. Intev quas differentiasnemn-

compa.

pe 2. C t. etiam e$l proportio dupla,

COl«

li pth

( THEO,RE'MATA;

f.

Sifint numeri quotcunque proportio-

(4: Ott«

nales, quemadmodum fefe habuerir unusante-

cedentium ; ad unum confequentium , ita fefe

quanda

habebunt omnes antecedentes fimul fumpti,

'ntiatt,

ad omnes confequentes(imulfumptos. — e. g.

yel «tt

2. ad 4- Item 6. ad ia d 7. ad n«

funt in. proportione fab. dupla,

rog!!f!l?

Eaudem Ergo proportionem etiz habent. 2. 6. 7.

fimul. fumpti, nempe 15. ad 4. 12.. 14.. fimul fumn-

T

4

2.Si

ptos, nempe $0.

P2

dÀ

42

PAns IIL.

—

[. d

CESUUIS

Wm

mll

2 Siüntquatuornumeriinterfe'propof.

»jttit

p

u

tionales , etiam alterna five permutata ratione

j

proportionales erunt ; fi nimirum tertius loco

(ui

fecundi, & fecundus locó tertii fumatur.

PWPM

Vt cum fmnt proportionales

2. 3. 4. '6.

7 V

Proporttonales etiam evuut

2. 4. 3. 6,

jol

n

3

Si quatuor nuimeri fint proportiona.

les, proportionales iidem etiam erunt invería

gidofh;

W

j ad "u

vel contraria ratione, finimirum fecurdus loco

ia pp

primi, & quartusloco teitii fumatur.

e

9

j

e.g. Quia funt proportionales

2.3. 4. 6

f

Erunt eitang proportionales

3. 2« 6, 4.

N

pl

4.

$i quatuor numeri fint proportiona-

u M

les, erunt etiamproportionales compofita ratio-

j

J

ne, fi nimirum duos priores jundiim fumptos,

j

f(

cum primo vel fecundo: & duos pofteriores

j

etiam jundim fumptos cum tertio vel quarto

E

comparem.

,rïm.,nümïï*

Vt cum proportionale

s fint. !

2. 3. 4 6.

| f dl

j us

Erunt letiam proportionales

f. 2 10. 4

Item

-

m

L.

w

eÀ

-

J. 3. 10. 6

W

NT

$.

Si quatuor numeri fint proportiona-

l

les. proportionales etiam erunt exceffus antece-

dentium, ad ipfos confequentes , divifa fcil.

9I

ratione, five dividendo ;

Qutur

€ g. cum fimt proportionales

5- 2. 6,0 4*4

(,usexp

Proportionales etiam erunt

IX. zu 2- 4.

| ktod

Vel etiam

-

-

-

- - — ew

2

L w« d.

li

6

$i quatuor numeri fint proportiona-

les, per converfionem rationis,vel proportiona-

., ?ia: M

litagera

p

-

AnrrHMETICAE TugonET.

t

-

41

[ m od

w————

üttrf m

litatem everíam, proportacnales etiam crünt , fi

ütata h

A

antecedentem conferam cum excef]u quo ante«

! Iernu:j

cedens ipfum confequentem fuperat

Vt :

Tatur

[|

10. 4.

20

Cum proportionales fint

$.

2' 3' 4! tu

Pïoportzonglfs ettam erunt

10. 6,. 20. 12«

243

RE

Sitres numeri, cum aliis tribus eam

DEOportiqy.

ropurtlonem habeant, ut fit ficut pnmus ad fe-

FUt Nmye

cundum ; ita quartus ad quintum ; & utfecun-

Cutidus

dus ad terrium , : ita quintus ad fextum; Erit

"

etiam ut primus ad tertium, ita quartus ad fex-

T

tum ;

n

/

) 2b

sz;t tres numeri

wow 656 w

-

2« 4. 6,

'Oportiot,

,PJTMOF'?!

nales bis tribus

3. 6. 9.

ofita tati

]ta ut fit ficut

2. 4d 4.

lta 3. ad . 6

n lumpto,

Et ut -

L

-

-

4. 4Ad 6

lta. 6. ad g.

pofferions

Erit etgó etiam ut 2.. ad. 6

Ha 3

4d .9.

;d quit

8

Si quatuor numeri proportionales fue-

rint, numerus qui ex primo & quarto inffe dudlis

&4l

fit, equalis erit ei, qui fit ex fecundo & tertio in

4 It 4

fe ductis.

RUA

e.g. Sint quatuor proportionales

7. 8. 14. 16

Sicut. 7- ducli in 16, dabunt - --

112,

PO!'[IOM'

ltaetiam 3. du&iin 14. dabunt

112,

j5 aDnteCe

vifs (cl

954

Si datisquatuor numeris, primus ad

quartum fe habeat, ut tertius ad fecundum, fa-

DEU

&usex primo & (ecundo , zqualiserit factoex

A4^

tertio & quarto.

eg

"n

64 45*

Datis qum*uor numertaá

yorti0nt*

Quiai inter primum C* quarttam e$i proportio du-

Jor[lonl'

plat ut C inter teium C fcundum : Etgo G fatisu

—

lia

C ;

ex pti«

E

L

42

PARS III.

epmamtii titasumemetehes at

II dcm j

ex primo C fecundo esf 24. Ita etiam faäm ex tmtg

C? quarto 24. conjhtmt.

WW?

-

MUMU

—

as MUMU RC

PROBLEMATA.;

I Datisduobus quibuscunque nume-

; ]

ris, corundem proportionem,perinven-

yor p

h

tlonem denominatoris inveftigare.

veszue.

mj

1.

Divide numerum majorem per mino-

autatem,

rem. Si nihil fuperfit, eft proportio multiplex,

1»79uahram

cujus fpeciem Quotus denominator indicabit,

$h

eg

«ynms T0

Qua proportio esl inter

21. ä' 7

4400 m

Fadia divifione , fit quotus

3*

PO T10nis

Iudicans effe proportionem triplam

?0

, n

L

Sin vero poft divifionem quidpiam

Ditny

refiduum manet, id erit fractio, quoto addenda,

ID

que ad minimos terminos reducta, dabit deno-

)

mmatorcm pl'OpOl'ïlODCquC quæütam. e.g

TT

1$. $?

Qw prupamo inter numeros

NI

Fadta divifione podit quotus

g*

;À,

Jli

i Ergo proportio tripla fuper tripartiens

qumtas.

NT

Not4,

ii u

Proportxoncs minoris Inzqualitatiseodé modoin-

od

vcfhgantur fed in enunciando additur pamcula fub, ut

u -

Proportio Inter

$9 TR

!

Eit fubtripla, fub fuper tripartiens quintas.

l

l.

Datis duobus quibuscunque nume-

wopQ

xis, proportioriemi inter fe habentibus; e-

O

jusdem

*

.Nu—-

AR!TgMET!Cæ Tin-:onur.

43

P-——-——-— - »-——..—.—..——.———.—-——..-l-—i—-—-.-

Wt

jusd"'cm proportionis. quæþ!aribw numer ts

ex primi potes! , K adicem fivc minimos ter-

—N

;nxïnos rcpcrirg,

E müme.

"er.

- Inventaproportione ex e

7

JCFityen.

jus denomi^

t

natore, per probl. antecedens.

2. Si quotus fimplex fit, nullam fradtio-

nem adjunctam habens, fuppone vel impone ei

|permim.

moltiple,

unitatem , prout proportio majoris vel minoris

l

inzqualitatis eft, & habebisminimos terminos,

indicaliy|

j

E

Si veró fractio adhareat , eam ad mi-

T NOEN

nimos terminos reductam, cum integro inunam

frationem conyerte , & habebis minimos illius

?|

proportionis terminos.

[.

;. g.

43

Proportioni inter

^"oom*wwa

218"'

quidpiaäï |

Denominator esl

" B » " » m w m

2.

xddendi,

Minimi ergü tennini - -- . ---

10

bit denos

2.

mopo» w - m

348

Proportiouis inter

120

oS

m- 'u g'

20

uj p

.Denominatar g& --- - * " e 9 w 2.(?[

;

Per Redu£lionem ad minimos terminos 2.

10*

"f

Minimi ergo termii - --- ---

19

ripartienä

. Nota.

E EEE

$i propottio data fit minoris inzqualitatis , inver--

gtndi

tionis

funt termini inventi: ficminimi tezmini propor-

-

-

m

-

-

-

P

--

-

-

120

gmodoin-

L

-

vla (uby Ut

funt

—T-" — [ apesemnoema. od at antas

10

29

IIL Datis minimis terminis cujusque

emullé

Proportionis, candem in Infinitum au-

tibUSi e

gcre

jusdcm EC

C 6

at

!

44

[ od

. PARs IIL

pii V

-,'æ'eäälgo

. ;W (

Tam antecedentem quam confequentem

i

jl

termiaum proportionis multiplica per nume-

h

rum,per quem eandem auctam velis. e. g.

Datut propottio fesqui feptima intev — 8. Ó .

'l Pro!

"T

Si eam babere velum in terminis quintuplo majar;"!ms,-

;am,d

uolu jt

m

multiplica uttumá, pet y. C provenient, i2

It

|

] V. Data quacuxncxluc proportione, &

m

;»xuenN'SW

certo termino, velanteccdente vel coníe-

muhfþ

latl

" entin :

quente, ad eundem alterum terminumin

r us

sàdem proportione invenite,

gpau

eil.

r Multiplica datum terminum per op-

, M

pofitum proportionis datz ; ./" cornfcqucntcm

at

per antecedentem & contta.

h k

2.

Producum dicide pera

ltcrurrj termi«

t

num proportionis datz.

3

U

Quotus congruit ad datum terminum

ineádem proportione cum datà.

r

Í,

1 g

Exemplum

Sit propottio data- dupla fesqui tertia

7* 3*

Dentur autem fro termino confequentente — 24.,

Dit

Quis. ejus anteceduns in. eadem proportione ?

».

Dudlis 7.in 24.C7 fatta divifione pev 3. prodibunt

fit .; |

du

36, Etitd, eadem proportio intet $6. 2 4.qua inter 7-5

-Exemplum

2.

lts

p

Détur. proportio fesquiottaya - - -

9. $,

Terminus quoque antecedens

36

V

lm

Quis ejus confequens in eadem proportione ?

X&.Dti-

45

m

AnrruMETICAE Turonzr.

—— com —— — — D RMRODEPA d st s

5

f".--DLu&i; E 36. Cv

produce per 9. divifo;

— - - u

$2«

qüentem

rodibit confequens

&T nume

Eadem ergo ptoportio intet 36. 32. qu& in-

f g.

ter 9. 9s

! ,

NB.

t.

Proceffus idem eft, quo etiam frá&tio una ad

'moi tb

aliam, dati denorminatoris, vel numeratoris reducitur :

j

dequo fupra part. 2. probl, s. membros. dictum.

E

L

Vtautem fractiones vites, dandus eft talis ans

tione, &

tecedens, qui fit antecedentis, & confequens , qui fit con-

—

Clconi-

fequentisin data propcrtionemultiplex, & tunc fimilis

inümi)

multiplex etiam ad qu

'æ[ïtum tcrmi/num proportionis da-

t2 cruitur.,

V. Datis duarum proportionum deno-

minatoribus, utra major fit; cognoícere.

1 pet op.

wezts.

,

um

I

kqucntcm

Redige denominatores datos ad fuos -

^

numeros per probl. 2.

2

m tertu.

Antecedentes. decuffatim, five per

ctucem in confequentes multiplica,

etminum

j

Cujus antecedens plus producit, ea :

Proportio major eít, perinde u etiam fupra part.

2. probl. membro. 2. de fradtionibus didum.

4

TET

u M.

Exemplum. -

Dettte fesqui altera i 3. r füper bipartiens teré

apartient ?

f 15 Qua major? Denominatores d fuos nume-.

gt

v0s reduciifunt -.

His decuffatim iu f& —

4 t 2

0i

ducti, producit Antecedens priotis: 9. pojferioïis 10«

, 9, go

P*fletior evoQ major.

VL Data Progreffione Arithmetica ;

h

fummam omnium terminorum inve-

Portion! ;

Aritb

g^

nire,

-— — —

DaAsns IIÍ.

46

—— —

.--—-—-'—-—

Arithmetica progre

mo eft, ut fupra diä;i;li

j À!

eum pluves numeri eodem exceffu , fe. invtsem confc-

ugnwr

quuntur.-

Ad eotuüdeim fummatn attificiofe C* com-

MW

dath

,M

pendiofe ?nVenieü

m

wgy?ä:g bac est.

f. Primus terminus ultimó addatur.

*

ientut

p*

P

Summa per numerum terminoruni

! nml

multiplicetur:

jjdeci

3, Produdi

dimidïun*i,c& fumma omnium,

Exem

| Apla.

" a

Í;

o 2. 3« 4 $. 6 7 9. 9. 10. 11 12. 12, 1. df

jfummzmw

Primus terminus ultimo additu facit

lÓ

Hic ducdlus in numerum terminorum

ljs

TO

uttinx

Ptoducit

—--'-)---..--

240.

duj dimidium eclfummá - - - -

120;

LM

pricorun

£.

3.

6.

9.

12;

' T

18.

2Zli

à4.

2

cidt

Prim altimo additus facit

30s

| $

Hic du&us in ntmerum teriminorum

ge

dudaqu

"» e w 9 w 9 "» w v w " w

Producit

270.

cuju dimidium fumina eil, nempe

135

Dui

VIL Dataprogteffione Arithmeticain

numeris aícetüdentibuss cum differentia

D

eorundem, Nurierüm termini cujuscune

Dif

(

queoptati inveniré,.

Dn|

*

e.

*

0i

Detur. progrefiío in tribus terminis pet 3. 4«

Y I

l?md:mibus 9- ee s* 4 2, 10.

dQUATAEUE AULUW hTCC LC n duodécitmi-

Wttie

Jt4 4gt:

i

ÁRITHMETICZ, THEORET,

L

dünmume U) Ui -eueassscus u

47

meetneeerem

p , dläüm;

It4 Age:

itn nf

1. À termino optafo 12. aufer L. ut te»

f (l

lmquantur

II.

'Refiduum hoc pet differentiam termi-

norum,quæ hocloco ;. eít, mulnphca. & pro-

duf

ducentur 33.

t

33

Prodü&o huic adde numerum termi-

Sichabebis numerum termini

mpuml LE n

Ofmntgm,

duodecimi,nempe

37

VIII.

Datà progremonc Gcometricá,

I;' 14 !f.

fummam omniü terminorum rcpcrlrc.

If

"weze.

I.

lf

Derominatorem proportionis datz,

l,

ünitaté minue

li

2,

Per eum fici 1mmmutum, dnffcrent:am

éxtrémorum ( per fubtractionem inveniendam )

44 4

divide.

i

E

Quotum majori extremo adiice; &

l

habebls quafitam fummam.

. Ó

Exemplum.

Wf

Detué Progrefo in proportione ttipla

etica It

2.

6.

18;

í4.

162.

Ze

Terenti

Denominator 3. unitate dempta est

Differentia extremorumi

160.

juscun

$0,

Dtvifa per 2. dat quotumi

Qui majori extvema additusfatit | 242,

StumpAm emuium.

pt i h

IX. Datonuméroin Pro ore(ïïone Geo-

T

iicttica ; àpriorealiquo certointervallo

diftante,

Iu

A«

|

Pags ET.

P d

49

n EXSESTY

/(picilü

diftante, invenirealium , quiàdatotan-

fs'rH"mon

-Jf

" a

tum diftet, quantum datus à priore; utro»

que inclufive intelle&to.

[

Ea G'l

|

sit progreffio dupla — 2. 4. $& 16, 324 64. -

Tret l

zupm Ht

Quaratur autem teriminus , qui tantum diftet À

64.. quautum 64. 4b &.

IDW"W

gt

wej»*ätä.

l,

Duc datum 64. infe,fientque — 409£,

Wwümw

mmäi"

2.

Produé&um divide per datum alterum

d

* - -

o * w - *

"-^ - o* b

8.

nempe

m."-"v'l'*'""/m

- - - ? m w-t

-

»

Lj

j 125

Quotus etit

—

terminus duodecimus defidetatus,

X. Datis tribus numeris proportiona-

litatis Arithinetica, Harmonicam ex illis

li

erucrer

d

æ'gjïäz;.

1. . Ducatur primus proportionalitatis Á-

rithmeticz in (ecundum, &'producetur primius

n

pmportionalicatis Harmont!a.

2.

Duc deinde primum Arithmeticum ii

vnfu

lu

tertiuri, & proveniet fecundus Harmonicüs.

s

;. Denique (ecundus Arithmeticus in

sertium dudus, producet tertium Harmonie

fuptt

&um,

E

| *Exem'prium.?

vaportio Atitbmeticá - - - h

7. /' Ht.

775

Ejiis banmenis — . : u zL

33

Dic?

— -s

)

39

'N'—ä,

D m

ÀÁRITHMETICA THEOR;r,

—— —

—

Manssenaiu H H EDAS n OM st

(Diciturautem hujusmodi Proportionalitas Mufica

ditot;

fïvc'Ha'rmoni'ca,'qma'cius numeriplerunque habent pro-

I6 üttQ /"portiones cas , in quibus. Coníonanua Mufice con-

M

j : fifunt.)

A

E. G.

d

li 64.

l

llj

f

fres bi numeri 8.4.6. confitunut þroþortün.g!L

;

n)

Nam iuter 6. 87 4.

qatem Harmonscam vel Msficam.

esl propartto fesquialtera conflituens con[onantiam, 258

diapente décitur, ffve Quinta, — /tez snter 4.€) 3. esb

: ,ïrapartioþ:quitcrtm.can/htuem Confonanttams quam

|ue 409&

diate[faron frve Quartam vocazz.

De'm'æ,'t zter ex£re-

m alterin |

anot 6., E. 3. cernitur proportio dupla, qua ïïiqï aE dfy

[

|

con[onantia , fFue Q&tavam cozflitutt z 4tque eadeza

l

odo 42 smultsst ais5 sdems cermitur.

6j 512.*

a Md gnrscmmmu al TEURU

yortiona: F

Ex[oame.

J ex lll

Ad ptopofrtiones fonorum,; in ho-

dierna noftra Mufica ufita

jlitas À

ruim,

r priqu

Wt Mufica aimatotes omuium fonorumyin bodier-

ha noftta Mufica ufitatorum , proportiones in confpe-

meticu ia

onicüs.

Gu habeant ; haud abs ve fore putaviniu , fi ex hat«

seticus 1l

monicis Cl. Iobanti. Kepleti, €4i boc laco eg & ]vares

Earrionis

jpropgner'emui!

P

"h

[

D

& IntCKf

M

so

PaAns IIL

E

l

AA

—

ass

Wl' I

L. Intervallorum cMufícos

YAHi

Sml ml

einlüpimidn

sss

[

|

m

.S;gnd.

Numeri| Proprrnane:.

g m

Nomsea I

Éminiuti l

'Of«

"

Limmá:

23).

Super fepta-

GUiCUl

128.

párties cetcfi,

más vieefi-

$ pumi-

mas octavás;

Digti

|

chfs-

B.

des

25.

Sésqui Viges

O&N

H.

€.

246

fima quarta;

hii

—

B.|C.

d

16;

p ii

A*

Sesqui decí«

J

qrun

Semitoniufi.

15

ma quinta,

| ib

PU O

*

l fLo

lde-

Ti

Tonus vel fe

e

IQ ;

M

€üdá mincr

pE

9.

Sesqui nioná,

a

'T'onus vel fé

9s

Sesá, oCtavya.

p

€undá niajor

]d-. lg

8.

[

Y

Tertiá mts

nor

P-L

|

5*

Sesqd, quintas

l

NT

"'Tertiá má-

C;

$,

Jor«

AO 0» »Q0 n

|

[

Sesj, quart&.

f

Ppiateffarori ;

4*

Di

3.

Sesqui tertid,

five Quarta.

G ld lc.ld &C.

N

.. D'apente ;

3.

li

Tivc Q—,mta

d.lc. lf.lg &c.

2«

Sesqui alterá

NT

Nominá

AgnrrtuwkTICE TüzgOnET.

——

t

o g

$t

'&—.N

ia

Slgmz.

Nueunmerti

m

Nam"ld. I

|

mintmt

l Proporttonese

[

[

8-

—

Sexta mt-

Supermpar-

notfe

gþ.tf.; I

$.

tiés ql"nfaf.

l 'lerfyge,

G-

Al

—

Sexta má«-

$s

Superbi par-

jot.

€e

fU $

3*

tiens tertlas

SuW k lls

pamgs (ttä

104 v

|

Superbipar-

Septim4.

£.

:

maotyg,

GI

2

' ti£5 Ícptim: s

Diapaíon

S&mi Ti

o&ava.

g.

ä

I

l Dupla.

-

[iama quanà

d.

——

—

2. Integrum Syäema unius otl av

Stiqui deti

InterGallorm mti

màquittts

nzorm»mnominda,

' Slgrm. ' Num.—n.

Bissosidsdutis

POSPAU

G.

2160.

Limma.

|

Gez.

2048.

Setqui tioní

Semitor,

A.

'19',00

Semitof.

B-

1800.

rj od

Diefis.

H.

1728

Semiton,

C.

1620.

eeq quintà

ï.lmmä.

Ce5

1536 |

Semiton.

j quard.

d.

14.4.0.

Semit.

de».

|

135 0.

Dicfis,

jequittrtii

e,

1296.

Semit,

f.

1215.

Squllml

|

!

limma.

fCJ-

11j

Semiton,

g

1o$90.

Nog:m:

D a

H

w

ä

lt

$2

tt—

PaAns KI-II.

n ]

Horum autem, ut C prigrum numerotum, bae

ng

&5l tati0:

À

9

!

7

|

Concipiatur animo Chorda quzdam in Mo-

;

Wra

|

|

n

nochordo, vel Collo teftudinis extenfa , & inter

;t

(!'?m

duo ephippia five magadia comprehenía.

r

Ea intelligatur , in priori quidem particu-

/X

larium intervallorum defcriptione in tot partes

genite,

divifa, quot proportionis antecedens terminus,

k(u[]dUSï(

five nnmerus major exhibet.

ngfihf'j

duiumdi

Confequens deinde proportionis terminus,

five numerus minor oftendit, quot earunderm pat-

tium debeautur fono, eo intervallo à proximo

, h

diftanti,

ag

E. G.

l Pwd

Si inintervallo diapente fanet aliqua chorda g,

tb pe p

& integra [na longitudine in 3. partes divifa intelli-

,U

gatur: competeni fouo d, diapente à. G« diflanti , ea-

vundem partium, 2. Vnde fi ex tribus pavtibus unani

.

Il

digito tangas C quafi aveliqua cbotda. abfcindas , fo-

li

|

!

tiabit cborda refiduum d.

N

In poftetiori verb integ:i (yftematis oCtayze

(

deícriptione, tota chorda intelligatur in mono-

chordo aliquo in 2 160 partes diviía: (onetque

eadem.

e' gt&

1

G. H fi quevatur, quot eavundem partium

hemo»gcnci

TCIOg QOT

competatit fono d, qui diapente binc diflat , invenies

AT

Bwdgevi... 1 Tu.... d

hi

]

ESt autem inter vumeru - - - 2 .. . . g160

lithum d

3](

Kt alterum bunc minotem - - --- .. .. 14

/40

ÜeN

:

Difeentis - « » - --- 2u. 728

Qtionts,

Tot igi-

| u

.N

Akr'rrämzrxe"æ THEöRET.

E

Dd

a t GE ARU

M UMHDMENEDUEE r il

Wmm: iW

Tot igitur partibus a tota chotda

G, digito alf;

t n Mo,

fiffa; fonabit vefidua d.

3 G inte

Efld, propovtio inter 2160. C* 1440. Sesqui altéra r

t

que est int—eï;. C 2.

n

H

puticu,

XI.. Datis tribus numeris, quartum

| t purte

invenire , qui fe habeatadtertium , ficut

5 Qtahinus,

fecundusad primum:

5 ttttins

Het e$t Regula Proportionis autea vtulgo Dz. Tnt,

ydxum diia: & quidem Diredla , cujuw bac e8

'Erndcm p

wejf:g.

à ptorimo

I,

