f t

fice fjeculi minor esl, quam vera vei vifibilis diflantia

fris m

ab eadeim fuperficie,

Ratto e$l, quia ltnea incidentia

n $

confütuant

eaudem imaginein terminantes in. cestro. [peculi con-

eurtunt C acuuntur.

muterfil

$i verà. afpetkabile fit diredlé contta convexut

It Cut

fitum. C oculus in eadem lined flet ; tunc locu ima«

ifutindu

d u

gini à fuperficie tantum diflat , quanrum ipfutn afpe-

4

&alile.

dtualu 1.

TET

15. Quó globus fpeculi convexi minor e&;

eó minores etiam funt, cum diftantiá, tum imago;

uu F radi

Eó majorcs autem fiunt, quó vifibile propius ac-

LU

.cefferit.

LL

Quo minor exim esl Civculus convexitatis [peculi,

: Mly L cerp

eà etiam locus imaginis vicinio eil centro, in quo per-

1. $

pendiculaves coeunt; & pey confequens etiam minor.

inlds,

Quo propius autem vifibile ad [beculum accefferit, 8

Bdl hr

majotem angulum ad centtum confltuet , Cr proinde

Mtitt

snajus videbitur.

Mnlgrg

( De Speculis Concavis,

LOT

16,* Oculus in centro Concavi Speculï' exi-

jn ütpa ojfc

ftente, videt fe folum:;

t

ütb ]

| in & extra Pcripheriam ipfe

,;ufgiam videtur,

i LU

Na4m

|

Or»rtcA.

772

epessmdm p

7

od

——

;

Nam quiavadit ex centvo pevpendibutariter 0thi«

"N P'lüf

mes im:idunt n ]ïtperficiem CORCAYATA , 1d€0g3 in/äp/ö!

vefletuntuv, C* vur[us in centro coeunt.. Oculus igitue

[

in centro cov[htutus pratev. feipfum. nibih cerneret.

&.ïmævä,w

V;

1

In Circumfeventia verà vel extva eam conflitutusocu-

b

lus, quocunque vadiaret , radios tdnen aliovfum vefle-

TM

üeret , & füi ipfius imaginem coutemplari non poffet.

l'ghmümä,

Vnde etiam fequitur , quod nullius vei , in centro exi-

YU

fent;'s, imago, ab oculo alibi exiflente, videri queat.

3. hr

17. Si oculi in Diametro fpeculi concavi ita

wuu.'n's;m

conftituantur ; ut uterd; à centro zqualiter diftet,

neuter feipfum, fed alter alterum cerneret.

h

TULTS

In Concayo [peculo b a d

á

iutab

!

difleut in diametro d e b oculi

lg

i ( f aqualiter a centvo c. Ra-

diet ocului iin a, qui refledte-

// NN

tur in oculum £. Viciffim f o-

L"J :X u ]M

culus £ tadiet in 2 veflectetue

ejus vadius in. 1 adeoque neu-

j

m

ter oculus feipfum videbit , fed

oculus i cernet oculum £ & oculw £ oculum i.

:.:.-Jmum»;

yriith :W

18. Specu.ium Concavum imagines ; p—ræfer-.-

tim lucidas, extra fc jaculatur, ita, utin aére qg351

T.

"

pendulz hzreant.

d F?MIIF

,4:(;51»5

est in conmæfilf ptr-

j

Ratio.esl, quia locu nnaginis

M&w i

pendiculavis incidentia, C continuata teflexionis, quà

concttv(us in concayis extva

eculum. in aere fit, ut et-

j

n

Y

þm""r i

jam fupev often(am, € g.

| Schemate pag. 773.

Sit b Iumen vadians

in (peculum concayum e ds,

(s

f

!

d

radii b c.in oculum a pet-

[m,—!;hc pundum veflexionis

Ccc 6

/

pendi-

PAns- TE

n a

o Kai MERSUERSO Pal sss

-—"

iähäicüluu& Aute

" z'mid.ezz;iæ eri

t b c d, fecans vadiz

um ümmt']

veflexionis e a. in pundto c.

1bi igitur erit imago lg.

lii 1'"

giünis, mediusque atr putabitur ardeve, — Obferya au-

if t

zem, quod quantà fueris centvo [peculi propior , tautà

ittr i

evadet iimago wajor , penitus à Speculo fepavata , ut

u u r

quanibus tang? videatur. — Et (i in loco imaginis c pa-

chMN :

pyrum aut. aliud folidum admoveris , evidentius appa.

;x, 4[9; t

rebuut qmnia.

$i verü in loco b. flatuas Nivemy, aut

lm d t

ágneim, oculus in punélo c pofitus, fenfibiliter etiam pet

iil il d

eipiet frigus mivis, vel calorem iguis , qua una cum t4»

pyt

dio vifibilis vefleckbuntur.

- 19. Concavum fpeculum , Soli expofitum ,

comburit xavsa; intoto ciuidcln axe , fed validius

in centro.

jnipil

htC)lmdme:

Finge ,per-totam fpeculi , civcu

Y

-

lavitet concavi , fupevficiem aliquot —

Nealic

vadios ey centro Solis pregredi , &

Juc inrdi

u ii

£um xe undiquepares angulos fa-

cere s in fuperficie [peculi , qui re-

- Qd

lexi incerto pundto coibunt, G pr«-

Pt Gtmti

:

-

2bs

ia gu] j

debiliter.tamen , quia inunum pun

Q.'

c

V ni r

Enm uon mifi uniw peripberie tadii cb.&;uht. ,thö 4-

Wil d

jot autem C* amplior eft Circumferentia, quove plures

incidentes c4

i Dy

pit tadios, eà fottior quoque e$t combu-

D

jliü ; Q hec fit fecundum axem.

Ühitta

« Centtalis vero combuf[lio fic probatuv. - Effo fpe-

culum Concavum defgh, & sola b c vadiet im il-

Wmü LT

li aflqm m

lud :per .entrum fpecult , vadis aig, bif, cie,

Mb ( b

ios:quad. af:z(z.'s ii radii intetéepti inter pu

nidacg

Quj

ceniute

J

-

.781

1

Wv"ï

hm g i

-

:

E

VOpnc.ï

0

um

W'-'w:,

^ Ihy

goncurru

nt in cenivo i. ,Qujd enim omnes fant perpen.

[

^

diculares , ideà in feipfos veflediuntut, c [efe dénuà in ,

tevfezant in medio (beculi pusucto 1. 1bi fi vöihäu]liäilü

"WM?.

qat evias t pulvis pyrius, vel fülpbur admiovéatur, ill; ,

Ál

TT

L

co Solis ardore accendetur. Vétum quia portio [beculi

e g valde est exigua, nec adei Viuliorum vádiorum ca.

*'ff",—wgt.

pax, atá, reliqui ómnes illapfi vadil folares alibi in axg

DT

quidem, fed extvà centrum, ultrá cirtad, illud concgr.

;:u,jf;k-lm*tn.

LT

iunt, ideà debiliot eff [peculovum Cayotasi opetatio, c?

fignot:

n ld

De ïxtcguiariöuäQ

p

Yrregulavia Specula funt Varia,alia fampliciováj

H

!

ut Cylindraceum, Conicuri, Ellipticum, Hyperbolicum;

Parabolicum, G'c.. vel Compofita & Regularibus ; vel

i

*?f

f

|

E

plané inordiüáta C* afpera: C bhac omnia vel intus;

)*

"

J

vel éxtüe polita. -

L

|

Quid alitem Cylinder & Cóma fit , didiumi fipr

hf

|

;

63 in Geometticis, — Hyperbole ; Parabole, Ellipfis;

L

l

funt liita vel figura , ex cura C* Tcla mixte ; vedlo

C* Curyo partuipantes :: Parabole ex &

quo; Hyper-

iM

bole plus de tedlitudime : Ellipfis plus

"n

"]

de Cüryitate;

yit

f

30. Parabolicuin Speculum veliementiffimé

"

/ '7;

€omburit;

Omnes enim Radii à Sole incidenie; » quoruti ira

n H

finiti fant, veflexi bic uniuntur cum in Concayo tan-

P" (

!]

"

ji

tum aliqui cogantur in unum., — Et talifpeculo Atcbís

M

MH

imedes C* Proclia elim trivemes boflium combufi fe ls

I

&uiitut.

j

à1. Cotii«

782

—

-

|.— at

d n

mu

»lþ;:cula adurunt qu

1d;m CtIä,

um jf

fcd zgrius,

if n d

Simplici plano vel conveo aliquid comburi im;

PUFiüü esl ; quia Radii difperguntur nec UtiquATH COl

NT

t

ant, . Si tamen pluva vel plana vel convexa, vel C0f«

&AYA apté ita conijtmgantur, ut fingulis compofítis Cir.

eulus poffit cireumfcribi, necef[fe

Ü

foret tadios folis à fin.

gulis füperficiebus vepercuffos, i

n unum punitum, cens

ttum fc. cogi, ibi, accendere,

;

55. 'Ir*rc*gularia g)ecuia fe

Reguïarliuïh-, quoad licet.

quntur affe&iongi

ME

Sic Cylindraceum exterius jnxta longitudinem

plana, juxta latitudinem convexa Jpesula imitatur;

quia ex atnbobus ef compofitum,

Df

24: Semper autem imagines monftrofas red-

dunt;

E n

lmapines entm ajfimilantur jþetül&. Heoo, irs

igl!.

5

TOg

,

i Mf

ularia fpecula veguiares .(7' genuinas imagines té-

amrefrdts

Jiectere non poffent.

24. In univerfümVeritas reflexxVifionis exa

N

igua, hallucinatio perpetua fere cft,

Wl fiperf

Non enim ip/u

ia vel um

mn-Vifibile, fed tantum ejus ithagé

yidetur, ib fape ne

tmago quidem; fed folum quadaii

IT

eiloruin coufufio. -Et fi ipfa imago Apparety eam tamen

Wi p

£m vatione coloris , rii vatione Jfigure , & materia

itity p

€ forma [peculi plurimüm immutare

potest, — Denia,

& Mj

tiec quicquam fio locó , fed alieno omnia videntur.

V Cpnis

Vnde Optiéi Imaginem , etiam quá integerrithá

j Mi

68 ex [peculo veflexam dicunt , cum re; ipfa quidem

n l.llm umw

fis coloribus C figuta pavtibus cetnituryfed fitu alienos

F

aliqubi

i n.

A

OrsTic.

—

um

^

ïh üägno *HC

alicübi (7' aläenic induta quantitatibus, (7' proportione

yartium figura inepta. . Breviter: 1mago reflexa eif

Vifio rei alicujus cum errove facultatum advifuis cone

qutrentium conjunita,

tv :mg,;

ii

i

! lfhlggþæ;

"f*".:' fmr*—,.lfl

OPTICA

il, WM

ufm.l

Pans IIL -

MESOPTICA

[ 1208

GAs.L

1!;.':!,'(:1 Fupg

Mi

Definitiohes quadam i-þmþlefï*eni.

::ghrsr:ii;,

1. Mefoptica eít , qdux de Vifione refradtà

agit.

T |

2 Refradla Vifia eft ; quando a!iquid per Me-

r parit

dium refractivum cernimus.

$ Medium vefra&ivum eft vel Geminum , dis

m ::iüf»ï'ä:

us

yerfas fuperficies , diveríz raritatis & denfitatis ha*

bens, vel unum diverfimodé affectum.

j n

Talia media funt etbev Cf aér: atr C aqua: ati

qz:iy'mi'äjwf'*!

€ vitra perfpicna , five confpicilla , per que videmus:

p

aer item purus C* nubilus, Crc.

jj M'ri

ft vel Incidentiz, vel

4. Radiw Mtfopticus e

iif

R efractionis.

"T ii

$. Radius incidentia cft, qui à re vifibili per

ml

EE ub nuu, incidit in fupcr&cieni diverfi dia-

j,i uf

phani,

Yib

n'rmr»///f":f

296

MA -

PARS II-R

— — -

ia

at

I

| 7: 4b d ;a:;vi/ïbi—li r

b incidens in diverfan

: vcrfl mcd

R

diaphanum £ c d.

-"

lio i

À

i

6. Radiusrofra- C

& d

Ia

&ionis cít, fecundum

*

TT

quem ille, jam diver-

wroptus &

fum mediüm .i'ngref.

i

ä

fj Mj

fus, refringitur.

E

h

s difed

Vt d h vel dl defuotens à ieBhitudiie linea b di,

j

2

efràctio énim eft incurvatio radii inci«

& ]

Jentï

&, ad angulum conftituendum.

; Ml

8. Pundüil vefraclionis ; cft duorum horum

Y.]

radiorum coinmuhis terminus: p pun&gim d.

fattonem

v

9. Pérpendizularis incidentia cít;que à pindto

fer vifz, ad & p&:r,fupörüciem diverfi ràedii ád an-

1 antum rt

gulos réctos ducitur.

ERE axa

TAlis esl linea b c £

in Curya.

in /äpeqäci; piami; bcg

:

D

.dó; Perpenduularis Refradtiónis vcl Obliqua:

tionis eft ; qu£ per purictum Refra&ionis Ortho-

|

H

L

gonalitef tranfit ; - Vt lineá a d g

-

| VCTrllm«me

i Angulu incidentià eít; quem conft

ituit ixli

K ïilïgitur

fuperficie diverfi medii Radius incidentiz cumi pera

qure(t

pendiculáii refráctionis,,

Mi

Talà e$t augulus b d à;

Wt

iz; Angulus iejiaäm eft; quem conftitait rà-

'

LE

dius refractionis, cum perpendiculàri Obligüatio-

ifülaïis |/

nis in fuperficie diverfi medii.

LT

Vt angulus g d h,

B angr

Pa

!|

1ii

| OP'r;c../E.ï

785

NNNQ

agameecupe Gui

Mnesnedbns T N

;

h l

13. Angulus

z;faäionü e

ft, quem in eddem di-

- verfi medii fuperficie , radius refraCtionis ; cum ra-

. éio incidenti; recià continuató conftituit,

Vt angulus h d i.

m

14. Refradlio ad perpéndiculum dicitur, cum

M

nlï

radius refractionis ad rcfra&ibnis perpendicularem

ï )

propius accedit. — r b d h,

Jl

Is. Refradlto à perpendicule, cumab eádem lon-

gius difcedit, quàm incidentiz radius continuaus:

V*bdl.

":mä:x:r.,:fnj:,

.....

J

i6. Porró Refga&iö duplex eü,.Simpïcx: &

Mifta;

,

W

[

17. Refradio fimples eft, cüm rádiis prater re-

Milud

?

fractionem nihil aliud accidit.

L.

t

19. Mifla , cum radii in medio diverfo non.

ü!nfffïjf,g.:;:

j

Iw

tantum rcfringuntur, fed etiam reflectuntut,

"

ij

CLur .

N

j

'De B

GHonibus. Refratlionms

| ;":5*-0»'15 T

fimplicis.

*

l

"u

1 Radiüs perpendicularis tranfit etiam di-

y:ï:'«

verfum medium à refra&ione illzfus: fed obliquus

TA

J'r

refringitur in diverfo in

»

edio , eó magis, quàó obli.x

jsia

quior eft.

Ratio est, quia pévpendiculatiter incidens vadius

fortior «51, «* minorem, Obliquus verà debilior, & ma-

j

j

e

jerem vim à medio patitur. « Quamvis autem perpene

wlg

u

dicularis vadius non refringatur, magi tamen coavita-

J

à

Tur in denfroti medio , in vaviori vero , libetius evagae

tur, ag dilatatut,

yl

Ddd

$, Kae

A

PaARs 1III:'

7386

— —— —— —

"

E

-—"

m

H

. s. Rädills obliqué incidens in denfius me-

dium, refringitur ad perpen

dicuium,gö magis,qtïö

3

j i

deníius eft.

A d

. vt fi.Medium £cim flatuatur denffus medio

( lt

c b da vefradiio tadii b d. qua est dh fi

*

r ad Pwp"f"ï

diculum a d g.

od

3. Kadius in farius medium obliquä incidens,

mm'vcï;'e ü

nl

e

refringitur à perpehdiculo , €ó hmgis ,quó rariuï

$

jtamit

Vt fi medunn. £ cim fingas ej]?a mriu'?f*quram'

7, I

cf medium c.b d a; refrattia radti b d , que eft d l,

;:ndjculzri's |

Y

&Ul

fit à pe

penduulo a d g: ultra Radium incidentia rïæ*.

ü

4

à continuatum nempe b di.-

- mf

M eclai

Ratio buje diverfitatis esl, quia den[tu medium

wmbeci

magis vefiflit Ó* coavibat vadios: in variovt verà , lie

LUTITT

beriorem babent tvaufitum , (eá, dilatare poffuut.

- 4. Hinc etiam Radio obliqué in denfius me«

jf af

dium incidente,angulus refractus g d b5 eó minori

r nfadi

R efractionis veró b d ; eó majór fit; quó denfius

uf

elt medium: & viciffim; Quó minus denfum me-

-t il

-t

dium efl, có major fit angulus rcractus; có minqt

veró angulus refractionis,

hat d

lllic enim angulus refradus: àd perpendiculum

D) mtoncurf

LT

þropim Accedits à Yadio autem incidentia continuato,

dongiw difcedit. — Hic verü & perpendiculo loygius dif-

l, Dote

cedit , ( ad vadium incidentie continuatum propiut

-»

qmd Peï dif i

eccedit,

lp

$. Radioaütem obliquä in rarius medium in-

LUE

cidente; üterque tàm refra&tus quàm refractionis

Pl

angülus c9 major fit, quà rarius eít medium, an«

"ii

| guo

]

OÓ»srtc.

797

1di

N

5 tj

N

ulo: tamen refracto,refractionis angulurmn femper

i

u

Perante.

In boc émim variori medio angulw vefia&zonu

.lhl'l 'Jl

fémper e8 pars anguli refratli, C ptomde toto mivor,

n

6. In refra&ione non vidétur vifibile;fed «

:duntaxat Imago; nec genuina femper, fed noanun-

um

quam valde confufa.

W

Nam quad fupra de veflexiouibus , dixisius , id

ipfum etiam i vefractionibus accidit.

nl

Imago refracta videtur in concuríu perz

HU

pendxculans mcxdentzæ & radii refractionis con-

Y

» Ml

tinuati,

Sit vifibile a éx medio-den-

4 u

;p.Lm

xk*l

ftere e clain fuperficiem ve2

K

]'.

viorem b e c incidens, quod i& x s

,V"H'

pundo c non diredte tranfit ad ..2

-

-

-

......

1, fed refringitur 4 pevrpendi-

-

—

culari refraclionis f e1, & jït

--

N m

3

tAdius reþaäu& e k, qui contí-

E

— ——X

- —

-

—— N

- —— ——

——

huatus u4, in h, féilicet adper-

—

——«

in )](

pendicularem incidentié a c d;

monjïmt ibi imaginem ipfius a in h. extra /uum l-

cttim, in concurfa perpendiculatis incidentia, &

tcfeá-

ugl[h'

! !f J

&ionis continnate.

yi

y"liu

f

]

8. Poteft aliquid per radios fra&tos videri ;

,

"m

quod per directos cerni nequit,

j

n

Sic vifibile a, ft €um oculo in eodem medio esi-

J

flttet, nullag, vefradtio mtuvemret, direclé non poffzt

TUl

cerni finiftvorfum , nifi ex punio i. At quia a vifibile

j

it medio denfiori ,omlm yero in trioti confiflere poni-

p

A.ll ".

ed

^

tub

M

Pags ÍT.

"

aagiapterc s.

m uupUrur SEmearIC )

—^

zur, videri potevit cti.z'm ex k: non ipfum quidem vifi :

[a;; p

bg T u

lile a, fed ejus imago h in denfiori medio vefracta.

t

Experimentum

p

bujus babere poffu-

g u

1*/'

mus in moneta, pro

]

—

éyhm 4

jetla in aquam lim-

m

gt

((v

C«

E;

pidam; $i enim eo

AX

77

OVA

g m

uá, recedas ; donec

'3'/

p

E

iflam monétam in

.-

gf

'

fundo vaut vafis

L-3

— ——

ww

"

l

g——J

E

——

mnedioca alttüdi-

P!uw'.a pulit

e

ni po/z'tam,ob iuter-

gj

jedla inter ipfam C

jl

vifum no[tram lateva vafis , videve tiequeas; deinde $ài

lo conlfur

illud aqua lmpida vepleatur, fubito iimago inonéta ite-

, um

frvero n t

i

rum apparebit, & vifui noffto fefe infinuabit , extiá

i v

fuum locum V'em.m

I

Y

, nzajfrgg qüamn ii fe est,

AUA

Vudtnme

NSAVA

)

N

W

kXx

N

7

dihasge

NNN

i

? t &t vidin

Á

»

V

W

Xxx

A

W

NG

/I/M//////,

: n qiaí

:

Z XXN X

,X Aü M

u

,

l

A

d

/

,

L

L

7

Z(1

i

i

/ll

!;:X

m

r

u« Z

bov d

,——;

;

NS

N

3

.x

SS

SS

S

SS

Hg

n xdfom

M N

It que

Sic propter Vapores é terra afcendentes (qui 46-

, hign;. li

yem nobis proximium panló cvafüorei, ininiig, diapha-

H cunfpiciuntm

numquain eft faperior ejus portto veddunt) sol & flella

t hgt

omnes juxta borizoütem nobis non dirédià fed tefradté

'* W!i,fn Wf

apparent : G ob id elevatiores feulper majoresq, con»

| LT ji

Jpiciuntut , quàm veverà exiftunt y ceyuunturg, fépiti

jupvá

T Ti ila

u

Opfxc'æ

785

—

IN

li

dfï[ t

M

^

fupra Hovizontem , quando infra eum adbuc latent.

Qb quam etiam Caufam Hlollandi in nova Semla

N

|

hybernantes, eum aliquot menfibus-prefentia ]älis C4-

|

|

vuiffent, quatsordecim tamen diebus ante expeltatum

& juftum appatitionis tempus imaginem Solis integré

con[pexerunt , cum nimivum 5« gr. C ultra juxta cal-

s

ex

R

culum. Aftronomicum infra borizontem adhuc lateret.

:

CC COART

-

EC

Ex boc etiam prater tmorem celeriori ortu , ma-

2 E

E

p

jorid, forma Solis tauquam magnam vapovum CopiatHy

-

in pluvias tllo die wefolyendam prefupponente , vulgue

EM

EOR

luvias predicere folet , varó fallente ,&" prognoffico,

H

ufn confirinat

9.

9. I. Cumres vifa & oculus in eodem rae-

A i

dio confiftunt , concidit locus apparens cum vero:

"m

2. Atcum res vifà confiftit in medio denfiore, Vi-

AH

"

füs veró in tenuiore , locus apparens , femper eft

"] l

propior vifüi, quàm verus. 3. Cum denique res

vifa eft in medio tenuiori, oculus autem in denfio-

ri,locus apparens remotior eft vero. — Quia ergó,

quz ex viciniore loco confpiciuntur , majora vi-

1

dentur, quia füb majori angulo comprehenduntur:

"4

, Quz veró ex remotiorc loco videntur, propter an-

gulum vifionis minorem , minora apparent ; fit et-

l

jam, ut qua ex tenuiori in denfiori medio videntur,

A^

majora ; .quz veró ex denfiori medio in tenuiori

"T Mf/w

1 W;ï ;

confpiciuntur, minora appareant.,

4

I'u

)l

Per banc vationem flella ex aere tuvbido C craf-

hii

l i

fiori,in vaviffimo C fubtiliffrmo atbere vifa, altiores

minoresá, juflo appavebunt ,. Nibilominus tamen pet

/ j

(M4

ï l

rationem illam priorem , fi , ut fupra dichum , citca ho-

j i"

3

rizontem

799

—— - haM ama us Cco n ganiieteir i? us

—!—

lo

—

vixontem Orientalem vel Occidentalem mkgna TA

po-

j li

vum craffiorum copia fit, ut fiert folets. Et nos ex aere

j

puriove Solem vel flellas ovientales vel occidentales a[pi.

g i

ciamw 5 appatebunt ,etiam. pvopiores , wajotesque

TE

juffo.

1

a ul

10. Kecla, per duplex medium vifa, videntur

ja 1f

fracta.

". j

Caufa ex diclis patet. — Expevientia autem fumi

; Hin

potesl 5 Ex baculo aquit imm'erfa cujus pars qua fub

aqua eft.elevatior videbitur, quatiqua es extta aquass

gl poteü

d dbl

Vnde fradià vel incurvati (eciem accipit.

IH. Concurfus radiorum lucidorum fra&o-

i

rum , 1

gnem etiam generat , & accendit cgmbqf

tufh

ftle.

h..

dw u

Cogitur enita G unitur virtus firg

Qlotum, C for-

sp prini

tior fit , Augeturque, ut ignem in combu[hili materia

Mi bt

exitare pofot,. Silentis Chbryflallina convexa fuperf-

ikizrimnaqm

cics vadtos Solis excipiat , frangunttr illi in boc media

n Pa

den(iori ad pevpendiculums posl ex lente egvefji in aére

m ; Vndt

qedto vatori denbó franguntue , fed magis à petpendi-

- ial ec

ä

eulo : fi:g, bis fraos paulatita in wno punito coire ne-

x f

ceffe est , ubi uuità materiam combuffilem accendunt.

: Qu

-

ii n

CaAPUT IIi.

j Aref

& ruius

De Accidentilus , & effetlis ref*ïäiiianü

mf/ldq

tbalada

]

m

lerm

D»)

!U

!

te 4

olita Arlefra&iva, funt etiam reHexivaä 'Q.b

FU,

quod refra&tio & reflexio .mifccri Pomlllþ.

It

ss

H UNES

—^

j

Or»rTicA

—

Maneiqp

a

"a

n flili;

: !

1ta pellucida Corpoïa; ut aquá, Vitrum-Cryfiat-

! L

Tl

dï»'lih;»;

lu , plerung, etiam politas habent füpetficies , ideaque

imul illapfos radios pavtim infiingunt , partim vefle-

M a "

&unt. ^Sic Tunica oculorum funt corpota Refractiva,

WUs

quia radios vifibilitum veceptos frangunt ; fmul autem

etiam. Reflexiva , in quibus intuentis alicujus imago

quafi in jpeculo depingitur CY vefledtitue.

t i,

2. Hinc ejusdem ; Vifibilis gemina imago

cerni poteft , una fortior, per R eflexionem;

MC

altera debilior per. Reflexionem & rcfra&ionem

ff.;m m

y

-

v

fimul.

Ita fi jþlendente Sole , vaft al?'sui imponatur Spe-

culum && aqua affundatur ,. videbitur gemina. Solis

n )

imago prima C majot , qua ex reflexione radiorum ,

mj

Solis adoculum devenit: Altera qua oritur , cum va-

rl

dii etiam aquas ad perpendiculum refradli tranfeunt ,

T

ibiquein [peculo relucentes , Ab eadem iterum vepercue

:f;"uw,".::fgl:,&im

tiuntur ; Vnde in aérem egreffi nova refractione Áper-

Ti iMW

pendiculo . oculo occurrunt , 2maginem aliam Solis de-

feventes . fed ex mulriplici illa obliquatione longé debi-

;:MWIW

liorem:: Qua altera imago aliquibus , fed perperam ,

flella Soli vicina videtur.

3. A refra&iionum doctrina, Caufa petenda

i

|

eft, Cur pówaes per cava, gescfoug per convexa

confpicilla clariyis videant; & alu quidem per ma-

j:äärW

gis, aliiper mitius cava vel convexa ; pro diverfitate

oculorum.

'Jïl.ïï)üli

L

|g^

" r&::;h

qtgegBJmc

(

2

Ddd 4

29*

PaARESs III,

M-—-—-.J——*—.——- —— -—-—-—-l——-———

wecevve enimoculos d

K

lp

À.

T

MLL (

remota videndum. afuefece-

vant.. Quod fi exgo convexi

,mllz h

stantsr confpicilla , proptn-

4

fcd roli

quum vifibile tminterjeBto vi-

c b

1r0 immutatum , . quafi de

*

eilibent

« ,

I'

i

lougir quo adventre. patabi-

SSESSSES

NY

N

N

.

.!

tur. "Stt enimoculu Zö'eea',eug

SS

hi

q.r.s. & resw[n[aprapm-

3779 Fa

y at

,'—xïvü "7p "0',,

qvá l ad quam aliquis ce

l Wrndd,

IIUM" utatur 4utem t0n-

ze-

|

"

vexó corfpt.ills m n o p. Jgitur t4dii tei wj' bilisl,

geplur

Tidm

(preterquam quod inipfo vztra denfiote paululum rt^

fr:nguntur) egreftt ex vitvo , 4 perpendiculo magu di«

llomm, P

þedtmt $

€& fiant q p.zmllelt 0q. C ps. Oculuti tgs!m*

faloram

parallela vifioni afuetus , ven iflam accuratius certit,

quia putat tadios quafi de laugmquo advenire , ex 1k,

Q? nef it , quid radiis interim in in.ermedio Hcterag;-

Ii

duini

neoptliucido acciderit.

2. Vm]f:m Qu Muwzþad propiuquavidendafe /fe

T

n]ïvefeL it.

uod]i DLT TPTT) conjþtczllo ukatur ,TE-

haguii

qmbota ei propiuqua videntur.— Radient enim punäaab

UITT

longinqua, quafi lmeupamllmu ad & bc, qui (pra-

u e

terquám quodinvitro cayo paululum refrzng.zntur( 4d

yerpmdtculum) extra yitruin mter eum C oru'um

Nibs,

magis 4 | perpendiculo difredumt , eruntque d £ 6' c h.

lIs tori

O:ulus tgitur , quia putat À propinquiori punüto c

Buttul

$maginem — provenire ,. tdeo dz]z'mätus videt 16-

Titone

anot a.

z

mmþeq

Hinc yerà etiam caufa patet , quan pe mnvexd

111

€0nh

l,

Q'P,'r-lc)g

79!

r NN.

Ls dissnd

a

"

il

eon[picilla omtiia

;&Qjora appareant , C per CAYA4 mi-

UOTK

gora ; quia nimirum (adit viforii pev bac convergut »

verà divergunt,

pe illa

p

j. Confpicilla multangula , (non neceffitatis

:

-

c-—

fed voluptatis caufà inventa) unius rei tot imaginc s

E — MÀÀ

iil

exhibent, quot fuperficiebus conftant.

i

A fingulis enim fuperficiebus obliquisin quasomnes

vifibile, ex equo radiat , fingula fiunt refractvones , fic-

' !H

|

gue fpecies vifibilis ali

?f'.".'ï" multiplicata 4d oculum

?enetrat.

a

Ab hac reflexionis &Axr"efra&ionïs miftio-

!

T

neplurium Meteororum caufa reddi poteft, nempe

:::;t',",* "

Iridum Solarium & Lunarium , Chasmatum , Pare-

Aj

liorum, Halonum;

*

Colorum , nubium , &'Creguf

« 0

fculorum,

ia

.* Delride.

u

i

dub

Exemplum infigne , cüm Reftexioni tum Befrqi

&ionis radiovum lucis Solaris , babemusin lride, arcu

- illo *c(z—le]ü pulcerrimo , quem DEws velut sjmbölumj

jgii

u

fue gratia ob oculos , (petaculo jucu

Adifimo , pofutt s

MFM

/

R:WM

-

euju cau[as inodumq

7

ue genevAtiüm [.tte opera. pr&e

m

eum eit.

14 DEUI

J

fa Mgterialis,' ïh qua generatur, eft

1] J

Nubes, non denfa , nec continua fed inftar vapo-

i

"ll

u

W

ris roridi liquefcens , & in minutiffimas [Lillas five

I

y

! (':'z'

»guttulas refoluta; ultra quàm quzdam opacitas eft,

);l m lþ

rationem plumbiinærgg fpeculorum habens ; ut

bempe expreffiores imagines appareant.

-2. Caufacffi

"

T

ciens funt Radii Selares, per pu-

l

E

Ddds,

rum

!

794

PARS Iïï.

/'-

—-*—-—

Cs

j qit

rumaérem a;l illam faþPöfïtam nube

mliquefcentem

delati.

TT

,

u p

3. Formalis Caufa eft mültiplex radiorum fo-

g

larium in illa nube rorida cüm rcfraä]:ig , tüm ad

, " I!; TTE

oculos fpe&tatorum rcflexio,

m

Non enim generatur Iri , vifi materia 4liqu4

- u

transparens Q diaphana , (qualu est illa guttularum

"TL

«multittde) ex adverfo sole collecetur, qu& vadios ex« — f

-

,

ecipiat quidem , fed tamen vedlà penetrare probibeat.

gumdæ, ,W

Vnde neceffe est priw fievi vefraclionem vadiorum , quia

in fl

lumen fertut pey medium variu:fimul autem fit etiam

-;;

:

l

mg angu!

teflexio , quia fertur inmedium denfius,

&

u u

|

Fit auteti bec veflexio ab infinitis contigm? gut;

jfm i

Vemdeni

tulis feu flillicidiis vorida nubis , qua licet infintta. fint ,

1amen quia contigué coberent ,nec fen[ibilem 4 feinw-

PITTT

cetn feparationem babent , ideo pto uno continuo quafi

Wt J

j Mu Q

feculo babentur.

n Figu

Nec etiam femel tantum fed aliquoties , in ,än;

Tit4qti

gulis, etiam minimis [lillis prius & vefringitur C ve-

: fiimdüti

percutitut vadius illap[us , quam exeat & ad vifum pere

L

pingat. Sirque non tantum colledtone C* aggtegatio-

- n tgor

se radiorum frathorum copia lusminis. in pxofunda va-

- Dalyenin g

pori fupevficie augetur , ut fortiu ad vifum pertingeve

Md il

pofiti — Sed ipfa etiamveflexio eam auget C* inten-

- Mpntth ij

dit , propterea quiat

eflexione vadius fit e,lïidfifï M

: quanflexione.

&itea fuetat v

TA C

U t

| Hï«muqa,; |

Effo

]

]

li

NN

O»p TIC ^.

795

"u-

EM

Eþa enim in hac figura

P/fh2

TA

E A

-^

—

li

guttula aqua votunda, a. b.

Ttpa

H

€. d. e. £. g. h. quia aqua cenu

*

h7

W

3

1(Lmlllu

Corpus bemogeueum in figu-

j

D

læ,,,

ln

^A

1

vam elemenit jui congleba-

xxxümn'ïllf,,

tur, - Incidat tadius aliquis

S

D

Miltg,

2

, Wt

5

v

| h, à a bini locis veflexus ad

]

ii*

! M"J í i

M

R^

eculum m rvedibit . (alicet à

o

fuperficie cava

uperficie convexa h ieeftatt

H t

guttule, prius tamen nonnibil immusatus, r in ame

,Wa t

pita flilla aliquoties veflexus , nimirum ex h in e, inde

TU

44 pates angulos n b poflea in g biacin ds ex d ina

nl

inde in£, rurfus in c5 ex c tandem pet h ad m vifutu

hm

defevtur octies circulatim vepetita veflexione,

Idem de tadio k a est judicium, qui exiens ex g in

um

m oculo cum priore conveuit , eid, nibilominus paxalle-

T ul

lus babetur , proptee guttulepatvitatem ,(7' impropot.

:zgwm

tionatam O.uli diflanttam.

faris c&;

4. Figuralridum circu

Tota quidem faperficies Vaporis tovidi Soli expa-

jl

j i

ti irtadiatut ; quoniam 4 fingulis pundis , m que

ii

diredli Solis radti incidunt fit veflexio;. De imradiato

tamen vapere uon plus cevnitut , quam forma arcut,

il

gil

l

p

O:ulus enim non percipit ullius vei form;;m ,nifiin illo

T WW

pundo axi illuminationg covfiflat, ad quod vadii in

Yapotem incidentes ad equales augulos veflcdaatut a

uf

qua teflexione (ecundum &quales angulos pyranuidem

"d

teflexioni. cauformant , cujwus bafis avcu r eumferibi-

tut ; & tantum forma avcuoculus exbibet .qua Itis Vo«

- eatuti In qua femper due pyeamides confiituuntur s und,

[|

illumt-

796

m

[ onsdibes RRE

PARs VIII.

ass "UE D rE

?;.d"

at

illuminationis; alteta Reflexionis: ac vifionis :

Pyra.

p a

mis illuminationis verticem fuum babet in centro lu-

minofi Corporis Solis:: ex quo vadiiad fuperficiem nubis

W":m

egredietur quorum alii oblique incidunti/ unus ver)

gilrur./

ad augulos vectosperpendiculariter , qui axis pyrami-

"

dis illuminationis eff? ; ad cuju certumpunctum radii

eblique incidentes , ad aquales angulos vefle&tuntue :

Ing: t*

C pyramidem veflexionis conflituunt,cujus bafis etiam

vll

àn fupevficie nubis , vertex vero in oculo 6E s axis an-

f:d ia

pem utvique communis.

4

lil WW

Cum igitte demonfiratum . Mathbematicu jft,

lm

€ feufu etiam comprobatum , (r ab uno pundlo in di-

yupr

ver(as pevtes , tejla linea equales protrabantur , quod

puipfa

linea. extremitates barum. connedtens fit peripheria

LUR

Cirenli , etiam lineampunita veflexionum in fupérficie

ibipn

pubis conneülentem areo Qouion circtlli effe neceffe eft,

qin hnti

Vnde etiam fequitur , quod Vitellio prop, ó4.

p

libri to. pluribis demonfftat , oculum nece[fario inuma

Carpon's fi

teda linea inter Centrum Solis C centrum Tridi effe ;

&

día ut centrum trium Corporum , videlicet , luminis ,

(colorum,

vaporis C vifus in una veita linea confiflant.

NT

Quod autem non integro Circulo formatam Iri-

nitin al

dem yidemus id nonitidisfed oculi , Q interjeitorum

quibtt p

ampedimentorum vitio conttngit , qua partem Circune

ithibi

fetentio Itidis defideratam nobis abfcondunt.

—

iuginat

Sele quidem . Herizontem. occupante , pracise

d vt

Hemicyclicam . itidem videmus|runec enim funnna eju

Ttiti

glti;udqo, (quaex bypotbefi femidiay:g;er e81) obfetva-

(qüigevep

0440

n c,[]k " * gui eenflituunt dimidium vedum, p&f ques

L

emues

ln

li

Opjlcæ.

797

u v —

*

sl

!inm "'ümf

omnesradii equaliter ad osulum vefleduntur.| Quan-

L

tuim autem Sol [upra boriz.ontem elevatur , tantundem

lere'e

iuäimm

deprimitur centvum iridi: infra botizontem ; aa'eþ ut

[*

:

i,

M

Sele 45. altiore nulla Iris naturalis cerui queat. Si verà

4

PT

Á

h

lv

i

eculus Jupra botizontem fezþbi!em in monte Aliquo tain

i h

'ïf.»x

long? eleyavi poffet , ut 45« gr. deorfum [peatet in

valleim , übivorulenta nubes est , tumm ton truncatam ;

'

fediotam C& imtegram peifecia Circuli iridem cerné-

ret , id quod etiam in artificiofis Liidibus Verum e[fe ad

FU.*W[

eculim patets. fi nimirum in conclavi opaco, in qua t4»

f! f':'aa:a";,uir

men pev. fene[lram aliquam apértam. Soli tadii in-

ml!mï.ä

l

tedi pofrint lumpidam aquam oté áffatii bauftam im

matn

L

adverfam solis plagam guttatith xpuas. Sic enim Vi-

W

l.uhv

débj liquam iridis imaginemy non atcuatath aut man-

4

m

TM

,

Í

T

;a

cai tantüm , quales natura nobii offentaré folet , fed

pl

integr? votuidam ,vel ea folum füi parte mutilath, quá

aj

Corporis tui ümbra illàm pertvanfit.

P

a

jj

. $. Multiplicatur autem Iis;

P

" ro'mu/lt-itudïinc'

T

oculorum;

*

7 ;.'.jjffl!w

Si enin appávente Iri

de, aliqiit myriades bo-

i

ininim adeffent [peatoves , finguli tamén fingulas &*

[

TL

quilibet peculiaveti cernerent , quemádmodum etian

,U

iil j

án osnibus fpeculia contingit , t diverfoloco intuentes y

i

ámaginem dierfimod? fitam cetnant s. Vel quemadmó-

"n

dum vox tina pro multitudiüé audientium , absque [ui

[ al

|

n

imminutione mültiplicatur. 1d quod ex eo quilibet

if

H

€olligere poteft : Quod centtuim Solis , lvidis C oculuih

in una veta linea confiflere diximus, Quot igitit oculis,

jl W Pn^

tot linea , tot Irides diverfas boc tamen difceimine.

i, p*

Pans ÍIL

798

Af

i

— Ó

E

ó-—

—

üeh ta

4. Spéllatorum. fecupdum Iangiïx;di

i.

"m

tum differentium , . vellá AYa

rindtihs

pore verfus folem , qui

longius 4 vapore diflant , majorem acquirunt bafim,

yin l dl

majorem ad vifum angulum , longiotes vadios , cóncay-

- Jrider t

um veflexoruim radiorum longius ab iride vemotum,

n

Quare etiám majerem midem vident: . Mimorem, qui

- li ml

ad yaporem propius 4vcédunt , ob cat[as hus coutvarias,

- Mliquin.

2. Qui fe undum latitudinem tantum differunt,

- ii

C? ad latus defledunt; equalitatein quidem radiorum;

»e gumidiit

angulorum , baftum C 1ridis confervant , [d diverfis

T iltitidi

axes, divetía centra acquivunt; diverjamá, tn diverjis

-u d

dlocts lridem intueutar

altitido

3« Oui tam longitudiné quam thitudine dife.

futt q

Tüpt, omuia divevfa babent: dwerfzm igiiut Q inequá.

-f p

lis quantit ais ividem neceffavio intueutur.

- amjrordn

6. Colorum Iridis primariorum funt quatuorj

Extremus Ruber: buic mediante flavo , fuccedit

- upprimát

at Jed a

Viridt : pofï: quem fe

in Ceruleo finitur.

quituf Pui'þ(tlïü:;, qui þandcgn

Wputttnit

Caufa bujus divet]itatis, esl vaporis ineqttabilitas.

h gulitu,

Lumen enim n vapore,j am flillante in gurtas,refra&um

- Qttrig, ina

difimilibus coloribus pingitur.. Nam Vmbre ex guttü

bt

difimiljbus [pavje C* tntvetmixta lum aggvegato &F

lt f

Y

€

LT :

&us fecuim ad vifum noftrum dtfert.

efracto.difiimiles colores exprimunt »quos radius n'yïäa

ET

E^ juxta primáriam Iridem quahdoqüc ctiam

"entia ho

alia fecundaria confpiähæ.

N

ZT

Hac ocava parte reclianguli , (boc est t(. grad

Mu

15. Scr, altior $l, ambiens primariath; cujt, Semidias

te sel

& 'i im [/)

tieter ideo fit 5ó. gvad. is. mfn. (quod fole evien

G 6fe

MU

J

*2

|

| ÓPrT1cX

2de

799

ia Mi

P ——

eccidente metii potes.) &fe babet ad Sein

iäi)mtfigi;

ï:?g

j wu

primatie, que e3 ag ut g, a 4. Quando igitnr Sol

u;,n

TW

nen eit altior tor gradibus, tuis in vorida nube gemine

