qyaþ limit

es funt, quas color nullus tranfcendere potest.

e

Sedortorum ex hiscoloritm extremi funt

Aïbed

n

o& Nigredo; quorum ille ad luce

ó

M

tenebras propius accedit;

fn' ,th ad

1

Eslitaque albedo Color, plurimüm luci, minis

LL

lum ténebrarum ? Nigredo contra plurimum tené-

fs

- brarum, minimum lucis babens, — Lu e& albedovis

Ti (

ya: albedo quafilux emorttta, qua fe immediate non

|

a

r

effundit. . Albus colof vectpit cmnes alios Colores, ideo-

N

Ti

n

i ue, perinde ut lux,Suizuer o poteflaté e$t omnes ca-

mm

"

wo. deres.

Niger verà nulluii alitin vecipit. — ER enim

u jtivatio tantum colorumi; quicquid autem pofitivi bas

um

Vét, id omné nón 2/fe; fed à matetia babet,

—

" qzmm

(Fl

6; Cxteri Colores orti; inter albfdfncin &

dl

- tugrédineim medii, eó mirius lucis habent, quó ma-

mïwäl!ä(y

!

1

;ubumzï gis ab albedine recedunt, eó plus tenebrarum

, quo

,'e:m.'ltmmmlxri;: propius ad nigredinem accedunt,

]

'

il

Medius inteé. albedinem Cf nigtedineni videius

j fe rubeus, ex equalibus luci tenebrarum

que portio-

j i

"

g

W

1

| hibus wixtué. — Hinc fi

4d albedineiii afcendere velia ;

yil 1/,14:5();?(/: ,

ic ovdo effe videtur, Rubeus s. Viridia , flavus, albus.

'j'»"""ï(r

n 'lïk, d

I

Si ab éodem vubeo defcendére ad nigredinem lubeat ;

"m

D

!

, talis ordo conflitui

p^ffe videtur ; Rubeus, Ceruleus. fá-

$

P

u55 nigef.

/])

u

i

| Aum lülu

Inter fivgulos autéri inmimeré adbuc diffevéris

J

L

- djd o

nflitui poffunt ; fecundum gradus mixtiónis egs

juP

Ipþ: (gitut colotum ex luce ac tenebti com-

51

süixtié

vI:p

PaAns

L.

w'

m

$5

i

ORUA

-

E

-

. ig(fmunwfi

imixtio cert) esl , ei i mixtio

nis modus gi*ddüäqü:

n

gulorum bumana. imbecillitati imperferurabili: fit.

Mp

Quod etiamin aliis mixtionibusufuvenit. — Quisenint

sffum

mihi dicet, quot mi[Honis variefates ex uno cantbarà

Vini &* aqua fieri poffint , fi omnes gradus ofervart

j fm, r "Mgmf |

*l a

debeant? Quibw invebus aliqua Infinitatis imago latet,

st FW

7. Notandum denique eft , quod Go

i

alii firit veri, alii apparentes.

?Ores

- uptit

.

h PCUUCi«

Veri fu

nt, qui ex proprt

4 z'njimq/ue Iuce oriunz

alo vt

£ur, miànéntque in füo fubjedo emper, ettam in tenes

u n

brü. . Apparentcs autem, qui adventitia tantum lu-

NT

ce generanttür, quia recedente tterum evanefcunt.. Ta«

les fant Colores qui in [pectlis,in feneftris luce Solis col«

v quit

luffratis, in lride, innubibus Óc. cernuntur , qui not.

^gugumatit

u dibat

Jant vofeparabilia accidentias ut colores in panno ; ft-

quidem non in eodem loco omnibus appavent. — Quà

sumitiqu

etiam 4 nonnullis veferuntur Pavonum,columbatam ;

wipth

EULT

aliarumque avium penne ac pluma. — Sed plures hi

yeri G mbarentes colores effe videntur, bocquetantutm

i, du

A ,

peculiave babere, quod fingula fupevficies diverficolo-

ve5 fint.

Vnde fit, ut modo aurea, modb virides ,mod

Niut ( i

carulee appareant : Id quod etiam arsin textura fe-.

nquim-,qum

Mf nuts

tick VefHs nontavü imitatar,

qua Vdn'gtaa Germ:—tf:ice

,&iu Cxebillet vocarur.

Mtlgtt g

p

5

Vf r

PT Htjhy, i

í

CaPp. -V5

1 tf

De Vifibilibus per accidenzs,

B fint

hdu g

t Inter plura Vifibilia per accidens, pecit-

Privaeiv&

hi t

R?Km confideraüonem merentur ; quz

,

ceignm-;

smmicua;ium

l

"i

E

Or»cr1c x.

703

"

p d

22

$

Mj

i

!

!

' cel;fiunwr ; nempe Pelluciditas , tenebrz ; Um-

TT

r bfæt

ul

)a.

- Reliqua enim [upra commeinorat a, qua ope alió-

ll'm [

:

vum fenfuum , vel vatiocinationis beneficio éognofcttne

| mem

tur, ut magnitudo, locus numerus, figuva, gmotus C* qud

T

i

L

!

4l

füb bis comprebenduntur , non tantum ex Mathema-

ï

l

4

M

ticis C Phyficis difciplinis , fed quotidiano etiam ufa

-& experientia omnibus nota funt,

2. Pelluciditas eft qualitas Corpor'u'm,qim vel

ol

j

- hullo, vel alieno magis quàm proprio colorc con-

TT

fpicua funt.

Sumiha igittr pelluciditas esl etheris, qui ne mi-

m

rfäz:jm m

gimum quidem coloris babet, quo [entiri poffit.... Cujus

';,cmunm.quim

( argumentum esi , quod luculas. minutefimarum

&

v fidlarum illibatas cum diferimine colorum ad nos wdp

i ia

1

transmittit,que etberis colote,fi quis effet tingetenture

gii i Q:

ititn, -

Itag fi pev Pbyficam licetet, poffet totum atheris [pa-

T ylplxmbä,

éium pro vactto baberi, Proxima buic. etheris pelluci-

dati , eft pelluciditas agris qui etiam per fe nullum

g

|

!

. €olorem babet , quamvis vadiis Selis transver[im illu-

þ»:fæ::lärgrljjrcnïtul*y

l

inatw, €* ? longinqua con[peclus, cevuleum &olorem

, ,WMN

ii

dtquirat ; quem vulgus vocat Jyinmelblato/ & calo

"

L

intffe putat : cum tamen bic color inbareat. atri, quod

f *HF d

ex eoliquet, quia montana remotiorasper aerem etiani

purifümum rranslucentia,pingunt fe fuper papyro co«

1

ere ceruleo, éantoó m

agis fatuto C obfcuü , quántà

^ longius est intervallum.

His fuceedit pelluciditas aque limpide, cryflalli,

MW'

itri, glaciei, Grc. quacolorem quidem babent, fed ex»

lj

Pff Wd

- Ajuutn C tepuem, verumq, vicinatum colores , quibud

J

ton[picua 'M"f facile «ffumugi.

" 3,.u mï

,

Dans L

704

[ as

/"

I

auxa

2 Umbía eft imminïjtio lucis 5i11terpofftö

bpaco.

;

m um

iram

»

Quando enim lux. impingit in aliquod Corpis ;

quod radiis lucidis tranfitum negat , tunc in berjpicuó

: .'9(/ þu /þmf

quod post opacuin e$t , generatut winbra. — Potefl ta-

fguW!W"

2:

ih

amen etiam pellucidum denfius inimedio fariori umbiamh

J

Mlmda

proijcere,. Sic globus aqueus injaere, Soltoppofitus um«

af

bram proijcit ,licet tenuem. Imb ipfe etiam a&r um-

rj n

Jalituri )

brain facit , fed in etbete tamüm feufibilem , ubi lu-

nam luinine fuo privat.

3 TT

4; Tenebra fuiit to

tales omiis lucis priyás

afaiti

tiohes.

hudiit

Tales folini i. À

byljo fueitt, | antequam lu

At

éréarétür , C* forteevunt tn Carcere damnatorum ii«

ifiit

fernali , qui proptetea éxovos. é£uregov, C* Tenebtá

- Murts qu

exteriores Vocatur, Hodie auieii posl exortum lücis Tez

Juin ii

nébra proptie fic dida nullà funt.. [mproprie autetü

du

[ige conipatate loquéndo,denfifima umbra tenebra et.

deutilfr

áain vocantit . quales fuut. ià profundiffumnis catcerie

. fnri,d"züuþ

biüs , & oinni lici inacceffis. 1tem fub dio nodlu s lunà

dibtyi, [

noa , c&loque nubibus obducko. Alias enim Nox tiie

J i

bil atiud 68 , quàm umbra terras qua fl fupet atherá

1]

m

elevari po[femus , in clariftnina Solis luce-cernetetut s

Cgiar

li

tetrá opácá projeda.

^

iIUS of

z

nenneit

TT

/

lu ij

Cápur V.

- ts

De Radiatione & Rauiis Vifibi

iiuni E

LT

angulisque ab iis conflitutis;

j lldm: UT

b À radiatione lucis ; veluc primario v

ifibili

: Wilg

haþene

ERY

"

j

LA

E

()P'FïCzia

!

"

$05

s

qinaseceius as WP WA - r

-

:

habent & cztera vifibilia quodradiant,

hoc eä, fpe-4

&iem fuam per medium pellucidum diffundunt.

:F"Wp: 1 tjl !

N

]

Vt enim teliqua fenfilia fonora ; ódotata , contis

mmmä—

diie fuà (pécies emittunt i 1ta F. vifibilia fempes alis

;::mm ,z

juid diffandunt. Quiaentin eminus fefé cominnicatés

BL :

b, e; fpectanda éxbibere debeut ; ideb etiam pei faa [pe-

Mi - eigi diffufionem , imitatione lucih banc communicatio-

V sem fievi necoffe esi... Hac auteri diffefio Kadiatio vel

"ii

Radiatura Opticáá vocatur , quati tamen ; ptater lu-

£ern lia othitá s nàn ex fe , fed Aluce babent , quà son

as l intrinfecus tautuin , fed etiam extiinfesus ompibus v«

1

u , Ad quias pertingere potesl , fefe comünicat, quas

(m hh - guibp etiami coloreim C figurainitiluit,

f um -

Etfi igitui ves onanes fuam etiain lucem inttá fé

drntE. — babeant ; qud colorantur & figutantur bac tamen

apomii — lx m fiateria quafi ligataefl ,necforàs exeté pateft,

1

!

"

ii n

lml — At qnasdo Lux exttinfecus etiamvebus communicatur;

sstl Kasquie ilüfftat ; tum demuri mediante bac canimuni-

jiu —— &ara s C iluffranteluce , colotesque P ]ïgumm rerum

QMW

lw-

iiduente ; fefé etiam diffundeves cominunicaté s atqué

jgW! — - dM4, ut Optici loquuntut, fAdiarepof[nt.

"

à, Radiatio igitur, five Kadiatura nihil alirid

;:;IHW:W

T ï.-

i. - €It, quam lucis vel primarig ex fuo fcnt»s" ; vel re-

'g!:m:m;m

us aliis commünicatz , earumique colore &figura

:

tin&z; ex earum fuperficie profecta ejaculatio.

Hat communicata lux etfi etiain tefle&atut , &

Fepercutiatur ex ebus , quibus comintünicatut 6l tao

|/

V

lil

men differentia aliquá inter banc communicatams

illaui, quatiü Optici alias Reflexaiti vel Repercuffatt

j

iL Mieunts dequa poflea, Nam lux tepevcufa e5t üibilo-

3

l

j

Li

dnintéé

I]"

l Y

PAR;-' k

|

706

';—-l-ü-"' -

! fud 4010

muinus illius r?i lux , umde allapfa ba? patitu

*, Athac

- communicata lux , jam fit quodummodo ejus füperficiei

ii d

w

lux, cui commuricata fuit, & quamilluffravetat.

. Hzc áutem Radiatio etiam fecun

I

4

dum li-

ul t

-* neas reCtas fit, qux dicantur Radii,

, 6 f

Radius igitur nibil aliud'eft , quam littea reila,

uá vifihilis fpecies diff&nditur, via f.il. quam natura

m

]

A

^

Y

wliferipotcitfenper mffir, berif a, Wancvi-

eudiném etiam oculis cernere licet , n Vmmbravum ex-

D

fj gpit

|os T.

gremitazibus , radio lucido rerminatis, que femper ve-

Vulgus putat, Radios effe

ayprebmdunr.

- &« funt ob radies direcios.

ipfatn lucem diffufam , deceptus, quod Optici docendi

4. Tan-

wO u t

caufa fape ita loquuntur , quafi vadii line lucida ef-

fent , tadiationemque lniidovum lineis vectü repta[en-

F

auntur i

——

h

drgeutius

tant ; fed fallitur , (unt enim motus tanum lucis, Vt

—

igitut alias vedus morus esbreta limea per quam cot-

À Reqn

»us mobile incedit : Ita etiam lucis motw vecta linea

m r

eH. Etut reila linea motus alicujus Corporis, ad ipfum

m

. Corpui non pertinet ; ita etiain vadis five linea morm

;putcH. OW

^ lucis, nibÀ est de luce ip[a.

li df

4. Radiat autem ómne vi

beïe 1.'é quolib(;t

h QO(

hitadui T

"fuo pun&o. 2. per medium diaphanum. 3. in

omne oppofitum punctuin , quo recta finita dtici

t lu Qv

' poteft, idque 4. velociffim

u p

V

ó & con-tinueï : 6.

diftin&te tarnen.

Vj tl

1. Reverá quidetn mec unum nec alterum

'dun'-ï

Tts Mtter,

" gaxat pun&um, fed omne vifibile tota fua faperficiefi-

!f y

snül vadiat. — At docéndi catifa afJumunt Optici certa

LT

gunüa, ex quibus lineas veluti tadios educunt, ut Offie

MITTY

aj!igrt.

, hia exquifitin mote Matbematieo demonfltate p

LT T

i

ïsï

OP»PTric E.

—

— ——

-

707

'( W,iu

; vifibi-

Quod autem ion ex ono faltem , fed omnibus te

ql """'?m

- lis puntlis , adeog, tüta e]usj'uper]icæ Species dtfunda-

m,'J mM

K'*».t,"" m

tur manifeflum est.

j

1. In Sole: ex cujus extreina fuperficie etiam

u["v

h

- rAdii , terram tllummantes defcendunt . cum ejus cene

MMMM

trum , & plu quam dimidium fuperficieh interveutu

hn

Ti E

lune i. Eclipfibus obtedum est.

5

dl hu p

^T

. Ex Speculis: in quibus tota vifibilu imago

ETW

finul apparet.

LT

3: Ex eo quod totum wf bile plum fiinul oculi

intul Mi

apprebenduut.

il ul

4« Tandem ff ex centro þlum vel ex qualzbef

tblntelo

pun&to unus tantum radius efluetet, nulla Vmnbra ter-

ii n&nn,mt

minaretur, fed oumes aut. equidifLantibus, aut fempe

TL

dtvergentzbus radis includerentur;

3. Requiri autemmedium dmpbdnum ad tadias

RUTl

yN!Wmf M

tionem ex fupevioribus liquet.

Vbi enim medium non .

.m.-wwWþ | 68b abi nec motus localis , qualis motus lucis es , fievi

]

1

otesl. Opacum autem lucis vadios non transiittits

MM: W

r

ftd aliorfuin ecs geätt,

M

u

Ni

AT

-3. Quod in omne oppofitum puncium qiia tedlá

m

fm'ta duci p« potest, vadiatio fiat, etiam inde evidens es,

" WR»

(f

ii

DL

quod lu& Creaturarum preflantiffma femper Affeiiat

Í

;

figutam praflantifimam, boc est Sphericam, cujw ge-

nf intelligitur ex lineis ex centra ad fuperficiem in

"

omnes partes egrefjis.

1ta evgà fi lucidum punitumin

y i

'",,llk

6

j

fa

P*

perjþzcuum poneremus , mitteret citcum quag in otm-

j

P

/

ts pattes per[bicui vadios infinitos.

Sin autem puns

!

j^

H

um vadians in füperficie opaca fit, & undiquag, v4-

T

j

dmr: tiéth pofiit , Radiat 14meu bemifpbatice , nifi ab

me

&ya4

alia

|/

—

708

PARS

L

É

[

"

P

jimm "

alio opaco interven

iente i;npedia

tuYs Et fi.in apic

f l W "W

acutanguli fit , plisquàm Hemtjpberice.

Quod fi vero quis cbjiciat , in fpeculit unius pu.

Sndm:qwmt ]

; HIIHT-J(IA M :

&i unam tantum imaginem cevni , G* própterea non

osime punttum vifibile vadiaré in exime oppofituim pun-

[ Aqf'/qm.'

^

lu'n

&um [peculi: i fiat , radiare quidem quodlibet pun-

T d

f

um in infinita puntta fpeculi ; fed ab oculo noi peffe

nifi unuin cerny Quiaex legibus veflexions veltqui va«

WWMfm

dii aliorfum refle&unturs folum vero 1d, quod ad aqua:

rl

p2

an hr N

les ocuulos teflectitsv s oculo occutrit & vidert poteit,

de quibus infra plufa dicentit.

(

um

u Id

4. Quod radiatio fit velocifma éxperimenta

x

funt. flella fixa, lougiffime 4 nobis remota , qua eodcai

. D

momento fe oculi ingerunt, quo prokima quad,. . Catt-

fa autem est Imsaterialitas & Spititualitas (pecievimi

At m t

w jf

vifibiliumi, Cum eniim ut materid s ita etiam poudnié —

catéant ,nec tempui feufile tequirutt ad inotums quid —

ngi. A

ipfis effct proporttonatum , fed 1n inoviento fe qua via^

M fmdita

j

p

Anatdt gtv

datur ttAnsferre poffunt.

$£. Continuitas vádiatiónd eX.e

o ptobari poteils

T qumqi

qued effluxus ille cum fuo foute ita vonnexus est, ut mum«

Bilittr ctnt

"Mi i mo

quam & nuquam ab eofeparari pofit, queinadtiiodum

id in licidi videre eft, quibw fublatis tollitur, pofitüó

n f

ponitut illuminatio , ab illo efluxu dependens; Vude

Mibiyi

se momento quidésm illum ceffove neceffe «sl , tnà nes

/

K D qu

lu ipfa à fuo fonte divelli unquam potcst.

0 lux illá abéat

"h dq'r'm&

Sunt qui querimt,qu

1

; qua occlus

LUTOY

físvalvis ex conclayt aliquo expellitur ; aut tn candeld

: ïïWm ln

aliqua extinguitur, utiloqui folemus.

5 dl!M

W Mi

AU i

Et. flatuunt quidem,nomz.uüi, lumen Solé

tumd

W

OPTIC&E

709

d

D nsnidnd

-

Wa

j

u

i

lnl

]

à mmgg lfx/uizlommh ex

fuo foite emanans, non manere

idem, fed femper perire, prioriq, abolito noyam fubinde

"

Wif ,

uccedere: quemadmodum umbra corpus opacum mon

N

fequitur, fed evanefcente priori,alia mova gignitum; vel

'kll"':. 3.*

(cut aqua fluvialis won femper eadem e8, fed alia fem-

"U,

pet prioris elapfa locum occupat , eicp fuccedit.

T5

"W

. Verum nos hoc tum credemus, [i quis nabia natu-

i

!!?(;3.

ralem verum.prafertim fabflantialium,anpibilationem

TP

firmiter probaverit.

Axioma enim boc immotum effe

L ur g

videtur s Vt pé Naturam ex nibilo nibil fieri poteit;

L

"

[

Ita per eandem etiam aliquid non po[fe fievi uibil ; fed.

ut Cpeatiopem , ità etiam annibilationem foli Deo ve-

2 r

um feratam effe.

bt o

De Vinbra quidem mi

?um naä,eä. quod in nibi-

yrompt - Juff &beat, cum etiam nibil (it nifi privatto lucis: At

anuP — du wealis fébftantia est; Vade per naturam in nibilum

æ.,b»gw:.';!!;fzagläïv abire nequit..— Aquam fiuvialem quà' abeat. fámus;

- Monfheetur fimiliter locus, quà lux & conclavi exclufa,

s n

Ü

- aut in candela uti videtut extintla, abeat ? dict altew

.'*;

1,;,:::».:n'n;hti vl

- gon potest, quam quod cum origine [ua perpetuo atque

a. infeperabiliter connexa maneat , atqp cum extimgui

M

m

stobs videtur, in momento fcfe rettabat, & ad fontem

m

]

j

[ fuumn vecurrag: fi.ut eziaimn in dnomento, quä via da-

À

l

,l,(v/fï/m

tit, fefe diffundit.

j

M

6. Denig qtod và

dii,ï reïu'mgz vifibilium (pecies

W!'

L

L

: for'mcdwm diftincle; & mmpevinixte penetvent , ali-

j W

"11

-.

M

JP- quos exemplis probari potest.. — Nam candelavum di-

L d

flinBarum lumina, pev wiuim aliquod foramen, in quo

y

cerüdifune uniuntur , ( eExseica mutua Intime

hi

lo pariete di[lindia ap-

i l[j(l

j

. þff pervadunt immiffa, in objeá

5

^

j

1

y

gmre.zt,

Pans I.

71o

Ls

—

d

arent , C /ü)ü'mpdelü dt'ret-ïe op

pofita. Simile omnis

)

LUE

.mdi

ii

nb coloribus etiam accidit.. Vifibile enim quodlibet [uis

Y

m

fm

coloribus, quamvis vatits difandum videtur, Sic quo

rAdii folares , per vitream feneflram difcolorem per-

" flnus

JMUSa qw a?

rranseuntes, fuis finguli cgloribu& diflindhtin objedla fu-—

m

petfiie cernumtur.

s. Porró Radius eft vel Re&us , vel Obli-

j j

quus,

TU d

Omnis quidem vadius, abfolute i in fe confidera-

—7

1 6sl recbus , nec potest ullum vifibile curvis lineti va-

diare.

At comparaté loquendo , vefpectu incidentia,

DC

qua nimirum vadius 22 oppofitam fuperficiem incidit, -

3id quod vel recte , vel obliq

7j

u£ fit , etiam radius :Reäug

: Vibl r

yel Obliquus dicitur.

/

] Opticams

6. . Eftque Radius rectus; qui ad O

'culm'n'

Qs m M

perpendicularis eft, & per centrum ejus tranfiti

l

agulti p

Obliquus contra.

a Drtdin t

Et boc difcvimine etiam Vifibile omne vel

jutnfituti

wel oblique in vifutn cadeve dicitur 4 prout ejus radii

utyufir

eum Vifu angulos vel vectos vel obliquos conflituunt,

w Tfb

"Ó

Hinc veró etiam Angulus Opticus ori-

Tif uf vix

tur, qui

eft Radiorum ifl fuperficie oppofita con-

DI

curíus.

k

t Ubntem

Vt enim ex liue

fs 'G'eomet'rici;', quando concut-

littíonis

gunt, vel a pundlo concurfus iterum divergunt, Anguli

7 n K

fiunt ; Eodem imodo etiam ves comparata eft cum ta-

*

"

EX

Hbl e

diis lucu vel viforii , qui fuo in. fuperficie aliqua cone

*wl

4

—

E

P

t opr

gurfu C divaricatione angulos Opticos conflituunz,

"odf

8. * Eit

que hie angulus Opticus vel plapus.

LT

vcl folidus,

: ',!!Wü"dm'

| ?Pbt;fi"

M

Ov TIC A.

7-

—

p Cs

M

!

À

Y

[

^"

bericu , ut in Geometricis, bic mullus datur,

ll

?Lqm

cum vadii omnes

fint. lined vecte, nec alios quatm veili-

i

* lineos angulos faciant.

Tla U]s

— g. - Planus angu

lus eft qui ex figura plana:

: lg

"ll

Solidus, qui ex folida oritur.

.

llle duabus lineis couflat ori

turg, cum fola linea

a

Imgitudo fpeikatur: Hic verh plures babet lineas , é

';u:::fe..xgbtv

fir f:u'm Corpus (jéitatur Cr figuta 4!?qu4.

.

Dd

LT

l:

M

C AP,. : VIVI;

Al,

Vg

De»o Figuru Opticis,

a

x. Vifibilià radiant & irradiantur fecundum

figuram Opticam, à bafi in mucronem acuatàm.

WA

ii

j

n

Cum enim radiatio fiat ex quovis pundo vifibi-

li, in quodvis punctum obicctum, fecundum lineam ve-

Bam: Ex vedlis autem pluribus duabus concurrentibus

m

d-

Figura conflituatur , binc etiam ex vadiis Opticis , fi-

;;;X;tu!fi.*llfl(

guras Opticas fieri neceffe est. « Quatum propter mna-

,*.RW"

gnam rerum Vifibilium varietatem , permagna etiam

Varieas esl, ut vix aliter defcribà poftit ; quam quód

à quacundp bafi, ia mucrovem affutgat.

2. Eftautem Figura Optica, vel R adiationis;

vel Illuminationis.

Ü

',!,»"M j

ä/

3. Figura Radiationis eft; cujus bafis in fu-

jm

"

TL

perficie Vifibilis exiftit vertex veró in oculo, vel

y

T d

T

ália fuperfïcic oppoüta.

x

vl /

W

- Conflituitur itaq, hac figura, cum Vifibile quod-

J, »ïæ

tano ex pluribus punitis in oculum vel quodvu oppofi-

Adii illà omnes concurrunt.

"m pun&ü rdiat , in quot

j

Yy4

4';Fi*gu-..

71

PansI

( ——

Em

A —

4. Figuiþ"i!lüininat

ionis e-iïi; quæ verticem !

| , h

habet in puncto radiantis, b

afin autemin fuPerf de | nsd

rei irradiatz five illuminatz,

; ghan

X

Hec figura oritur cum ex tumo vadiantü punäo

V oW 4 VWZ

plures vadu egred,i » C ad

pupillam oculi, vel quamvis

j g

eppofitam (upevficiem ferti intelliguntur.

m

S.

Hac ratione fiunt innu

4

Y

merabilés Bguræ

lt t

opticz, intcr radians & irradiatum,

aumttm

Quia enim vifibile ab omni puntto in omne op-

-;:wnneämrm |

Poj'izwra'ïadmt, ideo

g (pecies partis unim vifibili eft in

Mffefti

qualibet parte. alterius. — Et cum quacund, maxima

figura data , innumera minoves toncipi pofiint , toti-

TT

dem etiam figuras bincinde flueve certum es -

- Quid

"itehü

evidens fit , fi

3uly e C;

ex duarum pavallelarum lineatum , u-

triuq, medio pundo, illius ad bunc, Cv bujus ad illam

—

pluta Triaugula fe mutuo intev[ecantia def.vibas.,

|

6. Punda radiant fecundum lincam rectam ;

linez fecundum Tringula; fuperficies & Corpora,

Íccundum pyramidcs vel Conos;

DeYi

Linea enim terminantur pundi duobus ; &X qtii-

Á

bus fiduo vadii in uno oppofiro punéta concurvant , mae

V U

^ QUf on

vifeflum eff , boc concur[u Triangulum conflitui , cujus

bafis efl in vifa linea . vertex in oppofite pundo.

j lL d

Cum verà faperficies omnibus fuis extvemitatibut

X

in oppofitum pundum vadict , conflituitur boc inodo

j W«'ye« Ü

vel pyrami Optica, fi vifa fuperficies fit angulata, vel

1 ln t à

Conus, fi fit votunda, quamvis loquendi confvetudine

. Md Mi

boc difevimen feve negligatur , omnisque figura Optita,

LU

five ex votunda, five angulata

1 V

Pyramis Optica votari foleat.

filerjïcie Progrqd;'a;ur,

! .'[lb'ms&w

7. In hls

3

N

NN

OprTica

715

ld

D onnmbennmmindbd

T

-

——

]uj

nfi äerandus eft /et—-g

s

* 7s n his;fïguris Opticis co

m«l[fx'ï,m,

jam Axis , qui eft Radius à vifibili ad yifum.

Efl autem duplex. Opticus & Communis. 1lle eji :

:WW,

rAdius à vifibilipuncto pev centrapartium oculi ad me-

;ïmu

u

)l

t

dium gyri nervi caví porreius , fantque tales ad binos

eculos bini. Hic veró , qui unus C immutabilis ,. est

x

vAdius ex concuría axium opticorsim in punáo vifibils

in diamerrum oculovum, five vetam centva oculotum

EL

comnecientem perpendiulariter tncidens.

vcwnrifl!iäzä. 7

Vt fi'e fit pundium vifibile , df

J

^n j t

ambo oculi: . Axes optici funt. vadii

l.::

iiá d

ed & ef: Comniunis yero axis esl

WA

Radius e c:

f' i

T

TET

ii iz[,r:";

W

AW

CAP, »VIIII.

lr

MT

De Vifione ipía, ejusqu& modo

l]

Speciebus.

TT

h

l

Md m;:utf p

I Ut omnis fenfio ,qita etiam infïo,'piafïïo

n

M

quedam oculi eft , 'velut Organi Viforii, ab Vifi.-

V"!Jy

bili illata,

y)

:

ii

ANon- enim femper a&u . fecundo videmu;, ]Zd

( Ü

h

wvapei C* potentia , que potentia in adum tradu-

, /'],4J

j

,WF

mll'ü"

Gtur, cum oculus 4 vifibili movetur , que motio alte-

J

i

J

tátio C paffio quadam cs , adeo evidens ,ut oculus noss

Wudl f

nutquam 4 vifibili excellentiori ledatur.

"i

Pguï i

2. Vifio igitur nonfit fine conta&u rei Vi- ——

,

uï

n

Qbilis & oculi videntis.

M.

I.J

x

Yy 5

Omis

734

PaARns

L

UT

Guumesuecureany SA| Ueeunapet um

m

Omnis emm pa(tofit per contaGum ,verum in fa

"

( qrwmü f

mutuo agentium.. Cumigitur (2 Vifio paffto fit , neceffa

Mi

jjul m

ejt quempiam inter ocülum c obje&um vifibile canta..

ii n

um intercedere.

TM jup

3. Contactus hic eftR adiorum lucis , fpecxe,

hoc éft , colore & figurarei vifibilis tincs , ab ob-

q[üm i Ttil

Ml

ul

je&to viübiliin xiculos revibratz.

/

v

b/b p t d

Nam oculos C objectum vifibile vatione ]thjian.

ti« fc mutuo nez poffunt nec debent. contingeve , quoni«

m t y l Of

; floncm |

am resé longinquo etiam videri neceffe esl , & fi fub-

w'nm 0[ Lm:

flantialis contactus , objecti C* oculorum fieret, oculia

) xdem a

multá graviter lederentur. Oportet igitur aliudquid

piass intet Dec duo. intetvenive, quod velex oculo ad

lriscolore

Vifibile egvediatur , velex Objetto viibili in oculos in-

Q l'emoe

C nl

gredmtur 4c Ab tis reciptatur.

Hinc oritur nobili illa queftio , inter duos Philo-

ftut: Lt

fopborum Covyphaos , Platonem ac Ariftotelem agi-

mt p

fat4 , quovum il in Timao fuo contendit

i quienti

- Vifionem fieri perïa iorum quorundam ab

tjilasq

oculo ad rem videndam emiffione :

Hti auteim

tf

L

,"Eandem Vifionem fieri voluit per Specierum

QOLU MUITT

vzüblhum intra. puplllam oculi immiffionem ac re-

T wf

CCPUODCID.

Iálneda

Inter hos Galenus Mediatorfieri volens,con-

Mul fnt.

tendit. Vifionem partim emittendo, partim recipienda

"m (þargam

fieri: h. e. exoculoegredi Spiritus viforios ,. &* ne i-

i Wf,quu/; tti

mia elongatione debilitaventav , fovs. flatim univi pev

fwhmqum P"

guvavyyeiuv *]. Cotradiantiam cum /þeuebus wf ibili-

Bus .1n aere illuminato barentibuss unitosvero ambos.

" W mlffmm

fiimul vecumere ad oculum, ibique vecipi ac dijudicari.

Wmum I

,Qgt

-

OÓ?TICA,

71

w——-— ereariaeeetm

maeveeeus aeci m — —

-

LT

llum,

P

: uid dutc

flurs es

m ille: Radius vel Spiritus Vifo

"i

silfus fit , C* quomodo ex oculis ad ves vifibiles , longif-

5 WIIPM

fime fape difütas » quales funt flelle m aliiffimo colo lu-

centes , comprebendendas egrediatur:. Quid item . [pe-

ü)ïq

desvei vifibilis fit , &' quomodo ex vifibila egrediatur ,

Jl

Q in oculum ingrediatur ,"nullu dictorum pbilofopho-

vum dilucidà explicare potuit, ut videve esl apud Ma-

Vaj

crob.lib 7. Saturn. & Zabarcllam inlibro de Vifione.

mgm):jmi.

Hodterni evgo pbilofopbi cenfent cum Anjiqtele.;

D

!

b

1, Vifionem fieri receptione fpecierum vifi-

.

ii

biltum in oculum,

dicunt effe Ra-Q

rl

2. Speciem autem vifibilem

"EC

dios lucis colore & figura objecti externi tinctos,

n;aumm.

oculisque Ícfc ingerentes.

Cum eniq ntbil. videatur utfi lucidam vel luce

Y

collufratum: Lux verb ab omni vei illuffrate puticta

"T

4d omne puncium , inter qua recla duci potes , vevt-

"T

!

bretur , Ó quidemtinita ac mmbuta [pecte , colore ,. ac

j j

figura ve vifibilà , quid proclivius est , quam ex hoc col-

iy Bu

Iigere s apfaniucem vebus communicatam ,colore ac fi-

st

gura earum tintiam , e[fe [peciem vifibilem .per quam

jmi

£ontatbus objecti vifibilu , & oculi, adeaque ipfa vifta

fiat... Quemadmodum autem (upra . de radia diclum,

"

quodlicet nibil fint. de luce ipa, fed via duntaxat , pev

j

rofff."jmw ,

quam lux fpargaturs Opticitamen fepiffime de illá

'ammm;n,

d W* f'f,l.il.

loquantur, quafi reales linea lucideeffentz, quia motum

lucis alitev quam per lineas depingeve C veprefentate

/

qigäwï

"

wonpoffunt: i1ta etiam de Vifione tntexdum loquun-

, p

L

EL : quaft emifione vadiorum ex oculisfiat , vel Imi-

" Htiope veterum , qui emifionemvere evedidetun

1

TL

g,vct;

Xy 6

gm'ni

A

:

716

daciesraeui wacneciamaA ,

PAES I

,

ar ia as

|

"

"

st d

quia cum vifio depingenda eil, pav vatio eit , five va

ldii

E.

s pti:

ex oculo ad vifibile egredi putentt , five ex vifibili ad

j

eculum ingredi- Vere tamen C accurate loquendo &

I,Cf[iS) dfP ]

fentiendo , femper. Receptio vadiorum iu octlum , c

';,:LleJ i hm[

j degtrutty

efluxio eovundem ex ve vifibil intelligenda est, sed

bac ad vifionis modum declarandum nondum fufficiunt,

vferintit

dicendum etiam est , quidtm oculo illis fheciebus fiar ,

Tuci

quem modum ingeniofrumo Mdtbemat;'ca]oh, KcPlerg

rj

dg*bm:m; ex cujus fententia

y 4aisquam |

4« Vifioin ipfooculo eo feré modo fit, quo

a t

yes forisin luce exiftentes, in Camera claufà per

äqumn ii

; ( dbl

anguftum foramen in op Pofito patiete albo appa-

rent, & depinguntur,

^s Vifoti

Si entm in Camera clatfa parietibus cateris ni-

at aqu !

gro veloobdsékis , lux per anguftum foramen immitta-

At G

tur y. reprefentabit ea. in. oppofito paricte alba quic-

dul

gquid fori extra Cameram, é regione tn clara luce, vel

smabfolnit

-Solis, vel diei, vel facularum est & gerituv, ad quod

Vif ts

quidem profpectus per foramen patet, Solum evetfo fin

hd

sta ut fapera inferu , dextra fimifltis pevmutentur. -

f ] qwudlw

5. Sic ergóetiam Vifio fit , cum lux omnisil-

Ariliit

lius partis mundi , qux ante oculos eft , & in hac et-

heijt i

1am Rei , quàm directe afpicimus , fpccic ac ima-

lit dig

gine tincta, & 1n oculos per pellucidam corneam

tit , /ld h

tunicam , ',contigmun humorcmaqueum ; angu-

16" fl d

ftumque pnpillz foramen in humorem cryltalli-

Mitg, p

num , & exhocin Vitreum , in his diverfis mediis,

du 'tjf

ex legibus Opticis femel atque iterum refracta illa-

2 Mur, eg l 1

bitur , tandemque in cava albaque, fed fubrufa yel

ï'if'if(ï"i hi

fubceerulea retiformis tunic;; iixpcrflcie , quà ner-

[

T ag

yu

od

|

?]

ÓrTic

T

T

ümpamur "ecwanscemt s Lammnmmen us

1

f;m LT

n

)W,

VuS Opticus eandem excipit ; fortiffimé , omnibus.

mm,f,

!l'][w

IT

i

nempe difperfis radiis , quafiitiurium punctüm col-:

"*'[/'(v/u

H

leétis ; depingitur, itatamen , ut qu& foris dextrà

( llul"

h

fant , ad finiftrum retiformis tunicz latüs, finiftra

WJ"

"*W Mj

ad dextruim; fuper'a'ad inferum; infera ad fuperum

"

- deferantur.

['

h

!

Haectamén inverfiu hullum erroreim parit.. Natü

N

- feut in fpeculo quod dextrum eft , imagini finiffrum fit,

h« quisquaim tamen judiciointet dexteutn ac finiflrutm

N

- fallitur , ita nec bie metuendum, ut. invevfionet banc

fequasus inverfa. vifto.

V

i

^6; Abilla dicta quafï

ictura l'un,ï/inofä, Spi-

.. fitus Viforii 5,qUi iri nervis

Ó

pticis refident, affici-

Wwi&[ . üntur atque immutantür; per quos intro in.cere-

wimmb[. bri cavernas ád animz ; feu facultatis Viforiz tri-

j . bunal fiftitur; ubi Judicio de re yifa facto; Vifto de-

ul mum abfolvitur;

2

M

i

!

- Vifio enim abfo

luta. G pevfetla son eft, ]älä p4l-

j

A;;;,;,gg;,m;7:

jl ; - füsé ab objédlo illata, fed neceffe eft, ut infuper accedat

— 4dio , qua judiciuh de ve vifa feratur , quo objedi na-

,.;mf?s;tmï

MT: ;

n

u

n

M

[ tura colligatuts ab aliá difcernatut , & quid boni ma-

live infit , difcernatur. Nam fi fola pafftoné ab objetta

TU

"

Mlata, absq, judicios defintatur Vifia, non effet operatia

i

j

"

anima , fed exterbi duntaXat objelli atlio , Videtentd,

N

- € fpécula, aliad, quibué fpecies vifibiles etiam impri-

inuntut,

(

Vt autem étiain judicium de ré i'tfifäfä

(mtü'i

t

v punitum vetiforimüi tünica , quo imago véi vifa teímis

— Batür, est ipfiffimum ceutvum C? extremitas néfvi op-

&i

tici, qui boc locó vetiformi tunica conneditur , ii quà

M

lóribils

ndï* !

j

' lþirim optici tefident, quo5 ab inaginibus 6 66

étidtti

418

Pans K

- —— —— À — — À ais

j

etiai pati 45 immutari, ex eo evidens eit, quod [becieg

fortiovum colovum in Vifu etiam postimuitum fadum

| W g

remanpent , & mifcentur coloribus à novo intuitu üm

j j dpxtri

"

preffó s ut. ex utvog, couftfus color fiat.

ii nb

fime

m

7: Vifio itaque (ut hactenus dicta brevi

comprehendamus.) eft fpecici vifibilis intra ocu-

' qaaz!ihäq

'

Jum recepte , & in retiformis tunicz in'tefiori pa-

riete ,-d-epi&æ , perque fpiritus Opticos in neryis !

PUH

Opticis rcfidentes ad animam fenfitivam delatz,

if d

dijudicatio,

$, Dort

Hunc vifionismodum Cl. W'ilh.

, P Vi

Schickhardus . m. feq.. Schemate

jl

dnqulie

aduinbtavit : in quo Vifibileest A B.

a præditam

Oulus CDEFELM. Dwo extrema

aid quie (

Vifibilà punidia A B, (ut vitemus

m & Venta

eenfuftonem ,) vadient in pellucidam

|- g. Ef

protuberantiam cornea tunice C D

//

^i y df

EF qué quia denfior est adre, &*

"ERY

«qualis denfitatis cum contiguo bu-

e

Af

DN

"imdumtot

mote aqueo, ideo illapfi vadiu vefrin-

MA

lm&äquede a

guntur, coeunta,, ut per anguflian

Y

AK

1 Onf

KL

Ti onfüst a

pupille G H intrare queant in crj-

)

i/

flallinum bumorem I K, in cujus, li-

fdimus,

cet denfioris fapevficie , vel nou ,vel

t Hf

At dter t

eertà parim refriuguntum , quia ejudem fere csl. cori-

Vexitatis ctim cornea , ideoque perpendiculariter inci-

^m qun

dentes , invatiaté quidem tvanfeunt ,fed exeunt & pd-

Pt quun]

flerioti ejus fuperficie Hypetbolica Y K in medium v4-

ii v

titi , feilicer invitreum bumotem , CF refringuntur ibi

LT

Ia

Tutjus, coeuntque tandem in paxiete tetiformis tunità

LM,ili-

n

-x.

Or»1

1C ZF.

719

r;!y...&

— — i ii m r t

"i Mw

LM, z!nque pmgunrur for:zjfzme, (quia omnes radii

yi Mi

vïr

difperfiinunum punctum colledti þmt) fed inverfo mo-

"n W.

do: dextrumpundium A pmgztur in firiffro lateve M

L.W

vicifimBinL. Quia veróretiformi est Spmtw vifivi

lenaz idgo transmittit idolaper orificiuvi nervi-optá-

& , quod ibidem efl ad. Cerebrum C fenfum Commu-

nem , Ceu judicem , tón amplius per. lineas reäm*, fed

hy

percunm, juxtatortuofitatem nervorüm. Et bit bre-

q]ïd 4[&1

viter eft Mirabilà C* decantatusille vifionts modus,

$. Porró Vifio alia vera, alia falfa eít,

9. Vifio vera fit , quandó rem videmus veré

taleth quahs eft , in fuo loco fitam , )uffa mztgnltu-

dine Plædltam nativo colorc tinctám ;revéra mo-

tam vel qu1efcentem. Breviter quando intér vifio--

nem & Veritatem rei vife nulla eft diverfitas.

15. Eftd; hec vera Vifio rurfus duplex, Con-.

fufa & - diftincta,

»V

-ar. Vifio diffindla cít , quando fpemes wüblhs

'

f

i

I

fecundum totum & partes dxfhn&c appfehendltur,

rectéque de ea judicatur.

i

;

12. Confufa autem Vifío et , cam tottiï'n f $

,

l

[j

mul confusé absqueaccurata dijudicatione eomt-

D

prehendimus.

hh

13. Falfa denlquc Vifio cít , quandorem v1de—-

T

H( (l

u

