pu,qui quidem varius etiam pro Varietate locarum eit,

uTT

fed ubique locorum velut Hoviz.onvedus fefe baber,

LTA

Nec tamen Horizon etiam in

Spbara obliqua it4

!u g

provjus vepudiatus est..— Vt cimm

neceffitas poffulat ,

dies natuvalis in eo inchoari nullo modo poffit. — Nam

LT

6. Partes diei naturalis funt Nox & Dies

artificialis;

/

Horui initium ac fiais neceffario Ab boriz.on-

ris u'biupch

te fumitur.

veht lc t

ha obliqa

7. Nox enim eít témporis fþacium » quo Sol

b lics acte

ilnfra*horizontc"m noftrum latet.

riano u

8. Dies artificialis veró eft temporis fpacium,

eeur d

quo Sol fupra Horizontem noftrum commo-

ratur.

iti t at

. Rationem bujus appellationis quidam banc «ffi-

"TT

gnant , quod bi dies artificis exercendi Accommüdati

tn:obcaufami"

fint.

ricant tl

9. Porró ut naturáles, ità etiam artiHcialeg

"i Sphm

dies noGtesque;in Sphzr

t

a obliqua valde Inæquale;

jin t

lunt,

T

Dierum naturalium inequalitas tàm im velda -

TL

quàm in obliqua Spara ab inequalitate motus Solá ,

C obliquitate Ecliptice provenit: Hac vero in Sphara

n li W

elliqua abebliquitate Hori£ontis C* equatoris tnajovk

n 1'!1(" æ

nivive dependet , de qua feqq. notanda.

a g

L

ii mtrm."ff"i

&i

In Sphæra re&a eft perpetuum aäquïþoæ

d

d

jj /

Ee25

CU a

Mo£

A

WERHLC

-

AsTRONOMIJ/É

"d

-——

436

]f

'

d

ï

dc(rC[C

F.

E

Ll

—

I

E

p

-

I 1

TT

d

Holc e&.dies diebus, nocles n0-

"7 &9S10M

i

Abhocaurunm

&ibus noäilluSque dies omnes !

ij

u!'

l.

fant. «quales,

ETE

:zlongioresque |

^

v

H

zpi

hyk

TET B

i

dl

HH

H

LE

3

n

(

WWW: 50:! f

M

]

stf

:;'.'m

3,

fünt *Jæquinof.a

In Sph&

rà obïiqua duo tantiim

of hfm

&ia; quibus

fcilicet dies noctibus proximis , & — !|

d

contrà funt æquales.«

Fit hoc Solein o.

W. 0. 25 ver/imte*,tempord at

fþ:licer Vernó. 10.9cl 1t. Matiii , C auctutmmali i3. ved v:jsæqmm;üw

14. Septembuts,

i

h

)

f

f

u;*

: Ín noftrz Sphæræ oï.)liquæ parte Scptentrïo'-:

hotmp

pali, ab xquinoctio Verno dies fubinde crefcuntg

[l

s ndsong

longioresque fiunt noctibus proximis ; usque ad

Solftitium zftivum.,

hl

ïltï Pt

zietaw

— Quofllicet Q ini 8 ingre

/ À

ditur , 1. vel 12, Iumu , dtes

/1

L.'n??mïodsojnäm

ll

que lougifimafit ; G nox bte-

j

il

/)

"

iM

r

Pfima.

QU

MUET

Nf lung:fiamæ

a.

P

LIUPS lit

rogficia oidine i

À Solftitio æfuiïg dies ret

íeru

BLLT

LisrnIIT, CHRONOLOcCICUS.

B

meem, MIScR IT

-

um ag at t

437

tcrum dccrefcuxït«, noäesque accrefcunt , ita ta-

.

in

»

en ut diebus breviores fint , usque ad 'æcl'uino&i.

umautumnale,

! ;3

.

: Abhocautumnali z

quino&io noctes accre-

fcuntlongioresque fiunt diebus , usque ad SolíLi-

1

d

tium brumale five hybernum.

Quo fäli.rp/t Salg o "jo ingrediente 1. fel 12. De-

gembris nox fit long:funa , € dies brevifumu.

vmntig

.

þroximis /

— 4 Solftitio hybcm"o rctrogrado ordine no-

Ges pgulatim iterü decrefcunt, diesqueaccrefcunt ;

vt i

ita tamen, ut breviores fint noctibus usque adre-

Qu

yertens æquino&ium Vernum.

Exiftenteigitur Solc.'id locis Eclipticz, zqua«

vrte Styt&pif?

1

"

liter ab codem puncto Solftitiali remotis , dies die-

binde at

bus, & noCtes noctibus funt æqualcs,

jms, W

Exiftente autem Sbïe inlocis Ecliptice,zqua-

/H

ll

liter ab eodem puncto zquinoctiali remotis , vcl

fiti

/,

etiam inlocis oppo

jorut

/

s , dies unius eft aqualis noci

alterius,

^

/

,Qtö majot autemlefl Sphare obliquitas , f)ve

Elevatie poli, € majora etiam fut. incvementa . diei

/

[ '

4t nodis longiftuma at brevifima , nec non C veliqua-

rum omuium tatm incrementa, quàm deitementa ,

Pt

0 01 ('19

.fffmm debita proportione.

e- 3

9. In

i

-

!R IH'

458

AÁSsTROÓNOMI/A

Á

— À

—— — a

7

E

i

qws P

l

mm"[nf h

/

fut N

—

——

/

—

ETE

.////"/

l W'"f[

"UL

d d

h

L

2

u $

E

p

ul

1[1);1[51

lr

g

D

du m

InnoftrzSphzrz öüiquæ parfe auftrali, hæE

gunum A

emnia in eadem

proportione , fed contrario modo

y

FE

Íe

Íc habent, & in fignis oppofitis.

Diem enin longifümam ( nellem brevifiam

guh EU

baben

t Sole exiflente 1n o *jo eontrà noclem breriffi-

ueifnit

mam C diem breviffimum C)in ptincipio 95 verfante.

iij

Hinc cüm apud nos dies eref.mnt, Sole ex o "jo ad nos

afcendente

m d

» ("Itc decrefcunt. Sele trecedente: Et cum

ii

dptd nos d.

e

Crefcant , Sole exo

l

li

J

9s 4 tiobis difcedente,

LU jl

fM

illic evefcant

: Sale ad illes accedente.

lii

Io. Caufahorum omnium cít

LOT

u p

I.. Horizontis & Circulorum Solis , five

p

inquitg ü

rallelorum zquatoris, diverfimoda fectio.

LLIUUN

Namin Spberavetla «

quator G omnes paralleli

M

£jib , ab borizoute ig du

46 aquales partes fecantur ;

1 MenC

€ t femper femicirculus

Ecliptice cum ) oriente eri-

t tidt

tUt , C occidenteoccidit ;

itaetiam Semicirculus cum

I [

4quatorá , tum p

Uttuty

Hit , «c defcendit.

etallelorum fjm (um eodem afcen-

VM

Cum

LIBER III CRReNonooxcus.

n

t 439

NN

W——

Cum ita&uc Sele füpra bori-

äm

gontem commorante, dies; in

2

fta eundem verfante. Nvx effi

edi

ä

Z

a

z.

£iatur , manifefl a binc est, die

um noctiumquein Spbara ve

d

UEL EE

aä!lät-ï n

lieesgn

il

dja aqualit,g,

.

Mi

i

In Spbera autemobliqua divevfum 4-id:t.Nam

polo fupra. boriz.ontem elevato, nunquam sifi. Sole in

teufd s

fidionibus aquatoris 4c Ecliptica , adeoque in pundtás

ontrato m

aquinodlialibus o 'V* & -Cs ver[ante , fecatur tàin E.li-

piica quam aquator in àuas aquales partes, é am

m hf

Semicireulo E:liptice , etiam Semiviriulus equatoris

I

afiendit v defiendit..1n cateris. Ecliptica locis omni -

i n

bw fi Scl verfetur , paralleli C) inequaliter ab háriz.oue

TT

te fecanturs ita nt Sole. percurtente figna borealia ,.

cdentt: D

Apud nos major pars cujusque pa-

TT

tAlleli fapra, minor infta hori-

1

xontem exiffat , cujus contvari-

C

W contingtt ,fi Sol figua meri-

,

A

niun d

dionalia perambulet. Ex qui-

TUM

74 .

d

7

bus Inequalitas dierum (* no-

(

1346 469

/

7

ff SOIiSyüï:?'

P

j d

&ium in Sphbara obliqua clave

o

s

elucet.

m

1. Altera Caufacft, Afcenfionum

ldccn-

n

(,,,noarim"*

fionum in æqualitas,

Licet enim finguli

diebus 4€ n&ä—ibus mediet a

g

am medie-

Ecliptice ovtatur P occidat , non tamen eti

n ii

defcendit; fed in- jï-

o£gt 4

(

H ægafmris unà afcendit. vel

gnu

n

440

ASTRONOMIA

' WR

"

a./

',T/ua-wl:zvüuö

gh;;c —,'?þ;*;mtriam;!;ïbm þlw quam me

dietas afcendit ,

minm dgjfendi; :

In meridionalibus minás medietate

L

"i

jfuh (

afcendit, lus defre

ndi, Cuin itaqtie pottiones equato-

! l

T li

b [g/,'güï

vis unà afcendentes ac defcendentes diem ac no&em me.

;

il

/

l

,

i

tiantur ,Tvf inequalttatis caufa manfefla est. —

n

jv

"Ut

AH

*

r 1

]i

In Spheraparcllela totus annus in Unum diz

(X DO

em arzificiclem , unamque noctem difpefcitur : die

^

f

i^ .le

gqmeh in parallela feptentriong

$.

li, noctem magni-

h

,

A

!

M

i

gj

tudine fup

erante; cujus contrarium fit in parte

1

auítrali.

'"!

]

^ m

Caufa bujuseft , quia in bor po-

, p u

Jitu Sphave medietas Eclptite

far,fgun

D Es m o a II r

Jupia bouizout? perpetuo ele-

—— BPáÓÓ

————

NTSL

—r*ï;yg

vik

L

3

ais guos contingit a.

MVE NT

IT i Ra t

CONARNUS, DAT WP

';fulSoäiz)us?tAe

Gqttatorg p,zr,a!;'zl:::s ïj*ï';r;ræ euti-

n

(e

ücn exbiber

Quamdiu ita-

Exir:gualms?ü!

que Sol i B; m aetate yer-

aR

atb ij

i

Itl

fetor Hdtt di

;

H

Y

m esl ; Alsque omni nuäe ihterwni-.-

1

[27]14 4H

Y

V

Z

/4 alttrA Thedietas Erlj

D qqtit

M

ptta cum. equas

tori patallià femy

TM

!

ll

iil

t ifra barizontem latet , littte

?

91!.:7 ?3!41[?4 m f;a;(-*f

-;(j;;timm;lu vtüem

þ?a it , qua utTAque

mootà injesmefee fe extendit.

2, Hihc-igitur ex Analogia noftrorum die-

(

rum artificialium dicitu

* ; quod Revolutio folis an-

D

nua unicum tantüm ,ngwggov,

unicumque'di-

emnaturalem conftituet :

2l

cujus dies artificialis fe-

1 t

eftri ,nox fimiliter fe

meftri compleatur.

"n s

Quia autem ovbita Soli ATUA;, 65l Eccentrica ,

n

W

Vni

euyus Apogaum in*ffïfdie:atc Ecliptia Septentrionali

V ld

bevet ,

Lisrn TTT. CHROoNOLOGICUS.

——N

—

—

EL

--—— —

UT 4/

paret ,in qua Socl tardius , quam in medietate atiftra-

8 Wf

1; movetur : ideoque diutius in meditate Septentrios

TIht t

nali, quam in 4ujlmlz commoratur. Vndein Septtne

AL p

trione dies pauló longior fit noctes contra in Spbara

fhiud

pm*aüelu aa/ïmlz t0x longtor eft die.

10. Innotefcit autem ïonäitudo diei vel no-

d

&tis arti chahs in Upnæra obliqua 5' per dimenfio-

? n

fiem arcus diurnt & nocturni,

OCEem um

. E&que arius diuruus ,* arcus æquatons

nf

3b ortu Solis usque ad e]us occafüm , five de die

D.

emcrgens,

-

Huic fimile est paml!elz dm naturali , in quo

—

8l verfatur , fegmentum, fupta borizontem eminens.

12. Arcus nodurüus cít arcus aequasoris, qui

r m

s

ab occafu Solis, usque ad ejus ortum, five nc&u

infra houzontcm defcendit,

Api

Huic aqualis est s , qui ab occafu. Solis usque ud

ej. ortum regioue afiendit, Item parallels foli f-

gmentum infexius,

m

t a u

( Quomodo autem . diei nnäuque longitudo x

Hn*) fi, i

his avcubus iuveniti debeat? dicetur in problematibus.)

I"

N

t qui u

&Cxnur IV

ofirontté

« kUOr

De Horis ac Minutis.

l-(

T cumqb'

[

,

1. Diestàm naturales , quàm artiäcmles d1v1-a

[155 thlha 5*

b

dunturetlam in Horas & Minuta ,five fcrupula ho—,

pJeatit

t

farum *

&E mo

L He atjimc'ho Vetujirjïtmu ufit ata non fuit:

seffm!!

EB)'

"

quibus

j

44t

ASTRONOMIJ£

WU

-

r

—— ——

Ti

— IG

Jf

li

;m'bus aï"gae fignificabat generaliter quodcunque

tem.

l

(

y

UI

h L

pm s velquatuot anni tempeflates, Ver , eflatem a.

pumnum , Hyemem,Diem autem diflinxerunt in 4.. Vi..

1(

l

i

—

h

"T.

"

gilas, quarum prima evat 4 6, hoffrate bora , uque ad

;i

v!l

L

yii M

g, altera 4 g. ad Y2, tertia 4 12, ad 3. Quatta 4 ia

4d 6.

j

ia

2. Diem etiam tàm naturalem. quám artifi.

quin (

dalem diflinxerant in. tempu. ante. meridianum

l

il

* pomeridianum , numerando À mediá nodie veffe-

TT

Qu diei paturali, ab ortu. Selis refpetu artificiali

! Hava anl.l

diei.

nl

lg'

3. Diei naturalis olim ctiaïm ali« plures pavtes

PT

E

frerunt , nempe , Media mox; Galliíium ; Crepu-

« atf

féulum matutinum ; diluculum five aurora s Mane ;

, d

Meridies: Vefper : Occubitus Solis : prima fax : Cre-

4f

pufculum vefpertinum,Intempefla Nox, Concubium aut

V m u

Conticinium.: Nog vero concifius bedie diem d

iffingvi-

quidp m

"mus in Horas ( minuia.

t

ULL

2. Hora eít vel 24ta pars diei naturalis; vel

POT

duodeciímanoctis dieique artificialis.

n unpm

3. Eftquevcl ZEqualis vel Inzqualis.

4« Hora equali cft 24ta pars diei natnralis.

NI

Pt um

t^ Vocatut etiam bora ieuusoivn , equinotialir.

o

/ d

MUTT

Eflque temporis jþaci;)m » quo

W. 2. 28, equatori fau-

"st

Rs d

pmþariz,antem'a/c'mdunt: pró quibus tamen 'votun-

uT

ditati gratia pleruuque 15.equatoris pro una borá nt-

At

meramu ; C vicifim unam botam

pu n5. gvadim

i P"?'"ba;::

equátoris,

2, Cum

Pniup,

!

!

— [AÓ

LiskrR III. CHRnoNo£ocicus,

-

-

—

nl

443

LT TN

2. Cumvero diei naturalü bora aqvu

Ales dicun-

"l Wm r

Vi f

tUt , ld aic Pyyiso, nonverb wav* dxoovosesety efh ia

telligendum:. Quia emim dies naturales fünt inequa-

ULTE

les , qtri boris menfurantur , etiam boras ipfas tnaqua-

fälm 4A li

- les effe neceffe est:: Non quidem nuius diei boras , cu-

jus ve[hectu veré equales funt. & dicuntum 1 fed vatione

L:

t wl

diverfovum dierum confideratae:. qua, inaqualitas ta-

gnen , quia exigua esb , non attenditur.(ed pro equali-

h wit vf

tate babetur.

2

M i

j. Hora inequali cft 12, pars noctis vel diei

artificialis,

i pl p

1. Vocantur ba bore Ko«esxo) teinporales, forte

dun , O

propter commoditatem. Terum | agendarum. — Item

m

Judaice , quie. Iudeis , ut

L fcripmm facta liquet,

tim f0

fifitata fuerunt,

r Cb

j um

2. lterum autem notandum, bas boras inequales

Bicj, non refpetiu unius diei artifieialis vel nodlu. . Sic

ehim equales etiam fierent . Sed re[pedtu diverfarum

o mturi 'ïf

noDium vel dierum. — Harum enim bora veré inæqud-

ls.

Jesfunt , Lengiorum longiores, breviut breviores.

3. Pro divevfa itaá, confideratione omnes bora

T

(exeeptis aequalium dierum ab Affronowmis confitovum

n pl

boris femper aqualibus) & equales C inequales funt,

ZEquales funt omnes hora uniws ejudemá, diei, — In-

m

quales , bore diverforum dierum: Naturalium , pta«

þlä t n |

/

pter inequalizatem additamentorum C* Ecliptice ob«

| nmhvr"*

n

liquitatem : Artificialium , cum proptee banc , tüm

£tiam propter botizontie obliquitatem,

At quia illa

h Lal

jnequaliteg exigua C ine[limabilà ejt, itaó, ejw bora

PH

h (

AsTRONOMIJE

i

]

444

.-

EC ORUA

m

pro equalibus : bec quia magnæ

amd(

€ notabilu, ttagg »

n;t

e:w"

jts bore pro inequalibus babentur.

r

4. Alii boras m:gqua'es diffinguumt. etiam in

qu] æqu

Iudaitas C Planetavias : basd, alitev quàm Iudaicas

ulim

" POW

aumerant ac diftribuunt, licet nonnulli eas confundant . |

hg

at pro iudem babeant.

x](Jq

At quia Planetartas horas

h

Aflrologotum Vanitas confinxit , ut tt dies Hebdomade

,UU-'

fcp

«b ills denominentur , 1tag, de illis aliquid vel diceve

(nis i

yel fcire opera prmum non putavimus.

ii

6. Horz zqualis fexagefïmapars vocatur Mintu«

|

(

tum yel 5c1upulum primum: hu;us Scxagefïma mi-

nutum vel Scrupulum fecundum: & fic porro ufquc

ad minutiffimam lelHonem.

W

Dignu enim est preciofiffmus Thefaurus tempos

vis, ut omntum etiam mtnurtfamarum ejus pavticula-

Tum vationem bazbeamu;, nec ullam ab:æ, fractu effiueve

h

finamus , aut in fupervacua erogenius.

Omnia enim

liena temous tantum DOR'I um efï ut Seneca in-

t Pm( i

)

|

quit, quad jujï ere. nec Ad neceffaria quidem potesl,

li

etiamf cufleditum dz!zgent:jïme fuerit.

Notandus autem bic modus csl, conyertendi Gra-

dui C Scrupula aquatoriin Horai & minuta : & vi-

Lüuï N

eiffim boras G winuta in Gradus C* Scr. equatoris, qus

ralá g/]ï: poteit.

inhut t lu

Wm Q

HGK I) l,.

. Converfurus Gradus & Scrupula E- —

quatorá in Horas C Mmuta.

r

M y

Affumat pro f.Gradu uno

horz,

i LT

quohbet &- .( Scr. primo

$

quatoris,

Sgr. Ílecundo

J

j

ä

L

IIVI mum'

yr

Lrskn IHIL Cugoxoroctcus,

445

——.N

ogesememunm o

— À

vel

n i,

j

Multiplicet tàm graäus, quä—nä adherensia fþrupuh

ET

per4.& produce'ö ex gradibus Horária minüta pri-

t dj

ma; ex fcrupulis equatoris horaria minuta fecun-

!H

da, &c. qux po[ï:mödum- f ultr'a'..)60; excreícant;

At hg

per divifionem fexagenariam ad priores Ípecies re-

dul

ducenda fum. e. g.

ii um

]

9

i

Gradus æqtiatOrïs 3 & Scr 43. quot horas

tsvocut i

& minuta conüituunt —? . Ex multiplicat

ione pet

l

o 1/

| Scxagefnm:-

4 provmiät 124« C? 172.9hinuta boratia, b 6. 2.6.5 d.

i POMB

ET Con'ver(urus Horas d minuia in giá-

Thitmim

dus C fetupula aquatoris.

ij p

ij pf

HH'oräunä ? 15. Gr.

"MU

Àffumat pro4 Min. primo 4 ís. Scr.

prima

,æqgä

du n

TT

! Min. fecüdoj 1s. Scr.

fecüda) toriss

n

w'z' &

R,cmnrm,ä

T

Muïtipiicet tàm H&)r'asi quam S'bfupula per Ig

MT

& producet ex . horis grädüs; ex minutis primis,

Scrupula primà æquatoris;ex fecundis fecunda. &c«

&d prioris fpecies; fi opus fit; redücenda. c. g.

H

z

4

ftt

(l?ü!d )E

44

Horá 2. M. 6, S. $z. dtiof faciumt Gra-

fl

ï;

dui ? sivvupula equatoris ! &« Ex multiplicatione

m

l

l

o

/

7

o /

]

»

E

i

orïis'fä

«Hl /

þ*röv;enignt; 30. 90, 780; l, e. 31 43* &quat

Á«

lil&*lw

446

| ASTRONOML*E

W. m um v

CAPuT—V.*

Enen E ,M/I,Si( A'a

4 (ys i

T

De» Anni CAffronomica , && in (ecie

ij

de Solari.

j;mmJMW

i. Anmi Affronomicus in genere , eít cujusyis

D

fyderis, una, motu proprio medio five zquali fa-

!sfawlm L

&a, revolutio.

mL

Hinc igitur funt:

7

Annorum Dier, Hor,

TU

i Ánnus Magnus

jJulian.

Sydereus

qun qu :

m

25411.

215.

gt t

$. Satürninus

29.

Isï.

ïï.

$,

jl

3 JOVialis"

313.

f4.a

4 Martialis

I.

225

TOITUI

HIS

PTYIT

^s. Venereus

2.24..

17.

6. Mercurialis

DT

7*

2. In [perie veró, annus Aftronomicus e

d

vel Solaris vel Liüraris,

!

IT

Etfi etim Revolutio cujusyis Stella Téihpus meti,

LILLE

ri , aynumá, conflituere pofüit ; eleia tamen duo baé

Celi luminaria pta alis funt, ad eorum

At pudt w

6, curfam tems

pora annua determinata,

t j

* D"l"tingvïu

^

$ Annw Solaris eít fp

acium temporis ; 'quà

Sólab uno Coli

1 puncto ad idem revertitur.

T uml

s;

LUPT

4- Echue duplex

^ Sydereu:

r C'b;fmm: Í

$. Tropicu feu Verteng.

MTIR

i

$. Amnus Solaris

It

Al

Jyderew cít temporis fpactuiii;

(uo Sol à 1

* Arietis excurrens ad eandem rediti -

UN

Qs

Etfi enim

L

qua vis ftella fixa pro inirio bujusan-

il

]

Hacump.f,&

i flatui ?qï:ï,

fempet tatien eleium fuit Aliquad il

MUIT

f

»L-I.ngR III. CHRoNóOLOcICUS.

M À. Gu—— / s———n À — a

——

447

?;jire fjdus.

Sic Aegyprii annuum þ)um incboarunt

L b

4b ortu. Canit , qui in eflatem cadit:. Acbai ab ovtu

Vergiliarum: nós à 1. flella V^ aquinaltio Vicina. Quja

m

yeró longitudo anni fjderei fubtilioris est obfervationis

lt æquali f.

& non confentiaht.

þinc facium ut avtifices in minuti

Dl H-

/

H

Coperpico atmus bic esl

36;.

6,

[

39*

b

865.

6.

g.

26,

1 Dit ln

T]cboni

6. Annus Solaris Tropicsu Íeu Vertens;eft tem.-

"

poris fpacium, quo Sol fub Ecliptica à pun&to a-

quinoCtii vernt ad 1dem revertitur,

N

|

l

Quibws equinectiorum preceffio vel flellarui fi»

xarum motus inequali esl, li etiam annum bunc in-

Wi

u i

aqualeim babent, alias majorem, alias sninorem : intet

.

n

D

quos medius five equali eit.

Dc HO

/

/!

fononiqe

43.

Tycboni

3.

f

4j.

Initium bujus auni , quod ubique fumi. poffet ,

J Ti

Affronomi reponunt in o 'V^, five aquinolium ver»

TL

num ,in quo puncto maximà notabili , étiatB. Zodiae

Dd

tum inchoant C fimunt.

7. Diftingvitur autem hic annus in quatuof

tcmporis ,

pattes , qua funt Ver , eftas , autumnus , Hyems.

erttti

Vulgàin duas tantum diflingvitut , aflatem fci-

licet & byemem : fed wedim quatuor partes flatuuti

tur ; quadicuntur quatuor anni quadrantes , vel quae

tuot tempora , quibus evidentiffima fit aeris mutatio.

nporsi

ïE

8. Ver nobis eft primaanni pars , ab equino«

J

] t

É0 verno ad Solítitium zftivum.

pj

j

T

Hocteinpore Sol ad nos afcendit , per "Y $ r YE;

fM

"r

[

Vnde bac figna. dicuntur vernalia.

9. Acfíal

443

AÁsTRONOMIJA

—-—.—.—..———.————.M

j

m

9. -Aeflas cftíccunda anni pars; à Solítitio-ie-

n

(ikm

ftivo , ad æqumo&xum autumnale;

Hoc tempore Sol peragtát tria figna efliva c8.

Qu

hr

&L ip. perqué à nobis vecedit , C* def endit verfus

auftrum.

10. Autummnus efï: tertià anni para,ab æqumo-

XONIA]A

onflïü

&io autümnali , usque adfoiftitium brumale;

10115 Ü wqdu

C*nlt

Ho: tempore Sol per. tria figna autumnalia -D-

fiehi f

Vs 05 ulterius éefcenüi s donec lengtféun in St)ljfma

L

4 nibis vexed.t.

j

Hau TTUTÉ

ii Hyems eft qua"ta & ultima anni pars, à

tïï

W h

Solfhtxo brumaliad zqui nóctium vernum;

" ii

H,r tempore perambulat 80l tria fígna h)'emd-

lia, 0. x2 X pev qu&ex 4ujz'ra iUerün afcendzt e

müv bgï DL

Ad nos r vertitüt.

*

ipymust

o GC

T

-

W»ïn

nl i u

;

mi

wlg

:

m

CaAPur VI

r':;

j

i

n

,0

:

ATTTTT

De Anno Lunari & menfibus

u at d

1

Aftronomicis,

Wal

l Amniüs Lüiaris Afl tonowiicis cít ; qui ex mo-

LU

tu lüriz defumitur.

4 m..u nj;

;

Efïque duplex.,

L]

M M dim UI

"-

*

Simplex , Vna reyolutione lune canjhzm

t i

4

"Conmipofitus ex pluvibus ejusdem vevolutiás

WA U j

gibis.

"

" dul ] A,

3. Anmus Lumaris [implex, alids ufitatiori ii-

SWMJINH T

s:iine

Menfis yorattt,eslque duplex; petiodicus & 5j

M T

iiedicti:

t w

4, Petioa

*«dlhu LT [

X

1

Lri&eR IIL CHRONO£LOGICUS.

459

'NN' W

p

—— —— t À Á À!

rs)iSOMfdoïg.

4 Peyiodicus Menjis' eft; quo lünà fub iïcli-—-

þtica ab uno àdidem panctuim feverütur,

hulig

o fit,

; iwris Min, j

/7

Ál ii Wi

äi;buä

2,

:

.&. Menfis Syuodicii et ;

gquo LI;I;Q á Solé di-

isbtyi;

bronp,

&reffacompletis omnibüs apparationurm fuarüim di-

At

verlitatibüs ad éutideni revertitur,

Confítat liic menfis. -

TT

Diebüs Horis

Min-

Scr,

29.

i2;

44-

-

*

m ami u

i. Hoc autcin azcipiendui esi d

émottü Ig)me' TA

Yvernum,.

diácii, five équali?| Vndé etiam Menfes medii five &«

fti ng h)m:

quales fiunt.. Menfes autémeri valde inequáles funt;

hi if

Periodici , propter inequalitatem motus luna; . Syne-

dici proptet inaqualitat? utviudq, Sjderii Solis et Luna.

Aefláte enim. Sole citca apogóum tatdius ince-

dénià , menfes provesiunt breviores, quia luna velosé

Solein taediovem citius affequitut. — Hyeme Sole eircá

perigeum velocitià incedenté , Menfes funt. Dongiotess

mentbu

quia Luna Selem velocioreim tárdiwi Affequitur.

J

lnfüper, citm Luna tavda fit in Apogáo fuó, Velos

iu Petigao, tatdii igitur illie, quam bic cátetü pati-

j d me

bui; conficit vefidusim. quod illi coihpleto

| jetiodico [uà

inotu d Solem fupereit.

Compofiti igitim in unutià ca

afié s cish Sol e&

;W N"M ,

Apogaus Luna perigea, men;ïs' Syrodici babét, D. 29;

Ti

H.6.Min.42. AL cuiü Sol es perigan lia apae

[:

géa mehfis esi feve 30. Diétutü folidorum. — Deficiuné

"T d

enim tantum b. 4. CF in. 23. propter bánc inequalitas

s

tei Aflronomi veros inenfes uegligant , C" mediis e-

E

2

MARS cirentiumth

450

AsTRONOMI.£É

— —

—X

! MUSJ qm

2. Sciendum etiam , quod bis duabus menfium

eciebus etiam tertia addi foleat , quem vocant Men-

L

f n

j Mtlii

fem illuminationis. - Effd, intervallum à primo die

) h

con[pecte Luuna, posl Synodum utrim, Iuminaris ,ud,

D

ad ultimum diem luna evanefcentu.. Hi menfés etiam

In)

valde inaquales funt. propterea quod Luna deficiens &

:)

venafcens, emeviones feas alias promoyet, alias [ufpen-

ii

dit, ob Caufas in Theoria Luna didlas.

g. Denique notandum, etfi Menfes proprie didi

Luna curriculo conficiantur ; Aualogwé tamen etiam

Solares nenfes Aflronomicos à nounullis conflitui; qui

l

.gmtümcium teimnporis , quo Sol unum Zodiaci fignum,

five duodeimam ejw partem periuftrat , quod cum in-

)u Tetpot

aquali motu fiat, ideo inequales etium funt. Si verà

ex veris inequalibus medios equales affumamus , fiet

— nÓ'ntà

'auen[is Solaris..

Dierume

Hor

Min.

Sec.

Tert.

(

1o

6.

30*

29.

19'

6. Anmw Lunará Compofitus eft ''emporis

Ded

fpacium, quo luria poft aliquot cum Sole Ífynodos

i m N

non procul à priore loco cum €o iterum coit , &

p

unitur.

:

d ditms

7. Eft autem & hic annus duplex 1. Com-

vl

munis, qui 12. & 2. Embolimew , qui 13. lunationes

li inim

Synodicas compleclitur.

"

ntías i

nà posl 12. lunationes compl?m

Pprái

.. Quia enim lu

Solem non ajfequitur.post 3. autem lunationes eundem

i t;21 HüiUS P&I

uj

faperat ; itag, refelrmntur deficientes lunares , diesy

donec anno alteto vel tevtio integrum menfem confh-

.

li

tuant, quem interferunt, ut C) G ) conjunciotts th4«

[

n

l

: Dithi

veant,

Vnde annus ille 12. menfium evadit.

dugi

8. Uterque rurfus duplex eft,

1. Me-

Ó

N——

o

Liszrn IIT. CHRONOLOGICuS.

451

aR

" Wa

1. Medius, qui norma ceterorum ;

!Watt a.

2. Verus, 4 medio plus minufve exotbitans.

!t j

9. Medius Communi cít,

!N u

Dier.

Hor.

Min.

Sec.

'Tert.

LOT

3$4»

8.

48.

38.

i90e

Embolimzus autem

Mljimt'

tf

' 383.

2I

32»

4T.

Zí.

Hactenus de Tempore Altronomico,

f i

i t

- PARS Il

"T

du p

Liskr ll

it, qui t

u fnt n

De» Temporc. Politico fen Civili. .

if

$«

Tw

Capur 1

(

5

De . diebus Politicis.

t. Tempm Politicum five Civile eft , quo&

gt

opulari motuum

yiindo

quivis gens vel natio,ex rudi & p

caeleftium obfervatione , fibi ad ufum Civilis vitae

u

conftituit.

i

.

Hujus igitur Regnla ac menfara eft, Tempus

SC

] Q

1€ï

Affronomicum, ad quody quo propius Polticum accefe

ferit, e9 pevfectins effe cenfetur.

yint

a. Hujus partes; perinde ut & Aftronorici

j

funt;

Ti

Dies, Anni, Menfes..

" d

3. Dies Politici. ab Aftronomicis veris ac in«

2 ad

-

?quali:bus non aliter differ

unt, quar qudd alii 2l:—

! 'Wm'

bicos&

Ef 2

J.

y

t

45

MR us cencsdeN a — PERMEUEIYOT cgsutaOn

ASTRONOM;E

apycae m

Ra

L

[j m

bi eos tncipiunt, eosque in horas alias atqu

J

€ ahad

Í'

Wm Ü

diftribuunt, aut alitet eàs numerant.

f

[

W

gunilt

Nam , ut de quibwdam tantum loquamur ,

1. Hebrai ex audtoritate divina diem incipiunt ab

( u

1.

ofe C5

eccafu Solis: fpedlantes Creationis mundana ordinem,

J

clsl]nh K

Mundo enità jam inchoato , fuper faciem abyffi , five

"

OCU(L]

.

maximam illam aqua inolem primo die conditam , qua

"]fv

dmiet

inflat tnaterie futuri adifitii faerat , tenebré adbuc

D

j

yut

evatits qibus fucceffit Lax Yelut omniumerum forma;

i

fícq, factus eft ex vefpere & mane dies primus , ut

f.m!ïimiii:m;

,init;

feriptura loquitar Gea. 1.

2* Hos imitati funt Veteres Athenienfes , bo.

T

j

^

1

Atl

'.

die vero Silefii , Bo

hemi , Márcomanr

iis

Itali 3 &Co'

Q&.m

U,W

quorum 'borologia occidente Sole boram vigefimami

a n

BIN

a

f

quartam fonant, dieig, civilis jnem Q alterius initium

D

faciunt.

!]

( igirurdäes

2

1a1dæi,fve Babylonii, &* hodie Nonibets

mspmx:mä í

genfes diem ab ortu Solis aufbicantur. -

dun od

, Umbrii, AEgyptii , Atabes diet civilis iui-

LL

tium in ficridiem repenebant , quod etiam Aflronomi

TT

facimzt ; Komani auten i2 mnediam no&lem,

Dmehcmceseepe s

$. Vtrumd, ns bodie fequimur diemq, civilem vel

à media todte, vel àmeridie incbóamus.. Vrrobig, énim

numerus 12. lorartüm, ad fuum principium vevertitur,

u

4« Ut aütehi dies Civilis apud alios aliud ini-

De

tium habet , ita eundém ctiam aliter at

horas diftribuünt.

que alhitc.r in

1 u byl

s. Etfienim ubique feré fcccptum fit; ut diei

t

!

EL

naturalis 24. horas conftituant , eas tamen alij z-

Fsl

quales faciunt, alij inaïqualcs;

mütp(]p'»d&n u

Aeguza

Lirrn Hl CHRONOrLOGICUS — 453

N—'N

um

r

—— —— —— N ——XÓÀÓ

Hæaïk]üf d

'Aequ;ztles intellige ve[pettu unius diei naturalis.

]

Nam fi diverfos dies covfideremus , cuu inaquales finty

Mu

etiam boras inequales fievi necef[e est.

Vi d

:6. Quizquales unius d:ei horas habent , eo-

n i

rum alij integre eas ab r. usque a2d 24. numerant ;

LT

aliivero eas in medio diei & noctis bifecant: alii

QUib u

denique diei noctisque horas Ícorfim numerant ,

teteni u

finitaque vel nocte vel diead unitatem redeunt.

Wj

Et bi fiim Syhara obliqua Septentriouali deguttt,

i r

tempore asfiyo diei artificialis longioris plures. bovas ba-

bént , qiaim nodiis ; tempore Ig'b,ema, plures noctis lon-

dhenee h

gioris , qugm diei..

yni; d

A

ui inzquales horas nfurpant , diem arti-

m g

ficialem in duodecim, noctem in totidem horas

TU

diftribuunt.

'

Cum igitut dies in Sphera obliqua C* inter fes

dul N

C? nollibus proximis comparata , nequaquam aquales

[

fiat , etiam bovas diurnas divevovum dierum, C intev

TL

fe & cum boris proximis nodlurnis collatas , inaquales

/

um f

fieri. neceffe est.

y vt

j ff

| CupuTn 1

"LA

uj

De Annis Politicis.

g y

1. Anntus Polititus, five Civilis , eft certus die-

rum integrorü numerus , five ex aliis caufis, ratio-

five ex Solis vel lunz, velutriusque motus

Cptum f

nibusq;;

periodis colle&us , negle&tàque &xeiffeie Aftrono-

"T

S.

mica;populari cujusque gentis inftituto receptu

if

3

ob

J

4L

454

ÁSTRONOMIJE

nensi t

yh

"

.—(-)qb banc Caufam —äyBkoMqï * Inte

rcalatione

T. j

t vocant , vel infertione dierum vel menfium opus ba-

J

ij

n

bent ,nedefedus . initio exiguim , fucceffu temporis ni.

in

5-5 "

"T

minm crefcat, annusque ciyilis ab. Aftronomica gnag.

us;:mm""'m d

qiter defleciat,

L]

P

Sunt autem & hi Polttici anni alit Solares ;

OU

quiadSolis motum accommodantuz; alii lunares,

qui juxta lunz. Curfum potiffimüm zftimantur.

3. Solarium pluresífpecies funt ; quarum tres

yiliti lu

gtl

nobis hoc loco futficiant

;eemmth:m

Julianus, Gregorianus , Aegyptius.

a»».:;mm, IUf

4. Anuus lulianus cft, quem C. Julius Czfar,

s Gu

opera Sofigenis Mathematici vel conftituit , vel

T Ayychtw e

in Romano Ímperio ufurpandum , Edi&o publico

fancivit.

ii

*. Eftque duplex.

i Bd

i l mtid

1. Communis dierutm 265.

lt woi d

:. Embolimzus , ffve Intercalaris, eán Ccbaft

Salj,w quarto quolibet anno vecutens, dietum: 266,

TU q

Caufa bujus diverfitatis bac cit.

i utit

aT

^ C.L Cefar botas Anno. Ashvonomico Solari,

TTRTITT

Jfive annua peviodo Solis adbeventes negligeve noluit ,

ftd anno fuo Civili , quem Solarem effe voluit , infeten-

m ü

das putavit , ut cum celo accuratius congruerer.

Wnitrjng

;

2. Cum autem putaffet , Solem 365, diebus &

Witilutm,

boris 6. curfum fuum abfolvere:. 1taque conflituit, ut

;'läüa'ä utmgnþ';þ

quemadimodum Akiropomicw ,. ita etiam Civilis fuus

Wa C

annus totidem dies C boras baberet.

UTR

3. At quia ifle fex bore quotannis ob[ervanda .

— OwWfui civilli uint apte etant , (cum entm confentant-

ll

umjitg

uT

—

LIBER III; CHRONOLOGICUS.

-

455

lii

m fit , st anmi C dies ab uno eodemque principio du-

18 s jj

eeentur , fex ba bore , anni initium quotannis toti-

ümmpm f

dem boris 4 principio, diet abduxiffeut. ) Ideo tribus

MMQA (yi,

prioribus annis eas prov[us neglexit , aunosque bos fin -

gulos communiter 565. dierum fecit.

1 n

s du

4. Quarto verü anno, quo 6. il« hom,quäm

Ym

fumpta, 24. boras, adeoqueintégrum diem natuva-

lem conflituunt , bunc diem iater(erendum. cenfuit ,

y Quium v

atqueideo quartum quemvis anpum fecit dievum 266.

Pt

TUs,

Vnde quartus quiliter ansus , ut. ( ipfe dies infitutzus

ul Cj

v

i

Embwlimaus , Intercalaris , ab intercalando vel in[e-

]il

j

of , v

i

vendo , Germanicé eín Cdalt SSaft. quafi Iuxatilis

Ed

vosatur, Appellatur eriam biffextilis , — quia dves 1lle

intercalaris olim diei fexto ante Calendas Martias , [i-

ve ante , five pofl ponebatur , fextusq

fæ calenáaram

Martii bis , uumerabatur.

Hodie vero dies ille Intercalavis ultimo Februa-

i, Cl

Tij anneClitur , qui proinde 29. dies acquirtt ,. Cb

| lm j

Aliás 28. tantuim babeat.

$. Saendum autem , bunc axnum Iulianum dic-

i'momico W

rum 365 borarum 6, juffó longiorem e[fe , annumque

m LA

Afitonomicum , dierum 365. Hovarum. $. Sevup, 49

jvin i

feve undecim Scrupulis , vel paulo plusfuperave. . Vude

n

fuccedentibus tempovibus sncommodum aliquod natum,

"TULA

fallá, ut ingrefJus Q in o. 'Y^ five pundum equincdtii

AU WW,;,

verui, quem Cafat certo diet menfis Martit affixum.

ria

'

yoluit , ibi non permaferit , fed quotannis i. fi-

je

[

j

n

fetupulis bova. anticiparit , que à tempore Cefatis b»

4 14. Hies excteyetiic

[ Hf:; äïu

uique annuat?m collecta ultt

Ff 4

d

D

[ (

ASTRONOMIE

i

456

UAOU r V TtaDemiao,, UNmeca

m QÀ—

t — MM r ÀÀÀ:

jl n

j

quibis "aquinoä?i« r£ f0 wrfm a

[]

JU A]ï L

pyunt.

caput gïä.repfe

4

Hinc ortus eft

j

"L

;'(

f

6. Anuu Grogorianus, quem Gregorius XIII,

jl

Papa Romanus, circa annum EFOChæ Chriftianz

li

l

j

"L

1580. apud fuos inftituir.

auum ^

Hic Papa errorem I. Ce[aris corrigere C æqzk.,i-

h WW Ó

gottia ad dies.quos deferuerant,reducere valens,hanrgj

gt [

auticipationem i poflerum cavere , bunc antum, von

*:m;num:mïg!!;

ab omnibus , [ed fi

fuit tantum. Romanenfibu veceptum,

introduxit.

—

(i

lgitur 1 ut equinodia ex diebus anieri:ribw,

àn quos. prorepfevant , ad priores fedes vetraberet , in

DC A iS Cl'

Jaliano auno dies degein d.

fimulari, numerandog, pea»

teriri juffi.

MU

goa;ve ON

2. Ne autem vurfas fuis fidibus emoverentur,

quod ob nimiam intercalationem , annumq, juflo lon-

i d.

giorem affumptum factü efljufit ut ftqQ4 Epocha Chri-

ET

Iu

flmmz 4ntits 1700. 1900. 1909 (?'c.

as

jiv

*ei

Q

qui «lias intercglaïgg

effe debereut, inrercalatio omiti

eretur,

zi d

Et hec caufa est, ut ii qui Caleudario Gregoria-

t od

$o Pontificio utuntur, perpetgo X.,diebu numeranda

i,

: |

t0s Atitecedants que anticipatio ob neglecam intet-

ITUY

&alationem anno. Epoeba Chrifliang 1700. undecim;

LT

Anno 1800, duvdecim

j 4Hno 1900. ttedecim dierum e-

LOm

tih fi Mundustam d

iu fleterit.-

'Jldhmquqqugm(

7. Atgyptius annus cfttemporis f;

pacium 365.

TBitinnf

dics naturales perpetuó complectens.

Mi

Selavem bunc annum dicimus , mon qued à Solis

J m

qnetu dependeat , fed quod «d aunum Selarem propius

Wt

actedats

m

4

Lisrn III, CHRONOLOGICUS.

-—À d

457

Pl/f fmei/

;m:dat, nerrleäu jölum j horis &* tninutás 49. que

periodo Sal;s Affronomic? confiderate adbevent,

Quia vero he bore & bec minuta quarto quoviy

r IT

anno integvum fere diem conjf:tzmnt ]ït ut ob corum

; Qï*ihdnæ

pegletum capat. five. principium anmi quarto. quovis

Anno uno die aumzpe:. 4deog, aunis 1460. per totum

