Cum enim omnes linee , eidem [uperfictei corpo-

tb Spharict incidentes. videantur aquales , neceffe e&

De

fupexficiem covporis Sp barici videri planam. . Sic Sol &

M

Luna cum fint globofa corpora, videntur tamen. e[fe

PropriumV

Circuli plani inflar. difiorum.

fibent, f

6. Angulata , eminus vifa, apparent rotun"da.'

tcconpte

Quia enim. afpediabilium quodvis certam babet

ixiactemp

mbl

diflautia longutudinem , qua. expleta jam non. ampliu

ceruitur s idaoque anguli tanquam partes sminores ,

$n

circa quas muor esl latitudo illius afpecbabilis, citius

pl i

evane[cunt , vemanetque figura vel rotuuda , vel t&-

; ipitur;

£unda proxima,. Et ideo turves quadrata , eminus [pe-

: um

Gate, prorotundu babentur.

fitpyd v

7. Globi , cujus Diameterzqualis eft diftan-

i

tiz oculorum , videtur dimidium : Cujus major ,

Wiln contr

videtur feginentum minus ; cujus minor , majus.

lefi

Ducta enim linea ex o«uli ad globum objettum,

hntifsqu

ilicinipfis diametvi extvemitatibus , itlbic citras bic

t pidetar,

verü ultta diametrum globum attingunt. Vude

lditatuti

8. Sioculus propius ad Sphzram accedat , mi-

furjru,

nus quidem de $

pharavidet, quamvis Pluswfe, videre

V dtey (

fibi videatur.

ftiij velþnj

Nam é longinquo augulus viforius wninor eft , plus

ldem«

mmen'. de Spheracomprebendit: angulu aut

em é pre-

fitwug

pinque

|

h]

M

; OPTICJE

759

p

"

—

n — Ua

A

Ml

4

d

j

pinquo major quidem efl , at minus comprebendit. Vn-

gwlï

!

, h"lïïlli"t':

de bac pars major illa viderur , propter augulum majo-

eem , cim vevera fit minor , propter coyiprebenfionem

'miuuluuljuïä»

qminorem.

h.

AVM

C AP. XVAIII.

:" WWM i l":]

De Vifione Motus & Quietis.

Mp *;.;j;

N

1. Motus ejusque differentiz , cum non fint

i 11 n;*:m (j

il

roprium Vifus objectum , nec peculiarem fenfum

j

abent, fed. folo fenfu Communi dijudicantur,

x

jl

ex comprehehüone vifibilis ; fub quadam mutat

a

loc ac temporis*diffcrentia: C&ies autem fuþ in-

lum

mutabili fituin tempore fenfibilt.

"

"3'1" Wi

(

Si enim vifibile alio tempore alium , ad eculum

FU

eodem loco conflitutum , fitum babeat , promotum effe

" ?Jl D]

colligituv: Sieundem , quieviffe, Ex |pacio autem, pev

ial m

quod movetur vi(ibile , curvo vel veito, motus etiam

At

euruus vel vectus fui[fe judicatur.

N

lox, vel in eadem ,

"i

15 Propinquum zque ve

E

al

velin contrariam partem , videtur quiefc»ere.

Ita fi duo pifcatoves fecundo Nicro , aquali motu

j

'15

,

juxta fe ,quilibet in fua fcapha provebatur , alter al-

j

j

4

W "'1

teri videzar quieft eve (( at eris tamen pavibus: b. e. mon

'.'Jmm;þ;,;yjm, i

babitavatione littoris ; " aliovum iminolilium comt-

j,',; "T. f:"

nusvijorum.) Qvia licet unà navigent ,'tamen Scapba

v

una altevi eodem modo fita apparet, fcilicet ad dex-

l m 3 e;,;,'j,m

traw vel finiflram , " propterea nil mota ejfe videtur.

Idem accidit in duobus contraviis motibus , i eque

iil

;W":,"ä

fint veloves yut mutuo fe tollaut itaft vatiariusin vate

Bhb 4

jj P ,»

!

fes

Y

760

PaARs

II

sss nl d . ——

v*

fua contra Nicrum ;;antumiem a]ï'endat,

W Ml f

quantum ipfa

tati [ecundo

flumine defcendit , tunc in Vixeto trang-

;(MMWIS D

/

quhi» (

verfim afbectanti femper videbitur eodem loc

:

!

j

ïd]):,äu littoris , adeoque quiefcere

0 "MWIB

TL

Hoc imodo etiatm , ex bypothefi Epif)rclaru'm ; pl,;

jl

um

!

netein celo [l'ationarii aut retrogradi fieri videmgr,

]

]

l

j M

etfí motu [uo perpetuo progrediantur.

i

UL

[

3. Inzqualiter ab oculo diftantium vifibili.

wlö

!

iwtt Y

um , fed zqualiter motorum,

git li )

ret tardior.

remotioris motus ap-

?noh»g:i Quttn

Spacium enitm remotioris fub minori, prapinquiaQ

xepng"]um f

Ti fub majori viftonis angulo cernitut.. Vnde illud mi-

^, Tardi

mus , boc majus putatur , etfí vevera equalia fint.

fs racure

4. Mobileremotius, zequé velox, etiam re.

TITTTT

grcdi non nunquam videbitur.

g ia

Cum enim pmpinquiw velocius moveri videatur j

tlf

videbitur vemotius posl fe telinquere 5 qua derelidlio ,

1. Omni

nbi (ecies motus accratà nond

tabitur.

!fcernitur , regfe,(fla M'

u ftog

j»:mzibus, &ob

$. Celerrimé in orbem mötumxvidert.ur

Qi-

X pf

eícere.

Ü qui g

Propter velocitatem motus

enim oculus alias ata,

alias pavtes non difernit

1 ""fo ) ,(i ddd

» cumque veloci(fime ad prio-

mf a

gem fitum vedeat, videtur omnino ton moyeri, fed qui-

À

l'ijmpori

e[cere.. Sicvota à fabro celerrimé per plateas acla, non

Ht du

eirculavi etiam motu circa axem préprium. fed tantum

Tl t tv

veclo motu moyeri

putatuy.— ldem in Trocbo C& vota

Wil r

f

:

guli antinadvertere litet.

7. Tardiffimé (velveré

M

H g

;

etiam videtur quiefcere,

velapparenter) motum,

w

At Ti

fi Ut

$iE

ll

OprrriC

76

Wpntoqpen ia ertmt

UE

LTW

Sié Fellne fixe videntur quze]äere, nec fmemus

(f»lun(w

N M [[

;pf;u moveri , nifi beneficio vatiocinationis illud ex eo

"Wt

colligeremus , quia tane in alio loco verfantur quam

N

Il

vfperi, Canfa E5l , quia licet vevera celerrime move-

ln

j

antur, nempe juxta veterum byposhees in uno minuto

UM

TT

bora-377 3 9. Mill. Germ. nobis tamen qui bocingens

l0 n

jþatwm exiguo vifiouis angulo comprehendimw , tav-

difmne moveri videntur ; qui motus exiguo tempore

fentiri pullus. potest:

Sic etiam cu)mltbet automati

bovologit indicetm progredi non cernimus, fed ex imutato

173 4(&? 'nt.,

loco progreffem effe colligumus.

T

li

j

7. 'lardius Progredxens, videtur regred1, ve-

T;7M

locius præcurrc*c.

M

Sic Lupa revera quidem celerius , fed apparentev

ETTAMMITAR

tardius mota, quam fubffrata nubes, videtur rapidifi-

me aliovfum moveri.

AUAU U

8. Omninó ftans proplnquum videtur ob-

ETRU

yiare & retrogredi; celerrimé adeuntibus vel rece-

denubus, & obhque mtuenubus. Remotlfïimum

ymitr

veró unà putatur progredi.

Si quis equitet juxta avbores, aut. transflumen

W "lmm M'

naviget , fí ad avbcves vel portum accedat , videntue

Mrmx.n'u ,

eccurtere , fl ab iudem recedut repvedi. Ita luna. pto-

m

ptev improportionatam 4 terva diflantiam , cum via-

vlm!ff[ W 4

tore nochu videtur iter. facere , quia femper post. alios

H P'W J

atque alios wontes eodeq modo fita cernttur.

Sic fi

quis in lunam Fransfevri poffet , cujus motus caufa cele-

ln j

titatis vel maximée þznf bilis es , tunc videretur luna

quiefeere: Terra vero moyeri eodem motu , quo lundy

PPJJ*J j

Jd in contvaviam pattem.

Bbb 5

9. Res

PaAnsEÍ

76z

a —— M ———g o « DÀ WE r

-7

—-———.————

9. Res quieta videtur moveri velmoto ca.

T VCTö L P f

pite, vel moto:Heterogeneo medio: & vertigi.

:

nf

mmm

noío omnia moveri putantur.

uf

A motu enim rapido fic afficiuntur oculi , &t fivel

g i

pracipitem torrentem , vel figulivotam ,aut fimile quid

f

voleciter motum aliquandiu con[pexerunt , Eodem tmo.

" Sicat

tu etiam alias quascunque ves ifmobiles moveri putent,

Eociorï: diqui

ad illas converfi. Spiritus enim Optici , illa conyerfione

vebementer agitati , adbuc difcurrumt , licet. Corpui

il

limiero

farvident

quiefcat s ceu Troi bus , qui propter vim. communica-

[ [millaiqz

tam adbuc difcurrit aliquandiu ,licet manus agitantis

qttiefcat: vel quemadutodu celevi curfu aut navi vedius ,

p regrevdlv

um vicnttsa

licet in drver[orio mepfe quietus affideat , aut. in ffrata

smotumcrc

«ubet , tamen adbus fibi moveri videtur.

Item fi pet

gj

suobile con[picillum aliquid- 1ntueavis , quietum eodem

modo moveti cenfeba.

um p

liti matid:

10. Motus Circularis, zquabilis , | ex alio

wu. 1j

quàm proprio Centro vifus , apparet inzqualis.

Ex quocunque enim alio centro ,vel equali tem-

12 CW

pore inaquales avcus , vel equales arcus inaquali tem-

DXUL.

poré mobile pertraufibit ; adeoque inequaliter moyeri — WmiC (

videbitur.

— —

1i. Motus hominis , qui non fentitur in cor-

pore , fuccuffionis argumento ; aut quem fcit non

0

provenire ab interna [ua facultate motrice , pro qui-

etc habetur.

1ta cum homo. À navilente & equabili motu ab-

vipitur, (e quiefcere , littota yerà vitina in advev[um

]

aoyeri putabit.

m

1. Qux majora apparent; oculumque vd

z. R(&&

excedunt,

|

—

Ora'ricæ

-

75

ts Fg

4

u

excedunt, vel laté occupant

, quiefceré þuüntur :

T

z

^

"y'l'

Hul

li

quz veró refpectu illorum apparent minuta; eaim

contrarium moveri videntur.

D

T

[

^

Vij

Ita flelle ad vifum mmuta , :

nter magn) nubi-

!j'-gn'mng

AM

um volumina celeritev moveri,nubes verà quiejeee exi-

L "m

flimantut.

".'Smþ',jw

^

"u

13 Sicut inzequalitas , que r

em aliquando ve-

LI

/

N

lociori, aliquando tardiori motu incedentem prz-

m o

bet, dum revolutionem fuam peragit,nafcitur àdi-

ftantia videntis à principio zqualitatis, nempe cen-

tros Itaillainzqualitas ,

qua rem modó progredi

ji-'*.vlwiï'm gggm

modoó diftan-

t

modó regredi oftendit, argnit non

;xfu;'a'mmþm

tiam videntis à principio zqualitatis , (ed & viden-

tis motum circa illud centrum.

w WW

Progveffas enim Cf regrefus recipracatione i«

d ;mmæ

quum apparentiumnafcunturs C ex varia pofitu vi-

l

dentis moti,ad vem vifam inaqualiter ve[pettu videnti

j

motam. Exhifce &f fimilibus Axiomatibus Opticis de-

T

fendunt Coperni:

i fequaces fuas Hypothefes Astranomi-

n,rrit.;uimv

qua alii plu-

"LL

ca s quibus nro Compendio excufant ,

n'bg; rotb (* Ciriulis vix reprefentant,

T al

T

l

OPTICA

d

PARS 1l

UA

CAR, L

,

L'(b

p

De Dcefinitionibus.

p

j

t. Catoptrita cít , qua de vifione reflexa agit.

ovenit à fuperbcie

p

Mf

6

wFäJ' o

"

ll

z. Reflexa Vifto cft ,qfïæ pr

aliqua;

764

——

*PARsV—IL

———a/

,;;J; !

aïiqua , Radtos reflectente, five reper

cutiente ,

nempe á fpeculo in idem Medium.

" yli

3. Speculum cít Corpus denfum , naturi vel

"

arte politum , ima

o

[ej

ines rerum , ex quibus recdte in

*op DN

illud duci poffunt , refle&ens, oculisque obijciens.

) 'CommuniShOf

4. Pelitioilla eft continuitas partium füper-

y M

ficiei corporis

at

politiä fine femfibilitate pororum,

L

aut divifionis,

$. Eftautem Speculum vel Natürale vel Ar-

ijiputit

tificiale.

i. Mp

6. Naturale cft,

*

quod Natura ipfa eroduxita

eydoinciden

& polivit.

-gagio

T4/14 fünt , aev denfiov & fpiffior , nebule , Aqua,

, n

Gemina quedam: Oculusetiam inquo fe quispiam con-

u du

templaripoteft ut in Speculo artificiali.

TM

7- 4Attifi.iale cft , quodartis induftria paravit,

deendes; r

Hat originem fuamex Naturalibus babent : cum

tiqe n

ars imiteturnaturam ejtáque quafi fimia fit.

duf

8. Specula porró artificialia funt. vel Kegu-

|

B. Dupt

lària , vel'Irregularia.

TOR

9. Regularia funt, quz uniformem habent

ii p

1iguram: Irregularia, quz difformem.

2

XD

s

feGosiri

qo. Kegularia funt vel plena , vel Convexa ,

. Hs |

vel Concava ;

quorum fcil. fuperficies , Plau,a 3 COn&

/

itdntg: oj

vexa , vel concava eft,

V, d [

u. Radiattra Catoptvica cft , quavifibile Ra-

. ämsïncidemiæ,

dio incidentiz in fpeculum ; & Radio reflexionis

d

€x fpeculo radiat in partem oppofitam.

Qutetonie

12. Radius incidentia ct, (ecundum quem fpe--

V, n

Uh; e. g.

cies rei vifibilis in,ddit i141 fuperficiem fpec

L

C. fr4diü

H

"N

OrrTicA.

765

11 f&ït 1

D d

R

c. radio c e incidens in fpeculum £ & dw,

tl

1;. Radiue reflexionis ; Íccuridum quem ima-

" &F"'*«,:-i, ;

5o tei refleCtitur ad vifum vel oculum ; ut e a.

14. Punüum incidentie vel ieflexionis , €

Communishorum radiorum termirius ; ut e.

15. Perpendiculares etiam hoe loco confide-

ia

i

tandz funt tres;

Ym

p í ',A

Óbliquationis; Incidentia cä- Refiäxianif.

16. Perpendiculari obliquationis cft , qua ex

pün&o incidentiz educta ad fuperficiem fpeculi u-

trinque angulos zquiales efficit .5

pt A

i

i

17 Perpendicularà Inci-

Á .LVUIIBIIWL:I,W

dentia cít quz äpun&o-viübi--*

L.

"

"

lis rei ; ii fuperficiem fpeculi

Mvl

Itl

defcendens ; producta xquales

ATT

üutrique cum fpcculo angulos

l

E

T

efficit , ut.c f g.

—

43

M

18. - Perpendiculara. Refl.

&ióinis , cít R.eGta , ab oculo in

nt

vlJ

m

fuperficiemi fpecülarem ad an-

I UM

gulos rectosincidens , üt 4 di

4

l

u

ig. kHis

lineis conftituuntür Anguli,- unus

"

« MM

Íncideritiz : alter R eflexionis.

»

AM)

.30. Angul

us incidéntia cft; qué conftituit Ka-

; ut € e f.

lrl »

hi Flbm'

diusincidentiz, cá vicina fuperhicie fpeculi

n

M

"L

2i. Angulus Reflexionis , quem conftituit Ra-

dius reflexionis cá vicinà fuperficie fpeculi; ut a e d.

yni^

J qP j

22.: *Ang

ulis his efficitur fupevficies Reperctuffus

f«

I

is (a

ve Reflexions , qua definitur tribus puiét

tf m

l ,

qua j

PARs II

"

—

"

—— dB Ó—

?

E

/

Jfopm

qu£; Tï"ncm in cáde

im re&a pofita fint , rk

ceffarià

ii

if

Wjï

peculiaris planicies ponitur,) nempe centro vifus,

m

puncto rei vifa, & puacto repercuffus vel reflexio«

A

lÜ

a

hi5 4 € €.

um

.

i?fidt;HS; Oblïq

saulrtiz

CA-'P; II.

Dunait

De quibusdam affedionibus Radiorum,

" pui;äum 1

nl DI

& angulorum catoptricorum

i. Reflexro radiprum incidentiz fit in pars

yfit uf

*tem*opp'ofitam-.

m pl

,

jum lr fu/

[

Quemadmodum enim pila , folide parieti fovtis

ter objedla , refilit im oppofitam plagam , eó ag , qui

vt

Ti Angula f

v obijcientis el major: quia ulteriot tvanfitus ipfi

quidem negatus , nec vamen vu omnis movens abolita

i agulid

ef-: Ita Radi 4 Corporibus lucidis vel coleratis egrefíi,

4 M

;olitis,&Rc:gul

femperque imoveri C flueve apti , cum per faperficiem

vobjedam tdrerius progredi non poffint , refleuntur in

Denfw f

tt n t

Aliam partem .fuumquefluxum boc modo cottinuave

Vaborant.

t Qulen

2., R adius incidentiz ad fuperiïcitm,ää quam

Ál t i

« dfimni

allabitur perpendiculariter, five ad angulos rectos;

in fe ipfum reficctitur ; obliqué incidens, ad an-

VWj

V,

gulum obliquum.

. litre

Cum enim veflexio fiat in partem oppofitam , Ó

yi «qualis arguat. equalem motums . cujus indicium

Vtdantibu

aqualitas angulotum; — Igitur qua vi, quove angulo

ET

Radius ex puncto veflexions , in quo vis eadem vfl , perró

T (lyrej

Woveretur , utfi tranfitu à fuperficieveflexiva five fpe-

MTM

exlo prohiberetur; cadem vi , codemque angulo curi

MU TT

fupet-

Wi 0quul

l

OsPT1ICA

5-

—

»

t

-

76?

Aam;h; ;

;aftdm fet-

þpärjïc:'e ]þ:culi;bempe reilo, in pavtein opp

itty Ui

tur, quod fieri non poteft , nifi tadiuspetpendiculatis ;

o

ad.angukis velos incidens , in feipfum lrcjïeäamr'.

3. Radius obliquä in faperficiem reflexivam

incidens, obliqué etiam reflectitur, fiuntqüe ángu«

lus incidentiz & R cflexionis zquales.

J

Demonffratio eadem est cum fapeviori. — Radiet

enim pundtum a. in fuperficiem veflexivam d c f obli-

d

40 "*;(ggmi

W

T

]

quà , ut radius incidentie fit a c.. Nifi ergà obfifferet

" ;::azäiz?y.

fuperficies veflexiva d e £ movevetur ultevius w, in g

conflituto angulo f e g equali angulo incidentia a c d

At cum ultra faperficiem veflexivam progredi non pof*

'*ü V)'H ! 1.31 1]

fits tefleditur in puncto reflexions . adoppofitam par-

m

tem. c angulo veflexionis c e £ aquali angulo £ c g,

"TLTUTZ]

qui est equalis angulo incidentie a c d.

pvl

4. Reflexiones à fuperficiebus denfioribus ,

TT d

politis, & R cgularibus fa&z, folz recté fentiuntur,

Den(itas vequiritur , ne radii penetrent.. Politio

W.;;.nj.»ma

"TLLU

autem, feu leyitas C vegularitas, ut veflecti evidentins

pofint.: Qaale emm corpus veflexivum , talis etiam est

reflexio; ex irregularibus C a(perts, irtegulavis etiams

..,.Ln;äxn!;::iï

A

m

afpera , difformis Ó* confufa fit reflixio. Ex politis aue

H

:i":iffï! d

tem ( vegulavibus, magis genuina verum forma refili.

n

te folent.

m

$. Lux reflexa, & Color, debiliores funt di-;

æä

re&é radiantibus.

[

j

LL

"La

Magis enim elongatur à fuo fan.te, -£orporé /2;[.

U, M lv

i

lucido vel colorato.

Vnde quà longius radii pragredia

j

W

jf

!

untut , eà debiliores fiunt.

Quam debilitatem etiain

adjuvat [i oblique incidant. Esl enim etiam motu t^

"

[ d

ul

&w foriior obliquo.

6. Lux

/

268

PàRs II

—— —— ÀÀ

a

| g

|

6. Lux reflexa et(i debilio

*

N

r fit lucc. prima

quz à luminofo .corpore fluit . eft tamen fortior

ET

luce fecunda; quzab illa prima per cómm

"TL

hem próvenit;

4

E

gnicatiqa

m

- Patet bot experientia

$i enün aj cim»clawä 4li.

3,!

quo, luce fecünda illuffrata, soli fpeculum opponatur,

prunpra

ut projiciat veflexos vadios in lucem [ecundam

|

l

m o

ec

liüc viod

tebii clariffime , uita fit fovtior.

á

7

« Lux tamen reflexá per aggregationein, fi:

u hice

eri poteft fortior luce incidente.

S

ä

Il ä[fpea

Quj

A.

jà enim Virtus unita kmpervfortiar est qkäh

difperfa , ideb étiam radii diredii , féd difevfi, minorü

mpiiti

Junt efficacia , quam veflexi adüüati, Hmcegl quod à

p d

Jpeculis quibisdam ad folei pofitis accenditur ignis , fi

ET

ómnes radii veflexiin unüm

punctuim colligantüur, quad

ii r

CUT

di/þefs mdm mm feret.

:

-

*

f aR

|

mniadi,

N

Carur IIL

! Ciljcuty

De Affeilionibus quibusdam ipfius veflexe

tl

Vifioiiis in génere.

.M

1. Non rés, fed Imago rei; per reflexióneni

tbl

in fpeculo videtu

i

t imagini;

Oculus enim feipfum videté son þo'ytes*ï » quiá C4s

T tj

à

tet oculo quo fe videat.. Oculus autem, queim in fpeculó

liitiu d

Kertió, nón esl ocului tuus;

fed oculi tui iiago à peculá

u tep

I'Bf t lgtigiæ '

Vr thi

2.

on fempe'r' tamen geüuïna ïmagö ; fed

; Vl

fepe lux t

Iet,

antum :confufa, velolor evanidus .äppa-*

h to'ntemþl

. "M Cfb

Noanpt

l

l

Oprric&

E

H

A.

j

E',,,..-. .-T —6 - ..

Q N

mk) eh

n

.* Nempe ubi inteflexione a]þär;tdsquuædam*,c'f pats

tium inequalitas eit; ut in pariete à Soleilluftrato, qui

U

wmmw :

pon imáginem Solis unain repercutit, fed lncem tantum

ànomnes partes obfcute alicijws caimera refledtit.

j Si:nimänunsin&

-ov. 3« ITmagines rerum in fpéculis cernuntur,non

i Jw !«,'q;m l !

I

per imþk&fübnem aliquam; quemadmodum Sigil-

LUR

L

lum cer& & maculà papjro imprimitur : fed eo

plaé modo ; quó aliás in oculos incurrunt ; nifi;

YMons

n

quod hic extra locüm appàrent; & fpecierum flu-

at ln

xus; à fpeculo cohibitus , in oculutà fepercutitür.

k

"EL

'rirg j

atb 1. fevrea , chalybea , adaMá

ptina

/þecull:

D7 i.'ijj:r':', j

amagintin quoque eX je per rq?exiq'nem exbibent , qua

T^ rs]gn

propter duiitiem imprtjfionem nullam admittunt.

i

2. Si imagó £alis fpeculo imprimeretur ; non ad

JULT

Va

m certum locum, fed undiqaaque vefled&eretur &&

[

ternevetur, nec vatiatetur locus imaginis Ad variatum

——

Jitum oculi , quod tàmen fieri mox deon[lrabuur.

3. Nea,tàndem magnatum verum, ut montium

i

& adifitotum idola , Angufto [peculo poffent coinptes

bendi,

TT

7ïu4re;'ul

n

:

4- Moto vel afþïcïeh&g vel 1pfo obje&to a-

TU

l !ïäü

fþe

Gabili, movetur quoque Imago; vel potiuslo-

4'] M

cus imaginis in fpeculo, licet ipfum quiefcat.

- Vna est enim fuperficies Y

£

r

fov

La

cuffus vel veflexia-

i

fs , inquà ( centtum vifu , C punttum rei vife , &

TT

:m:*""'??'

pandum repercuffus fimul (unt , quorum uno imutatos

"m

Yifionem omnem aut tolli aut mütavi neceffe est.

il

Jl

ij

s. Plures eandem rem fimul in eodem fpecu-

'

l

lo contemplantes ; non in eodem fed diverfis locis

li

í ïml*)

que in fpeculo tot ima-

:

Qtam cernent; apparebunt

Cce

giBcs;

7

PaAns

T.

79

—

gines , quot funt ocu-l—i- videntes , fed iïngul:snon

nifi fingulz.

.

jijrom

Éx uno eni

ui punéto vifibili ad unum uflex'iämf

:

/

illf'lïfdJ jn

undum in unum oculum non nifi unicus tadiu pertitis

f

gere potesly Alius evgb oculus , alium vadium aliud

if

pundum veflexus & confequenter alium etiam zmagz-

w»:m)þm

nis loctum aliamqueimaginem videt.

dmedt um

6. Imago affimilatur fpeculo , quoad Mat

uj

A

riam & Formam,

L ndntt

Si euim Materia & g. vitrui colore vel minis

ii tl

syum tin&um fit, etiam facies afpisientis eodem tiuita

Ó -Spea

apparebit. . 1. fi vatione frma [peculum mon fit ex«

15 rcoptis

a&e planum , fed angulum vettfum faciat, velin obtua.

b multiplica

fum umbonem definat , facies per medium divifa , vel

fn'(fS'.

afiuthas canina, aut fuillo voftro deformata [pectabitur,

Ltb

Hinc etiam fit, ut linca veda in convexá [peculu

DLT

appareant curve, — Sic fi in ffritbo C* polito gladio té

Anilum, ]

conteinpletis , facies oblonga videbitur ad

'modum poli-

ttfeno ul

tura ejus.

i i egr

Qu politurevatio imagim multum quoque cone

Mi hl

fert vel demit. Ad quam enum differentiam pofitiont

YT

jon coimplanantitt, neceffe e$t fecundum eam diffevene

Wt thila

riam fovmari queque imagines. — Vnde fpecula cicula-

d dy

vitcv poliri folent , feeundum quem sn6dum pauciores

ïenïndireäum :

deformitates appatent. 1n univer(um autem quo [imi-

if WUuk

lioves fitu figuraque vifibile ac (peculum funt , eo vt«

MM

vior imago ert.

7. Differentias loci plerumque everfas

i

Ó Mrinrsi

,-:"b

4

H

"Id Til

'

étamus.

ebis dexe

LT

Dextrum apparet jilnijhum: ( quan

tTA pati

l SWIW;J

l

O?r»Ttt1c X,

l

Mi z

: E T

TR

u

trapars me)nbrai;äm est,

1n Jpeculis lava videtur. Sá

TT

libro [peculum oppofuevis , videbiain eo literas non moz

do inver/as .fed more Hebreorum ádextta verfüs [ini-

Pjtiy

IT

fftam légendas. Sic etiam futfam apparet deorfum ut in

hin nhuun

aqui edificia praterfluentibus videmus. 1n primis verb

l -

concava [pecula bic vebementer fallunt , in quibus vifis

Lt

bile todo convevfutn , modo everfum , excepto quande

sniu fpeculiimago , n aliud (peculum vefletlitur , c

fié denuo invertitur: — Tunc enirm Imagtnts imaginem

!. w

relle cerntum.

at

u janj:

8. *Speculum ixïtegrum Unam reddit 'i'ma-gi:-

nem, exceptis concavis & afperis: at fractum fpe-

mín j

áurmas

€ies multiplicat » fi non in directüm

*partesf.

.jïaccant ejus

iif

Licet'enim in quodvis fbecnlum pluves vadii ex

um

tt Yifibili objedla incidere pofünt, ij tamen tion omnes

o

«d ochlum , fed aliorfum veflettuntuv:: atque ideo ex

;.:;Mmm:w?f*

&ino veflexo vadio non nifi unum videtur.

Concavà

tamen binc excipiuntur ffectla, inquibus 1dem plures

i

imagints babere potest , " Afpera qua non fetper

sif

i^ ?;,;;!11

tmaginem , fed intevdum lucem tantum aut confu[uim

1

colorem exhbibent.

j*

y

^

"

/

uj

Sia auter fbeculum in feufta fractum fit . eaqué

5 m,,mlm

p

tion indirecum jaceant , fed ita ut omhia perpendicu-

m a

!

!

latiter cppouautur pundto inter oculum Cv ver in fpe-

i

culum vadiantet medio; tunc oculis teniusvifibilis fif-

gulas imagines in fingulis fruflis videbit , unoque intu-

"

ente pepului videbitur. Anguli enim veflexiona C in-

g

cidentie. boc patto aquales fiuut, CF cohcirrunt ino-

i

WI M*ll

eulo. Si vero becfrufta Béculi in direum [ita fint,tunc

»"

:/(

Ct€ a

in uno

PaAns IL

E

d

77

d

t

. in l

inuno t)n?urh Vifibilu imdjqo apparebit , re!iqäæ

Cm;!-

gt

gines aliorfum vefleuntur,.

uda c 4

9. I

tagines nó in fuþCrEcicbus oppofiti f'pä-

Iniftd

culi;fed aliquo interva

llo joft eas hzrere videntur,

z (

Hoc mnanifeflum esl omnibus » [peculum e«cutate

g

intuentibuj, - Quo enim reriotius esl aliqnid 4 fFeculo

[ y!jïöi[il f

extrorfum;7 étiam vemotius intéerfuin 4 [heculifuper-

pmt

ficie fnium effe cevnitut : G pfout. à [beculo vecedimus,

mT

aut ei appropinquamts , ipfa quoque imago in plofun.

li inclett

dum [peculirecedere , Velex inteviori profaüditaie ad

ii it]it

füperficiei exterioréim apprópinquáre Videtur. — Caus

"ia

fam bujus "1. Cainpánella baic affignat, quád non

hl i 4

tantüm vulius nofter ; fed etiam [Jacium aeti intva nos

gulirogi

4c fpeculum pofitiin j aliaque ves proxiine éiteumflan-

l

utelju l

1es in [peculo veluceant , qua etiam in [pevulo aliquati

j

j

1

!

|

hratde )

iA

diflantia imaginationem exbibeaut, Sedvera C? Opti-

ca Caifa ex fequentà Tbeoremáté de loco imagzuu col.

um o

pudenfh

ligi poteft.

.

TT

io: Rerum en:

m imagïnf:s ex fþecuio ad ociis

lum £eflexz; vifuntur in Concurfu perpendicularié

t i

DT

$

incidcntiæ & continuatx refiexionis

ii jþecu

l

lhntg c

UT

tic, li

itie fu'pnj

d

o

E

1..

B

ini:a:

QO ? TYICA.

"——

775

"

P mblf,m,

j ïn boc Schemate þt—/þ::ulurmiz fed. Resin [pe-

(ulo apparens c ex punito e veflexa ad oculum a, Ex

P(H'*W

unda c autem ducatur linea c £ g. que perpendicu-

Ut ,

V d

1

laris fit ad fuperficiem [peculi. Deinde radjw a e re-

nhiy, l,

fiexws continuetut. wig, d banc perpeudicularem , in

j

quorym concurfas nempe in punido g. cernetur imago

N (än—,ïg&;

hurt :;:v,v.

tei vifibilis c.

Eadet efl tatioin fpecnlis

J

':A;rm :Xm;ï'lw

a

nl

t

!

j

l

:(z

cavi, Vbi enim pevpeudicu-

l

W

t ;r,.rasä)i-,.ï,

lat inzidentia b d C cauti-

gt

».d

nuatio reflexionis e a concuts

:;3:;1»:;:11:::*:- l

munt im c extia fuperficiem

1j

"l

LU

fpeculi , ibi apparet imago in

qére libero quafi pétula. Ratio

ii ia

aute lujus bac esl. i quia ocul

m ,etz'äji vadios vepercu[fos

;u.'.'t.'*tnjf;a,tb,«s

fentiat; de ipfa tamé repetcuftone qua fit in pundlo c ne

vt od

quicquam comprehendit. 2. Quia autem alias de pla-

mll g-.gua

gaundevifibile adyenit , judicat ex direitione octili 4d.

vifibile . f[ecundum vadium , quoin oculos incidit ; It4-

que etiam in reflexione. de plaga imaginis judicat ex

T4dio veflexo ,non in puncto veflexionis e: fubfiflens, fed

4

NI

jnplanis (peculis ultegius progvediens usque ad perpen-

diculatesa c £ g: incavis vero tevertens mque 4d ean-

dem perpendiculatem b c d que ex vifibils, (quod illic

efl c , bic verü b.) infaperficiem tepercutientem inct-

|

dit , C* fupevficiem vepeveuffws tevminat,

X |

|

|

VN

i

(

Cap. IV.-

|

:

Dec Affe&tionibus exfpeculis

J rcückæ

'.t

?

r:

vifionis in fpecie.

Ccc 3

1, De

lt'l

774

PARS

H.

-

Mp t . R m

-

um

n DeSpeculs Naturalibus,.

p

1. In aére denfo & fpiffo poteft aliquis fai

u

ipfius imaginem videri,

*

fiumit

ld figri folet interdum in cvepu[culis vefpertinis dv.

m

amatutinis, pre[cvtim quibus bebetior esl vifusz. quem..

fin

admodum de Antipheronte Aariffoteles lib, 2. Meteor,

d füf f

feribit , quod femp

L

E

aimagingmjtqm ex atre- veflexam,

yiderit,.

nf

60C

1. Habitantesinlocis. editioribus imaginem

Solis infra fé videre poffunt..

uitucrad

huid

$i nimirum vallis denfiori nebula. vepleta fit , vi-

dere, poffunt: quiin, aliiorà imonte babitaut. , im

iuiduitit

aginqm

felis à nebula veflex am.

jiexiomä t

3. In Oculoalterius

Pote& quispi'am fuüi ipfi.

LT

us imaginem videre.

rf

Talesenim imaguncule. gon.funt. illa imagines,

: uilu: C

quibus vifioim oculo fit , mulià minusquicquam in oculo

inharens., ut vulgus cenfet , vetulasque in. quarumoctie

li turbidis ejumodi imaguncule.non apparent , temt-

| uilitl

^

vario judicio pro fagis babent.; Sedfunt imago bominit

! d

ante. oculos alterius ff

antá , qua in oculá eju:,þ qunji in

: QIM

fpeculo depingitur, -

jïtxisnis (

De Speculis avtificialbus,

hs ]

4. Naturálià fpecula funt origo artificialium.

tiit diþm

CUNIliesimsnaturs bominibus prelufiffet , & layi-

TT

tatem opacitatemque ad [pecula neceffaria effe docu-

antd l

iffet , bomofovte ad atte

m cqnjïcicndqmm .gzecalor,um

j 51

fon pervesiffet .

mindum,

De Speculis plauis.

fidum, a

s. Infp

4

cculis Planis intcgris una fola apparet

qumfpc.

imago,

Vnum

l

: Or*rmæf

275

um

M -

Vnum quidem vifibilis puncum multà vadiu im

gotum [peculum inicidit , qui ormnes etiam pro inciden-

tie modo ad partem oppofitam vefle&untur, Sed quia

Mij

gon nifi unicui radiu d idem punum oculi veficti-

H tri

tur . quia 4 puncto uno ad unum non nifi unica recla

3t hg À

duci potest ; Et qu& unius puntti vatio e8 , eadem o-

g:::mfm:em

muiutm etiam Aliorum esl : binc fit ,ut etiam totum

yifibile unam tantum imaginem ad oculum teflediat.

r'.zm tdï:.ä;ï

O.

6. Continuatio reflexionis ad imaginem ; æf

uàtur radio Incidentia.

bítiiy

Incidat enim puncium c. in fpeculum fed ,radio

u üs;zg

áncidentie c cy qui reflectitur in oculum a. Stbic ve-

fiexionis vadius continuetuv , equalis erit bac continua-

ifï.'SIT'JKIX.iZQLEL

tio e g.

vadioincidentie c .. Quia enim in Triangu-

lis veckangulia ce

F d gef duolateracf C fg. Sunt

mdrit

équalia: C latus fe. utrique communes ideo pet 4-

vt

lib, 1. Euil evit r bafis € g continuatio teflexionis,

T

equalis bafi c e vadio incidentia.

i

7. Hinc in fpeculis planis diffanþia & imago

a

i

vera eft, ac sequalis vifibili.-

n,qmm "

d

Quia énim Triangulaex vadiu incidentie Cv re-

nliculari facia funt

flexiéuis continuatis, wtem perpe

&qualia, Erunt & imago ac vifibile tum quantitatü

'," m(W- À

ll

f

tuin diftantie vatione equalia. Ef itaque imago in

fjjf;JHfO*

1

i

fpeculis planis verior quam in gibbofis , in quibms hat

WM ?m;äff';.

equalitas locum non babet.

M

j

2. Spcculum planum à lucido quopiam illu-

minatum, cosdem reflectit radios , quos idem lu-

cidum , ad eundem (refpe&tu fpeculi) Situm per

j

J

l

foramen projjceret;

j

U';

irfgm fpcculum tanquam

CC

Vt f

if

776

Pans.IL-

— Ft ffin faperiori Schemate plano , lucidum a n

[peculum de E incidetets veflecteret in parietem c £g

yno

eosdem ad. c tadios, quos in oppofitam partem

gt

4l g

proijcevet , fi [eculum in c. ejfet pevforatum,

japimi

Hincpet (beculum ad equilibtium borizonti ilfle

D In

pofitum.,

altitudo Solis pev vadios veflexos eque Capi

o ftante

"

potes , ac per incidentes ;

tl

Sitque angulum veflexionig

[

augulo inzidentia fc

:

r

empet equalem effe experientia dee

Seu.

prehendetur,

g didat

9. Idem i

z

n pluribus fpeculis ünicun& & femel

icerin

videri poteft; atque etiam fi

quid ätergo.f vel in

iaf

remotis locis pofitum fit,

"

m

Don patet,

quo vifui dire&us aditus

sit, t

14 fit i [Fecula plana ita collocentue ut vadiu,

pafute a

teflexu non ad vifam pertingat , fed excipiatur ab alia

liwinC

[peculo , quod. ia vurfus alteri tradat ,

donec pet

TM

multas ambageg

gltimm tandem oculo offeratur.

1 Si

Io. Poteft etiam unum idem

fpeculis myltiplex & fepius videri,

que in p!uriläuq

À

itus rvei Y

J

Quetmadmodum enün

fradum feculum.fhecie

z

17

multiplicat , ut fup

r4 dilum; . 1ta

idem etiam pra-

lhé nf

flant multiplicia fhezula , non tame

nin diredum fita.

Tunc epim proptex d

1

hv du

iffinclas fupevficies fpeculorum , et-

t itrdo

jam fiunt diflinila p

erpendiculates incidentia ,

diyerfz

C

tam incidentie quam Teflexionis tadii ad vifa

m , ad

Mf

quorum n

J

ctffe est.

MAerum. eriam . imagines miultiplicari.nt-

i f blul

MUET

II. Poffunt duo fpecula ita flatui ut in uno

aedf

LT

'imagi

nem accedentem, in altero 'recedentem vi-

Cas,

UETTT

thcþþ

!

Wf

mm P P (

UT

l

I

ObTrICA

277

a CRPVALÓCOIEESMEy WemrcErem ———*

WJM'I Næ

1d f: » f ortbogonalitey connedtantur ; C oculus é

l'&"'"*m

tegione auguli confiflat. Mota enum ves ab una. late-

r' 0) Wþlll 'l;q

qum extremitate Ad alteram , videbitur in 10 fpeculo

Ui

Ulüte

ad angulum accedeve , in altero ab eodem recedere. -

12. In pluribus fpeculis , contigué locatis ,

LIS

uno faltante , POteft chorea Elurium faltantium

SW lrävf,;

cerni,

:

ii

la,

Vl

- Stenim avcus

Circuli, fabtenfis chordis in uliqubt

pártes dividatur , & fuper fingulis fingula fpecula per-

ktm *-—V

pendiculariter erigantur: ' Quicquid aget fpectator in

p

centro conflitufus , id toties ibi videbitur quot funt: fpe«:

0U

eulas Siquefaltet , infpeculis tllis choreas faltantium

gidebit , babebuntque fingula fpectla ad vifamin cen-

Vtlatts

tto exiffente a(pecium uniformem. | Et. ita ettam at«

kfl

dela una in Centro p

-

3

ofit » tot faces offender, quot

i u

[Pecula erunt,

ILIU

13. Situs oculi afp

E

ic,ic;qt?s eft Pþopontiox;ali;

n l»&f».xg.fu. H

ad fitum rei vifibilis,

In priori Schemate plano

Vt fe babet radiw c a ad eculum a ex pl«

jiapi

"W. W,]

(lo € reflexus , ad fuam perpendicularem a d, five

a uml

flaturam (pekatoris ab oculo ad pedes: Ita.fe laber

i

aup

radiu incidentie c c ad fuam perpendiculatem

Qf

j

d i

€ vicifimn.

a

us

"TU

Rurfa

« ut fe babet diflantia c d ad 4Ititudinem

a d; fic fe bahet diflantia c £ ad altitudinem c £ &

", sl

coutva. Anguli enim incidentie Q? veflexionis c e £ &

J

!

a e d funt equales;. C utrobig, est unus vedw cfc

"

"

n

g

G ade d propterea vefidui quoq, anguli aibo d a e

"d

G cf e fibi equales erunt, C* propterea lateta babent

1

qeciproce proportionalia.

Ex

TT

978

?ARQS Il

incacn d

^

—

Ex .b

Nut

ujus prapaþrioni:

fundamento per fhecula

altitudines & diflantias verum metiti poffumu: ut in

gt m[idul

Geomctricis didhum [upva c$t.

d

g at

De Speculis convexts.

PT.

14. 'In his diftantia & Imago vifibilis,oblique

incidentis femper minora funt jufto.

li W"m

— m u)

Hoc eff: Vt ipf[a imago minor apparet, quam ei

ipfa tes vifibilis, ita etiam diflantia imaginis à fupers

