antecedit nec fequitur : Vti etiam ipfum pafcha nec 22.

AR

Mart.antecedit.nec aj. Apr. fequitur, juxta vevficuls,

m at

Pafcha bis undenam Martis nón przvenitunquam :

Atj

Vicenam & quintam poft nec Aprilis aibit.

E

t

Cyclus Y :

| j

!

p

|

3

RPE

T q;h.«;i

j]

Termimpafchalcsl A.S.ul M.zg.g[ A d ed m

lub

db

ii m i

l

5

!

5 d

- [9 |.36. ]

yit n

]M.zz:d | A-1.b

:.V 7;) clll A

18.c | A.5 F[ M.27.b [

mUL.

ao ]

fun 1 W j

Eml g IXl 1s. [ .16. f

TL

Ifï—.l,g.g] A n ]HM.I4. £ [ Aa2.d] A.I.-g [M.ZI.Cï

d

' Y^

18.

IQ.

f

|

|

|

MV

ltb

pifch j i"

l;ä.g.al vlz'9 a [ A.17. b. [ :

h

Ho&

HU

490

ÁsTRONOMÍE

—

-— —

——

R,Pmunr

Hoc laterculum cæpzt anno Epocha C/Jri]hang

"L Wd

1ój3. continetque primó c)wlum lune in fua feries.— |

deinde terminos pafcbales iu fuis menfibus M. Martin;

T. jum!

, n

A. Apnlt. 4dditis dicbus botum men[ium , cum fuu l;.

Datattad

JW

£eriü, in quos termini pafchales inzidunt,

U( gpjf'

litera dominicali && auveo numeto, cum fubfcvipto ter-

*)fo Ua

Um Wf

smino pafihali , fi à die Men]u C ejus litera, ad proxi-

mam diem dominic a numeres,Bapebi feft um pafcbatu,

gt RV

TU

8.

Epaíla íunt dies , qulbus annus folaris

Tftt DL

Tunarem fupcrat.

Annus enim Solaris babet dies 365. fed Lunavü

jl i

tantum dzes;;a fiugulis taque anuis coliiguntur die£

TU Pll'llum

"

1 .cumá, numierus colledus ad. $0. affurgit wntzercalatia

inflituitat unius mefis C fit annus Embolumalis .5 m£-

aM

hi

( fium; (ervato vefiduo, et Epattis auni fequemu Adjetioe

2.

Inyenta autem funt ba Epatia à Neotericity

g d fj

n

ut diferentiam inter annum folatem C lunavém tnon-

i.m

flrarent, atque NLunia s plenilunta - & atatesluna

exailius , quath aureus numerus,indicatent * quatmvü

1, lt

I CX

tec be , nifi cotredlio ad/nbeatur , ulttà 300, annosid

praftave poffunt.

h. Ht

3.

Progrediuntut autem. Epacta ctw. auree

lh i,

gumero in veieri Calendario Iultiano boc modo , inci

hr NL N |

pzente utroque boc cyclo cum Auno t653.

? 0i

TTS

lAureusnnmcnsII.lz. l z.]4 [5 I6 I7 I

t Vonm]

! Epacte

TESES

-R !I4ISI6-Il7i

I Oucf "

LT

Ls.1o þo.lu.þ ]

|:6 [17. [ i. | :9- ]

N d

L8.[5.]:o-]- [-]2s

E

[:6. 7- [1:8-[26]

8 M

l

4« Repte

J

.L'I'BERAIII-. CuHuRONOLOGICUS.

481

NN'—.'

s .

—

b W&;

: 4.

Reperiuntur ba Epaila etiam ex aureo ntu»

"i ujn,

enero bor modo.

) lutjs

l.

Auréut numerum per i. multiplicato.

J !

2.' Produum per a. divide ; Refiduum conffi-

i, D

tuet Epactas.

nf

s. Ufus epactarum

inter alios etiam ïiic eft:

idue, d m

1. Dato aureo numeroalicujusanni: Epadtas illius

aurei numeri fubtraheà 30. refiduuim exhibet di-

ju[rf)umpaL!ïu:

Dis a r

empfiminovilunii illiusanni. e. g. Anno 1652.

i

Est aureus numerus (9. Epatla funt 29.. His Á 30.

r f

f'äätmäia , relinquitur i, Ergo primo lanuarii bujus

hi ca[i:gumuraæ

ani contigit primum bujus anni Nluuium . Aliud Ex-

ijuptitid

emplum: Anuo fequenti 1655. aurems numerus est

Bubrnl ^

i, Epatla it.

uf

His 4 j0. fablatis velinquuntut 9. Ergo (9. Ian,

bg:äa&h'mm

Anni 1653. contingit. pritnum bujus anni Nlunium.

a du

2. Huic primo NL. fialternatim adijcias 29;

y; t um

& 0. dies, acäuircs Novilunia reliquorum men-

fium , fubtra&is dicbus menfis antecedentis;fi fum-

du

ma ultra eos excrefcat: e.g.:

DL

19. launarü Adde 29.fient 48. fabtradlis 31&

diebus Iantcarii , telinquitur 17. Februavii , quo alte-

t lf

"um NL. ca-nt:'ngit.

x

" mm.:x

ionis cÍt revolutio annorum

tribu-

j W' »|

is. quibus & tempus, & fpeciem folutionis

P

|

n)

torum RomaniImpp. olim indicebant.

1. Qua fitratio Cycli Indidtionalis , diverfz qui-

I

L

|

de funt audorum fententie, Ea, quain affignavimus,

vulgata esl , & cum Germanica appellatione oet Ro

H

pella*a

z

j

mergw Qablcongeuir. Q&äufque autem ap

;ianä

Paf

j

y

m

482

rl

AsTRONOMIJZE

— "

— Cactemameit]

AT

tionis vatio fit , fublata ve, manfit nomen. Cycli in-

di&lionis , & ufus ejus Chronologicus, quo anni Iulias --

0

tii , Alii ab aliis diflingvi pofimt.

UM

z. Receptus autem est bic Cyeli locó Epocba ;

M

reflituta per Conflantinum. M. pacis Ecclefia Anmo

Chrifli 212. Eflque duplex: Cafattá, feu Impera-

doria: (v Pontificia. ld cumi 24. Seprem

[Jim

l

btis ; kag*

cum feq. 25. Decembis incipit.

TL

PTO

3. Novum bujw Cycli inifiutt fadi

li

(lm eff aunà

u

ul

Epoche Chriffiana 1648.

*

l0. Petíi

odus Luliánd clt; revolutio annorumi

';F;ar:r:, ;

"

7980. quibus tres modo dicti Cycli, Solis, Lunz

& Indictionis in otbem redeuht , & unà incipiunt,

n hii

l

compreleuduntur itaque boc Cyclo tvés fuperio-

»

l

!

n

ges , qui ovitur , ex duitu 28. in 9. & próducie fuimmé

ia

ff

5[2. in l;.

Efl auteta introducla bac periodus ab lu-

n

flrifimo 1ofeplio Scaligero , Proleptica quidems Q fi- . .

!

üione ultta princtpium G finem mundi fefe portigens j

Infgnes autem. ufus babet , & Compendiose compté«

bendit ,qua tves fuperwres poltcentat,

Átinis autem Epotba Chrifliana datis, fí adijciat,

l

annos périodi Iuliane 4713. folidoss azquives annum

lii

periodi luliana , in dato Epocha Chriffiana currentem,

e. g. prefens anmu 16$2. quotus eii petiodi 1uliana f

R. additis 4713. finet 6265. qui est annus Pet.

Ll

a,

lul. boc labente anio currens , de quibus

Ut p

"

jluta ii problematibus '

T

Blb

dicentur.

|

A5 Quene

Eixis Lisni |IL ASTRONOMIE

'i

z

p

wm

W

*HFONOLOG;CL

PRaAXIS

PRAxis Er Usus

483

"m r

d

—

! uj j

V 4j L

PRAXIS ET Usus

Hiudu,

il m

ASTRONOMLE. -

317

tpri u

C iM Afirófiomià frads fity mitui ftusque fg-

hdu d

derum non tantum in genere fcires fed eosdem

&iam ad quodvis datum temptis defignare ei

Juco n

fapputaré , c ad praxin vitaque bumana u

1, dls, Iu

jum . accommodare poffe $. placuit; ad praxim

T

ufumque bunes in tribui Affrenomia partibus

yutti l"

demon[irandum ; faciliora quadam Problema-

| produ&z;*äm

ia [ubjangeres fequuntur itaque.

j

pericdze; il

l ql;iMn, u

Lü1 PROBLEMATA

l ]&[e pom'gem

SPH/ERICAÀ:

W,-Peudwsäcnmyi

Ifi

PRosirMA L

ilith [Udif'"*

T

Lineàni meridianam invenire &c-

m cunfx:

T

In Sphæra fecta & Obiiqua ; linea meridiana

eft re&ta, axem ZEquatoris vcl Mundi, per centrum

T M

j )dt qmw

terrz, àpolo ar&tico ad antar&ticum tranfeuntem ,

in plano referens ; cujus notitia cum ad motus cce-

j

leftes obfervandos plurimum conducat, unum at-

que alterum ejus inquirendz motum monftra-

gl

ch

bimus,

,

j

]th

l!PG!

m

484

AsTRONOMI/E

//.

d

r P C:ompzzlztm—j-ifue Horologiuta

Vmbm (

Tj

Viatorium,

-

-

t

VFE

,a

ml T

Eo enim huc illuc verfo, donee lingula mo-

af monl Iu-

bilis, magnetica virtute tincta , .lingulz immobili,

in fundo compaffi depi&tz , exactérefpondeat, ha«

"

bebis quod volebas.. Ipfa enim hzc lineola, vel

ag r

quacunque ejus parallela , erit quarfita linea me-

j

5301l€m: OPFO,"

ridiana.

j Ontre

2. Per Circinum e$ Regulam bme/ïciod

y m

Gnomonis evect,

^

ssj

t. Gnomon,five ftylus teres 1n planö Ho-«

y l l

|

í

rizontis parallelo , perpendicularier ad angulos

UA

i

tectos erigatur,noteturque antemeridiano tempo-

1

þtmixwï"ï?, o

1

Ic, fplen enteSole, extremum punctum umbrz ;

ïfämmfhsïtsz

Es

n Yi

quam Gnomon de fe fpargit.

2. Gnomone exempto, ex puncto ftationis

4 m

*

li

ejus , per ektremum umbri& modó hotatum pun-

QUs

f

€tum, ducatur Circulus,

iz]r.gü: niagne:

35

Gnomone in locum fuum reftituto, fer«

y W

vata pracisé eddem cjus longitudine & retitudi-

m nv

ne, quam ante habebat, expectetur , donec Gno-

:rg&orum,«;iiw,

fnonis umbra (antemeridiano tempore decteícens;

toty,

poft meridiem iterum accrefcens ) defcriptum cir-

h

culum denuó , fedalio in loco contingat; quod

Altitud

contactus punctum nota.

4—.

Si Pofcmodum arcum circuli inter. duo

Q lum

nf

Ut

umbrz notata puncta i

ISqU

erjectum, bifeces , & ex

ceatro per fe&ionis punctum rectam ducas, erit il-

l

la quafita linea meridiana,

l 0106;1

Y

Notds

n

m

þRAXIS Er Usus

P

495

m t

——

, Nota.

w/vg;m

Vinbra, quam Gnomon perpcndiculafitcr erectus,

vel perpendiculum fufpenfum , (ub ipífum momentum

ïünguh mol

^horz iz. meridianz, de íe (pargioiineam etiam meri-

dianam monftrat.

lremdi,

al b

! zzoe:'a'yæä.

t ltedt, vl

1 Linex meridianz , per aliam. decuffatim

atlv

ad angulos rectos divif, pars qua folem refpicit,

Meridiem , oppofita feptentrionem : alterius pars

— finiftra, Orientem ; dextra Occidentem monftrat.

n loriü

2.

Eadem linea meridiana, ductum Meri-

. diani coeleftis cujusque loci, oftendit.

n p[ano h

$x — Styli, fuper linea meridiana perpendicu-

w a

( d

P

xxxxx

i

Ü

lariter. erecti , vel, perpendiculi fuper eadem fu-

E

eridanott

fpenfi umbra, linez meridianz cxacté congruens ,

um

ipfum meridiei punctum, velhorz duodecimz mo-

mentum indicat.

; Compafï'us juxta lineam meridianam

Pun&o f

»munf, . collocatus, fplendente Sole horam diei monítrat

etíi lingula magnetica careat.

ol i

E

Stella per extremitates duorum Gno-

u9 monum , faper linca meridiana perpendiculariter

r

erecorum, vifa, in ipfo meridiano confiftere in-

mnort

k . telligitur.

PROBLEMA

I T.

J dci'crilrm.*ï»

gt

Altitudinem Solis, Lunz, aliarum-

que ftellarum , fupra horizontem inqui-

| ciffll!iiüïf:'

Icre.

DL

I. l5 glaäa cæ!e/li;

gund^

1. Globum dato tempore ad caeli pofï-

y

tQIn- conforma;

Hh;

2.Q.a-

"

484

ÁsTRONOMIJE

—*

fl

j

)

3. (&adranten*i Circuli verticalis, meridia-

Y

fs

5j

no annexi, per folis locum cognitum , vel ftellam

quamcunque datam demitte. — Arcus Quadrantis,

[ VCJL'

inter hbrizontcm & locum Solis vel centrum ftel..

yoxmam !

l intörceptus, altitudine

m ejusdem ad propofitum

t

témpus tibi indicabi

m [

2.

In t1pfo celo.

ia (äFiJSI

Hujus rei gratia inftructum effe oportet A.

aj veta;

firephilum Quadrante Aftronomico , in gradus

m

diviío , pinnacidissque & perpendiculo ármato,

d

]

Hujus centrum fi Soli, vcl ftell cuicunque oppo-

ss d

l

natur, & tamdiu attollatur , deprimaturve , filo

ii

UuV

Md

Pcr.Pendi"cuvl.i libere pendente, dum Solis radius per

i n

utrtusque pinnacidit foramen tranfeat ; vel ftella

quepiam per ifta foramina, vel falrem per pinna-

Vi d

Ccidiorum fimiles extremitetes .confpici poffit

Á

v r f

monflrabit filum in limbo c

1

l

|

uadrantis gradum al-

io. Jntimi

titudinis , quem Sol vcl ftella liqua illo obferva-

tht qu

vt

tionis momento, incirculo verticaliobtinet.

Iu

PROBLEMA

II

Mi

Maximam altitudinem , quam Sol

vel ftella quevis, oriens & occidens, da-

Qu

n

l

[

I!

todie habere potetft, caperc.

[

m

Maxima hzc altitudo eft, cum Sol vel ftella

^

[

WUtet.

'

in circulo meridiano confiftit,in quo momento itc-

[

1

1

DOf

rum decrefcere incipit, ficut ante accreverat.

I.

In globo icitur.

hr

Solis locum , vel ftellam datam meridiano

E

T

m

Ut n

AAAAA

p

loci tui fubfice; tunc arcüs ipfius meridiani, inter

AUR

horizon-

|

PRAxrs ET lUsus

.N—

*wen-

nl d

ao

497

— n —

HI(&HS) mfnldfa.k

lïorijontem & locum Solis, vel centrum ftellz in-

U medhm

terceptus , maximam illius dici altitadinem ex-

Wt

tl

.hibcbi'(:.

2;

In Calo verb.

ii

Maximam illius diei altitudinem Solis , vel

,cujuäcunque ftelle horizontem fubeuntis habe-

bis, f1 eam capias, Sole vel ftella in ipfo meridiano

f. o

circülo verfante : vel , fi hoc momentum dubium

0, t m

fit, quando paulum uitra citraque meridianum

dicdo 4mt

confiftunt , altitudines crefcentes & decrefcentes

aliquoties accipe. . Maximam , quam tunc de-

1iFunqueoy;'.

FIffatun a

prehendes altitudinem , pro meridiana & viciffim,

Sphs radäugr

meridianam, pro maxima illius diei altitudine habe.

(eti n

Nota,

In Spherá obliquá ftella inoccidus bis in unare-

volutione diurna meridianum fubeunt, ultra citraque

n

polum.. Ibi minimam, hic maximam meridianam ai.i-

tudinem habent, quz eodem modo obfervantur, id quod

una note hyberna longiori bis ficri Po;cü;.

jlhOötnïiC.

LA.

It

PROBLEMA

Maximam minimamque altitudi-

] quam !

nem; quam Sol tempore meridiano u-

fpiam per totum annum habere poteft,

CI

acquirere.

(U

" Sol (if' « |

Md

Ea contingit 9 in o 5, & o *o verfante.

j

In globo igitur.

Loca hzc meridiano loci tui fubjice, in quo

IIf,

utraque maximam & minimam altitudinem ab ho-

uf

rizontc nümerare licet.

j mcrïüf

*

Hh 4

Sub

p

ni

488

ÁSTRONOMIJE

--

— ——

AU

Sub cela vero.

m

!

j UP

Media zftate , nempe à 16. ad 14. Junii ; me-

dia item hyeme à ro. ad 14: Decembris ( intra quos

dies Q altiffimus & hurmilimus in meridiano fit, )

ffikqüa';mf

l' :

circa meridiem altitudinem . Solis crefcentem ac

T

ttitl

decrefcentem Éepius accipe. Maximam quam tn

g,;wxm;W'

fine Incrementi, & minimam, quam in fine decre-

menti obfervaveris, pro maxima minimaque altitu-

i

w

dine Solis meridianá habeto ; quam.Sol in Colo.

4

WL

acquirere poteft,

m &45*5" !

Hoc pac'ta invenies. propemodam Tubinga

[

/

U:

Md,ximam Soli 4ltit:).dinem - 04575 -

-

Ó4, $7.

fritent

1

Minimam

L

-

-

L.4

-

-

Lj

I7. $5$

1

[

Audne t

PRORLEMA.V.

v p

h |

Data altitudine Soiis , ftclle , vel cu-

MOu

juscunque pundi cccli ; €jusdem diftanti-

lutivnd A

am à vertice noftro fcirc,

bnzetdi:

ml

"RT.

Altitudinem hi inyen.

iC LT

i.

TT i

t4m , atfer à h b 'Zb.

-

T ii

Refiduum bi eft diflan.

LOT

t dati pulli À vertice.

L

LUIIYT

"EU

HU g

.I' Mi

quf 595

PnAxis Er lisus

489

Nä—

[

[*

/

[

-

-

-

-

[

[j

dl]

(l tne

tf a 90. vel

39 60,

w mlr& JG

Subtrabas maximam C) altitudinem -

-

64. $7.

o

/

Wüwm)

[.d

-

-

-

-

-

-

e

CIten u

Relmquuntu

aM 3

Tautum ) 4 vertice noflro abefl , etiam cum in æ]iata

Jmam r

i d

uolm proxzmm fit 5 qua diflantia e]fictt Mtümm; 375-!.

J

Uaque h

-

72 "

n a(

Hyeme verà longiffime abest

-

-

[]

-

-

Hoc ed ; Milliavria Germ

103

qui vix 100. pafsbus abeffe videttt.

m

)

PRoBrreMA VI

Wl

Exinventa maxima & minimaSolis

J

altitudine meridiana, altitudinem equa:

V

toris fupputare.

In hoc Schemate.

(«l

A B C meridianu eft:

x'X

K

den di

d centrü mandi :

ADC L

linea horiz.ontalis :

BD

E aquinoclialis : Ejus po- IN,

é

Iu U. F D G. Ecliptica: C

H G Tropicis Cancri:

4,

F I Tropicus capricorni: G

Z |

H A maxima:F A U.

K

ptma Solis altztudo meri-

[ — M

þ]

diana: B A altitndo equatoris. H EF Tropicorum dta

j

j?antm. Igitur.

o /

.. Ab altiudine maxima H A

644 $7*

-

[

-

fübtrabe minitmam T A

17. $f«

an

Hh 3

Reline

)

496

ASTRONOMIAE

—— À —

*

-

P

Relinquuntav FF

47. 2.

o

/

Ey lmfr

2. Refiduum boc bipartite in P.

-

L

QUi

23. 3l.

jl

Hoc dimidium adde minima altitudini F .A

17. $f.

[

J

"h

Vt fiat B. A

E

-

-

-

[.]

[L]

-

41. 26.

i

Am))

)

quefita fcilicet altitudo equatorà [ub Elevatione polj

d

j [Olllg

Tubingenfis.

r

np m

PRosnsrrzMA VII

ho ffi

Altitudinem vel Elevationem Poli,

pro quovis loco inveftigare. Modi fünt

]W .Ms

I ETU

varii, fed tyrones notent iftos.

I i Th)

Vi

. Ex altitudine equatorts inventa

[*)

/

-—

A K A quadrante Circuli 9o. vcl

- . 89. 60.

Subtrahe B A altitudinem Aequatoris

AT. 26.

i,»(mpa

Et Rehnquxtur K B latitudo Tubmoæ.

498.34.

Ms (

Ejusdem quantitatis cum altxtuamc Poh Tubinp-

Mi 0

oenüs quæf tazLlt.

Dem

g. Ex duplici altitudine merzdzanq »ffella ali-

Lm

lïl l

cujus inoccidue.. e. g.

WUH (W

Ultimz in Cauda urfz majoris.

(

ACDLTQ

-

Ejus altitudo maxima eft. M C

88. 14

Altitndo minima N C

-

—

E

8. 14

Differenta M N

-

-

8o 40*

Tttuy,

Hujus dimidio N L

-

-

—

-

40 20,

!!

Addeé altitudinem minimam N C

-

8. 14

t

5

U

us

Fiet quefga altitudo poli p C. .

48.34

"m

PROBRLE-

PRaxis ET Usus

49t

" m

hs

"-

' 4

PRonLEMA VIII.

0

Ex inventa maxima ac minima alti-

[] 2!'

'

J

tudine Solis meridiana Tropicorum di-

F I

"

ftantiam; Maximam Eclipticz obliqui-

nlmtianepali

tatem;

Solisque declinationem maxi-

mam colligere..

!

l

|

Tria enim hzc à fe mutuo dependent , & repe«

riuntur hoc modo;

o

tioter,

Amaxima Solà altitudine HA ..* H-,)'?-.

F. ol

-

-

-

17. $$-

xOSG

Subtrabe minimam F A - -

Relinquituv Tropicorum diftantia HF --2

-

-

[

-

r

2;- 3'0

Vann

Huius dimidium B F

Eft maxima Eclipticz obliquitas , Solisque de-

|

!j

cinatio maxima.

M d

l

PaRonsrEMA IX.

hum 4

Solis, ömniumquc ftellarum, decli-

Qu POE Ti

pationcs obfí&rv

are,

In globo.

Deduc locum Solis vel quamcunque ftellam

iduna*,FtH&*i',

ad meridianum , in cujus gradibus folis vel ftellz

En

declinatio ab zquatore five meridionalis fit , five

13'1665. |

feptentrionalis, oculis expofita eft.

In Cele.

;

ï]

1. -Obferva altitudinem Solis vel Rel!æ me-

tidianam.

z. Eamab altitudine equatoris majore fub-

trahe; vel hanc minorem abifta & habebis decli-

nationem quzfitam. e. g.

Hh 6

Sit

,

j

AïSTRONOMIE

[

" 92

—

n L

er |

j

o J

Sit altitudo foli meridiana - - - -

Al

n

f

LL

49. 15.

jun

Hinc fabtratcla altitudo equatoris

4I. 26,

i TU

li

(glfq

Relinquit. declinationem — Solis.

7. 49.

y

Nota.

"Mv

A

u [

Si ftella aliqua fixa adeó feptentrionalis fit, ut al..

pl

titudine fua meridiana Zenith noftrum fuperet , & fic

r-mfwäl,imrimj

à meridie fumi nou poffic, ita ape :

I.

lii

Sume ejus altitudinem à feptentrione.

T

lh fll-

2

Hanc aufer à femicirculo, & habebisal-

j punä

jciu

titudinem ftelle ab borizonte meridionali.

Ab hac fübtracta altitudo a quatoris, re-

jgrir ]

i

linquit. illius ftelle.! declinationem feptentriona..

|

lem. ^ e, g.

Sit inventa altitudo feptenttionalis

C M.

o

vwieett d

L

E

[j

I0000,

|

Dextt: humeri Cephei M

-

[

- 770 400

0í!

|

i

Ww

Igitur à femicircule CMA 18(;. vel - - -. 179 6o.

i

Aufer altitudinem fiptentr: C M. -

- 770 40.

Relinquitur M. A altitudo meridionalis - - 102. 20,

Hinc ablata altitudo 4quatorá B A - - « 41.26,

li t

Relinquit M B

[

-

[

[

-

-

-* 60.j4.

nl u

Decdlinationem flella feptemtrionalem.

TOU

Miat, (

PaRosrEMA X.

TM

|

"

L

e

, Data maxima Ecliptice obliquitate

/

.

23.3 1. fingulorum Ecliptice graduum de-

2 t

elinationes, per calculum trigon'omctri-?

k

MTO, Í lignw

€um eruere-

Vgl

In boc

|

PR-!?.XI'S ET U.S u S.

NNN

d

—

47

f

0

In

fm fchemate fit

^l

£olurus. folffitiorum — -

um

ll

demque meridianus cit-

hj

cnlus integer. . Aequa-

tor cag, ejuquepolu

rionam ïu,m], -

f. dab, Ecliptica; fc e

Lt pf

b circulus deslinationis

vel meridians quispia ;

h.

ha,

k hi,

à€ arcus Ecliptica cu-

1liond

jus pundi c. declinatio

[*)

Oqudtf

ó

1 feptemriou«

c b queritur fitque c. 17. $ aM at .

4$7.

Fiat ergo

u u

/

Vt ad (inus totus

ad d e(inum maxima obliquit, ;;'

3l

100000.

3:9:9 0 2

(

[*

*

ad bc finum dcclinationjs quafita;

ltafínuszc47.

"PRINTL

21343»

29182. cujus árcus eft xg. 58.

O 77143

Notá.

yi .

A "G 4"?'*

Hoc artificio conffructa e& tabula declinationi

.

fingul

arutm partium.Ecliptice ex qua. fine magno la«

M

bore declinatio cujusque. gradus Ecliptice peti potefi,

Modum , qui non tantum in tabula declinationum ;

!

fed. pluribus aliis ufarpandus est , b

tevitet. tnon[lra-

bimus.

d

I. Signum datu

in calce tabul

ii qu&re vel in fro'nte 5 Vel

? ofäduu«

25 Gradum veró figni, in latere vel

finiftro , fi

ag

fignum in fronte reperifti , vel dextra

fiin calce;

a

i. Que

n

454

ÁsTRONOMIJA

———.

Y

»

7f

j

Ww

s Quo facto apparebit declinat

lo quzfitá

in profelide, vel angulo;

quifigno &:gradibus) da-

tis cominunis eft;

v

De Invefligatione , partis pra-

portionalis.

j M h

Si cuicun

ue gradui Ecliptice dato, etiamut

LU

Á

plerumque fit

crupula adhzferint, quzrenda eft

pars proportionalis , fcrupulis adhzrentibus debi-

yil ii

ta, hoc modo;

um )

i. Sumedifferentiam inter gradum datumi ;

a

0

& proxime fequentem , qua diffcrentia femper cft

u

o

/

3. vel 6o. in Regula proportïonis primo lloco po-

u

nenda.

2; Accipe etiam differentiam inter déclina-

l qllä

tiones amborum horum graduum in tábula reper-

:

tas: quz differentia fecunduni locum in propor-

(

tionis regulà obüineat.

ii |

3. ertio loco colloca f&rupulä dato tuo

M

L

/

li

M 1

gradüi adlizrentia; & operare more folito.

4: . Quotum vel adde ad declinationem dati

ifrmi il

"

í

gradus inte

o

r1; fi eain fequentibus crefcit, vel au-

fer ab eáde

m fi decreícit ; & liabebis declinationemi

l

ádgradum & fcrupula data quafitam.

LT

ExrEMPLUüUuM L

ul u

Sit quær;nda' declinatio

J il

o

MULLT.

4d

12.

g.

$.

VU

o J

Declinatio

: 13, 80?& ES

.

9 1f 460

Wïl»f: I

Dejlina-

PRaxis Er Usus.

495

a.

:

m

- ————'——-—-

m

i i

lj

ï

Declinatio

12«

W. disv-is)yaA

9

/

Bs

l. vel éó.

-*

[ 4

-

[

19s

f)zfenfmia

: Dico ergö

] PW

/

/

/

J

"7

B — 4

é0,

Dant

19,

quid

1j

4j*

Kytmi ,

Cum itaque declinationes fequentes evefcant s

T ud

"

o

/

1f

Atl

itaque àd declinatioiéri ininorem

1j. 27. 0.

Adjicio partem proportionalem - - - & * - — 4« 455

duni

Sic fiet declinatio quefita - - * -

';' 3104.,;&

o

k

/

d fcm?c:tf: j

Pro datió

12;

ino w

m

ÉxrMPLuM Il

w

Sit quarende declinatio.

ninabiur-

4d 15. 20. X-

r

Q9

yur i p

Declinatio

gX

]

$6

34

iil h!

,

Declinaiio 16 X

ho

[*)

/

Differentid 1 vel 6o

-

-

[.J

-

2é

inmoitrs

M

.Dico Ergö

j

/

/

hs

frit

60 dant 24. quid 20? E. 8.

ones dectefcunt

Quia Ergo fequentes dgclinati

9

/

d

ltao à dedinationé 15 X $ 36

"T

aufero pattem pxoportionalem - 8

-

-

relinquuntur. -

$

48. declinatid

W u

UI"'

füliep - - - - - g

Hig

b5

y

u

ASTRÓNOMIJE

496

—

——

gwwüf

Hic invcfïigandæ partis proportionalis modus di

2

ligenter notandus eft. & exercendus , cum ii omnibug

j

!

ol

feré tabulis (irnilis operatio requiratur.

( N

".

J/0;

PRosrLEMA Xl

od

Data declinatione Solis, locum ejus

j

Verum in Ecliptica reperire-

T

Si tamen ctiam nota fit anni pars, five in qui-

pailto d

bus fignis ultra citraque puncta Cardinalia Sol ver-

d

fetur, cum ante & poft hzc puncta aquales decli-

«WI i Ü

Z2

Wt

nationes fint.

jois t

i. I2 Globo igiiw*

Sub niümerum declinationis datz , in meris

xï;;gadusveröfc

sntt

diano ab zquatore verfus Septent;ionem vel Au-

*

)

ftrum fumtum , Eclipticam eà parte, qua Q ver-

i Dond

fari putatur ; colloca; cujus congruehtia cum nu-

|

NTTITILT

Y

l)ita

mero declinationis, verum locum Solis monftra-

gtl

!

2. Calcufo Trigoüamw'rira

!zgrfrmane!-ï

Fiat, in fupériori Schemáte

! ad finum c £ decli- | Ita finustó

*

1

a j

Vt de (ints maxirie | nationis dacee e. g. | tus five Rá:

à

,

ii I

declinationis / z3. 3.

'

[?]

!

dius 24

Nl

9)

P

IO.

100000;

59902

LOT42, l

,D:M'mimæ

Ad finum arcus

Qui arcus in Canone

finuum repés

quaiti e «

o

/

Nan d

^

266926

[

W

fitur I5.

37*

r

Vtautem fcias, unde & qüomodo hic inventus at«

F |

cus numerandus fit, Íequentia notà.

|

*

1. $1 Sol vetfetur in Quadrahte Vernali;

Vcl Autümnali, tunc arcus ifte inveritus mon-

| b"wdrdimiu:

Birat-locum S$olis à o 'Y vel o 2 numerandum.

j "WI«EW;

]

ii

PRAxis ET Usus

497

L

T

— —— À

"0nahs molw

*

-

Si veró fit in quadrante zftivo vel H es

Irop [ "

inali, tum arcus inventüs prius auferendus eft à 9ot

Et tüm demuüm Solis locuim exhibet ; à proximo

|

So'fhtlo vel xftivo, vel brumali hoc eft; velào &&

vel à o 4o fecundum figriorum [eriém numerane

n

dum.

3. Ex tàbula Declinatiouis Ecliptica,

V

NU

Küni

AW

Inquifitio loei Solis fit ; non per lateralem,

1 Qu

(cd per arealem ; ut loquuntur 5 mgreiïum in ta-

bulàm.

Dataenim dechnauo Íuménda eft exarea tà-

dti, ha

bule; gradus veró Eclipticz i refpondens; in la«

teré erüendus eft;

oD Wa

Hoe modo;

o

,

.nt) qh

EI

-

P5

L.

Jrle 1 CU'

Detur & g. Declinatio Solis -

j.

f6.

&uis m

uA i tabula declinationum Soli vel partium Eli-

]i quaf t4 s invenio ei tefpoudeté in lutere quidénà

M

finiftto i$ vcl Y* yel :f

: ii dexto auteti ij Velstp vel X

T

i

Gradu igitur 15, Eclipticé cevtus efl , fed quod-

üüü) j

2 Kmsmrw

liam borüin 4. fignotum occüpet Sol ; ex tatione teme

y d

porü aflimaüdam eft.

Y

De Invenienda parte proportionali,

u

$i enimi data Solis declinatio in area tabule

Go

prscile non inveniatür, inquirenda iterum eft Pars

TRU

cu

proportionalis;

Hoc modo.

[

n[)tl.

o

j

m*&d[(m

Detur declinatio Solii. 6.

.106

ïem

Quii gtadus Ecliptice luié declindtittiü vefpoudet ?

P gum-'

l.

. dn I 4e

498

t

4A5TRONOMIæ

—

1

?

x

i

— In tabula reperitar.

E

^

o

|

/

p cxal

i. Declinatio proxime major. —

-

m

-

—

6 XX Ig

i md

Proxime ininof -

-

-

E

Differentia eft

-

-

-

-

--

—

-

:

$6

m

2j

u

Primus nmncrus in chula Proportionis,

[e]

/

Tib

.. Secunduii locum obtinet. 1, vel 60.

$. Pro tertio loco numerove , quarenda eft

us

[]

l

/

differentia inter declinationem datam .

6

IO

s

-

-

-

-

—

U

& proxime thinorern

$ 56

-

Quz differentia eft" —— : .27.

-

—3 14

TUL

Dicenduin evgà

/

/

/

//

23. dant-60:

Iz.

Duidit

qilïcl 14 ?

Be. 36.

Hunc igitur numerum inventum

"r

addo ad gradum

Ecliptice declinationis , datà noftrá proxime tmi-

dpt ; ut

3 d

Doris; quz hoc loco eft 1s.— Sic fiet declinatio:

lum

o

-

-

dl

nisdatæ -oQ* 19 19 a, ia

--

6

Ío

/

I

CT

Gradus Ecliptice refpondens -..—. 3

$

6

I2

At lg

4 6 g

Cujus autem Quadrantis vel figni hic gradus fit, ex

terüpore, ut fupra dictum, zítimandum eft,

t diti

«(

latera

Quod aütefn fupra etiarn nionuimus,

de ingreffü

li in. tab.. declinationis , modoque in

veftigandz

li

partis proportionalis, idem etiam de hoc area

l

i ingreffu

tenendum: Simili fc. modo in pluribus aliis tab

ulis etiam

l LT

procedendum. I[taqu

€ brevitatis ftudio in pofteruni ex-

Pl

cmplà non a.ddcmuf

) fed huc Aftrophilum remittemns.)

"E

PRo-

LUR

PRAxXis ET Usus

P RU a

299

ÓH

Pi&osík&MA XIL

"]

6!9

Dato ; ex altitudine & dcclmatlonc

) fí

loco 30lis ad meridié, eündem àd quam-

j

vis horamaliam , ante vel pOPc illum me«

N

tidiem trànsferre.

Poft meridiem adde ; ante meridieim fübtra-

m

;CH

; Qu d

le loco Solis ; ,pro quavis horà 2. 28. pro quo«

t

n d

vis mmuto 2; 28, & verüm locum Solis quàm pro«

ï

!

Ximé confequeris,

s Jj

[

PRorsbrMa XIIL

l

l

Datà aititudine €equatoris; & decli-

"m

lat

hátione Solis; vel eujuscunque partis E-

ln pont

Cliptic& , cjusdem altitudinem ineridia-

nam producete.

ci t

Declinationem partxum Echptxcæ y vel Solis

Q

m illis verfantis ; in fignis Septentnonahbus adde,

iü mendxonahbus fubtrahe áltitudini zquatoris, 8&

, ptóduces fingularum partium altitudines meridia-

!(

nas, e.

hlc g*W')

Qua eil almudo Q ineridiana fí. vet(/atur in. Ariés

wdum

tu

Lj

L.]

gnulmUS; u

I

e

-

e

co

es

L.

e

e

to?

iqt ! f :

[^)

f

W;hocamh P

T sj

h. ciin declinatio bujusgtados fit

3. 5

lioit Pol

adde altitudinem aqüatorá -- - — «

e

41, 26;

-

ahlhm"

ki fmbfbü 4lnmdmem merdiasam — «

—

4324

Alind

BA

ASTRONOMIæ

WNE

$00

ODAREMUOSD

CRGGNPUMIMONEIP COXTCTMISSSEE -- WnngepMae, Ceem

Aliud Exemplum,

-

L

, J i

Quanta esl altitudomeridiana

20. 0. À.

-

Lj

44 26.

fg()

i.»

E. Cum altitudo equatoris fit

-

*

Et declinatio dati

radió

-

[ 4

22;

2«

10! Ogum

E

U

Hat ab illa fublata , telinquuntut — -

ig. 24,

p

Altitudo mediana quafita.

lu

/ N

PROBLEMA XIV.

M

wmo T

Duartüm ftellarum diftantiam in quo:

cunque Circulo mágno, ex cetitro terrz,

"

vel oculo fpectatoris defcripto; per qua»

drantem ex C(LIO defümere.

lr

w m

PTI

Y.

1. Siambaftellz fintin Uno vetticali ; obfer-

va utrlusque altitadinerm.

; Minorem à majore fubtrahe; Refiduum

eft illarum duaxum ftellarurmi diftantia ir gradlbus

Circuli magma

I

Si veró non in eodern verticali confiftant ;1tà

m

tàmen poütæ ut perj vlanam quadrantis fuperfia-—

em, utramque fimul intueri poffis,

"

du D1opt1 àm quadrantis lateri applica, per

eamque unam ftellarum, quarum diftantiam noffe

VW

cupis ; conteriplare,

2. Immoto. tnanente quadrantc, Dloptrant

H

hn

i

etiam ad alteram ftellam dirige.

uem etadum

o

quadrantis ibi abfcindit , is diffantiam illarum duaä

i

M^

rum ftcllarum tibi indicabit.

IN

a

PuRosrirMA XV.

n

Solis ftellarumqueamplitudinem« of«

)

är

-

tivam & occiduam indagare.,

) h

got

—NN

: P-RAXI:S Ei Usus.

-

P onand

v

i !Mulþ |

l,

In Globo.

DYS

j ü' 21

Locum Solis vel Pcel.'lam'aliquam ortivam &

"ab

occiduam , ad horizontem orientalem vel occiden-

talem transfer , & arcus horizontis , inter Solis vel

,

ftelle ortum vel occafum , & equatorem interce-

p» T Amplitudinem ortivam vel occiduam mon-

lam 'm m* :

rabit,

Mtto t

2.

Sub Calo.

(; PCf quï; ; —

I. (Ql-adrantis, Dioptra inftructi, alterum la-

ditic

tus in plano horizonti parallelo , fecundum lineam

meridianam dirige.

j Reiïägm

?. Deinde Dioptrani verfus Sólem ftellam-

Yi ia

ve orientem vel occidentem verte, quousq; radit

Solares per alterius pinnulz foramen in oppofitum

j conmhntzi!

pertingant , aut ftella per utrumque confpiciatur.

uui lt

Ü

A'rcus horizontisinter Dioptram & latus qua-

OT

p

drantis orientale vel occidentale intcrceptqs, erit

[

zimplitudïo ortiva vcl occidua.

N

|

g. Trigonometrice.

u

j DIO?

UE

jl

li

Ttaprocedendum elt; datis fcilicet.

Ame

e )

yoam i

1. Elevatione auatoris.

-

--

41. 26.

?. Declinatione () , vel cujüscunque partis

(l

Eclipticz, aut ctiam ftellz, quz fit exempli gratia.

phwä!

-

--

t

-—

-—

-

-

-«

—

17. 48

z

/

I:

Iu

í

|

$062

ul

AsTRoNOMiæ

—

In fcbemate boé AB C

— '"

ärcmP",)Xi

meridianus efl : def equa-

tor: G H Eclipticas A

EC Horizon: BH L. av

lr

nl

Circuli deiltnationa: H

at j

f

ï

gradus Ecliptice , vel flella

15£LM&

quepiam data: H L ejm

Z

;

:;x;

n

L

n !

M

declinatio: . D A yel EC

1 u

altitudo equators ; E H

i

l

emplitudo ortiva que quaritur.

; Rmïsq

Fiat igz'tur.

snian n

Vt f'e. finus elevatio- | adfinum ^ date,

Ita Radiug

Á

r

[o)

07

j

nis equatoris. 41.26,

declinationis.17,48.

,

vel finus

$6174

totus e e,

D w

|

30$5$69.

|

100000,

*mu aQ

[^]

/

v',;

at fis:

ad eh finum quefitum

Cujus aYCUs 27. 3;.

qui el 46194.

|

E«.fäu,ntc

5tg51

esi que(ita Ampl, ortiya F. H

]

Wil

Ex hboc fundamento fiunt tabula. Atiplitudinis

N

mn

ertiva partium Ecliptica in Sphara obliquá, ad unum

VE CUCRR

eliquem ejus

quadrantems Ex quo C& teliqua inno-

AR xl

tefcunt.

U

SU

j

n

V

vü &T;

.'3

In Sphera Recla autem , Amplitudo. ertiva, e

xj

Ed

lu Mi

M

t

detlinatio cujuque partis Ecliptice in ompibus cop,.,

"d

T

if

"

veuiunt, In Spbera pavallela veró dimidia

pars Eclj.

&tj x

pticé nonoritur , dixidia ntunquam occidit.

Wt

PRoBLEMA XVE

Azimuth arcum horizontis inter.

|

Verticalem pet Solem vel ftella

m aliquam

Azimuth&

tfanfeuntem ,

& vel Meridianum vel z-

t gl

!

d quata-.

|.d äiOIarþ

À

NN

PRAxrs E Usus.

[

c—À

$03

quatorem proximum interceptum, ad da-

tumtempus inquirere.

r. In Globo ad datum tempus diretlo.

Demitte Verticalem circulum per locum So-

lis vel Stellam datam , qui mox in horizonte di-

ftantiam fuam ab Aequatore vcl Meridiaxuo proxi-

mo patefaciet. :

2. Sub Cæ!a. |

I.

Rurfus quadrantis alterum latus liriez

Til

meridianz, alterum linex ortus vel occafus aqui-

noctialis, quadrante ab illa diftantis applicetur.

!'; ,

1

Ws

4 t

2. Dioptra verfus (9 vel Stellam dirigatur ;

i

Et

uja cum C) vel Stella fupra Horizontem eleva-

14

t2 eft, nec folis radii per foramina pinacidiorum

"

3

tranfire , nec Stella per illa cenfpici poteft, itaque

pl

Dioptrz pinnulz anteriori ftylus affigatur ;

I

fa

1 As

(

veró Dioptra ita dirigatur,ut vel umbra erei fty-

lii d

l; fuper dimetiente Dioptrz jaceat, in obfervatio-

( uï:'qut [

ne Solis; vel Stella per proptus foramen, cufpi-

demque Styli erecti confpici poffit. Sic enim Di-

f i

optra diftantiam Circuli verticalis, per.(3 vel Stel-

TL

lam ducti indicabit , à plaga vel orientali, vel Oc-

lal

cidentali, vel Se

lh

ptentrionali vel 11'1e1jdïonali pro-

Piori gumcmtam.

U

3. Trigonometrice.

inotti

Azimuth Solis inveftigandi methodus talis eft.

cllamï*j

1, $i Sol fit in 'V* vel z^- datag fit c. g.

dianunjf'v

j

1 Hora fecunda à meridie, xcíolvenda in gradus

equato

n

394

ASTRONOMI^A

— —

-

-

-

-

-

!

us:arnP1 6

gquatoris.

-

-

-

30.

9»

9110

2. Altitudo Solis

34«

9.

3 Ejusque complementum

55,

P0

1CO

J

u

5430-

Vt finus omplcmcntl

ad finum graduum

Ita finus

07

[o]

/

|

o

|

totus vel

altitudinis $. $1

equatoris 3o. o.

Radius

2187

|

$90900

I00000

Aferio

l

T ügmïü

o

/

Ad finum ^?zi

- Cui refrondet arcus horizontis 37. 10,

J

)

ql

muth: quæfltl

E;usquc coinplementum.,

$z2

$9-

ag

|

60417

l

2. 54 Sol ft in al/quo ftano boreo , zterumz,

Ema&(

data fint.

1

Horz fecundz pomer. Gr zquàat,

30.

xl n

2.

