Cum enim luna 4b 0Cc

aft. in ovtum progredias

LUV

tur, motu (c. pxoprio, q

80 ttmbram 1

ngredttur, igitue

D l

prienmli fua pavte primum deficit,

( ite

Io.

In

fHTR esmevgtt.

M

partialibus autem Eclip

fibus fi latitu-

,do lu

nz eft borealis, deficit

l (amngm

pars cjus meridionalis:

du

fin latitudo auftralis fit,

fcali.

/

defectus eft in parte bO-

!

!

MT

Nam tmnbta tervo

femper Soli &f oppofita. ' Sol

Ws

attem [feper manet in

Ecliptica, Si ipitur luna in

Wipi

Eclipf

'N

[ um

Lisrm H. THæO'chus.*

-

391

]

N

li

s

Eclipfi latitudinem borealem babet, nece[fe est partem

í

j

1

ejus aufitalem ab umbra flringi Cr deficere, CY contra.

L À

!

;

x

r ; Etfi lunz defectus codem . momento

l

temporis naturalis, eademque Quantitate ab omni-

Wa

bus confpiciantur, fuper quorum horizontem luna

D5

d

1

exorta eft ; Numerus tamen temporis hujus di-

l);)

yerfus eft, propter meridianorum Varictatem, ob

»

quam orientaliores fem

eccidentales.

pþer Plus numerant quam

:

$1€ Anno 'Chïij'r'i' 1497. die 18. Ian. ebfervatum

elt initium Eclipfeos. lunavis Rome bora g. min. 24.

0j

poff meridiem: fed Noviberga loco occidentalioti hota

TR

g min 52.

li

J

IN

í

i

: De Eclik;übus Solaribus.

[ T

l

li

j

». Erlipfis Solari elt averfio radiorum fo-

jsà térra, quz fit propter interpofitionem opaci

Ti

i

Corporis lunaris, inter folem & terram.

ä

t Nota igitur bic differentiem tntev. Eclipfim

fo!is & luna.

In Eclipft lunavi & luna fuo à fole m&-

i

d

D

tuétio , ( mos terra. incole lumine luna privamur,

)

Ü

ititi

At in Eclpfi folis Sol nihil de fuo lumine amittit , fed

^ittint

linh nobis intercipit lumen folis.

2

Centingunt tgitur Eclipfes folis tantum im

Áoliuslie

conjun&htone folis & luna , five in Nlunio.

i u

3.

Efique eatum caufa interpofitio Lune intee

dinpt

"

folem & terram, que tvanfitum vadiorum felis ad nos

"T !

impedit, umbraque in oppofitam foli partem projedà

E

terman involuit,

T

Bb

!

: €.Ne6

ÁSsTRONOMITE:

*894

emme——Àriu. C smeune u muIAMS DOmanatesaue.

f a

1—-——

"d

ul

"2

4. Nec tamen in o-

pl

"L

a T. i.

!l "'

J

A

gnni conjunclione vel No-

ij

--

yilunto contingunt E-

d

CM

jl

elipfes Solaves, fed tunc.

iC

j

T d

folum , cum luna vel in

ipía Ecliptica five inno-

s*

du, vtl quam proxime

LE

itca nodos verfatur.

v

g. Cumqae mriplex fit

luminarium.| conjunélio

4 fl G

s,

:

ï! N

1. Media; z. Vera: (de

(

;

quibus faprá in fecundo

o

genere pafftonum. dixi-

g

:

gus)é s. vifibilitquan-

do ltnee appatentium motuum , ex

w]h in fuperficie

&

terre degentium , pev luminarium centra ducta , in

u

eundem gradum longitudinis Zodiaci incidunt ; [cien-

dum Ecli

P.

L

pfes folaves "4ntit ad vifibilem conjuncionem

at

effe aliigatas.

mmy

Qu

Quia enim non fol fuo Proprio , fed terra folis lu-

md

amine propterinterpofitam lunam privatur ; fol auté mul-

i-!mis&äïï'.ïr.'.

tis partibus terram , & terra lunam magnitudine fua

Mu

excedit , & proinde umbra lunz totum folem toti terr

shlrufä:ili

adimere non poteft; Ideoque Eclipfes folis non adcen-

: ls

trum terr? , ex quo ycrorum moruum linez cducuntur,

[iftindin

fed ad vifum eornm

"

quos t mbra lunz apprehendit, de-

ferminandz fune.

» od

LT

JFigarabac a b Jemidia meter tevra, efl, b [ocus a-

Jiqui datms in. terra

85 qua pare [eniffra Orsentem ,

li li,

]S' XW

dlexta Occidentem referat. Cum ereo Luna c Sol din 9o*

gradpa Ec

à

hptite conjenguntur : nullaeft differentia 1n-

Wlttes

,

!

ger vifibi

lem £5 "veram co

undttonem: fediutra Orten-

gem & 90. gradz, recia a

Jf

u

l

g. monfirat ueram conjen-

£Hionem lum £. &$. Solis g. Jb Zediaci pundlo h. qua

D

U

- TYistRk Ii, TnHroRrICus.

NNN,

rmemanm

-

—

355

juna

umbram . £0 b conjtcit qua Eclipfim efficit. — at

r*l

cum luna fuerit in l. t9m linea blgk monfirat vi-

m

fibilem conjeuttionem fub X qua Eclipfís 12 b contin-

^

"pit. Vndeetiam liquet vifibilem co

untitonem in farte

p

À

Orteptali pracedere 5 yeram þggi;

[

uj comtrartum fie

n ?nto Occidentali.

ZEN

ii

MR r

"

4 DP dul

D "

LA

-x

þc&-7

23

P

/

O

P d

X.*

mf f

1 Sunt at.xtcm iclipfes folarc;'s duplices

ctntti d

perinde ut lunares ; Totales fc. & partiales ; fed -

jinilut;

totales omncs fine mora, nulla cum mora;

d

. 14. Caufze hujus difparititis eedem fere-

funt, cum iis quas fupra in luna expofuimus.

UL

1 Prima cít major minotve lunz latitudo five.

ivatur;fnlzu;ir:

diftantiaab Ecliptica; E«4«o.mimor e». majorem , quó

y n

majer eo misorem tj

DL

z

mnguitu4zue(þ' durationa Ediffæ

um at

,

Jolarem e

ffcir.

z, Inzqualis luminarium diftantiaà terrà: Luse

a foli tl

y lat

enim propior nobis plus tegit de fcle,quam fivezmortor fit,

4 !Cm j

3. Inzqualis motus lunz;tàm verus , quàm prout

Propter mutationem parallaxeos nobis apparet: velocior

€nim breviorem ; tardior longiorem faeit Eclipfin folis,

ul 0)71 b)

J/ l

E

Ijs. MNeceodemtemporis momento , necubi-

j /;Nflrl l

[yi &^

lii

l

A

que

ocorum, nec eàdem quanti;ate confpiciuþ;gg

21 (ïW ,

Eclipfes folares.

j

j

[ ,

Caua bujw et, exigua magnitudo veta & b

Mi

vt

i P

1]

|

]'!R

Yoó

A$TRONOMIJE

pps

-

v

CUDUO r

Qu

vis vemotio lune à terra ; flobi autem terrcm mdyor :

[l

Jj

iU qulhu

€* globi folaris maxuna quantitas.

Propter totum enim luna ab occafu in ortum fol

W

um

eccidentalibus prius obfcuratur,po[flerius orientalibus ;

ib

adeà ut dum illis lumen folis iterum fuevit veflitutum,

" Ü

bitum adbuc futurum defecium expetant. — Qui con.

I[Nlmü

lii

tingit iniis tantum terve locis, qua umbra. lune invol-

,MW

J»W «

v'mhuu'

PL

vit, in quibus Eclipfes totales apparent . circumeitca in

w

cn[]ü[(

locis baud. proctil remotis parsfolu tantum teda vide-

u

tur; extra ea nibil de

CY

V

l(

v'-

W' Ih

Eclipfi con[picitur; Vm-

.//

""'Nf )

braenim luna ettamcum

7

7

*ü

,,,WWW

"

fnuxzmae& . non ultra

'/

N

m;1

:l

N

Is

76. sillariajin terra ime-

b W

juM

j w*

yolvere folemque adime-

Alg

«t

*e poteft.

In bac figuva cernitur

l

lSa

uod umbra lune nontoti

ov mt

zerra lumen. Solii aufe-

yat. Natn dum in b.loco

WO

V

j

totus Sel Eklipfatur , in

aV

i

C. dimidiu « in d to-

tus ucet. Quare i d. lo-

5

f

M LU

qus ponatur occidentala,

74

i n

& b.orientalis, luna mo-

Z

,

1[4,,mlm

fu fao ab occafa in ot-

M

tum. tendens , prius de

77

N

P

",

SSN

rllt H: l

ficeve fecit: Solem in d.

Lt

SSNNNNNS

-

-

R—

li p

poft finita illic Eclipfi lu-

31

—^

m intee. Solem C locum

M

—

D

t

).

W mipur

O

E«

n

'i

Wmun,

b. detmum devolvitat.

-136. Quan-

j

n

Lisrtn ]l TH;.«; ORICUS.

-

197

AX6. Quantütas Solarium ; Ecdipfium digitiä

'W!:rmim,ï;,

etiam zftimatur ; qualium uti lunz , itavetiam Soli

L. tribuuntur.

LU

] ariemliämi

. Poffibile R. samen Solem 12, digitis eum.deunce

eclipfari.

I ny!!tfl(m,

Compertim autem c

ft, aärcm in folarlbüs Eclí-

pfibus totalibus nonnunquam adcó obfcuratum fuiffe ,

Wt lu

ut preterquam ; quod ftellz comparuerant, (quod etiaur

m

in partialibus majoribus accidifie conftat) nox omnino

WE U W

crederctur, & luminibus accen(íis opus fucerit. Taliss

referente Meftlino, contigit Anno 1560. die 21. Augufli

3

N

pauum noftrorum memoria , qua zezebre fuerunt quo-

.

XX

damrnodo nocturnis mayeres. Neque eutm,quo pedem quis

V

poneret , "utdere poterat , clariffimeque in tæla!fella ap-

parebant, Et quod mirabile erat,

|

jj

:

pra borrore tam . tetra. obfiurationit decidebant. Hac

M:fllinus.

Poffunt tamen tàm in Eclipfibus,quam

exua cas,ctiam aliz Cauíz iflarum. prodigiofarum

tenebrarum diurnarum effe: nempe;deníffime nubes,

ingetis vis cinerum ex crateribus montium ardentium

explofa,craffz confiftentiz,vel proxima circa Solem , yel

in ipfa faperficie Solis , aliaque quz'Solém certis qui-

Ífünt.

busdam locis etiam tegere, dicique no&em inferre pof-

17. Principium Eclipfebs Solaris fit à parte

Solis occidentali, qug.etiam primum iterum refti-

tuitur,

Luna enim ab occafa in ortum mota , banc /4Ye

tem primó fubit : primumque iterum deferit.

18. In partialibus Eclipfibus Solis, fi latitudo

lunz eft borealis , Sol à borea deficit ,'Q aufílralis ,a

:

parte & Aultrali.

Solenim femper fub Kcliptica

vetfatur, pnüt zgz

&

"z

uv Juva ultta vel citra confiftt , ita etiam lumen ejus.

z

Vistéipit,

j

(

n

»

398

*

ASTRÓNOMIJ

ml

!

J

jl

19. Notari autem folent in Echpübus.

j

1. Duratioi qué efl tempus ab initio obfcuta.

ul

t H

tioni , uqué ad ejuidem jïnem

.IM llf

, "

z. Scrupula fiye mintta. Cafus vel incidentia

que. funt aicus Yia. lunaris , quém ipfa wotu longitudi-

MFM

nis 4 Sole perambulat ab initio Eclipfii,in partialibui —

^g

L i

dád máximam , intotalibus ad totalem abfcutationeni, —

H

j r

2 Tempus incidentie est. [pacium tempori,qua

'W ,.y ul:xlg

duna ferupula incidentie peragtat.

,IiM

]!I (

4. Inlundobfervantur etiam fcrupula & tem.

mmmxt

Kxu

us mora dimidie ;funtque illà atcus, quem luna motu

«41

longitudinis & Sole perambülat , ab initio totalis ob-

P

fiurationi sique ad medium. Eclipfis: boc veto [paci-

| W HLM

&n temporü inteved prater labens,

r

ào. Sub finemliujus differtationis lubuit di£-

enm

N

ferentias Echpfium folarium & lunarium,uno qua-

q

fi fafciculo comprehendere quz tales funt.

&

i, Solinterdiu, luinà noclu tántum déficit.

. $0l Novilunii , fivé conjtnitiont :

luna plez

siilinii five oppofitioni tempote , fenfim dejczt,ö' téfli«

n

büutr.

lj

Duy

N

*

j« Soltarius , ltna fepiui totaliter ertt.

^

L]

4. In univexfam tamen Soli cvebriores j

q m

EW*'MMH

A

ARU

luns Efls,fe: ]72

AV A

$. Lünariuim ubid; terfaruni, qmbus lund defi-

bj Wfs "

élens tón[picitur,eadem efl magmtuda idem duratio-

hii fempis , idem initii àc fini tempórii naturalis ino-

IHMNHZ*

inentum, quavis fub diverfis mevidiani ; diver[itnade

l

Wumet4tum? Sedin Solis Eclipfibus, una éaderita ali-

MH

bi pavtialis; in bored auffrinzs in au[lró Uorealii, tiüajot

N

]

mmorve » Alio «tqué alie tcmpom iiomento incifteus

i. «ui

& dés

N

'.LIBER II TuroRiéus.

399

|

(hy

!

ac definens , alicubi breviu , aluubi lang:'uä ätiïan!*,

liil

quin & alicubi omnino nulla eft,

6. Luná lumine fuo mutuaticio vere privaturz

$ol lunieti [uum vétinet, fed id à luna nobis eripitur.

inrim:j, j

| hngirudi.

z

7. Luná obfcutata nibilominus aliquando cerni-

f

1

uT, coloré rubro,fed fubf:

pitulig

ufco C nigricante; de Sole .m'.--

ULOMI,

tem quod deficit, totum abfconditur,

hipti

8. Eclipfes luna contingunt in vera Solis ac luné

éppefitione, [ub fulla Yelesiqua, vevá tamen ejus lati-

du d

tüdiné: — At Soli Eclipfes contingunt non in vera , fed

lun t

vifibili duntaxat C appavente conjunctione C) ac lunas..

Qd d.

éujis laritüido etiam non veva, fed appavens bic confi-

deranda est,

wf

9. Totales lune Ecli

p/äs',alz'.e ca'm?ali;e jine moré

fiunt:: Solió totáles

t'.

J i

: fine mora

21. Tandem porismàtuin loco quzftiones a-

um

,

liquas notatu dignas ; ex Cl. Meftlini aliorumque

Áltronomorü lucübrationibus fubjüngendas cen-

d.

uimus.-.

157

i cul

1. C lumitiaria quotanmis —

deficiant.

j

À. Si flatos Solis lunizd; motus confidere-

j

fnus,& experientiam teftem adhibeamüs,non quo-

i

libet tantumi anino , fed omnifemeflri ; vel una, vel-

uz,vel etiami tres luminarium Eclipfes contin-

T.

j n

$unt.

"

2, ol né an luha*þzpiw Eclipftn

MW"W

patiatut.

,WWW'

^

..S&.. Non vulgus tantum cenfet , fed & Philo«.

"

ua

b'amürM"x

n

j

r

f qüidan/j- opinat funt; Crebriores lunz;

E

olis

i

[

pi

400

AsrgpNöMïæ

i

p

Solis ;Fïclifrbs effe. S(*;d-cum terrnini E cliþtici—' f' 01.;

IHfIO[

Pt

res , propter parallaxin

ne, lunaribus terminis

r"f/Uf

ampliores fint, necefle eft crebriores in genere de-

it] en

eno

fectus folares, quam lunares fieri? quamvis Solares

LN

in certis tantum terrz traCtibus videant ur,lunz au-

Q0é

cem defectus univerfales fint,

qui paï*it;r omnibus

Lunam videntibus apparent.

In fpecie tamen, totales Eclipfes Solis pau.

zi

ciores funt, quam lunaresomnivariz. At fi totaleg

lunz comparemus cum totalibus Solis ; Sepius lu-

»

;1—3

"m

n2 Solem totum eripit terrz,quamterra totufiy €

f;-]c:'fw'/' 2] l ! 2

jatlunz. — Terre namque corpus latius Ccorpore

j

u

nz, plures lunz ictus excipit, quam luna ab um-

"

en

braterrz. Denique totalium Solis per terram uni-

veríam, omnimodarum vero lunz numetus

h

modüm idem eft.

prope-

h

3. Qw Eclipfes una amuo contin-

i

H

1

qul

J gete pofant.

' Omnibus

fere annis lunaribus Gmplïcibus"

u |

( dierum fc. 354.)contingunt vel du veltres folis;

1l

lunz vero velnulla, vel una,vel dux : Et fic jin u-

u

niverfum in uno anzo vel dux , veltres, velqua-

ful; .id;.'sf. m'- n

tuor , vel quinque Eclipfes contingere poffunt.

Interdum etiam fexta accedit, fed anno non lunari,

verum folari;quando fc.

Eclipfes circaPrilllcipimn

auni contingunt.

o

4 — Cf nofiro tgnpore frequeutiores

LU

Jfent !

E.lipfésquamlim,

— M('w!

3

L-u

i

, Sententia negativa hoc argumento probatur:

effe&us

A

m

l

Hb:m cau(is uulla mutatio ; ibi ueceflario

IN

pr?orinf

!

LisxR H Turonrcus

A OÍ

r —À 3

——

d d

—— —— — À——

—Ó—

Ffiptici f

j riorib;ls refpohdeut. Sedn

ondum à quoquám

U tetmini

ulla deprehenfa vel oftenfa mutatio eft, in caufis

fure d.

Eclipfium five Opticis five Aftronomicis. Ergó

ss

nec majore , fed eádem frequentia, obícürationes

Wdn?a.

nunc,atque olim regnabunt. Minorem qui ne-

VOR

gare velit, e1 onus probandi incumbit, ac demon-

ftrandi, quid ? ubi& quando,mutatum fuerit? Qui

i.

contrarium ftatunnt, decipiüntur ex eo, quod olim

!

Àl

RY

vel nulle, vel vifz rantum Eclipfes in diariis nota«

; s L

tz fuerunt; fecuäq.uäm—he»dic fit;

OCU C

p trum Ec/z'pkx Sa[zk & Lune A/lran—amiæ

li (ot

huD n

figna finz imininenti novifimmi diei ?

ermmunt«

"Sun't, quï ncgent; ob has cáufas

p

t Quiabha Eclipfes ex naturalibuscaufts oriumtur.

—* Quia eAdem frequentia oliim contigetunt , que

Vi

bodie .

2 Quia alia figna, àu Chriftas novifamum diem

d

(lb

praceffura ait. v.g.decidia ftellarum, commotiones Cat-

logumyuaturales catifts non habeant, etiam ob[éuvatio-

vdiresdo

Qs ( 6 ) de quibns Chriflus loquitur, ex aliis quam

iicint

, Velqul-

maturalibus caujis oriturds.

[0]

vt p unlt i

Theolo

o

irectius affirmant, exjclaro S;Script;tCXtü,.

8

qui habetur Màtth. 23. Marc. 13. & Luci.21. Adafz

:)non[lllm

fignatas rationes refpondent; Etiam Iridem ante di-

agMUP"""

luvium fuiffe, & caufas naturales habuiffe; & niz

hilominus à Dco pofitam fuiffe in fipgum Mundi

gtf

non amplius diluvio perituri. Pari ratione E-

Clipfes| etiam Solis & Lunz, quamvis ab éxordia

a

g

fb

mundi contigerint, naturale

sque caufas habeant ;

n

fignà

Ce

Q[lüü*

Jj

j l

40

ASTRONOMI/E

i

—

j

j

1

, 1

"

figna tamcq.e

ffe piofï'c ifninentis diei noy

imeinog

.diii

commoncíacientia.

Y

í

6. vAnlunaobfcuretur ab umbra terra,

'LHL)

n

m'll

Itaquidem multis feculis creditum fuit,

uani

p ,fo'w'l

í

ecuti

fentenitiam ctiam nos in. doctrina Eclipfium

a

pa

fuimus. Sed eum in dubium vocat ingeniofiffimus

l

Keplerus: qui oftendit, extrcmos folisradios , qui

L

mmw

umbtam tetrebam terminare c'æcbcant,inffingi dua-

itif , MM

uf

bus vicibus ; primóin denfiori medio : fcilicet aere,

"

LL

ad þcypendituluth; poftea inde exeuntes iterum

J

in rariori medio , nempe xthere, à perpendiculo,

hr

Ibiq; coeuntes umbram terrenani ocuere & decur-

tare, adcó ut ad lunz fpharam pertin

"t

"o

&

gere nonpof-

"

l

üta

Mucronem enim hujus re

irac

t

x umbr& non

|I.

effelongiorem 43. femidiamcuis terrz. ( cumta-

Wi

9) M

10

$nen aliàs ilfa refracta ad 268.Semidtiametros Íe ex-

m

tenderepoffet) Lunamautem licetperigzam, mi-

nituim tamen à nobis s4, femid. terrz abefle,

!

Proinde aliud. quicpiam effe , quod lunam mutua-

T

ii

titio fuo lumineprivet ; nimirum acris umbram.

n

Á

l

LU

M )

u

Nam quamvis fit pellucidum corpus , opacutn ta-

men quppiam ipfe aer etiam continet , prafertim

W£

M at

circa limbum ; ut omnis globus pellucidus circa

"u

,c;;tgemitatcs tenebricofior apparet, - Proinde um-

—Tk

bram fpargere poteft ; non quidem in feipfo,; fed

NÀ

hl F

in ratiori corporc , fc, in zthere.

7. Unde fit tenue illud lumen,quod in parte o

| ;»!'F.ïmw.

lune. corniculata 2 fole veva, juxta cornu luti-

i

!

ä

:

dum cernitur.

Mtnt

W

3. Non cft lànz propriuu, aliás etiam per-

TM

petuum

K

463

'QW* NN

d d

".

x

LI'BKBR ïI.. T'H-EOþRïcusr.'

-—

:

imowmmm

petuum effet ; cum tamen citca novilunia fit for--

tiffimum,in quadris debiliffimum, & vifu vix pet-

Mmm

ceptibile : Sed 2. eft à tellure à fole illuftrata, quae

Ymf o

) Mul

1l

hliquid lucis rurfus in lunam rcfündit, ficut etiam

Ll f

penesnos parietes fortifimeilluftrati à fole, lumen

t i'fxgmïnümus

vibrantin g;lt,äa&cawgsobfguxüümgs, diemqüe

tl

illis inferuht;

atmrtgln.

8. Cur luna in tatalibus Eclipfibus intevdum

: fl

penitus amittatur , interdum evidentiffumo

exeuntcrtta

tübote.Vel totael inparté vóvpoa

Apeperd

fi$, eniteádt.

acuere d

Riufhs non þroprium lumen ïunæïri ca'ufät

tngp n

elt , efftt enim petpetuum , faltem in eàderi cor-

mumbrttt

poris parte ; fed lüná parte illá corporis, qua ru-

sterz (

(

betincidit in radios folis feciridarios;hoc eft in a&re -

idametoil

«foftro circa tertam . fufo bis refractos ; femel in

iCCtpüinglFf

dugreffuy iterum in egreffu, verfus lunam; cujuste«

"

hebras aliquantuluni difcutit;

yodluunoé

Ym Jä[iS um

$i 377 j quamada luna Sole multo fninof" |

inaximun folis corpss totum te-

x p

r

geté pofiit.

L

tf

us us

Quanto ent

m ininóf diametef

w CMuduü

:

j

luns diaietro folis eft; tanto propinquior eft ter-

^

1i$, quàm ipfe fol: g;gp—i,ngu.aycrö;ma;migdiamgpnä

j

. yidentur; quàm f1 eadem effent remota;

AHU

Wd i

io. Unde ffe lucidus ille vefiduus circulus, qui.

J

hótminquam in totalibus fola Eclipfibus citeutte

;anW

/

z

citca cetnitut.

L3

;We

j

| Qla talis circulus

nonnünquam cernitur j

cum

W

& a

s

[j

ASTRONQMI.&E.

404

nm— —— Al T

um

cüm Diameter lum imajor apparet diametro ío.

Ji lil

!

lis, ita ut luna folem totum tegere deberet; ne-

W ) IW !

ptï

ceffe eft caufam non Aqunomicam,fed phyficam

fubeffe.

ibcqu

Eam

—

J, Kepletus ait aérem effe, globo lung

Ó Afronont

circumfufum,pellucidum, in cujus tàmingreffu de-

gtl

fuper, quàm egreflu deorfum frangantur folis ra-

;jwaïïüïüï

dit, refractique accidant vifui noftro, eum in mo-

g |

dum, quo in noftro aére circa terram fufo iidem

o

)

folis radii refringuntur : ideogiíe circulum illum

b d

lunz potius quim folis effe, Iuce folisiffuminatum.

lnb t

1. n Echpfís luna contingere po[fit , utroque

ul €

lumigavi fupra borizontem, adeod, extra

!

ais i

eppofitionis lineam exiffente?

! ; Poteftidfieri , propter radiorum Solis & lunz

hrisümjy;x. f

tefra&ionem : Unde fieri poteft, ut Sol vel alia

n

ftella adhuc revera infra horizontem latens, fupra

wl ï(LRlCS

]

cundem apparere poffit. T'alem Ecli;pfin Cl. Meft-

i

J

Mfitl

u

linus vidit'Fübinge Anno t$90. 7. Julii mane, cu-

jus Schema vide fapra in docirina de Refractio-

[

i, hi

jllblïso

uU Y

(j

12. Anftella aliacomodo , quo Luna & Sul,

L

u

etiam. deficere pofftut?

Priusmag:

Inftar lunz ftella nulla obtencbrari,lurnined;

tittanpd

dcfïcere poteft. Nam Venus & MercuriusSolinoà

gimz,w

opponuntur: ad fuperiores planetas ftellasq; fixas

DLf

terrz mbra nullo modo- pertingit. Atquemad-

M

modum in Eclipfi folari , luna Solem tegit: Eodem

15,qty Qu

modo tam fixz ftellz quatm planetz, pro ratione la-

d »üm -B;g-,i

titudinis ab omnibus inf;rio:ibnsjggl, poffunt.

J3. 48

l

Á

——N

1

Li»prf& TL THEQRicus,

a esemamarts Pt

uÀ

455

t Üneg

l

U:

g,' n detur Aliqua deliquiarum. Aaexaxa-

5asuc , five veditus taliumy, qua peioribus

U CdPhyüCam

per omnia fimiles fiar2

i too u

Ad hanc quafionem refpondet Keplerus , in

inpefide.

Epit. Aftronomiz h. m. propter multa principia

concurrentia ad Eclipfin aliquam , non Potefïefïe

putr s.

otm tm-

ullus exactus ordo redeuntium. Nam pofterior

—

rum ii m

quzque earum feries, novi quidaffert , quod cum

in primo reditu non fit valde confpicuum,in fecun-

circu ls

Lompgt

do tamen jam duplicatur. Hic reditus in Eclipfi-

bus lunaribus , ut quz 'impliciores funt, przcipué

if u

-

notabilis eft, definiturque ducentis viginti tribus

["4; tfti

meníibus, id eft annis18. lunaribus exactis, ficut ad

t

ünum gygli;um—dcggunoïalaxxu, fit refiduus unus fo-

um lsl

laris fimplex. Fitá; frequenter ut ezdem, nec mul-

TRLT

tum differentes,poft hoc tempus recurrant &com-

mlitns

[*

pareant E

p

dipfes, denis tamen Zodiaci gradibus

ipin C. ]

loco antzexiori,

Tulirmanet

d N

14. 42 Eclipfes luminarium, Tragicorum

Cafuum . vel Caufe vel ptefagia fint? & an

quicqua utilitati etiam babeant?

a)umw*&' :

J

Prius magna affeveratione teftansur Aftrolo

l

j

a^

;;;brarälu*"*?"f

qpi ex omnibus Eclipflbus nefcio quz dira prz

s

giunt ,,g*xliuxg;ugsggfe, vulgi magno terrore complent ,

sftdis

quem ctiam augent infauftx,ut putantur, Íed reve-

qu

j M

ra ridicule. appellationes Capitis & Caude draco-

t

?

ni5 , circa quz Eclipícs conti

—

unt. Hocfi verum

nf

o

eft, cum vf'ingulis annis Eclipie

s

$ 601*;tingant , nullo

is tuti fumus, Etft au-

j

fï*mPore ab ingentibus mal

gl

]

tem

Cc;

fR H:

h

, 406

i,

AsTRONOMIAE

d

j

ey

ï'(

7

[N

tem negari non poffit , Mundum pluribus calami.

jh

W»

",

tatum fluctibus perpetuo jactari: qua ratione ta.

men hanc perpetuam mundi. miferiam. cum Ecli-

u

]

pfibus connectere velint, ipfi viderint Aftrologi:

7

li

h

WIW

fimulveróne in Deuminjuritfint , quem aliqui n

Q WW

fimulant , ac fi tantim in perniciem generis humani

"n

Ecipfes ordinaverit, que tamen quafi fcale

g

" !U

5 .*l'f-'-'

[

sf

iï!f!b;quibu,s in ceelam afcendere , operaque ma-

nuum Dei ctiam ib1 costemplarilicet , ad nominis

P

fui gloriam,

.. Qualem autem quantamve utilitatem ad co.

n

itionem rerum cum Coeleftium tum terreftrium

É

:clipfes afferant , prolixo Catalogo docuerumt Cla-

!

riffimi Mathematici Mefllinus & Keplerus , quem,

quäm breviffime fieri poterit , repetemus, .

JECC

Cognitis ergó Caufis mirabilium horum

mabuudro», innoteícit

::':,::l)idüfþmf

u

r Caifmluw, cujus locus verus extta Eclipfes

L

proptex parallaxes luna , obfetvabilis non eit.

vt

i.

z. Solem luna-C faperiorem C majorem effe,

à. Vtvamque bovum luminavium effe Spharicum,

inaqualiter & terra diflave , .gdgatjz;,/g,.motu fuo- otbi-

i

tam Eccentricam defcxibere,

4. Tetram Sole tinorem: luná majorem effc :

!

in tnedio Zodiaci fitam ; cum aqua unum con[Hituere

T t

Corpus, votundum. C* Spbevicum , afperum quidem,

aliquantum ,ptopter montes , eos tamenad totam tet«

I

t£ molem incompavaliles,

W

3. Solem effe fontemomnis lucis in muudo: lu-

N

um vero qon proprio , fed mutuaticio tantum. Solié

lumine

[

Liszn II Tünomcus.

BR rA

Bs

m E&Mï.i.

luhzz'ne gaudere ; C* e[fe pev fe Corpts tenebrofum, opa«

gum, cra[fum» aperum; C biuleum , terra. noftta. [imi-

QUf r

I om E

limum : ob quod ab Ariflotele aliqtie Philofopbís ve-

mMMOgi:

'

teribus Terra exberea cognominata faite

m.

Partes fimilitudims Cl, Mefllinus in ib de p4[-

m aüqui

s tumamy

fionibus planetammïy,b,m(gæ, Anno 15o6. imprefja s bas :

1 u i

afognavit.

& lunz & terre Corpus eft ro-

Oi m

1, Utrumque

ais

tundum , opacum: proprio lumine carcns: à Sole

illuminatum 5 in cujus opþoü;um Caliginoxf:;nn um-

hatem d

bram proijciunt.

m terrelma

?. Sicut in terraex alto defp

e&a Maculz ap-

octenat s

parerent , pro

pter loca terreftria, maritima, cam-

Ita fimiles maculz etiam 1n lu-

phrs, u

peítria & montofa:

mu,

na cernuntur,

us ho

;

3. Cumlunaá Soleex parte illuminetur, pat-

te vero averfa «enebrofa fit,: certaqüe temporis

Ípacio lumen Solis lunam

i

totam circumambulet:

tll

Eritin ea, ficut & in terra,

diei noctisque viciffitu-

nf

ft 24. korarum;

do ; nifi ggnoä(gyxeäpgeov , terre

.

mor,

fed vuxÉtospov lune &i

erum-2

9

digphuim

4. Ut Terralunz:

Ita lunaterr lum,en Solis

T /im N&*

intercipit.

s. Utnox terreftris à lun

35 íta nox lunaris à

m

terra illuminatur.

g aW

habet Noviluniun*i 4

' 6. Quo tempore tetra

Wm

eodem luna habet Pleniterrium.

MWW

7..1n Qu:

:adris ficut 1n terra

]una: ita in Lu-.

Ituvidetur.

materra dimidiato tantum vu

'] k

9. Sicut terram tenuis aer circum

dot, ima-

"b

ginem

i

l

/ C 4—

n

2408

A-STRONOIMIA!

EU

" d

j

if ï;ædcnte.ra

gi'ägin;sn'lis;cg;;c&a&ioni—g—üsrcti

piens; ita idehy

A tlf kd in h

in tenuiori corporc circa lunam accidit. Sed ut ad

at HOR (]ï

uüiï&zt:m Eclipfium revertamur:

Wl!*(l][ni

6. Sunt ille. untcum ferà adminiculum inqui.

1

!

tendi diffeventias Merudiauorum , feu longitudineg [«

vtopiorC

gurum: acproi

L

»

"d

L

J

ad Hydrograpbiam C rem nauti.

ti

€(4in , totamque Geographiam 41pgri.m2 utilis eit Ecli.

lls

pj'i;zm i Yatii locis ol/ervatio.

at

TOf

7. Yandem ex Solis G luna, Eclspfibus vatio in-

at

yenta est , dunetiendi dillintias Solis & lung 4 tevra :

nv Qu

Qgec non r borum corporuim, Soltt, Luna Ac terra

li

"

thagvitudinem ar proportionem

quam trter fe babent,

A WUA

quad altiquin impo(ibile videxi puffer,

Fiis igitur a/ts in coglefte "Fheatrum. evolat

1J

mens humana , 2

»

«tetr, atf

x his Carminibus , ut pocta ait

13339. Solem &

P^

Lunam in terram detrahit; quibus

verbis Char

nus Meftülinus hunc.

"m

dc Eclipfibus

tractatum LC,(:flJf ludit.

— EX

q

A Ml[

PARS TERTI&

J

Lib5mRI

IH

: D'C fyderum diftantia ac Ma.

gnitudine,

-

NUA

PROOENIIUM.

UE

Mi

2

PAU

1. — Sydera Erratica vel planetz, etfi à nullis

J

T

Q

fgalibgs Sphzris vel erbibus,quos veteres nullane-

"

ceífi-

i *«um

Lrisra II Turonrcus;

NNN

Ü aÓ—

d.

405

Q,———-m——r—

r it& fdtm

cgfïitate vel füfficiente ratione introduxerunt , cir-

" Sed UET

cumferantur ; fed in libero puriffimo

ue xthere,

velut avesin aére, non quidem vago ,

4

ed ftato or-

LT

dinatoque motu circumvolitent; Qgia tamen mo-

iptidn

tibus futs periodicis aliàs remotiores àcentro mun-

? n

di, aliáseidem propiores funt ; Idcoque fpacium

ii d i

&thereum tantum illis tribuendum eft, quantum

motus varietas cujusqué planetz requirit : quod

flhu w

fpacium ex veteri Aftronomia , Spharam vel or-

Mu

bem planetz etiam vocare folemus.

At 4 Lt

2.. Itaque fxpe quidem Proportionis ac di-

trfe li,

menfionis orbium cocleftium mentio fit : fed per

hos nihil aliud, quàm dimenfiones ac proportiones

um exolt

diftantiarum, quas planetz, affignata fibi fpav'cia de-

at p Ü

currentes obtinent, maximas, mitimas, ac medias

Jit; qin

intelligimus.

t Ecliphbtï

3. Prout autem alii Aftronomi alias hypo-

thefes motuum pïanctariorum affüumunt : lta e-

tiam alias atque alias diftantias ac magnitudines fy-

deribus adfcribunt.

A

4. Unde colligitur, non quidem adeó certas

effe has eorum magnitudines ac diftantias; neque

tamen adeó procul etiam à vero abeffe: aliàs Hy-

pothefes illz nec motus ccelcftes , qui talibus di-

cMae

flantiis feré innituntur , repreíentarent, quos mo-

tustamé perHypothefes exhibitos, fatis exacte cum

cclo congruere , ipfi oculi non modo artificum,

fed ctiam vulgi quadamtenus teftantur.

] Cï('l

p

6. Nos hoc loco, pramiífis tamen etiam ve-

t

Ti Vr

terum Qpinionibus, tabulas Rudolphinas , à phæ-j;

(

Cc 5

nicé

J

V,ASTRO.NOMIJE

WR

ATO

Gueemuppump; CODUNÉÜNUER

-

niccAftronomorum, TychoneBraheo, re&auratag,.

]

à Czfareo Mathematico Joh. Keplero conterraneo

K

noftro editas fequemur: qui etfi Solem in centrum

fj dd qx

Mundi reponat , ab eoque diftantias fyderum nu-

meret, Terram autem , (quz Centrum Mundi effe

»

M.M

juz

ab aliis creditur,) in locum Solis collocet; fiquis

4m)*m

d

tamen « dogriiy víc varoléosas ww« Fugiat;illi fa-

ii

cile erit loca Solis ac terre iterum permutare; id

J

quod absque omrii detrimento caufz fit. — Nam ut

u

E.

ádem itineris intervallum eft , five Tubingá Stutt-

jä

uf

gardiam , five Stuttgardià 'Tubingam profccifcaris;

Yta eadem diftantia cft, five à Sole ad terram', five à

g P

"a

'Terra ad folem eam numeres.

J/

"

T

M — —— — —— —

—

CaAPur. I."

« toe

De» diflantiá fyderum ex fententia

Veterum.

Y

1. Veteres, qui putarunt, fydera per fe absf'l;

|

|

:.-

!

orbibus ea circumferentibus moveri non pofle,

!

Plufes ceelos fibi mutuo fuperedificarunt, ita ut

unum alteri incumberet , quemadmodum tunicz

(0:1

ceparum interior exteriorem fuftinet ; tantamque

x.l

fcmidiametrum fphzrz fuperioris ftatuerunt,quan-

a EN

lA

tam effe Pa.tiebatur fPhæræ inferioris nota quanti-

Yv

tas.

2. Ufurparunt eutem loco Perticz: menforiz

TW

femidiametro globi terreni, qui communiter fta-

o

-

e

tuitur Milliarium Germanicorum

860.

iSp

ial

!

1

1'4

D

bl

l

ll

3. Cum igitur Ptolomzus diftantias Spherz

us

"Ul ::':

W

ii

^ Solis ac Lunz jm olim Prodidcrit: Alphragan

ba-

: kg*.'amfcu:c:mmil

Tinrm II. Turonrcus.

E.

/'Vt

fo;rffburam,

Aibategnius,gahique; ceteras Sp

hæ;as hutc accuia-

X

;nodarunt,

TUf C

-Numerarunt dutem Semidiametros Terre

WOCTU fu.

àcentro Terrz, ad concavum

u xïlmdl c(fc

Sphæræ Lunz

-

--

-

-

33*

33

mw*) [qus

-

Ll

-

Hinc ad concavum

30.

$v

gt

-

L.

L

IO2;

m d

Inde ad concavum

59

Ad concayum

--

——

c-Á

953*

f Nan

--

-

E

Ad concavum

Io6,

ln .

P

*

-

Adconcavum

7656.

npro[igifcariï;

; Adconcavum

d

[

-

.

Lj

--

5529«

tetam f

Adconcavum Sperz Fixarum. - .-

5795

2O01IO

——

Spüïa àcentro Terrzadfixas - -

etri Terre

eutnti

í048 Hac rationþ fiunt , Semidiam

9

Y

/

-

-

-

-

64.

i

-

--

16

7

up ld

m p

Ü

À centro

—

II20

)

-

n 1

'Terrz ad

1220

modum t

convexü

ä

8876

yr; n

2l

-

14405

!l:('

u

U

hfwefixss- - - 20Ho

Ultima hzc di

Eic

j n

ftantia per 860 multiplicata produ

altitudinem. Mundi à centro terrz ad Hxas Mill.

f

(zm j

g

Germ. 1:229.4600

uml

(f^

(Spacium hoc Mundi quamvis ampliffimum vix

quisquam Aítronomorum folidis rationibus minuerit.

^nto

y

J

Rudolphinz autem Tabulz illud fummopcere augent,

h

Am

r

quarum fententiam ctiam au

diemus.)

:

ecó

CAP. IrQ

jf »

,/

41

ÁSTRONOMIJER

f än Seni

Cipur II

* Budolphïn

p

* De dimenfióne Orbis Magm' ffve S*alqräï

ani

fecundum Tabb. Rudolph.

Tm j Sm(

I.AQuem orbem Tabule Rudolphine ex

;jï';jätpim, QUi

fententia Nicol.Copernici terrz attribuunt, & pro-

Lü'g;jlb' P 4g'

—

pter infignem ufüm , quem in facilius expediendo

"d

calculo. Aftronomico przftat , Orbem Magnum

(4n

vocant: nobis Orbis Solis ftatuatur , ex cujus di-

verío pofïtu ad terram , etiam cognofcitur; quem

;Wm]im

Eccentricum effe, ex inzqualitate tam motus Soli

;

quäm ejus diftantiz 3 terra, colli

o

oitur.

n

2. Et. quidem

ts

,

; Qualium SCmidiametcr.Or-.

bis M. affüumitur partium

100 900

J

; t

Talium Eccentricitas hujus orbis habet

1906,

'VVIJ

i

3. Unde maxima Solis ac terrz. diftantia eft

-

-

-

earundem partium - -

-

-

101800o

'f;ïl&ä?OäZlï

in

Minima -

-

—

-

-

-

!

-

-

-

98200

L.ZFS?CRCS !

-

-

Media Upgo s 0. nl E

$0000

ermam: W

4«

uia autem . hzc, Semidiametri. Orbis

Magni in partes 100000 divifio eft arbitraria, &

gf:mïmcæ«.

affumitur eo fine tantum , ut Proportio Maximz

minimzque diftantiz Solis ac terrz, atque Eccen-

Ü

tricitatis quantitas exprimi poffit : Itaque fi vera

Solis ac terre. diftantia cognofci debeat , neceffe

l dïmtq

eft; ut hanc menfuram arbitrariam ad aliam notio-:

j

tem, five famofam, ut loquuntur, reducamus, qua

terre Semidiameter eft. ut fupra dictum Mill.

ii

Germ,

P-]

P

-

—

L.

t

-

-

-

860.

L

s Ha-

»IX.IBER IL Turomnicüs,

NN

— À

r ariac.

4u

. Harum Semidiafnetrorum igitur afïhmït

autor Tab. Rudolphinarum pro maxima Solis ac

!dl

terra diftantia

-

-

-

-

-

-

-—

3469

]

—

—

D]

-

Ex quo minimafit -

-. 3346

Mbtte v

Media autem, five Semidiameter Orbis M. 3407*

(Fundamentum, cui hic calculus innititur , vide in

t ian.

Épit. Aftr. Cop. lib. 4. p«g. 474-)

: d

wmaneakmvnm u

em .Nhgnum

Ca»rür IIL.

m

X qu

m motus d

De Dzämnjiane Sphera Lund.

li

d In'/dimcnfïone Sphæræ Luünz Aflronomi

ametr

omnes feré confentiunt: Nam Qualium Semidia-

lO.QGlJ

-

p

-

-—

-

1ooQooo

meter orbis ) eft. -

ha

!

'Talium affumunt Eccentricitatem - - - 4362

2 dlarii

Unde diftaniaapogxafit - . - - - 104362

EE

-

—

-

2

-

-

-

95638.

Pcrigæa autem

D

$. Has partes 'Tj-;.ba &

-Keplerus faciun

t

- $9

AC SOCCI

Diftantiz maximz Semidiamewos Terrz

—

—

-

Minimz

—

-

-

-

—

-

$4

Janer (*

d at

d

