'anuum vagetur ; e.g. 4 1. Ian. ad 31. Decembri; ex

VPT

4 volens 'W

- dot ad 20. ejmde e f c porró perveniat, Et fic Inlianus

MC UI

- C Megyptius anuts in 1460. Annis demum iterum con-

Ventunt 5 numeranta, tunc Aegyptit anntim 1461.

jhu t

i nttrin

Capur II

ATU

De annis Civilibus Lunaribus.

t

L Anni Iunaves Politici etiam funt vel finpli-

TU

£e5 qu1 una :

vel Compofiti , qui yl:mbus luna revo-

n j

dutionibus couflant.

2. Annt Luvares fimplices (quiut fupraetiam

j Epwl u

hutinftid

monuimus , rectius & ufitatius Menfes dicuntur)

29. ad 1mitationem

f

funt alternatim dierum 30.

d

menfis Synodici , quo Lunaá Sole dloreffa, ad eun-

[ -

dem redit , facti,

Luna enim 4 conjun&ione cum Sole ad eundem

TL

TL

Vevertitur motu qmedio diebus 29. b. 12, m« 44. N6€

autem duodecim bora annexa quicquam, turbent , pro

j

iis altero quoque menfe integer dies a(fumiturs quo fít,

r

tit quod uni menfe decedit , alteri iterum accedat ; 4

deoque aliqua menfium æqwhm fetvetur,

"

n

g. Annu Lunaris Compofitus ctiam duplex eft,

noan

M

Solutus & Ligatus,

i

A«

j

EF5

4 Soltt-

458

ASTRONOMIE

Pd

Pt

t

O MM m m

m

rm]l

10

4- Solutus cít, qui äl;gibus

curfus folaris ex-

T

hu

'emptus , ex pluribus lunationibus , five congreffi-

busSolis & Lunz quadamtenus efformatur.

"

5. Hic rurfus duplex eft;

g

L Communis,duodecim menfium , quorum pari

il qmw à

jl

dimidi4 29. reliqua dierum 2o, e$ ,

Vnde integer Aunus

fit dievum 55 4.

l OLLJCTIII

r

2. Embolimzus , quo 12. lunationibus una dies

/ W !

i

füpemdditur, ut annus fiat dierum. 355.

.lih(u i

)El

rf

Talibus annis bodie utuntur Turce ex difciplina

gian al

Arabum. Embolifmiautem five Intercalationis hac efl

vatio: Quiafcilicet una lunatio ultra dies 29. Q bo-

3, P:;toi*gs

YAj 12. CLiAWI 44. mintta continet , que annorum 30.

; Dd

fpacio 1. dies couflituunt : Vr igitur. accurata anni

wfermutüüïï?i

PT

Lunatusvatio conflet , exattis annis 30. dies i1. inter-

DALX

ib

l

Ll

calandi fauiffent , qua- iutevcalatio ne fimul C femel

al

fievet , diflribuunt eam in. 30. annos ita , ut anni 1g.

' at n

fiuz Communes , diezum 354.. undecim verà fiilicet 2,

W.;OWW Ti

3- 8. tt. 13. 16.19. 21. 24.. 27.

3. fiut Embolimei 355,

n

dierum.

Mi

Hinc uta periodus conflat. diebus 10631, qui fa-

wntyün

eiunt Iunationes 260. quorum qualibet. e$t.

viratthaïy.am

Dierum

Hor.

Min,

tf fetu

-

12.

44

W u Z/gm

l

quod. Aftronomice veritati fatis congruitl Captit. igi-

LEU

tur annt Tavciti vagum etiam eft , C excurrit À vere

eamque[amum::

iti byemein, ab byeme in autumnum , binc in aflatem,

W Whid

donec 30. anno rur(us in vertranfeat ; funtque 30, An-

LT

Wi noffri apud Turcas quam proximà. s.

bt

6. Aunm Lutavis politicus ligatus cft, qui Lunz

mm Ína

Curfum

N M

Lisrn IIÍ. CunoNOoLOcICUS.

459

us r u t s us n

f(";fo—h;s;

Cüffum ità obíervat , ut elapfa aliquot annorum "

T tprel,

periodo , lunares. cum folaribus paria faciant, &

Ti

cxa&te congruant.

Hac congruentia A multis quafita, varios cyclos

DALT

peperit ,. quibss eam includete voluerunt. — Hiné* €«

LT

m'm edt

l,

Octacteris. Cleoffrati , Tehedä, Harp)zli',

Vb d

Eudoxi, qua cum vitiofa fucceffu temporum deptehen-

f

detetur , faccefüt

t tl

z. Enneadzcaeteris Metonís , in qua cum ete

:4lætianufwgï

iam yitium animadverteretur , vecepta efl

ia (

3

Periodus Calippi , aunorum feptuaginta

QU AA

fex s Ex quibus diverfa anmorum folarium. & luna-

IT

tiam forma apud diverfos populos euata fuerunt ; qua-

Tum vationes aulti, ( inter quos princeps of Scaltger)

g n

um t

smulto labore quafiverunt, fed propter earundem obfu-

NT T

ritatem, oblivienemque feculorum , C audorum , qui

zemporum meminerunt d'(cvepantiam, nibilominus ye-

"TE

; Dbl

titattin u ambigno veliquerunt.

Non miuws incertum eft, qua formá anni patres

aute C& pofl dilupium , Item bebraiante & pofl Capti-

hu ii

vitatem Babylonicam ufi fuevint, de quo diverforum die

"r2

verfa fententia funt Hodietni quidem Iudat annü utun-

Minc t

tur lupari ligato, quam fieri poteff , exactifumo .quam

fotmam fe.à. Mofe accepiffe gloviantur : (ad falli eoss

nitil

j u

um

eamque formam poff deffructionem templi fecunii de«

( u

mum introdudain, à multis demonflratum est.

Vea

l r

il

terum autem bebraotum annorum fortua in tencbria

l Mf "H

leter..| Quiigitur inveducendis illis anvis ad noffram

h

[

Iulianam fovimam . defudabit , mulzum, labotis baud

;m[! CHIL

Satü

t2g20; fel petin nullo cum feuctu fufcipiets

l

A6o

AsTRONOMIJE

Gmemec— 9

—

// bo

Dl Itm

Satis igitur nobis fit ,. fi imitia annor

um , quibys

"EU

j

WIQ(

veteves tàm Indei quàm gentes ufi fuéve, quotve men.

m

n

:

fes a& dies anno fao inclufevint, prater propter faiamus,

qit TT

Hinc enim. fi non exaciam, talem tamen compavatio-

!

IU

pem eum noffris aunis inflituere poffumus , qua a veri-

gt yinui:

- Hate baud procul abevit.. Modum in annis Hebraotum

TT

ag

Biblicis, tbeologie fludiofis infra monflrabimus.

g Mm)ä.vm h

MT

d

bhAPuT IV

ayIpli: g

| De Menfibus Politicis.

b (pmmuni v

^gig u uto 1

1. Menfes, à metiendo, fi Ciceroni credimus,

;wmu

nomen habent, quia annum ]on

giorem metiuntur,

a p

& in partes diftinguunt.

a a

Jlar w

2. Pelititerum igitur menþam pro divcrfï;atc

genttum &

o

tio eft.

Populomm diverfa ratio ac denomina-

tinjtriwm

3. Amnts nofter Inlianus dividitur in Menfes 12;

h A Cl

funtque in Anno Communi;

WUM t

Dierum Summa. :

Dierum Summa,

i Q

Tanuarius

31

3I

Julius

31

212

Februarius

z8

$9

Auguítus

EH

z43

IT

Martius

31

L]

90l

Scptemb.

|

30

' 2713

LUTP

Aprilis

30

—

120

L

O&ob.

3

3t

, 304

lty [

Majus

3i

I$I

Noveinb.

30

334

Iunius

inl

30

18

Decemb.

al

365

4

& liil

|

9W

NOTA,

hi

Is

dïm

lï

( Inanuno biffextili Februavius babet dies una

1 T

plutes, nempe 29.. Vnde in tali anno ipfiu & reliquo-

uT

!

qum Summa unitate augenda eit.

$ d

2. Die;'

l4

J

Lisrnz IIl CHgoNorocicus

461

" n

-

a ——— — aM u- m Á—— Á U ——————X

V, ij

2. Dies borum ieufium no$ ordine naturali nus

^ iftem,

ineramuss Que veró apud Romianos numetandi vatio

Wt

fuetit. patet éx feqq. Verficulis:

Prima dies Menfis cujusque eft didta Calenda;

[L7773

h fuitnj.

Scx Nonas Majus ; O&ober, Iulius, & Mars;

Quatuor at reliqui: dabit Idus quilibet octo:

Yi u

l]üde dies reliquos omnes dic effe Calendas;

(

Quas retronümerdns dicés à imenfe fequente,

j Menfium etiam nutnevum dietum bis verfibus

ER iE

thetitotialibüs incluferunt Veteres,

Ter denos September habet, totidemque Noyemb.

lunius, Aprilis: reliquis fuperadditur unusz

Anno in Communi vicenos februus octo

J

Continet, hunc uno in Biffexto femper adauge.

Yoni t

4..'

"& verà ratio appellationis (it , cum men«

rem meu

fium fingulorum, tuin Nonatim,duum, & Calenda-

v4m; à Giaminatici petendum esb, quovum derivatio-

tibus banc . Chronolügiau oneraré noluimus.

|ro dveiz

TT

$. lnitiumi primi menfis, totiugs antii cadit in

tnediain fete byemem: quia Solffitium bybernum, pun-

n

lj

üum Zodiatà Cardimalé ( in quorum unum initium

ani Natuta tep:fuiffe videtur ) 1temq, Novilunium

n s

quod. Cafarem i0si negligete voluiffe vero fimile eft)

D!

olim cum bic annus conflituetetur, baud précul 4 Cal.

]

j

lau.capite antí nofltti abfuit, quod tamen Solfhitiumi;

i

p

ob anum juflo longiorem bodie aliquot diebus anticis

!

r

M

y

D

pavit,

:bl

j

4« Aun Aeg)'ptiacm inenfes habuit 1. fingh--

os 4o. dierum ; quorum nomina fuerunt:

1. Thot

j. Phamenoth.

l T M

"

2; Phaophi

9. Pharmuthi

"!

l

llpf !

9. Pachon

i

j

3- Athyf

4« Chaac

li

j

'-

ÁSTRONOÓMIA

-—

46

.—-u—-—.-———-...-—-—-—-i'—*—-h—diü.

| H/Wl/mwf(j f

4. Chzac

io. Payni

"d if

$. Tybi

1. Epephi

,

!

f

1

qJunt

6. Mechir

i2. Mefori.

yi

! ,

[

j uml

In fine menfis Mefori aumexerunt $. dies &ayaptvovg,

intercalares vel adjetlitios, ut annus fieret dierum 365,

m

:

lu

l

jj

Etft autem Thot femper primus anni menfis fucrit , e-

m LA

jus tamen initium per totum annum vYagabatur , fin.

gulis quadrienniis uno die retrocedens , nec nifi post

;7,m;,n;ï4:ruäinl.q

T m

1460 Atiri05, (qaæ periodus magnus annus'Cynicus

g

vocábatut) ad priffinam fedem vevertens,

C)m'cu:

autem dicitur , quod anni caput ad ortum Canicula,

s ;rqimgm, a

, MOROKUR

fjderis caléfHa unde primum deducebaturtevertevetur.

$. Turcarum annus Lunatis folutus , 12. etiam

d

menfes habet , quibus alternatim 30. & 29. dies

i

tribuunt;

j n

Suntque

Muharrám

! üd.'d)'ä-'!!i'

3o

Regeb

30

Sephar

29

Sahabin

6:(5'::;4.-33

29

;uæv-*.'h'v

Rabie

l.

30

Ramadhan 30

Rabie

1I.

g

29

Schewal.

29

TM

Giumadi

l.

30

Dhilkahde 30

xumtudte d

Giumadi 1.

2

Dilhaga

29

D

ln anno intércalari ultimus bic menfis 3o. dies foxtitut,

G. Hebraorum mevfes bi fuerunt:

ll

"Tisri

[o)

Nifan vel Abib

[e)

! g

Marcheswan vel Bul 29

Jiat vel Ziph

29

^ fj

Càsleu

30

Sivan

30

'Thebeth

29

Tamuz

29

] zävhtlg

Schebath

30

Ab

30

ii

Adar

29

Elu

Ae

20

ag

Mi 12,

— m

LisrRn III. CHRONOLOGICUS.

46

'—n.q

u —— — — ——

Dyij

Hi 12. menfes conflituunt dies 254. fed cuwm in-

: Doli

tercalatione ufi (unt , addiderunt umum men(em 30.

Mb

dierum , Ve-Adar , quafiiteratum Adae dicium , fa«

WWWW;

üwque est , annus dierum 584.

u dnmm; f

Principium quoqueanni duplex - babuerunt He-

jf

brai , Eccleftaflieum & Menfe Nifan , ex inflituto Mo-

ii

fis s Politicum 4 menfe Tifri , ex primorum patriat-

» Ml

eharum con(uetudine, quorum illud in tempus vernale ,

nts Onfi

hoc in autumnale incidebat : C quidem ut putatue

circautrumque equinotlium , C Nlunium utrique &-

H C] li

TELTT

quinoclio proximum, ex prima lune Qece eflimatum.

TLT

7. Athenienfium, & Macedonum veterum

It , T.

menfes fuerunt.

1 830

Atbeiienfium quidem.

L. emæ-roy.,gmwv

7*

ya&þcn)uwv

2. MNTN)/HTVMOV

8.

Av*regnetwv

i

sAa QuOoAiur

3. DonBeouiuv

9.

habit

Z

IO.

fAOUWxth

ä

4 æ'ud.vetþcæv

ab

$, yætyæ'cïrglwv

Il,

Qæg'yn)uuv

hev y

6. wocciüsuy

IZ.

exigpo Qoemw.

hod 39

Incboarunt autem Attici annum [uum 4 Sol(litio ajhw

lus

five 4 Nlunio propinquo.

T] dmfm

-

Macedonum vero.

ff

l. Aväquoc

7*

waviuog

od

9.

A«ogc

2. 7 t0iTi0g

vel leh :?

l

$. 9Uspoc

9.

70g25'l410!

af

^ YO. vwte(Otesrejos

]

£avUixos

Til

$: AeTeeweiog

if. 850;

34

,

Seigios

12. &WMNMee

Menfeá

h

464

ÁSTRONOMIJA

-

L HI

LUR

MM o asE ettsuerte.

Menfes bi initio quidem lunates fuevunt : ad motum

næ&*m ;

luna fupputati , alterus 20. C* 29. dietum : (ed posi.

quam Macedoncs in pote[latem Romanerum venerant,

-

p p

JW HALS

C calendavium Iuliauum vecépetant ,

retmuerunt

-j

i ii

quidem sominá fuoruii menf tii , fed qttoád initia ac wudl)l' "

nhumetuim dierum,eoidem prorfus ad formam Iulianai;

( Culcat

sccomimnodaruut 5 factusque e$. Audinaus lanuavius ,

rmcnub

quem cateri in fuo ordine fecuti füat

[

EQ alinm a

—

CaPur V

Compofm

-

De Variis Epochis:

glX

»

i, Deperiodo Iuliauds

mm,mfeml

i.

Ü Tempomacel to ahquo & infi gm Princi-

d r

plo deducuntur, quod Graci € ewox,nv Latini Ra-

dicem: alii Aeram, ( 1gnotæ vel incerta deriva-

m Crchun

tionis Vocabulo) qppel ant;

Vhueon tl

( u a

2. Hárim cum plures fint ; que diverfis an-

norum formis utuntur ; divetfisque anni tempori-

At n QX

bus 1nc1p1unt Utiliffirnuni eft ; u£fi ngularum cer-

sst

tumi principium habeaimus ; ante omnia cognltam

habere ahquam Fpocham unlverialem arinis fuis

|

omnes alias in fe complectentem ; adeoquelonglf

hme accer htam & in multa fecula contmuatam ?

DC disr

Notam autem anni 1 formiari habentem & àcer-

üx k

to ftabiliqueanni principio decurrentem.

3. Talis cuni nulla effe poffit ; (qu fcilicet

Vij

ipfitis ettám: Muridi principiüm inclüdat) ; fingere

ahquam hcet, quod fecit Illaftriff: Juftus Jofc-

þhus Scaliger ; introducendo petiedum Iulianam.

4. r ]

*

-

Lisrn ÍII CuslxoLoGrC

p ——

——

—

i.

Ivls.

1

AT

4« Eanonà rcali aliquo principio fiuit, íed

LUPN

1 Wt

þroleptica & affumptiva eft, longé ante mundum

conditum incip?cnb ; ante quem tamen annos eins

a

-

Qwl

tl f i

modi fuiffe fingimus , ut etiam ipfi Mundo certum

Mf unet,

aliquod principium in eis affignare queamus.

ITR

6. C&n&at autem annis Julianis,à Cal.]anuä-—-

rii incipientibus , adeoque notiffima eft, & adalia-

rum Epocharum initia ud(?fignanda ; aptiffima,

L

7. Compofita eftex tribus Cyclis , ( qui in-

fra explicabuntur) Solis , 28«Lunz r9. Indictionis

15. annorum ; in fe multiplicatis : & fic annos com-

t

plectitur 7980.

[ Lal

8. Fluitautemab illo fi&o tempore, quo tres

ncera d

illiannorum Cycli unäinceperunr ; quod intraan-

nos 7980, non nifi femel fieri poteft. Unde,liquet

g dreti

hunc Cyclum ut ante mundum conditum capit ;

a t

ia ante finem. mundi non iti completum,

p

'-,ng.üarumlcffï

n cuqu

CuPüT VL

m MS 4'

adcoqþleo*q?' |

De aliis Epochis, quo annó &

(OntUP

die periodi Julianz incif

I

€m1&a[

Piant?

em

i

(quii

ulb initto Perz'odz' luliant

yr

hi

^

funt

i

Wr

"

j

Gg

n Ad

*

466

ASTRGNOMIAE

""

-

Anni

Dleä

per. Jul.

81

il

1. Ad lapfum Protopïafforum. 749-

3or

,Oih] C

N

j. Adaram Judaicam ,. quam

Aml

Epocham mundi effe falsó putant.

952

279

Mä PW] 4

3. Ad initium diluvii Umver-

jo ao

fahs.

2405

156

l -& lFJ'OS

4- Ad zram Babyïomomm.

2480

gt

$. Ad annum Vocationis A-

! immh"lï

brahami , promiffionisque divinz

^ d

22

,5—

n,i I le

6. Ad ex:tum Ifraclitarum. ex

ul

"

Il2

;

4Egypto.

3202

j Hntum n

7. Adconditum lemph Salo-

l Epocham

moms. ;

3681

II3

, J

T1i

8. Ad primam Olympxadem

ll v m

Iphltl.

3937

203

; htum

9. Ad coriditam Romam fe-

odl

cundum Catonem.

3961

IIf

ädPæuom

10, Ad initium zrz Nabona-

AU Ed

faris , cüjus anni ZEgyptii funt ca-

3966

6.

m LRW

Pm* vagl.

* Mamin|

It. Ád pnmum excidtum Hie-

rofolymorum, & captiv:tatem Ba.

MM 163 W lh

4108

bylomcam.

12. Adinitium Cynr.

4152

13. Ad laxationem captmtaus

10

Babylomcæ.

4172

tf J

N

lt

14. Ad inztium bclh Pelopon-

nefiaci.

4282

hi

l

"

Wt p

1. Ad fecundum annum Da-|

Dino

LT. i

" —

-lic

IïI.BEI(, MÍ C)gRoquL OGICUS,

-

467

n |]

Anni

J

pe*. Jul

þwI*es

9

;ii nothi , lcdi&umci'ue inftau-

4293.

randorum Hierofolymorum;

J EU

16. Ad captám Babylonem ab

Alexandro Magno.

45

438:1

&

17. Ad annos Gracorum

o

Maccabaicos.

44045

I8. Ad initium annoruü Ja-

ve! -ï-

M

lianorum , á J- Cafare conftitu-

4668

torum.

3:0; li

I9. Ad verum natalé Chrifti;

4706

3:8

56. Ad Epochäm Chriftia-

noruni.

478

2L Ad I$. ànnum Tyberfi

j

Mi

i

Cafaris ,.& initium predicationis

4740

232

Joh. Baptiftz.

f !

22. Ad Pafflonem Chrifti.

4746

II3

23. Ad I I. Excidium Hiero-

yt f

folymitanuin.

4783

?43

. 24. Ádannuim Epoc'hæ'ckri—z-

iuanx 1652. completum.

6565

O,

UM

4,1"( À

Not4.

Jl

i. Àb liarüm Epocharum fingulis, fiauferas

Ànnos 749.dies 3o1. habebis earundem diftantiam

41/;

ab initio Mundi. c. g;

Paffio Chrifli contigst ao periodi Iulian « 474

.6.

1

Completo: Die

*

.-

[

-

,

L

-

-

-

428

(

4726

Queto ango. & die Iuliana ab orbe condito id fatlum

"

ffï? s

6g :

468

ASTRONOMI/E

—

]ïREL

CUM Qamecctm )

el? g. auf?r 749. d.—;ot.

Relinquuntur anni. 3996.

W

j

.'dmam J

T

lr

dies 177. diflantia. fcilicet. paffionis

PUL

Pud

D

Chrisli ab orbg

J

tlondito.

,'1

2.

Si diftantiam iduarum Epocharum noffe

n

J';

/

cupis, aufer minorem à majore, Refiduus mon-

ij

ftrabit quæfxtum? B g.

m

]L"-tfmi

e

L d

L od

e

L.d

ii o

Annus Per. 1ul. prefens

63ág.

"

|

Quantum diflat 4 natali Chrifli veto?. , aufew ab

j

"Id

annis dati

L

-

-

-

-

L

|

l

63640 dl 366'

;

'äm;ftm'lr

Annos nati Cbrifli

-

-

-

-

4706. d. 358.

-

-

-

-

ao

a

Relinquuntur

1658. D, $.

w

"z

E Wnt amten

p C

gina; g

PARS TERTIA.

ixln p

LIBRI. III.

1"——

De Tenmpore Ecclefiaftico.

X d

N

h

CaArur I

vnts du

lbmid

. De Temporis Ecclefiaftici defini

-tio—nc

ac diftin&ione,

Ml j

Amua Mm

Lt Tempus Ecclefiafficum cft;quod in Ecclefia ,;

hls n

five ccetu populi D £1, pro publico cultus divini

exercitio obfervatur.

t Bl

^i n

Horum temporum Inventiouis ae difpofitionis va-

ial

'tio b antiquo Computus Ecclefiafticus appellatur.

r

Ecclefia-

* Diffingvi autem potcít T empus

fticum,;

j Nj

Ü

—.—

JLVIBER HI CugoNorocicus 469

L at

LE

B

flicum, in. Iudaicum , apud Judzxos olim ; & Chri-

nf ij b

ffianum , apud Chriftianos etiamnum hodie ufur-

Patum.

lm .

d. |

Totum enim genu bumanum in 1udaos ac gentes.

in Scriptuta facra dividitur , ludei ex Hebtess patri-

arcbique Abrabamo, 1/aaco C Iacobo five Ifraele ori-

o l

sndi, olim Ecclefia, eledusque Dei populus fuére.. At

ZT

pofiquam Chriflum Servatorem generis bumani perti-

b Ll

naciter vejecerunt : — Rejedi funt 4. DEO G ipfi , in

47060 Jc i l

eorumque locum gentes , Chrifltt dotrinam ampletietus

if

te5, vecepté , qua à Chiflo jam Chrifliani dicuntur.

— :

3. Sunt autem Tempora Ecclefiaftica ; tàm

Judaica quàm Chriftiana , Feffa , in Eccleíia utrà-

—

n

que inftituta ; quibus omiffis quotidianis negociis;

Cultus divinus publicé excrc;lïdus erat.

u-

.HCOo

Caprnr-iE

De Feftis Judzorum Hebdomadariis.

1. Fefta Judxorum, alia fuerunt Hebdo-

madaria; alia Menftrua; alia annua ;. alia annalia.

Hebdomadaria fingulis bebdomadibus :

Qd

Menftrua fingulis menþbm:

Annua fingulis aunis recurrebant s

Annalia , integrum anntin durabant.

sb

2

Hebdemas vcl feptimana,eft fyftema die-

o ao* |

rum . à Deo ipfo in prima Creatione Mundi in-

p

ftitutum , cum difcrimine dicrum feftorum ac pro-

Ccitorum.,

asM

p

3. Profefli Dies fuerunt 6. priores, quibus

mPlIS

&.;JN»

8 3

cecono-

I

AÀsTRONOMIJE

UEER1

u

"

hasss RRE LW -—-———-—-

M

economica & politica negocia peragere licebät;

j

j

Feflu veró, fcptimus quisque, quo ab ceconomi-

h

l'flb

"YUL

E

cis & politicis negociis feriantes , Dco rebusque

i

facris operari debebant.

i

*

mdt!W

4-.

Fe['im ergo hebrzorum bebdomadarium

m

um

fuit feptimus quisque dies hebdomadis, ad nume-

rum dierum Creationis Mundanz , in memoriam

cum ipfius Creationis , feptiduo abífolutz , tum

u

Quietis divinz, feptimo die captz , ab ipvfo Deo

inítitutus, cultutque divino

ynds ]u

publicé cxercenda de-

ftnatus Gea 2 Exodi. 2a.

[l

1

Hinc feflum boc / bebdomadarium. Sabba.

, inul

L

tbum. Hebreis dibum fuit , b e. Quies, quia Deueo

MU

ab opere Creatio»is quievit, quietemque à domeflici &v

hia

fotenfibus negociis ut cultui divino vacare

mb ia

j

bominibus imperavit.

po-[s'mtjetzgm

i t

4

Ab boc Sabbatbo etiam cateri hbebdomadi

eulia d aud

dies denóminati fuevunt, mempe, primus , vel proximus

um

à Sabbaibo, Prima Sabbathi, veli

qui fecunda , tettia,

nf d

quarta; quinta Cf fexta S abbatbi.

n

j

Ab hebrais divina bec bebdomadum ivffitu.

l Aamu:f

4

tio, etiam a4 geutes,averd DeiEcclefi alienas emanae

Rttndolt

yit. fed vanitatibus A[frologicis confpurcatas Primam

Htempinm D

enim primi dsei bebdomadis boram Soli; tanquam gu.

! Mái,

beruatort . prafidi, veliquas catevis planetu fufes

DLT

quenttbus attribuerunt ; quorum ordine pev 24 . bora

) Pi[(zllil

diei natuva!is continuato , iniidit an primam boram

1

ij Pt

itl

diei fecundi domivium Lunz ;. in primam diei tertii,

domimium Martis ; & [i porrà

Wi r

;

n

Hincque (adum ut

l

dies hebdomadis à 7. planetis ezumnum bodie à multü

&enopcgia h

l

ILITOUS

déitüe

j

N Lmtn III. CuHgoNorocrtcus.

4n

.—NN

D oeaee a

—

D—!

pE

i blftbggl

äehominth'tur, quamvis eorum dominia, tanquam rem

"D g.

futilem, imà impiam,non modo Chrifliani, fed etiam

Q Nhu.s(luC

periti & pii Affrologi. abominentur.

Ob hanczcau-

fam multi bebdomadi dies malunt cum. 1udais vacatg.

btbicmdari'um

]

feriam primam, [ecundam ; tertiam G'c.. quam diem

i .13) AQnume.

I memora

Q»d E TOR

| olutx du

T ip(o J

CQaPuTtT IIL

al

De Feftis Judzorum Menftruis, an-

nuis & annalibus.

i u

1. Men[irua Iudeorum fefta , quac Íc. (ingulis

1$, D

menfibus recurrebant, incidebant in primum diem

nlb

^

cujusque menfis,quo Deus peculiaria facrificia fibi

(itt paþ:mm

offerenda Judzis prafcripfit, Num. 23, verftt.

Dicebantur Sacrificia Neomenias vel Novilunio-

t hd

tum à latinis C? Graci : vocibus à lunanova defutnptiss

TR

qua tamen bebrei non àluna denominant, fed fimplici -

ij m

ter ufurpant vocem Kodefth , qua quauvis innoyatio-

nem fignificat.

m

210

AnnuaA

fefla tria Univerfalia fuerunt , ad-

fp.umwn

quz tota natio Ifraclitarum in urbem fan&am, vel

"TL

adtemplum Domini confluere debebat; nempe

i. Pafcba , 2. Pentecoftes 3. C Scenopegia

l, u

qi p

feu fefuum tabernaculorum.

.

Pafcha inecidebat i

n i4. C 1. Metls Ni-

r p

d

fan: ?

entecofte erat quinquagefimus à. die poftridie

j i

m d

pafibatis, & femper incidebat in diem 6. Men(s Siman:

HWW

Scenopegia ffve feflum. Tabernaculorum imipiebat

&IB 15, die Tifri.

"T

1. Hó

Gg4

-

ÁsTRONOMIJR

sfkm' |

47

——

— À unnmemuP untonemgm. "

gmlds!

g

4 Hs falennibus f(/i;a db

&rebant alit dieg fie

Tï

""

€ri , partim antecedentes partim. confequentes , de qtá-

T Wl

bys , t C de Sacrificiis aliiique ceremoniss , bis diebus

li

i

TU

obfervandá , con[alenda eft

Sctiptuta, /&Ct4 , cin Com-

m

U (fll!-

smentiriis Tbeologorum.

2. Iudsi autem bà feftis d Deo infitutis non co.

FULL

Zenti , ex xao(4io, adjecevunt alta

quedamfeila d

i»w!iguorifmmm

Jejunia folennia , videl.

TL F

1. Dics Purim , five fortium, quibus Hamag

i::u ] :'n:em'mq

aui i

diem idoneum extingvendorum Iudaorum quefivit, i4,

€r iy menfis Adatcelebrati. Efth; c. 9.

ai:«md:dnmm,Cr

2. Feftum £vaodoelus , comportationi ligmo-

i;!lri:!sz!iu Ü

vuth, menfe Ab celebratum , dc

] at Duptt

quo Io/ï:phx)k lib, 2. dc

bello Iuda.o € 17

TU

. $. Feftum Encaniorum feu Renovationis Ten-

i mm[fm (

]

pli 4 1uda Maccabao inflitutum die 2;. menfis Casleu,

r,umm)'

f g

1. Mace. . 4.

W*a

i

Wugi

|

4. Feftum Expiadonis AYCÓ Hiero]öl]mitang,

n R n

4 Simone Afmonao die 23.imenfis Ijar mfütutum i. Mac-

€ab. 15.

(

Eledlitiovum autem Iejuniorum meninit Zacbae

lu

tíds c.

7. & 3. que fuevunt

Vi

1. Ilgumumobfeffiona Hierofolyme, 4 Nebucad-

n ts

Qexare , celebratum i0, die menfis Thebet,

li jngufil

2. lejumut occupata urbis 9. Tamuz,,

WTH

3. lejunium defolata urbis 9. Abib.

4. lójuntum occifi Gedalia 3. Tifri:

l——

)l

!

Quibu fub

TU Q

Captivitate Babylouica acceffit fo

lenne jejupium He«

|

Ü

:

ts

flera : quod fuit dieig. menfis ada

Y. Eflb. cap. «. C*c.

4» Felta

Jud&orum annalia fuére, Septimus

n H?&dämmi

quise

V p

Ts

Y

|

LIBEk III. Cunoluorocricus.

473

——

r m

d

——

-

quisque annus , Sabbathicus; & fepties Septimuä,

m"ff ) 0/( qm.

h

2

. €. quadrageümus nonus quisque Jubilzus.

W ] bli d iä[g

De bis vide Levit. 25. Deut. 15, C 31. ubi de fo-

hdtOm.

lenmitatibus , privilegiis imnunitatibus borum antt-

Yum agitut.

Eos 4lit in. civilibus mmü numerant: eum t4«

(IM

t

men vel ignotiffmum vel incertiffimum fit , qua anni

forma Hebrai ante C pofl Mofen wfi fuerint , que igno-

LY

rantía vel incertitudo etiam bos annos ambiguos facite

TU

1decque alià ad myfHicos annos bic confugiunt , quos exe

^

Hebdomade dierum Creationi , velut Radice , ptogtej-

Tutitni Iign«

fione Aritbmetica C& Geometrica deducunt. b. i,

Sicut Deusex 7. dicbus Hebdomadem dierum fe-

hilul

qit , ita illi faciunt ex 7. Hebdomadibus talibus, five

m

diehus 49. menfem , C ex 7, menfibus (ive diebus 243.

eunum myflicum , quorum feptimns quuque. Sabb athi-

mnfi G

£U5 , C* quadragefrmus nonus quilibet 1ubileus illis eff

ii

v

u d

CaAPurT IV.

ts o

De» Fefla Chriflianorum.

1. Fefta Chriftianorum funt duplicia: I

Icb-

"TT

domadica ; & Anniverfaria.

Mi

Ill fingulis Hebdomadibw,: ha quotamnü tes

euiunt.

W&.

l.

!

2. Fefta Hebdomadica funt, primus cujusque

Hebdomadis dies, qui ob id dies Dominicus voca-

'-1

tur, quafi dies Domino Dxo noftro confecratus.

y jj

Provenit bac confuetudo ab inflituto divino; qua

fi.up!

Jingulis Hebdomadibus dies unw cultui divino deffina-

i

?

t5 [ uit,. Sicur autem apud Iudeos dies feptitmus Heb-

Gg J

t d ig

R Iuo

474

ASTRONOMI!E

t

n

domadis fe)hu C facer fuit : Im-apud arijlianos ex

: m APOR(

Apoffolorum | Chriffi, audovitate. primus bebdomadis

,

dies elecius; Sic

fv

H

4, Sabbathum ex 7. Hebd

)

qmadi: die

w

d

$n primtm translatum fuit.

j

N

as Cr

$ Anniverfaria fefta s alia Immobilia funt,

fot

W o

qua cundem menfis diem in anno Juliano perpe-

]

——

"

1

t:à reétinent , licet in alios atque atque alios heb..

;

doiüadis dies incidant: Alia veró Mobilia,

ïyï"

li

[

d

1s afiis 1n al

quz ali-

ios menfium Julianorum dies incidunt,

T. [

etiamfi hebdomadis diem conftanter retincant.

l Pl!lbl (

4- Immobilia feita apud nos funt, celebran-

ii

turque,

l

N

1

| a,þiï;m?lll

1 Feftum Circumcifionis Chrifti. - r. Januarii,

2, Epiphaniorum five 2 Regum

—

6. Januar.

i h'fïum !

-

-

-—

3. Converfionis Pauli -

25. Januar.

ul

|

4.,Püri6cationis Matig -

-

--

2. Febr.

NULT.

-

$. Matthiz Apolah. -- w

25. Febr.

fiifinm

6. Annunciatiotis Marix

—

-

-—

(loran a

-

u

-

-

25. Mart.

NI q".lii

w 9. Georeli - —

23. Aprilis,

8. Philippi & Jacobi A

poP;olorum

-

I. Maii.

UTO m

-

f

--

-

9. Johannis Baptiftz

24. Junii.

16. Petri & Pauli Apoftolorum - -

-

29. Junii,

LP Jacobi Apofï:oli

L

2

-

-—

25. Julu.

12. $. Laurentii

-

-

L

—

-

—

lt

IO. Áug,

1;. Bartholomzi Apoftoli

24. Aug.

-

14. Matthzi Apoftoli —

33 Sept.

] CF!UA,

15. Michaelis Archan

gcli

-

-

-

29. Sept.

-—

—

L.]

Y M LL NPRE —16 .

Octobr.

Ut E

17. Luce Evangeliftz . -

-

-

-

IS.QO&Obrq

: thcm l'fdcwu

28. O&obr,

t n

38, Simonis & Jud« Apo&olorum

S. Mar,--

H

*-N

Lisrx IIl. CHRoNorocrcus. 475'

du

i. Novembr.

Til

19. S. Màáruni, - - - - -

"t Mdl

L

20. Andrex Apof&oli

-

30. Novembr.

-

--

([4

LT

71. S. Luciz,c -

13. Decembr.

22. Thomz Apoftoli

d-

—

L

2r.Decembr.

-

-

[-J

M .

23. Nativitàtis Chrifti

25. Decembr.

-

24.StephaniProtomartyris - -

26. Decembr.

äuüano?e ;

Ut d t

zg.]ohannis Evangehíte - -

27. Decembr.

2 qui

26. Puerorum innocentium - - zS.D;;emb-rf

[

t fetinem,

s. Mobilia fefta funt,

n ld

L Pafiba Chriflianorum , feu Feftum R'ejt'(rfe-l

(Hionis Chrifli , 4 quo dependent

2. Fefluin Af enifiowi die 4o. pofl pafi ha :

1 a.

»

$. Feflum Pentecofles die 0. post paf ba:

6jæ

4. Feflum $, Trimitatii die 8. gojf P:ntccaffm

j

amï!

celebrandum.

'r

$. Omnes dierum dominicarum diferenti&.pbþ

j

Trinttatu fuis numeris defignanda.

!

(Horim auteimn fcftorum inveniendorum gratia,

!

Q;A

l

excogitati funt quidam annorum Cy

t

eli , f;vc pctiödi ,de

"

Qu;bus jam etiam dicemus.

dl

;

s

E

L3

—

*.

m

y

Carur V.

0SI

De Annorum Julianorum

IU

C yclis,

"

h

r Cyclu , hoclocoeft plurium annorum ju,a

M

lianorum periodica colle&io , eo fine excogitatag

uttempora Ecclcfiaftica & alia certo tempore in

Orbem redeuntia exquifitius defignarentur.

A

2, Horum Cyclorum quatuor przcipui fünt,

gö

j

Nl

n ng

ET

[í

lutt ,

476

.A,s'rRoNomæ

-—,—yp—-!uu-w——-s.—

—— ÓÀ— —

gtl

;« Cyclus Solis

j Wü

3. Cyclus Indidlionis

N

4

j

2. C)'clm Lune

4. Periodus Iulina.

n

" i

. 3« Cyelus Solis cft. Revolutio 28.annorum ,

ii

"I

quibus Literz diei Solis, five Dominicz ;

inorbem redit.

,

xdü;at.io

,unm

TE

qwï |

I

4« Litera Doninicalis antem eft una ex 7 lite-

f P"

qiim 4

l

ris alphabeti a b ed e f g defignans quotannis fe-

tl

riam Hebdomadis p

.

:

!

minicum,

rimam , five diem So?is vel D,o-ï

JUSO Ilq

Solet enim qtievis Hebdomas dierum totius anni,

Dun

:

feptem prioribus litera. alphabeti notari , ita ut pri-

hus anni dies babeat litevam a fecundus b tertius c. C*

aC

!

fic deinceps: wque ad 8. qui literam a vefumit.

Cum itaque annts Iulianus Communis babeat

:

hebdomades s2.. C diem 1. Biffextilis autem. hebdo-

i

!

smades $2. C* dies 2. ficque. primus diés fequentis

anni in bebdomada dierum proximum 4 priore inci-

/[

dat , atque etiam inanno biffexrili diem unum tranfi-

i

liat, e.g..— Si quis annus Commtunis 4 die DominicA

incipiat , five hebdomadisfetia primá , babeatque heb-

at as

lsl

domadas 5a. Ó* diem unum , incidet piimus dies fe-

quentis anni in feriam Jecundam five diem luna , C? fi

WG

|

bic annus biffextilis fuiffe ponatuv , cum babuiffet hebe

domades 32. C dies duos ; inciperet annw

ftq. non &

if

die lune , fed & die Martis.) Itaque neceffe

esl etiam.

literam dominicalem vatiari, nec ni[i

post 28, annes

Wt

&d priorem otdinem tedire.

l?44babgs "

St nulla. intercalatio

fietet , poft feptennium ,

o ndc M* !

UT

priot litera domi

nicalis fuum locum if ordinem tepe-

ï&mq f |

UMf

feret - At

quia quarto quovis anno, per infertionem

. &ui!imimipi:

bfextilu

dici, fevies inteveumpitur , diesque interca-

lat

w

Ltszrn IIl CunoNORLOcICUS.

-——.——-—-...—-—

—— 9À

um —— us o at

477

—N

W!M/;

laru nec numerum, nec literat À priove diflincam ac-

li,

quirit , ideoó, feptenariw dzemm pet quaternavium

! A -

biffextilis multiplisanduw et , atá, ita Cyclo Solis , five

5 füptio

yatiationi litet& . Deminicala. 28. Anni attribüendi.

I

Infupet etiam litera. Dominicalis ami biffextili ge-

minanda , quavum prior wá; ad Diem Intercalarem,

t d

YUO

Alter per veliquum annum diem Solu-f yé Dommzcam

ld)

defignet.

| Cydus olrl-l3l4lslöl7löl9lwl

n 644

nvl W

| i. Don. || E]D]e]4 G]* [E] P ]

t

EXTSESHETHEEIBEHETE

tiani

TTR

t Mb

iuisisiaispehzbsn:

:o]

li li

MW!I

pEiesIpic|»i TE

TU M

IIIZI3l5l6I7IIIal

äll

d

iit Duti

ul

2

Ydo[z4]5 16127[28I

IU

lj

G

|BIA|

lhj

ï

ä

i

|

f

i! 13

f

(;

NMADRS

"7TL

vif

In hoc latevculo, qui cepit Anno Epoche Cbnjlmnæ

'(' Fg;? IW

16 4 4. babes primo feriem numerorum Cy:li Selis;

deinde fabfiriptam literam Dominicalem züms antis

J f PW

enique feriam Hebdomadiá vel Cal.1an. à qua ati-

/" Md" ,M

n quilibetincipit , cui liteta A deflinata €3,

t i

$. Cydm

ii qW'f

47$

ÁsTRONOGMÍA:

Cwmágm

qhemo sss o al

n

]U

$. Cyelts Lune eft revolutio an

norum Ig. juia

j ü[ 'PM P

d

j gnttidt

bus Veteres lunationes, fefti pafchatis indices , ad

cidlh |

fua principia redire putabant, vocatur xvxaog &yeg.

ïdmi&itami"

Jl

n

um

(dgoru!

SixaemheADoc Cyclus decefiovalis: It Agreu; numes

[i!

L

tus, vel ob ufum auro contta carum, quem olim in

y

il

M

Jl

t

j

|

defignandis Noviluniis praftabat, vel quia aureis

P

]

!

Ti fl [

— literis notitiz omnium exponebatur.

j m

Quja igitur Veteres pafibatis feflum ad. Plenj.

j!-.umfrum & !

lunilunium , quod equixothium vernum fequitur, allis

«u

umoponed

gabant , e quod etiam Chriffus in Plenilunio vernali

i d

Pafcha celebrarit , paffus fuevit. c refutrexerit ; Ex

TU

boc Cyclo Novilunia & Plenilunia, c& cenjequentes

T Y s

eiam . pafcbatis feflum addifcere volebant.

Sed [pe

Jruffrati funt.

p t

Lunatienes enim 19 annís non pracise

j

Ad eadem princt

pta vedire, fed paulüm anticipare, ob«

Meuyrudeum

férvationes tefta

ntuv; qui defeitus à tempore a[fumtio-.

fitean f qut

ni bujus Cycli in aliquot dies excreyit

: 4deaq;, bodié

alie funt Lunationes celeftes ;

&) |

:

Alia veró. Cyclica feü

Eclefiaficas

ï:mmæpf;haï:&

:

Luet enim Cyclus Luné bodte lunationes non aiti-

plim

defignet , ex veteri tamen injlituto ; h0s qui lu-

ln m

(

lianum. Calendárium vetiemus, pafibatis feflum ex-

illo defuintmüs, non aiiter ac

Ma

ii

M

ff lunatioties exquifità

m:;rz]imv'et Et boc ](:'f'.üh'

dum Canones , quos Patres

—— .

Goncilii Niceni Anao Epo:

ha Chrifliane 325. congrés

gati, quantumyvi col

IL

]

0 807 Confentiente , in bunc feh- :

Jum flatuerunt

Sl

'

lhr'[ |

1. Vicefimus

squino

&ii.

primus dies Martii habeatur pro dié

2. Plenilunium in 2r. Martii incidens

, vel proxiä

tu£ (c

queni,habcatur pro plenilunio páíchali,

913

N

$. Dies

4

bl n

Lnksr.ïR IIL Cu&o NOLodlcus; 479

um———— — Ül — - e—HMà—Ó -

At

"

4. Dies dominica; hoc

plcnilunium þroxim& (c-

quens, fit ipfa dies pafchz.

RI

Domi

4. Si tamen 14rta Luna,five plenilunium in iplara

HIHIIW Un.

nicam incidat , octiduo poft paícha celebretur, ne

MMl Mb

icilicet cum ludzorum pa(chate concurrere poffir.

bt

6. Ad Cyclum Lunz

pertinent etiàm ;Ter-,-

V quarg

tnini pafchales & Epactz.

-

[,

7. Termimi pafcbales funt numeri dierum Mar-

tdm d

tii & Aprilis, cum adícriptis fuis literis , per aure-

I i d

um numerum & lieram dominicalem , decimam

nl

quartam lunationem Ecclefiafticam , & fequenti

Dominica die fcftum pafchatis deíignantes.

m

n

Termim biintra 21 Martii & g. Aprilis inclu-

ht il

five confiflunt , quos plenilunium pafcbale nunqua nec

