anfignitus , a 1. X arietis incipiens :

alter. xvacacc ,

TT

]tellu fuis , À .quibus gomen acceperat , dtþttmm qui

m[ï A0 (j

4 feitione vernali Zodiaei &* equatoris tncipit , cujus

MT

yertes alie quidem funt ab afferifmis, (ed tamen no-

Muh m

mina priflina ab Aflerifmis defumpta vetinent.. Hane

J

£

T

ob Caufam etiam alia fecula alios globos cælej]fes 14

qmmnt.

?. Nicolaus Copernicus bunc fixarum motum

gon ftellà fixis . fecundum fignovum feriem progredien-

tibus 5 Sed. punclis equinoctialibus , contra fignorum

P

färzem regredzmttbm , adfm!fzt ; 4tque ideo eum

geonynciv iedpspiway newng ; b, &. præcemonem

FORT q

Acqumo&mrum vorat; cujus caufam inclinationi

j rident

feu Reflexioni axis telluris adfcribit.

rlifmo n

At cum progre[us] flellavum Tytonibus captu fa-

iem du

Hs

Gilior fit , qugm tegreffus punctorutm equinectialium ,

illa bunc motum ttibuere maluimus : five illas in li-

maeh

diot

beto atbeve ferri , five quod captu C creditu etiam

fauhm uBi alicui Spháva folida , mjïar muri totum

mundum ambienti , affixas [Latueve velis.. Eas enim

sm m

pl

interflitia faa inter fe nou matave , certum eft... Nam

qua Ptolemzus lib. z. Almagefli. trezentis. fevé

um

annis poþ Hlpparchum , in una ve(ta linea con[litu-

1

ts teperit , casdem etiam nos bodie totis 14, feculis

fttius, in eddem linea invariabiliter difpofitas: cevti-

T

mu,nempe Capellam ,. finifteum pedem. Erichtopii ,

" quHN

G Pálilicium five oculum Tauti; Item eandem eae

HW

X

peüam

y

j

348

ÁsTRONOMIJA

—— — ÓQ — BBIARERIUÉD iL

/C

pellam cum auriga dextro pede,C Orioni þnzj[ha puo-

pemodum,aliasque pluves ab aliis affignatas.

fj

r

4. Hancfive pracefionem equinotliorum , five

m

j

progreffionem flellarum.plerique inaqualem effe , adeo-

ï

Qul

^V

n

que Proflapbere(i equinocliorum ad verum ejus motum

gt

«

indagandum, opus babere cenfent. At quia bec 1n-

p

fl

equalitas infieni Aflronomo Joh. Keplero adhuc du-

H

j

;

glU

bia eft , atque ff certa fit , baud magni momenti ; Ty-

f

d

»

lb

tenes Affronomia e4 onerandos nou puravimus.

i

. Etfivero bic motus omnibus flellis fixis com-

j

x

munis fit ut. pluvimum tamen tantum morus prima

x

ffella V, ab aquinodii pantto vocari folet, 4 qua ffella

catere omnes certam faam acimmutabilem diflanti-

iM !] V" m

am retinent , omfes

m

que mmà sunf L d Y* promoreti

inteüiguntur.f

[ ubf

um

?. Progrediuntur autem hebdomadis fpa-

EETT

!

':T','ää

//

&io vix

—

-

-

-

T

-

m

I.

ml

//

m ï::l

-Ilu/tegro anno,tantum - - .

L

) htl

Vnde liquet , fi totum Zodiacum ;metiri de

be-

Lja:s'.:mlïu

snt ,

DT

:;z'mä.

opus z'l,!ic. fere annis 1nlianis 25412. quam pro-

!flltig

"M

3. Àn veró etiam latitudinis motum habe-.

L

ant , camque fucceffu feculorum mutent, adhuc in

Wli(l;fa r

ambiguo. eft. , Dum igitur res certó exploretur ,

|! D""ï"

;*f;t;ineri poteft latitudo qtoyis tempore ea, quam

; ldklta

Tycho Brahe illisaffignavit , ut in tabulis longitudi-

[ !

Wa m

hij & latitudinis ftellarum paffim obviis, videre cft.

1 ïilmaa;;

C 4-

LisrR Il Turonicis.

349

NN

L. d

-

Tj hi ^

CaPur IIL

Iu

De Motu proprio Solis.

Mi L

i. AMotusÍfolis & fimplicior motibus czte-

LL

rorum planetarum eft, & ad eosdem re&té intelli-

LT

endos & inveftigandos neceffarlus.

Unde me-

I g

ritó cateris præmlttxtur.

Sito d

z. kEltautem motus folis proprlus, qüo pré-

H ATU

ter quotidianum , quo fingulis diebus oritur & oc-

TW

cidit , alio mfuper üblque peculiari motu fub Zo-

f f

diaci media linea Ecliptica , fuper ejusdemaxe &

ULL

polis, fecundum fignorum feriem in confequenua

It uf

' ab ortu in occafum moveri videtur,

Hl bt

Indicia bujus fecundi & propriimotus funt, quod

j p

ton eodem þmper loco oritur C occidtt , fed ortu fuo

ex Auflro in feptentrionem afcendit , & wurfus ex fe-

Adonads

ptentrione in. auffrum . defcendit.

Infiper tempore

I

metidiano vertici noflro. jam appropinquat y pofl ite-

Tum ab eodem vecedit ,unde necefJatio. fequitur , pra-

l

tet diurpnum ( quotidiauum , alium ei motum acce-

*j

dere, quo binc inde ita deflediit.

Cumque occidens

femper alias atque alias flellas fixas per totum eatum

TL

ambitum circularet nobis detegat, qua ante fub [plen-

u qlldm

dore folis latebant, C quidem [ectindum fignovum fe-

riem , ab occafa verfus ottum tendentem , nece[fe est ,

PUR

etiam folem eddem via, nempe fecundum fignorum fe-

lutcn' ädh"

Wiem ab occafu in orium circulariter. paulatim . pro-

$'edi. — Denique cum mod dicta declinationum [olis

mutatio, tantum iis locis contingat, per qu& Zodiacue

! ore uf

b u] []V[ntw

incedit , manifeflum eit , motum hlmff;'P" p dr

"

polu Zodiaci abfolyi.

p

Ü

* Orkk-

Lnil

ASTRONOMIJE.

350

f W MW ]7'

-

Orbitam,; quam fol lioc mOtu defcribit;

g . LE

Eccentricam effe ; . five centrum à Mundi centra

diverfum habere, attifices deprehenderunt.

m

Ár gumienta huic fei fünt:

«W n

- Quod fol boc shotà inéqualiter incédete yis

gmzmnmu

detur tärdzus in aflate , five femicitculo Zodiaci fes

ptentrionali: velociu in byeme, & femicirculo meri-

dionali.

In Circiülo enim feptenmonalz Verfatuy dies

bus 1955 in mierididnali verà 1747

..quod certuin bá-

qw.nW

,

betur . ex diebus C borü intei dias æqumoäzrvernalu

!

M,,/IW

&* autumnalá obfervatiónes.

TL

[;WM

25

In]üper fol. etiami mæqualzter à Éeríd dis

' "Fh üy , ID

flat, longiffimé in eftáte , proxzme in byeme.

Quat

,

ánequalizateii prodit nou modó — inéqualió apparens

C

äll,

inaguitsdo diametti folis miriov ii éflaté, inajov verü

TA

jh hyerlie , ptr idein Inffrumentuin obferyata , Véruii

étiathi mtq;mlu dumtza Eclipfiuii lunarium, in eAderi

lina tam à tevra, quàm ab Ecliptiza a'tjiantm, cujiis

bon

x

aufai non aliam effe ; quam folis iidqualem.à terrá

QUUUN

diflantiam, 0b quat umbta terré aliquando atüplior ;

áliquandó anguflior efficitut 5 ex. Opticis cómpertüm

J' M

n h

1.*,2

liaberaus.

!/Wm

Has igitur ob cáü[ai , viati Vel ovbitaiii folis fal

A

EU

Écliptica Eccentricam fecenmt Afffanomi ; te[pectu

] j« i

Centri sviindi s. Eccentricus enit boc preffLat , ut motu

ciíca fuum proprium centrum &qualíó , ex alio centeó

lt

Jji

/ [

yifus, inequalió dppareat , üt docet Optica.

4. Ináffignarida Eccentricitate five diftántia

Wi

j

j

-

&éntroruti Mundi & Eccentrici folis , pro diverfi-

LT

táte hypothefium dxfcrepan; Aftronomi,

RUR

d

N

f

,

—NN

L iingem

Lnnn II Tnnonlcus.

351

——.——*-——

du f

- Nos boc loco Tychouicaim retinemu ,. qua boc

Vl n .

- dempore ib pattium. 5584,. qualium femzdutmetet

t

9. :

It

kcentric liabet, io0006. velpartium -- - :5

2. g,

IT TE

60.

Qualium femidiatieter Eccentrici esl .

TO [

Hanc Eccetitricitatei alii variabilem ]iatuunt.

hnardw

ïoh Keplerit$ verà conflanteti effe afferit ; Et quia

tiitft

ucrbitam folis Ellipticasi flatuit , & realem aliquam

tittti

fnequalit atem in motu folissex caufis phyficis proveniene

Qu

teim agnfrit 3 Itagiie dimidium tantuini illius Eccen-

tticitatis af[urhit , partiuin 1792. Vel numero votundo

1 ul d

1906. atque itá cáufamindqualitatió motus folis intew

caufam pb)'f cam C epticam bipartitur.

wu, us

i i

4: lr Eccentrico folis notandum etiám efl'

jm:,mam W

l; Ápogzum,[ivé punctum Eccentrici à Cen-

ftó tétrá n*manjïtmum, quo fol tatdiffume movetut,unà

lj m

/

ii i

die

j7.

30

if n

um d

II Pcngæum b. e. pundum Éccétrici, céfis

fíó ferra proximum , quo C) veloujf:me progreditur ,

i mr

[*]

j

/l

)Pmu cdmpmu

üno dtä

l,

'EI

29.

SI

Apog um hoc nofiro feculo reperitur s

| MWI

medio feré loco inter gradum .6. & 7. Cancri : Pe-

;

ngæum veró in loco oppofito Capricorni.

T j;, iV

OI/I

j mlw W

Hoc anno prefenti 1óg2. Apogæum e& in 637« 3*

/j

ehvcdi

98 quod jäl ingreditur Innii, die 7 bam :z. f4. 4 .

14&

euttente 4 media nodle.

ghs PWa

6. Nop eft autem fixum boc Apogzum fub

upe

[

j

35

ÁsTRONOMIJE

p o rcmrmmcditmscaad

——

ii

D

//C

uno Zodiaci lóco,fed paulatlm progredltur in con

(

J

fcquentla, motu qu1dcm ex fententia Iob. Kepleri

æquabdl,fed tardiffimo, ità ut motus ejus annuus fit

k

r PT

1(

wSl ) L

1. 2. periodumque. fuam abfolvat anniís demum

qu

21029.

o

, nrelt

7: Ipfc veró Solin fuo Eccentrico füb Ecli-

m

j

ptica,à o 'Y uod principium Soh obviat, perio-

j W

dum fuam ab olvit

ih

Mx

Dzebus

H. M.

Seé.

]

365.

j.

4$.

45*

L]

ll

"

$. Unde zquali dl&rlbutwne fa&a fit e;us

u

M

inotus ab Echpuca.

U

3N

mü '

Sip. o

/

/

i

Anutus

ET

29.

4J.

40,

Diurnus

39.

8.

Horarius

2.

2p.

j nl

J

(tt

L

9. Nümératur autem Sohs motus etiam 4

n

Joco Apogzi, & tuncvocatur , Anomalia annua;

Anomalia Eccentri j Arcumentum Solis,

Est autem bic motus anntius tanto- brewar motti

longitudinis ab Ecliptica , quantum 4p0gæum Annuds

tim in confequentia. progeeditur fé s , a, unde mt»

eus Anomalia annuus fit,

| lrim (1

z

MM

G.

M,

$,

T

Stg.

LEf

49. 44. 20

r

a

g,

ul

Qs

i

353

KNNN

d

.]T..IBER IL TuHgoR1ICuUs;

ng edlïüf Hl Q

"—-VCAP.uT IV;

t o lr

De M.Otu pro

prio trium füperi

Bovf

planetarum.

:

QI um

h.

21 dc

ts dem

1. 4S—aturnus , Jupiter &. Mars pianetæ fupe.;

riores dicuntur , quia fupra folem eos collocatos

0 L.

effe , Saturnum fupremo , Jovem medio , Martem

Lb i

infimo loco ; apud omnces in confeffo eft,

Argumentum: bujus Ordinis petitur:

i, Ex revolutionum periodicarum quantitate ;

£m vero fimilimum fit , planetam , quo pluvrmo. tem-

pre citcuit , eà majorem etiam circulum defcvibere ;

o lt d

caterisque faperiorem effe.. Cum igitur. t multum ,

aL minus , d boc ipfo minus temporu ; ad abfolvendum

l

periodum fuath vequitat , boc ordine- etiam cos locatos

*

effe evincitur.

A

l

a. Cumque 21 4 ? fabtercurrente tegi vifus fit

A

Clatiff. Mathematico , Michadli Meftlino , Tubing&

]j

gott n

|

$. Ia. Anno 159v ut ipfe infua Epitome Affronomica

téffatur , quin g* lave inferiot fit , dulitavinon potest.

yondio a

2. Compertum autem etiam eft, tres hos

N

planetas in motuum fuorum qualitate ; tàm fecun-

s r M

dum longitudinem, quam fecundum latitudinem ,

g r

fibifimilimos effe , folaque quantitate periodica in-

l

ter fe difcrepare.

"TTl

Et banc ob Caufam a plerisque. Afftonomis conia

jungi folent , ut, motus ipforum vatio uno ttaikatu Aba

Jölvaturï

$ Qu

antum igitur Motum 101igitudinis ipfo.:

)

tum attinet ; ha«

ferc in illis obfervantut.

&

i, Nn

[i

j

354

ÁAÁsTRONOMI,JE

--——-—--w-———— —

Lonnse]

ii

1. Nontantum quotidie oriuntur e occidunt s

p

j

l

fedinfaper obliquoinceffu paulazim ab occafuin ortum

p

r

pragredz'untur.

2, Zodiacum fignorumque feviem obfervant.

um

&

|

3. Sub.quo tamen ita incedunt , ut non mod

1

j

ipforum altitudo 4 terra , fed Cr ipfe motis tam in iis-

dem , quam in diver(is Zodiaci loci inaqualis fit , &

Wil

l

aliquando velox,poft tardus , mox [Hationavims , atque

um

eiiam vetragradus appateat.

A banc motusm Vartetatem explicandam ac

ä

demonftrandam,alii Epicyclum Eccentrico addunt, cu-

jus cireuitu & altitudo mutatur; & Eccentrici motus ac-

celeratur , rctardaturx,xatquc etiam Jn contrarium ir€ yia

detur

,alii vero alia$ hbypotheíes affumunt, & finguli

ferea

rxifices fingulas » quas hic explicare fuperiedemus ,

m

atqu

c ftudiofos ad Tabulas Redolphinas , Dantcas, Land-

WVL p

ergidmas aliasque rem

j ittimus, in quibus finguli au&to.

xes fuas hypothefes explicant, motusque coleítes ex iis

/

dexion

fizopt. Ne tamen omni notitia motuum plane-

tariorum Tyrones À

(troónomiz fraudentur , fingulorum

TT

motus xquzles five medios ex tabulis Rudolphinis affi-

gnare volu;

mus.)

4

Curfus igitur fuos abfolvunt hi planeta;

à punä*o zquiroctii vernt

fub Ecliptica

Min.

Anust

Diebus

Horís

3155«

12.

- 29*

EL

L] UI NE—A

"

$13*

14.

I0.

g

l.

221.

24.

2l.

j

u

Eft igitur motus eorundem

ï

N

Sig.

o

/

n

Anntuts

0«

14.

13.

36.

-

-

r

l.

h u

[]

4 Dumus

|

[/

dá

j*

U

UA

"

| Hotátiw — -

4At$

;äï

li

Linrn IL Turoxicüs.

355

at

rj Wal

[ Annuus

L^

U.

20.

22.

4 Diurnus

-

4.

$9.

TM

2l

t'Hm'aiius

14.

é.

t dfmt,

f Annuus

i,

17s

8.

gc » ( Dlurnu&' *

L.j

721,

275

Inm

L d

&

ea

V p u i.

| Horaritó -- -

l.

TM

h, d

' 6. Loca Ápogxorum trium horum plane-

MMWMW

tarum hodie funt Anno r6 $ 2. completo.

Gf.

l

Sig.

/

tll

L

$.

2j.

.

ii

Áco 4ddunt, (l

6.

TitikLmotus t«

7

j2

»»

dttutr I vl

d

4.

2g.

$7,

"

T fmguïi

7.' Non autem immobiliter fubíiftunt in hi«

utxu;cmäcmun

j Dantas L

Íce locis, fed in confcquentia promoventur; veruri

s fgu

motu tardiffimo,

H

; du d

j motuum p

t

ls

16.

v ingut

f

/l

g.

hlophnid

Esl enim motus aumum — 4 jl

47*

H

«l

I.

7*

v d*

Vl!

"

8. Unde fi periodus fingulorum abfolvc;nä

W J

n

da effet , requireret

Annos

)

lh

Dies

[

e .ä,

17125

27235

li

r

4pgeum & 2

27468.

E

t

di

19358.

3045

)

/

9. Latitudinis motus horum planetaruii

!

-,'

via ; five continuatum

inde proveni;, quod corum

£ à

Al

planunt

j

356

ASTRONOMIæ

uerem, "UUH Mu s C

n PC

p

(

planum orbitz illorum , Eclipticam duobus locis

interfecat , angulo invariabili.

j

jtt

ï'![

2,

32.

l.

29,

|

:

l.

$9.

N

10. Puncainterfectionum Nedi vocántur

Vl

alter quidem Afrendens, per quem planeta in bo-

li

ream afcendit; alter veró defcendens , per quem

l

Y

idem in auftrum defcendit. Reperiuntürque As

i'celïdcntcs, hoc quidem tempore :

&g.

G.

[j

j

t.

3*

22.

l,

j4.

q.'

3*

.

296

[

J.

l.

I7.

18.

$9.

1. Nodi hi moventur lefpe&u æquino&ii

verni, quod principium habetur Eclipticz, in con-

fequ?ntia; , & progrediuntur annuo Ípacio

)

4

l

f.

12«

g,

4s

"

- Noduw (::

^

9.

40.

I2 Ad quorum periodum abíolvendam

réquirerentur

Anni

Dies

In h.

13137.

243«

P

3j.

370j10.

Ia

d

32607,.

3044

a«

(

il

CAP.

—"N

LIBER I THEoRICuUS.

357

-

L

d

W

!

l

CAPUT.V.

De Motu proptrio Veneris & :

Mercurii.

1. Ut tres illi 4 21 gf Superiores; ita hi

duo planetz, Venus & Mercurius,Inferiores vocan-

tur, Veneretamen fupcriore exi&cnte, quam Mer-

ia

curius fequitur.

plaeo a.

Hunc ordinem locumque & periodica quantitas,

/, KT um

* qua minor Veneris quam caterorumy major veró quatm

riunzurquc l

Mercurii eff , ipfis tribuit , C quod Metcurium fub

Venere obfervatum Proclus firibit.

i

2. Praterquam igitur , quod motu quotidia-

no oriuntur & occidunt, habent etiam hoc cum

h

l,

cateris planetis commune , quod mozu longitudi-

J

nis ab occafu in ortum, juxta Zodiaci du&tum , fe-

a æqumä,?

cundum fignorum feriem incedunt, periodumque

fuam abfolvunt.

lip;ic;, iqe

Sub Ecliptica.

oipaao

Dicbus

Horis

Min.

Sec.

?

224,

16.

40

T

:

87,

29.

14.

16,

Sllllt

3.

zutem & hi, perinde ut caterorum

motus , inzquales, Eccentrici , Veloces,.càm Soli

T

(j fül?ï propinqui ; tardi , cüm ab eodem remoti. Et

quidem Velociffimi, cam matutinis horis incipi-

(

unt fe condere füb folis radios , aut cum horis ve-

pertinis exeunt ex iís.

h

4. Cum veró vel vefperi occultattur , vel

mane-omsrgunt , fiunt ftationarii , Ícilicet. pot

h

(i

Z 3

donga-

-T

358

ÁAsTRONOMIZA

——X CMREAMIUIQUPT. Go

—— 90 — À ———————.—

"

J

clongationes/ maximas vefpertinas , & ante mati-

p

1 MÀ

p

f

i

il Ü

tinas, Intermedio tempore fiunt retrogradi , rur-

g"

fum in conjunctione cum Sole.

U;

qn

l

y

$. Semper enim currunt vicini Soli, quem

*:nz'*ff-* i

certis fpaciis nunc antecedunt , nunc fequuntur ,

s

X

fubinde ad cum redeuntes.

Hoc in zuv(u Venus ettam nomen f[uum mutat, c

maue folem antecedens Phosphorus, five Lucifer ;

n

ia

-Vejþerz',.um folem kquitur » Hefpcrus e wjþeruga

yotatur.

(

6. Venus quidem longius à Sole digreditur,

o

/

ad fummum 47. 15. & pauciores ftationcs conficit;

Fodesque &Soli copulatur: Meritriu veró breves

[*

excurfus habet, & Apogzus quidem intra 2

9.

T.

coercetur 5

perigeus veró infra 18. Crebró et-

j u

jam ftationarius fit,crebroque Soli jungitur, eo-

que raró apparct,

7. Quin & in altum cos afcendere, & rurfus

p

verfus terrà defcendere , arguit , ;n Venere quidem,

augmentum Corporis ipfms in certis locis: In

Mercurto. vcró celeritasvel tarditas apparationum ,

S!

bCCUltatiOHUIHqLIC ; quam ex augmento apparend

n ii

|

corporis, ejusque ad nos defcenfu effe oportet.

h

8. Inx

!

uales hi motus ad medios ac zquales

reducti tales füunt ;

í

r

i,

4

/!!

Vl

$. ultra inte-

f Anntus .

4

T

47 g

iU

(

gram periodum« Diuvnus o,

l.

36.

8.

TR

M

Mi

gonpletam.

L Hetarins

4

0.

ä

ultr

4

Lisrn L THEORIcus.

g um mmntemes — s

359

od p——dÜ

'*NN

S

G.

M

$

at fjj

.ultmqudtüar ( Aunuu d 23 44 V

Rl r

4.

$.

22

periodos com-4 Diurnus

LHorarius

10.

'4.

p'ete

i ïOHJ Qu

9. Apfid

c$ eorum ad finem anni Epochz-

TC kummr,

Chriftianz 1652. funt,

Gr

M.

S.

Sig.

jmwn g

T

10.

l.

24.

9.

, Jn i,

$.

g.

13. 20

39.

TET

Io. Moventur autem apü

des in confcquena

Í

tia; Progrcdiunturque annuatim

J!

od

1

g;

-

Ld

l.«

1$.

gi0Y5 con

y.

-

-

HO

4 $.

uv

it. Unde eorum revolu

tio requireret s

ntdem nj

annos lulianes | 1660ge

dies

304,

P

"

g.

120.

TA

V

]

1

X.

verà

A4Hnnos

12364. dies

l jungitur: f

. Nodi, quibus orbit

4 Eccentrica borum

Planetar um,

Eclipticam inter

fecat , & ab ea in bo-

g, &

"m

ream & auftrum 1aclinat ,

motumque latitudinis

ln

l

efficit , hodie funt:

s

$.

G.

J

/!

b appm:ionl

2.

4l

19«

mot 4

13.

r Qporto

l.

14.

39*

15«

Jie

d

$.

D

(s 1

H«

À quibus limites , boreus C* aufteinw ,quadtante Cit-

j !

culi diftant.

Jh

Moventur etiam

LiNodiab æquino&ie

M. /

13.

í P

in confequmtia:

Venevtis

Z 4

hil

[

f

360

AÁSTRONOMIJ/£

/l

—— Ó

/

(

H

Veneris annuaüm

47.

latl

y

/

/f

vt

Mertctirii

'.

2f.

Imf

1 (

p!

Ita Y. periodus vequirevet aunos. Iulianos

j

n

if ,

22574. dies 181.

Merttrii vero

W

15203. dies ijr.

ULL

L

!

mll

14. Inclinatio autem orbitz planetariz ab

4['-(;;'

!

À

i

EcliPtica conftans ac fixa cft

o

Hf

$

l[

Jl UA

Veneris

[

-

[ 4

3*

22.

)

ii

u

!

Mercumi

LÀ

L

[.]

[

6.

54.

!

"TL

Latitudo tamen, ob concurrentem catfam opticam,

excurrere. potefe , Veneris feptentrionalis ad. 9. fera,

gtadw ; Mercuii aufiralis ad g. gradus.

IS.

Denique notandum hic eft novum

U

Qaviptvov, quod excellentiffimus Mathematicus

Galilsu Florentinus , per Telefcopium detexit ,

nemqe quod Venus a fole illuminetur ut luna,

"

n

omnesque d ees etiam fübeat,

u

Mi

Naim cum e$l diretda C foli vicina , votundam

babet

figuram , cum retrogeada, corniculatam.

De

Mer.urio fimilta profertMariüs, ejudem Telefcopii mi-

niftetio, deprcbenfa luminis imbecillitate, defcendente

Lal

ad tettam planet a, quod indicio esl , (peciem illumina-

L?'H,'T:,':mfïi,-*:f'.:

ronis mutari , lumeuque in cornu. attenuavi s. fic ut

l iugaz;nf'

qinus tnoveat oculos de propiquo , quam de iongimquo,

quod (ine hac attenuatione in cornu abfurdum effet ,

M

quippe propinqua aliás wajora apparent , quam fi ve-

cejfevint longius: de quibus pluta differemtem vide Joh.

*

Kepl. Epir.- Afft. pag. f36.

CaP.

LIBFR IL THroR:cus.

36t

.N—ï

-

I

Capur V t

4

De Motu proprio Lunz.

Y.

Lunam terrz proximam effe; eamque

Mp

ATl Wj

Nj

immire, apud omnes in confeffo eft.

Proximä circt

Probatur autem ex eo :

Notzzd

1, Quod breyiori quam ceteri. planeta omnes

teiiporis [pacto , periodum fuam abolvit,

l

]

2. Quod interventu fuo ram folem, quam omnes

^ 4b

alias flellas ptope Eclipticam,ad quas defertur, tegit..

6' )'41

;,

Quod evidentiffimam inter omnes planetas

af

parallaxin babet 5 t infra dicetur.

2.

Movetur autem non tantüm quotidie ab

li d

i

ortu in occafüm, motu cum cateris communi : fed

r d mm

infuper etiam motu proprio circa tellurem quidem

Mathenstta

ambulat, verüm obliquo inceffu, fub Zodiaco , fu-

per cjusdem axe & polis , in confequentia five fc-

puum d

pe at J

; cundum

fignorum (eriem, ab occafu in ortum.

Hic inotus in Luna evidentifmus et ,. ut fupra

lib. 1. c. 4. dicium.

TR

3.

Hoc motu defcribit etiam Circulum Ec-

um D

centricum :

ii quo

UL

í Refedu tellutis inequalitee incedit stardiue

TL

ii m

Citca apogeum , velocius civca perigeum.

2. Inéqualitet etiam à tevra diflat, longiu it

ii f

l

apogeoy propius in perigao.

picinp

h

f

[]

ninetiam in iisdem Eccentrici locis;

n

-aliástardior; aliis ve

4

1

ocior deprehenditur ; ficut

T

etiam czteris pàribus , aliàs altior , 'aliás humilior

iil n

obfervatur , id quod tàm in apparente magnitudi-

necor-

Ü

£'5

362

ASTRONOMIIE

p

Ll a i EE

ne corporls lunaris, quàm in Eclipfium durwonc

WW

Pcrwä j

& quantitate confplatur

5.

Deducitur autem motus lunz à dwerfis

W gW i

Pfll]ClPllS.

mTW '

1 — o Y diitur motus longztu-

X HM

dinis; luna :

Hac ratione deprehenditur

Dierum,

Hor.

Min.

Sec,

1. Motus Lunz periodicus

2T.

7.

43

$.

2. Annuus poft plures

Slg

Gr

Scr.

H

xevolutionis completas

4e

9.

—3.

3.

3. Dirunus

-

--

[

-

-

-

iQ.

-

-

-

L

*

--

13.

2

35*

4. Horarius

-

-

.

$6,

H

hj

('[ D

2,

A Sole 5 & dicitur longzmda lune

T

þ

4 $ole: Eftque cjus

[ ^

Til

!

Dier.

Hor

Min

Sec,

Tempus periodicum

29

12.

44

3

^

f

$ig

Gr

Scr

Sec,

M []

Motus diurnus

0.

P

MC

z

Horarius

39

28,

M

MT T

L

vb Aporao , & vocatur Anomalia

t

otbis lune: cujus

Dier

Hor.

Min.

Sec.

li

r, Tempus periodum

zTe.

I3

18

35*

$ig

Gr,

Scr.

Sec.

N

Motus diurnus

o,

13

3'

$4.

g. Horarius

32.

40.

lu'

6.

Apogæum Lunz etiam mutabile eft,

Progredæns in confequenua motu æquablh., Hï:«

glue CJUS

WW

Dl"!x

Tempus

MM

b

M

r

—-

L1555 TT. THEORIeusQ

—

l

Afn.

Dier.

Hor.

Mln;

I'Qmpus periodicu

m $.

309*

7-

36.

hii

!/

Motus diutuus

-

-

-

-

6.

4l,

It

L.d

-

H Iangitu.

Horartus

-

-

-

Lj

L.4

[.J

17.

7. MNonpermanet autem

fáns Íemper fub

nr

0. n

Ecliptica quod folis proprium eft ; fed ficut folis

7I

via Ecliptica ab æquätorc in boream & auftrum

4

h

OM |

deflectit , duobus locis eum interfecans ; Ita or-

J

bitalunz duobus locis Eclipticam fecat, ab eaque

i

h o*

in auftrum partim, partim n boream deflecit.

(nod

Interfc&lionis bujus puncta vocatut Nodi,cvv3eepot,

alter quide àvaBiQutuv afc endens, Caput draconis;

gimdo lin

perque

m luna ex aufiro n boream . afrendit ; Cujws

( B. BaCuv defcendens, Cau-

fignàt eff ^« alter verü xo.

da draconis, per quem 3) ex borea in auffrum defcen-:

Mit s:::

.i.;n

&

A

dit, cujus fignum est P.

Ratio tevribilis bujus appellationis e$t , quód duo

lh

W

civeulà fefe fecantes, eirca puntka fectionis ang

ufliores ,

caput & caudam,in medio latiotes, venttem dtaconia

" AMW&I

eferre vifi funt.

prunis Afpronomis t

fedem habent fub

9.

Neque hi nodi fixam

' Mm- sü

Zodiaco , fed þqulatim contra fignorum (eriem 1

jl

antecedentia prorepunt

h

Annis

Diebus

Horis

Ms

&t

3-

y

i8.

224.

$*

$9.

p u

Eft ergo

! mutïo*

Sig.. Gr.

[

"

"n

42

lzqua !. 4

Motus Anntus

19.

19«

Diuimnus

$?

LLES

Tj

i

/

Hotatiid

8

99 Di'*"

Jl

j

364

AÁSTRONOMIJZE

Lb —

]

T

WV &

9. Digreffio lunz ab his nodis ïfocatll

r Mo;

! ,M

vdf

fl

tus, vel Anomalia latitudinis luna ;

yr n

; 'Efïque nihil aliud quam arcus ex motu nodo..

Monitl

9

ww

rum & medio motulongitudinis )) compofitus,

li

"]

ïltga

Dierum Hor. Min. Sec,

n

" LL

ul

Hujus periodus est

27.

;.

j.

36.

1

li

[o]

Sig.

/?

i^

1 Cuunu(

Motiu annuus Autem

4*

28.

4 2.

4 6,

9.

u

Menfiruus

9.

49.

1$5.

é.

1j,

20.

M

fi

Semi menffruus

$.

Gr,

!!

E,;;u:wn:

Diurnus motus

12.

13

46,

Horarius

33.

IO.

$.

| a

Hinc autem latitudo lunz

oritur maxi-

ma $. gr. quantus fc. eft an

VL

gulus, quo planum orbi-

|/t

t lunaris, ad planum Ecli

ptica inclinatur.

M

Hutc tamen latitudini ex aliis canfis in quibus -

danm locá Augmentum accedit , 17. ettam 18

ferupulo-

rum primotum ; de

L'ï

quo Tycho & Keplerus pluribus

I vll:"iïm'

differunt.

L .:Mvt

"

i

l ?xmun;tr.w

m

OPARS- SECUNDA -

LI;;BlRL II.,

! ;

l

De pamonibus Planctarum.

N

!

L

CaPur- -

n

Al

W

De paffionum Generibus ac

" AU

Speciebus.

m

l4

- Ye. Paffionts planetatum, fant infignes quz-

Q

d

W

N

dam

H

j

1

LrsrR I L Turonicus,

365

—N—

pueoommind

u u- Ms eo t WRRMRUReRO Cpeteee l

hi !

dam davopivov & apparentiarum coeleftium affe-

&iones vel accidentia, quz in planetis dum longi-

BLLU

tudinum & latitudinum fuarum fpacia decurrunt ,

Otyos

qualicunque obfervatione animadverti poffunt.

l, Minl Sm

Vocantur vulgo Pafftones, wabu, wobiuera,

ZT

l

appellationibus quidem minus convenientibus , fed ta-

men ufu veceptis, C* ob idretinéndis.

P

2, Earum quatuor Genera docendi cauía

' Ml

h

conftitui poffunt , prout fc: oriuntur:

T

1. Ab Eccentricitate orbite planetarie.

l

/

2. Ex comparatione motus planetavum ad fe wn»

yicem.

4

)

h

tOR at

$. Ex collatione eoundem cum Sole,

4. Ex relatione eorum ad terram.

ia Q

m

tlf

3. Singula hec genera Plures fpecies fub fe

li

MHW

habent, de quibus breviter dicemus.

[

TT

(;

ij

|nf

!

At

| CAPuT II;

-

E*xcx

pl

Dec fpccicbus ptimi generis

j

paffionum,

1. Primum genus pafttanum quatuor füb fe fpe-

Cies habet , quarum Prima cít,q

cuntur

qa lplanetæ dis

?P

biretii.

U

2. Retrogmdi.

3*

Stationarif.

l. Diredhus planeta dicitur , quando fuo Cor-

uv

pore Ífecundum fignorum feriem incedit.

2. Retrogradus , quando contra fignorütn or-

m [

.

inem ambulare;

ni

f

AL

w

$. Stdtü:'

,

ÁsTRONOMIE;

366

—

V'

3: ,Stationan'mcïeni qu:,« quando &

odem Zö.:

n

j

"

diaci loco , aliquandiu fubfiftere videtür.

MVW

Caufas harum paífionum alit in. epicyclos Eccen-

u

jl

£ricorum conferunt, quicum in eandem plagam cum

J

l

Eccentricis féruntur, planctas Z/recZos ; cum in adver-

i

mtuuï(-

fam plagam velocius tendunt; easdem zezrogrados ,de.

LU

Hs |

niquc cum -uterd; tam Eccentricus» quam Epicyclus,

g,t

pari paffa,alter fecundum , alter contra fignorum fcriem

al

ambulant , //a74o24rios faciunt.

MUPWM l

Vt in boc fchemate,fi planeta

o . |2e 7

Le»-.mcomm

$n Epicyeli avcu. fapeviore h c f

i

f'--

L.

x

yum'imm

feratue , miovetur in. confequen-

tia, eflque direiw , defcvibens

q!(l(l/fx

r NI

arcum Zodiaci i d g, fed in in»

;Lanaz

feriote pev fe hplaneta apparet

]

in a, centto mundi, iterum

;f;q

i

Tegredi per gradus — dimeufos

(

gdi $ed criafc h infiue

' hï

Q initio progreffionis ac regre[-

TOR

fionis , cuim. planeta retvogteda-

110 4qualis efl progveffioni Ec-

mrd:o: (

i

centrici deferentis Epiyclum ,

M

aliquadin fentiri d poreft, quod

li æa;ueï'

planeta loctm inutat , fed omninü. quiefceve putaturs

quia duo oppofiti fibi mutuo occurrentes motus fe mutuo

(

tollant , planeteque motum intetcipiunt , nc. fub Z

D

diaco locum multet.

n mi

! hg

i

At cum per. ejusmodi Épicyclos , non vevera in

m

calo exiffentes , fed ab ingenio lumano confittos , tnt«

f Pb]þmä

fus quidem reprefentavi , baud quaquam vero , velut

r

Tà gvauinis fuis Caufis demon[trari pojfint ; ld

ebqut*alü

Hypetbe:

faits

)

D

"$

[ M w

Lissg II Turónicus.

C denie eemeeee m r ae et

— —R

167

tdey]

V,

Hypotbefes afumunt tales , quibus ba paffiones pev me-

Ordby E

vam vifus fallacsiam excufantue , qualis et de Sole in

pgn

éentro Mundi quiefcente, terraque eum annuo motq

t j d.

circumeunte.

'qrdw E

3. His paffionibus omnes planetz obnóxii

Sicjc,

funt , exceptis luminaribus magnis,Sole & Luna.

Q (eriem

Cauas bujus difparitatis Veteves deduxerunt e&

proportióne inagnitudiniá ac velocitatis motuum Kc-

LID

:

?1

centri';omm G Epicyelorum. H]pothefm autem Co-

pernicanam b«ec exemptio Luminatium ultró — fe«

v

quitut.

4. Secunda primi generis fpecies eft, quà

planetæ

t Veloces velaucti curfu.

^ 2. Tardi, vel curfu diminuti,

j. Mediocres dicuntut.

g. Veleces vel autti Curfu vocantur,cum mo-

tuscorüm verus , major vel velocior medio cft.

2. Tardi & Curía diminuti , cum minor, &

tardior eft , quàm motus medius.

3. Mediocres denique , cum verus medio mo-

tui zqualis eft.

( p

Caufa veprafentativa 68l , um Eccentricus timt

uf n

Epicyclus. Pbyficam autem C genumam non uulli i C)

TL

fonte omnis motus quarunt » cujté Vrttütem motvicem

in propinquo fortiovem, & longinquo debiltorem Or-

u WW

bite planetavia Eccentrica adjungunt : — Vnde Caufd

u

[j

i

€x Phyfica & optica compofita fit.

VL

6./ Tertia Ípecics primi generis paffionum eft,

j

f

quà plancie dicuntur:

n

1. N-

ynt ll

368

ASTRONOMI-JE

-

o Papesmusmrc, patr dU UR.

,f

fc

p

1. Numero autis,

2. Numero minutt,

;

r

7. l. Aucius numero, vocatur cum linea veri mo-

MW

ilili

tus pracedit in fignorum fucceffione lineam motus

n

r!

medit.

2. Minutus veró Bimero, quando eadem linea

veri motus ; lincam medii motus fequitur.

(il

Hoc eff cutm. ptoflaphave[is , five differentia vevi

h

C medii motus, eff vel addenda vel fubtrabenda mo.

f;'.:(j'JHS [

tui medio. — Qua differentia veri C medii motis in

p

aliis major, in aliis minot eft, Inxta antiquas bypothes

" Mll

fés ; fit ?ro]iaphærejis.

Gr

/

/]

"a

Echiicitdde maximatz.

31

24.

k

Solss in |

"

Eccentricitate minima.

I

50.

l.

j

X 1n Copuls

/

,

4*

56.

ZzQ9.

Ltme

un Q«adraturit.

[5

49.-

Qá

stl

n

M

Gr.

M.

;

Satutm

-

12.

46,

P

'Läu

lovis

--

[.À

16,

8.

A-«O

Marti

[ 4

j2,

4f

-

L

-

Veneri

48.

-

N

Mercurii

[-]

-

[ À

16.

4 2.

Vudeliquef , quagtum aberrare poftt, qui motii

«;;mm

N

tnedios pro Vevis avripit.

8.

jl ii'l'!"*h 5

warta foecies primi paffionum generis

319311&0 Pïm

l

eft, planetarum Afcenfio & defcenfio.

Ri

(

9. r. Afcendete dicuntur ,.cumà petigxo ad

W

apogzum tehdunt, & à centro Mundi altius 1n

&thera attolluntur.

5

J

VN

J

a Defieudete veró , cóm ab Apogzo vetus

'*!q i

perigeum

,

*

—

LiikIL Tusonicus

p "'. -' H - AE 2

perig&um fe demittunt cerit

foqüe inuüdi it'cflmi

äppg'opi:iäluanf;

Y*

^

r

. Hac autem paf

(f

jo, t & proximé pracedeni ,

r r

€.

ten

L

x obferyatiónibus, fed ex calaulo luntáxat in-

hot ef.it.

Dd n

"

v

Ea

E

Mi

l

! if

öAþï'u'f V.

Jiütinlw,

» ml t

De fpeciebüs II. Generis paffionuni.

itità /y,nt/n-

T. Secundum geni paffonum , 'qüöd ex cormmi«

paratioüé miotuum planetariorum ad fe invicem

01 Il

DED

efllorefcit. ; giuaTiduos ,. Configuratid ^ 'v'ulgö

Afpeiià Vocan folet:

EM

4. 55 i

À Eüqüc,fc"crt,uä pianeï:a'rum þo'fïtüäj egïtef.;

'ï.

"LO

Q 0

fàfub Zodiaco fecinduin lineas motutimi ipforum

notàtus;

"

u 4

.. $1 Sunt autem 'afiacf'cuum' fþ"ecïeä innümere

quidem; Ex quibus tamen Aftronomi Quinque

l

l

potiffinuim fibiobfervardos düxerunt;

*

l

/h

Eordtü.

9.

i

"Ws Et ewodos , äön'jqnäiö, vel 'coituä 5quan$

lj

7

do planeta in eodém Zodiacigradu verfantur.

Ww;,qmmr:u

Notá ejus esft cx.

à dfasyovos , Sextilis vel Sexangulàris afpe-

&us,qüäpdo planeta fextante ; five duobns dode-

,m?oüum güïj

ï'lO.

éateinoriis ; vel 66. gradibus à fe diftant.

]

j j qur

'l!

Nota ejui & 35

Vund

L d

; Tergayaves , Quadraiui ; quádiangu-

a

lus, qu.

dránglàris ; vel quadraturá; quando iidem

n

E

Y

«

x

qua-

fc

"

!l

EH'

379

AsTRONOMIJZ

- i

m n m um t

—— — —

;

)w

l[þ(äy

quadr'mte Zodiaci , five. tribus ,dodecatemoriis,

b

P

|

W

vel 90. gradlbus àfe mutuo diffident.

"

;! i.f'

Hujiw fignum est Q.

m

i

M

T.

4. Telyuvee, Triangularis ,^ trintis, trique-

Ih

trus, triplicitas, quando planetz triente Zodiaci

p

( f

Ti

. e. quatuor dodecatemoriis, fiye 120. gradibus à

P

H'!' !

Íe mutuo removentur :

I

W h

fM

^ Huju fignttm 681 A.

) ;JL'J "

" LE

s. Atcx,uæ*r.-cg ;

ppomus » 'vel Oppofitio .

VN

g

li

ul

quando planetze ic fignis à fe mutuo diftant, & in

gradlbus Z odiaci 6 diametro OPPOGCIQ ex terra cer-

uf

"nuntur.

4

um o

^

Pt

: I

« dl 4"

/ ^.

DL

"s

.

1. His 4ltmlzoscfm 4i- / D

x«

!v'[ Mi

nmumerant , nempe fesqui- -

!

quadrum ,

quwtz!em :

;;

h "

fesquiquintilem , biquin.

ï

ULL

tilem, oäarm[um decan-

Y

li d Ka

[ /l" le Lï

gulum, quos fuo loco re-

'.:ll u"i 1 f

lmqmmus

E

[4 'uhdm

à. Sriendum autem quodnonomnes bt afpetiui ,

'** Mm 0 I'W

emnibw planetüs patiter vefpetiu omnium competant,

)M '" ];Lm

Tres quidem fuperiores & (una non modà erga fe invi-

cem , (ed etiam ad reliquos planetas. bas. ajpetuum

Mïg(nh.

Alffeveurias omnes commaniter fübeunt. — At Venus C*

Vr 'ni |

Menumu,qum nimiuim brevi intervallo , Venu ultra

W(K(*nl

M D i,,m-

48 Mercunm ultta zg.-4 Sole non. dzgredzumur ,

nullas

"

LibkR II THEORICUSo

M

x,,..*

— 9À — nP—— ——

—Y

lm

d

:nullæs berü afpecinu. diflaütiàs 4d ) romplerc poffant.

apfi autem bi- . & & fextils intervallo A femutuo ré-

]

