cattit. Colurus Zquinoctiorum, poflerier , per puni»

Qdl

Ba folflitialia ttanfiens Colurus Solftiiorum.

5

!

li Jgïl

ii

!

!

(Colsué

]

Lisrn L SPHRICUs.

$93

NN—

p d

-

PC aÜiÓ ERE

D

|

j

(C&lairi,dicuntur

«N

À X0A06 vel XéKa Dos,

P*

mancuí, miitilus, &

[r E

—

L

CYSN

oveo Caudas quia in

EL

A

A

uI

ä/

Q2

obliqua Sphara partes

p

7

2

.

/"h

x

n

J

«

, /////,

4liquas , velut catda

Em

w

j

mutilatifub Horiz.en-

UX Z

QAS

Q

N

SSSS

R

te latentes babent.)

D

M

»

x——-ïb

7- 8, D€ TJTOPifþjJïo

tr. Tropici funt duo Circuli minores, &qua-

tori paralleli, per puncta Zodiaci folftitialia ducti,

o E

y.

-

7

",

Z

Vnus igitut £sf Yropicus Cancri, qui per folfi-

Z

Y

r PL

tium eflivum , alter 'Tropicus Capricorni , qui pet

"T

—

HC

foiflitium brumale ducitur,

7:

zm

EE

QCHME

9. 10. De polari

D.

.

f

ec..

d

Ct

x

12. Duo pelates funt circuli minores, zqua-

tori paralielxi—,xper polos Ecliptice ducti.

—

—

N

Efl ergü unus Polaris Arcticus , qui per polum

i t

Ecliptice Septentvionalem ; alter Antarcticus , qui

d

per polum Ecliptice vuevidionalem tvanfit.

Apud ve-

teres tamen lia polavium. Circulorum vatio fuit.

Eos enim fecerunt equatori quidem parallelos , fed pew

h

fecliones borizontis & mevidiaui teanseuntes.

g m

Schema parallelorum aquinoclialis

i

fw&iaüzduäw,f

principalium.

a b c Meridianus esl , vel Colurus , a c. borizón

i

elliquu, five Sphara oblique, d e Ecliptica, d £ * g.e

iomiowï'c;un

Trapiü

1

304

AsTkONoMIA

*

T L

—

——

-

"m

Tiopicz' ACanm'

(g'capn'gbynf, Ab equatote in medio

"u

pofíto , equaliter vemoti, F1; polus boreu; i k polará

j

aréticus, l. polus auftvi-

1

rï Hot'il ;

ntrt f

mus: m n.polaris antar-

f;,m

élicus recentiorum ao

U

j ^

attingens boriz.ontem K

9d

in a. arclictis esl , c p.

gt

attingéns . boriz.ontem

in € antatilicus yvete-

:,j

!

i

I

qum,

p .!-ï:r*.amn

1 :f'[;ï['i'.x.

al

3*,("4?!:&4"1 [W

M

CaPUuT VI

t rl

um

N

M

De Circulis fecundariis.

AU UT

N

i. Primariis fupracommemoratis circuïis.ady-f,

n W

dunt artifices nonnullos fecundarios, qui funt Cir-

Cuha

/

4:. Pofitionum

V.*;;;:iæ:üx:uli l

i, Declinationüm

2 Latitudinum.

5. Domorum «celeftium:

ULLT

3. Verticales

6. Paralleli zquatoris.

L

T u)

7. Paralleli horizontis.

P at n

». Circuli declinationum lunt , qui per polos

"W

"n !

m

Mundi, & quodvis cceli pun&um duci intelligun-

Af

tur.

LT

. Horum principali: esl, cujuvis loci Meridianus;f

"irttgi

£x eammq'g numero uterá, Colurus,

iing MN

e.

Circuli latitudinum funt , qui pef polos*

Vs

Eclpticz, & quodvis cceli pan&um transeunt.

BL TT

Horüm unus est coluvus Solflitiorum , qui non fa-

LT

lum per poles mundi, féd etiam Ecliptica duiture

4« Vtf^.

r

NN—

£

"P

L;BER l, StH x RICus,

395

f

4f

It i

l

—

4-.; Verticalesfunt c

UT [

lii

irculi , qui ex puncto Ver-

ticali cujusvis loci five Zenith ,ad oppofitum, Na-

dir, per fingula Horizontis puncta defcendunt.

Ex borum numero vuvfas eff cujmvi loci Meridia-

wm: Cateri Arabibus Azimuch di.untury Quattvie

eriam avcus borix.ontu , inter bos Circulos C* inttidia-

num aut equaterem proximum tntevcepti , boc noming

D

appleatar.

)

$. Circuli pofitionum funt, qui per fe&iones

Horizontis & Meridiani,datumque quodvis ceeli

puuncum: tranfeunt.

*

]

Horum primarii funt. ipfe cajmvi lociborixon 46

Meridianuus.,

6. Circulidomovum celeflium fant , quiper fe-

E

e

W

Ciones Horizontis & Meridiani, atque tricefimum

xb

quemvis zquatoris gradum , ab horizonte nume-

rando tranfeunt , ccelum

qgc in I2, partes, quafi d(?-

N

mos difpefcunt,

|

Nibil bi Civculi differant À cirtulis pofitionum ,

vifi quod bi per quodvis cteli pundium tranfeunt, Cie-

:)izquawusf

euli veró domorum celeffium, ab Horixonte Oriene

l

t4li, five ut vocant Horofcopo , incipiunt , C binc de-

"

j

vaui v

l

fiendendo , per wfevis bemispharium , * 30, qHéilte

if

Vi equatorü gvadum traducuntue,

7. Patalleli Aequatovi funt Circuliab equa-

ynl

lii

tore utrinqqc zquidiftantes.

. Ex borum numetofunt dao Tropic C polaves;

1

l!

Per Pf

aliique Circuli dierum náturalium didi , pet fingulos

[

[

n

Mmbr,

V ll

Ecliptica gradus tranfeuntes , quos Sol dietim defetie

TU

411250'1'*

bere videtur , quorumlimites duo Tropicifant.

F

j

V

4-

* .Ng

[

uksTR ONOM,L—

/

-

306

ROR

, id

8. Paralleli Horizontis ; pe

l imgula Circulo^

m'*,l]dlj n

rum Verticalium frunu.. H ouzontl

zquidiftante!

»

D

nfhü

traducuntur.

Ll

Almicantharath:

6

"T

Arabice vocántut hi Citculi

" WWCJLt

Item Circuli altitudinum j

qui ut & paralleli equa-

libus circulis Hotiz.onté

M

l

nl

C.qu

toris , quó longitis

À fuiá principali

eo iinores fiunt, donec tan-

( Aequatore vemi VeILUY,

f

qle 1n

Pávallelis : Horizontió

dem in pun&la de[inant 5

T HH'

yarallelis equatoris duo poli

faut Zenitb & Nadir j Inp

al m.,m

Mundi.

Ha&enüs dc thOthcfxbus Gcomcmclä

mi Wr

Mi

m Mnn

CAPuT VII

v I

Marcnah, & Globo coclefti;

De Sphæra ]

"Il

)

!

Inftrumentis

Do&rinz Spharice, corumque

il

dircc

Ctioné &. uiu "cnerah»

.,(.:'n-

$9

t

r;hæm Ma-

C m

"i

l

OA

termlu,hve Af-

a*,þ

,--—I—x..K

m

W

eít

li

5

NU

d

snillatis ,

/

MC

f

—

:

M Vi U

M

Sohxrz Mun-

NCS

N

i

b

:

E

^6

j

CSROSN

ix

Q

L;l

"

EVA

N

n

EE

dmæ qml $-

N

N

x

E

H

3W

un quc C Hgï-—

:

[

I

Zsl

£a

s

DN

es, ex Cir cou

ipt

[2

RMNEEC ETU C

Tronemes

*L

10

TA

]QLZ

amfmosc ex-

?

QUW

IN

l;,

Alt

h

tructa ; qua &

S

7

,.

j

z

/)

"l

by othefes A-

ww

(

[tronomicz, &

| ..Sngl N

T

Mnr

)n

(Damo,u:væ ece-

BL

eI»

a

—

xïf'þ

E

-

S

W

m

4

leftia , exinotu

E*'ml

1-.&

—

| Qïlmg) )

A I

pumo , omni,

—

' WCHQW

umque

yde.

I

((f N

V

ruim

,

—

[

GCAnunemUMUME naetricume

——

Lisrn L SPH.»ER:Cus.

MM t t i ts m u ia

n 307

ml r

tum communi dependentia; & in docirin

! la

4 Sphz-

rica explicanda, majoris declarationis

; evidentio-

ia

risque demonftrationis gratia,ocul

is Iilbijciuntur.

ul

3. Globus Celeffis , fimiliter c

celi ftellati ima-

go eft, przter Circulos etiam ftella

rutm Afterifmos

STMTRUT

in fuà magnitudine, p:

ipudcur

V1 cer exhibens,

Oportiene2c difïzu.ltiä àfe inä

Vil t

Vix eniin capäränfuf*iila P

1

ii

,

obis renlo;ij!;ima celi

Qamcneva , nifi affuti

p non. tantum bypotbefibus

m

Geoinetticisfed étiam

Orgaiis atque Infirumentisidos

—

L

heis , ciim bypotbefes,

tum . Qaivon

€Và, iP./;zþ, vz'denda ó

» Adjttvareinu.

quafi palpanda offerentibs

joio

Etfi autem varia ejusmodi lpfleissenta ab Ayrj.

( q

ficibia excogitata

fiut

fint , omniuiirtamen

, /ämp&rque noya excogttari pnf;

eti

tiobilifimá , Catbolica , 4€ tf

verfalia [unt Globus

& Sphara smatetialis , quibus ve,

ut übique obyiis por

iffimàm utimur.

.3. Utrius

que tàm S

Globl cceleftis

Phæræ Matetialis quarii

partes funt,

r

|

;

j

!

Centrum: Axi : poli: Circuli,

4 -öentr

Y

j

VVI

7

bo m

ediuim ;

u eft punctumin Sphzravel Glo:

NÀ

Terram referens ; €x qua velut cen-

1.

U

,

A

j

tró optico E'c'z;lum contemplamur,

/ ^l

/M'

Mi

bi à

$. Axlicítre t5 percentrum $

phæræ Vel glo-

A

d Circumferentiam duct

//

J

2, Cif'cà quam elobus

3!

.1"/

'v;el Sphæ'r'a' volvitur

5

l

reprefentans lieam imaginá-

E r;äm,p'erccntrllm ter

rz ab unàcéeli extremitatee ad

-

aiteram ductaim

U

; Circa quam ccelum Ífydereum mo-

/i

tu primo, velut.

rota circafuumi axem , circu'mgy-

/

tari intelligitur,

j

"

V2

f

60 Pali

p

o8

ASTRONOÓOMY/E

[ onsnsstusssc d

10

r(üh jetu

cumasmes aM CENSOMUD ATRUR

-P—-————Wu.-...—....-—---

" al

&. Poli funt extremitates axis ;

referentes du-

J

N

" kö

(ra

os Mundi quafi cardines , circa

quos immobiles to-

idetur; quorum

! Wmï

tum fyftema ceclefte circumagi v

alter verfus

, ïüum, ht

alter,quiin feptentrione cíL,arcticus ,

) wm

meridiem Antarcticus vocat

ut.

M

(

M

j

1lle in celo proximw eft

flella ultima in cauda

"

:0[['

(

urfa minoris ,

q«e Cynofuta, item flella polarit, voca-

leco celi oppofito a notabi-

tur: Hic verà vetfatur 10

T Ml

j

libu flellis fixis vacuo.

in terra vyero al

ter polu feptentrionali eff ab

1!)

lM

binc ttansmare glaciale , quod efl pofl Daniam , Nor-

yvegiam,

Lappiam, Tartaviam, in loco ignoto ; Reli-

iullio tetta Magellauica, etiam adbuc in-

quusin med

eognita.

7.

Circuïirin Sphzra Materiali fabrefa&ti , vel

funt decem fupra recenfiti pri-

L

in globo depifïi *

maril.

1. Horizon

s. 6. duo Coluri

'þä-i:ju.r

7. 8. duo Tropi&

K

». Meridianus

9. 10. dao palares.

3* Aeq'uator

4. Zodiacus

VMV

Hi referunt certos co

litta&ws , quibu ipfum ais

(xl*

nlqh 4

Vniforme

, inpartes locis diflihttas dividuum eit.

8.

h,

Etfi autem fgpra innumeros Horizontes

& Meridianos pro varietate punctorum verticalium

l

É

eííe diximus: Unus tamen Horizon,unusque me-

l iul hi

l

ridianus in Sphara velglobo, ,nd quodvis verticale

4 1,',142,1;4,7] j

TE

|punétum volubili , zrufatilique 5quxibus locis fa-

tisfacere poteft.

/(»»apæfkïäifm

LT

9. Prater

illos prin;xarios addi folent in globis

plurcs

d

Lisrna L Spenüomenicus,

395

—ÓÀ

—— Ra

ii "n ;

Iurc:&ir.culi latitudimim & declinationum: | vel

d. !

P

etiam

femicirculi vel Quadrantes enei mobiles , vi-

VUr0jn.

cem obeuntes Circulorum fecundariorum , nimi-

U Quorum

rüm Circulorum Verticalium, pofttionum , domo-

dvf

rum cceleftium, latitudinum & declinationum.

g

A

1o. Polo etiam noftro fcptcntrionali affigi

folet Circulus horarius;in bis duodecim horas divi-

lpl

fus; impofito indice , unà cum globo circumvo-

af j

lubili.

1. Tandem in convexa globi fuperficie de-

tntindd i

pinguntur fupra dicti Afterifmi, vel 48. Imagines

Cfi DMW] [ AW'

ítellarum; fervata prQPortione Magnitudinis &

il -

diftantiz , quam ftella inipfo Coelo inter Íe habere

TT

dcprchcnduntur.'

12. Ad globum autem hunc Coleftem tra-

aüfabreïadi,ï'iïr

&andum,duo requiruntur.

yi r

», Ufus.

1. Ejus Rectificatio

n. Redlificatio globi fic habet:

p .

T TWPM

1. Globus ad plagas Mundi apte dirigatur ,

o i :

quodfit beneficio linez meridianz , vel per Com-

paffum , velaliis modis , de quibus infra dicetur,in-

"TT iil

veniendz.

z. Polus arcticus, prout quilibet locus poe

yi

u ov

i Hho ,

ftulat,elevetur. — Quaelevatio Tulinge eff Graduum

/

;

gum

(

48? Stt.

3o. vel

Zün)uml

u

O

3;. (1llam 4:!). ;o,. GE M;&lixxus:

n

Hanc e8.5

4/: W. Schiccardus invenit c ufatpavit.Nos

d

quia parum differunt-, utraque promifcue utimur. Pvo

)j

éatetis &utexa loci petenda e5f elevatio poliex tabulis

j

[ j

;

Aftrone-

I.

ji

310

AÁSTRONOMIJE

t aÀ d

a —— & —X

—

Aflronomicá , vel Geograpbicis , fizb titulo Lat:tudmg

' deSh

loci ; queeadem cum elevatione poliefl , vel etiam fi ha

o

i

defint , ex mappis Geographicis.) —

t |

3. LocusSolisin Ecliptica , ad datum aliquem

*

LUK

diem inquiratur, non exquifite,fed ec. & TÀ AAE

?

& cum aliqua latitudine:

"

N «t

M:mc]

L. Ex diatih five C4Iend4ri$s;

4 Wf

UU"*

In his enim notatur dies ingreffus Solis in quodvis,lï;

Wt

gnum Zodiaci. Hinc igitur fi proquolibetdieíeg. unum

ii

Jl

gradum , usque ad diem propofitum numeres , pervenies

,-W & '

preter propter ad

gradum ng'i Zodiaci, quem $ol dato

die occupat.

þuin Q dierum anni , fignovumque &

z E totis men

graduum Ecltptica.

Tales rote in ligneo globorum caeleftium Hori-

zonte & alibi yi(untur, quibus menfes & dies anni cum

Ikïgms&gmdï'bus Zodiaci conferuntur. — In hisjigitur fi

dati menfis datum diem quaras (proquotameninanno

biffzxtili poít 23;Febr. fumcndus eft dies proxime datum

fequens, quia 29, Febr. in Calendariis intex(eri folitus, in

iftis rotis omittitur) adfcriptum ctiam invcnic&gïadum.

ügm Zodiaci , in qup Sol dato dic ver(atur.

4. Gradus Solis inventus , cretaque aut alio

:

fignoing

jano,

lobo notatus fugpogm*u.rpirculvo meri-

V

$. Ad ejusdem parte

m

1 fuperiorem, five BQ—

tam in Circule horario duodecimam meridia-

m

nam , invariato fituglobi , dücatur etiam index ho-

u

rarius , hinc unà cum globo , ad quamvis illius diei

horam,five ante five poft meridiem transferendus.

m k'lï T

14. Ufüs globi,hoc modo redificati;

fl

Ts

MT

n

fünt vel Gencrales vel fpe;ialcsg

kfülü[,H;gäm;

1.5.400':-

3n

—

LIBER ]. Srnznicus.

-

|

!Ll

15. Gmem!es?imt:

W tigy Ál

1. Quodtranslatoindice liorario ad quodvis

circuli horarij momentum,ftotius ceeli facies,omni-

At

umque fixarum (tellarum fitus, ad idem tcxnppris

d f

momentum deprehenditur. -

N

lato indice horarib ,ad

2. No&tu vero ,trans

TR

horam horzve momentum , quo fydera contem-

lii

lari decrevifti, non tantum integras conftellatio-

xtielttm

nes,fed & fingulas ftellas(accedente frequenti exer-

fets, pfwtm

qum P

citatione, & paffim o

bviorum Catalogorum, in

ftcllationum fingulas ftellas

quibus fingula'rum con

us , diligenti infp.e&ione) co-

Jgmeqe

j

confignatas habem

gnofcere licet ; cum ftellz coeli, ftellis fixis inglobo

«eletom Bo

dcpicus , xa £uléiav , fecundum lineam rectà per-

IT

pendiculariter incidentem, refpondcant.

l. lnhis',»gim!l

16. Speciales autem globorum u

fus funt,

n

quo t

quod horum benefic

io fitus motusque aftrorum

(65 coumcdnt

fed etiam adhi-

jnteret (j

non modo facilius apprehendete,

y invest f

vt

bito Circino dimetiri poffumus, non aliter

ac fi

fitut.

inter ipfa fydera obambularemus de qui

bus tifibus z'n-

qeacd

u C*

feqq plura diccnmr,

[

—

E.

d

.

^

,eriorem;f"'c,j

CaApPuT HXAïiIL

g

jcimant

bcA ftrorum

jaliorumd;, coeli pun&torü

i

variis fitubüs ad Circulos coeli globique.

reum

determinandis.

p i

Aüra,ctfï in perenni motu fint; (zpe tamen quo-

cunque temporis momento,corum (itus , refpcé&tu certi

od n

oci confideratur , non aliter ac fiibi perpetuam fcdem

ul

fïxiffent. Horum autem fituum variz Ípecies funt.

f'l

V 4

1. Altt-

96

rl

ASsTRONOMIJAE

—

:

312

P

Dwwrrceeecnes o MUKHBdbaoe E. at

L r

jni

;lli

,

1. AltitudoSolis, ftellz, velcujuscunque pun-

&i caeli , quz eft arcus Circuli verticalisjinter Ho-

a |

fizontem & datum calt punctum interceptus,

Ea femper crefcit, uque dum Sol, flella;vel quod-

[

eunque cali puncum ad meridianum perveniat, in quo

" M

giaximam illiu diei altitudinem fortitur . quo 10-

L.I

n d

mento iterum decreftere inctpite

i fira

7. Diflantia ejusdem dati puncti à vertice ,

eit arcus Circuli verticalisinter datum coeli pun-

;b :

j o

Ctum & verticem interceptus,

Ej? autem complementum altitudins ad. Qua-

Z;wnt j

LU

drantem; qua altitudo fi à ;o. gradibw aufetatu ,

1 'g:at*!':lälllf'ä'

babetus diflantia 4 vertice.

ii

$. Delinatio

juorumvis ceeli punctorum ab

TT

Acquatore veríus cPtentrionem vel Auftrum, eft

r

(

L

l

arcus circuli declinationis,interceptus inter zqua-

T wfmm

torem & datum coeli punctum.

ly

t

Vt in hoc Scbemate

abceff meridianus

.

L

9Aj LAU,

AT

alc Horizoh: gcf

T; [

wrcus &quateris : poli

[

"mam

d & k:biharcw cir

Jistinia

€uli verticalis : dic ar-

l

um

eus Circuli. declinatio-

| A ü

nis : 1flella aliqua da-

dN

r"

$4: Cujusaliitudo erit

u N,ïm,q

L"

h i: diflantia 4 vertice

f

i b, declinatio veto c i.

*Ai:mü

—N

LIIBE.R L SPHER1ICUS.

35

Dd

—— — —— at DI anpa af

quue u

.ggæi"ElEvatia peli, velaltitudo ejusdem, eft

i p

arcus Meridiani,;inter Horizontem & polum zqua-

Dttys

torisfiye Mundi apparentem interceptus.

Jl ti

Vt in fuperiori Schemate d a.. Ea alibi alia ei,

MU

o /

o

/

LTA

epud nos fk(:ingæ

48. 30. vel exquifitius 43, 34.

L

s. Elevatto vel altitudo equateris, cít arcus

12 ivf

Meridianijinter Ho;izontem & &quatorem inter-

CCPU.IS H

um qul u

Hac eft complementutm Elevationis poli ad qua.

9

/

o

/

hni d D

drantem : apud sos Tubinge

41. 30. Vel 41. 26. In

fibemate fuperiori avcus £ c equalis d b complemento

iby tl

Altitudinis poli d a «d quadrantem b a. Nam d f &

b c fant quadrantes ex fui polis d & b defcviptis ab-

Hj pudtr 5!

lato aréu. coymuni b £: neceffe efl sefidua db & f£c

d dul

effe aqualia: cumex equalibus equalia vel idem com-

yus ag

nune ablata, ve(idua velinquant equalia,

6. Diflantia Verticalu Circuli vcl à meridiano

velabaquinoctiali,eftarcus Horizontis,inter Cir-

culum Verticalem;per certum caeli pun&um du-

cum, & vel &quatorem vel Meridianum vicinum,

Hanc diflantiam Arabes etiam Azimuth vocara

"

folent , ur fupra dickut. — In fcbemate. (uperiori flella

3Azimutb efl avcus a h yel h l, quorum unus elterius

eomplementum ad quadrantem.

7. Amplitudo ertiva cítarcus Horizontis, in«

r zquatorem , quaborizontem orientalem fecat ,

& punctumortus ftellz,vel cujuscunque puncti cae-

linterceptus,

F;

In

"

[jith !

ASTRONOMIJA

34

appevevipeiuemyi mmem,, m

.

-

ll

ia

^l Scbemate praced

m eff 4mplt!049

li

J

ente , r l

"4

ertiva pundi m.

r

"1.

In borizonte. occidentali eodem modo. niumera.

.ä:quinüäü "

turamiplitudo occidua, — Quot enim botizontis gra-

?ff[

dibus C) flellave exoriens in alterutram partem ab

»

j

equatore difliterit , tot etiam ab occafu aquinoctiali

gradibis ver[us eandem c«li par;em , defcendeus app4-

jf

vebit.

Ti

TT d

8 'Longituda.jïellæ eft arcus Eclipticz, inter-

.::;:amär:u

i

fg.cþtus inter pun&um.æquino &ii verni,& circulum

L

Jatitudinis ftellz.

.

yustit

|

9. Latitudo flellacft arcus Ci

rculi latitudinis

J M Cf N

inter Eclipticam & ftellam datam interceptus.

to. Afcen(io recta flelle ,. f arcus aquatoris

ánter locum zquinoctii verni, & Circulum decli-

l',;f)m&l'l&lu.. J

x

nationis datz ftello,

"

.Sic appellatut , quia quantitate conyenit Cum

l]

Ó

If

Afcenfionibw fupta Ho

!;s'q

fi;ontem, qq(/: ]fell.e bab;nt?i;;

M

"

Sphera teda.

In boc Schemateab c

colurus folffitiorum | est ,

Itl

fiiuri

adcmedietas equatoris,

ejuque polus b, (ed e d f

vh;wgm? 1

eft mediet s Ecliptica,ejus-

tl

tj

que polis g, equinoctium

vernum fit in dfed h fit

ella. data: b hi ercws

N-

.

n

Circuli declinations ,.

LT

UT

qare hi d'e;ïli-

sJ [Q(

ghk «ru Ciriuli latitudinz, — Q

t..ng

mtio

t «

LisER I SPHARICUS,

31$

, Ü R, turenmue A m ama. TP AMAMN

"j

&aiia efl : h k latitudo; dk lo

ngiu;do ; di aFenjo

Tecla flella h.

DT

.X Mediatio Cali eft arcus Ecliptice, inter

tf U

pun&um azquino&ii verni, & Circulum meridia-

h t d

num, per Pun&um,cæli datumtranfeuntem,inter«

djuwdul

4' E

ceptus,

/.

(f

Vbi notandum , qued etiam avcus. Aequitioltia-

lisqui cum aliquo arcu Ecliptia meridianum pertrane-

dipic t

T rl

fit , interdum. Mediatiocali , vel A

|fc enfio gc&a mcfiii

:

(qeli dic-amr.

1

oyi hedrmis

In Schemate antecedente; fiabc babeatur p

ucrcegt ]

Meridiano , erit d e mediatio «eli pundi a.

WX

W

qv f

1. A fc&ioneautem Horizontis & meridia-

(

QU

um a

ni; oritur difcrimen $

Phæræ Re&æ', oþlicluæ & pa:

rallelx,

"IU

13. Spbera Retta cít,in quaHorizon &-s&qua—,

u]h m

torfefe ad alxgulos R ectos fecant.

f2

In boc pofituneuter pala-

vl fupra botizonte élevatur ;

:

ftd uterque efl in. borizonte,

Es

€ui etiam axüSphara moouA-

?/

M.M?""mmbi?'

x

X&

14. *Sc-bæra olwliqt;a eft ,'i,n qua horizon & Ae-

.qüägo? Ícfe ad angulos obliquos fecant.

Q(MN j

:

In

316

AS'WTRONOMIJE

Df

In boc pnþtu alter palorumk

fupta bovixontem cievattr,plus :

h

"h

miinusve:alter infra eundem de.

primitur:axis Spbera aut£ pla-

fio I)orfæontü obliqué infiflit.

Yg. Spheva Pm';:lle!a eft, in qua orizonäv:

zquator fefc non fecant , fed paralleli fiunt, & qua

fi uniuntur.

Inhoc po]ïtu polt équatoris,

G poli Horizentis , Zeuttb

5&

Nadir, junguntur, axuque

ZEQVIN|OCTIALIS,

ä

SIH/ERA IWARALLE

/V

Sphare plano lhovizonté per-

j

'ffhdicqlavi::r infiftit.

ïl(

i

j

Eft autem non nifi una Sphzra re&a , & una parral-

!

j

lela: (cd obliquarum innumera varictas, quo plus mi-

nusvealter polorum attollitur. — Cujus dixerfitatis cau-

fam tyrones (cire operz precium eft, Non enim ccclum

velterra fübinde mutatur , ut nunc fiat Sphzra Reda;

moxobliqua» & tandem Parallela; Sed nos Terrz in-

colz ex hoc noftrz habitationis loco coelum diverfimode

aípicimus. Terta enim Spharica cft & undiquaque habi-

tabilis.

Calum vcró ubique furfum.

Qui igitur fub zquatoris Circulo ,terram mediam

cingente, & á polis quadrante Circuli diftante;habitant

his poli horizonti incumbunt, & hi rc&am Spharam in-

eolere dicuntut, in qua omacs ftclla quotidic oriuntur &

qccidunt.

$i

I

—

i-z

L

[

-

E3

—u—

L 3-l

r—1

E

M-mw

E

--

E-1

*

E-—1

EEE

*

-

——

m

*

*X

P

--

ia lod

m

à

£m

mj

sl

N—H

a'.

//V

S

"

AA

A À

AX

SN

Q.*æ/

N

N

d

^

SS

SS

.

/ E

;

N

AE NSSN

SS

NSS

N

N

N

x

NS

NS

W

SS

N

fmlANWw

NS

M

ONEN

NS

/ve

!)

p

A

Yj

q&æ

N

NS

$;

,

T

N

NN

N

a d

SS

G9 9

r s

Ed

L

z.

//:

m

um u m m m m N s

$ $$^

V TA C

o

us

,l

l

J

)

[

l

"

. r

'*07

j

T

u

n

(f

,W'Wn

,

uI

j

yi

»

4

xkus,fc?:

j

90103

'.l':!'.ï*ll!E i

pH

"

yu

u

!

a

n

t

J

T

-

v M

d

r

9

BATT

ftlï '

j

at

N

T

"]

D

at

tibtnd

v,.'f4 '**"I:: c

!

lf

ü

M

LL

AW

*

; 'Lisrm L Speuénicus.

—— — — À

À ——

m

Si hinc recedanius, & verfus feprentrionem progre-

"

! diamur , aliud pun&tum verticale fübimus;aliumque ho-

rizontem ingredimur , quadrante etíam 8 pun&o noftro

verticali, velut horizontis polo diftantem, (poli enim

quadrante à fuo Circulo diftant.) Itaque iam ad polüum

squatoris five Mundi feptentrionalem,non amplius quá-

drantem ut prius , fed aliquid quadrante minus numera-

mus , videturque polusfupra novum noftrum horizon-

tem aliquantum elevatus , & oritur Sphara obliqua , in

qua ftellae polo vicinz non amplius oriuntur & occidunt,

fed fapra horizontem circuitus (uos abfolvunt,oppofitas

veró infra horizontem feruntur & prorfus inconfpicuae

fiunt. Fitque hzc elevatio poli progredientibus verfus

feptentrionem femper major; donec fub. ipfum polum

perveniamus ; 3pheramque parallelam acquiramus: in

qua nihil amplius de ftellis fixis nec oritur nec occidit ,

fcd dimidius earum exercitus femper fupra , dimidius,

femperinfra horizontem manet in confpicuus,. Itaque

fi ex centro globi cjus fuperficiem undique furfum conci-

pere poffemus, quemadmodum ex terrá coclum undi-

que fupra nos contemplamur , non polus,qui immobilis

cft,clevandus, fed Horizon mutabilis verfus feptentrio-

nem progredientibus, immoto globo , deprimendus fo-

ret, ut polus fupra cam elevaretur. Atquia hoc imagina-

tioni noftra repugnat;

Ideoque caprui noftro nos accóm-

thodamus » &t manente horizonce polum, & cum eo glo«

bü folitm elevamus aut deprimimus ; Hac de re countidera

appofitü Inftrumentum,in quo rotunditas terra fecundü

latitudinem , varictas Sphara Re&tz ; obliqua & paral-

lele , & omnia illa quz de diebus artiíficialibus infta trae

dentur, facilime oftendi poffunt.

PTENS

—

Caprut ÍX,

De Motu Communifive Primo,in genere

confiderato.

.x

(Ha&tenus enim de vario firu ftellarum dis

iïuug "

ftqui«

—

$18

VASTR'O'NOMI'/E

Denscscd MURMSEREN VEREMDÉD creeccncinr

MURHIBALAIUNUMDP VerUu at

É

r d

fequitur de earundem motu, non fc(p

ecta uniu

s;'cl' al't;a

rius aftn ; ied omnium , i genere

confidera:o. )

jl

gt

Ut igitur Sphera Materialis vel elobus Cele.

l

Cum j

ftis , cuin ftellis & Circulis eidem adícriptis,ab ho..

( Wld

rizonte Orientali cir

:

cà fuum axeim & polos Cir-

.[n

ii

«umvolvi poteft: — Ita etiam totus fyderum, tàm

hncmt

erraticorum , quàm Fixorum exercitus,motu pri-

mo , fiveomnium Commünià plaga Mundi Orien..

TU

tali per Meridianum fuperioré ad horizontem oc-

Medits

cidentalem, & hinc per Meridiani partem inferio-

Mpl

rem , iterum adplagam Mundi Orientaleim , Circa

centrum , axem & polos Mundi circumagitur,

?. Centrum hujus primi motus eff Centrum

terrz, vel potius Oculus contem

platoris iü fuper—-

i'ficie terra degen'tis.-

A

utia entim terra , ad jf)premum Celum ]ïxdrum

üdfifim

um , atqueertam ad

Spharas faperiorum plá-

netavitià sullam feufibilem pr

oportionem babet ; nullà

tl

etiam nótabilii differéntia oritur , fr

Ve ex centto, (ivé

LT

x fuperficie. terre , motui fpder

um confiderému,

[Wz

Quanquam bac- diverfitas circà planetas inferiores

tpon negligenda , fed ex- dactrina parallaxeón corretlió

iT

4liqua adbibenda [it. 3. fiquidéih motis Circulares non

nl

:

$

Wifi ad unumfäiqu'e propiium ceutrum tégulatesfunt,

i

4. Áxis&polireales in Calo re

fpeétu liu-

jus inotus hulli quidem funt

; melioris inteiligeiï;

!l qu

tiz tamen caufaloco axis &

polorüm tináginatiórie

li

concipimus Rectam,

pef centrüni terrz utririquie

j

Wi

ad Muündi vifibilis ex

tremitatem

rope Cynofu-

lii

. tum, five ultiniam ftelle cauda ür

:

| dj

: minoris,& lo--

curni

|

vIIf

ï..IBlER b S.P'HJERWICUS.'

3

""

—

( MTM(

;

v:h']:

cum huic aþþohtumw continuatam j In cujus axis

Wt

extremitate polos hujus primi motus , alterum Ar-

D

&icum five leptentrionalem, alterum Antar&icum

i tTfP dsliïb h()-

five Merid

ionale'm' concipimus:

í

I Ms (

.

Circa huné àaxem

&

/ Polos. defcrlbunt

g

il

'ïydcra circumgyratà Circulos párallelos, & &qui-

iil [ng)mom "

(l

diftantes , có-minores ; quó polis propiores funt,

10»1

I

Wmäor

A

inajores ;

quo longius ab iis recedunt ,. quorurmi

i TR

;Medius & Maximus ZEquator

totius hujus morïgs

Ltemis

Keg

ftntk, (

ula& 'rþerïfura eft; .

Tales Circuli etf | ängi.

KUtzg

narii (int , non tamen omni fun-

od m

damento cateut.

í

Namfi totà

s fup:'-

D

f

uli figuuim diverfi coloris im-

7

227

priiatur, eaque ve

locifitine cit-

u-

2

9 rf

cumagatur , videlitur fignum

T

—

illud integrum & pevfedium cit-

n t À

Ejusmodi ergo circuli docendi cáti-

hiis defvibere-

tf

fa, tiiaiii iij primo boc imotu tinagina

4

tiont cancipi-ef?f-ii

g fl

tint

E

*

ii ii

/

. "Termini prï

míi motüs E qulbus 1nc1p1t

lia

ftantior quidem Horizonj

& definit , funt; incon

m Gd

Aftronomi

conftantior veró Meridianus ; in quo

rumuguiwä

plerunqueprimumimnotuui incipiunt ac finiunt.

s flelle ubique locd-

gt

pcäu :

Adineridianum enim.omn

fpácio appellunt, .1n

jorg ag

dum quotidie aquali feé tempoti

"

i

borizonte fecus fe es bab

et , quiin qüalibet obliq

uitate

ii

primi qnoriuini-

)

variatuy.. " Etfrigitur in Spbaravedlà

f

crrælltmfc

zonte quatm in

(s

/,

titmy ac finis, aque commode in Hori

g

h«t .Tfää äll-

enpl

mjnüüfuï'h;

Meridfanof;mi pofit , cum b'an'zgn 8p

WR,

—

o

320

ÁsTRONOMIE

—

o — -—r——uw

,j

eubi meridi?nm : Cf* Meti

;ï;g

diants borizon , adeoque

jj um

utrinQue cadem vatiofit : In Sphera obliqua tamen

j

v

quadam flella propepoles; In parallela autem dimidia

a&.,und'cäigreyï;)

flellavumpas nunquam vel borizontem [ubit, velfupra

enndem emevgit. . Quevero 4 polis vemotiores funt in

4im

j

nofira Sphera oblique parte feptentrionali ,. longiori

^

Tempore [apta , breviovi infra ; parte vero auffvali bre-

viori fupra, longiori infra borizontem commovantue,

À Eäiiïgïïïf

g

Propter banc varittatem primus motus minu commo.

M

dein Horizonte terminatur , fed neceffe efl , ut. Meri-

jaæamfvarJuyä

aMf

j

dianum a[fusmamus,

uN

6. Tempus Periodicum primi motus com-

muniter definitur Quotidiana Revolutione diurnz

;a a«;wä«mgi, *

lucis ac nocturnarum tenebrarum , vel continua ^

fi ab Horizonte , vel intercifajfi À Meridiano inci-

piamus: five diei naturalis Ípacio ; quem in 24.

-

horas zquales dividimus.

]

T

i

Hanc ob cau[am tmotus bic Quotidianus, diurnus,

vv Ósueiwog vocars folet,

!

"m

Et quidem ve|bettu veditis

Vl

Solü 4 mevidiano ad meridianum , peviodicum hoc diei

taturalis (iye 24. borarum fpacium exadie tantum eft.

Solis enimn á meridiano ad meridianum revolutio, ut-

eunque fit , diem naturalem in 24. boras divifum con-

E

ittit , Ó metitur. — Sedvefpein caterarum (lellarüm

UI

KJO,

gamfixarum quam ervaticarum , boc periodicum tem-

At

pié Ohorx spuc , C' preter. propter accipiendum ,. ob

; i

Caufam , quis motni primo (* communi per-

petuo fine ulla alterutrius — ceffatione — inmixtus

Jquug)

(

N

e& motus fjderum . propriu, five. fecundus , quo fub

$ 0Ofe

l

u

g (diaco prinm pietui conttatia Yia ab maþ verfi

A

n

II£

I—.*

LisrtR L Speuznicus.

3'2,1

[ d. il RRE

ueidemesmees qumcassetumam t

: MW ] Wä

eum progrediuntur. Stellaigitur , quorum motus pro-

7 vHiqua li

prius tardior esl motu. proprio Solis , aliquanto citius ,

MAULT

quorum. velocior. eit, ferius , quàm 24. boris ad meri-

LT

dianumytunde digveffi funt,revertuntur ,. quia ver dif-

LL

ferentia. in. fupevioribus non adeb magna eft , binc pe-

LTMT

tiodicum tempus primiotus caminuniter 2

4

fl -

finiti folet.

At

7. Etfiigitur motus primus;in genere con-

l

Ti W

fideratus,toti fyderum exercitui communis fit , re-

fu.

fpe&u tamen unius & alterius vel Circuli vel Syde-

ris; itemque pro varietate Spherz rectz, obliquz

1 rtl Cf

& parallelz, aliquam varietatem admittit, de

quá et-

Jutor d

äm dicendum efl, "

Wasfenr)

Menda

CTPTUT

N

De Motu primo,in Ecliptica

u m

confiderato.

vj ul

1. Motu primo non tantum flellz, fed etiam

iibl

Cä'r'a

l

li ( Horizonte & Meridiáno exceptis ; ) cirs

af m d

cumgyrari intelliguntur; inter quos in primis no-

TLLUL

tabilis eft ZEquatoris & Ecliþticæ Revolutio;

I Ll

2 . lllius, velut Menfurz ac Regulz primi

p

motus, revolutio , in partibus zqualibus , &qualis ;

T

hujus veró inzqualis eft;

um

$. Cumenim Ecli'ptica fit Circulus àd &quas

torem obliquus , fieri non poteft , quin partes veI

w

(j

l

$x

arcusejus, cum zquatore collati,inzqualiter fu

j

il

ra horizontem

m

i

afceudant , vel ki*nfra cpndem de»

) Wf'"'/':::

fm?ïï*!ïä

à

4. Al

jur

322

ASTRONOMIZ/E

CORO CU D ER

401

afcen-

T

' j

.

Aliienim Eclipticz arcus re&

i

i

)

jcn

dunt, alii oblique.

m

[ IHH

j

. Redé afcendete, ( tam in recta quam obli-

J

Wo k

quafphzra,) dicuntur, cum quibus major portio

[

&quatoris afcendit, quàm ipfi in Ecliptica obtinent:

1

Obliquä, cum quibus minor.

|

6. Inzqualitas hzc ad zquales partium E-

n

M

quatoris afcenfiones & deícenfiones examinanda

ii

eít, fi modó certam cognitionem earum rerum ;

quz ab Ecliptica dependent, habere velimus. Un-

n

"

de do&rina de ortu & Occafu Aftronomico , feu

"

M

j

UA

"

de afcenfionibus & defcenfionibus partium Ecli-

L

^

t

puce Afítrononiicis oritut.

d

n

7. Eftautem Afcenfio vel Defcenfio partium

AAWa

Ecliptice Affronomica arcus xquatoris , qui cum

quovis arcu Eclipticz,vel fupraHorizontem afcen-

n

dit, vel infra eundem defcendit.

jv

h

8. Eftque vel Continua, vel. Difcreta.

A

9.

Continga eft, cujus initium ab zquino-

ij

&io verno fumitur ;. Difcteta; quz aliunde inchoa-

$ fülïïläüfl

tur.

Io. . Utraque eft vel Redla, que in Sphara

"3tütip

Recta: vel Obliqua qu& in obliqua,Sphara nume-

mem

M

ratur.

In Sphzra parallela rátione primi motus nulla neg

um

Eclipticz nec zquatoris portio afcendere vel deícendere

poteft; cum horizon &zquator uniantur; Ecliptice au-

&bl

terymedietatum;una fupra,altera infra horizontem fem-

At v

per màneat; totaque Sphara velutlapismolaris circume

]:A'

ttin

gyretur.

2. Notanda autem hic obiter etiam eft differentia

T

inter A(cenfionem Re&am,de qua hic agimus; & illani

quain

—N—ï

Lisrn L Sr HAERICUS,

—

325

WUf r

quam fupra cap. $. n. 1o, definivimus. Quantitzte con-

veniunt. Vnde & nomencommune habent,

Dpifferune

autem , quod aícen(io rc£ta , de quahoc loco fermo cft,

Cnungli

tantum in Horizonte Sphzrz reCtz numcratur: llla au-

.

r

tem in Circulo declinationis

"

, tàmn re&z quàm obliquas

t

Sphzrz,

1. De Afcenfionibus igitur Redis

lu

Ys trmuti

ut & deícenfionibus, feqq. Canoncs no-

tandi funt,

&t

velms [f

xonio,

t. Cum quadrantibus Ecli-

pticz, inchoatis à puncis Car-

partium i.

dindibus, o. V. 20-. 95. &

« quadrantes etiam z«quato-.

Jj ts

ris afcendunt.

n a

| a

ontemad

2. Partes illorum quadran-

2

| Dirt

tum, veletiam quadrantes qui-

cunque alibi inchg)äti,quo pro-

u zquifw-

m

plores funt punctis zquino-

Cialibus , eó minorem, quo

remotiores, eó majorem por-

m ms?hæn

tionem zquatoris coafcenden-

tem habent, -

a

"L

$. Cum duobus quibuslibet arcubus Eclia

T: il

ptice zqualibus , & equaliter ex utraque parte ab

JI';ECHPW:

aliquo quatuor punctorum Cardinalium diftanti-

g d

us , xquales etiam arcus zquatoris afcendunt.

4. Partes Ecliptice oppofite habent zquales

f

It

't

j

alcenfiones, e. g. Signa Y & «2 ; W & .

2

& Aíceit-

m

//

ASTRONöhiIfE

324

Ptb g.

piasgsenpusaetm. Dmemeeero

qasbtri sR MO RRR m m — PUR r m

j

A

go

fcenfio cujusque partis Ecliptice;zqua-

i

& partis oppofitæ defcenfioni.

mr' xUP

Jis eft fuz fïpfius 5

p. $ AÍfcenfionibus & De

Íícenfio-

f g

P

i

Obliqu-l&

