vicein pofitu diftinguunt terram in Sphælam Re-

k

&am, Obliquam, & Parallelam,

Al

$, Sphaté

GrOGRAPHIA

629

.NN

2

UWL

2. Spara Recla cít , in qua Horizon & aqua-

tor fefe ad angulos re&tos fecant, polique zquato-

LT W

ris horizonti incumbunt,

3. Spheraobliqua in qua Horizon & equator ,

|

l

obliquos angulos conftituunt , polorumque alter

A

fupra horizontem attollitur,alter infra eundem de-

ä

Primitur,

E

4« Sphara patallela cít, in quazquator Ho-

- rizonti parallclus fit, polorumq; alter cum puncto

verticali, alter cum cjus oppofito coincidit.

Diflndlio bec non tantum ad Aftronomiatmn » ftd

etiam , C* quidem proprié ad Geograpbiam pettinet,

V

Non enim À co0», fed à terva dependet, in cujus diver-

Jhuhit t

fis locis anvijseva, C accidentia celi divetfimode fe-

i

fé habent, qua varietas Geographo confidetauda est.

l /W! WW l

$. Sphara Reécta unica tantum eft; Paralle-

larum duz, una Septentrionalis, altera Meridiona-

- lis; Sed obliquarum innumera Varietas eft , pro

|

:

7

uavis Elevatione Poli, tàm verfus Septentrionem;

:

N

quám verfus Meridiem.,

0;5 iu[(m m[f!

&. In Univerfum tamen 7. Sphzrarum obli-

hr

st

i

juoil

- quarum pofitus , verfus Septentrionem eliguntur ,

um accidentia confiderari folent.

quor

Nam qua de bis dicuntum , etiam de fimilibus po-

fitionibus in oppofita parte meridionali , Solo oppofito-

vum fervato dif vimine; . in eadem autein plagafecun-

r

j

dum inagit ac niuus intelligi poffust.

n

j i

. Primuigitur pofitus cfteorum qui

g

inSphara Reda fub ipío zquatore habi-

tant,

Horut

i

Rr 3

6H

630

PAngsTI

)7

n — , —*

d

| y

lu

ZT

li

u

1

UM

--

"

1 Sphæra f

ä

li

ä

sl

iM

:l

Vl

"w H

Bs5

As

Iää

ET

TE

Horim ck'ään—t'ia funt,

1, Perpetuum habent zquino&tium, funtque

nontantum dies noctibus,fed e

:

z

N

tiam dies diebus &

noctes noctibus omnibus zquales,

Wori

2. Stellzomnes ,quz ufpiam toto coelo funt,

y Dot

quotidie oriuntur & occidunt , nec ulla eft , quz vel

inoccidua fit , vel femPer fub horizonte occultata

h n

l Shllæ qlx(

manercet.

3int; Cont

3. Sol quotannis bis verticem eorum per-

tranfit, cum nimirum n ipfo zquatore verfatur,

v Sun:quc*,

coäq; tunc facit Afcios ; Reliquo tempore, quo in

:obhquæ CO

Septentrioné & Auftrum digreditur, Amphifcios.

m

] Soletam

4. Perpetuam quidem habent zftatem, fed

L ulgïf

dir,

bis intenfiffimam , cum Sol ipfis verticalis fit , re-

'c:a;rioneq; qgi

miffiorem cum ad latera difcedit.

L',Amphilcios l

. (Hoc difceffu Sol quafi hyemem efficit, ferventiorem

i Dusad:

tamen , fi cadem aerisapud eos temperies effec, quàm

':':kuntc. u

noftra aítas eft: fiquidem Sol cum longiffime ab eis re-

eedit, adhac tamen propior illis eft, quam cum ad nos

gwiorcm IN

rroximc accedit.)

dl

$. Inhac Sphara tidem fünt periceci & Anti-

V: [

podes, & hi diem noctemque inter fe commutant,

Kb

cum hi diem;illi noGtem habent , & viciffim.

$ ngin

8- Sg-

GrocRAPHIAX.

631

pn———

*

—N—

8, —Semnd;:paþtw Spherz eft eorum,

qui in Sphara obliqua intra «quatorem

& Tropicum Cancri degunt.

a

H

L

Jia

[

LW ) F»L'KG"

nds d

f

D

Horum agcidäiztia funt.

ttomcehlr

1. Duo tantum bab

ent æquino&ia, Sole in

hd

o d

o Y & £* conítituto.

2. Stelle quzdam Septentrionales nunquam

occidunt ; Contrà, quedam meridionales nunquam.

us PCF-

duo accidentia omni Sphæ-—

gyent

oriuntur. Suntque hzc

u n

rzoblique communia.

ï

]

3. Soletiam quotannis

bis illis fit verticalis,

4

..

i

yhïcios, :

inde digreditur,

longius in Auftrum,

quäm in Se-

! ffmenj; f

llos partim Aícios , par-

«t

l

prentrionem ; qui etiam 1

tim Amphifcios facit.

) ;nä fflïï

!i

4. Duas aíftates

habent, Sole verticem eorum

[j

fed impares;

,/äf*fm

qam j

D

tranfeunte.. Duas itemn q. hyemes,

'uïmtü g

breviorem calidioremque ( qu& tame

n noftri re-

an ,

fpe&tu quafi z:ftas cenf.

en

da) Sole in feptentrionc

w

verfante: Longiorem

frigidioremque,cum à ver-

d

tice in auftrum difcedit.

] gii | /

g. Periaci meridiem &

mediam no&em,tem-

P us

i.

w-

Rr 4

-

6t

632

Pans I

f*'

P d

m i

pus item antemeridianum & p&neridiänuih €

om-

mutant, Fieri tamen poteft, diebus longioribus,

ut utrique Solem fu

pra horizontem habeant ;fed

"

- hi orientalem , illi occidentalem. Contrarium fitfi

dies fuerit brevior nocte fua;ut fcilicet Sol utris 3

"j

infra horiz

"

ontem exiftat , fed rurfüs his Orientalis,

illis occidentalis,

Atieci veró. permutant ffellas

orientes & occidentes, . Nam quz his femper ap-

parent , illis ntiipquam videntur & contra; Infu-

per. diei noctisque non quidem viciffitudiné , fed

f

longitudinem tamcn commutant.

Quantus enim

LOm l

. Mlic dies,tanta hicnox eft:Crefcentib

^

'

us diebus apud

dfio contuY

hos, crefcunt apud illos noctes,

Acítas etiam &

liyems apud illos oppofito modo fefe habent ; eft-

:ii:c w

E

que illic hyems , cum hi xftate gaudent.

Anttpüdes.denique uti pofitum habent ex dia-

yDit longiiTm

drevfims l

àmetro oppofitum ,

-

contraria funt.

ita oómnia hzc acciäentiq illis

m t

Nam quando hi diem habent, cor

1

Iu

d nty

im antipo-

des habent rioctem : quando illi diem lo

müredar:

ngiffimum,

Md

hi breviffimum;

quando ilii zftatem hi hyemem.

Eodem modo ctiam ortuum & OCCA

........

l

V )

fuum fyderum

Whn

E'wa

diverfa eft, & contraria ratio.

uas il ftellas fem-

temend

100

per, hi nunquam vident , quo momento flella hie

Lato ia

orítur , eodem illic occidit.

ml

(Et hzc permutatio ratione pericecorum , antaeco.

5 Md

] 'Pm*

rum & antipodum locum etiam obtinet in omnibus aliis

Spharis obliquis, ut non neceffe fit in feqq. ea repetere,

l .(ælmwl»

9. Tertius pofitus cít corum, quorum

n C

D

——

punc&um vertic

RT tty

ale m Tropicum Cancri

Ancidit.

Hortunt

GEOCRAPHI&;

t^

"w

us EEAM D n

um

A

n Igm

»

[2

Ml

y

j

u

j

Kzi

Disy;

1

as

]

i

À

Yi

1

Itl

Horum accidentia funte

u

Ut

um

1, Omnes ftell quas Cisculus polaris bore

Mdisetai

us ambitu fuo continet funt perpetuz apparitionis;,

hia d

oppofito veró polari circumdatz femper abfcon-

duntur,

i.

ibered

2. Dies longiffimus eft; Sole per Zenithtran-

feunte , breviffimus fi ab eo in meridie vel auftro

w

WUs A

remotiífimus fit. :

3. Semel duntaxat Sol fit eis verticalis, cum

f

) 3 J

lllm)

Cancrum ingreditur: Ettunc funt àcxicj5 Cum-

que Sol non uktra i boream afcendat , incipiunt

n m

hi

fieriheteroftii; Eftque hic locus primus eorü qui-

u

bus umbra meridionalis deficit.

4. Una illic zftas eft, Sole cira Zenith vet-

fante: Hyems locis oppofitis,

& hic caïtiam definit

Zona terrida.

il ]mæw

"

u

10. Quartus pefitus nofter eft , qui in-

tra Tropicum Cancri & polarem ar&i:

h W

eum, in Zona temperata degimus,

U

RT £

Z

Nobis

M

634

UPPRIDGAAuN, QUREDU apEmAIZai) ECceBECA

fPARS I

P/,-

/,

m

h

,,

E

N

J

Nobis igitur hec eveniunt.

LOmf

1. Plures ftellz vel nunquam apparent, vel

fiut d

munquam óccidunt.

kf at n

; Diesor

2. Major eft dierum no&tiumque inæcluali-,

vsdlorim

tàs; intrars. & 24. horas cónfiftens.

inomentum v

dnweti

3. Solnobis &unquamffit verticalis : unde nec

evlms vd.m

&ecxuo , nec gï(.c(?:'g'mo; ; [ed i,rego'æmos fumus.

zhc lo d

dmymodn

4« Unam zftatem, unamque hyemem habe-

tmdfumcote

mus, fed diffimiles. Loca enim Tropico vicina,ma-

"n

Misig

joremzftum, minus frigoris fentunt; Contra-

rtotemfne

rium fit apud eos , qui ad polarem propius acce-

! Tropids »Quel

dunt. In medio ex £ri

gore& calore Permim tema

peries eft.

- A Mltm

r f

t relim,

II. Q:int(u .Spl;ær.e pq/:'tw eorum eft,

quorum Zcnitini

xttäamconfpicin

pío polari Circulo quie-

f.ct;te

"M Eti

Otkem i,

Horum

GrocRAPHIA.

655

———N

*

——

—

——

P

——

-

TT

—

D

E

Horum au-irdqnt,ia fant ;

^

1. Omnes ftellz , quarum declinatio major

n

eft obliquitate Eclipticz, aut non occidunt, fibo-

reales funt, aut non oriunturjfi auftrales.

2. Dies longiffima;Sole in Septentrione ver-

gt

fante,eft horarum viginti quatuor ; nox breviffima

i

vel momentum vel nibil; contra autem ft Sol in

'undjqu

auftro verfetur,noxllongiffima tot horarum,diesq;

1

Ü

breviffimus vel momentum vel nullus eft, definit-

;Hli

LEU

que hoc loco diei naturalis divifio, in diem artifi-

cialem & no&em; die vel no&e totum diem natu-

jlb

ralem abfumente.

:ogi'covicim,m:-

3. Solis igitur centrum quotannis bis ftringit

t 0*3*'1"*'

T

horizontemfine ortu vel occafu, nempe in punctis

ijn

li M

»

m

M f

Tropicis, qua horizontem tangunt.

4« Sol tempore meridiano femper auftralis

confpicitur ; folummodo in Tropico Cancri Sole

ad Circulum mediz no&is defcendente, in borea

jeqnim

ü.

etiam confpici potefï. Igitur hic definunt Hetero-

:u Cub qw;'

Ícii, & incipiunt periícii, qui tamen umbram meri-

dionalem femel tantum in anno habent, eamque in

L

u

ianiq

Pans^ f

Gro'

636

r

araeer s eacu)

d

wl

&t

,infïnitüm eje&tam ; Sole , ut dictum Tropicüm

i

u

j

D

Cancri occupante , & ad Circulum medix noctis

ao

defcendente.

n

lmwt

ute (UPC

s. Unam zftatem habent, unamd; Hyemem

Sed hyemem tàm frigidam, quàm calida eft zftas

at

tate

corum qui fub Tropico degunt ;; zítatem . verà

, l

j Peti

non magis calidam, quam eorundem hyems eft,

P E

n

|

»

j

d bt

-a

f Umm

diate

I2. Sextt p'a/ïtzu eft

«Hrbiemty

eorum;quorum Zenith

C

E——

-2

/

p—— —

Jipyeuo g

intra polarem & polum

2

at Qobcs n

dacumpe

gonüüit..

In bis locis.

;

y od

:ïipoþ!w,clïipl'af

r Paucz ftellz oriuntur & occidunt, qui fc.

t emm; q

haud multum ab &quatore declinant. Reliquæ vel

do bt

femper fupra horizontem,vcl femper infra eundem

verfantur.

';metoï ertclh

2. ZEquinoCtium habent, ficut alia terra lo«

cä; Solein 'Y? vel 2« verfante. Atin duobus illis

Ünm

LDe lis

radibus , quorum declinatio borea zqualis eft di-

i

antix poli equatoris à Zenith , dies artificialis

J

tofnifitem

24. horarum eft, nocti unicum tantum momentum

:a&cxno&e j d

bj

rclinquens. Inde dies perpetua eft, quandiu $ol

J

in refiduo arcu verfatur. lde

m nocti in fignis op-

Mi

Pofitis accidit.

s ittto

* $. Soligitur in eo puncto tàm boreali quam

':n?olc/onüimmsmo

auftrali confi

]

ens, cujus declinatio equalis cft di-

r

4 lfq; m

dæq'

ftantiz POlig & Zenith; quotannis quater horizon-

teriü

GEOGRAPHIJA

x.——..

—

T

M—F-——,

ropt

tem in fe&ione ejus cum meridiano ; absque ortü

vel occafu ftringit.

. Solfupra horizontein conftitutus in mez

Vgf

ridiahi medietate fuperiori in auftro cernitur : infe-

| fb?:ï ài

riori autern tedietate aliquot diebus in borea con-

t v

fpicitur: Unde Perifcii funt, umbram in omnes

ld

plagas projicientes; auftralem tamen lon

giorem?

i

quam borealem habentes.

. Unàm zftatem , uttamque Hyemem ha

)

z

bent; fed &ftatem Hyenii noftrz fimilem. Unde

z

Z

loca illà perpetuo frigore rigent , ut nives & gla-;

ces maris duobus tantum inenfibus tefolutz na-

vigantibus acceffum permittaht,

m

J

T UN

iy. Septimtis & ultimus

Sphera pofit us;eft ipfa Spha- f

r

ia

ia Parallela eorum; qui fub

Miqu u

m

^"L' a

neett

polo boreo habitant , eumd;

ia eudtm

þro puncto Verticali habent.

du

/Horim accidentia fant.

sinod

n d

i. De ftellis fixis nihil oritu£ nihil óccidit;

, 1

Íed unus femiffiis exercitus ftellarum perpctuo cera

nitur de noCte ; alter ktäm interdiu quam noctü

perpetuó latet,

9

m&ï&? b

i mmw

2.. Dies artificialis in totum femeftre extens

ditur; ficut & nox: Oriturque Sol in £quinoctió

verno conftitutus motu non diurno , fed proprios

t

i

dub

occiditd; cum ad equinoctiü autumnale defcendit;

R

il

' ,

j

l v

$. Hi$

"

Pans L

ss

658

Aeratecre

-

!:Reapers

-

l']' R;dii

3. His diebus in horizþnte circum

FOtatur ; caz

ulll ia

teris omibus vel fupra vel infra horizontem cir-

JIW f! d!ii

cunigyratur;

(Liquet hinc; Prophctas & Evangeliftas in dd'cfxï

il

bendaSacra Hiftoria non alios, fed füz tántum xze

; M

gionis

incolas refpexiffe. Nam fi adomnes partes mundi

€corum

yui il

defcriptiones referre velimus, hifce locis ex triduo fepul.

turz Chri(ti ciennium, & ex fc

j u

puduo creationis fcp,tctig

nium fieret.)

,

Wn

4: C

L

ii apud hos fübþoiärcs nec ulla Rella.

Á li

inotu diurno vel oriatur vel occidat ; nec polus ad

fw Mf i

ullam horizofitis partem magis inclinet, quàm ad

f E

aliam ; ideo nec Orientale nec Occidentalé ; nec

Septentrionale nec meridionale quicquam eft, nifi

jf lm

quqd refpectu zquatorís; illorüm. Hemisphzrium

il If

Septentrionale ; oppofitum meridionale dicitur;

ET

Hinc ctiámUmbras in omnes riuridi partes, pro-

m

pter circümgyrationem Solis,equaliter projiciunt;

Suntque perifciorum medii. Perioscos nullos ha-

N1

bent: Antoeci fiurit Antipodes ; corumque pro-

elulipnto

iyrtratertotu

prietates ut plurimuim rctitent;

$. . Nullam zftatem habent, fed. perpetuari

uþus pare al

M-.

ilyeiïï(fhi :

Paucis tamen diebüs; tenuem duntaxat

frigoris rémiífionem fentiunt,

( Radii &nim Solis toió feineffri siuilli eis lucent ;

DrLo

deliquó. femé[lvi tempore valdeobliquifunt, nec quie-

quatüi. calefaciant.

. Quin &* venti ftigidi ex cit-

ctinjedtis loci [pirantes, boc eftiyum Solis opus sori pa«

1

vum impedititt, quoiies pevflant,

m

Adeoque byems 4«

[Deta nullum feve vemedium babéet ; etfi longe illeno-

5 B

des Aliquas tenebtatum. inedelas admittants qualts

funt ;

iil

i. RAdl

*

MCEOGRAP'H&J;

"

6)9

dpencsamo

——

— ——

m

Q

N*—Q

I | Radii Sol

NUOC

ATOS; f'üpra leriz.ontem einergen-

íes, et i centrmm Solis i. Adbuc minuta infra lateat:

Eüïlzemgm i

qua catifa fedecimi dies tempori , quo fol videri poteii,

Ti

ádjicit.

:zrauruaxegiomä

p

Refradliones in are ; foleiii péfeutém ex

"Ut

libentes, etfi veveva adhuc abfit.

tl

Ti w

j. Crepufiulà qué porifimá parte noctió

titAnt,

9

n

4. luná inoppefta $olü atcu fetpeg plenó

: poius:

étbe lucéns,

int, qi

tcienat p

y. Polus Septenttiona!ü praptet Eccéntricumi

tundz

$alis elidui lucrum prà. aufltali babek ; quod. adjicit

Hcmisphæ;::

diei fu& longé,.

(onde (

6. — Quibui accedun? ebafmatd ignitd. contis

lndl PWJFC'

híia feré.

lt fs

1

erfo Septentrionali.

gtos n

!

n

.. (Ét hac de pofitli Spi'iäti':i div

jam ftatim habentu£

Quz fi ad figna oppofita rcfczantur,

/

um

Proprierates eorundem QaYopes

Vav ii fiinilibüs pofitio»

bibus Splizrz auftiinz )

ss

s

o

Cip XLX

j

Il

. De Lorigitüdine & Latitudine

i

j

g

locorüme

j ul

i. Meridiani & ZEquator cum fuis paralle-

j ]

)W

Íis, menfuram & terminos longitudinis ac latitu-

"

dinis locorum exbibent;

i

WW

q J

a. Letie

j

6t

640

PaAns

L

o n Vorduamasme, ntemm

Teteecnrts C5 ii

d

—

M.

j um

X

u P

C? x

&ää

,lFLX

AL

:zm:z:iuüif i

Af

m

E

i

2

[

Em

2

N

.'302

m

TE

f"*.-

T

E

DL - RTE

——

L

g(

UAY

«5 p !

:

ET ANI

-

'ZiMïïïïCICfPïllS.

S

TL

n n

um t

4. LOngitudü loci cít. arcus æquatoris , vel

a

þjusjþaralleli, à primo meridiano, ad meridianuri

:ïsSeptcntrionem

lociab occàáfu in ortum nümferátus.

Fuj

. - Meridianus primus vcteribus is fhi't, qui

(. Uratea

per Infülas Fortunatas ; hodiernis is eft ; qui per

bdlidtent:

Infulas Carvi vel promontorii viridis ducitur.

15005 d

Natura nullus primusest , ficut nec principium

hec finís globi. Vetuflo autem Inflituto. mevidiamis per

30f Y

Paf

Infulas fortunatas jeu Canavias tranfiens pro primo ba-

bitw fuit, pattem, quodipfa Natura Africe r Europt

(his din

principium ibi feceritpartim quad loca magis ocriden-

"5f fvc M

talia veteribus iucoguita fuérunt.

Jïs!]j.'epar'allelorun

Poflquain igitür bodie nitta Infulas fortunatái

if longiz

Vaflifyma Amertca vegio, quafi Noyus Orbis innotuit s

flir

transferunt. vecenlioreé Géograpbi primutn meridias

u in loca. magts octidentalià ; eosque ab illis in-

fatis incipinnt, penes quos Magnetica cu[pis pracist in

HACTE

?

)9lum

4

LP

mundi vergit, que. Infule. Corvi , vel promon-

Qio

korti Viridis appellantut, fJantque Canaciis decein gtd*

Áiw 9€£idmmliqres,

Nef

Iu

m

——

GEOGRAPHLE

B7

L resnein

T

Nos.autem vetu[lo more à Ptolemaeo ufigrpdtd;

in boc tratbatu abinfuli fo'rmnm longitudinis nume-

tande imtium facimu.

A

RE

4

Latitudo lóci cft arcüs meridiani inter z-

quatorem & paralleluim per verticem loci trans-

E

euntem interceptus;

- Dato itaque patallelo loci datuv etiam latitudà

/)

ld Eflque aliitudo lort, eleyatióni peli perpetub a-

'qu.zmï ut ttiam fuprá dictum.

t zquatois,* -

/

Ef autcm latitudo duplex, Serealis qui

11

( EOR

nl

ïrerfuf- S.ep

tentrionem: & Auffralis qux verfus me-

AU

tidiem num'eratun

eteruss fuisï;.

enisdt, t

,

!

s ütfäCïtïä auteii éàm io*figitucïö quam la-

vinds d

titudo eft vel terrz totius, vel terrz cognitz : vel

certz retioriis, vcl párticularis alicujus loci; vel à

fs rer

i

(M

primo meridiano; vel à particulati aliquo loca

j n

"

numerata;

ynpym

]

l

l

jf

VH

I

Y

7; Unde düorümlocorum differentia ; tài

u

Longitudinis five Meridianorum, quàm Latitudiz

i

hisfive párallelorum zquatoris, oritur; quz ifi9-

!

n

Á

J

teícit; fi longitudinem vel latitudinem

i

minorem à miájore fub-

trahas;

iM

i

li

u !

Hacrrgusl PARS

"t

P!M

GE OGRAPHI ./£i

" j

$á

GEO:

l

610

PARs

h

ÜRURaDaMES setei , 7 ag m

642

M.

GEOGRAPHI,(E

TR

ürall

1

PARS

II.

feli

uDus.

DE DIMENSIONE GLOB[

zi l

TERRENI.

[ umrm!w

l

siltonom.

^

In dimetienda Terra tria confïdc.

/

v

«(o I

M

1pula l

randa funt ;

J [awlhjc (uiil

II

Menfürandum :

N E

24

Meníura; *

:rfllrï ;

LL

Menfurandi modus.

du 1

3.

UN 11 i

(as-

vilituat

e Menfurando.

$tul4, quon

L (f pl

Plura funt, quorum dimenfio in hac Geos

graphica fcientia quaritur ;

, hj m

I.

Perimeter, five ambitus maximi Circuli

at o

in Globo terreno.

. nj quor

5

--

Diameter & Semidiameter e]usdemæ

^ if d

A pl

3.

Area cu]ushbef circuli maximi.

ïu .&

NS UE

4. Paralleloriim zquatoris, miinorümque

anit iedecxmu

Circulorum perimeter, Diameter & Semidiameter.

V W fh?

s. Convexatotius globi terreni 1uperfïc1€s.

A& QU

6. Ejüsdem foliditasfive eraffities, trina di-

De hife ge

menfione conftans.

^M Cl5 tf

7*

Zonarum & climatum amphtuda.

t hb

$.

Cujuslibet regionis vel loci longitudo

wjmcumu[ f |

& latitudo.

9.

x*ï&humæ t

Duorum locorüm diftantia, cum ingra

H U? m*. ,Ql

IT

dibus, tam in milliaribus &c.

Cap. Il s f T

M

Gnonmþmæ».

644

w..—————-—-

-

m o NECOEEREM VR. ass

Car. II

|[

De Menfürain dimenfione globi ter-

rent aydhibenda.

LObl

"/I.Menfur*æ quibus globü terrenü metimqr funt;

j. Arcus cinulomw,qt*iorum quilibet, perin-

deuti in Aftronomia , Gradus 360. unus autem

| Con(de. |

eradus 60. fcrupula prima; &quodlibet primum

totidem fecunda continet, & fic porrp.

2. Milliatia Germanica Suevica ; bihprii

L

itinére definita.

,

» Milliaria Italica , five Romana prifca,

'quordm 8. Unum milliare Germanicum ; Lipfio

tefte, conftituunt;

4: . Stadia, quorum 8; Milliare Romanum

y mhac G

efficiunt;.64. Germanicum;

L

*

in ftadio compre-

L

Paffus, quorum 125

vart Circ

henduntur , 1000. in Milliari Romano i

6. Pedes, quorum 5. paffum faciunt;

ts

7. Pértica , -aliquot Pcdibus pro inftituto

yimi,

cujusq; gentis conftantes: uride decempeda, duo-

rtinorümqt

décempedz, fedecempedx denominantur.

Seimdanett

8. Vncia, five pollices Ql[] quorum i. iri

J iiipffäfigs.

uno pede funt;

i ao

IL De hifce meníuris notandum ; quod fi

Ke&tás lineas eis metiri velimus, linexfunt; longi-

| ]iïudo-

tudinem tantum habentes.

Si autem fuperficies

; lg

five areas metiamur, fuperficies Quadratz funt, in

longumi & latum zqualiter porre&z: $i denique

4am nf

Corpora iis metiri velimus , Corpora Cubica funt ;

$

ditatis.

2qualis longitudinis, latitudinis ac profur

Cap. IIL

CAP, Ho :

Ss 2

s

:

Panms I

644

—

—— —*M———l——*

Wlf uod qm

CaArPrur III

mæxbUS 4 ]

De Menfurandi modo

j

Modum menfurandi globum terrenum , ex

ji mi!b u

furidámentis fupra in Arithmetica & Geometria

jnin jfut.

pofitis, more Matheinaticis ufitato per Problema- :

"m Wf jl

ta trademus.

a g ij

4

»lbmm

PROsLüEMA L

" fmllmu.

Gradus æquatorls & cu;uscunque

)

P

Circuli] mágni in Milliaria Germanica

gindo Gradu

COnVCI tere,

ailinimque:

I.

w nato o

Smguhs eradibus Circuli ahcu]us Ma-

a i tv

gni, five coeleftis fïve terreftris, 1s. Milliaria Ger-

gl [ N

manica tefporidere; ab ar tificibus cominuniter fta-

, Gs (m l

I

tultur, Id vel inde patet: Qgia fi 15. Mi lliaribus

JS;r.

"

PI'OPIUS ad SCPtCDtI'IOlïelTl acced;mus polum Se

i quod P

ptentrlonalem uno gr*tdu altxus quam ante fUPI'æ

M dul

horizontem elevatüm dcprchendlmus.

Zs

Cum autem crebró non mtcgm tantuimi

?WMM

inilliaria, fed etiam milliariurn partes tractanda

óbveniant , fciendum nos Milliare dividere in 6o;

Vytiur Mi

fcrupula five minuta;

u& in partes vulgo ufitatas

d

h10

facile transmüxari pol

unt. Nam 30. Ícr. facient

dimidium milliáre : five iter horz uniusi 15. ejus

Teimetm

quartam partem ./* femiffei horz.

M HMH lll

3.

Converíurus itaque Gradus & fcrupula

gquatoris in Milliaria; & milliarium fexagefïmas.

th(h

1 Gradus & Scrupula multiplicet per i5.

TWJ

Osc

. Scrupula dividat per .

l

& has

)u

GEOGRAPHIA

645

———NN

ll

& & habebit quod quæüvcrat fi quotum Ícrupulo-

T

Mi

rum Milliaribus adjecerit. e. g

Gradus equatoris

E

t

[.J

[

17. 43.

-

-

( Quit faciunt Milliaria? — -

B2

!

| pudis 17. in 15. fiunt. Mill.

-

—

-

—

2jjfe

"MW

Du lis 4. 42.in i5 fiunt Scv. Mill.

-

—

ó64.

szbus pert óo. divifis ; quotus erit Mill, 10. Refid. 45.

Summa ergo lelmrtum

[.4

-

[..J

-

26j. 45.

Siye 2 unius milliaris.

ia

NorTA.

T

Si quando Gradus & Scrupula xquatoris in Mil-

liatia , mllharumquc Scrupula multiplicanda veniant,

Ui d u]us k

eadem fere ratio cít ; quz Multiplicationis Graduum &

Scrupulorum in fei mvtccm.

Nam

u lus C

"a

[ Miliiaria"]

- Sidu- ", Gradus

j

^ Mill,

DW IWH l

catut

»Gradus 4 in 7Scr. 1

4 prove- ( prima

KM ll

um y Is hi um

Acq

Scr. L

L J Scr. f.

L,munt

Lfecunda j

Á wn'

j

!

1

id quod apices additi o&cndunt

Mill.

Scr /

qnatm

e g. Sin? ducendt& - -

e

L

-

5-

IT

o

4

at

-

-

-

-

*

6.

In &quAtorss

'77.

u

/

t

Producuntur Mill

-

m

-

34-

T

32*

11]

PRosrLEMA IL

:rf

] h

ïL*

Perimetrum five ambitum Globi

terreni in Miliiaribus 1nvcn1rc-

j

m

thf

Cum perimeter fit göo. Grad, dic

u

Gr. efhicit Mill, Qd. Grad.

)uj

T -

IS.

360.

B& $400. Mill

| PCI

15*

PRo-

$5 3

6H

Pans Í

/

646

um reea MeIVRUME TURCPaeeraA, rsectraneceem VRT ENm 0 oTU M us aeeaE DIMEUIODUPNUM) UntoT a gpon

A"ur m ch

&)(J

—

CD

i

E

f. ghucett

1

Z

—

(v

b9

V

h

me d

-

:-:;

7

z

E

"8

a

t 4

um

EO

P40

:

-

i

*

E

—

E tf

aE

——

E7

GEE

—

I.

bDIA

ETA7

LM

— J

-

yy dfan

VA

Se m

ä

Qt&"?»ï&

&^

zM

h æqüäforCJ

6 YTY

aMIT

JU) qui C

"h

EE

— AU x

—

E*

E

AU r

9001)

siuqui

PROBLEMA III.

Diametrum & Semidiametrum Glo.-

aï atort &

bi terreni 10 milliaribus inveftigarce.

205 QUX "p p

avedintan

Per fupcrlora Pr oblemata Geometrica Hat

Ut ad ita Mill.

4hla u

ï

--

7-5400

m l -xq ürit

ia-

1718

11

metrum terra;

LaQudrant

f(ï d

Cujus dimidium 8

)/!1

.eft e)usdcmScmldnmeter. zi dl

Ad vitandas autem fractiones rotunditatis gratia

Mt

fumi folent pro Diametro - - 1:720.

hu]us fti

—

5 mwm

pro Seimidiametro

86o. Mill

xmu $ t0tUS

PROBrEMA IV

A Sfare

Arcam Circuli maximi in 010bo tcr

' sE incm

reno inquirere.

—

-

At

T

i

Ex Circumferentia

$400.

Dimidium Circumferentie

-

—

109

läs

j

ducatut

1]

,

GEOGRAPHIZ.

647

——N*

us Upuecum AMGRSNUR

3

-

ducatur in Setni

diam—etrum-

860.

ä

-

-

-

Et producetur area

2322000.

:

Y

ij

Milliarium germanicorum quadratorum.

a

[

PaRorsEMA V,

Data diftantia alicujus Circuli mino-

ris ab equatore , five ejusdem zquatoris

ä

párallelo; ejus Semidiametrum; & ex Se-

midiametro Circumferentiam addifcere,

o

|

iil

in gtädibus, qualium zquator habet. 360.

ilume

Ab zquatore enim verfus utrumque polum

[

vimmut

innumeri concipi pofïunt Paralleli , quorum ab

WG'W"

zquatore diftantiam patefacit, latitudo loct, vel al-

titudo Poli quz quantitate conventunt,

Ut ergó 1. acquiratur talis paralleli Semidiamcter.

o

/

|

1 à Quadrante Circuli - - - 89. 6o.

uaH"

aufer datum parallelum. eg.-- -

98. 34.

Remanent

-

-

-

-

-

-

-—

-

4t. 26.

$. Hujus refidui quzre fnnum - 66174.

qui eft Semidiameter quafiti paralleli in portibus,

W IL

-

-

-

-

quarum finus totus eft

IOOQQO.

ul W

Il Si fcire lubeat, quot gradus zquatoris

talis parallelus in circumferentia fa comprehédat;

n

Fiat

i

ad Grad.

Q

/

Ut finus totus l ad Gr. l Ita finus datus l

1Q0cooo.

| 36o. |

66174.

|238...15.

af

ductis

S)s 4

1

648

6r0€

—*

Pans IL

MMP UAR

'lïho( (Imdam

. Dudis enim 66174. in 360. & per

EO

0000,

divifis, remanent 22640. quz in 6o. ducta,

dl

& rur.

.qiilra

fus per 100000.

.

divifa dant fcrupula .. gradibu;

adharentia,

gl

j ib u

PRosLEMA VI,

E

Circum

z

:

gno ml

ferentiam graduum talis pa-

ralleli in Milliaria convertere.

j

hat

I,

CModu.

R

qu nput

—

)

Gradus & fcrupula.Circumferentiz perpro-

blema antecedens inventz, duc in 15. & proveniet

I

eadem circumferentia in milliaribus. . Sic zsge .I,i-.

T.

UT

in1s. ducta Prodqgun;,Milliafia 3573-15-

2

CModtus ,

mITUT.

Fiat ut finus totus

ad Mill, | Ita finus datus

IQQOOO:

D "

949

66174?,

MT

l

ad Mill. 3573 z; |

t w

PronrtrMA VIL

I

Unus talis paralle

i

li gradus , quot

Milliaria cfficiat fcire.

ln D

l

U; Gradüs | ad Mill., :

Ita Gradus

ad Mill.

L

360.

3573* ?3*

:

I.

|

9

ii

6O

bx—

divifis enim 3573. per 360. proveniunt in quoto 9.

LIS

remaneutibus 33 qtlibus per 6o. multiplicatis, &

/

/

L

per36o. ulterius divifis, producuntur $5. vel $6.

BLITM

Milliaribus; inþegris adhzrentia,

Ex hoc

J

Gr OGRAPHIA,

—

649

lr((

N

fi)

Ex hoc fundamento extruitur tabula. Geogra-

bica, qux fub finem tabularum annexa eft, often-

)

dens, quot Milliaria uni gradul inuno quov1s pa-

rallelo competant ;

ul paralleh quldcm mtegrls

J

tantum gradibus numcrantur,

Quod fi veró ali-

cui parallelo fcrupula adhærcmt, poteft nihilomi-

o

i[

l

j

nus numerus mllharlum , uni

Pe)

'radui refponden—

hh

W

tium, cx illa tabula erui, adhibita parte Proportio-

u

nli, cujus 1nqu1rendæ modum exemplo mon-

TUb

M.

M

ftrabo.

*) &lex li

L

ExEMPLUM.

^

o /

UM

1

n

In Parallelo nobis verticali - - - -

48. 34.

T

)

Quet milliatia uni gradui ve[ondent ?

Mill. /

;W

B.

| [ 'ID*J'U)

Pamllelm 48. dat uni gradui - - i. z.

/

| (

Áini

11

Patallelus 49

9.

$?.

-

[.J

-

.*

[]

-

0.

12,

Differentia 1, vel 6o.

Y

TEU

Dico Ergo.

qP aV

jl

j

jlMi

Minuta. — Decrefcunt: Quantum minuta ?

"

Mi

/

/

/

60.

12,

u

34-

| W*i

[

/

//

u

Fada opevatione , provenmnt é6. 38. Milliarum

:(

' Mill.

/

v u &UP ,

- abjicienda ex

-

L d

-

[ 4

€s

10.

2,

Er fic uni geadui in boc Parall, competunt

9. $6.

$s 5

P

QUi

»

N

6:

650

PaARSs

II.

t

P

H us

PROBLEMA VIII.

if

Semidiametrum paralleli in Milliaria

mutare ;

Fiat

j;orumï H

Ut finustotus

ad Mill.

ItaSemidiamer

ad Mill,

jltit d.

IOOQOO0.

860.

66174,

|

5699&ce

jLigat alb

a -

PROBLEMA

I

d Milari

Convexam totius Globi terreni fü-

wilo Donz t

,

erficiem in milliaribus concludere.

b d

Aream Circuli maximi Mill.| 2322000,

Dlhait poà

duc in

-

-

-

tandant

Et prodibit convex

; ü;pergcigä I;Iill.- 9;&3000.

X

;mukipücataper

PROBLEMA

X.

aMl -

T? mégelog cCpoqeyx2r "hie z , totam

aünem f m

eraffitiem five foliditatem globi terreni

atormia,

in milliaribus Cubicis indagare.

t dl

1.

Aream Circuli maximi - 2322000,

Aondnn

-

-

-

-

-

duc in diametrum

17 20.

Á ülntum Poi

Ut fiant

-

-

-

-

-

—

n

39938940009.

2.

Hoc numero divifo per 3.

»

proveniunt

-

-

-

-

-

-

1331280000.,

M .

inc'fub

3

Hujus duplum, nempe 2662560000.

ïngfl&üä $

elt totaglobi terreni Craffities in milliaribus Ger-

tiug -

manicis cubicis.

"C tlf l

TP

PROBLEMA XL

l

MUA cün

" Zonarum amplitudinem determi-

nare in Milliaribus.

n

A

;

T

I. Zamg

lüumq

l

GroRGAPHIAX,

651

—NK

— À

Lj

E

L Zame torrzdæ.

h)

n

Affumamus rotunditatis gratia dlüaütlam

,'UJN

;roplcorum ab equatore Kepleuanam,

[^)

/

al

Quam ftatuit eie. v u- s c o M D

)u

Inter fe i 1g1tur diftanrtropidi - - -

27:

O,

-

—

-

-

E

-

-

ui ducti in

155

Conficiunt Milliaria

-

-

-

-

-

TO0$ qu-

t

eftlatitudo Zonz torrida.

W

M

d

2. Zone« frig ida.

1

0

l

Diftantia polaris Circuli àápolo mundi ea-

Al

dem eft cum diftantia tropicorum ab zquatore ,

)

[8|

l, /'

M

—

-

-

-

-

-

-

-

--

nempe

13. 30.

—

-

j

kït

(Læmultlphcata petoee9 9

—

-

-

-

-

$-

L

Efhicit Milliaria

-

d !

Latitudinem fc. unius Zonæ fmgxdæ, fubduplam

m nont Em

Zonz torridg.

uU

3. Zon94 temperam.

,w/*

WWW

L Aquadrante Circuli - - - - 89. 6o.

a

aufer diftantiam polaris &Poh -7 -7 2$5* 3O$

.-

—

jn

LA

Rehnquuntur p d

z.

Hinc fubuahe dlüanuam Trop1c1 ab

n

—

&quatore

-—

-

-

*

-

-

-

23. 30-

ÍMI

Remanet -

-

-

-

-

-

-

TO Md

4

Quz ductain

-

-

—

-

—

-

..I.Eæ*

w

i

ciunt latitudinem Zonæ temperatz

645- Mill,

PRoBLEMA XIL.

Hm

n

Inquo climate aliquis locus pofitus

t

fit, ex fententia Veterum fcire, data diei

Qil

cm di

lon giflimi quantitatee

À data

j

6H

652

Pans. If

—

—

F

sl

**———.

-—

-

gl

À data quantitate dici. e, g. hor.

16.

J(lcühoras ]

auferdiem equi noctialem , fivehoras. — . p

-

[O lh

'.Exceffum fivedifferentiam , qua eft hor.

4.

P107

Duphca ut fiant

-—

--

—

—

-

[

--

8.

-

Di gECl)P[

Hinc abjecta unitas relinquit

7*

Clima fcilicet quæfxtum.

1l*flglmml q

PRosLzRMA XIII.

; Ql jfati;

ütclm

Dato climate medium cjus parallc.

lum mvefhgale-

poïl OTCU

comþ?f [

1. Clima datum: e.g. 7. duplica utüant, 14,

2. Huicadjicetria,utfiant - - - - - t7.

u I E o i E .

l 'Iïïüm Quf

ui eft medius parallelus climatis

LuLP tmom

aquo medio parallelo , primus & tertius unitate

. D L&

Íemper diftant , funtquc paralleli feptxmx climatis,

16. 17. 18.

u&quc féndü

Jaíls dclæqm

PRosLEMA XIV

w. NENITS rchv

Dato viciffim medio Parallelo, cujus

y Ht ïc.ffu

numerus femper impar cít, clima in-

venire.

It qu i

LUl

A parallelo medio, e. g.

3

w 1 üferenta

abjice

-

-

[L]

-

-

ut fiant -

u

nwmus C&

Refidui dimidium eft clima quafitum

0 |

PRoBLEMA XV

IN j

Dato quocunque cujuscunque cli-

36

matis paralleio, quantitatem diei longis-

fimifüb illo parallelo indicare.

Utnttmp 6

A parallclo c. g. 22. unitatem abjice, ut fint zï

9 hqu IN

|

Refiduum hoc 21. per 4 divide, eruntque — 5z-

Huic

M 16' SCu

1

"w

GEOGRAPHIA.

655

l

| oU

i;ïuic Quoto adjicel;()ras nurxcH. . 1

"

M

1

l

& produces horas 17. ?. five. 15. longiffimi dieifub

l

2

I

þgra.llelo' P

PRoBLEMA XV.

:

Data Ecliptice obliquitate, & certà

hl

diei longiffimi quantitate, in horis inte-

U

gris, dimidiatis, horarum quadrantibus

( prout climara diftribui folent ) altitudi-

Kl

niem poli inveftigare cui data diei longi-

"AMutia, 1

tudo competit,

o

-

LLPES

7

L Afï;umatu; Eclipticæ obliquitas* 23. 3L:

-

«]ü

CWA

Ejusque tangens - - -

3516.

2.

Datus

:16. 30;

j ia des

fit dies Iongifïï;nus hor

Temþuäquä féemidiurnuni hor. - - - 8. z.

O.

Bu

Et femiffis diei equinoctialishor. - - - 6.

H'

'('&i fubtractus; relinquit exceffum hor.

2, 1.

hr

UC

i

3 Hicexceffus convertendus eft in tempo-

"d

o

/

fäæquatorïs , quz fui o 409 33. 45

......

Quz funt differentia Afcenfionalis illius diei.

-

u-

5

-

-

-

Jl

Cujusfinus eft. -

53237*

/

Diro Ergà

wy

Ut tängcns 23. 31

ad fïnum' ! Ita finus totus

T

tf

N

43516;

|

3557*

IOPOOQ.

[*]

/

I

i

ád tangentem 127670. Cujus arcus s1. -56; eft al..

jv

wlï

M

titudo poli ejus loci, quo dies longiffima eft horá-

j )

!

ff

[b

^

, U

ium 16, 30,

PRö—:

UT

PARS TÍ;

— "

654

v

—— ——X

—'—S

fm dUO 1063

PROBLF.MA XVII

Ó

"mO

mamü

Data altitudine poli ad Principium

& finem climatis, ejus amplitudinem ir-

Y1,

Venire.

G o

i m

In climate óclavo altiiudo po/z esl

C 1001 lonïh

o

p

—

—

Sub parallelo tertio, in fine

53

mFOAlS |

Sub primó, in climatis principio.

—

——

jo

st

; dio rtO

—

-3

Quarum differentia eft . -

o

ag s iffer

Quz faciunt Milliaria

-

-

—

-

4j

1

gt

ampl:tudmcm Íc. climatis octavi.

P1031

PROSr1EMA XVIIL

frloneitd

Longitudinem cujusque locià primo

ttmpori V

meridiano, vel duorum à fe inviceni ins

| Lonp d

dagare.

l

í. In gloäa terreftri.

P iE U T

Locum datum meridiano fub;xce & punctuiri

um

1

Ícétionis meridiani & &quatoris longïtudmemloci

QU PCT GA

tui monítrabit.

t ( mm

