i utroguc Calendatrio indagar»c.

s mids d -

d. Pro pa[chate anni Iuliani,

gt a ff;-

hii

i Cum litera Domixïiqalig que etiam prze-

Eögüqfcd

ida eft, ingredere tabulam fequentem;

r

1. incellula Aurei numeri; cui litera doiniz

fiücalis praícripta ; quare aureum anni tui nus

imerüm.;

p

3*

In quà numierorum 'ferïe aureum numés

rüm reperifti ; illius € regione ; füb titulo Pafcha ;

iivenies irienfem & diem pafchatiS celebrandi;

j

à; Pro pafchate anni Gr;*gaäimi.-

-

Éadem prorfus méthodus eft, nifi quod loco

^

àurei numeti; fümendx funt Epacte annt Gregos

i

tiani; füb literà dominicali;& titulo Epactarum;

Oo

TABU-

j

n

$79

ASTRONOMIJE

l/

" DW

TABULA PASCHALIS

lat.

(gobits

Dpom.

1Aur. Num. | Epace 1 Pafrln. l

mnccni

5. 13. 16

23- ls. 19

Mart.

puro

:

) numcto

18.16. 15.13,I2

Apr.

2.

1. 10.15.18.

Io. 8. 7.$

[

jnat

A.

|I 4 99.1Z

' Apr.

9«

3. 6, il. 14^ 17

44

z. 29

Apr.

IG

gpis 4fro

8.19:

*

L

27,26. 24.

Apr

23.

; It

R st

|

2.5. 134 16

| 23. 21* 19

18,

Mart.

27

n

16. 1$. 13. 12«

Apr.

3!

4s 7 IO. 15. I7*

ie]

I.Bn

* 1, 9- 12, I7*

Io.. 8, 7.5. 4« * À prs

3«6. 11. I4.

1.29.27.26. lApr.

17

ia C

i

[RJ

! Apr.

24

Jl

8. 19,.

2. $. IO. 13. 16

zi 19.

18.

; Mart.

28.

OX.J, 4;

-1$,13-12440 Apr

44 7. 15. 18

IÉ

; Eal

C.

$£ p 6. 9. 124 17

*

; Apr

5*

Il. 14- 19

T

5:"!.

l.

Apr.

18

Vill)

CZU) QL

—

Q b 90 * p

h

Apr

d Domt

8

Mart.

22

|

Picut

;-

La x,., e

19, 18. 16,

Mart,

29

19. 13

5.

l

AC CODUOR

p. i4

;;

I2. 1$. 18.

15. 13« 12. O. -Apr

6. 9. 1T.

LEPYESST 4-....-;Apl'1

IZ

n nvcn

ï

I'*'g "7 6 74 APra

19

J

8.11. 14. 19:

1 Qu

16,

z3

Mart.

23«

* Mitto

| 21.19.18.16.15 ! Mait.

30.

IO

3 18,

) Vocemk

É.

äï

4. 7417

19-

13. 12.. 10, 8.

: Apr.

W dont &

6. 9. 14. 17

T. $5 4

APF.

13

zo

intrfhm A

IE

3* 8. 1J. 19*

29 .27.26.24. ) A pr

&3- E.

Mart.

f. Ed

$:16.

Mart

3f

, T-10. 13. 18

*

'19. 18. 16. I$

70

Fhm

y.

? lo 40 12, ',

: 13. 12. 10. 8, T. : Apr.

8 D()mmj

$4« 2. 1.

Apr.

1.

3. 6. 9. 14. IT-

! 29.277.26.24* Apr.

2l

d

8 tf1 19

2:3. Z1.

Mart.

- 2$*

j-13.16

|

I.

EL]

)

2. 7.10. 18

19.18.16-1$.13

Apr.

8.

l

[l

L

G

» 1. 4e 9. 12« I$*

1 12, IO-. $. 7-

! Apr

j T

$. 4. 21 29- Apr.

1$.

3. .6, 14. 17»

Apr

-^

8. 1. 19

27,26.24

/

M

—

—N

ia

| PRAxis ET üsüs'

579

U

PROBLEMA AX X.

M *]m

Cognitis t Litera Dominicalii 2,

l

àureo numero ; 3. fefto pafchatis, 4. &

:

Nativitatis Chrifti,immutabiliter 25, De.

!

cembris affixo ; c&tera totius anni feíta

——

!

ler !

|

»

k

defignare; integrümque Calendarium

Wl

adornare.

TAT

l

TT M

)!

I.

'.:..Jlï

n

)

Natalem Chrifti proxime antecedunt Domi-

M i

hice IV, IIL II. T.

Adventus dictz,;

? ] Mmu :

lI.

)

t M

? IAQ(. *

t Eandem fequitur Dorninicá , poft Na-

Mi d

tivitater vocata; qui nulla eft, fi ipfe Chrifti na-

'

ht

talis dies in Dominicam incidat;

M

2. Pafchatis feftum proxime fequuntur Dos

( M 2

h

imiriice ; ex cantionibiis; ritibusq; Vetéris Ecclefiz

[i

denominatz, hoc modo ;

[

i. Quafi modo gezïiti; : jubiiate;

y

2. Mifericordias:

4. Cantate;

T Yi

u

$. Vocem Jucunditatis ; alids etian Dom;

1

!

Kogationum & crucis dica ; cujus fería $. cele-

ratur feftum Afcenfionis Chrifti i coelos,

V

|

. 6. Exaudi

[

!

jl

7. Feftum pentecoff&s, Íeu miffionis Sp. S.

ï

"

8. Dominica S. Trinitatis,

quam fequuntur'

"

Doóminica poft'Trinitatis T. II.

n

ró numerahdo usque; ad i. Dominicam Adventus;

|

p

i

N

Idem Pafchatis feftum proximé antece-

dunt fequ

entes Dominicz ;

j

|

Qo 2

Domt:

:

AsSTRONOMIJE

x

580

p

— as MM — M EED, agmsntcsemett gt n rR

h Dömini-ca Pal

marum;

2, Judica

iil

10 Ofum

fl

3, Latare

4. Oculi

Fv

: pn)

Ho(lUlmf (

s; Reminifcere

6. Invocavit , fie

7. Efto mihi,five Quin- — Quadrag.fima.

] gnd]Ol ]

L,hUi(

quageüma;

ï':revoïuim&nct

8. Sexagcüma.,-

9. Sepfüageüma.

n

.

at

? janüafii' die celebratur feftum.Circumci-

: :odhsimcrd eEet

fionis Chrifti , incipitqué niovüs aiinus;

;;zrevocarmr,u a

Hunc dieri fequitur interdum Dom

ïnica,Bo&

"lf

folo tiomine gauderis , quod Dominica /poft Cir-

E

al

A fdoram

cuincifionis appellatur: qu& nulli eft 1 Circumfio-

i ;n

nis feftam ia diem doiminicum , vel feriam hebdoz

r gt o

fnádis fecuhdam itcidat, Sexto die Januarii agitur

quorumnom

feftum Epjpl-ianiorüm ; xrpllgö ttium Regum. Hoc

2 äi()n

iþurcaut.

isque ad Domiricam feptuagefimam Íequuntur

*

:

Dominicz, quz ab hoc fefto dicuntur r; 2. 3. poff

Epiphanibrum ; quárum igterdüm plures , inter-

3ee

duni pauciores funt , prout pafchatis feftuni cite-

y

M

tiüs vel ulteriüs cft.

Defïgmtis itaque Ànn

i Juliani vel Gregoffallï.i,

Chron

Menfibüs cá fuis diebus,quos vel Cotuunis;vel Bif

L "l

fextilis annu$ requirit ; feftisque tam mobilibus

quam immobilibus ; quz modó, & fuprá etidm e-

at

ward, uj

numeraviínus ; compctentibus diebus adícri

pti$

[

1

czteris etiam diebus conívetis. fuis ubique obviis

[ aquuid :

nominibus., impofitis ; Integtam totius arini Ephe-

MHj

meridem five Calendarium, vel Almanacli, ut Ara-

pf

bes vocant, hoc eft , Numerationem àc diftribu-

DT

tionem dierum defcripferis; cui eruditiores, omi-

h W:WM

fis Aftro«

!

N

PRAxis ET Usus.

———Q

E sss

————unEaÜ C ÓDPUPONEUNUS Uumou) O snenent TOR

v 581

!j

[

l

AL

u

fï; A&rölogqfum vanitatibus , motus coeläfï:es ad-—

ijcere poflunt,'

i

f

Hocigitur Computi Ecclefiaftici , ut vocant;

*

Mg)

Compendiolü,huic ChronologizAftronomicz ad-

jügere voluim?,ne utilis ac neceffaria hzc doctrina,

d-

n

«t

t5

(quz olim prima puerigiæ inScholis propofita fui

&ab Ecclefiafticis perfonis omninó requirebatur, )

tridnn (f

prorfus intercideret , fed quafi poftliminió in fcho-

TET

lm

las revocaretur , illas præfcrtim, in quibus juven-

Ul

Dimar

tus ad Ecclefiz munia olim obeunda eruditur. INec

Deniagil

;

enim laudabile eft ,' Epifcopum vel Presbyterum

M r

Ecclefiz, feftorum ordinandorum rationem igno-

, iab

rare; hancque doctrinam à folis Aftrologis pe-

aäic]ammü g

tere , quorum non nulli ineptiffimis nugis eam Íc-

.

t Reggm. ,

dc confpurcaut.

vdnar k

Bcinrh )f

v-;w«'

yirs,

TU f

APPENDIX.

fsl

De

Chronologia Hiftorica.

i

muls

yyt

011

I

Y Empus eff menfura , ffve numerus ordinis

.4c faccefizonis verum geflarum. Vt igitur

i

fu"'i*

Til

yanum esl , ab[lratiis numerts occupari , mifí

il

j

I

güï

futfit aliquid quod numeretury Ia temporum

d

cognitio flerilis ac infrug! fevaeft , uifi rebus in

J

vowmm |

tham( U

tempore geflts etiam accom modetur,

Hinc nata eit Chronologia Hifloríca quà »

acrüW"

res [uts , quibus geff« fant , temporibus ( tem-

Qo3

pos

(H

581

ÁPPENDIX

$

—

//,

p rebus h/ligmtur». Hanc multi .pra'/ixe tra.

É (40T

(lant,. Nos ne nuda duntaxat Lemporis. con.

"

i

a

templatione mos defatizaffe videamur ,ut fupra

10

lo

Epochbas quasdam, unde tempora ffuant, recen-

PT

fuimuss ita nuuc fututma capita totitus Chro-

;;int;rval!a j

mologie breviter per[Iringemuss ut. T yrones

gyt

certas quafí claftes babeant , ad.quas quicquid

i hP[u P |

i bifloriaruma leitin

P

ï;deatadyifpi

€ illa accz:rrit, rgfem

/

pofíimt. —

ïm w

E3] enim temporis a'etemiimtia, ua

J aadjin

» anima Hifforiarum, ffne quafabulis quáa Hi-

Jflorim fmtliores fumt. Vndevetl Tatianusin.

a r

ynt hr

quit ^ ag cis aïa'uvo'agwrag &gW, f 153:/ zgämv.

g, qui

&vayeaæä, 'aracgä TOUTOI GU T Tüg i?ogïas

n

àAzSO«ay QUvar«u,

TED)

Incipemus autem 4 Protoplaffarnm lapfas

s Aordun

qui Hebdomadi Creationis Mundaue in $cri-

bt x

ptura [acraimmediate fubjungitur: Vnde Mo-

E t M

fes Tempora fua dedaxi[ä videtur ,ille ounium

, n

ff

Hifforicorum , quorum feripta ad nos pervene-

ii i

vUpt , primts atque veraciffimus , ut qui varà

ii

amöfaærag o?,.yfau Qpepesvoc fna feripftt.

* Aftnj

J CA5 utemur 'vu/gö nottá Iuliants, quos

p d

gamen in primis mundi feculis non À Calendis

itm W N

lanuarii, Jed 4 fine antecedentis OGlobris more

Mi

Tuncufitato incboamus

Cimy uj j

t Babylom

Seguitulï igitur

CaAPuT

j

CuRoNOLOGICA.

285

"m

—

EE

[ nsmemd

:

Nj m!t'xzä,

CAPuï; I.

Anni

Anni

Nj I .

Interval- | Mundi

Quo univerfus omni-

colle&ti

LT fW

um feculorum decurfus , à |lorum

ht

'

Protoplaf)corum lapfu us-

LT

que ad noftra tempora in

x intervalla diftribuitur,

Ms MT

Sunt autem

Ut

,

LA lapfu ProtoplaPto-;

Wtl t

!

j

I

rum ad Cataclyfmum,üve di-

luvi.um univerfale finitum ,

anat

:

1656z

16567

UM

l

!

M

2. A cataclyfmo ad £zejy-

l]l

äu/ziqu

yiAlav , five primam ..promif-

t Ta!äanw

fionem de Chrifto, Abraha-

), t

!h

mo factam, ejusque vocatio-

j u

neminterram Canaan.

367.

20232

3. Ab e'z:ra'yye)u'aa & Vo-

catione Abrahamiad Exitum

:aMrm/qïv

ldu i d

Mraelitarum ex Aegypto; le-

"]

gemque per Mofen datam.

. 4.. Ab exitu hoc; ad jacta

49 z4sfä-

T.

fundamenta templi Hierofo-

"

lymitani, à Salomone ex-

-MW

ul ï di

tructi.

479

39312

J

1

i

$. A fundato Templo ad

primam deftru&tionem cjus-

l MW:F

4f :3 CM

dem per Nebucadnezarem

!

[

J

7)

M

l

Babyloniorum Regem fa-

T u

!.

&am, unde initium Captivi-

tzis Dabylonice

ï4wä l359

6-

-

I

Oo 4

W

bn

$84

APPENDIX

—— À

Mm.

(at

6 À CaptivitateB

abyloni-

Anni

Anni

€a ad ejusdem folutionem £

|

Mundi

Mi in

Interval-

n li

Cyl'O ,

primo Perfarum XRegc

lorum,

collecti

l

j

T

factam

j

]i

NB.

65?-

| 4245

, ürbutu

(Scriptura Sacra Captivitati Ra

bylonicz 70. annosattribuit ; Sed

Intelligit annos nyfticos Iubileo

rum & Sabbathicorum proprios,

dierum 345. quorum annorum 7o.

J

confttuüt Iulianos annos tantum

)

ld

65. 3:)

i

Vr

7: :

foluta Captivitate ad

at (Am

edictà Darii Nothi, Perfarum

W p

À

PU

R.egis, de Templo & urbe re-

»(h

ftaurandis.

nS,—;-,

34

,

8. Abedicto Darii Nothi

ad paffionem Chrifti,

3996-;;.

;

45

9. Apaffione Chriftiad in-

n ä:w's l

itium belli Judaici, quod anno

ii us

Epochz Chriftianz 67. ceepit.

33

40252-

^il

10. Àb initio belli Judaici

;rotopï&ommæ

ad finem anni Epochz Chri-

ftiana 1652.

16rs-

älmm.(]en.g.

1'585ä.

Gu

Ut

l

Lt d

luj,

Wt

MUU

3m€. QP' Hlö

G;a . Il,

"Quf LT

CHROoNOLOGICA.

$85

NN—.

p

hi, hi

C A P. I!I. |

Anni

Anni.

E

li

"Primum intervallum á|Interval-;Mundi

T d

ls

f

Lapfa Protoplaftorum ad . di. lorum |collecti

k w

luvitim , in breviores articu-

los diftributum.

^

Seth

" A dami

I30.

130,

Enos

Seth

IoS.

235-

Cainan

Enos

LJ

90

x

Malaleel

nafci-

Cainan

O.

395*

ared

|

tur

! Malaleel

65.

460.

Henoch

Anno

ared

622..

162.

Mathufalé | ztagis | Henoch |

65.

687.

rj

Lamech

Mathufalé

187

874

J

D

j

Noah

|

J Lamech,

182.

| 1056.

Wi

|

Anno ätaiis Noächi ccepit

$991.

165:2

diluyium , durans annum;

I,

I.

«;

)

Undefufna annorü fit à Lapfu

protoplaftorum ad diluvium fi-

nitum, Gen. 5.

1656£

LU

j

i

Carur III.

Explicatio II Intervalli

& diluvio advocationem Abra-

baini.

Hoc intervallum fimiliterper

&tates patriarcharum explicatur

Genef, cap. rr. & 12. quod tali

i

Schemate proPon? Pot&-: "

[ Arp'm«

(

APPÉNDIX

——

at n aA

1l"udlpr

f)

Anni

veo

Anni

T

Interval-

|

Mundi

collecti

vafüS HI

Arphaxad nafcitur an-lorum

5

no à diluvio finito

L4J

1659

FTL

-ï

Sale :

35*

1694.

Fiuortnten

f Arpl&aiad

j r

Eber

Sale

30

1724.

( AT

«

Peleg

l Eber

34

1758.

r'q

l

]

Mrst

f

30.

1788.

f

;

Regu

nafci-7 Peleg

«f 4b

Sarug

tur anr

Regu

9

1820.

ia

entum

Nachor

Sarug

30.

1850.

f AL

ï

'Thare

29.

tatis l, Nachor

1879.

urxö

y.m, Ltl

n

Abraham

79.

1949.

f

;ï

! Thare

QOT

Evocatus autem fuit A-

Fuic

braham, accepta promiffione

il il

deChrifto,ex patria fua in ter-

lqutut

ram Canaan, Anno ztatis fux

75

tusme

hinc fumma fit;

367.

20232

atmo Aprih

NB.

t as

V Ts

Quidam.Abrahainum non 7o. fed 150. anno patrís

"Thare, nztum effe ftatuunt: Sed perperant, Nam

nl D

1. Nullo Scripture teftimonio id firmare poffünt ,

teedt r

fed folummodó ambigua & dubia ratiocinationc ex nar-

ratione Stephani Ator. 7, dcfum

M

tcm modo

pta- nituntur, Hoc au-

l b&(

z. Cumab ztate. Abrahami omnis fequens Chro-

fl f

nologia biblica dependeat, tota ejus Certitudo labaftit,

Lt

fi 3 7o. anno Thare, quo Abrahamum Scriptura natum

innuit, recedamvs,

TUftm crc

Nam illius 13o. anni Thare, nulla litera meminit

;' Stt

Scriptura , quod Abrahamus illo natus fit.

3.

i miraculi loco habuit,cum á Deo audixet,

purM

€xci^

W g,

fibi Centenario naíciturum filium : que admiratio

tata

"Hf

CHRONOLOGICA,

———

L.

587

In |

tata apud ipfum non fuiffet , fii

li

P

fe à patre centum annos

longe fupcrgrcffo genitus fuiffet.

Dervd X

d

Carrur V,

QU

Exegefis III. Intervalli, 4 vocatione Abra-

hat ad exitum Hfraelitarum ex. Aegypto, -

ï

)

A*ï

Legemg'g latam.

Hujus intervalli principium ac finem , ipfa fcri-

ptura facra determinat, ejusque fummam expri--

hi

j

n

mit , quod fuerit annorum 450. numerando íc. à

]

promiffione Abrahamo facta , anno atatis fuz 75.

l

ä

Ol

usque ad exitum ex Aegy.pto ; vel pauló poft latam

legem, Ita enimlegimus in Epiftola Pauli ad Gala-

99.

5

Ol

L

tas cap. 13. Legein post annos 430. à promifitone Abvae

bhaino fatta demum copife.

Huic teftimonio Paulino confentit etiam

)

Mofes, qui Exodi 12. fcribit ; Habitationem filiorum

lfrael, qua manferint in Aegypto, fuiffe 450. annorum.

)0

Quibus verbis, quod etiam tempus peregri-

f

; n

)

nationts Abrahemi, [faaci ac Jacobi in terra Ca-

naan, & vicinis locis comprehendatur

I.

'Teftis nobis omni exceptione major Á-

p

sttiti Xim

poftolus Paulus cft, qui hos 430. annog, nonab

m

;.

ingreffu Hraclitarum in ZEgyptum , fed à

prim:—t

gj

t BA

promiffione Abrahamo factà repetit,

?

a "

-

Ipfe etiam Deus,non modó pbf'cerorum

llf

Á

quws Ch

Jacobi, five Ifraelitarum , fed etiam Abrahami &

,rumdo W

laaci avorum peregrinationem , fpacio 400. an-

g

norum circiter 1ncludit. Gen. 15.

'*v.

3*

Sic ctiam Grzcz verfionis auctores pe

j, ii

regrinationem Abrahamidarum tam in Canaan,

T

i

quàm in 4Egypto his 430. annis includunt , Exodi

m

"

" a

V. 4. procul dtibio ex antiqua & cetta traditione ,

"ut te«

APPENDIX.

598

at !

ad!

þt 'tle'merrarrilumï fit, quoä non nulli-'fäc",iunt , €os m-

,J

j

g

minis falfi arguere.

4.

Quibus etiam accedit Tofephi au&ori.

1

M 33

tas, qui Antiquit. lib. 2. c. 13. à defcenfu Jacobi in

W)

jj r

JEgyptum, ad exitum Ifraélttarum numerat annos

n

215. Unde fequitur, refiduos annos 215. peregri-

Ài

L

nation! Abrabami,Ifaaci , & Jacobi in terra Ca-

naan tribuendos,

, m

j

$. Quodtandemetíam ipfius Scripturz cal..

culus evincit.

Cahat enim avus Mofis , qui cum

Wtäimigr:rlonem]aco

:."uï:lbyonmiam u

Jacobo in ZEgyptum defcendit , vixit annos 133,

Ejus filius. Amram. mortuus eft anno atatis 177,

i

l

( nl

!

?

Filius hujus Mofes, fuit annorum 80. cum Ifraéli-

!

]

sl

Phi

l

1

s

"

l

!

M

lol

tas ex /Egypto educeret. Finge jam Cahatum iri

'

]

)

defcenfu Jacobi in ZEgyptum fuiffe infantem re-

At

N

»]ofq)'hicx-

cens natum ; Cahatum & Amramum ultimo de-

Va0l 0

mum atatis anno liberos genuiffe , nec tamen hac

Mickedm 'kcobï

temporum fuPputatione annorum Is3. 157. 80. ul-

nl

trà annos 350. progredieris.

Quod fi jam Caha-

xulj, i um

to aliquot annos largiaris, quibus in Canaan yixit,

lii j

u

Eidem Cahato & filio Amramo , aliquot annos.

m]()[ï?hi Ü

!

ademeris, quibus ante extremum yitz liberos ge-

i i

nuerunt, fummailla multó minorfiet.

Unde ma-

Lsl (

nifeftiffimé liquet, annis Exodi 12, c. affignatis 430,

idrxitumemiw

comprehendi etiam tempus, quo Abrabam lfaac

lf j

& Jacob peregrini in terra Canaan fuere, fubinde

ii

autem in ZFg

b

yptum etiam, famis dcpellcndæ cauía

M

m

migrare coactt.

t

: Quibus omnibus, fizqua lance ponderentur,

l

reclamare cum ratione nemo poterit, His itaque

d-

j

W

h

prafup-

z

l

yr,

CHRONOLOGICA.

599

——

—

;æfüppofitis ; poteft hioe

t&r'nþoriä intérvallüimi

j

oc modo ex Scriptura Sacra deduci.

i

H

?äf T

Áüni ]

Ànni

Lt hi

Mundt

Ab diarayyeAla ad na- Taterv.

ialem Ifaaci; anno Ab'rahar'ni colle&i| collecti

A )

n

centefímo,;

23

: 2048

li

À nato Ifaaco ad na-

tum

]gcobum ; anno atatis

lfaci 66;

ZlOä

p Nl

85

Ms g

Ad migrationemjaco—

tj Vr g

bi in IMeföpotamiam anno

J m a

16

&tatis 77.

;185

nb anlt

Hinc ad natuni Jofephü

t jm Cum

ánno fervitutis Jacóbi I4.

176

2199

fufe i

Abhiric ad Jofephi ex-

rimm utm

altationeniano ztátis fuz 30.

106

2229

fe, um

: Ad defceafum Jacobi

1

In ZEgyptum ; anno ftérilita-

Qdj (

ti$ fecundo , five exaltatio-

hisJofephi — .

2IS

g Casnm

28

j d d

Ad oþitum]ofephi ano

286

nb

&tàtis fuz. 110. drini 71.

2309

Adnataleni MofisA ii 63.

349

2371

g, 1

, u

Ad exitum ex AEgypto

ánió xtatis Mofis

80;

429

u

j i

242&.

qro0

CáPurT

V.

3nf;d€f€a

Íntervaiium 1 V. ab exitu

ad ffruciuram

JCPEHCH "

templi Hierofolymitani, ex Scriptura

emonftratumi.

n

u

d goxi-»'-

v

fo

Áb Éxitu lfraclitarum cx vä—gyPt'O: à

|

^

etuis

(8

ÀPPENDIX

$50

i

— asss t ———'..M' M

Qitü1n 'tchd'npli» Hicrofolymitax

jj Scriptura Sacrá

i!affsindcfcr-

fummatim nuierat annos 480. i. Reg. c.6, Etfi

,yïgflli[ qn

igitut nonnulli huic fummz limitationem adhiben

1 jnnoi

dam cenfeant ; diftinguendo , inter exitum ex E.

]

; pf

gypto inchoatum , & confummatum , qui multis

annis poft illum acciderit , cum Ifraelitz omnes fua

O,espopu!iin

«(

quiete poffiderent, unde ultra 100. annos illi 480,

Wi ---

annorum fummz adjiciunt, calculo libri Judicum

*. jl

-|

A

d

innixi, qui tempora fervitutis & libertatis , quietis

o

& turbarum, fecündum qux calculus Chronologi:

ab k

cus inftituitur, feorfim numerare videtur,

QI"co.n

"

Hm&

Nobis tamén à tàm clara Scripturæ Sacre

li-

U.

terá, Qi ab exitu ad templum 486. annos nume:

rat, tàm procul reéedere minimé confultü videtur;

h

Itaque ftatuimus, annos fervitutis Ifraélitarüm in-

p

in

clulos effe annis ,. quibus liberatores eorundem

i

n

Reipublice przfuerunt; Nec nos movet, quod fub

T

.

Judicibus illis quiete vixiffe Tfraélitas fcript'ufa'ali-*

u

.

quoties meminit. Eft enim duplex quies , Vnd

qua àb omni offenfione liber in tranquillo vivo j

agl

.

altera, qua licet variis injuriis affectus , illis timeri

i;uU. M:

me non oppono ; fed patienter omnia toleraiido;

hml

qualicanque quiete perfruor; Et talis quies Irae-

Sllomon,usq; T

litarum in libro Tudicum intelligitur; cui Quieti

|

i pdamenta

opponuntur turbz , auibus jugutn fervitutis abji-

4

t

cere conati funt, Illos ergo 480. annos ,

quoä

Scriptura Sacra ab- Exodo ad fundá

ho

merita te'm'P"li

d

1

ita explicamus;

"ub

Hierofolymitani ja&a numärat,

^

ngn 6.

Mof&ä

CuhRoNoLócicA.

591

——

P

— —1

"

(ippsunttuM ao uno m m

b i

Anni Re-| Anni Re-

Anni

lus

.. Méfes in defer-

gllnll]lS

gitmimis

Mundi ]

'U 4* ()TWH

collecti

to præfult com-

Smguloru colleötl

HüMf

39

39

24912

plete Annos

i

Is

]ofua & pofï: eum

ïhl

feniores populi in

100, dtnojti

terra Canaan

18

57 z

2510

tolbr hls 1

Othonicl - - - --

39

97

2549 2

-

—

-—

8o

avws

2629 i

&UJC [Ml

Ehud

U

Debora & Barac

216—

2669

mMüm

12 £

d»lu

- Gedeon

-

—

39 1

256

3708

Abimelech - --

3*

2.711—'

Xryi 53

"'Thola

-

-

-

225

ab

2f

1

A0 1009 D

alf

b]

-

—

-

21z

395

27552

1 COQIUUEU Y

ephta

-—

—

308«

2761

' " PF EUMILM

—

-

2768 1

Ab efan -

316

ALRCS COU

Elon

-

-

-

IO;

326

2779

(d

00f

v

/ qum

Abdon - -

[

-

334 Z

2797

NI

M

-

[

-

20

2807

fur'p

Simfon

342

ræl

w

L (]ulCS J

Eli

-

-

-—

394

2846 z

39

"1 Ü )n['r]dxo "

Samuel

E

—

-

42.0

287i7

m

2888

LTLS)

"Sau| L Rex - -

Is—

435:

David

-

-

2928

"T

4o

4732 z'

E ii g"ölhll l Saloan,usq, ad

P (J'Q(

jacta fundamenta

;

gintuth

Temph.

LE

479

2931 z.

ts QD

Ineunte enim anno fequenti , ab Ex1tu 4.80.

n

menfe fecundo , Templum adificari cowpit. r,

umb

Keg. 6,

Brevior

J

j

j

$92

APPENDlx

d

-*

Brevior Suppumw ex Actorum cap i

4ales inflitui póteft.

m 4]. 31

l;

vf (tum nub )

Mora in deferto poü exitumi ex

-

JE; ypto.

—

-

—

—

39

T fok's

M

2.

Diftributio terre facta annis

7-

*1!"» ,

r

;

E

-

crH

Tempus Judicum

-7|3350;

4onp

Samuelis & Sauli régunei - -

40;

"

-—

-

-

-

—

-

wïm

j Ü

;

Davidis

lo

LW' [).n V

Salomonis usd; ad jacta funda-

n|

menta Temph

-

—

-

-

3:

"u F'

il

]

-

-—

—

-

E

—

i O

Summaà

( 4795

me f UH

poft quos anno 480.ab Exitu, menfe 1ccundo, aris

"ii ä*

J u w*

wl

hó Salomoms quarto; templum fuit xdificatumi;

m

Carur VL

W

M

V

Infcrvalh V. À fundato templo , d qtu-

deim excidiuim , deductio.

Intervallum hoc magna difficültate ex SCl'l-

"

|

ï m NO

ptura S;:.cra CI'ulth quæ minorcs temporum aftl-

M,wï ) (

culosoinittit; & cum patres & filii unà rcgnax uht;

VORRRR Q

It lr

z

áut Interrägnum incidit ; inter annos Kegimumis '

AO d j

| (

Patris ác filii, vel Proceruin; non dlfhngmta

IM&W"W

INos ita proorcchmur

W'HLIL )

Anníi

Áünt

Annt

tiblo

ch:ml- chum Mund1

: th

Salomnón poft funda- hisfin- |nis col-|collc&t

*L*(w

üonem templi regna-. gulorum lecti

Ti

vitadhuc aünis

37

37

3968z

Rebabeati /» -

-

m

[ d

immgrm,

U

54

29 5:

1 m h

Abi4t -- --

3

77

2.988 E

J

»2

wru t

W

"UW ] !

i

M

CunRoNorOGICA,

—.NN

—

as

-

393

AÀnnt

Anni

Annt

[ li MP | B

u

R.cgum— chïml- Mundt

füum:

A]Iz regnavxt 41. án-nis fingu|nis col- |collecti

nos, fedtres cum filio lorum

1&. &l

ARA !

Jofaphato, folus - -

38

95'

036

lofaphat régnavitan-

T

nis 25. fed cum patre 3.

nE

cum filio Joram 9. So-

u nd 1

lus 1gitür & cum patre

16

1IE

g04.2

Iotam regnavit ciim

patre annos 9. Solus an-

nos tres, cum filio Àha-

menelnud

fiàànnum r. & fic in u-

Jl d

mvelfnm dnnoós & « —

1

124

0551

" Annosautern 8.àcon-

I

r

firmatione regni ; facta

/ P!J:W

CUOAU

aho patrlsjofaphau 24.

Abafia F

Y an'IVIt

ffb c

cum patre ánnü i. Solus

L

243

3056

Atbalia, mulier ; re-

gnavit violenter ufur-

f RLïmþ

pato I'CgDO anms —-—-

ul

ISI.

zoözä

l m

Ioas x cgmvm in uni-

!

verífü 40. annis,fedtres

hi n

cüm filio Á mafia, Solus

97

168

3999

"

Amafias cum patre ,

I!

Q

[ li

tres, folus 26. in uni-

—

Pl

verfum

-

-—

-

29

197

3128 2

!

uo Vf as

J

Interregnum

ive -Azarias

í

ub tutela

]:

|

proceráü educatus fuit,

12

t w

209

3141

J

j

Pp

VJIM,

APPENDIX

(

594

—— —— ——

-

Anni

Anni

Anni i

"m

Regnm- Rcomn— Mundi

" f

n

Vf (* Oubemacuhs nis fin- his col— collecti

admotus 1cgnav1t an-|2uli

lecti

nis

—

——

—

—

-

52

261 -

3195

non? W

;

filio, in univerfum an-

lotham regnavit cum

um

T

nos I6. Solus - 2 - --

5

2176

3208

n !

Atbas reonavxt in u-

mv

Mi

niverfum annos 16. fed

lb &djüf]P

cum filio Hiskia tres,

j

Put:

il

or

Solus & cum patre

15

289

3221

J

|

IN

il

d

Hükiasregnavit in u-

iaf

niverfura annos 29. fed

I)

cum fil;io 2. cum patre

TE

& Solus

-

Ll

—

NT

316

3248

|

mad Aradi

Manaffes regnavit cü

MMmüm

patre; & Solus, annos

Vét

2713

3393

j at

Amvnonfiius - — .

l.

--

-

-

--

TE

3305.

fiüfs D

*

lofias

U

^ d oA

s. r

405

3336 ;

ia d

loacbas

-

-

-

405

33362

lhl

i

lojaltm

-

:

-

3547

-

-

—

416

ibOtu

Iechonias

Tiv — .&[n

416

] 3349

Dd oRc(

Zedekias

*

-—

4

L

4

3359

Sub hoc Neb ucadne—

g[lä mnn

fs

zar Templum & Ur-

Yaf

bem chrofolymxtan "

Ám

cremav1t, populumque

fl

in captivitatem Baby-

Juci

lonicam abduxit.

fidm

Jron

l.

u

—

395

—X

ACHR'ONOLQGAIA;A;

U

A

Anni|

J

H

u!!u 'e..r- cüatiane Regum: A Ann.

l- s

Inda C 1fraélus ita

?&ïg- Reg

H

Müdi

. celligants -

ingu . ol-

cola

ii

li

lccti

:ecti

,611 j

:.

Salomon à fundato templo '

26685

regnavit

37

AJeröboamo R. Ifr. ad Aff

9

56

29$7

H6l

Regem Juda ï

37

93

j024

Ab Aífaad Achabum. R. Ifr:

3027

Ab Achab ad Jofaphat. R.. Jud.

96

A Jofaphat ad Joram R. IHfr:

by

IIS

3044

j

lä«

A Toram ad Achafiam R.. Jud.

Il

124

3955

125

3056

Ab Achafia ad Jehu R. Kri

3062

A Jehu ad Joam R. ]ud:.

ISI

A Joa; ad Joam R. Hfr.

36

167

3098

A loa ad Amafiam R. Jud.

168

3099

uf 0

14

182

$153

Ab Amafia ad]eroboä IE.R .Tír:

26

208

3139

,.r; w

A Ierob. II ad Ufiam R; Jud.

j

|

ï

Ab Ufia ad Peka R. Iír:

1

9

3190

j

A Peka ad Achas R. ]uda-.

16

75

3206

D

Ab Achas ad Ofeam R. Ifr:

Il

186

3417

288

3219

:.I

j

Xï

Ab Ofea ad Hiskiam R. Jud.

!u

Deftru&o R egnofralis;re-

;:;ï

9

V :gnavit inregn

:I

Hiskias

-

-

x

-

oJuda' |

m

-

$t

1248

-

-

p

-

-

37

3395

Manaffes

525

Ammon

—

r-]

3/4 13395

Jofias

-

-—

z

405 |336z

--

--

405 £ 3336

ET

Joachas

a

;f

416 2 33472

i

Jojkim -

1

|

Jechonias

e

á

4167

3348

|

Zedekias

L d

m

1427 $1335 9-

ï j

596

AþPENblx

(

-

E od

—

Pt

Poteft etiam hoc intervallu;n brevifïime.fi&

fupputari ex Ezechiclis cap. 4.

( P

A fundato Templo ad divifionem regni in

gt

regnum Ifraelis & Juda anni

- - - us 37.3

!icid .f

Hinc ad templi devaftationem

-

-

-

390.

vl t

Summa

- p um P rE p Ms ^ RA — s 427—;..

lu) Duif

jf

Caprur VII.

ibimds?

Fxadpdr

Demonflratio reliquorum intervallorum :

ii f

4b Exéidio Vrbis buc mg;,.

lx d n

emi k t

In primo excidio Templi ab Nebucadnezare

TES

deftructi, deíinere putatur calculus Scripturz Chro-

j hodtma

nologicus , & forte quidem , fi per annos Civiles

a dmidum

fupputare volimus, resitafe habet. Hoc enim pa-

€to Chronologia continuari difficulter poteft, nifi

| Hinc d tm

Hiftorias Exoticas cum facris conjungamuä. At ft

dum t

annos myfticos nuper detectos admittamus, fingu-

?i:f:ololymomm.

Tincad um

169 243.dierum : Quorum dierum feptem,

Hebdomadem dieruni; prtcm tales Hebdomadz,

t C

a nl 1

[

!

Hebdomadam menftrüam: feptem menftruz,unam

VAm

annuam; feptem annuz unam afialem five magnam:

|

feptem magne unam majorem , feptem majorcs,

unam Maximam, feptern maximz,unam fecularem

VL

conftituunt: . 'Tres veró feculares, omnia prafentis

fu.

hujus Mundi tempora exhauriunt: Si inquam hos

myfticos annós adhibeamus , in offenfo pede ex

fundamentis Sacrz Scripturz , ufque ad ultimum

Hicrofolymorum excidium progredi licet, h. m.

!j Allapfu PI

Capti-

K

N

NNN

CHRONOLOGIC A.

$97

n

blö"L: "

d

Anni

Anni

Anni

dl)lmïlf" *

-Captivitas Babylonica MyRici' Civiles | Mund:

?

|

duravit annos

79

652

4

|

i

Hinc ad 2. annum Da-

h

rii nothi, initiumque heb-

domadum Daniclis.

I26

IISä

354*

[

Ad reftaurationem té-

pli hebdomades 7.

49

46

3599.

Hinc ad paffioné Chri-

terly

fti hebdomades 62. An.

414 14072 3996;

! wg]

Hinc ad confirmatio-

o Md

nem pacti hebd. z. An.

4004*

ïusScripzuræ(

:

Inde ad initium belli

Judaici , hbebdomadis ma-

| yran (n

bn. Ht

"a

joris dimidium completá.

28

26

40302

(

n

"

N

N

Hinc ad ultimum Ex-

ial

fI

]

[^

i

b(ï

&idium templi , & urbis

DAU

c)f

Hieroiolymorum.

4034-

Hinc. ad annum Epo-

Ui

1

H

om.;ä

chz Chriftianz 1652

,$6

d

1684 15!-81

i

:

onaltu

.. Completum

4

4

d

1

CaPuür VIIL

|

(

LAlia amnorum Mundi (upputatio , 4b Ori-

! "]

M

iA

ll

i

"

i

gine térum ad noflra uá, teypora pet 4.

T

Monatcbias deduécka.

M

nqmm

Annt

Anni

dan

ia

|

Nbl

Interval-

Mundi

j

n

lorum.

colle&t

|

(

: t. Alapfu Protopla&oruml

|

T

du

lY

| 16562 | 1656

ad diluvium finitum Anni

Pp 5

2. À. di*

G8

$98

ÁAPPENDIX

p

d

MÜ2. Pt —

AÁnnti

Anni

Interval-| Mündi

A diluvio ad initium 1.

lorum. |collecti,

BchxlumS

Monarchiz,à Nimrodo vel Be-

lo in Chaláza five Affyria con-

Lm ! a.'] ll.

fl:'tutæ

72

1729

, AiDantt

. Ab initio pumæ Monar-

" "1, M.læ mmo

ais

cluæ ad prlmam cjus diviftoné

n V

inter Affyrios & Medos, fub

s g

[v

M

1360

;àrdan 1p110

3089

']mel

4. À prima hac Imperii di-

y A wtum

vifione ad novam Dynafham

M

"N

m

Babyloniorum;five Aeram Na-

, Mgum

bonaffaris

1277

/3

31161

a as

$. Ab initio Dynaftix Ba-

l Ad Tguat

byloniorum, ad Nebucadneza-

ylmo SW g

rem M agnum

123

3339

n vinPror

6. Hinc ad initium. Cyri,

TEU

Monarchiz Perficz conditoreé.

63

3402

mcu

7. Ad victum à Cyro Da-

tut d

rium Regem , Monarchiam-

WMC e

que Perficam ftabilitam.

3

3497

) Hlm Rd

[

8. Ad DariumCodomaftum

lii

i d

ultimum Períz Regem, ab

Alexandro M. victum, Monar-

h üoucl j

chlamque Perfarum ad Grzcos

wwmæ

translatam.

225

3633

9. Hinc ad obitum Alex.

Magni Monarchxamque Grz-

corum in 4. partes íciffam,

empe

CuRoNOLOGICA.

m

d

-

599

N *

hn

Vi

I

A

Anni

Anni

|

mlf

Interval-| Mundi

i (f

nempe R.egnum Syriacum, Afi- lorum. | collecti.

aticum, Macedonicum , /Egy-

1

—

6

z

36392

j

L

Ptiacum ,anni.

10. . Ad Demetrium Polior

cetem , Afiz minoris Regem, à

genero Seleuco Nicanore vi-

ï

&tum, Regnumque Afiz Syria-

—

L4

860 5

y l

136

&

3776

co junctum.

I Ad viéctum à Romanis

Períea , ultimum Macedoniz

Regem , Regnumque ad R.o-

v

| ;

fnanos translatum.

I9

3795

12. Ad Tigranem à Roma-

"

nis Regno Syriz exutum, R eg-

)

numque in Provinciam K oma-

99

n

pam redactum.

5894

j

1. AdC, Julii Czfaris,Mo-

d

narchie 4.conditoris , R efor-

E

mationem Calendarii, anni

39182

(

14. Hinc ad Antonium cum

Cleopatra, /Egypti R.egina;ab

ï

Augufto victà , Monarchiamq;

RK omanam ftabilitam,

14

:

3933

M

1

15. Àd

a

;

600 ÁAÁrPrNDIXx ;CHRONOLOGICA,'

n — D as,

Anni

Anni

Anni |

1s. Ad Epochgm interval. | Mundi Ep. Chr.

Chriftianam.

304

o

16. Ad Conflanti-

3963

num Magn. primum

Imperatorem Chrifti-

anum.

i5

4

306

17. Ad finem Im-

perii Romani Occi-

dentalis fub Au

gqfïu-

lo.

169

4438

73

18. Adejusdem re-

ftaurationem füb Ca-

rolo Magno.

»

3154

476:

4

k

800

U

19. Ad Rudolphü

Habfpurgenfem.

473

$236.

1273

20. Ad finem Im-

!]

perii Orientalis ,

2

L

Turcis occupati.

21

Ad Ferdinan-

1797

$4152

1452

dum III. hodie anno

1652. completo-focli-

citer ane;anteny

200z

$6157

1652

|

|

FINIS APPENDICIS

CHRONOLOGICA,

JD(A

j

NN

17*4

i

lr

")

3

)HD

T

I

(s

d

h

GEOGR A

H

& L

PHIA

"

t

N

l 14.

n

D

(

w

3

;|

j

602

PaARs

stl ssl RE CR

:

G

l

OGRAPHTE

)

EPITOME

)l

d

1. Geographia eft do&rina;rationem

(

diftinguendi,dimetiendique terram mos.

ftrans.

OT

.. (Ea partim Mathematica , partim Hiffo,

D

ritacit. Hiftorica.dum ffngulas partes terra ,

Mu Gcongh

etque adjuntle aque,prolixe per[equitur ,. eb

M u

quid quavis peculiare , aut obfervatu dignum

ag t Ter

babeat,enarrat, Mathematica vero genera.

PULUA

ltore diflincliane alobiterreni contenta , dimen.

a pnbmmw J

Muf

Jffonenz ejus potifmum refpicit, T Alis prafens

Y

'

hii

H x;-&

War'

bec mofira Epitome erit , quà cognità , via [du-

ïll

ïï

ï

r

j

"

ul

:

'

diofís parata erit ,. cüm ad globos mappasque

H

!

m

x'*bh iL

Geographicas intelligendas ,tum ad alia plura ,

(

V

vt

qua ad Geographiam pertinent , ab aliis tradi-

Md

i

dul d

£a, cum frucl perlufiranda.

I6

ii

Globi enim terreffres , cb* Mappa . Geogra-

MY

phice Infirumenta funt, quibus omnuia , que in

j Snrtqn

Geographiaverlus traduntur , etiam oculu fub-

NI

/ Longmim

Jictunturquorum ufum etiam , quantum inffi-

—

—

£uti ratio patietur , explicabimus.

(ut

2. Potfuntaütem Geographiz duz par-

i

LT

tes coníftitui, quarum

l. De Diftin&tione.

[ ïf"'

II. De dimenfione Terre agit.

"

G E O-

l Tt"lw

f

GEOGRAPHIAX.

605;.

Wipsgmeeuem,

GRAPHI.Z£

W

G E

h

PARs I.

TM

DE DISTINCTIONE TERRJE

t

CA P I.

yptin df

Dec Terra, ejusque diüingvcgd'æ ;

modits.

TLT

fl

I Terra; Geographicé confiderata, eft Cor-

puscumadjuncta aqua unum conftituens globum

butdna

qui, àparte potiori T'errenus vocatur.

i m

(Hanc Terra defériptionem fupra n Afttonomicá

tht n

luculenter probavimus.)

V

defulhuntur

| u

2. Ejus diftinctiones

LA partibus integranübus.

p

2, A plagis Mundi.

ln

l

3. Ab. habitationum diverfitate.

T

4. À Circulis i

maginatione conccptis.

TT

Vnde .:ux;(us feptup

lex difcrimen oritür, nempe

ratdione

!

1. Duplicis hemispha:

rii

3. Climatum.

,

2. Zonarum.

4. Vmbrarum,

p

$. Situs incolarum.

f'rlþf MW) n d

6, Diverfi pofitus globi.

,W/" i

". Lo,ngitudinis & latitudinis locorum.

d

W!W n

hi

Cxm- It

in&ione;, à partibus.

: D c . dift

integralibus.

E« funt

n Terrä firma

, feu continesis.

2. Infüla.

i ggiïi(,f :

:

(j

$04

PaARs

I

P i

—

2.

- Infula.

————m

f qUI

un; V

Cherfon

í

cfus , five peninfula,

(

;

Wont n

:

. líthmus.

Promontorium,

[ri

Portus.

"

Dgno DEU

i

Mons,

2

Vallis.

1 W/Iä

Tur Q

9 Campüs.

1o. Sylva.

n

1 frontt

