tnus aliter fïtam coloratam vel quomodocunque

jin)

affectam quam reveta eft, -

T

TL

Vt quando digitus &* mons ejusdett appavent ma-

,fWI "P

guitudinis; velcummontes eminu vifi cerulei celoti

dK! WW

g

effe putautur, qui tevera Fmt virides; cum magna

TL

o

parva , curyavecla , longinqua pvopiuqua vel contt

i

M

Appatent.

Taliuti

710

PaAns L

»

um

ts

—

—'—.—-'?

Talmm deceptiontm , ut citca reliquos , ita pos

4n vcln

t(&mum circavifionis fenfuminnumera occurrunt, plü-

/þ equi

mW!?Vf

vimas ob cau[aá , quas , quantum fieri poteft , detegeye,

errotesa, oflendere C carrzgere, oficium Optica est.

——

»fþmtc MIM

2

Omn

P

M

CaAP. l1X

]

worttt ; ]

juhtt t

De Requifitis ad omnem veràm di«

fhn&amque Vifionem necef-

w ntt [

fatiis;

i, üW

1. — Ex parte Vifibilus,

3. Dojutt

"r iftu n

1. Ut quippiam fit per fe , vel actu vel potc..

ftate vifibile; neceffe eft; ut fit. Materiatum & jus

IWM (l

fta Quantitate feu Magnitüdine przditum.

Ój De

H CU

1, Immateriata enim * avócu', qualia funt

Punta C Creatura Spttitualés , fub nullum feufum — .

PIOP (

Gs Dd

per fes & ptoinde nec þtb vzþm cadunt.Vere euimi C vés

(omm lietim

& dixit Zenon ; sc0 Ü aBiasaToU ojde (paav'rywmv H

$uva h A Dv

-Nai quicquid est Qavusgov , id

gm i t

tiobit cum quadam [pecie quautitatia ofertm. 1mó ii

tvf

telleku etiam noftet vix ullam tem percipit , quin f

Mu sicl

siuletiam Ouàntum qiid 4d uinbretur 4 Qavracia.

t lu

2 $ed

juftz quantitatis vifibile effe oportet;

fmuutem tli

Minima enith quantiu Att$ ve$ , dctém ócülorum etiam

Vtt n hifi

effagiint, ut fant atomi folates ; tinllefuma pats tniliis

Wm! T

meinbra acori , C alia quédam , quoruin minutifimos

umlomm m

vuti notiüulla tamen avte fa&a leguntur , quorum at»

r:u T 4tet id

fifices aut Lynceos fuiffe nece[fe est , aus alid quam ocue

L (Mtgign

lorum ope , efabricaffe , nempe Optico 4mjicw Adjis — uj,

1i , quo effici pote[l , ut minurifiima etium maxtind 4pe

4 V

pateant,

L

OrsTICJA

55

NN

9 w

—À

w—-——--——-

il "'q

Ml

areant; claréque cerni poþmt &amvu atitem omne

- pifibile quantum e[fe oporteat, non tamen omne quan-

mwlp

ixl l'!

tum efl Vifibile ,ut Aetber C aér ob proximus, qué

li

T JMUF

«um fint Corpota vafliffima s oculis tamen perczpz hof

poffunt. - 1deoque

3. Omne Vifibile denfitatem ahquam habere

Il

oportet ; qua Vifus te rminetur;

l

tku

Aetber enimi C? aer proptetea tion cernutituy ;

j

quia propter fabtilitatem radios lucis omnes transmit-

tunt ;nec ufpiam eos figunt,ut. ad oculum veflects pof-

fint..| Denfitate igttur opusest , qua tadit cobibeantür;

ut ia tranfitus non pateat ,velcerte nón ommbm, fed

n

A

,

tettoadli 4d oculum ferantür.

NI

M

j De Corporibus tameri folas terum fuper-:

'J'

n le

ficiés cernimus , nec omnes fimul , nifi rariffimé ;

" ,,W/m

quas propterea oculis objici neéceife eft;

um r

Si enim Yel tuucro corporum aeummdtomm vel

ipforum laterum coagmentatorumi acies,oculis obvetta ,

gt

tur ,Corpus non véle Videtues . Cujus niec interiota vifu

iuem J

sf Dii

- penetiave poffumuá , ad qua neclux tranfit. (nifi pellu

W

"T. le?ïh

tida fint ,qua bic exeipiuntur) ut ità folas fuperfi-ies

mw»t

]þeäare liceat,vel potius fuperficierum [pecies. Ranif-

W fmf

((

fimà auterü oranes totiuá Cofpotis fuperficies fimul cér-

il

WM.W/II

himus nec nift in pytamidibus aur.Catiti quovum bafeos

ili

diameter , óculis obvérfa ,iminot est diflantia biuotaumi

T

;BW

ecilormn 4 fe inyicem, Tuuc eniti ündiquaiue radiió

af

viforits patet aditus , t omnes fuperficies ejus vidéati-

hur, quanquam aelnhter & propter uimiatn. óbliquis

tatein.

r u

4 Superfic1cs ferum v1(ib1hum debent effe

WW

j

Zz

colore P

*72.2.

Pans L.

rÁ

at

mterinnferti

—

läöï)l)eniqüf

colore , vei proprio, velalieno , & adventitio lm-

[

butz.

"

i

Nam luxipfa prima ut videatur , hecq,?ïä ;/l',-uf

án thateria non modo quantitatem. f(edetiam pev quan-

J

dam con[lipationem colorem a[|umat ; Nec lux [ecun-

HWH!' : 4"

da , qua A prima effluit , & fuperficiebus allabitur , nifi

Jiim: !

coar&ata colorem acquimat ,videri potefl ; Sed tan«

m a

1um color faperficierum , quotincka lux in oculos tevi.

ag t

bratur.. Aetber vevü,quia ne minimum quidem color

gunm put

babet , nec quicquam etiaim videtur ut Ó* aer, nifs

umiti y

quatenus fado celo 4 Solis vadiis transverfum z'llmninq-

Mi M

tus , coruleum colorem affumit,

fitDemocti

*«. Nec tamen vifibilium color ad Vifionem

nifa uma

d

fufficit , fed fiipfa lux non fit, aut lucidum quidpi-

vtf

am, etiam luce externa illuftratum efle oportet.

^ Xenoy

In tenebvis epimnibil cernitut.. Nam abfeute ob-

Y CUM

jecto proprio uullus fit feufes ! Cum igitue lux fit propri-

; Erpirs

umobjetium vifos , fi ea defit , vifionetn etiam nullam

i. Nonomn

fierimamfeftum est.. Coloves eifi etiam cbjedtum vifus

fs 6s

fnt , d in tenebr nan mipus quam in luce vebus in-

bdem enin

bareant , non tamen vitentur in tenebis . qu!d princi-

Yt ii qiu

pale objetum non fuut , nec vim fui diffufivam per f

babent , C* proptezea nec oculis fef ivgevere. po[funts

li fü Mtyg.

LOT TT

nec quicquam per fe babent , quo Spirittm luginis tn-

l Temptr

mutare poffint ,nifi in alio , quod immutandi potefla-

*

tem babeat ,recipiantur, C per illud immautent.. Talis

verb ves fola lux ef , qua colotes Mloffrans , iaquetin-

ET

Ablog

&a , Spiritum noffrum in nervis opticis refidentem lu-

minaudo agitat , imnutatque, ex qua üniutatione G*

ALTT

vifio, C judigiuin de vWili ft.

l

1 j NKCE& (

u

vj

MIOS Cüg [340 T

NNN

OPTIC!E

Ó

[

) &ï ïnny

6. Demque v1fiblle etiàm ne mmls fplendl..

litg v

dum efto.

if

Vt enim alizs. ecellens fen]ile, Orgarum fenfis

tivum de[lIruit ,velut fonitus tormentorum aciem auris

üm' i

am bebetat , & acevbiora gu[tum debilitant ,fragran-

D. 'Mm'

tiora obfactum: Ita etiam nimins [plendot ledit ocus

l

UAUW

los , C* vifionem impedit ,fe diutius in éam intuearis,

Ratio efl,quia radii 4 ve fplendida coptofius veflexi iri

M ln

ectilo ad unum punciüm cieeunt, C

G ibi nervum Opti-

TT u

eum comburunt ,. ejusque bumares exiccant , ut

TLSI UM

&YouoS qT0c Jïat

Síc Democritus clypeo àneo contva Solem pofit

repercu(fa vadvum , acietm oculorum fibi rerud:jfe le-

gitur , ut fubriliu Natüra fecrem rimatipoff.t./ Mis

uv

lites «atem. Xenophontis 2 sivis nimia vefulffone- $

[lr Jl

MU i

gruVes noxás contraxetunt,

!j

Ilj

M

[

24

Ex párte Viforii; (cü oculorüni

ia

"

1, Nonomnium oculorum eft eadem v1dend!

j

j

/

acies , imó ne ejusdem quidem hóminis fernper,

ntr

Eedem enim tes Alil. aliis Acutius vident ; alié

h

vemota welrüs qiuam propinqua. & contta: lii nihil

diflindie fed omnia confu[e. Oculus etiam Acres in jus

Ui

ventute y in feneclute imultum debitantut,

u)

r;l

2. Temperaimentum ocuiorum debet e(fc

/ Il ( M

I

aquea.m.

';w:t

Jum

Platoigseuin effevoliit.. At expmentm tejfd-

il

VE

tur y effoffo oculoeffluere aquam s. quod fignum tempes

u

j L

Tatmenti aquei est ideo nece[Jarii , ut ovuli imagines

wml

W

terum melius tecipere pajïmt.

3« Neceffe eft etiam ; üt diftinéta Vifio fiat ;

U

éculos éffe fanos i

ZR& à

Hoé

PARsS

Y.

p

—,&—-4

Vil

j

!

,f

Hac efl , nonlefos , non. diflortos , nec ulla parte

404«!

impeditos , nulluetiam alienis colotibus , Aut vitiofis co.

M

?M VW"*

loratis bumoribusimibutos. Oculos enum lefos,d :jlartas,

aut quocunque iodo impeditos babens , mibil , aut' pa-

qun , néc d:j?mc'te videt. Sic cujus oculi alieno' Colore

W f&l m

imbuti funt , ut ii5 accidit , qui ves (Mendidas , fovtites

1 TT T

iil

illuminatas , aut colotatas intentius. C* diutius appici-

unt; autocules vitiofis Coloratis bumeribus ipfettos

Wn/lzm:f 4

ml

babent , dzjlm&e non vident.

Nam ut lingua flava-

bile infeta omnia amava]unt . 1ta fi oculus alients ca-

mf ivf

loribus imbutus fit, mjiczenlur idem etiam ves, qu

A unt :y/ i

videri debént , nec genuinam f[uam [peciem oflendent.

W) QW L

4. Ut diftincta vifio fiat ,. necefle eft, ut

st ( R!g

Oculiper omnes & fïngulas partes non modo tet

TET

mnt4 AL

vifibilis,fed tottus Hemisphzrii mundani, ante fe

arju quàt

pofiti, moveantur.

Absque boc enim motu (i ej]Et diflinta vifio nmi

MATC (EMÀ

nift in medioficret.. Qua autem 4 latevibus fefe inge-

/ä

verent , propier obliquitateur confuf: videtenttt. Mo-

l th

tum igituroculis ade[Je cportet , fucc ej?zvum illum qui-

laemqitt

dem fed. celerrimum ; . qua de Caufa etiam. Spliariti

NIITT

facti funt oculi, ut fuper fuo centvo. celerrime movm

a fati d

pojïmt

LT

$. Uno oculo non quxdem acutlus, fcd fa-

Ml

meh directius videmus;quam geminís.

Jit re&qmql

Sunt quiputent , vei alterutro oculó acutius vi-

^ ln f Ipt

deri quam duobu: EO quod virtus vifiva in alterum

Curiti

migret , ibique unita fortir fiat.quàm difperfa,

d") fiit t

- At experientie repugnat bac opinio, Caufa vero

BLIUTIM

adjeia, militat tantum apud eos , quibus alter oculo-

LLETN

Qu

!

At f

!

ia

OPTxICA.

735

".

ass p

LP

/'1;;

— qum effoffus esl, non verà a;:ud £05

, qui alterum Volun-

l" W, mm

u

Verum.tamen esl, quod uno oculo di-

!

/inil,

[ garie claudant,

HW:(,

/

rO;þ,!'(,

vellius videmus, quam geminis.'

A duobus enim

HPIJ,,';[

j

l

:A'rï.;('.

- eculis vifibile propinguum mon in fuo loco vide-

IT

ll

l

1ur, fed in diverfis, propter diflantiam oculorum ,

intervenientema, parallaxin , de qua infra in cap. de

AUA 49[;';.

vifione loci pluva dicentur.. Ad bane igitur parallaxin

nb

U

evitandam, fi quid diveél? in fuo laco videre velimus, al-

LT

—

"

terum oculü claudere neceffe est, 1ta faciunt. Aflvonomi,

TUTPIY

ad conflituendit angulum inter binas flellassquoin nego-

IT Ia

tio centvo ipfis opus esl tnico , ad quod angulus afttme-

ii ii

trs Quare oculum altevum fequeftrant , imitati at«

qxk d

/tifices, qui. Regule vedlitudinem exploraturi,unum ad-

s Q m

' bibent oculum. — Faciunt id etiatn fagittavii , C qui

His enim emnibus, ob

ol at

! tormenta ad metam dirigunt.

- diverfas quidem Cau[as, officit uterq, oculus adbibituss

At

am Ariflot. in Probl, edh. gt q. 2 G 21.agit.

H ,Qtf,:zrde te eti

u

3. Ex parte videntis.

ii d

r Ut quidpiam diftin&é vidcatur, ctiam vi-

"

. dentem quietum effe oportet,

:

&& ocuilosin rem videh-

jiiai

Si enimmimium agitetur,

gt

dam fixos babere non potest, C [piriéus etiatn commo-

vet,ut.una moveri videantur, que tamen quiefcunt.

m l

2. Infup;:r,niü videns ad videndum intentus

g

fit, rectamque imaginäticnem & ratiocinationem

l

T. j

vifioni fuperaddat; vifio diftin&a fieri non poteft.

Cogitabundus enim, & Ad alia attentus, fape non

TU n

videt, qua oculis'ipfius obver[antur. . Si ver imagina-

'V

m

j

T

"

Ü

tio etiam corrupta fit, aut snens preconcepta falía opi-

nione imbuta.falfa etiam vatiocinatio , rerumq, diju-

T d

:;1*

!L dicatio fequitur, que etiam vifionem falfam efficit-

Z

^

4.

X

Í

2

L

PaAns L.

Ü

né

m

--

-

/1

y p

4. Ex paf:eradigrum &an

gulorum

A

Vïætioru m.

1 Quicquid videtur , fub angulo videtur, ^

,(M wat!xi

ais 1

Cum ennn'vifto eficiatur. Yadiatione viftbiligm

in oculos, ea autem augtilofa fit, ex bafiad unum oculs

ET L

pundum coiens, omsia [ub. angulo videri conflat.

E H

u

2. Sub angulo recto , vel recto rnajore, im-

moto oculo nihil videtur : cum angulus viforius

m

maximus fit pauló minor re&o, adeo

que omaium

ETE

acutorum maxtmus.

u «

Caufa e$$, quia Diameter pupilla tam Anguffa

N,«m'wrM M

e,ut linéa & centro cryfi.zäz'm bumoris edudia , 408

At l

piffint angulum tectum contwmee, etiam

!m&u,'qimnde

gt |

áitnetet illa ampliatue

i

"od ln

- Sic fub dio conflitutus non poieft integram qua-

lii

drantem arili maximi celeffis , puta meridiani vel

ufwum

borizontis. fimul comprébendere vifu, quantum quAM-

MIUTT)

tum etiam oculos dilatet, C* aciem eotum intendat.

(

. iaginm u

3. Sub an

gulo tàm acuto;ut fenfum effugiat,

D^

| Mi Wtl

nihil videtur.

« r

Etft igitur Mathematici vosza angulos in infiti-

Wic a

um dividant , atiamen quia Optici [ubjeum non

o ial

pure vosscv , fed o mov est , non ult

:

qui vajur

ra fenfu minhM

def endere potest.

( i t

4« Radius retus fem

perfortior eft obliqüog

us H

& obliquus obliquiore.

PA

futifig q

Per fe C fua natura , nullus vadiw altevo pre-

-U d

jhmtiar C quia vifibile aqualizer vadiat in orbem, ad

: Ml

emnes. pofitionum differentias , per accidens vero C*

Wf

eilus

k ho vadiu vadio praflat, dum cafus illg(gxm r

aus

x

hl

NK

öPTICJE

727

Qumsemem. Sescpatnt - tss n

CHpcemeena. UEETUS n sesmen)

ndïUIUm&. Y

borat aut debi-

aut obliquus, in objecta Corpora eos vo

'Q'ï'ulä

Q

litat. Sic Solisvadii quamvis femper (aum calovem fz-

I!

J

citm vehant, eà magis tamen calefaciumt, quo teclius,

u

) vgq(:

eü minus, quà obliquius in fabjettam teream incidunt.

i

!

V

Wiinc e[late inagis calent apud, nos quàm Hyeme , non

uT M

gàm ob folis. propinquitatem majorem , quàm. quid

aflate vectius , Hyeme obliquim terrám feriamt.

ua Autem Calori,eadem etiam IMluminationis

v)..i!üm

vatio esl, tàm in lucidisquam in al vifibilium vadiis..

Caufa autein diver(tatis bujusest, 1. Quia in

u 'l"?-"f&"

al

univerjum. omnes emotus natuta

les tedli fortiores fuut

b TT

eMliquis , ut. fi fuflis alicujus tevgo perpendiculavitee

inutiatur, i5 ibum multo validius fentit , quam fi fem

?PLM!:&W

i

cundum. longitudinem tergi feriat, — Quod igitur in

aumiimgugu

aliis motibus fit , in illeminatione vadiorum etiam fieri

ad d

-

cenfendum es prafevtim . 2. quia vecti radii breviotes

g u

etiam [unt, C à propinquo feriunt , quorum etiam vis,

;L,.æsgsq:unkf.

ángulorum utring, equalitate unita ( congtegata;

j

ma'g"is unitur.

$. Certiffima Vifio fit per axes.

m d

Hic enim cum femper veitus & ad otulum per«

"

g

I)

pendicularis fit, vem efficacitev vifui offert. .. Per reli-

quos vadios eà certiov vifiofit , quà propiores funt axi,

] ;':,W*;G"'jm

£à minus cevta , quà funt ab axibus vemotiores & obli-

quiores. Himc cum unus tantum fit axis, qui vem ef-

ficaciffim? ad vifam de[ert , oculos tàm diu votari ne«

effe esl, donec omnes objetti vifibilis partes illi per«

n;l.nimün'mw)

pendiculaves futtint , atq, ia certü 46 diflind? coge

: MMW

nit&.

j

-

LE W

^

$. Ex parte Medii.

t. Ui

rg]'wy

£

Pans l,

— Á

/,-

L

r Ut qüidpiam vi-cïeatur

; Don tantum Rem

J/

777

videndam ante oculos pofitam effe, fed ctiam inter

gt

oculum & rem videndam, medium fPacium inter-

H g, itil; qrm

venire neceffe eft. :

;

Nf

Cum enim lux fit , que Jmies rerum ad 0Cf«

"

los defevt lineis telo ; 1taá, nec qua à tergo funt,vi..

- Jf

deri poffunt. (nam etfi lux 1n illa quoq, incidat, veflliz — i C

atá, tameu octilum non ferit, & proinde vifionem nul-

"duf

lam excitat ) nec que oculi fine interveniente flie-

hbt i

dio impontmtur,cerni queunty cum nec lux. inilla ini-

amitit, M

dere, nec ex iudem veflecti in oculum pofit. Videntue

il

tamen quedam etiam

fine medio externo cerni , ut fant

BOUL

féintillationes oculorum, [pecies inberentes in [[ititibus

Per[þicm

post vemotionem vifibilis vei; smpuritas bumorum oculi

P i, Jui

post. capitis dolores, Cec. — Regula ita

Wal vtl

ó, cum aliqua

fxcepnone 4ctiptenda erit,

tuftum d

2. , Medtum hoc cor

pus folidum effe,nil pi'd-.

AU

(

hibet ; At diaphanum,

* Bocmud

Perfpicuum, vel Pf:llucidum

effe neceffe cft,

Hic fenteutiarum divortium esl inter Democri-

ï -;Iiäum UT

x drtt l,

tum C Arif/otelem.| Democritus cenfuit, fi fpacium

p f

vacuum e[fer, formicam incelo vepentem con[pici poffe;

hp

4 cujus fententia non abhorrere videtur, ]. Keplerus,

uifquidt

qui opinatur.fi omnmb nullum effet medium Corporti,

tsl

vifionem melius perfici poffes quia quà denfius es illud,

lii uj

e) mnagu impediantur C immutentur transeuntes v4«

1 MIBV tggtty

dit, unde confequi videtur , quà tenuius , usá, ad nihi-

M E u

lum, illud et, e) expeditius vadios tran[ire.. Arifto-.

- Is q

teles autem contendit, per Vacuum, fi quod effet, pla

TM

ne lm'bil videri poffe , cujus. fententia verior videtut ;

Lux

3

k

—

OrT1ic

d

7?9

AMQ]

ao gt

—— À

(uw

Lux enitm pet Vacuum ferri non videtur, cujus oficium

»-.T)nw A

eil illuffvare.

Vacuum autet fi illuftravet.vibil illu-

X

]. ffravet quod contra Naturam est.

Non tamenignorandut boe loco est , Inventum

*smw,w

HJ,M

ab bediernis Philofophis effe inflrumentum ; 1n quo [Da-

,

4 h

eium monflratur , de quo certum esl, non modà. crafius

"W" Md

WM

aliquod Corpus, fed nec aquamynec acrem,nec etberem

"N

iicontineri, Aut. ergó vacuum illud [pactum est, aut,

i J:MW

fihoc absa, interveniente alio Corpore , Natura non

rd?tw

t

admittit , lux per fe [pacium implere poterit , cujus

* t lity

naiura eil,eouque fe diffundere , i, dum 4b objec'ta

Vab i

Corpore opaco repellatur.

UT Dmt r

Perjpicuum eyim alids medium ejä nece]]& eit, ut

Ri

, lucem, fpecies vifibiles defeventem vecipere , C oppofi-

TMM M W

-

tu octilis reddere poffit. Opacorum enim fuperficies luet

tranfitum ad oculum non permittunt , fed eam ab ocu-

l

F^ lis avertunt, C* inoppofitum vevióérant

YX

1

dm

$1 boc medium fit pellucidum , non cbflat, etfi fit fo-

- lidum 4tq, etiam induratum.

Natt , ut Keplerus

l ,,,m'.:nüm

docet, Lux ; quamvi etiam quantztatem babeat,non

J JMHH m

impeditur foliditate Corporum, quo tmimus pet ea ttati-

T ^ MM&MM

fire pofüit.

li

uicquid enim impeditur ab eo 1mpedzmr 4ut expel-

, gr,,;(i»

um

lttur,quod e$t ex eod£ genere,ur Corpus 4 Corpore. Seli-

/,J ;JJ

u[W

u

daigitur babent tres dynenfiones,quatenus folida. Luci

u r

, Auteim tantum due competunt dimenfiones, longztudo

r

"T d .

m»

* ful C latitudo;ergó lux C& ejus tadii mibil patiuntum

j

^ W d

l*w

4 folidis, quatenus folida, nec fe mutuo a;jïuunt,quoad

,h

þhd:mrem.

"] futr

5

jl

Spaaum inter oculum & rem vldendam

m

Zy 5

medi-

Á

]

'Pans E

i

730

WiRSDMeeeen- .

i

medium ., ut femper illuftratum fit

—, ad videndüfn

! i

P

non eft neceffarium. ' Ubi autem neceffarium eft,

ne nimis ficilluftratum.

Ad videudum lucida non e& neceffarium ; fiqui.

"T d

PT E

dem etiam in medis tenebris videmus , non modo faces

ardentes , fed etiam ligna putrida, C fquamas pifci-

'5;

—

"m

fu.

um lucentes.. Stellas etiam intevdiu,e profundisputeis,

ymnf

TT

eaverni , & (pecubwluci inacce(fin,videvi poffe certum

et. Qne autem perfelucida non. fant,. egent quidem É

n ln

inmdnm

prefentia C illuflvatione lucis externa ; at ea illuftra-

rio ne nimia fit.. Si enim vel medium vel'ves videnda

PUL

nimis illuffrata fit , vifio potiüs impeditur , quam juva-

atf

ls m

?ur. — Hinc accuratius. inpedhuri rem aliquam , ma-

mu octlo admovemus, aut per foramen anguftum

| iil

tranjpicimus , ut nimia copia lucis , oculos debilitantis,

ntibu p

probibeatur G amputetur. — Hinc etiam selius vi-.

mauddlt

dent , quorum oculi fuut profundi : && ob boc ipfumfu-.—

u wutiani

percilia dedit natuva , ut 4 crinibus lumen aliquane. .

fuuti Qu

vulum vefringeretur.

.w

: lfendm .

4. Medium illuftratum ,. expers fit. coloris

l Temï

? gt

peregrini.

Lux enim per colovata ttauftens, afficitur ejus co- —

Ditpt

leribus , quibis etiam [becies vifibilis inficuur , nec fy-— M il

, F'umor

feré ad oculum defertuv. .

6. Katione circumftantiarum loci

ac temporis.

L

LL lttyy

L Vifusnihil diftincté ap

prehendit , niül pro-

Portionali diftantia prafentatum.

Vifio enim cum vequirat medium, requirit etiam — "Muf

i Iub

m , quam neceffe est mediocris , G cum ve v*

dijïanfia

N

den((a | Vi i

ul

OrpTrc x.

73t

guonmemm n

—

G) o Wa SaEcmen

kuw

n

!

j

denda propomonan intervalli effe , nec nimisvemotam,

ls

2;1)

nec etiam propimquammimis, V: f ibilia enun propius ad

qifum admota , confufo nigticantique colore , & prot-

uN !y

[

fus oiedp ao ac fine figura feve appaveut.

Quem-

N

admodum zgttur Yadiatione longinquiore. vifibilium

ÜT

M

punctorum [pe: ies difipantur , mtermequue ambris

-Al

Mf

perimifcentut , fic tadiatio propinquios cvaf[as, tuebidas

A

u

TT

!

4c nàn nibil confufas. [pecies vifibiles defert :- qua in

ul !WN

aete paulo langzm diffufa attenuantur , purificantur ,

t

( inordinem vediguntur , "n fecus a« flotum , vexum-

LT

que odevifevarum balius & breviori istervallo muita

^

ia

eraffa G feculenta fecum ad naves deferunt , qua imju-

mauqum N

tundos ejusmedi balitus veddunt ; 6 louginquo. verà

v maurds

fpacio advolantes , feculentis , cvaftisque pavtibus deci-

j l

dentibus puriores. effecti, nates fvavius feriust. Cate-

tum quód alit eminus , alit cominus acutius vident , id

Bd

&0n tadiationi fpecierum vi(ibilium , fed dife Crepaati

IWM r'

TT

fzyultam Optic& ACUmim , aculorumque difpofi itioni

4dknbendum est.

m I'WQ

; W

**m

2. l'erminus tamen foioms certus deHmrg

neqult.

tä'*'»ü'ï',*

Duo potzj?:mum fant , qua vifum nojftum tmm-

"À

tiànt,ne ulterius feratur.

d .,.,-l,Wh

L Fumorterrz propter quem in equete campi vel

mr"l"

"i l

Waris ulrra y. Milliavia vifus vix pertingit nifi i quis ii

/"Uulx

editiotiloco,ut monte velamalo.mavs, confhtutus fit.. Sk

th

eniim. davetur mons altus unum. milliare, in eo vifus

j

tltra 4o, Milliaria fe extendeve po(fet,, Hac CAHÍA Hfike

"

/

foïmtterje babet vefbetciu. omnium bominum.

2. Imbecillitas vifus, que in al major, in

W/un.l?

!*4

«liu ninor eft.. Hanc alius videt longe diftta , aliw ad

pj

ZLZz 6

proxzm&

9

PARs

I.

Lcé

uereoaeecnde S cNMEPP ag urs r

"

-—"

L

proxima quad»cecutit ,ut certa Regula conflitui non

l j

pajïit'.

7 i

WJ?

.3. Elonginquo tamen generaliya, & ante vifa,

J, 4

prius agnofamus.

L

wlf!"(m

j

m

Sic eminus vifqm aliquem.primum animal effe in-

í l.';)ï

; nl

telligo, quia moyetur . progreditur:. Deinde bomi-

nem , quia evelli incedit:. mox tmafculum & veslitu,

qgritid f

tandem cominus Iobannem vel Petrum effe agnofco.

NI

4. Vifio veraac diftin&a nonfit , nifiintem-

um

ore fenfibili,

; Ludi i

Nam fi quid in momento oculos. transvolet , di-

jeimpolt

Bu ftatt

flinde nonvidetur , vifumque fallit :. quemadmodum

u d i.

in velocifiima puncti alicujus cinumg]mtione pun-

w circulus effe videtur,| Oculos enim ad omnes vifi-

PTITVYTTWE

bilis pavtestransfevri oportet ,qui motus non fit in ano-

dul fmudm

mento fed fucceffive ,in tempore motui proportionato,

-

$ La

quod tamen ob vifu fubtilinatem celerrimum , $* q.

victulatut

dduct ls

momentaueum e5 ,nifi inter (becies fimiles accuratius

fit. diflinguendum.

l,m:delarumqu

Hzc fere funt requifita ad veram certam , diftin-

VVtilitenti

étamque Vifionem neceffaria ,

quorum unum aut plura,

fi vel defint ,

velá medio critate difcedant , [ftatim aut

i lurinie

nullam, autfalíam;aut incerta

h

ficri neceffe eft.

mconfufamquc viüonfm

[

bl

1

T

"*Lnter f ojp

l

-ï.

)

!

A

aintenebri,

Et hactenus de Vifion

e in genere, fequitur de affc-

&ionibus & accidentibus y

dpriofu

lüoxïis, fingularum vifibilium

-

iq IPCCie.,'

E

"yftnpio

X

Atf

1 CAPuTXX.x

Tütctere

De Vi(ione Lucis.

)

:*.ghbuszotalibuä

L. Vifüsina

pprehenfione lucis fortioris dolet

5

) LUXignü

D

(

& læäipur,

QO T

1d AC»

Ti

OrPrTICA.

733

!t "

W

jjsinsmsuna, URimetuM, ais us Mi d — —— n g

1

x

$—

3

M

.. 1d accidit Solem intuentibus , && (Mendorem

| fÉ-

Ts

j?exa lucis in fpeculo vecipientibus., Caufa verà efl, quia

^i

ut fenfioomnis , ita eziam vifio , paffto quedam est Or-

gani fenforii, ab objeito illata , qua cutn immoderata

Wmuæt

3

eft , fenfum offendit.

* M "

N

2. Rwrietiam potesi ,ut lux emnii caloris ma-

hlwl

ter imprimendo vifui calorem,mutet ejus temperiem, &*

J

1 L

provozet Spiritus vitales, Vifionis miniftvos ; adeb ut

excacatio f acilime poffit fubfequi.

,. 2. Lucis intenfa fimulachraà remanent in o-

L

d

culo;etiam poft afpectum luminis fortioris,

Vl minig

Hint fit.ut etiam claufis oculis [imulachrnm lucá

Iv

fentiatur ab afpelu pracedente. Et. talà etiam locui

L

tinu illumiuatu , videturobfcurus & tenebvicofus, da«

PUTTHT]

[

fiec illud fimulacbrum evanefcat.

.3. Lux fortior opprimit debiliorem, eam-

T fnitu

m

iinna,

que óccultat aut' debilitat.

s?mþil:mmmin

Sic luce Solis vel dieimon nibil etiam luné jiell;z.

tinicatdelarumque lumina, nón quideth extinguun-

.Eïïmwwlääe*l

tut , fed debilitautur C* occultantur,

"T

z

-,-Jaz*.&",*.äïï

4

. Luxin tenebris eft evidentior. Contraria

jur:

i

enim inter fe oppofita magis elucefcunt.. Infuper

"w

lux ipfa in tenebris fefe dilatat; amplius &liberius,

:

q

uippe proprio Íuo munete, quod eftobfcüta illu-

sj

ul

rare , perfungi geftiens. Hinc veró colligunt A

ronomi ; utfupra dictum , Lunam proprio lumi-

he Prorfus cárere , aliàs lmpofi"lblle for-ät,- ut ill-

; *dipfibustotalibus, totaex oculis amitteretur,

^ lni'

|

W)U

-5. Luxignea, in materia flafnea radians , ma-

:

TL

jor'ä lqnginquo ) qua'mä *propinquo apparet,.

j

Vifu

734

] PAKS- ï.

d

jr a

4

szm enim remotior non di]ïiä iguit mter lume,,d

-uf

flamma effufum, &* vicinum aerem illuminatum , qui

rwnmnmæ!'

aque lucere putatur & longinguo afpicienti, — In loco

ii

prepinquo autem melius inter 1fla duo diffinguit vifus,

Sed tamen juflam acpropertionatam. bic intelligimui

j

jo, LX

diflantiam. Candela. entin in juftro majoti dz]iqnti;g

l

tajor etiam apparet.

i

W.müäti; 'O'PPJ.I

Tiet at

.6. Candela no&u, depre

äs paululum pal;pe;

W;u:magmg:'

bris vifa, videtur quosdam radios lucidos projices

rc , iMftar pyramidis,

uM t

Hujw Qaivowévov Cau|

4 nón pénes fucäïn Bäg

T nill

uints H

qua (cateris paribus) uniformiter quaqua verfum va-

1, Lurt

diat; Sedin fuperciliis fita , quorum, pili politi , moré

Jpeculorum , ilam caufantuv vepercuffam corufcatione,

yjeump

UL

adeo àt ad motumillorum etiam moveatur isla vadifa

Bytamis, inclineturg, attollatur , & deprimatur.

Vterfut

7. Lux vehemens multa Vifibilia oftendit ;

u p

m u

que debilis occülit: contrà , debilis lux etiam de:

clarat quzdam , quz vehementior occultat.

n Dux

Sic feviptuvas & fculptuvas fubtiliores. debilis luat

a

L

npuseolit

eccultat , vebementior illuffrat : contvà ffellas lux Sue

me

Wi

lis vehementsfima interdiu occultat : Eadem in Eclis

us

tdam fony

pfibus ebetat a easdem ficllas non nunquam manifeflaty

obliquius. l

ut interdiu neridiano tempore confpici poffint.

8. Lumen congregatum fortius eft difperfo:

'ufeos if

Hinc fitut Candela ardeus. cubiculum dngu-/lüm

lrofn

TW g

fortiw , megisque finfinliter illuminet , quam amplifíis

ul cenaculum,

»

Mrg i

* Luminofum Cofpus tantöfortiügi illumil

deoetium il

;fubiculum, l

at Opacum ; quantó f?erxt propinquius,

j

Vtenib.—.

1

ES

J

OÓrrica,

m

z

Wi

j

It

Iumu

— -t enim aliás agens tanto fortius agit . quant;t

patienti fuevit. propius , ita idem etiam in illuminae

t.jiqxneconringät. Radit enim ad propinquius tnagis C0«

htrd

tj

atélati , ideoque fortiores , ad remotius magü dilatati,

'/mmw l 2':

ideoque pauctores C* vemiffiores deveniunt.

"

Mij

V:

10. Lucis, prefertim Solis radii, longius con-

"

»

lec

tinuati , apparent paralleli.

A

. Licet enim ex uto punclo progrediantur, fempey-

)

4

N

Mu*

quemagis nagique divergant , attamen ubi nulla aut

exigta propovtto eflinter diflantiam lucidi, & planutti

in quod vadis incidunt ; mon fentitur diverfitas incli-

n u

tiationl , atque ita pro parallelis babentur,

LT

muyil

1. Lux quó longius per anguítum foramen

in objecturi parietem incidit, có fit latior.

ais

In pundlo enim foraminis vadià coeunt , & femu-

TT

a

tub interfecant , & mox iterum divaricantur, & quà.

"f

W,

t M]

0*1 4j

il

lengius protenduntur , eó magis 4 fe invicem vecedunt;

L

lumeuque latiusin oppofitum parietem [bavgunt.

12. Lux per foramen in opacum locum in-

W

i W

i

gteffa , reprafentat fe in obje&to aliquo opaco , quó

longius,eó latius , inverfo tamen fitu: & rotunda-

hi U»I

"T. W&'

tur perfecté quidem , fi perpendiculariter per ro-

ti ;c::':*:üim:;)f::

515?5)1

.tundum foramen illabatur , eó imperfectius, quö

í A",U'J"w

obliquius. Idem fit in omnibus vifibilibus,luce fo-

y!

rinfecus illuftratis.

Inverfionis fitwu caufa e8t iutevfectio vadiorum in

j j

n

M

l!

fnamine , qua fit , ut quiforinfecus Junt inferiores , in-

j

y

trinfecus in opaco fiant fuperiores, C viciffim. Eodem

tode etiam alia vifibilia colerata , interdiu in opacum

IOWUM

b. €.

i

UM

h

eubiculum , per fevamen (pmfcr:im Gonicum ,

int u$

I

Pans L.

736

n——

:/'

- —*,-—-——— e——-;

intus angujlum » foris paulatim atmplius pateus) im.

ulu mtg i

amgw

iniffA , evéra tamen ceenuntur , fifovis 4 Sole illuffra.

$4 f at , C& in Conclayi papyro alba , benéque levigat4

al il

excipiantur. Itaut aves volantes ,bomines &j everfi in-

ii

niinmqu

fl« ant:padum in objecha tabella difcut(itates , cernan-

iur j Eoclarius C* evidentius , fi fovamini lens cvyflal-

nb D

lina convexa in[eratur , fi babertpoffit.. Cui fi alia leni

nb

ejusdem convexztatu, paulà plus femidiámetvo fua con-

[

yexitatis 4 priori diflans adbibeatur tunc enim bá

imagines dentà. invertentur , ut non ewrþ fed reäö

3

1]

|

ean]þzmntur

13 Lux etiam PCl angulatum foramen 15

| dH

oreffa , longiusque contmuata tandem rotunda-

üuhchrasm:

tU.I'.

$

Hoc theoreiua lnmmttone indiget. Nam ji tam

T

luceus fapevficies , quam feneffta vel fotamen , pet

J hr

quod ingteditur , citculifiguras babent , etiam vadii

lu

perpendiulaviter illapfi perfetumCitcului in patieté

tis lurima

deferibunt. .

UT

2. Sifeneflra C* fuperficies lucis divev[as figutdi

£, lmii

bdbcant, & qualibet pari fuarum dimetientium n«

m

TITTT Wil

mero A pariete diffet, fit confufi figuratum, C figut

f li fon

tadii ex aquo pavticipat de utrilque , tàm lucentis

"

g; )MW [

quàm feneflra figura.

vbl dämm

3. Si verü feneflta pauciotibus fu. diametti 4

tini [ j

priete abest , quam fuperficies lucens fuiá diamettis ab

ii

eadein diflat , tum figuta vadii , fitusque ejus , ptopi

Vfl

atcelit ad figuram fenefta.

Wifey d

4. Denique ft feueffra pluribus fuis, lucens veri

Wipan,

pauciotibus þtu dimctientibus a patiete diftets figura

l

t4di

fl od

J

KNN

Or»Tic;

AE

L

Ed

-—

N

ht

ndn magi zmzmtur figüran lucentu,ever/ö f .

h

WL

dj

(tio tágisillud , eü inagis C* boc.. Hinc verà esb s quod

"auþv

dadius Sólis pet quamcand) vimnulam in conclaye ob/ fi-

T

nmnw»W! ;

fins mtramzfus citculi fortiia iij objellum planim in-

"n

Vi

tidit in quo E.lipfés Solió, illefis ocüliá pulcbtt fpedasi

M,*)/

poffant. . De quibii plürà vide ià. Opucis Kepleri;

J

Wi j(:

J

IM

|

L]

Pag j7. & leqq:

n

L

[5 at Pl - Mileta

E

s

-

"

"

Ls

tede d pepuue r r LU EY

TT

LT

CaArP. XL

lr

De Vifione Colorüm.

l

i. Etiám colores fortiter illuminati; fui fi-

mW

mulachra in oculo 1clmquunt.

E

Si uis énim cólorcin foitité illuminatum mten-

i Wi

tiu afpexerit , ille àd debilius umináatum canyerjus;

oj E

ptiorem büic inifcéri ánimadyertet.

z MA

3; Lux fortlus ágit inalbeditemi; camque la-

n g

&nis illuminat.; quàni nigrum;

QJemadmadum figuita tubéà ii aquallá inci-

'ïül dgn

at , bümé? fctlicet in bumorém ; dtlatat/kznea at

" uln "R'W L

pulveri incidens iieterageüea,callzgztur in globuluim :

H ;WW'

1ta lüx fort:m agii in 4lbedmem j cogmttam f 1bi ; ina-

IT.U

.l"n

$d bomogeneain, quám nijredinein ; quæ inindé aut

tibil aämtam cuihi licé babet.. Hinc Verà etíam fit ,

"TTTE

" WW

- quodláx . g. in albáiii pa

pyrüm

mczdens ; látius éam

Wi llf l/

ii u

ii [

illuminat ; quàm fi nigruin qsidpiam ei adhibeatur ;

'

u

ygd l

quia fcilicet lux illa étiám circuimjedá 4lbá propmr yi-

tihitatem adeà inclatefcere [acit ; u forttjs*zme illu-

| j

u

fltate parti accenfeatur. Ex bóc autem nata epihiió eft,

li

l]

.nmi

W

qued albedo disgreget ; mgredo corigréget radios

i

vifivoss

PaARns

m

"

i

7

Gs PU a

Chlortü

vifivos. At albedigis ä nigre;i;mls bic nulla a

átio fed

at

paffio et , nec potest ulla fuperficies colore fuo efficere ,

: u

ut radius aliter incidat , qu)ufz ipfum incidere Optica

leges éogunt,

j

" m,wfþmä

3. Color luculentus obfcurat vicinum ob-

fcuriorem ; & viciffim obícurusilluftrat proximum

grdificim

luculentiorem.

MT

; Miorie

Hoc obferyant. pictores , folaque apta collocatio-

jntr at

ne colorum, alta, depre[fa, hiatus » foveas tepvefentate

norunt, Hincetiam fi in calo locum obfcurum C luce

ii t

carentem , limbuslucidus aut albis undique circumeat,

ml n

s Natonel

videtur fovea in medio , quam Graci cbafma dicunt. —

stimedi

4. Intenebriscolor nullus videtur,

Non quod Nox ves colore fuoprivat , vel lumine

ijnit d:wrþ

abfente nullu eisinfit ; fed quod iuminis. abfentia , t4-

i ingnm.

diationem colorum probibeat.

4 Mttne

