(lu-æ faciunt mediam - » - - - - -56'3

»

"-

pordo us

'C;APuT IV.

agb

4

^

Jaqie 1f

De dimeufione Spberaruta

at

OT2 . T. X

( diana*

€9 f/xarum..

dacu f'

i

jar^

X Qualium Semidiameter Orbis M. eft IOBOO&

T

:

talium deprehenditur diüantia

[

Maximá

|

j l

u

M—-—*

i 'AslïRONOMiE

É A " 57 Ed c d d d

m d

ul

h.

ill

st

1&

-

Maximà

UM

A

Murtis k

Minima

-

-—

-

-

996860

(,,:I.A.ï

'),l!gcurii f

Media- -

-—

d-

—

--

-

951006

m

]

2l.

I

lr

As

-

Maximd

$45674

JM

:P'OP](u

Minima

-

-

494926

j

u «

A9

—

Media crgöx

$200060,

i

qU

Maxixn:i

w

hl

ïmL

—

Hro L r m OE

—

-

-

-

-':'ï" [

Minima

138235

Media

-

ï;*j;»:*«:umpl'

'1523503

Monird

lw

$.

r m

h

Awi!

Maximá

-

72914

YX

AL

Minima

L

71912

m

--

at

n

(

Media

724Iþ

fW 9

i»

$.

Maximá

- * 46956

Mihnima

-

-

-—

-

—

J!j:ïmdi.'u t

30656

Mediocris

-

-

-

-

—

—

-

-

38806;

ï.:i:mm&:lin

3, Ín horum enim pïanctafum intetVallis à

u

Centro mundi difnetiendis ; pro perticà inenforia

A d

ufuürpatur Semidiamcter Orbis magni; cüjus Mens

LUR

Íuram in Seiidianietris terra fupra ex fententia

LT

loban. Kepleri affignavimus.

M.uii,

(Hane fi in aílignatos diflantiarum nunierós d-

tà$ , & produ&tum per 160000 dividas ; provenient di-

It j

|

ftantiz planetarieà centro mindi ii Semidiametris Ter-

lt

"

f

tz.: quibus pef $60 multiplicátis, habcbis casdém iti

VU t

inill. Germanicis: quám fu

pputationem curiofitati Aftro«

Ui

philorum relinquimus.)

$ Es

Lisrea H. Turo&gicus,

4l5

——N—

em———— 9À —— M——À — $aQ Uantana! — r

BUA dictis autem patet: Diftantiam Satur-

WMD

hi paulo minorem effe decupla telluris à Sole: Jovis

btf

quintuplam: Martis fesquiplam: Veneris fubfes-

Jloto

qui tertiam, Mercurii fubtriplam' circiter.

i, Itaque diameter Orbis $: habet minus

duplo vicini fui Tovialis : Jovialis habet triplum

j

9

Martialis inferioris: — Martis fesquiplum Orbis

fs

Magni: Orbis Magnus Venerci plus fesquitertio:

Venereus Mercurialts quinc'l; tertias vcl octo quin-

tàs citciter,

!

Ubi tamen notandum diftmtiarum pröpor-:

):8

]

o

tioncs, aliis orbitarum partibus alias effe; pracfertim

in Marte & Mercurto,

"P

$. Diftantiam fixarum quod attinet, affumit

^l

(j

lob. Kepleru, Semíidiametrum Sphzrz fixarum ha-

)h

h

bere fe ad Seimidiametrum Sphzxrx f, quemad-

modum hac fe habet ad Scmidiaxnetl-urx? Corporis

Solis:

if

4 Mathes

i

)

o /

//

Deprebenditut autem P," Infm;mi'zt

58806 l

inaticA diametev Solá

L

[j

&

[.J

ge

09 30- 06

[

e

-

e

yiiifi

Vude Semidiameter cst

$

atj at

[

-

e

*

436

Quorum finus vectus e5i

*

jj dj

Sinus complementi

92299

e

L

[.J

436

ao at

Q. divifus pet. « -

L d

.*

[j

.-

-

producit

r

L

w

- 229

.*

Semidiametros Solis , quibus ipfé ol à terva diflat,

i royu

Qua diflantia cum fit. Semidiameter Orbie. magniz

?l um

T À

bac autems ut ex fupra diliu patet , it pauló.majon,

j

(

iph4«

curio

decima patte Seinidiamerti szbm j Sequitum 5

t

iB

jurt

ll

416

—

vicdmd

ASTRONOMI!E

—— — — — —— R i a d

ph

affll

ram Satutni in [ua Semidiametro habere, decuplo feré

:?nma, Jf

13) SF

plures Semidiametros Solís, hoc eit, circiter bi mille..

(!l

t

j

t*

Si verà Semidiameter Spbara fixarum Semidia, '

F

i^

a

)

j

metrum Spbera h. etiam bis millies in fe continet , fiet

t q |

al

Alla Semidiametrorum Cotporis Solavis citciter 4000000; j

Semidiametrorum Terre autem cir'uz'tgr - 0000009;

'W nlS'

l

Nam (9 Semidiametet, continet Semid. Terre — d

.

* ;15.1

l Ig'm

p 7

d

T

t

"

"

[

,',lj L

Caprur V,

"n Tind'

n Ducitini

De Caufts bavum diflantiarum.

ii at — d

l

1

i. Mundum exteriori fuafuperficie Sphari-

I

l

€um effe , omnes Philofophi concedun« , hujssqué — :

fententiz inter alias ctiam hanc rationem adferunt; . siitoi

rmïin&'ïilfi»,

Quod mundus ad fimilitudinem Architecti sdue

^

'

'

Dei createris ; qui infinitus exiftens , principio & (

l

ll

15 4 Qf

fine caret, factus fit. Cum igitur infinitatis hujus

':iïww

u

motoy

expteffa imago il? H'gura Sphæricg fit; a quàfecuns — uinvli

dum naturam ctiam nec principium nec finis eft:

um !

Ideoque Mundum Sphzricum effe, nullatenus du«

ü

j f.gurali

bitandüm effc,

w

Lif.'xi'.'.ï?ï;?

$. Hoc cum ita fït, & Deus certa proþortiox

X

j

bt

ne ómnia difpcfuerit, ut qui, Sapientiá attcftante;

j

emnia in numperg, hondere, ac menfuta fecevit: vatio-.

Mild

tinatus eft ingeniofiffimus Mathematicus Iobam

MM

T'AL:;,;, 3

fïu(iiï

Kepleriu, cum applauiu Przceptoris fui M. Mefflini -

Et tf

interiora Mundi majora Corpora ; Planetas fc, in-

Y d

TAV 1 l rm-

|

tervallis fuis ad normam 5: Corporum regularium;

hi

W

n

Cubi, T'etraédri, Dodecaédri, Icofaedri, OGaédri

h

W

T

m Cor-

B

"Ui

difpofita g:ife ; c?.uæ poít Sphzram omniu

porvin

Lisra DL Turoxicus

*——g

*

41

O REA - E x " r -

3

F" j !!fup[gït;'

THtr lii

porum prima, ïïmplicifïiim, nobiliffima funt

; äequi.-

latéra & zquiangula , Sphzrz infcriptibilia & cir-

4010 g

cumícriptibilia , ita, utSpharara infcriptam omni-

(unme(, j:r

bus fuis lateribus, circumfcriptom omnibus fuis

IT Hary

angulis contingant; qualium ininfinita C orporüm

« lt

inultitudine non nifi $. effe , à Mathematicis dea

LT v

monítratum eft.

memnescse

3(- : I.gitut*.

2

|

1. Cubo

eadem

1

Q9ue preportio

[

*

Saturei &* Iovis

efi imter. Spbe- | 1. Tetraedro

]

qu4m |2, lovi d Martis,

AH

fasra CÍTCuzA -

EL

odscatdré

jproxi-4 $« Martis & Orba M.

feriptam d in.

4. lcofacdró

| meeft| 4. Orbis M. éx Veneri

at i.

feriptaza,

5à Otfaedre

l inter ;

3. Venerb dr Mercurif,

)

l

erbes ]

lu hts

&

J

^

onem d

WA

2 Qgrod verà in minimis defit aliquiä ; ejus

vitedi, ha

tei caufam alfignàt inventor , quod orbes non tan-

15 prinf

ipioï

tum diítantiis fuis; ad normam $; Corporum Re-

infnitits

lii

gularium,fed etiam motus Proportionibus Hàrmos

hg &

nicis ; ad quandam vceluti Mufice caleftis Ideani

v nec fnts &

attemperaridi fuerint;

Hinc fiéceffarium fuiffe ,

nitens r

ut intervallis iftis figuralibus, qux exhibentur &

figuris fine Variatione uniformibus , minimum ali-

t pröPOT'Jf'

quid adimeretur, & libertati Harmoftz relinque-

uttà artcülü?

retur , ad repradfentandas motuum Harmonias;

»

uf

$. Has Harmonias inotuutm planétariórum ;

quras I

tardiffimorum & velociffimorum ; ex centro Mun-

f A

di fpe&atorum, non fónuis, fed numeris Muficis

Vsl

expreffas, idem auctor Joh; Keplerus in libris Har-

À

monices Mundi , pluribus expofuit, quarum , ut

jm WFW

/

l

il

Aftro

P

(

hili aliquem gufcum.hallaeant, unicum exem«

j o

plum proferam,

pé

Motue

POW

Mp

ASTRONOMI.S

418

— g

Pt n

/

H

j'i

j mtsï

.

1

m

5 -46.)

r4. $. Terttia major

MA

2. l$.

g

L

|

5. 6. Tertià minor

ls Bsb

4* 30

JMW!W

$.

30

$

*

26.14.

2. 3. Diapente

W n

t "

o

.

[]

um tardiffim

velut ex Sole

N

33

VA

WWWMM

nt

$7- 3

sÁ

*

154 16, Semitonium

" W It

61. 18

nica eft

c.

.

j

[

94. $0

-

24.25. Diefis

o5 I

i

b. h.

,i; juntt

I64.

$, 12. Diapafon cum

i "

07 [

Motus planetar

& velociffimi ,

fpe&ati hi fu

€

*« U0 0 (

e^c^8e^e^ 9737

34-8 [*]

J

Inter quos Proportio Harmo

G

tertia niajorc.

W'u n

——

M

,my f*

CAPU i X I

.fo

LeMagnitudincac Pronox tione plane-

«t n

^Y

tarum, Rclhrumqw f

4 Á

um mutiua.

a u

Planetarum.

n UP ma,

I.

Ad has magnitu ?'nco, Próportionesque

OM «

fyderum inveftig thandds requiruntur corum diftan-

MU

tix » aC .'.IWPZII'CD'CCS Qulï*'li.l't(*)lllh mwmtudtnes.

MAU A

othefium diverfita-

Prout wmu hz propter r*

i DT

tem à dwcrhs diveríimodce

A

"P"Iit'J.I'., ltl X.ll!æ

W t Mf

etiam funt äc earundem mag

ltucnne d.C P ()POI'd

MR hu

17p

tione fentent

icc

l

n

eruim

2

2. Ex Alphragani , aliorumque

fcntenn

ET

L5

m['nn '1

Continet in fua diametvo diametvos terra 45

u!f Wï ?pr !

Eflque diametrorum proportia ut 9.ad 2.. Quibus Cu-

^

Ticé maltiplicatis emergit Corpotiin Ó Terre pro-

j Rm"am

pottio t 7 2g. 4d $, Majote numcto per minortim di-

,

yifo »

WP"F W

Bob

il

P

LIBFR IT. THEORICUS.

419

m -—.M..

MO EEE

Ttrà g

aþ, fiunt. 9 1 3: totiés . major est frlobo terreno, toa

j

tiesque Corpus , corpus terreflré in fe continet;

Tttià DI

2.

2].

g L

Continet diametvos terrá

- 9? 9 o W m

4—7.

t

Hinc earum proportto ,^ üt

32.

uu!

ad 7

fttis

Corpotuih Yeró proportio esl , ut

32768. Ad 343«

"

fuque 2y- globo terreuo majot

9345

. Diels

3*

æ.

bl

Habet in fua diamétto , diamettos terra

!s

Dipiln g

114 majort.

Earumque proportio eil ut

7'

dd 66

Cerporuni vero ut

À

Ll

L.

-

-

345 ad 216.

—

Vnde g. tetrá tmajor exzjht

4 Q

tiottpl

Continet diamétios teíté

a

E

-

[

AULUR

n

Harum prapomo e . ut

H

ad 23.

Ad 8.

Corparum veró proportio uf.

i3ji.

roporuom

Bol evgü terrá major

«.

-

a

*

A

eo

l66z.

h

nreoraml

gii

$*

$.

CHX

l mon

Venui, Mercuriui 4£ Lunastértá ininores fimt Cotiis

[ Mlmu C p

prehend:t ergà terrá diumetet; diatnertos Veneris. 23

u

W

Ouarum pïapamo ut

10.

Ad.

5-

l

1000.

4d

270

u « p

Cerpamm Verà tif

Terra ergo major Ventré - ---2 37,,,.

QU

m

ant w

6.

y.

Meicuri. & térrà. diameitorum praparm á

honnulli afignatur: quod f fit, ut

28

4d

l.

yuttti

y

Sic corporum proportio fieret. ut

21952. 4d i.

W

e

(uP

7.

gddZ;

j

Terra continet ) diumetto$ - - - --

$z.

"H

[

--

-

Lj

"l

"4tuIh propottio ut

[.]

72 4d z

T d

!

Dd à

Cerpos

ER [[u

Jiu

ASTRONOMIJE

41o

m a RR

aE

P nanmd

w———

Covpotum verü ut — -

-

*

-

343. ad ?

s j

fdbe

L d

[

Terta ergo lunam coutinet -— -

4428. d

ii

x;

u

Luna aquat unam. quadragefimam tertiam. pavtem

l

oPOïi

gerta minus ochavá parte.

p

O& »I

j 4

[

Diametrorum proportio efl ut 187.. Ad 10. Cor-

duv

" m

^j d

u

gorii exgo t 6j59203. ad 1000, nide Sol fit major luna,

6539. h. & fexies millies, quingenties tricies noyies.

nJ]u[

T.

2. Stellarum fixarum.»,

"

ho

v

3*

Veras ítellarum fixarum . maghitudines

äyi »

accurate fcire non poffumus; quod & horum di-

MC siti

d

ftantia non. adeó certá fit ; & apparentium dia-

qortio

metrorum obfervatiolubrica : cüm quia fingulo«

rum oculorum fingularis, & diverfiffima eftin tàm

wfesuDrd

fubtili quantitate zítimatio : tum quià etiam per

.ï:!'ü !T

tubos opticos eó mirniores apparent quö is melior

j "L)Ttn&

eft & major.

4. Ex fententía autem — Alphragani alio-

A9 U

Wf

ü

rümque vetéruin,

Stelle 1. M

h

46

. ni'tudlnþyo

[ 17

L

Continent diametros terrre. - - - - --

4

Eít ergo proportio diametrorum ut rg. ad 4.

( Telonn

orporum autem , ut - - - - - 6859.ad 64.

J,,lr

$unt itaque terrà majores

107, vicibus | $z

$Stells 2. Maguit.

L]

Tte

Continent díametros terre. -- 22 - -- 4-:-5.

hi

J

Proportio diametrorum cft ut

LP

iT

Corporum , ut..19465109. ad a16000.

[

— ——

:2

n

l)

Earum exceffus fuprateraam - - - go

216000*

RI

"u

$icld

:

Lisrkm II TufontCUS.

I hi

u deom r

— —

' Iul

Sielle. 3. Magnit.

Diametros terrzhabent . - --- - 4 4$

$ *123- c(

-

-

-

-

LT

Proportio earum t

25. ad 6.

Corporum proportiout - - - 1562.5.ad »16.

22

Exceflusfupraterram - - - - - 72

21d"

?. hi Of

Stele 4,. Magnit.

Continent terrz diametros

frmiu,

-———À d m o 3?.

It i

Earum proportio eft ut - - - - 9. ad 5.

bl

Corporumratio , ut - - - 6859. ad 125.

L

-

-

-

rogtinin

Éxuperatio terrz

- ,54';23'

d&honni

Stele $.. Magnit.

-

—

-

L

——

La 4

paremium b

ïhcludunt terr

z diametrum

36*

36»

m qui Irg)

Eflque earum proportio, ut g. ad - -

iffm hat

Corporum ratio , ut 1685159. ad 4.6656.

5549

qui n

'"Exceffus earum fupra terram -. - « 36

é090;8

Stelle 6. Maenit.

t i m

Habent diametros Terrz

-—

--

-

-

-

2

H

v

Quarum propertio ut 21. ad 8.

giphmgani Ji

roportio Corporum ut 9261. ad s12.

18

Exceffus fupra terram 18

$12'

i

Et bec Veterum de propartione fydevum mutua e?t

A m

fententia.

fervationibus

j It

p d

$. Joh. Keplero Naturz & Ob

Aftronomicis confentaneum videtur; ut idem in-

o

ter planetas fit ordo magnitudinum , qui eft &

j

Sphzrarum: ita ut inter planetas maximus fit glo-

W

lh

LA

bus Saturni: hunc fequatuy Jfupiter: Jovem Mars:

1.

[

"

Martem, non Sol, fed ex fententia Copernici Tel-

wl

lus: Hac autem minor fit Venus, & omnium mi-

ad H :'M

timus Mercurius, quia infimus,

ii 90 ;ISM

6. Ceri«

Dd ;

AsTRONOMIJE

422

—^ Ó rR aE Mmigara i r m us

— —

p

j

gl

at Pf

6. Cenfet autf;m, Corpora plan

etarum ha.

jf«kq

|

i

if

fil

1 l'ïvll's )

bere proportionem intervallorum ; 'ita, ut quo

altior humiliorve unusquisque terrà eft, ita fit et-

ij

l]

j

iam major minorve.

Q ;"ln

;,;

I

m

Id

jdi

t

7. Hacratione Saturnus mole Corporis erit

4]*

(In

pauló minus decuplo major Tellure: Tupiter plus

quintuplo: Sed Mars fesquiplo: At Venus paulo

G

T

T

minor dodrante fiv

»4',,

i [

M;rcuriuS Paulo major cg.

juscïexn " etente .

"

"i

M

h AO*

ij

9. Proportionis auteminter Semidiametrum

M

X

Telluris, & Intervallum telluris àSole: Itemque

38tcr Corpora telluris & Solis zqualitatem affümit;

hv

1tà ut quotics Semidiameter telluris continetur in

W

n

intervallo Centrorum Solisac terrz, totics etiam

nll

u

Corpus.'telluris con;inaatur in Corpore Solis,

" pn: t&

9. Cum igitucIntervallum five diftanttam So-

i

lis à terramaximam fupra feccrit Semidiametrorum

N

terrz 3469. cum triente: Ideoque totidem etiam

vicibus Corpus Solis corpus terrz fuperabit; ex

cujus numeri radice

ubica conftat, Semidiame-

in miu.::ïf

trum Solis- continere in fe Semidiametrum terre

m

ns

L eo

paulo pl

quàm quindecies;. effe vero milliarium

LUE

12900. totam autem Solis diametrum Mill. 25800.

Va

quaänobi,s pedalis apparet in 12. digitos dividua.

DOTT.

I

|

[

"»ä'f'"'" mau' D

. YO. Sicut autem proportio Corporum Solis

Atj

&terrz fe habet ad proportionem intervalli Solis

& terrz: Tta, au&tore eodem , etiamfe habet pro-

o:a!mgr:x&u: l

portio intervallilunz & telluris ;'ad propo

Mi

.

rtionen;i

Corporum eorundem.

V

x1, Cum- /

Lismn IL T H£Ponicus.

—

4

—

n Cumque intcrvallum illud fit Semidiame-

Pk"?füx*um h],

) It qu

trorum terrz quam proxime 59: Ita toties etiam

[

corpus terrz majus , lunz minus & anguftius in fe

continebit.

Ctrter

12 Ex quo ctiam fequitur, quod Semidia-

^ drtena

meter terreftris lunarem paulö minus quam qua-

tYay yib

ter comprehendat; Unde diameter lunz fit 4.3-0.,

feré .milliarium Germ:

pulomprt

14. Corporis autem Solatis diametri, ad dia-

emidametm

metrü Corporislunz, hoc pacto eadé proportio fit,

quz eft Corporis Terrz;ad Corpus lunz: nempe ut

yle: [rm

m

wa

9. ad 1. Et fic Corpus Solis continet corporum lu-

narem n

nz plus quàm ducenta millia, qua proveniunt, fi

s Contgta

dicas , Corpus terrz 1. continet lunaria, $9. quot

ta, t d

Corpus Solis terras continens 3469? R. 204671.

rporcSob's.

14. Stellas Fixas quod attinet, in affignanda

dilntuny

harum magnitudine etiam hodierni Aftronomi

multum variant; ita tamen, ut etiam ii qui parcii-

vidmeront

d i

fime computant , plerasque terra molem multq-x

T bis t

ties fuperare fatert cogantur.

1d euim evidentifimum e$ , vel hoc populavi.

»x Va

ergumento , à . Stellu diametraliter oppofitis [umpto :

r

1

jf

quales in celo aliqua dautut v g. prope oculum Tau-

veto u

i

Vf W.U. )5

1T; * Cor Scarpiä.

j

Si igitur terra inajor talibus

Stellis effet, ämpaf-

05

fitile fovet,

ut und oviente, altera occideret, atq, vici-

vfas oxiretur. Nam

(or i

bu permutatis illa occidente ifla vu

us

ectlus magnitudine t

ert& elevatus

, neccffavio velin-

idi

jj

quetet altevam injra

bovizontem, quod tamen experi-

'il j

i frut-

LdP l

u

entie omnino refragatur, — Hinc TJcho Brabe, qu

f

(ite

J

I!!R u

414

iesmessee r a UxeNuos Gie a nE as ÜRSEVIDRGEE D

-

AsTRONqMïæ .

-

—-—-M

j .

dl

]im vu;lgi judikia veritus, Mundum, quan

tum

potuis

«t

ontul

contvaxit, Stellas tamen prime magnitudina 6

8. vici-

bus tellurem füperare, alteras vicefres oclies, tertias

/ me en.æ

undecies afferit.

W il

m

Ali verà in dmmenfum eas 4tgent, quia pr-o*'banf

l'[ [

n

h

dant u

immoni intevvallo à tetva abeffe, fiquidem Orbis Semi.

f

o q

il

diameter ad fixarum altitudinem infenfibili fit; & ne

unum quidem minutum in

$i

S Fa

nt

Sphara fixarum facere de.

hu

"

7rebmdamr.

Qu

Tantum de diftantiaae magnitudinc Syderum,

las ]

m

v('m

w

100l

Epilogi loco annectere libuit, quid Aftrono.

]

j

l

Al

mi refpondere foleant duplici

i.

hominum generi,

qui de talibus immenfis füperior

um corporum di-

flantiis ac magnitudinibus,

ab Aftronomis prodi^

ym ;;Jï»i

tis, finiftre judicant;

Quorum unum eft eorum;qui

Tl

L

aliàs Aftronomiz c

ultores,

imó Viri magni inter

eI 0 d

Aftronomos nominis funt;

fed concinniratem per-

g xLZ

feclifimi opevis mundani lab

efackari cenfent,fi Spbava

1

» fixarum flellus,

ipfis tam immen[a tribuatue vaflitas .

M

jat

itferiovibus aut

tin, tàm contempta exilitas,

z

His objici poteft, incredibilis celeritas ftella-

d

tht

rum fixarum, quam fateri coguntur, qui eas in or-

Qf

bem moveri , & 24. horis periodum füam abfol-

T

ii

vere credunt. Nam fi Semidiametrum Spherz

[ mm

sxarum non majorem fumamus, quam fecundum

st

Alphraganum Semidiametrorum

üirr

Terrz z0110.

N

!

Kquam tamen majorem effe,

apud plcrosque Aftro-

homos in confeffo e&) tant

a hujus Sphzra perni-

MY

M

citas

[ qmm

NN

Lisrn IL THroRrcus.

——

425

[5 tsamnsud

M À — — — HÀÀ À o

lt

p

Ij

citas exurgit, qua quzlibet ftella circa &quatorem

nj

pofita,circumrapiatur unius horz fpacio Milliari-

A t

-

-

--

-

-

—

-

bus Germ.

2264380.

Nam Semidiametri terre

-

—

od

--*20110.

[

faciuift Circumferentiam Semidiametrorü 63202.

LIUTTOM

Quz divife per24. dantunihore - -

2633.

WWWW

Semidiametros, quorum quzlibet continet. Mill,

LT

Germ.86o. Hisin unius horz Semidiametros di-

&is,progredietur ftella unius harz fpacio 2264380

a,

In uno autem horz minuto

-

--

n

Milliaria Germanica.

Hanc incomprehcnübilem velocitatem fi quis non

äuid M.

abhorret, Cur quzfo abhorreat ab illa maxima di-

um Qer,

ftantia & magnitudine,quam nonnulii fixis tribuüt,

[oonr

Iminaneimn, aiunt, iflam proportionen N Atuta neni 4do

onomi prodi-

Wittit2 Be. dicat ergo qui hac objicits Qu&nam

dienmnga

natura iftarm celeritatem adrnittat , cujus fimilé Ex-

d fntt

emplumin mundo non reperitur; cum cofitraim-

ii g

meníx ,. vel potius nullz proportionis: Exempla

a f

magnitudinum in terris habeamus.

uz eniím

hu wl

quefo proportio eft inter animalculum illud, quod

litd,

2

cunieulos fübter.cutem manus agit; & Elephan-

cerios t

tum, vel Serpentem illum Plinianum 120. pedes

Qu nt

longü, quo tamen majores noftra fecula viderunt?

nfundi

ltem qua proportio eft inter hominem & non di-

At SPW'

cam tellurem, fed diametrum tantum vel Semidia-

1

metrum telluris.

Hac continet Mill.

um f

860,

Paffus

--

--

-

-

-

-

-

-

6880oo0.

F vt

—

e-

--

--

Pedes

-

"

34400000,

n

crc-homin

Divide hos per

6. qu

anta f:

is löngit&tda

Sthrifï

4

five

i

416

ÁSTRONOMIJE

anesoccteuc

'———*

[4

—

"

five hatura eft; & produces . -

p lt

g

j

, at

Tot fc. homines conneGendi erunt , ufque dum

ad.centrum terre pertingant. — Si hzc proportio

T

inter dictum illud animalculum. & Elephantum;

um

)f"»'idumt :

O'Um) J

inter ftaturam hominis & Semidiametrum vel dia-

metrü terrz, quz eft ut 1. ad 5733333; vel n466666

;:uf(fï) Cumgo |

abfurda.non eft , que tamen res funt. folius globi

Tl

,tiüns d

terreni;; Cur adeo abfurda videatur proportio in-

a miUg j

ter diametrum Solis & fixarum , qu& eft ut r. ad

4000000 vel ut 15. ad.60000000.

wimm, &

Nam fi Salis Semidiatvo tribuam Semidiattos terva i.

ielig t

N

Compsteut Sphare . Semidiametvi terte - 3oo00.,

at

Fixarum Spbera autem

-

-

[

L. À

600090000,

a N

n

du

-

[j

-

Sed fi Solà Semidiametrum faciam

I.

vl

j

Erit Semidiameter Sphara

; 'Fln e» [ - - 2000.

Infa r

Et fixatum

»

[j

L.

-

-

-

-

-

44000008.

m uj

Ex bypathefi fcilicet illas q

HATI jïz;m

CAp. 4. a[fumfi-

anäm, n

mus: que quamyvis ffupenda etiam altitude fit , vix

NT

tamcn- miner dari- potetit , fi patallaxin otbif.a-nnui

tf pin

admittamu.

Y

"

T qu&ug

D

j

'

. Alterum genus hominu

m , de hai(ce propor-

ïwfr. qusym*

Dd Moi

tionibus finiftre judicantium eft vulgi , qui e4 pto-

pter difceepantes aucorum fententias flülta vanita-

de

CE

u

j

(i arguit C videt. Ab hisquererelubet , Curnon.

Ka fapäm

"

abijciant etiam. Merifuras liquidorum , aridorum,

tulirt

agrorum , intervallorum ac itincram. Nam & hic

A t

magna difcrepantia eft, nec poteft quisquam quic-

t

'

quam unquam ita accurate dimetiri, ut non ali-

It D

quam 1aultz guttz, grana, digiti, pedcs, vel paffus

fittm

defi;iant aut fuperfint ; quos defe&tus vel exceffus

cavere,

U a'ffï

——

L:isrm II TH£ÉORICUS.

427

!

[T rdnacd

m —— — Aa—— À "MM«« witpeusvtsere EM

NI

n

)W

!

;ävcr& , omnimodamque Zæqualitatem in emetienz

lh

t

l

dis rebus fcrvareprorfus impoffibile cft.. at inqui-

LE N

unt, hi exce[fus vel defettus exigui fant , veffei autem

immanes ?. &. Nego effe majores. Compara enim

Yrumiea

Mundum totum, qui cjus magnitudo certó explo-

duf

1

rata eft, cum globo terreno, & tantam inzqualita-

w i m

tem deprehendes; ut omnis comparationis & pro-

It pf

portionis difcrepantia tanta nonfit , quanta eftcen-

qu du

tum vel mille guttarum cum Vini plauftro com-

Ol

peratarum , de quarum defectu fi quis coram ju-

TTTE

4

dicelitigare , venditoremque fraudis accufare vel-

It «

let, pro homire impudente vel ftulto jure habe-

. UM

rctur. Non dcfürt denique , qui Keligione vel fu-

,

L]

L]

perftitione potius du&ti, Affra metiri ,"'"e,arumquc;di-

[ NI ;w*

flantias ac magoitudines inqi:irere mtgitpylo eciofo-.

20 M

Yum ac fuperbovum.. bominum , vuho wap 8 je.

TY.

Qeovévrov , votitaut ; & cum Plinio exclamant,

tm:W m L

Furot est , quenfuram mundi animo quosdam. agi-

PTLL.

taffe atque prodete aufos. — Sed furor hic fit apud

eos, qui Mundum-pro Deo habent; quod Plinius

dhiege

fecit; cujus profunditates Ícrutari folius Spiritus

| ( -)qui mn

Deicft: At qui cum Chriftianis credit, Mundum

u)

il

cfle cpus Dei, ejusque quafi. vivam ftatuam ,

eqy

per quam fapientiam, Bonitatem , ac potentiam fue

»,um M

QO

amoftendere nobis voluit ; is bzc & fimilia ftudia

1

g, M

atque conamina nón improbabit , nifi hominem ,

ad cognofcendutn Deum conditum,infra brutaab-

ï qu

5q02m

f

ijcere velit. R eptent alii humi. Mens generofa ac

T u

(v

Ja(

pia etiam coelos fcandere appetit; & ibi quoq; Drr,

pien-.

«t

Qt Pl;ï;o alt &ei *'ysajdergoUvToG, Poten'tiam $a

u

tiam

ÁsTRONOMIAE

n,lRHLCH 0

—— — MR EÉ eierrtiti

n

ll

' debet

tiam acbonitatem no

érrimari; fe-,d admirari; Ne.

»

(

queenim quisquam Á

j

ronomorum có temeritatis

');

jl

eoric

progreditur , ut quas Syderum diftantias, magni.-

u

m (f

tudincs & proportiones; admetitur; eas in i

pís mi.

;

g

nutis vcl fcrupulis ita fe habere glorictur ,

(quam-

vis.interdum calculi neceffitas, etiam ad m

inutiora

n

ipfüm adigat, ) fed &v 14 waareu, laxioriquc nios

j

» do omniaacceptat, ut D x t operayqui omniàin nu-

mero, pondere, ae menfura fecit, mcelius intelli.

L mpor

gat , magis admiretur, eumque ex illis & cum illis

,fgqu:w lä

plus laudet ac celebret,

H

AS TRONOMIA

:

L:»rm IIIE |

E

vt À

CHLREO.NöLOGICVS.

CAD

PRoorMIuM.

Mantgi

"

r vSydcm, prater alios plures,ctiam

(v

Sdhuncufüm deftinata à Deo fünt,ut nos

terrz incolz diftin&dionem & numeratio-

[

nem remporum;Dicrum,menfium & An-

Ftiqen

[

norum inde peteremus.

d

TT

2»

Vnde ab Aftronomica fcientia

Wt

W

"i

hacchronologica fivetem perum do&ri-

i

ftià CX-

BU

J

—

LiBER II'I. CHRÓóNÓrLOGICUS.

428

nb

5446m£mri.ï;

na-ex&lwudi non debet

; quamalii do&rinz

Wt

Sphzrice & Theoricz imraifcent. Nóbis

300'35, fy,

IU ,

veró feparatim eám tradere, ac in tres par-

tes diftribuere placuit.

t Qux.

EM

EL

Harum

I

i,

De tempore Aftronomico

o .

1I. De tempore Politico

Il

J

i

T

Ill, Detempote Ecclefiaftico aget.

lls m

Sequz'tur zgizur

at a

| P.A*RS L

M

rR L

|

'

De tempore Áftronomico. -

C

d

Caibnr L

W

De Chronologiz definitione ac

divifionc.

hst

pf

t. — Chronologia cft do&rina temporis diftin«

[ numeW

guendi; fupputandique rationem tradens.

nüum&Aæ

2

Eftque vel Aftronomica vel Hiftoricá,

3

Aftronomica eft, qux tempus ut Menfu-

j

jial

)

ram durationum, à motibus ccelefüibus: petitam,

i

r

fon;üd;xaz, éjusque varietatem explicat,

T

4.Hifita

430

ASTRONOMI/E.

n

"——-—-——

/ï .

4 H:jioma » quz hanc 1pfam menfurami

1

gbbS) dlCI

rebus in Mundo geflis accommodat.

t

De bac fub finem pauca aunedemus : llam mmü

breviter perfcqueinur,

mm Cf C

þ !

f J[LmuAl

CarüuT lI

M

De temporum diícrimine;

'M

.m d[um»u

I.

—

m ii if

Teinpus 1g1tur hoc loco, eft menfuradu: !

n (l'dü( l»a (

ratiónis cujusque rel , à motibus coleftibus de: *

furpta.

h

if

( Ambiguum enim est vocabuium temporü : Ti-

n

l

L

).ful*

tevdum [rgmficat ipfam duvationem verum abfoluté

PRRTILLL nk.

confideratam ; imterdum durationem. certa menþmz

defiuitam ; interdum denique ipfam durationis men-

" ( 'W LE

futam , cim ab aliis qitbuszunque durattonibus ; tümi

" w»w m

nw !, N "M

potifrumum a motibus coleflibus petitam)

E

P

T '1 'O'I,N

Eft autem hoc tempus vel Aftronomi-

&um, vel Politicum, vel Ecclefiafticum;

u l. W.

3*

Alltonoinicum cít, quod ad Reguhm mo-

ï' IAUTJ;M,

tuum ceeleftium , quàm fieri poteft, accuratiffimé

^U

conítitüitur.

j!

t

4.' Eftque vel verim, quod ad veros : : vel

DI

l

Medium, ouod ad medios mótus computatur

ll

l

n

[

1llud. inaquale él i boc verü áquale, C pmffx-

"mow

djnum attenditur.

Menfut am enitii aqualem f d

mc

&on[lantem e[Je convenit.

l

$:

Species utriusque funt,

,) il Ml'l l

. Dies: Mcnfes ; & Anni

LT

P. IIl

—NN

Em

'L.IBER III, CHRoNOrOCICUS — 43

prJ

T Qnen

li

GdX SREE

il

De diebus, dierumque fpeciebus

li

08 L

& partibus.

1. Minimum temporis intervallum, à Deo

E —À

ipfo in prima rerum Creatiene inftitutum ,. eft

Dirs.

2.

Qui diftingui folet in Naturalem & Ar-

tificialem.

mins

(De utróque, quateuus Ctrmi imott folis avliffimée

edmslr:

cobaret , eorumque pracognitio aliqua ad motus cole-

"U

s codelihua

fles tectiu intelligendos ueceffevia. est j 'ctmm fupra

quadata attigimus lib. Aftr.1. c. 8. plentorem autem

de diebus natuvalibas ac. avtifictalibus tradatum in

i t

n vt d

bunc tevtium librum vejevyaviaus.

a n o

Quamyis autem minus apta diflintio its diei in

Y duitn t

Natutalem & Artificialem s neutrum enim Ats, fid

utrumque ipfa Natura, imó autlor Natura Deus in-

um d

f'ituit; quia tamen ab antiquo vecepta est ,. etiam

un)

v Arons

405 £a vet?aebimus, qui, cum de rebus conftat, 1n vet*

hum

bis faciles effe debemus,

3. Dies uatutalis , ao vosg D quspcv , vpatgovuxe

n

dioc, cÍt teinpotis fpacium, una lucis Solaris & fuc-

x

cedentium tenebrarum; five continua, five inter-

il

T

u

)

tupta revolutione conftans.

LIV

jonpus

Vel Affrouomice loguendo ;

Eft fpacium temporis , quo integer ZEquator

i üdl?) WIV

Circulus, una cum àdditamento , motui folis pro-

TT

, i

priorefpondente, revolvitur.

l,

Effetlor diei , imà dies ipfe Lux fivesol eft ;

Áci-

Anti

w.ül

Lucem enim ipfe DEVS, DIFM yocavit; non fimpl

2

tex

4

As'TRoNp-mæ

— 9

asónzno

—— — — Ua n

;

j';m/rngolutic

g£er qu;ä

lux eft, fed quà pr

efens esl & adtuilluminat j

), j ;U?[OHOH

cujus abfentid tenebris omnta involvuntut , petpetuá

ii

yiciffitudiné , quorüm periodo ex ve[pera C maue,ui

fériptura loquitur, five lüce actenebri conflanti , Deus

"m

etiam poimen diei dedit , dui bic nofler dies Naturalü

5,149,'2!!?"';["*

,

!

Í

p

;

n

[;..'l'i [

eíf.

Cujus norma 4c Regula «um fit Aequator , fivé

liil i';rx;mv':.' |

equinoctialis Circulusideo C bujus revolutione Teyyi-

wox dies definiri poteft.

g p

z. Quiaautem Sol fons lucit; preter quotidia-

jf

;

hn u (

pam vevolutionem, etiam motu proprio fub Eclipticá

I

f

H

paulatim progreditur , addenda esl quotidie ad abfol.

T

vendum diem naturalem ,. uni vevelutioni equatorü

LL

tanta ejus portio, quautam illa folis [ub. Ecliptica pre»

ul t

t u d

grefíio vequirit.

LL

Vocantttt autet b Porriones equatoti ad-

Ti ij nudt

denda, Additamentz, funtque nibil aliud, quàm A«

ETU ii

féenfiones motus [olis diuvni ; five portiones equatorü

) a

!

suotui folis diurno competentes,

Agilittdyü

)

4.

Cumque bic motus folis diurmu inequalis

al nj

Jz"t ; fiunt etiam bac additamenta inaqualia ; qua ina»

Wi d

qualz'tæ: ttiam in dies Naturalesvedundat.

^Ub u

f.

Tandein quiainter Inequalia Medium ali»

ht tf

quid, five Aequale, tauquam men[ura inaqualium nt«

itufi

&effarió affumi debet, Hinc Ergo

EE

4.. Dies Naturales funt duplices.

L

MT

Veri & inequales , qui ctiam appatentes

dicuntur , quibus prater integram Revolutionem

TR i

UT

gquátoris,additamenta vera atque in ipfo coelo ap-

m

Mi l

|

li

parentia, fed inzqualia accedunt.

*

Vs

]'l Wo

2 Mtdi feu aquales, quibus ultra ækluato;

gwid:mdfqe !

!] [

e.

gis ins

^ij

"n

[

"

a

€

d

A

|

»

p

g

| LiszRIIL CugowN O..l',föGI'CUS';

——

Ó —— ——

433

mw;;ä(;tm

tis integfäm revolutionem ad

ditamenta medía ag

HU Mij

&qualia; ab A[tronomis docendi càuf4 affumm

LY

pta;

adduntur;

Hl D

i. I veri dis in qüokidiano ufa funt : * vulpl

Lt rj

quidem équales patantur, quia fingultin 24 boras a-

I

quales 44 fenfum diflinguuntur, C bora 12. im barolo:

'cvolutiontïzws.

gio folari ad lineamvel umbtam metidianam fempes

Congtuit j cujusconfbirationi cAli(4 tàmmen non equa

pruet t

litas diei ; fed d'u'z'genti.i aditui esl ; qui borologiui

p f k

/

ejwqué botam 12. quotidie protrabit vel vettabit ,

qutiütd ij

ainque ad appulfum folis Ad lineam inevidianam diri-

ht u

$i. — Quod fi verü borologium daretur , quod dicbus

Wb Bu

aliquam multis ditediione bumana nón indigeret , de-

piebenderetüt tandem . diffeventia inter ieridiem C

ts

botam i2. adeoque inequalitas dierum naturalium ve:

| d i

totiin C in celo appárenium.

"

ii i

2e

EE

Medin autem five équalib

ts u*t!lntz)f Affro-

[

äob:i,

qtit ad eostabuláa motuum calefhum conffriuni

TTE

hocque fine eosdem coufinguat.tt inaqualitatem illam

iil ul

his equalibus metiri pofimt : unde etiam motia celé-

ld.

Yes 6X tábulis deprompti, cum culo prius non coi-

uli yuu

guuunt, quàm teductio temporis aqualis ad inaquales

Vel contta fiat.

yiupin

P Erfi vero binorum dierum inter fe þrbkiäm'-'

hi

qum inaqualitas nou fit obfervabilis , unus etiam folus

&x breyifiimisyad tinim ex longifitsuis comparátus,non

g p

i Rgv-olutllogü

üaldän&zgn.zäh diffetentuam babeat , at altquam muiti

T '1?[05 i

diesotdise ia una. Aliquaparte auni inVicem juudi ,

cum rotidem jusilis in altera parte anni comparati ;

Jatis evidenti diffeventia, quá uliià boram exirefcit y

i Ldmiïä:;

PMICViOtEs longiotesa, fiuats

Lc

4. Ads

.

ASTRONOMIA

m

434

innanudi

ET d

ï'l

i

piu t

4.

Additamenta autem, que Affronomi intef

J

—

P

".

d

enaxima ac minima , media conflituunt. ". equalias

——

zanta funt , quantus folis motus diurnu mediw es , vi-

uf

/

H d!

at

dklicet. 39« $. 20. Indedies naturalis. equalis. con-

"m

o

/

HL MM

T

jat equatorá 360. 59. 8. 20. proquibw tamen uf

9

n

plutimum 560. tantum famimws.

"TE

s. Initium quidem diei naturalis ubïquelo—-

i

j

rorum ab horizonte fumi deberet, velut lucis te-

m

;n:trdm d

nebrarumque termino; at in Sphara obliqua

memoolcun

placuit Aftronomis , intercifa quafi lucis ac tene-

brarum viciffitudine,à Circulo meridiano conftans

u

D

tiori, five à meridie vel media nocte eum inchoaref

1. 1n Sphara ve(la eadem borizonti (* meridiani

w ho n

1

!

esratio : effqueunius loci boriz.on, alterius meridia-

wl n

mu; C meridiamm borizom. — Hancob cau[am patt

14110 63l five À meridiauo, five ab borizonte, tauquam

o t

principio naturali diem inchoemus.. 2

u

At in Sphera

obliqua difpar tatio esl,.— Horizon enim pro varietate

a r

eblique Sphara ita variatur, ut non tantum aliu at-

t rl

que aliu fit, fed etiam aliam. atque aliam. obliquitde

tein Ad. egttatorem acquirat.

LT

3. lnfaper Sol in quibudam terre locis , multi

st

Vl

diebus , nec füpra borizontem ovitur , nec in(ra. eum

dejcendit , ut apud eos, qui fub polis in Sphara paral-

?mhwu"nü4

€la babitant.

Non potuit igitur conflaus diei naturalis prin-

eipiuns in €o [umi , fed ejw loco eledw fuit meridig-,

| h Wt

[/1 ]

Á

—Nü

E

')I-.IRER IIf CHRONOLOGICüS'.l

435

Jnay ii

