1. Canon finuü tantüm conftructus eftadar.

cus Circuli 4drante minores,five ad angulos acutos,

jguns

2. (Q.!od f1 ergó offc:atur angulus obtufus,

TT

five arcus quadrante, vel 0. major, is prius tol-

hm fnm 4

lendus eft ex 18:3. vel, quod idem eft, fumendum

Mfenti n

eft ejus complementum ad femicirculum, & cum

N agö H

hocinveniendus finus, tangens, velfecans, qui qui-

dem etiam eritfinus, tangens vel fecans, anguliob-

t Juit

Vi t

tufi propofiti, vel arcus quadrante majoris, e. g.

e

/

l

-

-

-

u

Prepofito arcu

L.

-

12j. 13. 1j.

v dnt t

pro eo þt;no ejui complementum 2

540 460 4;.

Mi

Vel abi$o, gv.fipg - - - .

179. $9. é9.

Tudi

Aufeto

L d

-

-

w

[ J

[.J

-

125, 1j. dj

LU m

€ 1elinquitut LL H

1, Sigui

m q!nf]

]

—'NN

PAn s II1I. Ee-Trigonomctria.'

18:

N Qüottn

2

Ltf

TU ls

t. Sinus tangentes & Íccantes fupputantue

sonnunquam etiam ad fcrupula prima & fecunda,

Il gt

Quidam veró Canones gradibus contenti funt.

Tettaris (s

2. Quod fi ergó talis brevis Canon tibi of

du

feratur, & tu ettám f'cruPula, tam prima

quam fe-

cunda,

ad calculum adhibere velis , quæren'da erit

tOus atf

pats proportionalis, idque duobus in Cafibus.

Vnts g. -

L Siexarcu dato fin

Iotanda fun

& fecantes, quzrendi fint

[]

lus tangentgs

lru&uscüadz:-l

'Pr'*ocefï'us talis eft

/

/!

ïangulosacu:»æ.

L

4

/j, 30

ypui qhnis

S:t quarendps finus vectus ad datum atiitty :;.

rispris t

ajäuni finü 4tCUs ,pïbximä majerie, 1;. qui esl 19081.

ltem finum. avcus proxime minorü 10. qui est t736g,

ÁL fumendun

Diferentiaborumet - - - . - - ipié

xlum, &an

Dico -ergö pet Regulam. auredm,l

/

/

fs i -

D

an angiite

1. faáit 1716. quid faciust/ -- - g. g

pjors &j

jf teducis extremis ad. minoves tevminos.

'

' H;l 15' [,'

36v. dant 1716. quid dabunt 9 ;/o?

» s*. 4 d

ïaäu operatione prodibust 4 4.3. vel 4 4 4. fer&:

"] 179' ;;' 6l

ngeaddim ad fnum ;a, g - 1735)/':

Jacit — -

e

-

-

em

[.J

[-]

a

.

17$096

PDIL

e

L

It

T IÀ

/

Sinm queftum arcug - -

10. 1. 30-

a

M 3

2. $

hi

CGEOMETRIJ/E

182

*

2. Si ex finu re&o dato, quærcndug

0Cl

fit arcus ei rafpondcns

y(

Ita proccdc.

Sinus proxime major u- 19081. datiu 17809.

.

Praxzme mmar

17.36f,

m

10. 12365.

leermtm

[

-

-

1216

--444.

kglly

DtW ergü,

2Cu

o

1716. dant, i, vel;rioa quzd 444. X. fafþg,

19l

Il,

(s uÀ

operatione prodibwit 9 2 i. five 15. 3 1. Adjicienda TA

IT

gradibus, ut babeatur avcus (inui dato.re(bondens.

quhti u

Non autem femper neceffe eft, ut fcrupuhsfccun-

tsl

dis nos maceremus , fed in plerisque fupputationibus pri-

mis contenti cfle poffumus. Quodautem in hocExem-

t CU

plo,.de Sinibus di&tum , idem etiam de Tangentibus &.

tibi u

ftcanubus mtelhgcndum c(t

tl lt

Sinus, verfi-non mfcruntur tabulis finuum,

, À

yof t n

quxa ex finibus rectis nullo negocio ehc1utur. Nam-

LT

1. Sinus verfis minot, arcus quadrmtc minorit,

baletur:

Sià radlo five finu toto, auferas finum com-

plemcnu arcus dati,

2. Sinu verjus ma]or AYCHS quadmnte majom

ebtinetur: -

j—

$i ad radium adjicias finum rectum cxceirus,

quo Íc. arcus datus quadrantem fuperat.

kiac de Canone finuum ; fc-

quuntur.

Qude,

DOCTR

"n

PAns IIL De Trianguli.

185

lod*"(äüïml

DOCTRIN A TRIGO.

NOMETETRICJE

-lfdc:

THEOREMATA.

ULLT

t. De» Trianguli in genere.

/f,

!

l

r

1. Anguli recti omnes funt inter fe æqualcä:

h

B u i so.

2. Cum linea linez infiftens, aut eandem fe-

- . €atis, angulos facit, illi aut funt rc&i , aut duobus

if4/4,4. Lf

i

!f 3. Mj

redtis z quales.

In hoc fibemate linea perpendi-

iditutdn

eulatis cuim fubjetta linea facit duos

du Árupui

X

pefüpputaronby

réGos;oblique vero incidens linea facit

dautem in hocdut

tnum acutum, alterum obliquum, ambos vero duobus

mklopu véW equales. — Quantum enim uum à vecto deficity

. tantum alter eundem vehum faperat.

a tbdis r

3. Anguli ad verticem five per crucem op-

1

: pofiti, funt inter fe zquales.

viodicitur Ne

Vt angnli b c d & a c c. Item feheéced,

: qmmmninm

afcrs ln d

e

s

7 qjlmm' y

$

um reäumCmä

h

nl

4. Àn

nuumSI :

guli cruribus congrui; funt iQ':er f;

!

æqual;s.

n

M4

Vt f

n

f$4

Gnomz'rnm!

2

MM À s p maÓ—— À

[ ii

Vt fi angulus engulo zmpanatur » fPnguloruma,

i p

€ruva ita congruant, ut neutvum in alterutrum latus

m '" jim

deflectat ; eriamfi [ortà unum altero longtus (it , pte

qu'zi:zæs babentur illi mgult.

&

2

. In Triangulo quocunque, perpendicularis

demiffa ex angulo ab zqualibus lateribus compre-

l-

henío , fecat & bafm & :mgulum bxfanam flvc n

duas 2iqu .:LI(*'C partes.

!

in Trznvzgu[o æq.ulateraü e f

prrpemäzml.:m e c. demiffa in ba-

fin à£ jäcat eain !:zf.zmm.

"""vvwv»p»e

L

f

N

6. Omnis Trxanguïl duo Iatera fimul fumptä

wfecenti

funt majora relfquo.

Quod fi igitur quapiam jabeatur Triangulum

AU

conftraeve, cujus latera contineant 3. 4« 4, ei impof-

hc i

fiéile ptecipitür.

iij deé

7. InomuiTri Langulo,latera majora ma;ores,

In

4 L

!Ijþv

wfrgmnt

:1 mmous, zqualia æqm;ca anvulos fubten-

aunt.

r:mandm,

Qub major enitii minevve latevum, angulum tofi-

flituestina ; divaricatio esl, ex qua angulus major mis

soive fit , e& major minorve fit eriam fubtenfa,

LE

ha

8. Hinc omne Triangulum æqm!aterum,cü

ttlam æqulangdmn & contrà.

.

9. Ifof:eles véró vel æqmcrurum,habctangu-

at

-

Jos ad bafm aquales

nj

De»T rmrqulyf plana.

IT

10. Si linea recta, in redaoparallelas incidat,

ILITIT

1

angulos fimiles , fimiliter que aut alternaum fitos,

E

E

iaat æquales & contra.

N

1t4 4n-

MA

N—

195

Th4fly

Gguem

PAns IIIL De Triahgulïs.

$——

-

j

an

l a!munumu

Ita anguli fimiles , fimiliterá, fii,

fant anguli

bcd, & ceg. altermatim eutem

füiace,cce ^

m !""Sim F"P

€ ut bi, ità etiam illi, inter fe Jant equales.

T etndr

S'teru

z

m D lam ) üyk;

pE

[

T

(

!

o

p

Ia;crä

ümuïüjmg:

n Siplures re&tz, pluribus rectis parallelig

| interfecentur, intafcgmentg funt pz-oPorti011aliæ;

Ht Tridngn(w:'

| V. G. Due vedla ab

) M im

* a c. intetfecantu pa-

tnajormota

rallelis d e & b c. Itad,

la

interfeementa funt. prae

ag lib

'[ ?ortianalia j boc eil;

vmunqunt

a

ungulw'mdll""*'

f

!

Vt 3d ad ab: Ita ae 4d ac.

Vt àc ad de: Ita ac ad bc óre

i æqmlatelum,ä

12. Hinc in Triangulo plano, parallela bafi,

rj

Aecat crura proportionaliter,

,

Vt fi in Triangulo b a c

pro bafi jZ;maiur. b c.

W'f

ejwd, paralleld d e, fecautut b

& ctt4 2 d r a e. pta-

)

portionaliter.

; mllelas mfi*

;ælt?ïmdm J

13. Triangula zquiangula, habent latera cid

onalia, & contrà, &c.

u

£ 3?13165 angulos proporti

$

d

!N

)

186

p d

GnïoMz-r'nïæ

-—-—.-——-——-———*

E

—

. E. C.

p

,

jj n

Sint duo Triangula a d e, & a b c equiangula,

gq!ll

/ 1]

nl

fic » tt anguli ad d & b. Item ad a C a. Item ad

e & c, fint equales: dico, létera eorum citca equales

i;"*.""" !

«ngulos effc proportionalia', boc eft, e[fe,

f V

Vt ad ad de: Itsabad bc

jure

Vt ad ad ae: Itá ab adac

iil

Vt aead de: ltaac ad ob &c,

ul C

14. Siplura "Triar

1gula plana componantur,

ial

& reétis parall

j

À JWW m?/m

L

»

clis interfecentur , fegmenta fgnt

Proportionalia

; W"Wïf :

Si v. g. Triangula

l ul f^

duo/caf c* fagcom-

MKW p

ponantur C rediis pá-

Quu qui

taliels b c d & efg,.

IT

interfecentut , funt in .

I'l

terfegmenta proportie.

á

|d phim ;

nalia, eila,

A t

Vt bcadc

f ita —c d 44 fg.

guutuy

Vt bcadcd: itaef adfg, cc.

AE

15. Si Trianguli plani quodcunq; latus con-

vl

tinuetur , angulus exterior, per continuationem

5

illam fa&us , eft equalis angulis duobus interiori-

comgkw

X

bus oppofitis: ut

$i Trianguli 3 h c latw

fmtæqt

& C continuetur in d: angulus

'x

l

bcd exterior , erit. equalis

ujtz,

duohus intevioribus — oppofitia

baccrabe. Nam angulus

!ularam

Q

Bluu

&c d. eft equalis angulo b a c:

LT

l

n enim intet pataliegs faniliter f

Item

;

185

NN

PAR s TIL.De "Triangulis,

Iter angulus b

c e. dltera p;m anguli b c d.

E)üal)uq

li

ell equalis angulo ab c alternatim quippa ad eum

[j ld 1 6'3. ":]

pofitw. | Vnde fequitut , etiam totum angulum bcd,

LT

9

equalem effe duobus oppofítis anguli, b a c, & ab c.

LTA

ibc

.16. Omne Triangulum planum, habet tres

duobus rectis equales.

Wi

Anguli enim b c d, & b ca funt duobw rectü

d ob i,

equales. — Cum itaá, etiam aquales fiut tribus angulis

plna COnptg:

i Triangulo a b c. neceffeest, etiam tres bos angulos

AL , ieenisit

duobu vectis equales effe« b c a. enim est anguli com-

munis fibiá, equalis, b c d autem angulis abc & bae

equalem effe, ex problemate antecedente patet. Tri-

angulum igitur a b c tres babet duobus reclis equales;

Quia que. uni € eidem funt aqualia , etiam inter fe

!knt «qualia.

17. Hinc in nullo triangulo plano, poffunt

effe plures recti vel obtufi anguli.

— Aliás enm tres anguli duos veétos fupevavent;

(

quad contva problema antecedens e3t.

fE ä, e.

18. Etuno exiftente re&o vel obtufo, cz-

[

Vg n

teri neceffarió funt acuti.

x (gntnos

19. Et duorum quorumcunque tertíus, eft

dul

&omplementum ad duos rectos.

;o. Denique, fi duo Triangula binis angulis

Áint z2qualia, prorfus funt zqualia.

Nam fi utriui, binos angulos equales ab 180.

Aufetas , etiam vefidua complementa amboram trian-

gulorum . equalia. effe , neceffe esb : juxta Regulam:

Quando ab zqualibus zqualia auferuntur, etiam

!liqga'fu'nt equalia.

P quadl*ä*

ï"l"* y

21 In T'riangulo plano rc&angulo

' - lates

h

198

Gr£oMETRÍ

dms

j

ta iäï'-fïï."-lln,'ang;;.ïum re&um includentium , fïä

fumpta, funt zqualia quadräto hypothenufz. eg.

j n

In rriaugulo à b €

. t6Clo 4d b. dicolatera

ii s

sst

abécrb cretluman-

um

gulum includentia , h

ex eis quadrata fiant,

j n

m lte

equalia in fus qua-

dvatis effe. quadvato

dferentiam

im; lu

bypotbenufe a c. ut

l

midit ff

filatu a b. fit trium

pedum , evit ejus quadvatumi pedum 9. Et fi lat b e

gmangub

fit quatuov pedum, evit ejus quadratum pedum 16. qua

vlitorun,

duo quadrata finul fompta, faciunt pedes'4dratos 25.

gcntem Üf

|

quantum etiatm e3l quadratum bypotbemufas Namfi

nf vellt

7

slla fit g. pedum, erit ejus quadeatum eiiam pedum z5,

ut duo priora fimul fumpta, Demon[itationem nobi-

MM AC j

Mu b :

lifimi buju theorematis vide apud Euclid. lib. 1. pro-

D

i

pof.d7- ltem apud Pitifcum lib. 1. ad propof, 49

22. In Triangulo plano rectangulo, acuto-

us

fa.

fifmmal

rum alter , cít alterius com

Plementum ad qua-

l

drantem.

ltifga

Nam vetius femper e$i ge. go. Siigitut n Att»

torum fit. e. g. 25. nezeffc eft , alterum acutorum e[fe

Wtiungm

T

omplementusi Ad quadrantem, nempe y4. ut fc. tves

RMN

anguli fiant 4q«ales duobus vedlis , gvad, 180.

:33.. Laters fe habent ad fe invicem, ut finus

Nüm

J

anpulorum ipfis bppofitorum:

h Wi í

—* Cum enim latera fefe babeant d fe invic

em ut

ddæ

hl

p

fübtenfe angulozum ;

J

is oppofitorum: lm fiant ipfa

H

fubieuja angulotum oppofitevum , fi Cieculu citea tvid

Vi

—N

Pares II De Triangulis,

189

qum

asss

MURUSME n i, Va s

m Ml Rn ii r

UdCQdum j

Ím

trinn ahgulomm punca cireumfevib

V

Attt s babebunt fe

j

etiam ad [e invicem, ut femiffes fabtenfavum , boc est,

fit fFnus angulorum oppofitorum, Nam qua esl vatio t«

tits ad totum, eadem est etiam vatio dimidii ad dimi-

dium, ut natura ipfa didat: v,

. qua eSt vratio 1. ad 6,

tadem etiam est vatio j. ad g.

c /

24. Ut fumma

duorum laterum ad

differentiam eorun-

dem ; Xta tangens

dimidii fumz duo-

rum a,ngu;lorum Op-

i f lt

p ii

pofitorum, ad Tan-

;[7

t lts

gentem differentiz,

42* de-i-nnnmuw»

lemt; wj

infra vel fupra dimidium:

Vt in Triangulo abliquangulo ab.c: Si fit

Ti pr

Lituac .

at

Suima angulotum ad a G b

140,

did Il tfth

Latus b c 3.

Dimidium

70.

$umma

$.

pf

Dimidii bujus tangens

274747.

ggdoy t

D'fferentia 2

|

Dico igitu*r:

4d differentia| Ita tangéydimidii a,

um àd Qu

Vt fumina ltters ]

d

-

27474T.

entem avcus

4d 6&681;93: t4ng

34. 29 $9. qui it diffe-

ityti

Tehntia 4ng

uli a. infray C* b. fupra dimidium:. Vnde fi

TOU

& dimidio

-

-

[

-

-

e -

79.

0,

0-t

TT

fübtrabam

-

o

-

-

*-

34.. 23.

52.

ad. N

a

fel)'nquitur angulu da. - - gg. gu.

vïtïmïm f

-

*

1|

Sin veró ad idem dimidium

79.

9.

0,

4ddam

a

-

L d

[ d

-

-*

3^.

38.

9.

j

u

. jf il

ii

M

23. '55.

c:rmhmm

Produtitqr angulus db. - 5 .

W

!

€roMETRIA

196

— —————

i

-

d

: 25. Ut latus maxim

um, ad furmmam reliquo-

J

rum; Ia differentia reliquorum laterum ad feg-

17, Tf

tentum lateris maximi , quo dempto , in reliós

gtoru Ciff

dimidium perpendicularis cadit.

mjphzria |

b

yt

In Triangule ab €

itlatus maximit a c

pamum

2le.

&.ab---- 20

j

bC——-*',foa

1

*

€

«

Summa mmorum 33. Diffeventia - - 7. dicoigituri

i

Vt latus maxim&ü

4d fumm& veliquorii

Í

ita diffevetia

2l.

|

|

7^

"TE

ad 1. Segmenti ]äilicet later maximi,

ad. quo deti-

pto ab ác. in teliqui d c dimidiuts pevpendiculuti

b e cadit. Demptis autctài ti. ab z1. veliqua [unt i&

boramá, dimidia, nempe d e & e c.

26. Perpendiculum, quod ab An-guio Rc&d

in bafin demittitur, eft medium proportionale in-

DN

ter duo bafis fcegmenta: Et viciffim, crus utrumc'l;ï

anguli recti, elt medium proportionale inter ba-

mï?oïo |

lj

Íin & bafis fegmentum conterminum: st

fl i

Si faperius Triangulum a b c flatuatur telam

ij

gulum; perpendi.ulum b e. in bafih a c demifum ;

fj i

51 medium proportionale inter duo bafis fegment

aeCec: Vuifim cru ab eff medinm proportionale

iij

Mis

intet bafin a c & fegmentum conterminum a e.. Item

lt

6ru b c eff medium proportionale intet b

W. acQP

huj ,

fegmentum contetminum « c,

b: Trie

n t

ial

P ARS I? I (Dc Ti'iangulis.

191

Ut

ltrim ad Í

Dé» Triangulis Spherici.

POPT

17. lrianguliSphzrici latera, fünt arcus ma-

ximorum circulorum, totam Shpæram*in duo He-

mifphzria dividentium, figillatim femicirculo i«

BOrces.

1

l

:

)

V

i

diit

H

A

d df

fnti

ï

5

jl a d gb

Cf

J perpmdimm

r j

2

249

) A[]glïlo RC&O

yjortion Cuï"

y Crisutfulo

28, Si maximus Sphere Circulus, per maxi-

yonde It

mi polos tranfeat, recté eum fecat.

In feq. fchemate avcw circuli a h vedt? fecat at«

m: Mf

- 8in circuli g h. cujus polus e$t punitum a.

ii t

29. Menfura anguli Sphzrici , fi in Circulo

w 4 dnm' ilf)

maximo accipiatur , eft arcus Circuli maximi, ex

n

angulari puncto defcripti,inter crura quadrante-

j

tenus continuata interceptus.

! mumac- j

lta anguli c a b menfura eft avcw g lu qua-

a

tAnte À punéko angulati difian,

i

u

CrourrRLE

p

192

—

30. Si angïaii Sþhæric

1 cruracontinuata con«

"

currant, Semicirculos efficiunt, & comprehendunt

j

: ,T

angulum, angulo predicto & oppofito zqualem,

Y

Vtanguli b a c eruta continuata a b dr acin

: EasobMS

n

: f:üium u

d efficiunt femiciculosa b d & a c d: C comprehen-

dunt augulum b d c. angulob a c equalem,quiaiden

: ri Iïidi

^

Tri

etii g h utmmg'ï m;;g: afzgulum tietitut.

s

*.zcuw'& Obtuf(

(

singdm;

jtTrif

N

LITEITYI

L Y

diufcct

T d

| g T

h

X aera at

3 Triangulum S

phaticum quodlibet ,'ex

luH

i

abet oppofitum fibi Tri-

p Tl

quovis angulari punctó,

Ü

angulum aliud , cujus bafis eft eadem , & angulus

2

bafi oppofitus; Reli

q

us partes funtpartiumprio-

« AT

ris Triangult complementa,

1

]

Md ts

$ic Triatgulum b à c ex pundla angulari a ba-

m&m&nïm

bet oppofitum fibi Ttiangulum b d c; cujus eadem eit

n

m

bafis b c, & angulus bafi oppofitis bdc. Latera verà

b d & c d fant laterum ab &f a c completmenta, ad

iil

femicireulum. Angult,

Ml

32. Triangulum Sphericum, rectangulum;

5

cum duobus acutis, habet ex angulo recto oppofi-

Qd

rum fibi Triangulum , te&tangulum, cum duobus

s r

ebtufis; & contrà

Vrp.

Vt f anguliad a G* d fingantue ejfe vetti, habet

libcyr

ä C, 0p-

LT

teüangulum b a c cm duobus acutié ad b

pojicuin

—NN—

p —— t

PAns IHIT. De Tríangulis,

TMM t m

195

VORf« AC

4d

"Oforehen

u

pofitum vestangulum b d c. cum duobu; obiufis

[

!

x'b

O z

4

i5 Trianguli Sphæricx,rc&anguli,cüm,duo...

ELTM

bus obtufis ; latera duo , fuit quadrantibus majora,

: Cl

tertium quadrante' minus.

7"4""14!6!'4301

Vt in Ttiatigulo b d c.

Ilili,

34- Trianguio' Sphærico re&angul'o,,cum.

acuto & obtufo , opponitur ex acuto lriongulum

te&angulum; cum duobus àcutis..

Vt Triangülo vetbanguló C des ctiu acuto ecds

& oliufo c c d: opponitur Triángulum teüangulum

€ d f. cum duobus acutis ad e && f,

35« Trianguli Spherici, plures rectoshabenz

tis, latera rectos fübtendentia, funt quadrantes.

À

uliha

ita ji Triaüg:slz:m ig h babeatür pto Reclan-

X T

|

gulo citin Ttibus vecbies otnmia ejuá latéva fant quadraue

ni, & agl

tes.

tpam'umprio

36. Si Triänguii Sphærici ; duós re&tos ha-

- bentis; tertius aügulus fit acutus; terdum litus cít

apui ii

- Quadrante minüs ? fin obtufus, majus.

Vt in Triangulo h g 1 acutanguló d. 2,tertturü

aju lm

ic, Lal latii hi eg quádranté minub? In Tpiavgulo autemi

*pm;llrlllllm'*d

agl óbtufahgulo ád g tertium latin a i eit quadranté

Inajuá,

séapt

37: Trianguid Spïxæricds Purä äötltmgu,ïOs

m* Oppóniur T'riangulum Spharicum ; cumi duobus

Obtufis & uno acuto; & contrài

- Vt fi anguli ad à Gd fuigantur acuti, trangu-

Ti

liab c puré acutanguleseppónttut Ttiangulum b d &

b«üü

$ttli duobiu obrufis ad b €? c, & una acnto ad d.

ul

'a/M

Di*

194

GEOMETRIÉ

y

—— MP a aiue. M ——

apsatitumto: hr mescitiecaea i

)

38. Triangulo Sphzrico,

puré obtufangulo,

t ildb

opponitur Triangulum Sphericum cum duobus

acutis, & uno obtufo, & contrà.

i

rl

Vt fi anguli ad a. & d finganur obtufi : Triangulo

,

purà obtufangulo

bdc opponitur Triangulum abc

y Msa

db ( c,€? unoobtujo ad a.

cum duobus acutis a

,j

19. Trianguli Spharici cujüscunque tresan-

jb li

guli,

funt duobus rectis majores.

ut

Secus igitur fe ves babet quam i Trianguli pla«

;l

gis , in quibw rres anguli , funul fumpti,duobus vedti

f Mu

aquales [unt.

40.-In Tria

ngulis Spharicis R e&tangulis,acutü ad

m l

bafes eundem habentibus, finus hypothenufa-

^

iiü'fum ) W

rum & perpendicülorum omnes,funt inter fefe pro-

t prop

portion:ucs.

Sint dua. Trianeula

Tif

lt

Spharica rediangula a b

; t fmn

c Gacf.in qutbus /J)'-

lr

potbenu(a ab C* ac.

perpendicula verà. bc

; rf

Q cf.bafes vevó ac

!T

af. &* angulus a. ad ba-

i, Tif

lt

fes utvisque communis.. Dico : Sinus bypotbenufatum

Ó perpendis ulovüá effe inter fe proportionales, nempe :

yftfm

Vt finu bypeth. ab : 4d finum perpendiculu b cz^ Ità

T

i hfm

effe finum bypotbenufa 2 c , adfinum perpendkulief:'

tem:

ltla

P"t finms bypothen

Tk

ufe ae. ad p'erpmdimlum ef:

ita finus byporb. ab. ad perpendicul b c: C utpet-

nl

pendiculum. ef. ad finum bypoth,ae : 1ta

gergendicaq

UL

lum b c ad finum bypotb, ab.

41. In

'f!Tm

PàgRs IIL De Trigngüfis.*

19$

iærifo,. ptlrïob;n;

41. In 'fl'iallgiïlis Sp—hæricis Rectangulis ,

frtt t

acutumad bafes eundem habentibus, finus bafium;

Jntra,

^ & tangentes perpendiculorum omnes ; funt inter

;

Qd —— feproportionales: boc eft

MU Trhnp

r. Vt finus bafis £: ad tangentem perpe

ndicul; ef

:(7 Mdj i,

1ta finis bafis ac: ad tangentem perpendiculi bc.

( CüjUSCUnqüf li

2. Vt finui bafis ac: ad tangentem perpendi-

yues,

tuli bc: It« finm bafis af: ad tangentem perpendi-

hn Thug

culi ef

hi fmptidein

$. Vt tangens perpend. e£. ad finum bafis a£.,

af: Itatangens perpendiculi b c:ad finum bafis ac'

N gl

| liqus lp

42; ,In.Triangulis Sphæricis univerfis, finus

'

- laterum, finibus angulorum oppofitorum funt di:

pesunti

ii

L

tecte propOrtionales,: y,

gs

d. Viþnwangul acb: ad(inum làteris ab:

Ita finus Anguli ab c: ad. fiuum laterís ac

2, Vt finus lateris ab: ad finum ánguli acb:

Ita (inus lateris ac : ad finum anguli abc:

$« Vt finu Anguli acb: ad fimum lateris ab:

x-

lta finus anguli bàc: ad finum lateris bcs

f

4. Vtfinu lateri ab : ad finum anguli acb:

Ità finus lateris bc ad finum anguli bac

T la)pm;mft

ro'emomm.m

3. Vt finus anguli bac , ad finum lateris b c:

Ita finus angnli abc: ad fisum laiéti aCz

i »endifüll ï:ï

&. Vt finus lateris bc: ad finum anguli bac

j p"P*"M

Ita [ints lateris ac : ad finumanguli abc

Hic tamen etiam attendendum eft ad. péciem

Ad]

upmdi:ulw

»

MWW

uf

anguli , Acutus ne an obtufus fit ? cum utviusque idens

7)

il

p

p*fit e[f fu.

Na

4 Ia

M

P d

196

GroMETRIA

Gmumemnapceueup E

p

— À

dut;

j

fj

. Tn triangulis Spharicis univerfis , fi

"LU

laterafigillatim quadrantibus minora, primüm ipfa

I

if

inter fcfe, deinde latus minus cum complemento

!I!M!lim :

majoris componas ; Et finui arcus compofiti po-

ftertoris, finum complementiarcus compoftti prio-

LU

ris fübtrahas ; vel finü exceffus addas :Erit ut radius

j ag

i

ad medietatére&te;perillá fubtractioné five additio-

n&fa&tz:Itafinus verfusanguli , à dictis duobuslate-

if

ribus cgmprchenfi ad Re&am: quà fubtra&a de

r Wmm |

l

j

finu arcus compofiti pofterioris , relinquitur finus

I

complementi tertii lateris: vcl de qua fubtractus

L mj

Y E

finus arcus compofiti pofteriori? , relinquit finum

exceffus tertii lateris, e. g.

u

angulus

:onträ?etml

Detur in triangulo b ;).c

/

Y

circuiu

-

-

Acutus

-u 9s 4 þrq:e eum eomprebendeus

[*

/

Latus ab. 26, 20. Idem. 26,. 29.

latus ac — $9. $8. compl. 30. 2

* Summa 86. 13. Sutnina. $6. 22. finus

832599t.

E

L.

-

Sinus.645322.

compl.

3. 42.

Subtraddus velinquit. | 7680668

[.]

Ejus dimidium

3849;34«

o

AAngulis datus : $0. 4. Radius — 10000000.

Conplem.

39. $6, Sintó — 6418958,

finus ver[us per fabtracionem — 3581042,

His 1ta fc habentibus, dico :

Vt Radiu ad dimidium ; Ita finus verfus

39000009

3949724

3j$1044

Ad

!

Pasns III. De Triangulis.

197

" mmw,

AC EUEENES

um'vtr['ls ) ü du

3f3aprimüm IPE ;

1575229.— Hat fubttacta de finn ateus compofiti po-

D COl

flerioti, — -

-

L.d

-

-

[

$32$921.

w

w

-

L.J

u

L

i5 Compdy.

Relinquitue

o

695075 2,

»S Fompoiiziym

i nl

Sinus dYCUs 4-4. 2. Cujus complementum 45. 42,

Vonélreall

efin triangulo fuperiori avcw five latu bc.

Krsdobuias

ota,

qi lia

Ad fign. * Si bac fumtma fuiffet quadrante ma:

relinquitur lu

jor, fumendw fusffet loco complementi exceffus : Ejusqe

(nus non fubtrahendus , fed addendus,

qui Tubti

Plura Exempla pro diverfis cafibus vide in tti-

reimqut z j ;

qonom : B. Pitifci. Ex. qua bec defumpta funt.

J

44- Trian.guii Sphzrici latera in angulos,&

eontràpermutari poffunt: Complementis adíemi-

eirculum, pro latere & angulo maximo;

n p

hinc inde fumptis.

L

W

J

l

r

$u

i

4j

i

ii 7

ä

|.e4

(

hj

u

j

M^

jio:

v

N5

t

PRO-

M

r D

!

"

Pl

GroMETRI/E

198

uin lt

PROBLEMATA TRI

t

TEU

GONOMETRIC A.

"

u

Bs atl

De Con&ru&vonc Trlanoulorum

;mümïï

) i

Jiit

u

ll

u

PMPOI'ILDL

9

n

Ti

m D

AR

jumu*

qribus

PROBLEMA

L

n

eíil

CHJUI:

iil 4f

Supcr datà lineà re&à terminata;

fri

v:

jun!

u i«

quodcunque Triangulum conftituere.

l.

Aeqmlatemm.

Ex datz recte cxtnm's duo-

g ijcua

E

bus punöhs,mtcrvallo datz recte;

circino . def"n.)amur duo omukl

sïlOul

arculi fefe fecantes; quo. Íectio-

CAOFGM i

nis puncto cum extremitatibus

—

ltl

ii

t*

datz rectz conni

V d

npx

0, fa&um erit

mnn

n

Iïrmnzmiv.lm 2 mw]weium.

T

2.

If f'eles five equicrurum

u"?l

Eod Pm modo wn&wtu- , nifi quod in defcri-

tolf. f

10

Wu

Pth!'æ arcu

orum , vel majus vel minus intervallum

suveu

fumeuoum ; quieft data recta , fuper qua Trmngu-

là confirueucm,

3-

Scalenum vel varium

Q0t

Fiet,finon rantum rm;us minufve interval-

:

!

At

lum fumas quaz eft linea data: fedin 1Pfa etiam

mm

F!Nv

arcuum dcfcnpuow Circinum varies , ut tria inz-

quaha latera emergant.

4

Re&. mgu'um

A

ULUM

j

Pro

rc

itur,fi ad datz l-

P

P

il

neze 4t, exüummtcm,Perpendl-

*er )

cularem excitcs , & ext

temitatem

uïm)

&L Glx

hujus, cum ext cmltate datz re-

Gc connc&as : a e qun mh a.

M

199

w

Pans LII. De Triangulis

p

d

E cmnnd

De Inventione Angulorum in Triangulis

TET

;

planis.

'NICA,

(

In Triangulo qaovis, przter aream , fex lunt:

Horum uno vel al-

nempe tria latera & tres anguli.

Triangulorum

tero , maximüm tribus datis , reliqua variis modis inve-

1

ftigari poffunt: unico cafu excepto, fi foli tres angu-

j4«1,

li dentur ; ex his enim nullum latus invefligari poteft ,

quia tres anguli unius, tribus angulis trianguli alterius,

tl teri;

æqualcs

effe poffunt, etíi latera omnino fint inzqua-

lia.

Qu:

omodo igitur five anguli five latera inveftigari

Q confütim

artificiofe d'abeant , nunc dicemus,)

[

1

1I.

-

iC

8,

A/ngulos alicujus trianguli per In-

ftrumenta mechanicé inquircre. Id fit

Ti

0-

pluribus modis.

XUS

i. Per Gnomonem, tnít beri. CSíncfeiteg s

HNMMADURRTA d

hi

cum quo fi latera dati anguli congruant, angulus

eft re&tüs; fiextra gnomonem cadant, eft obtufus,

fiintra,acutus: pertbeor. 4. trigon,

(

?. Perticà menforiá , metire in dato angulo

al uod indet

ts nl

plano, f fieri poteft; in uno latere tres; in altero

quatuor,five pedes five uncias.Sihypothenufaquin-

[uperquaïriangï ,

qué c.onttinet,anguluc datus rectus eft; fi pauciores;

l!elnnm sl Wt

cltacutus , fiplures, obtufus. per th. 26

y minfre t

3. Per. Quadrantem, tiientem , Aftrolabi-

; hn ipg?'v':-'

l

L

um, Quadratum Geometricum,vel fimile inftru-

^

vine d T

menium,d

4 Y l4

ixrí?

iones Circuli habens , atque dioptris

vel pe.rpcndiculo inftrüctum,non tantum fpecies,

fed etiam menfura angulorum haberi poteft; ut

ï

in defcriptione fabricz, & ufu talium Inftrumen-

i

*orum videre licet , de quo plura dicere,h

Llïjus'loci

iil

honeft,

*

(

E

Dato

[

N

[j ^

us |

200

GrowrrRliE£

—

"

II

^

J"

M

Dato in Triangulo plano , angulo

u

uno, ceteros velfingulos, vel eorum

$i

i

ATT

füminam concludere-

n

H

Lf.c.-

al

1. InoT

ngulo Redhangulo , Rectus per fe

Á GL*OJ

(

notus eft, )Lþ-.gmduum:Rdiquormä fumma toti^

d

:c$

fl

jv

dem graduum c

quorum vno dato,innotefcit &

jl

alte:, i da;ünj à 90 fübtrahas, pet tb. 16, (S'Rq

m!

10

« d Trial'ïgulq equilatera , quod ctiamxefg

,,,,,

,,.UM

&quiangulum ,

an galo'rum q'tülibct continet 6'; gr.

.M

furimatim 18o,

)!

3. In Ifofcele dato uno zqualium, datus eft &

du mb

alter: quorum complementum ad femicirculum,

xesaemlaen

i

eftangulus tertius inzqualis; datoautemin zquali,

T.

datur fumma reliquorum, fi eum ab 180. fubtra-

Wï:iïmimo,h)p

has; cujus funima; dimidium utrumquc notificat.

Srmagend

4. Inuniverfum,dato uno T'rianguli planian

Ti

£ulo, datur fumma reliquorum, fi datum notum-

l

(uity n

queab 180. fubtrabas: five ejusdem complemen-

lm

tum adfemicirculum gfï'umas; per theor. 16.

[

-

ij

ETO

Datis duobus lateribus Trianguli

LLTN

|4

Kcaanguli , ambos acutos erucre.

q*? mgllhd 4

^

Mil 'f

eulis,

"a a

PARS (II I Dc Trian

. —— ORNMNÓ. odiiteiq

.9-0;

— rodeclara-

Q0, ängm'o

tione hujus & fe-

quentiü aliquot

wl tott

roblematum, u

furpabimus tria-

Ms i

gulum rectangu-

eul

Fo)

& 4b c, quod

m

quatuor Circuli

omotdír

uadrantibusin-

f G

í

C

ripfimus, ut e-

videnter appa-

tod etim d

L

reat, quomodo

fingulalatera vel

Yiv (o :

proRadiis , vel

vt d

profinibus, vel

protangentibus & fecantibus, poffint haberi.

émfctrculn,

. Adícripfimus autemlateri 4 e. minori

3*

temm:equali,

- - — - -

Majori veró b c

4

i. f

Sed maximo, hypothenuífz 4b - - 5.

J noticat

Inveftigandorum autem angulorum hac eft ra-

;guïi?hnizn

tio: exempli gratia:

apim nodn

;c. Exd

Queratur Angulu 4d a.

conplante

ata hypothenufa 4 ) & laserequefite

ho I

angulo oppofito bc

Lj

Eiat in Circulo primo.

'

Vt bypetb.-ab.1 ad latus b c

It« Radiu àb»

j TriinEUh

5

4

100009

|

^i bc| jz':u:h auguli ad a. cujus atcMa

h

$009 P .8 6sl angulus ad a. quefitu.

)

Ex by:

pH

-

202

Gr

OMETRIJ/É

————

nptonmA Ea

r EzdbODu

2. Ex hypothenula ab & latere 4c quæfïto

W

u

augulo adjacente;

TM

Eiat in Circulo. fecundo:

1 j

Vt latus ac

4d bypotb. ab

lta Radius ac

Tif

3

$

|

100000

[]

o

i

adab]

Secantem. anguli ad a cujus avcus 53. 8 e8

166666'

augulus ad a. quefitus.

3. Ex dittis duobus lateribus , angulus ad. a. [a-

Inquo

teri b c oppofitussrepevitu, f fist in Ctrculo fecundo

Vt latu ac ; ad latus bc |I1ta ac radius

bu l Cl]b

rrom Qp

j

l4

4

100009

dbc!

qpolitum

rgentem angül! oppofiti ad a, euju atcts

]u Teut

1;3335 l $? 8 eft angulus ad a quaf tus.

Eadem prorfus ratio cft, mutatis mutandm,

TT

mbcid

h quæ1 atur angu us ad b. Nam:

p R bypothenufa 4b & latereac oppaf t6,

fiat in Cmulo tertio:

Vt hypotb. ab

l ad latus ac

Ita ab radiu

mmü üb |

|

y

|

100000.

,

3

|

dj

9d aci(mum anguli oppofiti ad b. cujw arcm

H 1A (

$0000 | 36. 2. est angulus quefitus Ad b.

h

2. Ex hypothenufa 4& & latere b e 4dju6€n-

N

te , fiat. in Circulo quarta.

QO

Vt latus bc

Ad bypoth. ab,

lta Radius bc

ls

4.

|

$

100000

|

,

&d ab l Secantem 4nguh Ad b. cujus avcus 36, j

2, €5l

In(

325000 | angulus ad b

h liCj

: quafitus.

; E

Pans III. De Triangulis,

203

"- ——

—— R— —— DBnnÓ—— —

MU

$. Ex duobus late ribus angulus ad b lateriac

eppofitu veperitur, fi fi fiat in circulo quarto :

tii:

Vt latus b c

4d latusac

It tadiusi b c

4

|

3

|

100080

li 4t

0t0)

4d a c

ul; oppofiti ad b. cujus atcus

[

M 5l

7j000 | 36. $2 , est angulu ad b quefitu.

ftu

] V.

egiud il

In quocunque Triangulo, datis duo-

ial n

bus lateribus, cüm anoulo uni horum

n

l

laterum oppofito , angulum lateri altero

d. t

oppofitum invenire ; per

23,

In Twangulo abc dato latere ab 24. cttm an-

[*]

/

M

Itatts frtltato

gulo e oppofito ad c. qui fit 6o. 22. dato itém La-

tete b cij$.. Vide Figuram füpeviorem , pag. 207.

: Dico Ergo:

*rcszf

/

it4 finu auguli ad c ao 22

n

thatm ab t Ad latus bcI

86920.

TL

- þnum anguli ad : laten bc oppe[iti, qui e3t

b, d (

845 12, Cujus AvCUÉ p u feré, esl. angulus que-

44 bn

fitu.

"T

.Nota. Hic tamenattendendum , acutus ne

anootmus fit ille angulus? cum utrlusque idem fit

Ihus,

uliu t

LL

N

Vc

In quocunque Trlangulo. datis duo-

T

ous latcnbus, & angulo ab cis compre-

|

l

N 6

henío,

p

204

CreMETRIE

C; dPI

henío , rcliquos duos Anoulos lnvcf*u-

gate, pt 4beor, 24..

Proce[fus tali e3 :

hqucïïm

K

In Triangulo fuperieri a b c

$gnt t

Sit latus dattum ab maximum, ex gee

Je.

-

e

[ J

r

L

6

at

Et Latui sainus b c

, f 1

Summa l«tevam est

-

[.À

-

.-

w

16

-

l

-

[ 4

L.J

-

[

$.

du

Eotum diffeventia

Angulus ad b datisfit - - - - - - $p

$d

o

Summa veliquorum

-

ms

-

-

[ J

126. 52

ob quæ

e

/

g

[

"-

-

-

e

um lte

Summe bujus dimidium

63. 26

Dimidii bsjus Tangens

[.À

*

-

.

199916.

LA

Hinc fiat.

) Qu

Vt fumma laterum |

4d diffeventiam eorundem

stl

16

I

3

4

h

Ata Tangens dimidii | d Tangentem

Eo

199986

49996.

nhenufa

L

-

-

-

26, 34.

Cuju angulus five avcus est

Ds

huo & dimidio fübtradlo , fiunt 36. yz angulus fc,

toUlod

minor ad a.

-

-

-

us

L

LJ

m

Eidem addito fit major

90»

m; Qu

Hactenus de Inventione angulorum; fcqul-

m

tur jam

Vi gntpeiqui

lfgufoaeu

De Inventionc laterum Triangulorum

H AA

Phno um.

100090

VI.

WWti:

Dauc in Triangulo re&angulo duo-

1

bus lateribus,tertium invenire.

2. $91

T

INN

PaAsns IIf. De Triangulis.

208

5Angüosmg

1. Sidentur laterarectum comprehendentia

T

ac& bc quzratur autem hypothenufa a P

fitque exempli gratia a €

-

^

-—

*

e

6

C

-

-

[

-

-

J

[ À

$

Lj

L. Supne eorum quadrata

L

36.-6' 6

f

-

100

Quorum [umma est

B. d

2, Hujus fumme vadix

[ J

-

"

Esl latustertium ab. bypotbenufa fc

ll.(

2. Si daretur hypotlenufa cum latere alter-

? 5 [j

utro b c quxratur autem latusa c

—

—

-

e.g. hypothenufa 4b

"

19

"

cum latere bc

m

—

-l

—

$

-

« 100, " 64.

. 5 IW

1, Sume EotuSdem quadrata

2. Quadtatum. winus. àmajore fabttAle , vema-

neut

-

-

-

L

-

fiuy tl

FTA

b

Hujus Radix 6. e8i latus quefitum ac.

(

Eodemmodo quazritur etiamlatus & e ex hy-

f

pothenufa & latere bc,

41

1

TE

VII.

&6

Datoinrc&tangulo latere uno, cuni

T. "

angulouno: alterum latusin dagarce.

Repetatur faperiué. Scbema. Trianguli teddan-

l'?'

guli, cujus lateva 3« 4. . igitur:

ngmmm£?

1, Hypothenufaa bhabetur, exlatere ac d

«ngulea ei adjacente , fi fiat. in cireulo. fecundo:

o /

j

Vi Radius ac

riang

Ad a b fceantem anguli dati ad a $3. 8,

100990

|

166679.

Zw lattita.c

potbenufam quefitam —

v l

3*

ä ad Hy

jv

iil

V

»

?, Radem

um

h

106

GEOMETRI)E

p

—a—-—-/

-

i Eademhypothenufa ab invenitur ex la;

Id jnoy'

iere a c. Q angido ei eppofito ad b in circulo terrig

ul

00

fi fiat :

goduus

Vr

[

Qqtin

Vt ac f nus Mgulz dati.ad b 36 ;z. Ad radium a b

100000.

$9995

