mendus, & minori numero adjiciendus , & tumdemura

fubtra&xo inftituenda;

À a

CLLG H um

horg dienur!

12 bon;

Q ub; M.

t dierum r

De Multz'p!z'm!iane..

a DZ

i. Commodioris operationis caufa fcriba-

tur numerus Major , qui (c. ex plutibus fpeciebus

J

compofitus eft, velut Multiplicandus fuperné;

'Bumeris:hoa

cui fubjice alterum pauciorum fpecierum, tan-

; lab n

quam multiplicantem , ita, ut ultima Multipli-

cantis fpecies, ultimz multiplicandi fubjiciatur.

2

Nec refert, five ezdem five diver(z hg

gendus at

fuppofitz multiplicantis fpecies cum fuperiori-

.hipomt;fu

itt,que "

bus multiplicandi lint.

3.

Singulas multiplicantis fpecies, in fin-

anteg, t

guias mul

tiplfcandi ducito; & quod producitur,

p antedt

per 6à feorfim prius divide (fi (exageuarium ex-

cedat, ) Re(iduumq; füb multiplicante colloca;

jusme? M

Quotum verb produ&æ [pe;igi antecedéi adjice,

xeris

u

[

Exzu-

li

. PansH

"

82

ExrEMPLU

1€

'M.

/]

I

$90

12

24

Multiplicandué

//

yunt

16

Multiplimn:

psimisnius ctmsutunims. & sos as asss MiMMudetam "ag

gs (

gieg It

r

24

n

i ;6 :f 12

um

36

| &67

36

$4

21

4$

I

-ï

1i

32

4$

12

26

WT

n primw

45

PUL

i

!

jtthu.

20

30

r d

muila

Smmá

J&

r

Ii

tl

v

vi

2l

4

z

16

40

40

$4

24

| C:«mä]mul

'y'

TR

-Ratio bujus proceffus es hac: 16. in 24, dudá

producunt 384. — At quia bic numevus 6es. hoc est, [pe-

kl

ciem antécedentem pluries in fé continet , dividéndus

W

jris est. feovfim pet 6o. evitd, quotus 6.. Refiduus 24..

Sex ita ad antecedentem (peciem vefevo, ultima autem

mþ!

um

fefidua 24. fubjicios at ita cum omnibus agendum,

ls

. 4. Peracta multiplicatione, notanda probé

htl

eft fpéciesac denominatio numerorum,ex multi-

äexagcnæ

plicationé enmiergentium ; de

qua fequentes Re-ï

UY

ul« notanda funt«

De fpe«

.Nl—-

AätägMErrcæ PRACTIC!E.;

25

T a — —À —— ÉB p

tcereesrenacaey

lil

De fpecie emergente.

4

Regula Vniverfali,

l!

If

Numerus primus ex multi

-*N—

plicatione pro-

ductus (numerándo à dextra v

erfus (im'fharn)

4

totidem íntervallis diftat à ptimo multi plicando,

quot intetvallis primus multiplicans diftat ab in-

tegro; nempé à Gradü; qui integti locum obtinet,

L]

/

T

El G. Dll(,'ani'üf ?? 9 w m m * w

I

2.

3.

iKks

In

;n-"*----------

tss P II st s

3*

/Il

Ill

v

jïuni*

6,

7

12,

U.

Nati prinus siultiplicans 2, diflat ab integro ; in-

tervalli tribus. Tot igttiur intetvallis etiz difhlare debet

—— r

primus praductotum, n

ll

empe rz, 4 primo tmultiplicante

"u

4 C:tmg', thultiplicandis fit 4. nece[fe eft produdtum

i

Qäflla

j24, didl

Regula : Speciales.

hi p

dinidtini

& ntegra in integra duda, producunt in-

tepra,

ii 2

dt fi gradu per gra lu multiplices, femper pra-

14 Atl

yeniunt gradus.

,zgendmn.

. Scrupula in Scrupula, vel Sexagenz in

) muhï',

fexagenas fi ducantur, producuntur, Scrupula vel

Sexagenz ejus denominationis,quam fpeciem de-

i M

iguantes apices additi monftrant.

Fa

It4

pot

4$

PanzsI

---——m-—" [ o d

//

h $i

Ita fi Serupula teitia 3 lin feeunda 4. d?:zu,prag

v

lx

li quzrcnd

veniunt. 12. Si . duta

utur in y. producentur 20.

.

jj

]

J

a

3

Scrupula 1

n integra multiplicata , vel

Jk,u

Ph

s

duda , producunt Scrupula

n

inteet

a in Sexagenas

& Sexagenas eJ

us denominationis & fpeciei,cujus

wunsvffr'hv

L

fünt apices Ícru

pulorum vel fexagenarum.

a fecunda in. gradm ducas , fiunt

:on!OdUm

Sic fi. Scrupul

;i;a

[cqucn(ffl

fixupula fecunda: Si Sexagenas tertt

4i i grad:fs mule

TE

nas tertids.

tiplices, prodüces fexage

;,hx/igk/ü

4. Sexagenz in

(crupula ductz, producunt

uj ?

"m

illam fpeciem, quam monftrat apicum, fpeciem

majore fubtra&io: Sunt:

s p r

dcfïgmntmm,mänm*is à

yit

que produ&i (crupula,fi ícrupulorum apex majot

I

fuerit, fexagenz. i (exagenaru m.

Hoc medo fi fccagena tettia in firupula primá

ducantur, producuntur Sexagena fecunda: Nam 4 lil

peemaa t

|

fubtradbum , velisquit i 9 quidem fexagenas , quia

T

[E.»:agemmm apex major esl, Sivero Scrupula []] in

i »LW

|

Sexagenas primas ducas , provesuunt ferupula il

Eadem est vatio Teinporum, in aievum fexagenaés

dies, dierumá, fcrupula diftributorum,

Not4.

Efl autem ves laboris 69 1aditplena , n boc mul-

I'

tiplica:tamk paodo, totiue extra multiplicationg prócef-

P

f«m divifianem per 60. snflituere : «d quam molefitami

-- dndenc

ji;l:levandem;ifzwmm efó xovay ägamvääwv, frot

Sexagenatius $n quo [f [Decies multiplicande quaran-

iil

tur, offertni 38 angulo commaunt prodpcendua j* di-

sem Ca-

dv

tyifies, Ed ad antecedentem [Beciem vedadius :

fitut;

nonemyin libris Mathematicu paffim ab-uigm.,jqudigjï

ant comparare fbi, aut defcribere debunt,

fmgen

Va

| -ARITH,MF.TICA PRAcTICA

.E

m

—

-

-

[

findus i

1

M "l')*

Vfus bujus Canonis talis eff:

'oducentuy;:,

n Si uterque multiplicandorum tricenario major

fit, quzrendus exit major in Tabella triangularis latere

Ioltipig.

extto ; minor in fuperiori transverfali. Si veró alteruter

J UCUnt Y

multiplicandorum tricenario minor (it , querendus eft

snajor in tabellz quadrangularis !atcre finiftro, minor in

LT (PCCiti,äf;

transveríali obliquo.

'Aenatyp,

24

Cum his duobus numeris , multiplicante &

LT

multiplicando, pergead angulum eorum communem,in

quo producendum fub duabus ípccicbus, antecedente &C

Ti t las

&oníequente invenics.

'

]

Si quis verà hoc Canone deffituatur, eó. fequens ta-

1

1

Ut p

bella «iliquid/hb[z'dit afferre potesí, $n qua productus, vel

apicum, i

ejms promize misnor numerus qwzft'mc ; f"pra f pofíte

(ubtradio:

numera majufculo offendit , quoties 60, ad anteceden -

fem. [peciem pertinentia , produdius numerus compre-

hendat.

orum at

n

Tabella multiplicationis & divifienis

in fitup p

Sexagenaria,

cináe: M

i fexipát

apuqugivTv Ivijvu]vinpix [ X

ro Smptiil

Wt /IW;W

6nj 17,0]180[i45[35-01360l4201 480 Igfo[«Soo

eriti ag

CaAr. VI.

U?h

.De2 Divifione.

7 hu

L — SiquisCanone EE oyxov odv deftituatut,

pl

| ag mlj

vfe&i(ïimä laborisque Compendium fecerit, fi tam

dividendum quam diviforem , per continuam

u edun J

*[if/mdl qwll

multiplicationem fexagenariam , in ultimas ípe-

ycendu j

m

cies refolvat, & tunc divifionem more vulgato in-

«du: (

&i[uat; Q&otumquc pe: gontinuam divifionem

aym l

"

Íexagenariam, ruríus in f

uas (pecies colligat.

uth

F j

ExEM-

E

l

$6

PaAnsLE

p

——

L

lt

"T

r

ExrzMrPLUM.

[

H'Jm UIS

IZ

[0)

/

/

ul

$

12.

17.

16.

j

TI)

4(

Sint dividenda : ;

je

9.

/

/H

f

—

o

J

Pet

42. 2j 3j*

46.

HLU

Wat)nu

/[&i

Vf

Fac per continuam. multiplicatienem pev 6o,

M

ex dividendo yltimam tertiorum !þec:e;/w/:/ » tiempe

I [Wf

131;/"3533355

Diyit

Ex divifore fimiliter

91:6946

,W"i 71

Faäagg divifione vulgm', babebis in qua:a n6 f

u

Quo rurfus per 6o. divifo, produces . 22. 46.

quam (peciem emergentem ex feqq. Regulis addifces.

| j (al

2. Sin veró per Canonem ääænaväöwv ope-

| o2 MW

Din

rari velis ; ita age.

1 Dividendum cum fuis (pecicbus fuperiori loco

pone; diviforemque fübjice, vel primo loco, fi dividen-

T

do minor fit , vel proximo, fi major.

2. Si utraque;tàm diviforis quam dividendi prima

Ípecies triginta excedat, quare diviforem in latere fupre-

fymmi

mo transverfali tabulg triangularis , dividendum veró

in fubjecta columna perpendiculari , vel ipfum vel pauló

minorem , tunc. in latere dextro & regione apparcbit

v lu

Quotus,

linfont t

3.

Si veró alterutra, five dividendi five divif'orïs

prima fpecies, tricenario minor fit; quere diviforem n

latere finiftro tabula quadrangularis: In eiusdem autem

Pttit

transveríali linea dividendum; vel eo pauló minorem, 8

ftmbintt;

in capite hujus columnz perpendicularis , inyenies Quo-

thantrot

tum, poft Semicirculum ícribendum.

ld

4. Hunc Quotum in totum diviforen; multiplica,

5

Ex muluplicatione autem productum , & in

Qu)nn

unám fummatn colle&tum ;à dividendo íubtrahe.

ET

6. R«fiduo fuo loco notato, aliam fpcciem diyi-

IT

Sendi adjunge, divi(oreque promoto , ut fieri amat ; re-

pete

AÀn !THMET-I c& PRAcTICA.

—

87

W'

'Nxä

ete hanc operationem, q

3

Il

ll

affumferis,

uoufque omnes divirdcndi fpe-

cies

E

z. Si quid ex divifione refiduum fit, placeatque

!

minutiora confe&tari, tunc refiduo à dextris loco ulterio-

N7

yis (peciei cypbram o femel atque iterum , prout libuerit,

adjunge, numerumque iftum per diviforem ulterius par-

lCA h

tire, fic ad minima pervenire poteris,

ÓH

MTM M |

EXEMPLuUM.

Il

1x nE O

/

/l

I! o !

I D)videudtu Hs

16, $. 9, 12. 17. 16. (22. 46

f//"858!236

I2 O

/

I

;

1694l

Di.-vijär d'd w* n OVA E.

et-

-

-

E

-

L

*

d i qutny

0 |

Numeri ex dtryiffone 15. $. 12. 16.

;20

orzi,

Wurti 2

-

34.26.59.

-

-

-

-

-

equii atj

Summ2a [ubtrabenda 15. 32. 39. 6. 52.

Ü

7-

——

äæmv

l r

LL]

-

Noryss dsryidendus 324 30. s.- 25. 16.

Divifor promotus - - - 42. 23. 35-

-

-

-

46. :

-

-

us fuperion l

-

-

e

loco, f ii

Numeri ex diifione

32.

17«

26,

35*

I 6-'

Orfl'.

g r

38-

$0.

L d

e»

-

-

-

-

dividendi t

? inlaterelpt

Summa fubt mhe?da -

- 320 30-

5

24;

16.

fvidendum v

[o)

[o

[9]

[o]

o

ipfum ve p

lotie apparcb:1

$. Pera&a divifione, notanda cft Specics quogi, ex

divifione emergentis, de qua eft

i ine dirilori

Regula Vniverfalis.

e diviforem il

Partitionis numerus, five quotus, tantum di-

jusdem áutent

rinorett,

flat ab integro (in fcrupulis retrorfum, in Sexage-

yienies Que

nis antroríum numerando) quantum dividend.s

diflatà divifore, & quidem:

» multipld

OQuanto intervallo diviforis fpecies, (peciem divi-

fum, &

yralto

dendi antecedit , tanto intervallo. Quoti [pecies inte-

| (pccicmdiw-

gum fequitur.

ü:riamih:"

F 4

Conttá:

I

2$

PaAns E

Pt

r cc r

Contrà:

/ jj

f

Quanto intervallo fpecies diviforis, [petiem.divi-

gdendi L[e'quui!u.r,. tanro quoti (þe;ies integrum antecedit.

giint

Regula .Speiiales.

"

1. Species ejusdem generis, & intet feimi.

l j

les, ex divi(ione generant integra.

du Setup

Vt fi Sexagenas primas pev primas, C Scrupula

uf g

prima per prima dividae,

proveniunt gmdus, qui Inte-

w;gcnz fful

guum confrituunt.

2.

pH

Species inter fe diffimiles , fed ejusdem

generis, fpeciem Emergentem notificant, fi figna-

H

Dini 1:

turam vel notam minorem à majore fübtrahas:

Dolt

Refidua enim nota oftendit fpeciem

yel ejusdem generis cutm utva

;; Y

4 f dividendi nota

tmajor fuetit :

tintitrig

kbguia

vel diverfi. generis , fi diviforis fignatura majou

' uerlt)

eg

a

[/7)

I

/

Divide Sctupula

tud

|2. pet 6. fiet quotus. z.

185

Ts

on

,Qïvide Sexagenas

16, pet 4. fiet quotus 4.

Conttà:

I]

7

Iz

la

(nloie d

Divide Scupula

12. pev 6 fient 2. Sex.

225

328

ütttem,

Q ptces

Divide Sexagenas 16. per. . fient 4. Scr,

AAb QU

3

In fpeciebus divetfi generis, adde notas

Id

diviforis & dividendi , Summa defignat Quoti

Jovengu

fpeciem eam , füb qua dividendus continetur.

Mi j

$i fi

/

ÁRITHMBTICA P.RAci'rc,e.

89

t

Q ——X —

228 :

I

^* $ic fi dividas Sexagenas - 16, per 4. Set.

f fj

$€

emergent Sexagäna

4.

LT

!/

32$

!

8i dividas Sctupula :6 egrï 4. Stx.

emergent in quoto . 4. Serupula.

&interis

4

4

Si Scrupula per gradus dividas proves

piunt Scrupula ejus fpeciei , cujus eft dividendus:

D f

144 il

Sed (5 gradus per Scrupula dividas, proveniunt

Sexagenz ejus fpeciei, cujus (unt Scrupula divi«

fgri;. Ergó

$ fed t

H

[o)

I

ficipt, (l

4

jote (ubtai

Diyide :f. pet 7. babebis in quoto

24s

em

Divide :6. per 4. babebisin quato. 4.

f dimidnd

1.

$i Sexagenas per gradus dividas, ptove-

niunt fexagenz ejus fpeciei, cujus eft dividendus:

fgutiuM

Sed f gradus per Sexagenas dividas, prodibunt in

quoto Scrupula ejus fpeciei, quam habet divifor.

l

2i$

o

:g

16. pev 4. €tit quotus 4»

WWW "

u

lta divfjis

245

A

YT

Divifis autem 104. pet

* etit quotiá. 4«

Cautela.

[1

Haz regulz valent, cüm dividendus primus, majot

divifore cft : Sin verà minor (it, fpeciemque habeat fe-

7 s exl

quentem, fivc expreffam, five cyphra fignatam,; produci-

lu Scrt

tur fpecies uno loco infcrior illá, quam Regulez mon-

Krant.Quas fi valere yclis.ncccffc eft,ut

dividendü mino-

s addtntl

/

/

zem ad (equentem fpeciem referas. Sic fi 6. dividas per12,

fignat Q

pro veniunt 3o. non gradus , ut 1, Reg. docebat, fed Scru-

onitiptl

i

PUH gnmä, quz üno loco infcriora funt gradibus. — SÉ

Fs

autcna

h

.PARS L

j4

m

L

P d

/

autem 6. i& 360. rc(plvas, &

per 1z. dividas, valebit

chula 2

, 9

——l

^Ca», VIII.

L

TTE

l,

De Extradlione Radicis Quadrata.

M

n

Si quando eá in numeris Logifticis

j hrf ,

opus fit, omifhis aliis modis magis artifi-

h

J

ciofis ; ita agc:

I«

"

Omnes numetos datos per multiplica-

UT

tionem fexagenariam refolve in minimam ali-

a

quam fpeciem, (ed à pari numero denominatam;

71

videlicet vel à fecundis, velà quattis ; velàfextis,

jf

vel ab octavis denique.

.

2. Opetare juxta mod

um fupra lib,t.part.4.

Qu d

de numeris figuratis traditum.

3. Radicd inventz tribue denominatio-

T

nem fubduplam numeri foi quadrati. boc e5?, Si

quadtatus conftet Scrupulis quartis , continebit

radix Scrupula fecunda : Si ille fecundisconftet,

continebit hzc prima; fi fextis; tertia, Nam radix

in feipíam ducenda eft,ut fiat quadratus; ex dutu

autem fecundorum in fe, fieri quarta; primorum

Áecunda , fupra di&tum eft.

4. Radicem inventam perdivifionem Se-

xagenariam iterum ad fuas fpecies majores revo-

ca; fecunda Scrupula ad prima; prima ad gta-

dus, &c.

$. Refiduum fi quod fuetit, habebit id de-

nominationé numeri fui, cujus radix eít inventa.

EXEM-

———

AÁniTHMETICAE PRaAcTICA:;

9t

DihasDMMMS p m

—

»

a

lidg, viei

EXEMPLUM.

o

/

/I

d

1. Sit inveienda 7n 0X 7. 28. d6

e

[/4

lii

Hie numeru ad fecunda vevocatu est . 26g 9 6.

/

Leific

Qurumradixes - - ----.--

r

1 Ó 4.

o

/

dgis a

Hot eit.

2«

4 4.

^ Sicfiex 49;. //ä/ictiæ radicem quadratam

mrultili

imam all

extrabete olueris, veperies 22.C" loco vefidui 9, fexta.

0

/

[

o um

(OmoTnatam

bt quæ'rcnda Radix 6X 1. 10. 46. 41. 4.0,

velfexti

n -

"

Que conflituunt

15288109.

I)

lihugit4,

Quorum Radix eil

o /

3910.

/j

otoinatio

I j. 10.

hocef,

Jroc eil

continebit

dis Condt,

Nam d

ys exdodt

,Primorum

fonem Ste

Ljorcs [e

A

bgbi[id t

du

Buv

F 6

Lis&ti

[

??

ïPARs TI.

44

L 5- I'IL

lj

yondl

ARITHMETLIICA

D

j 0

APRACTIC/E

j s

Pans II.

iiripal

Dea

M

í

ARITHMETICA POLITIGA.

SIVE CIVILI

1 [

j i

CA Pb I.

J

De Ponderibus.

, Mm

Y

NosTRATIBUS.

quz funt;

íM

v Gin iþfunb; vocabulum ex Latino pondo

41

dedu&um , quod etiam Libram, Affemque voca-

m us,

L

2. Ex hiscolligitur Centenariu, vel centum-

pondium , centum fe: pondo vel librarum: Cítt

Gntnet.

& |

j

Pattes veto libra noftratis funt : Semis

vel dimidia, quarta,octaya,decima fexta pars,&c.

]tem , Uncia , cín 23ng: cujus partes: Semuncias

eín $ot). Drachma , cín £ouíntlin.

4. Suntautem varia librarum generta, nobis

Wfia tt4; potiffimum veró:

1, Medica: a. Nummu?ania: 3 Publica,

I

€

: A&1THMETÍCAE PRA(*:'TIt:u:*:ff

93

" NN

[

APE o

l. De Libra Medica-

I[

. Ea in affis R omani rationes veüit.

Unde

& Affipondium vocatut.

. ]

[CR

Alfurgit autem 1. 4 gano bordei; binc funt:

&

2. Obolus (ivefemiícrupulus: granorü — go.

3. Serupulum, vel, ut alii vocant, fcripulum,

vel ícriptulum,granorum - - - 2 2 7 , 0.

4

Drachbma, fctupalorim - 2 - . .

3.

Semtuncia, Drachmarurn,

4

LIT(

m

.

Vncia, Íemunciarum 2. Drachmarum $8

:

,

Seltbra Uinciarum

^ - ^ o2 " »

6.

95 -4 C^

Zibra, Unciarum .— — .. -u

12,

II. De libra Nummularia.

$

Bu5

t. Monerariorum argentum cudentitim,

Hujus partes fünt:

7

Numtulu.

x Latinoprt

z. Dradbma, numulorum - - ..2 .. ,

V femqutni

)

Semtncia, Drachmatum . - . . .. g,

n

4. Bes, ein SWtátdi: Vnciarum

$,

u vtl ctnt

W

Semunciarum, -

* " v D um g

l6.

tibranum: V.

à, CMonetariorum, aurum Cudentiumi

(unt ; t

cujus partes funt:

t pursd

;; Semuno

n i Ormn / quaterna filiquie:

2

Cín Grar / Bina Scrupula. . Orer;

3. GCin taratf 1 «seohor, binz fextulae

gtf 005*'

96. Oran.

Qublità

J

*« — Cins)ard/ bes, continens a4. Raratf

!

j

Ill De

h

24

PaAns II

(

IIIL Delibra Civili.

l

I.

[

Ea à Dracbina feré incipit , quam voca-

inus círti Quíntlín; rectiüs autem diceretur, eír

10

&ttlíni / cum fit 4. pars Semünciz,

2.

Semuncia enim , €in áotfj / continet .

Drachmas E

- . " o w* w

) lJ

Vntia veró Semuncias 2. Drachmas 8

OGava libra, cohtinet Uncias

2.

mdcutïms

Quadraus, Uncias

4

h

Se libra Uncias

8.

h

ä

Librá Uncias 16. Semuncias

324

]

Om

. PoNpzRA HrzBREORUM

Qu

fuéte:

n

Tui

Le

13 G4rab, ponderis ininimi.

T

2«

ym Refa4,continens Gerah 5. 'Vocatur etiami

/n

CO39*IN. 4darconím; Drachma, 1. Par. 29.7.

ED

ryvri Macthazsitb; vel yj; Bckfz, Semi.fi-

clus:

Rafa

-

-

-

",

f

d

L——;w Schakal, Siclus , continens Ræfa - À

'WJD Mazab , Mina , Siclorum -

-

-

66;

6

n23 Kikar, Talcntum, Siclorum

-* -

30Q0«

ï.:

&4

3.

PouNbEtRA GRECORUM

Áttica

1.

Ata my, ttpututh

6 X,^906, eréoliii, tainutorum

9.

&Y

suab[DoAóv, fcimiobolus, exeolorum

34

4

4

ófBoAse, obolus, (emiobolotum

2.

Jþæx,un, Drachiná , obolorum

6.

d:äa p Jþæ-ym manipulus, oboloraum fc.

Ü s

:

npeneriso, Semimina, Drachmatum yo.

fU

"L

ÁniTHMETICE PnacrICA,

95

——N

,-—.-..—.—...-...-.—..-- — ——

tb

7. "& Mina, Drachmarum

160,

$,

(&xavmov, talentum minis, minarum óo,

]Uam vers.

majus, minarum

8o.

"Uttüt, (j

4 POoNDERA ROMANORUM

CODtinet

Veterum:

iChmas

10 Libtaaffipondium , Unciarum 12. pet-

l5

indé ut affis plures partes habuit, qua fuére;

l

CDengnx,

II,

Dextansts

1o,

Dodrans;

l

9.

Bes;

8.

j

S:ptunx,

'e

lM

& Semss, Selibra, p Vnctarum 4 6.

ngctmx-

$5

andmm,

3.

Triens,

4.

Sex!an.r,

z.

XCatUt etidgf

u "i, ab uno dictà

» Dat.z9]

Uule

4, Semi-f

à. Dividebatüt dutem Vnud

fj InSemuncias «

-

-

-

M - 4

60

2. Duellas five binás fextulas

3.

]

QOQO'

3. Sicilicos

-

-

-

-

[ 3

á.

4. Sextulas

-

-

-

-

- a

6;

$. Denarios

-

-

E

-

]

-

8.

uM

6: Quinarios - - - - -

16.

*

L. Scnptula $

-

[

e»

-

—4.

n

,

$. Pro Redu&tiore horum ponderuni

um

h

ad noílras rationes, notandz funt feqq.

1

hypothefes:

jj

l. Libram Ronmianam, Unclarum i2, eandem

|

ii

effe cum hodierna Medicá ; in tota Europa IC«

jtüm f

CCP tao

7 W)

, 2,Dr

li

96

?Ans

1.

m /"

"YO d ts

m

HOS dwljlf

2. Dmcb;;am. Atticaim & Denarium Romas

i^

num , ejusdem fu:ffe ponderis.

3.

Odo Drachtnas , totidemque denarios;

äurit ii

æquiva!eïe Unciz Romanz.

Uao'dccim |

4

Rafa Hebraorum valere Drachmam Ats

ticam ; adeoque quatuor Drachmas Siclum Hez

brzum copflituere.

"

f. Vudam cifilen apüd nos Unciz Medicee

i. n

quam ptoximé effe zqualem.

l i, li

Hypotheíes hz quamvis diffentiéntes nonnullos

habeant, à plerisque tamen eruditiffiis recepra func

Vnde facile eft cuivis, Arithmeticz mediocritet peritoj

i d

pondera veterum ad noftra hodierna reducere.

W W"l i

Nos quzdám Exempla de reducendis ponderibus

Hebrzorum ex ScipturaSacra adducemus

ieglecto ta-

l'v'[ f&) IIW- '

gnen diícrimine inter Siclum Sacrz» & Communem;

quod nonnulli faciunt: ficlumque facrum femuncialem;

|

eitt £otió am Gevtebts Commeaerm aütem dimidio mi-

diasas

"iiï'ï

)

norem eífe volunt,. Nititure

hoc difcrimen infirmis

ii

fundáments; Vndc

2

^

multis rejicitur , qui omnem fi-

DT

i

clum femuncialem faciunt. Sacr»z2 autem atque etiam

Regtuz alicubi dici volünt, quód.ejus Authenticum Exz

TE

emplar in fanctuario , vel Aula Regis affervaretur; ad

jvf

quod adulterina pondera examinarentur.

ld

EXEMPLA R&puctfTrioNISs

Pendetuin Hebrzorum ad . noftra.

l

lL Exg&M»PLüM.

MM;

Numer. é;7. Singuli Principes tribuum IFaïüä

ii

titerum , ad tabermaculum Domini affevunt fcutulam

t

-

amgerteam filerum - -- --- «-

J d80.

Et eratetem argeuteum vficlorum - -- -

70.

if

Summ.zjïclqmm I-HEELLLRLEE

2904

Hos

mff,g

*

t

ÁAürrRMETICE PnaéTICA,

$

"d

E od

aerenn

Tiatigm "

üosdiüidgpcr—m-.--,,.;.;

34.

(tot énim ficli (émunciales libram faciunt)

nque dcmrig,

6 ib

—

,.

& erit oblatio unius Principis

H

Uü 7f$t

Drehmg]

Ddödäcim p

tincipdm aüté;totidem trib

as Silur l

iL EXiMPiLiüM

2

-

i. $a. i4.. Céfaties

4

?

Uncz s

ibfoloni ; dütánni de-

dónfa , appendebat. ficlos fenur

' cia'(e.ö

290.

boc éb; Libtas

*

L

[j

[j

-

L

6ib zl

(éntes pornj

1 rectyzle

lil ExEMPLüM

ediocrittyy

ucere,

i. $4fh.17.

Acies cüfpidis bafla Goliátbi áppén-

ddhat ficlos. - -

;-.--i---i-ü

ó9g,

ls oj

us: Iï(g!(&f&'»

BLUL I -xL-z::2:-2255

L

» " æ.

& Conm

?

m (emuntis

tem dinido»

IV. ExgzMPLüM

(crimeninls

, qui omiti

Nütli.é.2; Singulavum tvibudtü zfiael;t;mn);a

em, aiqictit

Pinc

i

uchenticun)

jictos.---;----;-

pes; obtülerünt ad Tdbcrfm:wlu-m" Dotini auri

"" & o w w w

a

z

10.

Mferyacttuit

Indniver/z'(inj':'claf 28225 225 jryQ,

éceilyatilittá 9 2-2-:::2:2

ia

/

L

)Omlo

V. ExiMPLOdM.

Nuni, éáj. $i. Prada, quam lfeaclità debellati

idianitis cepéttint, fuit siclorum 4uri - d6750. h. €,

hum Tfb

ibmamauü.- Z-422:2.-2254 jzi

Wt [auruffä

(

j

"

L]

"

Vi Éxté£MPIuM

;-l'/'

- lofua 7. Furti Aclan fuit lingua autéd j?ddrä fe.

l'ffl«"'

Ji

TT khd eiliicc

s s. w nE

Bd

G

g. EXBM'

91

CUU aR

PARS-Iï.

K T U u d 8 n

j

VIIL Ex£MPrLUuM.

o

Exod. 38. Aurum,iin extrudiione tabefnnculi

powini expenfum, fuit talentovut - - - - - — 2g.

Mh ?, P /

Sulorum - - --*-*924-2*---** 7230.

p d

In univerfum , ficlorum -

- - 877;00

t D

quibus per 3 2. divifis , prodeunt auri lité — 26791.

y (5: SM

Dd

Argentum verà expenfum fuit alentorum -- 100,

-- o ^ um

e infuper ficlorum

1775.

n

|

l

i

n brut

In univerfum ficlorum - - - « -- --- g0775.

Sive librarum nofltatium - 4 - - - 9430. 32

bl

VHI.VEXEMPLU.M.

ï,'!,m II PM'*

1 Regüm 9. Servi Salomenis ex Opbir. attulge

hp

vunt auri Kibarim five Talenta

4 20,

n

Hoc esl, Siclos - 2 - &

- - w — d.

-- 1260000.

TT

Slve llbrd[ $ Bd M. m . U m M m .'.1 - 1968;*&.

lu

Iv

WI"zt

l

ld.

Not4.

;

t

Qwj

2; Par. 8; verf. ultimo legitur fuiffct;icntä 4504

'duzi?ngu

Tdtemy

Quod ävowï:o(pa:ü; Rabbini ita conciliant, ut dicant, 39;

p i j

talenta, qu& i. Reg. 9. non numerentur; in fumptus iti«

w/lrmi

neris impenía fuiffc.

(l

]X. EXEMPLuMsL

(

W. Reg.10. Aurum Salomoni ex Ophiv quotanni

adyedum fuit talentotum — «

*

666.

M D

Hot est, Suwlorum

?Z:f'f

1998000,

T

T

6241

JM

r

! .SQ; liþmmm

10. EX-

" ARITHMur;cæ PRAXCTIC.I.

A m p i t a.

99

-Nä-

mimastentis MHENPUIM. Ia uaS

X EXEMþLu

M.

impen[e Davidis ad ffru&lura

in auro,

" Tebipli

hbt

.

1. PAf. 22. Contulit Dayid tu(enïa 4urt m"; 008

Jj

Jtem, 17 Par. 29. talénta - - . - .ll

"3000

v

Principes autem obtulerant

$u 877;9n

$000

Summa talentortm

I0g 000

b d.

Hot est, Siclorium

L RPE

$2400 000

Adde Drachmas 1 5600. hoc eft Gcïps

-- 2?00

*5 D

Fit Summa ficlorum

. U.

$24002 400

Mi

-Sng libarnums*r:.2::9..

1 O 12 5078-&

1 mpenfk in avgetito,

Davidà 1. Par. 22. Ta

lentà -- "fablä 000

dtem 1. Par. 29.

-,b-.-;.,-.—.e,;.--'

7000

Vi atl

Priniptm

4l

1000b

Suthma talentorum

101 7 000

14fottt.

quibus multiplicatisper - - - .. .. 3009

- ul ;

Runtfidi. -. . - 2 - -- . . 30f 0000

ooQ

qui faciunt libras

9593 15123-.

Con[tzatit modo e?muia lia

alentt 40

duci paffumr , f?

pondera ad agp(w re-

4 ea "velim uncias 'uel feraumctas,

qua /un"ä

utdicant j

?!Ljöuarxm/t'tli; refol'uis.

Drvifis poímedum Fnoim

funpusi

pet 16.

fémunciss frue frclis per 32. prodsecenfur libra

hoffray

€$ 16. soniciar m ,'vel femunciarmin 32

6. D: PRoPORTIONIBUS

METALLORUM.

,;,qumnnü

Cüm "on injucundut fit feire, qua proportio-

0'6'

hh Deus ac Naturá inter Metalla, vesá, nóunullas

' WW?

alias obferyaverit,placuit eandem, prout À Viris dodiif-

íam

fe.

pl*

fimi dudum inquífita fmt,?feggätïäeäw ptepone

I. T4-

PARS Iï

[

1600

P

m

p d GE wxaagcrp

J, dabela Proportionté pomfemm Metal.

A

lotum in pambm ejisdem magni-

jhu.

j Mon

& Plumburi

r5$

vt

Áutumi tatione l

Árgentum

, Àif

Cuprum

üt ;50

pondetis habet

r

Íe ad ejusdemi

J

Stannuni

100(4:

)

| Ferrum

adi | 41

inagnitudie

ïg

j &

nIs;

Marmor

(Liitirt

| Lapid. Vulg

'lo

ii Is gt«

ginnmqu f

um

l T alella proportiona uagnituditis glos

g, um

— lorin metallicorinit æqmpondemn-

qyedtüm t

tiuth,

p

1

3y

Clobo auteó ; /Plumbeus

r.ïï)

M

Iir

cujus diáme-

Argenteus

EL

ter fümitur

] Cupréus

Cüjus diamé-, 126

nf

ster eft earun-4 153

pamum 166.4 Stanneus

41

&quipotdetat ! Ferreüus

| dem partiumi l i54

Mf

Matínóréus

18 6

globus:

&

uLapideus j

lii

lw

Sciendurii tatmen, depreliendi ab accuratis fiarumi

propomonummqu'fxtonbus metallorum pu£orum (dé

[ rïæ(ï

quibus folis hic fermo cft) nonád femutuó tantumi ; fc

ftn

etiam if fuo cujusque gencre, aliquam pónderis difcre-

(f

pántiám ; fic üt aurum aüro , plambiim plumbo graviu$

leviusque inveniatur , üt ut tmágnitüdine cofiveniante

hn

Quin & metalluma cafum ; fufo præponderat cüm eju$

& N

pattes cuderido lorigé magis, quam fundendo coar&en-

ng

tur. Nori crgo ómiiimoda aX £a hic quaiendá: fe

in hij quá a )n d TAV / Contifigait acquiefcéidüni.

rc;PJlL

mhlua,

o A P.

l

" tad,

m

;

TÓ

.*

A?

.ZAMIHMET.!'M PnAcTICA

jasnebtiá.

^ilihi

CAP, II,

m«gni.

. De Repecuniaria, five Monetis,

I, Nojfrdtlbufh

X.

Mohnetarum maxima hodie vatietas eft, ex

j

qua varietate, pro noftro inftituto, duas fdigemus,

üt y

L. Attteath , quam Ducatum vocamus;

FTU

2. Argenteam, Thalerum Impevialem.

lal

2. In his duo confideranda nobis funt 1. Va«

:

j i

J

lor: & 2. pondus.

|

C

N

i

(Ligaturam enim, five metalli vilioris admiftionem,

miftorumquc proportionem , quz ho« injuftitiz feculo

pro eujusvis avaritia infinite variatur ho« loco non cua

nittdili M

ramus , cum fcopus nofter fit, qualemcunque duntaxat,

hditáth

monetaruüm veterumjac rccentiorum proportionem , ad

mcelius inte]ligenda veterum fcripta, oftendere.)

fl

3. Valor in his confiftit;

i

li

t Duonummuli Argentovatenfes. 2, Cxtrafo

Butget/ vel bodierno noffro tempore. 3. C8attembete

Y diamé

|

ul

(Lesun/ i

g« dDfenning./ faciunt. cruciatum cin Geeünet-

d. Quatuor eruciati conflituunt baxium.

partiumf

I;J:

j

$ Quindecim bazii, cruciati 6o. effitiunt flor-

|

4. 109000 flotenos, Tonnam auti, C* 100? ga.a

D

il

Millionem vocare folemus,

((ctrti Fiäf'?

4. Majores noflri pecuniarum füf^as etiam

p pi£orum L

u untim ;

libris eftimarunt: fueruntá, v2,5»ellet/ffve 6. QB

tmberaer 9ofenní

1i8! cín €»cilling. 20. Sxbpilling

yindins dift

«in ofunb JDe]fe

t.

Inte1

lumbo grav'mt

librag autem C& flovenos

ye cofvetiü

lec fuit propottio, ut li^ va. Z

« equivalerent s. florenis,

at ; cümf,flu,

.* Pondus o5o attinct ,

Thaleris Impetii le-

mdocoarütü'

:

e

ibus Uncialis cudi debet ,

j

Ducatts Drachmalis

geiit ^

t€, paulà, minor.

Nam 67, Ducata faciunt 64.

qkicfcf"d"m;' P

J Àl

þxïaghxnas,-ein at

d.

$ ;

6. Pro-

lu

PaxnsIÉ —

!o;

emomeerensorras DMROSeMmar

m

[l A

U/M

| 6. 'Pr»op,ortioy auriatque

Y

Aalf'gï—ciiti ratione pon-

'! (J(k

bus feculis eft eadem, ipsàque Na-.

um |

n

^

derofitatis, omni

turá immutabilis, babet4, fe, ut fapra dicium, autum,

ad ejusdem magnitudinis agenium , quam proxime

i V

&t 100. d 56. vel (ecundum alios, ut 100. ad 60; five

j

contrais terminis , ficut.y. ad 3. intev qua es propote

U

u

13o [upevbipartiens tertias.

T

7. Proportioautem auriatd; argenti ratione

t

-

valoris, pro arbitrio hominü variaac mutabilis eft,

l.

Jj

Olim fuit decupla, ut ex Livio patet,

;!

21

Post facka. est duodecupla.

jm |

j

In Comitii Impetiá Anno. 1559. eflimaba,

D

£ut. 2. Proceribus Impetii, argenti fignati Vncia 68.

]

Cruciati. At $. Ducati, Thalero uncialiferé aquipon-

"

derantes, eftimabantut 822. cvuciatis , C fic paulo,

im vicibus cavius, babebatur.

j qumvw

plus duodec

,J

4. Hodie veró unus Ducatus binis Tbaleris,de-

n

gies fexics gravioribus inprecio aquipollet, afcendit,

proportio duodecupla ad fedecuplá , ita ut una Drach-

^

Tult,|

oA auri, 16. Drachmis avgentipermusetur.

8. AtquiaPondus Thaleri Unciale, &pon-

*l

dus Ducati Drachmale feré , conftantius eft; fic-

W. (

que uti dictum, 8. Ducati uni Thalero equipon-

ul

derent; vel. exquiü*tius 67. Ducati 8. "T haleris, re-

j

6l

ducantur auri atque argenti fummz ad hzc pon-

dera , ex quibus valor pro

,

P

quovis tempore facile.

zítimari poteft.

2. De Moneta Hebræomm.,

l

1 Uftatiffima fuit Siclus, quz vox & pon-

b

dere, & nummo femunciali argentco tribue

atur,

valoris ä Talïlcri Igngggiglisg

(4uti -

ÁnrIHMETICAE PRACTICA.,

Te;

-N—

a o cMMÀ —— —— — — 9À À — —— —À!

TE ftotey,

( Auri Siclus non extabat ; Itaq, ubi auvt Siclus

em, Ipsaqm

eccurrit, i5 de auto equiponderante intelligendus c$ )

lum

2. Habebatautem Siclus integer fuas partes,

» ( p

nempe:

l.

Z m

Semificlum; ejusdem cum integro Siclo figu-

74 (que ex uno latere fuit vafculum Manna. Exod. 16.

t Ua

ex altero Vzrga Aaronis. Num. 12.) fed ponderis tan-

hum dzmzdu

Tbalert.

VAECenti r

aC tiut

2.

Putem quartam; five QJudrmtcm de qua

UWOPM

legmtr. t.S4m.9.8. que dicebatur y3 Raf2 $ Thalevi.

3. — Partem vigefimam rv Schehfchlt,

L

fire 4 Gerah didlam.

Iffo. ii

ignati Wil

3. De Nummois in N. T. occurrentilus,

ulifeti

I,

Denarius, Rotanorum moneta, te]ie Pl

Wi(ü?

uio, Hiff. nat, lib, 21. €. Pe Drachmalis fuit $ Thale-

TT

ri: quamyis eum monnulli Z majore faciant Drachmá,

hinie d

b

-

: Dldrachma, duorum denariorum, five dua-

pulut, ii

Auin dracbinavum, z á Thalers.

« at n

3*

Stater; fielum, five 4. dracbmas walens, 2

JjHUT.

Thaleri , ut Hzeranymm c. 3. Ez ech. tejfatur.

Incile p

.

Armezav, decima pats denarii five. g, Tha-

leri.

axtius d l

Quod fi igitur Thalefus goecrutiatis, ftve 20. b4-

ero zgpot

277 æþzmetur, ut olim, afJarium cruciatus erit.

TMCF gT*

$. Aeztlhv Mznumm,gaj]hm, fve ctuciati unius.

d hac pOJP

6. Quadrans, duo Ae la. z cructati, de qmbm

mpote )

Mare, 12. Pfalun. 42 legitur:

3. De Nummmts GY4cOT U.

1.

Aurei fuerunt;.

I

L. gT aggorüs pendens. Drachmas 2. .

zv

u

$. U rbfunus', yel ipasermiesov dtachtna UDAt-

Q ib

G 4

2. A-r"

(Ml

*

104

L

PAns II

CH X—— ÀT — axa

-

,2'" Argentei autem :

r, dyauui pondu & maneta ejudem quanti»

, W

éati.

|

2. qudpexu À Drachmne,

Wmm ,

,

i

p d pecoy duarim, veidpory uov ts m«

Z

í ln; r

T

u

qtádparxuov , quatuov Drabmarum.

onicn

4. ioMie fexta pars Dracbme.

m

$. WpieDipiov Drachma pars 12.

íM

6.. dwfBipuor, z. veiaUuer, 3. TTEl m

j

4« obolorum, -

; Mf

[j Ka

m 4

j. Dt Nummis Romanorum.

r

"TE

D Aürei varii fuerunt ponderis, prafercim

inzzüzg&mwvf**

fub Heliogabalo , qui à Drachmis duobus, quas

n *

Antecefforum aurei. habuerunt ; usque ad 290,

i i

Drachmas ponderis afcendebat,.

2. Argentei autem fuere;,

p

1. Denarius; eujte pondus, fecundum Plinium,

Drachmnale fuit. . Nomen autem babebat inde, quod

Is

|

denes eru valebat, Si vero Thalerus cruciatás $0. «[i-

f

Y

metar, valebit denarius , 10, cvuciatir,

T

».^ Quinarius, ffve vitoriatu, denatii dimi

dium.

um

g.

Sefte

i

-

lu

1

tus, ejwdem quadtans , five dimi-

gium quinarii.

Wij

(Hic notandumin fcriptoribus Romanis per (cíter-

£ium five feftertios mafculino genere, tot intell.gi num-

lml

anos argenteos fcftertios, quot prefcnte numero expria

P

muntur: fed per feftertia, numero plurali, tot millia fe-

fteriorum fignificari : per adverbia denid; & Genitiyum.

ploralem expreffa» totits Centena millia dcfignari,

l

Exems

AxrruMETICA PnacrIcA,

IC

-—,——

——-——————-——-—— -

Excmpla quadam Scupturæ

Ut quyj

acra :

. Mattb. $.. Debitum fervi nequam fuif

qalentoru - -- - m ttmrcr r 1000

-

-

L.d

-

eo

[4

a

MT

Si.lerum

15000000

o est, Thalerotum - - - - -

7j100000

- Confervi «utem debitum fmt Denariorum — 100»

1ye

?

[.J

-

[

-

16. fl. 4o. Ct.

nmaþa)wr,

"Nardus Mariz lob 12. potutj]ïzt vendi Dt«

gmu -- c 300.

Summa flerenorum - - $0.

j

Librorum Magicorum, Ephefi combuftos

J,

futn, precmm ajhmabatur M]mdtlms --- fs

Vbi fi ex propvietate Scripture Sacre denartos

præfcr ln

intelligamus, facit eafamma. Denarios - - 5o000.

obus, qui

Log

-

c»

À

e»

e

-

L

$jeooog,

Cruciatos

ue 2120

Sive florenos — -

[

-

ld

L

-

e

$323 3-

F-——:u

ss m

-

TAGQEDD enermepencun

Car.

.

7977

D6 Menífuüris Liquidorum.

ipit, qid

t F

1. Noftratibus Wirtembergicit,

1. Gín Staf/Menfura;voce generis pro fpe-

n d

ciei ufurpata qua: fuas partes habet , dimidiam,

quartam , octavam.

r dm.

Hec o(laya pats capacitatem 6. uvarum gallina-

