diante equabilitate intervalli.

-^

í

$. Itaque fuperficies eft chara

&er & imago Cen:

I

:

€ *

10

|

jl

t

l'i: &

quafi fulgorab co , & via adillud, & qui faperfi-

u

0

ciem videt , is co ipfo vider & centrum; non aliter.

9. Inteivallum autemi refuültat x Comparátione

Luhnb"

| l—

Gentri cum fuperficie, monftratd; ptofanditatem figura.

10, Sphara;ut omnjum figurarum i&eweg':;ge'rgui

Cuur

Capaciiïïma' »itáomnium aliarum receptacuulm eft; po«

Of

:

tiffimum veró $. Regularium Corporum, quz extremie

u j

aügulorum fuorüm pun&is ; fuperficiei Sphzricz inni«

w i

tuntur , reliqua corpois fui aniplitudine perintervellum

&xtenduntur, & in co fultentántur.

*

l

at

cónffderdnuerit , dias

Hac €&9. fémilia qui.attente

« lt

/

lcrittuuquä adumbrationens Mylterij fanQiffims Trini-

£atis in una divina Effentia; bas4d obfeure deprehender;

i, Dodt

: ogttabitque, f( 1nlia $m vebius. Corporess misndansá, lo-

j

Vabsto

tum babeánt ; qua [þg:ie/imiliq, qu& firiptura facrá

|

T

dle boc myfferio tradit, in Spirstmalsbue puróque divis

nss,infinitici þälimierüim «b .Antitrinitarté megars

n

z

Po./ïl'üt?

quitw

E

Ad Sþhæræ pel'f&&ioiicxn quäm prommö

n

accedint quinque Regularia Corpora;

p

ittili

Nam i. ut Spbata eft fimplicifimá , quid áne

élauditut teitiino.feipfo fc. C otm uia ejus pitiba aqua-

(

lifmà 4 centro diflant : Ita quinque Regularia Cot-

Eiati

pora babent omiiia lateta , plana C* angulos , jingd!ä

t

equalia, & fpecie C magnitudine , quod eff fimpli-

C

]

:

citat : Ex quo ultià fequitue , quod oimnium pla-

T

torum centra equaliter 4 tnedio etiam diflent , quüd

tly

ie": D

Ayfitipta globo vmfzibuä anguli t4ngaut fupevfic

qui

«

.,;

Wi

1

—

PAA,RQ uf Ds Cbrporigus[oüdis.

"

l—N

—

i, V TBPHPAUEBE.

25

j

:

At

MATM

;

quid in & bareant , quod. infriptum globum omnibus

um

planovum centris tangant,quod proizde in[iviptus glo-

^

bus baveat immotus , idemque centvum cum figuta ba-

LOT

beat:. quibus vebu ejficitur 2, alteva. eorum fimilitudo

Bd

tun Spbava,qua efl ex equalitate diflantia planorum,

db k

d d« Figura, numerusque Planorum, laterum;

il k

&angulorum , s 5v talis ins. Corporibus Ke-

Um, t mm.)

t Cs

gularibus . cft.

Vil

los.

Planuqi, Plana, Latera, Jï?gf(

1 ii

Cubu; )

'É ua.:lrt;ng.

12«

8.

tquind

OC&taedron

]

[

| Triangniss

x

12.

lx

6.

g, u rl

Dodecaédrio $5a.4 Qnuinquag

lZ

Q.

29.

f r p

—

20.

|

3

|

12,

dun av

Icofaédron — | Ze7 | Trimngu—lä

f

|

! Triangala]l a. |

$

[

de

ïctraädmn

J

mþinmrir. "

(j afitot Tip:r

s. Inter s. figuras re

re)

eulares, Cübuä, Tetragm'

i Ínt i:f/üfl'm

dron, Dodecaédron, funt primariz: .Q&aäflron &

j ii

Icofaédron, fecufidariz.

i (IW" jllll

jjs j

Tres enim illa babent ortum priorem , C* Anigti-

lim fimplisifmum , id-est , trilinearem , C planum

ii W

qualibet proprium 3. Dué pofleriores babent ertum ex

n me:*üi

primatiis, & angulum plurium lineavusm,magid, com-

Qruor

pofitum, & planum mutuatitium, nempe tviangulates

& tetvaédro mutuatum.

MW 1(! i

G. Primariz rurfus, ordinemprioritatis inter

j

io: Babcnt» iftum; Cubus, Tetraédron , Dodeca-

"T

edron.

" rgala

h

|

Cubus enim folus à fua bafi generqtür, Tetra-

V qM

ii

j

"T )

edrum verà fedhum esl ex. Cubo, vejectis quatuar pyta-

i

:nh!'*'

midibus reciang

"T

j

4li: Dodecaédrum autem auc?wï

W

u

!

&uäug eif, appifiriefes fex pentacdris.

t

Wl

7. Secun-

358

^

GEOMBTR'UE'

-

——

h

isdlt.

f. Secu

fidariarüm ,prio;' c;ft O&ääd

ron: P*o..-

g

fterior Icofaedrón.

p

j M

O&aédrum enito quafi nafcitur ex cubo, Tetva.

gt

edro & pytamide , primis in fuo etdine , quorum illius

numerum laterum, bujus baftn Triangulam mutuatur.

(vci 1

Tcofaedron veró 4 tetraedro C dodecaedro, pofireinis

d

n

iti fuo ordine , nafcitur. Rurfu enim ex illo bafin, ex

bo£ numerum lateryum mutuatur.

(j

8. Proportio femidiametri Orbis, quinque

nigudtt

i

corporibus regularibus circumfcripti, adlateraco-

rundem: Semidiametros itern circulorum eorun-

[ duntt

dem planis circumfcriptorum , & femidiametros

s

r At

orbium infcciptorum; hiec eft;

ÜCnubo.,

^

Cugg .

1f-

$16

^

COT

M pre.

1$

mrmphtudü

H

|

|

i

i

t1. cut-

p

eft in

. ! Tetraed.

;

o

W2

53$

$du

ft partiü

coa—

i

—

«

-

*

ium

"4

Ov

L^]

lo

»

lii

( Dodeca.

(

MT

A^

.

itudo lateris

Go

[ o BP AR EO,

—

t i

Icofaed.

:

IO$I

cumícriptie

3

79

et figure e

000, tal

long

ter infcripti orb

lL

Qualiü Semidiameter

2

3

————— —

í "

bt

Orbis circüfcri

lib

:

; LOä»zä'J. 3

u

I414.

J

Sdter Circuli plano c

8[63J

KAE A.

ii d

9. Sphzra funt ad feinvicem intriplicatara-

tione fuárum dimetientium.,

1.l

f ml

Fit autém triplicata vatio ex cubita multiplica-

t (j

gione terminovuum data vationis.. Si igitur dimetientes

cubice multip/icentur, procreantur cubi tétminorunty

f

i

ii t

C pet divifionem Spherarum próportio, e. .

iamctri, !

Comprehendat diameter alicujus Sphare rlmian?.

diamerrum globó minorts 55 9r fif intev eas. proportio

lem Cubes de 2. efé

,uiütüp/& fesaataltera , qnalst efó inter i1. & 2.

-

^

[

L

--

-

ex

]

$.

€abm autem de Vif n -

'.'

*

[.|

"

& e 133f

Diyi[re

ïr:i;ï"fl |

Guebieegr

Ti

u

Pats VI De 'Cor,pyorïbüs föllid'is

259

du

————'—-—.———-————q——-—'—-—

ESUPecMEDED

Divifes has

Ber 8. proveniunt im queto 16

G'ä,ta:iu

*];?I""C g lobsn major mitorem,

Wm, ]

IO.

ectan

LT

gulum quadfaligumm, fub dia-

metro Sphzra,

& Circumferen

LT

tia maximi Spherz

Circuli comprehenfum ; &quá

le eft convexz tos

Nadzcm,pajhm

tius Spherz faperficiei,

LT

Il

Vt fi dipmeter Sphara ji: -

-

LU

La d

7»

Circumfgrentia cirtuli makuni — -

p

-

- 2:.

tnObt a

t ans

erit quadranguli, ex b lateribus fadi, avea. -

154.

quanta etiam eit convexa totius $p

t CRCUDRI

bera fapetficies,cua

jw diameter effer 7. & circumfe

tebtia Circuli ma-

n Áenine:

&imi 22.

1. Arez Circuli maximi

;

W

—

quäär'upium, !;ieif-i'

i

Em z

tur amplitudineim convexz alic

ujus Sphzrz fuper-;

|

ficiel;

&t

n

nb um m

um

i

Si diametet circuli

497

zL

-

—

-

m

tliaxiini in g(oþafi 2 x

u

L

-

*

ä

——

€ circumferentia ejusde

-

F

22.

Uä

Erit bujus cifculi ávea

-

-

;

f

SEDRUE s

-

Q ET À

s

pet próbl. 25. öjcloma;:ä.

-

Z2»drcx dixx(Kcxigpoei 415*

Hajus aut

TA* u-

!

--

——

t

R

em quadruplum, nempe — -

E d

14

Erit tofa tali £lobi convexa füperficies. -

x inuiglimzz:

I2. Utíehabet Circumferen

tià Circuli Spha-

s

It

re maximi ad fuam diamcetrum:

a fe habet qua-

m d

dratürn Circumferentiz ád conive

| sii:mrdmmm

xam Spharz fü-

perficiem: vel; ut fe habet Diam

eter alicujus glo-:

jl mbirtmimw

bi ad Circumferentiam ;

3

ita fe habet quadratuni *

[

TM

n

SPW M

iarlnetri 5 ad cpnvex'ain

fuperfï.;:ibm;

f j

Dicere itad; poffuni

j*

i'; f [lï(ümf. 4d di«

*

n

?.

7:

m. Ita Cg'fcümfï 4ür. ad FotiV, Spb.1

n'-'W

414

154.

E

Vt di;üäfi

hiB

n

260

'Gi:OMETRmz

»"

s

a. esumstml, .————-

.—.—-—BM.—-&

yar

Vel

EXW (

J

Vt diqmef. ad Citcumf, It4 d

iam, 4dt. a;i conv. Sph.

u

7:

225

49*

154.

um

u f

I

Soliditas Spharz cujuslibet zqualis: eft

" lq

folido Rectangulo, comprehenfo fub Semidiame-

j:5, 0

(f n

tro Spharz, & tertià parteconvexe fuperficiei ejus;

Wa

dem Sphzrz.

Dat4 evgó Sphare Semidiametro , C ejus cona

Qu

yexa [uperficie , tota. Sphata foliditas iguovati non

Conpotd

pote!f.

14.

Duze tertiz ex numero, qui ex area ina-

.

Ti :

ximi Circuli,in D1

ametrum ductà, producitur,funt

y at

taf

zquales folidi

Ea t

1 totius Sphæræ.

a

*

'

MO

l

Hac enim multiplicatione conflituitur figuta cy-

lindroides, cujus bafis et equalis circulo maximo Spha-

i.

14; & aliitudo eidem equalis, Talem autem cylindrum.

ad Sphavam (ibi iv (cripram effe xidonov, frve tn propot-

(i

tione fcsqui alteva, ut fe babent 3. ad z. Axchimedes

demon[Iravit.

$. Superficies convexa coni & cylindri re-

f

C

"

&i demptis bafibus, xqualis eft Circulo, cujusSe-

nanmizs

midiameter eft Media proportionalis inter latus

t inte

coni vel cylindri, & Semidiametrum bafis Coni;

Qu

Diametrum autem bafis cylindri.

(cmpcf:t

E

(du,

PROBLEMATA

Stereometrica.

BC fabrica $. Corpe

rum chga

k,,larimp!

Tetta:

H

T

PA as VI. De Corponbus folxdxs.

26t

——-—.——w—. —

"" N——.

I.

Tetraedrum formare.

Ex materia ahqua confi-

lh

ciantur quatuorTnanoula æqul-

It æquahs d

latera; equalia, quibus rité com-

N

J

phcaus , componetur 'letrae-

Wi W.

drum , fecundum totam folidi-

/

YX

tatem.,

U.

fnty j ii

OdGaédrum conftituerc.

j s

Componantur octo

t guecat

Trxangula zquilatc-

-

n t

*a , inter fe æquqha ;

3',;

[

ex idonea materia , &

at ex eis OCtaédrum

/ V.

N

aitin:

o at

olidum.

TT

III

T / w

;n Ml' Arc D

Cubum componerc.

PumE] UEL

m

annt dlfpo-

i

nanturq 6. quadl 2-

at

ta inter fe æqdaha,

gt

qmbus inter fe rité

n

COD')PCMUS & (.Ofl--

glutinatis, efficiétur

Cubus.

TUL

t

It

m

l

R3

DOO:"*

16

PA"

'Qnommnm

Á

IV.

Yoli

Dodccaédrum fabricare,

(ygt

!

T

m du

cius g

p

hh

qujdis.

J (

vefligätl

ul

j

tok j

"

QO

h

Pf

Conficiantur ex aliqua materia duodecim

penta

'äi V&ffüh

ona zquilatera & zquiangula , quz dextré

Wl

: J;.'.E?.l,-

j

ie complicata, dodecaédrum confüituent. |

Icofa«

LT

!

Em

P ARS$ VI De Corporlbus fohchs.

263

V.

d

Icofaédrum conftruere.

Conglutinentur 20. Triangula æqullatcra &

æquxangula , & confurget Icofaédrum,

I

É

AA

De» Dimenfione Corporum

NoTA,

t. Qemadmodum fuperficies quadratas me-

timur; Ita corpora metienda funt per corpufcula

cubica, longa, lata profunda, polhcem, palmum,vc!

pedem unum; vel fi capacitas quaratur, per vafcu-

?

la cubica certz menfurz, tam in aridis, quàm in li-

gmdxs.

?. Cum igitur foliditas alicujus corporis in-

vefhoatur quæntur quotws corpufculum tale,

fotà & )uüa quantitate determinatum, in majori

Contmeatur.

3. Inane tanquam plenum metiendum eft ; fi

Vgitur fciatur, quantum materiz, vel aride vel llqul-

Ü

u ;

, vafculum ahquod cubicum , unius palm1 vel

"

pedls, vel cujuscund; magnitudinis contineat, per-

mg?l* i

Cull

r 1ptam

ticique, qua: longitudinem talis vafculi infc

T dl

K24

babet,

j

GEOMETRIJE

TU

4

N

fs

TT

ERa

» Hï4

&

habet, cavitatem alicujus vafis regularis, non fecus-

ac fi folida figura fit, mttiarls, mnotefcet totius ya-

It

i

115 capaat de.

»

N

Quomodo igitur tam füperficies exterior,

q 1am foliditas c

wtts

juorundam Corporum dimetienda

4

4

fic; f

1

t; ieqq. problematibus docnblmus.

^

VI.

u

Supc: ficiem convexam cujuscusque

h

Glob1 vcl Sphaera metiri.

1. Invefti igetur Diameter,

Vduen

(

2. Perimeter , vel Circumferentia C1rcuh

maxnm

i

Il

Hxc inter fe mrltïphcam ploducunt

m

A

convexam fu per Hc1em thæm. per tbeor. 10.

V "el:

Aflümatur arez Circuli maximi quadl uplum,

&1dem ech*es per theor ".

1

r*

N

Vel:

j

Fiat, ut Circumferentia maximi circuli ad

i

adratt

aadrat

un c1rcumfercnt1æ ad con-

diametrum; 1ta qu

f

vexam fupc*äcmn per tbeor. 12.

il

Vel:

Fiat, ut diameter ad c1rcumfercnt1am CIr-

BU

culi maximi; Ita quadratum diametri ad convexam

m,/l

f..peifiacm. per rhear. )2

VII

TAf

|

fs

.Soliditatem , five totam craffi tlem

JUP(

ahcu;us Sperz mvefczgare.

L Sumatur tertia pàrs conyexg fuperüact

E

M

anæræ, dmdendo cam per 5

T

AU

2; Hxc

]

NN

PAns VI. Dc Corpoubm folidis.

265

P-.—-——-—- d

-a—l-*—-—... o unur du r

[(cml USHOD(

2. Hzctertia PaI'S : ducatur in femidiametruni,

Ut ii

& habebis Sphara foliditatem; per tbeer. i5.

el:

Ue'q [4 t

€HO*

. De area maximi Circuli fumantur duæ

o d

tCI'tlæ

J

z. H ducantur in diametrum, & produce-

tur eadem fohchtas, per theot, 14.

t (l tu?qu

Vel:

i

Fiat, ut 21. ad n. Ita. Cubus d1ametr1 ad fo«

hdltatem Sphfvræ.

mferente Crte

Cubus euim. Diametri s,olmm. ad jïnzdzmtem

Sphera babet proportionem [üpér decupsttientem un«

f du

" tht

decimas, qualis $t inter 21. c'y' "

VIIL-

q '*öïu ml&

" Superficiem convexam qumq, Cor-

porum Regularium inveftigare.

puoymt IFCU]

mïerc*mmd

r Inquxratux perpendlcularrs, ex.centro cu-

]usws plan£'in fátus demiffa.

!

2. Ea multiplicetur in femiffemlateris. -

g Produ&us rurfus multiplicetur ;

Cl

fentu «

-f.Tetraédro

x

I2,.

petiat

iné Cubo & Octaédro ? per. 24.

*1 Dodec. &lcofaedro !

60.

ultimus hlc Produ&us exhlbeblt conyexatm Cot-

poris fupcrflcmm.

gumd h

IX.

/

(

( )

Sohdltatem quinque Corporum re-

guxanum mctm.

y

K5

In Cub*

h

266

ETRIJA

n C F

QEOM

A —— , MP EDUUTU asss s UmMADERRUA

In Cubo:

Pr

mcü

Lateris cujuscunque dati cubicus numerus,

d

ipfa foliditas cubi eft; t, ff latw cubi fit pedum 6.

|

übiüsl |

felidites ejudem erit 216 pedum cubicorum.

Is ceteris vero:

L

. &, Sumatur dimidium altitudinis,

N

(Hoc autem habetur, fi ex corporis fuperiori plane

producto, vel ex inferiori fuperficie alicujus plani, quod

M

Corporis (upremo faftigio imponitur,ad planum bafis ex-

pofitz perpendicularis demittatür, cjusque femiffis fu«

PT

gnatur.)

2. Superficies convexa,

m.

3. Ejus pars tertía,

il

uz ducfs in dimidium altitudinis, producet foli.-

t D

ditátem dati quPorisg

kl

X,

Parallclc'þipbdi Prc&anguli folidita:

T

tem inquirere.

Wi

L. Longitudo ducatur in latitudinem.

2. Productus in

^

profundit

foliditat

atem, & habebis

em parallcgcpipedi.-.

l

XI.

. Parallelepipedi

j

öbliquang'ulmhem.i

bi vel Rhomboidis

folilitatem eruerc.

hb

1 Sumatur parallelepipedi altitudo.

l

2. Ea ducatur in

l

arcam bafeos

; & Prqducct,ui'::

Q$e

Mi

?ïäuclcgigädj Íolidit

E

Prisma-

Y

n

"

ia 7

De Corporibus folidis, 96

Ll

L- nemeud

?ARS VI'.

XII.

Prilsma,tum &

Cylindrorum folidita.

iuen,

tem vefligare.

F d

Fit hoc eodem modo , ex alütudinibus &

VMU

grea bafis, in fe ductis,

XIII.

Pyramidum & Conorum foliditatem

ii

lnvenire.

n ititi i

1 Affumatur area bafiís.

dim;'usplmi,quod

2. Altitudinis pars tertia.

tl

u lf

Hac in fe duGa, manifeftant quafitum,

Vel;

É Afï'umatur alti

tudo, &

!

!

,

2. Bafis pars tertia,

& eodem modo proce:

ml

lk

datur: Idem efficics,

fi altitudinem in bafin totam

ghucas , & Pmdu&i partem tertiam fumas.

XIV.

ii

Superficiem convex

am Coni, feclufa

þaü, reperire.

N

Fiat:

qm, Ls

Ut Semidiameter bafis, ad aream bafis ;

Ita Latus coni ?d fuperficiem conicam,

XV,

;

Superficiem cylindra

bafibus indagare,

ecam , feclufis

n euo

L Sumatur circumferentia bafeos; j |

jdirn

]M[M

2. Altitudo cylindri,

I

Proä

**orum multiplicatto aperit quzfitum,

ho

| &6

| Sgbunä

$68

GEOMETRIAE

d

XVI.

Cubum duplicare.

Inter alitudinem Cubi; & ejus duplum,

guxre duas medias proportxonalcs minor harum

eftlatus dupli cubi.

NoT A.

Si latus Cubi primi affumatur pamum 100.

L12 6.:

p

.£ Düplum

Triplum

1144-

Quadruplum

I

Quintuplum

illius cubi habebit

I7rt.

4 Sextuplum

sMatus partium ea-4 18 2.

rundciun:

Septuplum

19I,

O&uplum

209.

Noncuplum

208$.

L Decuplum

L215.

u& tabella in infinttum augeri potesi, primum

J

tuöum, ex latere 100. [mrt!um eriuus, 2e72peroooooQ.

da;zlua'wru triplicanierst , guddmpltm'ueru »quintu-

l

plicaverszi , & c. fingulorume, mnltiplicinm. Radicem

;ubtum proximam quefierp.

GEOMETRIA

FINIS

K52

3*3

:

ASTRO-

if

'—N"-

lt n

dnla

3j f m

vQ.I

lfllllmr

akcblr'i

;;

mn(ls.

I9ll

0

lzot.

vl

pj

ASTRONO)

L

lum m

MIA

m dul

[Á

m* u^

i

Mi

-—"T

7420

E

Asmamïmm :

J

um

u

! WM

,(y jj !

5

ASTRONOMI

ULL

ii

W

,PROCBM IUuMi;

T

MW 4'1

g

Pc Aftronomiz Dcefinitione;

TULE

t

& partibus;

l

m ia

p n

L. Affronomia cft doGrina; rationetai

metiendi Situs, Motus, Diftantiasac Ma:

um

m

gnitudines füperiorum , five Coeleftium;

W, [ P"

vifibilis hujus Mundi corporum ; pra-

i

Ícribens.

N

Caleflia bac Corpora ftello, (ydera aftra

axtgi li

Vocantur,

Hinc uotten Syderalu [cientia, &

T

Aflronomia esi ; qua olim etiam Affrologia

dicebatur.

4t recentiores nomen Aftrolo.

hu ttt

gie i//j avti tribuunt , que ex motibus corpa-

lo The

rum acleffium, eorutmá, ad [e invicem babitu:

frht, Chror

dine , futurorum. pradiélionem — pollicetur,

nf

Aftronomiam «ter bodie Appellamus , na-

biliffimam illam artevi, qua fttum, mótum, di-

«ï

Vr Pt

flantiam, magnitudinem fyderum, ataniad, alia

awü&æm

tinn

Quuvéptya, ac apparentias, ut vvocant , in celo

ebfervatas , ad[citis quibusdam. Hypothefrbus,

UT

watura vei con[entaueu , ferutatur e& expli-

LT gg

cat.

M

Oi

(A/!räfläq

iomgþ

"

Froquis

M.

b sss

?

"--

[ onsteneznlid

( 9

( Afftonom

$ eniin Anté oihiniá , longá oþ]äv'a-

IT

fione [Memm , plürés (þauvo,u-ngv c'y'apparengiumm

ealeflium (pecies colligit. — Pofhmodim Hypotbefes a[-

l

Jumit, quibu pofitir, ex necefitate omnia illa, que ob-

fervando collegit, quodá, fuà tempore fequi, demonfttat.

As

Tandem verà vel Infhrumenta f abticat , quibu pouvi-

piva illa partim ex celo defumuntur , partim etiam

scula fübjiciuntur : vel numeri eadem explicat , mte

Vititts

tbodum monfltans, quá ad quodlibet tempus, five px&-

Va

teritum five futurum, apparens cali facies & configu-

T Cehfin,

ratio fyderum fupputari poffit.binc nafcuntur "Vabulae

ITDOLUR s n

Altronomice , vel perpetue » vel Ephemerides

annua, )

'

d rl

1. Partes Aüronomimxtrcsv confti-

tuimus; fingulas fingulis libris abfolven-

ij

da5; quorum:

LP

tium A

vomen AOb

Primu, docttinam fphzricam:

T

Secupdus Theoricam;

iiqn hd

Tertius, Chronologicam explicabit.

j gt

M.

Cum enim duplex fjderum. motus im. ceelo de-

| appeünnw,

"

prebendatur; Primus osnium [yderum com-

LL Wmf'þ

"nl , qui ab Ortu in Occafum, diet nocfis,

j m

five 24. ferà borarum fpacio alfoluitur , ct

LL

j

Secundus, fimgulorum proprius, ab Occofü im

jn 9 5

ertum tendens ; Quorum utroá, Tempora

sur t

metiri folegus , reci? etiam. Alironomia in

W

ires V.iä'a ggrtc: dividitur ; ex quit

p

3. Dotris

Jjte^ z

As*rR"ö NO i;uæ

;m

!

110

3 Do&rina Sphæii'm , ;)ræmi(ïïs h;;

t

:pothefibus, ca Qewéuew tradit, quz Mo-

.tusprimus, omniumque Corporum coe-

quE

deftium communis , nobis offert, eaque

(4P

er Organum Sphzrz Materialis , five

'"Globi ccleftis, oculis fubjicit.

(H; thei

«0 UD[

*

n od

"4. Do&rina 7heorica , Quuópao &

l

, ",Apparentias motus fecundi fingulorum-

b

jn

N

qä

. .que coleftium Corporum proprii , per

: certa Organa;quz Theorix appcllantur,-

Ilf&»';'fü,',','uiï..m

proponit.

m

;:,':f;ïh

IV

SOD

o&finä C/Jrona/agim auté, Tem-

porüm,ab ambobus his motibus depen-

101 VW

dentium, rationenm explicat.

h;[ j

*

t Y

df

abucme i

z

n (æ?f)f::mx

A.

l s

KU

'lä'xf:n,::riii.;.f;ï,i

M

"

t

KU,

ll

TLLUM

LU

WM

u

"

uT

4

ASTRO-

M

Lïmv &L S'Puæaïcuso

N.NN

TMÀ 0 Mi D M um D a

173

'! PI j

?Ltjf Í

ASTRONOML&E

| üxf;q MU

u

LiÀisrRL

Afttun . -

SPHAERICBS

Ut

At i

Caprur L

NI

De» Hypothefibus Aftronomicis

'; WW l

in UCHCT».

AUR

,m

t. H]potbe/äs Aþwnomzm, in genere , funt

|propi v

aäxmpt'z quæaal n Artificum , quibus c f:monftra«

:onnts

tiones daivopé»ay cocleftium 1upc1fï:rt unt.

Hypothefes appellantur , quia Affronomus dicit;

i T

boc el illo pofitos x:zxdeHtvsos , fequi boc vel illud.

2. Sunt autemn Hypothefes Afïronomlcæ, 3-

hd

l

lie Phyfl icz , alis Geometrica;

3. Phyfice Íont ; quas à Phyfïco five Naturæ

Ícrutatore mutuatas, vel ut veras fuppnmt, vel et-

jam obfervationibns fuis ulterius contirmat.

Tales funt Afferiioues de Mundomundanarumq,

partium, Coli ac terra.fubflantia, Figura, loco. fitug,

de Corporim Culeflium differentta , d:ifpofitione ac ev-

dine; Motuum item celeftium [pecie ac qualitate, Cre,

a W

4. Geometrice ïwpomcfcs, 1umxes, ex Geo-

metriz penu depr otnptz, Íolà qui dem lrmomano-

r

ne cetlo adfcriptz , fcd nature rei con;ormes , &

proinde ab omnibus conceffe , quibus &awéptvos

Ls

caeleftia melius explicantur & declaranturq

Tales bypothefes fant Circuli & Ovbes ciitü fuss

pattibus, Diametris, axtbus;polis . Cálo Sonvola c'

éogit atidne, di[finctionu caufa ad[criptis

Quia cniné

T 1PT.

if

274

ASTRONOMIJE

-

—— o— n n

Pa

u

celum extra ftellas u

'niformc ; & uudiquaa, fibi fimile

"mfllf Jl

eít , cum realis nulla fit , mentalem diftinctionem par-

tium cali adbibete cogitmuv , ut. de diflinctis diflinità

j

u(nd,l "ün

loqui, aflvovumq, fitus ac totus , accutatius determi-

L]

nare poffrmus,

f&) CM

II;QAUCP ï.ï

,CAP;.IT.II;

Wj

ii

De Hypothefibus Phyficis, &

yrmätk

i. De Munde, ejuá, pavtibus,

Celo 4( Terta,

1 ü

Q at

D

a at

r Mundw bic vifibilis eft Sphera,ex oculofpe-

&tatoris velut centro defcripta, ceelo terraque, om-

qpofati

puäuzm |

nium vifibilium receptaculis , conftans.

d

1. Vifibilem bunc Maudum dicitmus , ad diffe-

4]

ventiam lov oicegmu , b. e. invifibilis, de qua. Paulus

w

O

Colofs. c. 1. loquitur, queim Platonici von]iv vocant;

uti bunc nofleum ad&nuv: Hebrei verü. 251 taby

o &

t

Wüttry

»

1

Seculum faturum: basc autem vifibilem 735 ta03y

w

Seculum præfens.' thjg invifibilis ille Mundus ni-

Ü

bil aliud , quàm flatus beatorum Angelorum CF bomi«

num, in fine hujus feculi à. Deo plene vevelandw, de que

Hr.&:'

feulir

non Pbilofophi (ed Theologi agunt.

z. Vifibilu autem Mundi data defcriptio Aftco-

fleia

z:

Gltfs G

nomica vel Optica esi;; Mundum confiderans, prout

n

Oculus bumauu eum concipit , velut Spheram conc4-

(pltm

yatn, circa fe defcriptam; Cujus duas partes principa-

ä

lu dj

Qttro (

les , ad[lipulante etiam Scriptura Sacra , conflitutt,

"Celum. nimitum: C Terram.

Hazc domicilium C

itrí i

Hb t

flatio Hominis [pelatoris esl , ex qua calutm tanquam

M

éAYun

D

Hf

IQII;ER l. SPHXRICUs,

275

— — Ó —áÓát ——

;;

T

Mj

m

ch*um foraicem . fydevibus pulc

YÉ EXOTHALUM , COfl-

l

)

WI!IE;::

;l:

templatur, circa quorum dimenfionem Affronomia pro-

lii ilhi

prié verfatur, multa ab bac fcopo aliena Phyfico difiue

Atf i

tienda relinquens.

2. Effe autem Mundum hunc Spbaericam,höc'

eft , circulari ac rotundá figurá terminatum, ple-

rique Philofophi concedunt.

Etfi enim nullus bumanus fen[u ad extimam mun-

di faperficiem pertingat , non defuut tamén vationes

ltsl

pambn

probabiles, que eam Spbaticam effe pevjuadent.. Nam:

]

t. Cum fupremorum Syderum ordo in fe redeat,

circulo circa terram circumdu&tus, & fic quafi quendan

'»P'nm,cxoculof:

cayum fornicem efficiar, integra figurz Spherice: Haud

celotmant

confentaneum cft, exrericrem & convexam Mundi fa-

perficiem ab hac difcedere , aliamque quàm Spharicam

covüms.

T

effe,

t ( r ä

2. Infuper; quin Corpori perfe&tiffimo capaciffi-

TT

moque;perfc&iffima ctiam & capaciffima debeatur figu-

TE

14; nemo ambigit.

Cum itaque Mundus & perfectilli-

mum & capaciffimum corpus fit, omnia quippe fuo am-

ii Nlïï

bitucomple£&tens ; Sphaxica autem figura omnium alia-

sfhiaw

rum perfeétiffima, & irveE4usreav capaciffima; de Mune

ii

di figura Spharica dubitari vix poterit.

m

3, Praefertim cum Archetypus Mundi; DEVSipfe

fit, & Mundus viva quafi D EIftatua; cujus nullafigura

lnt m

fimilior eft , ((i qua fimilitudo locum habeat. ) quàm

]

fphacrica., Nam ut Deus Ens Entium eft, principio acfine

4

sWP""lL

Carens, creans & fuftentansomnia; Vnus effentiá, trinus

perfíonis; Ita etiam figura Spharca; fuá naturá, nec prin-

j

MM!FW

Pbmmw

€ipium nec finem habet, perfe&ionem , & locum omni-

P

us alíis corporibus tribuit; tribusque partibus conftat,

,

Ti

centro, (uperficie, & zqualitate intervallti , quae quidem

m

ith

inter fe diítin&a funt, ita tamen coharent , ut uno ne

Ü i

j

£ato cetera corrgant: ut fupra ctiam in Geomctn:cis

/

1 um,

$2.

,MWM

L

3. Partes

/

ÁSsTRONÓMIA

. d

»

276

p

m

.

j

J

3. Partes Mundi Principales, refpe&u noftri,

" S!P[lm

duz funt; Celum nimirum & T exta:

9 i "m

X

Eftá; Terra pars Mundi inferio

[ ,.Cx Aqua &

j

"Terrà, proprié fic dictà, fpharicé, five globi forma

gil Wu[ü

coagmentata, hominibus ad inhabitandà conceffa,

ut cx ea , velut communi cum oculo centro ; fu-

J

arcimnur,

n

periora & coeleftia contempl

Terra vox aimbigua 68 : fignificat enim 1.

"L

UM

pulverem Elementarem: 2. pavtem iufevioris hjw

T

vegionis atidam , à liquida diffindiam: 3. Totam hanc

T

énferiorem vegionem,pedibu nofteu fubjectam,ex avida

-

qil

€ liquidaparte, five aqua at terra , im [pecie (ic didda,

conflatams quaim r.mzcn/jne:docb::ä 4 parte potiori,

Terram, globum teveenum, Tellavem, otbem térrarum,

vocare folemw y. qu4 fignificatione vocatulum tevra in

C

Afltonomia ulió, fere accipitar.

"m

t

. Coivifle autem duas has paftes , aridam

cii li5

^YYY

in unum corpüs , una faperiific,.

fcil. & liquid

aj

TET

comprchenfum , indubitatum eft.

j Experientià 1eff qua depvebenfam , quod

qwlü r

quocunj; pelage juperato , jen

p

iper alia aig'g ;z!ig IT

atida inveuiautur.

2 UEX C»bel'VG,tiOlle l'æ!?jlfjliiþün q3wyolu'glþuwy',

quorum mutationtin proportio,ad diffantian locétum,

eadeim omntnü estfive ex terra five ex 7?)472/])6&2!&'[;'?,

$. Hanc veró Terra ac aquz,in unum Cor-

us coalitarum fuperficiem , $pharicam ctiam five

globofam effe , plures rationes fufficienter evia-

eunt.

.

t Cumeniti tàm Terrajin fpecie fic didlaquam

m, h. e,

Aquá , totunda fit , tam fecundum longitudine

4b Ofi-

l

li

LisreR É SPH:äRïcuS.

M

—— "

puspeu du b dR

:

]

!

f

^

',

T

us

!

Mi

lu

abOriente inoccidentem;quam fecundum latitudinem,

Mv

p.e àSeptentrione in meridiem , neceffe esl, etiam to-

i Aqu,)

m

qum, ex terra & aqua conftans corpus, votundum e[fe:

t Qul m

five emum Terv. five mavi verfus Otientetn progredta-

n

mur , populis ovientalibus citius oviuntur ftella , citius

Wa

conjpiciuntur. Eclipfes lunaves , quàm eccidentalibusz

Ti

n

L

verfis feptentriorema autem flella Septentrionales fei-

fniit w

per magis maguá, attollantut , auftrales veró deprie

ht if

mantur , donec quedam antea non vife con[piciantury

"NTT

ex altera parte prius confpicue. occultentur , Cujus

fUf

caufa nulla alia effe potesi, nift terra matisq, tutot 46

'z,:xj?trt:jïrd:ä

ro;undlta.

j u p

Wi

N

N

, u HU

SSSSN

j

/

—

—

;

;

-a

TO TT

2. Corplus ex terra &

—

gä

:'

S E

4qua confhitutum , Vmbram

i

N

7

"

IAAN

pspdtis

torüatilem. five Circulavem

ex fe projicit , qua i Eclipfi-

, Ui !ïïptm.

buw lunaribus con[picitut ,

æ

——

;..::;xeümfun.i:

qualis umbra uon nifi 4 Cot-

$N

E

à

d

g

TL

pote votundo provem'tf

^R

|

y

:

Bo

]

iis r

415,.3«:;::;;:: i

!

!

l

j

ul

q

T in D

Fx

i

C»

3.

j h [

fé

j

I

n

;þe F*'

$ De

p

$5

" "

j

l

p

-j

278

AÁsTRONOMI£

b ed

"

J

([u

L

stl

^

p

—

[r.

EL

i

—

l]

m

S

TNME

——

N

WS

MR OY ——

—

NSSEUN

n

Ea

MEmIScm

Á

EX

MM

—

ïï

E

S

EU

ylatt

TE

w*

((WW!

—

——

CA

E

-

X»NNW

inmv

E 2

L

v

M

TO

j u

3. Deaqua tumiditateetiam naute teflantur,

"

ul d

gui fignum in littote mari citius ex þtmmz'ifite mali,

^

"m

yif

guam ad pedem eju fpectave poffunt, tumiditate aque

/

!

l.*w

i

TL

yw;m impediente.

af

gamvié autem sm terra vuafliffimi meontes£$ pro-

f*ndi(Jam& valles nt, qua votunditatezm terraimpedive

g

evytdentur ,quia tamen ad torum terr& [yflema nullan

u

notabíi'em proportionem bablent , ( Nam Montás, cnjus

, .fm

p

i

iongituda ( Latitudo ) altitudo sntegrum milliare Ger-

"U*

guanicmm continetyproporttoy ad totaz globs terremi p2o-

1

lems'vixefi ut1.4d 2662560000,) 1deod, montes £j val-

t

M

les rotundatats terraobflare non po[[unt , quam'us e[ses

a

Ji.epeg?ciem altamanto a[pertorem reddamts., Et hoc etiasa

*5 Eclspfibus lunaribus euidens es$ , 32 quibus Venbra

At d

gerra, fic in luna veprefentatur, ut nibilim eoquod tu«

AU TT]

emidum Afþerumvcä fft» nllo modo appareat.

u st

6. Etfi autem totus globus terrenus in fe

LT

vaftiffimus fit, cum ccelis tamen fuperioribus, fy-

TY

;nl

il

derumque altiorum diftantia collatus, nullam fen-

jx/

fibilem proportionem magnitudinis habet, fedin-

li dj

* u

ftar puncti five Centri cft.

Y

Secus enim fi effet:

hmj Sy;k

l

Á

r Obfetyationes colefles pro locotum varietate

u,l !

l

TWWU

giferent.

!

2. Stelle

|

Lnng L S$prnuxnicus.

179

N*N

l'mpewue eptEMEeS - -

—— ID M ———À —

— RA

2. Stelle orientales babitantibus ad occafum vi-

devrentuY longä minores, utpote vemotiore , guam mi- R

Á

Jl

À

//

/

dentales:

5. Due opp

o]im cali punää nunquam fimul v:'r

*XN

EM

derentüt.

WNM

4. Solis diameter appareret n me

dio «eli major,.

N

um cum orivi cernitu , totitu fc. tevre femidiametri

iurqvall;o propiot.

L

$. Deniá, vertices Guomontm in borologiis fola-

fmrtutwd

vibus, nunquam poffent babere vationem centti ad folis

T in

Spheram , fi terra ad folis Sp

baram diflantiamá, ,ne-

diflantiam

dum ad. altiovum planetarum flellarumá,

iv m

ac (haramyfenfibilem magnitudinem baberet; que ow-

m mmm;fdm

nia tamen quotidiane experientie vepugnant.

tf fanla

7. Celum cft pars Mundi nobis fuperior,

fn Jint, t

vm ml

terram undiqgc ambien

s, orbe concavo; acre, au-

7 glohrmmm.

oculorum judicio circum-

um (

raque ethereà repleto ;

fcripta , fyderibus aftris ac ftellis fpl

endidé exor-

ii m

"EIIL

nata,

Á qulbu ymi

In Scripta S. c&lu:n efl , quicquid terram un-

gl

dique ambit, adeb ut etiam atrem complediatur, Vn-

-

dl

de Aves im aére volitantes , volueres Cali dicuntut,

D

entiam boc loco fequimure

Hanc Scripture Sacra . fent

o

Supta aérem Ari[loteles ,

cum fequacibus , Spberam

igueam collocavit , C fupra banc plure

s Spbavas Orbesd,

fe4 folides, qui fe

d

celefles, concavos , pellucidos quidetm,

mutuo veluti tunice cepavi ambiants

& afira deyehat,

/

moveant, quarü princt-

vel tnferiores Orbes Spharasa,

boc Schemate vi-

W'HF

pales x.

Afttonomi ir;vexerunt, ut ex

m

dere eil,

Sed

l W

$4

y

J

280

p*

AsTRAoNeM;æ

L

E

n

"HW

giontl

AA

:

il

»

—

NXX&

A

3

"

UE

9

T EAV

v

Q AR

ï

—

E

E

p

j fff'

s

us

v

s

D

nfuru!ï*"",

A ay A.

z

$

..-—-:ix

qu

Z

D

1

-

TA

m

at

l.

D

-D

n;'uümt

d

DC

$w

a

d

A

x

T

A

,

H

ts p

/ a

r

"

l '

M

V

;,W'h

T [

?

»y

m ,W"'

M

d

»

ä

2

!

ïw;,;:h

j

TL

|

,

R. ')**.«—

utilo "

*

lr :

.

fm:h

;m"?-f'*"ï

N

l

D

" um'f:ï

ïl'ii

;,'i.'.'.".;',':;'l "

$/

-

..mï":

jendndm ]

v

D L

N

&x k x x

l

T

i

—

smp dl u

E

AE

——

Karapatd T

t umj

:H

j

WARM.

Sed ut illum :gnem uulla folida varioue fotum,

n

pleria, bodierni Pbyfici in fumum diffipavunt ; ita et-

antdtihr fter)

tj ;zil,

jam foíidos otbes deffeuxit Neoteticorum fagacitas, t4-

w w ;iæ:gn

tiontbus Optitis. Aftronomicis, C* Meteorologicis.

N

Nam 1. fi effeat orbesfolidi in Coclo, denfiores ni-

Mi t d

mirum quàm limpid.ffia aura ztherea, tunc radiz ffel-

[

1

m

Jarum vc[raGti ad acrein. noftrum pervenirent ; ut docet

Optica. Itaque planetz irrcegulariter apparerent, & quafi

'jxlujr,l(l,'(!lk.'h

W E(HQHHM i

inlocisl

P

ong& aliis, quàm quzab Aftronomo pradici pof-

Mu,

funt,

2. Teftatur ctianj -"dfironomia ,Martem fieri quan -

(l'

doque propiorem terris, quàm eft Sol: Venerem quoque

tl

Mercurium-aliàs fupra, ahásinfra folem veríari, quod

N

j

1 folidi or

»

bes effenr, absque interíe&ionc orbium ficri

—

ï.ï'

pen poffet.

aM

g lafüe

/l,

Lisza L $PHasnriCUS.

;?t

N.N

..—--3-———

-

— — —— À ——

-

5 Ihfuper Comere,quos Ariftoteles Mercoia vocat;

ex una ztheris regione in aliam trajicere , certiffimae ob-

Yi

f-rvationes tcftantur; quam trajcétionem foliditas or-

Zpy

M

bium impediret.

;

'/

4. His accedit etiam Seripture Sacra audloritas,

)(V XW

"

j

,

uz de DEO teítatur E(a;æ,.c:;o.Qu/od extendetit coelum

f

^

vclut tenue & rarum quidpiam.

Vnde etiam Bafilius

7N

o AA

^

WT

ait, Cecli naruram effe Aczláv geei xamvov,

)

j

H5* de Cauf:rreää flatustur, Regionem celeflem

T

4

nil aliud effe , quam anratn etheream ,liquidiésmam,

|

|

ï

limpidiffumam , aerenofivo, etiam purt(Simo teputorems

X?

cedentem mobslibus baud minus expedito, quam lums-

J

l"

l

j

sibus foln Ej,j?f'llurum cedityeit ad nos delabi poffint.

2

Ex quoetiam féquitur, flellas in hoc purifismo ethe-

HII

H

r£ velnt ps[cessn &3s0re, &j "volucresim aere ,non alieno,

fed proprio à Natusa fibá sndito, mec tamen vyago, fed

J]

/

eonflanti Ed regulari motuferriac ctreumgyrart.

Ne tamen Mundum fuxilem, E5 undid, berentens

,

ant' nulla aliare riff aura atherca tenuiffima munttum

:

babeamus: Nihil probibet , ffvve credere, frue opinari,

/

extremum Mundi parietem,Spheram 4liquam folidazma

PJf, omniía (ntra [umm em bitum coercentem.Cui Sphere

ffellasquas Ftxas vocam us , a]fgere lécet et,qs ilas liberé

T

"vvolitaere, E) nabalomi»sá, quadfaciun!, eadem intef/h."

tia inmmerabiliter inter fe cuffodire, credere non potest.

funi; M

