AhIII53_qt_2

N12509902825 021

UIIIIIAIIIIIINIIIII

UB Tübingen

ExX DESIGNATIONE

OPERARM ANNIIA-
RUM

GrMNASII GEDANENSIS.

A. C.
clo Lc LXII.

—: teT8t e s PrY e Y T e etA T S e 33e-
OH. PETR. TITIIIS, Eloqv. & Poër. Prof.

Orationes Oratorum principis Tullii explicare, & A-
nalyſi Hiſtoricâ, Philologicâ, Rhetoricàâ illuſtrare per-
gam, DEO adjuvantc. In Carminibus Horatianis, ſtu-
dio, qvo par atq integrum erit, interpretandis, item
progrediar. Modum ipſum, qvem vel dictando ſimul
& diſſerendo, vel, dictaturâ interdum depoſità, tantùm
diſſerendo, tenere conſuevimus (illud etiam anniten-
tes ut, dum ea, qvæ ſub manu ſunt, explanantur, com-
plura exAuctoribus etiam allis pernoſcenda ſubminiſtre-
mus) prolixiùs repetere, nihil attinet. Exercitia Ora-
toria, minora, majora, porròô etiam delineabimus; ea-

deoemꝗq; operâ, qvomodo Philorhetores noſtri tam Dis-

poſitiones, Avas vocant aliorum, & noſtras, qvàm Ora-
tiones ipſas, à præclaris Oratoribus habitas, felicius imi-
tari posſint, commonſtrare ſtudebimus. Si licuerit, ex
Partitionibus etiam Vosſii Oratoriis Librum tertium-,

RO

qvo de Disponendis Orationibus agitur, explanabimus;
lucem his, qvæ ibi traduntur, uberiorem, cùm ex Rheto-
rum aliis, tuùm & Vosſianis præcipuè Inſtitutionibus foœ-
neraturi. Tradentur hæc, &, ſi qvæ temporis ratio per-
miſerit, alia, Utriusq; Eloqventiæ Cultoribus in Supre.-
mo Gymnaſii Ordine. lIisdem Collegii etiam Privati
copiam iterum facere conſtituimus, qvo & Lingvam dis
ſertando, & Stilum in proſa, vorſaq; ſcribendo perpo-
liant; bonis Auctoribus familiariùs utendi animum ;
rebus variis inſtruendi, occaſionem ſimul habituri.
Qvod ſi qvi Svadæ etiam elegantioris Teutonicæ aman-
tes, utramq; tàm Soluti, qvàm Ligati ſermonis formam
excolere, ſuæq; in hoc qvoq; genere induſtriæ edere
ſpecimina voluerint: ſtudio illis noſtro non defuturi
ſumus.
In Claſſe Alterâ, in C. Jul. Cæſaris Commentariis
Progrediemur, operam porrò daturi, ut Auctor hic cul-
tisſimæ Latinitatis, qvamvis primâ interdum fronte dif-
ficilior videri qveat, ab omnibus tamen, qvi diligenti-
am, qvam poſſunt, vel mediocrem impenderint, qvan-
tum nunc opus eſt, intelligi, & cum fructu volvi, ſermo-
nisq; etiam ſervire caſtimoniæ posſit. Eàâdem ratione
Ciceronis etiam Lælium percurrere ſtudebimus Pri-
vatim in juſtino pergemus: tum, primis tribus %neidos
libris finitis, ſelectiores qvasdam Metamorphoſeon Ovi-
dii Fabulas enarrabimus. Officiis etiam S. Ambroſii
(qvæ Tullianis ſubjungere, non alienum viſum fuerat)
ad umbilicum perductis, ne cum profani tantùm nomi-
nis Scriptoribus (qvamvis neq; in his profano ore atꝗ;
animo occupari velimus) perpetuò nobis res ſit, unum
alterumꝗq; Divinarum Lactantii, Tullii illius Chriſtiani,
. In

Inſtitutionum librum, explicare aggrediemur Monere

ubiq; de iis, qvæ ad cultum Lingvæ, Stili, Animi faciunt,

&, qvæ opus videbitur, annotare: tum inſigniora ex-
cerpere, & ſimilia ex Auctoribus optimis tam ſolutæ,
qvàm ligatæ Orationis aliis (qvi cùm tractari à nobis ſi-
mul omnes non posſint, ſuo tempore domeſticàâ teren-
di induſtrià commendantur) ſeligendi rationem oſten-
dere, non omittemus. Exercitia Progymnaſmatica,
Epiſtolica, Periodica, Schematica, alia, publicè priva-
timq; proponentur, vertenda, varianda, amplificanda-
imitanda: qvibus inſpectis, qvid rectè, qvid ſecus poſi-
tum, indicatur: nec Errores tantùm emendantur, ſed
Compoſitionis etiam Noſtræ Exemplum ſubjicitur;
tum, qvid in verbis, phraſibus, ſtructuris, membris, pe-

riodis & c obſervandum,commonetur. De Recitatio-

nibus, qvæ Memoriæ potisſimum, & Pronunciationis
exercendæ cauſâ, ex Auctoribus inprimis, qvi explicati
ſunt, ſtatis poſt ſolenniores Ferias vicibus ex Cathedràâ
fiunt, alio tempore diximus: ut & de Speciminibus, qvæ

extra ordinem edi interdum, & Cenſuræ ſubjici qvan-

doq; etiam Commilitum ſolent. Atꝗ; hæc in Ordine
Gymnaſii Secundo. H
Crxterùm ad Actus, qvos vocant, Progymnaſmati-
cos, Oratorios, Poëticos, qvod attinet, ii, qvi publicè
habentur, per Programmata publica; privati, ſuo loco
indicantur. In illis Aſtuum Solenniorum Program-
matibus, cœptam ſuperiori anno de qvibusdam Admi-
niculis Latinæ Lingvæ Diſsertationem, ubi commo-

dum erit, continuabimus: in qvâ eò jam deventum eſt,

ut de Curis & Conſiliis Comenianis novisſimis qvalem-
cunq; noſtram ſententiam explicemus. Sed de his fatis.

Qæ

Qvæ paulò nunc pluribus repetenda duximus: verbis in
poſterum, ſi vivimus, non niſi paucisſimis, qvod opus
videbitur, ſignificaturi. DEum autem Opt. Max. ut
conatibus noſtris & ſtudiis adſpirare gratiâ ſuâ benignis-
ſimè velit, etiam atq; etiam precamur.

1

Horæ noſtræ (cum Privatis) Ordinariæ ſunt-
Diebus, qvos vocant,

—

Lunæx X. VIII publ. X Priv. II Publ. IV Priv.
Martis /
Mercurii; VII & VIII Publ. X Priv.
Jovis X X p,, ⸗
Veneris / X Priv. III Publ. IV Priv. .

Saturni, VII, VIII, IX bPubl. X Priv.

Jn PETR. TITIUS, Eloqv. & Doct. Prof.

Cùm ad Scriptores veteres, eosq; conſentientibus doctisſimo-
rum hominum calculis probatiſſimos „ uventutem, nimis
eorum ſæpenumero, proh! nimis faſtidientem, deducere,
procul dubio conſultisſimum ſit: viam-, qvam pro virili
meâ calcavi hactenus, in peſterum qvoq; ſecundante
DEO Opt. Max. tenendam mihi exiſtimabo. Itaq; ex
Tullianis primùm Orationibus unam alteramq; deligere, Com-
mentationibusq; Hiſtoricis, Philologicis, Rhetoricis illuſtrare
pergam. Deinde ut cum Lectione asſiduâ Scriptionem qvoq;,
ſine qvà feliciter res in Eloqventiæ Curriculo procedere haut-
qvaqvam poteſt, diligentisſimè ſibi conjungendam eſſe, omnes
intelligãt: ſubinde Conformationes etiam Oratoriorumperum
aliquas- Majorum Minorumq;, de convenientibus Argumentis
proponam; commoniturus etiam pro re nat4â, qvo pacto ex iis-

dem Exercitiorum etiam Poëticorum varia concinnari genera,

Muſis non reluctantibus, qveant. Ex Poéêtis ipſis M. Valerium
Martialem, qvi unus Epigrammatis Genium posſediſse viris do-
ctisſimis viſus eſt, explicare aggresſus ſum: ſed ita, ut delectu
adhibito (id qvodi in Poëtarum ctiam cæteris obſervandum mihi
ſemper religioſisſimè duxi, & ducam) non niſi illa, unde nihil

probitati, morumq; ſanctimoniæ periculi esſe posſit ,cxcerpam.

Disſertationes, ut ſermonis ſtiliq; etiam extemporalis Perpoli-
endi facultas ſit, cum iis, qvi periculum facere virium ingeniiq;
voluerint, continuabimus; ſed Ciceronis loco, qvi ſuperiori
nobis anno anſam atꝗ; materiam dedit, eas qvas Q. Curtius Ru
fus, Hiſtoricorum nitidisſimus, Operi ſuo interſerit, Oratiuncu-

las pro Argumento ſumpturi.

In Clasſe alterâà C. Iulium Cæſarem, & Epiſtolas Ciceronis
ſelectas, ſervato etiam temporis, qvo qvæq; illarum ſcripta eſt,
ordine, explicabimus, annotaturi, pro captu audientium, ſub⸗
inde

„

tulerit, commonſtraturi i. Exercitia Stili Progymnaſmnatica, in⸗
ſperſis qvandoq; etiam Epiſtolicis, aliisqve, continuabuntur, mo-
re ac modo, de qvo ſatis alibi diximus.
Privatæ operæ in Scriptoribus i item optimis, Exercitationi-
busq; variis, huic Studiorum generi ancillantibus, deſudabunt.
Horæ laboribus publicis deſignatæ ſunt, Diebus Lunæ-
qvos vocant, & Martis matutina Octava, pomeridiana Secunda:
Moercurii Septima && Octava matutina: lovis & Veneris pome-
ridiana Tertia; Saturni Septima, Octava, Nona matutinæ. Pri-
vatis antemeridiana Decima; veſpertina Qvarta impenditur.
Ad Specimina utriusq; Orationis, proſæ verſæq:, extraordi-
naria qvod attinet, Solenniora ſuo quæq; tempore indicantur?
tum illa pariter, & cætera, qvæ nullo, ut vocant, Programmate
prævio edita ſunt hactenus, atq; edentur: in poſterum, ut & Dis-
ſertationes, de quibus diximus; ex Hermathenis Gymnaſi Ge-
danenſis, à beato honoratisſimoq; noſtro Decesſore inchoatis,
ſtudioq; deinceps qualieunq; noſtro continuatis, cognoſci po-
terunt, ſi publicæ aliqvando luci exponere commodum viſum
Herit.
Cæterùm ut in velificatione hac literariâ ſuccesſu nobis
ſemper eurſuq; g gaudere quàm optatisſimo liccat,

GRATIA FORTUNET NOSTROS DIVINA LABORES:
HEC ANIMOS,AURES, ORA, MANUSC; REGAT:

ο Wπ☚ T.νF o SFr I c5 o F .

A. C. clho Ioc LXV.

inde nonaulla, modumq; & Excerpendi, & Imitandi preout res

7

X

OH. PETR. TITIUS, Eloqv. & Poét. Prof.
Superiori Anno, cùm ſatis iterum prolixè de iis, qvæ ad
provinciam mihi demandatam ſpectant, occupationit
bus, conatibusq; tam publicis, qvàm privatis agerem:
verbis me in poſterum non niſi paucisſimis, qvod opus
videretur, indicaturum promiſi. Verendum nempe
haut injuriâ, ne crambe toties cocta, recocta, tandem
faſtidio ſit. Itaq illud unum nunc ſignificare potiſfi-
mum habeo, in Utrâq; me Claſſe iis qvæ jam haut ſemel
deſignandæ fuerunt, viis ac rationibus progreſſurum.
Ad Aucéctores, Auctorumve libros qvod attinet, ſinitis iis,
qvos hactenus volvimus, ejuſdem generis alios, loco ſuo-
ac tem pore nominandos, libabimus: daturi ſem per, cu-
ràâ ac fide, qvâ poſſumus, operam, ut ea, qv æ tradimus,
ab iis, qvi gnavos ſe attentosq; præbuerint, probè perci-
pi, & cum fruéctu audiri, accedente inprimis Repetitio-
ne atq; Imitatione domeſticàâ, poſſint. Operas Privatas
itidem, ut hactenus, horis tam antemeridianis, qvàam
veſpertinis continuabimus. Cuùm veròea, qvæ Supre-
mi Ordinis Auditoribus, partim diſſertando, partim pro-
ſa vorſâq; ſcribendo, ingenium, lingvamq; ac ſtijum
exercere cupientibus, æſtivo præcipuè tempore aperire
conſvevimus, Collegia, nec ſemper freqventari, nec ab
omnibus poſſint: hac qvoq parte noſtrum in eos, qvi
id expetunt, ſtudium deelarare jam pridem contendi-
mus. Qvamobrem ſub Autum num etiam Anniela pli,
cùm finem ejusmodi Collegio impoſuiſſemus, ex Ca-
thedrâ publicòâoperam noſtram extra ordiné qvoq; ob-
tulimus omnibus, tempus etiamcertum determinan tes,
gv0.

ꝗvo hebdomadibus fingulis, qvicunqᷓ; voluerint, nos ae-
cedant; qvicqvid voluerint eorum, qvæ ad Utriusq; cul-
turam Eloqventiæ pertinent, privatâ tentatum induſtri4,
offerant; noſtroq́; audito judicio, vel coram paucis, qvos
ipſi ex ſuis deligere voluerint Commilitibus, privatim;
vel coram pluribus, in Minori, uti receptum eſt, Audito-
rio recitent, atq; ita Exercitiis aliis, in Conſeſſu etiam
honoratiore habendis, præludant. Qvam ad rem dili-
gentiùs obeundam, Eos ſeorſum, qvibus res ac ſors te-
nuior, exſtimulavimus: nihil ab illis nummarii præmii
captantes unqvam, aut admittentes. IIlud interim in-
genuè fateor, ſtipulatos nos eſſe, atq; adhue ſtipulari,
ne ſupinâ qvisqvam oſcitantiâ bonas horas, qvæ valdè
nobis frugaliter diſpenſandæ ſunt, malè perdat ; neu cæ-
câ ac noxiâ perſvaſione actus, ab Orationibus prolixis,
damnatàâ ſemper, & damnandàâ à cordatis omnibus præ-
cipitantiâ, ordiatur, qvi nec tria verba congruenter
formare, & ſanam contexere ſententiam nérit: ſed ut
animo proficiendi, ut ſeriò ac diligenter, ut rite atq; or-
dine fiant omnia, ſervatis Exercitationum Modis ac
Gradibus, qvos & ipſi alibi deſeripſimus, & publicè pri-
vatimq;; ſæpenumero, ut & alia, qvæ hic repetere nihil
attinet, commendamus. Hæc igitur qvemadmodum
ex Cathedrâ denunciavimus ordinariâ; ita hoc qvoq;
nunc loco paueis ſigniſicanda duximus: DEum Opt.
Max. ut ſuccedere omnia qvàm fortunatisſimè jubeat,
&, qvicqvid hoc noſtrum ſufflaminare Curriculum pos-
ſet, clementer avertat, precibus iterum iterumq; arden-
Hisſimis invocantes. A. C. cla Iac LXIII.

2

EX DESIGNATIONE

OPERARCUM ANNIIA-
RUM

Sendeen GEDANENSIS.
cILo oo LXII.

—*: äsl

OH. PETR. TITIIIIS, Eloqv. & Poët. Prof.

Orationes Oratorum principis Tullii explicare, & A-
nalyſi Hiſtoricâ, Philologicàâ, Rhetoricâ, illuſtrare per-
gam, DEO adj uvantc. In Carminibus Horatianis, ſtu⸗
dio, qvo par atꝗ integrum erit, interpretandis, item
progrediar. Modum ipſum, qvem vel dictando ſimul
& diſſerendo, vel, dictaturâ interdum depoſità, tantùm

diſſerendo, tenere conſuevimus (illud etiam anniten-
tes, ut, dum ea, qvæ ſub manu ſunt, explanantur, com-

plura ex Auctoribus etiam aliis pernoſcenda ſubminiſtre-
mus) prolixiùs repetere, nihil attinet. Exercitia Ora-
toria, minora, majora, porrô etiam delineabimus; ea-

demq; operâ, qvomodo Philorhetores noſtri tam Dis-

poſitiones, qvas vocant, aliorum, & noſtras, qvàm Ora-=
tiones ipſas, à præclaris Oratoribus habitas, felicius imi-
tari posſint, commonſtrare ſtudebimus. Si licuerit, ex

Partitionibus etiam Vosſii Oratoriis Librum tertium-,

O

Q
—

11

10

2 3 4

☛ Copyright 4/1999 VxVM.

1

Euroskala Offset

VierfarbSelector Standard*-

GmbH WWW.VXy