Accipe munuſculum eo mente qua dedi .
Si tanta res eſſet mea. quantus eſt animus maioꝛa longe
caperes. S
Porntatem mune is magnitudo noſtre compenſit volun⸗
tatis. Non que te deceant dedi. Sed que poſſim. Habes
ame ſignũ animi nõ ingrati. Non que data ſint aĩiaduerte
ſed qui dederit.

¶ Verba gratiarumactionis⸗

Gꝛatiarumactiones vobis dico per eum
Regratioꝛ vobis cum coꝛdis affectu
wvaaiſier
Gꝛates ingentes ſint vobis honoꝛabilis domine
— patre
Regratioꝛ deo altiſſimo. Cunctiſq; celicolis. de beneficijs
mMuihi a vobis collatis.

Gtiates habete yenerabilis magiſter, de ommbꝛ beneficijs

mihi per vos humluliter impenſis .
Affeciſti me marimis officijs. pꝛo quibus habeo incredibi⸗
les tibi agere gratias
Referte tibi gratias neqdue =
ENulla eloquij pꝛeſtantia gratias agere valet tibi debitas
Vellem tam eſſe diſſertus vt agerem tam diues vtreferre
poſſem tibi gratias condignas L
Regratioꝛ ſumino pere tue in me liberalitati.

¶ ¶ Verba valedictionis
Bene vale. Bene valete.
Valete et mihi tãquam humili mancipio pꝛecipitote
Deus vobiſcum ſit magiſter honoꝛande
Dñs vos ſaluũ cuſtodiat ac oĩa veſtra bene ꝓuidet .
Deus vos ſanum et incolumen reducat
Criſtus te in pace ꝑhenniter conſeruet. et in via cuſtodiat
Valete in criſto
Cum licentia venerabilis magiſter 2
¶ ¶ Verba licentie acceptionis. .
. bibitum. egeſtum
Keuerende mgẽ cñ fauoꝛe vẽo vadã cõmeſtum
equitatem
ad opus nature
Dilecte dñe cum fauore veſtro libenter balnearer
Diſcrete baccalarie cum licentia veſtra ibo ad pꝛeparandũ
menſam. Vel ad poꝛtandum veſtes lotrici
Diſcrete cantoꝛ detis mihi veniãẽ. quia genitrix mea miſit
poſt me. Vel quia nuncius fuit mihi miſſus
Faueat mihi dignitas vel diſcretio veſtra ire. Huc. Illuc
Dignitas veſtra me ſinat ire ad dominum. qm̃ ipſam me
cuſtodire apoꝛtet. Vel quia pꝛopter pluralitatẽ hoſpitũ
occupatus ſum. 2
Reuerende mgẽ ego peto largam et benignã licentiã rece/
dendi. et ſi veſtram dignitatem in minio offendi. peto humi
liter in dulgentiam referens vobis grates multiſoꝛmes pꝛO⸗

„

bnij

laboꝛibus et omnibus beneficijs mihi impenſis. et deus ſit
retributoꝛ veſtre in eterna patria
Cñ licentia vrᷣa recedat venerabilis mgðẽ.regratioꝛq; cũctis
offtcialibus de bona et benigna in foꝛmatione ꝓqua omni⸗
potens deus mercedem vobis veſtriſ; dare non recuſet Et
vos ĩminimo offendi piter et mandata tranſgreſſus fui.

ogo indulgere
dignemini pꝛopterdeum
Suplico parcere
¶ Verba accuſationis
Venerabilis Conqueroꝛ vobis valde nam his
Heuerende mgẽ me erga parentes diffamanit
Honoꝛabilis OQueruloſe dico dignitati veſtre de
ſ. iniuria mihinuper abillo illata
refert
Care magiſter oĩa facta et facienda in ſcolis
cauillat

„ dboeodbile ſcolis
Dileecte magris ejdẽ me dixit no fuiſſe in
. eri veſpis
Percare amice hic ꝓtulit et actu ꝓfertme feciſſe hoc nephas
Vnus in ſcolis veſtris eſt qui cottide mihiimponit minas.
Iſte furcifer mentiendo diritcoꝛã domio meo nõ fuerim
heri.pꝛidie. hodie. nudiuſquartus. Inſcolis

percuſſit
Nie me pugnis vel manibus vel baculo S
verberauit
. — coꝛtupit
Johãnes textũ. donatũ cathonem me .
dilaniauit

Ipſeblatphemius mihitribuit. Iſtemulta mala mihl
nmulit. ¶ Illeme verbis obpꝛobijs moleſtauit
uris
Ilee me dirit fflium Pꝛeſpiteri
Meretricis

Quare honoꝛande magiſter inſtanter vos rogo vt contra
malainſtetis et hos ſco laſtice coꝛrigatis.
Johannes publicũ et enoꝛme cõ miſit peccatum
In apto flagitio captus eſt petrus 4
¶ Verba ercuſationis de crimine nõ pacto
Honoꝛabilis magiſter plura ſunt dicta veſtre dignitatino⸗
mine meo que tamen nunqu am feci =
Venerabilis dñe ſunt nonnulli qui dicunt me vobis ſecreta
plura dixiſſe quoꝛũ vere innocens ſum
Diſcrete ſocie ſunt ne plures quime feciſſe hoc nephas aium

inuitus vellem agere vel cõmittere illa

Honoꝛabilis magiſter abſit ꝙ vos aut veſtros in minimo
offendam V
Cae ſocie huius facti inſeius ſum quod vobis dictum eſt
eme
Dilecte mi domine huius dilecti ſum innocens dequo ſum
accuſatus
Vnnſte ab illo accuſatus ſum Non tibi fui neq; eſſe vo⸗
iniſter
Cunctis claret mi magiſter me iniuſte accuſatumeſſe
¶ Verba excuᷣſationis de crimine pacto
Magiſter venerabilis abſq; cauſarationabili ex ſeolis non
emanſi. vel me a ſcolis non abſentaui. Miniſtraui domino
meo ſuiſq; hoſpitibus idcirco ex ſcolis emaniſ·
O baudiui pulſum. Ignoꝛanter hec acta ſunt
Er iuſſu patris illa feci quare denrgran veſtram oꝛ
Illa mihi in dulgere parcere vel cognoſcere

¶ Verba dubite inquiſitionis
Honoꝛande magiſter. Humiliter cauſa infoꝛmationis oꝛo
hoc. vel illa mihi dicere. explanare. vel declarare
Dignitati veſtre ſuplico miht enucliare vt bene ſcitis
hoc dubium vel hanc materiam euodere
MHagiſter mitiſſime ſententia iam lecta erga me continet ob
ſeuritatem rogo vos eandem mihi lucidius declaretis.·

Diſerete baccalarie peto hoc vocabulum interpꝛerari.nam
ingeni mei facultatem excedit.
Oue hiſtoꝛia eſt cantanda. De dominica
Mui verſiculi ſunt cantandi. De ſancis

Reſponſoꝛium Feſtiu ale
Bero eenedicamus Feſtiuum
Quod Virieleyſon Bñſio
Sanctus Dominicale
Agnus dei Freriale

Cantoꝛ dilecte qui verſus ſunt cantandi. nobis oſtendite.
De mutua ſcolarium conuerſatione

Dic mihi lectionem nes inertes reperiat
Beſum̃e mihi materiãẽ nemgẽ tacendo ira cõmoueat⸗
Repamus declinatões nos coꝛrigat

Te infi dum eligi ſocium vt varia mihi reſummeres et deig⸗
notis me cercioꝛem redderes. quoniã autẽ nimis negligens
es.alium mihi eligere volo qui ſtudio operam dabit

obulum
Rogo vt mihi ſis ſocius reſumptõis et dabo tibi pꝛandiũ
panem

Multa optares ſcire ſe te piget ſtudere
Pꝛo culdubio tu pꝛoficeres ſiſtudeo oꝑam dares
Ac itum habes ingenium. vagum autem animum
Pꝛomitto tibi me emendare neglecta

Perlege epiſtolam
Ach Erpone mihi ewangeliũ ne coꝛrigar
Keſolue hanc oꝛatlonem

Certe dure ceruicis es.hec enim ſapere non vales.

¶ Deſcolarium cõuerſatione ex euntiũ ſeolas
Laudetur deus qꝙ er ſcolis liberati ſumus. Scis latinam
Scio. Dicis etiã patri tuo ſingulis noctibus latinñũ. Dico.
nam ex quottidiana latini recitatione pater meus hancmi⸗
hiemit tunicam. Cur vltcimus fuiſti hodie. Quia ſom⸗
nus mihi adeo dultis fuit. immo dulcioꝛ melle. Vel quia

. —

. —

—

innitus mane ſurgo. Vix enĩ de mane euigilare vales: Ca⸗

loꝛ lecti me detinuit. ne cito ſurgerem
ſemel Vide ne amicis
Quotiens coꝛrect? ſumhodi bis id manifeſtabis
ter et iterum cras
quater coꝛrigaris
iam
Oñ dabit vobis mgẽ licentiã vt daret nobis hodie .
cras
Vidi pſpiterũ ingredi ſeolas qui mgẽm ꝓ licentia exoꝛabit⸗

Veliam foꝛſannõ dabitur licentia. q; pꝛidie habuim?. Vel

quia plura feſta fuerunt .
¶ De cuſtodium officio .
Keuerende magiſter cuſtodes elegite. Sis ergo tn cuſtos
Meverab ilis magiſter paulo ante fui cuſtos iam non ſum
igendus
Ghis ergo debet legi. Hic eſt eligendus tum qꝛ oꝛdo ipſum
tangit. tum quia aſpas et longas ſcit diſponere virgas. Di⸗

ppone mihi baculos longos.

Cuſtos virgas tres valde aſpas mihi diſponas
Quis eſt cuſtos Johãnes ſiluanus. Scribe ergo alios in
ſcolis perturbantes
Quicunq; de ſcolis atq; pꝛo ceſſione ſeipſum abſentauerit
ſpeciali quadã cedulla notandus erit õ
colis

Serip ſiſtimaleſtantes alios et currentes ex Gfficio

Veſperis
Eccleſia

Saipſiſti me etlã. Scripſi te nã iohãnes videns te canilan⸗

tem vel in plateis currentem mihi ad ſcribendum tardidit.
Ach mi cuſtos ne coꝛrigar me delebis matrem meam vttibi
det magnum panem certe exoꝛabo Sð
Tace ergo te delebo. Laus deo cariſſime ſocie. Qui eſt be⸗
nedictus in ſecula ſeculoꝛum.
¶ Locutiones inter magẽm et diſcipulum.

Erwirdiger mayſter ich bitt eüch dyemütigklich ir woͤllent
mich auff nemen zů ainem iunger

Venerande magiſter ſuplico vobis quatenus dignemime

acceptare indiſcpulum
Wilt du mir vnd meinen arbaytern oder mithelffern gehoꝛ
ſam ſein
Vis tu mihi et meis collaboꝛatoꝛibus vel coadiutoꝛibus
obedire
Ich wil gehoꝛſam ſein Volo obedire
Gelobſt du oð verhayſtu getreühayt Pꝛomittis fidelitatẽ
Ja ich verhayß Etiam pꝛomitto
Du ſolt frumm vnd fleyſſig ſenSis ꝓbus et ſtudioſus
Ich will Volo
Mit eürem vꝛlaub Cum licentia veſtra
¶ Magiſter et diſcipulus
Warumb haſt du die letzen nit gelernet. Quare non ſtudu⸗
iſti lectionem. Sicher ich hab fleyß than ich mag ſo vil nit

zuͦ ainem mal gelernen. Certe ego feci diligentia. no poſ⸗
ſum tantũ vna vice ſtudere vel diſcere. Die materi iſt mir

vil ʒzuͦ ſchwer. Materia eſt mihi nimis difficilis. Ich hab
nit zeyt gehabt zůͦ lernen. Diſcendi tempus nõ habui. Ich
bin gehindert woꝛden mit anderm geſe chäfft. Impeditus
fui als laboꝛibus. Warum kombſtu ſo langſam. Quare
venis adeo tarde. Ich muͤſt ym hauß beleyben. Opoꝛtuit
me manere dami. Wir haben geſt gehabt. Habuimus
hoſpites. Ich hab zů tiſch gedient. Miniſtraui ad men⸗
ſam. Ich hab wein geholt. oder zuͤgetragen. Attuli vina
Wir haben ain ſchwein gemetzgt. Mactauimus poꝛcum
Ich hab ſchulden geuoꝛdert. Poſtulaui debita
Ich hab ain pferd getrenckt. Potaui equum vel adequaui
Ich hab die ſchwein getrenckt. Vadaui ſues
Warumb biſt du nach mittag nit in der ſchuͤl geweſen.
OQuare poſt meridiem vel poſt pꝛandium nõ ſbiſtiin ſcolis
Wir haben arbayter gehabt. Nos habuimus operarios
Ich muͤſt den arbaytern ſpeyß bꝛngẽ. Opoꝛtet me oparijs

—
*

r

poꝛtare cibaria. Ich hab zů ſchaffen gehabt ym hauß.
Laboꝛaui domi. Occupatus fui domi. Im acker. In agro
In der wiſen. Inpꝛato. Im weingarten. In vinca.
Warum̃ biſtu geſter den gantʒẽ tag nit in ð ſchul geweſen.
uare heri tota dei non fuiſti in ſcolis. G
Ich bin über veld gangen. Fui tranſcampos.
Ich bin kranck geweſen. Fuiin firmus. Dolui caput.
Ich hab das hauß gehiet. Cuſtodiui domum
Mein vater vñ muͤter warent nithie. Parentes mei non
erant hic. Ich hab meinẽ wirt geholffen. Juui hoſpitem
meum. Wo iſt dein lantz man das er nit zuͦ ſchuͤl geet
Vbi eſt campatriota tuus ꝙ non intrat ſcolas.
Er iſt haymlich hin weg gewichen. Ipſe clãdeſtine receſſis
Warumb biſt nit in der metten geweſen. Quare non fuiſti
in matudinis. Ich han verſchlaffen. O bdoꝛmiui.
Mich hat nyemant geweckt. Niemo ſuſcitauit me.
Mein muͤter ſpꝛach ſy wolt mich wecken. Mater mea
dirit ipſa vellet me euigilare. Biſt du nit in dem ampt der
meß geweſen. Fuiſti in officio miſſe. Haſt vꝛlab. Habes
licentiam. Ich hab meinem geſellen beuolhen das er mir
vꝛlab gewynn. Cõmiſſi ſo cio meo vt acciperet mihrlicentiã
Du biſt geſtern auff der gaſſen geloffen. Heri cucurriſti in
plateis. Du biſt bey dem tantz am ſontag geweſen. Tu
fuiſti dominica die apud coꝛeam. Du haſt gebadt in der
donaw. Balneatus es in danubio. Mein vater nam
mich mit ym ich hets ſunſt nit geehon. Pater meus rece⸗
pit me ſecum. alias non feciſſem. Ich würd es fürbaß
nit merthuͤn. Amplius non faciam.
¶ Scolares inter ſe.
Wann ſol man zů ſchul geen. Qñdo intrandũ eſt ſcolas
Was wirt man moꝛgen thuͤn. Quid agetur cras.
Man wirt leſen. Leget. Wer wirt leſen. Cuis leget. Mgẽ
Wann wirt der mayſter leſen. Quando lege magiſter.
Was wirt der mayſter thuͦn zůͦ veſperzeyt. Ruid ſacit mgẽ
hoꝛa veſperarhj. Was wirt er exercieren. Quid exercebit

Wie iſt der vers zů erponiern. Quõ exponendus eſt iſte v⸗
ſus. Was hat vnſer locat geton. Quid fecit locatus noſter
Legit vel exercuit. Wie vil hat er geleſen. Quantum legit.
So vil. Tantum. Wie vil vers hat er geleſen. Quot verſus
legit ipſe. Wie offt hat er geleſen. Quociens legit.
Wann wirt man metten leuten. Qñ pul ſabitur matutinas
Was thuͤt man in der kirchen. Quid agitur in eccleſia.
Man ſingt. Cantatur. Was ſingt man. Quid cantatur.
Man ſingt die epiſtel. Cantatur epiſtolam.
Was lißt man. Quid legitur. Man lißt das ewangelium.
Legitur ewangelium. Welches ſind die epiſtel über die
pialm. Oue ſunt anthiphone ſuper pſalmos. .
Welchs reſponſoꝛiũ iſtzuͦ ſingẽ. Qð reſpõſoꝛiũ eſt cantãdũ
Welchs iſt der verſickel Quis eſt verſiculus.
Sol man den verſickel ſingen mit dem alleluia.
Eſt ne cantandus ver ſiculus cum alleluia.
Wirt man auch ain ſuffragiũ habẽ. Tenebit etiã ſufft agiũ
Vnder was noten ſol man ſingen das benedicamus.
Sub quod nota cantandum eſt benedicamus.
Was meß iſt zů ſingen. Quam miſſam cantabitur.
Welche meß iſt zů ſingen. Quemiſſa eſt cantanda.
Vnẽð was notẽ woͤllen wir ſingẽ das kirieleyſon oð ſanctus
Sub qua nota cantandum eſt kirieleyſon vel ſanctus.
Iſt auch ain ſequentʒ zeſingen. Eſt ne etiã cantãda ſequẽtia
Wirt man vigiliſingen. Tantabitur etiam vigilias.
Vberliß mir die letzen. Perlege mihi lectionem.
¶ Locutiones de rebus.
Ich hab ain gerechten teyt. Ego dabeo coꝛrectum textum.
Ich hab ain recht gemachten text. Ego habeo textũ emen⸗
datum. Wilt du mir den text zuͤ kauffen geben. Vis
mihi fendere textum tuum.
Vmb wie vil wilt in kauffen. Quantum vis eum emere
Vmb dꝛey ſchilling. Pꝛotribus ſolidis.
Du achteſt in zů teur. Tu eſtimas eum nimis carum.
Er iſt nit ſo vil wert. Ipſe non valet tantum.

⁶ . . . .

Vorhanden

Wie iſt der vers ʒzů exponiern. Quõ exponendus eſt iſte v⸗
ſus. Was hat vnſer locat geton. Quid fecit locatus noſter
Legit vel exercuit. Wie vil hat er geleſen. Quantum legit.
So vil. Tantum. Wie vil vers hat er geleſen. Quot verſus
legit ipſe. Wie offt hat er geleſen. Quociens legit.
Wann wirt man metten leüten. Qñ pulſabitur matutinas
Was thuͤt man in der kirchen. Quid agitur in eccleſia.
Man ſingt. Cantatur. Was ſingt man. Quid cantatur.
Man ſingt die epiſtel. Cantatur epiſtolam.
Was lißt man. Quid legitur. Man lißt das ewangelium.
Legitur ewangelium. Weilches ſind die epiſtel über die
plalm. Oue ſunt anthiphone ſuper pſalmos.
Welchs reſponſoꝛiũ iſt ʒuů ſingẽ. Oð reſpõſoꝛiũ eſt cantãdũ
Welchs iſt der verſickel Cuis eſt verſiculus.
Sol man den verſickel ſingen mit dem alleluia.
Eſt ne cantandus verſiculus cum alleluia. . .
Wirt man auch ain ſuffragiũ habẽ. Tenebit etiã ſufft agiũ
Vnder was noten ſol man ſingen das benedicamus.
Sub quod nota cantandum eſt benedicamus.
Was meß iſt ʒů ſingen. Quam miſſam cantabitur.
Welche meß iſt zů ſingen. Quemiſſa eſt cantanda.
Vnẽð was notẽ woͤllen wir ſingẽ das kirieleyſon oð ſanctus
Sub qua nota cantandum eſt kirieleyſon vel ſanctus.
Iſt auch ain ſequentʒ zeſingen. Eſt ne etiã cantãda ſequẽtia
Wirt man vigiliſingen. Cantabitur etiam vigilias.
Vberliß mir die letzen. Perlege mihi lectionem.
¶ Locutiones derebus.
Ich hab ain gerechten text. Ego dabeo coꝛrectum textum.
Ich hab ain recht gemachten text. Ego habeo textũ emen⸗
dataum. Wilt du mir den text zuů kauffen geben. Vis
mihi fendere textum tuum.
Vmb wie vil wilt in kauffen. Quantum vis eum emere
Vmb dꝛey ſchilling. ½ Pꝛotribus ſolidis.
Du achteſt in zů teur. Tu eſtimas eum nimis carum.

Er iſt nit ſo vil wert.· Ipſe non valet tantum.

Salance Q R S T— 0 V

1 2 3 4 5 6 7 8 18 19 W X V 2
4 Copyright 4/1999 VXyMaster Gmbh wWW. yxymaster. com VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset