Vnde illorum ſententia nobis quidem ma-
Xime probatur, qui ex cultu DEl, conſerva-
2 tione

tione ſui & ſocialitate omnia juris naturæ offi-
cia derivant. Idemque ſentiunt, qui in
amore DEI, ſui & proximi, vel in amore
ſupra nos, in nos, & juxta nos adæquatum
juris naturæ principium conſtituunt.

XII.
Neque enim neceſſarium requiſitum eſt,
ut principium omnium officiorum unicum
fit. Nam & ipſe Servator ſummam legis
non ad unum, ſed ad duo præcepta gene-
raliſſima redegit: quorum alterum ſecundum
& tertium ex noſtris, implicite quidem, ſed
tamen ſatis manifeſte, comprehendit.
XIII.
Illa ipſa autem principia homo ex inſpe-
Rione naturæ ſuæ facili negotio colligit.
XIV.
Deprehendit nempe homo in originem
ſuam reflectens, ſe totum dependere ab al-
tiori principio, quod DEVM appellamus,
ſe nihil habere a ſe ipſo, neque ſe ipſum
conſervare poſſe, intellectum & voluntatem
à DEO accepiſſe non ſane fruſtra, ſed ut
Creatorem ſuum agnitum omni veneratione
colat. .

XV.
Sed & in ſe ipſo deprehendit efficaciſſi-
mum ſui conſervandi ſtudium, & media
quoque ſuæ conſervationis ſibi ſuppeditata
videt. Vnde, cum neque hæc fruſtranea,
neque

De Lege Naturall. 29

neque tam artificioſum opus a DEO creatum
eſſe, ut ſtatim interiret, ſapientiæ divinæ
conveniat, concludit, DEVM velle, ut ſe
ipſe conſervet, & conſèêrvationis mediis re-
te utatur.
XVI.

Cum vero eandem in aliis quoque homi-
nibus naturam eſſe videat, eundem inſtin-
ctum, eadem conſervandi media illis quo-
que data deprehendat, illos etiam a DEO
conſervari velle rectiſſime judicat, atque hinc
infert, ſe non modo non impedire, ſed &
Promovere debere aliorum conſervationem;
quod ſibi non vult fieri, aliis quoque non
faciendum, & quod ſibi vult fieri, aliis
etiam faciendum, hoc eſt, ſocialiter viven-

dum.
XVII.
Nec minus reéte ſocialiter vivendum eſſe
demonſtratur a Pufendorfio ex ſocialitatis ad
ſingulorum non modo, ſed & univerſi ge-
neris humani, conſervationem neceſſitate.
XVIII.
Quin etiam ex dotibus & facultatibus ho-
minis ad ſocietatem ſpectantibus, & extra
hanc uſum vix ullum habentibus, nec non
ex naturali ejus appetitu liquido colligitur,
quod DEVS velit hominem ſocialem.
XIX.
Patet hinc, præcepta legum naturalium
2 3 non

30 Liv. I. Cap. II.

non ideo tantum eſſe obſervanda, quia ma-
nifeſtam habent utilitatem, ſed quia a DEO
Pro imperio ſunt injuncta.
XX.
Imperium enim DEO in homines vi crea-
tionis & conſervationis competere ſupra aſ-
ſertum eſt: voluntas autem imperantis de
actionibus ſubditorum hoc & non alio mo-
do inſtituendis quocunque modo ſignificata
indolem & vim legis habet.

XXI.
Quando lex naturæ natura nota & cordi-
bus hominum inſeripta dicitur, id non ita
intelligendum, quaſi in animis hominum
naſcentium inhæreant actuales & diſtinctæ
Propoſitiones circa agenda & fugienda.
XXII.
Neque tamen ſufficit dicere: ideo hanc
legem cordibus inſcriptam dici, quia, cum
recordari non poſſimus, quando primum
naturalia præcepta hauſerimus, non aliter
de ea cognitione cogitemus, ac ſi illa nobis
naſcentibus jam adfuiſſet, id quod cuilibet
etiam circa linguam ipfi vernaculam con-
tingat.
XXIII.
Sed re7ctius dicitur: denotari illa phraſi
notitiam habitualem aut habitui analogam,
quam alii potentiam proximam appellant,
quæ conjuncta eſt cum naturali quadam pro-
Pen-

De Lege Naturali. 31

penſione, qua intellectus ad aſſentiendum

fertur.
XXIV.
Habet lex naturæ ultimam ſuam originem
non in libera voluntate, ſed ſanctiſſima per-
fectiſſimaque natura divina, & pro objecto
habet actus neceſſario præcipiendos ac vetan-
dos: quamobrem & immutabilis eſt & in-
diſpenſabilis. Quibus ſi promulgandi mo-
dum addas, differentiam ejus a legibus divi-
nis poſitivis haud obſcure intelliges.
XXV.
Diviſio officiorum tripartita in ea,; quæ
erga DEVM, ſe ipſum & alios præſtare de-
bet homo, adæquata eſt.

CAP. IV.
DE
OFFICIIS HOMINIS ERGA

DEVM,
SEV DE

RELIGIONENATVRALI.

CONSPECTVS.

I. Ordo hujus Officii th. 1.
II. Partes ipſius th. 2.
A. Pars theeretica, cujus propoſitiones
„. recenſentur th. 3.
6. demonſtrantur, & quidem

N. Exi-

22 Lih. I. Cap. W.

N. Exiſtentia Dei, cujus
a. aſſertio petitur
I. ex notitia inſita th. 4.
2. ex notitia acquiſita th. 5. argumentie
A) metaphyſicis th. 6.
B) phyficis th. 7.
C) hiſtoricis th. 8.
D) moralibus th. 9.
b. negationisnoxa & pœna indicantur th. 1s,
Q. Creatio th. II.
J. Providentia th. 12.
. Perfectio th. 13.
B. Pars practica, cujus occurrit
ℳα. diviſio th. 14.
K. diviſorum explicatio, & quidem
N. cultus interni th. 15.
Q. cultus externi, cujus conſiderantur
a. Neceſſitas th. 16.
b. partes, & hæ
I. poſitivè th. 17.
2. remotivè th. 18.
III. Effectus hujus officii
A. Remotivè th. 19.
B. Poſitivè th. 20.

Tn. I.
Primum Præcipuumque hominis officium
1 eſt officium erga DEVM, cujus tracta-
tionem, quatenus ex naturæ lumine innote-
ſcit, merito ſibi vindicat Jurisprudentia Na-
turalis.
II.
Abſolvitur illud duabus partibus: recta
DEI cognitione, rectoque ejus cultu.
III.=

De Offcio Hominis erga Deum. 2

III.
Quicquid cognoſci de DEO ex rationis
lumine poteſt, commode ad quatuor haſce
Ppropoſitiones reducitur. I. DEVM exiſte-
re. 2. DEVM eſſe conditorem hujus uni-
verſi. 3. Illum regimen exercere cum in
univerſum mundum, tum præcipue in ge-
nus humanum. 4. Ei nihil imperfeéti tri-
buendum.

IV.
De exiſtentia DEl homo non modo per
notitiam inſitam convincitur, ſed illa etiam
variis argumentis demonſtrari poteſt.
V.
Revocari ſolent argumenta hæc ad certas
claſſes, quarum prima Metaphyſica, altera
Phyſica, tertia Hiſtorica, quarta Moralia
complectitur: ex quibus omnibus aliquid de-
Promit Pufendorffius.
7
Argumentum Metaphyſicum deſumitur a
ſubordinatione cauſarum contingentium, in
quarum progreſſu deveniendum tandem ad
aliquam primam neceſſariò exiſtentem, quam
DEI nomine indigitamus.
VII.
Argumenta Phyſica deducuntur partim a
motu, qui in hoc mundo conſpicuus eſt, &
primum motorem indicat; partim a contem-
Platione machinæ hujus mundi, quæ ſive
im-

34 Lib. I. Cab. W.

immenſam ejus magnitudinem, ſive rerum
ex quibus componitur numerum innumera-
bilem, five admirandum ordinem aptifli-
mamque diſpoſitionem, ſive omnium ad cer-
tos uſus finesque directionem conſideres, ar-
tificis potentiſſimi ac ſapientiſſimi exiſtentiam
luculenter demonſtrat.
VIII.
Ex hiſtoria conſtat, perpetuam eſſe hanc
generis humani perſuaſionem, quod non
exiguum pro veritate argumentum eſt. Ac-
cedit, quod paucorum millium annorum mo-
do hiſtoriam habeamus, quæ & ipfſa regno-
rum, populorum, artium atque ſcientiarum
Origines atque incrementa tradit. Vnde col-
ligitur mundum hunc habuiſſe initium, hoc
eſt, a DEO eſſe creatum.

IX.
Argumentum morale hinc petitur, quod
tranquillitas & ſalus generis humani contine-
tur religione: quis autem credat, humanam
ſocietatem conſiſtere non poſſe niſi per uni-
verſalem generis humani errorem?
X.
Poſſunt & debent Athei tanquam turbato-
res ſocietatis humanæ etiam pœnis civilibus
coërceri.
XI.

uando ex contemplatione machinæ hu-

jus univerſi DEVM eſle probatur, ſimul pro-
batur

De Oftcio Hominis erga Deum. 3 5

batur eum eſſe mundi conditorem, qui ne-
que a ſeipſo eſſe, neque fortuito atomorum
concurſu conflari potuit.
XII.
Regimen & providentia DEl probatur ex
effectu cum phyſico, conſtanti nempe ordi-
ne, tum morali: quandoquidem negata
DEI providentia non minus omnis tollitur
religio, quam negata ejus exiſtentia.

XIII.
Cum DEVS ſit omnium rerum & perfe-
Gionum prima cauſa atque independens:
Patet, nihil ei tribuendum, quod imperfectio-
nem involvat. Vnde infinitus, immenſus, in-
comprehenſibilis „omnipotens, omniſcius,
optimus, maximus, quin & unus eſt. Et
ſi quid de DEO dicitur, quod ipſi cum
rebus creatis commune eſſe videtur, id re-
mota omni imperfectione vel improprie eſt
intelligendum.
XIV.
Cultus DEl in internum & externum di-
ſpeſcitur, ſenſu non excluſivo, ſed cumula-
tivo.
XV.
Cultus DEl internus conſiſtit præcipue in
ejus bonore ac veneratione ob majeſtatem &
imperium ejus: in amore ob bonitatem: in
ſpe & acquieſcentia ob eandem bonitatem cum
omniſcientia, ſapientia N potentia conjunctam:
2 in

36 Tib. I. Cap. I.

in timore ob omniſcentiam, potentiam, ju-
ſtitiam & bonitatem: in obſequio, quod jure
Creationis & conſervationis regimen exercen-
ti merito debetur.
XVI.

Cultum etiam externum DEO deberi ipſa
naturalis ratio diéctitat. Sive enim DEVM
reſpiciamus, cum ab eo non minus externæ
noſtræ facultates quam internæ dependeant;
illas quoque in gloriam creatoris impen-
dendas efle intelligimus: ſive ad nosmet
ipſos attendamus; interior animi ad DEVM
elevatio per externum cultum excitatur, fo-
vetur & alitur: ſive alios homines conſide-
remus; non modo noſtro exemplo illos ex-
citare ad colendum DEVM debemus, ſed &
religionis noſtræ documenta dare, ut pro
idoneis humanæ ſocietatis membris, quibus-
cum tuto agi poſſit, reputemur.

XVII.

Conſiſtit cultus externus potiſſimum in
precibus & gratiis agendis, celebratione perfe-
Cionum & beneficiorum divinorum, jurejurando
religioſo, conſiderato de DEO rebusque divinis
loquendi modo, rerum eximiurum oblatione, &&
obedientia imprimis erga leges naturales.
XVIII.
Sacrificia vero & ſeptimi diei ſanctificatio

eEx lumine naturæ non poſſunt deduci.
XIX.

De Ocio Hominis erge DEyrN. z-

XIX.
Ad ſalutem æternam conſequendam reli-
gio naturalis minime ſufficit.
XX.
Religio eſt ultimum & firmiſſimum non
modo ſocietatis humanæ univerſalis, ſed &
Particularium ſocietatum vinculum.

CAP. V.
D E
OFFICIO HOMINIS ERGA
SE IPSVM.

CONSPECTVS.

Officium hominis erga ſe
I. Probatur & quidem
A. directe th. I.
B. indirecte th. 2.
II. Exponitur
A. in genere th. 3.
B. in ſpecie
Teſpectu animæ th. 4. ubi
R. regula prima th. 5§. quèò pertinent
a. cognitio Dei practica th. 6. 7.
b. cognitio ſui,
I. in genere th. 8.
2. in ſpecie
A) reſp. intellectus th. 9-
B) reſp. voluntatis th. 10.
C) reſp. cæterarum virium th. II.
regula ſecunda th. 12. ubi

E 3 a. de

28 Lib. I. Cap. V.

a. de exiſtimatione th. 17.
b. de opibus th. 14.
c. de voluptatibus th. 1I5.
J. regula tertia th. 16. 17.
J. regula quarta th. 18.
Ss. reſpectu corporis
QN. in genere th. 19.
2. in ſpecie de conſervatione vitæ th. 20.
a. remotive th. 21. 22.
b. poſitive th. 23.

TII. Jura indicantur ex hoc offieio fluentia, th. 24⸗

A. Jus violentæ defenſionis
. contra aggreſſorem
N. pro vita, ubi agitur de juris hujus
a. exiſtentia th. 25.
b. limitatione th. 26.
c. differentia th. 27.
d. objecto perſonali th. 22.
e. modo th. 29.
f. exceptione th. 30.
Q. pro membris th. 31.
J. pro pudicitia th. 32.
. pro rebus th. 33. 34.
. contra invaſum th. 3 5.
B. Jus neceſſitatis,
. in genere, ejus
N. explicatio th. 36.
Q. exiſtentia th. 37.
J. differentia th. 38.
ISs. in ſpecie
N. pro conſervatione vitæ th. 39 — 42.
Q. pro conſervatione rerum. th. 43-

TH. I.

Dii officium hominis erga ſe ipſum inde
potifſimum demonſtratur, quod actio-
nes noſtræ etiam circa noſmnet ipios occupa-
tæ

De Offcio Hominis erga ſe inſum. 39

tæ directionis per legem cum capaces tum
indigentes ſunt.

II.
Sed & indirecte idem ex cultu DEl & ſo-
cialitate probatur: cum ideo quoque homo
circa ſe ipſum non omnia pro lubitu diſpo-
nere pofſſit, partim ut cultor idoneus divi-
ni Numinis, partim ut commodum & uti-
e membrum Geictan luinana eſſe queat.
Ad curam animæ & corporis habendam
obligatus eſt homo: ita tarnen ut 1 illa huic
Præferenda ſit.
IV.
Animus excolitur I. Recte ſentiendo de
rebus ad officium pertinentibus. 2. Dextre
judicando de rebus appetitum ſtimulantibus
3. Affectus moderando. 4. Honeſtis arti-
bus atque ſcientiis operam dando.
V.
Ad recte ſentiendum de rebus ad officium
pertinentibus requiritur, ut homo recte co-
gnoſcat DEVM & ſe ipſum.
VI.
Notitia DEI practica, h. e. cum cultu
conjuncta; ad officium hominis erga ſeipſum
eatenus pertinet, quatenus eſt fundamentum
illius acquieſcentiæ, qua hominum animi in-
trinſece perfunduntur.
VII.
Repugnant ei Atheiſmus, Epicurciltnus!
toi-

40⁰ Lib. J. Cap. V.

Stoiciſmus, Aſtrologia judiciaria circa actio-
nes hominum, doctrina de immutabili re-
rum omnium neceſſitate, doctrina indulgen-
tiarum, cultus DElI arbitrarius ſocietati &
ſanæ rationi adverſus, pietatis a probitate
ſeparatio, operum ſupererogationis vendi-
tatio, peccatorum extenuatio, preces pro
malis aliorum immeritis &c.

VIII.
Qui ſe ipſum noſſe ſtudet, deprehendit
I. ſe originem habere a DEO ejusque im-
perio ſubjectum, 2. facultatibus nobiliori-
bus, quam bruta, inſtructum: has ipſas ta-
men emendatione opus habere, 3. non ſibi
ſoli, ſed ſocietati ,natum, 4. vires ſuas-eſſe
finitas, nihilque tam in poteſtate ſua eſſe,
quam quæ a libero arbitrio profciſcuntur.
Hinc colligit, facultates emendatas viresque
a DEO conceſſas, in quantum illarum uſus
a libero arbitrio dependet, recte & pruden-
ter impendendas.
IX.
Recte homo utitur intellectu 1I. legitimum
finem ſibi proponendo, 2. actiones & me-
dia recte ad illum attemperando, 3. conſtan-
tiam in judiciis ſervando.
. X.
Recte utitur voluntate, ſi caveat ne I. re-
ctum judicium Præcurrat, nec 2. decretis
ejus obluctetur.
XI.

De Oficio Hominis erga ſe ipſum. 41

XI.
Cum quædam viribus hominis ſint abſo-
lute impoſſibilia, quædam aliunde impediri
Poffint, quædam adhibita dexteritate expe-
diantur: viribus recte utitur, ſi eas in im-
Poſſibilibus non fruſtra conſumat, in cete-
ris, ſi tanti videantur, propoſitum recte for-
matum urgeat, nec tamen contra torrentem
nitatur, provide agat; ſed eventum provi-
dentiæ divinæ committat, ſecuritatem &
anxietatem, inſolentiam & deſperationem

fugiat.
XII.

Res appetitum ſtimulantes ſunt exiſtima-
tio, opes & voluptates.
XIII.
Exiſtimationem ſimplicem famamque bo-
ni viri acquirere quivis & tueri, intenſivam
atque honorem non niſi recte factis ambire
ſtudeat: ſi deſit occaſio, æquo animo ferat,
arrogantiam fugiat, de inanibus ne glorie-
tur, multo minus per ſcelera ad honores
graſſetur.
XIV.

Opes reſpiciendæ ut inſtrumenta conſer-
vationis noſtræ & liberalitatis in alios: Pa⸗
randæ, pofſidendæ & erogandæ juſte, mo-
derate & honeſte: animusque ita aſſuefacien-
dus, ne amiſſis opibus concidat.
XVy.
Voluptates non ablotte damnandæ, ſed

42 Lib. J. Cap. V.

innocentes modice deguſtandæ ſunt: neque
enim omnes rationi repugnant; ſed illæ de-
mum, quæ cum delictis conjunctæ pericu-
lum, damnum, dedecus, dolorem poſt ſe
trahunt.
XVI.

Affectuum exceſſus animi vigorem profli-
gat, judicium intellectus obnubilat, in de-
via ab officio inclinat.
XVII.
Temperandi itaque affectus ſunt, non ta-
men eradicandi, niſi quatenus malitiam con-
notant, ut invidia. Sed metum & iram in
horum numerum referendos non arbitra-
mur.

XVIII.
Ad ſtudia literarum tractanda non quili-
bet eſt obligatus: tenetur tamen quivis ali-
quid addiſcere honeſtumque vitæ genus eli-
gere, quo vel ſe ſuosque alat, vel humano
generi inſerviat.

XIX.

Cura corporis in eo conſiſtit, ut valetu-
do & vires conſerventur ac confirmentur
congruentibus alimentis ac laboribus. Hine
fugienda intemperantia in cibo, potu, ve-
nere, labore, affectuum exceſſus, & nimia
mollities.
XX.

Ad officium circa corpus refertur etiam
col⸗

De Offoio Hominis erga ſe ipſum. 43

conſervatio vitæ, quam homo ſibi pro lu-
bitu non poteſt abrumpere.
XXI.
Aursveges tamen non ſunt, qui vitæ ge-
nus eligunt probabilem maturiori fato occa-
ſionem daturum, nec qui juſſu imperantis aut
ex muneris ratione, aut officio charitatis,
pro aliis probabili vitæ periculo ſe expo-

nunt.
XXII.
Neque illicitum putamus mortem ſibi con-
ſciſcere juſta judicis ſententia ad id con-
demnatum.
XXIII.

Non licet tamen ſpontanea morte præve-
nire mortem aliunde cum cruciatu aut igno-
minia ſibi imminentem, aut declinare vio-
lationem pudicitiæ.
XXIV.
Ex officio hominis erga ſe ipſum jus vio-
lentæ defenſionis & jus neceſſitatis fluunt.
Defenſio ſui violenta regulariter licita, in-
terdum præcepta, irerdum Prohibita eſt.
V

Tentanda tamen prius ſunt leniora & tu-
tiora remedia.
XXVII.
In ſtatu civili arctiores ſunt defenſionis vio-
lentæ limites, quam in naturali, cum ratio-
ne cauſæ, tum ratione termini a quo, & ad
Mem, F 2 KXXVIII.

44 Lib. I. Cap. V.

XXVIII.
Licita eſt defenſio etiam adverſus erran-
tem, furioſum, ebrium „ noctambulum?:
quippe cum non ex delicto invadentis, ſed
ex invaſi jure ſe conſervandi derivetur.
XXIX.
Ad fugam non obligatur', qui tutum in
propinquo ſuffugium non habet.
XXX.
Favore defenſionis non fruitur, qui in
duellum provocatus, ubi comparuerit, ita
premitur, ut, ni provocantem transfodiat,
ipſi ſit pereundum.
Quod pro defenſione vitæ, idem & prœ
defenſione membrorum conceditur: nec di-
ſtinctio inter membra nobiliora & minus no-
bilia in praxi uſum habet.
XXXII.
An idem liceat pro pudicitia, magis con-
troverſum eſt. Nos, ſi homines viverent in
ſtatu naturali, affirmandum cenſemus, neque
per ſtatum civilem illam licentiam ſublatam
eſſe arbitramur.
XXXIII.
Defenſio rerum in ſtatu naturali licita eſt
cum cæde aggreſſoris, modo res non ſit exi-
ui momenti: non item in ſtatu civili, ubi
Birecte propter res ſervandas neminem licet
occidere, niſi in quantum ſine his vita con-

Ervari nequit-
rd e DXIW.

—

De Offcio Hominis erga ſe ipfum. 4 57
XXXIV.
PFurem nocturnum occidere licitum eſt ob
præſumptum vitæ periculum.
Interdum favor violentæ defenſionis in
aggreſſorem recidit, ubi hic pœnitentia du-
us ſatisfactionem & cautionem obtulit.
XXXVI. 5
Neceſſitas lege carere dicitur, non quod
jus tribuat violandi legem, ſed quod ex fine
legis, & hinc præſumta Legislatoris volun-
tate, oſtendat caſus illos neceſſitatis ſub le-
ge non contineri.
XXXVII.
Neque id tantum pertinet ad leges huma-
nas, ſed etiam divinas, imo & naturales»
non affirmativas modo, ſed & negativas.

XXXVIII.
Interdum ubi neceffitas jus non tribuit-
favor tamen necefſfitatis quodammodo ex-

cuſat. .
XXXIX.
Licitum ergo eſt membrum aliquod ſibi
abſcindere ad conſeêrvandam vitam.
XL.
Licitum quoque eſt in fuga pontem reſcin-
dere, quanquam unus alterve hoſti hoc mo-
do objiciatur: item adnatantem in naufra-
gio ad tabulam duorum non capacem jam-
que ogcupatam repellere.
P 2 XII.

46 Lib. I. Cap. V. De Offcio Hom. erga &o. .

XLI.

Non autem licet in via interpoſitum inno-
centem, qui decedere nequit, directe occi-
dere: etſi qui proſternit aut ſaltum ſuper
ipſum molitur, etiam cum aliquo ejus Pperi-
culo, excuſationem mereatur. uod ſi
tamen innocens hoc modo lædatur, læſio,
quantum fieri poteſt, reparanda erit.

XLII.

Licet quoque res alterius non æque indi-
gentis in ſumma neceſſitate, in quam citra
culpam noſtram pervenimus, aliis mediis
fruſtra tentatis vi aut clam auferre, cum ani-
mo tamen reſtituendi.

XLIII.

Denique in ſumma neceſſitate rem alterius
viliorem pro conſervanda noſtra pretioſiori
licebit perdere, cum obligatione præ-
ſtandi æſtimationem, niſi ea una
fuiſſet peritura.

C W X
4 † à

CAP.

CAP. VI.
DE
NON LEZDENDIS ALIIS.

CONSPECTVS.

1. Diviſio Officiorum erga alios, quæ
A. proponitur th. 1.
B. explicatur th. 2. 3.
II. Offieium primum abſolutum, & quidem
A. Principale th. 4. cujus
«M. Neceſſitas adſtruitur th. §.
g. indoles explicatur, quoad
N. modos & actus th. 6.
objecta th. 7.
J. effectum th. 8.
B. Subnaſcens, cujus itidem
æ. Neceſſitas adſeritur th. 9.
B. indoles explicatur, ubi agitur
QN. de iis, quæ ad damnum referuntur
9. remotivè th. 10.
b. poſitivè th. 11.
2. de i's qui ad reſtitutionem tenentur th. 12.
J. de modo reſtituendi, ſi plures læſerint
th. 13 — 15.
J. de damno culpa & caſu dato th. 16. 17.
de dammo à ſervis & animalibus dato
th. 18. 19.
. de muta læſi & lædentis obligatione
t * 20.

TH. I.

Oa erga alios homines dividi ſolent in
Abſoluta & Hypothetica. II. ah

48 Lib. I. Cap. VI.

II.
Abſoluta ſunt, quæ omnes homines qua
tales, antecedenter ad omne inſtitutum, pa-
ctum, aut factum humanum obligant.
III.
Hypothetica ſunt, quæ vel inſtitutum ali-
quod ab hominibus introductum aut rece-
Ptum;, vel ſtatum adventitium ſupponunt.

IV.
Inter abſoluta primum præcipuumque,
utpote latiſſimum, facillimum & maxime
neceſſarium eſt: Neminem læde.
V.
Absque hoc pax & tranquillitas generis
humani conſiſtere nequit: &, vi æqualitatis
naturæ humanæ, quod quisque ſibi non vult
fieri, id aliis quoque ne faciat, obſtrictus
eſt.

VI.
Læſio fit per ablationem, denegationem,
ſubtractionem vel corruptionem bonorum,
jure connato vel acquiſito nobis competen-
tium.
VII.
Lædere homo hominem poteſt, in mente,
corpore, vita,; fama, opibus & juribus.
VIII.
Ex læſione damnum oritur: quod hic la-
tiſſime ſumitur pro privatione boni cujus-
vis ob factum alterius jure deſtitutum. R.

De non lædendis aliis. 49

IX.
Quacunque in re facka fuerit læſio, da-
mnum datum (quantum fieri poteſt) ℳ reſti-
tuendum. Nam reſtitutionis denegatio eſt
continuata læſio: & vana alioquin lex eſſet
de nemine lædendo.
Damni nomine non venit denegatio eo-
rum, quæ bigation unperletta ebentur.

Non modo res ipſa principalis reſtituenda
eſt, ſed & fructus, qui juſte ſperari pote-
rTant: imo quicquid ex aliqua læſione velut
naturali neceſſitate deinceps profluxit.
XI.

Non omnes qui occaſione alicujus actus
noxii peccato obſtringuntur, ad reſtituen-
dum obligantur: ſed illi demum, qui reve-
ra damni cauſa fuerunt, vel immediate per
ſe, vel per alios, & momentum aliquod ad
id contulerunt faciendo vel omittendo.
XIII.
Patrator facinoris primario tenetur ad re-
ſtitutionem, niſi ab alio pro imperio juſſus
aut coactus fuerit; tum enim jubens & co-
gens primario obligatur.
XIV.
In actibus individuis, & iis qui ex plu-
rium conſpiratione proveniunt, omnes pro
ſingulis & finguli pro omnibus in ſolidum
tenen-

70 Lib. I. Cap. VI. De non lædendis aliis.

tenentur: in dividuis vero citra conſpira-
tionem ſuſceptis quilibet pro parte damni a
ſe data.
XV.

Reparatione ab uno facta, reliqui liberan-
tur: quod in pœnis ſecus eſt.
XVI.
Non ſolum qui dolo, ſed & qui culpa
qualicunque læſit, damnum reparare debet.

XVII.
Caſum fortuitum non præſtat lædens, niſi
ultro in ſe ſuſceperit, aut culpa præceſſerit.
XVIII.
Si ſervus damnum dederit citra culpam do-
mini, obligatur hic, ut vel ſervum læſo de-
dat, vel damnum reſarciat: cum ſervus na-
turaliter obligatus ſit ad damnum a ſe datum
reparandum, nec dominus læſum in jure ſuo
proſequendo impedire debeat.
XIX.
De animalibus, quæ ſine culpa domini no-
Xam intulerunt, dedendis, vel damno reſar-
ciendo, præceptum juris naturalis non ex-
tat: conſtat tamen ſua legi civili ex rationi-
bus idoneis æquitas.
XX.
Vti lædens reparationem offerre, & vel
teſtari malitiam abfuiſſe, vel pœnitentiam
oſtendere, cautionemque in futurum præſta-
re, ita læſus cum eo in gratiam redire .
. . el⸗

Ee 51

bet. Vindicta enim, voluptatem tantum ex
alterius dolore quærens, legi naturæ adverſa
eſt.

è
CAL. VII.

DE
AGNOSCENDA NATVRALI

HOMINVM EQVALI-
TATE.

CONSPECTVS.

I. Officium hoc potius ad principia referendum eſſe
A. indicatur tli. 1.
B. probatur th- 2 — 4.
II. qualitatis conceptus explicatur th. F.
III. Conſectaria ex æqualitate à Pufendorffio deductas
ad officia abſoluta reducuntur th. 7 — 10.
IV. Oppoſitum æqualitatis ſuperbia indicatur
A. in genere, th. II.
B. in ſpecie
æ. ſuperbia ſimplex, de qua agitur
N. Ppoſitivè th. 12.
—. remotive th. 13. 14.
B8. ſuperbia injurioſa. th. 15.

PII. I.

Non tam ſpeciale officium, quam funda-
mentum officiorum hominis erga alios
homines eſt: Vt quisque alterum hominem æſti-
met atque tractet, tanquam naturaliter ſibi æqua-
lem, ſeu ut æque hominem. .

G 2 II.

72 Li. L. Cap. VII..

II.
Eſt enim hoc ipfum illud univerſale de
euſtodienda ſocialitate præceptum, aliis ver-
bis propoſitum. Nam uti ſocialitas com-
mode in dilectionem proximi reſolvi poteſt;
ita eundem plane ſenſum habent hæc præ-
cepta: Alios ut æque homines tratta, &, dilige
proximum ſicut teipſum; quo poſteriori Ser-
vator ſummam officiorum erga alios comple-
Xus eſt.
III.

Fluunt ex hoc principio duo officia ab-
ſoluta: Quod tibi non vis feri, alteri ne fece-
ris, h. e. Neminem læde, & , Quogd tibi vis
feeri, alteri etiam feceris, h. e. Aliorum com-
moda promove.

Idem re ipſa docent, qui per ſocialitatem
homines ad pacem &⁊ amicitiam cum aliis co-
lendam obligari aſſerunt.

Attenditur hic non ad æqualitatem virium
aut malitiæ: ſed ad æqqualitatem naturæ hu-
manæ, in qua æqualitas juris & obligationis
fundatur; vi cujus quilibet erga alterum na-
turæ leges obſervare debet, & hoc ipſum ab
altero exigere poteſt.
Atque hanc æqualitatem non tollit inæ-
qualitas libertatis ac porteſtatis, per ſtatus ack-

ventitios introducka.
Ken Eer VII.

De agnoſcenda nat. hom. æqualitate. 53

VII.
qualitas hæc exigit: Vt qui aliorum
opera uti vult, viciſſim quoque in eorundem
uſus ſeſe diſpenſare debeat. Quod Auctoris
tertium officium abſolutum eſt.
VIII.
Poſtulat quoque æqualitas: Vt ne quis,
cui peculiare jus non eſt quæſitum, plus
ſibi, quam reliquis, arroget, ſed illos æquo
ſecum jure frui permittat. Hoc enim qui
non obſervat, allos in jure ſuo lædit.

Per eundem canalem ex hoc fonte dedu-
citur: Vbi jus inter alios ſit diſtribuendum,
æquales æqualiter tractandos, & neutri
Ppræter merita cauſæ quid præ altero indul-
gendum. Contrarium qui facit, contume-
hia & injuria afficit adeoque lædit alios.
Obſervatur hæc æqualitas per diviſionem
in partes æquales, uſum communem vel al-
ternum præſtationem rei æquipollentis, vel
ſortem, quæ contumelia & injuria vacat.

Peccatur contra æqualitatem per ſuper-
biam, quæ vitium eſt, quo quis nulla de
cauſa, aut non ſufficiente, aliis ſe præfert;,
& velut inæquales eosdem præ ſe deſpicit,
Vel etiam exiſtimationem eorum lædit.,
XII.
Non ſufficiente cauſa aliis ſe præferre ſu-
6² Per.

54 Lib. I. Cap. VII. De agnoſc. nat. &.

perbiam ſimpliciter, nulla de cauſa id facere
ſuperbiam ſtultam haud immerito vocaveris.
XIII.
Honorem tamen ſibi debitum tueri, citra
inanem faſtum, aut aliorum contemtum,
non ſuperbia, ſed Aneroiitas eſt.
XIV.

Superbiæ opponuntur modeſtia & humi-
litas, quarum illa propter æqualitatem ne-
mini ſe præfert, hæc ex infirmitatum con-
ſcientia alios ſibi præfert.
XV.
Superbia aliorum exiſtimationem lædens
contumelia dicitur, quæ contemtum exter-
nis ſignis prodit, & manifeſtam continet in-
juriam.

CAP. VIII.

D E

PROMISCVIS OFFICIIS HVMA-
NITATIS ENERCENDIS.

CONSPECTVS.

Officium ſecundum abſolutum
I. proponitur th. 1.
II. probatur th. 2.
III. dividitur th. 3. dum oſtenditur commoda aliorum

promovenda efſſe
A. inl⸗

GQ₰.. 86

A. indefinitè, ubi indicantur
ℳ. HModus th. 4.
3. vitia oppoſita thi. 5.
7. officia aliorum mutua th. 6.
B. definitè, th. 7. quo pertinent
. Officia humanitatis ſimplicis th. 8.
8. beneficia, quorum traduntur
QN. indoles th. 9.
. ratio conferendi
a. reſp. dantis & accipientis th. 10 — 16.
b. reſp. modi th. 17.
J. effectus, gratitudo, ubi occurrit
a. ejus deſcriptio th. 18.
b. explicatio th. 19. 20.
c. probatio th. 21.
d. contrarium, ingratitudo, de qua
I. in genere oſtenditur
A) quale ſit vitium th. 22.
B) qualis obligatio violetur th. 23.
2. in ſpecie agitur
A) de ingratitudine ſimplici th. 24.
B) de ingrat. prægnanti th. 25.

T IH. I.

Triee officia abſoluta quorumlibet erga quos-
libet eſt etiam hoc: vVt quilibet alterius
utilitatem, quantum commode poteſt, promoveat.
II

Requirit hoc æqualitas, requirit ſociali-
tas, quæ non pacem modo inter homines
ſervari, ſed & amicitiam coli mutuamque
benevolentiam ali vult.
III.
Commoda aliorum promovemus vel defi-
nite, vel indefinite.

56 Lib. I. Cap. VIII.

IV.
Indefinite aliis proſumus I. animum cor-
Pusque ad uſum ſocietatis excolendo, 2. præ-
clara atque utilia inveniendo.
V.
Peccant contra hoc officium qui I. nul-
lam honeſtam artem addiſcunt vitamque per
ſilentium tranſigunt, nemini utiles. 2. qui
opes a majoribus relictas conſumentes, igna-
viæ litant. 3. qui bona ſua per avaritiam
aliis invident &c.
VI.

Iis, qui bene de humano genere meren-
tur, nec invidendum, nec remora injicien-
da; ſed fama illorum potius celebranda, &
ſtudium imitandum.
VII.
Definite aliis inſervimus vel per officia hu-
manitatis ſimplicis, vel per beneficia.

Illa verſantur circa res innoxiæ tilitatis,
quæ accipienti proſunt, præſtantem non gra-
vant. Vnde ea denegare deteſtanda maligni-
tas & inhumanitas eſt.
IX.
Beneficia ex ſingulari benevolentia profi-
ciſcuntur, & impenſa quadam, aut opera
laborioſa, conſtant.

In beneficiis tribuendis reſpiciendum 1. ad
conditionem dantis & accipientis, 2. ad mo-
dum.

De promiſcuis offciis humanlt. exert. 57
XI

Reſpeétu dantis & accipientis cavendum
eſt, ne beneficentia noſtra ſit I. noxia. 2.
nimia. 32. iniqua. 4. inordinata. 5. intem-

eſtiva.
XII.

Noxia eſt, ſi vel illi ipfi, cui benefacere
volumus, damno potius quam uſui ſimus,
vel aliis benefaciendo noceamus aliis.
XIII.

Nimia eſt, ſi modum facultatum noſtra-
rum excedat,
XIV.

Iniqua eſt, ſi digniores & bene meritos
indignis poſtponamus.

Inordinata eſt, ubi qui arctiori vinculo
nobis conjuncti ſunt, alüs, ſi cetera paria
ſint, poſthabentur.
XVI.
Intempeſtiva eſt, quando illi præferuntur,
qui minus indigent, & quibus ſine ope no-
ſtra aliunde proſpici poteſt.

Reſpectu modi beneficia conferri debent

hilari fronte, promte, & cum conteſtatione
benevolentiæ.

XVIII.
Beneficiis in accipiente reſpondere debet
gratitudo, quæ conſiſtit in gratia habenda,
gratiis agendis, & gratia reddenda.
H

58 Lib. I. Cap. VIII.

XIX.
Non neceſſe eſt, ut præciſe tantum red-
damus, quantum accepimus. Interdum am-
plius reddendum, interdum conatus & ſtu-
dium obligationem explent.
XX.
Nihil ei debeo, qui me tantum non afficit
injuria, aut a lædendo deſiſtit, aut ex
malo, in quod me conjicerat, eripit, aut da-
mnum datum reparat, aut præter inten-
tionem profuit, aut etiam nocendi propo-
ſitum habuit. .
XXI.

Gratitudinem præcipit lex naturæ, quia
I. hac ſublata tollitur omnis inter homines
beneficentia, fiducia & benevolentia. 2. qui
beneficia acceptat, ſimul obligationem, in-
tentioni dantis convenientem, in ſe ſuſcipe-

re cenſetur.
XXII.

Turpius quidem habetur ingratum eſſe,
quam injuſtum; cum degeneris animi illud
atque infra brutorum conditionem ſe deji-
cientis ſit: ingratitudo tamen per ſe injuria
non eſt. XXIII.
Ad gratiam enim referendam non minus,
quam ad beneficia & officia humanitatis, im-
Perfecta tantum obligatio, illa tamen ar-
ctior quam hæc eſt.
XXIV.

Hinc & in foro humano ob ſimplicem in-
Lrati-

1 *

De promiſcuis offciis human. exere. 59

gratitudinem actionem dari minus congru-
um videtur: quia I. optima pars beneficii
Periret. 2. non tam ſplendidum eſt, quod eſt
neceſſarium. 3. huic uni legi vix omnia fora
eſſent ſuffectura, ob difficillimam circumſtan-
tiarum æſtimationem. 4. intentioni benefi-
cium dantis repugnat coacta compenſatio.

XXV.

Ingratitudo autem prægnans, qua benefa-
cientes etiam læduntur, actionem injuriarum
non tam parit, quam aggravat.

ð

CAPD. IX.
DE

OFFICIIS PACISCENTIVM.

CONSPECTVS.

I. Præmittitur Judicium de Pufendorffii ordine th. I.
II. Agitur de Pactis, ubi occurrunt eorum
A. definitio th. 2.
B. neceſfſitas th. 3.
C. Officium generale th. 4. 5.
D. Differentia ab officiis humanitatis th. 6.
E. Diviſio th. 7. 8.
F. Requiſita
s., ex parte paciſcentium, conſenſus, th. 9. 10.
qui debet eſſe
N. declaratus th. 1I — 13.
—. verus, th. 14. eujus obſtacula ſunt
a, defectus uſus rationis th. 15. 16.

H 2] b. error

60 Lib. I. Cap. IX.

b. error th. 17 — 19.
c. dolus. th. 20. 21.
d. metus th. 22 — 26.
J. mutuus th. 27.
S. ex parte materiæ, quæ debet eſſe
N. poſſibilis th. 28 — 3 1.
—. licita th. 32 -— 34.
J. noſtræ poteſtati ſubjecta th. 3 5 — 3 8.
G. Modi, quorum reſpectu pPacta fiunt
«. vel pure, vel conditionatè, th. 39 — 43.
688. vel per nos ipſos, vel per alios. th. 44. 4 5.

T. I.

LDiviio officiorum in abſoluta & hypotheti-
ca adæquata eſt; neque neceſſum eſt;
ut conſtituantur intermedia; nec omnia offi-
cia hypothetica pactum præſupponunt, &
Officia paciſcentium ad officia ſermocinan-
tium haud incommode referuntur.
II.
Pactum eſt mutuus duorum pluriumve
in idem placitum de transferendo & acqui-
rendo jure conſenſus.
III.
Pacta iniri neceſſum fuit, quia ſola huma-
nitatis officia ad mutua commoda promo-
venda non ſufficiebant: partim ob homi-
num indolem ad iſta exhibenda non ſatis
Proclivium; partim ob rerum & operarum
magnitudinem; partim ob perſonarum con-
ditionem; partim etiam ob ignorantiam eo-

rum;, quibus alii indigent, W

De Ofſſciis Paciſcentium. 61

IV.
Officium paciſcentium generale eſt: Vt
quilibet cuilibet fidem datam ſervet; Nam alio-
quin pacta inutilia forent: & in pactis trans-
fertur jus quod invito auferre injuria eſt;
unde pactorum violatio juſta querelarum &
bellorum cauſa eſt.
V.
Fides etiam ſervanda eſt hoſtibus, hæ-
reticis, perduellibus, latronibus, ſi nullum
de cetero impedimentum adſit.
VI.
Ad ea, quæ ex officio humanitatis de-
bentur, prœæſtanda imperfecte; ad ea, quæ
ex pacto & promiſſio perfecto, perfecte
obligamur.

VII.
Pacta ſunt vel gratuita, in quibus per
actum ſolitarium fides datur, & unus dun-
taxat ad aliquid præſtandum ſe obſtringit:
