tum eſt, quam mercedem pro præſtita ope-
ra, aut uſu rei exigere.
XXXIII.
Debent tamen uſuræ eſſe moderatæ, nec
humanitas patitur ab iis exigi, quibus elee-
moſynæ debentur.
XXXIV.
Societas eſt contractus de rebus vel operis
conferendis, atque lucro vel damno inter
conferentes divi dendo.
XXV.

26⁵ Lib. I. Cap. XV.

XXXV.
Sociorum eſt I. fidem & induſtriam adhi-
bere. 2. a ſocietate intempeſtive non diſce-
dere. 3. Lucrum & damnum pro ſortis ra-
tione partiri, niſi vel lex aliter diſpoſuerit;
vel aliter ſit conventum, ut e. g. aliquis da-
mni expers ſit. 4. Soluta ſocietate ipſas
etiam ſortes detracto lucro aut damno pro
ratione collationis diſtribuere.
XXXVI.
Contractus aleam continentes ſunt, qui-
bus compromittitur in caſum incertum, pro
cujus eventu alterutri compromittentium
Parti jus aliquod acquiritur.
XXXVII.
Præcipuæ illorum ſpecies ſunt Sponſio,
Ludus, Lotaria, Olla fortunæ, Aſſecura-
tio, quarum deſcriptiones exhibet Auctor“:
circa

* Secundum Pufend. Sponſio eſt contractus, quo even-
tus alicujus nondum utrinque notorum exiſtentiam al-
eraffirmat, alter negat, certo pretio utrinque depoſi-
to, quod illi cedat, cujus aſſertioni eventus congrue-
re deprehenſus fuerit. Ludi ſunt contractus, quibus
pretio aliquo certatur. Lotaria eſt contractus, quo
plures de re quam collatitia pecunia emerunt, poſt
ſorte decernunt, cui ſoli ea tota aut potiſſima pars
debeat cedere. Olla fortunæ eſt contractus, quo
lejecto in urnam certo teſſararum ſ. ſchedularum in-
ſcriptarum & inanium numero, pretio redimitur fa-
cultas easdem extrahendi, ita ut extrahens id accipiat,
quod illarum inſcriptio præ ſe fert. Aſſecuratio ſeu
contractus periculi avertendi & præſtandi eſt, que quis
gerta pecunis ascepta in ſe ſuſcipit & præſtat pericn

De GContractibus, qui pretia rer. Ge. 97

circa quas tamen obſervandum, hodiernas
Lotarias ad Ollam fortunæ, prout hæc ab
Auctore definitur, accedere.

XXXVIII.
Hi contractus per ſe illiciti non ſunt, ludi
tamen plerumque ex circumſtantiis vitium
trahunt.
XXXIX.
Inter contractuum firmamenta eminent
Fidejuſſiones & Pignora.
XL.
Fidejuſſio eſt contractus, quo quis in ma-
Jorem creditoris ſecuritatem obligationem
alienam in ſubſidium ſuſcipit, a ſe, niſi de-
bitor principalis ſolvat, exigendam.
XLI.
Fidejuſſor debet eſſe perſona, quæ credi-
cori ad ſolvendum idonea cenſetur.
XLII.
Ad majorem ſummam fidejuſſor non tene-
tur, quam debitor principalis: obligari ta-
men arctius poteſt. —
XLIII.
Fidejuſſor naturaliter conveniri poteſt,
ubi debitor principalis vel non eſt ſolvendo,
vel non vult ſolvere.
N XLIV.

quæ ſubituræ ſunt merces in alia loca transportandæ;
ita ut, ſi has interire contigerit, aſſecurator earundem
prsetium domino reſtituere teneatur.

98⁸ Lib. J. Cap. XVI.

XIL. IV.
Si plures pro uno fidejuflerint, ſinguli
pro rata tenentur. Si vero unus ſolvendo
non ſit, aut conveniri nequeat, reliqui hu-
jus portione onerantur.
XLV.
Res a debitore creditori in ſecuritatem
crediti tradita pignus, aſſignata tantum &
obligata hypotheca vocatur.
XLVI.
Vnde pignus & hypotheca majeris eſſe
debent, quam ipſum creditum, ſiquidem
finem obtinere velit creditor.
XLVII.
Pactum Antichreticum & Lex commiſſo-
ria pignoribus adjecta;, ceteris paribus, juri
naturæ non repugnant.

. e

CAP. XVI.

DE
MODIS, QVIBVS SOLVYVYNTVR
OBLIGATIONES, QVZE EX
PACTISORIVNTVR.

CONSPECTVS.

Modi ſolvendi obligationes
I. generatim recenſentur th. I.

II. 1peciatim explicantur, ut

De Modis, quibus ſolvuntur oblig. Sc. 99

A. expletio. th. 2.
B. compenſatio th. 3.
C. Condonatio th. 4.
D. mutuus diſſenſus th. y.
E. Perfidia th. 6.
F. Mutatio ſtatus th. 7.
G. Tempus th. 8.
H. Mors. th. 9.
I. Delegatio th. 10,

THI. T.

Non contrahi modo obligationes, ſed con-
tractæ etiam ſolvi poſſunt. Modi au-
tem præcipui ſolvendi obligationes ſunt Ex-
Pgio: Compenſatio, Condonatio, Mutuus
iſſenſus, Perfidia alterius partis, Mutatio
ſtatus, Tempus, Mors, Delegatio.

Expletione ſolvitur obligatio „ quando id,
de quo conventum fuit, quodve debetur, ex-
acte & bona fide præſtatur.
III.
Compenſatio eſt debiti liquidi ob debitum
reciprocum ejusdem naturæ ſublatio.
IV.
Condonatio eſt gratuita debiti remiſſio,
quæ vel expreſſa eſt, vel tacita.

V.
Solvuntur obligationes reciprocæ non-
dum præſtitæ mutuo diſſenſu, ſi arbitrio
obligatorum ſubſint, & niſi leges obſtent; ut
in matrimonio.

N 2 VI.

100 Lib. I. Cap. XVI.
VI.
Rumpitur quidem alioquin obligatio al-
terius partis perfidia in parte læſa: ſed Im-
Perante non præſtante, quod, ut talis, de-
bet, non ſtatim tollitur obligatio ſubdito-
rum.

VII.
Expirant obligationes per mutationem
ſtatus. Caute tamen accipienda eſt regula:
Conventionem omnem intelligi rebus in eo-
dem ſtatu permanentibus; nempe de ſtatu
in quo unice fundatur obligatio.
VIII.
Tempore ſolvitur obligatio, ſi hæc ack
certum tempus contracta, idque elapſum.
fuerit.
IX.

Morte tolluntur obligationes in perſona
radicatæ; ſi bonis inhæreant, hæredes novo
conſenſu, etſi plerumque tacito, obligari
videntur.
X.

Per delegationem quis obligatione ſolvitur,
dum conſentienti creditori alium ſubſtituit;
qui loco ipfſius ſatisfaciat. Qui ſi debitor
noſter fſit, ceſſio nominis appellatur: ad quam
debitoris conſenſus non requiritur.

CAbP.

— 68 G 06X .

6
CAP. XVII.

DE
INTERPRETATIONE.

CONSPFCTVsS.

Agitur de Interpretatione
1. in genere th. I. 2.
II. in ſpecie, & quidem
A. de Interpr. declarativa, quæ petitur
ex verbis th. 3.
B. ex conjecturis, quarum recenſentur
N. cauſæ th. 4.
. fontes th. 5.
J. regulæ th. 6 — 10.
B. de Interpr, extenſiva th. II.
C. de Interpr. reſtrictiva, & quidem
*. in genere th. 12.
. in ſpecie in colliſione legg. ubi
N. regula generalis th. 13.
2. judicium de regulis ſpecialibus th. 14.
D. de Igterpi. ex materia favorabilium & odioſorum
th. 15.

T-M. T.

DR id quilibet in ſocietate humana obligari
cenſetur, quod recta verborum Interpre-
tatio ſuggerit. Vnde non male etiam, in hac
diſciplina de Interpretatione agitur.

II.
Eſt autem Interpretatio ſignorum, præci-
pue verborum, quibus alter ad mentem
ſuam declarandam uſus eſt, accurata expli-
catio, ut, quid voluerit, clare intelligatur.
N 3 Eſt

102 Lib. J. Cap. XVII.

Eſt vel Declarativa vel Extenſiva vel Reſtri-
Ctiva.
III.
Ad declarativam requiritur cognitio lin-
guæ & terminorum artis, de qua agitur.
Vnde Regulæ hæ ſunt obſervandæ:
1. Verba regulariter ex uſu & proprietate
vulgari intelligenda ſunt.
2. Vocabula artium explicanda ſunt ſecundum
definitiones prudentum cujusque artis.

IV.

Vbi autem verba ſunt ambigua aut contra-
dictoria apparent, confugiendum eſt ad con-
jecturas.
V.
Conjecturæ potiſſimum ſumuntur à 1I.
Matreria ſubſtrata. 2. Effectu & Conſequen-
tibus. 3. Conjunctis loco & origine. 4. Ra-
tione legis vel pacti, ut & 5. ab Affectu &
Conditione loquentis, vel ejus, ad quem,
aut de quo, ſermo eſt.
VI.
Ex primo fonte fluit hæc Regula: Verba
intelligenda ſunt ſecundum ſubſtratam materiam.
VII.
Ex 2. Si verba nude & ſimpliciter accepta
vel nullum vel abſurdum aliquem effectum poſt ſe
eſſent tractura, a receptiori ſenſu pauliſper eſt
gefteltendum. VII

De Interpretatione. 10 %

VII.

Ex 3. Ad antecedentia & conſequentia ſe-
dulo eſt attendendum. Item: Obſcuræ locu-
tiones explicandæ ſunt ex ejusdem audtoris dictis
planioribus, etſi alio loco & tempore prolatis.
VIII.
Ex 4. Illa interpretatio eſt ſequenda, quæ
rationi negotü, quod agitur, congruit.

.

Ex 5. Sermo obſcurus ita interpretandus eſt,
prout affettui aut hypotheſi loquentis, item digni-
tati & conditioni tum ipſius, tum ejus, ad quem
de quo ille loquitur, eſt conveniens.
X.
Extenſiva interpretatio ratione legis, vel
pacti, vel cujusque alterius negotii, tantum-
modo fundatur. Vnde Regula illa commu-
nis de interpretatione legum: Vbi eadem eſt
ratio, ibi eadem eſt Jurs d- Poſitio.

In Reſtrictiva interpretatione ceteræ quo-
que regulæ, quæ in declarativa locum ha-
bent, applicari poſſunt.
XII.
Habet & reſtrictio locum in colliſione le-
gum, quæ non quidem directe pugnant,
propter concurrentes tamen circumſtantias
hic & nunc ſimul obſervari nequeunt. Cir-
ca quas regula generalis hæc eſt: ut, quæ ar-
Rius obligat, alteri præferatur: adeo, ut huic
non

104 Lib. I. Cap. XVII.

—

non debeatur obſequium, niſi quantum pe
illam licet.
XIII.

Hinc regulæ ſpeciales facile deducuntur,
quarum aliquas tradit auctor. * Circa I.
autem obſervandum, eam tum demum ve-
ram eſſe, ſi permiſſio ſit generalis, juſſio
vero ſpecialis, quod itidem circa III. notan-
dum. Sexta quoque vera non eſt, niſi ce-
tera omnia ſint paria.
XIV.
Solent etiam regulæ tradi de Favorabilibus
& Odioſis in interpretatione extenſiva & re-
ſtrictiva, intra verborum ſignificationem.
Sed locus hic conjecturarum ambiguus eſt,
nec neceſſarius videtur.

* Regulæ, quas Pufendorfius exhibet; hæ ſunt: (1.)
Id, quod permittitur tantum, cedit ei, quod ju-
betur (2.) Quod faciendum eſt certo tempore,
ræfertur ei, quod quovis tempore fieri poteſt.
(3.) Affirmativum præceptum cedit negativo; ſeu
quando præcepto affirmativo ſatisfieri nequit, niſi
violato præcepto negativo iſtius impletio erit in
præſens omittenda. (4.) Inter conventiones leges-
que cetera æquales peculiaris præfertur generali.
(5.) Inter duas præſtationes, certo temporis articu-
lo inter ſe colliſas, quarum una cauffſas magis ho-
neſtas aut utiles habet, quam altera, hanc iſti ce-
dere par fuerit. (6.) Injuratum pactum cedit ju-
rato, quando utrique ſimul ſatisfieri nequit. (7.) Ob-
ligationi perfectæ cedit imperfecta. (§.) Lex bene-
ficentiæ ceteris paribus cedit legi gratitudinis.

* B 1o,

LIB. II.

CAD. I.

DE
STATVHOMINVM

NATVRALI.

CONSPECTVS.
I. Prolegomena, in quibus exponuntur
A. Contenta hujus libri th. I.
B. Status explicatur, cujus occurrit .
. definitio th. 2.
B8. diviſio th. 3.
II. Tractatio ipſa de ſtatu naturali, ubi
A. diverſa acceptio notatur th. 4.

B. verus conceptus conſideratur th. 5. & quidemn
ſecundum

. Originem th. 6.
6. jura th. 8.
Y. incommoda th. g8.
J. modum litigandi th. 9.
g. indolem. th. 1I0.

TII. I. A

3 . ,. Pk, ébetau g. 4
ractatur in hoc libro II. non Politica, =F* W e ie, S, n
ſed doctrina de Officiis Hypotheticis Zittn H
Iti 1† Na. . crr ern
certum ſtatum adventitium ſupponentibus. . S rcn ESSg, W, ⸗ler i
ach, eota wac, 2, ke⸗ n WDe,
. . . ernhte⸗tut ‿‿nαναrαιαο XSαα Alßpen 4
Status autem in genere eſt illa conditio,

. 6 Za
tale N A. α⅓

. . . . . . cα
in qua homines conſtituti intelliguntur ad
cer-

xe6 Lib. II. Cap. I.

. —
certum genus actionum obeundum, & ex

ſj qua certa officia & jura pfomanant.
, ,AE De Wla ler
Aslo, nn rag, Ae At, Dividitur Status in Naturalem & Adven-
X eäats 16 c. . titium.

IV. .
Naturalis ſtatus vocabulum vel ſumitur
Pro ſtatu humanitatis ſtatui beſtialitatis op-
, 1aut, Poſito vel pro ſtatu ſolitudinis, cui vita ſo-
õ eu, a cialis Opponitur: vel pro ſtatu ſocietatis uni-
verſalis, quatenus opponitur ſtatibus ad-
ventitiis & ſpeciatim civili.
V.
Tertio ſignificatu acceptus vel per fictio-
nem reprælentari poteſt; vel prout revera
Olim inter familias ſegreges extitit, nunc in-
ter diverſas civitates exiſtit.
VI.
Status hic naturalis ab initio non fuit, ſed
multiplicato genere humano demum emer-
ſit, inter familias primum, deinceps inter

VA. 16 Civitates. VI 5
cα πibte, en, g
e Sen, lo, legcſat, Jura Status Naturalis ſunt Libertas &
Aa. ean, Slg lg, .qualitas. Vnde conſequitur independen-
CuνS̈ ap al, Haia in actionibus, & facultas ſtatuendi pro
„ ie Dalns, dbe dumer ſeszaon Hõ de mediis ſuæ conſervationis juxra di-
AS,e) e Kσια s HeEamen rationis. cdhhiteerhe g, n Dſeol

vI.
Idem tamen ſtatus maximis incommodis
Etiam eſt obnoxius, inter quæ eminet me-
Cus

—

gacr DA‿os Zadt
vrtä oHbrcere.

De Statu Hominum Naturali. 107 Ad r
wng 4 . T=e 6 .
tus ab aliorum invaſione & ſufſlentia ,, “ Sfßal, aBes
propriæ defenſionis. Quanquam Auctor e’ rk⸗ Dl r Sl ne,g
hic * verbis Hobbeſii * nimium exaggerat d ie, e Siake, ra Lar k.
ſtatus civilis felicitatem, & præterea ſtatus 4 Ter . E= e, en getr, u
ia confüändit. e ee AG e „ 9
tia Confündit. IX. a SSa IV. Set
In hoc ſtatu controverſiæ non poſſunt de-
cidi per communem imperantem, neque
tamen rationi convenit, ut ſtatim ad arma
ruatur. Igitur tentanda diſceptatio amica;,
compromiſſum ad arbitros, ſors. Interdum
communium amicorum interpoſitio litem
dirimit. Si media pacata nil efficiant, tum
demum ei, qui juſtam cauſam habet, bello
experiri licet.

X.
Non eſt ille ſtatus, ſtatus belli, prout z e 2Ca, adAl.
Hobbeſius fingit, ſed tamen parum fidæ pa- Alr S Pet ſe, νe
cis. Vnde nemo quidem ſine cauſa laceſ- 17 Saakafin Nuzg RedaE,
ſendus, ſed in pace tamen etiam de bello e. Sd, .
cogitandum. £ Dacz.
XI.
Quemadmodum conditio, in qua homo ex ſola na- 4

2 tura

* Vid. L. II. C. I. G. 9. %
* de Cive c. x. §. 1.

** Quum Auctor in priori Libro hominem in ſtatu
naturali conſtitutum conſideraverit, in hoc poſte-
riori vero eum in ſtatu ſociali conſideret: utile vi-
ſum eſt, haſce de ſocietate in genere poſitiones ſe-
quentibus præmittere.

“ 108 Lib. II. Cap. I.

tura ſua ad certum genus actionum obeundum conſtitu-
tus intelligitur ſtatus naturalis audit: ita ea, quæ ex
ejus facto accedente dependet, ſtatus adventitius dici
ſolet.

XII.

Licet jam in ſtatu naturali ſocietas quædam obti-
neat inter homines univerſalis; peculiaris tamen co-
rum conjunctio ſemper pactum ſeu factum humanum
ſupponit, & pro diverſitate ſua diverſos ſtatus adven-
titios efficit; hincque ſtatus ſocialis opponi quoque ſolet

ſtatui naturali.
XIII.

Societas eſt conjunctio duorum pluriumve ad com“
munem aliquem finem obtinendum, atque ille ſtatuse
quem quis quà ſocius nanciſcitur, ſocialis audit.

XIV.

Omnis ſocietas æſtimanda eſt ex fine; adeoque
prout finis vel juſtus eſt vel injuſtus, ipſa ſocietas vel
juſta vel injuſta pronunciari debet.
XV.
Dividitur ſocietas in ſimplicem & compoſitam. IIIa
eſt, cujus membra ſunt perſonæ ſingulares; hæc, quæ
ex integris ſocietatibus conſiſtit.

SE XVI.
, elge, . ſeech, Porro diſpeſcitur in æqualem & inæqualem. Prior
ρCE, o . 2 eſt, quando ſingulis membris facultas competit, de me-=

5 S 5 NogS 2.: . 6
hilen Tetu 14 X an a 1. 94= diis ad finem propoſitum ducentibus cognoſcendi; po-

e ack , SH, og, gn,,,ſterior, cum ea facultas vel in unum vel in paucos col-
erezh. απσ a Gſ, S- S ota gi eft.
. D oo. Hααα,
, A, . „ W, ſ AdEr6R4a- .
McNAX 26 14 6 6/ I. 4 S,. Pr, Tr XVII.

ſp. H, 4 Ued Omnis ſocietas conſiderari poteſt, ut unica perſona
Ac a m. Acc. Se, d moralis: quum enim finem communem fſibi propoſi⸗
A 2 g a ‿Nidetr AX tum habeat unitas voluntatis & eodem hoc reſpectu uni
. 9 C, 3. tas intellectus concipi debet.
Convα. XVIII.

De Statu Hominum Naturali. 10 5
XVIII. g,
Sequitur ex his, eadem eſſe ſocietatum jura, easdem 2 e& Sa /. ℳεk
W. 2 gi 0 3 ,. A 1 Al. E(

obligationes, quæ ſunt ſingulorum hominum, ceasque α
proinde directioni Legis nat. pariter ſubefſſe, neque jus & g.
Sociale quicquam eſſe aliud, quàm Jus Naturæ ad ſoeie- TAd-
tates relatum.

C.

XNX.
. . . . 7 . 1 9
Cum ex ſocietatis definitione ſociatorum jura ſint re- 1. ehh ete, mn La‿tA
4

ciproca reſpectu finis, conſequens eſt, ut ad ea, quæ ⁴⁰ . AnAN*.

. . . 4 . l. R 34 ‿ELris
finis ſocietatis requirit, ſingula ſocietatis membra e N ,
D, ,

fecte obligentur. o Ager S Fabt .

Quum porro ex fine ſocietatum pendeat earundem
efſentia & forma; pro diverſitate finium, quæ juſta
ſunt in una ſocietate, in altera alias ſimili injuſta eſſe

poſſunt.
XXI.

Quælibet ſocietas, quæ ut perſona moralis in ſtatu
naturali conſtituta conſideratur, reſpectu aliorum homi-
num aliarumque ſocietatum gaudet ε qualitate externa
omnimoda, neque quisquam imperium in illam affecta-
re ſeu controverſiis in ſinu ejus coortis immiſcere ſe

poteſt.
XXII.

Societati, ut perſonæ morali, vita quoque & poteſt
& debet tribui.

XlIII.

Ex eadem conſideratione patet, ſocietati quoque
competere facultatem paciſcendi, eamque actiones ede-
re poſſe imputabiles.

XXIV.

Paciſei quoque ſocietatem per deputatos vel manda-
tarios poſſe, eodem argumento evincitur.

03 XXV

110 LiV. I. Cap.. II.
XXV.

Societates, quæ nobis potiſſimum conſiderandæ ve-
niunt, ſunt vel ſimplices vel compoſitæ. Ad illas per-
tinent ſocietas conjugalis, paterna & herilis; ad has
referimus ſoeietatem familiæ & civitatem.

XXVI.
Tres illæ ſimplices & ſocietas Familiæ compoſita;

minores ſocietates audiunt, iisque abſolvitur Jus Natu-
ræ Oeconomicum.

XXVII.

Maioris ſocietatis nomine venit civitas, ad quam Le-
ges naturales applicatæ Jus Publicum Vniverſale nobis
ſiſtunt. .

R R5“6R S96ρ556e

CAP. II.
DE
OFFICIIS CONIVGALIBVS.

CONSPECTVsS.

I. Ordinis ratio redditur th. r. .
II. Conjugium explicatur, cujus occurrit
A. Definitio th. 2.
B. Finis th. 3.
C. Repugnantia th. 4.
D. Obligatio th. .
E. Leges, ubi agitur
. de Polygamia th. 6.
. de Divortio th. 7.
Y. de Imperio maritali th. S.
. de gradibus prohibitis th. 9. 10.
F. Forma externa th. 11I.

G. Officia th. 12. .

De Offciis Conjugalibus. 1I1
Tu. I. a. K. NNan*
Pryinus un ieiniumn bin conjugalis, gol ſ. 4 e
reliquarum ſocietatum primordium & 2 Eâää & AAge,
ſeminarium.
II.
dn on

Conjugium ſecundum legem naturæ con⸗ſaet, S,, rer G Wl⸗
4
ſideratum, eſt ſocietas maris & fœminæ pa-?6 6 Se Iéne un esds.

Pi dDarun n, en latuen

t inita ge coροbε Q mutu Ppræbendo, pro-**

creandæ 1ols cauſa.
III.
Hunc enim in finem, non vero ad exſa-
Randam inanem voluptatem illa ſexuum in-
ter ſe proclivitas a ſapientiſſimo Creatore
inſtituta eſt. Extinctionem tamen libidinis
ſfinem ſecundarium eſſe, non diffitemur.
IV.
Vnde non modo ſodomia, beſtialitas, ad- No— e. ao) e, S

g‿a.μ lalo lbs

. — . . 4c ſ
ulterium „ ſed & ſcortatio ſimplex legi natu⸗ dicds , ig ekce a, Flata oe
ræ repugnat. er Sabt, Jölbe Sfdda het HM
X
V. leer⸗ 1 4

gato⸗ ad matrimonium ineundem eſt gad d Sc le, 4 è
vel univerfali niverſalis, qua generis humani propa- 4 eu⸗ mnä lel, eibut isn Be ,
gatio Per conjugium, non per vagos concu- Fsa laua E 7o, S.n
bitus, fieri jubetur: vel ſingularis, qua illi aakeinetuut.
ad matrimonium contrahendum obligantur,
qui per rationes phyſicas & mor ales idonei
ſunt, & in caſto cœlibatu vivere nequeûnt.
VRE
Polygamia virilis legi naturæ repugnat;,
non item muliebris, niſi ex conſequentit
Poſtquam lege DEI Poſitiva univerlali Ron
cet

112 Lib. I. Cap. II.

licet alio pacto inire matrimonium, quam
. ut unus unam tantum habeat.

3 VII.
J g a , Divortium quoque legi naturæ non eſt
Ag1 W* S u, contrarium; etſi perpetua ſocietas conjugum,
G A. , 2 ka Re4
A’ , ecerA lege tamen divina poſitiva univerfſali,
extra caſum adulterii & malitioſæ deſertio-
nis, illud propitum eſt.

·Zaα alizuo A e⅜nι VIII.
Erer er an, g, oss Heghe e Ex eadem lege DEpoſitiva univerſali de
Ic, ꝛafaun Ti et,

rivandum eſt imperium mariti in uxorem.

AEka S, e N, i cgal, Ti, 1, 4 X.
., SS AN. Npliæ in linea recta naturali juri repu-
ers, 4ℳ, Gj leueneſl a 1 gnant, idque ob Lontlionem obligationum.

r 1 co ναα

. da, Fratrum autem & ſororum conjugia, ut &

. eorum;, qui in ſecundo gradu lineæ collate-
e, 4 1e vela ralis inæqualis ſe contingunt, contra legem

S, Maturæ non ſunt. H
Srdc,. el SE. 4 Fend XE
ake; In civitatibus pro legitimis matrimoniis

f. e Pe non habentur, quæ ad formam legibus ci-
ute D⸗ 1 vilibus Præſeriptam non funt inita. Aliud
4chit⸗, tamen eſt matrimonium illegitimum, aliud
minus ſolenne: quale eſt illud, quod ad

, αα “ G. morganaticam dicitur.
Sy. XII.

Ofſicia conjugum mutua ex fine & natura

hujus ſocietafis, itemque ex generali paci-

. ſzlia et A 4) Bäfta
ern, , Srr A. ſgentium officio facile nucli gumiur. Dahen

Coα D 1 DRic 4 ok C G M
er va ione e,
lh,

ſte, tc, Etz ſart. c

S 1 eRtusäekt & monogamia, rationi convenientior

De Oſſtcüs Conjugalibus. 1I3

ſcil. (1.) alter alteri corporis poteſtatem facere,
(2.) diligere invicem, (3.) in ſublevanda indi-
gentia, nutrienda & educanda prole, regendaque
Jamilia adjumento eſſe, && (4.) fidem conjugalem
ſancte ſervare. Ex imperio quoque maritali
lege divina inſtituto maritum ad prudentem uxo-
ris direttionem, uxorem ad obſequium && venera-
tionem obligari, manifeſtum eſt.
XIII.
Matrimonium 'plerumque præcedere ſolent ſpon-

ſalia, quæ ſunt pactum de matrimonio ineundo quod
diſtingui debet à pacto de deſpondendo.
XIV.

Sponſalia ſunt vel pura vel conditionata, quem-
admodum pacta ipſa, ad quorum naturam & in his
omnia/ſunt exigenda.
XV.

Solemniter repetita promiſſio de matrimonio ine-
undo & eohabitatio Nuptiarum nomine venit.

XVI.

Secundæ Nuptiæ nihil habent, quod Juri Naturæ re-
pugnet.

WVVSBBVVBB
CAP. III.

D E

OFFICIIS8 PARENTVM ET
LIBERORVM.

CONSPECTVS.
I. Ordinis ratio & fundamentum th. r.

II. Poteſtas Parentum in liberos adſtruitur, cujus exs
pPonuntux

P 4A. Ori

114 Lib. II. Cap. III.

A. Origo & quidem
“. in prima ætate th. 2. 3.
S. in adulta ætate th. 4.
B. ſubjectum th. 5. 6.
C. Jura, quæ conſiderantur
«, in genere th. 7.
S8. in ſpecie, & quidem
N. cirea vitam th. 8.
Q. circa caſtigationem & poœnam th. 9. 10,
J. circa bona th. 11.
J. circa educationem per alios th. 12.
Q. circa oppignorationem & venditionem
th. 13.
J. circa egreffum ex familia th. 14 — 16.
I. circa matrimonia th. 17

III. Officia
A. Parentum th. 18.
B. Liberorum th. 19.

TH. I.

Iter ſtatus adventitius, ex conjugali na-
turali conſecutione ortus, eſt Paternus,
cujus fundamentum eſt ſocietas inter paren-
tes & liberos.
II.

Poteſtas parentum in liberos oritur non
immediatè ex Jeneratione „ ſed ex officio
educandi, quod ſine directione actionum,
ſeu imperio, adminiſtrari nequit.
III.
Officium autem educandi parentibus a le-
ge naturali injunctum eſſe patet, quia hi ge-
nerarunt, & ob propinquitatem, naturalem-
ue in liberos amorem, eo quam optime
Uungi poſſunt. IV⸗=

De Oſzciis Parentum & liberorum. 11 5

IV.
Quodſi tamen educatio jam ſit abſoluta,
& liberi nihilominus in familia paterna ma-
nere velint, continuatio imperii tacito ho-
rum conſenſu nititur.
Imperium hoc utrique parenti competit: Svgete lgaf⸗gabt wmznca

.

ſi tamen ſocietas conjugalis ſit recoria, pe- Gart nattt, e asvo nocvet ec,

—

7 . E 7 . 1. . . 7 . 2 2 „*
nes eum præcipue erit, cujus potiores in illa E . Adn , ADc&=
3 9 ℳ . 7 . .
ſunt partes, adeoque ex lege DEl poſitiva e e, W, nceh

enel regulariter Primario penes patrem, g , . oRigte ni⸗Shhn :
ecundario penes nen. vaſs . Ge. er Lane S.
C

Mortuo patre matri accreſcit poteſtas,
& in quemvis tranſit, qui educationis cu-
ram in ſe ſuſcepit.
VII.
Tanta eſt parentum poteſtas, quantam fi-
nis, qui eſt educatio, requirit.
VIII.
Non habent ergo facultatem occidendi
prolem in utero, neque natum abjiciendi,
neque jus vitæ & necis ex deleto in liberos, 4
niſi ſimul ſint ſummi imperantes in civitate,
vel ſaltem principatum aliquem familiæ in
ſtatu naturali gerant, vel in ſtatu civili ex
conceſſione legum hac poteſtate loco ſummi
imperantis fungantur.
IX.
Habent autem facultatem modice caſti-
P 2 gandi

116 Lib. II. Cap. III.

gandi, & contumaces domo ejiciendi, at-
que abdicandi.
X

Pro diverſitate ætatis patriæ poteſtatis
exercitium ſuos habet gradus, aliterque tra-
ctandus eſt tener pufio, aliter filius adultæ
etatis, qui ubi ex familia exceſſit, imperium
parentum, & obſequium filii deſinunt; ma-
nente tamen debito reverentiæ & gratitudi-
nis. Huc pertinent tria intervalla a Gro-
tio * diſtincta.
XI.

Imperium parentum non reddit liberos
inhabiles ad res proprias habendas & acqui-
rendas. Habent tamen parentes jus, ali-
mentorum & educationis ſumtus erogatos

inde repetendi.
XII.

Poteſt & educatio & adminifſtratio pote-
ſtatis patriæ aliis ſalva lege naturæ com-
mitti,; modo æque bene proſpectum ſit ſo-

boli.
6 — 4.— . . XIII. .
X D Si nulla alia ratio ſit alendi prolem, pa-
arlelia. alte- G c. ctrentes eam oppignorare, aut vendere in

6 7 .
lde. ſt E nod Jeοα. ſervitutem tolerabilem poſſunt.
„. ²’ XIV.
ke Parentes pro lubitu prolem familia fua

ejicere, educatione & auxilio ipſorum ad-
huc indigentem, non poſſunt. XV

*& De Jure B. & P, L. 11: G, . K. 2. ſeqq.,

De Offciis Parentum & liberorum. 117

5„
XV. N ,
Sed nec liberi pro ſuo arbitrio, & citra - ate ⸗ E H AG 3
conſenſum parentum, familia egredi debent: 2 a mcd, u M Tu.X dur.
quippe cum horum ſit judicare, an educa-
tione illi adhuc indigeant. *
XVI. H
Sui tamen commodi cauſa parentes tem = en
peſtivum liberorum & familia egreſſum im-
pPedire nequeunt, quandoquidem finis hu-

Jus ſocietatis id non permittit.

XVII. e ðYSJM ea ,5
Matrimonia liberi non rectè ineunt ſine R pParrken. e. S
parentum conſenſu. Invitis tamen parenti- u„, rs u as .
bus ab iis, qui jam ad matrimonium habi- S ra Hα τοα. Fde
les ſunt, initum, ex lege naturæ non vide- R'San S, er * * . V.
tur irritum, niſi iſto onerare velint fami-

liam.
XVIII.
Officium parentum eſt alere prolem, &α
boneſte educare, ut & ipſa felix, & utile ſo-
cietatis humanæ membrum evadat.
XIX.
Liberorum eſt, quamdiu in familia paterna
ſunt, revtigus in omnibus obedire; ſoluta
vero ſocietate, reverentiam adhuc, & gra-
tum animum, tanquam vitæ & tot beneficio-
rum auctoribus, debent.

5 ATVi

No. 7* . md 2

P 3 CAP.

118 Lih. II. Cap. IV.

CAP. IV.
DE

OFFICIIS DOMINORVM ET
SERVORVM.

CONSPECTVsS.

I. Ordinis ratio. th. I.
II. Societatis herilis Explicatio, cujus traduntur
A. Fundamentum & origo th. 2.
B. Finis thi. 3.
C. Effectus, ſervitus, cujus conſiderantur
. Moralitas, quatenus Juri Nat.
N. convenit. th. 4. 5.
— repugnat. th. 6. 7.
G. ſpecies th. 8.
D. Jura Dominis competentia
. in genere th. 9.
6s. in ſpecie, & quidem
N. circa vitam ſervorum th. 10.
—. circa cõôercitionem ſerv. th. 11.
J. circa venditionem ſerv. th. 12. 1¾.
. circa bello captos th. 14.
N. circa vernas th. 15.
E. Officia, & quidem
N. Dominorum th. 16.
2. ſervorum th. 17.
III. Societatis ex minoribus compoſitæ recenſio, th. 1⁸.

A - 2 5 u⸗ F-ertine Status adventitius ect Herilis,
A Al

ſocietati inter dominum & ſervum in-
aAdtcc nixus.

De Offciis Dominorum & Servorum. 119

II.
Conſtituitur hæc ſocietas pacto inter do-
minum & ſervum, vi cujus hic illi ſervire
operasque præſtare, ille huic vel mercedem
& alimenta, vel quævis vitæ neceſſaria ſup-
Peditare tenetur.

III.
Finis ergo eſt commodum domini quale-
cunque, & ſuſtentatio ſervi.

IV.
Hinc ſervitus per ſe, & ſi extra abuſum
ſpectetur, juri naturæ minime repugnat.

V.
Nam inæqualitas ſtatus æqualitatem natu-
ræ humanæ, & hinc ortam æqualitatem ju-
ris & obligationis non tollit.

VI.
Illa autem ſervitus quibusdam gentibus 4
uſitata, qua ſervi non hominum ſed rerum
numero habebantur, recte dicitur juri natu-
ræ contraria.
VII.
Neque juri naturæ eſt conveniens, quod
ipſum corpus ſervi, non ſecus ac corpus pe-
cudis, domini eſſe credebatur.

VIII.
Servitutis variæ poſſunt eſſe ſpecies pro di-
verſitate pactorum, vel morum aut legum cu-
jusque gentis. Vnde alüi ſunt ſervi merce-
narii temporarii, alii perpetui, alii bello ca-

Pti,

ℳ₰ℳ₰ℳ

5

an a annd, nes

Tgaa.
AD. r

. 2 ale,
t. erX e akt, an, . 45 =

a6* 4 *,

AD.

Ke

Sa

eut . c.

ne, n eg Le, Df!

cσ ,

120 Lib. I. Cap. Ik.

Pti, alii ex his nati. Hinc diviſio ſervitutis
in perfectam & imperfectam.
IX.
Diverſa igitur etiam eſt dominorum in
ſervos poteſtas, cujus limites vel ex legibus

Pacti, vel ex natura & fine hujus ſocietatis
æſtimandi ſunt.

In nullo ſervitutis genere jus vitæ & ne-
cis dominis competit in ſervos, etiam ex
gravi delicto, nedum, ut ſine cauſa in eos

ſœvire poſſint.
XI.
. In ſtatu tamen naturali violentæ quoque
. dominorum coercitioni obnoxii ſunt, qui
. 9 A, Sec,,Xſi ſervitutem inprimis perfectam ſerviunt.

XII.
n νσd eεαι H**s a câlat Julus vendendi ſervos ex natura quidem hu-
ean ſelere Yonis‿, u u αοοαοορ jus ſocietatis non fluit: ubi tamen commer-
„ Kaslig,. s endn Nac &*αCcium ſervorum eſt receptum, per venditio-
feſte vI1& VP. Ackt Kerus Ron nem ſervo non fit injuria; niſi vel expreſſe
cανnυ. ̈ ⅞MN£απσ εAabscte r G,s Kοο in pacto fuerit excepta, vel data opera, &
Aatce e Hůöàtιανοαο)ρναα. ehs Præter meritum, duro & crudeli domino
At—οιαοιιNHαα ααι αιονπιο addicatur.

bG. „puWb, Päadhde Sdw e s Sr- XIII.
AS, Kαà ανου nuιunιιwr AAdek.ε. Etſi enim homines non ſunt in commer-

N, „ G. e Lacna en K α⁰ ſaio: quo minus tamen jus illorum actiones
SS ,3 , ecEcHden ct dirigendi, utilitatemque ex illorum operis
fet &, Haee 1, Percipiendi, in commercio eſſe poſſit, nihil
ιuιμrN‿ νπe c/ C6, videtur obſtare.

XAIV.

O

De Offclis Dominorum & Servorum. 1I2 7

XIV.
Qui bello capti in ſervitutem conſenſe-
runt, non amplius ut hoſtes tractari poſſunt:
quod ſi fiat, injuria afficiuntur.
XV.
Prolem ſervorum parentum conditionem
ſequi non eſt iniquum. Fundamentum au-
tem non in alimentorum ſuppeditatione,
nec in vitæ imputatione, quibus obligatio
tantum ad gratum animum declarandum
reſpondet, multo minus in proprietate cor-
poris, quippe quæ perperam fingitur, ſed
unice in conſenſu parentum expreſſo vel ta-
cito quærendum eſt.
XVI. *
Officia dominorum ſunt (1.) alimenta vi-
tæque neceſſaria, & promiſſam mercedem ſervo
præbere. (2.) imperio ſuo berili, tanquam in
gque hominem, moderate uti.
XVII.
Servorum officia ſunt: (I1.) beris reveren-
tiam && obhſequium præſtare, (2.) demendatas
operas diligenter & Videliter exequi, (3.) com-
modum dominorum pro viribus promovere, (4.)
increpationes & caſtigationes etiam injuſtas pa-
tienter ferre, (F.) non fugere, niſi ob immanem
dominorum ſævitiam.
XVIII.
Quæ ex minoribus hiſce ſocietatibus com-
Poſita eſt ſocietas, Familia dicitur, in qua
non alia, quam quæ hactenus enumerata
ſunt,

722 Lib. I. Cap. IV.

ſunt, officia obſervanda ſunt cuique, pro ea,
quam in hac ſocietate gerit, perſona.

.

Ex ſocietatibus hiſce ſimplicibus, quæ diverſimodè
inter ſe copulari poſſunt, ut vel duæ vel omnes tres
conjungantur, oritur ſocietas compoſita quæ Domus vel
Familia dicitur.
XX.

Conjuges, Parentes & Domini Dominæque ratione
hujus ſocietatis Patres- familias & Matres-familias, Li-=
beri Filii- filiæve-familias, ſervi & Ancillæ Servi- ſer
væve-familiares appellantur.
XXI. .
Quum ſocietates ſimplices, ex quibus hæc compo-
nitur omnes ſuo modo ſint inæquales & rectoriæ, idem
& de Familia dici poteſt, in'qua, prout facilè colligitur,
poteſtas actiones totius familiæ dirigendi primario ad
Patrem- ſecundario ad Matrem-familias pertinet.
XXII.
Quoniam familia ſocietas eſt compoſita finis in ea
obtinet pariter compoſitus, eo tendens, ut fines parti=
eulares ſocietatum mpdarn. tincantur.
XIII.
Quoniam porro per hanc ipſam conjunctionem ſo-
eietatum ſimplieium nova ſocietatis ſpecies exſurgit,
novus etiam exoritur ſinis in ſociatorum communi ſa-
lute h. e. ſecuritate & vitæ commocditate collocandus.

XXIV.
Ex quo ipſo patet, domeſticam ſocietatem in ſtat
naturali ſpeciem aliquam civitatis conſtituere.

XXV.

Competunt proinde Patri-familias in ſtatu naturali
jura, quæ Principi in civitate competunt, ita ut leges
ferre, pœnas irrogare, fœdera pangere, bellum gerere,
pacem facere poſſit.

XXVI.

De Offoiis Dominorum & Servorum. 123
XXVI.

Ex diverſis his finibus, inter quos particulafes ſub-
ordinandi ſunt univerſali, officia à quibpusvis in familia
degentibus obſervanda facilè poſſunt deduci.

CAP. V.

DKEK

CAVSA IMPVYLSIVA ET FINALL
CONSTITVENDZ CIVI-
TATIS.

CONSPECTVS.

Agitur hic de Civitatis conſtituendæ
I. cauſa impulſiva, & quidem
A. remotivè th. 1.
B. poſitivè th. 2.
II. cauſa finali, ubi finis
A. exponitur thi. 3.
B. probatur & quidem
s. ab indole ſtatus naturalis th. 4.
§.. ab indole ſtatus civilis th. §.

T'H. I.

PPno per naturam ipſam non rapitur ad
II (ſocietatem civilem. Quod ſi enim in-
ter ſe natura humana, qualis nunc eſt, & vi-
tæ civilis indoles comparentur, apparebit,
averſari potius homines eag, quæ ad vitæ
civilis conditionem neceſſaria ſunt, neque
hanc, niſi minus malum, appetere.

Q2 II.

124 Lib. II. Cap. V. De cauſa impulſiva α.

II.
Caufa igitur impulſiva conſtituendarum
civitatum legitima eſt metus malorum ſta-
tum naturalem prementium. Hiſtoria au-
tem docet, plurimas Reſp. aliis ex cauſis con-
ſtitutas fuiſſe.

III.
Finis primarius civitatum, rectæ rationis
dictamini conveniens, eſt ſecuritas, ſecun-
darius major commoditas.
IV.
Ad finem iſtum primarium obtinendum,
& malitiam hominum reprimendam, non
ſufficiebat edictum legis naturalis de nemi-
ne lædendo, & de ſervandis pactis; ne-
que ſanctio pœnalis ei adjuncta, & per mor-
ſus conſcientiæ manifeſtata: cum & ad illud
violandum pravis ſuis cupiditatibus facilè ra-
piantur homines, & ad hanc negligendam
vel pravâà conſuetudine, vel dilatione pœna-
rum divinarum, vel affectuum vehemen-
tià adduci ſe patiantur.
In civitatibus vero remedium pravis cu-
pidinibus reprimendis præſentaneum, & ad
indolem hominum probè attemperatum re-
Peritur: quo finis iſte utcunque obtineatur.

* * &

CAP

R 12 5

CAX P. VI.
D E

INTERNA CIVITATVM
STRVGCTVRA.

CONSPECTVS.

Exponuntur hic Civitatis
I. Fundamentum, conjunctio ſive conſenſus, cujus
notantur
A. Finis th. I.
B. Impedimenta th. 2.
C. Remedia. th. 3.
D. Modus th. 4 — 6.
EII. Natura & indoles, ubi occurrit ejus
