Ag8_qt
author: Rösler, Johann Eberhard

N 125 11488403 021

IIIIIIMTnI.

B. JOH. EBERHARDI ROESLERI

PHILOS. PRACT. QVONDAM PROF. PVBL-
ORD. ET DvVCALIS STIPENDII
EPHORI

THEMATA

JVRISPRVDENTLE
NATVRALIS

OLIM
AD DISPVTANDVM PROPOSITA
NVNCG
IN VSVM COLLEGIORVYM
RECVSA AVCTAQE NONNVLLIS IN
LOCIS VEL EMENDATA,

CVMPREFATIONE

CHRISTOPH. FRID. SCHOTT.,

PHILOS. PRACT. EKLOQV. AC POES.
PROF. PVBL. ORD.

T V B J N GC £,
AFVD. JO H. GEORG. COTTAM,

MDCCLVI.

Lectori Benevolo

J.. L. D.
CHRISTOPH. FRIDER. SCHOTT,

PHILOS. PRACT. ELOQV. AC POES.
PROF. PVBL. ORD.

(. . .
uodſi prima vice cum eru-
dito communicaretur orbe,
quem rurſus publici juris
facimus, libellus, prolixiori forſan in-

K 2 digeret

PREF ATIO.

digeret præfämine. Quum verò d mul.
tis retro annis in plurimorum mani-
bus ſit, & multoties recuſus ſemper de-
nuò deſideretur, quod cim ejus præ-
Ktantiam, tum inſignem, quo exceptus
eſt, applauſum, Jatis Juperque compro-
bat; tantum abeſt, ut ex nova quadam
præfatione ipſi praſidium ſit quæren-
dum, ut vel prima illa, quä ab ipſo
Auctore, ecum in Iucem emitteretur,
auéctus eſt, jam carere poſſe videatur.
Neque etiam id agimus, cum ab Edi-
tore rogati novam veteri præfutionem
adjungimus, ut in bujus libelli laudi-
yus commemorandis occupati Leæctori

eum commendare vel ejus aucupari ap-
plau-

PREFATIO.

plauſum ſtudeamus, quippe qui ſua &
brevitate & perſpicuitate & rerum ad
Jurisprudentiam naturalem omnem per-
tinentium ſelecta ubertate adeò omnibus
Jſe commendat, ut, quod & in prover-
bium abiit, nec bic vino vendibili opus
ſit ſuſpenſa hedera; ſed indicandum po-
tius eſſe cenſuimus, quid in nova hac,
quam adornavimus, editione præſtitum
à nobis ſit, & qua in re præcedentibus

ſit anteferenda.

Fuerunt quidem viri nonnulli erudi-
ti, quorum ſumma apud nos eſt aucto-

K 3 ritas

PRXEFATIO.

ritas, qui, quum libellum hbunc, cujus

præſtantium probe habebant cognitam, no-
Rræ tamen ætatis methodo hanc diſcipli-
nam tradendi minus exacte accommoda-
tum eſſe perſpicerent, auctores ſuaſoresque
nobis fuerunt, ut illum ad novam, quam
præ ſe jam fert hæc ſcientia, fuciem ef-
Fingeremus, atque, ubi opus eſſet, no-
vis quoque acceſſionibus locupletaremus.
Quod conſilium uti longè erat pruden-
tiſſimum: ita morem quoque nos geſ-
ſiſſemus lubentes, niſi animadvertiſſe-
mus, inſigniores ad id eficiendum mu-
tationes requiri, quam jura, duæ alicui

CoI-

PREFATIO.

competere poſſunt in alterius licet de-
Juncti ſeripta, admittere videbantur.
Satius igitur duximus „ omnibus
omiſſis interpolationibus, ex interna
bujus libelli ſtructura nibil vel demere
vel transponere, & ne nihil operæ no-

ſræ in illum conferre voluiſſe videremur,

alia ratione, quæ externum tantùm ipſius
babitum cancerneret, novam aliquam
prærogativam ipſi conciliare voluimus;
guatn tamen ipſi potius Auctori, quam

nobis acceptam eſſe ferendam, haud in-

viti profitemur.

Viſum

PREFATIO.

Viſum ſcilicet nobis eſt, haud parum
utilitatem bujus libelli, magis quidem in
diſcentium, quam docentium commodum,
auctum iri atque promotum, quodſi ſin-
gulis caupitibus conſpectum eorum præpo-
neremus, quæ in illis continentur & per-
tractantur. Qua ratione duplexæ compen-
dium procurari exiſtimavimus, cum, ut
ſic patent, Themata bæc nequaquam ut
ſcopas diſolutas eſſe conſideranda, Jed ju-
ſto atque apto cobærere ordine, tüum, ut
haberent Jurisprudentic naturalis Studio-
ſi, quod repetitioni eorum, quc e&X Præ-
ceptorum Juorum inſtitutione hauſiſſent,

poſſet

PRETATIO.

poſſet inſervire. Ne vero methodum à B.
Auctore adhibitam oſtenſuri ab ejus men-
te in nonnullis recederemus, à &uis obtinui-
mus, ut quas ſoripto reliquiſſet annota-
tiones ad hoc inſtitutum facientes benevo-
le nobiscum comnmunicarent, quas tan-
guam typum & ducem aliquent ſecuti
conſpectum, qui ſingulis capitibus præ-
ſixus eſt, adornavimus. Quodſi igitur
vel huic etiam inſtituto aliqua laus tri-
buenda eſſe videatur, integram eam ad
B. Auctorem pertinere nobis fatentibus
perſpicitur. Quæ præterea d nobis inſer-
tæ ſunt poſitiones, tam paucæ ſunt, ut

XK X ex-

PREFATIO.

eponendis rationibus, quibus permoti

cas addidimiis, B. L. ulterius morari

ommnino judicemus ſuperfluum.

Scripſi Tubingæ a. d. III. Non. Dec.

elo LccLV.
„ S *
* 4
EN E
5 NS

PRE

Arr „ 4
5 G 2 0
E F- S èðð
B. 2 o 2

L. B. 5. D. A.

yomplures jam præterlapſi ſunt
“ anni, ex quo in uſum Audi-
torum, qui Collegium diſputatorium
a nobis petierant, Themata quædam

XM 2 ſum-

P REFATYIO.

—

ſummam Jurisprudentiæ Naturalis com-
plexa, ad ductum & ſecundum ordi-
nem Pufendorfiani de Officio Hominis
& Civis Compendii, conſcripſimus,
& ad calamum dictavimus, in quibus
maximam partem IIluſtris illius Aucto-
ris ſententias, quotiescunque ſcilicet ad
principia rite poſita eollatæ veritati
conformes nobis viſæ ſunt, ſecuti ſu-
mus: interdum tamen ab ejus ſcitis re-
cedere non dubitavimus: idque pro ea
philoſophandi libertate, quam nemo
prudens ægre tulerit, aut vitio cui-
quam verterit, quamque in Republi-
ca literaria, quamdiu in pernicioſam
licentiam non degenerat, ſartam te-

tam-

ctamque conſervari veritatis plurimum

intereſt.

Poſtea vero cum publica ſtudiorum
ſpecimina edere deſiderarent quidam
laureæ ſecundæ philoſphicæ Candidati⸗
neque per alias occupationes vacaret⸗
more ceteroquin ſolito ſelecta ex no-
ſtræ diſciplinæ penu depromta argu-
menta elaborare: viſum eſt ea ipfſa
Themata typis imprimenda curare &
pro materia publicarum diſputationum⸗
quibus ſuos in ſtudio Juris Naturæ pro-
fectus illi ex cathedra demonſtrare poſ-

ſent, proponere.

Quoniam autem ita comparata ſunt,

X 3 ut

P N E,Æ F A TIO.

ut præcipua Jurisprudentiæ Naturalis
capita contineant, & ſuccinctam diſci-
plinæ tam utilis tamque neceſſariæ de-
ſignationem paucis Pagellis exhibeant,
memoriæ diſcentium non ſine fructu in-
ſervientem, aliquoties jam in Collegiis
privatis ea explicare inſtituimus, ipſaque
re experti ſumus, haud infeliciter pri-
mis hiſce elementis præparari tironum

animos ad uberiorem inſtitutionem.

Cui inſtituto quanquam & clariſſimi
Omeiſii Epitome Jurisprudentiæ Natu-
ralis ex parte inſerviat, qua de cauſa &
nos ſæpius pro fundamento Collegio-
rum in uſum incipientium privatim in-

ſtituto-

P R g F 4 T 1 0,

—

ſtitutorum eam ſubſtravimus: doctri-

nam tamen de Civitate Architectonicam
& Juri Naturæ & Politicæ neceſſariam
ſteriliorem ibi inveniri, quam ut tironi-
bus ſufficere poſſit, haud immerito di-
xeris ſed nec illis, qui jam aliquas fecerunt
in diſciplina Juris Naturæ progreſſus,
inutilem horum Thematum tractationem
deprehendimus, ſi quidem ea, quæ
prolixiori commentatione vel audiverant
vel legerant, breviter ac facili opera ſe
repetere illorum perlectione, atque ani⸗
mo firmius imprimere poſſe nobis aſſe-
ruerunt. L
Vbi ergo exemplaria Diſſertationum,

quibus dicta jam Themata contineban-
tur;

P R F A T1O.

tur, penitus defecerunt: e re Audito-
rum noſtrorum fore exiſtimavimus, ſi
ca recudi curaremus, aucta nonnullis in

locis, vel emendata.

Si quid emolumenti & poſthac per-
cepturi ex hoc inſtituto ſunt vel illi, vel
ali; non eſt cur ejus nos poœrnitere de-
beat. Ad hunc enim ſcopum omnia

noſtra conſilia omnesque labores

noſtri unice tendunt.

PROLEGOMENA-

NATURA & INDOLE JURISPRUI-
DENTIE NATVRALIS.

CONSPECTVS.
I. Diſciplinæ Deſcriptio. th. 1.
II. Definitio. th. 2.
III. Exiſtentia. th. 3. quæ probatur
A. ab objecto. th. 4.
B. ab utilitate,
a. in vita communi. th. F.
b. in theologia. th. 6.
c. in jurisprud. civili. th. 7.
d. in Jure publ. & eceles. th. 8.
e. in jure gentium. th. 9.
W. Differentia à Jure Civili & Theol. morali. th. 10.
A. quæ aſfſeritur & petitur
a. à fontibus officiorum. th. 1I1.
b. ab officiis ipſis. th. 12.
c. à modo probandi. th. 13.
B. limitatur. th. 14. 15.

C. negatur, quatenus à Pufend. ulterius petitur
a. à fine, ubi

«. Verus finis exponitur. th. 16. 17.
B. falſus refutatur. th. 18. 19.
b. ab applicatione ſcitorum J. N. th. 20.
c. ab objecto. th. 21. 22.
V. Duæ quæſtiones deciſæ: .
A. an L. N. à ſtatu integritatis ſit derivanda? th.
23 — 25.
B. an, quæ hodie eſt, cum L. N. in ſtatu integrita-
tis ſit eadem? th. 26 — 28.

NQèᷣ Tn. L.

2 PFrolegomena.

G D Krina de Officio Hominis & Civis
E,, 25 juxta le em naturalem, in compen-
E uxta legem narurlem incomp
WS dio Pufendorfiano tradita, dici ſo-
let Jurisprudentia Naturalis, ſive Vniverſa-
lis: quæ non abſolvit univerſam Philoſo-
Phiam Practicam, Kd cju §8 pars eſt.

Jurisprudentia Naturalis eſt prudentia ho-
minem actiones ſuas ad legem naturæ com-
ponere docens-

Dari talem diſciplinam probatur ex obje-
Qo; itemque ex ejus utilitate-

Objectum ejus ſunt actiones hominum ad
legem naturalem componendæ-
Vtilis eſt hæc diſciplina in vita communi:
dum homines in quovis ſtatu viventes officii
ſui vitæque recte inſtituendæ ſcientia inſtruit,
& difficillimorum caſuum, qui in omni vitæ
enere ſolent occurrere, explicandorum fun-

amenta monſtrat. .
Habet quoque ſuam utilitatem in ſtudio
Theologiæ: dum revelationis divinæ verita-
em confirmat; voces explicat in Theologia
Morali

De Natura && Indole Furispr. Nat. 3

Morali quoque occurrentes; homines pravis
ſuis cupiditatibus indulgentes miſeriæ ſuæ
convincit; vitia reprehenſuris argumenta ab
ipſo naturali lumine depromta ſuppeditat;
legum denique in ſacris literis enarratarum
diſcrimen oſtendit.

VII.
Jurisprudentiæ Civili inſervit: dum inter-
pretationis legum fundamenta ponit, æqui-
tatis & diſpenſationis fontes aperit, nomo-
theticam dirigit.
VIII.

Principia ipſa univerſalia Juris Publici &
Eccleſiaſtici non aliunde, quam ex hac diſci-
Plina, repetenda ſunt.

Jus Gentium nobis quidem nihil aliud eſt,
quam ipſum jus naturæ ad actiones gentium
inter ſe accommodatum.
Jurisprudentia Naturalis, Jurisprudentia
Civilis & Theologia Moralis differunt fonri-
bus officiorum, officiis, & modo demon-
ſtrandi dogmata. .

Illa ex lumine rationis, iſta ex legibus ci-
vilibus, hæc ex peculiari revelatione divina,
uid agendum, quidve omittendum ſit, de-
ducit. .—Rr
A 2 XII.

Prolegomena.

XII.
Illa officia hominis communiſſima in na-
turali & adventitiis ſtacibus obeunda, ifſta
officia civis, quatenus peculiari & definitæ
civitati ſubjectus eſt, hæc officia Chriſtiani
tractat.
XIII.

Illa aliud faciendum aſſerit, quia per re-
tam rationem idem ad cultum DEl, confer-
vationem ſui, ſocialitatem neceſſarium colli-
kit⸗ iſta ultimam rationem inde petit, quia
Legislator ita conſtituit: hæc in eo acquieſtit,
quia DEVS in Scriptura ſacra juſſit.
Hæ tamen diſciplinæ invicem non pu-
gnant: quanquam Jus Civile & Theologia
Moralis Juri Naturali quædam addunt, & in
diſciplina Juris Naturæ quædam per fictio-
nem quandam, abſtrahendo a revelatione,
concipiuntur, quæ in ſacris literis liquidius
expoſita deprehendimus.
XV.
Norma actionum in Jurisprudentia Natu-
rali eſt lex naturæ, in Theologia morali lex
moralis. Hæc latior eſt illa, & præter legem
naturæ perfectius exhibitam, etiam legem
Dei poſitivam unive ſalem complectitur.

—

Finis Jurisprudentiæ Naruralis duplex eſt:
primarius alter, qui ad veram internam æter-

De Natura & Indole Jurispr. WNatur. F.

namque hominis felicitatem tendit; alter ſe-
cundarius, in externa generis humani felici-
tate conſiſtens.
XVII.

Etſi autem prior ille finis in Philoſophia
morali intendatur: obtineri tamen per ecam
nequit, ſed ad Theologiam ducit; unde uſus
illius pœdagogicus elucet.
XxvyIII.
Illorum igitur ſententiæ non poſſumus ſub-
ſcribere, qui finem hujus diſciplinæ etiam
intentum ſolius hujus vitæ ambitu includunt.
Licet enim animæ immortalitas mathemati-
ce demonſtrari nequeat: tam validis tamen
ea nititur argumentis, ut contraria ſententia
rationi merito videri debeat abſurda. Adde,
quod, poſita ſola ejus probabilitate, certis-
ſimæ demonſtrationes de agendis elici pos-

ſint.
XIXX.
Qui hujus tantum vitæ felicitatem in Phi-
loſophia morali intendi, immortalitatisque
animæ conſiderationem ſeponi volunt, ja-
nuam aperiunt Epicureiſmo, fundamenta
moralitatis ſubruunt, uſum pædagogicum
tollunt, ipſique fini ſecundario obtinendo
obicem ponunt.

Scita Jurisprudentiæ naturalis non dunta-
Xat ad forum humanum, ſed primariò ad
A 3 forun

6 Prolegomena.

forum conſcientiæ, in quo DEVS auctor
legis naturæ tribunal ſuum habet, accom-
modanda arbitramur.
XXI.
Neque hæc diſciplina circa exteriores tan-
tum adctiones hominis formandas, ſed pri-
mario circa actus interiores verſatur, quippe
a quorum moralitate moralitas actionum ex-
ternarum dependetr.
XXII.
Primos tamen motus quoque una cum
ſua radice homini ad culpam & pœnamäm-
putari, ſola nos Theologia docet.
Recte aſſerit Pufendorfius, in Jurispru-
dentia naturali hominem nunc conſiderari
debere,; prout natura ipſius eſt corrupta,
adeoque prout animal multis pravis cupidi-
nibus ſcatens, neque ex ſtatu integritatis de-
rivandas eſſe leges naturæ. Addendum ta-
men, habere hominem etiam corruptum ra-
tionem ſuo modo adhuc rectam.
Prior ratio, qua ſuam aſſertionem pro-
bat, quod nimirum de conditione ſtatus in-
tegri lapfuque primævo ratio ſibi relicta ni-
Rit ſciac ſatis bene ſeſe habet: modo obſer-
vetur, ex lumine rationis quoque colligi
poſſe, hominem talem a DEO non eſſe crea-
tum, qualis nunc eſt.
14 4 4 XXV.

De Natura & Indole Jurispr. Natur. 7

Altera vero ratio aà præceptis negativis de-
ſumta non æque firma eſt: cum præceptum
negativum non neceſſario præſupponat po-
ſitivam ad peccatum proclivitatem, ſed qua-
lemcunque peccandi potentiam, vel non re-
pugnantiam.
Ad quæſtionem: An lex naturæ hodie
eadem ſit, quæ fuerit in ſtatu integritatis?
rectè reſpondetut: ſumma legis capita im
utroque ſtatu eſſe eadem, ſed applicatio-
nem per præcepta particularia, pro diver-
ſitate conditionis humanæ, variare.
Prius ex eo probatur, quod in utroque
ſtaru tota lex naturæ ad amorem Dei, ſui &
aliorum hominum reduci poteſt.
. XXVIII.
Poſterius inde patet, quia multa in præ-
ſenti ſtatu locum habent, de quibus non con-
ſtat „ num & in feliciſſima illa conditione
locum fuiſſent habitura: nonnulla verò cer-
& in eam non cadunt.

*

LIB.

Lib. I. Cap. I.

LIB. I.

CAP. I.
DE ACTIONE HVMANA.
CONSPECTVS.

I. Præmittitur definitio officii. th. 1I.
II. Sequitur Actionis humanæ
A. Definitio th. 2.
B. Differentia th. 3. 4.
C. Principia.
a. in genere th. F.
b. in ſpecie,
. intellectus, cujus conſideratur
N definitio th. 6.
rectitudo. th. 7.
J actus practici
A) in Fenere th. 7. .
B) in ſpecie conſcientia th. 9. quæ ſu-
mitur
a) ſubjectivè. th. 10.
b) objectivè, cujus occurrit
*) definitio. th. 11.
S) diviſio
1. reſp. objecti th. 12 — 14.
2. reſp. normæ th. 15.
3. reſp. principiorum th. 16.
4. reſp. formæ. th. 17— 19.
7) Effectus
I, in genere th. 20.
2. in ſpecie
Rρσ) reſp. Conſcientiæ rectæ
th. 21.

) reſp⸗

De Actione Humana 9

reſp. errantis th. 22- 25.
3) reſp. probabil. th. 26.27.
) reſp. dubiæ 28.
N reſp. Scrupuloſæ. th. 29
* Impedimenta th. 30
A) Error th. 31 — 32.
B) Ignorantia th. 33.
S) Voluntas, ubi
g) Definitio th. 34
₰) affectiones
A) in genere th. 35. .
B) in ſpecie libertas, cujus oſtendi-
tur
a) exiſtentia th. 36.
by) natura th. 37. 38.
c) obſtacula th. 39 — 44.
D. Diviſio. th. 45ꝗ — 4⁸.
E. Affectio præcipua th. 49 — §1.

I.

mcium eſt actio humana pro ratione
obligationis ad præſcriptum legum re-
Ge attemperata.

II.

Actio humana eſt motus hominis, prælu-
cente intellectu, & decernente voluntate
ſuſceptus. “
Non erge omnis actio hominis etiam eſt
humana. .

8) IV,

16 Libh. I. Cap. I.

IV.
Quicquid de actionibus dicitur, id ſuo
modo etiam ad omiſſiones applicari debet.
Principia actionum humanarum ſunt in-
tellectus & voluntas.
VI.
Intellectus eſt facultas anime rationalis,
qua res ſibi objectas comprehendit ac diju-
Qicat.
VII.

Datur in homine reéta ratio non modo
circa theoretica, ſed & circa practica, h. e.
cuilibet homini, matura ætate, & mente
integra, tantum ſupereſt luminis naturalis,
ut, adhibita cultura, ac debita meditatione,
Poſſit recte comprehendere ſaltem genera-
Tia præcepta & principia honeſte vivendi.
VIII.
Intellectus practici actus ſunt conſcientia
& conſultatio: illa circa honeſtatem, hæc
circa utilitatem verſatur.
IX.
Conſcientiæ vocabulum interdum pro fa-
cultate, imo pro ipſa anima cum fſuis facul-
tatibus, interdum pro habitu, interdum pro
actu ſumitur. X

Pro habitu judicandi de actionum ſua-
rum

De Adione Enmana. 1IE

rum moralitate ſumpta dividitur in tene-
ram, laxam, & ſcrupuloſam. IIla de actio-
nibus recte, iſta parum, hæc nimium ſolli⸗
cita eſt.
XI.

Pro actu ſumpta generatim eſt judicium
hominis de ſe ipſo ſuisque actionibus ſecun-
dum leges inſtitutum.
XII.
Reſpectu objecti conſcientia, hoc modo
ſumpta, dividitur in Antecedentem & Con-
ſequentem, & Conſequens in Bonam &
Malam.
XIII.

Antecedens eſt judicium de actionibus ſu-
ſcipiendis: Conſequens de perpetratis.

Conſcientia Bona eſt, quæ ob reéte facta
delectat: Mala, quæ ob male facta contri-
ſtat.
XV.
Reſpectu normæ eſt vel Recta, vel Erro-
nea. Illa eſt, quæ legi conformiter, hæc,
que legi difformiter judicat.
D XVI.
Ratione principiorum & modi afſentien-
di diſtinguitur in Certam & Probabilem.
Certa eſt, quæ ex principiis certis & evi-
dentibus concluſionem elicit, cui firmiter
adheæret: Probabilis, quæ ex principiis ve-
B riſim

12 Lib. I. Cap. I.

riſimilibus concluſionem elicit non ab omni
formidine oppoſiti alienam.

in XVII.
Quando in Decidentem & Suſpenſam ſeu
Dubliam diſpeſcitur, magis eſt diſtinctio
æqu'voci in æquivocata, quam diviſio ge-
neris in ſpecies.
XVIII.

Decidens eſt, quæ de actus moralitate ali-
quid affirmat vel negat: Dubia, quæ inter
utramque contradictionis partem fluctuans
neutri adhæret.
XIX.

Media inter utramque, magis tamen ad
Decidentem vergens, eſt Scrupuloſa (alio
ſenſu quam ſupra accepta) quippe quæ actu
uni parti aſſentitur, ſed in alteram Partem
levibus argumentis cum vexatione quadam
ſollicitatur. .
XX.

Conſcientia vim obligandi habet, non
ex ſe, ſed ex lege, quam dictitat, cujus
Ppræco eſt.
XXI.

Conſcientia recta, quæ ſimul certa eſt,
graviſſine obligat, cum ad ſuſcipiendam
actionem illius dictamini convenientem,
tum ad omittendum contrarium.
XXII.
Conſcientia erronca negative obligare di-
eitur,

De Altione Humana. 13

citur, h. e. non quidem ad faciendum,
quod ea dictitat, ſed tamen ad omittendum
contrarium.
XXIII.
Si error eſt invincibilis & involuntarius,
atque adeo inculpabilis: peccat, qui con-
tra eam, non peccat, qui ſecundum eam
agit.

XXIV.
Si error vincibilis verſatur circa actionem
lege præceptam aut vetitam: tam peccat,
qui ſecundum, quam qui contra conſcien-

tiam agit.
XXV.

Si error eſt de re indifferenti: peccat,
qui contra, non item qui ſecundum eam agit.
XXVI.
Probabiliſimum Jeſuiticum deteſtamur
quidem: aſſerimus tamen, poſſe hominem
etiam conſcientiam probabilem ſequi.
XXVII. .
Inter plures probabiles ſententias ſemper
ſequenda eſt probabilior & tutior. .
XXVIII.
Dubia conſcientia nihil eſt agendum: ſed
dubio liberandus animus.
XXIX.
Dum ſcrupulus notet dubium leve & irra-
tionale: eum violenter ejiciendum, aut, ſi
deponi nequeat, contra eum agendum, re-
cte præcipiunt Theologi & Phlloſophi.
B 32 Intel-

14 Lib. J. Cab. T.

XXX.
Intellectus impedimenta ſunt ignorantia &
error. Illa eſt cognitionis abſentia, hic fal-
ſi pro vero apprehenſio.
XXXI.
Error eſt vel vincibilis vel invincibilis,
itemque vel juris vel facti, & ille vel juris
univerſalis vel particularis.
XXXII.
Error invincibilis juris univerſalis in ho-
mine ſanæ mentis non datur: juris particu-
laris dari poteſt, ſed regulariter non præ-

ſumitur.
XXXIII.
Ignorantia ratione influxus in actionem
eſt vel efficax, vel concomitans. * Ratione
Originis vel voluntaria, vel involuntaria: il-
la vel ſimplex ** vel affectata *, hæc vel in
ſe tantum, vel in ſe & ſua cauſa ſimul.
XXXIV.
Voluntas eſt altera hominis facultas, per
quam velut intrinſeco impulſu ad agendum
ſeſe homo movet, & eligit, quod ſibi maxi-
me arridet, averſatur, quod ſibi non conve-
.⸗ nire

* Efficax eſt, quæ ſi abfuiſſet, præſens actio non fuiſ-
ſet ſuſcepta. Concomitans, quæ licet abfuiſſet,
nihilominus actio ſuſcepta fuiſſet.
** Quam quis debita diligentia non adhibita obrepe-
re ſibi paſſus eſt.
½N* Quam quis ultro affectavit, rejectis veri cogno-
ſeendi mecdiis.

De Aclone Humana. 15

nire videtur: vel; eſt facultas animæ ratio-
nalis, qua bonum ab intellectu cognitum ap-
petit, malum averſatur.
XXXV.
Affectiones voluntati duæ tribui ſolent,
ſpontaneitas * & libertas * *½: qquas alii
uno libertatis vocabulo exprimunt, eam-
que tribus his partibus abſolvi contendunt;
pontaneitate, indifferentia & vi ſe deter-

minandi.
XXXVI. .⸗
Libertas voluntatis probatur r. ex propria
cujusque conſcientia & experientia. 2. legi-
bus. 3. pPœnis. 4. conſultationibus. 5. pœ-

nitentia.
XXXVII.
Libertas hominis non conſiſtit in indiffe-
rentia ad bonum & malum in genere; nam
bonum in genere & qua tale neceſſario ap-
petit, malum neceſſario averſatur: ſed ad
Objecta particularia, circa quæ magna eft
appetituum varietas, eaque vel ex diverſa
repræſentatione objectorum, vel ex homi-
num

* Spontaneitas eſt affectio voluntatis, qua heæc citra
ecoactionem ad agendum ſe determinat.
** Libertas eſt affectio voluntatis, qua hæc, po-
fitis omnibus ad agendum requiſitis, poteſt agere
vel non agere, aut ex pluribus objectis unum eli-
gere, cætera reſpuere. IIIa libertas contradictio-
nis ſive exercitii, hæc contrarietatis ſ. ſpecificationis
dieituxr.

16 Tib. I. Cap. I.

num diverſis propenſionibus diverſisque ju-

diciis oriunda.
XXXVIII.
Neque illa indifferentia eſt æquilibrii, ſed
exercitii tantum, ſive activitatis. .

XXXIX.
quilibrium enim tollunt corruptio uni-
vVerſalis, peculiaris ingenii diſpoſitio ex tem-
peramento pendens, conſuetudo, affectus
& certi morbi, ad quos inprimis etiam per-
tinet modica ebrietas.
XL.
Quantacunque ſit vis temperamenti, ho-
minem non rapit neceſſario in violationem
legis naturalis, ſaltem quoad actus exterio-

Tres.
XLI.
Neque conſuetudo actiones facit abſolute
neceſſarias: hypothetica autem neceſſitas
imputabilitatem non tollit.
XLII.
Homo debito rationis uſu affectus ita
compeſcere poteſt, ne in actus exteriores
legibus adverſos pœnisque civilibus coer-
cendos erumpanunt.
XILIII. .
Affectus ſpecie mali excitatos merito plus
favoris comitatur, quam eos, qui ad acqui-
rendum aliquod gratum ſtimulant.

De Actione Humana. 17

XLIV.

Modica ebrietas ſicuti uſum rationis non
penitus ſequeſtrat, ita nec libertatem plane

tollit.
XLV.
Actio hominis in reſpectu ad ſua princi-
pia dividi ſolet in ſpontaneam ſeu volunta-
riam, invitam & mixtam.
Actio voluntaria ſeu ſpontanea eſt, quam
quis ſciens ac volens ſuſcipit.
XLVII.
Actio invita eſt, quæ ab ignorante vel
nolente proficiſcitur: eſtque vel per igno-
rantiam, vel per vim, talis; illa impru-
dens, hæc violenta dicitur.
XLVIII.
Actio mixta eſt, quam quis, incumben-
te graviore neceſſitate, tanquam minus ma-
lum ſuſcipit, licet alias extra neceſſitatem
conſtitutus vehementer ab ea abhorreat. Ac-
cedit tamen magis ad ſpontaneas, quam ad

invitas.
XLIX.
Affectio actionum humanarum præcipua
imputabilitas, ſeu imputativitas, per
quam homo pro earum auctore recte poteſt
haberi, ad reddendam de iis rationem ad-
ſtringi, effectusque ex iſtis provenientes in
ipfum derxivari,

18 Lib. I. Cap. I.
L.
Regula generalis de imputativitate hæc
eſt: Quæcunque penes hominem ſunt, ut fant
vel non fiant, ea ipſi poſſunt imputari. Quod
autem neque in ſe, neque in ſua cauſa, penes
aliquem fuit, non poteſt ipſi ex debito imputari,
redte tamen ex gratia.
LI.
Hinc fluunt regulæ ſpeciales:
I. Actiones ab alio patratæ, ut & ope-
rationes quarumvis aliarum rerum, nec non
quivis eventus non poſſunt alteri imputari,
niſi quatenus ille poreſt & tenetur iſta mo-
derari, atque adeo culpam contrahit.
2. Quæcunque in quolibert homine ſunt,
vel non ſunt, quæ penes ipfum non fuit ut
abeſſent vel adeſſent, non poſſunt ipſi im-
putari, niſi quatenus per induſtriam defe-
Gum, cum potuiſſet, non ſupplevit, aut
nativas vires non adjuvit.
3. Quæ per ignorantiam efficacem ac cir-
cumſtantiæ eſſentialis, aut errorem invinci-
bilem patrantur, imputari non poſſunt.
4. Ignorantia, ut & error, circa leges &
officium cuique injunctum ab imputatione
non liberat.
5y. Qui occaſio agendi citra ſuam culpam
deeſt, illi non imputatur, quod non egerit.
6. Non poteſt alicui imputari, quod non
Præſtiterit ea, quæ vires ipfſius excedunt,
niſi quis ſua culpa vires amiſerit.

7. Non poteſt imputari quod quis per
VI0⸗

De Acione Humana. 19

violentiam coactus patitur, poſſunt tamen
imputari actiones mixtæ.
8. Eorum, qui rationis uſu deſtituuntur,
actiones non imputantur.
9. Denique non imputari poſſunt ſomnia,
nec actiones in ſomno patratæ, niſi quate-
nus quis vel diurnis cogitationibus illis oc-
caſionem dedit, vel debitas poſſibilesque cau-
telas non adhibuit.

NXNHXNNNNN. ..NN.K
CAP. II.
NORMA ACTIONVM HVMA-
NARVM,

SEV

DE LEGE IN GENERE.

CONSPECTVS.
I. Legis neceſſitas th. r.
II. Definitio thi. 2.
III. Effectus, Obligatio. th. 3, eujus occurrit
A. Definitio th. 4. “
B. Differentia th. §.
C. Subjectum th. 6.
D. Cauſa efficiens th. 7.
E. Conditio ſine qua non th. g.
IV. Partes th. 9.
V. Vis propria th. 10.
VI. Materia th. II. 12.

C2 VII

6 Lih. I. Cap. II.

VII. Limitatio th. 13. 14.
VIII. Influxus in actiones humanas, quæ conſiderantur
A. in relatione ad Legem ſolam th. 15 — 17.
B. in relatione ad perſonas ſimul th. 18. ubi agitur
a. de Juſtitia, cujus datur
ℳW definitio th. 19. 20.
£$ diviſio th. 21.
„ Oppoſitum th. 22.
b. de culpa & caſu th. 23:
N. Diviſio th. 24. 2 5. .

Th. I.
Qdiones hominum ad normam aliquam
componendas eſſe, probatur. I. ex fa-
cultatum præſtantia, z. inclinationum va-
rietate, 3., hominum pravitate, 4. imbecil-
litate, & hinc orta indigentia ſocietatis, quæ
ſine ordine & lege ſtare nequit.

Ea igitur norma eſt Lex, quæ eſt decre-
tum, quo ſuperior ſibi ſubjectum obligat, ue
ad iſtius præſcriptum actiones ſuas compo-

nat.
Effectus legis eſt obligatio: nam lex per-
miſſiva proprie non eſ. lex.
Obligatio eſt vinculum juris, quo neceſ-
fitate adſtringimur rei alicujus præſtandæ;
ſive: eſt qualitas moralis paſſiva, qua quis
Præſtare aut pati quid tenetur.

V.

Be Norma Actionum Humanarum. 2r
V.
Differt obligatio a coactione, quia hæc
extrinſecus movet voluntatem, illa intrin-
ſece conſcientiam afficit.
Ad id, ut quis poſſit recipere obligatio⸗
nem, tria requiruntur, ut habeat I. ſupe-
riorem. 2. intellectum. 3. voluntatem li-
beram.
VII.

Superior hic intelligitur, qui in alterum
habetimperium: ad quod non modo vires,
ſed inprimis juſtæ cauſæ requiruntur. Ju-
ſtæ Imperii Divini cauſæ ſunt Creatio &
Conſervatio, humani autem vel voluntas
DEl per legem naturæ*, aut poſitivam uni-
verſalem *ι, aut ſpeciale præceptum * pa-
tefacta, vel ipſorum hominum inter ſe con-
ſenſus *, cujus firmitas itidem a lege na-
zuræ pendet-
VIII.

Lex non obligat niſi promulgata; ſive
promulgationem ultimum eſſentiale legis
complementum, ſive conditionem ſine qua
non, appelles.

GC 2 IX.

* Quo fundamento nititur imperium parentum in li-
beros. . .
** Qua imperium maritale conſtitutum eſt.
** In Theocratia Ifraelitarum.
vyr Quo imperium herile & civile conſtituuntur-

22 Lib. J. Cap. II.

IX.

Legis perfectæ duæ ſunt partes: edi-
Ktum *, & ſanctio pœnalis *. Neque vero
lex alternative obligat.
X.
Vis legis proprie eſt ſignificativa. Sed &
vis obligandi ei tribuitur, quæ principaliter
& originaliter eſt in legislatore, inſtrumen-
taliter ſeu notionaliter in lege, miniſteriali-
ter in conſcientia.

XI.
Materia legis debet eſſe poſſibilis & utilis.
Poſterioris tamen requiſiti defectus non tol-
lit obligationem.

XII.

Nec juſtitia, quatenus ſe habet ex parte
Imperantis, eſt de eſſentia legis.
XIII.
Diſpenſatio eſt exemtio peculiaris perſonæ
ab obligatione legis ad ipſam alias pertinen-
IIS.
XIV.
Cum diſpenſatione perperam confun-
ditur æquitas, quæ pro diverſa definitio-
ne

* Edictum eſt prior pars legis, qua ſignificatur quid
ſit agendum vel omittendum.
*y Sanctio pœnalis eſt poſterior pars legis, qua ſignifica-
tur, quid ſit patiendum ei, qui edictum violaverit;,

De Norma Acionum Humanarum. 2 ⁹5

ne * vel cadit in legem naturæ, vel non ca-

dit.
XV.
A relatione ad legem actiones ſunt vel li-
citæ vel neceſſariæ, vel bonæ vel malæ.

XVI.
Non omnia, quæ licita dicuntur, etiam
honeſta ſunt.
XVII.

Ad actionem bonam requiritur, ut ex
omni parte cum lege congruat: ad malam
ſufficit, ſi in una parte deficiat.

XVIII.

Si præter relationem ad legem etiam re-
ſpectus involvitur ad perſonas, in quas exer-
centur actiones: hæ funt vel juſtæ vel inju-

ſtæ.
Sumitur tamen interdum juſtitia etiam
Pro attributo perſonarum, & tum eſt con-
ſtans & perpetua voluntas ſuum cuique tri-
buendi.
XX.

Aſt quando actionibus tribuitur, defini-
tur

* Secundum alteram definitionem Æ quitas eſt corre-
ctio ejus, in quo lex deficit ob univerſalitatem: Se-
cundum alteram eſt dextra legis interpretatio, qua
ex naturali ratione oſtenditur, caſum aliquem pe-
culiarem ſub lege univerſali non comprehendi, eo
quod alias abſurdi quid inde foret ſecuturum.

24 Lib. L. LCap. II.

tur recta adplicatio earundem ad perlſo-

nas.
XXI.
Juſtitia recte a Grotio in attributricem &
expletricem diſtinguitur, expletrix denuo
commode dividitur in rectoriam & æquato-
riam. Hujus, quatenus circa contractus
verſatur, nobiliſſimæ ſpecies ſunt diſtributi-
va & commutativa.
XXII. .
Injuſtitia, quæ juſtitiæ expletrici opponi-
cur, injuria agpellutur, ad quam * requiri-
tur, ut jus perfectum lædatur, ut adtio ex
Proæreſi ſit ſuſcepta, ut invito inferatur.
XXIII.
Si propoſitum abſit, nec agens per negli-
gentiam peccaverit, infortunium Iſ. caſus for-
tuitus, aſt ſi negligentia acceſſerit, culpa ad-
Pellatur, quæ pro diverſitate graduum ne-
gligentiæ in latam, levem & leviſſimam di-

ſpeſcitur. .
XXIY.

Lex reſpectu auctoris dividitur in divinam
& humanam: illa in naturalem & poſitivam;
Poſitiva in univerſalem & particularem; quæ
vel ceremonialis eſt vel forenſis.
XXV.

Cum hac diviſione commode conciliari
poteſt

* Stricte & proprie dictam.

De Lege Naturali. 2 5

poteſt Theologis recepta diviſio legis divinæ
in moralem, ceremonialem & forenſem.

CA P. III.
DE LEGE NATVRALI.

CONSPECTVS.

Legis Naturalis
I. Definitio th. I. .
II. Exiſtentia th. 2.
III. Certitudo th. 3. 4.
IV. Principia .
A. remotivè
s. in genere th. §. 6.
. in ſpecie Pufendorffu, cujus ſententia
QN. exponitur th. 7. 8.
Q. dijudicatur th. 9. 10.
B. poſitivè, ubi
æ tria principia enumerantur th. 11.
. objectioni occurritur th. 12.
7. eadem ſtabiliuntur th. 13. & quidem
N. primum th. 14.
ſccundum th. 15.
J. tertium th. 16 — 18.
V. Natura & indoles th. 19. 20.
VI. Naturalis Notitia
A. Remotivè th. 21. 22.
B. Poſitive th. 23.
VII. Differentia à LL. poſitivis th. 24.
VIII. Adjungitur diviſio Officiorum th. 25.

TH. I.
ex naturæ eſt lex divina, per rationem
L hominibus innoteſcens, immutabiliter
D Ohliz

26 Lib. I. Cap. III.

obligans eos ad faciendum vel omittendum,
quod cum natura divina & humana neceſſa-
rio eonvenit vel pugnat.
II.
Hæc ex ipſa natura humana cum relatione
ad DEVM finemque ab eo intentum ſpecta-
ta cognoſci poteſt. Vnde & exiſtentia legis
naturæ luculenter patet.
III. .
Methodus autem & inveſtigandi & de-
monſtrandi varia eſt: quæ varietas tamen
ipſius diſciplinæ certitudinem non tollit.
IV. 4
Neque vero neceſſum eſt, ut omnes ex
iisdem principiis deducant concluſiones: mo-
do alioquin vera ſint, & illis, qui utuntur,
aut quibuscum agitur, ſatis evidentia.
Multa etiam ita comparata ſunt, ut quam-
vis diverſa videantur, conciliari tamen haud
difficulter queant.
VI.
Sunt autem & alia poſita a quibusdam uti
falſa, ita periculoſa ſimul & intolerabilia.

VII.
Pufendorfius pro principio legis naturæ
habet ſocialitatem, & hanc fundamentalem
legem naturalem conſtituit: Cuilibet homini,
uantum in ſe, colendam & ſervandam eſſe ſocia-
ltaten ſeu, bominem debere eſſe ſpcialexe. r.

De Lege Waturali. 2

VIII.
Hanc vero ex hominis natura ita demon-
ſtrare conatur, ut ex eo, quod homo I. ſe
ipſum amat & conſervare ſtudet, 2. citra alio-
rum auxilium vel conſervari nequit, vel ſal-
tem miſerrimus eſt, 3. ad mutua commoda
promovenda aptus, 4. ad nocendum procli-
vis non modo, ſed & 5. idoneus, 6. in in-
clinationibus varius & mutabilis, colligat ſo-
cietatis colendæ neceſſitatem.

IX.

Nos ſocialitatem pro adæquato principio
hactenus habemus, quatenus ipſe Pufendor-
fius haberi voluit L. II. c. 3. J. 19. ut nempe
non ſit ullum præceptum juris naturalis alios
homines ſpectans, cujus ratio non ultimo in-
de petatur.
X

Si vero pro adæquato totius juris naturæ
principio habeatur, id potiſſimum incom-
modi habet, quod religio hoc modo ſubor-
dinetur ſocialitati, vel ſaltem præcipua offi-
cia inde non niſi indirecte poſſint probari.
Adde, quod, abſtrahendo ab omni ad co-
lendam ſocialitatem obligatione, ratio homi-
ni & cultum DEI & conſervationem ſui in-

jungat.
XI.

