Traduntur hic Belli
I. Definitio. th. r.
II. moralis facultas
A. aſſeritur th. 2.
B. limitatur th. 3. 4.
III. Caufſæ, quæ ſunt
A. juſtæ th. F.
B. injuſtæ th. 6. & eæ quidem
. apertè tales th. 7.

S, eolorem juſtitiæ habentes th. 8.

160 Lib. II. Cap. XVI.

IV. Modus th. 9. 10.
V. Diviſio th. 11. 12.
VI. Subjectum juris belligerandi th. 13.
VII. Objectum,
A, contra quos? & quidem
. in genere th. 14. 15.
G. in ſpecie in reprefſfſaliis th. 16. 17.
B. pro quibus? th. 18.
VIII. Licentia bellica th. 19.
IX. Effectus, qui eſt acquiſitio
A. dominii th. 20 — 22.
B. imperii th. 23.
X. Pacta bellica, & quidem
A. induciæ th. 24. 25.
B. paeificatio th. 26 — 28.

T'H. I.
Beum eſt ſtatus gentium per vim certan-
tium.
II.

Licitum quandoque eſt bellum, imo &
neceſſarium, ubi aliter nos noſtraque con-
ſervare, aut jus noſtrum conſequi non poſ-
ſumus.
III.
Sapiens tamen omnia prius, quam armis
experitur, etiam ubi juſtam habet cauſam.
IV.

Modi autem ſine bello componendi con-
troverſias ſunt colloquium, compromiſfum
ad arbitros, & ſors. Quos tentare cumpri-
mis petens debet.
V.

De Dello Pace. 161

V.

— Juſta belli cauſa eſt injuria, vel inferenda,
vel illata, debito denegato, aut damno da-
to. Vnde aliud eſt bellum defenſivum, quod
ad repellendam injuriam imminentem, aliud
offenſivum, quod ad reparationem injuriæ
illatæ geritur. Bellum poœenale non admitti-
mus.

VI.
– Injuſtæ cauſæ aliæ ſunt aperte fales, aliæ
colorem quendam juſtitiæ præ ſe ferunt.

VII.

Cauſeæ aperte injuſtæ ſunt ambitio & ava-
ritia, quibus addi etiam debet voluptas.
Quæ etſi raro publica confeſſione evulgan-
tur, plerorumque tamen bellorum cauſæ
ſuaſoriæ ſunt.
VIII.

Pro cauſis juſtis perperam habentur me-
tus alienæ potentiæ, utilitas jure deſtituta,
denegatio eorum, quæ imperfecta obliga-
tione debentur, ſtudium ſe in libertatem vin-
dicandi, & ſimilia.

IX.

Quod ad modum belli gerendi attinet,
non modo vis & terror in eo, ſed & doli
atque ſtratagemata licita ſunt; modo perfi-
dia careant-

162 Li. II. Cup. XVI.

X.

Sunt enim & adverſus hoſtes jura quæ-
dam in bello obſervanda: nec plus in cæde
ac vaſtatione licet, quam ad finem belli eſt
neceſſarium.

XI.

— Dividi ſolet bellum in ſolenne & minus
ſolenne. Illud eſt, quod à ſummis utrin-
que imperantibus prævia indictione geritur:
hoc, in quo alterutrum deficit.
XII.

Indictionem belli offenſivi ipſa lex natu-
ræ&, ceu ultimum evitandi belli remedium,
Præcipit.
XIII.
Jus belli gerendi non niſi imperantibus
competit: nec magiſtratus inferior, ex ſolo
conſenſu ejus præſumto, id exercere poteſt;
niſi defenſionem poſtulet ſubita neceflitas.

XIV.

Per patientiam & receptum civitas vel im-
perans efficit, ut ob injurias;, a ſubditis aliis-
que illatas, bello peti pofſſit.
XV.

Nec peculiari pacto videtur opus eſſe, ut,
qui pœnæ ob atrocia & manifeſta delicta
evitandæ cauſa ad aliam gentem ſe confe-
runt, ne recipiantur ac protegantur: quan-
quam

De Bello & Pace. 162

quam eam ob cauſam bellum ſuſcipere vix
operæ pretium fuerit.
XVI.
Bello perfecto nondum opus eſt, ubi re-
paratio injuriæ haberi poteſt per Repreſſalias,
quibus ob debitum civitatis, aut denegatam
juſtitiam, cives aut bona civium illius Reip.
auntur ac detinentur, donec læſo ſatis-
lat.

XVIII.

– Bellum imperantes non pro ſe modo re-
te gerunt, ſed & pro ſubditis, federatis,
amicis, & quibusvis injuſte oppreſſis, auxi-
lium illorum implorantibus.

XIX.

Cædibus, vaſtatione & occupatione re-
rum, ultra, quam finis belli requirit, graf-
ſari, etſi juri naturæ ſit adverſüm, moribus
tamen gentium ſæœæpe pro illicito aut infami
non habetur: e contrario veneno uti adver-
ſus hoſtem, & percuſſores ei immittere, re-
cepta gentium conſuetudine nefas cenſetur,
quod tamen jure naturæ prohibitum eſſe
demonſtrari vix poteſt, niſi percuſſores ad
Perfidiam incitentur.

XX.
Effectus belli eſt acquiſitio rerum hoſti-
lium, quæ intuitu tertii ſtatim, ubi verè
occupatæ ſunt, acquirumur: firma autem
X 2 poſ-

164 Lih. II. Cab. XVI.

—

poſſeſſio adverſus hoſtem non contingit,
niſi is per ſübſequens pactum juri ſuo re-
nunciaverit.

uæ hoſti eripiunt milites, naturaliter,
non ſibi, ſed illi acquirunt, cujus autori-
tate bellum geritur: ex indulgentia autem
& conſenſu imperantium res mobiles, mi-
noris præcipue momenti, militibus relin-
qui ſolent.
XXII.

Res ab hoſte recuperatæ ad priſtinos do-
minos redire debent: quod jus poſtliminii
vocatur. Id tamen jure conſtituto, & mo-
ribus receptis, ad ſolas fere res immobiles
reſtringitur, mobiles in præda ſunt.
XXIII.
Alter belli effectus eſt acquiſitio imperii,
ad quam tamen requiritur devictorum con-
ſenſus.
XXIV.
Suſpenditur bellum per inducias, quæ
ſunt ſtatus belligerantium, quo, manente
bello, bellicis actibus ad tempus ex conven-
tione abſtinendum eſt.

XXV.

Sunt induciæ vel longiores, in quibus

diſſolvitur apparatus bellicus, vel brevio-
res,

De Bello & Pace. . 165

res, in quibus idem manet. IIlas nonniſi
ſummi imperantes, has & inferiores pote-
ſtates facere poſſunt.
XXVI.

Tollitur bellum per pacem, quæ eſt ſtatus
gentium ſocialiter hactenus viventium, ut a
mutuis læſionibus abſtineant.

XXVII.

Pacem facere non niſi ſummi imperantes
poſſunt.

XxXvVIII.

Conditiones pacis fideliter explere ipſa
quidem lex naturæ jubet: majoris tamen
ſecuritatis cauſa jurejurando, interdum & ob-
ſidibus, pignoribus, vel ſponſoribus ea
confirmari ſolet.

CAb.

166 Lib. II. Cap. XVII.

CAP. XVII.
DE

F EDERI BVSET SPON.
SIONIBVS.

CONSPECTVS.
Agitur in hoc capite
I. de Federibus, quorum occurrit

A. definitio th. I.
B. materia, cujus reſpectu traditur 2

ℳ. diviſio th. 2. 3.
8. ſubdiviſio, quæ

N. proponitur th. 4.
—. explicatur th. 5 — §.

C. finis th. 9.
D. objectum perſonale th. 10.
E. ſubjectum th. I1I.

II. de Sponſionibus, quarum traditur

A. definitio th. 12.
B. obligatio, & quidem

«. ex parte imperantium th. 13.
S. ex parte ſponſorum th. 14.

TH. I.

edera ſunt pacta ſocietatis inter ſummos
utrinque imperantes inita.

II.

De Federibus & Sponſionibus. 167

II.
Ea vel juri naturæ nil addunt, vel ex
obligatione imperfectam perfectam red-
dunt, vel novom plane obligationem pro-
ducunt.

III.
Primi generis federa nec ſuperflua ſunt,
nec in DEVM injuria.
IV.

Poſteriorum generum federa ſunt vel
æqualia, vel inæqualia.
V.
qualia ſunt, in quibus æqualia utrin-
que præſtantur æquali modo.
VI.

Inæqualia ſunt, ubi vel inæqualia onera
tantum præſtanda ſunt, vel altera pars fit
deterioris conditionis.

VII.

Deterior vero illa conditio vel conjuncta
eſt cum ſummi imperii diminutione, vel il-
lud relinquit integrum.

VIII.

168 Lih. II. Cap. XVII.

VIII.

Onera tranſitoria ſummum imperium
von diminuunt: neque perpetua id ſemper
efficiunt.

IX.

Porro federa vel in genere perpetuam ſe-
curitatem intendunt, unde ſyſtemata civi-
tatum oriuntur; vel peculiarem quandam
utilitatem ſpectant, qualia ſunt bellica de-
fenſiva vel offenſiva, & quæ commerciorum
cauſa ineuntur.

X.

Licet federa inire cum omnibus, quo-
rum commoda promovere, & a quibus
commodum aliquod percipere licet. Hinc
nec diverſæ religionis populi, nec qui a re-
ligione Chriſtiana alieni ſunt, excluduntur,
modo ipfſa religio inde detrimemum non
capiat.

XI.

Dividuntur denique federa in realia &
perſonalia; quorum illa nomine Reip. hæc
nomine imperantis ineuntur: illa mortuo re-
ge perdurant, hæc cum perſona imperantis

expirant.
XII.

De Federibus && Sponſionibus. 169

XII.

Cognatæ federibus ſunt Sponſiones, quæ
ſunt pacta a miniſtris circa negotia publica
ſine ſummæ poteſtatis mandato inita.

XIII.

Iis ſummus imperans non tenetur, niſi
poſtquam vel verbis, vel factis, rata habue-
rit: rata autem habere cenſetur, qui com-
modum ex iis percipit.

XIV.

Sponſores obligantur ad operam dan-
dam, ut permoveant Rempublicam ad ap-
probandam ſponſionem. Ad damni autem
reparationem tenentur, qui vel in iſthoc of-
ficio negligentes ſunt, aut plane contrarium
faciunt, vel poteſtatem paciſcendi do-
loſe præ ſe ferunt.

*

x CAbP.

170 Lib. II. Cap. XyVIII.

CAP. XVIII.

DE
OFFICIIS CIVIVM.

CONSPECTVS.

Traditur hie Officiorum
I. Diviſio, & ea quidem
A. principalis th. 1I.
B. ſecundaria th. 2.
II. Expoſitio,
A. generalium erga
c imperantem th. 3.
S. civitatem th. 4.
y. concives. th- 5.
B. ſpecialium
s. in genere th. 6.
g. in ſpecie
N. Conſiliariorum thi. 7.
Miniſtrorum Eccleſiæ th. 8.
J. Doctorum Academicorum th. 9.
. Judicum th. 10.
. Belli Ducum th. II.
J. Militum th. 12.
7. Legatorum th. 13.
H. Quæſtorum th. 14.

III. duratio th. 15 — 17.

TH. I.

S civium vel generalia ſunt, quæ ex

communi civium ſtatu fluunt, vel ſpe-
cialia

De Offciis Civium. 171

cialia, quæ ex ſpeciali cujusque munere in
Rep. oriuntur.

II.
Generalia vel imperantem, vel eivitatem,
vel concives reſpiciunt.
III.
Imperanti debent ſubditi reverentiam, Fide-
litatem, & obedientiam.

IV.

Officia erga civitatem ſunt: Vt ſalutem
ejus omnibus aliis reſpetctibus præferant:
vitam && opes ad eum ſervandam offerant:
e. commoda ejus omnibus viribus promo-
veant.

V.

Cum concivibus pacifice && amice vi⸗
vant.

VI.

Officiorum ſpecialium ſumma hæc eſt:
Ne quis ullum in Republ. munus affedtet aut
Juſcipiat, ad quod igeltrn je deprehendit, &&
2 ul

172 Lib. II. Cap. XVIII.

ut in ſuſcepto munere fidem & induſtriam ad-
hibeat.

VII.

Conſiliariorum ſpeciatim eſt: (1I.) ad
omnes Reipubl. partes attendere; (2.) ſen-
tentiam dextre, fideliter & citra affectus
dicere; (3.) in omnibus conſiliis ſalutem
Reip. pro ſcopo habere; (4.) pravis prin-
cipum affectibus non velificari; (F5.) fa-
tionibus abſtinere; (6.) non diſſimulare di-
cenda, nec efferre tacenda; (7.) corruptio-
nibus non patere; (8.) publica negotia pri-
Eas & occupationibus &ũ voluptatibus præ-
erre.

VIII.

Miniſtri Eccleſiæ (1I.) gravitatem & at-
tentionem in munere ſuo adhibeant; (2.)
veritatem doceant; (3.) exemplo doctri-
nam confirment.

IX.

Doctores Scholaſticc & Academici (I.)
falſa, pernicioſa, turbulenta, inutilia do-
gmata ne proponant; (2.) vera ſolidis ra-
tionibus demonſtrent.

X.

De Okoiis Civium. 173
X.

Judicum officia ſunt: (I.) facilem qui-
busvis acceſſum præbere; (2.) plebem con-
tra potentiores protegere; (3.) ſine reſpe-
Gu perſonarum jus dicere; (4.) lites non
Protrahere; (F.) a corruptelis abſtinere;
(6.) diligentiam in cognofſcendis cauſis ad-
hibere; (7.) affectus ſeponere; (8.) recte
faciendo neminem timere.

XI.

Ducibus bellicis incumbit (1.) militem
diligenter & tempeſtive in armis & labore
exercere; (2.) diſciplinam militarem con-
ſervare; (3.) milites non neceſſarlis Pericu-
lis non exponere; (4.) annonam & ſtipen-
dia diligenter ac fideliter curare; (F.) ex-
ercitum Reipublicæ faventem ac fidelem red-
dere & conſervare.

XII.

Militum eſt (1.) ſtipendiis acquieſcere &
injuriis abſtinere; (2.) labores pro Rep. li-
benter & ſtrenue obire; (3.) in periculis
nec temere nec timide agere; (4.) fortitu-
dinem in hoſtes, non in commilitones,
oſtentare; (F5.) ſtationem demandatam ma-
3 ſcule

174 Lib. II. Cap. XVIII.

ſcule defendere; (6.) honeſtam mortem tur-
Pi vitæ præferre.

XIII.

Legati ſint (r.) cauti & circumſpecti in
diſcernendis veris & falſis; (2.) taciturni;
(3) adverſus corruptiones obſtinati.

XIV.

Quæſtores (I.) acerbe ne exigent tribu-
ta; (2.) nihil oneris adjiciant; (3.) publici
nihil intervertant; (4.) debita citra moras
ſolvant.

XV.
Specialia hæc officia durant, quamdiu

munus geritur: generalia quamdiu quis ci-

vis eſt.
XVI.

Deſinit autem aliquis civis eſſe, ubi vel
cum conſenſu civitatis ſponte diſcedit, vel.
civitate ob delictum ejicitur & jure civita-
tis privatur, vel in hoſtis ditionem conce-
dere adigitur.

XVII.

De Offciüs Civium. 175
XVII.

Non licet civi a civitate diſcedere ſine
expreſſo imperantis conſenſu, niſi pacta &
Privilegia id concedant, vel per con-
ſuetudinem id conceſſum eſſe
conſtet.

Euroskala Offset

Moiis Civium.

X.

FarbSelector Standard-

la ſunt: (I.) facilem qui-
* præbere; (2.) Plebem con-
protegere; (3.) ſine reſpe-
jus dicere; (4.) lites non
) a corruptelis abſtinere;
in cognoſcendis cauſis ad-
ctus ſeponere; (8.) recte
m timere.

jerl

XI.

cis incumbit (1.) militem
üpeſtive in armis & labore

diſciplinam militarem con-
ites non necefſarlis pericu-
; (4.) annonam & ſtipen-
„ fideliter curare; (5.) ex-
Ccæ faventem ac fidelem red-

TE.

XII.

1.) ſtipendiis acquieſcere &
. (2.) labores pro Rep. li-
le obire; (3.) in periculis
timide agere; (4.) fortitu-
s, non in commilitones,
ſtationem demandatam ma-
V 3 ſcule

2

– Copyright 4/1999 VxMaster Gmbh wWW. yymaster. com

1