A. definitio th. 7.
B. conſideratio ut perſonæ moralis, th. 8.
C. oas, quo hujus perſonæ voluntas ſe exerit:
th. 9.
III. Partes, quidem
A. in genere th. 10.

B. in ſpecie S
ℳ. cives th. 11. Koc. GCabetn SchC.
. peregrini th. 12. 9 1. I a e let oa gaa
* go AEι .α E*ECA4 D α nm 4 4
IV. cauſa efficiens th. 13. S. S⸗ Nam n lals nac, Lan
j⸗ud*ν e alast rs SAl das br
Tn. I. —. t— £ , ,K. Ko⸗ , l‚chtnr 20
C.
dverſus mala, ab hominum pravitate u Dezn ,
imminentia, nullum efficacius præſi- , aks ſes.
dium eſt homini, quam multorum homi- Del ſcn, 45 2 . 7 , , ehducte
num conjunctio & conſenſus. * San Fecr ekingn
1I.
Multorum autem hominum, qui ſui iuri⸗ 4 S
ſunt, conſenſui duo impedimenta obſtant. AOl eonſor aefne

Q Alte- T. S. g& e. Sanr nrletn a‿dume.

26
126 ,
, 14 l. een . 126 Lib. I. Cap. VI.
e esalte, 4Hel, .Alterum eſt diverſitas judiciorum & incli-
ben, , de % nationum, cui in multis accedit hebetudo

Kegat 4¹. erD l, teſ e, i 34. diſcernenda utilia, vel pervicacia in ſua
ent P et et ig, e d „. Opinione defendenda; alterum vero torpor
cca fa, ras ſſaal * *& averſatio ultro faciendi, quæ ad com-
“ ad A, n, g tͤ, mnunem militatem ſpectant.

.*

,Il Mtn Li‿uvrfn
, H Priori impedimento in conſtitutione ci-
. A ſiſ. vitatum obviam itur per unionem volunta-
g. Se les Kacs an ls Se tum, dum omnes ſuam voluntatem unius
, . O u, ke,ge, ArSν, vel hominis vel concilii voluntati ſubjici-
rw, Nelg, . cn fer mern l- (unt: poſteriori per unionem virium, quan-

Silh t,,do conſtituitur poteſtas, quæ omnibus ſit
metuenda.
IV.

HLIæc voluntatum viriumque unio fieri ali-
ter nequit, quam per pacta.
V.
Regulari modo civitates coaleſcere conci-
Piuntur per duo Pacta, & unum decretum.
Primum pactum ſinguli cum fingulis ineunt,
quod velint concives fieri. Tum decretum
fit de forma Reip. conſtituenda. Succedit
alterum pactum inter imperaturum & ſub-
ditos, quo ille ad curam communis ſecuri-
fatis & ſalutis, hi ad obſequium illi præſtan-
dum ſeſe obſtringunt. 1
VI.
Nec tamen neceſſe eſt, ut hæc pacta ſem-
per expreſſa ſint: tacita certè in omnibus
civitatibus deprehenduntur. I.

τ†“Hον π α AAc a,

De interna Civitatum ſtructura. 127

VII.
Conſtituta hoc modo civitas eſt ſocietas
multorum hominum per pacta arctiffimè
inter ſe, quoad voluntates & vires, con-
junctorum, ad communem omnium ſecuri-
tatem & ſalutem.

VIII.

Conſideratur civitas ad modum unius
perſonæ moralis compoſitæ, cui, uti ſua ju-
ra & res propriæ competunt, ita etiam
conſtat ſua voluntas, quæ principium eſt
actionum publicarum.

IX.

Exerit autem ſe voluntas civitatis per
ſummum Imperantem, cujus voluntas ha-
betur pro voluntate civitatis. Quare civi-
tas id velle cenſetur, quod vel Regi in Mo-
narchia, vel pluribus ex Concilio, cui ſum-
mum Imperium competit, placuerit, niſi
aliud expreſſe ſit conſtitutum.

X.

Partes civitatis ſunt imperantes & ſfubdi-
ti. Imperans eſt vel Monarcha, vel Sena-
tus, vel Populus Liber. Subditi etiam ci-
ves appellantur, quanquam hoc vocabu-
lum interdum latius, interdum, & rece-

Hriori quidem ſenſu, anguſtius eſt voce ſub-
iti. .

XI.

128 Lib. II. Cap. Vr.

XI.
Cives in Originarios & Adſcititios diſpe-
ſcere ſolent.
XII.

Peregrini cives non ſunt, pro ſubditis ta-
men temporariis habentur.
XIII.
Hæc de ſtructura civitatum doctrina non
obſtat, quo minus DEVS recte pro aucto-
re & cauſa principali Majeſtatis habeatur,
quatenus multiplicato genere humano con-
ſtitutionem civitatum, & ſummi in iis im-
Perii, per dictamen reétæ rationis præcepit.
Etli autem a DEO immediate majeſtas
non confertur: ab eo tamen imme-
diatè dependet.

CAb,

129

CAP. VII.
DE
PARTIBVS SVMMI IMPERII.

CONSPECTVS.

Agitur de ſummo Imperio ſeu Majeſtate
I. in genere, ubi occurrit
A. Majeſtatis definitio th. 1.
B. Partium Majeſtatis denominatio & inveſtigatis
. th. 2.
II. in ſpecie, & quidem
A. de præcipuis Majeſtatis partibus, & ſpeciatim
“*. de Jure Leges ferendi th. 3.
6. de Jure pœnarum th. 4. .
Y. de Jurisdictione criminali & civili th. T.
J. de jure Belli, Pacis & fœderum th. 6.
.. de Jure conſtituendi Miniſtros & Magiſtratus
th. 7.
. de Jure in bona civium th. 8.
„. de Jure circa ſacra, Academias & ſcholas
th. 9.

O. de reliquis Juribus th. 10.
B. de partium Majeſtatis indiviſibilitate th. 11.

Miettas eſt ſumma ubique in civitate po-
. teſtas.
II

HIIec ut totum aliquod poteſtativum con-
ſideratur, cujus partes Jura Majeſtatis ſive
Regalia dicuntur, atque ex natura & fine ci-
Fitatum liquido colligi poſſunt.
R III.

. 730 Bib. I. Cap. VII.

Perna han, ,t HeBehet, III.
. 7 cE. 1 . . .
7 7, Be leer, CGerdc.- Itaque cum imperans ad finem civitatis
. . , 1 1 . . . .
S uo ‿uhe, gia) cn, nMn Lale . gere,
SS G, t, velaetitin Poteftas leges ferendi de actionibus, bo-
8 awι⅓ Riar es Wante WνρſluTuII . 5 . .
3 Seg, nis & juribus ſubditorum. .
Ceaharteed. Sſ. Meh, , ,t . IV nmm i,
11 s α kun ſet een Nit d leuopem nn dch. ng än la y. . òòWGUWG
Ftce* 6 at . ,. pe en Pa er , Fruſtra autem feruntur leges nec ſecuri- 3 „ 45
S. Feae e n. MrsS, eX. tas civium conſervari poteſt, niſi illarum vi la Ieg e⸗ e⸗
6 .1TLu. . A xX

☛☚

—

4 S. lit nae a. ôlatoribus, hujusque turbatoribus pœnæ in- SG. Aocſc,.
I wi d. . Ilr en Toc, fligantur. Unde imperanti compęetere de- esngden: u ,
Ee ge 6. , , E bet jus Ppœnarum. caic 1, Grc S h Scä, . DD innec
Je A —N— 4 7 . V. 3
6 èòM

e, ſa, ar a e tet a VI Vero leges ad facta recte applicentur,
, r A A ereAe C1 juſtitiaque, fine qua ſecura tranquillitas ci-
. . 2 Az, o,g as:,/vitati conſtare nequit, rite adminiſtretur,
La S* ⸗ 4 ,X 1/. Melan s, Decctlaria eſt imperanti facultas judiciaria,
g ,.α . , e, S, live jurisdictio criminalis & civilis, ad fa-
2ναα Mο *: S, , Cta ſecundum leges punienda, & contro-
Vn lelui W S Ne & verſias civium dirimendas.
J K⸗ ECata ac VI.
Atque ut adverſus exteros tuta ſit civitas,
imperanti tribui debet jus belli gerendi, &
ad hoc vel ſubditos cogendi, vel militem
conducendi, pacem item faciendi, & fœde-
ra Reip. nomine pangendi. H
VII.
Sed cum ſummus imperans omnibus ne-
gotiis per ſe gerendis haud par ſit, jus ipfi
erit miniſtros & magiſtratus conſtituere, qui
vice ac nomine ipſius negotia expediant.

VIII.

LermiX De, 4

De Partibus Summi Imperii. 131

VIII.
Vti vero ſine ſumptibus negotia ad civi-
tatis ſalutem neceſſaria expediri non poſſunt:
ita competere debet imperanti poteſtas ali-
qua in bona civium publica & privata, ut il-
la ad finem legitimum impendat, ex his de-
cerpat, quantum Reip. neceſſarium eſt. Hinc
jus tributorum, quibus ſublevandis ex jure

gentium inſervit jus vectigalium.

IX.
Multum etiam eende tranquillitas ci-
vitatis civiumque ſalus a doctrinis, quibus
quisque, cum circa alia, tum inprimis cir-
ca religionem imbutus eſt. Quare jus cir-
ca ſacra, ut & circa ſcholas atque Acade-
mias imperanti competere manifeſtum eſt.
X.

Cætera jura majleſtatis vel ad hæc refer-

ri, vel ex iisdem fontibus facile deduci poſ-
ſunt.
XI.

Regulariter quidem omnia jura majeſtatis
in eodem ſubjecto debent eſſe conjuncta;
neque tamen id ſemper ita ſe habet. Vbi
ergo unum alterumque deeſt, mancum eſt
imperium: ubi per plura ſubjecta ſunt di-
viſa, Reſp. emergit irregularis.

Ra CAb.

9
54
5 /R. /

1 7 . — 7 .
Arrue Afrikas 74 . vApc bÜed

6
atig & Gca d . l1 mat a etewt

o Acte, 5kelch. Dd c

1 G 1 Fraklkg aNa S

4

,ul-le e&.

7 33 Lib. II. Cap. vVIII.

CA P. VIII.
DE
FORMIS RERVM PVBLICA-
RVM.

CoNSPECTVS.

De Formis Rerum publicarum agitur

I. in genere, ubi exponitur
A. Fundamentum diviſionis th. I⸗
B. Diviſio ipſa th 2.
II. in Ppecie & quidem
A. de regularibus, quarum tradlitur
s, ellumeratio th. 3.
s. comparatio th. 4.
7. ævi, & quidem
N. in genere th. F.⸗
Q. in ſpeeie:,
a. ob vitia hominum -
1. in Monarchia th.6.
2. in Ariſtocratia th. 7.-
3. in Democratia th. 8.
4. in quavis Keipl. ſpecie thi. 9⸗
b. ob vitia ſtatus th. 10.
„nævorum denominatio th. 11.
B. de irregularibus th. 12. 17.
C. de compoſitis ſen Syſtematibus civitatum
th. 14. I1 5⸗

Fn. T.

2 S ormæ Rerumpub. accidentales, pro dhi-

verſo Majeſtatis ſubjlecto proprio, di-

verſæ ſunt.

.

en

De Formis Rerumpublicarum. 132
II

Sunt enim vel regulares vel irregulares;
in illis ſummum imperium penes unum ſub-
jectum eſt indiviſim.
III.
Eſt autem illud ſubjeéstum vel unus ho-
mo;, vel ſenatus, vel totus populus; unde
tres oriuntur formæ regulares, Monarchia,
Ariſtocratia & Democratia, in quibus omni-
bus eadem eſt maieſtas.
IV.
Singulæ habent ſua commoda & incom-
moda. In nulla quidem expeditius admi-
niſtrari poſſunt negotia ad finem pertinen-
tia, quam in monarchia.

V.
Respublicæ ſunt vel ſanæ, vel morbidæ
& corrupteæ. Hæ vel laborant vitiis homi-
num;, cumprimis imperantium, vel vitiis
ſtatus.
VI.

Vitia Principum in Monarchia præcipua
ſunt, imperitia regendi, negligentia, ſævi-
tia, temeritas, luxuria, avaritia & injuſti⸗

tia.
VII.
Vitia Senatorum in Ariſtocratia ſunt, im-
proborum & ineptorum hominum ambitus,

factiones, oppreſſio plebis, bonorum pu-
blicorum interverſio. .

R 3 VIII.

134 Lib. II. Cap. VIII.

VIII.
Vitia populi in Democratia ſunt, turbu-
lenta ineptorum hominum ſuffragia, virtu-
tum ex invidia oppreſſio, legum temeraria
mutatio, ſordidorum & ineptorum homi-
num ad regimen evectio.
IX.
In quavis Reip. ſpecie vitia imperantium
ſunt negligentia vel pravitas, civium, ino-
bedientia.
X

Vitium ſtatus eſt legum fundamentalium
& inſtitutorum ratio genio populi difformis,
bellis vel inteſtinis vel externis excitandis
apta, cives ad Reip. munia obeunda ineptos
vel imbelles reddens, expeditionem nego-
tiorum impediens.
XI.
Vitioſam, ex culpa imperantium, monar-
chiam, tyrannidem; paucorum regimen
vitioſum, oligarchiam; populi imperium
corruptum, ochlocratiam appellare ſolent:
quæ vocabula non morbum Reip. ſed pra-
vum hominum affectum adverſus præſentem
ſtatum vel imperantes denotare, interdum,
non ſemper, verum eſt.
XII. B
In Rep. irregulari ſummum imperium
penes plures eſt diviſim: mixtam alii ap-
Pellant.
XIII.

De Formis Rerum publioarum. 135
XIII.

Irregularitatem morbum eſſe negat“ Pu-
fendorflius, alibi tamen haud obſcure fatetur *.
XIV.
Vbi plures perfectæ civitates aliquo pe-
culiari vinculo ita conneétuntur, ut earum
vires ferè pro unius civitatis viribus haberi
queant, ſyſtemata civitatum appellantur.

XV.
Fiunt ejusmodi ſyſtemata vel per commu-
nem Regem, qui plura regna ſuis quæque le-
gibus adminiſtrat: vel per fœdus aliquod
perpetuum plurium civitatum liberarum ac
vicinarum, quæ jura quædam majeſtatis con-
junctim, ſalva manente de cetero libertate
& independentià ſingularum, exercent.

CAP. H.
DE
AFFECTIONIBVS IMPERII
CIVILIS.

CoNSPECTVS.
Affectiones Imperii Civilis
I. dividuntur th. 1.
II. membra diviſa explicantur, & quidem
1.4 A. affe.

De H & C.L. II. c,. 8.6. 12. & J. N. & G. L. VII-
c. 5. F. 14.
*r De Jure N. & H. L. VII. c. 4. §. 14.

136 Lib. II. Cup. IX.

A. affectiones unitæ, quæ
. recenſentur generatim th. 2.
S. explicantur ſpeciatim,
N. Independentia th. 3.
2. Immunitas à reddendis rationibus th-4.
J. Eminentia ſupra leges civiles th. F.
. Sanctitas ſeu inviolabilitas th. 6.
B. affectiones disjunctæ, quarum occurrit
æ. diviſio th. 7.
£. diviſorum membrorum explicatio, & quidem
N. ratione modi adminiſtrandi th. 8. 9.
Q. ratione modi habendi, th. I0. I1.

TEH. I.

ffectiones ſummi Imperii Civilis ſunt
A vel unitæ vel dislunctk.
Vnitæ affectiones ſunt (I.) Independentia
ab alio homine tanquam ſuperiore, (2.)
AvννdoνHι+äα ſ. immunitas a reddendis rationi-
bus, (3.) Eminentia ſupra leges civiles, (4.)
Sanctitas ſ. im aolabiinze.
Ob independentiam actus Summi Impe-
rantis ab alio, tanquam ſuperiore, irriti red-
di nequeunt.

Summum Imperium pœnis humanis, aut
coercitioni non eſt obnoxium. Monarcho-
machorum enim diftinctio majeſtatis in rea-
lem & perſonalem periculoſa eſt & abſurda.

De Affectionibus Imperii Civilis. 137

Legibus civilibus indirecte obligari poteſt
imperans, quatenus vel tanquam conditio-
nes in contractibus ſpectantur, vel exemplo
ſuo ille vim & efficaciam iis addere poteſt.
VI.
Ob ſanctitatem imperanti etiam per ſum-
mam injuriam invadenti, mortemque inten-
tanti, cruenta defenſione reſiſtere ſubditi
nequeunt.
VII.
Disjunctæ ſummi imperii affectiones vel
modum ejus adminiſtrandi, vel modum ha-
bendi reſpiciunt.
VIII.
Ratione modi adminiſtrandi imperium
aliud eſt abſolutum, aliud limitatum. Ab-
ſolutum eſt, quod ſolo proprio ex judicio
adminiſtrare poteſt imperans. Limitatum,
in quo ſummus imperans ad certam regimi-
nis formam & modum per leges fundamen-
tales adſtringitur.
Limitatum imperium idcirco non definit
eſſe ſummum: neque enim omne ſummum
abſolutum eſſe debet.
X.
Reſpeétu modi habendi imperium aliud
eft patrimoniale, aliud non patrimoniale:
quod a Grotio uſufructuarium, ab aliis fi-
deicommiſ:ſarium, vel etiam legitimum ap-

S Pella-

138 TLib. II. Cap. X.

Pellatur. Illud alienari poteſt ab imperan-
te, hoc non poteſt.

XI.

Nec omnia regna eſſe patrimonialia, nec
nulla dari cenſemus.

DE
MODIS ACQVIRENDI IMPE-
RIVM, INPRIMIS MO-
NARCHICVM.

CONSPECTVS.

Modi acquirendi Imperium funt vel
I. originarii, de quibus agitur
A. in genere th. I.
B. in ſpecie de occupatione belliea th. 2. vel ſunt
2. derivativi, de quibus itidem agitur
A. in genere th. 3.
B. in ſpecie & quidem
ℳ. de electione th. 4. 5.
G. de ſueceſſione, ubi agitur
R. ge fundamento ſucceſſionis generatim
th. 6.
. de diverſis ſpeciebus ejus, & quidem
a. in regnis patrimonialibus,
I. teſtamentaria th. 7.
2. ab inteſtato th. 8.
b. in regnis non patrimonialibus, ubi
traditur
I. fundamentum th. 9.
2. diviſio th. 10, & ſpeciatim gir

De Modis acquir. Imperium, c. 139

A) de hereditaria ſimplici th. 11.
B) de lineali th. 12.
J. de judice controverſiarum ſuper ſuecef
ſione ortarum, & quidem
a. in regnis patrimonialibus th. 13.
b. in regnis non patrimonialibus th. 14.

T'H. I.
Mdus acquirendi imperii, inprimis Mo-
narchici, eſt vel violentus, qui fit per
occupationem bellicam, vel ultroneo civium
conſenſu nixus, quo vel perſona, vel fami-
lia per electionem ad netium vocatur.
I

In occupatione tamen bellica etiam requi-
ritur ſubjectorum conſenſus, quem vi extor-
quere poteſt victor, ſi modo juſtam habeat
belli cauſam, læſoque aliter ſatisfieri ne-

queat.
III.

Principi decedenti vel per novam ele-
Ctionem alius ſubſtituitur; qualia regna ele-
Riva dicuntur: vel ea lege in aliquem col-
latum eſt imperium, ut id ad poſteros trans-
mittere poſſit; quod in regnis ſucceſſivis.
V

Electio non obſtat, quo minus electi Re-
ges etiam ſummum habeant imperium.
V P

In regnis electivis res ſœæpe ad interregnum
pervenit. In quo ad imperfectam formam
redit civitas: democratiæ tamen temporariæ
8 2 indo-

140 Lib. II. Cay. X,

—

indolem præ ſe ferre videtur; niſi de alia re-
giminis forma in hunc caſum antecedenter
Proſpectum ſit-
Succefſſio in regnis patrimonialibus depen-
det a voluntate Regis expreſſa vel tacita, im
non patrimonialibus autem a voluntate po-
Puli.
Reges, qui regnum habent in patrimonio,
ſuper ſucceſſione teſtamento poſſunt diſpo-
nere, idque pro lubitu in unum pluresve e
ſuis, vel etiam in alienum transferre-
VIII.
Vbi voluntas ejusmodi expreſſa non ex-
tat, ſucceditur ab inteſtato, ut in privato-
rum hæreditatibus: niſi quod ſpeciatim hie
id quoque voluiſſe cenſendus eſt defunctus,
quod regno & familiæ conducit-
IX.
In regnis non patrimonialibus voluntas
populi, de modo ſuecedendi, vel per le-
em fundamentalem eſt expreſſa, vel ex con-
fuetudine colligitur, vel denique ad conje-
Kuras confugiendum, quæ fundamentum
habent in ſalute populi.
Sueceſſio autem a populo introducta, vel
approbata, eſt vel Hlæreditaria ſimplex, vel
Linealis.

De Modis acquir. Imberlam, Cc. 14*
Hereditaria ſimplex cum privatorum heæ-
reditatibus in eo convenit, quod proximum
gradum reſpicit, ob ſalutemm vero regni,
quam ſemper ob oculos cenſetur habuiſſe
populus, differt, quod (1.) regnum maneat
individuum, (2.) ſucceſſio ſtet intra deſcen-
dentes primi acquirentis (3.) ne ſuccedant
niſi legitime nati, (4.) mares in pari gradu
præferantur feminis;, (F5.) ſucceſſor populo,
non anteceſſori, debeat acceptum referre im-
perium,

XII.
Succeſſio Linealis, in qua ſecundum li-
neas, non ſecundum gradus, ſucceditur, ad
evitandas lites inexplicabiles introducta eſt,
eaque vel Agnatica eſt, vel Cognatica: in
illa ſoli mares ex maribus, in hac etiam fe-
minæ admittuntur.
XIII.
Vbi controverſia oritur de ſuceeſſione in
regno patrimoniali, arbitris porius res erit
committenda, quam ferro decernendum.
XIV.
In ceteris populus dijudicare debet, &
per voluntatis ſuæ declarationem du-
bium tollere.

S3 CAbP.

142 Lib. II. Cap. XI.
CAP. XI.

D E
OFFICIO SVMMORVM IM.
PERANTIVM.

CONSPECTVS.

I. De fontibus Officiorum th. I.

II. de Officiis generalibus
A. circa cognitionem offieiorum th. 2.
B. circa ſcopum civitatis th. 3.
III. de Officiis ſpecialibus
. circa mores th. 4.

. circa Leges th. F.
. circa Legum executionem th. 6. 7.

. circa injuriarum prohibitionem th. 8.
circa Miniſtros & Magiſtratus th. 9.

circa Tributa th. 10.
circa facultates Civium th. 1I1.
j. circa unionem Civium th. 12.
j. circa ſecuritatem externam th. 13.

TH. I.
S ſummorum imperantium generalia
ex indole & fine civitatum, ſpecialia ex
fine & natura ſingulorum jurium majeſtatis

deducuntur.
II.

Ante omnia comparare ſibi debent imperan-
tes peritiam prudentiamque regendi, atque hinc
(I.) ſeponenda ſtudia ad eum finem nihil fa-
cientia, (2.) fugiendæ voluptates immodicæ

vanæque occupationes, (3.) converſandum
cum

— HOασρπ*

De Oſfcio Summorum Imperantium. 142

cum bonis & prudentibus, non cum adu-
latoribus & nugatoribus, (4.) ad recte ap-
plicanda politices præcepta indoles & ſtatus
populi ſuùbjecti cognoſcendus, (F.) virtuti-
bus regiis moribuscjue eceniibus ſtudendum.
II.
Pacto ſuo imperans generatim obligatur,
ut ſalutem civitatis pro ſumma lege habeat.
Curabit ergo, ut cives bonis moribus im-
buantur per leges & diſciplinam publicam:
ad quam religionis & ſtudiorum cura perti-

net.
V.

Leges autem feret perſpicuas & planas,
nec pauciores juſto, nec plures.
V

Sed & executionem earum procurabit: in
in civilibus, ur quivis jure ſuo promte &
recte potiatur; in criminalibus, ut pœnæ in-
fligantur delictis convenientes, ſine indul-
gentia intempeſtiva.
VII.
Accommodabit porro pœnas ad uſum ci-
vitatis, ut nec graviores juſto fint, nec lucro
delicti minores.
VIII.

Ad ſecuritatem internam conſervandam
mutuas civium injurias prohibebit, tenuio-
res autem a potentiorum inſultatione tutos
Præſtabit, privatamque interdicet vindictam.
IX.

144 Lib. I. Cap. XI. De Legibus &o.

IX.
Cum res a miniſtris & magiſtratibns ge-
ſtæ ipſi imperanti imputentur, (1.) viros pro-
bos & idoneos conſtituat, (2.) in eorum
acta ſübinde inquirat, (3.) præmia pœnas-
que illis decernat, (4.) in judices corruptio-
nibus obnoxios ſevere animadvertat, (F.)
querelas civium ipſe audiat.

Quod ad tributa attinet, (I.) non plura
exigat, quam finis civitatis requirit, eaque
juſta proportione deſcribat, (2.) collecta re-
cte impendat, erogationesque ad reditus ac-
commodet.
XI

Vt vero apti ſint ſubditi ad conferenda tri-
buta, & ipſi etiam commode vivant, curabit
imperans, ut opes illi acquirant labore in
agricultura, opificiis, commerciis adhibendo,
conſervent parſimonia, non tam legibus
ſumtuariis, quam exemplo, promovenda.

Ad unionem civium conſervandam (I.)
factiones prohibebit, (2.) cavebit, ne quis-
quam alius majorem, quam ipſe, in civita-
ge habeat auctoritatem.
XIII. .
Ad ſecuritatem externam (1.) paratum
habebit militem, (2.) conſilia vicinorum ex-
plorabit, (3.) federa prudenter contrahet,

CAb.

(4.) neminem temere lacefſet.

. E 14 5
CAP. XII.

DE
LEGIBVS CIVILIBVS IN
SPECIE.

CONSPECTV.S.

Occrrit hic Legum Civilium
I. Definitio th. I.
II. Diviſio, quæ
A. proponitur th. 2.
B. explicatur, & quidem membrum diviſum
ℳ. Prius th. 3. 4.
8. Poſterius th. .
III. Effectus, obligatio civium, quæ conſideratur
A. reſp. Legum th. 6.
B. reſp. juſſorum Imperantis ſpecialium, ubi os-
currit

. theſis th. 7. .
S. conſectaria th. 3— 10.

e Civiles ſunt decreta ſummi imperan-
Iis civilis, per quæ civibus injungitur;
quid in vita civili facere, quidve omittere
debeant.
Dicuntur Leges civiles vel reſpectu au-
Qoritatis, vel reſpectu originis: illarum ob-
jectum funt actus lege naturæ jam præcepti
vel prohibiti, harum vero adtus indifferen-

46 Lib. II. Cap. XII.
III.
Legibus naturalibus vim & auctoritatem
Jegum civilium tribuit ſummum imperium,
ut eo melius ille obſerventur, & ſua civitati
per eas conſtet tranquillitas.
Conſiſtit autem vis illa & auctoritas ab
imperio civili addita in pœnarum determi
ratione, actionis conceffione, circumſtan-
Harum deſignatione, & obſeurorum explica-
tone.

V.
In actibus indifferentibus lex civilis vel cer-
tam præſcribit agendi formam, vel agendi
Hbertatem reſtringit.
VI.
In conſcientia quoque obligant leges civi-
les, quatenus juri divino non repugnat ea-
rum executio. Nam ipſa lex naturalis di-
Gitat, legitime imperantibus eſſe parendum,
VII.
Nec minus obligant peculiaria ſummorum
imperantium jufla, ſed ſub eadem condi-

tione.
Vbi ergo imperans aliquid jubet, legibus
divinis manifeſto & per ſe adverſum, con-
ſcientiæ non conſulitur per diſtinctionem in-
ter actionem propriam & executionem adctio-
nis alienæ. Omnis enim adtio, quam quis
ſciens

De Legibus COlvilibus in ſpecii. 14 7V

feiens volensque ſuſcepit, recte imputatur
ut propria.

Hinc ubi talis actionis executio præcipi-
tur, recte denegatur obſequium, quippe
quod ſine crimine præſtari nequit.

Non minus ergo peccat, qui in bello aper-
te injuſto militat, quam qui juſſu imperan-
tis innocentem damnat, falſum teſtimonium
dicit, aut calumniam alicui intentat.

NNXNXNNXH⅞H⅜⅞..N ..ee
CAP. XIII.
DE
IVRE VITÆ AC NECIS, NEC
NON DEPOENIS.

CoxNsPECTVS.
Jus vitæ ac necis conſideratur
I. in genere th. I.
II. in pecie, & quidem
A. indirecte, ubi exponitur
. Jus Imperantis th. 2.
S. Officium civium th. 3.
B. directe, th. 4. ubi de pœna, cujus notarur
. definitio th. §.
33. cauſa efficiens ſeu ſubjectum th. 6.
„. finis. th. 7. 8.
. objectum th. 9, 10.
z. contrarium, venia th. II.

T 2 E quan⸗

448 Lib. II. Cup. XII.

6. quantitas, ſecundum quam aecommodanda
eſt ad
QN. delictorum gravitatem th. 12.
Q reipubl. utilitatem th. 13.
J- finem th. 14.
]. leges. th. 17.
P. aliorum æque delinquentium poœnas th. 16:.
J. perſonas th. 17.
y. ſpecies, ubi agitur de pœnis
N. reſp. Vniverſitatis th. 18. 19.
refp. delictorum alienorum th. 20.

Summn⸗ imperans jus vitæ & necis in ci-
ves habet, idque vel indirecte ad defen-
ſionem civitatis, vel directe ad punienda de-
licta.
I.

Poteſt igitur ſummus imperans cives ad
militiam compellere, & præparare, eorum-
que vitam pro ſalute civitatis periculo expo-
nere, non tamen directe perdere.
III.
Vnde ſubditus nec ad militiam ineptum
ſe reddere, nec militatum ire juſſus manda-
tum detrectare, nec aſſignatam ſibi ſtationem,
quamvis periculoſam, deſerere debet, niſi
conſtet imperantis voluntatem eſſe, ut vi-
tam potius, quam locum conſervet.

Poenam infligere ob delicta non licitum
modo, ſed & præceptum eſt, tanquam ad
Snem

De jure oltæ ao necis, nec non de pœnis. 149

finem Reipublicæ abſolute neceſſarium. Li-
citum quoque eſt capitales infligere pœnas.

Eſt autem pœna malum moleſtum, quod
pro imperio alicui ob antegreſſum delictum
imponitur.
Puniendi facultatem nemo habet;, niſi ſu-
perior. Vnde in ſtatu naturali viventes ſo-
Tus DEVS punire poteſt, in ſtatu civili jus
hoc imperantibus tribuit ipſaà ſalus civitatis.
Finis pœnarum in genere alius eſt inter-
nus, alius externus. Ille, qui & expiato-
riuns & compenſatorius dicitur, conſiſtit in
fatisfactione juſtitiæ debita, quam peena di-=
vina præcipue reſpicit. .

Finis externus, ad quem peœnæ humanæ
maximè tendunt, eſt vel principalis, ſecçuri-
tas & tranquillitas Reipublicæ: vel huic ſub-
ordinatus, qui confiſtit in utilitate lædentis,
ut emendetur per dolorem ex pœna; in uti-
litate læſi, ut poſthac tutus ſit, ſi vel tolla-
tur aut viribus nocendi privetur lædens, vel
alii hujus exemplo abſterreantur; denique in
utilitate aliorum quorumlibet, ut ne fimilia
faciant, aut Pariantur ab hoc, vel aliis.
In foro igitur humano non omnes actus
vVitioſos puniri convenit. Eximuntur enim

†1 2 (1.) actus

150 Lib. II. Cap. XIII.

(r.) actus mere interni. (2.) Minutiſſimi
lapſus, quos per imbecillitatem humanam
vix quisquam effugere poteſt. (3.) Vitia
animi ex communi mortalium corruptione
reſultantia.
X

Sæpe etiam diſſimulari oportet vitia (1.)
ob tranquillitatem Reip. (2.) ut ſplendidior
ſit actus absque metu pœnæ ſuſceptus. (3.)
Vbi operæ pretium non eſt. (4.) Vbi res eſt
obſcura. ) 5.) Vbi vitia ſunt inolita.
XI.
Aliquando & graves ob cauſas veniam de-
linquentibus dare poteſt imperans, pœnas-
que remittere aut mitigare, ubi Reipubli-
cæ ſalus id vel ſuadet;, vel permittit, nec
Pœna legibus divinis univerſalibus eſt deter-
minata.
XII.

Accommodandæ ſunt pœneæ delictorum
gravitati. Gravitas autem delictorum æſti-
matur ex objecto, effectu & pravitate in-
tentionis, quæ ex cauſis impellentibus &
abſterrentibus aliisque circumſtantiis colligi-

tur.
XIII.
Pœnas determinare ſummi imperantis eſt,
qui hic ad utilitatem Reipublicæ reſpicere
debet. Hæc autem ſæœæpe exigit, ut delictis
inæqualibus æquales pœnæ, & in ſe leviori,
ſed Reipubl. valde noxio, gravior pœna
Conſtituatur. XIV.

De jure vitæ ac necis, nec non de pœnis. 151

XIV.

Tantæ debent eſſe pœnæ, quantæ ad libi-
dinem peccandi reprimendam ſufficiunt.

XV.

Exigendæ regulariter ſunt pœnæ legibus
conſtitutæ: interdum tamen ob circumſtan-
tias aggravantes, per modum privilegii, uti
vocant, odioſi, exaſperari poſſunt.
XVI.

Qui idem delictum commiſerunt, ſi ce-
tera ſint paria, eadem etiam poœna afficiendi

ſunt.
XVII.
Quanquam autem juſtitia ſine reſpectu
perſonarum ſit exercenda, in applicatione
tamen pœnarum, & æſtimanda earum quan-
titate, reſpiciendæ ſunt perſonarum punien-
darum qualitates. Nam fimplex æqualitas
ſummam efficeret inæqualitatem.
2ð XVIII.

Ob delictum univerfſitatis non poſſunt pu-
niri, niſi qui in id confenſerunt. Ex occa-
ſione tamen punitæ univerſitatis etiam inno-
centes incommodum ſentiunt.

XIX.

Expirant ergo delicta univerſitatum cum
Perfonis, quæ deliquerunt.

XX.

152 Lib. II. Cap. XIV.

XX.
Non poteſt in foro humano alius pro alio
puniri, ſed alienum delictum occaſionem
Ppræbere poteſt, ut quis vel ſine culpa da-
mnum ſentiat, vel ob proprium delictum
rigidius puniatur, aut veniam non conſe-
quatur.

CAP. XIV.
PDEFE
EKXISTIMATIONE.

CONSPFCTVS.

I. Ratio hujus argumenti exponitur th. T.
II. De Exiſtimatione agitur, cujus occurrit
A. definitio th. 2.
B. diviſio, & quidem
ℳ. in genere th. 3⸗
S. in ſpecie, ubi agitur
QN. de exiſtimatione ſimplici, & ea quidem
a. naturali. cujus traditur
I1. definitio th. 4.
2. diviſio, ſecundum quam exiſtimatis
conſideratur ut
A) integra th. F.: 6⸗
B) diminuta th. 7,
C) conſumta th. 8⸗
D) reſtituta th. 9.
H. eivili, cujus itidem traditur
1. definitio th. 1.. .
2. diviſio ſecundum quam Pariter conſide-

xantux ut
A) in⸗

v*

De Exiſtimatione. 153

A) integra th. 1I1.
B) diminuta th. 12.
C) conſumta th. 13.
D) reſtituta th. 14.
3. exceptio th. 15. .
Q. de exiſtimatione intenſiva, cujus occurrit
a. deſinitio th. 16.
b. diviſio & quidem
1. in genere th. 17⸗
2. in ſpecie
A) in ſtatu naturali
ℳ) ex capite juris th. 18 — M.
3) ex capite prudentiæ th. 22.
B) in ſtatu civili th. 23.

T'H. I.

Conheii etiam imperanti jus aliquod cir-
ca exiſtimationem civium augendam vel
minuendam. Qua occaſione hic de exiſtima-
tione generatim agitur.
II.
Exiſtimatio eſt valor perſonarum in vita
communi, ſecundum quem aptæ fſunt aliis
perſonis exæquari vel comparari, eisque vel
antehaberi aut poſtponi.

Dividitur in Simplicem & Intenſivam.
Vtraque vel in ſtatu naturali, vel civili con-
Hideratur.
IV.
Exiſtimatio ſimplex naturalis eſt valor ex
probitate communi, ſeu legum naturalium
qualicunque obſervantia, ortus.

154 Lib. II. Cap. XIV.

V.
Integram ergo exiſtimationem habent, qui
enormibus delictis legem naturæ malitioſe
non violarunt. Eaque in omnibus præſumi-
tur, donec probetur contrarium.
De hac igitur exiſtimatione, non de præ-
ſtanti virtute intelligendum eſt axioma:
Quemlibet præſumendum eſſe bonum.
Diminuitur autem exiſtimatio hæc ſimplex
per delicta contra jus naturæ enormia dolo
malo commiſſa.
VIII.
Conſumitur penitus per ejusmodi vitæ ge-
nmus, quod ad legum naturalium violationem,
e. g. ad alios promiſcue lædendos per ſe
ſpectat.

IX.
Vtraque tamen infamia, & minor illa, &
major hæc, deleri bonaque fama recuperari
poteſt, mutato vitæ genere, reftitutione
damni data, deprecatione injuriæ, & aliis
ſignis ſeriæ pœnitentiæ.
X.
Exiſtimatio ſimplex in ſtatu civili eſt va-
Ior civium juxta leges & mores civitatis.
XI. . „
Integra manet, quamdiu quis pro vitio-

o civitatis membro non fuit declaratus; &

Ali=

De Exiſtimatione. 155

aliquo honeſtorum civium numero eſſe in-
telligitur. .
XII.

Diminuitur, pro diverſitate inſtitutorum
cujusque Reip. vel per ſtatus turpes, aut
opinionem turpitudinis habentes, vel per
natalium infelicitatem, vel per delicta in
Rep. utcunque tolerata
XIII.
Plane deficit per delicta infamia notata:
ſive quis ſimul morte plectatur, ſive ex ci-
vitate ejiciatur, ſive in ea, tanquam infa-
me tamen & putridum membrum, reti-
neatur.
XIV.
Summus imperans civi exiſtimationem
ſimplicem pro mero arbitrio adimere ue-
quit: deficientem vero reſtituere poteſt
quoad effectus civiles.
X.
Vera infamia contrahi poteſt, dum quis
juſſa civitatis, vel imperantis, improba ac
ſceleſta, per modum nudi miniſtri, exe-
quitur.
XVI.
Exiſtimatio intenſiva eſt, qua unus alte-
ri, ob majorem præſtantiam, præfertur.
XVII.

Hæc itidem vel naturalis eſt, vel civi-
lis.

U2 XyVIII.

156 Lib. I. Cap. XIr. De Friſtimatione.
XVIII.
Fundamentum illius eſt præſtantia virtu-
tis, unde laus, honor, gloria. Ceteræ cau-
ſæ fruſtra allegantur.
XIX.
Hæc ipſa tamen vera exiſtimationis ini-
tenſivæ cauſa imperfectum modo jus pro-

XxX.
Jus enim perfectum circa exiſtimationem
nonnifi ex pacto, vel imperio, vel diſpoſi-
tione legis oritur.

—

ducit.

XXI. „
Inter honoris ſigna eſt præcedentia. Pro
hac, cum varia inter principes populosque
in ſtatu naturali conſtitutos allegari ſoleant:
Jus tamen perfectum ſolo pacto producitur,
vel expreſio, vel tacito.
XXII.
Merito autem honorem tribuunt poten-
tioribus, qui illorum beneficiis indigent;
& prudenter ceditur iis, qui potentiam no-
cendi habent.
XXIII.

Cum inter cives gradus dignitatis deſigna-
re ſummi imperantis ſit, quem locum culque
aſſignaverit ille, eo & hic & alii acquieſcere

debent.
CAbP.

. 2 . 157
CAP. XV.
PE

POTESTATE SVMMI IMPERII
IN BONA CIVITATE
CONTENTA.

CONSPECTVS.

Conſideratur Jus Imperantis in bona civium
I. in genere th. I.
II. in ſpeeie, & quidem
A. in bona privata, & oritur
ℳ. vel ex dominio th. 2.
S. vel ex imperio th. 3. vi cujus poteſt
QN. leges præſcribere th. 4.
Q. tributa imponere th. y.
3. dominio eminenti uti th. 6— g.
B. in bona publica. th. 9. 10.

Tn. I.
Fder ſummus imperans, qua talis, jus
aliquod in bona civium privata, & ci-
vitatis publica.

Contingere quidem poteſt, ut bona in ci-
vitate contenta etiam vulgari dominio ad im-
Ferantem pertineant: quo caſu in arbitrio
ujus eſt, quid juris in ea concedere velit ei-
vibus. Id jus vero non ex imperio fluit, ſed
ex peculiari cauſa provenit.

V2 III.

158 Liv. II. Cab. XVy.

III.

Erx ipſo autem Imperio triplex jus oritur
in bona privatorum. Primum in præſcri-
bendis legibus, ſecundum in exigendis tri-
butis, tertium in dominio eminenti conſiſtit.
IV.
Præſcribere imperans leges poteſt circa
uſum bonorum ad utilitatem Reipublicæ at-
temperandum, circa modum & qualitatem
poſieſſionum, circa rationem transferendi
dominia.

Tributa imperans poteſt imponere, ut &
vectigalia, quia ſalus Reipublicæ ſine ſumti-
bus conſervari nequit, & quia juſtum eſt, ut,
qui commodis frui vult, etiam onera ferat.
Quantitatem neceflitas atque æquitas, mo-
dum prudentia determinare debet. .
VI.
Vi dominii eminentis imperans, urgente
Reipublicæ necefſſitate „de bonis ſubditorum
diſponere, eademque in uſus publicos ad-
hibere poteſt.
Damnum tamen, vel de publico, vel col-
latione aliorum civium, quantum poteſt, re-
ſarciri debet.
VIII.

Qui dominium eminens negarunt, de vo-
ce potius, quam de re ipſa, controverſiam
moviſſe videntur.
. IX.

De poteſtate Summi Imp. in bona civ. 159
IX.

Bona publica civitatis vel ad fiſcum perti-
nent, vel ad ærarium. IIla ſuſtentationi im-
perantis, hæc necefſſitatibus Reip. deſtinata
ſunt. Ex illis imperans habet uſumfructum,
& de proventibus pro lubitu poteſt diſpone-
re: circa hæc habet adminiſtrationem. Neu-
tra, multo minus regnum ipſum, aut par-
tem ejus, ſine conſenſu populi, niſi regnum
ſit patrimoniale, alienare poteſt.
Sed nec pars a civitate invita ſe poteſt ſe-
parare, niſi vi hoftium eo adacta, ut aliter
ſalva eſſe nequeat.

CAP. XVI.

DE
BELLOETPACE.

CONSPECTVS.

