vel mutua, in quibus fides datur per actum
reciprocum, & duo pluresve ad præſtandum
quid mutuo ſe obligant. Illa promiſſa, hæc
pPacta in ſpecie vocantur.
VIII.
Promiſſio eſt vel imperfecta, vel perfecta.
Illa obligationem imperfectam, hæc perfe-
ctam gignit. Ab utraque differt ſimplex aſ-
ſertio: differunt etiam verba honoris, quæ
obligatoria non ſunt.

H 32 N,

62 Lib. I. Cap. IX.

IX.
Vt promiſſa & pacta obligent, requiri-
tur conſenſus.
X

Conſenſus autem debet eſſe I. declaratus.
2. verus. 3. mutuus.

XI.
Declaratur conſenſus per ſigna, quæ ſunt
vel verba, vel facta. Illis declaratus con-
ſenſus expreſſus, his tacitus vocatur. Ad
verba pertinent etiam literæ & nutus verbo-
rum vice fungentes: ſub factis etiam non
facta comprehenduntur. Præcipue vero, ſi-
lentium cum certis circumſtantiis conſidera-
tum conſenſum indicare cenſetur.

XII.
Conſenſus tacitus & præſumtus interdum
idem valent, interdum diſtinguuntur: ſtylo
quidem juris Romani conſenſus præſumtus
idem eſt ac fictus.

XIII.
Ex conſenſu tacito oriuntur pacta tacita,
cum principalia, tum acceſſoria. Quorſum
etiam referuntur conditiones & exceptiones

tacitæ.
. XIV.
Quo minus pro vero haberi poſſit conſen-
ſus, obſtare dicuntur defectus uſus rationis,
error, dols & metus. De quibus tamen ſi-
tillatim diſpiciendum.
8 1 xV.

.

De Offcüs Paciſcentium. 62

XV.
Ob defectum uſus rationis promiſſa & pa-
Ga infantum, amentium & furioſorum,
enormiter ebriorum, qua talium, nulla ſunt.
XVI. .
Quousque in pueris duret rationis imbe-
cillitas, ex cujusvis actionibus quotidianis ju-
dicandum eſt. Hoc vero cum nimis ſit am-
biguum: leges civiles ſuccurrunt determi-
natione ætatis, & curatorum conſtitutione.
XVII.
Error circa conditionem, qua ad promiſ-
ſionem quis fuit inductus, hanc irritam red-
dit: ſi quidem conditio vel aperte expreſſa
fuerit, vel ex natura & circumſtantiis nego-
tü liquido pofſſit colligi.
XVIII.
Error vero, quo quis ad paciſcendum
fuit permotus, niſi conditio expreſſe addi-
ta fuerit, pactum non reddit invalidum,
nec intereſt, integra adhuc res ſit, nec ne.
XIX.
Error circa rem ipſam ejusque ſubſtantia-
lia, moraliter conſiderata, ob defectum con-
ſenſus pactum reddit nullum.
. XX.
Dolus a tertio adhibitus, non colludente
eo, quo cum paciſcimur, pactum irritum
non reddit. Obligatur tamen ad penſandum
damnum, qui dolum adhibuit.
XXI.

64 Lib. I. Cap. IX.

XXI.
Dolus paciſcentis, ſive cauſam dans, ſive
incidens fuerit, obligationem impedit. Si
tamen ad eſſentiam negotii nihil faciat, actus
ſubſiſtit.

XXII.
Metus ſuſpicax pactum cum homine no-
torie perfido initum, nullis novis emergen-
tibus indiciis perfidiæ, non reddit irritum.
XXIII.
Vbi vero poſt pactum initum certa ſe pro-
dunt futuræ perfidiæ indicia, ſuſpendere li-
cebit præſtationem, donec contra deceptio-
nem cautum ſit.
XXIV.
Pacta propter metum terrentem a tertio
incuſſum inita valent, ſiquidem metus non
tam cauſam, quam occaſionem, præbuerit
Pacto.

XXV.
Pacta per metum juſtum expreſſa valida
ſunt.
XXVI.

Invalida autem ſunt per metum injuſtum
ab altera paciſcentium parte extorta. Pactis
tamen de pace inter gentes exceptio metus
regulariter non poteſt opponi.
XXVII.
Conſenſus non modo in pactis debet eſſe
mutuus, ſed etiam in promiſſis requiritur
Promiſſarii acceptatio, cujus vim habet an-
Iece

De Offcis Paciſcentium. 2 5

cecedens rogatio, ſi ei promiſſio reſpon-
deat.
XXVIII.
Materia pactorum debet eſſe in noſtris vi-
ribus atque in noſtra poteſtate.
XXIX.
Ergo (1) nemo obligare ſe poteſt ad im-
poſſibilia. Si tamen poſſibilitatem præ ſe
ferat paciſcens, tenetur ad damnum reſar-
ciendum.
XXX.

Si poſt pactum res citra culpam paciſcen-
tis fiat impoſſibilis, re integra pactum eſt nul-
lum: quod præſtitum jam eſt, aut reſtituen-
dum, aut compenſandum, aut ſaltem ſum-
mus conatus adhibendus.
XXXI. —
Si dolo, vel culpa ſua, paciſcens vires
amiſêerit, ad id quod intereſt tenetur, imo
& malo affici poteſt.
XXXII.
(2) Qui illicita promiſit, non obligatur:
quæ enim legibus prohibita ſunt, non ſunt
in noſtra poteſtate.
XXXIII.
Neque merces debetur pro turpi facto per-
petrato, aut perpetrando, promiſſa.
XXXIV.
Data quoque pro re rurpi merces in foro
conſcientiæ reſtituenda eſt: merito tamen
favore legum civilium indignus judicatur
I qui

66 Tib. J. Cap. IX.

qui alterum ad ſcelus perpetrandum merce-
de conduxit, eamque perlolvit.
XXXV.
(3) Pacta ſuper rebus & actionibus alienis,
imo & propriis directioni noſtræ non ſub-
jectis irrita ſunt. Dolus autem commiſſus,
imo & culpa admiſſa ad penſationem damni

obligat.
XXXVI.
Qui promiſit, ſe operam daturum, ut al-
ter præſtet, tenetur iſtum omni modo mo-
raliter poſſibili eo permovere.
XXXVII.
Qui plane ſe effecturum promiſit in one-
roſis obligatur, ut alterum indemnem præ-
ſtet, non vero in beneficis.
XXXVIII.
Ad aliena etiam pertinent, in quæ alteri
lam jus quæfitum eſt. Vnde nec de his vali-
de paciſci poſſumus, niſi in eum caſum „
quo jus alterius exſpiraverit.
XXXIX.
Promittimus vel pure & abſolute, vel
conditionate, adde: vel in diem.
Conditiones* ſunt vel poſſibiles, vel im-
Pofſſibiles: Illæ vel caſuales, vel poteſtati-
væ,

* Conditio eſt adjectio aliqua ad actus jus vel obli-
gationem parituros, qua eorundem vis & effica-
cia confertur in aliquem cventum a cçaſu aut arbi=
trio humano pendentem,

De Offciis Paciſcentium. 67

væ, vel mixtæ: Hæ vel phyſice vel mora-
liter tales.
XLI.

Vbi conditio poſſibilis adjicitur, obligatio
in ſuſpenſo eſt, donec exiſtat, vel conſtet
non extituram.
XLII.

Impoſſibiles conditiones ſecundum natu-
ralem interpretandi ſimplicitatem orationem
promittentem faciunt negativam: ſi quibus
in negotiis pro non adjectis habentur, id ex
lege civili eſt.
XLIII.

Die adjecta obligatio contracta eſt, ſed
ante præfinitam diem præſtatio exigi nequit.
XLIV.
Per alios quoque valide poſſumus promit-
tere: quos internuncios, vel etiam manda-
tarios, aut procuratores appellamus.

Mala fides internuncii aut mandatarii non
ſemper obſtat, quo minus per eum oblige-
mur: inprimis ſi is, quoecum nomine noſtro
Pactus eſt, damnum pateretur, nec malam
illius fidem facile perſpicere potuiſſet.

I 2 CAP.

68 Lib. J Cab. X.
CAP. X.

DE
OFrFICIIS8 SERMOCINAN-
TIVM. j

CONSPECTVsS.

I. Agitur de Inſtitutis Vniverſalibus in genere th. 1.
II. De Sermone in ſpecie, cujus exponuntur
A. Natura & uſus th. 2.
B. Officium ex eo fluens, & quidem
ℳ. generale th. 3.
6s. Specialia, th. 4. quorum explicatur
N. primum th. y.
J. ſecundum th. 6.
J. tertium th. 7. ubi de ſermone ficto agſe⸗
tur, quem licitum efſſe
a. indicatur th. 8. .
b. probatur th. 9. ubi agitur
I. de veritatis notionibus th. 10.
2. de falſiloquii & mendacii definitione
th. II.
3· de mendacio in ſpecie
A) remotivè th. 12. 13.
B) poſitivè th. 14. I5.

THI. I.

nſtituta Vniverſalia, ex quibus fluunt of-
ficia hypothetica, tria recenſeri ſolent:
Sermo, Dominium & Pretium. Redtius
quatuor conſtituuntur: duo principalia; Ser-
mo & Dominium; & duo acceſſoria; Jusju-
randum & Pretium.
II.

De Offciis Sermocinantium. 69
II.

Sermo eſt vox hominis articulata, qua al-
ter alteri animi ſui ſenſa ſignificare poteſt.
Eſtque is utiliſſimum & plane neceflarium
ſocietatis humanæ inſtrumentum.
III.
Officium ſermocinantium generale erga
alios homines eſt: Vt ne quis ſermone, aut
alüs ſignis, ad exprimenda animi ſenſa inſtitu-
tis, alterum lædat, ſed potius aliorum commo-
da promoveat.

IV.
Officia ſpecialia partim ſignificationem vo-
cum, partim loquendi actum, partim con-
venientiam verborum cum animo reſpiciunt.
V.
Primum eſt: vYocabula non in alia ſigniſi-
eatione adhibenda eſe, quam fert uſus, aut
conventum eſt. Nulla enim alioquin ſermo-
nis foret utilitas. Hæc verior ratio eſt,
quam quæ a pacto tacito petitur.
VI.
Secundum: Loquendum vel tacendum, quo-
ties lex aliqua naturalis, aut peculiare pactum,
boc vel illud expoſcit. Non enim quod quis
in animo volvit, coram quibusvis aperire
ſemper tenetur.
VII.
Tertium: Ea loquenda eſe, quæ cum ani-
mo conveniunt, quoties alter illa ex nobis co-
gnoſcendi jus vel Herfeifan⸗ vel imperfectum “M
3 et

70 Tib. I. Cap. X.

bet, & nobis incumbit obligatio animi noſtri

ſenſa patefaciendi.
VIII.

Licet ergo ficto ſermone uti, quoties no-
ſtra, vel aliorum utilitas id exigit, neque
tertii jus læditur.
IX.

Sicut enim veritas Logica, Ethica & Mo-
ralis, ſive Legalis, non debent confundi; ita
nec falſiloquium & mendacium.

X.

Veritas Logica conſiſtit in convenientia
ſermonis cum re; Ethica in convenientia
ſermonis cum mente; Moralis, ſeu Lega-
lis, in convenientia cum lege. Vbi igitur
lex obligationem non imponit ſenſa animi
patefaciendi, & illa & iſta indifferens erit.

XI.

Falſiloquium veritati Logicæ oppoſitum
conſiſtit in diſconvenientia orationis cum
re, Ethicæ oppoſitum in diſconvenientia
orationis cum mente, Morali oppoſitum
denique mendacium eſt, cum fſcilicet illa
diſconvenientia juri alterius vel obligationi
noſtræ contraria eſt.

XII.
Mendacii notam itaque non contrahunt:-

qui vel curioſas aliorum quæſtiones k l
er-

De Offeiis Sermocinantium. 71

ſermonibus eludunt, vel ad hoſtes deci-
Piendos falſos rumores ſpargunt, vel pue-
ris fabulas narrant, vel ad melancholicos,
iratos, mœſtos demulcendos figmentis ve-
ritatem obvelant.

XIII.

Nam cum ſermo inſtitutus ſit ad noſtram
aliorumque utilitatem promovendam: me-
dium ita adhibendum eſt, ut obtineatur,
non ut evertatur finis.

XIV.

E contrario a mendacii culpa immunes
non ſunt, qui partem veri reticent, & qui
æquivocationibus aut reſervationibus menta-
libus utuntur, ubi alter animi noſtri ſenſa
liquido cognoſcendi jus habet.

XV. „

ec reo igitur nec ejus advocato licet
vel directe negare delictum judici in verita-
tem inquirenti, vel commentis ejus-
modi illudere.

.
à W

B

CAbP.

72 Lib. J. Cap. XI.
CAP. XI.

DE

OFFICIO IVRANTIVM.

CONSPECTVsS.

I. Definitio Jurisjurandi th. 1.
II. Licentia th. 2.
III. Officium ex juramento fluens th. 3.
IV. Finis & uſus th. 4.
V. Forma, ubi occurrit .
A. ejus explicatio th. 5. 6.
B. ejus applicatio th. 7 — 9.
VI. Requiſitum ex parte jurantis th. 10.
VII. Effectus, & quidem
A. Obligatio,
ℳ. poſitivè th. II. 12.
8. remotive th. 13. 14.
B. Cavillationum excluſio th. I5.
IIX. Interpretatio th. 16 — 19.
IX. Diviſio. th. 20.

TH. I.
Abus, quibus ſermo intervenit, firma-

mentum accedit per Jusjuraundum, quod
eſt Religioſaà DElI tanquam teſtis & vindi-
cis invocatio, in aſſertionis, aut promiſſio-
nis confirmationem.
II.
Licitum eſt jurare, quia neque naturali,
neque divina poſitiva lege prohibitum.

Officium jurantium eſt: Ad jurandum cum
reve-

De Offcio Zurantium. 73

Teverentia accedere, & quod juratum eſt religio-
ſe obſervare.

IV.
Finis eit firmior ad enunciandum verum
& ſervandam fidem adſtrictio; reſpectu il-
lius ad terminationem litium, reſpectu hu-
jus ad majorem hominum inter ſe confiden-
tiam, in univerſum, ad ſocietatis firma-
mentum ordinatur.

V.
Non niſi per DEVM jurandum eſt: unde
juramenta per res opinione divinitatis deſti-
tutas impia ſunt & abſurda.
Aliud tamen eſt jurare per creaturas, aliud
creaturarum in jurejurando mentionem fa-
cere.
VII.
Effectum ſuum non producit juramen-
tum, niſi formula ejus accommodetur ad
Perſuaſionem ſeu religionem jurantis.
VIII.
Vnde & ab eo, qui falla de DEO per-
ſuaſione imbutus eſt, licebit jusjurandum
acceptare & exigere.

Etiam per falſos Deos, quos ipſe pro ve-
ris haber, jurans obligatur, &, ſi fefellerit,
revera perjurium committit.

Ad obligationem jurisjurandi non requiri-
. K tur

74 Lib. L. Cap. XI..

tur intentio: ſed ſüfficit, ſi quis faciat»
quod ſerio jurantes facere folent. Sola igi-
tur recifatio aut preælectio juramenti obli-
gationem non producit

Juramenta-, noſtro judicio, novam & pe-
euliarem producunt obligationem, non qui-
dem ex promiſſione DEO facta, ſed ex le-
ge narurali, nomen DEI in vanum adhibere
wetante.

Hinc pactum juratum, etiam injuſta vi
extortum, ſervandum eſt.
Non obligat tamen juramentum de re
impoflibili & illicita præſtitum.
XIV.
Error & dolus circa ſübſtantialia obliga⸗.
tionem etiam in juramentis impediunt.
XV.
Id efficiunt juramenta, ut omnes omnino-
Cavwillationes & reſervationes mentales abeſſe:
debeant; neque ad falſiloquia eadem adhibe-

Ie licet.
Juramenta ſtrictæ ſunt interpretationis,
co quidem ſenſu, ut juramenti ſententia;,
ubi ea ex verbis ſatis manifeſta eſt, omni-

⏑ fit tenenda-.
XVIL.

De Offcio Jurantium. „5
Cavendum igitur, ne, ſtricte verbis in-
lhærendo, cavillationi locus detur.
XVIII.
Juramenta non minus, ac ceteræ promil-
ſiones, includunt tacitas condition es & limi-
tationes, quæ ex negotiüi natura fluunt.
Verba jurisjurandi ex mente deferentis va-
lent: quia alias finis jurisjurandi non obti-
netur. Si quis vero juraverit ultro, mens
jurantis erit reſpicienda.
Ex fine fluit diviſio juramentorum in aſſer-
toria & promiſſoria: Illa ad præterita, hæc
ad futura pertinent.

CAP. XII.
DE

DOMINIO RERVM EIVSQVE
ACQVIRENDI MODIS.
CONSPECTVS.
I. Fundamentum Dominii th. T.
II. Origo, & quidem

A. ratione modi th. 2.
B. ratione temporis th. 3.

K 2 III. Na-

76 Lib. I. Cap. XII.

III. Natura;, ubi occurrit dominii
A. Definitio th. 4.
B. Effectus th. §.
C. Differentia à proprietate th. 6.
D. Oppoſitum th. 7.
E. Objectum th. 8.
F. Modi, quibus acquiritur, & quidem
„ Originarii th. 9. ubi notatur
G. prineipalis, occupatio, cujus occurrit
1I. definitio th. 10.
2. regula th. I1.
3. fundamentum th. 12.
4. objecta & modi th. 13 — 155.
5. mutabilitas th. 16.
Q₰. minus principales
I. acquiſitio acceſſionum th. 17.
2. acquiſitio jurium in res alienas th. 18.
S. derivativi, qui deducuntur
&. ex diſpoſitione legis
I. in genere th. 19. 20.
2. in ſpecie, ubi
A) Suecceſſio ab inteſtato th. 21 — 2¾.
B) Vſueapio ſeu Præſeriptio th. 24 — 26,
Q. ex facto prioris domini
I. inter vivos th. 27.
2, mortis cauſa th. 28 — 30.

TH. I.

X naturalibus etiam rationibus recte col-
ligimus, datam a DEO eſſe humano
generi facultatem utendi rebus creatis, non
modo inanimatis, ſed & animatis ſen-
ſuque præditis, easque ad conſervationem
& commoditatem ſuam conſumendi atque
deſtruendi: cum, qui vult finem, jus etiam
concedat ad media.

De Dominio rer. eiusq. acquir. modis. 77

Ii.
Hæc facultas non incongrue dominium
univerſale appellari poteſt, cujus origo a di-
vina conceflſione repetenda eſt. Dominium
vero particulare ab occupatione cœpit. Pa-
ctum enim diviſorium, adjectamque con-
ventionem, de facultate occupandi res non-
dum diviſas, fruſtra confingi arbitramur.
III.
Communio, quæ dominium anteceſſiſſe
intelligitur, univerſalis neque locum diu
habuit, neque habere potuit. Nec modo
fructus ab initio, ſed & ipſa corpora ſta-
tim dominium ſubire neceſſum fuit. Quo
tamen magis multiplicatum eſt genus huma-
num, eo magis a communione eſt receſſum.
IV.
Dominium particulare eſt jus, quo alicu-
jus rei velut ſubſtantia ita ad aliquem perti-
net, ut eodem modo in ſolidum non perti-
neat ad alios. 7

V.
Excluſio tamen actualis aliorum non eſt de
eſſentia dominii.
VI.

Dominium & proprietas differunt ut rela-
tum & correlatum. Illud hominibus, hæe
rebus tribui ſolet.
VII.
Communio eſt vel poſitiva, vel privati-
va, vel negativa. IIla eſt qualitas moralis
K 4è45 rerum;

73 Li-z. I. Cap. XII.

rerum, quæ ſunt in plurium dominio indi-
viſim; iſta rerum, quæ non ſunt, eſſe ta-
men poſſunt in dominio; hæc rerum, quæ
in dominio nec ſunt, nec eſſe poſſunt.
VIII.
Ad res negative communes lumen calo-
remque ſolis, aéẽrem ſuperiorem, & ſi quæ
ſunt ſimilia, non autem aquam profluentem,
nec mare referimus. Nam & quæ uſum
inexhauſtum præbent in dominio eſſe poſ-
ſunt; officium vero humanitatis alios a tali
uſu arceri vetat.
IX

Modus acquirendi dominii eſt vel origi-
narius, vel derivativus. Ille denuo vel prin-
cipalis, quo dominium in corpus alicujus
rei acquiritur, vel minus principalis, quo
acquiruntur acceſſiones, vel jura in res alie-
nas.
X.

Modus originarius principalis uti hodie
unicus eſt, ita & olim fuit Occupatio, ſive
Apprehenſio rei, quæ nullius eſt (ſive nun-
quam in dominio fuerit, ſive hoc ſit extin-
ctum: quod & contigiſſe cenſetur ubi domi-
nus non apparet,) cum animo ſibi habendi.

Hinc regula vulgaris: Res nullius cedit oc-
eupanti.
XII.

Id vero non provenit ex pacto quodam
inter

Dłe Dominio rer. ejusq. acquir. modis. 79)

inter homines inito: ſed ex ipſa lege natu-
rali, quæ cuivis fructum ſuæ induſtriæ ap-
plicationisque virium ſuarum adjudicat.

Occupantur vel immobilia, ut regiones
& inſulæ imperio & dominio vacuæ; vel
mobilia: idque per inventionem, ut theſau-
rus, vel per venationem, quorſum & au-
cupium & piſcatio pertinent, ut feræ, aves»

Piſces.
XIV.

Immobilia pedibus apprehenduntur, mo-
bilia manibus, vel immediate, vel mediate
Per inſtrumenta.

Per occupationem rerum immobilium
etiam in iis contentæ res mobiles, vel ſeſe
moventes, tanquam acceſſoriæ, videntur oc-
cupatæ: niſi qui occupavit has pro dereli-
&tis habeat.
XVI.

Facultas occupandi, naturaliter compe-
tens, per legem civilem circumſeribi poteſt
& adimi.

Acceſſiones ſunt vel naturales, vel indu-
ſtriales, vel civiles. De his omnibus tenen-
da regula eſt: Qui eſt Dominus ſubſtantiæ, ad
eum etiam pertinent acceſſiones.
XVIII.
Jral in res alienas, inter quæ ſunt ſervi-

80 Lib. I. Cap. XII.

tutes?*, cum perſonales, tum reales, hæque
vel urbanæ vel ruſticæ, acquiruntur variis
modis, præcipue vero contractibus.

XIX.

Modi acquirendi derivativi pendere di-
cuntur vel ex diſpoſitione legis, vel ex fa-
cto prioris domini: Sed & illi conſenſu do-
mini prioris nituntur, lege tamen naturali
approbantur, & legibus civilibus ſpecialius
determinantur.

XX.
Ad hujus generis modos referuntur Suc-
ceſſio ab inteſtato * & Vſucapio *α☛α.
XXI.

Succeſſio ab inteſtato nititur conjectura
voluntatis, qua quisque bona ſua, non oc-
cupantibus, ſed illi poſt mortem ſuam ce-
dere velle creditur, quem maxime amavit,
vel potius ſecundum ordinem naturæ maxi-
me amare debuit.
XXII.

* Servitus eſt jus commodum ex re aliena pereipien-
di, vel impediendi, quo minus alter re ſua omni
modo utatur. Perfonalis eſt, qua utilitas ex re
aliena ipſi perſonæ immediate obvenit. Realis, ubi
ex re aliena mediante re noſtra utilitas capitur.
** Eſt Succeſſio in bona ejus, qui ſine teſtamento de-
functus eſt.
†ÿ⅜uh Eſt modus acquirendi, quo is, qui rei ab altero ne-
glectæ poſſeſſionem diu citra contradictionem ob-
tinuit, plenam ejus proprietatem conſequitur, jure

4. Pfriorxis domihi extincetoe.

De Dominio rer. ejusq. acquir. Damis. 8t
XXII.

Subvenit lex naturæ, quæ promiſcuas oc-
cupationes ob orituram inde ſummam con-
fuſionem improbat, aliis idem facere jubet,
quod nobis fieri volumus, & iniquitatis eos
coarguit, qui bona defunctorum parentum
occupando liberis alimenta ſubtrahere vel-
lent. Sane tam univerſaliter recepta ſucce-
dendi conſuetudo ſanctiorem altioremque
originem innuere videtur, quam leges ci-

viles.
XXIII.
In hac ſucceſſione primum locum tenent
deſcendentes, primi & ulteriorum gra-
duum. Ordinem inter parentes & fratres
determinant leges civiles, quæ æquiſſimæ
ſunt, ubi utrisque favent, nec conjuges
excludunt.
XXIV.

Vſucapio, ſeu Præſcriptio, nititur dereli-
Gione prioris domini, faventeque lege na-
turali introducta eſt, ne dominia rerum ſem-
Per eſſent in incerto. Atque idcirco etiam
inter gentes locum habet: imo inter has eo
magis neceſſaria eſt, ne perpetuæ ſint bello-
rum cauſæ; quandoquidem lites gentium
per communem judicem non æque, ac in
civitatibus, decidi poſſunt.
XXV.
Ab hac tamen Vſucapio Juris Civilis, cum
I. 1atie⸗

82 Lib. I. Cap. XII. De Dominio rer. S,

ratione fundamenti, tum ratione objecti, re-
quiſitorum, & temporis multum differt.
XXVII.
Facto prioris domini porro tranſeunt bo-
na, vel mortis cauſa, per Teſtamenta, vel
inter vivos; idque non ſolum, volente prio-
re domino, per donationem & contractus,
ſed & invito, per pœnam & bellum.

XXVIII.

Teſtamentum eſt declaratio voluntatis no-
ſtræ, circa ſucceſſores in bona noſtra, poſt
mortem noſtram.

XXIX.

Teſtamenta non minus, ac ſucceſſiones ab
inteſtato, ex jure naturæ ſuam habent vali-
ditatem: cum expreſſa voluntas utique plus
operari debeat, quam voluntatis conjectura.
Et, ſi naturale dominio pleno eſt, uti id in
alios transferre liceat, quin idem etiam in
eventum mortis liceat, nulla ratio eſf.
Neque actus pro nullo invalidoque haberi
debet, qui imperfectus eſt, atque a certis
conditionibus ſuſpenſus.

CAP.

7CA P. AlII.

DE

OFFICIIS QV EXNXDOMINIO
RERVM PER SE RESVL-
TAN T.

CONSPECTVS.

Agitur hic de Oſſiciis circa rem alienam
I. in genere th. I.
II. in ſpecie de reſtituenda re aliena
A. extante, ubi occurrit
ℳ. regula generalis th. 2.
s. fundamentum th. 3.
vy. regulæ ſpeciales th. 4 — 9.
B. conſumta, ubi
ℳ. regula generalis th. 10.
8. regulæ ſpeciales th. II. 12.
C. inventa th. 13.

TH. I.

X dominio, ſi res adhuc penes dominum
ſit, primum hoc fluit officium: Vt qui-
libet teneatur alterum (non hoſtem) pati rebus
Juis quiete frui, neque vi aut per fraudem illas
corrumpere, intervertere, aut ad ſe trabere ſtu-
deat,

II.
Si res aliena ad nos etiam ſine crimine noſtro
bona noſtra fide pervenerit, eamque adhuc
in noſtra poteſtate babeamus, curandum, ut,
— L 2 quan-

84 Lih. I. Cap. XII.

quantum in nobis eſt, illa in poteſtatem legitimi
Jui domini gegkear.
III.

Neque hoc ex pacto quodam univerfali,
ſed ex ipſius dominii natura, fluit.
V

Neque dominus rei, oneroſo titulo ad al-
terum translatæ, pretium reſtituere tenetur;
cum rei propriæ emtio non detur.

Fructus quoque percepti atque adhuc ex-
tantes reſtituendi ſunt. Nam cujus eſt res,
ejus etiam ſunt fructus.
VI.
Quod ſi vero fructus percipere neglexe-
rit b. f. poſſeſſor, domino eo nomine non
obligatur; quod ſecus ſe habet in m. f. poſ-

ſleſſore.
VII.

Expenſas utiles & neceſſarias, in rem alie-
nam, vel fructuum perceptionem, factas, ut
oſſeſſori b. f. reſtituat dominus, æquum
Juſtumque eſt. Nemo enim alterius damno
fieri debet locupletior.
VIII.
Quod quis juſto titulo acquiſivit, non te-
netur ipſe in dubium vocare, & velut publi-
ce denunciare, an quis eam ſibi vindiaare

Velit.
IX.

Res furtiva apud inſcium depoſita non de-
Ponenti

De Offciñs quæ exæx Dominio rer. per . 8 5¾

ponenti furi, ſed domino reſtituenda: ille
enim contra hunc nullum jus repetendi ha-
bet.
X

Si res aliena vel fructus ex ea percepti fue-
rint conſumti, reſtituere bonæ fidei poſſeſſor tan-
tum debet, quantum fadtus eſt locupletior.
XI

Quod ſi ergo res non tantum caſu, ſed &
voluntate poſſeſſoris perierit, ubi lucrum ex
ea nullum habet, ad nihil tenetur.
XII.
Aſt, ſi qui conſumſit tantundem fuiſſet
conſumturus de ſuo, quod hoc modo con-
ſervavit, cum in eo factus ſit locupletior,
reſtituere debet.
XlIII.
Qui rem alienam amiſſam invenit, non poteſt
eum retinere, niſi dominus non amplius appareat.

NNNNNNNX.H.C.. Keer
CA P. XIV.

DE
PRLE TLIO.

CONSPECTVS.
Traditur hic Pretii
I. Origo th. I.
II. Definitio th. 2.
III. Diviſio th. 3. ubi ſpeciatim
L 3 A. pretii

—

6 Lib. J. Cap. XIV.

A. Pretii vulgaris exponuntur
ℳ. fundamentum th. 4.
. Objecta th. §. 6.
Y. cauſſæ intenſionis & remiſſionis th. 7. 8.
ι. Modus definiendi
N. in genere th 9.
Q in ſpecie, ubi agitur
a. de pretio legitimo th. 10.
b. de pretio conventionali th. I1.
B. pretii eminentis recenſetur
ℳ. Neceſſitas & utilitas th. 12.)
. materia th. 13.
.valor, qui eſt
N. nominalis th. 14.
. realis. th. I5.

Tn. I.

introducto rerum dominio commer-
cia, & ex commerciis pretia orta ſunt.
II

Pretium eſt valor rerum & actionum in
commercium venientium: ſive, Quantitas
moralis, juxta quam res & adtiones inter ſe

conferri & exæquari poſſunt.
III.
Dividitur in vulgare & eminens: illud re-
bus & actionibus, hoc nummo tribuitur.
. IV.
Vulgaris pretii fundamentum eſt utilitas

cum raritate conjuncta.

Hinc quæ extra dominium & commer-

cium ſunt vel ſua natura, vel lege aliqua di-
vina

De Pretio. 87

vina aut humana, item, ſi quæ ſunt, quæ
nullum plane uſum præbent, & quorum
abundans copia omnibus ſuppetit, pretium
non habent.
VI.

Vtilitas autem vel vera eſt, vel imagina-
ria: & hæc poſterior ſæpe prævalet priori.

Fundamentum conſtituendi pretii, au-
ctum vel minutum, pretium ipſum etiam
vel auget, vel minuit. Omne enim rarum
carum, tanto magis, ſi maxima accedat
utilitas vel neceſſitas. Cauſæ quidem illæ
& circumſtantiæ omnes, quas ad augendum
pretium facere vulgo aſſerunt, ad raritatem
referri poſſunt.
VIII.
Vbi quis ob ſingulares cauſas & ex pecu-
liari affectu rem aliquam majoris æſtimat,
quam alii ſolent, id pretium affectionis di-
ci conſuevit.
IX

Pretia ſingularum rerum in ſtatu naturali
definiuntur ſola contrahentium conventione:
in civili per legem magiſtratus, quod legiti-
mum, vel per uſum fori, accedente contra-
hentium conſenſu, quod vulgare Auctor,
alii, ad evitandam confuſionem, melius con-
ventionale, ſeu pactitium appellant.

Legitimum in puncto conſiſtit, ut, cum
regu-

88 Lib. I. Cap. XIl-.

regulariter in gratiam emtorum conſtituatur,
non liceat ab eo venditoribus plus exigendo
recedere, etſi minus accipere non prohi-
beantur. XI.
Conventionale habet aliquam latitudinem,
atque, pro variis rerum circumſtantiis, va-
rie nunc intenditur, nunc remittitur.
XII.
Cum ob creſcentes hominum cupiditates,
multiplicatosque ſtatus, permutatio, qua
ſola veterum commercia fiebant, non ſuffi-
ceret amplius neceſſitati: cogitandum fuit de
materia, quæ ceterarum rerum pretia con-
tineret atque dimetiretur, & qua intervenien-
te quamlibet rem venalem ſibi comparare
homines poſſent. Hinc pretium Eminens
ortum.
XIII.
Ejus materia debuit eſſe I. rara & utilis
2. ſubſtantiæ ſolide? & compactæ 3. diviſi-
bilis in partes 4. cuſtodiæ & translationi
apta. Qualem habent metalla inprimis no-
biliora.
XIV.
In civitatibus ſummorum imperantium
eſt valorem nummi definire: hinc publica
ſigna eidem ſolent imprimi. .
XV.
Creſcente tämen nummorum copia, eo-
rum pretium, in comparatione ad alias res,
vYelut ultro decreſeit. t,

89
CAP. XV.
DE
CONTRACTIBVS, VI PRE-
TIA RERVM PRESVPPO-

NVNT ET FLVENTIBVS.
INDE OFFICIIS.

CONSPECTVS.

I. Tractatio generalis de Contractibus, uhbi eorum

ſiſtitur
A. Definitio th. 1I.
B. Diviſio th. 2.
C. Officium generale, & quidem
. in oneroſis th. 3 — §.
3. in beneficis th. 6.
II. Tractatio ſpecialis, ubi agitur
A. de contractibus ipſis, & quidem
„, beneficis th. 7. ubi de
N. mandato th. 8. 9.
2. commodato th. 10— 12.
J. depoſito th. 13. 14.
8. onerofis th. I5. ubi de
N. permutatione th. 16.
2. emtione venditione, cujus traduntur
a. definitio th. 17
b. effectus th. 1,8. 19.
c. accidentia th. 20.
d. ſpecies peculiares th. 21.
J. locatione conductione th. 23 — 25.
. mutuo th. 30— 33.
N. ſocietsate th. 34. 35.
J. contractibus aleam continentibus th. 36- 38.
B. de contractum firmamentis th. 39. ubi ſpeciatim
de fidejuſſione th. 40— 44. .
. de pignore & hypotheca th. 45 — 47.

90 Lil. I. Cap. Xr.

Tn. I.
Paci⸗ de rebus & actionibus in commer-
cium venientibus pretioque æſtimari ſo-
litis a Pufendortio Conractus appellantur.
Dividuntur Contractus in beneficos &
oneroios. IHli commodum absque onere
in alterum transferunt: Hi utrumque con-
trahentium ad mutuum onus adſtringunt.
In contraéctibus oneroſis æqualitas, quan-
tum fieri poteſt, obſervari debet; hæc enim
contrahentium intentio eſt. Difficillimam
tamen ejus æſtimationem eſſe, ob pretiorum
incertitudinem, opinionumque diverſitatem,
Tes ipſa docet.
IW.

Ad æqualitatem æſtimandbam necefſum efſt,
vitia rei, de qua agitur, indicari: quod ta-
men non extendendum ad circumſtantias, quæ
rem ipſam non contingunt.
Si qua læſio poſt contractum fuerit depre-
henſa, ea corrigenda eſt, & ſupplendum
quod deeſt minus habenti. Læſio autem di-
ci nequit, ubi contrahentes, rei, de qua agi-
tur, gnari, pleno conſenfu de pretio con-
venerunt.
VI.

In Contractibus etiam beneficis quædam

De Contradtibus qui pretla ver. . 31

rei æqualitas ſpectatur, ne quis ſcilicet ex
beneficio damnum ſentiat.
VII.
Contractus benefici ab Auctore tres enu-
merantur, Mandatum, Commodatum &
Depoſitum; quibus alii addunt Donatio-

nem.
VIII.
Mandatum eſt, quo quis gratis alterius
negotia, ipſo committente, expedienda ſu-

ſcipit.
P IX

Officium mandatarii eſt, cum fide & in-
duſtria in negotio commiſſo verſari: man-
dantis, indemnem illum præſtare a ſumtibus
& damnis, in quæ ex mandato incidit.
X.
Commodatum eſt, quo rei noſtræ uſum
alicui gratis concedimus.

Commodatarii officia ſunt. I. diligenter
rem commodatam ſervare, 2. ad alios uſus
Mon adhibere, 3. illæſam reſtituere: com-
modantis, impenſas neceſſarias refundere,
& damnum culpa datum reſarcire.

XII.
quitati quoque naturali convenientius
videtur, ut rei caſu perditæ damnum ferat
commodatarius, niſi ea apud dominum quo-
que fuiſſet peritura.

M 2 XIII.

92 TLib. L Cap. Xrr.

XIII.
Depoſitum eſt, quo rem alicui gratis cu-
ſtodiendam committimus.
Alv.
Officia depoſitarii ſunt I. rem concredi-
tam diligenter cuſtodire. 2. ad poſtulatum,
niſi quid obſtet, reſtituere. 3. non uti ſine
domini conſenſu. 4 ne vinculis quidem
exuere. S5. multo minus abnegare: depo-
nentis, ſumtus in rem depoſitam factos re-

ſtituere.

Contractus Oneroſi celebriores ſunt Per-
mutatio, Emtio Venditio, Locatio Condu-
tio, Mutuum, Societas & qui Aleam con-

tinent.
Permutatio eſt contractus, quo utrinque
res pro re æquivalente datur. Hodie res
prius pecunia taxantur.
XVII.
Emtio venditio eſt contractus, quo rei
alicujus dominium, aut eidem æquipollens
jus, pro pecunia transfertur & acquiritur.
Acquiritur hoc modo dominium ſolo con-
ſenſu. Traditio non ad perfectionem ſed
executionem contractus pertinet.
XIX. .
Hinc & periculum rei venditæ ante tra-
ditionem eſt emtoris-
n eſt em:orit⸗ X.

Be Contractibus, qui pretia rer. Gc. 93

XX.
Solent interdum pacta quædam emtioni
adjici: inter quæ eminent Addictio in diem*
Lex commiſſoria, Retractus ſeu pactum de
retrovendendo, Jus protimiſeos, Exceptio
certæ partis aut ejus uſus. Hæc uti a con-
trahentium conventione dependent;, ita fide-
liter utrinque ſervanda ſunt.
XXI. .
Peculiaria Emtionis venditionis genera
ſunt: Emtio per averſionem*, Aucétio, Em-
M 3 ti0

*† Addictio in diem eſt, qua res ita venditur, ut liceat
venditori meliorem conditionem ab alio intra cer-
tum tempus oblatam acceptare. Lex commiſſoria,
qua ita convenit, ut ſi ad certum diem pretium non
ſolvatur, res ſit inemta. Retractus ſ. pactum de
retrovendendo, vel in gratiam venditoris adjieitur,
ut ſi pretium intra certum tempus, aut quando-
cunque offeratur emtor teneatur rem venditori re-
ſtituere: vel in gratiam emtoris, ut ſi res offera-
tur venditor pretium teneatur reſtituere. Jus pro-
timiſeos eſt, ubi ita convenit, ut emtore ultro ite-
rum vendituro prior venditor ad emendum pra
ceteris admittatur. Exceptio certæ partis aut ejns
uſus in prædiis vel ædibus venditis potiſſimum lo=
cum habet.
gF Emtio per averſionem eſt, qua multæ res diſparis pre-
tii non ſigillatim æſtimatæ ſed conjunctim & confu-
ſe taxatæ emuntur. Auctio, qua res illi demum addi-
citur, qui ex pluribus licitantibus plurimum obtulerit.
Emtio ſpei qua non certa res ſed probabilis tantum
ſpes emitur, cui aleæ quid eſt admixtum, ſicut ne-
que emtor, ſi ſpes fefellerit, neque venditor, ſi ea
multum ſupra fuerit, queri debeat.-

94 Lib. I. Cap. XV.

tio ſpei: in quibus etſi omnimoda æqualitas
non obſervetur, contrahentium tamen liber
conſenſus efficit, ut nihil iniqui contineant.

Locatio conductio eſt contractus, quo pro
mercede alicui uſus rei vel opera addicitur.
XXIII.
Locationi rei & operæ addi ſolet etiam lo-
catio operis. Sed qui locat operam voca-
tur conductor operis, & qui conducit ope-
ram appellatur locator operis.
XIV.
Si de mercede nihil conventum fuerit, lo-
cator id expectare cenſetur, quod commu-
nis uſus, aut conductoris æquitas tulerit.
XXV.
Si res locata perierit, ceſſat ex eo tempore
mercedis ſolvendæ obligatio.
XXVI.
uod ſi res locata, quæ certum & defini-
tum uſum habet, detrimenti quid ceperit, de
pPenſione tantum detrahitur, quantum uſui
deceſſit: Si vero rei locatæ proventus ſit in-
certus, uti exuberans penſionem non auget,
ita nec malignus eandem minuit, niſi caſus
rarior, de quo probabiliter non fuit cogita-
tum, & damnum gravius fuerit.
XVII.
Loeocator rem uſui habilem ſuis ſumtibus
Præſtare; conductor vero ad boni patrisfa-
milias modum ea uti debet.
XXVIII.

De Contractihus, qui pretia rer. Eôc. 95

XXVIII.
Qi vel rem vel opus faciendum conduxit,
per ſuam culpam perdira reſtituere debet.
XXIX.
Operas momentaneas præſtare impeditus
mercedem poſtulare nequit. In continuis
tamen humanitati & æquitati aliquid tribu-

endum.
XXX.
Mutuum eſt contractus de re fungibili al-
teri concedenda, ut poſt intervallum res
ejusdem generis, qualitatis & quantitatis
reddatur.
XXXI.

Res fungibiles dicuntur, quarum una alte-
rius per uſum conſumtæ vice fungi poteſt, &
numero, menſura ac pondere determinantur:
unde & quantitates appellari ſolent ſpeciebus

oppoſitæ.
PE XXXII.

Vfuras ex mutuo ſumere non magis illici-
