Elblemm ſemper perſuaſi debemus eiſe quod utiliras quaedam

ET CIVIS LIB. I. CAF. I. 83

te oEoeent interueniat, tametſi eam haud animaduertamus: iſtud
ſamenlunen enim infinita ſummi Legislaroris ſapientia requirit.
ctioten uin Quoad Leges autem bumanas, praeterquam quod

muſti homines apti haud ſunt ad mentem ſaperſaris
ati⸗

—

84 DE OFFICIO HOMINIS
men contingit, vt ab (1) obligatione legis glucbi
aliquis peculiariter ſoluatur; id quod diſpen- Cereeli
ſare vocant. Vti tamen diſpenſare ille tan- mices,
tum poteſt, cui legem ferendi & abrogandi lechle
poteſtas competit; ita cauendum, ne Pro- (peteeiut
miſcua & citra grauiſſimas cauſas facta di i Pel
ſpenſatione, auctoritas legum conuellatur, & ſs calnet
inuidiae atque indignationi inter ſubiectos N
anſa praebeatur. e 4 .
Quid ſit §. X. A diſpenſatione tamen multum dilf. nacetu
seguitas. feit (a) aequitas: quae eſt correctio eius, in ines
() Vid. quo lex deficit ob vniuerſalitatem; (1) ſeu dex Rilee
ls. V, cay. 1a legis interpretatio, qua ex naturali ra- nanm
XII. g.. 21. tione oſtenditur, caſum aliquem peculiarem P“ litee, in
c infra cap. ſub lege vniuerſali non comprehend', eo qued eril,
vlt. huius alias abſurdi quid inde foret ſecuturum. Nam 3
lib. F. 12; qluia
— — ls muiſe
ſatis pernoſcendam ,praeſtat aliquando ipſam illis in brnete
manere incognitam. Imo ſi ſumme etiam euidenter? gbatens rar
lex inutilis appareat, exigere tamen debet tem admo. u, mllin
dum duram & moleſtam, vt quis cum ratione eam nen & gede
violare queat, cum id quidem ſine metu multo ma- ſuatensza
ioris mali fieri poteſt. loihtun ſe
§. IX. (1) Haec diſpenſatio tantum locum reperit eita et
quoad leges poſitiuas, neutiquam vero quoad leges Nua on
naturales, circa quas nec ipſe Deus diſpenſare poteſt: eclopi,
cum exempla alioquin adlegari ſolita diſpenſationenm neiincett
proprie ſic dictam non arguant. (2)Td
§. X. (1) Neceſſario hoc obſeruandum in expli. Numque
catione legum diuinarum poſitiuarum aeque ac ratione tlr itten
legum humanarum. Et CHRISTVS ipſe hoc exem. un one⸗
. plis le,lta ſunt

Variae
qualitates
adtionum
morazlium.
(a) Vid. I.
N. & G. lib.
I. cap VII.
1. Licitum
aut illici⸗
tum.

15 ET CIVIS LIB. I. CA P. Il. 8 5
—
nione ket quia ob infinuam varietatem omnes caſus ne-
qvoleſße que praeuideri, neque exprimi poſſunt; ideo
e ile ur iudices, quorum eſt generalia legum decreta
dDtop ad ſpeciales caſus adplicare, debent a lege ex-
mm, e e cipere eiusmodi caſus, quos excepturus tue-
s ch I. rat ipſe legislator, ſi praeſens adeſſet, aut ta-
uelt les caſus praeuidifiet (2).
er ſhri §. XI. Porro (4) a relatione & congru-
entia ad normam moralem, actiones bhuma-
pultum d nae certas ſortiuntur qualitates & denomina-
eu tiones.
1)ſen de Et illae quidem actiones, de quibus in
uutin neutram partem quid diſponit lex, vocantur
pecnlunn icitae, ſiue permiſae. Etſi quandoque in vita
ndeNn ciuili, vbi non omnia ad viuum poſſunt reſe-
nrum Nn F 3 cari,
gl .
–— plis manifeſtis declarauit, MATTH. Cap. XII. I.
u 1eq7. Practerea tametſi leges naturales in ſeipſis, &
dli 4gquatenus ratio humana iuſtas ſibi earum ideas for-
mmelt mat, nullius inrerpretationis indigeant, poſſunt ta-
R men & debent ſimili ratione explicati & reſtringi,
tiidie i quatenus pari vniuerſalitate expreſſae reperiuntur in
huumnlvnt ſeriptura ſacra. Sic DECALOGVS praecipit: ne
occidas: eſt tamen vbi licer occidere. Ad quod prin-
vocumteen cipium omni exceptione maius non attendendo
lon i Theologi, aliquando indiſcriminatim damnant res,
enlneſott quae in certis caſibus plane innoxiae eſſe poſſunt.
ſenhianen (2) Tradere hic Auctor aliquid de duratione legam,
carumque abrogatione debuiſflet. Perpetuam quidem
ſn in eli eſſe, ac ir reuocabilem legem naturae, dubio vacat. Ve-
nene rum omnes leges poſitiuae, tam humanae, quam diui-

exen
ktee g

nae, ita ſunt comparatae, vt abrogare eas Legislator
poſſit.

2. Bonum

86 DE OFFICIO HOMINISs

1

cari, illa etiam licita dicantur, in quae (1)
poena fori humani non elſt conſtituta, etſi in
ſe honeſtati naturali repugnent.
Quae porro actiones cum lege (2) con-

aut walum gruunt, bonae, quae diſcrepant, malae vo-

cantur. Sed vt aliqua actio bona ſit, neceſ-

ſum eſt, vt ex omni parte cum lege congruat;

vt mala ſit, ſuſſicit, ſi in vna duntaxat (3)

parte deficiat.

§. KII.
ſit, imo aliquando debeat. Hoc autem vel expreſſe
facit, vel tazte. Cum enim longo tempore non ob-

ſeruati legem patitur, permittitque negotia eo per-
tinentia alio plane modo geri; aut vero mutatur ita
zerum ſtatus, Yt inutilis am lex fiat, vel locum am-
plias obtinere nequeat: lex, quamuis non expreſſe

abrogata a Legislatore, imo in perpetuum quoque
ſancita fuerit, ſua ſponte exſpirat. Er hoc modo
leges Iudaeorum politicae ac ceremoniales abolitae
ſunt.

§. XI. (1) Conſer vtrumque meum diſcurſum de

permiſſione legum, & de beneficio legum, item diéts

ad GROTIVM ge I. B. & P. Lib. I. Cap. I. §. 17.

not, 3.
(2) Scilicet poſitiue: dantur enim & ackiones in-
diſferentes, quas nec praecipit lex, nec prohibet;
ſed fieri pro lubitu, vel non fieri, liberum relinquit.

vige ſupra S. 2. huius Cap. not. I. & ad I. N. & G. Eib.

Y. Cap. I. §. I 5. not. 2. & Cap. VII. §. §. not. 5§.

(3) Hae conditiones reſpiciunt qualitatem aut
diſpoſitionem agentis, obiectum, fnem, ceterasque
actionis circumſtantias. Sic tametſi actio alias ex-
acte & ex omni parte cum lege congruat, ſfamen

II.
Uunumm a⸗
(ando in
1o dehniti
11s ſaumn 4
mr, 9
inhitiaeſt

—
er itiola i
minus, ſalte

eutnn qlis
Leitla will

ne perde
CObuenhte
Düllam ha
mero ſuo
intclizen
UatlO id
ciuilinm
tione, bo
ſuntlollien
Deriit, Vie
VIII ,2
AI.
dut,eds
deekt, 8
deledonr
tum ad
tas, face
Adparebi
tine ze
i on
ee de
Radueia

NIS

in qune (!
tata, ell

ge (1) G
nt, Malteſſ⸗
1lt, hecel
egeconglit
Auntanat

Ml.

en vel eun

mfore nOO⅓

negoti 6o
eto itettl
,Vlloendn
Uis non antil

Gyenuum go

Etr bor hil

oniales 4hoe

mn Alefin/

109 1,%

n 1len „

,nel nte

N
berumtelngi
iltun 1
ſuen, cleing

4,0 Au
undi/ ſune

ogrtat,

ET CIVIS LIB. 1. CAT. II. 87

§. XII. Jaſtitia autem quandoque eſt attri- 3. Faſtum
butum actionum , quandoque perſonarum. aut iniss-

D . . . . . ſ1 1AWa
Quando iuſtitia perſonae tribuitur, ſolet vul⸗ De iuſtiuis

go definiti, quod ſit conſtans & perpetua volun. perſonarum
tas ſuuin cuique tribuendi. Juſtus quippe vir
dicitur, qui iuſta faciendo delectatur, qui
iuſtitiae ſiudet, ſeu in omnire (1) conatur
F 4 facere

ex vitioſa intentione profluxerit, ceu praua nihilo-
minus, ſaltem in foro diuino, impurari poreſt. Quod
ſi eam quis ex cauſa quidem innoxia, attamen di-

uerſa ab illa, quam lex poſtulat, aut ex iguorantia

plane perpetret, id eſt, neſcius, id, quod patrat,
conuenire cum lege; illius tunc ſupremus Legislator
nullam habet fationem: incaſſum igirur iſte egitr, ac
mere ſuo damno. Sed vti dixi de foro diuino haecc
intelligenda ſunr. Nam cum exteriot legum obſer-
uatio ad commodum ſocietatis, qui Legislatorum
ciuilium ſcopus eſt, ſufficiat, hi de agentis inten-
tione, bonane omnino ac legitima fuerit, haud adeo
ſunt ſolliciri, modo actus exterior in ſe cum lege con-
uesiat. Vide L. N. & G. Lib. I. Cap. V II. §. 3. 4. & Cap.
VIII. J. 2. 3.
§. XII. (1) Supponit Auctor perperam, vt vide-

tur, eos omnes, quibus habitus juſtitiae vniuerſalis

deeſt, & qui non in omnibus & vbique iuſta faciendo
delectantur, nunquam actiones in ſe iuſtas, ſed tan-
tum ad vitandas poenaslegum humanarum compara-
tas, facere. Si hominum indoles bene expleretur;,
adparebit, vt virtutis ac probitatis, ita etiam nequi-
tiac ac vitiorum gradus eſſe. Non omnes quippe,
qui non ex omni parte virtuoſi aut vere probi ſunt,
aeque deprauati & omnibus vitiis dediti, aut pari

gradu eidem vitio mancipati deprehenduntur. Sunt

CcChklm.

7

82 DE OFFICIO HOMINIS

facere id, quod iuſtum eſt. Iniuſtus contra,
qui negligit cuique ſuum tribuere; vel id non
H debito

enim, qui, prout de Galba Imperatore legic, us,
magis extra vitia ſunt, qaam cum virtutibus, T A-
6O1T. Hiſtor. I, 49. num. 4. Nec quis ſtatim vno
impetu fummum malitiae culmen aſſequitur. MWemo
repente fuit iurpiſimus &, Sic cum variis plane mo-
dis violari iq quod aliis debetur poſſit, reperiemus,
quod homines cettis vitiis obnoxii, quae ipſum ad
laedendum hoc vel illud ius alterius impellunt, ab
aliis tamen vitiis ad laedenda alia alteriuz iura ſtimu-
lantibus immunes ſint, adeoque horum reſpectu ex
quodam nihilominus iuſtitiae principio officie ſuo
fungantur. Sic e. g. homo in ſequiorem propen-
ſus ſexum, concepto vehementiori in alterius vxo-
rem adfecu, ius mariti, ipſum a corrumpenda uxo-
re prohibens, parum penſi habebit; ar furati, occi-
dere, dolos fraudesque in contra ctibus adhibere, pa-
triam aut Principem prodere &c. forſan religioni

ſibi duxezit. Equidem concedo, quod vi eiusmodi

—

adfectus, ſi alia ratione voti compos fieri nequeat, ad

committendum homicidium, audendam proditio-
nem, aliudue patrandum ſcelus adduci queat; verum
haec tunc non niſi aegre, poſt vebementes animi

luctas, aut impotenti iam affectus feruore excaeca-

tus, faciet. Si iuſti hominis non abnuente Aucore,
non paucae poſſunt eſſe ob infirmitatem actiones in-
iuſtae; ſi Dauid, Propheta & vir ſecundum cer Dei,
ad turpe adalterium, caedemque impiam commit-

tendam portuit prolabi; cur non iniuſtus homo, aut

qui vitii alicuius habirum contraxit, plures adtiones
iuſtas, pro talibus agnitas, & quaſi tales, facere
queat, ita vt hoc reſpeu aliqua ipſi iuſtitia tribuen-
da ſit? Hoc tamen ſaltem deſiderandum, quod tunc
nonnifi

171

—

Gebito loo,

undum exil

Muucae poſt
ſetbo, Jul
teytum leg
ſem: Imul
uunn leg a
iam.
Alll.
dunur, tn
tin ear

—

nonniſt in
minen, d
nes ex vi⸗
omdemfen
igeo conſ
owwinet g

AMApe eſt
iuum, vin

Winutm 0
Maüllumm
es egent
nd hom
iuſirge,
ſorum
Promptin
gunt, g
lla menm
nantibus
105 ſe e
dus ſuis
neät,

Yr.

18s ET CIVIS LIB. I. CAP. II. 82

— —
4

ut conttt, debito ſuo, ſed praeſente commodo menſu-
Velim randum exiſtimat. Sic vt iuſti hominis non
ebio paucae poſſint eſſe actiones iniuſtze, & vice
verſa. Juſtus quippe iuſta facit propter prae-
or eent, ceptum legis, iniuſta non niſi per infitmita-
uker,14 tem: imuſtus autem iuſta facit propter poe-
ilrinm nam legi adiunctam, iniuſta per animi ma-
nit. NH Iitiam.
isplenen⸗ „ 688 . . . . . 2::
F. XIII. Quando vero iuſtitia actionibus tri- De iuſtitia

—.—

epekieni Ane .
telpina buitur, tunc nihil aliud eſt, quam recta ad- acientem.
] „ , . 4 . . .
wreſun, à plicatio earundem ad perſonam; & iuſta actio,
nu iunafhr F 5 uae
c tehhecl . d.
10 oſteio o . —

nonniſi imperfecta adſit prebitas, periculumque im-

otein plo el⸗
. mineat, ne, quod vſu venire ſolet, eiusmodi homi-
wnhennd nes ex vitio in vitium prolabantur, ac poſtremo
lutni, ⸗ omnem fere virtutis ſenſum amirtaat. Verum non
sadbibeteht, ideo confundendae diuerſae ideae; aut ſupponendi
ſin elieſtl homine: Jeteriotes àc reueta ſunt. Tam perſpicua
vieiumi quippe eſt, maxime ratione nonnullorum officio-

ainegten . rum, virtutis venuſtas, tantaque eius in animos ho-
an grodſ minum poteſtas, vt omnes ratiocinandi facultate
ten;ela Paullum modo pollentes , afque inter moratas gen-
res degeotes, ab ea alia aliaue ratione tangi ſoleant.

1,
un uln iuſtitiae, ratione officiĩorum cupiditatibus ſuis aduer-
Tacim „ ſorum proculcanda concitantibus ‚ interdum eo
uoe 4 promptius ratione rerum aliarum iuſte agere ſata-
nn gunt, quod, tutbata ſubinde conſcientiae mot ſibus
S illa mentis tranquillitare, cum qua piacula domi-
bbeen nantibus ſuis vitiis conformia committunt, expiatu-
d pos ſe ea ytcunque ſtrictioti offciorum cupidior-
dee er bus ſuis haud repugnantium obſeruantia exiſti.
i g. ment.
11 donnii .

Diuiſio
zuſtitiae,

90 DE OFFICIO HOMINIS.

quae ex proaereſi, ſeu a ſciente & volente ad-

plicatur ad perſonam, cui illa debetur. Sic

vt iuſtitia actionum a bonitate in hoc potiſſi-

mum differat, quod haec ſimpliciter notet
conuenientiam cum lege iuſtitia autem prae-
terea inuoluat reſpectum (1) ad eos, in quos
actio exercetur. Quo nomine etiam iuſtitia
virius aduerſus alium dicitur.

§. XIV. Juſtitige diuiſionem non omnes
eodem modo inſtituunt. Receptiſſima diui-
ſio in Vniuerſalem & particularem. IIla dici-
tur, quando quodcunque officium exercetur
erga alios, etiam (1) quod per vim, aut in-
tentata

§. XIII. (1) At ſecundum ipſam Auctotis definitio-

nem, nonae idea bona actionu etiam ideam obiecti
conuenientis inuoluit? Vide ſupra ad §. 11. not. 2.

Prout alioqui iuſtitiam diuidit, videtur tantum alios

homines pro obiecto eiusdem habere Satius fuiſſet bo-
nas abtiones diſtinguere ſecundum tria obiecta, circa

7

quae exerceri poſſunt, Deum nempe, alios homines,

& noſmet ipſos. (Vide §. 13. Cap. ſeq.) Illae, quae

ad Deum referuntur, commuri nomine PIRTA-

TIS, quae ad alios homines, ̊ STITIAE, quac
vero directe ad nos ipſos, Moderationis aut 7 E M.-
PERANZYIAE, compzehenduntut. Haec di-

uiſio, vt ſimpliciſſima ac facillima, ita quoque rece-

ptiſſima eſt, & antiquiſſima. Vide ad I. N. & G.

Lib II. Cap. III. §. 24. not. 1.

5§. XIV. (1) Cuiusmodi officia ſunt, quae non ab-

ſolute ad conſeruarionem humani generis, aut ſu-
ſtentationem ſocietatis humanae in vniuerſum requi-
runtur 5

*

——

—

teptata in
Atein el
bentar,
derat: 8

—

luntur;
commod
miletatio
Ginis, ho
o hunat
ſolent,
frohtie
Vel con
Jam:
dis
tiimnte
bere 3
maen
Ortum
gueznt
gue con
Iib.,.
Vre
Aens
i
Jin
alie⸗
kam
uen
Vid
jn i
aut

I5

Volenteat.
betur, N
hoc poll⸗
ſiciter note
autem prr⸗
eos in gu
luin iliti⸗

non ommnes
ſima d⸗

Illa dclr
nexercet
im, urirn.

tenid

—
gotisdektit⸗
idean Obies
III. M,1
utumrun
zilület;⸗
1 Chedt
,1ligani
) llaer dut
ine Plor
ITIA LN
, aut 1
Hiach
14 quo e lece⸗

7

ET CIVIS LIB. I. CA P. II. 91

4

—

tentata in foro actione exigi non poterat. Haec

autem eſt, quando alicui potiſſimum exhi-

bentur, quae ille ſuo iure poſtulare pote-

terat: & haec iterum ſolet diuidi in (2) di-

ſributi-

runtur; etiamſi ad reddendam eam amoeniorem

commodioremque inſetuiant. Huc pertinent com-
miſerationis, liberalitatis: beneſicentiae, gratitu-
dinis, hoſpitalitatis officia; verbo, quaecunque vul-
go humanitatis aut caritatis vocabulo comprehendi
ſolent, contradiftinguendo id iaftitiae rigoroſae,
proprie ſic dictae, cuius officia vrplurimum pacto
vel conuentione aliqua nituntur. Viplurimum, in-
quam: etenim & cirra vllam conuentionem perfecte
quis obligatur neminem laedere, ac damnum da-
tum reparare, alios ceu saturaliter ſibi aequales ha-
bere &c. Verum ſedulo obſeruandum, caſu extre-

mae neceſſitatis ius imperfelctum ex legibus caritatis

ortum, murari in ius perfectum; ita vt tunc per vim
queant adſeri, quae extra hunc caſum debent cuius-
ue conſcientiae ac pudori relinqui. Vide I. N. & G.

Li. I. Cap. VII. 6. 7. & Lib. III. Cap. V. 5. 6.

(2) Quemadmodum vitioſa eſt diniſio iaſtitiae in
niuerſalem & particularem, quod vnum membrum
altero continetur; ita ſubdiuiſio iuftitiae particularis
in diſtributiuam & commutatiuam inadaequata eſt,
quia hoc ſolum complectitur, quod alteri vi pacti
alicuius aut contractus cum ipſo initi debetur; cum
tamen non pauca ſint, quae, nulla intercedente con-
uentione, alii a nobis cum rigore poſtulare queant.
vide not. praeced, Mallem itaque iuſtitiam diuidere
in imperfectam, aut non rigoroſam, & perfeitam,
aut rigoroſam; hancque deinde ſubdiuidere in illam,
4 7ua

92 PDE O T FICIO HOMINI1ès 1

— R — —

ſtributiuam & commutatiuam. IIIa nititur pa- ve ml
QGd inter ſocietatem & memhra inito circa par- ual net
ticipandum pro rata damnum & lucrum. Auininrir
Haec autem nititur contractu bilatere, po- aunſſſum
tiſſimum citca res & actiones in commercium (biobfuer
venientes. J Cnpe voca

is autlen
De iniuſti. . 1671,.,: „ d5ͤ
tia & joim. §. XV. Cognito, quid iuſtitia ſit, facile Jun quisi

ris: item Stiam quid iniuſtitia ſit, colligitur. Vbi ob-
inforiunio ſeruandum, quod acio iniuſta, quae deſtina⸗ NXI.
& enlva. to ex conſilio ſuſcipitur, & per quam viola- 1) uina
tur, quod alteri perfecto iure debebatur, aut eabhol
quod tali iure vndecunque partum is poſſide- leennt,

bat, proprie iniuria vocetur. Quae triplici Conprnenn
modo fit: vel ſi alicui denegetur, quod ſuo habet, à
iure (1¹) poſtulare poterat, non ſi quid dun- Ahel,
taxat ex humanitate, aut ſimili virtute debe- mnit itg
batur; vel ſi auferatur, quod (2) ſuo iure liſca /⸗
aduerſus auferentem (3) valente tenebat;
vel —
— . Deiantiumn
quae a pari erga parem, & quae inter Superiorem G lkun
. ivferiorena exercetur. Prior tot habet diuet ſas ſpe- in gui
cies, quot officia ſunt, quae homo a quolibet alte- inen
ro homine, qua tali, aut ciuis ab quouis altere de ihden
membro eiusdem ciuitatis cum rigore exigere poteſt. (4) H
Arltera tot includit ſpecies, quot diuerſae ſunt ſocie-⸗· inus ſomm
tates, in quibus imperant alii, alii parent. ſdenas ſot
§. XKV. (1) Qualis e. g. reparatio damni ipſi dati, XrI
aut adimpletio contractus cum ipſo initi &c. ubet De⸗
(2) Id eſt, bona & iura, actu poſſeſſa. Manrum
(3) Exceptio hic latens reſpicit ſummorum Im- A, iom

perantium

ET CIVIS LIB. I. CAP. II. 93

Is
niüilk ſt vel ſi malum aliquod alteri inferatur, (4)
1 ataht⸗ quod inferendi poteſtatem non habebamus.
& lucuun. Ad iniuriam praeterea requiritur deſtinatum =
– conſilium & malitiz eius, qu' facit. uae
Mndeni vbi abfuerit, laeſio alcerius infortunium, aut

culpa vocatur, grauior aut leuior, prout gra-
uis aut leuis fuerit ſocordia & negligentia, ex
inſi,ſee qua quis in alterum velut incurrit.

bich⸗
ti §. XVI. Lex reſpectu auctoris diuiditur in Duotupli-
guun il⸗ (1) diuinam & humanam. (a) Illa abs Deo,„ t e.
bebatulil haec ab hominibus lat⸗ eſt. Sed ſi lex conſi- (2) vid.
m ispolie deretur , prout neceſſriam & vnĩuerſalem I. N. & G.
Qnetigtt congruentiam cum hominibus, vel minus Lib. 1. car.
e habet, diuiditur in naturalem & poſitiuam. VI. F. 18.
Ganlir IIlla eſt, quae cum rationali ac ſociali natura ho-
irute er minis ta congruit, vt humano generi honeſta &
2) ſ n pacifica ſocietas citra eandem conſtare nequeat
te tenebin V (2²)
d
.,— perantium ius, bona eorum, qui certa delicta com-

miſerunt, fiſco addicendi; aut etiam de banis eo-
uerinmn 6 rum, qui nihil per ſe deliquerunt, in quibusdam
Jiuetſis caſibus diſponendi, donec hoc vel illo modo de-
volibete inde indemnes praeſtari poſſint. 4

8 alreo . . . .
ſooni⸗ 1 (4) Hic iterum exceptio ſubeſt, quae pertinet ad
ir⸗ ius ſummorum Impeantium, poteſtatem ſcilicet
e ſuarſ⸗ poenas ſontibus infligendi.
nt⸗ . .
ylaui, §. XNvI. (1) Id eſt, quae immediate auctorem
miß⸗ habet Deum; namque alioquin ipſarum legum hu
“ manarum vis ex lege natuzali, quae vere diuina lex
L. eſt, piomanat.
moun In⸗ “Z

Fetmiun

94 DE OEFICIO HOMINIS

—

(2) Vnde & illa per rationis homini conge⸗

nitae lumen, & ex conſideratione humanae
naturae in vniuerſum inueſtigari & cognoſci

poteſt. Haec eſt, quae ex communi conditione

bumanae naturae haut quicquam fluit, ſed abs
Jolo legislatoris placito profßciſcitur; etſi nec ipſa
ſua ratione ac vſu, quem certis hominibus,
W aut

(2) Et conſequenter communis eſt omnium ho-

minum & populorum. Vocatur lex naturalis, vel

zus naturale, cum homines conſiderantur pure &

ſimpliciter qua tales, abſtrahendoa ſocietatibus ciui-

libus, quorum membra ſunt. Zas vero Gentium

vocatur applicatio principiorum & praeceptorum
huius legis ad actiones populorum, eorumque recto-
rum, aut certorum particularium, qui membra di-

uerſarum ciuitatum exiſtentes, commercium inter
ſe certarum rerum alunt. Alii tamen volunt diſtin-.
ctum eſſe jus gentium a iure naturali; ſed alii alla ra-

ione iſtud explicant, nec tamen rei exiſtentiam ſo-

lida quadam ratione probant. Plerique id venditant

pPro Jure quodam arbitrario, tacito gentium con-
ſeniu ſtabilito. Sed exinde lex enaſci haud potuit,
quae per ſe ipſam obliget. Res tota redit ad quan-
dam conſuetudinem, nunquam tamen abſolute vni-
uerſalem. Nec conſuetudo inter eos, qui commu-
nem ſuperiorem haud agnoſcunt, alism vim habet,
quam quatenus quis illi ſe vult ſubmittere, & actu
ſubmiſit in quouis ſpeciali caſu. Vid. dicta a me ad
JI. M. & G. Lib. II. Cap. III §. 2 3. not. 2 ed. noae,
& in Praefatione mea ad GROTIVM §. 8. pag. 3 I.
item in Notis meis ad omnia loca GROTII, vbi de
qualibet re, ad Jus Gentiunm ab ipio relata, diſſe-
Alt. .

1 ſeipl.

11

n Nerbli
benn
aute
Mitiua. 1

Pu, Pſti⸗

DE 1

Vae
ne
in

planiſſim

ugenitn

Aeui enu
Rlitioner⸗
morese

ita Perſte

atuqe

undem

§. l.
Ochnibe

Omnnide
bividen

lere nit

8 ET CIVIS LIB. 1. CA . III. 9 5
“ aut peculiari ſocietati generat, carere de-
e humante beat. .. . .
cognoli Eſt autem lex diuina alia naturalis, alia
gatie poſitiua. Humana autem omnis preſſe acce-

, l ptia, poſitiua eſt.

nelt 2ðò
nolmimbus,

u CAPVTI III.
inle DE LEGE NATVRALI IN
mnium bo.
zuralit, Sl 6 EN ERE.
tlir Pürc A “? .
tibls ciii· §. 1
cedtolim Vaenam legis naturalis ſit indoles, quae Quomodo
ndne 0. . neceſſitas, & quibus eadem praeceptis inusſtigan-
meabla d in iſthac mortalium conditione conſtet. ſit

. planiſſime perſpicitur, (4) ſi quis naturam Slte.
ar ingenium bominis penitius Perſcrutatus fuerit. cepta legi⸗
leminl. Sicuti enim ad accuratam legum ciuilium co- naturalu.
eierenlloa gnitionem plurimum facit, ſtatum ciuitatis, (a) Vid.
eniimn oͤr. moresque & ſtudia ciuium probe intellexiſſe: lib. il C.
udi, ita perſpecto communi mortalium ingenio II. S
elt n ſtatuque, facile patebit, quibus legibus eo-

te Wl⸗ . 3 3 .
denai rungdem incolumitas contineatur.
en luheh §. II. Id igitur homo habet commune cum Homo na⸗-

tura ſe ipſo
nihil haber
carius,

e, omnibus animantibus, queis ſenſus ſui ineſt,
ichzetd t ſeipſo nihil habeat carius, ſeipſum ſtudeat
opmnibus modis conſeruare; vt quae bona ſi-
1; bi videntur, adquirere, quae mala, repel-

NIl ſbi ide irere repel
a, ile lere nitatur. Qui quidem afectus regulari-
ter

96 DE OFFICIO HOMINIS

ter tantus eſt, vt reliqui omnes eidem cedant.
Et quieunque hominis ſalutem impugnatum
it, eum non poteſt non iſte auerſari eous-
que, vt etiam depulſo malo intentato, ple-

rumque odium & cupiditas vindictae adhuc

remaneat.
Miſera con. §. III. Aſt in eo prae brutis homo dete-
ditio homi riore iam conditione videtur, (4) quod vix
nis ſibi eti- lum aliud animal tanta a natiuitate imbecilli-

cti, omni- . . — .
que alio. 145 Proſequatur; lic vt miraculi ſit inſtar futu-
1 - —

rum ope

(a) Vvid. Cum nunc inter tot inuenta humanae neceſſi-
I. N & G. tatis adminicula, plurium annorum ſollicita
i r Cer. informatio requiratur, vt proprio quis mar-
Gap. II. 5.2. te victum & amicum ſibi parare queat. Fin-
gamus hominem, citra omnem ab aliis ho-
minibus accedentem curam & culturam, ad
robuſtam aetatem prouectum, cui nihil ſit

ſcientiae, niſi quod ex proprio ingen o velut

vltro pullulauit, eundemque ab omni alio-
rum hominum ope atque conſortio in ſolitu-

dine deſtitutum; ſane vix miſerabilias ani-

mal deprehendetur, elingue nimirum ac nu-
dum, cui nihil aliud relitum, quam ber-
„ bas radicesque vellere, aut ſponte natos fru-
Gtus legere, ſitim fonte, flumine aut lacuna
obuia leuare, repellendis aëris iniuriis antra
ſubire, aut muſco gramineue corpus vtcun-
que tegere, tempus taedioſiſſimum per oti-
um cxigere, ad quemuis ſtrepitum, aut al-
terius

rum, ſi quis ad maturam aetatem peruene-
deſtituti. rit, niſi aliorum haminum auxilium accedat.

1

terin mimat
nigletame,
Mum perire,
Contta qn
tam humm
un hominun
Deum 0. N.
aior wtilita
1 iplo homt
ll tondati

enli facult
(Honem cun

MHphamnqae
D malur
lam pein

(Ciitay in h

leprehenit
10 & Venen

un heeili
keedeier
I 23 lee⸗
Ouis irtikane
don Kpe

Conſetune
Liusdem

E & tii

Pam natt
gerent

n 44 ne

8
em cedan.
Ppugnuin
etati ebnr⸗

tato, N.

ae adhor

hotno Gete⸗
) guod U
te inelle
inſtir lun⸗
m pelnene

n 0c

menecl⸗
um 1.

den 5
ciuitas in homine, quam in quouis brutorum 1. Ne. Vid.
4 deprehenditur. Nam bruta fere cibi deſide I. N. & G.

3b disbo⸗
0euram,
ainbhli
vio ſent
Oni l.
binſhin.
4blios 1l.
immeenr
Uam be, 8
enmt.
eun kaut
hiurisndt
pus Noun⸗
m pel Nll⸗
elii

ET CIVIS LIB. I. CAF. II. 97

r

terius animantis occurſum exhorreſcere, de-
nique fame, frigore, aut per feram beſtiam de-
mum perire.
Contra quidquid iam commoditatum vi-

tam humanam comitatur, id omne ex mu-

tua hominum ope redundauit. Sic vt poſt
Deum O. M. nihil in hoc orbe ſit, ex quo
maior vtilitas homini prouenire queat, quam
ex ipſo homine.
§. IV. Iſthoc tamen tam vtile inuicem ani⸗ Homo plu-

mal non paucis laborat vitiis, (a)]) & non minore ribus vitiis

nocendi facultate praeditum ℳ; quae coniun Maborat⸗
Gtionem cum ipſo reddunt ſatis ancipitem, quae ipium

. 2 V procliuem
magnamque requirunt cautionem, ne pro ad nocen-
bono malum quis ab illo fortiatur. dum aliis

Jam primum maior fere ad nocendum pro- reddunt.

ib. II. cap.

ri0 & Veneris efferantur; quorum vtrique ta- I. § 6. &

men faecili negotio ipſa ſatisfacere poſſunt. Lib. VII.

Et eo deſiderio ſopito, non temere in iras, c. I. 5. 4.
aut ad laedendum alios concitantur, niſi
quis irritauerit. Aſt homo animal eſt nullo

non tempore in libidinem paratum; cuius ſti-
mulis longe frequentius vellicatur, quam
conſeruandae ſpeciei neceſlarium videbatur.
Eiusdem quoque venter non ſatiari duntaxat,

ſed & titillari vult; & ſaepe plura adpetit,
gquam natura digerere valet, Veſtibus ne in-
digerent bruta, natura proſpexit: aſt homo

non 24d neceſſitatem tantum, ſed & ad oſten-
G tationem

.„j

98 DE OFFICIO HOMINIS

feltus atque cupidines brutis ignoti in morta-
lium genere deprehenduntur: ſuperſftua haben-

cupiditas, inuidia, aemulatio, ingeniorum-
que contentio. Indicio eſt, quod pleraque
M bella, quibus genus mortalium colliditur, ob
cauſas gerantur brutis ignotas. Atque iſta

ſibi mutuo nocere velint. Accedit in multis
eximia quaedam petulantia, & aliis inſultandi
libido; quibus ceteri etiam modeſto ingenio
praediti, ſtudio ſe ac ſuam libertatem con-
ſeruandi ac tuendi, non poſſunt non offendi,
ac ad reſiſtendum accingi. Quandoque etiam
homines ad mutuas laeſiones incitat inopia;,
S& quod praeſens rerum copia cupiditatibus
. aut indigentiae eorum non ſufficiat.
Homini §. V. Sed & maxima vis ineſt hominibus
magna vis ad noxas mutue inferendas. Nam etſi ne-
ineſt ad no- que dentibus, neque vnguibus aut cornibus

cendum, 1. L.:
muiraque ſint formidabiles, vt multa brutorum; ta-

ingenii aſtu & per inſidias graſſandi facultatem
dat, qua aperta vi pertingere non licet. Sic

tem, inferre.
Inſignis eſit §. VI. Denique & in genere humano con-

in homini. ſideranda eſt inſignis illa ingeniorum varietas,
bus inge:

tationem veſtiri gaudet. Multi praeterea ad.

di libido, auaritia, gloriae & alios eminendi

omnia ſtimulare homines poſſunt & ſolent, vt

adſunt me- Men habilitas manus in efficaciſſimum nocen-
dia. di inſtrumentum eualeſcere poteſt, & ſolertia

vt facillimum ſit, hominem homini grauis-
ſimum malorum naturalium, nempe mor-⸗

qualis

quls in
Cetnitur;
Nationes hl
Gucuntur,
ſenſu, &l
Pliei aun
ſed multip
Vnus & i
Nitur, &

eodem alio
(r in kud

lamn in int
ſicitat.
homine⸗
Wone pos
9§. VII,
hſerlanaj
kilio ſan
u mumne

le itieb
Dtonucn ne
CNlignur,
n ſtſie
zungaut.

li prab⸗

1l, ſed
romoner
.. VIII
Auas doc⸗

WJð * N. .. „4
Ss ET CIVIS LIB. 1. C A P. III. 99
taeleteA4 qualis in ſingulis brutorum ſpeciebus non niorum &
tiin mon cernitur; quippe quae conſimiles fere incli- znelinalio⸗
efu hane nationes habent, parique affectu & appetitu jeras.
s emine ducuntur. Aft inter homines quor capita, tot
Ogenogur. ſenſus . & ſuum cuique pulchrum. Nec ſim-
d engge. plici aut vniformi cupidine omnes agitantur;
olichnmtd ſed multiplici & varie inter ſe mixto. Imo
Auqne ii vnus & idem homo ſaepe ſibi diſſimilis cer-
en, nitur, S& quod vno tempore concupiuit, ab
it inmlu eodem alio tempore valde abhorret. Necmi-
e“ nor in ftudiis, inſtitutis, & ad exſerendum
lo ingenn animi vigorem inclinationibus varietas, quae
iam in infinitis fere vitae generibus con-

taten Con. j
nCkenl, ſpicitur. Per quae ne mutuo collidantur
lrgteein homines, ſolicita temperatura & modera-
oclat iißi⸗ tione opus eſt. — . jmal :1 4 .
ahicum §. VII. Sic igitur homo iam eſt animal ſui In dle “S
conſeruandi ſtudioſiſſiinum, per ſe egenum, ſine turalis ho-
fei auxilio ſui limilium ſeruari impotens, ad mu- elario re⸗
un⸗ y“ tua commoda promouenda maxime idoneum: Quitir, vſte
Nem e “ idem tamen iuxta malitioſum, petulans & fa ſociabilis.
itcll „ cile irritabile, ac ad noxam alteri inſerendam
tunn pronum non minus, quam validum. Vnde
m colligitur, eidem, vt ſit ſaluus, neceſſum eſſe,
4, in vt ſit ſociabilis 3 i. e. vt cum ſui ſimilibus con-
ikelin iungatur, & aduerſus illos ita ſe gerat, vt ne

von len iſti probabilem cauſam accĩpiant eum laeden-
omitigin di, ſed potius eiusdem commoda ſeruare &
nenſe i. promouere velint. H
§. VIII. Huius ergo ſocialitatis leges, ſeu Quid ſint

hummme „ quae docent, quomodo quis ſeſe debeat ge. Vges nata-
N Nritit G 2 rerxe, (

ꝗÿM

=— 4 K-= .

100 DE OFFICIO HOMINIS rr

rere, vt commodum ſocietatis humane igenim
membrum exiſtat, vocantur (1) Leges natu- m intuier
ales. lepelcze v⸗
Lex funda- §. INX. His poſitis, adparet . fandemente- ten tanqui
mentalis lei legem naturalem eſſe hanc: Cuilibet homini⸗ ponunt lap

R. quantum in ſe, colendam & ſeruandam eſſe Jo- Alerius gul
ietatem. Ex quo conſequitur, quia qui N r
voͤlt finem, vult etiam media ,ſine quibus 9 ,
. finis öbtineci nequit; omnia, quae ad iſtam “
ſocialitatem neceflario & in vniuerſum faci- heveſe⸗
unt, iure naturali praecepta, quae eandem erealnd
turbant aut abrumpunt, vetita intelligi. munn di
B Reliqua autem praecepta ſunt tantum velut h
ſubſumtiones ſub hacce generali lege, quo- Cum er
rum euidentiam lumen illud naturale homi- clta
nibus inſitum inſinuat. incclume
notionum
Praecepta §. X. Iſthaec porro praecepta etſi manife- hendann
furis na- ſtam habeant vtilitatem; tamen vt eadem vim Amaaum
zuralis vnde legis obtineant, (1) neceſſum eſt praeſuppo- lum Der
2* legne ni, DEum eſſe, & ſua prouidentia omnia regere; de a
obtincant. eundemque mortalium generi iniunxiſſe, vr iſta leumin
rationis dictamina, tanquam leges ab ipſo vi Velle n
congeniti luminis promulgatas, obſeruent. kerek
Alias incdlunt
— rum exh
§. VIII. (1) Vide quae dicentur infra ad Eule hu. quod cur
ius capitis. Obiineri

5. X. (1) Vide ad J. N. & G. Lib. II. Cap. III. 6. Deo obl
19. not. 2. & quae monui ad Epiſtolam cenſoriam n, ta

„Wewi H. 15. j inum;

ls ErT CIVIS LIB. I. CA P. III. 101

uumt Alias enim poſlent ea quidem fortaſſe obſer-
e uari intuitu vtilitatis; ſicut quae a Medicis
regendae valetudini praeſcribuntur: non au-
fuulanult tem tanquam leges; quippe quae neceflario
bet nmun ponunt ſuperiorem, & quidem talem, qui
n ſe“ alterius gubernationem actu ſuſceperit.

Ne n §. XI. Eſſe autem Deum legis naturalis au- Deus eſt
ne 4 corem, ex ratione naturali ita demonſtratur, auctor legis

Gi er ſi praeciſe praeſenti mortalium conditioni in- naturalis.
etlum haereamus, non attendendo, an primaeua
4e eandel

“ conditio diuerſa ab hac fuerit, & vnde iſta
tel. mutatio prouenerit. .

mumel Cum enim natura hominis ita ſit conſtituta,
ege In t citra ſociabilem vitam humanum genus
unlen incolume eſſe nequeat, hominisque animus
notionum huc inſeruientium capax depre-
el nn⸗ hendantur; & vero pateat, non ſolum genus
Nedem humanum; vti aliae creaturae, originem
Areinr ſusm Deo debere; ſed & eundem iſtud vtcun-
unnmeen que iam conſtitutum prouidentiae ſuae mo-
miſerl deramine complecti: inde conſequitur, Deum
a wildi velle, vt homo iis viribus, quas ſibi praeę
, ſelenn brutis peculiares ineſſe ſentit, ad naturae ſuae
u incolumitatem vtatur; vtque adeo a bruto-
rum exlege vita humana vita ſit diſtincta. Id
quod cum aliter, quam ſervata lege naturali
obtineri nequeat; intelligitur quoque, a
1I Deo obligatum hominem ad iſthanc ſeruan-
1 dam, tanquam medium, non ex arbitrio ho-
m minum inuentum, ac ex eorum libidine mu-
G 3 tabile,

e
t-l.

—
nkraddß

Quo ſenſu
legis natu-
ralis prae-
cepta om-⸗
nibu; ho.
minibus

nota,

102 DE OFFICIO HOMINIS

tabile, ſed expreſſe ab ipſo Deo huic fini pro-

curando conſtitutum. Qui enim obligat ad

finem, cenſetur quoque eundem obligaſſe ad

vſurpanda mediz fini necellaria.
Sed & ſocialem vitam a Deo hominibus

pro imperio iniunctam eſſe, indicio eit, quod

in nullo praeterea animante ſenſus religionis
aut metus Numinis deprehendatur; qui in ani-
mali exlege intelligi non poſſe videtur. Abs
quo generatur tener admodum ſenſus in ani-
mis hominum non plane corruptorum, quo
conuincumur, in legem naturalem peccan do
ofſendi illum, cui in animos hominum im-
perium eſt, & qui metuendus ſit, etiam vbi
ab hominibus metus non impendet.
§. XII. Quod vulgo dicitur, iſthanc legem
natura notam eſſe, id non ita capiendum vi-
detur, (1) quaſi in animis hominum iam

naſcentium inhaereant actuales & diſtinétae
propoſitiones circa agenda & fugienda; ſed
ſint natura partim, quod illa per lumen rationis inue-

