data eidem detrahitur. eclt, gui
Vngde conſequitur, vt res communis aequali- ustemonet

bus portionibus inter aequales iure ſit diuidenda. e mnhl det
Vli diuiſionem res non admitti, (2) eadem com: ( V. (.

muniter vti debent, qui acquale ius habent, idque, zlimn, 1—
ſi quantitas rei permittat, quantum quisque feciente,
velit: ſin res iſtud non ferat, vt tunc vtantur enulesett
ea re praefinito modo, (3) & proportionate ad ahſ, dein
numerum vtentiun. Alius enim modus exco- (eutt,
g'tari non poteſt aequalitatem obſeruandi.
Quod ſi autem neque diuidi res, neque communi-

ter haberi poſſit, vſus eius ſit vel alternus, vel commm
ſi ne hoc quidem ſuccedat, aut reliquis aequipol- ilitelngnar
DW lens praeſtari nequeat, (4) per ſottem vni ves Eenet, on
. . erit ilezdtem
lecehtuniͤſt

aut varia conferat munera illis, qui ad ſingula maxi- iner Hartici
me ſunt idonei, ipſa hacc meriti inaequalitas in cana dionem,
didatis variis, Tes ad iuſtam & progportionatam aequa- (hleigte to
litatem redigir. Quoniam tamen in huiusmodi caſfi-· ni lepnevan
bus nullus ius perfectum habet ad rem, quam expetIt, nttter heceſh
conſequendam, princept ne ſic quidem facit alicui oiiu conli
iniuriam proprie dictam, ſi & minus dignos praefe- dein do
rat. Verum hoc ad externum tantum uris effectum Monadkinun
pertinet. Quoad inferiora negotii princeps non de- (um ſha
ſinir propterea perſonas iſtas,, quaſi naturaliter (g) Jil
aequales haud eſſent, tractare, arque ita in officium z.
ſuum peccate. Vid. I. N. & G. Lib. III. Cap. I. §. 3. l

(2) Vt ſunt flunius, fons, &c, here
(3) Vt ſi paſcua ſint gluribus communia. optie in
(4) CARMICHAEL hic proponit medium, quod turaliter ae
commodjius exiſtimat eſſe, ſcilicet yt, quorum res c, li,

commu-

„
4

u “ ET S EIE. I. cAP, vII. 175
contudi exit adiudicanda. Nam in eiusmodi caſibus
atid suum commodius, quam ſors, remedium inueniri ððͦJUVU
. nequit, quippe (⁵) quae opinionem contemn- “
Minnis eſßli tus remouet, & cui non fauet, de d ignatio-
t ie ne nihil detrahit. e ig
1) edom §. V. Contra hoc officium peccatur per ſu-= 3. Vi ſeper-
üeri perbiam, qua quis nulla de cauſa, aut non ſuf-Siam auser
ntum gnoge ficiente, aliis ſe praefert, (1¹) & velut in-
tiueum gequales eosdem prae ſe deſpicit. Nulla de
numinnd anſa, dicimus. Nam vbi quis ſibi rite ius
modpdir quaeſiuit, quod ipſi prae aliis praelationem
1 obleuii M atz
Heltecunnd:. ;

ligtisA illi relinquatur, qui licitando plurimum reliquis of-

. ſytin inn ferrct, Proportionatum tamen iuri acquali, quod
, ifple ad rem habet ; qua ratione quilibet partem ſuam
recepturus ſit. Reuera omnia hic redeunt ad pacta
. mi inter participantes inita, qui conſentire debent in
egualias inan auction em, aut ſortem, aut aliud medium. Quod
monren iee ſi plerique hoc vel illud clegerint ac probarint, ce-
Eimmodicl teri fepugnando diutius vtique peccarent, quoniam
nh “ pratter neceſſitatem pacem turbarent. Sin arbittum
ni porius conſtituerint, eiu: que ſententiae ſe ſubie-
niden Lerint, oportet ezm amplecti, ſeu beae, ſeu male

neen Pronuntiatum fucrit, dummode nibi- .
dch enP „dummode nibil mala ſide ge-

nni ſtum ſit. Vid. infra Lib. Il. Cap. I. S. 10.
— (5§) Vid. Diſcurſus meus de natura ſortis, g.
u

cun 38⸗
1071l„ 9. V. (1¹) Imo non aliter, quam per effectus aur
i.l ſigna externa contemtus, ex ſuperbia fluentis peccatur
„Ppropric in Officium conſiderandi alios, tanquam na-
nme al turaliter acquales. Vid. dicta a me in Rd, noua J. N.
Nirme Sn G. Lib. 1II, Cap. II, 5 6, not, 3.

rFt horun
1) 4 oon

Ue it in l

I180 D OFFICIO HOMINIS

haee

11
dit; (2²2) recte illud exercere & tueri poteſt, anndlemm
citra tamen inanem faſtum, aut aliorum con- Iiseltceni
temtum. Sicuti & contra quilibet alteri prae- mimiusa
lationem honoremque, qui ipſi debetur, me. ceo N m
rito praeſtat. De cetero verae generoſitati mrlint r⸗
ſemper comes eſt honeſta quaedam humilitas, mugsspace
quae conſiſtit in reflexione, quam facimus ſu- cbatameli
per infirmitate naturae, & erroribus, quos hane wiole
olim potuimus commiſiſſe, aut deinceps pol- grinte
ſumus committere, qui non minores ſunt iis, B
qͤjuiab aliis commirtti poſſunt. Per quam ef- ese
ficitur, vt nos nemini praeferamus, teputan-
tes, caeteros aeque bene ſuo libero arbitrio, HMU
ac nos, vti poſſle, quo aeque pollent; cuius Dt
legitimus vſus vnicum illud eſt, quod homo 1N
pro ſuo reputare poſſit, & quo ſeſe aeſtimare 7MN
aut deſpicere queat. 7ERI.
Nulla autem de cauſa ſeſe efferre, reuera 6VI.
ridiculum eſt vitium; quia & per ſe ſtultum,
propter nihil ſe magni facere, & quia alios
omnes pro ſtultis habet, quaſi ipſum citra ra-
tionem eſſent aeſtimaturi. MMer 4
4. Vi con. §. VI. Magis adhuc peccatur, ſi quis, con- gue
raneunge. temtum aduerſus alios oſtendat ſignis exteriori- ate
Ham, see, Pus, (1) factis, verbis, vultu, riſu, ac qua- mullet il
„cunqdvðue
(2) Quod tamen ita accipiendum eſt, vt ius per⸗ Merſe.,
fedtum ſit, quod ordinarie a pacto aliquo, aut aucto- ſchei⸗
ritate ſuperioris communis otiginem trahit. Vid. in- ant, N
fra Lib. II. Cap. XIE. §. 13. 71.
§. VI. (1) Neceſſe tamen haud eſt, vt exteriora rnde

15 EEI CIVIS LIB. I. CAr. VII. 181 .

—
eripoeh., cunque contumelia. Quod peccatum eo dete-
jorum d- rius eſt cenſendum, quo aſperius aliorum ani- “
altetien mi in iras ac vlciſcendi libidinem concitantur.

tbeh. Adeo vt multi deprehendantur, qui vitam
geleſtai malint praeſenti periculo exponere, multo
n buuniltun magis pacem aduerſus alios abrumpere, quam
beimsſ-. contumeliam inultam pati. Quippe cum per
ibes, liu hanc violetur gloria & exiſtimatio, cuius inte-
eincens e gritate & vigore omnis animi volùptas conſtat.
Otes ilotic,

e un d eE Ke N e R A N L . Ae N d dl

us, lepuun⸗
alr, CAPVTENIII.

glemzan DE PROMISCVI8S OFFICIIS
„Jukm HVMANITATIS EXERCENDIS.
edin TERTIO GENERALI OFFICIO
6CVIVSLIBETYERGA QVENIʒJ..
LIBEZTIT ”M

etre, lenn
ga4 5. 1I.
ä ; “
Nter oficia quorumlibet erga quoslibet, & Vi qniliber

quae propter communem ſocialitatem ſunt alieriu vti·

,
guig mudem ocla aK
nla i⸗ exercenda, tertio loco id ponitur, (a) Yt tatem,
gtiseRel l — — . . quantum
ſ u quilibet alterius vtilitatem, quantum commode vmmode
te⸗ haec ſigna in ſe ipſa cum iniuria coniuncta ſint; ſed
, in, aec ede . infatiolis habeni
ne, dſufficit vt ſciamus, quod pro iniurioſis haberi que-
go 1, ant, quodque qualitatem hanc ipſis impoſuerit con-
rchi, . ſuetudo peruulgata, aut ſaltem opinio eius, erga 1
in quem deliberato animo proſeruntur,
4, eee e.

1

182 pDk OFFICIO HOMINIS 11
doreſt, pro- poteſt, promoucat. (1) Cum enim cognatio- ll. N
moueat. nem quandam inter homines natura conſtitue- pere benen
Tertium rit, parum fuerit, alios non laeſilſe, aut con-. ben, Nipl
abſolutum . . .1.. .
SPeinm. temſiſſe; ſed talia quoque in alios conferenda, (hehluhll
(a) vid. aut inuicem communicanda, ex quibus mu- Tum, ſtali
J. N. & G. tua inter homines beneuolentia alatur. i, ſalem
Lib III. Proſumus autem aliis vel indeſinite, vel def- Eorum, ga
Cap. III. nite; & quidem vt vel nihil nobis, ſcilicet pr romotum
officia innoxiae vtilitatis, vel aliquid, nimi- EIWV 1
rum per beneficia alia, decedat. üühomibe
Quomodo 86. II. Indefinite aliorum commoda promo undim-
aene tum it, qui nin ee corpus ſuum prõbe exx n, mole
ie (olit, vt vtiles ah actiones in alios proficiſci boel: qu⸗
. queant; aut ſi per ingenii ſolertiam talia in: (penhae ve
ueniat, quibus vita humana reddatur inſtru- humanits
Gtior. Vnde contra hoc officium peccare ſunt innmice r
cenſendi, qui nullam honeſtam artern addis: preſknlen
cunt, vitaque per ſilentium tranſita, animam greaqnan
pro ſale habent, ne putreſcant, nummos tan- (pele conh

tum & fruges conſumerenati. Et qui opibus ücomtermn
per maiores relictis contenti, ideo impune abs cuanemnl
“ ſe ignauiae litari credunt, quod aliorum indu- opiam, an
Hlria iam ſit partum, vnde victitent. Et qui (l; onr n
diuitiis ſoli incubuere repertis, nec partenm

poſuere ſuis. Item, qui ad porcorum inſtar —

neminem niſi morte ſua exhilarant. Et id fao- c.I
rinae alia otioſa terrae pondeer. uundi ſan
— itehiitad
§. I. (1) Hoc ofſicium non niſi imperfeltam obli. le
gationem imponit. Vide ſupra Cap. II. §. I4, not, . Nm⸗

15
——
cognato⸗
1 conitue⸗
e, altcol⸗
conſetenle,

gaibis nl .

dtut.,

te, el ⸗

ſellcek
iguid, nin.

wde ptann⸗

mnfiche
lios ntafi
tlamtdi.
Adunur inl .
n herrnell

atteim Alr⸗
a, 1. imin

ummos tin⸗
guicſit

himhunein
muu e

. tun

ris corundec conatibus remoram iniiciant. ?“

rkoſſunt.

ET CIVIS rIE. I. CAP. VIII. 183

5. II. Viciſſim is, qui de mortalium ge Oiid de8
nere bene mereri inſtituunt, ceteri hoc de- beamus il-

bent, vt ipſis ne inuideant; (1) nec praecla- lis, qui de
lico be-

e Ieren-⸗
Tum, ſi alia non ſit via paria cum iſtis facien- tur. .

di, ſaltem celebritatem memoriae famaeque
eorum, qui praecipuus laborum fructus ell,
Promotum eant (2).
§. IV. Deſinite quis inſeruit, quando cer. Qiomodo
tis hominibus indulget, quod ipſis vtilitatem Proſimus a-

liis definite,
uandam adſe
quandam adferre, d vel citra ſuum detrimen- ber Gcis

tum, moleſtiamque aut laborem praeſtari noxiae
poteſt: quale quid non libenter in alios di- vrilitatu.

ſpenſare velle, deteſtanda malignitas & in-

humanitas habetur. Quae vocari ſolent res
innoxiae vtilitatis 3 ſeu quae accipienti proſunt,

praeſtantem non grauant. Vtiſunt, non prohi-
bere aquam profluentem „pati ab igne ignem .

capere, conſilium fidele deliberantidare, erran-

ti comiter monſtrare viam. Sic ſi quis rem ali-

quam amplius poſſidere nolit, propter nimiam

copiam, ant Jui⸗ adſeruatio eius ipſi moleſta

eſt; cur non malit eam potius integram re-

M 4 linquere,

§. III. (1) Quin etiam promoucndi atque adiu-
Vandi ſunt pro viribus, qui inſeruire quocunquemo-
do publico ſummo ſtudio contendunt; praeſertim ſi

egregiis ad hoc ipſum dotibus inſtruci ſint.

(2) Calcar enim hoc quoque addit aliis, qui add
imiranda eiusmodi excihpla h hac ratione excitari

De beneft-
ſic dictis.

184 PDF OFFICIO HOMINIS

17 (
linquere, vt aliis, non hoſtibus, vſum prae- an fulha
bere poſſit, quam eandem corrumpere? Sic iMud, &
non fas, nutrimentum perdere, vbi nos ſatu- mum ie
rati ſumus; neque fontem obturare aut occul- utisquoave
tare, vbi nos affatim bibimus; neque ſignna? mine, Vie
nauigationis itinerisque abolere, poſtquam iis muimenet
vſi ſumus. Huc pertinent modicae ſtipes lo- bium, au
cupletum in egenos collatze; item illa hu- umnpollt,
manitas, quae iuſta de cauſa peregrinantibus gatu len,
exhibetur, praeſertim vbi aliqua ipſos calami- te, & cum
tas oppreſſerit, & eius generis ali. m (3)
§. V. Sublimior gradus humanitatis eſt, ex K.VI v
ciis proprie ſingulari beneuolentia gratis quid in alteram cepit, euſie
conferre, impenſa aut opera laborioſa con- (enclt, i
ſtans, quo ipſius neceſſitatibus ſubueniatur, eumcbcan
aut eidem inſignis quaepiam vtilitas concilie- haniz repo
tur. Quae zar egoynv vocantur benefitiaz Faizmeh,
aptiſſima materia inſignem laudem parandi, ſi
magnitudo animi & prudentia eadem rie —
temperauerit. und
Eorum diſpenſationem ac modum fere con) xyIud
ditio dantis atque accipientis moderatur. In unloet
quibus id cumprimis obſeruandum, 1I. ne obſit mroullmnr
benignitas & iis ipſis, quibus benigne videtur feri, ſuatlemdein
(1) & ceteris: 2. deinde ne maior benignitas it⸗ anhe e
„ 7 Auamn eeantuyz
— — dereihiendi⸗
8S.vV. (1) Intempeſtiua enim v. c. liberalitas fue- 4 in iu
tit, mendico robuſto, aliisque id genus hominibus lum vien
largiri, quos coniicere omnino liceat abuſuros da- 10) bar
to munere ad alendam luxuriam, ad patrandum ſce⸗ )acnie
lus nequitiamue &c. leliue,
. lun ent

„

Is ET CIVIS LIB. 1. CA P. VII. 185S5
Vum hur quam facultas: 3. tum vr pro dignitate cuique
umpee di rribuatur, & quidem ante omnia bene meritis,
binn tum vt quisque noſtrae opis indigeat, obſer-
Are auteel- uatis quoque coniunctionis gradibus inter ho-
zneglen mines. Videndum quoque, quid cuique
polgunmn maxime neceſſe ſit, (2) & quid quisque no-
lcae “ biſcum, aut ſine nobis, poſſit conſequi, aut
tem ae non poſſit. 4. Modus quoque dandi multum
tegtiumts gratiae beneficiis addit, ſi hilari fronte, prom-
ilecl te, & cum conteſtatione beneuolentiae de-
u. mus (3).
niensud S. VI. Viciſſim in eo, qui beneſicium ac- De gratitu-
dnden cepit, exiſtere debet gratus animus; quo is dine.
borioſ An oſtendit, iſtud ſibi acceptum fuiſſe, dantique
ſbnenim eam ob cauſam fauet, & occaſionem quaerit
„paria reponendi, aut amplius, quantum eius

elusciNel.
nr kſi heri poteſt. Nam id non neceſſarium eſt, vt
Bmum M prae-
1 ealen (2) Quandoquidem in hiſce omnibus Auctor ipſis

verbis vtitur CICERONIS de offe. Lib. J. Cap. XIV-
Ndumſderr XVIII. explicari eius mens melius non poterit,
Oderuut. quam ſi exempfum, ab Oratere ac Philoſopho Ro-
nα mano adlatum, heic referam. Non sidem, inquit,

.
NMel . . .
dun,1 4 ſunt ſemper neceſſitudinum gradus, qui & temporum.
erilenn Nuntque, pergit, officia, quae aliis magis, quam aliis
loigni debeantur; vt vicinum citius adinueris in frugibus

,.
percipiendis, quam aut fratrem, aut familiarem; at
ſi li in iudicio ſit, propinquum potins & amicum,

.lbenint J uam vicinum defenderis.

had⸗ (3) Par quoque, ſi fieri queat, fuerit, inopum
ahlune praeuenire neceſſitates, iis clam ferre opem, ac tem-
cen

peſtiue; quicquid inſultationem oſtentationemue xe-

o olct, cuitarc, Sc.

Neceſſitas

refetendae

gratias.

E.

„ 4
I986 DEOFFICIO HOMINIS

—. —
praeciſe tantum reddamus, quanti id fuit,
quod datum eſt; ſed ſaepe ſtudium & conatus
obligationem explent.
Modo tamen nihil ſit, quod ei, qui bene-
ficium ſe dedille praetendit, recte opponi poſ-
ſit. Nam qui me ex aquis extraxit, ei nihil
debeo, ſi me in eas prius coniecerat.

S. VII. Ceterum quo magis ad deuinciendos

hominum animos apta ſunt beneficis; eo acrius
ad gratiam referendam incumbere debet, qui
iſta accepit. Saltem ne eum, qui fiducia no-

ſtri prior nobis benefecit, ob eam rem deterio-
re eſle conditione patiamur; neue beneficium
accipiamus, niſi animo nitendi, ne dantem
merito dati poeniteat. Nam ſi certam op eau-

ſam peculiariter alicui nelimus obligeri, lice-
bat oblatum beneficium dextre recuſare. Et
ſane ſi absque neceſſitate gratiae referendae
ſoret, contra rationem fecerit, (1) ſi quis

ſua temere iactauerit, & quod periturum pro-
S ſpicit;

4

§ VII. (1) Ex quo quidem ſatis apparet prout

plerorumque mortalium eſt indoles, neceſſum fere
eſſe, vt ad conferenda in alios benefſicia ſpes referen=
dae gratiae cos peculiariter commoueat. Ar ſi es

in ſe ſpedetur mero beneuolestiae arque officii im-
Pulſu exerceri vera beneficentis deber; eique quauis

retribetionis exipectatione multum decedit pretii.
Auctor noſter verborenus heic exſcribendo HOS-
BESIVM Ae ciue III, 8, non adteatit, eum ex diuer-
ſis plane principiis ratiocinati; quemadmodum ex

ĩis adparet, quae ipſe §. ſequenti traditt.

X S

E I

ſpicit, benel
Mocdo ommnis
centia & Kdue
ia: heque e
tuitne opis,
imitium.
VII
petlenullſir
Odiolamac de

(uamitighe,
ei & degene
iee iudicio
ſuult; ne

Drüiademuld

Qurtm humam

ln ſorotar

een, ſel vbi
K., occaltone

dionon ſole

fei Perit, ſi
m.! iamn en

umres hone
etelein

l Deri

hemcitcum
tendunt

—

EyIII.

eaungtatin

s Er clIVIS LIB. I. cAP. v. 187

nti id in, ſpicit, beneficium, prior conteerit. Quo
mEconm modo omnis tolleretur inter homines benefi-
centia & fiducia, vnaque omnis beneuolen-
i, qibee tia: neque efſet inter eos quicquam gra-
eOpponißt tuitae opis, nec vllum gratiae conciliandas
initium. .

=—

E

1it, einl
dtu. b. VIII. Quanquam antem in animo ingrato Quam foe-
geninciend per ſe nulla ſit iniuria; foedius tamen & magis da ac odioſa
eoaein odioſum ac deteſtabile habetur nomen ingrati,
eebet, ſi quam iniuſti. Qenſetut enim animi valde ab-
foucièe iecti & degeneris, ſeipfum indignum decla-
emdet rare eo iudicio, quod alter de ipfius probitate
benefie tulit; ac ne beneficiis quidem, quae etiam
ne dinen bruta demulcent, moueri poſſe ad concipDien:·

unce dum humanitatis ſenſum.
Plieni,E In foro tamen ciuili ob ſimplicem ingratitudi-
lecnak I mem, ſeu vbi quis nudi beneficii obliniſeitur,
e ſeee R, occaſione data, id referre negligit, (1)
1 ſt 20i0 non ſolet dari. Pars enim optima bene-
eiitunachhl⸗ ſicii perit, ſi actio, vti certae pecuniae, de-
ch tur: jam enim creditum eſſe incipiet. Et
cum res honeſtiſſimaſit, referre gratiam; de-
Arre l ſinet elle ita ſplendide honeſta „ſi ſit neceſla-
relme ria. Denique huic vni legi vix omnia fora
h enh eſſent ſuffectura, ob difficillimam aeſtimatio.

en, i nenm circumſtantiarum, quae beneficium vel
un intendunt, vel eleuant. Et eam ipſam ob
ete . S —R’ .
becelit S cau
n eila IYS . . . ſ i.
, eumn §. VIII. (1) Nec etiam in ſtatu naturali ſimpli-

emadoln cem ingratitudinem armis licet vindicare,

—

I898 Dk OFFI CIO HOMINIQs

cauſam beneſicium dedi, i. e. eius, quod dedi,
refuſionem mihi ſtipulatus non ſum, vt &
alteri foret occaſio oſtendendi, ſe honeſti amo-
re, non ex metu poenae humanae, aut co-
actionis, gratiam retuliſſe; vtque ipſe non
ſpe lucri, ſed ob humanitatem exercendam,
videar erogaſſe, de quo recipiendo mihi ca-
ueri noluerim. ””M
Enimuero qui non ſolum beneficium non
rependit, ſed & benefactori inſuper malum re-
ponit; ille ob hocce factum eo grau ore poena
eſt afficiendus, quo foediorem animi mali-
gnitatem ſibi inelſe oſtendit.

P e B. B: . B E. B E. E. Be D 6. Ee EE
ChaAPVT IX, YMVM

DE OFFICIIS PACISCEN.
TIVM IN GENERE.

4

ſponte inita
ſit velut
tranſitus ad 1 1,
ofßeia hypo- fata, Pactum expreſlum aut tacitum videan-

thetica erga tur praeſupponere. (a) Igitur hoc loco agen-

tranſitus per pacta intermedia: quippe

alios. dum erit de natura pactorum, & quid illa in-

dG. euntibus obſeruandum ſit. H
T III. §. II. Fuiſſe autem neceſſarium, pacta in-

Cap. IV. Ne ter homines iniri, ſatis maniſeſtum eſt. Quan-

8

cum omnia officia, praeter am enume-

quam

11 01

qum enimot
tamhumanam
mmener e ſol
Guebowinit
leliceb.

Lenii bonitas

elle pollunt,
ſtare, citae
Etfrequentet
ciſeigueunt,

nodiserhübe

mng. epe
Petlonacn no
Eebere. A
nonpotelt,
iſeparhnan
uet, guin
cueant, l
l, gi frr
Kadcettas
ſunſut, ho

elumOd

Per padta 4 B offciis abſolutis ad hypothetica fit velut

etetnidun

EII. 6)
onſolum
adimpor
Andizuton

Nis ET CIVIS LIB. I. CAP. II. 189

3, gvolc⸗ quam enim officia humanitatis late ſeſe per vi- ceſſitas in-
ſam, tam humanam diffundant; haut quidquam ta- eundorum
honelim men ex eo ſolo fonte deduci omnia poſſunt; huiusmodi
zme, A Auae hominibus a ſe inuicem vtiliter percipe- Pactorum.
ge igen re licebat. Nam neque quibusuis ea eſt in-
cerenln genii bonitas, vt omnia, quibus aliis prod-
.nco mii/ ele poſſunt, ex ſola humanitate velint prae-
ſa.are, citra exploratam ſpem paria recipiendi. 4
neſcnm Pt frequenter illa, quae ab aliis in nos profi-
ciſci queunt, eiusmodi ſunt, vt gratis eadem

1per ndN . „ 2
. R nobis exhiberi, ſalua fronte poſtulare nequea-
animim mus. Saepe quoque noſtram fortunam, aut

perſonam non decet, alteri tale beneficium
debere. Adeoque vt plurimum alter dare
Seeh non poteſt, ſaepe nos accipere nolumus, niſi
iſte paria a nobis recipiat. Nonraro denique .
latet, qua ratione commodis noſtris inſeruire
„CI ueant. Igitur vt mutua inter homines offi-
61 cia, qui fructus eſt ſocialitatis, eo crebrius,
ER. & ad certas velut regulas exerceantur; neceſ-
ſfunm ſuit, homines ipſos inter ſe conuenire ſu-
per eiusmodi rebus inuicem praeſtandis, quae
gi⸗ ex ſola humanitatis lege certo ſibi polliceri
l: e ab aliis non poterant; adeoque in anteceſſum MMV
de eus determinandum fuit, quid alteri quis (1) prae-
eim W ſtiare,
EtochE — —
r gutiir S. II. (1) Neceſſum fuit, iniri pacta & promiſa
non ſelum I. ad producendus nouas obligationes,
uud aut ad imponendam alicui obligationem certas res fa-
tim, Cr ciendi aut omittendi, ad quas nulla alias ratione te-
ſumel⸗ e neba-

7

190 DE OEFICIO HOMINIS ol

— N—— nne
ſtare, quidque ab eodem iterum exſpectare, Ciuiarenin
ſuoque iure exigere deberet. Id ipſum autem peilet, quel
fit per promiſa & pacta. elilienn Operi
Fides data §6. III. (Srca iſthaec generale officium, ex i Momil ſe
religioſe ſer- lege naturali debitum, eſt, vt quilibet fidem goliquam iee
vanda eſt. datam ſeruet, ſeu promiſſa & pacta expleat. umhominum
Citra Kerdecepu
Obe calſnepi

nebatur, ceu natura ſua plane liberas ac indifferentes? epoexpadho
verum etiam 2. ad perfectas reddendas obligationes, Kllene, “õ

7

quae antea non niſt erant imperfectae. E. g. cum In Eetonii
quis in eiusmodi etiam circumſtantiis verfatur, qaui- ce 1
bus ex legibus humanitartis aut caritatis vendere aliis, elkinata m

mutuare, aut donare de ſuo debetet, ita yr negare liomodoreb
ipſis minus tectum ſit: hi nihilominus queri de inis- leſe mihiod
via hactenus non poſſunt, donec ad pracſtandam ipfis, briolbett
qua indigent, opem, alter ſeſe peculiariter obſtrin- irun ce
Xerit. Verum ſtatim atque data fides eſt, aeque va- n ctedie
lida fit obligario, ac ſunt illae, quarum adimpletio- ſ.. 01
nem pleniſſimo iure ac per vim etiam licet exigere. lo hun zit⸗
3. Inſeruiunt quoque hae conuentiones tollendis, ilinumci
quae incumbebant, obligationibus; vt ſi creditor exx miſ erle
preſſe aut tacite, liberare ſe debitorem, teſtetur. Yerlecko
Quorſum etiam referri poſſunt transactiones „ aut e petantut
compoſitiones, ad terminaudas quae inter aliquos
interceſſere conttoucrſias pertinentes, quibus ſiggu-.
lae pattes aliquid de iure ſuo, quod fibi competere
exiſtimant, remirtunt. 4. Denique hanc quoque KlIl. 1
virtutem conuentiones habent, vt interruptas, aut muentindei
etiam penitus exſtinctas obligationes valori ac vigori Ateriius gun
ſuo reſtirnant. Quod in tractatibus pacis conſpici-= 3kinun
tur, quibus componitur bellum; irem in illis trans- ſurum: VN
actionibus, quibus vxorem adulterii, aut alterius illkicceptin

cuiuspiam perfidiae, iunſtam diuertio caufam prae- ni neghi,
bentis, accuſatam conuictamque maritus dignatur l nonni
recipere. . Mimi efhei

1 7 –

INISs ET CIVIS LIB. I. CAF. Xx. 191
m eihen Citra hoc enim ſi eſſet, plurima pars vtilitatis
ipfumue periret quae humano generi, communicatis
inuicem operis ac rebus, enaſci apta eſt. Et
ecumét ni promiſia ſeruandi neceſſitas foret, haut
1 gilet i quidquam liceret rationes ſuas firmiter alio-
diege rum hominum ſubſidiis ſuperſtruere. Quin
u & ex decepta fide iuſtiſſimae querelarum belli-
— qſʒue cauſae pullulare ſunt idoneze. Nam vbi
xindfe ego ex pacto aliquid praeſtiterim, altero fidem
robigtn fallente, mea mihi res aut opera fruſtra periit.
1e. Lya Sin vero nihil adhuc praeſtiti, rationes tamen =
ſellun, Se deſtinata mea turbari, moleſtum eſt; cum

„

“ alio modo rebus meis potuiſſem conſulere, niſi
egriice⸗ iſte ſe mihi obtuliſſet. Et indignum eſt ludi-

elnlni brio haberi, quia alterum cordatum ac bonum
huier en virum credidi (1). . “
tieſ e SF. IV. Obſeruandum autem, ea, quae ex Differentia
uun An „ſolo bumanitatis oficio debentur, in hoc po. iater illa,
in Hcet ee⸗ iſſi n dige bii — quac ex ſo-
us aleah tiſſimum differre ab iis, quae ex pacto aut pro- hum anz
nl . 92 . 111 2.
Nherlin⸗⸗ miſſo perfecto debentur, quod iſta quidem re- aie,& quae
men, e Cte petantur, & honeſte praeſtentur, ſed vbi ex pacto aut
nuchiug, 1 . alter tromiſſo de-
ue pe an bentur,
Abunh — —

ℳ—

6 . .
lſiame §S. III. (1) In omni pacto voluntario (ad quod
ane ae i conuentiones & promiſſa tedeunt) pars altera concedit
inennheh alteri ius quoddam, & quidem ius perfeltum, aut in
nloi,e ie⸗ uctienum ſuarum quampiam, aut in aliquam rerum
gehene ſuarum: vnde & ob id ſolum pars altera, quae ius
emn i lun⸗ illud acceprauit, ſe jnuira „& citra damnum, eo ſpo-
eti, A ln liari nequit, Ita vero obligatio ad fidem ſeruandam
tio aallan E rc ipſa non niſi aaturale conſectarium eſt ſummi illius
uim "“N Primi Fcii abſeluti, quo de Cap. VI. actum eſt.

.

192 pD OrFICIO HOMINIS

alter ea vltro praeſtare neglexerit, de inhuma-
nitate duntaxat, feritate aut duritia eiusdem
queri poſſum; non tamen per violentiam pro-

priam, aut ſuperioris, eundem ad praeſtan-
dum cogere. Id quod tamen licet, vbi vltro
non praeſtantur, quae ex promiſſo perfecto,

aut pacto debentur. Inde etiam ad illa ius im-
perfectum, ad haec ius perſectum habere; ſicut

&& ad illa imperfecte, ad haec perfedte obligari

timus, vtique obligari volumus; vt tamen al⸗

teri ius ad exigendum non demus, ſeu vt no-

limus ad promiſſum noſtrum implendum vio-

lenter compelli. V. g. Si ita concipiam pro-

Illa eſt, quando ipſi quidem, qui promit-

dicimur. .“
Diuiſio 6. V. (4) Fidem damus vel per actum ſoli-
Raßoren tarium, ſeu uoròXεο, vel per altum reci-
ee) Vid. procum, ſeu lXννπον.. Quandoque enim vnus
J. N. & G. ſe duntaxat ad quid praeſtandum obKringit;
Lib. III. quandoque autem duo pluresue mutuo ſe ad
Cap. VvV. quid praeſtandum obligant. Prior actus
vocatur promiſſum gratuitum, poſterior pa-
Ctum. “
Quid ſit §. VI. Promiſſio, quatenus pacto oppo-
tromiſio nitur, poteſt diuidi in imperfeltam & per-
mperfecta. ſectam. “

miſſum, ego ſerio deſtinaui hoc vel illud tili pra-
ſtare, & peto, vt mihi credas. Sic enim vi-

deor obligatus magis ex lege veratitatis, quam
iuſtitiae; maloque videri propriae conſtantiae
& grauitatis impulſu ferri ad faciendum offi-

cium,

—

Ir e

ne

(cium, Jam

Oat pollicit⸗
gratoolrum,
honoris, led
inerceſtionen
lpondent: g
iune aliguo a⸗

ſne humanit

tari; Kolbet
gis abeddenn

VII. Pe

60 non ſolom

Promiſamn v
Jent (1.
FVII.

igent ad ali

antez non gel
illeiute o

ſur vheronen
(lilsnispro

Onere ſit con
uate ſupet
Auam quin ,
re Pener
.IX. d.
Puta vocez
)aiqun

—

„

r cIVIS LIB. I. CAP. I. 19

—

en Sam, Auec Propter ius alterius. Huc ſpe-
lemmd ant poll! icitationes virorum potentum aut
nA rein gratio ſorum , duibus alicui non per verba
et, dn honoris , ſed ſerio ſuam commendationem,
pelech interceſſionem, promotionem, aut ſuffragium
ilo perdnn ſpondent: quae tamen hautquaquam velut
dki iure aliquo abs ſe volunt exigi, ſed in ſolidum
ubenzli ſuae humanitati ac veracitati cupiunt impu-
ufik i tari; vt oflicii ſui gratia ee maior ſfit, quo lon-
gius ab eodem coactio abfuet.
pet A4 § VII. Perfeita autem promiſſio eſt, quan-Quid ſit
er HG do non ſolum ipſe vtique obligari yvolo, ſedéromiſio
gueenimm Se ſimul ius in alteram confero vt remb'erfecta. W
mn Cbtigt Promiſſam velut debitam plene a me poſcere
emmmt⸗ queat (,).
Punr . §. VIII. Porro vt pacta & promiſſa nos ob-In pactis &
olein Higent ad aliquid dandum aut faciendum, quod promiſſis
antea non debebamus, automittendum, quod abſolute
antea iure poteramus facere, maxime requi- neceſſarius
ſlton &“ ritur vltroneus noſter conſenſus. (a) Nam cum Aeankn.
cuiusuis promiſſi & pacti impletio cum aliquo wit.
h, Aiptune onere ſit coniuncta; nulla propior ratio eſt, J. N. & G.
3, Nunent quare ſuper eo conqueri recte nequeamus, Lib. III.
,eu“ quam quia vItro in id conſenſimus, quod eui Cap. VI.
mlencnmn tare penes nos erat. =ð

cnefune 8. IX. Lonſenſin etſi regulariter per ſgna, Quomode

elllulfiA puta voces, litteras, nutusque exprimi ſoleat: iſte conſen-

Sc enin 3 () aliquando tamen contingit, vt ille citra tar. De
ud N iſthaec actistaci-
liae c — tis. .

linlos . VII. (I) Non niſi illa proprie huc pertinet., (a) Vid.

J. N. & G.
Lib. III.
Cap. VI.
5. 16.

194 PDFE OFFICIO HOMINIs

iſthaec ſigna, ex ipſa (1) negotii natura,
(2) aliisque circumſtantiis liquido colligatur.
Sicuti interdum ſilentium, cum certis circum-
ſtantiis conſideratum, loco ſigni (3) conſen-

ſum

—.—

S.IX. (1) E. g. ſi creditor debitori acceptum ab eo
in ſecuritatem crediti chirographum reddat: hoc
enim ipfo is paciſcirur, ſe nihil ab eo repetiturum,
niſi alias exprefſa declararione, aur liquida quadam
circumſtantia adpareat, ipſi in animo non eſie debi-
torem liberare, ſed tantum ipfius arbitrio atque fidei

modum aut temꝑeus ſolutionis permittere, aut com-
penſationem inſtituere &c. Sic quoque ex ipſa ne-

otii natura, is qui in diuerſorio menſae vna cum aliis

adſedit, ad ſoluendum vſitatum conuiuii pretium

conſenſiſſe intelligitur, etſi nullum ad hoſpirem ver-

bum circa hoc locutus ſit. Similesque caſus innu-

meri occutrunt, quibus, quod quis certas res fecit
aut omiſit, quae per ſe directe ad declarandam paci=-

ſcendi voluntatem non faciunt, cenſetur nihilominus

& cenſeri poteſt cum ratione paciſci voluiſſe, ſiue id
in animo habuerit, ſiue minus: quoniam ſcire pote-

rat & debebar, quod pro more recepto, aut ob cir-
cumſtantias varias, actio vel omiſſio cum reali pacto i

coniuncta ſit. . .

(Q2) Talia ſunt certa ſigna ex hominum inſtituto
orta, quae pro ratione temporum ac locorum variant.

Sic e. g. ruſticus a Praefecto militari nummum argen-

teum accipiens, eoque propinante, in ſalutem Re-

gis bibens, militiae nomen dediſſe cenſetur.
(3) Hoc valet, cum is, cuius res agitur, praeſens-⸗

aut alias ſufficienter de negotio informatus eſt, cui
ſe opponere debuiſſet, ſi quidem videri noluiſſet con-
ſentite. E. g. ſi quis ſe pro altero adſtante, tertis
cuipiam huius creditori fideiuſſorem fore declaret, de- I
biror

ſum eliptinen

wulin; quand

Perelnemoci
Wmekcio homir

Edqundoiid
citeumltantits

ihal gaclhlie
Eriplanegori,
ilſimumell,

ntioner&un

lenche (4)

X. Vtan

ollt renitid

ens negotiumm

E abo ſe Pra

cOnſenſutn ſu
Were poſſit,
Vnde ſegni
anuntin,

III EEr CIVISTISB. I. CAF. xx. 195

gorü mim ſum exprimentis valet. Vnde & dantur pacta S
do lien Zacitaß quando nempe conſenſus noſter, non H

cents damm per eiusmodi ſigna, quae regulariter in com-
i)on mercio hominum recepta ſunt, exprimitur,
ſed quando idem ex negotii natura, aliisque
—.— circumſtantiis liquido colligitur. Sic & prin-
iaccefumte cLipali pacto ſaepe adhaeret pactum tacitum, quod
n Ndn: k ex ipſa negotii natura profluit. Sicut & vſita-
vonpeimg tiſſimum eſt, vt in pactis acitae quaedam ex-
lunteiet ceptiones & conditiones neceſſlariae ſint ſubintel-
baek ligendae (4). — . . .
tete, 5 §. X. Vt autem aliquis liquido conſentire Ve aliquis
e r iur poſſit, requiritur vſis rationis hactenus, vt prae- vcre conſen
em ſens negotium intelligat:, an ſibi conueniat l
onuini n Ze abs ie praeſtari queat, eoque perpenſo, r. wſus ras
“ conſenſum ſuum ſufficientibus ſignis expri tionis liber.
Leclumm Vnde ſequitur, promiſſa & pacta infantum, De promiſ-

—

1

uunin vt & amentium, ac furioſorun (niſi vbi di- ſis infan-
jroluile, in .* N⸗ꝛ luci- um, amen-
oniam Ceni —
mir bitor eo ipſo, quod ſilet, illum ſideiuſſorem ſuum
oc conſtituiſſe cenſerur. Locator rei alicuius, qui poſt
uum iülin lapſum conductionis terminum, conductorem in re
n ui Iocata continuare patitur, renouaſſe locationem cenz
nt⸗ ſetur. Aliud ecxemplum vide Numeror. XXX;
nu 1 4. F. . 2
, in un 4) E. g. Qui ex praedio vendito aliquam ſibi par-
ecnſen * ticulam reſeruat, co ipſo viam, quae eo ducit, tacite
Nü Kibi reſeruat. Et ſane ſubtilitati vanae tribuendum
nnn eſt, quod apud veteres Romanos vſus aliquis contra-
einoli i rius obtinuit, de quo loquitur NOODTIVS ebſeru.
dtn II. 27. ac ſi tempore Ciceronu ac Labeonis vim legis
baede obtinuerit. 8

1

196 Dr OFFICIO HOMINIS

tium ac
ehriorum.

*

TCI

lucidis interuallis furor diſtinguitur) null⸗
elſe.

Id quod & de promiſſis ebriorum eſt pronun-
tiandum, ſi ebrietas iam eo vsque proceſſe-

rit, (1) vt ratio ſit plane obruta & ſopita.

gna quaedam edat conſenſum alias exprimen-
tia, eo tempore, quando mens velut medica-
mine quodam loco mota fuerat. Sed & im-
pudens foret, tale promiſſum, praeſertim cum
magno onere coniunctum, exigere velle.
Quin ſi quis ebrietatem eam captauit, & ob-
ſeruata alterius facilitate promiſſum aſtute eli-

cuit, ne abs doli quidem fraudisque crimine
immunis erit. Aſt qui, diſcuſſa crapula, per
ebrietatem acta rata habuerit, vtique obliga-
bitur, non tam ex eo, quod ebrius, quem

quod ſobrius egit.

De promis- §. XI. Ceterum quousque in pueris duret

ſis puero.
zum ac in-
niorum.

1 §. X. (1) Sed prorſus neceſſarium haud eſt, vt ebrie-

imbecillitas rationis, contrahendam obligatio-
nem impedienz, lege naturali adeo accurate

defi-

tas ad hunc gradum peruenerit. Sufficit enim, quod
nimius vini vſus ſatis magnam vim habeat ad perſua-
dendum alicui, vi pactum ineat, in quod ſobrius
non conſenſiſſet. Quod quidem neceſſario fluit ex
plena libertate, qua pollemus, pactum aliquod in-
eundi, aut non ineundi. Vid. ad J. N. & G. Lib.
III. Cap. EI. S, S. not. 2. Ed, nouge.

deſinii nequi
tarcius iudicin
Cuiusuis quott

Ethin Peris

um heic tem
Nam pro vero & deliberato conſenſu haberi
nequit, ſi quis vel maxime momentaneo &
inconſulto impetu in aliquid inclinet, aut ſi.

Conkirnetint,
receptum, V
tatem adlube

henäioblige

leinnentae

Cuumner zetas,

Uetiunt, intell
Urtonico mpen
clig, ſpen De
n amicitias:
faere nelcin
illiuszetatis
pendis ben
inbecilliate
norunt,
. XII. C.
Oirca uemh
1. Vhi in
noneſt ipo
niſununn
eit ij.

B ſalne, ſec

te, bpromiſl.

—
KXII. er

. orünatun

II EFI CIVIS LIB. I. c AP. I. 197
uitut) uu definiri nequit, cum in aliis citius, in aliis
