"s perte- contrahi; inter quas arétiſſimam foederun

tuis de fve.

eribus ſpeciem producunt, (1¹) quae 2d contun-

af nſiuis & ctionem aliquam perpernam plurium ciuita-
Afenſiuis, dum ſpectant. PFrequentiffima autem ſunt.

aut sem quae ad' auxiliz in bello defenſiuo aut oßfenſius

wereiorum praeſtanda, aut ad commercia regenda perti-

nent.
De foederi §& VII. Celebris quoque eſt diuiſio foe
bus perſ/o. ,

§. Vl. (2) Vid. fupra Zis. I1. Cap. IIIl. 8. 15.

rum

2–

Tlifn in l,
haec ſamt,
ins, inen

ſpirant I

negis popul

reizublcae 8

Ppetdatamt,

Gem audtor

ſine, gu⸗

4 iniſt⸗ 4

busumman
poltqname

easgen an

ſeeuta non
ſatizlecizt
bus Haclis

—

VII.

cer

22

ſ.VIn.
Drudentiae
ed de n
Onndig debe
Mate toonh

.

tINIAs rET CIVIS L.I B. Ir. CAFP. XVII. 42 F

ſuchcnan d rum in realia„ & perſonalia. (1¹) Quorum nalibas &
aliitunb haec ſunt, quae cum ege; imuitu perſonat realibias.
ſeu qun mn ipfius, ineuntur, eoque defundo ſimul ex.
, Rer irede ſpirant. Ila vero ſunt, quae non tam ipſius
bee e 1egis populiue rectorum, vt talium, quam
veipublicae & regni intunn contrahuntur, ac

Ueltinele, . ni in B
e, mied Petdurant, (2) iſtis licet mortuis, qui eorun-
8, An NO dem auctores fuerant.
“ Nnerr r §. VIII. Coniunctae ſoederibus ſunt ſpon- De ſponſie

ulam Jones, quae proprie vocantur iſta pacta, quae Vus.
& holls ix miniſtro ſummat poteſtatis circa negotia ad ean-
dem ſpectantia ſine ipſius mandato inenntur. Qui-

lren e
e eh bus fùmmus imperans (¹) non tenetur, niſt
ſxroum poſiquam eadem rata habuerit; ita ſi miniſter
e easdem abſolute contraxerit, & ratihabitio
1 it ſeeuta non fuerit, ipſe viderit, quomode
ſatisfaciat illis, qui eius fidem ſecuti inani-
n bus pactis decepti ſunt.
tam un : .
D ( 6
de Dà 3 CAPVT
placum to 3
§. vII. (1) Conferatur huc GROTIVS Lib. I1.
na aulent Cap. XVI §. 16 ſeg. & Aucoris J. N. & G. Lib.
iu 6S FrII. Cap. X. 9. 7. ⸗'
tetenh (2) Arque hoc quidem in dubio praefumendum
eft.
ibofe F. VIII. (1) Obligarnt ramen quodam mode ex
ek din „ prudenriae regulis, ſi pacta teigublicae fint vtilia.

Sed ſi ne tunc quidem ea rata habere velic, ſaltem
– oumnia debet in eum ſtatum reftituere, in quo tem-

— pore iponfionis factae fuerunt,

42 6 Dk OFFICIOHOMINIS

—

CAbVT XVII.
DE OFFICIIS CIVIVM.

Oficium ei.. §. I. 3 l
en re PFficium ciuium eſt vel generale, vel ſpe-

DHeciale ciale. (a) Iluad oritur ex communi obli-
(2) vid. gatione, qua iſti imperio ciuili ſunt ſubiecti;
J. N. & G. hoc vero, ex peculiari munere & functione,

Lib. VII. quae per ſummum imperium ſingulis eſt in-
cap. VIIl. iundka.
F. 10 not. 2

Ofßeium §. II. Oficium generale ciuium reſpicit vel
generale eſt rectores ciuitatis, vel totam ciuitatem, vel con-

triplex. ciuts.

1. E-ga §. III. Rectoribus ciuitatis ciuis debet reue-

rectoris ei rentiam, fidelitatem, & obſequium 3 cui coniun-
uitatis ctum eſt, vt idem praeſenti ſtatu adquieſcat,
neque ad res nouandas animum adiiciat, neque
alteri cuiuis adhaereat magis, eundemque ad.-
miretur & veneretur; vtque (1) bene & ho.
norifice de iisdem & eorum actionibus ſentiat
atque loquatur. “ S
2. Erga §. IV. Erga totam eiuitatem officium boni

totam ci- ciuis eſt, vt eius ſalute & incolumitate nihil
uaitatem. haꝛ˖ beat

1

—

§ III. (4) Conferantur dicta a me in Tractatu ſub

titulo: Di/cours ſur la queſtion, s'il eſt permis a'echa-

fauder en Chaire le Magiſtrat, & p. 255. ſeq. in

Collectione ſaepius allegata, Recueil de Diſcours &c.
To. II.

hebent car.
ſu⸗⸗ eane
20 canderm
Promolend
neruos inte
K V. br
te & paciß
ſele c ſici
peruicicia

mocisnon:

lenpublcami
tamdumar⸗
Omnia hoeg
llis Dlunn

VI A1)
guoc bis a

iltaliones 2

linu lileipe
2Neiutd haus
o. Non 5
moceltir gn

Proneckiote

egue etiam
Dore ex tänta

Ollezdlem P.

elelclete a
1n. brihr
uninumnu
denntetonl

et, lantzel

AlNIs

enn

.

ET CIVIS LIB. II. CAF XvII. 427

III.

eIVI.

nerdl, e ⸗
er Amnun
li lont ſbet
,e & uncdien
ſnghlsl

.
4

umn tehſetn

iktuten, 1eb

cinis Cebet in

nz ci cie
ltnn nes

madiicinn
,eungengh/

1) orſt
iete e

ltd en
00 olum 4

mein Tuans
rmiI 9
n⸗ 4
elDie

— — ——

habe t carius, vt vitam, opes, fortanasque

ſu eandem ſeraandam libenter offerat, vt

2d candem illuſtrandam, enusque commoda

promouenda:; omnes ingenii & induſtkiae
neruos intendat.
§. V. Erga conciues ciuis offcium eſt, ami-

3. Erga

ce & pacifice cum illis viuere, commodum conciues.

ſeſe ac facilem praebere, nec moroſitate aut
peruicacia tua turbas dare, ceterorunn com-

modis non inuidere, aut eadem inmeruertere.

De offitiis

§. VI. Specialia oßicia vel per vniuerſum ſeſe ſpecialibus

rempublicam velut dffundunt, vel circa cer

tam duntaxat partem occupantur. Cicra quae

omnia hoc generale praeceptum habetur, ne

guis vllum offcium in republica adfectet aut uſ-
tipiat, 1) ad quod ſeſe ineptum deprebendit.
§. VII.

§ vI. (1) Diningoi lie 6TTO inter hcium,
quod quis adfeétat, & quod quis acceptat. Noo ſunt
ait fationes aeque validae, cur in poſteriori caſu no-
limus ſuſcipere officium, quam in priori; quoniam
aptitudo haud conüſtit in momenio quodam indiui-
duo. Non pauci enim fuerunt, qui la juuentute ex
modeſtia quadam de ſufficienti peritia deſperarunt,
pronectiore tamen aetac in ſummos euaſcre vios.
Neque etiam multum reipublicae intereſt, vt in cor-
pore ex tanta hominum multitudine compofito ſin-
guli cadem peritia polleant. Equidem haud diffiteor,
eſſe ſolere ac debere neceſſario varios aptitudini- gra-
dus. Exiguus enim fere peritorum piimi ordinis
hominum numerus eſt, & contra eorum, quorum
opera reſpublica in variis collegiis ac muneribus indi-
get, tanta eſt multitudo, vt ſaepe in talibus acquieſ-
cere,

egula ge⸗
neralis.

42 8 Dk OFFICIO HOMINIS

ir c

Ofſcia mi. S. VII. Qui conſilio ſuo rectoribus ciuitatum
Sereren adſiſtunt, in omnes reipublicae partes aciem
rong 12 mentis conuertant, quae ex vſu reipublicae vi-
taef. debuntur eſſe, dextre & fideliter citra adfe-
ctus ac prauos reſpectus exponant, ſalutem
reipublicae in omnibus conſiliis pro ſcopo ha-
beant, non proprias opes, aut potentiam;
prauis adfectibus principum adulando non
velificentur, factionibus & contentionibus
illicitis abſtineant, nihil, quod taceri oportet,
eliminent, exterorum corruptionibus impe-
netrabiles ſeſe praebeant, priuatis ſuis nego
tiis aut voluptatibus publica negotia non poſt.
habeant.
Offcn mi- §. VIII. Quipublicae conſtituti ſunt ad ſactæz

niſtrorum oheunda, in isdem grauitatem & adtentio-
eecclefiae
. nem
publicorum. 1

X

cere oporteat, quorum peritia mulro inferior eſt ea,
quae requirebatur, ſi res aliter ſe haberet. Interea
raro contingit, vt quis ad officium, praeſertim ma⸗
ioris momenti, euocetur, qui de eo nunquam cogi-
tauerit; imo viciſſim nihil frequentius eſt ambitrione
munerum, qua fit, vt vel peritiſſimi & maxime ido.
nei poſtonamtar; vt taceam eos, qui officia ambi⸗
unt obtinentque, quibus nec pares ſunt, nec dignos
vnquam ſe p aeſtare ſtudent. Quapropter ſuperflus
haudquaquam cenſeri debet illa regula, ſecundum
quam quilibet in conſcientia & tanquam bonus ciuis
obligatus eſt, vt ne quidem accepter maioris momenti
officium, niſi ſaltem eo aptitudinis gradu praeditus
ft, qui ad exercitium eius ſufficit, nec fa ultaters
ipſi ex aliotum ſui ordinis peritiſſimorum docttina
proficiendi denegauit.

nem adhibe
gmat pro
popnlo leſe
nee praita
Nem, doct
ſ.K.

ſientia jen

falſt aur
tradant,

tamm adſuet

das eorunde
copmata 4
reck fugii

inanem har

manamn d.
„X.
buswis tae
b opprel
deque panr
Pkaliolo d
utaham,
Znocen
Omnezane

tumpenten

nem timen

—
nt, guod
toſan 1

. 1 Aleen

AIIS

——

Toribue culten
e pilter et
ntelpublern
liter etti d
Onant,

is tolon.

zut Potenin .
n adulencde
contentonte

Od tcetiſa

ptionbi⸗ n⸗
iuatis ſon
negolinnofl

uiit
m & Ret

—

lto ieio 44
e habelel⸗
, Plat
eeo Nunguune
e
vrius eſt mhie⸗
Vi nariden
i oen
. G
ellunt, beli
gtoſnnile⸗
egun conl
nqnanm

1

ſetn ?

Hors α

*

Er cCIVIS IIB. II. CAF. XVIII. 429

nem adhibeant, vera de cultu Numinis do

gmata proponant, eorum, quae ipſi docent,
populo ſeſe conſpicuum exemplar exhibeant,
nec prauitate morum muneri ſuo dignatio-
nem, doctrinae pondus detrahant (1).
§. IX. Queis publice iniunctum, variatum Ofſi ia do
ſcientia rerum animos ciuium imbuere, nihil Aorn &
falſi aut pernicioſi doceant; vera autem ita ?roteſſez um
tradant, vt auditores iis adſentiantur, non“ ſeientiis
. 1 . humanis.
tam adſuetudine audiendi, quam quia ſoli-
das eorundem rationes perſpexerunt; omnia
dogmata ad ſocietatem ciuilem turbandam di-

recta fugiant, omnem ſcientiam humanam
inanem habeant, ex qua nulla in vitam hu-

manam & ciuilem vtilitas redundat.
§. X. Qui iuri dicundo praeficiuntur, qui-Officia ma
busuis facilem acceſſum praebeant, plebem giſtratunum
ab oppreſſionibus potentiorum protegant, ius & isdicum.
aeque pauperi & humili, quam potenti &
gratioſo dicant, lites vltra neceſſitatem non
extrahant, a corruptelis abſtineant, in co-
gnoſcendis cauſis diligentiam adhibeant;,
omnesque adfectus ſinceritatem iudicii cor-
rumpentes ſeponaut, recte faciendo nemi-
nem timeant.
§. XI.

§. VIII. (1) Ac praeſertim nihil faciant aut di-
cant, quod ingenium dominandi cupidum aurt ſe-
ditioſum ſapiat. Vide Diſcarſans meum ſupra ad
§. 3. allegatum.

Officia
praefecto-
A r 61
militaris.

Offt 1
milit un:

Officia

legatorum.

4 3 0 DE OFFICIO HBOMINIS

rer —

§. XI. Quibus armorum cura commiſa, mi-
litena diligenter & tempeltiue exerceant, &

ad tolerandos militiae labores firment, diſci-

plin: im militarem ſartam rectamque habeant,
milites hoſti iugulgados temere non obuci-

ant „ annenam & ſtipendium „quantum in

ſe, pros e procurent, nec de eo quicquarn

inte ruertant; milites ſemper vt reipubi cae
fau tant, curent, nec vnquam eos ſib ad.

uerſus rempuhblicam concilient.
J. XII. Milites con a ſtipendiis ſuis con-
tenti ſint, ab expuandis & vexandis paganis
abitineant, labores pro tuenda republica! li⸗
beiner & ſtrenue obeant pericula per teme

titatem non erceſſant, per ignauiam non de
fugiant, fortitudinem in hoſtem, non in com-
milito es oſtentent, ſtatonem adſignatam
maſcule defendant, honeſtam mortem turpi

fugae & vitze praeferant.

§. XIII. (1) Quorum opera ciuitas ce ex-

teros vtitur, cauti ſint & circumſpecti, in-

ania a ſolidis, vera a fabuloſis diſcernere cal-

lidi,

— — ———.r⁵

F. XIII (1) Quoniam Auctor de iure gatoen

& legationum diſſerete hand ſuſtinuir, conferenda
ſunt quae at uli ad Opu maiu; Lib. III. Cap. R.

§. 12. not 1 & ad GROTIVM Lib II. Cap XViII.

inprimis aurem in notis meis ad verſionem Galli-
cam BYNKERSHOERKII ge Fudite legatorum com

petenti, cuius ſecunda Editio ſubiuncta eſt libro
WIOQUEFOR TII de 12 4, imiaWasez, & de ſos fon-
S aenſtel

11 cl

lidi, ſecreton
cluitats adu
ſtinaii (2)
(XIV.

ſenſanlin .

Decellaria ac

ſum, aut

lem animt 0

ul imernert

lendum il

(ſarilaciant,

XV. D
in, quame
ld prolleit
tünt, &ͤil
t, quamc
Ciuer aute
lnſt exprelk

—

1 (2) nnn
ientienij
nlen 10 †

podee ſanne
TOl N
linitandun
, Noni,
ine Ediie
8 ciitae
aapin vile
denn, ce

„

MINIS ET CIVIS LIB. II. CAP. XVIII. 43 1

aunmiſn h lidi, ſecretorum tenaciſſimi, pro vtilitate ſuae
e eteen: Ciuitatis aduerſus quaslibet corruptiones ob-
Erment, e ſtinati (2). MM
Andebeun §. XIV. Qui opibus ciuitatis colligendis aut Ofſcia ad
ete non s diſpenſandis praeſunt, caueant ab omni non Bieid,
D, quanini necellaria acerbitate „nec ob proprium quae , 6
ge eo quichen ſtum, aut per petulantiam vel malignita ecsbise
lephim tem animt oneris quid adiiciant, publiei ni publicae. .
zn e ihn hil interuertant; quibus de publico quid ſol.
. uendum . illis citra moras non neceſlſarias
dis ſi ſatisfaciant.
exind pai §. XV. Durat autem ciuium ſpeciale ofi Quando ex-
62 eplhla cium; quamdiu in ea functione „ ex qua il- Qirer: iſta
lud profluit, ſunt conſtituti; qua vbi ab- fcia, &

culla per ten uit 12
en me eunt, & illud exſpirat. Generale itidem du- anrit,
,n, Minet rat, quamdiu ciues ſunt. ge dehner.

Ciues autem eſſe deſinunt, (a) vel ſi con- (a) vid.
ſenſu expreſſo aut tacito (1) ciuitatis diſce J. N. & G.
dant, Lib. vIII.
ap. XI.

em 2lgrut

n wottenn I

dtu — .
umſec, 1 (2) Conferenda eſt deſcriptio miniſtri aut pleni
ic enneled Potentiari, quam habet LA BRUVERE in libro
inſcri to: Caradktéres ou moeurs de ce Giecle, Capite
quod de ſummo imperante & republica tractat p 46 f.
– ſeq. To. I. Ed Amſt 173q I. cuius tamen non omnia
ge iure ad imitandum proponere decet.
. § XV (1) Conſenſus hic ordinarie praeſumi
ll o tur, prouti ex ipſa ſocietatum ciuil'um conſtiru
tione ſequitur; modo ne quis alieno rempore, atque
elſoven ita ex ciuitate diſcedat, vt damnum inde reſpublica
capiat. Vide praeter Auctoris citatum in margine
biuncit locum, dicta a me ad GROTIVM Lib. II. Cap. V.
7 S. 24 not. 6,

.

4 3 2 DE OFFICIO HOMINIS Sc.

dant, & alibi ſedem fortunatum figant, vel S
ſi ob delictum in exilium eiiciantur, & iure 359
ciuitatis priuentur, vel ſi hoſtica vi oppres- 9 3
K, in victoris ditionem concedere adigan- Pols-
tur (2). eE

(2) I a vero in huiusmodi caſu quis poteſt ciuis
eſſe deſinere, vt ſedes priores & domicilium haud 600D
deſecat, cum nihil nifi priorem muret dominum.
Quod aliquando communiter accidit vniuerſis
membris ciuitatis veteris, quae qua talis non am. 0 N
plius ſubſiſtit. Datur quoque alius caſus plane .
Rogularis, & qui haud mutata forma reipublice 4 6
locum habet, cum ſubdirus quiſpiam, conſen/ſaua
ciuitatis intercedente, legati akerius reipublicae
vices ſuſtinet. vVid. BY NKERSHOEKII librum
mocdeo allegatum Cap. AMA. D Nn
, 8

—
hiec 4. 170
IyFrI C.
ſoris Halng
Jun duode
2 b Audore

IINIs &
Kutn Hgiq
ciantr, An
Nſtica di t⸗
ncedete lhe

ſa gnir doela
elomiäſin
1 mutet Clii
iccidit it
quu letm
lius clin , 4
form r 4
eiſin, n

ARerius Eehl 4

6HOKll

1

R 2 433 ) G
ðèðð

Cνμμ τννnhαRνουο nn Ce

33 *

EPISTOLA CENSORIA
“ ANONVYMI,
id eſt
60D. GVIL. LEIBNITII,

cum Examine

IOANNIS BARBEYR ACIIL.

ex Gallico in Latinum ſermonem
translato.

äl

Nnus eſt & quod excurrit, cum in manus
meas incidit Epiſtola Latina (1) Anonymi,
Jua ſuam de praeſenti libello de Oficit
hbomini & einis fert ſententiam. Epifſtola
haec aà. 1709 typis exiſe ripta, inſerta deprehenditur
IVSTI CBRIS TCOPHORI BOEHMERI, Profel-
ſoris Helmſtallienſis, (2) Programmati academico
quo duodecim Diſſertariones publicas, in Ius naturae-

H Auctore noſtte exiguo iſthoc libello expoſitum,

N

Ee haben-

— £ ͤ

(E) Hoc eſt G. G LEIBNITH. vVideztur Ad-⸗
monitio poſterior ad Verſionis meae Ed. quartam.
(²) Erat tum Profefſor Politices & Eloquentiae
factus poſtea a. 1710 Profefor Theologiae, Inde
a. 1723. locO MOLANI conſtitutus Abbas Loccu-

menſis. Celebrem tamen Halenſium Profeſſorem

BOEHMERVM nulla cognatione attingit⸗ quod alias
ſulpicatus cnm

434 EFPISTOLA 11

babendar indixit. Anonymus iſte, Viri illuſtrus

elogio decoratus, idoneas fortaſſis, cur latere vo-

luerit, cauſas habuit. Vereri enim iure poterat,
ne moroſitate quadam aut inuidia adductus, videre-
tur dettahere voluiſſe opert adeo apud vniuerſos ce-
lebrato. Quae etiam ratio ipſum impellere poruit,
vt mallet meditationes ſuas Programmati acadleniet
inſeri, quoniam huiusmodi ſcripta fere haud lert
longe lateque diuulgari. Sed fortaſſis ne id quidem
in animo Tabui, vt Epiſtola eius ſic in publicam
proferretur lucem, (3) vtpote quam ipſo haud gar.

. — . — 7

.

— -

(3) Coniecturam hanc in quemcunque cururu-
propoſui, cum prorſus ignorare Auctoris nome
alioqui ſatis bene cognitum, videri cuyerem. e
enim Epiſtolam iſtam per cutſores publicos a. nin
caum, non procul Lauſanna commorantem, .
in finem miſerat, vt mecum communicarerur
vt proptetea longiſſime ab hac obinionc 2 tee⸗
rim, quaſi inconſulte auctore publici iu “
fuerit. di Boehmerus ea obſeruare volinldi:
quae poſtea in Admonitio ne poſteriore Nrc ſen
vbi poſt inopinam Leibnitii mortem murta a.
tentia, exiſtimaui me detegere potuiſſe nomen Ar

0.
nymi, Cenſurae a me verſae & examinatae aucto·

ris; ſtatim intellexiſſet, ſerio me haud egilſe⸗ D
Inconſulto auctore Epiſtolam ab eo euulgata
iicerem; quo de apud me bello modo Fadue ean
in Epiſtela menſe Nov. a. 1219. ad me e arelo
cum nouam Programmatum Academicorum e i.
nem ad me mittecet. Certiorem me ea fecit, 1 .
cibus ſuis adductum Leibnitium ſcripſiſſe & miſiſie

Cenſaram ſuam ad GERHARDVN MOLANVM:

Abbatem Locecumenſem, & Diectorem Eccleſiaruc
Electoratus Brunſuicenſis, ipſius Boehmeri 2u8
culum; eandemque datam fuiſſe d, 22. Apr. . Hens

ne-

fſulro byofeſſ
eiusſit guo
impetraturun
clatiori lucd
tam. Non
tiector ablcon
utarum fae
lulhcir We
jellgin inze
tum Praelue

ena coneeſ
lub nuͤdo⸗ hoa
a Airln
tntineniy.
nectidus der
ec vetd ge
bebmeyut
keleuetimon
00 ehim c
Auend lultas
extotn, Pon
(9) heenin
ers. (u
vnnkie d
Nold
m 1 1,4
lezto criam

heiit iniar

Nli dufne
Ae editio
lerat edi

——
ke, Vyi it
13, Cut Meet
nim iore otet
addulns, in
pud Vhiuerdn
hiinpelere an
mmmati allett
afete hald
alſis neil Gik

ius ſo in le

nam ioo huul
4

meingle cle⸗
Auotis ne
tti cern
es publient
mmolnben
commnniene
ublic inm
ol⸗
4

u.

CEHENSORIA. 435

falto Profeſſot Helmſtadienſis protruſerit. Quicquid

eius ſit quoniam ſemel proſtat, veniam ſpero me
impetraturam ab aucétoris modeſtis, ſi eam (4)
clariori luci expoſuero, noua ſimul veſte exorna-
tam. Non laborabo velum diducere, intra quod
au ctor abſconditus latet, ſed liberam cuiuis conie-

QRurarum facultatem relinquam. Hoc mihi dicere

ſufficit, me perlegendo Epiſtolam iſtam, ſtatim
veſtigia ingemii peripica is, longiſſimeque ab alio-
rum praeiudiciis remoti deprehendiſſe. Quapro-
E e 2 pter

.

plena conceſſa poteſtate ,„ typis eam committendi
ſub nudo hoc titulo: Epiſtola Viri excellentiſſimi

ad Amiclm ,„qua monita quaedam au principia PV-

FENODORFIANI Operis de Offiio hominis & ciuis
tontinentur. Verum defuit Boehmero occaſio, do-

nec t ibus demum elaphis annis mandata exequeretur.

Hac vero declaratione addita, haud ſpero fore, vt

Boehmerus in malam partem accipiat, quod non

deleuerim omnino, quae hic de ipio dubie protuli.
Hoc enim contrarium fuiſſet conſilio meo, relin-
quendi iuſtas ob cauſas integrum huius mei ſcripti
textum, pront id prima vice fuit compoſitum.
(A4) Etenim ignotabam tunc temporis, (ſcil. a.

1716. cum primum verſio baec prodiret,) quod

Groningae demum didici, quod ALENANDER
ARNOLDVS PAGENSTECHERVS Epiſtolam iſtam
lam a. 12 2 ibidem typis excudendam curarit, in-
dicato etiam auétore Leibnitio, cuius nomen inue-
nerit in Diario quodam Germanico, Meuer Byther-
Saal inſctipro Subiunxit vero eandem in calce li-
belli Pufendorfiani de offcio hominis & tiuis, quem
apud Bibiiopolam Van Velſen recuſum euulgauit.
Quae editio ante id tempus mihi ne nomine quidem
fuerat cognits.

436 EPISTOLA

pter de fortuna mihi gratulatus ſum, quod interce-
dente tam longo locorum interuallo huiusmodi pla:
gula ad me peruenerit, cuius ne mentionem qui=
dem factam eſſe memini, cum multo propius locum,
vbi primum excuſa eſt, commorarer, quaeque
hodicnum non minus rara ac paucis cogaita eſſe de-
bet. Itaque cum in eo eſſem, vt libellum de officis
bominis & ciuis, typis denuo excudendum traderem,
ornamenti loco addere conſtitui Cenſuram iſtam
Anonymi, eidemque obſeruationes meas adiungere.

Hoc enim viſum mihi eſt non parum conferre poſſe,

Vt magis magisque apparcat, ſi quidem nacuis non
caret opus ſub cenſuram vocatum, a quibus nullum
huius generis immune eſt, idem tamen ſaltem in
vniuerſum opus eſſe vtile. Fateor quoque me laeta-
tum eſſe, cum viderem, ptidem me conſenſiſſe cum
Anonymo quoad nonnulla capita, in quibus meum
ab Auctore noſtro diſſenſum iam teſtatus fueram;
atque hoc ipſum mihi ſpem addit fore, ne mihi ver-
tatur vitio, ſi in aliis iſtum tuendum ſuſceperim-
Quod ſi ex voto ſucceſſerit, non propterea vanam
aucupabor gloriam, nec me cum iſthoc Viro illuſtri
componere ſtudebo, quem veriſimile eſt in ſummis
locum habere ingeniis. Cum vero idem non diſſi-
mulet, ſe diutius non inſpexiſſe opus cenſura abs ſe
notatum, valdeque credibile ſit, ipſum nec reliqua
Auctoris noſtri opera frequentius perluſtraſſe; mi-
rati haud conuenit, ſi non aeque feliciter, atque ego,
principia eius aſſecutus ſit, quae vt perciperem tan=

tum laboris impendi. In adornanda autem Gallica

Epiſtolae huius verſione, contextus ſeriem conti⸗
nuam haud ſecutus ſum, ſed interciſum, prout oe-
caſio tulerir, meditationibus meis permiſcui. Ne
ramen confuſio inde naſcatur, ſeiunctas huius opel-
lae partes, in allegandi commoditatem numeris di-
ſtinctas, ita exprimendas curaui, vt ab his, quaè
mea ſunt, facile dignoſci, & pro lubitu rurſus ens.
iungz

—

iundi, totaqu
Polt. Cuins
.l. Rogal
inamici grati⸗

iuIuiliber viri fr
ANMVELIS D-

minis & Ciuis
to temporen

cipia defedtit

enpetaequ

Drincipiis coh
Geducantut, 1
Illtuo ſummant

u hugiͦ cont
Ge lue Natuta

Uacohlenti, ſ
Tunt nimniswr
Laboraret

otins tali,

rueret, ſiy
müs, mera:
ayrena ſne cal.
telinqno,
. Gopam jamn
nn ihlo gepte

ſezenizhrt e
(in fundame

CUI iisdem
nonele bio
nes, Ceilnitio

-Sausssen
m, guoc ntt
lohuiummodfe
e wentionen n
lo propiulet

votatet, guit

is cogiſti Et
ribeſun ,
hdendumtuke
1 Cenulanun Iu
e eig ibiu
õ
nigen mntlii
1, 2 gubbiini
n tawen ſelen!

„
or glogleln

me coulalte M

ingitun
n elnlsirn
ſote, N nii
endon lleſ⸗
n Proptenel

Hmileek nſu⸗
cro en bn⸗
oput keli 4
iſum 6 .
6s pelloliiii,
Felciten lu
t getcfet⸗
Area len

.

h
extus ſi

e

CENSORIA. 47

iungi, totaque non interrupta ſerie Epiſtola legi
poſſit. Cuius quidem exordium ita habet.
§. I. Rogaſti me ſententiam, (1) VIR SVMME,
in amici gratiam, an commode praelegeretur iuuen-
tuti liber viri ſuo quondam merito (2) celeberrimi,
SAMVELIS PyFENDORFII, quem de Officio Ho-
minis & Ciuis inſeripſit. Inſpexi opus, quod a mul-
to tempore non conſulueram, deprehendique, prin-
cipia defectibus non exiguis laborare. Quum ta-
men p'leraeque ſententiae in progreſſu non admodum
principiis cohaereant, neque ex iis, tanquam cauſis,
deducantur, ſed potius aliunde ex bonis Auctoribus
mutuo ſumantur; nil prohibert, libellum multa bo-
nae frugis continere, & vicem compendii doctrinae
de Iuie Naturae iis praeſtare, qui leui aliqua tinctu-
ra contenti, ſcientiam ſolidam non adfectant, quales
ſunt nimis multi auditores.
Laboraret vtique inſigni defectu praeſens opus, vel

potius tali, ob quem illud Auctoris ſcopo parum con-

grueret, ſi vt innuere heic videtur voluiſſe Anony-
mus, mera aliqua Rhapſodia eſſet, ſcopae diſſolutae,
arena ſine calce. Veruntamen diiudicandum publico
relinquo, annon in breui hoc, & per totam fere
Europam iam ſatis noto ſyſtemate, praerer eos, quos
in ipſo deprehendere licet, defectus, in vniuerlum
reperiantur cum ſolida ſatis principia, tum etiam ſatis
clara fundamentorum cuiusque materiae in ſpecie
cum iisdem principiis cohaerentia. Fateor equidem,
non eſſe ibi omnia Geometrarum more per quaeſtio-
nes, definitiones, axiomata, corollaria &c. diſpoſi-
Ee 3 ta:

§. I. (1) Is, ad quem ſcribitur, ſuppreſſo nomi-
ne, Vir Jummus ſalutatur. Sed iam ſupra Mola-
num deſignari docui.
(1ꝛ) Imo maior adhuc poſt fata nominis eius eſt
celebtitas, quam cum eſſet in viuis.

5„

438 EPISTOLA

ta; verum nec in fingulis diſciplinis, minime auten
omnium in illis, quae circa mores orcupartar⸗ i
na illa methodus requiritur. Sufficit adferte 1
genium Geometricum, hoc eſt accuratum, quale
dem a (3) profunde abſtractarum ſrienriaturn ſtt
dio non ſemper producitur; ingenium inquam
ni:, exactitudinis ac perſpicuitatis obſeruans, lhro⸗
poſito argumento attente inſiſtere aſſücrum. Dl
principium alicuius momenti vel falſum le uhi
praeteriens, nullaque temere elicita con edaent
quae non per principia alia atque alia ad ximne ge⸗
neralia teuocari queat, adquieſcens. berodie ei
diligenti eorum, quae Anonymus aduer Au ri,
Pprincipia infra mouebit, examine, ſiqu 6 abhad
tutum, ea in vniuerſum fitmiſſimo niti fuadam lnc
Quod vero ad conſequentias adtinet, euoluatur a
do quodcunque libuerit caput, & cc fido profecto,

( adtenta mente perlectum fuerit, palam futurum:

itatent oc.
Auctorem ibi ſummatim circa aliquam vertitatem oc

cupari, quae ex generalibus totius operis principiis

. jnari Ouod
vel im mediate, vel mediate poſſit derari incand
quidem methodo analytica demonſtrare faci ian
foret, niſi meruendum elſét, ne in nimiam mo
de oblervati laneque ſuperua:
meae obſeruationes excreſ erent: planeque a
cuum id ad connexionem libri exiſtimarem, q

qui legent, per ſe ſtatim analyſin formare pote-

unt.

exhibeat, quod ex rectis princigiis concluſiones ne⸗
luti filo deducat, quod fundamenta actionum Ekec
ptionumque natura validarum ernnin drdine .
. eni cientiae alumnis certat
ſtituat, quod denique ſe Bnrin

—

(3) vide elegantes & iudicii plenas Refiexiones

CROVSAAYII de vtilitate Mathematum.

tionem pkae
quneſtiode;
Via. Haec-
ſpeckai gebe
Optarem
iplum, eins
cepetat, iut
Nam ptocul
3d implend

menlutam.

leptinuyt,
mumm ſuppon
mani ſubtili
confundet,
bit heic cia
ofenlig alig
Ds naetis d

Eliciun,

luetit, guit
ſelll. ke
GROTII i
PlI inenio
c vero Pr⸗
cOnſtandet in

§. II. Ogtarem tamen, exſtare aliquid frmiits &
effeacius, quod lucidas foecundasque definitiones

demnus, 5
genium &ge
kene oluill
Monlaiis
uſ pon
atiencom

u(1) er,

—

——
8, Minimne me
occupattl,li
cit ackenebu
Gtatuin glet
n ſcientiatunt
hiummingeunt
obletuang
ilſgetatnnke
Allucn, velni
taconſeglenn
lin ad mrigt,

ens. Ppeloſe
zaductlus en

e, ſiquida it
niti fondine
et, euofuuun 4
cC ſdo oli
amn Leliil
s etüßt⸗
t derilant
Unltrate ſeclliri
in ninnünn L
Pluvegle lun
iſtimnatemn
in fornun

eaiqtig in⸗

JeſtoN

tatent

cENSORIA. 4 32

tionem praebeat praetermiſſa ſupplendi, oblatasque
quaeſtiones per ſe decidendi, determinata quadam

via. Haec enim a ſcientia abſoluta & tite tradita ex-

ſpectati debent.

Optarem & ego, non grauari voluiſſe Anonymum

ipſum, eiusmodi opus emittete, quod mente con-
ceperat, iuſtum Naruralis Iuris ſyſtema debere eſſe.
Nam procul dubio omnium maxime fuiſſet idoneus,
ad implendam ideae, quam de hoc ſibi formauit,
menſuram. Vereor ſaltem, ne ratione actionum ex-
ceptionumque natura validarum, quarum ampliſſi-
mum ſupponere numerum videtur, Iuris Ciuilis Ko-
mani ſubtilitates cum ſimplicitate Naturalis Iuris
confundat. Cauendum quoque erit, ne idem no-
bis heic acciderir, quod facile poſſet euenire, ſi quis
offenſus aliquibus ſolidi alioquin & venuſte exſtructi
aediſficii defectibus, cum pro virili corrigendis leui-
bus naeuis dare operam debuiſſer, deſtruere totum
acdificium, nouumque eius modulum formare ma-
luerit, qui tandem varias ob rationes longe pluribus
defectibus laborare deprehenderetur.
8. III. Et tale aliquid potuiſſet ab incomparabilis
GROTII iudicio & doctrina, aut a profundo HOB-
BlII ingenio praeſtari; niſi illum multa diſtraxiſſent,

hic vero praua conſtituiſſet principia, iisque nimis
conſtanter inſtitiſſet. Meliora etiam, quam vulgo
habemus, & pleniora potuiſſet FELDENVS, ſi in-

genium & doctrinam maiore ſtudio in tale opus con-
ferre voluiſſet.
Non ſatis mihi poſtremus horùm Auctorum inno-
tuit, vt propterea diiudicare nequeam, an iſtis cele-
brari encomiis mereatur; neque exploratum habeo,
an (1) ca, quae in GROTIVM edidit, adeo am-
Ee 4 plam

§. III. (1) Srricturae in Grotium & . Hoc opus
vna cum Auctore ſuo non adeo magnam exiſtimatio-
nem

.

440 ErISTOLA
plam de eo opinionem excitare potuerint, vt aptus
ad iſtiusmodi opus producendum cenſendus fuerit.
Quod ad GRO TIVM adrinet, memigniſſe decet, pri-

mum fuiſſe, qui ſcientiam ante ipſfum mire confu

ſam,

R 1

— 5
.*

nem inter ipſos Germanorum eruditos iudicio pol-
lentes conſecutum eſt. Vide Hiſtorium Iuris Natu.
ralis BVDDEI & 27. quae praemila eſt eius Jelectis

Iur. Nat & Gent & Bibliothecam Iuri §& TRVVII b.

347. Ed. quintae Loquitur hic de FELDENO (fiue
de Felde) occaſione libri Francof. & Lipf. a. 1664.

ed ſub tirulo: Elementa Iuris vniuerſi, & in ſpecie

publiti Iuſtinianaei. Ipſe poſtea hunc librum in.

ſpexi, ex eoque magis magisque intellexi, ab hu-
iusmodi ingenio ea omnia haud expectanda fuiſſe,

quae ſibi Leibnitius erat pollicitus, ſrapplicatio de- .

bita acceſfiſſltet Quo de plura dixi in Praefatione

mea ad GROTIVM p. 9. neque nunc ſententiam
muto. Ceterum Apologiſta Leibnitii, cui PFelde-

nus, vt videtur, ne nomine quidem vnquam fuit

cognitus, acu ſe credidit rem tetigiſſe, cum ex eo
SELDENVM tfecit, quaſi in textu Anonymi aut etrof
typographicus, aut imprudentia auctoris interuene-
rit. Cum tamen Feldemi nomen etiam in ſecunda
editione a. 17 16. a Boebmero- publicata occurrat. Et
reuera, quisquis ſcripta eruditorum Anglorum co-

,.

lim, li

ſtema tegeg

praclettiin e

nouerir, ei nunquam in mentem venerit, Eeibni -·

. tium ſtum idoneum potuiſſe iudicare, ad compo-
nendem Iuris naturalis ſyſtema, ſecundum ideam ac
modhlum, quem is imitandum animo conceperat.
Qiod vero tantum opinionis de Beldeno bauſerit, hee

videtur ex Elementis Iuris vniuerſi petitum, quae
modo ommemoraui, & quorum ipſe mentionem

fecit in Noua methodo docendae diſcendaeque Iuri

rug. Erancof. 168 8, euulgatae, p. 39.

—

ceie. Ni
opus ge lure
ommnibus,
ſunt aut por
üpraeltit
(. IV. I
Iuris Ciuili
mani, ipſi
turae sPud
turusellet,
gam degort
Biumocdt
exiſtimat, 1
DORIIVS1
Gentium ſar
mate, gua
cotnmodat
iſtius ſcien

elle haud v

quog icea
gesciilet,
zur dettah⸗
Pius addi
bris pton
neuktius
tum eſt,
ſepatanimh
lepum er
compara
end erit
adplicabe
Abdoren
guem in
lenrur,

“” cENSORIA. 44 †

otueint, im fam, ſpiſſiſſimisque ſaepe obductam tenebtis, in ſy⸗
enkendei ſtema tedegerit; adeo vt vix potuerit Vir Summus, =

annileltete Praefertim ca qua vixit aetate, melius ogus podu.
iglum nit dun ceie. Nil tamen obſtar, quominus eximium eius
opus de Iure Belli ac Pacis cenſeti queat dirigendis iis
omnibus, qui aliquid plenius exactiusue conati deinde
— (Huot, aut porto conabuntur, ſatis in vniuerſum ſub.
ditos inciet ⸗ ſid ii pra eſtitiſſe. 2* DS
Siriun MNe F. 1V. Plurimum etiam referret;, parallela addi
iga elt ein Iutis Ciuilis inter homines recepti, praeſertim Ko-
B ra STE wans, ipfſiusque etiam Iutis ſacri. Ita vſus Iuris Na-=
gekbloa turae apud Theologos & Iurisconſultos pronior fu-
ſ. & ligl tcurus eſſet, quod nunc magis ſermonibus celebratur,
iun, bo)⸗ quam negotiis adhibetur.

ea bunc ihln

Eiusmodi parallela, quae adeo vtilia Anonymus
exiſtimat, GRO TIVS in laudato libro, ac PVFEN-

. H
e neſkit DORFIVS in QOpere ſuo maiori de Jure Naturae &
cenen gentium facpiſſime inſtituerunt. III in ſyſt
Sumhkent im ſaepiſſime ir ituetunt. IIla vero in ſyſte-
ius, hifp „ mate, quale praeſens eſt, & quod tironum vſui ac=
uin i, commodatum eſſe, ac proinde elementa tantum
ue nine iſtius ſcientiae tradere debet, admodum neceſſaria
eitniß, „elle haud video. Nocerc potius talis mixtura poſſet, SL
biten inne quod iqeas confunderet; quippe cum paucae fint le- H
eigiſe, n⸗ ges ciuiles, quae non aliquid Iuri Naturali addant„
nonlin aut detrahanr. Si iràque de lure Naturali nihil am-
uanchinn prlius addiſceremus, niſi quod in lureconſultotum li-
en ctitnn . bris promiſcue cum lIure Ciuili ſparſum reperieut;,
blicni auin neutrius facile ideas iuſta: adipiſceremur. Hoc cer-
olufn zgann tum eſt, oportere potius, dodirina luris Naturalis
tenn Neren ſepatatim ante percepta, eius deiode, in peculiari
lene, An legum cuiusque ciuitatis ſtudio, cum Ciuili Iure
Eaunliniin comparationem inſtitui. Toenc enim haud metu-
anin enda erit confuſio, ſed reuocçabuntur tantum atque
NNAh adplicabunttr haerentia iam animo principia. Hine
gerß pinm, Auctor etiam noſter in animo habuit, Indicep ali-
tun iße “ quem in libros luris Romani conficere, vt diſcerne-
e Aiandſe trtentur, quae Iuris Naturalis ſunt, ab iis, quae ad

5,39 Kc § Ius

442² FITISTOLA
Ius tantum Poſitiuum pertinent: optandumque fuiſ-
ſet, vt ab exſequendo hoc conſilio, vt & nonnullis
aliis, quorum in praefatione ſecundae Editionis ma-
ieris ſui Operis meminit, ipſum mors celerior non
non prohibuiſſet. Ceterum ſi Iurisconſulti ac Theo.
logi in decidendis caſibus peculiaribus, in negetiis
vitae communis ſibi oblatis, Naturali Iure haud
multum vti ſolent, hoc profecto non ideo fit:, quod Iu-
ris naturalis vacantes ſtudio, iſtud conferre cum Iu-

re Ciuili omnium in orbe gentium neglexgetint; ſed

quoniam, vt verum fateamur, plerique rudes ſint
in Iure Naturali, aut ſaltem non eo, quo pat eſt.
ſtudio id excoluetint. 4
§. V. Interim vero quia deſideratum opus non
exitat, & prae aliis Pufendorfianum compendium
apud nos vulgo innotuit; hoc ſaltem e re eſſe puro,
Vvt quaedam Lectores Auditoresue, inprimis circa

principia abuſibus magis expoſita, moneantur: quo.

rum potiſſima in his ſummis capitibus conſiſtunt,
quod nec finem obiedtumque, nec cauſam efficientem
Iuris Narurae recte conſtituiſſe Auctor videatur.
Addere Anonymus, qui ſe heic Germanum profi⸗
tetur, potuiſſet, opus, quod tot laborare defectibus
cauſſatur, non in ſola Germania inter optima, immo
optimum quoque in hoc ſcientiae genere cenſeri.

Nam & alibi, atque id etiam apud gentes in faſti⸗

