12d60, & tus ſuos nondum plane expromſerit » ſtatim
e licebit violentam ſui defenſionem auſpicari,
& noxam adparantem occupare; ſiquidem
metciumpon

Autlbet §. XVII. (1) boteſt quis, ſi vires ſuppetant, im-
ine , „ mo deber, cuicunque iniuſte ab altero oppreſſo prae-
cguine bere auxilium, tametſi id haud imploretur. Eo
vnſil quemuis leges humanitatis, citra foedus etiam, aut
lle, Ktal. quemuis peculiarem nexum, obligant. Vide, quie
unmio commentatus ſum ad J. N. & G. Lib. II. Cap V & 6.
Mlege not,. 3, & infra Lib, II. Cap. XI. §. 11. in fine.

pro adgreſiore erit habendus, qui prior vo-

I42 DE OFFICIO HOMINs

nulla ſpes ſit, fore, vt amice admonitus ho-

ſtilem Aniaminn exuat, aut eiusmodi admoni-

tio rebus noſtris noxia ſit futura. Vnde hic

luntatem necendi alteri concepit, & ad ean-

dem esſequendam ſe comparauit; defenſionis

Super qua cautione ita habendum: ſi quis,

autem fauor illum comitabitur, qui celeritate

vſus tardius molientem opprellerit. Neque
ehim ad defenſionem requiritur, primum

idum excipere, aut idus, qui intentantur,

eludere duntaxat & repellere.
In hoc porro ſtatu non ſolum in ptaeſens in-
tentatum periculum repellere, ſed & hoc de-

pulio, inuaſorem eo vsque pecſequi poſſum,

quoad ab illo in Juturum ſatis mihi cautum ſit.

iniuria intentata, Altro poenitentia ductus ve-

niam petat, & dammi reſtitutionem offerat, in

gratiam cum ipſo, Pide accepta, redire debeo.

Nam firmum eſt ignum animi emendati,

ſponte poenitere, & veniam petere. Aſt qui

tunc demum poenitentiam prae ſe fert, quando
reſiſtendi vires deficiunt, eius nudo promiſſo Fdere
djarum tutum videtur. Igitur tali vel vires

Quando &
quousque
Rceat ſe per
vim defen-

nocendi ſubtrahendae, vel aliud vinculum
iniiciendum, ne deinceps nobis exiſtat ſormi⸗

dabilis. 3
§. XVIII. Aſt in ciuirarihu⸗ haud quicquam
tam laxum ſpatium ad ſui deſenſionem indul-
getur. Nam heic licet quis intellexerit,

(1) cinem

) dvemt
dam, aut
quumoecup⸗

dem imper⸗

dem tantio
terd iatn in
ſlias, W e

Ploranciſ

mun ad re

ſil lcebit

trigatat

Caebenepr
dekenionen
Gelummtut

peitendi vi

—
..NyIII.
Meulum deq
eperit, 1
incihetſoi
ſuiinlocoe⸗
cldir: h
Drobrbhlee
le valeant,
queunt,
Uatetkecer;
omines
guidus ci
Eenllene

ugs, Er cIVIS'LIB. J. CAP. v. 143

doritsa. (1) ciuem ſeſe comparare ad vim ipſi inferen- dere in ka-
iadnoi. dam, aut atroces minas ſpargere; nequa-“ ciuili.
Vnde i quam occupare iſtum licebit, ſed ad commu-
ipriee nem imperantem erit deferendus, & ab eo-
„&adlen dem cautio petenda. Verum vbi quis ab al-
Gefentonm tero iam inuaditur, & in eas redigitur angu-
iceleiun ſtias, vt magiſtratus, aut aliorum ciuium imm-
1. Nee. plorandi ſubſidium facultas non ſit; tunc de-
pünun mum ad repellendam vim vel extrema inua-
nenunl, ſori licebit intentare; non quidem ea inten-
tione, vt per caedem vindicta ob iniuriam
rielenix. exigatur, ſed quatenus vita citra eiusmodi
boc . caedem e praeſenti periculo nequit erii.
i polſun; Initium autem temporis illius, quo quis in ſui
cumn Qdefenſionem alium impune poteſt occidere, in-
n:, de ſumitur, quando zdgreſſor voluntatem im-
ude petendi vitam meam prae ſe ferens, & a viri-

Cſett, O ⸗ . bus
enencall 5S. XVIII. (1) Poſſunt tamen eſſe caſus, quibus pe-
ge, α riculum acque certum eſt, ac ſi adereſſor vim inferre
Nt, ℳ Koeperne. Fingamus c. c. peregrinantes quosdam, .B
ſin in qiuerſorium delatos, noétu certiores fieri, ſe ver-
miſi ſari in loco caedibus infami, (quale quid non raro ac-
ivel n cidir:) hi ſi prius, quam accedant domeſtici, quos
onollnn probabile eſt expectare, dum ſomno ſopitos perime-
ſtatlon · Xc valeant, domo exire ac ſe fugae committere ne- D
queunt, niſi hoſpitem aut domeſticorum quempiam
itectfecertint, nonne hicpar ratio eſt, ac ſi viderint
4gtiogdan haoymines iſtos intrare conclaue, cum armis ſolitis, .
gen inll. quibus eiusmodi miſeros poteſtate facta perimere
Alexeti, conſueuerunt. Vid. dicta a me ad J. N & G, Lib. I.
Glen Cap. V. §. 7. not. 5. Ed, nonga.

2– .

8
X

144 PDk O †W☛— cIO HeOMINIS

r

bus inſtrumentisque nocendi inſtructus, iam
intra llum locum extiterit, ex quo re ipſa no-

cere poſſit; computato quoque illo ſpatio,

quo opus eſt, ſi ego praeuenire, quam prae-
ueniti malim. Perdurat autem ſpatium incul-

patae tutelae, quoad adgreſſor fuerit depul-
ſus, aut vltro receſlerit, vel poenitentia in
ipſo facinoris momento taéctus, vel quod co-

. . . . . 4
natum eius euentus deſtituerit, ita vt in prae-
ſens nocere amplius nequeat, nobisque ſit fa-

cultas in loca tuta nos recipiendi. Nam vltio
iniuriae, & cautio in futurum, ad imperii ci-
uilis curam & poteſtatem ſpectat.

An liccat ſe §. XIX. Licet autem defenſionem ſuſcipere
defendere tam aduerſus eum, qui dolo malo, quam qui
aduerſus in- B
vaſorem er-

per errorem exitium mihi intentat: puta, ſi

quis inſania agitatus me inuaſerit, aut quia

me alium, quocum inimicitiae ipſi interce-
dunt, crediderit. Nam ſufficit, quod al-

teri (1) non ſit ius ad me inuadendum aut
“ occi-

—

—,.— =

8. XIX. (1) Ratio haec eſt omni exceptione maior,

ſufficitque ad refellendam eorum ſententiam, qui

cum GROTIO de Pare Belli ac Pacis Lib. II. Cap. I.
S. 9. contendunt, ceſſare ius legitimae defenſionis
ſui, ſi iniuſtus inuaſor princeps ſit;, aut alter quis-
piam auctoritate in ſocietate ciuili pollens. Enim-
vero ſtatim atque magiſtratus, aut ſuperior quicun-

que, per malitiam „ ac deliberato conſilio, co furo-

ris progreditur; in ſtatum hoſtilem cum eo, quem ad-
= greditur,

S

¾

„

Ceidendum

–—

1d mottem r
Ideal caedenn
ialin Lepeli
Honemn amm

Prrele ſolet,

lent; cum i
Uocuraeonn

n
belitur, beſe
ltur, zc ſubdh
le d ilimnitan
Uec potnit, e
n0EeCNpeta
UIN P
XII 1,14

(ommodum
Eeileteturhie

ione rempt

Uuim qnodte

egftalionegil
emn non
Klam aem
tle Dorferan
Can. . 8

4 . 6,9. dut.

(2) Qun
e
on potult,
10, mort
NC. Li

6,, L 4

ET cIVIS LIE. 1. CAT. v. 145

udns in occidendum, neque in me ſit (2) obligatio
teigam ad mortem fruſtra ſubeundam.
lo p . XX. Quanquam autem dictum ſit, non Obſerua-
uam e vecte ad caedem prouolari, vbi commodiori via pe- e de
. oderami-
tuninel. Piculum depelli poteſt ; tamen propter perturba ne ineul ba⸗
ent dep. tionem animi, quam imminens Periculum tae tutelae,
nientun Parere ſolet, non omnia ad viuum reſecari ſo. & de Auellis.
qvod . lent; cum in tali periculo trepidanti non ita
Ming accurate omnes euadendi vias liceat circumſpi-
gue lit d.. K = Cere,
Nam Iid ——
mperiic. greditur, deſcendit, ſubiectionis vinculum abrum-
pitur, ac ſubditus aut inferior, quippe qui obligare
fſe ad illimitatum eiusmodi obſequium nec voluit-
nlaleipet nec potuit, eo ipſo priſtina ſua iura naturalia omni-
unqi no. recuperar. Vide, quae poſt VAN DER MEV-
L-EN traduntur in Bibliotheca vniuerſali Lom.
e, XIII. p. 143: & ſeqg. In caſſum bic obiecerit quis
, auti commodum ſocietatis, quae tutbetur, fi hoc modo
interce⸗ reſiſteretur his, qui eidem praefſint, aut quacunque
od d. ratione rempublicam adminiſtrent. Praeterquam
Zucn au enim quod trepidanti in tanto periculo vix tales licer
.— cogitationes inire 3 praeſumendum eft potius, inua-
lee ſorem non ſubftiturum in hac violentia, ſed aliis
– eriam parem, querties libide inceſſerir, illaturum
eſſe. Conferantur huc dicta a me ad J. N. & G. Lib. II.
eniu l Cap. V. §. §. not. I. ed. nouae, & ad GROTIVM de I.
ni,l E. & P. Lib. I. Cap. V. . 2. ror. 1. & Lib. II. Cap.
. 11,
4 oels &.
4 e (2) Qualis eſſet, ſi bonus princeps aut parens, in-
n ir- Qoluntario aliquo, quem moderari aut praeueftere
ſ cer⸗ nhon potuit, adtectu agitatus, ſubdito cuipiam, aut

7.

ſtione nnon

J. 9. 9. not. 2. & ſeg-

ei „n nlio, mortem intentauerir. Vide, quae dixi ad I.
t N. & G. Lib. II. Cap. E. §. §. not. I. & ad einsdem
eo,4“.

Cap. §. 14. Rer, II, ed. nouae,

146 Dr OFFICIO HOMINIS

1IT

—

cere, ſicut ei, qui tranquillo animo rem con-
ſiderat. Inde vti ex loco tuto ad prouocan-

tem vltro deſcendere temerarium eſt; ita ſi in
aperio me loco conſtitutum alter inuadat, non
raeciſe ad fugam obligor, niſi forte in propin-
quo ſit tale ſuffugium, in quod me citra peri-

culum poſſim recipere, neque ſemper ceſſim
ire teneor. Nam & ibi nudum tergum

oſtendendum, & vtrinque periculum lapſus

imminet; acvbi ſemel gradu ſis depulſus, eun-
dem iterum componere haud facile eſt.

Vti autem aliquis fauore defenſionis non
excluditur, quod vltro in publicum ad ſua ne-

gotia obeunda prodiit, cum ſi domi manſiſſet,
àa periculo immunis erat futurus; ita eodem

cum leges id periculum ſubire vetent, eius

quoque

§. XX. (1) In omni republica bene compoſita du-

ellum in ſe ipſo eſt illicitum, ſecundum conſtantem
omnis ſocietatis ciuilis diſpoſitionem, vr proprerea
opus non ſit legibu⸗ id prohibentibus. Nam praeci=
pua cauſa, cur homines libertati ſtatus naturalis re-
nuntiauerint, haec eſt ne, quod tunc neceſſe erat acci-
dere, quilibet in propria cauſa iudicem ageret; vnde
& illud ſequitur, praecipuam poteſtatis ſummae par-
tem eſle, vt ius ſingulis adminiſtraretur, prouti ſuo

loco demonſtrabitur. Omne igitur duellum vim in-
fert auctoritati magiſtratus ſummi aut intermedii.

Quae ſola ratio illi improbando ſuſticeret, niſi &
. . plures

4

uoneagen

ratio,

(XXI. (
pro lefenſ.
Kille innoe⸗
uſgrem oee
membroeun

ulnns inſi⸗

—

ilnes aliaee

allu, uze e
Unt. Verum

uls petſonge

lüigann, iüten

eur eteretcit
non fruitur, qui ab altero in duellum prouoca-

tus, (1) vbi comparuerit, ita premitur, vt
ni illum transfodiat, ipſi ſit pereundum. Nam

lute multonn

mpla in anti

4 Clii, homin

l, 8 citcnmn
Kederünngtl
erisattinet,
Merprians
clemhiaiaſ
Tltatemn add

moris fuit,
uetiactans

inſctibitur
Mmhortante;

Ss Er CIVIS IIB. I. CAP. v. 142

nn

moremean quoque ad excuſandam caedem nulla habetur
d proncem ratio.
et, ali S. XXI. Quod pro defenſione vitae, idem De defenſie.
inuadaun S pro defenſione membrorum conceditur; ſic vt ne memore-
teinpegir S& ille innocens habeatur, qui violentum in- rum.
ectee uaſorem occidit, cui fortaſſe intentio fuit.
empeleln membro eum duntaxat mutilandi, aut graue
lum enm vulnus infligendi. (1) Nam & natura a mu-

culum eaud K 2 tilatione
epulſoar. -= L — L
eel. plures aliae eo concurrerent, praeſertim ſi ſpectemus

enſnon cauſas, quae cidem ordinarie occaſionem ſuppedi-
Rrhadcx dant. Verum in ſtatu naturali nihil obſtat, quo mi-
m nus perſonae duae, quae de rebus maioris momenti
niuſſi litigant, litem pugna ſingulari dirimant. Aliquando
'eln duces cxercitus, & princibes ipii poflunt eo recurrere,
Aunpiolc. dunn ſic duorum vita in diſcrimen adducatur pro ſa-
tur, N lute multorum millium. Vnde & plura huius rei cx-
femIn empla in antiquitate obuia ſunt. Vid. GROTIVS de
undun 1 . & P. Lib. I. Cas. XXIII §. 10. & Lit III.
vetent, ai Cap. XX. g. 43. cum notis meis. Poteſt itaque &
gcoen ciuis, nomine & iuſſu reipublicae, in caſu huiusmo-
di, & circumſtantiis debitis, innoxie ſeſe pugnis ejus

— . r 1el
econolut Saneri⸗ ſingularibus committere. Quod vero ad ce-
mcoſunmg Keras attiner, quae pfoprie Duella vocantur, atque
n, RNs interpriuatos ob priuatas lites intercedunt, ea in con-
.

Nke“ ſcicntia iuſta eile nequcunt, tamerſilegesillis autt. D
ritatem addetent, prourolim apud diuetſos populos

r⸗
n moris fuit. Vid. SLICHERI Diſſ de Duellis praeci-
ece te⸗ pue tractans, quam 2. 1731. vulgaui in opere, quod
n W inſcribitur, KRecueil de Diſcours ſur diuerſes matiéres
nul⸗ ra o importantes, To. II.
eunt ini· S. XXI. (1) Nunquam certi eſſe poſſumus, quod
Auelun E aggreſſor velir nos vulnerare ſolum, aut membro
an imenn mutilare, vita incolumi relicta. Etiamſi quoque id

NI .
Kae, c onte.

148 Dk OFFICIO HOMINIS . “

tilatione & graui laeſione maxime abhorre- Eeniquent,
mus; & mutilatio membri, (2) praecipue no- gelitlt, el
bilioris, quandoque non multo minoris, quam maimezrſti
ipſa vita aeſtimatur. Quin in anteceſſum non npine prc
conſtat, an non ex mutilatione ac vulnere (Fxlll.
mors ſit ſecutura; ac talis patientia commu- Utem, ge
nem hominum conſtantiam ſuperat, ad quam Adedem v
leges regulariter non ſolent obligate, in gra- mdbtes no
tiam praeſertim hominis malitioſi.
De defenſio. S. NXXII. Sed & quod pro vita, id & pro

.„

ne pudici- (1) pudicitia licere iudicatur: quippe cum enlgidon
rege. nulla maior contumelia honeſtae ſoeminae in- mloenacs
ferri uunr (uarin
— u ſolom ir
conteſtaretur, (quod nonnunquam accidit) verbis mimtemn:
tamen eius fidem adhibere non poſſemus. Fisga- ie e
mus quoque ipſum vere haud conſtituiſſe nos occi. erre
dere, nontamen adeo certam ictibus ſuis menſuram o inlgen
nouit imponere, vt dubio careat ipſum longius opi⸗- arcrelhun
gionc eſſe proceſſurum; vt taceam in vniuerſum ar- Llgte ame
. ma, quibus vtitur, ordinarie eſſe plena periculi. licbeat,
(2) Nullum alioqui membrorum noſtrorum eſt, Ill, tlidic⸗
quod in totum nobis ſit inutile, & quo ſine natnrali enuemho
acerbitatis ſenſu priuari queamus. Eorum aeque e N, cNinn
vitae noſttae conſeruatio nobis a natura iniuncta eſt. thioilzek
Locum ĩtaque hic habet defenſio pariter in ſtatu na- inlutie
rurali & ciuili, quando in ea ſumus neceſſitate con- 1hlo demor

ſtituti, vt praeſidio magiſtratus ciuilis tuti eſſe baud luteikl
poſſimus. Hoe ſolum requititur, vt ipſi vindis ulnl, gni
Gam iniuriac ipſo acn accepfae relinquamus. 1a⸗ VI
§. XXII. (1) Negat quidem hoc BVDDEVS in ue men
Elementis Philoſophiae Practicae Part. II. Cap. W. gid
Gect. III. F. 14. hac adductus ratione, quod pudicdis el net
tia neutiqaam visae heminis ſit aequiparands. Verum untem

XuI

—
e abhotte
ecipne n.

horis, guun
celſumndn
1e Volnete
tin commn⸗
t, 20 an
te, in ger

,id & N
lippe cuf
minze in⸗

ſernt

—

cidn) velbI

mus. Ligr

iſe vo a
is merllun

hlopginici
niuetlini:
jetienſi
oltrorumelt

ſine Dat
DruN eclet .

inimde⸗

vereſſit

tmiele

i fude
nduaci
D
8VD
3.

1

4 3

7„„

ET CIVIS LIB. I. CAF. v. 149

ferti queat, quam ſi quis inuitae eripere ad.

grediatur, cuius integritate eius ſexus decus
maxime aeſtimatur, & efficiat, vt hoſti ex ſuo

ſanguine prolem ſuſcitare cogatur.

. ⸗ .

§. XXIII. Defenſio autem rerum inter eos De defenſio?
quidem, qui in naturali libertate viuunt, etiam ne bonorum
ad caedem vsque inuaſoris procedere poteſt;
modo res non ſit (1) eiusmodi, vt contemni
KRKR z merea-

ſine cauſa idonea ſupponitur, nunquam licere ag-
greſſorem occidere, niſi cum de tebus agitur, quae
natura ſua vitae aequiparantur. Ceterum pudicitia
non ſolum irreparabile bonum eſt, maxime ſi qui
vim intentat, iam iunctus vxori ſit; ſed etism inter

cujtiores gentes eodem fere, quo vita, cenſu venire

ſolet: adde, quod ſententia haec valde neceſſaria eſt,.
ob inſignem humani generis vtilitatem „familiarum
concordiam, & commodum ſocietatis ciuilis. Ecr
denique annon ciusmodi hoſtilis actus plenum ius
praebeat, extrema remedia aduerſus eum vſurpandi.
qui, vt libidinem ſuam expleat, pudicitiam ſimul ac
libertatem honeſtae foeminae tentat? Nam ſi qua res

eſt, cuius arbit:ium nobi, relinquendum eſt, ſine

dubio illa eſt, cum vſus corporis noſtri alteri permit-
tendus erit. Ira vt, qui pervim illum quaerit, eo

ipſo demonſtret, quod nobis ab eo quaeuis, etiam

Vitae ipſi metuenda ſint. Nec defuere homines bel-
luini, qui amore in furorem verſo, eo progteſſi
ſunt, vt matronam aut virginem libidini ipſorum te-
luctantem interficetent. Tacco plura alia grauiſſi-
ma, quibus hoc modo femina exponitur, in ommo-
da, vt ingrara, quae marito inde creati poſſunt, fa⸗
ſtidia, temeraria vulgi iudicia &e.
§. XXIII. (1) Putat citatus modo Audoncolem
060 ½

150 DE OFFICIO HOMINIS

mereatur. Nam citra res vtique vita noſtra
ſeruari nequit; & aeque hoſtilem animum
declarat, qui res, quam qui vitam per iniu⸗
riam impetit.
yVerum in ciuitatibus, vbi erepta ſubſidio
magiſtratus recuperari poſſunt, id regulariter
non conceditur, niſi in eo caſlu, vbi qui res
noſtras ereptum venit, in iudicium adduci
non poteſt. Quo intuitu licitum eſt occidere
praedones, & fures nocturnos.

§. XXIV.

loco, tum demum pro rebus violentam defenſionem
licite ſuſcipi, ſi ereptis illis nihil amplius, vnde viua-
mus, nobis ſuppetat. Verum non euertit Vir doctis-
ſimus Auctoris noſtri principia ac rationes, fuſius in
Opere maiori, cuius hoc compendium eſt, conſpici-
endas Lib. II. Cap. V. S. 16. Ceterum praeterquam
quod non potiori quis iure vtitur ad infetendam in-
iuriam minimam, quam ad maximam, quod qui-
dem in vniuerſa hac materia ſedulo obſeruandum;
qua ratione ſcire potero, an fur non niſi rem minimi
pretii ablaturus ſit? Imo cenſetur is potius aufferre

omnia, in quantum potuit, aut ſaltem animo omnia

aufferendi acceſſiſſe. Et ſi impune mihi aufferte
poſſet hanc hodie rem, cras alteram, certum eſt fore,
Vt poſtremo funditus exſpolier. Sane parcendum
erit vitae futis, ſi certo conſter, rem eſſe exigui pre-
tii, quam nobis ſurripuit, aut furripere voluit, &
ſi non alia ſuppetat cauſa, quae nobis neceſſitatem
quandam vtendi iute noſtro imponat: ſed tunc non
aliud habemus, quo ad id obligamur, niſi humani-
tatis aut charitatis legem.

J.XXIV.
ſach, guiylt
u. Quian
lenum edte

Kum denuo

Nilemtia tad
Cantionetn
ulit, & lhe
mi reſpuit,

Pettendit (

KVv.
tolai,
lonnis cal
legumn erin

lſtas lege
cllicet

onem hor

Uur, talen

opriaſaln
Mn Deug!

eglurit i

—
NW

In Patagta
kibut, vt

dem vqr

Pendaeſt
llata.
Olernati

15

—

eVita nolt

m animon
m per inin.

ta ſablcie
4 legolutte

Vbi gri G

jum audne
eſtoccidele

NI

—

nekenſontt.

, une

1

ettit VicodlA

jones, lun
n elt, ri
P Plrettiuin
jntetendannn

Obleruandun⸗

il temm minnl
potiu Alleni
m mmimo o

e wibi Allen.

ue hle

eſteriift⸗
ipele it,
bis xeline⸗
: El eni⸗
, i Huent:

Er cIVIS LIB. I. CAFr. v. 1 51

G. XXIV. Atque haec de defenſione ab iis Quando vi-
facta, qui vltro ab aliis per iniuriam inuadun-ciſſim inua-
tur. Qui autem prior alterum laeſit, tunc ſt iuſte fe
demum recte ſe defſendere, eaque deſenſione bochi, Ere

iſtum denuo laedere poteſt, poſtquam poe-

nitentia ta us reparationem damni dati, &
cautionem de non laedendo in poſterum ob-
tulit, & laeſus eandem per aſperitatem ani-
mi reſpuit, ac manu ſibi vindictam ſacere
pertendit (). H
§. XXV. Denique & tanti habetur conſer-De iure &
uatio ſui, vt ſi ea obtineri aliter nequeat, in priuilegiis
plurimis caſibus ab obligatione communium -G attes
legum eximere cenſeatur. Quo nomine ne-

ceſſttas lege carere dicitur. (a) (4) J. N. &
l . G. Lib. II.
Scilicet cum tanto ardore ad ſui conſerua-cip. VI.

tionem homo rapiatur; non facile praeſumi-
tur, talem iſti obligationem impoſitam, cui
propria ſalus cedere debeat. Quanquam enim
non Deus ſolum, ſed & vbi materiae grauitas
requirit, imperium ciuile tam rigidam nobis
D K 4 obli-

8. XXIV. (1) Omnibus hiſce, de quibus Auctor
in paragraphis praecedentibus diſſeruit, eo pertinen-
tibus, vt iuſta ſui defenſio per vim facta, & ad cae-
dem vſque aggreſſoris procedens, adſtruatur, jun⸗
genda eſt vis & iniuria qualiscunque libertati noſtrae
illata. Quem defectum inſignem ſupplere Gtudui in
obſeruatione quadam ad maius Opus de I. N. & G.

J Lib. I. Cap. V. 8. 19. not. 2. Ed. novae,

.

cum pofitiuis, tum naturalibus, ſt eatum violatio

—

rxricis adtibus, mutatione religionis, quam probamus,

1I72 Dr orFFrIcCIO HOMINIS

obligationem iniungere queat, vt (1) mors
ſit potius oppetenda, quam latum vnguem ab
illa diſcedamus; tamen non ſemper ram rigi-
da legum praeſumitur obligatio, Has enim
qui tulerunt, aut qui inſtituta quaedam inter
homines introduxerunt, cum vtique ſalutem
aut

—

§. KXV. (1) Locum hoc habet in legibus diuinis H⸗

aliquem auctoritatis legislatoriae contemtum, ſiue
directum, ſiue indirectum, ſit inuolutura. Directus
eſt contemtus ex g. in blasphemia, periurio, idolola-

cum religione, quae praua cxiſtimatur &c. Indire-
Stus autem contemtus eſt, cum, etſi directe Numen
non laedatur, is tamen, qui ad patrandum aliquid
legibus diuinis contrarium, vel ad omittendum eis
praeceptum, nos per vim ſollicitat, aut formaliter
intendit ad violandum officium nos permouere, aut,

ſi alia quidem ducatur ratione, cenſetur nihilominus
velle ad crimen nos adigere; fiue quia ipſa rei natura
vix aliter interpretati eins intentionem patitur, vt ſi
ad inceftum concubitum quis compellatur; ſiue quia
repugnantia, quam teſtamur, ac teſtari omnino de-
bemus, efficit, vt ſuccumbere iam violentiae ne.
queamus, niſi prodito maiori hominum, quam Nu-
minis metu, quantumuis legitima cogenti forſan
actio aut omiſſio videatur; vt ſi princeps ſub commi-
natione mortis quempiam iubeat alium occidere, cu-
ius perſpectam ſibi exploratamque eſſe innocentiam
iſti profeſſus ſitꝭ aut ſi prohibuerit alterum externam
religionis, quam probat, profeſſionem edere, quam-
nis gai Prohibet eandem improbet. Vide dicta ad

zun commnoch
Gere voluerin
Cenlentur hut

mnse, & gt

1e Kamoliri

eendunt., l

ſltinae, 8

Qcaandur ercin

Ddlignre, 4
iaturume
Leltens,
in ſüpetins
negotäinat
henias,
t, Kn
admitti;
ſimolqne
Prꝛeſumi
laliter con
Kaleron

ſ. X
non ſ
—
(2) V

ticuloſa:
lo iſ

hes, al

wi poſſu
tommitt⸗
liat pro

J. M. & G. Lib. II. Cap. VI. §. 5. Ea., noae,

7 —
1 2

18 ET CIVIS LIB. I. CAF. v. 13

(1) um aut commnoditatem hominum per ea promo-

6ngneni uere volucrint, regulariter quoque ob oculos H
eumtge cenſentur habuiſſe conditionem naturae hu-
Hs eim manae, & quam non poſſit non homo refuge-
dmine re & amoliri illa, quae ad ſui deſtructionem
lve ſalnen tendunt. Inde regulariter leges, inprimis .
poſitiuae „& quaeuis inſtituta humana iudi-
aLantur excipere caſum neceſſitatis, ſeu non
uaiu, obligare, quando ipſarum obſeruationem co-
n ce mitaturum eſſet malum, humanam naturam
gum,uu geſtruens, aut communi hominum conſtan-
Drn tia ſuperius; niſi exprefſe, aut propter (2)
r, ie negotii naturam, iſte quoque caſus ſit compre-
ngtobng henſus. Vngde neceſſitas non id quidem effi-
ne citx, vt dire ſte lex poſſit violari, & peccatum
ndun iild admitti; ſed ex beneudia legislatorum mente,
inemm ſimulque naturae humanae conſideratione
A ſornihlge praeſumitur, caſum neceſſitatis ſub lege gene-
mo,OA raliter concepta non contineri. Exemplo vno
itun S altero res erit declaranda. J
lin . XXVI. Quanquam (1) alias homini Exempla
zu;lieli non ſit ius in ſua membra, vt illa pro lubitu caſuum ne-
gionninok K 53 — mutiletRiatu.
ielentiie A —
n, guun ([2)ũ) Vt in bello, cum alicui e. g. ſtatio aliqua pe-
copenti lli tfticuloſa adſige atur, eo mandato addito, ne inde. niſi
elibeum alio ipſi tite ſuccedente, recedat.
morcitene 6. XXVI. (r) Regula generalis, ex qua caſus om -
e imdeniin. nes, ab Auctorc hic & in ſeqq. . 9. pronofiti, teſol-
ctumeteim ni poſſunt, meo iudicio haec elt: Qaotiesc unque
mn ehte un tommittendo erga alterum aut noſmet itſos actionem
rie d alias prohibitam, reperimus in es medium phyſizum,
n S morali=

1. De iure

in membra

propria.

154 DE oOFFICIO HOMINIS

11

mutilet petdatue; licebit tamen alſcindane
membrum inſanabili vitio correptum, ne totum
corpus pereat, aut partes adhuc ſincerae tra-
hantur, aut inutili appendice aliorum vſus
membrorum impediatur.

2. Si plures § XXVII. Si in naufragio haer in ſtapham

in ſcapham
inſiluerint,

quam illa

ferre poſſit..

1

inſiluerint, Tuam illa ſerre poſſit, neque ad vnum
(1) peculiari iure ſcapha pertineat, videntur

ſotte ducendi, qui proiiciantur; & ſi quis ſor-

tis periculum ſubire detrectauerit, tanquam

dqui

„.

moraliter certum, euitandi maius periculum, ita vt
exinde neque in nos ipſos, neque in alterum, malum
maius illo quod vitare cupimus reſultet, nec alter in
eodem nobiſcum caſu exiſtens, ius peculiars babeat in
medio iſto, quod ſe nobis offert: toties lex exceptionem

caſus neceſſitatus admittit. Quoties vero aliqua con.

ditionum harum deficit, tunc id quod lex ordinarie
requirit, obſeruandum eſt. Quae regula explicata
reperietur ad J. N. & G. Lib. II. Caß. VI. § 2. nor,
7. Ed. nonae.
§. XKXKVII. (r1) In omnibus iis caſibus, quibus cu-
ra conſeruationis noſtrae & aliorum colliditur, ſup-

ponendae duae ſunt conditiones, meo judicio, abſo⸗

lute neceſſariae, vt praeferri legitime propria ſalus
poſſit. I. Vt alter, qui in communi cum altero ver-
latur Periculo, ex quo eripi vtrumque non datur, pe-
culiarc ius in medium a Prouidentia diuina oblatum
non habeat. Sic ad quem ſcapha pertinet, is eiici

non debet, neque ſortis ſubire periculum tenetur.

II. Vt ille, quocum quis concurrit, non ſit ſocierati
innumeras ob rationes vtilior. Sic enim in eciusmodi
caſibus nece ſſitatis par fuerit, ſubditum c. g. viram

xro⸗-

—

qulomniun
Ptaecſpitatl

Phtunße⸗
ia deuouete
cOnletuntion
inskfururume
amplectitur
tiumconttari
Adorislibe
nis vaturalen
tine tgiut on
ur. Praet
minenz glie
ſen duloſiu
Verum ro
qlisenin
gibps hie
Vr proxime
chgitet, 41
den, alt
in. u
one; lube
CAutdt, g
Modiiiel
tlo priuile
dichcileg⸗
priae c
lt, Co
hoc relz
aut, qa
guamih
tlum eiu.
Pihilom

pkdͤr

—

—

15

AGinln
ne totun

ncetae iir⸗
orum vis

iſithhn

Me 4 vnIn

t, videntur

ſiquis ſo⸗

lanqun

i

—

lum, /
umm, mMtln
yet alier in
y abeat
erliptionen
aliggaen.
ordinarit
1explicata

gikmenn
igltat, ſuh.

licio 1lo

maltero ſe .

on datll,ſe⸗
vinaobliun
einet,
lum terenn,
lt ſocen
in eiusnodl

llo:⸗

eild

ET CIVIS LIB. 1. CAP. v. 155½

qui omnium interitum quaerat, extra ſortem
praecipitari poterit. SWM
”MƷ S. XXVIII.

1

proptiam pro principis ſui, maxime boni principis,
vita deuouere. Malum enim tunc euenturum, ſi quis
conſeruationem vitac propriae praeferret, multo ma-
ius futurum eſſet illo, quod is vitare ſtudebat. Sed
amplectitur quoad alterum hunc articulum ſenten-
riam contrariam OTTO in Notis ſuis ad praeſentem

Audoris libellum. Non oportet, ait, Hic conſiderare,

niſi naturalem hominum in quo exiſtunt ſtatum, ra-
tione cuius omnes aequales ſunt, & pari iure fruun-
zur. Praeteres innatus ipſis amor proprius, & im-

minens alicui vis neceſſitatis haud permittit examen

crupuloſius, ad huiusmodi diſtinctiones neceſſarium.
Verum poſterior haec ratio id ſolum probat, quod
quis veniam mereatur, ſi in huiusmodi caſibus, de
quibus hic quaeſtio eſt, perturbatio ipſum adducar,
vt proximo quod offertur ſalutis medio vtarur, nec
cogitet, an quis alius plus in eo iuris quam ipſe ha-
beat, aut an vita eius multo praeſtantior ſit ipſius
vita. Quod ſi vero ſpatium datur eiusmodi cogita-
tiones ſubeundi, quod ſine dubio fit, cum ſorte du-
cuntur, qui ex ſcapha proiiciendi ſint, tunc ſane in
procliui eſt examinare, an quis adſit, cuius conſerua-
tio priuilegio quodam gaudere debeat, quantumuis
difficile ſit ſtatuere, quod ipſi hoc priuilegium pro-
priae conſeruationis noſtrae damno relinquendum
ſit. Commune peticulum non facit, vt homines
hoc reſpectu magis ad aequalitarem naturalem rede-
ant, quam ad communionem bonorum primaeuam,
quam ipſe OTTO locum habere negat in praeiudi-
cium eius, ad quem iure proptio ſcapha pertinet: &
nihilominus par ratio forer, vt homines hoc quoque
reſpectu aequales inuicem exiſtimarentur, ſi ii

156 Dr oFFICIO HOMINISs
1 — —
3. Si duo in g. XXVIII. Si duo in praeſens vitae periculim tumeleme
periculum iycidant, in quo vtrique ſit pereundum, vni quid Keumeici
zaicre facere licet, ex quo alteri alias perituto fata nubile lep
Aſtr pereun admoueantur, vt ipſe ſaluus ſit. V. g. ſi ego deqnun
L dum, niſi natandi peritus cum altero natandi imperito inm mem⸗
Alter Petcat, profundas aquas incidiſſem, & ille me cir- Quſt, el
cumplexus teneret, neque mihi tantae ſint vi ll riued
res, vt ipſum mecum aquis efferre valeam; Kenimineg
“ potero talem a me violenter amoliri, ne cum XXN
ipſo ſuffocer, etſi is per ex guum tempus a me alan mnni
vtcunque ſuſtentari potuerit. , nt
Sic in nauftagio, vbi ego (1) tabulam oc- (Ae, ſdqn
cupaui duorum non capacem, ſi quis adna- kmadam
tttans Mtd ip

— — uanispor
aliud hic conſiderandum eſſet, quam naturalis eo-⸗ ſu ie
rum in quo exiſtant ſtztus. Difhicultas examiais non P 61, 8
minor eſt, cum de eo agitur, an poſſeſſor ſaphae O; ſem
2
Ppraeferti debeat, quam cum diiudicaadam eſt, an Mentayz
ex duobus in communi periculo conſtitutis al er grae- ia gbaſt
ferendus ſit, ob eam quam nobiſcum & cum ſocietate Amonitus
habet relationem Vt ve bo tem comple ar, necef Ronſ,,
ſaria eſt vtique in huiumodi caſibus regula, & reu:. gelian
tique in huiusmodi caſibus regula, & regu-
lae tales aeque ſunt verae in theetia, quam difficiles nele, Epe
in praxi; id quod locum habet in mulcis alterius ge- liprobed
neris argumentis:. S ire praeſtat, quid de eat fieri, denut 5
& quid teuera faceremus, ſi ſufficeret praeſentia ani- Obliganio
mi, ſati que conſilii in ſimi ibus caſiꝰu adforet, ad
huiusmodi ſtarum tunc cligendum; quod a nen non
prorſus impoſſibre eſt. Quo maio eſt difſi ults. —.
eô latior aperitut campus demonſtrandi vututen (FXII
communi hominum captu ſuperiotem. kegilamn.
S§. XXVIII. (1) Hoc caſa ius primi ocupantis ex- llarerur
cludit quamuis aliorum praetenſonem, esd quos non o mint
magi., quam ad eum, qui atripuit, tabula pettincbar. ulletuati

ls ET CIVIS LIB. I. cCAP. v. 157

upiuin tans eidem quoque ſe velit iniicere, me ſimul
1, Voiqud ſecum perditurus, potero eum quauis violentia
etienio n à tabula repellere.
V.g n dic quando duobus fugientibus hoſtis ne- MdU
cem intentans inſtat, vnus vel porta poſt ſe

impenibin poſt
le me cacr. Qlauſa, vel ponte deiecte, alterum in peri-
nnelntd. Lulo vitae deſtituere poteſt, ſi vterque ſimul
te valeum; ſeruari nequeat.
veen 5§. XXIX. Ex neceſſitate poteſt alteni peyi-4. gi cui fun
nplsa culum mortis aut magnat laeſionis intentari indi- gienti in-
rrelte, ita vt nobis non ſi propoſitum, ipſi no- fans aut
lamo⸗ Cere, ſed duntaxat pro noſtra conſeruatione ta- Ganr en
is adna- lem actum ſuſcipere, ex quo probabliter & proſter-
in nXa ipſi poſſit inferri; vt tamen mallemus aendas ſit.

quauis potius alia ratione neceſſitate noſtra de-
urele fungi, & ipſam laeſionem, quantum in no-
ni bis, temperemus. Sic ſi robuſtior mortenmn

l i intentans me perſequatur, (1) ac in anguſta
alegr via, qua fugiendum, forte quis occurrat; vbi
5 . . . . . .
„loci admonitus non ceſſetit, aut id temporis lociue

gar, nef. anguſtia non admiſerit; licebit illum proſter-
,Se nere, & per eum iacentem fugam perſequi,
n ſfes etſi probabiliter ex eo impulſu vehementer vi-
tene qeatur affligendus. Niſi forte illi peculiari

ge eat ſe. . .
eſeninin⸗ obligatione tenear, vt etiam vltro pro ipſo
idlotet,¹ DRMK , H pPerl-
e.e . XXIX. (1) Supponendum eſt, viam hanc eiſe
en regiam. Si enim infans, aut claudus in ſuo fundo
, verſaretur, eo ipſo ius peculiare haberet, impediens,
hntiser⸗ quo minus is, quem alter perſequitur, propriam
Aquo⸗nol conſeruationem ſaluti alterius recte praeferre poſſet.

—

ncht⸗

.

158 PDF oFFICIO HOMINI1s 17

periculum ſubire debeam. Quod ſi fugae in- eiuumddin
terpoſitus, admonitus licet, decedere via ne- munlatise
queat, puta, ſi infans ſit, aut claudus; ſal- en kegulu
tem excuſationem merebitur, qui ſuper eun- uiut, haud
dem ſaltum molitur potius, quam moras ne- enteanee
Gendo corpus hoſti praebet. At vero ſi quis aAletique
petulanter vel inhumane mihi ebſtiterit, & kedhdeben
viam fugiendi concedere noluerit; etiam dire- mus nom
cte impelli ac proſterni poteſt. Ceterum qui- (omino, 1
bus per iſtos caſus laeſio conciliatur, eam tan- vech
uam fatalem calamitatem ferre debent. MOr in ear
5. Si quis in §. XXX. Si quis (1) praeter propriam cul- (imio ſat,
exttema in. at 0ανCπαetrema inopia victus aut veſtium aduerſus monſetant.
Ghi rer frigus neceſlariarum verſetur, neque ab alis .Ny.
Huoric. locupletioribus atque abundantibus, precibus, cter ien
pretio, aut oblatà ſua opera, vt vltro ſibi illas dena de/
concederent, impetrare potuit, citra crimen kumcul
furti aut rapinae vi vel clanculum illas ſubdu- it; 2.
cere poterit; praeſertim ſi intentionem ha- neqert,
buerit earum aeſtimationem praeſtandi, quan- Kiinspret

do occaſio oblata fuerit. Nam locuples in konem ei
“ cius-: i eni
— — demni de
§. XXX. (1) Haec reſtrictio, meo quidem iudi
cio, in ſũmmo rigore capi non debet, ac ſi ſemper —
abſolute neceſſaria foret. Pone enim, prodigum NNV
quem fuiſſe, aut in rebus ſuis negligentem, anideo 2) T
fame eum perire debemus ſinere? An commiſeratio Miiotiz ſe
ac beneſicentia nonniſi in illis locum obtinent, qui n ld ubemu
inopiam ſuam nihil calpae contulerunt: Sufficit ſanve, (onlenler
indigo propoſitum eſſe, prudentius ſe gerere in poſte- umittendi
rum: atque id eſſe ipſi conſilii, vi charitatis ſuppo- Moſttaeal

nendum eſt. 6, Li,

ET CIVIS LIB. I. CAFP. v. 159

118
lüfigein eiusmodi neceſſitate conſtituto, ex officio hu-
dere a. manitatis debebat ſuccurrere. Quanquam zu-
laudus;H tem regulariter, quae ex humanitate deben-
iſuperear. tur, haudquaquam vi poſſint eripi; tamen
mose extrema neceſſlitas efficit, vt talia non minus
ve qu adſeri queant, quam quae ex obligatione per-
litett, à fecta debentur. Neceſſum tamen eſt, vr ege-
etiamd. nus 1. omnes prius vias tentet, quo, volente
terum ql· domino, neceſſitatibus ſuis ſuccurrere queat;
ein uu- 2. 1 ue dominus pari neceſſitate tei eatur, aut
