matione gentium eſt, (1) qua quis iuxta leges & mores cit, quan

ſimplici in ciuitatis pro vitioſo eiusdem membro non fuit detla- AQelidhum;
ſociet. ciuili.

ratus, & aliquo ciuium numero efſe intelli: emall
gitur. H uuu. Vel
Quomodo §. VIII. Iſthaec in ciuitate deficit vel ex me- metetine
il deficiat ro ſtatu, vel ex delio. aeubtun
aism. Prius contingit duplici modo, vel vt ſtatui ..I.
. ile in ſe naturaliter nibil turpe habeat, vel t onemſ
cum n
§. VI. (1) Tales ſunt latrones, fures, piratae, . lüatem
carii &c. ü
H VII. (¹) Exiſtimatio Jimpleæx naturalis . ſiue Veraindkea
opinio boni viri, iu, quoque in ſocietate ciuili con-
ſtituit, quo etiamſi nullae adſint leges, quilibet gau- —
det, quodque yr illaeſum ſibi relinquatur, omnino —
valet exigere, quamdiu nihil, quod improbitatis „FVl
ac infamiae notam inurat, commiſcrit. Quodſi au- icinen9
tem hacc exiſtimatio cum exiſtimatione ciuili per- 8.
mixta ſit, tunc modo latius, modo anguſtius patet, lilt, a0
quam inter ecs, qui is ſtatus natu alis libertate vi- tiumſunn

uunt. vid. ad J. N. & G. Lib. EIII. Cap. I. 5,6, nt, cene
1. Ed. nouae. 7 led inle

IINIS

ETr cTVIS LIB. H. CAr. XxIv. 40 5

ob delidum

eripi ex me-
ro arbitrio

manifeltli cum vitio, aut ſaltem eius opinione ſit coniunctus.
8latinten IIIud contingit in ciuitatibus, vbiſerui nullo
, ugin numero ſunt. Hoc circa lenones, meretrices,
li dbonnhg S& ſimiles obtinet: qui quamdiu publice tole-
potelttngn rantur in ciuitate, communi quidem defenſio-
dnem ln ne fruuntur, honeſtorum tamen hominum
i, in conſortio excludendi. Quod idem contingit
genng, ſii quibusdam circa (1) foeda aut vilia, licet na-
turaliter non vitioſa, occupatis. M
nttacunank 8§. IX. Ex delicto autem eadem plane defi- Quomodo
4 gron cit, quando quis iuxta leges ciuiles ob certum
vnmfiüraH delidum HS notatur; idque, vt vel mor-
leto eleinle te ſimul plectatur, & ſic memoria eius damne-
taur, vel vt cinitate expellatur, vel vt in ciui-
fertlan tate retineatur, tanquam infame & putridum
mmaeumbrum.
o, Nelns §. N. Idautem manifeſtum elt, exiſtima- An honor
Lionem ſimplicem, ſeu naturalem honeſtatem, poſſit alicui
en i⸗ „ non polle alicui eripi ex mero arbitrio ſummo-
— rum imperantium; cum id nullo modo adr. ſiummi im-

eres, ie

litatem ciuitatis ſacere, adeoque in ipſos nul- kerantis.
lo modo collatum intelligi poſſit. Sicuti nec
vera infamia videtur contrahi poſſe, (1) dum
CcC 3 quis

§8. VIII. ( 1) Quales ſunt e g- foricarii, carnißces.

lictores, apparitores, lanii, coriarii, &c.

§. X. (1) Si tamen iniuſtitiae talium loſforumn con-

ſcius, ad illa exſequenda quis vltro obtulerit miniſte-

rium ſuum, aut illud, cum poſſet, non declinarit,
is certe complicem ſe reddit ſceleris, partemque
deo infamiae aFud omnes probos ſuſtiner. Quod

ꝗQuam inter homines talis caſus maculam inducat.·

46 DE oOFFPIeI9 HeMINISs ne
quis iuſſeciuitatis iniuſts per modum nudi mi keniß an
niſtri exſequitur. ,„ ᷑ (Lſs, ile
Quid ſie s. XI. Exiſtimatio intenſiua eſt, ſecundun (1), ebot
erikimatio guam perſonae alias qugad exiſtimationem ſimpli. 1, blli
intanſus, enn aequales, ſibi inuicem praeferuntur, progx rle,
vni prae altero inſunt, queis aliorum animi nad . MV.
exhibendum honotxem permoueri ſolent. Eſt au-. (untnilin
tem honor proprie ſignificatio iudicii noſtri de lubendum
. Allterius praeſtantia. nce ſiqh
Varia heie §. XII. Haec exiſtimatiog intenſiua conſide:. (evegilerit
fanſtle. rari poteſt vel inter eos, qui in naturali vi. (binbhunar
uunt libertate, vel inter ciues eiusdem reipubli. mdt gel
cae. Deinde expendenda ſunt eiusdem fun. whonotem
damenta, & quidem prout producunt vel apti. iſpnh quu
tudinem duntaxat ad honorem ab aliis exſpe- midh cum
ctandum, vel ius ſtricte dictum, quo idem ab e pet h
aliis, tanquam debitus, poſtulari queet. obara.
Quae ſin §. XIII. Fundamenta intenſtuae exiſtimatio- §XV.
eius funade tionis in genere cenſentur omnia illa, quae in. mnptde
Wen, ſignem perfectionem & praeſtantiam habent:. mipoſſi
QSut candem iudicantur arguere, & quidem uampliudo,
tialem, cuius effectus cum fine legis naturalis ta,qudhe
aut ciuitatum congruit. Vti ſunt perſpiea- in ſio regt
cia mentis, & Capacitas varias ſcientias & ar- amenom
les addiſcendi, & acre iudicium in rebus ge.
ſi autem metu mortis aut grauis alterius mali, adob. in
Egunda giusmodi iuſſa iniuſta adactus fuerit;, etſi hoe dehnr
in foro diuino, preut alibi oſtenſum eſt: non plane nleiikeg
excuſet; poſtulat tamen humana imbecillitas, ne uuſnln

0 Iy.

—

dumm uiin

el, ,anie.
nioten ini⸗
runtr, e
iornn Ain

dicii naltit

tenliunehli⸗
in aiii H
sGemnleht

t eingden /e
4

lucum ſel i
2 alis e⸗
, glicti
idet .
uue ernit
i ila ue
,tiam iien
, lte
legis uunml
lant elſin
ſcjentiugt
min tehuf⸗
fenll

—

2

luniſ, 4
fuerit 4

Er cIVIS LIF. I. CAF. xV. 407

rendis, animus firmus & per externa incon-
cuſſus, illecebrisque ac terroribus ſuperior
(1), eloquentia, forma & dexteritas corpo-
ris, bona fortunae, & inprimis res egregie

geſtae.

cunt niſi ius imperfeltum, ſeu aptitudinem a

§. XIV. Haec tamen omnia non produ- Ob quam
d em & quo⸗
modo eam

habendum ab alis honorem & venerationem.
exigere li-

Vnge ſi quis eundem aliis etiam bene meritis cear.

denegauerit, non iniuriam facit; ſed duntaxat
ob inhumanitatem & velut inciuilitatem male
audit. Sed ius perfectum ad habendum abalte-

r00 honotem, aut eius inſignia, prouenit vel ex

imperio, quod quis in iſtum obtinet, vel ex
pacto cum eodem ea ſuper re inito, vel ex
lege per communem dominum lata aut ad-

probata.

§. XV. Inter principes autem & integros po-De praece-

pulos pro eminentia & pracedentia ſolet adle- dentia inter

principes &

gari potiſſimum antiquitas regni & familiae, Prin
ciuitatés.

ainplitude & opulentia ditionum, & poten-
tia, qualitas poteſtatis, qua quis imperium
in ſuo regno obtinet, & ſplendor tituli. Quae
tamen omnia per ſe non pariunt ius perfectum
Cc 4 a4

§. XIII. (1) Omnes hae res in ſe indifferentes ſunt,
lisque homines ſaepius abutuntur, quam tecte urun.
tur, eaedemque adeo pretium ſuum praecipuea falſis
vulgi ideis accipiunt. Vid. Operis maioris Caput huic
reſpondens . 12. & quead eloquentiam in ſpecie Lib,

Il. Cap IV. §. 13. not. 3.

4 o ß PEorFlIcIo HBeMINIS

24 praecedentiam ad rſus alios reges populos.

ue, niſi paco aut conceſſione horum iſtud

quaeſi itum fuerit.

Inter eines G. XVI. Inter ciues autem Pradu ikutars

gradus di-
gnitatis de-
ſignare,

deſignare, ſummi imperantis eſt; qui tamen
heic tecte cuiusque præſtantiam- & ad con-

ſummi im ferenda in rempublicam merita aptitudinem
Rerantis eſt. reſpicit. Quem autem iſte ciui dignitatis

gradum adſignauerit „eum recte hic contra

conciues ſuos tuetur, nec minus eodem HDMZ

adquieſcere debet.

2 ReGe Ee A Es e A gens Ne i

CAPVT Xv.

DE POTESTATE SII MMI

IMPERII IN BONA CIvVE
TATE CONIENTA.

. 1.
Quotuplex () Uemadmodum vbi bona abs ſum⸗
ins in bona H mis imperantibus in ciues profecta
ſubditorum

ſummis im-
perantibus, ea iuris obtineant: ita in e⸗ bong, quae ciues
competat. Propria ſibi induſtria, aut alio modo plene

(4) Vid. quae-

TN. .

ne.

— *.

ſunt „(1) in iſtorum arbitrio eſt, quid hi in

11

guach ein
dole eiuitar
vecellztion
it.
ll. Pi
i pollinr
Noruncdein 2
dum, aw
gle pollel
Lendorumn
ius geneti⸗
I.4
ſit panien

ti aut ve

enim ciwn
nt deſen
Vndelaun

—
ſ. I (
eOukta alea,
Ne
VI Gehi
miamn et
tenti eotu
3) Re
clumm . inp
dmodunn

Getehig,

§. I. 1) Hocti tamen non niſi apud Populos oti-

entales locum habet, iugum imperii abſolute deſpo⸗

tici pati natos, Vid. Operis maioris capur in margi.

ne citatum &. I.

(4) HH
gatis,
pon niſt 3
tiancer
N, S⸗

MINIS

Negeefll
he hotum in

Galla i,tun
ekt; qnium.
am, N d
itPliniſn
ciui Cgnii
lelte hi ann
inus ellen

SBERE
F.
SN

4 CIE

boni M

incines
6n, quut i⸗

lo vo s
„

=ꝛ
E=

——

ET CIVIS EI B. M. CAT. XV. 409

quaeſi erunt, triplex potiſſimum ius, ex in-Lib. VIII.
dole ciuitatum reſultans, & ad harum ſinem Caꝑ. V.

neceſlatium, ſummi; imperantibus compe- R

vit.
iſti poſſint leges praeſeribere circæ (1) um cinibns e
eorundem ad vtilitatem ciuitatis adtemperan ere circa
dum, aut circa (2) modum ( 3) qualitatem- vſum bono-
que poſſeſſionum; vti & (4) rationem transfe- rum ſuorum
rendorum in alios bonorum, & quae ſunt hu-
ius generis aliꝗ.
. III. Alterum ius in hoc conſiſtit; vt PosS: z. Particu
ſint particulam aliquam de ipſorum bonis, tri- am 21i-
buti aut vectigalis nomine, decerpete. Cum àde de
ipforum
ſint defendendae; oportet „vt hi conferant, buti aut ve-
Vvnde ſumtus ad eum finem neceſſatii toleten- &iρalis H
CcCCc tur. mine, de-
s Lerpere.

§. II. (1) Huc pertinent leges ſumtuariae, leges.
contta aleam, prodigos. &c. “
(2) Vt cum vetantur priuati agrorum quidpiam
Vltra definditum numetum iugerum emere, ne ni⸗
miam acquirendo poſſeſſionum amplitudinem, po-
tentia eorum metuenda fit.
(3) Sic prehibitum eſt emete certum genus mer-

.

cium, inpfimis exoticazum, aut certa bona; quem-

admodum e. g. lege Moſi; fundos certae tribus ven=

dere his, qui alterius tribus cſſent, non licebat.
(4) Hoc cernitut in donationibus, teſtamenta, ls-
gatis, quae ſecundum leges cuius que ciuitatis ſaepius
non niſi adhibitis certis ſotemnitatibus, aut in gra-
tiam certorum hominum, aut adhibita certaà men-

ſura, &c, confici poſſunt.

6§. II. Primum ius in eo conſiſtit, vt ciuibus Poffunt I.

ges praeſcri-

enim ciuium vita & fortunae per ciuitatem ponis r⸗

8

410 DE OFFICIO HOMIMIS 1

—.—

tur. Sic vt valde impudens ſit, qui defen- furrimoin
ſione quidem & commoditate ciuitatis frui ellat.
vult, & tamen mihil operae aut rei ad eandem Pattinmoniun
ſeruandam conferre. Etſi heic merito pru- in ſeun, 8
dentes ſeſe rectores ad querulum vulgi inge: ceſinmumet
nium adtemperent, & vt quam minimo cum amilize, 5
ſenſu iſta corrogari queant, laborent; inpri- zni. Ctea
mis aequalitatem obſeruando, & modiea po- ſeſiuctihus
tius ac varia, quam grandia ac vniformia ſiociſponen
exigendo. Aniiſimm⸗
3. Vti do. §. IV. Tertium ius eſt dominium eminengs, gubid elin
minis emi. quod in eo conſiſtit, vt vrgente reipublicae ne. mun, (1) ,
went/, eſſitate, bona ſubditi cuiuſpiam, quibus prae· (pl. M
ſens tempus maxime opus habet, ad vſus pu. mn lubet i
blicos adripi & adplicari queant; licet iſta lon- aiins enten
ge ſuperent ratam partem, quam is ad ſum- eunhl
tus reipublicae conferre tenebatur. Ob quim iter con
tamen rationem iſti ciui, (1) quod excedit. ) neetie

de publico, aut ex collatione ceterorum ci. ſe inlig
uium;, quantum eius fieri poteſt, refundi ce
Quae iura g. V. Praeter haectria iura in multis ciui- e
habear tatibus dantur peculiaria bona publica, quee bach
Ynaceps patri:· ſnirl in
§. IV. (1) Obligatio haec ad tetundendum da. ochnſenſ
masum, quod aliqui ſine culpa ſua ex v?lu dominii emumdn
eminentis patiuntur, ſola comprobat, vocabulum mien
hic dominii in ſenſu improprio accipi. Si enim in ipiu, g
huiuſmodi caſibu, ſummus imperans reuera dominus Maiorislib⸗
ferum, de quibus pro lubieu diſponit, fiereé, ad 1C p
refuſtonem damni nullo modo teneretur, quoniam VI.r
idem feciſſet, ac ſi de re propria diſpoſuiſſet. Mnei

.

iß ET CIVYIS LIE. II. QAr. vv. 411

—
ſi, n cſe patrimonium reipublicae aut regni ſolent ad- cicca aeræ-
e Gnltni r pellari. Quod alicubi iterum diſtinguitur in rium & Kl-
l teiadenten patrimonium principatus 5 & reipub icae, ſeu um. .
ic menin ſ in ſſeum, S& gerariun. (1) Quorum prius
m vugim deſtinatum eſt ad ſuſtentationem regis eiusque
m minnem familize, poſterius ad publicas vtilitates re-
dboren in gni. Circa prius rex habet vſumfructum, &
Kinociee de fructibus inde prouenientibus pro ſuo arbi-
1 ii trio diſponere poteſt. Circa poſterius autem
adminiſtratoris munus obit, idemque vſibus,
iun em qunbus deſtinatum eſt, adplicare debet. Neu-
,rptllun krum, (2) niſi conſenſu populi, alienare poteſt.
,ebem s. VI. Multo minus autem, qui regnum An poſſie
et, 2 up⸗ non habet in patrimonio, totum regnum, aut atenee
tzlinin eius partem alienare poteſt; niſi accedat con- gaam. eut
um SA ſenſus populi, & poſteriore caſu, etiam pecu- cius partem.
auu, Obetu liariter conſenſus partis alienandae. Sicuti
d ee (1) nec vice verſa membrum aliquod a ciui-

gteonmns tate inuits ſeſe abrumpere poteſt; niſi pr
elt, eſandi . vim
in ltu §. V. (1) In verſione Gall. prius dicirur Domaint

u une de l' Erat. Hr
2) Excipiendus tamen eſt caſus neceſſitatis; in
—— guo conſenſus populi facile pracſumitur. Eit diſtin-
unſtl, 4 guendum quoque inter alienationem fructuum, v. c.
ecx bonis confſcatis prouenientium, & allenationem
pbit ehim rei ipſius, quale hic eſt ius eonfiſcandi. Vid. Opetis
cni. Renm maioris Lib. VIII. Cap. VI. J. 1. & GROIIVS5 Lib,
ienen e II. Cap. VI. §. 11. /4.
onit ſeet. 2„ §. VI. (1) Vid. GROTIVS c. l. F. 4. E ſeg, cum
getn, nn Notis meis,

Hyolilen

lv hi⸗ de la Couronne, peſterius Trꝗdſor pablie, vel Domai-

412 DE OEEICIO HOMINIS

— ——

vim externorum hoſtium in eam ſit redactum

eſſe quest.

2

crcr cιοοννwνιο. νvoννοο nd, ρι νsοS

CAPVT xv.
DE IVRE CIRCA BELLVM
ErI PACEM.

Bellum non (²) Uanquam id legi naturali maxime
ſemper eſt ſit conueniens, vt homines pacem
illicicum inuicem agitent, vltro ea præſtando, quae

(4) Vid. debebant; immo pax ipfſa ſit ſtatus homini,

Nreviit. quatenus a brutis diſtinguitur, peculiaris: ali-
15. 1.

Cap. vI. quando tamen ipſi quoque homini bellum fit
ſeg. licitum, & quandoque necelſlarium, quando

nempe per alterius malitiam noſtra ſeruare, aut

iure noſtro potiri, citra vim adhubitam, ne-
quimus. In quo ipſo tamen prudentia & hu-
manitas ſuadet, vt ne ad arma eamus, vbi ex
iniuriarum noſtrarum perſecutione plus mali
in nos noſtrosque, quam boni, ſit redunda-
turum.
Iuſtae cas- §S. I. Iuſtae cauſae, ob quas bellum ſuſcipi
ſae beli poſſit, huc redeunt, vt nos & noſtra ſeruemus
cum offenſi ac tueamur contra ininſtam aliorum inuafſio-
vi, tum de nem, aut vt quae nobis debita ab aliis exhi-
fanſti. beri renuuntur, adſeramus, aut iniuriae iam
illatae reparationem & cautionem in polierum
Obil⸗

—

btinethus
conditionem, vt aliter nullo modo ſaluum

iur helunn

ffnſum cien

Flll. Ne⸗

ſelelaeluma
dum, inpri

ius aut hut
mica Va fe
inter patten
ſache, zu
tem haec vi⸗

cum polell

(cpecomiten

4IV. (1

vel ehenten

dilutum, 4
capita kelen

Fariae lann

A

lequmutr

um, dello
e.3

MINIS

5

ET CIVIS LIB. II. CAP. XvI. 413

ad arma
decurratur.

canſat.

anſteie obtineamus. Ob priorem cauſam quod geri
o mohlin tur bellum, definſiuum, quod ob poſteriores ff
fenſiuum dicitur (1). “Rl
8. III. Neque tamen confeſtim, vbi quis via amica
GNdh ſeſe laeſum arbitratur, ad arma eſt decurren prius ten
VI. . dum, in primis vbi adhuc dubii al: quid circa tanda, quam
. jus aut ſactum occurrit 5 ſed tentandum num
N BEIII ica via res poſſit componi (1), puta. colloquio
. inter partes inſtituto, prouosatione ad arbitros
ſacta, aut re ſorti commiſla. Praecipue au-
tenm haec via tentanda illi, qui petit: quippe
mtulliam cum poſſeſſionem cum aliquo titulo fauor vti-
1thommee que comitetur. RM
ptelanden s. IV. (1) Iniuſtae porro bellorum cauſae Iiuſtae
ltſunm vel aperte tales ſunt, vel colorem aliquem, licet bellorum
t,peelti, dilutum, admittunt. IIlae ad duo potiſſimum
hominikin Ccapita referuntur, auaritiam & ambitionem,
elarium,da ſeu habendi & dominandi libidinem. Hae
D variae ſunt, puta, (2) metus ex opibus &
adtbitum 2 MB poten-
en, 6S 5. II. (1) Si naturalem vocabulorum ſignificatum
ledquamur, diſtinctio belli in effesſiuum & defenſi-
utione uaum, bello iuſto ac inuſto communiter conuenirt.
wi,Ae vide dicta ad J. N. & G, Lis. EIll Cap. EI. §. 3.
H6s6r. 3–
45 helun iE⸗ DZ ru. (1) Vid. fupra Lib II. Cap. 1 & II.
nolta ſens g§. IV. (1) Conf huc GROTIVS de I. B. & P Lib.
Muoren (a) ſcilicet non alia ſubſit ſuſpicandi cauſa, quod
ita 5 li⸗ vicinus ſimul conſilia nocendi nobis agitet. Vid. ſupra
aut imiuteun Lib. I. Cap. V. S. 17. & quac de eontraria opinione

HOBBESII a GVNDLINGIGO adeptata protuli in

addi-

414 PE OFFIcCIO HOMINIS r

potentia vicini, vtilitas jure deſtituta, amok (UII.
ſedes meliores parandi, denegatio eorum, quae & minu

ex ſimplici aliqua virtute debebantut, ſtolidi: gennt⸗

Vi acé dols
pariter
aduerſüs
hoſtem vti
licet.

narrationes, nequa

Quousque

tas Follellonis cupido extinguendi ius alte- lhberimpe

rius legitime quaeſitum, quod nobis paulo Mins ſbe

moleſtius videtur, & ſimilia. iiſ aurqa
§ V. Etſi autem modus agendi in bello ma- perivent 9

Xime proprius ſit vis & terror; non minus ta. (. III.

men aduerſus hoſtem fraude ac dolo vti licet ell penesz e
modo fides data non laedatur. Inde hoſtem inilludiiu
licet decipere ſermone adſertiuo, ſeu pet ficas nntem ſapt⸗
iquam autem per promilla i hie con
aut pacta. — llerettk,
§. VI. Circa vim, quae in bello adhibetut geri, biſ

—

a sduetſusgduetſus hoſtem eiusque res, diſtinguendum at loco mi

hoſkem vti

eſt inter id, quod hoſtis ſine iniuria pati poteſt, E& fcianunt,

duod ipſi ſalua humanitate non inferre poſſumus: ndinn i

ui enim hoſtem ſeſe mihi declarauit, cumin quonis moe
hoc ipſo ſit profeſſio extrema mala mihi inten-· t tamenne
tandi; eo ipſo quoque, quantum in ſe, miihi üilem tang

ingdulget facultatem aduerſus ſe in infinitum. (.. (

armorum impetus patitur, non plus mali ho-

(1¹1) Humanitas tamen iubet, vt, quantum it, dbi

ſti inferamus, quam defenſio, aut iutis no. ——
ſtri vindicatio, & in poſterum ſecuritas te. (yll (
— S, VII. is dllid
additione quadam Ed. nouae I. N. & G. Lib. Elllh. ditonn.
§. vI. (1) Conf, de his humanitatis & æquitatis

—

&£
temperamentis copioſe pertractata a GROTIO Ml. Alsorrht

1II. Cap. XI. ſzue ad A. R nihen

NIEI=GI ET CIVIS LIB. HI. CAP. xVI. 41 5
deſtittti §S. VII. Solet bellum diuidi in ſolemne, (1) De belo
atenmmg Se minus ſolemne. Ad illud requiritur, tum Lolemni,
ebantu vt geratur auctore vtrinque eo, qui ſummum H
gbendimm habet imperium, tum vt praeceſſerit indi ctio. .
tod olt a Minus ſolemne eſt, quod denunciatum non
„Sſeeſtt, aut quod in priuatos geritur. Quo etiam
ndlin bee pertinent bella ciuiFlia.
t ton ni §8. V III. Ius bellum mouendi in ciuitate vti Pbeges
ic MMf eſt penes eum, qui ſummum habet imperium: quem ſiet

t. libim ita iſtud vſurpare citra delegatam ab illo facul. u eden

00,letu tatem, ſupra menſuram magiſtratus eſt; etiam
eni ſetſinn vbi hic coniicit ſummae poteſtati . ſi con-
fhuleretur, placiturum, heic & nunc bellum
nbalule geri. Etſi omnibus, qui alicui prouincie
Aigeu aut loco munito cum copiis militaribus prae-

iguniie⸗ ficiuntur, ex fine muneris ſui id quoque in-
d iunctum intelligatut „ ingruentem hoſtem
g ſn. quouis modo a locis ſibi commiſſis repellere;
hanet vt tamen non temere bellum in ditionem ho-
hncs üHilem transferant (1.). MM
tnn nu 8. IX. Ceterum vti qui in naturali libertate Quo caſa
ſei in viuit, ob iniurias tantum abs ſe patratas bello accepca a
Onlund . eo iniuris

,Al⸗ d. VII. (1) Non adeo inſignis tamen eſt vſus hu-
im ſcini ius diſtinctionis, quoad naturam & effectus belli. S
IWVi4. GROTIVS Ll. II. Cun. I cum Notis meis.
2 §. VIII. (1) Occurrant tamen etiam exempla ſubã-
ditorum, quibus ſuo ductu bellum defenſiuum &
effenſiuum gerere permiſſum eſt Vide ſcriptum
,e l meum ſub titulo: Defence des Droits de la Compagnie
wlans ae Indes Orientales &c. Cap. XII. §. Fe
38 e 64

416 DE OFFICIO HOMINISs 1r

pracbeat potelt peti: ita in ciuitate ſaepe bello inuadi- tim teqdil
cauſam bel-tur rector ciuitatis, aut tota ciuitas, etſi ſte munt, Ung
i len audtor iniuriae non fuerit. Sed vt recte hoc idens,
aece fiat, neteße gt, vt iniuria iſta aligquo modo in iimpi e
cuius ifte illum tranſierin. Ac reéctotes quidem ciuita- amnt; ita ta
eſt mem- tum ex iniuriis per antiquos ciues, aut qui ſneripium
bram. recens ad eos confugiunt, patratis participant, quidebtam
ſi paſſi fuerint, eas patrari, aut ſi receptum prat- nes ſoſent
Ntent. Vt patientia ſit culpabilis, requiritur. ſunt beller

vt quis & ſciat delinqui, & poſſit prohibere. A be
Sciri autem a rectore ciuitatis praeſamuntur; lber pole,
quae a ciuibus aperte & frequenter fiunt. Fa- menn ede
“ cultas prohibendi ſemper praeſumitur, niſieius: belli gerit
defectus manifeſte probetur. Vt tamen qui Mem Pod⸗
noxium adiie confugientem, poenae duntaxat in dlum hol
declinandae cauſa, recipit & protegit, bello mer ede
peti poſſit, (1) id magis ex peculiari pacéo allumus,
inter vicinos & ſocios, quam communi ali⸗ no eo n
qua obligatione prouenit; niſi iſte profugus Im, ſe
apud nos hoſtilia in eam ciuitatem, quam de- on l
ſeruit, machinetur. ha. 2. c.
De iure §. X. Sed & illud inter gentes receptum.
repreſſalia- vt pro debito ciuitatis proprio, aut quod iuſti⸗ —
F46 6*? . tiam
§. IX. (1) Si tamen is reuera noxius ſit; dederé owemun
eum alteri, aut punire ipſi debemus. Auctoris enim plil e
deciſio nititur falſa hypotheſi exemtionis ab omni menum ben
obligatiône, ad ius infligendarum poenarum relata; (nletenczen
item alia hypotheſi non veriore; ac ſi nemo iure gau⸗ .R Pſendi, o
deat puniendi eos, qui non ſunt eius ſabditi. Vide di- ehnn u
Gta ad J. N. & G. Lib. EIII. Cap III. & a. nor. 3. &σ 8 umdthun

„

Wι conf. GROTIVS Lï. II. Cag. XXI 5,4 ulancnl

14

AINts ET CAVIS LIB. H. cCAP. XVI. 417
pe beloim tiam requiſusm non adminiſtrando in ſe deri-
cinins, eli uauit, ſingulorum cuium bona teneantut
Sed edeh hactenus, vt exiranci, quibus debetur, (1)
NuAGnM itis apud ſe deprehenſis manus iniicere que-
quiden in ant; ita tamen vt ciuibus, quibus hoc modo
cines, A ſua eripiuntur, refuſio ſit procuranda ab ullis,
traisperimn qui debitum contraxerunt Quales exſecutio-
tſiumte nes ſolent vocari vepreſſaliae, quae frequenter
blls, teim, ſunt bellorum praeludiia.
polit rlhte §. XI. Bellum gerere poteſt non ſolum qui Quĩbus cas
8Preeſanum libet proſe, ſed & vnus pro altero. Quod ta- ſibus gro al-
enter ut men vt recte fiat, requiritur in eo, pro quo ere bellum
eſumint tlid bellum geritur, iuſta cauſa; in auxiliatore Kecmt,
VHH autem probabilis ratio, cuius intuitu pro ſto
wvenur na in alium hoſtilia exercere queat. M
3 wege Imter eos zutem, pro quibus non folum
pernlaif Poſſumus, ſed & debemus arma ſumere, pri-
mammu mo loco ſunt ſibditi noſtri, non vniuerſi ſo-
gii iſe ig lum, ſed & ſipguli; modo ex hocce ciuitas

uenn gun⸗ non euidenter maioribus malis ſit inuoluen-
da. 2. Sequumtur ſoci, in quorum foedere
entes urſtl ðU S 14
“M §. X. (1) Modo tamen cauſa debendi clara ſit ac

liquida, & ratio ſtatus permircat ad remedium hoc
a, exttemu progredi Vide norata ad N. & G. Lib.
noxiu Aie III Cap. VI. §. 13. net. 1. Fuſe quoque hoc argu-
id, mentum pertractat GR OTIvS Lis. I17 Cap. 11. Vbi

15 SSS .
vemt conferendae ſunt Norae meae, illae inprimn, quibus

.

UCcl „ g. 1. .
n zuen⸗ oſtendi, quod Ius repreſſalinrum applicatio ſit prae-
ee „ Cceptorum Iuris naturalis ad conſtitutionem Nociera-

de⸗ 46 tum ciuilium, nec vnice fundatum ät in arbitraria
UE quadam conſuctudine Juris gentium.

6

R

uousque
Xvſu gen-
um lecen
2 in bello
extendat

418 PDE OFFICIO HOMINIS

id comprehenſum eſt. Qui tamen non mo-
do ciuibus noſtris cedunt, vbi ipſi eodem

tempore auxilio opus habent; ſed & apud

eosdem iuſta belli cauſa, & aliqua pruden.
tia in bello ſuſcipiendo praeſapponitur. 3.
Hos excipiunt amici, etſi peculiariter id ipſis

non ſit promiſſum. 4. Denique vbi null⸗

alia ratio eſt, vel ſola commums cognatio ſuf-

ficere poteſt, vt iniuſte oppreſſum, (1) noſtra

auxilia imp orantem, quantum commode fa-

cere poſſumus. defenſum eamus.

§. XII. Licentia in bello eousque ſe exten-

dit, vt quamuis quis caedes patrando, aut res

vaſtando atque eripiendo, vltra quam huma-
nitas admiſerit, ſit graſſatas, (1) gentium

tamen opinione pro infami, & quem hone-
ſti viri aduerſari debeant, non habeatur.

Niſ quod cultiores gentes modos quosdam
uocendi hoſtibus viles habent; puta, vene-

no vti, aut alterius ciues mihtesque in do-
minorum caedem corrumpere (2). ⸗
§. XIII.

—

6. XI. (1) vid ſupra Lib. I. Cap. E. J. 17. nor. 1.

Qhorſum referendi ſunt ſubditi a lupetiore ſuo mani-

feſte oppteſſi. v id. dicta ad Oeus maius Lib VIII

Cap. VI. Q. 14. not. §. Ed. nouae, & ad GROTIVM

Lib. 11 Cap XXV. & 8 not, 9.
§. XII (Conf. de fandamento huius impuni

tatis dicta ad GROTIVM Libk. III Cap. W. §. 4.

not. 1.
(2) Diſtindtiones tamen hic adhibendæ, prouti
late oſtendi ad GROTII c. l. g. 18. not. 11.

an

1ET (.

K.XIII.

(prar iRtel

nem hottiler
glundo it

ince arcend

domint ius:
tinguator,

adem o
Alias enim

Cererum
belſgerant;
Poprie giuita
Nllin lecef
uae non ſu
eperunt 1
AUt preemil
t vt allici⸗

Uninem ſunm

Qand 41
Mumor irr
UnIRs teden

—
5.Aill.
in zuin
. 3 G
2) V.
it ſi 6
AN

IINIS

— —

1mmen pon mo⸗

bi ipl enen

ſen Nin

ligo⸗ Enlten .

ſpponitu. 9

hliurtet ilfi

ue⸗ bi
15 chgurtel 6
, (1 I
mcotmoet⸗
us.
Gqne ſet
trancdo, ili
quun Pomn

. ) Peniig

& u, e

ai . ſe⸗

lesge nt

ET CIVIS LIB. II. CATL. XVI. 415

F. XIII. Res moliles in bello tunc demum Quomodo
captae intelliguntur, (*½) quando perſecutio- adquiran
nem hoſtilem effugerunt; immobiles autem, acαel
quando ita a nobis detinentur, vt hoſtem eui edag.
inde arcendi ſit facultas Etſi vt prioris do- prasda.
demini ius ad eas res recuperandas plane ex-
tinguatur, neceſſum ſit, vt per ſubſequens
pactum ompni praetenſioni renunciauerit.
Alias enim vi partum vi licebit iterum eri-
pere.

([(eeterum viti milites auctoritate ciuitatis

belligerant; ita quze ipſi hoſtibus etipiunt.
proprie ciuitati, non ſibi adquirunt. (2) Etſi
paſſim receptum, vt mobilia, Praeſertim
quae non ſunt magni pretu, miluibus, qui

ceperunt, relioquantur per conniuentiam;

aut preemii, vel quandoque ſtipendin loco;
aut vt alliciantur, qui cura neceſſitatem ſan-
guinem ſuum locare velint.

Quando autem res captae iterum hoſti eri-

Piuntur „ immobiles quidem ad antiqios do-

minos redeunt; (3) nec minus mob les de
Dd z bebant.

§. XiII. (1) Scilicet eſpectu te tii insdam neu
trarum partium Vid ad GCROTIVN Li. III. Cap.
VI. §. 3 not. I.
(2²) Vid. GROTIVS c. 1.5. 8. ſe. cum notis
meis.
(3) Vocatur id in poſtlim inii „de quo couf.
68 GTIVS Li I X e, XNI

Quomodo
adquiratur
imperium
in victos.

Quid ſint

ingucias.

Quotupli-

ces ſint in-
duciae.

7

420 DE OFFICIO HOMINIsès

—— —

bebant; etſi apud plerosque populos & hae

militibus in praedam concedamur.
§. XIV. Solet denique bello adquiri etiam

imperium tam in ſingulos, quam in integros

populos victos. (1) Quod tamen vt fiat legi-

timum, & conſcientias ſubiectorum ſtringat,
neceſſum eſt, vt victi victoribus fidem dede-
rint, & hi hoſtilem ſtatum animumque aduer-

ſus illos exuerint.
§. XV. Suſpenduntur actus bellici per in-

ducias, quae ſunt conuentio, per quam ad tem-
pus, manente belli ſtatu, ac lite, ex qua bellum
fuit ortum, bellicis actibus offenſiuis eſt abſtinen-
dum; quibus elapſis, ni interea pax coiue-

rit, citra nouam indictionem ad hoſtilitatem

reditur (1).

§. XVI. Poſſunt autem induciae diuidi in

eas, quae ineuntur ſubſiſtentibus in expedi-

tione exercitibus, retentoque vtrinque belli-

co adparatu, quae ad modicum fere tempus ſu-
muntur; & in eas, quibus adparatus bellicus

vtrinque diſſoluitur. Hae in ſatis longum tem- 1

pus iniri poſſunt & ſolent, & plenae pacis

ſaciem gerunt, ac aliquando etiam pacis vo-

cabu-
§. XVI. (1) Vid. ſupra Lib. II. Cap. X. J.2.
§. XV. (1) Copioſe hoc argumentum explicat

GROTIVS Lib. III. Cap. XXI. §. 1. 14. Conf. re-
liqua huius Capitis cum tribus ſequentibus, vbi diſ-

ſerit de conuentionibus aliis, inter hoſtes durante

bello initis.

17

cabolo in

temporis,

aetetha eh
trouetlias.

Que aute

nullam con
Pro lubinn
bellicos, 4
Cutrrere it
N. XVI
ſanciupet
cuius ler
nes paelſce
tempore

iutiurandan

iulteruonin

Tecipjunt,
leget Pacis

—
XylI.
lilet, iſ be

Ane ad ,)

Ihe ET CIVIS LIB. II. CAP. XVI. 4 11

populcs ee cabulo inſigniuntur, cum adiectione certi
ur. temporis, Nam alias regulariter omnis pax
oadqiien aeterna eſt, ſeu in perpetuum exſtinguit con-
um inin trouerſias, ob quas bellum conflatum erat.
nen hne Quze autem ſolent vocari induciae tacitae,
orum ig nullam continent obligationem; ſed partes ibi
buskense pro lubitu vtrinque quieſcunt, & ad actus
mmumqlen bellicos, quandocunque placitum fuerit, Pto.
currere iterum poſſunt.
as beli mi . XVII. Penitus autem tollitur bellam, De hace.
ſancita per ſummos vtrinque imperantes pace:
cuius leges & conditiones definire, vti eit pe-
ſir „ nes paciſcentes; ita illae fideliter, & conuen-
a to tempore exſecutioni dandae & ſeruandae
nee ie ſunt. (1) In cuius rei firmitatem non modo
e usiurandam ſolet interponi „ & obſides dari;

er glan Ar
e, er ul

,uir inmd ſed & ſaepe alii, in primis qui paci conciliandae
i⸗ lun . interueniunt, eius obſet uationem praeſtindam
ent “ recipiunt, auxilio promiſſo ei, qui comtra
e r . leges Pacis ab alteto laeſus fuerit.
mn let .
dparatus N
nſati nii :
E euf Dàz CcaAsVT
ſ „2

— §. XVII. (1) Neque hic exceptio iaiuſti metus
valet, aifß belli iniuſtiria ſit ſumme euidens. Vid dicta
1 H, ame ad I. N. & G. Lib. III. Car. EII. §. 1. nor. 2.
–☛ ecn 3. Ed. nouae, & ad GROTIVM Lib. III Cap.
reH XX. §. 11. not. I. qui etiam Cap. XX. copioſe de
omuibus diſſerit, quae ſpectant ad tra Rat4s pacis .
later loltu obſides, &c.

*

17

422 DE OFFICIO HOMINIS

CAPVT XVII.
DE FOEDERIBVS, ALIISQIE

CONVENTIONIBVS
PVBLICIS.
6. 1.
Mecen D Elli iuxta ac pacis temporibus inſeruiunt
quotuplicia DD (¹) ſoederæ, ſeu pacta inter ſummos vtrin-
ſint. que imperantes inita. (a) Iſthaec intuitu ma-

() vVid. terize p ſſunt diuidi in ea, quae conſtituunt de
J. J. &6. aliquo officio inuicem praeſtando, quod iam antea
Cap. X. lege naturali praecipiebatur; & quae oſiciüs legis
naturalis aliquid ſuperaddunt, aut ſaltem ea-
dem, vbi indefinita videntur, ad certi quid
determinant.

De ſoederi S. II. àd priorem claſſem referuntur foo- elliphlert

bus concer dera, quibus de ſunplici duntaxat humanitate

nentibus ea, exercenda, (1) aut noxa non inferenda con-

ad quae . . je⸗
. 1 tinent & ea, quibus ſimplex
jure natru Uenitur. Qo per e & ea, ꝗ ſi, 6
rae iam te- duntaxat amicitia, citra peculiarem praeſta-
nebamur, . tlonem

97

§. I. (1) Traitez publies & Alliances. Conf de
hoc ergumento GROTIVS de J. B & P. Lik. II.
Cap. XV. “
§. II. (1) Foedus enim tunc obligationem vali-
dioem, ac amtea fuetat, reddir, & conſequenter
violationein eius maiori cum dedecore coniunctam.

tionem, ſa

n mertiltt

delut, l

Holll.

Aſlulit, 5

Ille ſunt
lent, ſeug

(que prommin

Proportoe
ita vtneur
Gitionis,
.Iy. 1
ly gatſci
uft eſt dete
Dommnn

a digni⸗

r por

lter, Pr

ſederatus

bam ab2
V. l
Praeſtantn
minutione
ſt he in
ſummi im

—

,.
id 1)

A1e

IIBVS

.

tibus iſenr
ter ſunnmmn
ec intnint
ue ßun
, l iut
u ſeil
alt ſlen
, d en 6

eſennmm
taxa Ma
dn ileteln⸗

2, gibieſe

wlien
e

—
Mianctt. 6
65

obligan iunn⸗
, conlee⸗
core corilnd

ET CIVIS LIB. HI. CAP. xvVII. 42 3

tionem, ſancitur; aut quibus ius hoſpitii aut
commerciorum, quatenus id naturali legi de-
betur, ſtabilitur.
S. III. Poſterioris claſſis foedera ſunt vel De Wece
aequalia, vel inaequalia. usseis
. bus,
Illa ſunt, quae vtrinque eodem ſe modo ha-
bent, ſeu quando non ſolum aequalia vtrin-
que promittuntur ſimpliciter, aut obſeruata
proportione virium; ſed & aequali modo,
ita vt neutra pars prae altera ſit deterioris con-

ditionis, aut alteri obnoxia.

G. IV. Inaequalia ſunt quando vel inaequa- De foederi.
les raeftationes inuicem exbibentur, vel altera bas inae-

pars eſt deterioris conditionis. qualibus,
quibus

Promittuntur autem inaequalia vela ſoede- Praeſtatio-
rato digniore, vel a minas digno. Prius nes inac-
fit, ſi potentior auxilia promittat alteri, nec Juales nul
reſtipuletur, aut ſi maiori proportione, quam bencur. 1.
alter, promittat. Poſterius contingit, ſi

ſoederatus inferior plura teneatur praeſtare, 1

quam ab altero recipit.

§. V. Eorum, quae a foederato inferiore De his, quis
praeſtantur . quaedam ſunt coniuncta cum im- bus altera
minutione ſummi imperii ; puta, ſi congentum Pars dete-
ſit, ne inferior ſocius partem al quam 1) ti0 is ſie
ſummi imperii exerceat, niſi cum conſenſu Oaditionis
D 4 fſupe-

§. V. (1) Ex. c. ne ebellumn nc eius i voluntate ſuſ
(1 ipiar,

4²4 DE OFFICIO HNOMINIs

—

fuperioris Quzed m autem ſummum im-

perium non dimmuunt; licet adiunctum ha-

heant aliquod onus tranſitorium, ſeu quo ſimul
& lemel licet defu gi; puta, ſi ex foedere

pacis-ket teneatur ſt pendium ſoluere alte
rius militibus, belli ſumtus reſtituere, cer-

tam ſummam pecuniae ſoluere, moenia di-

ruere, obfides dare, naues, arma trade-

re. lmmo nec quaeuis perpetua onera ſum-
mum imperium diminuunt Qualia ſunt,
eosdem cum altero amicos & hoſtes habe-
Elun ſjrilant

ze, ſed non reciproce, ne liceat certis lo-
cis munitiones exſiruere, ne ad certa loca
nauigare &c. Item, ſi vnus ſociorum alte-
rius ſocii maieſtatem comiter teneatur cole-

re „ ſeu reuerentiam quandam ipſi exhibere, “
& fſeſe ad eiusdem placitum modeſte adiem

perare.
De eonfse. §. VI. Ceterum foedera tam aequalia-

Te wone quam inaequalia, varias ob cauſas ſolent
