
270 PDE OFFICIO HOMINIS —
ſed quae circa alia ineuntur conuentiones, om-— Pekſenhe,
muni pactorum vocabulo inſigniuntur. Etſi ex miſf
hiſce quibusdam promiſcue pactorum & con. iac
tractuum nomen tribuatur. M HD” nuſa
Generalis §. II. Contraltus diuidi poſſunt (1) in be- benlar
diuiſio on- neſicos, & oneroſos, IIli aſteri contrahentium a; int
Eracaam. Parti (2) gratis commodum aliquod adke- ñn
runt; hi vtramque partem ad aequale onus s, de
adkringunt; quippe in quibus eo fine prae-⸗ eniig
ſtatur aut datur aliquid, vt tantundem reci. aremn
= piatur. ..lhe
De contra-. §. III. Contractus benefici ſunt praecipue in atii
cCibus bene- tres, mandatum, commodatum, & depoſitum uundum.
Reis, & I. (4). Mandatum elt, quando quis gratis alte b Vo
quidem de . 2

mandato. Vius negotia, ipfo requirente & committente, er. um ()
(a) vid. Pedienda ſuſcipit. Idque contingit duplici ra-

J. N. & G. tione, vel vt praeſcribatur ipſi modus rei ex- In
Lib. v. M pedi. unen
Cap. IV- . = Ollter,1
9. I. õ5. — — iiie g.
H §. II. (1) In verſione Gallica contractus benefici giaepeecl
.„ vocantur & gratuiti, oneroſi autem intereſſez de pars wiletit ee⸗
& d'attre, man datum la commiſſion &. ([. W. (1
(à) Conſequenter hic nulla quaerenda eſt aequali- Eeumhade
tas, cum ipfa inaequalitas conſtituat eſſentiam huius. ehianuti
mod'i contractuum, in quibus omne commodum ab Olnnem,
vna tantum parte conſiſtit. Hoc ſolummode probe Abhibend
attendendum ett, ne benefica obligatio alterius con- id, mſi
trahentium vltra voluntatem eius extendatur, co per- 4 lu, guor
tinentem, yvt alteri inſeruiat, non vero vr damnum aut niſi co
iinde patiatur, dum ſe periculo ſua amittendi, aut (ttum en
AAAiiud grauius incommodum ſubeundi exponat. Non ngereipt
enim praeſumitur vllum, qnod tanti conſtet, ben beream,
ficium, ſed formale deſuper ineundum cerat pactum (Eemnionem

ET cTVIS IE. I. CAF. Xxv. 271

NXNIS
———
ltiuges, ad. Pedſendae, vel vt is einsdem iudicio ac dexte-
NRN,
, lila ritati relinquarur.
ru Lco⸗ In hoc contractu, vti ſumma cum ſ de &

induſtri verſandum eſt, quippe cum nemo
1 9 ik. fere niſi amico, & de quo optime ſentit, man-
det: ita contra mandatarius indemnis prae-

nttaheptun
lavos al. ſtari debet a ſumtibus in rem ſibi commiſſam
ei le ut factis, nec non a damnis in quae ex cauſa
4 D
lne e mandati incidit, & quae (1) proprie ex
“ ipſa re mandata profluxerunt.
unache . IV. Commodatui (a) eſt, quo rei inoſtrae 2. De tem⸗
che ſum alicui gratis concedimus. In quo obler. Todaro.
ke 6 wandlumt 1 A.
& 1. Vt quis eandem rem ſollicite & ſumma ib. . 6.
ds 4 cum 0 Ndiligentia ſeruet tragetgue:
lan
wluner 8. III. (1) QOuin & acaſſbus fortuitis, in quos pro-
ell babiliter, niſi iſtud mandatam fauiſſet, non incidiſſet:
vyeluti c. g. ſi ſpoliatus in irinere, eique veſtimenta,
— . aliaue neceſſaria ademta fuerint; aut ſi nauſtagio ea
acs HAH amiſerit &c.
miſaHo. g. IV. (1) Quacunque ratione alterius rem quis
it. ſecum habuerit, aut negofia expedienda ſuſceperit 5
det e iure naturali, & citra reſpectum ad leges ciuiles, ad
lentam Hiuk omnem, quae in ipſum cadit, diligentiam circa illa
oumoln⸗ agdhibendam obſtridtus eſt; nunguacn⸗ vero ad amplius
mmo, e . quid, niſi temere ſe ac fine neceſſitate, negotio ſibi ab
o Aefina iis, quorum intereſt, haud demandato immiſcuerir;
ndarun aut niſi conuentionis expreſſe vel cacite initae indoles
o ft u certum curse ac ſolertiae gradum tequirat, ſiue per-
mnent, tingere ipſe eo queat, ſiue minus. Intelligo astem
APonn. M per eam, quae in ipſum cadit, diligentiam, illam at-
Poſtet, ber⸗⸗ tentionem „quam in propriis ipſe rebus, quas haber
cat ſtun. cariſſt.

4 1

272 DE OFFI CIO HOMINIS ðͦ

—

2. Neque iplam ad alios vſus adhibeat, aut e re
vVlterius, quam commodans conceſſit: ruminpen
3. Ac illaeſam, & prout accepta fuit, re- i, enn
ſtituat; niſi quantum per ordinarium vſum kr miun
eidem deceſſit. 3)
1. Quod ſi res ad certum tempus fuerit 1V P
conceſla, & interea dominus eadem valde dmrqtocn
indigere incipiat, ex caſu aliquo tempore ummitimu
commodationis factae non praeuiſo „ repe- . quo tequir
tenti eadem citra tergiuerſationem erit reſti- 1. Nre
tuenda. EEEundoer
5. Quod ſi autem res commodata caſu ſor- mummt; i
tuito & improuiſo, citra omnem commodata- Alisnorin
rii culpam perierit; eius aeſtimatio non erit ht.
ſoluenda, vbi eadem apud dominum quo- Neg
que peritura fuerat. Alias aequum videtur, ſam domin
commodatarium aeſtimationem rei praeſta-
re; (2) quippe quam dominus amiſſurus —
non fuerat, ni aduerſus alterum benignus H„an
fuiſſet. OoooypmN
Miorizerlgt

Vice
Mdaltet y
cariſſimas, adhibuiſſer. Vide notata a me ad Operis Mquidaut
maioris Lib. V. Cap. W. ex poſtremis Editionibus, & (lHesidtette
praeſertim §. 3. norz. I. . Enmin ſtatd
(2) Subeſt hic ordinatie conuentio tacita, vi eu- igve fuiſte
jus ad teſtitaendam remipſam, aut praeſtandam eius emplumpti
aeſtimationem, commodatarius ſeſe obligat. Vide odaivel
quae dixi ad J. N. & G. Lib. V. Cap. W. §. 6. not. . F. ()
2. 9. 10. 11. Rdit. nouae. Ipſius quoque contractus polir, fure
natura hanc reſtrictionem requirit, ſecundum dicta ieNerimus
a me ſupra §. 2. not. I. Iuris Romani aliud hic con- iuſiz, qi
ſtituentis auctoritas illis impoſuit, qui abſolute vo Aelun l.
lunt, rem domino perire.

2 X

IINIs 27 crvrs LIB. I. CA P. xc. 293

Sacbibenh1 Vice verſa, ſi 1quic vtilium aut neceſſaria-
ncellt: rum impenſarum in rem commodatam factum

ep ſit, ſit, extra eas, quae alias vſum rei regulari-
linatum in ter comitantur; id a domino refundendum
erit (3).
tempos iui §. V. Depoſum eſt, quo rem noſtram, aut 3. De 4 7.
8eaden i dl no uocunque modo ſpeitamtem, alterius kdeilito.
ligno ene committimus, vt eandem gratis cuſtodiat. In

geni, i quo requiritrarr:
nen ett i I1. Vt res concredita diligenter cuſtodiatur,
“ & quandocunque deponenti placuerit, reſti-
odatei duatur; niſi ea reſtitutio domino, (1) aut
m cnmwnr noxia ſit futura, eoque intuitu differenda . .
. . 1t. *
iminan 2. Neque licebit re depoſita citra conſen-
e ſum domini vti, ſiquidem ea vllo modo per
e
e perd vſum
nins mn — — — ——
um benigu 6) Sunt qui alium caſum adiiciunt, quo dominus

commodatario penſare damnum debeat, ſcilicet, ſi
prioris culpa res commodara non ſir idonea ci,
quod alter vti ea volebat, ita vt hic eo nomine amit.
rat quid aut patiatur. At niſi a parte domini mala
ineie fKdes interuenerit, aut niſi is expfeſſe pollicitus ſit, ſe
ribltini rem in ſtatui integro traditurum, ſane commodatarii
ytique fuiſſet, rem diligentius examinare. Vid ex-
S emplum prioris caſus in DIChST. Z. 18. §. 3. com⸗
terſale modati vel contnra. .
Aeobign. . V. (1) Veluti e. g. ſiqui gladium apud nos dee-

9 Vbr poſuit, furore correptus eum repetat; aut ſi depre-
vogtecnn henderimus, rem depoſtam quaeſitam furto eſſe:
ſecundiin 6A aut ſi is, qui pecuniam depoſuit ,„illam ſit adhibiturss

3idd ie ad bellum patriae inferendum &c.,

* . 2

274 pk OFFIcCIO HOMINSs

vſum fiat deterior, aut domini interſit, ne ea nlen na
conſpiciatur. Ac ſi quis hoe auſus fuerit, quge-· netei
uis pericula, in quaè res ob vſum incidit, prace-⸗ mriid l
ſtabit. Sed nec licet rem depoſitam exuere ſpicell,
illis vinculis aut receptaculis, quibus a depo- zenkon.
nente fuit incluſa. Qum autem valde turpe (lmamdt
ſit, & foedius furto, depoſitum abnegare; ia kiumd

tum id multo eſt turpius, ſi quis inficiatus fue- Mdunc
rit depoſitum miſerabile, ſeu quod ob periculum Eedeiernin
incendii, ruinze, tumultus, deponitur. ecmalermun
Viciſſim a deponente ſumtus in rem depo- i gulta
ſitam facti, ſunt refundendi (2). ent, ſt

Verſari in s. VI. (4) Habent autem hoc omnes con. Qunnmj

ntracti- . 1⸗ . 7..
u, one,ſe altus oneroſt, vt in illis verſari aequalitas de-. idennn

sequalitas beat; ſeu vt vterque contrahentium (1) tan- lel Krarc

debet: quem tundem kta hocen
in finem la — — HM las

tentia rei . . D
(2) Tribus hiſee contratuum beneficorum ſpes non cont
ciebus, quas Auctor ita explicauit, ac ſi plures am. ſum. pj
plius haud eſſent, adiicienda etiam erat Donatio, ceu dpod eltin

. contractus vel maxime inſignis, & cum ingenti praa Cm
ceteris omnibus vtilitate coniun ctus, vtpote qui non N
minus dominium & pretium rerum praeſupponit, VII.
ſecundum conceptum, quem ipſe coutractibus, a nudee d geq
pactis diſtinctis, aſſignauit. Qua in re rurſus eum
Praciudicia Jüreconſultorum Romanorum fefelle.
runt. Vide dicta a me ad J. N. & G. Lib. V. Cap. —
W. H. I. not. I. * ) Die
F. VI (1) Scilicet non ſecundum internam rerum ile n⸗
aeſtimationem, & quemadmodum alii inuicem com- D zut
Paratas aeſtimare poſſent; ſed ſecundum id, qued ſut⸗
ſinguli contrahentium accipere volucrunt, arbitran- 40 t
tes quippe id acquiualens eius, quod dederunt. wuitd
H I copi

leura

IIs N CIVIS LIB. I. CAP. XV. 27 5
interihnme tundem nanciſcatur, & vbi inaequalitas in-circa quam
fueriue teruenerit, alteri, qui minus accepit, naſca-Ontrahi.
incide tur ius ad poſtulandum, vt ſuppleatur, quod , n g.
ltam en ſibi deeſt, aut ad contractum plane abrum- () Vid.
cibsee pendum. Id quod tamen in ciuitatibus po ] N & G.
n deng tiſſimum obtinet, vbi vſu fori, aut lege, pre Lib. v.
um ebre tia retum definiuntur. Cap. III.
inſcateſ⸗· Ad hanc autem aequalitatem inuenjendam
Lobpenaln & determinandam requiritur, vt vtrique con-
geponmn erahentium res ipſa, circa quam contrahitur, cum
in ten eius qualitatibus, quae aliquod momentum heic
0. habent, ſit cognita. Vnde & qui per contra-
e omnes “ Ctum rem in alterum eſt translaturus, indicare
Aelulntt debet non ſolum qualitates rei aeſtimabiles,
tum r) m ſed & earundem priuationes S& vitia. (2) Ci-
undi tra hoc enim iuſtum pretium conſtitui nequit.
— EFtli illas circumſtantias, (3) quae per ſe rem
“ non contingunt, indicare non ſit neceſ-
nelet ſum. Vitia autem vtrinque iam nota non
eut Dnatnd opus eſt indicari. Et qui ſciens vitioſi quid
eumingen Ccomparat, habet, quod ſibi imputet. W
Gtein . VII. Eo vſque autem in hiſce contracti- Si inito
m ei“ bus aequalitas eſt adhibenda, vt, licet nihil contractu,

1

—

—

iiſc t § . nihi auren u
in 1e rlcd l di ,
manotunn ſl⸗ — — — — — —
6, 1-„ (2) Dicendum potius, emtorem aut tantum non

daturum, ſi de iſtis priuationibus ac vitiis ipſi conſti-
metmm eu tiſſet, aut prorſus non initurum cohtractum fuiſſe.
1intienan vigd. ſupra Cap. JX. F. 72. 13. cum notis.

4, (3) Vt ſi nuncium quis acceperit, aduectam eſſe,
unduml, SS RI S
un, llai aut aduectum iri magnam mercium aut Kmilium re-
lan, rum copiam, diminutionem pretii earundem mox

inducturam &Qc,

aequalitas
deprehen
darur, ea
cortigen-

da eſt.

dum ei, qui plus habet, addendumque mi⸗=

276 POE OFTICIO HOMINIS

1

II

diſſimulatum ſit, tamen ſi poſtea inaequalitas

deprehendatur, etiam citra culpam contrahen- .

tium, puta, quia vitium latebat, aut in (1.)
pretio eſt erratum; ea corrigenda ſit, & demen-

nus habenti. Etſi ad declinandam multitudi-

nem liuum, leges ciuiles vix aliis, quam “

enor-

—

§. VII. (1) Hoc valet praecipue in tebus, quarſum
pretium lege eſt definitum. Sed dici quoque poteſt,
quod ratione earum rerum, quae pretium commune,
ſatis definirtum, quamuis paullulum variabile habent,
nemo eas regulariter vltra ſummum iſtius pretii gra-

dum emere, neque infta infimum vendere velle cen-
ſeatur. Verum ſi variatio magna & frequens fuerit:·

nec quoad eſſentiales rei qualitates fraus vel errot in-
teruenerit, procul dubio id ſemper iuſtum erit pre-

tium, de quo inter contrahentes vltro conuenerit. Vr
vero in ſingulorum poteſtate eſt, velintne contrahe-

re, nec ne, ita licet hoc etiam facere quibuscunque
viſum fuerit conditionibus, ſecundum regulas inſti-
tiae proprie ſic dictæ, & conſequenter, quale pla-

cuerit, pretium exigere pro re, ad quam conceden-

dam alteri obligati haud erant. Alterius iam erie
diſpicere, ſitne e re ſua negotium tali modo confi-
cere. Ob hanc vero cauſam, quantumuis deſini-
tum fuerit pretium vel legitimum, vel commune, ſi
vterque contrahentium id ſatis cognouit, neuter me-
rito poteſt conqueri, ſi lubenti animo in pretium
plane diuerſum conſenſerit; niſi forte ratio legis quid
contineat, quod obſtet, quo minus quis renuntiare
commodo ſuo queat. Sed alia hic res eſt, vt & alibi⸗
quærere, quid leges humanitatis, & regulæ prne
devtiae requirant. V

enormibr
cetero qu
bezmt.
PVIII.

mmn ere,

mumcom
ſtutatio,

tr. Pil

inter mer
nus enn
imer ſeco
Uur, Ee
tur.
Dinerl
un pern

elt
. IX.

ia, ſi

lnt iue 4
lius
Pretiucn

Venddtot

ter ume
tim tras
allumn
quidem
mercis
equlta

—

. .

Is EäEr CIVIS LI. 1. CAFP. XxVv. 277

—.— —
ieegen enormibus laeſionibus heic medeantur; de
n nde cetero quemque rerum ſuarum ſatagere iu-
, i (q beant. ”M
ſt, & enen §. VIII. Inter contractus oneroſos antiquiſſi- De coneræ
ndumqem mus fere, & quo ſolo ante inuentum num dibus ene-
aummmi mum commercia expediebantur, eſt (a) per. 3 1.
alid, in mutatio, qua vtrinque res pro re aequiualente da- sar, e .
dc tur. Etſi & hodie poſt inuentam pecuniam, (a) vid.
inter mercatores cumprimis, vſitatum ſit ge- N. & G.

giebiu,u nus permutationis, quo non ſimpliciter res ib V
liohefil inter ſe comparantur, ſed prius pecunia taxan b. V.⸗
inmconmm tur, & deinde loco pecuniae inuicem tradun-
vatibiſehlbun tur. .
iſius reii Diuerſum tamen negotii genus a contra-
eniae . Gtu permutationis eſt reciproca donatio; in
fenem qua vt ꝛequalitas obſeruetur, neceſlum non
☚ H eſt. . . S
oconbenti⸗ §. IX. (2) Emtio venditio eſt, qua pro pecu- 2. De em
lime anlh nia, rei alicuius dominium, aut eilem acquipol- ione vendi⸗
te Ghng lens ius adquiritiur. ca vid.
cß Eius ſimpliciſſimum genus eſt, ſi vbi in I. N. & G.

n donet pretium fuit conſenſum, emtor ſtatim pretium, Lib. V.
Reis nA4 vengditor mercem offerat tradatque. Frequen- Cap. V.

ali nod ⸗ ter tamen ita conuenitur, vt merx quidem ſta- §. 2. ſeq.

mmam tim tradatur, pretium autem poſt certum inter-
16 nc uallum ſit ſoluendum. Aliquando ſuper pretio
wait n, quidem conuenitur; ſed vt traditio rei, ſeu
ioſif mercis, ad certum terminum debeat fieri. Vbi
eiun aequitati conueniens videtur, (1) vt ante
el, — 3 ar⸗

£ .

§. IX. (1) Quod 2d hanc quaeſtionem attinet, in

278 D oFFrICIo HOMINSs 1

—
elapſum eum terminum res ſit periculo vendi- lnenm
toris: ſed ſi poſt eum elapſum emtor in mora tzdemun
fuerit, quominus gam ſibi tradi curarit, em- Gantibls p
tori deinceps res peribit. den

Solent & emtionis venditionis contractui (Etitet,
varia pacta adiici: vti eſt addictio in diem, quares Cli aleꝛe
ira venditur, vt liceat venditori meliorem condi WU, ſſp
tionem, ab altero intra certum tempus oblatam, mulumſe

acceptare: iiem, lex commiſſaria „quando ita [X. (
conuenit, vt ſi ad certum diem pretium non ſol- Cle alcui⸗
uatur, res ſit inemta: item tetractus, ſeu pa- lnqu

crum de retrouendendo; quod vel ita conci-· mmtee ſo
prutur, vt ſi pretium intra certum tempus, aut Genitam
quandocunque offeratur, emtor rem tenea- Nlomſine

tur venditari reſtituere; vel vt ſi res offeratur, le, quant
venditor pretium teneatur reſtituere; vel t eeduit
ſi emior vltre ſit iterum venditurus, prior (a!

venditor ad emendum prae ceteris admittatur: lean pl⸗
quod etiam dicitur ius protimefeos. Sic & fre- Ctorem 20
quens eſt, vt ex praediisvenditis aliquam ſibi Anpliust
particulim, aut certum eius vſum recipiat (ul
venditor. B et wſun
Eſt quoque emtionis genus, quod voeant () ne
per auerſionem, quando multae res diſparis pre-

ti, non ſigillatim aeſtimatae, ſed coniunctim, —
& velut confuſe taxatae emuntur. ([V
In orec
qua Jutis Romani principia, quanquam parum ſolida Adorin
& cohærentia, non paucos in errorem adduxerunt, Ueiit ter

videantur dicta a me ad J. N. & G. Lib. V. Cap. V. orſ
. 3. & ad GROTIVM ge I. B. & P. Lib. II. Cap. lilhert

XII. J. 1 6. not. 5§. 6.

4

MIS ET CIVIS LIE. I. CAP. KVv. 279 =B

Gcclo ent. In eo modo venditionis, quae vocatur auctio,
mor iunm res demum illi addicitur, qui ex pluribus lici-
curett dh Lantibus plurimum obtulerit.
Eitt denique & genus emtionis, quo non
gis conttsn. Certa res, ſed probabilis tantum ſpes emitur (2)
cui aleae quid eſt admixtum, ſic vt neque em-

in gieſt h 3 .
elenag dor, ſi ſpes fefellerit, neque venditor, ſi ea
Nne Cta. multum ſupra fuerit, queri debeat.
/anm §. X. ( 4) Locatio conductio ſt, qua pro mer- 3. De len.
etiun r6„ cede alicui vſus rei⸗ aut opera addicitur. e .
ſ, l In qua licet regulariter in anteceſſum de (a) vid.
vel iua i mercede ſoleat conueniri; tamen ſi quis citra. N. & G.
miengi definitam prius mercedem alteri operam, aut lib. V.
or tentener vſum ſuae rei addixerit, cenſetur id exſpecta-Cap. VI.
Gtsce Te, quantum communis vſus ‚aut conductoris
ſtinete; e aeduas tulerit.
an Circa hunc contractum obſeruandum, ſi res
din in locata plane perierit, ex eo tempore condu-
1s ee ctorem ad mercedem, ſeu penſionem, non
7 Pooumk amplius teneri. M
isaliguar Quod ſfi res locata certum ac definitum ha-

lſamn teeni
un peatvſum, vti dominus eam praeſtare debet,

uis 4 (1) quo ei vſui ſit idonea; ita ſi illa detrimenti
, qbod Nn

ſed conidndn (2) Vt ſi ematur a piſcatore iactus retis, aut a ve-
ut, . natore captura hodie ſucceſſura &c.

§ X. (1) Adde, quod locator rem locatam con-
ductori relinquere debeat, donec locationis exſpira-
uerit terminus; niſi eiusmodi ſuperuenerint caſus,
quos, ſi praeuidiſſet, probabiliter fuiſſet excepturus:
vt ſi penſionem conducter per longum temporis ſpa-
dium

290 DE OFFILCIO HOMINIsSs 2ðèJLVRM

quid ceperit, conductor de penſione detrahit. ſuleipieng
quamum viui rei deceſſerit. Sed ſi rei locatae mitut, H
prouentus ſit incertus, & aliquid aleae conti dam aut re
neat, vti exuberans prouentus conductoris d.
llucro; ita malignus eiusdem damno eſt, ncu (cerun
Kricto iure de penlſione ob ſterilitatem quic- i, preel,
quam detrahendum; praeſertim cum vnius impenſas
anni ſterilitas, alterius vbertate ſoleat penſari. Qrad bo
Niſi caſus, qui preuentum interceperint, ra- qure i
riores fuerint (2): & de quorum alea in ſe mete deb
. ſuſci- Iit, quo⸗

— — = — Lnpteel
tium non fſoluerit, ſi aedes corruperit, aut ita eis
veatur, vt incendii immineat periculum, aut fſi illieii. m
tum ibi exerceat commereium, ſiue exerceri. patia- dani, N
zur. Hifce enim caſbus omnibus locatori ius eſt. ecitus
conductorem pure ac ſimpliciter expellendi. At ſf Zedqui⸗
dominus aedium vendefe eas, aut neceſſarias ibidem pj n
inſtituere reparationes velit, aut ad propriam inbae- ternn
bitationem ipſe iis indigeat; locatio, fi ex ſolo natu- c⸗
rali iure id meriaris, abſtrabende a legibus ciuilibus (umugit
& conuentionibus particularibus, ea tantum lege di- ieit, ve
ſoluitur, vt locator indemnem praeſtet conducorem, X
quod e. g. habitationem ita commodam, aut tam R Al
modica mercede alibi reperire non licuerit; quippe n fung
non niſi hac reſtrictione cenferi conductor poteſt ta. ien gen
cite conſenſiſſe, quod re locata vſque ad conuentum — ltate,
temnpus non vwſurus ſit. Tenetur quoque locc⸗
tor ſarcire damna, quae ex vitiis rei, de quibus ipi
conſtirit, aut conſtare debuit, conduétor ſenties —
. veluti ſi locata vitioſa dolia fuerint, ex quibus efkiu- 6).
ſum vinum perierit &c. uic ſe
(2) Veluti gelu inſolitum, aut ſumma ariditas, fluu-. Nm 4
minis exundatio, aliiue eiusmodi extraordinarii cao- haud i
ſius, quibus prouentus omnis, vel maxima ex parte üden
Intercipitur. .

IIRHGH äET CIVIS LIB. I. CAP. XV. 281
oneden ſuſcipienda conductor non cogitaſſe praeſu-
edſttelan mitur. Hos enim ad penſionem minuen-
idileeent dam aut remittendam valere, vtique aequum
1s cONENdn eſi.õ ßU
Olnno el, N Ceterum vti qui rem aliquam alteri loca-

elnnenn uit, praeſtaretenetur, vt ipſa vſui ſit habilis,
im am ſu impenſasque neceſſarias tolerare; ita condu-
erei Gor ad boni patrisfamilias modum eadem vti,
ercepetn· Se quae ipſius culpa perdita fuerunt, reſti-
tum dead tuere debet. Et qui opus faciendum condu-

. xit, quod (3) ſua culpa corruptum eſt, ititii
Qenm praeſtat.
Petit, Atiis Qui momentaneam ſuam operam alicui lo-

lun, il Cauit, vbi cam quocunque caſu praeſtare im

Rtd peditus fuerit, mercedem petere non poteſt.
aclei Segd qui continuam alicuius operam conduxit,
geelgiuk vbi is morbo, aut alio caſu, per modicum
0 zroptunin tempus ad operam inutilis fuerit factus, in-

,ſerſſen⸗ humaniter ipſum vel plane ſua functione de-
— iicit, vel de penſione quid eidem detrahit.
Rerconnim 8. XI. (a) In contractu mutui datur alicui 4. De con-
nodim, “ rèes fungibilis , ca lege, vt 15 poſt intervallum tt actu mu-
lerein e iAdem genus reddat, in eadem quantitaté & qua- ui.

7

nme itate. . . N. & G.
u enie 858 5 Vocan. Lib. V.
i — Cap. VII.
h . . .
anlin (3) Aur ignorantia artis, quam profitebatur; niſi .
,er forte ſe peritiorem, quam fuit, haud venditauit.
,l Nam ſi, quod potuit, fecit, is qui inſcitiam eius .
ummu haud ignorans, nihilominus eius opera uſus eſt, ſibi
ina ipſi damnum imputet. H Sðèð

2 82 pk OFFICIO HOMINSs

——

—

Vocantur autem res, quæ mutuo ſolene apd qoo
dari, fungibiles, ſeu quae functionem in ſuo ſbit is)

genere recipiunt, ideo, quia quodlibet ex if (III.
genere vicem alterius ita ſubire poteſt, vt qui me iner ſ
ex eodem genere eadem quantitate & qualita- uaßte, u⸗
tte receperit, idem, quod dedit, recepiſſe di. taltiite
. catur (1). Eaedem quoque res pondere,; iſmodh,
numero, & menſura determinantur & ſpeci-⸗ I ha
ficantur: quo reſpectu etiam (2) quantitates indulria
ſolent adpellari, ſpeciebus contradiſtinctae. Ein frauch
Ceterum datur aliquid mutuo vel gratis, ita 1. Cete
vt non plus, quam datum fuit, recipiatur, Qndum
vel cum aliquo emolumento, quod vfurae vo- ntalit,
cabulo inſignitur. Quze nihil habet natu-
rali iuri repugnans, ſiquidem fuerit modica, —
& reſpondens lucro, quod alter ex pecunia;, at Ne
aut alia re credita facit, meoque damno, aut “
lucro ceſſanti, quod ex abſentia rei meae capio; me 3
& vbi non exigatur ab hominibus tenuibus, icontn
D apucd mignri
§ XI. (1) Talis eſt pecunia, aurum rudel, ac relii- Kutiolid
qua metalla haut fabricata, frumentum, vinum, ſal: ülgeci
4 oleum, lana, panis &6. Sub cenſum etiam rerum notlad
fungibilium veniunt illa omnia, quae venalia haben- d/eg.
tur, etiamſi vſu non conſumantur. Si enim is, qui (6 (a,.
mihi librum e. g. credidit, bibliopola ſit, ſufficit, XI
ſi aliud ipſi exemplar aeque bonum reſtituuam; iiitur
niſi reſtituturum me praeciſe idem ſpecie exemplar, niam a
expreſſe receperim. ituit
(2) Sic dicitur e g. :ibi mutuo do mille aureos; au ſn
centum ferri libras, aut viginti modios frumenti, aut eum

gecem vini amphoras, aut centum menſuras olei &. guln

IIIH ET CIVIS LIE. I. CAFP. xvv. 28 32 *

4
——,,

—

wnmtnd apud quos mutuum vicem eleemoſynae
toneninni ſubit (3). D
hodlibetekn §. XII. (4) In contractu ſocietatis duo plu- 5. De con- .
ptel, u resue inter ſe pecuniam, res, aut operas conferunt, tractu o.
egul eo fine, vt quod inde redit lucri, inter ſingulos pro 64c2) Via
4) Vid.

. tecepllet⸗ rata diuidatur, & ſi quid damni capiatur, id ſi- J. N. & G

res oleer mili modo a ſingulis pro rata Feratnn. Lib. v.
ur hAüD 1. In qua ſocietate, vti officii eſt, fidem & Cap. VIII.

2) Monne induſtriam adhibere; ita ex illa intempeſtiue,
iſindr. Sein fraudem ſocii diſcedi non debet.

1 .

dvelgeran 2. Ceterum ſocietate ſoluta, quilibet poſt
teepun detractum lucrum, aut damnum, quantum
1od ſee intulit, recipit. (1) Quod ſi autem vnuus
l habet uauuu pPecu:
fuetit mtla

G3) Ve pro legitimo habeatut mutuum cum uſura:
r X heeunt ſuſäcit ſecundum lIus naturale ; liber
it ſec h ale ; quod quilibet
1s damnd, non magis ſtticte teneatur gratis concedere alter à
ci merecd vſum e. g. argenti ſummae, quam aedinm, equi & c.
bus enag Qui contra abſolute damnant contra ctum eiusmodi,
aut ignati prorſus ſunt verorum iuſtitiae principio-
rum, aut nimio auctoum veterum & recentiorum
eliar ſtudio laborant » qui fa lſos ſaos conceptus vana pie-
n /ie 4 tatis ſpecig obuelaat. Vid. covioſe dicta in textu &
un oſuin notis ad maius opus de J. N. & & Lib. E Cap. VII.
hun etim ſir §. 9. ſeq. vt & in Tractatu meo de la Morale des Pé.
eſenalcse res Cap. IX. §. 7. ſq.

eric‚OH H II
lſi DWDU XII. n In Verſione Galliea hic locus ſic ex⸗
uu nlius primirut: Jocietate ſoluta, ſi ſinguli non niſi peciu:
emde niam aut res contulerunt, quilibet initio, quantum
hecie intulit, recibit,: &n deinceps proportionate partem

ſuam de lucro, quod remanet, accipit. Ad quem
locum haec notantur: Aut quae collata ſunt, ae-
qualia fuere „ aut crat in illis inaequalitas. In
Ppriorr

mile rtnzill
,fußnni, i
ſu i

cren

S
„

1984 DE OFFICIO HO MINUSs “

pecuniam, aut rem, alter operam contulerit, 2. A
videndum eſt, quo modo fadta ſit collatio u, ſnpuli
Quando enim alterius opera tantum verſatur (clſete de
circa iſtius pecuniam, aut rem tractandam, (ſiponatih
aut diſtrahendam, partes lucri ita definuuntur, und. dol
prout ſeſe pecuniae, aut rei emolumentum umßipto
ad pretium operae habet, & ſors ſalua eſt, ac cieutem i
peritei, qui contulit. Quando antem ope- percuiusb
ra impenditur ad meliorandam rem ab altero pronederit
collatam, iſte pro ratione meliorationis, in . AIII
ipſa quoque re partem habere intelligitur (2). unnale,
3. Aſt kete pol

—. ebias,n
prioti caſu partitio aequaliter debet fieri „ niſi ilentlm
conuencrit, alium plus debere accipefe alio. Bic eügzti
enim aeque ac in omnibus reliquis contractibus, ſi
neque error neque fraus interuenecit, omwnia ex mo- nsaclen
do contrahendi pendeat, adeoque fallum eſt, qued fueni,
non pauci exiſtimant, cuiusuis contractas certam 1. Hu
eſſe naturam au formam naturaliter determina- inqubus
tam; cum potius clara contrahentium voluntas ſit;,
ſiue expreſia, ſiue tacita quae cam producit, ſaepe-
que mixturam fa it plurium diuerfi generis contrr⸗ —
1 ctuum, quos ordinatie vſus per cerfa pacta & iurz
eſſentialia diſtinguit. Sin vero ea, quae ſocii con-
tuleie, fuerunt inaequalia, nec in antecefſum partes, t ndn,1
quas ſinguli recipere debeant, ſunt definitae, diſpi- AI
ciendum, vrtum differentia inter collata leuis & exi- zauehde
gua, an vero magna ſir. Et in priori caſu, meo qui-· dloſeſt
dem iudicio, ſocii cen eri poſſunt voluiſſe, ne adeo ie a]
leuis & exigua differentia in conſiderationem veniat. ide gue
(2) Hoc caſu condominium ſocius nanciſcitur. 116.
Pone e. g. me pannorum textori dare centum thale- l A
roOsSs, pro quibus rudem lanam emat. Ex ea igitur utale
pannos conſficit, eiusque opera itidem valet cenrun u ſet
thale-

INI
m comdlett
tz lt eollit
atucn velnn
n trabandin,

ta deliniud

emnolummennmn
s lalua ele
do anten x—

ntem ab An

llorations,i

ntellgin,

3
ebet fei

ecipele 4o.
6s Cootticlbld
, onnit elld

elalumel, O

Lonttickus ealll

Uiret Getelnlu.
umm volnent.

hprodteit er
genelß cin
“ zicti En
1, glie ſoel

Aalereſiun nn
1

chritk, 4
1 4 614

colletzleun
oticl nenſ⸗

.

IIr CIVIS III. 1. C4 f. . 28 5 H

3. Aſt vbi omnium bonorum ſocietas eſt ini-
ta, ſinguli ſocii, vti quae lucrantur, fideliter
conferre debent; ita contra ex communi maſ-
ſa pro ratione conditionis ſuae ſinguli ſuſten-
tandi. Soluta autem ſocietate, diuiſio bono-
rum fit pro ratione eorum, quae ſinguli in ſo-
cietatem initio intulerunt; non adtendendo,
per cuius bona (ocietati lucrum, aut damnum
prouenerit, niſi aliter ſit conuentum.

§. XIII. Dantur quoque complures ä(4) 6. De con-
contractus, qui aleam continent. Quos inter raile⸗ i.
D . Aalenι ρ
referre poſſis, I. ſponſiones, quando euentus „esnναdêYns.

alicuius, nondum (1) vtrinque notorii, ex- (4) Vid.

iſtentiam alter adfirmat, alter negat; certo J. N. & G.
pretio vtrinque depoſito, quod illi cedat, cu Lib. V.
ius adſertioni euentus congruere deprehenſus Cap. X

fuerit.
2. Huc pertinent omnia ludorum genera,
in quibus (2) aliquo pretio certatur. Inter
quos

thaleros. Vbi venditi panni fuerint, pecunia inde
redacta, aequaliter erit diuidenda.
§. XIII. (1) Valet tamen ſponſio, etſ alterutri
contendentium de euenta certo conſtiterit; niſi forte
doloſe ſimulauerit ſe id neiſcire, aut de eo dubitare,.
eoque alterum ad ineundam ſponſionem induxerit.
Vide quae dixi in Iractatu de Ludo Lib. II. Cap. 11.

.16.
(2) Ad inſtitiam ludorum, ceterorumque contra-
GRaum aleam continentium, non id tantum requiri=
tur, vt quae vtrinque pericule exponuntur, fint
aequa-

,—

286 DE OFFICIO HOMINIS

quos tamen minus aleae habent, qui certa-

men ingenii, dexteritatis, ſolertiae, aut ro-

boris continent. In quibusdam ingenium

& alea pari vigore ſeſe exſerit. In aliis de-

nique alea praedominatur. Eiſi rectorum ci-

uitatis ſit, diſpicere, quousque ex vſu publieo,.

aut ſingulorum ſit, eiusmodi contractus tole-
rari.

3. Huc ſpectat lotaria, quando plures de

re, quam collatitia pecunia emunt, poſt ſorte
decernunt, cui ſoli ea tota debeat cedere. Item
olla fortunae, quando deiecto in vrnam certo
teſſerarum ſeu ſchedularum, inſcriptarum &
inanium, numero, pretio redimitur facultas
easdem extrahendi; ita vt extrahens id acci-
piat, quod illarum inſcriptio prae ſe fert.

A. Hiſce contractibus adfinis eſt adſecuratio,
ſeu contractus periculi auertendi & praeſtan-
di; (3) quo quis, certa pecunia accepta, in
ſee ſulcipit & praeſtat pericula AAuae ſub urae

2

aequalia; ſed vt etiam pericualum amittendi & ſpes
lucrandi vtrinque proportionem iuſtam habeat cum

te, de qua certatur. Vide modo citatum ZTractatam
de Ludo, in quo de ludis ex profeſſo agitur, non ſo-
lum quoad iuſtitiam, eiusque regulas, ſed & quoad
aliarum virtutum praecepta.

(3) Maiorem vel minorem exigere adſecurator
mercedem poteſt, prout grauioribus vel leuioribus
periculis tes ſubiicitur. Verum nullus eſt contractus,

6

1
—
ſunt merce
Vihuinte
dem pretin
KXIV.
Mmem cont
leinſionen
(e) Inf
Neltt ittcica
velut iß
ſolunt, hie
trogauit
eat.
Alante
(ypam dedi
on tamen
2) 1tKin
Juamilb,

—

lgtilem a
Perueniſſe,
eiile nonn
e Cautin
e Caunien
H.
tempore
beiecipere
liconced
kutnd
Kenl
un

ud

——

—.—

d1, qui een ſunt merces in alia loca transportandae; ita
nue, un Vt ſi has interire contigerit, adſecurator earun-

lum igenin dem pretium domino reſtituere teneatur.
Inaid §. XIV. Ad maiorem firmitatem & ſecuri. Defdeinſ-
recomm. datem contradtibus frequenter ſolent adiici onibus.

Alu pubig h deiuſſiones & pignora (1). .
ud (a) In fideiuſſione alius homo, qui creditori ido- (2) vid.

nttzutle 1 el 1 e: Moe Ie erer
neus iudicatur, pfincipalis debitoris obligationem Tine *.
nl net velut in ſubſidium in ſe ſiſcipit; ita vt miſi iſte Cap. X.

ſoluat, hic ipſius vices ſubeat: vt tamen quod 5. 9. ſq.
erogauit, a principali debitore ipſi refundi de-
eat. SJ .
det Eiſi autem ad maiorem ſummam fideiuſſonr
nſerponnn quam debitor principalis, teneri non poſſt:;:
imititfalt non tamen repugnat iſtum, quam hunce .
thhemn ilun (2) arétius teneri: quippe cum huic plus,
rrlift quam illi, fidei fuerit habitum. Naturaliter
is elAHin tamen
hli& oeln — ———

ia accepte 1 ſi quidem adſecurans rem, cui cauetur, ſaluam iam
P ſbiuu perueniſſe, quo debebat, aut mercator candem iam
periiſſe nouerſit.
„ 8. (1) In verſiene Gallica adhibentur hic vocabula
— vne Caution & vn Gage. Et expromiſor redditur
Iminend vne Caution ſolidaire. ðDWN
lan betn (2) Fideiuſſor e. g. poteſt ſolutionem breuiori
trumGαα tempore, aut loco minus commodo praeſtandam in
ſ⸗ in ſe recipere &c. Negat quidem hoc CARMICHAEL,
1, ſel Alen erſi concedat, fideiuſſorem datis pignoribus aut iu-
reiurando coctceri poſſe, cum neutro forte modo
Aeunm tencatut principalis debitor. Anne vero fideiuſſio
gete hu mMinus naturam mutat, cum fideiuſſor neceſſitatem
KAbi dandi pignora imponit, ad quam debitor haud
ene⸗

nunt, otſnn
t cedele. en
in vrnamn cenm.

———

—

De pignori
bus ac hypo
khecis.
(a) Vid
I. N. & G.
Lib. V.
Cap. X.
F. 13. ſeq.

288 DE OFFICIO HOMINIS

11

tamen principalis debitor prius, quam fide-
iuſſor eſt adpellandus; niſi hic iſtius obligatio-
nem plane in ſe receperit, qui expromiſor vo-

cari ſolet.

Quod ſi plures pro vno fideiuſſerint, pro

rata duntaxat erunt ſinguli conueniendi; niſi
forte quis eorum ſoluendo non ſit, aut eius-

dem conueniendi non detur facultas. Tunc

enim reliqui huius portione onerabuntur.

§8S. XV. Saepe quoque ſolet creditori in ſe-
curitatem crediti tradi, aut adſignari a debi-
tore certa quaepiam res, (a) pignoris aut hypo-
thecae nomine, quousque iſtud fuerit exſolu-

tum. Cuius finis eſt non ſolum, vt debitot
ad ſoluendum vrgeatur deſiderio rei ſuae fe-
cuperandae; ſed & vt in promtu ſit, vnde ſibi
ſoluatur. Inde & regulariter pignora tanti,

aut maioris eſſe ſolent, quam ipſum debi-

tum. Cæte
G ete⸗

—

tenebatur; quam cum promittir alio rempore aut lo-

co ſoluere? Sed certum eſt, eſſentiàm pacti a debi-
tore principali initi conſiſtere in quantitate debiti,
reliqua omnia autem eſſe accidentalia, & ad modum

ſolummodo obligationis ſubſidiariae, aut executio-

nem eius ſpectare. Et ſi omnia perpenderis, nibil

obſtat, quin pleno & libero fideiuſſoris conſenſu

miſceatut hic fideiuſſio cum quouis alid obligationis

genere, e, c. quin fideiuſſor pure & ſimpliciter id pro-

mittat, ad quod non niſi conditionate ſe debitor prin-

