& voluntate ſupremi illins legislaroris trahit. Quod mili myone
vero ad internorum agfectionum directionem, & cu-⸗ ſont nielii
ram conciliandae ſibi diuinae amicitiae adtinet, ſufſi Plentamn ge

cit remittere ad dicta ſuperius ad §. 6. 7. S. 9. 10. oltalite
II. 16. . iſo
§. XIX. Nec video, quomodo Audeor, quamuis Pconſiterit
acutus, a contradictione facile excuſa i poſſit, quum e vglet,

omnem iuris obligationem a ſuperiori: decreto deriuar; aus Areß
quemadmodum locis eius citatis oſtendimus; & tamen alteri ſe
mox Lib. I. Cap. II. J. 5§, ad ſuperiorem conſtituendum „. Hide
tequiri ait, non rantum, Vt vires cogen di habeat, ſed

tes eiit, liti
etiam vt iuſtas habeat cauſas vindicandi ſibi in me pote

ſtatem. Ergo iuſtitia cauſae ipſo ſupe iore ante ior elt; (e nrion,
contra quam adſeuerabarur. Nempe ſi ad iuris origi- et, al
nem opus eſt ſuperiore, & rurſus ad ſuperiorem conſti. ubns, no
tuendum cauſis opus eſt iure ſubnixis; circulus orietur; ie, gon

quo nullus vnquzim manifeſtior fuit. Vnde enim con- (gim 3 (
ſtabit, iuſtas eſſe cauſas, ſi nullu: adbuc ſuperior ex⸗

Amplius l
ſtat, a quo ſolo, ſcilicet, ius proficiſci poteſt? Mi-

arhitrig a
rum eſſer, virum acutum ſecum adeo pugnare potu⸗ ſeren
iſſe, niſi ſcitemus, facile euenire paradoxa tuentibus, klirte eii
vt praeualente ſenſu communi, ſui dogmatis obliuif. Loribis
cantur Ipſa Auctoris verba exhiberi intereſt, ne qui Dhu n
imponi videatur. Introducitur obligatio in animum nabilis
hominis proprie a ſuperiore, id eſt, tali, cui non ſa- prinern
lum vires ſunt malum aliquod repraeſentandi contrani kionbbis
tentibus; ſed etiam iuſtae ſunt cauſae, quare poſtalare 1dit
gueat „ ex ſuo arbitrie voluntatis noſtrae libertatem in obei
cirecumſerihi. Zalia enim vbi in aliquo fuerint, poſt- 18e. 1
gquam quid velit, ſigvificauit, neceſſe eſt, in animo Eut
bominis oriri metum reuerentia temperatum. . . . OQui HU
vero niellam rationem adlegare nouit, quare mihi inuito cgii⸗
obligationem velit impingere, praeter ſolas vires; is r 8
terrere quidem me poteſt vi euitando maiori malo, ipſi aile
unce a

tantiſper parere ſatius ducam; ſed eo metu remoto, nihil
amplius P

.

CENSORIA 427

eges, uu t

08, Ptaeſeiki
in ab Wdorte
3 nabi, G
dionen 1 D
ge zdelne

dectetocenuu.
Jiins; & unt

n Conſtinent
gerdi haten
Gdi ſbiinneſe

e iole le ae

ſt 1d iuis
Upetioten
cieplusciſſ⸗
Vnge enin
2Ahur ſriai
eiſi ſorkil
e N
e0 Pupbe
1aGoXlle
Logmuſsc
i intcleb ieſ
eti in en
1ali, Ai ,
ertani u
Ul GN
ylſtrue Ihmm
ſunin,,
ſeef, N
e
SSS
gure Mit

r. 0ℳ 0

4
.

, malit

ine
nejt fen

amplius obſtat „gquominus meo potius, quam illius ar.
bitrio agam. Contra qui rationes quidem habet, quare
ego i? ſi parere debeam „a viribus tamen malam aliquod
mihi imponendi deſtituitur; eins iuſſa impine a me poſ.
ſant negligi; ni potentior aliquis Puius aubtoritatem pro-
culcatam adſertum eat, Rationes autem, quare quis
poſtqlare queat, vt ab altero ſbi obtempererur, ſuet,
ſi ab iſto in hung inſignia quaedam bona ſint profecta,
ſi conſt iterit, eum & bene Phuic velle, & rectius, quam
ipſe valet, eidem proſpicere poſſe; ſimulque ſi abtu iſte
bujus directionem ſibi vindicet, & denique ſi gquts vltr
alteri ſe ſubiecerit, & in ipſius directionem conſenſe-
vit. Hctenus Auctor. Sed qui bene haec exaâminae
nerit, latis animaduertet, nec ſibi conſtae Aucto-
rem, gec diffi ultati ſarisfarere. Gane ſi neque coactio
ſipe ratiombus, neque rationes citra vim ſi ffeiunt:
cur, quaeſo, ceſſante vi, ſuperſtitibusque ſolis ratio
nibus, non redibo ad libertatem, quam dicor ha bu-
iſie, quum nondum admota vi, folae rationes ad-
eſſent Quod enim Auctor ait, metn remoto, ninil
amplius obſtare, quominus meo potius, qusm alterius
arbhitrio agam, valebit, etiamſi rationes adſint. Quod
ſi vero rationes iam ſolae obſtant, cur non ſolae ob-
ſtitere etian ante metum?: & quam, quseſo, vim ra-
tionibus vlera ſeipſum metus dabit, quam ſine ratio-
nibus non pracſtar ſibi? An adfectus iſte, parum du-
abilis, chara erem quendam indelebilem inuirae im-
primet menti: Finge hominem, qui alteri ex folis ra⸗
tionibus obedientiam deber, eiusdem mox viribus
adigi; & tamen in eo animo perſeuerare „vt non vI
tra obedire velit, quam cogatur; non adparet, cur
ideo, quia ſemel coadus eſt, pergetuo ſubiiciatur.
Velut ſi aeger Chriſtianus a medico Turca capia-
Iiu adeone iam praeceptis ſaluraribus, diu ante
cognitis, ſed nunc neceſſitate atmatis, obſtringe
tür, vt etiam data aufagiendi occaſione, magis
exinde ad temperantiam obligetur, quam ante ca-
. 6g 5 Ptiuita-

474 ETISTOLA.

ptiuitatem? Alterutrum ergo dicendum eſt, vel ra-

tiones ante vim obligare, vel nec obligare vi cel-
ſante.

1 —

Exprobratum Auctori noſtro vitioſum circulum diſ-
pariturum ex illorum oculis confido, qui dicta ſupe-⸗

rius ad S. 1I5: legerint. Omnis enim Juperior, infra

Deum, auctoritatem habet innixam rationibus, qua-
rum iuſtitia ab aliquo luris Naturalis praecepto pen-
det, & conſequenter ad illius iuſti regulas tefertur, cu-

jus obligatio vere a ſuperioris, ſiue Regis Kegam,

ac Domini Dominantium voluntate emanat. Verum
ius imperandi, ſupreme illi Enti competens, rationi-
bus ſuperſtruitur, quae iuſtitiam ſuam ſecum vehunt,
nec mutuati aliunde vim ſuam opus habent. Ante-
quam vero Deum cognouimus, aut ſi ab eius exiſten-
tia abſtrahamus, nil ſatis magnum deptehendimus,
quod voluntatum ſibi noſtrarum depoſcat ſubiectio
nem; nil ſatis iuſtum, quod pro actionum noſtra-
rurm norma necçeſſario habere debeamus. Neque etlam
in natura terum libertas noſtra, eximia illa facultas
ex intimo naturae noſtrae oriunda, quicquam inue-

nit, quod ad ipſam conſtringendam ſatis habeat vali
ditatis: teſpe ctus enim congenientiae, ordinis: deco-

ris, honefatis, ad quos tum iuſtum redigitur, totidem
ſpeculatiuae notiones manent, donec nobis rontiee⸗
rit, illum, qui naturam rerum, ac rationem, 1plas

in ea detegentem atque adprobantem condidit, velle,

Vt iisdem eXcernos & internos noſtros motus confor-

mentus. Hic vero demum incipit officium: Er tisque
ſumme pe fecti voluntas, noſtrae eſt voluntatis noit-:

ma, atque is, a quo quicquid ſamus accepimus, exi-
ere procul dubio poteft, ne quicquid libuerit nobis⸗
Empet agamus. Deprchenſo autem ſic in eius vo-
luntate ob igationis fundamento, iam in eiuſdem bo⸗
hitate & potentia validiſſimas vtilitatis rationes, qur-
bus ad faciendum officium efficaciſſime cxitemur a
. . mouea-

————

—

—

wonezmn
cernete,
Cohaetens

Cod:

cum ratioj
Ane, qua
chadis elt,
retihnet q
4 Tiribl
uitur; en
ri Ge.
le igeo ol
zinittere;
nio (ON
uc ſtae
Omnihas,
ſückeiunt,

kateot
pon latig
leid,
boit, 4b e
eruec;
ma elt zd
UGlo, gli
d ecglon
lt: gllin
ille,
Ondonafe
gielas ſ

chle . t 0

R

en mii

mn elt, Wn
blionte i

Ciculvn d4
qui D n⸗
uptrin, t
tionibuis, gl⸗

praeceto H

Plas tekentuth
Rexit A A⸗ N,
manat, ll
peteng, in
h ſecumn en

aen. 1

1 ab eins Ale⸗
kerkd
oſcat l 1n en
Cionucn n 1te
us. Nereci⸗
iwin hh
gicgin me

1

CENSORIA. 47 5
moucalnur, de Pprchendimus. Lectoris nunc erit de-
cernere, an non ſolidiffimum hoc ſit, ac optime co.
cohaerens ſyſtema.

Quod ad ea attinet, quae de viribas, coniunétis
cum rationibus tradit Audor noſter, ad vocem, im-
pune, quae in locis citatis exſtat, ac ſententiae ipſius
Clauis eſt, adtendere Anonymus debviſſet. Dui, air⸗
rationes quidem habet, quare ego barere debeam,

a viribus tamen malum aliquod mihi imponendi deſti⸗=

tuitur; eius iuſſa I M P V WNl. a me poſſunt negligi
ni ͤ. ſ Non dicit, recſ»e poſſunt, nec ſtatuit, ceſſa⸗=
1e ideo officium, iuſtazsque rationes ideo vim ſuam
amittere; ſed loquitur de efficacia, quam, pro inge
nio ac conditione plerorumque hominum, exſerere
tunc iſtae rationes queant. Arque haec eleuandis
omnibus, quae Anonymus deſuper nectit, ratiociniis
ſufſieiunt.

. 4

Fateor nihilominus, Auctoris noſtri phæita heic
non ſatis eſſe cxpedita . magisque diſtinguendum fu⸗
iſſe id, quod ſuperioti proprie ius imperandi adtri-
buit, ab eo, quod ipfi facultatem dat effcaciter im-
perandi; prout illud tetigi in breui nota, quae pri-
ma eſt ad § de quo agitur. Equidem pro co haberi
nolo, qui aliena auctoritate ſeſe occoecari patiatur;
aut exculpare quenquam quacunque etiam ratione ve=
lir: quin obſeruari poterit, me, ſequente ibidem
ampliori nota, alia minus accurate poſita reprehen-
diſſe, quae aut non animaduertir Anonymus, aur
condonare Auctori noſtro dignatus eſt. Verum non
obſtant hi omnes leues naeui quo minus rectam in-
greſſus ſit & oſtendefit viam , ac eius ſyſtema in vni=
verſum optime fundatum ſit. Er tameiſi illud melius-

cule, vt opinor, quam ipſe, explicauerim, certoque

modo correxetim, abſit tamen, vt debitam ipfſi lau-
dem mihi vindicem, aut non eiusdem exiſtimationi
Pte-

476 EFISTOLA

proprias meas cogitationes, quibus occaſionem ſup-
peditauit concedam.

Vnicum adhuc obſeruabo de exemplo ab Anonymo
propoſito, quoad aegrum Chriſtianum a medico Turca
caprum. Vti hic capriuus, non qua aeger, captiuus

eſt; ita nec medicus dominus eſt corporis iſtius, qua

medicus. Diuerſi hi omnino ſunt reſpectus. Vnde
non video, cui bono hic comparentur praeceprta iſti⸗
us medici, qua medici, (vel potius materia praece-
ptorum eiusdem: nec enim ſupponitur, vt decuiſſet,
ipſum haec praecepta, antequam caperetur aeger,
dediſſe, ſed tantum aegrum iam ante res praeceptas

pro ſalutaribus agnouiſſe) cui bono inquam „com-
parentus iſta praecepta, quatenus ante vel poſt aegri

captiuitatem mandata ſunt: Siue ante ſiue poſt medi⸗
cus praeſcripferit aegro vtilia ſanitati medicamenta,
ſemper tamen agit tanquam medicus, non tanquam
dominus. Aut ſi neceſſitatem medicamento vrendi
per vim iniicere aegro inſtituat, haud amplius tunc
agit tanquam medicus. Verum ſiue medicus medica-
mentum praelcribat tanquam medicus, ſiue tanquam
dominus, obligatio eo vrendi aliunde prouenit, nem-
pe ab illa lege naturali, quae vult, vt acceptam a
Deo vitam quisque conſeruare ſtudear, & conſequen-
ter in hunc figem omnia legitima media, a quocun-
que illa ſibi offerantur, adhibeat: Sic etiam, quod
de data aufugiendi occaſione commemorar Anonymus;,

quin totum in vniue ſum exemplum nihil ad rem

facit. Accedamus poſtremo ad finem Epiſtolae.

§. XX. Haec ſatis oſtendunt, deeſſe Auctori prin-
cipia certa, quibus veras iuris rationes conſtituat
quoniam principia pro arbitiio ipſe effinxit, quae ſibi
ſuffi ere non peſſunt. Ceretum fundamenta & com-
munia omni iuri, (etiam quod ex acquo & bono
antum deſcendit) & propria ſtricto, (quod etiam

ſuperio⸗

1

ſ

—
ſupeniorenn
pauci lecol
nem lutis
quiogli 1
te, Man,
Tetetnie lun
tam Plana

nimis obui⸗

am excog
guoc negue
perkeckio ſa
SVMME,
Bufepinfia
tamelt prin
Cetekumm ad
ſale

Conttätt
dus dixi
tit Huckeit
Gor nolle

kneot e
ſagunn ſt
tiente lunis
ta, ber
Unrutallumm
Hon ib an
noſtris aet
tius logui
roptie
dum) o
itlnit,e
tialugtu
lis verbi
Deum co
einll oer

—

ccalionen

lo ab Anonrn

n1 meliulin
Zeger, kai
Poris iſtiu

elpelll. e
Ur graecehtul
matetia Ninn
hut, Nr Clli

capetetut N

te kes gluetſi
inqun,
Nte vel aln
e ſiue volt i
ti wedicimen
5, n0 UNdi
icamnento i
zud annplig t
weciclne⸗
16, Aue thlti
ge gronennene
,VI Aterur
t, ceſt⸗
eCin, 1 A
Sic etim,
wotut kroni⸗
Im dibil 1411
Lilole

elſe ucniß⸗

jones coütim

6

. CENSORIA. 477
ſuperiorem conſtituit) alias indicata ſunt. Et vt diéta
paucis recolligamus, in vniuerſum dicendum eſt, F.
nem lutis Naturalis eſſe bonum ſeruantium; obiectum,
quicquid aliorum intereſt, & in noſtra eſt poteſta-
te; cauſam denique efficientem in nobi⸗ eſſe rationis
aeternae lumen, diuinitus in mentibus accenſum. Haec
tam plana & fimplicia, credo viris quibusdam acutis
nimis obuia viſa eſſe, atque inde paradoxotera quac-
dam excogitata, quae nouitatis ſpecie blandifentur;
quod neque priotum foecunditas, neque horum im
perfectio ſatis perſpicererur. Haec ad Te ;, VIR
5VMME, perſcribenda putaui, vt adpareat, opus
Pufendoffianum, etſi minime adſpernandum, in ipſis
tamen principiis multiplici emendatione indigére.
Ceterum ad particularia nunc deſcendere non vacat.

Vale.

Conttariam huic concluſionem, ex bis quae hacte-
nus dixi fluentem, Lector ſine me facile formare pote
tit. Sufficit mihi, pauca de principiis, his quibus Au-
Gtor noſter vtitur ab Anonymo ſubſtitutis, addere.
Fateof equidem ; me in illis nihil niſi quod valde
vagum ſit reperire. Id enim, quoo pro cauſa effici-
ciente luris Naturalis (hinc enim incipiendum) ven-
ditat, generale principium eſt omnium ſcientiarum
naturalium: an enim vlla exiſtit, vere talis, quae
non ab aeternae rationus lumine, diuinitus in mentibus
noſtris accenſo; emaner? Obiectum, (aut, ſi accura-
tius loquaris, materia Iutis Naturalis: obiecum enim
proptie ſunt illi, erga quos ius illud eſt obſeruan-
dum) obiectum, inquam, prout hoc Anonymus con-
ſtituit, exemtum generalitate ſua, ad principium ſo
cialitati reducitur: nec enim crediderim, Anonymum
his verbis, quicquid aliorum intereſt, velle ipſum
Deum comprehendere, atque ita innuere, aut ſuſpi-

candi occaſionem praebere, quaſi Dei interſit, vt ir
obſe-

„

47 8 EPISTOLA CENSORIA.

exbibeamus ille, qui ipſe ſb
guia noſtra exhibeamus atque i e. len
aren „ creatüris ſuis indigeat, ailrzren 1e dlich
x earum actionibus capere poſſir. Finu 4 ut lu.
ri⸗ Naturalis „quem bonum eſſe Rtente ren
nihi on omnibus diſciplin .
od non omni
nymus nnne fe. exhibet, vtpote quarum fnglze
de⸗ mn aliquod aut commodum habent propoſitum;
onu

vt proptereà quaerendum relinquatur, quodnam ill

i iari nuent ärantné
ſit, quod Iuri Naturali bPeculiafiter conueniat. n⸗ ne
bae eig⸗ illae foetundaeque definitiones, 4
bis deerant?

Lauſannae d. 1. OGobt. 1716.

1

1

Perimus 1

Aliuntar

9. 1
Atceſto guie
Ackin: gnic
63, Conn
berignea
bid 16
modopol
Morallum
incomme
Aiin ſono
nepekat,
Alfelus
Vandum
e itant
Alhrariti

Alneſir:

(Artitue,

“

4

Ferſus in
Conlege

Alguiſtio
Adulteriun
Aualitn
leEn
(ONka
Arguitas
Arrariun
Il.15
dAleg. ni
locus
dugl.
mor ſu
Natur
Cimg

le, gui Peſ⸗
tatenue Alun
ni Cenigne ln

tium doctt 10

leiplint ſcti

cuurum Srle

ent Popolten
qodtam ilel

leniat, Eyunne

ones, gue n

89 (o)
I NDEX RER VM.

primus numerus notat Librum, alter Caput,

tertius Paragraphos.

. Actνιαà eſt neceſſatia in omni promiſſione, I.

9. 16. .
Acceſſio quid ſit, & ad quem pertineat, I. 12. 7.
Actio: quid ſit actio humana, I. 1. 2. Eius principia, ibid.
§. 3. Conditio neceſſatia, vt quis verus eius auctor ha-
beri queat, ibid. J. 10. Actioò inuoluntaria, aut coacta,
ibid. à§ 16. Actio mixta, ibid. Actiones alterius quo-
modo poſſint imputari, ibid. §. 18. & 27. Actionum
inoralium variae qualitates, I. 2 I1. ſeq. Actiones
in commercium non venientes, I. 14. 3.
Acdtio in foro: Pro quibus obligationibus actio detur aut
negetur, II. 12. F.

Adfecdtus: Quae ſit eorum vis, I. 1 14 Dilſerimen obſer-

vandum inter illos, qui ſpecie boni, & qui ſpecie mali
ex irantur, ib. Quomodo moderandi adfectus, I. 5. S.
Adgratiatio quando licita fr, II. 13. 15.
Asgreſſor: Non licet ſemper ad extrema prouolare ad-
verſus iniuſtum adgreſſorem, I. 5§ 14. Quando ius
conſequatur ipſe legitimae defenſionis, ibid. S. 24.

Adpetitus: Quomodo ſint dirigendi adperitus, I. 5§. 5.

Adquiſitio: Vatii modi adquirendi, I. 12. 5.
Adulterium ſoluit matrimonium, II. 2. 6.
Aequalitas: In quo conſiſtat aequalitas hominum inter
ſe, & quae inde conſequantur, I. 7. De aequalitate in
contractibus oneroſis obſeruanda, I. 1 5. 6. 7.
Aequitas quid ſit, I. 2. I0. ð
Aerarium publicum: Ius ſummi imperantis circa illud,
II. 15 5§. M
Alea: nihil committendum caecae aleae, vbi prudentiae
locus eſt, I. F. 4. De contractibus aleam continenti-
bus, I. I 5. 13. .
Amor ſui: eſt vnum ex principiis fundamentalibus Iuris
Naturalis, I 3. 13 not. I. 1
Anima: Deus non eſt anima mundi, I. 4. 3.
Animal:

7 N D EX
Animal: Damnum ab animali datum dominus tenetuf lunmertiun
pen ſare, & quomodo, I 6. 12. undamentum iuris hs⸗ Cummaliu
mini competentis in animalia, I. 12. 1. 1. 4
Animoſitas: ei eſt ſtudendum; & quare, I. 5§. 10. Vunmulutz.
Animin: In quo conſiſtat cultura animi, I. 5§. 2, “ pellot,l.
Aarichreus quid ſit, I. 1 5§. I15. lmnenſilin
Anzxietas: Remouendac ſunt anxictates ſuperuaseuae , I. ndtio:
5. 4. nſeiettin:
Arhbiter quid ſit, eiusque obligationes, II. t. v4.. l.l. . 5
Ariſtocratia: eius indoles, II. 6. 11. Eiusdem vitia, II. 8.7. . Conſerſatt
Artes: quatenus & quomodo neceſlum fſit iis dare obe. Eiirutn c
fam, I. S. 9. I. S. 25 eunt
Aſſecuratio: quid ſit contractus aſſecurationis, I. 15. 132 eeli Aa.
Aſſentatio: quomodo quis concutrat ad actionein alte⸗ (Cunſuemih:
riu per aſſentationem, I. 1. 27. (Loylennu,:
Altrologia iudiciaria aduerſatur veris pfincipiis feligionis contemtut
at docrinae moralis, I. §. 3. (Cntralft:
Atheus: Athei ſunt inexcuſabiles, I. 4. 2. An pupit i pos- utragiclio
ſint, ibid not. An om nes illi, qui aeternitatem mate. wes aie
tiae credunt, ſint Athei, ibid. 8. 3. not. lLutntuerſa
Bellum: eius iuta, II. 16. Alsatu hat
Benefieium quomodo diſpenſati. beneficia debeant,I. 8. . Contumeli⸗
Bona quotuplicia ſint, I. I. 11I. nzu: 11
Bonitas: in quo conſiſtat boniras actionis, I. 2. 11. arult
Bonum bublienm, Quid debeatut illis; qui de eo o bene V let
mereri inſtituunt, I. 8. 3. unnun
Caritas: Vide Humanitas. d
Cü⸗aſus fortuitus non imputatur, I. 6. 9. . ,
Ciuis: quis ſit, II. 6.13. Eius officia. II. 18. Quomodo Dalgei⸗ 14
deſinat quis eſſe ciuis, II. 18 1 ½. Delicun
Ciuitas: quid ſit, II. 6. 10. Cauſa impulſisa conſtituenda- 13, 158.
rum ciuitatum, II. §. Interna earum ſtrucura, II. 6 Patiatr
De eUere bus Ciuitatum, II, S. 13 ſeq. ” Dckn
Coactis quotuplex ſit, I. 1. 24. An omnis coactio éxcu- inuni
ſer, ib. 2oott. Deheſium
Coelibatus an ſit licitu, II. 2. 3. Daeni,
Cognitio: Quam vrilis ac neceſſaria ſit cognitio ſaihſeas Di eſt
I. 5. 4. ſunſ

Gomminln lentt
ebtunn iungt
t, 1. 5. 1,0
, hF. 3,

esluperntene
II. t.11.
isdem fiinI
n ſit ii del
rationid,Ll
14 aCionenin
tincipibteigen

1, An niff
Zetettiiften
ot.

Scidehenil.

nis Lull
; gui le ed 8

Il, 18. nd

, e
ri conſite⸗
n Ciucklinl
et
Gniscoictihil

4
.

cogfiid i

4

Commercium: eius regulae in vniuerſum, I. 14 6.
Commodatum quid ſit, & quas inducat obligationes, 1.
71 §. 4.
Commodum: Quot modis commoda aliorum promoueri
pa ſſint, I. 8. 1 ſeq.
Compenſatio quid ſit. I. 16 2. .
Conditio: quotuplices adiciantur pactis, I. 9. 20,
Cenſcientia: Quid ſit conſcientia recta, & probabilis;
1. 1. 5. Regula circa conſcientiam dubiam, ibid g. 6.
Conſenſus quomodo ſigniſicetar, I. 9. 9. Requiſita ad
verutn conſenſum, ib §. 10. ſeq.
Conſilium: Quando quis teneatur de prauo conſilio al-
teri dato, I. I. 27, .
Conſuetndo: Hius vis in actiones hominum, I. I. 12.
Contemtus: Abſtinendum ab omni eo, quod aliorum
contemtuùm redolet, l. 7. 6.
Contractus: quid, & quotuplices ſint, I. 1 5.
Contradictio: Quomodo conciliandae ſint contradictio-
nes adpatentes, I1. 17. A.
Controuerſia: Quomodo dirimantur coôntrouerſiae in
ſtatu naturali, II. I. 1I1.
Contumelia: nemo ea laceſſendus, I. 7. 6.
Corzus: In quo conſiſtat cura corporis cuilibet incum-
bens, I. F. 10.
Culpya: Quid intelligatut per culpam, I. 2. 15.
Damnum quid, & quomodo reparandum ſit., I. 6/5. ſeq.
Defenſio: Quomodo inſtitui debeat iuſta ſui defenſio,
I. 5. I2.ſegq
Delegatio quid ſit, I. 16. 8.
Delictum: Ex quibus aeſtimetur grauitas deli orum, II.
13. 16. Quomodo occaſionc delicti alieni innocens
patiatar, II. 13. 19.
Dementia: An inualida teddat promiſſa & pacta; I. 9. 10.
Democratia: Eius indoles, II 6. 1I. Vitia, II. 8. 8.

Depoſitum quid, & quae circa illud ſint officia. I. 15. 5.

Deſertis malitioſa diſſoluit matrimonium, II. 2. 6.
Deus eſt auctor legis naturalis, I. 3. 11. Quac petf⸗-
ſuaſio debeat foueri de eius natura & attributis, I.

TXNDEX
A. 2. ſeq. Non omnes de eo minus recte ſentientet, Erfinmi/
ideo ſtatim Athei habendi, ibid. §. 3. not in quo fümnton
conſiſtat cultus ei debitus, ibid. g. 6. 7. Differen- Helliu:

tia inter iuſtitiam diu & hum. Ep. F. 12. lluuun: 0
Diſciplinae: Quatenus carum ſtudium ſit neceſſatiunm, icſtion,
1. 5. 9 Fumraile
Diſpenſatio: quid ſit, & quando locum habeat, I. 2. 9. „ 17 è9.
Diſimulatio non ſemper eſtillicita, I. 10. 5. Filciu.
Diuiſio: Regulae obſeruandae in diuiden dis rebus hiztenti⸗
communibus, 1. 7. 4. DW Eliuſen:
Diuortium an licitum ſit, II. 2. 6. ᷣ gure
Doctrinae: Quousque ſe extendat poteſtas ſummo- is gui⸗
rum imperantium circa illas, II. 7. 8. iieh ibie
Dolus quid officiat in Pacétis, I. 9. 13. Egebea

Dominium: Quomodo introductum rerum domini. Mieu: Iu
uun, I. 12. 2. Quid fit, ibid ”. 3 Quae recipiant, vel Mulgs: De
reſpuant domiaium, ibid. g. 4. Varii modi adqui- yr: ei es

tendi dominii, ibid. g. 5 ſeq. 11.1.
. Dominium Eminens quid ſit, II. 1 5. 4. Eeymetrar
Denatio, I 12. 14. reciproca, I. 15 6. EEtlzis:
Doies: Quomodo dotes naturales, vel adquiſitae: Grada:
quae alicui inſunt ipfi poſſint imputari, I. I. 19. „ §.
Duellum non poteſt ex uſari, I. §. 20. ESyxyutitudi
Ebrietas quid efficiat in im putatione actionum, I. I1. Myygo: Vn
15§. I. 9 10. òôôMU dom ho
Klettio: De electione ſummi imperantis, II. 10. ſrſuin
F§ §. ececce
Emtio venditio: Eius contractus natura, leges, ac va „ husſte
riae ſpecies, I. 15, 9. nocefe
Error quid ſit, & quotuplex, I. I. 7. quid efficiat ia ken
prom ſſi: & Pactis, I. 9. 12. “ dari
Enentus: Quomodo quis teneatur de certis euentt. q
bus, I. f. 18. Conſtanter ſant ferendi euentus mite⸗
. improuiſ, citra noſtram culpam contingentes, I. (ini
S. 4. An citra reuelationem ex euentibus bonis uie,
aut malis quid colligi poſſit in fanorem vel odium cerzt
corum, quibas accidunt, I. I. 18. not. 18. com

Exiſtima-

reghe ſeſſek

g n ü

,6 7 Df

ſ. I 4
1mn Utnecelutt

Umn hiben 1,
l. 10, .

Giuilenlt

t poleln ſr

71.
13.
um kerum n

Que leiſint

varii mol 14

34.

.6,
Linpnnd

pe a0ionun /

npetani, 6

atuta,

„(ul i
.7. guin

N AERVM.

eget

Exiſtimatio quomodo adpeti poſſit, I. 5. F. De exi-
ſtimatione cum ſimplici, tum intenſiua, II. 14.

Faciluas: Debet eſſe mutua, I. 7. 3. .

Fetum: Opinio illud adſtruens aduerſatur principiis
religionis & doctrinae moralis, I. z5. 3.
Fauorabile: Quid intelligatut per fauorabilia, I.
17 9.
Felicitas: Ad quam felicitatem poſſit quis adſpirare in
his terris, I. 5. 4.
Fideiuſſor: eius obligationes, I. 15. 14.
Fictio quaedam eſt licita, I. 10 6.
Finis quid ſit, I. I. 9. Operationes voluntatis circa fi-
nem, ibid. Quem finem homo ſibi propoſitum habe-
re debeat, I. §. 4.
Fiſcus: Ius ſummi imperantis circa illum, II. 15. 5§.
Foedus: De focderibus, II. 17.
Fur: ei res furtiua, quam depoſuit, non eſt reſtituenda.
I. 13 2 . .
Geometrarum methodus vbi requiratur. Ep. §. 1.
Gloria: Falſa homiaum opinio circa eandem, l. 5. 5.
Gradus: Qui gradus prohibiti ſint in matrimonio, II.
2. §.
Gratitudoe. Eius neceſſitas ac indoles, I. 8. 6 ſeq.
Beomo: Vnde proueniat varietas cupiditatum & actio:
num hominum, I. I. II. l. 3, 6. Quantum homa
ſit ſui amans, I. 3. 2. Miſera conditio hominis, niſi
accederet aliorum auxilium, ib. Sö. 3. Vitia, qui-
bus ſit obnoxius, ibid gS. 4. Aliis hominibus valde
nocere eſt idoneus. ibid. S. 5. Naturalis eius indo-
les exigit, vt ſit ſociabilis, ibid g 7. Poteſt obli-
gari ad certa officia reſpectu ſui ipſius, I. §. I. in
quo conſiſtant iſta officia, ibid. 5. 2. ſeq Quod li-
mites habeant eius vires, ibid. §. 4. Quid maxime
ſit in ipſius poteſtate, ibid. Omnes hom'nes natu-
raliter ſunt aequales, I. 7. Qui ſint aptiſſimi ad ſo-
cietatem, ibid. gF. 3. Fundamentum iuris homini
competegntis in reliquas creatutas, I. 12. I.

H h 2 Honos:

7NPDE X

Honos: vide E xiſtimatio,
Humanitas: Quid intelligatur per leges humanita-=
tis aut caritatis, oppoſitas legibus iuſtitiae ; &
quid iis intercedat dilcriminis, I. 2 14. not. 1. I.
2. 3.

Humilitas: In quo conlillar honeſta ac landabili hu-

militas, I. 7. 5.
Hypotheca quid ſit, I. 1 5. 1 5.
Ignauia eſt vitioſa ac aduerſa Iuri Narurali, l. 8. 2.
Ignorantia quid ſit & quotuplex. I. I. 8. Ignorantia

inuincibilis liberat ab imputatione, ib. g. 20. Igno-

rantia iuris non excuſat, ibid. §. 2 I.
lnperans ſummus: eius officia, II. I1. Aat lura ipſ
competant in bona ſubditorum, II. 14.
Imperium ſummum: Bius partes, II. 7. Variae eius
formae, ac vitia cuilibet haerentia, II. 8 Eius adfe-
Gtiones ac maodiſscationes, II. 9. Varii modi haben-
di imperii, ibid. g. 7 .

Impeſſibile: Nemo ad hoc tenetur, I. I. 23. Reſttictio

huius regulae, ibid. & I. 9. 17.
Imputatio; Fundamentum generale impurtationis actio-
num humanarum, I. I. 76. Regulae ſpeciales circa
impurationem, ibid. & 17. ſeq.
Induciae quid ſint, II. 15. 16
Infamia: Quomodo quis notctur intamia, II. 14. 9.
Infans quate verberetur, I. I. 25. An valide promitte-
re aut paciſci queat, I. 9. 10 I1.
Ingratitudo quam foeda ſit & odioſa, I. 8. 7. Quite
pro ea non detur actio in foro, ibid.
Iniuria quid ſit, I. 2. 1 5.
Ininſtus an actionem vere iuſtam batrare queat, 1. 2.
12 not. I.

Iniellectus quid ſit, I. 1. 3. Kſt rectus naturaliter in re-

bus moralibus, ibid. 5§ 4. Quomodo Ytcndutn ſit
hac facultare, I. 5. 3.

Intemperantia quare vitio ſa ſit ac vctira, I. 5. 10.

Internuncius: De Pactis & promiſſis per internuncios
initis, I. 9, 21. lutar:

lertritat
1. 17.
Hienegni
Jyuenire.
lIz. ſ.
Mamentt
l. II. 0
. 6 ner
lut Qui
t. 1.
2, Ep
Vid.Ep

lfin n

lueng:
jennitat
Lautm: e
agulatey
ler guil
wedoc

iil.,

Qor

Oid
da YVe
legesfi
bennt e
leguma
er natu
Mineip
Vim e
. 1
ileri:
derici
poſſin
benn,
ſinl. 1
Liratidee

Aut,l

KE R VUM.

Interpretatio: De interpretatione pactotum & legum,

k ſeges kanm I. 17. .—
bun illtten Interregnum quid ſit, II. 10..
.2 I4, l Tsente Ad quem pertineat res inuenta, I. 12 6.
13. †.

Juramentum: eius natura, finis, vſus, ac variae ſpecies,
I. II. Quomodo ab eo ſoluere poſſit ſuperior, ibid,
8. 6 not. 3. .
Ius: Quid ſit ius perſe um & imperfectum, I. 2. 14.

1 30 laudebiike

turalbll,t. ¹ .
I 8 lnnu not. I. & F. 11. Quid ſit ius gentium, I. 2. 16. not.
0 *% . . . — . .
ibe ſ A h 2. & Ep. &. 14. De lIuris ciuilis cum naturali mixtura
„ 10. M S

id. Ep 5. 4.
Ouekide NYuſtitia quid fit, & quotuplex, I. 2. I2. ſec.
2

1. Queiuif .
Iuuenis: De contractibus iuuenum ante annos maio-
14 . .
II 7 TIine Tennitatis, 1. 9. II.
.14

1,11.9 Plun Legatus: eius officia, II/ 18 I13.
riinociee Legulator quomodo cognoſcatur, I. 2,6.
S Lex quid ſit, I. z. 2. Rius neceſſitas, ibid. § I. Quo-
medo cognoſcatur, I 2z. 6. Eius partes eſſen jales-
ibid. §. 7. Eius materia quae eſſe debeat, ibid. & 8.
Quotuplices ſint leges in vniuerſum, ibid. g§. 16.
QOaid ſit ratio legis, I, 17. 8. Quomodo extenden-
lieſelig A vel teſtuingenda eius ei. §. 10. ſeq.
Leges fundamentales ciuitatis, II. 9 6 Quales de
beant eſſe probae leges, II. II. 5y. De natura & vi

,1.29 Pelti

vpirtionit,

kmin legum ciuilium, II. 12.
n vilide nnd Lex naturalis quomodo poſſit erni, I. 3. I. Eius
v3 principium fundameprale, ibid. 5§ 9. Vnde habeat
1,1,87,C vim legis, ibid. J. 10. Quo ſenſu ſit natuta nota, ib.
Liberi : Ofſcia eorum erga parentes, II. 3. 13. An li-
Erregen, beri citra conſenſum parenpum matrimonium inire
poſlint, ibid §. 8. M
6umetalien Hilerte, aut liberum arbitrium (facultas mentis) quid
no00 Gtedu ſir, I. I. 9. Quomodo eo ſit vtendum, I. 5. 4.

Locatio conductio: De natura & legibus huius contra-
tita, 1. a Aus, I. 17, 10. . .
iMlelpd . .
e Hh 3è3 Lota.

INDEX

Lotaria: in quo conſiſtat hic contraétus, I. 15. 13.
Ludus: De ludis, eorumque varietate, I. 15. 13.

Mlagiſtratus: eius officium, II 13. 10.
Mandatum: De natura & obligationibus huius con-

tractus, 1. 5. 3.

Marrimonium; cius obligationes, ac quaeſtiones huc

errineyre II. 2.
Media: Ogerationes voluntatis circa illa, 1. 1.9.

Mmbra: Defendi poſſunt etiam cum nece adgreſſoris,
I. 5. 21. Quale ius cuique in ſua membra comꝑetat,

ibid. F. 26.
Mendacium quid ſit, I. 10. 8.

£

Miertenarius: O ligationes ſeruorum mercenariorum

temporariorum II. 4. 2. et Perpctuorum, ibid.

Merx: Ve nditor mercium vitia occulta i ingenuc indi:
care deber, I. I 5. 6
Meius: quid e ſficiat in Pactis, I. 9 14, 15.
Mliles: Oei⸗ militum, II. I8. 12. II. 13, 2.
Miviſtri tubliei (populi, vel principis): quomodo
cognoſcatur, illos agere mandato ſummi imperantis,

I. 2. 6 Quale debeant eſſe, II. 7. 6. II. I1. 9. Eo-

rum offcia, II I 8. 7.
Monarchia: eius indoles, Il. 6. II. Vitia, I1. 8. 6.
Moralis doctrina: Euidentia naturalis eius principio-
rum, 1. 1. 4,

Xrbus: Quid efſciant morbi rationem turbantes in

impuratione actionum moralium, I. 1. 15.

Mutuum: De natura & obligationibus huius contra-

ctus, I. 1 5 II.
MNatura non eſt Deus, I 4. 3z.

Mummus:

lligatio
Fundam
Hp. .
14,. t.

Ounſio: (

—

Naufragium: Deciſio variorum caſuum in naufagio

oceurrentium, I. §. 27: 2 8.: 3 1.
Necehſitas: Jura in caſu extremae neceſſitatis: I. ſe
23. g.

Negligentis non liberat à neceſſitate reparandi dampi
dati, I. 6. 9.

Ccupan
Ppriwio
Oeruzatio
ibid. 16
Orranui
Oehluerani

H Niſſimn

Lerint,
cühon
erpjpo
2, I 4, P
ecin
6., 1,
ftis deb
iis, lg
tia inn
Dizanhis
li ſmin,
lniſia
et: go
Ohei uin
Ullt, I,
5 achum
ſ. 9.
lunt h
arepten
Antut
Pex D
lgtu⸗/

lleg

hnsl1tee
e, l 1).,
10, D
dnibus huic

1 gluelinmt

ila, L.
mdecendet⸗
melbtsconzer

1n mecenmn
epetuotun 1

cultuingenr

14 15. .
II. 1:,à
ſummiinfi
7. bell. 1n

frin 1t
lis ein hinf⸗

ſoven Uubenes

,l. 1 . 7
bis hlits

aumm 1n ute

e khul

Nummus: eius origo & vſus, I. 14. 7. ſcq.
Obligatio quid ſit, I. 2. 3. Cui imponi poſſit, ibid. g. 4.
Fundamentum legitimum omnis obligationis, ibid.
& Ep. g. 15. obligatio perfecta, aut imperfecta, I. 2.
14. not. 1. I. 9. 4.
Occaſio: Quae momenta complectatur, I. I 22.
Occupanz: Quomodo adquiratur rei dominium iute
ptimi occupantis, I. 12. 6. .
Occupatio: De occupatione imperii bellica, II. 10. 2.
ibid. 16. r4.
Oeceanus quare proprietatem non admittat, I. 12, 4.
Oehlocratia quid fit, II. S. I1.
Odioſum quid ſit, l. I. I. Quid hac voce Stoici intelle-
Xerint, ibid. not. I. Quot diſciplinis agatur de offi.
ciis hominum, Pragfat. §. I. Varii modi, quibus
exigi poſſint officia, pro eorundem diuerſitate, I.
2. 14. not. 1. & I. 9. 3. Quotuplicia in vniuerſum
officia lege naturali praecipiantur, I. 3. 13. ibid.
6. I.
Oficia debent eſſe mutua, l. 7. 3. Officia humanita-
tis, 1. 8.
Offcia innoxiae vtilitatis, I. 8. 4.
Oigarehia quid ſir, II. 8. 11.
Olla fortunae, I. I5 13.

Oymiſio quomodo poſſit imputati, I I 22.

Opes: quomodo poſſint adpeti, I 5. 5.
Opes publicae: Officia eortum, qui circa illas occupan-
tur, II, I8 14 2
Padtum quid ſit, I. 9. 4. Requiſita ad eius validitatem
ac obligationem, ibid. g§. 8. ſeq. P'acta tacita, ibid.
§. 9. Neceſſitas ineundi Pacta, ibid. & 2. Pacta
ſunt ſeruanda, ib. S. 37. Quomodo ſoluantur, I 16.
Parentes: corum poteſtas in liberos, & ad quid tene-
antur erga eosdem, II. 3.
Pax: De iure pacis, II. 16.
Peccatum: Quac peccata poenis humanis eximenda,
II. 13. 1I. ſeq.

H h 4 Peccata

7 N D E X.

Peccata iocularia: Praua de his hominum opinio .

1, 5. 3.

Periculum: Quando quis ſe periculo poſſit ac debeat

exponete, I. §. II.
Permutatio quid ſit, I. 15 8.
Pietas quid ſit, I. 2. 13. not.
Pignus quid ſit, & quotuplex, I Iſ. 15.
Piſcatus: De iure pilcandi, I 12. 6.

Peena: Poenarum natura, vſus, ac regulae in earum

determinatione obſeruandae, II. 13.
Polygamia: An licita ſit, II. 2. 5

Poſſiſor: Ad quid teneatur Poſſeſſor bonae fidei, I. 13.

2. ſeq.
Pacglie: An nimis gliſcens vicini porentia ius prae-
beat ad ipſum adgrediendum ſub obtenta deſenſionis
noſtrae, I. §. 17.
Poteſtas: De poteſtate legislatoria, II 7. 2. De pote-
ſtate infligendi poenas, ibid S. 3. De poteſtate iudi⸗
ciaria, ibid. §. 4. De poteſtate faciendi bellum & pa-
cem, ac pangendi foedera, ibid §. F. conſtituendi

magiſtratus, ib. §. 6. indicendi tribura, vectigalia,
aliaque onera, ib. 5§. 7. Doctrinas publicas exami.
nandi, ib. F. 8. Quid intelligendum per poteſtatem

abſolutam, II. 9. §. .
Praecedentia: Quale fundamentum habeat ius praece-
dentiae, II. 14. 15. .
Praefecti bellici: eorum officia, II. 18 11.

Pracſtantia: in quo conſiſtat vera ac ſolida praeſtan-

tia, I. 5§. 4.

Pretium quid ſit, eius fundamentum, ac variae ſpeciess

I. 14.
Princeps: An iuta legitimae defenſionis locum habe=
ant aduerſus principem, I. 5. 19. vot. 1. Quomodo
definire debeat valorem nummi, I. 14. 9.
Profeſſores ac Doctores publici: eorum officium, II.

18. 9. OUHßUG
Promiſſio quid ſit, l. 9. 5. Promiſſio imperfecta, ihict⸗
. §.

6. de
fromi
Podidenti
inde eſt,
4 coden
Padiciti
ae,,
Ratio: An
poſſint,
miſlaſun
12. 6.
Retrum
Anptine
Ileres,
zi (
flas ate
tatine
ſactis o
Rihyeſaili
et: qui
ic
Ae, An
Adhibete
tetiatl
et alieng
gud
corrumn
Anvali⸗
kemali⸗
e hoſei
ſeyuati
Arrrache,
ſtinis:
criptaya
letprer.
10. bir,

otminun oitt

o pollter AAen L

Eregulue lneft
1 3 1

bonie ileill

Otepti i ſit

.

öbtentacMait

De Oteltrid
jendibellnd
ollie
ribun, elg
Publiet
un ke uht

habeat ſen
1l,
e

1c ſolca i

,ae atir e

daernnn
onis lo
. 1
.

114,)
tu hein

N

6. perfeca, ibid. S. 7. Requiſita ad validitatem
