umn conſictt;
Uidendurn

hane ün
quantum ſi
terti Eagu
eniont m,

gnemipſich
Aiis nontes
echantcarf

meni ſer.
mis Natiga

lum Prolen

ocandi cin

i ſumtus
uos Opes
miinte

epla.

1

INISAs

——

§ tenentat 4

1G ilmnnil
e, es eiſt
nnur, pkieni

ei imelign
öblicann ut

ic &cumge
d ſpeinpn⸗

ebetl ch

15 puenzl
usmmocl iutte
eis ſecll uc

animadlene

Ntiorum etet

mitamen in.

mnium iie⸗
recibun

dlinmi

nezntut, u
Aſummusc⸗
lerundds:g⸗
n offeinn 44

ET CIVIS LIB. II. CAFP, Xx. 38 ,5½

tationem, aut inania diſſipentur. Denique
prouidendum, vt erogationes reditibus reſpon-
deant; & qua hi non pertingunt, a parſimonia
& circumciſis ſumtibus non neceſlariis ſubſi-
dium petendum.
§. XI. 8. Quanquam autem ſummi impe- 8. Vt res
rantes ſubditos alere non teneantur (niſi quodf⸗ amiliaris
eorum, qui per immeritam aliquam calami eliſcat,
tatem ſeipſos ſuſtentare non poſſunt, peculia-
rem curam agere caritas iubeat); tamen quia
non ſolum ex bonis ciuium colligendi ſunt
ſumtus ciuitati conſeruandae neceſſarii, ſed
etiam robur ciuitatis in virtute & opibus ciui-
um conſiſtit; igitur illis, quamtum in ſe, pro-
uidendum erit, vt res familiaris ciuium gliſcat.
Ad hunc finem facit, ciues diſponere, vt,
quantum fieri poteſt, vberem prouentum &G
terra & aquis capiant; vt quae apud ipſos pro-
ueniunt materiis induſtriam adhibeant, aut
quem ipſi commode laborem obire poſſunt, ab
aliis non redimant; quod fit, ſiquidem artes
mechanicae foueantur. Maximi quoque eſt mo-
menti, mercaturam, & in regionibus mariti-
mis nauigationem excolere. Nec ignauia ſoo.
lum proſcribenda; ſed & ad parſimoniam re-
uocandi ciues per leges ſumtuarias, queis ſuper-
flui ſumtus prohibeantur, inprimis illi, per
quos opes ciuium ad exteros transferuntur.
Etſi maiorem heic, quam quaeuis leges, effi-
caciam obtinent ſummorum imperantium ex-
empla. M
Bb §.XII. H

1 .

3 86 Dkf OFFICIO HOMI NIS

99. Vt factio- §. XII. „. Quia etiam ſanitas ac firmitas in-
nes praeca-terna ciuitatum ex vnione ciuium prouenit;

ucantut.

quae quo accuratior fuerit, eo maiore cum ef-
ſicacia vis imperii per vniuerſum ſeſe ciuitatis
corpus diſpenſat: igitur ſummis imperantibus
incumbit prouidere, ne in ciuitate factiones ori-
antur, neue quidam ciues inter ſe peculiaribus
actis connetantur, neue otnnes aut aliqui

Ab vllo alio, ſiue intra, ſiue extra ciuitatem

10. Vt ad- §. XIII. 10. Denique cum ſtatus ciuitatum

uerſus exte jnter ſe ſit pax ſatis infida; ſummorum im-
rorum inna- . .

ſiones vires

parentur.

conſtituto, ſub quocunque obtentu, ſacro aut

profano, magis dependeant, quam a legi-
timo ſuo principe, & in nemine plus fibi
praeſidii, quam in eodem repoſitum arbi-
trentur.

perantium eſt, curare, vt virtus ciuium, peri-
tiaque armorum alatur, & omnia quae ad vim re-
pellendam requiruntur, mature parentur, mu-

rum neruus, pecunia. VItro autem, etiam
poſita iuſta belli cauſa, nemo laceſſendus; niſi
tutiſſima adriſerit occaſio, & conditio ciuita-
tis commode id ferat. Eundem quoque ob

finem conſilia & molitiones vicinorum accurate

exploranda & obſeruanda ſunt; nec non amici-
tiae & foedera prudenter contrahenla.

7

lpicien
ulſun
eas pecul atit
Prmumlocun
lun lertta 6
litit mnungit
eonittere geh
.II. Dier

Potiſſimunmt

ſel iginit
Pllantomne

Del’e Anr»„ ſulliigs e
nita loca, arma, milites, & rerum gerenda-

Uiginemſiun
Eeliuiee dien

ireaervetſin

obeflite n
wenſingnle
KIII. Ce
Alinctendn

Clrilum indo⸗

—e—òr

II EIT CIVIS IIB. II. CAF. XxII. 387

18 2c flniut 7 —
ium pton. CAPVT XlI. V
llin DE LEGIBVS CIVILIBVS
isimpetann. H IN SPECIE.
te fifimin MUW H
rleheeniim §. I.

Gnnes miif LDciendrm quoque iam reſtat de parti- Quid intel-
exttꝛ cilitit bus ſummi imperii in ſpecle, & quae circa Sarur fer
tentu, lals eas peculiariter obſeruanda occurrunt. Vbi 2 YVf-
quann primum locum occupant leges ciuiles, (4) quae J. N. & 6.
eminegt ſunt decreta ſuunmi imperantis ciuilis, per quae Lib. VIII.
epohtun 4 riuibus iniungitur, quidin vita ciuili facere, quid- Cap. I.
ve omittere debeant.
ſtitnscnumn §. II. Dicuntur autem leges ciuiles duplici Quotuplici
ſummomm? pPotiſſimum reſpectu, vel reſpectu auckoritatis, eſb etln di⸗
ruliiid“ vel originis. Priori ſenſu, leges ciuiles vocari cimam. D
iluuraliir Poſſunt omnes leges, (1) iuxta quas in foro
mnt, Cciuili ius redditur, vndecunque demum illae
rerun ee originem ſuam trahant. Poſteriori ſenſu, le-
oautennein ges ciuiles dicuntur, quae primo a voluntate
lueſentiil lummi imperii ciuilis profectae ſunt, atque
conſibein circa es verſantur, quae iure naturali ac diui-
len gige no definita non ſunt, ſed ad peculiarem vtili-
ivorun AN tatem ſingularum ciuitatum faciunt. .
nechin e §. III. Ceterum vti legibus ciuilibus nihi Legi natuʒ
rnua eſt ſanciendum, quod non ad commodum rei-rali vis at-
§. II. (1) Ita vero ipſae Leges naturales legum
ciuilium in hoc ſenſu partem conſtituunt; pronti in
ſeq. S. explicatum eſt.

S=

—

3988 Dk OFFICIO HOMINIS

Vid. ſupra Lib. I. Cap. II. §. 7. Bet. I.

.

11
cia legis ci. publicae referatur; ita cum vitae ciuilis decori runt, abin
uilis eſt im. 8. tranquillitati maxime expediat, legem na- (ſolo debent
Perticnda. turalem a ciuibus probe obſeruari: hinc ſum- lentau
„ mis imperantibus incumbit, iſti vim A t que obliertonit
eficaciam legis ciuilis impertiri. Nam apud plu- er erptell
rimos mortalium tanta deprehenditur malitia, im. (cie
vt neque manifeſta legis naturalis vtilitas, ne- ſeid leginn
que metus diuini Numinis ei reprimendie upgmun,
ſuſficiat. Quo igitur vtcunque vitae ciuilis temſuame,
honeſtas ſeruari queat, ſummum imperium (ſonemgne
efficere poteſt, legibus naturalibus vim legum iem tedle
ciuilium tribuendo. M uunnt pon
In quo con. S. IV. Conſiſtit autem vis legum ciuilium in Wſtigret
ſiſtat ve hoc, vt praeceptis de faciendo vel omittendo . c
egum eini- addatur ſanctio poenalis; (1) ſiue vt definiatur, Yinie⸗
Asm- quae poena in foro ciuitatis ſit manſura eurn, Dadnc
qui facienda omiſerit, aut fecerit omittenda. deag n
Qua ſanctione poenali quae deſtituuntur leYges
naturales, in foro humano impune violantur, —
ſalua tamen vindicta tribunalis diuini. (.
Quibus ob §. V. Praeterea quia vitae ciuilis indoles ionenin⸗
ligationi- non fert, vt quod quisque ſibi deberi arbitra- uun al
burlegese:. tur, propriam per violentiam exigat: inde & leune⸗
„em in foro in eo legi naturali ſubueniunt leges ciuiles, Beimll
accommo- quod ad ea, quae ex illa debentur, hae actio- ſumeninee
dent, aut nem accommodant, cuius vi iſta in foro ciuili lu “
denegent. per ſubſidium magiſtratus exigi poſſunt. (ſite
Quam vim quae per leges ciuiles non accepe- Elleeellt
. V ilo⸗
— — Mxur; t
IV. (1) Quod tamen non ſemper expreſſe ſit. ieuſet

4INIS T CIVIS LIB. H. CAP. XI. 389

—
ecinlsean runt, ab inuitis extorqueri non poſſunt, ſed
int, lgenn ſolo debentium pudore & conſcientia ſtant.
ati: birr Solent autem leges ciuiles illis potiſſimum
i in obligationibus actionem accommodare, (1) quae H
Nam zeudꝑ per expreſſa pacta inter homines contractae
endiummnin ſunt. Ceteris, quae ex indefinito aliquo of-
liswilts, ficio legis naturalis debentur, fere actionem
ei eginn genegarunt, (2) vt eſſet materia, qua virtu-
ve te d tem ſuam exercerent probiores mortalium, in-
mum inen ſignemque pararent laudem, ſi eitra coacdtio-
busneg nem recte feciſſe viderentur. Saepe etiam
ttcauanti non fuit viſum negotium, vt ideo prae-
gun iian tor fatigaretur. “ððYYJYMW
velonii s. VI. Cum etiam multa lege naturali in-Lex ciuilis
Wenteln definite praecipiantur, adplicatione in cuius indefinita
tmnind uis arbitrio relicdta: inde lex ciuilis, ad (1) Naturalis

—

.

—— “ . 11; . . . . iuris prae-
werit oniti decus & tranquillitatem ciuitatis, eiusmodi cepta derer-
Kiuunmn 83bhb 3 2ctio- minat, aut
pnneril⸗ — — — explicat.
siniin. J. V. (1) Satius fuiſſet dicere: ſolere leges ciuiles
ciriis O actionem in foro ad id tantum tribuere, vt obſeruen- .
.

a tur ea, ad quae ſtricte exigenda ius aliis competit,
1 gebeni ſiuc ad quae alii ius perfecum habent, etiam ex lege
erign ⸗ naturali. Dantur enim modi innumeri v. c. damnum
nt leges R alteri, nullo intercedente pacto, inferendi; ob quos

α ramen inter omnes cultiores gentes actio in foro con-
enlut, (to ceditur.
ſuin iun (2) Vide diſcurſum meum de Beneficio legum,
eig . Coallice euulgarum.
iles von W 5§. VI. (1) E. g. leges ciuiles poſſunt iniungere, vt
hoc vel illo tempore, aut loco, contractus adim-
— pleatur; vt in plurium creditorum concurſu hi vel
— ülli praeferantur; vt hoc vel illo modo damaum da-
ebet e . tum

,l.

triae, gg c,

390 DE OFFICIO HOMINIS ?ððJð
a tionibus tempus, modum, locum, & perſonas (ilſ przece
adſignare, aliasque circumſtantias determinare, nuntbuzele
quandoque & praemiis homines ad eas ſuſci, ([I. D.
piendas allicere ſolet. Si quid etiam in lege ſummorn
naturali obſcuri ſit, legis ciuilis eſt explicare. cummunibn
Quam explicationem in agendo ſequi ciues te- umenobſen
nentur, vtut fortaſſe priuata ipſorum opinio petamsdiven
in diuerſum abeat. ((AAdionemcit
Item acti. §. VII. Cum etiam plurimae adtiones per ſſcipeeenu
W caeSor legem naturalem cuiusque iudicio & arbitrio Propriaimpe
formam ad fint relictae, quas tamen in ciunate vniformi roricall, n
eorum vali- modo temperari, tranquillitatis & decoris pu- (luapropuin
dicatem in blici intereſt: inde leges ciuiles eiusmodi luß, quope
foro nęceſ- actionibus S&ρ negotiis certam formam ſolent Nciußz, vel
ar u zß⸗ adſignare; vti contingit in vltimis voluntati- alutal &d
Fue juris, Dus, in contratctibus, & multis aliis. Ob ean- iikede non
quod cuiuis dem cauſam etiam leges ciuiles exercitium (1.) ctlam (2)
naturaliter eorum iurium, quae naturaliter competunt, umisatme
mbctit, circumſcribere ſueuerunt. ligi
bir. . . VIII. Debent autem ciues legibus ciuili- kimmiumd
Quatenus bus, quatenus aperte iuri diuino non repu-
& quare le- gnant, obtemperare, non velut ex nudo poee- —
Kibuscinili. nae metu, ſed ex intrinſeca obligatione, per (I. (n.
kee . ſem⸗ ipſum ius naturale conſfirmata; quippe inter ie
cecat, R—“ culus midsire.
Auuuumomnine
tum reparetur; veluti ſi deflorata virgo tuerit, eius lle hüen
ducendae imponi poterit neceſſitas, aut multa tan-
tum pecuniaria decerni &c. i eio
§. VII. (1) Quale eſt ius Dominii, poteſtati: půgo. enaen

IINIS

IT CIVIS LIB. II. CAP. xII. 391

n, E de⸗u
ias Cterninan
s 1d en n
Hetiam in EH
is el eion
oleqoictee.
iplorun gin

4e 20tones 4
Gicio Altinu
nitate nfnn
5& Ceclti⸗
iles eiumtl
fmnun l.
fimnic VitH
lig, Ober.
exetckiun,l
ter conpetun

alebuci

gino non ten.

Gten nud
ligniore, 6
ppe me
ippe
194 1
— —
igo etit 1 4
a

i, t

—

cuius praecepta quoque eſt, legitimis impe-

rantibus eſſe parendum.

5§. IX. Denique non minus peculhiaribus ius- Quomodo
ſis ſummorum imperantium, quam legibus becaliaribus
communibus, ciues obtemperare debent. Vbi Sai: ſum-
. morum im-
tamen obſeruandum eſt:, vtrum ſummus im- perantium

perans ciuem quid iubeat facere, tanquam ſit obtem-

actionem ciui propriam; (1) an vero mandet perandum.

ſuſcipere nudam exſecutionem actionis, quae
propria imperantis eſſe debeat. Nam poſte-
riori caſu, neceſſitate ab imperante adhibita,
citra proprium peccatum poteſt aliquid agere
ciuis, quo patrato ipſe imperans peccat. Sed
vt ciuis, velut proprio nomine, peccatum legi
naturali & diuinae repugnans perpetret, fie-

ri recte non poteſt. Inde eſt, quod ſi in bello

etiam (2) iniuſto, ciuis iuſſu ſummi impe-
rantis arma gerat, non peccet: ſed ſi eiusdem
ijuſſu aliquis innocentem damnet, falſum te-

ſtimonium dicat, calumniam alicui intentet,

Bb 4 vtique

IX. (1) Oſtenſum dedi ampla nota ad J. N. & G.
Lib. EIII. Cap. I. §. 6. net. 4. inanem eſſe hanc di-
ſtinctionem, nec licere vnquam ob grauj ſſimas com-
minationes, etiam ſuperioris iuſſu ac nomine, quic-=
quam omnino facere, quod manifeſte iniuſtum ac

turpe videatur. Vide quae adnotaui ſupra Lib. 1I.

Cap. I. J. 24. H .
(2) Sed hoc verum non eſt, niſi cum quis dubitat
tantum de iuſtitia belli a ſummo imperante moti vid.

dicta ad GRO TIVM Je I. B. & P. Lib. I. CapXXVI.
g. 4. not. 12. 16. 19.

392 Dkä OFFICIO HOMINIs n

vtique peccat. Nam ciuis militat nomine piſiimelg
publico; ſed proprio nomine indicat, teſtatur, potiusriian

acculaA. oustintin
CAPVT XII. Eeehſ
a, ,

DE IVRE VITAE AC NECIS, isloni
NEC NON DE POENIS II nuene

GENERE. renh
propter §. I. infigitrob;
quas ratio- « leſtum
nes ſummo μUmmo imperio ciuili in vitam ciuium du- poimpeti
imperanti plici modo ius competit, vel indirecte, vel *
UM an ia in directe: illud quidem ad defenſionem ciuitatis, lirae
competat hoc autem ad compeſcenda delicta. renirl
Qua ratio §. II. Cum enim ſaepe vis exterorum perr grri,
ne illorum vim ſit repellenda, aut ius noſtrum vioſenter ſtieſnn 3
vitam peri ab ipſis vindicandum; (a) licet vtique ſum- aiſ
enla marti⸗ mo imperio ciues ad hoc negotii compellere: *
Poſſit, a4 vbi de induſtria non id agitur, vt ciues vitam Aus lan
defenſionem amittant, ſed duntaxat periculo mortis eorum Pehinn
einitatie vita exponitur. Qualibus in periculis vt ſtre-
(a) vid. nue & dextre ſeſe ciues gerere poſſint, ſum- nni⸗
Ude viir. mum imperium exercere eos & praeparare de- *
Cap. II. bet. Nulli autem ciui, eius periculi metu, i .
ad munia militaria ſeſe inutilem reddere licet. inel e
Et qui militiae eſt adſcriptus, hautquaquaeam l
adſignatam ſtationem ex formidine deſeret,. D

ſed ad extremum potius ſpiritum pugnabit;
niſi
. „

AINISs ET CIVIS LIB. II. CAP. XxII. 393

nilint mam niſi intelligat, imperantis voluntatem eſſe, vt
Wict, m potius vitam, quam locum conſeruet, aut iſte
lflocus tanti non ſit ciuitati, quam vita iſtorum

LCLCLiuluium. M
ee . III. Directe autem vitam ciuibus adime- Direſe vi-
tee poteſt ſummum imperium ob atrocia deli- tam illis ad.
4 , & per modum poenae, quae tamen & in a pot-
C NCAalia hominis bona cadit. Quo loco de nati. en poenar.
NSN ra poenae quaedam in vniuerſum erunt expo- (4) vid.
nenaasz. J N. & G.

§. IV. Eſt igitur poena malum paſſionis, quod Lib. vIII.
infligitur ob malum actionis; ſeu malum aliquod Cap. III.
moleſtum, quod per modum coactionis & Menitio
itan inmk pro imperio, intuitu antegreſſi delicti alicui? .
Velinens imponitur.
ſonend Licet enim ſaepe alicui poenae loco impe-
„ reentur quaedam actiones; in iis tamen ſpe-
entethmi Catur id, quod laborioſae, & facienti mole-
tum ilen ſiae ſint, quodque agenti paſſio quaedam per
etntiged eas inferatur. HDR
tii conpeſn Inuitis autem poena eſt infligenda, quia
t, Nclesu alias illa non obtineret finem ſuum „qui eſt
omottse acerbitate ſua homines a peccatis deterrere.
etculsttt Quem effectum non habent, quae quis lubens
folin, aTdmittit.

. enm Denique poenae rationem non habent ma-
etcll e la, quae in bello pugnaue inter repugnandum
ntelleen inferumtur, quia non pro imperio; neque

unn quuae per iniuriam quis patitur, quia non in-
cte tuitu antegreſſi delicti inferuntur.
midine onn .

. V .
um bie B b 5 §. V.

pletaui denuo i in Ed. Juinta,

394 DF OFFIcCIO HOMINIS 171
Cui compe- §S. V. Sicuii autem libertas naturalis hoc § I.’
tar ius poe-habet, vt qui in ea conſtitutus praeter Deum iit el an
nas erdt neminem habet ſuperiorem, (1¹) diuinis proventt,
gendi. tantum poenis ſit obnoxius: ita cum introdu- pepealt,:
o inter homines imperio, hoc quoque im- ſelintpecc
perantibus ſalus ſocietatum adtribuit, vt ipfti ant, Nnm
malo repraeſentato malitiam ſubiectorum co. ctiam in po
ercere queant, quo plures homines ſecute in⸗ icitun r
Aiicem poſſint viuere. ſeius cuiusi
Exerceri §. VI. Etſi autem in eo nihil videatur ini- ue aden
non debent qui, vt malum patiatur, qui male egit; in ſindim gu⸗
dboenae, niſi poenis tamen humanis non ſimpliciter reſpici- . VIII.
meuien ai⸗ endum eſt, quodnam malum ſit perpetratum, frunſt
tas, ſegd & quae vtilitas ex poena poſſit prouenire. (ölate orn
Sicuti & nequaquam eo fine poenae exercen- Peccandiht
dae, vt laeſus animum paſcat, & voluptatem e penis P
capiat ex dolore giapbiteio laedentis; quippe dbuginſuos
cum haec voluptas plane ſi tinhumana, & ſo- is relicn
cialitati. repugnans. ctl o
§. vVII. . lt, emencg
K. 1
§. V. ) Arzumegtarur heic Auctor ex ala hy- ein, gula
potheſi,. Arbitratur enim, prout ex ipſius patet de- 22 edemn
finitione, omnem poenam a ſuperiore infligendam oe
eſſe. At vero inutiles naturales leges forent, ſi ne. tinemt,
mini in his tertis poteſtas competeret, earundem exxx. Virenoer
ſecutionem Procurandi, cosque puniendi, qui illas malo ſu⸗
violant, ſiue ratione ſingulorum, ſiue ratione vni-
uerſi generis humani, ad cuius conſeruationem iſtae .
leges omnibus hominibus communes collineant. Vvn. —
de in libertate narutali quilibet aduerſus quemuis AI. 1
alium iure iſto vti poteſt. Vide dicta ad I. N. & G. Ndllis erl
Lib. VIII. Cap. III. &a. nota ʒ. quam cortexi & locu⸗ elatiin⸗

1
7

MAINAK ET CIVIS LIB. I. CAP. XIII. 39 5
6 natutiene §. VII. Genuinus poenarum bumanarum fi- In quonam
praetethen nis eſt praecautio laeſionum & iniuriarum; quae Hanula 3,.
, ( diu prouenit, ſi vel in melius emendetur, qui * viili.
acum imd peccauit, aut alii eius exemplo, ne deinceps? .
oe quoes velint peccare, vel ſi ita coërceatur, qui pec-
tibuit, nn cauit, vt non poſſit deinceps nocere. Id quod
nbiedoumg etiam ita poteſt exprimi, quod in poenis re-
ninesſecnt- ſpiciatur. vel vtilitas eius, qui peccauit, vel
eius, cuius intererat non fuiſſe peccatum, qui-
l jdenmt que adeo per peccatum laeſus fuit, vel indi-
mileegtzi ſtinctim quorumlibe. V
Pliereteu 8. VIII. I. Primum igitur in ſumenda Primus f.

pergemm poena reſpicitur vtilitas eius, qui peccauit, dum ais poena-
ſt len dolore poenae ipſius animus emendatur, S nn⸗ emen-
. . . . . 6 al tus „
Genre elee Feccandilihid per eundem extinguitur. Qua- u⸗ “
lnmn le genus poenae etiam in plerisque ciuitati- uit.
lenszgi Pus in ſuos domeſticos exercere patribusfami-
“ lias relium. Eo ſolo tamen fine ad mortem

procedi poſſe non videtur; cum qui mortuus
N eſt, emendari nequeat. S”JM
§. X. 2. Deinde in poena verſatur vtilitas Alter finis,

—
— . . . . . .
m ahl eius, qui laeſus fuit, ne tale quid in poſterum ſecuritas
e ab eodem aut aliis patiatur. uorum priusαα, 9/t
iplut zn Qh laeſus fuit.

re igeu obtinetur, ſi vel tollatur, qui peccauit, vel (1)
es ſorn, vires nocendi, ſalua vita, ipſi adimantur, vel

. . . . .
af ſi malo ſuo dedoceatur delinquere. Poſterius
miendl, 6Sa

autem
ſie 1atoe
etuatioren —
scolinen s. IX. (1) E. g. Si pellatur in exilium, aut carcete

benu ⸗ 1 ed .
ladu 4 inncluſus detineatur, aut ipſi arma, aliaque, nocendi
6141 bN Wedia adimantur &ũ.

396 DE OFFICIO HOMINIS

non

11
autem obtinetur poena aperta & conſpicua, pon widen
cuiusque adparatus ad terrorem aliis incuti- tium non
endum aptus ſit. . iiſſimze te
Lortiu: & §S. X. 3. Denique in poena vrtilitas quoque uremuln
vlcimus f- omnium quaeritur, dum nempe id agitur, vt pequent,
is, ſecuri- ”ů”s je Ia; V
as & viili. ne qui vni nocuit, aliis deinceps noceat, vel FMIV.
tas omnium vt exemplo territi ceteri a ſimilibus patrandis minecele
abſtineant. Quod pari modo atque prius ob- alumn con
tinetur. kpenum
Poenis §. XI. Quod ſi porro tum fines poenarum, ntetut,
humanis tum conditionem generis humani conſidere- qvousgbe
eximendi mus, adparet, non omnia peccata eſſe eius⸗ miellamb
n modi indolis, vt in fſoro humano ea puniri us mim
ovmnino conueniat. Inde poenis humanis exi- inndin,
muntur I. actus mere interni, i. e. cogitatio de- . M.
lectabilis de peccato aliquo, cupiditas, deſi- atmn ,
derium, deſtinatio citra effectum; etſi poſte; cellumel
per ſubſequentem confeſſionem ad notitiam contigit
aliorum perueniant. Nam cum eiusmodi iis ber
motu interno nemini noxa inferatur; nullius αſe
quoque hominis intereſt, vt ob eundem quis- espoene
piam puniatur. ur necel
Item, minu- S. XII. 2. Durum quoque nimis foret, poe- Ppoena
riſimi læ- nis humanis ſubiicere minutiſſimos lapſus, quos
or uibus in iſthac naturae conditione non datur effuge- —
ſuccumbi- re, quantamcunque adtentionem quis adhi- XNV
mus. bere inſtituat. . Hauciliin
Malti adtus §. XIII. 3. Praeterea multos actus diſſi- unite l
diffimulan- mulant leges humanae, ob tranquillitaten uam cor
eurde. tran- ciuitatis, aut alias ob rationes; puta, ſi ſplen- ()1.
Juillitatem didior futurus ſit actus, vbi ex intuitu poenge Wun

AINI

—

ET CIVIS LIB. 11. CAP. XIII. 397

& coln
em allis inent

Vtilitui glage
e id agte,

eps nocet,

libus parnt

Aque htint

lnes enmn

mani Cnit
eccan eleis
Imano er

dis hummmie
e. cogitui
aflle,
lun; el e
em 1 otin
umn eiumk
Eeralt: Mll

beuglenge

nimisfotehſt

norlihin d

onunteif

4
1

nem glb

,4½
n ali

1,%

tranqu
Puta .

3
ntitu oe
In 1 1

contingit, vt delinquentibus recte peccati

non videatur ſuſceptus, aut vbi operae pre-ciuitatis,
tium non ſit iudices inquietari, aut ſi obſcu- aur alias ob
riſſimae res ſir diſceptationis, aut ſi inolitum ratione;.
plane malum citra conuulſionem cinitatis tolli
nequeat. H
§. XIV. 4. Denique & a poena humana exi- Et a poena
mi neceſſe eſt illa vitia animi, ex corruptione mor- humana
talium communi reſultantia; quae ita frequentia imenlla
reperiuntur, vt defuturi eſſent, quibus impe- tin amimi.
raretur, ſi ſeueris iſta poenis plectere velis, quae ex
quousque in enormes actus non eruperunt; communi
vti eſt ambitio, auaritia, inhumanitas, ingra- mortalium
tus animus, hypocriſis, inuidia, ſuperbia coe e
iracundia, ſimultas, & ſimilia. relultant.
8. XV. Neque tamen, ſi quae peccata ſint Quod de-
patrata poenis humanis idonea, ſemper ne- Unducnti-
ceſſum eſt, poenam exigi. Quin aliquando venin S
venia fieri poſſit. Id quod tamen citra graues und a⸗

cauſas fieri non debet. Inter quas ſunt, ſi fi- ob quas
nes pocnarum (1) in certo caſu non videan- ana
tur neceſſarii, aut ſi venia maiorem, quam
poena, producere (2) vtilitatem ſit idonea,
aut

g. XV. (1) Veluti ſi occultum ſit peccatum, aut
pauciſſimis cognitum: tunc enim tantum abeſt, vv
punire illud iuuerit, vt potius plus ſaepe damni,
quam commodi prouenire inde queat.
(2) E. g. ſi qui deliquit, reipublicae valde ſit vti⸗
lis, ita vt ſi capitali, vel alia quapiam poena adfice-
retur, exemplum hacfe ſtatutum non tantam produ-
= cerer

398 DE OFFI CIO HOMINIs 11

aut ſi (3) fines poenarum alia via commodius lud 6):
obtineri poſſint. Item, ſi qui deliquit, adle- nemer ifi
get ſua aut ſibi coniunctorum eximia in rerm- damniinfe
publicam merita, peculiari praemio digna, iqhe er
aut ſi ab alia quapiam inſigni re commende- idcis c
tur, puta, a rato aliquo artificio; aut ſi ſpes ſit, keflere ea
fore, vt peccatum illud egregiis factis elua-. timpull
tur: praeſertim vbi aliqua ignorantia licet konem (5)
non plane inculpabilis, interuenerit aut ſi peccanc
peculiaris (4) ratio legis in aliquo facto ceſſ- Clrcumſtn
uerit. Saepe quoque ob multitudinem pec- altſianimn
cantium venia eſt danda, ne ſuppliciis ciuitas relltencum
exhauriatur. , Conſicetari!
Vnde aeſti. S. XVI. Grauitas autem delictorum aeſtima- Aemploſed

—

merur gα tur ex obiecto, in quod peccatum fuit, prot
uitas deli. illucd —
Ckorum, “ Al.
. — Jul parentem
ceret vtilitatem, quantam procurare ipſe egregia ſua Niagidn
opera eſt idoneus. M “ 3aer
((3) E. g. Si reus laeſo ſponte ſatisfecerit, caueatr-· ngui D
que fore, vt in poſtetum neque aduerſus iſtum, ne- 6) HW
que aduerſus quemcunque alium tale quid com- güinſietn⸗
mittat. 5 deg
(4) Ratio v. g. legum ſumtuariarum eſt ipſorum emind a
commodum, quibus immoici ſumtus, qui exhau- quam gli an
rire poſtremo corum patrimonia poterant, interdi- 1 uim
ountur. Verum ſi talium legum transgreſſori tantae ) ſec
ſint opes, vt ab iſtis ſumtibus parum incommodi küscehebat
ſentiat, hoc quidem intuitu poena ipfſi eo facilius lum meſd,
remitti poterit; praeſertim ſi poena non in multa 66) T
quadam, ſed alia re homini opulento probroſa con- 1) burt
ſtat. Vide dicta ad CGROTIVM Lis. Il. Ce. X. wiiet
§. 26. nor, 3. SS ehetſiicn

AINIs
via commnda
deliquit,ad⸗
etimin inten
pkaemid n
te commenk.
0, auſie
giis tidlß .
nkinti:, I
ruenerit; ul
gno alld.
titudinem e⸗
upplicſs Clin

ctmunaetin

tummfuit, o
“

reilet

iiskecetit, AOO⅓
uetlan itum 1⸗
n tale gui c

un eli
mtus, gicttn
0 enmn, ini
agrſui
rum Incomd 1
i o . .
en von in i
ogolll,

i, 1²

ſun
quam qui cupiditate inſignis lucri, aut vehementis

4
7

1T cIVIS LIB. I. CAP. XIII. 399

Ulud (¹] nobile & (2) pretioſum habetur;
item ex effectu, (3) prout multum aut parum.
damni in rempublicam inde redundat; & de-

nique ex prauitate intentionis, quae ex variis

indiciis colligitur: puta, (4) ſi facile potuit
reſiſtere cauſis, quibus quis ad peccandum
fuit impulſus; aut ſi praeter communem ra-
tionem (5§) peculiaris quaedam acceſſit, quae
a peccando debebat abſterrere; aut vbi (6)
circumſtantiae ſingulares factum adgrauant;
aut ſi animum quis habuerit (7) idoneum ad
reſiſtendum peccatorum illecebris. Sed &
conſiderari ſolet, primus quis, an aliorum
exemploſeductus, ſemel, an ſaepius, & poſt
con-

5§. XVI. (1 ) Grauius v. 2. homicidium committft,
qui parentem, quam qui extraneutm occidit. Atrocius
Peccat, qui magiſtratum laceſſit conuiciis, quam

qui aequalem, &c.

(2) Latro hraerereuntes interficiens grauius de-
linquit, quam qui ſpoliat tantum &c.
(3) Sic plus damni infert, qui vrbanum, quam
qui ruſticum aedificium comburit. .
(4) Sic grauiori poena dignus eſt, qui tranquillo
animo, aut ob lucellum aliquod occidit aut furatur,

adfectus impetu adductus facinus commiſit.
(5⁵) V. c. dignitas ac munus, quo praelucere ipſe

aliis debebat, & quod malum, quod dedit aliis, exem-

plum multo pernicioſius efficit.
(6) Tempus, locus, modus &Ec.
(7) Puta ſi rectius quis educatus, abundantibus-
que ad intelligendas officii rationes ſubſidiis, mentis-
que Perſpicacia maiore gauiſus fuerit.

40⁰ DE OFFICIO HOMINIS

conſumtas fruſtra admonitiones quis peccaue-
rit. ,
De deter- §S. XVII. Quod tamen poenae genus, &
minatione quantum praeciſe ſingulis peccatis ſit infligen-
generu & dum, penes ſummum imperium ciuile eſt
u"antiαι gefinire; quod heic vnice vtilitatem reipubli-

oenarum .
vtilitate cae prae oculis habere debet. Vnde fieri pot-

reipublicac. eſt & ſolet, vt eadem poena imponatur duobus

delictis inaequalibus. Nam quae aequalitas
iudicibus circa reos obſeruanda praecipitur,
illa intelligenda eſt de reis, qui idem ſpecie

delicum commiſerunt, hactenus, vt quod in

yno vindicatur, delictum, alteri citra grauiſſi-
mam cauſam condonari non debeat. Etſi au-
tem, quantum fieri poteſt, homo in homi-
nem lenior eſſe debeat: interdum tamen poe-
nas exalperari, ſalus ciuitatis, & ſecuritas ci-
uium iubet; puta, ſi contra gliſcentia vitis
aſperiorè medicina opus ſit, aut vbi deliétum
aliquod reipublicae ſit pernicioſiſſimum. Id
autem omnino obſeruandum circa magnitu-
dinem poenarum, vt illae tantae ſint, quan-
tae ſufnciant ad reprimendam libidinem mor-
talium, qua ferumtur in peccatum, in quod
poenae conſtituuntur; tum etiam, ne exi-
gantur grauiores poenae, quam legibus de-

hnitae ſunt, nili atrociores circumſtantiae

factum adgrauent.
Reſpicien. §. XVIII. Quia tamen eadem poena non
dae ſunt in omnes aeque adficit, adeoque apud omnes

delinquen- Ie Rtimen-
tibus qasli. on parxem effectum producit circa repri den

An feccand

lai enarun
AAtgulos

ſllusde

luet, Ioze
nnete pollun

Ufe, Elänt

XIX. !
ſoohutmand
eltacſtci it⸗
lun ſtalni
non conlenle
Ubilporerte
Dhiuerlitatis

Punitae vnn

modumſem
lide vnive
ſapeteſtent
Operantibans
.X.!
ilenun leli⸗
1n Aosince
amnen ſer⸗
Parentüm
eo aufagi

D MIRNIS

—

8 qguis eaan

Nense ginl,1
is iu ube
rium chle
innten leßli

Vndefeiſ⸗

nponuntii

qiue elin
nda negn
gai den a
enus, N
ericnn nn

leben. lt

horo iie

dum unenß⸗
8, kan
1n gllen 4

utſtlilt.

ciolliumn.
n citN
antae lt,

m lbiüienn

6—
catnan, d
eincn N
un byn

es chcnon

en⸗
ealen ,n

de

Ue 25,
r

gtcirealg

in alios incommodum proueniat, aut bonum

4
6
4

1

ET CIVIS LIB. II. CAT. XIII. 401

dam peccandi libidinem: inde tam in gene-1ates, quae
rali poenarum deſignatione, quam earundem ſenſum
ad ſingulos adplicatione, reſpicienda eſt per-bere, ved
Jona ipſius delinquentis, & in eadem illae Jua Brindere
litates, quae ſenſum poenae augere, vel mi pofſſunt.
nuere pollunt, puta, actas, ſexus, latus, Opes,

vires, & ſimilia.

§S. XIX. Porro vti ob alienum deliétum in Quomodo
foro humano poena, proprie dicta, nemo pot-Pumaturt
eſt adfici: ita (1) t ab vniuerſitatt aliqua deli- vrine
cCtum fit admiſſum, eo non tenebitur, qui in id
non conſenſerit. Atque inde iſti diſſentienti

nihil poterit eripi, quod nomine & beneficio

vniuerſitatis non obtinebat. Etſi ex occaſione
punitae vniuerſitatis, & innocentes incom-
modum ſentire ſoleant. Exſpirant quoque de-
licta vniuerinatum, quando nemo amplius

fupereſt eorum, queis conſentientibus & co-

operantibus illud delictum fuit patratum. .
§. XX. Id tamen frequenter contingit; vt Quomode
ulienum delictum occaſionem praebeat, ex qua Puniatur
quis ocea-
antea ſperatum intercipiatur. Sicuti bonis ere Aencz
patentum ob delictum confiſcatis, ad pauper-jus parti-
tatem rediguntur etiam innocentes liberi. Et ceps haud

reo aufugiente, ſideiuflor exſoluere mulétam fuir.

Ceée cogitur,

— f f

§. XIX. (1) Conferatur huc, praeter maioris ope=

ris Casut huic loco reſpondens §. 28. ſeq GROTIVS
de J. B & P. Lib. II. Cap. XX. g. 7. 74. & Lib. UIN.,

7

402 DE OFFICIO HOMINIS

cogitur, nor non ex delicto, ſed quia in talem euen-
tum vltro ſele obligauit.

êè

CAPVT XIV.

EXISTIMATIONE IN
Pbiafet ET DE IVRE SV0.

RVM IMPERANTIVM
CIRCA EANDEM.

aui fir. §. 1.

exiſti imnt io

(a) Vid.
J. N. & G.

. M. parari, eisque vel antehaberi, vel poſtponi.

narum in vita commnni, ſecundum

Quotu. §. II. Diuiditur in ſi implicem, & intenſi uam.
plex ſit exi- (1) Vtraque conſideratur vel inter eos, ui in
ſtimatio. naturali libertate, vel qui in ſtatu ciuili Matcecs

agan

De exiſti. . III. Exiſtimatio i mplex inter eos, qui in

matione narural libertate viuunt, in hoc potiſſi R
Eimplici in conſiſtit, vt quis talem Je ferat, α protali
1* beatur, quicum agi queat, tanquam cum viro bo-
rali.

turalis viuere ſit paratus.

w.

. e 7

F. II. (1) In verſione Gall. commode hic adhibea-

tur vocabula, Eſtime ſimple & Eſt, as diſtindt ion.

in geaere () E* Uinete in genere eſt valor perſo-

quem aptae ſunt aliis perſonis exaequari aut com-

no, & qui cum aliis ad praeſcriptum legis na na⸗

it, gurl

kpotme lael

lfnde g natn

lnet lontj⸗

inora endt
liiclepatt

cumlpeckio
lrodamn

Poenttentia

KLincirata

n i
niezzaß,
iſ. etit

detisl toret

dee Er e t

Otlin tale
im animict

Anteſimtſan
neaſi,an⸗
Peiſpicttio
andis Idt

Aiimlt,
wteteaſti

ieſth alg
eoonint,

IIXIS

zin ulemel⸗

V.

ONE

E SVN
ITIIMN.
9EM.

mni . ſond 4
Nhudi A1

el lli

n, Knngiu
inter u, h1
Aru dul

nteten ii
hoe lni
„ tN N
,6 nl
am M 191
iprun eb⸗

—

6 ieti

ET CIVIS LIB. II. CAF. XVw. 403
. IV. Atque iſthaec integra tamdiu habe- Quod ut-
tur, quoad quis nondum pet malitioſum aut libet habes-
enorme facinus, ſciens volensque, dolo ma- ur pro bond
lo;, legem natutae aduerſus alios violauit. osscont,.
Inde & naturaliter quilibet probono viro habetur.? at.:
donec contrarium probetur (1.). HS
S. V. Eadem exiſtimatio diminuitur per fa- Quomôd
einora enormia, contra legem naturalem ma- ſtimels
litioſe pattata; quae efliciunt; vt maiote cir- n Aud-
cumſpectione opus ſit, ſi quis cum tali agere
velit. Ea tamen macula Elui poteſt, ptaeſtita
Vltro damni dati reparatione; & edito ſeriae
poenitentiae documento. S
8. VI. Conſiumit eandem penitus vitaeé genus Quomodò
c&c inſtitutum direéte ſpectans ad aliis promi- eadem ia:
Ce 1 ue e Mes⸗

F. IV. (1) Diſtinguendum hic eſt inter iudicium
internum , & ſigna externa eiusdem iddicii. Prius.
tniſi exteriofibus contemtus déocuméntis prodatur;
nemini nocet, ſiue error ſubſit, ſiue minus: adeoqueé
nec de eo conquerendi cuiquam cauſam praebet; etſi
forſan tale quid coniecerit, aut etiam alter priua-
tinm animi cogitata alicui patefecerit. Dantur, qui
afte ſimulandi eo profecerunt, vt in oculis vulgi pla⸗
ne alii, quam reuera ſunt; adpareant; qui tamen
perſpicaciores, atque omnibus ipſorum factis exami
nandis adtentos haut fallunt. Vbi tales depfehen-
derimus, difſidere quidem iis poſſumus ac debemusi
interea haud decet palam ipſis detrahere, donec ma-
nifeſto aliquo commiſſo ſcelere laruam., vt ira loquatr
deponant; ſeque vt ipfis adeo parcamus indignos
btaeſtent. Conf. etiam dicta a me ad I. N. & G. Lib,
VIII. Cas. I. §. 2. not. I. §. 3. nos, 1, 3. Rd, nouae,

R

— X

AO4 DE OFFICIO HOMINIS n

ſcue nocendum, (1) & rem ex manifeſtis alio. unditin,
rum iniuriis f⸗ciendam. Cuius farinae homi. Mdcont
nes, quamdiu reſipiſcere nolunt, tanquam numero ſ
communes hoſtes poſſunt tractari ab omnibus, Almlles
quos ipſorum malitia vllo modo poteſt tangere. uuntrine
Reparare tamen hi exiſtimationem poſſunt, e krunn
vbi praeſtita refuſione damni, aut obtenta conlortior
condonatione, honeſtum vitae genus, vitio/ſo qubbusdn
eiurato, ſubierint. ”l tutaliter
De exiſti. S. VII. Exiſtimatio ſimplex intra ciuitates doe. (l.

