llla in
foitane
ſtare,
X
lin al
quod:
ti, g
imput
ltnmn
G6,
biſcenn
ſmul iß
Wu
IiS,
Vt Ne
alter

caua

—
etim i
Doralin
eicere
Quancdko
het, e
temur
hehti
bitor
en,
uiip
ul l

ET CIVIS IIB. 1. CA P. I. 6 5

n ſint taſia in ſomno eſt veluti cymba ſine rectore
niiqu. fuitans; ſic vt penes hominem non ſit prae-
rum dee⸗ ſtare, qualia viſa iſthaec effingat.

mnans §. XXVII. Circa imputationem autem actio- De imonr
aridien. ee aone ackio-
nnd num alterius paulo diſtinétius obſeruandum, num,, a4
uke⸗ quod aliquando quidein contingat, vt actio quas plures

ei, qui immediate eam patrauit, plane non perſonae
— imputetur, ſed alreri, qui hoc tantum velut oncurrunk,
cohnumm inſtrumento vſus eſt. Sed frequentius eſt, vt
; mikr E& ei, qui actionem patranit, & alteri, qui ad
han, eandem agendo quid vel oemittendo concurrit, illa
ogre mul imputetur. Id quod fit triplici potiſſi-
quees mum modo: vel vt alter principalis cauſa actio-
edengen nis, patrator minus principalis habeatur; vel
u vt vterque pari velut paſſu ambulet; vel vt
edda alter minus principalis, patrator principalis
Ae Cauſa ſit (1): V
ſbiaek D

lelelinin F. XXVII. (1) Non definit heic Auctor, teque
Tiumln etiam inmaiori Opere, haſce tres ſpecies cauſæum
volun moralium aclionis alienae, vnde fit, quod vix alker
1,iie accidere potuit, vt re minus diſtincte percepta, an-
n eiuamet quando ad vnam claſſem id, quod ad alteram perti.
o net, referat. Supplere itaque hunc defectum adni-
0dſeen remur, co quidem curatius, quod haec magni mo-
nlddhen menti res nondum fatis euoluta eſt. Obſeruandum
numeſett igitur initio, agi hic vnice de gradu influxus in actio-
ni on nem, non vero de gradu malitiaz, qui ex pluribus
coltllein aliis circumſtantiis deducitur, atque in cauſa minus
onhalß principali (J. Jubalterna) maior, quam in princi-
1,) pali eſſe poteſt; id quod exemplo hominis adpatet-»
qui altexum tranquillo animo occidit, inductus a
etitd

66 DE OFFICIO HOMINIS.

Ad primam claſſem pertinent, qui alte-
rum

tertio quodam, ira impotenti commoto aduerſus il-
lum, quem interficiendurn curauit, ad vlciſcendam
atrocem iniuriam, quam ſibi illaram ab eo exiſti⸗=
mabat. Diſtinguer dum hie porro cſt inter effectus
aut conſequentia actionis ab alte: 0 immediate patra-
tae, & productionem aRionis ipſius. Fieri enim po-
teſt, vt quis ad effectus aut cosſequentia actionis
plus conferat, quam alter, qui immediate patrat,
nec tamen ideo actionis cauſa principalis fiat: ut ſi
quis conſpiciens ignem aedibu⸗ ſuppoſitum ab incen-
diario, qui ſubito aueffugit, id non ſtatim mani-
ſeſtet. Attendendum quoque, vt quis merito cen-
ſeatur ad acſtionem altetius intermittendo nonnnulla
concurriſſe, haud neceſſarium eſſe, vt certo & infal-
libiliter hanc actionem impedire potuerit; ſed ſuffi-
cere, quod probabiliter ad illam impediendam ad-
ferre aliquid momenti valuerit, ac practerea ad hoc
communi aliqua, vel particulari obligatione obſtri⸗
Gus ſuerit. Hoc poſito, per CAVSAM PRINCI-
PALEM hic intelligendum eſſe dico, qui faciendo
aliquid, vel non faciendo, ita in act ionem vel omiſ-
ſionem alterius influit, vt ſine eo alter a facto abſti-
nuiſſet, ant id quod omiſit feciſſet. Cauſa ſecundi or-
dinis, quam CAVSAM COLLATERALEM voco,
eſt ille, qui faciendo aut non faciendo aliquid con-
currit ſuſfcienter, & quantum in ſe eſt, ad actionem
vel omiſſionem alterius, at nen ita efficaciter, vt prae-
ſumi oporteat, ſine eo alterum a facto abſtenturum,
aut quod omiſit facturum fuiſſe. ODenique CAVSA
MINVS PRINGIPALIS (J. Lubalterza) mihi eſt,
qui leuiter tantum in actionem vel omiſſionem alte-
rius influit, aut aliqualem duntaxat ad hoc occaſis-

nam praebet, ita vt agens iam preprio motu ad agen-
dum

Tuln al
lunt:
Ulnt,

—

dum 7
atus,
tg⸗ e/
xeguen
rlpoſetu
ſegneuti

)
ii, gus
iullu Da
lepede
Utoren
gbidenm
manda
zut etiat
bo alius
At etian
lhebretir
1ntionen
lns fue
Rhengin
guin in
adgrech
TI an
MAJ
UIX.
hrincihe
1at, A.
at. A.
line,
gui dane

8

quiale⸗
ful

.—

1duerlusl
llciſcendem
eo etili⸗
gter eicte
Giate paltr
eienimpo⸗
in Moni
ine oalal,

ſat: I

abincen⸗
kim Manl⸗

etito et .

nornbul
o Kirll⸗
4 ſel
Penem
eiilbo⸗
ne Obln

Nol.

fuin⸗
vel m⸗
ecuncior⸗
SNMN
id .
dalfionen
„, ttru
intxu,
CANd
nern le⸗

. ice .

1A A.
dun

ET —
CIVIS LIB. I. CAP. I
IlI. 67

„.

dum, vel non
an: ve en egenden. „omnino paratus &
Rar ge ment neceſſariis ad id S e.
exequendum hot 7. tummoce 8& nreanin 6 21 , r4
roriliun. aln de⸗ tniiucre lanan uun
n Peiltietrin nitionum adplicatio drgann
((2) Ratio
Juen i⸗ Aaer quis cauſa principal. 3
iuſſu patrauit, nor el prkerine he Snr
ei eatt i non eſt praeciſæ haec qnoailleabh
4 en carn die mrin omnnia iaferiorumn f. fento
a: verum quod ſ e aena
tur, prouf

iu
ſu 9

9 9

.*

habueri
rir, pro eius
ennd õ cauſa principali ob
nionem hibe korerir⸗ Güoturtq us dem rinedts
Tntnne ard e lubenti ſiue reluct in megie
aee unde s rem aggreſſus ſit ni eräſoe
2d . tem non venilſie zulin iae pe⸗
adgredi non ſuſtinuiſt. niſſet, aut quam i le perl⸗
eal non aſtin iſſet. Ita Pilatus mo r ae
n minus principalis kui crel
alis fuit: (vid
. e

X. 9 .
.

principalis fuerunt
r, 1) & „ ac Dauid caedis Vri
eap. . cn prrelloni Deidt t A
ritate, Fici quoque, ui Princi oaus.
qua apud iꝑſos pollent keinciree nene
eos,

7

. mouent,

68 DE OFFICIO HOMINIS
— — — — . eeenn
qui poterant & debebant prohibere, & non
fecerunt.
Ad ſecundum claſſem pertinent, qui man-

dant, aut ad facinus patrandum (3) condu-
cunt;

X

mouent, cauſa principalis omnino ſunt eiusmodi
vexationum, aeque ac furotis, quo abripitut ali-
quando caeco impetu vulgus aduerſus homines, quo-
rum opiniones, bene an male ſe habeant, diiudicare
haud quicquam valet. .
(3) At tales facinus non fuiſſent patraturi, Biſi
mandauiſſet alter, aut conduxiſſet data vel promiſſa
mercede. Sunt itaque iſti cauſae principales, non
vero cauſae ſimpliciter collaterales. Vt autem intel-
ligatur paucis, quae exempla ad ſecundam hanc claſ-
ſem pertineant, tenendum eſt, eos omnes, qui con-
ſilia cum auctore immediato actionis oommunicant,
quacunque demum ratione aliquid eo conferant;
item qui etiam ſine formali quadam conſpiratione
eidem aliquod medium aut auxilium ſufficiens animo
deliberato ſuggerunt, quod is nihilominus aliunde
quaerere haud neglecturus erat ; eos, inquam-
omnes conſiderandos eſſe ceu cauſas collaterales, ſi-
ue luctum ex tacinore, ad quod concurrunt, capiant,
ſive minus. Sola alioqui conſpiratio cauſam collate-
ralem efficit, tamerſi quis etiam poſitiue parum, aur
nihil contuliſſet ad executionem eius, quod ceteri
faciunt, cum quibus is in faeinus conſpirauit. Ra-
tio huius rei eſt, quod ſi quis nihil ipſe, aut ſaltem
parum egit, hoc in praeſens ſufficit, nec plus requi-
ritur. Idem vero is caſu neceſſitatis omnino plura
facturus eſt: interea ſeruat ſilentium, nec actionem,
quantum in ſe eſt, impedit: hoc ſufficit, vt quis
cenſeri debeat cum eo, quicum communi re & vo-
L luntate

CuNt;
Gelenſu
iniurian
noon ſee
A
ſlium

—
luntatey
neln ſin
eo in e
deqle co
Cultatem
lunvei

10 dau

miſſae,

ills,
8d. VlI
4)
Grrun er
Nbe,

Nliud

Ietetri
Pecum
tuo der
Uenise
1 Plur⸗
IIt, 44
6).

enplun

60
nnen

ET CIVIS LIB. 1. CAP. I. 69 1

—

—
„Kumn cunt; qui (4) adiuuant; qui receptum 8
defenſionem praeſtant; qui cum opem ferre
iniuriam patienti poſſent & deberent, (5)

guitur⸗
mnr non fecerunt.
um Agd tertiam claſſem referuntur, qui con-
—— ſilium (6) ſpeciale dant; qui laudant
eiinodi E 3 (7) &

finitn . - .
nine,gi⸗ luntate vnitus eſt, cooperari. Per huiusmodi vnio-
ilae nem ſinguli ſingulo: confirmant, & vicifſlim per

eos in communi conſilio conſfirmantur; & ſinguli

ui, aeque concutrunt ad expediendam ceteris agendi fa-
A noni cultatem, tametſi aequa ratione haud egiſſent.
e, Ita vero ſingulorum actio rectiſſime conſiderari po-⸗
gemine. teſt, quaſi ex parte a ceteris prod acta eſſlet. Sic ve-
lunecl⸗ ro daules particeps fuit culpae aecis in Jephano com-
glicn wiſſae, tametſi cuſtos tantummodo t xtiterit veſtium
hmmnien illis, qui ipſum lapidibus obruebant. Vid. ACT. VII,
Conletani, 58. VIII, 1.
Hyirntion⸗ (4) Vere quidem ‚ ſi & ſine hoc actor non negle-
ns anicnd turu: erat, aliunde adiumenta quaerere; vt ſi poſ-
as aliwwe⸗ ſeſſor diuerſorii publici tabulam luſoriam miniſtret in
ingun, vrbe, vbi plures patent ludi aleatorii. Verum ſi

„ quis iuueni in mercedem illecebroſae iuxta ac auarae

lelals, e ereeSln.
meretrieis, alias in eius libidinem non conſenſurae,

r pecuniam, quam obtinere is alibi non valebat, mu-
am, I. tuo det huiusmodi creditor ſane luxuriae illius iu⸗
ei uenis cauſa principalis fuerit. Haec vero diſtinctio
„ ad plurima exempla, quae ſibi quilibet fingere pote-

uie Nt . . 1⸗ .
rit, adplicatu facilis erit.
utedt. (5§) Ad pPrimam c ſſem referendum eſſe hoc ex-
emplum, ex principiis ſupra adſtructis liquidum

rino gin
cioen Eit. .
a4 (6) Hoc eſt, ſi quis conſillum dat e. g. hanc vel il-
. lam rem ſuffurandi, indicato ſimul modo eam ſurripi-
endi.

70 DE OFFICIO HOMINIS

(7) & adſentantur ante patratum facinus;

qui exemplo ſuo ad peccandum accendunt;

& ſimiles.
CAPVT

endi, tempore opportuno in aedes irrependi, loco, quo

res quaeſtionis adſeruatur, via euadendi, &c. non vero.
ſi ſimpliciter ac in genere quis conſilium dat alicui, vt
furetur, aut decipiat homines, vt habeat, vnde vi-
tam ſuſtenter. Vide I. N. & G. Lib. I. Cap. V. §.
14. B
(2) Ita ſcilicet, vt conſilia, laudes atque aſſenta-

tiones, ad ſtimulandum ſceleris auctorem aliquid

conferant; alioquin enim tantum de praua ſua in-
rentione quis tenebitur. lyid. Conf, etiam Lib. III.

Cap. I. §. 4. not. 2. Edit., nouae. Obſeruandum quo-

que, confiliorum aliquando eam vim efſe, vt alte-

rum ad facinora, quae alioquin animo non concepiſl-

ſet, aut ad quae ſeſe ſimpliciter determinare auſus
non fuiſſet, moueant: & hec caſu conſultot cauſa
principalis exiſtit. Huc pertiner Achitophel reſpe-
Gtu Abſalonis. Vide II. A“éaM. cap. XVI. XVII.

Idem de exemplo & commendationibus in certis cir-

cumſtantiis ſtatuendom eſt. De cerero non abs re

etit obſeruare hic aliquid de vſu diſtinctionis huius
triplicis ordinis Cauſarum moralium actionis alienae.
Sane diſtinctio ſatis fundata eſt, & quae hac de re
dixi, cuncta in abſtraco vera ſunt. Sed fatendum eſt,
apßpplicationem ad caſus ſingulares ſaepe difficilem eſſe.
In dubio igitur non facile pro Cauaſa principali haben-
dus eſt quiuis alius, quam immediatus a hionis au-
ctor, meliusque qui ad eam quouis modo concurre-
runt, ſpectantur tanquam Cauſae ſubalternae ſeu mi-
vus principales, aut ad ſummum collaterales.

—

DE
HVM.
IN G
A

letſord
tur ade
contit
mem
oneren

is lben

Giotucn

em 10

in men
mcon

ll
lecretn

ad ie

6.

—
El
iler dec

—

ſacians;

endont;

CAVI
—
lilocogro⸗
,noh eto,
talei, 1

, VNle

C. N

ge aſſenl⸗
1a Mir
M.
indumngto.
lenti
CCteehl⸗
irne an
Heot l

bel ehe

1. W.

celtit r
non 4ben
ois hund
is alieme
ehue El⸗

endun h

alenele⸗
Giovizer⸗
conellte⸗
,ℳ ſeufn
e,

ET CIVIS LIB. I. CAP. II. 71

De!

ChibPVT I.
DE NORMA ACTIONUM
HVMANARVM, SIVE DE LEGE
IN GENERE VARIISQVE HA-

RVM ACTIONVM QVALI.
TATIBVS.

§. I.
Uia actiones humanae a voluntate de- Quam ne-
. ceſſatium

pendent, voluntates autem ſingulo- e
rum non ſemper ſibi ſimiles, & di- e nan⸗
uerſorum in diuerſa fere tendere ſolent; igi- dam io.
tur ad ordinem & decorem in genere humanonibus hu-
conſtituendum, neceſſarium fuit (2) nor- manis prac-
mam aliquam exiſtere, ad quam iſtae com- ſcribert.
ponerentur. Alias enim ſi in tanta volunta-g. G. Lib. II.
tis libertate, tantaque inclinationum & ſtu. Cap. I. “
diorum diuerſitate, quisque citra reflexio-
nem ad certam normam ageret, quod ipſi
in mentem veniret; non poterat non maxi-
ma conſuſio in genere humano exiſtere.
§. II. Norma illa vocatur lex;, (4) quae eſt Defiaitio

decretum, quo ſuperior ſibi ſubiectum obligat, vt Legis in ge-
nere.

ad iſtius praeſcriptum zitione ſuas omponart 2) id. ad

(1).

hunc §. &
B FP 4 §. III. ſeqq. uſque
— J ad 1I. I. N.
8. II. (1) Haec legis definitio, in generaliſſima ſua & G. lib. I.

idea accepta, non ſatis plena & accurata eſt. Dien- cap. VI.
um

72 DE OFFICIO HOMINIS

Quid ſie o½ §. III. Haec definitio vt eo melius intelli-
ligatio. gatur, euoluendum eſt, quid ſit obligatio, vnde
ea oriatur, quis obligaionem recipere, &
quis eandem alteri iniungere queat.

(“) Vid. de Vulgo igitur (a) obligatio dicitur vinculum
variis ſpe iuris, quo neceſſitate adſtringimur alicuius rei
iebus praeſtandat. Scilicet iniicitur per eam quaſi
. G. Ib. frenum aliquod noſtrae libertati, vt quan-
III. cap. IV. Juam de facto voluntas in diuerſum tendere
S. 3e ſeq. queat; intrinſeco tamen per eandem velut
ſenſu imbutam ſe deprehendat, vt ni prae-
ſcriptae normae conformis ſit adio edita,
non recte ſe egiſſe cogatur agnoſcere. Adeo-
que

dum itaque, meo iudicio, LEOEMeſle voluntatem
Superioris alicuius, varia ratione ſußßcienier manife-
ſtatam, quea is ſubiect oram ſuorum ant ommes in vni-
aerſum, aut ſaltem omnes eerti generis altiones diri-
git, ita vt ratione illarum ipſis neceſſitatem certo modo
agendi vel non agendi impenat, aut libertatem prolu-
bieu agendi vel nen agendi relinquat. Dieo I. vo-
luntatem Superioris debere eſſe fufficienter varia ra-
tione manifeſtatam, vt intelligatur, neceſſe haud eſſe.
vt haec manifeſtatio verbis aut ſcripto fiat; id quod
in vniuerſum Eegi naturali congruit, & aliquando
etiam locum habet circa Leges humanas. Vid. ob-
ſeruata a me ad IJ. N. & G. Lib. I. Cap. EI. G. 4. nort.
2. inter Additiones Ed, nouae. 2. Hanc Superioris
voluntatem dirigere actiones aut omnes &. Nam ſo-
lus Deus eſt, qui poteſtate gaudet dirigendi omnes
in vniuerſum actiones eorum, qui ab eo pendent,
hoc eſt omnium ceterorum entium. Nullus vero
alius

glen
niit,

—
alius S
longin
extene
neo De
Allt e

ſubied

cares,
Vel pre
1zendi
pohtiun
turipl
Uiera⸗
ius a
gnod
aliis,
illud
Iit, p
labilit
tollere
uod
iden
nolce
adre

.
cohece
exal
conn
moe
vit
que
ſ
di

—
imelli⸗
tio, vnde
dee, d

inetlun
ſAits
an gull

Vt Glul.⸗

h tengeke
enn Elu
ni ne⸗
io elle,
, Age⸗
Nve

nr

GtlupttGH

er. inſt⸗
e inni
imer
ertotmnd
ten gnl
ico 1I. ſo
rii
ehaudde
zilgel
Aiclind
ie
. 6 1ℳ,
Oreſiotn
Nmſo.
di ommnes
jenlen,
Alus ren⸗
gliu

ET CIVIS LIB. I. CAP. II-⸗ 773

que (1) ſi quid mali eo nomine homini eue-
niat, non immerito id ſibi accidere iudicet;
E 5 cum

alius Superior niſi acdtiones ſaltem certi generis, nec
longius dirigit, quam quo poteſtas eius limitata ſeſe
extendit. 3. Interea neque Superiores homines;
nec Deus ipſe, actu imponunt neceſſitatem agendi
aut non agendi quoad omne: actiones direcétioni ſuae
ſubiectas: & hoc ipſo quod non vtuntur iure ſuo cir-
ca res, de quibus nihil pro poteſtate ſua praecipiunt
vel praeſcribunt, libertatem relinquunt pro lubitu
agendi vel non agendi. Haec eſt permiſio quaedam
poſitiua & valde realis, quamuis racita, quae ſequi-
tur ipſam determinationem eius, quod indiſpenſabi=
liter agendum eſt, vel non agendum. Hinc ctiam
ius naſcitur, quod quis habet, circa res ita permiſſas,
quod luber agendi: & ex hoc iure oritur obligatio in
aliis, ipſum in iure ſuo haud impediendi. Vnde &
illud ſuit, Superiorem deinceps, prout viſum fue-
rit, poſſe quod permiſerat prohibere, aut indiſpen-
ſabiliter praecipere, & hac ratione ius ab eo datum
tollere. Quod ſane ſufficit ad demonſtrandum,
quod illi, qui adeo repugnant permiſſionem, tanquam
idea Legis generaliter acceptae comprehenſam, ag-
noſcere, aut litigia captent, aut quod hic & alibi
admodum confuſas ſeruent ideas, prodant.

§. III. (1) Conceptus obligationis duos diſtinctos
conceptus complectitur, quorum quidem alrer fluie
ex altero. Prior eſt conceptus coæuenientiae vel diſ-
conuenientige, quam quis percipit, ſi hoc vel illo
modo agat vel non agat; ita vt, ſi aliter agat, ipſe ſe
vituperet, quod ſecutus non ſit lumen rationis, ſe-
que dignum eo nomine reprchen ſione iudicet. Alter
eſt metus vel diſtinctus vel confuſus mali alicuius no-
bis imminentis, tali modo agentibus vel non agenri-
us,

74 DE OFFICIO HOMINIS

cum normam, prout par erat, ſequenti iſtud

euitaſſe licuerit,

bus, & mali item non immerito nobis euenturi, ſiue

reuera in illud incurramus, ſiuc forte illud detur
cſlugere. Dixi, metus vel diſtinctus, vel confu-
ſus. Eibs diſtinctus ratione actuum poenis ab huma-
nis legibus ſancitis obnoxiorum; confuſus vero, ra-
tione a cuum omnium a poenis humanis omnino ex-
emptorum: & inde oriuntur terrores illi conſcien-
tiae, omni acuo in his, qui mala perpetrant, depre-
henſi. Ad inueniendum auctem ſolidum horam con-
ceptuum fundamentum, neceſſum eſt, rationem con-
nenientiae aut diſconuenientiae inuoluere zeceſſitatem
quandam moralem indiſpenlabilem; quae quidem ne-
ceſſitas non niſi a principio quodam externo impo-
ſita poteſt istelligi, ab ente ſcilicet, cui ius compe-
tat certis regulis nos ſubiiciendi, & contrauenienti-
bus malum quoddam infligendi. Vide dicta a me
ad Epiſtolam cenſoriam Anongymi S. I5. Ceterum
TREVERVS, Profeſſor Helmſtadienſis, modo
Goettingenſis, in Nortis ſuis ad Autorem, taxat me

hic, quod dixerim, conceptum obligstionis compre-
hendere ſenſum conuenientiaz & diſconuenientiae

&c. Si hoc, ait, ita ſe haberet, Athei pluresque alii,

uorum confcientia eſt cauteriata, forent ad tem.

pus ſaltem liberi ab omni vera obligatione, quo-
niam longius abſit, vt eiusmodi ſenſum habeant.
Sed cur non obſeruauit, quod vnice loquar de im-
preſſione, quam conceptus obligationis facit in eo-
rum animo, qui aliquo modo legem iſtam obliga-
tionem imponentem agnoſcunt; ſine quo eadem nul-
lum in ipſis effectum poſſet producere? Dixi ſenſum
obligationis, & non obligationem, quatenus ſcilicet
eſt effectus legis in ſe ipſa ſpectatae, & imponit ho-
. = mini

—
ninlan
gbidem
in diuer
norchar
In 4
Namx
Vukort

libere

callum
neque
compo
ci I

—
minin
ſine d
lit, ſit
conſige
lus P
laberit
dinine
etiamn
elt,7
lem
Nonh
Mot⸗
Kum
ribu
quin
tunt;
nente
tano
iete

ET CIVIS LIB. I. CA P. II. 75

ant *
ihd §. IV. Quod autem homo aptus ſit ad eci-Rationes,
piendam obligationem, duplex cauſa eſt: vna Eur Eter⸗
I. quidem, quia is voluntatem habet, quae ſele iien dan·
11, . .
in diuerſas partes flectere, adeoque & ad obligario-
gii,ſie normam componere poteſt; altera, quia ho- nem.
A mo a poteſtate Juperioris non eſt immunis.
mA Nam vbi alicuius agentis vires per naturam ad
hur „niformem agendi modum ſunt alligatae, ibi
10, ll . . ,ℳN;
ve. libera actio fruſtra exſpectatur; iſtique in
lir. callſum praeſcribitur aliqua norma, qui eam
Eepre. neque intelligere, neque ad eandem ſeſe
moon⸗ componere poteſt. Si quis autem non agnoſ-
n cat Superiorem, eo ipſo nemo exiſtit, qui
len neceſſi-
enne⸗
inpo⸗ .

mini neceſſitatem quandam agendi vel non agendi,
ſiue de hoc cogitet, ſiue non cogitet, ſiue id ve-
lit, ſiue minus. Er ſimiliter etiam Autor noſter hic
conſiderat effectum obligationis, cum nihilominus

vope⸗
nientl⸗
ane

di alias plus ſimplici vice in maiori ſuo Opere obſer⸗
be uauerit, Atheos propterea non carere culpa, quod
nne⸗ diuinum numen haud agnoſcant „nec conſequenter
te etiam ebligationem veram ſentiant. Lepidum autem
ii⸗ eſt, Treuerum ipſum ſub obligatione comprehendere
r. ſpem boni & metum mali inde prouenturi. Jam vero
8 nonne ſpes metusue ſupponunt ſeaſum boni maliue
d moralis in eo, quod quis agit, aut acturus eſt? Di-
* Rum hoc ſit in tranſitu, & ſpeciminis loco, de plu-
en⸗ ribus aliis paſſibus, vbi Auto: iſte, aliique inprimis,
qui notas in breuem hunclibellum compoſuere, taxa-
igl runt me aut perperam intelleétum, aut vera ſuppo-
nentes principia, ex quibus ratiocinantur, quamuis
in ea nondum ſatis probata dederint. Sed parcam char-
di. tae refutandis huiusmodi cenſutis conſumendae.
d,

mint

1

76 DE OFFICIO HOMINIS

neceſſitatem eidem iure queat iniicere. Et ſi
maxime is in agendo certam rationem obſer-
uet, & a quibusdam actionibus conſtanter

abftineat; id tamen non ex obligatione ali-

qua, ſed ex proprio beneplacito facere in-
telligitur. Sequitur ergo, vt ille obligatio-
nis ſit capaæx, qui & (1) Superiorem habet,
& normam praeſcriptam poteſt cognoſcere, &
voluntatem habet in diuerſa flexilem; quae
tamen, vbi norma per Superiorem fuerit
praeſcripta, ſentiat, ſe ab ipſa non recte diſ-
cedere. Quali natura hominem praeditum
adparet. M
Fundamen. g. V. Introducitur obligatio in animum
zum iuris hominis proprie a (1) Juperiore, i. e. tali,
imponendi cui non ſolum (2) vires ſunt, malum ali-

alteri obli- . itentib
. „ . E „
zsrienem. quod repraeſentandi contranitentibus; ſe a

S. IV. ( 1) Haec efi, cauſa praeciſa & immediata:
altera non niſi conditio eſt necefſario ſuppoſita;

—

quemadmodum ex eo adparet, quod Deus, vtut

intelligens ac infinite liber, capax tamen obliga-
tionis non eſt. 4

§. V. (1) Vide quae dixi ad Epiſtolam cenſoriam

Anonymi §. 19.
(2) Vires plane non ingrediuntur conſtitutio-
nem iuris imponendi obligationem; ſed inſeruiunt

tantum iuri illi ſuffulciendo atque tuendo. Vnde

eſt, quod ius non amittitur ob hoc ſolum, quod

ſuperiori vires ad illud exercendum neceſſariae de-
ſunt; vt cum princeps aliquis iniuſte ditionibus
ſuis ſpoliatus eſt.

li ilter

er u0 at
circumſet

un, pol
cellutn en

reuerent
tentia,
tum, gg
gbem ce
Cendam.
Unrenoui
eltimp
1e qrice

mio,
eod meid

minus
Contra
i pare

tiqnod

cſerwum

6)

Kalare

3)1
innicem
bentade
iuinper
ſicur,

—

e. ktl
mn obler⸗
onſiamter
jone A⸗
cele in⸗
Pligun⸗
m bebet,
olete,

m; gue

m fuent

eCte d.
geditun

animum

dun d⸗
165; ſelb
(AI
—

mediata :

ppoſie;

en Ol.

Onfitm.

,ſernivot
inſetunn
ace

ET CIVIS LIB. I. CAT. II. 77

cui iuſtae ſunt cauſaæ, quare poſtulare queat,
ex ſuo arbitrio voluntatis noſtrae libertatem
circumſcribi. Talia enim vbi in aliquo fue-
rint, poſtquam quid velit ſignificauit, ne-
ceſſum eſt, in animo hominis oriri metum
reuerentia temperatum; illum quidem ex po-
tentia, hanc autem ex conſideratione cauſa-
rum, quae etiam remoto metu, allicere ali-
quem debebant ad iſtius voluntatem ample-
ctendam. Qui enim nullam rationem adle-
gare nouit, quare mihi inuito obligationem
velit impingere, praeter ſolas vires, is terre-
re quidem me poteſt, vt effugiendo maiori
malo, ipſi tantiſper parere ſatius ducam; ſed
eo metu remoto, nihil amplius obſtat, quo
minus meo potius, quam illius arbitrio agam.
Contra qui rationes quidem habet, quare ego
ipſi parere debeam, a viribus tamen malum

aliquod mihi imponendi deftituitur; eius

iuſſa impune a me poſſunt negligi, ni poten-
tior aliquis huius auctoritatem proculcatan
adſertum eat.
(3) Rationes autem, quare quis recte po-
ſtulare queat, vt ab alteco ſibi obtempere-
tur,
(3) Prout hic concepta haec periodus eſt, ſin-
gula, quae complectitur, momenta, aut ſeparatas
inuicem rationes efficiunt; aut coniungi ſimul de-
bent ad conſtituendum vnieum fundamentum iu-
ris imponendi obligationem; nec ſatis liquido per-
ſpicitur, ytrum prius, an poſterius Auctor hic
* e

1
„8 DE OFFICIO HOMINIS

nee aiori de
intellectum voluerit. In Opere quidem m

I. N. & G. Lib. I. cap. VI. g. 12. ita exprimit men-

5 .
ant:, *

7. . . .

iis i i ſuperſtruit, facile ad-
arenie, Beneficium quippe nihil alin duaen
irnrte⸗ em depoſcit; ad quam teſtanda rel.
gratitudin ſt benefactoris ſe directioni fubicere er.
uuie guise g alteri vitam, quo vix vllum
uI .8

eide ſpicere
. let, eidem proſp
1 uam ipſe va
tius etiam, qu

ſe . 41: ⸗ . . .

L b &
1 tb

8: is de.
ſenſus, quo in alterius ſubiectionem is e-
4 enchi per ſe obligatorius non ; pronu noco.
cendit, per ue don enn NoGe
lam ipſe Auctor eodem Op .
ſtatur 6. Cay e1 G. 13. & Lib. VIII. Cap. Fni
K. omnes rationes obligationem noe
3 „

i ei itatem mora-
ero iuris imponendi einernoc necethtatem uod.
n. d ſt ud au .
um eſt.
aliunde peten en adiden
ien judicio, redeunt reliqua omni⸗ npero
tia naturalis cunctorum hominun npere
Numinis diuin, quatenus al ipſo zrihe gretalit
tam & motum habent. Opifex quipp D

=

1

Nbene hu
la, eidem

Operis ſui
diſponere,

II. Qoe

ſtatuas ani

ectus vern

lur caulame
manibus ſut
tate marmor

llemiuris 8

ſguigemin
ſtrumenta,
ſehderent
derivanda
mee parti
Poſita a
animas col
tae ſunt, fa
liskoulta
gue poſtu
vel illo mor
mii inper
nuneſpteſ
nibus At
tatem inn

. ſobfiſtente

mecdiateae
ſeguentie
Kunue
Naturalis
tima aucte
iniplo eor
donſenlag

ni uue
erit, Un

6 .

ein maioid
Primit mer
fimul cohet⸗
jtuant;quut⸗
haec ſalt⸗
nus aCeNat
pes rationetn
t, fatilen
habeat N-
lud, quan
adam nec
Cwicere 9.
Vumn hete
iusilehunet
gnolen 1
jelt, 1⸗

roſicet

uic impe⸗
fule olten.
8. die
em quis le⸗
outi boel⸗
Iil.,. 6
Ce,

tatem e
, 40 o⸗
,et een.
1 45 impeli
ntiun, V

Alis
e, guet
openi

jem vonnnn.
4 amertun .

ET CIVIS LIB. I. CAF. II. 79

& bene huic velle, & rectius, quam ipſe va-
let, eidem proſpicere poſſe; ſimulque ſi actu
iſte

operis ſui arbiter eſt, ac pro lubitu de eo poteſt
diſponere, etiamſi nil ipſi praeter formam induxe-
rit. Quod ſi ſtatuarius propria virtute conficere
ſtatuas animatas valeret, ipfisque inditi a ſe intel-
lectus verus auctor foret; hoc ſolo ius conſequere-
tur cauſamque idoneam exigendi, vt fabricatum
manibus ſuis, dotatumque a ſe intelligendi facul-
tate marmor aurumue, ſuae ſe voluntati ſubiiceret.
Idem iuris & Parentes in liberos ſuos obtinerent,
ſiquidem in generandis illis aliter, quam caeca in-
ſtrumenta, & cauſae, vt ita dicam, occaſionales
ſe haberent: vnde & eorum auctoritas ex alio fonte
deriuanda eſt. At Deus cum materiae, tum for-
mae partium, ex quibus eſſentia noſtra eſt com-
poſita, auctor eſt; idemque corpora noſtra &
animas condidit, omnesque, quibus hae praedi-
tae ſunt, facultates ipſis largitus eſt. Poteſt itaque
iſtis facultatibus, quos vult, limites praeſcribere,
atque poſtulare, vt iisdem homines non niſi hoc
vel illo modo vtantur. Porro cum, qui ius habet

mihi imperandi, eo ipſo communicare cum altero

hanc poteſtatem valeat; Deus quoque certis homi-

nibus aut directe ac immediate hanc ſuam auctori-

tatem impertitur, vt cum Magiſtratus inter Zudaeos,
ſubſiſtente Theocratia, ipſe olim conſtituebat; aut
mediate ac indirecte, hoc eſt per quandam con-
ſequentiam eius, quod velle ſe teſtatus eſt, quo-

cunque demum modo hoc fiat. Ita in aliquo

naturalis legis praecepto omnis inter homines legi

tima auctoritas fundata eſt ordinarie, & praecipue

in ipſo eorum conſenſu, qui eidem ſubſunt; qui

conſenſus omnem ſuam vim inde accipit, quod
“ vult

RH

iſte huius directionem ſibi vindicet; & deni-
que ſi quis vltro alteri ſeſe ſublecerit, & in

Quomodo

80 DE OFFICIO HOMINIS

ipſius directionem conſenſerit.
§. VI. Ceterum vt lex vim ſuam in ani-

cognoſcatur mis eorum, quibus fertur, exſerere poſſit,
P

lex.

legis. Nemo enim obedientiam praeſtare va-

lebit, ſi neque cui parere debeat, neque ad

quid teneatur, nouerit. (1).
Et legiclatoris quidem cognitio eſt facilli-

ma. LEegum quippe naturalium eundem eſſe
auétorem, qui vniuerſi, ex lumine rationis
conſtat. Nec ciuis ignorare poteſt, quis in

ipſum imperium obtineat.
Leges

vult Deus ſeruari pacta, & vt conſequenter iis obe-
diamus, quibus id promiſimus, quatenus id citra
violationem legum a communi Domino noſtro

latarum ſieri poteſt. Hoec ſummum & primum

eſt omnis officii atque obligationis fundamentum.

Inde etiam nihil frequentius validiuſue inculcat

Reuelatio, quam dogma de creatione mundi in
vmuerſum, ac ſpecialiter hominum. Hoc quo-
que principium ipſi Gentiles, quamuis confuſus
paullo, agnouerunt, taliaque praecepeérunt, quae
naturaliter ad percipiendum honeſtatis & officii

cum voluntate lupremi Entis, auctoris noſtrae ex⸗

iſtentiae, nexum ducerent; prout, ſi ferret lo⸗
cus, in prochiui efſet oſtendere.

S VI. (1) Hic tamen nemo excuſationem meé-⸗

retur, qui ſubſidia ad cognoſcendam legem &
autorem eius necefſaria habuit, aut habere potuit,

(2) Le:

ET
Lenport
Pallopolten
ynllgatione
in ubiedton
le guobus

§ eor n . . aEA eunl hiben
legislator & requiritur cognitio cum legislatoris, tum ipſius

mum in cin
legis ſenten
1e kevem
ho conſign

gitos. C

centur, ſ

incinitate g
Egalariter
lan iudic
Deant, qa
tem ſenten
untibus in
ſiclitatet
Malttat, e
tole, auti
Gcendam P
KVII. (

ter ſand

—
1) lezt⸗

ndi lepes

ellt eſle
in particul
gultatis

EIT CIVIS LIE. I. CAF. II. 81

— . . 1
Kien⸗ Leges porro naturales quomodo innoteſcant,
H paulo poſt exponetur. Ciuiles autem leges per

promulgationem, publice & perſpicue factam,
in ſubiectorum notitiam perueniunt. In qua
dum in de duobus conſtare debet: tum quod lex
tere polin eum habeat zuctorem, penes quem ſum-
tum lu mum in ciuitate eſt imperium; tum quae ſit
Nielen legis ſententia. Prius cognoſcitur, ſi vel
/megen ipſe legem ſua voce promulget, vel autogra-
pho conſignet; vel ſi id fiat per ipſius dele-
elt cl. gatos. Quorum auctoritas fruſtra in dubium
undem d vocatur, ſi conſtet, hoc cum munere, qued
ive tainn in ciuitate gerunt, eſſe coniunctum, & ipſos
l, Jub regulariter ad idem adhiberi; ſi iſtae leges in
vſum iudiciorum deducantur; ſi nihil conti-
neant, quod ſummo imperio deroget. Vt au-
tenm ſententia legis recte percipiatur, promul-
Encriic- gantibus incumbit „quant⸗ fieri poteſt, per-
enusen ſpicuitate vti. Si quid in legibus obſcurum
rino ſn occurrat, eius declaratio petenda abs legis-
Kpinu Iatore, aut illis, qui ad ius ſecundum leges
nunen :cendum publice ſunt conſtituti (2).

neulet 2S 1 .
ſe 1 §. VII. Cuiuslibet legis (1) perfectae duae Partei el-
ne Hoeqe partes ſunt: vna;, per quam definitur, quid ſentiales
27 cefmha . 4 cuiusuis:
uis ceßlutnn 5 ſit eg
enn, o6 — . egis.
iin Lofei (2) Legislatori ius competit non ſolum interpre

efnee tandi leges, verum ctiam, vbi ſenſus legis perſpi-
hue cuus eſt ac definitus, eam adylicandi ad hunc vel il-
lum particuſarem caſum, in quo aliquando aliquid

, onen ne⸗ difficultatis obuenire poteſt.
tof g 9. VII. Oantur enim & leges imperfectae, quae ſim-
legem U
un B pliciter
abele ,0

4½

1

8² DE OFFICIO HOMINIS 1

munn

ſit faciendum, quidue omittendum; altera- ſma ſeel
per quam indicatur, quodnam malum ſit ſb ammi
propoſitum ei, qui praeceptum intermittit, ele bali
& interdictum facit. Nam vti propter pra- geiklus
uitatem ingenii humani ‚ in vetita tendere leſiur
amantis, ſuperuacuum eſt dicere, hoc fac, ſi lmans
mnon facientem nil mali ſit manſurum; ita ab- a nen
ſurdum eſt dicere, poenas dabis, ni cauſa, . n
quae poenam mereatur, praeceſſerit. “

„

Onnes legi
Sic igitur omnis vis legis conſiſtit in ſigni- “
ficando eo, quid ſuperior a nobis fieri velit, Oiniie
vel non velit, & quae poena violatoribus le-
gis ſit conſtituta. Vis autem obligandi, i. e.
intrinſecam neceſſitatem adlerendi, & vis co- —
gendi; ſeu per poenas ad obſeruationem le- l
gum adigendi, proprie eſt in legislatore, & eu, bil
in iis, quibus legum cuſtodia atque executio (oncihitan

eſt commiſſa. uliu,
onoxiugeſ

Qualis 6. VIII. Ilud, quod per leges alicui iniun- lar zoſſte
debeat eſſe gitur, debet non ſolum intra vires eſſe illius, uhi) Iid

legum. cui leges feruntur; ſed & vrilitatem aliquam al. äonm,
ferre, uſſende
. s toret,
pliciter rem prohibent, ſine comminatione poenae. illeſonib,
Sed in hoc ipſo caſu poteſt adeſſe Gandtio tacita, hoc nelenbit,
eſt, quod legislator, pocnam non determinando, niluntob
nihilominus ab eadem haud diſpenſat, & ſibi tantum. Eer nideann
modo determinationem eius, prouti res poſtulauerit, (pher pel
reſeruat. Quod ſimiliter etiam praeſumendum eſt, ukmenin,
quorties non perſpicue apparet, Superiorem potius An ihßtit
agere magiſtrum, quam dominum. d l⸗
S= Nhihoin

.„

1
m; aletn Ferre, ſiue illi ipſi, ſiue aliis. (1) Nam vti
melun t ſub comminatione poenae aliquid exigere
mermit, velle ab aliquo, quod eſt & ſemper fuit ſu-
ſopter a. pra ipſius vires poſitum, abſurdum & cru-
i tenne gele fuerit; ita ſuperuacuum eſt, naturalem
, hoeſt, voluntatis libertatem conſtringere, ſi nulla
m n in quemquam vtilitas inde proueniat. (2).
Ni , . 1X. Quamquam autem regulariter lex Qui 2R
t. omnes legislatoris ſubditos complectatur, ing e F
it in g quos materia legis quadrat, & quos legislator senſatio.
feri b ab initio exemtos non voluit; interdum ta- .
1toribusl EF 2 men
1, a. S. VIII. (1) Addenda & tertia conditio eſt, nempe
auonemn e⸗ vt lex ſit iuſta, hoc eſt ordini ac naturae rerum con-
tote, A grua, Etſi enim certo ſenſu omne iuſtum ſit vtile
Gislanole, . P An .
elld concipi tamen iuſtum poteſt, abſtrahendo ab omni
que e⸗ vrilitate. Er Deus ipſe, nullius omnino rei indigus, H
obnoxius eſt glorioſae neceſſitati, vt nihil praeſcri-
alcui ſor. bere poſſit contra im mutabiles ordinis regulas „quae
n eſ⸗ , nihil aliud funt, niſi emanario infinitarum eius per-
1 fectionum, ac continuata ſeries naturac rerum, cu=
AlAN iusipſe auctor eſtz ita vtſecus agendo ſibi ipſi aduer-
mn, ſus foret. V
— (2) Non eſt propterea tamen ſemper permiſſum
r inſerioribus, de utilitate ecius, quod ipſis ſuperiot
atione przeſcribit, iudicare; multo minus ab obſequio ſo-
Hutnin isti ſunt ob ſolam hanc rationem, quod inutilis ipſis
Getermind lex videatur. Quoad Leges diuinas etiam peſitivas »
