
ui uum ae

etſcli loete
aliolooo n
non guicen⸗

Certamn teni
ſimul oben

1e ſontobſemm

lt, Junnm

ſatishetideni

Gntunn, A

elapta 0⸗ 4

iinerſilizeln

cio quoniss

“r .
Pttitumn cohli

te tle, tilan⸗
glutueti 3
enligilen
ttieun⸗

ui eceſlſnn/
iut. Vi

C9. 1,

ET CIVIS LIB. I. CAF. XVII. 307

2. Quod faciendum eſt certo tempore, prae-
fertur ei, quod quouis tempore fieri poteſt.
3. Adfirmatiuum praeceptum cedit (2) ne-

gatiuo: ſeu quando praecepto adfirmatiuo ſa-

tisfieri nequit, niſi violato praecepto negati-
, iſtius impletio (3) erit in praeſens omit-
tenda.
4. Inter sonuentiones legesque, cetera aequa-
les, peculiaris praefertur generali (4).
5. Inter duas praeſtationes, certo temporis ar-
ticulo inuicem colliſas, quarum vna cauſas magis
boneſtas aut vtiles, quam altera, habet, hanc
iſti cedere par fuerit (5).
V 2 6. (6)
(2) Diſtingúendum heic etiam, pracceptum ad-
firmatiuum aut negatiuum generale ſit, an ſpeciale.

“ vid. dicta a me ad J. N. & G. Lib. V. Cap. XII. §.
muisgenenilne

23. not. 3. Ed, nouae.
(3) Sic c. g. erogari eleemoſyna non debet, ſi

fieri iſtud, niſi ablata re aliena, nequeat. Poſito,
“ gloriam Dei, vexatis religionis cauſa hominibus,
Ihülomeu.
le, nihil 4
gigſe inniee

ptomoueri poſſe; tali tamen medio, cum legis natu-
ralis, tum Euangelii prohibitioni aperte contrario,
Vti nefas habendum eſt. Vide ſupra Cap JI. 9. 2 2.
(4) Inde eſt, quod naturaliter minus generalis
reſtrictionem aut exceptionem magis generali infe-
rat; vt ſi duae ſint leges, quarum vna filiosfainilias
non cmancipatos facere vetet teſtamentum, altera
vero illud filiisfamilias militiae vel eccleſiae operam
nauantibus indulgeat. Ex iſto quoque principio pe-
culiaria prouinciae aut vrbis alicuius ſtatuta generali-
bus regni legibus deroganr. “
(5) Sic praeſtat inſeruire publico, quam priuato;
& ſatius

14

1

309 „k OFFIGIO HOMINIS

6. (6) Iniuratum pactum cedit i iurato, quan-

do vtrique ſimul ſatisfieri nequit.
„. Oblgation: Perftiee geck imperfecta
(7).

9. TLex ergfeeniiae, Dceteris Paribus, . tedir

legi gratitudinis.

& ſatius eſt, elegantiores litteras excolere „quam arti
alicui illiberali dare operam.

(6) Quoniam qui iurato promittit , videtur ſibi
fortiorem obligationem voluiſſe imponere, quam

ui non iurato. Sed hoc verum non eſt, nec ſecun-

dum ipſa Auctoris noſtri principia verum eſſe poteſt „
niſi cetera omnia ſuppoſueris eſſe patia. Si enim de
duobus pactis directe inuicem oppoſitis agatur, po⸗
ſterius tempore priori, ſiue iuratum ſit, ſiue minus,
praeualere debet. Quod ſi autem ambo pacta tan-

tum diuerſa fuerint, peculiare maiorem „ quam ge-
nerale, vim obriner.
(7) Sic exſoluenda potius debita, quam erogan-
dae clecmoſynae. Poſteriores hae duae regulac

quinta continentur, eiusque, vt cuilibet patet, non

niſi conſectaria ſunt.

INIS

timan ur
nit.
elit inheri

zwrlu,

2

—

colete, gunnt

tit, idenl

nponere, ſu
1 eſt, nec lan
ſetum eleſalt

atia. gienn 47

otis agzuu, 8

ſt, ſlenmm

mbo ilt

. 66
iolem, lin

ta, gun elc
hae Alr ih
rlibetunt,

. S

ET CIVIS LIB. II. CAr. 1. 309

3333333333333335
DDE D
OFFICIO HOMINIS
EITI CIVIs

fecundum

LEGEM NATIRALE.

—

Liber Secundus.

CADVT IJ.
DE STTV HOMINVM
NAYVVRALI. HDW
Roximum eſt, vt inquiramus de illis of- Quid ſit
— ficiis, quae homini obeunda incum ſtatu; mo-
bunt ex diuerſo ſtatu, in quo in vita alis.

communi degere deprehenditur. Vocamus
autem ſtatum in genere, illam (a) conditio- (2) Vvid.

nem, in qua homines conſtituti intelliguntur (1), I. N. & G.
. V 3 ad Lib I.
Cap. I.

§. I. (1) Fundata eſt haec conditio in certis rela-
tionibus moralibus, quae non ſunt momentaneae, ſed
Perpe-

310 DE OFFICIO HOMINIS

ad certum genus actionum obeundum; quem
etiam peculiaria fere iura comitantur.
Quotuplex . II. Itatus hominum eſt vel naturalis, ve
ſit ſtatus. aduentitius.

Naturalis triplici modo conſiderari, ſolo
praelucente rationis lumine, poteſt: vel in or-
dine ad Deum creatorem, vel in ordine ſingulo-

rum ominum ad ſe ipſos, vel in ordine ad alios

homines. MU
De ſtatu §. III. Priori modo conſideratus naturalis
"aturali, ſtatus hominis, eſt illa conditio, in qua a crea-
conſiderato eee imium teris ani-
. 5 nſtitutus, dum eximium prae ce
in ordine 0e ℳ 49 N *

ad Deum. mal eundem eſſe voluit. Ex quo ſtatu fluit,

quod homo debeat auctorem ſui agnoſcere,
colere, & ipſius opera admirari; ac diuerſa

plane ratione a brutis vitam ſuam exigere. In-
de & ei ſtatui opponitur vita & conditio bruto-

rum (1).

perpetuae, aut eius naturae, vt tales eſſe poſſint, &

quae conſequenter continuam actionum ſeriem requi ·
runr, aut iura non caduca & fluxa tribuunt. Officio-
rum autem hinc naſcentium regulae in vniuerſum ni⸗
hil aliud ſunt, quam officiorum ſupra explicatorum

applicatio ad diuerſum ſtatum, in quo homines mo-

raliter collocati ſunt. JMVMB
§. III. (1) Haec ſtatum naturalem conſiderandi
ratio ab hoc loco aliena eſt, & alioquin adeo generalis:
vt omnia hominum officia, qualiacunque demum
ſint, complectatur; cum nullum eorum ſit, quod ne.
ceſſitatem ſecundum rationem viuendi non ſupponat,
ſine qua nec ius, nec obligatio poteſt concipi.

17

§. IV. A
talem conſi⸗
Namnte, cuali⸗
ilber ſi a
G alius homni
Poltaillana
iimn deptene
quamcuius

eypendatn

mundumian
nin ſine alio

Mitam idem e

Kellet, gua
Ibedebet,
becilitate
iis iam com
mu Chrpun
excoluimus,
minum ptor

ercültae,
.V. Te
ln conſice
N imicen
nne, gae

ludun ali

lannr ng

„

—
Aly.
enn

ET CIVIS LIB. II. C A P. I. 311

AINI8
Anlun; ma 5§. IV. Altero modo ſtatum hominis natu- De ſtata
innrat ralem conſiderare poſſumus, (a) ſi animo fin- nalaralt:
. . „ . pordine ſin-
elnaudiode SLamus, qualis eiusdem conditio futura eſſet, ſi uloyum, ho⸗

quilibet ſibi ſoli relictus foret, ſine vllo adminiculo minum ad
ab aliis hominibus accedente; (1) & quidem ſeipſos,

nſcetan,1 . 2. .
poſita illa naturae humanae conditione, qualis (a) Vid.

lin iam deprehenditur. Quae ſane milerior, be⸗ Lib. I.
n quam cuiusuis belluae, videtur futura fuiſſe, z. .
ſi expendatur, quanta cum debilitate in hunc“
Lerunk unt mundum iàm egrediatur homo, periturus ſta-
n dim ſine aliorum auxilio; & quam rudem ſit
, Re wvitam idem exacturus, ſi nihil aliud cuique
. wa dQeſſet, quam quod propriis viribus ingenio=

due debeat. Quin potius, quod ex tanta im-
n li * becillitate adoleicere potuimus, quod inſini-
nirich tis iam commoditatibus fruimur, quod ani- Hr
tumeiee mum corpusque in noſtrum & aliorum vſum
annn 4 excoluimus, id omne ab auxilio aliorum ho-
minum prouenit. Et in hoc ſenſu, ſtatus na-
turalis opponitur Vitae per induſtriam hominum
— erxxcultae. B
les ele lt G. V. Tertio modo ſtatum hominis natura-De ſtatu

5
1

—

vumſitng lem conſideramus, prout intelliguntur homines naturali,
unbam (4 ſeſe inuicem habere ex nuda illa & communi cogna- ,“ “

.:, wpiuetlon:
hie in viuelln . . . Aeltee
necien⸗ tione, quae ex ſimilitudine naturae reſultat, ante pominer.
e es pactum aliquod, aut factum humanum, quo pecu-

“
guobone Hat. ./ . .
—* Uiriter vnus alteri redditus fuit obſprictus. Quo
„n oorilen . V 4 ſenſu
on —

lircunqu⸗ 4 8. IV. (1) Apparet hinc, non niſi phyſicum hunc

unie eſſe ſtatum, quo de iam ſupra Auctor fuſe dillcruit.

corchl.

4

312 PE OFFICIO HO MINISs 7
ſenſu in ſtatu naturali inuicem viuere dicun- mnopmine qu
tur, qui neque communem habent dominum, tuinminte
& quorum vnus alteri non eſt ſubiectus, qui-⸗ ſammtetut
que inter ſe neque beneficio, neque iniuria iinerhmili
ſfunt cogniti. Quo ſenſu ſtatus naturalis oppo- HllI.
mnmnmitur ſtatui ciuili (1). EEnuoshum
Concipitur §. VI. Huius porro ſtatus naturalis indoles QRatunatut
is vel per f. conſiderari poteſt, vel prout per fictionem re. Plalig penl
ctionem, vel yraeſentatur, vel prout reuera exiſtit. (a) Prius mottllum
es ti. fit, ſi vel concipiamus, ab initio aliquam mul- dQum Cript
(2) vid. titudinem hominum ſimul extitiſſe, ſine vlla ecdtiennt,
I. N. & G. vnius ab altero dependentia; vti de Cadmaecis ius hicce
Lib. II. fratribus in fabulis eſt: vel ſi fingamus, totum enelſt.
Cap. I. genus humanum iam ita diſlolutum eſte, v Adhnc vali
quilibet ſeipſam ſeorſim gubernaret, & nemo (gvepedolſt
vlli alio eſlet vinculo coniunctus, quam ſimi:· (is latibie
litudine naturae. Sed ſtatus naturalis, qui ſuamqheſ
reuera exiſtit, id habet, vt quis cum aliqui. Aiterunt.
bus hominibus peculiari ſocietate inngatur; Eiſengente
cum reliquis autem omnibus nihil praeter ſpe- Krtus ine
ciem humanam obtineat commune, nec alio ummunet

nomine . unee reſeld
§. V. (1) Vel potius, vt ex ſequentibus apparebit, um, epr
omni ſtatui, in quo reſpectiue alii iure gaudent qua. hauluim
cunque ratione imperandi, alii ad parendum obſtricti nitates en
ſunt. Conſequenrter itaque Parens & liberi, qui aid- ecdin
huc in eius poteſtate ſunt, Dominus & QGerui eius &&t. r pluribe
qua tales ſunt non minus extra ſtatum naturalem, hoe ls. N

ſenſu acceptum, quam Princeps & ſubditi eius. Ce. quam cor⸗
terum nemini obſcurum eſſe poterit, ſtatum natura- D
lem ſic conſideratum eſſe, de quo pro argumenti ntn
connexione hic vnice agitur.

4

INIS
Fiuete dag nomine quicquam ipſis debeat. Qualis ſta-
ent domimn tus iam inter diuerſas ciuitates, ac ciues diuer-
nbielus, “ ſarum rerumpublicarum exiſtit; & quondam
neque ii inter familias ſegreges obtinebat. Hr ðJ
Naturalisor §. VII. Manifeſtum quippe eſt, vniuerſum Qua ratio
genus humanum nunquam ſimul & ſemel in ne emerſe-
Ntiratr id ſtatu naturali extitiſſe. Qui enim ex proto- fir atus
per fähñmin plaſtis geniti erant, ex quibus quicquid eſt brone c
Per. () h mortalium originem ducit, prout diuinaetra- Triflir.
oalqgunni dunt ſcripturae, eidem poteſtati patriae ſub-
tille, em iecti erant. Neque tamen eo minus poſtea ſta-
ti de (is tus hicce naturalis inter quosdam homines
ngamn emerſit. Nam primi mortalium, vt orbem
Aunmele adhuc vaſtum implerent, & laxiorem ſihi ſuis-
tnaiet Aa que pecoribus habitationem quzererent, reli-

1

ET CIVIS LIB. II. CAF. I. 313

8, glun O. ctis laribus paternis, in diuerſa diſceſſerunt,
nnil, ſuamque ſibi fere ſinguli mares fa miliam con-
amf ſtituerunt. Inter quorum poſteros itidem ſeſe
eate ilgn diſpergentes, peculiare cognationis vinculum,
ſriloreee Se ortus inde adfectus paulatim exoleuit, &
un „h commune tantum illud, ex ſimilitudine na-
Knte e turae reſultans, remanſit. Donec poſtea, cum

——— genus humanum inſigniter fuiſſet multiplica-
— tum, deprehenſis vitae ſegregis incommodis,

end h paulatim proximi quique cohabitantes in ci-
i luon uitates coiuere; minores primo, dein maiores,

All; ex pluribus minoribus vltro aut per vim coa-
“ litis. Quas inter ciuitates, vtpote nullo alio,
emnuut quam communis humanitatis vinculo iunctas,

lir * ſtatus naturalis vtique adhuc exiſtit.
l, 6 ,

o ho r. RöÄ v* 5 HW §. VIII.

314 Dk OFFICIO HOMINIS

De iuribus §. VIII. Eorum autem, qui in ſtatu natu-

turalem co mini, praeterquam Deo, ſint ſubiecti atque

mitantibus 4 —
obnoxii. Quo reſpectu etiam ille ſtatus no-

mine libertatis naturalis venit: per quam qui-
L libet citra antegreſſum factum humanum, ſui

rio ſubiectus eſle intelligitur. Quo ipſo etiam

qjuiuis cuiuis alteri, cui neque ipſe ſubiectus

eſt, neque eundem ſibi ſubiectum habet,
aequalis cenſetur.
Cum porro homini lumen rationis ſit inſi-
tum, quo praelucente actiones ſuas temperate
poſſit; conſequitur, quemlibet, qui in natu-

rali libertate viuit, in regendis ſuis actionibus
anullo mortalium dependere; ſed ex proprio
iudicio atque arbitrio omnia, quae ſanae ra-
tioni congruunt, agendi habere poteſtatem.

Et cum homo ob communem inclinationem,

omnibus animantibus inſitam, non poſſit non
ad conſeruationem ſui corporis vitaeque, necd
non ad diſpellenda ea, quae eandem deſtrue-
re videntur, omnibus modis incumbere, me-

diaque ad eum finem adhibere; & vero in ſta-
tu naturali nemo habeat alterum hominem ſu-
periorem, cui voluntatem iudiciumque ſuum

ſubmiſerit: inde in eo ſtatu quilibet ex pro-
prio iudicio definit de aptitudine mediorum,

an ad conſeruationem ſui conducant, necne.
Nam ſi vel maxime alterius conſilium audiat,

penes ipſum tamen eſt, an velit alienum con-
ſilium

iuris poteſtatisque, ac nullius hominis impe-

11

ſlium pre
haec propt
best, leqt
le tation
tur.
K. X.“
müine &im

(pniter bl

1b homin
Plurima h.
fngamus .
ſue conli⸗
lins legtegn
nem, eri⸗
Kitatumſo
adminicul
liorem re
animalnun
cibus ge he
ig antti⸗
erpolttum.
Dauloculti
amiliis ſe
cum vitae
nontamo
tas cupi
dilpellere
Conſuldun

—

keſtatun

IINIS

in Katn n .
niu, gvoln.
ſubiechiange
Nille aus e
perquan gl⸗
humanumn i
hominis i
noiplvein
. ſde WM
ſeckum hibe,

ET CIVIS LIB. II. CAP. I. 315

— —

ſilium probare, vel non. Vt tamen iſt-

haec propria ſui gubernatio recte ſeſe ha-
beat, requiritur, vt ea iuxta dictamen re-
ctae rationis legemque naturalem ſuſcipia-

tur. L
§. IX. Status naturalis, vtut libertatis no- De inceom.
mine & immunitatis ab omni ſubiectione in- nodis ſarus
ſigniter blandiatur: idem tamen, antequam reſyed uc⸗
ab hominibus in ciuitates fuerit conceſſum, rum .
* . .* 2 Jqu1
plurima habet adiuncta incommoda; (a) ſiue extra om-

fingamus, omnes & ſingulos in eo exiſtere, nem ſocie-

gtionis ſtili
ſuastennpeud
t, guſ in ut
ſois dindt
ſed etyrcpn
e ſinie n
ete potelint
pclintoen
bonplſtti
Viteqle
Anden delnf
eumbele .
Kreron⸗
mhominen
dimgrin
vilbet enht
ine nedinnt
Ucint, nerti
lliuen 14

„en
lienuon

ſiue conſideremus conditionem patrumfami- fatem ciui-

zu . Wü : lem ſunt
, . — unr.
liss ſegregum. Nam ſi animo concipias homi- nſtirutj.

nem, etiam adulta aetate, in hoc mundo de- (a ) vid.

ſtitutum ſolum, & ſine omnibus commodis & ſupra Lib. I.
adminiculis, quibus vitam cultiorem & mol- Cap. III. .

liorem reddidit ſolertia hominum: videbis . 3

animal nudum, mutum, inops, famem radi-
cibus & herbis, ſitim obuia aqua, iniurias
aëtis antris vtcunque diſpellens, feris beſtiis
expoſitum, & ad cuiusuis occurſum pauidum.
Paulo cultior vita potuit eſſe inter eos, qui in
familiis ſegregibus degebant; ſed quae tamen
cum vita ciuili nullo modo comparari poterat,
non tam ob indigentiam, quam inter coërci-
tas cupiditates familia ſic ſatis videtur poſſe .
diſpellere, quam quod ſecuritati parum ibi ſit
conſultum. (1) Et vt in pauca rem confera-
mus,

§. IX. (1) Auctor hic in commodis ſtatus ciuilis
prac ſtatu naturali exaggerandis modum fere excedit.

Vide

316 DF OFFICIO HOMINIS

11

— — ———

mus, in ſtatu naturali quisque propriis tan-
tum viribus protegitur, in ciuitate omnium;

pbi fructus ab induſtria ſua nemini certus, heic

omnibus; ibi imperium adfectuum, bellum,

metus, paupertas, foeditas, ſolitudo, barba-
ries, ignorantia, feritas; heic imperium ra-

tionis, pax, ſecuritas, diuitiae, ornatus, ſo-

cietas, elegantia, ſcientiae, beneuolentia.

Quam infi. §. X. Quanquam autem (a) natura ipſa

da ſit pax in inter homines aliquam cognationem eſſe vo-
ſtatu natu- uerit, cuius vi nefas ſit, alteri homini noce-

, ctieim re & potius fas ſit cuiuis, aliorum commodis
ſeſe diſpenſare: tamen inter eos, qui in natu-

reſpectu eo.
rum; qui in Ele G . . . .
ciuili ſocie- rali libertate inuicem viuunt, haec cognatio

tate degunt. ſat debiles fere exerit vires; ita vt quiuis ho-

a) Vid. . iui .
NTr S mo, qui non eſt noſter ciuis, ſeu quicum in

Lib. II. .
Cap. I. ſte, fed tamen pro amico parum firmo ſit ha-
6. 12, bendus. (uius rei ratio eſt, quod homines

ſtatu naturali viuimus, non quidem pro ho-

non ſolum ſibi inuicem maxime poſſint, ſed

() vide & (?) variis de cauſis ſaepiſſime velint nocere.
ſupra Lib. I. Alios quippe prauitas ingenii, aut dominandi

Cap. III. & ſuperflua habendi libido ad laedendos alios

. 4 incitat: alii, modeſto licet ingenio, ſtudio ſe
conſeruandi, & ne ab aliis praeueniantur, in

arma ruunt. Multos eiusdem rei deſiderium,

alios ingeniorum contentio committit. Inde

in

————D

Vide quae dixi in netis ad J. N. & G. Lib. II. Cap.
II. J. 2. pracſettim cum additionibus editionis
nouae. “M

15 6377

—

in iſto ſtaen
piciones, e
ſubtuendi,
liorum rui

bi elt hom

Mn laceſſe

ett, ſueg

nes amicos

ſiez feeri gu
here ua
Qa de caul
etiam in be
guis alteri
gebet, aut
trouerlne

eridaltetn

landimne
Gere pollit,
Munis aux
mennonob

ueteernn
culaeamnp

tentandam
bonl, ſe
Duro, hon

Uocatione

.

2

IINIS

ExT CIVIS LIB. I. CAP. I. 317

Propiis Un

itae otnnid.

ini certun be⸗
Auum, bellun

Olirvdo, bittr

impetium t
e, Ornatus,
benengleniu.
1) mion
tionenn dle
tihomminimm-

rum coNN;

8, Jui inet
lee gnn
N gins.
ſen niamt
uiden l
ſrmo lth⸗
,0 nonin
ne n,

derelinthet

,ANtdlminii

lbelen GoSAi
genio, Euhin

gieninnl,
hleidel i

hummttit

is 1 in

in iſto ſtatu tantum non perpetuae vigent ſuſ-
piciones, diffidentia, ſtudium aliorum vires
ſubruendi, libido alios praeueniendi, aut ex
aliorum ruina vires ſuas augendi. Ergo vti pro-
bi eſt hominis, rebus ſuis contentum, alios
non laceſſere, nec aliena adpetere; ita cauti
elt, ſuaeque ſalutis amantis, ita omnes homi-
nes amicos credere, vt tamen iidem mox ho-
ſſtes fieri queant; ita pacem cum omnibus ha-
bere, quaſi quae mox bello mutari poſſit.

Qua de cauſa & felix habetur respublica, quae

etiam in pace de bello cogitat.
§. XI. In () ſtatu porro naturali ſi vel Quomodo
quis alteri vltro non praeſtet, quae ex pacto ditimaptur
debet, aut ſi iniuriam intulit, aut ſi alias con- ſiae intet
trouerſiae quid oriatur; nemo eſt, qui pro im. e& qui in

perio alterum ad praeſtandum debitum repa. ſtatu natu-

randamue iniuriam adigere, litemque deci rali viuun.

dere poſſit, t, vti in ciuitatibus, vbi iudicis com- (a) Vid.
munis auxilium implorare datur. Quia ta- Ii x.8.
men non ob quamuis cauſam natura in bellum Cap. XIII
ruere permittit, etiam vbi quis de iuſtitia ſuue
cauſae ampliter ſit perſuaſus: (1) igitur prius
tentandum, num molliori via res poſſit com- ðDU
poni, diſceptatione ſcilicet partium amica, &
pPuro, non conditionato, compromiſſo, ſeu pro-
uocatione ad arbitro. .

§. KI. (1) Conf. de hiſte omnibus GROTIVS de

1. B. & P. Lib. Il. Cap. XXIII. §. 7. 4. & Cap.

m. 8

31 8 pf oFFIcIO HOMINIys 1r

Qui arbitri aequos ſeſe vtrique parti gerere tro abalten
debent, & in ferenda ſententia nihil odio, aut quidqte li
gratiae dare, ſed vnice merita cauſae teſpicere.
Quam ob rationem etiam non ſolet quis capi Pee⸗
arbiter in ea cauſa, in qua ipſi commodi vel
gloriae peculiaris ſpes maior adparet ex victo-
ria vnius partis, quam alterius; adeoque vbi⸗ D 0
ipſius intereſt, alterum quocunque modo cau-
ſam obtinere. Hinc & nullum pactum aut
promiſſum intercedere debet inter arbitrum &
partes, cuius vi pronunciare in gratiam alte-

rius teneatur. “ Niet her
Quod ſi arbiter neque ex communi partium ſdoal
confeſſione, neque ex certis inſtrumentis, aut iut, p

indubiis rationibus & ſignis, quid in facto ſit, Qdipſu
cognoſcere valeat; ex effatis teſtium id erit co. neſpein
gnoſcendum. Quos licet ad verum dicen- Matium,
dum lex naturalis, & plerumque iuramenti te- (lll.
ligio adſtringat: tutiſſimum tamen fuerit, ta⸗ ülamſern
les non admittere, qui erga alterutram parten (inoen
ita ſunt adſecti, vt conſcientiae ipſorum cDum ptaem!
gratia, odio, vindictae libidine, alioque vio- Qta lam
lento animi motu, aut etiam arctiore quza- netehnn
dam neceſſitudine, ſit velut luctandum, qui iucundiot
bus ſuperandis non omnibus ſat conſtantige weolube
eſt. P Y Operamd
Aliquando etiam per communium amico- ius ſul
rum interpoſitionem lites tolluntur; quod meri. tahtur.
to inter ſanctiſſima officia habetur. Akrdqu
Ceterum in hoc ſtatu executionem „Vbi vl- urom
trO

IINIS

ne patti gann
nihil odio.
aulaetelan.
ſoleruizal
1 commoei A
Ppatet er NN
8; Aeoqleſi
nqgemolne
um paden1
nter atbinunt
in graim e

mmmunipunin
nrumentin
nidin hihme
ſiunil aitß
verum d
ueiotanenni
Annen flelti
keruttampunt
ine pauume⸗
pe, Aln
Ciote 4
ludandun,
ſu cnſu⸗

tuc; guin
etut. 4

3
nem,
utio 8

ET CIVIS LIB. II. CAF. I. 319

PaBE Be K. B Gz B , E E Es X

iucundior inter coniuges eſſet conuerſatio, tum

quisque facit.

tro ab altero non praeſtatur, quod debetur, ſibi

1

CAPVT II.

DE OFFICIIS CONIVGA-
LIBULO94

5 .

Nter ſtatus aduentitios, ſeu in quibus homo Matrimo-
facto aliquo humano antecedente conſtitui- ium eſt
tur, primo loco venit matrimonium. (a) Prima ſo⸗
Quod ipſum etiam eſt primum velut ſpecimen ca) vid
vVitae ſocialis, ſimulque generis humani ſemi-. N. & G.
narium. Lib. VI.
§. II. Circa hoc initio conſtat, ardentem Cap. I.
illam ſexum inter ſe procliuitatem a ſapientiſ- Scopus le-
ſimo Creatore inſtitutam, non ad inanem vo- Lrrulis ſe.
luptatem ſatiandam; quippe quae vnice ſpe- xuum inter
ctata ſummam foeditatem & confuſionem in ſe procliui-
genere humano excitatura erat: ſed tum vt eo tatis.

vt eo lubentius homines propagationi ſobolis
operam darent, ac moleſtias tolerarent, quee
iſtius ſuſceptionem atque educationem comi-

tahntur.

Ex quo conſequitur, naturali legi repu-
gnare omnem vſum membrorum genitalium,
(1) qui

320 bk OFFICIO HOMINIS

e

(¹) qui ab hiſce finibus abit. Quo nomine

tis formar aculeum, explendi, ita cum ſpeciei pro-

etiam vetita libido in diuerſam ſpeciem, aut

4

eundem ſexum ruens, quaeuis foedae pollu-

tiones, & denique omnis commixtio, ſiue

mutuo

. II (1) Certam quidem eſt, ſicut ad propagatio-

nem humani generis coniunctio vtriusque ſexus ab-

C de nionen
ſolute neceſſatia eſt, ita hanc quoque coniunctione

eo tendere, ac regulariter eo dirigi debere. ddee mi⸗
nus certum eſt, ob effectum naturalem, qui ſecun-
dum Creatoris deſtiaationem ex copulatione maris
ac foeminae reſultat, omnem commixtionem umn
diuerſa ſpecie, aut eodem ſexu ſuſceptam . urkiͤ 1-
mam eſſe, ac natutali iuri aduet ſari, aeque ac illo-
rum inſtitutum, qui de induſtria ipſi ſe ad gereratie⸗
nem ineptos reddunt. Verum non inde ſequitur,

quod appetitus deſiderium illud naturale, quod amo-

pagatione confundi debeat, vt quoties poſterior hic-

ce finis ceſſat, ꝑrior ſit abſolute illegitimus. Vt enim
matrimonium ſenum, quod per ſe abſolute ma

eſſe nemo probaucrit, taceam; deprehenduntur certe

1 . i in i 1 e
vtriusque ſexus homines „qui in ipſo aetatis ſor e⸗
ſiue calu aliquo, ſiue naturali vitio, progenerandae

ſoboli facti ſunt inhabiles, nec tamen propterea de-
ſtituuntur ſtimulis, quos, qui aptiſſimi, ad Lenetin⸗
dum, ſentiunt. Iam ſi ſupponamus, ſatis con- ae
de hac inhabilitate, quae aliquando tanta eſt ſ
nullum eius dubium eſſe poſſit, an ideo tales ad intole-

tabilem coelibatum condemnandi erunt: Erunt autem

omnino, niſi pro principio poſueris, expletionem
eius de quo quaeritur deſiderii, quod acque natu ·
rale eſt, ac cibi & potus, innocenter in ſe, ac tan⸗
quam primarium finem poſſe adpeti, dummodo hoc

mutuo conle

naeimentt
HIII. 0
niun conne

mun genus
At.

la in er

oeciei hum

uper agos

legibinconn
Jue per ma
Citta hocen

hominesſoci

nulia

tenentur,
oſen: quar
guefacultas

—

ul mocofit,
uetithumani

lclantde agr

(imftett

crpoſi elie

mnimonii
donem; gu

Netperan
Ees uat

AINis

Qoo porx

n ſpecien, 4
8 eche e
otmmirto,
n

—

lenad oneet

triegue ſeln

le coniln int⸗

debere, Nti.

ralemn, gliſet
opelatione ui
Cteptam, Ie

ari, egee e

non inle legnin
autile,giain⸗
taculn igeceit
votet fkit⸗
e
egitimot.
eg
ſe alolur i
ebevduntutce
iplo etn
1ogercn⸗
4
mnen ngen
mi, 2 Eentid
riſiui 1 8.
larßzoll .

gulos.

ſteen

ET CIVIS LIB. II. CAP. 1I. 321

mutuo conſenſu ſuſcepta, ſiue inuitae foemi-
nae intentata, extra mairimonu.
§. III. Obligatio ad contrahendum matrimo- Quo ſenſu
nium conſiderari poteſt, vel in reſpectu ad quizobligs,
totum genus humanum, vel in reſpectu ad ſin trahen dum
nmnzarimo
IIIa in eo conſiſtit, (1) quod propagatio nium.
ſpeciei humanae hautquicquam ſit inſtituen
da per vagos & ſolutos concubitus; ſed vtique
legibus connubialibus circumſeribenda, adeo-
que per matrimonium duntaxat exercenda. „

Citra hoc enim decora & bene diſpoſita inter
homines ſocietas, vitaeque ciuilis cultus in-

telligi nequit.

Singuli autem ad matrimonium ineundum
tenentur, quando commoda ſeſe eius occaſio
offert: quam tamen non ſola aetas generandi-
que facultas abſoluit; ſed vt copia quoque ſit

tali modo fiat, qui ſocietati haud noceat, & quo ge-
neris humani propagatio, commedaque ac honeſta
educarie liberorum haud impediatur, Sed haec ſul-

ſiciant de argumento adeo delicato. Nec vero difſi-

cile iam fuerit, conſequentias ex principio hoc aucis
expoſito elicere. Adiungantur hiſcc, quae dixi ad
I. M. & G. Lib. VI. Cap. I. J. 4. not. 3. Ed. nouze.
9. III. (1) Supponit hic Autor noſter neceſſitatem
matrimonii in genere, ad humani generis propaga-
tionem; quae neceſſitas per ſe ſatis manifeſta eſt, æ&
ab eo in praecedenti paragrapho indicata Vt propter-
ea perperam ab OTTONE taxatus fuerit, quad
hic tres quaeſtiones diuerſas confudiſſet.

322 pDk OFFIcCIO HOMINySs

decentis conditionis, nec non facultas alendi propramn
vxorem & prolem naſcituram; ac vt mas quo- te, non li
que ſit idoneus ad gerendam perſonam patris- ur fenlu
familias. Niſi tamen aliquis compoſitus ſit Nunn lan
ad exigendum caſtum coelibatum; ſentiatque, Quo
plus ſe vtilitatis poſſe procurare humano ge- (e ſüpdl

neri aut ciuitati coelibem, quam vxoratum; Dein
praeſertim vbi nulla prolis penuria ſit metu- (ſcinlisee
„ end. lefuſtor
Pacta in §. IV. Inter eos, qui matrimonium inituri (de, cum
nio regulari unt, interuenire ſoler & debet pactum: quod commdciſl
nio regu a ee mnocü
jatetueni⸗- vbi (1¹) regulare & berfectum fuerit, hiſce ca- e hatenl
entia. pitibus abſoluitur. , MArimumn

1. Quia vir (abs quo vt contradtius inci- gesbene ch
piat, vtriusque ſexus indoli magis congruit) (erins de
Ś”ÿMU FPFPrtfo⸗ urin ig
— — —,n,ʒ — W. Anti,
§. IV. (1) Supponit heic Auctor, dari matrimo- aln yitae
nium aliquod irregulare, quod nihilominus in natu- cumjpſo ce
rali ſtatu ſit innoxium ac legitimum; cum nempe promiſſio
paciſcuntur mas ac femina de concedenda ſibi inui- am indl
cem ad certum tempus vſura corporum , cCitra pPerpe- eeli —— 85
tuae cohabitationis pactum; ira vt elapſo praefinito Piut.
tempore ſoluatur ſocietas, ac nati ex iſta coniunctio⸗ 3 Cii⸗
ne deinde vel penes virum, vel penes feminam, prout ue ſernse
tulerit conuentio, maneant. Adpellari hoc matri- mattimonn
Wonium Amazonicum poteſt, per alluſionem ad nar. inh fanil
rationem, veram an falſam incertum, de bellicoſis “
iſtis feminis, quae integram gentem ex vno duntaxat eguſtn
ſexu olim formauerant, & quarum Regina, Zuale- fchilien
Kris dicta, ad Alexandrum magnum veniens, ad in. Mlrig
eundum ſecum iſtiusmodi commercium eum inuita- fiuere,

uit. Vid. I. N. & G. Lib. VI. Cap. 1 8. 9. Kende

MINIS

ſacultas Al

ac Nul⸗

detſonum pint
6s comnpoſul

tum; ſemnun

tate humang

uam VLoLiNA

Henuti⸗ ſt Ne

rimonium in
et ocen

,fuerit, klend

conttidig i

magis clg

☛

—

Got, Citi nH

Dibiloninnn inu
imum cun
oncedenc ii
porum, elaſe

vt elixlo

tier iſzcornin

iun
enesfelllun,

Abpelani koe
aliimm,
cettum, Eicli
nten ermoi

6

ru Nehſil

punn fenieni, 1
neteitl eln

—

telligitur. H
3. Quia autem non ſolum naturali vtrius-

ET CIVIS LIB. II. CAF. II. 323

—

propriam vtique ſibi ſobolem intendit quaere-

re, non ſuppoſititiam, aut adulterinam; igi-
tur fidem dare viro debet foemina, quod nemini,

praecterquam ipſi, corporis ſui vſuram velit conce-

dere. Quod itidem a marito foemina viciſſim

ſolet ſtipulari.

2. Deinde cum nihil magis ab indole vitae
ſocialis & ciuilis abhorreat, quam vita vaga
& deſultoria, incerto lare, nulla ſortunarum

ſede; cumque communis ſobolis educatio

commodiſſime inſtitatur coniunctis vtrius-
que parentis operis; ac cohabitatio continua
plurimum contineat iucunditatis inter coniu-
ges bene compoſitos, per quam etiam marito

certius de caſtitate vxoris conſtare poteſt: igi-
tur in id quoque fidem marito dat vxor, quod
viro continuo cohabitare, adeoque in arctiſſi-
mam vitae ſocietatem, eandemque familiam

cum ipſo coaleſcere velit. Cui ipſi & mutua
promiſſio de tali inuicem conuerſatione, qua-
lem indoles eius ſocietatis requirit, ineſſe in-

4

4

que ſexus conditioni maxime congruit, vt in
matrimonio viri conditio ſit potior, ſed & ma-

ritus familiae a ſe vtique conſtitutae caput ſit:

conſequitur, vt vxor in negotiis matrimonium

ac familiam concernentibus, directioni mariti ſit
obnoxia. Inde & mariti eſt, de domicilio con-

ſtituere, nec vxor iſto inuito peregre abire,
aut ſecubare poteſt. Taletamen imperium,
Xx 2 Aquod

mia.

1

324 DPk OFFICIO HOMINIS

quod ius vitae & necis, grauemque coërcitio-
nem, nec non plenam poteſtatem circa quae-
uis bona vxoris diſponendi, comprehendat, ad
eſſentiam matrimonii neceſſarium non vide-
tur; ſed iſtud ex peculjaribus pactis inter con-

iuges, aut ex legibus ciuilibus alicubi conſti-

tuitur.
§. V. Porro vti illud manifeſte legi natu-
rali repugnat, vnam mulierem pluribus viris
ſimul cohabitare; ita vt vnus ſimul duas plures-
ue uxores habeat, apudslurimas gentes, & in
ipſo quondam Judaico Populo receptum. Ni-
hilominus ſi vel maxime a primaeua matrimo-
nii inſtitutione in diuinis litteris tradita abſtra-
hamus; ex ipſa tamen reca ratione conſtat. .
longe decentius iuxta atque vtilius eſſe, vnum
vna eſſe contentum. Id quod & vſus omni.
um, quas nouimus, gentium Chriſtianarum

a tot ſeculis comprobauit. L

De diuortio. §. VI. Nec minus natura tam ardtae con-

7

iunctionis oſtendit, matrimonium debere ſe
(1) perpetuum, & non niſi alterutrius coniu-
gum morte finiendum; niſi principalis pacti
S= matri⸗

§. VI. (1) Imo omne id, quod natura ac finis ma.
trimonii, citra reſpectum ad cuiusuis poſitiuae legis
conſtitutionem, aut pactum inter coniuges peculia-
riter initium requirit, huc redit, vt haec ſoeietas tan-
to tempotis interuallo duret, quantum educatio libe.
rorum poſtulat. Vide dicta ad J. N. & G. Lib. VI.
Cap. I. S. 20. net. 3. Ed, nouae.

1I7

22
mattimonia
terimn, (1)
Obmyet:

mulitiola del

efellum,
nerſan inten
miſſione ad
inter alias et
wortli contu
Alteriuscongl

eem morum

gesincitet,
monialis c
Craluidur;

—

.0(²) Hae ſu
ſunt & line e
eni UI ſo
lemn veneno he
Alit 2blolure
Periztntiotis
) olgamis 36

Es alürnedun,

milae, Vus t.

equitit quon

y gne
übile tali
wodi tanqua
e vt cum

tlumn elt,

MINIS
—
mmqnecheri
tem ciene.
omprehenlit
rium pon ſ.
Pabisintetn
8 alicubi oni

nifene lelnn
em plutbutſt
ſnul uu
hasgellsz ii
keceptn.
waela innin
eisthciun
tatone alitt
lius ele,
ol inN
mn Cheſtiun

tam Aliect
Aiun nk
Atetutios
neipels e
princh⸗

Aummiiiiii
urßzaſilm
ecollige n.
thier ſeinn
mrumellen

Mä
2

ET CIVIS LIB. II. CAF. II. 22 5

matrimonialis capita fuerint violata per adul-
terium, (2) & malitioſam deſertionem.
Ob mores autem male compoſitos, & qui eum
malitioſa deſertione eundem non producunt

effectum, ſeparatio duntaxat quoad thorum &

menſam inter Chriſtianos recepta eſt, ſine per-
miſſione ad ſecunda vota transeundi. Cuius
inter alias etiam haec ratio eſt, ne facultas di-
uortii contumaciam morum alat; ſed potius
alterius conditionis deſperatio ad commodita-
tem morum, mutuamque tolerantiam coniu-
ges incitet. Cetetum ob violata pacti matri-
monialis capita, pars laeſa tantum vinculo
exſoluitur; quod in altero cominuatur, ſiqui-

(2) Hac ſunt prinoipales diuortii cauſae z ſed poſ-

ſunt & aliae eſſe aeque contrariae intentioni contra-
hentium, & ſocietatis huius fini; vt ſi maritus uxo-
rem veneno necare voluerit, aut vxor maritum; ſ
adſit abſoluta ingeniorum diſcrepantia, &c. vid.
Operis maioris Cap. cit. . 22. Ceterum cum diuortio
& polygamia aeque compatatum eſt, ac cum nonnul-
lis aliis rebus, quae licet natura ſua non ſint abſolute

malae, vſus tamen earum multum circumſpectionis

requirit, quoniam facile illis homines abutuntur. Vid.

dicta a me ibidem 9. 24. not. 3. ad GROTIVM Lib.
II. Cap. V. §. 9. not. 10. Interim quoniam iſta inter

Chriſtianos nunc ſunt prohibita, ſemperque vt cre-
dibile eſt talia manebunt, quaeſtiones de illis iſtius-
modi tanquam pure ſpeculatiuae ſpectari poſſunt, ne-
que vt cum feruore de ipſis diſceptetur operae pre-
tium eſt. .

326 pD OFFICIO HOMINIS8

dem pars laęſa Nelit, & cum aleero in gratiam
redire dignetur.
De impedi. S. VII. Contrabere licite matrimonium, xbi
mentis cum jex ciuilis non obſtat, poreſt quilibet cum quali-
akan bet, ſi (1) aetas, corporisque conſtitutio matri-
matrimo:· monio habilis adſit; niſi impedimentum a liquod

nium irri- morale obſtet. Motaliter impeditur aliam con-

tum ted- iugem adſciſcere, qui, quaeue alteri iam con-

dentibus. iugi iunctus, iunctaue eſt.

De gradi. §. VIII. Sed & pro morali legitimarum
bus propibi nuptiarum impedimento habetur arcta nimis

tis cum afß. ſanguinis aut adfinitatis coniunctio. Quo nomi-

nitatis, tum
conſangui.
nitatis.

ne etiam (1) naturali lege nefariae iudican-
tur nuptiae inter adſcendentes & deſcendentes in
infinitum. Reliquas autem nuptias in limite

nanmsuctſs⸗ 2) puta, cum amita & matertera-

cum

—

beres, Eunuchi, illi, vel illae, quibus vitioſa quae-
dam eſt organorum conformatio &c Secus ſentien-
dum de ſterilibus, aut iis, qui prouectioris aetatis

