Dlae . . .
u Augre mentum ſuum in ipfa rerum natura habeant, ita vè
MI,„S

ns Deus nihil contrarii, nifi ipſe ſibi aduerſetur, prae-
deuemit ſeribere potuerit. Vide J. N. & G. Lib. 1. Cap. II.
,mmehſei 65 6. & quae ex rcliquis eius ſcr iptis exerpſi ad
ap. I. §. 4. not. 4. Verum ſtatuit, conſiderationem
nonbett e naturae terum non id eſſe, quod proprie ac directe
inile ponn neceſſitatem certo quodam modo potius, quam alio

N .
nenin g, rI 5 agendi,

458 rxeoISTOLA

agendi, imponat. Atque hic quidem Anonymus
inueniſſe ſe exiſtimat, quare maximo cum ſucceſſu

Auctorem reprehenderet. At ſpero fofe, vt ſedulo ex⸗

penſis, quae a nobis adnotabunrtur, liquido adpareat,
nulla forte alia in parte eius cenſuram infirmiori niti
fundamento.

Isitio autem hoc obſeruo, rorum hunc paragra-

phum practer rem adiectum eſſe, cum ipſe fa
teatur Anonymus g. I 5. ex Auctoris noſtri ſententia,
omnes homines, in quocunque verſentur ſtatu, com-
muni ſuperiori, nempe Deo, ſabdi. Cur igirtur fin-
gantur vltro monſtra, cum quibus congrediaris Cut
odioſa inſtituatur comparatio cum principiis HOB-
BII, quae Audoris noſtri principiis e diametro ſunt
oppoſita? .
§. XIV. Hinc etiam nullum ius gentium volunta⸗
rium quidam viri docti, ab Auctore noſtto perſuaſi
admittunt, ob eam inter alias rationem, quod pa-
Gtis mutuis ius eſſicere gentes non poſſint; quia ſci-
licet a nullo ſuperiore valida reddatur obligatio. Quo
argumento nimium efficient, vt ſcilicet nec conſenſu
& pactis khomines ſuperiorem ſibi conſtituere poſ⸗
ſint; cuius contrarium tamen ipſe HOBBIVS agno-
Qui ius gentium voluntarium, ab Anonymo cum
vulgo Iurisconſulterum Scholaſticorum adoptatum,
non immerito reiiciunt, non hac quidem nitun-
tur ratione, quod gentes, quia deſit commu-
nis ſuperior, nullam inter ſe validam inite conuen
tionem poſſint; ſed hoc adſerunt, prout vtique ve-
rum eſt, conuentiones huiusmodi non eſſe leges
proprie ſic dictas, quia inter pares ſint initae,
cum e contrario a ſuperiore lex omnis ſit impoſita.
Contendunt porro iidem, (nec oſtendit quisquam,
aut oſtenſurus eſt contrarium) non exſtare genera
lem omnium gentium conuentionem quoad res mere
arbitrarias, circa quas verſari ſuppoſi um illud ius
gentlum

SðZ

D

gentiacn gebe
Oblizzio 4
Vere Abitr
Pitum, qu
1a gepiehend
gue gentiam
Krobligari⸗
indicio, der
Dlos, citta.
Vlos enſdem
1e cenleii po
lnita upeta

ſikelte gecli

nen ſegli,
Gun ere,
meis 1d 6h

(emnt, euent

mime ſpee

9

ſ. . b
poſle haie d
Nlumſh peri
Nempedtei
Prauitatis, ſ
Geptehengi

cuim kerar;
em aſſtie
(uod omnes
achthon
is facient
oeqliden
illmame
ne ague en
. Uperlotisn
PXy,

—
Lemn Aporu
mo cum ucetl,
bfe, Nt ledtlot
lquidoadenet
n indrmioni ni

n hunc pugt
, cunn i
noltei ſeten
eutur ſtat,con⸗
Curiginrit
ongredinhilt
principis t

ntium Alil.
noltio eli
nem ,lo⸗
oſſiut; guiſſe
. obloro E .
Cet neccolſ
conltituere
1OPöelter.

h Aronjmo (E
um 00,in
uidenn Olue⸗
delt conmi
mn inite CMnet
ront Nigle t⸗
on ele ei⸗
es ſot initten
1 ſ inſolu
noit gliguun
extare genel

2d le⸗ ne⸗
genin

„

GCENSORIA, 459

—

gentium deberet. Omnis vero, quae ſubeſſe poteſt
obligatio quoad illa, quae eo referuntur, &

vere arbitraria ſunt; (aliqua enim horum ca-

pitum;, quae iſti gentium iuri adſcribuntur, funda-
ta deprehenduntur in ipſo lure (a) Naturae, adeo-

(2) Vide

que gentium conſenſu non indigent) ompnis, inquam, J. N. & G.

iſta obligatie quoad res vere arbitrarias inde, meo Lib. 11.
iudicio, deriuatur, quod, cum apud plerosque po-Cap. III.
pulos, citra vllum quidem generale inter eos pactum, §. 23.

vſus eaſdem ſenſim introduxctit, hinc cenſeatur quis.
ac cenſeti poſſit, velle ſe illi accommodare ſtatim ac
inita ſuper aliqua eiusmodi re canuentione, non ma-
nifeſte declarauerit, nolle ſe receptam conſuetudi-

daema nem ſequi, quod uiccn vnicuique liberum reli-

Kum erat, Haec ſfane obſetuatio, cuius in notis

meis ad GROTIVM frequens adplicatio deprehen-

detur, euertendis fantorum iuris gentium voluntarii
maxime ſpecioſis argumentis inſeruier.
S§. NV. Equidem medela aliqua videtur adferri
oſſe huic doctrinae, conſiderando Deum velut om-

nium ſuperiorem, quod etiam ſubinde fit ab Auctore.
Nempe dicit aliquis, dogma offendere tantum ſpecie
prauitatis, ſi vero profundius inttoſpiciss, nihil mali

deprehendi, quum ſemet cortigat, & remedium ſe-
cum ferat; quoniam ſtatus ſine ſuperiore fingi qui-
dem poſſit docendi gratia, exiſtere autem non poſſit,
quod omnes per naturam Deo ſubdantur. Ita iam
& pacta hominum fuperiorem, & conſenſus gentium
ius facient, Deo pactis validitatem praebente. Atque
hoc quidem de Deo, natura omnium ſupetiore, ve-

riſſimum eſt: ſed tamen ipſa per ſe docttina offenſio=
ne atque etrore non caret, quae habet, ius decreto

ſuperioris naſci? vtcunque excuſes. Nam vt taceam,

quod (1) GROTIVS bene notauit, fore aliquam

naturalem obligationem, etſi daretur, quod dari non

X

K. XV. (1) De lare Belli ac Pacis, Prolegem. F. 11.

poteſt,

460 EPISTOLA

poteſt, Deum nullum eſſe, aut licet diuina exiſten-
tia ſeponatur tantiſper; quoniam cecte multa ab ho-
minibus erga alios exigit propriae conſeruationis
commoditatisque cura, quae DHOBBIVS etiam pro

parte adnotauit; & hoc obligationisvinculum latro-

num ſocietates exemplo ſuo confirmant, dum alis
hofſtes, inter ſe quaedam officia colere coguntur;
quanquam, vt iam notaui, iq perfectum ſit valde
Ius Naturae, quod ex hoc ſolo fluat: haec, inquam,
vt taceam, ſciendum eſt, Deum ipſum laudari, quod

iuſtus eſt; adeoque eſſe quandam, immo potius eſſe

ſummam ipſius Dei iuſtitiam, etſi ſuperiore careat,

& ſponte naturae excellentis omnia bene agat, vt ne-

mo de eo cum ratione queri ſoſſit. Neque ipſa nor-

ma actionum, aut natura iuſti, a libero eius decteto,
ſed ab acternis veritatibus, diuino inrellectui obie-
ctis, pendet, quae ipſa, vt ſic dicam, diuina eſſen-
tia conſtituuntur: meritoque a Theologis Auctor fe-
prehenſus eſt, quando contrarium defendit, credo,
quod prauas conſequentias non perſpexiſſet. Neque
enim iuſtitia eſſentiale Dei adtributum erir, ſi ipſe
ins & iuſtitiam atbitrio ſuo condidit. Er vero iuſti.
tia ſeruat quasdam aequalitatis proportionalitatisque
leges, non minus in natura rerum immutabili, di-

uini que fundatas ideis, quam ſunt principis Arith-

meticae ac Geometriae. Neque adeo iuſtitiam aut
bonitatem quisquam diuini arbittii eſſe defendet, niſi
qui & verirarem: quod paradoxon inauditum CAKR-

TEIO excidir, inſigni documento, magnos poſſe

viros magnopere labi; quaſi ſcilicet triangulum ſit

trilaterum, aut duo contradicétioria incompatibilia

ſint, aut denique ipſe exiſtat Deus, quia ita Deus

iufſit. Sequeretur etiam, quod quidam impruden-

ter dixere, Deum iure poſſe damnare innocentem,
quando hoc ipſum ius facere poterat. Nimirum qui
talia excidere ſibi paſſi ſunt, non diſtinxere iuſti-
tiam ab qντριvl,. Deus ob ſummam in omnia
poteſta.

2

Poellatenn
unini hol
cis obnoxi
omni ſalisk
ſpi,

Anonftnht
conſtate vid

dkicii teſti

allara Aucke
um, malar
tiſſe innuit,

eetet ſco

howinum
Pio, veſurg
einshken⸗
4t nihil tan

quod demne

telledisla
ad eins cen
uoc ſtarn
Non he
Olmne, qu
multo nin
De iure e
Gependent

altionum
fummme el
egllas,
ſegni, it
vellepol

—

CENSORIA. 46 1

—

cetdininn ella — — —
centemilatb poteſtatem eſt &ανντ½νο, quum nec cogi, nee
ie onenma puniri poſſit, neque cationibus cuiquam redden-
DBelys eunt dis obaoxiuz ſit ; ſed ob iuſtitiam ira agit, vt
isrincecnn omni ſatisfaciat ſapienti, & quod ſummum eſt,
Ermant, li ſibi. —
colete gut Anonymus hic prima ſtatim fronte non ſatis ſibi
conſtare videtur, cum tanquam benignioris alicuius

=

petkeclum id conſtafe vidctur.
Uu: uetilu iudicii teſtimonium ſpectai medela iſta queat, qua ”M
umlaulni allara Auctorem noſtrum, non ſatis ſibi conſentane-
W um, malarum conſequentiarum periculum praeuer-

immo folſe
lſpeire⸗ tiſſe innuit. Credas, (a) incidenter tantum . ac (a) Gur 4
benezgth in praeter ſcopum, Auctorem de Deo, ceu omnium ιρ ſab.
Neſneſin hominum ſuperiore, loqui. Sed nonne iſti princi i,g Ft a5
lbetoeiarm Pio, velut (2) prinipali ſuo fundamento, vniuerſum zcſore.
o ineleis ecius (yſtema ſùperſtruitur? Inuitus quidem eloquor, .
cam, Clini⸗ at nihil tandem verius, nec id iuueit diſſimulaſſe,
heologis At ; uod demonſt: are iam ad oculum oportet, non in-
Adg ellectis ſatis Auctoris noſtri principils, Anonymum

eleniit,nl . . 135.7
Wl ad eius cenſuram deſcendiſſe, atque id in cauſa eſſe,

henle . quod ſtatum quaeſtionis non rite formauerit.
ihugane⸗ o8 Non haec Auctori noſtro ſtat ſententia, ac ſi id
i⸗ nor omne, quod ius vocatur aut iuſtitia, a voluntate,
– multo minus a voluntatearbitraria ſupetioris emanet.
iam 1 De iure loquitur ac iuſtitia, quae entibus aliunde
nehtin dependentibus conueniunt, & inueſtigat normam
ne⸗ ai actionam humanarum. Saepius repetiit „Deum
iele ceen ſumme eſſe iuſtum, & (3) conſtantiſſime iuſtitiae
indu regulas, immenſis ſuis perſe ſionibus conformes:,
to, ngnl ſequi, ita quidem vt aliter agere neque velit, neque
ieet khi velle poſſit: atque ita etiam, vt propter eius inde-
olla M .
“ gutl⸗ pen
guidan iv 1 .
ute A. (2) Vide Cap. III. hnius Compendii F. 10. 11.
1. Nbin, (3) vide J. N. & G. Lib. II. Cap. I. F. 3. & Cab.
Gſtnmn III. §. 5§. 20. net non in Erid. deand. Apeleg. § 7. 8.

ummman Cpecim. Controners. Cap. WV. §. 3. /644. & Cap, V.
tol., &c.

462 EPISTOLA
pendentiam nemini ius ſit, vt hoc vel illo modo
agat, exigendi, aut ad regdendam geſtorum ratio=
nem eundem adſtringendi. Agnouit quoque, nec
reſpectu homibum, Creartoris licet imperio lubiecto-
rum, ius ac iuſtitiam ab arbitraria Dei voluntate con
ſtitui ʒ̊ nec potuiſſe Deum „ſaluis ſuis per fectionibus
ac veritate, hominibus alias: quam iuſtitiae regu-
las, in narura ipſorum fundatas, praeſcribere. Ve-
rum ſtatuit nibilominus, propriam ac directam ra.
tionem, quare ad ſequendas iuſtitiae regulas homi=
nes ebligentur; & quod ipſi; neceſſitatem moralem
iisdem ſeſe conformandi imponat, eſſe volunratem
Dei, cui vt ſupremo Domino, naturalem eorum
libertatem pro lubitu conſtringendi pleniſſimum ius
compęetat. . —OòòMD
Ita vero corruunt omnes illae pranae conſequen
tiae, quas Anonymus, procliuior iuſto ſcholaſtico.
rum quorundam Theolegerum, qui ſuperftitem ad.
huc Auctorem oppugnatunt, praeiudicatis opiniom-
bus adfectibusque defendendis, eorum exemplo, ex
innoxia omnino ſententia, circa quam ſiniſtrae in-
terpretationes lam abunde retuſae erant, elicere in-
ſtituit. Et nunc quaeſtio huc redit: an proximum
& immediatum fundamentum nerefftatis bominibus
indiſpenſabiliter incumbentis, ea faciendi, quae Deus
certe vult ab ipſis feri, ſit illa ipſja Dei voluntas, an
aliund quidpiamn2? M
Non ſatis ſibi in prineipiis ſuis conſtat Anonymus:
aam aut nichium, aut parum dicit. Fundamentum
quippèe obligationis ad obſeruandum Ius Naturae col-
locat (§. 1.) in ipſa rerum naiura, rectaeque ſecun-
dum hane rationis praeceptis, conſiſtentibus (§. 1I5
in quibiisdam aecqualiktatis proportionalitatisque legir-
bus; & pro certo ponit aliquam fſore naturalem ob-
ligationem, etſi daretur Deum niullum eſſe. Attamen
ius, qued hoc ſolo fuat, valde imperfelctum praedi-
cat, & reſerictum ad id, quod prepriae eersazer
tcotmiys⸗

7

tommodjtati
latu al ro

vaturamrut

lin ungue ſin
Autexcipere
teſlarm habern

Deumtelzie
exlltentiay

Weroteadem

uis de ideis ,

in histamen
felultantes e
ſubrilliori ali
1e docktinze
eieiterum,
uncum dii
1lluto ſetieta
dutſtatis
de dee wall
u ſb
tionem ipket

Pro offcio⸗

Nullanit
larum inſti
eo, Te vni
Printzis 4,

rerum lane
(obizüin
onpoteſt
iodltet
oin hatut⸗
cendam iſ
kliügteguir
des compel.
ut, da0
Ailcete nob

1

cENSORIA. 463
rommodit atisque tura exegerit. lIam iſtae aequali.
tatis ac proportionalitatis leges , iſta rect ae ſecundum
naturam rationis praecepta, nonne in ſingulis, qua-
liacunque ſint, officiis locum haben? Nullum excipit,

———
e vel io
n geſtorun
ounr guogle

timmpetiollbtt . .
H aut excipere Anonhymus poteſt. Admitteré ergo ne⸗=
eſe eſlum habet, exceptis quidem illis, qvae directe
Deum reſpiciunt, eliqua omnia, ſublata etiam Dei

Riche exiſtentia, in toto ſuo vigore ſabſtitura eſſe. Enim-
ero eadem ſemper natura retum remahet: & quam-
n ac cireclm a de M**H dizesns loquatur Anonymue, n
eregliie uis de ideis inte ectus iuini loquatur nongmus, hon
in his tamen ideis naturam rerum, & relationes inde
isnmn ild feſultantes contemplamuf; quemadmodum non in
3 tſerolrn ſubtiliori aliqua Metaphyſica, idonea Naturalis Iuris
numikn ac doctrinae moralis principia quaerenda ſunt. Aſt
ieiitti Beic iterum, (vt iam ſupra S. 6. Anonymus hene.
MMum cum viili manifeſte confundit; quod etiam ex
Mrutn inſ,e allato ſocietatis latronum exemplo appa et. An enim
ioſii honeſſatis quadam lege ad ducti ſceleſti illi, praedam
biſipetkin e. g. aequaliter inter ſe diuidunt: Quis credat, illos
tiemiet dqucturos ſibi religioni, aliquam, ſi fieri poſſit, por-
un tzen tionem interuertefe, aut ſi ſcrupulum ſenſerint, hoc
Uam liſtni pro officio ab ipſis praeſtito habendum eſſe?
klant, eicetl Nullum itaque datur medium: obligatio enim regu-
it Nm arum iuſti inter homines aut prorſus non pendet a
ſunß, nin Deo, ac vnice in ipſa rerum natura fundata eſt, ſicuti
enii/ „rincipia Arithmeticae ac Geowetriae; aut in natura
DuNH“ rerum plane non fundatur. lam vero natura rerum per
ſe obligationem, proprie ſic dictam, imponere nobis
eltit Aef non poteſt. Qualiscunque ſe acqualitatis ac propor-. .
Iubdm rionalitatis, conuenientiae aut diſconuenientiae tela=
los untrn tio in natura rerum prodat, hoc ſolo nonniſi ad agno-
Friduiſin fſcendam iſtam relationem inuitamur Aliquid am-
ſtedcbis, prlius requiritur, vt conſtringatur libertas noſtra, ac
altet ad componendas certo quopiam modo noſtras actio-
Derumme nes compellamur. Neque magis ratio in ſe conſide-
m Aſe Mund rata, & a Creatore, qui ea nos dotauit, abſtrahens,
clcn . iniicere nobis poteſt neceſſitatem ndiſpeaiablen 8
. . . e
Gs nſtu 1 uee

ctamini rationis aurem praebeamus. Nonne vero

464 EFPISTOLA “

iſtiusmodi ideas ſequendi, etſi easdem, tanquam

in natura rerum fundatas adpfebet. I. Enim ab.

Rtractis hiſce ac ſpeeulatiuis ideis adfectus fenſibi les
quasdam ac mouere aptas ideas opponunt; iidem.
que in compluribus actiombus, quibus aliqua diſ.
conuenientiae relatio ineſt, longe viuidiorem no.
bis relationem, ſenſumque voluptatis ipſas comi-
tantem repraeſentant, vel ipſo, quo ad eas feri.

mur, momento. Si ab eiusmodi actionibus intelle.
ctus lumen nos auertat, multo validiore motu in.

clinatio voluntatis nos ad eas propeliit. Cur ergo

illud magis, quam hanc ſequamur, ſi nullum ex-

iſtit principium externum, ac nullum ens nabis ſu-

perius, quod nos eo adſtringat;: Nonne, ſecundum

hanc hypotheſin, incelinatio voluntatis aeque natu.
ralis eſt, ac ideae intellectus? Ratio, inquies, li-
quido nobis commonſtrabit, quod obſeruatis con.-

uenientiae legibus, in natura rerum fundatis. pro.

ſpecturi melius fimus commodis noſtris, quam ſi

dirigi nos adfectibus patiamur, Aſt, vt taceam.
quae ex aduerſo adfectus contra hanc vtilitatem

proferre poterunt; non hic de vrilitate quaeritur,
ſed de officio ac obligation?. Fateor quidem, & iam ſu.

conuinci poſſe, vt ob manifeſtum commodum di

proprerea liberum cujuis relinquitur, renunciare

commodis ſuis, dum partim nihil praeterea eſt,

quod prohibeat, partim nemo alius exiſtit, cuius
interſit, ne quid contra propriam vtilitatem com-
mittamus, & cui ius competat exigendi, vt eam
proeuremus? Adeoque neglectis conuenientiae
ideis, in natura rerum fundatis, imprudenter tan-
tum a nobis actum erit, neque imprudentia heic

opponitur effcio, proprie ſic dicto, quandoquidem

“D

an aliquod adſit officium, adhuc inquirimus.

*

DlaA: .
Deckiſentet

2. Verur
euertendae
hoftta, ext

tkekermus,
iud ſit, g
Ceffitatein i
Aut hon age
tum habeat

atbitrio eins

4 Alioqu in hi

ſita eſt necef
farieadem,
tius nul a ade

uumuibus in ge⸗

amphlius aet
aetfült. X
ur verbum,
Bentßen lib
Conclud-

tumuis natu

quod APlige
ſtentine 40
duaerendum

5 . na vol
pra obſeruaui, ſi res debito modo exploretur, nos g. unte

eht.
Heic vet

dun Stani

labiiett n
Cultanbuun

tlten, on

aerationi
equautur,

(licqidi
encnut;

2. Ve- Feſt diut

um homit

el tunelr
t. I. Lnin:
lectus kentbe

Pponunt’iE

quibusaligucd

e viuidiotennn

ptatisiplitan.

, quo 4d euf
4ctiontbugsin
alidiore nonn!
peliit. Cuan
ur, Untlone

lum ens nonnt

Vonne,ſteuntt
infatiszegletin
datio, Illil
od obſeruand
rum functiit

noſtris, Oun

Aſt, vt ticen
1 banc ftliut
tilitate gieli

nicen hin
5 ezp ofelut, 9 4

n commolm
e. Noynf
Gitur. . enlnet

inil praett d 8

lus enitit, 1
n iiliaten i⸗
er genli

CENSORIA. 46 5

2. Vetum illad: inprimis ſedaulo adtendendum ,a G
éuertendae contrariae opinioni ſufficit, quod ratioO
noſtra; extra omnem a Creatore, cui eam acceptam
referimus, dependentiam conſiderata, reuera nihil
aliud ſit, quami nos ipſi. lIam vero nemo fſibi ipſi ne-

ceſſitatem indiſpenſabilem hôc vel illo modo agendi,

aut non agendi, imponere poteſt. Vt enim vere lo-
cum habeat neceſſitas, requiritur procul dubio, ne
arbitrio éius, qui eidem ſubiectus eſt; tolli queat;
alioqui: in nihilum ipſa abierit. Si ergo is ,cui impo-
ſita eſt neceſſitas, ille ipſe ſit; qui eam im poſuit, libe-
rari eàadem, quotiescunqu libuerit, Ppoterit; vel po-
tius nulla aderit vera obligatio: pari ratione ac tranſe-
untibus in debitorem honis ac iuribus creditorit, nullum
amplius adeſt debitum. Paücis olim SENECA hoc
ita extülit. Nemo ſibi debet, accurate ſe,licêt loquendo;
hoc veréam, debeté, non paler niſi inter duos loum. Dé
Benefie. Lib. V. Cap VIII.
Concludo exinde, rationis etiam dictamina. üan.
fumuis natutae rerum conformia, nihil in ſe habere
quod obliget, dénec illa ipſa ratio nobis auctorem exi-
ſtentiae ac naturae rerum omnium detexerit Sed
quaerendum nunc eſt, vnde tüm Proueniat obligatio,
an a voluntate Dei, an ab alia quapiam réè in pſo exi-

ſtente?

Heic vero haud videtur mihi vajde eſſe ambigen-
dum. Statim enim ac fectam de Deo notionem quis

habuerit, non poterit non ius, quod ipſi cõmpetat, fa-

culcatibus nobis conceſſis . quos lubet, limites conſti-
tuendi, agnoſcere Neque minus poterit non hanc am-

plecti ſententiam, ipſum certo velle, vt homines lumen

ſuae rationis vtpote quod in ipſis ſit praeſtantiſſim um⸗
ſequautur, & quod ſolum eos ad propoſitum naturae
fuae finem perducere queat In ipſius porro voluntate,
quicquid ad fundandam obligationem pertinet, depre-
hendiur; quippe cum ea voluntas ſit ſupremi omni-
um hominum domini, itemque voluntas, cum vni-
ver ſis diuinaé naturae Pertectionibas nunquam non
6 ½ con-

4fr6 6G EFISTOLA

conſentiens. Cur ergo aliud principium quaeramus,
quam iſtud, quod omnium patet captui, ac tam na-

turaliter ex relatione inter creatorem & creaturam con-

ſequitur?

—

me, idque ab eiusdem voluntate ſeiunge, non ſoli-

cipere, Epicureorum more, Numen liceret, nulla ta-

Gtum cura, an homines modo naturae rerum aeque ac

propriae conformi agerent, nec ne; talis Numinis
conſideratio vna cum omnibus alioquin in ipſo elu.
centibus perfectionibus infinitis, ad ſummum nil, niſi
exemp'um nobis ſuppeditaret: at vero exemplum per
ſe nih habet. qued abſolutam imitandi imponat ne-
ceſſitatem. Vel potius, niſi ſuppoſueris, Deum velle,

vt homines, ac vniuerſae creaturae intelligentes, leges

juſti inter ſe obſeruent, quo eius abierit iuſtitia? erga
quem eam exercuerit? cui vſui inſervierit? Sanctusne
fuerit & iuſtus, ſi an tales homines ſint nec ne, perinde
ipſi fuerit, & niſi eos ad hoc ipſum ſtrictiſſime obliget:
Si dicas, quod ipſos ad hoc obliget, etſi iam ante eius
voluntatem obligati fuerint, hoc ipſo diceres iſtam vo-
luntatem heic nihil aliud effe, quam aliquid acceſſo⸗

rium, quod ad ſummum obligationem ſaltem validio- lunnſen
mſerun

rem reddat. Hoc foret ambitum imminuere ſupremae
eius auctoritatis, eamque ad imperium rerum in ſe in-

differentium reſtringere. Hoc foret non maiorem vo-

lIuntati Numinis quoad iuſti regulas vim adſcribere-
quam principis, patris, heri, aut cuiuscunque alte-
rius in his terris ſuperioris, qui poteſtati ſuae obnoxios

vult homines eſfe probos. Denique an in ſacris litteris

quicquam eſt vfiratius, quam vt oblſeruatio officn,
& virrutis cura, per impletionem voluntatis diuinae ex-
(a) Matt. primatur? Si vero exemplum ſuum (a) ſubinde Deus
V. 48. imitandum proponit, hoc teſtari voluit, ſe nihil ab ho-
Luc. VI, minibus exigere, quod non ipſe faciat, quantum ¹
36. ſupre⸗

“

Qualecunque aliud Numinis diuini adtributum ſu-

—

lupremae ſu⸗

ſegue adeo i
MI. 4

ae gietatis fa

ſubtmiſlos elle

Rntum timer
. 5 ele z er
dius in eo obligationis fundamentum, quam in ipſa na-

tura rerum inuenies Si, quod impoſſbile eſt, con.

amandus ob

liera, quam
buc ducuntn
pia, gueti
ed veram pirt

gui von ſpe ar
mitecezgt,
ſgat, guagar
ſem quiamor
ſefictoinuer
t) negue
Npushadet:
egem aut ee
lum ſit cos

lenit, hon

natime vine
upere beti

Iiee mot
Avettmtir:
Wumlsen
odleruz
inglum n
li nosen 3

fuitur
teciencn
muin li
Aubus eot
unueſee
do im zegn
ſeg ed

eckionſbin

CENSORIA. 467

Numqudin fupremae ſuae perfectiones Poſtulent aut patiantur z(b) Mats,
ptui, icen ſeque adeo (b) aſperum dominum non eſſe. XxXV,
MnαMοοhg. XVI. Atque hoc etiam non Parum ad praxin ve 24,
fa.aes pietatis facit. Neque enim ſufficit, ita nos Deo
ni adniuum ſubmilſſos eſſe, vti etiam tyranno obediremus; nec
lunge, nnit tantum timendus eſt ille ob magnitudinem, ſed etiam
„Auimin amandus ob bonitatem: quae non magis à ſcriptura
ofblle ſacra, quam a recta ratione Praecipiuntur Atque
lcert, mu huc ducunt meliora vmiuerſalis iuris Prudentiae princi-
tererumaet pia, quae etiam cum ſana Theologia conſpirant, &
ne; iehu ad veram virtutem excitant. Tantumque abeſt, vt
ſoquin nihti qui non ſpe aut metua ſuperiore, ſed propenſione ani⸗
Hlummumdt mi recte agit, iuſte non agat, vt ipſe poriſſimum iuſte
ero engin agat, quadam diuinae iuſtitiae humana imitatione,
andi inn Nam qui amore Dei aut proximi benefacit, in ipſo re-
ſueris,Dum” Cte facto inuenit voluptatem, (ea enim amoris natura
iteligentenn eſt) neque alio ſtimulo indiget aut iuſſu ſuperioris 7
gietitiuſttitif Opus habet :ac de tali dictum eſt, (4) legem iuſto poſi- (4) 1. Zi⸗ .
wietit! dn iam non eſſe. Vsque adeo abhorret à ratione, ſolam mothe; I5
ſutbee le e legem aut coact onem iuſtum facere: tametſi faten. 9.
rctiim dum fſit, eos, quorum animus eo perfectionis non de-
. ethtiamnins uenit, non niſi ſpe metuque obligari; & in diuinae
6 Getem maxime vindictae exſpectatione „quam nec morte
mn 1iqid eſſugere detur „neceſſitatem plenam & in omnes va-
ſilten lituram ſeruandi iuris & aequi poſſe inveniri.
en eelu Haec monita principiis Auctoris noſtri neutiquain
minn umé aduerfantur; aliqua etiam a ſtatu quaeſtionis abeunt.
gumte iom Quamuis enim ebligatio, proprie ſic dicta, ad regulas
non iuſti obſeruandas, fundetur in voluntate Dei, qui
ks en tanquam ſupremus dominus, neceſſitate indiſpenſa⸗
Bili nos eo adſtringat; haudquaquam tamen inde ſe-

=

cuiuscub
eiſ quitur, Deo tanquam iyranno, nec niſi ob metum
e anin 406 obediendum eſſe, Ac nimis profecto liberalis eſt Ano-
obleni / nymus in eliciendis odioſis conſequentiis ex principiis3
antatii reh quibus id contigit infortunii; vt ipſi diſpliceant. Qui.
h cunque veram de Deo notionem habet, intelligit, pſum
onln bonum aeque ac magnum, eiusque voluntatem per-
acint g fectionibus ipſius neeefſfario Conformem eſſe; & con-⸗
6g 2 ſequen.

=
S

D

queat, niſi quod non ſolam iuſtum, ſed & nobis pro

vero qui inſcius aut immemor, ſe pendere a Deo,

4698 AlIsTOLA4

ſequenter ſapientem ac ſanctam, & quae nil velle

ſicuum eſt. Ita vt Deo, etiam cum nobis res in ſe in
differentes iniungit, veluti patri optimo, & nullatenus
tanquam tyranno obtemperare debeamus. Confor-
mare ſeſe ad ſanctiſſimam iſtam ac optimam volunta-
tem, cui nos ſubiectos eſſe agnoſcimus, hoc eſt ex
officio agere; hoc vmuerſis hominibus neceſſitatem mo-
ralem, citra omnem alium reſpectum, imponit. Spes
aut metus ſunt tantum rationes, quibus ad praxin offi.
cii ex ſtimulemur, & quibus inhaerentem nobis forte
repugnantiam ſuperemus, ac in vehementioribus ten-
tationibus ſuffulciamur. “
Aliena itaque a propoſito quaeſtio eſt, vier agat
juſtius, iſtene qui ſpe aut metu ad faciendum officium
impe l tur, an qui ex propenſione animi recte agit?
Felix autem haec propen ſio, vt ſit laudabilis, procul
dubio elara eſſe debet, & conſequenter producta aà ve-
ra notione cum ipſius offici, tum Numinis: in quo
ſeparari recte non poteſt relatio Creatoris ac Rectoris
gener shumani, ab eiusdem voluntate, éo pertinente,
yt homines iuſtitiae leges, naturae ſuae conformes,
ſe quaptur
Vr adferretur aliquid, principiis Auctoris noſtri
contrarium, quaerendum fuiſſet, v ter ſit iuſtior, iſtene⸗
qui virturi datoperam, ideo quod ab ſanctiſſima Dei
voluntate impoſitam ſib eam obligatonem credit; an

eumque velle, vt ad virtutis leges ſeſe adtemperet-
ipſas tanquam meras conuenientiae regulas, in natura
rerum, aut etiam in ideis aeternarum veritatum, diuino
intellectut obiedtarum, fundatas obferuat 7 Quam quae-
ſtionem tamen Anonymo decidendam relinquo-
Obſeruabo tantum occaſione commemoratae ab eo
prapenfſi mi in booum, inſignem quidem in Deo eiſe
perfectionem, quod non niſi modo naturae ſuae con-
uenientiagere queat; verum quod ad homines atti-
net, eſſentialter imperfectos ac legi alicui ſubiectos,

——
(1) rez eſtte

turae aut ed

(ilpoſinoner
cium kerantu
in baturali ſu

tionem neglt
ingenuibus el
dem reuetar
lior altero,
Pprope modlu
Exyh om
nelcit comm

mate, Anon

ſhbi pollicenn
quoda partib
lumm, Ne
tremum, in
fant, deque
nio illorun
ſtatuerunt,
bitrafia, 8
eſſieere; 1
cipientes,
dqne niee
quetanquan
mum, tan
Nae a0 lUri
Praeſentant
Atheorum
hue ilon e
iſtinczi
—
.XVI.
nihilnee

lentiam

(1) tes Il. Vi

CENSORIA. 469

- (I1) res eſft felicitatis potius, quam meriti, ſi qui na-
que III turae aut educationis beneficio talem conſecuti ſunt
ſel Eteim diſpoſinonem, vt fine omni labore ad faciendum offi-
nnobisttzül cium ferantur. Ita quidem vt, qui deprehenſis vel
imo, Aulin in naturali ſus conſtitutione, vel in praua ob educa-
bem. (II tionem neglectam contracta ab infantia diſpoſiti
ce E poſitione,
ORiman i ingentibus obſtaculis, eadem vincere nititur, ac tan-
Gnus, udt dem reuera vincit, is profecto iuſtior ſit, ac laudabi-
Bnecelluem ior altero, cui, vt in bonum virum euaderet, gratis
n,in prope modum conſtitit.
ibu Am Exhis omnibus autem, quae attuli;, prorſus eua.
lentem hiß⸗ neſcit commoditas, quam prae Auctoris noſtri ſyſte-
hementellii mate, Anonymus ex ſuo ratione praweos verae pietatis
fbi pollicetur. Nam e contrario certiſſimum ipſi,
ſio et, quod a partibus noſtris ſtat, commodum opponere poſ-
ficiendun fſumus. Nempe quod vtrumque illud vitioſum ex-
e 2nimitetet tremum, in quod circa hanc materiam multi illapſi
tlaudabi ſunt, aeque euitemus; quorum alterum eſt falſa opi-
enter iollii nio illorum Phiofophorum ac Theologorum, qui
Numn ſtatuerunt, pendere iuſtum a voluntate Dei mere ar-
encrb c bitraria, & poſſe ipſum, ſi velit, contrarium iuſtum
tae,60 l⸗ efſicere; alterum eſt eorum opinio, qui luſtum con-
e e cipientes, tanquama voluntate Dei haud dependens,
iadque vnice in natura rerum fundantes, virtutem quo-
Audo quetanquam areligione haud pendentem ac Athei s-
Ktonke mum, tanquam iyſtema, quod alioqui morali doctri-

ſit ufthene
1 ncilul nae ac luri Naturali omnem ſuam vim relinquat, re-
,nonenotih praeſentarunt. Conſtat, quanto niſ BAYLIVS.
ſ Penteti Atheorum cauſam agens, oftendere conatus ſit, (4) (a) Con-
ſeleadent. poſſe illos eredere ſe obligatos ad ſequen das rectas ratio tin cogit.
e eglluſii, nis ideas, tanquam regulam boni Moralis a bono viili circa co-
m ini i 3 diſtinéti. Veran:
turl HM Gg 3 §. X VII. art. CLII.
mt aſ S. X VI. (1) laque ego illum felicioren dixerim, qui
unmen 0o nihil negotii ſecum habuit: hunc quidem de ſe melius me-
ngen . g ruiſſe, qui malignitatem naturae ſuae vicit, & ad ſa-
pientiam ſe non perduxit, ſed extraxit SENEC. Epift.

11 ihe LII. Vide etiam quae ibi antecedunt.

—

470 EPISTOLA

7.

S. XVII. Ex his intelligi datur, quantum inuentu-
ris, immo reipublicae interſit, meliora ſcientiae iuris
principia conſtitui. Neque recte d. c. II. §. 4. dicitur,

Nuperiorem non agnoſcenti eminem Pece⸗ tatem iniicere
poſſe : quaſi non quaedam ipſa exigat natura rerum,

curaque proprise felicitatis & ſalutis; & multa nobis

imperat ipſa ratio, vt naturae melioris ductum ſe.

quamur, ne nobis vel malum accerſamus, vel bo-

num intercipiamus. Hoc rationis praeceptum omne,

dquum ſimul alios ſpectat, quorum id refert, ad iu-
accipiant, de omni ſcilicet virtutis actu, etiam quum
aliorum nihil intereſt, aut an eorum interſit, non
conſideratur; quo ſenſu dici poteſt, ad noſtrum quo-

ſtitiam pertinet. Et vero licet quidam oficium latius

tur merito, qui non faciunt: non adſpernor tamen
vſum Auctoris noſtri, qui officiumad ea reſtringit,
quae a iure deſiderantur.
Euerſis iam falſis conſequentis, quae Auctoris noſtti

principiis adfingebantur, oſtenſaque ex aduerſo firmiſ.

ma eorundem ſoliditate, poſtlum, vt opinor, hanc quo-
que concluſionem Anonymi nullam pronunciare, at-

que adſerere e contrario, citra damnum vel iuuentutis,

vel reipublicae, hocce compendium de Offciis Hominis

C& Cinis, omnibus Iuris Naturae ſtudioſis poſſe com.

mendari. Si non ab omni prorſus naeuo eſt immune,

ſaltem nihil continet pericaofi. Optima in vniuer-
fum eius ſunt principia; nec diffieile foret common-

ſtrare, matatis hinc inde paucis tantum lineis, corti-
gi id, quod non prorſus accuratum eſt, poſſe. Fas

eſt omnino, vt aequiores ſimus, ac minus promti

damnandis propter aliquos defectus aliorum operi⸗-
bus: ſpectat enim hoc ad omnium, qui publice ſeri⸗
bere inſtuuunt, vtilitatem.
Taedet me amplius repetere, confundere ſemper
Anonymum conuenientiam cum obligatione, ac vili-

atem cum oficio. Videamus interea, an obſeruatio

de vario v
quemadmos
locum prael
I.
Gorizanitar
ſub Kectore
Ciximus, in
tar; neque
adfectus vo
Gigne ge in
trangyillitar
tun, cuius pe
det. Non

Kiti ſibi alli-
que officinm pertinere fortitudinem & temperantiam,
verbi gratia, vt valetudinem curemus, quum culpen-

Quocd he

Eenlentia, 2
Oitat hoc nit
horum dte
oſtro par

deeolequa
quidem,

lria, zit,

hunt muna
Reikey Deu

ood plurin

Et,ani⸗

d Auckori

ile miuera

—.—

ſ. XVII

alteram ,

ninet vont;

e.

ucg, ant
lale metin
lendi. G
()de

——
quantuminne
lioraſcientiuet
c. I. .4

Peſſiumi

gat natunent
tis; Emoluu
delioris Cudhln
erſamts, I
pracceytunc
mid retet,4
dam offtun
actu, elunge

rumm interll .4

, ad noſtun

& Zentennit

mus guunl,
n adlperratt
umagen it

ure ucthits
es Anetin
opinorhiltf

n ollei⸗ 8
nurs reliuen

m efeule:

uiß, l

naeuotfinli
Optima in i
ſe toret nn⸗

7

ntumn Iinid⸗
3
4ac mini⸗ Ne
tus 4

ſorun

S

CENSO RIA. 471

de vario vocis, officii, vſu, inſigni alicui inuemto,
quemadmodum in paragrapho ſequenti promittitur,
locum praebuerit. H
§ XVIII. Sed eius rei rationem habeo parum Au-

ctori agnitam. Quoniam nempe in generali ſocietate,

ſub Rectore Deo, omnis virtus, vt jam plus ſemel
diximus, iuſtitiae vniuerſalis obligatiomibus contine-
tur; neque sctus tantum externi, ſed etiam omnes

adfectus noſtri certiſſima iuris regula diriguntur; &

digne de iure philoſophanti non tantum humanae
tranquillitatis, ſed etiam diuinge amicitiae ratio habe-

tur, cuius poſſeſſio nobis duraturam felicitatem ſpon-

det. Non nobis tantum nati ſumus; ſed partem no-
ſtri ſibi alii vindicant, Deus totum.
Quod heic Anonymus pro peculiari quadam ſua

ſententia, adeoque noſtro Auctori parum agnita, ven-

ditat, hoc nihil aliud eſt, quam veterum (1) Philoſo-

phorum Stoicorum idea: Atque idem hoc Auctori
noſtro parum adeo ignotum fuit, vt potius expreſſe
de eo loquatur, tanquam de idea, quam non reiicit

quidem, ſed pro populari tamen habet: (2) ſi popu-

laria, ait, ad rem quid facerent, dici quoque poſſet,

hunc mundum magnam eſſe ciuitatem, enius ſupremus
Rector Deus eft. Adeoque idem Anonymi ſyſtemati,
quod plurium aliorum recentiorum ſyſtematibus ac-
cidit, qui dum proferre aliquid noui voluerunt, nil
fere, niſi loquendi rationem mutauere, ita vt re ipſa
ad Auctoris noſtri ſyſtema redeant. Enimuero iuſtitia
illa vniuerſalis in generali ſocietate omnium hominum
Gg 4 . ſub.

7

S. XVIII. (1) Duas reſpublicas animo complectamur

alteram magnam & vere publicam, qua Dii atque ho-
mines continentur; in qua non ad hunc angulum reſtici
mus, aut ad illum, ſed terminos eiuitatis noſtrae cum
X

ſole metimur: alteram, cui nos adſcripſit econditio na

ſeendi. SENEC. de otio Sapientis Cab XXXI.
(2) ecim. controners. Cap. . 8 7.

472 FEFISTOLA
ſab Rectore Deo, quid aliud eſt, niſi leges, quas Deus amflius f
hominibus, tanquam ipſorum dominus, praeſcribit; min arnm
Ac proinde lus Naturae omnem ſuam vim ab auctoritare cgo iſ hare
