cunque in mundum proiecti, quatenus
ſola ratiocinatio adſequi poteſt: iſta
opponere iis, quae ſuper eadem con-
ditione diuinae litterae tradunt, hic ve-
ro eſt ſuccus nigrae loliginis haec eſt
aerugo mera.
Enimuero vti Iuri quidem Ciuili &

Narurali facile inter ſe conueniet: ita

inter Ius Naturale & Theologiam Mora-
lem fines regere, ac quibus potiſſimum
partibus illa differant, definire, paulo
operoſius videtur. Qua ſuper re pau-
cis ſententiam meam exponam; non

quidem pro auctoritate Papali, ac ſi

ab omni errore priuilegio aliquo mihi
cautum foret; neque qui ex ſomniis di-
A 3 vinitus

6 PK A4A EF ATIO

Momenta

diſcriminis.

inter IJus
MWaturale
& Theolo.
giam Mo
ralem.
1. Diuer-
ſitas Princi

vinitus immiſſis, aut irrationabili ali-

quo inſtinctu, ſingularis cuiusdam il-

luminationis fiducia animetur: ſed tan-
quam talis, cui ſpartam ſibi commiſ-
ſam pro modulo ingenii exornare cordi
ſit. Ita tamen, vt, quemadmodum
cordatos & cruditos viros meliora ſug-
gerentes lubenter audire, & citra perti-
naciam prius placita emendare ſum pa-

ratus: ſic floccifaciam Midae aemulos
cenſores, rerum ad ſe nihil ſpectan-
tium arbitria proterue inuolantes, to-

tamque ardelionum nationem; cuius

characterem lepidiſſime Phaedrus re-

praeſentat (2): trepide, inquit, concur-
Jans, oceupata in otio, gratis anhelans .
multa agendo nihil agens, . bi moleſta
aliis odioſiſſuma.
S. IV. Primum i igitur diſcrimen, quo
iſtae diſciplinae inuicem ſeparantur, re-
ſultat ex diuerſo fonte, vnde ſua dogma-

ta vtraque deriuat: de quo iamiam ali-

quid tetigimus. Ex quo conſequitur,
ſi aliqua ſint, quae diuinis litteris agere
aut omittere iubeamur, quorum neceſ-
ſitatem

(2) PHAEDR. lib. II. fab. V. verſ. I. & ſegg.

imnj

quppe

anben

—

ſitaten
Cete n

elle,
ſiera

lerit in
ſigerat

laione
inueni

.

Tmaxin

urir
Uitge il

. —
4

VI.

1o nedi⸗

talis ud⸗
Udinis,
unge
Alure N
erttion
Nn ſalte
t, Ver
uirnn

darmn l.

ſed tan.
rothini.
lte colli
lmodum
ora ſag⸗
ra ert
ſuma⸗
emulos
eban⸗

es, 10⸗

n; Chius

Elrur le⸗

t,ANA.

oubelons,

6

nen O

ntur; le⸗

gne

aen A⸗
ſegvin,
nvece⸗

ſttatenn
——
ſi.

AVCYoORNLSY 7

ſitatem tamen ratio ſibi relicta perſpi- pii funda-
cere nequit, illa extra Ius Naturale mentalis
ogma-
eſſe, & ad Theologiam Moralem pro- tum.
prie ſpectare.
G. V. Praeterea in Tleologia lex con- 2. Diuer-
ſideratur, prout innexam habet diuinam ſitas modi,
. . quo leges
promiſſonem, & quandam rationem fſoe Rrobigas
deris inter Deum & homines: abs qua con- ſunt pro-

ſideratione Jus Naturale ahſtrahit; Poſitae.
quippe cum iſta a peculiari Dei reue-

latione proficiſcatur, quam ſola ratio

inuenire nequit.

G. VI. Illud porro diſcrimen longe 3. Diuers

maximuin eſt, quod finis diſciplinae ſitas fais.

Iuris Naturalis tantum ambitu buius
vitae includatur; (1) adeoque ea ho-
A 4 minem

§. VI. (1) Verum quidem eſt, revelationem extra

omnem dubitationem poſuiſſe, euidentemque omni-

no reddidiſſe immortalitatem animae æque ac poe-
nas & pracmia alterius cuiuſdam poſt hanc vitae: va-
lidiſſimumque ac proprium, quod Theologia Me-

ralis ſubdit, incitamentum eſſe ſpem aeternae beati-

tudinis, iis omnibus propoſitae, quibus praecepta
Euangelii obſeruare cordi fuerit. At non ideo decer
ex lure Naturali omnem cauſam impulſiuam, ex con-
ſideratione futurae vitae depromtam, excludere.
Nam ſaltem hoc ſolo rationis lumine adſequi homo
valet, veroſimillimum eſſe, Deum eos in altera vi-
ta puniturum, qui violata naturæ lege, in hac
Vvita

353 P R A EF4TIO

minem formet, prout hanc vitam cum
aliis ſociabilem exigere debeat. Aſt
Theologia Moralis hominem GChriſtianum
informat, cui propoſitum eſſe debet,
non hanc ſolum vitam honeſte tranſi-
gere; ſed qui fructum pietatis poſt

hancce vitam maxime exſpectat; qui-

que adeo zoxirsvue ſuum in coelis habet,
heic autem viatoris duntaxat aut pere-
grini inſtar gerit. Quanquam enim

animus hominis non ſolum (2) arden- .

t1

vita vindictam humanam & diuinam effugerint: con-

trariam vero huic opinionem multo minus eſſe vero-

ſimilem. Iam vero omses rectae rationis & pru-
dentiae regulae perſuadent, ne quis pro obtinendo
breui quopiam ac tranſitorio commodo aut oblecta-

tione, ſe in poſſibile aeternae infelicitatis pericu-

lum coniiciat. Vt propterea metus poenarum alte-
rius cuiuſdam virae percom mode ſandkionen: natura-
lis legis ingredi queat. Videantur dicta ad IVS NA-
TVRAE ET GENTIVM, Lib. II. Cap. III. §. 21.

& ad Eyiſtolam eenſoriam Anonymi in fine ſubiun-

(2) Quod poſt verba, non ſolum, non ſequitur,
ſed etiam, quod eis reſpondeat, coniicio Auctori
quidem in animo fuiſſe, rationem illam hic adiicere,
quam nota ſuperiori memini; omiſſis vero typogra-

phorum negligentia verbis, quae eandem exhibe-

bant, ipſum deinde hoc non animadvertiſſe, aut
etiam occaſione id corrigendi caruiſſie; quandoqui-

ti cun
mine⸗
ente

pleros

ſaaſie
dura⸗

malis

men

IDUs!

elcere
tur

tantn
non
tibus
Cante
me cr
8
Jia
tdar
Aden

—

erſlit
iubent
6

4un

A VCZO R S. 2

umcuin ti cum affectu immortalitati velut im-
t. Al mineat, ſuique deſtructionem vehe-
iGimm menter aucrſetur; atque inde apud
ſedebet, blerosque gentiliaum inoleuerit per-
etral. ſuaſio de animae a corpore ſeparatae
ri ol duratione, & quod tunc bonis bene,
et,i. malis male ſit futurum : eiusmodi ta-
rllet, men circa haec perſuaſio, in qua ani-
mus hominis plane & firmiter adqui-

utpere⸗
mn hin eſcere poſſit, ex ſolo Dei verbo hauri-
ae. tur. Inde & Iuris Naturalis ſcita (3)

Dagd forum duntaxat humanum adap-
— tantur, quod VItra hancce vitam ſeſe
eim ar non exten lit; quae ipſa multis in par
. tibus praue ad forum diuinum adpli:-
Ginh cantur, circa quod Theologiae maxi-
oleer me curae eſt.

is enet . F. VII. Ex quo & illud fluit, Vt, 4. Diver-

datund te
em nur quia forum humanum circa externas ſitas ob-

ISN tantum hominis actiones occupatur,

Il . 21
eihin. ad ea autem, qdac intra bcdus latitant,

io luda . . .
lienkicel . dem praeter priorem Editionem ceterae, quae eo ſu⸗
ſpoge perſtite prodierunt, omnes ipſo nec praeſente, nec
eunib iubente conſectae ſunt. .
atile (&3) Vide quae adnotaui ad EeMolam eagcrien
u dogi ⸗· Anonymi d. 7. ſq.
den

ro FRAEFATI0O

nec aliquem effectum aut ſignum fo- muie
ras producunt, non penetret, adeoque &&
nec circa eadem ſit ſolicitum; Ius Na- inex
turale mnagnam partem circa forman- uiinute
das hominis exteriores altiones verſetur. Aloc
Aſt Theologiae Morali non ſufficit, cxx- mnn,
teriores hominis mores vtcunque ad irkat
decus compoſuiſſe; ſed in eo maxime more⸗
laborat, vt animus eiusque motus in- quem
terni ad placitum Numinis fingantur: pottun
& illas ipſas actiones improbat, quae ger,
extrinſecus quidem recte ſe videntur Chricki
habere, ab animo tamen impuro pro ueren

manant. Quae ratio etiam videtur,
quare in diuinis litteris haut ita fre- genui
quenter agatur de illis actionibus, quiee prout
poenis fori humani ſunt ſancitae, aut yia!
circa quas ibidem ius dicitur, quam 10, à
de illis, quae, vti Seneca loquitur, Muur⸗

ſunt (1) extra publicas tabulas; vti ne
mani- aguib

Perſo⸗
§. VII. (1) Quam anguſta innocentia eſt, ad le- unt,:
gem bonum eſſe! quanto latius oficiorum patet, quam Vn.
iuris regula! quam multa pietas, humanitas, libe- “M

ralitas, iuſtitia, fides exigunt, quae omnia extra
publicas tabulas ſunt! (id eſt Leges XII. Tabb.) de mnc
Ira Lib, II. Cap. XXVII.

A VCYOKIV. 11
um o. manifeſte adparet iis, qui praecepta
deogdge & virtutes ibidem inculcatas accurate
lus. inſpexerint. Etſi, cum & illae ipſae
torman. virtutes Chriſtianae animos hominum
jetſeun ad ſocialitatem quam maxime diſpo-
lct,ar. nant, Theologia quoque Moralis ho-
hge d neſtatem vitae ciuilis efficaciſſime pro-
maxire moucat. Vti & vice verſa, ſi ali-
otusiu-. quem videas, qui turbulentum & im-
untm: portunum vitae ciuilis membrum ſe
,que gerat, tuto iudices licet, religionem
identt Chriſtianam intra labra tantum ipſi
copt. haerere, cor nondum penetraſſe.
Fidetur, §. VIII. Atque ex hiſce non ſolum in ſars
j e genuini limites, qui Ius Naturale, conſderari
ge prout a nobis illud traditur, a Theo- Homo de⸗
,at logia Morali ſeparant, manifeſte, pu- ber, goauls
tuan to, adparent; ſed etiam quod Ius ſapſum.
gur Naturale nequaquam dogmatibus ve-
; ſi rae Theologiae repugnet; ſed tantum
maoi. a quibusdam eius dogmatibus, quae
per ſolam rationem inueſtigari neque-
— unt, abſtrahar.
6 Vnde & illud patet, neceſſarium eſſe,
eli vt in diſciplina Iuris Naturalis bomo
G nunc conſideretur, prout ipſius natura
Hibh) & eſt

T2 P R A E F A 2710

eſt corrupta, adeoque prout eſt animal,
multis prauis cupidinibus ſcatens. Nam
etſi nemo hodie tam ſtupidus ſit, quin
in ſeipſo inordinatos ac in deuia ten-
dentes adfectus deprehendat: tamen
nifi diuinae litterae praelucerent, ne-
mini iam conſtare poſſet, illam ad-
fectuum rebellionem per culpam pri-
mi hominis proueniſſe. Et conſe-
quenter cum Ius Naturale ad ea non

abeat, quo ratio pertingere nequit, in-

congruum foret; idem ex natura ho-
minis integra velle producere. Prae-

ſertim cum & pleraque praecepta ipſius

Decalogi, prout verbis negatiuis con-
cepta ſunt, naturam hominis corru-
pram manifeſte praeſupponant. Sic v.
g. primum praeceptum vtique prae-
ſunponer videtur hominem ad idolola-
triam aut roXαNαττοα credendam pro-
cliuem. Si enim ponas hominem inte-

gra adhuc natura praeditum, in quo li-

quida Dei erat cognitio, & qui ſubinde
velut familiari eius conuerſatione frue-
batur non video, quomodo tali in men-
tem venire Potuerit, aliquod ſibi fingere
quod

quod
Vellet:
guoc!
non e
Depte

ſmp

Dilige

vniter

ſenno
Ceptun

praece
goi i⸗
fcian
vae cl
us l
Aie
inlani⸗
matiue

ctlat,

ter tar
Nt C

firma

kupta

—

AVCTYOKIS. 13

aninh quod loco veri Dei, aut cum eo colere
ns Nn vellet: aut credere in eo Numen ineſſe,
t, qun quod ipſe finxerat. Igitur huic opus
ia tear. non erat verbis negatiuis iniungi, ne
tamnn Deosg alienos coleret; ſed ſufficiebat eidem
en,w. ſimplex & adfirmatiuum praeceptum:
ln à Diliges, bonorabis & coles Deum, quem
n ſ. vniuerſi bujus, & tuum quoque Creato-
anle rem noſti. Idem circa ſecundum prae-
lenton ceptum obtinet. Nam quare negatiuo
egniſ. praecepto vetaretur Deum blaſphemare,
tun . qui liquido ipſius Maieſtatem & bene-
t. ficia intelligebat, & quem nullae pra-
ptiipſu⸗ vae cupidines agitabant, cuiusque ani-
s mus ſtatu ſibi a Deo adſignato placide
cori. adquieſcebat? Quomodo hunc tanta
Rie inſania ſubire poterat? Quin hic adſir-
e te matiuo tantum praecepto monendus
ir erat, vt nomen Dei glorificaret. Ali-
mn o. ter tamen dicendum videtur de tertio,
min. vt & quarto praecepto: quae cum ad-
nel. firmatiua ſint, neque neceſſario cor-
ſobhnte ruptam naturam praeſupponant, in
ele vtroque ſtatu locum inuenire poſſunt.
inner. Sed circa reliqua praecepta, proximum
iſngee ſpectantia, res aeque eſt manifeſtiſſima.

14 PRAEF.ATI0O

Homini enim, qualis initio a Deo con-
ditus erat, ſufficiebat ſimpliciter in-
iunxiſſe, vt proximum ſuum diligerer,
ad quod & natura procliuis erat: aſt

quomodo eidem poterat praecipi, ue

occideret, quando nondum mors cade-

bat in hominem, quae per peccatum

in mundum introiuit?; Verum nunc

negatiuo praecepto quam maxime
opus eſt, vbi pro dilectione tanta odia

inter homines graſſantur, vt etiam ma-

gna eorum ſeges detur, qui ex mera in-

vidia, aut libidine alterius fortunam
inuadendi, alios non innocentes ſo-
lum, ſed & amicos & de ipſis hene me-
ritos, ſubuerſum ire non dubitent; &

quidem, vt horridum & inconſultum

turbulenti animi impetum ſub conſci-
entiae vocabulo, ſi Diis placet, vendi-
tare non erubeſcant. Sic quid opus erit
expreſſe adulteria vetare inter eos con-
luges, qui tam ardenti & ſincero amo-
re ſeſe amplecterentur: aut quid furta
vetare intererat, cum nulla adhuc aua-
ritia, nulla penuria foret, & nemo
quid ſi ſbi ptoprium putaret, quo alteri

prodeſſe

Progelt
erit f.a
honc
ſbiat
terum
2ſpe

luca

l ſiſ
ine,
alt ko⸗
utra
Vetabak
1c
(ame
Natuxra
int
ſondh
Ntro
Draece
ſe U P
Ciner

dra

N

AVCTYORYS 15

Deocor prodeſſe poſſet? Aut quid neceſſum
citer n. erat falſa teſtimonia interdicere, cum
llgeret nondum exiſterent, qui exinde famam
erat: Aà ſibi atque gloriam aucuparentur, ſi al-
ecipi, terum foeda atque inficeta calumnia
ors cale⸗ adſpergere poſſent? Sic vt non inepte .
huc adplicaueris illud Taciti: (1) Ve-

Uin
.* tuſtiſſimi mortalium nulla adhuc mala libi-
nallle dine, ſine probro, ſcelere, eoque ſine poena
Vta 5dda Alt coërecitionibus agebant: & vbi nihil
tamm. contra morem cuperent, nibil per metum
merib⸗ vetabantur.
fortuum §. IX. Atquehaec ipſa drobe intel- as Ius x.
unre b. lecta viam pandere poſſunt ad amouen. vetſum fue-
eehl⸗ dam eam dubitationem: num igitut lex rit in ſtatu
lebtz naturalis diuerſa fuerit in ſtatu naturae integrita-
rlaltun integrae, an vero eadem? Vbi paucis re-
b conlo⸗ ſponderi poteſt, ſumma legis capita in
* vtroque ſtatu eſſe eadem; ſed multa
eit Praecepta particularia propter diuerſi-
“ tatem conditionis humanae variare;
wo⸗ ſeu potius eandem ſummam legis per
im diuerſa, non tamen contraria, praece-
Pl pta ſeſe explicare, prout diuerſo ſeſe
, neno modo
00 Aei §. VIII. (1) Annal. Lib. III. Cap. XXVI. num, 1. 2.

proll⸗

1r6 PRAETFATIO
modo habuit homo, cui illa lex obſer-
vanda. 4
Summam legis Saluator noſter ad
duo capita redegit: dilige Deum, C di-
lige proximum. Ad hæc capita referri
poteſt vniuerſa lex naturalis, tam in in-
tegro, quam in corrupto ſtatu homi-
num; mii quod in ſtatu integro nullum
aut modicum videatur diſcrimen fu-
iſſe inter Ius Naturale & Theologiam
Moralem. Nam & ſocialitas, quam
nos pro fundamento Iuri Naturali ſub-
ſtrauimus, commode in dilectionem
proximi reſolui poteſt. Sed quando
ad praecepta particularia deſcenditur,
ſane diſcrimen non leue emergit, tam
circa praecepta adfirmatiua, quam ne-
atiua. ð
Et quidem ad adfirmatiua praecepta
quod attinet, eorum non pauca iam in
iſthoc ſtatu dantur, quibus in primaeuo
ſtatu locus non fuiſſe videtur; idque
partim quia illa praeſupponunt tale in-
ſtitutum, quod an in feliciſſimam ho-
minum conditionem cadat, non con-
ſtat; partim quia ſine miſeria & morte,
quas

—

quae
Luntur
Datural

ociti

TI aut
imn 0

pond

ſi
erſtit,
li hun
an
lus fue
Nudeſ
nonhe
nonfun

D taturn

Maeſop
Thrali i
lepire
Ulhene
haec
Miern
Obnox
engne

ilbet

inter
Peccar

——

Xoblel .

hſtet 2

4, Gd.

teteti
minin⸗
1 hom-
Dollum
nen ll.
Nogaan
,quam
tuiſ⸗

Ckionen

Ovun

enitor,

it, taln
gamne⸗

leceptu
jaln n

mmneo.

nale in⸗
umbo⸗
on con⸗

AVTOORS. 17

quae ab illo ſtatu exulabat, non intelli-
guntur. V. g. iam inter praecepta legis
naturalis eſt, ne quis alterum in emtione

venditione decipiat; ne falſa vlna, menſu-
rua aut pondere vtatur; vt pecuniam credi-

tam conuento tempore reſtituat. Aſt illud

nondum ad liquidum eſt perductum,

an, ſi peccati expers genus humanum
perſtitiſſet, eiusmodi commercia, qua-

lia nunc agitantur, exercenda fuerint,
& an aliquis vſus pecuniae tunc futu-

rus fuerit. Sic ſi tales ciuitates, quales
nunc ſunt, in ſtatu innocentiae locum

non habuerunt, locus quoque ibidem
non fuit praeceptis, quae id genus ciui-
tatum, iisque contentum imperium

praeſupponunt. Iam quoque Iure Na-

turali iubemar, ſuccurrere egenis, ſub-

uenire iniqua calamitate oppreſſis, curam
babere viduarum orphanorumque: atqui

haec fruſtra praecipiuntur iis, qui
miſeriae, egeſtati, mortique non ſunt

obnoxii. Ad condonandas iniurias, pa-
cemque conciliandam pronos eſſe nos iam

iubet lex naturalis: quae fruſtranea eſt

inter eos, quiin leges ſocialitatis non

peccant. B Arque

18 P RAFEFATIO

Atque id ipſum manifeſte quoque

perſpicitur in praeceptis negatiuis, addl

ius iam naturale, non poſitiuum, ſpe-

dantibus. Etſi enim quoduis prae-
ceptum adfirmatiuum virtualiter con-

tineat interdictum omnis oppoſiti: v. g.

qui iubetur diligere proximum, eo ipſo

vetatur inferre illi omnia, quae dile-
GQioni repugnant: tamen vt expreſſis
praeceptis negatiuis illa ſanciantur, ſu-

erfluum videtur, vbi nullae prauae cu-

pidines ad talia patranda propellunt.

Ad quod illuſtrandum accommodari

() Dio. poteſt, quod Solon (a) parricidarum
Iit: recze poenam lege publica ſancire noluit,
59. Kan. quod tantum ſcelus in aliquem filium

Amſiel, cadere non arbitraretur. Cui ſimile

eſt, quod Franc. Lopez. de Gomara, Hiſt.
Gen. Ind. Occident. cap. 207. refert de
populis Nicaraguae: apud illos nullam

fuiſſe ſtatutam poenam in eum, qui Re-

gulum (Cacique ipſi vocant) occidiſſet;

quod nullus, aiebant, ſit ſubditus, qui
excogitare aut patrare tam dirum faci-
nus velit.
Vereor ne putidum videatur, iſthaec
tam

tam 4
humn t.

miſſi
le. Vn
& ma⸗

Ater

tios libe

maoffi

Eiere
ria. Pri
Kudu,
traſar
acrri
dum 1
de libre
honene
Cetur,
dis
Chimar
bedit,
Canere
gatur.
lx
longe:
ſanis

———

guoque

iuig, 4
d, le⸗
hree
er Col⸗
lti: vg
coi⸗
ze gle⸗
vpreli
tur, l
Aunecl⸗
opelun.

—.

cicdaum
polt,
Kliu
i ümite
1o, 1
etett :
pullam
goihe⸗

u l
U lacl⸗

iſlne⸗

Am

VCTORF.

19

tam aperta pluribus inculcare. Adtiro-
num tamen captum hoc exempli ad-
dam. Sunt alicuius informationi com-
miſſi duo pueri, ſed diſpari plane indo-
le. Vnus modeſtus eſt verecundusque,
& magno litterarum amore flagrans:
alter diſſolutus, petulans, foedas po-
tius libidines, quam libros amans. Sum-
ma officii vtrique eadem, litteras ad-
diſcere: ſed peculiaria praecepta diſpa-

ria. Priori enim ſufficit iniunxiſſe, quae

ſtudia, quo tempore, quaue ratione
tractare debeat, alteri praeter haec

acerrima ſub comminatione

Vetan-

dum, ne circumcurſitet, ne alea ludat,
ne libros vendat, ne in exercitiis com-
ponendis aliena vitula aret, ne pergrae-
cCetur, ne ſcorta conſectetur. Eadem
ſi quis prioris indolis puero operoſe de-
clamare inſtituat, hic èνι ipſum iu-
bebit, & cuiuis potius quam ſibi iſta
canere, qui talium nulla cupidine tan-

gatur.

Ex quo manifeſtum arbitror eſſe,

longe aliam fore Iuris Naturalis
ſi quis ſtatum hominis integru
2

faciem,
m velit
prae-

20 PRAEFATIO 4AVCTYORIS.

praeſupponere: ſimulque cum tam li-
quido limites huius diſciplinae quihie

a Theologia Morali ſeiungitur, deſig-

nati ſint, non deteriore hancce diſci-
plinam conditione futuram, quam lIu-
risprudentiam ciuilem, Medicinam 3
Scientiam naturalem „ aut Matheſin;
in quas ſi aliquis æαννατι½ irrumpere au-
deat, ſine populi ſuffragiis cenſuram
ñſbi vindicans, non dubitant ipſi occi-

(a) Plu.
zar. de adu-
18:. & aevi- TE adgredienti: quaeſo, aiebat, tace, ne

ci diſeri· pueri, qui melidem terunt, te irrideant,
waine.

Alii hoc loqui orſum de rebus, quas on didi-
melius ciſti. Sed cum bonis quidem corda-
Zeuxi ad- tisque viris facile nobis conueniet: ma-

tribuunt.

Vid. delia- leuolos autem ineruditosque obtreca-

ni V. H. tores ſatius fuerit inuidiae ſuae excruci-
Lib. II. andos commendare: ſiquidem vtique
Cap. II.
vt Aethiops cutem non
mutet.

nere, quod quondam Apelles Megabyzo
(2) de arte pictoria neſcio quid diſſere-

conſtat, aeternaque poſitum lege eſt,

(EN

necellan

bus hie
zlun

ondet

7

MNI ee

. iE A A A A A .

, delg.
te ciir. D E
e OFFICIO HOMINIS
pere aul. Secundum
i LEGEM NATVKALEM.
iaenr —
t Liber Primus.
Aolar. CAPVT JlJ.

eHE DE ACTIONIBVS HVMANIS IN
iGm, GENERE, EARVMQVE PRINCIPIIS

n . ET IMPVTATIONE.
conck . L
iet: ima⸗ §. I.

Ptketr Eficium nobis heic vocatur (1) altio Quid heic
cxerc⸗ bominis, pro ratione obligationis ad intelligatur
i praeſeriptum legum recte attempe- per offcii
H rata. Ad quod intelligendum „vocahbulum.
lege h necefſſarium eſt praemittere, tum de na-

n B 3 tura

8§. I. (1.) Veteres Stoici actiones humanas, de qui-
brus hic agitur, etiam vocabulo Graeco, Kρεπαον
& Latino, officium, exprimere ſolebant, quibus re-
ſoondet vox Gallica, deuoir. Vtrumque iſtorum
. vocabulorum cenueniens quiddam denotabat, hor
L ei

22 DE OFFI CIO HOMINIS

— —

tura actionis humanae, tum de legibus in vniuer- M. ntrib

ſum. (WVte int.
Quid 4 §. II. Per humanam actionem intelligimus .
cti* bu non quemuis (1) motum, a facultatibus ho- Elll
mana, .

(4) Vid. I. minis procedentem; ſed illum duntaxat, (4) won old
N. & G. qui prouenit ac dirigitur ab iis facultatibus, cccun

lib. I. cap. quas humano generi prae brutis Creator O. conlert
V. F. I. 2. M. at- tionest.
J —— uid 20
eſt id, quod conuenit (i. e. decet) facere, aut non mouere,
facere. Et conuenientia ſccundum iſtos Philoſophos unque

conſiſtit in hoc, ur rationi conſentanee agamus. Ita entcr
euim Offcium deſiniebant, ut tradit ClC “: Qud 5
autem ratione actum ſit, id OFFICIV M adpellamuds. Aaiand
De fin. bon. & mal. l. 3. c. 17. Videatur etiam DIO- dicare.
GENES LAERT. Lib. VII. S. 107. Verum hacc de- ſele ſe
finitio nimis generalis & vaga eſt. Poſſumus enim vent;
contra rationem agere, nec tamen propterea facere,

quod moraliter malum ſit. Nam quicunque certo homini
propoſito fine, media non adhibet neceſſaria, quæz Eemnpet
eo ducant, maniteſte in rationis leges impingit: in- nni: 0
terim ſi nulla adeſt obligatio, quæ ipſum cogat finem Juedan
iſtum neceſſario proeurare, proprie dicendo hand;
peccat, nihil inhoneſtum & turpe committit, ne—
ꝗquod eum poenae ſiue animaduerſioni cnidam obno- —
xium reddat. 5 eum o
F. II. (1) Excludit heic Auctor non ſolum opera- ⸗
tiones facultatum pure corporearum, atque abſolute ik
neceſſariarum; quales ſunt concoctio ciborum in ven- a, 4
rrirculo, circulatio ſanguinis, ſpirituum animalium 2) 1
motus &c. ſed etiam operationes earum facultatum, Ini pro
quae, etiamſi vnice ad mentem referantur, vel ad ue inte
mentem & corpus ſimul, nihilominus neceſſario fonm-
agunt: vti ſunt intellectus purus, facultas ſentiendi, ecitl
imaginatio, memoria, Excludit quoque cos facul- ingon

tatum 67

7

4

8

—

n vniuer⸗

elligimns
tibisho⸗
alat, (
ultatibus,
1eatol 0,
N1,n⸗

—
e, 1n e

hilolopho⸗
inas I
0: Ol
epelum⸗
tiam D.
umn bue te
Gomz erin
telen ſucle,
ungue celio
luin, r
wjingtn⸗
cgitſirn

ento htil .
nittt ,
Anmob

Numhe.

te cblofue
n in .
ſiclleatum⸗
, Nel

ET CIVIS LIB. I. CAP. I. 23

M. attribuit; nempe, (2) qui velut praelu-
cente intelleätu, ac auecernente voluntate ſuſcipi-
tur.
§. III. Datum quippe eſt homini, (4) vt De iatelle-
non ſolum varias res, quae in hoc uniuerſo ctn⸗ . vo-
occurrunt, poſſit cognoſcere, eas inter ſe Reurare, ceu
priacipiis
conferre, & harum occaſione nouas ſibi no- ſummis a-

tiones formare; ſed vt etiam poſſit proſpicere, dionum

quid acturus ſit, ac ad id exequendum ſeſe hamana-

mouere, idemque ad certam normam, cer- fum.

tumque finem conformare, & quid inde pro- ENLN &

uenturum ſit, colligere; quin & quae per- cap. I. §. 2.

a2fa iam ſunt, an ad regulam congruant, iu & cap. III.
dicare. Sed nec omnes hominis facultates §. 1.
ſeſe perpetue, aut modo vniformi mo-
vent; verum aliquae iſtarum intrinſeco

hominis impulſu excitantur, excitatzeque
temperantur & diriguntur. Denique nec in

omnia obiecdta promiſcue homo fertur: ſed

quaedam adpetit, quaedam auerſatur. Saepe

B 4 quo-

tatum noſtrarum motus, qui licet vt plurimum a
nobis dependeant, excitantur tamen interdum nobis
haud participantibus; quale quid cernitur in ſomnam.-
bulis, deliris ac phreneticis.
(2) Intelliguntur hic non ſolum motus exteriores,
qui producunt actiones ſeaſibiles, ſed etiam motus
pure intervi: quamuis vſitatius conſideratio poſte-
riotum pertineat potius ad doct inam morum, in ſen-

ſu ſpeciali accepram, & diſtinctam a Iure Natura,
in quo præſens liber occupatur. Vid. Autoris præfa-
tio §. 7. & annotata ad Cenſuram 4A T". g. 7.

Intelle us
naturaliter
rectus eſt
in rebus
moralibus.
(a) Vid.
ad hunc &
quatuor
ſequentes
Paragra
phos I. N.
& G. lib. I.
cap. III.

24 DE OFFICIO HOMINIS

quoque, licet obiectum agendi adſit, mo-
tum ſuſpendit; & pluribus obiectis praeſenti-

bus vnum eligit, caetera reſpuit.
§. IV. Circa facultatem (A) ergo compre-

hendendi & (1) diudicandi res, quae intel-

lectus vocabulo venit, id ante omnia pro cer-
to habendum eſt: (2) cuilibet homini ma-

tura aetate & memte integra tantum ſupereſſe

naturalis velut luminis, vt adhibita cultura
ac debita meditatione, poſſit recte compre-
hendere ſaltem generalia illa praecepta &
principia, quae ad vitam hancce honeſte &
tranquille exigendam faciunt; ſimulque in-
dicare, iſta vtique indoli humanae congruere.
Hoc

§. IV. (1Y) Confundit heic Auctor actus vtriusque
facultatis. Etenim adquiefſcentia illa mentis in con-
venientia, & conſenſu, quam fſibi inter duas aut
plures ideas videtur deprchendere, reuera eſt actus
voluntatis: iam vero in hoc conſiſtie, proprie lo-
quendo, iudicium. Haec recentiorum Philoſopho-
rum obſeruatio non ſolum facit ad proprierates &
actus facultatum noſtrarum melius diſcernendas: ſed
etiam, ſi bene animum aduertas, ad conſtituendum
ſolidius imputationis actionum humanarum funda-
mentum, ac dignoſcendam liquidius erreris aut
ignorantiae vincibilis indolem, non parum conkfert.
Vide infra §. IX. not. I. & dicta ad IL. N. & G. lib. I.
cap. III. §. z. not. I. Editionis nouae.
(2) Hoc manitfeſte adparet exemplo Gentilium:
& diſertis verbis illud comprobant ſacrae litterae. lta
enim Apoſtolus: Cum gentes, quae legem (ſcripram
aut reuelatam, qualis eſt Moſis) non habent, NA-
7VRA;

hole
ſttvie
Vltes

.
quo⸗
ſorm

—

1VXR
ſuntl
ſau
Gi
etis
ro
cum
tut;
wali
elien
Pien
ctiſl
o
lun
Wi

teſ⸗
guoe
cum
ur,

aat e

16 u⸗

15

Praelent⸗

go commpte⸗
quze iite.
niapto eer
ornini me⸗
n ſüperelt
Pita cultua
ge cinle⸗
receſi
e bopelte &
wnlgte t⸗
ecgluelt⸗
Boe
nettide
nentis in AA
tet nas d
lera elt an.
. roſte lr .
toynitttetl

onſtnengn
nirunmfobr
P etonis 1

tum H W

I6 ,

Gmide
ie litterne⸗ 2
m (ſeiaemn
adene, N4

NAO

ettenlis: 6

ET CIVIS LI B 1. CAP. I. 2 §

Hoc enim niſi ſaltem intra ſphaeram fori hu-
mani admitatur, quibusuis ſuis deli ctis ho-
mines ignorantiam inincibilem obtendere
poſſent; cum nemo in foro humano argui poſ-

ſit violaſſe regulam, quam capere ſupra ipfius

vires eſt.

§. V. Intellectus hominis, quando de eo, Quid ſie
conſcientia
reldta &
probabilis.

quod agendum vel omittendum eſt, recte in-
formatus fuerit, (1) & quidem ita, vt ſen-
5 tentiae

——

TVRALIIER ea, quae legis ſunt, faciunt, ipſi ſibi

ſunt lex; qui oſt endunt opus legés ſcriptum in cerdibus

lIuis, teſtimonium readente illis conſcientia ipſorum,

& inter ſe inuicem cogitationibus accuſantibus, aus
etiam defendentibus, (i. e. quod cum male egerinr,
proptia ipſos damnet conſcientia, atque e contrario,
cum bene egerint, internam inde laetitiam experian-

tur; ex quo intelligitur, illos vtique ideas boni &

mali habere.) Epiſt. ad Rom. cap. 1I. 14. ſeqg. Conf.
etiam Apoleg. Auctoris S. 21. Quodſi gentilium ſa-
pientiſſimi perſpicaciſſimique, in varios ertotes
craſſiores interdum, quoad argumentum motum
doctrinam concernens, inciderunt, ex hoc id ſo=
lummodo probatur, quod homines ratione ſua ab-
uti, & attentione neceſſaria deſtitui poſſint.
§. V. (1) Debuiſſet Auctor definitionem tradere
conſcientiae. Non leuis hic eſt defectus. Ad quem
reſarciendum dico, quod conſcientia ſit indieium,
quod quilibet gerit de propriis actionibus, comparatis
cum ideis, quas tenet de certa norma, quas lex dici-
tur, itiæ vs intra ſemetipſum colligat, illas cum his
aut conuenire, aut non conuenire. Dixi, comparz

tis cum ideis, quas de lege tenet, non vero cunm: ipſa

lege:

26 DE OFFICIO HOMINIS

tentiae ſuae certas & indubias rationes norit
reddere,

lege: quoniam lex actionum noſtrarum norma eſſe
nequit, niſi in quantum cogaoſcitur. Ex quo ta-
mea propterea non ſequitur, licere vnicuique ad

peragendum aliquid ſefe determinare, ſtatim arque

illud lege permiſſum eſſe exiſtimat, aut praeceptum,
quacunque id ſibi ratione in animum induxerit. Sed
ecce duas regulas facillin as, quas vel ſimplicior
quisque in quolibet peculiari neg otio ſequi poteſt ac

debet: I. Antequam ad ſequendos cenſcientiae motus

ſe quis determinet, ſedulo exploret, an ea perſyica:

cia iisque ſubſidiis inſtructus ſit, quae expoſcit prae:
ſentis cauſas diiudicatio. Haec enim ſi deſist, (at

hoc ipſum ſenſus communis quemlibet vltro docue-
rit) citra inexeuſabilem, periculoſiſſimamque teme-
ritatem nihil decidi, multoque minus ſuſcipi poterit.

Quod dictum ror hominibus velim, qui circa con-

trouerſias Religionis, aut diffhiciliora problemata
Moralia vel Politica, aut intricatiofes lires &c. has
vel i llas amplecti partes ſuſtinent. II. Etſi in vni-
uerſum quidem perſpicacia ac ſubſidia ad praeſentis
cauſae diiudicatienem neceſſaria ſuppetant; diſpicien:
dum tamen torro eſt, an iis quis reuera vſus fuerit,

ita vt confidenter & ſine prolixiori examine id, quod
ſuggerit conſcientia, aggredi poſſit. Sic e. g. in mer-

catura, aliisue ciuilis vitae negotiis, ſexcentis tran-
quillo animo ſolet indulgeri technis ac fraudibus,
quarum vltto ſe proderet turpitudo, ſi liquidiſſima
alias in vnige ſum cognita pgrincipia tantiſper ad ani-
mum revocatentur Sic qui inſectando religionis no-
mine innocentes & pracconio dignos homines, inſer-
vire religioni, & promouere ſibi diuinam videntur
gloriam, non aliam ob cauſam, quam quod bona
ſi de ductum ſequuntur conſcientiae, ſi ſerio id cogi-
tarent,

lelgen
Hed v
1gend
Per
dem
zurſe
tame
magi
abili

—

turent
mie
büsp
Gtor
iſtet.

maxi

eme
is r⸗
cum!
tt
badil
ſant,
mon
reer
tent
via ,
expe
hi,
ſe
wide
tor
Eiu

—

nes nortt
kedgere,

—

noria ele
ExX quo 1i
dievique 1
kuim arge
taeceptum,
Uretit. Nl
(elirol
Ui voret 40
gtigt ilttk
ℳ er eies
Meit rie
geſiat . 1
lero doae⸗
mnqae lene⸗
leiige
idrca c.
yroblemti
, A, lus
in Wi⸗
pugeriit
ſpieien⸗
fuent,
r 1, 4

9. io e .

centistrin⸗
frimdibus)
igilſſnn
ſerif l.
ſgionno⸗
inen inler⸗
igentut
od bona
ioid cozr⸗
talenl,

ET CIVIS LIB. I. CAP. I. 27

reddere, ſolet vocari (2) conſcientia recta.

Sed vbi quis veram quidem ſententiam circa

agenda vel omittenda fouet, quam tamen ipſe
per rationes demenſtrare nequeat, ſed ean-
dem ex vitae ciuilis tenore, ex aſluetudine,
aut ſuperiarum auctoritate hauſerit; neque
tamen ipſi ſuppetat ratio, quae contrarium

magis perſuadeat, ſolet vocari conſcientia pro-
babilis. Qua maxima pars mortalium regitur:

. quippe

tarent, nullo negotio perſpicerent, nihil aduerſum

magis verae pietati, humanitati, legibusque indu-
biis plane iuſtitiae, ſeſe committere poſſe.

(2) Prout hanc conſcientiae ſpeciem deſficit Au-=

Gor, vocanda melius conſcientia demonſtratiua fu-

iſſet: quippe cum rectitado conſcientiae, ſecundum

maxime naturalem vocis ſenſum, ſimplicem eius-

dem conuesientiam cum lege inuoluat, & conſcien-

tia probabilis itidem, ſecundum Auétorem, per ſe

cum lege congruat. In quo nihilominus falſa niti⸗
tur hypotheſi: etenim cum quis nudis inaititur pro-
babilitatibus, praeſettim aeque leuibas atque illae
ſunt, queis in rebus moralibus adquieſcere maxima
mortalium pars ſueuit; quemadmodum non aifi fe-
re ex accidenti fit, vt ad veram quis delabatur ſen-
tentiam; ita falli eum ſaepius, quam recta incedere
via, naturae conſentaneum eſt. Sed reſtatur etiam
experientia, praeter communia & pauciora princi-
pia, vulgus hominum innumeris imbutum eſſe fal-
ſis principiis, veris numero longe ſuperioribus.
Vide de cetero notam ſequentem, qua accura-
tior variarum conſcientiae ſpecierum definitio tra-
ditur.
*

28 DE OFFICIO HOMINIS

1 . .

—.

quippe cum paucis rerum cegnoſcere cauſas

conceſſum ſit (3).
De conſci. §S. VI. Solet tamen quibusdam non raro

entia dubia. euenire circa caſus potiſſimum ſingulares, vt

ex vtraque parte ſefe offerant rationes, nec
illi ita polleant iudicio, vt vtrae praepon-
derent, liquido diſcernere queant. (1¹) Id
quod

—

—.

(3) Quandoquidem diuiſiones conſcientiae, quas
heic habet Aukor, imperfectae ſatis ſunt, parum-
que accuratae, & nihilominus haec materia maximi
eſt momenti; tradere hic ſtudebo generalem diui-
ſionem, iis non ſolum, quas inſtituit Auctor, ſed
& quas in primis duabus editionibus notarum mea-
rum ad Opus maius de ſure Naturae & Gentium
Lib. I. Cau. III. S. 5. is ſe propoſueram, pleniorem
exactioremque. . ergo diſtinpguendum exiſtimo iater
iudicium mentis, quod fert ante actionem, & quod
fert poſt actionem. Id quod ſatis commode conſci-
entia antecedens & conſcientia ſubſequens appellatur.
Interdum non nifſi poſterius ſe prodit iudicium;

quando, quod vſu venire ſaepius ſolet, ad actio-

nem aliquam ſine praeuio examine, aut ſaltem co-
gitatione, futurane ſit bona, an mala, acceditur.
Quando vero ratione vnius eiusdemque actionis am-
bo producta ſunt iudicia, haec aliquando inuicem
conformia deprehenduntur; id quod accidit, cum
contra proprias quis notitias egit; quippe tunc ve-

hementius is poſt patratam a ctionem ſe inculpat:

paucis exiſtentibus, qui aut tam breui tempore id
perſpicaciae conſequantur, vt quod rurpe cenſuerant

ante, id iam legitimum eſſe ſibi perſuadeant, aut

qui tam cito ſententiam ſuam circa factum reuera

diuerſa

legi aduerſum reuocent, Nonnunquam tamen etiam

ocz
hrecen
lil,
enta.
d ag
peccr

it.

iun⸗
ale
Kan,
legner
ghisſe
dendbe
Vin
Anim
e
Gemu
git be
lngul
lpici
moi⸗

Quert

aelt,
bis
tlone
Aco
Le cca
lia e
babin
guae
