
1. n eſt, vt ea de Deo, creatore & conſeruatore
vectas ſen Y .
tens,as 8„ hu us vniuerſi, ſriat tencatque, quae praece

eas cires denti capite tradita fuecunt. In hac enim per-

veligionem. ſuaſione non ſolum praecipuum hom inis offi-
cium vertitur; ſed etiam ea firmamentum
velut eſt omnis 5probitatis aduerſus alios homi-

7 S

ris inculta perhe patiatur, &S d ſocietatem

hec miniſtri aut inſtrumenti vicem ſubit; ſic

honeſtis artibus atque ſcientiis opera detur, &
verbo, vt ad vitam ſocialem formetur ani-
mus, officiique honeſti ſenſu & amore im-

—

nes erercend
glielente.
Pelfundantu
Hiec wii
Döstepugnan

fant. Nec
Quo redeat S. II. Porro cum homo conſiet duabus par-

numn yit

nes bonis m

ſas, K indo
euentemtes,
Quasinte
ltu, adie

benlabil
Vndehowin

ſuatumtes

nes iplos

Cogmt
int⸗ cal

—
F.II. (1

. ocktin⸗
lbionislde

apponerel

ias tlle, P

notitiae 4
in iendo
turalis ſu
kentur,
itrio Pro
los, qu
lemn Perce
düre hauc

NIS T CIVIS LIIB. I. CAF. vV. 12 3q
ſocieuen nes exercendae, & fundamentum illius ad-
rt. Scel quieſcentiae, qua hominum animi intrinſece
obd perfunduntur.
apeliteſt. Haec vti nemo ſanus negabit; ita quae
eacdleel his repugnant, opiniones ſolicite excludendae
ſunt. Nec ſolum hic intelligimus Atheiſ-
duebu⸗ mum & Epicureiſinum; ſed alias quoque opinio-
illarelgcth nes bonis moribus & ſocietati humanae exitio-
mlbitſie ſas, & indolem actionum humanarum plane
Dmigis ur⸗ ecuertentes. DUʒ
4 illius . Quas inter eſt illa de fato Itoico, de ſiderum
. dvoſitu, adtionibus & euentibus humanis in-
eis eul. diſpenſabilem (1) neceſſitatem adferente;
ge ele N. vnde homines non niſi inſtrumenta actionum
zd elbciun ſuarum redduntur, quas libere moderari pe-

meint i⸗ nes ipſos non ſit. r
adheli Cognatum huic dogma eſt, quod conſecu-
d norom tlones cauſarum & effectuum, ſeu illa velut
mperertn; Cccatena
a detul, A — . . .
metut Ai⸗ §. III. (1) Omsis opinio libertati hominis aduer-

in⸗ ſa. docttinac moralis, naturalis iuris, ac ipſius re-
anten. iigionisſpongia (& peſtis) eſt. Si per impoſſibile
fuhpponerc liceret, omnes a ctiones humanas neceſſa-
75 ſbi⸗ rias eſſe, pro myſtenio id habendum eſfet, hominum
lneeps notitiae ſubtt ahendo. Semper enim praeſtarer, ut ſe
in agendo liberos crederent. Nam alioquin ipſo na-

chhſehtli tura lis ſuae diſpoſitionis im pulſu in deſidiam prolabe-
gnen/ ne rentur, ſeque ineluétabilis eiusmodi neceſſitatis ar-
cenlnßel⸗ pitrio pronos commirterent. Sic videmus quoque,
ominisll. ipſos, qui libertatem ſubuertere adgreſſ ſunt, cius-
wemenlun dem e oimille, ytut, ſuo iudicio „fallacem, ne=
rlislan⸗ gare haud potuiſlte.

1

124 DE OFFICIO HOMINIS 11
E —
catena rerum a creatore contituta, ꝛam immo. ([W. bo
bilem habeat legem, vt Deus circa eandem, hoc pot
ne in particulatibus quidem caſibus, liberta- funue na
tis ſibi quid reſeruauerit. Sut
Pernicioſa quoque eſt perſuaſio, quod Na- Erhucer
men peccata hominum velut nundinetur, & u, homo
ea redimi päatiatur pecunia alisque munerti- Cnnditnis
bus, inanibus quibusdam ritibus, aut con- nertit, e
ceptis verborum formulis, citra emendatio- Princſpio
nem vitae. Item, quod Numen capiatur bas hculta
eiusmodi inuentis hominum, adſumtisque ſe conl ick
vitae inſtitutis, quae ad ſocietatem humanam weeſolſibi
& ciuilem, ad ſanae rationis & legis naturalis hamani.
dictamen adtemperatam, non quadrant. k u
Mala quoque edt illa perſuaſio, quaſi ho- naſuheh
mini ſolum pietatis exercitium erga Deum ſuffli:· concellor
ceret, citra reſpetum ad probitatem & officia batum el
erga homines exercenda: aut poſſe hominem brqgui
non ſolum pro ſe ſuo officio aduerſas Deum ed ech
ſatisfacere, ſed & ipſi ſupereſſe poſſe, qued hen ſii
in alios transfundat. Item, dexteritati & lin med⸗
nequitiae ſcelerum eum indulgere, & quae- Ccniune
dam peccata habere velut iocularia. Ac deni- Er vnit
que Deo placere preces, quas quis fundit. vr nultein
alii homines immerito malo mactentur, quo ſenper 4
ipſis lucri aperiatur occaſio (2). “
—
— . — Aclds,
(2) Quales ſant, qu' Deum orant, vt crebris ad däßfmilt
littora ſus naufragiis locupletentur. Vide Diſcurſun emo
wyenm de Beneßcio Legum Part. I5 d1 X.
H Rovat,

NIS

tatn immn .
tcz eanden
us, ben

, qund Nr⸗
dloetur, &
je mueti⸗
8, aut n.
emendto⸗
n capialat
lumtisge
humanan

naturalis

grant.
gwan h .
Deun ff.
en olie
e hominenn
erlas Deum
vole, Junl
tenittai ũůA.
e & gune⸗
. Ac den⸗
oniit. N.
entur, io

.

r arbii 4

le Dlemſe

conditionis ac muneris; dum prime anima

S .

NG01 CIVIS IIB. I. CAr. v. 125

5§. IV. Poſt haec cuique cultura animi cir. 2. Ve ſe.
ca hoc potiſſimum occupatur, vt ſeipſum, itſum recte

ſuamque naturam probe exploret & noſſe diſ- Ronerit.

cat. .
Ex hac enim cognitione ſui ipfius rite ſuſce- Officia ex

ta, homo deducitur ad cognitionem ſuae haccogni-
d-tione teſul-

uertit, ſe nona ſeipſo extitiſſe, ſed ſublimiori tla⸗

principio origines ſuas debere; ſe nobiliori-
bas facultatibus dotatum, quam, quae circa
ſe conſpicit, bruta; ſe denique non ſolum,
nec ſoli ſibi natum, ſed partem elſſe generis
humani. “

Ex qua notitia concludit, ſe imperio diui-

no ſubiectum, ac pro captu donorum ſibi

conceſſorum & Deo & ſocietati hnmanae obli-
gatum elle. S
Et quidem intellectus lumine ideo donatum,
vt eo recte vtatur, cerrum, poſſibilem & licitum

hnem ſibi proponendo, & tum actiones ſuas, tum

alia media ad eum recte adtemperando; cui
coniunctum, vt, quia verum & rectum ſem-
per vniforme eſt, de Fimilibus (1) ſemper iii
militer iudicet, ſibique, poſtquam recte iudicauerit,
ſemper conſtet. B
polun-

—

SelIV. (1) Praecipuus huius regulae vſus reſpicit SZ

caſus, quibus exſtimulatur quis ad judicandum 1

diſſimiliter de cauſis ſimilibus, prout ipſius quocun-
ue modo intereſt, eas inſtas eſſe, vel minus. Vid.
ad I. N. & G, Lib. Il. Cap. IV. J. 6. nor. 3. Ed.
novas, ðM

I26 DE OFFICIO HO MINI1 NKL

—

VLVoluntatem autem & adpetitum ita com-
peſcenda eſſe, vt rectum iudicium non praccur-

vant, ſed ſubſequantut, nec eiusdem decretis ob-
luctentur.
Deinde, ſe probe cognito, homo depre-

hendit, ſuam potentiam finitam, certosque
habere limites, adeoque plurima eſſe, quae
dirigere, aut quibus obſiſtere nulla ratione
queat; aliqua non quidem abſolute ſupra
ipſius potentiam eſſe, ſed quae tamen inter-
curſu & oppoſitione aliatum potentiarum in-

tercipi poſſint; quaedam denique eius poten-

tiae non aliter cedere, quam ſi eadem dexteri-

tate ſulciatur.

minis actiones eliciendas diflunditur; inde in

id praecipue incumbendum ſibi iudicat, vt
his ſuis facultatibus bene & ad maeſerigtun ra-
gionis rette vtatur. Hoc quippe illud eſt, ex
quo cuiusque intrinſeca Praeſtantia & olitar

eſt metienda.

Denique de ceteris, guae extra nos peg ta
Junt, ita cenſet, vt ſi vites ipſius non excedant,

ad finem eius faciant, & digna ſint, propter
quae labor ſumatur, circa ea laboret, & pro-

poſitum quidem recte formatum vrgeat⸗ nec

tamen etiam contra torrentem nitatur. Et
quia homo, in quantum ſolo rationis lumine

regitur, in his terris ad aliam felicitatem ad-
1pirare H

5

ET
ſpliue negn
talum ſuarur
Giis2 Liuin⸗
te velut l

m. bigr
nein non ſit

norann cad

ae onfle
ute &r

(ſamnſecundi
ſerationem
ſ. V. u
WManum Pta

eumn iiſtun
Et quum videat, nihil tantopere in ipſius

poteſtate conſtitutum, quam liberum arbitriun,
eiusque potentia, quatenus circa proprias ho-

hbiusculvn
Inhis
cellentue,
Ubnitun
coiis Nn
itcirca ha
Umnwaxrime
Opirionermn
ciam adue

— —
1.
Alii ac kag
dot eſſe Or
tins reiha

den boni
ndl, n

He

Is Er CrIVIS LIB. I. CAr. v. 127

7

n in om ſpirate nequit, quam quae ex prudenti facul-
1Nun . tatum ſuarum regimine naſcitur, & ex ſubſi⸗
dentid. diis a diuina prouidentia ordinatis; hinc cae-
cCceaee velut aleae nihil committendum exiſti-
homo dee mat. Et quum futuros euentus penes homi-
„cenle nem non ſit dirigere, lique ſaepe praeter ſpem
2 elle, gue noſtram cadant; inde nec praeſentibus nimis ſe-
ulia tiunme cure confidendum, nec futura ſuperuacuaanxie-
ſolue iru tate & cura praecipienda; ſed ob eandem cau-
zmen in. ſam ſecundis rebus inſolentiam, aduerſis de-
tiarum iIne? ſperationem procul habendam, ſtatuit.

eius potel. 8. V. Sunt quoque, quae adpetitum hu⸗- 3. Ve rite
tconforme

indereti⸗ manum praecipue ſtimulare ſolent; quibus v B
4 bomo iuſtum pretium ponere ſciat, pars quoque ao ſcn .
ee in iun. huius culturae aſt neceſſaria. . rette. er em
Gnartimiaeax In his autem vt opinio praeſtantiae, & EX Vt adpe-
vopriute⸗ cellentiae, vnde honor & gloria apud alios pro- tenda ſir
urzcen Lignitur, ſplendidiſſima, & quae erectioris in: er irar⸗
judien, dolis homines praecipue ſollicitare idonea eſt; oner
ſrinmn. ita circa banc ſic formandus animus, vtomni.
iliulet a. um maxime 0¹) exiſtimationem fimplitem ſeu
iA nin⸗ opinionem boni viri, adquirere & conſeruare
e etiam aduerſus calum nias laboret.

onettal 7 .— . —
§. V. (²) Ad hoc isſum quis tenetur, non ſolum

in, “ proprii commodi cauſa: (nam, vt ad beneuolentiam
hret, El⸗ Alii ac fauorem erga nos permoucantur, non ſuſſi it.
get,ne 0: elle probos; ledregnitirur practerea, vt nullum
eins rei hacreat illis dubium) ſed etiam quia opinio-

mi⸗ lunie pemn boni viri negligendo, occaſio pracbetur ſuſpi- .
lenen⸗ tcangdi, nobis ipſis probitatem non adeo curae cor-
Hre a

X

X

DE oFFICIO HeMINSs 1

128

—

Intenſiua autem exiſtimatio, honor & gloria, lunt, ita 1n
eatenus adpetenda, quatenus ex praeclaris & (art, is amm
ad bonum ſocietatis humanae ſpectantibus ſa- VI.
dis redundant; & ſedulo cauendum, ne ani- mimds homn
mus arrogantia & inſolentia infletur. Vbi ec. lsintccent
, caſio, qua praeſtantiam ſuam exſerat, deficit, pubet. N
id aequo animo ferat; & quia penes nos non fmudonem.
eſi, fortunam pro lubitu fabricare, meliora citra misfugjend
aegritudinem expectet; quum hoc caſu nihil acammum
ſit, quod ei poſſit exprobari. Inter ſtultiſſi-. zsperere, n
ma autem merito habetur, de eo gloriari, eieriikom
quod inane eſt; aut per malas artes ad famam mi hor ſu
& honores graſlari. eälien

Vt obes ad- §. VI. Opes etiam & rerum extrinſecarum à Peticuit
hetendac. copia plerumque hominum mentes adficere tein eapolt
ſolent. Et indiget quidem iis homo non ſo. VII
lum ad ſui conſeruationem; ſed & aliis inde entzekai
proſpicere inter officia eſt. At quia indigen- teſate hal
tia noſtra non eſt infinita, nec natura deſinit aletadine
eſſe foecunda in iis producendis, & a morien- menet i
tibus omnia relinquenda ſunt: inde rationis ncducd
eſt, tum in parandis, tum in poſſidendis & um; ſe
erogandis iis modum tenere, ne laeſa hone- leninch
ſtate eas corradamus, aut auaritia prodigalita- homine
teue peccemus, aut denique vitiorum fomenta Lartii
faciamus. Et quia variis caſibus perire poſ- Onpruit,
ſunt, Me cal
dique eſſe. Hinc enim fit, vt ob nomen boni viri ndam e
quodammodo videamur erubeſcere, aliosque, dum. uetthin
ad cam rem excitate debeamus, inde abſterrea- l .
mus. ads

INIS

dpor & glN
prechls⸗
ekantibisr.
dutm, nean.

etur. Vbi oe
letat, Lehein
enes nos nol

melioticn
oc cili ninmi
tnter ſiulil.

eo glonini

es ad ſammn

& is
ir iſe
tuta geſti

i rleh
Crumfonen
us pelleh

dae diſſipentur, aut alias cum delicto coniun-
ctinſectun
entes AAlcet
nommo NoN H

1nmien menter profligant, ſed & iudicium intellectus

polilend 45 G

ſa bon
ledd homines.

lo⸗
ſot⸗

manitatis habetur , calamitatem aut mor-

1

ET cIVIS LTB. I. CAr. v. 129

Tunt, ita animus adſuefaciendus, vt, 1i fors
ſerat, iis amiſſis non velit concidere.
§. VII. Magnam quoque vim mducndi vr volkpta-
amimos hominum habent voluptatess quas ſi "es Aeren
quis innocentes modice deguſtet, id crimen non“? S

habet. Nam quemadmodum dolor ad de-

ſtructionem corporis tendit, & non neceſſa- .
rius fugiendus eſt; ita delectatio corpus aeque

ac animum reficit, nec repugnat rationi Eamn

adpetere „ modo caueatur, ne immoderato
eius vſu homo eneruetur, corporis iuxta ac ani-
mi vigor ſupprimatur, opes melius erogan-

Gta periculum, damnum- dedecus S& dolo-
rem ea poſt ſe trahat.
§. VIII. Tandem &circa id ſollicite animo 4, Vt moiut

cura eſt adhibenda, vt motus ſuos & adfeltus in & adfectus

poteſtate habeat; quorum plerique non ſolum nkerio ra-
valetudinem corporis & vigorem animi vehe- unt: ſwuss
velut obnubilant,. & in deuia ab officio incli-
nant; ſic vt frigus adfectuum ſit velut natu-
rale principium prudentiae & probitatis inter

Laetitia in ſe naturae quidem cumprimis

congruit; ſed cauendum, ne intempeſtiue;

aut ex cauſis non idoneis ſe exſerar.
Tiſtitia animum corpusque velut carie
quadam exedit: igitur ea, quantum poteſt,
exterminanda; niſi quatenus inter officia hu-

1 tem

D

I30 P OFFICIO HOMINIS

tem aliorum lugere; aut quatenus poeni-

tentia ob praua facinora exprimenda requiri-

tur (l,)— 2

Interdum ea ex metu imminentis mali ori-

tur: verum quia hoc animo ſumto & circum-
ſpectione prudenti ſaepe auerti poteſt, in-

de, quantum poteſt, procul iſta formido

pellenda.

Amor humanae naturae amicus adfectus;

ſed qui ratione hactenus temperandus eſt, vt

in obiectum dignum & licitum feratur.

Ogium infeſtus adfectus tam habenti, quam
illis, in quos fertur: ergo id, quantum
poteſt, reſtinguendum, & ſi quis omnino
dignus occurrat, quem auerſemur, ne ta-

. . . . . . . 1‧ *
men ideo nobis ipſis aegritudinem concilie-
Inuidia deformis plane adfectus, dum inui-

dus propriis moribus, ſicut rubigine ferrſum,
ictoccuttunt,

conficitur. “
Syes, lenior quantumuis, ita tamen tem-

peranda, ne dum vana, incerta & ſuper vires

§. VIII. (1) Facilis in hoc ipſo eſt exceſſus. Fru-

ſtraque homines parum forti animo hraedil putant
triſtitiam & afflictiones alimentum eſſe verae poeni-
tentiac. Optima poenitentia eſt, emendationis labo-

tem inſumere, parumque hanc rem adiuuat moeror.

Vt quis officio ſuo fungatur feliciter, alacriter eidem
incumbat, neceſſe eſt: vix autem alacriter ei incu-

buerit, qui triſtitiae ſe permittit,

.—

11cly

—

4 Aleiplinan

Mn connlet
x

a iolenti
s, Cli Omnan
Pmlortitadir

elnt occaecatt
: Huiccogr
Eenuserceditl
innitio et.

.lx. Dan
Culturain

plinarien (1
unquibusui

—
I. )

vja ingenij,
ent, vhl pfl

2) Vide D,

.

anierumn atiie

anſegrſt
erſunat

Mmiterſa hon,

ne denige⸗
Milet, üsder

Omnnia, a

eiim eigem

eceſaria ſ
ianqne a
ſhtias Viles

*

nus poenl⸗

da tequit⸗

1

tis malior⸗

circun⸗

poteſt, 1.
ia lormico

adfece

dus elt,
atur.

ET CIVIS LIIB. I. CAr. v. 183

poſita complectitur „animus ſete gratis fati⸗

get,

La violentiſſwimus iuxta ac Pernicioſ R-
mus, cui omni ſtudio reluctandum; quae &

ipſam fortitudinem acin Periculiconſtuniam

velut occaecat & praecipitat.

Hluic congrua eſt libido vindictaæ, quae qua.

tenus excedit legitimam & moderatam delen-
ſionem, & ſuorum. Driue adſertionem, plane

in vitio eſt.

entt, gun
,quabtn

nis Onnnine

nurt, ne la⸗

n onl⸗ —

. Qumiou⸗

ne felun,

menten ⸗
ſertus legitar libro, eui titulus: Recneil de Diſzours ſur
diuerſes mat. To. II. Ed. a. 1731. Dantur ſcientiae

lupet vites

oln

eeſſu. I.

Felae ri⸗
mionisli⸗

eot⸗
iuat nOen
en

crite!
titer 4

K IX. Datur praeterea peculiaris animi Qspenns
(15 cultura in variarum rerum, artium & diſe ultura ar-
ciplinarum (2) notitia conſiſtens; quae licet“ um & ſcis

eutiar VM/E
non quibusuis adeo neceſlaria ſit, ad officium m neceſſaria
12 homi- ſit

1

1X. (1) Vide BV DDEI Diſſertationem De cal.
tura ingenii, quae eſt V. in eius Selectis Jur. Nat &
Gent. vbi plures vriles de hac materis obſeruatio-
nes occutrunt.
(2) Vide Diſcurſum meum, de licerarum at ei-
entiarum vrilitate in cinitatem redundante, qui in-

vniuerſis hominibus neceſſariae, aliae vniuerſis vtiles.

aliae deni que certis tantum hominibus neceſſariae aut
viiles, iis nempe, qui certam aliquam artem ant ſci-

entiam amplexi ſunt. Dubio vacat, cuiliber ea
omnia, quae non vniuerſis ſolum bhomibibus, ſed
etiam eidem ſecum arti aut vicae inſtituto addi Ris,

neceſaria ſunt, quam poteſt exactiſſime oompatan-
da atque addiſcenda efle. Quod veroadtinet ad ſci-
entias vtiles ſiue vnjiuetſis, „ſiue ad certam artem ac

dilciplinam Juam ait profitetura ex his tantum 6. —

“
D

„2 22

132 DE OFFICIO HOMINIS

Er c

hominis rite obeundum: nemo tamen in du. meintemper
bium vocabit, quin neceſſitatibus & conr- nondecel
moditatibus humanae vitae apprime ſint vti⸗ dencge. (

les. Igitur ne inutile terrae pondus ſit, ſibi in⸗
utilis, aliis moleſtus, quisque eas capeſſet.
Et quidem tempeſtiue eligat honeſtum vitae ge-
nusz prout impulſus genii, corporis atque in-
genii habilitas, natalium conditio, fortunae
bona, parentum auctoritas, imperantium ci⸗
uilium iuſſa, occaſio aut neceſſitas fert.
in quo con- §. X. Hactenus de animo, & quae ad cul-
ſiſtat eura turam illius neceflaria ſunt.
cerborii? Qum autem animus fulturis corporis ſuſti-
neeatur; (r) inde vires eius congruentibus alimen-
tis ac laboribus erunt firmandae & conſeruandae,

B

quis que debet comparare, quantum rerum ipſius
conditio patitur. Quamplurima hanc in rem afferti
potuiſſent, ſed ſufficere iſta in hac annoratione pote-
runt ad excitandum eorum ſtudium, qui meditando
iſta, longius progredi cupiunt. S
§. X. (1) Duo hic extrema vitanda ſunt, quorum
alterum cura eſt corporis nimia, alterum iuſto mi-
nor. Prius ad mollitiem ducit, multorum vitiorum
fontem. In poſterius ſaepe incidimus, abſque ullo
corporis affligendi conſilio, nec opinantes etiamn
fore, vt quod agimus ei noceat. Quorſum perti-
nent, qui ſe dedunt vehementioribus adfectibus,
ebrietati aut otio, vnde maior minorue ſanitati noxa
infertur. Juſta mediocritas conſiſtit in hiſce: 1. ve
conſeruemus corpus noſtrum, & quantum licert, in-
tegrum praeſtemus. 2. Vt quantum in noſtta po.
teſtate

=ð

17

ut, inninodica
lnordinati 8
idumkui,

—.—
teltute ſtumelt
ſtotelineteſtu
Pulchitocinis,
Unpetio dignn
Nad mal
Ghinum comtun
is lecie, ere
iamarutn, q
Vulratn übi ine
ſem prouocal
encit exem
rentis, i
fyunt, um oy
inen iy an,
nmiſe duliun
Meri trun
nnneen pret
CVi EN
Chümn NAto

inteleo 20d

eellemadim
küm, wal

Aerdotid

In praptiun

necſangu

Umltantat .
lleſerim

enn in du.

8 & cOl⸗

e ſint i⸗
ſinſibi in⸗
capeſe
1 Vitue hl⸗

atglle i .

fortunze

ntiumci⸗

ert,
e ad ul⸗

t ſuti.

lis alimen⸗

ſonuanl

nec
erun ihns
blelhafeli

ationeole⸗
mteciuundo

e, ggorum
Niuſto m.

Vitomn — .
intelledto adductum, hoc ipſo teſtabatur, ignarum
ſe eſſe maxime euidentium Legis natutalis principio-

intes tian

tſum fell .

ritrio

hice: .
n liet, a .

4 0
noſtta
ieſtat

ET CIVIS LIB. I. CA P. v. 13 3

nec intemperantia cibi potusque, intempeſtiuo
aut non neceſſario labore, aliaue ratione affli-
gendae. Quo nomine vitanda ingluuies, ebrie-
tas, immodica Venus, & ſimilia. Cum etiam
inordinati & vehementes adfectus, vt modo

dictum fuit, non ſolum ad perturbandam ſo-

1 2 cieta-

teſtate ſitum eſt, omnes corporis partes in vigore
ſuo retinere ſtudeamus. Ex quo patet, quod cura
pulchritudinis, quae natutae decus eſt, nihil in ſe
vituperio digaum comprehendar, niſi cum nimia

eſt, & ad malum refertur finem. Donumque hoc

diuinum corrumpere nefas eſt ſub virtutis aut pieta-
tis ſpecie, exemplo virgiaum aut mulierum Chri-

ſtianarum, quas commemorat Hiſtoria eccleſiaſtica,

vultum ſibi incidentium, ne ad prauam vitos libidi-
nem prouocarent. AMBROSIVS, allegat & tepfte-
hendit exemplum iuuenis, idem ne femieas irritarer
facientis. Hetruſeum ait inuuenem veteres fabulae
ferunt, cum prepter admirandam oris proprii pulchri

tudinem in amorem accenderet feminas ſtigmatibus
inaraſſe vulium ſuum, ne qua eum adamare poſſet.

Videro vtrum caſtus ſit animus: aafectus tamen non
innocens, propter quem in ſe ipſe animaduerteret.
Ad virgin. Exhort. ORIGENES, quem conſtat cunu-
chum vltro factum, dicto quodam Euangelii male

rum. Quale quid dicendum de veteribus quoque
ſacerdotibus Baalis, Iſidis, Cybeles, Bellonae, Ot.
qui preprium ſciadebant cofpus, aut flagellabant,
donec ſanguis inde proflueret, In quo non minos eos
imitantur Poenitentes Romanae eccleſiae ſis dicti,

y„taeſeruim in publicis quas paſſim inſtituunt proceſ-
Konibus.

1

I34 pr orFrICIO HOMINIS

cietatem ſtimulos moueant, ſed & ipſi homi-
ni plurimum noceant; inde danda opera, vt
quis eos, quantum fieri poteſt, compeſcat.
Et quia multa pericula repelli poſſunt, vbi ani-

mole iis obuiam eatur; mollities animi eijcien

da, idemque contra periculorum terrores ob-
firmandus.

An homini §. XI. Quia autem nemo fſibi ipſi vitam

pote ſtas
proptiam
vitam

in dedit, ſed illa pro Dei beneficio eſt habenda;

adparet quoque, bomini nequicquam sompetere

competat? poteſtatem in propriam vitam hactenus, vt ean-

dem pro lubitu poſſit abrumpere; ſed expe-

dandum vtique eſſe, quoad quis euoce-

tur ab eo, qui nos in hacce ſtatione collo=
cauit. ð
FEquidem id vtique recte fferi poſſe videtur,
cum homo poſſit & debeat fu opera aliis in-

feruire, & vero certum genus laborum, aut

ceorum intenſio, vires hominis ita atterat, vt
ſenium vitaeque terminus maturius ingruat,
quam ſi quis molliter aetatem exeg flet; vt

quis eligat probabilem occaſionem breuioris
vitae, quo talenti ſui vſum aliis eo largius

Sed & cum ſaepe multorum vita ſeruari ne-

culo exponant; per imperantem legitimum
poteſt ciui ſub comminatione grauiſſimarum
poenarum iniungi, ne eiusmodi periculum

fuga declinet. Imo && vltro tale periculum .

ſubire licebit, modo grauiores caulae non re-

8

Irllunt, &
tencellutum
tedlinantar.
Petiuto frul
egregium Ji
ppetete,
tie haudqua
chiusuit alte
Eed, cetenis
ellepetitti
rweroq
Uium hunun
indigntione
iplos ſciern
elmmetn 8

cremplo ſun

Vanam iadta
Iltro abrum
gem natural

lermuti lil

—

r
Doſtgam zi
queat, niſi pro iis alii probabili ſeſe vitae peri- 4

lececlinet.
Mminotigeſt,
luud laſtin
Tralkatum
(ap.)N 4.
5,.

Rem ad 0

?UMlU ET CIVIS LIB. I. CAr. v. 13 5
— trahant „& ſpes ſit, iſthoc in aliorum lu
oper, xN tem ceſſurum, & hi digni ſint „qui tam care
onpelin. redimantur. Nam id Kolidum fuerit, alteri
1 Wimi. Petituto fruſtra ſeſe comitem addere, aut
j eüicet. egtegium virum pro nauci homine mortem
ndtesd. obPetere. De cetero tamen per legem natu-
reae haudquaquam praecipi videtur, vt quiuis
ilrun. cuiusuis alterius vitam ſuae vitae praeferat; *
uben ; ſed⸗ ceteris patibus, ſibi quisque proximus
anzen eſſepermittiur.
8, eh. Aſt vero qui vel taedio moleſtiarum, quae
lde ⸗ vitam humanam communiter comitantur, vel B
“l indignatione (1) malorum . quae humanae
due l.— ipſos ſocietati erubeſcendos erant redditura;,
. vel metu dolorum, queis fortiter toleratis,
ſerien⸗ exemplo ſuo prodeſſe aliis poterant, vel per
alb. vanam iactantiam fidei aut fortitudinis, vitam
inA vltro abrumpunt & proiiciunt; vtique in le-
tetet, K naturalem peccare ſunt cenſendi.
ingtt, §. XII. Ceterum quia ſaepenumero con-De iuſta ſus
a; A ſeruatio ſui „ quam & tenerrimus adfectus, aef. nhon,.
breiors H 14 && rauo

eo lutgiß5 — —
L Kl. (1) Vt ſi foemina violationem pudicitiae,
poſtquam alioqui pro viribus reniſa eſt, propria cae-

ſenmatine⸗ AQe declinet. Nec enim prudentiores & aequi iudices

Uiuepeli⸗ minoris aeſtimant, ſi qua virn maiorem viribu:- ſuis
kegſimun haud ſaſtinuerit, eidemque ſuccubuerit. Vide
Trabkatum meum, de la Morale des Péres de l'Egliſe,

iſnan Cap. 5 V. g. 7, & ſq. & quae dixi ad GROTIVM de I.
4lan B. &. P. Lib. II. Cap. XX. §. . nuem. 5. Nor. 16,
tichlun item ad Opus maius de I. N & G. Lib. II. Cap. I.
genon· Q. 19. not. 3. Ed, nouae. . M

Taand

I36 pr oFFPIcCIo HoMINSs

& ratio homini commendat, cum praecepto ſusilqnem
de ſocialitate collidi videtur 3 dum nempe i,, ſtipſe
ſalus noſira ab alio homine in periculum con- eiumodiofk
iicitur, ſic vt aut nobis ſit pereundum, ve! qguiſocilit
grsue incommodum ſubeundum, aut alter Altt; igeoeit
cum laeſione propulſandus : igitur quali tſo, queſit
(e) J. N. & eum moderamine (a) defenſio noſtri contra Inde vbialt

G. Lib. II. alios homines ſit temperanda, iam traden- ler, uzen

cap. . dum. alterins
Inſtituitur igitur defenſio noſtri, vel ſine (gliernlioe
laefione eius, abs quo malum nobis imminebat, bet, Jvol
dum eſficimus, vr ei anceps aut formido- üilnc ecel
loſa noſtri inuaſio videatur; vel cum iſtius Onniabona
aeſione aut pernicie. Prior modus quin ſit Peperit, ſtu
licitus, omnique peccato vacet, dubium non Qeillaincad
haber. . . Parata Prae⸗
Licet vim §. XIII. Enimuero circa poſteriorem mo- (quidem hi
aian nn dum ſerupulus moueri poteſt, quod parem ponere, 5
caede iniu-iacturam videatur facere genus humanum, Nlne tolct
ſti iruaio- Occiſio inuaſore, quam ſi ipſe pereeam; & ftnrun.
s. quod vtique perdendus ſit mei ſimilis, quicum

ad colendam vitam ſocialem adſtringor; &
quod maiores turbas videatur parere violen- 1
ta defenſio, quam ſi vel ſugam arripiam, vel ne
corpus patienter inuaſori praebehmim. irckene
Verum iſta hoc defenſionis genus haudqua- eelan
quam faciunt (1) illicitum. Nam vtaduer- lii. IC,
—ſfſus IVMe
—==- ſ ſ ſ ſ ſ v MB Rtem paniis
5§. XIII. (1) Eſtque defenſio huiusmodi non ſo- 6e. pbie
lum permiſſa; verum etiam ordinario modo vere mnm lenten
ꝗquisque obligatus eſt, kro conſeruatione Frehria Alne Jam

tSs Frr CIVIS LIB. I. CAr. v. 137
1pracb ſus aliquem pacifice & amice agam, requiri-
um nene tur, vt ipſe ſe talem erga me praebeat „ qui
columen- eiusmodi officia a me recipere idoneus ſit. Et
mdum, l quia ſocialitatis lex ad ſalutem mortalium ſpe-
„at tet Ctat; ideo eiusdem talis eſt facienda interpreta-
int l tio, quae ſingulorum ſalutem non peſſumdet.
li cn Inde vbi alter exitio meo imminet; nulla eſt
m tradere lex, quze meam me ſalutem prodere iubeat;,
yt alterius malitia impune graſſari queat. Et
,vel ſ˖n. qui ex tali occaſione laeditur aut occiditur, ha-
mnneht, bet, quod ſuae prauitati imputet, quae mihi
formido⸗ iſthanc neceſſitatem impoſuit. Alias quippe
aun iſin omnia bona, quae natura aut induſtria nobis
guin ſt peperit, fruſtra forent conceſſa, ſi alteri iniu-
cbiunmd ſteilla inuadenti vim non liceret opponere; &
parata praeda improbis expoſiti forent probi,

ien n⸗. liquidem hiiiſtis nunquam deberent vim op-

wlun ponere. Sic vr violentam ſai defenſonem
umann, plane proſcribere, exitio generi humano ſit
teun; “5 futurum.
qeea 1; x.
eiſer laborare. Ht quod obiicitur de periculo aeternae
“ä damnationis, cui aggreſſor, ſi occidatur, exponitur,

ſi recte penſitetur, nullius eſt ponderis. Confer de
AN. hoc argumento in genere dicta a me ad J. N. & G.
hi0 Lihb. II. Cap. V. §. 2. not. §. Ed. nouae. & ad GRO-⸗
idlet. TIVM de 7 B. & P. Lib. I. Cap. III. F. 2. not. 7.
tem variis locis Tractatus mei de la Morale des Péres
en yErc. vbi expendi complures veterum horum Docto-⸗
n rum ſententias, defenſionem ſui ipſius violentam abz
* fſolute damnantes, SJ “

I38 pk OFFICIO HOMINIS

Non tamen §. XIV. Non tamen ſemper, quando iniu-
ſemper ad ria intentatur, ad extrema licet prouolare;

ema ſed tutiora prius remedia tentanda, puta, vt adi-
prouolan- .

dumeſt. tum inuaſori intercludam, vt intra munita

furore deſiſtere. Sicut & hoc prudentis eſt,

(1¹) leuis iniuriae patientia, ſi commode fieri poſ-

ſit, defungi, & de ſuo iure aliquid remittere
potius, quam intempeſtiua violentiae oppoſi-
tione maiori ſeſe periculo exponere; praeſer-
tim vbi impetatur id, (2) quod facile repa-
rari aut penſari queat. Verum vbi hoc aut ſi-
mili modo ſalus mea in tuto locari nequeat; pro

eadem expedienda vel extrema tentare licebit.

Quousque §. XV. Sed vt liquido iudicari poſſit, an

procedat
iuſta ſui de-

rali. an vero imperio ciuili obnoxius degat?

= H deilo z⸗
nodconſll,

§ XIV. (1) Sed reqirit hoc etiam humanitas cha-

vitasque. Adg ellot enim homo eſt, & ob ſolam
hanc rationem, quantum poteſt, vitae cius parcen-

dum, ne tamen propriam periculo exponamus; ta-
metſi illi nullam iniuriam proprie ſic dictam feceri-

mus, ſi iure noſtto vſi efſemus.
[2) Hoc eſt, ſi ſibi directe & vnice haud propo-
ſuerit, vitam nobis eripere, ſed eo tantum caſu, ſi

*

. ipſi teſiſtendo prohibere eum ſtudeamus, ne quid re-

rum noſtrarum aufferat, quod exigui eſt pretii, aut

quod alia ratione recuperari poteſt. Vid. infra

loca me contineeam, vt inuaſorem monezma

quis intra limites inculpatae defenſionis ſubſtite-
fenſio in Fit, diſpiciendum prius eſt, verum quis in
ſtaiu natu naturali libertate, nulli mortalium ſubiectus,

11 ü
— —
Hicri ſut

tendit, nee

Apacemme

Nelcum cae⸗
Tamn ſi vi

Detate, aut

Cluocorpe
cautümelk
A mares
ſemprottet
n nins
leuera tune
ſtomtaenn
1e non deh

XV. (
Gum eſt.

Nüimtamen

npetmnotn
enkallet, z.

7 .
Penitentin

Hitnung
reſlſtendi⸗
dteſlot he

committe

huatio a0

1d cuis
Pfaecat
u ellet

.
. ET CIVIS LIB. I. CAFP. v. 139
andi jor, ſtatu, vbi alter iniuriam inferre per-
proublue tendat, nec pocnitentia praui conatus ductus,
Nd pacem mecum colendam redire velit, hunc
nits mum vel cum caede repellere potero. Idque, non
nonem ſoluam ſi vitam meam impetat, ſed & me vul-⸗
dlenti e nerare, aut laedere duntaxat, aut etiam res-
nlefeni ſaluo corpore, eripere conetur. Namneque
id temge Ccautum eſt mihi, (1) quod ab iſtis iniuriis
the ſl. ad maiores non ſit tranſiturus; & qui ſeſe ho-
re; pneft ſtem profitetur, nullo amplius iure munitur,
ſcile e quo minus quouis modo a me repellatur. Ac
ihoca“ reuera tunc inſociabilis eſſet hominum vita-
eqneagu ſi contra eum, qui modicas iniucias continua-
ntaelihiu re non deliſtit, extrema non liceret adhi-
pollt,. n H bere.
ni ubſ.
uum is l rꝗM
ſabeecs, §. XV. (1) Imo contfarium vtique praeſumwen-
dum eſt. Quantulacunque enim ſit iniuria, quo.
gat! „niam tamen procedit ex firma & deliberata malitia,
imn hoc ipſo aggreſſor prodit multo periculoſiora erga
nos conſila, quam ſi quis vehementi quodam adfe-
Qu permotus, multo grauiorem nobis iniuriam in-
mtnit hr tentaſſet, poſt tamen ea, qualicunque demonſtrata
,Kobln poenitentia, abſtinuiſſet. Ita vero cum nocendi cu-
eids pigditas tanquam illimitata ſpectari queat, ius quoque
Ponamli, reſiſtendi debet eſſe illimiratum. Ac praeterea ag-
licim keen greſſor haud potiori iure vtitur, ad iniurias leues
7* committendas, quam ad grauiſſimas. Denique conri-
lunt ſ, nuatio adtus hoftis animum magis magisque prodit-
tun 24 cuius periculum vitandum nimia cenieri nequit vl-
,Nedee ⸗ Ia praecautio, ne forſan patiendo aggreſſori maiorem

leii addamus audaciam, quam initio cogitaſſet aut cona:
ſ4, u tus eſlet. J IJYMäs

1I40 DX OFFLCIO HOMINIS

17

bere. Hoc modo enim modeſtiſſimus quis-
que detertimo cuique pet petuum ludibrium
geberet.

Qui limites §. XVI. Qui autem imperio ciuili ſabiectl

huius iuris degunt, tunc demum violentam ſui defenſio-
in are 7*nem licite adhibent, quandotempus & locus
3 9
repell ndam ezm iniuriam, qua vita vitaeque
aequipollens, zut irteparabile C2 bonum in
praeſentaneum periculum coniicitur.

non fert, auxilium magiſratus implorari, ad

De tempore, §S. XVII. Circa tempus, intra quod defen-

intra quod ſio recte fieri poteſt, ita habendum eſt.
ſe defende-

re licet in
Bata narn- etſi poſſint ac debeant praeſumere, alios ad-

rali, uerſus ſe officia legis naturalis obſeruaturos;

Qui in naturali libertate vttinque degunt,

tamen propter malitiam ingenii humani nun-

innoxia munimenta cireum ponant: Pputa, adi-

tum praeſtruendo hoſtilia molientibus, arma

virosque comparando, ſocios adiungendo-,
allorum conatus vigilanter obieruando „ &

quae

5§. xvI. (1) Talia ſunt, quae in commercium non

veniunt, vt membra corporis noſtri, aut liber eo-

rundem vſas, p dicitia honeſtac feminae &c. Et
hoc quoque locum haber, onm quis res alioqui rega-
rabiles eo tempore nobis ereptum venit, quo raptor

haud agnoſcitur, nec ſpe: ulla apparet fore, vt ali-

quandoalia via nobis ſatisfiat. Vnde etiam variorum
Populorum çonſtitutionibus, ipſaque ak⸗ lege ſa fu⸗
1ts nocturnos licebat occidere,

gue ſontſim

excommunt
Ft .bobtent
Imisoppritn
zumipliusnin
Pbi eundemi
Grilatem fat
erit,
(nſ P
ttiam alu
letlls me,

ommine eumn

d auriliucn

inmaditur,

prochtins

üum, aleet
quam ita ſecuri eſſe debent, quin ſibi mature

mmrum, Ee
uentis pſin
endammi
ns ſuos non
noran 2

—
§XVII.

Dere auxilin

Aulemuis eg
ſiemuis pe⸗

tar
3, K i

*

Il85 ET CIVIS LIB. 1. CAP. V. 141

imns gn. quae ſunt ſimilia. Verum iſta ſuſpicio, orta
ludiuun ex communi hominum malitia, non ſufficit.
vt ſub obtentu defenſionis meae alterum vltro
ſbedd armis opprimere poſſim, ne quidem ſi poten-
i ekenli⸗ tiam ipſius nimis gliſcere videam; praeſertim
ls vbi eandem innoxia induſtria, aut per beni-
pplertt,41 gnitatem fati, citra aliorum oppreſſionem ad-
tawielle auxerit. 2122122
bonnm Quin ſi quis, praeter facultatem nocendi,
. etiam voluntatem oſtendat, non quidem ad-
nolctin uerſus me, ſed alium; non ideo ſtatim meo
., nomine eum inuadere vltro poſſum; (1) niſi
ad auxilium alteri, qui iniuſte a potentiore

nt
ein inuaditur, ex foedere tenear. Quod eo
erunmros promtius facere expedit ‚ ſi probabile ſit,
Ommani ndn. iſtum, altero oppreſſo, in me quoque tranſi-
ſbi nutae turum, & priore victoria pro inſirumento ſe⸗
ptr quentis vſurum. M
ns, 1trmu Aſt vbi liquido adparet, alterum citca in-
lungenco, ferendam mihi vim iam occupari, licet cona-
