Ag87
author: Pufendorf, Samuel von

2408

SAMVETIS EVFENDORFI
DE

OFFICIO

HOMINS ET CIVIS

ſeci indum Legem naturql’ lem
RL LEIBRI Po,
W cum
“ 1IOANNIS BARBEYRACII
Notis, & Examine
CENSVRAE LEIEBNITIANAE,
in calee operis ſubiunctae.
Ex Gallico in Latinum ſermonem tranſtulit
SEBASTIANUS. MASSON.
Egditio tertia;
emendata & locupletata

7

CHETATOY, EEIPATRAARNO.

“ GIESSA .
dSumiibus 10. PHTIPPI kEIEGERI. pcCc xII

SYSSSFEe
N Meiz 2

N
8 R

Ne 2 WS
fe Rd R
Dranse
—

CHRISTOPH. FRID. AYRMANNI,
Profeſoris Hiſtor. at Philoſ. primarü in Academia

Gieſena,

PRAEFATIO.

Niuerſa Morum doctrina, mea qui-
dem ſententia, ad duas ſummas
virtutes, ſeu mentis habitus,
referri poteſt, IJuſtitiam & Pru-
dentiam; ita tamen vt poſterius
vocabulum in ſtrictiori ſenſu
accipiatur, nec, vt vulgo ſolet fieri, omnem de vi-
ta & moribus diſciplinam denotet, prius autem
R latius ad reliquas etiam virtutes, exceptis
his quae ad prudentiam pertinent, extendatur.
Ac Iuſtitiam quidem dico, quae ad naturam rerum
& actionum humanarum, iure ac lege certo mo-
do deſinitam, reſpicit, vniceque iuſti, ſiue recti &
honeſti, ratione habita, quaedam neceſſario agen-
da vel omittenda in vniuerſum praeſcribit, appli-
cationem vero ad caſus ſingulos aeque, ac cetera
nec praecepta nec Frohibla tanquam permiſſa
2 a0⁰G

2 7.
AAAA S

‚ „☚

4 Chriſtoph. Prid. Ayrmanni
—
ac licita, prudenti cuiuſuis arbitrio relinquit. Pru-
Jentiam vero dico, quae ad circumſtamias potiſ-
ſimum rerum & actionum humanarum reſpicit⸗
& ſecundum illas, prout decus, & praeſens vitae
humanae vtilitas, ſiue aequum bonumque poſtu-
lat, deliberatione inſtituta, vniuerſales iuſtitiae
regulas ad ſin gulos caſus applicat, in licitis vero ac
permiſſis, quid in vniuerſum aeque ac caſibus ſin-
gulis agere aut omittere magis minuſue deceat &
conueniat, tanquam medium ad finem propoſi-
tum obtinendum maxime idoneum, inuenit, de-
ligit, dubioque ſublato conſulit ac ſuadet.
Iuſiitiae igitur eſt, honeſta & juſta, id eſt natu-
rae ac legi congrua, praecipere, turpia & illicita
vetare, licita ac permiſſa libera cuiuis relinquere;
prudentiae vero eſt, deliberatione in dubio caſu
ſecundum varias circumſtantias inſtituta, conſi-
lium capere, decora, bona & Vtilia vitae indaga-
re, deligere ac ſuadere, indecora, mala & noxia
declinare, diſſuadere ac reiicere. Quod ſi confi-
lium in legem conuerſum ſit, eius obſeruatio iam
non amplius prudentiae eſt, ſed iuſtitiae: quod
quidem in plerisque hominum inuentis & inſtitu-
tis, variis ſancitis legibus, ſolenne eſt. Quid vero
praeter leges, praecepta, deliberationes & conſi-
la, ad regendam proxime vitam moreſque requi-
ratur, non video.
Ac in ceteris etiam, praeter morum doctrinam,
avtibus ac ſcientis, quas pro eo ac par eſt, ad decus
& vtilitatem vitae conferre volumus, analogum
quiddam iuſtitiae ac prudentiae deprehendimus,
cum in comparando perfecto earum habitu, pri-
mo

no c.
regul
busd
in en
Vario
Ur
gisn
cent
Cul
clenti
Alen
mam
in art
enti
Verd
conſt
ſieel
Pient
br⸗
en S
enaſc
en
Wand
ſüenti
Dhila
Sonti
hum
lbre
tem
Eo
ham
ll

d. Pru⸗
Ppotil.
eſpieit⸗
18 Wae
poſter
zuſtitiae
vetoac
lbusn⸗
ſecen &
propol⸗
nit, le
t.
ſt natu⸗
Aict
inquere;
bio cile
conl
incage⸗
N noxi
conſi
tio iam
quo
jnſkitu⸗
nid vero
conf⸗
lengul-

trinam,
Qdecus
dimus,
u, P⸗
m0

“

Praefatio. 5

mo certas nobis & exploratas ideas, principia ae
regulas formamus, ex quibus, ceu legibus qui-
busdam, quid in illis ſtatuendum & agendum ſit,
in vniuerſum definiatur; in praxi vero deinde &
vario quem ſpectamus vſu, ad circumſtantias po-
tiſſimum reſpicimus, & quid ſecundum illas ma-
gis minuſue deceat conueniatque, praeuia pru-
denti deliberatione inuenimus ac decernimus.
Quale quid cum non ſine acumine ingenii, ſuffi-
cienti experientia, & idoneo doctrinae apparatu
aſſequamur; hinc neceſſe omnino eſt, vt maxi-
ma mortalium pars, cum in vita & moribus, tum
in artibus & ſcientiis, aliorum peritiorum pru-
dentiorumque conſiliis & placitis innitatur. Qui
vero & ſibi & aliis ſemper in omnibus recte queat
conſulere, & quod vitae vtile ac decorum eſt per-
ſpicere atque inuenire, hunc merito ſummum ſa-
pientiae gradum attigiſſe cenſemus.
Prouti autem veteres Doctrinam morum in Ethi-
cam & Politicam diuiſerunt, non potuit non ſumma
enaſci regularum iuſtitiae ac prudentiae confuſio.
Quam primum tollere radicitus conati ſunt RKo-
manorum lurisconſulti, conſtituta peculiari Iuris
ſcientia, non leuiter tamen etiam a Stoicorum
Philoſophorum diſciplina adiuti. Ex quorum
fontibus doctrina ſua deriuata Cicero, ipie diuini
humanique Iuris peritiſſimus, aureum de Oficiis
librum compoſuit, & fauſto omine ad poſterita-
tem tranſmiſit. Nouam vero rurſus confuſionem
& obſcuritatem induxerunt barbara, quae rui-
nam Romani in occidente imperii ſecuta ſunt, ſe-
cula, donec cum Iurisprudentia Romana inſtau-

3 ratis

* Chriſtoph. Frid. Ayrmanni

ratis elegantioribus litteris, excellentia enaſceren-
tur ingenia, ſeruiliter inhærere veterum inuentis
receptiſque vulgo opinionibus neſcia, quorum
ope & morum doctrina ſenſim nitori ſuo reſtituta,
& magis magiſque perfecta eſt. Quae inter Grotio
inprimis ea manlſit gloria, ut in praeſtantiſſimo
de Iure belli & pacis lihro, primus genuina lIuris
naturae & gentium fundamenta eleganter ac per-
ſpicue expoſuiſſe cenſeretur. Quem deinde magna
contentione ſecuti funt alii, non eandem tamen
ſemper viam & ordinem amplexi.
Si quid mihi hac de re videatur dicere fas eſt,
exiſtimo omnem Morum dodtrinam primo diſtribui
commode poſſe in vniuerſalem & particularem, qua-
rum illa omnes in vniuerſum homines, quibuſuis
locis & temporibus exiſtentes conſiderat, haec
partem tantum certis locis & temporibus defini-
tam; illa Philoſophiae eſt ſpecies toti hominum
generi proficua, haec peculiaris diſciphna certo
inprimis hominum generi neceſſaria; illa vna &
ſimplex eſt, haec varia & multiplex, ac reuera in-
finita; illa ratione potiſſimum nititur, haec vſu &
experientia, altera tamen alterius ope omnino in-
diget. Porro Philoſophiam morum diſpertior in ge-
neralem & ſpecialem, & priorem rurfus duplicem
facio, Ethicam generalem, quae communes de ho-
minis voluntate, moribus, affectibus, virtutibus,
vitiis, & vita vniuerſa doctrinas continet; & Po-

liticam generalem, quae communem ſtatus ciuilis

varii generis, ac reliquorum quae eodem ordina-
rie referuntur vitae ſtatuum naturam, cunctaque
huc pertinentia inſtituta explicat. Specialem ve-
ro

fod
zian
ilam
nomit
nomi
enimm
nom
liss de
urti
uart
ſtrick
ciuit
teris,
tutis⸗
Venk
Alter
harxi⸗
larn
liro
Drin
ju V
ockr
iae y
Lre
temp
ſub)
Anno⸗
le cel
in au
les er
ulte
Excit⸗

laſceren-
indelts
quorum
rekhitue.
ter Git
Tanriſhtoo
Uima lurs
er hel⸗
de mugin
em tanen

ke is eſh⸗
ſriboi
1 b, Ila⸗
gubbllnt
1, Mec
s Getor⸗
ominutn
na cetto
luen
ehera I-⸗
zec
pminoin⸗
tiot inge⸗
luplicen
es ge ho⸗
itutibls,
; 5 e⸗
1 ciuilis
Otdina-
mnotigu’
dlem ve-

10

Praefatio. „

ro duplicem item ſtatuo, quarum alteram Philoſo-
phiam iuſti & honeſti, alteram decori & vtilis voco,
illam vulgo Iurieprudentiae natutalis ſiue vniuerſalis
nomine ſatis cognitam, hanc Prudentiae vniuerſalis
nomine non incommode denotandam. Vtrique
enim ex parte tantum Ethicae & Politicae ſpecialis
nomen congruit; quanquam vulgo decori & vti-

lis doctrina propria Politicae cenſeatur. Denique
particularis morum doctrina triplex conſtitui poterit,

quarum prima erit Politica particularis, in ſenſu
ſtrictiori accepta, quae ſtatum peculiarem certae
ciuitatis, v. c. RKomanae, Germanicae, &c. ve-
teris, nouae, publicum priuatumque, cum inſti-

tutis & moribus omnium & ſingulorum in ea vi-

ventium, aliisque eodem pertinentibus explicat;
altera Iurisprudentia particularis, & tertia Prudentia
particularis, vtraque ad easdem ciuitates reſtricta,
quarum poſterior etiam Politicae particulari in ſen-
ſu vocabuli laxiori accenſetur.
Primus autem merito putatur Samuel Pufendor-
Fus, vir excellenti ingenio, & ſolida ac eleganti
doctrina praeditus, diu deſideratum Iurispruden-
tiae vniuerſalis Syſtema, iuſta adornatum methodo,
& a corruptis, ineptis ac ſuperfluis ſuperiorum
temporum traditionibus purgatum, euulgauit

ſub Iuris naturae & gentium titulo Londini canorun

anno 1672. magnam ob id in Profeſſorio mune-
re celebritatem adeptus, ac poſtremo ad ſummas
in aulis dignitates, quin & Liberi Baronis hono-
res euectus, defunctus a. 1694. Sed id ipſum
multos ei aemulos, obtrectatores & aduerſarios

excitauit: quibus tamen compluribus ſcriptis

( 4 maſcu⸗

2 Chriſtoph. Fid. Ayrmanni

maſcule reſtitit, & pleraque dogmata ſua aequis
rerum arbitris ſatis ſuperque comprobauit. Qua
de controuerſia conferri meretur Hiſtoria paullo
plenior Iuris nat. Thomaſiana pag. 90. ſeqq. Vt ve-
ro ad vfus inprimis academicos accommodatio-
rem redderet lurisprudentiam vniuerſalem, ex
maiore iſthoc opere Epitomen confecit, & ibidem
a. 1673. minore forma euulgauit. Quem libel-
lum cum ipſe ſub limam reuocare conſultum
haud putaret, tametſi deinceps maius opus ſe-
cundis curis plenius emendatiuſque ediderit; ſub
initium praeſentis ſeculi celeberrimusGieſſenſium
Profeſſor Immanuel Weberus, communicato prius
cum ipſo & amicis eius conſilio, nonnulla in ſuis
editionibus correxit ac ſuppleuit, quem ideo
optimo iure & alii nonnulli ſecuti ſunt.
Ceterum libellus hic de oficio hominis & ciuis,
praecipua fimul vniuerſae morum doctrinae
principia & fundamenta facili ac perſpicua me-
thodo expoſita comprehendens, diſcentiumque
ſtudiis & praelectionibus academicis aptiſſimus,
tum eleganti & veterum aemula Latina dictione
compoſitus, & cum Ciceroniana de Officiis com-
mentatione, quam imitari voluiſſe auctor videtur,
omnino comparandus, rara cum eiusdem Mon-
zambano fortuna vſus eſt; adeo vt pridem variae
eius & creberrime repetitae editiones numerari
deſierint, ſaepiusque etiam in peregrinas trans-
latus linguas, variaque ornatus veſte in publi-
cum prodierit. Inprimis autem commendan-
dae doctorum virorum in eum notae & obſeruationes,
aut libro adiectae, aut ſeorſim excuſae, quibus
aucto⸗

aucte
zut 21
tur &
curru
Mebe
Ap
mam
oble
auxit
ſophh
tam!
in g.
guide
ſirst
Thnn
l
ttol

ſant
s
luunn
keror
ins 4
Ui I
uin
riti,
adh
att,
alee
lami
6i H.
len

aequis
t. Q⸗
iu huule
Vt ve⸗
odatio⸗
lem, er
Ailicn
em libel⸗
nſultum

ops ſe

eritz ſub
ſenſium
1o prius

in is

era igeo

6 ui,
otrinze
ela me-
lomque
Cmus,
gickione
iis comn⸗
Fidetr,
n Mer.
n ſari
vmelatl
trans-
jendan⸗
tiones
guibus
uco.

Praefatio. 9

auctoris dogmata aut illuſtrantur & confirmantur,
aut aliquando non immerito taxantur, emendan-
tur & ſupplentur. Quo in cenſu mihi nunc ſuc-
currunt lucubrationes Titii, Hochſtetteri, Proelei,
Weberi, Kemmerichii, Treueri, Lehmanni, Ottonis.
Ac prae ceteris multum tribuo editioni ad pri-
mam auctoris emendatae, quam ſupplementis &
obſeruationibus in academicae iuuentutis vſum
auxit & illuſtrauit Gerſchomus Carmichazl, Philo-
ſophiae in Glaſguenſi academia Profeſſor, edi-
tam Edimburgi a. 1724. & recuſam Baſileae a. 1739.
in qua etiam aliqua occurrunt, quibus Leibnitii
quibusdam in opuſculo Pufendorfiano deſideratis
ſatisfacere ſtuduit. Tum quoque magnus ille
Thomaſius, vt ex Pufendorfii fontibus ſua largiter
hauſit, ita viciſſim nouum ei ſubinde ſplendorem
attulit.
Sed inter praecipuos Pufendorfianae doctrinae
fautores, illuſtratores ac patronos merito referen-
dus eſt Vir Iurisconſultiſſimus clariſſimusque
Ioannes Barbeyracius, quem anno 1674. Gallia ex-
terorum bono in lucem extulit, ab initio ſeculi hu-
ius doctoris academici munere functum Beroli-
ni, Lauſanae, ac poſtremo ab anno 1717. Gro-
ningae. Is cum mira polleret linguae patriae pe-
ritia, vt Pufendorfiumorbi notiorem redderet, cum
adhuc Berolini eſſet, aggreſſus eſt operis de Iure
naturae & gentium maioris verſionem Gallicam, eam-
que doctiſſimis notis illuſtratam euulgauit Amſtelo-
dami a. 1706. in 4. Hinc libellum quoque de off-
cio hominis & ciuis ex editione Weberiana in lin-
guam Gallicam tranſtulit, notiſque explanatum edi-

NX 5 . dit

10 Chriſtoph. Rid. Ayrmanni

dit ibidem a. 1707. in 8. Lectu digna eſt quam
raemilſit praefatio, qua vt vtilitatem breuiarii hu-
iuſmodi in ampliſſima luris naturalis doctrina de-
monſtraret, probat ſententiam Iſaaci Barrowi An-
gli, qui habitus mentis nihil aliud eſſe docuit,
quam ſpeciem memoriae. Niſi enim praecepta
moralia crebra repetitione & exercitio iugi infi-
gantur memoriae, fore vt ſenſim eorum obli-
viſcamur, ac poſtremo habitus euaneſcat. Ad
hoc vero prorſus neceſſarium breuiarium perſpi-
cuum & apte diſpoſitum, & in quo praecipua
moralis doctrinae capita paucis verbis compre-
henſa ſint, vt vno quaſi adſpectu fundamenta &
nexus praecipuarum vaſtiſſimae ſcientiae verita-
tum ad animum reuocari queznt. Quale qui-
dem inter veterum ad nos tranſmiſſa ſcripta per-
peram quaeratur, cum artificium ſyſtematis iuſti
componendi ſuperiori demum ſeculo inuentum
ſit. Inter omnia autem ſcripta moralia recentio-
ri hac aetate elucubrata, non facile reperiri ſiſte-
ma magis perſpicuum, ſolidum, plenum & bene
diſpoſitum, quam praeſentem Pufendorfii libel-
lum; qui in ſumma etiam exactior cenſendus ſit
ipſo eiusdem auctoris maiore de Iure naturae &
gentium opere.
Gallica haec compendii Puſendorfiani editio altero
ſtatim poſt anno recuſa eſt minus eleganter & ac-
curate Luxemburgi Hinc auctor ipſe a. 1715.
Amſtelodami eam tertium euulgauit, & quartum a.
17198. cum iam cathedrae Iuridicae in academia
Groningenſi praefectus eſſet, emendatiorem
longe & notis auctiorem, in quibus nonnullorum
hor-

hort
prok.
Tunm

Slan

15

u⸗
min
re fa
cidi
lbie
cam
ranc
falln
caul.
luo⸗
eim
gi
forn
notis

ſt quun

iarii hu⸗
trinz e⸗

ONAH-
docit ,

aeceptt
iugi il.
um obli.
jperhi
raecipa
commpte⸗
menta
e Verica⸗
Lale qui⸗

tphtnpe..

natis i
nueptuan
ecentio⸗
iriſſe.
. bene
lilibel⸗
rnclbͤſt
tutae

6, Atet.

er a⸗
1,1715.
ti 2.
demi
ztiokenn

lotm

hol⸗

Praefatio xxI

hortatu ſubiecit exempla regularum applicationi
pProficua, paſſimque & ipſum auctorem correxit.
Tum quoque poſtremae editioni ſubiunxit Epi-
Nolam Leibnitianam, Gallice item verſam, & copio-
ſis meditationibus acriter ſubinde caſtigatam.
Quam cum viuo adhuc Leibnitio, magni tum no-
minis inter eruditos viro, ſed eodem fere tempo-
re fato functo, compoſuiſſet, ac typographo tra-
didiſſet, lepide ſimul ac modeſte finxit, auctorem
ſibi eius ignotum eſſe, ideoque pro Anonymi ſoetu
eam venditauit, exemplo ad poſteritatem memo-
rando. Quod in praefatione & notis ingenue
faſſus eſt, nec male ſuſpicatus, arcanas ſubtuiſſe
cauſas, cur Leibnitius Pufendorfio conterraneo
ſuo, variis oblatis occaſionibus, ſe iuſto iniquio-
rem praebuerit. Quintam denique editionem ſplen-
didam prorſus & elegantem, & paulo ampliori
forma emiſit ibidem a. 1735. quamplurimis etiam
notis auctiorem, & paſſim prioribus politioreni;
cui in calce adiectae ſunt plenae bonae frugis
orationet eius duae de permiſſione & beneficio legum.
In qua etiam hinc inde reſpondet ad dubia ipſi ab

aliis eruditis viris mota; quorum tamen pleraque,

quod nec ſuam nec Pufendorſii mentem ſatis iſti
aſſecuti ſint, id quod ſibi ob diuturnum in ſcriptis
eius explanandis ſtudium merito quaſi peculiare
vindicat, ſicco praeterire pede maluit, quam vi-
tilitigiis, a quibus alioquin ob ingraueſcentem
aetatem alienior ſit, tempus perdere. Quale
uid etiam in praefatione reponit Doctori cui-
An adoleſcenti Balthaſari Branchu, qui Obſerua-
tionibus ad Iue Romanum Lugduni Bat. a. 1721.
Edl⸗

12 Chriſtoph. Frid. Ayrmanni

editis adiunxerat Leibnitium contra Barbeyracium
vindicatum.
Nec tamen ob notas ſolum commendanda eſt
haec Pufendorfiani compendii editio, ſed vel maxime
ob verſionem Gallicam ipſam, quae paſſim com-
mentarii vicem explet. Id quod etiam de Galli-
cis eius maioris operis, & Grotiani item de Iure belli
& pacis verſionibus & editionibus tenendum eſt.
Addo quod easdem ita compoſuerit, vt perpe-
tuum ſumul in compendium iſtud commentarium prae-
ſtarent; vnde & in hoc explicando paſſim ad
vtrumque iſtud opus maius prouocat. Vt pro-
pterea omnes doctrinae Pufendorfianae aeque ac
Barbeyracianae ſectatores admiratoresque neceſ-
ſe omnino habeant, tres iſtos libros vna ſibi com-
parare, locupletem Iurisprudentiae vniuerſalis the-
ſaurum in crebra eorum lectione & comparatione
certo certius inuenturi. Ac maius quidem opus
Pufendorfii Gallicum ſecundis curis politius auctius-
que prodiit Amſtelodami a. 1712. tertia vice au-
Gtore inſcio parum emendate recuſum in Gallia,
quamuis titulus Amſtelodamum mentiatur; quo
de nonnulla queſtus eſt in praefatione compendii
Pufendorfiani. Quinta denique & locupletiſſima
editio, ab ipſo auctore procurata, excuſa eſt Am-
ſtelodami a. 1734. in 4. Neſcio vero an in Latina
eiusdem operis maioris editione, cum notis Hertii, a
mendis repurgata, quam poſt primam Hanco-
furti ad Moenum a. 1706. excuſam, prodiiſſe lego
Amſtelodami a. 171 5. partes aliquae Barbeyracii in-
terceſſerint, quoniam eam intueri haud licuit.
Germanicae quidem verſioni, quae Francofurti a.
1711.

1711
(tae!
goun
Viana
2. 17
Tm
fallo
Ke
ni
ichi
le
leg
7
Giore
Ger
ale,
libro
Cdnfe
Ultio
fe

exN

ejfacinn

ande ſc

maximne
imn conn⸗
de Gali
ue keli

gum et.

t perhe.
mprae⸗
aCim ad

Vt pro.

eque 40
nenecel⸗
ſhbi com⸗

c l.

utatiole
dem 0h
auctilg⸗
iee all⸗
nGillie,
tvri guo
mpendt

leticima

in MN
pyntü⸗ 4
ℳ

le lego

4 licuit.
gſoti 4.

Praefatio. 13;
171 1. prodiit, tam Hertiüi, quam Barbeyracü ſele-
Ctae notae acceſſere. Grotü vero opus cedro di-
gnum de Iure belli & pacis, poſt editiones Grono-

vianas, Latine euulgauit Barbeyracius Amſtelodami

a. 1720. in 8. Gallice vero verſum & notis illuſtra-

tum ibidem edidit a. 1724. in 4. & luculentius ni

fallor a. 1736.
Sed nec cetera cultiſſimi doctiſſimique Barbey-

rfacii ſcripta praetereunda ſunt, vt integrior ex illis

doctrinae moralis apparatus comparari queat, ea
praeſertim ad quae in notis paſſim lectores ſolet
ablegare. Qualia ſunt ſub hiſce titulis euulgata:
Traitb du Jeu, Amſt. 1709. in 8. Voll. 2. & ex au-
Ctiore editione ib. 1737. Voll. 3. cuius libri etiam
Germanica extat verſio. Item: Traité de la Mo-
rale des Peres de!l Egliſe, ibid. 172 8. in 4. cum quo
libro praefatio maiori Pufendorfi operi praemiſſa
conferenda eſt, & inſpicienda quoque praefatio
editionis quintae compendii Pufendorfiani. Item:
Defenſe du Droit de la Compagnie Hollandoiſe des In-
des orientales, Hagae Com. a. 172 5. in 4. Tum quae
ex Moodtio atque aliunde tranſtulit, aut ipſe ſpar-
ſim prius edidit, ſub titulo: Recueil de Diſcours
ſur diverſes matieres importantes traduits ou compoſez

par J. Barbeyrac, Amſt. a. 1731. in 8. Voll. 2.

Oratio quoque eius de Magiſtratu forte peccante, e
pulpitis ſacris non traducendo, Latine occurrit in
XKromeyeri Inſtructione de elencho morali homiletico,
Erfordiae a. 172 2. in 2. & ſeorſim recuſa Z ubingae

2. 1724. Verſiones enim Gallicas concionum

Tillotſoni Angli, ſimiliaque plura lubens praeter-

mitto.
Tam-

14 Chriſtoph. Frid. Ayrmanni

Tametfi vero lucubrationes Barbeyracianae
non rectius, quam in Gallica legantur lingua, &
ſic inſigne pretium prae quibulnis earundem in
alias linguas translationibus retineant: non dam-
nandus tamen protinus erit omnino labor, ſi qui
in gratiam eorum, qui ignari ſermonis Gallici, aut
ſaltem in Germanorum academiis Latino adſue-
tiores ſunt, Latine etiam loquentem auctorem in-

ducant. Ac compendium quidem Pufendorfianum

ex inſtituto & cum notis Barbeyracii Latine euulga-
re aggreſſus eſt Vir clariſſimus Sebaſtianus Maſſon,
Monsbellicardenſis, cui lingua Gallica vernacula
fuit, praeter quam tamen etiam Latinam, Itali-
cam & Germanicam probe calluit, inſigni prae-
terea doctrinae pariter ac formae morumque ele-

gantia conſpicuus. Is cum in aula Darmſtadina

aliquandiu verſatus eſſet, anno 17 20. ad Gieſſenſem
miſſus academiam, ſplendidiſſimaeque Iuris naturae
& gentium, Ethicae item ac Politicae Profeſſioni ad-
motus eſt, cum & ego breui poſt in primo aetatis
flore e Saxonia accerſerer, proximumque ab ipſo
locum obtinerem. Vnde inter nos facile arcta
coaluit amicitia, donec me ſubinde aduerſa vale-
tudo a crebro hominum remoueret corſortio, il-

lum alia incommoda & amicis & academiae paul-

latim ſubtraherent, mortalibus tandem ereptum
ſub finem anni 1739. circiter quinquagenarium,
& ab an. 1732. Profeſſoris honorarii & Goanſiliarü in
Sanctioribus Principis Commiſſionibus titulo gauiſum.
Cum enim ab initio ſtatim ad maiora eniteretur,
ſeriptis & exercitationibus academicis inclareſce-
re noluit. Ac iſtud quoque laudi eius imputan-

lnt, ll

om n
Dünmi
Clins ir
Lui.
Ma

fenlmf

adorne
CNNda 4
er eliti
rai,
eyte
ſunmur
otas i
gue r
textui
ſubinn
m ite
cpit ⸗
lum,
ſnmn,
exam
lur C.

bus Ne
ſtrauit

oagu⸗

1 cupi
Motum
gimien
hiei,
ugn

e—
kacianze
gla,
Adem in
on dam.
kt, ſi goi
llici, ut
0 a0lue

OremIIl⸗

Cſnun

elulgr⸗
NMcn,
ernachla
a, ſtali⸗
nl Pkae⸗
nque ele⸗

ſeten
naturaAt
mnia⸗
o zetatls
bigſ⸗
le arel
rſa Fale⸗
rtio⸗ il⸗
3e pa⸗
efeptum
nal um,
Nein
ilum.
etetut;
grelce⸗
puran⸗

dan

Praefatio. 15

dum duco, quod gener in hac academia factus eſt
ſummi quondam in Iure & ciuili ſcientia Hertü,
cuius in maius Pufendorfii opus notas ſupra alle-
gaui.
Maſſonus igitur quam dixi nouam compendii Pu-
fendorfiani editionem Bibliopolae noſtratis rogatu
adornauit, primo euulgatam Gieſſae a. 172 8. & ſe-
cunda vice a. 173 1. ita quidem vt auctoris textum
ex editione W'eberiana repeteret, ſed in eo more Bar-
beyraci, qui & Carmichaeèli placui t, praecipua mo-
menta Italicis litteris & verſibus nouis diſtingueret,
Jummaria vero & citationes maioris operis aeque ac
notas ipſius in ſermonem Latinum transferret, at-
que illas in marginibus adderet, has ſubiiceret
textui, & indicem item Latine redditum in calce
ſubiungeret. Denique ſeorſim addidit ſub Ano-
nymi item titulo Epiſtolam Latinam Leibnitii de prin-
cipiis operis Pufendorfiani de oficio hominis & ciuis, a
Boehmero primum editam, hinc Aulae librorum no-
vae Lipfiae a. 1711. editae P. XI. pag. 8 3 7. ſqjq. in-
ſertam, & editionibus Pagenſtecheri & Weberi ſub-
nexam; additis illi & translatis item animaduerſio-
nibus Gallicis. In praefixa duabus hiſce editioni-
bus praefatione Maſſonus pro modeſtia ſua demon-
ſtrauit, ſe ad laborem hunc ſuſcipiendum haud-
quaquam liuore quodam academico, aut inclareſcen-
di cupiditate adductum eſſe, ſed inprimis etiam
motum praeſtantia obſeruationum Barbeyracii, quae
eximiam Pufendorfio lucem affundant. Plena, ait,
iudicii, ſagacitatis, elegantiae, vſus, ſunt omnia: & in
iis quoque, in quibus non omnes forte conſentientes ha-
buerit, copia abundat ſalis & ingenii. Neque ſ te⸗
randa,

16 Chriſtoph. Frid. Ayrmanni

ſranda, vindicandaue a peruerſis quibuscunque inter-
pretationibus principia, quibus hot ſſtema ſuperſtruitur,
conferre quicquam magis poterat, quam animaduerſio-
nes, quas vir laudatiſſimus infenſae Anonymi cuiusdam,
iam quidem omnibus noti, cenſurae pari ſoliditate ac
modeſtia adpoſuit. Idem deinde docet, vſum ſe edi-
tione verſionis Gallicae de a. 172 3. quae mihi qui-
dem haud innotuit. Denique de Latina ſua verſio-
ne haec adiicit: Hoc adſerere auſim, ſi non omnis ſti-
li nitor conſpiciatur, quod nec facile verſiones patiun-
tur, ſaltem expreſſum eſſe perſpicue at fideliter auctoris
ſenſum, neque fortaſſis hoc nomine quicquam deficere.
Verbo & illud commemorandum eſt, ſecundam
Maſſoni editionem a prima haudquaquam differre,
aut meliorem eſſe, quod aliquibus perſuaſum eſ-
ſe memini. Quicquid ſit, emtores liber reperit,
& hoc ſatis erat ad probandum, impenſum ei la-
borem haud fruſtraneum fuiſſe. An vero Vir
optimus ſemper Barbeyracio & doctioribus aliis
ex aſſe ſatisfecerit, de hoc liberum per me erit cui-
uis iudicium.
Sane Bibliopola, cum varia in duabus prioribus
editionibus deſiderari audiuiſſet, & tertiam pridem
meliorem parauiſſet, iam praerepto praematura
morte Maſſono, mihi conſilium ſuum aperuit,
opemque meam implorauit; tametſi ſciret, Lati-
nae quidem linguae facultate me illi nullo modo
cedere, Gallicae tamen ſcientia & copia vix ac ne
vix quidem comparandum eſſe. Quid agerem,
non diu haeſitaui: tentaui negotium, idque faci-
lius opinione ſucceſſit. Nouam tamen plane
verſionem fabricare me Bibliopola vetuit, quod
for-

ſortiſſis
igirurre
u elitix/
etprime
Kucwi;
cenſai,
: vt
Citio, 8
Cnkert

rebit

WVhpin
Illias,
epec⸗
ccditon
Letexe

Kribe
fo

lie inter-
Prutm,
nallerſo⸗
CNiican
liditate a⸗
Uumleet-
nihigui⸗
ſua veſt⸗
mmii ,r

4 pani.

1Aucheri
1 lifcen .
ſicunlan
icere,
galoum el⸗
e eperi⸗
lum ei 1⸗
veto Vit
thos Ais
D etitcbi⸗

r pinihu

taematuli

iret, la·

lo nocho
ir ac e
agerem,

en plane

4 qoch
.

Praefatio. 17

fortaſſis aeque facile ſucceſſurum erat. Retexui

igitur veterem, emendaui, ſuppleui, & ex nouiſſi-

ma editione Gallica plurima de nouo tranſtuli, ac in
exprimenda auctoris ſententia ſumma ſide verſari
ſtudui; tum quoque textum Latinum accurate re-
cenſui, & inſolentiorem interpunctionem muta-
ui: vt propterea paſſim noua omnino baec tertia
editio, & ſi hoc propoſitum fuiſſet mea, dici merea-
tur; prouti his, qui cum hac priores editiones
conferre voluerint, in omnibus fere lineis appa-
rebit. Neque vero me liuor, aut vanae gloriae
aucupium, ad hunc laborem impulit, ſed publica
vtilitas, non niſi ex accurata & perſpicua verſiane
expectanda. Quam ſi non ſemper in praeſenti
editione aſſecutus fuero, in poſterum volente Deo
retexere denuo feſtinatius ſcripta hand grauabor.
Scribebam CGieſae Haſſorum, d. 10. Sept. anno
1740 M

Officio hominis & ciuis

SAM. PVFENDORFII
De

Titulorum Elenchus.

Praefatio Aucoris.
Libri I. Cap. I. De actionibus humanis in gene-

putatione. 4

re, earumque principiis & im
um, ſiue

Cap. II. De norma actionum humanar

de lege in genere, variisque harum actionum

qualitatibus.
Cap. III. De lege naturali in genere.
Cap. IV. De officiis hominis erga Deum, ſiue de
religione naturali.

Cap. V. De officiis hominis erga ſeipſum.

Cap. VI. De officiis hominum mutuis, & primo

quidem de non laedendis aliis, & damno dato
reparando, primo officio generali cuiuslibet er-

ga quemlibet. .
Cap. VII. De agnoſcenda naturali hominum aequa-
luate, altero officio generali cuiuslibet erga
quemlibet.
“ Cap.

Il

Titulorum Elenchus.

4

Cap. VIII. De promiſcuis officiis humanitatis ex-

ercendis, tertio officio generali cuiuslibet erga
quemlibet.
Cap. IX. De officiis paciſcentium in genere.
Cap. X. De officiis ſermocinantium.
Cap. XI. De officiis iurantium.

Cap. XII. De officiis circa acquirendum rerum do-

minium.
Cap. XIII. De officiis, quae ex dominio rerum
per ſe reſultant, nec non de bonae fidei poſſeſ-
ſione.
Cap. XIV. De pretio rerum & actionum.
Cap. XV. De contractibus, qui dominium & pre-
tium rerum praeſupponunt, & fluentibus inde
officiis.
Cap. XVI. De modis, quibus ſoluantur obligatio-
nes, quae ex pactis oriuntur.

Cap. XVII. De interpretatione pactorum & le-

gum.
Libri II. Cap. I. De ſtatu hominum naturali.
Cap. II. De officiis coniugalibus.
Cap. III. De officiis mutuis parentum & libero-
Cap. IV. De officiis dominorum & ſeruorum.
Cap. V. De cauſa impulſiua conſtituendarum ci-

Cap. VI. De interna ſtructura ciuitatum.

Cap. VII. De partibus ſummi imperii.
Cap. VIII. De formis rerumpublicarum.
Cap. IX. De adfectionibus imperii ciuilis.
Cap. X. De modis adquirendi imperium, inprimis

monarchiam.
”l XXK 2 CLap.

Titulorum Elenchus.

Eap. XI. De officiis ſummorum imperantium.
Cap. XII. De legibus ciuilibus in ſpecie.
Cap. XIII. De iure vitae ac necis, nec non de poe-
nis in genere.
Cap. XIV. De exiſtimatione in genere, & de iure
ſummorum imperantium circa eandem.
Cap. XV. De poteſtate ſummi imperii in bona
Cciuitate conenta.
Cap. XVI. De iure circa bellum & pacem.
Cap. XVII. De foederibus, aliisque conuentioni-
bus publicis
Cap. XVIII. De officiis ciuium.

in Puſendorfium.

13

WEE
7 5 ae 2 . S
W ETW N
W

Praefa-

Epiſtola cenſoria Anonymi, id eſt G. G. Leibniti

ntium.
n de oe⸗

& e iure
em.

i in bom

nuentioni⸗

ebniti

, . een
eeee

Pe Pe e S: P4 Pe e . òèð

233 3 2239 33

Præfatio Auctoris.

TI Teceptus plerisque cruditis Conglium
mos legis propemodum vim uton.
induiſſet, ſuperuacuum vide-

ri poterat, circa rationem huius (4) (a) Edidit

bin-
ſcripti aliquid praefari; cum res ipſa ſa- inud Iubin

tis loquatur, me nihil aliud egiſſe, 1673. Lon-

quam vt tironibus Ppraecipua Iuris Na dini resne-

rum, altero
turalis capita brevi, &, vt arbitror, per- anno poſt

ſpicuo compendio exponerem: ne, ſi euulgatum

Opus ma-
Citra cognitionem velut elementarem ius, cuius

in diffuſa eius diſciplinae ſpatia ſeſe im hoc eſt
miſerint, copia & difficultate rerum compen-
ab initio protelentur. Simul & illud

lum.

publico expedire viſum eſt, eiusmodi
doctrina morali ſtudioſae iuuentutis
animos imbui, cuius vſus manifeſtus in

vita ciuili ſpectaretur. Et licet alias

ſemper inglorium iudicauerim, alio-
rum diffuſiora ſcripta, & multo magis

propria in compendium redigere: ta-

men

itium anni

2 PRAEFATIO

men cum ſupetiorum SuKoritas acce-
deret, a cordatis vitio mihi verſum iri
non arbitror, quod iſthoc laboris vni-

ce iuuentutis vtilitati dare voluerim;

cuius merito tantus eſſe fauor debet,
vt in eiusdem gratiam ſuſcepta opera,

etiam ingenii & ſplendoris non capax,

nemine indigna ſit iudicanda.

Cceterum quin eiusmodi principia
ad vniuerſam iuris diſciplinam magis

idonea ſint, quam cuiusuis iuris ciuilis
ęlementa, nemo cui ſanum ſinciput, ab-
nuet.
Atque haec in praeſens lufficere po-
terant, ni quidam monuiſſent, non
abs re fore, aliqua pracmittere, quae
ad indolem Iuris Naturalis in vniuer-
ſum intelligendam, eiusdemque limi-
tes accuratius deſ ignandos facerent.
Quod eo lubentius ſuſcepi, quia hoc
modo praetextus adimitur hominibus
importune curioſis, fehriculoſam ſuam
cenſuram extendendi ad hancce diſci-
plinam, quae ſaepe velut interiecta ab
ipſorum prouincia disiungitur.

§. I.

comm
(um 2

(unt:
NS e

lkus d

Ine
Pouen
lunure
ni: d
taum

eeſt

asg

Tha

Theof
Gend 4
En
nodur

1

ArVCTORLSy 3

e . I. Manifeſtum igitur eſt, ex tri- Quor fnt
tumii bus velut fontibus homines cognitio. dilciplinac,

„“ ,.— . .. . in quibus
e. nem officii ſui, & quid in hac vita docdntur

lvetin; ſibi tanquam honeſtum ſit agendum, fcia he-
debet, tanquam turpe omittendum, haurire: minum.
opet, ex lumine rationis, ex legibus ciuilibus,
Capa, S& ex peculiari reuelatione diuini Numi-
nis. Ex primo fluunt officia hominis
inehia communisſima, praecipue quae ipſum
magis cum aliis hominibus ſociabilem red-
cilu dunt: ex altero officia hominis, quate-
undd. nus peculiari & definitae ciuitati ſubie-
AQAus degit: ex tertio officia hominis
caep. Chriſtiani.
t,non Inde & tres ſeparatae diſciplinae
que proueniunt: quarum prima eſt Iuris
niuet· Maturalis, omnibus gentibus commu-
le lini· nis: altera Iuris Ciuilis ſingularum ciui-
Neten. tatum, quae tam multiplex eſt, aut eſſe
i ho poteſt, quot numero ſunt ciuitates, in
wimidos quas genus humanum diſceſſit: tertia
mſun Theologia Moralis habetur, illi parti
. Theologiae contradiſtincta, qua cre-
iee dh denda exponuntur. ðU
H. II. Singulae harum diſciplinarum Pilcrimen
generale

modum ſua dogmata probandi adhi- er *

4 P K 4 EFATIO

Naturale, bent, ſuo principio reſpondentem. In
Ius Ciuile, Iure Naturali aliquid faciendum adſeri-
& Theolo- .
giam Mo-
talem. ad ſocialitatem inter homines neceſſa-
rium colligitur. Praeceptorum lIuris
Ciuilis vltima ratio eſt, quia legislator
ita conſtituit. Theologus Moralis in eo

vlkimo adquieſcit, quia Deus in ſcri-

pturis ſacris ita iuſſit.
Praecepta §S. III. Quemadmodum autem diſci-
un ber plina Iuris Ciuilis Ius Naturale (1), ran-
plinarum quam generalem magis diſciplinam

non repu- praeſupponit: ita ſi quid Iure Ciuili

hant prae- . .
Rdis Hc. continetur, de quo Ius Naturale filet,

rius. non ideo hoc illi repugnare cenſendum

eſt. Simili modo ſi in Lheologia Morali
aliqua tradantur ex reuelatione diuina
profluentia, ad quae ratio noſtra iam
non pertingit, quaeque adeo & Ius
Naturale ignorat: imperitum valde fo-
ret, ideo illam cum hac committere,

aut repugnantiam aliquam iſtarum di
ſciplinarum ſomniare. Vice verſa, ſi

quae

8. III. (1) Videantur quae tradit Auctor ſub no-
mine IVLII RONDINI, praefat, ad ERID. SCANL.
in Poſtſcripto.

tur, quia per rectam rationem idem

Parti

uaei
ſppet

invelt
Gune

ggikr

muntl
cipiun

Naur⸗
tione,
tur, ke

Cungge

ſoln r
opdor
Gition
loeſt

Opero
lis ſe

ide

Atu

—

etd. In
madſeri.

em idem
pecelſi-
umm Luni
egielator
Nit in eo
gin cl⸗

her.
ciioum
re Civli
le fler
endon

1 Morli

e Ciuina
ſtra iam

& lu

uefo⸗
Cittete,
rum
etlax .
uae

r
Korlobnn
NNN.

ArOCTORSJ.

quae in diſciplina luris Naturalis prae-
ſupponantur ex eo, quod per rationem
inueſtigari poteſt: illa propterea iis,
quae ſacrae litterae ſuper cadem re li-
quidius tradunt, nequaquam oppo-
nuntur; ſed tantum abſtrahendo con-
cipiuntur. Sic v. g. in diſciplina Iuris
Naturalis, abſtrahendo ab illa cogni-
tione, quae ex ſacra ſcripturã hauri-
tur, formatur conditio primi hominis vt-
