aunene beat; niſi hoc i re Proruht praeſtare id ſtricte de-
mmn ilrii, rus, aut ma m alned in ſe poenam arceſſitu-
ioßtilol ipſum vedun latur lt incommodum inde in
ummer ei ſe exponere auſe m fuiſſet, quod ſi praeuidiffer:
u, uſus non eſſet. Sed hic nihil aliud
. P 7 volui,

§. XIX.

214 PD OFFIcIO HOMINIS

De pactis §. XIX. Denique & hoc manifeſtum eſt,

circa res fruſtra promittere nos, aut paciſci cirea 7es
alienas, aut
in quas iam
alteri ins eſt S ſed

guaeſitum. — 3 L —

volui, quam defignare principia mea circa amplam
ſubtilemque materiam. Fulta autem omnibus

ſuis argumentis illa reperientur in prolixiore nota⸗
adiecta ſecundae Editioni maioris Operis Auctoris
noſtri de J. N. & G. Eib. III. Cap. VII. J. 6. not. 2.
& in noua Ed. aucta. Cui adiungere oportet duo
ſeripta exigua, quae mihi euoluendae adhuc magis
iius materiae, eiusque adplicationis ad illuftte
exemplum fuſius commonſtrandae oecaſionem
praebuerunt. Inſerta ſunt ambo Diario Erudito-
rum, (Journal des GQauans dicto) prius quidem

Menſe Auguſto 1712. Editionis Pariſienſis, ( Oétobri
Edit. Amſielodamenſis) in forma Epiſtolae Reſpon-

ſoriae ad ea, quae TREMBLAIVS aduerſus me
diſſeruerat; alterum vero Menſe Decembri 1713.

Edit. Paris. (Februario ac Martio 1714 Edit. Am-

fel.) ſub titulo, Replica prima & ſec. ad Trembl. &c.

§. XIX. (1) Locum hoc habet, ſiue rem ad

alium pertinere ſeiuerimus aut neſciuerimus, ſiue

la fuerit iam in poteſtate aliena, aut ſaltem deſi-

nat in noſtra eſfſe ante promiſſi adimpletionem.
Hoc tantummodo intereſt, quod ſi ſciuerimus eam
iam pertinere ad alium, vel ſi in culpa ſimus,
quod ea non amplius noſtra ſit, damnum tun e-
farciendum ſit illi, cun eam promiſimus. Cete-
rum ackiones alienae, vt perſpicuum eſt, ad eandem
claſſem pertinent, vna cum exceptionibus, quas

Auctor deinceps adiungit. Addendae quoque his

res ſunt, quae reuera ad aliquem pertinent, de

quibus tamen is diſponere non poteſt. Qualis ca-

ſus

alienas, (1) in quantum illae non noſtrae,

17 C

—,——

ſecd alletius .

dhe, Quodl

n uturun

Juidimpetar
Nrueſtet; tunn

(biln (l.e.

latepotek,

6 ) hborare

Permmoueatu

—

lun eſt outiln
in raczatu m
Iſeg le
02) Nano
Dibus alterin
ſonceo, e

alienum, Pr

tum meaſet
6) Diſtn
nye ratuit⸗
etione prio
uprellealig
n ex negort
n convent
tus defffue
lentiatzali

ac ſcopo te

tlauſola

Olendlitur

lamen,

Aretiun

Wſ en

1 ErT cIVIS LIB. I. CAPT. x. 21 5

.

——
ſetum d, ſed alterius directioni & arbitrio ſunt ſubie-
ſeica Ctac. Quod ſiautem ita promiſero, me ope-
on note, ram daturum, vt alter (cui pro im perio me
gquid imperare non poſſe (2) praeſupponitur)
praeſtet; tunc teneor omni medo moraliter poſ-
ſibili (i. e. quantum alter honeſte a me poſtu-
iumg lare poteſt, & quantum vitae ciuilis ratio ſerr)
denn (3) laborare, vtad eandem praeſtandam alter

—

Olmmore noit
Peris Aucan permoueatut. .
1, (6eD„ „Secd
dn 04 HM 8
e achue ness — —
s Ad ilſe ſus eſt pupillorum ac minorum. Vide, quae tradidi
e in Tractatu meo de Ludo (DV JEV) Lib. . Cap.
Ninn, NO TV. §. 4 JTeq.
pnns gct 5, Katio huiusrei eſt, quod cum ſuper actio- .
ſenſel h nibus alterius, in quem mihi eſt imperium, aliquid
zliue ie, ſpondeo, cenſeor potius proprium factum quam
adnefs i alienum, promittere, eo vique ac poteſtas in alte-
mmtri II rum mea ſe extendit.
14 Ht ℳ (3) Diſtinguendum bic eſt inter promiſſtones
AlrmI mere gratzitas, & conuentiones vtrinque oneroſag.
ſue enA Ratione priorum valet id, quod ait Auctor, niſi
enſmiu,il expreſſe aliquid vlterias promiſſor in ſe receperit .
ur ſlen aut ex negotii natura intelligatur recepifſe. Verum

aingleiten in con uentionibus reciprocis, ſi factam ſ pem euen-
einefmen tus deſtituerit, penſandum alteri quicquid damni
cul ſentiat; alias enim is nihil dato vel promiſſo aequi-
Gumtueſ pollens conſequeretur, quod quidem pacti naturae ð
e . A ac ſcopo repugnat. Atque eo ipſo, quod adiecta
ſe lenen clauſula aut exceptio impoflibilitatis non eſt
hn An oiſtenditur rem haberi pro facin. Supponendum
ton en tamen, quod penſatio damni non multum exce-
lee lnen, 4 Adat pretium eius, quod datum aut promiſſum eſt.

e Quod ſi enim e. 8. altert decem thaleros dedenm,
Mè vt

216 DE OFFICIO HOMINIS§. gc

Sed & ſuper rebus (4) aut actionibus no. (X.
ſtris, in quas iam alteri ius fuit quaeſitum, mumn obler
tertio valide promittere non poſſum; niſi forte mi& obo
in eum caſum, quo alterius ius expirauerit. ſiſon wli
Nam qui prioribus promiſſis aut pactis ius aigemen
ſuum in alterum iam transtulit, ipfe vtiqdu moſendenn
nullum tale ins reliquum amplius habet, quod Sntan
in tertium poſſit conſerre. Ac nullo negotio nſchili.
omnia promiſſa & pacta poſſent fieri irrita. ſi ſnutu,
liceret aliud inire, in quo contraria priori di- c, zeti

L ſponerentur „ ac quicum prius ſimul expleri ſtiſutt, v
nequit. In quo fundatur tritum illud 4fW
prior tempore, potior iure (5). —
§. XX. nikum ere
— —— . . Dotior nihil
vt debitammihi mille thalerorum ſummam faciat ae vend
ſolui, ad ſummum refundere mihi decem aureos tmhypot
teneretur; quin talis ordinarie ius haberet retinendi ſiüönnilie.
hanc ſummam, aut promiſſam a me exigendi, pbiſhenfß
quia pro inſ mta, quamuis inca ſſum „opera, loco Cortrihim
aequipollentis eſſe poterat. . D kti Iia
(4) Sic e. g. nihil proprietarius poteft promitte. Iud elim
re tirca bona, quorum vfſusfructus ad alterum per- luetitdame
tinet, vel quia ipſe hunc illi concefſſit, vel quia non miconig
niſi ſub hac conditione eadem bona ad ipſum tran- (ohu de
ſierunt. Fruſtra quoque operam ſuam alteri ſer- naturde
uus addixerit, quamdiu eam praeſenti praeſtare ninend
hero obſtrictus eſt. Neque validius dominus aedium cuiunlber
locatum iam conclaue, priusquam conductoris .XX
tempus exſpirauerit, tertio promiſerit. .R— ſinng
85) Intelligendum hoc eſt ratione promiſſionis ln,
in ſe ſpectatae, & ſuppoſito, quod res adhuc in- ) 1.
tegra ſit. Poſtquam vero iſta ad effetum iam eſt nn laſeyi
Perducta per traditionem eius, quod duobus pro- inr delil

2–

omibus no⸗
quaeltum,

n; nilſre.
expitanett
t pals in
iple wie

luben glil

ullo vegeaen

etl initi,
ia prioni l.
mul ne

n illud, 14

—
Imimamn fi
Jecemm Aultn,
heret tetinend
me evigenl,
opeta⸗IOn

ec promit⸗
alterum .
vel gnünm

am iltei
ſenti Prefi, Ne
minnsrein
n codihn

rmi

Eekkumnme

bns Oto⸗
duo . Ri

res Achle.

ET CIVIS LIB. I. CAr. INX. 217

——

§. XX. Eſt praeterea circa promiſa potiſſi- De promiſſis
mum obſeruandum, illa concipi ſolere vel conditiona-
pure & abſolute, 9) vel ſub conditione; vt tis.

ſcilicet validitas promiſſionis conteratur in e aiz.

aliquem euentum, a caſu aut arbittio huma- 7† Lib. III.

no pendentem. Cap. VIII.

Sunt autem conditiones vel poſſi Tile, vel im-

oſi ibiles. Illae ſubdiuiduntur in caſuales ſeu

Fortuitas, (1 5 quae vt exiſtant, penes nos non
eſt, poteſtatiuas ſeu arbitrarias, (2) quae vt

cerihiant. vel non exiſtant, penes eum eſt, cui .

5 Ppro-

miſſum erat. t, poſſeſſor quamuis poſterior tempore,
Poticr nihbilominus eſt iure, v. c. in cauſa hypothe-
cae & venditlionis, dummodo bona fide ignorarit,
rem hypothecatam aut venditam iam ad alium per-
tinuifie. Poſtulat hoc ſane vitae communis ratio, —
vbi ſaepſſime impoſſibile eſt ſcire, an is, cum quo
contrahimus, diſpoſuerit iam de re ſua in fauorem

tertii. Ita vero in haoc caſu priori tempore nihil .
aliud relinquitur, niſi ius exigendi quantam vo-

luerit damni penſationem pro eo, quod mala pro-
miſſoris fide amittit. Atque ſic meo quidem iudi-
cio hac de re ſtatuendum eſt ſecundum ſolum Ius
naturale, excluſis legibus ciuilibus, quae de rebus
huiusmodi ea poſſunt conſtituere, quae publica
cuiuslibet ciuitatis vtilitas requirere videtur.
§. XX. (1) Vt ſi dicatur e g. Dabo tibi tantum,

ſi intra octo dies non pluet, aut ſi hoc anno pax coa-
leſcet.

(2) E. g. Dale tibi tantum, ſi intra ſex menſes
non luſeris, vel non frequentaueris cauponam, aut 6 .

banc vel illam vxorem non duxeris &c.

21 8 DE OFFICIO HOMINIS

11 t

Impoſſibiles autem ſunt vel pbyſice tales, vel
moraliter, i. e. quaedam per rerum naturam
fieri a nobis non poſſunt, quaedam per leges
& honeſtatem fieri non debent. Et impoſſibi-
les quidem conditiones, ſi naturalem interpte-
tandi ſimplicitatem ſequamur, orationem pro-
mittentem faciunt negatiuam: eiſi per leges
fieri poſſit, vt ſi ad e ctae ſint negotio alicui ſe-
rio, (4) habeantur pro non adiectis, ne per adus
nullum euentũ ſortituros hominibus illudatur.

De pactis g. XXI. Denique (4) promittimus & pa-

uac promil-ciſcimur non ſolum per noſinetipſos; ſed etiam

ſis per pro- Hiorum hominum int eruentu, quos ipſi volunta-
tis noſtrae internuncios atque interpretes con-

curatoren

faRtis.

(4) Vid.
J. N. & G.

Lib. III.
Cap. IX.

)

ſtituimus. Per quos, vbi bona fide egerint, 3

quod a nobis in mandatis habebant, valide ob-

ligamur

(3) Si dicatur e. g. Dabo tibi tantum, ſi hane vod

illam duxeris: fieri enim poteſt, vt nubere puella ei.

cui quid promittitur, tenuat, aut ante nuptias fato
defungatur.

(4) Id eſt, vt promiſſum aut pactum . non ob.

ſtante conditione, quae non poteſt aut deber prae-
ſtari, validum habeatur. Quod ſi vero a legibus
ciuilibus abſtrahamus, tunc nonnullae diſtinctiones
faciendae ſunt citca naturam & effectum huiusmodi
conditionum pacto adiectarum. Quorſum conſe-

rendae Nofae meae ad maius Opus de I. N & G.

Prout in noua Ed. a me corre qae & auctae deprchen-
dentur, SCige ena en

promittitur, & mixtas, (3) quarum imple- ligmirhi
tio partim ab arbitrio eius, in quem confertur, Vioszgetenti
artim a caſu dependet. ( AKll.

Gluta; Ne
ſt. Religun
tlun humante
in genus hu
ſatun A

iſtorum lep

M, gomuini

& inperiun
uae inde r

tendum,

4

Dr 0

UVan
Sr

ne

e er ſol
(Circa hu

wanaept
lshomir
Aterunn 4

18 Egjr cCIVIS LII. 1. CAP. xX. 219

umine ligamur apud eos, qui cum iſtis, velut noſtras
cbnlenm Vices gerentibus, egerunt.
§. XXII. Atque haec ſunt oficia hominis Quot ſint
,tales, üi abſoluta; vt & per quae velut tranſitus ad alia 'nſtituta
n numm fit. Reliqua praeſupponunt aliquod inftitu- uibus ni
n peleg tum humanum, generali pacto ſubnixum, & untur 5
impolit. in genus humanum introduéctum; vel etiam cia hypothe-
mn intenpl⸗ Katum aliquem peculiatem. Inſtitutorum ica alterius
tionempr⸗⸗ iſtorum deprehenduntur potiſſimum tria, ſer- erga alte-
perlee⸗ mo, dominium rerum, earundemque netium, um.
logien. Se imperium humanum. De ſingulis, vt &

nefelis quae inde reſultant officiis , deinceps expo-
lde. nendum. HW
zms n. N
draa : C5iCc—ανdqn ρααιä: *νρboοαιο̈ν ονowτοινννοοορου
üeo . CAPVTI X.
kgen, DE OFPFICIIS SERMOCI-

ne
ſui ſtrumentum ſocietatis humanae ſermo guibuscun.
enntinte9 ☛ nemoeſt, qui ignorat; cum multi vel 7“2e, ad ex.
evy ea ſola facultate collegerint, hominem ad inend
mA agendam vitam ſocialem a natura dektinatum. 4,,nt:“
debe Circa huius ergo legitimum & ſocietati hu- Aleipiande⸗ ,

— . . . 1 .
Qan vtile ac plane neceſſarium ſit in- Nemo ſignis

ſeoibls DWS . H .:
den manae proficuum vfum, id officii lex natura- ſt.
riplni lis hominibus dictitat, vt ne quis ſermone, aut

„Alüs ſignis, ad exprimenda animi ſenſa inſtitutis⸗
lel, n. alterum decipiat.
cden §. II.

220 Dz oFFICIoOo HO MINũSs r
“ — 4 —
Primum 8. II. Sed () vt indoles ſermonis penitius nii her ſ

offieiun intelligatur, ſciendum eſt, circa ſermonem (Ermdnis te⸗
enen voce viua, aut literis expreſſum, duplicem ob- cchiutid,
(a) vid. ligationem octurrere. Vna eſt, qua iſti, qui e hollt,
J. N. & G. eadem lingua vtuntur, certae rei certum vocabu- (onmmmnuni v
Lib. IVv. lum, prout vſus cuiusque linguae fert, adplicare AlI. 5
Cap. I. tenentur. Cum enim neque voces, neque imeruenit,
cecti litterarum ductus certam rem natura no- ſmmnen a
tent, (alias enim omnes linguae aut ſcripturae lucerilul
genera coincidere deberent) inde ne vſus lin- mon lquit⸗
guae foret inanis, ſi quisque, quo vellet, vo- cum noner
cabulo quamlibedbrem nuncuparet; neceſſam otam qvib
eſt, inter eos, qui eadem lingua vtuntur, (1) cellam el,
tacitam interceſſiſſe conuentionem, vt cer- Aeninecel
tam rem certo, & non alio vocsbulo denotent. umaliul
Ni enim in vniformem vocum adplicationem Kii imellt
fuerit conſpiratum, impoſſibile elet, ex ſer-⸗ er delulic/

mone alterius ſenſa animi colligere. Vnde vi imutuals,
iſtius pacti quilibettenetur ita adhibere in ſer- contuben⸗
mone communi vocabula, prout receptus eius aptelſe cl
linguae vſus fert. Ex quo etiam hoc conſe- ſiſetlaſ
quitur, vt quanquam ſenſa animi a ſermone (quen i
diſcrepare queant; id tamen in vita humana inaalſe
quisque voluiſſe cenſeatur, quod verba eius Aiquodle
prae ſe ferunt, etſi fortaſſe intrinſeca mentis commmun

deſtinatio ab iſtis diſcedat. De hoc enim cum vel noxt
niſi cipien

—

S.II (1) Melins dixeris, conſenſum tacitum, cui lonn
nihil quidem ſubeſt quod obliget, ſi conſideretux· um,
in ſe, ac ſepoſita peculiari quadam obligatione, aliis aediti
ſenſa animi aperiendi. Vide ad J. N. & G. Lib. V. Mudam:
Cap. I. §. 5§. not. 1, 2. i.

JYVMU ET CIVIS LIB. 1. CAP. X. 22 1
nisentin niſi per ſigna conſtare nequeat, omnis vſus
ſemmomn ſermonis redderetur irritus, ſi interna animi
plicentb. cogitatio, quam ſibi quisque pro lubitu fin-
Gnili n gere poſſet, id, quod ſigna prae ſe ferunt, in
tun ud. communi vita elidere pollet.
1, Ai 8. III. Altera obligatio, quae in ſermone Alerum
ce, Nell interuenit, in eo conſiſtit, vt quis alicui per offcium.
nmut r Jermonem animi ſui ſenſa ita debeat pandere, vt
utſcriptnre haec ex illo liquido cognoſcere queat. Qum enim
ene il. non loqui tantum, ſed tacere homo queat; &
relen. Cum non ſemper quod quis in animo volujt, id

gecelm Ccoram quibusuis aperire teneatur: igitur ne-
untut,) ceſſam eſt, vt peculiaris exiſtat obligatio quae
n, N (ee . alicui neceſſitatem adferat tum ad loquendum,
locendten . tum ad ita loquendum, vt alter ſenſa animi no-
Pobcnicdsen ſtri intelligat. Oritur autem illa obligatio vel

, ag. ex peculiari pacto, vel ex communi praecepto legis
Poden naturalis, vel ex praeſentis negotii indole, cui
1 contrahendo ſermo adhibetur. Saepe enim

bere inſet· contren erme r.
ene prelle com aliquo conueniatur, vt animi
me et ui ſenſ⸗ ſuper aliquo negotio mihi aperiat: vt
iaſemmon i duem informatorem mihi in aliqua diſci- Z
itn humm P i da adſciſcam. Saepe quoque praeceptum
relne 2 iquod legis naturalis meam ſcientiam alteri
e⸗ eG8 communicare iubet; vt hoc modo ipſi proſim,
“ vel noxam ab eodem auertam, aut ad noxam
Neen accipiendam cauſam vel occaſionem non prae-

R beam. Aliquando erndue praeſens nego-
uhmd tium, quod cum alio ſuſceptum eſt, aliter
l onllten expediri nequit, ni iudicium meum ſuper oo
innon pandam: vt circa celebrandos contractus con-
6. . dingit. §. IV.

1

222 PDk OF 10CIO HOMINIS

Non ſem: §. IV. Quia autem non ſemper vſu venit,
per tene- vt ex aliquo horum capitum quaeuis cogitata
mur ſermo- mea alteri ſint ſignificanda patet, me nonte-
"e ι. neti alteri ſermone meo indicare alia, quam
ad quae ex me intelligenda ius perfeltum, aut
(1) imperfectum habet; adeoque recte tacen-

do diſſimulare me poſſe, vtut maxime interro-
ger, quae vt ex me ſciat, alter ius non habet,

neque ad id aliqua obligatione ego teneor.

Licet alh.· S.: V. Imo quia ſermo non ſolum eſt inuen-

S diſ-tus propter alios, ſed & propter nos ipſos; ideo
FRme ,â vbi aliqua mea in eo verſatur vtilitas, neque

cuiusquam alterius ius laeditur, licebit mihi

ſfſermonem ita formare, vt diuerſum ab eo,
quod in animo voluo, exprimat (1).
§. VI.

„—

7

—

§. IVv. (r) E. g. Si deliberanti fidele conſilium

.⸗ 7 . .
dandum, erranti monſtranda via, aut aliud quod-

piam, cum poſſis ac debeas, exhibendum ofhcium
ſit. .
S. V. (1) Quortiescunque illi, quibuscum ſermo
nobis intercedit, nullum vel perfectum, vel imperfe-
Gtum ius habent exigendi, vt ſibi ingenue cogitata no-

ſtra patefaciamus, nulla ipſis infertur iniuria, verum

diſſimulando; adeoque diſſimulatio tunc praecipuum
veri men dacii characterem haut prae ſe fert, Verum
etiamſi non laedatur ſic quodcunque ius alterius, ma-

le tamen faciunt, qui nulla vrgente neceſſitate, aut

in rebus nullius fere momenti, aliter loquuntur aut
agunt, ac ſentiunt. Nam 1I. qui temere falſa lo-
qui geſtiunt, omnem poſtremo fidem in hominum

animis amittunt, 2. REt ſummum praeterea pericu-

lum

niwur, itr
Plci e Ppen
ttimento ho
bonum, gu⸗
(etet: igit
CCloratoque
tiamn & inte

repnelente

ebet, ni

co, 00 iine

nlillat der

ere cormmin.

dem intelie

nolit bliga
Wue n

i ſenſe i,
el non, g,
Naueter meri
ler patet,

—
lum r de
kendo, a
kacile fier
tas, cuʒB
Auctoris 0
Müpnaui p
Vy. Cej. 1

KIS

—
et vin ven
euis eogln
t, me hont

ealia, un
fikn, .
e lelte tcnn.
Wiwve intel.
us ponkube

gotepel⸗

um ettinner.
Pigſin

ilitus, negl

leebit N
ellun 5 en

1)

Gele conklte
zut aliud qnd
3gumn ofkclun

mſece
ipasclg len

m, ſel inzié-
pe cgitun⸗
zniurisn ſen
Uudcpltecl⸗
ſeſet on
jusaltetlc⸗
gecelllne .
loglung
irneeil
in Homminmi

elen e
hlael

n

ET CIVIS LIIB. I. CAP. x. 22 3

4

§. VI. Denique quia ſaepe iſti, ad quos lo- Licet quo-

quimur, ita ſunt diſpoſiti, vt ſi ſermone ſim- Jue Ihtee-
dum vti

plici & aperto rem ipſam perciperent, de- 5to colora-

trimento hoc ipſis futurum eſlet, nec nob's toque ſer-

bonum, quem intendimus, finem adſèqui li- mone.

ceret: igitur hiſce in caſibus licebit vii fiéto

coloratoque ſermone, & qui noſtram ſenten-
tiam & intentionem audientibus direéte non

repraeſentet. Nam qui alicui prodefle vult
S debet, non vtique id tenetur facere eo mo-

do, quo finem ſuum non erat obtenturus.
§. VII. Ex hiſce colligitur, in quonam In quo con-
conſiſtat veritas, cuius ſtudio boni viri tanto- ſſtat 2ad*
pere commendantur: nempe, vr verba animi duamn adi.
noſtri ſenſa commode repraeſentent alteri, cui ea cendam
dem intelligendi ius, quaeque vt ipſi aperiamus, quilibet
nobis obligatio perſecta, aut imperfecta incumbit; tenctur.
idque eo fſine, vt vel iuem ex intellectis animi no-

Nri ſenſis debitum aliquod commodum nanciſcatur,

vel non, vlhi diuerſum fuerit ſignificatum, damno
praeter meritum multetur. Ex quo & hoc obi-
ter patet, non ſemper mendacium admitti,
quando

lum eſt, ne leuiſſimas ob caulas falſa & ſicta profe-
rendo, aut diſſimulando, habitum contrabamus, quo
facile fieri poteſt, vt etiam tunc nobis delit ingenui-
tas, cum alii ius eam a nobis exigendi habent. Hiſce
adbibiris reſtrictionibus, tuta ab omni infultu ſtat
Auctoris opinio; eamque fuſe ſaris explicui & pro-
pugnaui prolixiori obſeruatione ad J. N. & G. Lib.
IV. Cap. I. §. 7. not. I. quam in noua illius Operis

KEditione denuo recognoui & latius deduxi.

224 pk oFiCIO HOMINIS ́?HUV
quando etiam data opera non dicitur, quod vel noſi, uun
cum ipſa re, vel cum cogitatis noſtris ad amuſ⸗ iſan 4, 4
ſim congruit: adeoque veritatem quaſi Logi zu me,
cam, quae in congruentia verborum cum re- aGP, Ie
bus conſiſtit, cum veritate morali, non ſemper at.
W per omnia coincidere. ”J”MD . IX. E
And ſit §. VIII. Mendacium contra eſt, (1) vbide umhant 4
gnenka- . . „. . . . —-2 .
nam, induſtria lerm 3aliam prae ſe fert Nemtentiam animi monibih i
=ðð noſtri, aut ſmiles,
. — — — Mem, uate
§. VIII. (1) Linguae imperfectio, quae circa res acts, Ei
bene multas non ſufficit terminos, ad diſtinguendas Neadube
ideas diuerſas neceſſarios, in cauſa eſt, ve non pauci ein,
hic ſibi ipſis illudant, eamque ob rem ſupercilioſe Dua, ſtinno
diſſentientes damnent. Mendacii enim vocabulum⸗ (us, moelr
& quae illi in aliis linguis reſpondent, ordinarie in mus addene
odioſo ſenſu accipiuntur, quoniam reucra plerique, capienda n
qui ſecus ac ſentiunt loquuntur aut agunt, malo ani-

mo, aut contra officium quoddam id faciunt; cum bench, aut
interea aliud vocabulum non habeamus, quod in
ſpecie ad caſus accommodari queat, vbi ſermo fitus ——
nihil inuoluat vitii, aut alicui quicunque is ſit nocere i 7
poſſit. Par ratio quoque eſt in vocabulis homicidii, D lamnet
caedis, occidendi &. Et cum Lex diuina praecipiat: . Qutemn
Ne occidas, an propterea nemini alterum priuare vita eeecigl
licet? Er cum v. c. iniuſtum aggreſſorem vita priua- Cſt mod
uimus, quam nobis eripere voluerat, quomodo tunc mdmen
innocentiam actus exprimemus, niſi reſtringendo Ri⸗ am, 1
per epitheton quoddam latitudinem verborum, quae uitene ilir
videntut nobis referre acum, ceu ſemper illiciiaum kun ſient
Vid. LOCKIVS Ade intellectu, Lib. II. Cap. XNXVII-I ningdo
§. 16. vbi propoſita eadem obſeruatiene generali, rcliaine
viIum eius in vocabulis ebrii & ebrietatis common- –
ſtrat. Ita vero nihil infirmius eſt obiectione, quae ttheultanbn

inde ſumitur, quod ſcriptura ſacra mendacium & men- Wu ter
“” daces libſilio

* .

us ErT CIVIS LIB. I. CAr. x. 225 .

—.—

———
ddn noſtri, quam quae reuera eft ; cum tamen hanc
tisadan ipſam is, ad quem ſermo dirigitur, intelligendi
guai zius haberet, nobisque obligatio incumberet eficii
um cmnt endi, vr ille noſtram ſententiam vlique intelli-
onted gerenn.
8s. IX. Ex dictis igitur conſtat, mendacii no- Exempla
,(!) tam haut quicquam contrahere, qui fictis ſer- etienum
tutinm monibus fabulisque vtuntur aduerſus pueros,voxiarum
aut ſimiles, ad eorum meliorem informatio-
— nem, quatenus nudae veritatis non ſunt ca-
que dan paces. FEt qui alii fictum ſermonem bono fi-
Gſtngan neadhibent, quem plano adſequi non licebat:
ic puta, ſi innocens protegendus, iratus placan-
n el dus, moeſtus demulcendus, meticuloſo ani-
*R mus addendus, faſtidioſus ad medicamenta
eletſſkilt capienda mouendus, Pertinacia alicuius fran-
u, mon genda, aut malum propoſitum alterius inter-

ſuclunt ie P Aerten-
us, gli⸗
eis ſtnocee daces damnet, nulla ſimul reſtrictione adiecta. An

uis bem= vero condemnatio haec latius pateat, quam illa Le-
aperch gis: Me eccidas: aut alterius cuiusdam regulae, quae
mpiue rametſi modo acque illimitato concepta videatur,
en Wi ilu nemo tamen non, praeter fanatics aut ſimpliciores
vone gquosdam, agnoſcit in ea neceſſitatem exceptionis
iekingenn huius vel illius admittendac. Ceterum in ipſa ſcri-
etbotun ptura ſacra tot res occurrunt, quae cum abſoluta ve-
et llcum. ritatis in quocunque caſu diſſimulandae prohibitione

n I. Cconciliari nequeunt, vt mirari conueniat oſcitantiam
ne geri affedtatam quodammodo eorum, qui ex immenſis
colNNn difficultatibus, quibus ſe immergunt, non niſi fri-
4

cire, *½ uolarum rationum, aut declamationum ſplendida-
Muian un tcum ſubſidio eniti contendunt.
e. D

–

226 DE OFFICIO HOMINIS

uertendum; aut ſi arcana reipublicae & con-

ſilia, quzae inteteſt aliorum notitiae ſubtrahi,
ſictis rumoribus velut obuelanda, & aliorum
importuna curioſitas ſit amolienda; aut ſi

hoſti, quem aperta ratione laedere potera-
mus, fabulis in ſiratagematis vicem illudamus.

§. X. Contra ſi aliquis vtique tenebatur
Omnis alteri ſenſa animi ſui liquido ſignificare; cul-
sequinota- pam non effugit, ſi vel partem duntaxat veri

rzio, ac re- 4 . .
eruati ri/ illu-
ſeruatio dicat, aut (1) ambiguo ſermone alteri 1

mentalis . .
culpabilis a communi vſu abhorrentem, in mente re-

eſt, cum ſeruet.

quis verum “ CAbVT
dicere tene⸗
Kur. . — „— 5 . .
8. X. (1) Quale quid fecit e. g. Romanus ille, qui

poſt Cannenſem pugnam, ab Annibale cum nouem

aliis nobili ſimis captiuis Romam miſſus, ea lege, vt
in caſtra ſua redirent, paulo poſt quam egfeſſus erat
cx caſtris rediit, quaſi aliquid eſſet oblitus; hocque

reditu in caſtra, liberarum ſe eſſe a fide iuteiurando

Lib. MI. Cap. XXXII.
(2) E. g. Si aliquis, qui licere ſibi arbitratur ſem⸗
per & vbique eiusmodi reſtrictionibus impune vti,
interrogetur: an hunc hominem iſte occidis? auda-
Ger refpondebit: non occidit, ſubintelligen-
do, haud factum id eſſe ſclepeto, aut illa die wel
bora &c. de cuiusmodi exceptionibus haud qua-

quam quaeritur; caedemque cum in mente eius qui

loquitur abſconditae retineantur, purum putum fe-
linquunt mendacium, Idem quoque de illis dicen-

dum eſt, qui ſubterfugium fibi in hoc quaerunt,

quod partem veritatis ſupprimunt, cum tamen is, ad
. „ gqucm

. .

—

dat, aut tacitam quandam (2) reſtridionem,

confirmara interpretabatur. Vide CICRR. de COfic.

I
—

Of

Er (4.
P busgn

Lenit,
ictur,

—

Auemloquume
Uureque ergetr
lmeita gul

Moneceſſitan
guendi, gul

Csuntut r.
oguileenne
Norum comt

ute velentüt
nnmentn

emn Odſigrd

holler, djder

tnl erit. XM

ruibus kicen

n Wente 1e

Wanifeſte .
od lter le
6 Alero ab
tem Peil

uuſuphrel

15
—
icae & .
1e ſubtral
, Aionn
nda; aul.
Cete en⸗
millocamn
ne tenebelk
rihrkeich
Auntaan i
, aleeti ir
ehiſing

in e n

N
—
omurbehled
,lecum MONt
lus, 61 lep,
V egteliieai
bitisz hoece
le intinten .
CER. “
ubimmnl

dus impune n
ottitit nd

Er cIVIS IIB. I. CAP. xI. 227

CAPVT XI.
DE OFFICIIS IVRANTIVI.

PłEr (a) iusiurandum ſermoni noſtro, omni-Definitio

busque actibus, circa quos ſermo inter- Se e oeja
1 . Sn i, ac officiun
uenit, inſigne accedere firmamentum generalc

iudicatur. Eſt quippe illud adſertio religioſa, eotum, qui
P 2 qu q actum hunc

. — .- – religioſum
quem loquuntur, integram ſcire veritatem deſideret' commit-
jureque exigendi, ne quid eius reticeatur, pollear. tunt.
Interea qui, tanquam pro aris & focis, pugnant (4) vid.
pto neceſſitate indiſpenſabili, tali ſemper modo lo-J. N. & G.
quendi, qui menti noſtrae exacte reſpondeat, ipfi Lib. IV.
coguntur probare huiusmodi ſubrerfugium, quorl Cap. II.
alioqui ſecundum principia ſua liberare culpa craſſaes
morum corruptelae nequeunt. Nam ſi vrgeamus eos
circa caſus & exempla certa, in quibus actum dam-
nare verentur, candide profitentur, eam, qui ad er-
rorem pertraxit hos, ad quos locutus eſt, partem
tantum veritatis ſuppreſſiſſe, ad quam illis aperien-

dam obligatus haud fuerir. Quod quidem probari
poſſet, ſi idem eodem tempore ipſis declaraſſet, quod

non niſi dimidium eius quod in animo habebat pro-
tulerit. At vero talis id non auſus eſt in huiusmodi
caſibus facere ; & fere deprehendimus, id quod quis

in mente reſeruauit, iſtud praeciſe eſſe, quo alter

manifeſte deceptus eſt, quoniam hoc ipſum erat,
quod alter ſcire cupiebat. Ita vero partem veritatis
ab altero abſcondere, dum integram ſe accipere ve-
ritatem pei ſua ſus erat, idem omnino eſt, ac ſi expreſſe
Pars ſuppreiſa negaretur.

228 DE OFFICIO HOMINIS

qua diuinae misericordiae renuntiamus, aut diui-

nam poenam in nos depoſcimus, niſi verum dica-

mus. Dum autem omniſcius & omnipotens
. teſtis ſimul & vindex inuocatur, praeſumtio
veritatis ideo excitatur, quod nemo temere
tam impius credatur, yt ita petulanter gra-
uiſſimam Numinis indignationem in ſe depoſ-
cere ſit auſurus. =

Inde oficium iurantium hoc eſſe intelligiur,

vt & ad iurandum cum reuerentia accedant, &
4 quod iuratum eſt, religioſe obſeruent. =

Eini- & 8. II. Finis porro & ſus iuramenti in hoc

vſus iura- maxime vertitur, vt homines ad enuntian-

menti. dum verum, aut ſeruandum promiſſum pa-

Qumue eo firmius adſtringantur metu diuini
Numinis omniſcii & omnipotentis; cuius vin-
dicam, ſiſcientes fallant, per iusiurandum
in ſe inuocant, vbi alias metus ab hominibus

imminens non ſatis efficax videbatur; quippe
quorum vires contemnere aut declinare, vel

ſcientiam fallere ſe poſſe ſperabant.

Juramen- §. III. Quia vero praeter Numen nihil eſt

rum ultima-omniſcium aut omnipotens, inde abſurde iu-
2 lenge⸗ ramentum conc
ete ud ne Diuinitatis deſtituitur, hoc ſeniu, vt ea res
“ teſtis atque vltrix periurii inuocetur. Etſi hoc
frequens ſit, vt in iuramentis certa res no-

minetur, per quam iuretur, hoc ſenſu, vt

Deus , ſi iurans fefellerit, vindictam

ſuam in iſtam potiſſimum rem enſerat,

. „ . 1 . „
ipitur per rem aliquam, quae opinio-

1

(1) unquan
elimatam.
ſlv. In
in toli
mnodandla⸗

umn cirea!

quippeidran
non credit,

PerbDeumin

1lio ſub non

Pppinione iur⸗
(Continetur.

ſeir Der i

labe, ie

lera petiuri

(ueſeciali

konem an
ſcens peiet
lam, gantr
V. Ad-

—
igniintare⸗

Vide TR R

40 quemkere

mento depre
Genel⸗ C.
imm aq 9,
Amaxime
A, quod ae
onarum:
en bonz ſie

18 EFEFr CIVIS LIB. 1. CAP. X. 229 Z

——— . 3 . . — . .
,ai (1¹) tanquam furanti cariſſimam, & maximi
ertin - aeſtimatam. .
Otnniaen §. IV. In iuramentis formula illa, que. Deus, Formula
gneſni dum teſtis & vindex inuocatur, deſeribitut, ac- zuramentl.
j . 8 . 11 . . m —„—
endd eee. commodanda &ſt ad perſuaſionem » ſeu religionem, qanda eſt
lamet gr quam circa Deum fouet, qui iurat. Fruſtra ad religio-
mintede quippe iurando quis adigitur per Deum, quem nem iuran⸗
nrnon credit, adeoque nec metuit. At nemo tis.
elene, per Deum iurare ſe putat alia ſub formula, aut
neled alio ſub nomine, quam quod ſuae, i. e. ex
ailelt .

opinione iurantis, verae religionis praeceptis
continetur. Inde quoque eſt, quod qui per
wentinke falſos Deos iurat, quos ipſe tamen pro veris
d ennim habet, vtique obligetur; & ſi fefellerit, re-
ontiimk, uera periurium admittat. Quia ſub quocun-
wenn dri que ſpeciali conceptu generalem Numinis no-
igenmgen tionem ante oculos habuit; adeoque, dum
insicda ſciens peicrauit, diuinae maieſtatis reueren-

bboinſt tiam, qantum in ſeeſt, violauit.
tut; gife s. V. Ad iuramenti obligationem requiri- De intentioʒ
ginrte, ſ ZD 1p z tur, e iurantis.
t.

14 „. II. (1) Sic c. g. non dubitabant primaeui Chri-
men u ſfſtiani iurare per ſalutem aut incolumitatem Caeſaris.
Geſr Wide TKä RTVLLIAN. Apologet. Cap. XXXII.
n,uerg Ad quem fere etiam modum Joſephus in Vereri Teſta-
ab mento deprehenditur iurare, her ſalutem Pharaoni,

=

—

nſn r Geneſ. Cap. XLII, vers. 15. Cont. CLERICVM. in
eut. Comm. ad h. l. Senſus rationi conuenientiſſimus, niſi
cetta e , maxime congruus tali modo iurantium menti, hic
hoc ſoſt/ eſt, quod aeque vere, ac optarent vitam ac ſalutem “

,. iodiun perſonarum aut rerum, per quas iurabanr, veritatem
Ner, item bona fide dicerent, promitiercntuc,

7 5

Sðð

1I c

230 DE OFFICIO HOMINIS
tur, vt animo deliberato id ſuſceptum ſit. Vnde lrgvoleh
ijuramento haut quicquam obſtrictus erit, quu vitium adhae
ſimplicker iuramentum recitando protuleritz inumentum
aut eiusdem verba, concepta in prima perſona, ipee pe
alteri praeinerit. Aſt qui ſpeciem ſerio iura- grdl oblie⸗
turi prae ſe tulit, is vtique obligabitur; quic. encelaque
quid demum in animo ſuo, dum iurat, agita- nßzintaneti
uerit. Nam alias omnis vſus iuramentorum, mnum.
immo omnis ratio interuenientibus ſignis ſeſe Necoblie⸗
obligandi, ex humana vita tolleretur, ſi quis aun, quiin
tacita ſua intentione poſſet impedire, ne effe- (Mdtedetaj
Gus ille a dum aliquem ſequatur, cui produ- (lſet, non
cendo idem eſt inſtitutus. Percolamein
Juramen: §. VI. Juramenta in ſe non producunt no.
tum non uam & peculiarem obligationem, ſed obligg —
producic tjioni in ſe validae velut acceſſorium quoddam Kiuſhſenten
Heationem, inculum ſuperueniunt. Semper enim, dum iuawen
diſtinctam iuramus, ſupponimus aliquid, quo non prae- tmanmim
a conuen- ſtito, diuinam poenam in nos prouocamus. miieniutt
tione ipſa, Quod ineptum eſſet, niſi illicitum foret, non llemt. han⸗
quam ini- praeſtare id, quod ſupponitur, (1) adeoque doohanzſh
, niſi iam antea obligaremur. mmrane
— — — Aaicding:
6. VI. (1) Haec ratio non videtur ſatis huc quor-· rilagnns
. Alrare; aut ſaltem minus commode prolata eſt. Sae- Dechantcom
pius enim quis jurat atque obligat ſe ſimul ad aliquid, ebe zrtir
ita vt ipſa promiſſionis verba iuramentum inuoluant: leifnetn,
vt ſi dicatur, promitto tibi coram Deo, me in tui gra- ofit, 0
tiam hoc vel illud facturum: tunc ſane concipi obli⸗ lutſenim
gatio iuramentuin antecedens, ac citra religioſum er eos ven
iſtum actum valida, son poteſt. Ratio autem vera lt lin
jjua I

rEkr clIVIS LIE. I. CAP. xl. 21

ſt. I Ex quo ſequitur, quod actus, quibus in ſe
Bett,gi vitium adhaeret, obligationem impediens, per
nrun iuramentum accedens obligatorii non“ fiant.
maetnn Sicuti nec per ſubſequens iuramentum ante-
ſeioiur grefla obligatio valida eliditur, aut ius per
bitur; guſe⸗ eandera quaeſitum alteri tollitur. Inde fruſtra
rat, gir. quis iurauerit, ſeſe alteri debitum non ſolu-
zimentorux türum.
bgnine Nec obligabit iuramentum, vbi conſtat.
eut,g eum, qui iurauit, factum aliquod ſuppoſuiſſe,
ire, le i. quod reuera ita ſe non habebat, ac, niſi id cre-

,cui lr. didiſſet, non fuille iuraturum; inprimis vbi
per dolum eius, cui iuratur, in errorem fuerit
1odoent. b 4

ſelti & iuſta ſententiae Auctoris noſtri, & quam maxime
r qoddn (osſentaneam veritati iudico, hacc eſt, quod erſi
rentm, DDd iurerur ſimul ac contrahatur obligatio, iuramentum
10ponpi?s tamen ratione obligationis ſehabeat, vt modi vel
ouocatil? accidentia ratione ſubſtautiae . ſine qua ſubſiſtere ne-
Cret, dd. uennt. Sanc iusiurandum non niſi vr acceſſorium
n toret, aliquod conſidetati poteſt „adhibitum ad confirman-
(1) lengqe dum pactum, quod inire ſe quis teſtatur. Deo au-
tem, cum teſtis inuocatur, aihil promittirur; alias
enim inter votum ac iuramentum nihil intercederet
diſcriminis: & vnde conſtaret, Deo eiusmodi pro-
— milla grata & accepta eſſe, quae non aiſi remporale
„
lais but 2* ſpectant commodum, nec ad pietatem quidquam fa-
