ſunt, quam vt ſperare ſobolem liceat. Vide notam 4

ad g. 2. huius cahitis. .
§. VIII. (1) Vide dicta ad Opus maius de I. N.
G. Lib. VI. Cap. I. S. 3 2. not. 2. Ed. nouge. .
erſi nece ſſaria fecerit matrimonia inter fratrem & ſo.
rorem, fanquam per naturam ſuam abſolute mala
conſiderati nequeunt, niſi eſſentialem Iuris naturalis
immutationem admittere, & in perfectiones dinine⸗
impingere velimus. Vid. ad Operis maioris c. l.

34. not. I. ο3. Ed. nouae. Vnde & multo mage
. de

§. vII. (1) Vetantur ideo pueri ac puellae impu. .

(2) Cum vero Deus ipſe ſub initium huius vni-

4

1T. (

——

cum ſme,

ſal, ult
culurun le
Conſenſus de
Populorum
dam gradus
velut ſepem
ne ad hos ten

K. IX. C
nepotiiscert⸗
Gere lges cin
Tint, in ſoroe
ina & circam
ldipet ſege
dinis caula,
Qꝛe liet e
men 95 qui 1
gitimum m.
lltemeiuen
mattimonii!

—
de omnidas
Knntn
trimoniumel
Vero leges
uum conttn
Aae Non
uunt.
lx. (
Ptogenititile
unon gans

ET CIVIS LIB. II. CAP. II. 327
eid in gu cum ſorore, item in adfinitate, cum nouerca,
ſocru, priuigna, non ſolum lex diuina, ſed &
tinmmm, cultarum leges gentium, & Chriſtianorum
ibet andu conſenſus deteſtantur. Quin & multorum
nfittidam. populorum leges ciuiles, remotiores quos-
Gentmn i adam gradus prohibuerunt, ad obiiciendam
Giuriunw velut ſepem prius dictis gradibus ſanctioribus, D
ealeiumm ne ad hos temerandos ita facile rueretur.
EE. IX. Ceterum vti aliis contractibus atque De ſolemni-
lilgiumn negotiis certa quaedam requiſita ſueueruntad bus ger le-
detut Ac dere leges ciuiles, quae ſi obſernata non fue-ges ciuiles
o. Qomm rint, in foro ciuili pro validis non habentur: monio re-
elatnei ita & circa matrimonium contingit, dum ali. quiſitis.
&nα Ccubi per leges ciuiles, honeſtatis & boni or-
hnuptinin dinis cauſa, ſolemnia quaedam requiruntur.
fut Quae licet extra ius naturale ſint, citra illa ta-

maen, qui legibus ciuilibus ſubiiciuntur, le-
— gitimum matrimonium non contrahent; aut
T rle e ſaltem eiusmodi coniunctio (1) effectus iuſti
, matrimoenii in ciuitate non habebit.
uibus ini D
Ec ſeels ⸗ X . X
roveclioſh JMMU . . 4 5
iceat⸗ de omnibus aliis paullo remotioribus gradibus aſſe-

EArendum eſt, quod in ſe nibil contineant, quod ma-
us altst. trimonium eſſentialiter illicitum reddat. Quod ſi
. vero leges matrimonia in quocunque hborum gra-
initiumn gquum contracta prohibent, hoc ob incommoda fit,
intettune quae non ſemper neceſſario ex ipſa! rei naturz

es
ſoam on „ fluunt.

tlen lun , 8.IX. (1) Sic c. g. liberi ex tali coniunctione
aſle progeniti iiſdem cum reliquis in bona paserna luri-
– bprus non gaudent, &c. L
nde .

iullit,

32 8 DkE oOFFICIO HOMINIs 11
§. X. Officium maritieſt, vxorem dilige- iuſſit, nren
re, nutrire, regere, atque defendere; vxoris, Neominls
maritum amere, honorare, adiutorio eſſe ei adſedumin
non ſolum in generanda & educanda ſobole, ut. Uier
ſed & in parte curarum domeſticarum capeſ- Au lberot
ſenda. Vtrinque autem indoles tam arctae Aluem, g
coniunctionis requirit, vt coniuges tam pro. mondumint
ſperae, quam aduerſae fortunae ſint ſocii, & bein
qua alterutri calamitas obtingat, ab altero ſinſtzyalr
fubleuetur; nec minus, vt prudenter mo. miut, in
res ad concordiam inuicem tolerandam ad. k, um
temperent; qua tamen in parte concedere ma tim lecit
gis vxoris eſt. l im erin
CAPVT II. urum. 4
DE OFFICIIS MVTVIS PA mütinntgn
RENYVM ET LIBERO- (Leuniz en
ran un X matrimonio prouenit proles: in quem ne
anentin conſtituta eſt poteſtas patria, (a) anti- .D d
ſtatus ad quifſimum iuxta ac ſanétiſſimum genus imperi, enineg
uentiti. gus patentum iuſſa venerari, eorundemque pras prind
() vid. ſe eminentiam agnoſcere liberi tenennur.
J. N. & G6. . II. Oritur imperium parentum in liberos
t 4 duplici potiſſimum de cauſa. 1. Quia ipaa —
Furga- lex naturalis, dum ſociabilem eſſe hominem erſt n

it, VI. 2

INIS

——

ET cIVIS LIB. 1I. CAP. III. 329

otem
endete; t
adiutorio lte
ucanda ade
ticaruin cne

oles um it
nondum intelligunt.

iugeztan ſt
e ſint ſoeii u
gat, 11 NMH
pkudente
tolerapcin
conceteten

I.
1LRO.

rlliin
tria⸗ 0 1
uim Puiß
ornenu
eneitt.

diſquirendum, trius ius in prolem ſit potius?

juſſit, naremtilut eu. curam mn liberorum: iniunxit: quae mentum , pa-

vt eo minus nes liget erur, tenerrimum ſimul triae pote-
adſectum in prolem natura iisdem implanta- ſtatis.

uit. Iſti curae exercendae requiritur potre-

ſtas libecorum actiones dirigendi ad ipſorum
ſaluiem, quam ipſi propter iudicii defectum

2. Deinde id i imperium tacito quoque con- .

ſenſu prolis nititur (1). Nam recte praeſu-

mitur, ſi infans eo, quo ſublatus eſt, tempo-
re, vſum rationis habuiſſet, ac perſpexiſſet,.
vitam ſe citra parentum curam, ac iunctum
ipſi imperium, ſeruare non poſſe; lubenter il-

lum in id conſenſurum, commodamque ſibi
tarum. Actu autem parentibus imperium
in prolem conſtituitur, quando illam tollunt,

educationem ab iisdem viciſſim fuiſſe ſtipula-

nutriuntque, & in commodum humanae ſo⸗
cietatis membrum pro virili ſormandam ſuſci-
Ppiunt.
§. III. Cum autem ad generationem ſobo- Vtrius ius,

lis non mater minus, quam pater concurrat, patris, an

adeoque phyſice proles vtrique ſit communis; atri⸗ in
quepnhy- P 4 'prolem ſic

ti
Super qua re diſtincte pronunciandum. Si orlus

enim extra matrimonium proles ſit generata, illa
primo matris erit; qui⸗ Pater heic niſi indi-
— cio

§. II. (1) Haec hypotheſis fundamento pariter: at-
que vſu deſtituitur. Vide quae monui ad JI. A. οσ E.

. Lib. VI, 6925. II. 5. 4. not. 1. 2.

Quanta ſit
in liberos
poteſtas pa.
rentum, vt
zalium.

3 3z0% pk oFFICIO HOMINI4Ss 17
cio (1) matris cognoſci nequit. Inter eos quiinduta
quoque, qui in libertate naturali, & ſupra le- eem, goam!
ges ciuiles degunt, Pacto conueniri poteſt, vt ubet, vtel
non patris, ſed matris ius potius ſit. lurji,
Sed in ciuitatibus, vtique per mares conſti- N lbeidsbe
tutis, cum regularitet contractus matrimonii meſccktuti
a mare incipiat, & is caput familiae ſit, ſbiptolpice
potius erit ius patris: (Gc vt licet proles Mzutſa
matri vtique reuerentiam gratumque ani- fuen ſiſiit·
mum debest; iuſſis tamen matris non oblige- xtendit,
tur, quae quidem non iniquis patris prac- viſcetalaten
ceptis repugnant. Defuncto tamen patre, erzteqlle
ius ipſius in prolem, ſaltem nondum adultam, er ſibſumt
matrti videtur adcreſcere: & hac ad ſecundas equlem
nuptias tranſeunte, vitrico; ſiquidem iple i in locerur, &
fidem & curam naturalis parentis ſuccedat. Et caped ſi.
qui deſertum, aut orbatum parentibus libhe- Vue&e
raliter educandum ſuſcipit, iure ſuo ab eo ar uietnr
lilem obſeruantiam exigere poteſt. Kigatonen
§. IV. Vt autem accurate intelligatur, em ieher
quanta parentum ſit in liberos poteſtas, diſtinguen- memot
dum eſt tum inter bpatre⸗familias ſi ſegreges, & hen lr
qui unker
—.,opovo— — cumdfunl
§ III. (r) Hoc ramen non ſemper locum habet. i. I.
niſi mater ſe quibus uis proſtituerit. Saepe enim pa- (cle cl
ter prolis EXtra matrimonium natae aeque certus eſſe Letatis in
poteſt. ac liberorum pater, qui ex matre iuſtis nu- Nang
ptiis copulata naſcuntur. Quo in caſu ſicut offcia 3 mir
patris & matris ſunt communia, ita vterque parem R
in educandis liberis auétoritatem habere debet; & ſi ciei
alter officio deſit, alteri cotum incumbit onus. igi⸗ bon

2

1
.

MIISI FT CIVIS LIB. II. CAP. II. 33 1

it. is qui in ciuitatem ſubierunt; tum inter poteſta-
4i, Ande tem, quam habet genitor, vt talis, & quam —
venitioctt habet, vt eſt capur ſuae familiae.
zusl. Patri, vt tali, cum ſit a natura iniunctum,
er maie al? Vt liberos bene educet, quo commoda huma-
dus utnn nae ſocietatis membra euadant, quousque ipſi
Pu ſaluei ſibi proſpicerequeant: inde tanta eidem in libe-
en lerdi vos poteſtas conceſſa intelligitur, quanta ad hunc
genmgki hfinem ſuſicit. Quae haut quaquam eousque ſe

tisnon lg extendit, vt parentes prolem intra materna
nb zant ſe viſcera latentem elidere, aut editam abiicere
tanrl i necateque poſſint. Nam excitatur quidem

ndunun e ſubſtantia parentum ſoboles; vt tamen in
huc Ad ſennd aequalem conditionem humanam cum illis

orten pe locetur, & iniuriae etiam ab ipſis parentibus B
lan Co.apax ſit. Neque etiam haec poteſtas ad ius “
ntisſucteen : . . ,
ebe vitae & necis, ex occaſione delicti exercendum,
e vilgetur porrigi, ſed ad modicam duntaxzt cꝛ “
le ſid di ſtiigationem; quippe quae verſatur circa aeta⸗
pel⸗ tenm teneram, in quam tam atrocia del'cta,
te ineleuu quae morte ſint expianda, vix cadunt. Sed ſi
ludog tamen citra ſpem emendationis omnem diſci-

ia A plinam pertinaciter adſpernetur puer, poterit
. domo patria eiici, atque abdicari.

§. V. Iſthaec porro poteſtas, ita preſſe ac- De poteſta-

werhen cepta, conſiderari poteſt iuxta diuerſitatem te bPatria in
e erin / —— prima aeta-
e un aetatis in liberis. . e ſibero
„ —RN 4 .2 1 „.
—☛ Nam in prima aetate, vbi immaturus ad- rum. M
nſiſench huwuc rationis vſus eſt, omnes liberorum actiones .
1 tengte A directioni parentum ſubiacent. Quo tempore,
bete dehen ſiequid bonorum ab aliis in impuberem transſe-
mbit oni⸗ ratur,

)

1

3 32 Dk OFFICIO HOMINIS

1TI

“ II. §. 10. nit. 2. .

ratut, id parens loco filii acceptare, & admi- tempetatum
mirare debet; vt tamen dominium ipſi filio & aanlu
adquiratur; etſi, vt fructus patri cedant, ad (guibusdame
plenam vsque filii aewtem, aequiſſimum ſit. neci, ercal
Sic & quod ex filii labore lucri aut emolumen. mobiinnilt
ti prouenit „ id merito ſibi pater vindicat; ; ionte par
cui ex aduerſo filii nutritio & educatio i᷑ incum- abdem bor
pit. uu dpprel
In adulia §. VI. In adulta aetate, licet liberi pleno mollitiem
aetate. iudicio praediti ſint, cum tamen patria pote- iin, ineriti
ſtas commodam educationem & gubernatio pytti tamtti
nem liberorum pro ſcopo habeat; patet, ald- tellusinpor
ultos quoque liberos auctoritatem parentum, tan- .VIII. 8
quam prudentiorum, ſequi debere. Et qui vult erleſit, E
ex paternis bonis ſuſtentari, ac in ea deinceps vel Aeti
ſuccedere, neceſſum eſt, vt ad familiae pater-⸗ (ſluſty,
nae rationes ſeſe adtemperet; quam moderati Cebitun mna
vtique penes patrem eſt. uurentuc
De poteſta- S. VII. Ceterum patres, qui nondum in ciui- uut rariſime
te patrum, tates conceſſerant, quatenus familiat apita, in chtmtum
“ 1. n. domo ſua aliquod inſtar principum gerebant. um eben
eum, ſecun- Inde & liberi in eerum familia adhuc haerentes, mun- led &
dum dife- (1) ipſoram imperium, tanquam ſummum, ve- eAncinne,
rentiam ſta- nerari debebant. Cornmodahr
rus nas=u“ Verum poſtea imperium iſtud ſamiliare, vti unnt, a h
lis, & ſtatus & alia iura, ad vſum & decus ciuitatum fuit atd cpiole er
ginilis. exi
tem.
§F. VII. (1) Suberat enim hic vel expreſſue, vel ta- aen Qo
eitus liberorum conſenſus. Vide I. N. & G. Lib. .M. rudt

eglintis nar

MINIS ErT CIVIS LCIB. IIL. Cc AF. II. 333
pite, An temperatum, & alicubi multum, alicubi parum
ininm znh de eo patribus relidtum. Inde obſeruamus, in
ni cedit, gquibusdam ciuitatibus patres ius vitae (2) &
equidimni necis, ex cauſa delicti exercendum, in libe-
autendum ros obtinuiſſe; in aliis id ipſum iis ademtum,
patet fillaa ne forte parentes ſua in liberos poteſtate in —R
educainnne fraudem boni publici, aut ad iniquam iſto-
rrum oppreflionem abuterentur; aut ne ob
cet lbei en mollitiem paterni adfectus diſſimularentur vi-
nen palliu ar tia . in exitium publicum eruptura; aut ne
gbenn. Patri tam triſtis ſententiae pronunciandae ne-
ent; atet,1 ceſſitas imponeretur. .
zulun/1 §. VIII. Sed vbi proles familia paterna plane De obliga-
, Lrqiu exceſſit, & vel nouam ſibi familiam conſtituit, eione libero:
vel alteri adiungitur; poteſtas quidem patria?uv etan-

1c iner beine „ V. „ 1 cihatorum
dlamtlinenit Joluitur, vt tamen ſemper pietatis & obſeruantiae erga paren:

vam allen debitum maneat; quippe fundatum in meritis tes ſuos.
parrentum, quibus paria facere liberi nunquam
wonen inü aut rariſſime creduntur. Et iſta merita non in
lu 6n, eo tantum conſiſtunt, quod parentibus liberi
4 cha vitam debeant, occaſionem omnium bono-
on rum; ſed & quod laborioſam ac ſumtuoſam
4 „esducationem eorum ſuſceperint, qua eos in
Nn, commoda humanae ſocietatis membra forma-
ſmiuee runt, ac ſaepe de mediis vitam commode &
lſen is copioſe exigendi iisdem proſpexerunt. H
— (2) Quod ius tamen longius vltra iuſtos ſuos li-
Niu, Kn mites extenſum fuit; quale quid apud Romanos in⸗
lerte 1 Primis diu obtinuit, ex principiis omni rationis &
M6. acquitatis naturalis fundamento deſtitutis,

7 2–

4

334 pk oFrICIO HOMINSs kIIl

Quibus ca- §. IX. Etſi autem parentibus obligatio edu- mimonüer
ſibus pater candi prolem a natura ſit iniuncta; id tamen- famlamte
iura ac obli. non obſtat, quo minus vtilitate prolis, aut imtellt, ei
as neceſſitate exigente, eiusdem adminiſtratio ene
fetre in al. alteri commendetur; ita tamen vt inſpectio- Ulephne
terum poſ- nem ſibi in iſtum delegatum parens reſeruet. aluntur lie
ſt. Vnge & pater non ſolum Praeceptoribus idoneis iur. Quod
filii informationem recte committit; ſed & eun- bus, matrin
dem alteri adoptandum dare poteſt, ſiquidem ex Quen ,un
inde in filium aliquod ſit emolumentum rte- fetin vbi
dundaturmm. lienetate
Et ſi nulla alia ratio ſit prolem alendi, potius, incechta,
quam inopia extinguatur, pater eam oppigno-⸗ Mahebenut
rare, aut vendere in tolerabilem ſeruitutem poteſt; ucillun
ſaltem ſub lege retractus, vbi pater ad lautio. (. I. 0
rem fortunam peruenerit, aut quispiam ex co. nliktt,
gnatis iſtam redimere velit. Quod ſi autem que &anin
parens per inhumanitatem prolem expoſuerit cationemn it
& abiecerit; is, qui eandem ſuſtulerit atqdue menbta ſoe
educauerit, in paternum quoque ius ſucce. bicoriit
det; ita vt iſte alumnus filialem obſeruantiam cemalidon
educatori ſuo debeet. Altem, 5.
An proli, §. X. Vti autem pater prolem familia ſua eü- iununmi

ſine pattis cere non debet, educatione & auxilio iſtius ad- t
conſenſu, Ruc indigentem, cirra yauiſſiynas cauſas: itia kel
ex familia, & proles non niſi um bona patris venia ex ipſtusfja- dere L
aut matri-milia excedet (1). Ceterum cum liberi m. umn
toutlere tririmo-
contrahere M
liceat? — e

§. X. (1) Niſi v. c pater ex nimia moroſitate ani: umiemai
mique aſperitate, conſenſum dencgauerit proli; Acbete kn
propter

MINIS

—

1s0bligetoer

tncha; id ine
tate prolt⸗ 4
m admninikaaua
en rt inent
parens ten
egtorln i
bt; ſed dn
, kacidene

nolumentune

alenliß in
Cter eun i
ſritunn
ipatet 2d hun
guicpianen⸗
Qodl e

rolem eolt

hſuſthlettun

voqte iph

enfunliß 4

juuilo iin D
ſnu lß

deniter

ncun lbeß

innanin⸗ 7

7, Plol
Zõ

ot

excedere familia contendenti.

ET CIVIS LIB. II. CAP. III.. 335

trimonii fere contrahendi occaſione paternam
familiam relinquant; & vero parentum vtique

interſit, cui proles ſua iungatur, & ex qui-
bus nepotes ſibi proueniant: inde officium

filiale plane requirit, vt patris conſenſum heic

ſequantur liberi, nec eo inuito coniugi ſocien-

tur. Quod ſitamen de ſacto, inuitis parenti-

bus, matrimonium contraxetint liberi, iure
quidem naturali id irritun non videtur; prae-
ſertim vbi familiam paternam non amplius

iſti enerare velint, & alias conditio non ſit

indecora. Inde ſi alicubi eiusmodi matrimo-

nia habentur irrita aut illegitima, id ex legi-
bus ciuilibus eſt.

F. XI. Oficium parentum in hoc praecipue Ofßeia pa.

conſiſtit, vt liberos commode alant, corpus-"entum er-

que & animum per dextram & cordatam edu S liberos.

cationem ita forment, quo idonea & vtilia
membra ſocietatis humanae & ciuilis fiant,
probi, cordati, & bene morati. Item, vt eos-
dem ad idoneum & honeſtum vitae genus ad-
plicent, &, quantum ratio & occaſio fert,

fortunam ipſorum fundent & promoueant.

§. XII. Liberorum contra debitum eſt, pa- Offeia lie-
rentes honorare, j. e, reuerentiam illis exhi- rorum erga
bere, non externis tantum ſignis, ſed multo ?artentes.

magis

propter graues rationes, puta ad ineundum decorum

ac vtile matrimonium, vel aliam iuſtam ob cauſam,

64

4
336 DE OFFICIO HOMINIs

Eel

magis interna aeſtimatione, tanquam aucho.

ribus vitae, ac tantorum aliorum beneficio-

4

non

elk; inobian

rum; iisdem obedire, pro viribus inſeruire, ſenli ſſpl⸗
inprimis ſenio aut egeſtate confectis; ſine con- Pumcelern
ſilio & auctoritate eorum nihil magni mo- Miurtun her
menti ſuſcipere; & denique eorum moroſita- cum bellapal
tem aut vitia, ſi qua inueniumtur, Patienter mos lerck
ferte (¹). itz donata e
(um ptole,
*: Be g b E E s SN Ne entura, Eiſi
CAPVT W. poliſtutn
ie per ne
DE OFFICIIS ponIMNORkE/ äümnt,
ET SERVORVM. ull. Pror
autut ſerlii
§. I. kurmer
Origo con: Ponaune genus Rumanum multipliczti . wunnn
ditionis ſer- L coepiſſet, atque deprehenſum fuiſſet, .
"ilis, terci quam commode res domeſticae aliorum mini⸗
ſtarus ad. ſterio curari Poſſent; (a) mature introduétum rr.
(2) Vid. fuit, vt ad operas domeſticas obeundas in fa- 6 les 4
J. N & G. miliam adſciſcerentur ſam. 4 Qul
Lib. VI. S Quos e Nin
Cap. III. . atitticinin⸗
§. XII. (1) Ita tamen, ne talia approbent, mal- miot ninorne
. toque minus ea imitentur; quod aeque de eorum er- letaliſimo,
roribus intelligendum eſt, Fracſertim ſi citca graues itſki del tien
verſentur materias, quales ſunt, quae: ad religionem birun l
& morum doctrinam pertinent. Hic enim e con- amt, lucher
trario liberorum eſt, diligenter cauere, ne patentum uti, dooln
auctoritate ſenſim praeter opinionem in errorem o nodon
Pertrahantur. ionienen

IIINhSs XT cIVIS LIB. il. CAP. v. 337
tnqm Qos ab initio vltro ſeſe obtuliſſe probabile
ſotum bermi eſf; inopia adactos, aut propriae hebetudinis
nbis iſenn ſenſu; ſtipulatosque ſibi perpetuam alimento-
nlelts;nn rum & aliarum neceſſitatum praebitionem, in
lil mugnin perpetuum hero ſua miniſteria addixiſſe. Dein
eotum mii. cum bella paſſim increbeſcerent, apud pluri-
ummt, im mos populos receptum, vt quibus bello captis
vita donata eſſet, ſeruitio addicerentur, vna
cwunm prole, quae deinceps ex ipſis eſſet pro-
EERe uentura. Etſi apud multos populos nulla eius-
modi ſeruitus in vſu, ſed omnia munia dome-
. ica per mercenarios ad tempus conductos expe-
MATNWOER diunftdiiiir.
8.II. Prout autem ſunt (1) diuerſi velut De merte:
N. grvadus ſeruitutis, ita & poteſtias herorum, & aariis tem.-
ſferuorum conditio variat. dorfarin⸗.
Mrercenario temporario (2) dominus con-
gum mnif uentam mercedem, iſte huic viciſſim conuen-
etenſin ii x tam
ureind 6. II. (1) vid. GROTIVS de I. B. & P. Lib. II.
. (2) Qui lingua Gallica dicitur Valet vel Domeſti-
GC que. Refertur autem hos ad peculiarem contractum
locationis conductionis. Quanquam omnis ſeruitus;
61 maiot minoruc, accepto hoc vocabulo in ſenſu ge-
i hen, neraliſſimo, fundata ſit in conuentione aliqua ex-
leegtelk ne preſſa vel tacita, excepto caſu, quo leges aliqduem
ſeninſ n debitorum vel eriminis cauſa alteri hac ratione ſabii⸗
Uae4 lel ciunt. Sufficit nihilominus, pro intentione Auctoris
Hie ain, noſtti, quod mercenarii, etiam temporarii, ſint ali=
Aere rke quo modo membra familiae, quandiu contra eus loe⸗
gioten cationis conduétionis durst,

4

De ſeruis
perpetuis.

338 Dk OFFICIO HOMINIS

N

☚

11

tam operam debet. Et quia in eo contractu do-

mini melior eſt conditio, ideo etiam eiusmodi

miniſter domino, pro ratione dignitatis, re-

uerentiam exhibere tenetur, & vbi malitioſe

aut negligenter (3) opus fecerit, eiusdem
(4) coercitioni eſt obnoxius; quae tamen
ad grauem corporis adflictionem, multo mi-

nus ad mortem, propria auctoritate ſumen-

dam, procedere nequit.

8.III. Eiusmodi autem ſeruo, qui ſeſe vltro
alicui in perpetuum ſeruitium addixit, dominus

perpetua alimenta, & quae alia vitae neceſſa-

ria ſunt, ille huic viciſſim perpetuas operas,
(1) quascunque dominus praeſcripſerit, prae-
ſtare debet, & quicquid ex illis prouenit, do-
minso fideliter conſignare. In quibus tamen

virium & dexteritatis ſerui humaniter ratio-
nem habebit dominus, ne vires ipſius exce-
dentem laborem cum aſperitate exigat. Ca-

Rtigationi quoque domini iſte ſubeſt, non ſo⸗

4

lum
. (3) Aut vbi turbas dederit, ſiue inſolenter ſe gef ;·
ſerit, ſen damnum domino procurauerit. Vid. diéta

a me ad J. M. & G. Lib. VI. Cap. III. §. 4. net. 2.

Ed. nouae.
(A4) Aut ſi velit dominus, & factum id mereatur,

poteſt eum expellere.

§. III. (1) Modo nihil curpe aut iniuſtum contine

ant; id quod circa obſequium ſuperioribus P racſtan-
dum ab inferioribus, nunquam non fubintelligi-

turxr.

lum ad erpe
erſequeneo
& mranguill
Non tamen
guin pliro hn
ſeinit, Xipt
Fbi ſamilia e
lerit. Hed
legregem it
eItremace
..lV. In
ſerat al
Nokils adhr
guia ipſien
Lentaverant
noci ichne,

) ees
bleeſetgzeri
gue hec tati
Inlutlam a

lam Viiuns
i; quamtis
Aetur, Mrl
ninsdelge
* mlit,
ly.
llnee
E

NIISs ET CIVIS LIB. H. CAF. I. 3 29
Uebetntui lum ad expellendam negligentiam in opere
oetiamenm exſequendo; ſed & vtipſius mores ad decus
e dgrintn Se tranquillitatem familiae componantur.
„& dimmi Non tamen inuitus alteri vendi talis poteſt ;
ſeretit, ie quia vltro hunc, & non alium dominum ad-
u; gue e ſciuit, & ipſius intereſt, vtri ſeruiat. Si atrox
onen, mins delictum in alium extra familiam adqmitferit, in
nrireim ciuitatibus poenae poteſtatis ciuilis ſubiacet3
vbi familia ſegrex fuerit, (2) expelli inde po-
terit. Sed vbi delictum in ipſam familiam

e
o⸗, ſegregem ſit admiſſum, a domino etiam per
rt, xtrema coëtceri poterit.
al⸗ en 8S.IV. In iſtos autem ſeruos, qui bello capti De ſerwi
eipeinutl 6 fuerant, a plerisque durius agi coeptum; quo dbellocaprit
reſeihſeiß hoſtilis adhuc irae quid in eos ſupereſſet, &
ilis onen quia ipſi extrema nobis noſtrisque fortunis in-
In Gubun⸗ tentauerant. Quam primum tamen inter eius-
iunna modi victorem victumque (1) mutua fides circa
es ihld, 2 con-
drne em. — — — B – —
le ſubel, (2) Et detet etiam, ne dominus fautor ac defen:
ſor ſceleris exiſtimerur. Quod ſi laeſus, cui vtcun-
que hac ratione laedens deditur, vindicare nequeat
loeitllani iniuriam, aut nolit; poteſt igſe dominus, ſi viſum

fuerit, eam punire, tum qua caput familiac, tum
etiam vi iuris cuilibet in naturali libertate comperen-
N. M tis; quamuis hoc ius commune Aucor temere infi-
ceietur. Multo magis etiam hoc valebit, ſi ipſe do-
ldun o minus delicto laeſus fuerit; niſ forte expellere ſer
nuum malit. “ .R .

ite N
raueti-:
tocutalen 8

,tune⸗ §. IV. (1) Siue conuentio exprefl⸗ vel tacita, quae
utinl u“ hic ſemper ſupponenda eſt. Vid. J. M. & G. Lib. l,

i. h Cap. III. A6. &. noti meis, ex Ed, noua.

340 DE OFFICIO HOMINIS

conſociationem in fmniliam interceſſit, omnis an-
tegreſſa boſtilitas remiſſa cenſetur. Et tunc vti-
que iniuriam etiam taliter adquiſito ſeruo fa-

cit dominus, ſi vel neceſlaria ad victum non

ſuppeditet, vel citra rationem in eum ſaeuiat;

De aliena-
tione man-
sipiorum.

eundem occidat.

8S. V. Circa illos quoque ſeruos, qui belli-

ca vi in eam conditionem fuerant abſtracti, nec

non qui pretio emuntur, receptum, (1¹) vr
non ſecus ac aliae res noſtrae, in quemcun-

que placeret, transferri, & ad inſtar mercium
venire poſſent. Sic vt ipſum corpus ſerui do-
mini eſſe intelligeretur. Vbi tamen huma-
nitas iubet, vt nunquam obliuiſcamur, ſeruum

vtique hominem eſſe; adeoque nequaquam eum
ita tractemus, velut alias res noſtras, quibus

pro lubitu vti abutique, easque deſtruere poſ⸗

ſumus. Et vbi talem ſeruum alienare placet, ne

iis data opera, aut praeter meritum addicatur,
apud quos inhumana ipſum tractatio eſt manſura.

§. VI.

——

6. V. (1) Hoc ius alienandi non neceſſario ex na-

tura ſeruitutis, etiam quam quis belli iure ſubit, ſe-
quitur. Verum in regionibus, vbi conſuetudo iſta
inualuerat, cenſebantur ideo ſetui cum domino, in

cuius poteſtatem deſcendebant, eum in modum pa-

ciſci: modo tamen dominus, ſi alienare ſeruum pla-

multoque magis, ſi citra condignum delidum

2

£

cuiſſet, rationem aequitatis ac humanitatis, quam
ſuadet Audor, habeat, id quod conuentione tacits

ſtipulatum intelligebatur. Vid. dicta a me ad 1. N.
&£ G, Lib. Il. Cap. III. §. 7, not. 1. Ed. nouae.

. 1

—,

guae er ſerii

( iphaltco
muncipium
iUhoc Argun

corpus, ejn
er eo corpo
nalcitura Pl

in parentenn
hilbebet pt

(i Aendi ſd
Com igitur
podiprolici
ele gbent;

Aimentano

ere eidem

Prolt capite
intnio lend

itittetaion

Oue ihil habe⸗
ein eidem cor

Woqne prolt

leclperate te
uampnimun
ud, mediae
aumneplexen

emintelidi

modicohſen

ſeehine han

Utiſuze erpe

ET CIVIS LIB. II. CAP. Iv. 341

MINIS
ſi, m⸗ 8S.VI. Denique & id paſſim receptum, vt De condi-
1 brnen quae ex Jeruis parentibus naſcitur proles, ſeruilis tione bprolis
giſotme & ipſa ſit conditionis, pertineatque, tanquam ernr ne-
ad hnn mancipium, all dominum maätris. Id quod ze. ⸗
nemien iſthoc argumento defenditur, quod cuius eſt

ne orPus, eius quoque par ſit fructum eſſe, qui
ignun ex eo corpore prouenit. Et quia iſta proles
e ai naſcitura plane non erat, ſi dominus iure belli
eruo, zn parentem vſus fuiſſet. Et quia parens ni-
tantebiuce hil habet proprii, nulla ratio prolem eiusmo-
ceptum, di alendi ſupereſt, niſi ex bonis herilibus.
e, inede (Cum igitur dominus alimenta praebeat eius-
Mdinſree modi proli diu ante, quam ipus opera vtilis
ncrisſn⸗ eſſe queat; & ſequentes operae ſui temporis
Vbiummé alimenta non multum fere excedant: (1) effu-
liſng⸗/ ,1 gere eidem ſeruitutem, inuito domino, non

eneſucun, X 3 lice-
reklun, §F. VI. (1) Adiiciendum hiſce, quod parentes⸗
,Adlenge prout capite ſuperiori audiuimus, prolem, ſi nulla

ertun Aα alia ratio alendi ſuppetat, vendere poſſint; vnde exx
taive ,n; paritate rationis ſequitur, ſi ipſi ſerui fuerint, adeo-
Qque nihil habeant proprii, poſſe eos natam ex ſe pro-
„ lem eidem conditioni ſubiicere. Praeterea hic ipſius
AE quoque prolis tacitus conſenſus intercedit. Nam ſi
on naetliie recuperare talis iura naturalis libertatis voluiſſet,
isbelline ſtn quamprimum ad annos diſcretionis venit, ſigniſicare
ſbicni illud, mediaque eius rei quaerere debuiſſetr. Quod
eni aun Gomhn cum neglexerit, conſenſiſſe in ſeruitutis continuatio-
i molu nem intelligitur. Atque eo validius praeſumere eius-

=
=
S
— =

4

,aienneſel modi conſenſum licet, quod poſtulate talis liberta-

humm iulͤi, tem iure haud porerat, niſi reſtitutis ante domino ma-
l contenlit 3 tris ſuae expenſis, in ſui alimentationem factis; quae
eA . S reſti-

342 PDE OFFICIO HOMINIS

—

licebit. Manifeſtum tamen eſt, cum eiusmo-
di vernae nulla ſua culpa in ſeruitutem perue-
niant, nullum efle praetextum, quare iſti

durius debeant tractari, quam conditio perpe-

tuorum mercenariorum admittit.

E Ke d i N Re F: K R es A NeS

CAPVT v.
DECAVSAIMPVLESIVA
Pe ſenen-e Uanquam vix ſit iucunditatis quid at.
t0 ac dbti que commoditatis, quod per hactenus
Umo ſta- enumerata officia ſtatusque obtineri

tuum ad non polle videatur; (4) quare tamen morta-
uentitior.

(2) Vid.

reſtitutionis obligatio liquidiſſimo naturalis iuris

praecepto praeſcripta eft, a qua tamen, obſeruante
poſt GROTIVM Auctore noſtro, ipfe vix vnquam,
aut ſaltem non niſi longiſſimo tempore ſeſe liberare
euiler De cetero, quamuis natura homines fint

iberi, hoc tamen non obſtat, quo minus etiam na-

2

ſcentes redigi in ſeruitutem facto aliquo humano, cui

adtributa haec vis eſt, queant. Aeque enim natura-

liter homines ab omni ciuili imperio immunes exi-
ſtunt; nec & nihilominus liberi, ex ſubditis alicuius
ciuitatis progeniti, ſubditi & ipfi iſtius ciuitatis nal-
cuntut. 1 ðè.ð

les

11

——

les von conte

üdus, magt

tum nomine
Veſttvendum
x hilce e
ratio olhcior
len comitann
F. II. Heu

Der natuani

lita lanmt .
cumapettum
qnod leiplunm
me ꝛmat; ne
aem civile
inde ſbi Pror
Juam extra
md eratfutn
men cum na

bus homini

Oſkeizer hun
Undepotueti

—
l. (a
lecidil, ah⸗
Verbumretoe
enlt amplin
elt vocabylu
u otum ell
tieorum,
Ulihomn
ual halu,
.l. .

*

ET CIVIS LIB. II. CAP. V. 243

MINIS
— . . . ... . .
oum ein les non contenti paruis illis primis que ſocieta- J. N. & G.
nitilen en. tibus, magnas ſocietates, quze (1) ciuita- Lib: I.
un, gint tum nomine veniunt, conſtituerint, iam in- ab. .
9

dcondftd en ueſtigandum reſtart.
. EFr hiſce enim fundamentis deducenda eſt
ratio offſiciorum, quae ſtatum hominum ciui-
SEEEn em comitantur. .
JV §. II. Heic igitur non ſaffcit dixiſſe, hominem Non ſtatim
1 per naturam ipſam rapi ad ſocietatem ciuilem, vt cate Peiali⸗
Plil cugnetrrtens A, hemineim eietale anmnlezted e
. lit, e animal, poteſt, eum
D4NRDH qͤuod ſeipſum & ſuam vtilitatem quam maxi- per natu-
70. me amat; neceſſum eſt, vt dum vltro ſocie- ram ad ſo-
tatem ciuilem adfectat, aliquam vtilitatem La feigt.
inde ſibi prouenturam proſpexerit. Et quan- nilgin kerr:.

Cndlus⸗ 1 quam extra ſocietatem cum ſui ſimilibus, ho-
coleluk Mo erat futurus animal longe miſerrimum; ta-
choch u men cum naturalibus deſideriis & neceſſitati-
nec „ bus hominis per primas ſocietates, & per
eu officia ex humanitate aut pactis praeſtita ab-
uunge potuerit ſatisfieri; non ſtatim ex ſociali-
— V 4 tate
ino en —
tinen,iii⸗ §. I. (1) Ciunitas pro Corpore politico, ſeu ſocieta-

, Nei teciuili, apud probos auctores Latinos vſitatum eſt.
e eéVerbum vero Gallicum Cité, quod ei reſpondeat, hoc

.
4

e ole le. 4 100
er ſenſu amplius haud vſurpatur. Contra vſu receptum
8attitihn. . .
uogimmie eſt vocabulum Etat, quod manifeſte ex Latino ſa-
Aikoblnu tus ottum eſt, quoniam ſocietas ciuilis eſt ſtatus publi-
4 r ainit cgas eorum, ex quibus componitur. Vnde Juriscon-
etio inod ſulti Romani Jus publicum ſuum definiunt, quod ſit
4 lubliil “Fu: ad ſtatum rei Romanae ſpectans. DIGEST. Lib.

iin i Z, tit. 1. ,%. 1.5.2.

. 2

344 DE OFFICIO HOMINI Ns i

tate hominis inferri poteſt, eius indolem prae uum malici
ciſe ad ſocietatem ciuilem ferii. eent.
Tria heic §. III. Id quod planius fiet, ſi conſidere- F. 3.
conſide· mus, quaenam conditio ex conſtitutis ciuitatibus fetocils, an
tanda, apud homines proueniat, quid requiratur, vt quis cplur Vitia
vere dici queat animal politicum, i e. bonus ciuii: (proclie,
Juid denique deprehendatur in natura hominis in. Nenetiqne
Aoli vitae ciuilis repugnans. . mini, mul
1. GJubiectio, J. IV. 1. Qui ciuis fit, libertatis naturalis uipnckant
in quam, iacturam facit, ac imperio ſe ſubiicit; quod tiblls eup
Jui ciuis ſi, jus vitae & necis complecttur, & cuius iuſlſu ambito, i
deſcendit. plurima facienda, abs quibus quis alias abhor· 1n, & vind
rebat, & omittenda;, quae vehementer adpe- luc gliſen
— tebat. Pleraeque etiam actiones ad bonum inlinztiom
ſocietatis referendae, quod ſaepe a bono ſingu- udio ſuo
lorum videtur diſcrepare. Atqui ad hoc prerr udeolu
inclinationes iam congenitas fertur homo, t ceathomo.
nemini ſubiectus eſſe, vt omnia ſuo agere ar- bushuman
bitrio, vt proprio commodo in omnibus veli-. bominepto
ficari velirt. .Vll. 0
2. Requifita §. V. 2. Animal vere politicum, i. e. bbo.
beni ciui. num ciuem, illum dicimus, qui iuſſis imperan.· —
tium promte paret, qui ad honum publicum Krr
omnibus viribus connititur, ac poſt illud pri- atlennm
uatum bonum lubenter habet; immo qui ni- 1lN
hil fibi bonum credit, niſi idem bonum quo- eue⸗
que ſit ciuitati; qui denique aduerſus alios ci.· ſmſi
ues commodum ſeſe gerit. Atqui paucorum a, aete
ingenia vltro ad hunc finem adtemperata in- ſnz gil
ueniuntur; maxima pars metu poenae vi ngan
cunque continetur: multi per totam vi- Nele⸗
tam.“ ers,/

AINI
Klndolenzer
41, ſt conlt⸗

Situtis ciutdit

i c. oiltts
atra hotenk

4 4
Dettatis munnt
ſabiicit;
r, Kclins!

8

goisaluilt

hementef
jones d bin

ſettur homnor

ni ſuogeet

inommnibin ſt

4 4
kticnn, 11
niiuſſzinſen

immngi

,deliß ii

lliſun⸗
enein,
nen ſun
vet totn
S

plura vitia pacem ſocietatis perturbare apta,

4
.

4 .

1

ET CIVIS LIB. I. CAF. v. 345

tam mali ciues, & animalia non politica ma-

nent. ðð
§. VI. 3. Denique nullum homine animal Naturalia
ferocius, aut indomitum magis, & quod in hominum
. vitia, pacem

. S 1 1 ſocieraris
ſit procliue. (a) Praeter delideria enim cibi perturbare

Venerisque, quibus bruta quoque ſolent com- apta.

mitti, multis homo agitatur vitiis, quae bru- (a) vid.

ta ignorant; vti eſt ſuperfluarum rerum inſa- ſupta Lib. I.
tiabilis cupido, &, ſaeuiſſimum malorum, Cap. III.
ambitio, viuax item nimis iniuriarum memo-.
ria, & vindictae ardor longo poſt tempore ad-
huc gliſcens, nec non infinita diſſimilitudo
inclinationum & adpetituum, & cuique pro

ſuudio ſuo extollendo peruicacia. Accedit,

quod eo furore in proprium genus ſaeuire gau-
deat homo, vt maxima pars malorum, qui-
bus humana conditio viuit obnoxia, ab ipſo
homine proficiſcatur.
§. VII. Genuina igitur & (1) principalis Vera &
. r. cauſa, Pincißalis

§. VII. (7) Hoc aliquanto genetalius eſt, ac mi-
nus determinatum. Vide, quae prolixius adnotaui
ad J. N. & G. Lib. EII. Cap. I. §. 7. net. I. cum adldi«
tamentis Ed. nouae. Conſuli quoque poterunt, ques
de origine ciuitatum tradir NODYIVS in duobus
diſcurſibus, altero de ure Qummi Imperii & Lege Re-
gia, altero de Keligione ab Imperio Jure Centium li-
bera; qui Gallice verſi ſub titulo, du Pouvoir des

Souverains, & de la Liberté de Conſcience, tertia vi-
