dium eorum, quae aliunde ad ſe, ac potiſſimum ex
certis regionibus aduehuntur, paullo proniores, haud
minoris aeſtimarur. Non dicam, quo fauore exce-
pta hactenus Gallica verſio fuerit; ſed hoc ſaltem ad=
iiciam, ante quartam noſtram Editionem, iam quo-
que (1) quartam ex verſione Anglicana prodluſſe
S ve

— —

J. V. (1) Auctore ANDREA TOOK, Profelſ-

ſore Geometriae in Collegio Greshamenſi, quue

prodiit Londini a. 1716. adiectis & notis meis, ſed

cx priore tantum editione.

— —
1el porius guine
Oplevlamm con
Mturae & Cen
VI. De/
Pyugfationit d
in ambitu hie
ſole praeni
Tan tione e
quamutadiun
20d dorinam
reſpondet eod
lenti acfeechu

Pionem vehen

ratge gentes

re ſataratae

nalis male

er uaſionem

mmiter aaguie
Haec Aucto
ellet quam
Ham demon

editui;

Pnum pondn
melions it⸗
1s metac ⸗
gennizenich

lanncanench
mnlurn paer

tal latis loen

hbuiumon
Uliora)pr

fiepuene
Eibi

ECENSORLA. 443

optancdungr — - ——
, N & dorelk vel porius quintam; quandoquidem integrum hoc
ndae Bditlontn opuſéulum compendio nouiſſime edito (2) de Iure
ots celeior i Naturae & Gentium inſe tum eſſe didici.
Konluli elie §. VI. De fine ita diſerte vronunciat (4) § 8. (4) Ex no-
ids, in te Praefationis ſuae: fnem Ieientiae Iuris Naturae tan. ſtra Ed. §.6
Nnrortl ri ten ambitu huius vitae ineludi. Et quoniam obiici 703
nileofiill poſſe praeuĩdebat, immortalitatem animae naru-
conkene anl rali ratione euinci, ac proinde, quae hinc conſe⸗

quantur ad iuris inſtitiaeque obſeruationem facienria,
ad doctrinam iuris naturali ratione ogniti pertinere;
“ reſpondet eodem loco: animum quidem hominis ar-
e gle denti adfectu immortalitati imminere, ſuique deſtrit:
erun un ſionem vehementer auerſari atque inde apud ple-
un anſel rasque gentes inoleniſſe perſuaſionem de animae a cor-
e n ce pore ſeparatae duratione; * 1uod tunc bonis bene;
nee malu male ſit futurum: eiusmodi tamen circa haee
1e, imnd perſuaſionem, in qua animus hominis plene ac fir-
vanenet miter adquieſcere poſſit, ex ſolo Dei verbo hauriri.
vitibus bai Haec Auctor. Verumenimuero licet tam verum
au in fi⸗ eſſet, quam falſum eſt, immortalitatis animae ple-=
uſo inn nam demonſtrationem a naturali ratione non ſup-
W peditari ; ſufficeret tamen prudenti, ſaltem ma-
lbotnttit⸗ gnum pondus habere argumenta, & ſpem bonis
ntetoplinuln melioris vitae eximiam dare, iuſtum vero impro-
ne leneit, bis metum futurae grauiſſimae poenae incurere. Ia.
gent gentis enim mali etiam non magna veriſimilitudo, cu-
1e poiſinn ram cauendi cxcitare debet. Neque aur conſenſus o-
lo gononi mnium paene gentium, aut inſitum deſideriũ immor:
0 hlaledh talitatis ſperni poſſant. Sed firmum argumentum &
ſed boe litnt obuium omnibus (vt cetera nunc praeteream ſuh.
ionenn,inſ⸗ tiliora) praehet ipſa diuini Numinis agnitio, quam

icana
glicn 4 recte

n negſexeint
lerique lle

X (2) Per SPAVANVM, qui dicitur etiam in
1000. , Alubſicum adhibuiſſe meas in vtrumque Pufendor-
lechimen 0 fii opus notas. Produüt hoc compendium Londini
Ans . 1716, in 2. Voll. in Octauo.

444 rISTOLA

recte admittit Auctor, & inter ipſaluris Naturae fun-
. . . .
damenta merito collocat Neque enim dubitari pot-

eſt, Rectorem vniuerſi ſapientiſſimum, eundem-
que potentiſſimum, bonis praemia, malis poenas

deſtinaſſe, & exſequi deſtinata in futura vita, quan-
do in hac praeſente pleraque impunita impenſata-
que transmitti conſtat. Itaque negligere hic futu.
rae vitae curam, quae cum prouidentia diuina

in ſeparabiliter connexa eft, & contentum eſſe in-

feriore quodam lIuris Naturae gradu, qui etiam
apud Atheum valere poſſit, ((1) de quo alias
dixi), eſt ſcientiam pulcherrima ſui parte multa-
re, & multa huius quoque vitae officia tollere, Cur

enim aliquis ro caritatibus, pro patria, pro re-
publica, pro recto & iuſto, diſerimen fortunarum,

dignitatum, vitaeque ipſius ſubeat, ſi euerſis alio-

rum rebus ipſe conſulere ſibi, & in honore atque

opulentia vitam ducere poſſit? Nam vni nominis
immortalitati, famaeque poſthumae, id eſt, ru-
moribus, vnde nihil ad nos perueniat, vera ac ſo-
lida bona poſthabere, quid aliud quam ſplen-
dida ſtultitia fuerit? Suhlimior eſt pleniorque
diſei-

§. VI. (1) Edidit itaque adhuc alia Anonymus,
prout etiam apparet in fine Epiſtolae. Sed quae-
nam illa fint, hariolari nequeo, Ita vero olim
-icripſeram, cum fimularem, me verum aucto-
rem Epiſtelae ignorare., lam vero indicare poſſum

——

Cileiplina ln

PlinamChri

immo verori
Praelentit vi
Plius, diſi

ſonem in vi

inueniat, (e

a masnd ſce

impune ſbi

(3) Rr

Atchuinam
Aductam, nn
otmines o
maduci debe
Int,

opus, ad quod hic prouocauit. Euoluenda emm

eius Praefatio in Codicem Iuris Gentium diplomat.
p. 7. ſq. Conferri etiam poteft eiusdem Iugement
ſur les Oeuvres de Mylord Sbafesbury, pofſt ipſius
obitum euulgatum a DES MAIZkEAVX in opere-

cuius hie titulus eſt: Recueil de diuerſes piéces ſur

la Philoſophie, la religion naturelle, &c. Tom. II.
P. 2873 =D

N
N
„

quidem

meze cum

ventium
GCiniz ob
lure Natun
netn iagt
alios vitur
Iuo nititr

DuNqum
Peculiarim

dencis teen
Kitates Al

umento

2) N
VDoV
i ſeeuni
ed
(3)

) V
4

——
urisNaturzein.
im dubitiiſre

mum, euoces

, malitſoen
uturavitz ut
nita Impenin
egliterehiefn
uigentia Ain⸗

nrentum elek

adu, goi ei

(1) Ce go

ſuipaerte nll
ſhejatollee l
0 pattu, gls
men fortunm
1t, ſiele ſeln
in hopolen
Nam wiON
mae, Ueht
eniat, ſent
ud gan ſe

—
calaA
olee. Net e
„ I NN
me erun i
indiene
Cuolventrd
Gautien 1
einsgen
, votß⸗
eng
“

e, Gr. ſon⸗

CENSORIA. 44 5

diſciplina Iuris Naturae, expoſita ſecundum diſci-
plinam Chriſtianorum, (de qua (2) PRASCHIVS,)
immo verorum Philoſophorum, quam vt omnia
praeſentis vitae commodis metiatur. Quin am-
plius, niſi quis ita natus inſtitutusue ſit, vt in-
ſignem in virtute voluptatem, in vitiis moleſtiam
inueniat, (quod non eſt cuiusuis) nulla ratione
àa magno ſcelere deterrebitur, quo ingentia bona
impune ſibi parare poſſit:
(3) Git ſpes fallendi, miſcebit ſacra profanis.
Atdiuinam vindictam, in futuram vsque vitam pro-
ductam, nemo fallet; eaque firma ratio eſt qua
homines omnem iuris obligationem in factum
traduci debere intelligant, ſi ſibi ipſis conſulere ve-
lint. MM
Equidem ſtatim in prima Editione verſionis
meae cum maidris Operis (?) de Jure Naturae & (b) Lib. II.
Gentium, tum (e) compendi de Ofßcio Hominis Cap. III.
& Ciuis obſeruaueram, non excludendam eſſe à §. 2 I. not. 7.
Iure Naturali omnem futurae vitae conſideratio (-) Nota
nem: idque eoderm quo heic Anonymus poſt ad Pracfat.
alios vritur, argumento comprobaui Principium, §. 6.
quo nititur iſtud ratiocinium, Auctor noſter

nunquam negauit 5 quin potius illud ipſe vltro in

peculiari maioris Operis loco agnoſeit, vbi in tra-
dendis regulis circa (4) eligenda vtilia (4) locum (à) Ius Nat.
citat ex A R NOBIO, atque ad egregium de hoc ar- & Gent.
gumento locum PASCALII prouocat. Lib I. Cap.
Non III. 8. 7.
(2) Nempe in Diſſertatione cui titulus: .
LVDOVICGCI PRASCHII Deſienatio Iuris Natura-

lis ſecundum diſciplinam Chriſtianorum, a. 16897

ed.
(2) Efſt verſus ex HORATIO Lib. I. Epift.
XVIL, 54.
(4) Vide quae dixi ad hoe Compendium Lib. I.
Cap. L. §. II. not. 3.

446 EPISTOLA

— — —

Nen d ſquiram, an argumenta, quae ſola ratio
pro im mortaliate amimae, ac praemiis & poenis
alterius cu u dam vitae ſuppeditat, vim apodcti-
cam, prout contendit Anonymus, habeant; &

annon contrarium exemplo vel ſapientiſſimorum

gentilium, qui nonniſi titubanter de grauifſima

hae veritate locuti ſunt, adpareat, quamun ſidem
. . 1 7 4 .
(⁵*) rationem quae heic adlegatur, ac omnium

reuerz validiſſima eſt, iam detexerint. Hoc ob-
ſeruaſſe ſufficit, ita demde ratiocinari Anonymum,
vt de natura ac vi propria effcii parum accuratas
cohaerentesue ideas fouſſſe videatur: cum e con-
trario leuis omiſſio Auctoris hoc queat excuſari:
quod eo per magnificam opinionem efficaciae pe.
culiaris quam in animum cuiuslibet prudentio-

ris habere vel ſola ijuris contemplatio debeat, de=

lapſus ſit. Confundit manifeſte Anonymus off-

cium cum efectibus aut cauſis ad eius obſeruationem

impellentibus, item vim, quae omcio per ſe ineſt, cum

quam illa, in mentes mortalium, prout plerorumq;
comparata eſt indoles, exerit. Exiſtimat, remota

praemiorum ac poenarum futurae vitae conſi era.
tione, cauſam nullam futuram, cur non ſolum q edõ

pro caritatibus, pro patria, pro republica, pro retcto
& iaſto, dijcrimen fortunarum, dignitatum, vitae-
que ipſius ſubierit; verum etiam car ſibi iple, illa-
ta aliis quacunque noxa, deſtruéta omni eorum
fortuna, ipſisque in perniciem datis, ſiue vt loqui.

tur Anonymus, euerſis aliorum rebus, non tonſu-

luerit, & in honore atque opulentia vitam duxerit.
Supponit, ſublata beatae poſt hanc vitam immor-
talitatis ſpe, non niſi inanis alicuius ac cerebrinae

immortalitatis deſiderio, quenquam ad offien ſui

obſer-
(*½) Vide locum PLATONIS, quem citaui in
mea Praefatione ad J. N. & G. §. 21. pag. 86. 2a*

Edit. lit. (ii).

Obtſeruahtian
Auctonis not
alios non !
modum euet
Acionitates
) Une vll
vige eylpe
quodiſthae

eoum natui
hiuerſ Res

huins moral
ungue gent
Ab wili Ciſtn
crit) Atqna

(ibium, cun
nlam ur
4heum vale
uan natur⸗
nullum eſe
pabilisomn
poluers,
ſie icem,
reſpechnad
Deieyillent
guam illa,
locuin repe
ymo
la fin

emedttes

„6) ſid
Ci, I
yhatun
ratmio 1

=

——
uae ſolitil
ewiis hei
t, vim apoſc⸗
15, habeintzl
2pientiſfmort
et de prauſin

quatnut A

Gr, ac onri
erint. Hoed
ati Ahonyniu
Parummatelnt
ur cunn e
(ueat eiclinn
ern ethtnirß⸗
liber Pucenn
tio dehent,5
.Anopſnuß
, Herueti
erleinelht

folt petenn

ſtimatyenel
Fitaeconl
non Climg
4Plies, ,
nitetun i
84 ſpinl, 1
omni “
8 hventat
u, M ⸗
uten Ment
. itam inn
8 ac corehiif
m 40 0

7

4 Gein
et

CENSORIA 447
obſeruantiam impelli poſſe. Ex principiis contra
Auctoris noſtri, obligantur homines non ſolum ad
alios non laedendos, vt inde ipfis aliquod com-
modum eueniat, ſed etiam ad fortunas aliquando
& dignitates ſuas, vitamque ipſam deuouendam.
(6) ſine vlla praemiorum ac poenarum futurae
vitae exſpectatione, & ob hanc ſolum cauſam,
quod iſthaec offcia ſint, quae nobis ſapientiſſimus
legum naturalium Auctor, idemque ſupremus
vniuerſi Rector impoſuerit. Vtra quaeſo duplicis
huius moralis doctrinae purior, nobilior, ſapienti-
umque gentilium ideis, qui tam ſedulo honeſtum
ab vtili diſfqinxerunt, magis conſentaneâ cenſenda
erit? At qua ratione Anonymi conciliabitur ratio-

cinium, cum iis, quae heic habet, dari nempe
quendam Iuris Naturae gradum, qui etiam apud

Atheum valere poſſit; & infra quoque §. 15. fore ali-
quam naturalem obligatienem, etſi daretur, Deum
nullum eſſe? Si vlla vnquam fuit, ſane haec pal.-

pabilis omnino eſt contradictio Statim enim ac

poſueris, aliquam poſſe eſſe obligationem, proprie
ſic dictam, aliquam item neceſſitatem abſolutam
hoc vel illo modo agendi, aut non agendi, ſine
reſpectu ad aliam non ſolum vitam, ſed & ipſius
Dei exiſtentiam, officia protinus omnia, praeter-
quam illa, quae Numen ipfum directe reſpiciunt,
locum reperient, cum ſingula, agnoſcente id Ano-
nymo g. 13. in ipſa natura rerum realiter fundata

ſint. Vide, quae notabuntur ad S. 15.

Ita vero Anonymus, leuem Auctoris omiſſio-
nem correcturus, ipſe ſe grauibus illaqueauit in-
L com-

(6) Vide, quae tradit Auctor J. N. & G. Lib.
II. Cap. III. F. 19. vbi adſerir, nondum liquido eſſe
probatum, quoulibet rette factum neceſario cum
praemio quodam extrinſecs ceninnitum debere eſe.

44⁸ EPISTOLA
commodis. Sunt omnino duae diuerſae quaeſtie-
nes, Duaakxe ad certa quaepiam facienda vel omit-

tenda quis obligetzey? & , qua ratione homines ad obe⸗

ſeruanda illa, quae pertinere ad officium ſuum intel.
ligunt, validifime peſſint permoneri? Quoad poſte-
riorem quidem quaeſtionem, lubenter conceſſe-
rim, rationem vtilitatis, ac inprimis intuitum
poenarum ac praemiorum alterius vitae, id vtique

eſſe, quo maxima mortalium pars commoueatur,

Vnde adparet quoque, quam neceſſaria homini.
bus fuerit certa ac liquida ſtatus futurae vitae reue-
latio; cuius tamen propterea ſcopus non eſt, ipſos
ad virtutis ſtudium, fugamque vitiorum excitare
ſola proprii commodi conſideratione; ſed eosdem

Ma.

Aicdr (9)

.

epregium 2.
pertidentem
uckoribur es
EUII. I.
Iniinnat Aud
Prorumpuot

ſiose er hl
KHuß eiueni

enim ſib ey
uſiuaf

Ultra hane

ſoxumn hun

hoc pacto ſenſim adſuefacere, vt ob nobilius lon-

ge motiuum offici partes expleant, inſignemque
illam, cuius meminit Anonymus, iß virtute vo-
luptatem inueniant; quae quidem non ex repraé-
ſentatione praemiorum, nedum poenarum vitaé

alterius ſed longa ac ſeria meditatione venuſtatis

ac praeſtantiae ipfius virtutis progignitur., Impro-
bos quippe videas, quos futurorum malorum me-

tus, ac bonorum ſpes adficiat, qui tamen propter-

ea vllam ex virtute voluptatem, aut horrorem vi-

tiorum haud ſentiant; aeternae quidem felicitatis
cupidi, at ab eo amando, quod ſolum reddere

felices poteſt, noſtrumque per ſe amorem mere-
tur, longe alieniſſimi.
Quodſi tamen etiam ad ſolam vtilitatem adten-
datur, nihilominus ſectandae virtutis, fugiendi-
que vitii ſat praegnans foret ratio, tametſi a præmiis
ac poenis futurae vitae abſtrahatur. Etenim pa-

randae & in his terris felicitati aptior per ſe virtus

eſt, quam vitium; ac longe probabiliorem con-
ctipere vt plurimum ſpem licet, fore; vt, ſolida
nobis adſeramus commoda, ſi bene & laudadiliter,
quam ſi inordinate ac improbe viuamus: id quoòd
Auctor

alkione etu⸗
latiatt net
Auupt, non
lum eſſe. V
ibit; cuin
) 4Kqu⸗
Re wbietiamn
draue ga ſa
marime cur,
orali pon
ue an gern
Monll, Zi
10 maxime
lacitum N
mnahn,
halere a;
Auctot lei

Omnia don

Vetere; Eth
emirer,
n ereicer
andoxe,

inerſae goettt
acienda e NM

one komine i
haiun ſuun i

primt inrumn
18 vitae, a ni
Is Commovenk
edelſnil hont

Ukurae vie A

pus wone, 4
vitiorum etrt
kione; . ſel eod D
t ob Nobiluk.

Ant, inlenen

u8, it Ntue

en pon eri

n poehilun 6
tatone iei
dgigniin 76
um milviti
ul iumufii
zut hortotn
uu en he
oc ſolun ii
l Amoen

pültuen
virtutis, i,s

1
, mmetklu 4 N
3 un Pieoini

CENSORIA. 449
Auctor (a) in maiori Ogpere ſolerter obſe uauit; vbi (a) Lib. 11.
egregium admodum locum (⁵) I8OCRATIS, eoð Cap III.
pertinentem, ad tuli. Q ae etiam materia a variis §. 21.

6) on 4 auctotibus ex inſtituto pertractata eſt. (?) Mot. 4.

ubenterconek

§ VII. Iraque neque illud a iämittendum eſt, quod
inſinuat Auctor, quae intra pectus latirant, nec fotis

prorumpunt, ad Ius Naturae non pertinere: qua ra

tione ex mutilato fine Iuris Naturae, etiam obie-
Stum eiusnimis contizhi, manifeſtum eſt. Qum
enim ſut exirum §. (a 8. dixiſlen, Iuris Nataura (a) Ex as.
lis ſcita ad forum duntaxat humanum adaptari quod ſtra Edit.
vltra hanc vitam ſe non extendat, mox ſubiidie §& §. 6.
9 forum humanum circa externas tantum hominis
actiones occupari; ad ea autem, quae intra pedtus
latitant, nec aliquem effectum aut ſi, ignum foras pro
ducunt, non penetrars, negue adeo circa ea ſollici-
tum eſſe. Vlteriora diſerte Zieologiae Morali trans-

ſcribit; cuius principium Renelationem eſſe docet §.
(?) 4. & quae hominem Curiſtianum informat § (e) (?) Ex no⸗

§: vbi etiam addit, Ius Naturae multis in partibus ſtra Edit.
praue ad forum diuinum adplicari, quod Theologo §. I.
maxime curae eſt. ltaque, inquit §. 9. Theologike (e) . G.
Morali non ſußfficit, exteriores hominis mores vicun.
que ad decus compoſuiſe; (quaſi vero Philoſopho
Morali, ant iuris natu alis Doctori ſufficiat) ſed in
eo maxime laborat, vt animorum motus interni ad
placitum Numinis fingantur, & illzs ipſas actiones
improbat, quae etrinſecus gquidem »etcte ſe videntur
habere, ab animo tamen impuro promanant Hace
Austor ſeilicer Theologis vindicar: quae ramen
omnia non Chriſti,nos tantum Philoſophos, ſed &
veteres Ethnicos curaſſe conſtat; quorum adeo ſo-

Pria magis, & leuera, & ſublimis Philoſophia fuit.

Vt mirer, Viro inſigni mwin hac erudiriosis luce, ta-
lia excidere potuiſle, non mmus paraloga, quam
paradoxa.
Vellem hic Anonymus ilu obſeruaſſet: Partius G

iſta

45 0 EPDISTOLA

ſta viris tamen obiicienda memento &c. Cum enim
de viro agatur, cuius diſſimulare merita non licet,
prius quam par alogorum ſeu abſurditatum arguere-
tur, par, crediderim, fuiſſet ſedulo examinalle, an
non cius ſententia fauorabilem interpretationem ad-
miſerit. Miror ego, Anonymum in transſcribendis
tot d'ctis, non adtendifle ad eſſentiale quoddam,
quale quid in duobus eorum, quae citat ,deprehen-
ditur, vtpote quod ab errore eum reuocate, mode-
tatique feruorem potuiſſet 5 vt cum 9. 9. (noſtrae
KEdit. 7mo) diſertis verbis dicitur, (1) Ius Natu-⸗
yale MAG NNANA PARYTEM circa formandas ho-
minis acfiones exteriores verſari. (2) Praeterea Au-
Gtor in alio loco ab Anonymo citato nonne dicit, fo-
vum diuinum, ad quod actus interiores pertinent,
Theologo MAXIMä curae eſſe ? Eft ergo, ſecun-
dum ipſum, & alia quaepiam diſciplina, ac diſcipli-
na quidem naturalis, quae internorum iſtorum actu-
um leges non negligir Obſeruare id quoque Ano-

nymus debauiſſet, quod habet Auctor in Opere ma-
iori Lib. I. Cap. VIII. 9. 2. & in igſo hoc compendio
Cap. II. S. I1. 12. Indicandum id etiam fuiſſet, age-
re ipſum de conſcientia, vatiisque eiusdem ſpeciebus,
Lib. I. Cap. I. S. 5§. eq 7. Verum & aliunde, quam
infimo talo cenſura Anony mni nitatur, certo demon-
ſtrrati poteſt. Solus etenim actionis alicuius auctot
cognoſcere & diiudicare tuto valet, an ea intrinſecus
aeque ac extrinſecus moraliter bona ſi:, cereris autem
Sßmni-⸗

§. vII. (1) OTTO etiam in Ed. OffcKiorum bo-
minis & ciuis a. 17 2 8. euulgata, Mot. in Praef. d. 9.
contrariam Leibnitio & Apologiſtae eius ſententiam
tuetur .
(2) vVide, quae dicit Auctor in ſuo Gyeecimine
controuerſiarum &t. Cap. IVP. 8. 19. & locum infra
referendum ad g. XI. S.

omniboslup
dum 2equiun

velo aGdlſei

leuis aeque
leitorücm lurti
kerioki ation

tein alplientn
fidan ali

Mettate lictt
fuhn human

ſofoit, pfoll

Aprt. bo

Ee inuicemn en
om lerum
Anadume
birar egois
betut, iark
Uidt ſt, der
titeigete,
etlkotteinde
lebebantt,6
ino, zepr,
lucdieinm inn
erentun,
endilicht
it, ſel
ii: Nuune
Eblhtiummci
Alrehie,
du VIII.
Ruthmm,
Aketendutn

( 4

.

9Gt. Cntii

merita non id

ditatamn telqkk
0 evalimdlt 1
tPtetnicſen i

intranslctien

entille goolla

. 4
e Clateſen
Teuocate, N
u 9. untt

1,) Ne

es nu

2) Dtuekti
ononbe deb/
etiotes helite
Eſt elto e
ſlinn, i I

hrutn ilonint

or in Dftt
1o hoe confẽ
etiam nilat⸗
eiulellſrits

A linnte e

ge, Cettocn
ut; 6 4

urn d i
is Alicls
h tiree .

2
—

Mr, in PruteN

geme ⸗

1e ejus ſ

c, celetist
ſin cele „

omnibus ſuper hoc non niſi indicia, ſaepius admo-
dum aequiuoca, ſuppetere Rata poſſunt. Iam
vero addiſcitur idee Ius naturale, vt de actionibus

CENSORTA,

alienis aeque ac proprijs iudicate poſſimus; adeoque

ſcitorum Iuris Naturalis adplicatio vt plutimum ex-
teriori actionum habitu debet terminari Huias au=
z. . . d . . à . —
tem adplicationisz ad actiones principium non niſi per

tiffelctum aliqnem, aut ignum foras produétum, pe=

nettare licet; atque haec illa ſunt, circa quaz fo-
rum humanum occupatur, de quibus Auctor loqui
voluit, piout ex ipſis heic ab Anonymo citatis locis
adparet. Porto, nonne circa ea, quae homines a
ſe inuicem exigendi ius habent, mazimam natura-
lium legum partem verti, in confeſſo eſt? An non
vltra actum exteriorem iſtud ias ſe extendit: ſtatim
igitur ac quis hoc in parte omne id, ad quod tene-
batur, praeſtiterit, quantumuis vitioſus actus inte-
rior ſit, nemo tamen quicquam amplius ab eo pore-
rit exigere, neque reuera quicquam amplius debetur;
etſi forte internê actionis, qua expletum eſt id, quod
debebatur, principio aliquid praui coram tibanali di-
uino, ac propriae conſcientiae adhaerere queat. Hoe
iudicium interea a quocunque de propriis actionibut
ferendum, vt bonas ac innoxias omni ex parte eſſe:
cetto ipſi conſtet, Auctor a Iure Natutali non exclu⸗
dit, ſed ab eo tantum in adplicatione ſcitorum Iu-
ris Naturae ad ſingulares caſus, in conſideranda pe-
cuſiarium cuiuscunque hominis actionum moralitate
abſtrahit.
§. VIII. Platonitorum Qtoitorumqut, immo &

Poëtarum, docttisa fuit, Deos eſſe imitandos, Diis

offerendum. .
(1) Compoſuum ius ſasque animi, ſandtosqut
. receſſus
Mentis, & incolzum genereſo pectus honeſto.
Pf 2 Neque

—

6. VIII. (1) PäRS. Saryr. 11. 7a. ſeq.

I——M—

452 B EPISTOLA

—

Neque Philoſophe, ſed Iuris conſulto ciuili tribuit

CICERO, externis contentum eſſe; leges enim do-
cet curare, quae manu teneri poſſunt, Philoſophos,

quae ratione & intelligentia. Adeone degenerabit

apud Chriſtiano; Philoſophia, quam Ethniei tam

ſanctam & generoſam habuere? De laxitate ARlISTO-
TELIS multi veterum queſti ſunt: ille ipſe tamen
longe altius ſurrexit, cumque ſcho lae recte hic ſunt
ſecutae Praeclate enim Ariſtotelica Philoſophia ad
juſtitiam vniuerſalem omnes iefert virtutes ; debe-
musque non nobis tantum, ſed & ſocietati, eique
maxime, quam cum Deo, naturali lege cordibus

inſcripta, colimus, vt animum habeamus veris im.

butum ſententiis, voluntatemque ad recta conſtanter

tendentem.

Hae omnes animaduerſiones non minus male ad-
adplicatae, quam e triuio petitae ſunt, obtrectantes
ſemper Auctori noſtro vnice ex falſa hypotheſi, quam
modo notaui. Nam oblitus eſt Anonymus, Aucéto.
rem, capite de Officiis Hominis erga ſeipſum, in eo
potiſſimum occupari, vt oſtendar, qud ex lege na-
turali quilibet teneatut ad formandum intellectum
aeque ac voluntatem, illum veris ac vtilibus notitiis

imbuendo, heius vero motus in ordinem redigendo?
Locus quoque CICERONIS (2) adductus hic ve-
rum ſuum ſenſum haud retinuit. Nec enim ibi de

actibus mere internis quacritur, nec de actionibus

externis, quatenus a bona diſpoſitione interna pron:

ciſcuntur, aut non proficiſcuntur; ſed tantum de lae-

ſionibus aut fraudibus quibus dam ſubrilioribus, ac

de iure ciuili impunitis, etſi extrinſecus acque ma-
nl-

—

(2) Exſtat de Ofßciis Lib. III. Cap. XVII. Nes

aliter leges, aliter Philoſophi tollunt aſtutias: leges,

quatenus manu tenere poſſunt; Phileſophi, quatenns
ratione & intelligentia.

X

—
pikeſte, ac⸗
ex omnibas
quuotur,
meiate enl
nus de iis,
yendita ſbi
.IN. N
locus iuriiu
magham el
Vetoſim
iam tota
locatam fu
lum quildbͤe
Anonymus
Audorisſe
Niturac.
iteradume
tut! Pateot
b intetna
terqnam q
ſit, homi
hac dete
ſernandun
aut inual
inrandi an
Imunm foret
gonmais .
.J. I
TuN lepen
Lübitur
Mmändas,
Juam alte
la turici
monitum

—

ſalto ciullint
leges cria

Unt, Phiooe.
geone degelen

am Lthniiinu
laxiute ANl
ile igleinn
olaelebte hit
s Nllfii
t vittuter) 4
locieli el
lali lege n
abeimus eltr
14d Iecicolt

n minds len
e ſunt ohreht⸗
lahjpotric⸗
nonn,a
e inin, i

zg exlepe⸗
uo ele

,quod er
odum inelcl
1c Teilbiu in

liter actum externum

AN

quamuis ote tantum

1

cENSORIA, 473

— —— —

nifeſte, ac aliae craſſiores pateant. Quod quidenr
ex omnibus argumentis exemplisque, que conſe⸗
quuntur, aut antecedunt, liquido colligitur. Im-
mediate enim ante iſtam ſententiam, Orator Roma-
nus de lis, qui non bona ſide emtori defecus in re
vendita ſibi cognitos indicant, locutus erar.
§. IX. Neque adparet, quis ſit in lure Naturae

locus iuriiurando, (cuius tamen Auctor ipſe vim in eo

magnam eſſe fatetut) ſi internorum ibi cura nulla eſt.
Veroſimile eſt, hanc obſeruationem, ce-npofita

iam tota Epiſtola, adiectam, ideoque male huc col-

locatam fuiſſe, cum interrumpi eadem ratiociaii fi-
lum quilibet conſpiciat. Temere ſemper ſupponit
Anonymus, internorum mentis actuum curam, ex
Auctoris ſententia, plane alienam eſſe a ſcientia Iutis
Naturae. Anne veto alioqui iusiurandum eſſentia:
aeque ac internum complecti-
tur? Fateor quidem, a ctus externi vim otiginarie
ab interna iurantis diſpoſitione pendere. Aſt prae
terquam quod illa diſgoſitio, eo ipſo, quod interna
ſit, hominibus occulta mancat, quibus nihil aliud
hac de re praeter praeſumtiones ſuppetit, nonne ad
ſeruandum iusiurandum, ſuper re non plane illicita
aut inualida praeftirum, omvnino obligamur, eiſi
jurandi animus nobis detuerit? Et nonne grauiſſi-
mum foret peccatum, iurare ſuper te quapiam illicita,
iutaremus?
§. X. Itaque qui educationis aut in ſtitutionis alio-
rum regendae oteſtatem habet, Iute Naturae obli-
gabitur ad mentes etiam praeclaris monitis intor-
mandas, curandumꝗue; vt virtutis adſuetudine, tan-
quam altera natura, voluntates ad honeſta ferantur.
Ea tutiſſima praecipiendi ratio: nam:, vr pulchee
monitum (1) ARISTOTELI, plus poſſunt more,
F Ff 3 quam

5. X. (1) Ipſe Auctor noſter locum aliquem huius
Phi-

.

454 EPISTOLA

— —

quam leges. Et quanquam fieri poſſit, vt aliquis um omits
ſpe metuque prauas cogitationes comprimat, ne no. legtimmm,
ceeant (quod tamen aegte fit) ßztamen non efficiet, er ſetet, kti

proſint. ltaque qui non recte animatus erit, ſaepe Git, vnde d
peccabit ſaltem officii omiſſione. Vt adeo etiam ſſrtintuttis
parum tuta aut facilis ſit hypotheſis, quam Aucor ins glcit

noſter conſtituit, animi intus praui, foris innoxii. ihrum teufn
Hoc ve o eſt vnum ſemper idemque repetere, alennianti
eadem oberrare cherda. Inſpiciantur modo, quae tra:. yaccizur z
dit Aucter in hoc Compendio Lib. II. Cap. III. H. 2. inuicem trad
& Cap. XI. & 4. vt Opus maius taceamus, vbi mul cwrerentur,
to fuſias de hoc momento agit: & mirari conuenit, ſumi, ſun,
Anonymum in exiguo ſcripte, qualis haec eſt Epi: 6 mimnen
ſtola, tot temere verba protundiſſe. ” uſiin if⸗
§K XI. Equidem laudandi ſunr viti quidam eruditi, zmununzali,
Pufendorfianae alioqui docttinae fautores, quod ſen. mun nkyn
tentiam duriorem & reprehenſionibus obnoxiam ecpoineb
emendarunt, & quod Iuri Naturae negant, ſalten etſelem in
Philoſopho Morali, aut Zheologe Naturali tribuunt, leltun hoſt
curam ſcilicet internorum. Sed quum in interni-: Ciuis iugtal
quoque ius & obligationem, peccataque in Deum, ſa ſment;
& rectas actiones natura conſtirui, neme negare poſ- Theoloni)
ſit; vbi, quaeſo, tractabuntur haec naturalis vtique ſunß,
juris iuſtitiaeque capita, niſi in ſcientia Iuris Natura- Poabhinete
lis? Niſi quis aliam quandam vniuerſalem iurispru- dinemnhen
dentiam confingat, quae Ius Naturale reſpectu non (iſe
hominis tantum, ſed & Dei comprehendat; qued
inane fore & ſuperfluum, nemo non videt. aitu, tund
Nihil wagis eſt arbitraium „ quam diſciplinarum ſiinnniconne
diuiſio. Modo illud omne, quod ad ſcientias, quae Peiirbon
relationem inter ſe aliqvam habent, pertinet, in hac Denm nag
vel illa deprehendatur, atque in tractanda peculiari nEneique
aliqua ſcientia, cuius conſtitueris limites, nihil o. ispeen
tum iis etiam
Philoſophi „ quo hoc aſſeritur, retulit; eui ad- „ ſumnus: gl
icca ſunt alia in notis ad J N & G. Lib. EII. Cab. do ime

„He 4.

cENSORIA. 45 5

lt, Niit rum omittas, quae ad definitum ſpatium neceſſatio
pring, en requiruntur:, non eſt, quod praeterea quisquam de-
Anoneſcf ſideret. Et iampridem ipſe Auctor reſponſionem de-
uung eit in, dit, vnde adpatebit, in eo, quod emendationem
Vtadeo ain ſententiae eius vocat Anonymus ‚ſe ctatores ipſius po-
guam uhe tius placita eius ſecutos eſſo: (a) Quicunque ait, () Specim.
lotis inteli librum meum de Iure Naturae & Gentium, non ſolo Contro-
gue tehelen calumniandi animo inſpexit, facile deprehendit, mihi verſ. cap. V.
mod/len praecipue propoſitum fuiſſe, offcia hominum erga ſe . 25.
.,. U inuicem sradere, & quid iuru inter homines mutuo
eunls, i exerceatur; ciifini nullum commodius principium ad-
mirati conei ſuami, quam ſocialitatem poſſe, in aprico eſt. Kt eam
li huee Ali ob vationem caput de religione Naturali in eo libro
nuspiam exſtat. Hoc quippe conſectarium eſt doctri-
ignidmenli nae naturalis de Déo, quam alii ad Philoſophiam pri-
kores, Alan mam referunt ,alii peculiari diſciplina ſub vocabulo
ibus onin Theologiae Naturalis adornant; eoque natiuam ve- ,
negant Iu lut ſedem in Adiſciplina IJuris Naturalis non ſortitur. M
turelittbbul⸗ Ged cum poſtes in vſum iuuentutis Ofhcia Hominis &
lum innen Qiuis iuxta legem naturalem in compendium redigen-
ugbe in din da forent; cabts de Religione Naturali ex illa ſius
emo hegneſi Theologia Naturali, ſiee Philoſophia prima, mutuo .
enatutiſs tiſmſi ſumſi, & in eum libellum transuli. Facta adeo lon-
Ntinluri Mi go ab hine tempore huiusmodi declaratione, Auctor
elllle imig ab intemperantioris cenſurae aculeis tutus vtique efſſe
ie eeeln debuiſſlt. mis. a diuina i
ehendni „ XII. Quin potius in ſientia iuris, a diuina iu-
iet ſtitia, tanquam fonte, humanam, vt plena ſit, de-
mäſhium riuari conucnit. Notio cete iuſti non minus, quam
Aletenin i veri ac boni ‚etiam ad Deum pertinet, immo ad
ctinet,itn Deum magis, tanquam menſuram ceterot um ; com-
cndt eeliu munes que regulae vtique in ſcientiam cadunt „ & In
i. iurisprudentia Vniuerſali tradi debent; cuins praece-

niet⸗ pris etiam Theologia Naturalis v"etur. Itaque lIus
Naturale praeter rem coarétantibus adſentiri non poſ
ad ſumus: quanquam is lapſus periculum non babeat,
etultt;

modo internam probitatem ſaltem alteri Philoſophise

6NN 4 Parti

„

4 5 F8eorisroA— 14

— ———

parti ſerues, nec plane reuelatis praeceptis tranſcri-

luſtitia diuina, & iuſtitia humana aliquid quidem
inter ſe commune habent, nec vnquam inuicem ſibi
aduerſantur; aliogui tamen tantun infer vtramque

cum ratione originis, tum ratione ambitus inter.

cedit diſcrimen, vt, accurate loquendo, diuinam

iuſtitiam humanae fontem eſſe ac menſuram, dici

nequcat. Deus enim natura ſua iuſtus eſt, neque
agere, neque agere velle, niß iuſte, porteſt; fehx
haec in ipſo eſt imporentia, glorioſaque neceſſitas,
ex infinita eius perfectione vsice oriunda. Homines

contra tantum abeſt, vt natura fint iuſti, Iuſtitia

enim qualitas eſt, quam adquirere debent; eaque
obligatlo ipſis a principio aliquo externo, voluntate
nempe Dei ipſius, non veio ab cius iu ſtitia, prout
mox videbimus, eſt impofita. Quin & iuſtitia
humana prius cognoſcitur, quam diuina; quemzd-
modum poſt Audlotem noſtrum obſeruaui e J. Ny
& G, LEib II Cap. III §. §5. not. “. Quod vero ad am-
birum adtinet, ipfa dininae naturae excellentia c-

cit, vt eidem plures iuſtitiae humanae actus haud

quaquam conuenife queznt; id quod ctiam Audof
animaduertit in locis fſeriptorum ſuorum Polemico-
fum, ad quae in noa modo citata Lectorem ablega
ui. Anesymus, cui legenda se refellenda ſingula
iſthaec fuiffent, tenebitur omnino ſecundum es;
quae in fine haius paragraphi agnofcit, Audosem
noſtium faltem ab obiectione piolatae parum tutas
Pypotheſees liberate; cum ex loco ad praecedentem
Paragraphum allare manifeſtiffimum ſit, Aundorem
a difciplinis hiloſeg
neutiquam ex lufiffe.
§. XIII. Hactenus de fne & obieéto: nune Inpereſt,
vt de eauſa eſiciente Iuris Naturae, non bene ab Au-
Ktore conſtituta, dicam. Hanc enim ille non in re-
tum hatura; rectaeque ſecundum hanc rationis Prae-
ceptis

Thicis cutam internae probitatis

ceßtis, ad

rum, & cor.

Penion dee
1. ofkrium
tionit ag hr⸗

Nox a.

ſuperior /h
Mum action
nemo ſpont

(cium ebl

porgt peh
non habent
iulſtitin pe⸗
cinsinthpr
hetut; don

Quen⸗

nn gulin

eljoris ex

1e vilas eſt
optani pon
ſumma Pe

R der, Per

caulſa inke
Nuntie he
atio, P

Eles

Andor
drat) gu
mentum
eneniht
ſeridere
66
Haire
deceſſtea

CENSORIA. 457
gecepts nni ceptis, a d uina mente emanantibus; ſed (quod mi-
trfum. & contradictioni obnoxium videbitur) in ſu
algtidn perionis decrero quaerit. Nempe Lib. I. cap. I. §.
luum inicer 1. officium definitur, actio bominis pro ratione obliga
iatet ng tionis ad praeſcriptum legum rite adtemperata. Er
e inbinnde mox cap. 1I1. §. 2. Lex definitur, decretum, quo
uendo,Alm ſuperior ſibi ſubiectum obligat, vr ad iſtius praeſcri-
merlutm ,di pram astiones ſuas componat. Quac ſi admittimus,
iultus dt, o nemo ſponte offidum faciet; immo nullum erit offi⸗
ſte, cm cium bi nallus eſt ſuperior, qui neceſſitatem im-

—

Pgte elu ponat; neque erunt officia inter eos, qui fupetiorem
lunda, Hrin -non habent. Et quum Asdtori officium, & actus a
nt jolki, Iu iuititia praeſcriptus, deque late pateant, quia tota
e ekent en eius intisprudentia naturalis in officir doctrina conti-
Ntetno, WCIU netut; conſequens eit, omne ius a ſuperiore decer-
6 uſttn on ni. Quae paradexva ab HOBBIO potiſſimum prodi⸗
nin & inti ta, qui in ſtatu, quem vocat, naturali, id eſt, ſu-
dnim den perioris exiorte, omnem iuſtitiam obligantem tolle-
lerai rc vilus eſt, (etſi ipſe vatiet) miror a quoquam ad-
Golrenilt Optar potuiſſe. Srgone contra iuſtitiam nen faciee

e ecellentiu ſumma poteſtate praeditus, qui tyrannice in ſuos
utae 2n da g aſlabitur, qui ſubditos pro libidine (poliabit, adfli-
od ien mn Lect, per tormenta necabit; qui bellum alteti ſine
ſuofucn Doenit caula inferet?
ledoten d Id, quod ſtilo ſcholaſtico, eanſam Aiciertem Iutis
elelſenei ili Naturac heic vocat Anonytnus ,nihil aliud eſt, quam
1o ſecotN rario, p opfer quam 24 conſormanduin ſeſe hatura-
t, Adet lis legis pracceptis quis obligarur. Agnoſcit vero
a u Audor noſter, (nec praetertittendum ille d ſientio
4 4

Hetelns erat) quod iſta graecepta, in ſe conſiderata, funda-
