. Kriaduc quaedam mala Ferferar, quo facilius bona
gne bo⸗ longe maiora conſequatur, & mala longe grauiora
er o . vitct. Ex his autem principiis in ſenſum communem
um ſel incutrentibus per idoncas concluſione: pronum iam
gendnn . eſt colligere, quantopere ſit Praefetenda reliquis

btnalin, omnibus rebus vittus.
leuiꝛ⸗ H

.

46 DF OFFICIO HOMINIS

— „ . ——
quantacunque etiam vis eidem tribuatur: non .)
tamen eousque illa valere iudicanda eſt, t 2Rione
hominem neceflario in violationem legis na- Eungel
turalis rapiat, quousque haec in foro huma- Prelin
no exercetur, vbi prauae cupidines intra quppe
*du ſi 2— aliqua
aRum exteriorem ſubſiſtentes non attendun- dua
tur. Adeoque ſi vei maxime natura recurrat, id vele
furca licet expulſa; id tamen prohiberi poteſt- ſens 7
ne exteriores actiones vitioſas producat. EKt oblern
quae in ſuperanda eiusmodi inclinatione oc- 6o, qnn
currit difficultas, illam ſplendor laudis pean. kxpolli
ſat, quae heic victorem manet. Quod ſi uſgue
autem eiusmodi ſtimuli animum concutiant, ſalem⸗
quos nulla ratio, quominus erumpant, re- uuncce
primere poteſt; via tamen eſt, vt citra pecca-
tum velut depleri queant (1.). —
§F. XIII. Aeſtie,
ucrand
— . AAnitatl
. §. XII. (1) Hoc genetatim loquendo verum kuinque
haud eſt. Nam ex. c. homo libidinoſiore tem- ugis:
peramento praeditus eo rerum ſuarum ſtatu eſſe bitolus
poteſt, vt longo tempore ducendae vxotis co. imgne
piam non habeat; maritus diu ab vxore abeſſe, aur ir.
mulier diu aegra eſſe poteſt. Via itaque, quum ſumque
dicit Auctor, nonnunquam nulla prorſus eſt ſed or- etan
dinarie quoque eſt periculoſiſſima. Cupiditas quippe manim
habendi & aliis praceminendi nunquam explerär; & ſüperal
ſaepiſſime deficit occaſio, licito eam modo deplendi; (atAl
ita vt tunc facile ſtimulis quocunque eriam pretio'ei mione
ſatisfaciendi ſuccnumbamus. Dicendum ergo eſt e neid!
contrario, tutiſſimam, ſeu potius vnicam hanc viam tonis
eſle, vt quis dominantibus affectibus, quos cohibere ly. .

geſtit,

ET CIVIS LIB. I. CAP. I. 47

—

Ur: non §. XIII. Valde quoque ſecundo in certas Quae ſit
e, Kt actiones voluntatem inclinat frequens eius- nirger we.
. . —2 . 99225
egs . dem generis actionum repetitio; ex qua enata .
humn- procliuitas conſuetudo vocatur. Per hanc
es intti quippe efhicitur, vt libenter & expedite actio
tenda. aliqua ſuſcipiatur; ſic vt obiecto praeſente, in
kecuna id velut trahi animus videatur, aut idem ab-
ripotel⸗ ſens vehementiſſime deſideret. De qua id
. H5 obſeruandum: vti nulla videtur eſſe adſuetu-
ie e⸗ do, quin eam adhibita diligentia iterum exue-
dsen. re poſſit homo; ita nulla quoque animum eo-
uſque detorquere valet, vt non exterioribus
cü, ſaliem actibus, in quos illa rapitur, heic &
N . . .
“ nunc cohibendis par homo ſit. Et quia pe-
.. . nes
4 pecer⸗
(V eltie „ obicem ponat. Sic extreme auaro omne
Sdlli, Iucrandi medium ſuſpectum eſſe debet, neque is opes
— Aadhrnuitatur comparafe, niſi quantas honeſta ſui ſuo-
rumque requirit ſuſtentatio, ac praeterea honeſtas
Vetmn magis, quam lucratiuas quaerat occupationes. Am-
te teen. biriofus contra honorum aucupium fugiat, po-
itl elle⸗ tiusque utilitatem, quam laudem conſequa-
ons . tur. Pronus in voluptates laborioſum negotio-
ele, dc ſumque vitae genus ſequatur, ſtudiumque gloriae,
, qoam ſuperandis mollitiei ac luxuriae illecebris idoneum,
iſedor in animo ſuo excitare contendat. Hoc ſane pacto
lhe ſuperabimus tandem cupidines, quae, quicquid di-
leici cat Auéctor, nunquam ita ſunt vehementes, vt nulla
leglend zarione reprimi poſſint. De cetero videantur diéta a
tetidel. me ad totum hunc paragraphum in Additionibus edi-
0 tonis nouae operis maioris de I. N. & G. Lib. I. Cap.
anc riann W. G. 13, not. 6, V
cohibeſe

geſi⸗

4 8 ppkF OFFICIO HOMINIS

nes hominem fuit, eiusmodi adſuetudinem
contrahere; inde vtut haec actiones facilitet,

tamen neque bonarum actionum pretio ali-

quid decedit, neque prauarum malitia reddi-

tur leuior. Quin vti bona adſuetudo homi-

nis laudem, ita praua eiusdem turpitudinem

De adfecti-
bus.

intendit.
§. XIV. Plurimum quoque tertio inter-
eſt, an placida tranquillitas animo conſtet, an
vero idem peculiaribus motibus, quos adſe-
&ctus vocant’, concutiatur. Circa quos illud
tenendum: quantumcunque vehementes iſti

ſint, tamen debito rationis vſu hominem iis-
dem ſuperiorem eſſe poſſe; ipſorumque im-

petum (1) ſaltem intra vltimum actum fi-
ſtere.
Cum autem adfectuum alii excitentur ſpe-
cie boni, alii ipecie mali, & ſtimulent vel ad
adquirendum aliquod gratum, vel declinan-
dum moleſtum: naturae humanae congruens

eſt, vt hos, quam illos, plus fauoris aut ve-

niae mortales inter comitetur; eoque magis,

quo infeſtius & intolerabilius fuit malum,

quod eos excitauit. Longe quippe tolerabi-
lius habetur, (2) carere bono ad naturae con-
ſerua-

—.

§. XIV. (1) Supponunt hoc omnes Legislatores.

Vid. dicta ad IJ. N. & G. Lib. J. Cap. E. §F. 13.

(2) Contrarium porius ſequeretur ex principio

BAYLII, maius in homine ſtudium eſſe, gaudii, quam

—
ſeruation
Pere mel
Eens.

XV
ii, gi
lempes
nes tre

worbi

ritioni
mus eyr,
Tibus “

Ane vid

Pellit &

Münes
lla ſe
verlum
lenper
Ilatenn

qum ſ.

Leptisen

—

lare dem
101.4,

NX

108 1n
Plne er
gau

ET CIVIS LIB. I. CAP. I. 49

tudinen ſeruationem non adeo neceſſario, quam exci-
leellte pere malum, ad naturae deſtructionem ten-
retio di. dens.
venl §. XV. Denique vti dantur certi (1) mor- De ebrieta-
0homl. Zi, qui vſum rationis in perpetuum, aut ad te & morbis

tudinen tem pus plane tollunt: ita multas apud natio- vſum ratio-

i nis tollenti-
1. nes frequens eſt, homines ſibi vltro arcoſſete buus.
n imet. morbi quoddam genus breui tranſiens, vſum
nllen,an rationis non parum perturbans. Quo innui-

sA.ͤe. mus ebrietatem, ex certis potulentorum gene-
s iſnad ribus, ac quibusdam fumis prouenientem;
nte ili qnae violento motu ſanguinem ac ſpiritus im-
dem ig. . pellit & turbat, ac ad libidinem inprimis,
que ir. iram, temeritatem & enormem laetitiam ho-
dum. mmines procliues reddit; ſic vt multi velut ex-
tra ſe per ebrietatem rapti videantur, & di-
nture, uerſum plane genium induiſſe, quam qua

t velaaà ſobrii conſpiciebantur. Haec tamen vti non
echnan. ſemper omnem vſum rationis ſequeſtrat; ita
ngrlens quatenus vltro arceſſita eſt, odium potius,
t e⸗. quam fauorem, actionibus per eandem ſuſ- S=ð
magis ceptis conciliare apta eſt. HZ
mlum, DHDH §. XVI.
oletebi. ———

rie d ocdium triſtitia, Sed falſum hoc eſt principium, quod
ſeuu· Iarte demonſtraui ad I. N. & G. Lib. I. Cap. VI. . 14 4*
— not. 4.

tO, . NXV. (1) Accurate loquendo, inemodi morbi,
1,. t & ebrietas, non tam impellunt voluntatem ad cer-=
. tos actus, quam principium actionum humanarum
prineißio plane cuertunt; cum hoc in ſtatu neſciamus, quid
iton gamus,

diun

50 DE OFFICIO HOMINIS
— —
De adtioni. §. XVI. Porro actiones humanae vti volun- ules
bus intor tarias ſolent vocari, quatenusa voluntate pro-: mno
luntariu ficiſcuntur & diriguntur: ita ſi quae reluctan- ſolunt⸗
aur coa dtii, te voluntate ſcienter ſuſeipiuntur, inuitae ad- unqua
E wirtt⸗. pellantur, preſſius ſumto hocce vocabulo. Aliqun
Nam latius id acceptum etiam illas compre- Velplan
hendit, quae per ignorantiam patrantur. In- taneze.
uitum autem nobis hoc loco idem notat, quod X
coactum: quando nempe quis ab extrinſec uesb
principio validiore adigitur membra ſua adpli- ire
care, ita vt auerſationem & diſſenſum ſuum Will
ſignis ac praecipue renitentia corporis ſignißs? ond
cet. Minus autem proprie inuita & illa dicun beli,a
tur, quando incumbente grauiore neceſſitate, Ktung
aliquid tanquam minus malum eligitur & ſuſ- Gdie
cipitur, (1) abs quo alias homo extra neceſſi- pior
tatem conſtitutus vehementer abhorrebat. input
Quales Volente
gF. XVI. (1) Vide infra S. 24. Differunt autem ſieret,
actiones mixtae ab his quae proueniunt a cauſis in an- Pinis
tecedentibus para graphis iin iereraneiih cauſae tibush⸗
huiusmodi totidem principia interna Sthiciünt, qui
difficilem reddunt libertatis vſum ex parte aduerſa nen o⸗
illi, ad quam nos inclinant; cum in actionibus mixtis nt,
principium ſit externum, quod nos derterminat ad quod
amplectendum contrarium internae voluntatis incli- (1)
nationi. Ita vero in poſteriori caſu, magno conatu
opus eſt, vt interiorem ſequamur inclinationem, ſic.
ut in priori eodem opus eſt, vt inclinationi reſiſta- —
mus. In vtroque quidem difficultas cernitur, maior (X

minorue pro vi principii vel interni, vel externi z ab⸗

dio⸗
tamen res propterea non eſt abſolute impoſſibilis.

tari 10

Vti volun.
ntate pro.

ereluchan⸗
iguitet 1d⸗
vocabulo.
comple⸗
ntur, .
Net, gol
exttinleco

ſuaadpl.

um ſuum
Hadicun-
ecellitate,
nur Ell

ranecell-.

bbotkebet,

Qulle

—
int autem
uſis in an⸗
odcauſie

iunt, gdi.
e duetſa
ius mirt;

ermninat

tatis incl⸗

nocoNall
Pnem, ſe⸗
ii jella
ut, maiot

Cerni; abH

4

s ſigniß⸗

ET CIVIS LIB. I. CAr. I. 5r.

Quales actiones vulgo mixtas vocant. Hae

cum ſpontaneis illud habent commune, quod
voluntas pro praeſenti ſtatu eas vtique eligat,
tanquam minus malum: cum inuitis autem
aliquatenus quoad effectum conueniunt, quod
vel plane non, vel non ita grauiter, vti ſpon-

taneae, ſoleant agenti imputari.

§. XVII. Ceterum actionum humanarum, Fundamen-

quae ab intelle du & voluntate proficiſcuntur tum gene-

& diriguntur, haec eſt praecipua adfectio, "ale impu.
vationis

quod illae homini poſſint imputari; ſeu quod cioni,
homo pro earum auctore recte poſſit ha- Hamen
beri, ac ad reddendam de iisdem rationem ad- vum.
ſtringi; quodque in ipſum redundent effectus,
qui ex iſtis proueniunt. (4) Nulla enim pro- («) Vid.
pior ratio eſt, quare alicui actio quaepiam ad hunc pa-
imputari poſſit, quam quia ab iſto ſciente & ragt. & reli-
volente, mediate aut immediate, profecta eſt; wa haiu
ſeu quia penes ipſum fuit, vt fieret, vel non & , lin .
fieret. Hinc axiomatis primarii loco in diſci- cap. V.
plinis moralibus ad ſorum humanum ſpecétan-
tibus habetur, quod de illis actionibus ad ratio-
nem poſci queat homo, quae vt fiant, vel non fi-
ant, penes ipſum eſt: ſeu quod eodem recedit,
quod quaelibet actio directionis humanae capax,
(1) quam penes aliquem eſt fieri, vel non fieri,
2 ;

§. XVII. (1) Haec quidem vera eſt ratio „quare
actio aliqua, aut omiſſio, eius ſit indolis, vt impas .
zari poſit; verum ex hoc ſolo non ſequitur, 7ued
e

52 DE OFFICIO HOMINIS

ipſi queat imputari. Sic & contra nemo pro auctore
eius actionis haberi poteſt, quae peues ipfüm neque
in ſe, neque in ſua cauſa ſuit.

§. XVIII.

abtu imputari mereatur: quas duas res Aucor di-
ſtinguere debuiſſer. Poſterior enim ſupgonit acce-
dentem aliquam neceſſitatem moralem, aut obliga-
tionem, vi cuius faciendum vel omittendum ſit ali-
quid, quod fieri poteſt, vel non fieri. Rxemplo
mentem meam declarabo. Duo bomines eodem ta-
lento, iisdemque facultatibus ac commodiratibus
inſtructi ſunt, quos tamen ad addiſcendam Alge-
bram nihil obligat; alter igitur huic diſciplinae dat
operam, alter addiſcere eam detrectat. Hic vere
omiſſionis aeque ac ille actionis auctor eſt, & ni-
hilominus neutri quid imputari, ac vel laudi, vel vi-
tio verti poteſt. Verum ponamus duos, qui eidem
ſe proſeſſioni dicant, vt ſint v. c. Theologi vel Medici:
ſi alter adnitatur conſummatus enadere Theologus
vel Medicus, alter e contrario ſuper ficiarie tantum
alterutti ſtudio vacet, & quantum ſatis eſt vulgo
ad conſequendum gradum Doctoralem; prior tunc
quidem laude, alter vituperio dignus erit. Quare
autem illud? quia vterque neceſlario erat obligatus,
debitam ſibi comparare ſcientiam, qua ex aſſe ſatis-
facere profeſſioni ſuae poſſet. Vade apparet, quod,
cum imputabilitas ſimplicem facultatem agendi vel
non agendi ſupponat, actualis imputatio praeterea
obligationem ad agendum vel nen agendum requirat.
Quod adeo verum eſt, vt Auctor ipſe, cum de
actionibus loquitur, quarum quis rationem poſci
poteſt, ſaepius coniungat duas has ideas, quatenas
gquis poteſt & tenetir.

ſcul⸗
Conſte
1Gio⸗

labe

—

, Alſne
inntee

XII.

—

Auavr I.

gobtt Ale⸗
Ill ellea
dunmltal⸗
Erenßo
g eodemni⸗

nocditatb

dam .
ipline 4
Hi e
elt, An
udi, vel i
Ui eiden
Theologus
je tantuc
eſt 7ulgo
tior tune
1. Que
iant
X ile ſite⸗
et, go
1 enci ſel

i,rtettta

miehind

e
, cin de.

oneln ni
NNN

actionis euentusque auctor quisque poſſit

nuss ille poteſt & tenetur iſtas moderari. Nihil

ET CIVISLIB. I. CA P. I. 73

§. XVIII. Ex hiſce praemiſſis aliquot par- Regulae
. ⸗ . —„ 6 .
ticulares formabimus propoſitiones „ vnde ſpeciales
conſtet, quid cuique imputari, ſen cuius cucaim-
G puratio-
nem actio⸗
haberi. num alteris
I. Actiones ab alio patratat, vt & operatio- us, & in ge-
nes quarumiutis aliarum rerum, nec non quiuis here egen-
L e; „: tuum, a cau-
euentus, non poſſunt alteri imputari, niſi quate- aliqua,
.D 4/ 4 II externa
quippe eſt frequentius inter homines, quam producto-

vt vni commiſſum ſit, alterius actiones diri- rum:

gere. Heic igitur ſi actio aliqua ab altero ſit

patrata, circa quam iſte omiſit, quod penes

ſe erat; actio illa imputabitur non ſolum ei,
qui immediate ipſam patrauit; ſed etiam iſti,
qui ex debita & poſſibili directione aliquid
omiſit. Habet tamen ea res fere ſuum mo-
dum finemque; ſic vt illud poſſibile cum ali-
quo velut temperamento, & moraliter ſit in-
telligendum. Cum per quamcumque ſub-.

iectionem vnius ſub altero, ſubiecti tamen
libertas non extinguatur, quin alterius dire-

Gtioni reniti, & in diuerſa tendere poſſit; nec
vitae humanae indoles ferat, vt quis vni per-

petuo velut adfixus, omnes iſtius motus ob-

ſeruare queat. igitur ſi quis omnia fecit,
quae dicrctioni ſ iniunctae natura ferebats
vbi nihilominus quid ab altero patratum fuit,
patranti ſoli imputabitur (1).

Dz3 Sic
5§. XVIII. (1) Non tenctur autem quis fſolum de
. a Rtio⸗

— 5

(a) Vid.
infra Cap.
VI. S. I2.

54 PE OEFICIO ROMINIS

Sic poſtquam in animalia homines domini-
um exercent, (a) quae per illa in alterius de-
trimentum facta ſunt, domino imputabun-
tur; fiquidem is ex debita cuſtodia & circum-
ſpectione aliquid neglexit.

Sic & quaeuis mala, quae alteri obtin-

gunt, imputari iſti poſſunt, (2) qui eorum
cauiam & occaſionem, cum poſſet & debe-
ret»„

adtionibus illorum, qui ipſius directioni ſubſunt; ſed
adeſt praeterea generalis aliqua obligatio ad impedi-

endum, quantum fieri poteſt, ne alius quis mali

quidpiam perpetret; & multo adhuc magis obliga-
tus eſt, ne ad id aliquid poſitiue conferat, faciendo
aut omittendo deliberato animo id, quod proximum
agentem eo inflectere, aut inde deterrere queat.
Vide quae tradentur huius capitis 9, ultimo, qui cum
hoc coniuagi utique debuiſſet.
(2) Tres ſunt conditiones omnino neceſſariae, vt
imputatio ſit iuſta. I. Vi nexus aliquis vel eſſen-
zialis, vel accidentalis intercedat inter id, quod fa-
dum aut omiſſum eſt, & malum, cui inde oecaſio da-
za eſt. II. Vi iænotuerit hic nexus, ae praeuideri
effectus cum veriſimilitudine quadam potuerit. III.
Vialiqua adfnerit obligatio non faciendi id, quod tali
effectui producendo occaſionem dedit. Deficiente vna
ex his conditionibus, ſtatim ceſat etiam imputatio.
Concurrunt ſingulae eo caſu, en quis calce diluta
in via regia, aut media platea, foueam tegere aſſe-
ribus, aut cancellis munire neglexit, ne quis noctu
forte illabatur, aur puer interdiu in eam profiliat;
quod euentutum facile pracuideri poterat. Defectus
ptioris conditionis cernitur in ſententia a Cn. Piſone
lata⸗

—
1 no
n u
ſſpenc
Cmmo

—

lan, cul
WI.
lem font
al, cn
lſa àl
ni D ln
la conc
decdecet
Monendr
Guig
gliegen⸗
polſeſlo
ero
infonez
l vendl
Pedkur 21
Pores e
Eellum nc
i; ſr
is Vinu

Platen

ut gbos
Aut alis
Mltteret
Piam e

ninem

nuniſſet

ucbis

domini⸗
rtiusce⸗
Gtabun⸗
citcum⸗

obtin-
Ueorum
,ebe⸗
let,

untzſel
inpedi⸗
is mili
odligt⸗
ſaciendo
onmun
gleit⸗
gucum

tie,
el r.
ul ſe
r
Mileri
UI.
od talt
Ntenn
trio⸗
Gilut
ſe.
Hocte
Pliat;
ſeclus
Piſem
alt,

ET CIVIS LIB, I. CA P. I. 55

ret, non ſubtraxit. Sic cum multarum re-
rum naturalium operationes promouere aut
ſuſpendere ſit penes homines; quod ab hiſce
commodi vel damni datum ſit, iſtis imputabi-
D 4 tur.⸗

lata, cuius meminit SERNECA, de Ira Lib. I. Cap.
XVI. Pertinet & huc fabula de Lupo & Agno, co-
dem fonte bibentibus. Deficeret altera conditio eo
caſu, cum quis lata a virgine, quam ambiebat, re-
pulſa, aut non accepta mutuo, quam petebat, pecu-
nia, laqueo ſe prae moerore ſuffocaſſer. Deficit ter-
tia conditio, quoties vtitur quis tantum ſuo iure,
nec de cetero malum inde in hunc vel illum proxime
prouenturum conſpicit; nec etiam, ſi ſuſpicari tale
quid quodammodo liceret, ad illud praecauendum
quicquam proficeret, iuris ſui vſu abſtinendo. Sic ſi
poſſeſſor aedium in propria area calcem diluerit, &
vero quis, cui nihil ibi negorii eſt, noctu accedens
in foueam incidat, habeat is äübi. Sic quibus vinum
eſt vendibile, non ideo ſtatim ab eo vendendo te-
nentur abſtinere, quod vix dubium ſit, fore, vt
plures eo inebrientur, ac variis deinde vitiis temu-
lenti indulgeant. Praeterquam enim quod in ante-
ceſſum non conſtat, qui forſan plus iuſto ſint porta-
turi; ſi vel maxime hoc conſtaret, attamen negare
iis vinum ſuperuacaneum foret, patentibus quauis
platea oenopoliis pluribus. Verum ſi ebrii nonnulli.
aut quos tales eſſe ſuſpicio foret, noctu accederent,
aut alia hora illicita, peritum vinum, peccaretur
utique ipſis largiendo. Quale peccatum etiam com-
mitterer armorum artifex, qui inrelligene quem-
piam e veſtigio alterum aggreſſurum, hunc ipſum
in finem illi enſem venderet. Talis enim euentus
manifeſtus &proximus eſt, quem decet, quantum
in nobis eſt, praecauere.

56 DE OFFICIO HOMINIS

tur, quantum eorundem opera vel neglectus
(3) ad id momenti attulit.

Aliquando etiam praeter ordinem impu-
tantur alicui euentus tales, qui alias ſupra hu-
manam directionem ſunt, (4) quatenus in-
tuitu certi hominis iſtos diuipum Numen pe-
culiariter procurauit. Extra hoſce & fimiles
caſus ſufficit, ſi de propriis actionibus ratio-
nem quis poſſit reddere.
H. XIX.

(3) Sic agricolae aut vinitori vber aut ſterilis fru-
gum prouentus imputatur, prout in colenda terfa de-
bito tempore vrerque diligens vel negligentior fuerit.
Tenetur quis item de damno per incendium dato,
non tantum ſi ignem ipſe acdibus ſubiecerit; ſed etiam
ſi imprudenter prope receptaculum, quo pulueris

pyrii, aut horreum, quo foeni copia adſernatur,.

emittendis pyrobolis ſe oblectauerit, aut calamo fu-
matotio ori adpenſo eiusmodi loca inceſſerit &c. nec
non ſi conſpecto aliquo, qui flammas aedificio ſub-
deret, id non manifeſtauerit.

(4) Sic ad preces Eliæ Prophetae DEus per tres
annos & dimidium pluuiam retinuit, ac deinde rur-
ſus indulſit, I. Reg. Cap. XVII. I. XVIII, 42. Tac.
Cap. E. 17 18. Conf Geneſ Cap. XVIII, 32. XIX.
21. II. Sam. Cap. XXIV. 13. 17. Jon. Cap. L. 12.
ſeqq. Verum hic bene obſeruandum eſt, citra liqui-
dam ac certam reuelationem certo conſtare non poſ-
ſe, diuinum Numen in gratiam vel odium cuiusquam
euentum aliquem extra ordinem procuraſſe; caute-
que adeo quam maxime eſſe procedendum in forman-
dis fouendisque deſuper ſuſpicionibus, praeſertim ſi
qui pro cauſa alicuius mali in alios redundantis ha-
bendi

6
ſunt,
Non ad
enut
leuit

Per
ſbbi
Dei
lamm
tulti
16
ſunt
linr
9.

ſir

den
lo!

tar

8

negechus

enn inpn⸗
blptahu⸗
atenusin⸗
Numen he⸗
elnles

Ubos tat.

(N

r
Kerihi

datent
enti,fien
Ndonn ,

izkeleiun
1opllnee
1 1 etüntl,
calam f
rit c, e
liints

Eus Pet nA

geinde ll.

n
7
11
,eim ll.
ne or
cuiugemn
le; (ANle⸗

vnſote .

Geenin 1

mbunihr “

herli

4

ET CIVIS LIB. I. CAT. I. 57

5§. XIX. 2. Quaecunque in quolibet homine 2. Circa
ſunt, quae penes ipfum non ſuit, vt adeſſent, vel imputatio-
non adeſſent, non poſſunt ipß imputari, niſi qua- e dir.
tenus per induſtriam naturalem defectum non ſup- ſonalinm,
pleuit, aut natiuas vires non adiuuit. Sic cum naturalium
perſpicaciam ingenii viresque corporis nemo & acquiſi-
ſibi praeſtare polſit, nemini quoque eo nomi- fatum.
ne imputari quid poterit, niſi quantum cultu-
ram adhibuit, aut adhibere neglexit. Sic non

ruſlico, ſed vrbano atque aulico, horridi mo-
res vitio vertuntur. Vnde & valde abſurdae

ſunt iudicandae exprobrationes eiusmodi qua-

litatum, quarum cauſa penes nos non fuit: v.

g. breuis ſtaturae, formae parum fſelicis, &
ſimilium. L
gF. XX. 3. Quae per ignorantiam inuincibilem 3. Circa

(1) patrantur, imputati non poſſunt. Quia ne- illa, quae
S que btrantur

bendi ſint, Sic Inſulae Melitenſis incolae de Apoſto
lo Paulo, ob correptam a vipera eius manum, teme-
rarium tule unt iudicium. Ac, Cap. XXVIII. Sic
quoque primi Chriſtiani male a Gentilibus pro cauſa
ſuccedentium tunc publicatum calamiratum vendita-
bantur 3 quales tamen omni aeuo contigere, & euen-
turae ſunt, vi generalium naturae legum. Vide TER-
TVLLIAN. Apolog. cap. XL. ARNO B. aduerſus gen-
tes, init ibique not. Elmenborſtii. In quo quidem
Chriſtiani ipfi imitati deinde ſunt, & imirantur ho-
dienum ſaepius Gentiles, luce veritatis deſtitutos.
Vid. Nouellae GCODICIS THEOD. Tit. III. de Zu-
daeis, Gamaritanis, Haereticis & Paganis.

F. XX. (1) Ad hunc & ſequentem g. conf. ſupra §.
7. & 8. quorum heic mera fit repetitio.

58 DE OFFICIO HOMINIS

per igno. que dirigere actionem poſſumus, vbi intelle-
rantiam us lumen non præaelucet; & praeſupponi-
ne eii. tur, tale lumen ſibi hominem non potuiſſe
3 comparare, neque quominus poſſet, in cul-
pa fuiſſe. Quin & in vita communi poſſe
moraliter accipitur pro illa facultate, ſolertia
& circumſpectione, quae vulgo ſufficere iu-
dicatur, & quae probabilibus rationibus ſub-
nixa fuit.
4. Circa §. XXI. 4. Ienorantia, vt & error circa le-
En e- ges & oficium cuique iniunctum, ab imputatione
“ “ non liberat. Nam qui leges & officium alicui
leges & ofß- iniungit, efficere ſolet & debet, vt in noti-
cium cui- tiam ſubiecti illae perueniant. Et ad ſubiecti
que iniun. captum leges ac regulae officii adtemperari ſo-
um. lent & debent; circa quas cognoſcendas &
rerinendas quemlibet ſollicitum eſſe oportet.
Vnde qui eſt cauſa ignorantiae, (1) reſpondere
etiam tenebitur de iis actionibus, quae ex
illa ignorantia promanant.
5. Circa §. XXII. 5. Cui occaſio agendi citra ſuam
emiſionem culpam deeſt, illi non imputatur, quod non ege-
Wa ** vit. Videtur autem occaſio quztuor haecce
efectu oc- . . 1. .
cafent. complecti: I. vt obiectum actionis (1) ſit in
promptu

§. XXI. (1) Aliquando ſolus ipſe, aliquando vero
etiam is, quem iſte notitia illa imbuere neglexit.
Prius locum haber, cum is, quem iſte notitia ea de-
bebat imbuere, non potuit abſolute illam aliunde
accipere aut per ſe, aut per aliam.
5 XXII. (1) Hoc eſt, vt materia ſit agendi, atque
Vt

Propt
wnol
o l⸗
nmts,

nagts
d adi
unum
ſer ſp

—
uis
nuntur
egen
(2)
uuali
diet.
dem,,
Cere id
6)
brumen
enmad
ineli
Ultene
lgne
Hoc e
mume
ins,
mentu
(llius
Neefſla
ahn:
folun
lene
nn

.*

—
intelle⸗
upponi⸗
potuſſ⸗
in cul.
175 pole
ſolentia
cete iu⸗

bus ſub.

rs l.
tarione
n alicni
nnon⸗
ſodiebl
etniſ

encs KN

vonele
ae ex

4 ſuan
on /⸗
haecce
tompi
—
coene
ade-
iuade

i,que
Vt

ET CIVIS LIB. I. CAT. I. 79

promptu : II. vt adſit commodus locus, vbi
non poſſimus ab aliis impediri, aut malo ali-
quo (2) mulctari: III. vt adſit opportunum

tempus, quo non ſint obeunda negotia (3)

magis neceſſaria, quodque item aliis, qui
ad actionem (4) concurrunt, fit oppor-
tunum: IV. vt denique naturales agendi vi-
res ſuppetant. Citra iſthaec enim cum etis
eri

vt quis habeat, circa quod agere poſſit. Quo refe-
runtur ſingula fere exempla, quae heic ab Auctofe

adlegantur.
(2) Addenda heic eſt reſtrictio haec: dummodo
quisalioquin obligatus non ſit, exponere ſe periculo.
Sic e. g. ridiculus miles foret, qui iuſſus adire ſtatio-
nem, obtentu diſcriminis, quod ſibi metueret, fa-
cere id detrectaret.
(3) Sic magiſtratus quis Senatui, cuius mem-

prum eſt, intereſſe nequit, ſi illa ipſa hora Princeps

eum ad ſe accerſiuerit. Vide §. ult. capitis vltimi

huius libri.

(4) Si e. c. copiae duci bellico neceſſatiae ad com-
mittendum proelium, aut obſidendam vrbem, eo

yvſque haud acceſſere, vt coniungi cum eo poſſint.

Hoc enim caſu deeſt materia agendi: & ſic ad pri-
mum caput hoc quoque refertur. Breuius ac diſtin-
ctius, meo iudicio, quatuor hae conditiones expri-

mentur, ſi dixerimus, teneri quem omiſſionis ali-
cuius nomine, I. ſi ad fuerint ipſi media ad agendum

neceſſaria: 2. et ſi aqhibere illa potuerit cirra negle-

cum alterius officii magis neceſſarii, aut citra pe-

riculum inſigais alicuius mali, quod ſubire is alioqui
plane non tenebatur. Hoc modo regalae huius &
ſequentis para graphi ad vnam reuocabuntut.

60 DE OFFICIO HOMINIS

5 fieri nequeat, etiam abſurdum fuerit, ſi ali- andl
cui imputetur, ad quod agendum occaſio de- ump⸗
fuit. Sic medicus ſegnitiae non poteſt ar- uns
gui, ſi nemo aegrotet. Sic liberali eſſe non X
conceditur, qui ipſe indiget. Sic talentum

ſuum defodiſſe argui nequit, cui rite ambi- mi
enti ſtatio denegata fuit. Et cui multum da- umin
tum fuit, ab eo multum repetetur (5). o
Sic non poſſumus ſimul ſorbere & flare Uer vi
(6). . . . end
6. Ciraa §s. XXIII. 6. Mon poteſt quoque alicui im- o 4
empoſſibilia. putari, quod non praeſtiterit ea, quae vires ipſius
exsedunt, neque per eas prohiberi, aut effici poſ- beile
ſunrt. Inde vulgo, impoſſibilium nulla eſt obli- *

gatio, dicitur. Addendum tamen, modo quis
ſua culpa vites praeſtandi non detriuerit, aut
perdiderit. Hic enim eodem modo tractari —
poteſt, (1) atque ſi vires adhuc obtineret; ſeu

cum ca
es
7 (ez,
(5) Ita CHKINZUS& diſertis verbis, Luc. XIlI. EIln
“ 4 8. 3 . düd
6 (6) Auctor, cui ſaepius PhAVIO ſuo vti volu- mo
pe erat, procul dubio heic adludit ad hos duos ver- Nin
ſus ex Moſtellaria: W ſe
Gimul flare ſorbereque haud facile
Eſt: ego hic eſſe & illic ſimul haud potui, den
Adt. III. Je. II. v. 104. 10 5. n

§. XXIII. (1) Hoceſt, non quod Legislator exi- andn
gere poſſit, vt fiat id quod eſt impoſſibile, durante unme
quidem impoſſibilitate: verum quod poſſit eos puni- eti
te, qui culpa ſua id praeſtare iam non valent nan u
. ecus

3 ET CIVIS LIB. I. CAP. IJ. 6 1

— — ———
s dk cum alias facilis eſſet via quamuis obligatio-
Ncelode nem paulo laborioſiorem eludendi, vltro cor-
el. ruptis praeſtandi viribus.
lele nen §. XXIV. 7. Imputari quoque non poſſunt, 7. Circa
tlemmn quae quis coacte patitur, aut agit. Talia enim eàquae 7ui=
itean. amoliri aut defugere ſupra ipſius vires polſi- coacte facit.
ulund. tum intelligitur. Cogi autem dicimur dupli-
dent ci modo: vno, quando alius valentior
Ein per violentiam noſtra membra ad aliquid
agendum aut patiendum adplicat ; alte-
ih r0, ſi potentior graue-aliquod malum comi-
Hnu nus intentet, (idque ſtatim repraeſentandi
Figf facultatem habeat), niſi vltro nos ad aliquid
luc faciendum moueamus, aut a faciendo abſti-
Nn neamus.
ert,
o t . . .
ſecus ac ſi viribus agendi inſtructi, agere idem de-
ohtineni trectarent. Poſſunt hic e. c. allegati, qui apud ve-
cun teres Komanos abſcindebant ſibi & liberis ſuis polli-
— Les, vt ſic immunes a militia eſſent. Vid. ad I. N&
lu M G Lib. VIII. Cap. Il. §. 3. not. 1. Sunt etiam caſus,
quibus alicui impoſſibile quid imputatur, tametſi
impoſſibilitas in ſe ipſa culpa eius non contracta ſit:

————

torinie vt cum qu& ſe immiſcet negotiis, quae ſcit aut facile
fcire poreſt vires ſuas ſuperare. Si quis e. c. equeftris H
diſciplinae imperitus, equum indomitum hilari ani-
dhH mo conſcendat, ac deinde quod regee eum nequeat,
GNOt, damnum aliquod committat, idem profecto ad
1. damnum reparandum tenebitur. Idem etiam ſtatu-

lumi. endum eſt de agalone, artem ſuam exercente, cum
⸗ Quramte tamen viribus & peritia ad mulos regendos neceſſaria
5 huii deſtituatur: quemadmodum & lus Romanum caſum
a A hunc decidit, L. 8. K. 1, Dig. ad Leg Aguil,
ſecus . .

62 DEOFFICIO HOMINIS

neamus. (1) Tunc enim, niſi exprelſſe obli-
gemur id, quod alteri eſt inferendum, noſtro
malo

—

§. XXIV. (1) Videtur heic Auctor effectum po-
ſterioris huius coactionis longius, quam par eſt, ex-
tendere. Fateor, illa culpam valde minui, maxi-
me in foro humano; at non liberatur quis eadem pe-
nitus ab omni impuratione in foro diuino. Exem-
plum gladii aut ſecuris heic nihil conficit: inſtrumen-
ta enim haec ſunt mere paſſiua; dum e contrario qui
intuitu tantum imminentis grauis alicuius mali, nulla
accedente coactione phyſica atque abſolute irreſiſti-
bili, adigitur, cum quadam voluntatis ſpecie agit,
& quodammodo ad maniteſte prauam, quam cxe-
quitur, actionem concurrit. Praetetea conſtantiam
humani ingenii non plane ſuperat, vt quis conſilium
capiat, mortem, etiam ſuppetente eius declinandac
via, oppetendi. Fatetur illud Auctor ipſe in Opere
maiori Lib. 3. Cag. VII. §. y. Nec deſunt, qui hoc
aliquando propter leuiores cauſas, quibus vehemen-
tius adficiuntur, audeant. Pronum foret oſtendere,
Auctoris principia minus firma eſſe, nec ſatis cohac-
rentia: at locus iam non eſt huius rei, Ex his vero
colligi abunde poteſt, vnicum tantum caſum eſſe, quo
ad euitandum malum a Superiore intentatum, eius-
dem manifeſte iniuſtis imperiis ſalua conſcientia ob-
edite liccat; nempe ſi is, qui iniuncta illicita actio-
ne lacdendus eſt, ipſe nolit, vt exponam me ipſius
cauſa periculo, recuſationem meam conſecuturo:
quod tamen ſic intelligendum, vt de re agatur, cuius
intuitu in facultate eius ſit conſentire in malum ipſi
inferendum; aut vt agatur de laeſione iuris, cui re-
nunciare ipſi ſit permiſſum: nam ſi mihi e. g. quis li-

bertatem ipſum occidendi indulgerer: non tamen

propterea ſine culpa redderem me miniſtrum furoris

alo re⸗
tem ade
Uobisan
Poerid,
.X
tlluntur
2grrur
conpen
nes if
lincti
Uetbern
honung
ſed det
Pime,
n nn
Ctione
Gbidem
Uenit

—
nilo,
jua
1. 6. .
V. hoi

..X)
s pore
dem Pro
igue it⸗
NeNe

ET CIVIS LIB. I. CAPD. I. 63

leob. malo redimere, is, qui eam nobis neceſſita-
mln tem adfert, pro auctore facinoris habebitur;
mo nobis autem non magis factum iſtud imputari
— poterit, quam gladio aut ſecuri caedes.
ſdon §. XXV. 8. Eorum, qui rationis vſu deſti- 8. Circa
nelt, d tuuntur, actiones non imputantur, Quia quid actiones es-
end agatur, liquido dignoſcere & ad normam *
alee comparare nequeunt. Et huc ſpectant actio-KRiznun
Hen.⸗ P queunt Pectan tur vſu ra⸗
ihuwc nes infantum, antequam vius rationis paulo tionis.
nmnogi dlſtinctius ſeſe incipiat exſerere. Quod enim
miè iſti propter quasdam actiones increpantur aut
einfti verberantur, id non ideo fit, quaſi in foro
e humano poenam proprie dictam meriti ſint;
iin ſed per modum nudae emendationis & diſci-
mnlin plinae, ne per talia moleſtiam aliis faceſſant,
elane aut ne prauam adſuetudinem contrahant.
ietr Sic & furioſorum, mente motorum & delirorum
„gia actiones pro humanis non habentur, quibus
dele quidem citra ſuam culpam iſte morbus pro-
tone. Uenit (1).
lisyeto §. XXVI.
ele,gdo ⸗ —
W in illo, qui ſub grauiſſima comminatione me ad in-
jenn dn ſontis necem inſigauir. Videatur ad I. N. & G. Lib.
ein . cap. E. . 9. not. 5. nonae Edit. & Lib. EIII. cap.
nre ifu I. S. 6. not. 4. 5. nec non quae infra dicentur ad cap.

encs V. huius libri g. 2 5.
Atuhe d

S§. XXV. (1) Non niſi rariſſime contingere hic ca-

un pl SBerr.
dei „ ſus poteſt. Cauſae quamcunque mentis alienatio-
il. nem producentes, valde vt plurimum ſunt occultae,
ͤten atque ita comparatae, vt praeuidere eas ſana adhuc

mente vix liccat. Meminerunt quidem natufae

i
n iuon
i Scru⸗

9. Circa
ſosnia.

64 Dr OFFICIO HOMINIS

§S. XXVI. 9. Denique imputari non poſſunt,
quae quis in ſomniis agere ſibi videtur; niſi qua-
tenus talibus interdiu cogitandis cum dele-

ctatione immoratus, (1) eorum imagines

animo alte impreſſit: eiſi & haec rariſſime
foro humano attendantur. Alias enim phan-
taſia

Scrutatores hezbarum quarundam minos cognitarum,

quarum ſuccus certa quantitate hauſtus rationem

turber; item cerrorum fluminum fonriumque aut

etiam vaporum ex quibusdam locis exhalantium, qui

eundem effedum gignant. Conſtar quoque com.

poſitas eſſe olim potiones Philtra dictas, quae exci-
tando amorem, vexabant mentem, agebantque in
rabiem. Vide OUVENAL Sat VI, 610. & ſeq7.
Quod ſi iam quis gnarus virtutis eiusmodi plantae,
aquae, aut potus, iis nihilominus deliberato animo

vteretur, locum tunc haberer, quod ait Auctor;

& perinde eſſet, ac ſi ebtietatem iſte ſibi arceſſi-
uiſſer.
§. K KVI. (1) Vtut vero praua haec fit delectatio,

.

ſomnium tamen in ſe non deſinit eſſe ſomnium; Phan-

taſma nempe, cui effingendo intellectus & voluntas

ſens diſpoſitio adfuiſſet, non ſucceſlurum eiusmodi

ſomoium fuiſſe. Eri quis etiam, exemplo Biblidis

apud Ouidium, Opta: et fecurrere ſaepius obſcoenum

ſomnium; non ſuppeteret tamen certum illud procu.

randi medium; && poſito quoque, repertum eſſe tan⸗

dem id arcammin; non tamen tam de ſomnio ipſo is
teneretur, quam de eo, quod vigilans cogitaſſet aut

egiſſet. De cetero videantur de ſownambulis dicta

a me ad Opus maius de J. N. & G. Lib, I. cap. V. §.
1II. not. 3.

4

nunquam ita participant, vt credere liceat, niſi prae-

Mmmnn

