tardius iudicium matureſcat; ſed illud eſt ex
Gekm cuiusuis quotidianis actionibus iudicandum.
gue gtoel⸗ Etſi in pleris que ciuitatibus leges ciuiles cer-
a & lnn tum heic temporis terminum in vniuerſum
genln eid conſtituerint. Sicuti & alicubi ſalutariter eſt
oneumdt receptum, vt aliorum prudentiorum auctori-
Alnet,ul tatem adhibere neceſſum haberent in contra-
iserpticen hendis obligationibus, quousque inconſultus
elut nela ille iuuentae impetus deſerbuiſſet. Quippe
ged n cum ea aetas, etiam quando negotium, quod
eletine geritur, intelligit, vehementi fere ac parum

igete d. prouido impetu feratur, ac in promiſſa ſit fa-
t, 6 cilis, ſpei plena, liberalitatis famam captans,
umainer in amicitias ambitioſe colendas prona, ac dif-
iequegini fidere neſcia. Vnde & dolo vix caret, qui
lctanl, iſtius aetatis facilitati imminet, & iuniorum diſ-
tigneoli⸗ pendiis locupletari vult, quae iſti Per iudiciĩ
brius, (O imbecillitatem pracuidere aut aeſtimare non

norunt. “
§. XII. Conſenſum quoque impedit error. 2. Ad/ve-

. Ce
in Gor
Circa quem hae regulae ſunt obſeruandae: rum con-

amnobln⸗ n. inte ann e 1.
Ale lt 1. Vei in promiſſione aliquid tanquam condi- Britur zo
H tionem ſuppoſuerim, (1) citra cuius intuitum pro- iitia idonea.
miſſurus non fueram, naturaliter promiſſionis nulla Effectus
Punichne⸗ erit vis. Nam promiſſor conſenſit non ab- erroris in
friio ſ, ſolute, ſed ſub conditione; qua non apparen- promiſſis
ee te,; promiſſio quoque nullaeſt. ac pactis.
aun tiee, §. XII. (1) Suppoſita conditio aliquando ex ipͦls *
5,56)“ negotii natura fluit; vt ſi quis cum femina;, virgi. W

uem

JM

–—— „

717298 PDE OFFICIO HOMINIS

——

2. Jiex errore (2) ad paciſiendum aut con- unl W
trahendum fuerim impulſus, eumque, re integra, 3 ai in
&ν quando nihil adhuc ſuit praeſtitum, depreben- iecce ia
deroz aequum ſane fuerit, vr facultas poeni- nein de 4
. 36 tends e netaius ln
AWintegra, G
— . uunci iann 4
nem ſe ferente, contraxerit ſponſalia; aut pater cer- ox hant; gli
tum quantum in dotem filiae promiſerit: ſtatim 7t, niſ guar
enim ac deflorata fſemina deprehenditur, nulla fiune Eul
ſponſalia; nec validior etiam eſt dotis promiſſio, ſi Mollgere.
nuptiae ſecutae non ſint: quamuis de hoc caſu nihil 3. Vlieme
ante vela ſponſo, vela patre dictum fuerit. Verum nleuiur,
interdum etiam conditioni cum negotii natura nullus in, (3) duun
per ſe nexus intercedir: & tunc, licet hac vel illa ra-
tione id ſigni ficandum ſit, quod ſupponitur, non ta-
men ſemper diſerte iſtud fieri neceſſum eſt. Ita ſi . — —
g. alteri dixerim: duo mihi ſunt puius libri exem- Hut, ia negi
plaria, vnum tibi dabo; ſufficit hoc, vt ad exhiben- Im quid, ue
dum non tenear, ſi deprehenderim poſtea, me erra- Imeum amiſllle,
uiſſe, nec niſi vnum in bibliotheca mea exemplar of- iltns non (eti
fenderim libri, quem promiſeram, Juo mihi ſup- In, popteren
Petere exemplaria exiſtimans. Cum enim heic de lum, ghamdis
Promiſſis mere gratuitis agatur, a promiſſore nihil Nentum pretinmn
aliud poteſt exigi, niſi vt bona fide in errofe verſarus Et conttabend
ſit: neque enim is ante promiſſionem factum, quod (oalibelantiam
ſuppoſuit, ſumma cum diligentia ad examen reuo- guumhunenon
care tencbatur; ita vt, ſi alter, cui promiſſum erat,. etem. Vide,
hoc ceu indubium exſpectauerit, habeat, quod ſibi Vl 6.,. zot,
imputet. MM Kinddi Aucon
(2) Dummodo error circa aliquid pacto eſſentiale us: Joriam

verſetur, id eſt, neceſſario coniunctus ſit cum prac- ketur, ſemper
ſentis negotii natura, aur alterius contrahentium in- nilida elt, can
tentione, tempore contractus ſignificata, ac pro cauſa, wibendumin

citra quam contratus non fuillet initus, verin’que Nenigeelten
egnita: alioquin enim error Yt in contratum non in- () Haren
. Kui, Wephoni in

N15

nlun alt r

le, ſe iſtii,

bit, Gesfeaeg. . . .W
Eyiß nitentia dettimentum patiatur, aut id penſare

VaAlktu nin

—

1; aut Patelet

Vilerit: kun

ET CIVIS LIB. 1. CAF. IxI. 199

tendi mihi eoncedatur: praeſertim vbi prae me

tulero, dum ad paciſcendum accedo, quae
me cauſa impellat, nec alter ex mea poe-

ego paratus ſim. Verum vbi res non amplius

eſi integra, & vbi error tunc demum patuerit,
quando iam pactum eſt impletum ex toto, aut

ex parte; qui errauit, a pacto reſillre non pote-

rit, niſi quantum alter ex humanitate velit

tur, nll iun

is Propiſto,l

e hoc cill l

fuerit Venm
iinatnun
ethac ſelilit

indulgere. SM
3. Vli error contigerit circa ipſam rem, de qua

conuenitur, pactum vitiatur, non tam ob erro-

vonitut, hon.

im elt. lult
ius IMri eus
, Fnderth

voſten , etlt

rem, (3) quam quia legibus pacti non fuit ſatis-

4 factum.

AHüuit, ita neque hunc irritum reddit, ſiue ſit praeſti-
rum quid, ſiue minus. E. g. ſi perfuaſus, me equum

i erennplid

uo mihi i

euimn heie:
34

tormillote mO

netrote ſelli
4 exalnen lel⸗

Dromilinen
ber, ali

lppeli⸗

utrtheniin
1tn,ac oi
nitus, limſi
01
ckunto,

meum amiſiſſe, alium emerim, quem citra iſtud em-
turus non fueram, ac deinde equum meum inuene-

rim, propterea venditorem ad recipiendum equum

ſuum, quamuis nec traditus ipſe, nec ſolutum con-
uentum pretium fuerit, adigere non goſſum, niſi in-
ter contrahendum diſerte ſtipulatus ſim, nec ſolum
confabulantium more prae me tulerim „ me
cquum hune non emere, niſi àmiſſum meum ſuppo-
nerem. Vide, quae dixi ad J. N. & G. Lib. III. Cap.
VI. S. 7. not, 2. Vnde nullo nititur fundamento di-

ſtinctio Auctoris, prout res adhuc integra ſut, aut mi-

nus: quoniam conuentio, ſi eſſentiale quid deſide-
ltentſia retur, ſemper nulla efficitur; vti e contrario ſemper
us Nteun

valida eſt, cum error, qui ad paciſcendum auf con-

trahendum impulit, nihil quod pacte aut contractui

eſſentiale eſt concernit.
(3) Hatcratio vt patet ex priori ſequitur, adeo⸗

que opponi inuicem non debuiſſent.

. 1
4

2009 Dr OFFICIO HOMINIS

1 (

fäactum. Nam in pactis ipſa res, de qua con-
uenitur, eiusque qualitates debent eſſe cogni-
tae: citra quam cognitionem liquidus con-
fenſus intelligi nequir. Vnde defectu depre-
henſo, qui laedendus fuerat, (4) vel a con-
tractu reſilire poteſt, vel allerum ad defectum

ſupplen-
3 PPle

(4) Pactum eſt nullum, ſi errore deceptus id, cir?
ca quod erratum eſt, praecipue ante oculos habuerit.
Verum ſi illud ipſum non praecipue ante oculos habu-
erit, tamerſi alias maluiſſet, rem talem eſſe, qualem
elſe perſuaſus fuit; ſubſiſtit tamen conuentio, ſal-
temque is ius haber repararionem defectus, quem
non attenderat, exigendi. Vide, quae dixi ad J. N.
& G. Eib. III. Cap. VI G. 7. not, 4. 5. H. g. ſi quis,

7

emtis aedibus, intelligat, aliquem in iis dem ius vus-
frucdtus habere, aut habitaztionis in aliquibus concla-

uibus, hoc ad difſoluendum penitus contractum ſuſti-
cit; quia quicunque adquirere proprietatem aedium
vult, regularitet omnibus earundem conclauibus ac
commodis frui intendit. At deprehenfa aliqua, prae-
ſertim non adeo moleſta ſeruitus, ſaepe contractum
validum relinquere poteſt, ac ius tantum rtribuere,
pretii imminutionem perendi, ſi nihil dictum ſit, ex
quo potuerit intelligi, emtorem aedes ab omni ſer-
uitute immunes ſuppoſuiſſe. Quamuis enim vicinus
c. g. facultatem cundi per partem praedii mei habeat,
non tamen propterea minus huius partis & mihi vſus
patet. Vnde facile praeſumere licet, me, etſi de
hac ſeruitute conſtitiſſet, non tamen ab emendis acdi-
bus deſtiturum, ſed hoc intuitu aliquid tanrtum de

pretio cum venditore pacto detracturum fuiſſe. Cete-
xum in omnibus illis caſibus, qui ad tertiam hanc re-

gulam referuntur, ſupponitur, a neutro contrahen-

tlum

ſupplendum
dumid, qu
culpa intetu
. XIII.

() ftaudul

—

tium malamt
teruttiusmal
de koc etit

(ue Contrahe

tum, b rior
lianem aut Pr
cOpnoſcere;
litus leti
genwinis 8
Indodo egt
Hionem U⸗
hon niſt al
Pterez alten
ber ellm re
tm Geſten
lſcleta,
Juarum P.
edinergi
1ur de peld
Iet, inzen⸗
Ptetilnece
eutiamm
tkahentin

Mentz in

e0 peius
tat, ment
Juain in
. All
line gi

.
17 . ——

XI1H,5, ET CIVIS LIB. IJ. CAP. II. 20 1
dequn ſupplendum adigere, vel etiam ad praeſtan-
ntele dum id, quod intereſt, vbi ipſius dolus aut
igaidis an. culpa interuenit. .
efeee- 86. XIII. Quod ſi quis dalo & malitioſa Effectus
4) lr (1) fraudulentia alterius inductus fuit ad bro- Col⸗ din. JM
naddetanmn NS „mit .
er.

14

S.

tium malam fidem eſſe adhibitam: quod ſi enim al-
— terutrius mala fides interuenerit, ex egulis ſequentis
Geeſtusii 8. de hoc erit iudicandum. Iam vero aliquando vter-
erlos kieu . que contrahens bona fide errat, aliquando alter tan-
edelletitth tum. Prior caſus contingit circa fes, quarum qua-
emehe,glla litatem aut pretium neuter contrahentium ſatis valet
. ten cognoſcere; vt ſi quis lapillorum prerioſorum impe-

i
S titus alteri acque imperito ſpurias margaritas pro
Senuinis, & vice verſa; aut ſi indoctus acque
1 1ch indoco egregium aliquod Manuſcriptum aut ra-
. riis rionem librum vendiderit. Sed fieri poteſt, ve
ideni 4 tnoa niſi alter contrahentium decipiatur, nec Ppro-
ae e pterea alterius dolus intercedat. Idque locum ha-
lonne le bet, cum res, de qua contrahitur, indefinite tan-
nettend tum deſignatur, vt ſi quaeratur: quanzum huius rei
conelun. deſideras? & cum alioqui res ex earum eſt cenſu,
aiiglu⸗ quarum pretium extra ordinem variat, plures-
wee que diuerſiſſimos recipit gradus: nam ſi e. c. agere-
zalce “ tur de pelui ſtannea, quam quis pro argentea habe-
hichem e ret, ingens ſane diuerſitas ordinarii metalli vtriusque
e⸗ gae pretii neceſlario malam fidem in vno alteroue contra-
nuemmn hentium fupponeret. Quod ſi nec mala fides in con-
eli nedih trahentium altero, nec ſatis ampla intentionis argu-
gti: An 4 menta in eo. qui ſe erraſſe dicit, manifeſte apparent,
a, hee 4 eo peius ipſi conſulitur, quoniam ipſius vnice intere-
benmnidi rat, mentem ſuam ſatis exprimere. Et haeceſt regula.
nid un ꝗquam in dubio ſequi decet.
unſie ⸗ §. XIII. (1) Datur fraus poſitiun, cum imme
lentin * diate quis , vel mediante alio aliquid facit, quo
no i⸗ W “ ad

„

—

202 or oOFFICIO HOMINIS

mittendum aut paciſcendum, ita eſt haben-
dum: .

1. Ii kertius Aolum adbibuerit, non colludente

eo, quicum paciſcimur, negotium erit (2) frmum:
ab eo tamen, quùn dolum adhibuit, poterimus
repetere id, quod intererat, nos non fuiſſe
deceptos.

2. LQui dolo ſuo malo cauſam dedit, vt ipfi
quiid promitterem , cum eoue paciſcerer, ei ex ſt-

hoc altu haut guidquanm obligor.

3. J1¹ Naz, vltro quidem & iguida cum Aeßi.

. nat ione

ad credendum id, quod non eſt., promittens vel pa-
ciſcens inducitur. E. g. Si quis ſpurium adamantem

Pro genuino exhibeat; aut ſi, verbo quidem nullo
Prolato, rem clarae luci haud exponcndo, aut alia
quapiam ratione efficiat, vt merx alius plane coloris
aut qualitatis videatur, ac reuera eſt. Sed dartar
etiam fraus negatiua, cum reticentur aut diſſimu-
lantur eſſentialia quaedam, ſiue quis conſilium ante
fallendi ceperit, ſiue tantum errorem alterius in rem
ſuam vertat; vt ſi venditor emtorem ſpurias margari-
tas pro genuinis habere conſpiciens, iſtam de errore
non commonefaciat.
(2) Dummodo ratio, quac, intefcedente huius
tertü dolo, nos ad Promittendum aut paciſcendum

mouit, nullum cum ipſa conuentionis natura neceſſa-

rium nexum habeat. Quod üi enim e. g. Perſuaſus

ab aliquo, omnes mihi equos periiſſe, alios come-

rim, addita expreſfſa clauſula, me non alia id condi-
tione facere, quam quod ſupponam id, quod mihi
nuntiatum eſt, verum eſſe; eo ipſo momento, quo
mendacium detego, contra Rus redditur irritus: ſal-
no interea venditoris aduerſus eum, qui me decepe-
Kae, lure.

IT

——
natile animn
aun ngori⸗
tater aiſi
Mi actimn er

ilul denitus

erigere (3).
4 Que
eyreſe fuu
Conliytunnn
dum pecicei
Cpinio alu
Gusconclu

—

6) Co

ſtinans ie

Nidem

tradiderit e

Autp)rice

tor exſpecte
ſtitnengun
en, Heque
bliernt,
tenidnen
Pendid inin

pinione
rint hoh
Go nullae⸗
hoc eaſt
Pollens o
Non mgis
(miam

XIS

—

el haber.

on colukare

(:) Fmm

t, Otetim

0s hon full:

lecit

S

er, e1 AH⸗

a Aun eie

ttnte
—

wittens eln.

m Adamnantenn
gticen Dllo

cndo, i1
plane chun
Eed dd
.zut Cilimn.
Onlium ande
tetius in ten

rias Malge

cebente El
nacleenin
nurunnnecl
.9. eluis

. or Cene⸗

ET CIVIS LIE. I. CAF. Ix. 20 ¾

— ————,

natione animi ad paciſeendum acceſſerit, in ipſo
tamen negotio, puta, circa obiectum, eiusue qua-

litates & aeſtimationem dolus interceſſerit; hacte-

nus pactum erit vitioſum, vt in arbitrio decepti ſit,
illud penitus diſſoluere, aut laeſionis penſationem

exigere G).

4. Quae ad eſſentiam negotiü non faciunt, nec

expreſſe fuerunt deſignata, actum de cetero rite

conceptum non vitiant; licet forte alter de iis,
dum paciſcitur, tacite cogitauit, aut (4) eius
opinio aſtu fuit confirmata, quousque contra-
Gtus concluſus foret.

(3) Quod ſi deceptor ipſe ſe deceperit, vt ſi exi-
ſtimans, ſe pro vera gemma falſum adamantem, aut
pyxidem chalybeam politam pro argentea vendere,
tradiderit ex ertore adamantem multo maioris pretii,

aut pyxidem confectam ex argento puriore, ac em-

tor exſpectabat; hic fraudulento mercatori neque ad
reſtituendum, recepto pretio, adamantem aut pyxi-
dem, neque ad ſupplendum, quod iuſto pretio deeſt,

obligatur, cum iſte iacturam, quae ſibi praeter in-

tentionem accidit, ſatis mereatur, dum alterius diſ-
pendio iniuſte cupiebat locupletari. Hr
(4) E. g. ſi quis ambiens puellam nuptiis, eam di-
uitem eſſe, aut nobilem exiſtimet“, etſi in falſa hac

opinione parentes ipſum verſari fiuerint, aut detinue-
rint, non ideo minus valida ſunt ſponſalia; dummo-

do nulla exſtet clauſula, quae ſupponat, ipſum non niſi
hoc caſu ſponſalia contraxiſſe, ſi nobilis puella, aur
pollens opibus fuerit. Quippe citra talem claufulam⸗

non magis diuitiae in ſponſa, aut nobilitas ge eris ad d

eflentiam ſponſaliorum, quam elegantis formae⸗

.
1

Pertè⸗

4

204 DE OFFICIO HO MINISs 11
3. Ad con- §. XIV. Metus, qui circa promilſſa & pacta 2udin qu
ſenſum ve-interuenit, dupliciter ſumitur: vel pro ſuſpi- ben pon .
riiue zlada cione probabili, fore, vt ab altero decipiamur; enten guo⸗
agendi li- idque, vel quia einsmodi vitium in-animo dum imple
bertat. ipfius haeret, auè quia malignam ſuam volnn-⸗ 3 i;

An metus; tatem ſat perſpicue ſigniſfieauit: vel pro vehe- iltis, ahe

deceptionis menti animi terrore, orto ex intentato graui mun hiine
Fatrn malo, ni promiſſum aut pactum inire veli- . Haxkenlin
tämt mus. Circa priorem ſpeciem metus ita eſt rnemmnihi
habendum: XV.

1. Qui confidit illius promiſſis & pactis, cui glledbſe

(T) fidei religio in vniuerſum nihili fit, impruden- 11. Dacl⸗
ter quidem facit; ſed eam ſolam ob cauſam pactu[m tn ilciſiun
rnon redditur irritum. 2
2. Vli pactum iam ſit initum, ac nulla noua ——
emergant indicia intentatae deceptionis; non lice. (à) Co-
bit a pacto teſilire ex obtentu vitiorum, quae anne Au'inſtam
B = pactum do, ſe
4 Aulllas gatun
. — neltatiore
pertinent. Idem ſentiendum de caſu, quem refere Mltate ten
CICRERO de ofic. Lib. III. Cap. XI. fuppoſito, dennt leti
quòd non diſerte Pythius Caxio adſeruerit, prope hor,. W.
tulos ſuos adeſſe quotidie piſcatores; & quod Canius onumill
conſpectis ibi forte illa die piſcatoribus, vlterius haul mendmli
R . . . . . „ .
percon atus, ordinatie iſtud ſieri opisatus ſit. itinete
g. XKIV. (1) Tales ſuat piratae, latrones, mere. HMetcedenm
trices, athei & c. Quantumuis enim male de id ge- attinet,
nu; hominibus ſentiamus; eo ipſo tamen, quod ad ſyechans,
paciſcendum cum iis ſerio ac libere accedimus, decla-: ud ſbiſſ
ramus, quod fidem veique eis habeamus, & hactenus uertt, ne
cum ipſis, ceu probis honeſtisque agimus. eoque ex. hiquis:
ceptioni, quae alioquin ex ipſorum vita & moribus urendi
Peti poterat, renuntiamus, Aenciot
“

YVMV ET CIVIS LIB. I. CAF. II. 205 —

niliſd packum erant cognita. Nam quae cauſa ali-
vel, quem non prohibuit, quo minus paciſceretur,
bdechimt eadem quoque prohibere non debet, ne pa-
inae tum impleet. DW
Nnmle 3. Vl” poſt pactum initum certiſſima emergand
eltb rr indicia, alterum id agere, vrt mihi, (2) quando
mnentingei MeA n Pri, eloco praeſtitero, illudat; non prius ad
n inie c praeſtandum adigi potero, quam contra cam dece-

meim nd Prionem mihi cautum ſit.
S. XV. Circa alteram ſpeciem metus hae De mein
ufi, 4 regulae obſeruandae: grani mali.
d I. Pacta, quae ineuntur propter metum a ter-
Aſunaa 1:0 incuſum, (1) valida ſunt. Nam in hoc
L vtique
nd; MWN nD (2) Conſequenter itaque bic ſupponitur, ipſum,
qui iuſtam diffideotiae cauſam habet, promiſiſſe in
ln, „ pacto, ſe priore loco quid praeſtiturum. Alioqui
. nullus datur ſcrupulus, quoniam ſi alter ipſe deber
— praeſtationem inchoare, aut ſaltem eodem promiſſa
4 ptaeſtare tempore, hoc ipſum quod recuſat, ſatis li-
ll,lente berat alterum a priore praeſtatione.
Wy. ſmof, 5§ XV. (1) Vtſi c. g. in manus pirararum aut la-
neritlohe 1 ctronum illapſus, pecutlam mutuo acceperim ad redi⸗-
5 ncll⸗⸗ mmDm.endam libertatem &c. aut ſi alicui graſſante bello.
,Veti . aur itinere minus tuto. vt ſecuriratem mihi praeſtet,
aatst . mercedem promiſerim, &c. Verum quod ad pactum
lumma N attinct, per ſe ad vtilitatem vtriusque paciſcentiDum
ma Eil ſpedctans, quod nibilominus, ſi vis abfuiſſet, initam
men, a haud fuiſſet, diſpiciendum eſt, merusne alteri inno-
cedilnls⸗ Ar tuerit, nec ne. Poſteriori caſu pactum eſt validum,
niitid Vt ſi quis 2 teztio quodam coactus metu, rem emerit
nus, lech aut vendiderit, quod alioqui non erat faturus. At
iu Noin ſ1 venditor aut emtor certo nouerit, alterum pacifcen.
. eE

206 pDFE OFFICIO HOMINIS

1T

vtique nullum reſidet vitium „quo minus ius
ex pacto ſibi aduerſus me adquirere queat; &S
metum ab altero intentatum diſcuſſille, pen-

ſatione vtique dignum eſt.
2*. Quae? pacta ex metu aut reuerentia (2)
imperii legitimi ineuntur, aut ob (3) auctorita-
tem eorum, quibus magnoperk deuincti umus, va-
lida ſunt. .

3. Pacta, ad quae ab illo ipſo, oui promittit,
aut quicum paciſcitur, iniuſta eiusdem vi Juis

compellitur, inualida ſunt. Nam iniuria, quam

alter, incuſſo metu iniuſto, mihi infert, inca-
pacem eum reddit, vt ius ſibi aduerſus me ex
illo actu quaerere poſſit. Et cum quis alias

teneatur penſare damnum abs ſe datum; per

com-

tem metu tuiſſe coactum, ſi ſaltem hic exceptioni

metus non expreſſe renuntiauerit, libertas ci relin-

quenda eſt, velitne pactum, ceſſante cauſa, ratum

habere, nec ne, ſaluo tamen alteri iure, damni hinc

accepti reparationem exigendi. Vid. dicta ad GRO-
TIVM Lik. II. Cap. XI. 8 7. not. .
(ꝛ) Vt ſi Princeps publicae vtilitatis cauſa iuſſerir
ſubditos emere certas res, vel vendere, aut alium
quempiam contractum inire; ſiue etiam. non adhi-
bita, qua inſtructus eſt, auctoritate poteſtateue co-

actiua, ſimpliciter teſtificatus fuerit, incurſuros in

omiſerint. .
(3) E. g. Si filius aut filia ex reuerentia erga pa
rentes, qui alioqui ſtricto iure haud gaudebant inui-
tos cogendi, matrimonium contra voluntatem ſuam
inierint.

ſuam indignationem, qui hoc vel illud egerint aut

conpenlatio
gitlt ſinon
bebit (4).
ſ. XVI.
in abtsſoln
ſe tconſen
Uit, ſed &
luiusconler

Prolnillam

Mil Pene⸗

Aetitemſu⸗

.

imhingere,

Ralernon
Ubluramnitn
ellt, cenle

itenocata

Matio kack⸗

tioni reſpor
elerepet,

(6) Hieß
lbenriine
gulpromiſhi
lunctib

uunwam ein

Pll. me,

MI.
Alſtr hader
oatumn ell
ele lacile
Ann, ur

Ss ET CIVIS LIE. I. CAF. I. 207

—
o migusins compenſationem Velut tolli obligatio intelli-
zret Firur, ſi non ſoluitur id, quod ſtatim reſtitui de-

§. XVI. Praeterea oportet ganſn un non Conſenſus
Laei in pactis ſolum, ſed & promiſſis, eſſe mutuum, Part fiealec.
) amiun. ſic vt conſentire debeat non ſolum qui promit-a dobli⸗
iee Lit, ſed & cui promittitur. Quando enim gat, niſi al.
huius conſenſus abeſt, ſeu quando is oblatum terius aece-

zmnin , promiſſum acceptare detrectauerit; res Pro- ptatio, aut

ln i qe milſſa penes promiſſorem manet. Nam qui mürnue .
n1
nrin guan alteri rem ſuam offert, neque inuito eam vult ρerir.
ler, ncr. impingere, neque pro derelicta habere. Ergo

ſi alter non 2CCeptet;, juri Ppromittentis in rem . —

llus me er
ſgiis n oblatam nihil decedit. Quod ſi agatig inter-
um; ceſſit, cenſebitur ea durare, nilſi expreſſe fue-
cw. rit reuocata; eoque caſu in anteceſlum acce- .
ptatio faa intelligitur. Ita tamen vt roga-
ioni reſpondeat oblatio. Nam ſi haec ()
auirͤ diſcrepet, erptelt requiritur acceptatio: quia
aula,n èòèMD ſaepe
„dinnilir — —
12d G0. (4) Hac ſfictione iuris non opus eſt. Defectus eniu
Uibertatis in eo, qui promiſit, facultatis autem in eo,
cauſailſtit qui promiſſum vi extorſit, qualecunque ſi ſibi ius ex
,alt A ciusmodi pacto quaerendi, ſufficiunt ad euincendam
non adl⸗ ſummam eiusdem nullicatem. Vide, quae illerul
ſtrar e- 24 J. N. & G. Lib. III. Cap. VI. J. 10. not. 5. &
urſ n §. 11. net, 6. „
egetittu §. XVI. (1) Aliquando tamen etiam recuſationis
inſtar haberi poteſt, ſi quis non niſi partem eius, quod
in eigihe⸗ rogatum eſt, obtulerit. E. c. ſi diues quiſpiam, cui
bantin · aecque facile eſt „Centum thaleros, quam quinqua-
emn unmn Einta, „mutuo dare „non niſi quinquagint muruo

offere;

208 DE OFFIcCIO HOMINIs

ſaepe mihi non conſulitur, niſi tantundem.
quantum rogaui, accepeto.
De padis §. XVII. Circa (a) materiam promilſſorum
vel Promiſ- g.

ſis circa im-
paſibilia aut paciſeimur, non ſit ſupra noſtras vires, neue

verſantibus. l patrare lege aliqua prohibeamur: alias enim

(a) vid. aut ſtolide, aut improbe promittimus.

J. N. & G. Pxinde cenſequitur, neminem ſeſe obli-
gare poſſe ad id, quod ipſi eſt gale⸗ (1¹)
Cap. VII. V. Qod

Lib. III.

3

oflert, bene gnarus eum qui mutuum petit, integra
ſumma omnino opus habere. In hoc igitur caſu ſo-
lum ſilansnnmn eius, qui centum thaletos perierat, in-

ueluit recuſationem quinquaginta, qui oblati erant,
thalerorum. Quod vero ad promiſſorum abſenti fa-
ctorum acceptationem attinet, vatiae circa id quae-
ſtiones examinandae ſunt, de quibus conferri poteſt

GROTIVS Lib. II. Cap. XI. §. 14. Teq. cum notis
meis, & citata ibi loca ex maiori PVFENDOREFII
opere de I. N. & G.

. §. XVII. (1) Datur impoſſibilitas abſolutaæ, quac eſt

ſemper talis, ac reſpectu omnium hominum, ita vt
nemo cenſeatur ſerio paciſci aut promittere huiusmo-
di impoſſibilia, ex c. ebibere Oceanum, volere, coe-
lum digito tangere. Obſeruandum tamen, poſſe non-

nullos facile certa quaepiam al bitrari poſſibilia, quae

omnmo pro impoſbilibus habenda ſunt; ſed quorum

impoſibilitas tamen non niſi rationibus, cuiusliber
2 captui haud ſtatim obuiis, deregitur. Huius indolis

eſt e. g. lapis Philofſophorum ,‚cui adeo longo abhinc

tempore tot homines fruſtra inhiarunt. Si itaque quis
Alchymiae flagrans prurigine, inanisque plenus ſpei⸗

alicui rerum hycatem: ac Chemicarum imperito
W Promi-

actorum requiritur, vt quod promittimus

Memtum

a Nute

Mliibhube

clllcitta dci

gle, pactum

Uumn ad altero
nd geqzuipel
Gbidem heri
hibendns,

—.—
Momiſerit, ſe
tiochunm, ate

Ohibus anlamn

Ainnigtid ged
lur Glbiro,

i iatſtcien

ebita tetetu
le non eſt im
lendamilluſo
neleine ſu
Tromiga hre⸗

um lominun

Kemliium.
Momiſotem

ſecrluokaent

engentiine,

kiitempore
ule Winuen

ſe⸗

4

(9 .

ET CIVIS LIB. I. CAFP. Ix. 209

iis
n Quod fi autem res, quae tempore pacti initi
poſſibilis habebatur, poſt impoſſibilis aliquo
Ccaſu citra paciſcentis culpam facta ſit; re inte-
giömilann gra, pactum erit nullum. Vbi quid praeſti-
nuie tum a b altero iam fuit, (2) id reſtituendum,
UIe, N

eGE aut aequipollens reponendum. Si ne hoc
Aliͤenn quidem fieri poſſit, lſummus erit conatus ad-

einns hiibendus, ne alter detrimenti quid capiat.
n ſele l. V fune ier

promiſerit, ſe transmutationem metallorum ipſum
— edocturum, atque hoc pacto conſumendis temere
opibus anſam pracbuerit, aut alia quadam ratione

tit,inegt e. .„ eir , a
npe damni quid dederit; quin illud penſare teneatur, nul-

pltu ib lus dubito. Quantopere enim de poſſibilitate magni
ezeenn ſui artificii perſuaſus ſit facile tamen eius vanitatem, ſi
un oliein debita vteretur circumſpectione detegere poſſer, ideo -
rum Alan que non eſt immunis a culpa, quod alterius, cui ad ca- 7
ecirer il N uendam illuſionem non ſatis erat perſpicaciae, abuſus
corfern⸗ u ſimplicitate fuerit. Ceterum impoſſibilitas circa pacta
woi & promiſla, regulariter talis tantum eſt reſpectu cerro-

rum hominum, aut interuentu caſuum quorundam
urch Peculiarium. Quoad promiſſa mere gratuita ſufficit,
e promiſſorem bona fide habuiſſe rem pro poſſibili,
nium, ii nec vltro facultate eam praeſtandi ſe priuaſſe. Quoad
neehinn ongentiones vrerinque oneroſas autem, ſi ipſo pacti
, , . initi tempore tes, inſciis paciſcenribus, nec cauſam
wen ,ol⸗ „ tale quid coniiciendi habentibus, fuerit iam impoſſi-
holbiini⸗ bilis, vt ſi contigerit, locatam villam incendio peri-
n lige iſſe ; ceſſat tunc obligatio, pactumque cuadit nul-

dnnie Tum.
Hüdn (⸗ꝛ) E. g. Promiſi alicui equum meum in ſupple-
e mentum pretii pro re, quam alter mihi exhibuerat.

Ke Quod ſi equus periit, alterum eiusdem qualitatis,
le ge a‚ut ſaltem cius acſtimationem in aere praeſtare te-
neor,

2106 DFE OFFICIO HOMINIS

Nam in pactis primario reſpicimus ad id, de

De pactis

licitas vet-
ſantibus.

quo expreſſe fuit conuentum: vbi hoc obtine-

re non poſſumus, ſufficit, aequipollens ex-

hiberi; ſaltem ne damnum ſentiamus, omni

modo cauendum eſt. Qui vero dolo, aut graui
edue hadenu

culpa, ſibi ipſi vires praeſtandi detraxit, (3)
non ſolum ad ſummum conatum tenetur; ſed

& velut in ſupplementi vicem malo inſuper

poterit mactari.

8. XVIII. Patet quoque, ad rem Micitam

circa res il-

praeſtandam obligari nos non poſſe. Nam

nemo valide ſe poteſt obſtringere vlterius,

quam ipſi eſt poteſtas. Aſt qui lege actionem
prohibet, adimit vtique poteſtatem eam ſuſci-
piendi, & de eadem praeſtanda obligationem

admittendi. Contradictorium quippe eſt-

ex obligatione per leges confirmata aliquid
necefſſario debere facere, quod per easdem

leges eſt omittendum. Vnde peccat quidem
qui illicita promittit, ſed bis peccat, qui ea-
dem praeſtat.

Ex quo & hoc colligitur, non ſeruari de-
bere promiſſa, quae illi, cui fiunt, noxae ſunt

futura; cum naturali lege prohibitum ſit, ne

quis alteri, etiam ſtolide volenti, malum in-
ferat.

(3) Talis eſt caſus Debitorum, qui ex juxuria

ſua, aliisue inſanis expenſis, ſoluendo eſſe deſie-

11
Kiigitorp
Titinitum, n

—

W.

pia, hac, to

aeqle kepnſe

türa ua, üue
ae, Pactumm 4

ium Valent ted

guapiatn icitn
calſat ant fe⸗
tgue accident
Juo mimus con

(9, natin

iſine ſchect

l, eaduc in

Alicuius . gui

lucceſſionist

donatio ertl
1et, on ideo
0s notit . u
mnlezgit, Lee
nealonenz
Vhi ſolutione
Macſtandi In
modo un
Ripechniald
Kum gui c
recipere,
Vltium a.
1e⸗ E
lerintete
tam pronm
nſt 800

NIS

—

8ad Id, A

hocobein⸗

tpollens NH
iamne,0l

lo, anguun
etraxit, 0

tenetur; ſel
malo inlige

fen Mcts

pole⸗ N

ere Netm .

ege Ane
em emnſid⸗
Oblipnton
ibe4

mata aldt

A per eneit
eccat guict
cat, gul

n ſtuni
nt, vole 1
biwmlt,5
i, mmln⸗

—

Er CIVIS LIB. I. CAF. x. 211

Si igitur pactum circa (1) rem turpem fue-
rit initum, neuter ad id explendum tenehitur.

2 Quin

8, XVIII. (1) Ad tradenda circa vtiliſſimam hanc,
neque hactenus ſatis pertraétatam materiam princi-

pia, hac, vt opinor, faciendae diſtinctiones, ponen-
daeque regulae ſunt. I. Non niſi ves in ſe, ſiue na-

tura ſua, ſiue ex cinilium legum prohibitione, illici-

zae, pactum, debitis alias isſteuctum requiſitis, irri-
tum valent reddere. Si igitur in contractu ſuper re

quapiam licita ac innoxia inito, alterutra pars ratione
cauſae aut efectuum actionis, aut alterius externae
atque accidentalis circumſtantiae peccet, hoc ſelum,
quo minus conuentio valida ſit, non impedit. Sic

c. g. donatio, aut inconſulta donandi facilitate facta,
aut ſine ſelectu ac diſcretione, aut in ſauorem indi-

gni, eaque in vitiorum pabulum vſuri, aut in odium-

alicuius, qui rem donatam exſpectabat, vel ad quem

ſucceſſionis titulo tranſire poterat: eiusmodi, inquam,

donatio, etſi donatoris finis ac propesſio vitio labo-
ret, non ideo minus valet. Caupo iis, quos ebrio-
ſos nouit, quotidie vinum miniſtrans, procul dubio
male agit, aeque ac illi, qui ebrietatis inde captant
occaſionem; neque ideo tamen minus ille praebiri
vini ſolutionem exigendi ius habet, & his eandem
praeſtandi incumbit obligatio. Non vno quoque
modo naturalem legem violant, qui propoſita ingen-
ti pecunia ludunt; inde tamen haud ſequitur, vetari
eum, qui citra dolum vicit, & emolumentum iure
recipere, & quod adhuc deberur, perere. Quippe
ſi vitium paciſcenti inhaerens, vitium ſemper in ipſa
re; dequa pactum eſt, produceret, nemini vel ſo-

Tenniſhimis promiſſis & alienationibus firmiter lice-

rer inſiſtere; (ſed verendum eſſet continuo, ne fidem
datam promiſſor, dominus traditam rem reuocatu-
rus ſit, eo obtentu, quaſi in alterutro contrahentium
ratione

X

„ ☚

212 Dk OFFICIO HOMINIS Ir c
Quin & vbi turpe facinus ab vno fuit praeſti- Gemnonobli
tum, alter ad ſoluendam conuentam merce- imeldaum.
dem meuormislu

ratione certarum circumſtantiarum ipſam contractus

eſſentiam non tangentium, aliquid exſtaret vitioſi.

Quo quidem modo fides, ſociabilis hominum vitae,
omniumque, quae inter cos geruntur, negotiorum

fundamentum, plane euerteretur. II. Diſtinguen-

dum hic inter id, quod iuri naturali aduerſum, & id,
quod tantum lege aliqua ciuili prohibente illicitum eſt.
Ratione padtorum circa priorem illicitarum rerum

ſpeciem initoram, bas regulas conſtituo. 1. N padto

ſenſit, renuntiauit, III, Quod ad conuentiones atti⸗
.

circa rem in ſe malam inito, ſeruare illud nolumus,

ille, cum quo pepigimus, ius non habet nos ad implen-
dum pactum compellendi, xec queri merito poteſt, falli

kdem, ſiue hoc nomine receperimus aliquid, ſiue minus

ſed tantum reſtitutionem eius, quod dedit, valet exi-

gere. 2 Gi quis ad delictum perpetrandum conductus,
illud actu ipſo exſecutus faerit, alter ad ſolvendam pro-
migam mercedem non tenetur: quamuis, ſi vindicare

iſte fidem hac ratione haud praeſtitam, tanquam in-

iuriam, adgrediatur, alteri cauſa conquerendi tunc

omnis defutura ſit. 3. Aſt ſi occaſione aut intuitu de-
licti actu datum aliquid ſit, repeti illud ab eo, qui re-

cepit, nequit: dummodo quaſi ſecundum honeſtorum
ac innoxiorum contractuum leges alienatio facta
fuerit, id eſt, dolus aut vis recipientis non interceſſe-
rit, nec enorme delicti pretium fuerit. Non quidem
ſalua conſcientia retineri falarium ſceleris poteſt; ve-
rum reſtituendi obligatio heicita eſt comparata, vt
is, qui alteri pro delicto committendo aliquid ſol-
uit, nullum repetendi ius proprie ſic dictum inde nan-
ciſcatur: quippe legis, reparari damnum iubentis,
fauore dignus neuter eſt, eique de cetero pari modo
vterque, eo ipſo, quod in illicitum pactum vltro con-

Netilteo tantum
luglegibiu ve
lie, gmetun
Iheuntur. 1.5
incininterol
den neit ⸗
Non ceüideraui
lnigſannm,

ire rrerit, dam

od im prae
aſwetipſt dack
lun dere indl
lennem eum,
Qoc ſiertya

(umtſier

deunbit obli,
umriſeratu,
dun zof zin
ut derſandi
onuentionu
erel illud
led Cenledin
toe lererſen
ndulgereill
ſtgue agim

enec eſt, it

lnt, K
eltz niſt ho

Püm dedun

eronet

FIT CIVIS FIB. I. CAF. II. 213

—— 3 6
firid dem non obli
tamte iam eſt e Reie, ni illo intuitu
tum, repeti nequit; niſi fort
¹ e d
en aut enormis laeſio acceſſerit. olus,
ſamm contticit BB 3
Eſtaret al. net ide
ri ⸗ o tantum illicitas, quod ci
omlauo n, libus legibus ertitam ve Sae ,e renm aliquam iui-
t,tetdin illae, quae cum ext r, diſtinguendae ſunt
I. Diſtiroue . “ ranéo, ab iis, quae i „9
Ditige ineuntur. I. Si cum exeraz Qu ae ivrer eoezie⸗
unin, in ciuitate prohibitam auf Pactum ſit eirca rem
tarumn finue . rit, aut deſiderauit pact
i non deſiderauit Si deſid . pactum, aut
o. 1.Nh dam ipſam .Di deſiderauerit, neque ad praeſtan-
inlae, ene guderae, ain neque ad penſandum
ilud, ezire poterit, damnu i zen⸗ quod inde ſen-
ddine·. m, alteri tenemur, ſed hoct⸗ .
truAdiR quod iam praeſtitit, ei erit reſtit ſed hoctantum,
Gin t, noſmetipſi paltum 4 enir reſtuuendum Verum ſi
unin allud vine nplenaa eſi erauerimus, non quidem a 17
lein e demnem i Jatcuem eui „interea tamen in-
. um eſt
nem= Quod ſi extraneus interdict ſt, Braeſtare oporeer.
uminfi Cctum deſiderauerit 1e idtum non nouerit, ſiuæ pa-
,Audun ineumbit obligatio 14 iue minus; eo validior adhbue
uuqumt Aamni ſerute. aen omne ipſi refundendi, ſi quod
gnetescditu tum poſt initum , a bali⸗ ſ. Aſt ſi interdi-
intuit ine penſandi an an, Lemen, eeutnme e, nulla
lab o, l Eondentonomite exiſtit obligatio. 2. Ratione
1 1 r coneiues initaru
mbopefm hoc vel illud prohibentes 1 um, cum leges
ientio 541 ideo cenſentur paciſcr i § latere ipſos nequeant,
gon ialellk hoc lex exſtaret kr e inuicem, ac ſi nulla ſuper
Nnginn indulgereilla altetmtpe renunt'are beneficio, quod
ais goelin⸗ atque adimpleta nn poiler. Vnde perfecta ſemel
kconm, hentes eſt ita vt ui dedit. validiſſima inter contra-
ag/“ pPoifit, & qui Ir qui dedit, repetere duicduam haul
