nobnn, cuerunt, mox citra rationem diſplicent; ſi
inhi. fordidi & inepti homines rebus gerendis praaz-
Indedu“ ficiuntur.
nN. §. IX. Vitia hominum, quae in quamuis ci- Vitia homi-
chilmni nuitatis ſpeciem cadunt, ſunt, fi quibus impe num, quae
ibus eH rii adminiſtratio incumbit, officio ſuo negli- n qusamnuis
etegllu genter aut praue funguntur; & ſi ciues, qui- ccicm ca-
miniom bus ſola obſequii gloria relicta eſt, frenum Aunr.
mpellin mordent.
teniblin §. X. Aſt vitia ſtatus ſunt, vbi leges aut inſti- Vitia ſta;
licn hé tuta ciuitatis non ſunt adtemperata (1) ad ge-tus.
miſd nium populi, aut (2) regionis; aut vbi eadem ci-

,aur l⸗ ues
pecmis⸗
ccunnli,l . .
El gurſ §. X. (1) E. g. Si leges eo tendant, vt populus
seee necutiquam bellicoſus, ſed pacis artibus idoneus, ad
neips armorum ſtudium conuertatur.
ſ⸗ (2) Sic inconſultum omnino fuerit, commercio
ſnci a opificiis non fauere in regione ad eiusmodi inſtitu-
vin in en⸗ tum opportune ſita, taliumque rerum ferace, ex qui-
s, bus merces amplum lucium adferre aptas fabricare

ibes Uccat.

—”

366 pk OFFICIO HOMINIS

117

ues diſponunt ad (3) turbas internas, aut ad iu-
ſta(4) vicinorum odia imcurrenda; aut ſi eosdem

/

reipublicae ſeruandae ſunt neceſſariae, puta,

ſi per leges ciuitatis non poſſint non in imbel-

lem ſegnitiem reſolui, aùt inidonei ad pa-

cem ferendam reddi; aut ſi leges fundamen-
tales ita ſint diſpoſitae, vt per eas negotia pu-
blica non poſſint (5) non tarde aut difficulter

expediri (6).

S

X— =

aut leuitet tantum enormia delicta puniantur; veluti

in Polonia, vbi qui homicidium commiſit, ſoluta
30. marcarum wulta abſaluitur.

(4) Si extraneis iuſtitia denegetur, aut foueatut
Piratica æc̃c. 4

G) Vein Polenia, wbi dilſenſa vnius ex conſeiſt

abrumpuntur comitia; quae porro ſex hebdomadis

finiri deben?, quod quidem proponendis atque expe·
diendis ſingulis negotiis breuius iuſto eſt temporis in-

teruallum.

(5) Vt paucis quod res eſt dicatur, vitium ſtatus
eſt, quandocunque exiſtunt leges & conſuetudines,
praecipuis ſanae Politicae principiis contrariae. Quae
ſi ſpecioſo religionis praetextu fucata ſunt, co gra-

uiora poſt ſe incommoda trahunt. E. g. ſi toleretur

nimia multitudo clericorum, ſimiliumque homi-

num, qui ſub pietatis ſpecie moleſti ſunt teipubli;

cae, & diuitias cumulant, &c. Item ſi clericis po-
teſtas nimia ciuilis & eccleſiaſtica permittatur, qua
ſemper abuſi ſunt. & porro hoc vel illo modo ab-
urentur, magno reipublicone, ipſiusque religionis

XN.

lem multi pecl
ineptos reddunt ad obeundas functiones, quue

ita t vitiol
tioſos ſatus
ſtunnspopal
lercontiog.
nontam m
1dlectuma
lum imper
cuirel ter,
anmumn, a
timum Kebe
is leges ſele
ſenatule ee
inleriotem
(Otemtum

Aitecelere

weliotes,
nt. Den
gbidns negn
emocratia

ſeage fette

nitnte pebi
anid vor
Untbarerun
(quitur.
[ MI.
nanitaperl

. *
2

r cCIVIS LIE. II. CAT. VII. 367
——
48, aur Mn. §. XI. Morbidis einsmodi rebuspublicis Perperam
uſiedn multi peculiaria quoque vocabula adplicant; ſiepe taxa-
Rionesu ita vt vitioſa Monarchia vocetur YZ)rannis, vi- ur krneleas
tige, in tioſus ſtatus paucorum, Oligarchia, vitioſus reip. ſtatus.
onin in ſtatus popularis »Ochlocratia. Etii frequen-
LoneiArr ter contingat, vt multi per iſthaec vocabula
8fundmi- nontam morbum reipublicae, quam ſuum
s negotufe adlectum aut diſplicentiam in praeſentem ſta-
zutcllala tum imperantesue exprimant. Saepe enim
cCui vel rex, vel ſtatus Monarchicus diſplicet, .
V 4yrannum, aut dominum ſolet vocare etiam legi-
— timum & bonum principem, praeſertim vbi
inime is leges ſeuere exſequitur. Sic & cui dolet,
n ui ſenatu ſe excludi, cum tamen aliis ſenatoribus
* „KE inferiorem ſeſe haut quicquam arbitretur, per
contemtum & inuidiam ½11 illos vocat;
n, iu k quaſi dicas, Paucos quosdam, qui, cum nul-
la re ceteros emineant, in pares tamen, aut
ſer eheim- eltorts „non ſine faſtu, imperium exerce-
aeure ant. Denique ſuperbo homines ingenio, &
lttenaüif uibns aequa litas popularis inuiſa eſt, vbi in
Democratia pari omnes iure de republica ſuf-
in e fragia ferre vident, cum tamen in quauis ci-
anſn itate plebis maximus ſit numerus, Ochlocra-
rin tiam id vocant; quaſi dicas ſtatum, vbi vilis
, turba rerum potitur, nec egregiis viris, qua-
les ipſi ſe ducunt, aliqual braerogatius relin-

nius er lai

i uitur.
alen §. XII. Respublica regulari: eſt, in qua Vaniae ſpe⸗
ni, non ita perfecte vnio illa, in qua eſſentia ci- cies rerum.-
⸗ uitatis conſi ſtit deprehenditur idque non?¹blicarum
ngee irregula- 4

7

rium,

3698 DE OFFICIO HOMINIS

er modum morbi aut vitii in adminiſtratione
reipublicae haerentis, ſed vt publica lege aut
conſuetudine ea velut legitima ſit recepta.
Cum autem aberrationum a rectitudine infi-
niti eſſe modi queant, non poſſunt etiam irre-
gularium rerumpublicarum certae & definitae

ſpecies conſtitui. Indoles tamen eius ex vno

aut altero exemplo plane poteſt intelligi: v. g.
ſi in aliqua republica (1) ſenatus & populus
ſummo vtrinque iure negotia publica ttactent,

ita vt neuter alteri obnoxius ſit; aut (2²) ſi in

regno aliquo procerum potentia ita inualuerit,
vt regi deinceps non alio modo, quam inae-
quales foederati, ſubſint.

Quid ſir y. §S. XIII. Syſtema ciuitatum (1) vocamus,
fema eini. vbi plures perfectae ciuitates aliquo peculiari vin-

tatum.

culo ita connectuntur, vt ipſarum vires fere pro
vnius ciuitatis viribus haberi queant. Exſur=

gunt

6§. XII. (1) Talis erat ſecundum Auctorem no-
ſtrum reſpublica Romana, ex quo populus peculiares
ſuos magiſtratus, Tribunos dicos, nactus eſt. Vide
diſſertationem de Forma Keipublicae Romanae g. 24
ſeqq. inter diſſertationes Academicas in vnum volu-
men congeſtas, ac typis exſcriptas Londini Seane⸗
gum an. 1675.
(2) Tale nunc eſt Imperium Romano Germani-
cum, prout oſtendit Auctot in ſuo MONZAM-
BANO.
S. XIII. (1) In verſione Gallica commode adhi-
bentur vocabula, Etats ſimples, & Etats compeſet,
quorum alterum ſyſtema eiuitatum exprimit,

gunt auten
modo: vno
er vin l
XIV.
emetgit, g.
cohuention

eteditatis,

lubenttege
gnum non
legez ſund
niſttemur,
„W.
t, quand
ſelene ina
Gmmmiimp
Comtra extr
ſuomnium
detet ſing,
dengenti,

—
)⸗
unnige

3)
A W

34 llrn⸗

1

.

IRis EBT CIVIS LIB. iI. C A P. vII. 369
miniinn gunt autem ſyſtemata duplici potiſſimum
ubiealgen modo: vno, (2) per vommunem regem, altero,
n lt en per fvedus (3). VJMV
ae Alm conuentione, vel ex occaſione matrimonii, amgnn⸗
en einen hereditatis, aut victoriae, vnum & eundem rege emer-
tintelige habent regem; ita tamen vt ideo in vnum re-gens.
tuen gnum non coaleſcant, ſed ſingula iuxta ſuas
blicitckh leges ſundamentales a communi rege admi-
aut ei niſtremtur. 5
ita imim s. XV. Altera ſpecies ſyſtematum proue-Syſtema
, quunk nit, quando plures ciuitates vicinae perpetuo ciuitatum

wooe⅓ere ita connectuntur, vt aliquas Partes erd,
(1) em fſummi imperii, quae praecipue defenſionem tmergens.
Noetlini contra extraneos ſpectant, non niſi ex conſe-n
n araρ ſu omnium exercere velint; ſalua manente de
nt, ÿ retero ſingularum ciuitatum libertate & inde-
pengdentia,
uin Aucman u
miute,
g Aa CAbPVT
Nna 6
as in ounN M 7
lmhi

6mI (2) Quod accidit in Kegnis Angliae, Srotiae a
A Regnis Hipanias &c. 2 ⸗
G6G63) Quale olim Foedus XII. popualorum antiquae
commol 1 Achaiae, & hodie Confoederntas Prouincise Geigii,
4ℳ ftr Pagi Helnetii &e.
erptiai⸗

370 PE OFFICIO HOMINIS

4 8 —

7

CAPVT IX.

DE APIECLIONIEVS IM.
PERII 11TT.„.

Imperdem, I. E Abet (4) hoc omne imperium, ao
quo einits vnineria aliqua ciuitas regitur, in
regitut., 1· qualibet reipublicae forma, vt ſit ſummum, i. e.
emen in ſui exercitio a nullo homine, tanquam ſupe-
er ded riore, dependens, ſed ex proprio judicio & arbi-
(a) vid. trio ſeſe exſerens; ſic vt eiusdem actus a ne-
J. N. & G. mine, tanquam (1) ſuperiore, queantittii
Lib. VII. reddi.
Crr. vl. §. II. 2. Inde etiam eſt, quod idem impe-
2. Wemini “ 1.
mortalium rium ſit &ναοτ ο, ſen nemini mortali
obſtrictum ſtrictum ad reddendas rationes, eo cum eflectu,
Aſt ad red. vt ſi eas alteri non adprobauerit, poenis hu-
cendas a⸗ manis aut coërcitioni, velut a ſuperiore proe⸗
tione Gtis, eo nomine ſit obnoxium.
3. Legibus §. III. 3. Cui coniunctum eſt, vtidemſum-
hbumanis eſt mum
lIuperius.

–
3

.1. (1) Sedulo eſt obleruahda haec reſtrictio.
Quippe etſi in limitate imperio Monarcha in quibus
dam negoriis, populi concilio, aut eius deputatis
haud conſultis; nihil valide conſtituere poſſit; non
ideo tamen fege populus eſt ſuperior. Debuiſſet
nihilominus heic Auétor eca, quaeé limitato cum
abſolute imperio ſunt communia, diſtinctius ex⸗
Plicare. H

17

mumimpe

v albus

Iece non
lummoim
titione dep
Periltis ide
plo ſupetin
Ians quged
rüm maer
tumſt,

Proſcuum,

pont ſ2)

.IV. 4.
mnimnn ¹)

lomenit

einsdem
lberisparen
enter erene

lrias inte

H.lll. 1)
rlamertali
²) Quod
Potieten
gid hec ſee
IVNde 13
tis meis,
I. (r
8 unmi

Is 2Er CIVIS PIB. H. CAF. ix. 371
mum imperium legibus humanis & ciuilibus, (1)
vt talibus, ſit ſuperius, iisdemque adeo di-

15G N recte non obſtringatur. IRae enim leges 4
ſulummo imperio tam in origine, quam in du-
ratione dependent. Inde fieri non poteſt, vt
per iſtas idem obligetur; cum alias idem ſe-
ipſo ſuperius foret. Etſi vbi ſummus impe-
petit rans quaedam ciuibus lege iniunxerit, quo-
us tegim rum materia in ipſum quoque cadit, deco.
lt ſummmn⸗ rum ſit, & ad auoritatem legi addendam
„ungun Proficuum, vtad eadem iſte vltro ſeſe com-
dincichn ponat (2.,. MVUd
ſem dni §. IV. 4. Habet denique S& peculiarem ſancti-4 Sacrum
Ne, guenmin mwoninm 4 1) ſummum imperium; (2) vt non eſt & inuio-
ſolum eius iuſſis legitimis reſiſtere nefas ſit, ſed lakile.
vol ien & eiusdem aſperitas non ſecus atque 2 probis () Vid.

ini nnin liberis parentum moroſitas, a ciuibus ſir pati: 1. VII.

=

eo cun eri entet ferenda. Quin & vbi atrociſſimas in- Cap. vilII.
eit, Men, iurias intentauerit;, ſinguli potius fuga ſibi
iſnhetclett conſulent, aut quantamcunque calamitatem
AA Äà2 uſti⸗
M . III. (1) Adeoque non legibus naturalibus, aut
fundamentalibus ciuitatis ſuae.
— (2) Quod item faceré cenſetur & cenſendus erit;
s bre Ehi⸗ quotiescunque tanquam priuatus agit & contrahit ali-

chunο quid nec ſecus vo uiſſe agere de larauit. Vid. GRO-
lan uldh TIVS de I. B. & P. Lib. I Cap. XIV. §. 2. & 5. cum
lhete, u §§. IV. (1) Vide NOODTII diſcurſum de jare
Heniot, s Ndummi Imperii & Lege Regia, iam ſupra allegatum
ur ic,te Lis. I1. Cap. E. d 7. mar. 1. & dicta a me ad GRO-
4, H eTIVM Zis. I. Cap. . 5. 2. nvt. 1

P

372 DF OFFICIO HOMINIS

I
ſuſtinebunt, quam ferrum in durum quidem, qui mnii
ſed tamen parentem patriae ſtringent. Quidan el
Quid ſit §. V. Praeterea ſummum imperium in Mo. hibetein
imperium narchiis potiſſimum & Ariſtocratiis, alicubi bin dich
a5ſo unm. abſolutum » alicubi limitatum deprehendi- inquemecun
1 6 tur (2). nnmcon
Lib. VII. Ahbſolutum imperium Monarcha habere di- quelluete
Cap. IV. citur, qui illud adminiſtrare poteſt proprioex mnt. ke
5. 7. ſq. iudicio, non ad normam certorum ac perpe- puboſfunt2
tuorum ſtatutorum, ſed prout praeſens re- cxetceant,
rum conditio videtur exigere; quique adeo k, alenat
proprium ad arbitrium ſalutem reipublicae, tnad ſue
prout eiusdem tempora poſtulauerint, pro- menttem,
„ .. (Ccurart. olan ſee
Quomodo §. VI. Verum quia vnius hominis iudi- (end teſpe
ſummum cium ab erroribus non eſt immune, & vo-. ir.
eriten luntas in praua flexilis, in tanta cumprimis „NMρρv
suadat, libertate: quibusdam populis conſultum vi.
fum, eius imperüi exercitium certis limitibus eir
cumſeribere. Id quod factum, dum ad certas DE
leges circa adminiſtrationem partium imperi IINI.
in delatione regni regem adkrinxerunt: &
ſi quando negotia ſummam rerum ſpectan-
tia, quaeque in anteceſſum definiri nequeunt. —.—
inciderent, voluerunt ea ſuſcipi non nii eW.
praeſciente & conſentiente populo, aut eius- Non
dem deputatis in comitia conuocatis; vt eo Poue
minor occaſio regi praebeatur a ſalute regni 1. c
aberrandi. sü )
De diuerſi: §. VII. Solet denique in regnis occurrere upopuli
wodis poſi aliquod diſcrimen circa modum habendi regnum, Ueeſem
dendi impe- uHeldo

„

nIs Er cIVIS LIB. II. CA P. Ix. 373
———— 2 . — —
uunqtig qui non in omnibus aequalis deprehenditur.
ngent. Quidam enim reges dicuntur regnum ſuum

unnh habere in (1) patrimonio, ita vt illud pro lu-
mats, dcdd bitu diuidere, allenare, transferre poſſinrt .
6 deprleau in quemcunque voluerint (2). Quod potiſ-
ſfſimum contingit illis, qui armis regnum ſibi
chu baee quaeſiuere, ac ſuum ſibi populum ipſi fece-
ekaun runt. Reliqui autem Reges, qutvltro a po-
um eh Pulo ſunt adiciti, etſi ſumimo iure imperium “
ut prueeni exerceant, regnum tamen pro lubitu diuide-
iced re, alienare, aut transferre nequeunt; ſed in
n tean eo ad ſucceſſotes dimittendo; legem funda-
lauetin, 6 mentalem, aut conſuetudinem in populo re-
ceptam ſequi tenentur; eoque 2 quibusdam
homm“ certo reſpectu cum vſufructuariis compatan-

nmone, tur.
tunta cloſte e⅜ουυoSdασ αιRÜοο owvτονονNα
Enthaek B
ean DE MOoDIS ADQVIRENDI
O MPEERTLVM. INPRIMIS
Ninem 0NARCRHICIM.
kerun %= H Aa 3 §. I.
ifnii teſe 8S. VII. (1) Vnde & tale tegnum patrimoniale au-
ſalehi II qit. Non eſt sutem vllum regnum huiusmodi, ci-
opulo, tra conſenſum vel expreſſum veltacitum vopuli. De

tst gq0 fuſins egi ad GROTI* M ge Jure Belli ag Paceö
Cnegh Lib. I. Cap. III. J. 11 not. 4.
lut 4 N HH (2) Imo pro lubitu de eo diſponere; modo illud
. in populi perniciem non tendat. Haec enim exceptio
legns ol tacite ſemper continetur conuentione, qua vel maxi-
r el⸗ mne Deſpoticum imperium fundatur. HMD

— —

§. I.
Duplex eſt

narius ad.

mum conſtituendum conſenſus ſubielto⸗-

modus origi- Danduan ad quoduis Imperium legiti-

uirendi zum requiratur; (a) is tamen non vbique pari
imperii. modo elicitur. Interdum enim per violen-
Fir, Ga tiam bellicam aliqui adiguntur in victoris im-
Lib. VII. Perium conſentire; interdum vltro ad aliquem
Cap. VII. principem conſtituendum cjues accedunt,
De mode S§. II. Modus adquirendi imperii violentus ſo-

sdquitendi let vocari (1) ocuatio; quando ſcilicet ali-
quis (2) iuſta bellandi cauſa ſubnixus, fa-

imperii per
pecußatio⸗ . 1 .
nem belli Uente vi armorum ac fortuna, populum ali-

cam. qvuem eo redigit, vtipſius deinceps imperio
ſele ſubiicere cogatur. Cuius imperii legiti-

mus titulus non inde ſolum deducitur, quod

victor; ſi rigere belli voluiſſet vti, vitam pla-
ne victis adimere potuiſſet; atque ſic, dum

minore iſtos incommodo defunei patitur,
clementiae inſuper laudem nanciſcatur: ſed
G S&Dϊ quod

–

. —

—

cum, Conquéte.

(2) Verum etiam cum iniuſtum eſt bellum, tametſi

§. II. (1) Vſitatiſſimum vulgo vocabulum Galli-

adquiſitio huiusmodi in foro conſcientiae ſit illegiti-

ma, externo tamen iuris effectu gaudet, fundato in

hoc, quod humani generis tranquillitas, & defectus

communis iudicis inte: principes ac populos in ſtaru

narurali viuentes, tale quid requirat. Vid dicta ad
N. & G Lib VII Cap. EII. . 3. not. 4, Ed. nousc,

& ad GROTIVM LI. III. Cap. EII. §. 6. not. 2. &
Cap. XIX. 9§. 1I1. not. 1.—

ł

11

de quoc ea

quen iple⸗
fichonem

mnsalene M

Cellum taci
Gitionem,
gnaturus.
8. III.

tatur leytn

popolus Co

Mrrocettun⸗

mcen dehe

Poli fuerit
Uetit, Pron
confetuut,
K. IWV.
in, hani
luncho, dn

lcetad inn
elles rimnn
(orr woluun

nothen &

Umqe⸗ Ple

2efitnen

tantilber

yus Aple⸗

(Cumbant,

.
metkegni
ece
ulceſtur

ante, 1

hen

—

S ET CIVIS LI. II. CAF. x. 375

& quod cum altero in bellum deſcendens,
quem ipſe antea laeſerat, & cui aequarn ſatis-
m e. factionem praebere renuit, omnes ſuas fortu-
r ſalik . nas aleze Martis exponat; ſic vt iam in ante-
ceſlum tacite conſenſerit in quamcunque con-

Vbiuehr elir . ne e
ditionem, quam euentus belli ipſi eſt adſi-

per giltr.
Nalilen d. III. VItroneo autem conſenſu populi pa- De electio-
ratur regnum, interueniente electione, qua ne.

0
“ populus conſtituendus, aut iam conſtitutus,
ſclict id Vltro certum hominem ſuo iudicio imperii ca-
Abins,“„ Pacem deſignat; cui quando decretum po-
upklun . puli fuerit ſignificatum, idque ille accepta-
te Unrei uerit, promiſſo populi obſequio imperium
peti a corkerzut. dionem in ciuitate ſi De en,
Ccirnt, l §. IV. Electionem in ciuitate iam conſti- De inter
une tuta, ſiquidem illa ſuſcipiatur rege priore de- vegnis.
ün e functo, antecedere ſolet interregnum. In quo
“ licet ad imperfectam ſormam recidat ciuitas, dum
ng

laue:8 ciues primo tantum pacto inter ſe connectun-
lann n tur: multum tamen demitatis ei adhuc addit

nomen & adfectus communis pattiae, ciui-
— X N 2
bulam in umque plerorumque fortunae iſti loco fere

adſixae; quae bonos ciues ſubigunt, vt vltro
lumem tantiſper pacem inter ſe colant, & quamo-
e cyus ad plenum imperium inſtaurandum in-
,ind cumbant. Etſi magnopere ad incommoda, ex

. 2 2 * 2 . . —
i interregnis oriri apta, euitanda faciat, ſi in
e anteceſſlum conſtituantur, penes quos, ſolio

vVacante, interim reipublicae adminiſtratio eſſe
66mu1 debeat, 6 r U
Aa 4 8. V.

376 PE OFFICIO HOMINIS

11
De varia . V. Ceterum alicubi quidem, ſingulis ſocunte
elige ndi Monarchis defunctis, nouz inſtituitur electio; (ſone ſto
Tatt alicubi autem regnum ea lege in alterum con- partsglad
fertur, (1) vt citra nouam interuenientem zenius e
electionem in alios per ſucceſſionem tranſeat. Il- lbert deh
lud ius ſucceſſionis conſtituitur vel arbitrio nguinen
ipſius regis, vel arbitrio populi. VIII
De ſueceſ.· S. VI. Reges, qui regnum ſuum habent in mmnen 3
Lne rae. patrimonio, pro lubitu ſuper ſucceſſione poſ- fſacceſſon
regno patri- Iunt diſponere: quorum diſpoſitio eque, ac lumnede
moniali. priuatorum teſtamentum obſeruabitur; prae- impetio,
ſertim vbi abs aliquo regnum fuerit conditum mnullet
ac partum. Vbi licebit ipſis, ſi placuerit,
regnum inter pfures liberos diuidere, etiim —
filiabns non excluſis; immo & heredem inſti- VII.
tuere filium adoptiuum, naturalem, aut qui mämds
nulla plane cognatione ipſis eſt iun ſtus. littahet,
De ſureef g. VII. Verum vbi eiusmodi rex ſuper ſua anttetene
Sles, . ſucceſſione nihil peculiariter diſpoſuit, prao- natn
4 4%. ſumitur 1. eum nequaquam regnum ſecum gve inte
exſpirare velle; ſed vt nino in liberos ſuos nnon
propter communem mortalium adfectum id mmin
deuoluatur. 2. Dein, vt poſt ipſum Monar- unmtmeln
chica forma conſeruetur; quippe quam ipſe R
ſuo exemplo comprobauit. 3. Tum, vt re- Uyn .
gnum maneat indiuiſum 3 quippe cum diui- tu,
. 0O (contbli: 0
— uulen nd
§. V. (1) Etſi quidem ſolennis quaedam ſuſcipia- ſkri
tur inauguratio, prouti in compluribus regnis moris e eſlce
eſt; vbi tamen etiam ipſe ritus ſaepe longo demum nezſie
Poſt obitum poſttemi tegis tempore peragitur. etinre

NIS

Cirar eledn
Alerucncr.

ertentenen
1 ttanleit.
Vel Anin.

Uan habent

celiore t

io regle,4

S
ettemilu

ſiplirin
icete, eil

ereden .

lem, Aule

undtnt. M

er ſel
ſpolen D.
eghum ſSn
inlbernſi
a0lehen
ipbnn Nin
e Gluun
Tum, N
len ,

—
olunfi

jeuziu

ſucceſſionis originarie ab eiusdem populi vo-

ET cIVIS L 1B. u. CAr. x. 377

ſio cum regni iuxta & familiae regiae conuul-

ſione ſit coniuncta. 4. Praeterea, vt inter

pares gradu mas praeferatur foeminae, primo

gzenitus deinceps genitis. 5. Denique, vt
liberis deficientibus, ad proximum quemque
ſanguine regnum deuoluatur. Rr
§. VIII. In ills autem regnis, quae ab initio Varii modi
vltronea populi voluntate ſunt conſtituta, ordo "ccedendi

in regnes vl-
. . . tronea poßie-
luntate dependet. Qui vbi in regem vna cum li voluntate

imperio, ius quoque ſucceſſoris conſtituendi conſtitutu.

contulerit; (1) ſuccedet, quem hic voluerit.

Aa 7 VYdbi

— —.— -6

§. VIII. (1) In hoc igitur caſu ſucceſſor a rege no-
minatus vtique ius ſuum originarie a voluntate popu-
li trahet, vt cuius anteceſſor poteſtate id in ipſum
transfet endi gauiſus eſt; cum e contrario in regno

parrimoniali vnice a voluntate vltimi regis pendeat,

quod ſucceſſor regno praeficitur. Sic alienatio quo-
que in regno patrimoniali inter viuos aeque ac in ca-
ſum mortis poteſt inſtitui, quod neutiquam in regno
non patrimoniali locum habet; vbi rex deſignare
tantum eum poteſt, qui poſt mortem ipſi ſucceſſurus
ſit, idque vi clauſulae, quam hic Auctor noſter prae-
ſupponit, quae tamen, vt ipſe fatetur de I. N. & G.
Lib. VII. Cap. VII. S. I2. raro adnexa deprchendi-
tur pacto, quo populus ex mera voluntate imperium H
contulit. OTTO hic diſtinctionem ſuppeditat, quge
tamen fundamento caret. Dicit enim, ſi rex, po-

teſtate inſtructus a populo, contra ſalutem reipubli-
cae de ſucceſſione quid conſtituat, populum id omni-

no negligere poſſe. Verum idem quoque locuam
habet in regnis patrimonialibus. Etenim brutis ani-
malibus

.4

X
7.

37 8 P OFFICIO HOMINIS S=

Vbi hoc non fuit f⸗dum, id ius populus ſibi nlnt,
reſeruafle intelligitur. Cui ſi placuit in ele- tanqunbe
Ktum regem hereditario iure regnum conferre, 6X.
ordinem ſuccedendi vel ſimplicibus hereditatibus troheflie
conſimilem, quantum ſalus regni admittit, tegmiie
effecit, vel peculiari ipſum ratione tempera- nonecontn
nit. “ uusdiſcel
De ſucceſſ. §H. IX. Vbi ſimpliciter populus regem iuſſe- Pllosſan
ſione ſimpli- rit hereditario iure regnum obtinere, voluit occpuſii
citer veredi- quidem, vt regnum eo ordine deuoluatur, ß legiin
, quo priuatae hereditates; ſed non ſine aliqdu epencic
temperamento. Nam in hiſce fere vt a pri: Anegnum
uatis hereditatibus diſcedat fucceſſio in regnis, Pneeect;
ſalus ciuitatum requirit. 1. Vt regnum ſit mnaglitns,
indiuiduum. 2. Vt ſucceſſio ſtet intra eos. (t; Heet
qui a primo rege deſcendunt, (1) nec ad eius rimed
collaterales deuoluatur. 2. Ne ſuccedant, xl.
niſi qui nati ſunt ſecundum leges patriage, non (ſecee,
nothi tantum, ſed & adoptiui. 4. Vt in pari mime no
gradu mares praeferantur foeminis, etiam ma- mMatbbes
joribus natu (2). 5. Vt ſucceſſor reguum iu gun
agno- gudn deſ

--ð

malibus haud aequiparandi ſunt ſubditi, nec regnuum 8 hle⸗ .
cum poteſtate alienandi delatum, propterea pro etcludt,
re habendum eſt, qua quis pro libidine ſua vti & ab.
uti poſſit. Sic enim nec domino ſeruum ſuum tai —
modo alienare licet, vr eum in poteſtatem domini cpai Ralt
manifeſte aſperi & crudelis tradat. Vide ſupra Lib. Fide gic
II. Cap W. §. §. 7 C,. l
F. IX. (I1) Vide dicta ad J. N. & G. Lib. ElIl. X. ar
Cap. VII. J. 12. not. 4. Ed. nouac. . Dropiorgt,
(2²) Adde, vt inter plures mares aut feminas, in wontdi: t

Pat Rmtoan

IXIS

Popolusſt
lacuit in .

ucn conlene
herelltete
gni mitin

ne tenpet⸗

tegen ili⸗
ineke, whll

e deuoluau,

donlneiigtt
fere ſt1ſt
eCio nen
Vt tegnun

ſtet intta et

1) bec- 1Ge

Ne ucceln

3puttlte, M
4. Vrn
is, 1 un
cellor legnun

e

liti, ne

ne nmnl

1 1

E T cIVIS LIB. II. C AP. X. 372
agnoſcat, tanquam beneficium populi, non
tanquam beneficium anteceſſoris.
§. X. Verum quia facile inextricabiles con- De ſuecef-
trouerſiae oriri boterant , vter ex familia. 2ve incali.
regnatrice nuper defandum proxima cogna-
tione contingeret, Vbi ab auctore ſtirpis Jon-

gius diſceſſam fuerat: inde multos apud po-

pulos ſucceſſio linezlis introducta eſt. Quae in

hoc conſiſtit, vt prout quisque ab auctore ſtir-

pis regnatricis deſcendit, ita lineam velut
perpendicul:rem conſtituat; & inde quilibet
ad regnum vocerur, prout ipſius linea alias
praecedit; nec de vna linea in alteram fiat
tranſitus, quoad ex priore aliquis adhuc ſuper-

ſit; licet forte exiſtat, qui propiore gradu

roxime defunctum regem adtingat (1).
§. XI. Jucceſſionis linealis vſitatiſſimac ſunt ducceſſto li.
ſpecies, Cognatica & Agnatica. In illa foe- ealis eſt
minae non cxoluduntur , ſed poſtponuntur el Cogna-

1
maribns in eadem linea; ita vt etiam ad Sgnarten.

iplas fiat regreſſus, ſi mares potiori aut pari

gradu defecerint. Haec autem foeminas, &

ex hiſce natos, etiam mares, in perpetuum

excludit.,
. §. XII.

„

pati gradu conſtitutas, maiores natu praeferantur.

vigde dicta ad GROTIVM Je 1. E. & P. Lib. II.

Cap. VII. g. 18. not. I.
6. X. (1) E. g. Filius minor natu regis defuncti

propior gradu eſt nepote aut filio maioris natu prae-
mortui; at nihilominus hic filius aut nepos, excluſo

patruo aut patruo magno, ſuccedit.

3809 DpD OFFICIO HOMINSs

G

Quomodo g. XII. Vbi ſuper ſucceſſione in regno pa- pes, Vanzen

controuer. ppimoniali controuerſia oriatur, optimum fue- ünemintet,
ſiae ſuperr , darbi famili Si adminend
a cechone kit, (1¹) ad arbitros ex familia regia ire. si adminrmdl
in regno ſucceſſio fuerit voluntate populi conſtituata, um perii
ortae com- declaratio populi dubium tollet. MMetet inn
poni de- cendi,
beant, c ρνν. νννονορορú, ο: ααοαov„eenendeen Enimuer
CAPVT Xl. pereßa
S — me iplicon
DE OFFICIIS SVMMORVM Populi elt
IMPERANTIVM. irtutbos
⸗ Is in tan
8S. 1. MZ ſiciu
Fons gene- Uibus praeceptis oficium ſummorum im tem com
ralis officio. perantium conſtet, (a) ex indole ac ſine (AlIl 6

rum ſum- ojuitatum, nec non expenſis ſummi imperii mum el
eramium. partibus, perſpicue colligitur. FFienin
((A) Vid , II. Vbi ante omnia requiritur, vt im- litum,
J. N. & G. perantes ipſi diligenter diſcant, quae ad plenam (uites
Lib. VII. eius oficii cognitionem pertinent; cum nemo lau. ebenl n
cep. IX. dabiliter exercere poſſit, quod non probe di- Mnicen
tes nec(la- didicit. Vnde principi ſequeſtrand illa ſtur- (qr.
tio exactam dia, quae ad huncce finem nibil faciant. Cir-. uem
officii ſui cumcidendae quoque voluptates, oblectatio- tempeter
*
. —RNW— . . —RLDMW eſt, nor
8. XII. (1) Imo tum per accidens, & ad interim re;
ad priſtinam ſuam libertatem redit populus Ac pro unt
inde penes ipfum eſt, in iſto caſu controuerſiam di.
rimere; prouti oſtendi ad GROTIV M Lib. 11. Cap. ine, ci
PII G 27. not. 4. Quorſum & conferenda dicta ad ninN.
Anctoris maius Opus Lib. VII. Cap. VII. §. 15. not. I. hchi

*

Ed. nouae.

INIS

ne in ne

Optimum .
regi lte.
uli congin

MO
F

ex d. e
ſunn i⸗

bittur N!
cuctenit
Andn glle⸗
i bointO

tes, eit
N

rum periti: adulatores, nugatores, & qui
praeter inania nihil didicerunt, procul ar-

me ipſi conditio ſui ſtatus, ſubiectique indoles

XT cIVIS LIB. II. CAP. xi. 391
nes, vanaeque occupationes, quatenus iſtum cognitio⸗
finem intercipiunt. Ideo & in familiaritatem uem Kbi

admittendi viri cordati, rerumque humana- com parats
debent.

cendi.
Enimuero vt generalia prudentiae rectricis
prasccpia rite adplicare norit, quam penitiſſi-

populi eſt cognoſcenda. IIlisque praeterea
virtutibus cumprimis ſtudendum, quarum
vſus in tanta molis adminiſtratione maxime
conſpicitur; moresque ad tanti faſtigii digni-
tatem componendi.
G. III. Generalis lex ſummorum imperan- Generalis
tium eſt haec: Salus populi ſuprema lex eſto. regula,
Ea enim intentione in iſtos imperium eſt col- nnia ſam-
latum, vt per id procuraretur finis, ob quem oeesntium—
ciuitates ſunt inſtiturae. Inde credere iidem cia
debent, nihil ſibi priuatim expedire, quod comple-
non idem expedit ciuitai. Gtent.
§. IV. 1. Ad internam ciuitatum tranquil- Regulae
litatem requiritur, vt voluntates ciuium ita ſpeciales.
temperentur & dirigantur, prout ſaluti ciui- 1. Curan-

tatis expedit. Inde ſummorum imperantium dum, vt

4 ðê —= 1. luabditi ad
eſt, non ſolum idoneas ei fini leges praeſcribe gonos woras

re; ſed & publicam diſciplinam ita ſancire, vt componan-

non tam metu ſuppliciorum, quam adſuetu- tur.

dine, ciues ad legum praeſcripta ſeſe compo.-
nant. Ad quem finem quoque facit, curare,
vt doctrina Chriſtiana, pura illa & ſincera, in
“ ciui-

*

382 DE OFEEICIO HOMINIS

Wi

ciuitate vigeat; ac in ſeholis publicis talia do.
gmata tradantur, quae cum fine ciuitatum

conueniunt.

2. Vt ſalu- §S. V. 2. Ad eundem finem expedit, per-

rates ac ſcriptas habere leges perſpicuas & Planas circa
doneae le negotia, quae frequentiffime inter ciues ver-
ges conſti-

bus ſancienda ſunt, quam ad bonum ciuitatis

& cinium conducunt. Nam cum de eo, quod
facere, vel non facere debent, ſaepius per ra-

tiohem naturalem, quam per ſcientiam le-
gum homines deliberare ſoleant; vbi plures

leges ſunt, quam vt facile memoria compre-
hendi queant, & per eas prohibeantur ea,

quae ratio per ſe non prohibet; neceſſe eſt. vt
per ignorantiam, ſine vlla praua intentione,
incidant in leges, tanquam in laqueos. Quo
ipſo ciuibus per imperantes ſuperuacuum in⸗
commodum conciliatur; quod eſt contta fi⸗
nem ciuitatum. M
3. Vt leges §. VI. 3. Quia autem fruſtra feruntur leges,
rite exſecu- ſi impune eas violari tolerent ſummi imperan-

tioni man- tes: igitur horum eſt, exſecutionem earundem
dentur, .

cere: poenas quoque ſumere pro cuiusque facti
conditione, transgreſſorisque intentione &

malitia, nec ſine ſufficiente cauſa veniam in-

dulgere; cum iniquum ſic, & ad irritandos
ciuium animos eſſficaciſſimum, aequaliter me-
titos, ceteris paribus, non aequaliter tractare.

. VI.

procurare, vtque quiuis ſuo iure potiatur citra
lentas moras, eluſiones atque vexationes, efſi-.

Aqunmtar

. VII.
Cientumt, 9
pbenue qube
un mipen

non plog a0

Aulis, inge
tuantur. ſari ſolent. Non tamen plura legibus ciuili-

Gebenr obrj
elle intende
ponderetla

egibus ve

tem colnern
betlag iniut

tummimpere
ſe iningieg 1
(ohabitatio

Necdiſeri
kete gebent
bicineinſal

Kbitunttt

4. 8 NX.
Ciuitatisam
Vnusprince

niniſri in
nen piihi,

litenmin
Leltorum

ſedundt.
wiktiſu

XIS

—

ET CIVIS LIB. II. CAP. xI. 383

licis talince
ine cluitaun

expeclt, e
E lunajce
htet eines .
legibis C

ohumcinttdd

um eco gt
ſeepinspett⸗

ſcientiun k.

nt; Vb Pure
norta connte.

hibeintt 4

necele elit

ua intente.
liquecs.
Detuacliun H
Gn

erunturg

emt emi
Oriaturd
alionece
cuibsqlel

tentlnen

1 veplan 11
i0 iut

. lahtetr.

et td

4
4

8S.VII. 4. Vti autem nihil poenis eſt ſanci- 4. Vt in de-

ciendum, quod non ad vſum ciuitatis fatit: ita gna aone
poenae quoque ſunt temperandae, zt ad Enem ic mMenlata
„/, 1. , —— . . —Dpoenaruen
1ſtam Nroportionem habean; vtque adeo. ciues iuſtum ſey.
non plus adflictionis, quam respublica vtili. netir tem.
tatis, inde ferant. Decetero, ſi ſcopum ſuum peramen-
debent obtinere poenze, adparet, eas equsque um.
eſſe intendendas, vt acerbitas earundem Pprae-

ponderet lucro aut delectationi, quae ex facto

legibus vetito redundare poteſt.
§. VIII. 5. Quia porro hoc fine in ciuita- 5 Vt eiuium
tem coiuerunt homines, vt ſecuritatem ad- inter ſe in-
d. . . 1. . r uIcem ininu-
uerſus iniurias aliorum obtinerent; ſummo-„z, rohi
rum imperantium eſt, eo ſeuerius ciuium inter beantut.

ſe iniurias prohibere, quo faciliorem perpetiia

cohabitatio occaſionem ad laedendum praebet.
Nec diſcrimina ordinum ac dignitatum eo va-
lere debent, vt potentiores tenuior ibus pro li-

bidine inſultare poſſint. Sed & ſcopo ſummi

imperii aduerlſatur, vt ciues, quas ſibi factas

§. IX. 6. Praeterea quanquam ad omnia 6. Vt admu-

arbitrantur iniurias, priuata violentia exſe-

ciuitatis amplioris negotia immedate obeunda *ia cinitats
vnus princeps non ſufficiat, ſic vt neceſſario

viri probi
. . 4.. . 1 . & idonei ad-
miniſtri in partem curarum ſint vocandi: ta- hibeantur;
men vti hi omnem a ſummo imperante pote- ac in cos,
ſtatem mutuantur, ita & bene & male ab ipſis qui male
geſtorum imputatio vltimo demum in iſtum em geſſiſſs

. ,„ Jeprchenſi
redundat. Quam ob rationem, & quia prout fueſint, ſe.-

miniſtri ſunt, ita recte aut praue negotia ex- uere anim-

pediun- aduertatur.

3 84 DE OFFICIO HOMINIs

pecdiumur; ſummi imperantes tenentur ad

munia ciuitatis adhibere viros ſrobos & idoneos, &

in eorum acta ſubinde inquirere, eos denique. 6;ů&
Acicumeiſt
Gium pelendh

prout rem geſſiſſe deprehenduntur, praemiis
vel poenis mactare; quo ceteri intelligant,
non minore fide ac diligentia publicam, quam
propriam rem tractandam. Sic & cum praui
mortalium ad ſcelera perpetranda ſpe impuni-
tatis alliciantur, quae ipſis praebetur facilli-
ma, vbi iudices corruptionibus patent; fum-
morum imperantium eſt, in eiusmodi iudices,

.

tanquam ſautores ſcelerum, queis ſecuritas ci-
uium abrumpitur, ſeuere animaduertere.

Praeteres licet ordinaria negotiorum expedi-

tio miniſtris credenda ſit; ſummi tamen impe-

rantes querelis ac deſideriis ciuium patienter
aurem praebere nunquam detrectabunt.
7. Vt tribu. §. X. 7. Cum ad tributa & alia onera feren-
tia aliaqque da ciues nullo alio nomine teneantur, quam
en ſ n i. quatenus iſta neceſſaria ſunt ad ſumtus ciuita-
modo exi. tis belli pacisque tempore tolerandos: igitut
gantur; ac ſummorum heic imperantium officium erit,
quae colle- non plus extorquere, quam neceſſitates aut inſi-
Gta fuerunt, gnes reipublicae vtilitates requirant; &, quantum
in elns tci. heri poteſt, ita onera temperare, vt quam minime
keendan ciues isdem adfligantur. Deinde, vt iuſta in
tur. proportione deſeribantur, nec aliquibus ciuibus
immunitates concedantur in fraudem & op-
preſſionem reliquorum. Tum, quae colleltæ
fuerunt, in vſus reipublicae impendantur, non
per luxuriam, largitiones, ſuperfluam oſten-
H H tationem,

11
—
tationem, ²
prouidendon
leant, & gu⸗

KXI. §
Tuntesſubdit
eotum, qui

utem ſeipſo⸗

Tem curam
non ſolum
ſumtus ciuit⸗

tiamibure

