olatret, ciunt: Statim igitur ac pactum, cuius inuocatus Deus
nu Adi teſtis fuerat, aliquid, quod illud in ſe nullum reddat,
rum ihlolin⸗ inuoluit, omnem ſuam vim iusiurandum amittit;
,mi nuiſi praeſertim ſi ore tantum iuratum ſit; quale quid fa-
onhi cere eos veroſimile eſt, quibus metu mortis, aut
iu aigionn Frauis alicuius periculi, iurata promiſſio extorque-
vio nen ur,

2;: pDf oFFICIO HOMINIS

11 (

adductus. Nec qui iniùſto metu me ad iu-

adquitit, ad aliquid a me recte poſtulan-

dum. Nullas quoque habebit vires iusiu-

randum ſuper praeſtanda re quapiam illicita;

immo & ſuper omittendo aliquo bono, (3)

randum adigit, (2) ex eo iuramento ius ſibi

quod legibus diuinis aut humanis praecipi-

Denique iuramentum non immutat natu-

cedit. (4) Inde fruſtra iurantur impoſſibilia.

4.

—

(2) Latro e. g. qui ſclopeto pectoti admoto, pefe-

ram & ſubſtantiam promiſſi pactiue, cui ac-

grinantem in via regia ad promittendum iurato ade

igit, ſe ipſi centum dupliones ſoluturum, aut ipſum

non denunciaturam.

(z) Sed nonne hoc acque illicitum eſt: Ad iaue-

niendum igitur ſenſum, qui hic differentiam aliquam

conſtituar, ſupponendi funt certi caſlus, quibus id.

quod iurato promiſſum eſt, omiſſionem rei legibus
probhibitae per ſe haud inuoluat? Vid. hanc in ſenten⸗

tiam a me dicka ad I. M. . G. Lib. TI. Cap. 11.

§. 10. not. I.

(4) Ex hiſce principiis deduci quoque poteſt-

quare ac quomodo ſuperior obnoxios ſuo imperio

liberare aut abſoluere a iuramento praeſtito queat.
Supponendum enim initio, de rebus quaeri, circa
quae ſuperior ius habeat poſtulandi, ne praefer vo-
luntatem ſuam ſubditi paciſcantur aut promittant.
Diſpiciendum deinde eſt, num rem iuratam iam ante

prohibuerit, nec ne. Si iam actu prohibita erat, aut
adiecta fuit expreſſa declaratio, conuentiones ſuper

talibus rebus initas nullas fore; atque hoc caſu ponte

ſua

EI nnll

non munatu
Eeqle in iu
i,.
KVI.
Propterinte

necqdeaue

neilluſerit
ſeaturmane
iniutatamh

Ptis, guit

Uillatiolte⸗

—
ſu ininnn
tlone opus
tantum, lu
cet: zurre

NeXA hon fl

menta circa
tior teite i
guikrohidit
R geccaanm

ohdumvI

teuerzobin

Mentilid

miNus ſode
ſa iute
ihlirein
Krunt,
1e debuetr
KFII
A: quarr
Nanntque
Mldbi

Nos
n e .AdH
nendd iuend.
Ge polelr
1 Vires a
pum liche
0 bond,
nis greſ⸗

mwutat d.
iue Cll 14

mniin

—r
Lotiadnolo e
endunn ilniti
türucn, al

umelt? 9 in
gentium it

lus, uͤbis

ſs

opeln tei 1
.bancin it

16,,

neque aſtu quis deceperit, & cui nemo impu-

ET CIVIS LIB. I. CAP. XKl. 23 3

Et promiſſio conditionata per iuramentum
non mutatur in abſolutam, ſeu puram. Et

2aeque in iurato promiſſo requiritur accepta-

tio. r
§. VII. Hoc autem efficiunt iuramenta, In quo con-
propter interpoſitam Dei inuocationem, quem ſiſtat vis pe-
. culiaris iu-
leſer 24 . ramenti,
ne illuſerit, vt non ſolum atrocior poena cen- Aui in ſe

ſeatur manere eum, qui iuratam, quam qul jam obliga-
iniuratam fidem fefellit; ſed & (1) vt ane-torio ad.
gotiis, quibus adiiciuntur, omnis dolus & ca- iecti.
uillatio ſit excludenda.

P 5 §F. VIII.

fſua iusiurandum ruit, nec vlla ſuperioris diſpenſa-

tione opus eſt; ita vt, ſi illam largiatur, hoc ipſo
tantum, iuramentum ſemper irritum faiſſe, ſignifi-

cet: zut vero interdicto poena nullitatis diſerte ad-

nexa non fuit; & tunc nihilaminus facultatem iura-
menta circa eiusmodi rem praeſtita annullandi ſupe-

rior tacite ſibi reſeruaſſe intelligitur. Vcroque caſu,

qui prohibitionis conſcius iurauetit, graue commit-
tit peccatum, Quod ſi id, circa quod iuratum eſt,
nondum vllo modo fuerit probibitum, nen quidem

reuera ob irreuerenter habitum ſacroſanctum Dei no-
men talis vituperari poteſt; at iſtud non obſtat, quo-

minus ſuperiori, ſi praegnantes ſuaſerint rariones, vti

ſauo iute liceat. Et hanc quoque excegtionem, ex
ipſa rei natura liquido fluentem, qui aliquid promi-

ſerunt, aut acceptarunt, ipſi ſupponere potuerunt
ac debuerunt. õ
§. VII. (I) Jurüurando tamen hoc proprium non

eſt: quamuis grauius omniae ſcelus ſit, cauillationes

vanas que tricas ſectari in actu, cui ſanctum Dei no-
men adhibuimus.

2
Q

234 Dk OFFICIO HOMINIs “ 11 c
. —q
Juramen- §. VIII. Non tamen ſemper late, ſed & ilun zfimmn
tum non (1) ſtricte quandoque iuramenta ſunt inter⸗ qi,
excludite. pretanda, ſiquidem ſubiecta materia id re. umticaml,
Vnde,, quirere videatur: puta, ſi iuratumm ſit in odi-· elncen qge
ves, quae ex um alterius, & non tam promiſſioni, quem menti, (1)
ipſa rei na- (2) minis iuramentum ſit adiectum. Quin Mniſlime;
tura fluunt. nec iuramentum excludit tacitas conditiones melliga, &
. & limitationes, quae ex ipſa rei natura rite Probe Percip
fluunt. Puta, ſi alicui, quicquid velit, pe- ſunterprime
. tenti optionem iurato conceſſi, vbi iſte ini- (caauillin &el
qua, ant abſurda petierit, haut quicquam te- X. Diu
nebor. Qui enim aliqunid indefinite alteri ro-

—

. arer er mor:bwa.
ganti promittit, antequam nouerit, quid iſte Rnne
. . . . . . .
. ſit petiturus, praeſupponit, alterum petitt- “
rum honeſta, moraliter poſſibilia, non fihbi Cinam
aut aliis pernicioſa. M Conktmung
vyerba iura- §. IX. Id quoque notandum, in iuramentis Cuml D
menri ſunt ſenſum totius orationis valere, prout capere ſe tu n
intelligen- ”MUM Anno
Ae Qiitnran
. — ülabenll
§. VIII. (1) Hoc quoque locum habet in ſimplici=
bus promilſſis & pactis, cum alioqui nihil ſubeſt vitii-
quod cas nullas reddat: ſecus enim ſi ſit, ſaperflſuum —.
id eſt in pactis cum vel ſine iuramento initis. Secu-
tus hic Auctor eſt incon ſiderate ideas parum accuratts Natunc
vererum nonnullorum, & GROTII. Vid notata ad “ cet, ne
I. N. & G. Lib. I. Cap. II. §. 13. — ennen
(2) Inualida in ſe ſunt iuramenta comminatoria Nibouf
omnia. 1. Quia nuſla adeſt alterius, cui qui: wina. ude ante
tur, acceptatio, adeoque nec impofita eſt iuraati Geid
obligatio. 2. Qlia eiusmodi iuramenta ſemper in- voluit,
conſiderate, ac cirra maturam deliberationem facta 1X.
ſunt. Vide dicta a me ad maioris Opexis cit. le nvt. Zz. i iunan

NIès ET CIVIS LIB. I. CAT. XI. 2 3 ½
ue, ſlA illum proßtetur is, qui iuramentum defert, ſeu da eo ſenſu,.
1 ſuntine. cui iuratur. Huius enim praecipue, non iu- quo illa ac-
Mtete As rantis cauſa, iuramentum praeſtatur. Vnde ikie da
umſtind. eiusdem quoque eſt, concipere verba iura- ud detertt.
Stori,gun menti, (1) & quidem, quantum fieri poteſt,
lum. Iu planiſſime; ſic vt ipſe ſignificet, quomodo illa
Scondtug intelligat, & iurans annuat, ſe iſtius ſenſum ⸗-
zinmiit probe percipere; eaque mox ab hoc liquido
idl,6 ſunt exprimenda, ſic vt nulla ratione eadem
Vbliſenm. Cauillari & eludere queat. HK

niegun . S. X. Diuißio iuramentorum commode deſu Diuiſio iu.
hite Auirr mitur ab vlu, cui illa in vic communi adhi- ratnenfo-
erl,ile bentur. Quaedam enim promiſſis pactisque n.
terumpell adduntur, (1) vt eo maiore cum religione
ia, Non obſeruentur; quaedam autem adhibentuùr ad
cCconfitmandam alicuius adſertionem circa fa-
rine ctum illiquidum, & vbi veritas allis rationi-
ur fe bus commodius inueftigati nequit. Quale

i exigitur a teſtibus, ſiue qui alieni facti con-
— fcii habentur. Quandoque etiam ipſi, qui
betinnlt⸗
bi ſcbeſ in *
r,ſhedaun

inis E . IX. (1) Conſequenter igitur, ſi is, qui iura-
Am mentum defert, non ſatis clare mentem ſuam expli-
Vltnnn cet, nec etiam natura rei fufficiat ad ſenſum, quem
üle in mente habere potuit, definiendum; iürans,
oomninni Qqui bona fide aliter verba intellexit, culpam periutii
aMénum, haud conttahet, ſi ſenſum, in quo iuramentum prae-

i
atim ſtare voluit, ſequatur.
V . . . 7
entenſee, §. X. (1) Haec vocantur iuramenta promiſoris,
ettioneln altera iuramenta adſertoria.

DE OFFICIO HOMINIs 1r

1

,
7,2 36

inter ſe diſceptanf, deferente iudice, (2) multsenmn
aut altera parte, ſuo iuramento litem ſol- bincelc:

vunt. . . Cottumpuntr
è . — . lue tut cul
ρα ονονοννv ov ναανo Hνιſ wονυ αα tumtamen
CAbPVL XI.. Coulummnuntu
.
DE OFFICIIS CIRCA AD- eae
OQVIRENDVM RERVAMN te ad
DoMINIVM. eninerent,
tenthominee
§. J. Luttiopect
Fundamen- Um ea ſit conditio corporis humani, vi in eden
rum iuris adſumtis extrinſecus rebus indigeat, 4 Inde cn
bomini ix queis nutriatur, & contra ea, quae tliumſub
ceteras ere-

aturas ani- 6 nt, muan
matas & in-tur; per complures quoque res iſthaec vita
animatas commodior & mollior reddi poſſit: (42) inde —
competen- tuto colligitur, volente vtique ſummo vni (r (hr
ti;. uerſi Moderatore fieri, quod homo alias creag- m, din

ipſius compagem deſtructum eunt, munia- uteſel,

(a) Vid. . 7. . tn snin .
J. N. & G. turas ad vſus ſuos adhibeat, quin quod etiam id
1. „ Mintetcedl
Lib. IV. mul⸗ eeell
. B Wmote
Cap. III .⸗ . — „
”ůü c. . . 1. . un cotfor
(2) Si hoc ſit iuſſu iudicis, non poſſumus non aut Dnimalia
jurare, aut alteri parti iuramentum referre. Sed abe- Reueiihun
que hoc, conſenſu duarum partium opus eſt. Ce- t lt
terum eſſfectus iuramentorum huiusmodi varii gene- Robande
ris, quatenus ad decidendas in vita cinili lites tefertur, dit e
pendert a conſtizutionibus legum cinilium eo pertinen- echn
tiibus; ſalua nihilominus obligatione, quae in foro En. 4
cor ſcientiae perpetuo durat, cum malae fidei debi- anel .
tor euaſit heneficio, quod in foro humano ipſi non anuui
H i

D

oruit denegari;

4

NIs ET CIVIS LIB. I. CA P. XII. 237

inde,Dmultas earundem deſtruat. Neque id ſolum

o ien, obtinet circa vegetabilia, & quae citra ſenſum
corrumpuntur; ſed & circa innoxia animalia,
quae vtut cum dolore moriantur, citra pecca-
. P

tum tamen ab homine cibi cauſa oceiduntur & 3
conſumuntur (1). M
8. II. Ceterum ab. initio omnes iſtae res intel- De commu-
CAA liguntur abs Deo velut in medio hominibus expoſi-nione pri-
ERVMI tae, ita vt non magis ad bunc, quam ad alterum maeua, &
. pertinerent; attamen vt ſic circa eas diſpone- nrtodu
rent homines, prout conditio humani generis, minio.
8 ratio pacis ac tranquillitatis, bonique ordi-
nis in eodem conſeruandi videretur exigere.

in (a) Inde cum adhuc intra paucos genus mor- (a) Vid.
ebi , talium ſubſiſteret, placuit, (1) vt Ma quidem d. 5.
due Puir cuiusque ſierent, nec ab altero ipſi eripi deberent, ar IV.
eugt, e . IV.
es ilthꝛee 1 . uat
ſmmmn §. I. (1) Etenim 1. cum deſtituta ratione animalia
0 li e ſint, citra quam ius vel obligatio proypric ſic dicta
moal⸗ concipi nequit; conſequenter etiam nullum homini-

yG Per mortem animalibus nihil adimitur, pereunte
– cum corpore eorum animaz. 3. Niſi occiderentur
olimn mil animalia;, inprimis quae ſunt certarum ſpecierum,
Aſarte, NuN. generi humano cotum multitudo in perniciem cede-
ſeſe, ret, Et ſuficit hic vitare ſaeuitiam, quae magis im-

1 rie ? probanda eſt ob mala, quae promanate inde in ho-

in gvod ein bus intercedit cum animalibuz legis conſortium. 2.

woll VAIl „ . 4 . . .
Elnsien mines queunt, quam ipſorum animalium cauſa, in
n vebfeli, quaeé citra neceſſitcatem ſaeuitur.
flin gur inin S. II. (1) Ad hoc ipſum tamen conuentione vel 8
e . . . 6 . . ₰„
4 Sleiih⸗ expreſſa vel tacita opus non fuit. Ius quippe primi

ribus

D occupantis ex intentione eius, qui rem aliquam plu-

2;3z 8 Df OFFICIO HOMINIs

quae quis adprehendiſſet hac intentione, vt eadem

4

. . 5 1
all vſus ſuos adplicaret ; ipſa tamen corpora, ex

quibus illae tes prouenirent, in medio ad neminem

peculiariter ſpectantia manerent. Sed poſtea,

multiplicatis hominibus, & cum cultura

coepiſlet adhiberi rebus, ex quibus homini
alimenta & tegumenta proueniunt, ad eui-
tandas rixas, & introducendo bono ordini,

ipſa quoque corpora rerum inter homines diuiſa,
& cuüilibet ſua portio propria adſignata 3 hac addi-
ta conuentione, vt quae in prima reruut diuiſio-
ne in imedio forent relicla, deinceps eius poſſent

Rieri

iam nonſe
El cerdis l

ribus communiter in medio proponit, neceſſario
conſequitur; ita tamen, vt, quac nullius propria ha-

ctenus ſunt, adprehendendo, tantum in medio relin-

quatur, quantum ceterorum neceſſitatibus ſufficit.
Sed dominium quoque citra conkentionem aliquam

Zeneralem inttoductum eſt, per ſolam intentionem,

quam quilibet teſtificabat, ſeruandi in perpetuum id
quod occupauerat, praeſertim ſi res ab eo ſie poſſeſſae
aliam tormam acceperint, ceu fructum diligentiae

eius & laboris. Vid. dicta a me ad J. N. & G. Lib. .

Cap. I. §. I. not. 2. & §. 4. not, 4. Itaque differentia

inter ius quod quis in res a ſe occupatas durante com-
munione primaeua habebat & ius quod quis in eas poſt
introductum Dominium habet, in hoc conſiſtit, qued
prius non ducabat amplius poſſeſſione, alterum e
ontrario cum poſſeſſione haud quaquam amittitruar,

. . . ,— . .
niſi dominus eam vere abiecerit & deſeruerit. Quod
quidem hic nulla modo praeſumitur, cum id e con-

trario vtique praeſumererur, antequam mos inua-

leſceret, rem ſemel poſſeſſam ceu propriam reti-
nendi, .⸗

„

11 (

—

eni, i

tur, volent

hominum,
Pylprittat ren

Gudtum.
. III. Er.

ilt rei velut

lullent mmude
Ey quo con

Iuam proptti
pobtro dlpor

lloarcete
inciuit⸗

impetinm

onnention

—
6) lar
ſone Crllien

uminij in ed

umkuit.
uod ſeruitn
iut feugi
) nie⸗
bomorum
z, guas
tunt, In 5
minij,
Unſuorun

INIlè ET CIVIS LIB. J. CAP. XII. 239
me,tn ieri, qui primus zadem ſibi adſeruiſſet. Sic igi-
et kur; volente Numine, praeuio conſenſu
luatnm hominum, pactoque ſaltem tacito, (2²)
el n Proprietas rerum, ſiue dominium fuit intre-

cun elm duéctum. R
guibustam §. III. Eſt autem dominium ius, quo alicu- Quid ſit
lunt, 40 6 45 7e/ Velut ſubſtantia ita, 4a4d aliquem pertinet, vt dominium
bono ii codem modo in ſolidum non pertineat ad alium.
unint i, Ex quo conſequitur, vt de rebus, quae tan-

gata; Hecct. don eretre ad nos beenns bre arbitrio.
etA Loltro dponere⸗, & ab earundem vſu quosuis

„ alios arcere po- §; ni
eg a S cere poſſimus; niſi quatenus (1) per

, pacta ſingulare iue a nobis ſibi quaeſinerint.
Eitſi in ciuitatibus contingere ſoleat, vt domi-

nium non ſemper penes quosuis ſit illibatum;
vit⸗ Ne ſed certis limitibus circumſcriptum per (2)
liuen imperium ciuile, aut ex (3) diſpoſitione Se

mnin tnelio i . .
abuifmu conuentione hominum inter ſe.
fonenn 1llt Quando
jatenliole õñ . .
a (2) La preprieté des biens, quibus verbis in Ver-
ne * fſione Gallies ſemper dominium denotatur. Vox enim
beo ii dominii in eo ſigni ficatu propria ICtorum Romano-
un en rum fuii. l
N. fri §. III. (1) Vt ſi alteri conceſſum fuerit ius ali-
ltaqued quod ſeruitutis, aut vſusfruétus, aut emphytenſees,

Atns zren aut feudi &- HB .
okguiie 1 (2) Sic ademta eſt prodigis, pPupillis, minoribus &c.
ecorllb bonorum ſuorum admianiftratio. Dantur quoque

ſione hene res, quas non niſi certo alienare modo leges pe mit- .
ic ailian tunr. In vniuerſum imperans, qua talis, ſpeciem
Celeuen.. C Dominii, quod dicunt, eminentis in bona ſubdito-
1, anilen, rum ſuorum habet. Vide infra Lib. II. Cap. AV.
guan ne (3) Denatores e. g. aut teſtatores bona de quibus

18

240 pr OFFICIO HOMINIS 2ð

4
—

Quando autem res vna ad plures indiuiſim piere, ee n
eodem modo pertinet, illa iſtis pluribus voca- umlinin;e

tur communis. imllr ine
Dantur ad. §. IV. Sicutiautem res non ſimul & ſemel nſleiln⸗
huc res, in proprietatem iuerunt, ſed ſucceſſiue, & inlu.
ute prout vſus humani generis poſtulare viſus eſt; onis comn
manſere. ita non neceſſum fuit, vt omnes & ſingule liugti
“ res propriae fierent, ſed ſalua pace generis hu- enlin
t,

mani aliquae potuerunt, aliquae debuerunt intræa ..
(a) Vid. primacuam velut communionem permanere. (4) lilanman
N & G. Nam quaze vtilia licet hominibus, inexhauſta nsiuu ſt an
Lib. IV. tamen ſunt, (1) ſic vt omnium vſibus poſſint iiurſtare

in gratiam alicuius diſponunt, aliquando vetant alie- Mrebere a

nare, aut ſub certis tantum conditionibus id ei con- (. V. M.
cedunt. Adiiciuntur etiam ſaepe contractibus emtio- ſel heyin ci
unis venditionss variae clauſulae, quae translatum Do-⸗ guam 4
minii ius teſtringunt. Vide infra Cap. XV. §. 9. Ali- Ptopr
quando etiam duratio iuris dominii pendet ab aliqua Uum iim
conditione, quae efficit, vt tandem reucttatur co, nunſt. p,
vnde profectum eſfſft. talet
g.IV. (1) Haec fatio per ſe nullam vim habet. ig ne 3
Inde enim ſequitur e contrario, licere ex talibus re-
bus, quantum quis voluerit, proprium ſibi facere;
quoniam tale quid viciſſim quiuis alius etiam facer. ——
poterit, nec vlli hac ratione quicquam decedit. Vera )
ratio eſt, quod vt proprieratem ſeu dominium res tlllun⸗
1

aliqua admittat, requiri: ur, I. vt eius ſit indolis: Hun i
quo poſſideri hoc vel illo modo queat: conſiſtit enim p gorun
in poſſeſſione finis atque vſus proprietatis ſeu domi-= HD
nii. 2. Vt adprehendere quis eandem rem voluerit. gu neg
ac cuſtodire valeat: alias ſuperuacuae ſunt omnes, Ce
quas formare voluerit, praetenſiones. H N

.

NIAs ET CIVIS LIB. I. CATP. xI. 241
cgimine patere, nec tamen ſingulis vſus iſte reddatur
Uurcbe malignior; ea diuidere velle, ſuperuacuum
ſimul ac ineptum foret. Vti eſt (2) lumen
calorque ſolis, alr, aqua profluens, & ſi quae ſunt
ſimilia. Qoo refertur etiam vaſtus Oceanus,
magnis continentibus interiectus, quoad par-
tes a littoribus remotiſſimas. Quippe cum
ille non ſolum omnium vſibus promiſcuis ſuffi-
cientiſſimus, ſed & vni alicui populo eius cu-
Kodia moraliter ſit impoſſibilis. Vbi enim aliqua
,res ita ſit comparata, vt nullo modo alii ab
us, u eius vſu arceri queant; illam diuidi, aut pro-
Vbis I priam cuiuspiam fieri, non ſuperuacuum ſo-
M. lum eſt, ſed & inanibus litigiis materiam
—— praebere aptu.
oi, (. V. Modi adquirendi damini; ſant originarii iuio
nngur, vel deriuatiui. Per illos a b initio in rem ali- S 4
emnimn quam proprietas introducitur; per hos domi Sninit.
.M. nium iam conſtitutum ab vno in alterum
gengetcbi? tranſit. Priores modi iterum ſunt vel ſimpli-
1n teietmnti citer tales, quibus dominium in corpus ali-
lun din tkM cuius rei adquiritur; vel ſecundum quid, queis
n n =S QG incre-
Friun lbihaa

aliug ellicl in

Cmnl Elen
luccellle,l
late ilgtt
nes Llrgl
egenei⸗
Cebterunt
ermanet, 6

☛ = =—

=
=

☛ S= —

N. (2) Ex co, quod eiusmodi res in ſe vſus inex-
ims hauſti ſunt, boc ſequitur tantummodo, ex legibus
cn humanitatis fas eſſe, earundem vſum, quantum ſine
d proprio incommodo fieri poteſt, cuilibet permittere.
lent A Nam alioqui nihil obſtat, quo minus ſno modo &
glan⸗ k aqαα profluens, & alr, & lumen calorque Golis poſ-
*R ſideantur ; prout facile, ſi neceſſum fotet, oſtendi
e pollet, SS
les,

De adquiſi· S. VI. Poſt recepta inter homines diuiſa re-
rum dominia, ita inter eos conuentum, vt
quaecunque ſub prinaeuam diuiſionem non

tione per
zus primi
occupantis.

(a) Vid.
J. N. & G.
Lib. IV.
Cap. VI.

242 DE OFFICIO HOMINIS

incrementum aliquod ad rem noſtram adiun-
gitur.

venerunt, ea cederent occupanti, i. e. ei, qui

primus eadem (1) corporaliter adprchen-
diſſet, animo ſbi habendi. Sicvt (4) hodie
originarius modus dominium in corpus alicu-

ius rei adquirendi, ſit ſola occupatio.

Hoc igitur modo adquiruntur vegiones de-

ſertae, quas nullus vnquam homo ſibi adſe-

ruit: quae fiunt illius, qui primus eas ingre-
ditur animo ſibi habendi; ita vt culturam eis
adhibeat, & certos limites conſtituat, quous-

que eas ſuas eſſe velit. Vbi autem coetus mul-
torum hominum iunctim occupauerit partem
quampiam terrae; vſitatiſſimum eſt, vt ſin-

gulis ex eo coetu aliqua portio adſignetur, quae

ſuper-

§. VI. (1) Eo proprie ius primi occupantis funda-

tur, quod prior ipſe ante alios animum hanc vel illam
rem ſibi habendi declarauit. Si ergo intentionem

ſuam alio quouis adu aeque ſignificatiuo declarauit,

vt nudis verbis, geſtu, nota certis rebus appoſita &c.
aut ceteri in eius giatiam iuri, quod ſibi in aliquam
rem aeque ac illi comperebat, manifeſte renuncla-
runt; poteſt tunc originarium huius rei dominium:,

citra vllam corpotalem adprehenſionem, adquirete.
Vide dicta a me in notis ad J. N. & G. Lib. W. Cad.

7

1T cI)

ſannr,
Ukoccupati

lſie, ae

n hecbospe
in uns lolenr

tumdadilep,
nhonſt intet

ſgnan, ⸗
benfeli,

Kinnellamp
Decpatoe

busdamini

—
2) Cenſetu

omnez tes mob
oigemacceſſo

mitesſbihe
dil Aiu wadite

WUnlter Ielini u⸗

nemn nutural
lam, natur

enenrec

unci insnullan
nrad Comin

Urtinuiſe, 1

hntatgde e
leletn
nina. 4

Au
3.

NIs ET cIVIS LIB. I. CAP. äI. 24

hum du ſuperſunt, ad totum coetum pertinere cen-
ſeantur. L
nesiiiit Per occupationem quoque adquiruntur fe-

uentum, rae beſtiae, auss, piſces in mari, fluminibus
ilonenn aut lacubus verſantes; item, ſi quae a mari
,i,eil⸗ in litus ſolent eiici: modo tamen per impe-
Aprehe⸗ rium ciuile promiſcua eiusmodi rerum captu-
N ra non ſit interdida, (2) aut certo alicui ad-
corptb r ſignata. Quas neceſſum eſt, ſi noſtrae de-
atil. bent fieri, vt corporaliter adprehendamus (3),
& in noſtram poteſtatem redigamus.

,cone .
n Occupatione quoque adquiruntur res, in
1t cultltmumd Q 2 plane
in, nſetut , —
(2) Cenſetur coetus populi, aut caput ciuitatis,

n hels omnes res mobiles in tercitorio ſuo exiſtentes, ceu
Nzuerit md tetidem acceſſoria occupaſſe. uippe intentio eius-
5 ceupa uipp ntI0
N, KH. modi res ſibi habendi ex ipſa rei natura fluit; ita vt

getong niſi alias manifeſtauexit, velle ſe illas in medio com-
, in muniter relinquere, illae ad ipſum reuera pertineant,
quaptum naturalis earum indoles patitur. Quantum,

— inquam, naturalis earum indoles patitur: ferae enim
nufd Geſtiae, e. g. in ſyluis regionis alicuius vagantes,tran-
ferall ſire in exterae ciuitatis ſyluas poſſunt, vnde cas repe-
n is tendi ius nullum eſt. Verum non inde ſcquitur, illas
es ante ad dominum ſyluarum, quas deſeruerunt, non
pertinuiſſe. Ius enim proprietatis iſtius, tametſi va-
hi“ cillans atqué extinctioni obnoxium, non ideo mi-
4 jmm nus verum erat. Perinde hic ſe res habet, ac circa
1 i in flumina. Aqua enim per agros noſtros quotidie flu-
SE is ens, noſtra eit, quamuis continue effluat, terras ali-
, ii enas ingreſſura, nec amplius inde ad nos reuer-
6 ſar.e.
(3) Vide nor, I. ad hunc s.

244 DE OFFICIO HOMINIS

plane eſt exſtinctum. Puta, ſi quae abiici-

untur ea intentione, ne amplius ea ſint noſtra;

aut quae ab initio inuiti amittimus, ſed poſt

pro derelictis habemus. Quo etiam pertinet
theſaurus, ſeu pecunia, cuius dominus igno-

ratur; qui (4) inuentori cedit, vbi (5)
per leges ciuiles aliter non eſt diſpoſitum.
Ceten im⸗ uae
De acceſſio. §S. VII. (4) Ceterum plurimae res qu.
nicn adqui- dominio ſubietae ſunt, non in eodem ſemper
ſitione. ſtatu perſiſtunt, ſed variis auctibus ſuam ſub-

n ſtantiam (1¹) dilatant; quibusdam extrinſeca

Lib iV. (²) incrementa accedunt; aliae fructus proferunt;
Cap. viI. multis per formam induſtria humana ſuper-
inductam (3) pretium adcreſcit. Quae omnia
3 “ voca-

(4) Etiamſi illum in fundo alieno inuenerit. Nec

enim acceſſorium hoc eſt fundi, vr metalla, minera-
lia, & id genus alia, quae naturaliter ipſi connexa
cenſentur, & pro quorum poſſeſſore propterea fundi

dominus haberi poteſt. .
(5) Statuendum potius e contrari

tem leges per conceſſionem expreſſam vel tacitam eas
rimo occupanti relinquant.
Lib. IP. Cap. I. §. 13. not. I. Ed. nouae.

§. VII. (1) Vt metallifodinae, lapicidinae &Gc.

Huc quoque pertinent arbores ac plantae, quae exl-
guo ſemine naſcuntuùr atque ex terra prodeuntes ſen⸗
ſim excreſcunt. 9
(2) Id cernitut in alluuionibus.

(3) Sic ex frumento farina, atque ex farina panis
con⸗

o, quod in ciui-
tate aliqua inuenti Theſauri aeque, ac re; cunctac
⸗ domino carentes, ad publicum pertineant, niſi ſal-

vid. ad J. N & G.

I C

Voelbulo a⸗
in us cliſl
citta fadum
letumm prou
Kti hominn
Cukantur.

(onficitur,
ermlonilin⸗
niduran alat

( Haec te
ieceſſioau
Ungham kactn
ſkkin elus 4
tutn vbi zeceß

dettinet, aut

nit, haeceru

(uibushuiuur

llebit ecigen
malafte gei⸗
niun commiſen
anti enij, ſa⸗

retur: cucn

1liornmn milii
invileret il

emnen inlenen

ubores tepel

otidtins ha

orlan igde

um, aliis

duuadhibinn
ehio, ſinen
onattion,
lini ſie

EIus⸗ r CIVIS LIB. I. CAFP. XxII. 24 5

—.—

qud dhit vocabulo acceſſionum comprehendi poſſunt, &
aamnin in duas claſſes diuiduntur. Qiaedam enim
ns, I Ccitra factum hominis ex ſola natura iſtarum
tiampennn rerum proueniunt; quaedam facto & indu-
omins n ſtria hominum in ſolidum, aut ecx parte pro-
, Curantur. Circa quas iſta eſt regula, (4) vt
Gockhmn AAA3 qui

—

——

ze les, u. conficitur. Pictor adhibitis coloribus ac penicillo,
oden lerp ex vulgari linteolo vel tabula raram pretioſiſſimamque
Dus ſunn ene arset
Am emi (QA4) Haec regula ad caſus tantum ſpectat, in qui-
Am α pus acceſſio aut ſimpliciter per effectum natu alem, &
us Prolun tanquam fructus rei ipſius prouenit, aut facto & in-
umand le duſtria eins, ad quem res pertinet, procuratur. Ve-
1 Qurons rum vbi acceſſio aut in totum, aut ex parte ad alium
pertinct, aut ex alicno labore ac induſtria ſuperue-
. nit, hacc erunt, meo iudicio, ſimelicia principia, ex
— quibus huiusmodi caſus, ſatis alioqui difficiles, facile
1 licebit decidere. I. Diſpiciendum eſt, an bona vel

nwveneit
n . mala fide quis rem ſuam aut induſtriam cum re alte-
l, rius commiſcuerir. Quod ſi enim mala eiu“ ſide id

tet llenc contigerit, facere iacturam rei aut induſtriae ſuae is
gohe „eyetur: cum alias proprietarins impediri quotidie
ld aliorum malitia poſſet, quominus de re ſua pro lubi-
jo, gud 4 ru valeret diſponere. Si quis ergoc. g. ſols, quod
, le, 6 fſuum non efſe nouerat, arbores implantauerit, aut
ineint A ſeymen inſeuerit, deminus ſoli non tenetur pati, ip ſum
nic tt arbores repetere, aut ſecum ſemen diuidere; quin
4 1A potius ius habet poſtulandi penſationem damni, ſibi
nolte, 4 forſan inde emergentis, quod occupatum ſolam
lipieiinu ſuum, aliisque, quam quibus ipſe deſtinauerat, vſi-
rtet, „ bus adhibirum eſt. Facienda nihilominus hic eſt ex-
noleun⸗ ceptio, ſi nempe res aliena cum in ſe, tum etiam in
comparatione ad pretium formac ipſi ſuperinductae,
leuiſſimi ſit valoris. Poſito v. ge aliquem adpre-
hendiſſe

ue

„16
kafmt,

246 DFE OFFICIO HOMINIS L 177

qui eſt dominus rei, ad eundem quoque pertine- er u nunmi
ent acceſſiones, & quaeuis emolumenta; & qni d.
eexx UIII.
. —lircontta
Melintex ten

hendiſſe ſcazum chartarum, aut tabulam ligni vul- eun
garis, auf linteolum, quae pertinere ad alium noue- nendt, aute
rat, iisque inſcripſiſſe res magni momenti, aut inde ymmi modoy
egregiam pictucam confeciſſe; hec caſu non adeo cat ſrlitu⸗

multum malae fidei ſubeſle poterit: praefumere enim binili
. Vbi rtilitasee
Ficet, eum, qui proptio auſa chartam, tabulam X obuent:
aut linrteolum ſumſit, exiſtimaſſe, proprietatium enit;

* non difficulter conſenfurum, prae ſertim reſtituta ſibi Unte ke noltt⸗

- prati eiusdem generis quantitate, aut eius aeſtimatio-
ne: adeoque vindicare fibi tunc propiictarius ſcri·
pruram, aut picturam, non poretit. 2. Cuiuscun- biicc
gue rei aliquid aliens iunctum & incortoratum eſt, dliotiagun
vel innotenti ipſius, ad quem pertinebat, facto, vel nialen
giera vllum eiusdem fastum; ei, ceteris paribus, opus man
vel compoſitum inde reſultans adereſcit. Vtpluri- inta⸗ zenr
mum enim in co, qui errauit, aliquid eſt impruden- veringue,
tiae; & quamuis ad commixtionem ipfe nibil glane 8 gerig,
contulerit, ſi incommodum inde experiatur, alte- K, s eiig
rius ramen culpa non eſt. Sic e. g. ſi aqua auulſam unſoſtein
alicubi rerrae particulam vicino agro adiecerit, domi- uindo Ple
nus agri huius propriam fſibi reddere illam poteſt, Eeun des
biſi alter, ad quem pertinebat, ſtatim rettaxerit. D Aktotſutel
Nec tenetur prior pretium portionis illius terrae aenulenſte
agto ſao adhaerentis alteri pendere, cum nullum in- Ea alt ſeni
de lucrum capiat: quin e contrario contingere potell, intabit ,
It dettimento hoc ipſi fit; ad quod tamen propterea trenli, ſeil
penſandum prior particulac terrae dominus non obli- uruitae,
gatur, quoniam, vt ſupponimus, in cauſa non fuit, ͦ gicor
Vt hoc fieret. Verum ſi e. g. alienum quis agrum Aertincht
„ bona fide conſeuerit, ipſi dominus agri prerium ſe- Eumte pen
minis acoperae ad ſerendum adhibitae, tenerur per. rtſitni m
ſoluere, quoniam lucrum ex hac re illi accedit; D en,
nobi ·

—

18 ET CIVIS LIB. I. CAF. XxI. 247

au m er ſi materia ſpeciem fecit, eius ſpeciei ſit do-
t; 606 ,as. ”M
t. VIII. Frequenter tamen contingit, vt De ſeruits-
— alii ex contractu, aut alia via, ius ſibi quaeſi- tibus.
lum lgtin uerintexre noſrs certum commodum perci-
A udr piendi, aut etiam impediendi, ne noſtra re

eni, um Omni modo vtamur. (a) Quae iura ſolent vo- (a) vid.
altn hh Cari ſeruitutes. Ac diuiduntur in perſonales, J. N. & G.
tiefimertu. vbi vtilitas ex re aliena ipſi perſonae immedia- IV.

Bnen te obuenit; & reales, vbi ex re aliena, medi- Cap. VIII.
aftim ante re noſtra, vtilitas capitur. .
eius elimti =YUMUd Q4 Inter
opieiinli ð M

, Gid hobiliori agrum ſuum ſemini, aut rei alteri, maio-
neftaun rem prouentum editurae, deſtinauerit. 3. Ji alte-
hit, ſilnn rius duorum res ant opera per aliam, quae vices eius
vihmnu, O Juppleat, penſari poteſt, alterius vero minus, nes
ſſett, vlla verinque mala fides interuenerit; is, cuius res iſta,
id eltin aut opers eſt, recepta alia prorſus ſimili eiusdem gene-
igenihi „z, aut eius seſtimatione, debet adquieſcere. Nec
heriailt, enim poſteriori tunc quicquam detrahitur; cum alteri
Ladnan aliquando plurimum inde peſſet decedere, imo in
2Ricein d, perpetuum decederet, ſi loco rei ſaae aut operae ni-
te m M hil prorſus reciperet- Hinc vi huius principii, plan-
iin ent tara aut conſita domino ſoli ſolent ordinarie cedere,
hnis Ulmn re acta aur ſcripta ei, qui fecit, nen vero ei, cuius
cum ulln charta fuit, pictura pictori, non domino zabulae aut
oningelee Qinteoli, ſigillum ei, qaui ſcalpfit, aur ſculpendum
tamen lld curauit &c. Verum pari ratione, ſi proletarius ali-
ninb n , quis pictor pretioſae ac rariori tabulae vel linteo, ad
io allinnn we pertinenti, ineptum quid illeuerit, aur ſi quis
ngqls gemmac pretioſae, quae mea fuit, quid inſculpſe-
i kec relitui mihi tabula mea, linteum, aut gemmæ
1e, terel debenr. H
liaccelli1
lus i

1

24 8 Pk OFFICIO HOMINIS.

Inter illas numerantur (1) vſusfructus, (2)
vſus, (3) babitatio, (4) operae ſeruorum. Rea-

les iterum diuiduntur in ſeruitutes praediorum

(5§) vrbanorum, & ruſticorum. Illae ſunt v. g.

ſeruitus oneris ferendi, luminum, ne Iuminibus

officiatur, proſpectus, tillicidü recipiendi, E&.
Hae ſunt v. g. iter; altus, via, aquaeduckus,

aquae hauſtus, pecoris ad aquam adpulſus, ius

taſ

§. VIII. (1) Vimfructus eſt ius gratis (hoc enim

„.

in omnibus eiusmodi iuribus in res alienas fupponen-
dum; alias ſpecies contractus locari conducti fuerit)
aliena re vtendi fruendi, & omne emolumentum,
quod prouenire inde poteſt, percipiendi, ſalua ipſius
rei ſubſtantia.
(2) Id, quod Aucor cum Iureconſultis Romanis,

quorum conceptus in vniuerſa hac ſeruitutum diuiſio-

ne ſequitur, vſum vocat, eſt ius re aliena vtendi ftu-

endi, in quantum ordinaria vitac ſuae ſuorumque,
pro conditione eius & dignitate, neceſſitas requirit,

ſalua rei ſubſtantia.

(3) Habitatio eſt ius, omne emolumentum, ex
inhabitatione aedium alienarum prouenire ſolitum,
percipiendi, ſiue acdes quis ipſe inhabitet, ſiue aliis

inhabitandas locer. .
(4) Facile intelligitur, hoc eſſe ius, omnem vti⸗
litatem, quae ex ſeruitio & operis ſerui alieni pfoue-
nire poteſt, percipiendi.
(5) Id omne rurſus ex Romano iure deſumtum eſt.

Erbana praedia vocabantur aedificia, ſiue in vrbe-

ſiue ruri ſita fuerint. PPraedia vero raſtita vocaban-

tur agri, aut ſolum, vbicunque fundus exiſtat. In
verſione Gallica vocantur héritages de ville & de cam-.

Pagsee.

mſal.

Vicinlie int
.IN. l
iſunt,
poſtione
fini. Et
Unilerſtas
feraut,
ſ.X.
permorten
bus d inte
Cumen

(oni nepn⸗

inime or
tanto cum
2 dotnini
is decup.
3pudomn

—
X. (1
Uurcidiliden
lunaedekt
Juae talis
hon Minus
Iuidem h
1d umen
ertum us

In natuta)

Originemn
44 us na

N

18.

7
—n

ſafniuͤ

run, N
es ain
lae ſunt

e AeiMe

lipienli,

, al lli

—
atis (Horeit

jenas llhnt⸗

conuctfiei

emolumentun
Endi,luſi⸗

onſrlisNonm?
itnkilncine.

ſiena endli
nue ſnonmme

eſſtun tegli

olamentun, 4

oledite

ils,

eelton 4
cia, ſue 1

ndu erlin
al

tu.
6
gabitet, le

ſerui Jenige .

socln

W

ET CIVIS LIB. I. CA P. XII. 249

——

paſcendi, &. Quae omnes fere ex occaſione
viciniae introductae ſunt.
§. IX. Inter modos adquirendi deriuatiuos Quotupli-
alii ſunt, quibus res deuoluitur in alium ex ces ſint mo⸗
diſpoſitione legis; alii, quibus facto prioris do- ada⸗

. . rrendi deri-
mini. Et quidem vt vel bonorum alicuius gtiui.

vniuerſitas, vel certa eorundem portio trans-

feratur.
§. X. Vmniuerſitas bonorum (1) lege tranſit De ſucceſſio-
per mortem prioris domini in () ſucceſſioni- nibus ab in
bus ab inteſtato. 7 nſgro.
Cum enim & communi hominum inclina- E Xia.
tioni repugnet, & ad pacem generis humani Lit . I.
minime omnium conducat, bona, quae quis Cap. XI.
tanto cum labore, dum viueret, quaeſiuiſſet,

aà domini morte haberi pro derelictis, & cui-

uis occupanti patere: inde, ſuadente ratione,
apud omnes populos receptum, vt ſi quis de

§. X. (1) Bic modus adquirendi non vnice niti-
