cipalis obligauerat. Vid. dicta hanc in ſententiam ſu⸗

pra S. 12. not. 1. & ad J. M. & G. Lib, E. Cap. X. 51
1Lo0, not. 6. Ed. nouae,

Crtetum

velfmucuvſa
lieiſolerp
Ur loeo vin
in. Cire
(1) Knen

is cektumm

quod natun
Pplurisnon
letmeckt te
Cotmiho re
Vilanten
Cebetteſtin

Pampra

—
Miſloris,
guam taite
lotgiusten

Nemo enimm.

Ginurmumte

10C, CAm
eumhlinsd iiſ

1rem, hu
tentur, Vi⸗
iz nu
(2) K
reſke cont
m, & B
Ebitor Pr
6) la
I, e no

Uunn,

IINIS

6., guan -f

ilinsobigin

erproniſir N

eiuſeim,

nuenienltI.

n ſt, aut el

Acultas II.

nerabuntur,

ckegiotiin.

l ignni11 1lchi
ignoni unhſr
d kueritenol e

lum, tCtn
etio leiſne

nuſt, Mel

et pienont n
n hln

6

0 nne ut
tia acl1

ET CIVIS LIB. I. CA DP. yVv. 289

Ceterum res, quae? pignori opponuntur, ſunt

vel fructuofae, vel ſteriles. Circa priores ſaepe

adiici ſolet pactum &ανντνραοσια ſen vt credi-
tor loco vſurae fructus iſtius pignoris perci-

piat. Circa poſteriores autem lex commiſoria,

(1) vt nempe pignus cedat creditori, vbi in-
tra certum tempus ſolutio non ſit facta. Id

quod naturaliteriniquum non eſt, vbi pignus
Pluris non eſt, quam debitum, & vſurae in-
termedii temporis; aut ſi quod excedit, (²)
domino reſtituatur.
Vti autem creditor pignus, ſolutione facta,

debet reſtituere; ita interea (3) non minorem,

duacm proptiisr rebus illi cuſtodiam debet: &
14 vbi

§. xXxv. 1) Qin cenleri debet haec dauſula com-
miſſoria, (ſic enim in Verſione Gall. vocatur) tan-

quam tacite adpoſita, locum habere, quoties per

longius temporis ſpatium debiror pignus non reluit.

Nemo enim citra iſthanc clauſulam credere ſuum in

diuturnum tempus, oblato pignore, voluezir; & ſine

hoc, cumulatis ſenſim vſuris, pignus ſterile haud

–—

amplius ſuffecerit ad praeſtandum indemnem credi-

torem, huiusque iura poſtcemo in nihilum redige-

rentur. Vid. dicta a me ad J. N & G. Lib. V. Cap. X.
. 13 not. 2. Ed. novae.
(2) Stricto iure hoc neceflarium non eft, cum ex-
prefle conuentum eſt, pignus cenſeri debere vendi-
tum, & quaſi aequiualens debiro. Tunc enim ipſe
dcbitor pretium conſtituit.
(3) Ita vt ſi pignus ipſius culpa amittitur aut Pe-
rit, eo nomine teneatur. Debitum vero tunc extin-

S„

guitut, „& ſi Pignus multo malioris fuit kretii, Acbe⸗

*

290 DE OFFICIO HOMINIS

vbi pactum antichreticum non acceſſerit, ſi-

que talis res, quae vſu adteratur, aut ſi debi-

toris vllo modo interſit; inuito hoc, cadem Pan

uühul interſt

vti non poteſt.

Differt hypotheca a pignore, quod hoc con-

ſtituatur rei traditione: illa autem, re non tra-
B undi ſole

lere queat,

dita, conſtat nuda adſignatione rei, inprimis
immobilis, ex qua, ſolutione non facta, cre-
ditor ſuo credito potiri queat.

De officiis S. XVI. Ceterum quzenam contrahentium
contrahen- ſint officia, ex fine & natura horum contra-

tum. dquum liquido adparet.

CAPVT XVI.

DPF oDIS, OyIs solVANTVYX
OoBIIOATIONES, QVAE EXx
PACTIS ORIVNTVR.

D

Obligatio- T Nter (a) modos ſoluendi obligationes ex pa-
nes cx paA. dis oriundas, quibusque adeo officia inde
tis ſoluun-

tur promanantia exſpirant, maxime natura-
1. Glutione. lis eſt 1. Expletio, aut ſolutio eius, de quo fuit

(a) vid. conuentum. Vbi licet regulariter is, qui de-
J. N. & G. bet,

Lib. V.

Cap. Xl- debicum ,ſupefluum reſtituere debet, Vid. dicta 4
me ad Opas maiu: Lib. V. Cap. X. §. 14. not. 5F.

Ed. nouae.

—

det, ſloe⸗

2balio, no

men qu

Soluenc

(qgvem hie a
uum ecipia

l genigt
Clencum,
Aiudeiuslo

ats dunta-

tempore cc

1)
dem, a. (redl
lnceennqe

R CNnduealium
unt aiſiees,

eRtetirufue
dirit, idcl
Cren
(2) loen
biioe ſa
o iure n
Cletut aa
rliber ei
Reede id

1 NG

IINIS
h acceletit
Ur, aut 1n

lto hoc, At

gvod konrr.
temn, tendont

e tei, inhtin
non lich,l⸗

conttzhentwin

horumn n

4
4

66686

l.

OIVANN

GA
TV.

debolheun⸗

er s,
tit

nouase,

ET CIVIS LIB. 1. CAP. XVI. 291

bet, ſoluere teneatur; tamen ſi praeſtatio fiat

abalio, nomine ejus, qui obligationem con-
traxit, haec diſſoluitur; (1) ſiquidem alias
nihil interſit, abs quo expletio fiat. Ita ta-
men vt qui pro altero, (2) animo non do-
nandi, ſoluit, ab hoc, quod erogauit, repe-
tere queat.
Soluendum praeterea ei, cui debetur, aut
quem hic delegauit, vt ipſius nomine debi-
tum recipiat. r
Et denique illud ipſum praeſtandum, aut

ſoluendum, de quo conuentum fuit, non

aliud eius loco; integrum, non mutilum; non

pars duntaxat, non diuiſum; loco itidem &

tempore conuento. Etſi ſaepe humanitas cre-
. 2 * ditoris,

§. I. ( 1) Sic e. g. ſi credita ſit pecunia; modo tantun-

dem, ac creditum eſt, in proba moneta recipiatur,

vndecunque procedat ſolutio, nihil intereſt. Verum
ſi opus aliquod peritus artifex promiſerit, per quem-

cunque alium praeſtare illud nequit: quoniam plures
lerine

ſunt artifices, quibus non prorſus eadem, quae ipſi,

dextetitas fuerit; ita vt alteri, cui operam iſte ſuam

addixit, inde decedeter, quod ignobile opus pro

eglregio, quod exſpectabat, conſequeretur.

(2) Locum hoc ordinatie habet, cum quis inſcio
debitore ſoluit. Cum quis vero inuiro eo ſoluit,
ſtricto iure nihil poteſt ab eodem exigere, quoniam
cenſerur aut gratis ipſum exonerare debito voluiſſe,
aut libero eius arbitrio relinquere, velirne reſtituere
nec ne id, quod pro eo ſolurum eſt. Vide quae dixi

ad J. N. & G. Lib. FP. Cap. XI. §. 2., not. I. Rd.

292 DE OFFICIO HOMINIs

1

miſſione de-
biii

ſmul ac quis reddit aut abolet chirographum, con-
3 ſfſilium

ditoris, aut impotentia debitoris ſaber ter- wgnuplis
minum ſolutionis prorogare, aut diffindere, at incaull
vel etiam aliud pro alio accipere. polltpel
212.. Compen- §. II. 2. Tolluntur quoque obligationes [(Klr.
lſatione, compenſatione, quae eſt crediti & debiti inter ine tin
ſe contributio; ſeu quando debitor ideo libe- kadndcin
ratur, quia eidem ipſe creditor rem eiusdem poſtiueis
generis, & quæ tantidem eſt, viciſſim liqui- un pate
do debet. Cum enim, inprimis in rebus fun- otte e
gibilibus, tantundem ſit idem; & vero vbi mionei
mutuum eſt debitum, mihi ſtatim tantundem y. D
eſſet reddendum, atque ipſe accepi: igitur Drumpitn
declinandis inutilibus ſolutionibus commo- ir n
diſſimum eſt, vtrumque ſuum retinendo ſolu- qeſtcon
tione defungi. ie, l
Patet autem, compenſari proprie poſſe res
fungibiles eiusdem generis, quarum ſoluen
darum tempus praeſens eſt, aut praeteriit; Gund
non alias res, aut praeſtationes diuerſae natu- (un dn
rae, niſi forte illae vtrinque in ſui aeſtimatio- ſu, guite
nem, ſeu in pecuniam reſoluantur. M lrelden⸗
3. Cendona- §. III. 3. Tollitur quoque obligatio condo- n.
tione ſeu re, natione ſeu remiſſione eius, cui quid debeba- „ai 1
tur, & cuius intereſt, obligationem fuiſſe er. , ⸗
pletam. Ea ſolet fieri vel expreſſe, per ad; inn ſaltei
hibita ſigna conſenſum teſtantia., puta, data en we
acceptilatione, redditis (1) aut abolitis chi- a R
rogra (
S. III. (1) Auctor hic debet ſupponere, quod in, n

IINIS ET CIVIS LIB. I. CAP. XVI. 29 2
—

is ſubiget rographis; , vel tacite, ſi quis ipſe impediat,
alt iflneu aut in cauſa ſit, quominus quod ſibi debetur,
ke. poſſit praeſtari.
ne obigtiuam g. IV. 4. Solent quoque ſolui obligationen, 4. Muatue
eblin quae vtriusque partis praeſtatione conſtant, diſſen u pat
bbir oe re adhuc integra, mutuo diſſenſu; niſi leges (1 Peium.
or tenn eilgt poſitiuae id prohibuerint. Vbi autem ab al-
„Vicilin“ tera parte iam quid ſit praeſtitum; accedat
s amah . oportet vel huius condonatio, (2) vel vt alia
m; & eo ratione id ſarciatur.
atimn tantunmn. §S. V. F. Praeterea non tam ſoluitur, quam j. Perſdis
c aßiif abrumpitur (1) obligatio alterius partis per- alterias
oribis ann Edig. (Quando enim vnus non praeſtat, debartis.
mteinendh quo eſt conuentum, neque alter tenetur prae-
ſtare, quod intuitu iſtius praeſtationis i in ſe re-
1 3 cepit.

propte len
arun e — —
,aut pruni ſilium abolendi debitum declarer. Alioqui conſen-
es 2Einetlenn ſus non niſi tacitus eſt. Sed poſſunt etiam exiſtere

ſixiind caſus, quibus creditor hac ratione nullatenus obliga-
in d tione liberat debitorem. Vid. dicta a me ad J. N. & G.
antur, Lib. VE. Cap. XI. §. 7. not. 5. Ed. nouae.
olnidi, §. IV. (1 Quod fit e. C. in contractibus marrimo-
igid e nialibus . e⸗ matrimonio non conſummato.
aui le⸗ (2) Vt ſi emtor, merce nondum ſibi exhibita, pre-
gtionean tium ſoluerit; aut vice verſa venditor, Pretio non-

nſe e dum accepto, mercem tradiderit. Priori enim caſu
ntin, u 4 Benror Pretium „ altero mercem emtor tenetur re-
lels ltuere.
ana⸗ oℳ 86. V. (1) Id eſt, padum nou ſaubſiſtit amplius, ſi
ita velimus. Sed poſſumus tamen etiam velle contra-
rium, vt ſcilicet nihilomiaus ſubſſtat. Vid. dicta a
ſhlonet 1 ms ad Opus maius Vis. P. Cab. XI. §. 9. not. 3. Ed.
irogtar n0 ae.

294 PDE OFFICIO HOMINIS “

cepit. Nam capita Praeſtandorum in pactis Pom, T
priora, poſterioribus inſunt per modum con Pat. Pi.
ditionis; quaſi ita dictum foret: praeſtabo, ſi Tinr;m
. tu praeſtiteris prius. e
6. Mata- 4. VI. 6. Exſpirant quoque obligationes, nedaſt
ione ſtatus, quando ſtatum, in quo eaedem vnice funda- Dckenn
bantur, mutauerit vel ille, qui praeſtare, vel ei 1.
. is, (1) cui praeſtari debebat. l Er
7. Tempere. §. VII. 7. Ipſo tempore exſpirant obligatio- ſaneziy
nes, quarum duratio a puncto aliquo temporis Dau
ſuſpenſa fuit 3D niſi expreſſa, aut tacita par- intan
tium conuentione illa prorogata fuerit. Ne- ſel ſii
ceſſum eſt tamen, vt intra illud tempus facul- ne e
tas exigendi obligationem (1) extiterit. Nlch

8. Deliga §. VIII. S. Per (1) delegationem ſubſtituit ſiu dt

. 5. . plendasi
none. quis creditori ſuo conſentienti debitorem Pan
ſuum, ,
.* um. aooncten

§ VI. (1) Ciuis e. g. ad praeſtandum priori magi 600⁵05⁵%0+
ſtratui obſequium non amplius tenerur eo ipſo mo⸗
mento, quo in aliam ciuitatem tranſierit; aut qui
mægiſtratum gerebant, iam munere ſuo abierint.
§. vII. (1) Intelligenda eſt haec reſtricio de eiu- DE 1X
modi conuentionibus, de quarum eſſentia eſt, v- a
quis per torum cosuentionis tempus ipſe eo frua-
tur, de quo cum altero conuenit. Si enim e. c. con-
ductis in annum aedibus, in alio loco morbo decu-
buerim, ita vt per totum illud tempus inhabitare iſtas Tans
aedes non licuerit; vti non ideo abrupta eſt locatio, quich
ita nec illo obtentu poſtulari eiusdem prorogatio po- Peridin
reſt. Vid. dicta a me ad I. N. & G. Lib, V. Cap. XlI.
J. 11. not. 2. Ed. nouae. MVUUd?
§. VIII. (1) Delegatio verbum eſt Iuris Romani, ol eroht

Ixls

rumm in hain
Wodumcnn.

ragl

Obligtüing
vnice kunen
Prieltnte,

tantobli.

liquo tempon
ut tacitn d
luenit. N
liempyeſan⸗
ennſtett.
renmn ſubge
enni Cebtonn

Gum pfioin,
erut eo igſone

1nletit; 1 O

reltriciodett⸗

Kenine

Pen volot
inbabienel
gmutt eſt ocntd

1

ſoN
em ſtoiogtl 1

15,7.
ſt lun Nus

ſn

ET CIVIS LIB. I. CAP. XVI. 29 5§F

ſuum, vt his loco ipſius debitum ſuum exſol-
uat. Vbi creditoris quidem conſenſus requi-
ritur; non autem terti iſtius debitoris, quem
etiam ignarum & inuitum alteri volenti dele-
gare poſſum. Nam nihil intereſt, vtri quis
ſoluat; multum autem, a quo quis debium
exigat. H
8S.IX. 9. Morte denique ſoluuntur obliga 9. Morte:
tiones in perſona alicuius radicatae. JSub e-
cto quippe ſublato, accidentia quoque extin-
gui neceſlum eſt. Saepe tamen in ſuperſtiti-
bus defunéctorum obligatio continustur. Id-
que, vel quia ſuperſtes ex officio pietatis, aut
alias ob rationes defuncti obligationes ex-
plendas in ſe ſuſcipit; vel quia ex defuncti bo-
nis obligationi erat ſatisaciendum, quae cum
iſto onere in heredem tranſierunt.

R

CνρυαHdod,d,: ρsdα ορνανυo„Fdc,ο⅜ρνορdαυ⅝
CCC-gAPVT XVIII
D E IN TERPRETATIONE
PACIORVM ET LEGVM.
Ti. quidem eſt, vt neque in illis, quae im- Neceſſwitas

perio iniunguntur, quis vlterius obligetur, Pscte & le-
l ges rite en-

4 9 terpretandi.

quod vero hic Auctor noſter in alio ſenſu accipit. Vid.
ad maius Opus Lib. V. Cap. XI. F. 13. not, 2. Ed.
nouae.

(«) Vid.
J. N. & G.
ib. V.

296 pf OFFICIO HOMINIS

11

—

quam ſuperior voluit; neque ad quae quis vl-
o ſeſe adſtringit, vlterius teneatur, quam

ipſe voluit. Quia tamen de voluntate homi-

actibus & ſignis in ſenſus incurrentibus: inde
demum in id quilibet obligari in (1 ) foro bumano
cenſetur, quod recta ſignorum interpretatio ſugge-

rvit Vnde tam adleges, quam ad pacta rite in-

nis alter bomo iudicare non poteſt, niſi ex

telligenda, & exinde officio explendo (2),

plurimum prodeſt, (a) regulas bonae interpre-

tationig, circa verba potiſſimum, tanquam
communiſſimum ſignum, conſtitii.
„ §. II.

rius ſeſe obligate, quam quod ver ba ſecundum natu-

§. I. (1) Etſi in animo quis habuerir, ad quid vlte-

2

ralem ſuam interpretationem prae ſe ferunt; non ideo

tamen, nec in foro diuino, praeſtandi hoc ipfum,

quod excedit, vlla exiſtit obligatio: quippe cum cir-
ca iſtud accepkatio defuerit alterius partis, quae in-
ternam augurari mentis deſtinationem haud potuir.

Vnde non perſpicio, in quem finem hanc reſtrictionis
ſpeciem Auctor heic adiecerit. Explicare quidem
verba in foro bumano ita voluit CARMICHAEL,
qua ſi hoc ſaltem Auctor dixerit: in negotiis quaæ ho-

mini cum alus hominibus intercedunt. Sed in omnibus

aliis locis huius Compendii & maioris Operis, idem

ſem per forum humanum opponit foro diuino, ſeu foro
conſcientiae, quatenus hoc ea a nobis exigit, quae ſe⸗

cundum leges humanas omitti poterant.

(2) Atque hoc eo magis neceſſarium eſt, quod le-
ges ciniles ſaepe regulas interpretationis valde arbi-

rrarias conſtitunnt. Vid. dicta a me ad J. N. & G.

Lib. E. Cap. XII. I: not. I. Ed, nouae.

7

.lI. l
Vrla u
rlpnitta
u onfom
Abütium
Klll.
cunln (
ti Co⸗

diuerſimo

as lait,
ereann Ne

I. V.
nuinumſ
cia, at V
Aut ſ par
Digeantr
tione zh
Pbicerta

rins detog⸗

—.—
„Nl.
ocabulorn
N
uln iſte h⸗
2) Mi
thim heie
tproprian
Uudtam de
odſeun in
¹ lsm⸗

III rEIr CIVIS LIB. I. CAF. XvII. 297
qzeqer §. II. De verbis popularibus haec eſt regula: Quomodo
nenur, qu verba regulariter intelligenda ſunt in proprio ſuo ſiar intell⸗
7 genda ver⸗
funtue uu &σfamoſo ſignificatu, quem ipſis impoſuir non tam ja epala⸗
datelt, e proprietas aut analogia grammatica, aut deriuatio- „ia.
regtibus: iſidd nis conformitas, quam pupularis vſus, quem penes
¹) fm un arbitrium eſt, & jus & norma loquendi.
lnituin 4 ... III. Vocabula artium explicanda ſunt ſe- Quomodo
paudeb cundum (1) deſnitiones prudentum cuiusque at- explicanda

eplened tis. Quod (2) ſi vocabula artium a diuerſis erasek
Sing innſ. diuerſi mode definiantur; ad lites praeſcinden. —
um, unln das facit, popularibus verbis exprimere, quid
ſtiri. Per eam vocem intelligamus.
Al:/ g. IV. Coniecturis autem ad eruendum ge- Coniecturis

nuinum ſenſum opus eſt, fi vel verba ſimpli- opus eſt,

cia, aut verborum complexio, ſint ambigua; ſi occurrat
ambiguitas,

—
getie AAgit
balethnemndmn aut ſi partes quaedam orationis ſibi inuicem aut a4a:
lelermtimoni videantur repugn re, vt tamen dextra explica- „en; contra-
tud hohe tione adhibita conciliari inuicem poſſint. Nam didtie.
d guiſheng „hi certa & maniteſta eſt repugnantia ,poſte-

en
in tnius derogabit prioribus.
nbe zocteltigin T 5 §. VvY
mſini ſe —
un, . III. (1) Niſi is, qui loquitur, cum artis, tum
elben⸗ vocabulorum eius ſit imperitus. Tuncenim ex ſer-
Ureisi monis ſerie aliisue circum ſtantiis „quem torte ſen-
4 ſn fſum iſte habuerit in animo, iudicandum eſt.
r i (2) Alienum a propoſiéo eſt hoc monitum. Nec
bisexhl, enim heic quaeritur de modo, quo loqui cooueniat,
tenn. vt propriam quis voluntatem liquido ſignificet; ſed
unch,de . tantum de regulis, ex quibus de alterius mente, vbi
1ionis de ea obſcurius expreſſa fuerit, conſtare queat: id quold
ve 1. N ad Opus maius iam obſeruatum eſt.
nolat..
. „

298 DE OFFICIO HOMINIS

Hae conie- S. V. Coniecturae voluntatis rectique ſenſus, efectun y,
cturae pe in ſermone amb'guo aut intricato, petuntur hulſe ⸗
ſub potiſſimum ex ſubſtrata materia, ex effectu, & Aulian
prata ma. coniunci. W
teria. 1. Circa materiam haec eſt regula: Vaba re uur coniect
gulariter ſunt intelligenda ſecundum ſubſtratam Conltate p
materiam. (1) Nam ſemper illi, qui locutus Velumon
eſt, materia, de qua ſermo inſtitutus eſt, ob Ah: G
oculos verſari praeſumitur; ideoque ſemper ad nee

eandem ſententia verborum adtemperanda. nuney erili
2 Ex effecu S. VI. 2. De effectu & conſequentibus haec el elal

& con/e regula: Vli verba crude & ſimpliciter autepta, ilthafe l
quentibus. . lendendgn
vel (1) nullum, vel (2²) abſurdum aliquem
4 J eſecr- leſpondere
. . Atemikka
F. V. (1) Sic ſi initae inter duos duces bellicos in- ſenin ,
Qduciac quindecim dierum fuerint, teſtatut abunde ipſa Mu dici
indeciarum natura, intellectum eſſe per vocem diei rolati;
ſpatium 24. horarum aequalium, noctem aeque ae Entiam n
moram ſolis ſupra Horizontem complectens. Vnde Kylll
friuola fue it cauillatio, ſi von obſtante conuentio- Uſ
ne, alter hoſtium alterum noctu inuadere, hoſtiles ſnſn
que aduerſus ipſum actus exercere ſuſtinuerit. uimik, i
8. VI. (1) Lalis fuit illiu diſeipuli cauillatio, qui Ereſpen
promiſſa in mercedem magiſto Rhetorices certa pe-
„ cuniae ſumma, tunc demum ſoluenda, viprimam, —
qvam acturus in foro eſſet, cauſam obtinuiſſet; paſſus i;
deinde eſt, ſe a magiſtro, cui ſatisfacere renuebat, enon
in foro conueniri, reputans, ſe hac ratione a ſoluen- nam ſee
do fore liberum, ſi condemnatus a iudi ibus, prae- madlein
texere poſſer, ſe primam ſuam cauſam amiſiſſe. Quip- etpoen⸗
pe ſi irs verba interpretari fa foret, conuentio nu0ull Vl, 4
lum plane eff ctum ſartiterur. 1 unſien⸗
(2) Huc pertinet caſus miſelli illius barbitonſoris, Autgi

qui

6

”MV ETF CIVIS LIB. I. CAF. XVI. 299
eſen effectum poſt ſe eſſent tractura; a receptiore ſenſu
1o, lin pauliſper defectendum guatenus nullitatis, aut
er cſi abſurditatis vitandae neceſſitas requiri. .
S.VII. 3. Ex coniunctis validiſſimae ſumun- 2. x con.
gil Poler tur coniecturae, quia regulariter quilibet ſibi ven er le
* ſte conſtare praeſumitur. Ceniuncta ſunt vel loco, * nigine.
vel tantum origine. De prioribus haec eſt re-

li, goi bonn

“ gula: Ji ſenſus in eiusdem ſermonis loco aliquo
neſemert⸗ plane & perſpicue ſit expreſſus, obſeuriores locu-
quel tiones ex illis planis ſunt interpretandae. Cui vi-
dechnere cina eſt altera: In omni ſermone interpretando
“ accurate ad antecedentia & conſequentia eſt ad-
l

tendendum, quibus interiecta adtemperari &
reſpondere praeſumuntur. De poſterioribus
autem iſta habetur regula: Vnius & eiusdem
bominis obſcurum dictum interpretandum eſt ex
nes beſe ipſius dictis clarioribus, licet alio tempore & loco
ſinteblnieſt prolatis; niſi manifeſte adpareat, ipſum ſen-
en tentiam mutaſſe.

rlhen Ai
ſe⸗

.
ſe 8S..VIII. Plurimum quoque prodeſt ad ve- De rarione
ne colle rum ſenſum inueſtigandum, in legibus cum- legis.
ihene, holle primis, inſpicere rationem legis, ſeu cauſam
ſini⸗ &e reſpectum illum, qui ad legem ferendam
(Aulllauo:
i⸗ cellt ſe lato-
rnn . .
inſet nh qui Bononiae in ius voeatus eſt, quod alicui 6 platea
cet eld⸗ venam ſecuiſſet, quia jege ibi ſtaturum erat, vt qui-
oelad cunque in platea alteri ſjanguinem elicuiſſet, grauiſſi-

iib, u mas poenas daret. Vide EVRRHARDI Lecos Lega-
miͤ⸗ i⸗ les, Loc., ab abſurdo pag. 144. Manifeſte epim abſur-
mn ſii dum fuerat, ſub verbis, elicere ſanguiuem, ſalutarem
chirurgi operationem comprehenderc.
2

conuenio .

mbicidih
beub 4

300 PDE OFFICIO HOMINIS

latorem mouerit; inprimis vbi conſtat, vni-
cam eam legis rationem fuiſſe. De qua haec
regula eſt: Illa interptetatio legis eſt ſequenda,
quae rationi legis congruit, & contra reiicienla,
quae ab eadem diſerepat. Item: Ceſſante ratione
legis vnica & adaequata, ceſſat ipſa lex. Verum
vbi plures eiusdem legis fuerint rationes, non
ſtatim vna ceſſante, tota lex ceſſat; cum reli-
quae rationes ad eius vim ſuſtinendam ſuffi-
cere poſſint. Saepe quoque ſola voluntas le-

gislatoris ſufficit, vtut ratio legis ſubiedos

lateat.
Extenden- §. IX. Obſeruandum praeterea eſt, multa
da aut re. vocabula habere plures vna ſignificationes, alte-
kringenda ram laxiorem, alteram ſtrictiorem. Sed & aliam

eſt vocabu- — 12 2—
, alia
lorum ſi. Materiam eſſe fauorabilem, aliam odioſam, aliam

gniſficatio, Mixtam (1). Eauorabile eſt, quod vtriusque
prout mate. partis aequalem facit conditionem, quod com-
ria fanora. munem vtilitatem ſpectat, quod acus quosli-
bilis eſt, aut bet
odioſa.
§. IX. (r) Incerta pariter ac inutilis eſt haec di-
ſtinctio. Promiſſa enim & pacta, vt & priuilegia,
cum circa res licitas ac innoxias, prour hoc loco ſup-
ponendum, ve ſentur, narura ſua indifferentia ſuot,
adeoque nec extendi, nec reſttingi, niſi quantum eo-
rum auctoris intentio poſtulat, debent. Praeterea in
caſibus adlegatis aut eadem interpretatio locum ha-
bere poteſt, non habio ad id, quod odioſum vel fa-
uorabile in iis deprehenditur, reſpecta; vt ſi quis di-
cat, hoc vel illud ias alicui & deſcendentibus eius
conceſſum eſſe, vulgatis vocabuli, deſcendentium,
vſus ſuſſicit, ne ptiuilegium ad eos qui primi ſunt
gradus

Olilime
Vvu me
Poenamit
Titum, ar

demimm
Deiti
liſ⸗ r.

—

gradus, te
Juid ipſis)
neuth inno
communde
Poenatucm
publicze
udd nonn
Gus imp
cllmn eadem
rabilis aur

tepenume

Niteſtead
agiſtrat
tra ſines
bemexy
6toris, is
non poter
1cprohib
aſunn,
liy
11 60.
10. ſe,
Reiit

IXIS

—

Conltat, WMO.

Deqbahr
4 ſigten
ta feitieni,

Ceſcnrertin
trationes, m

lit; cun .

nencam iln.
aVOlunt

egis ſadielmua

er elt, unl

carionet, 1l⸗
. Lelln

alcſwdin
Cod ung

em, Juol Cn⸗
20s in
1

giſiek nen
t & gtineen
uthoe in 6
ndifterem
ilguanmne

Pruelelei

1 ſu r

ð

ET CIVIS LIB. I. CAP. XI. 301

bet conſeruat, quod pacem promouet &c.
Ogioſum eſt, quod vnam duntaxat partem, aut

vnam magis, quam alteram grauat, quod
poenam in ſe continet, quod actum reddit ir-

ritum, aut priora immutat, quod bellum pro-

mouet. Mixtum eſt, v. g. ſi quod priora qui-
dem immutet, ſed pacis tamen cauſa.
De iſtis haec eſt regula: Fauorabilia latius,
odioſa ſtrictius interpretanda.
V §. X.

gradus, reſtringatur: aut vero interpretatio iſta ali-

quid ipſis Auctoris noſtri principiis minus conſenta-

neum inuoluit: dicit enim e. g. fauorabile eſſe, quod
g 4

communem vtilitatem ſpectat: iam vero quis neſcir,
poenarum in flictionem, quam inter odioſa recenſet.
publicae vtilitati conuenire; Denique praeterquam

quod nonnunquam deprehenditur rationum conflhi-

Gtus, impediens quominus decidi quicquam poſſir,

cum eadem res pro diuerſa conſiderandi ratione fauo-

rabilis aut odioſa apparere poſſit; diſtinctio cadem

ſaepenumero interpretationem ſenſui loquentis ma-

nifeſte aduerſam ſuggerere poſſet. Pone enim ec. g.

magiſtratum ſub graui comminatione exportari ex-

„

tra fines frumentum vetuiſſe, & nihilominus ali-
quem exportare farinam; hoc caſu, ex principiis Au-
cteris, is qui in exteras regiones farinam exportauit,
non poterit puniri: imminuitur enim eius libertas,
ac prohibitio poenam ſecum trahit, quae ambo odio-
ſa ſunt. Ceterum vide quae adnotaui ad J. N. & G.
Lib. V. Cap. XII. §. 12 /4. in noua Ed, auéctiora, item
ad GROTIVM de I. B. & P. Lib. II. Cap. XVI. g.

10. ſeyg. Vnde auctor noſter diſtinctionem iſtam re-

petiit.

1

302 DE OFFICIO HOMINIS

De exten- §S. X. Dantur quoque coniecturae aliunde,

ſione legum quam ex verbis ortae, quae efficiunt, vt inter-

ad certos

calas non Pretatio quandoque ſit extendenda, quandoque

expreſlos. oarctanda. Etſi facilius dentur rationes, quae

ſuadeant interpretationem coarétari, quam
extendi. S

Poteſt igitur lex ad caſum, qui in lege non
exprimitur, extendi, ſi conſtet, rationem,
quae in illum caſum quadrat, vnicam fuiſſe,
quae legislatorem mouerit; eamque ab ipſo

conſideratam fuiſſe in ſua generalitate, & vt
(1) aequipollentes quoque caſus complecte-

retur. Sed & extendi lex debet ad illos caſus,
qui in fraudem legis ab hominibus praue ſo-

lertibus inueniuntur.
De retri. g. XI. Vt autem verba generaliter poſita
dtionibus

prouenien: .— e. . .
tibus ex de- Tatis originario, aut ex caſus emergentis cum vo-

fedtu vo Iuntate repugnantia (1). Quod
luntatis ori- — —— —
ginario. §F. X. (1) Non enim neçeſſum exiſtimar legisla-

i:or, omnes ſemper ac ſingulos caſus enunciare. Quip-
lde tales dantur, quibus res ita eſt euidens, vt ob hoc
jipſum nemini in mentem veniat, omneid, quod le-

gis vel pacti ambitu comprehenditur, exprimere. E.

. cum lex certum ſupplicium ei, qui patrem occide:

viit, infligendum decernit, manifeſtiſſimum eſt, vo-
luiſſe legislatorem, iſtud pariter de eo, qui matrem

iinteremerit, intelligi; & quod matri, cui candem

filius, quam patri, reuerentiam debet, peculiariter
inentionem non iniecerit, inde eſſe, quod exprime-

te rem, cuilibet per ſe patentem, ſuperfluum duxerit.
§. XI. (1) Diuiſionem hanc cx GROTIO repeti-

tam

4

reſtringantur, contingit aut ex defectu volun-

11

—
Qood⸗
ſunmatdh
inde ſeqe

jucdicnur,

nla, in

enerſina.

—

tamnonnull
ſecutus ſum
n Operi d.

2, Cum veto

ſtudioſius mn
Cutus wihiie

15,6.

Ugummentom

Cere dillermn

Ee1 M

not, I. cxg
hald eſtitu
(2) A

ſilores fuen

kzitluotem
Uerlnr VNA
Coöwentionis
1alie, gn
res ione
men Mopter
kiht:dlen
Apalistario⸗
tunt,2 Non
lrteſtiici
tl non c
lorniſſeill
telinet, 3.B

elabet

IINIS

durae Al

junt, N in
le, Obunchlt
r nationes qu
areti, un

guiin kgen

fet, atoren
nicam nule

Amabe Pt
ralitate, AI.

ſas complek

ad illos cin
bos prane D

enetalle lot

r ſacl llr

enti (fr

erſimn gl
enbncine ⸗
lidebs, N0

1

ET CIVIS IIEB. I. CAPD. XVII. 303

Quod aliquis ab initio quid noluiſſe prae-

ſumatur, intelligitur 1. ex abſurdo, quod alias
ingde ſequeretur, id quod nemo ſanus voluiſſe

iudicatur. Inde verba generalia ſunt reſtrin-

genda, in quantum alias abſurditas inde erat
emerſura. 2. Ex (2) defectu rationis, quae

vnice

tam nonnulli Auctores cenſura affecerunt, quos ipſe
ſecutus ſum in ſecunda editione verſionis meae maio-

ris Operis de I. N & G. Lib V. Cap. XII. J. 19. not.

2. Cum vero poſtea GROTII verſionem adornarem,

ſtudioſius mentem eius perueſtigaui, eamque alle-
cutus mihi videor. Paucis eam indicaui in nota I. ad
I. B. & P. Lib. II. Cap. XVI. S. 22. vbi totum hoc
argumentum pertractauit. Sed fuſius deinceps hac
de re diſſerui in nouis Notis ad Auctoris maius Opus
de I. M. & G. Lib. E. Cap. XII. §. 19. not. 2. & §.22.
not. I. cx quibus appa: ebit, diſtinctionem iſtam vſu
haud deſtitui, ſed in re igſa vtique fundatam eſſe.
(2) Addendae hic ſunt nonnullae exceptiones. I.

Si plures fuerint rationes, quae ad determinandum

legislatorem vel contrahentes parem efficaciam ha-
buerint, vna quidem ceſſante, eatenus verba legis aut
conuentionis licet reſtringere. Aſt ſi principalis ra-
tio adſie, quam diu haec ſubſtiterir, etſi vna aut plu-
res rationes ſubordinatae forſan ceſſauerint, non ta-
men propter hanc ſolam cauſam teſtrictio locum ha-
bebit: quemadmodum e contrario, ſtatim ac iſta prin-
cipalis ratio deficit, reliquae omnes vim ſuam amit-
tunt. 2. Non ſufficit ad approbandam in hoc vel illo ca-
ſu reſtrictionem, malam, cui lex obuiam ire debuit,
actu non contigiſſe; modo enim ceêrtum ſit, accidere
potuiſſe illud malum, totam nihilominus ſuam vim lex
retiner. 3. Etſi ratio legis in certis caſibus extraordina-
tiis ceſſauerit, non ideo tamen reſtringere genetalem
5 ocu⸗

304 DE OFFICIO HOMINISs

vnice ipſius voluntatem mouit. Inde ſub ge-
nerali locutione non comprebenduntur caſus, in

quos ratio legis vnica & adaequata non quadrat.
3. Ex defectu materiae, de qua ſemper is, qui

De rveſtri. §. XII. Quod autem caſus, qui poſtea emer-

Ktionibns git, cum voluntate eius, qui aliquid conſtituit.
(1) pugner, id deprehenditur vel ex naturali

prouenien-

tibus ex ca- 2. .
ſus poſtea Tatione, vel ex aliquo ſigno voluntatis.

emergentis Prius

cum volun-
kate repu-

cgnantia. loc utionem licet; cum credibile ſit, legislatorem ad
eiusmodi exceptiones reſpicere nolaiſſe⸗ ſiue quod ra-
cilis admodum

rius'obueniant, ſiue ad euitandam di
diſceuſſionis perplexitatem, aut quod periculum erat,
ne iudices eludendi leges, ſub praetextu mentis &

jant, &c. Sic teſtamentum factum ab impubere,

non deſinit eſſe vullum, etſi forte contigerit, talem

ſufficienti praeditum eſſe iadicio ad teſtandum maru-

ra cum deliberatione ac prudentia; lex vero ob hanc

ipſam rationem, quod iſthaec fere in iſta aetate de-

ficiant, teſtamenta impuberum irrita declarauerit.

§. XII. (1) Hoc eſt, quod caſus adeo extraordi-

narius fit, vt omnino veriſimile ſit, eum legi atori
aut paciſcentibus in mentem nec veniſſe, nec venife

potuiſſe Difficile tamen eſt coniectura aſſequi, quae

voluntas corum furura eſſet, ſi caſus eiusmodi ipſis

in mentem veniſſet. Principia enim, quibus reſtrictio

ſuperſtruirur, non aeque immediatum & maniſeſtum
habent cum ipſa rei natura nexum, quam in caſibus

ordinariis, de quibus, quod aliquo modo praeuiſi

fuerint, praeſumi poteſt, ideoque ibi ſupponirur
“V dLefectus

3

metemur,

euis, in —
loquitur, cogitaſſe cenſetur. Inde & ad ean-
dem verba generalia ſemper ſunt adtemperanda.

Clienim

Cbinfinitan

uanl, gene
“ lcanla 2

in fierct ,
ſaltu fiſet
Gecurkere
ſbigatt
Pirent, (2)

eupreke gon

li, Droxin
tutm ſitverb

5
. . Mauanliter ae
intentionis earum amplectendae, occaſionem ari-

ſade, ot,
usmalusc
nNquc allen
üntiet.

mocdi crithen

lwerin ſiho
cGüi conttat
Rhie in or⸗
4Onuentione
f.e.,
G) Rex
Jam 4
Aeſtionez

liar r

,
*

MIIIS ET CIVIS LIB. I. cAr, xvI. 305

4 IndeA Prius contingit, ſi ab aequitate foret diſce-
uum dendum, niſi certi caſus ab generali lege exi- H
te nd meremur. Eſt quippe (a) aequitas corredtio (2) Vid.
Aſenpers, eius, in quo lex deficit ob vniuerfalitatem. ſupra Cap.
lnde e Quia enim non omnes caſus praeuideri, nec 5'Ao.
Adn b infinitam varietatem exprimi poſſunt; ideo
gi dlſelmn. quando generalia verba 24 ſpeciales caſus ſunt ad-
liqndonin plicanda, eximendi ſunt illi caſus, quos exemta-
vel erun vus fuerat ipſe legislator, ſi ſuper tali taſu con-
lunntii Jultus fuiſſet. Ad iſthanc tamen zequitatem

decurrere non licet, niſi ſufficientia indicia

4
ſubigant. Inter quae certiſſimum eſt, ſi ad-
— pareat, (2) violatum iri legem naturalem, vbi
t, kgi Eepreſſe quis litteram legis humanae ſequi ve-
iſe l lit. Proximum ab hoc, ſi non quidem illici-

Feili d . .
— tum ſit verba legis ſequi, ſed tamen rem hu-

uekeln hin maniter aeſtimanti (3) id nimis videatur
,oin f V gtraue
Zumm 2 iun — — —= —
contigeit4 Aefeczus voluntatis originarius. Videantur Notae ad
Ateſanlnmm Opus maius citatae ſupra §. 11. nor. „. .
Jer e. (z) Supponamus c. g. legem iubentem, ve qui- .
ein i cunquc alicuius criminis capitalis reum nouerit, eum

= =—
=—

tidechaunelt denuntiet. Jam vero filius aliquis ſcit parrem eius-
E modi crimen commiſiſſe, nec tamen eum denuntiat.
ſus Adeo i . 1 iat
1, ein gi Interim ſi hoc feciſſet, culpam quedammodo parri-
I, —

lle, ril⸗ cidii contraxiſfer. Poſtulatitaque naturalis aequitas.,
ſai, vt hic in gratiam filii exceptio a lege fiat. Quoad

etni⸗

ſ rol Grein remlum ſupra reperietur Cap. XMV.
. 4 sle I e ⸗ . 10
im a⸗ (3) Et ex hoc fundamento lex de dabbatho, quan-
Enn mnu quam a Deo profecta, ſed tamen pofitiua rantum,
3 * Wexceptiones admittebat, prout Chriſtus ipſe eam ex-

“ Plicat MATIII. XII, 3. & J. Sic in promiſſis &

finis tanti non videatur, qui tam care ſit

De colliſione
duarum le-
gum, aut
conuentio-
num.

1

306 D OFFICIO HOMIMNIS

8

I c

—

graue & intolerabile, ſiue in vniuerſum omni-
bus hominibus, ſiue certis perſonis; aut ſi

redimendus.
§. XIII. Denique ab vniuerſali locutione
ſacienda eſt exceptio, ſi verba alio loco poſita,
cum praeſenti lege aut pacte non quidem di-

recte pugnant, led propter certam temporis
circumſtantiam heic & nunc ſimul obſeruari

nequeunt. Heic igitur certae ſunt obſeruan-
dae regulae, vt intelligi poſſit, quaenam lex

in eo caſu, vbi vtrique ſimul ſatis fieri nequit,

praeferri debeat.

1. Id, quod permittitur tantum, cedit ( 1)

ei, quod iubetur.

contractibus ſaepe obligatio, quamuis generalis, can-
dem ob cauſam reſtringitur. Vide ſupra Cap. X. §.
4. num., 4. & § I0. num. 1. §Similiter ſi quis ex lege

foederis tenetur, in auxilium ſocio quoties & quan-

tas poſtulaucrit copias ſubmittete, nihilominus ab

hac obligatione liber cenſcbitur, ſi ipſe inuaſionem

metuat, aut ob alium caſum fortuitum copiis ſuis
indigeat. S “
J. XIII. (1) Non valet haec regula, niſi cum per-

miſſio generalis, iuſſio vero ſpecialis fuerit. Conſtat

enim econtratio, id, quod generaliter iubetur, ce-
dere ei, quod ſpecialiter permittitur. Quippe po⸗-
ſteriori hoc caſu, permiſſio iuſſui exceptionem dat;
ſicuti priori, iuſſio permiſſum limitat. Vid. quae ob⸗-
ſeruaui ad Opus maius Lib. E. Cap. XII. g. 23.
net. I. & ad GROTIVM Lib., II., Cap, XyVI. §. 29.
not. 3. 14 S

2. Cs
forurii, un
3. Aim
letin: ſell
iüfen nequi
10, kinsim
lenda.
4 Mrer co
ln lulani
i. Iuter ii
lub inicen

i lere er

(2) Diſin
rimatinum
Tid dide M
Zener. 3. EG
3) e

.
16.
htl iſtac, ni

tomonet,,
Reomonen pol

eſtigionen
I; yt ſi Gun

un emarei

roiillud fli
nalantidug

ulirispron

reoni le

Ken

II MIS

—.—

ninerſamonn.

detſonis; u
