Nent. mox in eandem ſit deuoluendus; 3. & vt te-
rian l. ſtitutio fiat, praeſertim vbi alterius fortunae
aduerlſs non ferant, gratis tale quid condonare.
gneidlls §. XXXI. Denique videtur & neceſſitas 6. Si per-
Stech Circa kes noſtras verſans veniam indulgere res endae ſar
rolbils alienas perdendi ; ita tamen, vt I. citra no- noftralum
tacinen ſttam culpam id periculum rei noſtrae exſtite eruanda-
llu. rit; 2. vt idem commodiore (1) via diſpelli rum cauſa.
ioren - nequeat; 3. ut ne pto viliori noſtra re, (2) al-
odaun⸗ terius pretioſiorem perdamus 4, vt aeſtima-
bolle u tionem eiusdem praeſtemus, ſiquidem iſta
. alias peritura non fuerat, aut in partem
damni veniamus, ſi alterius res vna cum no-
ihecniuc⸗ — a
1ieſſermn . XXXI. (I1) Et certa iſthaec via appareat.
n, oltnn (2) Tametfſi tes, quam ſeruare cupimus, multe
tll, 1lid maioris ſit pretii, propterea tamen non ſemper ius
commiemd habemus eius gratia deſtruendi rem alterius, niſi is
einent, gld Cconſenſerit; aut ad minimum periculum noſttam
3 Slheilio⸗ amittendi coniunctum ſit quoqdammodo cum vitae
erele ibolte⸗ noſtrae aliorumue periculo. Vid, dicta a me ad I. N.

iais liſ.

W G., Lib. II. Cap. VI. §. 8. net, I. Ed. nouae.

7

Ié606 DE OrFICIO HO MINIS

AHBitrra alias peritura erat, quae nunc ſua iactura
noſtram ſeruat. Quam aequitatem fere leges
nanticae ſequuntur. Sic & orto incendio,

eoque aedibus meis imminente, licebit vici-
ni aedes diruere; ita tamen, vt quorum aedes
hoc modo ſeruatae ſunt, pro rata, vicini dam-
num ſarciant. .

CAPVT VI.

DFE OFFICIIS HOMINVM
MVTVIS: ET PRIMO QVIDEM
DE NON LAEDENDIS ALIIS,.
ET DAMNO DATO REPARAN-
ulgatiq

DO, PRIMO OFFICIO GENE-

RALI CVIVSLIBEY ERGA

OQVEMLEIBEZY.
§. 1.
1 . . . . .* »
Seneraie OkEquuntur oficia, quae homini aduerſus alios
igo N. homines ſunt exercenda. Eorum aliqua
minu erga () proueniunt ex communi obligatione,
alios. qua Creator omnes homines, vt tales, inter

(2) Vid. ſe deuinctos voluit: aliqua autem ex certo

J. N. & G. inſtituto per homines introducto, aut recepto
Lib. II. Cap. bice

III. §. 23.
§. I. (1) OAatus aduentitius eſt, in quo quis vi

facti alicuius humani ſiue in natiuitate, ſiue poſt na-

tiuita⸗

CSc—απ⅓νι+τνσοαιυυ d ατννRoονρνnο—sxαιο⁵ν

Dap- vyel ex certo hominum (1) ſtatu aduentitio
pro-

1ITI

promanunt,
errcenci; ha⸗

ſincertacone
Polis wocare
P.ll. Inr

a ere g

net, ne gei⸗
flcinmn O
Nt tales, c
Npoteninda
Uiſiqunobi
e compeſ.
ulſninnid
othinucn

40 tamen
Nblla tation

Eeemorttlin

eumnns
cömmonica
Uullo modo⸗
umndnige
Gueſurom
Usmockisre
e nigred

initarened

o qlis en

er & ſlin

i1s Er ervis LIB. I. CAP. v. 16 ½
— “D Prrr
ſa iackt promanant. IIIa cuilibet erga quemlibet ex-
mletelets ercenda; haec autem non niſ erga certos, po-
incendo, ſita certa conditione, aut ſtatu. Inde & illa
lcebit ii poſſ s vocare abſoluta, haec hypothetica.
Crum e . 5. II. Inter ofſicia abſoluta , ſeij Auanae Ne quie al.
Vicinidun. ber erga quoslibet, (a) primum locum obti- lae-
net, ne quis alterum laedat. Eſt quippe hoc 9“ rimum
officium omnium latiſſimum, omnes homines, Ffeium 45=
ℳο vt tales, complexum, idemque facillimum, ſolutum.
vtpote nuda actionis intermiſlione conftans; (a) Vid.

1.

niſi qua obluctantes rationi ! bidines quando-]. N. Se GC.

ö. tjuitarem conſtitutus eſt. Talis c. g. eſt ille, in
quuo quis eſt'ob quandam cum alio relationem, ve
quo gun 14 bater & hilius, maritus & vo . herus & ſerisns, er
,Ale le perans & ſubditus &c

INVYM que compeſcendae ſunt. Quin && maxime a a At.
/EN neceſſarium idem eſt, quod citra illud ſocialis
aus hominum vita nullo modo conſi ſtere queat.
NRN Qui enim nihil boni in me confert, qui ne
EN. vulgaria quidem officia mecum miſcet, cum
o tamen tranquille viuere poſſum, modo
ROA nulla ratione me laedat. Imo a maxima par-
te mortalium nihil amplius, quam iſthoc de-
ſideramus; bona fere inter Paucos inuicem
communicantur, Aſt cum eo, qui me laedit,
Giſe nullo modo pacifice poſſum viuere; cum na-
um iqu tura cuique tam tenerum amorem ſui rerum-
obliero⸗ que ſuarum inſeuerit, vt non poſſit t non ompi-
tiles, in bus modis repellere eum, qui iſtis noxam in-
en ei en Lerre adgreditur.
llecthlhr L. §. nr. WZ

I62 pk OFFICIO HOMINIs

. . . . . — 5 —„ . ,. —
Amplitudo § III. Hoc ipſo autem officio velut muni- ene &cit
& gtauitas untur non illa tantum, quae per ipſam natu- n e
huius prae- „ . ueetlam ci
ram alicui adſunt, vti eſt vita, corpup membra: Einiiceml⸗

cepti⸗ pudicitia, libertas; ſed & quaecunque inftituto alium Neni
aliquo atque conuentione humana ſunt quaeſita. (t karle ſge
Sic vt, quocunque legitimo titulo aliquid no- aer dreen
ſtrum ſit, hoc praecepto idem auferri, cor- pamntionenn
rumpi, laedi, vſibus noſtris ex toto, aut par- V. Ne
te, ſubtrahi vetetur. Vnde hoc ipſo inter- ſonendpett
dicta intelliguntur quaeuis crtimina, quibus uöktlen
aliis noxa infertur; vti eſt caedes, vulneratio, ennten
verberatio, rapina, furtum, fraus, Vis, directe ge 8
aut indirecte, mediate aut immediate illata, & “ uur.
quae ſunt ſimilia. ”ÿUVMBh ”MD 6 ⸗
Conſe-. §S. IV. Ex hoc porro conſequitur, t cui ſt fido human

quens eſt, ab altero laeſio illata, damnumue datum vllo mo- ae niſi
5 ve damnum ioß recte poteſt imoutari, ig. e Nn tione
Alanm, ve. 40 qui ipſi elte po ſt imputari, id, (1) guan- ß, glah
paretur, Tum hieri poteſt, alb eodem eſſe ſarciendum. Alias bint tenehe
eernim vanum erit praeceptum, ne quis laeda- Arcblortin
tur, neue cui damnum detur, ſi, vbi de fa- imr moncenf
Go laeſus fuerit, damnum ipfſi gratis ſit de- (ſi leleg
uorandum, & qui laeſit, fructu ſuae iniuriae Gamnilcen.

. IV. (1) Aliquando damnum in ſe ita reparari —
Bok, * allem im uperer veſtigium. Ai uan⸗ —
do reparari nequit, nifi ratione aliorum, qui id poe- . Regn
W tiuntur. Aliquando non niſi imperfecte poteſt fepa- 1 1e, talem
rari. Aliquando denique, quamuis natura ſua non ſne de
ſit irreparabile, tamen tale eſt ratione eorum, qui Etloti er
damnum dederunt. De quibus omnibus conf. ad en ekkecu
1J. M. & G, Lib. III. Cab. l. 5, 7. not::., J. en

is ET CIVIS LIB. I. CAP. V. 163
elumm ſecure & citra refuſionem gaudere queat. Ne-
pne que etiam citra neceſſitatem reſtitutionis abs
eu ſe inuicem laedendis abſtinebit vnquam mor-
Ne ilten talium prauitas; nec ei, qui damnum paſſus
t lſu eſt, facile fuerit, (2) animum adagendam cum
aligudr altero pacem componere, quamdiu iſtius re-
leni, parationem non obtinuerit.
, . V. Damnum, etſi proprie ad rerum lae- Quid ſie
iplid. ſionem pertinere videatur, ita tamen late a damnum,
a, qubu nobis heic accipitur, vt notet omnem laeſionem,
AAlm corruptionem, diminutionem, aut ſublationem
is dice eius, quod noſtrum iam eſt; aut interceptionem
Neilla eius, quod ex iure (1) perfecto debebamus habe-
re, ſiue id datum ſit a natura, ſiue actedente
, ai⸗ facto humano, aut lege adtributum; aut deni-
tnold. Aue omiſſionem ac denegationem alicuius praeſtatio-
,(. nis, Auamn alter nobis ex obligatione perfecta ex-
nlen, s bibere tenebatur. Aſtſi intercipiantur, quae
,guslel⸗ ex obligatione duntaxat imperfecta debeban-
bi e tur, non cenſetur damnum datum, quod pen-
disſthé ſari debeat. Ipconueniens enim fuerit,
ueinhiun⸗ damni loco ducere, talia non accepiſſe; aut
penſationem eorum poſtulare, quae ab altero
L 2 non

1

anpmi — ———,i BB¶B —
ſ (2) Neque hoc ſolum; ſed eidem quoque ius com-
r gilk⸗ petit, talem pro hoſte habendi ſiue animo delibe- .
eporet a rato, ſiue per negligentiam damnum dederir, In
uun ſumi poſteriori enim caſu recuſatio damni repatandi eun-
enun, i dem effectum produceret, ac ſ auétor eius ab initio
us col. ſtatim ex pura malitia egiſſer.

V. (1) Vide ſuptacat, 11. 5. 15.

*

Quomodo
ſat damni

. .
seſtimatio.

Qui pro

auctoribus
damni ha-
bendi ſint.

„
„

164 nE OEFICIO HOMINIS

11r c

non niſi in locum vltronei beneficii exſpecta-
re poteram, & quae inter mea, antequam ea
accepero, cenſere non poſfſum.

§. VI. Sub damni porro nomine venit non

modo res noſtra, aut nobis debita, quae laedi-
tur, perditur, aut intercipitur; ſed & (1¹)
fructus, qui ex ipſa re proueniunt, ſiue iam

ſint percepti, ſiue adhuc ſperentur, ſi modo
dominus eos percepturus fuerat; deductis ta-

men impenſis, quae ad fructuum perceptio-

nem fuerunt neceſlariae. Aeſtimatio autem

fructuum ſperatorum intenditur aut remittiur,

prout propius aut longius a fine incerti pro-
uentus remoti fuerint.

1

Denique & pro vno damno habetur, quic-
quid ex aliqua laeſione velut naturali neceſſi-

tate deinceps profluxit (2).

§. VII. Poteſt autem quis alteri damnum

dare non ſolum immediate & per ſe, ſed & per

alios.

—

— —

cantur; verum etiam fructus, ciuiles dicti, qui non

ex ipſa re prouen unt, ſed occaſione tantum rei ca-

—

piuntur. Sic v. g. qui alterius aedes incenderit, aut
negligentia ſua dederit cauſam incendio, non ſolum
eas inſtaurare tenetur, ſed & reparare penfiones &

reditus, qui ex illis interea a domino poterant per-

cipi.
(2) K. g. qui alrerum vulnerauir, tenetur non tans
tum expenſas in curationem vulneris factas repende-
re, ſed & detrimentum reſarcite, quod cx neglectis

interesz

Poteſt unmn, gui

. VI. (1) Nec fructus ſolum, qui naturales v0 Cnſan, gui

Poclcs
umzleriim

(idcontulit

an kecete, v
ſcete,

Qundogn

Qumconcurt

betur, altet
mner eji x
Cte quo⸗

ſiltearation

Kerim, &m

Muln damdn
us MWiplan

tucn, kealis
Jue V

cit, neque

lcetoccaſih
Aungaur
nontenebit

kanent e

1

intetez eatr.
Deratus ſent
itler ſundet
Alr laltem
Nendam tel

11

Poteſt & damnum immediate ab aliquo da-

clierſpeh.
tequam e

e Venit m
quuekel⸗

led N

t, ſiue inn
, ſi moln
dedabts tr
) pelcehit⸗
Natid alltn
temmittin
inertt ie

vetut, g⸗
hrlluc.

e Gdamnun
, d

Dor

tdlursli
ici, ai4
Hantumti
renbeiß 6

io⸗ n iin
re xelis
10 geum H
1
Erelltunli⸗

lichas net

epe⸗
dn en

ErT cIVIS LIB. I. CAP. vVI. 16 5

—

tum alteri imputari, quia ad iſtud factum ali-
quid contulit, vel faciendo, quod non debe-

bat facere, vel non faciendo, quod debebat

facere. M
Quantoque inter plures, qui ad idem ſa-

ctum concurrerunt, vnus principalis cauſa ha-

betur, alter acceſſori in loco eſt; quandoque

oemnes pari paſſu ambulant (1).

Circa quos obſeruandum, illos ita teneri

ad reparationem damni, ſi reueta cauſa damni

fuerint, & momentum aliquod adtulerint ad
totum damnum, aut eius partem. Vbi autem

quis ad ipſum actum, quo damnum fuit da-

tum, realis aliquid operae non contulit, ne-

que, vt iſte ſuſciperetur, antecedenter effe-
cit, neque in partem emolumenti venit: is,

licet occaſione iſtius actus aliquo peccato ob-

Kringatur, ad reſtitutionem tamen damni

non tenebitur; vti ſunt, qui alienis malis lae-

tantur, qui patratum damnum laudant, ex-

cuſant, qui, antequam fiat, optant, dum fit,
fauent, aut adſentantur.

1

interea eam ob cauſam operis aut negotiis ſuis vul-=
neratus ſentit. Quippe hoc caſu, aliisque ſimilibus,
tales ſunt effectus damni, vt pracaideri aut liquido,
aut ſaltem probabiliter potuerint; id quod ad impo⸗
nendam reſtitutionis obligationem ſuffi it

8. VII. (1) Vide ſupra Cap. 7. §. VItimo,

Quomodo
& quo or-
dine quis-
que dam.
num, ad
gquod con-
currit, te-
Parare te-
Rcatur,.

„

166 pk OFFICIO HOMINIS .

IT C

§. VIII. Vbi plures ad vnum adum, ex

quo damnum profluxerit, concurrerunt, pri-
mo loco tenebitur, qui imperio, aut alio mo-
do neceſſitatis quid habente, ad factum alios
impulit. =
Patrator facinoris, cui miniſterium detre-
ctare non licuit, (1) inſtrumenti tantum ra-
tionem habebit. Qui citra neceſſitatem ad fa-

cinus acceſſit, ipſe primo loco tenebitur,

tum ceteri, qui ad facinus aliquid contule-
runt: ita tamen, vt, ſi a prioribus reparatio

damni fuerit facta, poſteriores ab eadem ſint

immunes; quod in poenis ſecus eſt, .
Si plures per conſpirationem aliquod facinůs
patrauerint, omnes pro ſingulis, & ſinguli

pro omnibus tenentur; ſic vt, ſi omnes

comprehendantur, ſinguli ratam partem ad

damnum ſarciendum conferre debeant. Vbi,
reliquis elapſis, vnus tantum deprehendatur,

hic pro omnibus ſoluere tenebitur. Vbi au-
tem ex deprehenſis aliqui non ſint ſoluendo,

locupletes in ſolidqdum tenebuntur. Quod ſi

plures citra conſpirationem ad idem facinus con-

currerint, ac diſcerni liquido poſſit, quan-
tum quisque ad damnum contulerit; (2)
guis ⸗

§. VIII. (1) Seu potius cauſae ſubalternae, Vid.
ſupra Cap. J. S. 28. not. 2. .
(2) Vt ſi plures vno impetu citra conſpirationem
aliquem inuaſerint; quorum vnus capiti, alter malae

—

quisue tantui

ocabipſopr

Dluerit , relie
uhoͤenr.
NX. A
nmnſlum, 4
ui praeter
gentiam len en
Haecenimn no
citumhhecke⸗
non ſattormiea
lepeer er
nnum dlligenn
Imo Kleuiſci
taerd ſolhcen
naturz exad

velut aale

—

len ereleit

ote in Ohete
8. 6)
ontnz, ,
ltorun Ron
emiamhitdin
e ſit, ar
A cam, u

un mimn be

netit Aevla
Aleti, guie
Auntam
. n.

1

NIS ET CIVIS LIB. 1I. CAP. vI. 167
n dun, quisque tantum tenebitur ad id penſandum,
utetem, M uod ab ipſo proceſſit. Quod ſi vnus ſolidum
„Atilom ſoluerit, reliqui a reparatione damni libe-
dndu rantur. D
. IX. Ad reparationem damni tenetur De damno
keimde non ſolum, qui dolo malo alteri nocuit; ſed & bPer pur
imume qui praeter directam intentionem per negli- neelelr-
tumalr gentiam ſeu culyam, quam cuitate facile erat.
, 3
o echin, Haec enim non minima pars eſt ſocialitatis, ita
id ne circumſpecte agere, vt noſtra conuerſatio aliis
bus enm non fiat formidoloſa, aut intolerabilis. Quin
benenſi & ſaepe ex peculiari obligatione quis ad accu-
d. ratam diligentiam adhibendam adſtringitur.
iquodfeh Imo & leuiſſima culpaad reparationis neceſſi-·
ls,Ail tatem ſufficere poteſt; ſi modo negotii (¹)
Song natura exactiſſimam diligentiam non VItro
m eni velut adſpernetur; aut eius magis, qui
Ebeant. h L4 damnum
gehenem J
I. Vbi ſum cxcuſſerit &c. Quod exemplum ab ipſo Au-
8 ſolnendh Gtore in Opere maiori adlegatur, Lib. III. Cap. J.

nr. ( §. 5. Iſr hej S
e §. IX. (1) Adludit heic Auctor ad nonnullos
nfirindsee. contractus, v. c. Depeſitum, qui, ipſius ac jurecon-
oGt, fultorum Romanorum iudicio, exactiſſimam dili-
ntulett; gentiam ac circumſpectionem non depoſcunt. Sic e.
2. ſi is, apud quem arcula depoſita eſt, conclaue vel
arcam, qua eam reconditam tenebat, ex incogitan-
tia minus bene occluſerit, ac propterea furto ablata
fuerit arcula; ad praeſtandam eius acſtimationem

alenn, 1
alreri, qui eam depoſuetat, non tenebitur queniam

, agne
i Hek erolue- ene
anſ ane ad tantam ſeſe diligentiam obſtrinxiſſe non cenſe⸗
n 66 M Lur,

eil e ee . .

2

. 7
2

1698 DE OFFICIO ROMINIs

damnum accipit, (2) quam qui dat, culpa

M tem laedat. J”òMD
De damne §. X. Verum qui per caſum fortuitum & ci-
tenetur: quia, cum nihil ſit admiſſum, quod
imputari ipſi queat, nulla ratio eſt, quare
potius is, qui inuitus fecit, fatale malum
luere debeat, quam alter, qui paſſus eſt.
De damno §. XI. IIlud quoque naturali aequitati

fortuitum
dat Os.

per ſeruum congruum eſt, vt ſi homo noſter citra culpam
dato, noſtram alteri damnum dedit, id vel ipſi

penſemus „vel iſtum laeſo dedamus. Nam

ſferuus vtique naturaliter reparationi damni a
ſfſe dati eſt obnoxius. Cum autem ipſe non
habeat bona, vnde reparatio fieri queat.

eiusque corpus domini ſit; aequum ſane eiſt,
vt dominus aut damnum ſarclat, aut iſtum
dedat. Alias enim ſeruo daretur licentia

omnes pro libidine laedendi, ſi neque ab ipſo,

qui nihil, ac ne ſe ipſum quidem habet, neque

.

(2) E. g. ſi quis, explodendis machinis igniariis
ſe in loco ſolito exercens, nec coniiciens quenquam
ſcopo adſtare, receptui occlamare ante exploſio-
nem, aur vndique attente cuncta circumfſpicere negle-
xerit; eius potius, qui laeſus fuerit, quam ipſius cul-

Pa erit.

VvVvVerſetur; aut niſi magna perturbatio, vel ne-
gotii circumſtantia, accuratam circumſpectio-
nem non admittat; puta ſi quis in feruore pu-
gnae, dum arma quatit, proxime ſibi adſtan-

per caſum tra ſuam culpam laeſit, ad reparationem non

à do-

ET
—
4 Comino .
Ninkvel

ihlam verbe

leloinde h⸗

.XIl.
Mlra uegu
ttiam citta
lamgeneris

eterint, d

—

ENII. ()

Ulggnemn in ri

haud unt.
tis dammnutne
Hationemn ten
animal enim
annun Pro
linne, dile
TIVM Li.
Mehtem ment
lemum dato,
IImunem t
Nloque libe
Qunm guide
mnumaer
mno ridetut
meim . gu
l, ugan
niſe cuipan
udentioj

ctio ſe

IW¶ Er cIVIS LIB. I. CAF. . 169

a, aig a domino reparatio damni obtineri poſſet.
tio, ſelt Nam ſi vel maxime ob laeſionem dominus
cumſedir ipfum verbeéribus aut carcere velit plectere,
nfeinen laeſo inde haut quidquam ſatisfieri poteſt.

.

ſbidn. 6. XII. Quin & idem circa (3³) animalia De damne
noſtra asquum eſſe videtur, vt quando illa, ab ae ral
rtuitun A etiam citra noſtram culpam, & contra natu- 30
aionenum ram generis ſponte commota, alteri damnum
lum, NS gederint, dominus (2) vel damnum ſarciat,

O00.

del, d e. S L 5 vel
tale malum Z L .
allus l. §. XII. (1) Agitur hic de animalibus, quae vſum

l Dequili aliquem in vita habent, aut ſaltem feræ natura ſus
en de haud ſunt. Nam ratione ferarum beſtiarum, ſi per
citta en eas damnum datum fuerit, ſemper quis ad eius repa-
e rationem tenerur. Vid dicta a me ad J. N. & G.
zmus, Nn Leb. III. Cæp. I. §. 6. not, 7. Ed. nouac.

tiani Qarni (2) Ad neutrum, meo quidem iudicio obligarur:
em ile mm.

animal cnim, cum ratione deſtitutum ſit, eo ipſo
. damnum proprie ſic dictum, & ad feparationem ob-=
ſeti qllen, ligans, dare non valet. Vid. dicta a me ad GRO-
um ſane eln TiIVM Lib. II. Cap. XVII. §. 21. not. I. vbi latius
1, Aun mentem meam explicaui, cur a penſando damno per
1 eenii fſeruum dato, aut eodem dedende, dominum non
did bi immunem reputem; cum e contrario eundem ab
veque i vtroque liberum exiſtimem ratione damni ab ani-
ubet, hecl⸗ mali ſuo dati, ſi ad hoc culpa ſua nihil contulerit.
%1 Quam quidem diſtinctionem a me factam inter da-

– mnum a ſeruo & ab animali datum, reiicere hic pri:
, iiri⸗ mo videtur OTTO, poſtea ramen ipſe ſententiam .
Achinis 1 un meam, quoad poſteriorem caſum, approbar. N,
ciens * ait, Engamis caſus, quibis aliquam domini interue-
te 4 niſſe culpam non licet praeſumere, aut quibus quinis
Imſpicen⸗ 1 prudentior cauere ſibi ab animali potuiſſet; plane cuins
guum, Grotio ſentio, abloluenaum eſſe dominum; id 1ued

gaa

1

I70 p oFrFrIcIo HoNINSs ng

—.— —

velanimal dedat. Nam ſi ab animali, qued porum
in libertate naturali degebat, laeſus fuiſſem, meumtepata
= poteram (h; goodiwst

L ex comparatione furioſi, aut infantis, per quos da. —
“ mnmnnum datum, aut occiſus eſt aliquis, apparet. Quae undek, gui
pracciſe mea theſis eſt. Et quod ad exempla damni blenſihlact
per futioſum aut infantem dari attinet, de his copioſe ea, glnt ad hi

diſſerui in Additionibus ad nouam ed. Z. N. & G. tumquigenne
Lib. III. Cap. I. § 6 not. 9. Equidem O. CLAMER. Uuettneilli
AVG VST. von dem BVSCHER, E4. Weſtph. in Dii- eier liebint

ſertat. Lipſiae 1729. euulgata ſub hoc titulo: Domi. vihſungamni
num ex faczo animalis praeter culpam non obligari lerempülltn
&c. refutare voluit ca, quae de ſeruiès propoſueram, Eamoltl, n
vnica hac addudtus ratione, quod (vt ſupponitut) ſliore leniln
ſeruans, nihil habens proprii, non magis reparare tekt. Kerero
damnum, quam aeimal, poſſit. Verum tametſi ſer-⸗ ofrienten
uus nihil proprii habeat, eiusque operae deque, ac celttomini
cuncta quae poteſt acquirere, ad dominum pettit- Dronuntinel
neant; ſtatim ramen ac dominus eum dediderit, i: 1, cliſetuns.
qui damaum paſſus eſt, operis eius vtendo, habebie qundamnin
ynde damnum ſarciat in ipſo ſeruo. Ponamus ho- Aelt eo m
minem, qui ſernus non ſit, nihil ramen in bonis ha- (ndjti (
beat, damnum alteri dediſſe: ſi ad ogeras idoneus ſir. lunduri D
ex quibus is qui damaum paſſus eſt crediderit ſeſe (ominuſet
aeſtimationem eiuspoflerecipere, nonne operas ipſi arenme
praeſtare tenebitur, dosec harum valor concurfat ſionen t
cum aequa damni aeſtimatione? Etnihilominus con: mmiwilotet
ttarium ex ratione allegata ſequererur. Habeatur betet, meze
quantum libuerit ſeruus aeque ac animal in bonorum (leuum
numero, propterea tamen homo exiſtere non de- tlone omnen
iiinit, & conſequenter ad damnam datum reparaun- obtinuiſlet
Jqum tenebitut, ſi ex ſolis iuris naturalis priacipiis, onſtrandn
de quibus inter nos agitur, tes diiudicanda ſir. Nec udorispi
poſſunt iura proprietatis per ſe ipſa eo uſque extendi, ndiuppee

Vt facultas detur domino legitime imgediendi, qo edant, ez

4

S„ FEr cCIVIS LID. 1. CAr. VI. 171
wli, dl poteram vtique qualitercunque damnum
us kullen meum reparare, illud capiendo, vel occiden-

ern do; quod ius ſane per alterius dominium tolli

ter A .
aret, Qu’ miaus is, qui damnum a ſeruo eius paſſus eſt, poſſi- “
nhuum bilem ſatis factionem accipiat. Sed vt deſtruerentur
lekicile ea, quae ad haec probanda attuli, de eo ne cogita-
1M, tum quidem eſt. Sufficit quod dominus non abſo-
0,CLANMR Aute teneatur ad dedendum ſeruum, quem naturali=
et uhi⸗ ter licebat impetere, & quod liberum illi ſit, ſerua-
n: , ipſum damni aeſtimationem ſoluendo aut dedere,
1ul Alei ſie re magis futurum ſibi exiſtimet, ſatisfactionem 2
voluettll, ſe amoliri, quae aliquando omnem vtilitatem a poſ-
ko itu) ſeſſione ſerui ſui ſperandam lengiſſime ſuperare po-
ſinkoen e teſt. Sic vero ordinarie is, cui ſeruus deditus eſt.
h, proprietatern eius acquirit, & in locum prioris ſuc⸗=
mune Cecdit domini, qui ſeruum dedendo, non voluit eum

nrieln i pronuntiate liberum. Quod ſi contigerit poſtea:- Vr
ninumn K 1, cui ſer uus deditus eſt, plus ex eo vrilitatis capiat,
lllei quam damni aeſtimatio requitebat, hoc ipſius lucre
lo, ht ccedit co magis, quo peior e contrario eius foret

o. .. .
voninA onditio, ſi omne ex dedite ſeruo lucrum haud qua-

ntoise quam damni aeſtimationem adaequarec. Ceferum
vihanne ſ dominus, ſeruare ſeruum ſuum cupiens, Bec alioquin
eligeni 4 habens unde pro damno ſatisfaceret, hanc iniret con-
nr oeuſ diltionem, vt ſeruus praeſtaret operas, donec inde
lot conel gqamni valorem luctifecerit, qui damnum accepit de-
loginn de peret, mea quidem ſententia, ca te contentus eſſe,-
. Bin s, ſeruum domino ſuo reddere, poſtquam hac ra-
linboneid tione omnem quam poſtulare poterat repatationem

ſere NG obrinuiſſet. Plaura alia huc afferre potcram, ad de-
tun en monſtrandum, quam parum firma & confuſa ſint
lis ginciy auctoris principia;, qui occaſion:m mihi iſta profe-
mdlt rendi ſuppeditauit. Sed quae de cetero ad me perti-
ie ann nebant, ea hic nota iam nimium long? somplesvs
.

7
4

172 DOFPFICIO He MINIS

ex eodem ſenſetim, reparatio autem damni
longe ſit fanorabilior, quam lucri adquiſitio;
adparet, recte a domino animalis poſtulari,
vt damnum datum reparet, aut ſi tanti non
L ſit ipſi animal, illud noxae dedat.
Oſfficia mu- §. XIII. Sic igitur qui damnum alteri ci-
rua laeden- ,a dolum malum dedit, vltro reparationem
tis aclacſi. debet offerre, teſtarique malitiam abs ſe abfu-
iſſe, ne laeſus ipſum pro hoſte habeat, ac vi-

ciſſim hoſtilia intentet. Qui autem per mali-

“ tiam altetum laeſit, is non ſolum vltro repa-

rationem damni debet offerre; ſed & poeni-

tentiam ſui facti oſtendere, veniamque petere.-
Viciſſim laeſus, reparatione obtenta, poeni-
tenti ac petenti veniam dare, & cum ipſo in

Vt vindiéa gratiam redi e tenetur. Nam qui repara-

n vitio- tione damni & poenitentia adquieſcere non
te

mi ſui obſequatur, adeoque ex cauſa ſuperua-
cua pacem inter homines abrumpat. Qno

quam aegre facere illis, qui nos laeſerunt, eo-
“ rumque

(3) Dominus animalis non niſi iute ſuo vtitur.
Applicatio itaque regulae ab Auctore allegata, &
Praeſenti negotio protſus aliena eſt.

non potuiſſe viderur. Et cum dominus ex eo
animali lucrum capist, (3) ego vero damnum

vult, ſed vindictam vtique manu ſibi quaeſi-
tum it; nihilaliud agit, quam vt acerbitati ani-

nomine damnatur etiarn naturali lege vindicta,
quae nullum alium finem habet propoſitum,

174

—

tümgpe col
proniotes an
Mltlus Cffe

premi
reniqe

Ks

Dr 40

NMALIO

IL, 417.
FICNO

UON. u
tur inelle

lorum in

lebenllr:

—
kaflu, ſien

NIS

Ominus er4
yero dawnuun

utem dind

li aduihin

lis Polelni,
ſt tanti n

t.
um alteri

repatatgen
h absleah⸗
lbert, 1 1. “
tenn er i
Wrotehn
ſed & de .
hmqe ee e⸗
tenta, el⸗
Vcum n

n guiteßn⸗
Uielcere nin
ulbiquel

ebititſan .
zulaſupelle:

lielerun e⸗

—
ineſioftin

Aezn,

habeatur: vtique non canis ſum, ſed aeque ho-

ET CIVIS LIB. I. cCAP. VI. 173

222 4

rumque dolore noſtrum animum ſatiare. Eo
proniores autem mortales ad condonandas

mutuas offenſas eſſe decet, quo frequentius
ipſi ſupremi Numinis leges violant, eoque &

ipſi venia quotidie opus habent.
Ai g R A E E A Ne : B Geue
CAPVT VII.

DE AGNOSCENDA NATV.,

RALI HOMINVM AEQVALITA
TE, ALYERO CGCENERALI OoPFHP—
FICIO CVIVSLIBEY ERG A
QEEMLEIBEYTI.

§F. I. ß”MB

st homo animal non modo ſui conſeruan- Ve qwisqus

di ſtudioſiſſimum, ſed & cui inſita ſit slerum
delicata quaedam ſui aeſtimatio: cui ſi "eſtimet ae
J tractet, tan-
quid detrahatur, non minus ſaepe commo- gaen.
ueri ſolet, quam illata corpori aut rebus paliter ſibis

noxa. Quin in ipſo bominis vocabulo iudi- aequalem.

catur ineſſe aliqua dignatio; ſic vt uliimum Alterum
ſimul atque efficaciſſimum argumentum, quo Dacen 3
aliorum inſolens inſultatio retunditur, iſthoc?Ame

Mm
§. I. Nos eſt hic repetitio inutilis, aut regula ſu-
perflua, ſicat OTTO exiſtimat, hac innixus ratione,:
j quod

— , £

174 bDF OFFICIO HOMINTIS

mo atque tu. Qum igitur natura humana
omnibus aeque competat; & nemo libenter
velit aut poſlit illi ſociari, abs quo non ſal-

tem tanquam aeque homo, & communis

(2) vid. J. naturae particeps aeſtimatur: ideo (a) ſecun-
N. & G. do loco inter officia quorumlibet in quoslibet

Lib. III. habetur, Vt quisque alterum hominem aeſtimet

lem, ſeu vt aeque hominem.
In quo con- §. II. Conliſtit autem iſthaec hominum

Cap II. atque tractet, tanquam naturaliter ſibi aequa-

ſiſtat illa aequalitas (1) non in eo ſolum, quod homi-

num

„

quod naturalis hominum aequalitas generale ſit ſocia-

litatis fundamentum, & conſequenter officiorum

emnium cuiuslibet erga quemliber. Quae enim in-
S ter homines cernitur focicetas, non ſemper cos ceu
aequales reſpicit, ſed datur ſaepius quaedam inaequa-
litas, quae efficit, vt alter ſuperior ſit, alter infe-

rior, aut per naturam ipſam, aut vi praccepti cuius-
dam legis naturalis. Vt adeo ſub praetextu huius
ſuperioritatis facile quis eo opinionis queat procede-
re, ac ſi plus ſibi poteſtatis in inferiores ſuos compe-

tat, quam per legem naturalem conceſſa eſt, ipſe-

que ab omni erga illos officio ſit ſolutus. Conſide-

randa ſaltem erit deteſtanda illa conſuetudo expo-

nendi & interficiendi etiam infantes, quae adeo lon-
go apud Graecos & Komanos tempore inualuit, ve

quis certo ſibi perſuadeat, ad quanta homines ſcele-

ra obliuio aequalitatis naturalis perrrahat. Junga-
mus his Deſpotiſmum illimitatum, quem tot olim
principes in ius verterunt, nec nulli hodienum in di=
uerſis orbis regionibus ſibi vindicant.
§. II. (1) Seu potius iſta virium aequalitas heic
prlanae non attentitur, vbi de aegnalitate morali agi-

11
———————
numadoltor
Cenns, pte
temn adkerre
lante dexte
ſc eine,
Coribus anin
noneo minn

Aduerſus ali
iis igem e⸗
öl concecat
Kcontra nen
eennis ſottan
(eieriorisch
Muniziuris

en. & u
1 ſum Vti m.

(d aleigan
unner homnie
Rleet fege

Aei (2).

—
tur. Oimne

cam hominu

umpoteſt,
Colligere, ne
omines nar
2) t ce
untalis 00

IG¶ rFrr CIVIS FIB. I. CAr. vV. 17 5
n Aamm num adultorum vires fere ſint aequales, ha- vaturalie
emo lbere Renus, vt etiam imbecillior robuſtiori mor- aequa litaz⸗
uom. tem adferre poſſit, per inſidias, aut adiu-
comandd Uante dexteritate „armorumque habilitate:
ler ſed & in eo, quod licet vnus prae altero variis

tinqolte dotibus animi corporisque a natur⸗ ſit ornatus,
im Am nonco minus tamen legis naturalis praecepta
er ſa: aduerſus alios ei ſint exercenda, atque ipſe ab
Aliis idem exſpectat, nec ideo plus licentiae
e honun ipſi concedatur alios iniurjiis afficiendi. Sicuti
nodho. S contra neminem parca in ipſum natura, aut
4 U tenuis fortuna, per ſe ad id condemnat, vt
Qdeterioris conditionis circa fruitionem com-

engleſtlri⸗ munis iuris ſt, quam alii. Sed quae vnus ab
t him altero poſtulare aut exſpectare poteſt, endem
ve⸗ alii queque, ceteris paribus, ab eodem de-
atne bent: & quod iuris quis in alios ſtatuit „ eo
ſe aeriè ipſum vti maxime conuenit. Obligatio quippe
ueceht iu acd colendam cum aliis hominibus vitam ſocialem
nerin i „mnes homines aequaliter ſtringit; nec vni ma-
enfee Lgis licet leges naturales in alio violare „quam

ſuos CONO H
nloetwdo e . . . —
nedn tur. Omne enim illud, quod aequalitatem phyſi-
e inuilii, cam hominum in genere concernit, conſiderari tan-

1bomirsſe tum poteſt, ceu indicium aliquod, ex quo liceat

Mdhu, GAH colligere, nec voluiſſe Creatorem etiam ratione iuris
*ũ ec homines naturaliter inaequales efſicere.
8 . . ——
djenln nd. (2) Et conſcquenter, ſi quis ad praccepta iuris
1

datutalis, omnium hominum communis, erga alios
haliu i violanda promtum & paratum ſe oſtendat; co ipſo
M iſtos

176 D OFFICIO HOMINIs

—

Etſi nec deſint populares rationes eam aequa-

litatem illuſtrantes; puta, quod ex eadem

ſtirpe omnes deſcendamus, eodem modo naſ-
camur, nutriamur, moriamur, quodque

Deus nemini de ſtabili & inconcuſſa fortuna

cauerit. Sicut & ſcita Religionis Chriſtiange
parando Numinis fauori non nobilitatem;,
potentiam, diuitiasue, ſed pietatis ſincerita-

tem commendant, quae aeque in humilem,
quam illuſtri poſitum loco, cadere poteſt.

Conſectaria G. III. Ex hacce porro aeqaalitate (1) con-

O

ex hac ſequitur, eum, qui aliorum opera ad commodum
uſum vti vult, viciſſim quoque in eorundem vſus
1. Ei liten. ſeſe diſpenſare debere. Nam qui poſtulat, t
ter alier alii quidem ſibi inſeruiant, ipſe contra ſem-
per

aequalitate
reſultantia:

alteri inſer-

—

iſtos ab eorundem erga ſe obſeruatione, quantum in
ſe eſt, abſoluit. Id quod in bello locum habet, cum

reftrictione tamen, quam adhibui in Additione no-

uae ed. de J. N. & G. Lib, III. Cap. II. §. 2. not. 6.

S., III. (1) Duo ſunt conſectaria, quae in hoc
compendio Auctor non praetermittere, ſed vel pri-

mo collocare loco debuiſſet. I. Omnes homines;

ad maturam aetatem prouectos, naturaliter eſſe libe-
ros, atque inuicem independentes. 2. Non ob-
ſtante illa, quam conditionum diuerſitas inducir in-
aequalitate, eos, qui vel maxime ſuper ceteros eue-
Gti ſunt, inferiores ſuos;, tanq uam naturaliter ſibi
aequales tra ſtare poſle ac debete omnem faſtum ac
inſolentiam deponendo, nihil ab ipfis praeter id:
queod ſibi debetur exigendo, illudque ipſum, quod
optimo iure illis debetur, benigue atque humaniter

exigendo.

perimmun
zegliles du
lne ni⸗
icnei, gui

Agne ſibl;

dumaliis ſa
cereſtbiſoli
ſbbi tlopan
in mnedio o
mo inte po
lepis natura
ce ig nen
lii amnig,
ittat,
K. W. d.
Juomodh
iis iner ai⸗
tangnamn D

uurite aca

—
1 ()
0TTON

otins m

ariumg her
literlium
Pectu iutey

Auctor polt

lim in
Aetat, zi

omuibis Pr.

NIS

——
eam aeq
od er een

emmodto n
r; gvolge D

cula onnn
8Chriltim

nobilitaten.
nis uceria.
humilem,

epotel,

nte (1) .

mnul

,undan 2/
poult,V
(dolk ſel.

K*

Snnagtiumit
he,Olantin

cum lubeheun
oliione to⸗ .
1 n m,

1 .
te, Ael e

vne; Rohunen

liteſcle

2. M

. ſett b⸗
Ctuinctarn

perceleld it

nitüld
ven filnn

quomodo quis ſeſe debeat gerere, (1) vli

potius & magnac vtilitatis hoc eſt conſectarium natu⸗
ralis hominum aequalitatis; quippe cum con-

ier

*

—
2. . .

ET CIVIS LIB. I. CAP. vI. 177

— — 4

per immunis eſſe cupit, is alios vtique ſibi in- aiat, &

aequales ducit. acgunm ſo-
cum ius per-

Inde vti ad ſocietatem quam maxime ſunt“t te
idonei, qui facile endem omnibus permittunt,“’.
quae ſibi; ita plane inſociabiles ſunt, qui
dum aliis ſuperiores ſeſe exiſtimant, omnia li-
cere ſibi ſolis volunt, & ante ceteros honorem
ſibi arrogant, partemque praecipuam ex rebus
in medio poſitis, vbi nullo prae reliquis exi-
mio iure pollent. Vnde & inter communia
legis naturalis officia eſt, vt ne quis, cui pecu-
liare ius non eſt quaeſitum, plus ſibi, quam reli-
quis arroget, ſed alios aequo ſecum iure frui per-
mittat.

§. IV. Eaden aequalitas quoque oſtendit, 2. E! in dis.
tribuendo
S — inter alios
ius inter alios ipſi ſit diſtribuendum; nempe r zure ae-

tanquam acquales eos tractet, & neutri praeter quum ſe

merita cauſae quid prae altero indulgeat. Secus praebeat,

enim

1

§. IV. (1) Neque hic regula occurrit, quae ex
OTTONIsS ſententia plane ſit exira oleas. Iuſtum

trarium] fieri nequear, quin ſupponatur, natura-
liter alium alio potius habere ius ad res, quarum re-

ſpectu iure vere aequali vtuntur. Diſtinctio, quam

Auctor poſtea proponit, inter ias hominum perfe-
&tum & imperfedtum, regulam quoad eſſentialia haud
alterat. Si ex.. princeps pro co as par eſt meritum
perſonarum ſpectans, ex candidatis vnum reliquis
omnibus pracferat, qui ad idem munus adſpirarunt,
B aus

6 1

.

*

1

17 8 PDfF OrFICIO HOMINI1Ss ETI

—,— —
enim ſi fit, is, qui poſihabetur, contumelia oit adiudis
ſimul & iniuria adficitur, & dignatio a natura commodius
