tur ciuilibus legibus. Pendet enim iſte ex tacita vo-

luntate defuncti, quam omnino licet praeſumere, &
quae talis vtique praeſumi debet, qualem inclinatio

non minus ac officium defunéti requirir. Interuenite

quidem hic inter eos, qui eiusdem ciuitatis membra

exiſtunt, plures legum ciuilium ordinationes ſolent;
id tamen non obſtat, quin ſucceſſiones ab inteſtato ad
certum usque gradum valeant etiam inter illos, qui

in natutali viuunt libertate. Et ipſe Auctor noſter
Sriginem & fundamentum huiusmodi ſucceſſionum

ad ius naturae refert in maiori Opere Lib. W. Cap.

2 50 pDk OFFICIO HOMINISs

ſuis bonis ipſe nihil diſpoſuiſſet, eius bona de- prr (1)
uoluantur ad eos, quos pro communi homi campeend
num adfectu cariſſimos habere iudicatur. unzdn
Quales ſunt regulariter, qui ex nobis deſcendunt; nclis aud
& iuxta hos alii ſanguine nobis iuncti, pro gra- mnis an
da quisque propinquitatis. Et licet aliquu cucant, aen
homines dentur, qui vel propter accepta be. uen maute

neficia, vel ob peculiarem adfectum, alienos ae eicloin
quosdam magis ament, quam ſuos conſan-
guineos: tamen pacis interfuit, non conſi- . atamel
derato paucorum quorundam adfectu, com- uule br
munem potius mortalium inclinationem ſe- nſüime

qui, modumque ſuccedendi obſeruare pla-
niſſimum, & nullis impeditis diſceptationi- Vbiele⸗
bus obnoxium. Quae emerlſurae erant, ſi tmudefunde
beneſactores & amici cum iis, qui ſanguinis busliben
iure nituntur, poſſent concurrere. Et ſi quis frarner ue

omnino benefactores aut amicos cognatis vo- erk, gur
lebat praeferre; debebat expreſſe ſuper ea re nrint.
diſpoſuiſſe. WWWWiti po
Otdo luc- 8. XlI. Ex his conſequitur, proximos cu- en les ,
ceſſionum iusque heredes eſſe ſuos libe?os; quos & natura , inple
ab inteſtato parentibus alendos educandosque ſollicite ceſſionit 2
commendauit, & quibus quisque parentum Ekhune or
cenſetur quam lautiſſime voluiſſe proſpicere, mum eſt
ac quae ſibi ſuperſunt, ipſis potiſſimum re- konere ſi
linquere. Per liberos autem intelliguntur EXII.
praecipue, qui ex legitimo matrimonio nati
ſunt. His enim & ipſa ratio, & decor
vitae ciuilis, & leges populorum cultiorum RN.
. H Praes dab,

Iu2, FII ClVIS LIB. I. CAT. XI. 25 1
ne prae (1) naturalibus fauent. Sub liberis etiam
munt Un⸗ comprehenduntur ii, qui ſunt vlteriorum gra-
e iulſeun Auum; quos vti alere, ipſorum parentibus de-
intm functis, auus tenetur, ita, vt & ipſi cum
, ore Patruis & auunculis ad hereditatem aui con.
liee dn currant, aequiſſimum eſt, ne ſuper calamita- M
. ethub⸗ tem mature defuncti patris, etiam aui heredi-
Aum,1end tate excludantur. L
ſuo tn II tamen ita demum obtinent, niſi pater
„mnh aliquem pro ſuo filio ob ſufficientes rationes
fdn,a noluerit agnoſcere; aut niſi ob atrociſſimam
ationen?“ malitiam eundem abdicauerit.“

etuate dltx
u Vvbi deſcendentes deſunt, par eſt, ad paren-
i tes defunctorum liberorum bona deuolui. Qui-
tae erint,

ſangounn bus liberi & parentes non ſunt ſuperitites, iis
gul dc fratres ſuccedent. Vbi & hi deficiunt, heres
W erit, prout quisque defunctum ſanguine propius
unn contingit. PEtſi ad lites euitandas, quae heic
yet exoriri poſſunt frequentiſſimae, ſimulque vt
r e res ad vſum reipublicae probe adtempere-
ronins tur; in plerisque ciuitatibus ſuper ordine ſuc-
borand, ceſſionis accurate deprehenditur diſpoſitum.
e e Et hunc ordinem vt ſequantur priuati, turiſſi-

ve ge mum eſt; niſi graues cauſae peculiariter diſ-
e . Ponere ſubigant.
ſſtcnucn “ . . .
l un z. XII. Huc quoque referendus Feculiani De vſuca⸗
GmimmNO O. alias Pione
IN —

¹ iigumn §. XI. (1) Debentur his nihilominus alimenta &
n, H ucatio, acque ac liberis yel maxime legitimis.

252 pDE OFFICIO HOMINIs 317
(a) vVid. alias adquirendi modus, ( 1) vMucapio „ (2) us unin
J.-N. & G. per quam is, qui bona fide iuſtoque titulo rei mum )
Lib. IV. alicuius poſſeſſionem nactus eſt, eamque diu ctimm mort
Cap. AII. quietam & non interruptam obtinuit, demum aun, igt
pro perfecto domino eius rei habetur ita vt it, in eten
antiquum dominum, ſi poſtea rem eam vin- ume amu
dicare velit, repellere queat. Cuius iuris in- temporibi⸗
troducti (2²) ratio fuit, partim quod pro do- mene iam
reli cto rem habere iudicaretur, qui diu ean- nen, p
dem vindicare neglexerit, cum longo tempo- iſs tmden
re ad id occaſiones vix deeſſe iudicentur; par- nults o
tim quod tranquillitatis & pacis intereſſet, ali mnſt. N
quando poſſeſſiones rerum extra controuer- kepheetet
ſiam collocari. Praeſertim cum longe gra- Mlamſin
uius videatur, poſt diutur ram poſſeſſionem pogent,
re bona fide parta priuari, quam olim amilſa⸗ aquher
& cuius deſiderium dudum erat digeſtum, in cemumin
perpetuum carere. Vt tamen in ciuitatibus raret. 4
certi termini, prout ratio & vtilitas ciuſta- meritoma
tis ſuggeſſerit, definiantur, intra quos vſuca- benpetanc
pio compleatur, tranquillitatis& pacis intereft. ni, &
§. XIII. Facto domini prioris vniuerſi- E inde le
De teſta. ta5S cbe

§. XII. (1) Dicendum heic idem ipſum, quod in Porek
nota ad §. 10. circa ſucceſſiones ab inteſtato obſeruaui. ti V
Quippe vſucapio in ſe modus eſt adquitendi tundatus Onem
iure naturali, cuius tanrummodo tempus ac modum
leges ciuiles definiunt. In verſione Gallica praeſcri-
btionis vocabulum loco vſucapionis ad hiberur.
(2) Hoc ius ex ipio dominii fine ſequitur. Quod X
fuſe ac noua ratione oſtendi in commentario meo ad— eciri
Opus maius de J. N.& G, Lib, I. CapeXII. §.8. net. 3. *HM cit
hot

—

INIS

—

Vſutin,

oquetint

,ealnced

inuit, demun
etur; uu
Iecn einn ſ

Cuiusiutsie

nol ſ⸗
gui Gider
longonnhr

interele, 4

tra connll

um longe e

n oCeline

amobmant
Acgekun,
gin eiitu
vülus oli
era u

S
N a
Nen

—
miglun, u
, ett
te gto Ole 1
1 1 Ghmus

icenimn; Kk.

— .

ET CIVIS LIB. I. CAP. XII. 253

tas rerum mortis cauſa tranſit per teſtamen-
tum (4). Nam & illud in qualecunque ſola-
tium mortalitatis apud plerosque eſt rece-
ptum, vt quis viuus ſua bona transferre polſ-
ſet, in euentum mortis, in eum, quem ma-
xime amaret. Ceterum cum antiquiſſimis
temporibus vſitatum fuiſſe videatur, vt immi-
nente iam faro palam ſuos heredes npuncupa-

rent, & patrimonium de manu in manum

ipſis traderent; poſtea graues ob rationes

multis populis aliud teſtamenti genus magis

arriſit. Vt nempe, (1) quocunque tempo-

rC placeret, vltimam ſuam voluntatem vel
palam ſignificate, vel literis tacite conſignare

poſſent, quam mutare pro lubitu liceret, &
ex qua heredibus nuncupatis, aut ſcriptis, tunc
demum ius naſceretur, quando teſtator exſpi-
raret. Atque rales vltimae voluntates, licet
merito magnum habeant fauorem, ita tamen
temperandae erunt, prout neceſſitudinum
ratio, & vtilitas ciuitatum requirit. Quae
& inde legibus ſueuerunt cauere, quomodo
cuique teſtamenta ſint ordinanda. A qua-
rum diſpoſitione qui diſceſſerit, queri non
poteſt, ſuae voluntatis non fuifſe habitam
rationem. V 3

§. XIII. (1) Hoc etiam eſt iuris naturalis, Vide
quae dixi ad Opus maius eiusque Caput ſupta ad mat-

ginem citatum g. 2. not, I. & §. 4. 20t. 2. praeſertim

in Ed. noua.

254 D OFFICIO HOMINIS

—

6 . —— .* . . .
De transla-S. XIV. Inter viuos, facto prioris domini,

tione domi-res tranſeunt vel gratis, vel interpoſito con-

nii interl tralctu. Prioris generis translationes vocan-

viuos. tur (1) donationes. De contractibus infra
eetrit agendum. ZD

De adquiſi- S. XV. Quandoque etiam inuito priore do-

tionibus in-. mino tes transferuntur, & quidem in ciuitati-
"ito domino pus potiſſimum per modum poenae, dum ob
Jactis.
terdum certa eorum portio, eri piuntur, & vel
publico, vel laeſo adplicantur. Sic & in bello

(2) Vid. inuitis res per hoſtem vitibus ſuperiorem (a)

delicta damnatis interdum omnia bona, in-

1. 5. & G. eripiuntur, raptorique adquiruntur; ad quas

Lib. IvV.

randas pari violentia prior domi-
Cap. vI. tamen recuperandas p

§. 14. & in nus ius non amittit, quousque per ſubſequen-
Hra Lib. Il. tes pacis tractatus omni praetenſioni ad easdem

Cap. XVI. renunciauerit.
§. 13.

CAPVT XIII.

DE OFFICIIS, QVAE Ex

DOMINIO RERVMPER SE RE-
SsVLITANT; NEC NON DE
BONAE FI DEI POS.
SESS!ONE.

S R . A N Re E e e Nelie

„2

inter .
1. V gu

IUi fehis i

fuulem il⸗
ſe nihere /

& ſimilia

Vetantur,
Il. 2.

e vlſro g
cit in no

leje, gllantu
litimi ſii
murillam!
ſquasin⸗
lumus te
lae ſolunn

(unm tum

Noluit nobi

eitn geber

§. XIV. (1) Nulla eſt eſſentialis differentia inter

. fa-
translationem per donat ionem & per contracdtum
ctam. Vid. J. N. & G. Lib. V. Cap. W. 5. I.
not. I.

nozelle, ne

tulo⸗ 20
bium ten
nn quis e
Uhoc ohie

feularibn

ſor apud

Muetit

NIs

—
loris oin
tetpolin
tiones on
Ctibas inn

lite Ptne⸗
n in clttn.

AMat, Oll
i Donz, N

jumtor,
Fieeh
petioten
ntur; ui

iaprit

pet ſubleqee⸗
boniadeute

—

VA I.
ER N ſuum poſſit recipere. Quod tamen iuſto ti-
tulo adquiſiuimus, non tenemur ipſi in du-

po.

.

0N M

1 N.

*

4

ET CIVIS LIB. 1. CAF. XIII. 255

2X introducto rerum dominio iſta (a) Ffcia Religioſe

”” abſtinen-
inter homines prouenerunt: duma re

1. Vt quilibet teneatur alterum, non hoſtem, bus alienis.

pati rebus ſuis quiete frui; nequi vi, aut per (a) vid.
fraudem illas corrumpere, interuertere, aut ad ie &.
ſe trabere ſuſtineat. Quo ipſo furta, rapinae, Lib. Jv.
1 —;—— . èè . Cap. XIII.
& ſimilia crimina, in res alienas tendentia,
vetantur. ”M
8. II. 2. Quando res aliena ad nos peruenit Ad quid te-
ſine noſtro crimine, & bona noſtra fide, eamque ded ur 15

. W „ qui rem
adhbuc in noſtra poteſtate habemus 5 tenemur efi- alienam ad-

cere, quantum in nobis eſt, vt illa in poteſtatem hüc in ſua

legitimi ſui domini redeat. Non tamen tene- poteſtate
mur illam rem reſtituere noſtris impenſis; & habet,

ſi quas in eam ſeruandam fecimus, recte poſ- Aae n-
ſumus repetere, aut rem tantiſper, quoad dcbat,

illae ſoluantur, retinere. Et ad reſtituen-

dum tum demum actu tenemur, quando in-

notuit nobis, illam rem eſle alterius. Tunc

enim debemus ſignificare, rem eam penes
nos eſſe, nec per nos ſtare, quo minus dominus

bium reuocare, & velut publice denunciare,
an quis eam rem ſibi velit vindicare. Atque
iſthoc officium praeponderat contractibus par-
ticularibus, iisque exceptionem dat: v. g. ſi
fur apud meinſcium furti rem furtiuam de-
poſuerit, & poſt verus eiusdem dominus
adpa-

/

4

256 DE OFFICIO HOMINIS

I

—

adparuerit, huic, non furi, eadem erit re-

ſtituenda. . “
Ofſiciam §. III. 3. Quod ſi autem res aliena, bona f-
generale ge parta, ſit conſumta; Ficü eſt, tantum re-
obali . jei, Nituere domino, (1) quantum facti ſumus l⸗
onae fdei, „ In.
tores: alterius damno lu
re aliena pletiores: ne ex immerito iu
conſumta,. crum capiamus.

Regule s. IV. Ex hiſce porro ſequentes concluſio-
.“M inhoe ſacku
eſer ſpe. 1. Poſſeſſor bonae fidei non tenetur ad vllam

circa vatios nes deducuntur:
rinles⸗ reſtitutionem, ſi res periit: quia nec res ipſa
penes eum eſt, nec lucrum ex ea re.
2. Bonae fldei poſſeſſor tenetur ad reſtituen-
dam non ſolum rem, ſed & (1) fructus adhuc
exſtantes. Naturaliter enim ad quem perti-

.

1

§. III. (1) Hoc neceſſarium non eſt. Sequitur
enim heic Aukor falſos conceptus, qui vulgo circa

i ci ve-
iuta poſeſſoris bonae fdei circumferuntur Hoc

rtum eſt, eiusmodi poſſeſſorem non niſi ad reſtiruen
4 . 7 . .
dam rem ipſam teneri, ſi non eam slienauerit mie
2. . . . . — 2
ipſa non petierit. Quicquid autem tanquam bon

verus dominus egir & exſecutus eſt „ cuius &
omnia iura habuit; ita vt dominii cmolumenta
ſubſiſtente hacce intetregni quaſi ſpecic, irree
ipſum pertineant. Vnde etiam ad nullius fructus
aut lucti feſtitutionem obligatur. Vide quac mo-
nui ad J. N. & G. Lib. W. Cap. XIII. . 3. not. I.
2dae Edit.

§. IV. (1) Imo ad hoc non tenetur. vide notam

praccedentem,

net

netles, ade
Licebittame
Pellas inten
Ptoenitent,
3. Bonae

inn fei 6

Adlias tantunn
llictee eti

nam conlum
4. Dinae

V fuitie,
bet, net grl

ſ. N ho
llnatain ali
10 ex ofiei

fuera. T

Ppereciſte,

a titul⸗
it, mon ten

fidei poſſeſſor, ratione rei alienae, quam ð
ſuam poterat, egit arque exſecutu; eſt, id tanqua

MIIAGS–8s EfT CIVIS LIB. 1. CA F. XII. 257

—

—.— —

erdenn ein net res, ad eundem quoque fructus pertinent,

Licebit tamen poſſeſſori detrahere omnes im-

Aln,M penſas in rem, eiusque culturam, quo fructus

, tunmt prouenirent, factas.
ſunue 3. Bonae idei poſſe Mor tenetur 24 1eiturio⸗
crin dmmb nem rei & (2) fruétunm conſiuntorum, ſi modo
alias tantundem conſumturus fuerat, & poſſit rei

Bentes collli⸗ euictae pretium ab auctore ſuo recuperare. Nam

in hoc factus eſt locupletior ‚ dum rem alie-
unr A naf3 conſumendo ſuae pepercit.
4. Bonae fidei poſſe ſſor non (3) tenetur pen-

iz vec 1e
“ 8 lare fructus, quos neglexit. Quia nec rem ha-
tur AAwH bet, nec quicquam rei ſucceſſit.
fuind .. J bonae lidei poſſeſſor rem alienam li bi
1 nen e donatam alii donauerit, non tenetur 5 niſi omni-

no ex oßicio aliquo tantundem (4) donaturus

fuerat. Tunc enim luetum. erit, rei ſuae p Pe-

perciſſe.

I .
, Jinngo H 6. Si bonae ßdei pohe ſor rem alienam one--
e roſo titulo partam, quocunque modo alienaue-

fetuntut
onlil unrd iit, non tencin, niſi quatenus ex ea lucrum fe-
Engvun cit (H. W
ten umahit R V .. Bonae
e 1. u .
4 —
4 .
uns ell⸗ e (2) Haec deciſio minus adhuc fundata eſ. quam
inii nahn er priore regula continetur vide notam ad g. 3. &

n Opere maiori Lib. W. Cap. XIII. §. 9. not. 1 2.

le e patet. Vide ad cit. 7. §. 10, not. I.
(4) Superflus haec eſt exceptio, propter grauem
rationem ſupra adlegatam.

= —.

it.

(3) Hoc ſecundum communia principia non ſatis

ſiknm ( 5) Ob eandem rationem ipſi hoc lucrum iure cs-
di

258 DE OFFICIO HOMINIS

X7
7. Bonae fidei poſſeſſor etiam ncr partam —
titulo rem alienam tenetur reſtituere, (6) neque
dominum id, quod erogauit, repoſcere poteſt; ſed ”M
illum duntaxat, abs quo eam rem accepit. Niin D- PN
qustenus (7) dominus rei ſuae poſſeſſionem
recipere ſine aliquo impendio probabiliter
non potuit; aut aαανναια Cindicii ptaemium)
vltro pollicitus ſuerit. ,
5 H inme
Ofſieium 8. V. Qui rem alienam inuenit, quam domi. ammnes!
eins qual no inuito excidiſſe probabile ſi ſit, non poteſt cam eundem wſun
nit, eniuts colligere hoc animo, vt eandem domino requirenti Enk, nec ali
dominum Jubtrahat. Vli autem dominus non adparet, relte 1 lis ſnos
ignorat. eandem ſibi retinere poteſt (lA). (Cepkuin te
SB SMM 1 mecondi
nrrE selenttr
Eenmntione ho
. — anrirarte,
(6) Omaino poteſt, ſwi medium non ſit ab ipſoi, ntietneqner
qued erogauit, recuperandi, abs quo tem accepit. igt eicazti
Vt verbo rem complectar, bonaeé fidei poſſe ſſot non Putsaclien
tenerut rem pure ac ſimpliciter reſtituere, niſi cum mine Freti
ex mero eam dono accepit, aut inuenit, nullasque EIl de
alioquin occa ſione huius rei expenſas fecit, quae lu- AlIl. Diun
cro ex ea percepto non fuerint compenſatae. Vide minen. I
dicta ad J. N. & G. Lib. IV. Cap. XIII. 5. 3 not. I. (loperis in
S& §. 13. not. I. Ed. nouae.
N) vid. dicta a me ad GROTIVM 1u. 1. om. —
X. §. 9. not, 3. 8 —
§. V. (1) Et tandem propriam m ſacere, ſinemo cam 4
repetat, neque id amplius meruendum ſit⸗ ciett mue

e dicer

/

N. FET Eirrs t LIB. I. &A. XIVv. 259
ere, (6) H cCabvr XIV.
gſeere 4
nAtgt. N DH PRk TIO RERVM ET,.
ne polelimn ACTIONVM.
dio Pbtt M
lci ptuenin S. I. ”JÿM!
Poa; introducta rerum Jomuinia, cum nec Quid K⸗
uit, Nunt omnes res eiusdem eſſent naturae, nec pretium
n eu eundem vſum humanis necelſitatibus praebe ere „
in rent, nec cujuis iſta rerum copia adeſſet, quam vovum.
e ad us ſuos deſideraret; mature inter homines

receptum, res inuicem permutare Sed quia ſae-
„pilſn me contingeret, vt res diſparis naturae aut
vſus eſſent transferendae; ne alteruter eiusmo-
CAN di permutatione lacderetur. neceſlameratcon-
uentione hominum rebus adſi ignari aliquam
guantitatem, iuxta quam res inuicem compa-
— rari exaequarique poſſent. Quod itidem con-
ntonliinſ, tigit circa actiones, quas in aliorum vſum non D .
qno wnan gratis adplicari placuit. () Ea quantitas no- Td
lei keſ mine preti venire ſolet. Cap. 1.
kine e 8. II. Diuiditur pretium in (1) vulgare, & Quotu-
iie, eminens. IIIud ſpectatur in rebus & aczionibus, plex ſit pra-
vwgenltt, 1 ſeu operis, in commercium veniemibus: qua- tinm.

e KR 2 tenus

§. II. (1) Vox haec impropria eſt, aut ſaltem ob 4
o ſcura. Vnde pro pretio vulgari in verſione Gall. di=
ſuete ſund⸗ citur proprium ant intrinſecum. Pretium emivens
dun gquoque ibidem vocatur virinale, “

260 DE OFFICIO HOMINIS

bere, vt acſtimationem recipere ſit idonea. Verum
. dicen-

11
tenus vſum aliquem & delecationem homini- (minio 1
bus adferunt. Hoc autem cernitur in nummo: ladpett
quatenus is omnium rerum & operarum Pre- mere
tium virtualiter continere, & communem iis- cisnunqu
dem menſuram Praebere intelligitut. lei conſide
Fundamen. §. III. Vulgaris Pretii ſundamentum in ſe ℳ lenig, get
tum inter. (1) aptitudo illa rei vel operze, qua aliquid Ouau,2
nnn gen mediate, aut immediate, conferre poteſt ad lm gnoge
D vitae hamanae neceſſitates, & ad eandem leni cayti
commodiorem, aut iucundiorem reddendam. berri homin
Quae ſint Vnde & res nullum plane vſum Praebentes, c priun
res nullius nullius pretii ſolemus vocare. mnnfii
Pretii. Dantur tamen res quaedam vitae humanae laſeit, ve
vtiliſſimae , quibus nullum certum pre- Nlmoh
uum n impoſituc intelligitur, 2) vel quia omines
domi.
§. III. (1) Haec ratio non eſt ſufſciens. Res Kena
. quippe actu recipere Pretium aptae, non ſolum de- v me 15
bent alicuius eſſe vſus, ſin minus vere, ſaltem ex ho- eh
minum opinione, atque adfectu, quo in eas ferun- D
tur; ſed etiam eius indolis, vt non omnium hominum en n
neceſſitatibus ſufficiant. Quo. vtilior iam, aut rarior .V itr. D
res aliqua hoc ſenſu fucrit . eo vulgare cius pretium Wn t,1
intenditur magis, aut remittitur. Aqua, etſi res ſit irdri⸗ i
adeo vtilis, pretio tamen non aeſtimatur, niſi certis 6) Kel
locis ac citcumſtantiis peculiaribus . quibus rar ior umen
deprehenditur. iri berlo
(2) Proprie loquendo, nihil eſt rerum omnium, üm
quae vtilitatem veram aut fallam, magnam aut exi- daumee
guam habent, cui imponi prerium nequeat: ſufficit ln⸗
enim, contrahentes inuicem tanti rem aliquam ha- nln⸗

INIS

———

Dnem hommi-

itut in unm
perarum M⸗
Immunemi
itut,
nentunin ,f

, quu dilil

erte otel

ad einſet

ET CIVIS LIB. I. CAP. xIVvV. 261

L——we0U

dominio ſunt & debent eſſe vacuae, vel

quia ad permutationem ſunt ineptae, & inde

a commerciis ſepoſitae, vel quia in commer-
ciis nunquam aliter, quam appenſlix alterius

rei conſiderantur. Sic quia ſuperiores partes
aëris, aether, ac coeleſtia corpora, vaſtusqut
Oceanus, a dominio humano ſunt exemta, nul-

lum quoque pretium iisdem tribui poteſt. Sic

Preebelle⸗

4

vitae hutmne
cettum Ae.
n

—.

ſofßcient.

non ſolum 6
e,lalten erhe
no in en fal⸗
niumn Honimm
viam, ANlin
are ells ,ii
u,etl
utlt, il an
4 gubus

1

liberi capitis (3) nullum eſt pretium, quia li-

beri homines in commercium non veniunt.
Sic aprisum Solis lumen, liquidus & purus aër,
amoena facies terrae, quatenus oculos duntaxat
paſcit, ventus, vmbra, & ſimilia, in ſe & ſe-
ofſim conſiderata, pretium non habent, cum
homines talibus ſine vſu terrae frui ne-
R 3 queant.

dicendum eſt, nonnullas res ita eſſe comparatas⸗-

vt ponere ipfis prerium ſuperuacuum foret, vti cor-
pora coeleſtia, vaſtus Oceanus & c. quoniam tales
nec ipſi poſſidere, nec earum poſſeſſionem ad alios
transferre poſſumus; alias vero addici pretio non de-
bere, verante lege aliqua diuina vel humasa; ita vt,
ſi hoc fiat, zurpe pretium ſit, quamuis in ſe aeque-
verum, ac illud, quod rebus vel maxime licitis arque
innoziis conſtituitur. MMMMW
(3) Soli enim ſerui in commercium veniunt. At-
tamen perſona li bera ſaltem pretium ſtatuere Poteſt
iuri, quod in proprias actiones, & commoda inde

reſultantia concedit, Sed nec plena ſeruitus per ſe

dominum vere proprietarium ſerui ſui efficit, niſi

quoad poteſtatem eum alienandi, & ſic in commer-

cium adducendi. Vide infra Lib. II. Cab. W. §. J.

*
N
72 .
2*

262 bE orri010 HOMINIS rrr

— —
queant. Quibus ipſis tamen magnum mo- (ge deo
mentumineſt circa augendum aut minuen- veqilen,
dum pretium regionum, fundorum, atque Diidenu
praed'orum. egle de
Sed & qum lex diuina authumana quasdam Primnasſeln
actiones extra commercium psmouit, ſeu pro ee cetnan
L maercede obire vetuit, pretium quoque iisdem (atete poe
èM deitaxille intelligitur. Sie illieitum eſt, pre- Pprouidenti
tio addicere actiones ſacras, quibus effectus pifunan.
aliquis moralis ex (A4) inſtituto diuino eſfr Aiine
adiignatus; quod crimen Simoniam vo- mta; qun
cant. Et inpprobe iuſtitiam venalem habet er lcis ter
iudex (†). ftöola homi

Czuſae cx. g. IV. Canſae autem, dur vnius & eiusdem un hum
ternac pre-

eiusmretum 6i pretium intendatur ,vel remittatur, quod- euotmia
que genmin.
i ponil
(4) Qualis e. g. eſt exhibitio dacramentokum lena
V * e e nupenti
(5) Sedulo tamen in his omnibus obſeruandum, Ertiſtae
prretio non adiici e. g. iaſzitiam, aut res lakras, cum lbelliks
iudices ac min iſtri eccleſia iae pro labore ſuo, ac impen-
ſo functionibus muneris ſui tempore, aliquod ſaa⸗- —
rium recipiunt. Verum iuſtitiam tunc venalem ha- IW. (
bet iudex, ſi corrumpi ſe donis patiatur, aut etiam corlehten
pro pecunia de iure reſpondeat. Et miniſter eccleſi heic Aud
vendit res ſacras, ſi Exéercere ſiagulares muneris ſIi nties.
functiones non niſi in gratiam eorum, qui mactare citeumſte
ipſum largitionibus valent, velit. Mercatum qua- Mem no
que ſacrarum rerurm collatores beneſiciorum atque Modo eſ⸗
officiotum eccleſiaſticorum faciunt, quando ea non ilg ob
in digniſſimos, ſed plutimum offerentes, aut ob alias

4 .*

3 Priustas wtilitates conferunt, èMM Altiio

INISH TIIT CIVIS LIB. I. CAF. XIV. 26 3½
mnaginn que adeo vna res alteri praeferatur, licet haec in genere
a min aequalem, aut maiorem vſum in vita huma- ntcndette-
Corum, if na videatur obtinere, ſunt variae. Heicenim vel remi⸗

tentes.
vsque adeo neceſſitas rei, aut nobilitas vſus,

mamqAn PpPrimas ſemper non tenent, vt porius vili ſſina
nonnt, n eſſe cernamus, quibus vita humana minime
guogleikn Carere poteſt, ideo qued non ſine ſingulari Dei
ciumel, prouidentia vberem eorum prouentum natura
gtibus eſit profundat.
uto dintd Ad intenſionem igitur pretii inprimis facit
inminn t varitas; quae non parum commendatur, vbi
genelen kSA ex locis remotis res adferuntur. Inde ambi-
tioſa hominum luxuria multis rebus, quibus
vita humana commodiſſime carere poterat,

—

6

“ enormia pretia poſuit, puta, vnionibus &
ini, gemmis. Rerum vero quotidiani vſus pre-
7.

. tia potiſſimum intenduntur, quando rari-
——tas earundem coniungitur cum neceſſitate ſeu
Srantuif indigentia. Pretia terum artificialium, prae-=
tteer raritatem, maxime ſolent intendere (1)
nede ſubtilitas & clegantia artis, quam prae ſe fe-

66 Atr,/
al G RK4 funt;
geen Aigrolli — — .: leni iſi .
— §. IV. (1) As nonne ctiam exce enfes arti ices, &
tuac eni conſequenter opera egregia, rata ſaunt? Male igirur
intot, a heic Auctor ab raritate diſtinguit res eodem ſeſe refe-
militen , ren:cs. Er in vniuerſum poreſt adſeri, omnes illas
laret n circumſtantias, quibus pretium intenditur, hanc vir-
gi un tutem non aliunde habere, quam quod hoc vel illo
Netammſ modo efficiunt, vt res in commercium veniens, &
veſelin cuius nebis copiam ab altero fieri re ipſa cupimus,
ando en minime vulgaris habeatur. Nec difficulter herum
tts Achl upplicatio ad exempla omnia ab Auctore allegata
ſec.

2

De pretio
Uzsdtnite. pretia, alia quoque conſiderari ſueuerunt.

7

264 DE OFFIGIO HOMINIS

17

runt; quandoque & fama Areifeis „nec non

operis difficultas, arti ficum & operarigrumt⸗ ra-
ritas, & ſimilia.
Operarum & actionum pretia intendit: ea⸗

rundem difficultas, dexteritas, vtilitas, ne-
ceſſitas, agentium raritas, dignitas, libettas,
& denique ipſa artis opinio, nobilis an igno-
pilis illa habeatur. Contraria horurn Pretium

minuere ſolent.
Aliquando denique certa aliqua res non in
vniuerſum, ſeda ſingulis magni aeſtimatur ex
peculiari adfeétu; puta;, quod ille, 2a quo iſta
in nos profecta elt, maximi a nobis fiat, ex-

primendoque ipſius adfectui data ſit, aut quod
eidem adſueuerimus, aut quia inſignis caſus
ſit monumentum, aut eiusdem ope magnum
malum declinauerimus „ aut quia a nobismet
ipſis confecta ſit. Qod ſolet vocari pretium

acdfectionis (2).
K. V. Aſt circa deßniende ſi, ingularum rerum

Et inter eos quidem, qui in naturali liber.
tate inuicem viuunt, rerum ſingularium pre-
tia non aliter, quam contrahentium conuen-
tione definiuntur, Quippe ci cum illis Wheif
ſit,

7 7

(2) Etia bis omnibus maxima Geptchenditur rati-
tas, quoniam res eiusmodi vnica eſt. Nulla enim

alia tes, licet eiusdem generis, id in ſe habet „quod

iſtius pretium conſtituit in illius animo, qui eam ob
keculiare⸗ riotſus tationes magni aeſtimat.

*

ſt, ( 41

—

peccommu

tumm comm

Alincin

ebniuntu

ufperleg
numaekit
ſorl, ace

ſe contral

Vcare c

Vbi pre
kumm fuit
nonloebi
nus nccip

—

K (
de tebud 2
n gui
Ehenscom
ihumann
Aripere,
(A
Girurprir

6 )

Cerh hac
Miunerl

fuerit,
venditor
boſlunt
ſtratui it
flerit hau
et ne

Al98 IEIT CIVIS LIB. I. CAP. XIV. 26 5

s, Mom ſit, (1) alienare aut adquirere, quae velint,
taigtumn. nec communem habeant dominum, qui eo-
rum commercia moderetar.

intencer Aſt in ciuitatibus duplici modo pretia rerum

Ntilits te definiuntur; vno, per decretum ſuperioris,
uas, lbem aut per legem, altero, per communem homi-
dils nia. num aeſtimationem atque iudicium, ſeu vſum
rumpelm fori, accedente conſenſu eorum, qui inter
L ſe contrahunt. Illud pretium aliqui ſolent
utesnucnh vocare legitimum, hoc, (2) vulgare.

kliunn Vyvi pretium legitimum in gratiam emto-
e, gloln rum fuit conſtitutum, quod frequentius fit,
bis ſat, A. non licebit Venditoribus plus exigere; etſi mi-
ſipau nus accipere ,‚ſi velint, non (3) prohibean-
nlgri ⸗dtad K x tur.
eann
12 nobisne
Ncati jtin ae

6. v. (1) Addend tamen eſt exceptio, iſi iagatur
rebus ad vitae ſuſtentationem plase neceſſariis,
uibus quis abundat, & quas alter magnopere eis in-

wuDHI digens comparare ſibi aliunde non poteſt: tunc enim
enelſ. inhumanum fuerit, ex iſtius indigentia occafionem
mal Iin. Arripere, enorme a ipſo pretium exigendi.
Aiken (2) In Verſione Gallica pretium vulgare hic red-
lriun ditur prix commun, vel prix courant.
om Mnel. (3) Niſi forte magiſtratus, ſigendo pretium, obi-
jlislbeun cem hac ratione poncre monopoliis, aut conſulere in

„ vniuerſum mercatoribus ac commercio, propoſitum
fuerit. Quod ſi vero pretium conſtitutum eſt in

. luu venditorum gratiam, non debent vtique plus exigere,
en

enin
Nul ol ſtratui item, dum conſtituit prefium, prope ſiuum
–☛ fuerit hac ratione impedire tenuioris fortunae homi-
gulet nes, ne res, quibus facile carere poſſunt, emant,

ar. 8

/

poſſunt tamen, ſi velint minus accipere, niſi magi-

De pretio

communi.

266 DE oFrFIGIO HOMINIS

tut. Sic vbi merces operarum publice ſ ſit ta⸗

xXata, in gratiam eorum, qui conducunt, ope-
rario non licet plus exigete; eiſiidem nonpro-

hibestur minus accipere.

§. VI. Enimuero vulgare pretiuni, quod
per leges non eſt taxatum, habet aliquam la-
titudinem, intra quam plus minusue dari &
accipi poteſt ac ſolet, prout inter contrahentes
fuit conuentum. Quod tamen fere ſequitur

ſum fori.

Vbi 1. ſolet haberi ratio laborum & expen-

ſarum, quas mercatores communitet faciunt in

mercibus adportandis & tractandis.

2. Nec non quo modo ematur „aut ven-

datur; in magna quantitate, an minutatim.

3. Jubito quoque interdum mutatur com-
mune pretium, ex copia aut paucitate emen-

tium, pecuniae aut mercium. Nam paucitas

ementium & pecuniae, (ex peculiari cauſa

emergens, ) & mercium abundantia pretium

minuit: contra emturientium & pecuniae co-
pia, & mercium raritas pretium intendit,

4. Sic & ad minuendum pretium facit, R
merx quaerat emtorem: contra intenditur pre-
tium, vbi venditor vltro rogatur: alias non
venditutus.

5. Denique & illud ſolet adtendi , para-

tam quis pecuniam offerat, an in diem ſolu-
tionem differat 3 cum etiam dies ſit pars
Pretlii.

. vI.

1
——

. Vl

unplita

Gbzeſtusg
prehenſun
Uullcete
glileemit
mutaton

Adiotum

aut le tr
Juam tat
2t rolup
ui foerat

Mer ſuis

bos ed⸗
Ni cine
Plurahe
Vigert,
queant,
Plor vit
Conlent
rei inpe

—
(VI
Derälis,
labezt
cnim e
dinibis
Vilitas
mo in
lontn
Gengts⸗

1

.

xs Er CIVIS LIB. I. cA F. xv. 267

bubliceſt. §. VII. Ceterum poſtquam a primaeua Origo S.
Lacum, d. ſümnplicitate mortales deſciuerunt, & varia ſutwen
demnnopgl. quaeſtus genera introduxérunt; facile fuit de- ſac ummmi,
PpPprehenſum, ſolum illud vulgare pretium non 2
etiun, gol ſufficere expediendis hominum negotiis, &
talignan. gliſcentibus c commerciis. Nam tunc ſola per-
nusue dl mutatione commercia conſtabant, & operae
cöntteheim aliorum locari aliter, quam mutua opera,
fete lnin aut te tradita, non poterant. Atqui poſt

“ quam tam varia deſidefare ad commoditatem
nn & e .

aut voluptatem coepimus, non ſane in procli-
etſacuth ui fuerat cuiuis, eiusmodi res poſſidere, quas
,. alter ſuis mutare vellet, aut quae alterius re-
1, en bus aequiuælerent. Et in ciuitatibus cultis,
itirgin. vbi ciues variis ſiatibus diſtinguuntur, com-
uttutdar plura hominum genera dari neceſſum eſt, quae,
uiaten ſi ſimplex illa rerum & operarum permutatio

in paleſ vigeat, vitam plane non, aut aegre, tueri
Rlinti nu queant. Hinc plerisque gentibus, queis am-
plior vitae cultus adridebat, viſum fuit, (1)

nkispkeluuu.
conuentione uadam retium eminens certae
Pecunnzec.
tendt rei inponere, ad quod certarum rerum pretia UM
jntenal, .
Gnetx J „Val-
endiur t. —— —
elins No . VII. ¹) Imo hic nulla interceſſit conuentio oge-
.
neralis, proprie ſic dicta, & quae per ſe vim obligandi
is habear; Pduti ab aliis iam obſeruatum eſt. Senſim
al, enim res iſta vſu recepta eſt, vt in cunctis conſuetu-
1Cin r. dinibus ſolenne eſt; ceterum deprchenſa ſemel eius
jies 1 ſtp vtilitas ſufficiebat, vt quilibet deinceps lubenti ani-

mo in commerciis adhiberet mediuch vel maxime
idoneum ferum Pertmhutationibus ſacilitan dis ac confi⸗
VM. . Giendis.

De matctia §. VIII. Hunc ad finem plerisque gentibus

ex qua
nummus

conficitur, ſunt valde compactae, ſic vt vſu non facile de-

De valore
nummi.

7

26 8 DE OFFICIO HOMI NIs.

vulgaria exigerentur, & in quo eadem virtua-
liter continerentur. Adeo vt interueniente illa
re, quamlibet rem venalem quis ſibi compa-
rare, & quaeuis commercia & contractus com-
mode polſlet exercere.

placuit adhibere metalla nobiliora, & non ad-
modum frequentia. Nam & illa ſubſtantiae

teri queant, & diuiſionem in plurimas minu-
tas patticulas admittant. Nec minus cuſto-
diae & tracationi eadem ſunt habilia; & prop-
ter raritatem multis aliis rebus aequinalere
poſſunt. Etſi quandoque ex neceſſitate,
& apud quasdam gentes, ex defedu metal-
lorum, aliae tes in vicem nummorum ſint
adhibitae. ”MU
§. IX. In ciuitatibus porro valorem nummi
definire, eſt penes ſummos imperantes; & in-
de publica ſigna eidem ſolent imprimi. Eſt
tamen, in eo definiendo reſpicienda com-
munis gentium vicinarum, aut quibuscom
nobis commercia exercentur, aeſtimatio. Alias
enim, ſi nimis magnum nummis ſuis valo-
rem poſaerit ciuitas, aut ſi materiam eorum
rite non temperauerit, commercia ciuiuum
ſuorum cum exiraneis, quae quidem ſola re-
rum permutatione abſolui non poſſunt, valde
ſufflaminabit. Et ob eam ipſam cauſam non
temere in valore nummorum fieri debet mu-
tatio; niſi ſumma reipublicae neceſſitas id
Eeerligate

ET

—.—

erigat. l
Picy pall⸗
lionead pt
Pendent,

DE C
D0MIN
RVM
“

Ad
o⸗
dec qui⸗
jackihu
in hoc de
Ulltfach
Pet in d
gue dorn

Rnmnm

R. l.
iet zacka,
üſtipue
Me luris
l

dis FT CIVIS LIB. I. CAF. XV. 26; .

1

aden . exigat. Etlſi, gliſcente auri argenti ue co-
tuenienk il pPia, paulatim nummorum Valot n con ara-
sbi on. tione ad pretium fundorum, & quae ijnde de.
racsa pendent, ſoleat velut vltro decreſcere.

— -

ne gentpet F FsF S A E 8,53 , Ee g
, AR mI YS
la ſublufe CAPVIT XV.ð

nbcee DE CON TRACTIBEUS, QV
ningck KVM PRAESVPDONVNT, ET
glia; o⸗ FTLVENTIBVS I NDE

Hlete
8 2e ne e OrFICIIS.
dteceſltae, r
electn nen. . F. 1.
mmmoun in — Aeuzz in genæte eh MMMäW
32. m in genere eſt conſenſus α conuentio Dicrimen
ron nun 1 uorum pluriumue in iaem Placitum. (ℳ⸗) inter con-
,, ded quia frequenter umleis pacte (1) cen- Hai
* tracdtibus contradiſtinguuntur, id dilcrimen sde.

nprimt. 2 ng
dence ⸗ in hoc potiſſimum videtur conſiſtere, qnod C(e) Vid.
tqubuen cont allas vocentur pacta, quac circa res & uctio- J. N. & 6.
AVes in ommercium vententes erſantut ,ade- Lib. V.

wwatio. 4Al6 ene
is is . que dominia & pretia rerum praeſupponunt; ab: II.
eriam ellun 1 ſed
Ach ciuu —.—— .
gemn h e 8. I. 1) Reuera nulla eſt eſſentialis differentia in-
llunt, le ter pactum ſimplex & eontraczum. Quodſi tamen ſic
om diſtinguere placet, ſtudio hoc fit ſubti itatum Roma-
. nae lurisprudentiae, ſecundum quas pactum ſimplex
geber inn ſeu nudum per ſe nullam vim habet, nequc in ſoro
ecelius H actionem concedit. ber nea

S

1
