F promiſſorum, ibid. § 8 ſeq.
ronidentia diuina: Qioad effectum moralem perin=
inde eſt, verum quis neget, Deum exiſteie, an, a
ab eodem humana curari; I. 4. 4½
Pudicitia: An pre ea defendenda liceat extrema vſur-
Pare, I. 5. 2 2. . ”WDWU
Ratio: An iis, qui vſu rationis deſtituuntur, imputari
Poſſint, quae agunt, I. 1, 25 Eorum pacta & pro-
miſſa ſunt inualida, l. 9. 10. H
Regio: Quomodo occupentur regiones deſertae, I.
12. 6. r
Regnum: Quid ſit regsum patrimoniale, II. 9. 7.
An princeps poſſit regnum alienare, aut eius partem,
II. r5. 6.
Religio: Compendium religionis naturalis, I. 4. Eius
vſus in ſocietate humana, ibid. J. 4 Opiniones con-
trarine verae religioni, I. 5. 3. Officia eorum, qui
ſacris obeundis occupantur, II. 18. 8. L
Kepreſſaliae: in quo conſiſtat hoc ius, II. 16. 10.

Rues: quid ſit res in ſpecie, I. 15. 11. Res fungibilis,

Res: An pro earüm defenſione vel extrema remedia
adhibere liceat, I. F. 23. quae res in medio relictae

faerist, I. 12 4

KRes aliena: Abſtinendum eſt a rebus alienis, I. 1 3. 1.

quibus caſibus & conditionibus rem alienam auferte;
cortumpere, aut etiam perdere liceat, I. 5p 28. 29
An valide quis eirca rem alienam promitrere aut pa-
ciſei poſſit, I. 9. 18 Ad quid reneatur, qui bona fide
rem alienam poſſidet, I. I3 2. (eq.
Res hoſtibus ereptae cui adquirantar, II. 16. 13.
Reſernationes mentales legi naturali aduerſae, I. 10.10.
Ketractus, I. I1 5. 9. S’J
Acientiae: quatenus animus iis imbuendus, I. 5 9.
Gcriptura ſacra: neceſſitas reſteingendi perrectam in-
terpret. tegulas morum generales, I. 2. I0. not. I. I

Sermo: Officia circa illum, I. 10. 5

ILenperunti
Teſtementn
Tiſtu: ein
Tuolizis:

Seruitutes, quid ſint, & quotuplices, I. 12. 8.
Geruus: Diuerſa conditio ſeruorum, eorumque officia,.
II. 4. 2. ſeqq. Tenetur dominus ad reparandum da-

mnum a ſeruo ſuo datum, & quomodo, I. 6. II. luan
Gilentium: Aliquando valet loco ſigni conſenſum ex- Tſiurus:
primentis, I. 9. J7. Quando liceat tacere, vtut inter- ibuum:
rogemur, I. 10 4. “ ll.
Simonia quid ſit, I. 14 3. 4 Hifiin:
Gimulatio aliquando eſt licita, I 10. §. .M Humni:6
Sucialitas eſt vnum ex principiis generalibus Iuris Na- ill
turalis, I. 3.13. not. I. Ninti: d
Gocietas: Natura & leges contractus ſocietatis, I. 1. 125. Kud
Asl.I

Goeietas eiuilis: Vid. Ciuitas.
Gudomia aduerſatur Iuri Naturali, II. 2. 2. 4 Yimall,
Glutio debiti cui & quomodo facienda, I. 16 I. ſm: go⸗

Somnium: An impurari poſſint, quae quis in ſomniis . Vndita:
agere ſibi videtur, I. I. 2606. . 117.7.
Gonſio: Contractus aleam continens, I. 15. 13. uushin

Oponſis Miniſtri publici: Quid ſit, & quid citra cam iu. nonſi
ris, 1I. 17. 8. ?MU eſhciari
Syontaneitas: quid ſit, I. I 9: ia:anb
Natus: Quid ſit in genere, II, 1. 1. Quid ſtatus adauen. junl.
titius, I. 6. I. not. I. Quis ſtatus exiſtimationem tol- Viuſuiu,

lat, II. 14. 8. . [..
Gtatus naturalis quid ſit, eius iura & incommoda, II. r. ſimimd
Jubditus: Vid. Ciuis. Fuurſt
Jucceſſiones ab inteſtato: earum fundamentum & ordo. algnta
I. 12 10, II. De ſucceſſione in Regno, II. 10.6ſeg. nin
Superbia quare vituperanda, I. 7. 5. üimnh
Superſtitio eſt ſollicite excludenda, I. . 3. her
Qupererogatio: Falſa & periculoſa eſt opinio operum ſu anpen
pererogationis, I. 5. 3. a.
Suſpicio non ſuſſicit, vt alterum armis imperamuzs, I. 5 zite
15 or g
Oſtema ciuitatum: Quid ſit, & quotuplici modo ex Aund
ſurgat, II S. 13 ſeqq. Raebin

Temperamentum: hominem neceſſario in violationem
legis naturalis non rapit, I. 1. 12. em-

¹ 12 8.

corulncleoſßel

Urepanudln
0d0, 16, 11,.
ni coolrlin er⸗
tacere, iunir

.
erilibus lui

ocietii,I

11.
da,l. 15 1 ,
e gis

l. ifiz .
gitcmen⸗

id utndℳ “

llinuinmt

inconnvohl

. R E RVM.
Temperantia quid ſit, I. 2. 13. not.

Zeſtamentum quid, I. I2. 1.
Teſtu: eius officium, II. I. 11.

Theologia: Diſcrimen inter Theologiam Moralem, &

Jus Naturale, Praef. §. 4. ſeqq.
Theſdurus: Cui cedat, I. 12. 6.
Tributum: Ius & officium Principum circa tributa, II.
7.7. II. II. 10.
Triſtitia: quatenus exterminanda, I. 5. 7. & in not.

Tyrannis: quid hac voce intelligatur, II. 8. 11.

Vectigal: Ius Principjum circa vectigalia, II. 7. 7.
Venatio: de lure venandi, I. 12. 6.
Venditio: Natura, leges, & vat iae ſpecies huius contra-
(tus, I. 1 5. 9. H
Veritas aut Veracitas in quo conſiſtat, I. 10. 7.
Verna: quae eius ſit conditio, II 4 6.
Vindiéta: in quantum vitioſa & adue ſa legi naturali,
I. 5§. 7. I 6. 13. “
Vires humanae quos limites habeant, I. 5. 4.
Vis non ſufucit ad fundandum impetium, I. 2. 5. quid
efficiat in pactis & promiſſis, I. 9. 1 5 I. II. 6.
Via: an homini aliquid poteſtatis competat in propriã
vitam, I. 5. 11. Debrineipum iure vitae & necis, II 13.
Via futura: eius conſideratio quid Iuri nat. proſit, Ep.
§. 6. ;ðÿ .
Vitricus quando conſequatur patriam poteſtaté, II 3.3.
Vniuerſitas: De delictis & poenis vniuerſitatis, II 13.19.
Voluntas quid ſit, variique eius actus, 1. I. 9 quomodo
vtendum hac facultate mentis, I. 5.4. qua ratione vni-
ri mulrorum hominum voluntate⸗ poſſint, II 6. §.
Eoluptas: Quomodo voluptates poſſint deguſtati, I 5. 7·
Vſucapit: modus legitimus adquirendi dominii, I. 12. 12.
Vura: mutuum cum vſura nihil per ſe habet naturali
iuri repugnans. I. 15. 11.
FPxor: quid in eam, poſſit maritus, II. 2. 4.
Zelus nimius in diuerſae religioni addictos quam dete-

ſtabilis ſit, I. 5. 3.
F I N I §.

—.

*

S

DE

OFFICIO

ſecundum Legem naturqlem

cum

Notis, & Examine
CENSVRAE LEIBNITIANAE,
in calee operis ſubiunctae.
Ex Gallico in Latinum ſermonem tranſtulit

— —

Editio tertia,
emendata & locupletata
3

Cum Priuil. Auguſtiſ. Polon. Reg. & Elect. Sax.

, GIESSAE,

10

-Euroskala Offset

VierFarbSelector Standard“

Copyright 4/1999 VXyMaster Gmba wwww.yXymaster. com