ſtigari poſſit, partim, quod ſaltem commu-
nia & praecipua capita legis naturalis ita pla-

na & liquida ſint, vt ſtatim adſenſum inue-
niant, & ita animis inoleſcant, vt nunquam

inde iterum deleri queant; vtut forte homo
impius ad ſopiendas conſcientiae vellicatio-

nes

§. XII. (1) vVide I. N. & G. Lib. II. Cap. III. J.
13. & meam in hoc opus Praefat, §. 4.

E

— —

nes eorune
glele. Q
Cordibus ho
Scum
tundem ler
non polſin
eadem ha
tione cogit
iam adkuil
lnpnum in

AlI.

Mutali ho

jidetat ine

ih ſunden

Princialer

iinadit, 4

damine
Deum, a,
tiſtia, gac
Gam aute
lgis at
ent
chRrani
intlirecte

—

V
et iglo
umn func
t in deſe

NIS

“ Urn
noblgn
obligilen

hominbn
elell gnl
nelpini
quiinalt.

jgetut, Abe.

alasin ani⸗
otum, le
. peccinh
minucn in⸗
, eilann i
det⸗

Ckuoclgen

piendmm
minum Uun
dilinte
genc
tionis lun⸗

ern con.

Gralisi r

enlom ine

D
e es
—
ℳ

.NI O

S& cum a puero ex vitae ciuilis diſciplina eo-

ET CIVIS LIB. I. CAP. III. 10

— —

nes eorundem ſenſum plane ſtudeat extin-
guere. Quo nomine etiam in ſacris literis
cordibus hominum () inſcripta dicitur. Inde

rundem ſenſu imbuamur; & vero recordari
non poſſimus id tempus, quando primum
eadem hauſerimus: non aliter de ea cogni-

tione cogitamus, ac ſi illa nobis naſcentibus

iam adfuiſſet. Id quod cuilibet etiam circa
linguam ipſi vernaculam contingit.

II

(a) Rom.
1 5

§. XIII. Diuiſio oficiorum, quae ex lege Generalis
naturali homini incumbunt, commodiſſime ?iviſio efß-

videtur inſtitui ſecundum obiecta, erga quae
iſta ſunt exercenda. Quo intuitu illa in tres
principales partes diſpeſcuntur; quarum prima
tradit, quomodo ex ſolo rectae rationis di-

Gdamine quis ſeſe debeat gerere aduerſus

Deum, altera, quomodo aduerſus ſeipſum,
tertia, quomodo aduerſus alios homines. Quan-
quam autem primario & direcdte ea praecepta
legis naturalis, quae ad alios homines ſpe-
Gtant, ex Socialitate, quam fundamenti loco

ciorum legis
naturalis.

ſubſtrauimus, deriuentur; tamen etiam (1)

intdirecte officia hominis erga Deum, tanquam

G 4 Crea-

§. XIII. (1) Imo haec ofocia, vt & quae ad noſ-

met ipſos reteruntur, aliud directum ac immedia-
tum fundamentum, & ab omni ſocietatis reſpectu
liberum, habent. Etenim homo ſoli ſibi in orbe,
aut in deſerta aliqua inſula relictus, nihuominus co-
ere

104 DE OFFICIO HOMINS

E

—.—

Creatorem, inde deduci poſſunt, quatenus

vltimum firmamentum officiis erga alios ho-
mines a religione & metu Numinis accedit;

ſic vt ſociabilis quoque non eſ:ſet homo, ni

religione foret imbutus: & quia ſola ratio in

religione vlterius progredi nequit, quam
quousque illa inſeruit (2) promouendae tran-
quillitati

lere Deum, ſeipſum conſeruare, facultatesque ani-

mi, quantum poteſt, perficere &c. teneretur. Et

reuera nullo modo neceſſarium eſt, vt omnia officia,
quorum ſolo rationis lumine intelligi neceſſitas po-
teſt, ex vna fundamentali propoſitione deducantur.
Statuendum igitur, zria eſſe ſumma naturalis iuris
principia: quorum primum eſt R ELIGIO, quae omnia

hominis erga Deum officia complectitur, alterum

AMOR SVI, ex quo, quicquid erga ſeipſum quis

directe obſeruate tenetur, fluit, terrium 8OCIALI-

TAS, vade quae aliis hominibus debentur, reſul-
tant. Vberrima quidem haec ſunt principia, & arctis-
iimo inter ſe vinculo cohaerent, aequaque ratione ad
promouendos Greatoris fines concurrunt; ſed reuera
tamen inuicem differunt, ac prudenter temperari
debent, ita vt iuſtum inter illa, quantum fieri poteſt,

acquilibrium ſeruetur. Vide ad J. N. & G. Lib. II.
Cap. III. Q. I5. not. §. edit. nouae, vbi accuratius

euolui & expreſſi meam circa grauiſſimum hoc argu-

mentum doctrinam. In quo mulrti ſe impediunt in-

tricantque, vt ſubtiles appareant, & noui quid at-
tuliſſe videantur, ita vt probabile ſit eos ſedulo men-

tem auertere, ne ſumpliciſſimis ideis, ultroque ſe/ſe

offerentibus immoretur.
2) Vide quae dixi ad praefationem Auctoris

quilitaui
Prolt elig
pecliari
cia atem
& beialit⸗
enim qu⸗
homo cire

cultor

cmmodut
anae elle

GNdd

De Or

DEy

e
un
i
Ular n
Waddn
ponamn

polti

—

Er
3 elma

S ET CIVIS LIB. 1. CAFP. v. 105

, qunkekmn quillitati & ſocialitati huius vitae. Nam
gaalos h. prout religio ſalutem animarum procurar, ex
nis acell peculiari reuelatione diuina prouenit. Offi-
hem,I cia autem hominis erga ſeipſum ex religione
ſola rn Se ſocialitate coniunctim promanant. Ideo
nt, din enim quaedam non pro abſoluto ſuo lubitu
gencteln. homo circa ſeipſum diſponere poteſt; partim
guilian yvt cultor idoneus diuini Numinis, partim vt
commodum & vtile membrum ſocietatis hu-

—.— .
utesgle . manae eſle queat.
netetult, M
wnia oficin CrSCrSGS αιπ Gαια°666ι ε 6G
eleffitus 0 , 4
deducantat. CAPV T IV.
durtals ini
– DE OFFICIISs HOMINIS ERGA
eüm, dſen DEVM, SIVE DE KELICGCIONE
‚nem NATVRALI.
kimili
Peame, chdh
id i §. I.
e 4 . 2* . .
dr ſiren. AFficium hominis erga Deum, quan- Generalis
“ eerfent tum quidem ex naturali ratione inue- diuiſio reli
tumfei alli — ſtiigari poteſt, duabus partibus abſol- gionis natu-
96I uitur: tum vt de Deo reéte ſentiamus, tum ralu.

ti gen acliones noſtras ad ipſius voluntatem com-
n h⸗ ponamus. Inde religio naturalis conſtat (1)
lid i1 propoſitionibus tum theoreticis, tum practicis.
eva G 3 g. II.
, Moe n ——— — —
„, Alddn §. I. (1) Confer eum his omnibus CLERICI
ienen, Pneumatologiam dect. III. vt & BV DDEI Diſertatio-

em

IO6 DE OFFICIO HOMINI3

Deum ecxi- §. II. Inter ea, quae de Deo cuiuis homi-

ſtere,

(a) Vid. (a) Cum enim vniuerſum genus humanum in

ni ſentienda ſunt, primum omnium eſt, vt
certo perſuaſus ſit, Deum exiſtere, i. e. reuera
dari ſummum aliquod & primum Ens, abs
quo hoc vniuerſum dependeat. Id quod ſa-
pientes ex ſubordinatione calſarum, quae de-
mum in primo aliquo ſiſti volunt, ex motu, &
ex contemplatione machinae hütus vniuerſi, &
ſimilibus argumentis liquidiſſimo demon-

ſtrarunt. Quae ſi quis neget abs ſe capi poſſe,

non ideo Atheiſmi ſui excuſationem inuenit-

J. N. & G. perpetua velut poſſeſſione iſtius perſuaſionis

Lib. III.
Cap. IV.
H. 4*

fuerit; neceſſum erat, ſi quis eandem op-

pugnare velit, vt non ſolum omnia argu-

menta, quibus Deus eſſe probatur, ſolide
deſtruat, ſed & plauſibiliores rationes pro ad-
ſertione ſua proferat. Simulque cum gene-
ris humani ſalutem ea perſuaſione contineri

hactenus creditum ſit; oſtendendum ipſi

praeterea fuerit, generi humano per Atheis-
mum melius conſuli, quam retento ſano
cultu Numinis. Quod cum fieri nullomodo
queat, omnium corum, qui iſthanc conuel-
lere quocunque modo adgredhuntur, impie-

tas,

——— —

nem de Pietate Philoſophicaæ, quae eſt IV. inter eius

Selecta Juri: Nat. & Gentium. Et adeunda quoque

WOLLASTONI Lineamenta religionis naturalis
Sect. V. p. 106. ſq. verſionis Gallicae.

ET

as, maxit
)poems
Klll. 5
is nditore
ſtamſit, i
Dportet,
ſam babe⸗

Apellamn

E quo
de Naruna
tum Kelke
Per id voe⸗
Nis agendi
Ntique n
thrn zdec
quic Vale
imelligat
Prolano
Cepta Dei
Erkant
ell Aligi
eci

—
ll.
diſemin
Indoles
tum non
tum, g
26. Li⸗
KllIl.
atunt,

nttil

—

liuis hommt.

um elt, N.

i, e, kellene

1 Ens, 1O

Il vol lr
,que le⸗
ex mitl, &

nitft,

0 cethon⸗
cipi vole

n inuenit.

manum in
erſoaſionis

ndecn .
nnia e .

ſones Nlk

pecontinell

lenkon ih

ſeno i

une cNi⸗
Ntut, ime⸗
19
—
lil imtin

n guagt
md

ET CIVIS LIB. I. C AP. V. 107

tas, maxime eſt deteſtanda, & grauiſſimis
(1) poenis coërcenda.
§. III. Alterum eſt, Deum eſſe niuerſi hu- Eandem
ius conditorem. Cum enim ex ratione manife- Deum eſſe
ſtum ſit, iſthaec omnia non extitiſſe a ſeipſis; cenditorem
oportet, vt eadem ſummarn aliquam cau- huius vni-
ſam habeant. Quae ipſa eſt id, quod Deum nerſ.
adpellamus.
Ex quo conſequitur, falli eos, qui ſubin- Errores
de Naturam, tanquam vltimam omnium-re- huic verita-
rum & effectuum cauſam, crepant. Nam ſi ! comtrarn.
per id vocabulum intelligitur efficacia illa &
vis agendi, quae in rebus conſpicitur, ipſa
vtique auctorem ſui, i. e. Deum arguit: tan-
tum abeſt, vt eius vis ad negandum Deum
quid valere poſſit. Sin autem per naturam
intelligatur ſumma rerum omnium cauſa, ex
proſano quodam faſtidio defugitur plana & re-
cepta Dei adpellatio.
Errant quoque illi, qui credunt, Deum
eſſe aliquid sorum, quae in ſenſus incurrunt,
& praecipue ſidera. (1) Nam haec omnia
J”MM ſub-

§. II. (1) Quod ita intelligendum eſt, ſi quidem
diſſeminare impia ſua degmata pertendant: alias enim
indoles ac finis poenarum in foro humano infligenda-
rum non requirit, vt aduerſus Atheum, ideo tan-
tum, quod Atheus ſit, exerceantur. Vide ad J. N.
& G. Lib. III. Cap. W. §. 4. not. I. ed. nouae.
§.III. (1) Omnes tamen, qui ſidera ut deos ado-
rarunt, diuinitatem neutiquam in fubſtantia eorum
materiali poſuere, ſed quidam intelligentiam Juan-
. am,

1

108 DE OFFICIO HOMINIS

ſubſtantia ipſorum arguit non eſſe pcimum ali-
quod, ſed ab alio ortum.
Nec minus indigne de Deo ſentiunt, qui

eum (2) mundi animam dicunt. Anima

enim mundi, qualiſcunque illa demum ſit,

partem mundi notat: Pars autem rei quomo-

do eiusdem cauſa, i. e. prius aliquid eſſe po-
tuit? Qod ſi autem per animam mundi in-
telligatur primum illud & inuiſibile, a quo
omnium rerum vis & motus dependet; pro

plano vocabulo, obſeurum & ſiguratum no-

men ſubſtituitur.
Ex hoc ipſo quoque adparet, mundum non
eſſe aetternum. Id enim abhorret a natura eius,
quod cauſam habet. Et qui mundum zeter-
num adſerit, aliquam eius cauſam negat; &
ſic ipſum heum negat. (3)
§. IV.

dam, quae iſtis praeſideret, ſibi fingebant. In quo
nihilominus falſas amplectebantur ideas, & in aliam
quoque veritatem, quam Autor paullo poſt allega-
bit, impingebant, vnitatem fſcilicet ſuptemi Entis,
S&cultum huic ſoli debitum.
(2) Vide BAYLII Centinnationem cogitationum
circa cometam, &c, p. 120 & ſequ.
(3) Modificatiosem aliquam haec meretur conſe-

quentia; maluerintque forſan plures verba CVD-

WORTHI,m in Epirama, quam ſiſtit Bibliothera ſe-
lecta CLERICI Zom. III. p. 2I. 22. ſua facere:
„Etſi exacte quidem loquende, ii ſoli agnoſcunt
„Deum, qui ipſum omnipotentem, vanicumque re⸗
„tum omnium priscipium credunt; poſtulat tamen
„humani ingenli debilitas, in ſenſu latiori haec ver.
„ 54

ET

(l. 1

llgtihn,

lc
Cine, gui
2paret,
Pernde el
le, an be
que omne

enim met

ſtantiflimn

gitur, Er

Porekt corn

——
„lcunt, 8
„dekernun
vereaſle il
„Atheiſmi
DAtantum
„meliori ir
„latueban
nll ligeng,
Conf I
CCin.
Mendiuia
aliggid 3
inbetin
1n ſingul
lütgue

. II, he 4

Alieni Küin
Hüdatu r

Ullt piete

ellerin

IIS

dimumal⸗

miont, gi
t., Apinm

gemum It.

tei quomo.

nid elle po⸗

mundi in.

iſe, a qoo
ncet; pro

tatum nO.

ndumn non
atutn ein
adomzeter⸗
m negrt

(A.

—

bant. Innd.

8, Kin 1in
heli Eutt,

gitutimn

petemchl

elbi (.

bialamſ⸗

1. luheel

groleun

Atlir time

lotl 1,

ET CIVIS LIB. I. CA P. IV. 109

ͤeH

mundum, tum in genus humanum regimen exer-
cere. Id quod ex admirabili & conſtanti or-
dine, qui in hoc vniuerſo cernitur;, liquido
adparet. Quoad effectum autem moralem,
erinde eſt, virum quis neget Deum exiſte-
re, an ab eodem humana curari; cum vtrum-
que omnem religionem plane tollat. Fruſtra
enim metuitur aut colitur, vVtut in ſe ſit prae-
ſtantiſſimus, qui nullaplane noſtri cura tan-
gitur, & nihil boni malique in nos vult aut

poteſt conferre.

§. V.

—

„ba intelligi, ita vt illis, qui Numen diuinum agno-
„ſcunt, & ii comprehendantur, qui credere ſe Ens

„ *
„aeternum atque independens profitentur, licet

„éreaſſe iſtud materiam haud credant. Nunquam
„Atheiſmi Epicurus ac Democritus accuſati fuiſſent,
„ſi tantum ſtatuiſſent, Atomos eſſe aeternos, idque
„meliori iure, ac'alli Philoſophi, qui idem quoque
„ ſtatuebant; ni ſi negauiſſent, vllum exiſtere Ens intel-
„ligens, quod ex materia hoc vniunerſum condiderit.
Conf IITII obſeruationes in Pufend. de offi Hom.
& Ciu. &c. obs. 97. & 99. Sunt & aliae circa Nu-
men diuinum opinione:, quarum reſpectu indulgere
aliquid par eſt humani ingenii in perſpiciendo vero
imbecillitati, educarionis inſtillationibus, peculiari
in ſingulis ingenii diſpoſitioni, temporibus, locis,
aliisque circumſtantiis. Alias enim periculum fue-
rit, ne Atheiſmi temere iuſimulentur homines ab eo

alieniſſimi, & plures adeo ſancti viri, quorum col-

laudatur in ſacris ſcripturis, atque imitanda proponi-
tur pietas, tamertſi in nonnullis craſſe ſatis de Deo
ſenſerint. “”JMU

§. IV. Tertium eſt, Deum tum in vniuerſum Dari proni-
dentiam di-

id am.

110 PD OFFICIO HOMINIS

PT

— .

Nallam im- §S. V. Quartum eſt, nullum attributum in

perfectio-
em iIn
Deum ca-⸗
dere,

Deum cadere, quod aliquam (1) imperfectionem

inuoluat. Cum enim ille omnium rerum
cauſa ſit & origo, abſurdum foret, creaturam
ipſius aliquam ſibi poſſe petfectionem animo
conci-

g. V. (1) Certum quidem eſt, nullum Deo attri-
butum efle adſigaandum, quod vllam inuoluat im-
perfectionem; ſed bene notandum, obſeruationem
huius regnlae relatiuam eſſe ad ſingulorum hominum
captum; cum atitibuere quis Deo imperfectiones
poſſit, quas ipſe pro talibus non habeat; quo caſu
reuerentiae in Deum ac honoris defectus, ſaltem for-
maliter, non proditur. Vt vero conſtet, an tunc
quis erroris teneatur, diſtinguendum eſt inter craſſtio.
res imperfectiones, quae in ſenſus quodammodo in-
curtunt; & ſubtiliores imperfectiones, quas non niſi
adhibita meditatione, ac penetrantia vulgi captum ſu-
perante, licer detegere. Ad priorem claſſem perti-
nebant pleraeque gentilis ſuperſtitionis ac idolola-
triac ideae fallae; cum Deo hominum non ſolum
indigentia, ſed etiam infirmitares ac vitia ipſa adfin-
gebantur. Referenda & huc eorum eſt opinio, qui
Deum peccati auctorem conſtituunt aut directe, aut
per conſequentias ſatis perſpicuas; item, qui eum
ita ſibi concipiunt, ac ſi homines talia velit ſuſcipere-

quae citra peccatum fieri nequeunt, quales ſunt, qui

perſecutionem Religionis cauſa tuentur. At vero
circa Dei omniſcientiam, aut omnipraeſentiam, &
id genus alia, quae ad intimiores narurae diuinae re-
ceſſus ſpectant, facile eſt, vt falſae quaepiam obre-
pant ideae, ita vr vel attentiſſimis perſpicaciſſimis-
que ingeniis, ſtatim ac ſupra vulgi captum ad-
ſcendunt, certo perſuaſum eſſe nequeat, quod non
ipſimet in errorem inciderint,

concipele,
Kins eke
ham kanti
Potlus nege
Paterit. l
buende,

potaNt:

potelt; &⸗
08 2 cit
nec dicend
r nlipin
Henltutean
Elline
umeg,
tumn dicirn
tenemos

(qgid in

noltro 20
Pitucine
Clar, qo
udzqui
Iue quod
Innnidn
Juod nr
ſuppdri
dien
lalaren
lur, ic
fechn

lie,

NIs EEr CIVIS LIB. I. cCAP. Vv. III

mhinm concipere, quae abs Deo abeſſet. Imo cum
perfectmn iſtius perfectio infinitis modis exſuperet ca-
Hiucn ken ptum tantillae creaturae; eandem terminis
t,creatutan potius negatiuis ‚gquam poſitiuis exprimere
Unem aid par erit. Inde Deo haut quaquam fſunt tri-
conc⸗. buenda, quae finitum aut determinatum quid .
— notant: quia finito maius ſemper adtribuu
un Lo. poteſt; & omnis determinatio ac figura termi-
ianral nos ac circumſcriptionem inuoluit. Quin
rivin nec dicendus eſt diſtincte & plene comprehendi
relftcig aut Concipi noſtra imaginatione, vel quacunque
1, guo dalt facultate animae noſtrae: quia quicquid animo
Chenfa diſtincéte & plene concipere valemus, id fini-
le,nin tum eſt. Neque vero ideo, quia Deum infini-

imder e4, . . .
d tum dicimus, eius conceptum plenum animo
4 . . . .
- smi tenemus: cum infinitum proprie non notet ali-
1 2 *

linnn quid in ipſa re, ſed impotentiam in animo
clen ei noſtro; ac ſi diceremus, non capere nos ma-
ir i anitudinem eius eſſentiae. Inde nec recte di-
M D citur, quod partes habeat, aut ſit totum ali-
e quid; quia haec attributa finitorum ſunt: ne-
uekn que quod in loco aliquo contineatur; quia hoc
n,ien innuit fines & terminos magnitudinis: neque
idiee quod moueatur aut quieſcat; vtrumque enim

„

. .
leln, ſu pponit eſſe in loco.
n dic nec Deo proprie adtribui poſſunt, quae
naiinn dolorem aliquem aut paſſionem notant: (pro-
tun

curinde prie dico: nam vbi talia Deo attributa legun-
= tur, id fit Avbeonτ†αυ pro effedtu, non
ti mm adfectu) vt eſt ira, poenitentia, miſericor-
eat, gi⸗ 1 dia.
Item.

1II12 DE OFFICIO HO MINIDz)G

Item, quae egeſtatem & abſentiam alicuius

boni notant; vt eſt adpetitus, ſpes, concupiſten-
tia, amor, cupilo. Nam haec inuoluunt in-
digentiam 5 adeoque & imperfectionem z cum
intelligi non poſſit, vt, quis adpetat, ſperet,
cupiatue, niſi quibus indiget caretue.
Sic & quando Deo tribuitur intellectus, vo-
luntas, ſcientia, & actus ſenſuum, viſio, audi-
tio; illa longe ſublimiori modo ſunt capienda,

quam quo nobis inſunt. Nam voluntas eſt
adpetitus rationalis: adpetitus autem praeſup-

ponit abſentiam & indigentiam rei congruen-

tis. Et intellectio ac ſenſus in hominibus in-

uoluit paſſionem, per obiecta in organa cor-
poris & potentias animae impreſſam. Quod

„

eſt indicium potentiae ab alio dependentis, &

conſequenter non perfectiſſimae.
.

Denique & illud a perf

ectione diuina ab-

horret, ſi dicantur plures vno Dii. Nam prae-

terquam quod admiranda mundi harmonia

vnum duntaxat eius moderatorem arguit; “
etiam finitus tunc foret Deus, ſi plures eſſent

paris poteſtatis ab ipſo non dependentes. Sic

vt contradictionem inuoluat, plura dari inf.

Quze cum ita ſint, maxime rationi con-
gruum eſt, circa attributa Dei vtcunque

exprimenda, vti nominibus vel negatiuis, vt

inſinitus, incomprehenſibilis, immenſus,
aeternus, i. e, principio & fine carens; vel

ſuperlatiuis, vt optimus, maximus, poten-
tiſſimus,

5„

1T
ilinus, .
bonus, iuſt
ſenli, wne
Ccere, qu⸗
(ientiam q
quodel ſe

mnotantis,

V.1

tokalis vert

uünclrczen

Iuternus

Hnor (1)

—
KI. (
VIII. Cap.
1I C5. X.
lum ſignae
tam deal
Ienera idez
Ntdenotand
lplcaip
Ualemtigt
3Dloluitur
Oeiumur
Perkeion
Ptimis
1ec ad d.
Wotionen
ternun .
Nlam &
Aparete
Quse vel
Rimse

Ils ET CIVIS LIB. I. CAP. IV. rII Z

un ddn tiſſimus, ſapientiſſimus &c. vel indefinitis, t
ntita. bonus, iuſtus, creator, rex, dominus &c. e0
1 . 4 F.— N . . . .
mlummi ſenſu, vt non tam velimus, quid ſit, diſtincte
ioneinzern dicere, quam noſtram admirationem & obe-
en, en dientiam qualicunque expreſſione profiteri;

ene. quod eſt ſignum animi humilis & animi ho- .
teleikt, Ar. norantis, quantum poteſt. E 7
6AAdA. F. VI. Propoſitiones practicae religionis na- In quo con⸗

ſiſtat inter⸗
nus Dsi
cultus.

mce turalis verſantur partim circa internum,
Vluntu 4 tim circa externum cultum Dei. 2ð
en griel Juternus cultus Dei conſiſtit in eius ponore.
coogtder Honor (1) autem eſt opinio alienae poten-
minibos in⸗ H tiae,
gem e — J = —
zcn. ⅓ E. vI. (1) At ipfe Auctor in Opere maiori Lib.
elkenlh VTIII. Cap. W. §. 1I. atque in hoc compendio Lib. D
II. Cap. XIV. . 1II. aliter honorem definit, & peril- 5
„ lum ſigna externa intelligit, quibus opinionem no-
ne duim ſtram de alterius praeſtantia teſtamur. Et haec eſt
„Mnpe reuera idea, quam vocabulum hocce inuoluit, ita
hdi hunee ve denotando cultui externo potius, quam interno,
Oreln ngln adplicari poſſit. Cererum non ſolum conſideratione
elorce Potentiae & bonitatis Dei fundatur veneratio illa, qua
1pot abſoluitur cultus internus; ſed eandem pro rata in-
enden grediuntur etiam reliquae omnes naturae diuinae
a NIh Ppertectiones, in quantum nobis ſunt cognitae; in
primis vero ſapientia & ſcientia infinita, quarum
On haec ad perſcrutanda corda noſtra, internamque de-
eln „uotionem recipiendam eſt neceſſaria. Porro ad ex-
Dei u ernum cultum Auctor talia refert, quae ex parte
, etiam & praecipue ad cultum internum pertinent, ceu
inmetl, adparet ex nota I. §. ſeq. quae inter eſt admiratio,
quae vel primo loco poni debuiſſet; quandoquidem

ca prima eſt adfectio, quam excitare in nobis conſi=
ſoe . deratie
H. 6

7

114 DE OFFICIO HO MINIS ”è
. . . . . . 4 Vbü—3wB-—
tiae, coniunctae cum bonitate. Debet ſcilicet „ ſti
animus hominis ex conſideratione potentiae uuf
& bonitatis Dei, quantam poteſt, animo ve- jmn
pverationem aduerſus ipſum concipere. iil a
Ex quo fluit, vt eundem debeat amare, tan- alblye
.. quam omnis boni audorem & datorem; in 4. VN

eum ſperare, tanquam abs quo in futurum tryendi bo
quoque omnis noſtra felicitas dependeat; eius enimun
voluntati adquieſcere, tanquam qui pro ſua bo- untize diui
niigs omnia optime faciat, nobisque det, Ei,
gquae maxime expediunt; eum timere, tanquam & (hiue
potentiſſimum, & cuius offenſa maximum ſit

malum conciliare apta; ei denique in omnibus Vèe
humillime (2) obſequi, tanquam creaitori, bonum
domino, ac rectori optimo maximo. nnleſtid e
De cultu §. VII. Externus Dei cultus in hiſce potis- AMeulin l
sxterno. ſimum conſiſtit: gque enim
1. Vt homo Deo (1) gratias agat pro tot Mi un ,
bonis ab eo acceptis. Ne
2. Vt bernatig,
— — (Eguitar,

deratio perfectionum dininarum apta eſt, & quae modolun
cuncétis quoque in vniuerſum perfectionibus ieſpon.
det, cum reliquae ad fectiones non niſi vni autaliqui-⸗ —.
brus earum in ſpecie reſpondeant. kkêdin e
((2) Dicit Aukctor ſimpliciter, ei obſequi. At vero demotſiig
adtnale obſequium, prout ex eo conſtar, quod ipſe retij,

§. ſeqe tradit; in cxterno aliquo actu conſiſtit. ctiam ere
§. VII. (1) Verum gratiarum altioe, aeque ac etcerige
admiratio & preces, aliquando citra externum actum 2²) vi⸗
fieri poſſunt ac debent; quicquid falſarum idearum (3) Vi.
ignorantia ac ſuperſtitio circa haec comminiſcantur. (A) vi⸗

.

Secd I, ſti

l
Debetſcle
ne poleytt

k, animo.

ere,
aſuart, tin.

atoren; 4
in furntun
penlelzii
niproſnde.

bisgve 14
eretanqut
narimum,

in omnniun

in ctendol
eimo.

in hice

AA glol

1e

—

u ek

onibib liſc⸗

fiantni⸗ S . .. .
. Sed in genere rulius externas nihil aliud eſt, quam
e Nlien demonſtratio cultus interni, ſine quo is nullius eſt

gſtat gl⸗
6/ 1 egle .
exlelpumn
arum Pu
npimllcind,
ne

celebret.

dn

ET CIVIS LIIB. JI. CAF. W. TIIS5S

2. Vt ipſius voluntatem per actiones ſuas,
quantum fieri poteſt, exprimat, ſeu ei obtem-
peret. ,
3. Vt eius magnitudinem admiretur (2) ac
4. Vt (3) preces ad ipſum fundat, pro ob-
tinendis bonis, & auerruncandis malis: preces
enim ſunt ſigna ſpei; ſpes vero bonitatis & po-
tentiae diuinae agnitio eſt.
. Vt, ſi res tulerit, per ſolum Deum iuret,
& (4) iuramentum religivſifſime obſeruet; hoc

enim poſtulat omniſcientia & potemtia Dei.

6. Vt de Deo confiderate loquatur: id enim
eſt ſignum timoris; timor autem potentiae

confeſſio eſt. Ex quo conſequitur, non eſſe
vtendum Dei nomine temere & fruſtra; vtrum-
que enim inconſideratum: non eſſe iurandum,
vbhi non eſt opus 5 eſt enim fruſtra: non eſſe cu-

rioſe & petulanter diſputandum circa naturam &
gubernationem Dei; ex hoc enim nihil aliud
ſequitur, quam vt Deum exigere velimus ad
modulum noſtrae rationis.
H2 2., Item

pretii. Quot igitur actus interni ſunt, totidem ſunt
etiam externi, qui in conuenientibus occaſionibus
æxerceri debent.
(2) vide not. praeced.
(3) Vid. nota eadem. =
(4) Vide, quae dicentur infra Cap. X, huius Li-
bri, vbi de iaramemo in genere agitur.

116 DE OFFIEIO HOMINI8è8–s

9. Item, vt quicquid Deo praeſtandum eſt,
in ſuo genere fit (5) eximium, & honorem ex-
primere aptum.
ro. Item, vt homo Deum non ſolum ſecreto,
ſed & (6) palam & publice in conſpectu hominum
colat. Occultare enim aliquid eſt, quaſi quis
eo exercendo erubeſceret; contra publicus
cultus non ſolum de noſtra deuotione teſtatur,
ſed & alios exemplo incitat.
11. Denique vt ſummo conatu leges naturales
obſeruet. Nam vti imperium Dei paruipen-
dere, ſuperat omnes contumelias; ita e con-
trario omnibus ſacrificiis eſt acceptior obedi-
Quis ſir §. VIII. Enimuero id certum eſt, (1) efſe-
effectus reli: qum huius religionis naturalis praeciſe & pro
ans nutt, praceſenti hominum conditione conſideratae:
. intra

1

( 3) Sic lege Moſi: Deus offerti ſibi victimas im-

rat.
(6) Quapnrtum ſcil. fieri poteſt, maieſtate diuina

profanorum ludibrio aur inſultibus non expoſita, nec

ceſſito nobis ipſis graui aliquo malo, abſtinendo a
certis externis actibus, quamuis eorum omilſſio nul-
lum contemtus ſignum inuoluat. Vide quae dixi ad
J. N. & G. Lih. II. Cap. W. §. 3. net. 2. & Cap. VI. §.
2. not. §. Edit. nouae.
§. VIII. (1) Vide dicta a me ad Praefationem
Auctoris 5. 6. Conſundit autem hic duas res diuerſas,
quarum altera eſt ſpes certa ſalutis, & cognitio di-
ſtincta mediorum eo ducentium, quae a Deo *

munes a labe, optimasque terrae fruges, praccepe-

ET

——

inttiſhhaetan

Damn autem

Qqurvalete.

lci iam ign⸗
Untidus Kin⸗
Pet culpam
Ofenſam ga
necelſitzs

weritum, nn

neti faca,

eem luent;
1 n.
aminibus

ſe,
IN. O
din iuse
mana (1)

oinara; atter
ulta, ybi bo

otinarin Pen
im twio ſach
let. Ei boc
dit tatione V
Mürum fd⸗⸗
imbeciſle fun
abulisfueri

domeßf

Ins vitae
Iasin ſe⸗ .
IIy. (1
lnan

“

I Er ClvVIS LIB. J. CAP. IV. rIZ

—
Nanlm intra ſphaeram huius vitae terminari; ad aeter-
Honon nam autem ſalutem nanciſcendam nequa-
quam valere. Ratio quippe humana ſibi re-
lun’nn licta iam ignorat, prauitatem, quae in facul-
d honmm tatibus S& inclinationibus hominis cernitur, .
„quiqi per culpam humanam proueniſſe, Deique
publen offenſam & aeternum exitium mereri Eoque
Oneletuan & neceſſitas Saluatoris, einsque officium &
meritum, nec non promiſſa Dei humano ge-
eumk neri facta, & quae alia inde dependent, ean-
iprier dem latent; per quae ſola ſalutem aeternam
in ec⸗ hominibus prouenire ex diuinis literis con-
Niorbe! ſtat. ðU; M
SS, IX. Operae pretium porro fuerit, paulo Hius veli-
,( diſtintius expendiſle vſun, quem in vita hu- gionis in ſo-
elee mana (1) religie gignit; vt conſtet, eam re- wetde“ *.

mana
cvocketrt FI uera
n . — - — —
— otdinata; alrera eſt vaga quaedam perſua ſio de vita
1vNmufn futura, vbi boni praemia, mali poenas coaſequen-
i⸗ „ tur. Prior ſine dubio a quadam Revelatione extra-
, f. ordinaria pendet; ad poſteriorem vero producen-
„e din dam ratio ſufficit, prouii exemplo Gentilium appa-
nielte ret. Et hoc ipfum maximum religioni pondus ad

nenclu⸗ dit ratione vulgi, in cuius animos ſemper metus poe-
ſrn narum füu ae vitae plutimum potuit, quantumuis
n imbecille fundamentum, nec paucis etiam adſperſam
legerl fabulis fuerit, cui fides vulgi innixa eſt. Auctor ita-
que dum effectus religionis naturalis intra ſphaeram
huius vitae terminat, valde minuit vim raionum,
1 nec quas in ſeq. . propooit, ad vſum religionis in ſocie-
rate humana & ciuili demonſtrandum.
gnn g IX. (1) Vide ad J. N. & G. Lib. II. Cap. W. §.
chöh 3 not. 4. “ “

IIr8 pr OFFICIO HO MIK1Ss 11

— —

f e

uera eſſe ultimum & ſrmiſſimum humanae ſocie- ſen teum

zatis vincilum. “ En den
Nam in libertate naturali, fi metum diuini H
Numinis remoueas, vbi quis propriis viri- DM
bus filus fuerit, quselibet imbecillioribus 6)
pro lubitu inferet; ac honeftatem, pudorem, al .
üdem, inter inania vocabula reputabit; nec bello e)
ad recte faciendum aliter, quam ſenſu pro- lbu
priae imbecillitatis adigetur. linuet
Porro, religione remota, ciuitatum firmi- enin in in

tas intrinſeca ſemper in incerto foret; ac ad AMd be
. S . . . SS . . . 4 .
ciues in officio continendos haut quidquam

IIn basluer
fuſiceret metus temporalis poenae, fides ſu-

perioribus data, eiusque ſervandae gloria, & Drutn
gratitudo, quod ope ſummi imperii a miſeris Nabeipnin
ſtatus naturalis defendantur. Tunc enim re- thrkge n
uera locum haberet: (2) qui mori ſcit, cogi Tore an
neſcit; quippe cum Deum non metdentibus ncile
nihil magis, quam mors metui poſſit. Huic einn 6
contemnendae qui fufficeret, in imperantes füncian
quaeuis tentare poſſet. Vt autem id vellet, weng 1
vix cauſa defutura foret; puta, vt declinatet ie len
incommoda, quae ſibi ab alterius imperio nin
videmtur incumbere, aut vt ipſe potiretur lines
commodis, quae imperii poſſeſſorem comi- Den
tantur. Praeſertim cum facile iudicare pos- dnſe Da
iſit, iute ſe id facere 3 vel quod qui in prae- un
“ ſens
(2) Cogi qui poteſt, neſcit mori. EC. Hercul. (ſude,)

G rEEr CIVIS LIIB. i. CAF. y. r119

umnt iͤ ſens rerum potitur, praue rempublicam vi-
deatur gerere, vel quod ipſe longe melius
imperaturum ſeſe ſperet. Occaſio autem ad
talia tentanda facile offerri poſlet, rege vi-
tam ſuam non ſatis caute circumſepiente;
(3) (& quis tali rerum ſtatu cuſtodes ipſos
n,chen uſtodiet?) vel multis conſpirantibus; vel S
unhin Pello externo ingruente „ adſcitis in partes
nlelin hoſtibus. Praeterea ciues ad iniurias mutuo
inferendas futuri eſlent proniſſimi. Cum
tuunimm enim in foro ciuili pronuncietur ſecundum
lotet; acta & probata; ommia ſcelera & flagitia, ex
qichun quibus lucrum prouenire aptum eſt, ſi occul-
ne, llel Ke patrari & ſine atbitris poſſent, pro dexteri-
egn, tate ingenii, in qua placere ſibi quis polſlet,
Benlinlei haberentur. Nemo quoque opera mileri-
Tuneine cordiae aut amicitiae feret exerciturus, niſi
iſin gloriae aut emolumenti explorata ſpe. Ex
metgenm quo & illud conſequeretur, vt, dum nemo in
lli E alterius fide, remotis poenis diuinis, ſolidam
imnm fiduciam collocare peſlet, ſinguli perpetuo
mi eꝑ metu & ſuſpicionibus anxii viuerent, ne ab H
lmd aliis deciperentur, aut laederentur. Sed &
eus ineu ram imperantes, quam ſubiecti, parum pro
e im cliues futuri eſſent ad praeclara & glorioſa
ſren ar. opera patranda. Nam imperantes, nullo
indoreſß conſcientiae vinculo conſtticti, omnia munia,

eturmn diut
tophit ⸗
becillonbu

ginlie H 4 ipfam-
— (§) Pone ſeram, cohibe: ſed quis cuſtodiet ipſos

4

= Cuſtodes?
O .. VENALatyr. El. verſ. 346. 347.

120 pFf orricio HoMiNIS

Ir

—.—

vmice in eo poſitam intelligerent, vt iſtos

quam maxime enerues redderent. Ciues con-
tra oppreſſionem imperantium formidantes,
nunquam non circumſpectuti forent occaſio-

nes rebellandi; nec minus tamen ipſi inter ſe

ipſamque iuſtitiam venalia eſſent habituri, &
in omnibus priuatum commodum quaeſituri
cum oppreſſione ciuium; a quorum rebellione
vti ſibi ſemper metuerent, ita ſuam ſalutem

diffiſuri, ſeque mutuo formidaturi erant.

Quin & coniuges, oborta vel leui querela, ſe
inuicem eſſent ſuſpectaturi, ne veneno, aut

alio clandeſtino modo necarentur. Par peri-

culum a familia immineret. Cum enim ſine

religione nulla quoque futura foret conſcien-

tia, non facile eſſet, occulta eiusmodi ſcelera

deprehendere quippe quae plerumque per
inquietudinem conſcientiae, & tetrores in
exteriora indicia erumpentes produntur.
Vnde adparet, quantopere interſit generis

humani, Atheiſmo omnes vias, ne inualeſcat,

praecludere; ſimulque quanta vecordia eos

agitet, qui ad opinionem prudentiae politi-

cae conciliandam facere autumant,
ſi in impietatem procliues
videantur.

D OrfI

NVang
lnfi⸗
ett
Eisprocutate
gationem co
3lio tamenn
an ()t
enimnnon!
tam eximt

as glot

iis human.
componere

—
. ſ.l. 1)
Immedixe
tet tria
mus: gao
COnſeruat
Lgionit 3c
us comp
tatem cor
Cup. III.
Namenta
Mlonis

1 ET CIVIS LIB. 1. CAr. v. 121
abitutl, A
n quuellui CAPVT V.
Ate DE OFFICIS HONMINIS ERGA
t, N im SslIPSVM.
tidetes, “ §. JI. .

ent doceil. Vanquam hominem amor ſui penitus Fundamen-
Pl ime e infixus ſubigat, ſolicitam ſui curam um officio-
uri enn. agere, ſuaque commoda omnibus mo- um homi-
gteleh,“ dis procurare; ſic vt hoc intuitu aliquam obli- e ſe-
neno, n gationem comminiſci ſuperuacuum videatur: Mem.
bit ei alio tamen reſpectu homo vtique certa quae-
erim ſne dam () circa ſeipſum obſeruare tenetur. Cum (a) Vid. j.
conſcer enim non ſibi ſoli ſit natus homo, ſed (r) ideo & G. ib.
wociſala tam eximiis dotibus a creatore ſit ornatus, VtI. Cab. W.
tumgle eii ipfſius gloriam celebret, & idoneum ſocieta-
teuotesn tis humanae membrum exiſtat: inde ita ſeſe

lumm., componere homo tenetur, vt ne dona creato-
eſit genelt 5 ris
inleen — — . B
. I. (1) Ofhicia hominis erga ſeipſum direéte ac

vetclde S. . er .
grine oll. immediate fluunt ex amore ſui inſius „ quem ſupra in-
mine e ter tria ſumma iuris naturalis principia conſtitui-
tommant, mus: que quidem obligatur homo non ſolum ſe
iues conſeruare, quantum citra violationem legum veli-
gionis ac ſocialitatis poteſt; ſed etiam ita ſe pro viri-
bus componere, vt omnem, cuius capax ſit, felici-
tatem conſequi valeat. Vide ad J. N. & G. Lib. II.
Cap. III. F. 15. not. 5. Ed. nouae., Ad vniuerſum ca-
pitis huius argumentum conf. WOLLASTONI Li-
veamenta religionis naturalis, Sect. IX. p. 286. ſg.
Vverſionis Gallicae. .

⸗ð

X

122 DE orFFICGIO HOMINIS

170

—

humanam aliquid pro virili conferat. Sic etſi

ſua cuique ruditas maximo ſit probro &—

damno; tecte tamen a magiſtro vapulat diſci-

pulus, ſi, quarum capax etat, artes addilcere

negligat.

in genere tibus, anima & corpore, quarum illa rectoris,
cultura

AE, vitanimi imperio, corporis ſeruitio magis vta-
mur: vtriusque quidem cura, ſed illius ta-
men praecipue agenda.
Et animum quidem quod attinet, eius cul-
tura huc potiſſimum redit, vt redte ſeſe ha-

beant ſententiae de rebus, quae ad officium

3 hominis reſpiciunt, ac vt rite ſormetur iudi-
cium ac aeſtimatio circa res, quae adpetitum
ſtimulare ſolent, vt motus animi ad normam
ſanae rationis reuocentur ac temperentur,

buatur.

Oßeis eius §. III. Interſententias igitur, quas imbi-

ecialia. biſſe omnem hominem oportet, princeps ea
