glice
ſen
fobe

IJð Er CIVIS LIB. 1. CAT. J. 29

—nↄ
—.—

te cala quod vocari ſueuit conſcientia dubia. De qua
haec eſt regula: quamdiu in ancipiti haeret iudi-
cium, bonum quid ſit, an malum, actio erit ſuſpen-

WS denla. Nam nondum dileuſſa dubitatione
es, e ad agendum ſeſe determinare, propoſitum
rrn pPeccandi, aut ſaltem neglectum legis inuol-
gool ð §. VII.
diuerſa ſunt illa iudicia; id quod euenit, velcum ci- *
taked „ rra plenam & integram deliberationem, ſiue ex ad-
, W ſectu, ſiue ex praecipitantia, adeoque indole ac con-
rei ſequentiis actionis non rite perſpectis, ad eandem
en quis ſeſe determinauit: vel cum, plena licet adhibita
chot i deliberatione, pracuio tamen examine admodum le-
Aon ne⸗ vi quis ſe determinauit. Viuidius enim multo ferit
Go animum idea peracti negotii, quam adhuc peragendi,
Perinnn & ſic poſt factum ſuccedente meditatione, examen
ſtwine. demum aut inchoatur, aut perficitur. II. Non attin-
n, goe git heic Auctor iudicium actionem ſubſequens? ſed
val anſ 1 ſingulae eius diuiſiones ſolum antecedens iudicium
afeſunn freſpiciunt. Mea itaque ſententia, diuerſi actus aut
iulicluni mogdificationes anticipati huius iudicii, pro ratione
4, da qiuerſorum ſtatuum ,‚in quibus tunc mens conſtitu-
llenco⸗ ta eſt, hi ſunt. Conſcientia eſt vel deciſiua, vel dn- H
urlill. bia, pro gradu perſuaſionis, quem quis attigit, Ta-
cioni en tione actionis parrandac qualitatis. Quando deciſiue
4o intiten— &SS„⸗confidenter quis pronuntiat, hoc vel illud cum le.
cGit, cun ge congruere, vel eidem aduerſari, tunc conſcien-
e tme zia eſt deciſiua: quae rurſus in demenſtratiuam & pre-
ſ iulhe. babilem debet diuidi. Conſcientia demonſtratiua eſt,
enpole quae nititur rarionibus demonfitratiuis, quantum
erletnt quidem rerum moralium indoles patitur: adeoque
leant, aut ſemper recta, aut conformis legi eſt. Conſciertig
uim nuen probabilis vero eſt, quae nititur tantum rationibus
en et . verke
ier/

30 DE OFFICIO HOMIXNIS.
De errore §. VII. Saepe etiam intellectus hominis Ci
vincibiti & pro vero falſum adprehendit; & tunc in errore glig ad
innincibili. verſari dicitur. aaete
Qui lis au
veriſimilibus: adeoque auti recta eſt, aut erronea; —
prout opinio illa in ſe ipſa cum lege aut conuenire, aut ——
non conuenire deprehendirur. Quando quis contra ntenaa
conſcientiae deciſiuae motus agit; ſi quis ſe citra vl- uen/
lam repugnantiam haeſitationemque derermioat, uie,
tunc eſt conſcientia mala; quae ingentem arguit ho- (ſueh
minis malitiam, tametfi forte lapſus quis fuerit iu- uelt,
dicio: quale quid in eiusmodi rebus euenire poteſt, 0b taid
de quibus non niſi ex veriſimilibus rationibus firmiter egliv
perſuaſi ſumus: ſin vero impetu iucundi alicuius ad- bigne 4
fectus, vel metu grauis mali quis ſubactus eſt, tunc ccnum
peccatum eſt imbecillitatis vel infirmitatis. Quod ſi Utheie
vice verſa quis motibus conſcientiae deciſiuae obtem- ge ton
perat, ſi lubenti nec dubio animo ſe determinat, tunc ſaluan
eſt conſcientia bona; etiamſi forte erretur, ceu adpa- ſeuhul.
ret exemplo Pauli, Actor Cap. XXIII, I. ſi quis eunm hau
vero cum quadam renitentia agit, atque ita vt abſti- Emcik
nere mallet negotio, tunc, quamuis actio in ſe bo leter a
na ſit, talis nihilominus propter accedentem minus tncita
congruam diſpoſitionem non reputatur. III. Fun- niln
damenta conſcientiae probabilis, vere talis, ſunt au- ümet
&toritas & exemplum, ſubnixa confuſo quodam iudi- inſtiror
cio de conuenientia naturali in rebus, quae mate- ii
riam officiis ſubminiſtrant; nee non aliquando ra-
tionibus vulgaribus, quae ex natura rerum deprom- . G
tae videntur. Cum autem ſingula haecce fundamen- etion
ta non ita ſolida ſunt, vt locus ſit abſolute illis ad- iſeis
quieſcendi, non aliter illi, contenti debemus eſſe, quam Nool
cum ſecus facere haud poſſumus; & qui tali reguntur Elh
conſeientia , his omni ſtudio contendendum, ut gradus cil,
veriſimilitudinis opinionum ſuarnm magis mwagis que unan

inten-

8 howinga

c in ee

E

—

ut eryentt
onbepirc,n
gizconnt
8ſe cilad⸗
Gekermmiont,
haguit ho⸗
s fuerit in⸗
ie poelt,
ibufnmitet
aliclinr
tus elt, nt

6. li
ut Oblell⸗

Tinzhllu.
, cell 4le
11. 1 glß
ien vrabitl⸗
inſe bo
temn winn
IUII, ur.
is, ſta
wmilli
gue nte⸗
Gando
mn Geprom⸗
unctme⸗
e Msa⸗
6guin
Nirezunik
1, u
S
jyten.

ET CIVIS LIB. 1. CAP. I. 31

——

ui error vincibilis ſolet adpellari, quando
quis adhibita attentione & diligentia debita
cauere poterat, ne in eum incideret; inuinci-
bilis autem, quando quis etiam adhibita omni
V . diligen-

intendatur, itſique ad conſcientiam demonſtratiuam,
quam proxime poteſt, pertingant, IV. Conſcientia
dubia, quam deciſiuae oppoſui, eſt vel irreſoluta,
(ſiue haeſitans) vel ſcrupoloſa. Conſcientia irreſo-
luta eſt, quando vtra pars amplectenda ſit neſcimus,
ob rationes vtrinque ſeſe offerentes ſi non perfecte
aequi valoris, tamen ad minimum tales, vt neutro-
bique quicquam ita validum deprehendamus, cui
certum firmumque iudicium valeamus ſuperſtruere.
Et heic locum habet regula, quam tradit Auctor 5 6.
de conſcientia dubia, quae illa ipſa eſt, quam irre-
ſolutam voco, ad diſtinétionem eius a conſcientia
ſcrupuloſa, cuius ipſe non meminit., Scrupuleſæ au-
tem haec conſcientis leuiſſimis aut inanibus quibus-

dam difficultatibus animo ſubortis gignitur, ut in-

terea ab altera parte nulla praegnans adpareat dubi-

tandi ratio. Cum vero ſerupulus vt plutimum non

niſi a falſa aliqua conſcientiae teneritudine, aut

etiam craſſa ſuperſtitione oriatur, eo liberati mox,
inſtituto rei ſerio examine, haud ita difficile fue-
tit.
§. VI. (7) Dom. CARMICHAEL, Profeſſor Phi-

loſ. Glaſguenſis, qui poſt priorem Verſionis mene

editionem, euulgauit Edinburgi Autorem cum No-
tis ſuis, dicit hic exceptionem eſſe faciendam a regula
propoſita, qualem iam GROTIVS poſuerit de I. B.
& P. lib. II. cap. XXIII. & 2. n. 3. & quac concernat

caſus, quibus quis neceſſitate compellitur ad rerum

duarum unam vel alteram faciendam, cum tamen
de

9 2 DE OFFICIO HOMINIS.

—

diligentia, quam vitae communis ratio ſert, Maine
iſtum euitare non poterat. Qualis error ta- ufuel
men ſaltem inter eos, queis rationis lumen
excolere, & vitam ad honeſtatem componere —
cordi et, non circa communia viuendi prae- ukloct
cepta, (1) ſed duntaxat circa ſingularia ne- uunp
gotia (qucde

illa, In
. mmotas c
de vtroque ſeorſum ſumto, an hoc ſit rectum, ex onpate
aequo dubitetur; ita vt, ſecundum eum, aliquando mnore i
minus ab re vtrumuis fiat, quam vtrumque omitta- unpet!
tur: tunc igitur minus nericuloſum eſſe eligen dum. ndent
Optaſſem adhibitum eſſe a Viro erudito exemplum, nobbn
ex quo mens eius facilius intelligeretur. In omni- Date ſ
bus enim, quae mente poſſum concipere, videtur proins
mihi ipſa agendi neceſſitas, qua conſtringimur, co- ue dec
mitata efſe ratione aliqua, quae dubirationem tollat, lotand
adeoque hic minime veram exceptionem faciat. Fin- Bonni
gamus principem legitimum alterius duorum, quee Gecigt
a ſubditorum aliquo exigit, arbitrium ipfſi relinquere, gi .
cum tamen vtrumque ita comparatum ſit, vt de vno 8in
aeque ac altero, an rcctum ſit, dubiter. Verum chen
quidem eſt, ſubditum in hoc caſu debere eligete Wuidn
illud, in quo minus periculoſus error videatur: ſed
quidni porius tunc vtrumque omittat? Obſtat hic Smme
manifeſta obligatio, qua ad paresdum fupetioribus h der
ſuis compellitur. Non eſt itaque ſolutus ab hac ob- zoſu
ligatione per nudam dubitationem; & fi ſuperior, n⸗
praeſciſla electione & arbitrio, abſolute iuſſerit duo moii
rum alterum fieri, quod decebat omittere, ſi libe- di
ram ipſi facultatem permiſiſſet, parendum ex aequo ſlennt
crit. Vidcantur diéta a me ad GROTIVM c. IJ. Aube
cap. XKXVI. g. 4. not. I2, 16, 19. &c. a⸗
1)

§. VII. (1) videtur heic Auctor errorem inuinci- Tles
bilem teſtringere ad meras res facti: verum & ratione ſabld
uuauauaaris

15

—

Sratio ſe,

is ertor iu⸗
onislowmen

compoee.

uendiptr⸗

gulati le⸗

ore
mrrer
t reckumn er
n, dignnt⸗
Ngue Ohli-
e cligeninn,
Geinylun,
r. Inoch
ere, Nlel
inpinnn e
fionemtoln

nhin. N.

uor U, ⸗
teliaglet⸗
1, de
et, Verun
bele elige⸗

Videntur:i

iſei
ſupetioribiß
4 luech

lihela

eiuletd⸗
er, Ilre
gum ex leglo
Iliklo

nnen nums

manüor⸗
mé, ir

ET CIVIS LIB. I. CA P. I. 33

ges

iuris locum habet quoad res certas, & reſpectu cer-
tarum perſonarum, ad minimum certis temporibus.

Equidem generaliſſima Naruralis Iuris effara, vt &

illa, quae ex iis per Immediatas, aut non adeo re-

motas concluſiones manifeſte fluunt, reuera ita ſunt
comparata, vt homo rationis compos circa talia in

errore inuincibili verſari nequeat, ſaltem inter pa-

rumper moratas gentes: quod ſi enim forte reperiun-
tur gentes fetae & barbarae, quae educationis vitio

ita obbrutuere, vt manifeſta eiusmodi principia fſor-
mare ſibi, aut intelligere non valeant; hae certe

propius ad bruta, quam ad homine: accedunt, Deo-

que decet permittere, in quanam claſſe veniant col-
locandae. Verum quod attinet ad quaeſtiones, quae
non niſi longa ratiocinationum & concluſionum ſerie
decidi poſſunt, iis, qui arte ratiocinandi non pollent.

quique ſibi habitum plures eodem tempore abſtra-
ctas ideas, carumque inter ſe nexus conſiderandi.,
principiumque aliquod ad cunctas concluſiones ſuas
perducendi non compararunt; iis, inquam „ cum

de talibus quaeſtionibus iudicate pertendunt, vix

errorem inuincibilem licet effugere; & ſi qua verum
inueniunt, id tamen non niſi caſu accidit. Tales ve-
ro ſunt homines innumeri, qui educatione deſtituti,
cito nimis eiusmodi vitae conditionem amplexi ſunt,

quae prohibet, quominus aaimum cum fructu

valeant excolere, carentes ceteroquin ecrum ope,
a quibus iis nortitiis rite imbuanrur, quae ipſorum
quidem captum non ſuperant, ſed ad quas tamen
pPercipiendas manuductione & magiſtro opus habent.
Tales etiam ſunt, qui praediti alioquin doribus &
ſubſidiis neceſſariis, quorum ope vel ſubtiliſimas
quae-

gotia incidere ſueuit. Nam & naturalis iu-
ris praecepta generalia plana ſunt: & qui le-

34 DE OFFICIO HOMINIS

ges poſitiuas fert, id ante omnia agere ſolet
& debet, vt illae ſubiectis innoteſcant. Vnde
citra

quaeſtiones decidere valeant, nondum tamen ſatis
exercuerunt facultates ſuas, aut tantum perſpicaciae
adquiſiuerunt, vt poſt ſufficiens examen ſe determi-
nare queant. Verum etiamſi errores, in quos vtri-
que prolabuntut, inuincibiles ſint, quamdiu in ea
conditione manent : non ideo tamen plane ſunt ex-
cuſabiles; atque id ſedulo obſeruandum eſt. Iſta

enim doctrinæ ac peritiæ inopia, quam in ſe facile

agnoſcere poterant, mouere ipſos ad ſuſgenden-

dum iudicium debuiſſet. Quod quidem ſine ullo
poteſt fieri periculo, quamdiu nihil eſt „quod con-

ſenſum velut extorqueat: dum e contrario, qui au-

dacius rem decidere ſuſtinent, manifeſto ſe expo-
nunt periculo erroris, & quae inde ſequuntur incom-
modis. Ita vero niſi praegnans & indiſpen ſabilis fa-
tio formare in praeſens qualecunque, ac, vt ita lo-
quar, prouiſionale indicium cogat; patet eiusmodi
homines ſe inexcuſabilis temeritatis reos reddere,
maxime ſi eiusmodi ſuum ſecnti iudicium ad aliquam
actionem ſe determinent. Ceterum ratione con ci-
entiae erroneae quatuor exiſtunt quaeſtiones magni
momenti, de quibus tradere nonnulla haud abs rc
fuerit. I. Quaeritur, an is, qui errat, obligatus ſit

motus ſuae conſcientiae ſequi? Reſpondeo, utique,

ſiue inuincibilis ſit erro?, ſiue vincibilis: ſtatim enim
atque firmiter quis perſuaſus eſt, ceu ſupponimus,
aliquid praeſcriptum eſie lege, vel prohibitum, di⸗
recte obſequium Legislatoti debitum violat, ſi con-
tra hanc perſuaſionem, quamuis male fundatam,
agat. II. At non inde ſequitur, agentem ex conſci-
entia erronea ſempetr eſſe excuſabilem: hoc enim lo-
cum non habet, niſi inuincibilis error fuerit. Ita, ſt
error

titra
nalcitr
n

etrotel

guo

ſit ſine

gram
eſt gu
hibitat
conſelen

(abla)

Valeat;
te inpe
etkore
bete ſo
ieh
haud:
Adkere
Tegi
lueper
uoid

caulaa

(conlcie

jiapt
Ie cor
Craeen
Darent
her e:
1e (
Mam,
mines
heceſi
osbe
Uaium
oci
Auün⸗

18
—
agere ſle
ant, VWe
lt

tamen ſii

hperſpicrit

nſe Eetelni⸗

in quos .

amndin in e
lane lunt e⸗
eſt. ltt
lelpencen⸗
dem une Nlo
l, t n
no, ll d

elo ſe en⸗

bunturincol⸗
he lilli 11.
c, rins l.
et eimmhol
eos leldet

tione iilſ⸗
iones uzll
4 audebife
,Alzmuf
vdeo, uligli⸗
ltuimenm
infium⸗
ohibtum,
olu, loar
e Indiunn,
emere⸗
hoe enn

„ la,/
ertt.
S allol

ET CIVIS LIB. 1. CA P. 1. 3 5

—

citra ſupinam negligentiam heic error non
naſcitur. Sed in ſingularibus negotiis facile
H C 2 eſt,

error efſt vincibilis, ex vtraque peccatur parte, ſiue,

quod quis agit tanquam praeceptum, prohtbitum

ſit, ſiue e contario vere praeceptum ſit, quod quis tan-

quam prohibitum omittit. Nam ſi quis talſo perſuaſus
eft, quod res aliqua indifferens praecepta ſit aut pro-
hibita, tunc non peccat, niſi quando agit contra claram
conſcientiae lucem. III. An quis de principio (ſeu
cauſa) errorum alterius in caſu oonſcientiae indicare

valeait ? Ad hanc quaeſtionem reſpondeo, non abſolu-

te impoſſibile eſſe homini, ſcire, an quis verſetur in
errore malae fidei, hoc eſt, an habeat, aut poſſit ha=
bere fortes ſuſpiciones de eo, quod credit, vel potius
ipſe ſibi illudat, ita vt de eo, quod credere videtur,
haud adeo ſolide firmiterque perſuaſus ſit. Verum
ad ferendum tuto eiusmodi iudicium, euidentiſſima

requiruntur documenta, & raro contingit, ut talia

ſupperant. Frequentifſimus, meo iudicio, caſus,
quo id locum habeat, hic eſt, cum qui Religionis

cauſa alios perſequuntur, ac profitentur, ſe ad id vi

conſcientiae obligatos eſſe, moribus alioqui ſuis ac

vita produnt, parum ſibi virtutem ac Religionem cu-
rae cordique eſſe. Referri huc poteſt error, apud

Graecos & Romanos olim adeo vſitatus, eorum, qui
parentibus licitum eſſe exiſtimabant, infantes expo-
nere: vt & alter haud leuior error Judazorum tempo-
re CHRISTI. qui eo nomine grauiter eos redarguit
Matth. Cap Xl, 4. 5 Vix enim concipere licet, ho=
mines tam perſgicua, tam que expreſſa Moſis lege de
neceſſitate parentes honorandi adiuuandique inſtru-

QGos, bona fide deinde perſuaderi potuiſſe, ſe per reme-

rarium aliquod, aut potius impium votum, ab eius-
modi obligatione ac officio diſpenſatos eſſe. Vt vero
Quis norit, an error hominis bona fide errantis vin.
. cibilis

36 DE OFFICIO HOMINIS

eſt, vt error inuito & praeter culpam obrepat
circa obiectum, aliasque actionis (2) cir-

cumſtantias.

F. VIII.

cibilis ſit, aut inuincibilis, confidenter adſero, exce-

tis generaliſſimis naruralis Iuris principiis, & veri-
Ptis g. .

tatibus eiunusmodi, de quibus inter Chriſtianos, in
plures licet ſectas diuiſos, omni acuo conuenir, reli-
qua omnia ita efle comparata, vt homo, aut citra
temer itatem vlla ratione de principio ignorantiae vel
errorum alterius iudicare nequeat; aut, ſi in genete
adſerere quidem poſſit, eſſe quasdam circumſtantias,
quae hunc vel illum errorem vincibilem reddant, ipſi
tamen perquam difficile ſit, certi quid reſpectu hu-

ius vel illius perſonae in ſpecie eo nomine determi -

nare; neque etiam vt hoc fiat vnquam neceſſarium
eſt. IV. Poſtrema quaeſtio eſt: An vi iudicii, quod
fert aliquis de ignorantia vel erroribus alterius in caſis
conſcientiae, aétionem aliquam poſſit ſuſcipere aduer us
eos, quos verſari in eiusmodi ignorantia vel erroribus
credit? Et reſpondeo, qualiscunque demum error
ſit, dummodo errans eo ad faciendum aut docen-
dum quicquam legibus ſocietatis humanae in vniuer-

ſum, vel peculiariter ſocietatis ciuilis manifeſte con-

trarium, non adducitur, nullam dari aduerſus eum le-
gitimam actionem aliam, niſi vt ſollicitudo ex cari-
tate profecta adhibeatur, ad ipſum amica & ſolida in-
ſtitutione ad veritatem retrahendum. Quod autem illi
qui aliquid ſocietati noxium faciunt aut docent, puni-
ri poſſunt, non ideo fit, quod in errore verſantur, tam-⸗
etſi quoque mala fide errent; ſed quia fas eſt, eius-

modi homines, ex quocunque agant principio, coër-

cere. Solius autem Dei eſt. proprie &, ditecte errorem
aut ignorantiam vincibilem punire, quoniam ſolus eſt,
qui eam tecte valeat cognoſcere. Videantur dicta ad I.
N. & G. Lib. I. Cap III. F. 11. not. IN (2)

macti,

—

VI

(, vo

n⸗

ut

—

62)

Aterum!
holtis l
Mto ſalab
do hicte

eynuy ſat

cande
a nON
bidem
liberalis
Gitur ,
contraric
Ueterta m
Aignis
Plomin
commit
in kore
Cbimaln
onum,
Dro bon
nullam
terkeckun
Lerebar,

Naur ſo

Omnes 1.
Eenſagit
1NRl. 8
nldeo 4
uni

G ET CIVIS LIB. I. CAL. I. 37

—⸗ —
nobtepet §. VIII. Vbi vero ſimpl citer cognitio ab- De igno-
(2) d- eſt, vocatur ignorantia. (1) vantia clus⸗
Quae duplici modo conſideratur: vno, due varlis
„ S ¶· peciebus.
VI. prout ad altionem aliquid confert; altero, prout
— 3. inuito
llero, ene⸗ — —
is, el (2) Tales ſunt modus, finis, inſtrumentum, quali-

unn, I tas actionis, quae ſuſcipitur &c. Sic e. g. poteſt quis
glenit,lel⸗ alterum non deliberato animo interficere, aut quia
,au du hoſtis reputarur, aut exhibito ipſi veneno, quod
rantine vel pre ſalubti potu habetur. At homicidium vel vene-
ingenete ficium licita eſſe, nemo ſibi innoxie perſuaſerit. Da-
urſtanag bo hic regulas nonnullas de diuerfis caſibus, quibus
eddant,i error facti locum habet. I. Cum quis ertat appli-
eſpecnn u Ccando male actionem ſua natura bonam, ea propter-
dinedele ea non definit talis eſſe coram Deo, etiamſi nobis
netelin quidem inopinantibus inde malum eueniat; ut ſi quis
iuliei liberalis ſit in ignotum, qui homo nequam deprehen-
Heiun ditur, & liberalitate illa aburitur. II Cum quis e
perad; contrario bene applicat actionem in ſe malam, Prop-
len tetea tamen a peccato haud immunis eſt. Ex. c. credit
emum enm aliquis, alterius eſſe rem, quae ipſius vere erat; ni-
ant doen hileminus eam arripit, S& ſuam facit: is ſane verum
ein uile committit furtum coram tribunali conſcientiae, quam- .
nielecon. vis in foro humano pro fure haud habeatur. III. Qui
eas eum 6 ſibi malum Praefigendo ſinem, caſu producit effectum
coeren⸗ bonum, non propferea minoris culpae feus euadit:
lolie pro bono autem, cui praeter opinionem anſam dedit,
Pl zueni nullam plane meretur gratiam; ut ſi quis hoſtem in⸗
Ioeen pul⸗ terfecturus, medeatur vomicae, quam in corpore
Inmntu gerebat. IV. Si quis male applicat actionem licitam
ſt, ee natura ſua, excuſari meretur, dummodo adhibuerit
ſen cod omnes praecautiones neceſſarias; vt ſi quis ſe exer-
taht noen ceat ſagittas aut ignitos globulos eiaculando, idque
r ſed in loco publico huic exercitio deſtinato, & poſiquam
lin cal omnia diligenter circumſpexerit, decenterque de-
tueti ⸗R hortatus

1

38 DE OFFICIO HOMINIS-

inuito, aut non citra culpam oborta fuit. Priori
reſpectu ignorantia ſolet diuidi in eficacem &

concomitantem. Illa eſt, quae, ſi abfuiſſet (2),

aeſens actio non fuiſſet ſuſcepra. Haec eſt,
quae licet abfuiſlet, nihilominus actio ſuſce-
pta fuiſſet. Poſteriori reſpectu ignorantia eſt
voluntaria, vel inuoluntaria. llla eſt, quam
quis vel vltro affectauit, reiectis veri cogno-
ſcendi mediis; vel debita diligentia non adhibita
obrepere ſibi paſſus eſt. Haec eſt, quando
quis ignorat, quae nec ſcire poterat, nec te-
nebatur.

hortatus fuerit eos, quos putauit conſiſtere polſſe in
loco, quo collineat, nihilominus vulaerat aut occi=
dit aliquem, inéautius ibi commorantem.

cem ſunt coniuncta: ſiue autem iuncta ſiat, ſive wi⸗
nus, eundem tamen producuet effectum, & ſequus-
tur eaſdem regulas, ratione impurtationis eius, quod

per illa agitar aut omirtitur. Vid. dicta ad I. N &O C.

Lib. L. eap. I. K. 1I. editionis nouge.
(2) Vt ignorantia vere efficax fiat, omnique iuſtae

imputationis effectu liberare valeat, requiritur, ve

illa cognitio, qua quis earer, & quam nullo modo

potuit ſibi comparare, neceffarium cum natura rei,-

aut cum agentis intentione, debito tempore conce-
pta, conuenientibusque indiciis ſignificata, nexum
habeat. Alioquin enim, vrut inuoluntaria ignoran-
tia ſit, cum in praeſens tamen negotium nen influat:
nec impediat, quominus vere quis quoad eſſentiam fei

conſenſerit, non deſinit ille ad rationem actionis ſuae

reddendam teneri. Vide I. N. & G. Lib. I. cap. III.

S. 10. not. 2. nec non quae infra Cap. MX. §. 12. di-

Cehtur:

ebatt

enim
erbere
re in

centur
tialis
Vetis,
lieitüur
ilicitan
lelis,
Vete ad
lel datn
is Nul

minan

hoc ne

V .—. woexc
§. VIII. (1) Error & ignorautia fere ſemper inui-

Vehem
Petioe
Wliola.

gumi

Co
WIna
Ghmnk
tetmie
quod
redder

fſorte

Connu
Atetin
inora,
(Ontun
o en
hoen.
lenn

g Fyr clIvIS LIE. 1. CAr. I. 39

—

it. hicoii nebatur. Et haec iterum duplex eſt. Vel
efrun & enim quis in praeſens quidem ignorantiam
Ciſſet ) exuere non potuit, vt tamen in culpa ſit. qua-
Hcet, re in tali ſtatu verſetur; vel non ſolum in

in le⸗ C4 präac-
norantuek — — ——
e dun centur, vbi exemplum proponitur ignorantiae eſſen-
tialis aut accidentalis (ſic enim eam melius adpella-

verl geg. vexris, quam eficacem aut concomitantem) in cauſis
Aradll licitis vel indifferentibus. Dabo hic aliud quoad rem
, uundo illicitam. Oucit quis in matrimonium vxorem al-
41, bee d⸗ tetius, reputans illam eſſe virginem, aut neſcius vi⸗
gebin. vere adhac maritum: haec igaorantia ſane ipſam
rei naturam adtingit, adeoque eſſentialis eſt. Si
— – is nullam rationem habuerit ſuſpicandi, illam fe-
Rereaen minam, quam duxir, maritatam fuiſſe, atque in
Hetri: hoc neceſſatiam inueſkigationem inſtitgerit, omni-
no exculſabilis eſt; tametſi forſitan eius adfeckus ira
vehemens fuerit, vt illam duere quocunque etiam
pretio cupiuiſſet: haec enim diſpoſitio, quantumuis
vitioſa, neque ad actionem, neque ad ignorantiam,
quam inuincibilem ſupponimus, qui quam contulit.

leln.
ſempel in⸗
ſat, ſyen
m, 4 legu
dis eius⸗

14N Qod ſi vero vel minima ipſi haeſerit ſiuſpicio, foe-
. minam illam, quam ducturus erar, marito vere inn-
,griutr Gtam fuiſſe, aut etiam laborem inueſtigandi ea prae-
mie trermiſerit, ex quibus intelligere aut ſuſpica i facile,

anin, quod ignorabat, potuiſſet; tenetur vtique rationem
nnlo reddere ſuae ignorantiae eiusque effectuum, licet
memmn , forte, pro conſcientia ſua ſatis tenera, eiusmodi
enfor connubium fuiſſet detrectaturus, ſi feminam illam
are, en aſterius eſſe ſciuiſſet. Adiiciam quoqde exemplum

trineen, ignorantiae accidentslis. Afficir quifpiam alterum
wdan contumelia & verberibus, quis ſit ignorans, aut pro
elenn alio eum habens; & nihilominus imuriam commirttit

8 ſne . . .
m akions poena digpam, ſiue potuerit, ſige non potuerit ſcire,
. l. „ cui eam intulerit, etiam ſi commiſſurus eandem non
Xn. fuiſler,

celllli

.

40 pD OFFICIO HONMINIS

—

praeſens ignorantiam vincere nequit, ſed &

(3) in culpa non eſt, quare ad talem condi-
tionem ſit deuolutus. 4

De indole §. IX. Altera («) facultas, quae in homi-
S& variis ne prae brutis peculiariter cernitur, voluntas

actibus . Cern .
voluntatis. Ocatur: per quam velut intrinſeco impulſu

(a) Vid. ad ad agendum ſeſe homo mouet, & eligit, quod
hunc & ſe-ſibi maxime arridet; auerſatur, quod ſibi non
quentes conuenire videtur. Habet igitur homo a vo-
ſeptem pa- Tuntate, tum vt ſponte agat, i. e. vt non per

ragraphos

I1. N. & G. intrinſecam aliquam neceſſitatem ad agendum

lib. I. c. IV. determinetur, ſed actionis ſuae ipſe auctor

ſit; tum vt libere agat, i. e. vt vno obiecto pro-
poſito poſſit agere vel non agere, idemque eli-
geere vel reſpuere; aut pluribus obiectis propo-
ſitis, vnum eligere, cetera reſpuere. (1)
Porro

fuiſſer, ſi ipſum cognouiſſet. Erenim permiſſum

hauꝗ eſt, cuiquam facere iniuriam, er praeualet, quod
prineipale eſt, iniuriam eum cuiquam facere voluiſſe,
vt Cti Romani loquuntur, qui ideo in hoc caſu
etiam actionem iniuriarum concedunt, DIGESZ. L.
18. §. 3. de Iniur. .

(3) Sola haec poſterior ignorantiae ſpecies pro- “

prie inuoluntaria eſt, aptaque nos omnino excuſare;
cum noſtrum utique fuerit cauere, ne in alteram in-
cideremus.

§. IX. (1) Duae ſunt voluntatis determinationes,
quarum primam omittit Auctor, ad quam tamen at-
tendere haud parum refert. Altera eſt determinatio
ad cogitandum aut iudicandum ſimpliciter: altera,
determinatio ad agendun, aut non agendum ſecundum
j X cogita-

do⸗
um p
Dusad
quaech
habea

ſanur,

20 eun

leat,
lemiſt

—

htati
ss, guc
cOnſiden
lulum!
aut n
ac eni
ſeri P0
a elt
Iuam a
Iofumo
nolgit
Oinnipo
Juaqve
ilete⸗
dentez
are .
ni kilt
Aandi

erigtl

. ſheiss
uoir

lep

8

—

it, ſel e

enn condi⸗

ein homi.
, Tolite
h impul

ligit got

o ſibion.
omo 20:
t non pet
igendum

e 100dt

eo
emmdbedle
edis ⸗
ete1

Pele.

—
. pemſin
aelalet l
cele volulle
.
In hoc
EA
ſecie l⸗
noeralli⸗

aleutm n.

mintiones

vtawen 4ꝛ

mmminati

e
nſeunt
Mgi.

— .

: Aeln,

ET CIVIS LIB I. CAP. I. 41

Porro cum actionum humanarum quae-
dam propter ſe ſuſcipiantur, quaedam quate-
nus ad aliud conſequendum inſeruiunt; id eſt,
quaedam rationem finis, quaedam mediorum
habeant: circa finem quidem ita voluntas ver-

ſatur, vt eum cognitum primo adprobet; dein
ad eundem conſequendum eſſicaciter ſeſe mo-

ueat, & velut ad eum tendat vehementius aut
remiſſius; eoque obtento adquieſcat, placide-

cogitationes ac iuditia ſua. Prior eſt ille actus men-
tis, quo ſe determinat ad certas ideas ſibi occutrentes

conſiderandas, aut non conſiderandas; &, cum pou-
lulum illas contemplata fuerit, ad adquieſcendum
aut non adquieſcendum mutuis earum relationibu:;
ac denique ad easdem conſeruandas, aut, quantum
fieri poteſt, amouendas. Sic e. g. Cafer in cul
pa eſt, quod Numen diuiaum, de quo nihil vn-
quam audiuit, non agnoſcit, quia ſui ipſius innume-

rorumque ſibi quotidie occutrentium obiectorum

ideis perculſus, eas tamen contemplari ea attentione
noluit, quae ipfam ad cognitionem Entis alicuius

omnipotentis, ſui reliquarumque ommnium circum-

quaque exiſtentium rerum auctoris, haud dubie fu-
iſſet perductura. Sic Graeci ac Romani ſibi perſua-

dentes, Patri licere liberos exponere, aut etiam ne
care, libertate iudicii ſui abutebantur, quod relatio-

ni falſae intet ideam patriae poteſtatis, & ideas ne-

candi aut exponendi, temere adquieſcebant. Omnis

denique culpa, quae committitur non cogitando de

officiis, de quibus alioqui ſatis perſuaſi ſumus, inde
profluit, quod a nobis quam longiſſime amotas

volumus ideas huiusmodi officiorum im portu-
nas.

&

4² DE OFFICIO HOMINIS
que fruatur. Media autem primo probantur, s hom
tum quae maxime idonea ſuerint viſa, eligun- cernitur
tur, ac demum vſiu adplicantur. nonomt
Conditio §S. X. Quemadmodum autermn hoc maxime Pareant
ſole⸗ nomine homo actionum ſuarum auctot habetur,
vt quis ha- quia ipſe voluntario eas ſuſcepit: ita circa vo- —
beri poſſit luntatem id cum primis obſeruandum, eius mlerea,
austor ali ſpontaneitatem vtique adſerendam eſſe, ſaltem mmeuisn
cenins actio Ccirca illas actiones, (1) de quibus ab homine ütdel
n46, in foro humano ratio ſolet exigi. Vbi autem nitemgu
homini nihil plane ſpontaneitatis relinquitur, kene
ibi non ipſe homo, ſed qui eidem neceſſitatem ducdir
adfert, auctor habebitur actionis, ad quiam emutt.
homo inuitus membra viresque ſuas adcom- iiha
modat. ð Bde
Vnde ſit 6. XI. Porro quanquam voluntas bonum Kin,
magna va- 1) in genere ſemper adpetat, & malum in ud,
s,’ S. genere auerſetur; magna tamen inter lingu- lalr nu
Ios mach
(2)
. . Podus
§. X. (1) Intelligit Auctor actiones externas: me- iidit
rae enim cogitationes, motusque animi in actum exx. mulum
teriorem non prorumpentes, per ſe legum humana- Uerit
rum poenis non ſubiacent, ceu alibi Lib. II. Cap. ii
XIII. & 1II. tradetur. Verum libertas, aut facultas s 0
agendi, vel non agendi, non minus in actibus ex- inbr
ternis, quam mere internis neceſſaria eſt. Vnde omu
non ſatis percipio, quo Auctoris obſeruatio tendat;: ai
maxime cum paulo inferius 24. de actionibus coactis etdi
acturus ſit; ita v ſaltem hoc loco illa ſit ſuperflaa. (dadas
„ XI. (I) Bonum in genere, definiente LOCKIO, Deni
nihil aliud eſt, quam i4, quod voluptatem in nobis pros Hatum
ducere RRur
.

.

—.—

hrobantur,

2, elgun-

maxrime

los homines tum adpetituum, tum actionum actienum
cernitur varietas Idque inde prouenit, quod humana-
non omnia bona & mala homini velut pura ad- am.

7

ET CIVIS LIB. 1. CAP. I. 4 3

4.

pareant, ſed inuicem mixta (2), bona malis,

circa o

um, eils
le, ſaltem
homine
bi autem
inquitut,
Leſſitatemm

20 qnan
18 2dcn .

38 bonuin
malum in
teringu⸗

rnds: Ii⸗
,Ctum ex⸗

ls

hummana-

, II. Cn.
zur ſaclluns
Ctibur ey⸗

10Co,

mala

ducere augereque, aut dolorem quempiam minuere &
praecidere aptum eſt. Malum contra vocatur, quid-
quid dolorem in nobis producere augereue, aut volupe
tatem quampiam minuerz valet Vtrumque aut cor-
pereum eſt, art ſpiritaale, prout voluptas & dolor

aur a ſolis noſtris cogitationibus, aut ab impreſſioni-

bus obieéctorum extesnorum in ſenſus noſtros, pro-
ueniunt. Sic e c. iucundi motus, quos excitat ve-

ritatis cuiuspiam inuentio, atque in genere ſcientia-

rum ſtudium, voluptates ſunt pure ſpirituales. At ſi
Geometra diu perquiſitam demonſtrationem non re-
peiat; aut ſi quis exprobret ſibi/ quod omiſerit ali=
quid, quod exiftimat facere ſe debuiſſe: oritur inde
dolor pure ſpiritualis. Quod vero attiner ad volupta.
tes ac dolores corporeos, hi per ſe ſatis noti ſunt.
(2) Sic e. g. ſi auaro, qui ſimul in ambitionem
pronus eſt, faciendae ſint in faſtum expenſae, hae
intuitu ambitionis ipſi bonum, auaritiae vero intuitu
malum videbuntur. Haec mixtura boni & mali pro-
uenit porro etiam ex oppoſitione quadam idearum
offitii & adfectunm, vt exemplo Medeae apud Poë-

tas adparer. Interdum quoque videtus quid bonum

N..

. zubifri .

Alrete

in praeſenti, malum vero in futuro; vt ſi dulce quis
pomum comedat, colicos cruciatus excitare idonenm
aut vice verſa, malum quid eſt in praeſenti, bonum
vero in futuro; vt cum quis amarum ſumit, reſtitu-
endae tamen poſtea ſanitati conueniens pharmacum.

Denique bonum aliquod, cum maiori bono compa-

ratum, fit malum: & contra minus malum pro bono
reputatur. (3)

DE OFFICIO HOMINIS

44
— — —
mala bonis, & quia diuerſa obiecta diuerſas
velut partes in homine peculiariter adficiunt;
v. g. quaedam aeſtimationem illam, quam ho-
mo de ſeipſo habet, quaedam ſenſus eius exte-
riores, quaedam amorem ſui, quo ſeipſum con-
ſeruare ſiundet. Ex quo eſt, quod illa quidem
homo adprehendat tanquam decora, iſta tan-

quam iucund, hec tanquam vtilia. Et prout

quodque herum validuwm motum homini im-
preſſit, ita eundem quoque verſus ſe peculia-
riter propendere facit. Cui accedit in pleris-
que hominibus ad certa quaedam peculiaris in-
clinatio, aut a certis auerſatio. Hinc fit, vt circa

quamliber fere actionem ſeſe ſimul offerant

ſpecĩes bonorum & malorum, verorum aut adp-

rentium; ad quas ſollde diſcernendas (3) aliis
maior, aliis minòr eſt perſpi cacia. Inde mi-
xrum non eſt, vnum in id ferri, abs quo alter

maxime abhorret. . §. XII.

— —.
(3) Conſiſtit autem recta haec diſeretio in hiſce: .
I. Rationi aduerſatur, bonum adpetere maius ma-
lum concitaturum. II. Rationi contra nil magis
congruit, quam malum perferre, ſingulare bonum

conciliaturum. III. Maius bonum Ppracferendum
eſt minori hono: eria pſi nullum inde malum R——

uentutum t. IV. Sec& anda ſemper ſunt bona, qdae

quidem csdere in nos poſſunt . praeſtantiſſima; con-

formandaque prôpenſio noſtra narurae cuiusque bo-
ni. V. Apo. lictica certitudine non opus ſemuer no-=

bis eſt ratione ingentium bonorum aut malorum; ſed

ſufbicie probabil itas & & poſſibilitas ad'periaadendum
viro bono ut exigua quaedam bona ſibi ſubtrahat,

leuia-

——

—

X

circa qu
Polttedh
auilla⸗
inlece
niat:
mome
partem
tamus
Ptoclin
Aerius
Phhren
larie in
2ioni
e
Rin
autern
ſiligue
tura 4
ane, V
Proven

nimen

E T CcIVIS LIB, I. CAP. I. 45

— —.—

inellu 8§S. XII. Sed nec ſemper voluntas hominis Quid di-
ſcuet; circa quamlibet actionem velut in aequilibrio uer ſitas in-
umn b. Pppoſit⸗ deprehenditur, ſie vt inclinatio in hanctr'ent
us exte aut illam partem vnice ab impulſu eiusdem in- Eiticzar.
um con⸗ trinſeco poſt mature perpenſa Omnia proue-“
Gbidemn niat: ſed frequentiſſime per extrinſeca velut
iſtatan⸗ momenta verſus vnam magis, quzm aheram.
iidtt partem homo propellitur. Vt enim praeter-
zint in⸗ eamus communem illam mortalium in praua
ecli- procliuitatem, cuius originem atque indolem
ſeii⸗ alterius fori eſt excutere: primo voluntati ſin-
oii. gularem quandam vergentiam conciliat pecu-
Ntcilca liaris ingenii diſpoſitio, qua ad certum genus
(Cerunt actionis aliqui valde procliues redduntur.
Quae non in ſingulis tantum hominibus, ſed
6as S&e in integris nationibus deprehenditur. Eam
nle n autem producere videtur coeli nos ambientis
toelet Jolique genius, bumorum in corporibus tempera-
B mura, ex ipſo ſemine, aetate, victu, valetu-
— dme, ſtudiorum ratione, ſimilibusque cauſis
ee. proueniens; item conformatio organorum, queis
1 na. animus ad functiones ſuas obeundas vtitur,

rag 8Sα ſimilia. Vbr notandum, praefterquam
bonummn quod homo aghibita cura temperamentum D

—
nam fuum- non Patum retundere & alterare poſſitr,
n * .— * . quanta-
h

