ce prodiere in Collectione mea, ſub titulo: Kecueil

de Diſcours ſur diuerſes matiéres import. To. I.

346 pk OFFIcCIO HOMINI8G2s

cauſa con cauſa, quare patresfamilias, deſerta naturali
ſtituenda libertate, ad ciuitates conſtituendas deſcende-
mrum, rint, fuit, vt pracſidia ſibi circumponerent con-
tra mala, quae homini ab homine imminent. Nam
vti poſt Deum O. M. homo homini plurimum
prodeſſe; ſic & idem non minus obelle poteſt.
Et recte malitiam hominum, eiusque rem⸗e-
dium aeſtimant, qui in prouerbii vicem re-
ceperunt: niſi iudicia eſſent, vnus alterum de-
uoraret.
Poſtquam autem per ciuitates in talem ſunt

digeſti ordinem homines, vt a mutuis laeſi-⸗

nibus tuti eſſe poſſent: vltro deinde conſecu-
tum fuit, t eo vberius fruerentur commodis,
quae ex hominibus in homines prouenire apta ſunt;
puta, vt moribus a puero imbuerentur com-
modioribus, & varias inuenirent atque exco-
lerent artes, quibus vita humana copioſa &
commoda fuit reddita.
Sola legie S. VIII. Illuſtrior adhuc fiet cauſa conſtitu-
naturalis fe-endae ciuitatis, ſi conſideremus, alia media

uerentia „ . . .
non fuiſſe ſuffectura reprimendae hominum mali-
non erat . fuiſe ſuße Prim e m a-

ſuffectura iaté. Jß .
ſeruandne Quanquam enim lex naturalis praecipiat,

inter homi- vt ab omnibus iniuriis inferendis homines ſeſe
5 . . „ „ .
nes tran- ahſtineant; tamen eius legis reuerentia id prae-

quillitati. ſtare non poteſt hominibus, vt in libertate natu-

rali ſatis tuto degere queant. Etſi enim forte
dentur homines animo ita modeſto, vt, ne
impunitate quidem data, alios violare velint,
alii quoque metu prouenturi inde mali nbi⸗
, 1Itates

4

17
—
ditates ſuns
men er adt

opmne ius vi

Sfacipi

eeypellere au

Qvüne

tetn ſuam
Ipam ope
Vtut aliqu
inwicemte
G iudicia e
miter adltei
Kraabiisde
mittit.

.X.
busſausin
aliosiniur
Nini Mam,
iſtiinmal.
edueationie
Velaroblan
ibas tanta
Cutioliz a
Uina lento
wismortel
Aimpion
1epe vide
ugutel
mllia

IINIS

ET CIVIS LIB. II. CAP. v. 34 74

dektn ſen ditates ſuas vtcunque compeſcant: magna ta-
enduceſtn men ex aduerſo eorum turba datur, quibus
peA omne ius vile eſt, quoties ſpes lucri adriſerit,
innint N fiducia propriarum virium aut ſolertiae, qua
minifluum repellere aut eludere laeſos ſeſe poſſe ſperent.
8 bele e Quos vti nemo non cauere nititur, qui ſalu-
i tem ſuam amat; ita cautio illa commodius,
etbii icene

quam ope ciuitatum obtineri nequit. Nam
us dn vitut aliqui mutuo fidem dederint de auxiliis
. inuicem ferendis; ni tamen adſit aliquid, quo
gintle 4 iudicia eorum vniantur, & voluntates fir-
mutni miter adſtringantur ad explendam fidem, fru-
einge lfei Kra ab iisdem certum auxilium ſibi quis pro-. S
urc md mittit.
eonre d §. IX. Denique licet lex naturalis homini- Nec metus
boerenmt a pus ſatis inſinuet, non impune laturos, qui diuini Nu-

ent e alios iniuria affecerint: tamen neque metus di- conſeich..
mann co aini Numinis, neque conſcientiae morſus ſat vali- tiae morſus
dam deprehenduntur vim bhabere, quorumuis ho- magis ſufh-
calſr oii minum malitiae coercendae. Nam apud multos, ciebant ho-
mus, AMα¾. .,edueationis & conſuetudinis vitio, vis rationis mioum

. . 1. malitiae
ebommm velut obſurdeſeit. Vnde fit, vt illi praeſen- cεαο:

tibus tantum immineant, futurorum parum dae.

trls rrſi curioſi; ac non niſi iis moueantur, quae in
1s homm ſenſus incurrunt. Cum autem vindicta di-
euni1 uina lento fere pede ſoleat incedere; inde pra-
,Am uis mortalium praebetur occaſio, ad alias cau-
ein h ſas impiorum mala referendi; praeſertim cum
woeto⸗ ſaepe videant improbis affatim adeſſe, queis
tlren vulgus felicitatem metitur. Accedit, quod
vur nl, Kimuli conſcientiae, qui facinus antecedune
. 8 .

Cap. II.

34 DE OFFICIO HOMINISsS

—

non ita validi videantur, quam qui idem ſub-
ſequuntur, quando id, quod faum eſt, in-

fectum amplius fieri nequit. Enimuero pra-

uis cupidinibus reprimendis, praeſentaneum,
& ad indolem hominum probe adtemperatum

remedium in ciuitatibus reperitur.

Cνυνd⅜αο⁄d ,ds,doc.dsοοode ,
CcCApVT v.
DE IN TERNA STRVCTVRA

cIVIYATLVM.
5F. I.
1. Ad er. P) Roximum eg, vt inueſtigemus , qux ra-
iltatem. tione (a) ciuitates ſint exſtructae, ea-
neceſlarium rundemque interna compages cohaereatt.

ceſt, plure. Vbi illud primo manifeſtum eſt, aduerſus

homines mala ab hominum prauitate imminentia, ſin-

coniungi. gulis hominibus neque locum aliquem, neque
arma, neque animantia bruta, commodius

(4) Vid.
. N. & G. „ . . . .
Ui VII. & efficacius praeſidium potuiſſe ſuppeditare,
in longe diſtantia non feratur, neceſſum erat,

coniungi, per quos finis iſte obtinendus erat.

2. Neceſſa- §. II. Nec minus conſtat, eiusmodi ſecuri-

rim eſt, iw-tatem aduerſus alios homines praeſtare non
ſienem eo- poſſe duorum vel trium conſenſionem. Quia

rum multi-- —= .
zadinem ſe facile eſt, vt ad paucos hoſce opprimendos tot

ſe coniun-
gere, (Koriam ſpondere poſſint, quibus ſyes ſuccel.

conſpirent, quot certiſſimam ſibi de illis vi-

quam alios homines. Eorum autem vis cDum

—

---

——

ſus Einpu

ſeecgl dauna.
eelt, ihlgnen
iungere (1)
ſeszacceſſid
viori

H. II.
oponer w!
eunlenn fne
conlentiant
diuerla tena

empus conl

n, nox u
nutningeni,
bunt.
hiqum
Ad deſenſio
plieatutizt.
Uurnitxtem
Oportet, vt

Apacen

nisbonite
cumdonnn
Pare viſum

Kium,

.

AINIS

—

mqgiiden

Enimuctoe⸗
Ptaeſenmmmn
e adtempetund
titur,

1,
l.

V
M.

gemms, I

etuctten
8 ohaeteit
mel, Ant
mminent,l

oportet vt ſit conſenſus circa adhibenda media a
eundem finem idonea. Nam etiam multi, nige⸗ ongſenſies
conſentiant inter ſe, ſed diſtracti ſententiis in conſiliorum,
diuerſa tendant, nihil efficient. Aut licet ad fultus mein

„.

ET CIVIS LIB. II. CAr. vI. 349

—

ſus & impunitatis fiduciam ad adgrediendum
eſt datura. Igitur ad iſtum finem neceſſarium
eſt, inſignem hominum multitudinem ſeſe con-

jungere (1), vt paucorum hominum ad ho-

ſtes acceſſio, non ſit ipſis conſpicui momenti

ad victorium. —

g. III. Inter multos iſtos hoc fine coòëntes 3. Inter iſtos
. coëαε

. oportet Vt

tempus conſentiant, impellente aliquo adfe- aliquo ſin-
Gu, mox tamen, prout mutabilia ſunt homi- Sulos, qui
num ingenia & inclinationes, in diuerſa abi- antatem
ing 5 luntatem
bunt. H coetus age-
Bt quamuis pacto inter ſe promittant, quod re voluerint

ad deſenſionem communem vires ſuas ſint ad- cohibere
plicaturis tamen ne hoc quidem modo ad diu-

idoneo-

turnitatem iſti multitudini ſat cautum erit. Sed

oportet, vt quid amplius accedat, vt qui ſemel
ad pacem & mutuum auxilium, cauſa commu-

nis boni, conſenſerint, prohibeantur, ne poſtea⸗
cum bonum ſuum priuatum a publico diſcre-
pare viſum fuerit, iterum diſſentiant.

. IV. Ceterum in humano ingenio duo po- Eitia, quae

tiſſimum occurrunt vitia, quae impediunt, impediuet,

quo quo minus

14. .

§. II. (1) Multitudo haec maior minofue eſſe de-
bet, proportionate ad numerum coniunctorum ho-
ſtium, qui metuuntur. Vid. 1. N. & G., Lib. EII.
Cap. II. §. 2. 6um notis.

multi ſui

iuris diu in non dependentes, diu in communem aliquem
finem poſſint conſpirare. Vnum eſt diuerſitas

comunem

aliquem fi-

4

350 Dfr oFFIcCIO HOMINIS

k1

quo minus multi ſui iuris, & abs ſe inuicem

nem conſpi. nelinationum & iudicii circa diſcernendum,

rent.

incurrens malum infligere poſſit communi

Qua ratio.

ne vniri
multorum
hominum
voluntates

Poſſint.

quod ad finem eſt vtiliſſimum: cui in multis
eſt coniuncta hebetudo ad diſpiciendum, quas

ſententia ex pluribus ſit magis proficua; &

peruicacia mordicus defendendi, quod ſemel

vtcunque adriſerit. Alterum efſt torpor & auer-

ſatio vltro faciendi, quod vtile eſt, vbi deſit
aliqua neceſſitas, quae tergiuerſantes, velint,
nolint, ad officium faciendum ſubigat. Priori

vitio occurritur, vnitis in perpetuum volunta-
tibus omnium; poſteriori autem, ſi conſtitua-

tur aliqua poteſtas, quae praeſens & in ſenſus

vtilitati reluctantibus.

b. V. Vniri multorum hominum volunta-
tes nulla alia ratione poſſunt, quam ſi vnus-

quisque ſuam voluntatem voluntati vnius ho-
minis, aut vnius concilii ſubiiciat: ita vt de-

inceps pro voluntate omnium & ſingulorum

ſit habendum, quicquid de rebus ad ſecurita-

tem communem neceſſariis ille vel illud vo-

luerit.

De vnione
virinm.

§. VI. Poteſtas autem talis „ quae omnibus

ſit metuenda, itidem inter multos homines

nulla alia ratione conſtitui poteſt, quam ſi

omnes & ſinguli ſeſe obligauerint, quod eo
modo vires ſuas ſint adplicaturi, ſicut ille vo-

luerit, in quem omnes virium ſuarum dire-

Rtionem reſignarunt. Vvi

Pbiant
fid ſuerit
in wuliciſi
animatur,
(EPVII. P
e, )
Cretuon.
brimoe
bertate nat
2d cinitetet
ſeſuxul an
wymn
En alnin
fiuet mnutu
Angnli r
mon conle
manet,
K VlII.
Netun ſat
eende. De
lt, nuihilee
(Kmmuner
tuunturil

men naſce

—

w.
e

11
——

bs ſe innioen

nen aligen

nel iinſt
iſcernencon
cui in mol
endum, gun
probelus ,
, quol ſen
torr .
ek, wbid

dnd

bign Nid

ummune

1, K ooliu⸗
ns & in ſani

C conmn

jinum vMnn⸗

vam ſ .

gtui vni
ciat: in it⸗

us 40 CUrl⸗

ſel u B

reonniu

os hanmimI

elt, Olun
ei 5 l
ſeut len⸗
ſummdr

1

ſt,

ET CIVIS LIB. II. CAP. v. 3 5§1

Vbi autem & voluntatum & virium vnio
facda fuerit, tunc demum multitudo hominum
in validiſſimum corpus, ciuitatem nimirum,
animatur.
§. VII. Porro vt ciuitas regulari modo coale- Primum
ſcat, (1) requituntur duo pacta, & vnum de- adn se-
ctun. 8: eonſtituen-
Primo enim omnium illi multi, qui in li- Jda ciuitate
bertate naturali conſtituti intelliguntur „vbi regulari in-
ad ciuitatem faciendam congregantur, inter rerucniens.
ſe ſinguli cum ſingulis pactum ineunt, quod in vnum
& perpetuum coetum coire velint, ſuaeque ſalu-
tis ac ſecuritatis rationes communi conſilio ac du-
&tu adminiſtrare; vno verbo, quod velint con-
eiues mutuo fieri. In quod pactum omnes &
ſinguli vt conſentiant, neceſſum eſt; & qui
non conſenſerit, is extra futuram ciuitatem

manet.

§. VIII. Poſt iſthoc padtum oportet, vt dr. Decretum
cretum fiat, qualis forma regiminis ſit introdu- generale de
cenda. De hac enim antequam conſtitutum inrroducca-
ſit, nihil conſtanter poterit expediri, quod ad zegiminis
communem ſalutem faciat.
§. IX. Poſt decretum circa formam regi- Alerum
minis, altero pacto opus eſt, quando conſti- pactum ge-
tuuntur ille, vel illi, in quem, vel quos regi- nerale, quo

ſc ſ. id mutuae im-
men na entis ciuitatis confertur: quo quidem anα &

Pa to ſubditorum

45. VII. (1) Vid. dicta 24]. N. & G. rit. 71 cuf.
1I. §. 8. nof. 5. 6. Ed, nouae.

obligatio-
nes ſanci⸗
untur.

Defiaitio
exacta ci⸗
sitatis.

ciuitatis commiſſum, ſibi adſerere poſſunt.
Vnde Ciuitas definitur, quod ſit perſona mo-

352 PE OFFICIO HOMINIs

acto hi ad curam communis ſecuritatis & ſalutis,

reliqui ad obſequium his praeſtandum ſeſe obſtrin-

gunt; quo ipſo etiam omnes ſuam voluntatem
ſubiiciunt voluntati iſtius, vel iſtorum, ſimul-

que ſuarum virium vſum & adplicationem ad

communem defenſionem eidem vel iisdem

defetunt. Atque hoc pactum vbi rite fuerit
exſecutioni datum, tunc demum perfecta &
regularis ciuitas inde prouenit.

§S. X. Ciuitas ita conſtituta ad modum vnius
perſonae concipitur, vnoque nomine ab omni-

bus particularibus hominibus diſtinguitur at-

que dignoſcitur; habetque peculiaria iura ad

res proprias, quae neque ſinguli, neque mul-
ti, neque adeo omnes ſimul, citra eum, qui
ſummum habet imperium, ſeu cui regimen

ralis compoſita, (1) cuius voluntas ex plurium

pactis implicita & vnita, pro voluntate bmunium
habetur; vt ſingulorum viribus & facultatibus 44
pacem & ſecuritatem communem vti poſſii.

§. X. (1) Hacc definitio perperam huc translata
eſt ex HOBBESIO de Ciue Cap. V. §. 9. qui tamen

principiis admodum diuerſis ab his, quibus Auctor
noſter vtitur, ſua ſuperſtruxir. Confundit enim ci-

uitatem cum ſummo imperante, aut ſaltem anſam iſt-

haec confundendi praebet. Vt igitur recte ſeſe ha-

bear, ſic immutari oportet, quod Ciuitas ſir corpus

morale, in quo commani conſenſu vna aut plures per-
ſonae conſtitnuntar, quarum voluntas OGv.

1

N
tanquamp
Pernumh
prontinil
cllit.
men ciuita
lgueiſtih
1e (1) pr
dem cire
Poeckint.
.All.
cunling,
lumuenne
letm ,
((Al (1
danich
durnt ore,
turus eſt,
uuli.
8 AI 1
is
atnt rin de
int, nemnod
Odlpitatio n
Vnanegoriun
llrillitas
eſaſkei

ledenlen

NIS

——

tir ii
n ſle n
n woluntaer
lorum,Um

licationein4

m vel ien
FTbi ie leit

in zefitld
dem circa negotia quae ad finem ciuitatum
ſpectant. l

modumtti
nine abomnt

ſtingulu
Cliaria 4
, neglen .

tta eutn, 4

acui legiv
erete r.

lt ſinb

er

ontete Mi
ſullu
tiſt.

n hie ne

9, ul Uuhel
4 ue

1 A
oinitetin/

41 ſin
lch ſel⸗
uiu,l
49 n N.

40.

4

partis ſaniora ſunt iudicia: aſt in concilio alia non
datur via negotia expediendi; cum ſinguli aequali

IF CcCIVIS LIH. II. CAP. vI. 353

§. XI. Exſerit autem ſeſe voluntas cinitatir, In Menar.
tanquam principium actionum publicarum, vel thia a un
per vnum hominem, vel per vnum concilium,;
prout in illum, aut hoc, ſumma rerum fuit ciuitatis,
collata. Vbi penes vnhum hominem eſt regi-
men ciuitatis; ciuitas velle intelligitur, quod-
cunque iſti homini (cui ſanam rationem conſta-
re (1) praeſupponitur) placuerit; & qui-

§. XII. Verum vbi regimen ciuitatis colla- In quo teſſ:
tum eſt in concilium ex pluribus hominibus deat volun-
onſt 77 E tas cluitatis
conſtans, quorum quisque ſuam retinet vo- „ raliguit
luntatem naturalem; regulariter (1) ilud ha- formir pegi
betur pro voluntate ciuitatis, in quod conſenſerit minis,
„ naior

. 1
— 5 .

§. XI. (1) Praeſupponitut etiam quod talis leges
ciuitatis fundamentales non violet, nec alia ratione
abutatur poteſtate ſua, contra finem, ob quem con-

ſtitutus eſt, pactaque cuiusque ſummi imperantis,

qua talis.

§. XII. (1) Reuera quidem n0n ſempet maioris

iure ſuſfragium, prout tem capiunt, ferendi polle-
ant, nemoque imprudentior & imperitior altero ve⸗
lit habeti. Modo igitur inter certa concilii membra
conſpiratio non intercedat, neque alias circa prae-

ſens negotium ſuſpecta adpareant; publica ſane po-

ſtulat vtilitas, id ratum haberi, quod per plutalita-
tem ſuſſtagiorum conſtitutum eſt. Praeſtat enim,
ſubeſſe periculum, vt imprudentior aliquando ae
Halsat

W7

354 pDr OFFICIO HOMINIs

1

—

—

maior pars hominum, ex quibus concilium compo-

nitur; niſi expreſſe ſtatutum ſit, quota pars

concilii conſentiens requiratur ad praeſentan-

dam voluntatem vniuerſitatis. Vbi autem
duae ſententiae diſcrepantes pares ſint, nihil
agetur; ſed res in priori ſtatu manebit. Inter
plures ſententias diſcrepantes illa praeualebit,
(2) quae ſingulis diſſentientibus maior eſt;

modo in eam tot conſpirent, quot alias volun-

tatem vniuerſitatis per ſanctiones publicas re-
praeſentare polſun.

„

Quid intel- §. XIII. Ciuitate ita conſtituta, ille, in

ligatur per
cinem, aut
ſubditum, &
quotuplices
Knt.

quem imperium eſt collatum, prout eſt vel
vnus homo, vel vnum concilium paucorum,
aut vniuerſorum, Monarcha, Senatus, aut
populus liber dicitur: reliqui ſubditi audiunt, aut
ciues, vocabulo hoc latius accepto. Eitſi preſf-

us illi quibusdam duntaxat ciues ſoleant dici,

quorum coitione & conſenſu primo (1) ciui-

tas

ualeat ſententia, quam relinqui plane in ſuſpenſe
negotia, aut quotidianas circa decidendi modum li-
tes agirari, ðMMU
(2) E. g. Si vni ſententiae 20. ſufftagia faucant,
alteri 30. tertiae vero 40. poſtrema pracualere debet.
Ceterum de variis caſibus, qui hic occurrere poſſunt,
conferendum eſt maius Opus Lib. EII. Cap. II. §. 16.
17. &U G N& OTIVS deI. B & P. Lié. II. Cas. V.
F. 19. ſq. cum notis meis.

§ XIII. (1) Vid. ad J. W. & G. Lil, PTII. C5bũ.
I1.5§. 30. not, 3, Hd. nouae.

Eeg pkon

ili

uscoꝛluit
tuntz nem
vel ongine/
Velinntioci
ier hiſe
uj adell
cigitati ian
e ſine, v
Nang

Alzinpe
Pabentur,

tur,

W.

eiuitum

nlt iſperin

Omnibis h
doktmultp

lice Vit int

ſgi Natorali

1 tamen e

nen, inbe

iecellitig .

ninentonj
generi mi

9) In Ver
1

EE

Is EgEI CIVIS LIB. I. CAP vI. 555

—.—

Nilimn e Kas coaluit, aut qui in horum locum ſuccelle-
, qn dn runt; nempe patresfamilias. Sunt porro ciues
praeſenn⸗ vel originari, vel adſeititii. (2) Illi ſunt, qui
Vbi en vel initio ciuitati naſcenti interfuerunt, vel
es ſat, l qui ex hiſce ſunt geniti, quos etiam indige-
nebit. ln nas adpellari mos eſt. Hi autem ſunt, qui
prelliht ciuitati iam conſtitutae extrinſecus accedunt
us mict dia eo fine, vt fortunarum ibi ſedem figant.
otalu. am qui tantum ad tempus commorandi
ables. cauſa in ciuitate verſantur, etſi tantiſper
iplfius imperio ſubiiciantur, Ciues tamen non
habentur; ſed peregrini aut inquilini vocan-
e tur. H .
one . XIV. Iſta tamen, quae fuper origine Quo ſeniu
n baend ciuitatum tradita ſunt, non obſtant, quo mi- imperium
ngl,1 nus imperium ciuile (a) a Deo eſſe recte dica- iuile« Dee
iidine rur. Qum enim idem legem naturalem ab t.
tur. Qun id. gem naturalem ab 2) vig
. Mſf omnibus hominibus exerceri velit, & vero J. N. & G.
sblenti poſt multiplicatum genus humanum, tam hor- Lib. VII.
imo (1 4 rida vita inter homines prouentura fuerit, vt Cap. III.
fegi naturali vix vllus relinqueretur locus; cu.
— ius tamen exercitium per inſtitutas ciuitates
ne n Uifi egregie promouetur; ergo, cum qui lubet
endi nOd finem, jubere etiam cenſeatur media ad finem
neceſſaria, Deus quoque, mediante dicta-
achugit nu⸗ mine rationis, antecedenter praecepiſſe huma-
rulcr no generi multiplicato intelligitur, vt ciuita-
(2) In verſione Gallica originarii cines commode
. 16, 6 redduntur, naturels di pais, adſeititii vero matn-

.

Ata, le,

raliſez.

„

1

356 DE OFFICIO HOMINIS

, cinitae,
m elut animantu —
mo imperio v
tes, Auae ſumri Drum ordinem Auodne. krie
(Ccigbe er
zonſtinn litteris expreſſe adprobat 5. atdſi. ne
1 Qimoniam peculiaribus legibus ſan tnmd
ſan

ſe teſtatur. Fulliuem
bique illud peculiaritet curae e iet
ασπννv ciigerequen
ααuιοoοv llleſlnitze
Sͦ́ÿMðMUͤ CAPVT VII. itis plolin
1 ((lUI.:
DE PARTIBVS SVMMI uselt, t
IMPERII. ((ooeturicin
bominib
§. I. 4 ibu Aen. Idw
ibus brenn
ſint ſummi imperii, & qu unenn in
Paneigiun 0 re en darli vis in EE monſulheit
uo deduci ĩſerat, (4): ex natura & Un carundem 14 “ ni
Pe 8. II. 1. In ciuitate omnes ſuam voln un
imperii.

erantium, circa ne- ſurunt,
(a) Vid. Err: „ quod re⸗ nitmnpe
Lib. VII. Koigitene ,quicquid ui ect, zaun it, ſegeh vi
C. ſſit, neceſlum e vt im
6, 12 i. H ipſorum circa talia ſi vle 2
c, Iſud igitur faciunt non ſolum per m telcarn er n
directa, circa negotia parti n; nri⸗ 8
ſingulos er generales regulas, vnde omni ie N
ſed etiam p. te agendis omittendisue conſtet. 8 4
Efa ein ſolet , ld cuique ete
e

in 100

—

2
1

1N1s ET CIVIS LIB. II. CA, vI. 317
t animm, Ciuitate pro licito, quid pro 1 ) ilicito, quid
inen e pro honeſto, aut inhoneſto habendum; quid
, e cuique ex libertate naturali ſuperſit, aut quo
bus ſinet . modo quisque vſum ſuorum iurium ad tran-
eetun. quuillitatem ciuitatis temperare debeat; quid
ð” denique, & quo modo quisque ſuo iure alb altero
Mℳ.ℳ0n)α exigere queat. (2) Haec omnia enim liquido
AAefinita elle, ad decus & tranquillitatem ciui-
tatis plurimum facit.
VMAI. §. III. 2. Is porro potiſſimus ciuitatum fi- 2. Deete.
nis eſt, vt homines mutua conſpiratione & ſtare coafi-
ope tuti ſint aduerſus damna & iniurias, quae“
ab hominibus inuicem inferri poſſunt & ſo⸗
lent. Id vt obtineatur ab hominibus, qui-
, buscum in eandem ſocietatem coniungimur,
neiniuchne non ſufficit, vt mutuo inter ſe paciſcantur de
Duuen u iniuriis non inferendis; neque etiam vt nuda
ſuperioris voluntas ciuibus innoteſcat; ſed

amChNd Opus eſt metu poenae, & facultate eandem reprae-
n ine Jentandi. Quae poena, vt huic ſini ſufficiat,
e cut ita eſt temperanda, vt aperte maius malum
.* lun ſit, leges violaſſe, quam obſeruaſſe; vtque
peninßl Oℳ . 7 3 SZ adeo
A/ “S — . —
er mlii §. II. (1¹) Scilicct in rebus lege aliqua diuina, ſiuc-

ttvhn naturali, ſiue reueleta, non praeceptis vel prohibitis.
iun ni? Vide J. N. & G. Lib. VYIII. Cep . §.2. ſeq. Vbi etiam
juled I Auctor cum debitareſtrictione explicat, quae hic de
enlie ann poteſtate determinandi meum & tuum dixit.
. guct ag⸗ (à2) Hoc quoque manifeſtum eſt, ſolius ſummi
ben; l imperantis eſſie, leges wienbreti: . ache are, alyo-
“Kare & mutare.

358 DE OEFICIO H OMINIs —
adeo poenae acerbitas voluptati aut lucro, quod “ t
ex iniuria capitur aut ſperaaur, praeponderet. nbui
Nam non poſſunt homines non ex duobus ma⸗
lis minus eligere. Licet autem malti per im- pt⸗ THum
minentem poenam ab iniuriis non repriman- gen n
tur; id tamen inter minus frequentia haben- ur usint

dum eſt, quae plane euitare conditio humana denne
non patitur. ”JMJMV· ssä
3. De pote. S. IV. z. Quia etiam ſaepe controuetſise nringtn
ſtate iudi ſuper recta legum adplicatione ad facta fingu- einenn
ciaris. ſaria Oriri ſolent; ac multa accurate expenden- Eetentie
da occurrunt, ſi quid contra leges ſa ſtum eſſe Wid eiſe
dicatur: inde, vt inter ciues tranquillitas con- ince tetge
ſtet, ſummi imperis eſt, (1) lites cinium cogno- Me.
ſiere & decidere, ſingulorumque fada, que .Vl.
legibus contratia arguuntut, examinare, ac ih, umbe
poenam legibus conuenientem dictitare & er- (, abynn
ſlequi. “ us erſecut
4. De inze §. V. 4. Vt autem qui in ciuitatem coiue- ſumndin
deli & pa- runt, aduerſus extraneos tuti ſint, ſummi im- echnt

e⸗ ac fos. perii um cohlll
erum, — — — Mdiulitat
§ Iv. (1) Scilicet aut per ſe, aut per eos, quibus , qle müilt⸗

eam poteſtatem delegauit; ita tamen, vt in poſteriori eiglo
caſu ſibi extra ordinem reſeruet ius aggęratiandi, &S mdun
per viam appellationis cognoſcendi; niſi ſapremumnn lc
aliquod tribunal abſolute gaudeat iure, vi legis alicu- cetepot
ius fundamentalis publicae, ſine vlteriore appellatio- (vVn.
ne cauſas decidendi. Sed dantur quoque caſus ex- kenpor
traordinarii, vbi neceſſitas priuatis facultatem tri- E e
buit ſibi ĩpſis ius reddendi. Vid. GROTI VS de I. B. Munt; i
& P. Lit. I. Cap. III. 8. 2. & Lib. 1I. Cap. Ell. 5. 2. En ,inhe
num. 4. 5. cum notis meis. è

INIS

——

utlwcto

Pnneponcen.

Adoobes t.

nmaltiperin
hon teptimn
Bentis hib,

nditio hunn

e connnobeli
d fad lig

ges ſallune!

uqilituscr
i ſitiuf a
e ſil, u
eranitae
Sltet A

juitntem ait

unt, ſuom iß⸗

,glßs
tperegs i
=S
,,wrgfian
Alt t
iiaiie,
ne,1 ſgen
tetiole 4 1

tia, ab vno homine ſine miniſtris & magiſtrati⸗ 5 6
bus exſecutioni dati nequeant: opus erit, a di.
ſummo imperio conſtitui homines, qui ipfius
vice controuerſias ciuium examinent, vicino-
rum conſilia explorent, milites gubernent,

e

ET cIVIS LIE. I. CAP. vI. 359 7

perii eſt, congregare, vnire, & armare, aut eius
loco conducere, quot pro incerto numero & vi-
ribus hoſtium, ad communem defenſionem
opus viſum fuerit; rurſusque, vbi expedierit,
pacem facere. Cumque & belli & pacis tem-
poribus inſeruiant ſoedera, vt & commoda di-
uerſarum ciuitatum melius communicari poſ-
ſint, & validior hoſtis iunctis viribus repelli,
aut in ordinem redigi queat; penes ſummum
quoque imperium erit, vtrique tempori in-

ſeruientia foedera inire, vniuerſosque ſubdi-
iie erentr L

tos ad ea ſeruanda obſtringere, ſimulque ex-
inde redundantia commoda in ciuitatem deri-
uaſer.
§. VI. 5. Cum etiam ciuitatis amplae nego. 5 De iure

tia, tam belli, quam pacistempore occurren "iniſtros ac
B . . mag iſtratus

it en-

opes ciuitatis colligant & diſpenſent, ac deni- .
que vtilitati ciuitatis vndique proſpiciant.
Quos ipſos ſummus imperans ad officium faci-
endum compellere, geſtorumque rationes
poſcere poteſt ac debet. M

§. VII. 6. Quia porro nec belli, nec pacis 6, De zare

tempore, ciuitatis negotia ſine ſumtibus geri indicendi

poſſunt; ſummi imperii eſt, adigere ciues, vt eos- ere⸗ ve⸗
„ . D 14 n . tigalia,
dem uppeditent. Id quod variis modis con aliaque ad⸗
W 2 4— tingit: gia.

4

36 e bpE orricto HOMINIS

1

tingit: puta, (1) ſivel ciues aliquam Pono.

rum aut prouentuum regionis abs ſe inſeſſae

„y. De inre §. VIII. 7. Denique cumß ſingulorum adtio- .

goskrinas,
g in ci⸗
gitate tra-
duntur, ex-
ansinandi,

currere poſſunt, imo ſaepe reuera occurrunt abnſus
kinnilimi⸗ : ſiue quod nocere id falſo credatur reipu-

partem ad hos vſus ſeponant; vel ſinguli ciues
de ſuis bonis conferant, ſimulque, vbi opus

ſit, operas ſuas praebeant; z vel ſi vectigalia

imponantur mercibus, quae importantur ι
exportantur (quorum illud tamen magis ci-

datür.

ues, hoc exteros onerat); aut ſi de pretio re-
rum, quae conſumuntur, modica pars de deci·

nęs a ſua cuiusque opinione regantur; pleri-

que autem de rebus ita ſoleant iudicare, prout
adſueuerunt, & prout communiter iudicari

vident, pauciſſimi proprio ingenio vera & he-

neſta diſpicere queant: inde ciuitati expedit, Vv

publice eiusmodi doctrinis perſonet, quae cum re-

do ne & vſu ciuitatum congruunt, ſimulque

animi ciuium a puero iſtis imbuantur. Eius-
modi igitur doctrinas qui “ doceant,
ſummi imperii eſt tconſtituere (¹).

25. viI. (1¹) Reterri hue poteſt Jus venan au?
Fiſcandi, ius ecudendae monetae, ius emnia illa, quae

in medio relicta ſunt, in vniuerſum ſibi vindican-
di &c.

§. VIII. (1) Et ne tranquillitati publicae aduerſa

proferant, cauere. At in huius iuris excrcitio oc-

licae, quod nullum ipſi adfert detrimentum, & quod

nordi

2

H. lX.
natutalite
fomme ci ciui

“

Poiis ik
hollet;
Re motul
ſuggeſtionm
circayelm
etiam retil

(oOhcerhente

Cej. Iy.
i
lam lid. l
guad fuleh
ruiin Ita

E

I.

Probi ſum

0mhes
Demaleme
1e koret rei
Lhetienti
dumſt,
tiliutibu

Der etunti

Zularitate
tunn bon⸗
gune vee,
Küorum,
miiſkr
elen, 1

INIS
ignam baN
abs ſe illli
lbungoliar
ne, phi gn
ſi veckit
npottabtit
men megt 4
ldeßteion⸗
icapunce⸗

lonndt

gantutze

udicare, mn
Gnitet iulenn
pioven l
tai aii
t, (e Ne
t ,Uorl
unt. ;4.
blice dNeO

1A
. 1

ius
vomnu liß⸗
n ſhi inie

0ℳ*
is exgelld
iſs 4 ctiu

ſingulae penes vnum radicaliter eſſe debeant.

ZT CIVIS LIB. II. cAP. vJ. z61

§. IX. Sunt autem iſtae partes ſummi imperii De indiſſo-

naturaliter ita connexae, vt ſiquidem regularis lubili iſta-

forma ciuitati conſtare debeat, (1) omnes & rum ſumwi
imperii par-
tium conne-
5“ Nam

R—

potius inigne aliquando commodum eci conciliare

poſſet; ſiue quod hoc praetextu principes aut pro-
Ffis motu, aut ſceleſtorum quorundam hominum
ſuggeſtionibus adducti, inquiſitores agere ſuſtinent

circa vel maxime indifferentes innoxiaſue, interdum

etiam veriſſimas opiniones, religionem praeſertim

concernentes. Vide dicta ad I. N. & G. Lib. EII.

Cap. Il. 9. 2. not. 2. nec non NOODTII diſcurſum
de Keligione ab Imperio Jure Gentium libera, ſupra
iam Lib. II. Cap. §. F. 7. not. I. allegatum. Item
quae fuſe hac de re occaſione Zolerantiae ciuilis diſſe-
rui in Tractatu de la Morale des Peéres, Cap. XII. g.
9. ſeq. L
§. IX. (1) Et ſane ſi docti ſemper, ſapientes ae
probi ſummi imperantes exiſterent, penes ipſos

has omnes imperii partes, citra vllam imminutio-

nem aut modificationem, connexas ſtare, vtique e

rxc foret reipublicae. Verumenimuero cum, teſte

experientia, abuti illimitata poteſtate facile admo-
dum ſit, inde quae ex diuiſis aliquibus ſummi impe-
rii iuribus oriuntur incommoda, multo minora ſem-

per erunt iis, quae ab illa, quam innuit Auctor, re-

gularitate metuenda ſunt, vtpote quae in idea tan-

tum bona eſt. Nempe egregia illa eſt regularitas:

quae v. c. principibus ſuſcipiendorum tor non neceſ-
ſariorum, aut etiam iniuſtarum bellorum vires ſub-
miniſtrat: quorum haut experturi aerumnas ſubditi
eſſent, ſi poteſtas indicendi tributa ac conducendi
militem concilio populi, aut eiusdem deputatis, vel

1axD ſolidum, vel ex parte reſeruata foret.

362; DkE OFFI CIO HOMINIS

—„

— =

wione in ci- Nam ſi 1vna vel altera plane abkfuerit, mancum

it Tegu- erit impetium, nec ad finem ciuitatis procu-
Art.

vnum, reliquae penes alium; irregularem
rempublicam & male cohaerentem emergere
neceſſum eſt.

Es⸗ Ee E E N E Ne e E E

CAPVT VIII.

DE FORMIS REEFuPYELIL

LAE VM.

Vnde pro-

neniant di Ummumi imperium, prout vel in vno ho-
mine, vel in vno concilio ex paucis, aut vni-

aerſae for-A
mae rerum uerſis conſtante, reperitur, (a) diuerſas for-
i 1m: zzzas rerumpublicarum producere ſolet.
4
J. N. &

Sunt for illud indiuiſam & inconuulſum ab vna volun-
aé ciuita.

tis vel regu-

lares, vel ir-
regularer. irregularis forma ciuitatis erit.

Tres ciui- §. III. Ciuitatis regularis tres ſunt formae.
tatis regu. Prima, quando ſummum imperium eſt penes
vnum hominem , & dicitur Monarchia. Al-
tera, quando ſummum imperium eſ eſt Penes
conci-

laris for.
Koué6.

randum idoneum. Sin autem iſt:e diuidan.
tur, ita vt quaedam tadicaliter ſint penes

4 nutes, int

§. II. Sunt autem formæae ciuitatis vel regu-
Lib. Dl lares, vel irregulares. Illae ſunt, vbii imperium
Cap. V ſummum: in vno ſubiecto ita eſt vnitum, vt

tate per omnes ciuitatis partes atque negotia
ſeſe diſpenſet.. Vbi hoc non deprchenditur,

I1
concilium
ſtans, &.
Goſoummu
Minerup

Muar Dema

Potitur, di

..IV. 1
Gen eſteze
moctatem

(IN) quod
Iett, win

ſtt iempai,
lded & rer

ſcN Mon

ad adusin

Pipulu

lis, gecen
kempore
Poblicis .
mmodo vola

..lv.
biteic
R diunt cun

uum t ge

lie⸗ compr
Omni te
um aſki
nn ber ſe
DMüm. Vi⸗ .
olge,

IXIS8

—.—

etit tanen
nitais procn

e dindean

1 ſiunt en

ittegelaen.
emn eineen

erSe

PVYEII

7

vel in onn⸗
lei, autt
4) Cuen 1
ſolet.

tgne tegni

85 ſun ,mn
gumeten
m el

itis el H
biinhel
1 vnlun, 1
1 Mn e

it :

c.

IIr cCIVIS LIB. II. CAP. VII. 363

Concilium ex ſelectis duntaxat ciuibus con-
ſtans, & vocatur Ariſtocratia. Tertia, quan-
do ſummum imperium eſi penes concilium ex
vniuerſis patribusfamilias conſtans, & adpel-
latur Democratia. In prima, is, qui rerum
potitur, dicitur Monarcha, in ſecunda, Opti-
mates, in tertia, Populus.
8. IV. In omnibus hiſce formis poteſtas qui: Comparatis
Adem eſt eadem: ſed in eo inſignem habet com-harum tri-
mod tatem Monarchia prae reliquis formis, umm forma-
. . rum ciuita⸗
(1¹) quod in ea vt deliberetur & decernatur, i:·
id eſt, vt imperium actu exerceatur, non opus
ſit temporibus & locis condictis, ſed quouis

loco & tempore deliberari & decerni poſſit; „

ſic vt Monarcha ſemper in proxima ſit potentia
ad actus imperiiexercendos. Sed vt Optimates
& Populus, qui non ſunt vna perſona natura-
lis, decernant, neceſſum eſt, vt certo loco
S& tempore conueniant, ibique ſuper negotiis
publicis deliberent & decernant; cum alio
modo voluntas Senatus & Populi, quae ex con-

— ——

. IV. (1) Commoditas tamen haec admodum
dubia redditur ab incommodis, quae non raro eue-
niunt, cum ab vnius arbitrio omnia pendent Gete-
rum vt de rebus iudicium ferre liceat, non quatenus
idea comprehenduntur, ſed quatenus vere exiſtunt,
& omni tempore extiterunt, vniuerſim handqu⸗-
quam affirmari poterit, quod certa reipublicae for-
ma per ſe optima ſit, reſpectu quarumlibet natio-
num. Vid. I. N. & G. Lib. EII. Cap. V. . 2 1. not. 2.
Ed. nouae.

-
4

5364 Dk orrICIO HOMIMIS — 1
ſpirantibus maioris partis ſententiis reſultat, humutz ſ
cognoſci nequeat. r bomcintn
Quetupli. . V. Ceterum vti circa alia iura, ita & inenentee
cie ibt vi-circa ſummum imperium contingit; vt id ali: ull
l tWαι⅛ ubi bene, alicubi praue & imprudenter admi- ſfinept K
niſtretur. Vne fit, vt aliae ciuitates ſange, inpotduner
aliae morbidae & corruptae dicantur: etſi pro- giecheip
pter iſtiusmodi morbos, peculiares formas, primuntur
aut ſpecies rerumpublicarum comminiſci ne- Zumuran
ceſſum non ſit. Eorum autem morborum, (derunt,
quibus ciuitates infeſtantur, alii in homini- rdſcirin
bus, alii in ipſo ſtatu haerent. Inde alia vi- faumunr.
tia hominum, alia vitia ſtatus audiunt. “
Vitis ho- §. VI. Vitia hominum in Monarchia ſunt, ſi —((eati ſer
minum qui ſolium obtinet, regnandi artibus deſtitui- üaluui
. tur, nullaque aut non ſufficiente reipublicae Penrtin
*ci. cuta tangitur, eamque prauorum miniſtrorum s ſlol
ambitioni aut auaritiae lacerandam proſtituit; nyr
ſi ſaeuitia & iracundia idem eſt terribilis; ſi n.
etiam citra neceſſitatem rempublicam in ca- 4
ſum dare gaudet; ſi quae ad tolerandos ſumtus un cinitar
reipublicae conferuntur, luxu, aut per in- um pon
conſultas largitiones diſſipat; ſi pecunias ci-
uibus extortas praeter rationem accumulat; ſfſi —
contumelioſus, ſi iniuſtus eſt; & ſi quae ſunt eX
alia, per quae mali nomen principis compa- xuiduun
ratur. umotun ſt
2. In Ariſto- S. VII. Vitia hominum in Ariſtocratia ſunt, (à)
rsti. ſiper ambitum, prauasque artes via in ſena- cziüiin
tum patet viris improbis aut ineptis, excluſis umoppon

. . . . . . . 8
melioribus; ſi optimates faétionibus diſtra- ſaneter
huntur;

t ET CIVIS LIB. I. CAF. vIII. 36 5

iis ellu huntur; ſi plebe tanquam mancipiis abuti, &
boeona ciuitatis, augendo priuato patrimonio,
iuts, u? interuertere ſtudent.

tz 1i §. VIII. Vitia hominum in Democratia ſunt, 3 In Demo-

denttnn ſi inepti & turbulenti homines tucbulenter & *¾.
ite α importune ſententias ſuas tueri ſolent; ſi egre-
uu: ele giae & reipublicae non praegraues virtutes op-
reumn, primuntur; ſi per leuitatem leges temere fi-·
mminr guntur atque refiguntur; & quze modo pla-
