Ag31
author: Rösler, Johann Eberhard

5 Fp r S Wane s.⸗

B. JOH. EBERHARDI ROESLERI.

PHILOS. PRACT. QCUONDAM PROF. PUBL.

ORD. ET DUCALIS STIPENDII

EPHORI

INSTITUTIONES

4 WURISPRUDEN TTE
NATURALIS

IN USUM COLLEGIORUM
PLURIBUS LOCIS AUCTE
A C E MEND A T-E
CUM PRAFATIONE
CHRISTOPH. FPRID. SCHOTT,

PHILOS. PRACT. ELOGQV. AC POES.

PROF. PUBL. OkRD.

L A US ANN ,
Apud J. P E T. H E UBACH.

—————

MDCCLXXII.

ναh Wρ en

Lectori Benevolo
F§. P. D.
CHRISTOPH. FRIDER. SCHOTT,

PHILOS. PRACT. ELOQV. ACc POES.
PROF. PVBL. OkD.

uodſi prima vice cum erudito
communicaretur orbe, quem
rurſus publici juris facimus, li-
bellus, prolixiori forſan indigerei præfa-
mine. Quum verò à multis retro annis in
plurimorum manibus ſit, O multoties re-
cuſus ſemper denuò deſideretur, quod cùm
ejus præſiantiam, tùm inſignem, quo eve-
ceptus o, applauſum, ſatis ſuperque com-
Probat; tantum abeſt, ut ex nova quadam
Præfatione ipſi præſidium ſit quærendum,
ut vel prima illa, qud ab ipſo Auctore,
. AA 2 cum

P RHETFATIO.

cum in lucem emitteretur, auctus eſt, jam
carere poſe videatur. Neque etiam id a-
gimus, cum ab Editore rogati no vam ve-
teri præſationem adiungimus, ut in hujus
libelli laudibus commemorandis occupati
Lectori eum commendare vel ejus occupa-

re applauſum ſtudeamus, quippe qui ſia O
brevitate & perſpicuitate & rerum ad

Juriſprudentiam naturalem omnem perti-

nentium ſelecta ubertate adeò omnibus ſe

commendat, ut, qubd & in proverbium

abiit, nec hic vino vendibili opus ſit ſuſ-
penſa hedera; ſed indicandum potius eſ’e
cenſuimus, quid in nova hac, quam ador-
navimus, editione præſtitum à nobis ſit, GO
qua in re præcedentibus ſit anteferenda.
Fuerunt quidem viri nonnulli eruditi,
quorum ſimma apud nos &t auctoritas,
qui, quum libellum hunc, ciujus praſtan-
tiam probe habebant cognitam, noſtræ ta-
men ætatis methodo hanc diſeiplinam tra-
dendi minus éacte accommodatum eſe
perſpicerent, auctores ſuaſoresque nobis

fuerunt, ut illum ad novam, quam præ ſe

jam fert hæc ſcientia, faciem effingeremus,
aique, ubi opus eſet, novis quoque acceſ-
ſioni-

O

X5

«DN .

PRHEFATIO.

ſionibus locupletaremus. Quod conſilium
uti longe erat prudentiſimum: ita morem
quoque nos geſiſſemus lubentes, niſi ani-
madvertiſſemus, inſigniores ad id emicien-
dum mutationes requiri, quam jura, gllæ
alicui competere poſſunt in alterius licet
defuncti ſeripta, admittere videbantur.
Satius igitur duximus, omnibus omiſis
interpolationibus, ex interna hujus libelli
ſtructura nihil vel demere vel tranſponere,
& ne nihil operæ noſtræ in illum conferre
voluiſſe videremur, alia ratione, uc

externum tantùm ipſius habitum concerne-

rét, novam aliquam prærogativam ipſi
conciliare voluimus, quam tamen ipſi po-
tius Auctori, quam nobis acceptam eſe
ferendam, haud inviti profitemur.

V'iſum ſcilicet nobis eſt, haud parum u-
tilitatem hujus libelli, magis quidemin diſ-
centium, quam docentium commodum,
auétum iri atque promotum, quodſi ſingu-
lis capitibus conſpectum eorum præponere-
mis, quc in illis continentur & pertrac-
tantur. Qua ratione duplex ocompendium
procurari exiſtimavimus, cùm, ut ſic pa-
A 3 teat,

PRFFATIO.

teat, Themeta hæc neguagquam ut ſcopas
diffalutas eſſe conſideranda, ſed jiſſto at-
que apto cohærere ordine, tàm, ut ha-
berent Jurisprudentiæ naturalis Studioſi,
quod repetitioni eorum, lu& ρα Pracep-
1orum ſuorum inſtitutione hauſiſſent, poſ-
Jet inſervire. Ne vero methodum 4à B.
Auctore adhibitam oſtenſuri ab ejus m'ente
in nonnullis recederemus, d Suis obtinui-
mus, ut quas ſeripto reliquiſſet annotatio-
nes ad hoc inſtitutum facientes benevole
nobiecum communicarent, quas tanquam
1ypum ducem aliquem ſecuti conſpeo-

tum, qiui ſingulis capitibus præfixus G,

adornavimus. Quodſi igitur vel huic e-
tiam inſtituto aliqua laus tribuenda eſſe vi-
Peatur, integram eam ad B. Auétorem
Pertinere nobis fatentibus perſpicitur Quæ
Præterea ànobis inſertæ ſunt poſitiones tam
Paucæ ſunt, ut éponendis rationibus, guobus
bermoti eas addidimus, B. L. ulterius
moraori omnino judicemus ſuperfluum.

Scripſi Tubingæ a. d. III. Non. Dec.
CIo Iocerv.

PRT-

Z

. —⸗2

PRLEFATIOAUCTORIS.

L. B. J. D. A.
omplures jam præterlapſi ſunt anni, ex quo
C in uſum Auditorum, qui Collegium diſpu-
tatorium à nobis petierant, Themata quædam
fummam Juriſprudentiæ Naturalis complexa,
ad ductum & ſecundum ordinem Pufendorfiani
de Officio Hominis & Civis Compendii, conſ-
cripſimus, & ad calamum dictavimus, in quibus
maximam partem IIluſtris illius Auctoris ſenten-

tias, quotiescunque ſcilicet ad principia rite po-

ſita collatæ veritati conformes nobis viſæ ſunt,
ſecuti ſumus: interdum tamen ab ejus ſcitis re-
cedere non dubitavimus: idque pro ea philoſo-
phandi libertate, quam nemo prudens ægre tu-
lerit, aut vitio cuiquam verterit, quamque in
Republica literaria, quamdiu in pernicioſam
licentiam non degenerat, ſartam tectamque con-
ſervari veritatis plurimum intereſt.
Poſtea vero cum publica ſtudiorum ſpeci-
mina edere deſiderarent quidam laureæ fecun-
dæ philoſophicæ Candidati, neque per aliasoccu-
pationes vacaret, more ceteroquin fſolito ſeles-
ta cx noſtræ diſciplinæ penu depromta argu-
menta elaborare: viſum eſt ea ipſa Themata ty-
pis imprimenda curare & pro materia publica-
rum dilputationum „ quibus ſuos in ſtudio Ju-
ris Naturæ profectus illi ex cathedra demonſtra
re poſſent, proponere.
Quoniam autem ita comparata ſunt, ut præ-
cipua Jurisprudentiæ Naturalis capita conti-
neant, & ſuccinctam diſciplinæ tam utilis tam-

P R F F AT LO.
que neceſſariæ deſignationem paucis pagellis
exhibeant, memoriæ diſcentium non ſine fructu
in ſervientem, aliquoties jam in Collegiis privatis
ea explicare inſtituimus, ipſaque re experti ſu-
mus, haud infeliciter primis hiſce elementis præ-
parari tironum animos ad uberiorem inſtitutio-
nem.
Cui inſtituto quanquam & clariſſimi Omei
ſii Epitome Jurisprudentiæ Naturalis ex parte
inſerviat, qua de cauſa & nos ſæpius pro funda-
mento Collegiorum in uſum incipientium pri-
vatim inſtitutorum eam ſubſtravimus: doctri-
nam tamen de Civitate Architectonicam & Juri
Naturæ & Politicæ neceſſariam ſteriliorem ibi
inveniri, quam ut tironibus ſufficere poſſit,
haud immerito dixeris ſed nec illis, qui jam ali-
quos fecerunt in diſciplina Juris Naturæ pre-
greſſus, inutilem horum Thematum tractatio-
nem deprehendimus, ſi quidem ea, quæ pro-
lixiori commentatione vel audiverant vel lege-
rant, breviter ac facili opera ſe repetere illorum
perlectione, atque animo firmius imprimere
poſſe nobis aſſeruerunt.
Ubi ergo exemplaria Diſſertationum, quibus
dicta jam Themata continebantur, penitus de-

fecerunt: è& re Auditorum noſtrorum fore ex-

iſtimavimus, ſi ea recudi curaremus, aucta non-
nullis in locis, vel emendata.

Si quid emolumenti & poſthac percepturi ex

hoc inſtituto funt vel illi, vel alii; non eſt cur
ejus nos pœnitere debeat. Ad hunc enim ſco-
pum omnia noſtra conſilia omnesque labores
noſtri unice tendunt.

PROLEGOMENA.
D H

NATIRA & INDOLE TURISPRU-=
DENTIE NATURALIS.

CONSPECTUS.

I. Diſeiplinæ Defcriptio. Th. I.
II. Definitio. Th. 2.
III Exiſtentia. Th. 3. quæ probatur
A. ab objecto. Th. 4.
B. ab utilitate,
a in vita communi. Th. 5§.
b. in theologia. Th. 6.
c. in juriſprud. civili. Th. 7.
d. in Jure publ. & eccleſ. Th. g.
in jure gentium. Th. 9.
IV. Differentia à Jure Civili & Theol. morali. Th. 10.
A. quæ aſſeritur & petitur
a. à fontibus officiorum. Th. I1.
b. ab officiis ipfis. Th. 12.
c. à modo probandi. Th. 13.
B. limitatur. Th. 14. 16.
C. negatur, quatenus à Pufend. ulterius petitur
a. à fine, ubi .
ℳ. verus finis exponitur. Th. 16. 17.
g. falſus refutatur. Th. 18. 19.
B. ab applicatione ſcitorum J. N. Th. 20.
c. ab objecto. Th. 21. 22.
V. Duæ quæſtiones deciſæ:
A. an L. N. à ſtatu integritatis ſit derivanda?
Th. 23— 25.
B. An, quæ hodie eſt, cum L. N. in ſtatu integri-
tatis ſit eadem? Th. 26 —— 28.

A 5 TII. I.

.

—

10 Prolegomena.

TX. I.

*Octrina de Officio Hominis &
D iæ Civis juxta legem naturalem, in
AII læ= compendio Pufendorfiano tra-

&= =) dita-., dici ſolet. Juriſprudentia
Naturalis, ſive Univerſalis: quæ non abſol-

vit univerſam Philoſophiam Practicam, ſed
ejus pars eſt. =ð .

Juriſprudentia Naturalis eſt prudentia ho-
minem actiones ſuas ad legem naturæ com-
ponere docens. .
J III.

Dari talem diſciplinam probatur ex ob-
jecto; itemque ex ejus utilitate.
1

Objectum ejus funt actiones hominum
ad legem naturalem componendæ.
V

Utilis eſt hæc diſciplina in vita communi:
dum homines in quovis ſtatu viventes officii
ſui vitæque recte inſtituendæ ſcientia inſtruit,
& difficillimorum caſuum, qui in omni vitæ
genere ſolent occurrere, explioandorum fun-
damenta monſtrat.
VI

Habet quoque ſuam utilitatem in ſtudio
Theologiæ: dum revelationis divinæ verita-

tem confirmat; voces explicat in Theologia
Morali

——

—

De Natura & Indole Juriſpr. Nat. II

morali quoque occurrentes; homines pravis

ſuis cupiditatibus indulgentes miſeriæ ſuæ

convincit; vitia reprehenſuris argumenta ab
ipfo naturali lumine depromta fuppeditat;
legum denique in ſacris literis enarratarum
diſcrimen oſtendit.
VII.
Juriſprudentiæ Civili inſervit: dum inter-
pretationis legum fundamenta ponit, æqui-
tatis & diſpenſationis fontes aperit, nomo-
theticam dirigit.
VIII.

Principia ipſa univerſalia Juris Publici &
Eccleſiaſtici non aliunde, quam ex hac di-
ſciplina, repetenda funt.
IX.
Jus Gentium nobis quidem nihil aliud eſt,
quam ipfſfum jus naturæ ad actiones gentium
inter ſe accommodatum.
X.
Juriſprudentia Naturalis, Juriſprudentia
Civilis & Theologia Moralis differunt fonti-
bus officiorum, officiis, & modo demon-
ſtrandi dogmata.
Illa ex lumine rationis, iſta ex legibus ci-
vilibus, hæc ex peculiari revelatione divina,
quid agendum, quidve omittendum fſit;
deducit.

A 6 XII.

12 Proolegomena.

Illa officia hominis communiſſima in na-
turali & adventitis ſtatibus obeunda, iſta
officia civis, quatenus peculiari & definitæ
civitati fubjectus eſt, hæc officia Chriſtiani

tractat.
XIII.
Illa aliud faciendum afſlerit, quia per re-
Ctam rationem idem ad cultum DEI, conſer-
vationem fui, ſocialitatem neceſſarium colli-
it: iſta ultimam rationem inde petit, quia
Pegialator ita cConſtituit: hæc in eo acquie-
ſcit, quia DEUS in Scriptura Sacra juſſit.
XIV.
Hæ tamen diſciplinæ invicem non pu-
nant quanquam Jus Civile & Theologia

.

Moralis juri Naturali quædam addunt, & in

diſciplina Juris Naturæ quædam per fictio-
nem quandam, abſtrahendo a revelatione,
concipiuntur, quæ in ſacris literis liquidius
expoſita deprehendimus.
XV.
Norma actionum in Juriſprudentia Natu-
rali eſt lex naturæ, in Theologia morali lex
moralis. Hæc latior eſt illa, & præter legem
naturæ perfectius exhibitam, etiam legem
Dei politivam unieridem complectitur.
Finis Juriſprudentiæ Naturalis duplex eſt:
primarius alter, qui ad veram internam æter-
nam-

De Natura & Indole Juriſpr. Natur. I 3

namque hominis felicitatem tendit; alter ſe-

cundarius, in externa generis humani felici-
tate conſiſtens.
XVII.

Etſi autem prior ille finis in Philoſophia
morali intendatur: obtineri tamen per eam
nequit, ſed ad Theologiam ducit; unde uſus
illius pedagogicus elucet.
X VIII.
lorum igitur ſententiæ non poſſumus ſub-
ſcribere, qui finem hujus difciplinæ etiam
intentum ſolius hujus vitæ ambitu includunt.
Licet enim animæ immortalitas mathemati-
ce demonſtrari nequeat, tam validis tamen
ea nititur argumentis, ut contraria ſententia
rationi merito videri debeat abſurda. Adde,
quod, poſita ſola ejus probabilitate, certiſ-
ſimæ demonſtrationes de agendis elici poſ-

ſint.
XIX.
Qui hujus tantum vitæ felicitatem in Phi-
loſophia morali intendi, immortalitatiſque
animæ conſiderationem ſeponi volunt, ja-
nuam aperiunt Epicureiſmno, fundamenta
moralitatis ſubruunt, uſum pædagogicum
tollunt, ipſique fini ſecundario obtinendo
obicem ponunt.
XX.

Scita Juriſprudentiæ naturalis non dunta-
Xat ad forum humanum, ſed primario ad
forum

14 Prolegomena.

forum conſcienti?, in quo DEUS anctor
legis naturæ tribunal ſuum habet, accom-
modanda arbitramur.
XXI.
Neque hæc diſciplina circa exteriores
tantum actiones hominis formandas, ſed
primario Circa actus interiores verſatur, quip-
pe a quorum moralitate moralitas actionum
externarum dependet.
XXKXII.
Primos tamen motus quoque una cum ſua
radice homini ad culpam & pœnam imputa-
ri, ſola nos Theologia docet.
XXIII.
Recte aſſerit Pufendorfius, in Juriſpru-
dentia naturali hominem nunc conſiderari
debere, prout natura ipfius eſt corrupta,
adeoque prout animal multis pravis cupidi-
nibus ſcatens, neque ex ſtatu integritatis de-
rivandas eſſe leges naturæ. Addendum ta-
men, habere hominem etiam corruptum
rationem ſuo modo adhuc rectam.
XXIV.
Prior ratio, qua ſuam aſſertionem probat,
quod nimirum de conditione ſtatus integri
lapſuque primævo ratio ſibi relicta nihil
ſciat, ſatis bene ſeſe habet: modo obſerve-
tur, ex lumine rationis quoque colligi poſſe,
hominem talem a DEO non elle creatum,
qualis nunc eſt.
XXV.

De Natura & Indole Juriſpr. Natur. 1I5
XXV.

Altera vero ratio a præceptis negativis de-
ſumta non æque firma eſt: cum præceptum
negativum non neceſſario præſupponat po-
ſitivam ad peccatum proclivitatem, ſed qua-
lemcunque peccandi potentiam, vel non re-

pugnantiam.
XXVI.
Ad quæſtionem: An lex naturæ hodie
eadem ſit, quæ fuerit in ſtatu integritatis?
recte reſpondetur: ſumma legis capita in
utroque ſtatu eſſe eadem, ſed applicationem
per præcepta particularia, pro diverſitate
Conditionis humanæ, variare.
XXVII.
Prius ex eo probatur, quod in utroque
ſtatu tota lex naturæ ad amorem Dei, fui &
aliorum hominum reduci poteſt.

XXVIII.
Poſterius inde patet, quia multa in præ-
ſenti ſtatu locum habent, de quibus non
conſtat, num & in feliciſſima illa conditio-
ne locum fuiſſent habitura: nonnulla vero
certo in eam non cadunt.

LIB.

16 Lib. I. Cap. I.

L I B. I.
CCAFP. I.
DE ACTIONE HUMANA.

CONSPECTVUS.

I. Præmittitur definitio officii. Th. 1I. J
II. Sequitur Actionis humanæ 2
A. Definitio Th. 2.
B. Differentia Th. 3. 4.
C. Principia.
a’ in genere Th., §.
b in ſpecie,
a. intellectus, cojus conſideratur
(4) definitio Th. 6.
(?) rectitudo Th. 7

(0 actus Practici
A) in genere Th. 7.

B) in ſpecie conſcientia Th. 9. quez

ſumitur
a) ſubjective. Th. 10.
b) objective, cujus occurrit
ℳαι) definitio. Th. 1I.
£σ) diviſio

2. reip. normæ Th. 15.
3. teih. Princibiorum Th.

4. eiß. Frme. Th. 17-19.

7) Pfecius
I. in genere Th. 20.
2. in ſpecie

a) reſp. Conſcientiæ

rectæ Th. 21.

I. reſp. objecti Th. 12·14.

b) reſp.

F

De Act ione Humana. 17

) reſp. errantis Th. 22-25.
c) reſp. probabil. Th. 26. 27.
) reſp. dubiæ Th. 28.
e) reſp. Scrupuloſæ. Th. 29.
J) Impedimenta Th. 30.
A) Error Th. 31 - 32.
B) Ignorantia Th. 33.
⁶) Voluntas, ubi
a) Definitio Th. 34.
b) affectiones
A) in genere Ih. 35.
B) in ſpecie libertas, cujus oſtendi-
tur
a) exiſtentia Th. 36.
b) natura Th. 37. 38.
Cc) obſtacula Th. 39 – 44.
D. Diviſio. Th. 4 5 — 48.
E. Affectio præcipua Th. 49 — 51.

I.

fficium eſt actio humana pro ratione
obligationis ad præfſcriptum legum
recte attemperata.
II.

Actio humana eſt motus hominis, præ-
lucente intellecku, & decernente voluntate
ſuſceptus.
III.

Non ergo omnis actio hominis etiam eſt
humana.

IV.

18 Lib. I. Cap. I.

IV.
Quicquid de actionibus dicitur, id ſuo
modo etiam ad omiſſiones applicari debet.
V

Principia actionum humanarum ſunt intel-
lectus & voluntas.
VI.
Intellectus eſt facultas animæ rationalis,
qua res ſibi objectas comprehendit ac diju-

dicat.
VII.
Datur in homine recta ratio non modo
circa theoretica, ſed & circa practica, h. e.
cuilibet homini, matura ætate, & mente
integra, tantum ſupereſt luminis naturalis,
ut, adhibita cultura, ac debita meditatione,
Poſlit recte comprehendere ſaltem genera-
lia præcepta & principia honeſte vivendi.

Intellectus practici actus ſunt conſcientia
& Conſultatio: illa circa honeſtatem, hæc
Circa utilitatem verſatur.
IX.
Conſcientiæ vocabulum interdum pro fa-
cultate, imo pro ipſa anima cum fuis facul-
tatibus, interdum pro habitu, interdum pro
actu ſumitur.
X

Pro habitu judicandi de actionum fua-
rum

— ⏑

De Adtione Humana. 19

rum moralitate ſumpta dividitur in teneram,
laxam, & ſcrupuloſam. Ila de adlionibus
recte, iſta parum, hæc nimium ſollicita eſt.
XI.
Pro actu ſumpta generatim eſt judicium
hominis de ſe ipſo ſuiſque actionibus ſecun-
dum leges inſtitutum.
XII.
Reſpectu objecti conſcientia, hoc modo
ſumpta dividitur in Antecedentem & Con-
ſequentem, & Conſequens in Bonam &

Malam.
XIII.
Antecedens eſt judicium de actionibus ſu-
ſcipiendis: Conſequens de perpetratis.

Conſcientia Bona eſt, quæ ob recte facta
delectat: Mala, quæ ob male facta con-

triſtat.
X V.
Reſpectu normæ eſt vel Recta, vel Erro-
nea. IIIa eſt, quæ legi conformiter, hæc,
quæ legi difformiter judicat.
XVI.
Ratione principiorum & modi aſſentiendi
diſtinguitur in Certam & Probabilem. Certa
eſt, quæ ex principiis certis & evidentibus
concluſionem elicit, cui firmiter adhæret:
Probabilis, quæ ex principis veriſimilibus
Cconclu-

20 Lib. I. Cap. I.

concluſionem elicit non ab omni formidine
oppoliti alienam.
XVII.
Quando in Decidentem & Suſpenſam
Dubiam diſpeſcitur, magis eſt diſtincti
æquivoci in æquivocata, duam diviſio ge-
neris in ſpecies.
XVIII.
Decidens eſt, quæ de actus moralitate ali-
quid affirmat vel negat: Dubia, quæ inter
utramque contradictionis partem fuctuans
neutri adhæret.

IX.
Media inter utramque, magis tamen ad
Decidentem vergens, eſt Scrupuloſa ( alio
ſenſu quam ſupra accepta) quippe quæ actu
uni parti aſſentitur, ſed in alteram partem
levibus argumentis cum vexatione quadam

ſollicitatur.
XX.

Conſcientia vim obligandi habet, non
ex ſe, ſed ex lege, quam dictitat, Cujus

præco eſt.
X XI.

Conſcientia recta, quæ fimul certa eſt,
graviſſime obligat, cum ad ſuſcipiendam
ackionem illius dictamini convenientem, tum
ad omittendum contrarium.
XXII.
Conſcientia erronea negative obligare di-
Citur,

De Adtione Humana. 21

citur, h. e. non quidem ad faciendum,
quod ea dictitat, ſed tamen ad omittendum

Contrarium.
XXIII.
Si error eſt invincibilis & involuntarius,
atque adeo inculpabilis: peccat, qui contra
eam, non peccat, qui ſecundum eam agit.
XXIV.
Si error vincibilis verſatur circa actionem
lege PræcCceptam aut vetitam: tam peccat,
qui ſecundum, quam qui contra Conſcien-

tiam agit.
XXV.
Si error eſt de re indifferenti: peccat,
qui contra, non item qui ſecundum eam agit.
XXVI.
Probabiliſſimum Jeſuiticum deteſtamur
quidem: aſſerimus tamen, poſſe hominem
etiam conſcientiam probabilem ſequi.
XXVII.
Inter plures probabiles ſententias ſemper
ſequenda eſt probabilior & tutior.
XXVIII.
Dubia conſcientia nihil eſt agendum: ſed
dubio liberandus animus.
XXIX.
Dum ſcrupulus notet dubium leve & irra-
tionale: eum violenter eſiciendum, aut, ſi
deponi nequeat, contra eum agendum, re-
Gte præcipiunt Theologi & Philoſophi.

22 Lib. I. Cap. I.
XXX.

Intellectus impedimenta ſunt ignorantia &
error. Ila eſt cognitionis abſentia, hic falſi
ro vero apprehenſio.
Pr XXI.
Error eſt vel vincibilis vel invincibilis,
itemque vel juris vel facti, & ille vel juris
univerſalis vel particularis.
XXXII.
Error invincibilis juris univerſalis in ho-
mine ſanæ mentis non datur: juris particu-
laris dari poteſt, ſed regulariter non præ-

ſumitur.
XXX—III.
Ignorantia ratione influxus in actionem eſt
vel efficax, vel concomitans. (a) Ratione
originis vel voluntaria, vel involuntaria: illa
vel ſimplex (*) vel affectata (c), hæc vel in
ſe tantum, vel in ſe & ſua cauſa ſimul.
XXXIV.
Voluntas eſt altera hominis facultas, per
quam velut intrinſeco impulſu ad agendum
ſeſe homo movet, & eligit, quod ſibi maxi-
me arridet, averſatur, quod ſibi non conve-
nire
(ℳ) Efficax eſt, quæ ſi abfuiſſet, præſens actio non
fuiſſet ſuſcepta. Concomitans, quæ licet abfuiſſet,
nihilominus actio ſuſcepta fuiſſet.
(b) Quam quis debita diligentia non adhibita
obrepere ſibi paſſus eſt.

(Cc) Quam quis ultro affectavit, rejectis veri co-
gnoſcendi mediis.

De Adkione Humana. 2¾

nire videtur: vel; eſt facultas animæ ratio-
nalis, qua bonum ab intellectu cognitum ap-
petit, malum averſatur.
Affectiones voluntati duæ tribui ſolent
ſpontaneitas (a) & libertas (?): quas alii uno
libertatis vocabulo exprimunt, eamque tri-
bus his partibus abſolvi contendunt; ſponta-
neitate, indifferentia & vi ſe determinandi.
XXXVI.
Libertas voluntatis probatur I. ex propria
cujuſque conſcientia & experientia. 2. legi-
bus. 3. poenis. 4. Conſultationibus. 5§. poeni-

tentia.
XXXVII.
Libertas hominis non conſiſtit in indiffe-
rentia ad bonum & malum in genere; nam
bonum in genere & qua tale neceſſario ap-
petit, malum neceſſario averſatur: ſed ad
objecta particularia, circa quæ magna eſt
appetituum varietas, eaque vel ex diverſa
repræſentatione objectorum, vel ex homi-

num

(α) Spontaneitas eſt affectio voluntatis, qua hæc
citra coactionem ad agendum ſe determmat.
(5) Libertas eſt affectio voluntatis, qua hæc, poſi ·
tis omnibus ad agendum requiſitis, poteſt agere vel
non agere, aut ex pluribus objectis unum eligere, cæ-
tera reſpuere. Ila libertas contradictionis ſive exer-
citii, hæc Contrarietatis . ſpecificationis dicitur.

24 Lib. I. Cap. I.

num diverſis propenſionibus diverſiſque ju-
diciis oriunda.
XXXVIIIL.
Neque illa indifferentia eſt æquilibrii, ſed
exercitii tantum, ſive activitatis.
XXXIX.
PEquilibrium enim tollunt Corruptio uni-
vVerſalis, peculiaris ingenii diſpoſitio ex tem-
peramento pendens, conſueêtudo, affectus
& certi morbi, ad quos inprimis etiam per-
tinet modica ebrietas.
X
Quantacunque ſit vis temperamenti, ho-
minem non rapit neceſſario in violationem
legis naturalis, ſaltem quoad actus exterio-

res.
XLI.
Neque conſuetudo actiones facit abſolute
neceſſarias: hypothetica autem neceſſitas
imputabilitatem non tollit.
LII.
Homo debito rationis uſu affectus ita
compeſcere poteſt, ne in actus exteriores le-
gibus adverſos poœniſque civilibus coercen-
dos erumpant.
XLIII.
Affectus ſpecie mali excitatos merito Pplus

favoris comitatur, quam eos, qui ad acqui-
rendum aliquod gratum ſtimulant.
XIIV.

De Adtione Humana. 25
XLIV.

Modica ebrietas ſicuti uſum rationis non
penitus ſequclkrat, ita nec libertatem plane

tollit.
XL V.
Actio hominis in reſpechu ad ſua principia
dividi ſolet in ſpontaneam ſeu voluntariam,
invitam & mixtam.
XLVI.
Actio voluntaria ſeu ſpontanea eſt, quam
quis ſciens ac volens ſuſcipit.
XIL. VII.
Actio invita eſt, quæ ab ignorante vel
nolente proficiſcitur: eſtque vel per igno-
rantiam, vel per vim, talis; illa inn Prudens,
hæc violenta dicitur. .
XLVIII.
Actio mixta eſt, quam quis, incumbente
gravioré necefſitate, tanquam minus malumn
ſuſcipit, licet alias extra neceſſitatem conii-
tutus vehementer ab ea abhorreat. Accedit
tamen magis ad ſpontanen. quam ad invitas.

Affectio actionum humanarum præcipua
eſt imputabilitas, ſeu imputativitas, per quam
homo pro earum auctore recte poteſt haberi,
ad reddendam de iis rationem adſtringi,
effectuſque ex iſtis Provenicntes in ipfum
derivari.

B 2 1IL

26 Tib. I. Cap. I.

L.
Regula generalis de imputativitate, hæc
eſt: Quæcunque penes hominem ſunt, ut fiant vel

non fiant, ea ipſi poſſunt imputari. Quod autem

neque in ſe, neque in ſua cauſa, penes aliquem
fuit, non poteſt ipſi ex debito imputari, recte
gtamen ex gratia.
LI.

Hinc fluunt regulæ ſpeciales:
I. Actiones ab alio patratæ, ut & ope-
rationes quarumvis aliarum rerum, nec non
quivis eventus non poſſunt alteri imputari,
niſi quatenus ille poteſt & tenetur iſta mo-
derari, atque adeo culpam contrahit.

2. Quæcunque in quolibet homine ſfunt,
fuit ut

abeſſent vel adeſſent, non poſſunt ipſfi in-

vel non ſunt, quæ penes ipſum non

putari, niſi quatenus per induſtriam de-
fectum, cum potuiſſet, non ſupplevit, aut
nativas vires non adjuvit.
32. Quxæ per ignorantiam efficacem ac Cir-
cumſtantiæ eſſentialis, aut errorem invinci-
bilem patrantur, imputari non poſſunt.
4. Ignorantia, ut & error, Circa leges &
officium cuique injunctum ab imputatione
non liberat.

5F. Cui occaſio agendi citra ſuam culpam

deeſt, illi non imputatur, quod non egerit.
6. Non poteſt alicui imputari, quod non

præſtiterit ea, quæ vires ipfſius excedunt, 3

niſi quis ſua culpa vires amilſerit.
7. Non

De Acione Humana. 27

7. Non poteſt imputari quod quis per
violentiam coactus patitur, poſſunt tamen
imputari actiones mixtæ.
8. Eorum, qui rationis uſu deſtituuntur,
actiones non imputantur.
9. Dénique non imputarf poſſunt ſomnia,
nec actiones in ſomno patratæ, niſi quate-
nus quis vel diurnis cogitationibus illis oc-
caſionem dedit, vel debitas poſſibileſque cau-
telas non adhibuit.

C AP. TI.
4 DEFE
NORMA ACTIONUM HUMA-
NARUM.
S8 E U .

DE LEGE IN GENERE
CONSPECGIUS.

I. Legis necefſitas th. 1.
II. Definitio th. 2.
III. Effectus, Obligatio. th. 3. cujus occurrit
A. Definitio th. 4.
B. Differentia th. §.
C. Subjectum th. 6.
D. Cauſa efficiens th. 7.
E. onditio fine qua non th. 8.
IV. Partes th. 9.
V. Vis propria th. 10. .
VI. Materia th. 11. 12.
D B 2 VII.

.

28 Lib. I. Cap. II.

VII. Limitatio th. 13. 14.
VIII. Influxus in actiones humanas, quæ conſide-
. rantur
A. in relatione ad Legem ſolam th. 15 -- 17.
B. in relatione ad perſonas ſimul th. 18. ubi
agitur.
a. de Juſtitia, cujus datur
«. definitio th. 19. 20.
. diviſio th. 2.
„. Oppoſitum th. 22.
b. de culpa & caſu th. 23.
IX. Diviſio th. 24. 25. .

Th. I.
Ctiones hominum ad normam aliquam
componendas eſſe, probatur. I. Ex fa-

cultatum præſtantia, 2. inclinationum varie-

tate, 3. hominum pravitate, 4. imbecillitate,
& hinc orta indigentia ſocietatis, quæ ſine
ordine & lege ſtare nequit.
11

Ea igitur norma eſt Lex, quæ eſt decre-
tum, quo ſuperior ſibi ſubjectum obligat,
ut ad iſtius præſcriptum actiones ſuas com-

onat.
1 III.

Effectus legis eſt obligatio: nam lex per-
miſſiva proprie non e lex.

Obligatio eſt vinculum juris, quo neceſ-
ſitate adſtringimur rei alicujus præſtandæ;
ſive, eſt qualitas moralis paſſiva, qua quis
præſtare aut pati quid tenetur.

—

5

4

Be Norma Actionum Humanarum 29

. V.
Differt obligatio a coactione, quia hæc
extrinſecus movet voluntatem, illa intrin-
ſecus conſcientiam aficit.
VI.
Ad id, ut quis poſſit recipere obligationem,
tria requiruntur, ut habeat I. ſuperiorem.
2. Intellectum. 3. Voluntatem liberam.
VII.
Superior hic intelligitur, qui in alterum
habet imperium: ad quod non modo vires,
ſed inprimis juſtæ cauſæ requiruntur. Ju-
ſtæ Imperii Divini cauiæ ſunt Creatio &
Confervatio, humani autein vel voluntas
DEI per legem naturæ (7), aut poſitivam uni-
verſalem (?), aut ſpeciale præceptum («) pa-
tefacta, vel ipſorum hominum inter ſe con-
ſenſus (4), cujus firmitas itidem a lege na-
turæ pendet.
VIII.

Lex non obligat niſi promulgata; ſive
romulgationem ultimum ellentiale legis
complementum, ſive conditionem ſine qua
non, appelles.

IX.

(a) Quo fundamento nititur imperium parentum in
liberos. .
(5) Qua imperium maritale conſtitutum eſt.
(c) In Theocratia fraelitarum.
(4 Quo imperium herile & civile conſtituuntur.

B 3

—

30⁰ Lib. I. Cap. II.

IX.
Legis perfectæ duæ ſunt partes: edictum
(aà), & ſaectio poenalis (?). Neque vero lex
alternative obligat. X

Vis legis proprie eſt ſignificativa. Sed &
vis obligandi ei tribuitur, quæ principaliter
& originaliter eſt in legislatore, inſtrumen-
taliter ſeu nationaliter in lege, miniſteriali-
ter in conſcientia.
XI.

Materia legis debet eſſe poſſibilis & utilis.

Poſterioris tamen requiſiti defectus non tol-

lit obligationem.

XII.
Nec juſtitia, quatenus ſe habet ex parte
Imperantis, eſt de eſſentia legis.
XIII.

Diſpenſatio eſt exemtio peculiaris per-

ſonæ ab obligatione legis ad ipſam alias per-

tinentis.
XIV.

Cum diſpenſatione perperam confun-

ditur æquitas, quæ pro diverſa definitio-

ne

(a) Edictum eſt prior pars legis, qua ſignificatur

quid ſit agendum vel omittendum.
(b) Sanctio poenalis eſt poſterior pars legis, qua ſigni-
Rcatur, quid ſit patiendum ei, qui edictum violaverit.

injuſtæ.

De Norma Adtionum Huüumanarum. 31
ne (a) vel cadit in legem naturæ, vel non

cadit.
A relatione ad legem actiones ſunt vel li-
citæ vel neceflariæ, vel bonæ vel malæ.
V I.
Non omnia, Juæ licita dicuntur, etiam
honeſta ſunt.
XVII.

Ad adionem bonam requiritur, ut ex
omni parte cum lege congruat: ad malam
ſufficit, ſi in una parte deficiat. G
XVIII.
Si præter relationem ad legem etiam re-
ſpectus involvitur ad perſonas, in quas ex-
ercentur actiones: hæ ſunt vel juſtæ vel

Sumitur tamen interdum juſtitia etiam pro
attributo perſonarum, & tum eſt conſtans &
perpetua voluntas ſuum cuique tribuendi.
Aſt quando actionibus tribuitur, defini-
tur

(a) Secundum alteram definitionem Equitas eſt
correctio ejus, in quo lex deficit ob univerſalitatem:
Secundum alteram eſt dextra legis interpretatio, qua
ex naturali ratione oſtenditur, caſum aliquem pecu-
liarem ſub lege univerſali non comprehendi, eo quod
alias abſurdi quid inde foret ſecuturum.

B 4

32 Lib. I. Cap. II.

XXI.
Juſtitia recte a Grotio in attributricem &
expletricem diſtinguitur, expletrix denuo
commode dividitur in rectoriam & æquato-
riam. Hujus, quatenus circa contractus Ver-
ſatur, nobiliſſimæ ſpecies ſunt diſtributiva &
commutativa.
XꝑXII.

Injuſtitia, quæ juſtitiæ expletrici opponi-
tur, injuria adpellatur, ad quam () requiri-
tur, ut jus perfectum lædatur, ut actio ex
proæreſi ſit ſuſcepta, ut invito inferatur.
. XXIII.
Si propoſitum abſit, nec agens per negli-
gentiam peccaverit, infortunium fſ. Caſus for-
tuitus, aſt ſi negligentia acceſſerit, culpa ad-
pellatur, quæ pro diverſitate graduum ne-
gligentiæ in latam, levem & leviſſimam di-

ſpeſcitur.
XXIV.
Lex reſpecku auctoris dividitur in divinam
& humanam: illa in naturalem & poſitivam;
poſitiva in univerſalem & particularem; quæ
vVel ceremonialis eſt vel forenfis.
Cum hac diviſione commode Conciliari
poteſt

(a) Stricte & proprie dictam.

tur recta adplicatio earundem ad perſonas.

De Lege Naturali. 33

Poteſt Theologis recepta diviſio legis di-
vinæ in moralem, ceremonialem & fo-
renſem.

CAP. III.
DE LEGE NATURALI.

CGNSPEC T II S.
Legis Naturalis . 4
I. Definitio th. I.
II. Exiſtentia th. 2.
III. Certitudo th. 3. 4.

RIV. Principia

4 A. remotive
, in genere th. 6. 6.
8. in ſpecie Pufendorfii, cujus ſententia
(a) exponitur th. 7. 8.
(b) dijudicatur th. 9. 10.
B. poſitive, ubi
o tria principia enumerantur th. II.
.. Objectioni occurritur th. 12.
„, eadem ſtabiliuntur th. 13. & quidem
(a) primum th. 14. .
(b) lecundum th. 15.
(Cc) tertium th. 16— 18.
V. Natura & indoles th. 19. 20.
VI. Naturalis Notitia .
A. Remotive th. 21. 22.
B. Poſitive th. 23.
VII. Differentia à LL. poſitivis th. 24.
VIII. Adjungitur diviſio Officiorum th. 2u.
TII. I. =
L naturæ eſt lex divina, per rationem
hominibus innoteſcens, immutabiliter
obli.

34 Lib. I. Cap. III.

obligans eos ad faciendum vel omitten-
dum, quod cum natura divina & humana
neceflario convenit vel pugnat.
J II

Hæc ex ipſa natura humana cum relatione
ad DEUM finemque ab eo intentum ſpecta-
ta cognoſci poteſt. Unde & exiſtentia legis
naturæ luculenter patet.
III.
Methodus autem & inveſtigandi & de-
monſtrandi varia eſt: quæ varietas tamen
ipſius diſciplinæ certitudinem non tollit.
IV.
Neque vero neceffum eſt, ut omnes ex
jiſdem principis deducant concluſiones: mo⸗
do alioquin verſa ſint, & illis, qui utuntur,
aut quibuſcum agitur. ſatis evidentia.

Multa etiam ita comparata ſunt, ut quam-
vis diverſa videantur, conciliari tamen haud
difficulter queant.

Sunt autem & alia poſita quibuſdam uti
falſa, ita periculoſa ſimul & intolerabilia.
VI

Pufendorfius pro principio legis naturæ
habet ſocialitatem, & hanc fundamentalem
legem naturalem conſtituit: Cuilibet homini,
quantum in ſe, colendam & ſervandam eſſe ſocia-
litatem: ſeu, bominem debere ee ſooialen

De Lege Naturali. 3 5
VIII.

Hanc vero ex honfinis natura ita demon-
ſtrare conatur, ut ex eo, quod homo I. ſe
ipſiun amat & conſervare ſtudet, 2. Citra alio-
rum auxilium vel conſervaril nequit, vel fal-
tem miſerrimus eſt, 3. ad mutua commoda
promovenda aptus, 4. ad nocendum procli-
vis non modo, ſed & 5§. idoneus, 6. in in-
clinationibus varius & mutabilis, colligat ſo-⸗
cietatis colendæ neceſſſtatem.
IX.
Nos ſocialitatem pro adæquato principio
hactenus habemus, quatenus ipſe Pufendor-
fius haberi voluit L. II. c. 3. §. 19. ut nem-
pe non ſit ullum præceptum juris naturalis
alios bomines ſpectans, cujus ratio non ultimo
inde petatur.
X

Si vero pro adæquato totius juris naturæ
principio habeatur, id potiſſimum incom-
modi habet, quod religio hoc modo ſubor-
Qinetur ſocialitati, vel ſaltem præcipua offi⸗
cia inde non niſi indirecte poſſint probari.
Adde;, quod, abſtrahendo ab omni ad colen-
dam ſocialitatem obligatione, ratio homini &
cultum DEI & confer ationem ſui injungat.
Unde illorum ſententia nobis quidem ma-
Xime probatur, qui 8* dultu DEI: conſerva-
tione

36 Liy. I. Cap. III.

tione ſui & ſocialitate omnia juris naturæ offi-
cia derivant. Idemque ſentiunt, qui in amo-
