obſtat, quo minus DEUS racte pro auctore
& cauſa principali Majeſtatis habeatur; qua-
tenus multiplicato genere humano conſtitu-
tionem civitatum, & ſummi in iis imperii,
per dictamen rectæ rationis præcepit. Etſi
autem a DEO immediate majeſtas non con-
fertur: ab eo tamen immediate dependet.

CAP.

A r E 137

C A P. VII.
D E
PARTIBUS SUMMI IMPERII.
CONSPECTUS.
Agitur de ſummo Imperio ſeu Majeſtate
I. in genere, ubi occurrit
A. Majeſtatis deſinitio th. r.
B. Partium Majeſtatis denominatio & inveſtigatio
th. 2.
II. in ſpecie, & quidem
A. de præcipuis Majeſtatis partibus & ſpeciatim
. de Jure Leges ferendi th. 3.
g. de Jure pœnarum th. 4.
7Y. de Juriſdictione c li & civili th. §.
J. de Jure Belli, Pacis & fœderum th. 6.
s., de Jure confſtituendi Miniſtros & Magiſtra-
tus th. 7.
de Jure in bona civium th. 8.
de Jure circa ſacra, Academias & ſcholas
th. 9.
9. de reliquis Juribus th. 10.
B. de partium Majeſtatis indiviſibilitate. th. 11.

TH. I.
Ajeſtas eſt ſumma ubique in civitate
poteſtas.
II

Hæc ut totum aliquod poteſtativum con-
ſideratur, cujus partes Jura Majeſtatis ſive
Regalia dicuntur, atque ex natura & fine Ci-
vitatum liquido colligi poſſunt. 111

* α£

138 Lib. II. Cap. VII.
III.

Itaque cum imperans ad finem civitatis
actiones civium debeat dirigere, fluit hinc
poteſtas leges ferendi de actionibus, bonis
& juribus ſubditorum.
I V.
Fruſtra autem feruntur leges, nec ſecuri-
tas civium conſervari poteſt, niſi illarum vio-
latoribus, hujuſque turbatoribus poenæ infli-
gantur. Unde imperanti competere debet
jus ponarum.
V

Ut vero leges ad facta recte applicentur,
juſtitiaque, ſine qua ſecura tranquillitas civi-
tati conſtare nequit, rite adminiſtretur, neceſ-
ſaria eſt imperanti facultas judiciaria, ſive ju-
riſdictio criminalis & civilis, ad facta ſecun-
dum leges punienda, & controverſias ci-
vium dirimendas,
VI

Atque ut adverſus exteros tuta ſit civitas,
imperanti tribui debet jus belli gerendi, &
ad hoc vel ſubditos cogendi, vel militem
conducendil, pacem item faciendi, & fodera
Reip. nomine pangendi.

Sed cum fummus imperans omnibus ne-
gotüs per ſe gerendis haud par ſit, jus ipfi
erit miniſtros & magiſtratus conſtituere, qui
vice ac nomine ipfſius negotia expediant.

VIII.

— —. ͤ— — —. —

.l

De Partibus Simmi Imperii. 139
VIII.

Uti vero ſine ſumptibus negotia ad civi-
tatis ſalutem neceſſaria expediri non pollunt:
ita competere debet imperanti poteſtas ali-
qua in bona civium publica & priyatn , Ut il-
la ad finem legitimum impendat, ex his de-
cerpat, Auantum Keip. neceſſarium eſt. Hinc
jus tributorum, quibus ſublevandis ex jure
gentium inſervit jus vectigalium,
Multum etiam dependet tranquillitas ci-
vitatis civiumque ſalus a doctrinis, quibus
quiſque, cum circa alia, tum inprimis circa
reli igionem imbutus eſt. Quare jus circa ſa-
cra, ut & circa ſcholas atque Acâdemias im-
peranti competere manifeſtum eſt.

Cætera jura n najeltatis vel ad hæc referri,
vel ex iiſdem fontibus f. facile deduci poſſunt.
X I.
Regulariter quidem omnia jura majeſtatis
in eodem ſubjecto debent eſſe conjuncta;
neque tamen id ſemper ita ſe habet. Übi er-
go unum alterumque deeſt, mancum eſt im-
perium: ubi per plura ſubjecta ſunt diviſa,
Reſp. emergit irregularis.

CAP.

140 Lib. II. Cap. VIII.

C A P. VII I.

D E
FORMIS RERUM PUBLICARUM.

CONSFPECTUS.
De Formis Rerum publicarum agitur
I. in genere, ubi exponitur
A. Fundamentum diviſionis th. 1I.
B Divilio ipſa th. 2.
II. in ſpecie & quidem
A. de regularibus, quarum traditur
a enumeratio th. 3.
8. comparatio th. 4.
. nævi, & quidem
(a) in genere th. 6.
(P) in ſpecie,
a. Ob vitia hominum
r. in Monarchia th. 6.
2. in Ariſtocratia th. 7.
3. in Democratia th. 8.
4 in quavis Reip. ſpecie th. 9
b. ob vitia ſtatus th. 10.
8. nævorum denominatio th. II.
B. de irregularibus th. 12. r3.
C. de compofitis ſeu Syſtematibus civitatum
th. I4. 158.

TH. T.
Ormæ Rerumpub. accidentales, pro di-
verſo Majeſtatis ſubjecto proprio, di-
verſæ ſunt.
. II.

De Formis Rerumpublicarum, 141

II.
Sunt enim vel regulares vel irregulares;
in illis ſummum imperium penes unum
fubjectum eſt indiviſim.
III.
Eſt autem illud ſubjectum vel unus homo,
vel ſenatus, vel totus populus; unde tres
oriuntur formæ regulares, Monarchia, Ari-
ſtocratia & Democratia, in quibus omnibus
eadem eſt majeſtas.
IV.
Singulæ habent ſua commoda & incom-
moda. In nulla quidem expeditius admini-
ſtrari poſſunt negotia ad finem pertinentia,
quam in monarchia.
V.
Reſpublicæ ſunt vel ſanæ, vel morbidæ &
Corruptæ. Hæ vel laborant vitiis hominum,
cumprimis imperantium, vel vitiis ſtatus.
VI.
Vitia Principum in Monarchia præcipua
funt, imperitia regendi, negligentia, ſævitia,
temeritas, Iuxuria, avaritia & injuſtitia.
VII.
Vitia Senatorum in Ariſtocratia ſunt, im-
proborum & ineptorum hominum ambitus,
factiones, oppreſſio plebis, bonorum publi-
corum interverſio.

VII.

142 Liy. II. Cap. UIII.
VIII.

Vitia populi in Democratia ſunt, turbu-
lenta ineptorum hominum fſuffragia, virtu-
tum ex invidia oppreſſio, legum temeraria
mutatio; ſordidorum & ineptorum homi-
num ad regimen evectio.
IX.
In quavis Reip. ſpecie vitia imperantium
ſunt negligentia vel pravitas, civium, inobe-

dientia.
X

Vitium ſtatus eſt legum fundamentalium
& inſtitutorum ratio genio populi difformis,
bellis vel inteſtinis vel externis excitandis
apta, Ccives ad Reip. munia obeunda ineptos
vel imbelles reddens, expeditionem nego-
tiorum impediens.
XI.

Vitioſam, ex culpa imperantium, monar-
Cchiam, tyrannidem; paucorum regimen
vitiofum, oligarchiam; populi imperium
Corruptum, ochlocratiam appellare ſolent:
quæ vocabula non morbum Reip. ſed pra-
vum hominum affectum adverſus præſentem
ſtatum vel imperantes denotare, interdum,
non ſemper, verum eſt.
XII.
In Rep. irregulari ſummum imperium pe-
nes plures eſt diviſim: mixtam alii appellant.

XII.

De Formis Rerum publicarum. 143

XIII.
Irregularitatem morbum eſſe negat (a) Pu-
fendorfius, alibi tamen haud obſcure fate-
tur (?).

1†

XIV.
Ubi plures perfectæ civitates aliquo pe-
culiari vinculo ita connectuntur, ut earum
vires fere pro unius civitatis viribus haberi
queant, ſyſtemata civitatum appellantur.
XV
Fiunt ejuſmodi ſyſtemata vel per commu-
nem Regem, qui plura regna ſuis quæque le-
gibus adminiſtrat: vel per foœdus aliquod
perpetuum plurium civitatum liberarum ac
vicinarum, quæ jura quædam majeſtatis con-
junctim, ſalva manente de cetero libertate
& independentia ſingularum, exercent.

= —

CA P. IX.
D E
AFFECTIONIBUS IMPERII CIVILIS.

CONSPECTUS.

Affectiones Imperii Civis
I. dividuntur th. 1.
II. me ma diviſa explicantur, & quidem

A. affe-

(a) De off. H. & C. L. II. c. 8. J. 12. & J. N. & C.
L. VII. c. 6. J. I4.
(&b) De Jure N. & H. L. VII. c. 4. J. 14.

144 Lib. II. Cap. IX.

A. affectiones unitæ, quæ
ℳ. recenſentur generatim th. 2.
6. explicantur ſpeciatim,
(a) Independentia th. 3.
(5) Immunitas à reddendis rationibus th. 4.
(C) Eminentia fupra leges civiles th, 5.
() Sanctitas ſeu inviolabilitas th. 6.
B. affectiones disjunctæ, quarum occurrit
ℳ. diviſio th. 7.
6. diviſorum membrorum explicatio, & quidem
(a) ratione modi adminiſtrandi th. 8. 9.
(5) ratione modi habendi. th. 10. 1I.

Tu. I.
A MAiones ſummi Imperii Civilis ſunt
vel unitæ vel disjunctæ.
II.
Unitæ affectiones ſunt (1) Independentia
ab alio homine tanquam ſuperiore, (2)
Auvevdvviæ ſ. Immunitas a reddendis rationibus,
(3) Eminentia ſupra leges civiles, (4) Sancti-
tas ſ. inviolabilitas.
III.
Ob independentiam actus Summi Impe-
ramtis ab alio, tanquam ſuperiore, irriti red-
di nequeunt.
IV.

Summum Imperium poenis humanis, aut
Coercitioni non eſt obnoxium.! Monarcho-
machorum enim diſtinctio majeſtatis in rea-
lem & perſonalem periculoſa eſt & abſurda.
V

*

De Afectionibus Imperii Civilis. 147
V.

Legibus civilibus indirecte obligari poteſt

imperans, quatenus vel tanquam conditio-
nes in contractibus ſpectantur, vel exemplo
ſuo ille vim & efficaciam iis addere poteſt.
VI.

Ob ſanctitatem imperanti etiam per ſum-

mam injuriam invadenti, mortemque inten-

tanti, cruenta defenſione refiſtere ſubditi ne-

queunt. *
Sðèð VII.
Disjunctæ ſummi imperii affectiones vel
modum ejus adminiſtrandi, vel modum ha-
bendi reſpiciunt.
VIII.

Ratione modi adminiſtrandi, imperium

aliud eſt abſolutum, aliud limitatum. Ab-

ſolutam eſt; quod ſolo proprio ex judicio
adminiſtrare poteſt imperans., Limitatum,
in quo ſummus imperans ad certam regimi-
nis formam & modum per leges fundamen-

tales adſtringitur.

Limitatum imperium idcirco non deſinit
eſſe ſummum: neque enim omne ſummum
abſolutum eſſe debet.
X.
Reſpectu modi habendi imperium aliud
eſt patrimoniale, aliud non patrimoniale:
quod a Grotio uſufructuarium, ab aliis fi-
deicommiſſarium', vel etiam legitimum ap-
CG pella-

—

146 Lip. II. Cap. X.
pellatur. Ulud alienari poteſt ab imperante:
hoc non poteſt.
Nec omnia regna eſſe patrimonialia, nec
nulla dari cenſemus.
C A P. X. .
D E .

MODIS ACOUIRENDI LMPERIUM,
INPRINIS MONARCHICUNM.

CONSPECTUS.

Modi acquirendi Imperium ſunt vel
I. originarii, de quibus agitur
A. in genere th. I.
B. in pecie de occupatione bellica th. 2. vel ſunt
II. derivativi, de quibus itidem agitur
A. in genere th. 3.
B. in ſpecie & quidem
c., de electione th. 4. 5.
g. de ſucceſſione, ubi agitur
(a) de unmdamenle fucceſſionis generatim
th. 6.
(B) de diverſis ſpeciebus ejus & quidem
a. in regnis patrimonialibus
I. tcſtamentaria th. 7.
2. ab inteſtato th. 8.
b. in regnis non patrimonialibus ubi tra-
ditur
I. fundamentum th. 9.
2. diviſio th. 10. & ſpeciatim agitur
A) e

.

ra⸗

De Modis acquir. Imperium, &c. 147

A) de hereditaria ſimplici th. II.
B) de lincali th. 12.
(& de judice controverſiarum ſuper ſuccel
ſiones ortarum, & quidem
a. in regnis patrimonialibus th. 13.
b. in regnis non patrimonialibus. th. 14.
1 k. I.
M odus acquirendi imperii, inprimis Mo-
- narchici, eſt vel violentus, qui fit per
occupationem be ellicam, vel ultroneo civium
conſenſu nixus, quo vel periona, vel ſamilia
per electionem ad imperium vocatur.
II.
In occupatione tamen bellica etiam requi-
ritur ſubjectorum conſenſus, quem vi extor-
Huere poteſt victor, ſi modo juſtam habeat
ell Cauſam, læſoque aliter ſatisfieri ne-

III.
Principi decedenti vel per novam electio-
nem alius ſubſtituitur; qlalia regna electiva
dieuntur: vel ea lege in aliquem collatum
eſt imperium, ut id ad poſteros tranſmittere
poſſit; quod fit in IrSni ſucceſſivis.

Electio non obſtat, quo minu

eat.

electi Re-

ges etiam ſummum hahlät imperium.

V
In regnis electivis res ſæpe ad interregnum
perver nit. In quo ad imperfectam formam
redit civitas: democratiæ tamen te mporariæ
6 2 indo-

148 Lil. II. Cap. X.

indolem præ ſe ferre videtur; niſi de alia re-
giminis forma inhunc caſum antecedenter
proſpectum fſit.
VI.

Succeſſio in regnis patrimonialibus depen-
det a voluntate Regis exprefſſa vel tacita, in
non patrimonialibus autem a voluntate po-

Ppuli. .
VII.

Reges, qui regnum habent in patrimonio,
ſuper ſucceſſione teſtamento poſſunt diſpo-
nere, idque pro lubitu in unum pluresve e
ſuis, vel etiam in alienum transferre.
VIII.
Ubi voluntas ejuſmodi expreſſa non extat,
ſucceditur ab inteſtato, ut in privatorum hæ-
reditatibus: niſi quod ſpeciatim hic id quo-
que voluiſſe cenſendus eſt defunctus, quod
regno & familiæ conducit.
IX.
In regnis non patrimonialibus voluntas
populi, de modo ſuccedendi, vel per legem

fundamentalem eſt expreſſa, vel ex conſue-

tudine colligitur, vel denique ad conjecturas
Cconfugiendum, quæ fundamentum habent
in ſalute populi.

Succeſſio autem a populo introducta, vel

approbata, eſt vel Hæreditaria ſimplex, vel
Linealis.
XI.

— —— - NCTCvr-- —ð

De Modis acquir. Imperium. &c. 149

Heæreditaria ſimplex cum privatorum hæ-
reditatibus in eo convenit, quod proximum
gradum reſpicit, ob ſalutem vero regni, quam
ſemper ob oculos cenſetur habuiſſe populus,
differt, quod (1) regnum maneat indivi-
duum, (2) ſuccefſſio ſtet intra deſcendentes
primi acquirentis (3) ne ſuccedant niſi legi-
time nati, (4) mares in pari gradu præferan-
tur feminis, (5) ſucceſſor populo, non ante-
ceſſori, debeat acceptum referre imperium.
XII.
Succeſſio Linealis, in qua ſecundum lineas,
non ſecundum gradus, ſucceditur, ad evitan-
das lites inexplicabiles introducta eſt, eaque
vel Agnatica eſtj, vel Cognatica: in illa ſoli
mares ex maribus, in hac etiam feminæ ad-
mittuntur.
XIII.

Ubi controverſia oritur de ſucceſſione in
regno patrimoniali, arbitris potius res erit
committenda, quam ferro decernendum.
XIV.
In ceteris populus dijudicare debet, & pe
Voluntatis ſuæ declarationem dubium tol-
eré.

150 Lib. Il. Cap. XI.

Mð ===
C AL. K I.
D E .
OFFI CIO SUMMORUM IM-
PERANTIUM.

CONSPECTUS.
I. De fontibus Officiorum th. I.
II. de Officiis generalibus
A circa cognitionem officiorum th. 2
„ B. Circa ſcopum civitatis th. 3.
III. de Officiis ſpecialibus
A. circa mores th. 4.
B. circa Leges th. 5.
C. circa Legum executionem th. 6. 7
D. circa injuriarum prohibitionem in 5
E. circa Miniſtros & Magiſtratus th. „
F. circa Tributa th. r0.
G. circea facultates Civium th. rr
H. circa unionem Civium th. 12.
I. circa ſecuritatem externam. th. 13.

T H. I.
OReia ſummorum imperantium generalia
ex indole & fine civitatum, Apecialia
ex fine & natura fingulorum jurium majeſta-
tis deducuntur, 1.

Ante omnia comparare ſibi debent imperan-
tzes peritiam prudentiamque regendi, atque hinc
(1) ſeponenda ſtudia ad eum finem nihil fa-
cientia, (2) fugiendæ voluptates immodic
anæque occupationes 8- (3) converſandum
cum

De Oficio Summorum Imperantium. 151

cum bonis & prudentibus, non cum adula-
toribus & nugatoribus, (4) ad recte appli-
canda politices præœcepta indoles & ſtatus
populi ſubjecti cognoſcendus, (5) virtutibus
regiis moribuſque decentibus ſtudendum.
III.
Pacto ſuo imperans generatim obligatur,
ut ſalut eni civitatis pro ſumma lege habeat.
IV.
Curabit ergo, ut cives bonis moribus im-
buantur per leges & diſciplinam publicam:
ad quam religionis & ſtudiorum cura per-
tinet.
V.

Leges autem feret perſpicuas & planas,
nec pauciores juſto, nec plures.

Sed & executionem earum procurabit:
in civilibus, ut quivis fure ſuo promte &
recte potiatur; in criminalibus, ut ponæ in-
fligantur delictis convenientes, ſine indul-
gentia intempeſtiva.
VII.
Accommodabit porro poenas ad uſum ci-
Vitatis, ut nec graviores juſto ſint, nec Iucro
delicti minores.
VIII.

Ad ſecuritatem internam conſervandam
mutuas civium injurias prohibebit, tenuio-
res autem a potentiorum infultatione tutos
præſtabit, privatamque interdicet Vindiclamn.
3 4 IX.

152 Lib. II. Cap. XI. De Ohcio c.
I X.

Cum res a miniſtris & magiſtratibus geſtæ
ipſi imperanti imputentur, (1) viros probos
& idoneos conſtituat, (2) in eorum acta ſub-
inde inquirat, (3) præmia poœenaſque illis de-
cernat, () in judices corruptionibus obno-
Xios ſevere animadvertat, (5§) querelas ci-
Vium ipſe audiat.

X.
Quod ad tributa attinet, (1) non plura
exigat, quam finis Ccivitatis requirit, eaque
juſta proportione deſcribat, (2) collecta re-
cte impendat, erogationeſque ad reditus ac-
commodet.
XKI.

Ut vero apti ſint ſubditi ad conferenda tri-
buta, & ipſi etiam commode vivant, curabit
imperans, ut opes illi acquirant labore in
agricultura, opificiis, Commerciis adhibendo,
conſervent parſimonia, non tam legibus
ſumtuariis, quam exemplo, promovenda.

Ad unionem civium conſervandam (1)
factiones prohibebit, (2) cavebit, ne quiſ-
quam alius majorem, quam ipſe, in civitate
habeat auctoritatem.
E XIII.
Ad ſecuritatem externam (1) paratum ha-
bebit militem, (2) confilia vicinorum explo-
rabit, (3) fœdera prudenter contrahet, (4) ne-
minem temere laceſſet.
CAP-

rE— 1

—TR——

— —

dα r. E 153

C A P. XII.
D E
LEGCIBUS CIVILIBUS IN SPECIE.

GONSPECTUS.

Occurrit hic Legum Civilium
I. Definitio th. 1I.
II. Diviſio, quæ
A. proponitur th. 2.
B. explicatur, & quidem membrum diviſum
a. Prius th. 3. 4.
. Poſterius th. 5§.
III. Effectus, obligatio civium, quæ conſideratur
A. reſp. Legum th. 6.
B. relp. juſſorum Imperantis ſpecialium, ubi 0c=
currit
. theſis th. 7.
E. conſectaria. th. 8— 10.

T. I.

. L Civiles ſunt decreta ſummi impe-

rantis civilis, per quæ civibus injungi-
ur, quid in vita civili facere, äd* oIit-

II.
Dicuntur Leges civiles vel reſpectu au-
Ctoritatis, vel reſpectu originis: illarum ob-
jectum ſunt actus lege naturæ jam præcepti
vel prohibiti, harum Ero actus indiferen-

tes.
G I,

tere debeant.

154 Lih. II. Cap. XII.
PTI. .

Legibus naturalibus vim & auctoritatem
legum civilium tribuit fmmum imperium,
ut eo melius illeæ obſerventur, & ſua civitati
per eas conſtet franqunllitas:
. V.
Conſiſtit autem vis illa & auctoritas ab im-
perio civili addita in pœnarum determina-
tione, actionis concefſione, circumſtantia-
rum deſignatione, & obſcurorum explica-
tione.
V

In actibus indifferentibus lex civilis vel
certam præſcribit agendi ſormam, vel agen-

di libertatem reſtringit.

In conſcientia quoque obligant leges civi-
les, quatenus juri divino non repugnat ea-

rum executio. Nam ipſa lex naturalis dicti-

tat, legitime imperantibus eſſe parendum.
— VII.
Nec minus obligant peculiaria ſummorum
imperantium juſla, ſed ſub eadem condi-

tione. .
VIII.
Ubbi ergo imperans aliquid jubet, legibus
divinis manifeito & per ſe adverſum, con-
ſcientiæ non confulitur per diſtinctionem in-
ter actionem propriam & executionem actio-
nis alienz. Ommè enim actio, quam quis
L ſciens

a-

ti-

IE

di

US
D-

i0-

uis
ens

De Legibus Civilibus in ſpecie.

ſciens volenſque ſuſcepit, recte imputatur ut

propria.

IX.

Hinc ubi talis actionis executio præcipi-
tur, recte denegatur obſequium, quippe

quod ſine crimine præſtare nequit.
C

Non minus ergo peccat, qui in bello aper-
te injuſto militat, quam qui juſſu imperantis
innocentem damnat, falſum teſtimonium di-

cit, aut calumniam alicui inténtat.

CA P. XIII. —
DE

Ee

WRE VIIE AC NECIS, NEC NON

DE POENIS.
CONSPECTITVS.

Jus vitæ ac necis conſideratur
I. in genere th. r.
II. in ſpecie, & quidem
A. indirecte, ubi exponitur ●
ℳ. Jus Impetrantis th. 2.
. Ofncium civium th. 3.

B. directe, th. 4. ubi de pœna, cujus notatur

ℳ. definitio th. 5.
. cauſa efficiens ſeu ſubjectum th. 6.
7„. ſinis th 8.
d. objectum Eh. 9. 10.
e. gontrarium, ven

„. quan⸗

*

1565 Lib. II. Cap. XIII.

qwantitas, ſecundum quam accommòôdanda
eſt! ad 5
a) delidiorum gravitatem th. 12.
(5) reipubl. utilitatem th. 13.
(C) finem th. 14.
(d) leges th. I5.
(e) aliorum æque delinquentium ponas
th. 16. .
() perſones th. 17 .
=. ipecies, ubi agitur de pœnis
(a) reſp. Univerſitatis th. 18. 19.
(B) reſp. delictorum alienorum th. 20.

TH. I.

ummus imperans jus vitæ & necis in cives
)habet, idque vel indirecte ad defenſionem
civitatis, vel directe ad punienda delicta.
II

Poteſt igitur ſummus imperans cives ad
militiam compellere, & præparare, eorum-
que vitam pro ſalute civitatis periculo expo-
nere, non tamen directe perdere.
III.
Unde ditus nec ad militiam ineptum
ſe redderé“ nec militatum ire juſſus manda-
tum detrectare, nec aſſignatam ſibi ſtationem,
quamvis periculoſam, deſerere debet, niſi
conſtet imperantis voluntatem eſſe, ut vitam
potius, quam locum conlemet.
1V.

Poenam infi Pi delicta nope licitum
modo, ſed &tum eſt., talhduam ad
finem

De jure vitæ ac necis, nec non de pænis. 157

finem Reipublicæ abſolute neceſſarium. Li-
citum quoque eſt capitales infligere poœnas.
V.

Eſt autem pœna malum moleſtum, quod
pro imperio alicui ob antegreſſum delictum
imponitur.
VI.

Puniendi facultatem nemo habet, niſi ſu-
erior. Unde in ſtatu naturali viventes ſolus
EUS punire poteſt, in ſtatu civili jus hoc
imperantibus tribuit ipſa ſalus civitatis.
VII.
Finis poenarum in genere alius eſt inter-
nuss alius externus. Ille, qui & expiatorius
& compenſatorius dicitur, conſiſtit in ſatis-
factione juſtitiæ debita, quam poena divina
præcipue reſpicit.
1 VIII.
Finis externus, ad quem poenæ humanæ
maxime tendunt, eſt vel principalis, ſecuri-
tas & tranquillitas Reipublicæ: vel huic ſub-
ordinatus, qui conſiſtit in utilitate ledentis,
ut emendetur per dolorem ex pœna; in uti-
litate læſi, ut poſthac tutus ſit, ſi vel tolla-
tur aut viribus nocendi privetur lædens, vel
alii hujus exemplo abſterreantur; denique in
utilitate aliorum quorumlibet, ut ne ſimilia
faciant, aut patiantur ab hoc, vel aliis.

In foro igitur humano non omnes actus
vitioſos punfi conyvenit. Eximuntur emm
(1) actus

158 Lib. II. Cap. XIII.

7

(1) actus meri interni. (2) Minutiſſimi lapſus,
quos per imbecillitatem humanam vix quiſ-
quam effugere poteſt. (3) Vitia animi ex
communi mortaàlium corruptione reſultantia.
X.
Sæpe etiam diſſimulari oportet vitia (1)
ob tranquillitatem Reip. (2) ut ſplendidior
ſit actus abſque metu pornæ ſuſceptus. (3)
Ubi operæ pretium non eſt. (4) Ubi res eſt
obſcura. (5§) Ubi vitia ſunt inolita.
Aliquando & graves ob Cauſas veniam de-
linquentibus dare poteſt imperans, pœnaſ-
que remittere aut mitigare, ubi Reipublicæ

ſalus id vel ſuadet, vel permittit, nec pona
E

egibus divinis univerſalibus eſt determinata.
XIT.
Accommodandæ funt poenæ delictorum
gravitati. Gravitas autem delictorum æſtima-
tur ex objecte, effectu & pravitate intentio-
nis, quæ ex cauſis impellentibus & abſter-
rentibus aliiſque circumſtantiis colligitur.
X III.
Ponas determinare ſummi imperantis eſt,
ui hic ad utilitatem Reipublicæ reſpicere
debet. Hæc autem ſæpe exigit, ut delictis
inæ qualibus *ι quales poenæ, & in ſe leviori,
ſed Reipubl. valde noxio, gravior poœena
Conſtituatur.

XIV.

De jure vitæ ac necis, nec non de pœnis. 159

XIV.
Tantæ debent eſſe ponæ, quantæadlibi-
dinem peccandi reprimendam fſufficiunt.
Exigendæ regulariter ſunt pornæ legibus
conſtitutæ: interdum tamen ob circumſtan-
tias aggravantes, per modum privilegii, uti
vocant, odioſi, exaſperari poſſunt.
XVI.
Qui idem delictum commiſerunt, ſi ce-
tera ſint paria, eadem etiam poena afficiendi

XVII.
Qnanquam autem juſtitia ſine reſpectu per-
ſonarum ſit exercenda, in applicatione ta-
men pœnarum, & æſtimanda earum quanti-
tate, reſpiciendæ ſunt perſonarum punienda-
rum qualitates. Nam ſimplex æqualitas ſum-
mam efficeret inæqualitatem.
X VIII.
Ob delictum univerſitatis non poſſunt pu-
niri, niſi qui in id conſenſerunt. Ex occaſio-
ne tamen punitæ univerſitatis etiam inno-
centes incommodum ſentiunt.
XIX.
Expirant ergo delicta univerſitatum cum
perſonis, quæ deliquerunt.

t.

NX

160 Lib. II. Cap. XIV.

. XX.
Non poteſt in foro humano alius pro alio
puniri, ſed alienum delictum occaſionem
Præbere poteſt, ut quis vel ſine culpa da-
mnum ſentiat, vel ob proprium delictum rigi-
dius puniatur, aut veniam non conſequatur.

—————

CAP. XIV.

D E
EXNISTIM ATIO NE.

CONSPECTUS.

I. Ratio hujus argumenti exponitur th. I.
II. De exiſtimatione agitur, cujis occurrit
A. definitio th. 2.
B. diviſio, & quidem
«. in genere th 3.
6. in ſpecie, bbei agitur.
(2) de exiſtimatione ſimplici, & ea quidem
aàa naturali, cujus traditur
I. definitio th. 4.
2: diviſio, ſecundum quam exiſtimatio
conſideratur ut
A) integra th. §. 6.
B) diminuta th. 7.
C. conſumta th. 8.
D) reſtituta th. 9.
civili, cujus itidem traditur
1I. definitio th. Io.
2. diviſio ſecundum quam pariter con-
ſiderantur ut
. 4) in⸗

De Exiſtimatione. 161

A) integra th. II.
B) diminuta th. 12.
C) conſumta th. 13.
D) reſtituta th. 14.
3. exceptio th. 15.
(5) de exiſtimatione intenſiva, cujus occurrit
a. definitio th. 16.
b. diviſio & quidem
1. in genere th. 17.
2. in ſpecie
A) in ſtatu naturali
ℳ) ex capite juris th. 182— 21.
)ex capite prudentiæ th. 22.
B) in ſtatu civili th. 23.

T n. I.
Ompetit etiam imperanti jus aliquod cir-
C ca exiſtimationem civium augendam vel
minuendam. Qua occaſione hic de exiſtima-
tione geneératim agitur.
II.
Exiſtimatio eſt valor perfonarum in vita
communi, ſecundum quem aptæ ſunt aliis
perſonis exæquari vel comparari, eiſque vel
antehaberi aut poſtponi.
III.
Dividitur in Simplicem & Intenſivam.
Utraque vel in ſtati faturali, vel civili conſi-
deratur.
IV.

Exiſtimatio ſimplex naturalis eſt valor ex
probitate communi, ſeu legum naturalium
qualicunque obſervantia, oOrtus.
V. In-

162 Lil. II. Cap. XIV.
V.

Integram ergo exiſtimationem habent, qui
enormibus delictis legem naturæ malitioſe
non violarunt. Eaque in omnibus præſumi-
tur, donec pro betur Contrarium.
VI.
De hac igitur exiſtimatione, non de præ-
ſtanti virtute intelligendum eſt axioma:
Quemlibet præſumendum eſſe bonum.
VII.
Diminuitur autem exiſtimatio hæc ſimplex
Per delicka contra jus naturæ enormia dolo

malo commil
V III.

ur penitus per ejuſmodi vitæ ge-
1 legum naturalium violationem,
e. 1 alios Promiſcue lædendos per ſe

ſpectat.
IX.
Utraque tamen infamia, & minor illa, &
major hæc, deleri bonaque fama recuperari
poteſt, mutato vitæ genere, reſtitutione
damni data, deprecatione injuriæ, & aliis
ſignis ſeriæ poenitentiæ.
Xrr
Exiſtimatio ſimplex in ſtatu civili eſt valor
civium juxta leges & mores civitatis.
X I.
Integra manet, quamdiu quis pro Vitio-
ſo civitatis membro non fuit declar atus, &
ali⸗

te

—O e

—

— —

De Evxiſtimatione. 163

aliquo honeſtorum civium numero eſſe in-
telligitur.
XII.

Diminuitur, pro div erſitate inſtitutorum
cujuſque Reis vel per ſtatus tur pes, aut
i em pitudinis habentes, vel per
i lcit atem, vel per delicta in

Plane deticit per d infamia notata:
ſive quis ſimu n orte p tur, ſive ex Civi-
tate éjiciatur, ſive in ea, iquam infame ta-
men & putridum membrum, retineatur. *
XI V.

exiſtimationem
io adimere ne-
eſtituere poteſt

Summus imperans ci vi
ſim pli cem pro mero arbitri
quit lcie Vvero r
duoad e effectus civiles.
XV.
Vera infamia contrahi poteſt, dum quis
juſſa civitatis, vel imperantis, improba ac

Teleſta, per modum nudi miniltri „ exequi-

tur.
XVI.
Exiſtimatio intenſiva eſt, qua unus alteri,
ob majorem Ppræſtan tiam, præfertur.
XV V I
Hæc itidem vel naturalis eſt, vel civilis.

XVIII.

164 Lib. II. Cap. XIV. De Exiſtimatione.-
XVIII.

Fundamentum illius eſt præſtantia virtu-
tis, unde laus, honor, gloria. Ceteræ cauſæ
fruſtra allegantur.
XIX.
Hæc ipſa tamen vera exiſtimationis intenſi-
væ Cauſa imperfectum modo jus producit.
NNX

.
Jus enim perfectum circa exiſtimationem
nonniſi ex pacto, vel imperio, vel diſpoſi-
tione legis oritur.
XXI.

'Inter honoris ſigna eſt præcedentia. Pro
hac, cum varia inter principes populoſque in
ſtatu naturali conſtitutos allegari ſoleant:
jus tamen perfectum ſolo pacto producitur,
vel expreflo, vel tacito.
XKXII.
Merito autem honorem tribuunt poten-
tioribus, qui illorum beneficiis indigent; &
prudenter ceditur iis, qui potentiam nocen-

di habent.
XXIII.
Cum inter cives gradus dignitatis deſigna-
re ſummi imperantis ſit, quem locum cuique
aſſignaverit ille, eo & hic & alii acquieſcere
debent.

CAP.

Ce

165

CA P. XV.
D E
POTESTATE SUMMI IMPERII IN
BONA CIVITATE CONTENTA.

CONSPCTUS.

Conſideratur Jus Imperantis in bona civium
I. in genere th. 1.
II. in ſpecie, & quidem
A. in bona privata, & oritur
vVel ex dominio th. 2.
g. vel ex imperio th. 3. vi cujus poteſt
(a) leges præſcribere th. 4.
(b) tributa imponere th. §.
(e) dominio eminenti uti th. 6—8.
B. in bona publica. th. 9. I0.

TH. I.
Abet ſummus imperans, qua talis, jus
aliquod in bona civium privata, & ci-
Vitatis publica.

Contingere quidem poteſt, ut bona in ci-
vitate cContenta etiam vulgari dominio ad im-
perantem pertineant: quo caſu in arbitrio
hujus eſt, quid juris in ea concedere velit ci-
vibus. Id jus vero non ex imperio fluit, ſed
ex peculiari cauſa provenit.

— S * 5

166 Lib. II. Cap. XV.

III.
Ex ipſo autem imperio triplex jus oritur
in bona privatorum. Primum in præfſcri-
bendis legibus, ſecundum in exigendis tri-
butis, tertium in dominio eminenti conſiſtit.
IV.
Præſcribere imperans leges poteſt circa
uſum bonorum ad utilitatem Reipublicæ at-
temperandum, circa modum & qualitatem
poſſeſſionum, circa rationem transferendi
dominia.
V

Tributa imperans poteſt imponere, ut &
Vectigalia, quia ſalus Reipublicæ ſine ſumti-
bus conſervari nequit, & quia juſtum eſt, ut,
qui commodis frui vult, etiam onera ferat.
Quantitatem neceſſitas atque æquitas, mo-
dum prudentia determinare debet.
VI.
Vi dominuü eminentis imperans, urgente
Reipublicæ neceſſitate, de bonis ſubditorum
diſponere, eademque in uſus publicos adhi-
bere poteſt.
VII.

Damnum tamen, vel de publico, vel col-
latione aliorum civium, quantum poteſt, re-
ſarciri debet.
VIII.

Qui dominium eminens negarunt, de vo-
ce potius, quam de re ipſa, controverſiam
moviſſe videntur.

IX.

——

B

—
—

——

De Poteſlate Summi Imp. in hona civ. 167
42

Bona publica civitatis vel ad fiſcum perti-
nent, vel ad æerarium. Illa ſuſtentationi im-
perantis, hæc necelſſitatibus Reip. deſtinata
unt. Ex illis imperans habet uſumfructum,
& de provwentibus pro lubitu poteſt diſpone-
re: circa hæc habet adminiſtrationem. Neu-
tra, multo minus regnum ipſum, aut partem
ejus, ſine conſenſu populi, niſi regnum lit
patrimoniale, alienare poteſt.
X. .
Sed nec pars a civitate invita ſe poteſt ſe-
parare, niſi vi hoſtium eo adacta, Ut aliter
ſalva eſſe nequeat.

—— = ——

C A P. XVI.
D E
BELLO ET PACE.

CONSPECTUS.
Traduntur hic Belli
I. Definitio th. I.
II. moralis facultas
A. aſſeritur th. 2.
B. limitatur th. 3. 4.
III. Caufæ, quæ ſunt
A. juſtæ th. §.
B. injuſtæ th. 6. & eæ quidem
. aperte tales th. 7.
ß. colorem juſtitiæ habentes th. 8.

IV. Mo-

168 Lib. II. Cap. XVI.

IV. Modus th. 9. 10.
V. Diviſio th. 1I1. 12.
VI. Subjectum juris belligerandi th. 13.
VIIL. Objectum:
A. contra quos? & quidem
ℳ in genere th. I4. 1I5
8. in ſpecie in repreſſaliis th. 16. 17.
B. pro quibus? th. 18.
VIII. Licentia bellica th. 19.
IX. Effectus, qui eſt acquiſitid
A. dominii th. 20 —— 22.
B. imperii th. 23.
X. Pacta bellica, & quidem
A. induciæ th. 24. 15.
B. pacificatio th. 26— 28.

TA. I.
Bemn eſt ſtatus gentium per vim certan-
tium.
.II.

Licitum quandoque eſt bellum, imo &
neceſſarium, ubi aliter nos noſtraque con-
ſervare, aut jus noſtrum conſequi non poſ-
ſumus.
III.

Sapiens tamen omnia prius, quam armis
experitur, etiam ubi juſtam habet cauſam.
IV.
Modi autem ſine bello componendi con-
troverſias ſunt colloquium, compromiſſum
ad arbitros, & ſors. Quos tentare cumpri-
mis petens debet.

V.

De Bello & Pac. „ Ase⸗

IJulta belli cauſa eſt injuria, vel inferenda
vel illata, debito denegato, aut danmmno dato.

„

Unde aliud eſt bellum defenſivun quod ad

repellendam injuriam imminentem, aliud of-
fenſivum, quod ad reparationem injuriæ illatæ
geritur. Bellum pœnale non admittimus.
VI.

Injuſtæ cauſæ aliæ ſunt aperte tales, aliæz

colorem quendam ð præ ſe ferunt.

Cauſæ aperte injuſtæ ſunt ambitio & avari-
tia, quibus addi etiam debet voluptas. Quæ
etſi raro publica confeſſione evulgantur, ple-
rorumque tamen bellorum cauſæ ſuaſoriæ

ſunt.
VIII.
Pro cauſis juſtis perperam habentur metus
alienæ potentiæ, utilitas jure deſtituta, dene-
gatio eorum, quæ imperfecta obligatione de-

bentur, ſtudium ſe in libertatem vindicandi,

& ſimilia.
Quod ad modum belli gerendi attinet
Ron modo vis & terror in eo, ſed & doli at-
que ſtratagemata licitaſunt; modo perfidia
Careant.
X

Sunt enim & adverſus hoſtes jura quædam

in bello obſervanda: nec plus in cæde ac va-
ſtatione licet, quam ad finem belli eſt neceſ-

ℳ
—AIack. II. Cap. XYI.
XI.

ividi ſolet bellum in ſolenne & minus
ſolennes IHlud eſt, quod a fummis utrinque
impera Dus prævwia indictione geritur:
hoc, in quo alterutrum deficit.
XII.
Indictionem belli offenſivi ipſa lex naturæ,
ceu ultimum evitandi belli remedium, præ-

Lipit.
XIII.
Jus belli gerendi non niſi imperantibus
competit: nec magiſtratus inferior, ex ſolo
conſenſu ejus præſumto, id exercere poteſt;
niſi defenſionem poſtulet ſubita neceſſitas.
Per patientiam & receptum civitas vel im-
perans efficit, ut ob injurias, a ſubditis aliiſ-
que illatas, bello peti poſſit. —
XV.

Nec peculiari pacto videtur opus ellſe, ut,
qui pœnæ ob atrocia & manifeſta delicta evi-
tandæ Cauſa ad aliam gentem ſe conferunt,

ne recipiantur ac protegantur: quanquam

eam ob cauſam bellum ſuſcipere vix operæ
pretium fuerit.
XVI.

Bello perfecto nondum opus eſt, ubi re-
paratio injuriæ haberi poteſt per Reprefſſa-
lias, quibus ob debitum civitatis, aut dene-
gatam juſtitiam, cives aut bona civium illius
Keip. capiuntur ac detinentur, donec læſo
ſatisfiat. XVII.

7

— —⏑ à

De Bello & Pace. 171

. X VII.
Bellum imperantes non pro ſe modo recte
gerunt, ſed & pro ſubditis, fœderatis, amicis,
& quibuſvis injuſte oppreſſis, auxilium illo-
rum implorantibus. .
. XVIII.
Cædibus, vaſtatione & occupationererum,
ultra, quam finis belli requirit, graſſari, etſi
juri naturæ ſit adverſum, moribus tamen gen-
tium ſæpe pro illicito aut infami non habetur:
e contrario veneno uti adverſus hoſtem, &
percuſſores ei immittere, recepta gentium
conſuetudine nefas cenſetur, quod tamen ju-
re naturæ prohibitum eſſe demonſtrari vix
poteſt, nifi percuſſores ad perfidiam inciten-
tur. XI X.
Effectus belli eſt acquiſitio rerum haſtilium.
quæ intuitu tertii ſtatim, ubi vere occupatæ
