ctam gignit. Ab utraque differt ſimplex aſ-
ſertio: differunt etiam verba honoris, quæ
obligatoria non ſunt.

IX.

70 Iib. I. Cap. IX.

IX.
Ut promiſſa & pacta obligent, requiritur
Conſenſus.

Conſenſus autem debet eſſe I. declaratus.
2. Verus. mutuus.
XI.

Declaratur conſenſus per ſigna, quæ ſunt
vel verba, vel facta. IIlis declaratus con-
ſenſus expreſſus, his tacitus vocatur. Ad
verba pertinent etiam literæ & nutus verbo-
rum vice fungentes: ſub factis etiam non
facta comprehenduntur. Præcipue vero ſi-
lentium cum certis circumſtantüs conſidera-
tum conſenſum indicare cenſetur.
XII.
Conſenſus tacitus & præſumtus interdum
idem valent, interdum diſtinguuntur: ſtylo
quidem juris Romani conſenſus præſumtus

idem eſt ac fictus.
XIII.

Ex conſenſu tacito oriuntur pacta tacita,
cum principalia, tum acceſſoria. Quorſum
etiam referuntur conditiones] & exceptiones

tacitæ.
XIV.
Quo minus pro vero haberi poſſit conſen-
ſus, obſtare dicuntur defectus uſus rationis,
error, dolus & metus. De quibus tamen ſi-
gillatim diſpiciendum.
XV.

De ORiciis Paciſcentium. „1
XV.
Ob defectum uſus rationis promiſſa & pa-
cta infantum; amentium, & furioſorum, enor-
miter ebriorum, qua talium, nulla ſunt.
XVI.
Quouſque in pueris duret rationis imbe-
Cillitas, ex cujuſvis actionibus quotidianis ju-
dicandum eſt. Hoc vero cum nimis ſit am-
biguum: leges civiles ſuccurrunt determi-
natione ætatis, & curatorum Cconſtitutioné.
XVII.
Error circa conditionem, qua ad promiſ-
ſionem quis fuit inductus, hanc irritam rêd-
dit: ſi quidem conditio vel aperte expreſſa
fuerit, vel ex natura & circumſtantiis nego-
tii liquido poſſit colligi.
XVIII.
Error vero, quo quis ad paciſcendum fuit
permotus, niſi conditio expreſſe addita fue-
rit, pactum non reddit invalidum, nec in-
tereſt, integra adhuc res ſit, nec ne.

Error circa rem ipſam ejuſque ſubſtantia-
lia, moraliter conſiderata, ob defectum con-
ſenſus pactum reddit nullum.
Dolus a tertio adhibitus, non colludente
eo, quo cum paciſcimur, pactum irritum
non reddit. Obligatur tamen ad penſandum
damnum, qui dolum adhibuit.
XXI.

72 Lib. I. Cap. IX.

XXI.
Dolus paciſcentis, ſive cauſam dans, ſive
incidens fuerit, obligationem impedit. Si
tamen ad eſſentiam negotii nihil faciat actus

ſubſiſtit.
XXII.

Metus ſuſpicax pactum cum homine no-
torie perfido initum, nullis novis emergen-
tibus indiciis perfidiæ, non reddit irritum.
XXIII.
Ubi vero poſt pactum initum certa ſe pro-
dunt futuræ perfidiæ indicia, ſuſpendere li-
cebit præſtationem, donec contra deceptio-
nem cautum ſit.
XXIV.

Pacta propter metum terrentem a tertio
incuſſum inita valent, ſiquidem metus non
tam cauſam, quam occaſionem, præbuerit

pacto.
XXV.
Pacta per metum juſtum expreſſa valida
ſunt.
XXVI.

Invalida autem ſunt per metum injuſtum
ab altera paciſcentium parte extorta. Pactis
tamen de pace inter gentes éxceptio metus
regulariter non poteſt opponi.
XXVII.
Conſenſus non modo in pactis debet eſſe
mutuus, ſed etiam in promiſſis requiritur
promiſſarii acceptatio, cujus vim habet an-
tece-

rib

fer
Cie

tis
lun
dui
mu

ami
mal

in n

er I
coni
favo

00 —

5 F8 U

De Ofciis Paciſcentium. 73

tecedens rogatio, ſi ei promiſſio reſpondeat.

XXVIII.
Materia pactorum debet eſſe in noſtris vi-

ribus atque in noſtra poteſtate.

XXIX.
Ergo (1) nemo obligare ſe poteſt ad im-

poſſibilia. Si tamen poſſibilitatem præ ſe
ferat paciſcens, tenetur ad damnum reſar-
ciendum.

Si poſt pactum res citra culpam paciſcen-

tis fiat impoſſibilis, re integra pactum eſt nul-
lum: quod præſtitum jam eſt, aut reſtituen-
dum, aut compenſandum, aut ſaltem ſum-
mus Conatus adhibendus.

4

Si dolo, vel culpa ſua, paciſcens vires

amiferit, ad id quod intereſt tenetur, imo &
malo affici poteſt.

XXXII.
(2) Qnui illicita promiſit, non obligatur:

quæ enim legibus prohibita ſunt, non ſunt
in noſtra poteſtate.

XXXIII.
Neque merces debetur pro turpi facto

perpetrato, aut Perpetrando „pPromifla.

* Data quoque pro re turpi merces in foro
confſcienciæ reſtituenda eſt: merito tamen

favore legum civilium indignus judicatur

qui

74 Lib. I. Cap. IX.

qhui alterum ad ſcelus perpetrandum merce-
de conduxit, eamque perſolvit.
(3) Pacta ſuper rebus & actionibus alienis,
imo & propriis directioni noſtreæ non ſub-
jectis irrita ſunt. Dolus autem commiſſus,
imo & culpa admiſla ad penſationem damni

obligat.
Qui promiſit, ſe operam daturum, ut al-
ter præſtet, tenetur iſtum omni modo mo-
raliter poſſibili eo permovere. 4
Qui plane ſe eſlecturum promiſit in one-
roſis obligatur, ut alterum indemnem præ-
ſtet, non vero in benefielis.

Ad aliena etiam pertinent, in quæ alteri

M

—

—

—

ſam jus quæſitum eſt. Unde nec de his vVali-
de paciſci poſſumus, niſi in eum caſum,
quo jus alterius exſpiraverit. Sß
Promittimus vel pure & abſolute, vel
Conditionate, adde: vel in diem.
Conditiones (a) ſunt vel poſſibiles, vel im-

—

poſſibiles: Hlæ vel caſuales, vel poteſtati-

—

(A&αι) Conditio eſt adjectio aliqua ad actus jus vel
gationem parituros, qua corundem vis & efficacia
Confertur in aliquem eventum a caſu aut arbitrio hu-
mano pendentem. 4

—

1.

De Ofcüs Paciſcentium. 1 S

væ, vel mixtæ: Hæ vel phyſice vel mora-
Uliter tales. F
. XLI.

Ubi conditio poſſibilis adjicitur, obligatio
in ſuſpenſo eſt, donec exiſtat, vel conſtet
non extituram. V
XLII.
Impoſſibiles conditiones ſecundum natu-
ralem interpretandi ſimplicitatem orationem
promittentem faciunt negativam: ſi quibus
in negotiis pro non adjectis habentur, id ex
lege civili eit. B
XLIII.

Die adjecta obligatio contracta eſt, ſed
ante præfinitam diem præſtatio exigi ne-

quit.
XLIV.
Per alios quoque valide poſſumus pro-
mittere: quos internuncios, vel etiam man-
datarios, aut Procuratores appellamus.

—

Mala fides internuncii aut mandatarii
non ſemper obſtat, quo minus per eum
obligemur: inprimis ſi is, quocum no-
mine noſtro pactus eſt, damnum patere-
tur, nec malam illius fidem facile perſpi-
cere potuiſſet.

—
us mentenene rren

—

D 2 CAT.

— —–
—

. õ

75 Iib. I. Cap. X.

.

CA P. X.
DF
OFFICI LS SERMOCINAN-
TIUM.

CONSPECTUS.

I. Agitur de Inſtitutis univerſalibus in genere th. 1.
II. De Sermone in ſpecie, cujus exponuntur
A. Natura & uſus th. 2. —
B. Officium ex eo fluens, & quidem
«. generale th. 3.
6. Specialia, th. 4. quorum explicatur
(a) primum th. 5§.
(b) ſecundum th. 6.
(e) tertium th. 7. ubi de ſermone ficto agi-
tur, quem licitum eſſe
a. indicatur th. 8.
b. probatur th. 9. ubi agitur
1. de veritatis notionibus th. r0.
2. de Halſtloduii & mendacii definitione
th. 11.
3. de mendatio in ſpecie
A) remotive th. 12. 13.
B) poſitive th. 14. 15.

Th. I.

TNitituta Univerſalia, ex quibus fluunt of-
fic ia Hbotheticn, tria recenſeri ſolent:
Sermo, Dominium & Pretium. Rectius
quatuor conſtituuntur: duo principalia; Ser-
mo & Dominium;, & duo acceſſoria; Jusju-
dum & Pretium.

ILI

—

De Ohiciis dermonicantium. 7

II.
Sermo eſt vox hominis articulata, qua al-
ter alteri animi ſui ſenſa ſignificare poteſt.
Eſtque is utiliſſimum & plane neceſſarium
ſocietatis humanæ inſttumentun.
Officium ſermocinantium generale erga
alios homines eſt: Ue ne quis ſermone, aut
aliis ſignis, ad exprimenda animi ſenſa iuſtitutis,

alterum læadat, ſed potius aliorum commoda

Promoveat.
Officia ſpeci alia partim ſignificationem vo-
cum, partim loquendi actum, partim con-
venientiam verborum Munt animo reſpiciunt.

Primum eſt: Vocabula non in alia ſignifica-
tione adhibenda eſe, quam fert uſus, aut conven-
tum eſt. Nulla enim alioquin ſermonis foret
utilitas. Hæc verior ratio eſt, quam quæ a
pacto tacito petitur.
VI.

Secundum: Loquendum vel tacendum, quo-
ties lex aliqua naturalis, aut peculiare pabtum,
boc vel illud ecpoſcit. Non enim quod quis in
animo volvit, coram quibuſvis aperire ſem-
per tenetur.
VII.

Tertium: Ea loquenda eſe, quæ cum ani-
mo conveniunt, quoties alter illa ew nobis co-
gnoſcendi jus vel perfedum vel imperfedtum ha-
D 3 bet,

„8 Lib. I. Cap. X.

bet, & uobe imcumbit obligatio animi i nogri Jenſa

atefaciendi.
mre. VIII.

lLicet e ergo ficto ſermone uti, quoties no-
ſtra, vel aliorum utilitas id exigit, neque
tertii jus læditur.
IX.

Sicut enim veritas Logica, Ethica & Mo-

ralis, ſive Legalis, non debent confundi; ita
nec ialfiloquium & mendacium.

X.

Veritas Logica conſiſtit in convenientia
ſermonis cum re; Ethica in convenientia
ſermonis cum mente; Moralis, ſeu Legalis,
in conveniencia cum lege. Obi igitur lex
obligationem non imponit ſenſa animi pate-
Haeiendi , & illa & iſta indifferens erit.
XI. 4
Falſiloquium veritati Logicæ Oppoſitum
Conſiſtit in diſconvenientia orationis cum re,
Ethicæ oppoſitum in diſconvenientia ora-
tionis cum mente, Morali oppoſitum deni-
que mendacium eſt, cum ſcilicet illa diſcon-
venientia juri alterius Vel obligationi noſtræ
contraria eſt.
XII.

Mendacii notam itaque non contrahunt,
qui vel curioſas aliorum quæſtiones fictis
ſer-

De Omcis Sermonicantium. 79

ſermonibus eludunt, vel ad hoſtes deci-
piendos falſos rumores ſpargunt, vel pueris
fabulas narrant, vel ad melancholicos, ira-
tos, mœſtos demulcendos figmentis verita-
tem obvelant.
XILII.
Nam cum ſermo inſtitutus ſit ad noſtram
aliorumque utilitatem promovendam: me-
dium ita adhibendum eſt, ut obtineatur non
ut evertatur finis.
XIV.

E contrario a mendacii culpa immunes
non ſunt, qui partem veri reticent, & qui
æquivocationibus aut reſervationibus menta-
libus utuntur, ubi alter animi noſtri ſenſa Hi-

quido cognofcendi jus habet.

Nec reo igitur nec ejus advocato licet vel
directe negare delictum judici in veritatem
inquirenti, vel commentis ejuimodi illu-
dere.

. Ne

D 4 CALP.

30 Lib. I. Cap. XI.

CA P. X I.
OFFICIO JURANTIUM.
CONSPECTUS.
I. Definitio Jurisjurandi th. 1I.
II. Licentia th. 2.
III. Officium ex juramento fluens th. 3.
„IV. Finis & uſus th. 4.
V. Forma, ubi occurrit
A. ejus explicatio th. §. 6.
B. ejus applicatio th. 72— 9.
VI. requifſitum ex parte jurantis th. 10.
VII. Effectus, & quidem .
A. Obligatio,
A. Politive th. II. 12.
β remotive th. 13. 14.
B. Cavillationum excluſio th. 1 5.

VIII. Interpretatio th. 16— 19.
IX. Diviſio. th. 20.

Tu. I.
A Ctibus, quibus ſermo intervenit, firma-
mentum accedit per Jurisjurandum,
quod eſt Religioſa DEl tanquam teſtis &
vindicis invocatio, in aſſertionis, aut promiſ-
ſionis confirmationem.
II.
Liecitum eſt jurare, quia neque naturali,
neque divina poſitiva lege prohibitum.
III.
Officium jurantium eſt: Ad jurandum cum
6Ve-

De Oficio Jurantium. 31

reverentia accedere, & quod jumratum eſt religioſe
obſervare.
IV.

Finis eſt firmior ad enunciandum verum
& ſervandam fidem adſtrictio; reſpectu il-
lius ad terminationem litium, reſpectu hu-
jus ad majorem hominum inter ſe confiden-
tiam, in univerſum, ad ſocietatis firma-
mentum ordinatur. .

V.
Non niſi per DEUM jurandum eſt: unde
juramenta per res opinione divinitatis deſti-
tutas impia ſunt & abſurda.
VI.
Aliud tamen eſt jurare per creaturas, aliud
creaturarum in jurejurando mentionem

facere.
VII.
Effectum ſuum non producit juramen-
tum, niſi formula ejus accommodetur ad
perfuaſionem ſeu religionem jurantis.
VIII.
Unde & ab eo, qui falſa de DEO per-
ſuaſione imbutus eſt, licebit jusjurandum
acceptare & exigeré.
IX.
Etiam per falſos Deos, quos ipſe pro ve-
ris habet, jurans obligatur, &, ſi fefellerit,
revera perjurium committit.

Ad obligationem jurisjurandi non kequlr
¹ r

82 Zib. I. Cap. XI.

tur intentio: ſed ſufficit, ſi quis faciat, quod
ſerio jurantes facere ſolent. Sola igitur re-

citatio aut prælectio juramenti obligationem

non producit.
Juramenta, noſtro judicio, novam & pe-
culiarem producunt obligationem, non qui-
dem ex promiſſione DEO facta, ſed ex le-
ge naturali, nomen DEI in vanum adhi-
bere vetante.
X II.

Hlinc pactum juratum, etiam injuſta vi
extortum, ſervandum eſt.
Non obligat tamen juramentum de re im-
poſſibili & illicita præſtitum.
Error & dolus circa ſubſtantialia obliga-
vionem etiam in jntaunentis impediunt.

Id efficiunt juramenta, ut omnes omnino
Cavillationes & reſervationes mentales abeſſe
debeant; neque ad falſiloquia eadem adhi-
bere licet.
XVI.

Juramenta ſtrictæ ſunt interpretationis, eo
quidem ſenſu, ut juramenti ſententia, ubi ea
cx verbis ſatis manifefſta eſt, omnino lſit te-
nenda.

el .

De Cicio Nuramidu: 83

XVII.
Cavendum igitur, ne, ſtricte verbis inhæ-
rendo, cavillationi locus detur.
X VIII.„
Juramenta non minus, ac ceteræ promiſ-
ſiones, includunt tacitas Conditiones & limi-
tationes, quæ ex negotii natura fluunt.
XIX.
Verba jurisjurandi ex mente deferentis
valent: quia alias finis jurisjurandi non ob-
tinetur. Si quis vero juraverit ultro, mens
jurantis erit reſpicienda.
XX.
Ex fine fluit diviſio juramentorum in afler-
toria & promiſſoria: Illa ad præterita, hæc
ad futura pertinent.

CAP. XII.
D E
DOMINIO RERUM EJUSQUE
ACQUIRENDI MODIS.

CονNteτι .τιυνας.

IJ. Fundamentum Dominii th. I.
II. Origo, & quidem
A. ratione modi th. 2
B. ratione temporis th. 3.

D 4 III. Na-

2½ III. I. Cap. XII.

III. Natura, ubi occurrit dominii
A. Definitio th. 4.
B. Effectus th. 5§.
C. Different ia à proprietate th. 6.
D. Oppoſitum th. 7.
E. Objectum th. 8.
F. Modi, quibus acquiritur, & quidem
. originarii th. 9. ubi notatur
(a principalis, occupatio, cujus occurrit
z1. definitio WM. 10.
2. regula tW. 11.
3. fundamentum th 12.
4. objecta & modi th. 13 — I5.
§. mutabilitas th. 16.
(b) minus principales
I. acquiſitio accefſionum th. 17.
2. acquilitio jurium in res alienas th. I18.
derivativi, qui deducuntur
(a) ex dilpolſitione legis
I. in genere th. 19. 20.
2. in ſpecie ubi
A) Succeſſio ab inteſtato th. 21 — 23.
B) Uſucapio ſeu Præſcriptio th. 24 -— 26.
(a) ex facto prioris domini
I. inter vivos th. 27.
2. mortis cauſa. th. 28—— 30.

TH. I.
X naturalibus etiam rationibus recte col-
E ligimus, datam a DEO eſſe humano gé-
neri facultatem utendi rebus creatis, non mo-
do inanimatis, ſed & animatis ſenſuque
Præditis, caſque ad conſervationem & com-
moditatem ſuam confumendi atque deſtruen-
di: cum, qui vult finem, jus etiam conce-
dat ad media. B
II. Hæco

*

De Dominio rer. ejuſq. acquir. ino dis. 8 5

II.
Hæc facultas non incongrue dominium
univerſale appellari poteſt, cujus origo a di-
vina conceſſione repetenda eſt. Dominium
vero particulare ab occupatione cœpit. Pa-
ctum enim diviſorium, adjectamque con-
ventionem, de facultate occupandi res non-
dum diviſas, fruſtra confingi arbitramur.
III.
Communio, quæ dominium anteceſſiſſe
intelligitur, univerſalis neque locum diu ha-
buit, neque habere potuit. Nec modo fru-
ctus ab initio, ſed & ipſa corpora ſtatim do-
minium fubire neceffum fuit. Quo tamen
magis multiplicatum eſt genus humanum,
eo magis a communione eſt receſſum.
I V.
Dominium particulare eſt jus, quo alicu-
jus rei velut ſubſtantia ita ad aliquem perti-
net, ut eodem modo in ſolidum non perti-
neat ad alios.
V.

Excluſio tamen actualis aliorum non eſt
de eſſentia dominii.
VI.
Dominium & proprietas differunt ut rela-
tum & correlatum. lud honiinibus, hæc
rebus tribui ſolet.
VII.
Communio eſt vel poſitiva, vel privati-
va, vel negativa. Ula efſt qualitas moralis
rerum,

86 Lih. J. Cap. XII.

rerum, quæ ſunt in plurium dominio indi-
viſim; iſta rerum, quæ non ſunt, eſſe tamen
poſſunt in dominio: hæc rerum, quæ in do-
minio nec ſunt, nec eſſe poſſunt.
VIII.
Ad res negative communes lumen calo-
remque ſolis, aérem ſuperiorem, & ſi quæ
ſunt ſimilia, non autem aquam profluentem,
nec mare referimus. Nam & quæ uſum in-
exhauſtum præbent in dominio eile poſſunt;
officium vero humanitatis alios a tali uſu ar-
Ceri vetat.
IX.

Modus acquirendi dominii eſt vel origi-
narius, vel derivativus. Ille denuo vel prin-
cipalis, quo dominium in corpus alicujus rei
acquiritur, vel minus principalis, quo acqui-
runtur accefſiones, vel jura in res alienas.

Modus originarius principalis uti hodie
unicus eſt, ita & olim fuit Occupatio, five
Apprehenſio rei, quæ mullius eſt (ſive nun-
quam in dominio filerit, ſive hoc ſit extin-
ctum: quod & contigiſſe cenſetur ubi domi-
nus non apparet,) cum animo libi habendi.
Hinc regula vulgaris: Res nullius cedit

occupanti.
. XII.

Id vero non provenit ex pacto quodam
inter

De Dominio rer. ejuſq. acquir. modis. 87

inter homines inito: ſed ex ipſa lege natu-
rali, quæ cuivis fructum ſuæ induſtriæ ap-
plicationiſque virium ſuarum adjudicat.
XIII.
Occupantur vel immobilia, uts regiones
& inſulæ imperio & dominio vacuæ; vel
mobilia: idque per inventionem, ut theſau-
rus, vell per venationem, quorſum & au-
cupium & piſcatio pertinent, ut feræ, aves,

Pifces.
XIV.
Immobilia pedibus apprehenduntur, mo-
bilia manibus, vel immediate, vel mediate
per inſtrumenta.
XV.
Per occupationem rerum immobilium
etiam in iis contentæ res mobiles, vel ſeſe
moventes, tanquam acceſſoriæ, videntur oc-
cupatæ: niſi qui occupavit has pro dereli-

ctis habeat.
XVI.

Facultas occupandi, naturaliter compe-
tens, per legem civilem circumſcribi poteſt

& adimi.
XVII.
Acceſſiones ſunt vel naturales, vel indu-
ſtriales, vel civiles. De his omnibus tenen-
da regula eſt: Qui eſt dominus ſubſtantie, ad
eum etiam pertinent acceſſiones.
XKVIII.
Jura in res alienas, inter quæ ſunt ſervi-
tutes

88 Lib. I. Cap. XII.

tutes (a), cum perſonales, tum reales, hæque
vel urbanæ vel ruſticæ, acquiruntur variis
modis, præcipue vero contractibus.
Modi acquirendi derivativi pendere di-
cuntur vel ex diſpoſitione legis, vel ex facto
prioris domini: Sed & illi confenſu domini
prioris nituntur, lege tamen naturali appro-
bantur, & legibus Civilibus ſpecialius de-
terminantur.
XX.

Ad hujus generis modos referuntur Suc-
cCeſſio ab inteſtato (?) & Uſucapio ().
X XI.
Succeſſio ab inteſtato nititur conjectura
voluntatis, qua quiſque bona ſua, non oc-
cupantibus, ſed illi poſt mortem ſuam ce-
dere velle creditur, quem maxime amavit!,
vel potius ſecundum ordinem naturæ maxi-
me amare debuit.
XXII.

(à) Servitus eſt jus commodum ex re aliena perci-
piendi, vel impediendi, quo minus alter re ſua omni
modo utatur. Perſonalis eſt, qua utilitas ex re aliena
ipſi perſônæ immediate obvenit Realis, ubi ex re
aliena mediante re noſtra utilitas capitur.

() Eſt Succeſſio in bona ejus, qui ſine teſtamento

defunctus eſt.
(c ſt modus acquirendi, quo is, qui rei ab altero
negleclæ poſſeilionem diu citra contradictionem obti-
nuit, plenam ejus proprietatem conſequitur, jure prios
ris domini extincto.

oe rr0

— — — — — —

De Dominio ror. ejuſq. acquir. Modis. 89
XXII.

Subvenit lex naturæ, quæ promiſcuas oc-
cupationes ob orituram inde ſummam con-
fuſionem improbat, aliis idem facere jubet,
quod nobis fieri volumus, & iniquitatis eos
Coarguit, qui bona defunctorum parentum
occupando liberis alimenta ſubtrahere vel-
lent. Sane tam univerſaliter recepta ſucce-
dendi conſuetudo ſanctiorem alteriorumque
Ariginem innuere videtur, quam leges ci-
Viles.

XXIII.

In hac ſucceſſione primum locum tenent
deſcendentes, primi & ultiorum gra-
duum. Ordinem inter parentes & fratres
determinant leges civiles, quæ æquiſſimæ
ſunt, ubi utriuſque favent, nec conjuges
excludunt.

XXIV.

Ufucapio, ſeu Præſcriptio, nititur dereli-
ctione prioris domini, faventeque lege na-
turali introducta eſt, ne dominia rerum ſem-
per eſſent in incerto. Atque incirco etiam
inter gentes locum habet: imo inter has eo
magis neceſſaria eſt, ne perpetuæ ſint bello-
rum cauſæ; quandoquidem lites gentium per
communem judicem non æque, ac in civita-
tibus, decidi poſſunt.

90 Lib. I. Cap. XII. De Dominio rer. &.
XXV.

Ab hac tamen Uſucapio Juris Civilis, cum
ratione fundamenti, tum ratione objecti,
requiſitorum, & temporis multum differt.
XXVI.
Facto prioris domini porro tranſeunt bo-
na, vel mortis cauſa, per Teſtamenta, vel
inter vivos; idque non ſolum, volente
priore domino, per donationem & con-
tractus, ſed & invito, per ponam & bel-
lum.
XXVII.
Teſtamentum eſt declaratio voluntatis no-
ſtræ, Circa ſucceſſores in bona noſtra, poſt
mortem noſtram.
XXVIII.
Teſtamenta nou minus, ac ſucceſſiones ab
inteſtato, ex jure naturæ ſuam habent vali-
ditatem: cum exprella voluntas utique plus
operari debeat, quam voluntatis cohjectura.
Et, ſi naturale dominio pleno eſt, uti id in
alios transferre liceat, quin idem etiam in
eventum mortis liceat, nulla ratio eſt.
XKXIX.
Neque actus pro nullo invalidoque haberi
debet, qui imperfectus eſt, atque a certis
conditionibus ſuſpenſus.

CAP.

N Ar 91

— —
— —

CG A P. XIII.
D E
ICIISQVUEEX DOMINIO
RERUM FER E RESUL-
†

.

—

CONSTPECT. US.

Agitur hic de is circa rem alienam
I. in genere th. I.
II. in ſpecie de reſtituenda re aliena
A. exante, ubi occurrit
ℳ. regula generalis th. 2.
g. fundamentum th. 3.
„v. regulæ ſpeciales th. 4.—9.
B. confumta, ubi
ℳ. regula generalis th. 10.
8. reguleæ ſpeciales th. II. 12.
C. inventa th. I3.

TEH. I.

TX dominio, ſi res adhuc penes dominum
ſit, primum hoc fuit officium: Uz qui-
libet tenéatur alterum (non hoſtem) pati rebus
ſuis quiete frui, neque vi aut per fraudem illas
corrumpere, intenvertere, aut ad Je trahere

Rudeat.

II.
Si res aliena ad nos etiam ſine crimine noſtro
&ο bona noſra fide pervenerit, eÄamque adhuc
in noſtra poteſtate habeamus, curandum, At,
quan-

92 Lib. I. Cap. XIII.

quantumi in nobis eſt, illa in poteſtatem legitimi ſui
doinini redeat.
III.

Neque hoc ex pacto quodam univerfſali,
ſed ex ipſius dominii natura, fluit.
V

Neque dominus rei, oneroſo titulo ad al-
terum translatæ, pretium reſtituere tenetur;
cum rei propriæ emtio non detur.

Fructus quoque percepti atque adhuc ex-
tantes reſtituendi ſfunt. Nam cujus eſt res,
ejus etiam ſunt fructus.
VI.
Quod ſi vero fructus percipere neglexerit
b. f. poſſeſſor. domino eo nomine non obli-
gatur; quod ſecus ſe Vnbet in m. f. poſſeſſore.
VII.
Expenſas utiles & neceſſarias, in rem alie-
nam, vel fructuum perceptionem, factas, ut
poſſeſſori b. f. reſtituat dominus, æquum ju-
ſtumque eſt. Nemo enim alterius damno
fieri debet locupletior.
VIII.
Quod quis juſto titulo acquiſivit, non te-
netur ipſe in dubium vocare, & velut publi-
ce denunciare, an quis eam ſibi vindicare
velit.
IX.
Res furtiva apud inſcium depoſita non de-
ponenti

De Oficiis quæ ex Dominio rer. per &c. 93

ponenti furi, ſed domino reſtituenda: ille
enim contra hunc nullum jus repetendi

habet.
X

Si res aliena vel frudtus ex ea percepti fuerint
conſumti, reſtituere bonæ fidei poſeſſor tantum
debet quantum fadtus eſt locupletior.

Quod ſi ergo res non tantum caſu, ſed &
voluntate polſleſſoris perierit, ubi lucrum ex
ea nullum habet, ad nihil tenetur.
XII.
Aſt, ſi qui conſumſit tantundem fuiſſet con-
ſumturus de ſuo, quod hoc modo conſerva-
vit, cum in eo factus ſit locupletior, reſtitue-
re debet.
XIII.

Qui rem alienam amiſſam invenit, non poteſt
eam retinere, niſi dominus non amplius ap-

pareat.
B — EEEEEES
CAP. XIV.
D E
PRETIO.

CONSPECTUS.

Traditur hic Pretii
I. Origo th. I.
II. Definitio th. 2.

III. Diviſio th. 3. ubi ſpeciatim .
A. preti

94 Lib. I. Cap. XIV.

A. pretii vulgaris exponuntur.
. fundamentum . 4.
. objecta th. 5
1: Cau ſæ imremiionis & remiſſionis th. 7. 3.
. modus definiendi
(A) in genere th. 9.
(b) in ſpecie, ubi agitur
a. de pretio legitimo th. 10.
b. de pretio conventionali th. 11.
B. pretii eminentis recenſetur
«. neceſſitas & utilitas th. 12.
6. materia th. 13.
7. valor, qui eſt
(a) nominalis th. 14.

() realis. th. I5

TH. I.
EF introducto rerum dominio commer-
cia, & ex commerciis pretia orta ſunt.

Pretium eſt valor rerum & actionum in
Ccommercium venientium: ſive, Quantitas
moralis, juxta quam res & actiones inter ſe
conferri & exæquari poſſunt.
I.

Dividitur in vulgare & eminens: illud re-
bus & actionibus, hoc nummo tribuitur.
IV.
Vulgaris pretii fundamentum eſt utilitas
cum raritate Conjuncta.
V
n quæ extra dominium & commer-
ium ſunt vel ſua natura, vel lege aliqua di-
vina

De Pretio.

vina aut humana, item, ſi quæ ſunt, qu?
nullum plane uſum præbent, & quorum
abundans copia omnibus ſuppetit, pretium
non habent.
VI.

Utilitas autem vel vera eſt, vel imagina-
ria: & hæc poſterior ſæpe prævalet priori.
7II.
undamentum conſtituendi pretiü, auctum
vel minutum, pretium ipfſum etiam vel au-
get, vel minuit. Omne enim rarum carum,
tanto magis, ſi maxima accedat utilitas vel
neceſſitas. Cauſæ quidem illæ & circumſtan-
tiæ omnes, quas ad augendum pretium face-
re vulgo aſſerunt, ad raritatem referri poſſunt.
VIII.
Ubi quis ob ſingulares cauſas & ex pecu-
liari affectu rem aliquam majoris æſtimat:
quam alii ſolent, id pretium affectionis dici
conſuevit.
IX.

Pretia ſingularum rerum in ſtatu naturali
definiuntur ſola contrahentium conventione:
in Civili per legem magiſtratus, quod legiti-
mum, vel per uſum fori, accedente contra-
hentium conſenſu, quod vulgare Auctor,
alii, ad evitandam confuſionem, melius con-
ventionale, ſeu pactitium appellant.
6

1

„

Legitimum in puncto conſiſtit, ut, cum
B regu-

Lib. I. Cap. XIV.

egulariter in gratiam emtorum conſtituatur,
non liceat ab eo venditoribus plus exigendo
recedere, etſi minus accipere non prohi-
beantur.
XI.

Conventionale habet aliquam latitudinem,
atque, pro variis rerum circumſtantiis, varie
nunc intenditur, nunc remittitur.
XII.
Cum ob creſcentes hominem cupiditates,
multiplicatoſque ſtatus, permutatio, qua ſola
veterum commercia fiebant, non ſufficeret
amplius neceſſitati: cogitandum fuit de mate-
ria, quæ ceterarum rerum pretia contineret
atque dimetiretur, & qua interveniente quam-
libet rem venalem ſibi comparare homines
poſſent. Hinc pretium Eminens ortum.
III.
Ejus materia debuit eſſe I. rara & utilis 2.
Iubſtantiæ ſolidæ & compactæ 3. diviſibilis in
partes 4. cuſtodiæ & translationi apta. Qua-
lem habent metalla inprimis nobiliora.
XIV.
In civitatibus ſummorum imperantium eſt
valorem nummi definire: hinc publica ſigna
eidem ſolent imprimi.
XV.
Creſcente tamen nummorum copia, eo-
rum pretium, in comparatione ad alias res,
velut ultro decreſcit.
CAP.

△ „,
C APD. XV.
D E
CONTRACTIBUS, QUI PRETIA RERUM

PRFSUPPONUNT ET FLUENII-
BUS INDE OfFFICIIS.

—

CONSPECTUS.

IJI. Tractatio generalis de Contractibus, ubi eorum
fſſtitur
A. Deunitio th. I.
B. Diviſio th. 2.
C. Officium generale, & quidem
c, in oneroſis th. 3—5.
8. in beneficis th. 6. 4
II. Tractatio ſpecialis, ubi agitur
A. de contractibus ipfis, & quidem
. beneficiis th. 7. ubi de
(a) mandato th. 8. 9.
(5) commodato th. 10—12.
Cc) depoſito th. 13. 14.
g. oOnerolis th. 15. ubi de
(ℳ) permutatione th. 16.
(B) emtione venditione, cujus traduntur
a. definitio th. 17.
b. effectus th. 18. 19.
c. accidentia th. 20.
d. ſpecies peculiares th. 2r.
(c) locatione conductione th. 22 ——— 2⁹.
(d) mutuo th. 30 — 33.
(e) ſocietate th. 34. 3 5.
(J) contractibus aleam continentibus
th. 36 — — 38.
B. de contractuum firman lentis th. 39. ubi ſpeciatim
a. de fidejuſſione th. 40 — 44.
g. de pignore & hypo theca th. 4 5 — 47.
E 1LR.

98 Lib. I. Cap. XV.

P'n de rebus & actionibus in commer-
cium venientibus pretioque æſtimari
ſolitis a Pufendorfio Contractus appellantur.
I

Dividuntur Contractus in beneficos &
oneroſos. Illi commodum abſque onere in
alterum transferunt: Hi utrumque contra-
hentium ad mutuum omus adſtringunt.
. /
In contractibus oneroſis æqualitas, quan-
tum fieri poteſt, obſervari debet; hæc enim
contrahentium intentio eſt. Difficillimam
tamen ejus æſtimationem eſſe, ob pretiorum
incertitudinem, opinionumque diverſitatem,
res ipſa doceèt.
IV.

Ad æqualitatem æſtimandam neceſſum eſt,
vitia rei, de qua agitur, indicari: quod ta-
men non extendendum ad cCircumſtantias,
quæ rem ipſam non contingunt.

Si qua læſio poſt contractum fuerit depre-
henſa, ea corrigenda eſt, & ſupplendum
quod deeſt minus habenti. Læſio autem di-
ci nequit, ubi contrahentes, rei, de qua agi-
tur, gnari, pleno conſenſu de pretio von-
venerunt.
VI.
In Contractibus etiam beneficis quædam
TLei

— — — —

De Contractibus gui pretia rer. &c. 99

rei æqualitas ſpectatur, ne quis ſcilicet ex

beneficio damnum ſentiat.
VII.
Contractus benefici ab Auctore tres enu-
merantur, Mandatum, Commodatum & De-
poſitum; quibus alii Mdund Donationem.
Mandatum eſt, quo quis gratis alterius
negotia, ipſo committente, expedienda ſu-
ſcipit.
IX.
Officium mandatarii eſt, cum fide & in-
duſtria in negotio commiſſo verſari: man-
dantis, indemnem illum præſtare a ſumtibus
& damnis, in quæ ex mandato incidit.
Commodatum eſt, quo rei noſtræ uſum
alicui gratis concedimus.
Commodatarii officia ſunt. I. diligenter
rem commodatam ſervare, 2. ad alios uſus
non adhibere, 3. illæſam reſtituere: com-
méôdantis, impenſas neceſſarias refundere, &
damnum culpa datum reſarcireé.
XII.
Equitati quoque naturali convenientius
videtur, ut rei caſu perditæ damnum ferat
commodatarius, niſi ea apud dominum quo⸗
que fuiſſet peritura.

I09 Lib. I. Cap. XV.

G XIII.
Depoſitum eſt, quo rem alicui gratis cu-
ſtodiendam committimus.
Officia depoſitarii ſunt I. rem concredi-
tam diligenter cuſtodire. 2. ad poſtulatum, niſi
quid obſtet, reſtituere. 3. non uti ſine domi-
ni conſenſu. 4. ne vinculis quidem exuere.
5. multo minus abnegare: 6. deponentis, ſum-
tus in rem depoſitam factos reſtituere.
XV.
Contractus oneroſi celebriores ſunt Per-
miſtatio, Emtio Venditio, Locatio Condu-
ctio, Mutuum, Societas & qui Aleam con-

tinent.
XVI.
Permutatio eſt contractus, quo utrinque
res pro re æ quivalente datur. Hodie res
prius pecunia taxantur.
XVII.
Emtio venditioeſt contractus, quo rei
alicujus dominium, aut eidem æquipollens
jus, pro pecunia transfertur & acquiritur.
XVIII.
Acquiritur hoc modo dominium ſolo con-
ſenſu. Traditio non ad perfectionem ſed
executionem contractus pertinet.
Hinc & periculum rei venditæ ante tra-
ditionem eſt emtoris.
XX.

De Contradtibus, qui pretia rer. &c. 101

Solent interdum pacta quædam emtioni
adjici: inter quæ eminent Addictio in diem (a)
Lex commiſſoria, Retractus ſeu pactum de
retrovendendo, Jus protimiſeos, Exceptio
certæ partis aut ejus uſus. Hæc uti a con-
trahentium conventione dependent, ita fide-
liter utrinque ſervanda ſunt.
Peculiaria Emtionis venditionis genera
ſunt: Emtio per averſionem (?), Auctio, Em-
t10

(““¹ädictio in diem eſt, qua res ita venditur, ut liceat
venditori meliorem conditionem ab alio intra certum
tempus oblatam acceptare. Lex commiſſoria, qua ita
convenit, ut ſi ad certum diem pretium non ſolvatur,
res ſit inemta. Retractus ſ. pactum de retrovendendo,
vel in gratiam venditoris adjicitur, ut ſi pretium intra
certum tempus, aut quandocunque offeratur emtor
teneatur rem venditori reſtituere: vel in gratiam em-
toris, ut ſi res offeratur venditor pretium teneatur re-
ſtituere. Jus protimiſeos eſt, ubi ita convenit, ut
emtore ultro iterum vendituro prior venditor ad emen-
dum præ ceteris admittatur. Exceptio certæ partis aut
ejus uſus in prædiis vel ædibus venditis potiſſimum
locum habet.
(?) Emtio per averſionem eſt, qua multæ res diſpa-
ris pretii non ſigillatim æſtimatæ ſed conjunctim &
confuſe taxatæ emuntur. Auctio, qua res illi demun-
addicitur, qui ex pluribus licitantibus plurimum ob-
tulerit. Emtio ſpei qua non certa res ſed probabilis
antum ſpes emitur, cui aleæ quid eſt admixtum, ſicut
neque emtor, ſi ſpes fefellerit, neque venditor, ſi ea
multum ſupra fuerit, queri debeat.
3

102 Tib. I. Cap. XV.

tio ſpei: in quibus etſi omnimoda æqualitas
non obſervetur, contrahentium tamen liber
Conſenſus efficit, ut nihil iniqui contineant.
XXII.
Locatio conductio eſt contractus, quo pro
mercede alicui uſus rei vel opera addicitur.
XXIII.
Locationi rei & operæ addi ſolet etiam lo-
catio operis. Sed qui locat operam voca-
tur conductor operis »& qui conducit ope-
ram appellatur! locator Operis.
X XIV.
Si de mercede nihil conventum fuerit, lo-
Cator id expectare cenſétur, quod commu-

nis uſus, aut conductoris æ quitas tulerit.
X X .

S X V
Quod ſi res locata, quæ certum & defini-

tum uſum habet, detrimenti quid ceperit, de

Ppehſione tantum detrahitur, quantum uſui
deceſſit: Si vero rei locatæ pr owenkts ſit in-
Certus, uti exuberans penlionet non auget,
ita nec malignus eandem minuit, niſi caſus
rarior, de quo probabiliter non füit cogita-
tum, & dammun gravius fuerit.
XXVII.
Locator rem uſui habilemt ſuis ſumtibus
præſtare; conductor vero ad boni patrisfa-
milias modum ea uti debet.
XXVIII.
*

De Contradlibus, qui pretia rer. &. 103
XXVIII.

Qui vel rem vel opus faciendum conduxit,
per ſuam culpam perdita reſtituere debet.
XXIX.
Operas momentaneas præſtare impeditus
mercedem poſtulare nequit. In continuis
tamen humanitati & æquitati aliquid tri-

buendum.
XXX.
Mutuum eſt contractus de re fungibili al-
teri concèdenda, ut poſt intervallum res
ejuſdem generis, qualitatis & quantitatis red-

datur.
XXXI.
Res fungibiles dicuntur, quarum una alte-
rius per uſum conſumtæ vice fungi poteſt, &
umero, menſüra ac pondere determinan-
tur: unde & quantitates appellari ſolent
ſpeciebus oppoſitæ.
XXXII.
IIſuras ex mutuo ſumere non magis illici-
tum eſt, quam mercedem pro præſtita ope-
ra, aut uſu rei exigere.
XXXIII.
Debent tamen uſuræ eſſe moderatæ, nec
humanitas patitur ab iis exigi, quibus elee-
moſynæ debentur. .
XXXIV.
