re DEI, ſui & proximi, vel in amore ſupra
nos, in nos, & juxta nos adæquatum juris
naturæ principium conſtituunt.
KXII.
Neque enim necefſſarium requiſitum eſt,
ut principium omnium officiorum unicumſit.
Nam & ipſe Servator ſummam legis non ad
unum, ſed ad duo præcepta generaliſſima re-
degit: quorum alterum ſecundum & ter-
tium ex noſtris, implicite quidem, ſed tamen
ſatis manifeſte, comprehendit.
XIII.
IHa ipſa autem principia homo ex inſpe-
Ctione naturæ ſuæ facili negotio colligit.
XIV.
Deprehendit nempe homo in originem
ſuam reflectens, ſe totum dependere ab al-
tiori principio, quod DEUM appellamus, ſe
nihil habere a ſe ipſo, neque ſe ipſum conſer-
vare poſſe, intellectum & voluntatem a DEO
accepiſſe non ſane fruſtra, ſed ut Creatorem
ſuum agnitum omni veneratione colat.
AXV.
Sed & in ſe ipſo deprehendit efficaciſſi-
mum fui conſervandi ſtudium, & media
quoque ſuæ Conſervationis ſibi ſuppeditata
videt. Unde, cum neque hæc fruſtranea,
neque

De Lege Naturali 37

neque tam artificioſum opus a DEO creatum
eſſe, ut ſtatim interiret, ſapientiæ divinæ con-
veniat, concludit DEUM velle, ut ſe ipſum
conſervet, & conſervationis mediis recte

utatur.
XVI.
Cum vero eandem in aliis quoque homini-
bus naturam eſſe videat, eundem inſtinctum,
eadem conſervandi media illis quoque data
deprehendat, illos etiam a DEO conſervari
velle rectiſſime judicat, atque hinc infert, ſe
non modo non impedire, ſed & promovere
debere aliorum conſervationem; quod ſibi
non vult fieri, aliis quoque non faciendum,
& quod ſibi vult fieri, allis etiam faciendum,
hoc eſt, ſocialiter vivendum.
XVII.
Nec minus recte ſocialiter vivendum eſſe
demonſtratur a Pufendorfio ex ſocialitatis ad
ſingulorum non modo, ſed & univerſi ge-
neris humani, conſervationem neceſſitate.
. XVIII.
Quin etiam ex dotibus & facultatibus ho-
minis ad ſocietatem ſpectantibus, & extra
hanc uſum vix ullum habentibus, nec non
ex naturali ejus appetitu liquido colligitur,
quod DEUS velit hominem ſocialem.
XIX.
Patet hinc, præcepta legum naturalium
non

38 Lib. I. Cap. III.

non ideo tantum eſſe obſervanda, quia ma-
nifeſtam habent utilitatem, ſed quia a DEO
pro imperio ſunt injuncta.
X X.
Imperium enim DEO in homines vi crea-
tionis & conſervationis competere ſupra aſ-
ſertum eſt: voluntas autem imperantis de

actionibus fubditorum hoc & non alio modo

inſtituendis quocunque modo ſignificata in-
dolem & vim legis habet.
X XI.
Quando lex naturæ natura nota & cordi-
bus hominum infſcripta dicitur, id non ita
intelligendum, quaſi in animis hominum na-
ſcentium inhæreant actuales & diſtinctæ
propoſitiones circa agenda & fugienda.
X XII.
Neque tamen ſufficit dicere: ideo hanc
legem Cordibus inſcriptam dici, quia, cum re-
Cordari non poſſimus, quando primum natu-
ralia præcepta hauſerimus, non aliter de ea
cognitione cogitemus;ac ſi illa nobis naſcen-
tibus jam adfuiſſet, id quod cuilibet etiam
Circa linguam ipſi vernaculam contingat.
XXIII.
Sed rectius dicitur: denotari illa phraſi
notitiam habitualem aut habitui analogam,
quam alii potentiam proximam appellant,

quæ conjuncta eſt cum naturali quadam pro-

Pen-

De lege Naturali. 39

penſione, qua intellectus ad aſſentiendum

kertur.
XXIV.
Habet lex naturæ ultimam ſuam originem
non in libera voluntate, ſed ſanctiſſima per-
fectiſſimaque natura divina, & pro objecto
habet actus neceſſario præcipiendos ac vetan-
dos: quamobrem & immutabilis eſt & in-
diſpenſabilis. Quibus ſi promulgandi mo-
dum addas, differentiam ejus a legibus di-
vinis poſitivis haud obſcure intelliges.
XXV.
Diviſio officiorum tripartita in ea, quæ
erga DEUM, ſe ipfum & alios præſtare de-
bet homo, adæquata eſt.

— 5 . f
C AP. I V.
D E
OFFICIIS HOMINIS ERGA
DEUM,
SE U

DE RELIGIONE NATURALIL

CoNSPECTUS.

1. Ordo hujus Officii th. I.
II. Partes ipfius th. 2
A. Pars theoretica , cujus propoſitiones
g. recenſentur th. 3.

3 . demonſtrantur, & quidem

40 Lib. I. Cap. IV.

() Exiſtentia Dei, cujus
a. aſſertio petitur .
I. ex notitia inſita th. 4.
2. Ex notitia acquiſita th. 5. argumentis
A) metaphylicis th. 6.
B) phyſicis th. 7.
C) hiſtoricis th. 8.
D) moralibus th. 9.
b. negationis noxa & 1 poœna indicanter
th. 10.
(5) Creatio th. 1I.
(C) Providentia th. 12-
(d) Perfectio th. 13.
B. Pars practica, cujus occurrit
ℳ diviſio th 14.
6⁶. diviſorum explicatio, & quidem
(a) cultus interni th. 15.
(5) cultus externi, cujus conſiderantur
a. neceſſitas th. 16.
b. partes, & hæ
I. poſitive th. 17.
2. remotive th. 18.
III. Effectus hujus officii
A. Remotive th. 19.
B. Poſitive th. 20.

TH. I.
PRimum præcipuumque hominis officium
eſt officium erga DEUM, cujus tracta-
tionem, quatenus ex naturæ lumine innote-
ſcit, merito ſibi vindicat Juriſprudentia Na-
turalis.
II.

Abſolvitur illud duabus partibus: recta
DEI cognitione, rectoque ejus cultu.
III.

De Oficio Hominis erga DEIUM. 4¹

III.
Quicquid cognoſci de DEO ex rationis
lumine poteſt, commode ad quatuor haſce
propoſitiones reducitur. I. DEUM exiſtere.
2. DEUM eſſe conditorem hujus univerſi.
3. Ulumregimen exercere cum in univerſum
mundum, tum præcipue in genus humanum.
4 Ei nihil imperfecti tribuendum.
IV.
De exiſtentia DEl homo non modo per
notitiam inſitam convincitur, fſed illa etiam
variis argumentis demonſtrari poteſt.

Revocari ſolent argumenta hæc ad certas
claſſes, quarum prima Metaphyſica, altera
Phyſica, tertia Hiſtôrica, quarta Moralia
complectitur: ex quibus omnibus aliquid
depromit Pufendorfius.
VI.
Argumentum Metaphyſicum deſumitur a
ſubordinatione cauſarum contingentium, in
quarum progreſſu deveniendum tandem ad
aliquam primam neceſſario exiſtentem, quam
DEl nomine indigitamus.
VII.
Argumenta Phyſica deducuntur partim a
motu, qui in hoc mundo conſpicuus eſt, &
primum motorem indicat; partim aà contem-
platione machinæ hujus mundi, quæ ſive
im-

42 Lib. I. Cap. I.

immenſam ejus magnitudinem, ſive rerum
ex quibus componitur numerum innumera-
bilem, ſive admirandum ordinem aptiſfſi-
mamque diſpoſitionem, ſive omnium ad cer-
tos ulus fineique difectionem confideres, ar-
tificis potentiſſimi ac ſapientiſſimi exiſten-
tiam luculenter demonſtrat.
2 VIII. .
Ex hiſtoria conſtat, perpetuam eſſe hanc
generis humani perſuaſionem, quod non
exiguum pro veritate argumentum eſt. Ac-
cedit, quod paucorum millium annorum mo-
do hiſtoriam habeamus, quæ & ipfa regno-
rum, populorum, artium atque ſcientiarum
origines atque incrementa tradit. Unde col-
ligitur mundum hunc habuiſſe initium, hoo
eſt, a DEO eſſe creatum.
IX.
Argumentum morale hinc petitur, quod
tranquillitas & ſalus generis humani contine-
tur religione: quis autem credat, humanam
ſocietatem conſiſtere non poſſe nſi per uni-
verſalem generis humani errorem?
Poſſunt & debent Athei tanquam turbato-
res ſocietatis humanæ etiam poœnis Ccivilibus
coêërceri.
XI.

Quando ex contemplatione machinæ hu-
jus univerſi DEUM eſſe probatur, ſimul pro-
batur

—

4

4)

De Ohicio Hominis erga DEUM. 43

batur eum eſſe mundi conditorem, qui ne-
que a ſeipſo eſſe, neque fortuito atomorum
concurſu conflari potuit.
XII.
Regimen & providentia DElI probatur ex
effectu cum phyſico, conſtanti nempe ordi-
ne, tum morali: quandoquidem negata DEl
providentia non minus omnis tollitur reli-
gio, quam negata ejus exiſtentia.
XIII.
Cum DEUS ſit omnium rerum & perfe-
ctionum prima cauſa atque independens: pa-
tet, nihil ei tribuendum, quod imperfectio-
nem involvat. Unde infinitus, immenſus, in-
comprehenſibilis, omnipotens, omniſcius,
optimus, maximus, quin & unus eſt. Et ſi
quid de DEO dicitur, quod ipfi cum rebus
creatis commune eſſe videtur, id remota
omni imperfectione vel improprie eft intel-

ligendum.
XIV.

Cultus DEl in internum & externum di-
ſpeſcitur, ſenſu non excluſivo, ſed cumula-

tivo.
XV.
Cultus DEl internus conſiſtit præcipue in
ejus honore ac veneratione Ob majeſtatem &
imperium ejus: in amore ob bonitatem: in
ſpe & acquieſcentia ob eandem bonitatem cum
omniſcientia, ſapientia & potentia conjnn.
am:

44 Lib. I. Cap. IV.

ctam: in timore ob omniſcientiam, poten-
tiam, juſtitiam & bonitatem: in oblequio,
quod jure creationis & conſervationis regi-
men exercenti merito debetur.
XVI.
Cultum etiam externum DEO deberi ipſa
naturalis ratio dictitat. Sive enim DEUM
reſpiciamus, cum ab eo non minus externæ
noſtræ facultates quam internæ dependeant;
illas quoque in gloriam Creatoris impenden-
das etle intelligimus: ſive ad noſmet ipfos
attendamus; interior animi ad DEUM ele-
Vatio per externum cuitum excitatur, fove-
tur & alitur: ſive alios homines conſidere-
mus; non modo noſtro exemplo illos exci-
tare ad colendum DEUM debemus, ſed &
religionis noſtræ documenta dare, ut pro
idoneis humanæ ſocietatis membris, quibuſ-
cum tuto agi poſſit, reputemur.
XVII.
Conſiſtit cultus externus potiſſimum in
precibus & gratiis agendis, ceiebratione perfectio-
num & beneficiorum divinorum, jurejurando reli-
gioſo, conſiderato de DEO rebuſque divinis lo-
quendi modo, rerum eximiarum oblatione, &
obedientia imprimis erga leges naturales.
XVIII.
Sacrificia vero & ſeptimi diei ſanctificatio
ex lumine naturæ non poſſunt deduci.

XIX:

De Oficio Hominis erga DEUM. 4 5

XIX.
Ad ſalutem æternam conſequendam reli-
gio naturalis minime ſufficit.

Rcligio eſt ultimum & firmiſſimum non
modo ſocietatis humanæ univerſalis, ſed &
particularium ſocietatam vinculum.

. CA P. V.
D EFE
OFFICIO HOMINIS ERGA
SE IPSUM.

CONSTPTECTUS.

Officium hominis erga ſe
I. rrobatur & quidem
A. directe th. 1.
B. indirecte th. 2.
II. Exponitur
A. in genere th. 3.
B. in ſpecie
„. reſpectu animæ th. 4. ubi
(à) regula prima th s. quo pertinent
a. Cognitio Dei practica th. 6. 7.
b. cognitio ſui,
I. in genere th. 8.
2. in ſ[pecie
A, reſp. intellectus th. 9.
B reſp. voluntatis th. 10.
C relp. cæterarum virium th. 11.
(5) regula ſecunda th. 22. ubi
a. de

46 Lib. I. Cap. V.

a. de exiſtimatione th. 17.
b. de opibus th 14.
c. de voluptatibus th. 15.
(5) regula tertia th. 16. 17.
(c) regula quarta th. 18.
8. reſpectu corporis
(a) in genere th. 19.
(b) in ſpecie de conſervatione vitæ th. 20.
a. remotive th. 21. 22.
b poſitive th. 23.
III. Jura indicantur ex hoc officio fluentia, th. 24.
A. Jus violentæ defenſionis
aæ. Ccontra aggrefſorem
. (a) pro vita, ubi agitur de juris hujus &
a. exiſtentia th. 25.
b. limitatione th. 26.
C. differentia th. 27.
d. objecto perſonali th. 28.
e. modo th. 29.
f. exceptione th. 30.
() pro membris th. 31.
(C) pro pudicitia th. 32.
(A pro rebus th. 33. 34.
6β contra invaſum th. 3 5.
B. Jus necefſitatis,
ℳ. in genere, ejus
() explicatio th. 36.
(5) exiſtentia th. 37.
(Cc) differentia th. 38.
6. in ſpecie
(a) pro conſervatione vitæ th. 39 — 42.
(b) pro conſervatione rerum. th. 43.

TH. I.
) ari officium hominis erga ſe ipfum inde

potiſſimum demonſtratur, quod actio-

nes noſtræ etiam circa noſmet ipſos occupa-
tæ

De Oſhicio Hominis erga ſe ipſum. 47

tæ directionis per legem cum capaces tum
indigentes ſunt.
II

Sed & indirecte idem ex cultu DEI & ſo-
Cialitate probatur: cum ideo quoque homo
Circa ſe iplum non omnia pro lubitu diſpo-
nere poſſit, partim ut cultor idoneus divini
Numinis, partim ut commodum & utile
membrum ſocietatis humanæ elle queat.
II I.
Ad curam animæ & corporis habendam
obligatus eſt homo: ita tamen ut, illa huic
præierenda fſit.
IV.

Animus excolitur I. Recte ſentiendo de
rebus ad officium pertinentibus. 2. Dextre
judicando de rebus appetitum ſtimulantibus
3. Affectus moderando. 4. Honeſtis arti-
bus atque ſcientis operam dando.

Ad recte ſentiendum de rebus ad offücium
ertinentibus requiritur, ut homo recte co-
gnoſcat DEUM & ſeé ipſum.
VI.
Notitia DEI practica, h. e. cum cultu
conjuncta, ad officium hominis erga ſeipſum
eatenus pertinet, quatenus eſt fundamentum
illius acquieſcentiæ, qua hominum animi in-
trinſecus perfunduntur.
VII.
Repugnant ei Atheiſmus, EFpicureilinus 4
Stoi-

48 Lib. I. Cap. V.

Stoiciſmus, Aſtrologia judiciaria circa actio-
nes hominum, doctrina de immutabili re-
rum omnium neceſſitate, doctrina indulgen-
tiarum, cultus DElI arbitrarius ſocietati &
ſanæ rationi adverſus, pietatis a probitate ſe-
paratio operum ſupererogationis vendita-
tio, peccatorum extenuatio, preces pro
malis aliorum immeritis & c.
VIII.
Qui ſe ipſum noſſe ſtudet, deprehendit
I. ſe originem habere a DEO ejuſque im-
perio ſubjectum, 2. facultatibus nobilioribus,
quam bruta, inſtructum: has ipſfas tamen
emendatione opus habere, 3. non ſibi ſoli,
ſed ſocietati, natum, 4. vires ſuas eſſe fini-
tas, nihilque tam in poteſtate ſua eſſe, quam
quæ a libero arbitrio proficiſcuntur. Hinc
colligit, facultates emendatas vireſque a
DEO conceſſas, in quantum illarum uſus a
libero arbitrio dependet, recte & prudenter
impendendas.

Recte homo utitur intellectu r1. legitimum
finem ſibi proponendo, 2. adliones & media
recte ad illum attemperando, 3. conſtantiam
in judiciis ſervando.

Recte utitur voluntate, ſi caveat ne I. re-
ctum judicium præcurrat, nec 2. decretis
ejus obluctetur.
XI.

„-

—

De Oficio Hominis erga ſe ipfum. 49

Cum quædam viribus hominis ſint abſo-
lute impoſſibilia, quædam aliunde impediri
poſſint, quædam adhibita dexteritate expe-
diantur: viribus recte utitur, ſi eas in im-
poſſibilibus non fruſtra conſumat, in cete-
ris, ſi tanti videantur, propoſitum recte for-

matum urgeat, nec tamen contra torrentem

nitatur, provide agat; ſed eventum provi-
dentiæ divineæ committat, ſecuritatem &
anxietatem, inſolentiam & deſperationem

fugiat.
5 XII.—

Res appetitum ſtimulantes ſunt exiſtima-

tio, opes & voluptates.
B III.
Exiſtimationem ſimplicem famamque bo-
ni viri acquirere quivis & tueri, intenſivam
atque honorem non niſi recte factis ambire
ſtudeat: ſi deſit occaſio, æquo animo ferat,
arrogantiam fugiat, de inanibus ne glorie-
tur, multo minus per ſcelera ad honores

graſſetur.
XIV.

Opes reſpiciendæ ut inſtrumenta conſer-
vationis noſtræ & liberalitatis in alios: pa-
randæ, poſſidendæ & erogandæ juſte, mo-
derate & honeſte, animuſque ita aſſuefacien-
dus, ne amiſſis opibus concidat.
XV.
Voluptates non abſolute damnandæ, ſed
In-

innocentes modice deguſtandæ ſunt: neque
enim omnes rationi repugnant; ſed illæ de-
mum, quæ cum delictis conjunctæ pericu-
lum, damnum, dedecus, dolorem poſt ſe

trahunt.
XVI.

Affectuum exceſlſus animi vigorem profi-
gat, judicium intellectus obnubilat, in de-

Via ab officio inclinat.

Temperandiitaque affectus ſunt, non ta-
men eradicandi, niſi quatenus malitiam con-
notant, ut invidia. Sed metum & iram in

horum numerum referendos non arbitra-

mur.
XVIII.

Ad ſtudia literarum tractanda non quili-
bet eſt obligatus: tenetur tamen quivis ali-
quid addiſcere honeſtumque vitæ genus eli-
gere, quo vel ſe ſuoſque alat, vel humano

generi inſerviat.
XIX.

Cura corporis in eo conſiſtit, ut valetu-
do & vires conſerventur ac confirmentur
congruentibus alimentis ac laboribus. Hinc
fugienda intemperantia in cibo, potu, ve-
nere, labore, affectuum exceſſus, & nimia
mollities.
XX.

Ad ofkcium circa corpus refertur etiam
con-

—„ 1 2 2

De Omrcio Hominis erga ſe ipſfſum. §1

conſervatio vitæ, quam homo ſibi pro lubitu
non poteſt abrumpere.
Aursxepes tanen non ſunt, qui vitæ genus
eligunt probabilem maturiori fato occaſio-
nem daturum, nhec qui juſſu imperantis aut ex
muneris ratione, aut officio charitatis, pro
aliis probabili vitæ periculo ſe exponunt.
Neque illicitum putamus mortem ſibi con-
ſciſcere juſta judicis ſententia ad id con-

demnatum.
XXIII.
Non licet tamen ſpontanea morte præve-
nire mortem aliunde cum cruciatu aut igno-
minia ſibi imminentem, aut declinare vio-
lationem pudicitiæ.

XXIV.
Ex Officio hominis erga ſe ipſum jus vio-
lentæ defenſionis & jus neceſſitatis fluunt.

R

Defenſio ſui vViolenta regulariter licita, in-

terdum præcepta, interdunn prohibita eſt.
X

XVI.
Tentanda tamen prius ſunt leniora & tu-

tiora remedia.
XXVII.

In ſtatu civili arctiores ſunt defenſionis vio-
lentæ limites, quam in naturali, cum ratione
cauſæ, tum ratione termini a quo, & ad quem.

C2 XXVIII.

52 Lib. I. Cap. V.
XXVIII.

Licita eſt defenſio etiam adverſus erran-
tem, furioſum, ebrium, noctambulum:
quippe cum non ex delicto invadentis, ſed
ex invaſi jure ſe conſervandi derivetur.
XXIX.
Ad fugam non obligatur, qui tutum in
propinquo ſuffugium non habet.
L XX.
Favore defenſionis non fruitur, qui in
duellum provocatus, ubi comparuerit, ita
premitur, ut, ni provocantem transfodiat,
ipſi ſit pereundum.

Quod pro defenſione vitæ, idem & pro
defenſfione membrorum conceditur: nec
diſtinctio inter membra nobiliora & minus
nobilia in praxi uſum habet.
XXXII.
An idem liceat pro pudicitia, magis con-
troverſum eſt. Nos, ſi homines viverent in
ſtatu naturali, affirmandum cenſemus, neque
per ſtatum civilem illam licentiam ſublatam
eſſe arbitramur.
XXXIII.
Defenſio rerum in ſtatu naturali licita eſt
cum cæde aggreſſoris, modo res non ſit exi-
gui momenti: non item in ſtatu civili, ubi
directe propter res ſervandas neminem licet
occidere, niſi in quantum ſine his vita con-
ſervari nequit. XXXIV.

De ORicio Hominis erga ſe ipſfum. 53
XXXIV.

Furem nocturnum occidere licitum eſt ob
præſumptum vitæ periculum.
Interdum favor violentæ defenſionis in
aggreſſorem recidit, ubi hic pœnnitentia du-
ctus ſatisfactionem & cautionem obtulit.
.- XXXVI.
Necefſitas lege carere dicitur, non quod
jus tribuat violandi legem, ſed quod ex fine
legis, & hinc præſumta Legislatoris volun-
tate, oſtendat caſus illos necefſſitatis ſub le-
ge non contineri.
XXXVII.
Neque id tantum pertinet ad leges huma-
nas, ſed etiam divinas, imo & naturales,
non affirmativas modo, ſed & negativas.
X XXVIII.
Interdum ubi neceſſitas jus non tribuit, fa-
vor tamen neceſſitatis quodammodo excuſat.
XX X&I X
Licitum ergo eſt membrum aliquod ſibi
abſcindere ad LonſetAandam vitam.
Licitum quoque eſt in fuga pontem reſcin-
dere, quanquam unus alterve hoſti hoc mo-
do objiciatur: item adnatantem in naufra-
gio ad tabulam duorum non capacem jam-
que occupatam repellere.

8 C 3 XL

54 Lib. I. Cap. V. De COficio Hom. erga.
XLI.—

Non autem licet in via interpoſitum inno-
centem, qui décedere nequit, directe occi-
deré: etfſi qui proſternit aut faltum fuper
ipſum molitur, etiam cum aliquo ejus peri-
culo, excuſationem mereatur. Quod ſi ta-
men innocens hoc modo lædatur, læſio,
quantum fieri poteſt, reparanda erit.

Licet quoque res alterius non æque indi-
gentis in ſumma neceſſitate, in quam citra
culpam noſtram pervenimus, aliis mediis
fruſtra tentatis vi aut clam auferre, cum ani-
mo tamen reſtituendi.
XLIII.
Denique in ſumma necefſſitate rem alterius
viliorem pro conſervanda noſtra pretioſiori
licebit perdere, cum obligatione præſtandi
æſtimationem, niſi ea una fuiſſet peritura.

„r, 2 5

D E
NON LEDENDIS ALIIS.

CONSPECTUsS.

I. Divifio Officiorum erga alios, quæ
A. proponitur th. I.
B. explicatur th 2.
II. Offcium primum ublointum, & quidem
A. Principale th. 4. cujus
a. neceſſitas adſtruitur th. 6.
. indoles explicatur, quoa d
(a) modos & actus th. 6.
(b5) objecta th. 7.
(c) effectum th. 8.
B. Subnaſcens, cujus itidem
. neceſſitas adſeritur th. 9.
8. indoles explicatur, ubi agitur
() de iis quæ ad damnum referuntut
a. remotive th. 10.
b. poſitive th II.
(5) de iis ad reſtitutionem tenentur th. 12.
(c) de modo reſtituendi, ſi plures lælerint
th. 13 - 15.
(d) de damno culpa & caſu dato th. 16. 17.
(e) de amn ſervis & animalibus dato
th. 18
(V) de daueid Ixſi & lædentis obligatione
th. 20.

TR. IJ.

*α erga alios homines dividi ſolent in
Abſoluta & Hypothetica.

C 4 II. Ab-

ye Lib. I. Cap. VI.

Ahpvſoluta ſunt, quæ omnes homines qua
tales, antecedenter ad omne inſtitutum, pa-
ctum, aut factum humanum obligant.
III.
Hypothetica ſunt, quæ vel inſtitutum ali-
quod ab hominibus introductum aut rece-
ptum, vel ſtatum adentitium ſupponunt
Inter abſoluta primum præcipuumque,
utpote latiſſimum, facillimum, & maxime
neceſſarium eſt: Neminem læde.
Abſque hoc pax & tranquillitas generis
humani conſiſtere nequit: &, vi æqualitatis
naturæ humanæ, quod quiſque ſibi non vult
fieri, id aliis quoque ne faciat, obſtrictus eſt.
VII

Lælſio fit per ablationem, denegationem,
ſubtractionem vel corruptionem bonorum,
jure connato vel acquiſito nobis competen-
tium.

VII.
Leædere homo hominem poteſt, in mente,
Corpore, vita, fama, opibus & juribus.
VIII. ⸗
Ex læſione damnum oritur: quod hic la-
tiſſime ſumitur pro privatione boni cujuſ-
Vis ob factum alterius jure deſtitutum.

IX.

de nemine lædendo.

De non lædendis aliis. 57

Quacunque in re facta fuerit læſio, dam-
num datum (quantum fieri poteſt) eſt reſti-
tuendum. Nam reſtitutionis denegatio eſt
Continuata æſio: & vana alioquin lex eſſet
X.
Damni nomine non venit denegatio eo-
rum, quæ obligatione imperfecta debentur.

Non modo res ipfa principalis reſtituenda
eſt, ſed & fructus, qui juſte ſperari pote-
rant: imo quicquid ex aliqua læſione velut

naturali neceſſitate deinceps profluxit.

XII
Non omnes qui occaſione alicujus actus
hoxii peccato obſtringuntur, ad reſtituen-
dum obligantur: ſed illi demum, qui reve-
ra damni cauſa fuerunt, vel immediate pPer
ſe vel per alios, & mlomentum aliquod ad

id contulerunt faciendo vel omittendo.

Patrator facinoris primario tenetur ad re-
ſtitutionem, niſi ab alio pro imperio juſſus
aut Coactus fuerit; tum enim jubens & co-
gens primario obligatur.
In actibus individuis, & iis qui ex plu-
rium conſpiratione provemiunt, ommes pro“

ſingulis & ſinguli pro omnibus in ſolidum

5 tenen-

Fs Lib. I. Cap. VI. De non lædendis aliis.

tenentur: in dividuis vero citra conſpira-
tionem ſuſceptis quilibet pro parte damni a

ſe data.
XV.

Reparatione ab uno facta, reliqui liberan-
tur: quod in pœnis ſecus eſt.
XVI.

Non ſolum qui dolo, ſed & qui culpa

qualicunque læſit, damnum reparare debet.
X

Caſum fortuitum non præſtat lædens, niſi
ultro in ſe ſuſceperit, aut culpa præcelſerit.
XVIII

Si ſervus damnum dederit citra culpam do-
mini obligatur hic, ut vel fervum læio de-
dat, vel damnum reſarciat: cum ſervus na-
turaliter obligatus ſit ad damnum à ſe datum
reparandum, nec dominus læſum in jure iuo

roſequendo impedire debeat.
proleq X

2

De ammalibus, quæ ſine culpa domini
noxam intulerunt, dedendis, Vel damno re-
ſarciendo, præceptum juris naturalis non
extat: conſtat tamen ſua legi civili ex ratio-
nibus idoneis æquitas. .
Uti lædens reparationem offerre, & vel
teſtari malitiam abfuilie, vel Ponitentiam
oſtendere, Cautionemque in futurum præ ita-
re, ita læius cum é0 in gratiam redire de-

bet.

N 59

bet. Vindicta enim, voluptatem tantum ex
alterius dolore quærens, legi naturæ ad-
verſa. eſt.

C AP. VII.

D E

AGNOSCENDANATURATLI
HOMINHIM EQUALL
TA I E.

CoNSTECTUS.
I. Officium hoc potius ad principia referendum eſſe
A. indicatur th. 1.
B. probater th. 2 —— 4. .
II. Equalitatis conceptus explicatur th. 5.
III. Conſectaria ex æqualitate a Pufendorfio deducta
ad officia abſoluta reducuntur th. 7— 10.
IV. Oppoſitum æqualitatis ſuperbia in dicatur
A. in genere, th. 11.
B. in ſpecdie
«. ſuperbia ſimplex, de qua agitur
(a) poſitive n.
() remotive th. 13. 14.
. ſuperbia injurioſa. th. I5.

T H. I.
N On tam ſpeciale officium, quam funda-
mentum officiorum hominis ergà alios
homines eſt: Ut quiſque alterum hominem æſti-
met atque tractet, tanquam naturaliter ſibi æqua-
lem, ſeu ut æque hominem.

C ⁶ II.

60 Lib. I. Cap. VII.

. II.
Eſt enim hoc ipſum illud univerſale de
cuſtodienda ſocialitate præceptum, aliis ver-
Pis propoſitum. Nam uti ſocialitas commo-
de in dileétionem proximi réſolvi poteſt; ita
eundem plane ſenſum habent hæc præcepta:
Alios ut æque homines tracta, &, dilige proximum
Eecut teipſum; quo poſteriori Servator ſum-
mam officiorum erga alios complexus eſt.

Fluunt ex hoc principio duo officia abſo-
Iuta: Quod tibi non vis fieri, alteri ne feceris,
h. e. Neminem læde; &, Quod tibi vis fieri,
alteri etiam ſeceris, h. e. Allorum commoda
promove.
IV.

Idem re ipſa docent, qui per ſocialitatem
homines ad pacem & amicitian cum aliis co-
lendam obligari aſſerunt.
V.
Attenditur bic non ad æqualitatem virium
aut malitiæ ſed ad æ qualitatem naturæ hu-
manæ, in qua æqualitas juris & obligationis
fundatur; vi cujus quilibet erga alterum na-
turæ leges obſervare debet, & hoc ipſum
ab altero exigere poteſt.
VI.
Atque hanc æqualitatem non tollit inæ-
qualitas libertatis ac poteſtatis, per ſtatus ad-
Ventitios introducta.
VI.

De agnoſcenda nat. hom. æqualitate. 61

VII.
qualitas hæc exigit: Ut qui aliorum
opera uti vult, viciſſim quoque in eorundem
ufus ſeſe diſpenſare debeat. Quod Auctoris
tertium officium abſolutum eſt.
VIII.
Poſtulat quoque æqualitas: ut ne quis,
cui peculiare jus non eſt quæſitum, plus ſibi,
quam reliquis, arroget, ſed illos æ&qquo ſe-
cum jure frui permittat. Hoc enim qui non
obſervat, alios in jure ſuo lædit.
IX.
Per eundem canalem ex hoc fonte dedu-
citur: Ubi jus inter alios ſit diſtribuendum,
æ quales æqualiter tractandos, & neutri præ-
ter merita cauſæ quid præ altero indulgen-
dum. Contrarium qui facit, contumelia &
injuria afficit adeoque lædit alios.

Obſervatur hæc & qualitas per diviſionem
in partes æquales, uſum communem vel al-
ternum præſtationem rei æquipollentis, vel
ſortem, quæ contumelia & injuria vacat.

Peccatur contra æqualitatem per fuper-
biam, quæ vitium eſt, quo quis nulla de
cauſa, aut non ſufficiente, aliis ſe præfert, &
velut inæquales eoſdem præ ſe deſpicit, vel
etiam exiſtimationem eorum lædit.
XII.
Non ſufficiente cauſa aliis ſe præferre ſu-
per-

62 Lib. I. Cap. VII. De agnoſc. nat. &c.

perbiam ſimpliciter, nulla de cauſa id fa-
cere ſuperbiam ſtultam haud immerito vo-

Caveris.
XIII.
Honorem tamen ſibi debitum tueri, citra
inanem faſtum, aut aliorum contemptum,
non fuperbia, ſed generolitas eſt.
XIV.
Superbiæ opponuntur modeſtia & humi-
litas, quarum illa propter æ qualitatem ne-
mini ſe præfert, hæc ex infirmitatum con-
ſcientia alios ſibi prætert.
XV.
Superbia aliorum exiſtimationem lædens
contumelia dicitur, quæ contemptum exter-
nis ſignis prodit, & manifeſtam continet in-
juriam.

C AP. VIII.
D E

PROMISCUIS OFFICHS HUMANI-
TIATIS EXERCENDIS.

CONSPECTUS.

Officium ſecundum abſolutum
I. Proponitur th. I.
II. Probatur th. 2.
III. Dividitur th. 3. dum oſtenditur commoda aliorum
promovenda eſſe

4. in⸗

Se, f e 63

A. indefinite, ubi indicantur
ℳ. modus th. 4.
. vitia oppoſita th. 5§.
„. Officia aliorum mutua th. 6.
B. definite, th. 7. quo pertinent
« officia humanitatis ſimplicis th. 8.
8. beneficia, quorum traduntur
ca indoles th. 9-
(b) ratio conferendi
a. reſp. dantis & accipientis th. 10- 16.
b. reſp. modi th. 7.
(c) effectus, gratitudo, ubi occurrit
a. ejus deéſcriptio th. 18.
b. explicatio th. 19. 20.
c. probatio th. 21.
d. contrarium, ingratitudo, de qua
I. in genere oſtenditur
A) quale ſit vitium th. 22.
B) qualis obligatio violetur th. 23.
2. in ſpecie agitur
A) de ingratitudine ſimplici th. 24.
B. de ingrat. prœgnanti th. 25.
T. I.
Nter officia abſoluta quorumlibet erga
quoslibet eſt etiam hoc: Ut quilibet al-
terius utilitatem, quantum commode poteſt, pro-
moveéut. .
Requirit hoc æqualitas, requirit ſociali-
tas, quæ non pacem modo inter homines
ſervari, ſed & amicitiam coli mutuamque
benevolentiam ali vult.

Commoda aliorum promovemus vel defi-
nite, vel indefinite.
IV.

64 Lil. J. Cap. VIII.
IV.

Indefinite aliis profumus I. animum cor-
puſque ad uſum ſocietatis excolendo, 2. præ-
Clara atque utilia inveniendo.

Peccant contra hoc officium qui 1. nullam
honeſtam artem addiſcunt vitamque per ſi-
lentium tranſigunt, nemini utiles. 2. qui
opes a majoribus relictas conſumentes, igna-
viæ litant. 3. qui bona ſua per avaritiam aliis
invident &c.
VI.

Iis, qui bene de humano genere merentur,
nec invidendum, nec remora injicienda; ſed
fama illorum potius celebranda, & ſtudium
imitandum.
VII.

Definite aliis inſervimus vel per officia
humanitatis ſimplicis, vel per beneficia.

Illa verſantur circa res innoxiæ utilitatis,
quæ accipienti proſunt, præſtantem non gra-
vant. Unde ea denegare deteſtanda maligni-
tas & inhumanitas eſt.
Beneficia ex ſingulari benevolentia profi-
ciſcuntur, & impenſa quadam, aut opera la-
borioſa, conſtant.
X.
In beneficiis tribuendis reſpiciendum I. ad
conditionem dantis & accipientis, ad mo-
dum. X.

De promiſcuis offciis humanit. exerc. 6 5

XI.
Reſpedtu dantis & accipientis cavendum
eſt, ne beneficentia noſtra ſit I. noxia 2. ni-
mia. 3. iniqua. 4. inordinata. 5. intempeſtiva.
XII

Noxia eſt, ſi vel illi ipſi, cui benefacere
volumus, damno potius quam uſui ſimus,
vel aliis benefaciendo noceamus aliis.
XIII.
Nimia eſt, ſi modum facultatum noſtra-
rum excedat.
X IV.

Iniqua eſt, ſi digniores & bene meritos
indignis poſtponamus.

Inordinata eſt, ubi qui arctiori vinculo
nobis conjuncti funt, aliis, ſi cetera paria ſint,
poſthabentur.
XVI.

Intempeſtiva eſt, quando illi præferuntur,
qui minus indigent, & quibus ſine ope no-
ſtra aliunde proſpici poteſt.
XVII.
Reſpectu modi beneficia conferri debent
hilari fronte, promte, & cum cConteſtatione
benevolentiæ.
XVIII.
Beneficiis in accipiente reſpondere debet
gratitudo, quæ conſiſtit in gratia habenda,
gratiis agendis, & gratia reddenda.

66 Lib. I. Cap. VIII.

XIX.
Non neceſſe eſt, ut præciſe tantum redda-
mus, quantum accepimus. Interdum am-
plius reddendum, interdum conatus & ſtu-
dium obligationem explent.

Nihil ei debeo, qui me tantum non afficit
injuria, aut a leædendo deſiſtit, aut ex malo,
in quod me conjicerat, eripit, aut damnum
datum reparat, aut præter intentionem pro-
fuit, aut etiam nocendi propoſitum habuit.
XXI.
Gratitudinem præcipit lex naturæ, quia
I. hac ſublata tollitur omnis inter homines
beneficentia, fiducia & benevolentia. 2. qui
beneficia acceptat, ſimul obligationem, in-
tentioni dantis convenientem, in ſe ſuſci-

pere cenſetur.
XXII.

Turpius quidem habetur ingratum eſſe,
quam injuſtum; cum degeneris animi illud
atque infra brutorum conditionem ſe deji-
cientis ſit: ingratitudo tamen per ſe injuria
non eſt.
XXIII.
Ad gratiam enim referendam non minus,
quam ad beneficia & officia humanitatis, im-
perfecta tantum obligatio, illa tamen arctior

quam hæc eſt.
XXIV.

Hinc & in foro humano ob ſimplicem in-
grati-

De promiſcuis oßiciis human. exere. 67

gratitudinem actionem dari minus congru-
um videtur: quia I. optima pars beneficii
periret. 2. non tam ſplendidum eſt, quod
eſt neceſſarium 3. huic uni legi vix omnia
fora eſſent ſuffectura, ob difficillimam cir-
cumſtantiarum æſtimationem. 4. intentioni
beneficium dantis repugnat coacta com-

penſatio.
XXV.
Ingratitudo autem prægnans, qua benefa-
cientes etiam læduntur, actionem injuriarum
non tam parit, quam aggravat.
—

Ee S

C AP. IX.
D E
OFFICIIS PACISCENTIUM.

CONSPECTUS.

I. Præmittitur Judicium de Pufendorfii ordine
th. I.
II. Agitur de Pactis, ubi occurrunt eorum
A. definitio th. 2.
B. Neceſſitas th. 3.
C. Officium generale th 4. 5.
D. Differentia ab officiis humanitatis th. 6.
E. iviſio th. 7. 8.
F. Requiſita
. ex parte paciſcentium, conſenſus, th. 9. 10.
qui debet eſſe
(a) declaratus th. 11 – 13.
(5) verus, th. 14. cujus obſtacula ſunt

a. defectus uſus rationis th. I5. 16.
b. error

68 Tib. I. Cap. L X.

b. error th. 17
c. dolus th. 20. 21.
d. metus th. 22 — 26.
(C) mutuus th. 27.
g. ex parte materiæ, quæ debet eſſe
(a) poſſibilis th. 28 — — 3 1.
(5) licita th. 32 — 34.
() noſtræ poteſtati ſubjecta th. 35 — 38.
G. Modi, quorum reſpectu pacta fiunt
æ vel jure, vel conditionate, th. 39 — 43.
6. vel per nos ipſos, vel per alios. th. 44. 4 ⅞.

19.

TH. I.

D officiorum in abſoluta & hypo-
thetica adæquata eſt; neque necellum
eſt, ut oonſtituantur intermedia; nec omnia
officia hypothetica pactum præſupponunt,
& officia paciſcentium ad officia ſermocinan-
tium haut incommode referuntur.
II.
Pactum eſt mutuus duorum pluriumve in
idem placitum de transferendo & acquiren-
do jure conſenſus.
III.

Pacta iniri neceſſum fuit, quia ſola huma-
nitatis officia ad mutua commoda promo-
venda non ſufficiebant: partim ob homi-
num indolem ad iſta exhibenda non ſatis
Pproclivium; partim ob rerum & operarum
magnitudinem; partim ob perſonarum con-
ditionem; partim etiam ob ignorantiam eo-
rum, quibus alii indigent. IV

De Ohiciis Paciſcentium. 69

IV.
Officium paciſcentium generale eſt: Ue
quilibet cuilibet fidem datam ſervet; Nam alio-
quin pacta inutilia forent: & in pactis tranſ-
fertur jus quod invito auferre injuria eſt; un-
de pactorum violatio juſta querelarum &
bellorum cauſa eſt.
V

Fides etiam ſervanda eſt hoſtibus, hære-
ticis, perduellibus, latronibus, ſi nullum de
cetero impedimentum adlſit.
VI.
Ad ea, quæ ex officio humanitatis deben-
tur, præſtanda imperfecte; ad ea, quæ ex pa-
cto & promiſſio Perfedo perfedte obligamur.
II

Pacta ſunt vel gratuita, in quibus per
actum ſolitarium fides datur, & unus dun-
taxat ad aliquid præſtandum ſe obſtringit:
vel mutua, in quibus fides datur per actum
reciprocum, & duo plureſve ad præſtandum
quid mutuo ſe obligant. Illa promiſſa, hæc
pacta in ſpecie vocantur.
VIII.
Promiſſio eſt vel imperfecta, vel perfecta.
Ila obligationem imperfectam, hæc perfe-
