ſunt, acquiruntur: firma autem poſſeſſio ad-

verſus hoſtem non contingit, nili is per ſub-

ſequens pactum juri ſuo renunciaverit.

Quxæ hoſti eripiunt milites, naturaliter, nor
fibi, ſed illi acquirunt, cujus autoritate bel-
lum geritur: ex indulgentia autem & con-
ſenſu imperantium res mobiles, minoris præ-
cipue momenti, militibus relinqui ſolent.
Res ab hoſte recuperatæ ad priſtinos domi-
nos redire debent: quod jus poſtliminii vo-
H 2 catur.

2 Lib. II. Cap. XVI. De Bello & Pace.

Catur. Id tamen jure conſtituto, & moribus

TeCeptis, ad ſolas fere res immobiles reſtrin-
gitur, mobiles in præda ſunt.
Alter belli effectus eſt acquiſitio imperii, ad
quam tamen requiritur devictorum conſenſus
Suſpenditur bellum per inducias, quæ ſunt
ſtatus belligerantium, quo, manente bello,
bellicis actibus ad tempus ex conventione
abſtinendum eſt.
Sunt induciæ vel longiores, in quibus diſ-
ſolvitur apparatus bellicus, vel breviores,
in quibus idem manet. Ilas nonniſi ſummi
imperantes, has & inferiores poteſtates fa-
cere poſſunt.
Tollitur bellum per pacem, quæ eſt ſtatus
gentium ſocialiter hactenus viventium „ Ut 2
mhutuis læſionibus abſtineant.

Pacem facere non niſi ſummi imperantes
poſſunt.
XXVII.

Conditiones pacis fideliter explere ipſa

quidem lex naturæ jubet: majoris tamen le-

curitatis cauſa jurejurando, interdum & obſi-
dibus, pignoribus, vel ſponſoribus ea confir-
mari ſolet. .=
CAP.

. .

N 128
ꝛ f fhfdf
C A P. XVII.
D E
FOEDERIBUS ET SPONSIONIEUS.

CONSEECTUS.

Agitur in hoc capite,
L de Fœderibus, quofum occurrit
A. definitio th. I.
B. materia, cujus reſpectu traditur
o. diviſto th. 2. 3
8.. ſubdiviſio, quæ
(a) proponitur th. 4.
(5) explicatur th. „ — — 8-:
8 finis th. 9.
D. objectum perſonale th. 1o.
I. fubjectum th. II.
II. de Sponlionibus, quarum traditur
1r def niti⸗ th. 1I2.
B. ebligatio, & quidem 3
. ex parte imperantium th. 13.
g. ex parté ponſorum ih 14.

odera ſunt pacta ſocietatis inter ſummos
utrinque imperahtes inita.

Ea vel juri naturæ nil addunt, vel ex obli-
gatione imperfectam perfectam reddunt, v
novam plane obligationem producunt.

Primi generis foedera net ſuperflua ſunt,
nec in DEUM injuria.

174 Lib. II. Cap. XVII.

IV.
Poſteriorum generum fœdera ſunt vel
&ε qualia, vel inæqualin

Equalia ſunt, in quibus æqualia utrinque
præſtantur æquali modo.
VI

Inæqualia ſunt, ubi vel inæqualia onera

tantum præſtanda ſunt, vel altera pars fit de-

terioris conditionis.
VII.
Deterior vero illa conditio vel conjuncta
eſt cum fummi imperii diminutione, vel il-
lud relinquit integrum.
VIII.
Onera tranſitoria fumimum imperium non
diminuunt: neque perpetua id ſemper effi⸗

ciunt.
IX.
Porro fœdera vel in genere perpetuam ſe-
curitatem intendunt, unde ſyſtemata civita-
tim oriunmtur; vel peculiarem quandam uti-
litatem ſpeckant, qualia ſunt bellica defenfiva

vel offenſiva, & quæ commerciorum cauſa

ineuntur.

Licet fœdera inire cum omnibus, quorum
commoda promovere, & a quibus commo-
dum aliquod percipere licet. Hinc nec diver-
ſæ religionis populi, nec qui a religione Qurr
an

De Fœderibus & Sponſionibus. 175

ſtiana alieni ſunt, excluduntur, modo ipſa re-
ligio inde detrimentum non capiat.
XI.
Dividuntur deniqua fœdera in realia & per-
ſonalia; quorum illa nomine Reip hæc no-
mine imperantis ineuntur: illa mortuo re-
ge perdurant, hæc cum perſona imperantis
expirant.
XII.

Cognatæ fœderibus funt Sponſiones, quæ
funt pacta a miniſtris circa negotia publica
ſine ſummæ poteſtatis mandato inita.
Iis ſummus imperans non tenetur, niſ
poſtquam vel verbis, vel ſactis, rata habuerit:
rata autem habere cenſetur, qui commodum
ex iis percipit. .
XIV.
Sponſores obligantur ad operam dandam!?
ut permoveant Rempublicam ad approban-
dam ſponſionem. Ad damni autem repara-
tionem tenentur, qui vel in iſthoc officio
negligentes ſunt, aut plane contrarium, fa-
ciunt, vel poteſtatem paciſcendi doloſe præ
ſe ferunt.

H 4 CAT.

176 Lib. II. Cap. XVIII. .
„* —— — S—
C A P. XKVIII.
D E
OFFICIIS CIVIUM.

CONSPECTUS.

Traditur hic Officiorum
I. Diviſio, & ea quidem
A. principalis th. r.
B. ſecundaria th. 2.
II. Expoſitio,
A. generalium erga
ℳα imperantem th. 3.
8. civitatem th. 4.
y. Cconcives th. §.
B. ſpecialium
« in genere th. 6.
8. in ſpecie
(a) Conſiliarium th. 7.
(5) Miniſtrorum Eccleſiæ th. 8.
(C) Doctorum Academicorum th. 9
(d) Judicum th. 10.
(e) Belli Ducum th. II.
() Militum th. 12. .
(9) Legatorum th. 13.
(1) Quæſtorum th. 14.
III. duratio th. I15 — — 17.
TII. I.
6 fficia civium vel generalia ſunt, quæ ex
2 communi civium ſtatu fluunt, vel ſpe-
cialia quæ ex ſpeciali cujuſque munere in
Kep. oriuntur.
II.

Generalia velimperantem, vel civitatem,
vel concives reſpiciunt. III.

De ORciis Civium. 177

III.
Imperanti debent ſubditi reverentiam, fide-
tatem, & obedientiam.
IV.
Officia erga civitatem ſunt: Ut ſalutem ejus
omnibus aliis reſpectibus præferant: vitam. & opes
ad eam ſervandam oferant: G commoda ejus
omnibus viribus promeveant.
V.
Cum concivi bus paciſice & amice vivant.
Officiorum ſpecialium ſumma hæc eſt: Ne
guis ullum in Repiubl. munus affectet aut ſuſcipiat,
ad ꝗquod ineptum ſe deprehbendit, & ut in ſuſcepto
munere fidem & induſtriam adbibeat.
VII.
Conſiliariorum ſpeciatim eſt: (1) ad
omnes Reip. partes attendere; (2) ſenten-
tiam dextre, fideliter & citra affectus dicere;
(3) in omnibus conſilis ſalutem Reip. pro
copo habere; (4) pravis principum affecti-
bus non velificari; (5§) factionibus abſtinere;
(6) non diſſimulare dicenda, nec efferre
tacenda; (7) corruptionibus non patere;
(8) publica negotia privatis & occupationi-
bus & voluptatibus præferre.
VIII.
Miniſtri Eccleſiæ (1) gravitatem C& atten-
tionem in munere ſuo adhibeant; (2) veri-
tatem doceant; (3) exemplo dodtrinam Ccon-
firment.
IX.

78 Lib. II. Cap. XVIII.

IX.
Doctores Scholaſtici & Academici (1) fal-
ſa, pernicioſa, turbulenta, inutilia dogmata
ne proponant; (2) vera ſolidis rationibus de-
monſtrent. X.
Judicum officia ſunt: (1) facilem quibuſ-
vis acceffum præbere; (2) plebem contra
Potentiores protegere; (3) ſine reſpectu
Perſonarum jus dicere; (4) lites non pro-
trahere; (5) a corruptelis abſtinere; (6) di-
ligentiam in cognofcendis cauſis adhibere;
(7) affectus ieponere; (8) recte faciendo ne-
minem timerée.
XI.

Ducibus bellicis incumbit (1) militem dili-
genter & tempeſtive in armis & labore exer-
cere; (2) diſciplinam militarem conſervare;
(3) milites non necefſariis periculis non ex-
ponere; annonam & ſtipendia diligenter ad

fideliter curare; (5) exercitum Reipublicæ

faventem ac fidelem reddere & conſervare.
XII.
Militum eſt (1) ſtipendiis acquieſcere & in-
jurüs abſtinere; (2) labores pro Rep. liben-
ter & ſtrenue obire; (3) in periculis nec te-
mere nec timide agere; (4) fortitudinem in
hoſtes, non in commilitiones, oſtentare; (5)
ſtationem demandatam maſcule defendere;
(⁶ honeſtam mortem turpi vitæ præferre.
XIII.
Legati ſint (1) cauti & circumſpecdti in di-
ſcer-

ℳ

De ORciis Civiun. 179

ſcernendis veris & falſis; (2) taciturni; (3)
adverſus corruptiones obſtinati.
XIV.
Quæſtores (1) acerbe ne exigant tributa;
(2) nihil oneris adjiciant; (3) publici nihil
intervertant; (4) debita citra moras ſolvant.
V.

Specialia hæc officia durant, quamdiu mu-
nus geritur: generalia quamdiu quis civis eſt.
XVI.
Deſinit autem aliquis civis eſſe, ubi vel cum
conſenſu civitatis ſponte diſcedit, vel civitate
ob delictum ejicitur & jure civitatis privatus,
vel in hoſtis ditionem concedere adigitur.
X VII.
Non licet civi a civitate diſcedere ſine ex-
preſſo imperantis conſenſu, niſi pacta & pri-
vilegia id concedant, vel per conſuetudinem
id conceſſum eſſe conſtet.

De ORcis Civium. 179—

R

cernendis veris & fallis; (2) taciturni; (3)
adverſus corruptiones obſtinati.
XIV. 8
Quæſtores (I) acerbe ne exigant tributa;
(2) nihil oneris adjiciant; (3) publici nihil
intervertant; (4) debita citra moras ſolvant.
V.

Balance

Specialia hæc officia durant, quamdiu mu-
nus geritur: generalia quamdiu quis Civis eſt.

HRE

Focus

RRRRE
HERE

RR&

N

Deſinit autem aliquis civis eſſe, ubi vel cum-
conſenſu civitatis ſponte diſcedit, vel civitate
ob delictum ejicitur & jure civitatis privatis,
Vel in hoſtis ditionem concedere adigitur.
X VII. 2
Non licet civi a civitate diſcedere ſine ex-
preſſo imperantis conſenſu, niſi Pacta & pri-
vilegia id concedant, vel per conſuetudinem-
id conceſſum eſſe conſtet.

K

„ .

11

10

3

2

4 Copyright 4/1999 VxyMaster Gmbti www Vxmaster. com

VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset