Societas eſt contractus de rebus vel operis
conferendis, atque lucro vel damno inter
conferentes dividendo.
E 4 XXXV.

. 104 Li. I. Cap. XV.
XXXV.

Sociorum eſt I. fidem & induſtriam adhi-
bere. 2. a ſocietate intempeſtive non diſce-
dere. 3. Lucrum & damnum pro ſortis ra-
tione partiri, niſi vel lex aliter diſpoſuerit,
vel aliter ſit conventum, ut e. g. aliquis da-
mni expers ſit 4. Soluta ſocietate ipſas
etiam ſortes detracto lucro aut damno pro
ratione collationis diſtribuere.
XKXXVI.
Contractus aleam continentes ſunt, qui-
bus compromittitur in caſum incertum, pro
cujus eventu alterutri compromittentium
Parti jus aliquod acquiritur.
XXXVII.
Præcipuæ illorum ſpecies ſunt Sponſio,
Ludus, Lotaria, Olla fortunæ, Aflecuratio,
quarum deſcriptiones exhibet Auctor (a):
Cir ca
(a) Secundum Pufend. Sponſio eſt contractus, quo
eventus alicujus nondum utrinque notorum exiſtentiam
alter affirmat, alter negat, certo pretio utrinque depoſi-
to, quod illi cedat, cujus aſſertioni eventus congruere
deprehenſus fuerit. Ludi ſunt contractus, quibus pre-
tio aliquo certatur. Lotaria eſt contractus, quo plures
de re quam collatitia pecunia emerunt, poſt ſorte de-
cernunt, cui ſoli ea tota aut potiſſima pars debeat ce-
defe. Olla fortunæ eſt contractus „ quo dejecto in ur-
nam certo teſſerarum ſ. ſchedularum inſcriptarum &
inanium numero, pretio redimitur facultas eaſdem ex-
trahendi, ita ut extrahens id accipiat, quod illarum
inſcriptio præ ſe fert. Aſſecuratio ſeu contractus peri-
culi avertendi & præſtandi eſt, quo quis certa pecunia
aucepta in ſe ſuſcipit & præſtat pericula, quæ ſubituræ

De Contractibus, qui pretia rer. &. 105

ca quas tamen obſervandum, hodiernas
Totais ad Ollam fortunæ, prout hæc ab
Auctore definitur, accedere.
XXXVIII.
Hi contractus per ſe illiciti non ſunt, lIudi
tamen plerumque ex circumſtantiis vitium

trahunt.
XXSIX.=
Inter congacuunn Ermamenta eminent
Fidejuſſiones & Pignora
XI.
Fide juſſio eſt contractus, quo quis in ma-
jorem creditoris ſecuritatem obligationem
alienam in ſubſidium ſuſcipit, a ſe, niſi de-
bitor principalis ſolvat, exigendam.
XLI.

Fidejuſſor debet eſſe perſona, quæ credi-

tori ad ſolvendum SS cenſetur.
Ad majorem ſummam fidejuſſor non tene-
tur, quam debitor principalis: obligari ta-
men arctius hotel
XLIII.
Fidejuſſor naturalice convenire poteſt, ubi
debitor principalis vel non eſt ſolvendo, vel
non vult ſolvere.
XLIV.

ſunt merces in alia loca tranſportandæ; ita ut, ſi has
interire contigerit, aſſecurator earundem pretium do=
mino teſtituere teneatur. E

106 — Lih. I. Cap. XVI.

X LIV.
Si plures pro uno fidejuſſerint, ſinguli pro
rata tenentur. Si vero unus ſolvendo non ſit,
aut conveniri nequeat, reliqui hujus portione

onerantur.
XL. V.
Res a debitore creditori in ſecuritatem
crediti tradita pignus, aſſignata tantum &
obligata hypotheca vocatur.
XIL. VI.
Unde pignus & hypotheca majoris eſſe
debent, quam ipſum creditum, ſiquidem
finem obtinere velit creditor.
XLVII.
Pactum Antichreticum & Lex commiſſo-
ria pignoribus adjecta, Ceteris paribus, juri
naturæ non repugnant.

CA P. XVI.

MODIS, QUIEUS SOLVINTUR OELI
CATIONEO, (MIF. ENX PACTIS

ORIUNTUR.

1
CONSPECTUS.
Modi ſolvendi obligationes
I. generatim recenſentur th. 1.
1II. ſpeciatim explicantur, ut

A. ex-

De Modis, qitibus ſolvuntur oblig. Ge. 107

A. expletio th. 2.
B. compenſatio th. 3.
C. Condonatio th. 4.
D. mutuus diſſenſus th. 5.
E. Perfidia th. 6.
F. Mutatio ſtatus th. 7.
G. Tempus th. 8.
H. Mors. th. 9.
I. Delegatio. th. I0.

N on contrahi modo obligationes, ſed con-
tractæ etiam ſolvi poſſunt. Modi au-
tem præcipui ſolvendi obligationes ſunt Ex-
letio, Compenſatio, Condonatio, Mutuus
Piffentu⸗ „Perfidia alterius partis, Mutatio

ſtatus, Tempus, Mors „Delegatio.

Expletione ſolvitur obligatio, quando id,
de quo conventum fuit, quodve debetur,
exacte & bona fide præſtatur.
III. .
Compenſatio eſt debiti liquidi ob debitum
reciprocum ejuſdem naturæ ſublatio.

Condonatio eſt gratuita debiti remiſſio,
quæ vel expreſſa eſt, vel tacita.
Solvuntur obligationes reciprocæ non-
dum præſtitæ mutuo diſſenſu, ſi arbitrio
obligatorum ſubſint, & niſi leges obſtent; ut
in matrimonio.
5 Eé6 VI

„ . X

—— . e —SJ — —

108 Lib. J. Cap. XVI.

VI.
Rumpitur quidem alioquin obligatio alte-
rius partis perfidia in parte læſa: led Impe-
rante non præſtante, quod, ut talis, debet,
non ſtatim tollitur Wligatio ſubditorum.
I.
Expirant obligationes per mutationem
ſtatus. Caute tamen accipienda eſt regula:
Conventionem omnem intelligi rebus in eo-
dem ſtatu permanentibus; nempe de ſtatu
in quo unice fundatur obligatio.
VIII.
Tempore ſolvitur obligatio, ſi heæc ad –
certum tempus contracta, idque elapftum
fuerit.

Morte tolluntur obligationes in perſona
radicatæ; ſi bonis inhæreant, hæredes novo
conſenſu, etſi plerumque tacito, obligari
Videntur.

Per delegationem quis obligatione ſolvi-
tur, dum conſentienti creditori alium ſub-
ſtituit, qui loco ipfſius ſatisfaciat. Qui ſi de-
bitor noſter ſit, ceſſio nominis appellatur:
ad quam debitoris conſenſus non requiritur.

CAT.

e 109
— ——
C A P. XVII.
D E
INTERPRETATIONE.

COoONSPECTUS.
Agitur de Interpretatione
I. in genere th. 1. 2.
II. in ſpecie, & quidem
A. de Interpr. declarativa, quæ petitur
ℳ. ex Verbis th. 3.
8. ex conjecturis, quarum recenſentur
(a) cauſæ th. 4.
(5) fontes th. 5.
(c) regulæ th. 6 10.
B. de Interpr. extenſiva th. 11.
C. de Interpr. reſtrictiva, & quidem
ℳ. in genere th. 12.
g. in ſpecie in colliſione legg. ubi
(a) regula generalis th. I13.
(5) judicium de regulis ſpecialibus th. 14.
D. de Interpr. ex materia favorabilium & odie-
ſorum. th. 15.

TR. I.
IL' id quilibet in ſocietate humana obligari
cenſetur, quod recta verborum Interpre-
tatio ſuggerit. Unde non male etiam in hac
diſciplina de Interpretatione agitur

Eſt autem Interpretatio ſignorum, præci-
pue verborum, quibus alter ad mentem
ſuam declarandam uſus eſt, accurata expli-
catio, ut, quid voluerit, Clare intelligatut.
4

—

I10 — Lib. J. Cap. XVII.

Eſt vel Declarativa vel Extenſiva vel Reſtri-

ctiva.
II I.
Ad declarativam requfritur cognitio lin-
guæ & terminorum artis, de qua agitur.
Unde Regulæ hæc ſunt obſervandæ:
1. Verba vegulariter ex uſu & proprietate
vulgari intelligenda ſunt.
Vocabula artium explicanda ſunt ſecundum
definitiones prudentum cujuſque artis.

Ubi autem verba ſunt ambigua aut con-
tradictoria apparent, confugiendum eſt ad
Conjecturas.
V.

Conjecturæ potiſſimum ſumuntur à I.
Materia ſubſtrata. Effectu & Conſequen-
tibus. Conjunctis loco & origine. 4. Ra-
tione legis vel pacti, ut & 5. ab Affectu &
Conditione loquentis, vel ejus, ad quem,
aut de quo, ſermo eſt.
4 VI.
Ex primo fonte fluit hec Regula: Verla
intelligenda ſunt ſecundum ſubſiratam materiam.

Ex 2. Si verba nude & ſimpliciter accepta vel
nullum vel abſurdum aliquem effedtum poſt ſe ef-
ſent tractura, a receptiori ſenſu Pauliſper eſt deſte-
endum.

VIII.

De Interpretatione. III

VIII. L
Ex 3. Ad antecedentia & conſequentia ſedulo
eſt attendendum. Item: Obſcuræ locutiones e-
plicandæ ſunt ex ejuſdem auétoris dictis planiori-
bus, etſi alio loco & tempore prolatis.

Ex 4. Illa interpretatio eſt ſequenda, quæ ra-
tioni negotii, quod agitur, congruit.

Ex 5. Sermo ob'fcurus ita interpretandus eſt,
prout affetui aut hypotheſi loquentis, item digni-
tati & conditioni tum ipfius, tum ejus, ad quem
S& de quo ſille loquitur, eſt conveniens.
210 27 4

Extenſiva. interpretatio ratione legis, vel
pacti, vel cujuſque alterius negotü, tantum-
modo fundatur. Unde Regula illa commu-
nis de interpretatione legum: Ubi eamdem
eAſt ratio, ibi eadem eſt Juris diſpohtio.
XII.

In Reſtricta interpretatione ceteræ quo-
que regulæ, quæ in declarativa locum ha-
bent, applicari poſſunt.

Habet & reſtrictio locum in colliſione le-
gum, quæ nom quidem directe pugnant,
propter concurrentes tamen circumſtantias
hic & nunc ſimul obſervari nequeunt. Cir-
ca quas regula generalis hæc eſt: uteue at-
Gius obligat, alteri præferatur: adeo, ut huic
non

112 Lib. J. Cap. X VTI.

non debeatur obſequium, niſi quantum per
illam licet.
X I V.

Hinc regulæ ſpeciales facile deducuntur,
quarum aliquas tradit auctor. (a) Cixca I.
autem obſervandum, eam tum demum ve-
ram eſſe, ſi permiſſio ſit generalis, juſſio vero
ſpecialis, quod itidem circa III. notandum.
Sexta quoque vera non eſt, niſi cetera omnia

ſint paria.
X V.

Solent etiam regulæ tradi de Favorabilibus
& Odioſis in interpretatione extenſiva & re-
ſtrictiva, intra verborum ſignificationem.
Sed locus hic conjecturarum ambiguus eſt',
nec necellarius videtur.

(a) Regulæ, quas Pufendorfius exhibet; hæ ſunt:
1) Id, quod permittitur tantum, cedit ei „ quod jube-
tur. 2) Quod faciendum eſt certo tempore, Ppræfertur
ei, quod quovis tempore fieri poteſt. 3) Affirmativum
Præceptum cedit negativo; ſeu quando præcepto affir-
mativo fatisfieri nequit, nili violato præcepto negativo
iſtius impletio erit in præſens omittenda. 4) Inter
conventiones legeſque cetera æquales peculiaris Ppræ-
fertur generali. 5) Inter duas Ppræſtationes, certo tem-
poris articulo inter ſe colliſas, quarum una cauſas ma-
gis honeſtas aut utiles habet, quam altera „hanc iſti
cedere par fuerit. 6) Injuratum pactum cedit jurato,
quando utrique ſimul ſatisfieri nequit. 7) Obligationi
perfectæ cedit imperfecta. 9) Lex beneficentiæ geterig
Patibus Edit legi gratitudinis.

in

AEe ANe. 113

e, e

P I B. II I.

C A D. I.
D E
STATU HOMINUM NATURALT.

CONSPECTU.S.

I. Prolegomena, in quibus exponuntur
A. Contenta hujus libri th.
B. Status explicatur, cujus occurrit
ℳ. dehnitio th. 2.
6,. diviſio th. 3.
II. Tractatio ipſa de ſtatu naturali, ubi
A. diverſa acceptio notatur th. 4.
B. verus conceptus conſideratur th. 5ß. & quidem
ſecundum
ℳ. Originem th. 6.
6. jura th. 7.
7. incommoda th. 8.
à modum litigandi th. 9.
s. indolem. th. 1I0.

TH. I

Ractatur in hoc libro II. non Politi-
ca, ſed doctrina de Officiis Hypo-
theticis certum ſtatum adventitium ſuppo-
nentibus.
II.

Status autem in genere eſt illa conditio,
in qua homines conſtituti intelliguntur ad
cer-

114 Lib. II. Cap. I.

certum genus actionum obeudum, & ex
ua certa officia & jura promanant.
III.
Dividitur Status in Naturalem & Adven-
titium.
IV.

Naturalis ſtatus vocabulum vel ſumitur
Pro ſtatu humanitatis ſtatui beſtialitatis op-
poſito: vel pro ſtatu ſolitudinis, cui vita ſ0-
cialis opponitur: vel pro ſtatu ſocietatis uni-
verſalis, quatenus opponitur ſtatibus adven-
titiis & ſpeciatim civili.
V.
Tertio ſignificatu acceptus vel per fictio-
nem reprælentari poteſt; vel prout revera
Olim inter familias ſegreges extitit, nunc in-
ter diverſas civitates exiſtit.
VI.
Status hic naturalis ab initio non fuit, ſed
multiplicato genere humano demum emer-
ſit, inter familias primum, deinceps inter
Civitates.

VII.
Jura Status Naturalis ſunt Libertas &
Equalitas. Unde conſequitur independen-
tia in actionibus, & facultas ſtatuendi pro
lubitu de mediis ſuæ conſervationis juxta
dictamen rationis.
VIII.
Idem tamen ſtatus maximis incommodis
etiam eſt obnoxius, inter quæ eminet me-
tus

nat
Ver
h
P

De Statu Hominum Naturali. 1I15

tus ab aliorum invaſione & inſufficientia Pro-
priæ defenſionis. Quanquam Auctor hic (a)
verbis Hobbeſii (?) nimium exaggerat ſta-
tus civilis felicitatem, & præ terea ſtatus na-
uralis ſecundam ſignificationem cum tertia
confundit.
IX.

ſtat atu contro erſir non Ponnt de-

men rationi co wvenit, ſtatim ad arma rua-

tur. Igitur tentanda diſceptatio ar amica, com-
promilſſum ad arbitros, ſors. Interdum com-
munium amicorum in terpoſitio l tem dirimit.
Si media pacata nil e Rciant, tum demum ei,
cauſam habet, bello experiri

qui juſtam .
licet.
N
4 . „
Non eſt ille ſtatus, tatus belli,; prout
Hobbefius fingit, ſed tamen parum ſdæ Pa-
cis. Unde nemo quidem ſine cauſa laceſ-

ſendus, ſed in pace tamen etiam de bello

cogitandum.

(e
Quemadmodum conditio, in qua homo ex
ſola

(a) Vid. L. II. C. I. C. 9.
(5) De Cive X. 9. I.
(0ο Qu um uctor in priori Libro hominem in ſtatu

naturali conſtitutum conſiderav erit, in hkoc Poſteriori
ero eum in ſtatu ſociali conſideret: utile viſum eſt,

1 (ce de ſocietate in genere poſitiones ſequentibus
85 4

pèmittere.

116 Lib. II. Cap. I.

ſola natura ſua ad certum genus actionum obeundum
conſtitutus intelligitur ſtatus naturalis audit: ita ea 3
quæ ex ejus facto accedente dependet, ſtatus adven-

titius dici ſolet.
XII.

Licet jam in ſtatu naturali ſocietas quædam obti-
neat inter homines univerſalis; peculiaris tamen eo-
rum conjunctio ſemper pactum ſeu factum humanum
ſupponit, & pro diverſitate ſua diverſos. ſtatus adventi-
tios efficit; Hincque ſtatus ſocialis opponi quoque ſolet

ſtatui naturali. .
XIII.

Societas eſt conjunctio duorum pluriumve ad com-
munem aliquem finem obtinendum, atque ille ſtatus .
quem quis qua ſocius nanciſcitur, ſocialis audit.
Omnis ſocietas æſtimanda eſt ex fine; adeoque
Pprout finis vel juſtus eſt vel injuſtus, ipſa ſocietas vel
juſta vel injuſta pronunciari debet.
Dividitur ſocietas in ſimplicem & compoſitam. IIla
eſt, cujus membra ſunt perſonæ ſingulares; hæc „quæ
ex integris ſocietatibus conſiſtit.

XVI.
TPorro diſpeſcitur in æqualem & inæqualem. Prior
eſt, quando ſingulis membris facultas competit, de me-
diis ad finem propoſitum ducentibus cognoſcendi; po-
ſterior, cum ea facultas vel in unum vel in paucos col-

lata eſt.
X VII.

Omnis ſocietas conſiderari poteſt, ut unica perſona
moralis: quum enim finem communem ſibi propoſi-
tum habeat unitas voluntatis & eodem hoc reſpectu
unitas intellectus concipi debet.

XVII.

Se
obli⸗
Proi
JIus
ſoci⸗

G
reci
finis
fecte

S
eſſe

ſunt

poſl

nati
min
terr
affe
re 1

con.
ede

tar.

— 1¹1

De Statu Hominum Natarali. 117

XVIII.
Sequitur ex his, eadem eſſe ſocietatum jura, eaſdem
obligationes, quæ ſunt ſingulorum hominum, eaſque
proinde directioni Legis nat. pariter ſubeſſe, neque
Jus Sociale quicquam eſſe aliud, quam Jus Naturæ ad
ſocietates relatum.
D.
XIX

Cum ex ſocietatis definitione ſociatorum jura ſint
reciproca reſpectu finis, conſequens eſt, ut ad ea, quæ
finis ſocietatis requirit, ſingula ſocietatis membra per-
fecte obligentur. XX

Quum porro ex fine ſocietatum pendeat earundem
eſſentia & forma; pro diverſitate ainium, quæ juſta
funt in una ſocietate, in altera alias ſimili injuſta eſſe

XXI.
Quælibet ſocietas, quæ ut perſona moralis in ſtatu
naturali conſtituta conſideratur:, reſpectu aliorum ho-
minum aliarumque ſocietatum gaudet &qualitate ex-
terna omnimoda, neque quiſquam imperium in illam
affectare ſeu controverſiis in ſinu ejus coortis immiſce-
re ſe poteſt. XXII .

Societati, ut perſonæ morali, vita quoque & Pekt

& debet tribui.
Ex eadem conſideratione patet, ſocietati quoque
competere facultatem paciſcendi, eamque actiones
cdere poſſe imputabiles.

XXIV.

Paciſci quoque ſocietatem per deputatos vel manda-
tarios poſſe, eodem argumento evincitur.

poſſunt.

XXV.

118 Lib. II. Cap. II.
XXV.

Societates, quæ nobis potiſſimum conſiderandæ ve-
niunt, ſunt vel ſimplices vel compoſitæ. Ad illas per-
tinent ſocietas conjugalis, paterna & herilis; ad has
teferimus ſocietatem familiæ & civitatem.
XXVI.
Tres illæ ſimplices & ſocietas Familiæ compoſita,
minores ſocietates audiunt, iiſque abſolvitur Jus Natu-
ræ Oeconomicum.

XXVII.

Majoris ſocietatis nomine venit civitas, ad quam

Leges naturales applicatæ Jus Publicum univerſale no-
bis ſiſtunt.

f —–

C A P. II.
D E
OFFICII8 CONJUGALIBUS.

CONSPECTUS.

I. Ordinis ratio redditur th. I.
II. Conjugium explicatur, cujus occurrit
A. Definitio th. 2.
B. Finis th. 3.
C. Repugnantia th. 4.
D. Obligatio th. 5§.
E. Leges, ubi agitur
g, de Polygamia th. 6.
. de Divortio th. 7.
„. de Imperio maritali th. 8
§. de gradibus prohibitis th. 9. 10.
F. Forma externa th. II.
G. Officia th. 12.

—

T n. I.

—

ſen

ſid

Cr

tia
ter
inſ

fin

no

Pe

De Oficis Conjugalibus. 119

I.
Primus ſtatus adventitius eſt conjugalis,
Treliquarum ſocietatum primordium &
ſeminarium.
II.
Conjugium ſegundum legem naturæ con-
ſideratum, eſt ſocietas maris & foeminæ pa-
Cto inita, de corpore mutuo præbendo, pro-
creandæ ſobolis Cauſa.
III.
Hunc enim in finem, non vero ad exſa-
tiandam inanem voluptatem illa ſexuum in-
ter ſe proclivitas a ſapientiſſimo Creatore
inſtituta eſt. Extinctionem tamen libidinis
finem ſecundarium eſſe, non diffitemur.

Unde non modo ſodomia, beſtialitas, ad-
ulterium, ſed & ſcortatio ſimplex legi natu-
ræ repugnat.
V

Obligatio ad matrimonium ineundum eſt
wel univerſalis, qua generis humani propa-
gatio per conjugium, non per vagos Cconcu-
Pitus, fieri jubetur: vel ſingularis, qua illi
ad matrimonium contrahendum obligantur,
qui per rationes phyſicas & morales idonei
ſunt, & in cCaſto cliarn vivere nequeunt.

Polygamia virilis legi naturæ repugnat
non item muliebris, niſi ex conſequenti,
poſtquam lege DEI poſitiva univerſali non
licet

120 Lib. II. Cap. II.

licet alio pacto inire matrimonium, quam ut
unus unam tantum habeat.
VII.
Divortium quoque legi naturæ non eſt
contrarium; etſi perpetua ſocietas conjugum,
uti & monogamia, rationi convenientior ſit:
lege tamen divina poſitiva univerſali, extra
caſum adulterii & malitioſæ deſertionis, il-
lud prohibitum eſt.
VIII.
Ex eadem lege DEI poſitiva univerſali' de-
rivandum eſt imperium mariti in uxorem.

Nuptiæ in linea recta naturali juri repu-
gnant, idque ob confuſionem obligationum.
X

Fratrum autem & ſororum conjugia, ut &
eorum, qui in ſecundo gradu lineæ collate-
ralis inæqualis ſe contingunt, contra legem
naturæ non ſunt.
XI.

In civitatibus pro legitimis matrimoniis
non habentur, quæ ad formam legibus ci-
vilibus præſcriptam non ſunt inita. Aliud
tamen eſt matrimonium illegitimum, aliud
minus ſolemne: quale eſt illud, quod ad
morganaticam dicitur.
XII.
Officia conjſugum mutua ex fine & natura
hujus ſocietatis, itemque ex generali paci-
ſcentium officio facile intelliguntur. Debent
ſeik.

ut

ſt

.
ra
-

L50

.
n.

„.
—

n?

is
1—

De Oficiis Coniugalibus. 121

ſcil. (1) alter alteri corporis poteſtatem facere;
(2) diligere iuvicem, (3) in ſublevanda indi-
gentia, nutrienda & educanda prole, regendaque
familia adjumento eſſe, & () fdem conjugalem
ſandte ſervare. Ex imperio quoque maritali
lege divina inſtituto maritum ad prudentem
uoris diredtionem, UXxoOrem ad obſequium & ve-
nerationem obligari, manifeſtum eſt.
XIII.

Matrimonium plerumque præcedere ſolent ſponſa-
lia, quæ ſunt pactum de matrimonio ineundo quod di-
ſtingui debet à pacto de deſpondendo.
J
Sponſalia ſunt vel pura vel conditionata, quemad-
modum pacta ipſa, ad quorum naturam & in his omnia
ſunt exigenda. X
V.

Solemniter repetita promiſſio de matrimonio ineun.
do & cohabitatio Nuptiarum nomine venit.

X VI.

Secundæ Nuptiæ nihil habent, quod Juri Naturæ

repugnet.
— = π

C A P. III.

DE=
OFFICIIS POARENTUM ET
LIBERORUM.
CONSPEFECTUS.

I. Ordinis ratio & fundamentum th. 1I.
II. Poteſtas parentum in liberos adſtruitur, cujus ex-

ponuntur .
F A. Ori⸗

W

122 Lihb. II. Cap. III. .

A. Origo & quidem
„. in prima ætate the. 3.
2. in adulta ætate th. 4.
B. ſubjectum th. §s. 6.
C. Jura, quæ conſiderantur
c. in genere th. 7.
6. in ſpecie, & quidem
(à) circa vitam th. 8.
(5) Circa caſtigationem & ponam th. 9. 10.
(C circa bona th. 11.
(d) circa educationem per alios th. 12.
(e) circa Obpisnorationem & venditionem
th. 13.
(V) circa egreſſum ex familia th. 14-—- 16.
(9) circa matrimonia th. 17.
III. Officia
A. Parentum th. 18.
B. Liberorum. th. 19.

Th. I.
Lter ſtatus adventitius, ex conjugali na-
G turali conſecutione ortus, eſt Paternus,
cujus fundamentum eſt ſocietas inter paren-
tes & liberos.
. III.
Poteſtas parentum in liberos oritur non
immediate ex generatione, ſed ex officio
educandi, quod ſine directione actionum,
ſeu imperio, adminiſtrari nequit.
III.
Officium autem educandi parentibus a le-
ge naturali injunctum eſſe patet, quia hi ge-
nerarunt, & ob propinquitatem, naturalem-
que in liberos amorem, eo quam optime
fungi poſſunt. IV.

1

De Oficüs Parentum & Liberorum. 123

IV.
Quodſi tamen educatio jam ſit abſoluta,
& liberi nihilominus in familia paterna ma-
nere velint, continuatio imperii tacito ho-
rum conſenſu nititur.
. .
Imperium hoc utrique parenti competit:
ſi tamen ſocietas conjugalis ſit rectoria, pe-
nes eum præcipue erit, cujus potiores in illa
ſunt partes, adeoque ex lege DEl poſitiva
univerſali regulariter primario penes pa-
trem, ſecundario Pepe matrem.

Mortuo patre matri accreſcit poteſtas, &
in quemvis tranſit, qui educationis curam
in ſe ſuſcepit.
VII.

Tanta eſt parentum poteſtas, quantam fi-
nis, qui eſt educatio NeAuirit.
Non habent ergo facultatem occidendi
prolem in utero, neque natum abjie iendi,
neque jus vitæ & necis ex delicto in liberos,
niſi ſimul ſint ſummi imperantes in civitateé,
vel faltem principatum aliquem familiæ in
ſtatu naturali gerant, vel in ſtatu civili ex
conceſſione legum hac poteſtate loco ſummi
imperantis füngantur.
KX

Habent autem facultatem modice Caſti-
F 2 gandi

124 Lib. II. Cap. III.

gandi, & contumaces domo ejiciendi, atque
abdicandi. W
X.
Pro diverſitate ætatis patriæ poteſtatis ex-
ercitium fuos habet gradus, aliterque tractan-
dus eſt tener puſio, aliter filius adultæ ætatis,
qui ubi ex familia exceſſit, imperium paren-
tum, &obſ equium filii deſinunt; manente
tamen debito reverentiæ & gratitudinis. Huc
pertinent tria interkl- aGrotio (a) diſtincta.

Imperium parentum non reddit liberos in-
habiles ad res proprias habendas & acqui-
rendas. Habent tamen parentes jus, alimen-
torum & educationis ſumtus erogatos inde
repetendi.
XII.

Poteſt & educatio & adminiſtratio poteſta-
tis patriæ aliis ſalva lege naturæ committi,
modo æque bene proſpectum ſit ſoboli.
XII

Si mulla alia ratio ſit alendi prolem, pa-
rentes eam oppignorare, aut vendere in ſer-
vitutem tolerabilem poſſunt.
XIV.
Parentes pro lubitu prolem familia ſua eji-
cere, educatione & auxilio ipſorum adhuc
indigentem, non poſſunt.
XV.

(&O De JIure B. & P. L. II. C. 5. §. 2. ſeqq.

——————— *

,7

De Oficiis Parentum & Liberorubm. 12 5
XV.

Sed nec liberi pro ſuo arbitrio, & citra con-
ſenſum parentum, familia egredi debent:
quippe cum horum ſit judicare, an educa-
tione illi adhuc indigeant.
XK VI.
Sui tamen commodi cauſa parentes tem-
peſtivum liberorum è& familia egreſſum im-
pedire nequeunt, quandoquidem finis hu-
jus ſocietatis id non permittit.
XVII.
Matrimonia liberi non recte ineunt ſine
parentum conſenſu. Invitis tamen parenti-
bus ab iis, qui jam ad matrimonium habiles

ſunt, initum, ex lege naturæ non videtur ir-

ritum, niſi iſto onerare velint familiam.
XVIII.
Officium parentum eſt alere prolem, & ho-
neſte educare, ut & ipſa felix, & utile ſocieta-
tis humanæ membrum evadat.
XIX.
Liberorum eſt, quamdiu in familia paterna
ſunt, parentibus in omnibus obedire 3 ſoluta
vero ſocietate, veverentiam adbuc, & gratum
animum, tanquam vitæ & tot beneficiorum
auctoribus, debent.

Lib. II. Cap. IV.

226 EarS zs Eaere
C AP. IV.
D E
OFFICIIS DO MINOQRUM Er
SERVORUM.ð.

CONSPECTUS.

I. Ordinis ratio th. I.
II. Societatis herilis Explicatio, cujus traduntur
A. Fundamentum & origo th. 2.
B. Finis th. 3.
C- Effectu,, ſervitus, cujus conſiderantur
g. Moralitas, quatenus Juri Nat.
(à) convenit th. 4. 6.
(h) repugnat th. 6. 7.
. ſpecies th. 8.
D. Jura Dominis competentia
a. in genere th. 9.
6. in ſpecie, & quidem
(2) circa vitam ſervorum th. 10.
(b) circa coërcicionem ſerv. th. II.
(C) circa venditionem ſerv. th. 12. 13.
(d) circa bello captos th. 14.
(e) circa vernas th. 15.
E. Officia, & quidem
(a) Dominorum th.
(b) ſervorum th. 17.
III. Societatis ex minoribus compoſitæ recenſio.
th. 1I8.

Ertius Status adventitius eſt Herilis,
ſocietati inter dominum & ſervum in-
nixius.

II.

De Ohicis Dominorum Servorum. 127

II.
Conſtituitur hæc ſocietas pacto inter do-
minum & ſervum, vi cujus hic illi ſervire
operaſque præſtare, ille huic vel mercedem
& alimenta, vel quævis vitæ neceſſaria ſup-
peditare tenetur. S
TII.
Finis ergo eſt commodum domini quale-
cunque, & fſuſtentatio ſervi.

Hinc ſervitus per ſe, & ſi extra abuſum
ſpectetur, juri naturæ minime repugnat.

Nam inæqualitas ſtatus æqualitatem natu-
ræ humanæ, & hinc ortam æqualitatem ju-
ris & obligationis non tollit.

IIla autem ſervitus quibuſdam gentibus
uſitata, qua ſervi non hominum ſed rerum
numero habebantur, recte dicitur juri natu-
Tæ contraria.
VII.

Neque juri naturæ eſt conveniens, quod
ipfum coôrpus ſervi, non ſecus ac Corpus pe-
cudis, domini eſſe credebatur.
VIII.
Servitutis variæ poſſunt eſſe ſpecies pro di-
verſitate pactorum, vel morum aut legum cu-
juſque gentis. Unde alii funt ſervi merce-
narli temporarii, ali perpetui, alii bello ca-
. Ptl,

128 TLib. II. Cap. IV.

pti, alii ex his nati. Hinc diviſio ſervitutis in
Perfectam & imperfectai.
Diverfa igitür etiam eſt dominorum in ſer-
VOsS potéſtas, Cujus limites vel ex legibus pa-
cti, vel ex natura & fine hujus ſocietatis æſti-
mandi ſunt.
In nullo ſervitutis genere jus vitæ & necis
dominis competit in fervos, etiam ex gravi
delicto, nedum, ut ſine cauia in eos ſævire
poſſint.
XI.

In ſtatu tamen naturali violentæ quoque
dominorum coercitioni obnoxii ſunt, qui
ſervitutem inprimis perfectam ſerviunt.
XII.
Jus vendendi ſervos ex natura quidem hu-
jus ſocietatis non fluit: ubi tamen commer-
cium ſervorum eſt receptum, per venditio-
nem ſervo non fit injuria; nili vel exprelſſe
in pacto flerit excepta, vel data opera, &
Præter meritum, duro & crudeli domino
addicatur.
XIII.

Etſi enim homines non ſunt in commer-

cio: quo minus tamen jus illorum actiones
dirigendi, utilitatemque ex illorum operis
percipiendi, in commercio eſſe poſſit, nihil
videtur obſtare. .
L XIV.

De Ofrciis Dominorum & Servorum. 129

XIV.
Qui bello capti in ſervitutem conſenſe-
runt, non amplius ut hoſftes tractari poſſunt:
quod ſi fiat, injuria afficiuntur.
XVv.
Prolem ſervorum parentum conditionem
ſequi non eſt iniquum. Fundamentum au-
tem non in alimentorum ſuppeditatione, nec
in vitæ imputatione, quibus obligatio tantum
ad gratum animum declarandum reſpondet,
multo minus in proprietate corporis, quip-
be quæ perperam fingitur „ſed unice in con-
ſenfu parentum expreſſo vel tacito quæren-
dum eſt.
XVI.

Officia dominorum funt (1) alimenta vi-
taque eosHuri ia, & promiſſam mercedem ſervo
præbere. (2) imperio ſuo herili, Langean in æque
bonunem, moderurs uti.
XVII.
Servorum officia ſunt: (1) beris reveren-
tiam & obſequium praſtare, (2) demandatas
opera diligenter & fideliter exegiti, (3) commo-
dum dominorum pro viribus promovere, (4) in-
crepatione α— Ta *ationer ztiam injuſta? Patien-
ter ferre, (*) non fugere, niſi ob immanem do-

minorum ſavitiam.
XVIII.

Quæ ex minoribus hiſce ſocietatibus com-

poſita eſt ſocietas, Familia dicitur, in qua
non alia, quam quæ hactenus enumerata
F 5 ſunt⸗

130 Lib. II. Cap. II.

funt, officia obſervanda ſnnt cuique, pro ea,
quam in hac ſocietate gerit, perſona.
.
Ex ſocietatibus hiſce ſimplicibus, quæ diverſimode
inter ſe copulari poſſunt, ut vel duæ vel omnes tres
conjungantur, oritur ſocietas compoſita quæ Domus
vel Familia dicitur.,
XX.

Conjuges, Parentes & Domini Dominæque ratione
hujus ſocietatis Patres-familias & Matres-familias, Li-
Peri Filii-ſliæve-familias, ſervi & Ancillæ Servi-ſer-
vævVe-familiares appellantur.
X XKI. :
Quum ſocietates ſimplices, ex quibus hæc compo-
nitur omnes ſuo modo ſint inæquales & rectoriæ, idem
& de Familia dici poteſt, in qua prout facile colligitur,
poteſtas actiones totius familiæ dirigendi primario ad
Patrem-ſecundario ad Matrem-familias pertinent.
X XII.
Quoniam familia ſocietas eſt compoſita finis in ea
obtinet pariter compoſitus, eo tendens, ut fines parti-
culares ſocietatum ſi lunn rincamur.
Qnoniam porro per hanc ipſam conjunctionem ſo-
cietatum fimplicium nova ſocſetatis ſpecies exſurgit,
novus etiam exoritur finis in ſociatorum communi ſa-
jute h. e. ſecuritate Sene anodlirre collocandus.
Ex quo ipfſo patet, domeſticam ſocçietatem in ſtatu
naturali, ſpeciem aliquan D tis conſtituere.
Competunt proinde Patri-familias in ſtatu naturali
jura quæ Principi in civitate competunt, ita ut leges

ferre, ponas irrogare, fœdera pangere, bellum gerere,

pacem facere poſlit.

XXVI.

De ORciis Dominorum & Servorum. 1 31

XXVI.

Ex diverfſis his finibus, inter quos particulares ſub-
ordinandi funt univerſali, ofncin à quibuſvis in familia
degentibus obſervanda facile poſſunt deduci.

7

C A P. V.
. [D E

CAUSA IMPULSIVA ET FINALI CON-
STITUENDE CIVITATIS.

CONSYPECTUS.

Agitur hic de ivitatis conſtituendæ
I. cauſa impulſiva, & quidem
A. remotive th. I.
B. poſitive th. 2.
II. cauſa finali, ubi finis
A. exponitur th. 3.
B. probatur & quidem
ℳM ab indole ſtatus naturalis th. 4.
. ab Indole ſtatus civilis. th. §.

T H. T.

1 Omo per naturam ipſam non rapitur
ad ſocietatem civilem. Quod ſi enim
inter ſe natura humana, qualis nunc eſt, G&
vitæ civilis indoles comparentur, apparebit,
averſari potius homines ea, quæ ad vitæ ci-
vilis conditionem neceffaria ſunt, neque
hanc, niſi minus malum, appetere.

—

F & II.

132 Lib. II. Cap. V. De cauſa impulfiva &e.
II.

Cauſa igitur impulſiva conſtituendarum
civitatum legitima eſt metus malorum ſta-
tum natu nralem prementium. Hiſtoria autem
docet plurimas Reſp. aliis ex Cauſis conſtitu-
tas fuliſſe.
III.
Finis primarius civitatum, rectæ rationis
dictamini conveniens eſt ſecuritas, ſecun-
darius major commoditas.
IV.
Ad fi finem iſtum primarium obtinendum,
& malitiam hominum reprimendam, non
ſufficie bat ediclum legis naturalis de nemi-
ne lædendo, & deé ervandis pactis; neque
ſanctio pœnalis ei adjuncta, & per morfus
conſcientiæ manifeſtata: cum & ad illud
violandum pravis ſuis cupiditatibus facilè ra-
piantur homines, & ad hanc negligendam
vel prava conſuetudie, vel dilatione pona-
rum divinarum, vel affectuum vehementia
adduci ſe Patiantur.

In civitatibus vero remedium pr avis cu-
pidinibus reprimendis præſentaneum, & ad
indolem hominum probe attemperatum re-
peritur: quo finis iſte utcunque obtineatur.

CAP.

=

r . 133

CA P. VI.
D E
INTERNA CIVITATUM STRUCTURA.

CONSPECTUsS.

Exponuntur hic civitatis
I. Fundamentum, conjunctio ſive conſenſus, cujus
notantur
A. Finis th. I.
B. Impedimenta th. 2.
C. Remedia th. 3.
D Modus th. 4 – 6.
II. Natursa & indoles, ubi occurrit ejus
A. definitio th. 7.
B. Conſideratio ut perſonæ moralis, th. 8. .
CG. modus, quo hujus perſonæ voluntas ſe exerit
th. 9.
III. Partes, & quidem
A. in genere th. 10.
B. in ſpecie
ℳ. Cives th. 11.
g. peregrini th. 12.
V. cauſa efficiens th. 13.

T M. I.
Dverſus mala, ab hominum pravitate
Aimminentia, nullum efficacius præſi-
dium eſt homini, quam multorum homi-
num conjunctio & Lanſen ſus.
11.
Multorum autem hominum, qui fui juris
ſunt, conſenſui duo impedimenta 9binent.
E-

134 Lib. II. Cap. VI.

Alterum eſt diverſitas judiciorum & inclina-
tionum, cui in multis acccedit hebetudo ad
diſcernenda utilia, vel pervicacia in fſua opi-
nione defendenda; alterum vero torpor &
averſatio ultro factendi, quæ ad communem
utilitatem ſpectant.
III.

Priori impedimento in conſtitutione civi-
tatum obviam itur per unionem voluntatum,
dum omnes ſuam voluntatem unius vel ho-
minis vel concilii voluntati ſubjiciunt: poſte-
riori per unionem virium, quando conſtitui-
tur poteſtas, quæ omnibus ſit metuenda.
IV.
Hæc voluntatum viriumque unio fleri ali-
ter nequit, quam per pacta.
/

Regulari modo civitates coaleſcere conci-
piuntur per duo pacta, & unum decretum.
Primum pactum ſinguli cum ſingulis ineunt,
quod vehint concives fieri. Tum decretum
fit de formna Reip. conſtituenda. Succedit al-
terum pactum inter imperaturum & ſubditos,
quo ille ad curam communis ſecuritatis &
ſalutis, hi ad obſequium illi præſtandum ſeſe
Obſtringunt.
VI.

Nec tamen neceſſe eſt, ut hæc pPacta ſem-
Per expreſla fint: tacita certe in omnibus
civitatibus deprehenduntur.
VII.

De interna Civitatum ſtrudtura. 135

VII.
Conſtituta hoc modo civitas eſt ſocietas
multorum hominum per pacta arctiſſime in-
ter ſe, quoad voluntates & vires, conjuncto-
rum, ad communem omnium ſecuritatem &
ſalutem.

VIII.
Conſideratur civitas ad modum unius per-
ſonæ moralis compoſitæ, cui, uti ſua jura &
res propriæ competunt, ita etiam conſtat ſua
voluntas, quæ principium eſt adtionum pu-
blicarum.

IX.
Exerit autem ſe voluntas civitatis per
ſummum Imperantem, cujus voluntas habe-
tur pro voluntate civitatis. Quare civitas
id velle cenſetur, quod vel Regi in Monar-
Chia, vel pluribus ex Concilio, cui ſummum
Imperium competit, placuerit, niſi aliud ex-
preéſſe ſit conſtitutum.

Partes civitatis ſunt imperantes & ſubditi.
Imperans eſt vel Monarcha, vel Senatus, vel
Populus Liber. Subditi etiam cives appel-
lantur, quanquam hoc vocabulum interdum
latius, interdum, & receptiori quidem ſenſu,
anguſtius eſt voce ſubditi.

XI.

136 Tib. II. Cap. VI.

XI.
Cives in Originarios & Adſcitios diſpe-
ſcere ſolent.
XII.

Peregrini cives non funt, pro ſubditis ta-
men temporariis habentur.
XIII.
Hæc de ſtructura civitatum doctrina non
