Af269
author: Geilfus, Johann

at

h- M

e ial

U TE

—

——

À

i

— CM

D. m

B.

Ed

s

N

E

57

E

j

f

[

F

^

^

i

f:r

27

a

N12«511943087 021

F

&

UAAU

UB Tübingen

4

Er

Poys

[

E6

47

L Grrreusl

ÉTHICA EXEM-

PLARIS.

In qua

e

ralis doctri

na, füc«

LIniverfa mo

€in& traditur , quzfítioncs variz brevi-

r refolvuntur , plurima dubia tolluntur,ac

——

,te

fimul ex diverfis difciplinis; multz notatu

dignz obfervationes; paflim

ádducüntur.

CuM INDICE

TUBING £,

HAN. ALEXANDRI Crril.

Typis Jo

Jinpen

m

fis JoHAN. HEINRICI EEISI-

$9

Anno M,DC.LII

j D

A

Ewi

À

——

«

Exd

I

LL«

[z3 ]

EXTS

p

Wt

[

——

—

—

— — QGrodil

Cs x

L d

Eu AE

EM

V.w.»

i5

T

P b

zX

»u

m d

nm«ww

D6

Candzdo €9' Amico Eeä?orz

Salutem.s

Iennium przteriit,ex quo bre.

ves €exercitationes 1n univer-

fam ethicam, rogatus typis defcri.

bendas dedi , non alio confilio,

uàm ut Academicis apud nos ex-

ercitiis difputatoriis fervirctexepla-

ribus a. diftractis, cum de iteranda

edicione interpellatus fuiffzm, no-

1111 id dCHCGQVC, ac nactus pau-

]ulum orii feriis canicularibus, z-

gro quamvis corpore. pagellas re-

legi, ac patfim non tantüm eas au-

xi & emendavi, fed eum quoque

ordinem addidi, quo; prima philo-

fophia, intelligentia; phyfica, pneu-

matica & logica € me traditz fue-

runt Juvat difcentes plurimum

hzc tractandi via, füntque ingenii

[]

L]

&

)

(2

Prefatio ad Letlorem,

ff

& memoriz fübfidia, quibus feli-

qlll

cius difciplinas apprehendunt &

ül

tenacxus fervant.

Addidi obfer«

ü

u

vationcs varias, variarum difcipli-

j

narum, theologicas, politicas, ju-

(ih

ll

ridicas, quibus pretermiffis mens

Jio

facilé di(trahitur, & circa moralia

q

lil

in dubitationum pracipitatur gur-

Qdon

item, unde mora poftea in difci-

n

D

Non

phna addifcenda nafcitur.

d

paucas quoque dubitationes adje-

f

&i, easque breviter diffolvi, quod

t

hinc veritas mag:s inclarefcit. Nec

minoris cnlm monenti eft dubia

f

(ur

diffolvere, quam veritatermi confir-

PESMNNUNER UP UMNTUEUM

f

inate.

Imo iftis infaper habitis,

lx

perfacilé eftipfàm veritatem amit-

tetc.

fr

Nec fcrlpü his folum, qui

h

præcepus ethice contenti , ultra

non

l

Prefatío ad Le&orem.

Tf

l

non affuigunt; fed his inprimis,

qui fundamenta totius doctrinz

lt (

ls.

cupiunt cognofcerere. Ethicatan-

[

tzeít dlgmraus utomnematatem

deceat, cam nulla vittutem exclu-

!S,lu.

dat, maximé autem hos ornat, qui

Mi

alios cupiuntantecellere.. Quod

j

€adam quinon reputat aut fecun-

Ia

dum virtutes vitz fuz rauonesnon

(ic.

inftituit , 15 coecam ducit ztatem,

N

recteque vivendi precepta 1gno-

aj

tacquo nihilin hac mortalitate de-

qui

terius.

N«

In pretio habet mundus

dubi

fpeciofos titulos, voluptatü blan-

dimenta, opum fupra fortem af-

orit

fluentiam , quz omnia etiam fuo

r

Virtus

loco non improbantur.

Aftit

folaardua eft, cui uni laus debetur,

] ,qu

huic affurgendum. Maximum id-

u

A

Ch CO

nl

|

: Pr.efatia aJ Leiforem,

circo momentum , i(ti incumbe-

h

re difciplinz, quz virtutes profite-

Il

tur. Virtutesaffucfactione quidem

Ill

V J

parantur, doctrina intelle£tum in-

Jl

format; qui auté cum vit huma-

[

ng dux fit & arbiter,idcirco appeti-

lL.

lIl

tum ftimulat, ut id non detrectet,

;;

quod probü rectumd; arbitratur.

Ingens przfidiuminadverfis virtus

g.

eít, ad quam fi accedit vera pietas,

Ill

nil beatus mortalibus obüngere

A.

poteít. Eximiumttopaxü & contra

V.

Ti

quasvis adverfitates prefidium tu-

II

tum. Valeamicelector,acimpro-

Ti

bo calumniatori aures ne prebeas.

Ciuus maledicentiffimam profter-

net vindicta divina linguam,

quàm fibi perfua-

) debit.

Scrics

Series & ordo exercita-

lk

tlonum..

(

,

De fummo bono morali,

II

De f. b. accidentibus,

z

III

De óbjeclo do&hrina moralis.

It

IF.

De aciionum bumanarum principig,

I

Fi

De bonitate g malitia morals.

FI *

C

De «irtute £ vitto merali,

VII.

De juffitia.

FHI.

tt

De jure & aquitate.

Itf

IX.

De fortitudine.

De temperantia.

[(Us

Xt

l/.di

De lberalitatze & tmagnificent

(45y

XII,

De magnanimitate eg modeffia.

XHT.

De man[uetudine.

XIF.

ttt

De affabilitate g urbanitate,

Itl

XF.

De veracitate.

XFI

(

De voirtute beroica.

XF. De fenai-virtutibus,

Ji

XVIIIDe wirgutibm iptellsciualilus,

Q$

kl

Ts

d'abule

Tabulz in Ethicam.

I

-

[ Natura feu effeutia,

summum bonum | Attributa.

civile , tanquam

f libertas.

finis. — Circa hoc

divitis,

c-—

S»

i ET. ,

"

confideranda,

QY

4 bonor,

r

amicitid.

Occtfcvvtesit

[

Lwlu;mu

»

C NT

0 Accidentia,

pof tus, fummi malum,

K Intelleius,

b

n

M Hotho , ut felicitatà

Voluntas.

$Sunt autem,

capax, tanquam aü-( Liberum aubiteium,

«Uiwcom zCPiorsie s boraTrice ice. fie v95O Y xLeg

E. aR

jedum. — Occut-

1 Affcéus.

U

Ethica verfatuv in tv

vunt bic

I

Aüliones bumane,

j

Tab.2.

Virtw moralis , ut felmmm

"

medium, Tab. a.

— —

Tab. I1

f

-

f Violentiam.

( Iurig.

Invitum. 4 Ignomntmm.( Fatii.

Hortum

1d$, p l

Hat vel t ]

4

Sponitaneum.

^M

RA C

Eletlio.

fant quia,

Ab hi attiones funt

Confultatio,

exterüa,

occurtunt

Principia.

|

v Volitie.

-;?

Ml

l

f

Affectiones,

defcviptio

Hic attio-. . bonitas. )

Vtr:uagy !

duplex.

lIs

Circa adiones bumanas feu movales,

num morá- vmalitia. f adfertut. Y exiftentia

v

lium.

u

L invebu.

11

]

"u

—

1

;

Tab. III.

PENSES

F Definition

e f Objelum « Mb;cüuw,

4

ubi

1

Oppo]' itum , eslá, vitium.

——

f'Operationes ordinarias, ut

^

4

Iufüitia.

ais

^

vitam corpo-

C Fertitudo.

-

talem , esfïgg v Temperantia.

sittit, en

( Liberalitas C Máto»

f3demwatzar

u5 izatellecfrei£s

Res extetiae gm]ïcmtm.

o t t

gnofci

ubi

agnanmitas *

purft

^

!M

14 60

^M

Modeflia,

M znþetu.la.

ar.ver]izv Affabilitas.

tioneim.

l Vrbanitas.

pIX LOH

Simplex. Hac ver(atur aut circ

Vemczra/s.

Virtut moralü

Perfea. — Hac yel eit

('—"'""'—'—-—-—-VN-—.-—-...—..

Herozm. Emmenm oninium

Diyifione. Est autem vel

virtutut.

U

Verecundw Mifericordia.

Imperfeda. ]

Ht

4 Centinentia, Tolerantia.

l

Qledientia,

e

r-—-—-——-——-——-A t t ( t Ms BU

u

Tab. IV..-

*

f

definitio,

u

4

C

divifio.

in genete.

"

h

f

!Mte

theoretica.

Pa

[ Intelligentia,esla, c;r.

1

h

confideratur

ca prima principia.

C

pradiica.

Virtus intellediualà

Scientia, occupata circa conclufiones

;W i

demon[irativas,

Specie. Vbi

4 Sapientia , conjungens intelligentiatm

la

& fiientiam.

^

Prudentia, qua citea acliones est,

L At in effeiione occtipata.

jdia.

If

01

ll

| n

gl

]

[

[

l

4 i

j

sühM

f

tor

t

jtti

L

hia

| h

. [ p

!

I

| pisl

j aund.

1 n&

l,

|

mdi

. ] Mi

] !äll'llm,

LT

] Md

4 )*]Ium |

* t

* ii

100

Exercitatio T.

|!

DE SUMMO BONO MORALI.

l. Ethicaeft pars prudentiz, homi-

ncm virtutibus informans , ad fum-

mum bonum civile confequendum.

Hilofophia * ftudium fapientiz & pru-

P

dentie cft adeoque intelle&us accidens; ba-

i

bitis nimirum ,induffria C* exercitatione acqui-

Jitiu. — Ejus objectum eft ens , vationeveri G boni

confideratii, in quantii bomolumine natura ad id

fertur, Hinc difziplinz: humang aliz in cogni-

tione veri acquiefcüt;alize cognitioné ad opera-

tioné extédüt,ac in bono acquirédo occvpátur,

Difeiplinz operatrices ; qug artium nomine

veüiünt, exeluduntur à philofophia, utpoté mani-

bus aliisque. inftrumentis corporeis exercentur 8

fert (art fordidz, animum deprimunt, nec honefta-

ti per fc conducunt.

In * bono comparando ea philofophiz

pats fe exercet, quz Pradtica feu Adtiva dicitur,

cunctaque ad honeftatem refert , adeoque ex

fine & : objecto cognofcitur.

Objectum eft

bomo , quatenus actionibus honeftis eft infor-

mandus.

Finis eft beatitudo civilis. feu ma-

t4li. Cumque * homo ratione aCtionum mo-

ralium, confiderari poffit;vel generaliter, quate.

nus actiones ejus funt bonefla feu virtuofes vel [e-

&aliter , quatenus adliones certo bominum ordioá

pelfunt. applicari , eodemque snodo fe finis babeatz

idcirco duz cjus erunt partes ; generalis una;

Etbica didla; altera fpecialis , &* e$l Politica, fub

qua Qeconomiia Continetut,

A

Philo«

r]

Exmimiin l, :

Philofophia cft totum analogüm » ideircó in

lu !s

partes analogas , qua propoitione partibus quanti-

tativis refpondent, dividitur; ut aliz difcipline quo-

.que, idque partim ratione fubjcéti, in quo funt, par-

i

tim ratione obje&i, circa quod occupantur. " Hic'di-

viditur. rationc obje&ti.

oial

tym

.

4

I::tbica * principia & fündamenta civilis

»

u t

difciplinz proponit, monflratque quomodo

ad civilem queamus afpirare felicitatem , per

cognorflll

jb

virtutis ftudium; — Politica ad fpecialia defcen-

dit, leges condit, ac ethica precepta accommo-

(

g

dat ad certos ordines hominum ; viamá; mon-

ftrat particularem pcrvcnicndi ad civilem feli-

odb

citatem..

qi u

Hujus Philofophiz fureulus eft Iurispruden

ría,

Dost

funtque leges judicio politico examinanda , ut Cu-

nfi

laciusICtus ait.. Hinc namá; prima legum pendent

cic) n

principia feu generalia, fpeciahaex ipfo iurc funt ad-

difcenda. Leges funt praccpra juftitie ac proadenriae

Arttilts 1

eprepago. Neccffaria idcirco ut politica , ita ethica

p

ICto, non quoad notitiam fimplicem fcd quoad ple-

Tatur u

niurþnu, felu pcrfc&warp.r

difequr

]. Summum bonum civile eft ope-

Ditiri

rátio fecundum virtutem optimam &

tv D

fitt vudur

perfedtitlimam , in vita perfedta. (b)

Ethica * definitur ex tribus illis, in qui-

confi[t:ns( ,

Áltinj, d

busoccupatur, Obje&tum est bomo , virtuti-

bus informandus, virtutes funt medium, felici-

Torj

b"ïmodiu

145 civilis cft finis,ad quem tendit.

Prudentia & philofophia pra&tica: idem funt;

lnl :

five igicur dicas; ethica eft pars pbilofophiae pr;j&n-

od

« five prudentiz, idem dicis, (a)

telormnid

|6

in tri-

: Sanc * totg philfophia practica

^bus

UT

De fuumno bono tnotalis,

ii i

$

J Quiyi,

D que

bus iftis occupátur , adeoqueethicz definitio

TUDt, [

; i quoque competit , fed applicatio esl alia tá-

Hone bujus, alia ratione ifHius parti, quodque ir

: 'Hic'di.

politica fit per leges, id in ethica per folius vir-

i rl

omodo

tutis amoremacquirimüs. 4 * fine fit ipitium,

quia-hoe cognito, media melius & certius 7

m p

cognofcuntur. Dari ultimum'finem movalem in-

deícen.

de ronffat , quia a&iories human& ob certum

Ommmo«

fufcipiuntur finem , adeoque ultimus dabitur;

1', mon-

& ultra quem alius non datur in aCtionibus

adie

moralibus. Infinitum enim naturafinita confe-

qui nequit, cum unicufn fit infinitum, folus

;rudmria.

; Ut«

Deus.Ultimus * hic finis vocatur fammuim boz

num , felicitas, beatitudo civila. Vinominis id- 8

n

. [unt ad-

circó fummum bonum notat altimum feu ex-

rudenriz

tremum, quo omnia re&té vivendi, faciendique

jacthici

qiad d

pracepta & coníilia referenda funt , quodque

natura humana, st fuinmum, in- rebus expetezs

di's fequatur.

:eltope

Datur quoque fclicitas theorctica, qua autcn;

imam &

€itca veri apprehenfionc.n eít occupata. — Ejus duo

i (b)

funt gradus , altet emihentiz, in cognitione Dei

confiftens, alter communis entitátís creaturas €on-

üs; n qul-

fiderans ; de qua autem felicitatealids, —

j; virtt"

Porró * felicitas confiderari poteft d;JO-

uf*

9

bus modis abfolute , feu ut fimnpliciter eg felici-

'i&m flli]b

t45 tivila , adeoque quatenus ab omni imper.

fectione eft remota, atque ita in hac mortalita-

pie p

te homini obvenire non poteft, Obflat corporia

j?agilim € &enerum fottuna inconflattia, maltis

/bu;

L2

E

Exercatatio 1.

4

yw

flex mifevia C* calamitatei infinità j qua felicita

ei

tem riakime impediunt..

j

Obftat quoqué defe&us in cognitione &adtios

nc. Res (zyé rion tc&te pércipimusi ac facillat cogni-

h]

i

tio; fes perceptas voluritas & appctitus fapé rcpus

diat; t(tque defe&us ii aQione;

?

$o

^

Secund * felicitas confiderari potc& €0ffi-

pátatà s & ad hanc mortalem vitam bominemque

Ht

femoboa

peccatü übtoxium, adeod; quatenus eft tale bo-

ul

numi; ad qud in liac imperfecta vita; ftudia o5

mnia ; actiones omnes , quas füfcipimus , funt

jj Ul

referenda, . Hoc iftud eft, qued. civile vocanius,

t hu

m W

& cüm quo miferia & calamitqtes [tate poffunt;

modoó nói fint extrema;hominemque omüihó

giz r

fubvertentes:

:

i oprtá

Sümiüin bonur per ef

ir

entiam cft folus Dcuif;

avj d

Eft aliud qu6quebonum, quod entis eft affz&tio,qvà

m

eftens; Eítitém bonum fpirituale; nimirum fruitig

Dci, con(iftens in exercitiis

Qs od

cüitu, veroque cjus fcnfu.

fpitituglibuss véro. Dei

"

fBinntn

X

:

S

ümmum * boruta cänfid&färi 'potefb

queQon1;

Aut in fua e]&mifz.; auí in fui atitibutiss

funine dor

Oiniffis autem vàriis opinionibus; quz de fum-

MT

gào bono circamferüntar ; um quaramus þm.'

yrgrcotin

i&fitiuu:hm

muim bonum civile, ádeóq, id quod per civiles adtio-

nes impetrare quéámaus 1dcircó fte dubio aliud

Mul t

'uttdlun

crit-zjuïlum T. q"u'äm quód alia omnia antecellit,

At

1

fitqy hominá propriumi.. At vero bonum homis

W

nis$ maximé proprium aliud éffe non p'ol;eff,j

M

T

quamyitus.. . Tlxe tiainque ei.foli competit.

12 Etenim

*

MA

viveré , plantis ineft; femtire brus

RUT

tisanimalibus, . Vixtus hominis. propria.

eít.,

-

|

Ad

|

! "Wufm

Da fummo bono tmorali.

5

d f 'üdfll

Ad hanc tanquam ad bonum bonum praftan-

tifimum,omnia referre debemus , hzc animz

htl

rationaliscft propría , à qua ctiam dependet.

acillau,gnf,

Fpi r

Non poteft aliundé effe a&tuofa illa hominis

vita, quám ab anima rationali, ut

virtus,

poté d qua foh!c&

itlLm,

Sed * in virtute duo funt att&ndenda, I

minemque

talebos

babitus & operatio, po[feffio & ufi.. Neutrumà

fummo bono poteft abeffe. | Forma!is rasio ejus

Rudia 0s

in actione confiflit C ufu, non in poffeffioue aut ba-

us, fint

bitu. Ultimum enim eft, quod autem efl adlio,

WIAHMSS

propter hanc enim virtutis poffeffionem que-

pfüint

rimus, - Ideó juftus laudatur, quia jufté agit,

omnjhö

quia fecundum juflitiam operatur. A&io "1

Íeu operatio fecundum virtutem düplcx eft: .

Is Dcu;;

sniverfalis C* patticulatis.

Hec interruimpitug -

&lo,qu

ab adlionibus bomini naturalibus , & in qua feli-

Es

n ftüitig

quv Dd

citas moralis non confiflit.

Illa notat perfe-

t&ionem aclionis, qua fit fecundum virtutem, qua-

l POt&)

que non magis interrumpitur ab his,

quàm ab,

ittibitin

1

homine dormiente rationis effentia.

;defüme

Traníeunta&iones (ingulz; colle&tio a&tionum

7 W-

permancntiam notat. Vaiverfalis feu fpecifics attio

1d £acit, ut homo perpctuó virtutem «olat / Is namd;

il

in aCtione verfatur perpetua & non in'terrurra» qui

jbio df

femper eít pacatus, (ecundum virtutem agere.

antcceïhþ

Atque * hoc obfervato evidens eft, quod 15

um hoint:

felicitas moralis non in una confiflat a&imne, aut

n ?Oïï "

in fiogulu virtutis aclibus f:d iv omnium collecio-

comPCUh

nt, A&tiones fingule funt tranfeuntes;ac modà

tint U

funtmodó nó funt,u mverfalis eft vonlans €z per -

D

io aCtionis

.)[OPIiz' c."'

qee quift immanens, cltque períect

N

3

fccundum

é

FExercitatio. 1.

)

fecundum virtutem,quz non augetur, fed mul-

u, 't

)

16 tis a&tibus diutius durat. Adiio* autem feu ope

ratio , non eft. intelligenda catfaliter ,qquafifcli-

suii

citatis hac caufa fit , féd. ferma rationem babet,

jgimrccr

estque ultima eju perfediio.

Nec enim ad ali-

gl x

quid ulterius refertur hzc virtutis operatio, fed

od

in fciptfa acquiefcit, Eft terminus &ultimum,

at

gnmoni

ultra qugd aliud. in morali philofophia non

datur.

Pcram.'

Summum bonum ut confideratur in funda-

]

mento , confiftit in. virtute; ut in forma & poftic-

donc lt

ma perfe&ione, in actione proba & perfe&ta; ut i&

db

affe&tione, in jucundirate cx actione perfc&a pro-

ecdi

r

d.'qun.tc,-a,il: Pnccolpmineus. (c)

Sufici

p([P(flh

Et * quia eft adio optüma, idcircó ul-

£

(

g tró infertur, quod virtus quo

optiia effe debeat.

hii vt

j

nec enim caufaeft deterior

íuo effe&tu. Optima

quil

yirtus autem fþ, quavis virtus pevfe&a, quatenus

qorty

iu bominem cadere potefl. , Complexus & colle-

particulw

€tio virtutum efl, quia virtutes inter fe diftin-

(lorcoc

& , ufu conjunguntur. Formalis eft pevfediio ,

j

qux graduum quoq; vocatur. Fimalié. in con-

l

tinuatione exercitiorum virtutis confi&cns,nan

tb

excludiur.

K

«dcon

Obie&t. Effc&us non eft praftantior fua caufa,

fitms

Ergo £clicitatis caufa non cft virtus. Refpond. ante-

€:dens verum eft de eo , quod tantüm eft cffc&us;

(s

At verà felicitas non eft tantüm effe&us virtutis,

1

fed eft quoque cjus cau(a , finalis nimir. ab hac enim

terminantur & peificiuntur virtutes. Di(ïingu*enä

P"MIM

dum quod; inser caufam principalem , quz anima&

ling,

rtu$.

;gljionahgs & m(trqmgnglgm » qualis eft vi

B

D

Dcni-

:ï

De fummo bono mórali.

?

itfed tl

Denique * peifeita virtus , vitam quo 18

tf

iif

que poftulat perfectam , qualis hoc loco eft erate

hm h,

smaturitas Ó* temporis. diuturnitas, ACtionum

um d d

igitur continuatio requiritur. Ceffatio tuvpis eft,

perato f

nifi rclaxationis fiat gratia. AEtatü matutit4s

adeó eft neceffaria , ut propterea pueri ab bac ex-

&u[timum!

eludantur difciplina , utpote qui-ob ignoranti-

hi m

am monitis & Præccptis vittutum vix obtenmi-

! in fundi.

perant.

Q. Anfclicitas inidea defcribatur, an verà ra-

it & poftt

feta; utit

tione fuz exiftentiz ? R. in idea,negari camen noht

debet , in uno cam inyeniri individuo , in gradibus

iilb pre-

excellentibus unius virtutis ; reliquazum remiffis.

Sufficit Ícire omnibus rcété uti.

Secundum omnes

Jcircà ul«

perpetuó agere , eft impoífibile.

uod * igitur nonnulli przferunt ba- 19

feiut,

bitii virtutis ejus aioni , ex co fundamento,

, 0i

quod ifte fit conflantiov, bac autem fdile pereat,

T

id oritur cx ignorantia actionis univerfalis &

s &col-

particularis , quas quia diftinguere nefciunt,

cfe dilin-

idcitcó ex ifta difficultate nequeunt fe expedire.

TL

b) 1. Ethic, c

c) Grad. g. phil. mor c-14,

j,in con-

Ill. Summum bonum pc£eftex-

1[1&6,05)50"

'petibile: eft divinum & honorabile:

A

o[ml uuüo

cftconítans & imn'm;abile ; eft (ibi fu£-

E

ficiens.

^ ond, ante

Confiderabimus * nunc fummum bontem 29

ii

hus vittut

n fuis attributu.. Elxc funt duplicia: 4lia pro-.

p hacett

ia alia commumia. Propria furt (i.) [ummum

piting

bonum eft proptet. (e expetilile , nimir. ratione

EL

a&ionum moralium, alia eft ratio , fi ad altc-

[

! v

A4

ram

, D

$

Exercitatio ].

Vol!

ram vitam refpiciamus. Omnia ejus grátís ex-

| giis/

petimus, ipfum autem propter fefe. (2) «s

&

gcnilff

if

um-f l

boniü divini C? fenarabile,idQue imitatione & ex-

Qu

f

emplo, quia divinz actionis eft quoddam ex-

[7] n

emplar; tüm quiadivino quodam inftin&u ci

] [

opus eft , quifelicitatem.fequi velit.

) m [

tvf

Obi. divihüie(t propriü felieitátis theologies. ergà

fon competicbono Piorali, R, divinum quod fi* ab

y i

operarione Spiritus San&ti per fidem hic non intel-

yutarat

ligimus; fed eft quod; divinum , à lege naturz &

fibnt !

xe£ta ratione dependens , quod Dco nos facit fimilig-

resrin a&tionibus huius vitz, *

dpore.

2l

]

nw ia n

"(2 ) summum * bouum morale es& conflans c

pl v(fj

immutabile.Nec facile enim amitti pote[l quia à

i. Mat

virtutis pendeta&ione perpetua , nil idctrcó eo

la

1

difficilius inter actiones humanas permutatur,

(« ) et. fibà fuffiiens , ultimus nim, a&ionum

W.

moralium gradus , quodd; omnia præfupponig

du

3 media.Perfe&iffimü idcircó,cui nihil adimi po-

nitns.

.teft. Deniq; * quibusdam videturquod pauzi

Summ

competat , rari quippe boni. Sané ratiene pe-

al

ciei nemini denegatur ; eftq; (ic bonum omni-

bus coftune ; éndividuorum ratione,cft commune

.| hpsovs

- j tl

multis, Attributa * communia funt voluptas Cf bo-

tf t o

33 14 (or[cientia. Sed animi, voluptas, non corporis ,

nam hgc competit quoque brutis.. 10la eff lz.

ttmtoref

püïe?t,inqu

titia Ó* gaudium , confiftens in re&é fa&orum

complacenria , quà quis exultat, fibique de re&ó

Ti

!o'mgi

dict:s & factis gratulatur. Hzc fola eft honc-

LT

; n ifo

lt

fta, fqh eft Veta, Íola humana,

.mem;uug

Volu-.

.De fumtmo bono movali.

9

j gmïm-

Voluptas triplex e(t: honefta , turpis & in his

* (

media, Honefta fola dele&atur vir bonus; (olacon«

yenit cum recta ratione, Non perficit fummum bo-

tlonedia,

num , fed ut:eff-&us oftendit id adeffe. Turpis, quà

oddm v

dele&antur improbi , quz à perver(a oritur natura,

nlnd d

& hanc iníequentibus aGionibus.. Media, quz

]

quandiu non excedit , bona eft , ut voluptas cibi &

potus» alizq; corpori neceffarie.

H

logiez nl

:

Corf'ventia " intellzdus eft operatio.exami- a.

quod feay

ais acliones , dila « facla, neg!eida, Ea filegi

: n intd.

& rectz rationi confentiunt, fena dicitur ;hine

bt nature

fiabeunt; mala oritur confcientia , cum adjun-

fictfnili þ

&o dolore. illa à Deo, hac à diabolo eft. Qui

vitem ita toflituit , ut nibil admittat , cuju vel

w

Aj qiià

pudeat , vel peniteat , i bonam confiientiam ba-

ber.. Maximum.

-

—

ldctcoeo

inr Gz.,b,usïadyegüs gfþldvagncn1

TIutatuf,

tum,

iduonum

IV. Summum malum eft a&ig)

dnpont

depravata , à vitiofo habitü prove-

m pe-

niens.

Summo *

i pri

bono merali oppofitum cft ]ïcm 25

f pt«

mumwnalii mnorale, adcoq; eft malum prafentis

m ompnt«

hujus civilis ; non futurzvitz. Hocdari abundé

Lcoffunt

paret,mulrig; de eo couqueruntur. Cumq; con-

t

traría ex contrariis cognofcuntur ,idcircó ex

(piti y

cognitione fummi boni,haud difficilé conftare

m

É

poteft, in quo confiftat,

fa&torum

Theologicé (ummüm mslum id 6mnc eit ,.

ederedt

uod hominem przcipitat ex ftatu felicitatis in fta-

etbone

€um infelicitatis & zterna damnationis .cüq; omne

€.

pecatum , otiginale & actual

Cum

Va

a*

To

Bxerc, de fummo lono morali.

26

Cum* igitur felicitas civilis fit a&io pro?

DESE

ba ex virtute perfe&ta prodiens, in vita perfe*

&a : ideirco infelicitas feu miferia erit adlio im*

Ll

proba feu depravata, àvitiofo habitu proveniens-

AcCtiones (4) virtutis funt beatudinis dominz ;

| [iut

cótrarii vero dominz funt cótrariz aCtiones.(5)

(oni

Vt £clicitas non eft pofita in bonis foxtunz aut

N hvj

naturz ; ita miferia & calamitasei oppo(ita, non im

| f

adveríá fortuna» neque in advería valetudine locum

u n

tius conditiones fübit.

habet , quin potius qui hac fortiter fert, is felicis po-

NT

27

Sunt * quidem aliquot vitiorum gradus,

TTTI

tit Viti natura, vitia morum, feritas, in[citia, im-

3 a,

pietai: Ícd de folo vitio morali & feritate, quz

| . bet

beroicz opponitur virtuti, hic fumus folliciti,

j uf n

quodque de

ravat mores & actiones.

uane

l (;hgfptü:ïäy

h

| jrtu, Hact

18 do " igitur

omo ctttii praelechione vitiis indul-

get, virtutem averfatur , adeoque univerfum vi-

gl i

| dbl

tium, univevíe virtuti eppofitum, feiLatur, is cx-

| prtuibun

trémum habet vitium & in miferiam prolabi-

|- Chafiant,

z9tur. . Vitium * hoc abfoluté eft deformitus ,

du lberant

, quqie nor

depravatio , impevfedlio.

Nihil hic per-

fectum.

lw mor

Quod enim abfoluté

Libe

malum, id

erfe&ionem

-

exc

Í

A. s

udit.

qiuity,

b) L Eth. c, 1o,

| ?1

kquoquc

1

]

hod

L]

,

l

: int:gm;

Éxer-

l,

Dereitaeost L

I

vtf Y

DE SUMMI BONI MORALIS'

l1 vt j

ACCIDENTIBUS.

| Lrm

'f".P'W!nilr,

L Libertas eft facultas cxþcditg -

IDtS domin,

&ioncs virtutis obeundi & exercendi.

tidiongj

Comitantur * füummum bonum, que-

lllifomm'z li;

J0lltd , Nj

dam bona fecundaria , qux ad ejus exiftentiam !

ctudine r

funt neceffaria. In his alia funt innobis , «t li-

titfelidiy

bertas C* fanitass alià funt extra nos, ut divitie,

bonor , amici.. Libertas vitam ve[pirit & per quamm

Tümpradis

attiones in quovis objecto , quovu loco C tempore

Linþtiu, [

exercemus,

Id hic eft liberum.

erttatey qu

nus follciti

Libextas, alia eft abfoluta,competens foli Deo?

qua facit quidquid vult, pro fuo beneplacito ; alia

a

ldfle

cít re(peQtiva, quz creaturis incft, ac legi divine fub-

ritüs indul-

Bicitur. Hac cft multiplex» alia ex gratia; in bonis an-

iyerfum i.

gelis; caque tantüm ad bonum; alia cx permiflu, in

Hatit,is cte

àngelis malis; alia naturalis, caquc homihisin xebug

paturalibus, quas aliquandiu poteft fufpendete ; alia

am prolbi

Chriftiana, ectam bominis t fpiricualibus, qua fide-

les liberantar à legis malcdikione ; alia moralis,

dfimiu,

quoque hominis , qua poteft agere & non agere a-

licete

€&1ones morales.

Jute

Libertati * opponitur fevvitu. 6 capti-

l

vitar Servitus jure gentium eft introducta,qua

qu& alieno arbitrio contratiaruram faübjicitur.. Id

fitquoque in captivitate. Utrumque impedi-

mento eít felicitati , ad minimum quoad cxi-

ftentiam. A bellis eft fervitus,

lL. Sanitas eft re&a corporis in fua

integriiate. difpofitio.

E4

6

Sani«

f

)

"?

Exercitatio 11,

TT

: Sanitas * cft bonum corporis , qua in«

lono

firu&us homo,facilitas oritur ad recipendos

i

ügt

TT

virtutis habitus , & probas actiones edendas.

(s

Hinc egri languefcunt, & vix excitati funt ad

(?Willnlh

virtutis obeundas actiones.

j quih MP

Obi.' Sanitas eft à natura, felicitas ab a&ionis

bus. ergó non eít neceffaria ad felicitatem. . Refg.

Ob], li .

fclicitas cgetinftrumentis naturalibus,ut poifit con-

jl

fervari in.fuo ftatu.

! n

* iohdgoi (

4

Appendix * fanitatis eft pul. britudo.qua;

FTT

. confiftit in partipgm congruentia , cum coloris

!s pb

fuayitate. Minus hzc neceffaria eft ad felicita-

jmm, V

L acidehtta

tem parandam, ornat tamen ear fi adeft.

Vefus

:

III. Divitiz funtbona poffeffionis,

gü;non ii

|

Aedane 4

in agris, pecuniis, fru&

.

ibus? aliisqgc

viptfi t

$ rebu

$ confiftentes.

)!

j

i

Accedamus * adbona externa, quz ne-

ceffarió ad felicitatem requiruntur, funtquedi-

L

U Mï

vitiz & dignitates. Diyitie bone funt , quiahis

lii

bomines utuntur, tam ad honorem , quàm ad

felicitatem confequendam, Male fiunt.aut alis

fb

quid vitii atttabunt , quoad hominum perver-

| trod

famufurpationem. — Virtus eft quafi epifex feli-

— dMefl

!

gitatis, qua Autem opu babet inffeumentis, nec fibà

J

Lliig, F

eit fati. (a) Pari modo felicitas. Impoffibile a,

| At [6

aut non facile,bonefla agere , cni defu

nt opes. (b)

Hmr.iranlm

6 Sané * libertas & magnificentia fme . di-

O

vitiis excrcerinon poffunt. Et quis eum dice-

L T

li

J

; ;'et'feficem » qui femper neceffariis indigeat , qui

j (s

E

dver-

LT

'pcgqïum noyercam bfüent. féttunam tain a

lmmi

fatty

De fummi boni moralis. accident.

3j

n

Yi "

fam.ut niinquam adione

dat praclatam.. Vivit

Fbl

homo vitam; corpori &

"

imó communerii, in-

165 edend,

diget igitur mulus, ut fplendor & vitzfequátur

d funa

fclicitgs.

Tria funt généta bonorum ; externá,

Cer

35 db al

tuntüf. ait Philofopus.. («

por& ; Animi , Qué ouiniá ad felicitatem ,te.qui,i

tatem, M

t poít i

Obi. i, fummum boriüin eft ftabile: divitiai

hoü iunt (tabiles,fed luxs, — Ergó ad fummum bo-

hü^ nonrequitunitur.

- fummum bonum primá-

dritilqu

iio i$ noti eget, fecundarió ópiis liábet divitiis; && .

fui; & fubje&ti.cui incft, rátioné. a. divitiatum con-

Cumcolor

emipius probatur. éigó rion conducunt ád (ügnmunmi

talfelcto

bonum. R. contemptus divitiaruni nof per fe; . (ed

latl

&x áccidente ad bonum ducit,

r

Nefus *'divitiüruni inodus. confi

ift

itin 7

üfü)

(ronis

nonipoffeffione, .. Hincper fe non funt

neceffari ad felicitatem ;; nifi in ufuim dedu-

.aliisqtfc :

€antuf & fint inftium

í

entà virtutis; Virtug.üpg

is exéréeri nóri ót

qiene

n

(a) Alékand. Aphrod

T4 anim.,d,)" ü etixic.c.gi

; (c) 5. Polit.c. 1.

h qyiahis

1V. Honóor e& dignitas; qui cori:

[

um al

fertur $ viro

i 4it dl

prudenti h4i5, qui Virtg;g

funt przditi.

|:8

m P;:ver-

Altetuin

S

* bonurni exteriium feiicftätiä

pfs t

ti, t

eft digiitas, pracipue veró boner, cujus quoque

i

nomine cztéerá bona dignitatis continentur,

'ofibiiu

Ó

Honor bonerum eternotum. máximum eit. (d)

p (i

Vox fumitur yel genetaliter, vel ffecialiter, . 1Ula

Íne d

todo pro dignitate quavis , ex virtute prodeunte,

eum dit

ac comprehendit honorem. proprie . ditum ,

ligat, (

autboriatem ,. gloriam, laudem , C benam

T

a. (c)

[

ffïngm. Eft conditio Virtu? inperfon

Honen

Exeicitatio T1,

y|

14

f Bu

Honor * hic fignum notat "externuni ,

güram i

quod vultu vel geftu alicui tribuitur, adeoque

!g

Ti

dicitur effe tv bonorante potius, quàm in benorato.

fiigi

(f) Ab ifto entm externum hoc eft fignum.

mu/ül, VUX

"Iria funt honorabilia, Dew feu numen . tan-

PL

qint, Ut

quam principium, animts ut optimum in homi-

yiim p9

fic, virtw denique per quam probus efficitur.

| ul I

(g) Virtuti idcircó , aut homini propter vir-

gri

tuter eft conferendus.

Honor externus cít bonum neceffarium, quod

1' at

FTL

exeitat homines ad virtutem & aCtiones prebas »

tanquam externum fignum impellens.

| yit o

P

Confertur * primarià his, qui meritis i

] gïor'aa w

rempublicam clarent ; feeundario omnibus vir-

porc/fetiæ

zute praditis , etiamíi privatam degant vítam.

Hcbuno

Nam hi exemplo & imitatione ad reverentiam

j pl .

| foninius,

füiinvitant, Hinc gradas recipit honor, ac a-

lius exhibetur maguatibti;dlius inferioris con-

B T

. ' ditionis horsinibus. /Tribïuntur mun'erg , fl4-

1 (s s

tuo, monumenta , fepultura.

, Qutinüra

Honor etiam dátur internus, qui virtti meritó

tntd]n

debetur, ac ab ejus fluit gftimarióne , exfi Gullus fit,

qui huac tribuat; imó etfi ignominia notetur. Hic

tht

in ip(o eft honorato, fluit à virtutc immediaté, nec

iptitig ;

" huc pertincte

n-

Caterum * bener in eminentia C* grada

lg

VIODQfecer

virtütis confideratws , dicicur autovitas C* gloria,

;

Mul

Autovitas eft honor cum eminentia quadam , bis

'(IA Mputr

éompetens.qui potefratem babent armatam. Vir-

Prndr

tus$ namque ad reverentiam (fui homirtes exci-

, Bll

tat, undé occafionem przbet, ut infigni virtute

is prz-

l DAR

Ptædito ; thcüftem & jus largiatur ali

*,e;'

l

&

De fummmi boni moralis accident,

"

fomUm

effe, His igitur- maximé competit, quiin ma-

LT '

giflratu funt, aut alio munere reipublicz fun-

LTA

guntu'r.

cdi flgnun

Patri quoque tribuitur , quia hiceft Rexindo-

B t

mo füa.. Vox aliás eft ambigua, (umiturque pro fen-

tentía clari viri,ut autoritas Ariftotelis, Platonis; aut

Ym in lr

pro jure , ut habet autoritatem in fundum füum , in-

qbus ii

terdum pro periculi

praftatione & evi&tione , apud :

Paulum ICtuüm.

L pEopterr

Gloria * adrerum geflarum vefertur m)-' Is

tfarium, i

gnitudinem , ac tuncexiflit, quando multi a&«

honts préb

n

nes celebrant reílas. - Diffett ab honore pro-

prié dicto, quia hic absque figno effe nequit,

qumentoi

ormmious vir-

gloria poteft.:| Hacculilibet virtuti competere

poteít etiam praterits, honor tantürm prefenti;

kgat TAT

rertrentm

Hic ab uno poteft conferri , illa multitudineni

poftulat.

ofl0t C d*

Déo prg;»riä'c*ompetit ; fuo modo

bominibus. Denique * ad honorem perti- :

riris CO«

nent law C* bona fatna , al virtutis Petrarchae

Inu.nþe" j Bl'

di&e. .His namQue tanquam ftimulis homines ^:

excitantur ad virtutem. Latu ob virtutem , etiatm.

vt merit

minu excellentem confertur,. Ympropti? rebusaliié -

&i Lillus f

Jotetut.

Ií

tribuitur. 1ca landamus:flores.

Bena fama ab

mediati n

ignoti etiam confettuv, idá, ob vita integritatem.

ia & gl

Ea facit illuftriorem felicitatem.- "Fantüm . * 14

dehonore generaliter ficdicto. Specialiter ho-

4 d quri

nor fumptus eft dignitas generis , u Imperato-

4

vuden, i

riay Regta. Principum, Comitum, Nobilium. Ori-

TL

Ye

ginemtrahit à gentium jure. In eo enim omneg

jmittes ec

confentiunt, quosdam inrepublica eminentiori

lfiglli Vimm

€at, emi-

,

€ilc loco habenqo;, cum nemo npa vid

s£ntiaté

at aluS

Ü

|

ié

Exer citatio: 11.

gentiam virtutis id mereri,

uodaliis non tribüi-

lgpfïa QUh

4

uf

tur, de quo dignitatis gradu agit Politica.

j

(d) 4. ethic, c. 7;. (€) Scal. exerc. 3iT. f s. (f)

1. €thic. c. 4 «( g ) 2, mág. moral. c. 1. Plato s. de 1l.

u

nl

-V, Amicitia eft benevolentía mu-

il

tüa; non occulta, néc incognita;

(5.l

&

*

'Tandem * a4mica ad (urami boüi perfe-

flrnit,

&ionem requiruntur quoque , & qui mutua be-

,,»gbnnnäf?u

- gevolentia [? ptofequunturi. Neceffariam effe au-

qraonoad

friqultà

tem amicitiam; adfummüm honum confequens

dum, idqüe voveridum & ornándumi hiric patet,

| r ul

f Rctas

uia nulla domus eft.tàifi ftábilis ; nulla. civitas

| ho t

tam eft firiia; qua nóri odiis & diifidiis funditus

N

poffit everti, — Hiric arima éivitatis & juftitiae

Á ii

Y

prafidium dicitu£;

2

l

! ficiterum

L

