"Habitus * feu virtutes intelle&uales funt &

duplices , alii circa ves nuece[farias , aliicirca con-

y lulit ii

tingentes verfantur.

In iftis tres priores ha-

li uf v

bentur, funtd; zntelligentia C fiientia babitus

Jruda, fj

t icet i

fimplices; fapientia vero eft compofitu,. Cxteri

duo res contingentes confiderant.

f& Ne*i

Intelligentiaaliás dicitur mens/ & intelle&tus;

fibum, at

per metonymiam fubjc&i , quia in intelle&u eft. Hic

notat habitum , per quem prima principia in intel-

ts hbt

le&tum veniunt.

d qLqu;P:'f

Objedium * babitus bujus , funt prima prin- 14

! 1n nonm

cipia , circa qua formaliter cognofcenda occupatur.

ul dl

Prima autem dicuntur , que non babent . alia fe

ait eronddé

priora , taliaq; dariipfaresarguit. Nec in infi-

p hii aviff

nitum enim progredi poffumus,nifï omnem co-

p p

gnitionemtóllere animus fit, Pofteriora nam-

que cogan ci non poflunt , nifi de prioribus an-

pf d

té fis certiffimus. Caterum * principia hzc,ba. 19

upntcomniud

litu quodam cognofii , nec xamen ullo ex cteris

a dl

quatuor , idnon efthujusloci demonftrare , fed

albl f

puíctio K?

tanquàm indubitatum & alibi demonftratum

4,«0m le

præfupponimus.Etln'm nude in explicatione bujus

virtucm ^

babitus occupatur , & utintelligamus, eum effe in-

e€m.

isile gt

temiqtcüeäual

tfll«?us perfedtionem C fic virtu

4

bj.

tamel Uf!

y

p

308

ixerci:at;a XV11f.

il j

Obj. principia prima dicuntur naturs 86t, érgg,

*ion cognofcuntur per habitum. Refp. ideo habitu,

qu

p varam

Oopus cft ;ut promptius veriratem principiorum per-

IIVC

Cipiamus , quam per folam potentiam naturalem &

«s

lumen intelle&us habere non poffumus, Eft elcn-

chus cauía.

gu nl

16

Prima * principia funt duplicia, theore-

cU gt

tica & praciia , ut in intelligentia docui. (a),

at gt

Theorcticafünt: quedlibet tf aut nonefl , fiui-

m d m

tum non efl capax infiniti , omne zótum eft majus

dishibbes

fa. parte, & alia imulta.

Practicafunt: Deus.

Vateris, C

€ colendus, patentes fant bonoxandi , magiflta-

al

tui eft obediendum , athite(us commodo loco ftu-

, princplorum

at edificia.

Fternurt

Pra&icum hic lat fumitur , prout artes quoq;

&emprrien

includit & notiones fecundas ,

d

in quibus cgjam cft

At ln Atttoum

operatio , fed late fic dicta.

5

eonnesionlate

Hac * & (imiliaprima dicuntur soffre co-

ais complts

nitionis principia , & 1n qua catera recidunt,

&i

Ea autemvera e[fe omnis is novit , qui faltem tex-

fl diim

qinos intelligit , qui bis comtinentuv.

Nam fine

»

J p

terminorum cognitione manent incognita, Sa-

Tacre al d

né natura notum eft , tozum effe majus [ua pattes,

dcm diqu u

tuum autem eft noffe , quid totum fit , quid p4ts,

mondrtioye

aliás manct. incognitum. Jta in aliis quoq;.

Wi (

Piincipia in fafpe&ata ita (unt comparata, ut

YT, quojsm

nemo de his dubitare

poffit , alia eft ratio fi accedat

P

s

cCircumftantia peculiaris,

Itainfe verum eft, nemo

R, g.

Qicüntur,

eft occidendus, quod fi v

cró vulneratus te oret, ut

mortem ipfi approperes, ibi principium fit dubium.

(M*(

18

EM t

Atq; * hzc caufa eft, quod principiorum

&65 r l

Aftorumnotitía fit longé evidentior, perfectior

F p

$

& Præfcant;iorin adulrü & longo ufu exer

^.

citatis,

quim

UI ii dl).m

A

H.

- pe Virtutibu tutelledioalibus.

EL

tUt

h,

1

Rgfp.

i

i

qüäm in invenibus, & qui ufum & experientiam

j

rerum vàáriarum nondum habent.

Xitcipione

j

H f

IV. Scientiacít habitussquo per

Umug, u d

veras & immediatas cáüías, conclufio-

lpl d

nes necetfarias cognoícimus.

Scientia * proprie Q" inrigore fic dicta, nulli Xo,

vttià doni

t od

compétit cognitioni , nifi ei, que fir per catfas

veras (* immediatas.

Ita enim diftinguitur ab

LU

ia fnt:

aliis habitibus. Reperitur igitur in neceffariis

Ittl, magijï

E-

& xternis , caufam continentibus próximam &

li

adzquatam.

Conclufionum eft fcientia, non

|

l

TT lm

principiorum. (b)

Kternum hoc loco notat;quod eft perpetuum

DT

in quiby eiand

& femper verüm, licetalis non extiterit ab eternÓ,

necin zternum exiftat de propolitionum cnim feu

«onnexionis terminorum neceffitat

fcitur Mjn l

aliás complexa dicitur,

g fezmo cft,que

Catera i.

X

Acquivitur * pet

demonffrationem , & que 20

, i f

fola est viaperveniendi ad faentiam , quam fru-

w Nal

ffta propterea extra füientiam querimus , ut de

gticomi

hac re aliás difputatur. Præcognofcuntur qui.-

dém aliqua ante demonftraticnem , fed ex de-

mj fuyt

humj i

monítratione fcientia immediaté oritur.

Vulgó fcientia notat quamvis animi cognitio-

dl quog

i compatit !

nem ,quovis modo perceptam , in quo latiori figni-

datio f

ficatu, grammatica (b) rhetorica ; logica (gicntiæ

d

dicuntur.

qerum edi t

quatus t of

Quod * diximus, fcientiam vigorost fic di- »x

jum fit db

&am , ex caufis-eonclcfiones neceflarias dedu-

yiprini

cere , ex eo intelligimus , quod detur quod fciu

entia pev analogiam , ut funt pneunatica- C sna-

jor p

Íunt enim hic caufz

t t

.;'

;kemavtica abfitada , - nec

effendis

r

.

3

"

p

202

"Exerdtatio XVIILL

mT.

effendi; per immota tamen principia conclu-

m dppulcani

fiones probant , quz virtualiter caufa non-

nullis dicuntur.

gt

(b) Vide contemp. metaph. 13. $.55. m.. ((c) lib,

Vingtnt

catcgor.;'c'. 8. $..52

m

ij Videcontt

V. Sapientia eft habitus ; con-

intel, co

ftansintelligentia & fcientia.

apyie:

22

Sapientia * hic non fumitur pro halitu di-

Bu

- fiurfivo, qui edicit conclufiones ex principiis (a)

cumragï

o

fed determinaté pro merapbyfica, Hac enim con-

Yif

ftat intelligentia & fcientia.Haec occupata eft in

wefacis,

primis principiis , quz intelligentia formaliter

confiderat (b indé conclufiones deducit, quod

pudaris [

veici

facit aliás fcientia ex fuis principiis.

Sapiens fecumdum duid dicitur, qui in certa

frii, ia

difciplinà excellit ; fapiens fimpliciter eft, qui novit

hii at n

quod inomnibus praclaraffimum cft.. Vérfatur enim

dctr,quif

circa qmnia-.

Ncfinereda:

2

Hinc * princeps falutatur metaphyfica ,

inter difciplinas omnes , naturà duce inventas ,

Sdconfequipo*

.. bj u

quas humanas aliás dicimus. Quodex proprie-

tatibus ejus; (c) & quas paffim omnes appro-

lone , DT

dlatem tht

bant,cft luculentü quod;. Omnium difciplinarum

fon(deratuito

principiis & conclufionibus fubfidio venit: civca dif-

fuicquam a

Vi inteled

ficilima verfatur C in univer(ali omnia cognofcit.

- Vniverfaliffimum objc&um, quale eft imeta-

Wt ouf.

ehy(cz , non poteft no& circa difficilima & cirea

teaet tj c

omnia verfari ; Omnia enimc

D

'

omple&itur & fic diffi-

cilima quoq;.

Mi j

2

Eft. * autem fapientia proprié fic di-

L

-a ,"ntcll

R

igentia & fcientia, mwon formaliter ,

T tf

[

hoc modo à neutra. formaliter differret ;

:

T hitg, j

fcd ut,

[I

e

De Virttütibus Intellediualibus,

102

MO

Virtus

CQ

edutalibi quoq: dixi (d) virtualiter.

hn

enim applicandi hic eft illorum principiorum,

l

qua intelligentia formaliter confiderat. Adeft

?* (j

hic intelligentia & ícientia , meutra fub vatione

"

propria , utvag, fub formalitate fapientie.

2

Ul COf

(a) Vide contemp. metaph.:r.$. 12. m. (b) : Vid,

intell. contempl. x. $. 26, m« (c) Vider. me-

taphyf.c-z, (d) Conteimpl. metaph.i5.$.29.m.

t hiliti d

VI. Prudentia eft habitus rc

Xicnis (

2 CQ t«

cum ratione activus.

&a

ia d

-Mti * funt habitus qui in rebus occupantur ;

r f

neceffariis. Contingentibus deftinanta funt,

Sttich al

-

prudentia Ó* ars, PrudentiaaCtiones hominum

pis

refpicit, ac modum bene beateq; vivendi pra-

àt, quin t

Ícribit, idg, duitu vecla vatiouis , per legemm na

itr d i um

tutà ,ut C per dica Cv firiptapradentum. Hinc

fi Velturenn

dicitur , quod fit babitus cum teka vatione adlivus.

Nec fine recta ratione enim 5 nec fine actione ,

y meaprit

idconfequi poffumus.

à a,

: Obj. prudentia in a&ione confiftit , assin effe-

(äodexpropnf

€tione, crgo non funt virtutes intelle&uales , ad feli-

m m 4f*

citatem theoreticam ducentes. Refp. neuter habitus

gt

confideratus concreté , & ut in fübje&tum fuum agit,

quicquam ad hanc felicitatem facit: quatenus au-

j

tem in intelle&tuminducitur & quando de natura eo-

ii p

rum eft quzftio , tune contemplationi fubfunt,

In-

i t ]

teile&tus.enim omnia debet intelligere. :

f i

Proprium * prudentiz eft , tàm fibi quàm a

uml lod

aliis confuleve , quavite falutaria cum primis funt,

eama, boneflifimam faciunt. Yd autem pendetà

gl

gi j

reGa ratione, que rectum eff de vebus judicium &

tge natuta. dependens, ut fupra quoq; diétum.

l

j

' d'üfmct E

Lee

í

d

P.

p

204

^ Exercitatio XVIII.

: Dc*P&fti]

Lex autem natuve eft lex Dei , smentibus bominum

ajquodauzcn

infiripta , adeoq, vadius quidam , poft lapfum teli-

sucid p

voluu p

quus, ad civilem vitam regendam? Quicquid re-

€tx rationi non congruit , aut ad; honcftatem

m

non tendit, id omne;utut fpeciofum eft,)nomen

j

27 prudentiz mentitur. . Hinc * primum prudentia

g motdur

principium à Deo immortali petendnm eft , utpoté

golocircaltg

à cujus voluntate & lege unicé prudentia de-

PL

pendet. Neme prudens efl , qui Deut nefcit , oit

lrin lg

Ambrofius. (e) Quicquid igitur legi naturz

r n

congruit , id' Deus ipfe approbat, adeoq; per

*

txpliut

totam vitam eft fe&andum.

()ae

Nihil cum prudentia, commune habet ars illa,

quodvis fimulandi, diffimulandi & alios callidé cir-

vll j

cumveniendi, queque affertores fuos tandem peffun-

dare folet.

efitins.

28

Caterum * prudentia aut ve[picit feipfum

Tutden

TU CERUE Af

Aut alios ( f) undé alia privata , alia publica eft,

Jlla rem privatam recté adminiftrat, neceffaria

dttp. Cor

familiz procurat; utque benéin moribus fe ge-

fiumagttln

xat providet. H püblice prodeft ac reipubli-

110 co cojl

cz negotiis rcCté curandis incumbit,quodis de-

t n rá

um re&é vereque poteft, qui virtute cxcellit.

ltis efediy

9 Publiga * prudentia amplius dividitur im legi-

Wanon fl c

latoriam, judiciariam & confultalivam. . Legis-

- Ais fumit

latotia leges coudit, totamque vempubl. ordinat :

Vatione r

z

olv tadi

Jsdiciaria judicia adminifltat : Confultativa feu

U iitu

deliberativa delibevat C fententiz in fenatu dicie.

|

)

qui

Ariftoteles vocat legislatoriám prudentiam dre

Igniic

4tio

f

An*

a

chite&onicam;quia czteris pre(cribit, cum publica &

privata condat jura, (ecundum quz confültationes &

fv

TU C d

judiciainftitaenda: Archite&oni

prafcri-

"ere,

F'i ett fabris

tl

De pax-

De Virtutibus Intellettualibur

20j

»

u

be* partibus fingulis multá 'hic-poff&:nt di—-'»"kg

]i l'hu bm'

L

Cl quod autem nunc non fert inflitutum & ple-

raque ad politicám pertinent. Idtantüm obfer-

Qu

C DOnefhtm

vandum, quód alio modo de legibus agat I&us, alia

smodo Pbilofopbus, J Ctus leges interpretatur con-

nl nomg

W prdua

ditas & fecundum eas facta decidit ; delegibus

autém nondum latis, st tali, nonagit. — Alio * x

Mf upore

a de-

modo circa leges verfatur philofophus , & qui

ad primam ve[picit legum oviginem, legesque civi-

Iw

les in legem natuve , C* banc in divinam nititut

j kgi t

reducere ; fimulquevationem legum condendavum

ht

explitat, de qua reautem aliàs plura.

(e) z« offic. c. 25. ( £) 6. ethic. c. 8. t,75. (g) 166-

Vab as d

Cit. 6. ethic.

Alor dl d

n du

VIL . Ars eft habitus cum ratione

effectivus.

ij ff

"Tandem * virtutihus intellectualibus an- jþz

11 publicaue&.

numeratur ars, abffractivé nim. & innatura fua

vi, edara

etctpla. Concreté énim & quatenus in fubjea,

morbiskte

étum agit fuum,huc non pertinet, Formale at«

hp

tisin eo confiftit, & in quo à prudientia differt,

zi od

quod eum ratione efficiat. Ideó enim dicitur ha«

virtute r

bitus effe&ivus. — Cum vatione dicitur efficere ,

idior a

quia non cft operatio naturz.

diun. V

Ars fumitür 1, pro quávis cognitione, 3. pro

colle&ione przceptorum ; in vitautilium ; quomode

m

difciplinz tradüntu£ per variá pracepta. 3. promens

cofiltai

tis habitu , qui effectioncm proprié fpectat, eftque

T

hec fignificatio propria.

n ru&cwim

Ars * circa corporis perfe&ïbncm óccu-

an

patur.Corpm duebusinprimis opus babet , vitz fu-

, (onful

mand

ftentatione, bine agniculiua , arte excolenda z

idi fabri

Prg-[

D;ii

deindé

l

206 — Exetc, XVILL. De Vittutib.Intelledt,

deinde inftrumentis, binc artes alie, quxin pel-

pormum

les & res alias , formas introdunt artificiales,

p

34 calcei, vefli, — Ars * omnis autem per inffru-

menta operatut corporea , corporeumqa, post fe ve-

«

linquit effetum , five is poft aCtionem fuperfit,

ib li

ut calceus ; five cum actione definat, . ut eff fal-

:

j

fodiu)

tatio.

Efficere femper requirit habitum cor-

jlini x 4

poris, qux caufa quoque eft , quod ratio cà-

fmm d

nendi fidibus, artibus annumeretur , cum per

n ftint

Inftrumenta exerceatut corporea.

Ficta eft diftin&io intercffe&tionem materia-

Afo m at

Jun t

lem, & imraaterialem.

Illam dicunt operari per in-

Nulla enim ars$

ftzumenta corporea, hanc fine iftis.

quum i

agit fine corporeis inftrumentis. (h)

A f

(h) Vide intellig. contempl. 3. $.50. & Con-

[77/ 07

templ. 5» $. 33. &c feqqe

6

uarc.* mon quodlibet opus avguit artem,

Mu m

lt p gf

Jed id quod per inflrumenta producitur corporea;

féu quod babitum vequirit covporeum. — Floc folo

fiituisg

enim adzquitaté differt à prudähktia, & quz a-

( famli

Mljrdi,

git fine inftrumentis corporcis, nec opus

'aliquod poft fe relinquit, nifi forté

LT.

per accidens.

3t t f

Aff

*

[ e&uumdm

ünjy

DEO. VIRTVTVM. AVTORI.

Amilitia (fm

/VITIORUM. VINDICL

Atl wj

LAUS. GLORIA,

RNONOGOR.

AIII&IIW l

DT

hia f

INDEX

[«

4

lia

INDEX

lt QU

Prior numerus paginam, pofterior

1 at

"

paragraphum,lit. m. typum mi-

TC j

norem notat.

o i,

A.

D [UPCFflt,

——

' 4 0. 3!.

ib uf þ[.

A

bjettio alia esl pura , alia affettata.

AOCU r

Abfurditas fcibentium de vebus moralibu. — 45.

Altionis vox esl ambigua.

/20. fife

Q ftio d.

L]

31.:3»

It Qnyr

Aihionum moralium principia.

non differunt vealiter.

32« $.

t ràttts

Ailio metus caufa esl [pontanea.

34.m.

doscusqd

Wlacinu

bona aut tnala, 30. 20, ut difcetnantut. Ib. gt.

|

quanam bona C mala.

i 50. z'.'

AtlHo fine medio. g9. 16. est innoffra poteflate. 41.22«

s dC

oralis e$t ab electione && voluntate. 165. 12,mr.

Afl ii

Aequitas el anima juris. 89, 33. es legum bona fi-

ii t

des, go. 35. ejus oppofita.

lbid. 56.

Affabilitas divigit ferium. 151. 2. vocatur comitas

j, Wt

u

€ familiaritas. 152, m. . objedi.

ibid. 6.

S, t OQU

objeitio,

153,1).

Affeitu fant diffinguendi ab eorüi pvavitate.. 27. 32.

ulifore

ut mali fant.

ibid, m.

Affetius per fe pravi.

2$7. 24.

Affeduum diverfitas, 23.0.. definitio.

ibid, 26.

divifto,

29. 28.

AVTON

Ainicitia C amicinece[[arii felici,

16. tf.

Amalecita quo jure à Dayide occifus.

$8. 296

VDICL

h

Ambitio quale vitium,

139. 29,

Anime facultates trés,. 20, 16. o?:je&io. 21. 2,ff.

Appetirus d

uplx. zi. 7. perfe feutut in verum

.bmum:

49 29.

yd

4At$

INDEK

|

i

igjunh

TL

dAis concreià fumpta. 205. 32. fit pet infruäh&hiä

C z;!rn!iP'J

cotpotea,

206. 344

cuiiutm

Avaritia inalum incurabile, 124. 27 fenedi

ub pet

accidens eius caufa. -

ib. À.

Canm&rwl

Atidacia quid.. g. 15. Vicina effortitudini, — 97.

i22. 22;

cutttii

Autarkeia vationi cónforinis v5h,

PT.

1. [l«

Autorit4s qü'ibus foMpeiai,

fgqq Objtt

x

*

- ] fidth

en&firemi) in quo conififlat.

122. 2i.

B

: Qpl h

Beseficia imptobi ut dencganda

i2i. 19. 9.

Bonitas rioralis fundatur in lege nátuta.

42. 2.

[ giu

Bonii dicitur duob. modis, 45. 7. ttanfiedentale. ib, &

Dint

natürale & morale,

46. 9i

$ 5l

Bonum morale includit (spernatuvale. — 46, 11 m.

[

quid fit. ib. 11. notat otdinem àd Deuim,

48. 165

ibid. 17.

Ti it

formalis tju vatid. ——

i qqi

4pu;i;zi m:;zdivätes non.ft'mt liberales. $25. 25 tf

tutih.

Ca[litas modetatut Amores. 112.. 27* est in coni-

ib. 36.

1 DuuDr p

jugio. 113. 29. ejw repuguautia.

. Dotipi i

Comodia an fint férenda,

t6r. 3l

Dueda l

? Giborum delectus quis necefarini.

119. 15

24. tfi,

Coinmertii vox pluta includit,

Briti

Communio bonotum que licita.

i20, tll

TM Y

Conjugium inter fideles C infideles. 154 1. á lis

"

Itj

berís invitia paventibis Contradtum , ut puttiau

i

tur.

194 W.

| Dhig [

| hr g

Confcientia quid & quotuplex. g. 24« efbintrinfe-

esum actionum principiuti,

NU

Hfiiu,

BU

&opfuctudo fit vatiónabilit,

Bj. 29 ff5

€infub?

-

1N DEX.

Wmm'i

Confuetudo (it. vationalilis.

if. 20.fi;

40. 28.

A g

Con[ultatio. 39. de. vebus álienis.

i

Cóntinentia cuür dicatur, 189. 16. th. ejus oppofitae

D!

lbid, 1$.

ä

hg

Contta&ius volunt&rii C* involuntari.

74'1 24"

DT

Contraria quomodo viciftin infinz.

1$7. 19.

[ ATR

Converfatio ef varia, i5 4. 10. ut licita. 1bid. i.

feqa-. Oljectio, i5j. 13. tn.. écclefiaflica quanam

licita,

/

1 d

156. Ife

^ IW.

Corporis babitüi propié nullué eil.

196,. $;

&

ïdllv M'.

Efetlu pofitiviu C? privativus.

TAEIN

D

Divitiafant" bona G male, 12» $« bis opus babet

D

NT

S B- dbid. O 7 pbjääiä. i3. i, inodus

A h

earum.

Óbid. 7.

liLl

Dolores üt facilius fevaniur, quam voluptates, to.

26. * 102. 254

témpt-

n !j .Tü'u

Dolor quid fit. 107. com

P"'", fartirudini [£À

108 8

TTTE

tantie.

Dona Dei poffant deprayaris

44. d. fs

h

lil

Deo magüi obediendum , quàm bominibié |i9$. 28.

Duella licita & illicita.

9j. 1f;

mu m-'

E.

7'4.17!. .

Brietati eft lex þojïta'. i19. 23.1h. ejus aliui a.

j du

ii i

mnes vitandi, ui.. 25« fraternitas in ea cone

tratla,

ibid. 36.

n

il 24«

N

Ebrii ut puniantut.

jii, $.

N

Ebrius C ebriofus diffetunt,

TL

/

Effedu ut pre[lantior caufa.

é. 17. iff.

p

j

,

l-

206. m,

]

j

Effetdio materialas &* immateriali.

h

:.

"

9

Effcdlie

l

r

INDEX

Effethio e& (olius hominis, 23. 23. tm, €ft eotutii, quà

38. 244

n

confultata fust.

"D)

Edecita virgo diututná.

1i2.

29.

f füm

Eligendum cst minus malum , fed non turpé. 27. 21..

g m

&ffe nullum e$ malums 45. 8. m.

* 42. 14. f.

Ens introducium non datur.

PES

29

p n

s f

Ktbice objedhum. i9, 2. objedbio. Ibid. m. vatiat.

Ilid. 3.

g (

Experientia datur in multis vebus,

$8. .

F

TRoyt qlllï

At

Abula quenam illicite

160. 14. iif

F

a hn

Faihilie illuftres funt confervauda,

178. th.

Feritas quale vutiuim.,

186. 20.

Toyote

llid. 1

Fidesnotat didborum con[flantiam. i64, 9. bumiand

est babitus. 179.. 8. m. divina,

198, H. f.

Juntett

Fortitudo esl citca tervibilia. gi. 1. esb eirta dvdudà

100. $. citc4 fiduciaria. 93.

/

-

ciréa quayu petis

cula. 94..10. togata C* bellica.

96. 14

ortitudo fuit ii flatu innocentie.. 964 15. fn. fhar-

Adunti

leitart

tyrum e$t exitiia, 93. 9 fucata e[l vatia. 97. 17;

l

objecii0.

99, [///73

gnmnm

id. i.

Fortitudo rrævfjïzejïpnar 99. 23. objedlio, Ibid.

ATA fHA

m. conpicta magis eft in faïm;dalof is, 100. 25. est

Vapttent

in feminis.

102« 32-

Fotti yulnera C snots dulcia fuht. 101, . injurias ui

JWutifopg

( ferre debeat.

Ibid. 30, m.

lib

Fæneratares no« fant libevales,

2434, 28. 15,

G.

at

(Sïsmungm Xb ift 6 w)äq

193. 28. ttt;

M qil

Qä

Gletia in quo confiflat.

1$, 12.

- u

Habitiw

INDEfXkX,

I

'jmmm,qug '

H.

38- 44

Abitus non errat. 44. 0. 198. 9. ut contvario-

la, 3j

I

& Xyum. 68. 7. m.. vocatur. difpofitio,

196. 1,

IT 27, 21j

Ilid. 14.

Habitus fant. inflabiles.

47 1d, ff

Herioca virtus d'ffert à communi 174.2.0jus fubjeium.

p 29,

178.. 12. objectum.

179. 17,

li M. Vatiaf,

'72- I7o m'

Heroum filii cur noxe,

llil. 4

Hominis teta. fubflantia quomodo . fit cortüpta. $2.

27. ff.

921 ml

Honor quid fit. 22. 21, 8 quibus confevatur. 14. 10«

V M. w

internus, 14.. 10. (pecialis, iy. 12. fevvilis. 18. mt.

^

T. n

cur bonorum externorum maximus,

141. j. fft»

Wal

Honores an emendi. 138. m. an licitum eos peteve

Ibid. 26. an individuus yututi comes. 139« 27.

If4, e. lum

191 V ]

Hunilitas eft comes modeflie.

138. 24*

ATT

I.

t quniy

!

,

il h

A&antia pertinet ad injuftitiam,

164. 7. fH-

TE

34. !0«

I

Ignotave, C -nefire differunt.

ifude u

Ignorantia e&b varia. 24. 1. eff caufa vei pofitive.

f

afidio, IHb

1bid, 12. jttris. C fatli. 35 14- extu[at. 36« 16

36. 18--

gpj;, yun ij d |

Ignorautia juris natuvalis non excufat..

IÀ 3

Incontinentia est. varia.

190. 1.

j

190. 2l,

, ia

lucontinens peccat fciens C iguovans,

lnobedientia ecclefiafficevum i. teges Q* principes.

IT EULI

194 3l«

PL 28. li

Injaria quid. ää. 24, Ctii fiat. 88. 29. ab ejws Adias

ne quid excufet.. 86, 24. m. ab alio ilata n

/ 193. ] mi-

yindicAnda. 144« 10. 9H.

[ .tl. l

:a)almt bonore 129,27.. an

O2

Injuti4

n

E

INbEXe

84 35

u

rjferia martynibus & Cbriffo fuit ilata.

1

|

j ]'u/fi!il

Injuffus aliquis dicitur modis duobus.

87. 26, m.

Iutelletus ad omne. iutelligibile fe exteudit. 21. 9.

g. mtdl

ylitindi

oft lapfum babet adbuc veiiam vationem. 22.

10. ab eo difipline dependent. 1bid. 1. imperium

á j m(&w:

M

quale, 23. 12. errare. poteft etiam in. civilibus,

22,10. * 43. 2, t

fth 7 [

at

Intelligentia eft babitus principiorum,

199. 14«

Invitum yiolentum. 33. 7. mixtum.. Ibid. 9. pet i-

ilditi

gnorantiam. 44. 10, penitentia in co.

3. 13.

lIra non ommis Vitiofa. 29. m. cos fortitudini, 98.

T

| n

zi. . per fe non eji mála, 142, 4. otdinata CF

inordinatá.

llid. g.

m

n

Iracadit in DEum. 142. 4. m. objection.tres, 149. 27,

lracundie varia [pecies.- 148. 21. cuv plures. 149.25.

lus dicitur A juflitia. 79. 1. aliud eff. politicum ,. a

Iigin

lind economicum. ibid, esl legis prafeviptum: 8e. 4,

T

lus xonomicum esl iiplex , patrium , berile, mari-

d)

tale,

$0. $.

Qp

lus peliticum aliud el publicum , aliud privatum. 8t.

lbid.m.

9. quomodo omne fit publicum.

] Ubetdli

lus naturale primayum C ferndavium, 82. 1. an

]

wtn

bruris competat. ibid. m. civile. 82. 12. 0

D

bjeclio,

j Uhtts

$3. ".

A [

Iny natüvale ut itimutabile. 83. 15. femperid

*

£f tl4-

lii f

net.

184. 17. tf.

It

lus civile ef murabile. 1$4. 1. cepmnune C fin-

gulate. 185. z1- feviptum quoduam fit.

$6. m.

Iofhitte. dignitas. 66. 1. vox esl ambiguád, 67. , tt-

Ag.

nvevalis non esl diflinda vittus

Ibid. 6.

[

Iuftitia

INDE X.

Wlan H

quflitia pavticularis quod & quid fit. 69. 10. efl pars

]. if

juffitie univevfalis. 70.. 14. objecliones dua. 1bid.

li 2 g,

an. medium in e4

71« -16,

WH 21

Iuflitia diffvibutiva. 71. 17. vefpicit. pevfonas. 7 2. 20

lmperz A

objeclio. 73.m. objecium

Ibid. 21,

(filby,

iuflitie commutativa objettum. 72..23. ejus due pat-

E

tes, 74. m. non re[picit perfonas. 74« 26. re[bi-

1 M

cit luerum & damnum, 7g. 27. ineademitur P

) i

Additur.. lbid, 28. m. dicitur cotrecliva. 76. 29.

hj

L

'ldlnu, Í

Ex diffevt & jure & juflo. g0. m. eam mutat con-

diMti d

L

etudo rationabili.

$5. 20. ,

J

lil

Lex nature esl lex Dei, mentibus bominum infcri-

HH

,204,. 26,

ptay poft lapfum veliqua.

Waf

Legem aliter 1&us aliter Philofophus conf idevat.

II 4

209. 30.

4

Liberalitas ver(atur in bonis externís. 115.. 2. civcas

MT

conmptfcemmm nummi. i16. 6. in dando ( ac-

LUSA

uptenao 118, 11.. non. eflimatur multitudine.

t

129. 17e

lil

Liberalis obferyat. modum. 119.. 20, dat plura quam

m

Tettnet,

120. 16,

fj

Libertas quid, i, 1. eft varia. ibid. m. ejw oppo-

Ibid. 2.

" Ill

fita. fant fervitus c captivitas.

j

Ludi fcenici an tolerandi,

161. 3t.

17 M

Luxus eil exceffu. decori.

127. 36,

(rjr

*

M

hm

77 t Ld

Agiflratus eft cuflos legit, 80, 4. quous, fabditi

Jl b

M

ei obedite debent.

193. 29,

ujfm

0 3

Magna-

INDEX

M ujmndt!t

Mda'namtmm ut fit mediocritas, 131. 4« 18.. ejus ob

xlm mum il

;ec'tum ut in agente. 132. 6. til. eil vitus. peculias

fís.

(

13j* ff,

j a

AJW" ti lmm

Magn animus injutias condonat, 122. m. ut fe babeat

V(!MPWU (

circa Alias virtutes. 153. 11. mon violat gmwtatem.

12;.15. Ut ve[piciat utilia, 13ó. 1. ut inco admie

yfai grlis p

ii apàd

Tati0.

135. 16,

( du

Magnificentia varte[tmztur. 127. tl mon excedit me«s

diactitatem. ibid. 34 in i&dem , quandog, verfa-

Mul p

fur cumMiberalitate,

126. 35. h. * 127. hi,

Malam eninus. quando eligendum. 37. 21, m. efl pri-

Attra t

vatio. 46. 12, efl babitus Q* adlio.

j2. 2j.

vf

Malum naturale & morale,

47. ';

um walt

Mali moralàá ,ormælc, 4$. 18. objeilio, 49. 19. .

TAntut- 117,

€Miità tidll

Malum worale eff in omifione C commiffiane, ,

1. eft diffintium Avebus, gi... 23. objectio. ibid,m.

iib i, ii

nan eft iu Deo,.

48. 16. th.

pl stpre

"a. ejus objectum.

Manfaetudo varie þmfmr 141.

€XIOIHUIM. 142« 7.« 18, imrai ubà moderatur, 14 3.

pulontit

$. circum[Lantie.

144, 12.

Opini «f

Marþe:udmt st2 megis adverfatue , quam . lenitudo,

ts efum

149. 24. extrema ut vepcebendenda.

14.9.. 26.

titi f icd

Materiale quid (it.

49. tf

Medzocmm non e/f nuda negam extvemortum. 71. m.

Arttuti d

Melium tei ö'?"/ö"æ 58. 14. vAYUI. 651. 159.15.fe

!

las exbag

Modeffia estvirtus peculmm 1012 27. þnmmr pro ve-

"nf v

recundia, ibid. 22. m. oppefíta.

139. 12.

Paymtft p

Menda:ium quid fit. 165. ejus formale.

ibid. 1t,

Mendaciuim nmzqumn dicete licet, 168, 22, gon c&

Pt ii

id, quad esl a veritate dtverþtm.

169. 22,

Hl

Mendax

lts ij

n P

INDE X

LA UT

Mendax ajirinatio C negatio.

i75á

ULCTM

Mendacium officiofum, jocofum & pernitiofum 166.15.

!t

Mendacium omne eft illicitum- 167, 12. in judicio eff

RUL

falfum teffimoniam.

lbid. m.

a Mgrdwtdt?m

Metapbyfica etv. difiiplina princeps

202. 22.

QU

Mifericordia pertinet ad liberalitatem. 62, m. quid

15f if

fit 138. erga quos exercenda. ibid. 15. e$t effectus

101 CX cefit t

& caritas

Ióid. m,

um cqg Wt.

Mollütes opponitur tolerantie.

191. 24.

h nn g

*

numæm

)

Attra notuin quid dscatum.

22. thi.

PA

N

47. 13.

Non effe non flatün efl malum.

44

Nuimtmus multas ves wotat, 116 y. omnia eo menfü-

( 4

Tanttt- v7. 7, 68 ex inffituto. ibid. m. mon eft

ctmtrifi, j

€ontt4 naturam. 113. m. cujus fit. jus cudendi,

lr d

11$, $.

4l

ibid. 1o, iniquitas citca. eum.

Nuptis inttupta.

114. 33;

h. ( dj

O.

TT

Bedientia bominis ad deum & bominem. 192. 26.

Wl

Opinio eft babitus imperfeclus.

197. 5*

quin t

Occidens feipfum non efl fortis. 9y. 12, efl omnino illi-

n

|

eituin fe occidete.

llid. 1$.

"]

D.

|

um .

D

Arentutm. lenitudo improbatur, 147. . 20. poffunt

j d rfplib

P

liberos exbavedare ob injuvias fibi llatus. 146. 16.

fuicun

Pavfimouia ves cuftodit.

122. 22.

hi [

auperut fit ptudens.

127, 36. Im.

iil

Peccatum . oviginis ctv. dicatuv vitium.

és. 26.m.

j2 l

j

ll

Ebilofepbia practica inquo, verfetur. t. 2. partes ba-

lh 7

bet duas. ibid, 3. e8t neceffttia. Iio. 2. . tin eil

y»

eadem cum prudentiae

ilid. ;. m.

Petfat,

IN DE X

Pecéata non omuia funt pariá. t81. 24. quomodo di:

gf ii

i$2. 26.

$ me [l

éántür patia.

Pertinacid opponituv tolerantie.

191. 23.

gqpiettid W

mtelligm""

Permüutatio eff duplex.

72. "U.

7f. 27. tli.

Pana irrogatio eff juffitia commutative. 76.8e. ejus

$a ; mf il

remi(to. 77. m. exajberatio.

147. 20. i.

Sewr/m n rw/,]

Poculum hilaritatis ff conctffam,

100. 23«

1771 WW |

qqaninmt at d

Potefla cum. impetio uon competit pevfonii ecclefi -

194

324

gurrilitur um t

afficit.

Prada bellicà quenam licita.

193. fii.

qua pet atcidt

97. 18. 7h.

Premiorum c* pænarum vá.

«nnplmttrö f

Princeps ex tributi fumptu faciat modicos. 128. 49.

gmlatio quomota

ditiio. i, t.t

Principia prima cognofcuntur per babitum, 199. 14.

óbjedlio. 200.Ó. alia tleovética alia practica., ibid;

yrietes um opptj

in, de hbis semo dübitat.

ibid. iz. ti.

tunpum quib

Piüvatio tüt detur in vebus,

47,. th.

fummum onum da

Privilegia quibu concedantur.

86. 23.

Jiut poftdt

titt. 4.t d)

Pradtgaiztu quid & quotuplex. 124, 24. &t melios

AVaritia, ibid. 26. objectio.

ibid. mi.

suivajdi

t 400

tudentia laie G flridle fumpta. 127.. 36. m. veppi-

cit acliones hominum- 20

2j. €jus ptumum prine

drfribitur n

ibid, 23.

cipium. 204. 27. publica C* privata.

Mbitu it o

130. 20;

Pufillanimitas quouodo deterior fuperbia.

Aprbia d dl

*

alitas ut tecipiat nagu C minus.

,770 "s

A&m&fenf

Q

N e

[

Tutttttits

Reda ratio quid fit. 22. 10. eft duplex.

ibid. tmi,

yirty,

161.,30;

Ruflicitas. 160. peccat in duobus.

u(w quidft,»», T

w*

Wtuntig lifent

difvibutio efl juflitia comutativa.7 2.19.

WU 0fm.

SAlmorum

$4ltaré

/

INDEX

*

H qunidih,

Saltare an fit licitum.

Was aj

414 24

Sanitas neceffaria ad fummum bonum.

22, fh.

Wi aj,

ULP

Sapientia pro metapbyfica fumitur. 202. 22. ut fit

intelligentta C fcientia.

lbid. 24.

ïivt. 76.«, 'jw

Semi virtutes. 184, objectio.

ibid,

M. 20.ti,

Seyeritas Deo compztit.

142, 1H.

It 2j

Scientia rigoros? didla.

2?1« 19.

Wtti edof.

acquivitur per demonflrationem.

ibid. 20.

194. ji;

Scurrilitas omnis esl vitanda,

160. 29. tft,

19j &

Senclta per accidens e8 caufa avarjtia.

127. t«

(7. 18 i

Simpliciter C fecundum quid.

34. th.

tindii, v2 d

Simulatio quomodo licita. 171.27. per analogiz ib.zx.

bilitif i. Vl

objectio. ib, tm. officiofa, pernitiofasjocofa. 172. 21.

aliapudiu, i

Sobrietas cum oppofitis,

'la.

22.

iil

. Spontaneum quid, 37. 20. ut brutiscompetat. 143.,m.

4l

Summaum bonum datur. 2.7.. tbeoreticum.

1b,8. i.

FTA

abfolutà pevfettum non datur.. $.. 9. per effen-

jj 24 it w

tiam. 4.m. ejus formalis vatio, $« 15. sl adlio

ib w

univer(ali.

ibid. 14.

j ff

in o 4clio e$t intelligenda formaliter.

6. 16,

quprim p

defcribitur in idea.

7. 18.tf.

jui, Db 2b

babitus in eo non esi preferendus aciioni.

70 '90

us J

Supetbia est à diabolo,

137. tfi.

.

lh

gt

Adias e$t fenfus rammu;sijfimw.

106, 71,

$

Tacituttitas refertur ad veracitatem. . 164. g.

iib

esl yirtus.

tbid,m,

m

ibi.dh

Talio quid fit. 77. 25. quanam fit probanda, 78.. 36,

Tolerantia differt à contisentia.

19i. 22.

"

eju oppofitas

ibid. 2;.

ii

P

Tempe-

iil

N

1NDExX.

. n tfï l

T:mpemnm eflvirtur, 1039 1. nb;ec'tw.

;bid. a,

;1&

u f

competit omsi atati. ib. 2. yox eft ambigua 104.m,

eit circa dolorem CF yoluptatem,

198.

17.

dgnluï

'43. 23 m'

j

Tjramwrum 1hores.

V.

quapl

Yi n

Elle dicitt duobus smodie,

41. 3f

*

M

V:

4*

jb

Veritatis cognitio in etbhíciseft 4 Deo. — 44.

ibid.

[ 9

objedio,

Ti

Veritas varie dicitur, 162, 2- ut ]' t virtus.

163.

E

li

164.

ti.

ut fit in medie.

ln

Verum lzm occultave,

168. 22.

n

4

&t dicendum. i70. 25,. inteligione an femper di-

vendum.

ibid. 26.

yout

Vetecündia ef afeius. 135 6. am cadat in yirum

PW

bonum. 186. 8. objedioe

ibid. 9. m.

un

$7.

Ife

ex byporbeft $ fumpta,

Ya

Pmd:äa eil licita, 144. 10. obje&m.

bid. m.

wjr

145. l* m.

Toun

son omni publica efl licita.

Virginitas est gradw cajhmtu. 12. 244 fl praflan-

Vuunta

da. 1/g. th. voveri nequite

ilid.

fihyti

Virtusoptima. 6. 17. quomodo felicitatis eatifa.. ib.

dny

.mon esi omnino conflans.

18. 19. .

yi

- quid & quotuplex fit.

,4. l. 2.

hh

ell extremitas.

$9. m.

Ibld m:

p

Virtutis moralá catfe. $5 4.. objettio.

Ti

objeitio alia, 56. m. efl vecia vatio C mediocti-

fas. 18. 13. f8. tficomunäa mmdolure. 101. 28,

DT

Virtuti omnis objedium est yoluptas C* dolor. 6o. 18,

D

ibid. m.

obje&so.

LU

/

Virto

INDE YX

-

Mu!'

yirtis eft involantate, 61 20 objetio, ib. 2t, m.

Hj. 2

TT

ex fatli judicatur.

120. 1, fH-

l. 17;

yirtutes funt. oppofite.

dantur quoQ, citca ves leves.

158. 22,. ff

h

159. 0.

funt circa difficilia,

126. 10.

*-

recipiunt magis C minus.

E

Virtus intellettualis per fe non pertinet ad etbicam.

i

195. 2, objedlio. ibid. m.. Ted1à annumevatur ba-

^

bitibus. 196. objetlto. ib. m. numerus. 198. 12,

lil

Vitium quid fit. 63.. 26. diffeventia.

64. 28.

X

objetio. ib 29, . mon emnia [unt patia. . 181. 24»

M

Voluntas per fe fertur in bonum, 23. 13. objectio. ib.m,

"d

24. 14.

tt ii

ab eo divcéle C indivedté aliquid pendet,

Actus ejus..

ihid. 25.

T

Q uon.plena, 39.m.

n

Voluntas coatia, 26, m. plena

40.

pro actu voluntatis fumpta.

29.

j

vefertut ad finem.

)u

Voluntas non appetit malum , ut malum.

A

Aj*

| M

. 25, 18. objelio, 26.H.

objectio. m. nen potesl cogi

1

Voluntas pra volendi patentta, 52. . pro yelle. 40.30.

41. l. T.

i

Voluntarium ut augeattm.

Il

Voluptas est varia, g. . animi C* corpors. 104. 3.

ld

corporis e$l deterior, ibid, m. communi ( ptü.

T

10i4.

106. 12*

l.

é0. $.

P

Voluptas & dolev omuis virtutis objectum,

*

in proprii voluptatibus ut peccetur.

107, 13.28.

lld M

Vorum cum peccata conjundum. 14 1. B. virgitite

ji

f

ibid. 35. 1.

Jl

1j7?, 20.

(l

Vrbanitas esl circa jotos,

l [

vatie vox fumitur,

155.. m.

j^

