dum iflis, quantum officii admittit ratio.. H i«

B cum conitit

aleice,

tafcendum , qui ex deflinata peccant malitia &*

uullafcelerum p&nitudine ducuntut.

atantm o

Homiciditim aliud eft malitiofum,quandoquie

tmi if

fciens & prudensaliquem occidit; & quisuali homia

€idio non iráíceretur ? aliud &t culpo(ü,utfitin dixaz

magiür.tü inli

Mam & ait

áliud cftemninó fortuitum, in quibus circumftantias

pondetanda.

i, hoc n

Deinde * in modo non eft errandum, p4'

curias t

,

Nec enii niniis cito , néc tatdà ivafci oportet, fed

(l pl |

fervanda eft honeftas & medium, quod recta

erquibts

prafcribit ratio. Qui eit8 irajcitury ne

ditmos

imatur t

derari irz fus ; qui veró tardé aut'

d

upidior

ODcernu

aut vindicte cüpidior effe videtur, vindida e&

ax, t

ponendus inedus , nec nimis fcrupulose & acriter

injuriam perfequamur.

i funtrart

s nf

Vindi&a publica non omnis cft licíta; quid máe

fiftzatus iniufté poteft aliquem condemnare; Neé

igliqit

&;anis privata vindicta eft illicitá, cüm paterfamiliáe

s

pefüit caftigare liberos fuos.

j

y

!

.E

.;

h

r:

Huc * poitinet, quod ita fit irafcendum, tg

PW [*

Exercitatio XIIL,

l,

146

- þ&tamu'shoväll

|

ne in primo irz furore quicquàm committae

! K05

mus, qhed fit vl coutra boneflatem vel utilitatem

m

juut.

f aut altevius, C? cujta poftea paniteat.Nec primi

[

enim motus in noftra funt poteftate , fed à na«

turz violentia concitantur.

lmpetus mala cun-

-a

&a miniflrat. — Fitque haut raró ut delicti ma-

ao

Y

[

gnitudinem pcena excedat. . Denique * dr-

: fauidacl

cumftantia quande obfervetur. Non fovenda

cuas d i

ira doniec in odium degeneret.

Ira diutius ba.

Tatremun

vens bominem defftuit. Inconveniens , ut homo

3 atl t

mostalis immortales geratiras. Obruatur ira

3j Lureio d

caufa oblivione,ne recurrente caufa fimul recur-

"nmodá Y

rataffectus, Omnes irz occafioncs avertantur,

Q. an parentes ex jufta iza , liberos clandeftina

atl enri f

jmprcm quod

fponfalia copula carnali corroborantes , poffint ex-

haredarc ? aff. quia ingensinjuriain parentes com-

14

fanf

tsát

mittitur, dum cos auroritate fua defraudant ; horzie

4

]

t d

damá; maculum fimiliz affricant; digrii propterea s

4

|

Wt

ut*p—ænam promeritá , juxtalegem Juftitiz,aufferant,

^ ts at non

1

Quando * es irafc endum? Non tempore cot

« ttionis qim

Arutas od

fultationts, quod tunc omnia pervertantur'con-

filia bona, judicium depravatur. INec £une ewm

K*'] ]

animus pra[ens C* latitia adeffe debet, ux in con-

. iilleiing

17 bi.tolmado IIMM

viviis & folennitatibus,eft enim rufticitatis.Nec

í

hatj

25nc quando puniendum, quiaid crudelitatis eft.

1

1p Verüm * difficilé eft. omnia manfuetudi-

LL

Wmimmzim:j,

nis adferre requifita & figillatim cum fuis cit-

puut; ffünqu 8

cuinftantiis explicare. . Nam vulgo lentos fole-

mus appellare smanfuetos,quafi hi unicé ftudeant.,

um nl

- itüngr

manfüetudini, contra iracundos & fjomachantes

udare, &

Ptj

d

"

j

:'afuquäm fortes & viriles folemus la

putamus

* :m

J n«g—

"

tr!u;

!

L

|

De Mähf;'ieïuiinä./

ij

n Wmmïü&

. püutamushos maxime ad imperanciqfh effe ido-

! Wtl

Heos. Utilis foleteffe irà ad

poeenam à fonti-

t N

bus: exigendam;

àte, (Cüh':

b) exerc. 4. $: 20.

eeclefiaít. iib.

2.de£ 61,

€) Vidé Caipzoy;

qusp.

PU MU Q

At deldin,

7 IV. Lenitidoett vitiuni, pet quod

tnique * d

fejuftis quidem de caufis ira movetur:

Nonforenl

Iracundia eft vitium , quo preter juftas

driditi hu

Cauías ad irám cómniovemur.

jcns, utorf

"Extremum * manfuetudinis in defe&ueft 19

. Obrutri

ifa vacttas aut lénitaj. — Ciceroni eft lenitg.

af

ilo. Lueretio dicitur clémenti

4 ; fed non fatis

comrhodé.

QY

. Vitium omnirió vituperandum ,

fiperos lh

-' fatui enimi funt & ftupidi ,

ui hoc laborant;

í

aptes, pf

- propterea quod irijurias fibi

Iuisque illatas;tans..

p parentes Q

!

quàm .Pciþr'cesþ& trunci nion

&

fentiaht, néc coms

detatdant, ho

Y

gt pwyttm;jï: :

-Snoyentur ád irani , etiamfi lionefte poffint.

Eit abje&tus in his animus;éum qüz veri ho« -

s f

fiíinis funt non fdpiunt , ormnemquefamg & cxifti-

xonnmyv""*'x fnationis curam abjiciant

; fufirque ad res preclarb —

errertanumt

gcrendas jrorfus inepti.

Ea * inprimis eftcon

f

; Netnit

E

iciain parentibus, z&

j

Qui liberis indulgeté. mituian , mec vitia córum de-

p D r J

6?!0 madoyjmprgbant. I'ïl concitant in fe iram

ul

divinam & liberos ine

xitium precipitant; Nec

3 crudeümtlsï* i

sninus e$ famofa in i

j maniie

agifratti, niihia ad deliciá.

,:

quavis contiventia. Deli&a eniminon funtim-

s am li^

punita relinquenda

» nie Aunius flagitium feriüs

upo n

, punitüm; mubltis fit occafio

"d

€ontumaciz;

petulantis in legeg

hi

Pona interd

ur eft éxafperanda; quia, püblicá

dam&l i&cx

igit neec(firas

)u ku

i quod Qefpcratis morbis defperat

s

j

I

'&

e

|

148

Exevcitatio X!1l.

fint adhibenda remedia. Interdum eft mitigandas

gint ol

x

quando-lex equitatem admittit, aut quando res fine

| "i

fott

cena duriori poteft emendari, aut refpubl. detemen-

tum indé non captat, &c.

dio, n

21

In * exccflu opponitur iracundia , que est

jj g

yitium in ira ptater juffas caufas modum excedens,

frgqur:rzusf

Homines qunndoq; leviféma ex caufis ad men-

! Jennts Q

ris exitium excandefcunt , vindi&que cupidi-

J um

tateflagrant. — In omnibus idi, in quibus recté fe

d vt

habet manfuetudo & fecundum rationem fe

- fs Drater

22 gerit, fupra modum peccat iracundia. Ejus " tres

J dizcontitn

adferuntur fpecies, excande[centta, amarulentia

tin a

e 4geïbz'rm'.

Prior ex lcviffima oritür caufa ac

! disebulitt

mox etiam ceffat, Nec celant enim tales iram;

Altéra homings

] ebulitiodll

íed omnia fimul effundunt.

| tur,tnc ori

tar,dä iraícuntur, fed iram animo femel conce4

J inqumice

pram diu fovent. — Tertia eft ia pertinax:

] t $d

aperta , qua homines crudeles & (xvi diutiüs

| prdoninet

uàm oportet irafcuntur ; nec placantur nifi

|

Year

vindicta extraordinaria.

| tittizs quie

Q. An inconviyiis ninquam irafcendum:? neg.

modoirii,

«qui enim in convivio temeré mi(cet íc aliorum fcr-

tnodi irafcun

monibus. io primis fi eft juvenis, is r

fpn:hcnüOnem

Vr

in;cumt & icam mereur.

| wf

25

Iracundia * poftrema eft detevrima, Nam

| wj u

quiprima laborant citó adiram concitantur , ft-

l

& Dedo

d f

c«undi diutiusiram cont/nent , t ertii aperte iram

Wiitgr

gerunt funtque omninó implgcabxles. Hoc

t]mnmisfamiliarc eft vitium ,' quique fpirant

füperay.

(nmy, v

vindictamfupra quàm credibile ac crudelitatis

/

üpledl

cdunt exempla infanda.

Serviunt tyranni fuz cupiditati, &

ne proþinq

A t'gumeni

quorum quidem parcunt fanguini, oíunia in malam

äl*"!w IT

tores de

interpretantur pattem ; mctuun'm fuos, dcla

" mant ,

j

4

x

149

De Manfuetudine.

d T

?

n M

gant, Odezünt bonos , do&tis faünt inimici, metu-

il

untg; ne pofterirati per hos innofcant.

- Porró * fiextrema comparamus cum me- 14

dio , tunc iracundia magis advev[atut i(manfuetu-

MM g

wäumxuam j

dini , quàm lenitudo. Eftenim iracundiamalum

fdlifs lh

frequentius & ufitatius , in quo fxpius peccant

as

Mu cn

homines, quàm in lenitudine , ut esf-pcricntia

confirmat,

Eft quoquemalum gravius , diffr..

qubureiy|

Im tationerj

€ilé eft vivere cum iracundo , cum lento faci-

t Bs*

lius. Prater * has tres iracundiz Ípecies , plures 2

ts étpetiln

aliz conftituendx non funt, quia triplex eff tan-

tjen cou[a ira in exceffu, Tribus namque mo-

iaontiürcult

dis ebullitfanguis circa cor , undéira oritur. Si

tenm tl

Altithorid)

ebullitio eft /zbtilis, & in qua flava bilis domina-

tur, tunc oritur excandef.entia, St media cft &

mo lend.

u r

in qua mifcetur flavbili cholera , tunc fit ama-

rulestia. Si denique cft eraffa & lenta, ita ut

s & nl äit:ä,

przdominetur atrabilis , exiftit amaritudo.

« Placanturï ,

- Neceffarió plures iracundz fpecies funt confti-

tueudz, quia experientia teftatur, homines non unà

v infendunit.

modo iraíci , fed pro ingenierum variceate, variant

5

iecfe d

qnodi irafcundi.

jl rcprchm m:l

Utrumque * extremum zftimari folet ex 4&

veceffa à madio , prout ab o accedunt & rece-

H pernim N:f

dunt. . Si parum recedunt, tàm graviter repre-

i cogct

hendenda non funt ; fi mul&um , gravius. — Si

untiatt

maxim graviffime , ut vitia graviffima , funt vi-

)Jacabvlks.ïï C j

tuperanda, . Solum idcircó medium , reli&is

, qulqllf

nj

extremit , tanquàm vitiis virtuti contrariis eft

J

p ac n

ampledtendum.

Auctuarii * loco tria folvam

X

snift

ergumenta , quz- folent adferri , de ira im Des.

&t

o animi ex vindidm -

j

d a1g,. dra. eft perturbati

,Oln

j

u L

K 5

cupi-

fy

li

Vxerc, XI1. De Manfuetudiues

h

Uil

.£upiditateorta, Ergó non caditin Deum. R:jþ

pii

Tta fe habet ira in creaturis , non autem ih

Deo. ngcquld eft in creatura & ad Deum

[ M

transfertul ; id cum remotione 1mperfc6t10-

gt

nis intelligendum, K Noppertutbatar aut muta-

tur Deus, quanda ivafcitut, fed d:]þzcenmm fuam

veritire

if «

erga peccata manifeflat.

Cum

In Deo ira aliud eft nihil , quàm jufta pcccatx

aver(atio , comun&a cüm volunta;c ulci(cendz Iug;

yotdanis,

ma;c&ans Ita Deus dicitur oblivifci noürarum ml-

sv

quicatum,.non quod ahqmd ncfclrc muplat, fed quxq

pænas peccatorum non xmmltut.

ltia , qu|

Nam 10 vt

1I. erg. lra*eít accidens. E. noncom-

petlt Deo. Refp. Íra formahter accepta & ut

| lorum com

W

€ft in creatura cft accidens,

In Deo autem eü

| ntuta COR

v1rtua11tcr, effcctivé & eminenter.

LH'N M

Obi. 5i irain Dconon eít accidens, erit in eo

WHondtat

fubftantia & ip(a divina ciTcntxa,atquc fic idem cffc:

il quecia

fubftantia & accidens. Refp. aliter ira de Dco dici-

q qui en

€ur, aliter de creatura , nec enim uniyoce fed analo-

| trim iottrt,

gice przdxcatur de Deo & creatura.

Es

29

IIL. arg. Ira * eft cum dolore conjun&ta

iiv H

ac fïgnum vitij; Ergo non cadit Deum, Ref.

fumilianita

^

Ycerum in creatura. . Tmó juftus judex, fine omni

Vibanitu;

animi cominotione , hominibus íceleratis potefk

vittütcs d

srafci ,ac éos ad poenam traheré, quanto ma-

dünt od

gl

s Deus. ufitia Deo denegari nequit » nec it4

fne hn

tgttur C& pena. Hinc poena bona d1c1tur,

Yivere od

quatenus ex juftitia Dei dedu-

Hoim

citur.

LCEI Y

TUf ,quoru

Is dt Qotdec

Addy

d

llfdtfm,quam

Exer-

N

Wt ï

Excrcïtatio XTV.

LEf

D

DE AFEABILITATE ET

EM

URBANITATE.

' & Jd D(m

L Affabilitas eft virtus mediocri-

Inpeeti,

AU ( gt

tatem fervans in familiaritate & con-

verfationeferia, ita ut nos faciles vel

AV u l

difliciles exhibeanius, ficut oportet.

IMK LY &

Cum fine confuetudine & congreffibus t

loltra lus

tolhanmig.

quotidian'is, vitacivilis confiftere nequeat, id-

circo virtutes buic vei deflinata funt , qua bomi-

Xipat d g

|

letie ,. quafi dicas in congreffu pofita vocantur.

La

Nam in vitz confuctudine , fermonum ac fa-

T at hg i

Corum communione,curz nimiz nocent,; his

Deoaiend

natura contabefcit, quare deleiatio adbibew-

iC

da , fed benefta- C* decota.

&

Honcfítatem exerimus. non tanti

m virtu.tïbuc

iltos, trit n

um d

illis » qua circa res externas occupantur , fed his quo-

irade Deo d

quc quz converfationem moderantur. Plurimum

€nim intereft , ut cum aliquo converferis.

iv f:&amlu-.':

Ea* confiftit ve! in ferio , vel'in jecofo, vel

'oïorcconjmä:

invero. Honeftum ferium in converfatione &

jtDem, b f

familiaritate dirigit Affabilita; jocotum regit

j f

Vrbanitas verum format Veracitas.

Hztres

(elento ] |

virtutes dicuntur bomiletice, quia nos aptas red-

dunt ad converfationemin vita quotidiana,Nec

t quitpt Y

at a

fine his enim ullus homo commodé aut jucundé

vivere poteft.

onadct

órnamenta &udiofo-

j d

Hz virtutes funt inprimis

zum ,quorum do&tina nifi concinnis & politicis mo-

bus át condecorata, non funt hurinitatis ftudia,

Addunt * nonnulli- civilitatem C tacitut-

witateimyquarumhac autem ad veracitatetm per--

f

K 4

Une:;

i

I

1f2

Exeriátatio X1V.

g

tinet ,illaad affabilitatem ,ut patebit, Affabili..—

um i

tos citca feria inconvevatione veratur.. Ideó au-

haC viftllïlf

tem dita eft affabilitas ,. quia hac virtute pra-

diti , alios ámicà compellamus aut falutamus,

vlb

v

Vocatur etiam comitas , familiaritas,

Grzci

proprium ei nomen non dederunt , fed appellantami4

pj

&itiam , non qued fit revera talis , d quia huic cons

m

Humanitas di-

g, L

'ciliandz admocüm accommodata.

citur; quod omnes homines deceat; familiaritas au-

intrcum d

jo duv

tem , quod hác prediti vulgó fc przftent tra&tabiles.

t

4

. Dari * talem virtutem probat Ariffeteles

gf

(4)2rgumentis duobus.

Prim quia duo funt

Qftc

bominum gencra ;. quidam blandi &* faciles,

ficilis o

nullis moleftiam facientes , quidam fünt morofi

—

ditione, Xt

€ diffiles, omnibus adverfi & molefti. Utri-

ii

Bisielel

que vclffäntur in extremis.

Erunt igitur aut

ofenfiote

cíte de!þönt, qui medium obfervant. . Secumdü,

ct tim i

quia értüum ,€i. datum eft nomen & vocatur

DN

s ratton

amicitia , erit igituripfa. Differt *tamen áveré

(i4t

aimiciti4 induobus , tàm quod hac fit conjuncta

l.M

cum vero & fyncero affe&tu & amore, affabi-

litasautém , folius honeftatis gratia , alteri ex-

busobí

hibet benevolentiam ; tàmquod illa fit tantüm

as

ver(ari

€rgà notos & amicos , hzc autem erga omnes

Ti

ingenere hoimines

[e

,notos&i

ficlis m

gnotos , gomiter

-

Íc geret & familiariter,

€ ul

Idcó dicitur interalia amicitia; quia hoc virtutis

fbl ij

babitu przditi tales funt , quales probos & honcftos

aniicos volumus.

Viliptuy:

Objeium* affabilitatis intetnum funt volu-

iültüppmb(

tates G. dolorés animi , qu& ex rebus feriisin

Afyi

Tsittines f

«uetidiena converfatione hominum cxiftunt ;

[

€xitt.

; Wittdní

De Affabilitate & Vrbanitate.

$3

) Mi

externum eit communio diclorum & fa&torum,in

V. ls.

quavis congreffu bominum. — Corrigitur idcircó

Viftte .

hac virtute rufficitas , que in hominum con-

NT

greffibus ánvenitür, cunctaque ad rectam ra-

N

iif Gd

tionem & honeftatem dirigit.

:

Doelntai

j

Obj. Virtutis capax eft omnis homo. At matug

"R DUic epp, .

affabilitatis non cft capax, quia ufu fctmonis deftitui-

umaid. |

£ur. E. non eft virtus. Refp firefpiciamus habitum

mll au, |

internum, tunc muto potcft competeie ; alia eft ra-

Deinde non coníiftit affabilitas

ttdblts, |

£io

&us' externi.

Xt df |

tantüm iu verbis,fed in geftibus varis;in quibus mue.

ti faciles effe poflunt

yià duo n |

x

i € fs

Officium * ejus duplex.. Primà affabilis fit 3

«

facilis, omnibusque facilem fe prabeat, ea con-

t fnt wj

mod U.

ditione, ut cuiq; pro ftatus dignitate occurrat.

Deindi fivfuavis & blandus & fine moleftia aut

Ti It 1j

offenfiohe cüm aliis di&ta & fata fua communis

Wp d.

3 & voca

cet, tüm in omnibus fecundum Pfræfc;iptum

7

ectx rationis fe gerat.

:

/

'(a) 4 eth. c..6. t 97.

rclconjut

1L. Affabilis nonomnibusinomni-

amort, d

bus obízqui, fcd quandoque debet ad-

n dint-

Vif m

verfari.

Quanquam

* affabilis erga omnes fit $-

m ergu o

Qt05, G15 |

facilis,non tamen debet alicui $n omnibu obfequi

"

/ €& nulla in ve advex(ati. Humanus enim feu af

fabilis, debet approbare Q impvobare, laudare cp

qui h w

n gl

viupetare, commendare C veprebendeté ea , quae

funtapprobanda & improbanda.

&are debet quàm oK'cndc.

i

Affabilispotius dele

rbulP!

ge,attamen fi aliter ficsi nequeat quin potius dedecug

taciaendum fit, ofenGoncm meruere non debet. .

nn o^

j

3

"4

Exercitatio XIV,

!

&

9

Id * luculentum eft ex affabifitatis pro-

. en

prietatibus. 1. evga omnes bonines placide C de-

merdis

€or? ficut decet C* debet , fe gevit,Nihiligitur com-

7 busvïïZOH

ynittit, quocli honeftatem aut utilitatem non fa-

ao

lat.

uia autem homines omnes dividuntur

upiif

3n fideles é* infideles, idcircó utrique cum utris-

haj

que, juxta hanc virtutem poffunt communicare

s

j damnc

& converfari,

j pmhlbitiotz

.Fides non eft omnium, fed donum Dei fingula-

E TRUE

te;quod neminitamen vult denegare, modo homo i.

píc non refiftat, Fideles tamen cum infidclibus pof.

o fonun

converíari.

; qnamictis

Xo

— Converfatio * eft varia , alia demeffica

flianostatt

.confiftens inconjungio ; alia civilis refpiciens

cum inyeni

homines in eadem ctvitate viventes; alia mera«-

3777

lis,qualis amicorum quiin omnibus communi-

? du Etti

cant; alia fibolaftica, nter condifcipulos & ftu-

? tethocloar

diofos; alia denique ecclefiafliea , quz eft inter

! ( Qijon

$? homines in ecclefia viventes. Converfatio * con-

! M

jugali improliatuv interfideles Cj infideles, fà e-

! Md

j fü» quam [

fpiaamus matrimonium contrahendü , pugnat

|. pradisal

narnque cum pietate,cum honeftate & cnm pri-

Sihi

vatautilitate, Hinc Cbriflisnus contrahens ma-

| ov

trimonium csuu Iudea, aut Mubumetana Íciens

N7

volensque, ut apoflatapunitur. Cum igitur con-

*

, enutdly

ugium tale ómninó fit illicitum , & converfatio

i

hzc conjugalis improbatur.

1 ,MMM Mu

Umüm "t

Aliud eft dicendum de hominibus, diver(a ejuf-

dem Chriftianz religionis dogmata fequertes. Intea

mü,ltasopim'

hos enim quamvis non facilé fit contrahendum mae

Clesft.

$rimonium,fi tamen contcactum eft, conver(atio liare

lod

* ii

931"33'55 non cft ipprobanda,

€oftt«

Wl""üquow

5e Affalilitate & Vrbanitate.

[424

Mltmsm

Mu '(m

Converfatio *. Givilis, quia confi ftitin com- 12

Ig fütty.

merciis feré,feu negotlatxombus & communi-

Utem nml

bus vitz officiis, adeoque ex jure gentium prodit,

It diy m

idcircó hecimprobandanon eft.| Peculiari efü

Iu um .

€a qua infederibus ver(azat , quaque. jutamentofa-

CQtmunt

lent confirmari, . Nec hec omninó improban-

a,cumin certistantum cafibus locum habeat

um Deiinndi

p ohlbltïo talià federü,ut in Politicis oftendi.(5

modohon

F

Ethica * — converfatio iuter. paganos Q? Cbri-

"

iil

|

þz«nos locum babere tion potest. . Fundatur enim

in amicitia, Odiaautem inter paganos & Chri-

i m

Ítianos tantafunt, ut firmainter eos amicitia lo-

dnii rc[pm

cum inveniat nullum. Amor eii cau]k amicitia

ntes t

€* contotdia, odium adfert inimicitiam & di(iov-

]Duscommi .

de. Ethiea ldCII có& ünccraconverfatxq 1n-

Mapulos&fhh

ter boslocum non habet,

oqedi u

f

.'Obj: emaes hominesdebentfe mutuo dili erq.

7

anaiti

Rom.15. v.s-ergó amicitia cum mfidehbus eft licita,

R.cfp.aliud eft dile&io, aliud amicitia. Illa chamas

iil

eft, quam debemus omnibus bomihnibus, amicitia cü

bendi, pf

Ípecialis dile&tionis imodus.

(hre um

ï

Scbolaflica * convev[atio per fe uon ei 111:- 14

(onti rahcnsm

cita, cavendum tamen quantum poteft , ne mji-

dul

deliusm tecbnis fideles feducautur.

Hinc experi-

Af gt Y

entia teftis eft,fi ablegantur fidelium libeti ad

d conrct

Iihalzu Iudaeovum aut Mabumemnarum,quod non

tantüm virgsinfidelium fugant ,& depravams

u t

multas opiniones fecum adierant, fed (zp infi-

&qucnmu

deles fiunt.

i

mhcndüm'

Non eft mfrequens. ut Chriftiani apud Mahu-

qucit

UUR NI HU

qnetanos viventes,à fide deficiant, dementati mumig;

na glona. quos Rmcgacos vecante

L

6

Deniqg

J

806

Exercitatio: X1Y.

m

5

Denique * ecclefiaffica converfatio du-.

ritim.

lex cfLinterna & externa ; ac becvocatur,quan.

do fidcles cum infidelibus de religionis difpu,

; ol

u

tant negotio, quz per fe non eft illicita , cum

: «f

hoc modo hi ad veram religionem poffint de-

6al

duci; illa autem nituir. interna , confiftit in uni-

tyutg

táte fpiritus & fidei , quz adeó non poteft effe

inter fideles, ut fe mutuó evertant.

Jidcunut

Malgnus fpiritus regit infidcles , fidesque illo-

vumdudo.

yum eft fucata, imó nulla. Fidelesreguntur à fpiritu

exrentu

€onfelationis,lolique eam habent fidem , per quam

xoloinom

falvantur. Hic igitur nulla communio.

FA

16

ondisq

, Praterea *. affabilutasán ackionibus fuis feut-

Moroi

pev fibi proponit uti'itatem G boneflatem,ut pau-

affeattdo, t

lóante didum. . Hinc nullis difplicere malis po-

». dii um qui

teft. 1n didiis ( factis pluvimum fludet adfertevo-

: exdasdt

4

j*

- luptatis ; moleflia G* doloris minimum. Quodfi

! Hix qihh

voluptates damnofe C* turpes, ad evitandum da-

mnüm & turpitudinem , ffadet adferre doloten,

, jifen

rerumcoy

94 Id'Eigim fibi & alteri melius, Denique * di.

-

verfimod? cum diverfi generi wesfauur bominibus.

; hum

en decen

Alii funt conftituti in dignitate, alii funt priva-.

t alii noti, ali ignoti, Majori,recta monents,con-

m

yenit aufcultare C obtemperare ; minori modeff&

buslud

perfaadere,ne quid adferat ei moleffia , aqualicen-

fentive, fi quidjuflo & «quo confentaneum adferat,

[crl

Refpe&us perfonarum eft habendus.

(tr

Erfi omnibus placere ftudet ; fi quis tamenin

tilterhty

Deum & bonos mores peccare videatur , modeítà &

demifse monet, prefertim fi admonitio plus volupta-

Ptrtl a

£ig & utilitatis deinccps allatura fit, quam in praelen-

. [ "

N

&ia doloris aut goicalæ.

IV. Adu-

?**

4

pe Afabilitite Q Vibanitate.

?

1V. Adulatiolücri caufa, Affentatio

Welis

P i.

gratiam venándi caufa, placere ftudet?

tIons dlfp;.

Morofitasin omnes eft difficilis.

l 'Ciü y Qu

Extrema * effabilitatis duo funt, fed in 18

1 poffnt d.

exce]fu quod «s duplici infigniter nomine, ob fi-

tltinu.

nem duplicem. Nam qui folius voluptatis gra-

i pote( efe

tia,aut utgratiam aucupentur, placere Ítudent,

bi dicuntur affeutatores ; . qui lucri & pecunias

'. fiegrlln.

rum ftudio ducuntur , hos adulatores vocant,

ntüra ln

extremum in defectu eft morofitas , foletq; mo-

8 Wt qua

Q.

rofas in omnibus effe durus & difficilis , & ne

honcftis quidem ftudet placere.

ii iij

Morofitas magis advcrfatur aä'abilitäti.qu?id

dutemt p

affentatio, tum quia minus participat de natura mes

icremalisp»

dii, tüm quia majori ræprchcnügnc* digna , fcrit dif-

«ordias & lites.

hitfenm ;

t * aliud videri morofam. 19

imit. (Qodf«.

Sed* aliud est effe

levitandm t

Hinc qui ftudiis dediti & libris feré affixi funt,

ulfo d

morofi effe videntur , alius enim dum inharrent

rerum confiderationi, negligunt feré fenfus of-

Deige *

vf ha

ficiam, mox tamen ad fe redeunt & convetfati-

N

|

oni decenti refpondent. .

s difine

|

( d ) exercit: « $. 79»

s

Ü

*

um

V, Urbanitas cít virtus, quz in re-

; ninmim

|

|

1

!(/'/4) WWM'

l

busludricis & jucundis vc;fatur,ut de-

quanum d

Cct.

Corrigit * hzc virtuslvingu'am " ch Ícur- 36

ts

'riliter hinc inde volitetaut latius vagetur quàm

f u

p

jur, m

l

ii

ar eft, aut omninö conticeícat, i& jocis nim.aut,

ij hu

|

libus aliis dicendis , qua bilavitatem adfevunte.

quni a

urbibus 23

l

lNomen * habet 4b süe, quia in

propter

p

DT

Éxercitalio X1F.

N

li

H

oj

propter hominum multitudinem frequeritíos

rem, hacvirtüte praditi inveniuntur, quàni iri

MTTD.

H nont

págis autagto. — Facilitas quóque dicitur au£

dsirab

Jlexibilitas morutii, quia ex ludo & joco hominü

1 gt

mores facilé fle&untür, vel quia hac virtute iti-

snoniz

ftructi, dicta & facta fua àd alioruri arbitrium

| fui

4 d

li

haut difficulter flectere poffuni

"Vrbanitas fumitur t. pro infita humariitate 8&

l uj

fic áffc&tus eft , 2. improprie & fic urbarius cft idem

! tíiqqu

Qui bene moratu$ àut fcurra

auimi mod

quadam morali.

L proprié pro virtute

22

* ia

Dati * talem virtutem patét, quia vita hu

*

gt t

maiía opus habet relaxatione & quiiete; opus

igitur virtute quz miódum przfcribat. i4 argtl.x

iocni bt

utbanitreo 1

snt quoque extrema , qua i nimio. Ó pauco citcá

« fimm, l,

ludumcernuntur Cf jocum. . Erit igitur medium

s

6t qul

€ircà candem materiam , rationem prafcribens;

^ pl jocan

quomodo & quz loquiaut audire deceat, Per-

fonis enim diffinguendi joci, aliterlicet jocari apud

J n lt

] mb

familiates & hotos , aliter apud ignotos. (c)

Obj. Res leves & ludtice non exiguünt virti-

j nb T

t£em. E. urbanitas fron eft vittus. Refp. nónalicnum à

| t rior

ratione in rebus levibus dari virtutem;quia laborantes

Obi-01

c? us habe

nt quiete,cui moderatusjocus e(t inyentuss

| Mtviruran

(b) 4- Ethic, c. $, 'E. 1.

| tomparatir|

123

Oljeitn* duplex eft: ipfermum cíl mo-

| um t

. deratió cupiditatuniinludis&jocis ; éxternuni

Tojt, firg

eft hidus & jocus , qui per fe non contrariantur',

Técttittani

1 firtiads

virtuti. Praparantmentem ad virt&üte'rrj & vire$

àd aCtiones bene óbeundas atigent, — Exhaurit

:j ll li

Mu i

labor affiduus vitales fpiritus & cor exficcat ;

xänm. h

f'l"?ff"iffö guietf. &in hfzc- Iude d joco,

n tum,&ä

F

i

l

De A]fabilitaie C* Vrbanitate,

u$

em fl't ln

Utj v

Ri

Obj. Virtus ver(atur circa difficilia; at urbani-

$2$ circa talia non verfatur , fedcitcajocos & ludoss

u dic'mul

Ergónon eft virtus. Refp. aliud eftjocus , aliud mo-

duscirca hunc verfandi , jocus eft facilis, moduniaus

l j [ g

£cm tenerc in jocis e(t arduum &. difficilé , accu-

lu Vj"mïir.u |

li

£ato enim Judicio & lon

gà experientia opus, circum-

OR i

ftantias dextr& obfervarc.

W

|

Hinc " Vrbani dicuntur , qui apte &* mode-24,

Tt hag ïv

paté jocantur , ficut te(la prafcribit tatio. Vera-

Uodts t

Iüyi r i.

|

|

tiles quoque , quiaad rotionem & verfionem

animi admodüm funt proclives. . Ac experientia

.

|:

Mth qua r

eft céftis , quosdam ad feflivitatem * jocos effe

]

promptos , quosdam tatdos , cognofciturque inde

tl euete n

xl i arp'i

ingenii fübtilitas aut ftupiditas, Proprietates * $

tit Ó hu

urbani tres funt. 1. baber. vationem circumflan-

f m

tiavum , loci , temporis , perfonarum , tantim dicit

nemjteíil

«* audit qualbomine libero digna funt. — Eftenim

diedecei W

duplex jocandi genus, qaum liberale & inge-

lcetjtnd

nuum ialterum illiberale,fcurrile honeftog; ho-

mineprorífusindignum, Iíto gaudet urbanus,

difnaos ]

o etiptt t

nonhoc. lftudnatura vírtutis hujus patitur &

Vp nonditm]

te&z rationis dü&tus , quem fequitur.

vmguialioa [

Obi. Omnis virtus tenditad füummum bonum.

sjocuralimtm.

At vir urbanus-hücnon renditfuisjocis. Seriis enim

J

€omparatur & difficulter. Refp. quzdam virtutes

niuut du |

proxim tendunt ad füummum bonum , quedam re-

mott. Hoc modo id competiturbanitati, quia joci

jj fatim

recreant animum 3 curis , quibus fi quis eft obxutus ,

n contranatt.

virtutis a&ioni fludere non potcft.

I

ytuemdtrt

[

1l Vebanu* non fiudet , quid buic aut illis

j Exhilm ':

pleceat aut. difbliceat, fed tantim quid viro bono

cored

videatur, Hujus enim judicium eft recte di«

Qj

l

judi-

X

fPoütum;öf jdeà. de factis cujusq; recte

en

J

160

Exetcitatio X1V. -

käæ ] q""d E[

27 care potéft. 11 1, Urbani * duplex eft muns;

pdiusdt

jocos velià dicere eosdema, vedlà audire, , Hxe

Juitt

funthonefta & libero homine digna , ab/int fl«

| pecnt. ll

gitifa r infuriofa. — Ylla intemperantiam fap

r

iu.*

; il

unt , hzc ignáviam ingenii arguunt.

B

Obj. Virtus debet omnibus placere ; hcmuinem

[ ,Wnt.

offendere. Atuibanitas nof debet placere omuibus,

E.non eft virtus. Refp. comparáráte dicitur , quà

lprdetts

Suntenit di-

ictoletibl

Viro bono urbanus fe debca't probare

Verfi ftatus & mores hominum; divería íngenia ; o-

a« m

tünibus igimrfc attemperare non poteft, quod huie

(l Ea

$

3oco

(um , illi eft ferium, Ad viri boni igitur iudi

2

)

tbticim at

ciuminprimis refpiciat.

38

Hinc* fales debet effe

eravitate conditi-&

a m

t dv

pauci , continzant fal mercurih, procul fit fal mami,

i. e. non ex virulentia & obfcrenitate inepta ve-

fümpint une

hiant, fed ex fermonis & figurarum quäflam

fuumá lm

Tripedia |

venuftate, acres admonitiones contineant,quá

m eritm:

, Qque altius animum penetrant.

j puncsum f

V I. Rutticitaseftjociomnisayet-

At

Contr.

fàtio: Scarrilitàs eft , qua nimiisjocis

UL

famam petrdit.

29

Extremum

* urbanitatis in excelfi efb ruc

Malorig w

|tinidili

flicitasin defectu frurrilitas. 10 neque jucunda

.| titen d""d/!t;

proferre , nec aliorum jocos ferte movit, — Hac ità

í gm'&qüæfu

jocatut , ut tiec dignitatis nec boneftatis babeatut

! dim &t

14tio. Hinc non poteftnon fcurna famam pet-

SHfCi Ono

dere, — Scurraita fe gerit , ut citca quodvis ob-

je&um rifum moveat , nec fibi necaliis parcits

W/IIWQ

fiec i turpibus & indecoris abftinet.

'Omnis fcutrilitas eft evitanda/quia deceteunctá

gitare» qua alios pof(unt offcndere & ad iram provo-

«are

7

VU

De Affabilitate G Vrbanitaia,

i6í

vt E& ts

3

;

táre , quod fit autem (i quis fit fcopticus ; i, e. Ihtem-

34 Al

M

peftivis dicteris aliós laceffit.

lgmMü]Suif

lLv

Kufticitatis * vitio laborahtes in duobus 38

Roetintg .

peccant. I. 4d volloquium C converfationem quo-

mut,

tidianaim [unt proríus inept: , cum ludos & jocos

pictre; n

fpargerenequcant. 1£. in ütrumqueurbanitatis

et PI!(HC orts

genus peccant.

Nec jocos enim dicunt , nec

rité dicub, od

, alios dicentes jocos libenter audtunt aut ferunt.

. Sunteg

Vixtoletábiles;,. Sed .* fun:ne tragedia 3k

At (neehi)

t pottlo quol

comedia in vepubl. bene conflitura babenda aut fe-

Vi boniiiuri

rendé. FEthnicifmum redolere dicuntur, quod .

etbuiciin coinedih &^ tvagedi vita publica C pri-

miatecond

yate [ectlum exbibere folebaut : at chbriffiani ba-

ial Mäms'

bent divinum verbuu , vita fue Jpeculum.. * Cor-

febre u

rumpunt Juventutem ; avocaht àferiis

?

Yitam & famam.

5 lædupt

urirm qui

Tra

s contincant g

tem cxici

gzdia lzum habet initiuui tragicum au-

um:.contra fe hábet inc

omtüedia, cujus$

principium fere trifte aut moleftu

i, cxitus dutermi

;ciomnisaves

&tus.

a nimiis

Contraadferunt al

ii , quod verborum C ve- 33

um felectifima

vut fapelledlilein Juppeditent jquad

anercef d

memoriam verum omnium tbe[aurum exeolant s

] n ;'m'n:þ

thmidiufiulis snimutm addant , ac loquendi liber-

fatem doceant , sores vion usque probatos corri-

! nm" , HH ;lx

&£ant , & quz funt alia.

Videtur * diftinguen:

yiiti /möm.»*,

dum elfe inrer u c»

461!/127"0

Honettatem

ym famtt

ante omnia debent refpicere » C ab omni

r quodi'

iminünditie c. impüdicitia longi-

"o a[ns at

ii.m& abeffe;

TA

qulldff

j

&

[

L

Exci'i

—

as

ii

l

162,

Exercitatio X V.

DER VERAGCIT.ATE,

Vert

! ts obka

l. Veracitas eft virtus moralis,per

w[;:ur; DL

quam homo promptus fit àd dicen-

us u

varus d

dum verum.

"

geadi r

Inter * virtutes homileticas haut poftre-

fnil

ma eft Veracitas , quzque pernitiofiffimum , fcd

Edf

frequentiffimum vitium, nim, mendacium-G fi-

qicoquset

mulationem , vitare docet.

Nec quisquam e-

y ibl m

nim honeftus cffe poteft,aut cumaliis recté vi-

- eptuiini

vere , nifi inidincumbDat, ut juxta affabilitatem

erione [

& urbanitatem, etiam veritatem colat , & qui-

fhum d

dem n omnive, verbu & fadiu.

Nulla converfatio honcíta effc poteft , (i verita-

abjetum

Acidit'an

tem ex ca removeas. Amota enim veritate menda.

cium regnat , quo nihil eft turpius & ingénuo animo

dis. rintà

7

indigntus.

d

H

15

Veracitas * dici confucyit integritas , (in-

ts fbl

ceritas , fides ,candor , vevitas. Sed veritatis vo-

Qu &Xuïxsinþ

cabulum hic non fumitar. iuffrumentaliter feu

. fmontny

logice , ubi ad veritatem omnia diriguntur; mec

jspus d

fumitur matevialiter , quomodo oritur ex rerum

Nondt

cognitione , eftque omnibus difciplinis com-

quiin dul

9) fütiampeni

munis ; nec formaliter , quando inquirimus in

quidditatem veritatis , ut fit in prima philofo-

tutein, ()

phia.

Veritas * bic notat id cum quis dicit ve-

H

Trti

Til , aC proptcrea recüius dicitur veracitar,

jl

quàm yeritas,

Nam veritas proprié eft entis

f dl

attributum; veracitas eftfolius hominis. Hinc

tierit 4f

veritas entitativa eff congruentia tei cum iutelle-

. ren i ii

du divino, Veracitasautem eff virtus moralis.per-

OC vero li

[

| qu(m bomo prmptm jïf 4l dicendum veru

um dlcmg

ch'tasï

Uj

Exetce.. XV.. De Veracttate.

164

ATE

Meritas;przertim in verbis,eftobjetum veraci-

SIhonl

tátis , obiectum autem & íd, quo4 circa objeduni

)

verfatur, idem non debenc habeie nomen.

Eft ve-

Á ad d

(

ritas quoq; alià complexa;alia incomplexa,quomodo

veracitas dividi nequit, quz eft tantum habitus di-

"

&endi verum in congreffibus.

Y

Gs ht gj

j

ï'

Veracitas * esl virtus , quevetut in didtis &*

»i:iofiiïsmum;.f

oiacim

fatlis featur , falfam. avevfatur./ Objectum id-

circó ejus eftveram , didlis C* fatlis ita expveffum,

VC quisqum

ut nibil filium aut. fucatum adfit (4) Verum est

umals redes

yata afbiltis

convenientia cordis CF oris, ex objedii equa can-

Hoc ipfo enim , quando fa-

þdemtione 0rt4:

du at, C g

& um nobis nótumi , G* de quo dicere mens eft , cunc

'

obje&tum confideramus & ex corde proferimüs.

T a

etim veritae ntd

Accidit * autem ut quis verum dicattribus mo-

dis. . Prim) dum vera docet ; quz doctrinz folet

