anutativam. Compcnfatio enim & mercesnon

fiac

cft totius ad partes ; nec datur, quiä aliquis eft

ciyis, fed quia idlabore promeruit fuo.

"

namqlu

nobi)

In Ariftocratia optimatibus plus debetur,quàm

plebeis,& tamé plebeio quandod; plus conferrur quà

nl

optimati. Id ideó fit,quia hic non commune reipub.,

bu

diftribuitur bonü;fed compenfatur induftria pracftita.

20

Proprium * igitur diftributivz jufütiz eft,

g

[2

UL

st perfonarum babeatur vatio, /Equalia enim fi

tit

aufferunt-zquales, sulle oritutáv quatele. aut

IT

vixa ,íed omnes diftributionem ut juftam ap-

o

probant , nec indi

o

nantur , fi excellentiores

tes (

Tfti)

plus accipiunt. Itain prede diltributione miles

(li,i

nünquàm cupit Imperatori zqualis effe, nec

unquàm fuum ffipendium cjus zcquari pfzfumit.

Á

N

De Iuflitia..

72

i dtin

Obj, Virtus eft regula re&tz rationis, ergoín

AUt a,

£a non cít habenda ratio perfonarum, Refp.s aliud

Opttrin,

effe merita perfonarum confidcerare, quod non eft

lts

£ontrareétam rationem ; aliud autem facta in per-

Jatis d

fonis elevare vcl aggravare, idd; propter perfona-

xum dignitatem » quodifti adverfatur.

Yitit

Olbjed um * diffributiva juffitia confiftit in 23

Sper.

duobuspotiffimim. Prim) in bonoribu , ut funt

i rgl

magiftratus , dignitates , victus publicus, coro-

il

nz,ftatux , & id genus alia.. Secundà in ve , ut

s,ef.fj!

funtpecuniz , agri , vinez , peffeffiones. « Sed

OR

fit publica & à republica aut principe fa&ta di-

IT

G

ffributio, n6 privata aut inter perfonas privatas.

IV. Commutativa juftitia eft,

At

usinrerum commutatione ,: nullo

titqui

habito refpec&tu perfonarum, zquali-

npenfc-

tatem fervat.

',

(d tf

Commutativa * juflitia alia est , & difftribu- ?*

cnont

tiva,ac differtab illa obiedto & equalitate. F1xc

j [

namque inzqualibus zqualia confert , tantüm

nobili quantüm plebeo ; quod in diffributiva fe-

r Ui

cu fl , & in qua aqualibus zqualia , inzquali-

mrirqui

reiptb

bus inzqualia tribuuntur, habetur enim hic

yadite

E meretiim L

perfonarum ratio , ut di&um. Oljeum * 23

t eül

commutativa ju[litie funt vesomnes , que commtu-

enin

zaripo[funt ed indigentiam bominum [upplendam,

du t

Non fumt ves tantam externz , fed qualita-

am4

tesquoque & affe&tiones,in quibus lucrum cer-

fmifl'fs

nituraut damnum. In his contracius proprié di-

n

&i , ut emptio , venditio , mutuum ,commodatum,

f m

depofitum , piguaa , üonþ;i : asl-iac'luc.

La

'zfllmif'

(y.

—— ÉÓ

24

Exercitatio VII.

Lat? accipienda funt vocabula contra&tus, com.-

qu'm C

mutationis , permutationis ; commercii , nec cft e-

[ii dC

nim proprié commercium aut contrac&us linter fu-

fbu

rem , & eum cui quid furto aufextur, adulterium &z

adulterz maritum.

Omnes obligationcs hic no-

iil

tantur quoque , five ex delicto ,

tl

five ex quafi dcli&o,

& i quid eft fimile.

NDI

24

l

.:

li

Voluntarii * zjlz dicuntur, ac libero contra-

!d

i

]n

bentium rranfiguntu confeufa, quibus autem ad-

| ia

jiciendz cominutationes involuntavia , qua intet

| ..fS '-"uk

nolentes fiunt & ignorantes , Adená, clandeflina

ä anlich

partin fant , partun violenta.. Clandeftinz no-

5 ii

bisomninó ignorantibus fiunt , ut furtum, ve-

| msma

neficium, adulterium. "Violente à vi aperta

tt, Df

prodeunt , ut funt vincula, mors, verberatio ,

gibu Y

£5 mutilatio , contumelia.

Non * eodemtamen

4 lijhin

modo verfatur commutativa juftitia p volun-

k

tatis. C* involuntaria ; verüm in iftis per fe,

poprias

ftatis,

quia ibi revera cernitur permutatio aut contra-

tia ; utc

us , cuta utrinque caufz dantur , quz volun-

:

tatem promptam reddunt & paratam. In cate-

LT

risnempe in vitiis verfatur per 4ccidens, & poti-

L

| Qd

us videtur injuftitia commutativa , cum fuum

qua

cuique ut debetur non. tribuatur.

Duaz funt partes commutatiyz . juftitiz , quia

mhï q

unacirca voluntariás verfatur commutationes, al-

] hs

j

tera circa involuntarias, nec tamen fupt duz fpe-

Altdg

cies. Eft enim in utraque cadem debiti ratio , unus

!

ctiam modus redigendi res ad aqualitatem , una

formalis ratío, In materià e(t diverfitas ac in illa

turquan

patfusel

tanirüm res compenfantur,in hisdamnum & offenía.

26

, "m , gj

.. Ex * quibus ultró fequitur, quod bic aon

, d

[fl'um'[am

- babeatur refpeiius perfonarum , fed tantàm . tei,

quia

[ i (a

; | !omkidm;

De Iuflitia.

75

Mf [5

IT

quia commutationes ideó non funt inftitutz ,

litrfn

ütde comtmunibus bonis civibus Præmia di-

tim l

ftribuantur , aut onera 1mponantur , fed ut ves

lic .

ioter perfonas privatas per communicationes vità

ii

p

traufigantur , taytumque a!ter veripiat , quan-

tum alteri contulit.

MÉ

In* rebus commutationi 27

mat:

fübje&tis , batetur vatio lucri & damni , quz vo-

cabula autem longé latiüsaccipienda , (e) quàm

TU

aliàs vulgó folet fieri.. Omne namque fuperflu-

IT

um bic lucrum vocatur, (iut & emne quod minu

-

est dicitur damnum. Lucrum plus boni & mi-

d-

nusmali , damnüm plus mali & minus boni no-

u d

tat. Prigi enim exercetur juflitiata commutatio-

thenyio,

H CAl

nibus volütarii , cui proprié illa infunt vocabu-

la, hinc ad alia;circa quz eft jufütia transfertur.

i.

Permutatio eft duplex, alia propria alia im-

sprfh

propria. Illa eft caufaindigentizinflituta & necef-

t CODtde

fitatis.,., Bac fit voluptatis aut commoditatis gra-

tia,utquando:egna permutantur, ut fupra dictum.

g volu

Juftum * 1gitur medium effe igrer lucrum 28

Inate

& damnum ,idem eft ac fi dicas, tunc demum

) POii-

commutationes vel effe juflas , vel ad juffitiam à

um lat

qua abeunt vedudlas ,cum nullus inter commu-

tantes plus bont aut minus mali habet , quàm

iti!l quäi

habere debet,.In velunt avits igitur neuter lucrum

ionei» d*

T22

aut damná habeat, z2 invità utrumque tollitur.

(io , u9

Qui lucracus eft aut plus jufto habet, ei demi-

m !

tuf quantum fatis eft & additur alteri,qui damnuna

T

l

!

paffuseft autminus habet. — Ita à fure alteri redden-

: &oggr,;l.

dum , quantum abftulit, imó duplum & plus, quia

offendit proximum.

Demitur quandod; íimplici-

TL L

terunitaniüm^ quantüm is altert abftulit , ut homi-

T LU

cidz in czde voluntaria, & in qualucrum,eft penes

qma

homicidani,damnum penes bominem quem occidit.

7'E6

; Oþi.tzer*

1

76

Exer(itatio VlL.

4

e9

Obiter. * nota quod commutativa jtu-

g

yam

flitia dicatur. quoque corrediva ,. quia rerum

/

m

commutationem 1ta corrigit 52Ut pcrfonarum

li

dignitate fepofita, res itainter fe comparantur,

| pnrfg

ut ; omnis inzqualitas tollatur.

:

J

a

€) $. ethic. c. 4. €. 36.

.Q

El

Iul

[j

. V.Poenarum irrogatiojuftitie com

jakci

mutativz eft.

*

fic

Hoc* ex dictis ultró fequitur. Nec alio

quumitt

*

Ficito

enim modo poena infligitur, alio juxta leges

decernitur. Lex autem vult citva vepectum per-

yia hi

fonarum panam iufligi , ac propterea aliis delictis

at

AUCCIT I

alias decernit poenas. In abffracte quidem lo-

quitur lex feu generaliter , fed nonita ut nefciat

yetat,

r

Vi

faääm ex eledione diftinguere ab eo , quod ex

imbecíllitate aut alio fitmodo, Hinc * id tan-

! fints,|

s

, ttdum,

. tum diftribuitur ; qued totius communitatis esl ,

yrivatut

acinter cjus membra id partiri folet respublica,

tut p

ut funt pecunia publica, bonores, agri ab boste

qum hi

]

€4pti.. At quis diceretpenas C fuppliciaex pu-

&a,pr«

Llico depromi , ac intev. cives ita difribui , ut. fin-

gulipartem auferant.

Nunquam pane omni-

hico

büs irrogantur civibus.

f pr'c

-

Si fcripturam facrum confulimus , omninó fine

|/

r

xefpe&tu perfonarum funt poenz irrogandz ,ita ta-

^

]

tuf,

men, ne reijciatur prozrefis delinquentis,

Commutativz * igitur hic locus juftitiz.

3

r

confi

Ex accidente esl , quod pevfone quandoque babea-

zur ve[pekus , ac eatenus tantum , quatenus pre-

| dierf

fens deliétum vel aggravat , vel elevat, Ita mitius

L

: gum'unltur. qnandoque vitiute praditi aut

nabifcs

"; i 71[(/?/0

quAm

"d

De luffitia,

27

MW

la fenm

quan 4lii,qàia deli&üin unonon eft tàm grave;

quàm in altero, vel fi esl;non prefumitur, aut una

Tom

eademá, est pena, ctiamíi vulgó-non videatur.'

V,

Aliud eft deli&ta jufta peenere atfica, & aliud , fi

princeps deli&um, quod puniri poterat, remittit

aut quando reipubl. intereft , ut necetfitati cedamus.

C0ft

Eft aliud delidum , ex prozrefi commiffum, aliud ex

imbecillitate peccare, Deiflis hic loquimur.

Sic" fieri poteft , ut nobilis & plebejus idem 3

C dl

committant deliium ex affetiu, aut imbecillitate. —

gt

Hic iftius delictum levius habetur quàm hujus,

! t«

quia hic femper cávit feduló ; ne delinqueret ,

o

atque itaex minori lapfus esbnegligentia ; inifto

mlo-

autem major eft culpa,quodtàm feduló tion ca-

adtat

verat, Unum . delictum, fed in altero gravius,

]uod e

Idem deli&um hominis nequam & viri pra-

idtn-

ftantis , codem genere poenznen ftatim eft fubjici-

endum. [tà fi virfapiens honoreà republica collato ,

tf

Á

privatur, plebens fuftigatur; hic illa minor vide-

oblic

tur poena quàm hzc, fed equ& gravis aut major,

ibl

cum hicignominiam majoris aítimct.

n p

Non * igitur diverfa poena;diverfis infli-

Cta,propter idem delitum, facit ut diftributiva

1j,M :Ml

TO

hiclocá habét juftitia;fed videttr tantiim mitior,

cü pro perfonaráü qualitate utraq; fat gravis fit.-

gninolt

VL Talio cft, cum quisviciffim pati-

Ut ,'XU "

tur, quod alteri fecit.

$

T

Commutatiye * juflitiz: ratio in eo

N

confiftt , ut quantum boni vel mali alter

uV

alteri facit, tantum recipiat , ut propterea ca-

T

»

mmw

dem effe videatur cum talione , & is qua quis

id viciffim patitur , quod alteri fecit , adeoque in

j

jl

D

gqualitate paffionis confifüt. (e) Veràmidnon

qw.

elt isa

4

28

Exert, VII .De Iufitia,

eft ita cotmparatum , quanqüam in comimttationg

pE

locum habent s fi vedté - y um proportione ufur-

: 136 patur..— Hac* ineo nen coníifüt , cum fimpli-

fif

citer quispatitur quod fecit , fed f iftud pa

tic

urs

fulti

quod ei ve[pondet. aut. equale eff feu quod vatioue

szfm

«[limationts tale eit.. Nec vult enim futor ven-

M

: 1

dendo calceum,alium reciperejfed xftiniatione

4

A

fa&taaccipit pecuniam ; vel aliud quid.

tiadtnon

:

Fit interdüm , ut plan? ideni reddatur , ed qua-

j

tenus res if aítimatione coincidunt. Ita nullá

drprior

poteft cffe a(timatio vita humanz alia , adeoque red

ditur anima proanima. In' cetctis

fpicam

duz eftimari

j

poffünt fufficir equivalens.

1 fuih]

57

lYta * in ais qucq;, C in quibus p

roprie eft

faceve &* paii.

$i quis enim itapuniatur , gt

bm!gf

4 ümnium

pena fado illi vefpondeat , tunc in delictorum

coercitione eíft quadam talio.

f jure :

Sed non eft. fim-

quodjur

plex àut abfoluta ; fed proportionalis . Idem enim

]u

quis patitur quodfecit , nim. ratione effimatio-

8i, ctamfi ratione naturz füz ; feü ratione

'1', Cicero

injtbo,

38 quantitatis phyficz fit aliud.. Difficile* autem

pdri

1

elt dicere ,. snde verum eflimatio petenda, i

plate

£omnutationibus voluntaviis cv 1nvoluntavit,pen-

fun d

detque ea , non et naturali femper pevfecitoné ,

nuievo , pondere , senfara, aut ex effentia nobi-

tf !

'

!(t

[

b

It E

ltate, fed fepe ex hominum opinione.

ut

füt ,

D

üt autem id fe habeat ; quoties quis accipit equie

Valeus ejus quod dedit aut fécit , non eft

| mj

lecus querelz quod füfficit.

L

Jparri,

€) $. cth;c. €,$ 444

. Pf g

: j &Ompy

j

iï;xc;f

-

Exercitatio VIII.

79

INf

Ht ,

DEJVRE ET £QVITATE

Itf

I fuseftlegis prefcriptum , quodin

| Pt

mutuz íocietatis humanv ufu recta

( tifi

Of yen.

prafcribit rátio.

Juftitiz foboles jus esl;quo

dqüe dependet

fítlone

àb illa, tanquam effettus à fua caufa. Nam jufti-

tia denominat Juftum, àquo jus promanat. Quod

Árdqu.

li nl

autem aliud denominat, id eo prius e$1.. Ytaalbedo

Qu d.

eft prioralbo. Quanquam fi derivationem re-

X

Ípiciamus grammaticam, concretum fit prius ab-

fítadlo, feu primitivum id dicitur , quod pauciores

d

IUtur

babet fjllabas. Logicaderivatione eft à juftitia.

Vox eft ambigua ac fumitur . pró authoritate

diclonm

ómnium confenf(u alteri conceffa, 2.pro neccífitudine

ul f

fcu jurc affinitatis aut confanguinitatis. 3. pro co»

jemenm

quod jure introdu&um eft, &c.

Iu * preferiptem legis dicitue ( 4)) feu'ut

af

Ciceroni (5) placet, est resta quedam ratio , que

.

i fotont

l

injubendo G vetando, quid fit licitum & illicitum,

x

!

J* um

prafcribit. (b) Sed deeo jure quztitür, quodfim-

tiyli, i

pliciter C abfoluté est tale , quodq, peliticum dui-

!mB.PfU'

tur, &àquoaliud eft, quod Oeconvmicim voca-

ifiinh

ftur, queay tndomcffuis fosietatibus datur, ut pate»

ti

bit. Eteuim * iftud jus. inpriinis hic fpecta-

, U

tur, quod est inter perfonas feu homines , qui n ea-

ii ul

dem focietate inter fe (unt devintti & qui in eadern

none

vivitate , iindem utuutuv legibus C funt aquales

,

proportione, feti communione quadat libertatis in-

tev fe gaudent; &* equalitati. Legum enim hic

eft communio, quz autem tunc commuries di-

*

cuntur;

d

$é

Exmimi; Viit.

i

-

J. iumd

cuntur, cum fingulis & univerfis idem] uftum & :

uaten

injuftum communi confenfu habetur.

Non (unt confundenda lex, jus & juftum. Lex

Visord

(tri&à fumpta eít ratio noftra, juffa & honefta praci»

elua

piens ; laté autem accepta omnem illam notat fcien-

tiam;quam legislator difcernit.Iuftum cft;quod à le«

quem (

* p

geimperatur.

us * legis pra(ceiptutm diximus.nam hujus

jllgfmf )

(j«

ncrma eftlex feurectaratio. Homo eft muta-

jl

bilis, fzpeaffe&u ducitur & cupiditatibus ; qui

idcircó norma effe nequit. Cuffos juris quidem

(atum

esi magiffratus C judex, led re&a. ratio aut vir-

|

I

tutes przluceant, utpote quz funtregula actio-

P'&t Aril

nümomnium moralium,

Hinc * magifiratu

| ml

£* iudex aliis pottus debet confulere, quatm [ibi, (e)

1

|

;Tm'vdu

fieque bonorumi fibí plus;aliis minus tribuat;fed

quem tül

ex prefevipto vationis vetla fuum cuiá, concedat.

gnia Ti

Sané ut lomo privatus fibi plus obffritius est,quàm

munete

alii, ícdrefpectu muneris quod in vepnbl. getity

NT

plus

aliisquàm fibi confulere debet. «

| f* ha

Hinc claret curjuftítia dicatur bonum alienum,

l

huncte

nemp? quod ab uno cxerceaturin alium, à magiítratu

ditum.

m fu

, divifud

Cum * hoc jure fimilittdinem habet jus

fl

Oecauomiicum, quodque triplex ; parrium , berile

mll

( maritale. Nam cítinter perfonas tales; igter

E 'mm,ah

l

|

quas lex C* juflitia non viget, qualis in jure politica

Xiriism

77

cernitur. — Servi enim propria domini dicuntur

poffeffio; libériautem, inprimis minorennes

Omm

& nondum emandpati,velut una perfona cum

tm, qui;

j fitztes [

/parente cenfentur. Nemo autem jus exercet

rma-

g gm

7 inrsfuss, I * matitale, quodá inte

'.v

riltum

$i

: De Ture C equitate;

mj

!

itumeft& uxorétm,propióus accedit ad politicum,

quatenus ut diftinct confiderantur períóna,

jufum, li

mtfh p

LIxorenim debet aliquam habere imperandi po-

hotat [citns

teltatem;ac propterea plus hic eft juris,habent-

iduodile

que in quibusdam conjunctum imperium.. Ac

propterea tantüm non hiabet imperii vir in con-

RTT

jugem; quam infervos & liberos;

dimuo-

() 1. eth. . s. t 67.. (b) 1. delegib,

li, i

II. Iusaliud eft publicuni, aliud pri-

t quie

do a t^

vatum; & hoc naturale aut civile.

qui dv

I * politicum feucivile long? aliter acci-

pit Ariftoteles, quàm JCti. Sumir enim proontni

"mf

jure, quod ad cottimune teudit civitatis bonum, five

Wll 'M (i)

stibut

fir civile in fpecie [ic ditum, five naturale, quod ne

quem turbet hic moónendum duxi. — Casfa eft,

NT

T

quia naturale jus ad civitatis quod; bonum com-

munetendit. Proprie id dicitur jus politicum fett

qui gnh

civile, quod quisque poptlus fibà conflituit.. Omif-

fà * haclata fignificatione,dividamus jus juxta

humaïitnumy

nunc receptam fententiam. Sumima autem jüris

Anigid

divifío esl, quod aliud fit publicum , aliudprivatum,

iabl

1flud fLatum piblicum fpetat , continctque facra,

riuy, r

magiftratus, confederationes, leges , bellum &

pacem, legationes, multaque alia,de quibus di-

sls

1 'u(epdi!i(i

ximus n Politicis, (e) Hoc fimgulorum utilitateim

ii duf

eoncernit. (f)

—

qunor

Omnejus pote& dici puElicüm. ciuo;:i intentió-

)EI(603 gn

mein, quia publicé intereft, ut omnia re&é fiant in ci-

vitate. Ita jus publicum fingulís utilitatem ádfert;pile

h N ngICCI

gm

atuim autem publice prodeft:

m

Ius

m

|

Exetcitatio VIII.

82

] gt

io

lu * privatum rurfus dividitur ip natura-

jj p

le & civile.. Naturalejus est, quod natüralis vatio

qcaiájt

inter bominescon[lituit. Yd fit duobus modis.Pri-

Amiqumyi

) fimpliciter absq; difcurfu- & ratiocinatione,

pmum/tï

: dum omnibus hominibus dictat , quid hone-

(jatid

ftum aut turpe ; quid faciendum aut omitten-

[f du

tendumfit. Vocatur jus gentium primavum. c. g.

Lonlathy.

Deum colere ; pareutes bonovare , boneffé vive-

hi*

f

W g o Serundo * per difcurfum & ratiocinatio-

t fuidi

nem, dum pro ulu & neceffitatibus humanis ali-

andemíel

qu::ä fuggerit, qucd gentium confenfu eft ap-

esulat

probatum. Voecatuvjus gentium fecundarium. Ex

-

TTTE

hoc introducta funt sseutma C* tuum , domimiorum

]ul dtn

diflindtio, bella,commetcia, conttadius , fervitutess

jus patronatus manumiffiones & alia multa,

LA [

l

l

Ius naturaletam lat fumitur quandoque ; ut

0f

! ulhtelnati

brutisetiam competat, quz autem locutio eft impros

pria & confundit )us naturale; cum naturalt 1nclinas

ul Mp

(ispovenie:

tione.Ius gentium ptimzyum vocant ctiam divinum,

Aionts. j

quíaà Deo hominym mentibus infculptum, item na«

[

turale fimpliciter & gentium jusantiquum:

*| n remot

jutnaturde

12

Civile * feuleguimum jw esl, quod quique

at origne

populus fibi conflituit, ita ut fit ipfim & civium [u-

li

orutm propritum. Hujusmodi apud R omanos fu-

! dineh, t

itpatria poteflas, beveditates ex te[Lamento, coni-

) ehlfig

traiiu jure civiliintrodudli, ut e$t flipulatio , lite-

timiaiij

zarum obligatio , 'WMiphyreufes,

Item promiffig

t5 Mif

dotis.divovtium,donatio mortis cau[a , aliag, pluvae

N

fettes ub

13 Differunt * autem. hec jurain eo, quia jure na-

adero

turali primzvo omnes utuntur homines , liberi

& fervi ; jure naturali autem fecundario, foli u-

ltl [

Ivie

WMW(MH

* tuntur hi, quiliberi dicuntur; non agtcm fe

Hos

!

—

De Iute & æquimt'?.'

8

Tij

Hos enitt non aquali loco babet cum bominibus libe-

Afhtiliry

fíj, utpote iftis rerumi concedit dominia multas

STOOd ,

quealia; àquibus autem fervos excludit. Iufié -

Octaton,

denique civilis bi foli fut patticipes , qui eiudem

qwd honc.

funt civitatit, nonperegrini.

-

j

OT

(e) exerc. 4. $. 14. feqq. ( £)1

nft.deTuft. & Ture 5 PA

I V. Ius naturale eft immutabile &

0U. €, P

Wf vt

—

conítans, pofitivum mutari poteft.

Nocnitqo-

Dati * iuinaturale; id probat Ariftoreles 14

wmsdle

(e) eo fuidamento ; quod quxda:

;1,fc

mpér ad

eundem fe habeantmodum, nec

uh:.&s gfcn-

eud ?

nn.E

tes;nifi raró admodum aliter eveniant. Inm igitue

. dtitttu

qued ubique est ideim , quodqué ubique eandesm vint

babet, adeoque perpetuum & conffaus esl y uec ullà

tf

17175

teinpore mutatut, idesl naturale.

Obj.Iuftitia eft virtusa&tione comparata & p.cz

indoqut y ut

od iree

fiulla eft naturális. ezgó us quoque nullum datur nas

u tocinte

turale. Refp, Iuftitia eft habitus ab a&ionibus liuma-

Vr du

nis proveniens, jusautem eft regula dirigcns iltas a«

&iones. juftitia noncftà natuia , ut à caufa proxi-

yum It

ma, remoté camen inde eft , ut omnís viitus. Deinde

um

jus naturale fic dicitur,nó quodà aatura rantüim ha-

qui i

beat originem, fed quod candem ubique vim habeat:

éamum )

Immutabilitatem * iuri natutalisquod az- 15

Vomanostt

tinet, esl eacumcautione accipienda.

Nec enim

ifitato, d

eft abfoluté immutabile.. In fingulavi enim C cir-

"RT

eumLantiis fubinde mutatur/ — Itade jurenaturae

em pl

eft, parentibus e[fe obediendiit, — At veró fi pa-

Al

rentes jubent fidem abnegare aut innocentem

quiji

KHZ"

occidere, & ejusmodi alia, bic non tenentur libe-

sine, l

"

tiobedire parentibu, — Jus * igitur naturale im- 16

tuutabile dicitum, ex fe G* faanatuta , variatio au-

dmol om,' [

L

guem A n

i

teni ?0-3)

Exercitatio VIII.

84

ylils f

tem eorum, qua funt juris naturalts , non ex eo

yenti

contingit, quod ius natuvale in f€ mutetur fcd quia

nóva circümftantiaéx materia feu obje&to ad-

m

veniens, ipfum extrahit énümero eorum , qua

p

wj

feclufa tali circumftantia, erànt de jure naturali.

f

JH

n

Íus civile nondebet pugnare» cum jure naturali,

éjc

l

quamivis vidcatür quandoque pugnare cum eodem.

;Wmm

IYta fervitus cft juris civilis, narure tamen non omninó

yunx p

tepugnat, fed cft diver(um quid ab ea.

rum*gubhc;

Hinc * jusnaturale; aliquid przcipiens

muyeiim

UP faciendum, aut prohibens omittendum; non eft

referendum ad obictlum abfolutà. confidetatums

qnfitnà

quia illud nonfic prohibet aut præcipit, fedcum

fm[iü ) k

ijtu

fuiscircumítantüs. It4 nonomnis occifio bomini

]rrit

iure natutali eft ptobibita, fcd qua; fit authorita-

qua tac

TET

te privata, extra cafum neceffarie defenfionis:

Ius haturalein fe femper idem rnanet; dicitur

yindit g

obiigando

autem mutari per denominationem extriníecam , ob

materiz variationem.;ratione aliarum circumftantia-

ls lib

xum. 1llasex parte óbje&ti poteft adderc aut detrahe-

:

xe jus civile.

lV!

Atque * ita int

erpretandus eft Ariftote-

les , quandoait , (f) nonomnia naturalia effe im

d

Sunt enim duorum ge-

snutabilia [impliciter.

eetta;

derari pof-

nerum , aut faltem bifariam confi

[

funt, vel quéad deos, in quos cum nulla cadit

DT anw

mutatio., neq; apud hos naturalia mutantur $

pro vatriis

Tuturty

vel fecundum bomines & fic naturalia

cafibus mutantur. , Gomparaté igitur ad juspó-

^ j

llflh[ [

sittidij

fitivum eft imuutabile, — Ali4 * eff ratio juris

F9

que ff

ä

pofitivi feu civilis , qu

od priusquàm decreto fan-

ä

Ul

citur , eff indiffevens , adeoque per fe & fua vi non

j ms f Cbuspu

?ftk! []

Á

De Iure & aquitate,

8

iS, nOHfm

vAlet , fed hominum inftituto, pa&o & con-

Lff ürlfïä(iwz

:

yentu.

A natura idcirco non est , fed bominum

Q

autbovitate fancitum ,legibus inclu[um C proba-

Ommz u

biliex caufa. ad jus natura additum, 1ta jus na-

ifenaturjj,

cur farem punite jubet , detcrminatio poenz eft

lrtnati

é jure civili,

Vocatur * alias jus bumanum ( ?9

tüm codtm.

DO Omnino:

jw feviptum , eftqgc variis mutationibus obno-

xium ac pro variis circumftantiis & variis re-

uatras

rumpublicarum formis exiftit varitmn. Ad ifta-

hm

gum enim utilitatem eft introdu&um.

Hinc

nj

confuetudo , lcgi contraria, feu tacitus populi con-

Xpi, rl

)

fenfis , legem mutare & abrogare potelt , ma«

rajrmi

difit vationabilg.

ftabort

Irrationabilis confuetudo legem non mutat;

denlons

quia hzclegi & rationi contradicit. Aliud eft vin--

cere , aliud tollere legem. Confuetudo quandoque

mpanet, diitut

yincit legem , i. e. non eft maioris authoritatis in

yrincam, 0U

obligando , quàm lex , legem enim imitatur & vim

reumtant

legis habet.

a d

g) 5.ethiec. 4. t z.. b) 3« eth. c 7.t.78.

sdirltt

IV. Ius commune eft; quod omnes

du

cives obligat: lus fingulare propter

Certas períonas & caufas cftintrodudtü,

sdiormg

yüderui *

Jus * civile fcriptum dividitur i2 commtt-

21

" nuïh a.

ae C fingulate. lflud. communiter in omnes ffa-

f t

tuitur cives ejusdem civitatis, Singulare de fingu-

dip

laribus perfonis & vebus propter certas caufas est

qur i

éntrodudum , ut funt privilegia omniaque 1lla,

ï ( meW ,

quz fuffragits & decretis populi, fenatus con-

d

fultis , plebifcitis & edictis pretorum in va-

yj n

riis rebuspublicis conftituuntur,

j

MT

g

F3

4

Exercitatio VI D

-

ä gnqütm'

s« d

Ius fcriptum eft, qnod publica autoritate eft

fancitum , five fitin (cripturam reda&tum fiye non.

Ei opponitur confnetudo, qua tacita populi cone

i.

fenfu eft intxodu&ta, & jus nonfcriptum dicitur,

N1

22

Sortitur * jw civile fcriptum pro variis

w

reip. formis in quibus'invcnitur , diverfa no-

jf

mina. In democratiaubipopulus regit; eft ple-

g

bifiitum , quia totius popult confentu fancitur,

ii

In arifloctatia dicitur fepatusconfaltum, 1nmo-

u gt

varcbia est placitum fen conflitttio , cujus varia

t tuft

Ípecics , ut mandamm, tefcriptum , ovatie, inttt-

(t ,

locutia.

F!

Injure Romano refcripta funt principisrefponfa

nitufa

Ad preces , acdiverfz danturípecies, ut annotatio ,

f d

epiftola ,'p.x-agn.uatica, fan&tio.

atribu

Privilegia * conceduntur .vel certis ho-

fon &

minüm ordinibus, qualia fant doctorum , flu-

fiionef

dioforum , militum: velcertis tantum perfonis ;

Iny

dtfinat

vel ad certum tempus : velfunt hzreditaria.

V, Injuria eftaGio injufta & in-

pavadi

juftum fadum,abinjuftitia dependens,

yism

M

Juri * opponitur injuria. Ef delichuim in

contumeliam alicujus commnif[um ,feu e$st attio c

cutilh

factum injuflum. . 1njurià autem fa&a dicuntur

ttili;

Fit duolus mo-

dfint

omniaea , qux non fiunt jure.

dit, aut ve aut verba. . Re , quoties manus infe-

ledi ;

runtur. . Verbis, quoties non manu vis adfer-

juhiá

Tictttr,

tur, fed verbis fit convitium. — Vocatur vta-

la C verbalis.

/mttj,;p,

Q.an veritas convitiirab aGione injuriarum ex-.

Arfani)

€ufet? Et folet diftingui inter deli&ta & vitia , qua

k

expediat nota effc magiftratui ; ut fant furtum , adul-

frtttyi|

Wlatiy

tcrium , mendacium , & que non expediat» veluti

aliquena

l

27

De Iure C aquitate:

Utb

aliquem effe gibbofum , furdum , fcabiofum, Exhis

m (f

naíci aCctionem , ex illis non.

Confideratione* dignum eft, quenam (nt ?5

I oj

m i

ille injurie ob quas. aliqui injuftus efe dicatur.

n po vt

Nam 4riff. eft opinio (b) noufflatim. eum injte

» diverfa ,

flum effe , quifacit altevi injuriam »fed qui ex in-

ts lh

juflitia agit habitu. Nonnegattamen , eum pec-

Tf fucie,

care aut pana diguum effe , qui injufla agit aut

, It

injutiam facit.. Injuftitia enim e

fthabitus, nec

yQijs vtig

una gignitur actione.

Verüm

* durum eft, 26

WU UE

eum tantim injuflum dicere, qui ex babitu pec-

cAt; aut urd tantum fit. fut vel bomicida , qui

vtl

totus furtis C* bomicidiis eff deditu ? 'San vitie

W amordt,

É

E

fünt babitus , re& tamen vitiorum nomina his

attribuuntur , qui volentes ea & fcientes, licet

ul erts ho

-non ex deftinata malitia, fed ex pravadifpo-

h, f

*

*

fitione faciunt.

m peron

Injuftus primarió is dicitur

, qui'ex prozx;cü &

vredtata,

deftinata malitia iniufta facit; fecundarió qui ex

wta r

prava difpofitione agit , etiam(i non ex habitu.

inc * damnum ex ttibus venit princi- 27

dependtn

piis, vel ex ignorantia , cum quis ignoratis cir-

pf um a

"LT UM

cumftantiis alterum ledit, ac dieitur proprié et«

vatum ; vel ex affeiu, iva , libidine,odio ; vel ex

faCradicurt

deflinata malitia, cum quis de induftria alterum

r du

ledit. Pofferior gradi est. ex quoquis inprimiin-

at

juflus dicitur , quique veniam propterea non

nu Vij p jl

:8

meretur, Id * quoque confiderandum,an vo-

Ti

lenti fiat injuria?. ac Ípontà inferriinjuriam,aif . ,

Arifloteles (?) & res loquitur.. Non autem pro»

inurittt .

gietea voleati fit injuria, buic nim . qui plena vult

um

tfu['lllmxI

voluntáte,. Cedit namquejuri fuo, atq; ita con-

j

n

FaA

tra ju:

j

J

p

UTR

—

$8

Exercimtio V1l

tra jus tunc agi non poteft , aut tali inferri inju-

vanmï.ï f

rja. Mliud eib, fi coactus aut fub. certa conditione

iujutis

Pdl

voluit, Ita latroni volens dans pecuniam, ut vi-

voluntit

tam retineat, injuriam patitur.

j

!

H

Nullus volens, voluntate expreffa, intcgra,fïm-

plici & libera;injuftum patitur. Nec is

quoque qui

pertimaciter delinquit & poftca punitur.

j ia

-Ex * eodemfluitfonte, qued nemo fitii-

/Mf"

pfi facete poffit

:

d

injttiam. (k) Sané ingen.s eft

injuria, fi quis feipfum intevfiiat 5 fed. haec inju-

nirnqt

ria fit Deo C teipublica, huic enim civem füb-

j v

trahit. Deum autem antevertit ejusque injuffu

od

vitam deponrt. Eodemmodo injuriam faceve quia

()pe

Vl

potest, licet nemo fit cui fiat ,ut is qui volentem

interficit, eftque is poena dignüs,ac bocjure Da-

-

puep.

yid Rex Amaleciram occidit.

lj

Homines perverfi & malitiofi injuria proprià

& fponté non afficiuntur, ali

hia

quid mali tamen plerun-

queetiam in fe ipfos agunt.

friptidia

30

uod * fi voluntas non eft re&té difpo-

dict,d

! fitaaut etiam depravata , zunc volenti fievi potest

alv

| anjuria, ut i quis furiofo telum másiffret , ut. fe aut

nuqu

tin. T

alium intetficiat. Molà hic eft affe&a voluntas,

quz proptereahoc non videtur admittere , fed

afibis,

appetitus, qui rationem & voluntatem rejeciífe

lii

E

ho j

1 putanduseft, Par * ratiocít, ff finis non con-

Quoqu t

: fentiat. "Tunc enir volentiinjuria infertur. A-

Chtüm

lio enim fine & modo fitlzíio, aut damni feu-

ftat,

injuriz 1llatio , quàm alter voluit. — It& mar-

M

gyribus inistia edh illata à tyrannis, et[i iffi prompta

hæf &

:

|

voluntate mortemelegetint. — Pro Chrifti gloria

LT

564:1 vcri';atistc&imonium hanc oppetiverunt,-

tl

tyrannf

[

De Ittre & equitate.

$9

n |

cyranni furori fuo litarunt. Ita ingens fa&a eft

: Ui

- anjuria Chrifto, àgentibus & judzis.

mm) Us',l &

Sponté tülerunt martyres fupplicia, nontamen

[

voluntate integra, quia mortem horrebant, fpes ma-

intent r

joris boni illos excitavit, ut lpome morté oppeterent.

(Uogueq ,

X TGB. . dxft-nguunt inter damnum leve &

rave, dicuntq;s volenti non fieri inintiam.etiamfi —

LU] T

lafío accefferit, modà non fit gravis, ut f quis vo-

Ittens «f

lenti alapun impegerit,qui jufté in judictum ve-

k ætm,u.

nirenequit.. Quod fi autem damutm fit grave,a-

qven h. z

junt, volenti fieri iniutiam , ut fi quis volentem

if |

$

occiderit, aut membrum ei wmputwent.

( fmn g

(h) s. ethic. c.7. &8 (1) s.cth 632:(k ) s. cth.c.xz.

RU vontem

VI, äquxtas eft corrc&tiojuris fcrie

lj

ptieaparte, qualcx deficit.

Hizc * de jure eique oppofita. injuria,

Jurapropri

Aequit as fluit ex iute non- feripto , ac anima turi

imen plerun

fetipti dicitur, & correitio legis ea parte , qua lex

w d

deficit, ob faam genevalitatem.. V1zc idcircónon

tifetipttd

ad verba legu vejpicit fimpliciter, ícd adintentio-

377

nem cjus, qui legem tulit, Lex smiverfaliter fer-

aWl

tur. ldcirco dc omnibus non pote& decernere

itec, f

cafibus, unde aquitas defe&um fupplet. (gi)

emroedi

lus non fcrlptum cft quod uíus approbavit. Ad

hocnon pcrtmet tantüm confuetudo , fed zquitas

1009 (0V

quoque tüm civilis, quz ex interpretatione venit pru-

fertur, À

dentum, tum €a ; qua ex jurisdictione prod:t magi-

damoi t

ftratus.

Defe&ü&

Iu

non eäï ad]&nbmdus legi pet ]ä, 34

hzc enimin fua hatura manet jufta » vmum in

! ;pnmþm

negotii natura refidet, Voriabilis quippóà mate-

wilgi

tià eft eorum qua fub aétionem cadunt , i

idá, ob-

etire

M sE

i

s

m-

1yrmü!

£s

$90

Exerc. VII1L Dé lure C* equitate.

infinitam multitudinem, adeó ut lex certa de bis

I

conftitui gequeat. A4equitas idcircó pro cafu-

H

um incidentium refpectu legem refftingit , ac ita

jure melior dicitur.

ia

j

Lex homicidam jubet ple&eic, equitas habita

satione circumftantiarum, homicidam aliquando ab-

u

folvit; aut poena ordinariá in extraordinariam mutat.

a

Voca

tur

OX

8

aliás legum bona fides quod

quem

^ fecundum utilitatem homtnum & finceram le-

:nusti?äï f*'

gislatoris fidem leges explicet. Pendet.enim 2

rimis)

iudicio viri prudents , quipro fua prudentia , &

wl

Ten

rerum multiplici ufu,certis addu&tis rationibus,

legem benigue interpretatur, & ad hominum u-

deostim

tilitatem accommodat.

yitio, Im

J&quitatis eft , in cafibus fpecialibus accuraté

!

difpicere , an fa&tum comprchendatur fub legis prz-

auimod

Ícripto, & an mens lcgislatoris có poffit dirigi?

reis at

Quod finon conftat, & fi legislator fortatfis aliter

judicaret, dum viveret , tunc jure ftri&o non cít

ff

procedendum.

sint p

6

Habet * füa quoque oppofita. Ín exceffu

du

eft fridum C rigerofum us , ubi leges fine miti-

h«f

Om

' gatione retinentur , de quo dicitur , fummum

zus fumma (ep? inimtia.. 1n. defeCtu eft malitiofa

&t o

haccfent

€* callida iuris interpretatio,ad dolum C frau.

aä Uyquæ

— deminflituta, Dicitur aliàs calumnia, cum

ll

verbalcgis in alium torquentur fen-

litmfi

fum & àmente legislatoris

dtmoms

alienum.

fl

g) $* eth. c. 10.t. 119. 1z0.

LT

$

d | D m

EXCE

UET

4fingy

91

Excfcitatio IX.

T t gl

I d

DE FORTITVDINE.

I. Fortitudoe(t virtus, quz circa fi-

B

duciam & metum verfatur.

"At lj

