
hr

unt. Pertusbantur enim fpiritus animales nimjum s

li

ac immeníos dolorcsin appetitu excitant,

frtlt vt

I

i, m

In* defectu ei eítoppofita flupiditas , d- 2&

vendoia , quxq; omnes , etiam honeftas aver-

lipate hn

fatur voluptates & neceffarias. . Hac virtuti

ett, Voiytt

cibus latorbe

non prodeft, quia absque ordine & fine ratione

voluptates fugit y easq;contcmnit.

utrcäaprzf:i-

fltem r

V. Frugalitaseft tempctiantia in

fumendis nutrimentis.

]

us confilit. ii

. n abditeni

Temperantia,* magis diftin&é ut appa- ?f

rendis 4mori

€ Il T, 13

feat, lüut incommodé dividitur in fpecies ,

funtq; frugalitas G caflitas.. Mla toderatur nü-

li f n

trimenta & iterum dividitur in fobrietatem &

ju ( p

abflinentiam ,idque pro ratione objecti dupli-

yranturati

cis circa quod verfatur , at funt. cibus & potus.

m

llla potum moderatur , bac cibums prout vetta

j MÉ

poffulat tatio.

Hic * quoque lunt extreta. Ab-

,ai ]^

innemip

N

nó

Exerditatio X,

n g

[ flinentio in exceffu opponitur gulofitas ,. in :i.kfe;

Hac laborant

giri at

u , nimia à cibis abflinentia.

uiden f

feré , quiira , odio , amore , aliisque affectibus

at

irregularibusintricantur. 1514 cft frcquentior

Vl

cun n

[

acvariis committitur modis , quantitate, nimi4

m ft)

feflinatione , praponendo fuayia faniribus , intem-

fr h.ï(,)ff:f- (

peftvà. comedendo.

Bs

Q. an neceffa

rius ciborum äclc&us? Refp.

quod'alius dele&us fit medicus, qui fanitati condu-

iif |

kinqu PT

cit & eft neceffarius; alius eft moralis & in novo fe-

ln lo

dere omainó fuüblatus. Ad tempus duravit; nunc

mundis omnia funt munda.

Quvl

22

Sobrietati * in exceffu cft oppofita ebritas;

entndaud

in defe&u nimia a potu abflinentia,

H«« eft ra«

temitto t

riffima, de quaidcircó nihil. 1l ut frequens

at urgensz

ita omnino deteítanda.

ten rfutt

Trahit namque effe-

tUt Diture d

* €bus peffumos. — Esl matev malita, impugnatio vir-

Ruri , ex modeflo facit lafcivum , juflitiam igno»

db liperat,

vat ; prudentiam abolet , e5t (pecies furoris volun.

100 Íont cy

dm, fedor

35 taria,/ Non *efttamen confundendum pocu-

Isfud.

Q angi

/Cdum bilaritatis cum populo faperfluitatis,

fuerunt fined

205 651 imptobandum , quia Deus non condidit

primus mund

hominem ad triílitiam perpetuam, fed ad lati-

credibile i

tiam. Huic veró fervit hauftus moderaté füm-

!Aïbjuf F:.'

tus.

Ho: ebtuit fenfum C intelledum, eslque

dlérfirgr

eimninà illicitum, — Indé omnis ebrictatis actus

/]*Ww;&]

culpobilis , nifi ex ignorantia irrepferit.

Talicaaip,

Obi. ebrietati noneftlex pofita. e. non eftim-

probanda. Refp. negarido antecedens , quia leges

ftj, (äod di

"?"Porcüäm

divinz & humanz eam prohibent, que malis mori-

bus autem raró folent ob(ervari.

Vurpo

z

Hünc * c[t, quod ebeii pescantes à pena

Tif t

2005

De Temperantia.

itf

Mw; D JeFe. .

son examinantur, feu ebtietas delidla tan excufat,

! Hl[ I(lhg;m

Ebrii euim peccant. voluntavi£.

Comparantut

[sqllfj me(ïms

quidem ignorantibus, fed perturbationäm fibi

MUg

attraxerunt fponté. — Mitius tamen folent puniri,

Uif i

cum in delictis voluntas, coufiltum C propofitum,

VL :

maximé fit Ípe&andum , quz in ebriis recté fe

nonhabent. Culpa longé cst minor quam dolus,

ttdu? l

Ebrius & ebriofus feu ebrietas & ebriofitas

funitati od

diftinguuntur, hzc enim ex habilu nafcitur vitiofo,

I5 & i ntvo fr

& in qua ad naufiam usq; bibitur , illa preter inten-

tionem cafu & :gnoratioae irrepit.

i dyit; m

x

25

Caveudi

idcirco omnues e

brietatis aäm.f

ppolta dj

eyitanda e$l madida C intev pocula contradia fra-

4 Badu ^

ternitas, vitrea enim eft & facilé frangitur,. .Ne-

l it fs

mo uvgendus ut. invitus in alterius bibat fanita-

L n d

tem, boc fine ut inebrietur, quia lex juftitia: ledi-

inpugdtia

tur, naturz funt inzquales, aliique alios biben-

do füperant, ac propterea ad hauftus equales

jufinum i

non funt cogendi.

Amicis eft aliquid dan-

ts urai la

andendum pt

um , fed cum modo & ratione.

Q. an vinum fucritante diluvium? Refp, unse

»'5

vfuituti, 1

fuerunt fine dubio. Ergó vinum. Hinc repreheuditur

eus on cod

primus mundus propter ebrietatem. Luc.i7. v.16.nec

€redibile cft in ufu fuiffc potum artificialem.

yn, fall

g moderacln

Abfürda, * hinc fratrum madidorum fa- &

um aï;.

cilé refutatur opinio , qui fe felicius po[fe trattare

fludia, fi fiut ebrii , quam fobrii, exiftinant.. Ani-

; ebrictatis d

ma ficca anima. prudens, olim dicebat. Hippocra-

impfetit

(ta; ; nondit

te5.. Quod damnum infert corpori & animo,id

iion poteft literis conducere. | Praftantia inge-

«ans , qii n

qui malay*

nii quandoque caufa, ut ebrii eximiz praftent,

quz non facilé fuit obruiaut vinci b ebrietate.

piiwi"fW;

VL Ca—,—

7

*

ji2

: 'Exer'c,itatia X.

Miudd

VI- Caftitaset tc'mpcra'nt!i'ä, quá

dtdlg um 1

nmoderatur amores:

m

boni Püü

37

Caflitas * moderatuy amoves.

Íd fe-

impidicttt

I ?xzsbng*m

cunduüm præfi:rfptum Dei C? leguin , 10 & extra

Qftts

conjugitim fieri debet. Ab illictto igituv jubet ab«

i M,—/(,'l,'läl

flinere amove, in licito madum obfevvare ptacipit.

m Jj

/Oninis amor extra conjugitin eft illicitus. — lr

u um

5

conjugio fervandus eft modus. — Nec caret e-

jbidns d

nim peccato, ab hoé exorbitare; aut nimium á

i efl,quod

gussein [

sgmoriindulgere. Proptium " caftitat

goctem t

inprimis ornét hominem , eftque reliquarum

N (l

virtutum vélut cotoná & palma.

Effedué ejus

ho funt die

incus interint

dicitur pudicitia, que cfl vitatio vetborum ac ge-

fouum , ardorem. amoris figtificantium vel provo-

coplttioribu

eantiuin,

Estren

Eximius eft gradus iu virginitaté

*

ilibata , cum viri & foeminz ab amoribus o-

f)ul/häo.. $u

$

tontattuni

inninó abftinenthabetq;

eximia paffimi eldgia.»

Impudicitía aon fa&tis tantüm; fed verbis quo-

inité qiiq

üe cómmittitur aq geftibus , & quibus adolefcentia

ia um

ad libidires incitatar. Gaut? hic agendum a€ patres-

yituhi; d

familis inprimis adhibéant curam ;ne hic pecceturs

J

Aatttnti j

49

Hinc * virginitas vera apud plerásque

entes;qui veda C bouefli cognitionein habueruntg

&ftqiefin

ag

olim fuitinpretio. Sed aliud esl virginitas,aliud

fti, r

eam fervare, Virginitas eft eximia, propofitum

gutem eam fervandiapud Iudeos adeó notum

tirmen 9'W

m [j

nonfuit utcontrà, ff qua perpeti) virgo maue-

tet , probro illi verteretur & genus quoddam

nj

maledictionis cenfcretur. Inde impura Helen4

11 i, "m

Eled'tam , contamceliz caufa , virginem diutur-

fU Pt

Pb

hiA VRiAfs

Áljuá

NPESES TA

D

w

-De Temperantia.

"g

H

Aliud eft virginitatem preftar

e,quod omnilau-

de digoum, aliud votum virginitatid

r

lcipere, quod

bona pars inundi facitin Papatu. L«

w hic habetur-

" Wi

impudicitia omnis generis,quàm ma )

onium int-

a as

xe. Preítanda non laudanda virginitas

É

caelibatus,

fl j )

Caftitas "* dividi poteítim eam qua ferva- 29

Dit tj

&tv à coptilatis in cohjugio, confiltitque in ordine

as n

mirando Dci coníiio inftitutos x b«ne quam

Ni t e:

calibés praflant , citque animi mundicies, fine

T

libidinis zftü Competit liis;aut qui nullam can-

tfaxerunt focietátem cónjtügalem , aur qui poft

,[!ztatisg&.quoä

t lu

mortem alterius conjugis extrá coniugiam vivuat.,

Nulli cüpiditári feevieridum, àc propteiea ca(ti

& i

hon funt dicendi/quj nullam attingunt mulierem,

TT j

inrus interíai cupiditatibus uruntur, ac impudicis

tf v p

cogitatioiiibus diftorquentut.

i i iil

Extremum * in exceffu vocatur folacitas 29

EOR

feu libido , qua in aiiovibus moduiü éxctdit. Eftá;

i p p

non taritum luxus ille, qui forntcatio dicitur; fed

r d ebitq.

imptre quoque cogilationes ; impudi.i fermones ;

vibus al

l

l

illicite flamma; lafeivia circà atnplexus, inceffam,

igena

um PIII(:'-

im n

vefitums abu[us permatis, ejusd, probibitis med'-

Tosd

camenti provócatio , inceffus , fodomia, beflialitae,

& fiquz funt aliaturpidinis nomina. In * de-

3E

kimeir bt

fectu opponitur caflitati; affe&hata amoris dete-

p

f[4tio. "Caret nomine & vix invenitur,

Sunt

n p oW :

tamen qui fludent caflitati, & cam fervantes fine

j i

flammis libidinis haud improbandi , mo4à non

um

faciant opinione cultus aut meriti, . Alia eft ratio

ceni u

in his, qui donum babent caflitatis , quodque

;æim g

áu

Deus peculiariter quibusdam largitur, potefía,

j

precibus quari, voyeti nequit,

[

À

$

814

Exmitratio X.

!

Longo intervallo diftanr , precibus Deum fa-

tigare, de

aliquo impetrando , & voto

gb

fé obítringere

aliquid preftándum. Hoc nifi fi€

(

in poteftate

eft cum peccato cónjuncdum,

d

33

Undé * infertut,ctrzo

f magis quam utile

j li

effe difputatione quoründam, quando conten-

gremobt

dunt , bonum quod fit ex voto , ac propterea t«

ned

.iCCFv]

ptias nuptias gloriofas inprimis effe.. Quod enim

h^n

voveri nequit,id meritoriü quod; nón eft,qui-

diyeietimis

quàm nullum omninó votum fit meritoriü. In-

Qf germ

ntptas nuptias cii perpetua fanctimonia conjüdias,

j

forfitan nufpiam invenies

,nifi in B. Vtrgine,

ovifle virgi-

dgrtt gt

Vanum eít afferere B. virginem v

Admi-«

nitatem, cujus nufp

iam extat veftigium.

vidcircoopis

tanda fan&timonia; ad

mirandaz virginis, non ftatim

vocti;ncl

€x voto orta eft.

Teserttto

Coronidis

* joco qïlæf'cio movetur , 44

iardldope

34

liceat faltare ? D

iftinguendum auté

Guberm

tenipevant?

*

elt inter faltationem bo

neflam, decoram. modera-

vittstor

illalicita modo recté

zam & inboneftam; eftque

It ml

(

Yta David faltavit coram atca

Jeibut, n

& rité ufurpetur.

ctoriam de Goliatho

us d

Domini, & puella Indaica vi

lebrarunt. Fnc * re&té dicitur

,quod

ttn. As

?« choreis ce

non omnis faltio fit t

uvpis at illicita , fed qua est

tiula

Lj

lafciva. aut libidinofa , qu

€ gmwtati idcircó &

Quz, lati-

ficliti

virtutibus « aliis adverfatur. .

it

L Xcmmhh

us

u [altatio, ea. fua natura

tie caufa fufcip

f dlguilrlmgl ;

non eft. prohibita.

Agilitas : corporis do-

Detitbtys

aum. Dei est, adquam

fi artis aliquid "accedit ;

Of

eftreprehen-

modi fiat cirra offenfioné, non

MP N

enaume

! ü;ahls doti

lcinty (

Éxer-

—

-

(Cibus Dwmfl.

d , W

Fxcrcï'tatïo XÍ.

ll

Imi. Ro rm j

?Düdtum.

DE LIBERALITATEET M A.

GNIFICENTIA.

MEL UR

l2000 conta

L Liberalitas eft virtus, mediocri-

Vptrot i,

tatem obíervans,circa opum erogatio-

- Quodcrin

nem &acceptionem.

:

j cfr,quj.

In * virtutibus quihus honeftatem erga

'nmwl'll.'h li«

alios exerimus , eminent liéeralitas & inagnifi-

W CUf

ceitiaquarum utraque citcá pectmiai d* fumptus

B. lïrgnxc.

Jciendos occupatur.. Magna enim circa opes oc-

tm vll

carrit iniquitas , facilis in biseft lapfus, Virtute

Misun,. Mi

L

mpius,non du

idcircó opus efl,utad mediocritatem poffintre-

vocari, ne honeftas lxdatur,

lio mortt a

Resexternz in utraque (uatobjectum, non qua-

vis auté fed opes & numini, ac ii mediocres & magni.

püendum if

Guübernat * utraque animum, ut omnes

Atl lt

ctamodo r

virtutes morales, ftd iti bonis exteruis ba verfati-

tur, ac fumptibus inodicis c maguis modum pra-

ii cotam t

fevibunt. Liberalitas mediocritatem obfervat circa

yiam de Gl

epes inodicas C^ eavum erogationem C acceptio-

eGiédictu n

anem. Alás dicitur benevolentia, ben

eficentia, be-

(TP W ql&lii

niguitas.

Md d

Liberalitas interdum fumitar lat pro qualibet

r

facultatein pecuniaaccipienda & €roganda occupa--

ta. Nomen habcet autàlib

ertate , quia homine libero

à fuü fdti

eft digniffima;aut àlibera

ndo;quiaà ncceffitat

;aüqg

u ao

libexat beneficiis,

autà liberé dando.

i uid «

Objetum * liberalitatis funt opes,divitie,

nummifeu pecunia, In his qui recte fe gerit, is li-

d

beralis dicitur. Omnes enim virtutes ex fadtis

n

judicantur fuis & cognofcuntur. Ex quibus fa-

j

étis [aus feclui;ur, ca objectum vircutis ftatüen-

L

da funt;

l

TE

pi

n6

Exercit4tio X I,

k

""

dafunt. Hac proptia nota, quà cujusvis virtui-

tonm

í

4 tisobje&umfacile eft invenire. — In pe«uniis i-

jj u

gitur feu opibus re&e & cum laude fe gerit libe-

ii

ralis, Nec laudatur enim quod fortiter in bello

ox V.

f oqt

egerit, aut quod temperanter ixerit, autin ju-

diciis & paüis contrahendis juffum Íe prebuc-

p o

xit, fed quod circa pécumias libevalues fe ge[erit.

jiement

Obje&um igitur etuntpecunid, In his quoqueé

rumæftimï

yerfantur cjus extrema.

o

Nulla majore

ftiniquitás,quàm ea qu& eft circa

Ymv

pecunias,& teftatur quotidiana praxis , quantum hic

eccent (ummi & infimi, inprimisautem ifti , qui a-

fasdcont

umiiaq

ienas tractant pecunias.

i4 feui muintni o2

Jecnon a

5

Nomine * autemi pecun

[ PIIVJIO[IJ

smmes denotantur res, quatitn e$t aliqui in tota vi-

um

ta comimuni ufws feu vevum allimatio . Hinc fre-

us ndlcant

, quens e& 'apud](ltos, üt per.'umz' nomén non 46«

lr itquid

! eipiant tantum pro nuiamié , fed pro omi €o quod

focitascyt

in fapelledile babetur, ut ogris, pecudibus,fylvis,

ventum, |

Nummo enim otíiia ex hominum inflitutà inenfa-

TAntur.

Hicfutura indigentta [ponfor.

UT

&nümero

Objedtum internudi eft ?rudium,cuþiditas & á-

)mor nummi, feu concupifcentia divitiarum; cui libe-

tiende tr

ralitas ex pre[cripto re&ta ratioriis moderatur: exter-

N* fl

: '"nüfuntpecuniz feu omnia,qua nummo méfurantur,

füm n

Sané * liberalitas verfatür eirea concupi-

V

6 féentiam divitiarum, & citéa nummum ipfain,ad-

Tl

&quatum tamen objectum muinemus feu pecunia

tatti th'm

ent judicari virtutes;

ponitur , quia ex facüis fol

| Prtrinfog

ponex caufis, ut dictum. 1ni0 hoc objectum

CUf rere

maxim? incurrit in fenfum ,

& qui circahoc re&é

& fe

NULT.

verfatur , is haut dubié circa internum re

P

[

geriti

L

*

De Liberalitate & Magni/icentid.

u7

ïCUiUsvisvï,m

gerit.

Quod * diximus exhominum inflitu.

E. TM

to nummo omnia menfurati , (4) id indé patet,

i

quia nummus introductus eft ob commodio-

rem & faciliorem faciendx permutationis rati-

Nl[it"' d

C dutin .

onem. Nummo enimres exæquantur.Eft men-

m gb

furanon quatenus res fic metiuntur,qua eadem

lt /, MW. |

menfura exxquantur , fed quatenus vice pretis

intervenit , quo definitur rerum permutanda-

W (]uquc ;

rum zftimatio, ut pars faciat pretium, cum acfti-

T5 quæt(h'ma

matione rei que traditur.

It quantum h

Numnii ufum à privatorum inftituto &confen"

m t qui

fu adcontra&us introdu&um fuiffe putat Ariftoteles:

Numiíma quipp? non lex; fed confuctudo vel mos &

4 fni ii

lex non fcripta. Indé nomen hoc hetit nummo, quia

Al

€x privatorum more inftitutus fit.

L

ii Hinc fre

Cum * enim nonin omnibus regroni-

bus nafcantur omnia, imo quedatm ade) fint [leti-

4 h006 00 d

les, ut quod dent non babeant , idcircó ne mutua

Ti um t quie

focietas convelleretur , hoc remedium fuit in-'

ecalibusls

/

ventum. Praftat igitur nummus efhmationem

if

| anfvr.

tei, que emenda est, plus aut minus in quantitate

& numero, quafi pari menfüra res aliquz adme-

ämm;tupldim&l-

jitarurmy t

tiendz traderentur & acciperentur invicem,

smoderatür;

Nec * folum id verum eft, cum nummus ut pre-

ammomiuit

j

cium , pro merce aliqua datur, fed etiam cut ves

iM k

»irinta

rebuspermutantur. . Nummo enim prius zfti-

LE

mantur, permutatio fit ex equo. lta agricola

Y

n ]

tanti zftimat fua frumenta, mercator contra

1

T

jcur t

pannum fuum tanti fc xftimare dicit, f1 velit pe-

cuniaemere; Indéeítimatio procedit , fitque

; hoc Ubjf;n;?

OLm

uar(äh

peunutatio imediante numimo.

a

gfilïl

H 3: 5 eram-

-

118

Exvercitat:0 XI.

pi

Qanquam nummus fitex inftitüto, not tàmg

ld

9t5

eft contra natur am. Nám tota pcrmutandx ratio , et-

li

J

iam fine nummo, àlege & inftituto eft profeta,quia

mumul'

Tij

nihil tale mmawt 3 natura, qua ommbus omnia cre-

t

at J

avit. Zisrude, aurum, :xrocntumqucmfc&umvemc-

batolim in permutattonem , qua aut naturalía non

FUUB"' À

Pn'rO

pumda,aut æque nümmus, utilla, naturalis céfendus,

10

Jus cudendi monetas qu, ef, qui f[ummam

[]

p n

babet poteflatem, ut pohtlca docet, acpropterea

(it 0

f

CDtat

]

Ia V

V')leL quoqnc tnoneta tantum, n quanmm biva-

DC

lorem. eius daf qnavunt , quod hominum tamen

mFO f I

iniquitate fz»pe aliter accidit, indeq; graves haut

Am(m i

raro in republ. oriuntur confufiones , ut expe-

EU

rientia tcítatur.

of

(a) $. eth. c. $. t. s5.

dndo at

Il. Munus liberalitatis confiftit

fearefin

indando & accipiendo.

mins ltU

falaum;

II

Officium * feu munus liberalitatis confi-

od

ftit in dando & accipiendo , quod propterea de-

finitionc continetur.

Qui enim dat gratis is

())Dua

liberalis eft , & qui non accipit tmtum ;quan-

qio b

quod di

tum accipere poterat , is liberalis quoque. Aut,

temfet

ut communiter exponunt , ver/atur circa opum

DIDTT

pofffionem Q ufum. Hlic in largitione & fum-

Di*j

tu, lll" in ac qulilUODC & COU[CI'V"['CIODC COI](-

debet lr

ïz ftic.

Magis * tamen cosfflit in largiende , quam

T. B

in accipiendo, Eft namque virtutis magis pro-

T0 d&

prium agere qudm pati, qum dlfhcxhus & lau-

dabiltus.

Acvirtus hocagit , ut omnibus bene-

Qudrg

facmt neniininoceat , quod autem fit dando , non

ft L

ampzenaa. Imó propuum virtutis eft honefté

f )

í

Tieros f

POtluS a

[o]

gere ,

quam tuI'PItCI' non agere ac ma-

gis ifte

!

v

D

I9

Ritum, Mlb

De Liberitate ö' Magnificentia,

quàm hic.

mtandiraxim.

is ifte laudatur

i

Pracipuum igitue

Ptl

us ompic.

smunus láberalitatis eft alius benefaceve.

Accipere unde & quod decet, i. e. aliena non

Cl m

It atqtaà v

appetere ad juftitiam magis, quàm ad liberalitatem

pextinet.

Airdlis ii

of fUf

Porró * inlargitione duo refpicienda, fL 4

ni * modus. llle eftfola honeftas.

ui enim

P QCPI Optcrel

dat oftentationis gratia , aut ut majus inde ac-

fuitm lik.

3

cipiat lucrum , aut ut fit immunis deinceps ab

J tamen

i]npOftUBitQtC petentium , is non eft liberalis.

RTM

Amor virtutis folius preluceat , rctributio pra—

QUES , t €XP*,.

vifa aliaque , ab honeftate procul funt.

Officium liberalitatis commune confiftit in

dando &accipiendo; proprium in dando jubet ob-

tatis conlli

fervare finem & modum , ícu circumftantias varias»

mens fit jucunda »frons grata, res pxopria, proportio ,

facultatum , cura honcfta;caufa ad largiendum jufta.

xralatis n

d

f

Modus * varias Præfcribit circumftantias. 24.

1fgroptcrea]dc-

.

m dat 0

j

(D) Det cit & libenter , ine hafitatione anitmo-

quo benefaciendi. Ingratum eft beneficium ,

tr

1tum,

quod diuinter manus dantís hzret, quod au-

MM qUOQUC,.

tem fecundum virtutem fit , id prompte C cum

Jatit ii

veluptate,non cum moleftia eft conjunctum.

yotione V

Det* quantàm C quando oportet.

Nam fieri 25

bmatont

debet largitio fecundum praícriptum retfa r4-

lggindt

tionis. Kdxc vult;uthomo det quantum & quo-

1nodo decet.

Nam prodigi quoque dant.

it mags

ifcluste

Qui dat igitur , tf alii babeant quad profundant,

T

aut ad amores illicitos vel alias tesfutiles impen-

in

)99101

a

1

it dl)llüvw

dant , utparentes quandoque ex

ulgentia n

(üs dior?,

liberos facere confueverunt, bi lengé à veil& :

nag d

patione. abeunt.

gb'z.'f»f

H 4

Q. an

120

y Ji

Exereitatio. X1.

Q.anomnia bona communia effedebeant? N.

( li W M

quia bonorum quorundam communicatio eft inho-

ncíta & turpis, quaedam eftinutilisaut noxia. Dan-

| nm SinOR'

dum quod nec tibi nec alteri nóccat. Obj. amico.

tiruclt

rum omn!ia communia. Reíp. non omnia fimplici-

umauao

ter ,fed honefta & urilia & quantum f£eri poteft.

farcdu?

16

Det * quoque non petenti.. Diffimulant

t

quandog; paupercs indigentiam fuam , quibus

! qedoati

! alidann

iberalis ideircó obtrudat. - Detplura c* pre-

|

pf

Jlantiora quam fibi velinquat , nec enim tàm fe

! ia t

z

refpicit, quam alics , ac fit propterea, utraró

. fintditiffimi, quilbcraffimi — Facit prompti-

j

E pü?ïüï"

fcholis mer

tuco ad dandumut fe exhau

À

riant , adgoclue mi-

quidembem

nimur fibi relinquunt,

Dona funt duplicia interna & externa. Interna

digent, m

ut fcientia

» Virtutes , artes , quibus animus perfici-

f zutparcc'bc

tur,in

quibus plus nobis licet appetere , quàm aliis

darc.

Externa bona vel neceffaria fünt vitae & £a:

j

| draltatum

:

Trprob

miliz honefté fuftentandz , in

quibus nobis mclius

decet profpicere quàm aliis: ve

l funt fuperílua, qua

| lia contm:

absque familiz & vite detrimento in alios con£crri

! ais nf

(tit malis t6

poliunt , & in his p

"

retinexc.

lura licct dare aliis , q-uäm fibi

yropter mdl

obfritus eí

17

. Nec * tamen magnitudine eflimatur libe-

fucous abfol

talitas aut multitudime corum, qua dautur , fed

Fa

judicanda eft e;

t facultatibus, ex animo & pro-

li, fig

penfa voluntate.

Nam is magis habeturlibe-

| mbusbo

ralis , qui pauca ex re tenubidat , quàm qui multa

fserimos

€x magnis divitiis , & non pro rata feu earum

Gdtmaly

copia expendit. Hinc pauper animum prom-

b!

ptum ad dandum habens, etiamfi nihil det,

T]]

18 liberalis diitur, — Denique * liberali largitut

de fuo ,nonde alieno.. Hincrem familiarem non

funt bend

iffii-

* UtQna &

ncgligit , ut h/abeat quod det. Mide nor, afat 0

bus

De Liberalitate & Magnificentia.

i2t

efedo bt

nltauo du il;

bui fine. diferimine, fed fecundum vectam vatio-

lUt nojjs D

ntm. Sinon urget neceffitas aut utilitas, clauda-

MU

turarca liberalitatis,ne beneficium fit fuperflu-

0mnig Gmpm

umaut noxium , &ficbeneficii nomen amittat,

) m pottf*

Interdum cft honcítius , publicé dare , prafer-

tim ejusmodi;quod virtutis debet cffc pramium , in-

Vm, qUAb

terdum melius eftclam erogare , quando nimirum

hn "N

adfüblevandam paupcrtatc facx:, ut cfíteleemofyna.

cetm tim f

Perfone *

autem quibus eft dandum, fimt

H

5

&6 Wttarg

indigentes, ptobe. Tn his funt confangumcl, ci-

Vit Pï() P

ves , popularcs, bene de nobis, ecclefia &

Ícholis meriti , cunctiqueviri beni. Omnibus

) aLCOqUx fh

quxdem ben ctacwndum eft, qui opxsnofïræ in-

xterta, Tneny

digent, megis tamen iftis. Improbs nunquàm

3 dQUmus p

aut parcé bcaefacxendum, benejinum enim ma«-

ffh,qbde

l£ collocatum maleficium.

füt vte &

Improbis dcncganda funtbeneficia, nein ma-

ut nobis mclu

litia confizmentur , aut ne abutantur ad malitiam

t fiptidua,qa

nofizis beneficiis.

Propter bonos tamen benefa-

i alios conttr

cere malis conyenit , ne non beneficiamus bonis

Ilf quam l

Nec homo enim homini abfolut&

propter malos,

obftrictus eft, fed civiliter & ex charitate ; Dco

af l

fuinus abfolutc obligati.

n dul

Hac * virtute quam proxime ad Deutn 420

animo &

cedunus , etg , fimiliores reddzmur, utpote qui" 'o-

shubetacib

mnibus benefacit , nemini denegat fua bona ,

gim qu d.

is eximmenfa liberalitate mundum cteavtt , ex

cadem adhuc mundum confetvat.

It fnemi!

ymur prOF

b) 4 cth. c- E

nfi lhl

il

III. Liberalitatis modi fpeciáles

vl hg.

fünt bencficientia &hofpxtahtas.par-

nillarem

N

fimonia & autarkcia.

um

[

H ;

Éx *

J

pu

122

Exettitatio X 1,

0nc

$ PlOfl

21

Ex *liberalitate fluit Peneficentia &* bofi.

«ccpa

n

zalitas , tanquammodi ejus fpeciales. — II2 ani-

W iil

!

mus commovetur ad beneficiendum cuivis , ad

iliu d ^

malefaciendumnemini. Hac peregrinis & ad-

w( 11 !l

lii

venis vera beneficentia & officiis liofpitalibus

) dmgrzmi/l"

occurrimus , de victu & ami&u Profpicimus.

| arpdg

Sed modu obfervandu , ne nimia bopbitalitate no-

bis noceamus.

| dadormodin

T

Ius & nomen hofjitalitatis feu hofpitii apud

antiquos magnum.femperfuit habitum , ac fuerunt

] Conrihct

in eo inprimis Gtaci diligentes , quos fecuti Romani,

|

fuplic d

hofpitalía jura necetfitudinesque fanctiflime femper

coluerunt, quamdiu prifcoscoluit Roma mores.

|

Vcoihllccy

22

^ Affines * funt liberalitati parfimonia d

ï

modb rmn

|

attatkeia. IIla vesproprias cuftodit, utiliter col-

]

bcarquodi.u

dealitasttn

locat,vitatque fumptus non neceffarios , fio ta-

(

men tempore expendit. H«c ita moderatur o-

hile

!

15 d2f

pum defiderium, ut prafentibus bonis contenti

Ciuci

Vntpn n

acquiefcamus. Vtraá, veca vationi eff conformis,

tis f ol

dta namque decet expendere, ne poPcea egeas;

Alisimpeti

itaappetere convenit , ut laudem mercearis.

Tinc

Autarkeia fignificat fufficientiam feu abundan-

;

CA A

|

|

tíam opum , fed deduciturà fubftantivo autarkeis,

yerum ii

quód propri? notat eum;qui fibi fufficit feu qui rebus

i

Íuis eft contentus.

spotel

23

Ubique * .certus modus, certus finisnec

ti rl

in. benefaciendo fontem liberalitatis exhauriat

feiminin

nec i parfimonia omnia. retineat liberalis , aut

Dataturm

in attterbeia plus petat,quàm hxc requirit. Cun-

jund

&ta expetenda & eroganda, prout circumftan-

00

Tf efi lo

tiz 1d poftulant.

Bitité lii

I V. Prodigalitas eft Vitium ; temeré

| rtiel o

t

l

opcs

dl

l

De Liberitate €& Magificentia.

723

ïïf!mia 0

M.

opes profundens: Avaritiain nimium

"s, D

1:

1

2

accipiendo& retinendo modü excedit.

m j

A

Vitialiberalitàti oppofita duo funt , prodi. 24

Xtornitei

galitas & avaritia (a) illa exceffus , hzc defe-

ins hofpitahb;-,

&us. 1lla temer? opes profundit , bac in accipien-

1 bprin.

do,c» retinendo modum excedit. In omnibus pec-

Mitditgn

cat prodigus, in quibus liberalis vetià fe gerit , in.

dando modum excedit , in accipiendo modum

d ht E

deferit, verumque liberalitatis ufum pervertit,

t ac Cren

Contra facitavarus. Prodigalitas * cft duplex, "

tosfteutiNongi

.&i(ümi fm,v,;

ünplex & rhixta. llla cft, qua quis dac nimium

itNoma mons, -

& nihilaccipit. - Hac eft, qua quis non omnia

E wf )

modó lareitur, fed aliorum opes inyolat, ut ha-

c

"

lod

Il

Ttlttt)

beat quodl;u*giatur alis. Eftigitur mixta pro-

vcefarios, s

äigalitqs,fx diverfis compofita vitiit , conjunctam

d moderiun

habens avaritiam, injuftitiam, intermperantiam.

Jsbonis cont

Capucini mendicantes, ut habeanrquod aliis

dent.non funtdicendi liberales,nec fitenim honefta-

ii d wj

tis, (ed oflentationis gratia, voluntque ita merita fua

aliisimpertiri,

repolt g

Flinci*

dem meteu

quando praä'ägus minus dicittr pec- 2

ientiam (eudbd

care aut qmelior effe quam av ^c3stuncde coid cft

ubflntiyoa

verum, qui e& fimpliciter talis.. Flic enim facili-

fuficituq

Ü

1.

us poteft reduci ad virtutem, cum opibus mul-

tis profit, avarus eft incuvabilis, faaque tenacita-

ys f

J eih

te nemini, ne fibi ipfi proacft. Iíte igitur com-

eitliberdis £

paratur cum avaro, non qui alia vitia habet con-

juncta.

g requime

'Obj. A&iones prodigi nonj fünthoneftz. Ergó

non eít bonusautanimi non degeneris. Refp. com-

fout circumi:,a:;

[

paraté dicitur bonus fimplex prodigus ; quia refpettu

Avari eft non malus , ac gencrofi animi dici poteft,

ltium;w""ä.

pros

quod aliarum Po:ius commodis ftudeat quam

opii

priis.

[

f24

Exercitatio XI,

jl

priis. Obj. 2. (i avaritía eft incurabilis, nequit vitus

"Ea

perari. R. eft incurabilis refpe&tu aliorum vitiorum,

quia difficulter admodum potcft curari.

Wis

fu.

j

Is

v

-Avaritiam: * effe malum incurabile þa-

j

| g

tet indé, quia eft vitium plerunque fenectutis,

fenesautem funtintractabiles,quilongo uf di-

( j p

a

n

"(f

dicerunt,quantifit pecunia. Imóavaritia eft vi-

3l

dU

$

jo Yi

tium humano generi admodüm cognatum,cum

gulsti

plurespecuniz deditos , quàm ad largiendum

ful It

faciles liceat reperiri .

3 duan PT

l;gm «

Sene£ta per fe non eft caufa avaritiz, fed per ac-

cidens, quia plerunque cadit in fenes,

1 fj t

2

1 Bcaoraton?

Ayan * funt trium generum , alii vibil

dant , ab aliorum autem opibus manus abfti-

u;magni u

Á

Qu

nent : elij non dant C? fimul per fas. C nefas o-

J quia PrOPWI

mnia corradunt, ut fant plerunque opifices , lc-

]

cum n fe5.

nones, feeneratores, aleatores, fures , graffato-

tes;aliiqueid genus homines turpis queftus cu-

fimtus mpe

pidi; alii nibil dando & nimium accipiendo de-

Unde prad

B

(elentiot,.

linquunt.

Obi. forneratores fünt liberales , quia benefici-

] ii freqit

uminalios conferunt, mutuó dando pecuniam. ergó

1 infigniors

nonreété annumcetantur ávaris. Refp. foencratores

Ctats,

privatam refpiciunt ntilitatem, aliosque damno pre-

Obim

gnunt, dum fcenus illicitum exigunt , adeoq; nulla in

el vitus, h

illorum a&ionibus efthoncftas..

Jiberalaten

2

Hinc ratio peti poteft,cur difficile fit libera-

confftt, t

lem ditefcere, avarum veró facile.

Liberalis e-

| flonis, eyt

nim promptus eftad dandum , avarus minimé,

1 hátus & d

|

turam ving(is

fed autnihil in datus aut aliis fua quoq; nititur

auferre,

iter

|

L0

(/c) 4- €th. c. 1, t. z0. ['cr?q.

LU

!

Magni-

-

é

De Libmlim?e e Magni]?centik;

125

l]lS, n

tqu& D

Torm v , [

V. Magnificentia cft virtus,in má-

gnis fumptibu

s decorum obfervans.

itardie, -

Habet * cuni liberali

tate ideni objéctum, 39

Que fene&ui;!. N

pimirum fimtué, qui bic autem magni C fere pu-

ln

bli.i, ibi fant modici. Nectamen eft fpecies libe-

wtitiacl.

ra

litatis,aut gradü tantum ab ca differt,quia for-

QgTatim,cur

inalis ratio variat objectum, effque eain magti-

id Ilïgimdum

centia decetum im fumptibus magnis s libevalitas

décorum in modirió obfetvat.

Magnificentia fumitur t, pro

dignitate , ut fi

*.'i(i*»fc& pmcl'

dicas Re&or magniEcus ,2.pro fermone ,ut magni- ;

m , d vl

Éca oratio , 3. proeo quod authoritatem conciliat;

5 manis df "

ut magnificz edcs, facies. . Hic virtus cft.

J eufo.

Quod nugnüicentizi fit virtus probatut , ax

€ homines maxime laüdantur,

topifices ,

quia propter han

&

cum in tes neceffartas ; honeftas & diuturnas

fuyes,grafïase-

psquihec.

fumtus impendat. 1d autem emni laude dignum.

Unde praftantior quog; liberalitate eft & ex-

FITTE

j

cellentior. Comimunior quidem eft ifta,refpe-

ley quiabt

&u frequentioris actus , fed hec ufus habet

opeunan. "

infigniores in rcpuþlica , qui pleranque totius

Vf feneitu

civitat!s.

xque damort

Obj.magnificentia excedit liberali

£atcm'. e.non

c(t virtus, hec enim eft mediocritas. Refp. excedit

i, adtog li !

Jiberalitatem , fed non excedit mediocritatem in qua

confiftit ; - excedit in objecto,nonit modo re&z ra -

jf

tionis ;

excedit quoad exiftentiam & fplendorem or-

- Libetls d

hatus & decori , nomn vcrö quoad cílentiam & na-

raris minjm:)

]

7

£uram virtutis;

"

Differt

. quor nit

*in eo quoque älibemlitag&f quod 3*

centia muzus fuum in fumtibus folüm faci-

ä

magnifi

ends exevceat , illà $

n dando & accipiendo 0citt»

uando

Mu

patut. Eft hac in fe quoque fuosque , ut q

uont

f

pl

126

Exetcitátió X 1.

yoilt

imagnificus edes zdificat amplas, hortos , po-

J lst

? uilitatm xl

maria & ejusmodi fibi & pofteris parat; libe-

qinum

; ürnt

EU

j» ralitas exercetur erga alias , opitulatur & pro-

x

UIX yle

deft his , quiegentaut digni funt. Porró * de-

T? :xe-;ffxf

corum in hac virtute fpectatur, aat in fumptibus

4

lo

j

X Qp

ipfis , aut ipfis in operibus.

In fumptu faciendo

Íervatur decorum,

| j qii

quando conyenit operi G* per-

fs hr n

fone.

Nec enim eadem in omnibus eft ratio,

ijües ml

Ut variant operz & perfonz , ita fumtus

l

,

:

D'

)l

AU

jtte o

dcbent variari. Majorfané fumtus impendi dc-.

j

|

.

ipaut

f

1

)

lo

i

bet in ludos publicos , quautin celocem , quia

0 p

major ibi ratio decori habenda.

ï

[ Nam grudt

Ariftoteles ait,magnificentíam verf(ari circa ho-

a

(

Artm, & Qu

fpitum receptiones & dimiffiones , quia quzdam ha-

et communia cum liberalitate.

quitot a

us n

34

Perfous * in quas fümptus faciendi , 4quas

Ut

les uon fant , ac propterea majores requiruntur

|

Hac * d

in excipiendo rege , quam in duce, majores.ta-

|

i

men in duce , quàmin barone. Id quinon ob-

4

lgt

tincnt inten

fervat , inexceffa aut in defedtu peccat , & nomen:

ptimuit

magnificentix non recté tuctür , quod his folis

j

competit, qui 1n magfis fumtibus mediocri-

|

fumvegoi

35 tatem obfervant. Operá * in quz magni faci-

ls funt&pm;

Tütertionl

endifamtus, fuor publica.C privata. (e) Publica,

[ u

ut extructiones & rcparationes templorum &

publicorum zdificiorum , vafa facra, ecclefia-

| Wv LHM

Ítici reditus in nfum fcholarum,ecclefiz &

pau-

! etoj;

Y

peram: theatra , fphzrifteria , pontes , viz pu-

| (2 P?füm*

blice , ludi , epulae publicz. — Privata Ípectant

Ti*

magnificum ipfum & fuos , ut funt nuptiz ,

'NOfnU

j

fplendidaconvivia, veftes ; fugcugx.

Mágni«

De Libetitate & Magnificentia,

147

5 hOï[()s

Magnificus & liberalis interdum i rc aliqua

eosdem facinnt fumtus , modótamen diffimili. Hic

* pirt; l

utilitatem refpicit & pretium, ille decorum & pul-

[ü

chritudinem.

|

atyr

ï

Ut * autem aliquis fit magnificus duo in- 36

[ p()rmac i

primis neceffaria funt. (f) 1. ut fit dives, five

2 ijpn'äm .

DA ii

opera fua & induftria , five propinquorum &

