; De alkionim wiovalium priicipiás.

3l

:dqmsqlüi

ignorantia cft ?aupz acttonis , tollitque aut mora-

Mp

ll

tur fcientiam, quz impedire iftum poterat a-

E.

Itin Ti

&um. ngd* diximus; invitum per jgnorantiä

t rationt

am penitentiam trabere fecum, id de eaignoran-

n (or.

-

tia verum, quz proprié efttalis, non autem de

KEImus u

lr n

AE

ea qux eftaffeiata ; ut fi quis inimicum dicat

Tonfult

per ignorantiam occidiffe , nec peenitentia du-

citur, cunc enim voluntasoccidendi ei non de-

dityr '

-

fuit, Iftud igitur de ignoranti4 ptrra verum eft,

itu. u)

quæc'*iue dolorem habet conjunctum ; aut qui

t dul

a

hancfequitur.

^

Ignórantia alià

s dividitu£ ín vincibilem Sc iü-

neg:twmm

m

JCIEUES

vincibilem. Illa cft, cam eaignoramus , qu& potera-

qUI

;

mus,& debeamus fcire: Hac cum eai&noramus,qud

npnprt

(cire non poteramus, Illa non excufat, fed hzc.

a

ais libd

Deindé ignorantia aliaeftjuri ; alia fatti. 1

«gariants,

(f ) Mfta veleftjoris umiverfalis , quà ignorantür

:

fmmpütim

przcepta communiajuft & injufti;adeoque. ea;

ii ac at

quz omnes homines fcire poterant & debebantj

j pi

veleit juri particulava , quà ignoratur fpeciale

f

mandatum feu edictum , promulgatum ab eo;

guis lomi-

n

qui poteft conderclegem.;

nfia: quï t[t

Nimis generale e(t ethicorum preceptum;igno-

" amontet

rantía juris non excufat. Neceffarió enim diftinguen-

zi

dum eft interig

;noranhquiz

€ularis;

norantiam Jüris univerfalis & pa;ci-

i

Ignovautiafatti e$l, quando non ignora-

1$

udenyl

mus, fitne aliquid honeftum vel inhoneftum, fed

u

ignovamus fackt ciecumflantias, etque hzc vel fa-

r p

PO

€[i-pr0prii, five ejus quod quis ipfe facit, vel ali-

eni. namalienafacta haud raró in nos transfe-

oco alieno convivio

od

rimus, ut fi q.uis amicum 1

471

C z

eXxci-

lx

*

36

Exercitatio lV.

Til

ni

16 cxciperct, aut rem honeftam denegaret, Ifte &

al

diftin&iones neceffariz funtut & ca, qua aliquis

a

ignotans dicitur agete C* Agere pev ignorantiam.

fl

Hinc enim patet,quanam ignotantia adtiouetn fas

[

ciat invitam &^ excufet. . Non excufat. ignorau-

j

tia juris univerfalia fatum agentis , nec facit id

jume

invitum, cum hujus cognitio omnibus naturali

ü

(

inftinctu & quotidiana praxi ineffe debet. — Ex-

N

17 cufat * ignorantia jutis pavticulatü. ad teinpuss

] Pümi

(

non atitem perpetub.

Hac excufatur Jonathan

hibeq

Saulis filius, dum mel comedit, contra pattis e-

r

mae

dictum. «Ignotantia fatti exctat , quia agens

propter circumftantias impeditur , aliter enim

giturà

egiflet.

gt

Ignorans agere dicitur, qui errorem fibi accer-

tinidif

fit; cujus ipfe caufa eft; uteft ebrietas & ira., Per igno-

liuifu

rantiam agere dicitur; qui & fadum & calíam , cu£

Ql

ficagit; ignorat. Hicexcufatur,ille non , factum ta-

qiini

men quandoque allcyatur.

TT

18

Scd * quia ignorantia juris univerfális,

puli,

gt

alia esl juris natuvalis , alia bumani , idcircó te-

fommo.

nendum, quod iff a nullo modo excufet... Licita fu-

|

hr

runt &adhuc in quibusdam rebuspublicis con-

ceduntur,qux pIan& cumprzceptis P'ugnänt na-

Tv

i

innds

turalibus, uz furta & adultevia apud Lacedamo-

nios ,cd non merentur excufationem , cumis

Mäh'd

!

as

gnorarinon poffit fceda illa effe t'urpia(iue 32

fc'.;mï.ip

19 cum recta ratione pugnare. Ignorantie ,* juris

bumani pauló alia eftratio. Sané im foro exterio-

N

ri non cxcufat, aut facit invitam actionem hac

non agi:

ignorantia, cum leges ab omnibus debeantir-

fl?« b nïx

te.uigia'

:

De attionum moralitm principiit,

37

;*

telligi. Imó in foro confcientia quoque non ex-

n

Vlidllquu

cufat hac ignorantia, fi debitam quis diligenti-

Htf

amnonadhibeat. Interim (f qui ignorat legem

hhj

iflam effe prümulgatam, excufatur in confcientia,

gwmy.

€)3. ethic. €.2: t.14«. ( £) 5 eth.c.t. € 16,

t il

IIL Spontaneum cft cujus princi-

itural

pium eft inagente,& fcientc fingulasa-

2

€tionum circumftantias.

aioni 20

fifis

Sequitur * (poutaneum quod ele

at

li

1

premittimus , quia eft generalius ac plus in fe

A V

habet, quàm clectio. Dwuas habet conditiones,

Ü

^

.M'Ws

M

D

Prima eft,ut principium fit internum, quo diftin-

T CUT

guitur à violento. Altera eft, ut agens fciat fin-

gulas ciecumftantias, quo ab invito per ignoran-

li 4ctte

tiam differt, Inde eft quod eaque ira. aut cupi-

rim-

ditatefiunt, fponté & noninvite fiant,

)QL.

im, Quf

dum t*

Obj. affe&us non funt in noftra poteftate. e,

qua ab ira fiunt, aut cupiditate non fiunt (ponté.Refp.

affe&us quatenusà natura fluunt, non funt in noftra

yferhl

oteftate, funt autem in noftra poteftate» quatenus

moderandi & ad bonum vel malum morale poffünt

ticà -

accommodari,

fita fe

Intrinfecum .* iftud a&ionum noftra- 21

(discote

rum principium cft confiientia, quà de factis &

;nzmtm-

faciendis judicamus.Sed judicium de rebus faci-

r:edæmq-

endis hic locum habet , utpoté quod actionem

, m

przcedit. Abhoc intelle&tus judicio feu à con-

ue ; «

Ícienti proxim? pendent atbus omnes, ret2d, facit:

" » jl«'I?i

quiid agit quod confcientia przcipit ; maleé,qu

Q

non agit quod ifta jubet, aut facit contrarium.

gem At

Éx duobus imalis id eft cligendum, quod minus

-

e(t. Si nimitum neutrum c&cu

ppe vel fi alterum tan-

beati

C5

um

gp

)

38

Exercatatio 1.

tüm eft turpe.. Aliàs neutrum eftelizendum; quia eft

faj(n

contraconíeientiam.:. Itanon funtfacienda mala,ut

t A 10

£veniantbona. A€tione (cil. f-xontanca ; alia eft ra-

"m

tio a&ionisi mvxtæ ; & per qua multa cogimur tole-

mala.

-

VT II

22

anum

* idcircó eft afferere, bone/fa]ie-

Uum a

erefon Y

ri [þam*c turpia invité, cum eadem fit utriusque

umM

caufa, qui laqc &:unquea ïpPCtll'nUS, æfnontc &

non lï*VitC Jï)P etim »lS-

epnumtn |

p

IV.Electio eft fpontancum dcubera«

fmpliitet

tum , five appctitus ex confültatione

us It

quid volu

provénien s.

Electi

x

. la

B5

vocatur etiam praelectio, Grz-

(itione €à

cís eft proarcfis. Eft a cms voluntatis,quem au-

Di

tem praccdit a&us i inteflectus , feu cognitio.

mfec

Completé idcircó C per fe esl voluntatis. Inde ab

1 quor

elcctione dicimur £ori ant malt; à judicio intel-

tüts que

lc&us nonitem.

z

potcü*tc

Ele&io cft folius hommls ,Oriturque ex multis

anteinter fe collatis , & quibus unum liberé accipit,

pofi n

y

Non eft cupidiras autira, quia hzc in brutis quoque

fuünt, imó ele&ioni fzepe adverfantur.

Impropria cft

locutio, quando brutis ribuitur, ut quando paícun-

quifit

tür, & ex multisherbis bas pra illis decerpunt. , nec

à apt

poffunt enim conferre bruta res mter Íe.

(ra

24

Eft.* autem non cujusvis voluntatis a-

Qrinob

&us elcctio, fed cjus quem Plæceffxt aon/älmtm

"

eut d;!zbevana. . Eft enimelieere exiis,queanté

qunolo

contuleris,

num dCC*PErC aut præopta—

jïmh Yf

eoq; illud demum velle efi eligeve ; quod fit

Dd

ente certa rerum disquifione aut. con-

Cvf

ultatione," Omninó igitur confültatio cam

BAtont

?

Kcedit, Elc&io " non efl rerum omnium,

j

nci

-

fl

N

De atliontth moralium principid.

39

Vi

fäd pofibilium. Eligere enim eft rem vell

eage-

Ws

idn,

re,actione completa. . Quiigiturid vultagere,

TT

is ratione cáret. Ele-

quod novit fieri non poffe ,

&io est verum qua ànobis

fieri poffunt, Quz alii

hi

!

faciunt ea velle poffumus ut aliter fiant; eli-

u'iu'&qug

alemus. Eff deni, mediorum potius ,

gere nonv

Yl

quam finis.

De1ftis confultamus , finis cftprin-

AC —

cipiu

min pra&icis.

libet

Plena feu completa volnntas vocatur, cum

fimplieiter & fimp

licitér & abfoluté aliquid volu-

UIUDe

snus. Incotnpleta c

ft . quà (ub certa conditione ali-

$

mpoffibilium effe poteft, illa

quid volumus. Hac i

fub con-

]

n Gn-

non. Impoffibilia enioc velle poffumus;

ditione ea fi funt poffibilia.

Q5 dU

Differt * 2 voluntate ,

quiahzc pet fe bo-

O0

Ü

num fpecat , etiamfi fieri nonpoffint, & ad alic-

[ )

na quoq;

Íe extendit: eledlio autem ea inrue-

jitc-

funt in noftra g.

tur, qux nos fpectant, quzq;

poteflate , media refpicit per que putamus nos

x miltt

finem affecuturas.

,

actpl

pofle

VI. Coníultatio eft mediorum

qugic

ii

inquifitio, qu& ad fincm confequen-

P;fcun-

p,MC

dum apta funt.

Á

Cóvenit * cü cle&ione obiedfoquia eorü cít,

itls d«

quz à nobis fieri poffüt.Sed res magni mometi aut

iltatih

dubie fint.catera contemnitur lt nemo cófultat,

ganté

quomodofurgendum. Eff mediorum quod, non.

yoptt-

ti5, nifi quatenus unus fit medium alterius,

yodflt

Differtab ifta fubiedfo , quia intellectus eft.

t COl

Confultatio communiter (umpta pro quayis in-

daga

tione rerum futurarum ineft fcientiis, unde

o em

Aftto

logi djcgn;tir , confultare d

c prafagiis, Proprci&

4

mium; '

ji

í

DT

$?

Exercitatto IF.

forto

eft indagatio mediorum, quaz in noftra funt pote-

ftate & arbitrio.

if

28

-

Quod * ficonfültatio quandog; inftitua-

al

tur de rcbus alienis , wt guando confiliarii conful-

igrto

tatt de 'egibus aut vepublica , aut quando paren-

161 m! q

tes deliberant de liberis , amici de amtis: cltca

uw p;u't

COInhlwth de nobis aut noftris, cum his omnia

qu* 1

complcctamur ;

u

1* quocunq; modo ad nos

lu x-«m'f

Ípeétant, ctiam o

d

CIIIQUODC.

joret

VII. Voluntas eü a&us internus,

Muo Y

&i 0«

€x quo fluunt opcratxoncs externz

29

Vulun 7)

* eft ultimu m. -Hac non notat

Hf»o.mrw*

fuindul

ul

D)

potentiam feu facultatem animz rationalis,fic e-

inttqum e

nim ad ob;c&um ethica pertinet ; fedachtm vo-

jecimb:

unbit, Q*

luntatis.. Flinc dicimus , quod fit. adbus interzus,

W

€x quo fluimt operationes exierne. Scu ,edl appe-

titio boni , frve id verum, five apparens fit-

qu (f

tonemte

Abfolut& & per fe appetimus bonum verum;

«omparare , & quatenus hoc vel illo modo affe&i,

appetimus bonum apparens. (h) Bene enim affc&tus

gj

Scdlerm

de omnibus rebus bene judicar, malé affectus pro-

pteranimi pravitatem m

malé de rcbus fcmt,ac faepe

nmhz

€ligit quod non debet.

quaj

30

Voluntas * igitur hic fumitur pro velle,

quimi

estó, finis i tnprimis , uti electio efl mediorum. 1n ca -

fuy

actus exterior eff terminus & perfetiio acus i in--

y

Hitt.

terioris. Qui plene yult , is ajorem addit per

(aly

actum externum dele&.txovem,& vel commo-

tum f

dum , vcl incommodum proximi. Qui non benà

eite

sult , is fopplet tamen, quod voluntati deerat,

proras

Qui impeditus fmt exeicendi a&um liberalita-

tis, eque iftud acceptum eft , ac (i feciffet, Eadem cR:

pnum

in peccato ratío,

Tate f

Porró

[

pe 4Zjiqnum moralium principihs,

$1

h It

Porró * velle diciturnon uno modo , nam

3

£ ipfe facere potes C per alium,. Quod quis fa-

nl

I

cit peralium , per fe feciffe putatur. 'Hto ut in-

) p

ftrumento utitur.. Qui jubet , is approbat , qui

confentit , qui facientem collaudat , qui com-

ia

Ti

v

modi particeps fit , qui cum poffet non im-

l lioj

pedit, qui auctorem fovet aut occíltat, nead

postam trahatur , fed porró p

t

cccaliïdi fgcu,lga—f

tem habeat.

u

Ratio voluntarii augetur, quando nec errore

M.

fedu&ti, nec vi affe&uum abrepu aliquid facimus.

n at

Ita voluntarium eft maximé , quando quis ultró affes

liste.

£&uiindulget , ut có copfidenuius peccet. Minus vo»

luntarium cft , quod defignatur ex errore , aut quan-

TTTE

do ex imbellicitare humana affectui aliguis fuc-

Ms

cumbit, quod eftfacile,

THta * (unt actionum noftrarum principia,

fupt

33

l

qua cii mnoffra fiut poteflate, idcircó contra Pla-

X

m

tonemrect

e

docetur , ()'quod adtienes quoá, ab

Q äïcæi

vafcu

iü ptofecte , im uobis fita funt ,yirtutes C* vitia.

Scdiermo eft de actionibus moralibus , & quo-

dhs po-

rum hzcprincipia, Plané alia eft ratio in his,

ul

que à folius Spiritus Sandli in nobis funt. gratta , &*

rvl

quormn bic non exponuuttm pritcipia, Altiora ifta

j Ina

funt. Quod * autem Plato virtüfes tantum volun.

33

Qus I«

tarias , Vitia autem inyoluntaria effe afferebat ,

lt pt

id nimis abità veró. Flomo enim per pecca-

omtno-«

tum femel corruptus , tleró. vergit ad malum ,

nonlltnä

cítque in rem nullam proclivior. Et quia mala

i detri

proveniunt ab hís principtis , uti funt. expofita,

1

ia

Planum [31

teae

flc voluntaria & in noftrg. pote-

d

flate fita,

€ ;

Qljed.

Porrö,

4t Exerc IV. de attionum motal. principiis.

Objc&. natura eft caufa, cur homines appe-

tunt , quod ipfis videtur. e. vitia non (unt in noftra

p

poteftate. Refp. naturanon tam caufa eft, quàm di-

Ípofitio & affc&io appetentis;. A voluntate funt ope-

(D

1]

rationes , ab his habitus; à habitibus eleé&kio , finis.

84

Quod * autem putant nonnulli, mala ex

g

ágnotantia fieri, que autem ex ignovantia fiunt,

Mf

ea facere attionem invitain : id falfo nititnr prin-

L

cipio ,. cum non omnia mala ab ignorantibus

A

( ,

qü&t(

fiant , nec omnis ignorantia facit a&ionemin-

gt

vitam, ut ex ante dictis conftat.

jr, nX

Vt principía a&tionum funr in.noftra poteftate,

dnt; Ó

ita actiones ipfe , imó non a&tiones tantüm , fed &

habitus, qui ex iis in nobis gignuntur.

w aptt

35

Sunt * autem actiones magis in noffra pote-

Qb

n fieonf

flate , quàm babitus. Ylle enim immediatà funt à

i& propter

voluntate, hi mediaté & per operationes, ac

dplonclti d

ropterea ab iftis magis cavendum, quàm ab

H

j

abitibus , quia actiones prave funt caufa C

secs ial

puncipia babituum vitioforum. Sunt in noftra

n 4 ii

poteftate actiones , poffunt à nobis

TT

coerceri pro libitu , habitus

infuttmd

vitiofi difficulter.

f umg;

h) s; ethic. c. 4. €, 65.

( 3. ethic. e. g. t.

iUTLAM ,

$5. leqq.

z

wijlti

l

X

Wat&

libtei v

($

pl

f prati

Ptl

Excr»

I |

!

etediy

Wa

lii

Excrcita(io V.

43

i,

Muf

DE .BONITATE ET MALITIA

qlinj

MORALI.

fUn!op:«

HG D äflii-

I Bonitas & malitia moralis ac-

Ihit t

curaté determinanda cft.

! fin,

Conftare * inprimis debet , quemam attio

tpri.

morali civiliter aut movaliter , bonaaut mala (it ;

ntibuy

tmin.

adeod; quatenus appetitus tam ii qui eft in facul.

iate intelligente , quam qui in fenfisiva fedem ba-

bet, rationem bonitatis aut malitiz - moralts

du

n

habeat; (* «srper C? propter eos bomo benà aut

mal? agat . (ivc feliciter aut miferé vivat.

Jripm-

Obie&tum ethice tunc demum re&e intelligi-

i n

mus ,fi conftat quomodo & quatenus animz poten-

tiis & propter ezs homini.ejusq; actionibus ineft ra-

J65, dC

tiohonefti aut honefti.

hi

1uim n

Eft*innobis naturale lumen , ut in theo-

4

T

reticis , itain practicis, quo boneflum d turpi » bo-

TAT

num à mále. poffumus difcerneve ,. feu nazuralia

ybis

principia pest Lapfum fupevjunt , ad dijcernendam

$

boneflatem à tutpitudine , vitia à virtutibus. No-

l

runt namq; ethnici malitiam , fornicationem ,

ifl & 7' l

avatitiam , nequitiam C (pmilia morte digna effe,

contta ju[litiam , temperantiam , laudibus ovnari,

Errare & falli poteft intelle&us nofter in civi-

libus, fzpe c

tiam fallitur in hís,quia malzex prin-

cipiis natural

is luminis rátiocinatur» id camen quod

ex principiisiftis re&é & legitim? eruitur,

fallere non

poteft ; aut fidei repugnare.

H

Hzc* principia excolit philofophia civilis ,

quz recte propterca

dicitur facultas , juxta te-

Gamtationem , Q naturale iffudlunien judicaudi

*

€ 6

& fla-

44

Exerctatio Y,

, Wi

e ffatuendi , debis qua ad vitam banc boneff? tj

Pl(

u

prudenterinflituendam pertinent ; adcoque quic-

quid lumini naturz ex amuffim. refpondet ;id

«enti, Mi

A

(onumd

bonum;à quo veró quod abit id error eft;à quo-

a

cunc'luþ dictum fuerit. bomo errate p

?

oteäï D d!/;,.

plina non errat.

"] [i[,COS I.H

U

Aliud c(t habitum non omnia affequi , que po-

terat, fj perfe&tior effet; & habitum illum errare ,

«t, Donum

aut pravé rem, docere, & errorem docere. .Multa

poteft difciplina civilís non artingere; at non proe

uf fum

pterea in his errat, quz attingir.-

iil PEIEF

4

Unde * infertur, quod cognitio vetitatis

p d

de difcrimine boneflovum & turpium in vita civili,

dntic hg

£tiam in etbnici , à Deo fit. Nec enim à diabolo

imisiid

elt, nifieum veritatis patrcm'velis dicere , qui

jrirojer t

pater audit mendacii.. Cognitio idcircà veritatit,

nonfunt

prout est in impits, 4 Deo eft, adeod, non fallit , aut

Sumiai

jusbonitas

deripit, necüineblaspliemiaid erroris poteft di-

a effentiz

€t principinm, quod Deus doccet.

Tris

,Obj. dona Dei depravari poffunt , & à fua inte-

gritatedeficere. Ergó aliquid quodà Deo eft; potcft

tptt

cum fide paguare & erroneum effe.. Refp, Id ex ac-

cidente e(t, nec donis illisullo modo per fe competit,

1 adtoq

$. D of

aüt quà fünt talia.

At veró cognitio veritatis, etiam,

quà eft talis, à Deo cft, & donum ejus, & p. c, non po-

Ü nn:,r,f (u

€cft pugnare cum fide.

Pnpi

Hinc * virtus moralis, fuo modo Deo per fe

lt

grata efl; quiaeft bona & honefta , licet in ho-

filihngi

minenon renato inveniatur. Complacenti 44

Nllug

j

jklütem aternam 63l aliavatio.

Fl i

Il. Bonum eft , quod appetibilita-

iolts Wt )

Ül ml

tem habcet, fcu congruentiam cum

QClgtur i

)

ho

u

Inf?i—

De vaonime & malitio morali.

4f

honej]

i

Infpiciamus * boviratem C* malitiam me- 6

1

Wi

tAlém, üt ex lymine fluit natura, Kes magnimo-

odl

menti. Multi enini de rectitudine & pravitate

l,

iqu.

aCtionum humanarum, nec non de vitiis & vi»

j

i

»dl];i.

GE

tiofis habitibusitaloquuntur & fcribunt, ut pa-

Íam fit;eos neterminos quidem; qui hinctamen

QU p

h r

t

petendi ,affequi , quo mihil abfurdiw fieri pote-

:

s

i2f. Bonum

* dicitur duobus mod

1s,41f ptO- 7

» Mul

01 BQ

prer effe fuumy aut propter qualitatem velopetati-

onemi, Patetex perfectione , qu&taliseft , aut

wohtk

propter effentiami, aut quatenus notat aliquid

TM

A

effentic fuperadditum. Pofterius conftatquid

4 dtboh

ómnes iutelleum, fenfum, fapientiam, videre , lo-

Ktt, Qu

co moveri, multaá, alia ves vocant bonas , nec ta-

At

men funt rei effentia;fed qualitates autaCtiones,

4lit, wit

Summsé neceffarium éft intelligere , quibus re-

bus bonitas moralis incft, tüim veró quom

pl

*

i

iodo ä'bonia

tate effentig diftingüatur.

/

fiquidem óiinis $

yà (udint

Prius * quoque apertüm ;

toelpot

tes appetit fui confevvationem , déffrudhionem bot-

j ld r

ve5, adéoque effe cujusquerei bonum fit opor-

f comptt

ais eltt

tet Hoc otunienti comfetit , in quantum ensest,

C omni quod effealiquod. babet ; five alterám il-

?' fsnon PU"

Ílam habeant bonitatein, five non. Vócatur a-

pp

liàs bonum transfcendentale, fubflantiale & gü"m-

euin d

tiale, ac boc mado otane en$ bonum . e$t..—

yentit

Nullum effe, quá eft tale, malum cft. Non fub-

ftántiale, quia omni$ fubílantia cftà Deo, etiaim dia-

bolusipfe, Nonaccidentale, quia aliás effe fubftari-

tiale, malum cffet;curn hoc fit à fubftantia & per eami,

etibi

N

Ho« igitur càm malumnon fit, nee illuá erit.

N

j ^

Porró

* bonumpront sotàt a

liquid éffeis

lié fa.

r .

|

Exerditatio 1ij.

r

'»',r;(mfli- |

tia fuperadditum, eft duplex : naturale & mora..

qui M

le.. 1flud. denotat quicquid ordinem ad fubje--

f[*cgquatflï

&um habet, cui ineft, five fit in rebus corporeis

asb

five incorporeis, five ànaturaultró emergat , fi-

r dibo

ve aliundé eiingeneratur. Hoec dicitur omne id;

T

quod conformitatem habet cum voluntate &

* Ht

lege Dei, five à naturz oriatur principiis , five

pl

IO aliundé veniat.

(iscom

Hinc * bonum naturale funt

vitnda t

omnes perfe&iones creaturarum , qua: effenti-

hod

am cujusque reiin fe abfolvunt & complent;

biteyedi

nectantüm quz à natura funt, fed quxà nobis

sm quodt

tontrariur

parantur, autaliundé accedunt. Benum morale

Vuli

efl, quicquid & quatenus ex his & aliis perfecti-

onibus, in creatura intelligente , ordinem habet

Aut entm.:

-ad Deum & voluntatem ejus.

sfeperc

Bonum morale certo modo eminenter includit

fklibem

. bonur fupernatürale, dequo Theologi. . Etfi enim

dDewny

hoc efficientis & dignitatis ratione toto genere ab illo

ditferaGtamen quia naturam hominis in ordine ad

tdemam

Deum perficit,idcircó ad módum boni moralis fe ha-

tjuicbo

betípes, charitas. Sed vox non eft accipienda preci«

alfluina

s&, pró eo tantàm quod à lumine naturz eft.

i1

cttr molt

Unde * ultróliquet ; qued bonum appetis

n ,

bilitatem babeat feu congruenttam cum . aliquo.

Mi ne

Quicquid enim norat perfcétionent, five effen-

tialem, fiveaccidentalem, id omne eft appetibi-

F;n'ronu

t moy

le, five übi ipfi, five alteri , ut 1nductione con-

D

at.

!

DO gan

-

Ts habem I

IlI. Malum eft pr

£ci.

.ivatio & abíentia

füdtm dl(l P(

r d

r

i2 ^ Ex * di&üs de ti4lo judicare poffumus.

Sift t

lg fe

Hoc namque qui-aotat: abfentiam & pryatio-

[ 1

De bonitate & malitia morali,

47

nem téi.. idcircó eftpofterius , & exillo intelli-

T

gitur. Malutmn quà malum , non babet effe veale,

Ll M]e

COf

Íed quatenus eít tale accedit ad son- ens. Omne

Va [

ens eft bonum, & p.c. malum non efteus , quia

'Orntejl

noneftbonum. $eduon est omnino n?htl, cum

itite

fit in vebus.

Privationes dicuntur in rebus effe;non quod ve-

)if& ) f]vg

rum & pofitivum in hiseflehabcant , fed quod ver&

il

fubje&tis competant.

Nec ideó enim privationi €

d.

tribuenda natura pofitiva , quia tenaciter trei füo in-

at

haret modo. Coccitas nuda eft privauo ; nec tamen

inde evelli poteft. Nec verum eft; idnon effe privatio-

VRR

nem, quodtotum corrumpit fubjc&tum, cum de mor-

LU i

fs

te contrarium conftet..

TC

[

3

i

Malum * . eftduplex: matarale & morale,

Qb

Aut enim abeft perfectio aliqua , que naturam

infe perficit, & eftmalum naturale, vcl ed hunc

t idudit

fe habetmodum ; autabeftperfe&tio in ordine

B enimt

veabillo

ad Deum, esique malum morale. "'Tranfcendenr-

vordint 4

o

tale malum non datur.

Non enim ftatim , ut

ordls t tae

effe rei bonum eft, ita non- effe malum eft , quia

udi at

abfolutà non effe, efl ens negativum, quodnón di-

1

citur malum.

Differunt * multum. Malum 4

TEUM

namqg, metale bis potest ineffe , qui poffident bonum

n hp

naturale, ncc ftatim enim bona valetudo trahit

fredie

fccum bonum morale, fed hzcin his eft quoq;;

ïgPPCtibï'

qui funt moribus cor?xætiiïïmis. Eadem eft ra-

jone C?

tlo mali naturaiit,quod his fxpé ineft, qui opti-

mos habent mores.

Ita utrumque malum de

abíeni

codem dicipoteft, nec tamen ipfum effe quà t4-

le malum eft.

of

Si effe rei, cui malum ineft , malum effet , tnné

s effee

malum effct natura pofitiva, ad uc aut Dcu

J

m

X

éaufa

p

P.

j

43

Évercitatio V.

caufa mali, aut neceffarió effetaliquod primümm flati?

;

lum

endum priucipium,à quo malum dependeret. Eft àus

grin d

tem utrumqQue horridum di&u.

m A

1V. Bonüni morale in cteatürisnos

j;genaruræ

tatordincm ad Deum, ejüsque legem :

Horme.

malum morale in

Tortdle

'egorbitantia & lege

Alidartüm;t

confiftit.

.

ya ii j

i6

De * moralibono & malo accuratius di-

ETO

Camus. - Iffud in cteatutis notat ordimein Ad De-

yadtect

xuride; ii

tm éjiisg, legem; adeeG, in fola créainta vationali

Cattri

inveuitur, Necprimo eniim & pcr fe poteft ulla

luml

áCtio ad legem cónformari, if cognitió €$ libes-

ar bonali

Ídi ad[it, qux autem nonnifi in-intelle&u prz-

ditis;

Ità :h malo ínorali, & quodmodo fe ha-

wfacimp

bet contrario.

mfmmi g

Quz de boni & mali vária dicuntur diffcrehtia,

Atv t

Nec 1in Deo enim

€d oiiriia ad creaturas pertínent,

gudlecvet

*e-

locum habetit; cum fitipfa bonitas, cjusque effe emi-

ütem at

heütiffimé omtem includit boritatem ; malum nul-

laxatiofie in eüm cadit,

lex praapi

efesint

f

Hinc * fequitur; áuod intrinfeca boni c*

onifione

snali hovalis vatio, in fela ff a conformitate cum Le-

ftri qu

geyaut exorbitantia ab ea cotfifldt. Nec enini

aliunde cognofcimus, quid bonum áu£ imalum

ïumeüW,,

fit morale, nifí ad legem C divinan juffitiam,aut

lg,

li

éxorbitantiam ab Dac vepbicigiius. E&c'ïüe/illa'

refporidet ;

f'ioind

i

,—- 6m4 d&io mürdlll , quæ I.Cgi natufæ

Tf

Inde

recté dici-

saalaque hinc exorbitat.

Obi. n

[)

is boyi totalis confi-

" totgd

fnus, quo? f vmealivatio omm

'

lege naturas € for-

Aiüti m

flatim conformitate illa cum

illa exóf-

?J(M"&"N:m

fnalié tatio ompis mali movali

fita esl in

bitantidg

"ii

Ld

De bonitate C malitia morali.

49

'H'mum m, "]

Atl Eüm'

bitantia, aut defectu à lege, i. , omnis res moralis

ter bona idcó eft bona, quia legi naturz eft con-

tlrigno;

formis; & omneid meraliter eff malum , quodà

legenaturz & recta ratione exorbitat

! chCmg

difforme.

; eique ;ü:

Formale non eff tota rei effentia, aut quidditas,

T ï

fed id tantàm, quod communem reinaturam ad cer-

ttüsdi.

tam redigit fpeciem. — Materiale igitur vocatur id,

quod rescomnnne habeccum alterá ; formale eít id,

LT

per quod res cítid quod eft. Ita in homin

materiale ; rationale eft formale.

€ animal cíft

Mitirij

vdui

Caterum * conformitas illa d exorbitag 18

T

tiain multis ineft rebus,ac proptereamulta dan-

li p

tur bona aut mala moraliter, — 14f4 othifíio , cantt«

iUf

miffie C ineptitudo ad faciendum aliquid , esf in-

confovimis legi . at verà aptitudo ad. faciendum

(ifetttiy

contvariutn, e5l ei conformá.

Nam qui omittit,

Dto enini

quad lex vetat , is legi vivit conformiter ;

qui

ln )

malutini-

autem facit;q

uodlex vetat;aut quiomittit;quod

lex pracipit, isexorbitatabea, Sed * major eff 1

defe&usin commiffione,aut repugnantia,quàm

"T

TO

inomiffione. Iffud nama, minus congruit cum les

N eüm

g nAtUura, quäm nonfacere aut omittere. Itama-

lum eft pauperi denegare eleemofjuain , fed pejus

g imaum

| iri:m;üüf |

cft,acceptam ab alio eidem eripere. Sic Deum non

E[häue ll

diligere malum eft, eundem odi epejus eft. Ma-

joridcircó in hoc ; quàm in illo perverfitas aut

vfpontt

j

malitia.

st

Obj.

agerc ponitaliquid in genere naturz, e,

non notat d

efc&tum ingenere morum,

& p. c- forma-

mulurh

lisratio malinon eft defe&tus. Refp.

aliud eft facere,

ruM,W

aut non facere, ut fufit res naturales ;

aliud eft loqui

TL

dcinconformirateà lege.

Alifxd eft agcre, üt eftran-

W"h

um

$9

Exercttaiio V.

tb

quod aliquid ponit, & aliud eft agere mas

tàg agere:

bus; 1

lum, quaeft

xaleformaliter, quod non ponit.

I

20

* omneid, quod eft moraliter

busc

Etquia

qi

malum, eff exorbitantia à lege

üature €7 divina;

ä

Doni

üiones tantüm ;

fed

idcircó ultró fequitur, ion 4

lias inalas effe poffe.

lgl

habitus quog,, aut

qualitates 4

l qu at

bitare poffunt , cftqQue in his

Omniaenim éxor

Q9

IT

malum, quicquidlegi

noncon

o

ruit , five fit ine-

(o:npätum

ptitudo ad agendum, qu

od debebas, five fit procli-

abftinere debebas.

atl

vitas 4d faciendum ; à quo

2lprzterea * inomniactione mor

ali, pcrpetuö

militia qu

homo, t

m ,objecium Cf citcum-

refpiciendum eft ad fine

e

0.

&iones in actione bona,

hislrgun

flantias . fint g, omnes per.

Poteftenimactio effe bo

na obje&ti ratione,quz

flaàrebus

m eft facere mi-

tiaebus i

mnala eft ratione finis. Ita bonu

bus autem

fericordiam, fraut

&

m facias, ut gloriam habeas

z

1

[ aquadvx(

coram!

i

ominibu

I9

s, tünc mai

umeft. Aliud eff in

V

J pwe

analo, quo

& e^

uuico defe&lu tale est,

Non omnis circum

ftantia a€ionem moralem

ls cbmp

lun &t

fpecificat, fed que

daim tantu

m augent bonitatem aut

malitiani, quz ante ader

ant. jta copiofam largiens

LUE

facit morale fpecificum,

eleemofynam bonum non

timnon

fedid auget.

ionibus id diferté Arifto--

litit ld

22

De * malis a&

quia aut id agitut,

Hïque

teles (b) Peccatur , inquit.,

T0 0j

on ut oportet;

aut quod

quod n»n oporret .aut quod n

Vitlong

»0on quo tempore oportet. ,

4

ut. aliquid bujumodi.

is Avecta ratione. qua ut

Int

In his omnibus eft recefft

DAT

fiin uno aut altero

bonz actionis norma eft, ita

J

Butndum

fit exorbitantia, ftatim actio fequitur m

ala.Cir-

cuinfpecte idcircó hic agendffim,

(b) Ethic. cap. 7: text. 94»

| Pme

Vc BO"

;

De bonitate C malitia imorali,

3t

d

0njt

s Bonum & malum revera funt in

ordiy

febus; funttamen diftin&a à rebus,

C i,

quibus compcetunt.

ntin, d

Bonum * & malum revera in relu e[fe,

23

if nf

bisque denominationem latgiri, caret dubitatione.

juc 1n Jig

Ex quoautem concludendum non cft » bonita-

t i

tem G maliriam non effe difluntdias à vebus , quibus

(f

competunt, aut quas denominant, 4/4 eff. ve&

ts

effentia ab bis qua 1lli accidunt, aliud bomo ; aiisá

; pitto

iC Q

malitia que eflsn e0,. Aut Íi malitia idem qvod

omo, tunc hominis fuübflantia eft peccatuim

E

( hn

Obj. bonum & malum (funt in rebus reyera,; ac

his largmnturdrnominationcm.crgönon funt diftin-

]

ragionc,qqæ

&aàrebus. Refp. id vanum effecum omuia acciden-

LC IT

tia rcbus infint, hisque denominationem danr

jà qui-

m libets

bus autem funt diftin&ka,

Itafrigus eft in aqua; & ab

'€o aqua dicitur frigida.

iif

à

Veré * idetrcó bonitas &ghaiitfä mora-24 :

n od

lis competit a£ioni , f aciens eam bonam aut ma-

onigrcm du

lam, & tamen difcrimen cft inter adtionem per fe

Áim lrgis

ejuq, bonitatem aut malitiam , ac propterea et-

: fp(;ii(uüh

1am non dicitur Propriä,bamd est bonitas aut maz

ï& AIIPLO

litia,(edin concreto , bomo e8 bonus vel malus;

TEU

-

Eftque perindé five malum committas, five bo-

"T W

num omittas, utrumque enim defectum feu pri-

vátionem notàat, utantea dictum.

l bu; TOA

Interhominem & cjusaccidentia , inter actios

i U

nes earumque adhzrentia, in omni difciplina diftin-

m JE*'*J

guendum eft, aliás ifta omnia cffent unum & idem;

I malïyw

quod dici nequit.

Verüm * asalum quandog, notat. puvam 34

ptivationem, ut quando omittimu , quod facere

! l

D5

däbe—*

Exercitatio V,

$2

Í

debebamus, aut quando adeft ineptitudo ad £a-

ciendum? Quandoque notat babitum aut aciio-

cimu&l

nem, ut in commiffione peccati , homicidio aut

l

j g

itih !

furto, ubi malum non eft pura privatio, fed actus

aut babitus pravus.. Utrumque cít malum & ex-

Miti

u mate

orbitantia àlege, ac utrumque formaliter dicit

ijfan

privationé , alia eft ratio; quando fumuntur ma-

26terialiter. Ne * igitur aberremus fciendum eft,

min d

quod omne malum,quá malum, formaliter fit pri-

lub

vatio, C* tamen adliones aut babitus veclé quoque

Qd

vum,hila

mali dicuntur. Sed in aCtioneaut habitu malo,

dafiret

ipfe babitus aut actio non (unt pavs formalis , quia

irrationd

actionem & habitum effe, etiam bonis compe-

i.

titactionibus & habitibus, adeoque uterque eft

Q

indifferens ad bonum & malum.

judcate,

Aliud eft pura privatio, & aliud fecundum rati-

onem formaiem eft privativum, fcu formaliter priva-

quipmer

du

tivum effe. Hocomnibus compctit malis, iftud non.

Illud primó dicitur defetus, hzc res defectü habens,

TTT

x

, AcCtio * igitur & habitus in zmalis ad par-

-

piyicy

tem pertinent materialem. Efquepars materi-

LUH

alis male acionis habitus, non fubflantia, in qua est

j Quim

salum.,

Hac enim eftfabjecium remotum, & in

Y

quo cft actio aut habitus ; fed ipfa adfio & babi-

fl

15 esl pars materiali mali,ac propter actionem

quiqy

& habitum malum ipfum vespofitiva dicitur,non

ibeyg

quidem formaliter & quà eft malum, fed materi.

:

Tib a

N

aliter, 1.c, quà eft aCtio velhabitus.

!

Tota (ubítantia hominis per peccatum corru-

|

Qum i

Dxi;

pta effe dicitur, nonquod ejus effentia aut ejus quan-

titas; qualitas, a&io cateraque fint conyerfa in pecca-

tunp fcd quia hjs peccatum adharet.

Ec

-

De lonitate & malitia morali.

$3

T| n

Et * neulla relinquatur dubitatio, id di- 28

a

.'ldio àl

cimus, per materiale non intelligi fubflantiam i-

píam. feu vemotiw [ubjeum, cui inest adlio aut ba-

Z

bitu , fed materiale peccati feu mali est adio

lr

babitus.

1 dicit

Quanquàm enim fubftantia dici fo-

leat materia actionis aut habitus , sop tamen

U fd«

fibflantia eft ipfa atlio mala. Hinc eft quod res

nl

mala dicatur pofitiva , quatenus eft actio vel

ftyi.

habitus.

quit

Qui defe&um dividuntin privativum & pofiti-

ddny

yum, hi (üam produnt imperitiam, eftque aliud nihil

idafferere, quàm homines alios effe rationales , alios

" qu

irrationales, tenebras alias effe tenebricofas; alias lu-

scompc-

cidas.

d

uibus ita fe habentibus haud difficile eft 29 !

judicare, quid de illà fentiendum diftin&ione,

im rl«

quáprzter ufitatas entis fpecies alia nova intro-

tptitie

hiinons

ducitur, &* quod ensintroductum appellant,ac ens

jhibttty

z4le effe malum.. Hinc * quando dicunt meta- 39

jalpte

phyfici, omne ens eff bonum, diltinguuntifli inter

T

ens, creatum , faidum C introductum, dicuntque

T P.

quod regula 1lla locum habeat in ente facto &

--

jn at

creato, non autem in ente introducto, boc enim

effe malum.

Verüm * ficta eft ifta diftin&io,

ehui

s.

Qionen

