Caufz procreantesámiei

tiam fünt väri"a", hitu'.ï

tà» zqualitas ztatis, ingenii, ftudiorum , coriveifarios

jurca

| tetciolg

! eonjun&io fanguinis; ütilitás, vqluþiaä,bdndium af-

Tb

fluentia aurindigeritia.

16

iAamicitia, * aliaest beneffa yAlid fücunda,

leízro;

alia.utilis. Mta ex fola honeftate provenit;4deoqy

l Trtuisaut

fola pevfetka est amicitia: - Jücunditas & utilitasy

| quiüidum

vemota-boneflate , faciutt amicitiam imperfe-

tl

Cam:' poflunt tamen progreffu temporis in il-

;

tj

làm converti.

|

lii

VL Voluptas co

"'r'poris & fortunae

| -jcquisqua.»

bona,à fümmo bono

.

nQn funt cxcluf

Clmsirwitä

denda.

Mfv

^* Nemo * non eít, quinon certó fibi per-

7

adest;/fuumtim bonum in bene vivere ( bené vem

Üf

g?f?ï: fità effe, quod propterea, non tàm virtus

!y Camtk

ipf?»:

[

De fummi boni tnovalis acciden£.

i

s Dontrl

1

F

Jitica,

ïpfw, quäm ejus operatio haberi debet. L

nc

quando nonnulliid virturem , prndentiam r fa.

ET

4003 d ||

pientiam vocant, tunc per virtutem cjusactus fe-

entià m

cundus intelligendus , adeqc'luc Operatio; per

prudentiam àutem & fapientiam cognitio pra-

ità

€üca;& fine qua virtus effe nequit.

Doiii perfg.

Obj. fümmumbonum denorat qualitatem , eft

ii Wt

fclix non is; qui agit; (ed qui qualitate eft praditus.

m effeq.

ergó non á&us fccundus,, fed primus erit felicitas. R.

utc nonnulla vidéntur nóraréactionem , que tamen

Confeque,

funt qualitatés; & viciffim, ita accidithic

quoque. Va«

Aere, qualitás eft ; & tamen vidctur dicer

€ actionem j

ihircpat

€vcra tàamen

tll cisit

fi: felicitás videtur riotare qualitatem , r

€ft actio fcü operatio.

ls fundii

& ulttiz

Sed * non funt excludendaà furmo bo- 1

ho, oluptái, aut corporis € forttine bona ; quod

yirid; t

hic iterumrepeteridum eft; Nam animi volu-

onvtifatiós

ptas veré cum fummo bono coüjurigituf ; cum

daoum af*

revera volupefit oómneid; quo quis dele&atur,

In his virtutis àctionibus autem eft màxima de-

hi jirandi

le&tatio ; modà virtütem ameí.

Imó nemo eft

vetity t

virtutis aut honeffatis cupidus ; nifi quiex utra-

s &rtiltai,

que folidaim capiat voluptatem. — Fortunz r

18

»imp

'C'

autem bona; ut funt divitié, bonorés, amtici , fani-

iporisin D |

t4i,ideó ei juricta fint;quia fine his virtutis qui-

dem habitus effe poteft,sinimé átüteth ejus adtio;

v fottut

Nec quisquari eniii przclarumi edere poteft fa-

cinusin vita, fi amicás efl deflitutui, adt &grum b4-

int C?(d"'

bet corpus. vel nullo bonore ini. repüblica dignu eíf,

ofb gt

dit quicum petpetua couflikatut paupertate , ad-

O

ö'.

.

: (f TL

Xque fieri nequiit, ut is felix fit, Kqui omnibus 14

ls careatbonis,

-]

p um Wo

H

ongt

D]

e-

;;3 Ex.mit.- I1. de fummi bont miorali accid,

ia

Honor alius eft (ervilis: qui debeturhero ; aliu$

naturalis, qui patri ;

alius civilis, qui regi propter ju*

b (

ftum defertur imperium,

felicitati debetur honor in

prazmium,

Non *

confiftit quidem fummum bontm

)u

19

in externi bonis. fed im fola virtute. Actio tamen

m

virtutis non potcft perfici , fine aliquibus faltem

P!apf

borii fortune ,

eflque longé aliud fummum bo-

f

num-onfiftereinbonis fortunz ,

& fummum

TT

his carere.

Poteft valetudo

bonutm non polTe

l

[W:qlwd

fclicitati, fubfervire eidem

B

officere, (Lmala est.

guzmum q1

eft, aut

fibona. ipiatamen fummum bonum non

L cognitume

!

fummum malum.

nonomninó funt fixe;ita

mopar

Vixtus cjusque a&tios

mofcendu

utloco moverition poffint. Impcdit namq

ue advcrfæ

am invi«

|

,vita (xpe honcítas a&iones, ac ex

torquet eti

1

äxmmu f(lz

orbus robur corpo-

tis liberalitatem, unicusautem m

fortitudinem in acie , nec

) avrtatelit

vis ita poteft affigere, ut nec

| m henr

ceas. Màe

$

"prudentiam in confulendo ampliug tn;ri qu

mentunme

jeiptd, |

goum impedi

20

Indé

* reété dicitur,quod felicitas omnibus

; Mi

non pofíit,quadam

jitratm

fortune C* corporis boniscatere

0l H

tamen &inprimis hac, que non funt advitam ne-

ï

i

at fit pvopterea . ut feli-

(thlbnum D

ceffartas abeffe poffunt ;

5

idun, qui

citacmen fit aboluté inconflans ; nec acci

dit feré,

Cl qu

ut quis omnibusiftiscareatbonis, ; mec tamen

bmtbuthu

esl tam conff ans, ut labem nullam uniquam contva-

(b

bat, Eftenim imperfe&tz hujus vitz

Mldy

9crfe€cio, adcoque certo modo

li

conítans.

lt

'mfl EU

lq:y

T

3. SICRSEEISOLUISSDSNTTNSAMSBEIM 3

1

Exet-

^

j

L

: Exercitano Ill

luflhtm; m' d

19

I9 p

Xtr hony ;

DE OBIECTO DOCTRIN.E

MORALIS.

LUTTY R

AGto t

I. Objectumethicz homo eft, qua-

fiquibusþ!m,

tenus fclicitatiscivilis capax eft.

ümmum k

Proprium * eftdifciplinarum pra&ica-

& fimmz

füm, non ràm objeium um cognofcere quam cet-

tfb valent

tum in bocinivoducere fiuem, iffudq, per bunc pet-

TVlte eidia

ficeve, quod fieri autem nequit ; sifi id notum f[it,

nonel at

quantum quidem fes po&ulat. Sané non in-

cognitum eft ethicz obje&tum, caufi tamen &

fünt fiyeit

principia ejus difficultatem habent;undé przco-

mqucadmü

gnofeendum. Obje&um * ethice eft bomo,

: etiam inyi

robur corpo-

quatenusfelicitatis e$t capax motalis ; quz cum

»in acit, nec

in virtute fit pofita, cjusque actionibus , abani-

iqueas. Màe

ma fluentibus , adeoá, bonefliffime, &* quantuns

fievi potest , vetla vationi confentanea cffe debent :

citug um

Idcircó homo hic obje&um eft , inprimis pro-

fit at

pter animam, à qua eft virtus.

advitam

Obj. Homo eft (ubje&um ethicg , recipiens irs

fc habitum prudentiz.ergó non eft objc&um eft (ub-

, if

je&um , quia recipit prudentiam , utbené vivt; eff

ciditie

objectum, quatenus przceptis excolitur moralibus;ut

; n tin

bené beateque vivat.

Obje&um * ethica etfi aliis bomo fit aliis

qwmtamll

intelletus , voluntas , affeilus, adio humana,

Jjus vitz

nodo

ententiz tameniftepoflunt conciliari.. Con-

fiderari poteft objectum autem vel. indetermie

W

t4t£ , atque ita eft homo; vel determinat? ,

ffá, vel internum , ut intelle&us & voluntas ,

«um appetitu & locomotiva ;

yel. exteee

I

b a

tlhls

40

Exercitatio. 111,

$um;ut omnià circa quæ virtutum exercentur

W' 7

actiones, adeoque ipfz a&iones ; humanz.

i

WIW

Voxationis fumitur 1. pro quayis actione,quá

Wm

homo cum plantis communem haber, z. pro accufa-

a

tione. 3. pro opcratione, qui mediante intelleétu &

volunzaw perficitur, ut hoc loco.

j Áil (I;

Intellcchus

x*

ab ob]eäa excludi son d:Bet,

g/ano

bic namq; perficitur virtutibus, quatenus prin-

j um

cipiis informatur practicis , & ex quibus varias

wnok mt

conclufiones ducit. Pradlitu & vetatur, à quo

Atdnu

alius efk is,qui tbeoreticus dicitur, & per quem res

ij

Ii4

A d

Íua natura tantüm cognofcibiles apprehcndl—

j

2 uf

mus. Hic prmapus practicis pchatur,nec mi«

0ij ;

nus conclufionibus.

Volunt as

x

objectum e3t,

'

;ætlp( ct

*

quia hic quoque pcrHatur, atq; tunc bona mo-

]

gagtunqi

!gi Á«tit

ralia pmfeqmtur, malafugx:. In hac eft electio

Lj

:|

$d*

€5 libertas, propriz virtutis caufr. Affediw funt

mncsoratw

ebjectnn, quxa funtinftrumenta voluntatis,quam

Í:quuntur in boni clectione , aut eidem repu-

h* TU j

ctum &ob

gnant.

Adliones deniq, faut objectum, quia poí-

funt effe? bonz aut malz.

finuudit f

r M /xm,

DeobjcétoaliiGc. "Totale & adequatum dici-

£urtotus homo virtutibus informandus. Inadzquas

RLT TU

3v

tum feu partiale principale eft intelle£tus & volune

tas ; inftrumenra!c funtaffectus; ab his ortum;funt

quidlm,

actiones humang.

2

Yiunt

Mnlk&uu

1. intelle&us per effentiam cft ra-

|

BUTM

tionalis,& per quamrerum naturas co-

fttd o

Vi

gnofcimus, fimulque dcactignibus vi-

luuüe,

te confultamus.

L

6

Ut * res fit clarior ex doctrina phyfica

hl; ;

conftat , tres effe facultates anima humanzs

|

enp.

'/'limdog,

De objetlo docirina movalu. -

at

TA t

lm

qm4, qua vivimu; alteva , qua fentimu . tertia,

—

lViSaOiDm. l

quáintelligimus, Prier,quia eft omninó rationis

! 2 0 aj

expersidcircó hinc excluditur , cxterz duz hic

Lt inddul

locumhabent, fed diverfimodé. Etenim *

7

LTA

altera per participationem esl vationalis, cum per

fefitirrationaliss tertia eff rationaluper e[feuti-

Natentsm

Qubt v

«m C natursg fuam, & per quam rerum naturas

cognofcimus, fimulque de vitza&tionibus con-

GL

fultamus, Eftque in utraquecognitio €* appeti.

t quem

: apprelent

1155 Acillavel fenfitiva, vel intellecliva , gademg,

€ ratto in bor,

Srdtuecm

Obi. phyfica agit deanima. ergó malé de ea

- dj d

pracipit ethica,

Reíp. de anima eatenus.rantürmg

WCDOT -

hicagiturquatenus yirtutis cognofcendz cxplicatios

pi fervit,

5077

Sed * intelle&ivusappetitus proprio no-

Aftdu [unt

mine vocatur yolantas. Ingens autem eít inter

ts quam

utrumque appetitum difcrimen , atque fubje-

tidemteue

€tam & objectum inutroque diverfum. senfi-

i ii

tiviss e$l in farultate fenfitiva , fertura, inid , quod

squatum dic

fu*? feufu cadit.

Intelle&ivus eft infacultate t4e

; Indaqui

tionali, & in bonum tendit tmelligibüe, 46 in id,

u & volum

quod esl boneflum.

ipormutt

Voluntas, ut eftfacultras animgzerationalis , res

&b intelle&u judicatas cligens, aut repudians;pertinet

m efte

adphyficam , ut veró przceptis excolitur moralibuss

ethicz eft confidérationis, hic enim informatur ad

TOE

Virtuces.

mibusvin

Intelletius *. adomne feextendit intelligi-

bile, Ficautem confideratur , ut «d motum fertue

j

voluntati ; non.eam impellendo , fed dirigendo,

r p

; lo

maut fugiendum. 1n-

[7]

efteudendog, quid /appetendu

3

tellectus

39

Exercitatio 11l

fuamhïl

telle&us igitur in ethica cognofcit principia

ol

pra&tica natura nota. e. gr. quod tibi non vis fieris

j

alteri ne feceriss boneffe efe vivendum ; neminem

yjot

u

effe ladendum, aliaq,. Eadem eft cogcluiïonum

It

ratio.

Áirat!t

Natuid notum effe diciturid;quod fine demon-

At

/

pl fh

ul!il

ftratione, aut przceptore: folius naturz inftin&u;co-

i

nofcimus. Id fir, quando propofitionis alicujus ve-

Titas, (tatimatque ejus fimpliccs intelligunrur termi-

igeim |

ni,cognofcimr. Non igitur nobi

fcum adferimus haec

um

ec hoc tmodo re-

principia, quando in lucem edimurin

dicitur. Princi-

dmgend

€t$ vered; aliquid natura notum ceffc

pia habitu quodam cognofcumur ^

qui fine difcurfü

apiá

m comparatur, exercitatione t

amen opus eft.

guide

fijuiun

Xo

Etenim * intelle&tus , eriatm poft lapfum

ds verum

1prz'mm'

tm paventum , vetdam adhuc. babet fatia-

fitonefer

liter bonum est videte & co«

eem, quaid quad mora

)u

nofcere potest.. Exrare quidem poteft, etiam iu

$

]u V

€iyi

libus , nec is eft re&ta ratio ; fed redla vatiore-

ppetts

Gum ed devebmsjudicium, five fint res naturaliter

motz, five ex principiis naturaliter notis dedu-

bonavd

Volu

cantur. Hoc intelled us iudicium , etiam posi la«

D

m reliquum.vedta esl vatio,

homini,im;

Reé&ta ratio duplex cft ; theoretica, cum de re«

fnayi

"

N

busjudicat theoreticis ; practica,quando de practicis.

K

Y

!)

Tmüm

Perperam fumitur vox rationis à multis tantüm in

malam partem , aut pro ipfa hominis corruptione,

ilmd

cum in bonam partem accipiatur quoque in ipfis fcri-

Wt

pturis facris,

Rom., 12, v.I, r Pctr.2. v.1- Rom2.v.r4o

Sicultus Deo

debitus eft rationalis; ratio & racionalc

(l

t

rem bonam denotabunt.

Eu

Atque * hinc de intelle&tus poffumusju-

[

mglum "

. dicare dignitate, utpote ex cujus lumine omnes

-i:

t tdtnilmz

J

difciplinz humanz dependent , in eoque fedem

CT

uam

2j

Deoljetto docirine motalis.

Eit pïlmtlïp:l

faam habent, eftque hinc earum certitudo.imà

n fär.

hs ff

intelledus alis facultatibus imperat. omnibu$, *

Meus appetitui ut vex aut. magiftratus vinperats

Otcluion

ait Ariftoteles. (4)

Imperium intelle&us a&us eft internus, intrá

X ine dem

diverfas animi facultates intercedens, & à fuprema a*

reinftinthug;

nimi facultate in «ateras exercetur.

Dis alicujum.

Sed * non nimis latà cxtendendum eft id 12

ihgumur t

Ladferimuttz

imperium intellectus , cum voluntati quoG, fuo

tc hocmodoy

competat modi.

Intelle&us normam feu regu-

dicitur, Dris

lamagendi prafcribit , impellere autem proprié

yi (ine diu

non poteft. Prafcribitnon rem apprehendend.o

imenopuiel

fed judicando ; nec fimpliciter; ut fitin theoreti-

a p

.

hY

Cis, veru

moftendit hoc iftotempore & locoeca

t hbt tl

tatione fieri omninó debere.

EM

(a )1. Pol. c.5. Vide1.eth. c. ult. t 3.

2071

llI. Voluntas animz rationalis eft

bt

:smoturdtt

appetitus , fügiensautapprehendens

- notis ded

bonavel mala;ab intellectu monftrata

Voluntas * inanimalibus foli competit 13

dj p

homini , mpropri? brutis tribuitur, C* quatenus

x

i, m t

fümitur profpontaneo. — Fertur primarià ad per-

jodc pridi

fe&tiffimum bonum,quale eft divinum, proximà

li tantüt

adbonum dirigitur morale. Hoc duplex eft, .

; corrüptit

yerum C* apparens, ac per fc in iftud, per aeci-

uein p

p Romet

dens & propter difpofitionem malé affc&am),vinl

jo & a

bocvergit. (5)

.Obi. Homo plerunque

fuapte ingenio fertur ad

voffumif

malum. ergo. nontantüm peraccidens. Refp.]d non

effe de natura voluntatis, utin fe eft, fcd provenità

uminC o

[ E

depravationc voluntatis aut univerfali, quam exa*

eofit

4

ll «

*Pu

N

24

Exercitatio 1.

f'p primorim contraxitparentum s. aut partieu]aris

07mm L

€x mala voluntat

N

is difpofitione, ut fit in ínjufto, pres

] o

, ä?go, aváro.

t4

À * voluntatealiquid dependet aut dire-

lus

&, cujus principium esl pofitive,diciturque itavo-

I(rn/,/WW"f

um

luntarium quod fimpliciter volumus ; ut ambu-

!

0ij a

lare, ederes aut indiretté , cnjus puincipium cst

y Em

privative, quodQue cum impedire poffctaut dc-

yldy

bervetgJ non jmpedit, ut cum quis Vabinteritu ho-

minem poffet vindicare, id autem non facit.

D

W.M

, Tuncid voluiffe dicitur. Non omnis qui per-

H

l

Mp

nopr v

|

fittitq

uicquam,iftud vult aut voluit; fed 15 demüm,

]

ieomnesdt

qui cum potuiffet & deberet, non impedivit.

1

$ane

. AGus * voluntetis duplexeft; urtsquem

at

" immediate producit, ur velle, nolle, eligere, aver-

unappett

. féti ac diciturelicitus, quàüd. eum ipla voluntas

fonuncu

exfe eliciat, inqua ctiam eft: alrer mediante a-

vtlb

lia potentiaà voluntate prodit, ac imperarus vo-

du

tAtv , quia à voluntatis cft imperio,, cxcitante

Ymf

sliam pote

z

ntiam, à qua elicitur, ut videre , amba-

'nodioDrih

lave, G.

DTTTg12]

Voluntas impellit czteras facultates ad agem-

dum, etiam intelle&tum, Hinc omnes à&us intelle-

UI

j En

€us, quoad exercitium voluntarifunt.— Vtenim de

| W.

Lio

" z6 cogites,aut nó cogites;id voluntatis cft.Sed ut atus

j tisobjed

intellectus fit affenfus ;dotdiffenfus , id non fubjacec

voluntati, aétus enim ifti caufas non habent neceffa-

zias, ac intelle&tum convincentes, aut non habere vi-

le,s,&fug

od

dentur: in czteros nullum eft irnperium, | Parent a-

€tus quoque appetitu: fenfitivi voluntati , ut & 1ma-

(

£inationis, reminifcenziz , (ed non fem

por. Detre-

Unitg,

€ant enim (pé juffa iftius,

fl

16

Diftinguendi * quoque in voluntate 4-

topulm

volendi

w volendi C nolendi , habctäluc actus

LU

bonum

i

De objetto doftiina movalis.

2

-lut.p"üwhx*f

^

*

|

B

N

bonum verum & apparens pro objecto ; a&tu

veró nolendi objectum malum eft. Id enim vo-

tj

|

luntasaverfatur, nec fieripoteft , ut. velimus ma-

At iv

I

U5j mb |

lum, ub tatione mali, fi.ut nec nolimus bonum , eà

quia bonum est.

4

Pt

Obj, 2omnescogitationes humanz funt corru-

pta. E voluntas motu fuó noa ferturadbonum Refp.

Mlitaei.

Yttrtm h.

aliud eft bonuim fpirituale , ad'quod voluntas per fe

noD£errür, quia eftcorrupta peccato s aliud eft bo-

nonhui,

n

E!

L

k morale, ad quod fcrtur inclinatione

Onis qi M.

ftdisdmi,

fua, propter vires reli&as in animo à lapfu, nec hice-

nim omnes aufert,

tdm;.

|Sané * quiexmalitia & perverfitate pec- 12

lumqum

cat i malum agit f-iens & prudeus , fed tamen.

ptrt i

non appetit malum fine bono, quod ei putat ef-

Dl volntas

fe conjunctum, Ita creatura Deum averfatur

medintea«

quia falsó fibi perfuadet , effe in hoc a&tu bo-.

npemw Vl«

numaliquod, Eftquidem fimpliciter malum

, excitante

Deum od:f^, utpoté qui eft abfoluté bonus, fed

Mett tl

in odio Dei homo videt apparens bonum , gi-

mitum ux pooam evitet aut aliud.

qes d agele

(b.) 3- Eth. c«4- t. 56--

idus intellte

Ytenimde

1V. Libertaseft, qua voluntas fer-

Md ucadus

turin obje&um , ut id poffit cligere fi

pon fubii(!f

vclit, & fugere fi nolit.

enr nectde

n habere v

Conditio * voluntati

s confï[ïii in l;ber. 18

, Darentie

tate. Hzc duo requirit,tüm ut habeat principi-

TA

um internum, per quod ferturad appetendum ;

ptr Dett

|

tüm utfitimmunisà vi & coactioneexterni,ad- - -

codq; ut libero motu ad fuum feratur objectum,

oluntatt

yyj vold

Voluntas eniti, qua talis, cogi nonpoteil.

j

bonut

Volun-

4

26

Exercitatio 1Il.

g li

Voluntas coa&a eft voluntas quoq: ajunt ICti,

ergócogi poteft. Refp. ratione principii interni cogi

p

0U

nonpoteít , quamvis viexterna aliquandocogatur.

Homo ízpé cogitur aliter agere, quàm vult, voluntas

Y

tàmen vim adintranon admittit, voluntarium non

u

eft violentum.

mi !

19

Dari * autem liberum arbitrium in ho-

j

üt.

-mine, fí res civiles & ratiom fabject as [ettes , binc

D

&' äc oluibu

fatet; quiaexperientiateftis eft, nos poffe res i-

ftas facere aut omittere, ac ideà de. iflis confulta-

« quicmus e

siui.. Fruftra igitur hec. facultas homini data,

Hrmäuï u

aut in noftro cít arbitrio id fequi , de quocon-

L] [ Vil'tüïCS

. &o fultamus, autettam omittere.

Porró * liber-

« feyOCaDtur

145 non esl akus, quia hic tranfit, illa manet.

Es

, g pl

Motus.

acuum principium,.acideó proprié a&us non eft.

* dsproquat

Nec esl babitus, quia naturàineft, | Potentia igi-

Quntür mái :

tur erit, & quidem adliva,

Paffio enim ut talis

hh

liberanon eft, fed quicquid libertatis ei tribui-

du t

tur,id actioni competit,huic propter aCtionem.

eyrdsch

Est autem potentia antma intelhgentis &* quidem

voluntattt, quz fola formaliter eft libera.

lms; n

titi G

Obje&t. libertas eft faeultas hominis, qua de

z

emünt

oppofitis ad ejus aCtiones pertinentibus, ratiocinari

sitüs f

eppofitaq: prael

igere valet , ut habet Píccolomi-

neus. (c) Ergo c

j

1in intelle&tu. R. radix libertatis

Vaf

jn intelle&tu eft. fibertas ipfa cftin voluntatc. Intel-

yoo r

ligere nec in fe formalirer, nec quoad exercitium

Aidntm

aétus , eft liberum.

nitigr

i

emaf

Nifi * velimus dicere ,hoc modo forma-

od |

literin intelle&u effe libertatem , quatenus folis

ii

terdftin

agentibus iutelledualibus. libertas competit, ac

propterca intellectum feu rationem efle facul-

D

taten

L

De objetto docttina motalis.

2?

, N |

tatem illam , 1n qua formaliter refideat illa li«

Il WUHI(M i

bertas ; caufx creata.

indo wgm'ï.

c) Grad. 9. phil. moral. c. 49.

il Yolttya

Dlrip

-

V. Affe&usfunt mutationes ani-

mi, cum voluptate & dolore con-

lum inho.

x

jun&e.:

du hg

Appetitus

* fevfitivus fedes eft. ajfetuum, *

Sunt natürales ,

Dolleresj.

& de quibus hic eft quaftio.

ii

hominis natura prodeunt , perti-

quatenus ex

Yini dtay

nentQue ad phyficam : funt motales ,

quia per

m

ita huc

ao

eas virtutes morum exequimur, atq;

t'à * lw

revocantur, Defcriptio atq; Arifferela (d) &

my, W

per fe plana.

usnoncdt

Motus nudé hic intelliguntur ;

fine exorbitan-

di'-

hts ii

tia , pro qua quandod; voX fumitur,ac propterea

m ut talis *

cuntur maiji affcdus.

In * his ne aberremus; dijfinguendi

fant ?5

; d trbur- ï

x

affe&tus à dep

a

yavatiene qua. iftis ineft , docetque

ratonem, |

les , (e) propter affechus nos ned,

expreisö Ariftote

TP

bonos , ntá,

malos dici , nec laudari , nec vitupe-

btrà

qgAfi, 1.€. O

b affe&us in fe confideratos. Si&.

jnis,qui d

enim fuünt. appetitiones fimpliciter ,

hz autem ;

j, rátiocinat

st tales . funtnaturales anima facultates.

: Diccolomi

Si affcétus fumimus, quatenus €

xorbitant à

dix lbertatà

o rcectx rationis, tunc omnes m

ali lunf-

inrate, Tntt

præfcript;

onos aut

Aliud autem eft

dicexe affeétus non effe b

& aliud

j exercitit

males moraliter, quatenus fun

t affc&tus ;

|1

eft dicere affeQt

usnullo modoeffc bonos aut m

alos

ofterius falfum.

odo fortt

moraliter. priuseft verum, p

Hitu& * ignorare non

debemus , fzpe in-24

"TE

teraffe&tus recenferi , quorum nomina implicang

uml ?

jj

) Suntque iu-

y dic 1

puavitatem , ut ait Ariffoteles;s(

gidies

ul

|

i

ET

ÉExevcitatio 1N -

hg

vidia , emalatio, impudentia aliaque, qux nog

"

folüm affe&us à re&a ratione exorbitantes,

qil

fed in fe pravi funt.

j

Invidia eft dolor, ex proximi cemmod's per-

€eptus, adeod; plus quàm voluptas & dolor, aut

jl /W:;Wlill

iinlta

animiaff-étus , undé in fe mala eft.

L2l

' Affectus * funtvarii, ac non uno divi-

Vtgono

* grthalpib

. dunturmodo. Ratione fubje&i alii funt comct-

dion ib ba

pifcbiles, ut amor, edium, defiderium, fuga , gau-

guials t

dium, triflitia; aliifunt irafcibiles, ut [pes, defpe-

jhominiu

vatio, audacía, titr , it4, . Omnes cogno'fcurg-,

gitum n Deu

grceptores

tur ex objecto.

vl ailpibi

Diverfitasaffe&uum in homine caufax habet va-

xias. Principiirationcfluuntex lapfu primorum pa-

hutuditi opy

zcntum. Augenturà corporis vario temperamento,

od

fexuque diver(o. Terminantur ab objcéto , affuefa-

p

€&ione, confuetudine;amulatione, indigentiá , fitque

lm appt

idcó, utin ali;s fint alii,

46

4Amor * 6fb cum bonum. placet appetitui

Tulw,

m t

fenfitivo. Odium efl reiingrata aver(atio.. Defide-

lia tendm.

vium feu concupifcentia eft. appetitio rei deletabi-

-

hi,

li. Fngaesi abominatio malum avertendi , quod

imminet,. Gaudium feu letitia cfl, quando contun-

UT

eth

gituv fenfus bono fuo idá, percipit — Triflitia feu da«

T Ad

ler, quando appetitusj ungitut. ctitn malo.

titrter

Indifferenter (amitur bonum, pro utili , jucun?

do,honefto,vero & apparenti. Amor placens volun-

hninead

tati dile&tio vocatur.. Hzc enim in (ola voluntate 8z

tithun

e:eatura datur rationali, quo charitas pertinet , tan-

Tolm

quàm ejus fpecies. Ma

gnicnim zftimare, quod dili-

]s

gas eft charum habere.

q '

Qs

ULTA

' T

-Spes "* appetitio boni futuri poffibilis eft.

; Hoc

offunt,

I

fperatur, Irpoffibilia cogcugi[ci P

fpsrari

De objecto doftrine moralhs,

2$

:

f

erari nequeunt. Inde defperatio inteligituy.

du

P

Qu

Audaciafacit promptos ad fuperandum imminens

periculum.. Timor feu metus eft mali ex(bedlatio,

od ,

à grandi periculo orta.. Ita affedbusmixtus e$l , exe

dolor, al

ulcifcendt defiderio & triflitia productus. Oppo-

fitum habetnullum.

'uto diyi

Vtnonomnisira eftvitiofa,ita nec omnis tí«

(nt hMs

-

gnor eft culpabilis. Iracongruens cuni rc&ta ratione

t(t bona, ab haecabiens vitiofa eft,

Ità timor alius cft

ugd D g*w'

naruralis, deftructionem fui metuens, qui omnibus

i.

ineft hominibus ; alius cff fpiritualis zevcrentia ni-

mre

mirum in Deum, ejusque pracepta:s alius eft civilis,

jn przceptores, magiítratus, parentes » quorum

neu-

^

atb

tereftculpabilis. Inordinatus cft habitus ícu a

tiorüm p

fortudini oppofitus, adeoque vitiofus.

TRDU,

Quod * autem

uidam affe&us dicantur 2€. ..

l, afütfe

;

concupifaibiles,idideó

t,quia his fimpliciter aut

at f

bonum appetimus , aut. ingratum refpuimüs,

Irafcibilesverà alii ditutittur,quia his aut inftans

t apptiti

malum nitimur amovere , aüt ad bonum cum

ti. Dd

d-

lucta tendimus, de

qua re plgra docentur in.

phyfïca.

tnl, g

(2) z. shetor. c 1. &) z. ethic, cs. t z. f) 3«

adecenfte

ethic; c. 6. t, 39

VI.

€tio humana feu moralis vo-

( [eu t

l

catur determinatio motus naturalis i&

ii jrut*

homine, ad bonum vel malum, ab in-

gns volute

telle&u & voluntate facta.

oluntate

tintt , til

Tandem.* de a&ione humana , que ob- 29

jectum quoq; eft ethicz pauce dicenda.. Ea ba-

, quod dii

bitum precurtit , aut fequitur.. Alia eft ad virtu-

[ lhlb' 'H'

tem & vitia, alia ex his fequitur, INam exactio»

[ip

Dibü$.

í

0 ;Im(!

fPrul :

Exevcit. I11, de objetto doctrina ttovalis.

30

nibus oritur habitus,& hic eft actionum mora-

n

lium caufa. Adtio * 4lia efl bona,alia est mala; F

3Outmg'3 esl voluntaria, vel inyoluntavia ,vel mixta.

11

Cognofcuntur ex fuis principiis, de quibus de-

zc(uflfe f

Ü

inceps. Hic notetur, quod acfio bona &* mala

feti

judicetur inprimis ex - electione ,non autem ex in-

m

zentione fini. Finis bonus effe poteft , actio in

ngs It

( fepoteít effe mala. Itabonum eft pauperi dare

Junuutiy

eleemofynam, fedbona fua aliis propterea eri-

qi nqik )

!

]

. pere; eft malum.

gidur

.

A&io mala bona dicitur, propter finem bo-

num; non revera,fed apparenter , refpectu finis boni.,

fiitt lr

Síhtentio niala facit mala media, bona intentio non

Quasd

r facit bona media.

guaem doc

fempe

AGiones * fine quidem difcernuntur, fed

gunebunt,

dlratioeledio

3twon. femper. fecundum. qualitatem moralem , ita

dilorum pr

ut illz fint bonz , quz finem fibi habent bo-

Hinc*x

num Propofitum. Attendenda esltetla finis con-

LT

ffitutio.

Conftituitur autem re&é non per

SineaChon

quzvis media, fed per virtutem. : Quod * fi hoe

vitum at

non effet, tunc actiones multz, etiam homi-

yurtites & y

num fccleratiffimorum effent bonz , cum fapé

af

finem bonum fibi babeant propofitum. — Yta multi

'itropt

exercent pyraticam , ut habeant undé fe fuosq;

Ti

poffint fuftentare , quis autem propterea

T

pyraticam bonam diceret.

ntbtsz?iis,id(

( PTL*CS ü

$

Ti P

t d

!

Yin, Dj

l

Ti

Exer-

W mum(

hi

Htj

Exercitato IV.

jl

Onum Wt

——

DE ACTIONVM MORALIVM.

.'H i d

4 mim

PRINCIPIIS.

j

Qubts d.

I. Principiaadionum moralium

MÓ ml |

accuraté cogno(cenda fünt.

T0

Veriffimé *dicitur, quod in ethica nulla

X

Tudioin

|

fit aut nobilior, aut ad vitam civilem cognitu

Aperidare

magis neceffaria do&trina eà , que de aclionuns

humanavum,aut moralium est principiis. Nam

nra eri-

qui nequit judicare , quid fponté fiat aut invité ,

t ts Do. |

qui d certo propofito , quid ex affeu.aut imbecil-

Tl Cb

litate , is in totius vitz ratione miferé errat,

LU n

Quia a&iones virtutem cfficientes pertinent ad

|

imoralem do&rinam,, etiam carum principia huc

r d

pextincbunt , & ex quibus ifte judicantur. Quz enim

Motdint, 3

eft ratio ele&lionis , adem quod; eftratio voluntatis

1 hia bo-

&aliorum principiorurn.

Hinc * Ariftoteles oftendit, ex eledlione

t i tf

anores magis eflimari, quàm ex actionibuipfis. (4)

( n t

ipiis virtus &

od *fdo:

Sine actionum humanarum princ

vitium nequeunt definiti, ex his folis conftat;

!

,ium fom

virtutes & vitia cffe in noftra poteftate. Quod

jr, dm j

autem fundamentum cft totius civilis pruden-

j fami

tiz , acpropterea diligenter hanc rem expendit

ydefelit;

Philofophus. (P) Ne * igitur aberremus in

popa

principiis actionum moralium, atq; itain aCtio-

f

nibus ipf.ïs,idcircö principa ordine adheremus

& paucis ea, ac fine ambagibus declarabi-

ius. Principia hec funt: Isvitum, Spontane-

um , Eledie , Cenfultatio, Voluntas feu Volunta-

rium. Eftque ab invito actio invita,à cateris

voluntaria, Cumque actus bominum fint du-

m

plicess

Á

|

pri

$4

Exercitatio. 1y,

E

plices, zteriotes & exteviores , hic princïpïa exs

i dl

teriorum aCctuum 'intelligimus. Hiin fenfusin-

,fg);utll

currunt ; ac ideó in primis actiones vocantur,

[j 4ni

ACus interioreSaltorum fünt principia. It4 ab

eleitione, tanquam principio interno ; eff virtus

S'im:m P |

éut vitiun, .

j^p

Voluntas hic nion. tiotat potentiam vol;näis

j quiaþc

áutadum primum, fed a&um fecundum. quiq; à

*jasinacto

príao procedit , atQ; ita rectius dicicur voluntarium;

Quj verou

4 quàm voluntas , ut infrà patet.

aniim d

Sufficientem * iítumi effe principibruni

humeruim hincpatet , quia nec plura dari pofz

i pignti

jiondiri

funt, nec pauciora. Coindicere quidem vi-

7 pmmr.

dentur ffontaneui C voluntaviut , Ícd non eft

Violenti

$ta , cum iftud infantibug quoc'lue & brutis fug

mitáturabage

competat thodo. (c) Libertás * autein arbitrii , dc

tilaam naturdi

fateiefent ol

. quo peculiariter agit Ariftoteles ; (4) non cft

$e * o

peculiare principium; fed idem eft partim cuni

voluntario , partim cum fpontaneo.

inidi nct

Si libertas accipidtür propri?; tufic eft ideni

277 7790

quód voluntatum , liber? enim & libera voluntate

kiteaferto

velle idem funt ; fi autem furnitur pro libertatis ve-

LU

*ftigiis; idem eft cum fpontatco , hoc enim moda

quid feciffe dicitur , qui ultià autnon invitus reni

tritolltg af

aliquam facit.

Patüype

Interim " orania principiavealiter no diffeyunt,

10 ut nj

$ curn omniselcctio fit fpótanea, nec tamé vicif-

.-'-l-'aicns hi

fim. Electio definitür per fpontaneum, hoc non

pet illam. Ytà omne eligere eft velle ; fed hioc eft

* fl

"dtdetnod

1llo latius. . Nec neceffarium eft qtiog,, ut vealites

"tl

differant , quia hinc difcrimen actionum ipfas

V. A&WHE j /l'l

tum dependet, Plurimum enim intgrcft ; fitné

"adig

ini m

De atlionum moralium principiis.

33

Lf ('lþlw(

áctio tantüm fpontanea , an etiaim prozreticà ;

ief

feüex eleähone facta.

* VOCQ']IUV

(c )áceth.€ i. zi €.2. t.30. (d); ethic. €.5;

. Jl

lL. invituni eft ; quod quis aut per

:l/f Titlli

vum; aut per ignmanuam committit.

li *

PIII'IUPIIS CXPOIICndIS mc1p1mus Ab

: :

volend

invitó, qula hoceft notius;ac cernitur major va-

»Quas

fietas in 1&10mbu5 invitis; quam in fponmïels.

Inárim

un ver O mvxtum aut per Vlm fii,aut per 1gno-

orum

tantiáni ; idcitcó eft duplex asf per vialentiatis

áut pet ignorántiasi. Violentum 63l , cüjus princis

ämg "

v

piuth esi foris, ita tit nibil confetat adid.i qui agif

hod

Aut pultiltï

Violentum phy('cum eft, quando pátiens jrs

V bnits f

inutátur ab agente;contra naturam fuam. Dico con-

tlimi, d

tta (uam naturdm, I]KRS Omnes gcncrauoncs & alterá-

Jnn dt

&iones c(ï?:nt violentz.

Sané

j2

[5

CUR CU

omne objectim alliciens animü,

]

fotiseít ;- nec tàmmen actio ftatim eft. violenta.

uic el ide

Extrinfecum idcirc) effe debet, ita ut iftum acum

1 voluntaté

violentizalter non promoveat; af cutii quis elte-

[benais ve

u vianti alterim pulfat. Yd enim nifi cflet; tunc

qnim mod

Inyitus Tei]

omnes noftre a&xoncs, etiàm qux magno fiunt

2mmnmpetu, per vim fierent. Ita:gxtur fit ex-

trinfecum, ut nihil ad actionem cónferat agens

j Mnum.

amé vicie |

aut patiens , gimirumpér /e. Vocatue * idyios

Ab

m,hocno ]

lentum fimpliciter feu purum C merum.

h

fedlocd

€o cft aliud quod fecundum quid dicitur,vel mix-

T qulil.

tuin,quodque inter iftud & fpontaneum eftme-

num lF

dium. Aienes funt inpitds fi extra finem cónfide-

fantui ; jþontanea, quia Jïms in noftta esl. potefta-

Wü 1 unc

íé.

Ma—-

[

44

1

J

à Exergita:ia IV.

;gnmu

1e.. Màgisad fpontaneas interim accedunt,quia

vur d

propter eas interdum rc&té laudamur, vitupera-

£n,

mur,pariunt

execrationem a2ut Velïi&lïl.

qualis in reipfa

i

fl

I

]

Res quavis talis eft fimpliciter,

eft; fccundum quid au

tem prout à nobis certa ratione

[n;fm

fiunt metus cauía funt fpon-

cogitatur. Hinc ea; qua

quod expetimus ut

fh"iH

tanea, nec idenim eft tantüm tale;

liad. Ita nemo

finem, fedid quoque; quod pro

pter a

Pf

lt tamen ut confulat

vult projicere mierces per fe, vu

vita.

fut, D

antiam esfi,q»uad: ftpet

lo

Invitum " pet ignor

QU

G

ita ut poftea facientem peniteat.

(e)

ignovantiam,

l

Qce

ularium. Aliud est nefcive , aliud

- Kítrerum fing

lgnc

ignovare , notatd,

iffud fimplicem rei negationem

yincibiln

mis ld

boc privatie

nem. Nam hom

o neícire dicitur,qua

ignorate autem propnä,

(dremon|

Ícire plan& non potefä,

ft.

1gnarantm

varias habet

D

.H quz fcirc pote

.

,

la

differenti

as. Pt

inb, olia dicitur pure negationis,

(f)!

alia praya di[poft

tionis s. eslq, illa cim fimplicitee

?ïä(['»gï'.

Aliquid ignoratur,

ut fi lapidem. projicias ac ca'u

qu'æ 0

hominem vulneres.

Hac alias ervor dicitur , quA

iij

quod non cít; ut fi

quis homt-

madat

qui id e[fe judicat,

hcfn occidat, quem puta

batefíe feram.

quxi

Sertno hic eft déilla tantüm ignor

antia, quz cít

N

in hoininibus, quibu

.

s xatio conítat; nam amentes,

Tonti

furiofi, melancholici

,etiam quid agant,igrwranr,quæ

ünd

áliris

ignorantia h

uc non pertinet.

uamvis *

autem ignorantia

fit privatio,

!

fit tamen ut caofa fit ves pofitivas non quidem per

mlls,fim

fe2c4

uafi rem fimPhciter efficiat; fed per 4c

äf/'lifd//]//;.

edire pote-

cidens;

removendo d quod rem imp

p

fafubmer-

rat. Íta ab

fentia gubäfnatoris eftcau

^

fj']l. tam 1

QU.

fragi'i. Ita

fionis. T'empeftas perfe caufa ctn

Ts f

ighie-,

*

j

!

