lus ingtnug i

dici veritas,de qua non eft fermo , quia ad vir-

enit intgriti

dl

tutes feu habitus intelle&tus pertinet. Secundó

. Selyer

n

ii

dum quisinjudicio verum dicit feu veritati te-

afandn j

ftimonium perhibet , qu juftitiz dicitur ac e-

i, drrguntur k

jus pats eft, quectiamnon eft hujus loci,

dooriturerrtt)

Non deillo nunc dicimus, inquit Ariftoteles,

qui in ftipulationibus verum dicit &in iis qua ad ju-

r difäpïipisf

füitiam pertinent ; hac enim ad aliam pertinent vir«

ndo ingai

tütem. (b)

inprimi p

Tertià * verum aliquis dicit, fiquis extra

a qui d

—

dicitur yuM

judicium tota fua vita talem fe exbibet , qualis eft,

nec aliud dicat , aliud

fentiat, mendacium per je

mpricd'é

ederit ac fimulationem , veritatem autem. C can-

jus homins/

doreim ita- dil

igat , ut bis nibil ei chaviu.

De

|

MMWW

]

hoc vero hicfermo eft, cum'non tantüm ve-

f

dyirty i?

fl

rum debemus dicere aut Rudþrc in contracti-

um

j

A

u$5

f |

1ó4

Exércitatio,

XV.

J

bus, féd ibi etiam uli [ine altevius damno mens

E ER EEE LT TR

tiri quispoterat.

Obj. Veritas nón cónfiftit in níedio. Ergà

gni('.lcäïlif

noneftvirtus Ver(atur enim in veró , in quo autem

um !

áicendo nemo poteft modum excedere aut deficére.

]Ia,u« 'Yelt

Reíp. in vero dicendo modus certus cít (ervandus;

fed verum hoc confiftitin medio duarum falfitatum ;

d

€€—— Ó A

M

in mendaci affirmatione & mendaci negatione.

Hinc * de viri veracis. officio judicium

j

ii

lt

! gucd

l

n

l

ferripoteft, quodeft triplex. 1. fit probw C& ja-

fl , mec dicat propter commodum privatum quic-

j ff

quam , quod nonfit. 11. fit cautus C* per omnia

NTUM

verum fedbetut , nilin gratiam aliorum à vero abe-

mendan

at. II1.. non fit ja&katot , (ua aut aliena. extollens,

i goyfitina

Iactatio pertinet ad iniu(titiam , quantó enim

) mendido.

fibi plus qui tribuit, tantà aliis plus detrahit & fic fé

fültim dice

iniufte gerit.— Extenuet potius res,quod extehuatio

plerunq; conjunctam habeat modcftiam; pauci aut

j qimd,

nulli fua exeéenuant ,. nifi fint modefto ingenio.

; ifilfmdai

Porto * veritas ratione graduum , triplicem

| imptni

$8 , admittit confiderationem.. Confideratur enim

J dul

vel quä ore profertur,za dicitur candor , quo abs-

! t

' que fucorem dicimus ut eft; vel qua ote prolata

|

, Sty

pra[lantur , idó, at ad extva, eila, fides : dut ad

a d5 b lx

intta , quacredita cordi firmiter retinemüs ; ac

Ntra ; 4di

vocatur taciturutt as

M varis i

Taciturnitás dicitur vixtus,quà fermonem tem-

Pinrgi

peftivà inhibemus. Confiftit quoq; in loquendo ;

N

À

Ícd primario in. tacendo.

E

moderatrix fere

fit d þ:L

monis , linguam refrenans, ne loquatur cum fitfi-

| Ut

lendum.

Eft enim indecorum.

1 atimum fj

Eidcs * hic notat dictordüm conftantiant;,

L 'etit n

9 ac tunc exiftit , yquando ea, quz promifimus s

MU profe

reipfain commodum proximi comprobamus.

TTis

) 4. €th. c, z. t«102;. b) ibid. t. 165,

"at d

ll Men- :

Ü

De' Vemämte.*

LL.

g

LU

|

II. Mendacium ef falfà vocis fi-

in mf&iO. Eu

glxiücatio ;cumantentione fallendi,

Qtó jin quml.&

tere at

Veracitatis * natura quàm rectiffimé intel- ro

AUs cd r

ligiturex ejus oppofito , quod autcm in genere

Vartm Gdf

clt mendacium , & de quo diligenter cft agen-

ntoatio,

dum.

Oinco vl

fendacium perpetuó cum tntentione

fallendi eft conjun&um. Rem enim fecus nar-

m s tj

rataceft. Per vocem intelligimus omne figuum,

W pyvtum i

five nutus fit , five [cviptum » feu fatium , feu vos

ht C pr av

His omnibus enim modis

ln d d

denique € fermo.

mendacium committitur.

Formale * mendaciü

II

Vaf ertil

£orfilit inintentione fallendi.

Nec flatim enim

, quang t

db &t

mendacio fe obf)ctingit, qui falfum dicit , cum

tsquod eredun

falfum dicere poffit ,fine animo fallendi. Ita f

Xdtam, pat:

quis nova ab aliis conficta , pro veris aliis narvat ,

ii ingio. |

& fal(um dicit,fed non mentitut. Nam ad menda-

lum

cium proprie dictum vequivitur proarefis feu ptaele-

D

onfderati

ra

o C judicium bominis, falfum camen dicit, um

ttit. Q

n

165 Teyera ita fe non babeat , fed aliter.

i yuitt?

[

Sicut vesitasita falfitasà rebus dependet, üam

d fit: i d;

alis ab hominum opinionibus rerum dependeret

r retmen 1 f

natura, adeoq; pro hominum variis cogitatis, res.

ipía variis fubijcerentur mutationibus.

al emonttt

Voluntas igitur falfum dicendi ad bocvequivitur,

g in o

st aliquid fit iaendacium. Qäod intantüm pro-

| moderatu *

cedit , ut etiam[; quis veva dicat. fi tamen habet

g ,

animum fallendi, mentiri cenfeatur. Nec con-

( wn&aqïv'f

fentit enimoratio cumipfius mente , cum aliud

lingua proferat ; aliud mens cogitct.

" Pfomim

Omnis a&io moralis ,. ab cle&ióne & vo-

,Omljl'(?bjr;l

r compcetít a&ui ,

i 15

luntate dcpc?ndct, quicquird igitu

3

prout

'

-

Exereitatio - X V.

166

qp dct

prout eft voluntarius , per fe ei ineft) quod (ine eo

|

€X accidente eft.

dlcaj!^

i

Ex * quoporró quoque infertur , non effe

N

yuut [ 5

mentiriid, fi qui vepreJentattve aut vecitative fal-

[ m

þlm dicat.

Qui enim falfum fciens & volens

hp

»

1ta profert , at tautum alterius vetba recitet , vcl

d Á

füb alia perfona id. fe facere oflendat aut. faciat ,

lts d

i animum fallendi non babet.

Nec enim non

veerlenta

tàm ipfe fic fe rem habere dicit , quám idalios

Menda

pium vl

14.dicere fignificat. . Non *igiturismentitur li.

dicium retn

cet falfa dicat , cum nulla adfit affeveratio, feu

hodbie d

quiaaffertivé nibil profertur. Et nifihoc effct,

iDmlïluN:^

zunc omnia byperbolica , itonica , fabulofa C am-

Àril

bigua didla , in communi vita , imÓ in facris fcri-

Df

ptoribus occurrentia , effent mendacia. Fiunt

t 4017l

enim hujusmodi ut plurimüm , animo reprc-

cSan

murn, Orf

hendendi vitiapravosque mores,

d pect

Hyperbole, ironie, fabulz,;

fi adducunm;*

animo malevolo aut fallendi & nocendi cupido, aut

g tnrt

[ NTATE

vitio hypocrifis & diffimulationis illicite ; aut arro-

gantiz , aut affentacionis aut detra

mnes (unt illicite.

.&ironi,s cauía , o-

el vitye

YU. vatit

5

Mendaciutn * eít contrarium focietati

*. —

betob ho

humanz, multoruma, malorum caufa, quod fe-

dacium j

cus cft, quando vitia aliorum. te&té reprchen-

Nuloí

dimus, aut fub fi

o

eurarum fchematibus aliis ea

dirim vd h

infinuamus , uti Nathan fecit ad Davidé miffus.

iit At

(b) 2, Samucl. c. 12.

I

ILO

mne mendacium per fe eft vitu-

COl n

perabile & illicitum.

tabet ii

Mendacium * vulgo dividitur in jocofum

LL

efficiofum , C pernitiofum , cítque iffud quod jo-

0fit lj

' €o di-

D

' De Veratitate.

162

il quc;l Glï "

co dicitur , illud quod pro falute & commodo

fertur,nm,f!

alicujus5 boc quod ex malignitate. Dwo priora

vocant mendatia improptia , poflerius veró propri?

AL

dns X i

fic di&um , illa licita effe , hboc ininime

Menda-

tht x

cii * pernitiofi autor primus diabolus dicitur , cau- 16

lt n fj

fe fecunda funt ervores mentis C judizii , in primu

voluntas , qua contra confcientiam interdum ;

Nic enm a

velex levitate, & fpe commodi falfum dicit.

; qun d

Mendacium injudicio dicitur falfum /teftimo-

rismemitur,h.

nium, vel fal(a fententia, vel falfa-defenfio , extra ju-

5

dieium retinet nomen fuum.

Falfum teftimonium

feeatio, E

[

Trnfiocz!

horribile eft peccatum , frequens tamen in vita

I

|

communi.

[inid a

Ariftoteli * omne mendacium eflillicitum.

m n

Per fe, ait, omne 'nendacium e$t. vituperabile , ve-. 4

mendicis f"

vum autem probum ac laudabile. ( c)-(lil/odüve-

, A0 f

rum , omne mendacium,etiam minimumsturpe

(

cft & peccatum.

Sane mendacium jocofum tàm

z. f al

yeendi cupilodt

maluim ton est , ac id quod in. alterius fit pevniti-

illicite; a u

em,aut ex imera mentiendi libidine , quia tamen

ra&n-uniscauh,z-b

eft vituperabile, ideó malum & peccatum eft.

Vbi vanitas &* in ea delechatio , quz abcfï'e de-

vrum

o

"

4

i'.

bet ab homine, ibi peccatü , atq; ita omne men—-

uf u

dacium jocofum.

toie rey

i

/Nulio facto, nullo fine , nulla difpenfatione

amitibus

divina vel hamana, licit& poteft dici'mcndacxium ,

ait Auguftinus. (d)

dDwidéne |

Eadem * eít ratio mendacii officiofi , quia

18

enim omne mendacium eft falfum, idcircó vitii

xreedi

habet rationem, adeeque eff illucitum, Ut enim

1

I

|

virtus dicitur licita , quiaeft bona , ita vitium di-

itor nj

i

;

eiur illiitum , quia. eft

malum. Quid com-

L 4

modi

u

l

l

162

Exetcitatio X V.

modi proveniret homini ex mendaciis , quafi-

]i' je d

(

tus Arifloteleszeípondit, ut. cum verum dixerit

C»J aum

|

M

a2ontmo eicredat, , Circa * jocofam diitum obfervan-

| )

mm:mllsü«

|

Alud

. dum ,id non dici , fi quis falfum dicat, non ferit ,

— fed joco tantium , ita ut omnes intelligant , aliud

|. flin t

NT

iïgnificariquäm quqd dicitur , e. g. f1 quis dica;

k'üi

* fe hodié vidiffe naturale horologium , ab arti-

iiv

fice conftru&tum , & ubi omries intelligunt di-

4

€tum iftud effe

]

ocofum. . Hic non esl

| gt F

fal figui-

ficatio, adeoque nec mendacium,

! gmdfF iij

j dat, u

Iftad. demum eft mendacium jocofum, cum

animi caufa & quod delectationem ind? capiat, falsó

» cnimquism

a(h'quis namat, quz aliis ut feria , per(uafa cflecupit.

] fetidprim

2

Falfa * vocis fignificatio hac fini prolata,

] uno, ltl

Ut alim credat id verum effe , quià alitey pronun-

iponlum À

!

ciat quàm res eft , ideó eft méndacium.

) at dedatt

€) :2 ethic. €. 7.

: €) Laert.

t..104. d) enchirid. e 18

qud pf

in vita Ariftotelis,

quardtn

LV. Mendacium dicere & verum

Qu dv

occultarc idem non funt.

lum erptte

Vetat * veracitas falfum dicere, jubetque

temerat p

utverumfit quicquid afferitur; uude mendaci-

Yor, Atnqy

Commt

um nunquam dicere licet, non tamen cxigit ve-.

racitas , t oimeid dicatur , quod efferti non con-

fexitus f

tonftlerengd

yeuit. Nec arcana enim fidei tux commiffa

1 dlctretprimgg(

äperïrc debes ; quodut levitatis cít , ita viro bo-

Ls

35 no eft probrofum,

Quare * vir bonus veri-

CUT

tatem.quidem dicere debet , fed caur? c* obfet

- r g

vati civcumffantiis , nempe quibus , quomodo , cur,

'äffïd Dasiy

quantum C quandodebet, — Quod igitur jure o-

U mand

I

punfo tacendum eft , aut ad quod officii ratio-

ne di-

*

R, g ]

pe Veracitate,

169

lii ;

*

ne dicendum obligati non fumus , id reticen-

ILTM

dum.

Nec ulla enim urget neceffitas ut de-

fmifm, |

promamus omne id, quod novimus effe verum,

I(4f, g

Ti

Á

Aliud eft vecum non femper dicere, aliud eft

temgnn

$)

um S

falfum dicere. ,Nam aliquis potcft verum non di-

g.ilq

cere , at falfam dicere non poteft, dum tacet,

Y

Et * diftinguendum eft inter id , qued eft 22

d yi

l

l

diverfum à veritate , Q id quod veritati plan? ve-

Dtclipuy i

llgh'/ltx

Fieri enim poteft,' ut aliquis dicat,

il i& f»l[fl I.?g;;;,

quod eft diverfum Averitate, &tamen falfum non

dicat, aut contrarium veritati.

V jetofüm, t

Nec femper

iüuaa . enim quis tenetur ex mente-alteri refpondcre T

yetsfseftecy

fed id primó dicere licc—:t,quod verum eft fenfu

dà LL

ac *:,v

f

"

]

TU

uo

m

uno , lcet ille de altero q

rat. Huc * referunt23

f aif:cr prom

refponfum Abrahami, Pharaoui & Abünelecbo

dictm,

datut de Sata., oppellantis eam fororem iuam ,

J enchirid.; !

quod poftea quoque fecit lfodc. Ex utroque

quierebatür ; atrum uxoreseffent.. Ecané uter-

ere & veua p

que dixit verum.

Sara enim erat foror Abra-

ham ex patte , licet non ex matre, Rebecca au-

icero; o

tem erat proxima agnata, qux chræis cít fo-,

- qnát n

ror, Átneuter ad propofïtum rciþondit.

men oygte

Communiter.ita loquuntur ; quod Abraham

mentitus fit, Saram efleuxorem fuam, ut vite fuz

| fjfmi "

confuleret; idem feciffe Ifaacum,& Iacobum cum fe

tigz conma

diceret primogenitüi. Hz locutionesfunt corrigendas.

Eadem * eft ratio ; quando ad. unam iuter- ,

(j itavir

j bonus v

——

vogationem multiplex dari poteft ve[ponfio , ubi *

--

u d

unun poteft veticeri , altevum autein dici. ]uiï

|!

m

fitid Deusipfe Prophetam Samucl, poftquàm

-in mandatis haberet ,. inungendi Davidem in

figiurjrt

ä

Regem , ut Betlehemum veniens diceret, fe

jofiim

n

Ls

mifum

L]

170

Exercitátio X V

";

(

NU

r

amiffum. effe a facrificandum. Deo , ctfi prxcipud

venerat ad inungendum Davidem.

muti

Obj. Vir bonus eft verax.. Ergó femper debet

veritatem dicere Refp. veritatem femper & in omni-

bus dicerecafibus repugnat prudentiz & taciturni-

ï

L

tati ,ideó non femper verum cft proferendum , nifi

Md

fuotempore & loco.

LU

2

Ut * fummatim dicam , veracitas est vire

[ 1'05137: L

/

itis, adcoque exigit, wt omnes ejus acliones ad

um €

m

TeCla vatiouts normam dirigantut,

Minimé id-

j '

m non o

circó recté fentiunt, qui in veritate patefaci-

diinyiut

Qbi.omni

enda , nullà habita ratione temporis , loci aut

filaa d

perfonarum, planiffim? verum femper & ubique

1 hrio &

Q apud quosvis diceudum e[fe autumant ,. utpoté

jl dolus db

quod huci virtuti repugnat.

Hauqb

Quandotenemur veritatem dicere , ut in judi-

cio vero & legitimo, aut ubi quis veritatem confi-

à qud eevel

u d t

tcri obflri&tus eft, aut deniq; (e didurum eam de re

quapiam recepit , tunc occultanda non eft.

qujm, at á

26

Dc* veritate veligiofa feu Chrifliana, qua

! quim a

m

LE

!

concevnit fideim Ó veligtonem , gravior cft diffi-

hn

cultas. Ejw enim confefíio eff neceffaria C fub

yitirdod

periculo damnationis fidelibus iujundla.

Diftin-

0bj. Qu

? &fuet, 5

guunt tamenthcologi dicuntque , aliud effe offi-

! mio,isagärti

cium fidelis , quando veritas ab ipfo exigittur-legi-

time , quz non eft fubterfugienda ; aliud quan-

liv

» Onttri (

do veritas non exigitur , atque tunc temere fe

l

Facklg:

nemo debet obijcere periculo.:

feCdt, f

IV. Simulatio eft reinon eftexi-

Qubus v

ftentis fi&io: Diffimulatio eft

| reivere

jQte, lyyey

y

exiftentis negatio.

' Ti fe

mula-

Dui

d

37 1 Circa " jonnen de fimulatiene & diffi

tl

tione

Ti i

i

j

De Vemcithte.

171

»

Y

V,

hed Piy

fioné quoq; aliquid dicendum. . Vocabula fu-

muntur quandoq; promifcué, qua tamen di-

n

ïrgö &mPl! c*&«

füingunto

1

Id hoc loco exponendum eft; an

Wptr&on m

MU£ & t

vira bone liceat famulave & diftmulare?. Et ante

omnia nó funt confundenda negoría religionis C

Totrendum, i

olitica.

Simulatio * in religiene omninó im-28

Wt dv

robatur.

Ea qu& cernitur in quotidiana con-

[ leü d&mms i

verfatione C palitica vocatur , diftinguenda eit ,

^. Mi

cum non omnis fit probanda , necomnis etiam

verttte pitl

eftimp: obanda, alia enim est bonefla.alia turpts.

-

Obi. omnis fimulatio eft inhonefta, quia eft

r , lod

ifepa 6 i

fallacia & deceptio. e. nulla e(t honefta. Refp. fimu-

latio & deceptio non funt fimpliciter idem , quiain

KUMU Ut[FC,,

illa dolus abeft malus.

Honefla * fimulatio esl, cum fingimus ali- ;

tditres t n

ii vrittem o

quid effe vl non effe , mon enimo injufle fallendi

aut aliis nosendi , aut con|

fe

quendi bonorem vel

idurum em d

itondf.

queftum , aut dettedandi vel evitandi offcia Deo.,

i Chnfun t

l

Qw proximo debita , patrie inprims, paren-

gravio': Rf

tibus , cognatis: fed. aniimo ju[fé aliquem probands

pf ( 1:19

velteprebendendi aliorum mores , & his fimilia.

Obj. Qui fimulat aut diffimulat is agit callide

T

& fucaté.' Ergó non licet; Refp. qui idfacitanimo

if f

malo , is agit improbe.

j n

I&bonefla * fimulatio eft priori omninó ;5

m aliudqu:m; l

contraria , C* qtte fingit modo C fine emnin alio.

Hzc fallitaut fallere conatur ; adeoque à virtute

qnc temet * f

recedit, — Hac eb bypocrifis F vitium morale ,

inon dl

quibus fe vir bonus nullo modo debet impli-

oelt d

care , utpote virtuti diametro repugnant. Hàc

verbis fe (imulant amicos,, pe&ore funt inimici.

',;w't'

David apud Regem Achis, ad evitandum peri-

n dl

«ulumi fimulayit ; :

&

um vultum fuum mutaret 8&c

i

ultum

178

Exetiütatio " X .

?2

j

T

flultüm fe fingerct.

Chriftus ipfe cum duobus difcipu.

lis Emaunta euntib

us fimulavit longius iturum.

1

D

qus, d

( ]

31

U

Hinc dividunt alii (imulationem i5 officio-

fau , perniciofan C* jocofain, Fit enim aut animo

(

donu

psd

delelkandi , aut nocendi , aut boneftà juyandi vel

d iil

bofles deprimendi , qua inter magna eft differen.

tia.

Sané non omne que proximus juvatur , at

1 qintren

quod nobis vel. aliis prodeft , (Xatim eft licitum &

1I j, m

honeftüm , obíervatis tamen circumftantiis ,

jipudtng

'& Jfiefl de ve licita, nón improbatur. Ex * di.

Cs iftud quoq; intelligitur, quod vir bozus nemi-

ii

gndendlimd

memdebeat decipere aut falleve , xpers enim de-

" qe j ais

bet effe omnis doli ,ut

pote vitium eR'oppofï—

Hiunug::;:äz,,

tum virtuti , adeoque à viro bono longé debet

bj x d

abeffe. — Diftin&io tamen non eft ncgligenda

[ Rtfp;dhä l

ipter dolum banwn C malum. 1ille fit ex pra;fcriptq

L

pilà, gurmaa

YCi.e TAtionis , nec ulli nocer.

)4

X;q

aumdanon (f

Hic habet fe modo

eppofito.

lntim, qia (

Alii dicunt

o u ol

hoftes

quod dolo malo uti liceat adverfus

7j ginta;quatt

;modó non fit inter

pofíitum juramentum , &

fi ides hofti non (it data,

de conon fallendo. Vérüm

7 hiber odtotgj

dolo malo ,

quà efttalis ; non licet uti viro bono ullo

Ms

in ca(u ,quia intentio mali femper éi conjuncta, &

pittis qua,

quia mendacium

pernitiofumi in malitia fuperat ;

|lin mapg

mendacium enim fi

tindi&is , dolus malus in diis

& £fadkis (imil,

: eim ii

: alisdey

33

Neceffaria. * diftinctio,

:

quanquàm enim

jitgtut

vi vocabuli , dolus omnisper fe malus effe videa-

iaj

tur , (itamen refpiciamus rem ipfat , tunc bonus

dolus eft aliud nihil ; quàm animi quzdam faga-

eitas cum prudentia civili conjun&a , nullam

maliintentionem habens, adroque fallacia &

dece-.

Í

De I;eravitkre.

13

Viting

décéptio nec &j mec dici debet. — Hic igitur eft

ib i^

licitus; dblus malus procul à viro bono.

Ontm i

V 1. Mendaxáffirinatio eft, quan-

&nm Qütznrs

do plus dicitur ; quam reveracft: Men-

Vf g j

m d (iftre.

dax negatiocft, quando minus dicitur.

WTH

Hac* de mendacio , ex quo duplex pro- 354

tyanat verácitatis extrémum , i5 excefu eff men-

T d lt

dax affirmatios in defedtu eft imendax megatio,

circumüm:ïx,

w E*

Til À plus dicitur quamvevera e$t , ive nosfive ali-

6s refpiciamus.

Hác minu dicitur quam efl,&

tdrir hg

quidem diffimulando ea quz in nobisfunt; vel

Jovsrom a

àm d 0

ea quz in aliis funt extenuando , undé invidia.

i

llla avtogantia , làc diffnulatio dicitur.

n longe

Obj. 1. diffimulatio eft licita. ergó non cft vidi-

ndi rrfgiirf

uüm. Refp. alia diífimulatio fit lucri & oftentatioriis

Tf

gratia, quae mala & vitium : alia fit modefti cauía;

qua mala non eft. Obj. 2. atrogantia & diffimulatio

VATA T

funtidem , quia diffimulatio dicitur arrogantia, E

non funt duo yitia. Refp. diffimulatio dicitur arro«

xi lo ade

gantia , quia in rebus obviis & notis potius folet ad-

juramentum, d

hiberi oftentationis , quàm modeftie caufa.

falltndo, Yenin

Magis autem opponitur veracitati arro. 35

uui o dono u

& conuda, &

gantia quam diffininlatio , quia deterius eft ma-

Habet

niliid füpmg j

lum magisq; in communt vita nocct.

mdis i ddir

enim igjufhitiam conjunctam,ac plus (bi tribuit ,

aliis detrahit.. Cim . damno alterius Íxpé con-

jubgitur & mendacis tantum delectatur ,

mauimcit

um difiniulatio nulli , nififibi ipfi

ts eferitt

jj, tuXc W

]

fOlite obfit,

gedami

, 1

$

TT

IW W

Exer-

li.

*

p !

174

Exercitatio XVI.

. ; offPhO) f(

DE VIRTUTE HEROICA.

; i;zäüïbd'lf?f

t

J. Heroicavirtuseft habitus,quo

f0

homines tales obeunt actiones ; qua

communem fortem excedunt.

l10

Virtus * cum quadam eminentia C digni-

1

j J

jon

tate fingularà conjun&ta , Heroiza vocatur.. Ele-

^ter

Ti

(

vat hominem fupra communerm fortem & con-

jj

bí

ditionem , exadtiuque firmius & [plendidim fuum

h

H

attingit finem., & quia peculiari divino afflatu in

Qurite

hominibus invenitur quibusdam ; 1dcircó pra-

......

1 -Mïl

ftabilior & honoratior habetur virtute cofuni.

Hetoica virtus dicitur ab Heros, qua vox Graca

g d

quidem eft , fed undé (it ejus derivatio, de eo litigant

u us':,vimvl

inter fe. Auguítinus ampletitituream opimonem ,

«

Ilf)

quz ab aere vocem deducit. (a)

Non * fpecic , fed gradu differt a communi,

n i(ppdl

lise

quiautraque eíthabitus. Neccafuenim quo-

m hommm

dam ineft heroibus , fed multó labore & fudo-

auadt qui

re parta , ut cxempla docent.

Hint idem babet

tritque d

objedium cum virtute communi, G 4d eundem fi-

Qu t du

nem ,civilem sempe felicitatem tendit.

Obj: 1. Libcralitas & ma2gnificentia habent idem

fute pradii

ebic&tum & tamen fpecie differunt. E. virtus com-

frlitulirm

munis & heroica. Refp. i ittis eftdiftin&tum obie-

Wortdig,

&um , ibi fumptus modici , híc magni. Obj. z. he-

roicà habet alia extrema à communi. Ergó fpecie dif-

EL

£fert Refp. funt alia , fpecicautem non differunt , fed

flïfd']m m)m

tantum permagis & minus.

4l

Laté fe. extendit heroica virtus ,

eftque

Popterqa !

alia intelle&ualis in excellenter doctis & fapien-

Détt, (

tibus , inprimis difciplinarum inventoribus z

AUntur

fan&is hominibus , ut caftitas

P fætcrïpl

lia üir?mnlis in

in Jo-

UI

Exere.. XVI, De virtute Heroita,

155

torr, |

in Jofepho , fortitudo in Jofua: aliaest meralis

hufus loci. Meralis esl babitis , quia labore com-

Lab

P(U'Gt*. r

Nec * confundendi funt, motus he-

4

Vüong, .

IO-;L

ic

atdor divinus cüm virtute ipfa. Motus

tdünt,

heycims cft actio divinitüs excita

t2 , nec prz-

Mititia ( lj

ftari !

nperpotis, Virtus ipfa ex iteratione

la vocatr,

fublimium bonarum actionum , qurq; com-

mlorem i

l

AlvVi

ne

: fortem excedunt, fequitur,

3.

(a) lib. ro. de Civit. Dei c. zz.

€ p

[

Y dirino 4

croica virtus ex caufis

m tcire

Curz

acj

té cognofcitur.

rvitute c

Natura * virtutis heroicz ex caufis , fub-

d quevorü

Tyatl0, dc 0

yCfo Ó objedlo innoteftit.| Caufa efficiens prima

e n uliaris Deiafflatus , isenim przclaram dat

'fl 1rcám opinpi,

4

cm & fingulari quodam impetu homines

Wzï!i;wm:h

quosdam impellit , ad res magnas & przclaras

1

]

C C C

gC!'Cï'la

L

as ; iisdcmque felicitatem fupra commu-

Ü

tbore &t

nem hominum fortem largitur. Atque * hec

Wincidm t

caufa eft quod Heroes foleant Deo &quiparari , pu—

"Z

tavitque credula vetuftasnon aliundé eos Ortos$,

g.

quam ex devtum connubiis, Nimirum hac virJ

t lbt [i5]

tute przditi magis ad Dei , quàm ad hominis

; E, virtur Com-

fimilitudinem accedere videntur. Plerique enim

illidumobe

yi, 002 1

mortalium , mediocres tantim impetus babent [ó

gt

«ffucfacti funt , ut actiones mediocves virtuti con-

feutaneas edant.

,dffum

;

Naturz heroicz altiffima fibi proponunt, $c

"ttis, t

]

qüC

Propter quem du&um numinis,nan(ciícun

tur Oportu-

nitates, fucceffus & felicitates,

g a

s

cquuntur,

quasaliinon con-

m

yentor

It

tiam fe- 7

j U c.a l

Præfer* primam cgufanm dantur e

04

cundz ,.

iá

Exeititatió - X V I.

cundz ; fibi invicem fubordinatx. — In his e

j [

jg p

t

jingulare cerporis temperamenttm . , tanquam

SM

Hdum p

caufa remota; t CF peculiari. nattve impetuà,

f

l 1ecurd

I

ab ejumodi temperamento peudens. Propinqui-

yl

b

or caufa eft ogiima inflitutio, quzque indé ori-

jortid

iU

tur doctrina C* fapientia excellens.

Cui affinis

üc

j

hocyt

eft ardens amor C* appetitus peculiatis honefta-

il

(iT2)

tis ac divinz conditionis.

Denm !

Ámor atdens & appetitus peculiaris Piccolgz

m

mineo (b) eft fpiritus quafi , hominem clevans &

m,:mg [þ!mi !

heroem forrüans.

Ef[ ur*,flü(iä [

Proximia * caufa eft a&iogtim beroicarum

frequens itevatoi, Omnisenim virtus ex atio:

jom p

o virtisaont

numbonarum oritur itératione , adeoqite bacin

primis s utpotà fablimes & eminentes [Deans adtio-

glgü p gt

aintt, iitti

nes, Flsigitur deficientibus , fieri nequit ut

il alterin

habitus virtutis heroice perfe&té acquiratur;

Yius ol

Nec habitus enim acquifitus ineft homini fine

U datq

acionibus. Fini* duplexeft , proximus eff ve-

DN

vum snagnartn fajeptio &

guteiusnon

geftio; quam fcqui-'

hus ia virutem

felicitas & fucceffus intredib , ac omminó ma-

u intenfio lt

jorquàm alii à Deo confequuntut , ita ut feli-

1Yt

Vtutibuser

ciffimé his o

lii

ni4 fuccedant , ad quz alii omi-

Hirc*n

nespervenirenonpotuerunt. Altér finis confi-

tht df

ftit in fumma affimilatione bominis cum. Deo , di-

LUE

citurque ei cum reliquis virtutibus,fimis cotmmdü-

iordig s

fii , Ícd majoris dignitatis & excellentiz.. Mo-

Ms tütoir

40 vetur * qnzflio ; ag virtus moralis vecipiat má-

.

niriing

l

gi C minu? | Occafionem huic dat virtus he-

UL

rpica » quz quia eft eminentia virtutum mora-

NI Ut r

)

quàm

d

Q

lium , idem magu.em viz(m motalis ,.

X

E

Pt

De Virü:te Heroica.

7j

hg d

|

Md

M

äömmunis.- Ubi obfervandum quöä virtuti$

hftly

Y fs |

äuplex fit perfectio, effentialis & accidentalis,

MLUUTS

M

Ilj

Secundum illam non recipit magis & minus),

!li, Pig IN

l

fed fecundum hanc.

quæqugg n

li

Qualitates recipiunt magis & minus ; nori ra-

". C atïl;

tione é(fentiz & definitionis , que non variatur, fed

iatione exiftentiz & fingularis inhafionis, in hoc vel

Ml s

illo fubjecto, hoc vel illo modo difpofito;

Á

Etenim * rei cujusvis efféntia certa &

3 puliris D

äefïnita eft; habens fe inftar numeri, cái fige va-

Ormner lr

riatione [peciei mibil potest addi , vel. detrabi.

i o

Eft anicuió, unum €* ideun effe , quod neg, inten-

m ts ec dj

fionerà neg, vemiflionein vecipit, Hoc igitur mo-

, iltnitl;

do virtus non recipit magis aut minus: Atveró

quia per gradus acquiritur, idgb ob acbionum

ti:Jenrc:s/þgddi;s;i-

i, fet Q

aliaremq, citcmftantiarum yarictatein , aliter

in hoc , aliter in ifto invenitur homine:

ertae at

inel hominre

Virtus con(ideráta in perfe&ione fua acciden-

tali, vel fpe&tatur quatenus c(t omnibus numeris ab-

3

f

l

-

proimg h

foluta , atque ita non recipit magis & minus; vel

"

Quateaus non eft oraninó abfoluta , atque fic in re-

9

ii qum ï.-'«:g

bus;quz virtutem conftituunt; aut/in quibus exercé-

j, «c Omttf

tur, intenfio locum labet, poteftque idin (ingulis

munigt i

E

yirtutibus ex circumftantiis cogao(ci.

R

al quii li

Hinc * re&te conc

luditur; quo major vel 13 .

N

siinor affaefatlio & boneflatum actionum exerci-

winium Di*

tatio, eo major vel minor acquiritur virtutis

inoralis habitus. — Quo quis ssájeri bonore dig-

aus i "

exclenta.

&tus, tanto major in eo virtus; deledatio qua af-

quli rl

cimur in yirtutis munere , esf figauin babitus

yicdarite

£ontratli, qua,autem non in omnibus zqualis,

€um unus magis probis a&ionibus delectetur

irutum

"

tus.

j MW!

7

quam alter, adeoque majg; in co vir

H Suba

;

!

)

178

Extrcitatio - XVI.

III. Subje&tum virtutis heroics

$p

lilica

ylitt

funt perfonz illuttres,virtuté cxim

gcit

n

fiot.

lios ántecellentes.

ycltl

j

5

fünt Hetoés

l m hllm

uti

Veniamus * ad fubjetium, Yd

u

"]

C Heroina , i; e. petífon illuftres , ob eximiam

r

gl

A

)

virtutem, fupra comniunem hominumi fortemi

Qd * pl

& conditionem elevatz. — Aliud esi perfonaillu-

j

qucqlk fol

fltiss aliud illuflis familia, | Ex illuftribus fami-

-- al

liis quidem Heroes & Heroine plutes prodeunt;

]V. Hito:

quàni aliis ; ex his folis camen non veniunt;

d n

Aio enit perfonam facit illuftrem, nqh Ífem-

ol

er familia.

Familiarum illufirium magria cft glorià in re-

ff

publica, quod hínc plura excellntía prodeunt inge-

tur; at

nia, quibus respubl. aliquando in arduis negotiis fe-

liciffime utitur. Ha idcircó fünr confervanda. Et

;;mm/iwn

f quodaman

alia Imperatorum , Regum , Principum; Nobiliuümg

hlanui o

ut Politica docet.

ingenid;

1

Excitat *, nim. Deus jingulmia

pliz fs

quando ipfi eft vifum aliquid fin

o

[o)

ulare efficere;

&

ceittyqu

alferimt vt

& regna & respublicas fundare vel collapfas re-

, Cirh

ftaurarc. — Ad magna enim effecka opui est magnis

P-]

teiti divelta

catifis.

Hujusmodi idcircó ingenia virtute &

ij ml ul z

felicitate 1d praftant, quod fecus non fieret.

Yiolentiun

Ardent: enim. vebementiffuno. amore Q defiderio

tv iifar

vittutis C boneflatis, quo Aeäcfit,zntzsï 4d agendytiis

tlit dogi, M

x

( *

1S Hertoins

competit.. INee foeminz emim ex-

fidi t

cludenda funt ab bujus virtutis poffeffione,

€um dentur tales, quz fint animo & affecibue

iüaöezirsi4f4

viris pares , tantisque inftru&z virtutibus,ut

, A Kerdi

trefa la

viros fuperent, faeit natura eas folertes,induffria

litevaias, tüucati pidis expetiéntia fapientes«

; tlj

j

UI,

*

De Vim&z Heroim.-

"79

Ti

Qbi. Heroica vixtus eft virorum. (e) Ergó non

Tüttcin,

Édditin mulieres. Refp. focmina ordinari? eft infe-

tior, obtemperamentum frigidum & humidum, at-

h, Vg

Que itain cam non cadit; extraordinarié aütem Deus

fexum hunc ornat virtutibus quandoque mafculis,

VfeS, (j p

adeoq; ingenium his largitur acre , exccllens, igacü.

Ti omitmils

c) 3: Politic c. 4-

Sed * exempla in fémini

fünt vata, quia 16

Al r

Exilidryi

taró quoque folet fieri ut fceminz actionibus

t tsl

foleant ádmoveri , quibus hzc virtus paratur.

IV. Heroicá virtus mrnoderatur affe-

'üer ton w

tididrem n

&us &aliarum virtutum a&iories.

Obieum * virtutis heroice intetuum r

irigta i eit

funt afg&m , quos eminéntiori modo modera-

ntfa p

tur ; externutn funt ves circa duas Yirtütés occu-

Voinaruis Mp

) [unr con(etyud]

jantut ordiiarie , fed quatenus in his excellen-

tia quzdam animadvertitur & éminéntia; Im

,ricipum N

bit babeutué boua publïca, g!o'rinm' Dei, rei-

s fagiuman

publica fcticitatein , filutemd; hominum con-

cerneritia ; queque evidentem liumano generi

udlnpulzetz

arevdolg

adferunt vitilitatem.

Q. Cur heroum filii ioxz ?. R. facit temperá-

ufitu i

menti diverfitas; miala éducatio, filiorum infolentia,

10 i::gmiz "us

divini iudicii zelus. Deus enim quandoque vindicat

infolentiam Heroum inliberis, autvult utagnofca-

gl us 1

s a d9

mus , inipfius effe arbíitrio pofitum, fingularid con -

fetre dona, nec pendere ifta à familiarum dignitate.

xfi!;mmlzgf':r

Circa * hzchaut perfunctorié verfatür,g

x fenint d

fed ádest impetus C^ facultas inchoandi praclara

qiits po(fe:;iih :

illa C exituia fadiay Mundus eaadmiratur , ipfe

T ULL

alto & excelfo animo hzc contemnit. Ardua &

i& v1rru::cf*3 I

?

P r

j

[

excelía tolerat & fuperat , mortem pracipué

7 [al:rm,mf

Aonformidat z,fingulari celetitas &* conftan-

:(itn!ilf'iwoþ;,

—

4

fts

E

120

Exeritatio XVI.

gitt j

tia efficiendi, prompté enimac alacriter rem ag-

gt

grediturmagnoque animo tolerat fhperatquc.

j (

y

fig p

3. Felicitas feu fucceffus perjiciendi incomparabilis,

fteti

I9 Formalis * hinc confpicua heroicz virtutis ra-

p

kda

at

tio, quzque in eo confiftit, quod. beroicé & fu-

stl

(ungn

At atq, Adeü cum admira-

p conditionem buman

(

at

at

tione adverfifjuma quad,

inquibus alii mifzrïftc-

Ti

Hinc facta corum funt

cumbunt, perfevre patest.

mf ! qmmquc

inimitabilia, nemoque id tentet facete , vifi (pritu

"TL

Qv virtute bac fentiat fe infudtum , qua imbuti

m quan&o y

fuerunt, quos cupit imitari, Vincit heros hu-

vivux, Bj

manam conditionem , etiaam in fammis tni(euii,

tilhiber l

quod imitari difficile.

sutcii

V. Feritaseft vitium, per quod ho-

gm' (morep

feyeritàt

mo q. exuit naturam füam : Ignavia

-

famunt lictntia

omné ad virtutnum impcete excludit.

nnidem notit

fübdiamork

207

Oppefita * virtutis heroicz duo funt. In

€xte

u efl feritas feu ummanitas , vitium tale pet

gitndam s

Tets

quod

humo. quodamtodo exuit natutam fuam &

convertit ur 10 beluam.

Excludit nimirum bac

tunc du

homo omne rationis judicium , ac turpifüma

f t foit

nefandaque perpetrat ; àquibus natura abhor-

Mdf

rethumana./ In defedin est ignavia C ineptitu-

vtl f

21 do Ad omnem virtutem. — Feritas. * eft duplex,

r

Ym n

alia est fine omni vatione , alia cum vatione , fed

D

lefa C depravata. (d) la vel excludit omnen

rationi aétum, qualis in his qui horrenda quan-

u9 * d

j

doque patrant ; vel rationem ex parte excludit,

Wil vj

tcfiggs

qualis Aut ex inorbo C* bumorum permrlmtiane.

utin pica, aut ex hatutali confuetudine à primis

li ) Vi[ium l

( UT

u

'

De Virtute. Heroica.

I8t

dhtrte t

eritur incnabilis, quque cadere poteftin gen-

dent Faperatq&,

tes Integras.

hlj i'r:compmg.l

Errant quandoque integri populi in fylvis &&

IOICe vt

vaftis regionibus; nullisque yivunt legibus ac foeda

patrant ; fit etiam ut quidam focietatem deferant

Tind herijd

civilem ac beftiarum inftar degunt , fibique pilose-

TM

vellunt aut un

tra&ant. («)

ges rodunt , aut corpus horribiliter

ib di ij

