majorum opibus & labore fiat , fecus enim hos

:

Ht .

fumtus facere non potefl. 11. ut fit clarus &

15 d ntg,

» a m

illufiris,ex familia nobili, aut faltemin aliqua di-

gnitate conftitutus , fecus fumptibus fuis de-

usimpenäx d.

cusaut fplendorem addere nion poteft.

Cotem ; quia

Obj. pauperpotefteffe prudens. e. & magni&-

VEtfar ial

1

cus. Nam prudens habetomnes virtutes. Refp. pru-

ja (umitur quandoque laté pro corona omnium-

(ula quadim b

virtutum, & qui hanc haber, is omnes habet virtutes$

quandoq; firiét pro habitu quo rebus noftris poffu--

hciedi, qu

uperi.-

mus E:ïecifc & aliis confulere » quomodo pa

".

6 requitum

Cymijores t

Hzc .* eft magnificentia regibus ac 4- J

M quamd

lits magnatibus in primis digna. Hi namq; ideó

eminent inter mortales, hisideó datum eft im-

ïïlfï

[ &10

I Q1

D

j

perium, ut maltis benefaciant , foli verà divitia-

ntbus medoc-

rum veripoffeffores, Dl erunque enim hofpita-

les funt & prompti in munetibus ddiidis & re-

qui ngy ht

munerationibus exercendis.

ó

vt ) n

(d) 4-ethic. c.2.t.44. feqq-. (e) 6. ethic. c.s.

( tcmplarum l

i, xb

VI. Luxus eft exceffus & imperitia

decori: Sordities eft defe&us & inde-

df |

oníes uf* |

Cora parfimonia.

niuti t ;

Vitia * oppofita magnificentiz funt , It« 19

t fun npo :

xu C fovdities, Luxus excelfu eft &* impetitia de-

]on

£gt.

OM o

hr

d

j

pul

128

Exercitatio X 1.

1

^

- vt

j

x2

éori , quando fumtus magni in res non neceffa-

* ao

rias impenduntur, idque oftentationis gratia,

* lia

Sordities est. defeclus ac indecova C intempefliva

: ii V

parfimonía, n operibus neceffariis vel faciendis

; nritd

39 vel confervandis. Vitia * hzcnón putát adeó

m H[

reprehendenda Ariftoteles () ul nama, no-.

eii lr

cent. fed potius profants nec funt turpiá admodümi

gonin lo5 t

per fe C [(ua natura , vitiumi autem in fe turpe.

st

In luxuriá eft fpecies decori, in forditie eft um-

glb tanslto

brahoneíti. Id autem abfoluté intelligendum

i, conr ]u

non eft ; quia omne id quod virtuti adverfatue

intur omni 2

ng

teprehenfionem meretur;fed comparaté, i coni-

4Oóparantur cum extremis liberalitatis, Aut *- di-

wfteymit

cendum eft , 'quod vulgo nou videantut vitia ifla

ao umb

à

elcum eni

deteviora teyera autem fant vitia pefina. Luxus

| at lendid

namqj cít potiffima caufa everffonis veipublica.

Expenía enim inutilia in convia fuperflua, in

: fs ci

profufas perfonarum largitiones, aliaque qua

Inge plure

m

Fttqut

luxuriam notant, populum laceffunt & rebel-

| ndo, rarur

lionem caufam, undé civitatum interitus.

; àgendo.. ]i

Arcanum imperii eft,ut princéps faciat fumiptus

j Ctam vt

tales ; in primis €x tributis , qui reftricti & uti-

i

Cuf,

les, & qualesin familia boni patris. Abfit profufio,

4t

Poflunt * quóque vitia ifta confiderari;

p f

Yilc m

aut vatione teceffus à medio, aut ratione actus.. $1

lifi

in rece[fuyutique funt deteriora vitia. Sunt enimi

declinationes à przftantiffimo medio; quantà

g

N

medium eft przftantius in virtute , tantó detes

(

riora funt extrema. Jam certum eft, quod in4«

gnificentia long? fit excellzntior virtus liberalitae

4316 acidcirc vitia habebit deteriora, At * fi

z

adium

m

D

l

[

De Liberalitate & Magn'ficentia,

120

BICTTA

?k

um réfpiciamus , i. e. confideratis adfionibus

Yitiong 2** j

extremorum , utriufque virtutis , tuné non ita

; 'm"";q?:u

unt probrofa vitia magnificentie , qum libeta-

IYf

liratis, Nam in vitiis iftius longó majus eft be-

TOn Ugj

nefaciendi ftudium , magisque profant homi-

H t v

a

nibus , nec vitia alia habent ita conjuncta , ut

extrema liberalitatis.

Y d

Ita avatitia injufta eft,

non in alios tamtüm, fed in feipfum.

Mi p

üttte t um.

Nihil eft liberale, nifi idem quoque fit juftums

undé translatio pecuniaaum à ju(tis dominis ad alic-

i intelïigm&nm

n0s, conrra jus facta, minimé eft liberalis.

Merità

foun advetnr

igitur . omnis avarita eft injufta.

mpatati as

uod * diximus , vitia maguificcntia op- 45

us L

pefita , majorem adferre utilitatem geueri buma-

Mntrr r

no,quat liberalitatis, id de ]uxu intelligendum

pf La

eft;cum enim vir magnificus plurimum impen-

dat fplendidis zdifictis , fi id emulatur. luxu-

ii p

ia :

riofus,facilé eft videre, quod expenfz cjus ad

s diüqie t

longé plures veniant , quam magnifici.

Frequens cft viros magnos zmulari in edifi-

celrint & r

cando, rarum autem eorundem imitari virtutem in

minferius

agendo.

Iftud nimirum eft facilius & fortunz, quae

«pilicacngd

€riam vilibus obtingit horinibus.

D

&

gu relrid

Caufa * ( vir maguificus plurimum im-44,

s. Abft RrofLLQ«

la conlid

pend.at fplendidis adificiis , ea cft, quiaillum ma-

uitiant d

ximé commendant,oftendunt excelfi ani-

mi ejusindolem, quodque nihil z-

( Suni

grius ferat, quàm fordes.

nelio; qif -

(g) 4. ethic. €« 2. t. $9.

ye, tino ?

ndi, g

$

ittu

TL

EXLf e

^.

«

l

120

Exercitatio X II

n( (UU

DE MAGNANIMITATE

EX

LL '

MODESTIA

myuri

xe[]"

L Maesnanimitas eft virtus, ine-

ECTUM

lufaw fl Jl

diocritatem fervans;iu magnis hono-

Howf ?

(:m W*

i

ribus cxpetcndls vcl fuolcndls.

] " m)mm

Honores * quoq; bonis iw rebus annume-

didifbns s us . C

Qj

rantur externts ,46 o]jïuum vittuti debitii , meritit

j mW lï" ii

ejus repmfentanres » relte dicuntut.

In hxs haut

| goimeni mic

raro cxorbitamus , mprm.: s1n nimia bonorit ap-

DO

petentia , idcircó reniedio opus erat , quibus -

fpiritus fmngu*cntur. Duzhic fe offerünt vir-

apterut

ii a m

tutes Magnannmmitas G* Modeflia , quarum illá

! a. Fact

tmagnos» bec parvos moderatur bonores.

Ob; Magnanimitas opponitur humilitaci. Ergo

fitis HAI]L

,non eft- mrus Refp. logic& omnes virtutes poffunt

j dur mágnani

die$ oppolite, quia una non eft altera.

Ethice funt

3

Mm)an r

fubordinatz; non efleptialiter; quia una ab altera

-| ff t

-

'effentialiter non dcpmdct, fed accidentaliter & ra-

-] aepnqa

fione ufus.

Omnesenim propterufum fibi funcde-

fümmam j

vxn&æ,convmxunt & fuboxdinantur:

tv

Z

.Igïldi"lmltdä /;mcadh , quïa frcquentxo—-

003!314

res (thï aétusin vità communi nlagnammltatls

funcita

/

quam modeftiz aut quia crebrior hujus quam

XBM 1434

illiusufus. Pauciaur mdlz imven)untur , qui tie-

quitn p

diocribus contenti bonoribus , ad majores & fubli-

j C

!

miores viam non foleant fibi parave, ut ita fortu.

bupfijt

naàcomite aut natura duce , famam nominis fui- ;

M)C Hs(

3 adpolteros transmittant.

Maanantmttæ:

q

TT

yntus , :n magni bonoribus occtipata, Comgxt

affectum honoris , ne i$ exorbitet aut defiaat.

J wrfzrau,zq

?

Marieum

fà Dop uj

Inde non uithis Anxia €33 in benotibws expetendw ,

DT

"

[

12í

De Magnanimitate & Ma.a'cfia.

péc. eos afflat tánquam rem varam. C sovam ,

At

4

fea'modemtö ut premiam virtatis., Honor nam-

|:

que figaum eft ; quo hominesnopimntur : quod

ille qui honoratur poffit benefacerc.

ighis lg

Honor omnis virtutis eft premium , inprimis

fidg

í

|

áutem excellentiflime 8(præclar«lïimæ'wrtutiä ; qua-

du amus. l

|:

liseft magnanimitas;

NT

i

Objectum

*ganem!e m.4gmnimimtü est o-

snneid ; quod magnum in tebus buimanit, Id enim

* hliar

4 r

[

nomen indicat ; eftque & magnanimus qui cum

n mï.) quicu,-

sugnus fit mmagnis quoque fe dignum judicat, Qnod

ántem ut confequt poffit,magnus requiritur aai-

df

!

& ]

j

dius, CoY excelfum 5 cárptus fpieitud calersque p?e-

E

!

!s quiti

1771

átum.

Hxc namque funtinftrumenta tantz vir-

muttumiitr f

tu

üs, Hinc ab animo magno 'dedu&a vide-

e

kLtuts p

tur maghanimitas;

,

.

s. Eficc

Magnanimitas quaán

titatïär'ffpc&u ;ieut äon;

Qua uta d) at ,

fiftit inter nimium & parum ; dicitur medioeritasz

eldentalter &L -

át re(p

c&u qualitátis && quatenus i magnitudine

tultm ( ini.-

fümmam perfe

&ionem & praltantiam intendit;eft

intui.

[j

éxtremita$.

E

É

i

Objellum * [peciale & proprium,

eft bono*-l-'" $

| quia frcq

ägll.'hh.

d

fum externorum maximumiqualis bonot magirus

hrior hu

-

feu maxi

mu. LicDeo competit quoque; ton

ut- est fignum virtutis , fed emi-

m u

3

uidem pr'opïiä.s

5

jH

(

dtenter.Cum ent

m nihil majusa creaturaDeo tri-

um t

|

bu: poHit,i

deó honoréi

li gratitudinis ergó ex-

j u

]

yim noni

j

M

hibet. Hisquoque tribuitur honorínprimis,

ag 3-

qui Dei

vicem in terra getunt , G* indignitate fun£

phth

Qu

corffituti , 2

c propterea eít maximus;

[

Maximum eft

bonorum exteraorum honor. r;

E

itet at

j l.

y

itatc

y s

$uia Dco uibuipur , qui

a hfs äui in dign

func

T

e

j

i

|

Exertitatio 'X 1.

122

p

funt conítirüti tribuitur. 3. quia virtus eum me«

retut,qua eximia.

Eit * autem hoc modo honor virtutis

ä g

j i

præmium ,quia virtuspotius verfatur in bene-

faciendo aliis , quàm fibi.

EL

Honore igitur tan-

EL

quam figno offendimus , nos bunc vel illum bonorare

]u gt

propter opinionem , quam fovemus deipfius virtute

5

odon.

benefatirics, 15 autem. meritó maximus eff in

magnanimitate , quod hic eft excellentiffimz

| gj f

| gtf

virtutis prazmium.

Obj. virtus verfatur circa obje&tum ; quod eft

! nj

2 feret ts

in co; qui cft virtute preditus. at honor non eft in

.j

magnanimo ;fedin honorante. Reíp. objectum du-

j

Mu

plex eft; internum, & externum, ut honor Non

! pim & at

autem neceffe eft , utexternum obje&tum fit in agen-

(hum ecund

te, fed ut agens in id extra agat.

j]

H. j

Ita * igitur magnanimitas circa honores

ag i

verfatur, st appetat convenientes , ve[buit fecus

1 od

|

babenutes , &'quidem propter virtutem , folius

1

ts q

honeítatis gratia , uti exempl

o

|

a loquuntur in

|

wat, Q

Davide ; Jofiaaliisque piis regibus.

DEU

II. Magnanimus tàm proprias,

A Ctanimi

quàm aliarum yirtutum actiones ita

ptcreamag

moderatur,;utundique magnus & þd-

H

|

filints

h

Viti

noredignus habcatur.

Nil refert , an de ipfo virtutà babitu, an

t'xg TL

Wl

de'eo , qui el virtutis babitu preditus , circa vir-

:1

mod r

futes agatur, idcircó magnanimi funt confide-

;qi

randz conditiones. (b) l. cummaximi rebus fit

Iorj

digniffimus , idcircü vir queque debet effc optimus

|

od Ti

er,quo

J

ls hoj

e præläantqiiþw. Fïa;n honorem femp

dignus.

drim g,

Imorlus,

v

j

|

Vi u *

De Magnanimitate & Modeflia.

133

honor D S

üignus eft, appetit.

Magna confequi & ma-

Tütür

Q

gnis dignum Íe praftare ftudet

Vtrumque * 9

ET

eit necef[arium , fi enim pofterius abeft, zunc

tl hp

non eff magnanimitas , fcd vanitas & animi elatio,

'J'WJ LT

Ita magnanimus ad magna adfpirat ; ut tamen

Wsimy dj

modum non excedat , nec majora appetit, quàm

quz ipfum decent. - Summus eff idcircó verum

exccllcnti(ïuzfl

quas gerit magnitudine, (edmedius eo, quod de me-

)k&um ! quod g'w

vitis fuis judicat ut oportet.. Yd enim nififaceret,

0n0r non dj

fieret elatus ac fibi diffimilis.

Al cbjedr d

t lonon )

Magnanimus quoq; recke fehabet, circa bo-

nam & adveríam fortunam, tanquàm circa'objc-

r ts

étum (ecundarium.

r

Il Magnanitmus * id femper intendat agat- 10

t5 tb ho

ue , quod in vittute quavis maxime eximium C

it;, tf j

excellens efl, — Nec patitur enim animi magni-

ritutem , fl

tudo, ut quis fugiat in prelio , aut intemperantee

À loqunnrt

givat.

Contemnit animus magnus,que Ad/in-

ls.

juias , fugam & libidines homines incitant. Con-

tm proyy

Ítat animi magnitudo rebus boneffiffimi , ac pro-

n actiones

pterea magnanimitas otnes virtutes veddit jþlel-

i

mgnini

didiores, & ampliores.

l

Vir magnanimus neminem injuría affiit , illa-

uplices »

recordatur.

Injuriz ta

ii hA.

tif non

ofz, h. e. famam lzdentes, quas omninà

us "m'H | ,

modo legitimo debet vindicare: alie famam non

lzdunt , quas ferre debet.

.

nilint oU

Il

TY

Porró circabonores magnostribus verfetur

iif

modis magnanimus.

Primó enim in appeten-

dis honoribus juffe. & moderatà fe habeat , ne

" fmecïf i

aliorum incurrat reprehcnf"xonem. Secundo in

bonochuc accipiendis parcé C decore agat , ne

13

þtgerbu's

)

134

Exemmm X IT

TU

l;tperlma vel ambitiofus videatur. T*rti)in per-

od

fruendis gerat fe fobrie teneatque modum; agat

QuX

cauté reípectu hoftis qui infidiatur; fruduosé

1

]

his vtdtW propter civitatis commodum.. Pre-

| yarito

n b

V terea * bonoribus deleftatur , qui à viris probis &

( f*(JDN J

gravibus f'efemntur ; utpon hi non folenthono-

hi

yun; (

Yesdeferre immeritis,

Nec agré fert fi minores

E. qu NH'M

ab hisconferuntur quàm pro mwto beneau-

N m:cumu«ö

Hl

tem confulit hos , quodfibi per fuadet majores ,

at

quibu: (cafficere po[ï'ent non habcant. Ani-

mum potius deferentis refpicit.

j &njms

Plunmnm intereft, nt fclamus quomodo actu

fimmostt

fs Serat mágnanimus, tüm yeró quem modum

fs. uml

dcbeatobicrvar» in virtutibus aliis exereendis.

3 hosmodd

E

Circa * petentiam , divitiae, fecundam &

A

VU

edi

l

lt (

adverfam fotunam.ita f gerit maguammws , ut

Tag QTT

euncla decore & snodefte ferat. Honor namque

[ fmnr.cm

n6 cffcrtur, multó minus his bonis,qua pr opter

| hat

honorem acquxrtntur , funtque iftis miores.

Solavirtus vere bonom:um reddit hominem, ad-

DT

hi

eoque magnanimus propter felam virtutein ho-

" noratur & hornorat.

fontdiari

Potentia & divitiz prz honoris ftudxo contem-

Tütatus m

0.

. funruür quldzm à magnanimo, neceffaria camen füunt.

ä*

E : magnonimitacem (uflinendam. "Habentur enim

Y Egon,

vulgo :n excellentia, & hominum conditio in his nc-

dnirqury

cciiano indiget.

Dorisqumg

Vetíotur *

CWH

14

quoque decenter circa forti-

tudiuem nec ClerO necde rebus palv1momcn-

liittn,

ti adit pericula, cum omnia alia, preter bonorem,

M g

D

parvi faciat. at pericula . fe dtgnaþt'hnet cin

ltdaty j

!

bis yita &on paréir [uæ,þd ultvó bi feoffevt.. Circa

TE tattyy

libeta-

?

D

a

T

De Magnanimitate C Modeflia,

73

i

libemütatem ftudet de omnibus bené metert;

Tmixoinw. | .

TOU ss

N

inbencficiis accipiendis tardus eft & verecun-

Ws fmä:ï;:s :

dus, nec quicquam ab ullo pétit.

Obj. Magnanimitas ver(atur circa pericula &

todum, . .

beneficia, que fünt objcéta liberalitatis & fortitudi-

Yi

nis. E. non eft virtus peculiaris. Refp. Magnanimi-

tas abíoluté & in fe (ümpta;circa folum ver(atur ho-

Vlorog

lertfiiitn V

norem ; comparat? & refpetu fubje&ti , n quo eft,

ver(atur círca ob;eéta aliarum virtutum. Ompis ;nim

fit bereas.

virtus cumulata effe debet in magnanimo

àdet miore,

Erga * omnesbominesin genete ita fe gevit, 15

H

ibent, Ar.

ut gravitatem non violer, fed erga fummos , medios

C infinos , prodignitatefua est affcdu, — Exga

It quomodo d

fummos utitur gravitate, erga catteros eft faci-

Q qm noiz

lis; Cum ilis de honore contendit , adyerfus

? Ortreendjs

& fumimt,

hos modefté fe gerit, & animi mag;i*tudinem

dulcedine quadam temperat.

Preter * ifta!

mgwmmw n

magnanimus , sen adit frequentee loca ubi bonov

Eonornumqt -

eonferturcundtatur in vebu agendis,nil agit fimue

Is quz p

lat? ac occult2, non vivit ad alterius nutum , fed

i

& Ms mitt

virtute f alios omnes anteccllit, Yoprimis nihil

K hominen d

admiratur eortm, que vulgus magni affimat , ut

) vmumnb-:

funt charitas fupelle&ilis, deliciz ciborum; co-

isftodio t

;

mitatus multorum fervorum,

Obj. Admiratio cadit in praftantiffima inge-

[fiia ml

nia. E.nondebetabeff? à magnanimo, Refp. non

giabentüt f

admiraturbona fortunz, atbona animi && bona cor--

onditoinbit

poris cum raritate quadam & fupra vulgus aftimat.

i

Cxterum * quia magnt eft . animi , qon

x ituf

laudat temer quenquam. nemini fa i& maledicit,

puim

"L

non loquitur multa defc mfa ant alis « nec etrats

laudetut ab obvia quw;& an vituperetur, motus ha-

",;,

' Mlzn

,Ü

$

. et jedatos vocem gravem & tatdani, non e5t que-

TUllf.

W[Q(

I 4

li

N

136 :

xeritatio. X 1.

)

fulis Poftremó pulcbra mavult pofdere , quam

'1 fomitto

fiuituefa, 1n quibus tantus non ineft fplendor.

zem.Adh[

Obj. repugnat prudentiz res potius inutiles

Vs'

gtibt

tefpicere, quam utilcs. e. non competit magnanimo,

Qh.

Refp. aliz res funtutiles & honeftz (imul,quas refpi-

Gïizuifnifll |

cit magnanimus: aliz funt utiles; nec honeítz , quas

f

nontàm refpicit, quàm inutiles.

jnuliitr

18

Ita * fehabet magnanimus i5 Attionibus

i

, füis , boc modo cirta alias vevfattr virtutes, Ut

enatrfun

pididtut

nec cupidénec arxid appetit honores , ut rem

1 Ro

raram ícilicet & novam, itateftatur fe omnibus

In*

virtutibus effe parem,

PT

III.Pufillanimitas eft honorum,et-

dorlec com

iam promeritorum contemptus ?. Su-

at Inop

perbiaeitcaninus glorizappetitus , in

| Mp qui

his qui plané funtindigni.

facobltr

Y9

Extrema * fcu vitia maguanimitati oppo-

l

DEU

j

l

fitafunt pufillanimitas feu animi objeclio, C fü-

- ] neliocts

perbia. Vitianonadmodum nociva, nec enim

] p

1in publicum funt mala & qui his.vitiis laborant

be!

nonaliis,fedfibi nocent. — Pafillanimitas peccat

n defettu, vejicitá, bonoves promeritos. . Superbia

Wappttnd

ttitjdlq

in exceffa delinquit putatque füperbus fe eo bonore

PA

LUE

"

dignum, quo dignus uon cit.

Vitia hic oppofita per fe confiderata non nocent

ia

j

aliis, at commiíta cum aliis vitiis:graviffima funt &

maxima repichenfione di

qui m

gna, cum magna rcipublicz

UT

ao

inferant damna.

Mois

In * bis pufillamimitas babetur deterimvi-

Verécundaa

tium füperbia, quia boc vitio laborantes funt in-

: ippctcndp; i

juriiin Deum , fpernentes autorem praclaro-

j moderg

rum

l

"m bfll&coh'o

AE u)

donorum, Ef frequeutim vitium quam fa-

^

£

»h:seécti anime?

lj

)

be Magnanimitate Ó Modeflia, — 137

iln,

Qu

:

homines, qui honores fpernunt ob pauperta-

ï f

i

tem.Ad hónorem enim tuendum opus cft fum-

UUS ij

ptibuä.

tmagnihimux |

Obj.

fuperbia cxätat in republ. tumultus; pu-

U quiiy,

Qtda, g

fillanimitas quietis cauía eft. e. illa eft deterior. Refp.

fuperbia id per fe non facit, fed vitia huic conjun&a,

injuftitia & rapacitas. Deinde ratione piimz caufa &

-

it nj

effe&tus fuperbia eft deterior, quia eftà diabolo & nos

Tihtn, (

omnes feduxit 5 fed ratione objc&i & finis;pufillani-

fGS, t tem

mitas dicitur deverior, cum honcftatem refpuat & ho-

norem.

?

í

m

Imó * pufillanimitas propter bypocvyfin est

F

deterior fuperbia, quamtales plerunque tegunt,

OROCURDU !

donec commodum fe prodendi tempus reperi-

npus t t

ant, Imó pufillanimes emnem opetat reipubl. de-

ts

fiégatt, quam cidem tamen debent, cum omnes

d

fint obftricti bonum publicum promovere.

ia Qu

IV. Modettiaeft virtus ; que circa

lidn, 6 f

mediocres honorcs verfatur, prout re-

, Decenn

&a praícribit ratio.

vits lo

De * modcítia pauca. Vocatur ita, quod 22

initi at

in appetendis modicis bonovibus modum fcienter do-

us u

£eat,cítque velut habenayiuter ambitionem €& ab-

du n

jellioném animi.. Honorenim quamvis virtutis

|

t

fitpramium, hoc autem magnum effe debeat,

1 rya non t

quia magno labore acquititur , fir tamen tit bo-

ifima d

nor varii gradibw po[(it augeri & minpi.

u p | :

[

Modeftiz nomen fumitur vel. naturaliter pro'

TU |

verecundia,qui eft affe&tus naturz infitus,ad honores

appetendos aucfugiendos ; aut moraliter;eftque fie

quem

vel moderatus virtutum ufus, vel bona difpofitio t€-

rüum bené collocandarum.

m szfk"f'

Honoribus * inagnis & parvis dat

d!itnf yit- '23 )

m u

futes

st

1j

$

Exercitatio X 1.

p

j

tutes peculiaves, non iteu voluptatibus & affetti-

(c?äuumï |

bus cetera./. Major namque eft difficultas, £n di"

j j

vitiis & bonevibus, fccundum gradus fuos mode-

f mäïiu

randos, quàm ra yoluptatibus & czteris affecti-

TA

/ l

bus. Qui poteft magnis ftatuere modum vo-

|

Til

i

luptatibus,isparvispoteft quoq; , non itain iftis,

9

2

*2 Q. an liceat. emerc honores?. N.eftenim tur-

gl

iffimnum & indigniffimum vi:is probis , largitionie

z.w,":mmd:r

À

usemcere yirtutis premia. Hoc vitium in temperae

libus diciturambitus, in fpiritualibus Simonia.

goimute p

VT

24

Comitatur modeftiam Humilitas, quaves

* djotim

,

! fecndas earuma, ufum moderamur.. Hac homo

* gedehettr

wett

AW

excognitione fui & confideratione benorum

j IUlij

!

Xï

u fibiadfunt; «* malefum , qux abfunt , fube

f001/

!

|

!

miffe defe fentit G* loquitur, neminemque pr« fe

| demple

[

contemnit, (* ffc in verum fecundavum, prafertim

Quipet

Nec vultenim

fupitaipoliaa

bonorum ufa moderaté fe gerit.

;

Deusut bona à fe acceptaabnegemus & fuppri-

donorproprta

gqi at

25 mamus.

Hac * virtus, in. Chrifliants fi 1nve-

| rf

niatur , non pugnat cum magnanimitates

Sané

j j Qu

| T (edomn

ve[pectu Dei nemo potesl dict magnus aut magna-

nimus, fed ownis debet effe.humili at ve[pectu bo-

Ww

minum invepublica viventium,csl alia ratio. Flinc

qum b

cum variis hominibus aliter atque aliter verfa-

w

j

,

tur magnanimus, mifcet, temperat , ne nota in-

torgeay

minitn (

uraturfuperbiz,

Obj. omnes gentes coram Deo funtnihil. erg.

li quio

.

ftare non poteft cum humilitate magnanimitas.Relp,

pteture

0maes gentes in collatione ad Deum funt nihil , ex

V- Am

quoautem magnanimitas moralis non cvertiture

(x;

26

. Vexata * eft quacítio, an ullo modo petere

petentà:

! honoris

liceat baïwres. Nonnulli enim omnes honores

repel-.

poí

l

J

[

139

pe Magnmgimitaie & Medeflia.

b |

i ii l [

yepe

lunt, p;:mntque indà in republica oriti rix as,

dif ovdias, & teliqua ma

la." Verum non eftita,

lSrtod.

fed mala ifta proveniunt ex iniqua bonorum di-

ts df

!

h

um

firitu

tioge , cum unicuique honor promeritus

nontrib

uiturs vel ex falfo boncre , qui jure non

ytunils

n

improbitate illovum. qui malisar-

Ílenim t

debetur; vel ex

Vagionj

tibus honoresa

fc&ant. Quaftio * eft quoque, 27

Sané funt mul-

! tinptn

an benorindividum virtutió comes?

Q

t exiguus

ti virtute praditi , quibws aut nullus au

Ms MU

yuodut itafit, honortamen ju-

defertur bonor.

Hhc hm l

re dcbetur virtuti ;

comitaturque virtutem €o-

te p

I

ut fant

rum refpe&tu, qui re&té de eo fentiunt ,

|

|

atf

probi,fcd non femper eodem gradu , net eo-

ï['lT.Ci'[Lf

l

)d d

endore, nec omnitempore,

dem fpl

nf

Qui perinjuria

s aliorum exiftimant fe honore

iari, ur €o fintind!

gni, validé errant, cumn

Vec viltenm

fuoita fpol

honor prop

riam fequatur vittutem.Decipiunturquo-

nis p

l

t ereptum injutia honorem non

ques qui exiftiman

fi parcim aut maiorem inferantine

fini j

T

poffe cecuperari, m

Wt

p

juriam.

(Lqieniminiuü*l* agit;

non rccuperat honq-

rem, fed om

ni honore fe privat.

"TU

Qlando

*.dicunt , bonorare

effe melius zä

T

quam bonorari, tu

ncid verum eft, quando bono-

jj ruph b

ifftibuere, ut quá-

rate idem fignificat ac bonotes d

Ti

honores

fuis fubditis aut

doreges aut pf"mcipes'

d

miniftris conferunt.

Interimn bonorari esd me-

ï)

ltus, quand

o idem eft ac de virtute teftari, pro-

fintolil &

im honor tribuitur.

þj,»

ter virtutem en

unimitb

"

(unt n

]i

V. Ambitio eft nimia honotris ap-

Contemptus cít omnis

p gtl

petentia :-

lwh pl

honoris repudiatio:

p

* modeftiz vitium in exceffie

€ )pggiitum

&b

[

I /6

040 Extr XIL. De Magnan. & M deflia; |

Di

€3l ambitio, in defedtu b

of0Tís cantïmtus.

Cadit

1 N

ambitio inhos,quicum nullo-hozore digni ha

1 diond

beantut,utpote omni carent virtute,honorari ta-

men volunt & inter primos effe, — Hinc vi, frau-

Fgrer

| — od

de, doloy crudelitate, lavgitionibus, calumaits , de-

tractione aliorum, ad iflos graffantut, graviffimas

' /mf;lgW'

olim rationes reddituri.

ag

Qui cum detrimento fams aliorum, graffantue

tith mil

adho

nores, illi rem illegitimis aggrediuntur mediis,

u

nec finem confequuntur.

putts prix

30

Abjeclio * feu contemtus bonorum est , qua

tir aj

lonores debiti contra velam vationem vepudian-

du d itwt

tur.. Obvertunt,boneres tanquam fumes C* cali-

Manfo

gines obfcurave mentem bumanam , adeoá, repel-

andeferg (

lendos . Hinc Chriftiani pariter & ethnici con-

] tudint qua

temtum honorum laudant.

Non diftinguunt

3 vitute

:

Muf

autem inter honorem verum & fucatum, appe-

titum moderatum. & immoderatum.

| poitnung

Is demum eít verus honor, qui ex judicio bo-

cerentbu

norum virorum & prudentum pendet , qui nemini

(&t, (

fano . poteft improbari, nifi omnes lcges cupiat con-

| iaf

veliere , cum bonorum judicio.

3l

Abje&tio * duplex eft : purà & affeilata.

quoLmp

lllanomine caret, confiflit autem in nimia dono-

equusinf

eum fuorum extenuatione Ó* borum detelatione,

Qu J

Qu fi eft conjun&ta cum vera humilitate &

M oj

fimplicitate, minus vitii habet, nec fic enim li-

T0 comy

Áf

tnites rationis excedit. Affe&hata dicitur levitas,

«onjuncta enim cum hypo:ryfi & fuco pal-

Nam f

liata.eft, veriw ambirio, quàm bo-

ngris i

18

vIOUOS COnteitus.

ï

ml'lsl&Pænis

. Exer-

i

Exercitatio XIII.

LAl

CM

Ilf (

';22

DE MANSVETUDINE.

d

,

l. Maníüctudo eft virtus,irz in vin-

hononri-h:.

dicando & puniendo; modum certum

HWiyjs

'prafcribens.

AUW

Conftituenda * eft virtus, que iram cotii«

f Prarilm;

- gefeat;quod nullus fit nobis affe&us familiarior

autqui majores plerunque det turbas. Tranfit

Ut rfitu

At medi,

zttatem, nullum hominum genus excipit. Un

Íxpé agmine itur in iram, viri, fceminz, fenes,

TOTTAN W

pueri, principes vulgusque confentiunt. Vocá-

[

tur man[uetudo cernitura, in malis externis , quie

L

hfu.

àus ad iramfacilé concitamur.

Manfuctudinis vox varie accipitur upro cícure»

ID

&ethnia qy-"

unde ferz cicures maníuetz dicuntur, z. pro leni-

tudine qua aliàs eiopponiturin defe&u, 3. pro hac

on dfingus

! virtute.

"

lctUm a f

Manfuetudo *. verfatur circairam. Com-

At

|

ponit namque appetitum irafcendi , ut in con-

;uiexluditioän:;

cernentibus ad iram & viudictam id eligat,quod

det qui n

decet. — Objectum e$t 1ra, ( 4) vchcmengi[ïïmds

lg cupia:m-t

ille affectus , qui bominis animum pertufbat C

quodammoco rationem evertit,non fecus ut ferox

yi df *

equus infefforem pracipitat, Vocatur * aliàs

v

ripmimi d

elementia, gratia, lenitudo , placabilitas, modera-

"TE

; hum

t4 feveritas , quz autem vocabula totam ejs

non complectuntur amplitudinem, fed fust mó-

ycficenne *

di (hecialem: bujus virtutis. conditionem notautes.

:diciwlafm»

i fucope

Nam clementia C gratia notat a&ionem füpe-

rioris erga inferiorem , in conftituendis prz-

jnlt

miis & poenis; feveritas jufté in delicta animad-

vc;tit 3 placalilitas coincidit cum clementia.

b

Seyeti-

. Exefcim:io TIFL

»

B

. Severitas q

uandoque in malam accipitür pats

tudini opponitur. Quando igitur

(ieco

nii

£em, a:qqgman(uc

buitür & cumi laude a magiftratu

Deco in fcripturis tri

fl

[u

d

exercetur turic bona eft &c

manfüetüdiniconveniens.

feveritas prafextind erga

J

Requiriturenim haut raró

improbós.

?

hit

niala, fed tunc demum quan-

4

Ira* per fe oon eft

fUl

do moduin excedit,

Nam qui irafcitur , quibus

(l l

f

do oportet, aliasq, obfetvat citcum-

f(f

m d

eportet , quan

antidí , i5 n

on dicitur modum. excedere , fed

* aj

dntrarectx ratiónis limites confiftere, atque ita

j;: vucuy

ne eft przditus.

Qy.V

.Vera manfuetudi

Quod non e

mnis ira (it mala indé patet, quia

! &extermum.

Deo in (criptura tribuit

ur , cui nullam competit vi-

ntermurm, 9

humaho'more de Deo dica:

tium; quo

d autem'ecfi

| mnorem, n

càtur, nefas tárcema

liquid mali Deo tribui.

| damnum, o

5

! qim dul

Hinc * re&

& dicitur,quod ita fit duplex:

1lla covfideratur affe-

] deanirefic

otdinata C inordinata.

L

Hi

8 voluntas malefa-

üivb Ceffedivé, — 1llo modoe

! tonftuend

um vindicandi aut puniendi , at

que fic non eft

fedin

aífio, aut in facultate exiftens irafcibili

mf

NT

voluntate eft. , Hoz modo esí. pafíto irafcibilis ad

B

defitu

Bionem tendens alterius , ac ita pev zelum

dicitur. Inotdinata * ita

contrario fe babet mo-

pauimt,

do & fit contra vecte vationis reg

ulam. Exorbi-

propmqwä

CUT

-tantia cít m

anfüetudint oppoüta » diciturá, itA

D

pet yitium.

Ea vemilfa el, aut intenfa.. Illa atiué

l

ndefcens.

Hac babet fe

es vitiofué levitet. exca

Tf

g

itaciindia, notatd, babi-

|. ll n

fnodo oppo[ito & vocatu

tuni , it4 veró atium.

"Indé irato tribuitur 1ra

; Ptlne ij

|

áGtualiter, iracundo autem incidcnter.

] Mij

j hag

(a( 4 €tbie € j« t 97

; IIJ— »Mcd

J

143

De Manfnetudine.

VA.

U

(s

IL. Medium manfuetudinis tuncre-

RRE

i magln[ Wl

&6 conftituitur;fi refpiciamus ad cau-

[WCOH Vtin.

fas & circumftantias.

praletii «s

Irz * du plcxo rigo cfhinterna ö'exrer-

sa Externé oritur ex contemtu vel /'mzlnau/h,

Jmmm m.

interné ex effervefcentie & ebullitione fangsinis ,

(l T li

emca cor,. t d

-mr m

anfuetüs re&é fe habeat-

Wf IHIU]I

!

circafium ooy*ct"m proprium, neceffe eft, ut

"XU.M

abomni avimi periurbatione & affadu irvegulari

h.x. »,Wum

fi: vactus, av bulentiores affectus irá concitant.

Ob;. Virtus duplex habet oble&um internum

;.m Wt.,out

]wt o WN*

& externum. Manfuetudo habet tantüm objedtum

internum, nempéiram. E non eft virtus. Refp. neg.

o dt Dcou.t.

minorem, nàm cxternum objedtum hic funt offenfio,

Yotribu

damnum, conterntus noftri, injuria illata. Incrinfe--

il tll

cum au:éhictantüm ponitur , quod isqui poteft mo-

deraxriire;facilé ceteris moderatur.

i

i [ dutit f

Vil d

Hinc

* mediocritati in tt4, certi hic func $

!:

que n Q

onftituendi limites, quos ultra citraque nequit

ü'u

$ Adb

Ms

coufifieve vecium, — Reficiendum ad caufas C cir-

cumflantias. Caulx propterquas debemus ira-

ij hi li

lt [

!MW

Íci, non fint leves. fed vaves & avdua, ut.funt qua

—

"

TM

i

perrinent ad defesfionem ïelzgzams, legum, patries

l

j B

proprüque benori.. Etenim * religio, þcurdum

diviuum verbum H]ï:tum cft optimum maximü

*J MW)H'

hominisbonum,per quam folam vitz noftrz fi-

uj

I ]

Tut

h

,W

nem pofïumus confe qw,ejf,]ue atermayvita HlnC

meritó non publica tantüm,fcd private quoq,

il D] W

Perfonæ irafcuntur adverfw tdololatrtam, depta-

d

vationem fidei, contemtum verbi divini, Ulapbemi-

jotef

x

4ni; & alia religioni fang adverfantias : /

!

)

[

Le

j

" .

144

Exercitatio XlIf.

l

Hác ira commotus Chriftus ejccitex templo €«

&pont

mentés & vendentes ; Hàc occidit Moyfes JEgyptiiis

PT

1 felcoiit

Elias Prophetas Baal.

ie

Poft f religionempatria,C? leges cum pa-

f st

NT

zentibus C liberis famaque bona , mericó effe de-

fiu

bent nobis res chariffime,quas idcircó jufté de-

ücfup"A

(t

cet vindicare.. Falluntur enim qui putant mju-

n

tias ita c[fe fuflinendas. ux vtudicare eas. mon liceat.

ii

Cum enim irafci fit conceffum , injuriam quoque

j1

aj ficnntou

yindicare liebit, cumpar fíc utrobique ratio, eft

enim

r

1

iumj at

àzec punitio jufta contumeliz iïïatg,caufæ.

venitidc

Obj Scriptura S. prohibet vindictam jubetque

" maledicentibus benefacere. e. injuria non eft vindi-

yn gt

«anda. Reíp. diftinguendo inter vindi&tam juflam &

imifis qi

/injuftam, ac hanc prohibet , nempé cum conyitium

' convitio, maleficium redditur maleficio.

Mu

audifitlrim

Hinc* Deus ipfe nó vindicat tantüm & coer-

1- BHoriicidi

cet injuríasfibi illatas, acpropterea in fiviptutis

t pruden

ultor dicitur C vindex ,Íed etià magiftratü in his

ionov rdet

terris vicarium fuum,ad puniendam & exigen-

idc&townin

pitinto,

dam illatam injuriam conftituit, & hoc nifi ef-

Dinlt

fet,tunc nulla difciplina aut fecuritas, neq; pu-

N r n

blica neque privata re&é confiftere poffet.

Iranda di

II.. Circumftantiz ,exquibus me-

gt

dium manfüetudiuis eftimatur,perfo-

&t pf

*

nas,modum & tempüsconcernunt.

Al ld

i2

Caufzx * igitur ita fe habent. Circum[tan-

f

tié;propter quas conyenit iraíci, funt variz. Pri-

$nó non omnibus cít irafcendum.

Non brutis,

Tutane

Vl'ndi(h ]

uia funt rationis expertia, nec delinquere pof-

Ptsig i

j

funt. Sané dant damna & homines occidunt,id

JManjs frinty

Plttifins

tamen faciunt ut rationis expertia;adeoq; fpon-

&aDeumnon eít,

,Hf*l

Sponta-

De mn/:'æiædino.

14

';ccitcxtm:'.:z. !

Spontaneum duobus dicitur modis, aut quáre-

^ 0?[(3 f[eï', |

|

&us éft contradiftinctum ei, quod fit vi ezterna, fiye

I

|

*

fit ei conjuncta cognitio fivenon, 8 hioóe modo bru-

C lg

|

tis competit ; aut ftri&té pro modo agéndi cur yo-

r

:;.

lutitate & cognitione compctitque foli homini ; &&

Morodi

fié (üpra dcfinitur. (b)

, Irafcendum *

veró eft bominibw. necta-

QU putart i

b

3

men omnibus. - Non mortuit , quia inhos vindi-

ts tiyli

,m;urumqmgh

x vix lc€ i. Respubl. quidem punit mórtu-

OOiquetuto t

os facinorofos quandoque poft mortem , quod

autein fic in dezeflitionem fceleri. . Nec his con-

dz lo

inddam jubt

yenit iralci,qui per imprudentiam peccant, C? cul-

wia noi eft vj

pain deprecantur aut veniam petunt. 1onofcen-

vndidam. jf

