In* virtutibus, quibus ipfi benefhi efficimur,

Mqunii,

rincipem tenet locum fortitudo. Hominem

ARáCL4R m

lg, quoi j

periculavariaà gradu dejicerc poffuntfuo,quod

autem ne fiat, opus e$t prudentta, quá ifl4 averta-

Ainceram [e«

tht um ] -

a eslá, fortitudo. Laté patet vox, Ícd duo in-

ii '

primis notat,corporis robur & periculorum decen-

zem fafceptionem feu conflantiam in adver[is.

Jsrilonby,

Fortitudo eft confulta quzdam audaeia & pru-

] hommm;

l

dens timidi as, 2 mulatur enim hane &illam, fed fine

yitio. Im propria eft. locutio.

GAlions at !

Foritudo * intrepido & conftanti

i g.

animo effe docet , in fubeundis & perferendis

o of dingi!

- dortffs ditet

rebus adverfis,. Obiechum funt omnia tertibilia

frido n d

feufovinidabilia, qua bomtuis animuin poffuut ma-

xune pertucbare , nimir. mala quzvis fubjectum

i Inereft

deftruentias quorum idcircü metum tollit fam'tu'-

cgesfmc n

do, ac (imul fiduciam adfert.

g, fs

Omnis habitus obje&um babet , per quo4 ejus

T7177

&&tio cognofcitur, ex a&ione innotefcit potentia ; cx

haceffentia;atqüe ita à notioribus nobis procedimus

lm & fu.

ad ca, que r'obis minus funt nota.

a um

Mala * circa que occupatur fortitudo,

ny(cn—

bic non funt labitus aut opevationes vitiofat, fiqui-

[is

dem omnes virtuteshis malis dicuntur medert;

féd notantlafionem , que aliundà. accidit,st funt

0

mors, exilium, paupertas, morbus, folitudo , plzga»

utpote quz non funt in noftra poteftate ac pro-

nfecm nimit.

pterca metucnda non funt, fi extii

M a ,PM?,

hi

*

Exerctatio 1X,

$2

li

4 C prater noffram culpam accidunt, — . Contra. *

emia/

quazdam smala feu formidolofa metuenda,quia funt.

vt mot

inhonefta, ut igsominia , infamia , qui enim ea

non mctuit, cum famam ledant, à gon eft fortiz,

hod

ii

J

fed impudens.

Fit paupertas quandoque' culpa propria, ut in

niaqel

'prodigo, que utique timenda, cum vitiis onerctani-

T

mum. Metus & fiducia ut fumuntur naturaliter,non

Cirta

funt fortitudinis extrema, funt enim affedtus natura-

apità qml

les; moraliter accepta ei opponuntur,quia ex habitu

gorietum

agendi acquiruntur, ac funt vitia,

faibus d

Non * igitur fortitudo circa quzvis ver-

acindpu

hicd a

fatur mala, fé4 eirca maximà ardua acerbiffimad,,

minus terribile proprié huc non pertinet. 4rdu4

d ma:

T

«ut funt fupra hominem, ut prodigia, inundatio-

i Jl

nes,quz qui non metuit,fatuus cft ; aut fant fe«

cundum bominem, eiuG, metam non [uperant , ut

rd'gionf :

ventate 0

vulnera, pericula, mors. In bis proprie nafcitur

fortitudo, non inilli, inbi metuit fovtis , ut vedla

mum fibe

hibent,

prafcribit vatio.

dlbendi

II Fortitudocirca quevisoccupa-

eibiy a

tur formidabilia & fiduciaria,inprimis

Yor

autem circa mortem honeftam.

p vi

L1

Ut * rectius naturam fortitudinis , que

ttiz pf

hfs

virtus e$$ moralis , intclligamus , idcircó obied

& w

€jus accuratius cognofcendum eft. . Id duplex

lpl

eft primarium, funtá, formidabilias fecundavium,

lni

fantque fiduciatia. ls enim ab omnibus habetur

fortis qui animo. imperterrito in vebus fe praftat

paiali /Ig

lit f

formidolofts, cüm loneé gravius fit periculum fu-

Atüinere, quàm iftud ingredi. Hic enim [peu babet

^s

Pt f

fote u: Vincat, ille n1ane iyicto videtut

anime. (4)

—

'Dciädf»' b

Ó

" De Faititudineï

921

[ Conm i

Deinde, * objedum aliud eft gänerule, ut 7

mdd,lqui'äüjï

emnia formidabilia & fiduciaria; aliud fpeciales

Q eti.

ut mors honefta , tüm quodvis vitz periculum

L

honcftatis caufa fufceptum.

Mors est maximé

firmidabiiis , cum fit rerüm omnium ultimum,

propra, i

!l$ Oneretanj

vitzque hujus omnia commoda & lucis ufuram;

eripiat, 4deog, maximée timenda.

itUCter noy

Circa mortem naturalem non eft fortitudo oc-

&Us natüras

a eyhabit

cupata, quia fic omnis homo effet fortis, omni enim

moriendum ; nec circa mortem in mari aut tempe-

uv

ftaribus, dut morbis, hic enim virtuti tíon eft locus,

ac índighatur in moite tali vir fortis. Nectamen

merbijïimxa;],

hic;éft animo abje&o. Vir fortis vult morttc fua prz-

cláre moreri.

yetie r

[

Honeffa

* inovs duplex eft, bellica & mái-

1 n

1yri. llla, quia pro patrià, liberis, parentibus,

; atfatj.

fiut ,

religione fufcipitur.

Hac , quia martyres pro

n miti

veritate evangelii animo intrepido acerbiffi-

mam fubeunt mortem eamque vità potiorets

It , at tud

habent.

Eximia mortis [pecies , cum nulla. hic

elabendi via , in bello autem vir fortis poteft

vis occtpt

elabi, aut honefté etiam fugam adornare.

jaintitis

Non hi tantum fortes dicendi, qui ob falutem

ln.

patrie vitari cottemnunt ,fed etiám, qui vitam pa-

itudins , qu

trie confervant«, Fortis igitur non debet fugcre,fi

honeftas, religio.patriz falus id poftulat, fecus eft ; fi

kircà d

hzc poffunt conferyari; & fi (alus civitatis à vita ta-

e

. Tl d

lis pendeat viri.

/aumlmwu,

Imà * fifertitudo pro intrepido animo in

ibus habt

periculis faflinendis fumatue 3 vebusg, adverfis de-

$

lu

bit? ferendis , nulla excellentior eft , quám mae-

ericulum

tyrum fortitudo , cum his cruciandis non hora

i

los

ii W

l

It n

'aut momentum impcndcbantmï, utft in bel

C

4*

»

fo"

Exetéitatio 1X.

$4

hod

fed fepe dies & menfes. Nullahic evadendi ffes,

nihus,cuigl

qua dolorem velevat, nulla bie tefiffemia aut vin-

j

didla lccum babet , fcd impuné acerbiffimis fub-

,

jiciuntur tormentis.

Mors honefta eft obje&um fortitudinis, qua

qujn

]

[

antiquis erat bellica. Martyrium tunc fuit incogni-

titi

[

ul

tum, ad quod tamen re&té applicaturfortitudo. Non

"RUL

eft quidem inter fiduciam & mcetum , fpe melioris

gt

tamen vitz fufcipiture

toinllhy 4?"

10

In * morte igitur bonefla ata, praclara,

t ibusdi

quzque hanc poffunt adferre confidit vir fortis

qin

j

eilg, imperterritus, fcd id tüm eft inprimis con-

ivradunnd

|

fpicuum, ff quid accidat fubitü. Vir fortis fem-

dunc etimy

vilnerat g

per fit paratus , fubitanea autem fovrtius animum

Tüntuf,

percellunt quam previfa , adcoque funt magis ar-

É

dua , in quibus veró virtus maximé verfatur,

fegitr,

Imó smagis ex babitu videtur agere , qui in fubi-

14neis promptus eft.

itrftit.

ujd. mors hone

fta eft obje&tum h.1. idcir'cä

p iif

latrenes &incendiarii ad füupplicium rapti & tormen-

aini Trj

ta (uftinentes animo intrepido, fortes dicendi non

funt.

A&tio enim virtutis fit honefta & ab electione

qutitium

]

fortsut r

p.rofc&z. ;

Korum,

Cxterum * um prater tortem pe-

Q 5

Vricula quavis, honeffatis gatia [ufcepta,objeCtum

Md y

fortitudinis effe dictum fit, idcircó is recté for-

30 aol

tis dicitur, qui parpertatem C tmorbos aliag, pe«

, Ponütitig

im, fj

sicula, quatenus noflra culpa iflanon conttabimus,

Augfliy,

auimo faflinet intrepido; quod fit quoque quando

T

graves & molefte. afflictiones (uflinentur , etiamfs

enortem non adferant.

*

9'*?/' lii

Qtm ef

Non tantüm a&io,quá 'ertis cadit eft objectum

(Tung

(s tiligs

fortitudiniss fed omnia qua mortem adferre po

once

TM

-

Dé Fortitudine.

5

95

Mil

!j

honéftam. Comparatur igiturfortitudo crebris a&io»

UJIT] almm

nibus; etiamfiuna actione cadat vir fortis.

Tlfnyg

ll

Er * quia boneffatis caufa pericula fübeunt vt

fortes , idcircü temeraria duclla extra hujus fant

tüdinis,

u

cenfum. Temeraria dico.. Fiunt namque illegi-

lt lncogni,

timé, ac licita dimimendz litis media afpernan-

titüdo, Nor

f melirig

tur.

Non fuícipiendum /ellum , fine urgente

neceffitate , multó minus duellom. | Alia eft ra-

li,

tio ip bis , qua autberitate publica fufcipiuntumt s

1:':. DC

de quibus dixi in Politicis. (^)

yunisqu.

ui non foli,fed magna ftipati caterva alíquem

rfortis .

invadunt, hi fortes non funt, fed pufillamines , diffi-

dunt cnim vircuti fuz.

Idem dicendum de his;qui

TM r

vulnerati )preira & dolorc ixruunt in hoftcm aut £e-

tntngü r

runtuür,

Je verttur

Ex * eodem fundamento id quodque 12

fequitur , bos non effe fortes dicendos, qui feipfos

auinfili

intevficiunt.. (c). Nulla hic honeftas, fed ob fu-

l ikeo

|gam mali id fit,quod autem mollis eft & infracti

u tormen.

animi. Virfertis nil agit contta juffitiam veciam-

; dicendi nof

j ab eledott

que rationem, quod ifti autem faciunt.. Metuit

fortis ut ratio pr;efcribit, ac nil agit contra de-

corum,.

martat t

Obj. Samfon catalogo fidelium annumeratur,

, objun

ad Hebr. 12. v 32. qui tamen feipfum interemit.Refp.

j redeh

non exemplis, fed legibus effe judicandum, nec pro«

^ponuntur in (cripturis femper exempla ad imitdn-

i dun

dum. Samíon excufatur, quia miraculose egit , ait

ipttain

Auguftinus.

t qmäd

Idque * in tantum eft yerum, ut son liceat 13

"m

quis fe occidere ideü,ne cogatur peccare. Generale

ením eft praceptum, non occides.

Eftque de-

j Obifw

cies millies melius mortem aliena manu oppe-

pl

téer g;

j

9$

Éxercitatia 1.

ET

tere j quàm fibi manus inferre , aut impi coZ

iij fic o

actionifervire. Hinc non excufatur virgo fi fe

1

ihterficiat, n pudicitià ejus ldatur.

lisal

^

Auguftinusait, ( d) fi hzc effetjufta caufa in i-

gonuntax

nem fe conjicere,ne cogamuridola adorare, tàm.ni-

j

ileffet melius aut beatius, quàm ftatim fe poft ba-

od

ptifmum occidere, ne femel per fidem Chrifto infiti

iil

ád peccata relabamur.

periam; 1

14

Hac * eft fortitudo proprié didia,que rori

diaté t

incommodé à quibusdam dividitur in togatatni

iV. To

& bellicam.. 1llà mala quotidiana fortitet aggre-

jicimce

diuntuv C fuftinentur, ac in profperis C* adverfis

animus esl unmotus.. Yd peculiariter fit in republ;

pa&ftl

Torto

gubemanda, contemtu munerum ,-jute dicen-

do, iniprobis puniendis, modisque aliis:

Hác

jitin il

[7174777

smortem faffinere vir fortis in bello non dubitat,

; (a)3 ethi &.9. c..2.. (b )exerc. 6.$. 8. in notis.

3.

&

f ) 0

foritiditetn

$& (c) $: eth. c. 7: t.100. (d) lib.r;de civit,Del, €,235.

vtl tl

III. Audaciaeft vitium ; quaplus

f d wija

quam par eft confidimus, nihil metui-

mus: limiditaseft; quz ea quoq; me-

lls camidue

UA p

tuit, que contemiienda erant.

fieinia i

15

Éxtrema * fortitudo habct duo, u£ virtus

gulldalg

omnis. In exceffu eft audacia, quÀ plus quam

ff uj

p^r est. confidimus , nil metuimus. In defe&tu eft

Atl

timiditas, que in bis quog, metuit, que contemneu- «

fs i

daerant. Vlimere decet inbonefta & fuperiora,

Trenii

funtque infamia & ira Dei, ut di&um , in cate-

J Pilga,

tisanimo fimus przfentiffimo.

] ene 'mnimw»

Q. an fortitudo habuiffet locum ín ftatu inte-

Ailjgi

gritatis? Refp. fortitudo & omnis virtus confiderata

Mi i

IY & quatenus cft reóta rátioai conformis tunc fu'-

Deé Fortitudiné-

$7

[

Qut ïmp

j

ifet j t Veró per accidens ac

[j

£urit liic non habuit locüni.

quatenis vitià acceffee

aturmg

Yi

IUf

Audatia* efl viciniot fottitudini,quamtimi- 1 é

It

ditas, und? fovíes quoque diciuntur audaces , fedhi

Motdrt tj

fion funt conftantes i per'iculis, metuunt & re-

itim (e pl

trocedunt; Opponuntur quidem zimere & 4u-

t Crrito i

deíe,Íed inaudaci eft temeritaispellens eum in

U du i

periculum; in eodem eft timidit a propter in-

t i fupttn

firmitaté natürz ; quz périculo non refpondet,

IV. Fortitudofucataconfpicua eft

irtitt i.

Ytü C dj

incivica; experimentali;iracunda , ra«

t ftinted

paci & ftulta,

im , uredo:

Porrà. * forutudo équiveré. disiditur in 13

ul H

yerám Ó apparehtem; De verádiximus. Appa-

du

tens esl Varias civica , militati, itacundá, tapax,

j &i norsj

fintta. (e) Omnes iftx geheraliter cum vera

diit.Dei é25.

fortitudine in éo convenitnt) quodin his quo-

h , quiyut

que fit timiditas Ó* atidacia, decit auté cónffan-

tia & boueflas, qua propria futit verz fortitudi«

iil metut

his, eamique certó riotant, Forritudo * ci

V.

Qquopue

legum & pénatum metu tantüm ciyeí eXcitát ád

;icd Ig

Tib

fubeunda pericula ; im bonéffo propul[ando c* vé-

adüo iT

publ.defendenda.Hinc flrenué pugnantibus praa

pl p

fitia, iguavis pané proponuntur. Id véranon

; [ndefeut

facit fortitudo quzque riori coá&é & neceffitas

u (anree

tis, fed honeftatis gratia omnia facit. —

6 f

Prémiorum & pornarum mágria eff vísiriré-

pübl. quz proptefea eam totám continere dicantur,

Bun, i

E

Sine his enim vix multitudoin officio continetur,

!

i d

Militarü * feu expeiieutalis boc facit; üt g

v Ea

irtuscon

jit

nf

j

tulii edï fottiter fubeant, qua alimetuunt.

ín yés

W

98

Exttécitatio 1X.

or militilus , qui

D

in VEN:T.'U?I'/S PIGX'UHqUC I'CpCl'it

autem metuere maximé folent erefeente pericu-

fpecius

lo & «uxilii deftituti. Imó mortem potius me-

n

Portes idcircó ufu

tuunt, quàm ignominiam.

fuis T

& experientia, non veré funt fortes, nec rectz

pifitnn

matori u

enim rationi parent.

Experientia in znultis rebus locum habet, ut in

du gt

fiautis malos fcandentibus & adverfus rempeftares

1

que a

intrepidis.

In medicis morbos defperatos curantibuse

(AU.?!IC

fundiores fcrutantibus.

0. ]

In urinatoribus aquas pro

&amor t ]

Praílat * inprimis duo. Práno reram

20

d incundin

lites vanos cognofcunt terrores,

Tüntury p

cxpcriemia mi

cognitis non mo

ventur , fed intrepidos fe ge-

Fii

runt.

Deindà docet armorum ufum;& quo-

UM D

mod

o hofttum i&us avertendi,ac occafione

AA 0

commoda hoftes invadendi.

Sed non nititur

forelper

prudentia , boueflate , & covflantia, qua vera

li, non p

fortitudini competunt.

am fortitudinem

gux, Fab

Civica magis accedit ad ver

Ml um

utur vana confidentia,

quàm militaris, quia hc u

exitium

; 1lla honeftatem habet

qua multos trahit in

E

0b |

propo

fitam, patriz ni

mirum amorem ;adcoque in pe«

pteviis po

riculis

fufcipicndis illi eft vicinior.

li& &inf

Fortitudo

ivaiumda ab ira e$t yel odiv,

pvíüs m

feindjeri

qua ad cupiditarem viudicta, fine certo confilie ex-

citat.

EÍtigitur in ea animofitas & invadendi

hipotiusin

impetus, non a

gitautem honeftatis gratia 8cut

m

príyg,

recta prafcribit ratio , fed ur affeitus diclitat.

Iu -

Hinc malis &infanis competit hominibus.

Ira dicitureos fortitudinis, non autem immoe

"n i

g ex animo oritur furiofo» íed moderata 8d

derata qu

fitnt, fHjiy

uz rationem audit

Confitinat enim vires corporis,

qm mjll] Pm

adducens Ipirituum vitalium copjam circa cor » ex

cbullitione fanginis,

) Wio

'Digno-.

r

De Fortitudine.

99

LU

Dignofcitur * hzc fortitudo à cateris 22

t'/aenrepzn?q.

P pottn.

ipeciebus , quod ip veram facilà convertatur , fi

ST

4ccedit veiia vatio ut principium; Ó boneffas ut

finis. Hine maximé est fecundum natuvam .flueng

65 D fed

ab affectu naturali, 4b tr4 nemp?.qui cft affe&us

o fabet, nt h -

naturà infitus. At prima eft ex metu, fecundá

!t tempelars

ab ufu, quarta à fiducia, quinta ab igporantia,

05 Curantibus,

Tütanubus,

qu& neque affe&us, neque caufz naturales.

Obj. plures funtaffcétus naturales; quam iras

Prito rerm

& amor. c, plures erunt fortitudinis fpecics. Refp,

ünt terromes

ad iracundam fortitudinem omnces alii affeétus refe-

funtur,ui patetifti amore cáco.

:

pidos f

Fiduciatia * fortitudo nitittm fola fpes quam

t2

3

lum qu

externa prefidia in peticulis, propter cettam [bemg

Ac occfoit

d mon nitit

anuma conceptam , excitant. . Hlàc contidunt fe

fore fuperiores. Videntes incomumoda Cf perisu-

4, que vt

l4 , non perferunt caut veré fortes, fed refu-

giunt.. Habet locum ig pravifis tantum; in fubi.

y fotivudinen

m confidcnti

taneis animum defpondet,

m(üa[gm ht

Obj. fortis corifiderate & confultà agit. e. íd

madeqieit

pizvifis potius véra cernjtur fortitudo. Reíp. abfo-

lut? & in fé fpe&tata atque fecundum effentiam in

"TPL

praviüis magis cernitur-fortitudo; compasaté &

arto fl

fccundü exiftehtiam ac poftulante neceffitate pugnans

di;potius in repentinis cft confpicua-

;: 25 3, inm

Iufiia * feuftulta denique fortitudo ignorat ,

'[ ms gratla

j

4

periculi magnitudinem ( citeumflantias, — Hinc

n 0

1ntoU5

fi majus ingruit periculum ; quam erat przevi-

fum, ftatim homines fugiunt.. Mortem potiws ti-

gaueninf

(43 qodti l

tnent, quam ignominiam. Incitantur fpe quoq; ,

]

m

; WWUHSI

quia nihil periculi fubeffe putant, fine confilio:

T

(c) a« ethio c. 7«

m L

z

V. Fors

d

100

Exercitatio IX.

V. Fortitudo magiseft confpicua inü

gbudib

virtti

formidolofis, quàm in fiduciariis ? ha-

foniudn

bet conjunctum dolorem ? nec caret

Ti

voluptate.

füfx" ! M

25

Poftremó "

quadam fortïtudihis & for-

gr(i//w [7

tisproprietates funt notandz. L. fertitudo ma-

if

gis (peclatur in formidolofís, quam in fiduciariis. Ys

m ag

enim vulgó judicatur fortis potius , qui animo

hij m

eft impezterrito in formidolofis, quàm qui in

Pterv'mute

his occupatur , qua fiduciam adferunt. Pericu-

qilil tint

lum n. perferre gravius,quàm hoftem invadere.

exeret

Geminum cft fortitudinis munus,viriliter ferre,

fi quid acerbí aceidat; & fidere , optimapue fperares

fafimne

quorum iftud tamen majoris virtutis,

t infri

26

. fortitudinis * aékio eft conjuudia cum

hi d

delore.. Vulnera enim & morsnon obveniunt

hm n

fine dolore , quanquam bic fini viro forti non fit

fracipit,

propofius fimpliciter.. Ob dolores laudatur, eit-

Yeüd

ue difficilius circa afpera verfari , quàm à ju-

honeftas:di

cundo abftinere. — Dolor boflis natura esl, vo-

injuceti

Hinc animus viri for-

j

luptas e5l eidem aiica.

tis facilà perfert dolores.

jitwilit

ceremi

Tenerem fi fpectas & mollem naturam , dif-

cilius cft dolores perferre, quàm à jucundis abftineres

&mendey

zi

HE In*fortitudtne cst üalupt:u/ä' delecias

Bl

tie. Sedhzcnontàmex actiene capitur , quàm.

£rüdls m

exfine. A&tiones,utyulnerari , mori, funt mo-

fetmponm

lefte. Adio in fe C* ratione objedii ef molejf'a,

iif

tatione finis ff jucunda, Hiunc ut confequaris ,

(

M.

Utfig

opus eft ut multas perferas moleftias.

A&io virtutis duplex.eft, interna & externae

(Meret, q

ucunda

Illa t,lm ex babitu atq; hujus rationc omnis j

& laus

X

De Fortitudins.

Tot

t x

Katiis h.

&laudabilis habetur.

Hzc ex obje&o venit; & fic

virtutis a&tio triftis & molefta dicitur, maxime in

BC

fortitudine propter mortem.

Undé * efficitur stoicos non recté arbi- 28

Xisf.

trari, virtüte preditum nulli dolori , ne in ipfa

Afl .

quidem morte , effz obnexium. — Nam quo quis

füirini,

eft inftructior pluribus virtutibus ; tanto mor-

1

tem zgrius fert.

Videt namq; fe orbari vite

» Qu aimo

qunqi n

fuju commodis C ipfa etiam luce , quaerat pro-

unt, Derqte

pter virtutes dighiffimus. Non * igitur debet ?9

lemivite,

pibil timere vir fortis. Tta namque naturam

ilter f

exueret humanam. |Dolor enim & voluptas.

Vimaput fa.

Íenfumneceffarió fequuntur. Nec eft vir for-

]

tis inflar trunci aut. lapids , qui omni doloris

[

Íenfu . deftituitur.

Imó fortitudo eft virtus

Qn obrentüx

dolorem vetté ferendi , undé doloris, majoris

vf wm f

przcipitii , gloria major.

hodir d-

Vt dulce eft viro forti mori & vulnerari , cum

qinije

honeftas aliter non patitur; ita hominis in feipfum

injurii cft & infani,absq; neceffitate, vità profundere.

utiti i L

nimus i

Id * quoque viro forti competit, t in-30

jutiesillatas patienterferat. Seipum enim vin-

cere maxima eft vi&oria; quod autem nufpi-

aiirim , d

Sanué

yandisabfünte

am evidentius , quàm in injuriis illatis.

ja t !

propulfare quoque. debet injurias vir fortis , alias

crudelis. in famam effet fuam , fed locorum &

apitur , qu

yori lu

temporum circumftantiis obfervatis , & hoc &

j i m

iftud faciat, Id enim prudentia requirit.

Q. quousq; vir fortis debeat injurias ferre?

confegi

Refp.nefamam lzdant.. Cur enim famam non de-

ts

fenderet, qui honeftatis cau(a mori parátas eft.

ii &t

v

urml

l

Nec * minus viri 'ortis eft ut fortunam at

o

G

?

utraind,

ggmlf

i

202

Exerr, 1X.. De Fortitudine.

ätramg'g equo fevat auimo. — In his enim in qui-

E

Di

busanimi hominum maxüné folent perturbari ,

].T

inprimis cernitur vis & robur viri fortis, ut

funtresadverfz. Resfecunda autem & volu-

tatent

dl

ptates, quia abblandiendo affatim fe infinuant ,

eut j

& à modeftia ad infolentiam abducunþ , ideà

fedulo viro forti moderandz.

Ti

Viri fortes fapiffime folent cirea amoresim-

N

pingcte» ut patetin Samíone , qua caufa quoque cít;

quod Mars & Venus à pié&toribus folent coniungi.

ini i

32

Obiter * notandum , res adverías animi

aititim

feh, ('ïMSC

: Q fortune, communiter facilius ferri , quam ves

At in rebus adverfis , que corpus

fler db

Jäcunddfs.

Mf

vitam concernunt, aliter eft comparatum. FH

owprim

ii

Qy.

namque gatür ipfi fant. contrarie , utmors &

pitem nl

uz hanc adfcrunt, quas idcit có moderaté fet-

moteratirít

3 rteeft difficilius. De * foeminis quaftio eft,

lunaempro

ac in iflas cadat fovtitudo? — quod. quibus-

C

dam videtur abfurdum, quia nomen fortitudi-

fionepum

nis hisnon competit;à viro enim. dicta eft;tüm

i. Om

veró quod famina per naturam fit animi deli-

«|

-

vuftvitn

cati & mollis, adeo('l. periculi in?patiens. Ve-

Vatt, cate

titem, H

2 rüm *. contrarium videtur potius efle, partim

quia omnis homöper naturam capax eft virtu-

lícntn)

tis ordinariz, paztim etiam quia in fzminas ca«

05f

Vil!ui,nami

dit metus & audacia , qux quia funt vitia

al

Qþþöfita fortitudiui, idcircó forti-

tudinis quoque erunt

[

capáces.

Ti

fefatmyi

Cïfhommcn

, Exer-

Mi

Exetcitatio X.

107

suxim'mm

d

DE TEMPERANTIA.

Atl fort v

I. Temperantia eft virtüs,mediocri-

tmy wj s

tatem tenens,in expetendis vel fugien-

'ft Minuy, 3

iur, i

dis voluptatibus & ferendis doloribus,

exreijucüdz perceptione exiftentibus.

Temperantia ,

utipfa vox innuit, 2tem-

amore m

l quqieeft

perando dicitur, quod voluptates temperet , coér-

ceat, at bis inodum ponat.. Cum enim nülla fic

tmcmmngi.

iperur ii

capitaltorvoluptattbus pe[li , hominibus inhz-

t um

rens, quasc':luc vincere difficilius eft, quàm ho-

quamit

ftem debellare, idcircó virtute opus cft; qul.a eas

yanum, H

opprimamus.

14, ütmors

Obj. temperantia non definitur ratione;fed ad

partem fenfitivam pertinet. e. non eft virtus. Retp.

modertefer-

moderatàr fenfum, ratione autém definitur, cum vo-

l qus;&io di

luntatem pro fubjcé&to habeat.

1.uod quit-

Convenit - temperantia omni etati, nec

nendorttudi

suimnpueritie & adolefcentie, quam pevfedda &ta-

dión duum

ti, Omnes enim promifcue fciant , quomodo ba-

yfianimi dgïi. k

ncflovivant C fuis cupiditatibus modum praferi-

antis. V

bant, cxterz virtütesmaturam feré Ípectant $«

mis i p

tatem. . Hinc pr£cipua laus eft pueritia &ado-

ay d

lefcentiz,huic virtuti vel maxime operam dare.

Obj. fi temperantia competit pueris»no

n erit

i feminti

H

Refp.

virtus, nam in hos non cadit habitus virtutis

H

i , aliud

i ntrità

aliud eft hahizus; o

c vixt

eiiti

-

(6ford-

efacti .

J

centi& com»poetit-

Finis *- tem

/p?eymntiæ eft boneflas , ut cz-

terarum virtutum quoque, fed in Ípecie hizc fa-

urpi-

cit homipem bonum , eunique 4 vitíis QY t

4

diue

W

$4

Exercitatio X.

dine avertit,

Nec convenit enim re&z rationi

i mhisag

rebu turpibus operam dare,(ed honeftati ftudere,

iRistubu

|. . Vox quandoqne laté fumitur pro virrute , per

gruy

quam in rebus omnibus modum ponimus , unde Ci-

ceronieft moderatrixomnium commotionü,nec hoc

qoncts

modo differrà virture morali £eneratim accepra,

E-

r

'

Definitio * eft Artis, petita ab ebiecto, Id

i

M

j

(

duplex eft, voluptas & dolor , fedilla primarium,

murandin

bic fecundavium. Circa voluptatem enim primà

at jnlr

occupatur temperantia, utpote in his modcran-

uhgusmis,:'l

dis magna difficultas occurrit , zmp longà maioe

fjimonvei

quam in doloribus ayertendis. Virtus autem circq

mirum Y

difficilia occupatur, Intelligimus veró veluptas

cpuhrum ;

tescorpori, non animi,

p g

Temperantie objectum aliisvel eft generale,eft

guthiect

que omnisanimi commotio : vel fpeciale & cft omnis

corporis voluptas: veladequatum u

.

mp €

lorexguftu & ra&u proveniens,

t Voltfgtas & do-

Cascnimp:

Duplices * " enimfunt voluptates, animi

tb

kgmugk

a

; g'z';grgvr?. Ille fiunt absque aliqua perturbatio-

Ig'm

[ YQ

Atidms, Q

li

)

- me aut iutatione.ac ex folo animni motu procedant,

quales funt voluptates, que ex bonoribus tapitun-

bi

v fenfiu |

tur, ex artium C contemplatiónis fludio,ex divitiis

(;

yenationibus, congreffibus, coufabulationibus,alia-

IT

quebuiusmodi vebus, — Fizc (ant. hic alienze quia

nimia ex his voluptas non dicitur intemperantia.

volipat

Obj. Voluptates animi fepe funt immaniores

corporis voluptatibus, uramor inhoneftus aut ánimi

f

libido; quz in immania fepe precipitant fcelera. [A

C*

magis circa has verfatur. Refp. videntur effe imma-

tinonvers

niores, fed non funt, quia oribínem tra

huntà corpo-

xis voluptatibus; tanquam d fuis caufis.

f i

6

Corporis *' voluptatesfunt, que cum alie

T t O

ugmen-

NI n

qua corporis mutatione C ]&nþmm fiunt «

£0, Im.

De ifempemmig.

s

nre.&ïï?&g l

atf

E

yo. In hisaliz percipiuntur vifa aüt oculis , utex

T0 Viriye

"

Pi&is tabulis, forma mulierum; alie ex auditu

l m.us d C

proveniunt , ut ex fuaviffimis carminibus aut

?o"oflü.ncch

j

concentibus. In quibus non verfatur tempe-

Tldccepy,

D M

rantia, nec proprié intemperans dicitur, qui;his

immodicé delectatur, nifi per accidens, ob me-

'.14primam1m, |

moriam aliarum '»'oluptatum,

Ita * fehabet 7

! lm r

Is moderan.

quoque in his , que ex odoratu percipiuntur , ex

unguentis, fuffitis, rofis.. INam intemperans in

i It wuig

iis non verfatur, sifí. per accidens.. Kevocat nt-

ls autem n

mirum fibi in memoriam voluptatem ex odore

YO Wlgty.

epularum , non tàm propter odorem, quàm

[

propter guftá. Idé* accidit in beluis,que volg-

letotntihrd

8

idle& dfonii

ptatibus ex audituodorutu,vifu,provenientbus ,

gon proprió C* per fe , ícd cx eventu capiuntur,

Wüpakd C

Canis enim gaudet odore leporis propter efum,

nttess n

leo mugitu bonum propter przdam. Capiunt

pertiriti

igitur volüptatem ex aliis fenfibus tantüm per-

oti p

accidens, quia id faciunt propter fruitioneni

i p

tei fenfibus perceptz,

ii qx i

(2) $- ethic. € ro, t 115,

tjb

II Temperäntia"circä eas folüt

TT

temperart)

voluptates verfatur, qua ex guftu &

i inmaniot

ta&tu percipiuntur.

flns antani

ic (celera !

Circa* iftas igitur voluptates temperan- 9

tianon verfatur , fed in his , que fenfum * ta-

ür cü'c i

huntár"

&um afficiunt. Nec tamen tàm in guftus, quàm

in taótus occupatur voluptatibus, Intempe-

"m

rantes enim magis gaudent vqluptatc tactus y

u n

,

qum

i

N

106

Exercitatio. X«

j

^.

quàm judicio faporum. — Parum enim intem-

H.C ^Jed ü

perantis cupiditati fervitfapor, ingluviem ci-

bi&potus amat.

fus s

Torol

Ta&us eft fenfus communiffimus nobisque

cum omnibus beftiis communis; circa cujus volu-

gnitit VN"

ptátes quia verfíatur maximé temperantia , 1dcircó

at )

;

i t

J

intemperantia huie oppofita, vitium eft viliffimum

Scplanébeluinum. Hinchomini non competit ut

ngnt

homo eft, fed ut animal.

/h

Ü

ii ft'j

Xo

Sed * non crca omnestacius voluptates efl

yftum. L

tempemn,täa,ut- quando 1n balneis homines per-

;

j Bam

fricantur , aut in palaftris fefe. exercent. In his

fim forint

enim yolupras non est vituperanda , propterea

qummdtit

quod difficilé fit modum in iis fervare , cum bo-

dnt, Ia

minum variet conflitutio, ac pro temperamen-

ec fs

, ts variis diverfïsqnc magis & ininus intendan-

Deccatlit

Altur.

Erit * igitur ea voluptas obje&um tem-

1, oljeto, cup

fantomaesdlia

perantiz , que ex cibo, potu ( rebus amatoriis

i

percipitur.

Hzc maximé nobis cum brutis

gios 2 quanut

jaioen,qe :

eft communis , beminemque cum primis dedecet,

Mi*

fi modum excedat »atque ita coercitione opus

petre atj

habet, Adjungit fe pediffequa jucunditas & plc-

$s el, in

runque przire conatur , decipit fallaci fpecie ,

ibus, ciu

nifiaccuraté obferves; modumque citó ponas.

te.ligt,

Temperantiz duo funt requifita , abfentes vo-

luptates moderaté expetere ; & praí(entibus honcíté

LL Do

& moderaté uti.

luptais

i2

Nondum * fatis. Voluptas amplius eft di-

hgt

. ftinguenda. | Cupiditas, & hanc explens volu-

diimy d

tas , Alia esl communis , alia propria. & peculia-

EUF tcmpcæ il

- giter adfeita, (b) Communis naturalis est , C* qua

K Yoluptge

guines bommes cibumn Q* potum a etate convee

D

nienti

imigiturvolup

De Temperantia,

107

wlenti amores eppetunt. Yn his noh facilis eft la- ,

Iple

pfus ,* fed tunc tantüm fj modum . excedas , ut a

"

plus edas aut bibas , quàm natura poftulabat.

mmm t0y

i

Involuptate communi vitium perfe non com-

IG Qj v

snittitur.

Nec enim malum eft cibum aut potumt

Crntia , g

appetere.- Ita appetitus fexus ad fexum ron cft per fe

] ('ü Vülmm;!

malus;quia fuiflet in ftatu innocétiz,(ed inordinatus.

01 tompeti

Propria * voluptas e$d , qua. in certos cibos

H

C* cevtum fertur potum ,. in certe item fomina

Mlpttt i

confortium.. Eic lapfus eft facilior , nec unifor-

Shomimspe:.

Ft enim hic dele&tatio ; son exceffa tan-

xercent, Inh

mis.

uun feu in veplus fmplicitee , fed in ea quoque , in

n)da, props

qua non decet , aut. quomodo vel. quo tempove mon

ietyare, ul

decet. — lnanium enim cupiditatum ncc modus

«.'01 tcmpcram;;

nec finis.

ninus infendt

Peccatur in propriis voluptatibus tribus modis.

iobjedum z

1. obje&to , cupicndo ea, qua non oportet ; prout

vtbug atáton

fantomncesillicitiamores , cibus & potus jficonyce-

jbis oum bre

niens z. quantitate , cum plus quàm opoitet, 3. cu-

piendo ea , quz alio modo debebant expeti ratione.

[ pwimlis t

Multa * funt, que omnino nefas eft ex- 14

coerctiont d

Vs

"T

aut alterius uxorem,. Ita ne-.

petere , at forot

ijamdta

"

fas eft, in lupunari, aut cum fccleratis homi-

pit alaci i

nibus, cibum fumere, autparticipare 1n alia

re illicita.

mie cto p

[ita, abf

P

11 I. Dolor eft privatió cupitz/ vo-

I

(cncibus i

luptatis.

M

asamplisd

Objectum * fecundarium temperantiz

diximus cfíle.dolorem.

Circa hunc enim ver-

nc pl

fatur temperuntia per

accidens , quatenus fcili-

npit od

Ob abfenti-

undi tf

cet voluptates confcqui nequit.

dit. Dolent enim ho-

TL

h'ï.'*;

am igitur voluptatis acci

Mþ;l

mines

G61

108

Exeriitatio X.

v iopt

mines fi rebus jucundis potiri nequeunt. — vf

autem dolornon (it nimius , id facit temperantia,

j n

L

Fortitudini per fe fubjicitur dolor , cum adfint

qua Zolorem adferunt.

Temp£rantia peraccidens ,

v gl

quatenus abíunt, qua voluptatem adferunt.

16

idiset

Undeé * apparet,quod dolor fit privatio cq-

jj

pite veluptatis , ut eft abfentiafive detractio fu.

erflui nutrimenti & amorum.

Hinc. redté

(ppot

dicitur, quod appetitus fit conjuntlus cum mole-

W;;mn!iæ d

vt

fli4, quatenus .nimirum indigentiam ,1'efpicit;

iav

'Prout autem habet fpem acquirendi , quod dei-

derat , tuncfuavis dicitur. Ita igitur docet tem-

TT

Animut

(

perantia delorem moderart , ut ex cjus abfentia

conxmlmpttu

non ledatur , id quod decet aut honeftum

youptl yd

17 eft. Circa *valupmtem C dolevem ver(atur id-

unr. Berrban

cimmetosd

circó temperantia, ut. vedla prafctibit vatio, (c)

Ia

Voluptates inboneffas , ut funt ffupva ; commeffa-

w i

tiones , cborea , deteftatur.. Voluptates boneffas

[

fnodó legitimo & honefto appetit. Voluptates

L.

a voluyar

medias , quales capiuntur ex cibus lautoribus

tnprodel

vluptats

& conceffis amoribus ufürpat , ut re&ta prafcri-

bit ratio.

In omnibus honeftatem óbfervat.

V.R

" Murius temperantia in tribus confiftit. r. In

p

2

(utendis.

confli&tu voluptaris & doloris,

, In abítinentiaà

cibo & potu fupexfluo. s. In coercendis amoribus.

Tcmprr

b) s« Eth.€. 11 t, 124

€) Ethic. c. rr. T. 128.

fet, liv

18

Effectus * temperantiz , «liu eft Corporit,

to i

lius animi.

fhtatul

Hic occurrit fanitas & pulchri-

zudo.

Morbi fat magni hinc curantur,aut non

(Mt:nemim,i«

invadunt corpus. Ibi (iftit fe canfervatio/inge-

Q Cf Caquo]

sii, prudentie , memeria , judicii.

Praparan-

li ptu ,

om-

MA pj

;urrit;exxk animi ad zli:as virtutum actiones pr

,

p

De Tempevantid,

10j

Tetity v

té fufcipiendas. — Voluptas snoderata bominem

Ti

» fpiritiug, vitales confervat in fuo vigore.

MITTTM

] V. Intemperantia eft volupta-

ia Ptj

Adteruny.

tum guftus & tadus immoderata cu-

179

piditas : Stupiditas eft omnis volupa-

C detratol

tis àveríatio.

Hinc rcdc

Opponitur *tempcrantïæ in exceffu in- 19

u u tl

tetperantia cftque vitium , quo homo emnis ge-

at t

neri voluptatesex gu[flu C tatlu venientes , fiue

ullo re&a vationa & boneflatis feufu , immoderatà

M quui f

Stut d

( absque ullo appetit diferimine.

Animus affe&tibus interdum ita vincitur » u&

t s d

t a hod

éoruim impetuà re&zrationis fcde deturbetur. Hine

voluptates vehementiores hominem infanire faci-
