quia omne quod abit à bonitate, id abit quod;

jpyr, ao

ab entitate, nec malum dici potest ens veale effen-

lhnitt

tiale, adeod; entibus annumerari nequit,. Fi-

&um igitur eft ens introductum ,. ac yeritati

n [v11]

Dei repugnat ; qui omnis entis autor eft,

g

mali autem minime,

inpt

$

l

D 5

Exer-

x

4

l

$4-

Exercitatio VI.

4 Wi f"

-DE VIRTUTE ET VITIO

B[quoülm

MORALI,

i, j

L. Virtus eft id, quo quis fe opti-

(UjUS(E?);

mé habet, & munus fuum exequitur.

fwm fed

J D

Medium * perveniendiad beatudinem ci-

:

|

1

vilem virtus est moralis , cujus idcircó natura eft

tcadion

cognoícenda , idque ex definitione & divifio-

Cai

ne ,fmzdg'y vititti npvoþmm ? quodöl;hommem

à felicitate, vel fummo bono avertit.

Virtus

ia

ip genere efid , quo quis fe optimà babet , C munia

qit. .Vdj

mT

&mpoi

f

fuwim . exequitur , notatque ita quamvis perfe-

€üonem , etiam hyperphyficam.

1 bos, m

Cognitio virtutis per & propterfe, nullam ad-

tem virtü

fert vitz utilitatem, quatenus autem cognitio ad

praxin tenáit, ca ratione pluríimum prodctt.

uxijuli

ATT

Varias * habet aliás fignificationes , hic

Qj o

notat babit um crebris aclionibus compatatum , &

Qs

ficeftduplex: moralis & intelledtualis , (a) qux

tusmoit

diftinctio à duplici animz facultate, intelledu

Ya

atodens;

& appetitu prodit. Duobus enim ad re&é vi-

thali

vendum opus eft , fcire quid fatta opus fit , quod

&ni, u

intellectuali , C id prompte exequi , quod tmorali

jud;

eompetit

hi

Intelle&us & appetitus multipliciter potefter-

f

J

r

rare , nifi di(ciplina accefferit auc affuefactio. Is igi-

J)Pï?lïï

Mstoete

tur demum re& in vita fe habebit ; cujus intelle&tus

& a

É

fku&ï*nn

tus eft.

ppetitus perfe&tionem per vircutes confcquru,.-.

CUR

lp

T5«

It

In * multis istelle&ualis differt virtus à

&

tnotali , hxc autem b. 1. differentia eft przci-

dl

:

Hi;,

pua, quod . illa poteutiam tantimn largiatur bene

Wal

agends

ïï, w

De vi'rmte Q vitio mofali.

55

Tio

agendi fubjecto , bec autem [imul actum. Unde

fit quoque , ut hzc magis virtus dicatur , quàm

illa.. Proprium enim virtutis eft , (P) facere id

[ i.

cujus eftbenéfe habere , tüm opus ejus perte-

li,

&um reddere , quod cftà morali.

lltm -

a)r.eth. c. ulc t. ult.. b) 2. Eth., c. 6. t. 30.

t df

——

1L. Virtus.moralis confuetudine

dinfo.

& aQione paratur.

JRfem

Caufa * e

fficiens virtutis moralis , non eft 4

Ti

dothrina , fed. confuetudo

, undé & moralis di-

Ó t

citur. Multi namque pulla do&rina. inftructi

gt

eam poffident , uti patet in mulicribus & ple-

beis. Innata funt nobis virtutis femina , qux au-

ullim ad.

tem virtus non funt, dicunturd; quidam na-

mito 4

l

tura jufti aut temperantes , proptcr virtutum

femina.

c;, lit

Obj. omnis habitus comparatur natura» do-

hu

Qrina & ufu feu exercitatione. ergo.his paratur vir-

tus moralis & intelle&ualis, Refp. virtus moralis eft

()qz

iaid

3 natura ut à caufa remota ; à doCtrina ut à caufá per

accidens; caufa per fe eft ufus & exercitatio. 1tain-

vdev-

telle&tuális eft à confuetudine , ut à caufa pet acci-

f qii

dens , quatenus ifta eff cum ufa & cxpcricgtxa con-

"TT

juncta.

Facit* a

dhanc aliquid etiam corporis con-

yrete

ffitutio , cum conftet pravam temperiem ratio-

, lsf

nis tollere ufüum non tantüm, at fit in «maniactás

yelledus

fed & mortemaccelerare animamc'lqe àcorpore

onfequi

fcparare. Qu

idni igitur voluntatem noítram

.

ret? Hinc alii ad virtutem ,

i

& actiones imþcdx

alii ad vitia funt magis proclives , ad bonumaut

di Prm;

(iras ex omni 6

malü.Intelle&us * cupiditates no

u

Parte

D 4

(

$6

Exetcitatio V.

parte in hac naturz imbecillitate fub—igerc qui-

(s (

dem non poteft , derreBare tamen fationis im-

Jobium

f iiï:ïb |

perium appetitus ita nequit , quin perillum mo-

res honeítifiant. Nec animus in corpore exi-

du

ftens , omnemvit ave ejus poteft contagionem ,ipfc

fedetam

tamen vire mortalium dux eft, & acionum ar-

siltet Ia

biter , nec natus cft fervire ; fed imperare cor-

gmords

ori,

)d

Obj. Gálenus; laudamus qua naturá bona funt,

I

odimus quz mala, Ita viperz odio habentur,

]l

quia natura funt malz , Deus amatur quia natura

bonus. E, hominesagunt, quia natura funt boni aut

eledtimus

mali;, non

quia hzc funt in illorum poteftate Refp.

diftin

* conform

i

uendo intez malum per (e & per accidens. Vi-

P.|

4

It*

peraec

hoc modo mala nonillo, primó enim non eft

mala nifi ei cui noceat. Id autem non eftperíc ma-

! ndis, conf

lum. Nec confundendum malum naturalé, cum

mali

morali.

« aim uj

7

Porró * quia virtus moralis cenfuetudine

j pratu, N

li & i

ftu alhione pavatur ,idcircó fciendum eft , adtio-

&intys

nes fieridebere fecundumve&tam vationem feu pru-

ttüm vt

dentiam ,(b) utpoté quz condimentum eft o-

0)j.1

mnium virtutum. . Imo virtus eft optimum

prtones

quid, eptima autem à veda ratione debent per-

i(ühiliappl

f adeoque actiones rectx rationifint con-

^ Opttines

formes. (d) Hac przluceat , aliás ftudia noftra

V ue

t [

-beatz vitz non funt utilia, (€) fed eidem no-

| "ttüliy

8 cent. Tales * funt a&iones in medio confiften-

DT

tes.. In exceffu. enim aut defectu conftitute

35 ftig,

Tolint,

corrumpunt , quia homines propter delectatio-

L]

nem, in ipfo vitio facile impelluntur ad pecca-

&i*

wum. - Corrupta hominis natura fponté fua

; Wdtig, q

delabitur-in vitiay ad virtites vero 1nvitó de-

"if j

Ícendit,

n

Devirtute C yitio movali.

57

b

ttw

fcendit.

i, Mf

uanquam * aütem actiones virtutis 9

babitum antecedehtes ,. diverfa habeant prin-

*rillummm

cipia ;ab his qua habitum fequuntur: cum in

TDore «

n

if!i redta vatio , in b virtutis babitus preluceat :

fpecietamen nou differuut. Eadem funt mate-

OT at-

rialiter, formaliter differunt, cum forma a&tio-

Tift Q0f,

nis moralis potiffimüm fit ab animo agentis,

tort ,

€) 2. ethic. c. 2. t 30. ) 2. eudem. . 5. (c)

Plato in menor.

i,

TT

III. Virtus moralis eft habitus

t bt t

ele&ivus, redz rationi & legi divinz

lat Ms

ts Vi

conformis.

tim odf

His * prafuppofitis, naturam virtutis mo- 1g

ltl mi-

yile, u

ralis , confiderabimus. Habitus £f. , quia eft in

anima fubjectivé, ac crebrisactionibus com-

futulnt

paratur. Namtria funt in anima, potentia,Da-

bitus $ effeitus. (f) Mla à natura eft , hi fübitó

d udi.

& fepé prater fpem accidunt, adeoque neu-

vj

w dio-

trum virtuti competit, Erit igitur habitus.

Obj. In anima Yunt fpecics intelligibiles & o-

optlmum

perationcs variz. e. non tantüm iffa tria. Refp. in

facultate appetitiva ifta tria funt, & de qua eft (ermó.,

dint t

i Cot-

Operationes funt communes huic & intelle&tivz fa-

cultati, qua huc non pertinent. 2. Obj. habitus cont-

j moltn

paratur vera fcientia , firmo judicio &conftatia. at

jem m

hac noncadunt in hominem.Refp.in aCtionibus mo-

onfilae

ralibus hzc in hominem cadere poffunt, etfi actio-

nes ipfz fint contingentes, ac fieri poffint, & non

pnfttu:

poffint.

j

Sed * babitus aliu eft intellecius, alius vo- 11

d t

luntatis , pértinetá; virtus moralis ad hunc , 4

o

proptetea elecdiyu dicitur, Virtus namq; libe-

mvite 5

fam

D5

a

J

$8

Exetcitatio VI.

j:,:bcturr?ff

ram requirit voluntatem , cum fcienter & ex ele-

jurim a

dione agere , fint notz prirflarie actionis vir-

tuofz. Conjuntka est virtus cum fiientia C pru-

ais. Pl

yim

dentia , non tamen eftintellectus habitus.

;undat» ncf

Iudicium & notitia de virtute nunquam tam

funtfirma , ut his pofitis voluntas nequeat deflecte-

ia

r€ , aut in transyerfum xapi.

Corruptio natur£

qdinpt

«auía eft.

fnito, i

Sed * vitium efl quoá, babitus electivus , id-

a du

circó fciendum , qued virtus fit. habitus etigendi

dbus

bona , adeoq, vetba vationi feu iumini nature

lum

boneflati ac legi divine conformia, Id fit quando

yios. H

voluntas & appetitus omnesqne ejus motus ita

inofficio continentur , ut nec in defectu nec

tionisnon:

httocinior

inexceffu peccent; fedteftent mediocritatem.

1; Afeüus * quidem , wt funt motus natura-

1t quio

nodumqu

les, infe non [unt movaliter bomi aut mali, fed

Mediun

prout congruunt, aut repugnant rectx ratio-

titremornm

ni , at omnis in vita noflra ide orittur inotdinatio,

igorc, qu

quod modum à veda vatione prafctiptum non te-

gmoncm D

yirtuti ; lia

neant, Virtutis igitur efteligere, quz legi &

exc & d

re&z rationi conveniunt, i. e. eligere medi-

mustiterm

ocria, aut talia qug. cupiditatibus ponunt mo-

; Wtmiti in

dum.

, Rütqil,o

Virtus primárió feu formaliter in congruen-

Ia

tia cum re&ta ratione & lege divina con(iftit , fecun-

ht

darió & confequenterin mediocritate. Nam in ifta

formaliter à vitie diftinguitur , quod eft legi & rectae

IT

rationi difforme.

AÀut dicendum , quod medioeri-

fmp/i(arum;

tas firaliquid congruum re&z rationi & legi divine

» Byutnt.

ac naturz , & ficcft ratio formalis virtutis.

tl

i

Medium * duplex eft , vey && perfone.. 1ftud

" gxtrama &qualitge dfjfat, & in quo nullus

iwd WIIJ A(

habetur

De virtute & vitio morali,

$9

!l

habetur r?fpe&us temporis, loci ; perfonz, aut

ioni .

aliarum circumftantiarum , eftqQue idem apud

MO .

It

omnes. Hocratio dererminat C eff tale ve[pe-

&u circumflantiarum , neque. deficit, neque a-

um m

bundat , nec apud omnes eft unum idemque.

t defirf

0 niturg

Ita erogare indies fex fcutatos pauperi nimi-

um eft, inprincipe eft parum. Neceffaria * di-

Dd

3

inr, d-

Íunctio , quia virtus nontam est medium vei ,

T

quàm niedium rationí , eftdue hic modus quem

wnu d

affectibus ponit , ne plus mimwve gaudeas aut. do-

Itlb

leas , quam qued loco , tempori , perfona, eft. conye-

TO d

niens, Hinc medium rei in vitit effc potefl , ra-

du t

tionis non item.. Nam modicum gaudere fi uper

ACRULCT

latrocinio malü cft;eft namque füper re gaude-

Mu

re,quà nondebebas. Id autem- nimium eft &

ul, f

modum;,quem vatio prefcribit , excedit.

i n

Medium cít varinm , aliud per. participationem

extremorum , utaqüa tepida participat de calore &

vtl

frigore, quod virtuti non cempetit; aliud per ne-

1 n r

gationem quod non cadit in oppofita; competitds

virtuti ; aliud perfe&tionis,quod alienum eft ab omni

g igt

exceffu & defectu tribuiturj; virtuti quoque. Obj.

je d-

virtus eft extremitas. ergo non cft medium. Refpond.

un me

extremitas interdum notat perfe&tionem & opti-

sum quid, quomodo virtus eft exiremum.

IG

wggtufn'

Przclare. * Ariftoteles : Nen omnis adtio,

lic lt

[

inquit , nec omni perturbatiomedtumecipit.Sunt

am n 1:*

i

enim quadawi quavum nommibus fl'atum. e$t virium

implicatum y ut malevolentia letans alieno malo,

| mel

Jgi jt

impudentia , invidentia: Cf in attionibus furtum,

g,

adulterium , cades , Hac omnta fic appellantue

(ie

H |

quod m«la funt , nun eorum immoderationes

-(g

» g

D.6

Hing

p

I

60

Exeicitatio V1.

NT

17 Hinc * folu ;;r'udcns virtutem pofidet , ut-

inqntt

pote qui a&iones non tantum intelligit, fed

$ub

redté quoque judicat. Variantprzcepta mora-

* iif

lia fecundum circumftantias varias in obje&tis

ys fit feni

feu rebus , quasvidere non poteft mifí prudens,

ub

Hoc eft mediumiftud rationis , quid hic folüs

ylid

recté confiderat.

aalntats

£)2.eth.c.s.t $.. g) 2. ethic.c. 6. t.30.

';ushäbfthab

IV Obje&um virtutis moralis

gge Wi

eft voluptas & dolor, fübjc&um cft vo

nitumdi

j

luntas.

ficmmqi

[1

-.— Hzc * quoq; pertinent ad virtutis natu-

c]pia, d

ram cognofcendum. Obieilum omnis virtutis

lPrincipium

moralis eft voluptas * dolor. (b) Ob volupta-

npot [

tem multa fzpé facimus mala, st patet in intem-

g;inapwm |

perantia. Ob dolorem Íxpé honeíta omittimus;

1qudem.

Qb t.t

st e$t defenfio patrie , amicorum , parentum,libe-

19 ror&. Quia* veró duplices funt voluptates, ani-

hddbusef

t appt

sni C* corpotís , idcircó tenendum 1n utrisque

priaciplite

verfari virtutes morales , quatenus nimir. va«

IDIETTT

tionis egent moderamisie, Magis autem verfan-

! fimenerteni

Pudlcdudet

tur circa voluptates, quám circa dolores.. Nam

ifl« funt communes omnibus animalibus , no-

j Mbindre

tf i

bifcum nafcuntur, nos comitantur , his diffi-

cilius refiftimus. Effrenes funt , ubi ad malum

BN

2

Bcttyg

tendunt , ac vehementiffimz: paffiones.

Obi. Voluptas & dolor (unt obje&um uhius

Éecdii

Qu

temperantiz. (i)Igitur non erunt objectum omni-

um virtutum. Rcíp. exqualibet virtutis aCtione pot-

tttolicm

eft excitari voluptas aut dolor , & fic fünt objectum

omnis virtutis; quatenus autem fe extenduntad gu-

!i. Eaj

u fOJusm

ftum ad tactum in fpecie, funtobje&tum tempcran-

tia:

De virtute C vitio morali.

ét

j IJ". ll

tiz. Yta affabilitatis dicuntur objectum, (k)quate-

tttUigit, "

nusin quotidiano ufu fermonis fpe&anture

Subjectum * virtutis moralis eft voluntas, 20

f?pta T.

quebabitu perfici potest. — Refpecturerum , ad

T ob

ET

quas fua fertur natura, & quas neceffarió appe-

. E EEE

tit; habitunon habet opus, bic autem faperadda-

i li (jy

tur bis, ad quai(la procltvitas nonest.. Indifferen-

tia voluntatis,ad faciendum automittendum,o-

3207

u

pus habet habitu, qui hanc dcterminat , perfi-

ls tly

Sané

x

Qul

citque.

i appetitu quoque fenfitivo e$l 2x

virtusmoralis , fedprincipaliter efl m voluntate,

——

Hic namque funt propria & effentialia ejus prin-

It t

cipia, eletio C libertas.| Appetitus fenfitivus eft

Ti vt

principium redie adfienis , quz autem proficifci

P vdigt-

non poteft , wiff à potentia ben? difpofita , undé

Htl

principium quoque clectionis eft , fed indired?,

Titimus,

fiquidem voluntatem movet.

iilb

Obj. 1. cadem fpecie & numero virtus non poteft

in duabus effe potentiis. ergó non erit fimulin volun-

gmes,, lll

tate & appetitu. Refp. virtus qua in una cft potentia

n utidt

principaliter,per modum diffufionis poteftextendi ad

nimy. w

aliam, ut patet in prudentia, quz in intelledu eft, &

nvetae

tamen extend:turad voluntatem. Obj. 2. Voluntasab

i, Mi

intelle&u determinatur. Ergo non opus eft habitu.

Refp. indiget tamen habitu, ut id quod cum difficul-

jbus, -

tatc facit, facilé fiat.

,his di

Quanquam * igitur virtutes morales in ap- 22

3d maium

petituponantur , veluntas tamen propterea non

H

eff excludenda , arguitque id abundé prozrefis

Bun uf

feu electio, que quia omninó eft voluntariajid-

um 0^

circo hic meritó reponuntur , &* quidem prima-

iuott p

Ts PITISriM d ais

T

ri). Eairrationalis vocatur , refpediu intelled,

d

qui folus ratiocinatur,

(h) 1.

1 t:mP"ä;

EE CORHRENE

I

62

Exercitatio VI.

figia d

(h) 1 ethic. €.3,t.45.. (i

) 3- etht. c, 1o. t iio. (k)

y i mon

4. eth. c. 8. t.121;

d du

V. Virtus moralis alia eft fimplex,

alia heroica: alia perfe&ta, alia imper-

PVI. Vi

feda.

';;m;ämc

25

Vitiun

Refpectu * graduum ita dividuntur vir-

tutes morales. Perfectz & fimpliccs virtutes

agldffci

comruniter folent adferri undecim , funtque

aj at

duflitia, fortitudo, teperantia, libevalitasmagmfi -

,j ]

centia, magnanimitas, modeflia .imanfueiudo , co -

aliriagt

miitas, urbanitas , veracitas.

Patet inductione,

: hus ul

quà principia & Ípecierum numerus recté pro-

Non enit

batur. Necenim ulla dari pötefc virtus moralis;

habitqg.'

& quz natura duce poffit parari, prater iftas, o-

Vruia

wdenoni

mnesqueinter fe fpecie differunt.

Pietas, beneficentia, mifericordia, amor , fimii-

lis,

4

s

lesque habitus nihil obftant, Nam (i pietas eft numi-

nis cultus, cunc eft virtus theologica;, nec natura duce

cognoíci pote(t, quomodo Deus recté colatur. Si au-

( t üj

mitur r

i Ms

, tem pic

€ in pátriam, parentes; li-

]

beros;t

affcétus , ac natürd ineft.

Ita behefi-

, quaidh]

centia & miféricordia pertinentad liberalitatem. — Eft

* fddibar

hzc quoque affc&us, ( nim fumatur pro animi com-

motionc.

i quido Qu

| ta:eiw.ping

24

Pratet* iftas dartur virtutes imperfedte.ut

funtverecandia , mifeitcordia , continentia , tole-

Tnto]og1

, W

vantia, obedientia. Funinentiain perfe&is voca-

ln

tlj

turbereica. Áliás virtus dividitur ip pure mora-

D inha;cr

lem, quä: äpruden;ia dirigitur ; & smoralem theo-

Cb utde la

logicam , ut font virtutes morales in fïdelibu;,

dlir

"quarum forma aftftens fides est

Ehgl

Virtus puré mozalis non differt fpecie in ethni-

It

virtutis

uj

ää'& Chriftiano, in utroque enim cft cadcm

e(lentias

De virtute C vitio morali.

63

RTE

effentia, definitione expreffa. Itanon mutatur cafti-

tas, fi ex non renato fit rcnatus , fcd magis fplendet.

"

Éadem eft utzobique forma cenftituens , aífiftens cít

-L UM

alia.

linyr.

VI. Vitium eft habitus cligendi ma-

z

]um,;à mediocritate aberrans.

U|tat v

Vitium * opponitur virtuti , & ex hac 2$

5 Virtitoy

haud difficulter intelligitur.

Copulantur cum .

| flmtque

--

lumine naturz prave cupiditates, in eodem fub-

dupij.

jecto, propter naturz corruptionem, efig'? bomo

ttibi, .

ad vitia protnus, ac oriuntur ab hac proclivitate a-

hi,

us mali , qui repetiti tranfeunt in habitum.

ttdi g.

Nova enim hec promptitudo fuperveniens eft

tsmordy

habitu;..

l-

tl o

undenon fimpliciter dicitur habitus, fed habitus ma-

nor, (s

lus.

d rumi.

Eft * autemvitiumhabitu eligendimalus, 26

atua dte

,

tur. Siate

adeoá, difformitas à medio C medioctitate.abet-

vans in exce[fu aut defecu. Eft habitus electivus,

parcntcs,l';-

a b

uiaid h.l. propriéeft vitium , quod ex animo

um D

fit deliberato & cui quisaffuevit. Alia eft ratio

iimi (

quando quis femel, aut ex affectu, vel imbecilli-

tate impinxgit.

ufidia

Theologi peccatum originis vocant vitium. quod

(ii, l

*

x

tamen natura ineft & in naturali proclivitate ad ma-

Guisyo

lum.confiftit, fed id fit propterea , ut à peccato actuali

u m

:

reétiusdiftinguatut, &quia corruptio illa naturz fem-

per inheret, omniumque aliorum peccatorum origo

j

eft, unde & málum habituale; & habitus corrüptus di--

citur.

| ii

!

Eliguntur * autem ea, qua abeunt a medio,

i

idque exceffu aut defc&tu,, Uterque aftimatur ex

r g

£4 Wié*

"

TT

1

;

é4

Éxercitatio Vt,

x

ea mediocritate, quavirtuti esl proptia , qualis eft

tationi. Interdum unum, plerunque duo divevfa

"I

adfant vitia C babitus.

Iítud accidit, cumuna

um e

TL

eademque actio plus & minus habet , ut in inju-

flitia.. Hoc fit quoties a&iones funt diftin&z,

Wäf l 05/?3

quárum una extedit, altera tantüm deficit , ut in

p

vitiis aliis.

dilbistorn

Iuftitia medium obtinet inter duo extrema tan-

vll

]

tüm, ceterz virtutes mediz füntinter duo vitia, feu

duosvitiofoshabitus, Itafortitudoeft media inter

detis ,

fecedimm

audaciam & timiditatem. Caret tamen fxpéalterum

extremum vitium nomine.

fanciat

28

Differunt * vitia objectís & fubjectis, Quae

cuntas, (

dm niur

diverfis adverfantur virtutibus, ea aCtionum fu-

^ arumdiftinguuntur ebjetti. Qua tuui eidemque

guuntur |

opponuntur virtuti , ea fubjedtis funt diftincta.

109 t

Ratioformalis vitii femper e$t privativa. Ylomo-

qua if

do differunt , exempli gr. injuflitia &* avaritia ;

N

29 hoc modo, audacia & timiditas.. INimirum * o-

rh V*

mnis actus malus, quatenus s malus , per. fe in-

tetm (

cludit defectum feu privattionem, que fermalis

& hb

£jus ratio, ac proptercaperpetuó adprivatiouem

ffall

refpiciendum. Omni eniin actw malus privatio-

tus qu

siem includit in fua pecie.. Extamen differentia te-

Qj

& ab objeito C fubjecto petitur. Id cnim poftu-

nonoppc

lat defcenfus ad inferiora.

£

6; Quj

quiligy

Obj. fi percbjectadiftinguuntur vitia & fub -

j«&ta, tunc formaactuum malorum erit malum pofi-

N

tivum, quodabfurdum. Refp. quod alia fit ratio di-

quodyi

ftin&ionis in pofitivis & privativis. Quod diftinguit

aétus malos; idnon ftatim in fec(t malum , fed ma-

Q

L

|

' ;um ci áccidit,

Claret

L

De virtute & vitio morali.

éj

tg

'Claret * hoc in privationibus natufali-39

ii dlmfg

C

bus. Certé furditas difinguitur à ccecitate peé

laeitum, eftQue illa auditus, hzc vifus abfentias

| iripi.

Eadem es vatio actuum malorum , qui vivtutibus

Ilj

:

oppofiti objetto diflinguuntur.

Ita injufté & ti-

f, Ut fn

midé agere differunt; quod hoc fit aberratio in

aCibus formidolofis , iftudin bonis commu-

T tf

tandis & diftribuendis.

l g

Aliud * eft diceidum 3*

TE

de vitiis , uxivirtuti oppefitis, & quze fabjedo di£-

lum

ferre diximüs.Ita avaré & prodigaliter agere di-

Ítant interfe , quod id eft aberrare circa pe-

i t

cunias, dumuiihilautparum expet

adi

AGI

tür, hoc

um l

dum, nimium. Nonigitur performam diftin-

m

guunturnovam, nec ideó actus funt mali ; qua-

ln

tenus multum aut pavum obtinent pracis , fed

lomo-

quia à re&aratione abeunt. — Oppofitio* vitio- 33l

Wtf

tiim duplex eft, oppenuntut enim virtuti & intet

n o

fe

Virtuti ópponuntur priyative, inter ic au-

gf

tem contrarie, Katio hujus eft, quia a&uum

f

& bábituum eft eadem ratio , at duo actus

AtLOUCTT

mali contrárié oprponuntur , atque i;a habi-

prim'a-

tus quoque.

rutitt

Obj. formalis ratio in vitiis eft privatio, erga.

1p0 l

8onopponuntur cohtrarié, Refp. opponuntur inter

fe; non qua íunt vitia formaliter, fed qua fünt

qualitates longiflime diftantes.

TU

Es

Ratio * ifi:us eft, quia virtus ponit id, 33

llumpfg('

2

Td

quod vitia, qua vitia privant, unde virtus quo;q

utigt

qua virtus ; & vitium qua vitium qua

m

yitium privatiyé opponuntur.

J

z

E

Qu 3

. Exet-

*

Exercitàtio VIL |

66

lu

(on

E TUSTLLEA

ti

Juftitiaeft habitus, quojufti (ümus;

qllæ

five ad jutta volenda & agenda apti,

|

dto

quaque jufta agimus

& volumus.

[j

Culmen* virtutum mota

lium Juftitia eft,

1

(

Ó

quam fiomnes«colerent, tot ii civitatibus lites

nonorirentur. Principem inftruit , leges €0fidits

t z

»

fs

magiffratus infor:

nat, civium incolumitatt confu-

vindicat, quà etiam fubla-

nc,qua

lit, vespubl. ab interitu

tamox jura, leges. focietates tolluntur.

nihm

txftantie habita ratione prazpo-

Digaitatis & p

2

hd

nimusIuftitiam. Inter virtutes, qui

busergaalios no$

dinatque iri.

a f

honefíté gerimus eft precipua quoque» or

acionibus

bominem ada!teruniinratione debiti.

i

Ut * natura juftide certius intelhgatur,

ais

idcircó à tali defcriptione incipimus , quam o-

lutt

mnes facilé intelligunt juf'itiz competerc. Nec

tamer

non altró concedat , ja-

quisquam enim elt, qui

de X

an, quo juftà futsws , feu ad

fétiam effe talem babit:

dift

juflavolenda C agenda apit ,

éy proptez quám ju-

Ti

atra fe hab

ecinjuftitia.

(fa agimus & voluinus, Co

lhoti

Trianeceffaria funt in juftitia.

1. aptitudo ad ju«

T

B

ft? agendum,

qua fluit ex habitv, z:a&tio. 3.jufta vel-

le. i.e. exlibera volunta

tc agere iufta,

o

aut quia lcgi-

AN

anity

Sed * juflu aliquis dicitur

bus obtemperat,

autquia de bonis externis fu-

u

um cuique tribuit ; eodemq

.

ue modo isjuffus di--

Putape

HH]M 1

citur, quiau: legi

busnon obtemperat, aut q.ui

&fidei

alterum defraudat, & plus fibi quà a

Iteri tribuit.

UET

* quo fluit, qued juf

ia CF oinjuflitia

BI

4 Ex

do ex^

[ W;quia i

1

guoque bifariam

däcatur. Uno enimmo

tendit

lz

2

:

De Iuflitia,

é7

tendit fe ad omne,

quod legibuscontinetur , jurid;

|

T

conferitaneum eft, nec bac! modo fpecies est virtau-

tie, [ed tota Virtus. . Leges namque quà tàles, &

ipi,

qué rectam rationem pro fundamento habent,

-

de omni virtute przcipiunt. Eftque hzceaquz

«

vulgó aniver[alis juflitia omnesque virtutes in fe

litt

complecti dicitur.

lil

Vox juítitiz accipitur 1. tam late, utferis comi-

petat. z. pro juítitta (alvifica,

3. prootficio , quod de-

Mj

fun&is preftamus

ii-

ï

4: pro preda zquali diftributio-

he,quam predones(ervant, $ de ez, quzin cominus

n1 hominum foetetace requiritur, ut h. 1.

D

^

p

atet * igitur tàm laté, quam virtus ixpfä, $

j m

iftud in

tereft, quod virtutis in fe fbectata o(lici-

il

t

um fit, virum bonum facere pofTeiTqrc.m; Iufli:

Afl

tia umiverfalis autemidefficit , ut poffeffor ejus

aliis & reipubl. profit.: Har autém d

i '0-

haut raró; ut al

"nyerant, fitá;

N

iquis res fuas recté difponat , nec

il

tamen ergaalios itafe gerit, proutpar eft. . Un-

3

m

dé * efficitur, quod juflitie wmverfati non fit 6 i

.

diftincta virtutis Ípecies

5

fed eft applicatio o-

iny

ultii

mnium virtutum ad fubjeGtüm , $. e. bominis ad

aj

bominem, quod ideó obfervandum, néquiscum

T

Platope exiftimet, juftitiam univerfam non tam

in convictü hominum, quàm concentu partium

iakgi

ánimz confiftere. Pendet quidem ab his jufti-

f 1'5 lls

T«

tia ut omnis virtus, fed

proprié non eft juftitia,

Obj. Charitas eít (p

W*ï'

tamen actus aliarum vir

ecies virtutistheologica, &

j gül

tutumimperat, fpei timirum.

& fidei. Ergó univerfali

s juftitia eft (pecies peculiaris.

U[W.

Refp. quzvis virtus the.

charitatitamen czterar

ologica per fe in Deum fertur,

g;g(mll

um virtutum munera tribuun-

p*

tur,quia iftas virtutes przfüppohit; aut fecum trahit,

g.*ndit

à

Hinc

— a

68

Exersitatia Vil

al

7

Hinc * conftare poteft, quid fit injufitia. *

UO

univer(alis, omnium nimirum virtutum oppofi-

W

tavitiacomple&itur. Sed juflitia univerfalis in

ym

unoindividuo ineffe poteft , iajuflitia autem in

]f

totafualatitudinenon poteft , utpote vitiorum

f(

contratictas tepsgnat. idem enimnon eft fimul

dic

iM

prodigus & avarus.

"

l) A«

Obj. fcientia e

ft contra.riomm & cft habitus.

j

(tt

ergó habitus virtutis eft contrariorum. Refp.habitus

contemplativus contrariorum cft, quia (cientia agens

4 qami

de uno contrariorum, agit q:'oque de altero; habitus

gulut

pra&icus nó ité,Obj.z. temperantia eft eirca volupta-

volur

teim & dolorem, Ergó circa contraria.Refp. id verum

eft objectivé, non autem operatiyé, Circa unum ver-

dit

fatur per fc;circa alterum per accidens.

£a

8

j um

Fruftra * obloquuntur,quiputant juffiti-

am non poffe effe omnem virtistem , C fimul virtu-

hale

zem (pecialem. Convenit juftitia re & fübje&o

dumþ

cum omni virtute, differt ratione & ufu , dici-

l

turque juftifia omnis virtus, quatenus tendit ad

pot

bitu;

Bonum publicum.

tinti

(a) $. etli. c. 1. t 2.

virtu

cdit

II, Juítitiaeft conttans & perpetua

&if

voluntas; fuum cuiq;tribuendi.

9

€

t

Hic * igitur unus eftjuftitiz gradus. AI-

tereftlong? ftrictior , & fecundum quem is ju-

nd

flus dicitar, qui (uum «

,,,,,,

ique tvibuit de boui exter-

.mäqu

277

tís. Exenim is eftiajuffus, qui plus juflo capit de

benisexternis. Fiocautemnon pertinet adullum

Qu

od;

cxterorum vitiorum. Erif i1gitur peculiare viti-

:

li

X

sim,quod injuþi;ia dicitux.. Siigitur vitiu

m eftpe-

culiare,

De zup;:i.;; !

é?

T

culiare, diftinCtum ab omnibus aliis vitiis , erit

ppol-

quoque juftitia diftin&a abaliisvirtutibus. (b)

Hinc * re&é condudis , datur injuftitia 19

Áili

t

particularis, ergà etiam datnv juflitia particulavis.

Itri

Idem quidem habentnomen univerfalis & par-

[l

ticularis juftitia , fed naturam fortiuntur longé

diverfam. Particularis quz vulgó vocatur juftt-

Jlifs

5

tia, accuraté cognofcenda eft, ac definiturre&té

bt

à JCtis,conflans C* perpetuavoluntasjus futrm cui-

äng

us

quetribuendi. (c) Dicitur " conflans C^ perpetua 12 -

Qi«

voluntas, quia nontam de actü ; quàm de habitu

dy

voluntatis fermo cft. "Habitus enim proprium

yaye

eft, itacuique jusfaum tribuere velle, ut conflanter

€ perpetuo id facias, Nam femelac iterum velle,

tj

etiaminjüftiffimo poteft competere, cum non

] irty

facilé inveniaturhomo adeó perditus,qui inter-

fjcco

dum non velit, quod juftum eft.

"Conflantia & perpetuitas hic non alia intelligi

, d-

xdal

poteft; quàm quz in omni requiritur virtute aut ha-

bitu;ut non opus fit cum quibusdam cenfere, divinz

tantüm juftitiz hanc competere definitioncm. Nam

virtus abfoluté perfeéta in hominem corruptum non '

cadit, utpote qui conformitatis omnium facultatum ,

mptut

& affc&uüi, cum re&tzrationis regula , non eft capax.

Deinde * additur,jus feum cuique tribu 19

"

endi; i.c. illud. quod cuique jure debetur. d fie«

/

l

ri debetin omni acta jgfïitiæ , tantumque de bo-

mij

qis quisque accipiat , quantum ipfi debetur; de,

jl

malisautem , st fant onera C* perue , illud ferat,

NW

gduüulP

quod ipfi debetur, utcitra alterius injuriam ab

iftis liberari nequeat.

u

Non eft bonum furi ut fufpendatur, nec ut 3lte :

d

z

E

ti onera

(uW)

270

Exercitátio VIH.

Yi oneraimponantur , fautem utrumque omittatuzs

eontt

iftis non fitinjuria. . Sed huic Bit injuria , cujus inter-

g

cft , ut ei fausfiat,

t

Tribuendi

x

5

vox late accipitut, pro omni eos,

q:mL

quod ad jnfPtie atbum pertinet,ita emptorfolvens

(

en

prétium fuum cribuit. -Im comnexus eft cum atdu,

T p

tribuendi, etam actus Ab[lnendi absujutia y feu ut

M

neminem ld5

Uterque ad juftiGiám pertinet,

frdoi

ao

Íéd pofterior contineturpriori. — Honeff? vivere

Y

huc non quadtai,cum non fit aCtus uni virtuti pe-

li

culiatis, fed cofeunis omnibus,nulla hinc exclu-

s

34 ditur, Eft * igitur particularis juflitia parsjuffi-

um

rimu

tie untver[alis, ac occupatum eiria objettum parti-

a

culare. d uno autem nomine exprimi zxczqtlit,x

$

"

V.t

1n& bo-

w

fed funt. bonoves, pecunia , peua aliaq, fex

s4, cum limitatione nimirum 44 Iporum C da-

lonty

mnum, fraudem ct dolum. Yn bis enisnnec plusfi-

1d1^1ï [

dumyi

bivindicare, & alteri minus relinquerb » qued fit

in bonts ; nec minus fibi & plus alteri , qued fit in.

]oft.

malis, conferre docet.

v

Obj. 1. paxs non poreft (eparari àtoto. ergó mal&

dividitur particularis utpars , ab univerfali, ut à toto.

dit

Refp. pars non poteít feparasi à toto re & (ubjeto,ita

lita

wit maneat pars, rationc tamen poteft.. Imó paxsindi-

ftiná cognofcitur in toto.

Obj. 2. juftitiz cftin-

Éormare hominem in his, quz referuntur ad aliuna, e.

Mi

non rc&te univerfalis feparacur à particulari,Refp.mo-

di

li

dus eftalius, illa namque primarió in ordine ad rem»

publicam hominem informat, hzc in ordine ad per-

f

fonam.

I

15

Medium * in juffitia particulari mult,t.tm.

! frim

diffezt à medio aliarum virtutum.. ( d) Cxtere

poui

virtutes,omnes ixlt—e.; duo contraria vitia , duas

* Üj

con-.

De tuflitia.

7I

al

contrarias verfantur actiones, quarum una tan-

Iitt.

tüm exeedit, altera tantüm deficit. Isffitia au-

lit

tem intev extremainterjacet duo , quorum utrum-

fcns

que est in eadem adione , funtá, exttema . bic plus

((

Q minus, Unum hic cftvitium, quod utrumq;

7

includitextremum.

Mediocritas non cftnuda negatio extremorunm,

tl

fed aliquid congruens re&tzrationi &legi divinz. Ex

"m

accidente eít, quod extrema accefferunt.

»

In * hocquoque differunt , quo

d n cete- 16

(

vis medium eS tantiimvationis, in juflitia est medi-

jj

um queá, rei. Nam aqualitas veiin juftitia quàm

t

primum adeft, ita ut nec plus nec minus inveni-

Nquit,x

atur, flatim adeft quo, medium vationis, feu vatio-

Inli-

ni confentit. Nec neceffe enim conditionem per-

m

Íonz, loci, temporisaut fimilem addere , modó

l

iU

f-

ad(it equialitas pramiorutà aut exaquatio lucvi C

TE

damni.

(b) s. eth. c. z. « 16.. (c)1. 10, ff. de juft. &c juxe.

i

Inft. cod. in princ. ( d) s. feth. c. $. t« 60.

III. Diftributivajuftitiaeft , quz in

Ü nd*

d tOtO.

diftributione rerum cxterqarum «eqva-

OT

litatem fervat.

g ind«

di

Juftitia * particularis eft duplex : Com- 17

mutativa C Diffributiva, Necres enim tantüm

jum.t

p

diftribuere, fed commutare quoque huc perti-

adicm

nct, cum in utroque po[ïf;t: effe iniquitas.' 14

aL pt

bona C mala communta, i. e. preinia. C* onera di-

T

ftribuit, ut pav esl. . Hac bona & mala ttibuit, qu&

Cntt

—privatim cuig, debentut. Differentiain fola debi-

ti confiftit ratione diverfa.

,

Permu-

gt

E 4

y722

Éxercitatio VII.

Permutatio duplex eft ; impropría, quz caditin

"t

gespüblicas , ut quando regna permutantur, aut proe

eit

pter commoditatem aut voluptatem, non propterin-

£on

digentiam ; alia cítpropria, qua fit caufa neceffitatis

& indigentiz, quz in rebus eft & perfonis Privatis,aut

fooi

yum

faltem utintex privatas.

18

Diffributiva * juflitia commune ctvitatis

d)

bonumprimarib refpicit,fecundario fingulasper-

n

um

4(';;

Á

u

Íonas, quod contva fit in commutatiya. . Nihil igi-

tur huc pertinet,uifi quod ex communibus veipubl,

nl

loni cuiquam deberur,& quatenusis eft civis,effá,

futye

eadem onerum vatio,qua hic ratione totius com-

fpl

munitatis omnes ferre tenentur. Quod aliter

x

19 fit; huc non Quadrat.

uando

igitur res-

fmbuti:

publica efcialibus fuis flipendia folvit.aut aliam o-

üei

peram compenfat, live id fiat ex pato , five quia

habit

dignum eft , ut przftitum officium compenfe-

fatelll

tur, id non ad banc pertinet itflttiam , fed ad com-

C

