hC ha corimie

Feritas *

cum vationeé conjuntta esl dete- ?* ;

t t nl

tior , quamque homines patrabt , ex eminentia

ii u i

quadam vitiofi babitus , fine morbo aut barbarie,

. Vittit heroj

i. e. quando nec morbofi funt, nec in barbarié

vivunt. Ejusmodt prater hominis nomen ni-

m ijami w

hil habent, fed degenerant libidine in avfos, fe-

vocitate in fues, crudelitate in tigtes, "Valesfunt

n pcrquodh:-

qui cruore pafcunt oculos.

Severitas fit clementia temporata. Hac enim

füam: Tpuis

*u

mpete exclit

fumunt licentiam peccandi homines , illa fola ty-

rannidem notat. Conjungenda idcircó utraque, ut

erojcz dpo lu

fubditi amore & metu ad obfequia incitentur. Cle-

iia, n

mentiam autem reduudare quandoque par cft.

2

u wtun j

Feritas * fi conferatur cum vitio communi

tunc dicitur boc deterius effe illa,quod verum cft,

ychdtnmim

chum, 4 tU

]i

fi de fevitate natutali aut. movbofa. loquamur,

!l

xbusnatura d*

Aliud est in feritate morali, utpoté quz fuapra-

Opponitur

u e k:ïz;zuþ

vitate fuperat vitium commune.

; Ke dïf*ïf

enim praftantiori virtuti adeoque deterius eft

n

viium. Privat hominem omni rectz rationis

TT miw.ï/

L acdilt

ufü, caditque. in . homines infigniter turpes.

uhorren if

Quo * obfervato promptum cít videre , mn24

H

"T

omnta4 y:i

tia & peccata effe paria, Si enim virtus

[

eft przftantior virtute, v1 oppofitorum fequi-

" ptr!u(hï

li

tur, vitium unum altero effe deterius. — Facit

P4

64" MW A;TI

i

M

2)

huc,

y

132

Exercitatio XVI.

,

huc, quod objefta diverfa faciant divevfitatem vee

u

qi

TUf atque indé gravioraerunt vitia, que ho-

mitudo*i [

minem pro objecto habent, iis quz bona ho-

" fqä jth

minis externa concernunt.

T l

^

In theologia tritum eft, gravius peccaffe Iu-

YO

dam, qui Chriftum prodidit, quam Petrum;qui fervo

opa

aurem abícidit, Tta parricidium à promiícua eade

" WM L

"

longointervallo diftat.

W

"DI

25

.. Nec * concluditur contrarium in

!

oj Qoi

ää, quod

omnia peccata aqué [int ilitta , quod fint animi

ii m

yeu; tU

pravitates, quod oviantur ex ratjonis perturbatio-

xoymi IT

ne, quod fint metienda, non ex inequalitate obje-

r

&orum . fed ex «qualitate yitiorum , quodque boc

g digm

snodo boniines arceantur ab omni improbitate, fi

pumiquis J

credant omnia vitia effe aqualia. 'Ex his nonin-

akerodibito

fertur cont:azium , cum fumatur pro certo &

qu Cl

vero, quod falfum tamen & incertum, adeoque

hi^ quum

principium petitur,

Obj. Qui delinquit in uno,;is in omnibus delin-

peccat,&g*im

queredicitur. E. omnia peccata funtzqualia. Refp.

pj

antecedens non effc fimpliciter verum » fed quoad ea

Ti cridty

quz funt communia omnibus vitiis, ut receffus à

amqueir

m edio, turpitudo, non autem quoad ca;qu« funt fin-

gulorum vitiorum propria.

milpitio

$36

Alii * dicunt, peccata ratione fue effentia

queju

D

C generis confidevata po[fe dici pavia, quia omnia

funt peccata : ànequalia auem ea effe fi dtverfa

peccata intev fe conferautur, aut fi fingula feovfim

ij

fU

fumanttr in fuis gradibus C circumflantiis , qui-

bus à parvis initiis paulatim affurgunt, donec

pro períonarum, locorum, temporum, medio-

sum r:itionc,graviera fiant.

Ka funt inæqu-a-

lia.

VXI

De Virtute Heroica,

I$2

*

Ht

lia, Hinc

& qui majora accepit deud gvavius 217

IV i

ec£at , quod tanto major in hoc rcquigatur

15 u g

gratitudo & obedientia. Graviwpeccar printeps,

quam fubditus, nec minus verbi divini minifler,

PrU p

quam auditor. Graviora funt peccata, quorum

xmecnum,qm(m

objecta praftantiora, — In Deum atrocius pecca-

1 Promife

tur, quam n bomines , ut C in bominum animas,

uàm in corpora.

timindo o

L]

,

Obj. Qurtotam legem fervat; delisquitautem

, Ui fnt u

^

jn uno, is omnium eft rcus. (d) Refp. id non abíoluté

yerum , fed quia peccans recedit à charirate Dei &

iftisprtida

LTET.

Proxlmi, & fic peenam omnibus dc(tinatum incurrit.

Grande * fcelus eft , acvix expiabile , f(28

Wt u

quis aliquem occidit, t ejus fimul animam perdat, .

n t

ju, Ex hs

puta fi quis in peccato mortali deprchenfus ,ab

matür pro t

altero fubito trucidatur , qued delictum propte-

te4 Chrifliamn magiflrati. feveré. falet: punire,

ycertim, al

I

t

ta .* qui temeré jurat , is contra Deum ipfum 29

[sin omriburtls

peccat, & primam legis tabulam, fed committens

füntaquii M

perjuvium laonge atvocius peccat, ac bomicidio gra-

irum f u

vius creditur. comimittere peccatum.

Perjurus

vitis, ut r«

namque fic primam violat legis tabulam, ut fi-

iad etiqua a

mulpictatem & religionem labefa&tet, Deum-

TT

que juftiffimum & potentiffimum fibi ipfi optat

vindicem, ac 1a crimen lefa maje[Latis

yris Qu

divide incidst.

*

uift n

d') 7« eth. c.1r.

t.r c)ibid.&ce. $. t.38.. f) Ia*

cobi c, 2. V. 10.

rfngium

at

[

$

furguft

]

d

Exer-

hafurt W*L

M .4-.

b

)

184 "Excrc'itatio XVII.

gt

i

, p

hi

.DE SEMI-VIR TV TIBVS,

ul

!

I Semi-virtutuus fünt habite im-

H il W

(

i D) fW'(

perfecti, quibus animus excitatur ad

ä

j tl

r

virtutes perfectas.

quny

*

Cum * moralibus virtutibus cognationem

funish D)

jmt

quandam habent, memuulh imperfedi babitus ,

f [J&

cnyziq

quorum quidam natura homini compctunt , sf

- Gd

i

Vererundia & Mifevicordia ; quidam autem affue-

N

ii aQ

jeim; du

tudine comparantur, «t Continentia ; Toleran-

aliut hus :

tia & Obedientia. Sunt namque mediocritates

sbiinyites ,y;

— fecundum veilam vationem , adcoque laudabiles,

T

neque declinant ad exceffum vel defe&um,

corisfenjt

Obj. Vixtus in. mediocritate confiftit. E. ifti

habitus funt virtutes. Refp. mediocritas primarió tri-

K ai'jqUOd j

buitur virtutibus , fecundarió affectibus , nec fufficit

Verecun.

€nim mcediocritas,alias omnis actio effet virtus; cft

ksichas,

jgitur virtus medium quoad nos , quod re&a prafcri-

bit ratio , quodq; in noftra fitum eft poteftate.

tarum r

2

at vereg

Sed * rario in bis aut-appetitus non omni-

n dominatur, st in virtute C vitio, fed lucta

tv erit bt

":

adeft, & diffenfio rationis & appetitus , snde

droi fu.

virtutes uou fünt , aCtiones tamen illarum non

pcti&jumh,.

Tetüt, Igg,

unt ab 1isomninó diverfr. His namque prope-

YA4t , tendit C excit

atur animus ad. virtutem per-

d B /

3 fectam. — Vocantur * babitus imperfedii , quia

qunyd

!

non funt merz potentiz,fcd difpofitiones adeo-

gli!ït,/,hfg

!

[

l

quce imperfecti habitus. Semi- Virtttes dicuntur

Tditgy j

. quoque, quod dimidiatam quafi viam ad veram

firper

& gerfc&am virtutem monflrant, cum cupi-

Vetagig

GOfpusrubo:;;u(

ditates P.'anä C pleue imkrrio fationis nondum

funt

Wi

*

",

m

De Semi-Virtutibus,

A

18j

funt fübjc&te , adeoque praparationés ad per-

.VTIBV& 1

fectos habitus.

Veresundia * & Mifevicordia

mmhäbitciæ þ

effekus funt natttales , feu inflinitus & difpofitio-

sies animi probi C candidi.

Patet indé quiain-

i5 Cl

ftinctus eft facultas interna ad aliquid peragen-

Discomeis

dum , dicendum aut recipiendum. Hoc autem

competit sifericordie C* verecundia , uti ex utri-

inpefrti l

usque deícriptione planum fiet,

mïxi Cmpetus

1

!]

Generaliter inftin&us notat quamvis inclina-

m qutif

F

, faciendum ; aut reci-

tionem ad aliquid dicendu

LLTTTIRM 3

piendum ; eftque alius divinus à Deo promanans;

alius humanus , quo ob temperamenti varictatem

Y mediorr

alii in virtutes , aliiín vitia magis proclives.

adcoque ld

ll Verecundia eft metus dede-

L

niute nf 1b

coris feu juftz reprehenfionis, ob tur-

dioctiasprmiii lr

pe aliquod ,quà perfonam ; commi(si,

f Chous, nec i

Verecundia * eft moderatrix pudori , in $

ieio eftt ts d

dictis & factis. Cum autem asetw C* puder fint

g d at

m t povdac

tantüm «ffeüliones , qua corpus afficiunt , id-

ptiwnon r

circó verccundia, quz metus & pudor dicitur ,

DN IN

non. evit babitus & p. €. uec vittus. — Manetid--

&'appcritus]m j

circó affeliu. Verccundia " etati tantüm com- 6

ramen ianuma!

petit juvenili, qux. hac facilé à peccatis abfter-

retur , in quz , eupiditabus impulfa , folet inci-

Hispamquep

al i

ere. — Hinc fenes quía non tàm cupiditatibus

TT ;

quàm przele&ione & mentis judicio omnia a-

guntfolaverecundia àpeccatis nonabfterrentur.

ï:'iþolitioucs:c.

Tintutr d

Halitum fibi compararunt longo uf , adcoque

jiviam ad

vix perfuafionibus aut verecundia detetrentur. |

Verecundia metus & pudor diciturs qui quod'

unt, m

£orpus rabore aut pallore afficiunt, idcO verecundia

fion eft habitus;, nec fencs cerret.

ationis nw

»

M&

Quod

?

"né

Exetctatio XVIT,

fyco

.

Quod" diximus , verecundiam effe metum

0b turpe quà perfonam, id ita fehabet. — Turpe

j nöum [

riti emmW

i

]

aliud eff pev fe tale, ut furtum , homicidium;

PL

aliud per fe non esl tuvpe , vatione autem . perfona

nf

aliquid turpitudinis contrabit , ut in publico lu-

dicras res agere , quod in plebeo toleratur,

U

inviro gravi aut honeftatis ftudiofo turpe eft,

zs:vcrecunïïian

g gt

In hisvevecundia locum babet , nonin iffis.

Pudor dicitur metus dedecoris ob turpe fa&tum.

f*)non (1&*.( 1*.1'.8'41

Verecundia eft metus dedecoris ob fa&tum , quod

nie äaïzzfgqm

liominum fzpe opinione, non in rei veritateturpe

habetur.

Sed yocabula fzpé confunduntur.

p UTO

il y fm'am.'

Cxterum * in paradoxis habetur fententia

Ariftotelis , qui ftatuit , verecundiem non ca-

aod hp

dere inyirum bouum , eftq; vulgata hominum o-

qu lt

pinioni plané contraria , stpote qua omnes bomi-

tid yertcux

nes velimaxime deceat , fiquidem moderatur pu-

Irógiic

dorem, in didis C* fail , ut antca diximus,

(u i tozvivr

gt

N

l

At

Imó eft babitu per fe landabil&, quem omnes

pdhenforis.

5 commendant, .. Contraria* fententia probatur

rationibus duabus. 1..

uía verecumdia ex re-

Nu'j

Mi C n

busturpibus oritur; five fint revera tales , five

i nl

exopinione. Atvirbonus in neutro peccat ge-

nere.

Qus nemeir

Ubi autem non eft peccatum, ibi nec

hdbet &i

pudor ob peccatum & p. e. mec verecundias

vl rccc(ïäibc

2. Quia viri boni non.eft committeré ea, ob

blis mj

quaz pudore aut verecundia afficiatur,

Obi. Vir bonus poteft incidere in vitia. E.de-

D

bet affici pudore ciq; verecundia competit. Kefp. an-

Tintm d

Batratum o

tecedens eft falfum , cum vir bonus quatalis non in-

gidatinvitia. Aut enim fponré incidit in ea , & fic

Ditvub Qj

deíinit effe vir bonus ; aut invite & fic non. debet ve-

frloptnei ]

AU ia

3ccundari , quia ycfccundia fit ol fponte fa&ta.

Sané

)

Jll,

pe Semi-Virtutibus.

1174

TWj g (f

1

Sané opponuntur * impudentia C veretuu- 19

fl

W

fi4 . neutra tamen'competit viro bono. Con-

n,|

Ol

A

traria enim viciffim infunt , fed in fubjedio babili;

UH g

E

quodautem non eft virbonus. — 1lla mala est,

D

Malum àutem non

bac ex malefacti fequitur.

! Dbeo tl

competitviro bono , nec mala aut turpia facit ;

Alol0 f

nec yerecundiaidcircó nec impudentia eicom-

»tniy if

1P

petere poteft,

Sed * verecundia proprie. & per

Rtrsob tf

ftnon cadit in virum bonum , utpoté ob fponte

ib um ,

Vr vt

male factafequitur, ex bypotbefi tamen & pro-

ontunduntur.

pter aliud,viro bono interdum conyenire dici-

xi labenr (s

tur , fi nim. preternaturam bonitatis in vitta ,

Ya w

quod bumanum est, labatur.

Si enim dclin-

v honin

quit , debet verecundari , poteftque ita ex hypo-

It um

tliefi verccundia dici bona & laudabilis.

m modertuy

InGrecia olim turpe erat, uxorem fecum du-

Ut antea dini

«cre in cozvivium » quod apud Romanos fccus fuit,

Hic igitur incurrit in metum infamiz , fcu jufta rc-

Bilj, quem D

prehenfionis.

"

*fnteniapto

Naim *

pudoy C fic verecundia duplex eft , (5

a verecokdi n

natutalis G* moralis , cftque ille per fe indifferens,

w rerera ub

i, e, neque laudabilis nequevituperabilis, affe-

i neamopta

"

&us nempéanatura proventens; biccontra fe

peccatüm, 2

habet & prout regimen re&é rationis acceffit

mET

vel teceffit ab eo.

Motalis tmoderatus eftlauda-

coumitetct

bilis, immoderatus cít culpabilts.

ffcatth

Pudor peccatum antecedens eft moderatus ho-

minemq; ab eo abítrahit, Immoderatus fequitue

a'dcrcinþvilii '

comptti. v

patratum fcelus. llle fitex praefcripto re&a ratio-

j qua li?

nis»ubi , quando , erga quos, quantum, quomodo

addit int

)

ficrioporieat. — Hic contrafc habet , oriturq; ex con-

glic non^

i

fcientia nialefa&orum.

M 6

Oppo..'

(Pome fiä* Y

)

138

Exercitatio XVII,

|

5

]nis ! 1

'

Opponitur * verecundiz in exceffu pavi.

ditas , qua homines correpti, etiam leviffimas

ais

'uæ hicnonjf'Cï

ob caufas erubefcunt: in defeitu impudentia,

qua quilaborant , nillo infamiz aut dedecoris

d

metu abfterrentur à turpi.

rcäum fhg! :

)

(4) 4. ethic. €. 9. t. 122.

m

Con:mcmia

I1I. Mifericordia eft condolen-

jan!

yandiot

i [UWNW

tia , exrebus adverfis alterius orta, qui-

jarg od

busindigné & preter meritüafflgitur,

y r

/

"

Ex * objecto defcribitur mifericordia,

gur um ii

efla, is qui indigne affigitur.

Nam qui digné

lxiomotia. )

mala patitur, isvi juftitiz mifericordiam non

() t Eihic.

meretur.

Quem autem alterius . calamitas,

Oppolït*

quam indigné patitur , non affligit ,isne homo

quftit v

sls lude d

quidem dicendus eft. — Hodie mibi , cras tibi.

Sumitur mifericordia aut pro affe&tu & fic non

gin jorenitu

eft virtus , aut pro voluntate fübveniendi alterius in-

qutim sfedi

opiz , quomodo cft eadem cum charitate.

aorbusad

Y

Mifericordia * digni omnes funt homi-

iitisquj

nes, qui indigna patiuntur , Ymprimis imbecil-

( rationis

liores & inferiores,ad aliquid agendum aut pa-

Mtque* hi

uendum, ut. funt. infantes, mente capti , pueri,

fi iptmma,

vidue , omui bumano prafidio deflituti, inopes y

egeni , quiex tebus pro[beris in malorum gurgiten,

pa df g

lat g

ex tranquillo fietu in borrendas conijciuntur tem-

pofiates.

Opponitur ei Zelus intempe[livus Cf

tiontmy il

titii,c i

quifericordia. Y(te in exceffu , hec in defe&u.

quibuseif

IV. Continentia cft, quà homo

eudi, qui

du&u redz rationis fibià voluptatibus

On quo

lt fcee d

tempctat , cupiditate repugnante.

Imus

84 jipy

i,

[

De Semi- Virtutibut

149

UT ^

Imus * ad affe&tus noftra induftria com-.16

id

&t

j

tm|

1

paratos , in quibus primó occurrit continentia ,

Wi ityi

ii

qua& hic non accipitur pro caflitate, icenim pars

AT qu

d

li

eft temperantiz : fed pro imperfeito babitu, quo

re&um eligimus in voluptatibus, cum pugna

t n

l

" tamen fenfuum interna.

Continentía dicitur quod appetitum intrà ra-

i lt n

eneraliter quan-

tionis cancellos continere dicitur.

lteriüs Ott

doque (uimiturpro virtute quadam , qua prava cupi-

ditates & inordinati affe&us re&tz rationi füjiciun-

eritüafty

übitur mifer

tur. (b) Specialiter eft virtus imperfc&ta qua lu&ka-

mur cum ira, cupiditate cibi, amorum , fermonis,

". Naqii

locomotiva. (c

2 nifericordan

0 (b) T. Ethic. e 1. (c) Ibid, & h. l. c. 4. T. 34-

1 dterts cli

Oppofitum in defectu nomine catet. Íta

] aingit yste l

averfatur voluptates , ut ne propter hone-

Mdl t r

neftas laude dignum fufciperet: Raró autnun-

i proafdug la

. quàm invenitur.

In exceffu eft Incontinentia

fübveniendi alet

qua tüm affectibus aliis, tüm in cibo, potu &

n chatitat.

.

. amoribus modus exceditur. Cupiditates prava

L omnes

fint n

invitum quafi trahunt peccantem. Superatur te-

, inprini inl

&z rationis judicium à cupiditatibus pravis.

ujdagendmat

Atque * hinc incontinens agit partim fciens , pat-

at at

tim ignorans, Agit fctens , quatenus novit tur- 19 -

lo if

pia effe fugienda; ignerans agit, quatenus non

p um r

applicat generalem iftam notitiam ad fuam a-

d anjant

&ionem, ida, propter vepugnantiam appetitus G-

d itnpr

tationi , C* in primis ob vatias perturbationes ,

ü) hat indes

quibus averfus incontinens, id fxpé non appre-

Cü;qUä hþ

hendit, quod debet..

Non quod libet, fed quod licet; nec omne quod

jvolupt^

licet facere debemus, fed quod decct. — Ratio enim.

prafit, cui appetitus fenfitiyus parcre debet.

:Pugnmfas

om-

[L]

]

Éxercitatio XViI.

. ii

YT0

19

Committititur * duobus modis aäeoquä

&hbo[i()fäf

duplex eft:. pracipitantia &* infirmitas. . Mla fü-

bitó " quafi pev imprudentiam quis ad péccandum

jqumal

pic

abripitur, dntequám cogitare poffit.. Ea minus

C dgas

i'eprch&znditur, quia temeré antequam de re.

inedio eft qurs follicitus irrepfit.

Hac Aliquié

hi

Jl

sefiflié aliquandiu. Voluptatibus , quibws tandem

A(Wd emi |

U

£ctunbit,

um

Eft priori deterior, quod fpacium

f

abeat & moram fe munieridi ad

feitius

N

veríus Kpnvos

Totituo

affectus,

Omnia conffánti dnimo, nécdemigremus ex

tiocopt

éfficii cancelli&, Confcientie riamq; eft mille teftis.

E^n

Hinc fucceffu folent carexe feliér , qui vocationem

duritit i

deferunt f(uam,

tiim, at

20

Eft * quoqué irnicontinentinentia alia bu-

//II//W]W!I?

shiatia , quz fï"equcntcr' cadit in homitiés , pec-

DT

cantes in voluptatibus tactus i 4ii4 beluina ,

tl P

quzin móftrofis invenitur loriinibus;lza mors

Qphnionts t

bofa, qux per tmorbum attrahitur, ut in pica:

pofis , df

ália denique affueta , Qüx ex inveterataconfuc-

rf

tüdine eftin hominibus , ut cüm pràvo more

titatem oiny

fiürit gulofi, qué eft ipfa buimana intemperantia.

Quinir

21 Quod * diximus, incontinentem peccare [cien-

j dutoui nt

i

ter F finul iguoraniet , in eo temporis in-

3 geftunt i

tervalla €onvenit diftinguere. Ante adionem in-

tut , hi Indgn

continens habet fcientiam generalem & fpecia-

Ml

lem. Imadhone ipfa, ignoranti eft fimili ; quod

do!msbonejf.

animum affectibus perturbatum habeat, Posl

UT

attionem , vedit ad notitiam priorem, quia pce-

1 al

nitet eum & pudore fuffunditur. : Diverfo id-

451!4)1!,414;

circà refpectu peccat ut fciens & ignorans.

(lity puy

V. To-

(Wi*' ) IM

"l

De Semi- Virtutibus,

19í

us modis adï';;l

V. Tolerantia eft,qua resadverfas

AMftmtg. l

. &laboriofashoneftatis gratia ferimus,

! t «d N

íed cüm dolore,moleftià & lu&aanimi.

! ) Dfüt' l i

"

Differc* à continentia oljecto , quia illa vo- 22

Vatttqum d.

juptates ; hzcdoloreim perfert, fed utraque cum

Q Rj

lu&ta C dolore,EftimperfeGta fortitudo & difpof

ET lj

fiioádeam. —Honcflatis gratid ; per toleran-

T05 quodjs

tiam re$ adverfas & laboriofa$ magno animo

d duerfs n

feririus.

Fortitudo ín adeundis & perferendis periculis

ov titdemioreg

€ft occupata ; tolerantiain impofitis perferendis.

bramq dhmilte

Ei* in exceffu opponitur pertinacia feu

23

titt, qui vodtit

durities , in defe&u mollities.. Pertinacid eft vi-

tium, modum in adveyfis ità éxcedens , ut quavis

tOenttnenta 4

diti homitisyg

Jine boneflatis tatiane pevferamus.

Confiftit 1n

: du hn

fa&us & verbis. Pertinax vel est fingularia, vel

indotFus,vel agreflis, Duo priores ita fuas tuentur

Hontitibusdius

opiniones , utcumhis tamen utcunq; difputare

vihitr u

poffis , difficulter tamen & raró cum fructu:

C ivectratico

agreflesfunt immoti , nec honeftatem, nec ve-

t aim pr'avo fit

i'itatem curant.

tht

Qui nón cürant utrum bene vel riialé fentiant ,

Id

dutqui nec veritatem , nec honeftatem amant, fed

E.

j

j (0 m*

perfitunt. in fua opinigne ; aut fa&is fuis dcle&tan-

tur ; hi indigni (urt omni admonitioric.

« iif

Mollities * esl vitium , quo nullos labores aut 24.

ag m

doloves lioneflatis gratia perferte volumus, EX du

,f m

plex: infita cr acquifita. (e) 1la est , qua bomi-

Q habcaF J

fits quidam propter loci laborant naturam »in quo

vim, Q

babitant , aut propter fexum vel atatem. Hac est

w Di*

quá ex prava difpofitione & ineptitudine aut fa-

cotdia , adiones virtuti repugnantes edimus.

lsgignoræg i

l

l

Petfas

)

t91

Éxercitatio. XVII.

s u

Perfe hatura femper fuerunt molliores, undà

proverbium : mollities Perfica. . Compctit infantis

t& ?[ld ' "E

bos, foeminis & diuturnis morbis laborantibus.

g

j

d

25

Differunt * in eo , quod poftertor vitium fie

us

u

motale,laborantque eo voluptarii ignavi & lufu

, !unum P

dediti. — Infita efl à cau(is plevunque naturalibus

adeod, praprie non cf morali.. Nec eft enimab

hu

" /,auduo

actionibus pravis , fed à prava difpofitione aut

li

J

)le m

animi, autcorporis. Indé brutis q

u

9que mol-

j ib x

af

lities quibusdam ineü ; ut cate]lis

elitenfibus

"m,m';,dihcd

Ó equis Pevficis.

silis i lo

(d) ?. ethic. €. 4. .55

xale. A

VL Obedientia eft actus . intelíe-

oj BN

&us & voluntatis, humilitet obtem:

a, LaX

perans füperiori, ex debito-.

i, Ht li

26

Supereft * obedientia , qua ex debito fu-

fl jrod

periovi paremus, — Esb difpofitio laudalilis manida-

PITTPHIT

ta prafcvipta implédi pro facult ateyboneflatis gr4-

tb ddiemdum.

tia. Non decet exquirere ra ioncs pradlcripto-

Ab

lominibus;ettn

rum àfuperiori, Pareudum enim imferanti, a6

fubditis obfequià gloviavelidta est.

Quando au-

fintur, qui tem

firola ercii

tem contra jus aliquid imperatur , tunc mian-

lg.

dati caufas poflunius p&ter&. Obedientia * du-

ln* ]

pléx eft,aur bominis ad Deum, aut hominis ad bo-

i fiqidmc:

minem, — llla esf actio covformis divine legi.. Co

'tïïc,äcbtmb(l

gnofcimus hac quibus officiis Deus-coli velit;

ts ol

quavé pietate vencrandus fit. ^ Nullam patitut

ATedt ul

exceptionem.. Quod enim Deus mandat, iá fine

fioninongly

dubio faciendum, nec poteft non effe juftum.

ctatem hls

Hins pteda belliza à Deo ptacepta, inju[ta e[fe nee

fs fef f

quite

Effe-

S

li

*

De Seiii-Virtutibi.

1$

j

MLC

l

N

Effe&us bello folenni ex jure gentiuifi proprius;

RR

ii

éftpreda. Sed bellum ficjuffum, Tuncenim Jure

À bt

l

lu

maturz cà nobis acqüiruntur , qua aüt pátià funt ei,

Mitryig

quod cum nóbis fit debiturn,aliter con(equi non pof-

Xari ignavi&ki

fumus; autetiam quz nocenti damnum inferunt,in-

tra æqgüm 'peenz modum.

WH Vg

d

Nelag,

Hominis * ad bomineth obedientia vatia est, 15

^

Ín ecclefia auditores funt obftri&ti his; qui fa-

f

iboftiny

MOQUt m

.. lutaria juxta mandata. mandant divina. Infoli-

NG q

tia fubditi debent obedire mágiftratui. In

mejlü

j

zäirenj,,

eeconomia liberi & fervi capiant juffa patrisfa-

668

miliás, aut illorum; quos rei oeconomicz hic

us intt

prafecit. .Sed * juffa bominum Deo nón adver 2

fentui. — Hüic enim magis obedienduim, quài bo-

ümiltet o

ahinibis, Flincfi jübent ecclefiaftici fidem abne-

tbito,

| gare, aüt callidé diffimulaté , fi ejin et neceffaria

4, u rl

covféffio, proculidjuffam hàbeas. — Cáüm Dorni-

jl i

i carnis 2 Domiuo (pyritu diverfam imperat,noh -

datjmitip

€il obediendum, dixit olim 5. Hieronymus.

T

Abíoluté Dco mágis eft obediendum , quàm

inc.non excus

p ii ul

hominibus; etiamfi morrendum fit.

fantur , qui tempore perfecutionis à fide deficiunt;

P

T Wndox-

riyola exc

A

*

ufátiode ütentes ; gejmungen $£b if£

vritir, tuc

6

Ottlenb. —

. Obedenta'

-fnde * ff

LEX 365

magiffratus jubet f[uditos milita- 33

; at bamnid

tt, fiquidem conft4s ipfis,injuftam belli caufam

"TT l:gf. j

elfe, debent abftinere.. Ipfa jura civilia, que pec-

j Dau col

eatis ekcufabilibus fácilem veniam pr&bent;

E

faverit quideni his, qui parére neceffe babent, fcd

gmadi

noninomribus. Excipíunt emitn ca, qua atro-

ia dj

citatem habent facinoris vel fceleris, quz fe-

ipfis Befaria furi. . Ín. * dubio difficilé eft ali-3e.

.:4,:'»;«!4&'*

Cne»

»g?

| guxd dcüm,rc, utfi dubites,n "r'cs fit liita ne

crie

i

194

Exerc. XVII. De Semi-Virtutibþ.

Eu

Plerique putant parendum. Videtur enim in ve

dubia obfecundandum fuperiori. — Verüm fi quis

i Vlä

non modó dubitat, fed argumentis probabili-

] Vi

bus indu&us , magis in id propendeat , ut vem in-

pomani a

juftam putet, tunc abftinendum. .Nec eft enim

ca inobtdientia , qux huic opponitur virtuti.

Eft ea per fe manifefta.

(icdp eï

Liberi fpernentes con

fenfum & Iaütoritatcm'

jupti.

párentum, in connu biis contrahendis, inobedientiae

1ei fünt , qui propterea poena carceris» aut alia arbi-

aisl

du la n

trdria à magiftratu ple&tendi.

31

Infignis * inobedientiz documentum hi

proud us

ta5 QU irti

edunt, qui fab pratextu ecclefiaflici muneris , om«

nem magiflratui politico denegant obedientiam,

qis,Knqua

Felcuas

ratione ea, quod (pititualia boua fint antefevenda

corporalibus.

Ecclefiaftici autem: in. iftis ver-

rationals,(ecu

ff Sellice

fantur , adeoque funt fecularibus fuperiores.

m & humai

Obj. Princeps & omnis magiftratus politicus

Trtelet

eít ovis inecclefia & (ubicétus vere doctzinz , ergo

t0n pertine

non eft fuperior illi, qui hancdifpenfat. Refp. ma-

giftratus politicus non eft tantüm ovis, fed prote&or

(ant, LT

quoquc patronus & nutritius €cclefia.

i

n C quys

3

Valé * enim confunditur peteffas cum

jroptereadi

imperio , Cf poteflas cum miniflevio. — Flac lunt

pteream dec

füperiores ecclefiaftici, non 2,2; i. & in his, qu

Suftcit pf

funt propria minifterii, £ est verbi divini predi-

pudeng,

catio C facramentorum admini[fratio aliaque [bi-

UT

títualia munera; non autem in his que

Tntelediis

politicam concernunt gu-

Donft lil

/

bernpationem.

f tlj

MT

$

TR n

Exer-

A

LI

Viltulibm,

Àttit t

— Éxercitatio X VIII.

105

Vcrüm lr

DE VIRTUTIBUS INTEIL.

Qs p

EBCTUALIBUS.

'ndut, DITN

L. Virtus iatelle&ualis eft habitus;

h N

Dpontu: v

quo mens affirmando & negando ve

x

rumenunciàt.

Ut duplex * eft felicitas , alia theoretica,

m & aütoits

i

ttdiiinobelis

alia pradica ; ita duplex quoque eft virtusalia

Kceti autalit

intelleiualis, alia moralis: & &t bac prailicam,

ita. illa tBeoreticam felicitatemi pro fine . babet,

z dcumenta

proutex füperioribus conftat. Practica felici-

if mmtti

tas cum virtute morali, ethicz eft confideratio-

igut lt

» nis, & inqua hactenus verfati fumus.

u nf

Felicitas theoretica eft quoque óperatio animae

qutem n if

rationalis, (ecundum virtutem perfc&tam,in vita per-

fc&a. Sed hic cognitio & contemplatie rerum ater«

arbus p

narum & humanarum intelligitur.

gf pl

itradodrint t

Intellectuales * virtutes per fz ad ethicám

ifpat. p n

non pertinent, cum ad cjus finemper fe nihil fa-

s oris p

ciant. Virtwu quidem morvalit vecta vatione defini-

deia,

tut, C* que pev ptudeutiami dirigitur ; non tamen

ia p

proptereade prudentia hic agendum eft & pro-

j d

! pteream de cateris virtutibus intellectualibus.

?i tin ubf

Sufficit noffe , quod practica philoföphia fic

wii ii

prudentia,

du

Obj. re&ta ratio nequit intelligi fine virtutibus

intelle&ualibus. ergo dc his agendum in ethicá.Refp.

sns g

ld non fequi, aliundé cognitio hzc hauxienda, nimire

nge

€x metaphyfica , ad quam earum pettinct explicatío.

'

Sed * quianon omniapoffumus omnes,& j

omres nó pofsüt omnes di cip'lin"as percurrere, '

&

dMsitcà de yitiutibw iutellectualibus bic pracipitur,

p

-

2

st alfg

Exercitatio, XVILL

p

196

ut Aliqua earum babeaturnotitia, Vocanturali.

ts

d PCI

ott

m

ii

3s (implicitet habitwintellectus, ac fant h.l. quali-

(

tátes re1 fupervenientes ; naturà fuà durabiles

en

M

4qy

li

j

Yeu difficulter mobiles.

ia

Ü

qwauïïi

Habitus voéatur quoqué difpofitio, nam difpo-

l

f0

1

fitiolaté acecpti omneid notat, quod fubje&tum di(

n

j

ponit; firi&té pro co,quodfubje&dum difponit cum

magnaimpcerfc&ionce, ac ita contradiftinguitur ha«

giesoptt

bitut.

itu i Df

4.

Accidit * ut babitus dificulter tmoveatue,

vits bb

contra duvalilis fit difpofitio. Yta frigus facilà ac-

letns hd. 1

éedit & recedit, eftque difpofitio in fubjecto, &

ifisilnen

tamenin morbis frigidis difficulterloco moves

T Virtü

turífuo. Inflabiles effe babitus , Cvidens eft in

virtutibus theologicis, fide, fhe, tbaritate,& quae

que: p

culpa hominis facilé amittuntur. — Habitus hi

prdtnta,

funt & poflent perpetuó durare , fi homo eas

IH*/M

nonexcuteret.

yridsqu

Habitus interdum primó perficit operationem;,

hus

interduu primó naturam. Ita (cientia primó perficit

animarni.quodautem ab e3 prodit , id perficit opera-

qugüaccmïx(t

tiones.Precipu? ordinanturhábitusad opciationemi.

rdiqis a

'Ex * quibusultró fequitur, quodvirtutes

ntelidudu,

antelletualés vecte babitibus anmmeventur. Sunt

frmliitrm

autem mentis habitus feu intelle&us;. Corporis

vetum i:a(og

e[fe non poffunt,cum in boc aliàs etiam proprié

Qjtipá

Qu tttinr

nullus fit habitus, anima eft babituum fubjectü,

Obj. animz facultates pet membra córporis

mascnämpgm

quasdam operationes exercent, ergo habitus funt irà

njüï;ïuzqumd(

n niirhus

€orpore. Rceíp. quod habitus fit principium funétio-

V gt

num, quiautem primó & proprié inanimz potentiis

xefidet., Sccundarió corpori habitus afcribitur.

lg

$

"Non * fant quog, habitw eleitiyi, cum vi-

n dhml [

ti$

CUJCSJ üqmd

l

197

Y

iütod

De Vivgutiäm Intelle&iualibu.

!

Ánrd] "

tiis id competat & virtutibus moralibus. — Nec

(unt babitus facultatis fenfitive, quos nonnulli af-

d dtjjs

ferunt, & qui propterea brutis animalibus, ha-

bitus quoqueadícribunt. Sumt habitus bottinis

i m

LU

f

Kmá

proprii, qui propterea intelle£tum feu mentem

UM

fubje&umagnofcunt fuum.

Cumque * in-7

lii a.

telle&us operatio propria fit , verum cognofcere,

ifludá, à falfo difcernere , idcircó intelle&ualis

Vrutg,

virtus eft habitus talis, cujus beneficio idintel-

hl

lectus facit. Perficitte intelle&us hi habitibus, ac

Rb

lo n

iftis inftru&tus munus fuum rité complet.

TR

. 1. Virtutesintelle&tuales füntquin-

N

&'Q)

hst

que: fapientia, intclligentia, fcientia,

D Fl

prudentia, ars.

pae, fono t

In * habitibus intelle&us , alii dicuntut

principales, qui per fe animum perficiunt & per

vctopeitont

feexpetuntur; aliiinffrumentales , qui illorum

deagom g

quafi accenífi feu miniftri funt, quique propter

lil pf

,b:tusadaycmicu:

reliquos expetuntur. Principales funt virtutes

intelleiuales, modó memoratz quinque , quiid,

»guitur, quint

n untrtntis d

Jfimpliciter verumdicnit, Per hos enim animus

lo

(iU

hw

ii

verum ita cognofcit, ut nibil fal(i fubeffe pofit-

(qti

J]!d,; etamp

Opinio & fides humana funt habitus quoques

qui autern verum dicunt,cum formidine oppofiii.Ve-

"hitmumbo

vitas enim pore(t fubeffe, cum opinionem de rc habe-

pet mb

mus,aut quando credimus fide ea;qux autoritate tan«

f,'"go habi:us'!ijf

tlm nititurhumana, quod autern non cft perpetu-

üwnncipiumï'—j i

um, quia fal(am quoque poteft fubeffe.

giinanmtp^

Intelle&uales * virtutesita veritatem ma-

busas

-

nifeftant, ut nibil falfi bis fabft, imó definunt ef-

j :I:dirhf-'ä

Íe tales, fi quid falíi habeant. Facitidobje&um

N 3

.&res

pl

108

l;xmitdtio XV1II.,

j on dcgl

& res intelligibilfs, à quib, quando ita movetur

intelleCtus, ut uni cütradictionis pavtà affentiatur,

fiicos pf 1

g

quod fit vel immediaté in principiorum cogni-

jginr, a

tione, vel mediaté in Ícientiis, tunc falfum fub-

effenequit.

dntir

T]E Ti

Intelle&us quoque affen(um prebet, ob auto-

ritatem dicentis,ut fitin fide divina,qua innititurau:

porura prir

toritati divinz, & propter quàm unam contradictio-

'bius

nis partem eligimus , quia tanta cft divina autoritas

s

ut cifimpliciter affentiamur,

dupices,

10

Sarié * negari non poteft, habitus illos in

fingati

nobis e[fe imperfectos , &* in multis deficere, mens

benttt, n

bomitiis quog , babaibus ifli inffruda , fapiffime

fl

impingit : exquo autem nondum licet inferre,

1

duo rescon

x: hab

1

tus iftos in fe £alfum dicere. Nec * idem

Indlg

cnim funt , habitum efle imperfe&tum, aut mul-

penenmi

nott lib

! tà velomni3 non apPrchcndcrc ; & habitum in

ledom venjunt

'his errare; que attingit. Eftaliud quoq; ho-

lj

minem, st ut babitu es praditus , in nonnullis

dpi,ituq

tamé imó in multis cc-fpitarc; & aliud eft ipfum

Prim at

habitum caufam erroris cffe , aut erroretm infe

jrittás x

continere. — Errare poteff is qui babitu aut di-

mtum cnim]

féiplina «f

ihbutws , non tamen pev. banc dz'fcipl;-

nat 4ut per bunc babitum,

gnitmt

quconof

'Nulla difciplina eft , mentem perficiens, que

fion plurimum ignorantiz relinquat; necomnis enim

tsf

ignorantia expellitur ex niente , nec difciplina fta-

lia

itim ita exhaurit objectum fuum.ut nihil fit reliquum

quatur, d

quod ultrá inveftigari poffit. — Imperfe&io & igno-

rantiain fubje&to codem eft reliqua , cum difciplina.

tanqtan i

12

' Porro * quoad numerum virtutum intel-

Pfïfllpporün

. de&

MOH Q

ualittm quinarium , quamvis ille paffim fo-

perosé

leat confimari ab oljeddo , ngs tamen o

fiäfdw;:[f,g

illum,.

De Virtutibus Intelleiualibu.

129

10 ita mU?ïg

illilm non demonftrabimus. Sufficiat omnes

Vf

habitus principales , quiq, in veri invefligatione

IOrum cre.

propri occuipantur , hucpoffe referri , ut res ipfa

lcfni

loquitur , adeoq; nec plurcs , nec pauciores

dantur.

Plzhtto [ LY

Quz intiitu;

III. Intelligentia cft habitus pri-

Am contridifr

morum principiorum.

rita a

