vel zudecova pavfinonia : per exceffum zzfoleutia

At

loi

velimepritudo in [umptu faciendo: in appetitu au-

Ccons

Q

tem honorum grandium, & difplicentia:

ten-

»"

É xCoxC d

93

temptüs vel ignominize maguamimitas medium

pe n

jeuslt

habet; cujus exceffus ambzro vel izflatio;. de-

X

fe&us pufillauimitas vel dqQiAwrtuáa, nuncupatur.

35 Claffis [pe&lat. bumanam: couver[atiozem ,. in

d

I6 Yr

qua precipué exieuntur verum & jucundum:

& imediocritas quidem circa verum cazdor dici-

m ff

] COnt

tur; exceffus errogantia veljaGamtis, defeétus

diffnulatio : circa jucundum autem vel in ver-

ite,

[

bis, vel in geftu, comizas ; exceffus Jeurvilitas ,

T

defe&tus ruflcitas: aut fi confideretur jucun-

dum in reliqua vita, azicitia ; cujus defeéctus

munijfn';

p g

contentiofitas , ob quam difficilis quis audit; ex-

m

ceflus azulatio, fi fiat utilitatis ergó, vel placizitas,

ninis

fi nullius rei causà. &c. Pars 2da etiam patet ex eod.

Omnes enim verfàntur circa bonum honeftum,;

ii

& ad illud inclinant; honeftum autem effe non

i

poteft, nifi quod eft congruum rationi : Ira jufti-

U

ol

tia inclinat ad reddendum cuivis, quod fuum eft,

,,,,,

non plus aut minus : temperantia ad modera-

quus

tum ufüm cibi, & voluptatum corporis, non

u

(

plus aut minus fümendo, v«l deliciando, quàm

recte rationi congruat &c.ergo. Fx hisinfüper

x

J

iN.84. Advertes: Ae&? quoque ab aliis virtu-

zes norales dividi im eas , quee fuut. circa a&iones

(

j

in quibus bonum & malum fümitur ex com«

cap*ü

menfüratione ad alterum : $5 z eas, que funt

dl

earca paffrones , in quibus illud fümitur. ex com-

ga/mr.

meníüratione ad ipfum operantem: Juxta quam

u

divifionem precipue decem funt circa a&iones ad.

/ J

(l

alterum, nempe 1.,Juftitia; de qua antea. 2. Res

n

ligio, que Deo de

a

itum cultum reddir. .3. Piez

4

officia

qu

tas, qgæ patrie ac parentibus debita

&

pr&-

d

E

"

96

£ ( o»tc ï'::-ïää

praflat. 4. Veritas in verbis. . 5. Fideliras in

N

romiífis. 6. Gratitudo pro beneficiis. 7. Vin-

ï

| «ptit

dicatio mali moderata. 8. Amicitia. 9. Liberali-

k

tas ad utiliratem aliorum. ro. Magnificentia ad

utiliratem communem. | Et decez czrea paffrones ;

Mu

Tin :

INam 1. temperantia moderatur voluptates ap-

LTj

petitüs. 2. Liberalitas delectationes ejusdem

circa pecunias.

3. Qi^oriuía, easdem circa ho-

C a

1

vuldd

nores. 4. Magnificentia fpem & defperationem

!

circa magnos fümptus. 5. Magnanimitas eas-

vithi

Ts

dem circa honores. 6. Veritas, quatenus ipfi

Timg

operanti delectabile eft; manifeftat fe alteri ver-

fi-

bis &factis. 7. Amicitia, quatenuseidem jucu

m

dum eft, communicat alreri in rebus feriis; &

p

$.in jocis &ludis. 9. Manfíüetudo regit iram.

Drdioo

1o. Fortitudo, fiducias & timores.

NB. Nec

| 'p;üsæ

pratermitrenda divifio zzizio L. 1. Etb. ubi virtus

A

Commutiiá

ln f

alia dicitur commnunis ,. lia bevoica.

efl , qua actus elicit laudabiles, fed minüs dif-

E

ficiles : Jeroica efl , quae vel ob excellentiam

j

(ïd 117)(5 l

WT; n

operis, vel ob circumfítantias modum operandi

communem exfuperat ; ideóque ab Arift. vo-

|

Wven

Ti

catur virtus, quee fupra zos eft, & divina , quia

divinos quafi efficit homines.

Opponitur i i

üte cd

vitium, quod ferzzas paílim dicitur, quia &vi-

tiis ita depravari poteft homo, ut belluis fimi-

lis evadat.

Differt autem talis virtus à commu-

| W;.qu

mm.,

ni nonnifi quoad perfectiorem modum; & ad

B

eam pervenitur vel Dei dono, vel indole; edu-

t

€atione , & exercitio ; üt

refert S.'Thom. 1. 2.

J

Squ

q.68. a. 1. & p. 3. q. 7- a. 2. quz? eadem & reliqua-

rum virtutum exordia fünt.

N.85.

——

s

|

É x(oXxC $4

97

-'ideïizag.if

N.8;. Queres II.. Quomodo, €9 quibus fre-

57 t

[

ceptis veperieudum vz'w-ut.z';" medium ?

, Lt

ficenat

EKdeo cum Arift. . Eth. 9. üt circuli. cen«

1 pj

Prum invenire , nou cujasliber, fed fcientis efl tan-

Tüm.: utque iva[.4, Q9 dave a

rgeutum cujuslibet -

jpatsg

T

€ff , €s facile; fed cui, $g

quamtum eg quando

nand

uomodo, &g cuju$ gratid oportet, eque cu-

.

EU

Pet e[h , neque facile ; ita m-dium reperire

ims 4

virtutis non eft obvium , fed valde diílicile,

gt

Tria tamen füpgerit ibid. (ummopere appofitaz

dienié

Primum eft ex ipfà rei natura;nempe: Precipuo

mp?

JIudio vecedendum e[e ab eo extremo,quod eft ma-

érii

gls contravium vmrtuti ; 1 enim. paulatim ad

i

mediocritatem deducemur; unde illud Ca.

ypsüs monitum ad. Ulyffem : extra undam

T

d

& fumum, longé compelle carinam. Secun-

düm fuümitur ex noftra natura ; JVimirum co-

d

TM

aandum e[fe , ut. maxim? vecedatur ab o . vitio,

x

«d quod prave cupiditatis efhu potentiis abripi-

gt

"Umm; nam fi. procul à peccando nos ipfos re-

Ambï*

moverimus ; ad medium demum . pertinge- .

t

ll;

mus ; quod & qui diftorra ligna diripunt , fa-

cere con(ueverunt,

Tertium eít: /7 ommi-

Yif

j W

&us. à voluptate feufuum cavendum quàm maxi-

usl

$; quia etfi non omnis voluptas virio fit ob-

9

noxia, difficile tamen eft, exitialem ab inno-

; d

cente di(cernere: quod ergo Trojani erga He-

lenam fecerunt, eam à fe dimittendo, id no-

7 a

ni^

bis quoque erga voluptatem faciendum,

li* !

L

G

þARs

z

AU

98

ER XxCoyC Eu

d

PARSII ETHICE .

ue

De Paffionibus, ceu materia vir

tutum moralium.

D

SECTIO I.

N

De Paffionibur geueratim.

E

| i

| hr

Oft a&iioneshomini proprias, & que

partem ejus rationalem fpectabant,

IlleC

N.8 6.P

| if

illas nunc profequimur, quze ad pat-

tem fenfitivam pertinent , & paffones vulgóy

n

Val

vel affeíus vocantur , nobísque cum brutis;

mulra ex parte, communes fünt; cum hoc di-

| esf

Ycrimine, quód üt in bruds, dicantur ofe&uj

4

k

Quri; àt autem in homine; affehus mix?t ; quia

quit

oriuntur quidem à parte irrationali hominis;

| yip

ita tamen, ut de ratione, cui pars ifta fübjedta

Qrüio

eft, ac paret , quidquam participent ; üt ait

:g

Arift. 1. Eth. 15. quanquam , nifi rationis nu-

dt: d

tu, virtutümque exercitio debité coérceantur,

| Wür

facillimé hominem in transverfüm apant; pes-

M

fiméque moratum efficiant ; 707 ezim , teíte S.

fl j

Auguft. epift. $2. Faciunt bonos, vel malos mo«

L

ves, miff boui, vel mali amores; €9' omuia, qu&

dlts.

fiunt injuffà atque improbà, ab bis oriuntur affe-

Ti

ibus.

Cüm ergo in iis ad juftam temperiem

moderandis virtutes morales totee fint : & üt

l

ait Lactant, L. 6. Inflit. c. 5. Uziverfa fcelera £9

Ti

f'agitia , bis commotionibus virtute fodatis, ex. bo-

üO,q

aumum vita qnovibásque tollantur ; eequum eft,

LT

ut

XMS 20:Co)X:C X :

$9

ut hanc materiem feduló pertra&temus: quod

ut exaélé fiat, erit

tl

INSTRUCTIO XI.

JDe Paffouum natura $2 fu

L

anevo , € fpeciebus.

^je&o , divifrone ; nq-

N.37. Vox pajfo accipitur 1. vulgar'iref

pro zoleraztia cujusvis mali.

l

2. Pro veceptione

cujuslibet forma in fübje&o , uti & aér , dum

fisi

Tucem recipit; pati dicitur, etfi ab ea perficia-

x

ped

tur potiüs, 3. Pro nativa cujusque rei proprze-

U2

4ate, qualiter v. g. vis rifiva paílio dicitur,

M

uU

4 Pro receptione alicujus rei cum a/jetzone al-

Imi

terius ; five haec nature patientis fit conveni-

n

ens; five non: fic aqua pati dicitur & cüm ca-

u

lefit, & cüm refrigeratur.

5. Pro tertia fpecie

T

qualiratis, que pazibilis nuncupatur. 6. Et pro-

h

prié pro motu appetitüs Jentientis , orto ex co-

;

il)

gnitione boni vel mali, Nam Zuplex appeti-

"m

7uj agime duplici facultati cogno[centi corre|pon-

[, i

det : alter fetiens, qui imaginationis ductum fe-

*W

quitur, & 9e«£i vel appetitus fimpliciter appel-

liff,

latur : alter vazionalis, qui fertur in objectum

M

jh)

fibi ab intelle&u repraentatum ; & (8óvowcis:

7) [

vel voluntas dicitur, cujus eft imperare, ficut

,]1'

/

iftius eít obedire, eoquód à natura datus fit ra-

tioni üt inftrumentum ad functiones rite ob-

!l

eundas, medià & quafi fequeftrà vi imaginan-

p

di.

Ea tamen eft inter has facultates , unam

u

rationis participem, alteram expertem con(en-

fio, quia in eadem anima radicantur, ut flatim,

1)[4

1 fff;

&c vis imaginandi inrellectui quidquam objicit,

Ut

d

2

E

—

|

IOO

AR X(ooxC s

i prit

id ipfe illico apprehendat, illi&sque formet

imaginem : & quidquid appetitus fentiens

tiqng

amat , ad id voluntas motu indeliberato prori-

Dic

nus feratur: unde & talis motus indeliberatus

tüm

lir

f:epe paffio dicitur, quia videlicet oritur ex a£-

feétu parris fentientis.

Ex quo etiam patet,

alc;

H

nim

qué vatione þajw appetitás voluntatem indivetlà

moveat , 6 ad malum vatiouis, froe iuboneinm

lm,

impzllat ; nempe vel abftrahendo eum à pro-

d

d

pria funétione ; utd fit; dum appetitus bono

fenfuali intens? affixus, vim quoque imaginan-

m

rj

di tenaciüis eidem affigit, sícque unà ad fe, ob

facultatis utriusque confenfüm , voluntatem ra-

in,

pir, ut hzc conatum füum circa honeftatem

cjum |

remitrat , séque lenociniis fenfüum perverti fi-

t5 m

nat: vel acris commovendo fpiritus , fangui-

n

nem, aut bilem; quibus apprehenfio rationis;

o

& judicium virtutis acftimativee impeditur ; uti

gde0q1

contingit in amentibus ; & furios* quidquam

Juda

depereuntibus

Atque hinc eft, quàd triplici

mCOgI

paffim nomine he commotiones indigitentur ;

l, q

& perturbationes vocentur , dum concitatiores

W !

fünt, ac rationem fübruunt ; affe&liones veró

m

dum fcdatiores ac mitiores ; pa[/iones autem;

Wg.

dum medium quendam ftatum tenent.. Alii ta-

Qunis

men eis nomina indunt per ordinem ad fübje-

LT.

&um, & objectum; ideóque, üt animum affi-

X

ciunt, affe&'us vocant; motus veró , üt ad ob-

Bd

je&tum rendunt; fafftoues demum, üt ab obje-

[

&o fünt in animum. At tranfeundo ed rem

(

N.88. Dicol. Paffio re&té definirur: Mo-

Qüe,

qus vel aus appetitüs feufftivi , cum aliqua cor-

iif

poris

|

—

eU y(oxc So

Iof

fore

povis mutatioue , ex: apprebenfrone vel imagiua-

(enta

Ita communis.

Houe bomi aut mali [enfebilis.

i ptt

Dicitur r. sotus vel a&fus , nempe zmmanens ;

d

tum ut dfinguatur à faculrate naturali, & ba-

m

bitu : tum quia non eft pura receptio formae

m

alicujus, fed actio proprié talis; per paffiones

enim anima vitaliter tendit in bonum & ma-

lum, hzcque ceu füa obje&ta attingit. 2 Atus

^

W

m-ïïï

[

appetitás, non rarionalis; qui fequitur bonum

od

intelle£tu , fed fez//tivi, qui profequitur bo-

mgiïö

num fenfu apprehenfüm, — Unde 1mó macta-

(

tur Steicorum delirium: paffiones judicia quee-

Va

dam , & opiniones effe, e. . dolorem judi-

d

cium praefentis, metum opinionem impenden-

aj

tis mali; quibus animum demitti oporteret;

Nam actus circa bonum & malum fünt actus

g

n

appg:titivi ; h.e. profecutivi, vel averfativi;

in

adeóque non mera judicia, etfi ea femper ad-

i

u

junéta habeant , quia nec appertitus fertur in

J

1

b

[

incognitum. — Deinde differt ab actu volunta-

;IICH-'L'*

tis, qui proprié non eft paífio ; & hinc addi-

tur 3. cum aliqua covpovis mutatione , quippe

jj*

m

quam pafífiones femper inferunt, eoquód con-

)

nexe fünt cum commotione fpirituum , fan-

ii

guinis &c. quibus corpus alteratur ex eorum

n

vel effüfione, vel contraclione , incalefcentia ,

ij

m

vel refrigeratione , puritate vel eraffitie ; pro

paífionum varietate concitatis.

Etft autem ap-

gd fh

o

petitus vationalis vel voluntas eosdem atus ba-

Qu

beat. circa bonum, vel malum fenftbile (amat nám-

]

que, odit; defiderat, fugit &c.) a&us tamen ii

T H

metapboricé 5 quia fünt

It

paj[rones non funt , mg

3

poten-

*

r

102

$6 »(o»( 66

ediot

potentiee fpiritualis ; & intrinfece liberi , ne-

que per fe caufant mutationem in corpore;

tuc f

sf

Íed verfando circa objecta tam fpiritualia,

quàm materialia, pleno fübfunt voluntatis do-

f

&

minio, ita ut eà nolente ftatim ceffent : Affe-

&tus autem appetitüs fentientis non fünt liberi

Tiore

dd

intrinfecé; neque boni vel mali, nifi prout vo-

luntati fübjacent, cui tanrüm civiliter obediunt

)f

& circa folum fenfibile verfantur. Eodem mo-

Dl

do zec i2 Deo , uec in ZAtugelis pa[fones fuut , nii

f0

r

translatitié, vel potiüs per eminentiam, qua-

tenus libere füfcipiunt affe&tiones quasdam cir-

Üj

M

RUL

ca objeécta paffionum, vel effeétus praftant iis

Wi

fimiles; quas homiges operantur: E: hinc juxta

T

S. Thom. 1. 2. q. 22. a. 3 ad 3. amor, & gau-

N

dium; & alia hujusmodi , cüm attribuuntue

[

U

4

d

Deo , vel Angelis, vel hominibus fecundüm

du

Vf

appetitum intellectivum, fignificant fimplicem

eétum voluntatis, cum fimilitudine effe&tüs,

lmug

»lel)

absque paffione &c. — 4. Ex zmaginatione boni

vel mal fenftbilis; quia heec femper prelucet

lonis

appetitui, ficut ratio voluntati ; & paflio pro-

equens eft circa bonum, quod füb fenfus ca-

In

Á

dit; fugiezs circa tale malum. — Ex his adver-

tes quoque; 4uomodo f

a[[to excitetur 2 bomine 2

lp

(s

H

ilia feriunt fenfüs ex-

T

Nempe 1. objeéta fen:

(?E l

ternos, eósque movent & afficiunt.

2. Inde

AR

t

I

M

in phantafiam appellunt, eíque proponuntur

üt bona vel mala.

3. Vis imaginandi fi bo-

lj

d

num cognofcit, profequendum judicat ; fi ma-

lum, fugiendum. 4. Pofito hoc judicio nafci-

(1jj

tur in apperitu amor, defiderium, gaudium;

Vjl

odium;

a

*

103:

66 9(o»C 68

t

edium, fuga &c. . . Hác appertirione alteran-

u

tur fpiritus; aliáque, ac anté, ratione corpus

rf

afficiunt.

6. Internam hanc motionem fpe

Vs

fequitur motio externa faculiatis locomotivz ;

p M

& inílrumenta motüs diriguntur ad profecu-

m

tionem boni, fugam mali. Prima motio , quze

YO R

e(t ab objecto: per cognitionem ,. non eft paf-

du

fio, (ed paflionis origo & principium ; media

d

aurem illa, quz excitatur in facultate appeten-

te; ut cum quadam fpirituum agitatione ad ob-

jai

ne

jectum vereat; eft paffio : ac proin ex parte

dnc

objecti paflio eft tantüm actio; ex parte ap-

j

]

petitus primó eft paffio, deinde actio; ex par-

ing

te demum corporis tantüm paffio.

B

i

N.89. Dico IL Paffozes pev fe primo &9

bt

"

»

j

inmediat? vofident in. appetitu [enfétrvos ble verà

a

edem babet in covde : im potentia autem coguo-

Jcente, &g' voluntate fecundavió zantiin funt , uon

mpïm

db

zanquam 1n fubye&to , [ed àt in cau[a excitante ,

vel dirigente. . Nerüm antequam triplicis affer-

u

yo

tionis rationes infpiciamus, majoris intelligen-

tig cousà duo praenotanda funt

n

jist

1mo Zfgimam , etft fet. entitative femplex , effe

zamen vivtualiter multiplicem.

infinuat hoc $.

gt

t

Aug. L. deSpir. &ani.ubi fic: Znima fecundüm

evis fui officium, divevfts nuncupatur uominitus;

"t

Ài

L

eitur namque anina, dum vegetat ; [piritus dum

T

contemplatur ; fenfus ,. dum feutit ; vatio , dum

j

di[cevuit . . . que non differunt in fubffantia, quem-

^

admodum ig uominibus , quoniam omnia i[ia una

u

anima. efl ; pvoprietates quidem. divev[a , [ed e[-

furm

feutia una Sfc. Cüm

enim fir forma vel ener-:

if

G 4

gia

G n

104

80 xCoyC 88

gi1 corporis, in a&ibus etiam corporeis ,

lt

quales funt vegetatio ; & fenfatio, quandam

aC

cum eo habere debet affinitatem.

2do anime,

fen

quà femtiens efl , duplicem à matura inefe appeti-

tis,

fum; quorum unus zzi2vjós concupi[cens di-

que

[ràn.

citur, próque objecto primario habet bonum

fecundüm fe, pro fecundario malum fecun-

Wtl

Tlo

düm fe: alter 3vusxis irafceus, cujus obje-

étum primarium eít bonum arduum, fecunda-

At

ilb

rium malum difficulter fuperabile ; quíque ap-

petitui fentienti datus eft, ut, fi quando difí-

stl

cultas oritur ; cupiditates bellatrices velut in

ttph

aciem contra educat, illique fuperandze infiftat:

T

ub gemina enim hac confideratione bonum &

nf

malum fenfibile fpe&ari poffünt, & appetitus

la

in illa ferri.

Nec tamen ideo fenfüs eft, ar-

L

pv

duitatem ipfam appeti (hec enim habet ratio-

qu

nem mali) fed indicatur, paffiones irafcibiles

fhon

bonum appetere , etiam quod eft arduum, vel

Ia

malum fugere , tametfi fiat cum difficultate.

fir

Hinc motus omnes apperitüs irafcibilis fervi-

tj

unt motibus concupifcibilis quafi imperanti-

T

bus: & duo hi appetitus non realiter, fed fo-

Bj

lüm per rationem inter fe diftinguuntur, pro-

Dtt

prer diverfum ejusdem porentige agendi mo-

Wf

dum, vel diveríà illa genera paffionum , quas

ts

AQ

elicir; u nec voluntas vel appetitus rationa-

W

lis propterea realiter multiplicatur, His ob-

H

ervatis

Bu

N. 90. Ratio rmni eff ;

quia paffiones per

QU

fe primó refident in illà fa

cultate ; cujus ope-

&

im-

Katio per fe primó & i.mmediat& corpus

Inu-

app

—

AE

v5 y»(oxc $8

IO$

Ypri

mutat : fola operatio appetirüs fentientis hoc

quiit

facit, quia pro obje&to habetbonum & malum

N

fenfibile; non veró actio porentiee cognofcen-

rl" f

[

tis ; cujus objectum eft verum & falfum : ne-

i

que etiam actio voluntatis, quz per fe fit fine

&tb

transmutatione corporali; cüm hujusmodi ap-

m k

petirus non fit virtus alicujus ergani , üt ait S,

jj

Thorm. 1. 2. q. 22. a. 3. & nec mens, nec vo-

J

n

w,f."

ul

luntas corpus proximé moveat; fed (ola ima-

yige?

ginatio, ür inquit Arift. L. 3. de ani. ergo,

ii

Idem propugnat S. Thom.1. c. a. 2. ex 6. Me-

vl

taph. eoquód anima magis trahatur ad rem

T

per vim appetitivam , quàm per apprehenfi-

bouri

vam &c,

Ratio zdi eft ex Arift. & Galen.,

appäiï

L. 2. de placit. Hipp. & Plat. c. 7. quia in ea

TL

parte corporis refidet uterque appetitus , in

pug

qua; quovis affectu concitato , fiunt precipue&

kl

motus , & alterationes; fed hee preecipué fiunt

in corde; fentimus enim gaudio id laxari, tri-

n]

ftitià conftringi, defiderio propgredi, fugà re-

T

gredi &c. ergo.

Unde & communi fenfu ac

p

j

more loquendi ; cor & amor confunduntur;

L

& ipfe Deus amorem à nobis poftulans, cor

l:

n

/

petit: & licét amor; quem Deus jure fuo de-

il HW*

poícit, voluntatis partus fit ; hecipía tamen vo-

|

nf

untas per quampiam proportionem cor ani-

(

mze dicitur: imó nec operatur circaullum ob-

]i

jectum, quin eidem fuo modo intendat ima-

ginatio, & appetitus fentiens ; quam etiam ob

4p

caufam ipfi Dei amatores fe languere fentiunt,

& viribus corporeis atteri. AVeque vefev?, quód

D

en-

j

appetitus fenfitivus imperet motum, quo t

n

3

'di

EM

106

£ Xx(oy»(C du

Itf

dit animal ad bonum fibi conveniens ; adeó-

que videatur in cerebro effe debere ; ubi origo

[

nervorum eft, & officina fpirituum , ad ralem

motum defervientium : item , quód imagina-

pj

tio, per quam diripitur appetitus fentiens, fit

[

in cerebro. Nam quamvis facultates iftee con-

Ti

nexioneminter fe habeant; quippe eidem trun-

ün

co infitze ; ipfis tamen perinde eft , en in eo-

Qd

dem, vel diverfis locis reperiantur; homo fi-

qi

uidem eít agens à quod , 1ftee autem fünt tan-

ïerfa

tüm active 4£ quo, & tenquam inftrumenta:

ln

proin homo utut obje&urm fibi reprefentans

i

per imaginationem , illud tamen profequitur

tf

velaveríatur per appetitum in corde refiden-

ttnj

tem,. Kafío stü ef! ; quia & imaginatio & in-

i

telle&us utrique appetitui preelucent, illa irra-

[7

tionali; hzc rationali; atque ita imaginatio ap-

E

petitum fentientem movet vicarià objecti ima-

fdtig

gine, &intelle&us voluntatem, ac per volunta-

ls

tem appetitum fentientem: Imó & ex imperio

Qu

voluntatis fzepe excitari paífiones palam eft,

pl

applicaríque mentem ad cognitionem objecti

m

convenientis, vel disconvenientis; quo pacto

Hlä[ür,

voluntas mediaté utique, & indirecte appeti-

li or

tum movet ; dum enim elicere vis horrorem

inferni, per voluntatem movesintellectum, &

Qoufu

ts

per hunc imaginationem ad producendam ide-.

hi

am ignis urentis, vermis rodentis &c. ex quo

i

affectus timoris in appetitu fentiente coníequi-

pl

tur. Sic & vir continens affectus partis irafcen-

f

tis excitat contra pravas cupiditates; inconti-

Ten

nens

D

—

66 )»(o)»€ 08

107

d

fens motus concupifcentis adversüs irafcen-

:

u

tem armat: ergo. Unde

us

N. 91. Colliges ulterius: Multiplicem e[fe

m

pa[fomum . pavtitionem , pro vario earundem te-

jes, l

pecu. Prima per ordinem ad fübje&tum im-

iznt

mediatum fit iz affe&us appetitás concupi[centis,

lmm

89 ira[centis ; üt patet ex Not. 2. N. 89.. Se-

i .

cunda ratione obj«&i fit z affe&us pro[ecutionis,

m

qui circa bonum ; £? f"g4, qui circa malum

i

verfantur. 'Fertia per reípe&tum ad rationem

ynelt

fit in affe&us primos. vel incon[ultos ,. qui ratio-

fet

nem anteverrunt ,. füntque motus, quibus ho-

E

mo fübitó & ex improvifo, ante judicium ra-

ii

tionis, in rem movetur, ac quafi rapitur, pro-

TU

equendo, aut fugiendo; £s z fecundos vel cor-

hn

fultos, qui adhibito rationis judicio rem pro-

ts

equuntur ; aut fugiunt.

Motus primi ; qua-

du

tenus rationem preevertunt , non fuünt in no-

Qutà

ftra poteflate: aliquatenus tamen effe poffunt,

quatenus difciplinà ; educatione, confüetudine

al

j

paulatim difponi poffumus , ne tam fübitó affi-

a

Ciamur. Quarta fit 42 affeffus natuvales , qui à

| pä&ü

natura; & per naturam infunt, atque à poten-

1ppfrt'

,tia oriuntur ;. 69 z morales, qui educatione &

od

confüetudine contrahuntur ; füntque cum ra--

tione juncti & connexi.

m;ä

Priores ifti e. g. mo--

j

tus irze ; avaritiae &c. minui quidem poffunt in

q

proficientibus & refiftentibus; finiri autem non.

»qul

poffunt ; & relinquuntur etiam in baptizatis;,

d

ut fortiter certando majorem fibi gloriam pa-

Yi*

rent: pofteriores veró etiam tolli poffunt re-.

tudine.;

j

gugnando ; & contrarià. virtutum affüue

Quin-

ro8

£RR Co)t

Quinta partitio »oralium eft iz bonor, qui re-

ml

fen

&ze rationis prefcriprum fequuntur; £ 72 ma-

los , qui rationem fequuntur errantem ; de qui-

[

t

bus plura Inftr. feq.

Jam.- quoad: numerum

paffionum

db

ad

N. 92. Dico III.. Paffoues. genevalitev. funt

undecim ; quavum [ex pertinem ad appetitum con-

hi

fenf

eupi[cibileim, nempe Zmor & odium , deftdevium

&

;

uga, gaudium & dolor vel tviffitia : quinque

h

l

ö.(iæ

autem ad iva[cibilem, nimi-rum Jpes & defpevatio;

audacia & timor, ac denique zra.

lta commu-

0i

niter Erthici ; etfà Arift. L. 2. Rhet. conflituat

dip

r3. alii pauciores, vel plures; imó Plato in-

[

numeras.

ia

I

j

Ratio vulgat« diviftonis e[f. ex S. Tb

£. 2. q. 25. 4. 4. quia tot funt pafliones in appe-

[

M

titu.concupifcibili, quot diverfis modis con-

m

tingit eum tendere per profecutionem in bo-

num, & per fugam in malum, abfoluté fum-

ET

ta: hoc autem fit fex modis; nam oblatà re

«(

oná ; abítrahendo ab ejus prafentia & abfen-

m

i

tia; gignitur in appetitu propenfio ad illud;

Vàtr

vel complacentia; éftque amor: fi bonum iftud

Qis

eft abfens excitatur ejus defderium:: fi pr«fens,

tení

audium de eo.

Pariter oblato malo fenfibili;

Q

abftrahendo à przfentia vel abfentia ejus, ori-

T0n

]

tur odjum , feu averffo ; & fi fit abfens, fuga ;

^i

fi praefens , dolor , vel zriffztia: ergo. Similiter

E

appetitus irafcens tot paíliones habet, quot

V

modis tendit in bonum & malum arduum :

n

fed hoc fit folüm quinque modis ; fi enim bo-

lr

num arduum fit prefens & comparatum, unam

lii

delectationem excitat in parte concupifcente;

df

nul-

—

109

C x(ox( 0

t

nullam veró motum in irafcente; quia pre-

(

fente bono nulla poteft effe fiperanda difficul-

lT

tas, adeóque & nulla paffio irafcibilis, que op-

Jl

U

ponatur ire ; ergo.

Itaque bonum arduum

"

abíens vel repreefentatur üt parabile ; & fpem

"u

ciet, que aggreditur media ad finem conduci-

"m

bilia , poftiabità eorum difficultate: vel ob-

h

rtentu impoffibile; & 4efperatiozem gignit: &

malum abíens vel apprehenditur àt füperabile;

& audaciam patit: vel àt ineluctabile ; & zimor

Jf

exoritur, audacie contrarius: Si veró malum

eft praefens, & concipitur üàt inauferibile, equi-

40

dem triítitia concitatur. in appetitu concupi-

'5. j

Ícente ; unà tamen commovetur /ra, quà of-

)

fendentem repellimus, aut malum vindictá

$0

compenfàre contendimus. Ex quibus porro

i

N. 93. Deduces l. Man[uetudinem non e[Je

1

are oppo/rtams vel enim fignificat negationem ,

2ut omnimodam vacuitatem irae; & ita nec eft

u

t

paífio, nec affe&us , qui iree adverfetur : vel

"i

iHM

iram remiffam & languidam ; & ita non ma-

jb

)

gis differt ab ira, quàm calor remiffus ab in-

tenfo : Sicut €9 fuvor £9 ira non differunt , nifi

f

DUr

Íccundüm magis & minüs ; furor enim aliud

Idem dixevis de

r

non eft, ac ira inflammata,

aelo, €69' amore, ac iva ; zelus enim eft amor

)

Sic

Jict

accenfus & ira, vel fervor irati amoris.

& fiducia ad fpem, verecundia ad timorem,

;uor

Ift,

invidia & mifericordia ad triftitiam revocan-

lt

tur&c. Fodem modo pro [exta pa[fJoue svafci-

Jf

bili nmerare zequibis tolerantiam , quie fit in

fuüfferendo malo inelu&tabili ; nam & haec ad

fj

l

tf'iüi—

110

QUE x(CoyC Z

11

triflitiam reducitur, quia malum prafens in-

evitabile, etfi fit malum doloriferum & difpli-

fed

cens, rion eft tamen arduum , nec luGz relin-

Trià

quitlocum, Deduces II. Gezerales quidem pa[-

TiS

J.

0)

frones e[fetantüm X.

uamlibet tamen fub f con-

zineve peculiaves quas

!

m (pecies , ut adeo prova-

lu

vietate obje&ovum plures , ac pene iumumera. dici

po[ft ; tic dolor, qui refpicit malum praefens,

Vi

fi fit aliena profperitas; izvidia ; f aliena cala-

initas , mi[ericordia ; fi noftra infamia , pudor

vocatur: Sic defiderium, quod refpicir bonum

T

abfens, fi iftud fir honor. vocatur anbirio ; fà

qul;

pecunia, copcupi[centia vel cupiditas ; fi palchri-

D

tudo, generico nomine aor dicitur; & fic de

Ti

ceteris. Deduces IIL .$olum amorem & odium

l1

e[[e femplices affec£us ; veliquos verà ex utriusque

fty

Zemperie coalejcere ; Nam ex amore boni ; &

D)

odio carentiz oritur deffderium: ex amore bo-

L

ni, & amore (übje&ti üt illo perfecti gaudium

T0

vel voluptas : ex odio mali, & amore fubjecti

fz4: ex odio mali, & amore fübjecti àr illo

)]

imperfedti zri/Litia: ex defiderio boni, & de-

(

le&atione virium /pes: ex defiderio boni, &

triftiria virium defperatio: ex fpe boni; & odio

mali impedientis eudacia : ex triflitia virium;

& odio mali zimor : demum ?ra ex defiderio

LU

boni, quo privamur, & odio privantis, ac

Ti

Tn

Ípe vindicationis: Imó veró fi ftrictà loqui ve-

limus , nequidem odium fimplex eft, fed amo-

di

rem füi, &averfionem mali includit.

Ilte

N.94. Si Queras : n fenguli affe&us differant

(/./Ir

La

Ti

f'eyj?lztialz'ter $? $deo: Mulü cum S, Th.

9. I.

D

—

Es o )( m

IIl

Msl

3. 1. & 2. fingulos ajunt differre effentialiter ;

dj

fed quia affertio hec füpponit facultates ani-

d

mxe realiter diftinctas, quod communiüs à ple-

nj

risque negatur ; hinc amorem tantüm &odium

d

]js

ob divería effentialiter objecta effentialiter dif-

n

ferre pugnamus , reliquas veró paffiones dun-

nj

taxat veluti amores quosdam bonieffe dicimus,

Jfa

]

vel quaedam mali odia , cum fola inter fe di-

nae

verfitate accidentali , ob diverfüm tendendi

j

modum ad bonum vel malum, aut propter di-

p

verfitatem accidenralem boni vel mali; diffi-

,

"n

culras enim & non difficultas , quibuscum con-

TA

junguntur, nequeunt difcrimen effentiale in

o

ict

ratione boni aut mali inducere. UndeS. Aug.

[

l'!f

L. 14. de Civ. Dei. c, 7. appofité ad rem no-

u

ftram inquit : Zmor ergo zzbians babere, quod

m,a

amatur , cupiditas efl : 1idem. babens , eóque fru-

d2

enj , letitia eff : fugieus , quod ei adverfatur , ti-

Wi

4f

mor efl : idque cüm acciderit , tvi[litia e[l egc.

d

INSTRUCTIO XII.

ii 11[0

De Caufa pajfonum efficiente eg. finali , déque

T.

eayum bLonmitate vel malitia , $9 vemedüs

17&

od

generalibus.

Iff]

N. 95. Dico l. Cau[« efficientes pa[fronum

Jumt vavie : Nam primó alz« funt extra bomi-

rio |

L

7em ; qua extrinfecus follicitando ; & fenfüs

vo

tum externos, tum internos provocando, me-

o

diantibus iis appetitum five p/y//c? , five mora-

liter excitant, — Sic obje&la vel convenientia , vel

j

discomvenientia appetitui per vicarias fui fpecies

movent fenfus zagquam cau[« exterua pl y[z'cx&,-

E

m

112

cü (o0( £5

& per hos appetitum ad profecutionem boni,

fied

fugam mali; fi enim obje&tum fit zzifferens ;

pha

nec appetitum movet, nec affectum concitat;

t

hinc fi e. g. audias, indefinit& quempiam hic

wj

adventáfT: , non ideo appetitus commovebitur,

"r

quia res habetur indifferens: at fi addatur , re-

ht

ducem ex longa peregrinatione effe tuum fa-

N

miliarem aut con(anguineum; tum enim verà

D

defiderium ejus videndi oboritur , fübitáque

———

Áinin

Jeetitia.

Sic Exempla, Convitus, Muftca. €9c.

l5ren

J caufz morales extvinfece multiplicium affe-

[

"X

&uum, ad quos propenfiones ingenerant ; íu-

T

muntur namque à converfantbus, & alienis

W

dq

exemplis mores, precipue mali ; quia procli-

Yd

vis e

malorum zmulatio : Mufice veró vim

magm

in concitandis fedandísque affectibus vix eft,

Biq

qui non percipiat : erpo. 2dó ali« funt iu-

fiti

tvà bominem (qua & ideo izterze dici folent;

if

n

non quód fint internz refpectu effe&uum,

il

quos producunt , fed quód fübjecto infint, in

Titür

uo agunt) vel àz cau[e principales, velüt im-

Wäxe

/

vumentales, eeque vel vemota , vel proxima,

! rf

Sic affectuum cau/a principalis interna vemota

t f

eft potentia tum exzerua, quam obje&tum im-

I6y;

mediate afficirt ac movet ; tum ézzerza nempe

ió

phantaffa, que obje&tum perceptum dijudicat,

U

bonümque an malum fit, jucundum an mole-

qui

ftum, facile an arduum discutit ; zpfa denique

vatio bominis, qu& ( phantafiae adjungit , bo-

ily

]

nümque à malo, facile ab arduo perfectiüs di-

Àij

Ícernit. Caufa verà principalis intevua proxima

&pni

eftl appetitus [eutietis ; hic enim per

fe & im-

W

inediateé

CGMB x(oyx( G

"IIXSV

a

mediat? fingulos affectus elicir ex prelucente

lfs

CODGHd

phantafia, rém

que ab ipíà objectam profequi-

tur, fi con

pgrua fit, vel fi molefta , averfatur,

pam i

ut jam dictum N.

88. Caufie demuim inflrumenta-

Ovebt

les pbyfa

icee Wiaxime fumt cov, fporitus auimakes ,

hr

Jumore

$ 5

Q9 fempevamentum ;; Nam . cor juxta

t

IiN. 9o.

ex perceptione boni vel mali incitat

i

membra externa ad ejusdem profecutionem vel

fu'aueg?e

fugam, effundendo ípiritus in ea, vel illos ab

lis retrahendo ; próque fua quantitate aut quali-

"T.

tate ad certos motus plurimüm confert : mag-

it;

num quippe & laxum ob diffüfionem fpirituum,

Ti

uti etiam frigidius & humidum affe&tus minüs

| ptodi

vehementes, minüsque conftantes producit;

1 v

i d

magnum & folidum magna appetit; parvurn;

compactius firmirer infiflit affe&tibus &c.

j "

fpirirus item animales ceu maximée mobiles fen-

(

fationi, motui, ipsíque meditationi intelle&tüs

Cryt

fübferviunt : Humores autem ceu materia fpi-

j i

rituum , eos vel acuunt,

vel obtundunt, pro

[ d

fua vel tenuitate,

vel craffitie; in ira enim cie-

um

tur flava bilis, in triftitia & metu atra; in lzeti-

'em':h

tia fanguis &c.. Ex temperamenti veró affectio-

xm lm'

ne varia, five mutatione variz fünt five mutan-

atIp

tur & animorum propenfiones ob mutuam par-

jicit

tis rationalis cum fenfitiva conüexionetm , eo-

ol

quód anima quoad gradus inferiores directe &

j

immediaté à corpore pariatur; pendeátque ab

14

illo üt inftrumento in operando ;. quod tefte

y d

Arift. in initio Phyfiogn. manifeft? patet. in

yi

zpritudinibus &c.:' 3tió. Ad principia tum in-

P»

d

tum extrinfeca; quibus hominis temperies mu-

jit

mus

—

-

EH ):(o):(

n

boft

tatur, confequenter & affe&tus , revocántur

progenies, conformatio partium corporis ; af-

quo

fuefactio, alimenta, affectio aéris, visque ce-

f(

lorum &c. de quibus Arift. plura in L. Problem;

que

N. 96. Dico II — Ceufzm finalem s. & ufuri

Zeli

palfiomum quod [pe&at ; finis eavumnternus g yiná-

—

fiej

vius eft prompta boni [enfibilis adeptioy 2darius aus

:

-

teQüg

zem fuga mali; quee quidem fapientiflime provi-

tinfy

ditnatura, ne unquam vel difficultate ; vel fa-

t

ftidio torpeícamus , fed ut affectus profecurivi

fint quafi ftimuli, quibus excitemur ad bonurnj

WT

averíativi quafi frena, quibus à noxiis cohibea-

de

mur. i vemotus eft ipfa animalis confervatio;

tb

quippe quz boni, quo perficitur ; confecutios

Í fi

ne, &.mali, à quo leditur, propulfione po-

$d

tiffimum continetur: utrumque igitur cüim rité

:

affe&tus de fe preftent , & propellendo noxiuin

ipib

confervent negativé, ad bonum veró impellen-

hi

do, pofitive; meritó cum S. Aug. pro armis

qllf ü

effe dixeris, fi bene ufurpentur. Qu vatiou

ftlig

etiam ferviunt. boc patlo , ad funtliones sls beué

r

folertérque obeundas ; nam quia anima , quamdiu

At

