lis, àt.contra Luth. Calv. Bajum & Janfen. do-

duci;i

cet Ecclefia) vel iz ordine gratie 9 elevationis ;

quiiz

& quidem vel prou* efi i2 via ad finem füperna-

fàm cr

t

[

7

mi

turalem; qui eftflatus vitee pravfentis: vel pro-

sut efd an terimino ejus, qui eft ftatus vitze alterius:

fitur

utrisque autem , üt ex pracedenribus fatis pa-

(wj. h

tet, fua beatitudo correfpondere deber ; hinc

V int

alia infüper dicitur zaturalis , quee non eft fa-

tie, o

pra exigentiam nature folius , fed hujus viri-

un, d

bus, fine prafidio mediorum füpernaturalium

t

obrineri poteft ; alia fupergaturalis, quee ordi-

U xtg

nem & exigentiam natur& excedit, ideóque

qajüs g

hujus viribus acquiri nequit: alia item Zuc/oa-

fs

De fin-

Zjva : alia perfela. & conf[ummata &c.

f

gulis u: ex ordine agamus

D0n tgy

3

N. 70. Dico L. Peatitudo bominis objefliva;

od

etiam gaturalis , uequit confiflere im. bonis cveatis;

n p

nec fingillatim , wec colletlivé fumptis. — Ratio eft;

ïi;ruoü

quia ex dictis , bonum beatificum , five ob-

| U r

jectiva beatitudo deber effe bonum zozaliter quie-

Voqur

£4/$, quo habito undequaque bene fit, nihílque

!

U ün;

reíter amplius expetendum ;. ad quod utique

] Mpl

,

requiritur füummum , & univerfale, ac illimi-

D

t

tatum bonum , ceu folum intrinfecé perfe&i-.

Vg

vum, ílabile 'ac/ permanens, nullisque malis

M D7

permixtum : at tale neque fünt bonà creata fin-:

Wi u

gillatim fpectata; àt per fe patet: neque colle-;

Titc

ctivé fümpta; quia praeterquam quód effentia-:

t

liter dependeant ab alio bono perfectiore in-:

ferug

:

fl'eato » cujus fünt participatio , & fimu]

obti-;

. Ít j

neri

ä'ääïä »Co»C g

77

m lt

neri non po(fint; longé fünt infra nos, üutpote

e pl

nobis ceu fini fuo fübordinata: fluxa item & ca-

Juíen i

duca, multísque malis intermaixta; ac proin ad

at

quietandam animi immortalis, féque ad omnia

tam creata, quàm increata extendenris capaci-

m

E

tatem infüfficientia; tit affatim id: expertus te-

tf

ftatur Salomon toto Libro Ecclefiaftee : ergo,

.5

Conf. Iuduélione. ex. 1. Exth. 4. & 8. Bona creata

: lisp

st

u

vel fünt exzra auinam, üt bona fortune; divi-

a

tiee, honores, fama, & poteflas : vel errea. ani-

main , üt bona corporis, fanitas, pulchritudo,

rugm

J

li

robur, voluptates fenfibiles : ve] zumrà atiimamis

K]J

e

üt potentie, habitus, & operationes: fed in

nullis ex his poteft ftatui beatitudo & humana

em J

l

I

feliciras.

1. /Von in divitiis ; quia he non ex-

D

petuntur propter fe; fed ad alia referuntur ; &

non tam poffeffione füi, quàm effufione com-

j

"

modum afferunt: JVec i2 bonoribus ; quia hi, etfi

fint propter virtutem , non funt in poteflate

V

9d

virtuofi, fed magis in honorante : /Vec ;2 fama

[o)

€7 gloria; quia melius eft, habere illud bonum;

mr ü

1//!:?4'4«

ob quam quis famam meretur : /Vec i7 poreflate

pibit

£9 dominatu; quia porro ordinatur ad bonum

] uti

Ut

n

Reipubl & bene ac malé ufürpari poteft.

: il

2. IVon én fanitate , quze; morbo quovis deperdi-

tur: zec 4 pulchritudine , quee. facilé deflore-

el [e

: fnà»

Ícit : zec im vobore, quod state corrumpitur:

li

tjec in voluptatilus , quze plerumque fordidae &

[à

cl

momentanez. . 3. /Voz 27 potentüis anime ; quia

ha à natura funt infite, & ad operationes re

—

Y

&f

[

re

feruntur; beatirudo autem neque à natura in-

ol

f

fita eft; neque refertur ulterius : zec j9 balaribus,

vel

pti

E

78

66 »(0»( 66

'vel virtutum, vel fcientiarum ; quia & hi fünt

eyphet

propter ufüm, & actio ipfis eft melior: zec de-

tinent

bonic

wique in operationibus five intelle&tüs, five vo-

luntatis; quse fünt quafi vinculum & nexus po-

-

qu x

a

tentiarum & objecti; adeoque nequeunt habe-

lm ]

re rationem finis: ut nihil dicam, quód hac

pucdr

omnia partim fint bona pur? externa, mille fpi-

ftt vj

nis circumdata, partim cum brutis communia ,

:m(fsque

imoó in his (zepe perfectiora, partim difficilibus

h,

pugnis, ulterioríque defiderio obnoxia &c. er-

hat

go. ltaque

f / k

N. 71. Dico l. Solus Deus eft , €9 e,?ä poreft

X

beatitudo objethiva bominis, tam abfoluté loquendo,

ühdlg

& pro flatü buyus ac alterius vitee, quàm ve[petliv?,

i n

vel confiderato folo flatu tatuve. — Ratio 1mi eft;

LU

quia in Deo folo reperire eft cozdiziones omnes

ünd

ad beatitatem objectivam requifitas , bonáque

ftis

omnia cum flabilitate & omnimoda puritate;

$n

quorum polleffione poteft homini wzdequaque

&finn

bene effe; eoquód folus Deus fit Pozum ulti-

TR

zmum , ad quod omnia alia referuntur : folus Jo-

3sdr

aqum fufficieus, quia univerfàle & infinitum, adeo-

[

ue füblativum omnis indigentie : infüper Zo-

T m

enim poffehile , fummum , optimum , jucundiffonum ,

il

ac perfecté /aziativum, quia finis omnium appe-

g,

titionum eíl, & in fe complectitur non modó

hn

bona omnia reperibilia in creaturis, fed etiam

QM h

illa, quee ratio naturalis dictat effe potfibilia ex-

Aiz.)

fra colle&tionem creaturarum in Creatore, &c.

tb

ergo. Aatio 2di efl ; quia fpectato etiam folo

J

atu naturz , foret eadem naturalis capacitas

ibn

anime; Intellectüs & voluntatis: ergo pariter

, Mp

, expleri

SMS y(o»xC m

79

&tl

expleri haud poffet, nifi bono univerfáli, con-

or: n

tinente omne bonum : eadem quoque forent

NU

bona creata, finita nempe, defectuofà &c. adeo-

Terij

que nec iíta poffent fatiare apperitum univerfà-

eunt

lem, boníque infiniii capacem : ergo. ' Hinc

qui

pulchré S. Aug. Ep. 52. /Von faczt bominem bea-

, nibf

gum , qifi qui bominem fecit ; mani qui tauta. bonis

m

malísque lavgitur, ut fint vigeutes fenfibus , valenteg

diicin

;

viribus , opibus afflueutes , fe ipfum debet bomis , ut

n

beati fint, quibus etiam ab zpfo munus boc conce[[um

eft , ut boni fint.

l

N. 72. /4t Obj. 1. Beatitudo obje&tiva fum-

me eft oprabilis : tales fünt divitie; quia ex $.

]

!

Exh. pecunia eít quafi vas es' fponfor emnium re-

IT

YUm; quas querimus : ergo. . 2. Bonum jucun-

j m

dum eft per fe expetibile: ergo voluprates fen-

b

fuales poffünt effe finis & beatirudo hominis.

g

3. Capacitas, appetitá

ominis eft particularis

u

& finitus : ergo bono finito exfàturari poreft.

EK. ad 1. D. mi. Sunt füummóà o

7) Ü

ptabiles per fe,

(s

& ex natura fuüa N. per accidens, & ex pravi-

]j ii

tate voluntatis immoderatee C. dein efto, pecu-

jper

nià multa comparentur ad vite fübfidium ; non

ideo intima illa bona, in quibus fita eft vera fe-

f

p

licitas, per eam valemus acquirere; quis enim

od

hactenus nummis fapientiam coémit? & nun-

tat

quid hoc ipfo patet; pecunias ad aliud referri ?

48

d 3. N. 4. Non enim licité fiftitur in voluptas

j &

tibus fenfüuum , fed ez porro referri debent ad

4oh

finem honeftum, ut homo in fuüo agendi modo

(

à brutis difcrepet. Conftat hoc ipfum ex damn.

f

prop. 8. & 9. ab Innoc. XI. & ex N.40. fupn:f.

Y

Eu

X

$o

$4 xy(oyxc gU

"4d 3. D. A. Eft particularis & finitus fubjéiu)

gpeta

vel qui

& intvinfecó C. obyetliv? & extrinfécà N. fic enim

infinitus eft & univerfális, ac quovis bono crea-

& hd

e0 pofi

to amplior. $i 4/5: Saltem bona creata fimul

fümpta conficient ftatum bonorum oinnium

vlili

&il

complexione perfe&um ; quia quod uni ad

complendum appetitum deeft, ex aliorum con«

Tipofi

Qmdor

fortio fufficitur. s. /V. /2. Quantuscunque fla-

tuatur cumulus, femper erit pars minima ob-

WW )

h

jedi humane cupiditatis , & inftar

uttae ad

oceanum; quia üt S. Bern. de Dedic. ait : Cz-

| Qs

0*

pacem. Dei. animaim , quidquid o minus efl , non

ii

amplebit.

Probat. pariter fal(a eft ; nuriquam

| Qdj

ï

enim bona iíta fimul jun&ta efficient, ut Zoza for-

ï &þeav

TU

zujc à caufis exterioribus non dependeanr, fed

lts

femper in noftra poteftate fint : neque etiam;

Tj

ut Zora corporis non fint nobis cum brutis com-

d g

munia : nec denique, ut faculates, babitus &

['f*?c':; q

a&us anime , non fint propter ipíam animam &

M) ädh

objecta ; adeoque jugiter inerunt cuivis bone

Xitqi

creato füa vitia domeftica, ab aliis bonis non

f& fter

emendanda: ergo. Sed

m, k

N. 73. Juflab. . Inter potentiam & obje-

e'dm7 t

IN

&tum bearitudinis deber efle proportio : nulla

Ti

eft Deum inter & noftram mentem ; quia ille

4

infinitus, heec finita.

2. Obje&tum beatificum

LT

debet à nobis poffle poffideri, & effe in nobis;

d (Umn

quia debet intrinfecé perficere, fenfüsque inti-

Yà Q

mos pervadere : at Deus nequit à nobis poffi-

Dy

deri; quia immenfüs eft, ac infuper extra nos.

Cütm

lm

3. Deum nature viribus obtinere non poffumus;

N.

fed tantüm auxilio gratiee: ergo nec naruraliter

r

d

appee

W xCoyxC Bo

8t

ts f

appetere &c. — & 2d 1. D. M. In rationie ezris;

N.Acet

vel quantitativa , & cominen[uvationis N. ordisis

s bonat

& babitudinis , vel obe&liva C. Hec autem in

ceai

eo pofita eft; quód, cüm Deus fitens fümme in-

um onre

telligibile & amabile; ab homine ad imaginem

qod u

& fimilitudinem Dei condito cognofci & ama-

dionni

ri poffit. 224 2. D. M. Pofletfione civili , &

ss

cum dorninio in ipfüm' N. zzreztiozali ; vel ad:

niti t

befionis , quam' & vitalem, aut fruitivam dici-

Va

mus C. ltem debet effe in nobis zz/afivà, üt

1l

d)

accidens in fübje&to N. o/je&iv? , uti res vifà

Ils

e. g. eft in oculo C. Deus eft in beatis objective;

r n

quia ab ipforum mente apprehenditur ; quam

T

& beatitudo formalis five iíta poffetlio intrinfe-

cé afficit ac perficit: & licét fit extrabeatutm per

t

leque qi

immenfitatem , totus tamen per eandem (imul

eft intrà illum, ut ab ipfo poffideri quear.. /Vec

|brürs f

j /,Jh-'»-:

o)f/at , quod hoc pacto referatur Deus ceu fruis

"i, ad hominem cez fizem citi; nam homo re-

p n

aii

Ípicit quidem Deum z fibi bozum, five (eiptum

ceu finem cui immediatum , attamen: pevfedibi-

j o

lum , & münus appretiarum , ac refevibilem . ad

Deum, eique fujordinatum ; adeoque Deus cft

5

fl Ü

itio:

& manet frnis cui grincipalis ac ultimatus : ergo.

71d 3. O. 4. De quo num. feq. JV. C. Nam ut

jqu

beafiä»lï?

Deum naturaliter appetamus ,. atis eft, illum

effe fümmum noftrum bonum, quàcunque viá;

j m

$ u [

vel quibuscunque mediis poffeffionem illius adi-

piíi poffimus. Sed quia de his quoque fpe«

bis po!ï:'

ciatim hic a

endüm.

r

N.74.

b

ico IV. Beatitudo fovmalis Zomz'zzz'f,

jffons

!£017-

lnuqfi[?f

jz'v.c"" ag&ualis. polféffo &9 frugio objetli beatifici;

fijis

i

k

*

82

EE x(o)q( a";ää:g

Jfflit im coginitione & amore ejusdem ; propovtiona-

titodid

lizev ad flatum bominis. Ratio eft ; quia beatitudo

Ur1

formalis fita eftin iis operationibus mentis, qui-

dumic

bus homo pevfe&iffimà & immanenter conjungi-

betif

tur obje&to & bono fuo ultimo , unde ei u-

| quil

quaque bene fit: atqui per cognitionem & amo-

| n d

rem homo perfectiffime & immanenter unitur

| Wi

Deo tanquam bonoinfinito.& ultimo, fic, ut ex

| tj

hac fruitione oriatur voluptas; oblectatio & quies

L

plené fatiativa, vi cujus i undequaque bene fit,

! Qubus

nihílque ampliusappeti poflit: ergo. . Dixiau-

lr

tem: proporzionaliter ad flatum bominis ; pro hu-

Ti

jus enim & humanz conditionis varietate;

| Quny.

etiam alia & alia eft ifta cognitio & amor , alia

d

item & alia beatitudo; ür jam notavimus N. 69.

Yi D

Sic DEUS UT AUTHOR NATUR/E

Ml d

in hoc vitee ftatu fe cognofcendum dar intellectui

ämüm i

noftro per creaturas ; adeoque formalis beatitudo

ii

bomitis , àt horao eft; /ive felicitas ejus. natura-

Quecn

lis pofita eft zz abflratizva ejus coutemplatione ex

Qp

creaturis, & amore ejusdem saturali fuper omnias

| Wt

tali enim cognitione & amore unitur homo, ex

[

B

hypothefi ftarüs nature , fümmo bono , & ul-

| m

timo fini füo, quantum uniri gaturaliter poteft:

Qti n

UT AUTHOR, GRATUE. elevat fimul ho-

J

minem donis gratuitis, & principiis altioris or-

dinis ad ftatum füpernaturalem; adeoque forma-.

| j

V M

lis: beatitudo. bominis. viatovis we fupermaturalis

W&e

incboativa ;

reter cognitionem. abítractivam

| n(]l'um

confiflit im a&hibus fidei , [pei, 9^ charitatis, veliqua-

j1

dEOqu

vémque virtutum,1t à Charitateinformantur ; per

g

bea-

VE |

þqs enim homo viator immediaté rendit ad

!)Qnud

titu-

$6 XxX(oy( s

83

Yopttin

a bedthi

titudinem füpernaturalem alterius vitee: demu

imn

UT AUTHOR GLORDE dat fe cognofcen-

Yettis &

t oj

dum comprehenforibus in altera vita perumen

beatificum, quo intellectum corroborat , vím-

nde at

m

que illam inchoatam & porentiam obedientia-

lem anime ad ífe videndum

perfruendümque

&tf U

perficit ; adeo

]0) [lü, D

que bearitudo confummata ive. Pa

m'æ vifionetti

ei intuitivam , eg amovem , gau-

luodg

dium ,. ac

"

a lol

Ij«

uieteis intimam infuper compreBendiz.,

qu

quibus defiderium capacitásque humanze mentisg

, Dii

fuaviffimé ac perenniter expleatur : ergo. Porro

; m

quodnam inter hec preedicata fit omnium

pri-

1

mum , quo intelle&o fübfiftat effentialis

con-

at

ceptus beatitudinis , an íola vifio , an ámor;

msM

vel utrumque fimul; "Theolopia rel

inquitnus;

ATUL

nobis enim ad finem noftrum füfficir

, ea potif-

rb

fimüm attuliffe ; ex quibus ille bonor

üm cumu-

jj ib

lus à Boétio defignatus coalefcit. ]

uvat tatnen

"

quaedam adducere , qua contra beatitudinem

d

hominis naturalem ab AA. füpra citt. patlim ob-

11]0

W

?!

moventur. ltaque

fiom?

N.75. Dicunt 1. Iflam coenitionem & frui-

IO)&

tionem Dei non fore perfe&am ac fatiativim,

er PO

j:

uia mere abílractiva eft : animámque cogno-

imu ln

í

C

ere intuitivam poffibilem ; adeoque appetitu

;gfjs [/i

naturali füpernaturalem illam appetere; sícque.

j fum

iftam capacitatem manere inexpletam. 2. Iftam

[

1')'(2,;

beatitatem non fore colle&tionem ormnium bo-

r

y

norum e. g. zmpeccalbilitatis , pevperuitatis &c.

"

adeoque non experrem ornis mali , nec otini-

Ilfrpü

mode quietantem.

3. Eam communetm fore

"l

damonibus 5 cüm &

f

.?nis & malis ; ac.etiam

2

utri-

déib yx(o)( g

84

utrique ex creaturis perfecté cognofcant Deum,

«mori

j

plurimásque perfectiones ejus.

4. Paffim à

Ss. PP. veram beatitudinem ftatui in intuitione

Tem.

fvis.

Dei, & amore, ac gaudio fupernaturali &c.

erpo. Sed w.ad 1. Etiam fruitionem abftracti-

cundi

talse

vam fore iz fuo genere , & pro illoflatu perfe&tam

acfatiativam , cüm anima cerneret, majorem

tiüm

fieo

ro illo ftatu neque fibi effe potlibilem , neque

toni

d

ebitám.

Sané Ariftoreles alitque VV. Sophi,

pudi

qui nullam nórunt felicitatem fupernaturalem,

I d

in contemplatione virtutum moralium vel hu-

mang mentis , junctáque ei bonorum natura-

Qedtü

&VtrI

]

lium copia verum aliquod bonum , verámque

beatitatem agnofcebant ;

üt abundé conftat ex

V

loti

1. Erb. d c.4.6? 10. Eth. d c.6. ergo.. Sed & N.

; jl

Jupp. quód ad beatirudinern veram requiratur;

ut expleatur tota abfoluté capacitas ; tribuatur-

| g

que omne id , quod abfolute eft melius creatu-

| Hgo

N

S

ra&; Íecusenim nec quisquam forer in coelo ve-

yé beatus , cüm nullus poifideat Deum modo

| hu h

Átr (j

abfolute perfectiffimo. — Demum quodfi revela-

tione füppofità, poffit homo appetere appetitu

m

elicito mere naturali beatiratem füpernaturalem;

;.

DeusJ

(etfi hoc plures T T. negent) appetitus ifte foret

a

t Q

qner? conditionatus , i nempe hzec foret poffibi-

re[ j

lis, aut debita : vel üàt alii ajunt ; foret /zplici

i

tantüm zomplacegtie , non defiderii; adeoque

Un

"d 2. X Naturali

nullius anxietatis caufa.

&t

beatitudini füfficere colle&tionem bonorum z«

D

zuvaliter obtinibilium ; & confecutionem finis

l

il

patuvaliter fatiantis; quee colle&tio obtineri pof-

f

n

;;

fet cognitione abürg&ifrä valde perfectá

t

amo-

4

*

d

äü ):C o : iää*?

85

Ycont]ar

amore Dei naturali , perpetuó hominem con-

y s

jungente cumfümmo bono, vel aliis mediis ordi-

] Intatt

nem füpernaturalem non attingentibus, exclu-

rnaunii

fivis tamen omnis peccati : Nam etfi homo fe-

em dl

cundüm quid mortalis fit, anima certé immor-

auperfei:

talis eft ; adeoque capax beatitudinis naturalis;

1 Qf

etiam perpetuze.

"d 2.&. Non eodem modo

yem, E

fore communem beatis ac damnatis ; aut d«e-

dUb

monibus ; in beatis enim foret juncta amori &

erait

gaudio: fed in deemonibus ac damnatis non eft

f "

nifi ad majus füpplicium , quód ex hoc ipfo

yrum f

creaturarum intuitu eum non ficut Deum elorifi-

caverint 744. W. Ss. PP. plerumque loqui de

, Ti

v

"

onit

vera beatitudine | 7 Zeologicà tali , qualis dsfacto

PT

hominibus à Deo deftinata eft, non de Pilofo-

phice fümpta, h. e. juxta demonftrationes phi-

| feqUif:'r

, I

lofophicas , ex natura ipfius rei depromptas:

erpo nihil contra nos.

els :;iï

ia

N. 76. Si ultra queeras : az beatitudo in tri-

jum D

bus bis flatibus fovet equalis s an ad eam vequiva-

tuv confortium corporis: €g an femel obtenta po[fet

ol t

rl

amitti €.Ye. ad 1. Ex Rom. 2.6.. Reddet unicuique

n

Deus fecundim opera ejus: càm ergo opera non

fint aut forent eequalia , nec beatitudo erit aut

j ilk 'f

e pU!S

foret eequalis , utut. obje&tum beatificum pro

conditione fui ftatüs omnes

[lideant. d 2.9«.

du

Cüm effentia beatitudinis fita fit in poffeffione

afk«*

& fruitione intentionali Dei , ea habetur inde-

NU

yrum

pendenter à corpore: idcirco jam olim damna-

"

ta fuit do&rina Ceripthbi , Origemis, ac Clilia-

fiarum , neminem ante generalem corporum

n

E

refurrectionem perfeété beatum fore: in quem

F3

etiam

r

g

86

EUR

yCoYy( Z9

etiam errorem abiit Zuzber. in praele&t. in Gen,

& Calvin. L. 4. Inft. c. 20. & 25.. 4d 3. w. Bea-

"

titudo Pafriz amitti nequit ob ftatum fecuriffi-

mum , omnibüsque periculis fübtractum: bea-

N

mitr,

rirudo autem . bom/zis viatoris amitti poteft ; fi-

des enim per infidelitatem perditur , fpes per

fünjb

fis, d

defperationem , Charitas & gratia fanctificans

per quodvis peecatum grave.

Idem cum pro-

Sil h

hu

portione dicendum de beatitudine zaturali; fi-

quidem pro ifto ftatu e

flm:

bonum & malum &c.

que homo fuiffet libgr ad

| dv

| eyrol

SEC'TIO II.

| n

j fal

De mediis affequeudi finem ultimum , ac bea-

N

u:udinem,

lww

onfiderato fine ultimo & beatitudi-

eämqu

N.77. C

ne hominis, ordo eft, ut de illius

Ts

cómparandse mediis five virtutibus verba facia-

i5 d

imus ; /ola enim virtus. felicitatem eficit , pro qua

ti Oþn

pugnat , natáque im celo oviginem fuam vepetit , em-

lLA

er favfum uitens , g. fuv[um ferens , üt ait Nyf-

Wt

Íenus. Explicat easdem Arift. ab initio L. 2. Eth.

i

hd

tanquam media ad felicitatem , orditürque ab

'

Ais; quz füntgeneralia virtutum , donec in feqq.

lia

N

ea fpeciatim profequatur. Veftigiis his & nos

infiftimus , fic tamen , üt quafi in compendio

L i

i

hic referamus ;.que fusé in ejus LL. dipefta

funt ; paulóprolixiores poftea futuri, ubi ad

li

earundem materiam h. e. paífiones animi de-

:

venerimus, -Sit igirur*

X

M';'

IN-

KE* x(oxC SHR

87

Y n6

INSTRUCTIO X

m

Quid fit virtus moralis m genere ; que differentia

n ftorí

ejus , que dwifiones *

dom:

N. 78. Nomen virzuzis lat& quandoque fü-

pul;:

mitur, pro vi, facultate & energia rerum qua-

n

rumliber naturalium; quo fenfu & rebus inani-

n

mis, & vegetativis ,. & ratione deftituis v.g.

1 ag

Soli, herbis ac belluis quedarm virtus inefíc di-

ii

citur. Sed hic f/ri&lrus fümitur , quatenus ad

[ke Dbet

folum animum pertinet , & adventitia qualitas

eft, velà Deo infufa; dequa TT. vel ufü &

exercitio, aut ftudio acquifita, de qua Philofo-

hi & Ethici: llli quidem , fi zzzelle&fualis fit ;

five ad intelle&um pertineat , eümque ad ve-

"

rum, ceu proprium ejus objectum difponat;

hi veró , fi moralis fit , & voluntatem fpectet;

eámque inclinet ad actus re&tz rationi confen-

b

taneos. Definitiones utrique communes mul-

T

|/

tas dat Arift. e. g. 7. Phyt. 3. difpofitio pevfe&tz

J

v

ad optimuin. 1. Eth.1 3. babitus acquifitus laudabi-

P

"

lis. 2. Eth. 5. babitus à quo &2 bouus ejficitur. bo-

Mi

"

r

f

f äi[L "

mo; $g opus eyis bomum vedditur €gc..— At quia

nobis hic ferrno de fola morali virtute; & ad

n

"

honefté vivendum accomoda, ulteriore earum

ij

7

indagatione oriísà

f [:

r

N.79. Dico. Frtus moralis eft babitus ele&tt-

vus in mediocritate confiflens , ed, que eft ad mos ,

| eüd?

defimitd vatiome , 9 prout vir prudens definievit.

jpi

Ira Arift. 2. Erh.6. Es d'oa ii dgerà &i 7rQ0-

yid

s

J df

aupemi, &v uesórwri Soa. Tj

vrgóc aA

üc oo.a um

Adytas 2l ec dv $ epbvipoo Ogiost, — Ubi 8 Ja-

þz'tus fübit viccm genetis

, veliqua. differentiam

4

fignant.

IV

$8

C x(oyxc Sa

fignant. Dicitur r. habitus, zom potentia , nec

;| nique

mediu

paífro, aut affe&lus ; quia haec à natura infita funt,

virtus autem. ufü .& exercitatione gignitur:

Nariur

item . quia nemo laudatur ex eo, quód bene

R

pea

agere poflit: nemo etiam ab affectu vel paffio-

duj

770

ne bonus aut malus dicitur e. g. quód ainet;

quód irafcatur: à virtutibus tamen boni nomi-

1717

namur ,

à vitiis mali.

Dicituv 2.

Habitus

qud,

ele£livus , per quod rurfüm differt à pafftone ; nam

i

in hac nec deliberatio , nec electio eft, fed in.

Qu at

confiderantia & temeritas; in virtute veró utra-

üd

Qpjb

que viget plurimum; zzem 4 fcieutia ; j uatuvali

propeufioue ; electio enim voluntatis eft, &

quaüe

W m

ipfius virtutis fun&tio , ac principale munus;

quo & media feliguntur , . & finis unus alteri

ür: f]

pro libitu praefertur. . Dicitur 3. p mediocritatt

hrj

confiflens , ut excludantur vitia; haec enim per

i,

défe&tum aut exceffum peccant: cüm itaque

ii

virtus in moderandis affectibus, & actionibus

f p

dirigendis tora fir, ad auream utique mediocri-

Ti ,

tatis regulam debet omnia exipgere. — .Dicitur 4.

idtm j

Eá, que eft ad nos definit vatioue , h.e. non in

Gf

inedio vei five-aritbinetico ; quod apud omnes

At

femper eft idem , üt fi cui debeas 100. num-

mos, perfolvendi fünt 10o. nummi ad fàtis-

N

faciendum juüri ejus adaequato , nullà habità ra-

TW

tione perfonee, vel aliarum circumílantiarum;

Pt

fed in mcdio rationis, five geometrico , quod eft

D |

medium réfpeétu noftri, attentis circumflantiis

E

remporis loci, perfona &c. quia recla ratio cít

&

norma & regnla, qu&; quid medio fit loco fi-

ii

tum, quidve.in extremis hereat , edocet.. De-

| W

nique

—

c x(o)( 86

89

TT

nique &2 prout vir prudens definierit; quia cüm

inft i

medium , quod virtus inquirit, fingulis in rebus

; gignin

varium fit, proprium prudentie munus eft,

quite

peníatis omnibus, illud determinare; hinc pul-

wl

chré Arift. cit.c. . ait:: /Voz emim [i alicui decem

p at

minag comedere multum eff ,/ duas pavum y fex ei

boni Y

comedendas Alypta precipiet ; mam fortaffe id quo-

.

que &i qui fumpturus fit , evit vel mimium , vel pa-

J

vum : Milomi quidem parum , mimium autem ei ,

d. Id

qui exercitationem 2ncipiat.

Et poftquam füb-

.....

didit, obfervari intendíque hoc medium ab

p

[

omnibus fere fcientiis & artibus , ut adeo de iis,

r d

quz bene f& habent operibus, dicere foleamus,

n

a ii

uec demi eis quidquam , nec addi po[fé ; ita conclu-

u

dit: /i boni 1gitur avtifices , t munc dicebamus , ad

i

boc [pe&autes operamtur ; virtus veró omnui arte ex-

cant

actior efl, €g melior, quemadmodum 9 natura ; ipfa

um f

profeclà virtus medii ipfius comje&atrix fit , neceffe

1

€f. Porro in hac definitione d electio, re&ta

ratio ; & viri prudentis judicium , non fünt

1 medlü

]u

i

idem; adeóque definitio zau£ologia non laborat;

[e]

e m

electio enim poteft effe etiam vitiorum; recta

Ti

Omu

autem ratio ad fpeculationes pertinet , & judi-

[t)! Tij

cium prudens ad praxin.

N.80o. At quares L. /45 ergo omuis virtus

dU

p

[

àn inedio pofíta fit,uz mediocvitas fit propria ejus dif-

qtaru

Jérentia, €9' obje&um, & quomodo? Ante X«fio-:

nem pro mceliore totius rei captu

^

"

yani

JVota.. Medium gezeratim dicitur id ,, quod

eft inter duo vel plura extrema. v. g. B. inter.

a

m

A. & C. fivi&lius verà fumptum eft id, quod -

, D

qué diflat ab extremis, inter qua pofitum eft,

$

üt

nf

9Ó

50 x(o)( 85

üt centrum circuli , quod pari dimenfione di-

f) f

ftat à quavis parte circumferentiee.

Medium

| g lu

aliud etiam eft per participationem extremorum;

| qum

five ab extiemorum commüxtione,uti corpus mix-

|

font

tum eft medium inter elementa, vel color fufcus

N

i

aut viridis inter albedinem & nigredinem:

L

pm(lii c

aliud per gegatiouem vel privatiouem extremorum,

Qd

uti liberalitas excludit prodiealitatem & avari-

Vr

tiam.

Aliud item medjum vei , aliud vations $g

COrtum

quoad 1205, de quibusmox ante ; ubz znfuper adver-

ln

zendum, medium rationis non ita dici, quafi nullo

Q d

modo fitin rebus (medium enim temperantie

(i:en

1

v.g. eft in ipfo cibo) fed quia non petitur pra-

. Ro

cisé ex quantitate rei verüm ex circumítantiis

^ Onns.

fei, ipfiusque agenris, prout judicio prudentis

Qpen

decernitur : econtra medium rei præfcindit à

EPT

confideratione circumftantiarum, & ex ipfa na-

ttixr

tura rei petitur atque aqualitatem habet; ideó-

fittur

que femper idem eít, non mutabile , unicum;

qei

non mulüplex. Prererea obferva : virtutem 77

um

anediocritate poffe confiítere dupliciter , nempe

QR

vel formaliter , five. offemtialiter : vel caufaliter ;

hi

m

five efficienter : 1mum denotat, virtutem effe

f

m

quid medium inter duos habitus vitiofos: adum

]CI, Q

virtutem id homini tribuere, ut ; quamdiu ex

us

ea agit; medium ferver , talésque operationes

f

edat, qua nec excedant , .nec deficiant.

NB.

N

Hiünc tamen mon [tquitur , àt hoc ipfum Arift.

&t

annotat cit. c. 6. virztutes zta effe mediocritates , ut

Qütg

201 fint etiam extremitates ; nam fi fumantur va-

CUPa

z;onte objeti , quod refpiciunt. ( vel üt Arift. lo-

fàm

quitur , fuJflautiá $9 ïatione » que exponit quid fit

m

T6$3

hY

—

60 xy(oyC 88

9t

vfon

Metz

Te5) mediocritates fünt : fi veró vefpe&u optimi

£2 lene fe babentis ; h.e, ratione contrarietatis;

VE

quam habent cum vitiis , c? àz àn fe Pone funt

d

Soorfta

funt extremitates. . His fuppofitis ad quaeft.

N.81. Rdeo 1. JVulla eff virtus ,. cujus pro-

igr:di::,.

prium obje&wum mon fit aliqua mediocvitas , vel ali-

v

quid medium iuter exceffum e9 defehum. — Patetin

14

i

virturibus corporeis , qua exceffü & defcctu

T

corrumpuntur ; nam fortitudo corporis nimio

E

labore fatifcit, nimio otio torpefcit; fünitas ni-

qu

mià cibi copià tumulatur, nimiáà inopià evane-

s

xmp I

fcit: ergo potiüs à pari in virtutibus animi , five

gtj

moralibus.

Conf. ex "Ariff. l. c. 4. vationibus: 1.

omnis ars & fcientia conjectatrix medii eft in

W

operando; tunc enim opus arti$ bonum , fi nil

(aiil

el addi vel demi poffit : & fcieztie , i verum

er

áttigerit; quod utique medium eft inter exube-

th. :

l)

"nf

rantiam & defectum: ergo multó magis virtus;

g

que & arte; & fcientià praeftantior eft, utpote

j

bonum reddens ipfüm operanrem , & mapis

o

bonum, quàm fcientia.

2. Virtus eft in illo

i

i

[|

folüm , quod laudatur in actibus & affeCtibus:

j[ö

]*

folum illud, quod eft medium, in illis laudari fo-

/] 'AU

let; quia qu&e excedunt, veldeficiunt , carpi-

rmdlu 1

mus.

3. Circa id verfatur virtus , quod eft

nj

difficilius : fed difücilius eft invenire medium;

j

facile autem exfüperare vel deficere; medium

] AFU

enim non attingitur fifi uno modo , pluribus

jl

autem modis poreft non attingi. 4. Virtus oc-

T

cupatur circaid ; quod certum & finitum eft;

ii

nam exceffüum & defe&tibilitatum infinitus eft

j

* Crgo.

[

pumerus: aft folum medium finitum eft

N.82.

92

3(0):€ ER

defimi

. N. 82. Si dicas 1. Virtutes theologicce funt

vera virtutes, & tamen non fervant medium,

ticepr

quia non habent extremum per exceffum: ergo.

bono

2. In patlionibus animi nulli fünt termini , e. g.

tent

in audacia , malevolentia, impudentia &c. ergo

fiurmi

lu à

non poteft conftitui medium inter illas. 3. 7/zr-

zus eft ultimum potentie , üt ait Arift, 1. de celo

Al

Tntu

t. 117. ultimum autem potentie pugnat cum

medio. 4. Abextremo ad extremum non trans-

dliw

itur nifi per medium: fi ergo virtus eft me-

14

dium, non poterit tranfiri ab uno vitio ad aliud,

ThajQf]

nifi per virtutem: at ex prodigo poteft avarus

(iüm

fieri, intactà liberalitate.

s. Etiam in vitiis eft

qux

medium; nam habent magis & minüs: ergo &

N

vitia virtutes erunt &c. — & ad 1. Equidemlo-

Q"P?.ïju

quimur hic de virtutibus moralibus, non de

li

zbeologicis interim cum S.'Th. dicimus, eas vel

Yirur

Ípectari poffe ex pavte objefl; , quod eft Deus;

defï&x

vel ex parte uoffra : ymo modo zog. babent ex-

m

zremum per exce[fun ; quia cüm Deus fit infini-

Mi

tus, non fàtis in eum credi, & fperari, nunquam

h

is etiam fàris à nobis amari poteft; unde & S.

dlt, (

Bern. dixit : modum cbaritatis effé , diligeve fine

dO, l

«odo.. At ex parte noftra fpectatae habent me-

&t

dium, fàltem per accidens; quia debemus ferri

Wf

in illum credendo ,. fperando , & amando pro

ïü(

menfura noítre conditionis; non enim femper

t

poffumus , nec femper expedit, fine ulla inter-

d

ruptione, iftarum virtutum actus elicere. 7242.

D

O.72. D.C.Nequitaffignari vel conftitui quodlibet

fr

medium C. medium per negationem N. Nam

A

rafio medii per negationem non poftulatext

rema

, &

defi-

—

——

*y»(oo»c 9s

95

lo

definita, fed füfficir , quód eorum non fit par-

t medur

ticeps.

"d 3.3« Vult ; quód fit ultimum in

fim:er

bono & perfectione , five ultimus conatus po-

Thini 6

tentie , quia ardua ad virtutem via eft: extre-

ad.m

mum autem hoc poreft effe medium in morali-

bus à prudentia conflitutum, ex dictis antea.

li. i

6

"d 4. D. M. In motu continuo & locali C. in

motu voluntatis N. fed tranfitus ab uno virioin

]Ugflüï ü

aliud non eft continuus, nec localis. 44. 3.

] nunpï*

tus d

D..A4. Eft medium h. e. gradus aliquis; quicum

t d

majoribus & minoribus collatus dicatur me-

dium, tametfi omnes pravi fint C. medium de

ovzellï'

!

!

quonos N. Verüm porró

h

ini

N. 83. &deo II. Omnues vivtutes movales ( ex-

W

ceptá quflitid ) confiftuut im medio extremgrum for-

, )

snaliter &9 e[fentialter; ita ut unum extremorum

virtuti opponatur per exceffum ; alterum per

!

defe&um: omnes item n medio confiflunt efficien-

n

ter €9 caufaliter , itauz bominem in agendo medium

D

teneve faciant. . Pars I. habetur apud Arift. 2.

lt

mu

Eth. 7. ubi virtutes morales in tres claffes divi-

dit; quarum 1224 imoderatur affcthus , t fortitu-

po

!

"n

do, temperantia, manfüetudo &c. forzitude

enim mediocritas eft circa timores & fiducias:

m

nusit

exceffus timoris , & defectus fiduciee zimidizas

eft: defe&tus timoris , & exceffus fiduciee au-

X

(

dacia. Circa voluptates & dolores rempevantia

femp-

1

fili

eft: exceffus ipzemperantia: defe&tus proprio

(l

nomine caret , quia pauci circa voluptates de-

d

ll

b)

ficiunt, ideoque ffupor vel infeufrbilitas dicitur;

Circa iram eft marnfuetudo : exceffus zracundia

M

Yu-.

T

eít; 'defe&us' jre vacuitas dogynsía, Sic & p

e-

d

94

WR yCoy»xC S8

dentia wnedia. eft zemeritatem inter, quce deficit,

fempt

habet

& affutiam,, qua excedit ; plerique tamen ne-

gant eam in medio pofiram ; eoquód tanquam

ä

etu

(

l

virtus füprem«ae potentiee ab aliis non dirigarur,

fed ipfa potiüs dirigat. lia autem unum

u

&m

[*

tantüm extremum habet per defe&tum , nempe

anju[litiem; nam omnis exceffüs, qui contraju-

Qür; e

! f

fütiam committitur, velin quantitate, velin

anticipatione temporis &c. non eft directé con-

li, v

dd

tra juítitiam; quia fi reddis plus, vel citiüs, quàm

debes, vel eft actus liberalitatis aut munificen-

! m j

fjj

tiw , vel prodigalitatis , vel diligentiz : quodfi

plus detur, quàm debeatur , cum damno fami-

eds,

hT

li ; vel 3tii; ille exceffus erit quidem injuftus;

TO

quarenus exceffus eft cum alterius damno con-

NI

junctus ; fed vel ideo defe&tus potiüs dici de-

potd

bet; quia non tribuit ei jus fuum: imó in juffi-

* thüd

La etiam vindicativa , ( graviüs puniatur de-

.

ony

lictum, quàm culpa exigit, ille poenae exceffus

lm

nonnifi per defectum opponitur juftitiz; quia

H pius d

plus peenz, quàm par fit, infligendo , damnum

i

infertur alteri, ipsíque jus , quod habet , eri-

N

pitur: ergo. 2da claffü ves externas v. g. pecu-

giam &j bonores ro[bici ;; in quibus mediocrita-

fFI D

" T Qu

tem tenent JZeralizas, cujus exceffus in capien-

dis, & defe&tus in dandis eft avarizia; defectus

| i

ilïïqb

l

in capiendis & exceflus in erogandis prodigalitas:

& in iis ad grandia opera ufürpandis zagzifi-

Ti

diy

centia, cui per defe&tum opponitur pu//lias

