tendere ad terminum füum, five finem ulti-

V&

mum , .plus evincitur.

Nam D. A. deber fem-

Ts w

per ad illum tendere zegativ? , h. e. non rece-

dere,

N ,

*

)

$ x(o»t 68

35

im d

dere, vel fe non avertere ab eo C. foffivà,

ndi t u

h. e. fe femper ad illum convertere, & opera-

At i

ri propter illum IN. vel Su/4. explicite IN. im-

im g a

plicit?, & quoad habilitatem 'T. — Aario adi

ao 10

0; quia ex recepto axiomate ex S. Dion. de

on enr nr

div. nom. c. 4.. zemo intendens ad malum opeva-

T D

?ur; quia ratio mali nequit effe motivum vo-

emo co

luntatis, üt per fe clarum eft,

Suíficit ergo;

tendt d

ï

modó inhoneftas indirecté , vel interpretativé

fit volita.

ia D

Quod ut planius fiat

ifb od t

N.37. Adverte: propri? non dari a&usmo-

j

?i] H

vales mixtos, qui partum fint boni , pavtim mali,

Tmod) 1

e. g. fi obje&tum, vel finis intentus fit bonus;

; fififl&!

malum autem medium vel circumfítantia; aut

econtra:; uti fi velis furari ad fübveniendum

) af ,/!,'?ï

: SJ]?Z

"Ti

inopiz alterius, vel dare ftipem ob vanam glo-

,n:a«

riam.

i cenid

Rario ef; quia ut actus fir benus & ho-

Aiter ho

neflus; debet, ex dictis, fieri ex affectu vel

m u

amore honefli, ita ut operans moveatur ab ho-

neftate: atqui operans ab ea moveri nequit, fi

ii

; N0

actus aliunde. eft malus , & fine turpitudine

x

exerceri non poteft; Nam erfi quaevis honeftas

Jora

At f

pertineat ad fpecialem virtutem, tamen nof

[ 1

mnodó inclinat adiftam differentiam fpecificam,

vel ad honeflatem virtutis particularem, fed

& C

, $u

etiam.ad honefítatem vel virtutem üt fic, ut

adeo quamliber excludat malitiam: ergo. NB.

gpf [Udi

Quedtd

Heec tamen intelligenda fumt. de inhoneftate vel ma-

dia, que intrin[ecà afficiat aClum , h. e. quae mo-

ef debfa[

]Am uü

veat pofitiv, ira ut talis actus fir. electio fot-

malis relatà ad ejusmodi malum finem, ob-

eberi?

Nam

on I

je um ; medium, vel

circumftantias.

C 4

1

o

*

40

$E xCo»C S

fi ea pur? negativà movet, vel tantüm extrizfecà

p.M. s

actum afficit; quatenus nempe removet prohi-

pdtum:

bens (qualirer & fepe ad opera bona movet

W ded

metus humanus, temporalis utilitas ; bonaeíti.

qim f

matio &c.) nihil obeít pura bonitati . vel ho-

m d

neítati actuum fübfequentium ; erfi futurum

li N |

fuiffet , ut fine his motionibus non fuiffer actus;

Ámnpom

quia datis etiam his cafibus, actus formaliter

xprà

Crene

nituntur motivis bonis & propriis, & vanaglo-

ria, commodum temporale &c.

fe tantüm

Q r

habentüt occafio, extrinfecà actum afficiens &c.

qniveröa

N. 38. Sed Dices. 1.

Sequitur ex his,

iv

quód nunquàm ac&us bonus poffet -habere ob-

F JC?HF [

jectum malum, vel a&tus malus objectum bo-

t d

num; quod ramen utrumque falfüm eft; quia

p

odium objecti boni eft malum, & odium ob-

fj

jecti mali eft bonum: ergo.

2. Ut actus fit

irt a

bonus, debet bonitas formaliter effe bonitas:

Q k

ergo à pari in actu malo: erpo non fufficit , ut

Yüninr

1nalitia fit. tanrüm materialiter volita, vel ob-

g»

hn

ii

jectum mer? terminativum.

3. Idem obje-

m

€&tum quoad unam partem poteft effe phylice

Md

pulchrum & conveniens, quoad alreram tur-

Wt

pe& difconveniens: erpo & idem actus volun-

l]

ä*lq

tatis quoad unam formalitatem poreft effe bonus,

Titom

N. g. quà refpicit ftipem, quoad alteram ma-

tj

]us; quà refpicitfurtum. — 4. Intentio mali finis

uT

1malam facit ele£tionem medii boni: ergo &

hs

hd

.electio medii boni, bonam facit electionem fi-

lh W

nis mali.

$. Confílat experientià , poffe nos

bllller

-aliquid eligere, & quia per fe bonum eft, &

D

&ad. 1.

Wt

þtlïmul ob vanamgloriam:ergo.&c. At

D. M.

d

!

M C 0;'):( Es

4X

m5 D. M. nunquam actus bonus poffet habere ob-

ovetpni

jectum malum àit profequendum & amabile C,

bon m

üt deteffandum & odibile, vel etiam fecun-

, n

dàüm íe füumptum N.

Item : nunquam actus

Qu v

malus objectum bonum üt deteftandum & odi-

. fut

bile N. ür amabile, vel etiam fecundàm fe

vfaiferd

t

fümptum C. — 4&us profecutionis bonitatem füam

"n

s HOTTS

recipit ab objecto. reprzfentato àr honefié &

; pund

convenienter amabili: a&us fuge eam recipit ab

d

eo repra'fentato üt convenienrer odibili: Lrer-

vdicasl

que vero malitiam vecipit ab eo repraefento üt

p W j

difconvenienter amabili, vel odibili.

Infüper,

at hn

ff a&us. avevativi funt boui, i, dum verfantur

obelun?

circa obje&um malum , non. capiunt fonitatem vi

(im df

precisé objecti materialis, fed vi formalis &

& odnt

motivi &c. . 4d 2. Difp. ef] ; quia bonun ex in-

U a

zegra caufa, malum ex . quovis. defetiu.

Adde,

di ii

quód bonitas quà talis intendi poffit: Si ergo

non intenditur , ne

[e]

ley

ligitur: bonitas autem ne-

on (]]Hl;l[

j v

glecta nec voluntatem , nec actum reddir lau-

dabilem; alioqui laude dignus effet, qui jufti-

J

de h

tiam adminiflrat ob lucrum: ergo, Econtra

nemo intendit malum quà malum, fed femper

i?

a&ug vt

füb aliqua fpecie boni: vel bonum , cui ad-

mixtum eft malum &c.

Hinc etfíi nolles adef-

3(fefïeb0n*i

üteerFf

Íe malitiam , ea tamen non difplicet efficaciter,

D

fi facis id ; cui ea admixta eft: ergoliberé eam

i

pnoP

j: 4

amplecteris.

"d 3. Difp. efl ; quia denomina-

tio pulchri non defümitur ab objecto indivifi-

Hoge

biliter tali; fed à proportione vel congruentia

pol

ä :

partium; denominatio autem boni moralis fu-

m

À i

l

tnitur ab acftimabilitate rectee rationis ; ergo ca-

J

i

E

$

ere

*

M

42

£6 xX(oy( db

dere debet fupra torum indivifibiliter a&tum,

N4

dd 4. IV. C.. Quia bonum ex integra caufà &c,

TT

& inrentio finis mali non eft capax bonitatis;

t t t

quia; ütaitS. Th. 1.2. q. 19.a. 7. ad 2.. vult id,

hefin

"Ads. N. A.

Tüon

quodeft de fe bonum; fub ratione mal.

Quia hoc fieri non poteft. uno a&u, eo quód

ia m

motiva fint repugnantia: quodíi ergo hoc fiat

d qiigs

diverfis actibus, üt poffe fieri damus, pofte-

licam (

rior malus non tollet bonitatem anterioris.

QQà ome

J II 2du demtur: a&hus bumani ,. qui t

p ol

bom, nec mali fint, fod im geuere moris indiffe-

W nf

Ventes 2

^

üin

KT

IN. 39. JVota. Ex hactenus dictis conftat,

h

a&us humanos dupliciter fpe&ari poffe; 1mó

atbl

woad ordinem illum, quem dicum ad obje&um;

Sin i

his vel illis, vel nullis circumftantiis veftitum;

Vettter.

& fic fumuntur fecuundum [peciem, quam habent

507110; l

extrinfecé ab objecto: 2dó ex parte fubjedli

Fäfioneh: :

agentis quoad finem , quem fibi operans hic &

ts

nunc prefliruit ; t Jfü fumumtur fecundüm

Inefn :

2udividuum.

Quia ergo objectum fiepe de fe

Rsinid

nec bonum, nec malum eft, fed indifferens;

D?Rj?(] tyi

atque talis. etiam fepe videtur effe finis: Jinc

fütim

Qqueftio oritur , utrum dentur actus indifferen-

od

tes tam in fpecie, quàm in individuo, h..

| R

tam fecundüm objectum materiale, quàm fe-

lt l(me; |

cundüm finem, quem operans, confideratis

M

t

omnibus, hic & nunc habet, dumactum exer-

Vi

cet? udiffeveutia autem hic non denotat exclu-

agmäüäa

fionem geceffitatis , de qua Inftr. 3. preeced. Sed

þrnu, m

Voritatis Q9 malitie moralis

Aüm

j qu.od æquiyocggic);-

)

3iis causà notatum volo

b

o

,.

mlu

N; 4;.

u

ERE )C o :(

43

liter ah

N. 40. &deo. . Daztur a&tus bumani iudiffe:

Jra Cil

ï

ventes in fpecie:: probalilis veró nulli indiffeven-

ax boniz

zes in inávvidue ; fi quidem a&us verà bumani fint ,

d2

h. e. fcienter, lubentérque facti, vel cum plena

rationis advertentia. Nam fi fiant fne adovcev-

du,

1 «

u

fea, non aétus humani , fed Zormzis fünt;

ero0 n

de quibus, ceu ex quadam imaginatione factis;

ams, p

]j

)

hic non qusrimus.

rmüm efbextra dubium;

quia omnes nórunt, dari actus, qui fpectato

uegion-

, du

precise objecto materiali; ex eo nec fint boni,

o i

nec mali formaliter , eoquód objectum fecun-

düm íe nec precipiatur, vel fuadeatur, nec

idis od

prohibeatur ullà lepe , fed puré permittatur,

ipol;

üt ambulare, íe refrigerare, fricare &c. ergo.

u i

2dum probatur; quia homo, quandocunque ad-

tis vel

vertenter vel deliberaté agit, agere debet àz

m hi

bemo; h. e. modo conformi & proprio nature

yre t

rationali: ergo omnes actus, utut ex fpeciein-

differentes, referre deber in finem bonum vel

x o

j o

honeftum: atqui fic nullus datur actus indiffe-

rens in individuo; ergo. 74ns. fundatur in in-

j g

idiftt

trinfeca oydinatione €7 digitate vationalis natuve :

« fns !

cüm enim omnia agentia naturaliaper omnes

fuos a&tus modo fibi con.enienre, & juxta fi-

| indifm

jd00; H

nem naturz fuze debitum agant, üt conftat in-

dq&ione; multó magis hoc competet homini ,

o^

:onfideïm

ne contra naturam agat.'

Conf. etiam . patet ;

tum (

modus enim agendi hominis, eft rationabiliter

agere juxta dictamen rationis; ffgis autem pro-

r od

zcet.

frius , & bonum naturz rationali quà tali de-

bitum, eft & effe poreft fo/a Loneflas, non veró

u'VW

bonum jucundum aut utile; quia 4//e non ap-

petitur

N

,

*

44

$ x(Coo( 9

petirur propter fe: & in delelabili homo non

quetim

poteft quiefcere ; cüm aliàs non difcreparet à

que f

bruto; üt manifeftius fiet infra parte Il. Su/-

jut: 1

tite ]

fumptum pariter teuez; f namque objectum de

fe indifferens referatur ad bonum finem ex-

eyd)

0ms d

trinfecam, actus eric bonus: fi non, neglige-

turfinisille narura' rationali preítitutus, &

nmpoí

t hu

jure nature íequendus tanquam proprietas,

per quam homo differt à bruto, & actus erit

cnlümm

malus: ergo.

Unde & Zrifl. 2. Ezb. 5. actum

1 Q

illum dicit effe virzuzis, ive bonum; qui fit; /-

hRUE

cut oportet , & cujus causá. &c.

(j

QUi

IN. 41.. Signanter. porro notandum efl , nos,

dum actus ejusmodi in individuo bonos vel

fsrm; i

r

malos dicimus, non loqui de illis z5eolegic? , fi-

ve quoad meritum, vel demeritum, fed phlo-

fü qi

Jüpbicà €9 etbicé fpeCtatis; quae duo . perperam

modö pr(

omnino à multis confunduntur: Certum ete-

Á t

nim eft dari actus indifferentes in individuo;

retur

qui nec fint meritorii, nec demeritorii coram

homij']em

Deo, àt conítat ex damn. artic. 16. Joan. Hufs.

!

[us| noi

divifio immediata. Dumanorum operum efl , quàd

fünt. vel virtuofa, vel vitiofa &c. cüm plus uti-

ImmW

que requiratur ad actum meritorium, quàma

Mp

ethicé bonum five honeftum; Nam u fet ethicé

QU Ql

bonus, füfficit attingere motivum de f& bonum

W, ]&Ud

& honeftum. | Preterea dixi: probabiliis ; quia

ïgtionalig

i

oppofita fententia multis quoque rationibus; &

BI

*

Qi

authoritate S. Bonavent. ac Schole fübtilis ni-

al

titur, atque adeo ia praxi tuta eft, faltem n

g nofü! 1

genere, abftrahendo à quibusdam actibus ;z J[pe-

hn em

€ie, quales fünt; comeffio ex [oja voluptate , alii-

Sqg.

que

^

WSuR x(oXx( 5

$

45

li hom

que nimiüim fenfüales; & naturze rationali, ejus-

Qifcrepet

que finibus ordinatis oppofiti.

Tales vatioues

ytte Il d

Junt: 1. Quod magis flet pro humana fragili-

ob

tate & libertate, que reítringi non debet, nifi

um f

expreffo pracepto ; praceptum aurem , ut

omnes actusliberi ac morales referantur ad fi-

non, t

rellitut

nem pofitivé honeftum ex lege naturali , & fyn-

terefi humanae nature non Ííats probari, etfi

n propïäf:

"T

, & d

confiium ad perfe&tiora clar& (atis exhibeat.

"

'2.. Quód ejusmodi a&tus, licét nec pofirivé ho-

Bs

?&

nefti, nec inhonefti, adhuc fintconformes legi

llm)qm 'ï],

& rationi, faiem permittenti, adeoque non in-

ordinati: item conformes nature fo/tem àz fer-

um )!

lo bar

Jitive , nec pofitivé difformes zature àt rariona-

; tum quia plerique conveniunt foli homini:

hag

Iffl (EGVM

tum quia videtur effe proprium hominis, non

modó procurare bonum potentiz rationalis ;

o p*

fed etiam animalis; adeoque per illos adhue

- Cettuf

4

Operetur 4 bemo ; modóque non dedecente

J

" ind"n'zci

hominem quà talem &c.

oriuri

|ON.42. Utut. autemm. beec probabilia, allatee

n

tamen noftrz rationi Paud preponderant: quoad

"T

um quidem, quia, quee ex fragilitatefiunt , ple-

in

rumque indeliberaté fiunt, ideoque extra fta-

Iffl qPij

tum quaz(tionis fütt: & praceptum quod atti-

nuj

net, iftud (àtis utique patet ex ipfius naturoe

l

rationalis ordinatione intrinfeca, qua necefla-

J d

rió exigit Operationes debiras fini fibi pro-

jonbo"

prio &c. 4uoad adum veró, quia; etíi quis co-

(übtis!

fl

gnoícat , actumi fubflare legi permiffiva, ta-

men eum transferre debet ad aliquem . finem,

bus il

be£

eoquód agens intelle&tuale femper agerekde

yat h

[^

46

QW n(oyx(C Go

C.ntg

ob fitem, ut difcernatur à bruto; imó & hune

que ha

affequitur, fi quosdam actus ordinet ad confer-

vationem naturz fenfitivae;: cüm hi fàltem me-

perant

fec o

diaté ad finem nature rationalis referantur;

quia & confervatio nature fenfitivae eft re&te

nl

d

rationi conformis.

AVeque plus. evincunt. contra

f&5; ii

705 aliay v. g.

1. Quód fpecies non fit finein-

4DC

dividuis, adeóque quod convenit fpeciei, etiam

lyote

his competere debeat.

2. Preeceptum de refe-

rendis aéctionibus in bonum finem fit affirmati-

Is

d

f^l

vum; non ergo femper obliget.

3. Actus bo-

QU

m i

nus & malus non opponantur contradictorié;

ac proin dabilis fit aétus medius.

4. Dici non

fttut

poífit ad quam virtutem pertineant ambulare;

ib wgc

ludere, fcreare &c. &c.

$. Saltem nolitiones

Qu

operum honeftorum , qua' non imperantur;

4])

o

fint indifferentes; v. g. nolle laborare; vel ora-

ii

re horà 3tià non imperatà &c.

Nam wad 1.

liT

D

T d)

Utique nulla eft fpecies; cujus aliqua dari non

st

poflint individua; danrur enim actus in indi-

viduo indifferentes praecisé fecundüm fpeciem;

E &

NI

quam habent ex objecto, at non quoad ea;

qua habent à finis circumftantiis: Hinc D. 7l

ii (y

r

mm(ï

Quod convenit fpeciei; competit etiam indivi-

[ ij

duis fpecifice fümptis, & fecundüm id, quod

A

accipiunt ab objecto C. fümptis fecundüm ra-

40 r

4

tionem individuantem N. — Nempe actus qui

fit; fpectari poreft füb duplici virtualitate:

T

N (

1mo per ordinem ad objectum ; dein per or-

W

dinéi ad tales circumflantias & talem finemy

( W

propterquem fit. — e. Difl. aliter.

uodcon-

nj

venit fpeciei pofitivee, competir & individuis

*

C. ne-

h

£ x(o»( S

47

:

im &ir

C. negativee vel precifivee IN. fPecies pofitiva eff,

det ad o

qua habet rationem pofitivam, üt actus tem-

hi fdtenr

perantie: zegatzva fic dicitur, quia ab obje&to

Unde

ls refrum

rec .bonitatem, nec malitiam accipit.

obligatio referendi actus in finem honeftum ca-

v d

ia t

dit tantüm füper actus ex objecto indifferen-

tes; quia hi aliàs effent moraliter otiofi. ,44

non ( o

2. D. C. non femper obligat abfoluté C; ex

[ (pcciei, fä;

hypothefi actüs N.

Sic preceptum de. co.

pfum [

lendis parenübus non íemper. oblipat ab

m t i

. us

Íoluté , obligat tamen ex hypothefi, quód

cum iis agarus.

Idem eft de a&ibus fuper-

:onrradi;"geiï

Kl

érogaorüs, qui eX parte objecti non cadunt

füb preceptum; attamen ex parte finis; nori

quidem abíoluté , fed ex hyporhefi actüs.

'erri I]O]i[ifïï

"d 3. D. C . Si non aliunde fibi contrarié &

i

immediaté opponantur C. i, IN

Dabile qui-

r t

;VJ;" Mi

dem eft medium inter contraria mediata, v. o.

inter album & nigrum flavedo, quia ibi eft

iqua àrid

medium capax; fed non inter immediara v. g.

a ii

anum & egrum, ob incapacitatem.

"d 4.

nj*

R. Si talia deliberaté fiant, fpe&tant ad virtu:

n qu :

tem Curz corporis, vel ad virtutem finis ex-

HIH» í

trinfeci , ad quam diriguntur: Unde & S. 'Th.

m

[//À

-

^

. difl. 20. ludeve , séque recreave . &c.

n i P

fervato modo eutrapelie , vocat opera virtu-

cundin?

tis

d s. N. .4. Quia ex g. Polit. c. 3.

TOb

re&ta ratio non tantüm poftulat, ut recté aga«

v

mus , fed etiam ur honeíle quiefcamus, adeo:

n p*

que, ut & nolitiones actionum bonarumad

m ff

(

bo-;-

num finem referamus: ergo.

yodit

mdllVidUE

IN-

(s

48

0685 »(o»( 69

INSTRUCTIO V.

li

mmperant

Quotmnodo moralitatém participent. aGlus exterri?

boni vd

N. 43. Per a&us extermos intelligimus hic

ls nj

omnes illos , qui aliquo modo à voluntateim:

funt ia

perantur; quales non folüm fünt actus faculta:

titts d

tum externarum, íed etiam fenfüum interno-

dU Qp

rum, velappetitüs fenfitivi. Poffumtvero bi athus

t9. 4

u7

externi duplciter [be&ari: 1mó quatenus appe-

tuntur, vel imperantur à voluntate; & fic fe has

iini; N

Ts ol

bent àz obje&a, uti externa rixatio; vel ambula:

tio refpectu Titii; volentis rixari, vel ambulare:

t ib

2dó quatenus exercentur à fuis potentiis; &

(lb

fic & habent 47 a&ws; uti ipfa a&tualis rixatio,

tht

vel ambulatio. His praenoratis.

lititm

NN. 44. Edeo: 2d&us extermi, üt fünt ob-

jedta voluntatis, wwalitatem objetivam balent

mun.r 1p*q

vel ex bropria tnateria $9 civcum[lantüs; vel ex fí«

s n

tie, quibus alligautur : üt veró fünt actus poten-

ln &

tiarum voluntati fübftantium ,. eam formaliter

m dg?u

extrin[ecé. accipiunt à bonitate, vel smalitia volunta-

Nttt p

N

A

7i$ impevantis.

Ratio 1mi.eft: quia tales actus

]

Wf

ür fünt objecta, fiepe füadentur, pracipiun-

l

: t

tur, vel prolibentur e//zm ratiome [ui: evgo

W,mm

habent in fe conformitatem propriam, vel di£-

aUClmuEn(

formitatem cum regula morum, nempe oj-

nv

Q

Si autem fecundüm

jetlivam ; five vadicalem.

ïmmm lmn

Íe nec precepti, nec prohibiri fünr, torà

N Im n

moralitas illorüm erit ab actu. interno; eos or-

F& l

dinante ad certüm finem, àt N.40. diximus:

OJq

Ratio 2di efl ; quia a&tus externi eomo-

fs

ergo.

N

fþ*r

ms

wf

do -participanz moraliratem ; quo libertate

U

€&

La^

iE

)

y»(o)y( £m

49

V.

fed quàd f

ntliberi, habent ab actu voluntatis

imperantis: ergo & quód fint morales, five

g at

boni vel mali; adeoque nec moralitas formalis

elipims:

ipfis ineft intrinfecé ; quia fecundüm íe non

volpntutt

funt immediat? libera, & cum advertentia ra-

us f

tüionis facta profecutio vel repudiatio honefti

um ia

aut turpis, fed folüm dependenter ab actu in-

intcatil

terno. — /4;que bigc paviter [equitur , quàd a&lus ex-

tarenm 4f

zerni non [it eque boui vel mali movaliter , ac fuut

: &i

Wterii Nam moralitas formalis vel tendentiain

oydant

rationes objectivas boniaut mali moralis ex po-

velanitt

teftare libera, & cognitione talium rationum,

poren

folis a£tibus voluntatis internis primó & imme-

ii r

diaté convenit; externis autem nonnifi median-

tibus internis: ergo.

. N.45s. Dies. ExN.34. A&ushumani fü-

d n !

dficm H

munt fpeciem vel moralitatem ab objectis: fed

nfiiy t

actus interni non fünt objectaactuum externo-

rum: ergo actus externi non poffünt morali-

as pf

tatem defümere ab internis. Dein Multi actus

g jme

externi primarió fünt precepti vel prohibiti

ul

2

E

js us

,

propter fe; & propter hos modó volitio inter-

na, üt patet in obeditione parentibus debira,

!

d

vel in mendacio aut homicidio; ergo in illis po-

p i*

tiüs ftaruenda eftmoralitas. Nam g. ad 1..D. M.

in

fümunt fpeciem vel mediat& vel immediaté C.

g

T

tantüm immediaté N. Actushumani fünt dupli-

ces: Zgrergi fpeciem immediaté fümunt ab ob-

fütt ; [(;:

p; &

je&tis, Exzerni ab objectis mediante actu inter-

n0; quia ad moralitatem requiritur, ut actus

du

rni af

feratur profecutivé, vel averfative circa ratio-

nem honeíli vel turpis; quod competere nequit

fen-

bertafc"f"

50

Em x(oyxC SSx

tss

fenfibus externis, utpote qui tantüm verfantnr

dj

circa fenfibilia, qualis non eft ratio honefti vel

inhonetti. . 44 2. D. C. ergoinillis potiüs fta-

t pæï

tuenda eíft moralitas objectiva, five radicalis &

fundamentalis C. formalisN. Illa quidem eft

guai

Íepe prior in actu externo, & inde etiam in

al

actum internum refunditur; non veró hac, ob

td, ldb

datam mox ante rationem. Interim

ils raio

NN. 46. Quares. 7Znnonergo fit plus bonitatis

f rr

vel malitie ia atlu interuo e9. extevuo fimul fumptis,

V a

"

quam in [alo iutevmo ? S«deo.. Si a&hus exteraus mo-

Á

1q4nt

valitatem pvecise ex fie babet , non auget bonita-

13. ])

tem vel malitiam actüs interni ; quomodo enim

V poti

augebit, cüm eam totam habeat ex actu inter-

Jyrm

no? Siveró moralitatem etiam pvopriam babet ex

qu

objeclovel circumflantiis , phyficé quidem , & ex-

V U

trinfecé , vel extenfivé auget bonitatem vel ma-

ft z'mpd.,

litiam actüs interni , ob diftinctam illam morali-

Ritümm

tatem objectivam & radicalem: nontamen for-

maliter & intvinfecà, faltem per fe; Namin actu

externo non datur nova & diftinéctalibertas, vel

TE

) (

advertentia ad legem: ergo nec nova moralitas

1l

formalis. JDixi: períe; quia per accidens ais

externus augere pote[] etiam antvinecó movalitatem

Mg

aGhás imperamtis; externa enim actüs executio

f&pe in cauíà eft, ut voluntas intrinfecé & fe-

Vr

,

Y

&in

eundümfe fiat melior vel pejor; rmó per mul-

tiplicationem a&huum intermorum , quiin executio-

N

ln 1

ne fepius fübinde repetuntur, aut diutius per-

feverant: 2dó ob majorem affe&um , vifum , và

)

intenfionemn; cüm varia opera ratione difficulta-

hi Qu

tis; arduitatis &c. exigant intenfiores actus in-

DOn CODJ

ternos

A

£MB x(oyC Sem

$r

w

um vers

ternos, eosdémque excitent: Unde aliud lon-

g& eft /peculativé , aliud pratticà virtutem cole--

o hod

r

re, paífiones reprimere &c.

L

[ po

N. 47. Ex his Colliges , qwis ftt Movalita-

ve al

zis effetlus formaliter confecutivus? Nempe £m-

Ja quiis

putalilitas, bive ratio illa, vi cujus homo puo

inde eid

vera actuum füorum caufa, five phyfica five mo-

i vero

Yali, haberi poteft, ideóque ad reddendam de

D

illis rationem adflringi, ira ut in ip(üm legiti-

z!plu;m-

mé redundet, quidquid ab illis provenit culpae

of j

vel peenze, laudis vel praemii &c. | Conftat hoc

ho

füfficienter ex di&tis /gffr. /J. s. 20. & Iuftr. I

l augf[ li

9.35. Dicitur effe£us formalter confocutivus ,

;uomodomi

vel potiüs proprietas metaplyfica, quia tanquam

at

proprium quarto modo fluit ex actu morali

quà rali, five ad normam moraliratis menfüra-

jnm lii

]uidemj&

md. Unde, Regula univer[alis ef ; quàd tanta:

jateme

fit zmputabilitas; quauta füerit actionum huma-

iunai

narum roralitas, id eft, advertentia, & libertas.

yontam,

SECTIO II.

; Namäl'»'

ilb

De ür, que [peclam ad direcfionem . actio-

m

num bumanarum Q moralium,

r';lfc'l?if'ff'ü'

Oft recenfita actuum humanorum

j quii

N.4'8.P

conftitutiva intrinfeca, praecipaame-

j a

que eorum proprietatem, qua eít moralitas

jj

progredimur ad principia eorundem directiva,

m ptr':

íive moralitatis Regulas;: Cüm enim moralis vel

jpexe

lumanus aétus modó bonus fit, modó malus,

diuris?

ratio hujus diverfitatis alia afferri non. poteít,

nj

nifi quia congruir aliquando regule; aliquando

» df

ciputm

j a&gsjü*

Hion congruit. ^ Aegula il:aque'ifive prin

direcis-

(

$2

TFRER )

4(o) 60

dire&ivum in genere eft id, juxta quod aliquid

]emà (

fieri debet, ut fit re£tum: vel eft quafi men-

padi

fura, & index, ad quam, five per quem ex-

particp

ploratur, utrum aliquid habeat debitum ordi-

Y dj

nem ad füum finem: proin Zeegula qmorumidem

ss d

eft, ac lex actionum, five norma agendorum

qui r«

& omittendorum , cui fi conformes fuerint

(mrtend

a&tus, erunt recti & honefti ; fi difformes , obli-

þ/lf 4 f& :

qui & inhonefli. Porro Zuplex ab omnibusaf-

Nitrdj

fignatur smorum vegula: altera primaria, univer[a-

Ti |

lis, objetliva, vel etiam vemeota &g' ultimata: al-

fcpt

tera fecundaria, particularis , formalis eg proxima.

Vlrtte

Tlla fic dicitur, quoniam dirigit, & non dirigi-

tur, eo quód fit emnium prima, adeoque ra-

lls qbfer

Np

tio primaria & objectiva, in quam quis uni-

Rn

verfaliter & ultimató tendere poteft, judican-

VN

do, actum füum effe ilii conformem , atqtle

fttin

ideo rectum aut honeftum, vel difformem, &

fütsh

hoc ipfo irre&tumaut inhoneftum: Iíta, quoni-

Mil

am dirigitur fimul, & dirigir; & quidem pro-

lt j

ximé , quatenus nempe regulam objectivam

P [

ræh [

particularibus cafibus intentionaliter applicat &c.

[u

lm

Sit ergo

W Odlum |

INSTRUCTIO VI.

UM

Quenam fit atiomum Moralium vegula umiver[aliss

n ïd 1

pranaria, ? obietioa ?

Tf

N.49. Adrité percipienda ea, quz hic füb-

L du

jungimus,; prenoraudum efl, quód Lexin gene-

il T

Ut

re fit regula communis & ftabilis, directiva

Q 'ea'uc

& obligans ad aliquid apendum vel non agen-

Vil

NT

dum: differt à »727dazo, quia hoc unitantüm,

abile:

[ q

u

vel paucis imponitur; nec eft de fe ft

Item

u

l

x

a

i

d

ï:'??iä *»(oyxC x

55

iquiLát

Item à confilio, quia hoc non habet vim obli-

E quie

Dividitur in ezerzam,; & participaram

gandi.

X qua:

participata in zaturalem, & pofitivam : potitiva

debirume

in divinam , & bumanam &c.

Lex ererza, eft

jt m

actus diving mentis five idea divina, dictans,

u agenio:.

quid rectum fit ac faciendum, quid turpe &

)rmes 1

omittendum à creaturis rationalibus.

Partici-

forms;d

pata, eft quaevislex, ab eterna illa proficifcens.

jb omnbs

JVaturalis , eft illa ipfalex eeterna, per dictamen

TT

rationis nobis intimgta, & in cordibus noítris

? uf

Íícripra. Pofitiva eft, quae à libera legislatoris

jj p

voluntate pofita eft.in bonum commune &c.

&ondr

His obíervatis

T

N. 5o. Duplex eft circa regulam primari-

um quis

am moralitatis AA. fententia: 1722 cum Vasquez,

rl ]

Suarez &c. pro ea affignat zaruram vationalem

m

quà talem, vel quee utitur difcurfü & libertate,

iformat

ita ut actus 7// convenientes, finthoc ipfo for-

j ma) qEC

maliter honefti , difconvenientes veróinhonefti.

qut

Btatio illerum eff. 1. quód. quaedam fint à Deo

, objecü'j

precepta , quia bonat boueffa, üt cultus Dei, &c.

quadam veró prohibita, quia mala €g inbenefta ,

ütodium Dei, &c. adeoque amzecedenter ad prae-

ceptionem vel prohibitionemzz fe, & inriufece

ia

n

bona vel mala fint : Sed talia amtecedemter effe

non poffünt, nifi quód zz fe ipfis, & ex zpfo uo

uæ h.» d

obje&lo naturz xationali quà tali conformia ve

[

diformia fint: ergo. 2. Quia alioqui ejusmo-

*

dlffu.

di a&us à Deo prohibiti

potui

ffent effe zon malz,

j

001 À

vel faltem Zifpenfabiles, 1 non fuiffent prohibi-

gt

ti; quod aperté falfum eft &c. Equidem Efpar-

!

f f

za, Lugo, &aliquot alii pro hac regula affignant

[a

3

€071-

C

$4

z

3C o Xf

NY

couducentiam vei ad ultimum finem, praponderan-

du

tüam pbyficam &c. fed quia hzc opinio vix ul-

Vdus m

los habet affeclas, eà ftudio abftinemus.

2da

formes

Tio-

Sententia cum S. Aug. D. 'Th. &c.. proea af

nj du

nat /egem Dei eeteruam , five vatiouem Dei pr.

&i-

bongm.

cam, eoquód nullum fit bonum morale, quod

Effäü;

non pracipiatur lege hàc, nullum malum mo-

din, «

rale; quod hàc non prohibeatur.

Fundat au-

fiet

tem fe haec affertio przecipue in illo ad Rom. 4.

Tfürt mg

15. Ubi enim mou efl lex , mec pravaricatios in.

kl

quem locum 3. ,4ug. im expos. P[. 118. ait:

ftltto

omne peccatum efle transgretfionem legis, non

Q per

quidem Mofüice, cüm gentes fine iíla pecca-

Ibtti g

verint, fed naturalis, h.e. divina ; neceffarie,

Q vim

fcriptee in cordibus noftris &c.

Unde & L.

22. contra Fauftum c. 27. peccatum definit:

Wys

510 d

Di&lum fatlum , velconcupitum contva legem ater-

ff [

zàm ; ergoe contrarioactus , qui eft juxta eam,

eft moraliter bonus. & S. Th. 1.2. q. 72. a. 6.

lts d

]

in Q) ait: regula autem voluntatis bumane eft da-

HiS, n

plex: uma propinqua $^ bomogemea, [oilcet ipft

mfüiffr j

bumana vatios alia veró ef. prima vegula, foilicet

lex ererna, que eff. quafi vatio Dei &c.. Ex ge-

W n

Ü

mina ut verofimiliorem , magísque commu-

nem feligamus

Y n

N.51. Dico. Zegula moralitatis objetliva

um ;

urivevalis, €g primaria non eff natura vationalis

quà talis, fed Lex Deiceterna. — Probatur L. parss

T.

NT

quia regula primaria debet effe ratio objectiva

d

piimi vegulans a&tus morales , vegulans efficacitery

1

TM

D

* de

cum obligandi virrute füprema, indefectibili

alitev s

MU

ä&m*mequc eftimabili . vegulans. univerfa

H

Ant

obli-

m

——

60 »(0)( 00

$5

jrapnm

obligando omnes , & ubique; zf emim xmum;

pinio v i

Demus, j

actus nunquam poterunt reddi moraliter con-

formes vel difformes ultimatae alicui regulee:

poad

uifi 2dum , foret inutilis, nec praeferri deberet

m Dupi

norde, g

bonis malísve creatis omnibus: 7/f/ 3ium , non

effet illi ab omnibus, nec in omnibus paren-

n malunt

Fundtt

dum, adeoque non effet prima & adequata

menfíüra moralitatis: atqui talis ratio non eft

]o «d o

natura rationalis, quà talis; nam zgprzuis ante

icutrittdi:

Dr u

fe fupponit naturam naturantem, à quaipía eft

vegulata ceu interpres regulee primse increatee,

n hst

quam per fua nobis diétamina promulegat; üt

pe u p

negari non poteft: 240 zom vegulat efjcaciter

g, n L-

cum virtute obligandi; obligatio enim induci-

Undt N

tur per lepem füperioris; natura veró rationa-

:amm dü)

lis non eít füperior fe ipsà: multó minüs cum

T d

virtute [uprema $g. indefe&ibili , aut. fummà eeffi-

T

maábili; tum quia füupponit divinam, tum quia

4974

finita eft, adeoque non eftimabilior omnibus

m

bonis, malísve creatis: 3tió non regulat wmi-

y, [ )

verfaliter; quia non eft füperior totà fpecie na-

nph r

tura rationalis: ergo.

Probat. I1. pavs;. quia

ii 91

foli divinz legi competunt propofitze conditio-

nes regula primarie ; nam adeam in refolutio-

ne imoralitatis ultimó devenitur tanquam a

"T d

primam radicem omnium pradicatorum ; in

i

quibus alii moralitatem objectivam confticuunt;

T A

adeoque r. eft primà vegulans: five enim cum

j 0^

Vaíq. & Suar. ftatuatur ifta z2 convementia Teà

ii

ad naturam vationalem ; ive cum Efparzazz coz-

ndeft?&'b"'

ducentia vei ad. ultimum finem &c.. hec ómnia

tandem fündantur in lege divina , vi cujus ma-

4

gis

—

t

$6

EMPB x(oy( g

lonefiu

gis conducunt ad ultimum finem, vel magis con-

veniunt natura radonali, aut funt meliora op-

m

pofitis: . ergo.

2. efh] veguleus effiaciter &c.

Qs qu

quia divina, & melior omnibus bonis, malís-

Wt

li

f,

ve creatis. 3. vegulans univer[aliter, non mo-

um

edre r

E gp.. 072

dó zz objc&lis indiffeveutibus , àt conftat ex N.

40. füpra; fed etiam in materialiter inalis , ra-

&dyim

frtime

tione oppofitionis phyficae cum felicitate natu-

r& rationali propria, que ex eod. N. 40. ob-

luvanr

jecta regulat forinaliter ; ut. adeo füb lege divi-

páid

na tota ratio moralitatis ultimató comprehen-

Ng

^

datur: ergo.

fj

N.52. Obferva tamen I. quód Lex Dà

Véndi,

hic non fümatur omnino fítri&? pro fola ob/i-

firt o

gate , fed etiam latiüs, pro fuadente, vel meré

g

etiam permitteite. TI. quód eadem fpectari pof-

]?&mäor

fit àt efl in Deo, & àt in bomine: fiüt eftin Deo,

d p

juxtà quosdam dicit actum Intellectás divini, quo

i l?&-] a

judicat materiam ferende legis effe creaturis füb-

Ü

ditis neceffariam, vel faltem convenientem &

nne)QUCX

earum felicitatem : comrmuniüs autem juxta

Ü pra

]

alios dicit actum voluntatis Dei, approbantisaut

Nisnos

pr&cipientis, vel reprobantis aut prohibentis

la

aliquid üt conveniens vel inconveniens illi re-

I-lqiï'

rum ordini ac fini, quem inter creaturas con-

TRitrje

ftituit, dicente S. 'Th. 2. 2. q. 104. a. 1. ad 2.

Wij

zpfa Dei voluntas ff primavegula ,

u vegulantur

omns natuvales voluztates. Si verà

(

gam;arz,»ï j

pectatur üt eft

isï"]ïï'i!m.

[

in bomine tanquam vegulato, dicit di&famen vatio-

Yi

'

I

zis, quo lex ifta objectiva nobis applicatur , eo-

mnïmgx

ipfo, quód naturam nacti fimus rationalem, h. e.

Ptj

e&; & in"

gptam approbare id; quod honeftum

honeftum

x

CO x(oyxC m

$7

Unde ex eterga Dei 1ota

velmugic

honeftum reprobare.

Yt TRU

eff ommilus , uoniz [e quidem ; quia eft actus divi-

qiair

nus,quem nemo in fe percipit, /2Z i effe&u, tum

bonis,

aniver[ali, quia videlicetadvertitur certa quaedam

i, *

rerum creatarum ordinatio , que non poteftpro-

eonf a

cedere, nifià poteftate & dictamine aliquo altiore

lr d!

&divino: £um particulari; quia omnes in nobis

feictuet

fentimus vim aliquam boni approbativam,repro-

X N t

bativam mali: Proinlexterna prout hominiim-

ib hgec

preffa eft,à naturali non differt. Atque hinc etiam

IN. 53. Patet , quód allate IN. $0. Ratiouesuil

) comprek:

eezucant. Itaquead 1.3y. 1. multa fünt etiam bona

vel mala, quia precepta vel prohibita: ergo na-

qii ln

f

pro 1049

tura rationalis non eft regula faltem prima & uni-

verfalis. g. 2. D. 7. quiabona & honefta vel ma-

27 d

j n

la& inhonefta , bonitate vel malitià formualiter ta-

üü[ c&,/; '

li; fiveproprie moral; N. materialiter tali vel va-

icali, quze dicat contarierarem, tum cum perfe-

crettrb

€tionibus & attributis divinis, tum cum ordine &

fine, quem Deuscreaturz rationali indifpenfabi-

enend

