guftum, auditum, odoratum & tactum fequun-

tur: & in 7oz gaturales , five vationales, vel in-

ram

Pn

zellecivas , quee fequuntur imaginationem ,. üt

hec connexa eft cum acturationis, quales funt

oblectationes ex actibus virtutum &c. Ad 2. &.

$

it(

JDolor ia geneve eft motus inquietus appetitás, ma-

fie

lum prefens üt moleftum fugere , cg à fe amoliri ge-

qum

Jfiens : vocatur & Zyifliia, fed hec potiüs e

Ti

difplicentia vel aegritudo interna de malo , vel

la

fecundüm rem , vel fecundüm imaginationem

r&fente: idémque hicevenit, quod anté de de-

Wj

)

[2

Qu

&atione diximus; dolor enim alius fequitur ap-

prehenfionem fenfitivam , & externus eft: alius

It

[77

imaginationem üt rationi juncta eft, & inter-

nus vel triftitia dicitur, féque ad plura etiam ex-

qu

f

tendit, quàm exterior, eoquód quacunque füb

exteriore apprehenfione cadunt, cadant quo-

(

que füb interiore; at non $ converfo; unde &

ld

triftitia de preteritó , prafenti ac futuro effe

DT

f

poteft; dolor autem corporalis non eft nifi de

refenti, quia fenfüs nonnifi prafens percipit.

iM

P

d

orro feptem funt [pecies triflitis 1. Mifericordias

quee eft dolor de malo alieno , eftimato àt pro-

W

prio; cum voluntate füccurrendi.

2. luvidia,

dolor de bono alieno , aftimato àt malo pro-

:

prio, quatenus judicamus eo- bono nos ab alio

füperari.

3. JVemefis , dolor de bono alieno;

prout judicatur is; cui illud datur, eo indignus.

4- ZEnmulatio vel zelus, dolor de bono alieno,

'

quatenus id nobis deefl. 5. /nguffia vel anxie-

?a$, dolor fic aggravans animum , ut nullum

?fïugium patere videatur. 6. j4ced/a fic apgra-

Vàn$;

U )y(oxC 3

135

xqu

vans, ut ufüm membrorum prohibeat, torpo-

u

rémque, maximé in repentinis, adducat. 7:

1;

Pauitentia, dolor de malo praterito.

s fo

N. 110. Q. V. Que fimt Caufz voluptatis,

]^

€2 doleris ? & ad 1. multiplices fünt: 1. Bozun

2. Motus

1 jm'

üt conveniens nature , & prefens.

ia

five poffiffio; eft enim conjunctio ipfius boni

üd

cum eo, à quo poffideri dicirur. 3. Spes &me-

n

moria; quia illa bonum jungit fecundüm rem;

1]

hac fecundüm cognitionem. |4. 7mor €9' be-

k

meficentia.

$. -dmüvatio, qua oritur ex eo,

quod quis videat affe&tum , caufam veró igno-

I)

Dl

ret, fed fpem illius detegendae habeat. — 6. Zvz-

]i

flitia quoque caufà per accidens eft voluptatis;

ia

quatenus vel memoriam rei amatee refricat ; vel

fl

fubfequam habet evafionem à malo.

"Ad 2. W.

"

Caufa doloris extermi eft malum quodlibet covpus

j

ledeus , quod fan& eft oppidó varium : Caufa

d

interui eit pariter £. prefentia cujusvis mali, ca-

jd

ventia boni concupiti, ami[fo boni amati. 2. fra

n-

ipix |

& defperatie , cüm quis nequit appetitum vi

li

dicte explere. 3. JDilatio boni exfpectati , &

)FO

meinoria praeteriti.

4.; Calamitates amicorum.

/](l J

5. Fis [uperior , cui refifti nequit.

6. Nullà

[/À

fiepe causà exteriüs exiftente , fola commotio

n

humoris melancholici, qus me

voy dicitur.

IN. 141 CX

VI

ul

f

qut utviusque

effectus ?

0j

19

p.ad r. 1mus 2

ft dilatatio covdis €$ diffuffo [bt-

vituum; ex quo patet ;

'cur voluptas fit loquax ;

)j

)uie;,

í

& confidens, afpectus vividus &c. — 2

& manquillitas animis

& pevfeétio opevationis, dum

:

voluptas moderata eft.

3. Dum vero elt falfay

4

enquie-

4002

p

16

U XCoyxc g

inquietudo & impatientia. &c.

Contra quam

dit

optimum remedium efl, ejus fugacitatem, & ma-

la fequentia fepius expendere. Ad 2. .. Effe&us

de

ejus pluves funt im pevniciem auimi; Nam turbat

&impedit omnem operam rationis & ufüm vo-

Faü

luntatis , ubi immodica fuerit; quapropter Eccl.

T0f

Tif

30. TYiflitiam longà expelle à te, smultos euim oc-

cidit, mec efl utilitas inea. — Quin & füccum vi-

qu

t& & vires corporis exedit ; unde Prov. 13.

]o

fpiritus tvifis exficcatof/a &c.. Ejus medelee fünt:

dQ

repellere ab anirno opinionem mali, ob quod

Tif

[

triftamur ; yor enim , sit Epi&t. affügunt nos ipfre

ves, fod quay de vebus babemus , opimioues. 2

(

Cogitare humana effe, que accidunt, maláque

[//

prameditata habere ; quia fic molliàs feriunt.

ph

3. Mentem convertere ad fpem , & bona fu-

ln

tura Gc.

lo

DA

INSTRUCTIO XV.

i

De Paffionibus appetitás Irafcibilis.

li

:

N. r12.

L Quid, &9 quotuplex fit Spess

:

£? Defperatio ? W. ad 1. Equidem Spes fümitur

Mn

communiter pro virtute "Fheol

ica, que fe-

W

dem habet in parte rationali ;

A

jc tamen fonat

k

muotum appetitüs ira[ceutis in bomum futurum , ay-

V

duum quidem , at obtemtu poffibile. — Arduitas fpei

[

perirur tum À difficultate objecto fpei annexa;

Tl

tum ab aliena voluntate, à qua res pendet, &

l

qua eam reddit arduàm. — Si queras:

"n [pes

[

eriam [it in brutis ? 3. Cum S.Th. l.c. q. 50. etfi

brutg non coguoícant füturum ; conferendo

pre-

um

d

d x(o»C u

157

Qu

preefens ad illud ; tamen ex inftin&tu à Deo in-

V

dito moveri perinde ad futurum, acfi id previ-

j

derent.

Porro fpes dividitur r. 22 gaturalena

FU

vel vrationalem , quze fequitur apprehenfionem

facultatis copitativee, àt dum homo fperat ho-

v

l

norem &c. 2. Zzdrimen, quà fperamus bo-

"

À

num divinis viribus obtinendum: & Pumagam ;

m

quz fertur in objectum per vires naturales vel

3

proprias, vel alienas. Ad 2. . Defperatio quan-

Atf

doque fümitur pro amiffione [pei prius babitas fed

g

minüs proprié; neque fic eft pafRo, cüm non

"

dicat actum pofitivum. Stri&tius ergo cf mofus,

g

quo appetitus irafcens , vitus difficultate compa-

bqu

vandi Loman ,. vefugit ab illo ,. eflimato t impoJ-

TU

filili; ubi bonum eft objectum materiale ; ma-

L

lum veró, quod eft impofibilitas relativa» five

bonum ür fübfternitur impoflibilitati , formale.

Dividitur 1. ratione fübje&ti zz fpiritualem , quee

fübftantiis immaterialibus convenit ; & 7 fez/i-

Item zz

bilm, qus elt appetitüs fentientis.

de[pevationem ignaverum , qua eft remiffio animi

52)?3»

penitus concidentis , &zimida dicitur ; & magna-

hily

münorum , quae etiam femeraria vel fuviofa no-

[

minatur, quia ad infolita quzdam preecipiti im-

lif

petu abripit.

2. Ratione obje&t iz vitiofam;

]^

quà ex deíidia animi receditur à bono; cujus

Xl

tamen profecutio rationi congrua eft ; nec vi-

;

ribus fuperior: & z laudabilem, quee eft defi-

tio, cüm rei difficultas vires fuperat ; temeri-

J

tatis namque eít velle confequi; qu& non

(

poffis.

)

I;5

N. 115.

m

Z

s

138

56 »(o»C 88

N. 113. Q.IL. Que fint Caufee Spei , €? De-

p

lur

fpevationis ?. 3. ad 1. Eedem fer& , quae amoris

ac defiderii: peculiares tamen fünt r. fub/idia vei

li

obtinende oportuga, v. g. vires, divitiee &c. 2.

u

dmicorum copia €g' potestia.. 3. Experientia, quà

&X

compertum eít, poffe difficultares füperari. 3.

[

Propofita premia,

[2

snoda.

4- Jracundia & ipíà incom-

5. Fiteimmocentia, ob neminem offen-

qi

fum &c.

Ad 2. &. Remota eft (ümmarei diffi-

uk

cultas vel zmpoffibilitas: proxima judicium de im-

p

potfibilitate ejus confequende,

r

N. 114.

lL. Qui fügt utriusque effetus ?

EU

B« ad 1. /4mor bozi; non enim fperamus, nifi

&

bonum amatum.

2. Ere&lio auimi , & in agen-

[

do alacrztas.

3. Quaedam eredulitas, quiaípes

lin

bono & malo facilé credit. 4..4udacia ; & dif-

lm

Jufio [Dirituum per omnes partes corporis &c.

&

Ejus regula ff : Quisquis fperat, ne nimium

fr

prafidat, nec dejiciatur infra , quàm deber.

N

Ad2.X. Precifio virium operandi , & omnis

f

operis impeditio. 2. 7Z/je&o mediorum , £2 me-

l:

vOY anin.

3. Converfi im comtravünn , & in

Ts

gravitlima queequefcelera prolapfio. —.Ejus zor-

Ti

ma &3 imedela eff ; qui nihil poteft fperare, de-

Íperet nihil.

E.

N

N, 115.

Q. IV. Quz'd, €2 quotuplex fi 4u-

Ti

dacia 9 Timor £ &. ad 1. Audacia eff a&us appe-

l

zitás iva[centis , pevicula ipfa ampleBentis ex appre-

YX

benfione vitforie : velquo uegle&lis peviculis opus

D

avduum aggredimur £. elu&alile.

Unde ob-

je&tum compofitum habet ex bono & malo,

ud defperatio; cum hoc difcrimine, quód hac

pro

m

s xX(ox0 85

139

)

pro materiali habeat bonum , pro formali ma-

Wi

It

lum; audacia veró contra: & differt à fpe, quód

hec fit immediaté circa finem; ipía circa exe-

.2

cutionem mediorum difficilium.

Divifiones

Jl

"]

audacia nullas habet.

Ad 2. g. Timor of a&ug

avevr[atious . ex amaginatione mali avdui immi-

AU

Wentis , 9 «orà eluctabilis.

Differt ab odio,

J

quia averfatur malum futurum: à Fuga , quia

refpicit malum arduum proximé imminens;

V

non enim timeutur mala, que longé abfumt ait

Arift, 2, Rhet. 5. hinc etfi omnes fciant fe mori-

r

turos, tamen nohn curant, quia non prope &c.

jl

à triflitia , quia hec eft de malo preefenti inevi-

Igïl'r

tabili at objectum timoris eft aliquo modo du-

i

bium,

Dividitur 1. zz ratiogalem & irrationa-

QÜ

lem. 2. fnverum , qui eft à rationabili cau(às

h

& inanemn , qui à chimerica.

3. In mundanum ;

Tf

fervilem, & filialem vel vevereutialem &c, 'Timo-

Y

ris autem humani juxta S. Th.1. c. q. 41. funt fex

[j

fpecies,

I. Stgnities, timorlaboris, vires qua-

!

Í1 excedentis.

2. Erubefcentia, timor dedeco-

(

ris ob factum opus turpe.

3. Ferecundia , ti-

!

mor jacture exiítimationis ob malum opus per-

d

petrandum. 4. zZdmuratio , quatenus eít ex

fpecie infolita mali , cujus nequeat exitus repe-

l

riri.

s. Stupor vel couflertatio, ob grave ma-

lum inopinato inexpertis imminens.

6. Zdngov

velagonia , cui ipfe timens nullo modo poreft

Occurrere.

N. 116. Q. V. Que fint Caufe ;dudaciee ?

Tunori; ? W. ad i. Ecdem plané, que fpei;

quibus 2. Rhet. s. additur : re& fe balere evoa

gf

divi-

g

x

140

E | x(Co)y( EEX

divina; quod & Davidem excitavit contra Go-

Q

[

liath. — Addi etiam poteft, rei indignitas, atro-

citasinjuriee, ac defperatio &c. Seepetamen pro-

a

ü

pofitis periculis, fortunz inconftantie, virium

fragilitate audacia moderanda. 44 ». &. lm-

Tk

becillitas tum 95yfica, tum moralis , ac preci-

pue /Zmor fui vel alterius , mala confcientia , pov-

T

genta fiderea , malorum preteritorum recorda-

K

7io &c.

N. 117. Q. VL Qui utriusque effélus ?. .

Q

li

ad 1. Superbia, comtemprus movtis, major prompti-

tudo in principio, quàm fine, imparzentia fer-

Ti

vitutis, cupido glorie &c. —Ad 2.9. Captiocon-

l

Jilü, attentio in operatione , fiélio malorum , pallor

Q

im vultu , avve&to capillovum ; trepidatio labiorum

€7 vocis , palpitatio cordis , cauities prepopera &c.

d

l

"Timoris medela eff , cupiditates ac fpem minue-

[

re, & malum non prevertere; hinc Seneca

t

Epift. s. deforis timere , ff fpevare definis : & Epift.

ü

13. ANe fs mifev aute tempus s cinmilla , que velut

Ti

gnminentia expavifli , fovtaffe mumquam ventura

ant g c.

D

N. 118. Q. VII.. Quid fit Ia , & quotuplex ?

j

&deo: Optimé definitur 2. Rher. 2. ef? cum dolo-

f(

ve conjuntta libido [peratee de eo ultionis , qui nos,

vel ex woffris quempiam damno lefiffe ,. vel con-

l

zempfilfe anjuvid. videatur.

Dicitur Zbido, quia

;

non rationi ; fed appetitui infidet.

2. Ultionis

[perat2 , non enim iis irafcimur, quibus nocere

non poffumus; fed ubi defperatur vindicta,

ä

triftamur. 3. Cum dolore cozjtz&la , quia ori-

tur ex malo precfenti vl contemptüs opinione,

t;

qua

£5 »(o»C d8

I4I

.

que dolorem & moleftiam parit.

Differt 4b

d

odio; quia iratus vult malum alteri non finipli-

.

citer ; fed füb ratione compenfàtionis & vin-

Tm

E

dicte ; & ütait Arift. minus ratione utitur, quàm

Im-

odium: Item à defiderio3 quia hoc non necefla-

T

rió fupponit dolorem.

Peccari autem poteft

jr

irafcendo per defectum , & per exceffum , üt

Yil

períe patet.. Zriplex porvo e[! zre fpecies ex Arift.

4. Eth. 5. & S.Th. q. 46. nempe 1. fz ; dum

!

quis fübitó excandefcir.

2. Mania, quando

ira eft permanens. 3. Ziror, dum non quiefci-

L

tur, nififümptáà vindictà. Addiquoque poteft

u

Judiguatio adversüs inpratos , vel fictos ami-

!

I

cos, detectáàeorum fraude vel malevolentià &c.

11l

N.119. Q. VIIL. Que ftnt caufee ire ? deosz

x

alie fünt ex parte ?rajceutis , üt varii, quibus

1

deditus eft, affe&tus, praefertim triftitia, abundan-

(

tia /ilis , calamitas infefta &c. alize ex parte verum

extvinfecarum , maxime quae conferunt ad inju-

jl

Vl

riam & contemptum, üt gaudium ipimici deno-

l

J

ftris adverfitaübus , defpiciemtia , contumelie;

amaledicla , obtre&latio , probilitio ab affecutione

i

ejus, quod cupimus: ltem aliae per fe, aliee pev

jj

accidens &c.

N. 120. Q.IX. Qui fint effetus ire ? &deo:

I/

j

Ira ex rationis prefcripto smoderata; calcar eft

)l

ad virtutem ; hác enim ereptà inermis animus;

)

& ad magnos conatus piger inéórsque; ait Sen.

Afc

L. 3. de ira c. g. Sed zmmodevata perturbat ratio-

h)

tionis ufüm ; & ad perniciofa quavis inducit:

com.-

imó hominem quandoque in feram pene

mue

we,

æ i

a.

142

90 x(o»t 00

mutat; quandoque in füperbiam effert, pre-

d

cipué cüm plena ultio fequitur; fepe etiam in

ï(l

defperationem definit, cüm poteftas ulcifcendi

non datur: hinc fervor ebullitio fanguinis,

afpectus ferox , & quaedam phrenefis peren-

nes ejus comites.

Arma contra iram fortitfi-

ma füppedirant pofita ob oculos exempla pa-

tientiee & manfuetudinis, imminutio opinionis

l

ilatee injurie , irae foeditas , peníàtio noftro-

rum defectuum ; ac prafertim ftudiofa igno-

1

ratio , quid alii de nobis dicant , vel fentiant ;

nam üt probe Sen. l. c. sulte 2os injurie fran-

l

i

— jéunt , ex quibus plerasque nom accipit, qui uefcit.

Et hec fatis funto de patfionibus ; quarum vi-

I

€toria fi cordi fuerit, ítudium fapientize

optimé erit collocatum.

li

l

li

k

O. Al M. p. Gj.

o s

f

46

MY

^

—

P M

6

3j

ü

CC

,

A

NT

-6

À

"

e

ä!

í

y*:

N

/l"

3

R w

s

d

X»

VE

3v

( |

1

1

N

N

m

Y

ï

ELEN-

ï

ER5 dt5Ot5 at as tht eimemetsats

?

Q PT£ UTX UI UPU Uf f fM

$

p

580000000oooooooo0Q0f

72 J2 3 072 P2 I M r I pf CHf tD

B

ET

9

ucer.ä |

Md GP qe QUs -GuG G QU Go UC

I

X

r

yil-

ELENCHUS

T

YO

INSTRUCTIONUM ETHICARUM.

olb

Uid fit Ethica? p.3. Quod ejus obje&um? p. 4.

Ethice divifio?

An & qualis fit fcientia? p. 5.

I.g

2

Il. Quid fit voluntarium ; & quotuplex ? p. 10. & 11.

. An yoluntas poíIit pati violentiam ?. p. 13.

Quomodo

ïl j

Ignorantia fe habeat ad veluntarium ? p. 14. Quo-

modo metus & concupifcentia? p.16. feq.

III. Quid & quotuplex fit Libertas? p.21. Que indif-

ferentia requiratur ad effentiam ejus? p. 23.

An tá-

lis detur in ftatu naturz lapíz? p.25. Quadam con-

fectaria. p. 52-

IV. Quid fit moralitas ; & quotuplex? p.33. & feq.

.Unde ea defumatur? p. 55.

Quomodo ab objecto ;

circumítantiis, & fine? p. 37. An dentur a&us mo-

rales mixti? p.39. .Anin genere moris indifferentes?

4

P.42-

V. Unde actus externi participent moralitatem? p. 48..

An plus fit moralitatis in a&u externo fimul, & inter-

no? p.5o. Quid fit imputabilitas? p. 51.

VI. Quz fint principia dirediva adtuum. humanorum?

p.51. Quidfit Lex? p. $3. Qua fit regula univer-

falis & primaria moralitatis? p. 54.

VII. Quotuplex fit re&ta ratio , przfertim. confcientia?

p.58. Qua fit regula a&tionum humanarum formalis

& proxima? p.6o. Corollaria didaética. p. 61.

,

NTIT. An

A

VII. An & qualis detur ultimus Fmïrs ac4onum , & ré-

rum omnium? p. 66.

Quis ille refpe&u creaturz ra-

tionalis ? p. 69.

An ob eum íempér agatur? p.7r.

An tendere ad eum oporteat? p.73.

An, & quomo-

do entia ratione deftituta ob eum agant? p. 74.

IX. Quid, & quotuplex fit beatitudo? p. 75. . An bea-

titudo objectiva hominis fira in bonis creatis? p. 76-

Anin folo Deo pro omni ftatu? . p. 78.

In quo fita

beatitudo formalis? p. 81. Quadam Efiones didadti-

cg. p. 85.

X. Que fint media affequendi finis ultimi? p. 86. Quid

virtus moralis? p. 87.

Anomnis virtus in medio po-

fita? p.89.

An formaliter & eífentialiter ; an caufa-

liter & etlicienter? p. 93.

Que divifones virtutum?

ibid. & p. 95.

Quomodo inveniendumi virtutis me-

dium? p. 97.

Xl. Quid fit Paffio ? p.99. & 100. Quod paffionum

fuübje&um? p. 103. Quz divifio? p. 107. . Quot fint

Paffiones? p.108. Aliquot Corollaria. p. 10g.

XII. Qu fint Caufz efficientes Palfionum? p. 111. Quz

Cauía finalis? p. 114.— Que bonitss , aut malitia phy:

fica, vel snoralis? p. 115. & feq. Quz remedia ge-

neralia? p. 120.

XIIL Quid, & quotuplex fit Amor, & odium?

p.122. Quz caufeutriusque? p.125. Quieffe&us?

p. 129.

XIV. Quid, & quotuplex fit Defiderum , & Fugat

p.131. Quse utriusque Caufz , & qui effectus? p.

132. Quid, & quotuplex voluptas & dolor? p.133.

Que eorum caufz, ac effedus? p. 155.

XV. Quid & quotuplex fit fpes & defperatlo? — p. 156,

Quz ambartm Caufe, & effedus? p.138. Quid &

quotüplex Audacia & Timor? p.158. Qui utrorum-

que Caufz, & effectus ?. p. 139. & 140.

Quid &

quotuplex Ira? p. 140.

Que Caufz & effe&us?

p 140e

P 5 Q

3

u

"

t

U

n

i

n

[

m

mpir]

u

quit

[

1tafni

l

t r

A;

m |

tht k

2|

d

n

ls

jl !j

d

$

!

!

l

?

j

j

1d

Qf

jó

hi

^

m s

LE

s

as

F

L

TR

i

N

T

r

E

m

ia

—

ii

-

z

T

N A

N

À

A

]

d

[

z

z

RUNTI "EM EL s

—

j

E

D

o

— i

l

E

—

€ÓÀÀ

—

PIHSRU SKORSRUN

mET ——

]

——

—

B

mx

A

:

x

v s

—— -

—

RE

NU RU oSCS CSSREEEEERE ER

-

E

t

T

s

X

äwl.!q

t

ETE

PA

d

L

x

U.

s

J365

s

W

W.M.r

x5

P.

z

:

1

-

j

ia

s

L

M.

E G

Y

E

2$

g

x

j

. l

54

N

M

o

z

i

5

-

2

A

Á

Pig

*s

[

OV

*

AE

t

LO

XX

.

d

a,

M

)

d

2

:

DA

d

d

*

AS

*

t n.-

U

T

AR

x

p

ert

Y

URT

fade

A

uT

D

2

z

WW,

$

Oa

N^

vtb

y:3

.N!-

p5

i

N

w

*

pE

* f

cu

u

*Wu

r

AU*

ss

m

,

d

E

"

MO

m

i

t

3

M

o

3

M T

p

u

?

"x

A

l9s

od

f

d.

:

5

E

s

f

A

"

X

IY

v o

44

C -

duf

us

m E

xïr

us

et

^

d

i

ts

X

^

*

t

3

p

d

25

rj

um

x

EC

z

m

— r Q m

E

a

w

iib

W

19

18

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

ETHICA|

SIVE

IUI

15

PHILOSOPHI -

ä

MORALIS

a

JUXTA

I

ARISTOTELI-

E

PR]ECIPUORUM ZEVI NOSTRL-

MORALISTARU

e

PRINCIPIA

| B

8

AD INSTITUTIONEM]

DD. ETHICES AUDITOR

7

PROPOSITA & EXPOSITA

6

P. CHRISTIANO STEINME.

SociETATIS [ESU;

E

5

AA.LL. & Phil. Mapgiftro, in Alma Univef -

Wirceburg,Phyfic.Ethic. ac Metaph.Prof. Publ. €

4

ANNO MDCCXLIX.

CUM PERMISSU SUPERIOR

3

2

WIRCEBURGI

d) Copyright 4/1999 YxyM GmbH www.yxymaster.com

Typis Jo.] acobi Chriftoph.;Kleyer, Un

1