eft in corpore, ab o in agendo pendet; minis

Vi

fterio appetirüs utique indiger, quoó defideriis

Yaj

ejus, ceu alis, ad bonum evolet; fpe; ür ma-

p

nu, illud prehendat; letitià, àt brachiis; illud

Ntt

amplexerur ; vel fi quid à boni fruitione àvocet,

uhxg

audaciáà vincat &c. qua & de caufa faellibium va-

Qv

£ionis paffiones à prifcis paffim nuncupabantur.

Q

Jhnó palam eff , eas ad opeva etiam, virtutum mul-

um copferve , fiv& ? priucipia; quia rationi; &

li

ut ar-

uj

date cghn:g gratia fä adjungunt : ac vel

bufta

E

B x(oxCc 08

II$

Vomt

bufta filveftria ex infito de bona arbore fürculo»

Y d

quod in fe habent vitii , corrigunt , bonósque

NU G

fructusferunt; itaad comparandam firmandárm-

Drobs

n

que virtutem juvant, cui fünt affines ; fic ira

zelum; amor charitatem , triftitia & dolor poe-

iin

Á

nitentiam promovet &c. fivé àz Zzffrumenta ; qua-

tenüs tarditatem in agendo & refiftendo inci-

MU

i

tant, ratióque pratià adjuta iis ad opera virtu-

;X

1

tum utitur: vel demum 2 mofiva; non quód

af

ipíà paffio fit formale virtutum objectum, fed

donii

quia animms pertüfbationem paffionum in f&

alb

aliàs expertus; easdem reprimit, ínque gyrum

jniti

rationis copit ; affe&tus namque virtutes fiunt;

Yi

fi fiant cüm modo ; da enim modum cupidirati;

Qte

& juftitia quaedam erit; da voluptati, & tem-

xiniri

perantia evadet &c.

Hinc jure S. Aug. L. de

f

fpir. & ani. c. 4. ait: Quoniam virtus efi babitus

yie

1

mentis Tene compofitay, componendi infttuendi , at-

yuti

que ordinandi junt. animi affetlus ad àd, ad quod.

j u

j

delent , ut in virtutes proficere po[fint * cum eigo-

"

prudenier , modeflé, g. fortitev, £? juJf2 amor Q9*

ubl

odium iuflituuntur , in virtures exfurgunt. - Unde

j

& fàpienter inquit Arift. 7. Polit. 15.. Priis cu-

[

yandum covpus, quàm ammus: deinde bvoximà ap-

T.

peritós eura. babendas fed. propter memém 39 ani-

jld

7& Causd corpus formandum inflituendimque s nam

Qceb

ubi paífiones rationi obtemperant , jam via eft!

t

m

ad virtütem felicitatémque privata

é

RRM

ntu

cam complanata. Atque hinc

?

»

:

ii

,

d

N.97. Dico III. P.

Lones

317 17

r

funt, . ft fint modevatee, g 3uxta ovdiném vatura'st

12

oRt liite

fe"criþfo: à vatá

;ulïa

$m Q9 moraler , fi l-iiw

2

Teaeatil y

|

a.

116

ER x(oxC £R

zeueant , €9 ve&lo mentis confilio dirigantur : Si.ve-

N5

gà immodevatee fint , mec vationi obediant , & pby-

qui

Rras

ficà €8 moraliter male funt. . Eft contra Stoicos,

qui-paffiones omnes damnabant üt malas, &

lpr

ia

ullam in fapiente reperiri poffe negabant: Item

contra Luth. Calv. &c. HH. qui nonmodó Con-

p

I ]

eupifcentiee motus , etfi indeliberatos , dicunt

ii

effe peccata , fed ipífam quoque idem effe vo-

!emp

lunt.ac originale peccatum. A0 177 ef? ; Quia

(

per fe à naturainfitee fünt cuivis animali ad iplius

üq

bonum, & confervationem ,. ex N. praced.

erpgo cüm natura feipfam non deftruat; perin-

tiqu

hm

de ac uterque appetitus phyficé bone funt;

uamdiu nature moderamen fequuntur. 770

&s|

2di efl ; quia hoc paécto fünt rationi conformes,

adeóque laudabiles; bonum namque eft; odiffe

fux&

&i

l

malum , redamare amicos, aliorum miferiis

compati &c. Unde & Pf. 4. zra[camini , & mo-

Gl

]

l

lite peccare. — Adhaec pleraque ex dictis funt in-

ftrümenta, & incentiva virtutum, ac arma ani-

Ws

quàa

me: Atque&in Adamo innocente, &in Chri-

fto extitére; quanquam difpari à nobis ratione;

ütg

&t

non enim ufüm rationis praveniebant &c. ita-

e poffunt effe moraliter bonz. Azio 32 6f

g

fenr

Qu

uia fic & egritudinum corporis , & morbo-

.

rum . ant

mi caufe funt; enervant enim vires;

n

remperiémque humorum tollunt, üt in amore

àW

& odio, triftitià & irà efferatis indies patet, &

m

ad peffima quevis impellunr.

Tüty

N.98. AVec dicas 1.. Quecunque fiunt ex

p

inftigatione paffionum, fieri ex Philautia, five

BU

Tio-

Q

amore proprio; proindemalaeffe. 2. Pa

nes

»

Q* XCoyC 8

217

DN

nesetiam moderatas conturbare animum, eo-

en

quód eas confequatur cognitio confufà cum di-

tOR

Ítractione, vel averfione à bono honefto.

3-

js, d

In nullo gradu bonam effe poffe Concupifcen-

: f

tiam , aut libidinem ; cüm femper incliner in

wdöCüH-

peccatum ; neque in noflra poreflate fit, uti

ln

nec reliquarum patfionum motus &c.

Nanm

n

4d 1. &. Falfüm manifefté affümi ; alioqui &

Qu

temperantia , & fortitudo ; & plereque virtu-

tes malee forent; nam & ha directé referuntur

ij

ad confervationem temperantis ; & fortis &c.

a

at«

atque adeo ex fine proximo & amore fuz con-

; h

fervationis exercentur: diftinguendus igitur re-

2/]

€tus bonüsque amor proprius à pravo eft.. 44

VIS]

2.X«. Si moderatee fint, non ita turbare, ut na-

,a

turam humanam dedeceat; ficut& cibi fümptio,

m

& digeftio vim intelligendi non parum obfut-

!

J.",'

cant; & fomnus ufüm ipfum rarionis tollit, quin:

ii

hzc fint malaaut phyfica, aut moralia hominis:

u

idem ergo de paílionibus moderatis dicendumg:

quia majore illà intenfione, quam inferunt; na-

(

ra[ioqei

ture non adveríantur, ütjam conftatex N. 9j.

& mox amplius patebit. Neque etiam homi-

u

«

gmr',ïi?

nis nature diffonat, confusé cognofcere, vel at-:

tentiüs in unum objectum aut ejusdem praedi-

Vr

virel

catum ferri ; hoc enim fzepiffim? petitur ad agen-

da virtutis opera: ergo. 74d 3. &. Motus quos-

TÍOU

[

dam paflionibus fübin annumerari; quorum

natura pofita eft in ipfo exceffu, eóque maxim&

j d

perturbato; quos utique malos effe non inficia-

mur, perinde ac palliones in vitia degeneran-

fj

ff

1es, nili exceffus ille tollatur; tales autem non

H 3

funt

(a

um

h3

118

$E y(CoYyxC z82

&cdi

funt paífiones fecundàüm fe; uti neque concu-

pifcentia: quia etfi hec poít baptifmum ad

dire

pugnam remaneat (ex quo ipfo conficitur; eam

frni

non eífe idem cum peccato originis, quod

aliud

[

baptifmo eluitur; uteft de fide ex Rom. 8. v. 1.

& feqq. &c.) peccatum ramen non eft, nifi ma-

r

terialiter, quatenus nempe eft effe&tus peccati ,

| Ra

vel ad peccatum excitat; qui ipfi etiam motus;

p

quà primi funt, & rationem antevertere folent,

".

"EU

peccata non fünt, íed virtutum , cüm repri-

Tnuntur, materia: proin eíto in nobis non fit;

mj

quar

ut ne omnino in nobis nafcantur, nullánquein

corpore mutationem cieant ; firum tamen in no-

t

tini

bis ob liberum arbitrium eft plerumque effice-

re, utne immoderati finr, & ultra recte ratio-

t

Xl

nis fines prodeant: quod quia non femper fit,

Íed non raró aut eorum etu nos abripi prae-

Qu

fiüm.

pofteré finimus, aut pravitate voluntatis eos-

dem in malum conciramus ipfi; hinc ut ex-

time

pur

actiüs pateat, quo pacto & Concupifcentia; &

Pafliones ad moraliratem, ac preefertim ad pec«

ttm

catum utrobique fe habeant; ulteriüs

N.99. Obferva: AMotus paffiouum &9' con-

fem;

füen

eupi[centiee [peGlavi per. ovdigem ad. vationem vel

entecedenter ,^ cüm nempe fünr cauía actionis;

J

wcl confequeiter , cum judicium rationis fequun-

i (

tur, 4u per modum elettiouis , üt cüm paflio ex

N

ER

retionis imperio ad faciliüs perfectiüsque five

j

bene, five malé operandum excitatur; au/ per

o

enoduim veduudantie , quatenus pars concupifci-

Wt

bilis motui intenfo partis rationalis fe fponte ac-

lie

commodar. lItem Pa/fozes alias e[e. affeciatass

Cl'u

,——?j;;)

$9 Xx(oyxCc $m

fr$

C«

& dire&té volitas ; alias zoz. affetlatat , neque

üm «

directé cupitas. :

Peccatum etiam a/iud e[fe z2-

d

Jirmitatis , quod fit ex affe&u preedominante;

qu

aliudmalitie; quod praemeditató fit, & ex certa

LU

l

Ícientia.. His adnotatis, porro mdeo I. Cozcus

Qu

pifceuntia, eg paffiones [-epe fumt caufa peccati ; (ae-

Wil

i

pe enim voluntatem indirecté movent ad eli-

Eümï,

gendum vetitum, nec ufum libertatis adimunt:z

1 fOïSH[,

ergo.

Hinc z. ad Tim. 6. Aadix omnium malo-

It

um cupiditas : & ad Rom. 6. Pafftoues peccata-

0il

vum fruclificant morti.

Dixi autem: . Z2divet?ó ;

g

quia potentia materialis & inferior nihil inpri-

ny

mit aut imperat directé voluntati, fed indirect&

dite

tantüm diflipat vires anime, mentémque ob-

nfb

coecat - ac illice voluptate, ceu Eva Adamum

rf

pellicit, üt fusé dictum N. 87... Ex quibusuti-

pïl-

que patet, tam paífiones ; quàm concupifcen-

um

tiam ad peccatum haud parum conferre.. At-

j«

tamen Ixdeo II Paffro nou affeclata , durmef? cau[a

XFC

ul

peccati ,. fempev. iminuit peccatum ,. g áliquando

eiam tollit: que verà fubfequitur , illud fem;er au-

get.

Ratio 1mi eft ; quia paffio non affe&tata

(l

femper minuit liberum , tum in. radice füa,

V]!

mentem obcascando, tum in ipfà voluntate, ad

bonum fenfibile eam pertrahendo, ex mox an-

jj

]*

t&, & fupra di&is: ergo & peccatum:- Ac quia

a&

poteft efle tanta , ut ufüm rationis & libertatis

VC

plan? impediat, adeoque reddat acturri penitus

involuntarium , poteít fimplicirer ; nift liber&

contraéta fit , à

eccato excufare; fi namque

"

liber& contracta

;

it, id, quod fequitür ex ed;

Ratio 2di efl ;

,

erjt peccatum faltem in caufa.

j

4

Quia

s

130

$ n(oy(o d

Quia quz fübfsquitur, five per modum electio:

"I

nis, five redundantie, eft dire&? volita, ac

qul'e |

proin confert ad malitiam üt actus imperatus.

TT

Unde & confequitur, peccarum ex predominan--

dina

2e paffrione commi[Jum vet?à dici peccatunr infirmita-

tem.

£i5 , analogiàab acgritudine corporis depromptà :

ür,

Ideóque Arift.7. Erh. talirer abreptos Paralyti-

till

v

CIS comparat ; -.quorum partes non moventur-

10 0

ad nutum. voluntatis , fed motu contrario:-&c.

Mj

Jam veró paffionum remedia quod attinet

yità

N. 1oe. Dico IV. Remedie. generalia paffto-

G.

zium; pavtim [um iitevua, partün exterua. — Inter

(

interna princeps eft dominium paffionum , h. e.

gte(ïp

apgregarum quoddam ex multarum virtutum.

]sf

confortio robur anime ,. ad fübdendos re&tze-

Md

rationi, ipsíque Deo rebelles affe&tus; ad quod

tof

conféquendum juvat 1. ferió pen(are decus re-

dam;

preffe, & miferam fervitutem indomitee paf-

D

lonis; quiíquis emim cupidiratibus: dominatur ;

Ti

quafi Rex. quidam eff ,. eit Cic. pro Sylla: & S.

li y

Aug. L. 4. de Civ. Dei c. 3. malus , etiamfi veguet»,

Wv

Jerous eff ,. sec umius bominis , Jtd, quod gravius:

qii

€ff, tot domitiorums quot vitiorum. — 2. Pari ftu-

I

dio difpicere , quibus ex: principiis tum inter-

Wn

nis, qua fünt vis imaginandi, & habitus vitio-

rum,; tum externis, quaefünt objecta, nafcan-

tur affectus; atque ifta folerter reprimere, era-

dicare, & precavere, quidquid improburm eft :

unde probé monet Epictetus, nunquam obíez-

HE

quendum illico phantafiees: fed dic : preffolare

*

.

hr

parumper à phautafra

^

- fie , pev[piciam quee fis,

jti

ä qw u$ de vebus :

ac de eerero tie permittas &i »

Q

L

uf

Em x(ox(c DN

121

o

ut longiut te producat , depingeudo ac adumbrando,

li, &

que deinceps ovdine fequautur &7c.. 3. Obnitiprae-

pera

rimis amori, &odio, benéque utrumque or-

du

dinare, ceu reliquorum origenes, 4. Na(cen-

fs

tem in ortu affectum füffocare , nec tempus ei,

tOng:

dare, utfe corroberet; Hinc Seneca epift. r16.

pj

nilli non vitio iitium eff verecundum 9 exorabiles

EUA

zion obtinebis , ut definat , fi incipere peruufevis. $.

ol

Affe&tum non affé&tu curare; fed virture Op-

K

pofità ; alioqui non vincitur hoftis; aut (i vin-

"

eitur; alter eo nihilominüs timendus plerum-

]

que exfurgit. 6. Examinare indies, quis pro-

» l&

reffus morbi, qua medela adhibita, quis hu-

jrtotn

jus fructus ; ac demum vi

ilare, etiam cüm

9

t

patli

o repreffa eft; Nam üt S. A

u

ait apud

d

[

Profp. fent. 169. €9' que vitte funt

[i

10U£$ , 1011

a

dum focuro triumpbantur otio , fed f

0

]

icito premumi-

z

guv imperio. . Ad externa fpectant 1. Jugis Dei

g

mermoria, & intuitus. 2. Imploratio Dei auxi-

T

lii pro quotidiano vite certamine.

3. Exem-

'Vigll;)

pla virorum illuftriam , vel eorum conviétus;

j

qui ftrenue affectus fübegére. 4. Mutatio ob-

"1

jecti mali in bonum; quia fic quod erat inftru-

ind

mentum vitiorum, fiet adjumentum virtutum

li«

SECTIO. II.

-

as

De Paffionibus fiugillazim.

"TArum ut debitam notitiam demus, tres de

dt

bfe-

fingulisex ordine queftiones expendimus:

1ma earum naturàm , & fpecies: 2da Caufas z

Jart

3tia effectus ,. & fi

[

quefünt, fpeciales mcdelas'

| (þ

exponit,

]

H ;

IN-

122

SUR y(oyxc m

INSTRUCTIO XIlI.

Hv

411(&1'1

m

eritás concupifcibilis, nominatim

num

De Paffionibus ï

"dmore, g Odio.

boni

N. 101. Q. I. Quid, £2 quotuplex fit /4mor,

tum

€9 Odium? Ydeo: j4imor àt fic, & proüt abftra-

quar

22 V.

hit à fenfitivo & rationali , vulgó definitur :

primus motug vel inclinatio potentie appetitiein Lo-

U M^

hii

aum . ab[olutà fumptum , 9 afhmnatum üt comve-

tni

"

"iens; qui verba naturam amoris in communi

tios.

fatis explicant, eümque ab omni alio motu, qui

Bs

amor non eft, üt patet, difcernunt. Dividi-

ii

tur autem Amor 1. ratione fubjetli in fpiritualem

ifür

five rationalem , & in fenfitivum five.anima-

od

lem; quibus paffim annumeratur naturalis. Spi-

(ut

j

vitualis , eft motus vel complacentia, quo na-

fan

tura intelligens vel appetitus rationalis fertur in

i

bonum, diciturque dvizur in Deo , digelicusin

ömr.

Angelis, bumarus in homine.

Senfitrous ( qui

i

1

proprié f paffo, quia appetitum fentientem

lui g

veré afficit, & immutat, aliarámque motionum

lt

t

eft principium, quee in appetitu excitantur) eft

m

propenfio neceffaria ad id , quod fenfus anima-

üq

lis.confentaneum proponi

t. AVaturalis, eftin-

d«

clinatio naturee ad id; quod fibi proprium & con-

Qui.

gruens eft ; competitque rebus omnibus tam

de qw

animatis, quàm inanirnis. 2. Jeafioze obyeGi in

f

amorem concupifcentie , & benevolentie vel

«

amicitae, 4Zmor coucupifcentie eft amor fui,

qui

quo quis vult fibi bonum , vel alteri propter

s

1e; unde etiam reffexivus dicitur , quia exit ab-

amante in objectum ; non ut in amato fiftat ,

bf'r(

Tur

e

&

SMER X(oXxC SHER

125

fed ut ad amantem redeat.

Quod/i iticidentev

quevas : .an amor bic de fe bouns fit ?. &. de fe bo-

mindt

num effe , fi ordinatus fit ; tum quia velle fibi

bonum, eft inclinatio cuivis enti à Deo inditas

T

tum quia hic amor eft regula dilectionis illius;

tdihn.

quam erga proximum fervare tenemurex Matt.

fuim:

22. V. 39. &c. fi veró inordinatus fit nullàque

T

habità ratione vel decori, vel lepis divinz fuis

UA

tantüm aut commodis imcumbat ; aut volupta-

ymmyi

tibus , qu

em

175*

:

amorem proprium vulgó appella-

1di

mus, utique malus eft. — /mor. lenevolegtia vel

J

emicitie efl , quo bonum alteri volumus propter

um

ip füm;

&

:

quia ipfi bonum eft, & commodum.

gn

Srricté tamen loquendo , adbuc diferimen eft in-

ïg[ SP;

£

s

er utrumque ; quisquis enim fic amat, at non

00 f

redamatur , Jegevolus quidem eft, fed non ami-

Ti

qu5: fi veró redamatur, ver& amicus eft & di-

citur,

Atque hinc /Zmicitia i2 commui defini-

li

d

gur s mutua-y 9 mon lateus benevolentia , alicujus

Val

boni gratiá, quod nempe alterius causá velis. 5.

(nut

Ratione tevmini in. affectivum ,. & effectivum.

dmor. affctlivus eft interna volitio boni, quod

J) d

nint

alicui volumus : : effe&;vus eft ipfius voluntaris

L

effectus , qui praeftat fru&tus amore dignos:

UIl«

quó etiam revocandus affe&us gratie, & favorisy

f

de quibus a. Rhet. 7. G'azia enim, üt eft af-

n

fe&tus quidam , efít motus animi , quo ferimur

! vel

ad beneficia aliis conferenda; & favor eft amor:

fij

quidam , connotans pralationem ejus; in cujus.

p[Cl'

gratiam fpecialirer aliquid facimus; alio pofthas

T

bito, qui ejusdem fortis & gradüs efl. — Caete«

dth

rüm quatuor hic inveniuntur nomina, ad idenv

[

quo«

124

$R x(o»xC m

quodammodo pertinentia; fcilicer /Zmor , /Zmi-

Volor

eitia , Diletio , Charitas: differunt tamen in hoc;

Quia :

quod juxta 8. Eh. 5. amor fit quafi genus , s&-

non]

que habeat per modum actionis vel paffionis:

puof

amicitia quafi habitus : dilectio füpra amorem

161

addat electionem , üt ipfüm nomen fonat; ac

el m

proin non fit in concupifcibili, fed in fola ra-

fim

tionali natura: Charitas demum adhuc füperad-

Qu

dat perfectionem amoris, in quantum id, quod

fotox

amatur; magni pretii eeftimatur , ut itidem no-

tuine

men exprimit: unde &, fi erpa Deum eft, fu-

fs

pevamicitia à Ss.PP. appellatur.

Q t

N. 102. Amori opponitur odju; eftque

pj

qprima avevfio appetitüs à malo abfolutà fumpzo , vel

us

appreben[o it vepugnante..— Dicitur przma averfoo ,

Qaibu:

quia ficut amor eft prima inclinatio in bonüm;

&um

ia odium eft prima averfio à malo.

uodfi

Vr us

odium fit offenfio animi, ex malo rationis com-

at

prehenfo, vocatur odium voluntatis; (à veró fit

Die

appetitüs concupifcentis ; eft pa/fio proprie ta--

hii

lis.. Dividitur 1. in odium imatum, &7 à Confüi-

lo |

Vutione covpovis ortum: 1mum dicitur odíum in-

N

J'incás , quale à natura ineft ovi in lupum &c-

(j

vel etiam rebus inanimis; oritárque à fpeciebus

aþp/l'x

infeníatis ; vel imapinibus cuivis creatura ab

g

authore nature inditis : 2dum ex privato cu-

Aüngn

jusque temperamento, vel rebus naturali incli-

ff

nationi contrariis exfürgit &c.

2. J» odium-:

D

abominationis vel fuge , quod amori cupidiratis

Tn;

opponitur, éftque difcrepantia, quà appetirus

V

refugit aliquod malum ut difconveniens e. g

*

o

,verbgra ; fament &c. jz edjum inünicitie , quo

l;

vOo-

B5 (o)C 88

125

m

Volumus elicui malum , quia malus eft; vel

Yinho:

quia meretur: ubi nota : iftud odium proprié

15, $.

non habere rationem averfionis , fed potiüs effe

ufforis

profecutionem mali, quod alteri velimusinfer-

dl Vil

re; nam objectum quidem materiale hujus odii

t d

eft malum , non tamen füb ratione mali, quod

f

folüm eft obje&um averfionis.

3. Jn uatuvale,

p

quod tum ab inftin&tu ; tum à peculiari confti-

iqui

tutione temperamenti, vel in homine ab aífue-

RYf

tudine, & ipíà vi imaginandi oboritur ; fic iíte

d

feles aut ranas odit &c.

Fortuitum ,. quod ex

cauíà tantüm occafionali, non fixa & confltante,

die

principium ducit: & morale, quod pullulat ex

"r

caufis moralibus ,. v. g. injuria ; calumnia. &c.

I

Quibus adde odium ferizum , vel furiofum , quod

)QUrm

ex immanitate natura oritur, fzvítque atroci-

ter usque ad rabiem : & melaucbolicum , quod

sug-

ex atra & adufla bile , vel inveteratis vitiis rna-

s

nat, eáque etiam, qua per fe jucunda & ama-

Yi t

bilia fünt,

adeo vitam.

gravia & odigfa efbcit , atque ipfam

(

Jf Il

N. 103. Q. IL. Que fmt caufe ;dmovis , 9

»b: !

Odii? &deo: Cauíà Amoris miris precipua , vel

( |

applicans, & quafi admimifira eft obje&ti boni &

T

amabilis cogzizzo; Hinc Arift. 9. Eth. 5. & 12. vi-

q

-

fionem corpoream ait effe principium amoris

d-

fenütivi; contemplationem verà pulchritudinis

i

fpiritualis effe principium | amoris fpiritualis:

u

non zequé tamen perfecta femper eft cognitio;

1tUs

ac amor; quia& ex levi cognitione amor quan-

J

z]

doque erumpit intenfiffimus , prefertim fi vo-

j

p

luntas aliunde in obje&tum propendeat. Caufa

1

vverö'

126

£R (o 5:( UM

veró pracipua 3plex efl : x. bonum , quo nomine

sul

La2

& boneftum , & utile , & jucundum fignificatur;

TRUs

tria enim hzc important complacentiam aman-

Qu

tis ad amatum ceu aliquid ipfi conveniens &

Si

ini

proportionatum: quó igitur majus eft bonum;

vel magis rarum ; aut majore labore partum ;

-

dläm J

fürd

l

eó etiam aptius eft; ad majorem füi caufandum

amorem; unde & cauíam dabis, cur Deus fit

füvis

U e

fuümmum àmabile : Irern cur matres pree patri-

[

bus ardentius diligant liberos ? 224 bozum mulrà

tf

l

99 Ti

etiam vevotant pu

chrum; quia paülchrum in re

ii

idem plané eft, àc bonum ; ideóque Amorà

Plátone vocatur foboles boni; & pulchri: dif-

ttày]

r

fert tamen pulchrum à bono , quód id refpiciat

X

potentiam cognofcentem, quam quodammodo

Vr

fctt

afficit & delectat, hoc apperentem comtmoveat:

bonum itáque üt füà formà implet mentem, eí-

tiday

li

que' aptum eft placere fine motu, dicitur pul-

chrum ; fed üàt voluntatem prolicit; bonm ap-

A

pellatur: ünde & S. Th. p. z. q. 5. a. 4. docet;

ii

kdir

bonum habere rationem caufz finalis, pulchrum

formalis. Porro palchrum aliud eft iztellgibile,

D !

quoód reperitür etiam in rebus fimplicibus; Deus

enim eft fimpliciffimus , idémque pulcherri

dm

imus : aliud ez/i)i ; quod in rebus compofitis

Truen

eft, qua fen(ü pereipiuntur, dicitürque in iis

Vr i

venuflas, ex conpruenti ordine, menfura, &

Ii()ngy

partium ratione confiftens. — 3. Similitido , vel

Tatt

convenientia quedam amantis cum objecto

lg

amato, five in ftudiis, five in moribus , five in

Eu

periculis &e. cüm enim nihil mapis fit nàturale

ps

sim»

ttari

quam amare fäipfqm-& füa, eodem amori

peru

s

-

m

$6 xy(ono d

127

fU

petu quisque in fibi fimiles fertur, eoquód ex

Yi

L.2. magn. mor. velut in fpeculo in iis elucea-

&

T d

mus. Hinc illa adagia: /üms fmmili gaudet , &

"

nens d

bomo bomini qucundiffimus , àt. dicitur 7. Eth. 4.

donu,

Similitudo tamen aliquando per accidens invi-

i

Bittm

diam parit; praefertim fi bonum unius impedi-

m

tur alterius bono; unde 2. Rhet. 4. figulus figulos

]s Qt

quivis namque rnàgis amat feipfum , quia fibi

f

.

unus eft in fübftantia ; alteri veró in fimilitudi-

[ P&H

ii

ne tantürn àlicujus fortnae.

3. Jpfe amor, qui

uf

€f? in alio trga 105 nam quià amor eft maximury

At a

amati bónura ; adeoque amans eft ei maximé

jd

amabilis; vix erit; ut eum non redames; àquo

refpidäï

amari té novéris; quo circa Seneca Ep. 9. $z

urod

ey amadi, ama.

Huc etiam referüntur Zezé-

nov*æ?

Jicentia, coufidentia, imjuriarum oblivio £gc. quae

itidem potentes funt amoris illecebrz : Imó &

dne

ürpe

paffiones ali& ab amore non raró funt caufee

amoris; ficut & unum bonum fubinde eft caufa.

j

d

alterius boni; poteft enim amarialiquid ob de-

le&ationem;. & Caj

d

,

l

us ex defiderio auri; 'quod'

l

l

li

!^

J

ipfe poffidet &c.

IN. 104.

uoad

Caufam odii applz'mntem-,'.

]

kl

u)

idem de cogziziore quod füpra; dicendum, con-

oruenter ad odium: Caufee autem precipue pa-

Jfts

j l

viter tves flatui po[funt * 1. Quidquid habet ra-

tionetn ml vel ieri, velapparentis; quia enim

T.

«

natura feipfam maximeé quarit , & ut perfecta.

fir, ea omnia poftulat; que vel ad intelligentem

lo

e li

animum , velad appetitum fenrientem ; aut Cor«.

pus pertinent; quidquid his repugnans & con-

l'räk

eétat. -

]lg

t:grium eft , odium parit: quó indem fpi

u

€£07i- .

a.

—

128

4* y(o ):(þ BR

firi

eontemptus ,. & calumnia &c. cüm adverfentur

a

laudi & honori &c. quorum quivis eft maxim&

reünens. 2. Diffimiitudo, üt füpra de amore.

qui

dUtcn

3. ^dmor ipfe concipieutis odium; quod bellé ex-

plicat S. Th. 1.2.q. 29. a. 2. 9. ex eo , quódamor

D

confiflit in quadam . comvenientia amantis ad ama- — Q5

zum, odium verà ip quadam vepugnantia : oportet

ijanhï

evgo i quolibet priis coufiderave, quid eà conveniat,

ünc

quám quid vepugnet.. Cim itaque per boc aliquid ef

R?ï )

& W

vepugnans altevi , quia efl corruptivum vel impediti-

vuim ejus, quod efl comveniens ; nece[fe efl quàd. amor

d

i

l

j

ï:"ii |

&t o

Jft prior odio , €$ quàd nibil odio babeatur nifi per

£oc , quód comtvaviatur comveniemti, quod ama-

Qnve

m

tur: quodipfum refpectu reliquarum paffionum

piei

etiam verum eft, quia omnes ab amore fünt.

ücnefr

N

Pergit ibid. S. 'Th.a. 3. 4. . an odium fiz fortius

amore? 2. an quis odi[Je poffiz [eipfum? 3. an ve-

lii

Tom

vitatem ?. & Yedet ad 1. /Veg. quia impoflibile eft,

effe&tum íuà causà fortiorem effe, & malum

qid:

Yr)

non agit, nifi virrute boni, üt ait S. Dion. c.4.

de Div. nom. . Aliquando tamen ex accidenrz

tlaj

odium amore fortius of : x. quia magis fenfibile '

dmn L

eft, quàm amor. 2. Quia non femper com-

Ed

paratur ad amorem fibi in eadem intenfione

r

correfpondentem ; unde nunquam edium vin-

i

cit amorem nifi ob majorem amorem. — $i ais:

[j

Magis tamen conamur repellere odiofa, quàm

fhæd

affequi amata R. id inde effe, quia magis fupi-.

ln

musdolorem, quàm voluptatem profequimur,

[un

eoquód amor voluptatis minor fit , quàm amor

fepu

confervationis füi ipfius; at dolor perimit, de-

Qüm

ftruitque fübjectum; cui accidit: ergo. 724 2.&der.

Ang

Figri

z

P

| Em y(oyxC m

129

t

Fieriid non poffe per f quia quisque naturaliter

m

fe maximéamat, fibíque bene vult, nec poteft ali-

: TOR

quid fibi appetere, nifi füb ratione boni ; malum

lgt

autem eft preter voluntatem ütait Dion. l. c. a£-

ii

famen per accideny : 1. Ex parte boni, quod fibi

ia

quis vult: accidit enim quandoque, illud effe

o

[l

limpliciter malum , quod apperitur üàt fecun-

düm quid bonum.

lil

2. Ex parte füi ipfius, cui

Jl Wd

i

vult bonum; üt dum homo, qui maximé mens

ll

ii

eft, vult contraria rationi : unde & Pf 10. ui

7

[

diligit iniquitatem , odit animam [uam.

Ad 3.

n

li

ydet veritazem i uiver[ali odiri non poffe; quia

x um

convenientia eft caufa amoris, diffonantia odii:

flonum

poffe tamen i parriculari, quatenus habet ra-

[e fuy.

tionem contrarii & repugnantis bono amato &c.

N. 105.

jnti

.l Qu fiz effetlus Amoris cg

m

Odiü? y«deo ad x. J2 genere. Amor eft caufà &

bihd

motor omnium , qua amans agit; quia quid-

mf

quid agit homo, agit ex amore finis : /7 /pecie

"n

veró précipue fóyx fünt ; quorum 7res fpe&ant

g

ad auimum , nempe 1. Uriot? trausformatio que»

al

dam àmantis cum dile&to: quod enim quis amat

u

amore concupifcentie ; id apprehendit, fibíque

jf

unire fatagit ceu pertinens ad fuam felicitatem:

Ti

& quod amore amicitice, id apprehendir t al-

ij

terum fe; & hinc amicum Zimaddium anime no-

ftre dicimus &c. — a. Ecflafís , vel alienatio que-

luäm

p

dam amantis à f& ipfo ; amans enim aufert fe

quodammodo à fe; & furatur fe fibi, atque extra

um

o

Íe peregrinatur, füi & rerum füuarum oblitus, ut

2

cum ípontaneo quodam interitu totus fit in

y

amato , cui &affectu, & fimilitudine volunta-

tum

ii

2

A

1530

ESR x(ox( $u

tum, & copgitatione perpetuà nexus eft. Ex

quo utique patet, quee vis & efficacia amoris

tam probi, quàm improbi, juxta illud S. Aug.

zervam diligis, terra es5. celum diligis , celum e5 ;

IDeum diligis , audeo dicere , Deus e$ : Ut adeo

,

i

alienationem animi, quz eft per folum affectum,

| du

fzepe etiam alienatio fecundüm effectum, five à

T

fenfibus, ob confumptas animze vires circaope-

LUE

rationes mentis & corporis, confequatur.

3«

ia

Ls rl

Zelus e inquietudo , vel vehemens appetitus re-

i

movendi, qua obftant amori, & dilecto con-

UI

traria fünt.

Tves itidem ad. Corpus , nempe

Tüm

fervor, liquefa&lio & lauguor , qui tum intus in

hgt

n

corde & fibris, tum exteriüs in fronte, oculis;

mi:

lingua, voce & greflibus fe fat manifeftant. 44

[

fi

$. &deo: Odium fecum affert velut fatellites &

I

Qu

adminiftros paffiones omnes perniciofas tum

d

ofori , tum inimico , eásque exuberantes ; quales

LT

fünt zimor , tviflitiay ira , invidia , excaude[centia ;

Qe.

contemptus , fub[aunatio , maledicentia , vindica;

fioni

dofperatiotgc. — Hinc patlio hec, ubi preedomi-

Qr0p1

natur, omnium imprudentiíIima eft; quód im-

x

etu adeo inhumano feratur, ut eà, quam in-

imico machinatur , ruinà unà fe obruat ac in-

[ix*a.ü

igfmi

volvat :

ua & de cauía vix unquam ex toto

li

aboletur. Odii potiffima medela eftmanfuetu-

li

i

)

do & charitas Chriftiana; ficut amoris perverfi

W

remedium eít optimum accurata inquifitio vi-

*«

M

tiorum in re amata latentium , penfatióque in-

I

«ommodorum exinde fluentium,

F [

IN-

d

feni

131

"

$6 x(0»0 66

A

INSTRUCTIO XIV.

»

De Defiderio g. Fuga, Foluptate e?. Dolore,

'vlzm

TT

J

(

N. 106. Q. r. Quid, £2 quotuplex f Defi-

derium, &g Puga? w. ad 1. Defiderium vel Cupi-

W

«

II])

ditas in genere definitur à S.'T'h.1.c. q. 30. appeti-

jl

?io bou futuri, five alfentis: . vel acceffus ad bo-

MQW

^

num dele&tabile tondum obteutum , ut obtineatuv :

Dicitur & Coucupifceztia , quo nomine proprie

TU

pa[fio eft , ad appetitum fentientem pertinens;

009

continétque motum duplicem , nempe in bo-

fem

num , &in adeptionem ejus, üt ipfüm erymon

if

j1

fonat , h. e. cupere, ut illa fint fimul, que fi-

(CU

mulnon ífunt. Dividitur paffimin zarzurales vel

Il /

Jenfitivas, quibus ex impetu naturali appetitur,

if5

uidquid natura animali eft conveniens, &

; [

delectabile fecundàüm fenfüs, üt cibi &c. & in

qUEb

non uatur ales , ive vationales , quibus ambiuntur,

t

J

quz conveniunt fecundüm apprehenfionem ra-

j

li

tionis;üt honores, divitie &c. que tamen magis

jor

propri? cupidiates dicuntur; vel quorum delecta-

(it

tioex bonorationis petitur, üt fcientiee &c. fenfi-

ni

tiva fhri&fé concupi(centia eft, & non poteft effe

t It

infinita actu ; quia natura paucis contenta, non-

((

nifi finitum determinatámque bonum appetit:

I[u-

rationalis quodammodo infinita e(t ; quia ratio

at

in infinitum quafi procedere poteft, ex Arift.

y

2. Polit. 6. eoquód Intelle&tus íit circa omne ve-

lfj

rum, voluntas circa omne bonum &c. Ad 2. g.

F

4 vel abominatio, defiderio oppofita , ef? ve-

ceffus à malo futuro , vel averfio mali tondum pree

Á

)'

oque à £nre diftin-

Jentis ) ue Præþns fíat ; ide

2

quts

|

m

138

f y(oyxC $d

quitur, qui malum arduum refpicit cum aliquo

fit

ordine ad exigentiam jam futuram, quam ob-

d

ominatur. Quodfi malum jam fit preeteritum,

s

deteflatio appellatur , exprimitürque his voci-

pat

hm

bus: zollem fuifc. De cetero Fuga in multis

convenit cum odio, &

peculiares divifiones non

—

«

habet.

I$

al

N. 1o7. Q.IL. Que fint Caufe defiderii vel

"

ima

Concupi[centie , &2 Puge ^ W. ad 1. Bonum eo-

-dem feré modo defiderium prolicit; quo àmo-

rem; & quidem eo copiofiüs, quó major eft

hia

boni copia : fpeciatim tamen iftud accendit zz-

a$

l

digentia vel egefias ; quia üt quisque maxime in-

diget, ita maxime concupifcit : Hinc Deus nil

&q

defiderat, quia eget nullius.

Raritas etiam, &

«m

difficultas illud acuit; ficut fpes fovet, ac nutrit.

f

"d 2.&. Fuga cum odio caufas ferme commu-

il

nes habet; adeoque que füpra de odio; cum

T

proportione hic applicanda.

Ti

N. 108. Q. Ill Qui f& effe&us utriusque *

&i

. ad 1. Ex defiderio oritur z. Zsgezs erdor, ob

NU

qu

impulfüm ariimee & fpirituum in rem concupi-

tam.

2. Jgquietudo & inconflantia ex. jugibus

)

al

appetitionum flimulis: fepe etiam zgzavia, ve

audacia, prout aliis affectibus fuerit intermix-

Q

tum. 3. Defiderium €9 tedium unum ex alio,

t

quia plura abfunt homini bona, quàm adíünt ;

Q

& quia adeptione caducee rei non fatiamur: op-

k

timée igitur ad eterna & Deum figitur , qui fo-

ü

lus veplet im bomis defidevium P(. 102.

uó

etiam non parüm confert illud Stoicorum di-

&um: ue veli, que fium , fievi, üt vis; fed velis,

qu&

ER Co)yC E

133

d

que fiunt , fieri üt fiumt. — Ad 2. & Effe&tus fu-

i

g2 plerique pariter cum odio communes fünt :

TU

peculiaris folet effe affluxus fpirituum in eas

du

partes, que idonece fünt ad propellendum ma-

lt

lum, veladitum ei obftruendum; hinc fepe

fSt01

ad cor fe congerunt, frigentibus interim mem-

bris externis; quandoque autem, càm prompta

iv

ad elabendum via eft, delabuntur ad partes ex-

n«

timas, ut falus in manibus, ac pedibus fit.

)uf*

N. 109.

. IV. Quid €9 quotuplex fit vo-

j

i

luptas &2 Dolor ?. & ad 1. Poluptas vel Gaudrum

Ti e*

ex S. Th.lL.ec. q.3 1. eff motus quietans appetitás , quo

il

75

MM

fertur. im bonum [enfibile àt prefeus ey. pofcffum;

a

ex quo patet, paflionem hanc ex duplici amore

componi, nempe boni , & fubje&ti üt eo per-

m

d

fe&i. Dicitur & magis generico nomine ZDe-

(

léatio ; quia dele£tamur & iis obtentis, qua

a

naruraliter concupifcimus, & quee fecundüm

rationem : unde Gaudium preffiüs loquendo;,

j ]:): l

eft fpecies ejus queedam , foli naturee rationali

J

competens; JDele&atio veró & huic, & brutis;

p

quia quod concupifci poteft fecundüm naturam

ju)

poteft etiam fecundüm rationem , fed non vi-

E

ciffim : fimiliter & fentiri delectatio fecundüm

J

corpus, de qua non fit gaudium fecundüm ra-

ln

tionem. Vocatur etiam Zefizia , quafi latitia;

quia eft velur dilatatio cordis in boni amplexu:

n

»

item jucun

ditas, quse particulari figno íe pro-

[

dit; & exu

latio , quae corporis alacres geftus

li

addit &c. Ex quibus vides , voluptates paritev

j

dividi in iaturales aut corporeas , quee bona cor-

/

poris, & apprehenfionem fenfüuum , vifum;

gu-

Wï

^g

"

134

u y(oyC d

Vant

