Af265
author: Steinmetz, Christian

"

-s

-

m

M

X

x

E

"

-

25

"UE

i

v

ROR

u

d

5

2

d

m

32

$SS

E

E

x

st

Jw

Ers

n

E

S

A

G as

d

rE

eE

siS

a

"s

s

222

T*

A

2

X

ARA

-

g

(

L

«

je-

s

ged:

T

bt

b

s

M

l

s

o

Ws

u6

2

j

dÉ o

l

4.-

"

**

*

vIU.

-

X

p

2

H

f

"$

N

d

x

:

.

P

jb

f

»

M

21

s*

Ls

p

r

rA

d

as

;

Ex

v

*

waw

*

st

m..

d

E

s

*v

&

d

x

s

Q

Al

d

b

AE

Es

—

YX

s

t

"

a

ss

*

Ms

v

*

z

d

od

A

A

o

j

A

-

us

gt

ys

z

^

"

É

*

pE

M

d

i

..M

**

&u.mx

b

€

z

i

?X

m

d

i.

r

*

25l

M

"

x

r

E

*j

v

M

T

ÉN

E

MVE

À

Is

m

(s

:

.

X

W

ct d

E

DUHE

d

a

p

at

&-

d

*

M

.

s

13

A.

d

fOW

p

z

--

m

*

C

-cAdeo

x

$

*

£E

u

US

(-l

.

23

E

*

Ea

Y

*

"

m

*

u

:

*

L

2$

.W.«!

a.

a

E

pE

[

w

-

i

z*

2

.-.*

T

L5

æs

T25

78

t s

i

m

df»

a

N

A.

«

2

D*

m

i

»

V.W

2

4

L4

AUE

W*.

X5

r

r

*

Mo, i

»

d

nX

il

st

x

E

j

W.

F^

^

?

d

*

M

$

U

A

x

a./

æäf

-

du

^

"r

325

m

E

oN

E

(s

P

B

*

m

E

VE

n

N

o

(

r

* o

s

A

AE

j

E

v

*x

1

*

x

Mi

oW

£

d

*

a

E

£

p

X

*

m

F-*

p*

.

TE

E

j

M

*

£

Vr

-

$;

v

-

n

c

5

d

Te

*

VE

T*

VM

ts

-

$6

i.

E

**

W

--

T

Y

Zs

D

&

ä

&

:

v

r d

x

N

*

I

5

as

T R

a

.

E

r

-

pE

—— —

——

u — T m

—

—

m

Xas

Pl

m

.md

Z

"

ä Zü/fw Z,ugrm

i)[ uw M&wx

jzïä

t

/ij

/'/-'

fä

ï

-/g/7 J P APE

24 fz,ä/,

EÉipun,

m M . ooze ,

t:.)q

k;'l/[k»/ 2 æä&h '[( -:f;

lw &z

/Aï/;w /

Es

/"7

" .

——

)

L

ETHICA

SIVE

PHILOSOPHIA

MORALIS

JUXTA.

ARISTOTELIS

L]

PR]ECIPUORUM JEVI NOSTRI

MORALISTARUM

PRINCIPIA '

AD INSTITUTIONEM

|

DD. ETHICES AUDITORUM

PROPOSITA & EXPOSITA

E. CHRISTIANO STEINMETZ,

i

E

SocigTATIS JEsu;

AA. LL. & Phil. Magiftro; in Alma Univerfitate

Wirceburg,Phyfic.Ethic. ac Metaph.Prof. Publ. & Ord.

ANNO MDCCXLIX.

CUM PERMISSU SUPERIOR

WIRCEBURGI

U

TypisJo.] acobi Chriftoph.;Kleyer, U.

g m

&

PRJEFATIO.

E

:;

Thicamhis typis damus , brevemillam qui-

E

. dem, & eorum , qua in vaftis Moralifta-

I* I

voluminibus 'fusé pertractantur ,

quoddam quafi compendium; at vel ideo fors

Bratiorem , quód , quae copiose fparíà in aliis;

füccin&? adnitatur colligere. . Quanti ejus ftu-

dium Academicos, imó omnes, quorquot exiftunt

homines;fihominum more vivere velint, deceat,

N

aureis jam olim eloquiis cumulaté exprefferunt

xagna illa Sophorum tam Grecoram , quàm Ea-

ünorum miracula, dum eam ftezrzam optimi opri-

mam , üt Plató, avzem. azende vite, üt Epictetus ,

umum. totius. bomin s opus , àt Socrates,, vite du-

l

J

Is

"

cem €9- morumi magifiram , t Cicero , artem ac-

M

D

quirende beatumdus, üt Auguftinus , appella-

runt: Cüm enim in efformandis ad omnem ho-

Tni

;E

bi

meftatem moribus tora fit, vitiorümque defor-

mitatem, virtutum fplendorem edoceat , morbis

bu

H

infuper animi , qui füas zequé ac corpuseegrota-

tiones ha,bct., medelam adhibear, omniáque ad

[

j

recke rationis normam exigat ; dubiumeffe non

L:

poteft, eam reliquis omnibus tantüm prehaben-

Ti

dam , quantum virtus vitiis , probro honeftas,

N

W

tvita beata bonis cereris antecellit. — Favete igi-

Q

tur, quotquot vitam veré humanam in curis ha-

n

betis, & , que ex Ariflotelis , quo nemo feré

u

exquifitiüs hac de re fcripfit, aliorümque Libris

à

[

Ethicis huc deprompfimus , diligenter

perlegite ,

; ánque vobismetipfis exprimité ; & Lthici ,

D

Adeft, homiaes eritis,

"

Af 265

UE

e

5

OOO

A

36

GE5CRS

[d::5]

KR

GD

a

GE GRP

GEGRD

GX

r";,'g)

G

GX2

G e?: Go

o

$

1qui-

dl«

Ub u:

i—) s

m

Yif

fois

"

PROLEGOME

NA.

glisy

INSTRUCTIO L

fü-

aA

lunt

De [bm*

ia Oljeclo; e? Diviftone Etbica.

IN.I.

Thica vi nominis dorà 5& E 2s0z vel

edty

runt

34

"H3«c, quod Greecis confüetudi-

l-

nem vel ufitatum agendi modum

yre

fonat, quia Gepe repetitis actibus

oritur ; Larinis AZovalis dicitur à

1US;

; d-

Moribus. Aeres autem fünt actus volunratis

| -

re&e rationi conformes vel difformes , à qui-

xlli-

bus quis lauderri meretur vel vituperium, prae-

-

inium vel poenam : fsepe tamen etiam pro ha-

eor-

bitibus fümuntur bene vel malé vivendi, àqui-

ylis

bus illi a£&tus procedunt.

Juxta definitionem

Df-

rei à S. Àug. L. 19. de Civ. Dei c.16. /4vs boneftee

T

vite appellatur; fed artem hic fumit lat?, pro

10nt

quavis virrute practica mentis.

Exactius de-

finitur: ZZriui mentii, aCionum bumanavum di«

en.

vetliva ad boneflatem , five ad bonum morale. . Di-

l;

igi-

citur 1. v/v?us 1)é7?i$; quiain menterefidet, vo-

h-

luntatémque de íe ccecam diripit, & certis

ett

quibusdam ac infallibilibus regulis quafi manu-

h

ducit ad proprium opus.

2. JA&liomim buma-

4

warum diretiroa , h.e. talium actionum , quae

liber fiunt & cum advertentia, five cum in-

differentia & ele&tione: deiisenim , qua ne-

fuvales , vel etiam ani-

ceffarió fiunt ; '& a&tus na

À 3

-males

4

S4& (o)0 848

Ü

f

gnales , aut a&hus bominis vocantur , e. g. nutritio,

U

accretio , apert;o oculorüm vel riictatio &c. non

yle

dantur regule.

3. 7dd honeflateim , quia hee

fili

eft illa forma , quam Fthica in a&tiones inten«

dit inducere : ZZogeflas verÓ a&iomis eft recti-

T

fr

tudo vel conformitàs cum füa reeula, fivecum

(i:

eo, unde laudabilis & meritoria redditur actio.

Sed dc his plura in feqq.

qu

N.2. Ex his patet 1mó.

Obje&um nate-

vial Etbice, [ive materiam cirea duam , cífe

&t

It«l

acüones humanas , five operationes humanae

voluntatis, prout recté faciende funt & con-

"

formiter ratoni : Obje&um veró formole quod,

M

u

ffve propter quod , effe re&irudiriem raliüm atio-

num , five conformitatem cumi natira rátionali,

qu

aur honeftatemi. — Aafo xmi ef] : quia Ethica

Y

i

tota occuparur in directione actionum huma-

narüm, prseícribendo regulas, fecundüm quas

N

für

l

recté fiant.

Ratio 2di eff ; quia hanc intendit

Ti

in opefationes introducere ; & propter hanc

tanquam rationem fpecialem easatungir, Utrum-

f

que conftat ex .. 1. E/P. c. 1. ubi, poftquam Phi-

lofophus probavit, quód omnis ars & fcientia

propofitum habeat aliquem finem ; ad quem

DN

ll

per fuos a&£tus, tanquam ad fuum bonum ten-

dit : 2dó, quód tales fines fintvarii, & alii aliis

W

— M

meliores ac preeftanuores ; quia inter artes

fcientias quaedam ferviunt aliis : fübdit 5:io, fi-

j

nem Ícientiee moralis euin effe , qüi regulat

ti

omnes alios fines ; cüm enim Frthica; ütait;

—

——

avchite&enica fit , maximéque prircipalis ,' ceete-

ii

ä

visque activis fcientiis utatur , quid item

ager-

dum;

— —

À

EY

WR yCoO« ä*ï*ä:*fä

5

l

dum, à quibusque abftinendum , preícribat ac

Dor

fanciat; ejus finis aliarum omnium fines com-

hs

plectitur, efficitque ; ut is bonum ipfum hu-

"

K

manum fit.

Subfumo: atqui bonum humanum

«

i

nil aliud eft, quàm operatio rectee rationi con-

Cum

formis, five operatio virtutis, velactiohonefla,

,ll

Vuvi

quà nihil homini eft magis expetibile , & ad

quam omnia debent dirigi: ergo.

Mjt-

N. 3. Sed Dices 1, Ariftoreles in L. Ezf.

dl

apit de fümmo bono ; ad hoc enim omnia re-

ng.

feruntur , quz ibitractantur: ergo hoc erit ob-

jectum Ethicee.

2. Opus honeftum potiüs de-

0n-

h (i,

beret dici objectum Ethice , non operatio vel

actio.

[]o-

3. Ethica agit etiam de actibus pravis,

ld

j

qui tamen rectitudinis non fünt capaces : ergo.

ld

E. ad 1. de fümmo bono , üt fine extrinfeco &

M

ultimo C. intrinfeco & proximo N. . 7242.N.4.

u

iNon in opus, fed in operationem introduci-

tur rectitudo ethica; mores enim non funt bo-

j

nc

ni fecundüm fe, fed fécundüm actum & inten-

ff

tionem, à qua procedunt. Hinc & /riff. ait:

l:

Juftus non eft, qui ju/la agit , fed qui juf/é. /44

!

ld

3. D. A. agit per fe N. per accidens C. ut nem-

[il

pe ex eorum oppofitione actuum bonorum ho-

l-

neftas clariüs elucefcat : vel agit de iis vitandis;

5

non faciendis,

N. 4. Patet2dó. Ezbicam effe fcientiam pvo-

prie didam, fümpliciter pra&icam , €g eundem vea-

liter babitum cum prudentia. Ratio 1mi eft: quia

habet pfinci'pia & dictamina per fe nota , /vera

& univerfilia, ex quibus füuas conclufiones de-

ducit; qualia fünt: bonum effe appetendum ;

3

malum

6

s

y»CoyC ER

a

malum fugiendum , paffiones effe coércendas,

he

ne füo impetu rationem fübvertant &c. — A'azio

2d;; quia omnes fuas notitias , faltem primarias,

ne

dirigit ad operationem honeftam , neque fiftit

[v

in fola boni cognitione.

Habetur hoc fepe

apud Zrif/. Sica. Etb. c.2. ait : Quoniam sgitur

g

prafens tra&atio non efl f[peculatioris causd, quem-

iij

admodum, aliee (nom enim fít , ut cogmofcamus quid

Tur

J virtus , fed ut. boui efficiamuv , aloqui mulla e[fet

"

eyus utilitas) neceffe efd , ut de athionibus , quomodo.

Tüt

agende fint , confideremus. & c. 3. de iis, qui de

morali difputant, nec bene operantur, inquit:

Hi fan pevinde faciunt , atque egvotantes, qui cim

ln

AMedicos diligenter audiaut, nibiltamen corum,que ab

n

spfis uandaituv efficiunt. Ex l. 10.c. 10.. INeque ági-

NU

tur , ait z virzute faris efl , fieam cogmovevimus, fed,

N

k

ut cam babeamus ,edque utamut, efd eiitendum. Dixi

qu

autem finælz'citer pragicam , nempe fecandüm

(f

actus preecipuos & primarios ; quia conftat non

2

n

omnem Fthicam effe actuofám, fed preter hanc

D

dari etiam /peculativam, que naturam & affe-

&tiones actionum humanarum ex Ethice lepi-

[

It

H

bus dire&tarum contempletur &c.

Ratio 311

!

quia conveniunt in definitione, fübjecto;objecto,

b

iisdémque muniis.

Nam z. Prudentia defini-

Ü

tur 6. E7].5. habitus vera cum ratione activus,

circa ea; qua' homini fünt bona vel mala; quód

"l

l

& Ethice congruit. 2. Intelle&us eft utrius-

3. Rectitudo a&ionum hu-

Ti

que fübjectum.

[

1nanarum eft utriusque ratio formalis. 4. Do-

l

cent ambze, quis finis hominis effe dcbeat,

quomodo colendee virtutes ; que fint precepta

uni-

22

HR )y(0o0XC Eu

7

univerfàlia de rebus agendis &c. ergo.

Patent

Ydts,

Tutn

hec omnia fufiüs ex 6. Et/.13..

N. s. $ed Dices 1.. Ethica verfàtur circa fi-

TAridy

efilit

nem: Prudentia veró tantüm circa media ad fi-

a

f

ia

ie9|

l

i

nem; quia ex 6. E/. c. 8. eft habitus eonfulens:

habitus autem confülens eft tantüm de mediis:

z'g;ïmf

2. Ethica verfatur circa

l-

ergo non fünt idem.

fingularia: Prudentia circa univerfalia: ergo

; iil

ruríum. :3. Sequeretur, omnes, qui pruden-

T

1

ter agunt, Érhicos dici debere &Philofophos mo-

9I

u de

rales ; càm tamen multi fine Ethica prudenter

agant.

4. Multi etiam Morales experiuntur

quit :

difficultatem in actibus prudentie : ergo opus

jCit

habent nevo habitu

E. ad 1. 2, 2.p. 4.67 P. D.

ueu

Prudentia adaequaté fümpta, eft habitus rantüm

It igi-

confulens N. inadequaté fumpta C. Prudentia

U)Wï

adequat& fümpta verfatur tam circa media,

n

uàm circa finem , eftque complexum quod-

gdim

dam ex his partialibus habitibus; licét quà ver-

t 0on

fatur circa finem, prudentia dici non foleat nifi

ll

a

reduétivé , quatenus nempe facem preefert al-

if

teri partiali habitui , qui circa media affequendo

]eot

jl

fini paria occupatur, ideoque magis proprié

prudentia dicitur. Porro coz/ulere vel confulrave

re&O,

eft di(curfu inquirere; quenam, & quomodo,

f

& quibus in circumftantiis res rite agenda (t.

VU5

"dd2. m.2. p./4. Nam aliud claré patet ex 6.

T

Erb. g. ubific: /4dde, quód nequeunivevfalium tan-

1üS-

n prudentia efl , fed opus efl , ut fingula etiam

hu

pe

cognofcat ; efl enim aGliva : at a&io circa. particu-

lavia verfatur. — QQuare idem eft habitus, qui

X

h

tradit praecepta de actionibus dirigendis ad ho-

ep[ä

4

nefta-

jl

*

$

üïä JS(CoyC ER

neftatem, eáque applicat ad ufüm per judicium

qu

pra&ticum;quid hic & nunc agendum fit. 2 3.&.

pia

ala

D. fc4. Ethicos dici debere qui prudenter agunt

KT

prudentià naturali & experimentali rantüm N.

prudentià philofophicà C. Prudentia netuvalis eft

quaedam mentis fagacitas & calliditas , judicii ma-

ïeg

turitate & rerum obfervatione adjuta , quà , qui

D

preediti funt, fepe de rebus agendis feliciter con-

h

fültant.

Philofohbica. eft , quee confultat ex re-

tf

m

gulis, concludítque per cauías ; quid hic & nunc

honefié agendum: at fine hac facilié errant

D

etiam fagaces, quia de agendis non ratiocinan-

d

tur per caufam. 7747 4. D. 4. In actibus pru-

D)

dentize imperatis, qui funt a&tus honefti volun-

KY

QU

tatis e. g. actus juflitie, temperantize C.in acti-

bus elicitis, qui funt judicium practicum, dire-

x

€&tivum morum ad honeftatem , de quo infe-

cig

riüs N. Prudentie nomine fepe. etiam denota-

Ti

tur voluntas recié a

oens vel dictans aliquid ex

n

regulis prudentize.

i

:

Jnde ad actum prudentiz

f

LU

imperatum facilé & prompté exercendum, re-

N

quiritur habitus novus in voluntate, e. g. jufti-

tic, temperantie, fiin earundem materia ver-

fetur.

Atque hinc

J

N.6. Patet 3tió multiplex Etbice diviffo. Nama

imó ex parte principii alia eft gaturalis ; alia

avtificialis. Wla, eft ipíà ratio, vel ipfà mens

activa cuivis homini infira, quà honeftum à tur-

i poteft difcernere ; quídque, & quomodo

agendum , fibi preefcribere: Hec, ipfo ufu &

artentione ad certas regulas comparatur, & füis

l

praceptis naturalem robozat. 2. £x parfemodi,

quo

i5 x(o)c £m

j

9

dicum

quo habetur , alia a&ualis , éftque collectio illa

il

preceptorum , actiones humanas dirigentium :

j Hg'll[l'f

alia ^abitualis, éftque qualitas fixa & perma-

üm N,

nens,ex frequenti talium actuum iteratione parta.

J

3. Ex parte mumnevis alia docens , cujus eft tradere

CIL t

regulas de dirigendis actionibus humanis : alia

à; qu

ueii$; cujus eft , easdem ad ufüm applicare. 4.

T'C0f-

Ex parte obje&li alia. univev[alis , alia pavticula-

ex t

115 ; quiaa&tio honefta fpe&tari poteft velin com-

C UC

muni velin particulari. — 5. £x parte flatís bo-

TA

mini alia Mona[lica , quee dirigit hominem üt

inan«

eft perfona privata , & uni fibi vacat : alia eco-

pne

nomica, que tradit precepra , conflituendae

olun-

regendeque familiee , quae eft queedam focietas

yidi-

naturalis: Politica demum vel Crvilis leges dictat

m

recté gubernandi Remp. qua eft quedam fo-

d-

j infe

cietas artificialis , ritéque in ea vivendi.

iNos,

enoti-

miílis duabus pofterioribus , qua ad propofi-

jd eX

tum noftrum modo non pertinent ; de privata

entia

folüm cujusque hominis inflitutione morali de-

n re'

inceps agimus. Sit itaque

l

1

ylti

T2

PARS I. ETHICAE..-

De Natura & Moralitate actuum

Va

humanorum , eorümque principiis,

J

ens

SECTIO I.

[ik

De ii que in geueve requirumtur ad

o

T

actur bumauor.

ü

er actus humanos non intelliguntur hie

li

N.,7.P

omnes ilii; qui ab bomine quomo-

À $

docun-

u)

3. 3

w3

1io

&5 x(o)«

E

i hQ

dócunque procedunt (üt jam füpra N. 1.) fed

(ici

foli illi; qui voluntevit ac libevi fünt ,. & aliquo

(em

modo ad finerm no(trum ultimum referuntur;

usl

quatenus vel ad eum ducunt , fi boni fünt, vel

d

ab eo abducunt, íi mali.

A&um igitur huma-

lx

num duo coníliruint , nempe /'oluntavietas

eii

(quam & plerique Ariftotelis Interpretes fpoa-

r

faneitateim appellant , fed minus proprié, quia

a

latilim? ; cüm hec etiam brutis competat ) &

f

Libertest. Utraquequid fit, & quotuplex, quíd-

V

que fecum patiatur; aut refpuat; damus fequen-

tibus.

a

i

INSTRUCTIO II.

lomi

Quid $? 'quotuplex (£t a&lus volumtevius , e9

dv

quomodo ad ewm fe babeat P'is $g. !guovautia ,

ii

Metus g. Coucupai[centia £

Ton

N. 8. Peluutorietas five Voluntavium , vel

atlus voluntarius definitur 3. E. 3. Cujus prin-

ii

cipium eft in agente (aliz leguzt : quod eft à

Vl

principio intriníéco) cognofcente fingula, in

Iu

quibu. eft actus.

Coníentit $. 75. dum /. z.

W

q. 6. a. 1. voluntarium dicit id , quod procedit

D

ab intrinfeco, cum cognitione finis.

Fatet ita-

vdm

que 1 , quod duplex dilingui debeat uatuve

n

M

vationalis facultas ,. videlicet coguofcitiva, quae

f&t

Intelle&tus aut Mens dicitur : & appetitiva, quee

volugras nominatur ; amba enim íünt actio-

!u

Q

num humanarum principia, & una fine altera ex-

W

plicari non poreft ; tametfi hic maximé volun-

N

tatem fpectemus ; à qua actus voluntarius de-

l

nominatur.

Patet 240 quod ad voluntaviumve-

quivontur duo : 1. utf actus ille; qui volunta

1:iu.s

K

1cl

ER u(oxC SEX

LE

D

dicitur , oriarur d priucipio imtvinfzco , & qui-

aiqu

URtur,

dem non üt quavis alia actio vitalis , fed ut

agens feipfüm movear cum electione , five cum

j vl

hum

inclinatione & cooperatione voluntatis : & per

hoc opponitur volento five coa&o.

2. Ut pro-

ügitdu

cedat ex coguitiome , non tantüm circumftantia-

; þüü

rum , fed etiam finis, eorümque, que ducunt

; Qu

ad finem: per quod zgrorazti« opponitur. De-

4«

fe&u rme conditionis, quando e. g. Petrus

qu

utitur manu Pauli ad percutiendum Joannem,

quen

percuffio ifta non eft voluntaria Paulo. Defe-

&u 2da conditionis , quando venator trajicit

hominem , putans effe feram , jaculatio quidem

HJW

eft voluntaria, quia cognofcit omnia , in qui-

itllidy

bus illa confiftit, homicidium tamen non , quia

non co

onofcit effe hominem.

His pofitis

o

n Wl

N. 9. Poluutavium efl multiplex. Nam 1.

jprin

dii

aliud eft caufaliter €9' effe&ivé tale , quod eft à

voluntate tanquam à caufà & principio efficien-

,in

te: dicitur & alio refpectu formale , quia eít

li

l À

ipfe actus à voluntate elicitus : aliud. 0/5e&v?

cedi

tautüm , & eft obje£tum per volitionem inten-

1ill-

tum; & fub fe habet tam voluntavium in fe,

t

quàm zz alio , five in caufa , àt fi te inebrias;

L]ULE

Íciens inde fecuturum homicidium.

2. Libe-

que

vum , quod fit à voluntate indifferente ad agen-

d10-

e

dum & non agendum , üt amor Deiin via: &

neceJavium , quod fit à voluntate, quee non po-

üt-

teft non agere, licét non cogatur, üt amor

de

Deiin patria. Latiüs ergo patet voluntarium,

!T

quàmliberum. 3. Dive&um vel pofftivum , quod

jl

ten-

"

ita pendet à voluntate ; ut illud ítudiosé in

dat:

«

i2

v

3Co)t

ul

dabise. g. perforario navis, ut mergatur: &

Qu C

andivechum live megativum , quod ita ab ea pen-

103

.dert, ut non impediat , cüm poflet ac deberet ,

he

lo2

e. g. dimiífio

2

ubernaculi in tempeftate. 4. £x-

|

pre[[nma vel atiuale , quando confenfüs expret-

nj

fus ponitur , üt fi fignare dicas , te velle hoc:

A

& sterpretativum , quando juxta prudens ju-

t/i!u;/

dicium confenfus ex circumftantiis preefümitur,

t

[0)

5. Perfitium, quod ex co

[e]

nitione plena oritur:

nliïqui

& imperfetium , quod ex imperfecta ; aliter

3

enim cognofcimus & volumus vigilantes; ali-

ter dormientes.

6. Purum vel fémplex , quod

ell

procedit fine inclinatione ad contrarium: &

ü

M

Ini

mixtum: quod eft cum ea, fed ineíficaci ; üt

IX

l

lic

ex 3. £15. 1. fünt ea , que fiunt ex metu. Huc

fir

l

revocatur voluatavtum fripliciter tale, quod etfi

P

fit. juxta inclinationem efficacem & abíolutam

N

dm

'admixtam tamen habet nolitionem inefficacem.

pv

Et fecundism. quid , quod etfi fit juxta aliquam

dlc'm

inclipationem , eft tamen contra aliam prava-

W l

lentem; üt fe habet cupidoretinendi mercesin-

ini

gruente naufragio. Et fic de aliis.

hi

N.10. Ex bts colliges etiam, quid eg quotuplex

s

$t involuntavium * nempe quod eft ab extrin-

CT

feco, & contra inclinationem voluntatis , aut

NI

eitra cognitionem. Atque hinc ex Zfriff. ]. c,

lt

qis , tucfus , €g ignovantta , [uo modo tollunt vo-

um

luntaviuim ; vis quidem & metus , quia repug-

NQ

nant voluntati vel inclinationi , quee eft de ef-

i

Ó

i

fentia voluntarii ; violeztum enim l. c. eft, cu-

Vol

jus priticipium efh fovis , wibil provfus eo confe-

D)

veute , qui agit aut patiiur : lgnorantia veró,

quia

SBSR YX(0oXxC SS

13

r

quia cognitionefn aufert, quee (üt N. 14. por-

Ca pa-

10 parebit) itidem de ejus ratione eft.— Verüm

jebetet,

üt hacc & anté dicta planoria fiant , efto

aAB

$.L Z volunta$ zullam pojfit pati violenti-

expnt

am 12 [uis attibus ?

fe hC

N. 1r. Z&us voluntatis funt duplices : alá

ens Jt

)mitur

elizici £? proprii, qui ab ip(à voluntate eliciun-

tur, üt amor , odium &e. Ali imperati velexier-

Oritür:

?ii, qui quidem fiunt ad nutum voluntátis, (ed ab

; al

aliis potentiis eliciuntur. lgitur

s; d

W. 1. Quoad a&us elicitos non potefl pati vio-

, qux

leutiom , vel cogi pofftivà; Nam aliàs idem actus

m: $

éffet voluntarius &involuntarius, juxta & contra

ii ; ü

incdinatomem. .Hinc3S. Zfug. L. de lib. avb. c. 2.

, H

fieri rion potefít, ut , cóm non volumnus, veli-

vodetl

mus, h.e.ut coacté velimus. Dixi: poftivs

(olatarm

Nam fine dubio negativam pati poteít, five

od

privative cogi, fi ab extrinfeco principio itripe-

Jigaat

diatur elicere a&tum , ad quem inclinat. 2. Po-

preve

Je[! tamen violentiam pati , foe cogi , tum vega-

(ie) l-

Hvé, fhüm pofriv? , quoad a&us impevatos, — Sie

homo volens ambulare , poteft externá vi inhi-

yupht

beri; & nolens ambulare, poteft impelli: fed

xiri?-

haec fünt violenta volunrai , quia fiutt contra

T

i

ejus nutum, & ipfis etiat porentiis, quae facta

]6 |

nateeque fünt ad faciendum voluntatis impeti-

[ 0

um: ergo. NB. /:olentia tamen ifla; qua

p

per actus imperatos voluntati infertur , zoz z

T

——

pbyfíca , fed moralis ; quia non recipitur in ipfa

;

Voluntate. videatür eriam P. /4gz. 44

yr $. .71

uf

Fhilofoph. pevipat. Pavte II. difp: z. Q.

1. 0R 4.

æm;

& 5. ubi fufiüs de violento agitur,

quü

iN. 12,

——

Wu x(oxc m

n.

N. 12. Nec dicas : voluntas eft indifferens

foranr

ad a&tus aliarum facultatum , etiam oppofitos:

liomin

Àrit.

ergo non patitur violenriamab iis. . 7es Actus

illinon poffunt effe violenti potentiis , quia ab

tj

eis oriuntur.

Nam x« 2d 1. D. C. voluntas in

TcoX

actu 1mo fpectata C. in actu 2do N. dum enim

pnis

voluntas cupit aliquid fieri ; vel prohibet fieri

pid

à potentià exequente; p

atitur violentiam in áàctu

-

peeli

imperato ; faltem moralem ; fi id non fiat; vel

àlur

fiat ; licet maneat quoad a&tum r1mum indiffe-

tolee

rens. 44d ». D. A. potentiis (ecundüm fe fpe-

Ti

B

&atis C. àt fübordinatis imperio voluntatis IN.

Bul

"

X

fic oculus per vim apertus elicit viionem , fibi

j

quidem naturalem fecundüm fe ; at fi fpectetur

Rov

üt inftrumentum voluntatis , vim patitur.

le.

$.IL - Quomodo Jggovantia fe. babeat ad wo-

j

fun

luntavium 2

u

N.14. Jpnovamtia , quc proprie eff mégatio

2

uquat

li

vel pr.

[

vatio [cientie [ive cognitioms in [ubjeto ca-

Ihy

i)ücz' $

ex Ariíl. 3. Ezh. 2. & S. T h. l. c. dividitur 1.

in antecedentem , concomitantem ,

& confe-

inor

Rn

quentem. /4zteccdens eft , quae neque dire&é

!T':iiïüm

M

neque indirecté eft volita, eft tamen cauía ope«

r]

äiliï

:

ris, non per fe quidem , fed per accidens re-

Ia

&

movens prohibens, quatenus nempe eft nega-

pre

tio Ícientize , que fiadfuiffer, a&tus ille non exi-

ïïiejs7

fterer, üt patet in allato (üpra n.8. de venato-

N

rec.

Concomitans efl ,. qusee facit quidem actum

ri?i,'u;

non voluntarium, attamen non facit illum po-

-

fitive involuntarium , h. e. que cum a&u itá

Ti

eh', h

éonjungitur, ut hic eeque pofitus fuiffer cum

cum ig-

g

fiotitia; quam removet, ac pofitus eft

norans

Ws

ER Co)(

E

1j

xifren

norantia ; üt fiin d. c. venator , fi noviffet effe

yopols

hominem; non minüs occidiffer.

]nde ex

tem Adt

; quii

Arift. aliud ff , éx ignovautia ageve , aliud, iguo-

santev; quià àd hoc ultimum (ufficir ignoran-

)|untist

tia concomiràáüs.

lm et

Con[equens eft , quee füo modo

pendetà voluntate, quatenus depelli potuit & de-

yber f

pulfaeffet ; fi opera fuiffer adhibira; ürfi nolis le-

minál,

gerelibros pios, ne difcas modumi pie viven

at V

2. In zmvincililem vel inculpalilem ,' quam quis

1 indite

tollere nec poteft, nec debet; vel quia nun-

nfly

quam iücidit dubium de oppofito ; vel quia

nrans A

iftud poft fedulam inquifitionem folvere non

n f

poteft: & viucibilem five culpabilem, quam quis

fpettt

removere & poteft, & debet morali diligentià;

(tüf.

dividiturque porro in craffam five latam, &in,

j al

afflatan. . NB. Et ifla moralis diligentia fem-

per adhiberi debet; ad dignoícendum an actio

f ngii

aliquafit licita; cafü quo quis eam vult ponere.

d);gg?a (

»

2770

3. In Jgnorantiam facf; , quee eft , quando quis

ignorat rem aliquam particularem ; quc eft ob-

& cone

jectum alicujus actionis moralis; e.g. effe com-

à (s

militones füos; quos in prelio perfequitur: &

lao

Suris quando quis nefcit, quid lege vel quafi

jéns f

lege prieceptum fit aut prohibitum: & heec tri-

f

plex effe poreft , quia & Jus eft triplex : INa-

on CXi*

turale; divinum, humanum. — His praemitfis ;

yefat

IN.14. Be.1.. Jggorantia antecedeus €g imvin-

actutt

cibilit, five fa&i illa fft, five Suris , tollit volun-

m p*

Zarium.

Ratio eft, quia voluntarium ex n. 8.

Qu !

eft, eujus priucipium eft in ageute , coguofceute fin-

g o

gula &c. fed hoc non porelt fieri ine eognitio-

qun

tum;

ne; unde communis pareemia : nihil voli

f

quiü

16 -

O* x(oxc gX

quin preecognitum: ergo. Dein càm dicitut:

linbsti

VitCon

J agente cogno[cente frr

;5ula, omnia ea, qua vo-

luntaria funt , cognofci debent: ergo ubi da-

;

cudite

eim

tur aliquorum ftricta ignoratio ; ea voluntaria

effe non poffunt, falrem fecundàüm circumftan-

tl f

-

2

(dénot

tiam vel praedicata ipnorata: atqui: ergo.

nfequens veró g dincibilis , wom tolit; quia

litlo

línüs f

?illuod ex iíta fit; eodem modo volitum eft, quo

L

ipfà ignorantia: fed heec eft volita vel directe vel

fcmq

indirecté: ergo etiam quod ex ea fit; vel cog-

Pn WA m

nofcitur cum ea: erpgo eft fimpliciter volun-

qui

bt

tarium. 3. de concomitante per fe patet.

N. 15. O/j. 1. Omnis ignorantia vincibilis

Qd

t (

eft, & vinci poteft: ergo nulla caufàt involun-

tarium.

2. Quod nature inditum & quafi in-

Ts

fculptum eft, omnes naturaliter fciunt : ergo.

Vllo

ton datur ipnorantia juris natura. x« d 1. D. /4.

itüy

Vincibilis eft &c. abfoluté & phyficé C. moraliter

Drüpe

& refpeétivé ad viresintellectüs hic & nunc prz-

lil

fentes N. Jy Juvincibilis hic non fumitur phy(ic&

teffas.a:

& in fenfü abíoluto, five pro impoflibili. 744 2;

N

J

D. ,4.. Quoad prima principia e; g. quod tibi

h

it)

non vis fieri &c. & ea , qua facilé inde dedu-

j Dirg

cuntur e, g. neminem effe leedendum &c. C;

:mgj; j]

quoad alia, tantüm remoté inde deducibilia N;

nleü

hec enim invincibiliter ignorari poffunt, e. g.

"t

an poffir poenà affici innocens, in judicio pro-

iny

batus nocens &c.

| lg

$.TH ;2, €9 quomode Metus &? Concu-

aT

pifcentia [lemt cum volumtavio ?

Titr

N.16. Nota. Meius; de quo hic, eft actua:

uj

lis trepidario de imminente malo , vel actus vo-

Q

lun-

dÉ x(o)c d

17

ticitu

lüntatis horrens malum; éftque duplex: Levisquo

u V0«

virconftans noti movetur: Gazis five juffus , qui

abi de:

cadit etiam in. virüm forrem , vel qüi par eft;

antata

eüm ab aliquo actu dimovere.

Aliud infaper

nflan:

eft, fievi éx metu, aliud curi anetu3 110üm enim

20, 2;

denotat , quód metus fit caufà, ur aliquid fiat;

quia

licét hoc ipfüm aliünde involuntarium fit, qua-

; quo

ténüs repugnat affe&tui, non fàciendi, fi abef-

ivl

fer metus. — Pariter cogcupi[certia (per quam fae-

| cog

pe iütelligitür fomes peccati) fumitur hic pro

'olun:

quolibet motu appetitüs fenfitivi in bonum ju-

cundum ; dque itidem duplex : ana prior ele&tione

vobili

&àdtione voluntatis , quam proinde pravenit:

volüt«

àlterá conféquens vel pofterior; quales fünt

a i

motus fenfitivi ex imperio volunratis, áliquid

: eigo

valde cüpientis. — Duplex etiam fl Libertas ; una

n

actidentalis vel equilibiii , eftque immunitas à

yrdlttt

propenfione in alterutram partemi: altera effoz

y p

fialis Nel ele&ionis aut iudifferentig eftque po-

ghy'.iiCä

tefta$ agendi vel non agendi. Jaàm

'/;/(]2.'

N. 17: E. ad i.

Que ex métu fiunt ,. funt

d

fimpliciter voluntaria.

Unde 3. Eth. 1. mixte

dedie

dgitur ejusinodi. a£lioues cum fint , portaneis tamen

( G

magis [unt [imils. Ratio eíft: quia vere fiunt

uN

ab ipía voluntate; àdeóque ab iütrinfeco: item

ep

cum precognitione ; nam füpponimus metum

non privare ufü rationis : ergo fimpliciter vo-

Pl' 0-

luntarià fünt em quoad a&lum smperauten , qua-

n

lis eft volitio abíolut& imperans projectionera

mercium in mare ex metu naufragii ; guà/ quo-

at

4d a&um impevatum, qui in c. eft projectio, in

; Voi

quam fimpliciter & efficaciter confeniit voluntas.

lüte

NB.

.:'1^8

dÉ x(oy( $e

Inl

INB. funt tamen involumtaria fecundüm quid , fal-

Q

tem ratevialiter ; quia fiunt cum quadam repug-

vol

nantia, & füblatà metüs causà, voluntas nollet.

pra

Dixi materialiter , non autemv formaliter ; quia

11]1 l

res v.p. ptojectio mercium , qu«e eft efficacitet

i

volita ob metum , non eftinefficaciter involunta-

D7]

ria vel nolità propter. eundem metum , fe

k

l

propter aliam caufam vel alium metum , v. g.

P&Hïw

paupertatis: ergo non metus naufragii , fed

paupertatis eam projectionem reddit fecundüm

N

Am

quid involuntariatn. — /Vec dicas: lbid. Arift.ait:

Tot

Jpontanea , h.e. voluntaria zgirur bujusmodi funt ;

q il

(qua ex metu fiunt) /mpliciter veró invita, quip-

berü

ge cium tale quippiam per [e eligat zemo: ergo qua

Ti

fiunt ex tnetu , fuünt fimpliciter invita & invo-

g

luntaria.

Nam D. C. fünt fimpliciter invita;

füy

nude fpectata, & extra has vel illas circumftan-

tias C.in illis IN. quia actiories fünt fingularium;

pI

f

precipué attendendum eft ad circumftantias;

quibus illigantur vel junguntur.

f

e.g

N.18. /4d2. &. Que ex concupifteutia frumt,

Jiit. fmpliciter itidem voluntavia ; imà magis vo-

o

n

luntavia , fi volugtarium fumatur pro eo folum,

quod fit ex iuclinatioue volugtaris. Ratio 1mi eft;

j

(

quia quod fit ex concupifcentia;neque fit ex igno-

rantia, neque contra iriclinationem volunratis;

dLFCD

lm

üt patet : ergo ex nullo capite eft involunrarium.

ARatio 2di e] ; quia concupifcentia efficit, ut in-

ln

m

tellectus magis fe applicet objecto dele&tabili ;

& volunras fortiüs in illud feratur: ergo. Dixi

w

l

Q

gutem: // voluntarium fumatur [olitm

vo inclina-

£

entiafepe |

hr

tione voluutatis ; INam quia—con'cupi

$6 (( 66

19

Áimul-obtenebrat Intelle&tum , eámque celatcir-

(ui,

m

cumítantias & finem ; hinc ex ea parte j quà

voluntarium dicit horum , non veró objecti;

tas nold.

precognitionem , minuir illud : /eue £g azuif

ter; qi

Vilerum five libertatem zequilibrii; quia volunta-

efficit

nvolut

tem rapitin hoc potiüis, quàm illud in obje&tum:

Jon tamen ita vimuits ut tollat libertatem proprié

um, &

di&lam ffoe éleflienis ; quia pofità quàcun

m

OT2.

que Prof

penfiorie , hesc femper nianet irite

o

gl h

N. 19. Ob. 1. Concupifcentia refpectu

fecanti

Ants

voluntatis eft aliquid extrinfecum : érgo actus

voluntatis üt caufatus ab ea, eft à principio

vyá u

quafi extriníeco.

2. Coricupifeentia minuit li-

tift df

berumi: ergo & voluntarium ; quia quod mi-

ettog

nuit fpeciem,; etiám minuit genus;

3. Me-

; i

tus rninuir voluntarium ; quia qu& ex metu

fef Inii

fiunt, eo füblato non fierent: ergo à pari dé con-

jcunié

! diná

cupifcentia; qua enim && concupifcentia fiunt;

.eà füblatà , etiam non fierent; — 4. Ipfa concu:

lmp.mfiä

pifcentia pote(t effe , & fiepe eft involuutaria:

ergo & ea, qua tuncfiunt ex ea. & ad 1. D./4;

'f?lfifl j:lf

movens remen voluntatem pet principia ipfi vo-

mgu*

luntati intrinfeca .C. per extrinfeca IN. patet in

l] ülflf

confiliario. , 4d 2. D. Prol. quod minuit fpe-

Imi gi

ciem adequaté C. inadequeré , & fecundüm

'eri

differentiam tantüm fpecificani N. concupifcen-

frmprats

yart

tia minuit liberum , non quà voluntarium eft;

fed quà liberum vel equilibrium eft. /44. 3. V. C.

, üt if

Metus ideo minuit voluntarium, quia agens ex

Qubl

metu, agit cum repugnantia praefenti ; at qui agit

0.

)

cum concupifcentia , non agit cum repugnantià

m

& nifü

prefenti, fed cum majgre propenfione

volun-

(

20

WHS y(CoO( m

voluntatis./;4d 4. D..4. Poteft effe , & fiepé

ipot

ef eoluntaria , antequam voluntatem ad füás

luntar

partes traxit C. poítquam traxit N. 777 Juxra

dia

S. Aug. penalit vitiofitas , h.e. concupifcentia;

i t

ex lilertate fecit ueceffitatem : eigo füftülit eriam

non :

libertatem electionis.

B. D..4. Fecit nécefli-

hæ( l

tatem abfolutam & phyficàm N. moráleui, h. &

n

ut difficulter poffimus omnem tioxami vitare;

gidi

n

