vel quoad aétus indeliberatos C. contrariuimi

T

claré patebit Inftr. TH.

[

$ IV. Coroliiub didatlicá.

lklü? [

N. 20. Ex dictis Colliges 1. Zim-vel cio-

(i

lemiawn abfolitam cam[ave fampliciter in2oluntavium,

T

utadeo a&tus ; viabfolutà oeíli , ex párte vim

Iner

paífi; omni culpà vacent, fuóque valore defti-

n

tuantur. Kwro efi : quia violentia dire&té op-

ponitur voluntario five appetitui elicito, ficut

Imyic

Ls g

&naturali opporitur five appetitui innato. Dixi:

vim abfolutam ; quod enim non ornnino per vim

n

àt di

fit; fed cum quodam conferifü in eàm , nón va-

M for

cat culpà. — Col//es a. Jdem effe de Jgmovauria an-

que j

zecedente 69 imuncibili , qualiseunque illà fit ; ut

LT

'adeo operans ex ea 'nullam culpam conícifcat,

aàc proin neque peccet.

Et Aato i quià

?xüiclug

;omnis culpa debet effe voluntaria & libera, quale

non eft, quod fitex taliighorántia. Dixi: de

li

antecedente & invincibili ; mam confeguens & via-

ililis nullatenus éxcufat à culpa; quia non facit

h

actionemi involuntariam ex IN. 13. füpra: Con-

comitans aütem efficit quidem actionem non vo-

q uml-l

Tuntariam , attamen'eam non facit involuntariam

lt

pofitiv , fed folám negativé ; qui'enim agit ex

igno-

ï?fy P(

SuRO )C 0/.):( s

21

& a

ad us

ignorantia:concomiranre ,non agit quidem vo-

luntarié quoad rem vel circumítantias , quod

f. i

eft caufare involuntarium negativé ; agit tamen

ifceritia

]t eriam

ira, ut ageret,. etfi ifta ignorantia abeffet: ergo

non agit invité & contra inclinationem: ergo

n&cell-

haec non caufat involuntarium pofitive, fed fo-

i, hi

vet affectum: ergo. "Hinc praclare Arift. l. c.

vitate;

qui ob jgnorationem aliquid egit , 9 mon fert mole-

d

Jie , fe isud egiffe , [ponte quidem fud nom egit , quod

[//

ve[ciebat , non tai

j

1en evit imvitus , quzþ?e cim n0n:

deleat ob idipfum.

ii

Colliges 3. Lict , que fiunt ex metu gravi ,

jhtriny

minuaut culbam. (quia minuunt voluntarii ratio-

ite Vi

nem ex parte inclinationis voluntatis) Zamez zoz

e del

Jemper excufant à culpa vel peccato ;; quia manent

d o

fimpliciter voluntaria, Dixi: /Vozfemper ; nam

j, hi

metus gravis quandoque excu[at , e. g. fi proece-

o Dit

prum eff puré humanum, imó &fi naturaleeft,

Yi

aut divinum ,. fed pofitivum & afhrmativum:

nonve-

nfi forté exinde fequeretur fcandalum , vel aliud

ii

grave inconveniens.

Concupifcentia. autem, fi

ä;; u

non auferat ufum rationis (quod rariffime fit)

(ci(cah

nunquam excufàt à culpa , üt conftat ex dictis.

! qüfä

: qualc

INSTRUCTIO III.

j: d

Quid, «

g quotuplex fit libertas, queque ad buma-

H til-

fict

gmam voluntazem in ordine. ad [uos a&tus ve-

quiratuy ?

(tt-

N. 21. Sicut Xerum in genere idem eft,

M

ac non ligatum ; ita ///erzasyidem eft, ac immu-

riam

Quia veró /iga-

nitas à ligamine vel vinculo.

i

ale quoque eft liberum

aen poteff e[fe mulriplex , t

3

x li-

,

m

22

GEMR ( oyxC Em

liria

& libertas. Hinc aliud dicitur l/Perum 4 depen-

fing

deutia, àfubje£tione, vel fervitute, ab cbhigatione, im-

pedimento, d peccato, à mifevia €g'c. quz idem fünt ,

Temy

lunta

ac effe independens, efle fui juris, vel expersalie-

n poteflatis, immune vel exemptur à certis.

dive

vdo

officiis, lepgibus &c. non impeditum ,. fine no-

xa, fine miferia.

E fic pariter de liberrate. A,

p

Qj

Moraliftis autem. potiffimüm fpectatur [ifertas

yn

natura, que naturee intelligenti naturaliter com- -

petit; £? Aec duplex ef? : ^altera 4 coatHone vel

&f

ling

libertas fpontaneitatis, eftque faculras agendi ab.

omni violentia. & coactione immunis; que ex

tore

Inftr. praeced. voluntati effentialis eít ; quia co-

PT

À

pits

i non poffürn ad volo, quando solo , & nolendo.

poni non poteft vo//rio : altera, de qua bic qua-

M

pi i

ritur, d fuuplici uecefftote, wel libertas indiffe-

N

ventice €9- eleffionis , quia determinationem ad

fürg

unum excludit, h.e. talem neceffitatem , quà

voluntas ita ad unam. partem alligazur, ut ad al-

f

teram fe convertere.non poflit. Sic BB. in cee-

lng,

lo, etfi in amando Deum liberi fint à coactione,

i nm'g

W

non fünt tamen à neceffitate ,. quia ira fponte

amant , uttamen non pofliat non amare.

W

N.22. Hinc obferva , gemizam. quaft liber-.

K

zatis pavtem effe , liberámque & liberratem quan-

m

doque fümi /a£à, & pro unma tamtüm parte, nem-.

Gted

e pro folo. voluntario, vel libentia & immu-

,

nitate à violentia; uti etiam fepe Ss. PP. fümp-

itin

W

ferunt: at veró Jiberutn propvié $9 fdri&é: zale. (u-

peraddit voluntario etiam indifferentiam ' ad

li

agendum, vel non agendum: Complexum au-

p

Vum av«

ütg|

gem ? quod ex his duobuþs exfürgir, Jie

bitvium

Se X(o»xC d9

23

] Jfþgïæ-

litvium patfim nuncupatur. . Porro duplex di-

0570

fünquitur Z/ertas . seceffitate. vel indifeventie;

nempe contrarietatis vel [pecificatiouis, quà vo-

mfont,

etsal.

luntas poteft ex 2. actibus contrariis, five

diverfie fpeciei , alterutrum elicere v.g. amare

à cetti

ine If-

vel odifTe: & coztraditlionis vel exevcitii , eftque

poteftas agendi vel non agendi , pofitis etiam

que À

Jiett

omnibus ad agendum requifitis:

plici indifferentie duplex opponitur neceffrtas : Yma

ef CUT

jinm v

eft [pecificationis, quae voluntatem ad unam fo-

]àm contrarietatis partem determinat, v.g. ad

gendi Ü

quea

amorem: 2da exercitii, que e(t ad alterutrum,

v.g. ad amorem , vel non amorem. His füp-

quig (

:

177

pofitis , efto

.L 742 ad bumane volustatis libertatem puo-

nicque

14

prià talem [ufficiat immuuitas à coattione ? '

N.23. Nora. mnumitatem à coa&dione na-

n d

ture rationali nemo hodie negat; quia mani-

m (

feftum eft, plurima nos amplecti cum inclina-

ia

tione, confequenter non cogi. .4lrevam veró

jun a

à neceffitate plures negàrunt ,. & etiamnum ne-

adio,

gant. Sic 1mó $/oici, Marcion , & MAcleffifie

| [ponw

eam componi non

offe putabant cum prz-

J

fcientia Dei: Genetb

l

/aci vel /Afhvologi à folo fi-

Í [

derum influxu omnes hominum aéctiones pen-

quio-

dere docebant : Manicbai duo ftatueba nt prin-

nef

nmtr

cipia, unum bonum , alterum malum , à qui-

bus ita penderent homines, ut prevalente bo-

n*

u

nonequirent malé agere , & viciffim. 230

Lutberus & Calvizus eam. quidem adítruebanr

n d

primo homini pro ftatu naturz integra , vé

1 d

ftatu n

nf

agte lapfum; at nggäruqt in

4

aturæal,apfä;

qim

34

&& Xx(oyxC m

9t

€o quàd per peccatum. Ada plan? amiffüm fit

liberum arbitrium ; ut homo nil ampliits libere

n

4gere, nil boni vel mali facere , nil mereri vel

&nor

demereri poffit; fed ita à Deo ad apendum ap-

fetvo

mj

icetur , ut omnia ex neceffitate agat. 3tió.

h

os fecuti funt Zajur, Do&or olim Lovanien-

Ed

Qitjis

fis; & Zanfeniur Epifcopus Iprenfis (qui hodie-

dum plures in Beleio & Gallia fequaces habent)

fitrm

hHe

& retenta folà libertare à coactione , hanc ta-

«men ad merendum & demerendum /i/fficere con-

t

f B

tendebant: duo zzfaper, ad modum Manichzeo-

rum acffruumt principia , nempe gratiam effica-

PF?EFCCI-!

cem vel dele&lationem celeftem ,. à qua voluntas;

Qüfrs|

quam porentiam meré paffivam volupt, traha-

D

tur ineluctabiliter ad bonum, fi ipfa praevaleat;

m h

& concupifventiam , à qua neceffitetur ad malum,

Q

BN

[

fi hec praponderet. ^ Verüm

E

- N. 24. 9« JVon füfficit immunitas à coatlione i

V

h

fed infiper: vequiritur immunitas à necefftate.

H

Ita

P

omnes Catholici, & eftde fide. Ario efl ; quia

llntos

üt quis fit ver& liber in agendo, debet effe Do-

! aj

minus füi actüs: ergo deber illum poffe pro li-

Nn

T

Pf

bitu ponere vel omittere: ergo debet effe in-

N

m

differens ad eum ponendum vel non ponen-

i $

dum: ergo.

Conf. Cuia in eo fita eft effentia

*

libertatis, per quod difiert effentialiter voluntas

UT:

üt libera à potentiis non liberis: fed per folam

i

indifferentiam ad agendum: vel non agendum

W Omn

differt à potentiis non liberis v. g. brutorum;

R

uerorum, &amentium: ergo. [raque

Patet 1mà: ad llertatem ton fufficere indif-

ber;m

ferewz'zäm'oþjä&ivm? z'il judici, vicujus obje&tum

r

r

GN* X(oyxc Se

25

iffum (

ab intelle&u indifferenter proponitur. volun-

s Tber

tati, & üt bonum & ür malum , eligendum

erer d

& non eligendum. £'af;o eff, quiaftante hàc pof-

dumd-

fet voluntas neceffitari ad actum ponendum per.

L Og

immiflam àDeo gratiam ad illum determinantem:

)Vaniet.

velad omiífionem actüs per fübtractionem con-

i hodie

cursüs; adeoque voluntas non foret domina

haben]

füorumactuum. Dein ha indifferentia à nul

honc t

lo Heretico negatur; negatur autem à mul.

Tf

tis vera libertas; ergo heec in ea non poteft fta-

anictt

tui. Eítergo inditferentia objectiva unum ex

qm ff

prerequifitis ad o

perandum liberé, uti& conz

volonta

curfus Dei paratus.

*

y, t

P

T

atet 2d0 : My

ltó minüis fpgjïcere-l fzzdzferqn-

ravaltt

nam paffroein; quia hec opinio damnata eft in

d ml

Luthero, qui voluntatem cumgratia pravenien-

te fe habere àt. aliquid inanimum & paífivum

Y

[D;E?Wl

volebat, uri conftat ex Trid. Sefl. 6. erpo.

u n

Patet 3tió : Davi evgo in flatu matur« .

apfe

TA

libevtatem imudiffeveutie 67 ele&liouis , ffve potefla-

,

PHS p

zem aGioam pro libitw agendi vel non agmdz"'.'

TL

iNam praterquam quód hoc invict& monítrent

[ gfgrö ]

8s. Seript. Gez. 4. v. 7. Ectl 1 $, v.14. & feqq. &c:

ponct

Item Ss, PP, & CC. nominatim TvZezt. Sefs.

efnti

6. can. 4. 5. 6 &c. ac Decreta Pontif. ( quee omnia

olinrá

Foro theologico pluribus exponenda confültó

, folim

relinquimus; ) fatzs idipfum conflat tum ex inti-

ndum

mo omnium fenfü & palpabili experientià , quód

orüm

plurima indies faciamus , que liberé potera-

mus omittere : tum quód alioqui omnes deli-

nf

berationes effent nugaces, vana confilia, irri-

inationes, inania praemia,

d

ta pracepra & comm

imme-

B5

26

SUR yCo»C x

immerita fupplicia ; imó Deus ipfe tyranrius;,

dtinm

& omnis mali author ; üt abífurda hec facilé

fi&

cuivis ob ocülos fünt: ergo. auc ip[am et-

hu di

iam libertatem fusé aflruit. Zvifl. L. 3. Exh. c. 4.

IT

NNam 1mó ftaruit , libertatem effe de iis , quae

molim

fünt in noflra poreftate : &A« £orer Yi 7rpoaigi-

eph

dic 7rep] *d 6Q Wguw duvas.

2dó. Difcrimen fa-

Tdtyg )

cit voluntarium inter &liberum : «à J" exov-

Voltnga

ciey Óv "rdv 7rponiperdy : eoquód liberum deli-

huT

berationem exigat ; que ; üt c. $. conficit, non

adünm

cadit in ea, quz ex neceffitate (iunt.. Demum

putati

c. 7. apt&. concludit : i uoffra igituv potéflate

detrmin

e[fl virtus faniliter £? vitium ; quas euim ves age-

ubp.

ve penes uos fl , efl etiam , uom ageve ; quapro-

tkilione

ptev ff ageve , quod boneflum efl , in nobis efl , non

ts j

ageve quoque , cüm tuvpe ff , in mobis evit Q9«

Witone r

Pudeat ergo Adverfarios vel ab Exhnico difcere.

& uis.

Illud tamen norandum , 24 lbertatem. uon ve-

tl qui

uivi e[entialiter. indiffcrentiam conzravietatis ,

Kte

fed füfficere coutvadi&tiouis ; quia hoc ipfo , quód

|:

'

l

i

A IT

voluntas non neceffitetur , fed poffit aliquid fa-

D

j

ij

€ere vel non facere , jam ett füi juris & libera,

i

V

N

1

habätque perfectum dominium; ergo.

i

W 2(

$. I Solvuztur Qbye&iones.

hn

/ N.25. Obj. x. Volunras eo ipfo, quód vo-

bl

luntas eft, libera eft : fed voluntas, etiam cüm

neceffarió vult, veré voluntas eft : ergo & li-

ïf;ïï j

bera eft : ergo. . Cozf. Omnis volitio eft actus

M

liber : fed volitio non femper fit cum indiffe-

n

Iï

rentia : ergo. .. Maj. patet : quia illud eft libe-

:

rum , quod eft in.noftra poteftate : íed omnis

li

volitig ( quia coacta effe non poreft ; ex N. 1

[

:

Ml'flllip

us

* »(o»xo m

YFenmu

xc hd

eft in noftra poreftate; nam ex S. Aug. L. de

fpir. & lit. c. 3. boc. quisque i fua poteflate ba-

ipfm t

beve dicitur , quod , ff vult , facit, fétton vult

Eh.c4

uon facit : fed omnis volitio eft talis ; fi enim

is, Qu

nolimus , non eft volitio ; ergo. & ad;1. D. M.

p

eo ipfo &c. dum agit üt potentia phyfica vel üt

1men j

natura N. dum agit , üàt liberum arbitrium C.

J r

Voluntas fi fümitur üt natura vel pro potentia

um d

hyfíica elicitiva & effectiva füorum actuum;

ücit,

ad unum determinata eft: fi veró fpectatur ; üt

Demyt

potentia moralis & dominativa actuum , talem

: poli/fak

determinationem excludit.

4d Corf. N. M.

NOLU

ad P. D. M.illud eft liberum &c. fi ex propria

uj

electione & determinatione velimus, itaut pof

j ef? ,

fimus idem velle & non velle C. fi ex determi-

qt fffk

natione naturee, velaliena tantüm velimus N. D.

odiet

$7 miz. omnis volitio ; quatenus non coacta ,

714

vel quatenus fit; cüri volumus, eft in noflra po-

iriti

tefítate phyfica vel potentia naturali C. in po-

j qi

teflate morali & dominativa. N. aliàs etiam mo-

jquid i

tus indeliberati effent in noftra poteftate ; &

j libet

liberi ; quod ramen: & Janfenius negat.

H

^

- N. 26. /afl. Segh

itur, minutà 1n

di

fferentü

minui libertatem ; fed hoc non ; quia habitus;

yöd ye

indoles, confilia, infpirationes , in unam par-

m Cüm

tem inclinant , nec tamen illam minuunt: ergo

p &l

ad libertatem non eft opus indifferentià. Cozf.

) a

Chriftus liberé fuit mortuus, & tamen ob pre-

ndiHC'

ceptum à Patre impofitum , non potuit non

( iv

TnOri. ltem liberé implevit legem naturalem ;

o

& tamen non potuit non implere: ergo. E.

N 11«)

&

Minui per hecindifferentiam & libertatem equi-

E 7777

hi

28:

3:(o):(€ ER

hii

libvii vel propenffonis , quc libero arbitrio ac-

p

cidentalis eft , non veró. 2&osis vel ele&ionis;

v Ib

quia non obftante quocunque habitu , indole,

th , d

infpirarione, poteft homo timpliciter agere vel

[^nid

nonagere. 244 Conf, W. ex líai 33. oblazus eff,

amilun

quiq 1p[e voluit, &c. adeóque mandatum acce-

pit dependenter à previ(à libera acceptatione.

lijetna

1

& d

ANec ob[lat., quód poftea petierit, ut tranfiret

à fe calix ifte ; Nam non pertiit abfolut? & effi-

funr, I

N X::ï

caciter , fed dependenter à voluntate Patris :

quód. veró. fanouinem füdaverit , factum eft

t

i&

ex horrore naturali partis fenfitivee , quo fe ve-

yum hominem effe oftendit.

lp

ZAliüi Y« Chriftum

non fuiffe liberum quoad (übftantiam mortis,

Mi j

Ya f

fed quoad modum & circumftantias ; eoquód

potuerit mori ex hogc vel illo motivo, inter hos

qtu LY

La

vel illos dolores &c. unde ex his ajunt rationem

meriti & falurem noftram fiuxiffe: Sicut & Mar-

1u; j;

tyres non merentur per hoc pracise , quód

lt u

moriantur , ad hoc enim non füunt indifferen-

u

& (

f

tes ; fed quód ex motivo ipfis libero morian-

,

Et fic facilé folvitur In-

d

"

tur v.g. Religionis &c.

ftantia de obíervatione legis naturalis, ad cujus

mï()ique

fübftantiam Chriftus non habuit libertatem in-

mj

JA"

differentiae ; habuit autem pleniffimam ad mo-

Qb

dum & circumftantias.

Sed hec ad TT.

"Mfcteg

N. 27. Obj. L. In ftatu natürziptegra ho-

&t 'H)*O

mo habuit libertatem indifferentiee : erpo in fta-

?Hw

tu naturae lape non habet ;; Nam ex $. Aug.

j

i

Ep. 107. ad Vital. Jibevum avbitrium ad diligen-

lil i

ï

düm Deumn pvimi . peccati. grauditate amifrus.

ep T L*

c.3. libero arbitvio malé utens bomo , £2

] tEnchu

e

büS D

"

d x(oX*( SSm

9

biro «

if pevdidit , g ipfum , &c. ergo. & D. C. per

elenit

péccatum Ade amiffum eft liberum arbitrium

, i

vel libertas à fervitute peccati , à concupifcen-

Fa

tia , aliisqué infirmitatibus hujus vitee , quibus

ollunrd

caruit ftarus innocentiae C. à neceffirate IN. vél

atum a

amiffüm eft quoad perfe &iones accidentales &

À

h.

fupernatürales, quibuseffulfit in páradifoC. quo-

cep[arigr»i

]t r

ad füb(tantiam & perfectiones naturales ; quae

funt, poteftás a

cendi

ex ratione & cum electio-

hd

nie N. vel $ub4. in ordine àd agendum meritori&

o Pa

f&ftun &

ád falutem fiüe affiftente gratia Dei C. narura-

215

litet & müoraliter IN. quzs noffrum , ait idem S.

Ul

i

! Chh'w

Àug. L: 11 ad Boni£. c. 2; dicit , quod primi bo-

m fro

(l

"

mitis peccazo pevieyit liberum avbitrium dé btt-

i

mauo geueve f -libertas quídem peviit , fed illa,

;

OqUL

"

qua 1 pavadifo fuit , babendi plenam cum im-

, inció

t ao

moytalitate juflitism 3 propter duod zatura bu-

mana divinà iudiget gratid. Quare ut doctri-

u

ïiSäa qubi

nam Sanéti Aup. de liberrate facilé penetres,

& que ex ipfo à Janfeniftis dolosé afferuntur,

ii

? mOi'läD'

folvas; adverte: rem ei fuiffe cum duplicis

j

claflis HH. circa liberum arbitrium. | Ut ergó

utrosque convincát, «duo in eo diftinguit':

a

taret [

innn eff , illa naturalis facultas -voluntatis, &

duobus utrumlibet eligendi ; quam negabaim

n al

Mautchei , hominem fübjicientes naturali ne-

T.

ceffirati bonze vel malee animee , ex dictisN. 23.

g lo

Ipfe veró ceu liberi arbitrii effentiam acerrime

?;infïä

defendebat.

Sl Aug,

2dum ef] , felix ille ftatus volun-

tatis , nec effreni concupifcentià , nec peccato

dihgzn»

depravate , fed originali juftitià aliisque virtu-

7 íi

jlb Ü

tibus expedite ; ad operandum fupernatural«iï-

/

fer:

AE

30

66 x00)( 68

ter: & hác libero arbitrio accidentali felicitaté

fietidi

cumS. Aug. ultro fatemur ; per originale pecca-

ám m

tum nos excidiffe , & malé fauciatos ac debili-

m

N

tatos peccati jugum incurriffe , à quo liberari

non poílumus, nifi per gratiam Chrifti : dum

j foi:

wl

econtra Felagiani conteridebant ,. vires arbitrii;

D

etiam poft Adz lapfum , fanas adhuc & (uffi-

Mjfa

,

cientes ex fefe;

doperandam fàlutem &ad ipfam

impeccaritiam

|

& hoc hisce textibus reprobat

tlregran

p

df

SEUL

S. Augufítinus ,. non veró libertatem indifferen:

fridm

tize.

lin d

N.28. Seddicet: S. Àug. vid&tur plus vellej

f/flml:;fl'w

Nam L. de pesf. Sjuflor. ait: ex dde peccate

t

fubfecutam «[]e peenalem vitiofftatem , qu« ex l-

d

bevtate fecit. nece[ftatem.

Hem : 4uia peccavit

voluntas , fecuta ef] pectantem. dura. neceffitas:

L

d)

ergo. H. N. À. ad P. D. C. ergo agnovit né-

ceffitarem quandati sworalem , üitam in rnagna

'ferz, |-

&ans

difficultate refiftendi ubique & conftanter C. p^j-

Jficam , Subd, que fit quoddammodo vaga &

If 1j

Wul[m

indeterminata .vel quoad actus indeliberatos C.

vel T. abíolutam & oppofiram indifferentiz ;

Qem

j Pur

qua fit determinatio ad unum vi alicujus an-

tecedentis N. Ádde , quód S. Aug. per necd-

ij

hi

n

fftatem f£epe intelligat cozcupi[centiam , quam &

i

deccatum vocat cum S. Paulo ; quia eft effectu

Sidn

Ulunra[(

peccati & eaufà peccari: hinc neceffitas peccandi

!t

in pofteros ex Ádamo translata pavtim phyfíca

dici poteft,|quia nos fübmittit motibus indelibe:

m

ratis, que fünt peccata materialiter : pavtim

TW

enoralis, quia magnam difficultatem affert, ma-

BIN

N

n

lq in omnibus refiftendi ; atque hinc malce

cons

Íües

lieete

Cümm

—

:

]

d »xtoyxt hm

j

xal f

füetudini eam comparat £. 8. Cozfrff. c. £. cui,

pindeptt

05 & d

dum non vefiflituv , ait ; fa&a eff neccffrtas. -

N. 29. Adfolvenda ea , quze de gratia ob-

.quo lr

Jhrit: &

Jici folent ; Olferva 1. Gratiam non efJe à fe ipfa

vel ex natuva fua efficacem,(ed dependenterà pree-

virs at

dhacát

vifo coàfenfu liberi arbitrii: Citm enim ex 7rid,

Seff. 6. cau. 4. certum fit voluntatem poffe diffen-

dul

tiregratie, fi velit; non videtur,quomodo poffet

übus f

diffentire, fi gtatia ex e diceretintrinfecam &ef-

em ii

fentialem connexionem cum confeníu ?- ». Gya-

r

furpia

ziam efficacem non inducerve abfolutom , phyffcam

&9 anreced?htem. neceffitatein , t et de fide ex

1 /M[ Wi

eod. can. & prop. . Janfenii ab Innoc. X. 1653.

Jl (lll.l I

damnata&c. — Sed tantürm movalem Q9 con[equen-

g

1em , ex hypothefi confensüs pravifi ; quiá prai-

T

fcientia Dei confenfüm noftrum à priori non in-

) 2gnovatf

fert , fed eurn conditionare futurum füpponir;

am nf

& otdine rationis fübfequitur. 3. Gratiamna-

hml

jur« integra à gvatia fanitatis matuse lopfe vel

ydo d

medicinali tautim . accidentalitev diflingui , &

kllertt

quidem dupliciter: 1mó quod illa dabatur à

d

Deo puré gratis ; hzc veró datur àt praemiurü

aoj

& fruüctus San

guinis Chriftü , unde & gratia

mb

Chrifti dicitur: 2dó quód illa folüm excitaret

» g

intelletum , & voluntatem ; hiec veró infüper

j d

;

voluntatem fanet , & conicupifcentiam reprimat.

: peccat.

4- Deum operavi quidem in uobis ftue nobis pev

n poy

gvatiam pravenientem ; von. autem ffine nobis , per

rindel

coopevagtem ; Nam illa eft motus itideliberatus ;

4 Pamf

elicitus à voluntate tantüm phyficé concurren-

fert; P

te; & üt naturà eft: hzc veró elicitur à volun-

nale o

táte eriám moraliter ; &ütliberumarbitrium eft;

l

gcgncurrente. Sed hecrurfum ad T T.

&.IIE

"m

32

Z6 x(ox( 35

$. IIL. Refolutioues didaclica.

&&

N.30. Quav.1. /fn bomo in flatu natuya l-

fimit

Jf* . folis natura vivibus, facere po[ftt opera 1no-

bonzÍ

valitey bona, vel , üt loquitur S. Aüg. u« a

bus a

pra[entis, oite boneflatem. valeaut? Y Zffirm.

ti certum eft apud Catholicós ex Rorn. 2. 14

i

Ti

'

Gentei , qua legem non babent , watuvaliter ea;

Vicate

mim'; P

qua legis funt, faciumt; quc& verba Orig. Chry-

foft. Hieron. Aimbr. hoc ipío inodo explicant;

Lf

frvaii

üt videre e(t apud Suarez.

Hoc ipfum patet ex

damu.pvopp. Baji, dum 22.àit: cum Pelagio fen-

D

33:&25

diumt, qui textum zdpo[loli ad Roms&. gentes ej6,

sutelligunt de gentibus fidei gratiam non. babenti-

tünaj

bus.

Irem.ex 26. & 28. Et rato eft: quià

homo in ftatu etiam naturz lapfz poller libero

lj

arbiirio: ergo non minus poteít bonum , quàrit

rnálum opus facere ; non quidem in ordine ftüi-

N

pernaturali; absque gratia: ergo in naturali, -

S:

N.34. Quav.2. 4n bouoin flatunature lap[a, fo-

ise ]

IHOdö W

Jisiature vivibus po(zt precepta Dei 69 legis nata-

v ob[ervave? & Poteft potentià phyficà & abfolu- «

ii

tà,nonverómoral. —Aa£0 rmi ef ; quia ex dictis -

nlqïlïjþI [j

liberum arbitrium pott lapfüm Ade manfit in-

m.m li

n

tegrum , quanrum eftex fe & ex natura füa ; uti

E

& ipíe homo quoad naturales facultates , per-

&t d

fe&tiones ac proprietates corporis & animae:

mrmy;)

ergo & remanfit poteftas phyfica & abfoluta;

FUH] iäüd«

ad obíervationem & transgreflionem praecepto-

B ad f

rumDei, & legis naturze; Imó haec poreítas requi-

V ld

ritur , uttransgreílio fit peccaminofa. &a£io 3di

d'lcimï.'

efl : quiaetíiliberum arbitrium per originale péc-

catumnon fit extinétum , viribus tamen multüm

rl

attritum &attenuatum eft; üt habet Trid. S. 6.c.1.

I

ex

4

56 »(o)( 68

33

Lt

&k eo enim orta eft iphorantia intelle&tüs, in-

TL

firmnitas voluntatis, veheménsque propenfio irt

iüg. fit

bona fenfibilia, & ab honeftis abftra&tio; qui-

y A

bus accedunt infeftationes deemonum, exter-

neque occafiones iale &c. Sed hec oimnia

Rom 2

vnülirt

vincere; absque gratia Deidifficillimurm eft ho-

imini, ac moraliterimpoffibile: érgo. 4dver-

Org. O

p eipitl

zc5 famen motauter , diéta heec procedere de ob-

fervantia folüm naturali; & qua&& ad preefentis

ngn u

fiugo !]

vite honeftatem fáciat; rion veró de falutari il

la, & ad (aluteim aeterriam conducibili; ad hane

bont

"

enim abíoluté opus eft pratià.

T

INSTRUCTIÍIO ÍV.

yolez lb

Quid fit movalitàs, a&lüsque. anoralis, quotuplex ;

jurtl; qU:ä

&g unde movalitas defümatur ?

ordd

N. 32. Precipua actüs humani propries

fuatür.

tás eft Movalitàs; eoquód a&tus no(lros non

rl

j til

inodó voluritarios & liberos effe convenit, féd

?

3

ii

snorales effe.

& à judicio rectee rátionis diripi, quod eft; eos

AMof autem & morale tiic non fü-

d

mitur /7? pro qualicunque affüetudine; vel in-

nl

clinatione náturali; qualirer & bruta ex more

T

agere dicimus; fed f/rif?, prout opponitur

$) pef'

watula, five prout eft confuerudo operandi

x anime

cum laude vel Vituperió, atque ordinem ha-

abolt

bet ad fübftantiam rationalem liberam, adeo-

p

Qque laudis vel vituperii capacem, üt jam no-

grqu

Proin a&us moralis re&tà

o 2d

tavimus N. 1. & 7.

dicitur: Operatio libea voluntatis, fata cumad-

xlepe

lo

vertentia vatiotis ad vegulam morum; hec naàrm«

que dié&tat , quid conducens; vel noncondicens

g

fit

ü

34

G xCoxC S9$

fit ad honeftatem, & finem creaturze rationalis:

ldb )

adeoque zoralizas eft conformitas vel diffovmitas

«um rer

a&fás liberi cum vegula morum , five ordo vel ve-

equi

fpe&lus ad vegulam morum; Moralitas enirn a&tós

N

^

humani fita eft in eo, à quo is formaliter

&

.

[/

j]

1

il

proximé dicitur bonus vel malus, honeftlus

fm

vel inhoneítus: íed ralis dicitur per refpectum

& (

& ordinem ad regulam tnorum ; cui conformis,

einhony

vel difformis eft; nam ür f& haber actio Intel-

tüxmo d

lectüs ad regulam fuam , vel artificiale ad re-

dpit;n

'

gulam artis, ita morale íe habet ad regulam

Juh,».h'

Atf

q

morum: erpo. Porro quanam;ac quotüplex

EURN

fit morum regula, dicetur Inftr. VI. & VIL

ts vel di

hic folüm.

& Qïlïä |

N.33. Advertes L. Quàd. Moralitas a&lís

quit «

bumani uon fi fola hbevtas, (etfi bec ad a&um

Bu

qnoralem effaitialiter vequivatur , éoquód eà de-

Qj

ficiente, a&tus non foret imputabilis falrem ad

lbenis:

pramium vel poenam, laudem vel vituperium)

f&km G

fed iufuper nece[Jaria fit advertentia vationis ad ve-

o

gulaim boneflatis.

Ratio eft: quia poteft dari

[

J

'7( ,

actusliber, qui non fir moralis, àt conítat in

Ws

]

pueris; fenibus &c. in quibus feepe eft fuffici-

li $

ens ufüs rationis ad libertatem,. quà unum bo-

li lfs

num phyficum ab alio difcernatur, & elipatur,

]

quin adát cognitio, quà bonum honeftum ab

l

AVec dicas : Libertas ta-

m m(,;

(fxi!

inhonefto diícernatur.

W

men facit actum imputabilem: ergo conftituit

müïäx Q

1noralitatem. . /Va/ D. 4. facit imputabilem

fhtyd

quoad ipfüm effe precisé, quatenus in poteíta-

N

N

te sgentis eft, eum fieri, vel non fieri C. quoad

meritum laudis vel vituperü IN. Loc enim

f;ïfgn),fï

habet

X nj

i

de8 ( o 8

- ff

35

habet pet conformitatem, vel difforimitatem

i] df

: od od

cum regula morum: ergo fola libertas non eft

adaequata moralitas.

3s enmat

N. 34. Advertes II. Quód movalitasgeneva:

forade:

tim dividatur in bouitatem&9 malitiam, quae pat-

, d

fim Poneffas, & inboneflas dicitur3 quia fübje-

r

&um füum, five potentiam rationalem honeflat

caiconrm

Velinhoneftat, h. e. laude & preemio, vel vi-

et at

tuperio & poená affici. — Utraque autem eft

Yicae at

duplex, nempe formalis, que in actut & ob-

T

jecliva, qu&& 1n objecto confiftit.

Alià item

quit

;

—

appellatur A4ovalitas etbica, eftque conformi-

',ä

Val

tas vel difformitas cum recta ratione; dictan-

te, quid fit conveniens natutz rationali, vel

fdit rs

quid fit agendum in ordine ad finem homini

lg iil

proprium: alia 75eolosca, eftque con- vel dif-

) uöd at

formitas cum voluntate Dei jubentis, vel pro-

jj t*

hibentis aliquid; in ordine ad finem füpernatu-

ii

D

j

"

ralem creature iutelle&tualis: & fic pariter de

ratiti d ï»:

actu morali.

Plerique tamen a&tui Jozeffo &

1 pore

inboueflo addunt iudifferentem, faciantque a&tus

y il

morales triplicis fpeciei; nempe precepro; , pro-

e eü [umC

Dibito, & permi[fos à regula morum; fed de

? D

lioc infra N. 39 & 4o0. Nunc

&t

Q. 1 Unde Moralitas, [ive bonitas Q9 mali-

gne[l un:

7ia Thovalis ig a&uimn vefuudatur ? Loquimur au-

dpertist

tem de a&u interno & elicito; qui proprié

conmflf

moralis eft, non de externo & imperato, cui

rbl

moralitas tantüm fecundarió convenir.

y pores

N.34. &deo: Moralitas efl. quidem diretlivà

C*

a egulamorum ; quia hzec eft menfüra honeftatis ,

joc &

nftr. 6.

pié

üt conftat ex N. 32. & .fuüüs patebit I

Dl

2

Eaden

*

55

BR yx(oyC m

Eadem tamen fimul eff tum. ab objetfo , in quod,

in qu

vel propter quod actus intenditur: zum 4 cir-

&ri, !

cumftantiis , quibus id veftitum eít: zum à fize

huxci

quem fibi conftituit operans; prout zempe bec fub-

Tün, (

füauz iutelle&lui vel coguitioniiugenere moris. Ratio

Qo, v

eft; quia juxta vulgatum axioma, a&us in ge-

ftr,

nere phyfico Jpecificantur. ab objetlo, & teuden-

fiim &

:iainillud: ergo etiam in genere moris; cüm

cognofci:

non fit difpar ratio : fed ad objectum in genere

b

moris non modoó fpe&tant objectum materiale

ii i

& formale, verüm & circumftantie, ac finis:

tetr d

Nam voluntas inprimis non folüm tendit in

o

objectum fecundüm fe, five propriam ejus ex-

T gt

petibilitatem ; fed etiam in circumftantias, &

n

propter earundem bonitatem , aut econtra;

Ü

quia & ha f&pe füperaddunt novam bonita-

ftod

tem vel malitiam fpecificam ; üt fi das ftipem

ls

ex promiffo , vel criminaris patrem aut ma-

lïf/fïgä.

trem &c. Nec 2dó agit fine praftituto fine:

lm um

hic namque vel eft intrinfecus, & indiftinétusab

j g

obje&to formali; & fic pertinet ad. (übítantiam

ts f

actüs: vel eft extrinfecus & diftinctus; & fic

Hoc

LT

eft quedam circumftantia actüs: ergo.

n«

ipfüm habetur 2. Ez/j. 5$. £? 6. Porro mora-

Bo

litas a objedo fampta ; dicitur. fusdamcutalis

b"

velvadicalis; quia objectum eft illa radix, unde

Ti m !

ea in actum porrigitur: dicitur etiam przma &

V qi

fpecifica, quia actus fpeciem fuam fümit ab eo

tamm 1

extrinfecé , intrinfecé veró à tendentia propria.

NES

v

N.35. Dixi autem 1. prout. bec fubftaut

Htl

intelle&hui vel cogitiomi ; quia nihil volitum, quin

.precognitum; Imozz £arim duntaxat voliums

nf

in

j

ER x(oyC du

37

h, nqi

in quantum cognitum; cognitio enim eftmen-

um

fura, quà objectum applicarur actui, & in

:tmib

hunc influit.

Unde fi bonitas vel malitia eo-

yonpdi

rum, qua objectum conftituunt, vel omnino

moris K

non, vel imperfecté folüm, & ex parte cogno-

TO

Ícitur, etiam illa vel nullatenus refunditur, vel

?01 & n

Íolüm ex parte, & juxta proportionem, quà

: mori; G

cognofcitur: & hinc poreff objeum in fe maluim

lum t

eff , & tamen a&us circa illud bonus, 1 nempe

um matt

illud, fine culpa agentis, intelle&tui repracfen-

g, k

tetur üt bonum e. g. mendacium pro falute

lm text

proximi vel Reip. efle licitum. — Specialiter ta-

yan

men notandum eft, a a&us. fit fanpliciter bomus

mídanti

fecundüm intrinfecam conftitutionem moralem,

g «

debere tam objectum, quàm circumftantias , &

yam X

finem effe honeíta; quia ex recepto in mora-

( df

libus principio , Zomum ex integra caufa eft, vel

rem d m

üt //rif/. l. c. docet , bonum in moralibus fo-

lüm uno modo dicitur.

gl 9

Ut verà. totum cum-

pilinds

plexum atiís fit malum, fatis eft, modó unum

ex illis fit malum, aut vetitum; quia malum ex

C

zïmbgh

)

iU

f

uolibet defehu &c. — Dixi adó: im genere moris;

rgo. j

i enim cognitioni tantüm fübítent in genere

z

orro I

phyfico, vel materialiter fümpta , impertinen-

al

ter fe habent ad moralitatem actüs, üt vinum

ädiX) un;

rubrum vel album in ordine ad intemperanti-

am; quia hoc vel illo fe inebriare, fünt objecta

jj :

mit àb'

tantàm materialiter divería, formaliter veró &

r ri

in genere moris, vel rélaté ad le

gem tempe-

d

rantice; unum idemque funt.

Q. II.

uomodo movalitas ab

[urt qu

.obje&o- ; civ-

eumfiantüs, cj fine petatur ?

[ W/Wjï'

3

N. 56.

A

38

mZem ytoX(Q

S

. N. 36. &deo. Ut Zonitas in a&um .ab b

(ere, v

refïlndatw, debet ea ab operante direclé 9 per fe

he fef

attiugi vel iutendi, faltem exercitó: At inboneflag

i p

vefunditur , etfi bec folinm materialiter €? indme-

yiab

&à, vel interpretativé fit volita.

Ratio rmi eft;

quia fi bonitas non intenditur, non erit moti-

(j g,

vum actis: fl ergo motivum non eft, nonpo-

fi; qià

teft dare boniratem actui; quia nemo cenfetur

ts

ob virrutem laudabilis, fi non attendat ad ho-

thi) h

neítatem virtutis: Unde appofité 2. Eth. 3.

ft voïija.

EU

Que in virtutibus geruntur, non jufià vel tempe-

vamev aguntur , fi ea quodammodo f& babeant;

t i

Jed , i etiam i5 qui facit, quodammodo . afftius

"p

facit; prünó quidem, fi fciens efh; deinde fi. eli-

maïum a

gens, eg eligeus propter ipfas. tertió autem fi fir-

&tf v

me con[lanterque faciat. &c.

Dixi: Saltem exer-

Wi

cité; íecus enim plurimi actus, qui cenfentur

z j

& fünr virtuofi, non forent formaliter honefti,

T

p;'æfertim in rudibus.

AMultó mimüs vequi-

mre lx

vitur , uf ommis a&us veferatuv fovimaliter &2 ex-

Y

plicité ad Deum , ceu finem ultimum ;; Nam nul-

Qs d

lum extar tale praceptum, eo quód hec obli-

Witrin

gatio forer nimis difhicilis, imó moraliter im-

Ms

Proin illud. 1. Cor.

poflibils, àt patet per fe.

DT

Lo. V. 3. Sive ergo manducatis &c. & Coloff. 3.

LE l

v.17. Omnue , Qguodcunque faciti &c — Solüm

T]

funt de confilio, vel ad fümmum de aptitudine

& habilirate, ut referantur.

Sed neque ex eo,

Uil

quód homo, dum eft in via, femper debeat

UM

j

[M

