E

liter praefixit C. contrarietas veró hac veldiffor-

mitas non eft moralis formaliter, quia datur inde-

f rob

al

iif

pendenter adlegem: ergo. .4dde, quód S. Th.

j pIo

1.2.q.71. a.6. ad 4. allatamrationem vel axio-

rigs D

ma explicet &intellieat de lege pofrtiva, qucealiqua

:rcatumc?f

j, 4 17

pracipit vel vetat, quae jam antecedenter per . le-

emnatuv« fünt precepta vel vetita; non veró de

j n

1

[4

of

pe

divinarefpectu cujus omnia ait effe mala;quia

prohibita. /42. /V. /Z. quia, utut etiam omitta-

f

mus mox ante dicta , tales actus femper fuiffent

a

materialiter vel fundamentaliter mali , adeoque

nakm, j

Íemper exegiffent prohiberi , ratione oppofitio-

Cü)&

n

ho

58

E (Co:(

is cum attributis Dei, & cum fine creaturce ra-

libeta

tionali indifpenfabilirer proprio : unde etiam per-

dipro

&ictsq

mitti nunquam porueruntficut tamen à Deo per-

folater

miffafuerunt mala phyfica. Quod attinetfurzum,

d f

boutcidium, & fimilia , in quibus videtur aliquan-

dodifpenfatumefleà Deo; notandum eft, nun-

DNT

litsve

quam in iis intercefliffe difpen[atiomem - ( quee

eftoblipationis relaxatio) fed mutatas folüm effe

. Yimi

circumítantias à Deo, aut translatum dominium,

Jttsea

i n

ne fuerit. adlazio vrei alieme, veloccifio privatà au-

tj

thoritate &c.

INSTRUCTIO VII.

Uiv

Quenam fit vegula formalis €2 proxima a&uum

d i

bumanovum ?

«ürgi

N. 54. JVota. Regulam moralitatis, obje&vat,

NT

D ; l (

&ul/imatam (in quocunque praedicato ea pona-

tur) applicari nobis debereper re£am rationem,

Iifüu':aifg

(f yj

ceu regulam propinquiorem , aíferunt omnes; quia

[ttmm

exS. T h.p. r. q.79.a. 12. in ( oportet; naturali-

zev nobis iudita effe principia opevabilium, ficut indita

cd:(lhO(

fendo,

Junt priucipiafpeculabilm. Porro quadruplex eft

rectaratio: 1. NOTITIA PRINCIPIORUM

Uif

fs

MORALIUM, qua greecé eurrifgusis dicitur,

h. e. copfercatio , àcuyrugeo confervo , quia gene-

" alrmpi

ralia vitee moralis principia, lumine natura no-

fhotims

bis indita fervat, eorümque ope hominem in-

(W fs

tegrum vitee, & fceleris purum facit: poráfque

Wüisi

fpeclari vel üt babirus, vel üt aGus.. àt babitus , eft.

tl

qualitas inclinans intelle£ctum pra&ticum ad af-

M

'

fenfüm principiorum rmorum moralium, e. g.

quod fibi uom vis jferi; ideóque fe habet circa

It

;fcd;

ntiafe

üng.

?rincipia rcrum agibilium, ficut intellige

habet

;

t

ER (o»( ää

59

Creaturet

habet circa 1ma principia fpeculabilium. t e&us,

leetaiy

eft propofitio univerfaliffima, &immediaté pra-

niluy

€tica , que nonex alio principio füperiore, fcd ex

tinejr

fola terminorum penetratione patet, e. g. Jorum

eff faciendum, malum fugiendum &c. .. 9. PRU-

enuraliq

DENTIA, quz itidem ípectari poteft velüt ha-

m eft,rn'».

VU

bitus, vel ür a&tus. -àt Jabzus, fonat hic ex 6. Eth.

W

P TORX

5. vim illam con[ulfativam de iis, quee bomini bona

x dominit

Junt, atque utilia, non ex parteyit quemam ad [auita-

zen 9 robur confevaut, fad que ad beue vivendum in

) privaüz',

umverfum &c.

üt 2&u$, eft conclufio moralis

univerfalis, ex principiis morum per f notis du-

]

h)m g

&a; ideóque fe habetad Synterefi , uti fapientia

adintelligentiam.

. CONSCIENTIA, Gra-

I$

fhum

U

cis oueid no7 , ab éid'wwu fcio , quafi cum aliofci-

entia , h. e'üt ait S. 'Th.l.c.a. 13. applicatio [cien-

atoet p

d

zie adaliquem a&um pavticulavem, vel t alii : appli--

catio propofiticuis moralis unvvev[alis ad alionam

pmned

Jingulavem ,e. g. nocere proximo, eft inhoneftum:

iij n uhl

fed, fihocagerem, nocerem proximo: érgo hoc

l ]Q-u:z;:;f

agendo agerem inhone(lé; que conclufio dicitur

yireit

con[cientia pra&ica 9. antecedeus , quia verfatur

YR

circa actum faciendum vel omittendum: $i ve-

;

và a[famptio e|et de pr«etevito , e.g. fed ego nocui

quue

proximo: & z//atjo: ergoiniqué egi; con[cientia

gt

fovet [peculativa & con[equens.

Verüm quia hic

ynind

potiüsagimus de reguía agibilium, conícientia

r u

Ítrictiüs definitur : judicium a&uale intelleclás pra-

u

&ici, di&ans , quid loneflum aut tuvpe , faciendum&s

un &t

appetendim , velomitteudum eg fugicudum fít. dixis

n C«g

judicium a&huale, non veró babitus vel potentias

bet ef

tum quia locum etiam habet in pueris; cüm pri-

ipant

mum

j/ hgbf[

m

E

d

*

Es

6o

£E y(oyxCc um

miüm ad ufum rationis pervenerunt, ubi nullus

1quit

dem ra

adhuc eft talis habitus: tum quia potentia nec

quiaqu

mutatur, necdeponitur, uti fepe confcientia. Di-

xipreterea: zmelle&us pra&ici , quia eft de

agibi-

mure

4

finemit

libus in prefenti, vel futuro. demum: di£ans,

COntIV

quid boneftum &c.' Nam cüm fit a£tus prudentie,

CIt: den

munusejus eft, o(tendereiftaomnia. 4. JUDI-

CIUM, SIVE DICTAMEN ULTIMUM,

FUA

éftque propofitio perfect? fingularis, &ab Arift.

rf

domina actionis appellatur, quia voluntatem im-

ferücm

fnediaté ad actionem, vel actüs omiffionem mo-

Quf

vet.

Sludicium boc , fiverum fuerit, dicitur ve&a

vatio: i fal(üm, vatio prava: eatenus autem ve-

frert e

df

rum eft, quatenus corciemtic congruit ; & heec eate-

nus vera eft, quatenus prudenzue ; ifta, quatenus

qiesi

lt

Jynterefi ; & illa, quatenus eerze legi commenfu-

ratur; hàc enim ratione pendent ab invicem.

in.äppïm

Quuseritur ergo , an recta ratio quadruplici illo

iune

(s f

modo fit regula proxima actionum ?

N.55. Dico. Aegulamorurm, five a&ionum hu-

Q f

m &

manavum proxima, forinalis,eg immediata efl ve&a

ATj

vatio,in toto [enfu explicato, vel, üt breviüs &com-

.

[

muniüsloquimur, dj£amen vationis, aut con[cien-

j

?Ha

Probatur 1. quia regula morum formalis &

j

lD

lira !

Jj

proxima eft; per quam regula remota nobis inti-

matur, & applicatur: fed hocfit per rectam ra-

D

Ui

tionem fiveconfcientiam; huic enimab authore

hm

nature infculpta eft lex illa aeterna; honeftum ap-

robans, malum prohibens, ex dictis N. 52. &

Ut

P£4. 7. Signatumef? [uper uos lumen vultás tui domi-

erguelïbw

ze &c. erpo. II. Quia rectaratio vel confcientia

Rn

ximam

Dote «

habetomnes conditiones ad regulam pro

requi-

"s

:

"

Ü

i XX(oxC X

61

1t, li

requifitas; nam inprimis eft Domegezeg, & ejus-

poteni:

dem rationis cum actu humano: dein ff cerza;

ynfcien

quia quamdiuactiones noftras eidem commeti-

adt g

mur,easàfuüo principio ad ultimum usque vitee

finem ita dirigit, üt in alios fines non deflectant;

nüm i

contra veró ratio prava hominemà fuo fine abdu-

Ü prudqu

h M

cit: denique o///gatoria, üt conítat ex Apoftolo

adRom.14.23. ubiait: omze autem, quod n eft

ULTA

i5 i

ex fide, peccatumefl ; quae verba Ss. PP. communi-

terficinterpretantur: omre,quedmoneft fecundim

Qlüntita?

Vfiontma

con[ciemtiam , peccatum ef? ; utadeo deliquiffe cen-

p dicnrf

eatur, quisquis contra conícientiam quidquam

fecerit, etfi actus ex genere füo alioqui foret

n a

boneftiffimus: infons veró & innoxius habeatur,

ï:;&hæce*

jf qu

qui egeritjuxtaeam: ergo. Hocipfuminfinuat

S. Th.1. c.a. 13. dumconfcientiam confiftere ait

j um

: Hb i',!j'äff

in applicatione noftre cognitionis ad ea, quae

agimus ex principiis fyntereíeos; & quà cogno-

p

Ícimus facta, eam dicit confcientiam teflificamtem

|/

quà facienda, concientiam infligautem €9 obligan-

1ein ; & quà jadicamusfacta, eccufaitem vel excu-

f

Jautem, coufolantem vel vemordentem , &c. ergo.

N.56. Ex his pro directione morum duo

D

4

precipué fluunt Corollaria didactica; 1755: zzl-

n

lus a&us poteft e[fe bonus, aut malus, mifi con[cientia

m

diclet illume[fe talem. . Ratio eft; quia ut actus fit

T

bonus vel malus, conformis vel difformis primae

p

regulee objectivee, moralitas illa, five con- vel dif-

IHCRUM;

formitas debet effe voluntaria, adeoque cognita :

N

gulaformalis;illam

ul

ergo debet dari cognitio velre

remotam applicans: at heec

e

t

confcientia, ut-

gn[äfnü

pote actualis fcientia faciendorum vel omit-

j

n

tendo-..-;

m

62

ï*ää* xCoxC m

tendorum:ergo. 245, Coufcientia regulans mora-

aoftro:

litatem, uece|Javio exigit judicium, vel diamen ulti-

tiendu

um pra&hicum, moraliter certum, de boneflate, five

N. m,

licentia ationis vel omiffionis. Ratio eft, quia alio-

ording

quin poffet honeftas vel licentia actionis compo-

C n

ni cum dubio vel formidine de inhoneftate vel

IUj

prohibitione ; üt manifeftum eft: atqui hocnon;

Tif] (0j

nam cum tali dubio, vel formidine gog ageret quis

17

T

ex fide, fed exponeret fe periculo committendee

elerfi

inhoneftatis ; adeoque aperet contra legem Dei,

deur

Jattem appreben[mn,& timul contra legem Dei uzi-

verfilem, quae jubet inhoneftatis, & peccati peri-

li

Obïigar,;

culum fugere, quantum fieri poteft: ergo. Cof.

UT

quia operans cum dubio,five formidine de hone-

Qtinile

ftate vellicentiaactüs, quivalenterita fe habet:

Nl

five boc fit preceptuimyaut probibitum à Deo.five mom,

mibilominus facio, velomitto: ere'o hocipfolepgem,

T

( (

acLepislatorem contemneret: ergo. Unde, ut

liciré quis & honefte operetur, debet, f1 qua fort-

trfray

affe dubitatio, aut formido füborta eft, per dicta-

"tl

IVing:

men reflexum , illam deponere, pérque hoc fe

certum reddere, fe non malé operari.

R

Vg

IN. 57. Zdtoppones: 1. regula morum debet

operantem oblieare, ut operetur conformitera

Es

nïlxum(

regulam: fed confcientia, five dictamen rationis

fic non obligat ; quia eftactus ipfius operantis: at

Vocli

Vïï &COn

nemo feipfüm obligat , eoquód lex fit ordi-

natio fuperioris, poteftatem habentis in alium.

tsl

BIN

2. Confcientia fiepe eft difformis regulee remotee

&abilla difcordat ; nam fzepe incertis rationibus

M

movemur, quód Deus hoc vel illud velit aut no-

l.llvmü

lïelrju;

lit&c. | 3. Conftientianon femper dirigit actus

*

noftros.

dmnæ

J

ER x(oyxc SeR

63

voulm

ff;&nnm

noftrros ad bonum; ür dum quis putat, men-

hatj

tiendum pro utilirate proximi: ergo. L. ad r.

ÀV. in. P. 1. D. eft actus operantis , füb-

d qiii

Tonis um

ordinatus regule prime , eámque intimans

C. non fübordinatus N. vel eít actus ope-

honelt

rantis, fi füumatur phyficé C. fi formaliter N.

iquho

gt

nam com[demiia reipfa eft lex matuvalis, five

ipfà /ex Dei fcripta in cordibus noftris: adeoque

Sommitt

eftlex fuperioris, fi fevmaliter, & quà talis conti-

s n

deretur ; tamerfi quetalis fit noftra, ive pbyficà no-

cgcmDmï

bis propria. Simuliter D. 2. P. INemo fe ipfüm

peant

obligat ; à£ zpfe ef?, five peractum, üt praecise fuz

: q. ["

ipfius ef? C. üt is participatio legis aeternae, &fu-

Ginetelt

nf a

premi legislatoris eít; per illum in ipfo loquentis

IN. 7dd2. D..A. (iepe eftdifformisregulae remo-

jDwt

tze primarize quafi antecedenti C. confequenti N.

xipkit

AVempe. dupliciter ex. [N. 52.. [pe&lavi poteft. vegu-

o Ut

laprima, fwelex eeterna Dei: 11 üt eft veluzi an-

g f'

tecedens Vive üt eftin mente Dei ; &ficeftipfa idea

dipti

divinee fapientize, dictans, quid fecundürm fe re-

i

&um, & non rectum fit.. 2dó quaficonfequens/five

fif

1

üt effin uobis ; &fic contiftit inco, quód Deus ab

m

seterno velit, illud nosagere, quod bonum & ho-

aformit

neftum eft, adeóque &illud, quód hic & nuncin-

vincibiliter judicamuseffe honeftum, & licitum;

r

velecontra.

uódautem Deusita velit; vel po-

" f d

i

tiàüs hocipfüm permittat;infinitam ejus fapienti-

ngn d

am luculenté demonítrat, que fic optimé difpo-

jgre?

füit, ne homines peccent in eo, quod hic & nuno

ration?

invincibiliter ipnorant effe malum, velineulpabi-

l

j i

licer judicant effelicirum. Sicutergo-perfectioni

j a

divingenil derogatur, quod Deus fuam omnipo-

f

ren-

i. .«ä»**

64

W6 x(o)y( £EX

tentiam noftre libertati attemperet ; ita nec dero-

atur prime regulee morali, quód pari feré modo

u

De fr

i

am legem attemperet errori invincibili. Zzc

ad 3..D. P. obligat fepe ad a&tus malos forrnali-

ter tales IN. materialiter tales /u/4. per fe IN. per

accidens C. quia fcilicer fepe penes nos non eft,

)

malitiam formalem cognofcere.

N.58. Contra Corollavia fuflabis. . 1. Ope-

l

rans cum conícientia invincibiliter errones,

operatur honeflé; & tamen non ex dicta-

MH

Tnine certo ; ergo.

2. Qui agit, quod ipfi

li

penfatis rerum circumftantiis videtur probabilt-

zer, vel etiam probabizis licitum , agit pruden-

m r

ter, adeoque honeílé; quia quidquid propo-

Tfm ä"

nitur üt probabile, eft evidenter licitum, üt habet

VOUr) Ce

fitilos

communis Moraliftarum : ergo &c. g. ad 1. D.2.

p. 4. non operatur ex dictamine marerialiter cer-

tixisdna

to C formaliter fübd, ex vemoro & direfo C. pro-

10 quiis

xuno&9 reflexoN. "Falis zplex habet judicium :

fim m

1mo remotum vel dire£um, v.g. licitum effe, pro

,;IF-M

falute proximi mentiri ; & hoc falfümn eft: 2dó

VtOne r

voximum [rve ultimum; vel voflexum. quo invinci-

Vr Ti

f

iliter judicat, mentientem pro (alute proximi

UT

nonagere illicité ; & hoc eftcertum. ,22. D..A.

M

r

agit prudenter, fi non fimul adíit prudens formi-

Ug

"

iUl

W J

do oppofiti; vel haec deponatur per principia re-

li

flexa C. fecus N. D.etiam P. eft evidenterlicirum

um

ex judicio directo, quo proponitur probabile N.

m

ex judicioreflexo moraliter certo,quo nempe ju-

dicat, licitum effe, opinionem veré probabilem

h

fequi C. Plura fi libuerint; confüle Moraliftas.

LU

W i

PARS II.

T

f y)(CoXxC SO

$$

L sitanecte

PARS II. ETHIC/E.

xrifrin

incbli 1

De fine operationis honeftz, dé-

malosfor:

que imediis, eum affequendi.

p

SECTIO 1.

$ nos n

De fiue. actionuim ultintos &* beaiitudiues

[cli)if. I 0

"

prefertim naturali beminir.

1

lier «t

omini, fi vivere velit 2 jomo , in«

n a&

tendendam fuis in actibus effe ho«

N-f9—-H

;if) qUOä 1

neftatem , füfficienter liquet ex

l

Inftr. IV. & VIL fed preter hanc unum ali-

lr gt

gt p

quem, uti rerum omnium, ita & aétionum nos

Ítrarum fizem ultimum effe oportere, in qua

igid t

inyi

demum ceu meta appetitionum füummáque bea«

il

titudine conquiefcatur, velipfo nature & ra-

m

tionis du&tu nec Ethnicos latuit ; tametfi , quó

i t

füo quivis fenfü & affe&tu eam metiebatur, in

j

tam multiplices opiniones abierint, ut S. Aug;

jum hf

. 19. de Civ. Dei c. 1. omnino 288. ex Marco

'UIHC' j

Varrone recenfeat. Quoniam igitur ; üt fapi-

Di yus

enter monet Arift. 1. Ezh. 1. imagmum ad vitain

V

IU

u

cognitio ipfius inomentum affert, eoquód , f quem-

Y

)l

adimodum [agittavii [cobum babeamus, magis bonur

€g Zoneffum a[fequi. poffumus : & t 1. Eudem 2;

ydens gf

yrind

p

ai: a propofito fine cavens, infiguis flultitiee av-

[/4

mentum e[] ; par eft, in ejus exiftentiam, efs

:n[e] W*

[

jl

L

entiámque folerter inquirere. Sitergo

INSTRUCTIO VIII.

ynetr

y ob

n [it aliquis fimis ultimus a&lionutn , 9 ve«

vuim ommium : quis ille: & quomodo iutendatur ;

aut intendi debeat ?

N.äq'c

DARG

0"

s

$6

£R x(oxC

N. 60. Fisis, fi fpe&atur üt principium

tten pol

a&tionis, eff id , cujus gratid aliquid fit : íiàt ter-

tür fois

minus, ef? àd , quo obtento quie[cit

agens.

Atque

fm; n

hic juxta omnes eft duplex : aJ//us fecunduim quid,

:

debct Ti

tentone

€9 negativé ultimus, five per accidens, qui quidem

in aliqua ferie actionum, aut mediorum fibi in-

& «dtin

vicem fübordinatorum fiftit appetitum, ita ta-

ceffarärqu

men , ut ulterius rationabiliter ordinari poffit:

« df

quene

dicitur £? particularis, vel immediatus, quia eftil-

lud bonum, quod quis proximé per actionem

chs dj

intendit: aLus fampliciter 62 pofitivà ultimus, five

fünum.

per fe, quo nullus ulterior dari poteft, eoquód

Mc ii

omnia alia propter ipfum expetantur; unde &

&Dremm

aimediatus ac totalis dicitur, quia in eo totus eft,

WJ n

ut agenti undequaque Lene fit, & quidquid appe-

r

titur, appetitur tanquam res, quee faltem par-

fir HRIS r&

tialirer ad hoc contribuat : Id autem, per 4uod

li f

agehti undequaque bene eff , dicitur felicitas vel

UL tj

beatitudo completa, quam per actus fingulos tan-

r

quam /rzem totalem appetimus, ordinando ad il-

jf [

lum media, & fines partiale. — Reliquas fübdi-

t (

vifiones finis, & quomodo caufet, vide apud P.

Ui

Antr. Mayr. S. J. Phil. perip. Partell. difp. 3. q.

ilmnv [

4.a.2. & alios paffim. — His praemiflis

Dton &U

N. 61. Dicol. Darur fimis non odo fecun-

L

düm quid ac negative 5 féd 9 per fe , ac fimpliciter

Q

ültimus a&ionum bumanarum , eg verum omnium.

NG

Eft communis & certa.. Ratio imi conftat quo-

Dj (

tidianà experientià; fi enim v. g. ftudium, quod

n

immediaté intendis, non ordinas ulterius, jam

Dettn

lt

ipfüm hoc erit finis ultimus faltem negativé;

EY

fiquidem non cogites dg ulteriore fine; nec ta-

men

hUC Pmp

:

^s

j

&6 »(o»C s

6?

)t pritj

men pofitivé excludas : ergo. Cozf. Nifi dare-

fr: t

tur finis zegativ? ultimus in ferie ationum & re«

a. d

rum ; nunquam poffet agens apere; actio enim

?

um

debet moveri ab aliquo; quod fit 1mum in in-

5 qig

tentione : nunquam etiam poffet quiefcere in

diorum i

eà actione; quia appeteret aliquid ulterius;

eQm, i

ceflarétque etiam ordo executionis: denique

rdina

omnia effent tantüm media, & nullus finis;

1 i

quee fan& abfürda fünt : hercle, nifi e. g. Medi-

T

cina fibi pro fine fanitatem «groti conftituat,

22 um

nunquam Medicus incipiet curationem eegroti,

)0[3&7 50'.'

nec quiefcet reftitutà fanitate; quod manifeftee

nrur; u

experientic? repugnat: ergo.

Ratio 2di eft;

1 9 00

quia, ex modó dictis, actionum & rerum qua-

df

4

rumlibet eft aliquis finis: fed, fi nullus dare-

ye fiten

[v

tur finis fznpliciter ultimus , nullus effet omnino

120

finis; füblato enim eo, quod propter fe expe-

r feicts

titur, tolluntur omnia, qua propter ipfüm ex-

síngi

petuntur : atqui finis fimpliciter ultimus pro-

pter fe expetitur, ceetera veró propter ipfum:

d!

k)«'q us

ergo. Corf.

uia ex 1. Eth. 1. zonompia ob aliud

eligimus ; aliàs in infinitum ita fievet. prozveffus ,

) Vidc?' p

[[.àj

d

vaneque €9 inanes e[érrt ommges appetitiones wmoffrae ;

proindéque natura feipfam deftrueret; eoquó

ils

; II

neceffarió deficerer, nunquam affequendo id,,

ad quod appetitu univerfàli ferretur : ergo.

[

] 1lllþ

jm m

N. 62. JWec dicas 1. Avari divitias, volu-

ptuofi delicias femper plures in infinitum ex-

onfïaff

Itf

Ü

petunt: ergo non habent finem ultimuim in ap-

petendo. 2. Non repugnat proceffus in infini-

rb

It

tum in finibus; quidni enim appetat aliquis

Q.

A

41n

Ocj propter illud; & iftud 2pf'opte'r aliud? er

p

68

dR y(oy( Z

INam Y. ad 1. N. C: habent pro fine magnam

prin

]

copiam opum, vel voluptatum ; appetunt au-

tione:

tem femper plura, quia perperam pro fine fta-

ehost

tuunt id, quod humanum appetitum fatiare vel

f nl

;

quietare nunquam poteft, — 74 2. D. /Z. non

n

t vd

repugnat in fmibus accidemtalitev fübordinatis;

ubi a

r unius non eft ratio volendi & alterum,

&

0

tü

oter

PL

üt cüm quis appetit voluptates, honores ; divi-

tias C. in finibus effegtialiter fubordinatis , quo-

rj

r m

rum unus movet appetitum propter appetitio-

«00

nem álterius N. & difp. ulterior of ; quia in fini-

Plu !t

m

Val

bus accidentaliter diverfis non eft aliquid ulti-

i

i

mum , quod primam appetitionem moveat;

Tm m

unus enim non pendet ab altero, eoquód ran-

W

tüm per accidens junguntur ; ideoque fipifli-

W.N'.e

me folent effe ejusdem fpeciei, üt plures volu-

N!N t

"

D

ptates, plures honores &c. fecus plané eft in fi-

?

nibus effentialiter fubordinatis; qui & ideo ple-

j

)

il

i

[

,

rumque funt diftin&tze prorfüs fpeciei & gene-

htl

ris, ür potio medica; humorum noxiorum cor-

qit f

recdio, fanitas &c. — Quód autem inter ves frve fi-

kmnm !

ues per fé appetibiles, una ves aliqua five unus ali-

li

*

quis figis [it pev fe €g ex. matura vei appetibilis, tau-

fe]ltl.äl

quam extvemum g. perfe&um bogums ac. veliqua

Mij

omuia propter iflud, ideoque. buic effzatialiter fub-

Tl

ordinata [int , inde eft; quia omnia poffünt ap-

Md

peti : fed fi non daretur inter illa aliquod ulri-

| dj

murn, cui reliqua fübordinarentur, non poffent

omnia appeti; quia (praeterquam quód volu n-

At

*

tas nec fimul, nec fücceffivé poffit appetere in-

[

finita, nec intelle£tus cognofcere) neque pos--

f'em-

Vf

tT

ggt appeti per .ordinfm intentionis ; qui

per

A

s

O

"!

*

69

G x(o)c 8

tmW — perincipit ab eo, quod eft ultimum in execu-

ppemn:s

tione: neque per ordinem executionis, qui in-

yo f

choat à primo medio, quod nullum efle poteft;

Md

fi nullus eft finis ultimus: ergo. JDein admifSà

].Àt

etiam totà illà mediorum & finium collectio-

lia

ne, vel illa appetitur propter aliud, vel ultima-

i Gd

,

tó propter fe ? non 1mum ; quia nil füpereft,

nore, d

propter quod expetatur: ergo 2dum: ergo da-

Dnad g-"

tur finis aliquis ultimus, nempe illa ipfa colle-

xpetitur.

r

&tio; quae propter fe e

Denque datur*

quiini

primum principium efficiens rerum omnium;

d.

zliquiä j

vel primum moveas in effe reali : ergo & pri-

q mod

mum movens in effe intentionali, & centrum

:oquöd

omnium appetitionum. Nunc

N.63. Dico II. Zzgis ultimus creatuve vatio-

que i

Jurs

ualis , efi felicitas pevfetla , five. beatitudo , faltem

p d

suaturalis : univerfalier autem loquendo , ffzis

&t

fimpliciter ultimus verumm omnium; g appetitiomum

jl

eujuslibe?. cyeatuve , ef-- Deus. — Ratio primi eft;

quia finis ultimus creaturee rationális eft illud

j

/ )C') )W,:

bonm, quod ita propter fe amatur, ut propter il-

TL

lud eligantur ceetera omnia: fed tale bonum eft

till ':

felicitas hominis perfecta , vel beatitudo , falrem

j lj

maturalis (neque enim per fe loquendo, hic agi-

fur J

mus de füpernaturali, per revelationem cogni-

[unt 3f

tà; fed de ea; quee per lumen rationis manifefta-

od ul

ta eft) erpo. . Major bellé declaratur 1.Eth. 5.

w

| poffïn?

uübific : Quoniam.veró plures effe fines patet , e8

qolut

borum quosdam. ob aliud expetimus , àt divitias

pl

&gc. . . mton omnes effe pevfe&los , pev[picuum eft at

eprimmm finem effe quid perfe&tum conflat : quave

(e PO)"

j

fiuis , i5 bicerit, qui

l? tqiztäin ums pevfe&us Ej:it

3

qua-

Pcf

"o

69 x(o)»( 09

quevitur fi pluves, is, qui borum eft. pevfe&ifr-

tinqii £

hiberet,

enus: eum autem qui per fe eff expetibilis , pevfe-

Giorem dicimus effe o , qui eft proptev alium expe-

fim? n9

tisà bo

zenduss €g eum, qui munquam ob alium expetitur,

35 univevfis , qui per jlf & propter alium etiam ex-

m

e£untuv.

Minor etiam ; nam ibid. fübditur;

&rere

Julis autem felicitas maximé effe videtur ; banc

lii

(f enl

enim propter. feipfam femper, eg. munquam ob aliud

expetunus ; bonorem autem , voluptatem , mentem,

qii qui

fimob

wirtutem denique omnem , €g. propter. fe expeti-

mus.... 7 felicitatis etiam gratil, per bec ipfa

Titr f

Jelices stos fove avbitvantes s. [ed illorum. causá uul-

polte n

lus felicitatem, neque ob aliud quippiam expetitege.

NG

Hinc & Boétius L. 3. de Confol. Phil. prosà 2.

9g g

eam definit: Sratum, bonorum omuium aggrega-

Mf:!fïï ib

tione pevfe&um : & S.'Eh. vocat eam centrum;

hr to

Ti a

cujus poljoffro tetaliter quietat , eg fatiat appetitum

vationalem €?c. — Càm igitur omnes ex ipfo na-

t aj

turee inftin&tu beatitudinem appetant, àt intima

Lun Qu

experientia palam facit; appetitus autem natu-

t^j

ralis & univerfáliffimus nequeat effe fruftraneus,

UL volg

& ab authore natura (apientiffimo gratis indi-

hl; q

tus ; dicendum proríüs, eam effe finem ulti-

Ottre

mur. JAa7/o 2di ef ; quia ficut, monftrante vel

ht

ipfo natura lumine, omnia proficifcuntur 4 Deo

m fn

ceu rmo principio & radice; ita a2 Deum tan-

R

quam ad centrum & finem ultimum omniía ten-

Vs

dant neceffe efl, propzer uem fünt ; pari enim

MW

neceflitate ) & finis ultimus, quà A & primum

um

rincipium eft: & neque ipíe ceu fümmum

onum, & opifex optimus, finem operum füo-

lid ts

rum.habere poteft alium ; quàm feipfüm; quia

V pits

alioqui

m

60 »(0)( 80

71

)

alioqui finem praftantitfimum propofitum non

d

dl

haberet, quando agit extra fe; féque perfectis-

at dlimiy

fimé non amaret, nifi conficeret circulum amo-

m aj

ris à bono in bonum, egrediendo à feipfo per

emanationem & communicationem füi bonij

du d

& regrediendo ad feipfüm per ordinationem il-

hi i

nitr; i

lius ipfius boni ad fuam gloriam : neque etiam

T

creata entia finem ex fefe habere poflunt alium ;

um o

quia quidquid in ipfis eft participatze bonitatis

fummo bono, à quo illud hauftum eft, effentia-

g I

j n t

lirer fübordinatur: ergo. Porro ad 3tiam pro-

n at

pofitee Inftr. partem

N. 64. Dico IlI. ZZeens vationale deliberatà'

m a

t

phi r

operans , uon agit. quidem Jemper explicità ob finem

Jampliciter ultimum

, five ob felicitatem completam;:

yim 4f

/

4m cu

Jemper tamen agit ob vationem [altem geuericà , €9*

dinplicitó comvementem ultimo fuzi. Pars 1macon-

rüt i

ftat manifefl in íceleratis ; qui, quoties pec-

a

cant, agunt contra finem /enplicitev, & ex mert-

i, ld

2o ultimum, eümque ex errore intellectüs, & ab-

u

rl

ufü voluntatis in bono particulari ftatuunt , &

in hoc quiefcunt.

Patet etiam ex eo; quód in

0 grüi*ïf

n*

genere loquendo bonum particulare de fe fit

appetibile ;; etfi non reprefentetur connexio

lr

tntn

cum fine fimpliciter ultimo ; quia de hujus ra-

tione non eft,ut omnia ad eum referantur actu,

n

fed ut referri poflint : ergo. . Pars 2da prola-

omniäfï'

?u; quia nibil appetimus, nifi in virtute illius

a

inftin&üs naturalis, quo volumus bonum illud,

y n

unde reddamur felices & beati : fed bonum il-

füm

lud non eft aliud, quàm fupremum, five Deus;

n

Cüm igitur actio

üt pàtebit Inftr. feq. ergo.

n;

4

Tnora-

d

W x(oyxC £8S

72

moralis neceffarió feratur in bonum vel Done-

tecin t

um, vel utile, vel jucundum,quod in quovis ob-

Sumpe

telation

;jecto relucet üt habile ad appetitum faltem ex

parte fatiandum, conferendámque agenti felici-

vistor f

mo d

tatem aliquam ( eoquód omne bonum creatum.

fit participatio quedam boni increati ) ratio

Ti ij

btidte

motiva operantis faltem oezericé , virtualiter, £

zmnplicité conveniet cum fine fimpliciter ultimo,

T

& fclicitate perfecté fatiante: ergo.

n

- IN. 65.. Seddices 1. Fieri poteft, ut appetitio

fumpo(

noftra fit de bonoillicito , & peccaminofa: ergo

um

non habebit tendentiam ad Deum ; cüm fic foret

tinj.

fimul aver(iva, & converfiva.. 2. Sequeretur, ta-

um ]

Wafürg

lemappetitionem forefaltem fecundüm quid bo-

nam, ratione virrualis intentionis , vel relatio-

rf

nis; quod tamen falfum eft. 3. Videtur plané

N

contra captum talis tendentia; quia peccatum

* [mpy

femper, & fimpliciter avertit à Deo. — 74r & ad

tffa f

i. D. C "Tendentiam formalem , & moralem;,

fili h"

quee fit orta ex intentione expreffa, Deo pla-

W. h

cendi C. virtualem & phyficam , ortam ex ra-

Ms cug

.

tione boni particularis N. 744 P.&. Fore aver-

Ws

fivam moraliter & demeritorié; at fimul con-

dn

verfivam ;phyficé ; quod planó non implicat.

Wi g

"d ». N. M.

uia ad bonitatem moralem non

Qu

füfficit virtualis tantüm appetitio vel relatio , eX

|

1

Wm,

dictis IN. 36.... Dein indeliberata & neceffaria

lim" n e

eft, ex naturali inftin&tu orta; adeoque contra:

RU r

here nequit bonitatem moralem.

Denique;

qui v. g. furatur, ut deinceps beatusfit , non

gt

eccat in eo, precis?, quód beatitatem appetat,

Qütus.

Á

d quód eam non quarat in objecto proprio;.

füi]

i

nec

m

P.

1

:

$R 2CoyxC ZHR

753

um wl

necin medio; ad eam conducente. 7243.p. 1. D.

h qurit

Semper avertit à Deo, defectu intentionis, vel

um (dten

relationis N. rectz ordinationis in actu C. ficut

Ti

viator femper intendit vize terminum , fepe tà-

fium qreag

men aberrat, quia velignorat viam, vel non

yre) t

rite inquirit; ita & peccator femper intendit,

airulit;

beatitatem ; fed vià plerumque ipfi contraria.

lr Ut

"d 2.p. etiam D. Avertit fimpliciter à Deo tam

Ü

genericé , quàm fpecificé fumpto N. fpecifice

fumpto C. finis ultimus generice fumptus , eft

ii

m

cumulus bonorum & fatietas appetituum, quam

& impii quzrunt: fpecificé veró fumptus , eft

n (

bonum illud fupremum , determinatum, ac

iequere;u'r;

creature rationali proprium , quod folum fía-

dinqi

L

tiare perfecté poteft. — Hinc

Ti P

IN.66. DicoIV. Ez/i bono

delibevatà operanf,

aon [emper inteudat finem fimpliciter ultimum ne-

ja p

Ü. //!Fl

ceffitate fa&li teuetur tamen neceffitate legis natu-.

valis per fuos a&us , abfolut loqueudo , ad eum ten-

km

dere.

ü! D*O,'

Ratio eft ; quia tenetur ad ordinem re-

bus creatis ab authore naturz inditum; alioqui

gund

inordinaté ageret , rationi reluctando & Deo:

, of

T

ergo cüm res omnes à Deo ordinate fint, pro-

ximeé quidem ad utilitatem hominis, ultimatà

j n

( ka j

sutem ad Deum , ceu finem fimpliciter ulti»

murm , lege naturali ad hunc tendere univeríà4

r

liter in earum ufü per fuos actus obligatur : i2

[pecie veró officium hominis infüper eft, agere

[Je enti

ipfi obli..

n

ad fuum finem , ad quem peculiaris

gatio eft ratione f/azí, in quo à Deo e

j

C()n&i-,

ft; Ü

tutus. Dicum tamen, a/folur? loquendos. quia

a

enim hoc preceptum eft affirmativum obliga

orOPï*

"

j

quie

74

Ws y(oxC E

quidem /emper , fed non pro femper , àt conftat

m vari

ex N. 56. circa med. &. N. 42. ad 2.

INec ob-

dns; 1

fiat , quód multi plané non cognofcant finem

YOCAntu

ultimum: adeoque gratis videatur hazc lex im-

quà m

poni: /Vam D..4. Non cognofcunt fpecificé

dpim

& determinaté, vel objectivé T. genericé & in

faxmin

abflracto , vel formaliter N. Certé nemo ul-

N

lus eft ; qui non velit effe beatus ; & qui non

lum

aliquam rationem beatitatis faltem abftractam

Qunjtr

cognofcat in eo pofitam , quod fit queedam fa-

quäü'ïipo

tietas & quies appetituum ; licét non cognofcat

&nihm

claré, in quo demum perfecta felicitatis ratio

lm

fita fit.

HGE, f

N. 67. Queres. 727 , €9 quomodo entia na-

j dnr

zuralia vationis expevtia agaut. ob. finem ultimum;

lliiim«:-s; !

five Deum ? Yydeo: Non agunt quidem, nec

Tn: qu

agere poffünt formalirer ob eum; quia defectu

j Donerem

cognitionis & electionis proprié talis eum ne-

| ( n

queunt intendere : agunt tamen ob eum zz4fe-

timy,

vialiter & obje&ivà , quatenus, quse ab iis fiunt,

] ms) tli

non cafü & temeré fiunt ; üt contra Anaxago-

|

|

n

ram & Democritum bene arguit Arift. 2. Phyf.

n j|

7. & 8. fed ordinaté & conítanter , juxtáque

exigentiam fibi ab authore nature inditam.

t

Unde& gloriz Dei ferviunt, quatenus perfectio-

nes divinas, pulchritudinem, fapientiam, po-

N.Sg

fentíam , magnificentiam &c. in f& relucentes

Y

l

nobis exhibent, ut inde advertamus , quan-

A

All.m

tus fit ille fummus plafmator , quantíque eefti-

elm 8

mari debeat ab iis; qui copnitionis , amoris, ac

h d

gaudiifünrcapaces. Hinc & tota hzc creatu-

lque

rarum compiges barmouie qusedam dicituy,

i

exX

—

!

EM )2:Co):( ä"äää

75

; Wïï ex variis tonis conflata , & jupiter Deum lau-

j

:

N

dans; zam celi enarvant gloriam Dei egc. Pf. 18.

ofcant i

vocantur & fpecula , [pectes, imagines, voces , libri

hac hr

uia miro artificio univerforum conditorem

r f

epingunt, mutóque eloquio etiam in minimis

!

eneri: d

maximum depradicant.

t Demo:

N.68. Ex his duo pracipue Corollaria de- -

T

ducuntur: r. Bearitudimem foli naturee vationali

y d

competere; heec enim fola capax eft cognitionis

quin:

quàilla poffidetur ; & amoris ac gaudii, quae feli-

o t

cem illam poffeffionem confequuntur, üt fufiüs:

dicts

demonftrat Arift. r.Eth. à c.9.& ro.Eth.à c.6. ubi

vide, filubet. 2. Zmplicare , ut quis fthi confli-

y) at

quat. duos , vel pluves fines adequatos &$' fimplicitev

ii

ultimos ; nam aliàs quivis perfecté fatiaret . &

Iuidemllff

non: contineret omne bonum, & non : ante-

qi ii

poneretur omnibus , & non &c. Tale autem

js n

quid non contingit inter fines fecundüm quid

T14

ultimos, qui poffunt effe plures ejusdem actio-

T

nis, etiam adequati; quia propter hos non ap-

; Af

petuntur fimpliciter omnia, nec amantur fuper

p

!

D

jj

omnia, aut omnibus anteponuntur.

INSTRUCTIO IX.

, n

Ü

YO^

Quenam f[it, vel inquo confiftat beatitudo bominis;

pef IC-VV

.. precipuà natuvalis, $g Dujus vitee *

[if]

N.69. Nota. Zeatitudo in: genere alia dicitue

eliet

bjetliva , éftque fümmum illud & completum

j Q

bonum, cujus poffeffione & fruitione perfe&te

"

uj di

felices & beati evadimus: alia formalis , éftque:

j0ri5;^

illa actio , quà benum beatificum obtinemus,

a

illique unimur , five ipíà boni beatifici poffe(-

dicim

fio. Quia veró fpectari poteft homo vel z or-

&

Ine

——

d

76.

WR xCo)oc 8

diue pure notura , fltem precifivà (nam licét ifte

aenmt

n0bis.

ftatus actu nunquam fuerit, fuit tamen poffibi-

