Ae44

eugEz

7

Mu

$s

B*

E

ERE n r pET ia at

il

EUAVUvv otgia hia encs

-

a

d

»

d

i

"e

AE

Ef

i

fs

d

df

-

*

z

us

r

m

x

x

2

hz

x

K

Vs

-

Em

-

Q

-

IX

MTOA

^

,

"€

——

d

m

*

N

A

DN

-

NY

z

B

£

2

M

—

d

d

-

9-

Hx

?

b r

-

at

"E

R

2 RATA A

-

*s

x

EMi

x a

R CY

OX LO ET

CU OE ER OR

D ab A a o

H u d- ia

M EE AT.

knl;hh.m

E I

ia a r R RCE

-

-

Ls

Es

al

Ht

»

»!'

N12«511961267 021

/

|

7

UER H AUAU

uB Tübingen

.;/

d

R

s

x("")þ

v

i

Z5

101'

X ;sw&f!

—

n

n

c

"-

j

HIHEEREEEEEN ETAR

--

E

"l

s

5

|

J

|

il

JJ

Ill

[/

I

J

ui

N

li

t

W

N

N

N

N

W

N

W

W

Y

E

W

N

N

ï

l^

ä

A

]

£

il

P

sERess

——

WO.

Q

0.

QO.

Z

i

U.

1

/

//

,

777

,

N

—

A

—

(iü

SSN

—

SN

SN

5j ækwx

iil

m

l mummrmmm DS

TALLEETETLTELEEERATETETATE EEE

4REV EBENDISS ETLLLUST

R55 DOMINUSDOMIN?|

LAULEX AN'DER ÍOSEPHUS SAC - Rom IMPILIBBARODE,||

!| GUARISCHET'TISAC:CA ; MT "CONSILLARIE A UT A

iil

TA MILIARISXT (APELLANo, CA.SARE A,PR A,POSITURA

| WET TALENSISINLUCIDAVALLEPR &POSIToINFULAT)

|.NECNONTIECA No, ACPAROCHg CIVITA'TISEGENBURGEN:

]A DL V.

TT AX

——

—

UEnscc fs T a eteenn w

——

m

» E aE

-

QUINQUEIALENTA

SEU

I *

DONUM

(LUIN(EJE SENSUUM EXTERIORUM,

HOC EST,

ANIMA SENSITIVA,.

In (üis operationibus externis expenfa, &

queítionibus partim Scholaíticis partim Ethicis

cum Appeudicibus curiofis dilucidata ,

Quam

Iu ArwA &T Ancur-EprscopALi Umvmsxmm

s//gnf't/

SALISBURGENSI ,

PA EOE

awuä, 4-?4

P. ALANO PFEIFFER

Ordinis S.Benedictià d montes inStyriaPro-

feffo, A À. LL. & Philofophiz Doctore,ejus-

emque Profeffore Ordinario , ac p. t

t p m

DECANO,

Es d

PUBLICE. DISPUTATIO

expofuit

Pranobilis, Ornatiffimus ac Do

H

JDaminius

j

CAROLUS, RICHARDUS, JOSEPHUS

DE SCHMIDLIN ,

Provincialis Auítriacus Viennenfis , AA. LL. & I'his

lofophiz Baccalaureus, & pro Supremá ejufdem

Lautcà Candidatus. necnon $$. Can. & Inílic

4d Diem

Imperialium Studio(us,

Iulij , M. DCC, V,

Snlisburgi T ypisJe:Bapt: Mayr, Aulico- Academici T ypogt:

p.m. Vidua & ercdls

R.

4

—

—

CC

"

REFERENDLISSIMO

ILLUSTRISSIMO

DOMINO DOMINO

ALEXANDRO

. JOSEPHO,

xcri Romani lmperii

LIBERO BARONI

DE

GUARISCHETTI,

Sacrae Caeíareae Maj e&atns

Confiliario, Aulx Famxhan & Ca-

pcllano,CæfareæPræpofituræ Zwet-

talenfis in Lucida Valle Prepofito Infu-

lato , nec non Decano & Parocho

Civitatis Egenburgenfis,

DOMIA(O DOM]NO

PäTRONO

Plurimi: Gratiofo,

W?W Wääää

ioglddssd d d

Reverend i/]ine & Iuftrij-

jme Domine Domine -

PRAEPOSITE,&c.

Domint Patrone plurimum: gra-

nae ,

v

Everendiffimam Domi-

nationemTuam ferijs &

R

publicis. aliunde .nun-

quam non occupatiffimam,quód

auculis hifcé foliis interpellare ,

ijfdémq; Tibi infervire audcam,

ne mirare, minüs fuccenfe , gt4e

4

tiofiffimeDomineDomine Patro-

nc ! canámque fivc virium me-

arum

arum tenuitas , five debitifima

erga Te obfervantiz magnitudo

eft, ut, quamvis per illam dig.

nioranon liceat, per hanc tamen

quale quale demum quod vides,

g[&ütüdmls meaz monumentum

ftatuere, & demififfimo animi

affcätu offerrc concedatur.

la

maximis nàmque, quod in Phy-

ficisfierl cernimus, minima quo«

que, uti puzéfa & atomi, locum

]

habent; & apud quos rerum ar-

bitros parvitatem operis, fupplet

e

nonnunquam magmtudo affc-

Güs,, tum przfertim , cüm ad me-

ritorum excellentiam minimé li-

cetaccedere , & beneficijs. non

tam ornatos , quam oneratos &

fuppreffos nos effe intclligimus.

àm vero, quid, quantumque

giauo-

( 3

granofe TuoNomml &cbcam ;nee

que anguftix pagellae hujus cape-

IC, ncquc debitum grad animi

officium valet exprimere, — Vivit

nempe etiamnum , & aurets om-

nino characteribus unà cum Cha-

vatdere Sacramentali,animo meo

impreffum hzret illud (ummum

grazlarum genus , quo me S.8.

Cozfirmattonts Chrifmate inun-

gcndum Patrinus adeo benefi-

CUS, adcogratxofus affcc:fh "Vi-

vuntalij fexcenti , ijque coplof f-

fimi favores qunbus immericum

mc jamáprimis mde,quod ajunt,

upguiculis impenfiffimé femper

profequi videbaris , adcó, ut Pa-

frini nomine non contentus, D2.

tris ferme vices in te fufceperis.

Patrem autem dum nomino , fi-

e

e

mul

mul & corum me fübit memoria;

quorum is ipfe memorem me cf-

fe impendió voluit ; arctz nimi-

rüm & fraternz pene iliius neccf-

fitudinis & confidentiz , quà il-

lum , ficut fecrecorum tuorum

participem,ita favorum omnium

ï

ex affe, ut ita loquar ; hzredem

effeciíli.

uibus omnibus de-

!

t

nique fadum cft , ut , ne tantis

hu

gratijsnihil omnino repcndcrcm,

Ihefes hafce meas tanquam ftu-

diorum meorum primitias,devo-

tifimi homagij inftar, Ampli-

lf,

fimoNominiTuo nuncüpare non

dubitaverim , fpe fretus, fore,uc

[

qui Patrini nomen 1n cc fufcipe-

à Mecoenatis

.

i€ non gravabas

qaoque & Parroni tituló aliunde

T

l,

itcrzzum amantiffimus,non ab-

hor-

l

X 4

hörrcfffs, Certe- optandum effct

uàm quod maxime, (i , ut pro«

pofueras , Salisburgenfe quoque

Arcbenaum,eas , quasin Te virtu-

tes Vienna Auftriz. demiratur,

poffetafpicere,

Videretcplané in

Te vivam aliquam fcientiarum &

artium. Umvcrütatem videtet

fpe&atiffimam in rebus agendis

ä

dexteritatem ,

in Confi h)s Pru-

dentiàm

in lutcns Doc&rinam

]

in moribus inftructiffimam , &

daguam tanto Praíule Vm:utum

omnium aconomiam.

Quà

tameninfignigratià,cum ob tem-

poris hodierni nunquam fatis

praviías vices,carere debeamus ,

id faltem rogamus fübmiffiffimé,

fave ex longinquo, & Thefes has

mcas de auima Senfitiva Yaaccl-

pes

pe;ac fi(ut proverbium loquicur)

animam obtuliffem ; ita Quizaue

Talenta mea füfcipe , ac fi dcbi.

tum effet Zzzereffe pro. Ceztum ,

imo mille gratijsacceptis. ^ Cer-

ä

té, quantulufcunque fum , tuus

fum , Tuis gratiofis nutibus to-

tum me, meó(que integerrimé,

penitiffimé Confecro.

Re*z:erendzyïmæ & a-

'/37" l]imæ Domin*atia(zi; 2774

i

|

Servus Humillimus &

" Obflri&iffimus

Carolus Jofephus

Richardus de

Schmidlin.

| Aþ;;obafio Sacre Facultatis 7beelbg; !

L Raefentes de Asisia Szusrriva. Differtationes

- nedam oculis iufltavi petlibenter , fed earun-

dem Le&ione affiduá ufque adeó dele&tatus füm,

»

ut avidus exoptárim fzpe numero , nobiliffimus

ingenij partus tandem aliquando juris publici fiat ;

acinlucem edatur quantocyüs.

Quare, cumOr-

thodox z ,aut intezritati morum Contineat ad-

vetíum nihil,Eximiüs quoque Authotr time»s non

abeat , aut abfcondat talewtum [usm in terra,dum

L.

memps Almam Univetíitates) infra ram breve

temporis fpatium , feptemplici fplendidiffimarum

" hefium honorat prefidió , ceafeo omaino , ba;

membrang , 1//i4s vecóNomen cedto infcribi de-

ä

bere,

dta Cenfto

l

. P.CAELESTINUS

PLEY

Ex Seittenftetten(t. Auftriz Inferioris

Monafterie$$ "T heologizDo-tor,Celfiffimi,

&c Reverendiffini $, R. L. Principis, & Archi-

o

Rpiícopi SalisburpenfisConfiliarius Ecclefiaa

fticus, T heologiz Scholafticz Profeffor Ot-

dinarius , & p, t. $. Facultatis Decanus

" 4' probatie Ea:ultkiis?hi!ofaphic&

c Quinque Talanta ad. Clesnthis certó Lu-

cet

nam animzta, feu potius evigilata, ob folidam Arí»

ä

ftotelis & $. Thomz Do&rinam, infignes

que ctuditiokncs

Soli piblico digniffimé confecranda ceníct

Loco SpeOabilis D. Decani

P'GOTTHARDU

$ VISCH-L Bene-

"-

di&inas Cremifanenfis ex Sup, Auftiià AA.

LL. & Philofophis Do&or, cjusdémque

*

Profetler oidinztius,

|

PRO-

L

i

vun.

"

-

:

,

us

( y

PROLOQUI UM.

Ot.

f

j

erecofmuus effe compoudium jïf!mracaf

"i , parvum mundum effe imaginem

non

M

um

majeris , beminem denioue tjpum ej&

tet

umwrjt quaqua late patet , orbis , uemo e[l , qtti

igmmlt. Hisuc Magnus ait;Aug. Homc efLoma;s

nm

Creatura : " Salvator E'yangelmm pnd:cnrz jf*

hi

TO

fit omni Creatutz ,. id eff bomini , qui de q»mw:

ereatura participat. aliquid, |— Nibil equidem in

E

bac grandi machina , quam mundum appellamw,

veperiri potef? , quod — praportionaliter $m bomine

(joti

$4805152'Unidtur,

Celum ( terra due prmczpæ!s-

fr ff

hd

eres partes [ant mundi 5 inprincipio creavit Dcus

diíis

coelum & tertam : Gen. 1. 10.. Et due in bonaine

"102

f9mt partes principales , animast coslum , & cor-

pus quaftetra ; de quibws S. Paulus/oquen: 1. Co-

tinth. 1 f. 47. i»quit : primushomo, COT pt4$ mepn.

p* ; de terra terrenus ; fecundus homo ,azima vi-

j L

del:cet,quæ pof!. creata fuit , de coelo cceleftis,

j At

(i0 p

Si enim incorrnptibile eft celum , 0 ánima im-

mortalis eft , fí Figura Spbarica calum con[lat 5

anima per atEus (uosin fé ipfam fe reflafhr f 69.

peot^

lum circulariter mouetmr , (& anima à wwfæ ad

|M

effeti um , &b ab effétim ad caufam circulariter di-

quüc

fcurrit,

Conclndit omnia colum , anima cog-

neritene

10

uitiäuc'þ;-apria , untvería infe vecludit, ïC&lügi

n

ab lutelligentia , fes angelo dirigitur & mevetur ,

E

C'anima ab angelo cuflode dirigitur & cufloditur,

ET

Sol , luna ef flella fumt incalo ; & 5vl intelleclus ,

T

Inuaoluntatis , C flella fpeciertm intelligibilium

n

G idaarune du mocustria , funt ia anima.

gel(

Jerra quoque. vetle dicitur corpus , non fo«

i

| W

lum , quia quantum ad (ubflantiam de tevra eff ,

fed. propter. alias infuper proportioues,

4 duris

Ài

marmoribus , ut tantis columnis fuflinetur terra;

^

€ Ecce loffa nom minus corpus [uflinent, quam

n

marmoratcrram.,

Currunt per terram . jiumina

723]

& mare illam cireumdat ; & varij bumores. per

)

corpts diffluunt , &j (anguis in magna copia , quafs

[

saare illud circumdat,

|

Ex berbis veflitur (f ot-

[

natur terras Q capillis ve(Hitur & ornatur corpus.

h

Diver[eanimalinm [pecies (ant iuterra ; fic varie-

dJerrava-

"

p

t4s $kNSUUM ( appetitumm incorpove.

föh

via producit &* germinat $ G* anima in. corpore

b

H

[

O quammirabilis proportio !

Jgnis in mundo indiget contiuuonutrimento ,

;|[

& calor saturalis. bominis eontsnuo. nutrimento

feveri debet, — Inmnundoeft , qui illamlregit & gu-

bernat 2

in bomsine vatio euntla difpouit,

* Diver-

5

fe civitates babitatoribus plena in musdo veperi-

untur ; & diver(e potestieac babitus vitiorum Q*

;!:

Sicutetiam dies ? nox

virtutum [unt in bomauine.

fént inmunde; fic íomnuse vigilia /unt in bomine,

(M D

Pluvie sundane [umt defiu*us. $ jic lacryma

h

in . bomine.

Ni» im mundo, camities inbe-

l

wint $ teYr& molus in mando , tuffisct febres

?

n

ï

.

-

lum

in . bomine.

Nubes- in mundo » Ignorantia $u

u ,

homine. . Fulgnra & tempeflates tn uaundo ; funt

Mif

indignatioues , minae ( vinditle im bomine,

Mlb ,

Per quatuer flationes tranfrems mundus ,. florefeit

um

án vere , flagrat ineflate , frutlsficat in auiumno ,

gelat in byeme 5 fic per quatuor atates bomo irana

n

frens , lndit in pueritia , fervit injmventute , fru-

tp,

&ificatin. atate matura , incaue[cit n (enelimie,

Mi

Bosi G* mali intev fé pugnantes (unt inm mundo $ &&

i

appetirus boni & mali inter fe vepngnantes in bongiz

im

5t.

dn fingulis denigue creaturis ve[plendet oma

n

vipotentia Dei , pereasque. veluti per Canücellog

PG?

profpicit Dile&us , Univerfi Conditor mnndi, n

n

frognlis fenfibus fe fe prodit. ani,nus bumanusy pev

j

cosque quaf pro[picit per fencliras. — JMusdgs

VP/M

rAudem fapientum oraculo , efl -Dei templüsi ; tema

nte

plum Dei eftis vosait 74ooflolns ; à bomines Agno-

La

féite dt;gnimtem veflram ! Niundus veré tem.

TILA

plum eft Dei, cujus facrarium eft calum , in. tota

rerum natura pra(tantiffimum ; cujus donaria fant

| ""

fidera , facerdotes , zditui , Poteftates angelicz ,

TT

4it Philo Hebreus De Unitat. Dei & — duplici

)[V

templolcét, antiq.l. 2. c. 2.

Et bomo, Dei tem-

n

plum animatum eft , in quo Sacerdetis mmuneve fs

t^

fiter animus»liminariavero ,

pofles - ac f'm'e/?rg ,

x

L

"Ü

f [enfus v xteriores,

nox

Porrofi Templibujus longitudinem: latitudis

VMB,

xem ( profunditatem , veluti "Angelus olipy ztpo-

p

cdypn'cm' .S'abmæiTempli þ*mäur»dm dimetirivel:

1

leuus , & fengnlas beminis prerogativas , etr pre-

r

prietases examinare tentaremus , plurts Tomi non

In

9978

—

,[ajïq;re.nt.; Viatoves proinde imitabimur , qui-

bns , dummagnificum palatimm suterias lnflrare

eb temporis angu[Hasnon coneeditur , berent. ta«

eenin [nper[ficie , exteriorem illius. flrutluram

contemplando,

y !

Jta & nos , cum Magnifici bujus

templi fabricam iniernam , hominis inquam natu-

ram , poteptias Ó* propriatates , penitins. inda-

gandi tempns nonfuppetat, tnexteriori duntaxat

fasrübarebimus , fen[ms ejms potiffimum extevria-

ves , eorumque objecla in prafenti ept[cnlo exami-

i)gmdo.

R

fi

Que[lHonescurtofaseirca

ngt;lü!f&nfh:, qui?

€&' fübinde moralia , qua[tionibus | Philofophicis

fubne&:re placuit , apes imitando , qua meltt 4«

culeum uno in corpore ciccumferunt , st vel .fc neu

sam fcverioris [lndij (ablevaretmr tedium , quam

ut palam fieret omnibus, Philofopbtam non tam ri»

j i

gere. [pinis , [ed. [nis etiam. floribus interpungi,

N

Ariftotelis Zpfismet exemplo, quisabi,de feníbus

egiffet v G ipfe curio[a quadam problemmata &&

banomena (nbjusxit.

Tuulum buic opn[iulo

prafiximus , Quindue talenta , qmonzomine S. Greg,

M. hom* 9.ia Evang. Donum quindue fenfuum

exteriorum appellat,

Si que nova bic gen con-

pinentur , placeant vepetita $fi qma toinus concinna,

excufent temporis augufHa , quibus funeflé hoc

AMartis tempore C flsdiumdr calamus fuit con-

flriclus : f£ ferijs nonnmuquam mifteantur jocofa ,

noverit benevelus lettor , quod wontantzum A«

»

1 ïpo/la,jed etiam qmmdoqu:

panper rif:rig

eárifloteles,

dl

Eænoäi/i 4? Doti//fzno Domino

L

i

^£

QB!

f

DEFENDENTI.

dá

Níons inftruitursd at dura in £uneraferrum ,

«t

Dum flagris incus tu(a, re:ufa gemit:

"i

Dümque coquit Siculus gladios & pi!à caminus ;

(f

Queis Mavors Lautos, przrnia clára, metate

Mqiöf labet té cutà Faber , quo Marte refittas

W

uá vafer otcurras hoftibus a:te tuis,

It

Do&a indefe(só tibi niíu re/a laboras ,

* h

. Queis tibi tranfitut callida rela Sophi,

n

JEgida procudis pulchros in Palladis ufas ,

Mdü

Quá te&lus parmza,quelibet arma fugas,

nr

Eja age! Jam notz perhibe te fortis arenz ,

un"n

Hora monet , certa! Lanteacerta maze?,

jl

W

Senfitivam animam tege , estes forfan ab illa

"T

Si fentis ? credas, gloria calcar habet,

;fculo

Excipe tela, vibra,

enerofas collige vires ,

nj

Fortunaac laudi:

;

is Faber ipfe tuz :

yuli

ANc dubita, Pallas nomen poft przlia csde? ,

j (

2 empore quod nullo , quod nec ab igne cader,

iith

phW

LA

lflaraber! Canlt & fIDö' tIbI peCtore

l»iettau

fY

LEOPOLDUS JOSEPHUS ALEXIUS

L.B. Girardi, de Caítello & Limburg,

Dominus in Safpach, . U. Studiofus,

Prænalyïli,* O: ratiffiamo a Daölg[im-" d

ä

" DOMINO

N

|

«DEFENDENTL

u

in medium mandatque . infiftere.;

E PRo vocat

,

pugna,

Parvus , fed fenfu, grande libellus opus.

Infpice ! quem titulum viéturz in fzcula charte -

Lectori pandant! Quizque Talenta ferunt.

Nilnifi pugna fuper ; rape mentis acumina, fcutum

Oggere; Fortune (is Faber ipfe tug.

Sic tandem doclà defcendes. victor arená ,'

Dumque alij duo , Tu Quinque Talenta feres.

Imó, fic Cestum Lanvos * pro Quingue Talentis

Emerità (2rolu5* praferetatteSophus,

[

9 Carolus, pev AUASFAP E

C. Lauros,

Ita in bonoris & aäcri: conteflationem

gratulabundi decantant , eAdetm en

Vniver[a Philojophia Defendentes

]h

f Dominicus Perger,! Obernat-

Cajetanus Wildt ,

tachéfes.

RR.FI*'.*l

Albertus Buecher,

) Offia-

L EdmundusChriftain, j cenfes.

Prenob. Francifcus Xaveriüus Stadler,

Bojus Octtinganus.

Franciícus ÀAdamus Bernhardt, A

4 k"[

ftriacus Welfenfis.

Judas Thadzus Helmreich, Salisburg.

Joannes Dominicus Syhn., Auftriacus

Neyfidlenfis.

äää-ääääw äg '*

E

T.

3c 508

a

al s

l(«

.S.ERIES QU/ESTIONUM

De

[

jlU

ANIMA SENSITIVA.

JPARS I

:ns

[tth

DE Zuima fenfoiva , ejusame ff bus

7n commani,

)

QUASTIO .

De Natura , uumero & objc&o f CH«

Y Juun,

df

" Articulus

I

(f

nfcs

Quid &&* ouotuplex fit /m[w P2

Art,

1I.

Quodnam Qo» quotuplex f aä;eäum

,. Fenfem?

QUAESTIO IL.

ur?

De Jpeciebus fenfibilibus.

jcus

A«X

Aï:o

Átt.,

IC

d*'*' l6«

n dentaur jþecze: feufibiles

[peclu quoraim fenfnuim fistuec g[ame ?

Art.

ld.

?j

Urrean fenlibilia comuunia [mtmn-

tur per [peciem propriam , €9* 4 fpecie

feulibiliuum propriorum diflinclam ?

Art.

I1I.

d

Utran. fén[jas. cxctermi. po[frnt errare

circa [gum objectum ?

*

Art

IV

Quoiiodo. vebemens. fenfibile ledat

aut corruupat [enjaum exterumm?

Att.

V,

De comparatione [en[uuu quoad pere

ficlionem

Art

VI

D: Usu &&* abufgu fenfuu.

Art

V II

E

4nomnes quinquefeu[us exterurcone ,

Qdm

veuiant quibuslibes auimalibus ?

|

,

Art,

E

Art

V III

d

De-Pbyfi 0gnomiá

"

Art

IX

Mi/cellauea circa fen[us in commauni,

10

PCCIC

PARS IL.

Dc Smf bus in Partzcu/arz (9*' qm-

dea p7 imo

n

DE OCULO

QU /£S TIO

I.

De Poz:entm wf Ud-

h

Art.-

"k

Mirabilis. /imäïum oczdi,

Art

II

| w

la qua parte oculi fiat *vifro?

QUJESTIO II

De ipfo. acfa potentie vifroe

Art,

I

2077 vifio jiat per extramz]' 0nem

TU

radiorum "

Art.

O

À

—

'

uiden ?

hn £9* quomodo jïat vi[io per Pyra-

)o( 2

QUE-

QUESTIO IIl

De medio , per quod videmus,

Art.

I

!

3 Qw'd f Perfpicuum ?

Art.

1.

Quibus corporibus per[pictas com-

| d

eta? ?í

OILESTIO IV.

De Oljecío visáiy luce nempe ac Co-

lore.

Aft. ï. I

! Quid (à léx?

Art.

IT.

f

Uirum lux [ qualitas ? an [ubllan-

lia ?

Ar; HIL

Pbenonenac?? propriiates quedam

Incis,

Ar, lV.

- Quid fit color , &&* utrum dillingua-

k

uv a lzce?

Art.,

v

- Quedam problenata circa: colores.

!

Art.

-

—

Art

VI

Utrum ia lride [int veri colores am

jölum appareutes?

Art

VII

Mifcellanea. quadam circa- ecalum

0

Q? ejus vifiouetn,

DE AUDITU.

QU/AESTIO ]

Ü

De poteutia audicndi

Art.

L

auditás,

Falria wirabilis C* ufus orgaxi

IT

Art

II

la qua parte aurz fiat Auditio?

QU/ESTIO 1l.

TT

De Medió foni,

Art,

I

4An Medium exteruum - dudits de.

VMI

beit. necefjJarió e[fe fluidum ?

Art,

lT.

Quomodo deferatur fonus per mdmm

;gfque ad Aaditum ?

J

JX 3

QU]E-

QUAZSTIO III

« De Objecio Auditus,

Art.

I

Quid fit fonus, &&* iu quonum fuä.

;e&a recipiatar ?

"

Art

1.

Quid fit $x ,

quatenus fpcä'at ml

objeclan a;m'zms, G9* quibus iuflrunen-

Artt.

A.

t fiat ?

Quid fit fonus. veflexus , [rve Erbo

ö*' Anide oriatar , &* quomodo fiat ?

Art

1 V.

Mi fcellane a queedam, circa Auditum

€** eius objeclzi,

d

DE ODORATU.

QILESTIO 1

Dc Organo Odoratás,

Art.

I

D: firucinra prapria O:loratm

Art,

lI,

In qa parte. vefideat feuforium , [en

và odorandi?

QE-

QUESTIO - It

De inedio Odoratás,

Artt.

I

7

Urrun medium odoratas. fit atv Q

aqua ?

Art

lI

De odoris diffzfione

t

QU/ZESTIO III

(l

De objecfo Odoratés ueipe Odore,

Art,

I

h,

- Utrum odor fit falffantia exba!atzo-

nis fumofa 8

Árt,

IT.

j

de Jit propricodor 9* quonau pa.

Ci0 gzgnatur ?

Art

III

Mifcellaneacirca oa'ommm eo ado; É

DE GUSTU.

QU/ESTiO I

De Orgauo Galizis

n

Art

I

Mirabilis flruilzy Gafrts

A'L

«X

Art

II

ln quanam parte lngue teideat ar-

gauum Gufizs 8

p

QUJESTIO II

De medio guflüs,

Art,

]

Utmæ Gofius babeat aizqzwd at«

dium exteruum 2

Art

II

1

irsen Gzfius babear alzquod "e-

dmm internum ?

QUESTIO III

De objecio Gaffas mempe japore

Art

!

Quid fit [apor ?

h

Art,

II

Quot [int. pecis fa aporumn t ? d qui

fmt extTtu2 ac contrara /apare:.

Art

I1L

Mifcellamea. circa Gu(lntm Qj* ejus

Qäjeöïüm

DE

H

DE TACTU

u

QUAESTIO. L

De O?24H0 daclas.

Art.

]

Mirabilis . Üruclura | corporis ba-

ut

n 742

Art,

l1.

ondnam Ju proprima fe nf oriztta

"i

daclus ?

QU/ZESTIO.. II

De medio Taclus.

Att,

I

—UrnmTaclus babeat aliquod medium

exiteraum 2

Art

II

De Medio interno Taclzs

] QM

QUJESTIO II

De Objclo Taclá;

j

Art,

I

Ouenam qualitates pertiueant adob«

jeclum dadiás ?

)

Art,

A:t,

I.

Utrum Aacíus in animali fit Hnus

:

Jpecie fenfus , am plures 2

A:t,

]il

n Taclas Jolum penzpmt amlztaz'es

excedentes [usam temperammmm'

A:t

I V,

Mifcellanea circa ïïzäz/m e» e]us 06-

jeclum,

&

de

p

$t )0( $3

/ /

lm

*

p

Tlby

à

N

45 C r

. — KOIOUSON COU

4

PARSTI. .

(itt

De Znima fe

Wfettiva ,ejuss,

! /änþäu; i

COPMAUmt.

—

E

r

E

E—

E

»

LX

ï

Riusquamin particulari ad

i

A

*s

'—

A

fingulos fenfüs externos. eo-

LRS

i

ts

dfcä

nda

rümq; obje&a & proprictates

mus; operz pretium erit, per-

paucis in genere difquirere; quid fit 45;-

"a fenfitiva, utpotequz eft radix omni-

um feníàationum externarum , déq; fen-

fibus & numero eorum ; item de obje-

&o, actu & medio, per quod fuas exer-

centoperationes, Quare fit

QUJESTIO L. -

D. Natara , numero C2* objedfo

fen[uum.

ARTICULUS. 1

Quid & quotuplex [ft fenfds?

A

Nima fenfitiva multó perfe&tior eft anim4

Vtgetativà , quia magis abílrahit à ma-

teri2,

£

Pars Prima.

[

—b

GEXEWACERan

teria, neque uni tantüm eft alligata

formz 3

ts

proprias quippe vires exerit, acfuas exercet opes

Wgä

ratione$ mediis fpeciebus intentionalibus ; qua

)-4

4 materiz craffitie aliqualiter depurate , illam

ht

determinant ad fenfationem. — Eft autem imper-

$«

fcctior multó anima rationali , utpote que circa

i

univerfalia &. immatetialia etiam , períuos actus

Qu

oteft vetfari , cüm fenfus tantummodo circa fin»

L

ulatia & (enfibilia verfentur,

h

Senfusautem definitur ab .4riflorele

| 4do

de animatextu Y71.. Sufceptivum formarum fi-

d

ne materia, ut cera annuli fine ferro,aut auro v&«

hn

u

cipit fignums, — Età D. Tho, 1. p. q. 18. art.3. Po-

sentia quedam pa[[jva , quenata e[t immntari 4

qu

exteriori fenfibili. ]Non quód fenfus, fit poten-

[//j

tiapsr? pajfiva , probabilius enim eft , quàd fit

P tod

parrim 4£va , partim paffjva 5 paffiva quidem in

a

ordine ad fpeciem impreílam , quam recipit , &

quá conftituitur in actu primo ad fentiendum ,

m

quamvis per folam receptionem fpeciei , opeta.

hi

tionem tion eliciat : aétiva veró , quatenus illa

f

fpecie fzcundata aliam fimilem imaginem in

H

abíentia objectiefformat , in qua imagine obje-

ldl

&um percipiat ; vel fiobje&tum prafens fit, illud

TT

attingat per hoc , quod conjungatur com ipío in

CX:

effe intentionali ; íeu reprafentativo , & eliciat

My

benefició fpiritus animalis acum fuurm vitalem ;

4 hf

qui fecundus dicitur & provenit ab ipfo objc&o

lp

& potentia. lladeabílrahendoà ly paffjva &

Qu

7

n

a&i-vfl ; congrué defcribi poteít , quod fit fae

45

-

j

[2 n

| .be /E*njiþwlin[—ä*mmuni.

"wesuoemsnfl arsancuneeen

"T

oj

fas Anim& organica jïngnlarigm materialium

cognakiti'va.

qu

Porroó

fenfus primá. divifione dii*iditur in

,i

[um

exteronm , G inéinternum j externus dicitur ,

m

eó quod habeat organa íua inexterioribus par-

TO

tibus corporis.

Internms autem dicitur , eó

TA

quod habeat füa organa ab intró, nempe in ce-

li

zebri cellulis ;utfont , fezfums commzunzis , phan-

t4fiía , memoria BU potentia eflimativa.

t& ?

Quaritur , quot fint (enfus externi ? Refpon-

nim)

deo nec plures effejnec pauciores quam quinque ,

yn m

nempe vi/um , audttum , gufium . odovatum &

æ.;'?þ

p4iium , quamvis potuerint fierià Deo plures

TT

quàm quinque. Hac conclufio cft contta &e-

Qu

natum — Cartefium , docentem , dari tantums

wO

modo unicum fenfum , nempe taZ/m , eüme

jmi

que magis vel minus acutis corpufculis titillari,

lh

Probatur ]. pars argumento , defüm-

du i

pto à Philfopho.

Si przeter . iftos fenfus

opm'

darctut adhuc alius, tuncifle vel effet ejufdem

TL

rationis cum illis (enfibus, qui de fatto animaliin-

elfl fí

funt , vel effet diver(z rationis ? neuttum dici po-

T

tell : ergo. — Prob. m, quoad primam partem :

i;,

illq

fi dareturalius fenfus cjuídem rationis, tnnc id

ex co eflet, quod horum finguli non füfficerent

ii

ad percipienda omnia (ua fenfibilia,v.g. vi/ws non

:alcm )

üfficeret ad percipiendos omnes colores , azdi-

,bjcao

F&5 omnes fonos, &c, hocautem falfam eít, quia

hl i

quavis potentia cum fpecificetur per. intrinfe-

Ml'

Ccam habitudinem ad fuum objectum formale,

)

A 2

debes

4

Pars prim

,..--..——--—-—-————--—-—m [ ..y-.--—-l—-u—-i-—-

lt

debet poff«(e extenderead:cs omnes quibus ineft

vi

taleobje&tü formale;alioquin f obje&tum formale

»4 dii

otentiam excederet, fecundum exceffum non

fpecificaret extrinfecé fcuterminarivé ipfam po-

ii

Q

tentiam , ac proinde daretur fpecificarivum fine

A

tc fpeciüsata.

i

Quod autem non detur alius fenfus divet-

lu

íz rationis ( que erat. fecunda pars minoris ) in-

lr

de t ; quiafi datetur. alius fenfus diver(z ratio-

nis, deberet dari aliud. fenforium , utpote ad

h

3

* aliud

quod fenfus effentialem dicit refpectum

dà

autem íenforium non datur , quia fic dcberet

bl!

etiam dari aliud medium diverfimodeé immnutans

lt

hunc fenfum , quod tamen medium non eftaffig-

ttt

nabile ;ergo non datur aliusfenfus vel ejufdem

vel diveríe rationis preter ; sífignatos,

p

Qv

Altera ratio defumitur 4 S. Zbo, 1. p. 4. 79*

att.

. Quiatot funt diverfi fenfus , quot

N

N

funt diverfa fenfibilia , diverfimodeé afficientia fen-

fum , nedue eorum unum poteít percipi, nifi ab

d

uno feníu ; fed talia fenfibilia funt tantàm quin-

2

que ? ergo & . tantüm fenfos. M. patet , fen-

fiibile enim dicit ordinem adfenfüm , cujus e

correlativum , nequit autem dari unum core

du

Gu

relativum fine altero.

i, con(tat experientid ,

qua advertimus aliquod fenfibile afficere fenfum

fs

V !cm

&t immutrare duntaxat intentionsliter fine ulla

a&ione materisli & hoc eft objectum vifibile di-

à

Aliud immutatintert-

ül!

ceüs ordinem ad vifum.

tionaliter , fa&ta mutatione in ipfo objecto ma-

l

teriali

v

De fenfibus: in communi.,

— À

Wa uxccl

TT

;tcriali , idque d

uplicit; petcü,contingere ; nam

f -

vel eft folalatio, & fic conflituit objectum az-

mon

ditus; vel eftetiamalteratio, & conftituit ob-

m

jedum odoratss, Aliud eft , quod immutat

ym t

ctiam intentionaliter fed pofita fimul immutae

tione organi , idque dupliciter, nam vel immu-

s du

tatio Conftituitur per eandem qualitatem fenfibi-

if) i

lem, & ficconflituitur obje&tum 72&»* , vel

TO

per aliam diverfam,& cenftituitur obje&um Gs-

ffus: ergo , &c.

o &3

l

T

Quéd veró plures fenfos ( quz erat fecun-

gt

da pars conclafionis 5 fint poffibiles, quis am-

vt

bigat? nulla enim ratio probat , effe impoffibi-

[iafi

lesalios fpecie diveríos, & fíen(ibilia alia pra-

ter eaqux nuncfunt.

Et cut non poffet prodaci

cjufdw «

[

potentia materialis cognofcitiva v. g. virtutis tra»

&ive magnetice , vel aliarum qualitatum modó

Tl

j guOï

nobis occultatum? cur non novz qualitates cor«

pore& condi , quzà novo fenfu perciperentur?

qtit

Dices L fenfum Ta8us & Guflus anicum

! "I

duntaxat fenfum conflituére ; hinc ipfe e^frifi, I

"

d j kn'

2. de ánima. ait gufium quemdam effe tatlum.

, AN. e/4. licet enim omnisguítus fit. qui-

j "

dam taclus,non tamen econtra, omais tactus eít

m w!'

Guítus ; tactusenim per totum corpus eít diffu-

riatt

Í

f

[l

J

mx

fus , hinc eft univerfalis quidam fenfus ; guflus au-

temrefidetin folo palato. ltem aliud eít obje-

j

j

um guílüs nempe fapotes ; aliud tactüs nempe

calor , frigus , alixQue eju(modi qualitates.

[infln'

j r

Ruríusaliud eft tangendi, aliud guftandi orga-

]

'A J

"

Pum

um

6

—

Parsprimae

aidtn

CYRORERIOESER

MERERERIE vcwuecmuri

num.

Dum .Zrifloteles gufium vocavit tatium,

g

tactum lat f(ampfit pro fenfu, qui non potefl im

Q

D

Buf

mutari nifi per tealem contaQtum.

DicesII, ta&useft toto corpore diffufus,

pot

confequentet in intimis partibus corporistergo eft

H

Íeníus internus.

Wi

lo

37. N. coníeq.quiafenfus internus illeeft,

qui tantum in interioribus refidet; at tactus non

lür

eftin inceroribus tantüm , fed etiam in extere

lltq

nis viget : ergo Xc.

«

ARTICULUSIL

t

oh

Quodnam Q9* quotuplex fit objecium

lü

- feufuum?

du

ut

Icut 3cibilediciturillud , quod per aliquam

fin

Scientiam fciri poteft, & fic. fcib;le eft obje-

&um (cientiz ; ita fenfibile dicitur id, quod per

h

lu

aliquem (enfum attingi poteft, adeoque fezfibile

q

eftobje&tum (entüs.

Senfibile autem definitut, quód fit ens sma«

teriale exten[fum ac fingulare perfetlivum femfus

h

per intimamtum eo conjuntiionem. Explican-

f

0

tur fingulz particula:

fli

Dicitur I, fenfibiledebereeffe e»s a2er14^

le, quia res fpiritualesfuntextra objectum &

,Tï

tif

fph&raim fenfuum , utictiam entia irrealia? hinc

in Logica diximus , quod. fenfus non poffint fa-

lus

Cere E»srationis ,quia, quidquid importat ne«

Á

gat-io-

--

i DOA

[ d

p

De fenfibus in communi;

7

(fLum,

gationem omnis materiz fenfibilis eft extra obje«

JL i

&tum potentiz fenfitive ; ficut enim potentie

intellectivze objectum eft intelligibile, ita etiam

ufis,

potentiz fenfitivee obje&um debet effe fenfibile s

pd

fed ens rationis (eu ens itreale importat negatios

nem omnis materige fenfbilis quiaimportat nega-

IT

tionem omnis tealitatis: ergo &c, — Excludun-

)5/01

tur pretereà wegationes GC privationes , quia hee

&t

nequeunt pet Íe diredé immutare fenfum produ«

cendo (peciem realem,

Dicitur ado extesfzm, pet quod excludi-

tur objectumindivifibiliter exiítens ; tale enim

objectum vel naturaliter nihil poteft agere, nul-

äum

lainque fui fpeciem producere ; vel fi poteft pro«

ducere , deberet producere fpeciem indivi&bilem

in reprzíentando , fpecies autem impreffe non

hqum

funt indivifibilesin reprzfentando. —Hinc Cbri-

o

fivs exiftens in Euchariftia oculo corporco vide-

d

;M!

ri nen poteft , quod malé affirmant. ZVemizales ,

-

quia corpus ibi non eft exzesfsm,

um

Dicitur 3 . fizgsulare,tumquia fenfus non ha-

bent vim abítrahendi natutam à |conditionibus

[m

fingularibus 5 tum quia fenfus non percipiunt

J(at

objcéta, nifi quatenus pet fpecies ab o emiffas

moventur , qualis tamen fpecics caufari nequit ,

ub

n

nifi à re ut (ingulati.

hit

Dicitur 4to perfeclivum fenfzs , quia nul-

t fa-

lum fenfibile per (e , utpote tanquam objectum

u

fensüs , poteft fenfumn lzdere , ad quem dicit ordi-

A4

nem

j(lor

Pav ;;w'ma

p

VERGLDRLE) r urcu i Itl

r

TP

nem. Quomodo autem vehemens fenfibile lz«

kj

dere poffit fenfüm dicam inferius.

j

Dicitur tandem fto. ,. per intimam cum co

h

eonjmnilionem ,quafenfibile, vel in feipfo im«

d

mediate debet poffe percipià fenfu , vel jfaltem in

4

vicaria fuiSpecie intentionali , determinativá fen«

tl

f&s; in quo recipitur , ad hoc potius pra alio ob-

n

jetum percipiendum.

Y

Dividituranutem à Philofopho & D. 75».

(0

de animal.13. fenfibileinfenfibile per fe & per

L

l

ectidens ;primumeft, quod fecundüm fs habet

vim immutandi fenfum ; alterum eft , quod tatio«

[

fie (üi non immutat fenfum ,fed | rationc alicujus

fibi adjuncti ; ita omnis fubítantia eft tantüm fen-

fibile per accidens , fubftantiam enim rei , fecun-

düm fe fenfu percipere non poffumus , nedue ipía

)

:

ullo modo immutat fenfum , fed tantüm ratione

accidentium incurrit in fenfum , eumque :immllg

(

tat.

Senfibileautem per/e fubdividitur in pre-

E

vium GU commune 5 proprium eít, quod abuno

folüm fenfu percipi poteft, ut color à vifu , fonus

abauditu , &c, — Copmunse eít, quedà pluribus

fenfibus petcipi poteft , utfunt hec — f. szotws ,

quies ,uumerns ,figura GU Magnitudo , circaque

fingula verfantur vifus & tactus & feníus rcliqui

circaaliqua. ipforum,

Nomine autem quictis

/Tï

hic non intelligimus privatiosem motüs, hec

enim diredté fení(u percipinequit, fed ipfam rei

confiftentiamin fuo fitu & pofitione, — Sen(ibi-

le

De fenfibus in tommunis

9

A m

du ÜRDRTEUNHOR ruescececr

n

le proprium veró dividicur in vifibile , audibile

L]

olfattibile ,tangibile & guflabile.

n a

Dices 1. poteft a»geiz» fenfu petcipi : ergo

o lfl«

ad fenfibilenon requiritur ut fit aliquid szateriale,

a

angelus enim e(t Eas Spirituale.

Ant, prob. po-

i lt«

teit ens infinitum & actus purus cognofci zb in

od

telle&tu finito & potentiali: ergo etiam aliquid

Spirituale,veluti angelus , à fenfu materiali, prob.

f

coníeq. non minüs ens infinitum & — a&tus purus

L

e(t improportionatus cum ente finito & potentia-

hirt

li,quàm ens fpirituale cumente materiali : ergo *

i

fi non obflante hac improportione, primum na.

[

turaliter fieri poteít , cut non ctiam fecendum ?

ht

3:. N, Ant. ad probat, C. A, N. C. quàd in-

«CUf

telle&us potentialis & finitus poffit. cogao(cere

TR

a&um purum &infinitum, eít, quiacum illo ha-

um

bet proportionemin ratione oDjett i intelligibili:s

Ti

econtra fenfus materialis , quia cum ente fpiritaa-

li nullam habet convenientiam in ratione objecti

j pïd-

cognolcibilis , nullum fpirituale poteft attingere.

bun

