quidam &

,ud

peculiaris , ut in la& ;

fiquidem ineftei , quod

a?

tamen jure non poffit dici , dulcenempe, pingue

& fuave obtinentelenitate ,/ qua ipfa fuccedit in

gore d

j

faporisvicem. — Prattereà pecialem fuum, quems

: ^ dam fapidis aquis tribuit faporem,

Alij sffigaant novern fpecies diverforum fa.

porum, octo nimirum, quas pauló poft adferemus;

& infüper i»fipidwm quale e(lin albvgine oyi.

J

Veruis

ne

Pars fecunda.

guxgan

ts

vani

Verüm ifte apor non videtur cOnüituQre no

iny

fpeciem , cum facile reduci poffit. ad dulcem re-

E

miffum & imperfectum.

*àá mm

Arifloteles veró in textu. 10y, enumerát

T

octo faporum fpecies; cui etiam confentit. S. D.

itm.

le&. 11. ad ilum lib. Picolom : ad text4 10j.

at

hujus libti , £s feguentem ordizemac feriemredis

p

Id

g t£m eolores tum fapores,

Qu

Colotes.

Sapores.

lip

"A:lbus

D»ulcis

[um

Havnss

Pinguis five Untiuofut,

Wt

Puniceus

e/dceto]mns

T

Caruleus

Acerbus

D7

Viridis

Pontius five Atnflerus

Rubeus

"tcer frve ACHLMS

*ä wl

l

dA5marsss

Purpurens

Tin

Niger.

sgljk:

&;

thor

Atdue hz funt potiffima fpecies faporum ;

ltles

uti etiam colorum , quamvis colorum ípecies

hr$

precipuz , alias communiter tantum quinque

l

Uf

cenfeantur , ut jam femel didum, lUt autem

di&te fpecies (aporum melius intellipantur & di-

ï

bt

ftinguantur, oportet fingularum fpeciernm fapo«

lu

rumexempla adducere, — leitur fapor dwlcis eft

dulm

in melle , ficubus , & uvis maturis, & alijs hujuf-

M' lbtdq

modi, — Pisgwiscítin rebusuncluofts , ut in pin»

Nlo

guedine, butyro , medulla

13&00

"cetofus ,

in aceto G aliquibus . putre

&

&lis,

I

4fcerbus , ut

L

: Df Zguäd.'

30f

cdnid

: OVAT

in pomis imrnaturis, — Posticus , utig l?'mam'j:,

Jlcem?t

"Acer , utin allio,

Salfas, utinfíale, in aqua

m

Nnatis, — 4maárs:, utinappio, abfynthio , fel-

murmtd

le&c. |Hetamen fpecies non funt' judicandg

iil Sl Di

infimz : quia, ut bené notavit D, Tho: de fenfu &

lXtol Vi

fenfato /ecf,. 11, funtaliz fpeciesplurimz przteg

T

pradictas: emnes tamen , vel feré omnes , ad has

reduci poffunt, Quod fiflavum ad album ,. un«

&uofum ad dulce redigamus , fuperfunt feptem

faporumfpecies? fi purpureum adnigrum , fal.

fum ad amarum referamus , fex erunt, Adeo ,

&Wm

ut octo , & fexfine pugná dici poffint. — Et plu-

xes etiam, o diflin&ius fingulas varietates coníie

derare vellemus.

L

Circa alteram tituli partem , qt;ïnam fapos

ges (int extremi? diffenfio non parvaeíft : Platoin

Timeo , Galenus & alij, arbitrantur Poxtícums

& Acutum , eífe fapores extremos ; quorum Au«

thorum fundamenta inferius adducam, — Arifto-

| tl]

teles tamen in hoc 2, lilb.rexz. 105. quem fequune

) fpccili

tur S. Thomas de fenfu & fenfiliJe&. . 11. & alij

qumq'!"

plurimi ; docet fapores extremos effe, Z4paruns

a

€' Dulcem. — Verba Artiftotelis loco cit. fic ha«

T

bent : /pecies autem faporum ,. wut etiam in coloríe

h

lii t

bus , femplices quidam [ánt , que funt. contrariag

dulce & amarum. — Quee vetbaficexplicat S. D,

h^ *

ibidem: dicit, quod ficut im coloribns fimplices

n pm'

colores (unt contrarij , ut album C migrum ; fic im

mj

Jeporibus fimplices [vntcontrarij , wt dulce & a*

il

Saar. B.

U

--

. Pro-

-

306

AE

igniesosibucses

Probatur conclufio etiam à ra'ione : omnes

&hir

alij fapores generantur ex mixtione dplcis & ama.,

ute

vj , vel ipforum lecundum fe, vel ex mixtione cau-

faram predidlorum faporum dulcis & amari: er«

hp

l

o dulce & amarum f[unpt cenfendi extremi &

conirarij fapores , ad quorum contrarietatem ,

nti

etriam aliorum faporum contrarietas eft. referen-

tuj

da, Conleq.conftatà pari: quia, ideoalbum

& nigrum unt coloresextremi , & contrarij. , ad

magx

iT

quorum contrarietatem Czeterorum colorum con-

trarictas elt referenda , quia catericolores nempe

pb

m

medijoriuntur ex commixtione albi & nigri , vel

DC

ibíorum fecundum fe,

vel excommixtione cau«

[]

e

mj

farum , vtriusQue coloris, albi nempe & nigri

li;t

ergo etiam &c.. m. autem probatur: & quidemi

Cztcros fapores otiti ex commixcone dulcis| &

amari íecondum fe , facile admittitut, cum con-

n

LU R«

flet experienti, — Quoad fecundum veró fic pro-

Con

bat$, D. Nam ficutcalidum | perfc&le digerens

(d |

homidum, cauíat faporem dulcem; privatio au-

füh

tem humidi perfe&té digef!i, eft. caufa amaritudi-

n

nis; ita alij fapores cavufantut, fecundutn quod

t

bumidum medió modó fe habet, nec totaliter eft

lm

con(umptun;nec totaliter eft & juxta majorem vel

lhru;

minorem decoctionem & digeftionem aut indige-

Q

ftionen jatn diélam , refultent fapores medij.

flcuu

Confirmatur : illi (apores (unt conttarij &

À f

extremi , qui contrario & extreao modó afficiunt

T

guílum 5 fedita affciunt dulcis & amarus: — illé

enim'

Wni

x

S

r d

Go

307

L d

O De Gufhe. !

n

: 0mpi

Y atnás

enim recrest,hic vexat;Ponticus autem & ac-utu;

ht cil

uterdueguflumaffligit : ergo dulcis & amarus

n

fapor , funt extremni & contzarij fapotes , non au-

tem Ponticus & acutus.

r d

Dices 1. Hli faporés funt . extremi & cone

titm ,

tf

trarij, qui magisaccedunt, ad extremas & con-

tramas qualitates 5 fed fapor acutus & ponticug

dlbutt

magis accedunt ad. exttemas G contrarias qualita-

H, ;äd

tes : ergo hi duo fapores cenfendi funt extremi. m.

(f 600«

prob. namprimz qualitates contrarie & extre»

f

m2 (unt íummum frigus & fummuscalor; fapof

;fmtþ

autem acutus accedit íummo calori ; ponticus vee

n

TE

ré fammofrngori, nempé ratione tempetamene

ti ; ergo.

TTE

& Quod , fi eonfiderentur fapores ratione

i[&

primarum qualitatum , ex quibus oriuntur , acue

cone

tus (eu ponticus , omnino erunt extremi ; fed i(ta

k?tü*

confideratio , non eft (aporum utfapores fant. ,

iger:cf

fed prout ad corporis temperamentum fpe&tant ,

jtipi

fub quà ra'ione à Medicis potiffimum confide-

(itd

rantur, — Ariftoteles veró , quia de faporibus dif-

?0

ferebat , fecandum proprium ipforum rationemy

jud

Dempe quatenus funt obje&lum guftüs, recté con-

t

f'ituit extremosfapores ; dulcem & — amarum ,

p

quis maximé centratió modó potentiam afficiuntz

ficutetiam exttemos colores non zftimamus, pr i«

)

l4

tmarum qualitatuim exceffu , (edex modo afficie m

gY

il

di vifüm; quia nempe albedo difgtegat , nigredo

congregst viium.

enul

Dicés 2.. Illi funt extremi & conttarij fa«

ia

* Ores »

3c8

VumuiDRUis Qupunkumos m

Part f[ecttnda,

Qu d oco I o Vab SMINÉGEME cessctitt)

Bo

pores ,qui ledont guitum ; fed fapor dulcis non

frati

ladit goftum, beneautem ponticus & acutus : ef«

ebu

o hi duo , G non priorcs , cenlendi funt extree

vid

mi colores,

L]

plmr

&, Hocpeculiate effe faporius, ut unus eos

ndita

gum extremus , nempédulcis, non valdé ledat j

bane]

quia in laporibuslzíio oritur ex primarum quae

MITTA

litatum exceflu, qui à (apore dulci longéabeft,

qu

. Queeres 1. Cujus faporis fuerit manna,qu

PMW

Deus líradlitis indefertópluit? y, Omne delee

tus|

éamentum , illud maana in fehabuiffe & omnis

deío

faporis fuavitatem, ut dicitur Sap, 16. y.20.

&pc

Habebat prztereà hoc manna, quod in craftinum

hgm

fervetum flatim marcefceret ; Sabbatho tamen

die incorruptum fervabatur.

Maximeé tamen

(im

admitandumfuit, quod qui verd fide dudli ia

Bt C

Deum , id colligentes in efcam fumebant , quo«

$

cunque oblectarentur efcarum fapore , five carnis

s |

cujuscunque fpeciei , fivé pifcium, fivé fru&tuum;

L

is faporinillo manna fentiebatur : erat. defervieus

Q

uniuscujusoíe voluntati , ad quod quitque

Y

volebat , convertebatur fap, 16.y. 41. Econtrà,

—

lat

qui non rcétá fide, neQue pietate fumpferunt,nul-

tüm

lus ineo fapoz ineffe videbatur, — Id quod S. Aug.

——

lt

Ep. 118. 6, 34 & Retratiat: l. 2. €. 20. teftatum

f

réliquit.

lp

Quares 2. TTtrum manaa illud , quemad-

A

modum virtütem hahuit, pro cujusque genio »

p

famem extinguendi, ita euam habuerit vim fe«

t

affit-

Dor

dandi fitim ? Kefpondent multi ex Modernis

matie

p ——

»

P^

OX t

N

g .Dev Gu/ln;'

L ol

309

Icis aof

mativé , dicentes , quod ,

licet Manna- duntaxat

[us : t

cibus vocetur, & talis etiam extrinfecüs tantüm

t eut o

videretur , nihilominus & cibi & potüs vices fup-

leverit. Necobflat, quod murmuraverint. If-

Y éte

raelitz ob defectum potus ; nam ut Oleaíter in

T

huncloczum, inquit:ex Hebreis aliqui putant,

mque

temeritate'potius quadam , quam labore fitit, a»

Iblü'- .

quas defideraffe ,quod. videlicet manna e[cam d

14

potum fuppleret.

Hinc etiam fcribit $, Vincene

n

tius Ferrerius panem, miraculose à Chriító in

u)

defertó multiplicatum , tutbis fuifle adinfir cibi

)^

& potüs.

De pane , & de pifce exibat quidam

dlinun

liquor , qui vefocillabat comedentes.

Ht

Qusres 3. Utrum de facto non detur qui-

tf

dam cibus habens omnis . faporis fuavitatem ? z.

!

D«c f2&o quidem nullum datí , qui tmanne poffit

j

quo-

sequiparari , daritamen multos früctus , de qui-

] u

bus referunt Authores ,' quod plutimorum alio-

tum fapores in fe centineant.

Etenim in Provina

t

r

cia Fokien RegniSinenfis crefcit fructus , in ma-

L

qw

gBis procerisdue atboribus , ex quarum fummi-

g

tatibus racemi prodeunt , ex quibus ad inflaruva«

.

jl

rum nobiliffimus fru&us dependet

3

cujus nu»

L

cleus albi eft coloris ,^ faporis & odoris rofacei

f

fuaviffimi. Quem fru&tü, Regem fructuum nomi-

nat P.Martinus Martinius in AtlanteSinico, ob

)»

m

faporis niultiplicem fuavitatem. In Thavmatogra-

n(Ó !

phia fcribit item. Jonftonus,tam exquifiti! faporis

ml

effe mu(tellz fluviatilis jecinora , ut apud Thurin-

; il

COns

gosolim comitis cejufdam B(-ichlingomm

]i

3

jenx,

fil'CSï

tenud:

Pm*: feciusidaz

AT at RE as

Ed

jubx, omnes fuos reditus 1n corum

delmj-s con»

fieni

fumpferit.

Cicu

»^

bllSt

ARTICULUS IIl.

Titüf

dim

a Gufium Q9*

.e,jm ob-

vitid

Mg'cellama irc

jecium.

«

fu.

b I Tores z. Uindénam fames & (itis coufetur ?

Iu

&-Eascauíari à calore natütali ,. qui cum

Uliu

non babet alimentum in quod agat, agitin partes

viventis,

Deindé cauíatur etiam à virtote attta«

qua

i

&iva , que fingulis ineít membris ,ad evocandum

(hr

adíe cibum. — DeniQue caufari poteft à melanco-

3[/01

lia, quaz cum acida fit & acris, pungit ventrem &

$

[

ad cibum excitat, Fitenim fape famces pet ap-

pulfum qualitatis corrodentis , qualis eft humot

melancclieus ; ideo etiam provocant cibialiqui ap-

pctitum , quia corrodunt & vellicant os flomachis

Sitim augent , quecundueaugent calorem & fic-

W

citat m, veluti cibifalfiores , balnea , calot ex«

lu

tern $ &c. Indé fit ,quodtimentes & adituri fup-

ah(

licia vehementiusfitiant, quia in illis calor &

lt

fangu s, exteriores deferunt partes , atque ad in-

Dati

teriorcs [e recipiunt , magisque

man.ur & ftccantur.

propte: eäx inflame

| t

j (

buí

Quares 2, UItrum venenis quis vefci & nu-

M)

ttiripoffit?w. Omnino,eaenim qu& communi-

DT

ter Íunt vencna, poffuat effe interdum nonnu.lis

tlm

alimenta; quadam enim animantia funt , qu& ve-

lu

neni$

NURU g

: DeGuflua

311

d usl

GEXGSOSUSNUD vt emreeco

j

nenisveícüntur, utvipere fcorpionibus, fturni

Cicu'á , coturnices elleboto , anates buffoni-

bus &c,

Idem de tnultis etiam hominibus nate

Tatuf,

Scrbit enim ÁAvicenna fzminam quan.

dam nutritam effe veneno. — Albettus. M, afferit

"T

vidifífe fe mulierem Colonis , qua aranearum

Item Bartoman-

aucupio mirificé delestabatur,

nus l. 1. Indicorum narrat, Cambaiz quendam

H

i CU

regem veneno educatum fic illi affucviffe , ut ad-

ultus fa&tus totus effet venenum , adeó ut muíca ,

pmö

quaz fugerent ejus catnem,illicó interirent ; fi quem

e d

vellet occidere, folo halituid faceret.

De Mi-

indunm

thricateatferunt Scriptores , eum venenis adeo

licoe

aíluevifíe, utetiam volens fumpto veneno, non

"n&

j

[ctuerit extingui : XundtMartia!is l. f.

[

ymet

Profecit potó Mitbridates fep? enenó ,

yd

Toxica ne poffent fava nocere fibi,

mä(hla

uzres j. Quamdiu homo fine alimento

g

vivere pcffit ? Non autem proccdit quaflio in íen-

or u«

fu miraculoío; docent enim hiftorie , (anctos

rilif

aliquos íola Ven, Evchariftie fumptione longo

"

tempore vitam protraxiffe, — &. Cum Medicis ,

gd I

naturaliter inediam ultra 7. dies vix tolerari pofe

futte

fe , confiderata tamen nature corflitutione , qui«

bufídam breviorem, quibufdam dieturniorem

L

abftinentiam effepoffibilem. [mpoffiblle autem

"

naturaliter videtur fuiffe id quod fcribit Querce-

nu'zlii

tanus, puellam quandam — Helvetam fefqui an-

T2

num finecibo & potu exegiffe ; & aliam in Nor

yu

4

mandia

312

Par: fecunkdæ.'

gt p Ea

d

mandia perannos 18. nihil. penitus guftaile, — Ee

necut

aliumtemporibusS, Aug.( utícribit Jonítonus

NU

in Thaumatographia ) pet dies 40 nullo alimens

]. Prato

tÓ refectum , famem (uftinuitle.

qui t

Q eres 4. Quamdin homo, beneficio ali-

] ho

menti, vivere poífit ! x. Bzílias multas modó

it u

diuturnioris effe vitz quàm fint homines, Et

] Utis

quidem elephas etiamnum attingit 3OO. annos.

ltem, teíte Plinio /. 7, c. 48. Cornix vivit ad, an-

] fori

nos 346. UInde Poéta :

E

quof

Vivere cornices , multes dicuntur im aunos,!

6t

Cutr nos augu[là conditione fumus ?

Cervus ad 258..— Nihilominus , fi ptiflina rea

Colamus tempora , dicendum videtur , hominem

animalibus czteris longitudine vitz palmam pra«

;

tipere: vixitenim Adam 930, anis & mortuus eft,

Seth. 912. annis ; Mathufala 969. &c, — Et, fi

prater facras paginas , Hifloricos evolvamus ,

E^

Vif

«onftat Terentium vixifle Annis ror. TitumS,

un

Paulidifcipulum 104. — Paulum primum Eremie

tam 114. Senecam115.

dih

Herodotum 136. Ga-

liej

lenum 148. Hippocratem 175.

Defacto tamen

ti]y

plerumque 4ies annorum noffrorum , feptuagin-

L

t44nni ( utait Pfalmiflap/; 89. Y. 10, & id quod

it/ij

amplius , /zPor & dolor , mi(erg íene&tutis in«

commoda & reliquis.

Scribit tamen Majolus

435

Quod

lo

It

colloq. 4. de facto adhucgentem quandam repe-

riti in Indiz convallibus fitam , qua vivere foleat

200, Aniis , in juventutecandido capillo , in f«

hüb

neClute

"m

P ia

De Guffs;

313

GR

ne&utenigro. —Narrat Ma,ff'cius:l. 1f. bif. Indi«

flong -

e4 . fenem quendam aanos natum 37 f. veniffe ad

limtts ..

Praetorem Luftanum , ut firet Chriflianus ,

qui centum anams vixerat

Ethnicus , reliquis Ma-

;iO IH-

hometanus : Rara profect

Ó avis ! hifce temporibus,

modà

in quibos »'imenta non amplius funt tantae vir-

L

dnnd.

tutis , nec itapura & (implicia , ut quonda n,

Quazres . f. Occafionaliter , qualis arbot

id t

üetit ligena: vite inparadyfo, & quis ejus fru»

Cus ? g. Fuiffeveram ac realem ar

borem , contra

quo(dam fecus fentientes : d

7

k qu

a canit Manus -l,.

6. in Geisefion :

u

Hinc arbor vita celfis petit a£ra comisz

ittt

[/

Jllinc diverfos nocituva peritia frnélus ,

p l

TNotitiam rerum (u[pendit ab arbore legis,

w

Dicebatur autem arzer. vt« C feu , ut in

&l

Ami$ y -

Hebrzo poaitur Jligsum vitarup; , quia ejus fuae

viffimus fructus habebat virtutem Coníervandi vi«

um

Ereme

tam hominis, fortificando virtutem [peciei contra

debilitatem , proveniéntem ex admixtione extra«

( G

nci. lIndé S.Aug. l. 14. de Civit. c.

und

26. inquit:

tibus aderat bomini

) &€ efuriret s potus ne fitirety

j

C lt;gnum vite

in /i5. de

BC fYutlus eum diffolveret. Et

'quod

Qnuafl. vetetis & novi teflamenti afferit ,

| jfie

quod vit

& arbot , medicin

& modo , cotruptionem

j5 ** hominisprohibebat.

p

[oletl

Quzres. 6. An ergo fru&tus arbori; vite

ii

babueritvirtutem largiendi hominibus, vitam

y

(dulé

omai-g

Pars fecunda,

at

m um

PO

VM RUITUTS

[

u

omninógmm'orcalem , vel tantum luvngævita-

prvam

tem : & Scotum £z 2, Jb jentent, diflintl, 19.qe«

1. L. ntire, didtum truQtum non habuiffe vim cone

*

|

Íervandi vitam hominis in perpetuüm , fed folüm

rifdeh'g

adlongilhimum aliquod tempus , quó exacto

quando

transiacus fuiffet ,in vitam fpiritualem. & omni-

comeft

UOT

noimiortzlem, — Nihilominus Tottatus 15 cap.

Genefis quafl. 12 f. cum alijstefiatur , quod fru«

Qquoda.

étusarboris vitz vim babuetit fletvandi hominem

du

àmortein omnetempus , & faciendi eum im-

Utiüs v

Soortalem,quod probat teflimonio ipfius S. Scrip.

un,

fion «

tutz, qu&j.e. Gew. narrat, . idcirce fuifle Ada-

mum ex Paradyfo ejedtum & interclufum illi adie

illi]

tum adarborem vite, ne videucet ejus fructum

It

comedens ,

viveret in aternum.

Idem confir-

(ut d

mat eó argumento ; quod Adam fi Dei pracepto

| Net d

paruiffet,nunjuam moriturus erat ; Mortem enim

um

Trajor

ei Deus, tanquam poenam legis violatz intermie

natus eít. Quocirca Paulus ad . Rom. $. propter

tudini

|

peccatum . affitmat , mortem in mundum irtva[fe.

Ergoin flatu. innocentiz ho.no non fuiffet moti-

"C bo;

turus, nonratione ipfiuscorporis , hoc enim na-

fud,

ï

liz Bo

turá fua non erat incorruptibile ; igitur fatione

fruQus illius arboris vitz , ex ejusenim efu homo

Qu )

nulla feneQutis incommoda , nullos natu'z defe-

N ]

&usGc, paffusfuiler, — Hinc S. Aug. . 14. de

Iu

€ivit. c. 2.6, ait : Nibil corrmptionis incorpore, vel

* Cs

ex corpore ullas moleflias, ullis ejms fenfibus inge-

; li

vebat ,nsllns intriufecus morbus , numlus iiius

Eftfk

ne fant«

Vg

metae&atur extrinfecsis ,. (amma incar

7713 ä'Co

P

De Guft».

p a

n

lgævita-

tas z. Ex quo patet, quantó hominem bonó

.g4 . privaverit vel un:os peccatum Adami!

Im n ^

Quaires 7. An. Adam aliquando comede-

d folirt

tit delignovitz ? g. negativà ; quiafi Adam ali-

) nudo -

quandocomediffet deligno vite , tunc ex tali

( oImpie

comceftion« fuiflet effeQtus longioris vite, quàm

1]

omnts alij in prima ztate , de quibus certum eit,

od ftüc-

quodnon comederintdeligno vitz; íed nonfuit

jmintrt

effcctuslongioris vitz , quia Matufala & alij di-

yn iffe

utius vixerunt, quam Adam,ut ex dictis conítat z

S At

ergo.,

Quod íi petas caufam, cur ergo Adam

non comederit deligno vite ?. g, Vel quia fortà

je Adi«

il adie

illud nondum cognovits vel quia pauco tempo»

idum

Te , nempé utcommunitet afferitur, unico tan«

onfte

tum die in paradyío fnit; veldato, quod cogno-

|

u

veritillud, non tamen alliciebatur ad ejus fru«

&um deguflandum , quiaarborilla, licet fuerit

nenim

wuti

majoris virtutis, non erat tamen fpecialis pulchri-

tudinis , ac fuerit atbor ícientiz boni & mali,

fyopm

Quzres 8, Qualis atbor fuerit égzsm feiene

ntM]Il'

T

tie boni G mali? curitavocetur, & quis ejus

fiu&us ? g. Csm "Tirino ;

lignum fcien-

ym n

^tiot

tia boni & mali fu'fle arborem aliqusm & . praci-

puis paradyfi arboribus, fructus non minus fua«

homo

delte

vts, quam pulchros proferens.

Dictur autem

lz'grmm fcimtie boni €£ maíi, mnon quod come?s

* *dentide frudtu ejus ver&. tribueret aliquam fciene

j

tiam, (ed qnod dzmon fallaciter promi(iffet, tranf«

int

grefloribus datum iri fcientiam boni & mali, . di-

n

H

!

Moyíe

vina fcienti& fimilem, — Undéarborhaecà

ltoni-

(h

316

—

Pars fec-isndag

Itonicé vocatur fcientiz boni & 'mali j arbor Ícili«

ub

cetillaegregia, quam mendax damon promiferat

];nt V

daturum , Ícientiam quafi divinam omnis boni & ». ddp:

mali,

Alij cenfent fic dictam arborem illam , ab

Trs

eventu nimirum , quiefarm froctüs confecutus eft,

malut

(iebtt

Sicenim primi noftti Parentes , experiendocog«

noveruntdifrimeniuter bongm , quà anté pec.

qü

catum fruebantur , & malum qnod 'peccando in-

&üsm

currerunt 5 adeodue fcientiam experimentalem

Qu

boni & mali habuerunt,

Porró cujufnam fpe-

P

ciei fuerit dicta arbor , variant AA. incongrua eít

ima

opinio Philoxenis , alioraumqQue, qui eam cenfe-

bant fuiffsficum. INam. 1. 3. Gen. Scriptuta te»

flatur , arborem illam fuiffe pulcbram oculis & vi-

f* dcleclabilem , qdod profecto in atborem vitze

Jï' LT

minus quadrat.

Magis tamenad. veritatem acce«

dunt , qui opinati funt eam fuiffe Malum, quame

hT

,

O

4

uam nomen tali , nomen generale eft, multas

fpecies arborum complectens; quod fi veró per

B7

malum intelligant pomi fpeciem , nec . fic forté

E

multümà veritate aberrant.,

i

Eu

Quares 9. Anin flatu. Innocentiee fuiffet

in ufa hominum efus carnium? xy. Cum com-

|

Nmpa

|

muniori SS, PP, fententia negativé : fed dico, vi-

o

&um hominis tunc temporis conftiturum fuiffeex

Ó

folis herbis & arborum fruCtibus, nec ullum fu.

turum fuifle ufum animalium homini in cibum.

Q

Colligitur hoc ex Verbisillis Gez. &« 1. Y , 29. d-

Asl

xitqtie Dens: Ecce dedi vobisomuem herbam af-

Cs

ferentem femen f[uper tevram, € nniuer[a ligna ,

of

qu4

lia

Dev Gu/?z.

n

xt ki«.l; äu:c äal:ent z.'n femetipfis [ementem g?neri: fui, w£

OCittt

fint vobis ine(cam. — Ex quoconítat, Deum ,ubi

vl defignárat ea , undé cibum caprurus erat homo ,

lm ) i

herbas tantum & arbores nominaffe , de ufuani-

w d

malium altiffimum tenuiffe filentium ; jam autem ,

n dottn

fi eo tempore licuiffet vefci carnibus. animalium ,

nie t

cum i$ cibus füturus effet principalis humani vi-

ando 1

&üs pars ; profectó Deus de eó non tacuiffet, Ex

yentdtt

quo patet quàm mira frugzlitas & (implicitas ho«

smninumfuifíet in eo felici

um Iv

fhumo ftatu! in quam

pn d

rem cecinit Poétaz

TO

tUf

Mertales prirai vuBlabant gnituve glandem,

TE

Quares 10.. Quaré fitconfilium medicoz

f g -,

TM

fum , ut homo fucceífivé nec nimis properé ac

multüm comedat? Br, Secundüm Avicenam;quia

qui

guli

ftomachus nimium tepletur & tunc. cibus fupera

natabit , quod eft valdé peritulofum. — Alia caus

LU

at

fa poteít effe; ficut ligna multum frigida fuffocane

It

ignem ,

fic cibaria fu&focant calorem naturaa

lem. |Optimaergó medicinaeft , uti modeftiá &&

T

temperamentó in cibo & potu ; undé Po&ta ;

c ]

,

- Poré gnlemetas , ut f tibi laäxgi-or etas

il

Effe eupis [auns , fit tibi pavca aeanns.

m

»

bufih

Quares 1 1. Quare bonum fit cenam dimitz

tereíerotinam ? g, Ideó ; quia pferumque poft

n

Wf'

ccenam non fequitur motus; ficcibus non intrat

It

profundum ftomachi , fed remanet indigeitus :

p

bewm

Pars fecusda.

2ndn.

bonum ergo eft, cdnam effe brevem & modig'

quàn

cam , undé verfus:

P

Quena levis ,cunagtie brevis tibi fit ; quiamagna.

| j

« (na nocet , mediciua docet ,res eff manife[la j

Ex magná cená[lomache fit maximapamuats

Vito

-a

U: fis nocle levis ,fit tibi cana brevis,

(l

Quares 12.. Cur eibus non debeat eífe nitnis

! fene

talidus , ut piper, zinziber &c, — y. quia cibu$

pullg

€alidusaduritanguinem & difponit ad lepratm,

f

d

Sic & converfo, cibus frigidus moruficat & coti«

gelat fanguinem.

Etiam cibus non debet effe ni-

fs

misacetofus, quiaille citó inducit fenectutém,

r

Item cibus non debet cffenitnis conditus , quiail-

le aduritinteziora , & poít illum cibum oportet

ï; bæ Thee

potare multum , ut poft alia ctuda.

s demn

Quares 13. Cur (itbona confuetudo , ca»

iti

feum comedere po(tprandium , & pirapoft o«

Mi

mnia fercula immediaté ? Rz.

uia cafeus ratione

IT

craffitiei tendit ad fundum flomachi & . fic deprie

| tollite

mit carnes & illecibum digerere poteít. Sic etiam

dicitur de piris, — Cafeus recens cateris ceníctut

ftly,

laudabilior, fed eafeus vetus ac ficcus & falfus, eft

im]

peffimus , citó faciensdolorém capitis & hepatis

Onfrei

conflipationem, & quanto eít antiquier, tántó

ll

eít deterior.

Undeé veríus:

4 bi"süml

i

Cafen: efl nequáam ,qui digerit omnia , fé quàm.

L?Hdo h

Questes 14, Quid m«liusfitftotacho ,. cie

u£

De Gufln

319

gt bus vel potus?À&. Quod.- potus citíus digeratue

quàm cibus , eft enim cibus magis materialis quàm

potus ; & hinc difficilius digeritur,

tmdg»l s

Quates : $, Cur vinumaquá mixtum caput

ij

magisobnubilet, quàm merum ? g. Quia aqua

pæxd.

vinó fubtilioreft, quófit, ut vini corpuícula fa.

Cilius in intimos cerebri receffus devehantur. áqua

Ícilicet meatus laxante , ac viam quodammodo

(feniti

flernentem 5 merumenim, quia craffius ac piu-

u i

guius, diffcilius (ubtiles pervadit meatus;vini ta«

lr

tren evaporat;onts , illos traijciunt, acin intimos

T

devehurtur cerebri receffas: hinc. muftam » fM«

"T

nüs odorum ell,

quia plus habet vifcoüitatis ac

du

CratTitiei.

qaiai-

Quates 16.

Quid fentiendum de potu here

& Thee, ?

OPOM'. |

&. Hanc herbam Furopz non ita pri«

dem innotuiffe, — Affertur ex. Japonia

& Chmiï.x

i "

Mirss ejus virtutes deprzdicant IMedic

i

Caput

30["'

namque levat, & fervat à fomno

immune , vapoe

T

res reprimit ,rene: calculo &ar

-

ena €xpurgat ,

j d

tollitcapitis dolorem &c.,

Quzres . Quid fentiendutm de

poru Caf-

ggmctüf

Je? w. Bum fcté patis eife

virtutis cum potoZZzee,

sWR

Eum Turcz ac Arabes noflrz Furopa intulerunt,

Conficitur ex fabis quibufdam Arabicis , qui frue

lintà

&tus eft teno-v m partium, calidus in. primo gra«

i t V ficcus in fecundo : lic inpulverem redadtus ,

in aqua ferventiad tin&turamicoctus , & forbil.

W. lango hauü»us, mira dicitur pratlares. — INam &

d

öïpmws

)!

hüf

iso

Ls d

n

: Pg:r.f« ]chigda.'

sl

P

L.

Spiritus vitales excitat , vertizini mede

þlïlll' , hä!:üï

depellit, juvat adcenco&tionem ftomachi &e,

ICui tamen zquiparatur & prafertor potus Czoko-

l'ad« , apud Indos & Hifpanos valde frequens,

DE 'TACTU.

Mm

:

aA

f

«

Uemadmodum Tactus czteris

u

a

fenfibuseft imperfe&ior, ute

Wt

Á

/

LY

kxa)

pote multócraffior & mate-

rjalior , ita meritó norihifi ul-

lt

Msj

timum locum inter fenfus externos mee

rctur.

Hinc etiamD. Bafilius 1. de verá

V

Virtute: T actum, vocat , o»nium fe»fuum

dom

deterrimums emitiit enim legatos. ad fem-

fipi

d

fU5 , s? eorum operá ,. voluptates fuas profé-

fequatur. — Placidó abblanditur ,ut magnam

Qu&

| m

$n bomine exerceat tyranmidems ideb [ummá

€ura co?rcesdus. — Nos pauca dehoc |fenfu

Qug;

diidi

pertractabimus ,tórurfus ordine , quó

ittgn

priorum Ífcnfuum naturam examinavi-

mus,

4

&lgl(h

W&g

uj

d

QUE-

d

a(ïr)

n dun

h &

QUESTIO I

sCuhi

[lïlnïl

De Orga:gö J aclus.

u

ARTICULUS L

Mirabilis [irucksra Corporis bumani

(ttt)

ia Taftus per omnes fer2 corporis partes

Q

e(t diffuíus , ideó aliquid de illo , maximé

ut eít habitaculum animaz racionalis , adferendum

thatte

tíle duximus, Sed quoniam fingulos ejus paf«

nifiul

tes recenfete, fummuseffetlabor, idque exequi

u m

Medici potius, quàm Philofephi munus fit, prin-

cipaliores hic duntaxat attingemus,

e WH

ltdue in hoc pulcherrimo regine animse

domicilio , arce rationis , vitz zrario , vehiculo

aj

ifr

fapienti , humanó inquam corpore , duo funt

j

partium genera ; quadam dicuntur Sipilares ,

n

quzdam Diffmilares, | Symilates dicuntut , qua«

mgM

M

rum füb(tantia eft eadem & ubidue fimilís; fivé

quz n partes fimilis naturz ac' denominationig

clf&n ü

dividi poffunt 4 & tales à Medicis undecim enu-

m

merantuf,

(V*

Offa, propter firmitatem , ficcitatem &

3 »ftigiditatem omnibus nota, genita ex feminis

erafmento , ad totius animalis figuram , redli-

tudinem & ftabilitatem à naturá funt elabora-

tà4,« Numcius eorum varié affiguatur à Docto-

nbus

n

32*

Pars fecunda,

rmessue , ERN n

o as

m d

ribus;alij duc:nta effe volunt, alijducenta quadra-

Nut

ginta o&lo 5 alij trecenta. incapits,|rrunco & ar-

exl

tubus,

»

Cartilago eftoffibus connexa » qualis eft, ex

| dun

quáauriscon

l

at. Efítpars fimilaris, — frigida &

tür,

ficca , ex craísáferninis parte , quz caloris vi con-

Qtfo,

crevit , genita , ad motuum varietatem , & ad ex-

[

ternos impetus retundendos,

iT

Ligamentum pars ef frigida & ficca,. me-

LEU

diam inter netvum & cartilapinem , naturam ob«

Cüxfi

tinens ; Varios ia coliigando, continendo , tegen-

COIpl

do & muículis conftituendisufus prftans, . Ufus

UM

ligamenti pretercà eft ;ut offhum & cartilaginum

articulationes firmet,viícera fufpendat &c.

fni

Filli partes funt frigida ac ficce , albz , ob-

qterjo

longa inflar filamentorum ad motum & carnis

* ln

euftodiam deftinate, — Sunt. villi per totum cor«

QUs W

pus hinc indé difperfi, ex quorum motu, & mu«

&

Ícuii & relique partes moventut.

&.

Membranapars efttrigida, ficca, lata

fangui

denfa , partesfubjeétas cuftodiens, colligans, di-

&

flerminans. — Variez cjusfunt

Bu

vefica , ventriculus &c,

partes ,ut plgura T

/

Vehig

Tendo ,in quem veluti cauda fp

eciem .muF-

Cujy.

culus abit,

Conftat ex netvis , villis & ligainene

- ,

tis, que fparfapercarnes, in unam veluti chor-

minion

damcot&unt, utpeream mufculus motum cdat.

Hancreferunt aliqui AA. ad partes diffimilares,

pamgs

p

"u

Y

Vibra feu Mufcnius eft quafi flamentum &

a

T ü;mc

n, vel fubtegumen caxterarum pattiuam

Nume«

|

-DeTaBa.

lnebied u

Ed

corpaenseuim astecoscs sssencencie cpemudH aueceeeteMg m atf

32j

quadri

Numerus eorume

f'incerrus ', commuuiter tamen

0X d

exift.mantur quadrinzenti quine,

Feva efl vas. oblongum totundum ' in mo-

isel u

dum filule excavatum , có finednatura fabrica-

"rigida u

tum , ut contineat , coquar X dillribuat fangui-

s Vi (

nem,

"uD

e/frteria eft vastotandum , oblongum , ca-

vum adin(lar fiftulz , ex duplici tunica confl«ns ,

4, ff

vena autem ex fimplicifolum; officium àr'eriz

at o

eft, (anguinem vitalem , cujus irrigatione totum

: [Cgln'

Corpus vivificatur , temperare, deducere Spiti«

s Ul

tus , ac reficere fingularum partium colorem,

ligini

ANervnusparse(t fpermatica à cerebro , aut

fpinali medulla exoria , intetiore partz medullaris,

;&'906'

exteriore membrana , (piritds animalis delator ad

u

! fenfum & motum, — Hinc peznervos omnis moe

ymqt.

tus perfieitur ; und? in illisrefidet pracipué dolof

n

& voluptas,

De numero eorum variant À A.

Caroeft mollis fobflantia , rubicunda ex

luY

fanguine medioctiter reficcato genita; Carni

ini :

annexa (unt 1. adep; , pars videlicet oleofior , &

pkun j

&agis a&zea fanguinis , qu toris inílar exíudat &

venis ,. GL ad membranas prafertim sllabitur, 2,

1 g?"[:

Cutís Íeu derma, membrana. eft omnium capae

;mcn-

ciffima & craffiffims, ex feminis & fanguinis pet»

du

mixtione genita, 3. Cmricula feu epidermis ,

: »eft tenuiffima cutisefflorefcentia, — Acdueha fune

Ton

partes fimilares,

u 4

Pattes diffinlares dicuntur, qui ex varijs fi-

TT

milatibus contexuntur 5 fivequa in paruculas dif-

á

yumff

(Samiæ-:

Pars j&candn.

Ls

GEuouau

—

t

üiixilarcs dividi poffunt; utmanus, quaein

E

cutem ,carnem , offa, venas, artetias , nervos die

. 'Dt«

vidun:ur,

Dividuntur autem ab H:ppocrate ,

tf

hg partes Di/fimilaresin quatuor principales par-

Vfr/'m

es , caput , thoracem , ventrem & artus , quarum

W n

conflitutionem ( omiffis alijs minus principalie

la.

bus ) modo adferimus.

gl

Quid fine capite ff bomo * inquit D. Ame»

u

btof. /, 6.bexameronc. 9. cum totus in capite fit,

quí

Princeps videlicet in homine membrum, Caf-

| (unt,

fiodorus/, deanima c. 1f. vocat illud, wima

Totu

tribssal. ' La&tantiusl, deopificio hominis, f0«

| d

tins divini operis culmen. Plato 2» 2. part. 7i-

gei ,membrum divini[fimum , cuitotum corpuds

B/7

Plinius tan-

conntxum , Deus parere jufferit.

& Qw

dem caput appellat /. 11. c. 37, arcem fen[uum.

Hinc inter omnia corporis merbra , primas te-

riet , in quó omnes fere fenfus recluduntur, &in

quo , velutiithrono, anima potiffimum domi-

mca]

natur. Spharice figure eft , nifi quod frons &

ei pars oppofita , tantillàm ii longum porrigitur j

n

ted,

quod confultó fa&um eít, ut in có cerebrum &

meinoriz inftrumenta commodius collocari pof-

l?erm

fent. Sex ofla caput circumambiunt , in for«

R

mam pectinum connexa, quófacilius , pet illo«

häb;t;

sum Inte:ftitia, fumi & ftomacho afcendentes. ,

, ht

evaporentur. Sincipiti facies (ubje&taeft ,. ho-

ET

mini propria, & quz nulli animantium , fecun.

i w

dum Ariftotelem attribuitur,

Pratereà pracie

li

pua pars,qua ineft eapiti , eft cercbrum , quod fi-

Buj

cet

"EEE

-

De Tátiw.,

u

d

cet continuum appareat , induas tamen partes di»

quæin

vifum e(t , quarum azsteríor (impliciter cerebrum

ryos d

À ct«

at ,

vocatur , pofferior cerebel/i nomen habet.

zebro defcendunt feptem paria. nervorum ad di-

d pt

verías corporis partes tendentia,

Primum pat

quinm

€(t nervorum opticorum,

Secundum par, ocu«

indple

lis moxendis. auxiliatur.

Tertium. & quartum

guftui inferviunt,

Quintum auditui,

Sextum ,

), At

excurrit collum ,in aliosque nervos fubdividiturt,

lpitl /;f.

qui feparatim &d cor , pulmoanes, jecur. &c. tena

, CJ

dunt. Sepumum, linguam movet, Septem

n

horum nervorum ufus,his duobus verficulis dee

HiS) h

claratur.

, i

d

Optica prima s oculos movet altera s tertía guflat ,

EM

Quartaque $ quintaaudit; vagafexta efl $. fte

3

B(imm

. puima l:'nguc.

at

De oculis, auribus, naribus ,. dentibus &c

l i

