quentetminorem habet convenientiam cum 'a»

pore , utpote humidó,

quàm cáto linguz. Con-

qw

ut funt

ling

firmatur : dántur quidam cibi valdé ficci

(Qà

pulvercs

aE

.

—MAMÀ À

De Gu/lll.

*

283

eis, d

—— — O

Sülüc;'es defervientes ad m

edendum morbis ex

iimuts

jemilld —

humiditate generatis : étgo ad illos deguftandos

Jlnunt

debetaffigaati organum tale, quod potius eít

ofü vt

umidum , quàm ficcum.

z

-ium'guüüi

g. N. M. f loquatut, de proportione cum

fapore ineffehiimídi confiderato ; humor enim

yum, qu

us lod

ille quiad guftandum requiritur, folüm fe habet

tanquàm di(pofit:o proxuma cibiut gufletur ; quz

jtur i

incpt

noa debet effe intriníeca organo ut. gufter,

Po-

tius ergó requiritur aftualis carentia ejufmodi di-

TRU

Ípoütionisex parteorgani, l'cet ex parte obje-ti

j gni

u'tabilis requiratar.

Ad Confirm, B. cibis &

,qnzdim'

pulveribus ficcis non deéffe. füfficientem *humi-

j&iilt

uliatt

ditatem , ut contineant faporem , amarum (altem;

alterantur enim accedente hamectatione falive ,

T

j

& (ic redduntur proximé guflabiles, — Nifi enimn

glterentur res fapidz illa humeclatioue , non pof-

il

Íunt fenuri ; & ideo , cum requiratur ex parte ipe

fiusobiecti , non fequitur, quod organum potene

otioted

d ]

ti guftativa debeat effein parte magis humida ,

fed in parte recipiente fpecies aporis hameétati à

uæ (

lingua.

Dices 3. Siin dicto nervo refideret organum

g^

guítus , fequeretut , quod übi nervus eft magis

T

expanfus, & corpulentior , ibi magis guftus vige-

jl

of Y

tet ; fed hoc eít fal(um; nam nervus ille ad radi«

01* ov

umï'

Ceslingug eft magis expanfus & corpulentiot ,

quam in cufpidelinguz ; etgo guftus ad radices

r

t u

lngueeffetauctior , quàm in cufpide lingue ,

contràid quodanteadixumus, — Seq. autem pro-

u[ygfu

batura

Pavs feeunda,

,

[ osnemd

"—

MasieuA.

CoenDecasnfi

feacmneran

batui: quia cum nervus ad tadi

ces lingua (it inagk

Centüt

expanfus,tantam habe! it virtutem ad guftandumt,

| dbatrà

quantam rami minores ilitus,3 infuper iiam,qua

, font r

pro ratione majoris expanfionis illi competit : er«

| &l

gó , ficut ignismajor , poceft longe meliusexere — dnr

cere proprias operationesignis , quamalius mi«

! Uplunt

nor ;ita patiternervus omajor, magisque expatt«

; Vitulim

fus plus & perfectius guftahit. G.

LU

. N. feq.ad probationem diciter , quodli«

(

cet major magnitudo organi foleat , czteris pae

tum, i

ribus, conducere ad mcliorem fenfationem elie

il

eiendam , ficut cateris paribos magnitudo ignis

dl

prode(t ad mclius comburendum; non tamen,

ROT

cxtera (intimparia, qualiter. ín no(tro cafu cone

j Cl

tingit; nervus enirn guftatoriusin cufpide lingug

Ü f

«ft melius dilpofitus & attemperatus , quam in ra-

* Wt

dice linguz , ubi propter abundantiam falivie pro«

, funiy

pé illamexiftentis , aliqualiter obtunditur & hebe-

à

tatur, confequenter non habet tam bonam tem»

(

periem ad guítandum cíirca radices lingug; quim

dl

in cufpide.

Nihilorninus Ariftoteles /. 4,2e part.

! Qu

animal. c. 1 1. admittit potum acrius fentiri inin-

lore

teriorilinguz parte, licec cibus in exteriori vivie

um

nolles

dius(emiiatur, — Ratio videtur effe, quia nervus

mollis linguz circà radicem ficciore(t , quàm cir-

Quver

ca cofpidem, ac proindé magis delectatur. frigido

Wpote

5 Lbfas à

& humido potus, quàm (ola humectatione cibi

longé inferiori.

mw.

NETT

Quares r. Cur fubinde guftus depravetut ?

», Quia falive ad. gaftandumi requifite, admif-

(lic;

ceutur

De Guflo,

285

"r Wtl

m

centurevapetationes & humores, prodeuntes

fandut

ab atrá vel flavá bili ; hz (iquidem, quia ingrato

»

üamqt

funt (apore , nervum gufiatorium male afficiunt,

peitzt

& faporesinficiunt aliorum ciborum , quibus vef-

AUs (

cimur.

Hinc laborantes febri vel alio morbo ,

Salüs D

ut plurimum depravatum habent guftum propter

t eipih

vitiatam bilem , & qua afcendunt evaporationes

acres , quz falivz admnixte guftum inficiunt.

nb

Quates 9. Cur,. fiquis anteQuam eatcubi-

etets fV

tum , dulcia deguítet , mané experrectus , fentiat

onttl t

amaritiem in lingua? w. Id contingerc , quia cum

ul

dulcia multó calore conftent , facilius bils(cunt ,

AfTes

G cum bilisamarorem.| invehat lingua , faperfi-

TU

cics hujus interdormiendum perfunditur amari-

Jingue

tie, Idtamennon prafílat dulcedo fructuum

»

nute

»

utpote qui non con(lan: tanto calore, adeodue eo-

u p

rum dulcede non facile in bilem — degenerat , nec

& ov

linguam amarore imbuit.

Hm [:(ll'

Quares 3. cur illi quibus lingua eft gracilior,

f quïm

delicatioribus dele&entur faporibus : econtrà

"

quibus eft craffior , craffioribus? . y. Quia fubti-

liores fibras lenis & dulcis fapor molliter afficit ; fi

j

print*

enimíapor fitacrior & afperior, tunclenes ac

g

molles fibras nimium , ac proindé male afficit:

g dl

qui veró craffiori funt lingua , inipfis dulcis fapor

ijid

utpote tenuis ac delicatus vix linguz nervum ac

« dbl

r

fibras afficit : hac ratione pueri & plerumiue etiam

fzminz dulcibus faporibus dele&ari folent ; rufti-

J

ci vero fal(am:entis, alijsv? cibis craffioris ac minus

um — delicati faporis.

qulil

QUA.

m

p

[ r m

Fassasars i

peti p]

K QUESTIO "u

!

1 guend

De Medio Gulizts;

| ipf

; fübmtal

AR TICULUS I.

tontigul

fptcies

Urrum. Gufius. babeas aliquod medz'üä

edun

externum !

LY

umf

Oft explicatum organum goftüs, priusquam

Á g

P

adobiedum ipfius nempe faporem explicane

NT

dum progrediamur ,

opetz pretiumerit, prius

ucrum ,

& quodnam medium habeat

p

inquirete ,

l

guflus, per quo

d fpecies intentionales objedli

(ttitg

fuiad ipfum deferuntur.

Süpponiimus enim , ex

antecedenter jam dictis ,

fenfationem etiam hujus

* Wg.

intentionalibus ,

fitioy

potentiznon fieri fine fpecicbus

u)

medijs quibus percipiatur fapot

,qui eft objectumi

u

flus. Generatim quippe verum eft , ex

objée

t que

à

partom cujuslibet notitiZy

Von fy

r

o & potentia , edi

L

üm & fenfitive , omnemque

mqü«

tüm intellectualis , t

$

qud

a&tum fenfationis fübtiliorem effe ,

quàm ut Heri

lutas

poffit immediaté ab

aliqua puré matetiali qualita

te.

dmodum citca ttes primos

lüf ar,

erüm , quema

t

fenfus , vifum nempe ; Auditu

m & Odoratum ,

jam in antecedentibus diximus ,

illos e

gere medió

Pfium |

sliquo, aére nempe & aqua , de

feren

]

dis fpeciesd r

ft

'

-

'andum elt ád

äm&ï

busdeílinato; ita& nunc inve

b

tetij

Guítus egeat medioaliquo , neceffario à

d id mu-

lis fg

H

netiá

m

297

ld

De Gufin.

TUNDÉÓUEKXDR sexesecamaomuem

Wapesrecmm

neris preftandum eft quodnam illudfit,

Duplex autem occurrit. medium diftin«

vendum ; aliud extrinfecum, | feu diftin&tum ab

ipfofentiente , licet ufiue ad otganum & fenfo-

rium tale medium exteadatnr , & cum ipfo fit

contiguum ,

noncontinuum ; ficut a€t deferens

TT

fpccies ufquead oculum velauditum, — Aliud eft

mediumintrinfecum , id eft continuum , & non

folum contiguum animali , fcilicet organum ip-

fum , feu patsorgani , quz fpecies recipit ; ut ip*

i

gxpm à

fam poffit a&tuare potentiam & ad illam pervenie

ie,

Inhoc articulo breviter de medio externo

[

ptwä

agemts; in fequenti veró de interno.

m ib

"|

Dicendumergo duod in. fenfu Guftàüs non

T Obje I

detur medium extrinfecum | deferens. fpecies fa-

dU [4

w

porum.

Ita communis eft fententia DD. cujus

fationem | fundamentalem affignat Ariftoteles in

j

b

hoc 2. 1. text. 1o1. his verbis

Md

guflabile autem

efi qneddam, tangibile , & ba«c. e(! caufa , quare

"n

[ 1011

uon fit fenfibile , per medium extraneum . corpus s

neqie enim tatius, — Etcorpusinquo efl bumor. ,

quod eft gWhabile efl in bumido ,ficut in materia ,

m

3l

hoc autemquidem tangibile. Undé tale conficie

turargumentum : ficut fe habet guftusad fuum

1 pnmd

obje&um guílabile , ita fe habet tactus ad pro-

prium obje&tum tangibile; quoniam hi duo fenfus,

TR

r licet abfoluté fecundum fe differant, fintque di-

lg

flin&i , nibilominus funt valdé affines quoad ma«

m' tfl /

terialitatem ,. atque adeó in neceffitate contiguita-

!

tis.feu phyfici contaClus cum fuo obje&to funt

ade:-.

288

Pars fectinda.,

——

CUNDEDOQEDÉ EESTOONC at

admodüm fimiles. Uadé qu;x;ïadmodum nullus

! dium

| hp

tangit , nifi objc&tum fibi contiguum , fic necgue

"ET

fiat , nifi quod lingue eft contiguum : confequen-

tcr refpectu guftüs nequit dari medium quoddam

| ; muiln

extraneutm deferens faporum (pecies , licet requie

L

fpecies

ratur intrinfecum , dequó pofteà. — Interim.

Dices 1. Poffunt fentiri fapores, licet non

; o

. p

habeant conta&dium cum lingua: ergo tunc opor-

f

tetdarialiquod medium , perquod fpecies fapos

risadgoflum deferantur. — Ant. autem probatur:

euii

€omt

nam fi aque in loco aliqualiter diftanti ab animali,

ejufque organo guftatorio , mel infundatur, tunc

|

lingu

flatim ejus dalcedo incipit fentiriab eo , qui prae

ibl

diciz aquelinguam ap

plicuerit , cum tamen

itilfa

permixtio mellis cum aqu

a non fit facta ibidem ;

fed ín partibus aque remotioribus :

ergo guítus

ii

Ts

l

aliquamdo poteft percipere faporem aliquantüm

lum

diflantem : ergo faltem aquapoterit efle medinm

Hï

extraneum devehens fpecies faporis ad linguam.

Ti

dium , fed

LY

x In cocafuü aquam non effeme

ia tota illa

LU

ideo fentiri dulcedinem aliqualem ,

aqua ufjue ad guflum propagata , modice faltem

L

T

pioí

cum mellepermifcetur, & ex hac commixtione

Yenu

fitdulcis, cóproportionaliter modo, quoaqua

vino permixta, faporem & conditionem illius

b'üh

Undé dulcedo , fí quam lingua per-

fiül'al

participat.

cipit, non diftat ab illa,

fed eft conjun&ta cum ile 4 ^ fgu,

la aqua , quz eftlabijs & cufpidi lingue contigua.

D

m

Dices 2, Interguftum & fapores neceflario

l)bc]

debct mediarc faliva ; ergo jam datur aliquod

-

iujn

um

.be Gufhu.

ais

GISUSSRUEG

U

smcl ouci

ym nli

äum externum inordineadgulationem. — Con-

Íeq. patet ; nam (aliva eft corpus extrancum, quip-

icntcp

onkque »

pé cum non informetur cádem forma , quà ani-

mal in quo eít.

;quodd:m

t u

&. Salivam non effe medium diffundendi

Ípeciesfaporis , fed quafi condimentum omnium

a.

J t

faporum, & inftrumentum alterandi cibum &

perem ejusinore , & cum illa alteratione &

inc u

iil

mixtione fpecies faporis imprimuntur in lingua ,

cui itaadjacet ipa faliva, quod non poteft illi

poh

1

barti

«ommifceriapor feucibus, quin commifceatur

ingua,

füf, L

| qu] Pfæ'

Quares 1. Undé generetur faliva? g. Hane

Ti fattt

ab atterijs füppeditari ; cum (anguis uberior pet

iidm ;

arterias defertur , quàm per venas refluat, in

glandularurm praertim anguflijs: tàm enim fe-

;OQ guüü ,'ï

j qatt

rofushumor per vafa lymphatica, quz feorfüm

humorem deferunt , excernitur.

ArQatis per

] medW

if*

nervulos venis , majorfalivz copia in oris cavitae

tem cffunditur , cum autern fanguis uberior in ve-

um y

TU lï

nas ex arterijscommeat, tüm faliva parcior expri-

j

mitut. MNervuli porro in ijs glandulis funt co-

?

j

i

piofi , ijque in eum ufum videntur comparati , ut

venulas firingant laxent. — Duz aciditatem ha-

bent cum aliqua acerbitate conjunctam , eádem

ug (

falivam movent maximé : cum enim fanguinem

figunt , & coagulant , aut nervos flringunt , fimul

TO

;onllgw

impediuut , nc ferum cum languine mifceatur &

p*r venas refluat

; illud adeo per ductus falivares

jl

uberius profluit.

Que

d

& 90

Pars ]e'm:';'did?

m

QumWES-

TO

m

; Qustes 3.

Ad Iquid (aliva profit in oreani4

malis ? &y. Hanceffe condimentum ciborum, fine

quá corum fapores non adeo bene. poffunt percie

pi

Pratereà faliva humana fetvit ad medicae

3 Ln

ientum ( ut refert Aldrovandus ) quod incre-

menta capillorum inhibet. — Hác item facile Mere

curius & argentum vivum folvitur, quod deine

ceps ,fiin unguentum redactum fuerit, fervit

ln

morbo pediculari,

Alijperhibent, fi quis pet«

cuffurá quadam vel i&u in manu (ua lus fuerit ,

j

n

& fputo prafertim matutinó , plantam manus ii«

m

unxerit , futurumut dolor mitigetur , & qua(fae

tura vel lafio fanetur,

ad;

Quaztes 3. Cur lingua lapidis faporem ne-

u

lom

queat percipere ?. Quiacomminui, & íalivd

w Wm

diluinequit. Etuniverfim ; que fubigi non pof*

funt, pra nimia ficcirate & duritie, fapore carere

dicuntut.

Quares 4. Curzgri acidis libenter delecten-

tt

tur? &. Quia 2grorum lingua, quadam cruíta

al

üliginosá & uftà obtegitur, quam dulcia fubire

10

non poffunt, fecusacida & acria : hinc pecudes

àli

faledeieClantur, propter linguz afperitatem j

du

hinc adftringentia, acria &c. linguam diutius at-

ári

ficiunt 5 illa quidem , quia linguam afperitate

t

quadam adflringunt ; hzc verb, quiacum altius

penetrent ,on ita facile educi queunt : hinchne

Uhnn

"

Comedimus,

guam abluercfolemus, poftduam actia & falsa

qu

Ye

li

AR«

DeGufin.

291

t p

o

t Oteati

AR TICULUS ii.

um (

nt pri

Uirumngufius babeat/ aliquod. wedium

| medít

d inett

dnternum ?

eeMe

jod d

Edium intetium , intraneum . & conjun»

. Qum, eftaliqua pars animalis (entientis ;

i, du

intercedens intet fenfum & objectum, quia ob:

qui t

li füm( j

je&tum , non nifi mediante aliqua parte animalig

intet ipfüm & organum valet percipi. . Hoc au«

fayit

tem medium intetnum refpectu guílüs in ordine

1

àd percipiendos fapores , non eft aliud , quàm ca-

d

to lingua , continuata cum ipfo organo, (eunefe

vo molliori, qui prefuppofita alteratione, feu

tlilid

a* ^

permixtionc cibi com faliva , percipit ac diícernit

ejus faporem , mediá carne linguz,

& t

Ratio brevis ex di&lis priori articulo dedaci-

j

5

tut ; nam guftus non potefl pereipere loporemfiáe

m u

aliquo medio; fed nonegét aliquo medio exter-

à if

no , ut priori articulo di£tum eft: ergo indipet

p

aliquo medio interno , quod non pote!t effe aliud;

j

Quam caro lingu&. M. conflat ex. parr, 1. 4. 2

Jius d

art, 3. übidiximus, fenfibile pofitum immediae

PL

té fllper fenfum , nen facece [Cnfätiüi'ä*züllr.ädääzïue

;:Iziul

non poffe (entiri iminediaté , absue intérjectioné

x |te

alicujus medij, aut interniant externi , fcilicet, vel

, ii

. quod fit pars ipfius (entientis Conjundia o:gano ;

vel corpus diftindtum & conjunélum (eitienti-

Et confirmatur ulterius tàm. authoritate Arilte.

IN

à

iehié

292

Pars fecunda,

LT

telis in prefentil, 2.c. 7 t6xt. 7f ubi ait: EAdens

bital

dos

autem eft de fono & de odore etiamratio, — [Nibil

enim illarum [en[us inflrumentumtangens, efficis

-- editi

*

feufura. — Sed ab odore quidem ? [óno movetur

tiln

medium : ob boc autem utrumque fenfnum in-

MVO

Vims

fivumentum. — Quod fi qui[quam fuper ipfum in-

firumentum fenfus , vel id quod fonat , vel id quod

| qui

olet , pefuerit ,nullus profetlo fenfus efficietmr, Si-

soiliettam modo fe habet ves in tatlu cf gnfin &

N

fs

Tümetiamratione : fi enim fenfibile pofitum

juxta fenfum immediaté ab eo perciperetur , nul-

o

la effet ratio cur finguli fenfus externi de facto non

tut,

perciperent fenfibilia propria fibi immediaté con-

Ti

junéta

$

Ícilicet cur oculus non perciperet pu«

b]

pillam intrà fe exiflentem, qua certé lucidaeft,

A0ft

-& fpecies ad aliorum oculos mittit, Cur etiam

N

tactus non fentiretfuas qualitates, nec guítus vi-

l

cinos carnis atdue humorum fapores 5 neque au-

fitd

ditus fonos absQue motione aéris inrermedij defe-

uN

rentis fpecies,ned.- ekand m odoratus vicinos odo-

i

res.Cum igitur affiduo omnium feníuum expeti-

Qu

m«ento pateat , nedue oculum percipere immedia-

b

té fusm pupillam , nedue ta&tum primas qualita-

lun

tesproximas fibi; nedue guílum vicinos carnis

fitm

fug (apores , autullosalios, nifidcferente fpecies

ftol

lingue carne ; nedue auditum fentire, nifi mo-

B

tionem aé&ris interjecli ; nec tandem odoratum

odores fibi immediatos , confequens cft , ut fenfi-

b

bile poíitum juxtà (z5ium , immediate non. perci-

po

piatur : ac per coniequens guílus etiam indige-

bit

| ht

*De Gufis,

2

i

enui üuicditeg

3277

Bitali uo nlxedio,' ad ciborum íÍ

apores percipierie

Nii

dos ; quodcum non poffit effe extrancum , debet

j dii-

effeintrinfecum; aliud autem affignari non po-

moueii

teft preteripíamcarnem lingua , fuperpofitam

n i

nervo molliori ( in quo fenforium guítás colloca-

vimus j per quam fpecies objecti guftabilis ad

ïyþms if

lidq!

,

potentiam guflativam deferaatur,

1yt, o

Dices : quotiesaliquid dulce àut amarum po«

nitur foprà linguam immediaté , cau(at dulcorem

MF (

puftur

feu amarorem:; & infebricitante, aut aliàs infit-

"N

mo amarus humor intrà linguam claufus percipis

;tont

tut , omnemduecibum eidem fuperpofitum ama-

f& CU

ricati facit : ergo tanc immediaté fentitur,

W. Circa guílum, uti ctiam tactum , omni«

t p

fdae!? *

nó majorem vicinitatem obje&ti (enfibilis requiri ,

«

uàm circaaliosfenfus , quia hi duo prz cateris

ntcraffiores. Nunquam tamen patiuntur ime

(s

du

mediatam obje&ti fenfibilis conjunctionem , ut

fentiant , fed femper indigent aliquó medió , inter

jj

fenforium guftüs & cactus atque objectum utriuf-

en

due. Ladue quantamvis. aliquid appareat vicie

num guftui & tactui , &t ab eó immediaté percep«

nmtdib

qu:li(ä'

tun , veré aliquid mediat interillud & fenforium,

$ wl"'

nimirum caroillaporofa lingue , qua& nervum

molliorem obtegit, in quo diximus effe fenfum

fonciti

( m

guítus.

Quztes 1. Curlinguafitrubra? — w.Quia

TU

T

multó íaaguine eft plena, & caro illius eft valde

porosa; & íic per poros emicat color fangui-

pml'

neus ,

i

Qusres

h

T 3

294

Pavs fecuuda.

grmes. ass

^s

VTE tepcnmeTitiNEE]

2

g

Ihüh

Qi.i;res 2. Cur dul;i.-t; oblecte

t carnem line

gue ?. Quia abftergit iliius craffiiem & lenit,

les|

facit

L

n,

9

ue eam fluete fuccó aqueo , idiue facit abf-

due ullafolutione dolori(ica, nec hibet calefaétio»

é

D7

nem mo'eftam, ícd vclutniaqua moderaté calidz,

qua calcfactio eft. fecundum difpofitionem natu-

B'!Fäq:

ralem corporis , ideoque eft illi grata,

E

honit

Quares 3. Curpoft füccam mali. autei ",

mneliusfeniiatur merüm ,. cum tamen iíle (uccus

plar

aceibus fit , G acerba linguam ftringant ? g. Quod

licer acerba plerumdue folcant linguam ftringere,

p

$m

nihilominusilla poros & meatus íoivunt, quia fü«

Ut

premum linguz fuperficiem atperius verrunt , fic

lingua melius imbuitur mero : .eadem ratione ,

hur

pif

qua linguz poroslaxant , magis fentiuntur,

hmw

QUJESTIO Ill

eü'c

doh

W

- DeOljeo Gafidsnempe Sapore,

ARTICULUS l.

]u

Ó

hu

Quid fit Sapor ?

Virt

dení

Bjechum guftüseffz faporem , fuadet com-

'munis confenfus hominum,

Varié autem

les

&te

à varijs authoribus (apor definitur , que tamen de-

finiiones fi penitius 1nfpiciantur, feré coincidunt,

Wwn

Theophreftas prímóc. l, 6.. de caufis plantarum

lm

fic defiatt : !agor eä lya*r,fii: fced , urrenæqtie in bue

Fl

more

d

| .D! Guþu-'

29f

miaiti

muore demiflio, Exa&tius autem definit Ariftotee

if -hn.

X lenl

les faporem ,

affignando quatuor caufarum gene-

£2 , quibus generatur ,

dicendo n libro de fénf

fapor. eff

affeclio in bumidoaqueo

lefo

& fenfili. c. a

& calore

à ulidt

vincente ficcum

,fatlaa ficco terre[hvi

decoquente, gu[latum, qui

jn potentia efl ad atium

d

er alterationem deducens,

Cujus definitionis

- auti

bonitas., non indiget probatione , fed tantàm fin»

gularüm particul

aram declaratione.

le fue

Dicitur 1. affectio ,

hoc eít pa/fio quedam

| &'QM

feupa[fibili

f qualim tertize

fpeciei; in. qua qui-

lrigtt

dem conditi

one fapor convenitcum odore , quia

qu ]k

identalis , quz ofi-

w

uterdue eft quedam forma acc

tur per motum ab aliquo activo , quocitca dicitur

TM

paffio (eu affe&io,

f

Dicitur 225

bumidoaquea'; & quidem i»

bumido , quia ubi humor non eft, fapor nullus

eít : ccontrà multa corpora tunc fapida fiunt,quan-

dohumore quódam irrigantur, Hinc terra pu-

!u

ta,cum nihil obtineat humidi , nullum habet fae

porem: cum permifceturhumido, incipit fieri

fapida, Additurin humido 444co; nonergo in

humidoaéreo; quiaineo tantum humido , quod

virtute alendi pollet , atque ade& compacatam

denfamiue materiam obtinet, fapor excitatur j

l qutte

&ale veró ordinarié eft humidum aqueum , non

g

acreum , utpote quod facile evanefcit ; fa porau«

g ^

tem debet.fubfiftere, Ex quóà colligitut , nul.

idutt«

lum ex 4. Elementis,

fi modo debitam fervent pu-

*

yaruft

titatem , effe aliquo fapore affe&um ;

cam fap

Q!

m

fit

4

w

296

Pars f&cundq,'v

——

L n

C

sutii

fit quälitas f&cuhda , Orta

ex commixtione prima-

zum qualitatum , quz (fimul & femel , in elemen-

]

Ubb

to connaturalem íuum (tatum retinente , inveni-

4 p

rincqueunt. Hinc aquacex terra, quam lambit,

n

fi ea pura eífet , nullum (aporem acciperet ; & rane

üpriv:

to cenfetur aqua effe

tin u

putior, quantó minus eftfa«

pida.

[

Dicitur 3. Pzzcente ficcum $. oportet enim

|

ad ottum faporis humidum ficco dominari ; quia

tll

utodor magis in ficco , qaàmin humido , ita fa«

fipor

pormagisia humido, quàm in ficcó confiflit,

&mül

qu

Et proptereà dicebat Ariftoteles i& text, 100,

quad eder ef? frcci fapor autem bumids.

«

Dicitur 4. Fadia a ficco terreflri. Et quidem

LT

4 ficco s quia humidum patitur à ficco, quatenus

n;id«n

humidum eít contrarium ficco; omneautem con-

*

tilis,

trarium patituràfuo contrario. Adjungitur tere

Tij

l

zeftri ; fciendum enim ,ficst datur. duplex humis

lttio

dum, aqucum & aéreüm ,. ita quoduc dati du«

u

plcx ficcum , igneum acterreum ; & ficut ad fa«

&t

porem , non fufficit humidum aateum, fed requi-

t

ritur humidum aqueum; ita ad eundem non fuffi-

ln

cit iccum igueum , fed requiritur terreftres ratio

ld.

eít , quia (iccitas igneaeítin. materia valdé tenui ,

fhen

& ideo evanida cít ac parum apta ad nutriendum;

& coníequenter ad faporem. nutrimentalem cau-

Ittgg

fandum ; bene autem ficcitas terrea , qua nutri-

lt

mentalis dicitut, — Id quod clegantet explicuit A-

T

riftoteles de feníu & (enfato le&. ro, apudD. Tho«

ab

lus verbis: quonians auntem non omne: ficei , [ed

Dol

rf

ld

[ n«

De Guf

297

L. d 1

t rime

sutritivi fapores , aut paffio [unt aut privatio &c.

elemut.

Ubi D. Tho, Dicit ergóprimb , quod. fapores funt

, inveti

-

pafiones qnantum ad dulce vel privationes, quan«

lambit,

1umad amarum ,quod fe babet ut imperfetlum ,

; At

Q privatio ad dulce , ficut nigrum ad album ,. fcd

a d

gon cujuslibet ficc ,. fed nutrimentalis , ex quo

Jféilicet po[f[unt nutriri animalia & plante.

tetetit

Dicitur £. Calore decoquente 5 ut innuatur

ri; Qu

ad faporem procreandum requiri calorem ; quia

N

fapor nonnifi preunte ficci. & humidi conco-

colin

€hione, perquam hz duz qualitates. ad invicem

,. 1000

apté commifcentur , oriri folet; hec autem con-

co&tio fit minifleriocaloris, tanquam caufz feu

qw'd:m

virtutis inflrumentalis etficienus ; f(íiccum & hu-

gitutut

midam autem fe habent per modum caufz mate-

o ?

rialis, Cau(a formalis eft ipía qualitas faporis ;

hr w

Finalis verà eft fenfatio guftationis ; quamvis ul-

| Duttá

terior caufa finalisfit, ut. per fapores poffita-

hii

nimal difcernere nutrimentum conveniens ab ine

TL

€onveniente, Sapot enim eft. veluti condimen-

tumnutrimenti, Ut enim iftud quod eft anima-

l fgqlli-

jl füä'

li neceffarium , effct. etiam deleClabile , ac per de«

lectationemalliceret animal ad. nutrimentum fge

; r

?

tl

mendum , natuta condivit illud fapore,

ndutty

. Additur demum ultimo, quod fapor fit 4/.

Qu

terativa gu[lis fecundum potentiam. in allum pep

mt!i* )

alterationem ; vt pet hocetiam (apor diftinguatut

]

j

Àe

tüm ab odore , tum ab alíjs qualitatibus caufatis

Tho

ab humido & ficco psr actionem calidi , quz licet

T

poffint immutare alios fen(us,non tamen guftum,

Tj

Quze

"LU

298

— "

Pars feeunda,

RSPRUATAEN u

'i

D

- Quz omnia tetigit Atifloteles le&ione 10,

ep

apudS. D. ubi fic habet, de odore veró (* fapore

Vcntig

dicendume[l s. feve emimeadem eff paffio , nonim

eildem auteme[l utrumaue eorum,

Que verba

MN

fic declarat S, D. ibidem 2 nominat autesmo utrume

ürd

qite paffionem quia utrumqtie eorum efl in. tertía

Ton g

fpecie qualitatis ,qua eff pa[[io vel paffibilis quali-

—

t

£45.

Dicit autem . faporem Q . odorem fere effe

buy

eandem pa[[ionem ,. quia utrumque cau[atur ex

Cülþ

permixtione bumidi C ficct fecundpm . aliqualem

tibi

permainationem 4 calido , non tameu utrumqüe €0e

€ont

rume[ft omnino in ei[dem , quiaodor magts fequi«

Dütt

tur ficcum ,. 9 ideo principalius cf]. in fumali e-

ady

Qapormione » fapor autem magik /eqlxitur butmie-

H

dum.

Hæc S* D-

quod

Dices 1. In puro elemento datur (apor 5 fed in

tttii

hoc non datur comamixtio primarum qualitatum :

n d

Wij

ergo fapor non eft qualitas fecunda orta ex permixe

illis

tionc primarum.M. prob. quod poteft nutrire ant-

tau(l

mal,in eo debet dari apor,cum fapor fit vehiculum

i

nuttimenti;fed purom elementü poteft nutrire anie

ipis

tnal : ergo in eo debet dari fapor. m, prob. expe»

fl

rientiá conítat , talpas terrá vefci , uti etiam plu-

Dtoi

zes ferpentes, ut narrat Plinius ? imó tradit Arie

ftot. 1. 8.biflor. c. f. luposnimia famepreffos ter«

lfgo I

yam vorare — Ruríus animalia in aquis degentia ,

De Cameleonte narratur,

QUl

purá aquá qutriuntur,

dem P;

fád foloaé et depafcatur,

Quzdam etiam alia

Squ 1

animalia igne nutriuntur : fic narrat Ariftotcles /,

^

Ccnuu

f.de bifler. animal. c. xo. Pytauftas. igne veíci

*

ergo

299

3ES Ug

[ d

De i'f&'

emapumueem metenee st

ionevm

ergo pïxrum clementum pote(t cífe aliinehtum vi-

, japon

ventis.

T

&.N.M. ad hujus probationem trans :

? v

M. N.m. quianullam ex viventibus puro nutrie

Ut

tur elemento : talpe , ferpentes & alia hujufmodi

, u

non nutriuntur purá terrá , (ed aliquibus rnixtis ,

i qudh'-

terra qualitatibus inclufis , ut funt plantarum,her-

fm; I/ff

barufiueradices. — Aquarilia item. non vefcun-

Wr u

tur purá aqua , fedvel herbis fub aquis emergen-

[iqmzlm

tibus , vellimoveliuto , vel alijs mixtisin aqua

p

contentis. . Quodalij dicant, plura viventia folo

T ]:qui,-

nutririaére, falfumeít , qnia nontraducitur aér

T

ad ventriculam , fed in pulayones ,qui inftrumen-

*

777

ta non funt ad alimentum decoquendum

[]

unde

quod de Cameleonte fcribitur , oftendit Scaliger

k ) — exercit. 196. effe omninó fabulofum , quod folo

t

Vefcatur a&re , afferit enim ab ipfo mulcas capi ac

«

illis nutriri velalijs corpufculis.

Qlüd de Py.

m -

rauíladicitur, etiam fallum videtur , animalcue

figim

lum nemp? illudfolo igne nutriri, quia cum fit

i

ignis infummo calidus , & pyrau(ta qualitates ha-

p t

beat refra&tas , non poteft calorem ignis vincere;

proindeqQue neque fubftantià ignis pafci.

unt

jj

Dices 2. Sapor eít humidi, & odor (iccis

ergo non poteft eadem pars & fapere & olere ; ate

gn(fäl

quihoc eftcontraexperientiam , qua docet ean-

il ; .. dem partem in fru&tibus multis & olerc & fapere,

j n

Seq, autem prob, quiaeadem pats non poteít ex«

€ellere humiditate & ficcitate.

u l

L

B. N. m, nedue enim verumeft ,— quod ea-

Dd

dem

309

——

Pars [ecunda,

"—

iacakand.

E

dem pars in fru&ibus: v, g. in pomo fimul fa-

laci

piat & oleat , fed partes humidze & craffiores fa-

"

iunt ; fubtiliotes vero & ficciores olent ; G quia

ei

g partes funtad invicem permixte , ideo diffi-

lucp

culter difcernete poífurnus inter illas.

fcm

Dices ;. Humor non eft neceffarius ad fapo-

Qu

rem ,dantur enim multacorpora fapids, qua ta-

hset

men non funthumida.

Sic cineres funt amari ,

magi*

mectamen humidi, [tem Zingiberac piper ha«

Y

tim

bent (aporem valdéacutum , & tamen prevalent

ficcitate, imo nihildehumiditate videntur ha-

facc

— ial

tünt

bere.

- g. Itorum etiam & ejufmodi corporum fa«

Yur

porem, eífe fadium ex humido — pradominante,

Ádi;

Etquia fapor eft qualitas aliquo modo permanens,

ideo coníervatur in his.

Dily

Etquamvis non omne

alimentum abíoluté fit humidum , nihilominus

tamen , quatenus fapidum, humorem magis quàm

n t

ficcitatem depofcit, & inrefapida, fiali partes

s

ficciores , alis humidioresexiflant, faporin hu-

—

qui

midioribus inagis , quàm in ficcioribus viget.

fti

Quzresr, Quomodo faccharum ,. inquo

din

tam exquifitus fapor, conficiatur ? g. Saccharum

fhaj

nihil aliud effe , quàm mel arundinatum , five fuc-

lt

cum melleum, in calamis arundini fimilibus cott

T

cretum. — Plantaautem , ex qua faccharum expri«

df

mitur , exteriori quidem fpccie , arundini magna

RU

fimilis e(t, fed interiore fubftantiá valde eft diffi-

m

milis , pulpofaenim eft, gravis, mollis, & fuc-

qu

ci plena , cum arundo fit levis, dura G vacua. . Ex

hac

p

jot

ss d

CHSSGEND

Blb at

| ümul fi'

hac igitur þlanta benécontrita,fucc

us cxpx"imitur,

(orts

atQue hiccalore excoquitur ; flava illius pars (e-

t;&qui: 7

cernitur , & faccharum remanet, Í«d minus ade

deo d

huc perfe&um : hoc igitur rurfus excoquitur , &

fic magis purum & elaboratum fit , magis quo-

al i

Quecandefcit & clareícit , atQuehoc mode diver-

qui l

Íos ctiam bonitatis gradus tecipit, proat magis &

aftifi

magisper excoclionum repetitionem depuratur.

Veteres multa inaudie;unt de faccharo, credibile

D lk

end

tamen ef: , ignoraffe illos. artificium exptimendi

d

faccharum ex arundinibusin molendino , ubi te«

rünturcanna. Meminit tamen facchari no(lrt

yum

Varro Narbonenfis , qui vixit impetante Julio :

pnaftt

I

Jndica non magnánimis arbore ere[cit arundo,

—

JDulcia coi nequeant (ucco eontendere mella.

d

o

Queres?, Curvulgó dicatur, 4e gu'/i;'bus

g]S QW

non e[t difputandum ? w. Quiaidem fapor diver-

gp

r

fis diverius videtur; quod ex ceo provenit,

M

quia íunt diveríz in organó guítandi difpe-

t

fitiones, & affe&liones , juxtà quas etiam fapor

diveríus videtur.

i

Hinc qua fanis (untdulcia ,

chui

male valentibus videntur amara , quia füuccus vi»

j

W

tiatus , cavitates liüguz occupans inficit fuccum,

"

qui de novolinguam & organa guftüs afficit, In-

' (XPH'

3

défit, quod egri de ciborum fapore feré femper

]

conquerantur, quia(ícilicet vitiatum fanguinem

hf

habent,& guflüsorgana , morbificá inficiuntur

& li

qualitate:. infanguinis enim percollatione noxius

humo:

) H

lr

502

waquasdts, eíité

Pars fecunda,

"

PA

[ um

hd:hor tbt;) diffunditurcorpote , & po

m'fimum

linguam , que magisípongiofajeft, irrigat. — A«

lia etiam tatio poteít effe , curfapor , qui uni pla«

€et , alteridifpliceat? quia quantó nutrimenturi

le

e(tnuttito fimilius, tantà facilius in illud cone

vertitur & copio(ius nutrit , quia fimile faciliug

tran(it in fimile, ideó quisque cotpplexioni fuz

M

N

defiderat fimile, Ex quofit, quod, qui habent

od

choleram aduftam,defiderant ficca , adufta, aliquid

amaroris habentia, — Sanguinei temperaté calida

D

& humida ,utcarnesleves &c. — Phlegmatici frie

fiag

ida & humida , quales funt pifces &c.

Myj

. Quares 3. Cut dulciafint magis grata? y.

Qu

quia funt magisfirmilia; nam & fanguis nofter &

ltefc

cáto dulcis et: fumus enim calidi & humidi ,

quod & indulcibus reperitur. — INotat pratefeà

W

Umd

Ariftoteles , omnia quz aluntur , dulci fapore nu*

tti (y

triti, amafa verbin excrementaexpelli; fangui$

enim , qui eítultimum alimentum animalis , eít

I Qu

dulcis , fzces veró amarz , quia tamen dulce ni-

M,n

&i

mis eftrepletivum — & nimis nutrit, ideó condi-

menti gratiá (al(is & acidis mifceri folet, ex qui-

( |

bustamen calor naturalis , folas partes dulcioreg

pecul

mer

& tenuiores in alimentum vertit , quemadmoe

dum calor folis ex mari folos vapores tenuiores ;

&fuaq

Atj

& dulciorcs attrahit , ex quibus pluviz dulces,

n f

K oBI

Poty

&in

AR«

um

mucseei Est

"P--—

i t

O005

ytffttul

od K

-ARTICULUS I1.

| u ^

riment

Quot [nmt fecies Japorum? qui [mt

Qod o

Extremi aC coptrarij Sapores ?

& facli

yionili

Ro varió mixtionis modó , varij quodue ge«

p

ii hibwd

nerantur fapores , itaut fint plurima fiporum

i i

fpecies , nedicam innumere ;«um feré quotidie,

yt al

novorum Ciborum condimenta , diverfimodé gu-

j

n

ftüafficientia , pruritumQue linguz excitantia , à

Magi(trisculinarijs& miniftris palatinis,coquis ine

fit?

quáro ingenij,fui mirá fagacitate, excogitentur,

nold

Plinius /ib. 1. natwral. bift. c, 27- 1eceníct

umidv j

tredecim fpecies (aporum : dulcem, fuavem » pitte

yadà

guem, amarum,auf(terum , acrem , acutum , acer-

bum , acidum , faltum.

ÀAc prater hac , inquit ,

l?etengl'

tria (unt genera

; mitabili maximé naturá : ünum

', th

mälii ut*l

in quo plures pariter fentiuntnt fapores, utinvia

no, nam in boc&auflerus, & acutus & dulcig

d

fuavis , emnes alieni,

] qe

Alterum eít genus , in

quo fit & alienosq

uidem , fed & fuus

