px'mcn-

yroprium doloris & voluptatis. — Econtrà verà

E

quatenus ille palfiones nempe divif/o continu: &&

gibil

upttfy

iliapfus (pirituum annexum habent motum loca-

lem ,pettinent ad. lenfum tactus, non doidem

lv;ld'

Thor

tandnam fenübile proprium , fed commone .

«ujufImodi eft motus & c.

ML 8'

Nihilomimus proba

bilius videtur. voluptae

0.]

u

tem& Dolorem, veré pertinere. adfenfum Ts«

Qós, DeVoluptste expre(sé tradit Ariftoteles 7

etllt

10. Ethic, c. 4. ubrinquit:' £» soguogrie fexfit

woluptatem fievi perfpicuumef ,. quippz eum r

Doltt

vifienes G anditiones jucundos e[fe dicamus De

n

Dolore confirmat S. D. varijs in locis, expreísà

um

autem T. 2, 43 f. art, 1. ubi diflinguit inter Do«

p x

lorem internum & externum. — Internum collo2

u id'

'i p

catin malo unito appetitui, qui confequitur sd

imaginationem ; xteraum conftituit in malo uni»

qn

to cotp

od

tactus.

oti, qui confequitur ad. apprehenfionem

G

Nec deefi ratio id afferendi;quia appetitus fen-

m

fitivus refidet folüm in corde,ut communis fert o«

ul

pinio cum Ariftot. /, 3.de part, animal. contra|P.

u

Hurtadum,afferenté eum in cerebto refidere , per*

rite

cipimus enim affe&tus fenfitivos prafertim. vehee-

gt

mentes,uti etiam affeQtus latitiz , quorum primi ,

;pful j*

Cor conítringunt;fecundi veró illud dilatant: econ*

j

ttà Dolor corporis fentitur in eo toto , per quod

U t

difperfum eft fenforium tactussin quacundue enim

pt

corperis parte ladamur; flatimin ea fentimus do-

lorem:

glio

34$

Pars fecunda.

p

lorem: " ergo hucel proprisstiztuo fpeans ad

cof

fenfumita&tus, Item appetitus fen(itivus ,. ante«

quit

quam percipiat dolorem , exigit , .ut objectum

- 12 fitit

doloriferum antecedenter per imaginationem ap«

| tipto

prehendatur;hac auté imaginatio interna dolotis ,

ticih

prefupponit ipfum dolorem jam caufatum & exi-

! ltent

enterm : atqué adeo hic przfupponitur jam ante-,

cedenter in fenfu externo|, ante. omnem actum

m

cognofcitivum G. appetitivum internum.

| usf

Àd Dolorem etiam [revocanda eítjfames. &

prop

fitis ,. quz ambz confequenter ad t2&um) floma-

m

chipertinent; quando enim ventticulus alimente.

ts

de(lituitur atdue inanis eft, extali vacuitate con-

: t

trahitur& cerrugatur; calor etiam naturalis ia

partes ventriculi agit , & (ic fentitur dolor. Sitis.

verà efL dolor caufatus . ex faucium

:

4

4

ficcitate ob defestum potüs.

:

& oäfophagif

1

lr

j

Dolorautem ifte in taétum

3

| :uni)v,erüm lo».

quendo, provenire poteíl tüm ex divifione conti«

nui , ut patet in fubitó vulnere; tum etiamex in-

temperie qualitatum per exceffum alicujus qualie

tatis ultrà ptoportionem debitam, utpatet in frie

&ni

gore,accalore, quorum exceffus folet inducere

dolorem, licet nullafiat centinui divifio.

fet

Quares 1. Utrum fames & — fitis folis! dun-

E

taxat competat animalibus? pz, Affirmative ; - etfi

DT

enim omniaviventia ad íui confervationem alie 4

YT

mento egeant ; aliquibus tamen natuza alimentum

r

praíens dedit ,ut arboribus & plantis : alijs non

h

ia przíens conceffit , ut animalibus potentid lo-

ce

De Tatis.

349

" a

"anS aæ

co motivà przditis j

quibus proindö-: ut ad in-

y atit

*

.

qui

rendum alimentam ftimularentur , famem ac

j n

« fitim addit ,

hoc eít dolorem , ex defectu alimen«

ij

ti provenientem quo ad alimentum appetendum

li,

excitarentur & in ejufdem inquifitionem impcl-

Bu

lerentur,

T dtif*

Quzres 2. Cur aliqui. vehementer. fament

PU

&t modico fitientur , alij econtrà? x. quia aliqui-

busftomachuseft valdécalidus, fed parvus, qui

n« &

propter caloreni valdé appetit, propter parvitae

QO

tem parum capit : in alijs veró flomachus eft mag-

ul

nus& frigidus ; hinc propterfrigus parum appes

qu

tit ; propter mqgnitudinem. multüm accipit.

jli i

[

.ARTICULUS l.

iM L ÜiramSactusin animali fit,unus /þeci&

ml

fenfus , am plures z

Afl

"0

lfficultati hniclecum prabet diverfitas &

"

contrarietas qualitatum, quas ad fenfum Ta«

. &Más pertinere. priori articulo conclufimus. — Sà

ii

enim tàm diverfz ,imo contrariz qualitates , per

juctt

fe teípiciantur à (enfu ta&us , merito dubitari po-

jUfte

tcíl , an non ifla varietas & contrarietas . €arum ,

arguat diftindioncm fpecificam Ta&s? Etita

etl

j

. fentiunt Themiílius2, de animac. 39. . Averroes

uf

Comm. 108. Avicenna l, 6. JNaisral, &« de 144

n

éin.

Et alij.

imali

1

Verius tamen efi, TaQdum im umO an

0

nully

310

l d

Pars ]*Eevündd'.v

Bililw

nullo modó difiing':zi in plures-ta&us. ; fcd )quwä;:

funtn

admodum vifos cít upus fpecie fenfas per. quem

Íed at

videmus omniavibbilis , & omnes eorüm cors»

» a dpidu

trarietztes ; suditus etiam eft unus fpecie fenfus ,

quonj

per quem attingimus omnem foonum ( . idem de

ET

oif;&u & gullu conftat 5 fic taclus eft unus fpee

(lbiles

cie feníus , pet quem [entimus omnia tangibiliá ,

AC WY

G& omnes eorum contrarietates. fivé primarum

fum

fivé reliquarum,

lia communis Ífententia Aue

Qun

thorum,

Ratio breviseít, quia fj tactusin uno

Contt

animali , tone(t unus (peciefcnfus, íed plutes ?

Alies

ergo fenlus extetni erunt plores quàm quinque,

u

Quod fidicas, in Tactu pta,alijs fenfibas

fpecialem effe difficultatem ; quoniam in objectis

lte]

iltorum , non eftuifi unica Conttari-taz , v, g. in

quii

4

vi(u coctrarictas albi & nigri &c. Etconfequenter

n

&on efítmirum; quod hi 4, fenfus, non conítie

UIF

tuantplüres Ípecies atomas. Econtàinfenfu

fiti

Ta&tüs , dantur plurcs conttarietates qualitatum,

Wt

veluti calidi & frigidi , humidi & fica. &c. qua

tum unsnequit reduci ad aliam : ergo &c,

&t

3*« Quod Taé&tus, licet prz alijs 4. fenfibus

LT

id fpecislehabeat , ut poffit refpicere plures cone

Clg4

trarictatés qualitatum , quarum una nequit rcfere

dij

riad aliam , nihilominus non fit fpecie diflindtus ;

d

fefpicitenim omnes. illas contrarietates qualitae

tum, faterialter folüm diverfarum , fub ea« 4

M

dem rstione formali.

Noncnim tefpiciuntur ab

t

«o (ub ratione few/ibilis commusis, cum fint extra

u

numerüm f, fenfibilium communiam, qualia

funt

"—

De TaG»;

3f1

MéAE ao E

acemia.

] um

funt magnitudo, figura , tempus , motus & quies,

fed nec etiam à tactu.. illae contrarie qualitates re-

t qui

um

A

fpiciuntur fub ratione fenfibilis. per accidems ,

feti j

quoniam immediatein feipfis percipiuntur exter»

idurm dt

nóaliquófenfu: ergo cum non fint quailtates vi-

"

fibiles , audibiles ; odorabiles , aut guítabiles , re-

pbl

Idtut)

ftat; ut fint tangibiles,ac proindé utfub eà ratione

formali conveniant , eundemdue fpecie atoma ta-

i À

&um fpecificent ; ficut & aliz qualitates. inter fe

s uN

contrariz , ut album & nigrum &c, fpecificant

pluns j

alies . fenfus (üb. aliquá ratiene communi vifibi«

j

lis &c, Ex quo

NUA

ial

Colliges non folüm primas qualitates im-

lj

mediaté percipi à feníu "TaQus , f[edetiam

il

qualitates fecundas ex primis orta$ ; eum enim non

u r

fint ex fenfibilibus communibus ,. nec ex fenfibili-

coili

bus per 4ceiden: , coníequenseft, quodhabeant

iil

fationem fenfibilis preprij; undéimmediaté po»

jtil

&etunt tefpicere ta&tum , eumdue immutare.

T

Dices: organum taQusin feipsó tantüm

€onítat quatuor primis qualitatibus , non autem

pl

ex qualitatibus fecundis & contrarietatibus alijs

Lj

e

40

ergo folüm fecundas qualitates poteft fentire me«

t

dijs primis nempe mediante humido ; ficcó ; cali«

lu i

do & frigido.

lilb

3*. Organutm ta&tus non conftateaCtu & for-

14

» maliter fecundis contrarietatibus & qualitatibus ,

uf Ib

conítate camen virtualiter & in. potentia: quod

quod

ul

fufficit & cequiritur ad :atiqnclg ffl)fgtij;

g*

luahs

u

352

fnr.r fécunda.

dece t

Qf t

actu debet carere qualitatibus proprijs fui obje&ti

& effc indifferensad illas ,. ut in fimili de alijs eít

Woer

dictum.

,T lu

Quszres i, Cur non ijídem omnes inhorrel-

cunt patiter ? nam alij cum veflis rumpitur ; alij

cum ferra acuitur vel fcindendo trahitur ; alij cum

h

pumex fecatur ; alij cum lapillus molá perfringitur;

alij cum cibos fsítiditosvident. y. Quemadmo«

dum non ijfdem dele&tantur omnes , fed juxta va«

tiam corporis tempetaturam; ita ob eandem va-

rietatem, non ij(dem leduntur , fedijs , qua à

P

ttt.

cujusdue temperamento fint alieniora,

Quzres 2, Curnoótu qualitates dolorifere

u i

mapisintenduntur? E. Quiaanima fecum ipía

otiofa , non jam aut vifüi , aut alteti fenfui inten-

oj

dit ; nedue quicquam agit , nejue ad externas a-

FA

Aiones provocatur ; quo efficitur, ut multó plus

| m

Tk

corporearum perturbationum tan

cipiat

gendi fenfu fuf-

qua]

Qusres 3. Cur infantes , uf.þrimüm edun-

Dion i

Qu

tur fleat? y. Quia (enfus corum atQue natura ve»

luti peregrinantur:

Nam e calido . snolliqueip-

o

fius uteri ftrato,, inaérem írigidum exeunt ; hinc

; ( C:do:

dolor , hinc fletus,

Fortaíle etiam à lumine ex-

Mi

terrentur , non tamen ( utquidarn fentiunt ) $uod

anima celeflium regionum extorris , terrenum

P 'lm'y

cotpus inhabitet, atjue ideó flereinfantescogan-q — ,*

(ur. — Ceterüm Solinus eflimat , rifum in infan-

yis r

!on

tenoviter nato, anté diem quadragefimum por-

Ql

i

!

wntolum effe, Zoroaílet tamenin primo fui

orel

»—

-

De Tatiz.

LE MA

373

ortu riüffe legitur : Craffus econtra avus ejus ( qui

in certamine Particho occubuit

ais

)nunQuam in vie

ta (ua rififfe vifus eít,

lhorrd

it; 1

ÀR TIICULUS IIT,

4jum

t

a;ïfzz daclas Joliza percipiat. qualtates

Titdtioe

excedentes [(uum temperamenium

ytta Y

u

fficultaseft, utrum feníu tactüs ez folüm

qualitates percipiantur, quz funt excellen«

q i

tes, ideft, qua fu

perant qualitatem cxiügntcm

otiet

in ipsó organo ?

7] ipfa

Dicendum taQtum folüm fentire excellentias

fftls

objecti tangibilis , non veró gradus aut quafi gra«

us v

dus z quales aut inferiores. Ita Ariflot, cum S. D,

multisquealijs, — Probatur ratione defumptá à D,

Ü p'lü!

Y

Thom. organum tactus debet «fíc in potentia ad

qualitates tangibiles , quas eft percepturum : ergo

non potefi petcipere eas qualirates, fecundum

j gdllh'

u w

quas eft in adu, fed duntaxat cas , ad quas eít ia

potentia ; ac proindé fi organum fit in aclu per

n

f /I/üt

calorem , ut 4. v.g. nequibit fentire colorem ut

(

4« led folum exceflum caloris, utpotead quem

, €ft in potentiá,

'q'uod

Antec: patct ; niam organum

uf

alicujus feníüs patitur & (uo fenfibili: ergo debet

;8d illum effe in potentia, non veró ina&u 5 quode

ogäN

Ed

inl

vis enim patitur, fecundum quod eft in potentias

non veró fecundum quod eft in actu.

Confeq :

p*

j li

lmiliter conftat ; nam ad hoc ut poffit percipere

aibum

o

ag

Dars feeunda;

374

album & nigrum, aliasque organum vifüs colorünmt

dà

differentias , a&tu non . debes cíle coloratum ; Ita

leq

fimiliter, &c

i

x Gttt

Cenfirmatut ab experie

ütia*. näxa eum hia

quit

bemus manum vehermenter calidam , tunc ion

imptil

fentimus calorem rémiffiorem alterius manus iao0-

Átor

fitam tangentis; bene autem fentimus exuperáa-

p

tiam ítigoris , quá manus aliena frigus noftta

Ü

manus excédit ; hoc autein manifefte probat, £a«

mlüh

&üim non fentire obje&ta tangibilia , nifi fecume

hii

du exceffüm $ ergo &e,

tiott

Dices 1, Agentia natutalia non impedità ;

sgunt quantum poffunt , cum ex neceifitaté opé-

Üb

rentur , pet quod etiam diftinguuntur ab agenti-

Tl

bus libere, qua arbitrarié fecundum grádus poffunt

li,

agere ; fed obje&um tangibile, in ordine ad immü-

i. w

tandum organum tactüs;e[t agéns neceffarium : &t-

Q

goaget in fenfum tactüs quantum poterit , cuifi d

E.

liundé fupponatur ion impzdiri ; boc eft,iminiutet

ij

fpéciern repr&entantem qualitatem tangibilem ;

non folüm fecundü exceellentias, fed fecundum toe

^

tam intenfionem, lecondum quam elt in objectos

hi

$4 D. M. Agentia naturalia agunt quahe

Pt

tüm poffunt , fi fubje&tum fit capax C.M. Sinon

g

fitcapax; N. M. & C. m, — fub eadem diftin&tio-

ülw

ne C, & N.coníeq. Sifit incapacitas in fubje&to

LE

ad recipiendam aliquam qualitatem, quármvis 4« 4

^fity

giene neccffarium poffit illam , qoancuim eft de fe

jun

producere , nunquam tamen in actu fecundo , ome

U

nam prod ucet in fubjecic,

Undé quàmvis ignt

ïlp;

ha

um

d

m

2

*De Tattg,

vesdinpset

355

Eocans

" M haBea£ 8. grädus calotis, non ideo in paffo haben-

T

tequinjue gradus ejusdem coloris poteft produ-

4 6ete gradum (eu quafi gradum , qui fit formaliter

"a

quintus? quàrmvis aliàs idem ignis poffet illum

c biol

imptirnete iri páffo;quod fit calidum precife ut 4«

2 à0

Atorganüm ta&us habens calerem ut 4. non eít

,

^

&t

Capaxad hoc ut immutetur á calido ut 8. per fpe«

nolliá

Ciem ieprafentantem eundem calorem ; ut for.

i i

malitet habet effe ut 4. fed folurn ad recipiendas

Írcus

fpeciés cálóri$ , fecundutn exceffum , proptet ráe

tiones in coneluftoné dátás.

xillii

Dices 4. Quando da4 tnánvs iqualiter caliz

p

a vel frigide fe mutuo contingunt , fentiunt fs

vll«

inutuó, ltem; ornnis qualitas tatigibilis, calo«

fl

ris v. g. quatturnvis temiffa, eft cogmofcibilis pe£

Wi« - tadumt etgo cognofcibilis in. gradu inferiori $

d

quofiiam taétus debet illam habere in gradu füpes

M

tiori , cün longt vigorofior &ativior fat ; ac pro

jm(ütï

indé intenfióri ealore prditüs,

Qu

i. àd r, Duas manüs mutuó fe palpantes,

yfl l

non fentire ihvicem id, ià quo omninó conves

ig&Oi

niunt , fed id tàntum , in quo eft exceffus & exu.

u

perantia qualitatum; — Ad2. &, Si qualitascalo-

$uoh

ris in gradu ita temiffa fit, ut omnis tactus bitbeat

ii

cálorem in füperiori gradu; non pott:it diretà

MQO

ab eo petcipi; Rifi àd fümmüm iüdire&te &

ji^) »fationé alterius qualitatis exupetantis fibi coa-

TL

jun&æ*-

Si autem calor fit remiífus i ordine 4d

o

unum tadum , & excellens telate ad alium , pere

r ,gni

€ipietur directé ab hoc; quàmvis non abillo,

]

F

Qua

—9àd

356

Pars [ecugdd. j

—

-

quasmaeudi

r

"

Qazies i, Cut quezdam animalia noa, pa-

Tion

tiantut à frigore veluti pifees, &c, y. Snnileà fi-

mili equali aon patiturs jamveró quedam animae — 4 mu

lia funt valce trigidas idco à fuigore non patiuntur,

&jt,

fi non excedat corum frigiditatem : frigida veró

funt quzda

fY*

-

nimis aqueaaut terrea, fiquidemhae

elementa íunt í£rigida,

Cur autem fimile & z«

quale in virtute & fimili & zequali non patiatur ?

tatio cít ; quia omne agens intendit fibi paffunt

affimilare s at vero in caíu propofito, jam affimi-

latum invenit,

Unde tantum animalia ab aliquo

agente patiuntur , quantum ab illo exceduntur ;

Ws

utin con

VÀ

Güone etiam dictum eft.

&

Qearas 2. Cur calor calidarum regionum

apu

vitam indigenatum , folsat prolongare , advena-

[ &i [

"um

rutm abbrteviare? g. Calum calidum ad coafer-

|

vationem vite plurimum conferre docet expe-

inqu

[77]

rientias quia in regionibus calidis longzviores ho«

mines , ut Ícribit Arifl, l. delongit: & brevit:vie

prej.

tzc. I EcPliniusl, 7.c«2.ait; inIndijs homi«

i'lnm

D]

nes fanos effe , non expuere , non capitis , dene

Calor enitü

fiut

tium , oculorumve dolorem fentire.

ille non exhaurit, fed reddit vitale. humidum

Vile

concoclius , folidius , compaéctius &c. concoe

| drij;

hihet

&io enimncraffat.- Acveró hamidum folidius &

craffius, non ita facile folvitur,

Sed ex tegioni«

LT

bus frigidis homines advenz in calidis citius cone

d

o

fumuntur, quia humidum aquofius afferunt , &&

quod à calore faeile refolvitur,

Accedit mutatio

li

sris , victüe, qui complexicnem mutat, G mtr-

tango

E

;/-&'».

De Tatlu,

357

j "Raaguott

um GENEDSER

tando corrumpit ; accedit novus a&r, cui advena

a p

ltà fl

non affuevit, qui totum corpus fuübintrat ac ime

ni «

mutat. LHinc fepé detrimento fuit ex conclusó

Jntut,

a&re , in tecentem quantumvis falubrem prodijífe,

| VerO

ARTICULUS I V.

hat

&

"Ui

Mifcellauea. circa Taclum Q9* ejus

PT

-

Objecfum.

(f

Uzres .. litram folo levi centactu mots

Jiqa

inferri poffit ?. $, Quod fic; (cribit enim

$. Rupertus Tuitienfis /, 1, t0m.3. de Trinit. c. 1.

apud Valle.de Moura Se&. 2. e. 8. sumero 15.

IUrmt

tt-

ad illa verba Gene(; 3. Ponam inimicitiam inter te

(us

G mulierem , ipfa conteret caput tuum: fi nudas

inquit! esalieris planta deutem [erpentis prevee

p

i o

BEYIE , C* Vivaciffimum caput ejus , vel leviter

t

prejjerits. Batim totum cura capite corpuevepeute.

of

nterit , ita ut omuino motus nullus , mullus fenfus

delis

£n aliena parte vefidums fit $ id qued non malleis

aut vctlibus , aut glAdijs concidentibus eito ac le«

en

du

viter e[fici potefl ,. fi quadem. excifum caput cum.

(

tribus aut duobus d:gzttzl!.r vivere (' abire pere

A

bibetir, .. Hoc quod praditium efh , ita effe, zpfa-

n

"um , qui per indufiriam explamfuerunt fide , &&

.relatione comperimss. ilecKupertus. Ouomo-.

g 4

,a

do au'em , G quali virtute , naturali an fupernatus

ul

rali, id contimgat , non alï:nt.

Quzarts 2, memodo per centatium ptecise

m

)u

A/—l 3

BPPM

| Pavs fäcyn'dæ;

—

ge&is töäträhatur ? conftat &qüid&m muiti-s :xem:

.

1

plis, id multoties contigiffe, — p. In tebus à pe«

fiferis attactis remanere qualitates v. g. per füdae

M |4

rem aut alio modo impreffas , aut partes a&ris pes

l

ftiferi inclu(as ,'que cum vifcofze naturz fint , fa-

cile tes tales atreGantibus , adharenr, fefeque pet

L

peros in corpus infinuant, fanguinemdue into»

xicant , unde peflifera fymptomataconfequuntur,

u

Verüm, non folo 7a« , fed guftu etiam, olfa»

di

&u, Vifu, & Auditü ( f hic accipiatur pro organo

acuftico ) peftis contrahi poteft, Gef/u quidem

f

L

fi enim quis comedat fructus, qui in locis pre&is

j

feris aut eifdem vicinis creverunt, facile peflem

contrahet; fieri fiquidem poteft , ut exhalatione

Á

p

puttida peítiferorum corporum, effluvia a&ri

commiffa & in obvias arbores , etiam remotiores

A. W

diffitas depulfa , fruQus funefla fua progrierate

u

ill

itaimbuant, per poroseorum fe intto infinuando,

ut qui eofdem comederit, fimili virulenta quali-

f

u

tateinficiatur, — O/fa£?a pariter: ficut enim odo-'

ratus qualitates odoriferas attrahendo , animam

(]t

& corpus reficit & roborat, ita attrahendo efflu»

p

via corpufculorum peflifero fatore imbutorum »

Q

Corpus ipfum vitiat.

Vif etiam peftis contrahi

tel

Wi

poteft, rion quidem folo, nifi forte pet modum

fafcini; quemadmodum enim lippi vitiatos hue

N

mores per radios vifuales evibrando obvios inquíe

N

?

mant, ita & peftiferum hominem folo oculorum

intuitu alium contaminare poffe, nullum poteít

li

€Oflla

Q

€fle dubium, Demgm gtiam Anditu pellis

L

trahi

4

E

um

af

Dc'lïeäüc !

"—

310 8CCÍ«

effl

tg'ahii"pot:&- , fi nem;gdhic pro ipfvoA

fi accipiatur pro

org

«&u dicli

à PC!

piatur, non item

d

& «

organi, in quantum

(cilicet fonus pec illud effor-

gnatur, Et ratio primi eft

; quia f peítifer hali-

s

d

lh[ä'

tus, vel acr aurium concavitatibus íc altius infi-

Buet ; &que potefl contagione (ua partes illas cor-

t

?Cf

gtb

porisinficere , ac fi fc infinuaret alijs cerporis pat«

Xibus,

unlut

!01

al

Queztes 3. litrum Remura pifciculus quie

Yiat

dam , folo navis contatiw , eam poffit fiftere ime

motam ? x, Cum Kirchero, /.5. artis Magne-

idy

fabulofum effe s

r

ticz , p, 6. 0. 2. . 3. id omnino

Y

id quod multis rauon

ibus , pradi&us author , fal«

d

tiont

fum effe probat,

NNec tamen negat contingete

pofíe fubinde, ut navis in medio curfu fiftatur im«

r

UM ^

mota, fed hunc effe&tum ait tribuendum effe, con-

trarijs, fibidue occurentibus aftibus ; qui tunc in

uatt

T

illis lccis contingunt , ubi decinetur & repente fi-

ftitur Ravis, — Quod & Schottus recognokcit in

a

Phyficacuriofa /10.14. — Addit tamenhos zftus,

ol

imat

qui aliQuando detinent, & fiftuntaaves, efle tem-

poraneos, exterre motu, Demum concludit,

qi

quod fi quis piíciculus talis datetut ; qui naves

j

temoraretur , is id non efficeret, pet qualiratem

j

aliquam occultam , à íe innavem transtufam, na»

visiue currentis ac venti propellentis » impetum

í hll' !

retardantem , alioquin enim intra navem receptus

nquis 1

piíciculus ille, eundem effe&um praftaret , quia

orurt

tunc etiam qualitatem illam & fe

transfunderet»

ot

aligulae

quod tamen non pralitit in

vna]v.cm Caj C

o

IGCGPHIS-

4

Qua-

t |

Pür.c?mm' 7

ä 6'0

d

Quares 4. Qïpmoäz contingat, q.uo-d fub:

tic

indé ad preíentiam homicidz , cadaver occiíi

a

vel leviter ta&ium , fanguinem emittat ? Sepius

EEE

id contigiffe, negari nequit.

Sic enim fcribit

läq

t

Tholozan: 4./. cujusdam occiíi arefactam manum

poít multos annos fanguinem , ptzíente homicie

£üif

da, emififfe,

Confirmat hoc Antonius. in de-

p

ciftonibus fenat; Pedemontani, qui enatrat cafum;

lat

ubi jam biduo erat fepultam cadaver, & tamen

U

poftquàm fui: extta&um à fepultura & accerfitus,

wf

in quem erat fufpicio homicidij , ftatim ex narie

qu

bus & ore exieruntaliquotgutta fanguinis. — Plue

lor

res hujusmodi experientias adducit Kircherus /. 3.

de AMagnet : p. 9, poff caput 3. Quomodo au»

In.

tem id fiat, plané dubium efi

Aliqui docent,

füo.

id provenire. 4 vi naturali ipfius fangninis in-

qa

nocenter occifi , qui commovetur. ad tactum

l

prefentis percufforis, fa&o utriusque contactu.

L

Quidam defuruntab imaginatione ipfius occifos

lai

&l

1is , qui ita confcieniiá fa&li tangitur, utfpiritus

«t

indé prafente intezfe&lo cogitantes, facile adeum

p

dirigantur ;; & una. vapores quosdam adducaat,

ul

Àlij ad occultas qualitates confugiunt, ut Lavie

hill

nus Lemnius 4. 2.. de occultis nature miraeulit,

ä,)

LUR

€.7. Aliqui ad antipathiam confugiunt, «ujus

LOT

alioquin admiranda eít vis

, eadem pene, quz fym

Vito

parhia.

Plures tamen cruentationi Cadaveris.s

4 Mi

vim nullam adhibent. — Ad expetientias, qua áde

ducuntur , refpondent, eas niliil probare , cum

pat

quentiffime fanguis

Ae

conftet preíente uccifaye, fr

nem

Te 7.;!9!4'?.

261

MREKRUUrSNUENENGUCEBR eo oX h vt

POR

fibs

nem ex cadavetenó fluxiffz, quin przfentibus amie

Xl j

cis & innocentibus frequenter fluxiffe , uti teflatue

jpu

Joannes Sperlingius /nffit Pbyfe. 1. 2.6.3.2.1. ubi

tibl

iaquit: experientia de (angnine fluente é cadavee

fLUf

r« occiíi ad praefentiam homicidz fallax eft; nec

ikle

enim femper fanguime flillat cadaver, homicida

1de

praíente , nec quoties ftillat toties homicida ads

ftat,

iif

In venis cadaveris aliquot dies & Septima«

m

nas tefervatur nonnunquàm fanguis; finc v«l le«

(

I

vi facts commotione corporis, per nates , aliase

fl

que viss

patentes ehbigqr ; five adfit, five ab(it

J

homicida,

E

Slb].

Queeres. f. UIrrum verum fit, Salansndram

| d

in igne vivere, imó & igaem contrario frigore

(f

Íí30 vincere atue extinguere ? y, Miultos anti«

;

k

quos Authores id pro veritate habuiffe, ut Ariftot.

Qua

l. . Hiflor. animal, c. 39. Idem a(íerit Plimius ,

L. 19.maturalis Hifler.e.66. — Sic de Salamandra

ld.

g

Ícribens: Hiuic tantus e[f vigor , ut sgnem tatluns

Teftatur item Nicander ia Alexi-

iil

extt'nguat.

jeurt

pharmacs €, 31. ubi ait : — Selameandre nullum

Nihilominus modernis hac

Y

LL

il

paer n9ccre ignew,

hiítoria videtur fabula ; cum enim ad vitam ome«

At

M t.f.

Bis animsatis , adeoque & Salamandre', tequis

jJos

ratur cerca temperies primarum qualitatum , ignis

véto vis & e(ficacia it tanta, neccíle cíl, ut ex

p

«t

V füperante calore , in Salamandra ab igne produ-

| &o, hoctemperameatum diffolvatue & corrume

4 id'

Rationi huic

9(0

patur, adeóque ea vivere definat.

ggl

ac;cdü experientia ; nam

Matthiolus infigeis, Mc.

at

Lf

dicue,

36*

pm /,ee,nn'a'd? |

TART R

V,

dicus, fcribit, t opinionam veterum de

Salamatne

N

dra in igne vivente , fal(am eomperiffe , rultis Sa»

tu

lamandris experiendi causá in ignem conjs&is ,

^g

* T

h

brevíique extin&lis, — Sed quia Salamandra admo-

dum frigide eft noture , (uoque atractu prunas

1 (

t

aliquàmdiu extinguit, exiftlimatum ab aäiguiþ.ag

fuit; illam impune in igne verfari.

m

Quares $. Utrum melius, veldeterius res

"r

humsng agerentur , & omnes homines eádem cot«

r

poris temperie , ijsdem qualitatibus gauderent?

mu

gt

3. quod deterims agerentur; finge enim omaes

eífe phlegmaticos; Ó quam mira tunc foret rerum

ai

facies? quàm bene conflitutusrerum humanarum

n

ordo ! nulladüm neiipe gontentio, quàm eum

plumis; nos aliud diffidium, quàm cum culei-

4

tris; nullacunc honeflioris exercitationisfludium ; — 4

w

|

quot homines , tot forent Endymiones.

Finge

ei

omnes homines effe melancholicos ? certé tunc

m

perpetoa Hilaria agerent homines; tempus tere«

p

zent contiaua mufícarum ventatione: unus tacerets

(

fileret alter ; quereretur unus , murmauraret alter ;

IN

gemeret unus;füfpiraret alter.ó gratiofam concore

f

hf

diem ! Ó preclsram umbrofarum mentium con-

fpirationem.

Finge omnes effe geaialcs , omnes

a(l

Joviales , omnes fanguineos? totus tunc mempé

dii

faltitaret orbis ; quot homines , tot forent Mu&i-

dá; ia folis foret delicijs vita hilaris; illudEpicuri 4

! &l

continuó infonaret , ede, bibe, lude, poft mor«

01

tem nulla voluptas.

Finge demum omnes ho-

po

mines eíle chelericos; tuac nempe omnes furc-

I

Väi

Dejääi!

9

jepaci

mi&n- L

99 i as t rimdigmeion

xcandefcere , tumule

TM

tuari omnes, — Ó perbella mortalium concerdia?

A

quis cedet ?: quis furorem fiftet ?. profectà fuos

d

fortunis hetos fubditi , füuum ex urbibus cives

u

confulem , Judicem à tribunalibus rei , pracepto-

rem 8 fcholis difcipuli, ab aris & exedris Myftas

quibl! '

populusexturbaret, —Certé credendum eft , mul«

TU

tó melius res humanss agi , füb diverfis temperas

J

mentis, quàm fub ijsdem; ita equidem lapientiffi-

t

mus rerum conditor pravidit & providit jam ab

n

&terno.

Religionis ergà deos émmortales pras

terut

eipuum illud eff , re&ias de eis babere:

ul

vpitzime;?

inquit Epitletus,

n

Quares 7, Undé otiantur tam mirabiles

7

effe&tus a&lionis antiperiflaticz in corpore huma-

im; F

no? conflatenim — 1. Quodilli, quibus hepar

Fint

eft calidum , habeant communiter frigidum fto-

A

machum — 2. Calx accenditur, fi aquá frigidá

u

perfundatur. 3. Moribundis & deficientibus re-

«t

ditfpiritus, fi aqua confpergantur. 4. Medici

;

in acceffu vulneris aut lapsüs in parte oppefita fe-

cant venam , ad avertendam inflammationem loci

n

qu

lzfi.

f. Stomachus eft hyeme calidior, quam

j

eflate, ut fentit Hippocrates, Galenus &alij Me-

i*

R. Hos omnes effsctus & plutesalios

u

refündendos effe, in qualitates tangibiles, frigus,

iqui 4 k calorem,&e, — Ratio quidei primieft, quiaca-

g*

lor hepatis incumbens ftomacho apetit ftomachi

]

poros, quibus rarefa&tis nativus calor flomachi

fire

vaporat, — Ratio fecundi eít, cur calx acceadatur,

fi

Ih

AC

364

Pars fecunda.

iuiad:

—

P

Phi

ü aquá frigida perfundatur , qui»; propter pr&cc-»ï—

dentem combufliomem eít plena fpititibos ignitis,

vid

qui tamen eontinentur humido aliquo ; -adve- X|,eh

piens sutem humidnm extrinfacum aqus , atra-

n

hit ad (eillud humidum colligativum partium cal-

pa

cis, hinc fpiritus illi ignei folvuntur, & foluti uni«

loli

untur inter fe, cauíantiue aceenfionem calcis.

f ff

Batio 3 tj eft, quod moribumdi & deficientes re-

Ti

deant ad fe , (1 frigida perfundantur, utait Ariflot,

Qu

pus

&4. problem; quia corpus conftringitur ac reti-

nct Ípiticom.

Ratio. 4.. eft de medicis, in parte

ycfc

oppofita vulneri fecantibus venem , quia nempe

At

pet hoc faciunt diverfionem fpirituura , qui undi-

"t

ut]

due ad . partem leísm cum fanguiue profluente

|

concarrunt , in eáque parte propter contrarij fri«

1

It

goris ptaefenti&m cslorem intendunt. .. Ratio de-

gä fity

mum ultimieft, de (tomacho calidioze in hyeme

tily

quàm szílste , quis nempeé extimi pori À frigore.

ting

ambiente occluduntur ; undé ealor ferecipit ad

&l

interiores partes &t ad minorem locum confirias.

gitur faciliusdue cibum digetit,

In zflate ve:ó

il

Rel

apertis poris calor evaporst , íe rnagis extendit &

vires non habet , adeo unitas,

€0

j obvnimios af- !

Quatres 8.. Cur fepé corpus

fe&us ire , gaudij, &c. . quos anima elicit, in«

Pt

Ven

fittnetor ,. imó plané. extinguatur, ut pluribus

-

exemplis probati poffet. — Scribit enim Plinius, .

e

D

quemdam, cui Confulatüs dignitas abaegata fue»

ràt , tanté dolore oppreffum , ut unà cum fpe po«-

Iu

D

tiunda diguitatis , ctiam vitam amiferir, — Chilon.

i Phlk)-

E .

De Tatlu,

[l

d

j6r

TC

Philo(eghns jintellcctd:filij-füi vidloiy, ia fudip

videlicet Olympicis, tam leto nuntio nimiumt

gt

i d

exhilaratus interijt,

Item Dionyfius Tyrennus;

! l"a' "

unicum Sophocle, audita relatione vi&toric tra«

a

gice , uterjue nimia profufioneSpirituum, ob in«.

ll Uni" i

folitam gaudij emotionem , curfuna vitae foae tera

s )

mninavit.

R. Horum omnium cau(am effe, quia

r

motà imaginatione turbantur humores , quam fe«

fi&Of-

His autem perturbatis alteratur cor-

teli»

pus, ita utfiquis nimium gaudeat , fanguis effer-

pi![t

veícat & bullist ; atra bilis mifceatur , dum quia

t

immodice mztret: flava dum vehementius icaíci-

Wi«

tur, lladé propter fimilem exceffum contingit,

jtl

lt

ut hamor ille velaccendatur, vel cumalteto com-«

i

inifceatur, confequenter corpus alterctur ac in«

d

firmetur, — Quod fi verà planeé vehemens eít fpi-

rituum commotio; etiam mors fubinde felet con«

ycm€

lg()lt

tingere,

TU

Quares 9. Tiade defumatur diftinCtio varia

(id

ztatum. E. Eam defumi ex notabili mutatione

yeo

calidi & bumidi quibus ànimantium vita conti-

IT

netur.

Per hanc autem variam mutatiogem tris

co n(tituuntur ztatum diferimina; pucritia, ju«

i

ventus feu flerida ztas, feneé&tus.

Pertinet ad

Y

pueritiam calidum & humidum affluens; adju-

us

ventutem calidum & humidum temperatum; ad

" Mene&utem calidum & humidum jam diminu-

I

(üte

tum & vergens in oCeafurn : undé refpeótu alia-

rum atatam , judicatur fenectus. effe frieida &

"

lol

üeca. D.viduntur autem atates ille in alizs plue

l

163

366

us vetedtan.

Pa jääwdds

asss

tT

zes ,»minutio:tes; Puetitia videlicet ;

qu& - durat

lic

oli

usque ad vigefimum quiarum annum , dividitu£

d

in infantiamn, pueritiam ; pübertatem , adol&(ces-

tiam. Media aztas dividitur. ii juventütem &

hóí

du

virilem setàtem.

juventus ab anno vigefimo

quinto ad quadrsgefimuts porrigitur. — Inde Viti-

patlc

i

lisaetas ad quinquagefimutm ,. Senectus dividitüt

in primarn & ultimam,

Prima incipit ab anió

H

àdi

quinquage(irno ad fexage(imum quintum. — Ulti-

má yitam cur omhibus lenfibus extinguit,-

&tii

ii

Quseres 10; Quaznatn fint cauíe longioris

thl

vite i

i, Effein duplici differentiaj aliz enim

func internz , alize extetnz,

lünternz Íünt Coie

Ü

t

D)

l

veniens fymetria ealidi & humidi , inquibus Coit-

fitit vita$ ideo mátes funt pletumque vivaciores

[

16

uàm fzminae

Anitmalia quà gtandiora funt ;

J tuu

eó diuturnioras fi excipiatut equus , proptet eX«

hi

üig

ceffurn ésloris. — Hoc etiam tagnoperé facit cá-

ftitas; niliil emim eft qnod vitze magis noceat, quam

pti

Quu

falacita$ , ut fpé docent Arifloteles & Galenus ,

qui etiam docet ftatim fenefecre animalia , qua

ilig

falacia funt.

Multum etiam confert loneíta

Wt

It

exercitatio cotpóris, quà calor promovetuf ; vi

(tus moderatus, qui humido conftat & moderaté

ld

if

eslidos. nimius énim cibus , otnnium morborum

eít feminarium ; cüqïu«: vériffimunm ,

fiu

p;urös QCCis

dit gula, quim gladius;

pmt

Quares 11« Qua fint figna longioris vitae?

u

n

3 Corpus msgnum & membrorum proportione

.-fni

;ata:&a'as » €ervix craffa , p:&us amp.l.um & latu

in-

N

be 73«9».

n MO

nabicnzis didisides

gerzamtoc ii

- duid

igCurvi humer

i, partes fuperiores majores, caro

viditül

olida-& minimé fpongiofa , vox magna, lenis &

l- u

faavis; éalor nedue mimium albus, nedueomnies

t d

nb üifer, non tames plumbeus , fed cum quo«

t

dam nitore; autes amplae, atiue omnes extremas

,,,,,

àlii

þartcä :

& intet eas fummi digiti eraffi,

il

)

Quares 1 3.Unde mors ptoveniat in viven-

te? &. inorterh definiri extin&ionem calidi , &&

b n

Ui

de(ttuctionem bumidi , ficuti vita e(t permanfio

&nimé in calido & humido ; ita fi extinguatu£

ngidri.i

éalidum & abfumatur humidum , emotitur ani«

ial: hine Ariftoteles duplex ponit genus mortis ;

T

i Coil

&lterum per extin&ionem calidis & alterum per

abfumptionem humidi ; quia fi definat humidum,

T

'ottf

ita cum illo deficit calor, qui ia hiumidó fubjeCta-

batur , ut defiru&là. temperie . aC ptoportionats.

(

at o

humorum harmenia moriatut ànimal. Mors

dicitut naturális, quando nulla violentia inducta

vt d

