illas veluti per fpongiam purgat cerebrum; has

tabaci pulvis vellicans hnmorem elicit.

1ols

baci feu 'Ta-

Quares 7. Quid de origine Ta

(s

bace & ejus ufu fentiendum fit ?. g. Eam ante

may

aliquot annos (. ut ait Schriderus ) ex Americá

a

primumadferri czpiffe, nunc autem in varijs

Quuit

quodue Eurepz partibus feminatam copiosé cref-

u

cers.

Diciturt etiam JVicotiasa à Nicotio Regis

lur)

Galliz legato , qui herbam illam Ulyffipone acce-

Ufus illius pracipuus eít,

i eff

pit , & patrie intulit.

ad cathatros cerebri ex ficcandos ,. fomnum indue

tf

cendum ; fedat dentium dolores , difcutit tumo-

bet

rem , mundificat &c.

Non tamen adcó profi-

tot

cuus eftillias ufus Javenibusac. biliofis; & tam

IT

his quàm alijs hominibus , plané non eft neceffz»

t

rius, quandoquidem antecefloribus noítris , ufque

füic

ad hoc prefensfeculum , Tabace ufusomnino

€0

eratincoguitus, quitamen & fanitate & longz-

&

vitate vit nos adzquabant, imo fuperabant,

ftte

Tinde recens ejus ufus , meritó dici poteft abufus ,

ä( m adm«

cum pauci fint qui eà nonabutantur. — Perunivet-

Q

fuüm tamen Imperium Mofcoviticum ufus Taba-

W

czignoratur , utpote fub poená abíciffionis na-

bi

ll

(5

rium,omnibusfveeitüsö; prohibitus, De ab

u

N

"

P

Bo CAopdta, .

263

naugg us

vt

uttont

ä; -taSac: SimonPaulïs, Medicus chis Daniz,

à ul

in fuo commentario de abufu tabaci , demonítrat

*

effedus hujus herbz non eífetam admirandos »

itam 1

ut multi fibi pcriuadcnt.

s tttb

. Quares8 Carrofa tritanon fpiret odorem

mis, r

ratum ,cum tarhen cinnamomum & plura alia

irum;ä

odorata, ficonterantur, fuaviüs fpirent ?. In.

rofx folijs harere. partes calidas , (ed plures frigi-

luT

. das : quod fi ergo conteratur, permiícentur. plutis

Banat

ma partes craffa , terre(lres ac frigide cum calidis

1 Amzmi

actenuibus inipsácontritione ; qus partescali-

T

^

diufcule ac tenues, cum paucz fint & volatiles

iosdct

- (quod ex fuavi , exili ac febtili odore rofa colligi-

ii Mj

tur ) facilé difpereunt ; pradominantibus interim

at a

craffioribus ac terre(trioribus inodoris.

u

Quares 9. Quotfintodorum fpecies ? EP.

um

eífe varias , nobistamen propterhujus fensüs he-

|t tur

betudinem & tarditatem magná . ex. parte funt ig-

cö pfO&*

not2 ; fiquidem prout homini feníus deficit , ita &

| u

Ícientia de re ad eum feníum pertinente ; cum no«

flra cognitio à fen(ibusoriatur, Quia ergo ad-

E ncccff?

lj 1 ufq'W

moedumremiísé & tenuiter olfacimus , necnifi

eos odores, qui organum vehementer laceffunt

; omnmo

rong?

& pulíant , exa&té percipimus , fit ut odorum dif-

ferentias minus teneamus.

Nihilóminus quem-

hi,

NUS y

admodum fapores quofdam dicimus acutos, accr-

ywt

bos,gravesSt fuaves Gtc. ita proportionaliter

1 Taba'

odores quoídam dicimus graves , fuaves &c. Qui«

ynis 1

buídam tamen corporibus infunt odores fimpli-

m come

ces, qui per naturam obveniunt ; quibuída

)e-zbï

4

goüti

P

£A

ï.

vT

Par: jäcundd.

CUPU

—R ]

pstaci i v

pofiti varià commixtione ; quales magná ex parte

Adsltet

funtii, quos ars p'gmentaria ad luxum , ad deli-

praiem

€ias , ungucntxs tifcet,

Qnem abufurn majorem

: byuthid

cfïe:mqmt Plinius/. 13. c.3. quàm gemmarum & "

| impi

preiofatum veftium ;; h& enim faltem aliquantó

cx,an'-uæ

tempore püüuncconfervan , & multoties venire

Qi

in uíüm 5 odores autem ftatim in aurasabeunt a€

heior

fuis mortunmr momenitis.

Excedic libra dena-

qbti

rios quadtingentos, necfentit ipfe, quigetit ,

epug

fummaduie commendario habetur, fi tranfeunte

pituir

Tantiemi-

illó invitet odor etiam aliud agentes.

tur vehptas aliena,

De multis illud Mamahsl

Yil

—————

2.de epigram. 12. cani pnffct j

;!

ANen bene [empev olet , qui bene femper olet,

l

1 Me

Re& profecto inquit S. CHryfa ft. bom., 1. de La«

mo&;

aro : Nihil immundius efl animá , qnot:e: £0f«

5& T

|

pu:s babet talem fragrantiam x cum enim diabolus

Tnoy

aggrg['"mdelzcz;mwmwrzt animum , iZm in

lutd]

corpore fuæ corruptionis lefhum . oblimit ungum-

tsf

tis.

POW

Quasres 10. Unde Balfamum, 'cujus odot

Iw

præ&am-üïmus & f(aloberrimus , fuam trahat

d

originem: ? g. ex frotice. quódam Balfamo dn&O,

Lf

in quo quatuor à fcrptotibus diftingui folent ; ip-

fa pl anta,hgnu,fru&m five femé; ac denique fuccus

fati;

five Iquor: Ac planta quidem Balfamum , ligaum

Df

Xylobalfamurm , fru&tus carpobalfamuni , fuccus

^ Yini,

'Teftatut tamen

opobalfamum nuncupatur,

&t

Theüphra flus, alijdue Authores, vixullum ve-

&t

rum , lincerumque opoba lamum ad nos advchi,

Ug.

Adul-

LÀ

" .be Odüfdt"c

26f

d

(uxutisibesb sUt ocummiadi cnoucid PU desgs ceces smertesi tssb

cumesctot

;

|expant

Adslteraturautem cp—iniaac»Ph?nij » varijs-tito

al i

praíertim oleoRosz , leatifci, balani, there-

mioret

bynthi&c. — Ttem , ut inquit S. Ifidorus, f1 bal-

sm ^

fama pura fuerint , tantacm vim habent , ut fi fol

aliguamö

excanduerit, (aftineri manü non poffint,

s venlt

.Quaeres 11. Cur. ingeniofi ut plurimum

bont t

hebetiore olfa&tà fint? g, Quia, cumcerebrum

n du

crebrismotibusagitent , indemajorvis pituitze

ügetl

expurgatur & in nares defcendit, fed obfiructas

*

afítun

pituitá narespatüm olfaciuc.

4f

Quazres 12, TItrum o

doratus äeperditu;

!axvmhsl,

valeat iterum recuperari ? &i. Id valdé effe diffi-

cile 5 Botoniciaffipnant pro remedio & medici-

pf r 0["0

n Mentham Aquaticam $ hzc videlicet acutiffi-

dl

o & maximé penetrativo odore dotata vim ha-

jet if

bet, ut extinctum edoratós fen(um exfuícitare &

hbl

tenovare valeat.

À naturà infuper ad hoc vide-

n

tur deftinata , dumin folijs fois figuram exhibet

;mgd(lþ

naíi, que folis ei & arcta & hirfuta funt,

Flos

puniceus eft , vergens aliquantüm ad candorem.

jl

Extractum hujus geniminis, vtrefert Aldrovan ,

l mhäl

dus , ad medendum pramemorato defectui , po«-

gl

tiffimum & admirabile eft medicsmentum.

d

Queres r 3. Andemones poffint fuffit fuz

10

gari? ». Nondeéffe ,. qui dicünt, omninó eos

j

pofíe pelli fuffitü, v. e.fumo jecoris, cornu cer-

vini ; rütz , hypericonis , quiodor propterea vo«

( o

lamm

cati folet fzo« deronis,Nihilominus comunis eft

m

fententia,malos fpiritus malis odoribus non poffe

dVOhif

fugati. Ratio eít , quia dzmon , utpote creatu-

f

f

I

-

266

[ as

Buescneeec. URGNQSO . utus

Pars /Ecunda.*g

acendcud

i

!

"

ra fpiritvalis non poteít ex hifce materialibus fen»

aE

tire moleftiam , nifi Deus exrraordinario concure

sü vires tribuat huju(modi fuffitui , quemadmo-

1 //17

dum olim indiditjecori pifcis,quó Tobias ufus eft,

(

Decori pifcis Tobia ( induit Valefius facre Philos,

€. 28..)) virtus fupernataralis tributa eff ilumis

| Najïnfe

nandi oculos Tobie y utà igniinferni tributa eflvis

zrorquend: "Damoses, ( aqua beneditla data efl

| Mlmï

vis eofdem fugandi, G animam a culpis ablnendi.

1 Mori]

Verum , licet certum fit, Deum poffe fubijcere

1

Damonesrei corporez , ut fumo &c. tamen in-

Unde

i n

iö;

certum eft , an de factoeos illi fübjecerit.

i

alij reípondent , demonem non fuffitü jecoris , fed

: ; h77

efficaciá orationis , quam ad Deum fudit Tobias,

|

(

fuiffe fugatum.

4

!

illud figni-

Quzres 14. Quid. proverbium

íj

(

ficetaliquem/ozgo fmfpendere nafot .| Flis vet-

' S'fn

i

bisolim notatam fuiffe fubfannationem fubdelam,

Hinc Plioius refert, ab idololatris fui temporis

q

nafum fimulacto irrifionis fictitiz dedicatum fuif-

p

ád;

*fe:verbacjusfic habent : Er altior bomini tan-

pm quem novi qmores fubdola irrifioni dedicaes

x dem

Huc referenda fuünt verba Martiae

vére ) nafus.

| ejllS |

lisin quódam locó:

* jl

| Hl

Nafutus frs usqiie licet , fis deniquie : nafuse

, Van

Vocantur autem nafuti , qui doclé alios irridete

B

nórunt : Unde idem:

m

pe.ecce 2 £ juventsqie, Fne:qiih

Ci

Et pueri nafum rbinocerotis babent,

V

n

De Odoratu,

267

—

us sl

alibus lt

Inquzverba recentior quidam Poïta in Em-

blematibus Ethico- Politicis pulchre canit;

) Contu

xmadm 7

Maxima na[uti nunc funt. faflidia muudi ,

s ufus

và Dhili

Cenfür 1n alterius quilibet acla fedet.

Nkjä nemo caret longà ; GFuvenesqiie, feuesqite ,

ef il

Et pueri na(um rbinocerotis babeat.

u if

-Ad lances imi ,medij , ]ummiq»ie irabuntur ,

ul

Et dat miquäe faam — tetrica terba fabam

m

"

AMoribus hic peccat , facies culpatur Zu ii ,

e lii

4fle parum placidus , lenis at 1le nimis.

la

Prodigus eff alius , nimiumqu':: eft alter avarus ,

j Un

Hic fegnis smiles , Martins ille lepus,

ANemo vacat vitio , Criticorum ftsper ,. adune

: Tobiá

eun

Quó nafum crifpet , grex male(anus babet.

D s

i nafutorum [ic pergat crefcerecatus ,

| Bs

P

JMox mundus totus ,quid nifi nafus evit ?

[uboin

Queres 15 Quisufustam . prolixz naris feu

itcmporis

m

proboícidis in Elephante? Refpondst Arift, 1. 1.

de biflor, anim. c. y1. prater alios ufus probofci-

n

7 jb

dem íervire Elephanti per modum manüs; nam

ejus minifterio non folüm cibos colligit, fed mi-

Mi

ta aliaexercere poreft, — Vidi ego ipfe(( inquit

ZElianus apud Nierenb, bif] nat. 1. 2,0.. 13. Ele«

1/;!.(0] l

phantem , in tabulá litteras Romanas promulcide

Ícibentem reé. — Addit Plinius alium. quem-

dul

dam Elephantem , eracas litteras pingere didi-

T d

Cifle, eàduelinguá fcripfiffe fequentía verba: Zpfe

ego bac feripfi , & [polia Celtica dicaui, — Kefert

C1t;

!]

268

Par; /äctmdd.

imec oreg.

:

—

cr, Nierenbergiusloco. cit. Romz Ger manmum

[

credtus

ludos dediffe Tyberio in duodecim Elephantis

perD.

"I heatro induclis &veüeh ftrionicá nmuus qui ..

proboícidis opemiraplané agebant 5 nam flores

Yitur)

dhmoll

ipargebm£ & cotollas ; men affideBaht , Pocu-

la genialiter ehibebant , teliquijs vini circumftane

QUif

(tlo Des

tesafpergebant &c, —

ldcm ZElianus teferc de E-

lephante quódam , quíi cadaver altoris fui ab ini-

qiüqe

mico occifi ,probofc:de complcws ; ad flabulum

portavit, ac tanquàm amicus permanfit fidelis

Ü

amico, etiam defunclo.

Praterea Elephas pro-

bofcide fuá arbores proflernit, fruü&lus ac folia

colligit ; Si aquis immergatut , naribus t:ntum-

tnodó emergentibus enatat,

Y

Q

Quares 16, Quid Salomon innuére volue-

,

Al

rit , dum (azt. 7. de Immaculatà Dei fponsá Ma-

l

rià dixit: JVafws tuns , ficut turris Lzäam

:

qüü

refptcit coetra. Damafcum.,

g. Per hanc faciei

Tif

partem zquiparatam turri in Libano S, Grego-

rius 1. Paffor. 1. Cant, ?, Et Euchetius fort.Spirit,

qia

nihil aliudintelligunt, quàm Judicium promptum

tiobi

& vivax,cognitionem,intélligentiam, difcretione

iin

item fummam prudentiam & Providentiam , quà

videlicet ,« noníecüs acdefpeculá, quaà nobis

ünd)

Dor n

remota funt , providere & profpxcere Oporteat ,

Cur autemà Damaf-

056

utoptimée (ec:t 59. Virgo.

coavertcre dicatur Virgineum fuum Náfum, cau-

'kmey

?

fam affignat S. Rupett. Tuit : quía. fuum [en[um

ïmm

ejus fen(ui contrarium babet.

A ud Damaífcum

Ct4

nempe czat ager ille ; in quó fuit Adamà D«eo

dlr l

Creatus ;

dCdL

n ]

*De Odoratu,

269

rompeeen

enicut

g;gatus, äc inde in Para

dyfum delatus: Erat enim

Icphanu;

agcrDamaícenus Paradyfo proximus:; Avertit

üt, Ql

i fon

igitur Maria fuum nafum à Damaíco , ut nequi«

dem olfaciat pomum vetitum in Paradyfo.

Ex

'. [ p()ül'

cundr

quó inferunt aliqui Interpretes , etiam ex hoc Ti-

tulo Beatiffimarn Virginem fuiffe Immaculatam,

"ab

Vi abilt

quia avertit fuumn nafum à Damaíco,

fbult

k hi

xicspcpsrtrICAS

a

ractt

DE GUSTU.

fantol

U

9

d

"

2We.

.&t

Riftoteles , poflquàm tres fen-

: yolu?-

fus dignitate pracipuos ex-

aM *

EU

2

Y

Vl

o^

-ä pendit, pergit enucleare duas

n

nc pl

reliquas, Guítum. nempé &

6

Ta&um: & primó quidem guftum, tüm

quialuc eft nobilior ta&tu, cumfapor fit.

;tlsfb.itl

omplllm

znobilior tangibilibus qualitatibus ; tüm:

:rctionf,

ctiam , quia guftus magnam habet con-

amA'*f"

jundionem cum odoratuin obje&to: fa-

1 o

por namque & odor funtferé confociati.

fl -

qmi«

Nos eodem ordine hujus facultatis indo- .

, i.

v lemexplicabimus, quó fuperiorum fen-

m

uum naturam expofuimus , du&tófcili-

um

cetaborgano initio ; cujus cognitio &

| D

diícuffio incognitionem ipfius facultatis:

t

deducit,

Quaré fit

QUA.

|

ä(mïfæ—g

oPevetus

bisr

gittán

Quæsno L

!

^ iorm

D« Organo Gzfius,

etm (

bilis

ART ICULUS I,

idecor

v

Miralilis lruclura Gullus,

HO

toli|

Xplorata eft fententia, organum guftus ge«

bilis e

E

neratim effe linguam, ad quem rite percipiene

dum plura folent concurrere membra, veluti enat-

; lipide

totund

rat Ariftoteles /, 1. Hiflor. animal. c. 11, 9 12«

qaüamvis in ijs tantàm de elephanus loquature

prohi

tione,

Eft maxilla duplex,Cujus pars prior mentum,

, ii

poflerior mandibula eft. Plinius foli homini

mentumaffignat, hanc enim parrem effe inquit,

tüm

)

qua à brutis animalibus hominem difcernit. Plau-

tis et

tus vero , uti meminit, Aldrovandus, etiamid

nonnullis animalium attribuit.

Hoc mentum

Ci'bug

Lione

eft precipuabarbz: fedes , fine. qua comparere

Diogenes dixit , tantundem Viro indecorum

?phm

effe, quantumleonifinejuga. Hinc etiam idem

pto J

Philofophus , ut refert Laertius , interrogatus

aliquando , curtam fepe mentum fuum contin-

flovid

Dfone

geret , barbamqdue tam prolixam nutriret, refpon-

dit , id facio, ut nunquam me virum effe obhvif-

wgl j "la1

4

b kæ thänü

*

car. Przxtereà Lacedemon quidam ( ut refert

Plutarchus in L. Coaviv. ) interrogatus , cur bare

"l

bam tam prolixam ; tamincultam aleret, his ver-

|

1$

d

De Gu/?u.

27 1

SHCL

a —— M boscsd a E M

- bisíatisfecit : stintmenscanofc

apiilosr , nibil "

gaittam illis indignum.

Movent omnia animalia maxillam infe-

tiorem ,crocodilo fluviatili excepto, is enirs unus

etiam fuperiorem movet, Hzc tamenimtmo-

bilitas ornamentum prabet vultui; effetfiquidem

indecorum , fifacies tota vel moveretur , vc] ru-

gis du&lis deformarctur.

Inferior autem motum

l,

fuum babet, eumque liberum ; non fecus ac in

mola lapidum molarium unus quíetus , altet mo-

yfur r

bilis eft :fic & ha maxilla nonimmerito molares

ercitt

lapides vultüs nominari poffunt.

Prima earum

luti d

yotunda eft ,nec veró ficutbrutorum animantium

:Lö'lh

proftat & extenditur , íed prodecore & compo-

wqumm

nelitly

fitionemeliori applanatur? hec vetró aliquanté

longior fecernitur.

Inferiorab intto . item cava

homiti *

eft & medullofa ad nutrimentum & incremen-

biïxquït!

tum , imo veró & produ&tionem dentium, Fo-

,üt.PW |

tis eít fälida&admodum.dura , u£. mafticationi

t

mgntum

ciborumaptius defervire poffit; percujus mo-

tionem, prima fit ciborum concoclio , juxta

ïmpatm

jcorüf

aphoriímum medicorum , prímza dice(Hofit in ore.

Labra poít hec oris funt extremitas, qua

pro libitu clauduntur & aperiuntur. Quibus

v[dgäws

provida natura pluribus mufculis providit, ut

;gnlifl'

pro neceffitate vel commoditate poffint conftrin«

"a

- gi» telaxari ac torqueri , prout requitit ufus man«

j* :

ii

ducantium aut bibentium , aut loquentium , aut

" «

denidue aliud quid eperantium.

Iur af'

Quodintra maxillas & — labra intercedit ,

i

os

li

2221

Pär.r feeumda,

g

L

Ef

05 VOcatüt , per quod refpiramus vivimus , fab)x'x-

&t

lamur..X tot infuper alia , ad uíum vite neceda-

nodítr

ria & opportuna peragimus, Ut meritó vocati

UW Rege

poffit , piraculum pulmonum & cordis ,. ac pro«

, p

inde portavita, explicatrix & nuntiaaffecdtuum &

, fimu

psfhonumanimi, "Variumhabet ufum , namque

petior

perosalimentà deferuntur ad ventriculum, |in

a E

quofit demum perfeéta digeflio : per os. aér fub«

map

lgb

intratin reg:ones palmonum eggeruntur fputa &

thoracis excrementa,

*

(it

In ore patulo manifeftantur gingiva , dentes,

)

fitd

alarum , uvula& fauces. Gingiva unt carnes.

iimmobiles , ab opifice naturá formate , ut dentes.

T

df

jn illis velut in cancellis (ais ffabiliantur.; qui fol-

l

vuntur && excidunt cum gingiva, Nervus im

l

d :

cavitatem infertus firmitatem dentium procurrats, ! tl

lt

hincetiam filamenta membranarum ,. quz for-

üffimé radicibus eorum cohzrent, gingivis eos

bron

copulant , ac etiam caro eos circumdat, &

aïiqu

tanquàmíepimento confirmat.

Admirabilis &

tett

mol

fingularis admodum eft fymmetria dentium , qui

de gingivis fuis ,non fecus ac de cithara clavi exee

Qu

unt : fuperioresitem cum inferioribus & magni«

dppli

tudine & numero & ordine fic fibi invicern re-

g cap

fpondent & coaptantur , ut per viciniam fe con«

B

tingant , opus maflicationis perficiant,. cibosque

j Votpu

in frufla nondum concifos , conterant , cotrodant ,

7'.' Qfüph:

& confumant, — Crefcunt fucceffive ; nihilomi-

| Nl

Dd

nus vifi funt aliqui cum dentibus nati , ficut Mate

Tiütiy

«us Curius , qui ob hoc dentatus appellatus eft s

n

De Gefiu,

u pisuetotd gt

272

, f

& Cneus Papirius Carbo , uterjue tnagni

? ntcel

nonmüinis homo.

Idem ajunt deLudovico XIV.

1 vol *

Rege modernó. Galliorum.

Sedecim dentes

Fuerunt

N FfOn

plerumque cuidie maxillarum infunt,

um &

tamen aliqui, qui non nifi unicum dentem in u-

, n'amcïqe

perioris maxillz parte habuerunt , veluti Pyrrhus

ulm, 1

Rex Epirotarum. — De Brufia filia R egis Rithnio-

T

rum apud Feftum legitur , eam non nifi duos den-.

tes habuiffe , unurn defuper , inferiorem alterum ,

l.nfpma&

Qui utramque gingivam adimplebant,

g,t

- Palatum latini vocarunt , quafi . pali; den-

i

tiunm circumdatum. — Duos habet. tra&us fpone

u d

giofos ; unus ad primos dentes fuperioris maxil-

la terminatur;: & hunc non efle przditum gu«

j

av i

flandi facultate , docet experientia : quamvis

enim huic tractui corpus valde fapidum admovea-

t

qu f

tur , nihil tamen fentitur ; conítat quippe mem-

braná valdé durá , cum tamen organüm gaftüs

ngi,vis u

ndit ,

aliquam mollitiem defideret , ut infra dicam, Al-

ifablillls )

ter tractus verfus. radicem lingue excurrit, qui

tigif l

mollio: eft., & valdé fpongiofus , pollatdue vi ex-

LA

quifita (apiendi , . ut conftat experientia? nempé

applicatum faporem illicó fentit ;imo juxta Latin-

& mggm-

jctm Iv

Biscaput & — efophagi initium , exquifitus eft

fenfus ; hinc in eonifu , quó cibum manfum , aut

f em

ibos

qUG

€

corpus liquidum fapidum adglutiendum, — verfus

cfophagi oflium adducimus , vehementer & ex-

[odüm 3

quifité faporem guftamus,

m oti

In fine palati forami-

na duo fpe&antur , quorum interventu magna fit

y Mi

narium & oris communicatio.

WSFR:

S

— Vvula

p

Pars fecunda.

—— BÓ —

t

Vvul; eft fungofa-;:aruncula, que de palato

At

eflei

4d meatus narium usdue difcurrens , inoredeni«

Hacdum fana cít, gurgulio

u

qdue terminatur.

Coní

dicitur, item alio nomine ple&rum ;

per hanc

enimabarteriaafpera& ! faucibus vox emiffa di«

ünia

rumpiturs fi

ta eflin parte inferiore per modum

dcntil

uvs dependens ;

undé & svsl« nomen confecuta

(tüs

eft.

Ideo natura

hanc oriindidit , ut aéris frigidi

ii

ne confeftim in pulmones in«

àjl

frangat impetum ,

cidat.

Hincevenit, ut

quandocundue hac vel

lg,

ftoy

Iafa , vel plané eft deperdifa, etiam vox dcügiat

tbol

aut diminuatur,

Fauces pratereà covitatem ómnem deno-

i

lo

tant , quz per os apertum confpicitut ; bing item

;landulz carnez ad radices lingue , qu rewfille

ipi

Wt

appellaatur,

earumque munuseft, exhumotibus

genetare falivam ad humetatione

m lingua , fine

t

lt

quà ex cibo nulla dcle&atio capi poffet.

fito

Pre reliquis confideratione , digna e& lin«

Ti

ideà ficdicta , ut Varro credit , quod //iget ,

gua;

IY

vel potiusquod circumcirca nu

merosó dentiun

lis

ta fit ; vel deni-

ordine quaft circumvallata& liga

ine

Que lingua à lingenda eít dicta : un

dé canic OWe-

T

nus lib. 2. Epigrats. 184.

piti

Dens quafi ditius edeus ,lingua À lingende vocata;

»h

EV

Traxit ab officio nomen uterque [no*

hi

Hoc porró mitificum fané membram, Jingua

li

nempe , orgaeum Dialecticum , & nuntia v

olufi«

tatis

d

Es

A

:

PTO

De G'u/?ti

Getmsememie

*

:ada

d) gyenest

tat

habe

is ;pþcli;xfa ; i variam

E Ucompvo!ät-ionema

: palito

Ad radicem , qus latiot eft & faücibus cehéret,

re deti«

ofle valido , qua(i. bafe , nititur & (uftentatut ; lit»

ugilü «

terz Y, fpeciemhabens. — Juftiffimam figuram eft

er ha

confecuta , ita ut fine incommodo intralabra cois

Sfa di«

tineatur , ne cibisitem impedimento fit, cum à

rodum

dentibus tnaflicantur, — Ut veró aptuim foret ine

yifecul

ftrumentum loquele , inaeumen per modum

y[rigd

gladijtetminatur, Miraeít ejus volubilitas d&

oms u

agilitas 5 nempé ità agi poteft, ut vel foras exétaa

tür, vel intró adducatue , dextrorfüm aut finia

hod

ddit

Itrorfum , furfum; deorfuaique moveatür , fex

motibus diverfis, — Arque ob hunc finem noyem

| dent

conítat müfculis , quos media linea ; ad dexttatí

r4 j

lzvamiue dividit. Pars fopetior palato vieina

tl

afperaeít , eavitatibus parvis (alcata; ^ Caroejug

u

eft mollis, &laxa pet- moduim fpongi$, atque

$, Ij

idcirco diftinguendis faporibusaptiffitna, — Cons

flat pratereà duobus nervotum cohjüpijs, altero

tolli dignoicendis faporibus deffinato ; alteto dua

dr

tiore , qui motui lingud defetvit unàcum mufeus

d. . ;l;fll j

li. Fitmaturaotem & in fitu fuo confolidarut

dgntiuqï

lingua , ligamento quodarn validiffimo, quod à

j

inedio verfus interiora collocatum , quamvis thols

n

le (it ac flaecidum , nihilominus nullurn defe&um

pstitur ; fed promprilïïmum é(t ad vibtátióneém g

&facillimé fe producit, Ad ultimam lingug

tadicem foniculus quidam advertitüt . qui fré«

5um lingueappelltur, — Pra reliquis asitnalibug

Jinc

äöfïïa

homo linguam haþet libe

ram & inollei, üt

á

fnod

'vollm'

l galii

276

Pars j'ä;i;ædgl

s

[ d

modeé deguflare& delibare faporespoffit , & lite

h3.

| dul

teras pronuntiare , eam vel producendo vel dila-

. lw

tando.

Pifces habent duplicatam linguam &

omnino adhzrentem 5leones & pardi afperam &

| dnpi

quam

ravidam per modum lima. — Scribit nibilominus

Diodorus /. 2. cult.in certá quadam infula Ocea-

ni, verfus meridiem , inveniti genus hominum s

quot

|

qui linguam ficdivifam habent & feparatam, ut

|

|

t

non unam , fed duaseffc crederes , quz ab una ta«

tthr

j pof

men radice prodeant,

Hirefpondere , clamare ,

eu

affirmare & neare fimul unico flatu poffunt 5 vae

tiarum etiam avium diverfos cantus zmulantur.

| gl

Wtj

Quos profecto imitantur dolofi horines , Mac-

chiavellum Magiftrum fequentes, his equidem

(otge

Qu (

duplex lingua in ore ,uná blandiuntur prafenti

-l

b W

alterá proícindunt abíentem ; quibus

| W

Melin ore, verba laQtis

à

Felin corde frausin factis.

W

L Olingua duplex dolofa! Dews defiruet te ali-

h

auande G evellet de tabernaculo 140 pfalm. $Y»

u

Y.7.

t

Qusres ,. Utrum , quemadmodum dari

Di

u

diximus homines cum bifida lingua , ita etiam

bitp

quidam dentur áne omni ? mdet affirmativé So-

linus,. dum 32.c.ait; /Ethiopumaliquibusora

31 Y

M

Concteta funt, mediodue tantum foramine : non-

l

nulla gens linguiscaret , invicem fermonis , uten-

tes nutibus, motribusdue, Adflipslatur Mela

?

( d-

kDe Gujlä:

177

u w

[

1. 3' 6040

6bi a;t—:c-xtra ZEgypti & Mäctöb;orun:

rel dl

deferta , mutos effe populos , quibuspro eloquio

um «

funtnutus ; alij funt (ine fonolingue ,. alijfine

«t &

linguis &c. VerümStrabo /. 1 g. hac omniatan-,

Qminus

quam f;bulofa deridet,

Quares 2, Cut lingua duos nervos habeat ,

| cha-

TP

quotum unó ( ut refertPiinius 1. c, 37. ) con-

jungitur cum corde; alteró veró cohazret ipfice-

, u

una t

rebro?. g, id fadiumeffe , utlingua tam àcorde

poffit participare Spiritus vitales, ad motum ne-

hmirt,

n

ceffarios ; tüm à cerebroinfluxus, & humores ad

guítandum requifites, Voluit pretereà nosmo-

Tlanti

M

nerenatura, quem ob finem ufum linguz nobis

Concefferit,nempeut continuam habeat cum utro

]nidcm

tll ;

daue membto correfpondentiam ; cum corde ,u

non nifi finceré loquatur, taliter, qualiter quis fen*

titin corde : cum cerebro, ut nonnifi premeditat *

& prudenter loquatut,

—

Quztes 3. Quod membrum fit optimum &

pefimum? & Effelinguam ; ita enim Jovialis

jl

iEíopus à Domino fuo pro mensá optizsm &

j j

peffimum prparare. juffus, linguas praparavit,

Ec Amafis Rex . JEgypii mifit bovem Philofopho

Bianti , eiquedenuntiari curavit , — ut optimzms G

T

17

peffimur extraheret , linguam extraxit , ut fcti-

bit Plutarchus : nam , ut art S. Scriptura prov, 18,

$

1]

jori

Ya àL ZMors(? vitain manibus lingue.

Et IäC&

3« Y. YO. ex ore procedit beneditHio e& maleditlto.

yone

jl

Et ideo fortaffis prafert figuram litterze Pychagos

rica , apparet enim bivialis velut V, unum bivium

Mi

dacit

115'

O

282

Par: ]äcnïï

ARGEREaRESS]

3*

j

ducit ad bonum , alterum ad malum ; unum ad vi«

qef

tam , alterum ad mortem,

Et fic op

L

quit

timum & pHf*

fief

frmum lingqa jure poteft nominári,

ipling

ARTICULUS II

(lione

mod

arte. lingtte refideat orgt-

hz' quäïnam [

dut

aum Gu(lis $

n q

Roanum guítus generatim effe linguam , aüt

v9i

aliud ipfi equivalens iaij$animalibus , qu&

lingzuá carent , diximus priori. articulo. Ceoníene

Atl

qu

tit Ariítoteles [ 2, de part. Anixnal, c. v7. & cum

tol

ipfo ceteri Philofophi, — Ratioeft , quoniam eo

inftrumento difcernuntur fapores fecundum pro»

Íuge

6.3.[

priam tationem , quo

P

4

d fpeciatim ad guítum per-

tinet. -

Plh

Ex quo colligitur fenfum guítus effe realitet

hi

iffn

diftin&tumà fen(u cadus , habent enim diftiadtum

Organum,cum nonubicunque réperitur ta&tus,

W

reperiatur etiam guftus. — Hiábeat pratereà obje-

]s

Íx

C& a&us valds diffindtos, undédignofcimus

diflinctionem potentiatum , fclicet. penes aQus

Icg

& objeGla.

Ef diftiadum obje&tum , quia gü-

qui

[ito

ílu difcernimus differentiasfaporum , ut ama-

g,

rum & dulce , variasque alias. mixturas. Ta&u

autem difcernimus remperaturas primarum qua-

blv ]Wn

W

litatum , ut calidum , frigidum , dutum & mol-

L

le&c. Eftpratereà in. utroque fenfu diftinctus

a&us , quiadiverfa dele&tatio percipitur in fapore,

mplici,

quäæ in delectatione táctus , hic enim fit fi

-

applis

s

d

De Gufin.

2793

d.

ins- il

appl.icatidnc rei tangibilis fine alia immutatione ,

lm ad j

em aliquam cum ipfa re,

quz faciat commixtion

qua tangitur s guítatio

autem fit per applicatioe

m&rff E

aliqua humiditatis

nem rei fapidz cum mixtione

iu linguá ad rem faporofam. Verum , de diftia-

&ione utriusiue fenfus jam aftum eft p.r.. Reftat

modó tantummodo inquitendum , cumin lingua

T

plures(iat partes, utcaro , nervi, mufculi &c.

in quánam illarum rc(ideat organam gaitas ?

um

Dicendam organum guítüs re(idere in. ner-

vóilló molliori deícendenteà cerebro ,

priori

fs qü&'

articulo , explicato , quiquamvis per totam lin-

Cort

&t

guam ramificatus extendatur fufficienti modo , ut

àtotá illa percipiatut (apor , przcipué tamen vires

jnianu

ta S.D. apqu&. 4-;0

fl pfal

fuas exerit in cufpidelinguz.

e. 3. lbi ais Gmlus eff uis ovdinata in nervo fpav-"

i Pcf-. L

fà fuprà corpus lingua ad apprebendendum diver-

fosfapores , vefolntos ex corporibus contingentib us

i, tll

(iedit

ipfam, Etfidicatur cum | Cajetano predidum

-

opu

(calum none(ie D. Thomz , & ideo minori-

: udih

Ke«

bus charaéteribus à czteris impreffum eífe,

üdi

fpondetur tamen citatum opuículum , tanquàm

t

legitimum partum S. Do&toris, paífim ab anti«

T.

quioribus Thomi(tis admitti ,

precipué à Magi-

u

flro Bcrgamen(ii

n tabula aureá opetum D, . Tho-

; At

frequentifime à Magiftro

Tgäll

ma,. didem citatur

JoanneàS, Thoma,à PP

. Complat. item à Card.

qm' L o

[ müx'

Aguirre, — Adcodue faltem probabile eft , cita-

tum opufculum e7e5. D.

indut

Probatur eonclu(io rationc

; organum enim

q

94

gu'&üs

gl

ïtPP".

28o

'P&r: feaund&l

MaOCULIONGA amsseimpa) VEISSORINSYPU WURTETNMNDNRÉR eneem gxtadgecle

sepeceempracemevUE qntietbonerperri) cometeenfetd

Ob fecuns

Y

guftus debet cffe ficcum, — ut porfit percipere hu«

objt

miditatem , in cujus prdorninio fundatur Sapor,

etam

caro autern cum fit. compofitionis aérez vel a«

j dun,

quez ,tota humida & fungofa eft ; nervus veró

7 huni

ille eft admodum ficcus , cumfit naturz tertez ,

quo(i

fieC participat humiditatem à cerebro , ficut nervi

UTR

mamillares, . quia longius diflat ab illo.

Adeos

piopfi

que omniné dicendum eít, aclum gufítandi refi-

f

Woc

dercin nervojillo molliori per totam linguam exe

tenío. Álter enim nervus cum mnículis deferviens

quex

ad motum linguz , diveríum munushabet , du-

dibt;

rorjueeít , quàm requiratur ad ejufmodi fen(a«

Áicum

tionem. Etquodin cufpide lingue magis vi-

, Dtent

geat guftus , con(lat experientia , quia ibi vivacius

; llpote

lenutur dele&tatio & diicretio (aporum. — Sed ta-

) distig

men, quiaetiam fentitar. & delectat ad fauces &

v Uoot

ad ridicemnlinguz, G intota ipfalingua , ideÓ

|

in totà illa fimpliciter poaitur,

fitt

Quod aotem. orgapum guftus debeat. effe

ficcum , fentit exprefse S. D. cum Ariflotele - . de

N03

fesf d fenfililetl. 9. ubi ait : freut organum odae

ipa

-

ratus debete[Je aqueum , nt fit in potentia ad fic«

lt

eum , fiue quonon fit odoratus inallug ita etiam

dufe

organum gujHis debet effeterveum ,ut fit inpoten-

hifnj

a bumtduwe , fine quonon eflauftusinattu, Ex

btici

quc tal« conficirutstgamentum : ficut organum

ldgu

v:fus dabet effe in potentia ad coloratom & luci-

dua ,ideftperfpicuuin, quia ejus obje&tum eft

E VDIT

lucidumcolorarum; & fimiliter ficut organum

BN

odoratus debet. efle potentiá 6iccum , quia illius

tor j

objc&um.

a

d r

"

$ D!güfhï

E

deaem

uchr

objeé

ïum yfcilicet odoräbile eft adiuficcum ; ita

rXpor

etiam organum guílüs , debst effe potentia humi-

A

dum , quia ejus obje&tum ,fcilicetlapor, aétu eft

"T BM

humidum , per contradiftinctionem ab odore i

etted ,

quo ficcitas prevalere debet : ergo etiam debet cífe

üt nets]

sduíiccum, itauthzcfit peculiaris. & maximé

Àdts

propria ejus qualitas, — Confequentia conflat ,

ii rl

nam cum eadem (it potentiacontrariorum , & de

unocontrario fiat traufitus in. alterum , confe-

;uam "

fetyiti

quenterfit, utid quod eft potenuià humidum ,

Stgd'

debeat effe actu (iccum ; ficut, quod potentiá eft

Áiltis

ficcum , debet actu effe humidum , ut diximus de

potentid odorativá, Talc quid autem , non eff caro,

agis f

Jacili

utpote valdé humida, fungofa & attracliva humi-

el t

ditatis : re&lé ergó adítruitur nervus ille mollior,

w ,

proorganoguílandi, qui eft terrex ac proindé

aQuficce nature , cum potentiáad humcctatio-

T.

nem,

^

4 d

Ifta antem ficcitas , que organo guftüs,ner-

'g M'»

vo nempe niollioriineffedicitur, non debet eífe

ignea, quzadurit& confumit humidum, fed

"1] Mü-

ul

terrea , quz facile humidum recipit, in humido

autem formantur fapores, Undé fi lingua fit

7)

/W'

nimium ficca , ficcitate illa adurente, ficut in fe-

bricitantibus folet conttngere, male difpofita eft

H

ufid

adguítum.

Diecs r, Ariíloteles /.4e fenfis & fenfili apud

lici

v

u

É

k

D. Tho. /e£, 9. Sen(orium guítus conftituit in

corde ; aitenim: euflásch tatlos feuforiumef?

m ;

ilius

€or ; qttia cor eff qalid:jïmum , ficttt. cerebrum

$

frz;gi.

du

285

Par: þcurndd

— rMe Ó —À—Y —

2aesdame.

MDEISMQSOERDD

DERSEDAU

d

Zj]ïmum: crgö contramenrem Ariftotelis , of«

ganum g

uftás in nervo molliori con(tituimus.

puliec

humil

R.

Authoritatem Ariftotelis &due militate

contra eos , qui fenforium guftüs confticuunt ín

l

i :Fa

|

gridi

carne ip(ius lingua. Dicimus autem fen(um vere

|

borum Átiflotelisele, coreffe fenforiumguftus

!

V

ä

Áioti

remotum & radicalenon autem proximum , quas

tenus nimirüm cor eít principium totius caloris

Y qu

u

vitalis, qui mediante cerebro ubi elaborantut fpi*

Qd

ritus animales , fenfibus externis , principa itét

(ser

veró tribus primis Vifui, nempe , Auditüi & O-

Sunt veró Spititus

fyot

doratui commuünieantur.

animales nihil aliud , quam exhalationes quzdatm,

gu*kal

pnlve

ealore cordis ex puriffimó (angaine prodeuites ,

(ilit

uifiont & attemperantur à virtute fpecificace-

ältcran

rebri , ficut fpititus vitales fiunt à cordeia arterijs,

b

j U

T

& ex ijs in cetebro attemperatis. & perfedte ela-

- | tltu

boratis fiunt fpiritus animales.

Dices 3. Senforium guítus in illa patte de«

a

tss

&

bet conítitui , que majorem habet propottionem

| U

cum fapore ; fed caro linguz majorem habet pro»

i

pottionem cum fapore: ergó in carne linguae (en-

ling

forium guftás debet conítitui, m. patet , Caro

enim liogus , e(t humida valde , & aque: nature,

fuf

utietiam fapor , cum fine humectatione nullus

Econttà nervus ille molliot',

n

fapor percipiatur,

eum (it naturz tertex ,

e(tvaldà ficcus , confe-

J tet; |

W

