exprimeret id , quod nón exptimit ergo quoties

lig ,

fenfus percipiunt obje&tum , piout eft in fpecie-

tef

bus,nequeunt errare. -

g. Nego

Dt fenfibus in commus:.

j

538 i

lmbtume

B. N;:o;o M, quiafzpe fpecies non reprafen-

p

tat objectum eó modó ,quó debetét teprzfentari,

TT

ac proinde fenfus errat, quamvis obje&um co-

u p

grofcat.uti repraefentatur; veritasenim non e(t

metienda pencsrei conformitatem cum fpecie ,

TE

quarum

vel prout eft in fpecie , fed eít conformitas cum

fcnübi;

Ie, prouteítà parte rei.

Ad prob, diftinguo

y fent

M.implicat , ut reprafentatio noa. fit confor-

uiíty

mis rei repra(entate , fifit vera reprefentatio

»

-

ii

Concedo M. fi fitfala reprefentatio; nego M.

L

Exprimit enim id, quod falsó exprimit.

Dices 2dó;fi fenfus poffet decipi , tunc nul-

atl

lius roboris effetilla probatio , quá Sfoanses A-

al t

poftolus utitur ad confirmandum ea , qua infua

gt

Canonicá docet , diceris: 4uod audivtmus , quod

roit

vidimus oculis noflris , quod per[peximus & ma-

jl

nus Woflra coutrellaversnt de verbo vita .

annuntiavimusvebis ; Scdhoc dici nequit : er-

i

fitio:

9 &c. fequela patet ; quoniam fi fenfus decipi

poffent , non tecté colligeret Soaznes, ita eífc illa,

( ji)

r

quz ibidem docet , ex eó , quod ipfe & cateri

Apoftoliilla viderint &c. — Hóc Árgumerito uti -

, qu

tur Tértulliagus in (nO librüde AAnimá, cap. de

*

$. Jeufibus , contraillos , quifenfibusdenegant

0i

qüo

omnimodam authoritatem.

if [3"

g, Hóc argumentó Tertslliani convinci il-

proba-

Ü qüä'

los , qui contendcbant , fenfus femper ertare, non

tamen concludi , ipíos nunquam decipi , quia fa-

joqut

pout

tis eft , eofdem circa fenfibilia propria raró, imó

fpg(l!'

ad

pofitis certis conditionibus gunqua,m errate ,

ho

M/

32

Pars yrimd.

ameucweIxWMED cooteveerens CMMDRSDUNPSDSERUEETIS.

a

chon

hoc , utazzumentum ab experientiá fcnfüum de-

quet

fuimptum vim habeat

Dices 3tio fi (enfuspote(t errate , tunc ab«

là b.'m pf

CUl

rogatá illius fide nulla dabitur certitudo in fcien-

)

f

tijs , he quippe innituntur Principijs ,. Princie

D

RC

piaautem fundanturin experientià & fen(uum

Vs

zítirnatione.

p

y. Nego fequelam , quia licet fenfus circa

füo

propria fenfibilia raró & non nifi per accidens de-

cipiatur , tamen períe loquendo fuppoftius cet-

phan

(tm

tis conditionibus fuprarecenfitis non lolet errare;

& hinctalis experientiaevertinequit , cum hac

Broi

Ítur

ex plurium fenfationum ibi conientientium col-

lmp,

le&tone naícatur,

Dices 4to innumeras effe . fallacias visüs:

Qu

LE

j

Sic ignes de noCle proczul conípecti viciniores

Templorum pa-

n

(

apparent, quàm defadtó fint.

vimenta ingredientibus videntur faitigiata, Qi

angu

dbite

procul ab amne diftant , res ulteriores non dt-

Tü

finguunt à citerioribus , putantque calum terr

£

üþx

cþhæm.

lag

À.

Hic fcmpekr, ut & in älijs cafibus inter-

Ü

cedere defe&tum alicujus conditionis, rationecnjus

talis fallacia per accidensjcontingit , vel enim eit

ho

lefum organum , vel medium eít. indifpofitum ;

püa

h;

vel objectum nimis diflat, — Ad quas conditiones

etiam reducitur, fi fit depravatus fenfus interior;

! I

du

hócultimó modó contingit fubinde error in mul-

It

tisagris & nonnullismelancholicis , & Hyppo-

chon-

T

De fenfibus incommuni.

um

-

r i

n

33

€

h

m de

Yondriacis , qui"-fzbä videntur videre tangete res ,

qua reverá non funt ; ut multis exemplis pro-

E

unt

bari poteít , quz curiofitatis causá , fubneGtere

i lttte

placuit, ut advertatur quomodo ex depravato

Prit

fenfu interno , phantaíia vel maximé , error fub

tenluut

indé contingat, Sicfuit , quieximaginationis

vehementiatam vaítum fe habere , ac etiam tan-

Yusci

gere, putavit naíum , ut. nullam ullibi portam ;

dustt

fuo naío perviam exiítimaret,

Fuit , quiex

(s

phantafis dominio nafum fuum ultra probofcie

Lt

dem elephantinam excreviffe fibi perfuafit , ac

gumbü

proindé, quàm fíollicitiffimé acclamabat tran-

um

fcuntes , ne prope accederent , (ibidue improvifo

impactu nafum laderent, Medicus phantafiam

Tj viti

curaturus longum farcimen ejus naribus admo-

m

vitac arrepta novacula paulatim illud abfcidit , &

gt

tandem extimam nafi partem . ita. perftrinxit , ut

fanguis flueret.

Ac ita nafüm illi imaginarium

j Q

non &

abíecuit, porre&ádue potione foporiferá fanavit.

Fuit alius , qui ex imaginationis vehementia fuum

q u

caput ablatum effe fibi perfüadebat ,& hinc ut«

ramque manum in azrem cCrebró. expotrigebat. ;

y n

1

t

& caput querebat ,. & cum illud invenire non

poffet , amaré flebat,

Fuitalius , qui ex lefione

ia d

ofitum

phantafiz fe mortoum credebat , ac (epeliri pete«.

bat; quem ut curaret medicus, joífit ferctro.

qitioré

at

imponi , cum apparatu funebri , efferri , acà. fge-

&atoribus convitijs ptofcindi, Cum autem effer«

j

J

J

i;tur aC ita profcinderetvr , primó caput elevavi£

)

&lamavit:: óvos Nebulones!

d

| nifi mortu

us eí-

G

Íem ,

"

Pars prima.

iní

Drnessasmaiti, pacas MAMGST CERNERS

r

fem , oftenderem vobis rem. Deinde veró

convitiorum ampliusimpatiens e feretro repente

fti

defilijt , convitiantes pugnis excepit & fanatus

ltl

fuit, Fuit, qui ex imaginationis vehementia pu-

Ty.

didi

tabat in fio capite apes habitare & per confequens

fuum caputalveareeffe , ac propterea operosé

b

petijtfuum eaput fimo bubalo circumlini , ut a-

hp'

pes tanto quietius in capite poffent nidulari. Fuit

li

At

alius, qui ex imaginationis vehementia putabat

fe habere ranas in inteftinis ,

quz jugiter faltarent

Bo

ac tumultuofé cóaxarent.

Medicus dedit potio-

lu

nem , clyflerem fubdidit , & in fubjectam pel-

Íu

vim ranasconjecit ;; quibus vifis Phantafta ftu-

p

e talem fo

puitf

bolem peperiffe & fine mora fa-

[

natus

fuit , &c. Hac & multa alia Levinus Lem-

nius /. z. dezcomplex. c. 6. Stengelius Judic.

fs

divis, T. 2.c, j6. Pontanus i» rticis Bella-

&

fn

rij:

li

AR TI CULUS IV.

h

odo vebemens. fenfibile ladat at

t

Quom

corrumpat [mfum externum ?

!

0i

Ertum eít , quod vehemens & excellens fen-

C

fibile lzdat (ubindeaut plahe corrumpat fen-

Pt

fum, ut exprefsé docet. 4riffot. i» bóc lib.à;

gext& 123. lta nimia

lux folis difgregat vifum ;

(oivit , unde fpiri«

ï

€x(iccat tctinam , porosque re

tus ad vifionem neceffarij diffluant, Sic ; aiunt,

Xenopbontis milites , dum numis éiu

per nives in-

cederent ,

ä

B i

De fenfibns in communt :

35

)! w

ced:renc pene omnesindefuifleexcecatos. — Sic

rcpcnte

(onaif «

fcribit Galessslib. YO. de. usf partium ; homi-

nes illos (ubitó excaecatos fuiffe, quos Déenyón:

Yi pu.

Tyranus exobícuriffimó carcere edulos in fj plen-

quttt

didiffimam domum calce illitam vocavit , quia

)perosö

non potuerunt repenrinü illum fplendidz lacisil-

,U

lapfum tolerare. Apud Gracos etiam pelvis po-

j Jl

lita obijciebatur ijs " quibuscacitatis fuppliciurn

puubzl

inducerefuit conflitutum. — Similiter ingens fra-

ij

gor ledit auditum; ut expleditoribus tormento«

i

rumconungit, Vehemenstangibiletactum of-

i

fendit , &c. — Quomodo autem

. id contingat ,

T

plané eft incertum,

j l

[ete

Compluten[es. Difput. 9, de feufbusextere.

2i: , cum pluribus ali

js docent , quod vehemens

SWHGU

fenfibile ledat fenfum

» ut eft agens intentionale,

J

& ut pracisé immittit fpecies, illasdoe. imprimit

fenfui, Fcoatra alij cum JXeasze à $. Tiomà

bic , Ruvio cic,

docent , vehemens fenfibile

folum ut agens natutale caufare lefionem , qua«

T

tenus nimirum unià cum fpecie intentionali im-

mittit aliquas patur

ales qualitates in organum feu

fubje&umillius,

fatione quarum alterat veletiam

t5 n

omninó deflruit naturalem ejus difpofitionem, ac

J:tf ]

proinde fenfüm non per fe (ed per accidens adla-

fionem íui (ubje&i Izdi aut corrumpi : lta lüx

LUR

ifum

V. g« Speciei conjun&ta ob calorem, quem fecum-

ett , fi nimia (it.offendit oculos & albi diuturnus

g

aípectus obe(t , quia major lux , quz in albóeft ,

'tí f

quam alió colore , diforegat vifum , & humorem

(

oculorum gravius difiolvit.

C 2

Hang

p

56

"szr": pri'mai

E. h]

tür

| Hanc ultimam fententiam . judico proba-

p

biliorem , eamqQuc tenet $. 7Po. i» additioz.,

J

T65]

quejt. 85.

Art. 2. quod eítin 4. diftintt, 44.qua[t.

]ni

n oculusnon gloriefus pof-

T. 4rt. 4, ubi qurit , a

&

fit videre lucem corpori

s Gloriofi? & determinat,

v

m argumentó fic obij-

quod fic: Infecundó aute

qi

cit: quia claritas c

orporis gloriofi erit majov

h

am claritas ais :

feA. claritatem folis in /itü

lat

'Yotá ocu

lus non poteft afpicere; erg

à neque lucem

bu

qnod* claritas

corporis glariöþ

,fäjä

Et refpondet ;

Íu

;gndit vifum , in quantu

"m agit

'inten[a 505 o]f

L

"attione anima ,

;

*

féd fecundum boc magis deletlat ;

hi

offendit autem ; in quantum agit ablione naturds

545 d di[-

6

" calefaciendo & 4

iþl*vmdc organum vii

dlg

Q ideo corporis gloriofi elari-

gregända fpiritus ,

*

Wl

'f£45 , quam'vi: €xce

dat claritatem f;lis , tamen

VC

E

endit vi[um , fed. demuleet.

de [ui naturá non 0

(ini

HzcS. DoGor , ubi exprefs

& diftinguit inter

L

lezo in vehe-

Dtg

allionem nmaturalem & intent10na

mentifenfibili, hujusque lafionem adícribit: 4-

u

&ioni naturali,

!

- Prtobatur ratione ?

lefio organi fensüs et

W

orrup»-

T

"matutalis paffio , cum fit phyfica quedam c

tlj

o non poteü per fe

inferri

tio , fed naturalis paffi

adeoque nec

N

er actionem mere intentionalem ,

la

ex vi accidentis , ut intentionaliter operantis , !e

fi

tantum ex aCtionenaturali , à potentiá natutalitet

D

opetante: ergo lafio fensüs non provenit €«

actione folum intentionali , fed cx acticne natu-

sd-

W

rali & phyfxcä. Hinc cum nimiö Íonó obtu

tur

p

- De feufibus in communi,

fl

tur auditus , talis lafio ex ipsá reali qualitate foni

pzoba-

provenit , quz cum magná aérís commotione au«

[diïllm

res intrat && organum propter violentiam lzdit,

uml

Tgnis immutat phyficé fuó calore organa tactüs ,

u

mittd,

& folarislux in humore eryftalinó , ut in quódam

vftorió conglobata comburit fundum oculi, A-

( Obii',

quila tamen facilius fuftinet folis iatuitum , quia

TE

foramen oculiita coarclat , ut pauciffimos admit-

rf

T

tat radios , quorum proinde vis fit nimia ad com-

burendum, /Obeandem caufam cum .folem per

;[ if

Al

«t

foramen acüs conruemur , etfi integer appareat.,

ejus tamen afpectü non multum .ledimur, De-

|

i

niduecum ex nimislongó afpe&ctà albi leditur

At

eculus, id evenit, vel quia-ex nimià attentionc

"

difgregantur fpiritus ad fenfationem neceffarij ,.

T

vel quia. ex nimió conatü attingendiobjectum ,

i

n

li

accurrit magna fpirituum copia, qui cum calidif-

lt

fimi (int, fuó c:lore ex.eífivó ledunt temperiem

organi ,& unà fenfum deflruunt,

| qdt

Dicesl. feníus confiftunt per

fc ] in .Cit- .

A

tà temperie organi : ergo , cum folvitur hzec tem-

peries ,.leditur fenfus; fedíenfibile excellens &

nsuSCü

improportionatum diffolvit. illam temperiem,,

rP

etiam quatenus eft fenübile per fpecicm., quia

hóc iplo , quod fit improportionatum, eítcon-.

lll

t [

trarium tali temperiei ; ergo etiam ratione emif-

IISer

fionis fpecierum fenfibile vehemens poteft 1zde-

,rahttf

re Íenfum,

j u

B. Quodfenfibile vehemens, licet fit im-

i

proportionatum , .non tamen per fe fuáactione

gl

C 3

inten«

tl

E.

38

—

Paytprimd:

us

UP itostieedTY

int&ntioäii diifolsrat tcmp;rlem tealiter , fe

d tatie

n

f«

tum faciat , quod fenfus non cum debità propor«

Ín

tione obje&tumattingat; Unde quidem per acci-

dens fenius laffari poteít ex . nimiá attentione GC

D

d,

conatü, velex nimiócencursü fpirituum cali-

diotum , qui fuó calore exceffivó poffunt ladere

d

tU

temperamentum organi, nontamen per hoc di-

r;&ö ac per fe leditur vi a&tionis intentionalis.

Dices 2dó : quod perficit fenfum,non ladit 4

U

ho

fed vehemens (enfibile perficit fenfum : ergo non

ledit. probatur m. potentia perficiturà fuó ob-

x

jectó ; fed fen(ibile quantumvis vehemens , con-

"

tinetur fub obje&tófenfuum : ergo &c.

Q

x. Diftinguo m. veliemens fenfibile perficit

li

fenfumprout agitpracise «/fiose imtentionali j

Traníeát m. prout. agit 2/one naturali; ncgo

fiQ

Wl

m. & coníeq. Adprob. dico, potentam ab

objectó pracise qua tali , notiledi , ledi autem ,

«l

h

quatenus tale objcctum conjunélam habet quali-

tatemtontratiam && improportionatam ipfi po-

tenti2 , qoam , cum obje&ta fenfuum fibi conjun*

&am habesüt , ideoratione! hujus qualitatis non

perficinot , fed Ieduat organum.

(

In(tabis: fialiquisex ftequenti. & diutut-

no afpccta coloris albi aut rubri ledit oculos ,

f

ued maximé ne&lu fieri poteft, tunc talis lafio

W

[

non videtor poffe ad(cribi qualitati reali vel actio-

ni saturali, cam colores non fint aCtivi ; ergó Ío«

làmadícribi debet a£ zoni intentionali.

À. Hanclafionem provenirequidem ex. ip^

E

sà

De fenfibus in communi.

e

39

I

t

$À adtione intentionali & immiffione fpccierurh ;

fed per accidens tantum , quatenus ex attentione

Qp

C

fensüs ad tale objectum , quod fpeciem tam vehe-

"T

mentem immittit , cum quádam difperfione lu-

TE

cis , fine quibus non videtur , fit ut (piritus vifi-

lt

vidifpergantur , & acies oculorum per hocob-

*

x d

tundatur.

lj

Dices 3tió:lux

non eft qualitas corruptiva ,

lodl

confequenteragitin organum potentiz vifivze

o nl

Íolüm a&ione intentionali , & tamen nimialux

u

excecat oculos : ergo talis excecatio tantüm

qu

provenit ab alione intentionali,

Rt. Lucem eminenter effe corruptivatn , fic-

vll

duenimio fulgore nonladi oculos vi actionis in-

tentionalis , fed naturalis , quae in actione inten-

iil y

ln;

SU

tionali eminenter continetur, quatenusnempe

vel retinam vel humorem Cryftalinum nimium

m d

(

calefaciendo , exficcatillam , exttahendo humo-

res neceffarios pro vifione , & ita ledit fenforium,

quaïl'

fi)

OI

Undelux corporisgloriofi , quz non eítcalcfa-

u

€iva, non ladit oculos, ut anteanotavi ex 5.

Dett,

inot

Advertit tamen Gosdin bic , fpeciali quó-

(plUfe

dam modó fenfum ladià fenfibili,nen quidem lz-

fione alterativà, . fed quafiintentionali, nempe

Jof í

! 1360

non quia cxcellens eít, fed quia e(t difconveniens

inclinationi anitr & , at(ue ob id doloriicam. Sic

;810*

v

voces afpere & difcordes cruciant auditum, acer«

bifapores guflum , &c. — Undeetfi hac objeca

u

€orpus non corrumperent , nihilominus ani-

[r

C 4

mam

406

Par: þrz*mäï

Queseeec umuawEl) "uMRRRRRERD Quocco GXEMMOKBUNOUES onpytlsisuremsts soesmuengii ( m

mamtorquerent: & hóc modó

damnati cruciae

fcipf

buntur , non percorporis alterationem , — (ed per

p

Y

ingratiffimorum objectorum continuam fcnfatjoi

Y

nem.

H

&

ARTICULIÜUS, V. -

ET

: Decomparatioue k:y'ïum Aqucml þala

li

u

feédionem,

inbt

Àm brutis quam hominibus liberaliffimé na-

T

tura de fen(ibus providit , ut horum ufus

W

non tantum ad neceífiratém ,. fed 'etiam delicias

p

defervire poffzt. — Hicíolüm dubia quedam o-

V

!l

riuntur , cicca (cafuumad (e invicem comparato*

tum perf:ctionem.,

DT

azr.ergo [ utrum fenfus externibru-

torum & hominum inter (e fpecie diftinguantur?

dim |

Affirmat Jamblicus , imo fenfum illis nonnifi

lum

*equivocé convenire, eó quod. humánus fenfus

$

EU

in feipfum refledatur, quod belluino minimé

cchvenit. — Verüm hacfeatentia neque probabie

f«

litatem , neque ejus ratio foliditatem habet : fal-

t

fum enimeít, quod (enfushominis externus il

hi

fe ipfam refle&tere , fuasdue fenfationes percipe-

&i

repolfit; quia nulla potentia. poteft ferri extra

Qu

fyhzram fuüi obje&tis non enim vifio , que eft

fen(atio potentie vifive , eftcolorata

neque

r rj

auditio efl fonus: ergo, cum potentia vifiva non

t

poffit extendi , nift ad coloratum , & auditiva nifi

Qu

n

ad (onum,patet;quod feníus externi non poffint

Íe

'n'tg

41

gaper

D [egfäk: $n cotumumi:

ÀPURRGENUUN, GBMUSUC VREUCAGE Ocrede

p

D

ag

etüi

ffe ipfosteflectere

» proptias fenfationes perci-

(dpt

piendo.

X

Falfum item. efl, fenfüm brutis tantum

bnfa;iog

zquivocé convenire 5 nam, cum fenfus hominis

& brutotum in eadem obj:Cla ferantur , & ab ijs

eódem modó immutentur , non eft, cur. interil-

los diftin&tio ponatut,

Sunt itaque ejufdem ipe-

n

ciei , etfi perfcctione accidentali difcrepent.

' Quar. 2do.àn fenfus aliqui perfe*tiores fint

fnott

inbratis, quam inhominibus? g. in perfectio-

f Yi

neaccidentalifüperat homo cztera animantia ,

geiol

pracipuein taciz Gt gaf/u ; in reliquisveró , utin

ln t

wVist, odoratá , & auditá à brutis fupera-

tür,

parato'-

Probatut rmapars : quo temipetamentum

i t

meliuseft , ebtactus & guítus (« qui tactus qui-

T

dam eít ) praítantiores (unt ; atqui temperamen-

m

tum in homine perfcélius eft accidentaliter : er-

Probaturt m. homo exeo, quodfit

! fcnïüf

ninit

animal omnium perfectiffimum, requirit. per-

o

fcBiffimum temperamentum; ficut enim mate-

T

riz nobiliori & perfeZtius difpofite debetur no-

bilior anima intra eandem fpeciem , ficnobiliori

animali , qualece(t homo , & nobiliori organo ;

p

jen

quale habet homo , debentur nobiliores fenfus. .

Dices, hoc argumentum militare etiam pro

u^

ng(fü!

teliquis fenfibus , in quibus etiam homini debetur

4 f(f

nobiliustemperanentum. Nihilominus tamen;

quia ad temperamentum aliorum fenfuum requi-

fl

'n'tqr primaaliqua qualitas pradominans , u

tv. g.

j

L

humi-*

—— d — d

"

Pars pri»ml

»uomAi; QEPICINCRIE Vostteuae Rer t

[

humiditas ad vifionem , inde eft , quod vifus non

burpi

fitin homine adeo perfectus , utin Aquilá , Lyn-

ce Gtc. Quare propter fimilem rationem admit-

y m

timus etiam , hominemáà vulture fuperari in odo-

foerunt

ratá , hocenim , utpatet ,'peraccidens eft, &

Chrdi

ratione illius qualitatis , qu& , quia alioqui necef-

nl

faria eft , nonfinit fenfum prodire in actum tam

àuum

perfectum; invisü enim & audità. predomina-

ti,c

runté

tur/umidum , in olfaQtü fecum ; quas — qualita-

tesita efficaces vendicant fibi aliqua animantia, ut

tb

lii

proinde hominem fuperentin diclis fenfibus. E-

cont;a , quia Guf/us & Ta&hus nullam habent pri-

hU

mam qualitatem. predominantem , propterea

Odor;

homines (uperant eofdem fenfus inquóvis ani-

lnb

mali,

ptit

Probatur 2da pars ; hominesà brutis visi,

( n

auditü., & odoratà foperari. Sie Aquilz per-

iulld U

fpicaciüs vident , & ad intenfiffimos Solis radios

V

irretortis oculis pullos (uos exatinant : hinc 5.

[/

"Mdugufh. lib. 2. de moribus Manich, cap. . dicit:

Sol , quó nibil inter vifibiliapulchrius invecnitur ,

LUE

aquilarum oculos vegetat . hominum (auctat afpe-

Éus € tenebrat, ltem Lyncis oculi longé fu«

Sinj

perarevidentur oculos hominis. Quod autem

Poct:

lyncis oculi, aciefua , plané poffint murum pe-

Ar:j

netrare ( ut aliqui (cribunt ) fabula eít,

VUhUQ

dote

] LE

res & canesfagacius, eminenuusque odorantur,

Hinc fctibuntHiftorici commifsó inGraciá prz-

0

lioà foo. milliaribus advoláffe vultures ad cada-

Quit

veramortuorum.

D. 7bomas Ícribit à vulturi-

m

bus

bsdis:

E

Dg länjbu; Ín commtimi,

$3

ii tot

bus per quingenta millia paffuum C addit 5. £7ye-

lä,Ly'

*

ro5. GL ab Aquilis ) prafentiri cadaveris puto-

admil

rcm.

Canes Rhodienfiüm militum ita educati

Litodo

fuerunt , ut, cum no&tu vagarentur , Turcas à

d&

Chriftianis folóodore difcreverint, & illos qui-

j n

dem latratibus morfibusque infeftaverint , his

hum hn

autem blarditi fuerint.

Item conítat experien-

domiti

tiá , canes , ubi edes quaídam fepius frequentá-

qualiu-

runt & diutius incoluerunt , perfylvas & flumi-

Mmy [4

na abductos , inexterasurbes , facile 20.. diffiias

h b

leucis , exportatos , edesantiquas poftliminio re-

T

petijffe propter fagacitatem , quam habent in

mpttm

odorando. Similiter con(tat , palumbes & co-

jj d

lumbasodorepelle&as antiquum columbare re-

petere , folitosque veviferenidos..

Talpa acu-

yi n

tius prz hominibus audiunt ; uti etiam apri.Hinc

illud catmen :

yle t^

Ó d

incó

— ANos aper auditu , Iynx vifu , fimia puffh ,

: Vult(cr odorAtf , precedit araneatacin.,

p d

gtl

Dices: ergo bruta fuperant hominem

rinldfft'

etiam quoad gu(tum & ta&um ?. y. Id , quod de

ygi

Simiá & Araneá canitur in eÓ carmine , macis

Poéticeé quàm Philofophicé effe didium. Nsm

| quett

um

4triffot, lib. 1. de bifl. anivaal. cap. 1 $. exptefsà

Volti

docct , hominemgs//á & Tac 4 omnibus excelie-

jrant

rcanimantibus, Undeex eó ,quod fimia , dum

p

comedit, tniras gefticulationes faciat , non fe-

quitur,illam przftantioris effe gu(tüs , eft enim de

;d Cäda'

Vultuli'

fe animal gcíticulatorius , tunc veró plus, quan«

T

P]

44

^ Pareprima,

—

D

p

L

-

agl

doex cibo voluptatem percipit.g .Similiter non

"'emni

fequitat arancam fingulari tactü pollere ,. ex eà,

Coho

quod dum vifcera pro. smucis capiendis per mo-

m

dum retisextendic, ftatim etiam minimum mo«

tipt:ig

tum hazrentis beftiole in. extremá plagá perfene

fnoi

tilcat ,id enim provenit , tum quia femper eíLin

Wdem

infidijs , tum , quiatamterett filo & tam zequa-

m

bili deducit (lamina , telamque explicat , tam eru-

Tisrt

ditá fabrilitate à centró operis, quoquó verfum li-

if

neas fufpendit , ut etfi ta&tà exquifitó non polleat,

funti

facilà eam fufpenfi caffis tremor excitet, — Unde

pv

Albertus M.docet, ataneam. minus perfedtum

um

habere tactum , quod . frigidi.fit temperamenti 4

& vifcoía abundet humidtitate ; qua tactum red-

tl

dit hebetem & obí(curum.

M

Ht

Quar. 31ió : intet fenfus homin

is ,quihäm.

IT

&j. Vifum cateros long? an-

fint perfectiores.

ls

tecellere, quia ejus objectum collatum cum ob»

inpc;

iectis aliorum fenfüuum eit. longé preftanuus ,

twl

nempelumen & coloratum : tum ctiam, quia

bii

immutatur vifus ab objecte minus mareriali ; tum

tior

To

quia ejus organum ftructuram habet mirabilio-

rem. — Deinde vifüsad majorem diftantiam per-

lii

cipitobje&a, quàmalij fenfus , ac demum pro-

poí

pius , quam alia quzlibet potentia corporea,imi-

ha

tatur perfectiffimam potentiam fpiritualem, Un-.

Til

de, quod Phzbus inczlo ( qui & ipfe magnus:

ht

mundi oculus ab /Egyptijs fuit appellatus & ado--

L]

p

ratus ) hoc oculi in:corpore humano

*

fquallent

&t

urafunt

ünc folarilumine omnia fublunaria , obíc

n

omnia

De fenfibus i» (o

mmupi.

4f

A

At

— od o 5 ss

lier 40

omnia cotpo 's membra, nifi oculorum radijs

T

cohoneftentur. . Unde P/ato diviziffimam par-

-

prr o

tem appellat oculum : fzzt , inquit, oculi parti-

10 I0»

eipes ignis cale[His , qui non nrit fed illuminando

1 pcrfen-

fnaviter diem imvebit mundo, 'Oculi humani

itidem funt duo Microcofrni aut parvi mundi lus

r dit

il æquz-

mina: hioculi , dum univerlarum rerum imagi-

tum et

nes repraefentant , in ijs dele&tantur , omnemque

m

in fe formam , magnitudinem , qualitatem & di-

npol(ah

ftantiam recipiunt. , id , quod fingulare eorum eft

4

(ità

privilegium , nulli reliquorum fcnfuum indul.

;erf:&um

tum.

gmtla

Poft oculum fequitur Auditus , qui etiam

um

cxteris inferioribus elt perfe&tior, quia ejusor-

ganum praítantioris eft ft u&ture organó aliorum

t

fenfuum,acteum enim e(t ; immutatur etiamnobi

a

lius & voluptatem parit aliquó modó fpiritualem

gimov

inperceptione (onorumtam variorum , qui ta-

hmïus l

metfi in ratione qualitatis videantur efle igno-

, qUil

biliores;inratione tamen objeQi funt praítaa-

4l t

tiores, quia immutant potentiam . imrnateriali

jbl

modó. Organum viss tot particulis,mufculis,tu«

nicis, humoribus, nervis, arterijs &t venis ( ut

a

ynt

poflca pluribus-dicemus ) fupra quam natuta

at

comprehendere poffit, compofitum eft : fed non

fl UH'

minus mitabiliter fedem fuam fixit auditus nofter

n

in tot labycinthis, CochIeis, fencftrellis, tym-

&i

panis , aqua ductibus & officulis , in quibus cum

[ual!cni

artificio flupendo fabricarus eft , unde mczigö

poft oculum primas tenct.

y/it

of

S?qui-

46

Pars prima."

PO UR

ld

Mi n -emvenaneeo aieertistuen. DEENED. Pucnifi

—-i

Sequitur poít. Z2sditwm oderatus (eu olfa«

bi: i

&us , qui, quoniam immutatur modó minus mae

qum

teriali , quam guítus & tactus , ideo his eft prz-

: Ranti

ftantior. Secund& hujus organum longé excel-

ET

litinferiorum fenfnum organa , nafus nerpe eft ,

]

qui medius vultui, per modum Principis infide-

rethrono fuo videtur.

HincDeorum dicitur effe

Mpxï

membrum & herile, & fifitoblongus , magna-

prim

hat

tum characler , univerfam faciei compofitionem

ad perfectionem fuam perducens; ficut é con-

ftnd

trario ; quibus narcs mutilatz funt, deformita-

tem circumferunt in facie.

Tal ,

Non uaus hujus

etiam

metmbri ufus eft , fed multiplex ,. eftdae inflru-

p

mentum per quod odores omnes ficut. & fztores

Tum

cum fpeciebus (uisad cerebrum ufdue pertingunt.

ulim

Sic Hippocratesinquit : olfacit cerebrum bumi-

? 00!400!

dumexiflens, aridorum odorem una cum acre

per corpu[cula cartilagino[a ipfum trabens.

Penultimum locum tenet gu//u; , lingug

affinis , eidemdue proprius. lInde non imme-

rito Hieroglyphicorum Authores hunc (enfum

per oftenfionem lingue , tanquam ejus , cujus

caufa inftrumentalis fit & efficiens , — exprimere

IH,I

volucrunt. Hine P/yloxezss plus ventti, quàm

(f

Philofophie deditus , gruem íe optavit , ut lingua

ütar

& palatum ciin modum roftri illius longum effet,

T'otr

exquó (uavitas guftüs diuturniori fensü percipe-

] Rhm

retür, . Formavit fuper hoc non in elegans Apo-

l

phtegma Care, talerefpon(üm dans ei, qui in

filj

numerum familiarium fuorum adoptari guere-

At

bat ?

mass i

De fenfibus in commsmmi,

L.

'[en olí

bat: »o» po[[e fe cum eà vivere, quiplus palaté

QUs r

quam corde faperet, Quodautem guftus fit pre-

selpre

ftantior ta&tà , inde eft, quia modó minus mate»

pi o

rialiab objectó fuó immutatur.

Ta&tus omnium fenfuum eftultimus 4gzi-

mul,

j tl«

tate,nontamenultimus origine & seceffitare ,

jciutet

fed primus, quia peculiariter radicem habet ia

! magm-

primis qualitaibus, quarom temperies cít pri-

ofitiont

mariadifpofitio adanimam , primumque vitae

1177

fundamentum , quá diffolutà & tactus ipte & ani-

Mtrmi

malperit. Et eoquidem fenfus hic plurimum

nus hij

etiam confert animalibus;quia ejus opera poffunt

qeinlt

p.rimarum qualitatum nimietatem Cavere, quae

j fatt

rum exceffus interitum affert,

E(t autem idcó

tingi

ultimus dignitate, quia maximé craffus, eft| &

s ln

corporeus.

TT

ARTICULUS VI

,

lii

De siz c9* abusá fenfäum.

n im!

: at

Inis , propter quem liberaliffima Parens na«

$, ij

F

turafenfus contulitanimelibus , principalis

1 [jmm

€it , uteorum usü vitam poffent confetvare,dene-

, gii

ceffarijs (ibi providendo , & qua bona effent pre-

yling

curando , quz mala fugiendo, Beneficio fenfuum

nótunt bruta herbas falubres à noxijs difcernere ,

fj !a"f

t

relinquere. nepenthem herbam venenatam , &

locó hujus panaceam priori proximam , eamáue

yA*

ul

faluberrimam eligere. -Nórunt feafüuum mini-

fterio himndines pullorum cacitad herbá

cheli-

(]IW'

hi

donis

4;8»,,

. Parsprimte

Tiaeressennenenn

—— af

gsscamsd oo. DESISEDUIMIRLNND Fuacocctóeizath

[ d

donia medefi , ut Ícribit Zriflot, animal. lib. 6.

Ws

cáp, f, INórunt cervi querere Dyclamnum, ut

g

fagittá vulneratipaftu ejus herbz telum eijciant ,

Ltf

utícribit P/iwzss lib, 8. cap. 27. NOrunt te-

d

ftudines herbam Bubulam à ferpentibus morfi ,

lt

in remedium vulneris adhibere , ut alia taceam ex

Dicit

Plíiniolib, 8. cap. 27. lNórunt beneficio fen-

wl

faum columbe vitareaccipitrem , pulh. vulpem,

m

oves lupum , &c.

Ut minimeé videantur otiofi

nj j:

fen(us in animalitus , quinimó maxime neceíla»

rij tam profuo incividuo, quam pro fpecie con-

*

qua

fervandá,

illgu

Nihilominus homini , cum dignitate om«

ed

nibus brutislongé praftet ,. utpote cwjss pedibus

Mtoir

benigniffimus Deus vmzai4. fublunatia fubjecit ,

hr

& fpeck"ialiter funt neceffarij & máxime utiles ;

li,

propterea, quod pereos divería retum fimula-

cra ad intelleclivam cognitionem pertrahantur ;

ltjy

vibil equidem efl in intelle&lünifiquad prius fue-

il

hn

rit infenfibus. — 1d, quod nonnulli explicant ! fi-

militudine civitatis, qua diverforum hominum

ll

ad fe confluentium turmas diveifis aditibus recie

Hs

pit & receptos confervat. — Ulcitur. praterea . his

Mm

fenfibus anima hominis tanquam nuntijs, quorum

l ^g

fidá obfervantià ea demum cognofcit , qua aliàs

DN

ipfamlatent, |Unde bene inquit , e/f»gu/. lib.

7. de Gene[. ad lit.cap. X4luflravi mundum fo-

h& [

vis feuste quó potui , C? attendi vitam covporis

W

mei de me fénssisque meos, — Et. lib, Yc. eoxfeff.

r

garnit

cgp. 4O0.inquita Perewrro januas omnts

9mea;

N

E r

De fénfibus in communi,

49

LE

tt liþc 6'

me« :ocnli dicunt , i co

lorate funt( infenigitimäï

um, ul

gines & (pecies tranfmiffas , atque in fensü me-

tjtant,

moriag reconditas ) »o* ea xuntiavimus : zdures

YUDt t

dicunt, fifonuerunt , A nobis indicate funt

e

e

ff

Nares dicunt , fi oluerunt j per nos tranfierunte

um t

ico It

Dicit etiam fenfus guftandi , fi fapor non. eff ,

nibil me interroges: Tatlus dicit , fi corpulene

nlptm

tum noneft , non contretlavi , fi non contretlavi ,

turd

non judicavi,

qeilo

Si proinde corpus humanum , animz tam.

j (te

quam rcginz & Dez (ublunaris eft Domicilium

auguftum , quamvis anguftum Palatium , fenfus

tale o

exteriores metitó poflunt dici ejus feseffre & in-

gl

troitus , ut non incongrué , de tam magnificà Fa-

Wj/r/t»

bricá illud quis canere poffet , qued Ovid lib. 1.

T

Met. de Palatió Fs« cecinit:

(itie

hat )

Innumeros Aditus , ac mile foramina tettis

77 fl"*

"Addidit ,& nullis inclufit limina portis.

t

INelle , dieque patet , tota efl ex ave fonanti:

gminüm

Jllic credulstas , llic temperarins evror ,

Vanaque letitia e[l ,conflernatique timores

yr "

Stditioqre recens , dubiogsie autlore fufnrri.

Qorum

]pía quid in caló rerum , pelagoqsée geratur ,

jedi

Et tellure,videt, totumqite inquirit in orbem G e.

il

9)

Haud fecusanima & humana mens per fen«

fus tanquam emiffarios nuntios univeríum ote

w]

n

J

bem vifitat , eorumdue beneficio ac mini-

flerie rerum omnium haurit notitiam five ad bo-

íf

MMU

num ,fivead malum,

Nuntiant oculi hujus vel

illiue

n

$o

Pars prima.

aecsacrcacci] CRIEERENZD Buroeti

lonia

illius obje&ti pulchritudinem , & animus Cofpo»

hn

phili nihil przter mundum fapientis , quantocyus

dus d

fioxijs ignibus accenditur , féqwitwr ocnlos in amo-

L

ve duces, Theophilusecontra feu animus totüs in

amorem Numinis abforptus ex vifibilium creatu-

dv

b

'arum pulchritudine in invifibilis creatoris rapi«

tüuramorem & venerationem ; forde(cere fibi ter-

Dui

LT

'am advertit ex jucundiffimo cali afpe&tu. — G-

n

n

ille paululum mellis , & continu& mortis

itie

'amaritudinem experitur 5

Alter juífis valere ri-

vulis dulcedinis creatz , ad fontem imó Pelogu

a

Hit

bi

inig

bonorum omnium regreditur Creatorem , u

lg

magnitudo dulcedinis in p

toprio fente degufla-

j

tur.

Invitat 74555 $:

iridem ad mollemro«

H

j

gris proxima

Aj

farum lectulum , ubi crzfeit odori

lii

fpina rofis , pungenitis tribulationis

& mordenti $

hr

con(cientiz,[nvitatidem Ta&ws S. Beneditium »

ad horridum & fpinis thalamum ,. €x

quibus Íuó

hI

cunditatis.

Mhti

tempore colligetur sva perpetus jü

L

"Trahit S4lomonem tet. feliciffimum , te

r fapien-

ad audiendos cantatores

j

tifimum zsditus

cantatrices mundanos , quorum i«l e

ft Prophe-

! & lamentabilecarmen. Tra«

[

ticum illud v« ! ve

ld

hit penitentem Dalmatam , Bet

hlzi antri hofpi-

i

tem Hieronymum , ut fepiat anres [uas fpinis, ex«

IT

clufisque fabulis , tumetibusQue vanis ; nihi

aliud (üve cemedens (ive bibens advertat, mill

A

*

— ÀÓ

fonitum vocis illius terribilis

Lj

Snrgit: giortHi ,

Uþq

di

vezite ad Judiciuwm. | Rapit denique poft efflu-

vium odoromentorum fuorum Meretrix Baby-

Ü

lon:á

fi

T d

— De fénfibus incosmmiemi.

MUWX H DQUERD AVGMNUSIAGPSE QU cmergi

y Cj

lïhi; ; fequacesfuos , fedque oli

m in detertie

inam Mephitim degenerabunt, — Trahit fponi

ymocy

ibl

fus cxlicas dile&tàm fuám z. odorez uguentó-

rum [uorum , ut ejus Veftigia premenseÓ tanderfi

ystit i

f«

devehjat , ubi Bal(amutn arornatizans odotem dae

bit fuavitatis zternz in Paradyfo exultationise

jorstp*

reibit

Denijue àudi mellifluum — Do&torem Berzar-

um in l. eJMed, c, 14« Refpicit oculus , inquit

h o

j m

( mentis (en[(um avertit : audit auris (7 inten-

tionem cordis ivfletl it : odoratms cogitationem ims

g vaït!!fi'

y r

pedit. — Os lognitur & fallit : pev tatium libidi-

sis ardor urit (9 incendit,

E«ce ! fenfus infide-

