ficum propagetur , deinde ex illá diflantià ac cer-

c

mse

tóípatió usjue ad Auditum emittere fui fpeciem

intentionalem & (ic audir:.

Pro hác fentencdá

; &im

ftplgn

tefert Rubius Cajetan. c. 8. bwjus lib, & Conim-

bric. ibidem 4»24/f7, 2. & plures alios.

Alij deni-

u

impella

Que opinantur , fonum ftatimac eft faCtus , illicó

diffundere fui fpecies usquequaque & fic audiri,

r

fonum

Dicendum , íonum non ita diffundià pri-

mo loco,inquofit, ut pertotum medium tran-

I

fenta

fiens perveniat (emper usque ad organum auditüs,

pl

fecundüm fuum effe reale phyficum,quamvis fub-

inde ufque adautes pertingat & ingrediatur per il-

mïispc

ftim

la. lgitur quandoque pervenit fonus realís uf-.

Áoni,

queadauditum , quandodue non pervenit , fed

Qp

medijstantummodoó fpeciebus , que dicuntur

Wt

Íonusintentionalis, íta Cottunius hic, & Card.

Qlb

Aguirre & pluresalij; Duas partes habet con--

clufio; Prima parsafferens , fonum realem non

MTIN

m:

aM

femper pertingere ufdue adauditu

Probatur primó Authoritate

S. D. i22. dz'/f.

pred

Ub

2, . 2« árt. 2. ad $. ubiinquit: qeedam fenfibilia.

deferuntur ad. fen[fum [ecundum | effe fpivituale

&5 (

ei

tantzm ficut fpecies colorum.

Qsedam, qua

contingtnt organum [ecundum [num e[fe materia-

liong

fife,

le , ficut ingu[ln & tatiu. — Quadam vero defe-

vuntur urrogtie modoy . ficut. (pecies odorutm eum

(

? u lonm

permixtione fumalis evaporationis ; tamen jþe-

Cciesextenditur ultra h

fhotys

umalem evaporationem ,.

t(a

P fimiliter eft de fond $ snotit

Probatur 2. Quia aliquando fit alicubi per-

ptofo

cuffio

um

.

| .DG Juditg;

B

1,8 I

BS us o Bd

TEMCI

éuffio parva , ut parvi tintinabuli , fcilicet fo-

ui [pedit

nus ex illà genitus auditur ad magnam diftantiam,

w

& àmultis intra illam exiftentibus ; fed vidctut

fententi

. Conim.

repugnare, quod modicailla percuffio & exi-

uus i&clus efficiat tantam aéris commotionem , &

Ali (tt)

impellataérem adomnem illum locum , ex quó

hus ii

jc audit

prafatus fonusauditur : ergó non ceflcredibile

fonum tran(ire per totum medium fecundüm

undi p

fuum effe realephy(icum. — Item , experimur nos

diom tl

n audi

fzpe audire fonos remotiffimos etiam flante in op-

pofitam partem ventó :] unde fi in hóc casü fonus

ymyis

realis pertingeret ufdue ad auditum , eumque phy-

tur t l

teilis D

ficé immutaret, parsilla aéris collifi, in quó fit

fonus, non poffet ad noftras pertingere aures ,

m f

quiaper ventum . in partem contrariam afporta-

ficuntuf

tur : cít enim fonus fecundum füum effe reale

& Grd

qualitas in acrecollisó. Praterea non poffet exi-

j t

gua acrisparticula tran(ire ad aures omnium de-

i« not

gentium in aliquá urbe , & tamen cum pulfatur in

praaltá turri inclufa campana , auditur per totam

n diFl

urbem fonus , cum aér collifus inter malleum &

mf[ii!iä

&s campanum , non poffet feré códem tempore

t

Ícíe in omnium autesin(inuare : ergo fonus realis

f W

st

non neceffarió ac femper debet ad auditum | perve-

nite.

uf

Confirmatut: Pifces intra. aquamaudiunt

gl

fonum pifcatoris, cum tamen nec fonus realis nec

7 f?"

motusingrediaturaquam , fed íola fpecies foni.

4qntfhy

Rurfus illi , quiimmerguntur füb aquas non adeó

profundas, audiunt fonos, qui extrafiunt ; &

p

hoc

M5

culó

182

Pars fäþüu;d,

:

[ sls

Ed

meisai

fecündüt

fit abiscjüe ullá penitus aut acris aut aque moti

Ofie;

1040dí

ergo talis auditio non fit perrealem ac phy(icum

foni tranfitum pertotum mediaum usque ad audi-

| ul

liguat

tum ; quia tunc neceffario deberet animadvetti ali-

Mo

qua motio.

In hóc ergo & fimilibus cafibus fo»

fiplit,

RUs realis non pertingit ufQue ad Auditum fecun-

EATN

düm fuum effe reale , íed folüm fecundum faum

Cigsaqu

Qifcmtentiomlc,

RT

Secunda pars conclufionis , afferens fonum

Go

fubinde pertingere ufQue ad auditum fecundum

frágres

fuum effe reale , exinde patet , quia fi fonus gene-

Q !

ratur & multiplicatur per aliquam diftantiam , fi

Yl

intraillamíintaures , utique ad ipías perveniet

t.þs !

fonus realis, Sedtamen, quodingrediatur ipíe

ln d

fonus per foramen aurium interius , taró contine

3777

get, quiain ipfis auriumanfractibus valdé deti-

1 dinm

netur commozuo illa a&ris & frangitur,Nihilomi-

pj

nus , fiquis habeatabfciffam auriculam , potetit

l damï

fine iftó impedirmentó ingredi motus aéris & fonus

qui

£ealis intus, aut etiam fitanta fit aéris commotio ;

tht

utab illisauriculze anfracübus; non peffit totali«

fm

ter confumi & evaneícere,

lota

Notandum autem fonum , quandodiffun-

bisc

ditur phy(ice X impingit ufduead aurem & — ote

tidt

anum auditüs , nonaudiri, prouteít ens quod-

qtoi

dam phyficum & phyíicé motum aut movens ,

ÁE

&t

ngllum equidem feníbile pofitum materialiter

Q

upra fen(otium fentitur , ut dixiparte. I. 4. 2«

&Ft. X.

tut

Senus aurem cí(t quoddam fenfibile, con-

"

pracise

( gucmct pofitus fupra fenforium auditüs

Íccun«

De Au?litu.f-

. 183

m

"i i

rialiter ,

fecundàm fuum effe phyficum five mate

füotion:

nonauditur; Reítat ergo, ut femper

audiatut

phyfon

per fui fpeciem intentionalem ,

quia nulla aliate-

t ad adi f

linquitut via, ut audiatur,

TTTE

Modus autem , quo fonusad

auditum pro-

caftbus t

e lapidis

( quam

agatut , explicatur fimilitudin

RTR

adducit S. T ho. ) in aquam qui

etam jacti , ex vi

m (aut

cujus aqua movetur in gyrum ;

ut primö fiat unus

quam aqua fortius.

circulus feu gyratio parva , per

fiunt alie & alize

ens (onuf

commovetur, & ex viilhus

fecunin

o aquz fit mi-

majores , licet motus ac commoti

Qus gtv

nor.

Vetbaautem S. Doctoris fi

c habent /e&,

Ariftotelis: confiderandum

yam , )

I6.ad textum $O.

n aere confequitum mo-

pcrvcniet

efl , quod generatio foni i

tj

tum aeris ,ut dilum e[H :

fic autem. contingtt de

Contite

ficut

immutatione aéris apad generationem fàni ,

d.

de immutatione aqua , quando aliquid i. aquam

uod fiunt qua-

)nioto

proijcitur $. manifeflum e[E euim, 4

; patcrft

percu[[s , qu

dam regymtiones incircuitu aque

c

K t

qm'dem circa lacum peïmf]ïo"i-f font porva»

fimotl

en regymtiones

motus efl. foriis: invemotis ant

Jandem motti$

i

funt magna Q motus

debilior.

totaliter evane(cit, — iac S. D. Ex quibus ver-

olít

bis colligitur , quod , ubicunQuec

ditut (onus, fie-

(dem , ac

&

ridebeant crifpationes & gyrationcs cju

d fonus realis. recipiatur in

totó illo

f qm*

proinde quó

io motüs

j i

aére , in quo íu

bje&tatur gyrativa percuifi

edentis eundem fonum,

Cum enim fonus na-

j

. )

turaliter fequatut. motum illum,

debet recipi in

ó acrem

X

cadem fede , fubje&o ac fpatip. Por:

circum»

j

4

u

D -

Pàr: C&ctm d4.,

d

esssocruz] UE

circumftantem moveri in gytum percuffione.

illla; |

cipet,

ac proinde reciperemotum in circulum , pa

tetij

fis(oni

quia fonus per a&cem delatus ,. nonfolum perc -

j fonott

pitur per lincam rectam , veluti contingitin ]uce,

dUf

fed etiamà quocunquclatere & zqualiter , fi retró

toninir

ac fianté editus fuerit : tam ergo motus, quam

f (ate

fonus recipitur in gyrum ab a£re circum(tante,

tintom

UIadé filfum eft, quodcenfet Avicen: , 6.

qoid

Natur.c, de auditu & Albertus M, trail. deau-

llum )

ditu. Eundem numero fonum realem produ-

CUf n

Qum ia parte aéris attriri ac difrüptià corporibus

:

Íonantibus , deferri per totum medium acrem uf-

foni

dueaj auditum, | perindé ac fagitta à jaculatore

tf to

emiffa deferturper totum a&rem uídue adíco-

Wogl

pom; deferturenimfonus. med

frtyad

tentionalibus , ut diélum eít,

ijs fpccieþus m

)1 bt:ntän

Pratereà notandum has fpecies ,. quibus

] , Qu

mediantibus defertür. fonus ad potentiam auditie

Wt d

vam ftatim generari ac incipere cum ipfo fono re-

X Mïug

ali & (imul cum eó mitti in circulum pet totam

T

eamíphzram, in quam extenduntur gyrationes

EY

motusaéris, atdue eju(dem foni realis.

Quod

TT

patet experieatia quoniam ,euicundue parti ejus

SDfe

fpatij apphicet quis aurem, percipit lonum : cume

hi

doe ncqueat fonum percipere, niíi media fpecie

pelh't.l

ipfius, confequenseft , ut hec fimulcum fono

realiiocipiat, & firin toto eó fpatio, . Poft eam

3- s

veró foheram fole fpecies foni deferuntur , fono

M f

ipío & motu eva aeícente,

ET

Dices , ipccies intentionales foni primó in«

| RUdjtuï

cipc-

|

|

*De Auditui,

um saa) nl

iSf |

p

i ]

tone il

ci:pere , dum ceffant gyration

es motüs accum ip.

, atj

fis (onusrealis ; quia i. ftatim generarenturcum

"

m p

Íono reali ,

deberent etiam cum ipfo deferriad

tin Iut,

autem ; hocautem eítfalfum , quia fic fpecies

, fitetn

nonin in(lanti pertingerent ufque ad potentiam ,

$, quäm

fed (acceffivé ,' qnemadmodum ipíe fonusrealis

[Lentt,

tantum fuücceffivé. ad aurem folet pertingere ; id

1: 1

quod eít contra naturam . fpecierum intentiona-

d dea

lium , quatum proprium eíftia. inftanti deferri ,

n.produ-

cum non habeantcontrarium,

Iporis

. R. N. illatum: . ad probat. concedo fpecies

érem i

foni (acceffivé deferzi adauditum , nego autemn id

aculot

effe contranaturam. earundem ; nam licet (pecies

: dl

^ !

vifualesin in(isnti deferantur ad oculum , cum

lus n«

fint valdé fubriles , nullamque dependentiam ha-

beantà motu locslij& alteratione, fed (olumàlu-

quihusl

ce , que momentó teinporis in otbem diff ind.

al

tur ,bene cum luce in inflanti poffunt propagai

foto t«

ac diffundi,

Econtra. fpecies foni dependencà

TOE

motu locili aéris collifi , qui eftipfius fübjeum ,

tatioftó

G ab alteratione eju(dem a&tis, quá fiant. ideo-

,

Quod

que infui prod.i&tionz dependent ab aliquo ha-

yti f

bente conttatium , ac fubind?. retardari poffünt ,

velati contin

: Cufti

git, du vehemens] ventus aérem

pellít.

jpt

mano

- Qugr. r, Cur. prius videarur ictos, quàm

[ um

audiatur fragor , íi quis à long? ícindatligna ?

R/. tamet(i fragor & fonus, quandofit, ítatim

,fonOA

emittat fuifpeciem , eadue celerrimé ufdue ad

j lt

auditum diffundatur , quia tamen non propaga-

M j

tur

qe

-

$6

Pavs fecunda.

1

od

R mnada od — s D. Eptorpast-TÓ Urpssnpuesuten

Est st

turim inflanti, utdi&tum, hincprius percipitut

iQtus , quam (onus , prius fu!gur quàm tomtru.

Quer. 2. Cur lanus ex omni parte audia-

tur,ifronte,à tergo, àlateribus , &non &qué

fie-

ex onim: parte videatur obje&tom ? B. 1ftud

n, quaípecdes viibiles propagantur ad oculum

fpecies autem Ícni ad aures

perlineain rectam

f

tij

tráni

mittentur circulari

ter faciendo gyros ,. €à

modo , quó anteà ex 5. D. diximus , fieri circue

o

lum 5 cum lapis proijcitur in aquam pacatam.

a

Quazr. 2. Curnox adaudiendum apttor elt ,

Nus ate

naxagofas, quoda&tin-

quàm dies? Keípondst À

lt tj

teriii fiedetà fole concalefactus & ( obftrepit ,

med:] W

roQuautem quiefric, ntpote cum omhis calor

DA

a Es ; cunc ergo quzue melius audiri poffunt,

Di

cum nullus &repztus efi, A«utior tamen ell re-

d

qulppq

fp..nfio Ariftotelis, dum dicitid contingere ex

;

nülüäm

M diqu

co , quod interdiu anima& applicatio ad viden-

u$ ,

EI'L

dun: imæï!;gwdumäuc plura, qu& agim

qui W

diendi minuat attentionem; at VertQu

bi fenfus

p d

fejunctus eít ab int*

llgentia , laborem minimum

de dictum eftq in-

m pl

habet , elioquin maximum : uo

fiotu.

^

[.

) mens videt, mens audit, quod om.

i!

quit Àrií

tntes

niam (enfüuum fun&tionibus affíftat , ipifque pra-

Qullus

fidendo diftrahatur.

Noctu ergo libera anima

L ah,a

ab intuendi concuríu , (onos melius potelt ac-

ciperc,

Ti

D

J

bcn;;

Q U E-

vasiis Eu

au»wcjs*y )

—

;ercipiwr

.-,'

] tomtgm

»"

QUJESTIO 1ll,

Tle düdit

n ag

! De Oljeclà Auditéis,

Jtad f

d oculut

AR TICULUS I

TEU

Quid fit fonus &9* in quaam [abjottà

recipiatur i

1108 d

vridtt

$ Uodfonus ficobjectum. adequatum ipfius

Vff

'auditus , fatentur omnes . Philofophi.

So«

riot

nus aütem nihileftaliud , quam . ealitas fenfibis

lat

lis caufata ex coliifione carporzsa fanororum Q

Jlreph

medij refilientia , vel eju[dem fratiione , aut. di-

ii ul

'w;/ianc.'.

offullh

Diciturprimb , quod fit 44alitas fenfibilis

TO !

eft quippe accidens , & nonalterius predicamen-

ym d

ti , quam qualitatis.

Lindé falfum eft,' quod ali-

;d Vid!ü'

quidicunt , dum adftruunt íonum effe motum ,

ws, lu'

quia fi fonus faret motus localis , (cqueretut. non

1bif€n["3

poffe dati motum finefono 3. fed hoceft fal'um ,

ynitul

nam plures dantut motus(ine fono , ut patet in

j di l

motu cxli ; item in motu, quo pifces leniter na-

;uod p

tantes fcindüntac percutiuntaquam , ubi tamen

nullus fit fonus , quoniarn a&r non colliditur.

Et

iuc PIZ'

( uin

in alijs motibus , quos fieri expetimur fine fono,

gtöH s

Accedit , quod motus fit fez(ibile quoddam cam-

mune , u jam femel diximus , potet enim pluri-

bus fenfibus percipi, fonus autem eft /zn/ibzle pro-

prium. — Ethe particulg qualttas fenfibilis, ha-

U

b;nt tationem generis , 1n qua fonus Convenit

cum

N

N

E.

132*

Pars [ecumda,

Maperce u

Pascxaunus ESDDSRRRSED

Umeueo o

uz debent

cateris objz:l&is exteriorum (;.üluum (q

; fumpil

confiftere in qualitate,

| Rol ,

Additur deinde , cau/ata ex colliffione core

3

[oni,

—

porum [onororum vel divifione , G cxplicatur dif-

temlube

fcrentia foni ; quia fiomnia quicfcerent, fonus o-

utifotry

mnisceffaret ; debetautem . (onus procedere ex

liptem

violentacolliffione vel percuffione ,. quà corpus

NI

aliquod medium inter alia duo interceptum vehe-

m p:

menter elidatur , alioquin & percuffio lenis eft , &

tlig

motus lentus,vix fonus percipitur. — Igitur in hac

T p[;

de(initione exprimitur fonus in ordine ad caufam

aUtem.

efficientem , quz elt vebemens col'iffo corporum

(

fonororum , fedue mutoó percutientium ac fran-

pon i

gentium medium ; & ad caufam materialem ,

U paret

qua exprimitur perref/ieztiam medij : quoniam

| Bpisfo

inipfo medio recipitur fonus , ut infra dicam.

? lttti PM

Notandum autem , ttia corpora debere

Ttjore

concurrere ad fonum efformandum , duo, que

| Atttum,

collidant , & unuminter illa duointerceptum

[ N

elifum , ut quando unus lapis cutn altero collidi-

fs

tur, G Ícindicaérem, qui elt medium elifum &

(

confractum eó motu.

Ex quo patet , non qua-

Is (j

libet corpora fufficere ad fonum edendum, fed

Vtt0 jg

folüm corpora fozantía.

Undé ad hoc certz re-

li, ]

quirunturconditiones ; quorüm prima eft, quod

F'ttiun

corpora fint dura , feu faitem vim aliquam ha-

J

m

beant ad fcindendum a6cem.

Ventus quippé ,

| p

quamvis duritie careat , nihilominus vim habet

Lits

ad frangendum aérem , ut quando virgá aérem

Ott

percutimus , aut cum fpiritus intra nubem dif-

Quog.

fU n":piz(l!'.

De Audits,

189

od

Ed

um a

Gumacoeed ormzaweme

u debut

rumpitur. 'Si

autem aliqucd corpcs pe;;itus fit

molle, velutilana, ípongia &c. nullus editur

(j r

fonus.

Secunda eflut corpora prater folidita-

licatur d

tem habeant etiam lenitatem, id eft (üperficiem

, lomse

uniformem & regularem , ita ut una pars , non

ytedute

füperemineat alteri;ait enim Arifl, 7 boc 2. lib. c.

(

8 textu78. 6 09. non. dgitur ficut ditlum eff,

um vt

omne [onat , quod verberatur , Q verberans, ut fs

T

obijciatur acns acut ,fed oportet , quod. percutia-

irar t

tUv planum lene , regnlare effz.

Reliqug

ad at

autem conditionss, affignari folite , folam funt

ao

neceffariz , ut meliusfiat íonus; v. g. quodcor-

n aclti

pora fint concava , quoniam plus aéris continent,

vtj

utpatetintympano & buccina , quz proptereà

quoniam

)

magisíonant; velquod plus de aére, quàmde

cu

terra participent ; quà ratione zs & argentum

j du

majorem fonitum edunt , quàm plumbum v«l

duo ] qUZ

ferrum.

Verüm hac conditio non eft fimplici-

ecput

tet neceffaria ; ut fonus fiat , fedtantummodo ut

melius fiat,

(i COllidi'

ii

Circa alteram tituli partem , an nempefo- ,

i (

nus fit fubjeclivé in corporibus fonantibus , an

veró in folo medio , non unus eft Dodorum fen-.

cna "

fus.

Primus dicendi modus cft aliquorum affe«

(f qua

rentium in uttoqué , nempein corpore fonante

"a

ac medio fonum fnbjectari,

Ita Venetus , quem

1

J

citat Paludanus in praefenti , ad. text. 8 f. Fegal.,

I,dearte mederdi f7/. 144. — Quibus adharet

l

ia

Cottunius hic.

Confenuunt quidam ex RR.

il

Rentz

Mil

quos refert Rubio in praícnti, Eximius P.

Cen-

fi [J!c

P l

1 90»

Pars ectimda.

—

A eec——]'. udX s n URNNLONIIIMDEUMDRU Ginpesisuieid

a R

cenfet ; fubjedum , in qso recipitur fonus ,

put per

effe corpora collifa, non autem aérem ab illis

limpat

interceptum & compreffum.

MECET

' Ptobabilior tamen eft [eatentia , que docet

ftmous

fonum non fuübje&lari in corporibus fe collidentie

1 du (

bus, fivéfonantibus, fedin corpore medio , &

verberar

ex vi talis collifionis re(iliente.

lta Arift. z boc

ts

l. 2 0. 8, text. 78. his verbis: fit autems | qui feo

Vetidi

cundum atum [ouns femper alicujus ad aliquid,

tibus,q

tit,tün

veligaliquo, — Vbi per ly alicujus & ad aliquid

intelligitcorporafecollidentia, & per ly z 4li-

at

feu ol

quo ( 1n quo denotat fieri fonum ) intelligit cot-

pus medium , quod refilit, XConfentit S, D. Je8

Coty

16.

Eandem fententiam tuentur Ávicena , Sime

Ál

plicius, Albertus M, ute: 'cjuö Cajetanus, Toletus

tidung,

Conimbricen[es , & multi alij,

) Whime

Probatut experientia , quiain: cymbali pet-

Klottm

cuffione tamet(i «s v, g. unifotmiter & conítan-

IN

Wi

terpertmáneat, nonita támen fonus, qui per di»

verfosictus per&ipitur, quia nimirum aér intrá

It v

cavum ieris hinc indé ad latera allifas, vatijs iClia

inji

bus varios teddit fonos : ergo fi foni varietas moti

E

actisrefpondetvarietati, in. scre dcbet fubjeclari

|

Íonus.

L inq

Confirmatur: ineo fubje&tatur fonus; ubi

cnim l(

& motus, quem fcnus confequitur ; fed motus

fitier,

non fübje&atur in corporibus percutiehtibus ,

t

Uj ül;

hacenitn movent effectivé , non veró moventur:

Ti j

ergo in corporeex percofbone confracto, quod

eít medium , ícu act collifüs ; licet enimcor-

lijs Pg

pus

-

| De Aaäim.

191

Mbamesinc at o m I mAI o m

n .

GRERE Ra

t (onyi

on femper repercutia

vt, fe

d fo-

pus þercüffum n

« a

lum patiatur.motum percutientis ,' utcum qis

verberotur , tamen in ipfo corpore percuífo, non

"gt

fit motus fractivus aéris , fed folum contaclivus

: Collito

illius, — Qaod patet fa&a hygothe(i , quàquis

qedio, 0

verberaretor in vacuó , inhoc enim effet verbe-

xfm. IW

ratus & pateretur motum , nontamen cílct fonus,

ff qug'

Idem dicendum de piícibus intra aquam exiften-

ad ii

tibus, quando unus alium in(equitur , ac percu-

r

tit , tunc enim nullusibi fit fonus, ob defecium

aéris , quifrangidebeat, Ergo motus fractivus

« li

ydligt*

feu collifivus medij folum eft inipfo medio, &

TU

coníequentet etiam ipfe fonus , qui motum con-

fequitur, non tamen priecift , quatenus e(tcon-

?iCW j Á

j Ial

tactivus , fed quatenus eftconfra&tivusacris ; mule

!

ta ebim corpora fe tangere poffuntnon collidendo

u

fed premendo tantüm , ubi non fit fonus , defectu

alterius motüs frangentis adrem.

Quaré. relat,

iil

utinhoc recipiatur, tàm motus ipfe, quàmfo«

; T peïdi*

g

nu$ , utpotre qualitas fluensae fubtilis ; quz? pro»

indé idoneum fubjeCtum habet in aére fubtili aG

aj

fluido.

jjehs -

Dices z. Ipfemet Ariftot. i& bocl. 3. text;

[ fubjd Jl

8j.inquit, fonum efle motum quendam; ait

enim loc.cit. .Eff euie fonus motus. poffibilis

) fonflïl Uh'

imoveri bóc modó , qu3 quidem faltantia à lenibus

f

Seu ut explicat S.D.

jb "

chm aliquibm £AtrAXerit.

Etita aliqieis ea fortitev percu[ferit :ergo malé fo-

mo&'wmf

ao, qUO

nus per qualitatem eít definitus.

& cum D. Tho. i5 prafe lec. 12, 67 18.

ii

defi. '

PU

192

Pars fecunda.,

oreiotag as

definitione;.m illam Atiftotelis tancümeffe' intellie

lia y

endam in fenfu caufali , quia motus confractivus

fum :trg«

* fb

eít cauíafoni.

Nedue hic medus definiendi re»

rum naturas per caulas fenfibiles eít abfurdus ;

ts ol

quando illarum genera proxima funtigneta.

lg

ustomy

Dices 2. $1 fonus cflet qualitas ,vel eflet

prima velíecunda ? nonprima, e(t enim fonus

Wunhee

rcaliter diftin&lus à frigiditate , calote , humidita-

Qutcoli

te & ficcitate.

Necetiam eft. fecunda quedam

&unw

qualitas , quia non fit ex permixtione primarum :

&ll

ergofonus non habet rationem qualitatis,

tifinty

-g. Non eíleadequatam illam divifionem

DT

Wt que

qualitatis in primam & fecundam ,. fed poffe dari

aliquam , que nec fit prima necorta ex primis ,

fttdu;

cujufmodi íunt diaphaneitas , ( qua reperitut

VTT

etiam incalis, ubi tamen non funtprima illze

? Wl

qualitates , utpote qug confequuntur folum core

CH

lbis

pus elementate ,

quale non eft celum ) item opae

y

citas , impulíus & fimiliter fonus. — Quod fi di-

Ttno

catur Ariftotelem fic divififfe qualitatem. s. Eum

N

atf

non divififle qualitatem geaeraliter fumptam , fed

ad (ummuom numeraffe eas qualitates primas inter

b"ülga

| M

fe contrarias , ex quarum permixtione & contra-

rietate refultac mixtum , & qualitates fecunda il«

Vr

Unde lox eft qualitas prima ; & nihilomi-

Citcumï

nus , quia non ett qualitas príma habens contta-

!

rium ; idcoibidem non numeratur.

'J' Wt e

"

Dices ;. Si fubje&tum fonieít air collifus ,

tibus,.

fequitur ; ibi magnum fierifonum , ubi multum

nllSQy

eítaGris$ parvum écontra, ubiparum airis co!-

lidi-

IOFUm

De Andi?n:

195

Qigaraxt

—— "

Lsdbsstmnd

(f inid

lidi*ur ; hoc äutem. ex

perientiá tefte videtur fal-

onítadun

fum : ergo fonusunon recipitur in are tanquamin

üniendi t^

fubie&to, »». prob. in pulíatione. cymbali parum

abford

airis colliditur; illud fcilicet folum quod eít inter

J0t

linguam & oram cymbali, & tamen fit maxi«

j ,vel (

musfonus.

Econtrà , ubi due ingentes lammae

enim n

plumbez ad invicem colliduntur, at inter utram»

hum

que collifus , eft longe major ; quàm in «ymbalo ,

lgt

& tamen long? minus fonat.

Yiratt :

x. Sequelam omnino eífe veram , ubi cxte-

ts

rafunt paria, ubi & reliquz conditiones , aliundé

df

ad fonum requifite , in equali gradu concurrunt

inter quas receníentur , quod corpora fonantia

ipo üi

TE

fint dura , folida ac probé levigata , & plus haben«

tia de clementoacreó , quàm terreo, — Atque ex

! ;;periwt

yimz la ?

hoc folvitar inftantia de duabus laminis plum-

of t

béis( idem dicendum dc ferreis , ligneis & fimi-

libus ) inter quos licet multum aétis collidatur, ta«

TL

"

men non fit tantus fonus , quantus in cymbalo pet«

[ï]v H'E

If

cüffus , ubi parum aéris colliditur ; materia enim

püma

zrisplus habetdeazre , duàm ferrum ac plum-

bum ; dutiordue & folidior eft, & ab ereá linguá

mgg W

u

percotitur concitatiore moru: ideodue licet minus

aéris collidatur in cymbalo,, aliund& rationetot

od l

g;hll()ml'

circum(tantiarum major ed tur fonus,

Dices 4. Differentie fonorum non fumun-

1 (Om'

tur ex a&recollio , fed ex corporibus percutiene

tibus, indé enim diícernimus , quod ifte fit fo.

ol s

nuscymbali, illelapidum vel lgnorum ; quod

fed

d o

totum non poteít ad aris collifionem reduci ,

li

ad

EE

194

Par: [emnda.'l

L s

[ CUT

;d-quali-tatcscorporum percutientium : ergo 'po-

Q

tiuscorporafonantia, quàm at collifos, funt

?" 0$ pw

connaturale fubje&tum foni.

y- VM

] /H

x. Differentias fonorum defumi , tüm ab

w Üf

edre confracto diverfimodé, ut fubjecto ; tum

frdi,

& àcorporibus diverfimodé fonantibus , ut à cau«

lm co

faeffi cientce.

Quatré ex utroque principio , pale

tfhion

fivo & activo, juxta varietarem amborum , . di-

lm

tüwri

gnofcitur fonorum diverfitas , & undé quilibet eo«

rum oriatur.

3

lurdo

ueres . Cur fonus campanarum,nubcs

pttcol

disijciat ? x. Non ideo tantum quia funt facrz ,

a

fed etiam quiavaldé fonore ; fonus verb. dum

concutit a&rem «tiam ventos nubibus iincl

10(04!

diffipat.

uzr. 2. Cur catnpanz diu 'puffatæ inca-

lefcant? s. Quia aérem malleus cum. campana

k

valdé conílringit ; aér veró valdé conflrictus i&

ignem abit & campanam calefacit , mon tamen

ignis apparet, utifit , cum ex filiceexcutitur ;

quia campana non fuppeditat materiam olcofam,

fulphuream craffiorem , in quá igniscraffefcat &

folal

appareat , uti fuppeditat filex.

UOP,

Quar. 3. Cur tenuier fiftula fonet acutius?

fir

x:. Quiasér , dum in minore parte frangitur ;

Atei

acutiorem reddit fonum; at veró dum & fiflula

Qulty

tensiore predit, in minore parte frangitur,quäm

m mums

fi ptodiret ex laxiore,

Aér euam cereris parie

hii

bus ,in minori fi(tn]a magis (tringitur , unde ve-

^h

lociusacrem almm percutit ; vclocio;—r ygxöï )Pcp-

fily

kuffio Íonos reddit acutioreg,

(ä-æ .

P

DQ Agditü.

RC uU

Md a u J ag ma:. SMio,

d

tpo o

T. Qete.

4 Utrum furdus poffit onum

pet os percipere? Refpond«taflirm. P. Kircher/,

» lul |

4

*

9. Mu[argie , G quidem modo ícquenti, Sit

] (üm n

teftudo oblongum habens collum & fidibus ia

h; n

flruda, apprehendatque furdus dentibus extre-

itidi

mam collipartem , ac poftei' incitetur te(ltude ig

ipio, !

harmonicos modulos,

Inhoc cafu / dicit) fur-

un, v

dum harmoniam percepturum, — Cujus quidem

[uilibtm«

rei veritatemnon aliud quàm.| experimentum in

furdo fadum nosdocuit : fonus enim tc(tudinis

g,

percollum intra os propagatus , per nervos in of«

imtf !

g) d

gano acuflico vim auditivam miriäa&,promovit.

ARTICULUS II,

fsl

i n

Quid fit Vox , quatenus Jpeclat ad obje-

emp

dl um auditás , c- quibus inflrumta-

(indut

Ls fíat ?

on u

41« | |

xcutilüf :

V

-.

: Oani dtïïcrre à ibqucla feu locutione ; Cet«

; 0'60 1l

tum eft , vox enim eít (onusex animalis ore

'rolatus ad aliquid fignificandum ; locutio autem

f

à

juo preetereà dicit , eft enim articulata & expref-

! acüuus'

fiva rationalisconceptus; loqui enim, eft manife-

flarealteri. conceptum aliquem internum. — Lo-

i

Il ;

i

quimur autem hic , de voce , tam prout eft com-

munis brutis, quàm hominibus. — Etdefiniturab

Itlquuäm

Ariftotele 2, deanim. c. 2. text. 87. fénns quis

1j p:fï

uf

j

dam animantit, — Quod (ic (tatim exponit: sibil

^

z

i

cm inanimatorum vocem babet , [éd fimilitudi-

"T

p

6

"aM

-

vt i

?6

Par:s fechf:daf

Ttltant

nt quadam dicuntur vocem e;aittäre , nt tibia ;

teolu

lyra, cateraqíie inanimata, quacunque exten-

alpuh

fronem , concentum (5* locutionem.

-KHerum e»im

adnod

fovi fimiles voci videntur , quia vox " bec eadem

l[;ma

babet, Exquibus verbis, uti-& fubfequentibus,

fhoneii

congrué vox poteftdeüniri in ordine ad fras cau-

fas: nempe, peren[fio aeris afpirati , 4ni fit ab

part. [

anima in pulmonibus ad arteriam vocalem ,. cum

lnt ;'ä

|

quadam ima ginatiane.

Inquàd definitione affig-

fitin

nanturtam caufz remote , quàm proxima , tam

larynx

inftrumentales, quàm principales ipfius vocis.

Et.quidem nominepercz/fionis intelligitur caufa-

Quin

;tiamg

liter ipfe fonus , nam vox eft fpecies foni.

Dein-

li

dé affigaatur caufa principaliter ipfius foni pro«

Ts

ducliva , nempeanima : . poft hanc ponitur caufa

(

inftrumentaliter vocis produ&tiva, nempé pulmo

&artétiavocalis, füb quibus adhuc alia inferius

mnp;

Pre cau«

j

particulariter affignanda continentur.

imagi

ía dire&iva ipfius vocis affignatur potentia imagi«

n

nativa animalis , fine qua non profertur vox.Cau-

prit

fa autem finalis , cur vox efformetur, eft, ut ani-

mal poífit exprimere internos conceptus , & mo«

ha,

com;

tus vcl gaudij vel triftiti &c, — Pratereà vox

eandem babet caufam materialem nempe sdrem ,

llbus

quàm habet quiscundue aliusfonus, in quo are

itter

Ilic

reípirato & formatur & recipiturvox, — lIt au-

- tj

tem capiatur, quó nam modo vox formetut , no-

|

LY

tantum eft ,quod natura fbrefecerit duos Canae

Ades feu vias , qui ex oreanimalis procedunt ad in*

| I

Qui

teriorés peétoris receffus, — Per unam viam fütss

intrant

7)? Amzlitz;

197

peseu-

Lsl

intrant cihus &potds , pergitQue dire&te ad ven-

it 1ilii

Alteta direclé cendit

t ts

triculum & G»la vocatur.

adpulmones, G dicitur guttur; quaevia, cum

nim m v

t m

admodum fit inzqualis & afpera , folet appe!lari

a[pera avteria & arteria vocalis , pet quampul-

lqmllbll!,

lat t

mones velati cordis folles ,ut ait. Arift. , 3. de

part. animal, c. 3. aífiduó attrahunt & emit«

;Qriijnä

tunt a&tem, utanimal ia vitá confervari noffit,

Il , (

onc f

In principio autemn gutturis & — afper? arte-

fiz invenitur quedam cavitas fatis ampia, quse

g u

ps 10

larynx vocatur, cujus oftiumcontegitur mobili

quadam pellicula , oblonga adinítarlinguz , undé

T

Diit

etiamgrzcó vocabule epiglottis dici folet , qu&

adinftar januz , dum a&cer infpitamus & expirae

yui r

mus, clauditur & aperitur,

'tnr::llfl

Quó pranotató fic vox formatur & emitti-

: pulmo '

tur: prim? animal imaginatur fibi quoddam ob-

inferil

g (

jectum , pet cujus fpecies determinatur, — Ex qua

imaginatione poftmodim appetitus excitatur ad

T

edendam vocem, uthac mediante poffit ex«

x Gl

primere,id,quod anteain phantafia fibi przfigura-

[

bat. "Tuncexillo appetitu pulmones . validius

m

comptimuntur à mufculis thoracis , & intercofta-

g n

libus ; mufculiautem fic compreffi extrudunt pet

At

arteriam vocalem , a&rem anteàattra&tum : — a&t

u

illinc extrufus per viam anguftam vi magna in-

f r

-

curtit ad laryngesi/fivé ad illam cavitat em; atdue

a nO'«

ad epiglottidem — allifus frangitur & fit. fonus.

Q

Et proptereà Ariftot. 9. de Hffor. anim.ce, 2.. in-

16 ]i*

quit, praecipuum inter inftrumenta formand

jl

-

N 3

vocis

gl

198

Par; fäcunäï;ii

þl

vociseffe laryager. — Sonusill

ediftinguitur po« — | rim

ficàin ore animalis per alia infirumenta externa ,

OPGBOI

qualia funt lingua , palatsm , dentes& labia , fine.— ?

]

Wm art

quibus vox dearticulari nequit,

Porró lingua, guberoaculum cordis , vehi-

qus di

ts

eulum cogitationum , publicum zrarium totius

boni & mali &c. componitur mufculis undique

quie

e€onflitatis , quosdividit linea , utrorumdue me-

ls

€iia ; prohibeturue fubjeCtó vinculó , quafi habe-

m

nis$ , nie propter nimiam volubilitatem fuam , li-

Cupit

berius in. verbalaxetur.

Profett autem . vatios

Dota

fonos , dum diver(imodé frangit a&rem à cavitate -

Tij

afim

arterie polfam ,. atdue incidentem in amplitudi-

nem oris , ad quod pra(tandum requiritur certa-

&i

temperatura inlingua. — Immmota liogua non po-

p

teriscongrué pronuntiare D, 7. L. Scb, — Figura

*. Mi

sutem linguz eít varia, triíuica ferpentibus , bi«

Tity

fida lacertis , duplex vitulis marinis , pifcibus tota

foti,

adhzrens , leonibus & pardis imbricatz afperi-

lom

tatis.

lt

Homin! oblonga, craffa in radice , tobo-

risgratia ; lata ad percipiendos fapores & ad lit«

Yil

teras exprime

ndis , in acutum mucronem de«

finit.

fru

Palatum dicitur pars fuperior oris ; quz exe

Aun

.tenditur à faucibus usiuead dentes , fornicacum

lts

adinflar camere. & hincvocatur cxlum otis &

j

Áiga

h mux

teflodo, — Lstini palatnm appellarunt, quafi pa!t

dentizm citcumdatum.

Defervit autem cavi-

W

tate & íca^ritie fud vozsbus dearticulandis, Ia

b

ejus exteemo, duo fun: ngaämina , perquaena-

!

rium

De duditu.

SSNINUES

xiiitienl ss

üjtat j«

rium & palati maxima eít

Ufocicvtas. Sine palati

exletti,

openon poterit quis profcrre G. K. 7. .

MTA

Preterea dentes multàm conducuat ad vo-

cem articulaté cfformandam; hos enim metità

]is 1 Vehi- j

quis dixerit te&ores locutionis & vocis : hinc fi«

jum tl

ne iflis difficalter. quis exprimet certas litteras ,

; u

quales funt Z. $. R. Stant in ordine, in cancel-

lis & canalibus fuis dentes ,:&on.fecüs ac fortiffi«.

nq'ue n

ul habï-

mi clavi.

A Latitlis dentes ,. quaft edentesnun-

cupati funt , maíticant enim. & emolliunt cibos.

jm,

m n

Dotatifant netvulis , venulisque & parvis atte

ijs , colligatis connexisQue affedtü quódam tena-

; nl

mph'mäï-

ciffimo, qui ab Anatomicis nomine Gomphofeos

itur ce

appellatur. Dentium numerus ad trigefimum

(on f

plerumque pertingit , aut trigefimum fecandum :

Alijstamen nonnunquàm numerus major, alij&

ii "

bis, D

minorcontingit. lnterim major prafertut mi-

nori. Obfervat enim Hippocrates 6.. fe&.. L. a.

:ibüï [

homines diututizx vite numeró dentium przvae

zi

lere:cum econtra, quiratoshabent, brevioris

NU

vita fint,

IT

Demum etiam | Labia juremerit

'ö intet ite

f0f U

flrumenta vocis efformande ponuntur; funt

17 L'X;

enim quzdam labralia elementa , quz labijs muti-

gtf

latus nonexptefferit. Talia(unt B. 44. Provida

fagaxiue natura fubtaniiam eorum mufculis fi-

j

mul & cute ita affabré con(truxit, taliterQue

jj

invicem commifcuit, utftru&ura cjus tam cutis

, at

mufculofa , quàm mufculi catanei appellari poffit.

js I!

later hosmuículos (. quos Anatomici ajunt «f

;UW'

es

4

Ootto

rim

Pa

EE

