orefty I

les minifttos.

Audi turfüis

:

€

nder ferip. 11. is

T

Y:

Á

€

(;?*

lum

Pf. qui babitat ,. &e. . Cla

vamima fene[lras

| WM

morti ,obféra aditus., foramina obflrue diligen-

iil

tej. — Quis enim probibeat ,. quóminus impe-

um

rem membris meis 9. Indicit igitur auima £ula

u

ul

jejunia , crapulam intérdicit , obdurarvi pmcipü'

ATE5 , ne audiat (Anguinem : avertit oculos né

condid*

Videant Vaaitateim,

Ecce! fideliffimos mini«

d

li

!j

ftros,

ntore

Dicuntur Pratereà fenfus éffe anima fenéa

p

t2 , ex quibus interior mentis ftatus colligi pa«

st l

teít,

Immetitoptoinde motdax J4cmus natüe

Vf hofp**

tam alicujus defe&üs infimulavit , €6 quod ho.

f,m!h

tminicirca pectus de nullà providerit feneflrá ,

[5 j

f

per qnam animi fecreta & . coórdis Àrcana petfpi-

g, !

cipoffent. Immetitó; inquam , Calumniatus

,ril

j

eft ; [nfpice feneflrrasanima , ocilos , greffus &&

!ORC |

Etf!ns , & c, Et facilé intelliges , quid interior vole

j

li

4

. vàt

"Ti

,Par:kpründ.'

b

o

Gissccne eememmU cuzcmmu URESGNSRUEGU s

t

vatanimus.

Hinc Ecclef. c. 19. dicitut : Ex vj*

chir

s cognofcitur vir , C ab occur[u faciei illius cogo

od

no[citur fen[atus , Mmitlus corporis, & rifus den-

[

hi

À

tinm ( ingre[[us bominum nuntiant de illo, Un-

CQU

K

de S. Gregorius Nazianzenus exinítabili grefsü ,

[

incompofitóincefsü , humetis fubinde jactatis ,

Tor

minitabundis oculis &c. Jwliani

"dpoflata

lus

etiamnum Juvenis , prafagiebat ejus malitiam &

llqu

crudelitatem in ptovect ztate fecuturam , Ec-

fum

clefia camexitiaem, ut exclamaverit z4rbezis

Wi

vifo Juliaso: Deus bone! quantum malum Ro-

maxum fovet imperinm.

por

fis

Per has fenefIras ( fenfus, inquam exterio-

bii

fe5 ) mors intravit in mundum , Prophete Je-

Tj

remi«, 9. teftimonio , atjue etiamnum intrattam

mors corporis , quam animg. Intravit mors

lt

corporalis pet oculos Henrici fecundi Galliarum

Ts

Regis , qui dum bis. vi&or ex haftiludió redijf-

N

fet , & tertioarenam fubire pararet , regiá, no-

h"

viterduc ducta fponsá periculofam aleam in caf-

fum diffuadente, adbsc [emel ,ajebat , && son

i

Ij

Ampliss , eculum haflà perfoffus doloris vehe-

mentiá occubuit , & di&tum fuum confirrmavit.

I

fihy

Intravit mors per os & gu/h/um; Tarquinius cenim

mortuus eít exfpind piícis , faucibus hzrente ;

t

Mi

Fabiws occubuit ex capilló und cum lacte epo-

tó * daacreon Pocta cum acinó uv mortem vo-

W

lu

Iavit €€.

Intzavit mors per zares & odores fa-

y

lt

tales ; fic Orto tertiss Imperator acceptis ab uxo-

pxcffutus

u

d Crefientij ( cujus. Tyrannidem op

Romam

$3

Defenfbus incommtui,

Ms I

u

Romam venerat ^ faaviffimi fed intoxieati odoris

Chirotecis ,. dum eas curiofibs odoratur , cum

lit tj

^

odore venenum , cum venenó mortem attraxit,

fu m

Intravir morsper «sres & fonos ratales , multi

MO Uü'

equidem folà mortis obeundz fententiá perceptá

grc(sü !

aut trifliori nuntio audito fubitó funt extincli ,

t

mortemque asribs5 hauferunt, — azsles cogna-

d'po/fm

um X

tus Stephani Regis Hungarie extinctus ct, dum

liquefadum | plumbum pez «sres ejus eft infu-

m

Alhi

fum. Intravit denidue mors per7aé?wm ; an non

enim. Kesnetbus Scotorum ille Princeps,. dum

n

porrectum à flatuá pomum aureum tangit , emif-

fis (agittis pronus ante ftatuam occubuit , ut fcri-

yttio

7N

bit Cardan. de rerum variet. /. 12.c, 6. Adcove-

rum eft illudPeéte Sratijin Tbebaid :

tactafí

j gt

AMille modis letbi miferos mors tna fatigat.

j

Intravitetiam per has feneítras , fenfus inquam ,

morsanimz pretiofiffime ; 24udit infclix Eva

j

j Y

vafrum ílygis ferpentem , — car precepit vobis

Deus , éc. & allicitur; videt exitiale pomum,

p a

p

quod e[fet bonum ad ve[cendum , & concupifcit ;

terigit , tulitqse de frutté laudans colores , de-

j

nl

przdicans odorem , cemedit experta etiam fapo-

*t7: , & cum hóc boló vorat fimul mortuale ve-

T

nenu:m ,crudara mortem in omnes pofteros in-

(

feliciter propagandam. O quam fapienter mo-

L

net S. 21ugu[f. l. O. bone, bom. 3 f« quantum po-

n

tes ,obferva blandimenta draconis , ne forté, fs

rcsfl'

EncAutus fueris, guinque fenfus ,. qui n te [unt

uxe'

furi

q«afi quinque 9irgige:

» permittas à fevpente cor»

3

THTBpi,

i

$4

Parsprima,

o

€—— —— u—-m——-j

feni

r,,z;npi. Qlaz:!qmdemm pälcbre/&it vifu,quid quid

la

deleilat gu[Ht,quidquid blauditur andit& , qui

hd

quid lenocinatur odorata , quidquid molle[cit

p [

attatlu , in his omnibus concupifcentijs malis a«

ad hr

ntma virgivitatécorrumpi permirtimns ( imple-

Wf

tur illad quod per Propbeta diclum efl x [nivavit

mor s pev feneflras veffras. Ievem. 9. bac, S, Ldug,

p

,

ARTICULUS VIL

lil

tdi

4f onmes quinque fan[ns exterui con-

WPI

veniant quibuslibet agtmalibas 1

W

h]

*l Xadimz!ibus alia funt petfecta , utLeo,

It

'canis &c. Alia veró imperfecla , ut vermes ,

limaces &c. Prioribuscompetere omnes quinque

j

d

fenfus , conflat experientià , cum pra(ítent ope-

N

fationes eorum omniüm proprias ; de po!!ekä.ori-

y

bus veró dubitatur. Circa quz

|

agr.[. utrum cuivis animiali feafus 7a-

El ds fit neceffarius ?. Affirmative ex. zdrzflorele

in prefentil. 2.cap. 3. textu2t. "nimalia cun-

&a , inquit , enum [altem ex feufibus babent , ta-

P

um nempe ; omnia quippe arimialia, vt ut ime

?

perfe&ta & continuó vel navibusinharentia, vel

[

fcopulis marinis affixa, f1 vel modicum pupngan-

tur & FAngantty , ftatim incipiuntíe contrahere y

quod utique fignum eft , illafensd. tactüs przdi-

ta e(le , aC pro:nde non

j

clàm animá vegetarivá s

fcd etiam fenfiivágaudere. Acccdit , quod hie

enfus

ommnki.

ff

RE m )

De þr-szm inc

— H

i wamgci) il

(:e-n(us videatur efíe ;naximä neceffarius ad anima-

!uidquid

lis confervationem , ut per omnia corporis meme

i qtil

quoad fingulas

bradiffuíus ipfum bené afficiat ,

wtl/i

partes ;q

uibus ab extrinfeco lzdi

poteft: hinc nec

st

ad breve tempus anima

lia vivere poffunt , fi 'fen-

(rinh

sü TaG ss deftituantur.

Miuiriti

Taaus & nullus

uzr, 2do: utrum folus

d

praterea

fen(us deturin quibufdam animalibus ?

g. quod (ic:1

ta enim fentire videtur drifloteles.

lib. de fümnó G vigiliá.c4p, 2,

ubiait 4 4072 0me

Item

niaanimalia babere facmltatem gujlandi.

[

'Jc-:n-

inprefentilib. 2. tex.. 1'7. füatoit , unicum ex

f

quinque fen(ibus ta&

um eífe omni animali come«

flum velalium fenfum ex-

munem ,non item gu

yLen

ternum. Confentit S. Zbom.

lib, de animmá , lett.

vermr «

tia Tadü vi.

s. Talia verb animalia foló gauden

| qumquc

dentur effeilla , qua cenfentur ambi

gug feré na-

ut (v

ture , inter plantas & animalia, ideoQue Zoo-

Jitict

phyta feu Plantanimalia vocantut , cujufmodi

&

funtípongig & urticc maritimis fcopulis affix

f

qu2 alimentum citra delectationem hauriunt, &

7

frjin

ideo fenfu gufiws (ont deftitutz. — Huc revocari

li tl

:]

cut

poteftarborilla , que crefcit inprovincià

9 ; M

nomen Pwdifetania ,

talis naturz , ut, fiquis

tUt If

& ramos in. fe colligat ;

propiüs acceflerit , cedat

jj "

fivero recefferit, ramos it

erum in locum prifti-

yun

num extendat : LInde ab incolis erbor pudica vo-

rb

catut ; ltafcribit /Vicolaws de Comitibus apud

P[?Zdl'

i

AMajolum collog. 4.1. Addit «lius Scaliger ,hanc

TE

sü tactüs

percipere afflatum

"b

arbor;m quódam (en

omis

D 4

f f

$6

Part. pr'z'mi*.'

FP

L I

hominis, ;c-)mprcmoucmcjue fuarum radicum ,

p

ideoQue feconflringere inftar Zoophytorum in

Launi

mati nafcentium, Ut meritó in. fymbolum inte-

L. liinfiy

Chttin

meratz pudicitiz fueritaffumpta,qua fui cultores

docet timere quoslibet affatus & afflatus fu(pecta-

Conchi

rum de falacitate perfonarum,illatumdue maaus

wclotg

fubterfugere, exemplo nofltz Sandte | 4melbere

quu

£g4:qua& à Carole Martello Principe, tot genium,

prehef

fed non czci cupidinis viQtore ad flagitium folli-

Citata, cum violentó amore tam flrenué luctata

quæxi

eft , utbrachiumilli collu&tator Carolp; fregetit,

fetün

palmam Virginitati vel iavitus relinquendo , ut

Quim

fcribit Z4cel. Ejusmodi arbor pudica fuit etiam

lsntt

quondam 5. Bernardinus Senenfit, qui ,. ubive

pr p

leviter impuris colloquijs caflas aures. offendi ad-

a

vertit , ftatim fe conftrinxit , frontem corrugae

5

? fült

vit, foladue praíentiá fuá Cypridis clientibus

qíd.

filentium perfuafit ; Zacete ( in

t

qujcbant E Ber-

pardinus ade(],

u

.. Quar. 3tio : queenamanimantia foló gau-

port

deantíensü 7a£ 45 &

[ ss ? W. oflteas , aliaque

IY

ejufcemodi animalia cruílacea & teftacea , qua-

|

due funt immobiliaquoad locum , effe praedita

h

folüm duplici fensü Guf/s nimitum & Tactüs:

LT

quod tactü gaudeant , indeeít, quia vel leviter

tanql

prefía & puncta flatim fecontrahunt : quod au-

fb

tem habesnt fimul etiam & guílum, | inde vide-

[

tur colligi , quod ftatisdiei horis & potiffimum

(ih

fub aurorz ortum conchas fuas. aperiant , quafi

W

patulo ore alimentum quotidianum de czló ex«

üt

peten-

hEd raccsac

De fenfibus in communi.

p

$7

ficum ,

petentes , & expc&amcsrorcni matütinum , quó

yrüm i

m intt

f zcundatz nutriuntur, & (imul beaignioris ca«

li influxü matres effic unzut , & nutrices pul-

cullort

chertimz prolis, margarite. Czterum in his

j

conchis nullius alterius fensüs apparet indicium

[atui

velorganum , ne

vll

que unquam aliqua operatio. ,

quaz ad alium fenífum

poffet referri, in ijs fuit de-

iUf

prehenía,

j foll.

His annumerati poffunt. & illa animalia ,

lib

qua motü progreffivó delecó ad locum fe traní-

rcgcn't,

ferunt ,qualia funt pleriquevermium & limaces,

IOy i

etm

quamvis de. his aliqui non improbabiliter (en-

tiant conftare sliquali visü & odoratü , quia noctu

jbivd

progrediuntur , ideodue videntur difcernere in-

du

ter lucem & tenebras ; habent praetereà in fum-

tiji

nl

mitate G exiremitate cornuum productiones

quaídam in fphzre modum didutas,stiuc in eis

velut quafdam oculorum efformationes. Re-

: þ'er-.

punt quoque ad

quarenda certa alimenta fibi pro-

) gäU'

portionata , quod ali

qualis odoris eít indi

Ita fentit Ca

V'cium.

iqut

rd. 41quirre bic,

n

uar,

416 : ütrum apes gaudeant emnibus

ii

f. fenfibus ?

vel utrum ipfis non defit auditus ?

dis:

B. auditum apibus non deeífe

, ac proinde illas

t

tan

fib

quam animalia perfe&ta omnibus gaudere (en-

P d

us ,cum denulló alió ,

praeterquam de auditu

d

poffit effe dubium.

uamvis Cardanss lib. 9.

um

dubitet , utrum fintp

r

ditz oculis: verüm , quo-

"/

modó poflent exftruere

operatam fubtilia, tam-

;Xn

que admiranda ,

ficarerent oculis? coníentit z4rí-

""

D ;

floteles,

$8

Parsprima.

p n

Es

ii

9. Hiflor. animal, cap, 4O.

diter

]loteles .,i q'ujippc l;

aperté ipfisauditum concedit , ait enim : £empos

do

X

vemaiutinoomn $[ient , donec una gämmö 4c

Jl

04

triplici bombo exciietomues 5 cumqsie vedterint,

g

una circumvalitando fu[mrrat , quafi dormien-

62

Non excitatur autem fonitü. ,

dusm pr acipiat.

öepu

Huic Philofophicé

lm

b

nifi id , quod auditu pollet.

cretius lib. 8.

IU

de more accinit Lu

a

[

L

-*

ff fons increpat eris

HAttenita pofubre fugam , fludiumqre laboris /

Floriferivepetunt , & fparft mellis apzorem.

(

Hinc pulchetrimum prebent exemplum

p

Perfonis Religiofis, ut quemadmodum apes ad

alveatia relicta tszitss advocat, ( nam at e/Elias

n

nÁs líb. g cap. 1. Íctibit, cum iv fugam ermme

li

pusts d ab alved aberrareceperunt , tum apiae

pir

rij crepitacnlis [onoriserepant y ea verà tanquam

m

fjr

enibusretrabuntur ,. atqtie ade in confuctà

Dd

M

domiciliareva

lantyita etiam Religiofos , omnese

LU

qué , qui ad chorum funt deputati, auditus came

7^

læ]p

panz f

&

9nu$ velut,ügnw-»ää magni Regit, quanto-

L

d chorum advo«

éyus pofthabitis aujs negoujs » a

lm

Cet divinis laudibus decantandisintendentes. -

UT

Gaudent ergo apesauditü, — Quod fi vetà

E!bj

rifleteles bunc 1. 7Met. c. 1, ipfis negare videe

hy

tur , dicendum efi,utbencadvertit Aibertus M.,

Q

quod locó citató folüm loquatur de animalibus

m

àz ita audiunt , üt capacia fint. quódammodo

ü

difcipline , qualiter Ffittaci , Elephantes , ca-

Ó $

d

aue

)

nïcs. &«c Ideoque An'jäaf. folüm negat apes

dire

L

—

CfNuGEYDEA TA

De /&;z.(gfþ.u; in (ómmunr,

5

4

die modó di&tó ; non autem iïs'npliäiter loquea-

dtnphs

do.

Idqae probantipfz experisatiz à Philofo-

d

phó addu&te circa apes,. dum varictate foni aut

'dititly

fogantut aut congregantur. — Accedit, quod, ubi

iarmim-

lbmtü ]

c&lum tonat & fulmiaat , intra alvearia, velut

depütatas ce!lulas , z recondant, metü. compcl-

foph

lente , ubi tamdáiu

quietz demorantur, donf:þ

ternpeftas defzvijt.

Tumirerum

Horifevi repetunt C? fpavfi mellis amorem,

h

itl/

Vtrium autem alia animalcula , velut fottni-

f

ce,mufíca , &z.

cmphlm

pariter audità gaudeant, nihil ex-

ploratum habetur,

|4

pesa

Quer, etó utrüm Talpz competat vifus ?

D

h

À. Circa hoc pan&tum varias effeauthorüm fenter-

"LUA

tias; driflot.l. y. de Ehflor. animal, videtut

p t

ipíis negare vifum ,ait enimi: Jomo €7 quacun-

440

qiie terreflrium auimalgenerant , atgtíe etiám ,

g i

que Q fangninem babeut , (9 animal pariunt,

ommï'

omnia bas omnes babere fenfus videmus ,uifi auid

ys t

lefum ,lacefizumqrie efl , quale genns talparvum

gt

€ut vifus deeff.Confentiunt circa Talpz cacita»

?

tem Galezuslib. V4. de nsti partium cap. 6, Pli-

(5

piusl, ys, Nat. Hifl. cap. 3. D. ifidorus 12.

1

vl

Etbymol. & alij: Praterexperientiam , quam lii

irt "

Authores fe habere putant, favet etiamratio,

7

quod cum talpa defoffis , fepultisdue fimiles , de-

mahbm

gant in tencbris , fruflra eis natura dediffet afpe-

9

&um, quam mox effent amiífuri, occursü tam

TE

duti, craffidue Elementi,Unde P/izius lis. 3.44p.

tpt

T

j, ait; adeà adveram illis fuiffe naturatm , ut pert-

If

peru

60

Fs

Parsprimt,

sst

DI

petuis illos tenebris damnaverit , vivosque fepe--

tcmpo

lierit. — Addittamen idem author /ib. 10. c. 69.

forpt

hunc defectum ipfis à naturà compenfatum fuffie

v ldH

cienti odoratü & perfpicaciffimó suditü.

heo! n

Alijecontra , quos inter Z/bertus M.

(tum ;

Dondinus , Cardanus , de. Rbodes & Card. .A*

qum

mirre , ptobabile & nonalienumab Ariftotele

iMln

putant talpis imperfectam vifionem competerc ;

dïns t

quia etíi oculi pelle quádam operiantur (id , quod

nit;t

folüm voluit Atiftoteles) illa tamen admodum cft

poltn

delicata & aliqualiter confpicua , data tamen à na«

turá eum ob finem , ut nempe oculi talparum ha-

eä:b

bitantium continuo fere füb terrá coníerventut

häc Ü

illefi.

Unde affitmat Zlbertus M. expertum

niäädg

fe , talpasextta cavernas victum quaritáffe : ficut

litr y

«a animalia , que videndo efcas fibi comparant,

innej

Item 4quilonins lib. 1. propof 63. teltatur, fetal-

|

ilidy

pam aquis immerfiffe , indeducvidiffe , nonlon«

tllls o

gé füprarictum hinc inde pilos madere coa&tos

Db

in orbes abícedere , in cujus umbilico cutis tenuif-

CWQ&]

fimó foramine pertufa cernebatur eidue fubjeclus

L

nitidiffimus orbiculus , predurus & multá nigree

W !

dine praditus , qua?cs effe folent oculi canco-

Cnte

gume

D

)

Alij rurfus fentiunt, Talpas in vità femper

W

czcutire , ficut pifces ob carentiam . palpebrarum

]

femper vident , tamen (ubextremum vitze paulu-

lum videre, ficut & cygniin morte canere pet-

,T Muï

W

hibentur, Quodíi verum eft germanam exhi--

bent Cataflrophen peccatoris, qui reliquó vitze

D

tem pore

R Gd t

ér

De fenfibus in communi,

Cupmas

qut (

tempore cum talpá femper czcutivit , terreaíisab-

0. 6 69

»

forptas nunquam ad Juflitiz folem mentis ocu-

Fum if

los deflexit, in mortis demum articuló oculos ,

h

heu! nimis feró fortaffis , incipit aperire ac reatum

n M

(td,

fuum agnofcere: T»zc nempe peccator videbit ,

quomodo erraverit à via veritatis; 7:/2c videbit ,

Arifitt

in quem trapsfixerit ; Tunc videbit , quando ar-

tl

(l ol

dcns cereus in manus datus pralucebit ipfi ad zter-

nitatem, quàm periculofum fit , poenitentiam ad

odin

meit

poftrema vitz tempora differre,

Conimbricenfes lib. 3. de anima quafluni-

vrür

CA lo frt. 4. rem in ambiguó relinqunt, cum in

[eieni

hác controverfià hinc inde experientiz teflimo-

t

nia adducantur,

Quod íi primam fententiam

: f

tueti velis, talpis neinpe ineffe organum visüs ,

mpmnb

impediti tamen ob cutem:raffiorem , dic oculos

i, [ttä*

illis datos non ad videndum , fed decoris & orna-

nonïon'

tüs gratiá , atQue adeo taleorganum & oculos im-

T

peditos non effe fruflraneos.

Quodü vero fe-

T

«undam opinionem tueri velis, dic talpas non

ib

ammittere vifüm in fübterraneis caverr.ulis,prop-

dfv

terea , quod oculos duriori cute & membraná

j o

Contextos habeant , qua eis quodue przfidio eít ,

me , cumin lucem exeunt , infolitó fplendore

excacentur,

:

fenpt

brin

Quzr. 6to:utrüm pifces. habeant omnes

"

f lentus , (icut reliqua animalia ? g. affirmativé,

De visü & taClü res eit extracontroverfiam :

t Wl

| Cth'

Probatur ergó primó de guftü; quiapluri-

lt

miex pifcibus habentlinguam , in quá re(idet

neryus

pPOfl

65

Pars primá.

d

d

[ ia

nervms pe

-r.cepti"vus faponis,

Et l;ccf üntallqu"i

pifces , qui;linguá carent , veluti cjprings pifcià

quidam fluviatilis, tamen ijs loco lingua ineft

Falatus quidam catneus;

Gaudent pratérea qui-

buídam faporibus ; fed non gauderent, nifi illos

l

perciperent per fenfum guftüs: ergó &e.

f

Probatur 2dó de auditü ; quia pifces fugi«

unt ad (Irepitus graviores remi

iotum , & piícáe

hi

b

AR

tpres, poftquam lembis totum Delphinorum gre«

gem cinxerunt , ftrepitü in mari excitató efficiunt ;

It dyr

'oge

uttertoreexcitatifead littus conferant , & ibi

capite ob flrepiturn gravati capiuntur,

Imo noü

pru

p

de(unt aliqui , qui cum 4rzfferele fenüiunt, pifces

acutiffimó Auditü prz omnibus animalibus effe

Im |

rzd:tos , intet hos cenfentut cífe

(mugil , chro*

mes , felpa , &c,

Alifo

A

um

Probaturt 3tió

: de olfactu ;« quià piíces ut

plurimumnon nifi recenti efcá capiuntur : ergà

tmtp

l

i

perodoratum fentiunt à long? odotemi eíce:

Ítem non omnes piíces eádem capiuntur efcà ;

M,

fed várià ; !fic [alpa dele&tatut efcis fzetidis ; aliqui

degentesin fpecubus gaudent (alfamentarijs , ut

i

fin.

anguilla ? ergó diícernunt inter pabulum ibi

cgnvcniens & difconveniens,

li

Nedue ebflat, quodin pifcibus organa fi«

ptt

imilium fenfuum non ita manifeflé appareant ;

Tnt

cum eadem alió ordine. & naturz. ductà habere

41'!

MU

poffintinterius. — Quareid , quod clará experien-

tiá multorum conítat, noü debet ob leves tatio»

E&w

u

nesin dubium trahi.

AR«

nu Winicnd

"T

OUemcg

ft al

ii pifciä

ARTICULIUS,. VIII.

od

n

De Pbyþognoæizf.

ti(t i

[ier. 1mnó : utrüm Phyfiognomia humana

fit licita , haufta exfenfibusexternis? & ut-

?Ces lii

f plte

rum habeataliquid probabilitatis ? g. Phyfio-

gnomiam feu ex notis & fignis externis i corpo

n

te. humanó feníibus ornaió de internis. animi

«lf

propenfionibus & affzctibus , conjectationibus ,

, ti

Imot

proutà Philofophis melioris note intralimites

probabilitatis traditur , omnino efle licitam, &

lihus d

fud probabilitate non crete in divinando.

Probatur imà authoritate S. Scripturas, fie

, d

enim Proverb, 6, dicitur ; Homo Zdpoflata vir

inutilis , graditur ore peruersó , aunuit. octlit ,

Pl ( u

[

TL

;

terit pede , digitis loquumr. , pravó corde ma-

ehinatur ngalum , $ omni tempore juvgta /E*mä.

(il Clcæ'

nát,

j eg

. Probatur 4dó authoritate gravifimorum

]

ii

(ijf :

virorum , Hippocratis,Galeni, driffotelis, Mar-

tini Delrio & aliorum : Katio autem eft, — quia

jj

Principia , quibus inniütur Phy(iognomia , funt

"T

probabilia valdé & veré conflanti utcunque expe-

rientiá confirmata,

atetil i

ii

uv

Notandum nihilominus eft 1mó , Phyfioge

nomo no& licere judicare de ipsá operatione five

quit

a&ual hominisvità , fed folüm de inclinatione

j p

ad aliquod vitium v, g. ufus enim liberi arbitrij

potett

M

64v

Pars prima."

HERUUS MEEBESEOET sacscmscsanntss

— GEm

OW n

duv

poteft quamcunqve inclinationem fledtere in con«

]10!10

trarium.

Et quis intentiones cordis poterit pe«

netrate?. Pravism e(lcor bominis & inferutabile

"

P]lyf |

fuilit

( feu, utfeptusgintallegunt , profurdum eff cor

bomints ) quis cognoftet illud ? Gerem. vz. werf.

us*

&t

9. Et veró tam profundum , tamque infcrutabile;

ut Theologidoceant , occultas hominum inten-

ss

$t

tiones ne ab ipfis quidem Angcelis poffe penetrari;

Secreta naturz multa. noslatent, quantó rnagis

t

intentiones cordis,

ficfuit, qui 4o. Annosin

f"! [/

ainffimó monte contemplando motui trepidatio-

Qu

nisimpendit , nectamenintellexit. — Aliusma-

Qd

VC

gnam vitz partem infumpfit contemplando mel.

lificio apum in vitreó alveari ,nec tamen affequi

otuit, Quid, quoddeipsó efrifferele dicatur,

——

Iemp:

quo« cum cau(asBuripi duodecies unà die eftuan-

(ità

tis penetrare non poffet, Íe ipium hauriendum

i

aquis pracipitaverit, dicens: 7j mecape » quia

ü

At

ego te»oncapio. — Occultam natura voluit orig'gs

t

nem JVili , de quó Clasdiann: :

e/drcanum naturacaput non prodidit ulli ,

LT

- "dmovitqtée [inus , GD gentes malnit ortus

Pen

Mirari , quam nóffe [uos.

il

Ij

li

Siergo iltarum & mille aliaz& rerum caufas ne-

quimus penetrare , multó minus poterimusex

ttlh

Phyliognomiá humaná aliquid certi cognofcete ,

li

fed folüm leviter divinare.

Notsndum 2dó, nedue judicari poffe de

E

fit

donis füpernaturalibus gratuitis, ficut nec deijs,

la

qux homini plané funt extrinfeca ,ut de opibus,

li

honorie

ssesan V od

,De;/;"þäk'? in vómmini!

6j

feir Qon

honotibus, caterisdue fortunz boäisau't:;;li5;

otetit p

Quzr. 2dó: qua fint generalia principia

1fcmt4hïz

Phyfiognomiz ? &y. effe vatia : Primum defu«

um if

mitur à fimilitudinehominis cum alijs homini«

.j

bus; ita fufcus creditur pertinax , nami tales funt

(crutdt

ethiopes; moilis cute eft pavidus ac levis ; quiá

ptm n

talesfunt & feminz,

gngtrarii

Secundum | defümitur à fimilitudine hominis

€um brutis.

o ml

Hine infert Ariftoteles [ib; 2, Pbys

At

fiog. cap. 6. ctutibus debilem effe celerem cursü,

r

quia funt & cervi; dorsó ingenti , collódue grof-.

Álusti

8ó effefortem , quia talestauri; facie contráctd«

qdort

efle callidum , quia tales funt & vulpes.

1 d

. Tertiam & praecipuum Principium eft

/;Jiü[llf,

temperamentum hominis ; anima quippe patis

( g(fullf'

tut à Corpore ; fic pituitofi & melancholici tát«

gt

dé irafcuntur , bilioli & (anguinei celeritet , non

j M'":i

aliamob caufam , quam quod illorum tempetae

ii uf

mentum frigidum fit , hotum veró calidum, -

Quartum & valdé bonum funti

p(i parentes

j ülli:

nuttices , clima & convi&tus, ztas & ftatus;

il

arentes quidem

; confiat enim expetientia, ab

illis (zpiffim? ho

neflatem aut pravos mores in fie

gt

lios ptopagari

, cüm plerumdue prolibus eandem

:rimW"

Eribuant corp

oris temperiem , quam ipfi habent ;

inc cumilla etiam transferuntut mores.

ofatt ,

Quà

fpe&latillud Horarij : Fovtes cveantur fort

ibsts $

vf i

séc imbellem feroces progenevant aquila columss

4"^ Quod attinet nutrices , cettume(t, non

j ibusl

vosque

at

tagtüm lac ab illis , fed etiam ingenuos ptà

inores

66

Pars prima.

Ri

mores cum lacte hauriri,

Sic rcpertl;s eft olim

!

puet , qui diu lacte porcinó paftus fuit ; unde jam

t

grandis natà folum gaudebat cum porcis volutati

? ftinle

incenó. — Alij , teíle.Scoto , quos capra diu lacta-

lim&

verat , tenerioresplantas Gc arbufculos avidé cor-

h

zodebant, faltatimdue tantüm incedebant. Quod

Wi

convictum attinet (eu focietatem, ex hocnon in-

dm

anes poffunt defumi conjecture de internó fta-

ff

tó , tritum enim eft illud:

diori

ilesr

ANefcitta ex foció , qui non cognofcitur ex fe,

inter |

. Clima praterea varium,non leve przbet Phyfio-

brum

gnomiz humanz Principium ; hinc homines fab

Sogit;

unó climate funt generofi , íub altero defidio(i ,

| quiino

fub unó ingeniofi , fub altero fubftupidi:

N

li 4f

Vervecum inpatriá , craffoque fub acre uati , j

Htrd

Ut canituvenal, varias quippe propenfiones

Ti

Climata regionum ingenerant fuis incolis. Hinc

N

i

t

prz alijs nationibus 5. Paglus in Cretenfibus ad-

vettit , quodij fempet e(íent mendaces , male

|

Demum de ztate & ftatü

quædä

beílig , ventres pigri.

non vacat dicere , alij enim mores in Juvenibus ,

ftfin

l, W

alij in fenibus, alijin ruflicis , alij in nobilibus ;

4

Undeé cecinit non nemo:

Nf

. R[Pgn

Raró breves bumiles vidi longos fapientes ,

aC

"dlbos audaces ,vufos nigrosqse veraces :

poti

Jn vufá pelle efl animmsrar fine felle ,

IU

4dali gib!(ajï , [édo vbbri [unt animofi , G'e,

Cate-

"-

67

r VeRnpE

Dej?njïbg: 5 commtut.

ell olit

Caterüm homines parvi corpore , fant acu-

unde jut

ti & eleresingenio , quiacum modica diflantia

svolptal

fitintercor & cerebrum , quod eft receptacue

j d

lum & fedes fpirituum vitalium , celeriter ejus-

jide ctt

modiSpiritus. deferunturà corde ad cerebrum ,

t Qui

ubi eliciuntur operationes , ex quibus poftmos

Cnonit

dum fequitur celeritasingenij. Econtra homi-

00 f

nes magniCorpore, oboppofitam rationem tar-

dioris plerumue funt ingenij , Spiritus enim vi-

talesnon tam cito , ob magnam intercapedinem:

T

inter cerebrum & cot, . poffunt à corde ad cere-

(Dlyir

brum pertingere , feQue ibi congregare, atjuead

vineslà

cogitationem determinare.

Homines autem ,

üdioü !

quinonfuntexceffivé longi , f1 reliqua membra

debirá fervant proportionem,funr optimé difpofi-

ti ad funcliones mentis, tenent quippé medium

Tj

inter duo membra vitiofa, tarditatem nempe &

enfnt

precipitentiam.

Qua omnia confirmat Arifto-

teles, l, de Phyfiognomia, titulo de parvis corpo-

. Wt

TE

re , Gumagnis,

, i

Pratereanon folüm, à flatura conjeQure

quzdam circa internam animz difpofitionem

&lu

enjbus,

poffunt defumi , (ed etiam ab externá proportio-

ne , vel im'proportio-ne membrorum.

Hinc ca«

jl

put , fi magnum fuerit corpori tamen debité cor-

reípondens , bonitatem ingenijarguit: fecus, fi

f

c&tera membra magnitudini illius non fint pro-

portionata.

Parvum omninó caput in multis de-

ficientium & facile &grotantium eft , in quo Spi-

ritusanguftiatiinflammantur & fuffocantur , quà

V

Eä

E2

5 jnus

r m

68

umoccumud

vejià QungEnSunc RD

Pars prima.

—-*

J

i

M

minus bene operari queant. — Quod|fi valdé fi

J)j

fpharicum, denotat mobilitatem , inftabilita- —| du

tem ,oblivionem , exiguamque difcretionem &

ptota

[n antetiori parte emi-

Xerni

modicam fapientiam,

nens , infoleniiz indicium ; rectum autem in me«

tiqii

Ciisd

diolene, ferequeplanum , mediadue maggitudi-

ne , fenfibus pollentem , & magnanimum reddit,

Tm

uibus collum eít craffum , pectusqdue magnum ,

XIO1.

cenfentur fortes; quibus carnofum , iracundi ;

Tiotan

quod filongam ,timidi ; fi perbreve, cum fit

tomf

fimile vulpino , dolofi ; fi modetatum , magna-

nimi eftimantur, Homines, qui funt macilen-

quili

t facie & colorecineteo , dicuntur inclinati ad

fïigor

Qurf

tenacitatem , qui parvá, pfillanimes . qui gran-

di cum capillitio , robufli ;; qui mediocri &ro« j lg

tunda , prudentes ac judictofi ; qui formá clegan-

M ;

ti, bonorum morum ; qui facie concava & hu-

miliafpe&tu , & paucorum verborüum , dicuntur

Qw

, prompti ad ne-

fitui

ad vitia effe proni ; qui facie ficcá

gotia, Quatamen omnia non usque a

deó fir*

mïau

i (

mafuntcenfenda , nec , qua defignant , necel-

fario funt eventura , (cd quia forté evenirent, nili

nlu r

multos virtus corrigeret , ratio & prudentia Ma-

W

foe, |

giftraomnium virtutum & actionum humana.

rum. Potiffimum igiturin hominibus apimali-

d

bus& fenfualibus, maturzque pondus fequenti^ — 4 uj

bus, nimirum ex Deo , fpiritu , gratisque noti

itum

In iilis en:igm vee

regeneratis , valere poterunt.

LT

rum eft illud de natura in Adam depravata ; di'

é

&um:

AINM»

De fénfibus in. communi.

69

——

»

TE nl

Nature fequitur [emina quisqiie fua,

L valdell

At.qui ex SpirituSan&lo regenerati unr,carnem

fbl

cü vitijs: & cencupifcentjsfuis morüficant, Qua«

ionm &

proptervaldé periculofum eft , ex talibus fignis

arit tf

exiernis, circa internam animiconílitutionem ,

rminmte

aliquid cerridijudicare, melius proindeé. & fan-

yonitid

&iüs abflinetur,

T feddih

Quzres hic tertio incidenter , quod-

;agmm? l

nam temperamentum fíeu quenam comple-

racuud ;

xio naturalis fit optima? Ante refponfionem prz-

TL

notandum nomine temperamenti nihil aliud

n

communiter intelliei , quam . primatum quatuor

micle

qualitatum , /umiditatis , frecitatis , caloris &

dind

frrgoris quandam fymmetriam , ita. ut (i frigus

p

cum ficcitate confpiret, complexio mcelancho-

TM

lica enafcatur ; iracunda, fi (iccitati calor conjun-

T

gatur; phlegmatica , (i frigore nutriatur humor;

f1 veró calo: humore tempetetur ; complexio fan-

"

av

guinea oriatur,

Certum porró eft, quodía-

pientiffhmus rerum conditor Deus; zatara za-

pliadi

f

Hrraus ab Auguftino diclus terram adumbraverit

ao

in complexione melancholica, ignem in chole-

tl

[cnh

rica, aquam in phlegmatica, aérem infanguine.

Quó prznotato refpondeo &judico probabilius

n M

hufi

effe , quod ad vitz diuturnitatem , latos & paci-

ficos dies , ac etiam ad virtutes & litteras compa-

t u:nul Li

Tandas, optifimum temperamentum fit fangui-

g

neum , prafertim fialiquid mcelancholiz accedat,

qua cum terrá imitetur,redditin operando homi-

jn "

-

nem

It Ü

E 3

M

10

Pm pr:'md. |

Lsf

——

pv

(em' üaBilem accon

iptm

;

ftantem, libris quiere infiiten-

tem , cocrcerdue piritus vitales, Et ratio pof-

hibi

fet effe , quia fanguis calore& humore , ideoque

xþ

j

[piritibus abundat, quz fi melancholicus humor

temperet , redduntur ejufmodi eomplexionis ho-

prit

P

é

n

mnesin inveniendo celeres propter. calorem

id onei ad recipiendum propter humorem ; con-

hn l

(tti

fta ntes & folidi in retinendo propter atram bi-

lem; fortes & fani, quia fanguis eft vitalium

rf

Ípirituum fomes ac fedes , & alimentum ani-

$

malis.

ARTIGULUS IX

$nty

Mifcellauea circa. [enfus in come

DIUHAÍ,

i

tenti

Quzr, rmo: in quo fübje&to re(ideat po«

)

Euf [

Qu

eentia lenfitiva? z. fedes. potentie & — facultatis

fenfitive priucipaliter eftin cerebro, — Dixi prine

fils

cipaliter , quia licet vis fenfitiva in emnibus fen-

fibus, & quamplurimis merbris fit diffufa , quee

t

fentiunt ; iamen rcduci debet ad partem aliquam ,

lgt

& membrum Principale, à quo fpiritus animales ,

Qm

qui funt inftrumenta fenfationum , deri ventur &

D«

hanc dicimus etfe cerebrum.

rimn

Patet. hóc primo

ex Ànatomiá , quá conílat , nervos , per quos fpi-

tom

ritusanimales deferuntur , à cerebro originem

pf

tuahere.

2dó lafo cerebro an^mal extinguitur,

^ Tffer;

tio ex vghementi attentione laffatur caput , t1on

tj

cor, 4'0 fomnus eft privatio vitz fenfitive , &

i ".H.h

tamencorin fomno non quieícit, Ita fenfit olim

Ui

ipfemet

/

De fenfibus iï communi.

"t

ia

e infider

iþfemet S. Aug. epifl. 3. ad Volufi

anum, ubihec

at p

habet: Dessex puntlo, quafi ex centro cerebri

E

, Idront

fénfns omnes quinariadi[lributione diffudit.

os hum

Quod fi dicas , corptius formari in fztü ,

xionih

priusque animari quam cerebrum ,. & tamen in

calottt ;

có prioti palpitat & fentit: ergo vita fenfitiva

q; u

non pendet neceffarioà. cerebro. — Accinit huic

fententiz Po&ra :

t

jrm b*

Lvislt

Cor fapit , & pulmo loquitur , fel commovet i,r;zm'

um d

Splen ridere facit , cogit amare jecur,

Refpondet Cardinalis Sfondmt:; » lib. 3. de

ff

anima [enfit : $. 3. negando, ex multorum fen-

tentiácor rimégenerari, Seddató, quodpri-

(j l

mOgeneretür, ea tamen cordis palpitatio non

eít animalis & fenfitiva , fed merévitalis & natu«

f

ralis. .

4

j

ipus lt

Quzr. 2déquinam fenfus fcientijs acqui-

rendis fint neceffarij ? w. Duos comparandis fciea-

"U

ii

tijs efle neceffarios , nempe vifum . & auditum ,

cum enim Ícientiz duobus modis comparentur ,

j

rettf

Doclrina nimitum à Magifirishauftà , & expe-

qi

rientiahinc indecolleda, adhanc eítaptior &

commodior afpectus , adillam veró auditus. De.

us

jgit

primó fcilicet de vi;& dixit Plato in Tbymao c. 3 1.

referri Philofophiam vi[ui acceptam. ' Et , oculi

]gll!mf'

2

divinitus dati[nnt ob caleflium. eognitionemm &

imitationem , (& ob Philofophiam optimum di-

Z

[ oflm

vinitatis donum, Scneca qu

oduein Tragad

: ait;

E4

Fifu

s[(llm

73

Pareprima.

-

"

Fifu ?arentem, niagna par s veri latet,

fnem

DT

De fecundó fcilietde /4udiru eleganter cecinit

I

Balde in Uramiá :

honi

LA

&cilicet ut vorem , matutinamqie pruinam

