in Capite collocatis , jam dictum eff.

m

Thora:x appellatur pats illa corporis , quz à

-figillïf 5

jugulis extenditur ad diaphragma, à fuperiore pare

te claviculis, inferiore diaphragmate, anteriore

YU

j p

fterno, pofteriore vertebris dor , dextrá & fiüi-

j li

fira,. duodecim coftis circum(cribitur,

Pattes

habet alias continentes, alias contentas,

Contis

Í llüg'

nentes propriz , aliz molles (unt & carnez ; ali

ndr . »

o

oflez & cartilaginez , qu medium locum occue

pant; alie membrano(z.

Partes offez aut funt

frt?

Anteriot

rÁ

antice , adfpoftice , aut laterales,

]

peclus, — Poíterior dor»

jl

P?rs dicitur fternum , feu

MW

3

fum s

3*6

Part fekunä&

QgZVceme sss UUMEQAVIEAA RE IN IgaE ) Em S-—h»e-n——wm—-i--—BüüH-.---!-'l---..

fam ; latera dicuntur coftie,

Mmbranofe pare

ten

tesfunt pleura. & mediaftinum.

l'artcs contene

LT

ta funtcor, pulmones , venz , areriz &c,

De

A

qvibusfingulisexattius agere, ad Medicos per-

TIof

t£ingte

dl

De Corde dixiffe fufficiat, quod fit princi-

dtiu

pium & oificinafpirituum ,. à quibus vita nofira

Q

dervst, & undé vitales operationes nafcuntur,

t

ldcirce etiatn à Magno Ariflotele primum vive

^

r .,Q ultimum morienti: nominatur,

li,

Qualem veró fitum habeat, & in quam po-

t

tifffmum partem indinet ? non. conveniunt. AA,

&t

Avicenna opinatur, quod finiftram verfus pro»

p

pendeat potius , quam ver(us dextram : ratio illius

4pic

& (equacium eft , quia pats finiftta corporis hu-

Tiédii

snani frigidior eft , id(ue , utajunt ,. ex confenfu

A

univerfali fchole medicz, — Itadueneceffuim fuit,

n

damnum hoccumcaloresccomimodo ,. digerente

füm

& vicinoreparari, Idquodcontingit , dum in»

tæ;

€linationefua, cor tále temperamentum adfert:

Qu

fic una alteraQue qualitas elementaris permixta

Q

temperiem falutarem & idoneam efformat, | Ali«

fün

ter (cntit Calenus : arbitatur hic cor tam exacté

pell

fiuatum effe in pe&tore , ut nec ad dexteram , nec

(10 i

ad finiftram moveatur, ficut nec furfum nec dcot-

ftribi

Ívm fle&itur,

Pro fundamento utitur, quod cor

inloco fuo firmiffime , & illic, ubi opportunum

4 " Tdäw

€i rzcepiaculum eft, ftabilitum fit: Nec . vero illi

r

commoditatem eífe, undein unam

gis. quàns

n

P

inaltcram moveri part«m poffit,

Juadue fen-

l nunc

tenwtia »

De 745!!.'

327

f—-l

1

tentia, cum rationum pondere & authoritate gra-

OR

vi nitarur, cenfenda eft probabilis,

, D

Thoraci fubítratus eft Pesrer , Cujus antee

A [

rior pars «bdomen appellatur ; umbilicum in me-

dio habet, cujus parstuperior à Meédicis Hypocone

princi-

drium dicitur, quoetiam nomine partes laterales

t

dici folent, Continentut in eo vcntyriculus, amene

i

wamlfo

tum , inteítina , &c.

Ut

AÀrtus vocantur membra ex,crunco enafcene

bia : alij ex hisfuperiores funt,, & vocantur mae

i

nus, quaà fammo humero usque - ad extremos

t M

articulos extenduntur : alij inferiores, vocantut

jsp

pedes, àcoxendicisarticulo ad fummes digitorum

?i

apices.

Porró manus humana organum eft, om-

Uæ

nealiadinftrumentum precellens , quippé que

jenlt

m

LÀ

L.d

capaciffimaeft , quid quid in 'orbe eft operandi

y il

omnia in omnibus , eft lingua abfentium , memo-«

qu

riamemoriz, cujus omnia füunt opera ut magie

u

fire ; omnia miraculaut Dominz : omnia obfe-

"f

quiaut ancille. HineAnaxagoras intelligens ,

gt

Cum qu:nta ratione. & fapientia magna mater na«

g,

tura, hanc partem fabrefecerit, dixit nil cogitari

"m

poffe perfe&tius , nec organum cum majoti artifie

r D«

cio compofitum. . Cojus pre(tantiam pulchré de-

(eol«

fcribit Theodoretus ferw. 4. de providentia.

jcot

Atjue hz funt precipuz partes , — perquas

ML ^

Tatluseít diffufus. Reliquis partibus ,^ minos

[ö dh

principalibus , defcribendis fuperfedeo , quas per

FM

longüm explicatas v

«

idete eft spud Mccfiws. Prq

li

munc

Quares

n(lh

X 4

338

?ar: fecunda;

d

Quzres 1, Quot. membris univer(im cone

dift

ftethumanum corpus? & Obfervationibus anae

H

tomicis compertum effe , totidem eífe in humano

x)&am

corpore membra , quot funt in anno dies ,. vide-

imi

licet 3 65. Decensproindé eft , ut homo (ingulis

dicbus pro fingulis membtis Deo conditon fuo

plcxc

gratias agat,

phan

Quatres 2. Utrum membra corporis humae

Pf

ni, non referant. fpeciern Politici cujuídam regi«

quit

minis. . quodíic; equidem miram planà

&b

imaginem gubernationis politice in partium hue

Pa

mani corpotisconílitutione, divina íolettia ex«

li

prefic.

teyt

Quemadmodum enim princeps in be«

nécon(lituta republica providet, ut civibus aC

eli

fubditis alimenta fübminiflrrentur, ut ab ínjuíta

(;

viferventur incolumes , utdenidue honeftorum

* d

M

ferum cognitioncimbuantur; itatres funt in hue

manocorpotepartes praecipue , quibus (imilia

munia perficiuntur , jecur,cor, caput, — Etenim

in jecore quafiin culina, cibié ventriculi prom-

£

ptuatio, inquo ex parte deco&tifuerant, tranf-

mifi, elaboranturt , & perfeClé excoCticateris

5

pro rata portione di(lribuuntur, — In corde ftatios

nem obtinetappetitus ira(cibilis; qui quafi belli«

V pur

dux hollilem vim repellit ,. & the(aurum vitz in

hts

Corpore potiffimum reíideatem | confervat,

In

mut

capite tanquam in regia prae(idet Regina, Ratio ac

) lumv

fapientia , cum fuis,qui illic excubant , (atellitibus ,

hoc e(t, fcnübus, rerum cognofcendarum nun»

SImI

ijs 3 ,uibus tanduam adjutoribus, ad fcientias pere

fou

didef-

De Tátl»,

329

L

de aof d

C0f

difcendas, Ratio uti con(aevir, Reliqua corpo-

4 at

rismembra fubditorum locofant & rationis di«

Jff4t0

€amina , velutiprecepta exequuntur,

Ecce !

Vi

lmaumcmbc i€ ordinatz politix,

ute$ 3. Utrum non dentur animalia due

mguh:

v

plex cor habenm ? p /Elianum £. 10. docere, ele-

hantos binis cordibus dotatos effe , quorum unà

hurh

alteró. ad

adiram & adbelligerandum utantur :

p g

uietem & pacem ; animal enim pacificum fimul

pl:nc

& bellicolum eft. . De quibufdam hominibus

fl«

Píalm:fta R cg:us inquit pfal. x 1. iscorde &* corde

l

"u

locuti fun: ; quod non: 1tamrclhg:ndum eft ,quafi

in bt

reverá duplex cot. habuerint, (ed in fenfu . morali

buiti

eft intelligendum , ut Vatablus interpretatur di-

T

cens : incorde (j corde loqui, eff duplici animo

A

loqui ,aliad dicere , alind fentire,

ip ll«

fii

m

ARTICULUS II

A

türm

.. Quodnam fit proprium fenforiuma

ttat

[

Tacfus?

Itca proprium fen(oriá tactus, magna eft intet

g

C

fput*

Autheres difcrepantia;imoAriftotcles ipfe hac

hd

in parte fecum videtur pugaare, dum ex diverfis

(

locis, diverfitextus colliguntur ;in quibus modo

It

»

cot , modo carnem, modo nervos , modo Otgae

ov

num Ta&üs , :nooninatum vocat,

bU5,

Themuitlius in (usparaphrafi c... $9. & 40,

Simplicius texz, 1 16, ponuat tactum præc:puö in

f

€orde re(idere,

p

j

X5

Ávie

Pav: fecunda.

[

emeiened hEAC cecesrs AV Imcnoe Füctmascmeny. Grsscsem- QUNEER,

Avicenna I, 6. NaAtuml.fc. de Talm exi-

£t

mius P. Snarez ]. 3. de anima, PP. Conimbric

pla»äi

»» p

hic; Artiaga & plerique KR vim tangendi exifti-

.| ditin

mant refiderein catne & in nervis fimul,

Philopon, incom, ad text. 106.€ 1o7. bujus

r& qua.

LÀ

lium

lib.tenetíolam carnem effe fen(orium Ta&tüs

.

quàmvis fubjungat , quod fesforium — proprie ef

[im,

(àt1

Spiritus.

Dicendum TaQum immediate - fubjeGtari ;

Qw

li.

tanquam in proprio organo £» servo quodá,qui ut

Anatomicis conftat , íuo modo carne involutus: ,

pton

n

difperfus eft per totum corpus, itautanimal fit eoy

veluti rete quodam per totum corpus difpere

tiri

r:in;

fo munitum , &undidue feptum, vt qvàm

citiffimé prafentiat ; quid nocivum , quidvé utile

| hntur

fit toti animali,

» V,

Caroautem , in quantum cone

tra difLin&ta à nervo , eft medium ,non item orgae

| f

Utj

num. la Galenus l. 1.de ufie partium c, 16, &

18, multisQue alijsin locis.

Fern«lius /. de ani-

Temt

£2 facult. c, 6. Albertus M. Bannes, & Thomifte

put

€omimuniter cum S. D,

Probatur 1. Conclufto authoritate Ariffotes

E

lis , quiin przefenti 7, 3. e. 11. texiw 116. habet

tion,

fequentia verba: omnino autem fic care Q9 lingua

tumí

ftfe ad bujus inflrumentum (ensis ( nimirum Ta«

ffo

€üs Vbabere videntur,ut ner d* aqua fe fe babent

hiffg

ad vi(um (* auditum atotie. olfatium. — árqie

4 "tl T

wec ibi profetho ( (cilicet in carne ) megsie bic ( in

l"lm

lingua Yperceptio fenfusfiet , cum inflrumentum

hn

m fuper

Qug

1&3&: à rt fenfibils tanpituv , ut quifpia

extre-

De?fz&u.*

33x

p

SERLOmPaa I

-t vacm RI

]u t

.extrgmum,on)li pof[merit album. — Ex quo etiam

nitrbnt

planepatet , dinfirmmenteem fenfusipfins , quó ves

lial ereipientur tangibiles ,iatuseffe collocatum, mt

iximmif,

Sicenim(? in boc fen[ufiet , id por-

v) quod in catevis [enfibus fieri . folet, .. Senfibi-

» hi

T«ls :

lium enim ,. fiin spfis. in[flrumentis ponatur . [ene

[nm ,non fit ,wtpatet , pevceptio. At fit s . f [uper

i i

carnem ponatur tangibile ,. wut docet experientia,

Quare [ine dubio ip[acaro medium e[ft i. taiu,

ajt&l!i j

Á quhut

Hac Ariftoteles : ex quibus patet , ipfum potius

Jutty ,

pro noflrá ftcuife fententia ,. quàm pro Adverfa-

j ltet

riotum;hinc quaado unus aut alter textus in con-

trarium adducitur, dicendum , quod ninil. hac de

dipt«

: quim

ze in alijs capitibus , abíolute definiverit; fed more

TU

tancam diale&ticó difputaverit 5 in prefentiautem

T

libro , ubi agit ex profeffo deguftu & tactu , ab-

none

folute mentem fuam declaratfe. — Qug verba pro-

ut jacent , ipfemet S. DoGtor in eit, l.. le£l, 12. in

)

qui

rem noflram declarat ; uc videre eft spudPP.Come

plut. hic,

jfti

Ia

$

Probatur conclufto breviter etiam ratione

L

fenfibile pofitum (upra otganum non facit fen(a-

D

tionem; fed per Tactum fentimus aliquid pofi-

tum füpracarnem : ergo caro non cít organuim ,

j

i Tee

fed(olummodo medium Ta&us.

Major parte t«

(

fufficienter e(t. probata : & conítat ab induclione

;! * reliquorum fenluum,Minor autem conítat expe-

rimento omniurm fenfuurm.

Notandum autem

nomine carnis , ectiam intelligendam effe cutem ,

"

quatenus hac facit unujn quid cum illà; aliàs enim ;

f!f

facile

7111

31*

Par: fecunda,

GIARQSUESBBEU camchzccOWUUP VNIISUNENUGRGUAMSD

i s

facilepoffent. refponde

re AA quàmvis organum

tiCas (itipfacaro, adhuc illam non fentire im-

noht

mediate , (ed mediante cü'e$. ideodue non fequi ,

»^ imol

quod fenfibileimmediaté (upra fen(um pofitum , — r

fentiatur , fiquidem nihiltang bile externum fen-

pb

titur pofitum immedisté fupra carnem, fedj (upta

; ff

cutem per fe loquendo.

lgitut. nomine carnis ,

!

quam medium Tactus e(fe diximus , venit etiam

, quem:

cutis,

1 tuiii

Confitmatur : fenforium Taclüs debet effe

s«

valdé attemperatum íeu parum aQtivum , ac pro-

; Hin

indéterreum , ut qualitatesactivas & — tangibiles

Wry

percipere queat 5 nervus autem ille eft natura tet«

rem &tcrafle, cum tamencaro fit naturz acrez

| (nnft

& fpongiofz : ergo illeerit organum Ta&tus, hac

L:

veró duntaxat mediam.

[ ttxt,ï

Dices 1. conflat experientia, quà percipi«

hi

gnus nos tangere immediate, per quascunque pare

Qtt

tes fentimus , utmanibus v. g, quibus palpamus

caloremacfrigas &c. [tem i vel levitet caro

vt

pungaturaciculd , flatim fentit dolorem ,. qui

fit

maxime ad tactum fpectat.

OM

w. Sentiri quidem dolomem , verüm non in

Íent

ipfacarne, fedinnervofuppofito, Sicut ergo fi

vis f

ex gua pellicula interponaturcarni noftre , & ita

feriatur ab aliquo. corpore tangibili cum dolore,

ïtur,

non recté infertur pelliculam eífe organum Ta-

m

&üss ità nec bene concluditur. in carne effepefi-

U

tumorganum Tactüs , ex «ó qued illa pulfatá ,

fly

ff:atiam usiclum & dolorem.

fün

Dices

"—

p—

De Ta«fiwu.,

33

x as

[ od

g

Dices 2. Dolor fentitur in aliqua parte car«

tite if

noíacorporis, inquá tamen nullus datur nervus

ídi, ^ imó longé abeft ; ergo organum Taélàs potius

(nm, incarne, quàmin nervo eft cenflituendum. Ant.

Á* — prob. incorde enimnullus datur nervus , & ta-

men in illo intenfiffimé fentitur dólor.

d(üpt

camis,

&. N. Ant, & ejus probationem; cor enim

i eliti

qnemadmodum fenfum habet & animales fpiri«

tusà cerebro participat , fic etiam netvis contat

TT

ab eó du&his, ut vehiculis ipforam fpirituum.

"

Hinc ait Ariítot. , 3. de part. auimal, €.— 4« copi

"

zgtbiïtl

wervorsm incorde e(l.

fg t

Dices 3. Nervi funtadmodum terreftres &€

at

confequenter nimis fiigidi & ficci , velut inquit

Atifl, 2. de generat, animal. c«. 4, G in hoc 2. ,

at

text. * 9. ubiafferic, pilos , offa, & nervos non

rcii

habere in fe fenfum aliquem €x eo , quod fint ni-

mis terre(ires : ergo.

iue pat-

ipyul

R. Ariftotelem loqui de aliquibus alijs net-

vis ,nonveró de hoc nervo ta&kivo , qui in tempe-

g en

n qül

rie jam explicatá prius , habet effe terrc(tre,

Vel fi alicubi vere dixiffeinveniatur , nervos non

qon n

fentire, intelligendum eft id ad füummum; dc nete

[

Vis Íeor

fim ab omni medio intrinfeco,

uf

uzres 1, Cur eflate, (i corpora tangan-

&

yotta

tur, (int taugentibus frigidiora, quàmhyeme?

Tr

! * cum deberet potius contrarium contingere ; hy-

:püfl'

ems eaim eft frigida, mítascalida. m Ex Ari-

3u !

flot, quia ingftate corpora fudore ac madore pet«

f

funduntur; madorautemin partibuse quibus e«

friaüat

pid

$14

Pgr:ï[;wnda.

Lf

ma.nat'frigiditätem' folet inducete, (þpö fi-dicas

&un

€tiam carnes , qua fudore non perfanduntur , cífe

tentia.

tangentibus frigidiores? x. ldverum effe ; fed

»

, &t

exinde non fequi madorem non effe caufam illius

. DTl

frigiditatis; ideo carnes tametái non, perfundantut

L

fudore , (ont eftate tangentibus fripidiotes;, quia

NT

materiaeadem, quainmadorem folvi folet , ad

Uns p

partes externastransfunditur , inquas frigidita-

tem inducit diffipatis partibus tenuioribus tàm.

| 'ricmï

igneis , tüm aéreis,

jed

Quares 2,

Cur facie minus fentiainns fti-

| &

g"5, quàm inaliaparte? g, Hoc provenire. ex

t

con(uetudine , cum enim facies femper fitexpo-

l

l

nm

fita aéri , five frigido five «sldo ,. hinc ab affuetis

| ltti

nen fit tam vehemens paífio.

Accedit, quod ab

| fedir

intro habeat przetereà aüxilium , nempé calorem ,

Y us

pergenas diffufum ,toto corpore veflimentis be«

Ia

né munito,

tili

fhuli

hb

QUJESTIO II,

Qu

De Medio Tacíau*,

pot

ARTICULUS I.

a

(i(l;

Utrum Taclus baleat aliquod tmedium

externums ?

4 oWl

Wi

Vertoés hocloco contendit, omnin? necef«

büg

farium effe aliquod corpus medium ipterje»

U(p

:

.

&umn

N s

De Tatta,

.-—i

p

hu

n

rdol

&um, inter agens & animal. Verum hac fen-

d

tentia à plerisque refucatur Philofophis , tenetdue

!

)

--

l

contrariam Ariftotelesinhoc /, a. text. 215, &

h illi

D. Tho. ibidem /ect, 25. Ex de fenfu & feníato

Qantt

letl, s. prope finem, his verbis ; fjewt alij fenfus

» qui

fiunt per medinm exirinféeum, itagufius C tan

&us permedinm intrinfecum,

kt; 3d

pidiie

Probatur breviter coaclufio tatione & expe«

g tm

ricntid quá conflat , quod licet inter tactum & ob

jectum tangibile , nihil mediet ,tamen illud obje«

sri

&um Íentiamus,

Deindé, quod in Vifu, Audie

i &

tu & Odotatuadmittantur eju(modi media extere

u

n3; perqua fpeciesab obje&ó ad . fenforium de»

(ucni

feruntur , nonarguit, etiam fimile medium debes

"D

redari refpectu TaQus , hicenim ( uti «tiam de

t

! gufludiximus) eft fenfus valde imperfectus ac

j

materialis , ac proindé indigetimmutatione natue*

tali ex parte organi ; econtrà tresdicti fenfus funt

multó fubtiliores , qni non parum fpiricualitatis

habere videnturj & ideà requirunt medium alie

quodextetnum , per quod fpscies ab obje&tó ad

potentiam propagate fiunt fubtiliores, qüantó

majus fpatium ( fervata tamen certá proportione

diflantie ) inter illaintercedit,

if

Dices t. Singulaanimalia vivunt vel inaquá

; » Velinaére :fi inaqua flbtangunt corpora uda &

madida ; ergó mediat aquainter tactum & tangi«

«l

bile ; i veróin aéte? mediat azt faltem regularites

uj

€x proportionali rations , lcet rmediatio aéris nog

dul

fit

'''''

:

$36

Par: fa—'t&dd.

fitita manifefta propter minorem fenfibilitatem -

"

aéris intercepti.

Il

&. hoc fo

lum probare, per accidens datï

L .iæ fm

aliqnód medium extrinfecum tefpectu tactus $. vi«

tio

fus econtrà, auditus & odoratus per fepetunt ejuse

Ium

modimediumextrinfecum , ita ut fenfibile noti

poffit movere fenfum, nifi mediet corpus extrae

It

neum e. g. vifibile pofitum fuprà oculum & audis

t

bile (upra organum auris, non mediante corpo«

tih

z« exttaneo,non poffunt movere ad fentiendum $

dit

attactus ( idemdicdegutu Y requirunt medium

E.

feparatum folum per accidens, quia vivimus in

LT

airevelaqua, nou quia fen(ibile pofitum fuprà

carnem vel. linguam , movere non poffit tales (en»

[n

fus,

Qul

Imó ex hoc ipfo confirmari poteft conclx;-

ïi? LY

fio, quiadumaér & aqua immediaté : animal ate

din

tingunt , proximzin ipfum agunt ;atdue adeb noni

Ári

femperac per (e datur refpectà vta&üs medium

tri

externum

i

Reípondet adhoc Averro&s, dicendo , a&«

L

remGLaquam , cum (int loca naturalia animan-

tium, in fua nativá difpefitione minimeinilla

tsé

agere , aut ab ijs fentiri; verum , fiaér & aqua ,

det

Contranativum flatum alterentur & qualitates in

tactumagentes foriantur , calida & frigida core

ls

puícula in fe admittendo ;Stuncanimaleacorpuf- 4 ,

pen

cula(entire, qua tamen non immediatein ipsum

W

agant;fed peraquam, aéremvé incerjedum.

Contta tamen cfl, admodum probabile effe;

I |

i

quo

p-——

didber

L-J

———De TA se,

3 ;..7?

N

quod elementa esíam im n.atwuraþli üatü, pofï'mt agta

reinanimantium Corpota; fiquidem per excef-

as d

fum primarum qualitatum ea fupersnt ,. & à fors

; Y

tiori agente , tàm in naturalileco, quàm - extra il«

y tj

lum ; poteft dariactio,

|t t

Dices 2, Atiftoteles docet , quod fi quis

j u

t aill

percutiatur clypeo, ita ut tam clypeus, quàm

animal eó provifum percutiatur ; in hoc cafu fen«

Qorp

titur percuffio mediante clypeó , tanduam me«

adun

dioexterno. ltem (i intra aquam una manus

medut

palpetalteram ,. palpat quavis alteram median-

(f i&

te aquá,

y»lipi

&& Ad hocargumentum codem mode ficut

Jl

prius , nam clypeum , quó mediante animal per-

cutitur, & aquam mediante quá , unamanus pul«

w

fat alteram , fe habere cantüm per accidens in or-

i d

dinead ta&um. — Id quod ipfe S, D. in prarfent 1

n

Arilt, rext. 115.168,23. declaratdicens : i» alijs

ml

(tribus primis fen(it us)medin efl ex nece[fitate s

in tailns autem qua(i per aecidens, in quantum

b, i

&ccidit corporatangentia e[fe busmetlata.

fnim?ü'

- Quares hicobiter , utrum per folum con«

t

tactum naturaliter poffit alicui reflitoi (anitas ? vi«

3901' ]

dctur quod fic ; probatur id. expctientijs varijs s

j n

nam :i.in Hifpaniafunt aliqui, Quos vocant fa-

| of«

lutztores ; & inItalia, S. Casharinz vel S. Pauli

Í i

n

gentiles, qui foló ta&tu varios morbos fanant. 2,

in Flandria,quot quoz nati funt in dieParafceves ,

psum

quot quot nullo feemineo fetu intercedente

T

dono

f;eptimi maículi legitimothoro nati funt, -

q

Íani«

Part fecmf;dn.

diedi*in.

p

fanizatisäb varijs morbis , fe præditoä gloriantufs

3. Reges Francisefolo Tactu (anant firumam. 4

ä

Ala W

D« Pyrrcho Rege tradunt multi , eum certi digiti

contractu loenoíos (anaffe,

Probaturida, ratio»

h

fü

ne ; nam ficut in hetbis , lapidibus , atimalibus in*

veniuntur virtutes fanandi , itanihil repugnare vie

hàl

detur , quia & intrà humanam fpeciem fimiles vie

rés inveniantut , ita ,üt inunohomine, - fit talis

]

hu

lapidis , in alio talis planta , 1n tértio talis animalis

vittus, — ítem aliquinaturali complexione, funt

tb

tut

&ocivi alijsafflatu vel ctism vifu: ergo ex ijídem

caufis , naturali complexione , erunt ta&u alijs

M

falutares & medici.

:

fit

d. Tamen negànvé , netnpenon dati virtüre

it,

£em naturalem perlolum attadfam . fanandi alios;

Vor,

quia virtus fanandialios , per manuum impofi-

&ü&i

tionem , & confsquenter per taltum tribuitur à

S. litteris , grati füpetnaturali, cftdue juxta S.

Paulum , donum & gratia gratisà Deo data , cone

fequenter noneftnaturalis, Adi. experientiam

dicitar, falutatoresillos quidem non cífe. univere

fim damnandos, fed hoc non eífe donum naturale,

verüm füpernaturale conceftumn ijfdem à Deo ;

Idem dicen«

| ftae

pet alienjus fan&ti interceffionem.

dum circa fecundam expetientiam; non enimab-

* pn

D

fimile vero eft ( inquit Delrio ) ob Divihonorem ;

& Martyrij fanClitatem & honorem conjugij s*

1

d

Deum id sliquibus conceffiffe.

Ad 3. circa vire

tutem R egibus Galiarum conceffam tactu. fanan

It

quam s

lion

?V*WQPQfïöüïäüppmdices. , fuamasin

dicitut ,.

E RD

P

——

o

hs

antuhï

dém im-'

dicitur , caai fuiiïe-dlivmam , & calitus ijt

(l 43

petratam , interce(fione ac

preeibus noflri (anctt

dji 4 — Marculphi Abbatis, Ad4

odcp

yrthidigito , id

fatio*

veltmendaciumeít, abadulator

busit

ibus confidlum ,

vel certé ope dernonis efl

actum,

T

- Adrationemexla

pidibus, plantis, & ani-

ilesni

talibus quibuldam de

1 lil

fumptam, dicitur esmni-

á

3mis probare , probat enim talem virtütem cuili«

jimal

b

bet intrà fpeciem humanam conflituto individuo

4 flmf

debere competere ; icutob cercum tem

peramene

ij(ur

turn cotius fpeciei lapidis , plantz ,

animalit come

u dj

petit, quod camen falfum eft, — Adalteram ratio«

L00

nem dicitur , poffe aliquos ex naturalicomplexio«

&i€ , eíTe nocivos alijs , non tamen ex eadem fanatia

(ioti

Vos, bonum enim

w ^ fingulis defe&tibus,

€x integrá caufa , malmc:

yul

li

ARTICULUS ii.

j, U

— De Muio izterno dadli;,

jentalt

uniVBf'

7A Uod nam fit medium. intrin(ecum

ipfius

"TaGus

; & quod ejufmodi medium omnine

] DCOS

fit admitten

dum, fufficianter diximus in articulo

dicte

Ifi i

2. prioris queflionis , ubi flatuimus, organum

Tactus potiffimüm & primario refidere i nervo

:

t

gl

-.':

; *—2

uüodam, per totum Corpus retis inftar expanío,

(à

u

»

cutcato , quatemusconttadillin&ta à nervo , fig

internum medium ipfius , pet quod fpecies inten-

junin

d fenfae

yam !

tionalesadillud dcfcwmqr,moygmaiua à

2

)

gtf

ticadpe

Vs

Pars. fecmnda,

L

"

j

tionem.. ïägïcbïligimr ex $. D.qui inl, ». «4riff.

j

text. 116. l£, 22. ita concludit 1. Unde smanife-

L

flum efl , quod arganzm fenfitivum ,in fenju talius

^h "

(

fjt intus : fic enina accidit in boc fenfu , . ficut. * dm

Noa enim fentiunt. auimalia ,. fenfibilia

4fij

&lijs.

[

appofita [apra ovganum feus D

e

2 femtiumt amrem

ii

it

fenfibilia pofita. [uper carnem, — Quare — manife-

flum eff , quod caro mon e(&. ovganum . fenfus , fed

Hl

apedium : nonexternum , ot priori arti

E

culo gro-

bstum eft : ergo internum.

Bfgc

Probatut conclufio rati

one : cato nequit effe

M

ipfum organumta&tus: ergo tantum fe habet per

Wi

modum medij intrinfeci ,intranei. & conjundli ,

T

cum caro(itveré aliqua pars animalis fentientis

lt

intercedens inter (enfum & objedum , its enim

dow

gnedium intrinfecum explicuimus : de Guítu 4. 2.

W

art,y. Ànt. autem prob. organum — tactus debet

fug

Tne

effeterteum ; fed caro non eft terrea, — ed potius

aérea cum fit humida & calida , veluti ob eandem

ftn

tationem fanguis cenfetur actese natura effe, quia

qi

«(t humidus & calidus, que proprietates infunt

lt

Íit

aéri,tanquamelementaricorpori: ergócaro nom

erit proprium organüm ta&tüs, — Confeq, conftat:

dDI(

M.autem eft tüm Atiftotelis loco anteà cit, ubi

] Íti

j

taCtum terre tribuitzaitenim : Za&liviom antene

E

sevrea , gu[latioum vero [pecies quadam - tatins

ef &c,.— um etiam D. Thomg ibis. lett. eit.

Tl

ubi fimulverba Ariftotelis explicat & confirmat ,

"

u)

dicens : dicit ergo primos quod ovganum ta&ius. at«

!

mbmmr terra ; & fmiiittf.organuwfï qnfinss q:tä

*De Tatig, |

34t

efi td&;'u-quidau's &'c, & paulo po

(tj de orgame

isift

qnidem tablss ratio efI , quia utdicitur 2, de ani«

u A

ma,erganum tatius ,ad boc quod fitin potentia ad

Ü

eontrarias qualitates tangibiles,debet effe smedie-

&riter complexiomatum y & idco opertet: quod fít

1]ïliiiid

n

ibi fecundum quantitatem plus de terra , quia ime

Mnife*

ter alia elementa minms babet de virtute AUTUM,

HacS.D.

,

jl

) p(0

Dices: cato non fentit per modum ergani :

ergo nedue nervus taclivusitafentiet, prob. cone

t

€q.ideo caro , . dum v. g. pungitur, non fentit

«t prt

per modum organi , quia habet fenfibile pofitum

m&l ]

immediate fupraífe ; fed etiam nervus poteft ha«

(

bcte fenfibile pofitum immediaté fupra (e, quan-

eniit

o enim quis pugionme lethaliter vulneratur , tune

Ml. p

A -

Pugio non folum fecat & dividitcarnem , fed in-

A

fupex & nervos. per totum corpus expanfosim«

j

jl

mediaté penetrat: «ergo..nedue nervi in. hoccafa

4

fentient immediaté dolorem. per modum organi ,

Qp

quod manifeflé falfum videtur ; ponamus enim

nervos , denudari tota cute & icarne extimd , certé

n

p

)tuncacupungerentur , fentirentaccrbiffimum

i

dolorem : erso quodcaro, dum pungitur , habeat

L

Íen(ibile immediaté fuprafe pofitum non impedit

gt

ab ca rationem ergani fenticütis,

MHW

Adhocargumentum reípondet Joan. à! S.

,deé r À 0. qe g, ert. G. $. quodveró:. quod fi totaliter

ex omni parte caro detraheretur, ita ut nom

títidi

J

poílet. tangi. medianre carne , nervus fortenon

r

fentiret id,' quod fibi immediate opponeretur. ,

h

/

3

quia,

mQ

,

Bart fetunda,

Quia nervus fe fola efl n

imium terreftris , ficu: of

fa & piliyà carne autem . mollificatur. — lIadé die

ä

€it Arilt, 2. de gener. anim, C 4. Et in boc 2. de

:

aPdnim, text.7 9. nervi spili & offa , nonhabent in

fe aliquem fenfum. — Verüm, citcà hunc textum,

fii

dicit Cardinalis Aguirte ; fe ia omnibus locis, in

quibus Ariftoteles agitde nervis, ftudiose inquie

qu

«

fivifc , nec tamen invenire potuiffe ; hinc forté ex

li

ineüri? Typographi efl omiffus. ^ Quare cit,

tü

Cardinalis dat aliam folutionem , dicendo , quod

fi netvus perforatusin propria fubflantia in diclis

f

ü

ea(ibus , fentit dolorem, id fieti praternaturalitet

f

folàm ; quoniam utre&& monet $.. .D, 4, 3. lef.

42. cato efl medium connaturale ut fentiat ta&tus,

y

D

Neque tomen eoadmiffo , -videtür nervus in eà

ipfa parte fentire dolorem, quá pugione fuit lx(ug

i

tl

& immediste taClus , fedinalia viciná paree., cui

prior illa defervit, utmedium p

raenaturale defc-

li

tendie (peciei ,qui mediante fentiat,

f

Inftabis : ergo etiam caro poterit effe orgae«

$um tactüs ,dicende , quod non fentiat id, ^ quod

fibiummediaté eft fu

mæ'pa-rti adharet,

perpaütgm' . fed 9"04 me"

4

&, N. illatum 2 caro eni

m

» nihil foperpofi

tum habet , quod defetvire poffit vt medium cone

náturale tingendi per dire&am emiffionem ; ideae

ue nulla ejus pars mediante altera fentire poteít,

sut habererationem organi, — Nervus autem pet

Íe loquendo carnem fuperpofitsm habet , mediá

quá fentiat , per duc&am emiffionem, « Quaré fi

pet

Den&.c "

us u)

3

dimm

M

per accidens tali mediofpol;ietuf , poterit adhue

n

! dlc

bhabete rationem medij praternaturalis vi partis ,

2J€

ugimmediaté in feip(3 tangitur 4 && rationem

ergani in parte ipfi vicina,

L

Quaztes 1, Gur homotactus fub axillis cie

ts

tius tidet, quam apribus , nafo &c. tactus ?. 9.

n

ü

l]

quia ibi eft concuríus plurium netvorum , & quia

etium medium tactüs , fcilicet caro , eít ibi fubti«

[

lior; & hincfit major feníatio. — Qued tunc ve«-

j £il.

tum ell, fi talis locus non nimistangitur, quia fi

qui

fieret per excellens (enübile, tunc. non fieret. talis

df

at

delectatio ; & quando fic tangitur; tunc ibi diffu-

(&q

fio fpirituum ex multis netvis ibi colle&is, tandem

venit fpiritus ad faciem , & fic inde caufa eft

t

gisüs,

íl d

V

Queres 3. Cur nemo fe ipíim titillando ail

fifum commovet ? & ex Ari(lotele,id evenire,quia

, ül

Íc ipfum tangens precognofcit ta&tum , fic nul-

ue

lam patitur ditillationem ; rifus enim ez titillat ione

fecutus ,. cít quzdam mentis alienatio , hinc

afgl'

jattendenti & previdenti titillationem ,nog

quii

fmovetur xifps &x eà.

pIDXl'

qd

TU

(

gulh

j PGI

di

ultäü

QUJE-

Ys

pcl

ä(;w)ä

GincHuSnédES Cemcniscsa ) Eums

U

el

QLIPE S'T10 III.

).H quc

De Oäje&o Jacizs,

du

pu

ARTICULUS l.

fpet

qui

Q,eænam qualitates- pertincant ad olqe-

lt

äum Tdä?w ?

tib

u

Bjc&um Ta&us efïe t:ng&bdcm feu ta&u

UI

O

ipsó perceptnbllem qualitatem , confentmnt

IB; !

Do&ores , quia nullaalia ipfi propria , & difline

ii

EE fcniibnhbus proprijs aliorum objectorum af-

ln

fignati poteft.

Igitur objedtorum tactilium no«

PT

mine veniunt omnes qualitates & flatus. natara-

s.

n

lescorporum , præter udercm ; colorem, fonum ,

|

& fapoa em,

qu

"Septem contrarietates tanpibilium qualxta-

n

tum enumerat Philofophus2. de geserat. text,8.

Tit

Primam fpeciem qualitatum contrariatum , Cone

Qu

Secundam in ficcó &

ftituitin calidó & frigidó. -

h

humido. 4Atque, ficot iniftis , exprimuntur

de

quatuor prima qualitateselementotum ac cete-

dor

rarum origo, ita etiam precipaum objedtum Ta-

tto

é&tus confiftit,

Tertiam iyæcxcm contratietatis

t

ponit in gravi & levi j reverà enim ipío tactu , fu«

li

flinendo aliquod cotpus , advertimus an fit grave

pn

velleve.

Quartam in molli & duró ; quas quae

ü

hmcs compreffione adveitit tadus. — Quintam

Ccer-

W

e

De Tatfis.

aactet:

—

345

Qenüituitia luErico & arido. Lubricum aut&m

eít, fapra quod aliud difficulter fuftinetur , quoda

Que facile manibus elabitur , velut angvilla. - Arie

dum autem eft , quodfacile tactu fuftineri & ap»

prehendi poteft, — Sextam inafpero & leni ; A-

fperum eft , quod partibus inzqualibus conftat, &

quibufdam extollitur , quibuídam deprimitur.

/

(

Lene autem quod z qualibus partibus coalefcit , ut

tabulalevigata. Septimam tandem confltituit in

craffo, Grtenui$ craffum eft, quod facile fe fe

T2

continet & iníeconfiftit, "Temue autem , quod

nliott

eft repletivum , feu quod facile fe in alipd. corpus

üile

infinuat, « Addunt aliqui. titillationem & . pruri-

ni«

tum , fentiturenimnon taaquàm calidum & fri-

- fif«

gidum , aut aliquid fimile, íed ut delinitio queee

i

dam , & cotmmotio tactus,

n

Prateteà funt quoQue alise qualitates ta&tiles,

quibus examinandis pars magna medicinz conti«

netur: festamen phyf(ica elt & revocanda ad ge-

luäffi;

'MFAS-

neraliafy(temata, —Sunt autem ille qualitates ,

quz afficere poflunt organum tactus . in partibus

: CFR'

«s

prefertim interniscorporisanimalis ; quibus e&

w[Wf

de causaadmoventur arte medica , ut affrictu fuo,

dvm fibras vifcerum afficiunt , & tangendi vim

«l

T*

[roritant , motus & mutationes eas determinent ,

)u

que corporis valetudini profunt, — Porró has qua-

hf

0'1

litates in concreto acceptas appellagt Medici , di-

tii

gerentia , tefolventia, emollientia , adftringen-

tia, cauftica , veficantia , emplaítica , cotroboran-

qu

ul

tia ; diaphoretica & aliainnumeta , qua totidem

$

qualita-

(

NEde:

346

——Pm fefxndd.

p

T.

p

Qu-ali;atcs u&ilcs»-wü;;]t,—in ufum medicinz fervi

en»

fattO

tes, — Phyficiautem negotije(t ad. prima . princie

|

m

pia revocare hujufmod! qualitates,

»|

^qui

Utrum autem dictis. qoalitatibus tangibilis

bus adnumerari etiam debeat Dolor & voluptss ,

il

h,

variant inter fe Authores, Eximius P,Suarez /. 3. de

lanq'u

animac, f.( quem fequunturalij , veluti Theo«

philus Kaynaudus in 7/ecleg, Natmral, difl. 8.

«

BRM, 3 7«

Simon Pontius/, de Dolore c. 10.. )

f

docet, Dolorem & Veluptatem pertinere. poe

(lis,

tius ad appetitum fenftivum quàm ad íen(ite»

lus

tium Tactus,

Dolorl

li

Conimbricenfes duo diftinguunt in

tj

& voluptste, nimirum actusipíos dolendi, oble-

Dul

&andivé; & obje&ta horum a&uüm, — .Objectum

& cauíam doloris dicunt, mutationem notabilem

UE UC

d.

factam citea primas qualitates, ut dum manus ad-

e

uritur, vel divifionem continui, ut dum carni vul«

susinfligitor, Obje&umecontrà & caufam vo»

imzä

LOI

luptatis conítituuntin appulfu qualitatum tempte

ramento anitmalis maximé conveniencdum &c. Ex

| ta&j

quoinferunt hec objecta noníolum pertinere

|

adappetitum fenfitivum , fed. fimul etiam ad ta-

[ii

ä

pit

&um , quamvisíub diverfa confideratione, Pere

! H

tinent ad appetitum feníitivum , quatenus fmuta«

tio notabilis qualitatum primarum & divifio con«

t

tinui ( in quibuscollocant dolorem ) & illapfus

4

D

« L(:0:

ille ipirituum temperamento maximé convenien-

tium ( 1à quo collocant voluptatem ) quatenus ,

W

inquam, hzembz paffiones conjunétam haben.

di

ratioe

q

atf

—

"De Tatin,

-

347

UMRU* gngpnueaxter qeocur

:rvicq-.

rationem bon: & mali priefentis fe

cundum aBlum.

