Didutiu potat coucha mariua find.

ddgm

lMimo

&ic gemina pendent circum que. tempora concha,

J dratlibus arcanis verba profu(abibunt,

ml

ia

Héc (énsie uacuum doceant vel mille Platoness

Whor

Nemo difcipulus , nemo Magifler erit,

bra

" Caterüm legitütde Diodoro Stoicó, qum

Q

étiam oculis orbus tam perit& Geometriam do-

&t

cuerit, ut Di(cipulis normam dederit , quà exe

p

á&tffimélineas fuas ducerent,

Dydimus Al«c-

Yibu

xandrinus Eufebiz Przlatus à pueritia ufque c&-

Ti

cuserat, non obílante tamen cacitate Dialecti-

Wm

Cam eruditiffimédocuit, ficut & Geometriam :

multos item poftfe commentarios fupra Pfaltee

l

Refert. hic

riumreliquit , tefte Volaterrano.

idem Auctor , quemdam flatuarium Florentinum

I

pofi deperditos oculos, cum ftatuam marmoream,

qua Coímum hujus nominis primum , Ducem

QUi

T

"Thufciz repre(entabat , maná palpáffet , ejus ef-

figiem tam accuraté & affabré in cretà. elaboráf-

T

üm

fe , uteandeim fimilitudinem , quam Prototypon

erebat, ad vivum exprefferit.

Sic enimveró

hi

Ta& & délicatiffimó reparavit, quod oculorum

[

Roma

bt

c&citas denegirat. Exfcu!pü): pratetea

Ur bi:

De (enfibus incommuni.

23

i at

l— m-——æ————

—

[Irbanum o&avum fchc:(f' inae d& glonoüülmæ

[

memonæ(ummum Pontificem , ut meritó tota

t eti ,

ürbs obinde ftupuerit.

ugr. 3tió quis fenfus plus damni inferat

hominibus ? Dicetalius , quo4 guftus , quia plz-

Unde Po-

m

ves occidit craApula ,

uanm gladuw.

dagræ! Unde capitis

?

olores? Unde CoYTHpiorumm.

ii

bumoruss abundantiatUude innumerabiles &z'zj

morbi ? nonne ex mtempemntm* mquxt S.Cht ty-

i.

fTO

foft. bom. 10. in Genef. S Myeron. quoquc au-

thoritate Galeni idem affirmat ,

& Philo He-

brzus exemplo Caij Imperatoris idem declarat ,

T.

dicens, antequam lmpetatox eífet , illamíanum

m d

& robuflum fuiffe , quia parcé vivebat ; (edime

p

perio adepto & gulae deditus varijs morbis & gra-

Jf AL' !

vibus inficmitatibus divexatus fuit,

Nec motrbi

f

Qu

tantum vercum etiam repentmæ mories hlüC JCH'

Diuid

vantur , ut Poéta Latinus teítatur ;

vettiat

Pal

Hinc fubita mortes , atqse inteflata Senethus,

t

«t u

Alius oculum affignabit , quia oeslus ooens de-

tünu

pradatus efl animmam meam. Toren, 3. $1.

Et;

qotelt

quod oculus non videt; cornondolet, Hinc le-

Duccm

J

u"

glturch Petro , Glarevallen(i Abbate , qui vul-

gó monoculus dicitur :

hic cum ex infirinitate

Ü

u

oculum amififfet , dixit , Deolaudes , ab u20 inf-

o

mico tseo liberatus [(am:plus autemme tervet ve-

j

jorim

rhdnens, quaxs perditia alteríus ,' utícribit Sa-

b:l l. j'. c. 7. Idem narrat de Pimenio Sacerdote

T

Roma-

[jie

Ej

l

74

Pars prima;

emceiecesk OSIXPRSUERUS

asidünanl

Rormano, quod letatus fuerit ob cacitatem ,

p

D«eoqucgratias egerit, eó quod deinceps inimi-

vt

cos S. Excefie , prefertim Julianum Apoftatam

»!

sli

viderenon poffct.

Philofophi quodue magna

fctt

ex parte damna oculorum perceperunt, ex qui-

pli

bus aliqui , ut melius conternplationi vacare pof-

pot

fent , oculos fibimetipfiseruetunt : Inter quos

Clig

fuerunt Apuleius & Hermes Platonis difcipulus ,

T

qui oculos fibimetipfi eruiffe dicitur, neillorum

ufuà fludio virtutisavocaretur,ut Theatrum vitz

li

human:e refert. Multó tamen melius damna illo-

tí

rum penetrárunt & remediaadhibueruntaliqui

fu

Sanci, quià Deo precibus cxcitatem impetra-

fe

verunt , ut inter sliosnofler Sanclus Zudomarnus

&

& S.e/fquilinns feciffe leguntur,

tih

Imovidetur, quod Auditus plusomnium

It

noceat ; ratio autem cfl , quia eft fenfus capa-

tot

cior; guflus paucos cibos appetit & fubitó fatia-

ht

tur ; Oczlus plurima videt nec fatiatur , fuos ta-

j

m en habet terminos , nonvidet abfentià, nec lon-

v

ge diffita , aucincorporea , & f1 non faturetur , ad

frninus :'.mplctur.

"duditus veró multó capacior

eft fenfus , nihil enim eft, quod fub obje&o illius

0.

comprehendi non poffit, preíentia , pratetita ,.

futura , diflantia , vera , fal(ajincorporea , corpo-

1€a Gc, percipit , nonquam fatiatut, necimple-

R!«

tur; zec aurisaudittt impletur : Eccl. 1. . 8.

D

Przterea auditum

DI

ficque in infinitum procedit.

(s

minus, quam alios fenfus cohibere poffumus ;

l

nullus enim te coget ad guftandum ; oculum pal-

j

pebris

um

nl 521

—:-m COU DeP. qim lo

De feufbus z'k communi,

75

ltatem! ,

s inirt

pebrisoccludere licet, nec ullus re coget ad vi-

depdum; Auditus veró magis eft in potentiá

yftiat

aliorum , quàm noftrá , oportet te aliorum di-

Qrapi

fcretioni committere, utaudias, non qua tibi

tt qi.

placent, fed quaalijs proferrelubet, Per hanc

p

portam intrantadulationes , elufiones , detra-

lr qui

:ipulus ,

&iones, perfuafionesmalorum, aliadue id ge«

4

nus.

ilorum

u

Caterum ad ruinam univerfi generis huma-

niin rimocapite Adamo occafionaliter confpi-

wl

ráffe omnes quinqueíenfus, jam antca eftinfi«

n

nuatum. Specialiter tamen ifla perditioeftad-

nptt

fcribendaguílui; non enim afpe&us , odoratus

iil

& tactus pomi noxialis videtur fuiffe Pretoparen.

tibus prohibitus ,fed folus efus: . 4e Lgzro fciene

niiutt

tie boni (* mali nou comedas : Gen, 3.

Lt meri-

s p

tó iftud exitiale pomum Pandorz pyxidi compa-

b fti

ratipofft, ex quaper femineam curiofitatem

(uos t

apertà, malotum Genusuniverfum | inde cvola-

«l

vit:

tf d

4Mors iaclnfn latet ,vitamalé creditur. avbor ;

| affüt

- Quod valeat vitam tollere ,virus babet.

yill

il v

O mal? falta falus| mali male credita lígno ,

Quam respracipiti lat tua munde Vloco :

p

p

Reclé cecinit de infau(lá ill4 arbore Poéta z4 Ty-

j

pomundi.,

Etreverà ro:

us mundaus in mzligxo

jtutt

Cmali ligno ) pofitus erar

. Lgoann, f. Unde ve-

(us,

ré dixit Grammaticui (

inquit de cana Domini

S. Vinccmius")

p !

hii

.Mala

d

*

*T)trs primak

96

boaano sb

:

nmLo-

[

f/ï/fal(z mali maló , «ala contulit omnia mala.A

AMala , hoceft maxilla , al2 , hoc eft Adami ,

in:ell:;

m&lo , hoc eft.pomo, mala contulit omnia malo ,

| jha

tie in

boc eft mundo , tàm magno quam parvo Adamo

qubo

pritoo homini. nempé cujus emnes pofteri ( ex-

Conft

ceptá Immaculatá femperVirgine MARIA )pece

EY

caium originale infeliciter contraxerunt.

|

Quat, 4to quinam fenfüs ultimó deficiatin

üt b

homine moribundo? g. (1 experientiz mul«

lib.:

tiplii fides adhibenda , plerumqQue ultimó

Íolet deficete auditus.

Hinc Ícribit Petrus

mö;

oCul

Marchant de fe ipío zo. 1. tr. 4. tt. 4« q.

pidu

;. ciucafinem, quod nempequondam adex-

ticma fuerit deductus morbi violentia.

Pete-

CO(]U,

bat Confeffarius , ut vel tadtü manüs vel annutü

|

ocalorum fignum fenfibile doloris in otdine ad

p

abfolutionem Sactamentalem exhiberet , (ed ftu-

. Aniti

|

pc£iétis fenfibusnullum peteratdare, Solusau-

ditus erat acutus. & expeditus ad intelligenda o-

hs

vl

mnuia , quz à circumftantibus dicebantur; Unde

lt

credebzt fe mapibus , pedibusque /aberare ad ex-

hibéndum externum fignom doloriss fed veré

p

laborabat , u(à nempe teliquorum fenfuum , ex-

Qpj

lf

cepto àuditü defliturus, — Unde hic author pott-

modum fanitati re(titutus fuadet omnibus confeí-

Qu

fisó

fariis, utmoribundum etiam nulló deprehe

fignó (enfibili, (ub conditione abfolvant. —.4b

j t!hfu

illo tempere (nquit [oc. cit. Autbor.)in animum

r

industi, quod fi quovis uodo aliquem catholica fic.

gnia

quod mihi

lg

*Olifþïffm?"/)""fm , 566 frguum . ali

intellg'gi-

Yà,

-

—

TA

—*

- De fenjbus in communi,

d

4 ttli,

LAdimi,

intelligibile penitentia dare poffet , nibil ominus

ii ii

—

f& conditione ab[olverem Cc. Similes experien-

tiz in alijsetiam moribundis funt deprehen(e ,

) Adimo

hi t

quibus zgréaccidit , ut. poítea referebant , fibi à

Confeffario vehemehtioti voze acclamatüm : er

"'A)pec-

go auditus ultimó videtur deficere.

Kdti

Quart. ;to quifnam fen(uum in efformatio-

ne fztüs ultim& perficiatur ? Refpondet Arift

üig ml

ullinó

lib. ?. de generat. animal, cap. 4. quod oculi ulti-

r Duti

mó perficiantur : caufam hujas affisnat, quia

oculorum organum ab initio humidum eft ac fri-

,f' 4- q'

1 g.

gidum, proinde non nifi diuturno tempore con-

coquitür , ac coaugmentatur.

Et hac eft etiami

put

annurü

ratio,curoculifub initinm grandiores fint & pro-

greífü temporis contrahantur , quia nimirum fub

dinead

initium humidiores fünt , proinde craf ores,

d

olosat

Quar. 6t0; Quinam fcníus primó deficiat

in homine ? y. oculos primé deficere , quía funt

qu

! Umk

valdé humidi, humida veró citiffimé cotrumpune

tut, utinfloribus, fru&ibus aqueis ac fuccofis

lt

patet , & cum oculi magna fpitituum abimalium

du

1 ,CX'

copia indigeant, calore paulatim deficiente,necefe

Íe eft fpiritus animales etiam deficere, & confe-

p

"

quenter oculos cadere,

—— Qasres z. Utrum Damon poffit. aliqug

juus)

,

—

fenía exterioti percipi ? Refp. Daermonem nift

affumat corpus , non poffe ullo fenfu percipi,cuar

7)

enim fit purus Spiritus , eft extra fpharam poteus

jj

qiili

tiz materialis , cuju(modi fant potentiee fenfiri-

va, Et hinc præüigia:rix fuit illa. femitria 8

"

mendaic

LR

98

Parsprima,

—— — H

—-

mend:x » qu: interrogat

a à quodam Theologo

Vaniti

utrum non videtit. Spiritum Tropalogicum , t&-

X

1

- futriló

fpondit ícillum / in pulcherrima forma vidiffe,

lothw

Quodfi autem nemine Darsozi:s velis intelligere

Pilf

Faminam , ut intellexitilleaulicus ( de quofcri-

bfïäpïo

bit 5. Damafcenus i2 Vzta Barlaam) , tunc omni«

um h

no fenfuexteriori poteíLpercipi, Res autem fic

1ht. 1

fehabet, Rexquidam regium filium toto de-

frlfm

cennio inclufum juffit. abaulico deduci in thea-

quil

uum fplendidum , ubi varia ei fueront. monflra-

gi: T

ta.

Ad ftabant curiofz mulieres , quas Aulicus

jeitio

Regio Juvenifcifcitanti , quanam effent ? dixit

irihi Í

effe Demones animam hominis decipientes, Quo

Qu

dictoluvenis deducitur in aulam,ubi à rege inter-

U,WW;,

Iogatus, quid nam inatrio ex rebus omnibus fibi

Ü L

placuiffet! Refpondit , Demones, mi Pater.. Et

fire

tales D«emozes famihares habuit fapientifümus

ff

Regum Salomon circa mille , 3. Regsm 11. ubi

gt

dicitur, GLaverteruni mulieres cor ejus,

Vett d

Quzres 8. quisnam. omnium mortalium

| Jj

maximeé fenfibusindulferit? g. id foli Deo no-

n

tum effe , cujus fapientia nunquam fallitur, Ca&-

terüm Ecclefiaftes ( quem ipfum Salomonem

llO, J

fuiffe, teílanturScripturifte ) de feipfo fatetur

Lb

Eccl. c. 2. Y. 10. omnuia , qua. de[ideraverunt o-

ftn(

Ug

euli mei , non negavi eis: nec probibui cor meum ,

L sFIan.

quin omni voluptate frueretur ,. G obletfaret fe

"-

anhbis, quapreparaveram , nempe varia & ex

Vetity

quifitiffima objecta & oblectamenta fenfuum ex-

mfc[h

teriorum. | Qui tamenin Jomnibus deprehendit

Ui

.yani-

P De fenfibus in commnuni.

79

us Gs

Guptaznen

heologo

vanitatcm-&, afflitionem Spiritus,

Salornoni

/n, T

i

meritó accenferi poteft Marcus Aurelius Impera-

y vidift

tor Romanus , quem ficinducir M. Antonius

yeliget

Philofophus J, 4O. 2m« furs expertus( inquit )/z-

qolti

bere profevam , licet eusya nominis mei notà , fcd

M

elim for[(an futuro feculo profutura, | Peromnia

yen li

"mt , Vitia exercui , periculumqte feci, po[fetuà

lotodt

feipfam ex(aturare bumana malitia: deprebendi ,

ín Ut

quà plus cibifumo,famem acriorem s quà bibo ma-

monli

£i5 » ardentiorem fitim tquóo fum in fomno indul-

Aul

&entior , majorem [ómni cupiditatem : quó plara

"

mihi funt , adbuc bis plura me concupifcere : quo

u Qu

quero diligentius ,minus invenire ; uibildemum

;G fttt

unqnam obtinuiffe , quod appetitum . fatiavet ,

usl

e nonpotiusad alind babendi libidinem provos

"

c€arTet,

Hazcjuratum & coronatum Senfoum &

(fimus

fen(ualium voluptatum Mancipium, de fe ipfo

j i

fatetur. Marcus Aurelius Im

Crator,

O quàm.

veré dixit MagnusS, Augu

à

inue: fecifli sas

ytdium

Domine ad te , cir inquietum e

f cor nofirum , do-

nec reqm'efmt in te,

)u nO

25

His duobusSalomoni nempé & M. Aure-

yonit

lio, juratis fenfuum mancipijs, Ecclefia Romae

fatet

na in Breviatio , contra ponitduos alios, juratos

rM[ [l

fenfuum hoftes, D. Themam de villa nova ,«

hs

5, Francifcum Salefium , gloriofos profe&oPra«

ifti (0

ules , quorum alter femperexcubans, tanta fe-

IT

veritate Sexf;;5 faos perdomuiffe traditur, ut ma«

na

nifeítius fanctam tyrannidem, velutin vera man-

jl

Cipia , quam herile imperium exercere videretar,

"

m

8o

1

B CL

Par.fprz'md-.-

pscad

»

:

4

—

a

Altc

i'l;ll';n acce

pimus ràm folerti. induftria, o

bfea

qma illorum; ad incrementum divinz gloriæ di«

vir d

fpe:i(aïc ,utomniumuf(us & fanctiffimz pietae

f:?:' jf

tt fübmitteretut , & Chriftianz charitati.! felicif.

Q

fim? mihtàret,

Qubus . adnumerari poffec Vir

Tattüm

ille devotiffimus, de quo Drexelius in. Azcet. L

g

2.6. 6. $. f itafcribit. Memini me legere de ho-

U t

mine egro , fed reclffimé fibi confcio , qui ifi

I i (11

mottis vicinia, velut oratot ad (eipfum , omni

Ambro

bus corporis [enfibus metitam gratism retulit iri

patabx

huncmodum. | O meiOculi! 24pso . vos debaé

tibus

r qned pa[] eflis nolem vobis & cacitatem per-

Ítiet;

[puaderi, quotiescuaque . vanitati aut lafcsvit

us n

;:fpicicndæ fait pe?iculum. Hact mibi nox , bac

li,

£acitas , fape fuit faluberrima. O meg Autes

qui u

ratias vobis babeo, quod artificio ex temporali

[f

ob (arduiflis , ad vmnem inboueflnm , obtrettato-

&t

rinmi noxium . (crimonem. — Hac. mihi fuvditas

d

'

Jepiffime fuit/ faluti.

O Manvs mez ! volis

.mgu'xt'-.

1

menori mente ad[cribo, quod delicias. & tatin

E

l

jacundapotuerim afpernavi: veflfra mili ad boc

ltem [

pro fmt éontinentia,

O mi Olfactus! Et tuis be-

dj

neficijsrefpondeo. — Tua fuit. virtutis & oderes

hi

gratos [pernere , ( ingratos perferre, Dei £AB54s

C(Nu; li

multum me juvit tha patieusinduflria. Et O mi

mhrm

Guflus ! 7zbi me quoqite gratum prabéo, tibi ac«

Md

teptasvefero vitlerias plurimas.

Pars falutis

r QUb n

mea maxima in te fletit , potui[li &* dapibus cae

L

rere & inter dapes efurive. eAbfiinendo t f&i-

[lintndo prómovitnus, Agitur , O meum cor

pus:

finé

/

[

i

t F ii Ó á i h

De fesfibus in comimnmi.

—

Ed

t

i, obl

Jine me brevi vemporis [pa

j À iE abeffe . jung?«

ploried

mur iterum ( uuafiuemur

777 1

Præmia änæxp?

—

5

m fitt

bili , felicitate non finienda,

at ld

Quares ultimb, cum dixerimus quinqae

of V

tantum eífe corporis fenfus, quid per.numeium

| N['M- ,i

quinarium denotetur?. g. Apud Sacros Docto-

«e dl

Ies quinarin: numetus ,. quingqze co:poris (ea-

fusm. fgoificationem | importat.

Id quod S;

p , QU if?

um of

-Ambrofius manife(tat in Paraphrafi; quam fupra

yrenli

parabolam Chrifti de quinjue Virginibus pruden«

I

tibus & quinduz fatuis dedit.

In. lege L«vitica

Teveré adimodum praceptum erat , ut i quis qui-

puten

t I(IMH

'nis vicibus erraffet , aut quinquies damnurm intu-

TET li

liffer, id quintupliciter. quodue repararet ; id

u At

quod ufutpaffet/ quintuplieter redderet, toties

etiatà correctioni. & emendationi fuübijceretur.

T d

ii

Hac (unt talenta; qua homini Deus ad negotian:

dum difpenfavit: undé in parabola fetvusbonus

jj

"

inquit t Domine quinqüetelenta tradidifli mi-

TI

Vi,- ecce! alia qninque (perlucrazus fum, Hiac

jl l

item quinque drachmarum fignificatio eft, qua

E;:flf! "

ab infantia ptima'ad annum ufdué quintum . ab

Antiquis pro filijs offerebantur, prout Hefy-

TL

pj

chius Hierofolymitanus fentit : de riedijs autem

n

drachmis fuccedente ztate ad drachmas integras

N

sÍcendebatur, ubi fenfuum figurabatut perfechio ;

7

1

que annoram incremento fuccedebat,

i u

t

"TA

[ OL

| cofPlJS.

F

PARS

'U

EM I€DI-

od

dirni

PARS Il

m/

s

De Seufibus in Particula-

al

H

»; (5 quidem primo

Ápin

h

D E OCULO.

lii

A&enus, quecómmunia funt

f

:

ül

)

",

D 7]

j

I

externis fenfibus, cxamina-

-

T

NSUNS

;

vimus , reftat modo , ut de il-

T

Et

teta

lis fingillatim. agamus.

LE

quidem initium ducimus ab Oculo , feu

otentià vifivà , tánquam cateris pre-

ptia

lii

ftantiori, fed non nifi curfim & Philo-

lt

fophicé ; nam , fi mathematicé de illo

t

differendum effet , opusforet integrum

volumen ejus examini deputare.

Qua-

&m

re fit

LE

ln

QUJESTIO I

U

Ídi

De poteniiä vzlia.

ART ICULUS I,

)

Mirabilis fIrucura oculi, -

j

J Ngens profe&to naturg, in exili globulo lua

dentis , cft miräculum ; eculus , pars hom

inis$

hn

di-

JDe Oculai

85

diviniffina , & ut inq-l-!-i; Iidorus Pelufiota epiff..

X12.l, 2 corporis $ol , imago animi, totiusibe-

minis Tegnum.

Princeps videlicet in homine

1

feníus in editó locó collocatus , tanquam in folió.

Hinc S. Ambro(. 6, Hexam. c, 9. ubi differens de

fapienuffima Providentia Dei,quae maxirmié in hue

mani corporis ftructurà refplendet , ait: Jr«gse

sobis in (umnama propemodum corporís parte con-

flitui oculos oportuit tauquam. in drce , C ab

voniafit

emni velminima offenfione defendi.

exanit

Itaque hoc organum 7;55 ex tot particulis

& cum tali compo(itum eft artificio, ut veracie

u

T

r

ter cum Plautino & Sinefto appellati poffit. At«

v4 magna $ dum videlicet ia tam exiguo cor-

*CUIO, ffb

puículo apparent & concluduntur tot particule ,

telis p

tunice ,mu(culi , humores ,. nervi, venz acare

& hh

tcriz, cam interfedivi(e & di(parate , &nihil«

ominus hic inunum coacervatz & reflrictze,

d lh

Diciturautem | eczlus quafi ab oceslendo ,

n

(Ea

tanquam quifub valle ciliorum finuosá inclufus

& abíconditus fit.

Hebrai illum Ovges appel-

Jant, quodaltitudinem denotat , ut nimirum oc-

currat homini , fibi non , qua humi delitefcunt ,

Íed fublimiacomcmplanda effe, lindc Pocta ,

Os bomini fublime dedit , celumque tueri

. nffit & eretlos ad fideratolleve vsltus.

Dividitutantem hoc nobilifimum mems

lobulolïqï

eurnt

J

]j

brüm in partes oculo ad

jaccnces & partes

2

CoR-

84.

:

P

Pars fecunda.

conflituentes. — Partes adjacentes funt, offea o;-

a

bita , fupercilia , palpebra; cilia , duo anguli ocu-

|

QUi

lorum ; mirum enim eft, quàm accuraté prg-

,

ftantiffimo huic organo natura confultum volue«

Wilijj

rit.

Pofuit illos Deus in profundo , ut tutiores

Tilione

efTent , & minot fieret Spirituum diffipatio. Sunt

Bifw,

IT

etiam intutó , quiaundequadue offibus ac palpe-

bris feptifunt ; hinc enim Genzfuperioris of-

Ctyüauw

ía , qua maxillam attingunt , protuberant/; illinc

ni &

nafus , qua(i murus oculis interjectus appatet ; fu-

vulgöq

periotefrons & fupercilia inftar valli ,. inferiore

F

cumdi

os gene fupetioris prominet , utrumque veró ci-

lium undequaque,

Singuli oculi praterea duos

latis,

'angulos habent , quorum unus , qui vocatur

Cï;/fg/t

'Cantbus , verfus nares glandulam continet , quá

QU yoy

) mme

humorà cerebro defluens lacrymas parit : con-

fÍumptis veró glandulis otitur lippitudo perpetua.

&um hab

Dtnul

Adipem itemadjecit natuta , in qua oculi fub-

fiantia, mollis & delicata fine damnó vertere-

?Wicsu

lag

tur, at(ue hz funt partes oczlo adjacentes.

' Oculusautem ipfe corpufeulum eft rotun-

]

um

dum , ut tantó videlicet expeditius & copiofius

videre poffit 5 (icut inrebus rotundis promptitu-

""üiüïn

do eít volubilitatis , revolutionis & celeritatis ,

fl

quamvisnon omninó fint fpharrica , fed potius

LT

ovalis figurze.

Wf

Conftatautem lizc potentia tribus humo-

f t

9

[

EIllm |

zibus, feptem muículis , & quinque tunicis ( alij

áeptem ponunt ) & duobus nervis,

Citm N

«ompofitio fic peragitur,

| Ipfa veró

Qr[iüm

Imprif

Nitie ,

E

d

*De Ocula."

8f

of o

guesEmsENUEB -0 Guaexspum CONREDMENE ——

gpul od

Imptimis oculüs figuram habet globi, ideo-

que aptiíimam , ut poffirex omni partequoduo

irdt pe

ym YOl

verfus infpicere, Deinde, ut conftat ex obíer-

!t toliou

vatione Anatomicá ( quam tradit Arift. /. 2. 4e

jtio, Sut

Hiflor. animal. c. 1. & Galenus lib. 8. de wf

4 PB]PO'

artiumn c, 6, ) incentró oculi eft humor quidany

tiorís 0l

cryítallo fimilis, qui própterea dicitur Cryflalii-

"145 & figuram vendicat cu

qnf

jufdam lenticula , que

pateli

vulgó dicitur pupilla,

inkrtt

Hunc veró Cryflallinum humorem cit«

cumdat tenuiffima quedam tunica , dicta! fpecu-

e v

ierea d

latis, propter íplendorem, .Pratereà humot

Cryflallinus , quafi immer(us eft alteri humori ,

l vocatllf

int; (

qu! vocatur vitreusà fimilitudine vitri 5 quia ta-

men Cryf'allinus humor diaphanus eft, adjun-

j : d

&um habec à tergó nigrorem quendam , ficut. in

) Pelþmo

ccii

Ípeculó ponitar ftaneum bitumen , vt ita poffint

Ípecies reflecti à pupilla ;per quas poffet quisque

u

(t$,

in oculó alterius velut ia fpeculo fe videre,

Haumorem poítca vitreum circumligat fe-

5& 1010*

cundatuniea, retisa, nuncupata , quiapropter

copwfïüï

tenuiffimas venulas & arterias , modum tefert

uj

cujuídam retis,

Utrumque preterea humorem

;Ieriralisx,

ambit tertiatunica, que wvea appellatur, quia

ii

uva follicule Ípeciem prabet. Hiec tunica non

tegit pupillam ex anteriori patte , ut profpectum

, lu

liberum reliaquat , nec códem in omnibus affi-

" AH.?

Citut Colore,

Imó hinc diver(a nomina oculi

Pfg u

fortiuntur , alij enim propterea cafij dicuntur ,

'

Wlif

virides , nigri glauci &c, quamvis etiam vocari

j

foleat

86

"-

Pars fecunda;

——

)

foleat ea&cm tunica zig

rus oculi,

Hancterüam tunicam fubfequitur tertius

TUmp

&-

bumot , quia42ess vel albsugineus dicitut , (imi-

E

lisalbo ovi ,àquo aqueohumore humetatur. &

hp

attemperatur pupilla , ne propter ficcitatem vi«

fMiftortg

fus deficiat , atdueita habili bác. mixtura accipitut

quidy

J

circumje&ó candore lux , ut temperató repercuf-

N

sü nen obflrepet.

rtiord

Honc humorem fequitur quarta tunica ,

tila a

quamcorzeam dicunt , quia fimilis eft laminz

ftrua

corn:a , fed (plendidaeft ac diaphana , ambiens-

impram

que totum oculum,

'velimp

Sequitur deinde quinta tunica alba quódsm

gtf

41 fgr

pradita foramine, per quod pupilla afpiciatur ,

& perquod poffint fpecies ad pupillam tranfmea-

Wt Hl

re , appella'urdue a/Psm ocrlí , qua calida eft, ut

Wil

Calore (uó predi&tos foveat humorcs , ne conge-

v

lentur aut organum deflruatur, Devarijs mu-

UUN

neribus tunicarum videantur hic PP. Conim-

fütyy

bricenfes..

lemr.

Totos bic oculiglobus ligatus eft feptem

J'Mq;,

lttoy

mufculis five ligaminibus,

Adeandem prate-

rea fabricam concurrunt duo. nervi, dicti optici

45 a;;,;

aut Viforij, quià cerebro originem ducunt , pet

pulcl

quos viforij Spiritus deícendunt ; atdue hinc fit,

LT.

^

quod malé affectocerebro , quamvis oculi nihi

aliundeincommodi pauiantut ; hebefcit vifus, ut

0n

patet in ebrijs & phrancedicis, é quorum cerebro

deícendunt Spiritos nebulis obducti minusque

:

Eur.*o

Pü!:

De Ocule,

37

EO BINONN

TP

Pulcherfimam dcícriptionem fitus oculo-

g tettij

rum pofuit D. Ambro(. 6. Hex«me. c, 9. ubi habet

tur n

fequentia: 4dberent veluti quibu[Aam montium

eaut &

fupercilijs oculi , ut & protegente montis aAcumint

Itf Vi

tutiores fint , & tanquam in fummo locati , de

j topitt

quadam [cema fuperiore , wniver(a profpettent.

ANeqtie enim oportebat eos bumiles effe, ficut au«

| IGPIICU J

ves vel os, ipfosque narium interioves finus,. Spe-

cula entm femper in alto eff , ut advenientiumoa-

"TP

t r

tervarum boflilium explorari poffit adventtis , ne

impra-uixb occupent otiantem vel. urbis populum

amur

vel Imperatoris exercitium.

$i latronum quo-

[ qUödäm

quie caventur incuv(us ,. fiexploratores in maris

aut turribus aut mostis excelfi fupercilto fint lo-

[picidf

nt

€AH , tutt defaper fpetlent plana vegione , in quibus

J

in(idie latronum latere. nonpoffint.. inmari quo-

que pofitus, [8 quis terre appropinquare fecon-

necte

ij n

jjcit , 1» ipfa mali fafligia & celfa antennarum

cornua ,explovator a[cendit , & adbne invifibi-

. Cotit

lemreliquis navigantibus tevrram — falutat ec.

f ii

Jtaque nobis in (ammá propemodum corporis par-

te confHitui oculos oportuit ,| tanquam in arce &

p p

abomnsi vel minima offenfone. defendi,

Quid

jdiori

pulchrius ? Eleganter etiam Baldein Urazia de

ol y

vif;: cecinit :

p

Omm'patenk alind uu[quam majere paratü

Vi(USs 1

In membrum tautas contulit an&lor opes,

; cer

nicunqse expendtt fabrice miracula,vifns ,

nlnüsq"e

Vitlus laudandis , fe neget e[fe parem.

Qug-

p

F 4

8

*Pays fecunda.,

mm—-—.-—-—.m L

"

um :

Quiaces hizincidenter, quinam ex oculis

no r

mereantur przlationem. & primatum ? xy.. O-

pl

K

culos , ut laudahilis cenfeatur eorum conftitu-

Qu

D

tio, oporteteffz magnosatque concinnos , aut

fU

faltem decorà mediocrirate fpe&labiles, atdue

t í

infupst falvos &^ fulgentes, quales funt oculi

Hiac,

vulurum, Aquilarum &c. unde (ignificant ho-

ho

minem ingeniofum & magnanimum , ut tradunt

tsl

ficit

Cocles , Polzmon Adamantius, Etpraterea

fignum funt complexionis optime ; indicant

&pu

enim magaam fpitituum abundantiam &c. Quod

tinoi

fi Nicquetium confulas de oculorum principatu ,

inPi

d«

dicit hic author , oculcs czruleos obtinere prin«

cipatum & viróPrincipe digniffimos etfe , eb quod

finl,

«olor czruleuscateat aduítione bilis & | melaa-

cjimäiæ.

Q.

V,

:am ob caufam non modo ad facili-

tatem morum denotandam , fed etiam ad functio-

x;cs visüs obeuadas aecommodatior eft. . Unde

capr , qua fonracatiffimi visüs ,. glaucos ha-

bent ocn!os,

Quod finon tantum czrulei,five

(

£lauci , fed etiam cafijirit ocali , propter majo-

rem fpiritaum copiam , ex quá caíeitas oritür. ,

jun

muokónnt commendabiliores,

Sic. Miaetrva

ln

IK

armorum, mufaramque Dea , ex M. Tullio /. 1.

n

de Nat. Deor, cslios oculos habuit ,. Neptunus.

cx culeos, Mufz [ubnigms.

Socrati erant tna-

fion

gni ,nieentes ,acpellucidi.

Pico Mirandulano ,

un

quifui f&cali diccbitur DBiblictheca, fuére parvi

acfl;vi,ut refert Joon, Bapt.. Porta,

Guttulis

]

ignitis afpeifi Ezelino yranno, . Pellucidi , Adria-

/' 8!

no

?De Ocnlo.

89

MELGDEE" RRRRKÓ

maoconitid.

—

ex oculi

;i; Imperato'r'i : Alexandro Magno, . mediocres

iy0

pellucidi , atque humidi, — Croceis radijs flavef-

onftt

centes füerunt Julio. Cafari , ut . refert Sueto-

onos , d

j

nius,

Galenus verb Spiritu , & bené , quamvis

5, &i

non fuffidenter eculorum. bonitatem metitut,

unt al

Hiac, fimultug(it Spiritus, bene videntur re-

tcant J

mota 5 fipurus, exacté

quare fi multus & pu-

j tsdur

rus fit Spiritus , accedente idonedá partium figurá,

Epratd

facit, ut & remore & exaclé videamus : paucus

- qudcat

& . purus Spiritus reddit exaCtam quidem , fed vi-

cinorum tantàm vifionem.

"A (W

Et recté Arif! oteles

in Phyfiognomicisait: quibusoculi valdé nigri

'mcipatüs

t prt

decliaant ad flavum co!orgm . boni animi

,tqo

r nf

fþnt.

ARTICULTIS II.

y fadü-

T

, Uni

In qu& Parte oculi fiat vifio ?

o n

Um tot fint partes oculorem , mtitó duBi.

C

tatür, inquá illarum fiet vifio , an ia con-

it 4j

oritlf

jun&tione netvorum ut Card. Aguirre & alij vo-

lunt,an in tunicá retina, ut Card, Sfondrati &

Mart

RR. Volunt ; an veró in humore Cryítallino, ut

Jlio ^f

peft Ariftotelem & Galenum plutes medici fen.

tiunt.

TO

" Dicendum, vifionem fieri in pupillá feu

Jf

humore Cryftallino.

Ita Arifloteles l.. 1. de bi-

4 pæ!Vlï

ffor. auimal c, 6. — Et Galenus. de ustpartium

m

Mi

l. 8. «. 6. Conimbric:nfes i2 prafenti 1, 2.c. 7.

L

P s

quaft

n

s5

' Pars fecunda,

Ll

quef.7. Ratio eft r. Quia pupilla eft pars no-

vitiv

bilior , ad cujus confetvationem ordinatur totius

oculiftrucura ; ergó inillá re(idet potentia vifi

o

E.

va , cum adpupille confervationem tota natutze

peten

cura incumbat,

2.

uiahumor Cryftallinus

intoer

feu pupillla eftin medio oculi , proinde aptior ,

Mi

ut inipía actus vifioniseliciatur , quia commo-

ET

dius fpecies intentionales per lineam re&tam ab

plica

objectis poffunt ad ipfam tranfmitti & actus vifio-

fed

nis € pupillá in obje&tum tendere : ideoue expe-

mulng

rimur , intuentem alterius oculos , in íjs fe ipfum

ID

confpicere, velutiinfpeculó , fcilicet refiliente

fitlo:

fpeeie. Propterea humor Cryllalinus , qui

b

centrum oculi tenet , przlucidus e(t , ac Diapha-

Áut(n

nus , omni deflitutus colore , . & . determinatur

; Üifitg

aliquó opacó ,ficutípeculum, ideoque refleGtit

V l

fpecies ad videntem, quó aptius ac diftin&lius o-

mnia valeatpercipere ? ergo in íola pupilla feu

(

humore Cryftallino fieri ac. recipi debet. vifio,

Hinc etiam Izsó tali humore . deperditur vifio :

ergo , quia pupilla eftpotentiavifiva , in quá fit

& recipitut vifio.

Dices 1. Si potentia vifiva reciperetur in

lity

pupillà feu humore Cryftallino, tunc deberet ad-

Cryl

Ht(jug

mitti duplex potentia vifiva , ficut eft duplex pu-

pilla, unain dexteró altera in finiftro oculo; fed

nj

hoc nequit dici , quia alias fieret duplex vifio , &

f*ïþü]

objeclum videretur duplicatum : ergo potentia

vifiva non refidetin humore Cryftallino,

kmn

x Nihilabfürdi efle ineó, quod potentia

Pa

vifiva

s

91

UEL G

: Qe Oczulo.

d

| pärs o

vifiva in cjuohbetanimah lit duplex, ficut & pu-

Ut (f

pilla duplex & vi(io. . INec per hoc infertur, ob-

'ntia Vif -

jectareprafeatati debere duplicata; quia, licet

t natute

petentiz vifivz , earumque operationes fint duz ,

li

intuenturtamen idem objectum in eódem fitu

aplet

atjue ordine , & (ub eódem axe, ut Perfpe&livi

£omtnoe

loquuntur , adeoduc objeQium non apparct du-

« o

plicatum.

Econtra ver&five potentia fit una ,

hu vift

five due , appatebit multiplicatum objeclum

lk (f

multiplicató axe,

Hinc ebrijs fubinde idem ob.

[eipim

je&um apparet duplicetum , quia videlicet ex co-

piofo vinolaxatur nervus opticus , ut fuftinere

rcülicntg

j, gl

non poífit zquabilitatem — pupillatum ,. fed una

Diph

furfum , deorfum altera dirigatur , ex quó inor-

muitatt

&inato oculorum motu omnia apparent duplica-

nddit

ta.

Hinc pulchré Horatius :

Qs

ppil!a (

Cum bibitur conchá, tunc jam vertigiue tetium

1 Vi J

efmbulat , c geminis con[urgit men[a lucev-

nif.

rilo:

1 quä fl

Dices Secundó: proctganó visüs potivs fta-

tuendam effe tunicam retinam quam. humorem

eetüt I

Cryltallinum , illa quippe fehabet inftat fpeculi,

e t

fitu e in iilà pictuta objecti, dum [pecies ibi ul«

lrl

pll'

timóterminantur.,

lo

R. N. illatum: humor cryflallinus, cum

M

fit pellucidus , fervit ad inflar fpeculi , tunica au-

t

tem illa retina fe habet per modum plumbi , quó

fpccies retinentur in fpeculó,

u

"t

[

'gf "

Quatr

92

Pars fecimda;

m

QnióseR

ol OO ID EIROISREDRIND

t

5

Quar. 1. Cur. motouno oculo in unam

ntm,

partem , in candem moveatur & alius, adeo, ut

fi,

in eandem objecti partem uterdue oculus (empet

td:og:

obtutum defigat? m;. Id provenire ex nervis o«

ls u

culorum , qui fub cerebro in unum coaunt , adeo

Hinc.

ut compreffó unó laxetur alius ; alioquin . obje-

dunts

Cum femperappareret mul:iplex.

Pifcibus ta-

bt

men funt oculi immoti , nec emim Opus erar ocu-

lorum motuin eleme:

it0 , ubi nullus impingen-

bunt

di metus,

He«

Quar. 2, Cur oculusnon laffetur ', quam-;

los

vis conunuó moveatur? g,

Naturam | oculo

bet,

providiffe , nefatigetur cum neceffirium fit pro

Quj

confervando animalium bono , ut dum vigilant ,

DI

femper videant, n patticulari. autem affignari

poffunt hz rationes ;. ,

) Coftor

Quviainorgano oculi

n

nunquam dee(tSpirituum abundantia , mufculo-

n

rum nervoforum copia & aptadifpofitio. — 2.

mu[cas

Plurimumjuvat ad motuni hunc ; infatigabilem

ff

rotunda oculi conformatio , jugis humeélatió

LT

partium , quibus fulcitur , tenera quedam & len-

ïm,

tamollitudo, jugiquodam vitalium & janima-

(4fj d

lium fpirituum calore perfu(a.

hnj

Quzr. 3.

Cur natura geminos animali-

dig

buscculosindidit? g, Communiter , quia cum

"Vori

oculi , autes , manus fint hominibus pernecefla-

s

ria membra, voluit natura illamembra duplica-

1e , ut alteró deficiente aliud fupereffet , quó ad-

hüe valerent homines Propria obire munera vi-

dendi , audiendi. — Galenus /. 26. 47 nfu par-

,

m

P al

D;* Omloo

»

O0 GOEUR

tinm , affignat aliam deoculis peculiarem ratio-

1 undm

nem, quiácum oculi] ea duntaxat videant obje-

adeo, il

us ftmpt

4da, quz ipfis per lineam rectam opponuntur,

ideo geminos conceffit natura animantibus ocu-

fiefVig Q

los, utfacilicircum actu.. intueri poffent omnia,

ant,ad

iti.abje

Hincquade Polyphemo & Cyclopibus unum

duntaxat habeatibus in mediá fronte oculum ,. fa-

(cibus t

bula eft Poctarum.

erat Qu

Caterum dearaneis multi Authores . fcris

npingt.

bunt, cas plures habere oculos , quam duos.

Ha enim, fi minores funt , quatuor habent ocu-

y Qu

los , fiveró majores , fex , aliquz etiam octo ha-

"a

