Venzenarium plersdue à (ingulari derivantur

*

ii

arterias fuas recipit abijs, qua carotides nomi-

mq

mantur ; n«rvos veró à tertid conjugatione.

QO-

dà

mnisilla pars , que cartilaginibus conffat , dua«

lit

bus membranis cingitur, unáexterná, alterá in-

til,

terna, quarumillaeft zbsQue pinguedine, mein

inf

molemimmeníam increícat : Interria pinguis elt,

ptt

utnares femper pateant 5 & ne caro fuccrefcens

[

eaídem anguftiet & concludat.

Summitas naft

N

ob rotuaditatem füam globus vel otbiculus appel-

l

latur.

1

l

Na-

De bdorntu;

221

RRR adn s

"—

[ -s d

Nafus autem internus duashabet pattes. ,

Utsiqu

ri debui

nimirum duas caruncufas papillares, que & pro«

vll

ceffus mamillares dicuntur ; quod mamillatum

h

Í

fimilitudinem referant.

Item os unicum.

In

du

medià frontis bafi fitum os ethmoides ad (um«

qe, t

mam fertut nafi radicem , narium totam fereé ca«

nl p

vitatem opplens.

Tresillius offis funt partes:

emm

prima multis foraminibus pervia , cribrola dici-

Y form

tut.: Secunda in narium cavitate rara GC fungo-

) VOGIUI;

a, dicitur fpongiófa : tertia tenuis & levis , voca-

t Iu

turplana. n fuperiore illorum offium parte ,

TU LU

duo éminent tubercula ficut mamillarum papille,

20

quos proceffus vocant mamillares ; nervi funt

uolduti

molliffimi à cerebro prodeuntes.

Quares 1. Quenam . conje&urse circa in-

pcpium

"n a

ternam conftitutionem à nasó defumi poffiat ?

tt*

X.. Sequentes ; llli enim qui valdé patentes nares

id at

habent , prudentià pollere dicuntur ; quia cere-

ingit

brum optimé perflatur , atue adeó liberius eíft ,

yantil

aba&aícilicer fuligine. INafus Aquilinus, etíi

s on

magnanimos, crudelestamen; rapsces G au-

"

daces , quandodae iraícibiles , vindicativosdeno-

h dül'

tat. — Quodfi in corpore flavá bili abundante fue-

pef I

rit ; deteriorisanimi indicium eft , minus tamen

gt

infanguineo. —Nafus fimusfolet effefignum im«

If Cn!

petuofi , & (i fit latior, in medioq: ead fummum

Á

ee

declinet, verbofi, mendacis & irafcibilis. — Si in

Ó 03&

extremo groffus , concupifcentis & abjecli , quan-

doQucetiam fegniseít, — Hatamen leves dunta-

d

xatíuntconjecture, Caterum legitur. Perfas

N

amáf.

222

Part fecunda.

iib o

aæä&c & honoráffe

illos, quibus pafus acuncus

Mj

€rat ,quos etiam gryphos nominant , fimilitadine

Egregi

fumptá ab animali bóc ; arbitrantur enim fignum

pulchritudinis effe , quod catera longé antecel-

ï Qu'qüäa

la. Quam ob caufam Cyrus Rex eorum pó«

: Digni

tentiffimus , referente Plutarcho, & Rod'gino

Eff»g:m

genti fuz acceptiffimus erat propter aduncum na-

Clar

fum.

Jovius refert , Machometum fecundum

Regem Turcarum usdueadeó aduncum . babuife

| Utm«

nafum & prominentem , ut eum é medio ron fe-

frci

cus ac proboícidem quandam protenderet , qua

faere

infinefuo ipía propemodum labia contingeret.

(

De cujusnasó cancrepoterat Muretus :

Cipll

Qitq

$i tuus ad folem fl'atuatur nafuss biante

i,

Ore ,tuis , di[ces dentibus bora quota eff,

1 qiuf

- De Carolo V. idem ipfe refert, quod nafurn

DT

|

&U

mediocriter aquilinum — habuerit, — Cufpinus de

|

(

Rudolpho lImperatore metminit, quod naturà

lt A

«um naribus tam elevatis dotárit , ut aliquando ,

Qu

cum Morioni cuidam pracepiffet per. anguftum

k&

iter tranfire ad milites , facete & dicaciter illere-

1

'düm

fponderit , impediri fe nafo imperatoris : Ille veró

manu nafüm prehendens , ait;tranfi, impedimen-

fum(

d.

tum fublatum eft, Et certé nafus mediocritet

imagnus ,olim ma

lo

jeftatis index fuit : hinp cecinit

:

Balde i« Urania :

^ Atongi

L

il

M»go-

Al

- De Odoraiu;

: 5:;

a s

asss

"

GRGUEA, gp 20202

p

Is acuntit

Majeflatemolim . uafus vegnantibus addit ,

mlitadin

Egregios index arguit ifle. uivos,

n ügnum»

Quique aquila in morem madicé curvatwr. & ?x-]

;& antece

Ht ,

gtum pó«

Dignior eff aguilis , Imperiogue Xovis.

quguo ;

Effigses veterum luflrentur ab alpibus usque,

TOUTUITIE

Claruit boc figno Romulus atque Remus.

[econdim

Li

T

Ut meritó ejufmodiNafones & Aquilini ob hane

10 atl

fpecialem prerogativam & Imperatorium cha-

racterem fibi poffint gratulari.

tet, (

Quares 2. Cur fereomnes , qui crifpo funt

niipgt

capillo, refinato fint nafo ? w, nafum cartilaginem

eífe , ac participare naturam offis , in calidioribus

autem , quales funt /Ethiopes & generatitn ij ,

/

quicrifpo fünt capillo , materiacraffor , qua in

offacederefolet, minuscreícit; Hinc js, qui

j osum

crifpo (unt capillo , pau!ó attollitur nafus,

x d

Qusres 5, Curinflammetur naíus ac rube-

d at

fcat , uci G oculi ,quando . quis vehementer iraf-

fquando,

citur?y. ld provenireex vi fanguinis , qui à bi-

süllut

lc & coide illuc mandatur , cum; przterea iracune

rilte

dum cíle martialisanimi proprium fit ; antiqui nae

^

Jf vtb

fum ( ficut docent obí

ervatorum doctiffimi ) de-

(irtt

dicávere Marti; cumque hic focius fit Veneris ,

prrit

Metopofcopi dixerunt , heminem , cui plurimze

cccmiF

"—

Írontis fummitati linez infident ,. diffolutum in

in libidinofis aCtionibuseffz; quodtamen ( cum

nullaratio nec fundamentum fuffragati vidcatutf)

Mi

nullam omninó fideim meretur,

Ambo hi affe-

Qus,

Pkr: fecunda,

lo

&us , ira vidalicetäc libid

0 , tantá folicitudine re-

paooi

frznandifunt, quàm efi noxium impendiffe qua»

| vitodot;

drigas, qne folutó frenó ad precipitium ferun«

ln.

tur, " De Iracundii Bafilliusinquit: /ra bowinem

- Authote

prorfnus efferat , d& precipiti cuvfn. nimis ad pra-

fidis t

cipitium properans, . De concu

pi[cx»bi!i appccif

. Qusatti

tü Poéta canit:

ia

"us

Quid faciest. facies, veneriscum Veneris antel

ANen fedeas , fcd eas ,me pereas , per eas,

B

| ltnilm

Queres 4. Curümi eraveolentis & fætidä

Alj

naris 6nt? &. Quia cum aér per longarum narium

lüs ] ,d[c

nity;

cochleam & labyrinthum non purgetur , pulmo-

nes & cerebrum malé afficit,

Ádde , quod ob-

liamexpï

ftructis meatibus, humor & tractus ille ,

qüO COH;-,

Qs ntty

tinetur , computreícit & putet,

ïumsll

]

]

ARTICULUS ,

N

|

t

Quater

In quá parte vefideat fenforium [en vis

i

odorandsi?

— Ql

-T Xpofitá odorstoriz officinz fabricl , reflat

l füpgfj

. luny

modó inquirendum , inquánam parte refi-

ano;

deat visodorandi.

Quemadmodum enim alio«

ui lr

rumíenfuum organa variis conflant partibus ,

quarum,unam ramen precipuam effe oportet ,

E mm !

qua Íe habeat per modum fenforij , ut in visü eífe

| &mï

diximus humo:lvæm cryftallinum , ita pariterin or«

Dj

gano

G

aR

-

*De Odoratu; :

22$

n st

UOAT T gamastapsueugo

citudine .

gano odoratüs unam partem effe convenit , inquá

endifeq vis odorandi precipua refideat,

um feryt

4 htyiti

In hác autem affignandà non conveniunt

Authores: aliquienim. contendunt proprium ol«

nid p

. factüs fenforium non effe in aliquá narium parte ,

Bll p

quas atticuló precedenti enarravimus , fed effein

ipfis anterioribus partibus , five finibus cerebri ,

* adquos tümaér attractus tüm odores penetrant.

onerit iil

r dl

]ta fentitGalé.4. 8.de uf part.c.6.& itaexponitGae

lenifententiamValefius /.2, controv.AMedic. c.24.

d d

Alij fentiunt vim odorandi & íenforium odora-

g u

tàs , effe in nafo,manzfeflum efl, quod inflrumenta

m

odoratsis unt nafus , ait Averr.

Quam fÍenten«

tiamexplicantalij , quod vis ifla infideat in ra-

quod p

mis netvorum derivatisà cerebró , usdue ad na-

W (0f

fum , quosalij vocant nafi membranam, ut in-

uit Ruy: 7ra£. de fenst olfal.. q. 3. IdemQue

í

E

ré tuentur Valles & Suarez /. 3. de animá €. 23«

[

quatenus docent refidere in interiori parte nafi.

( Ju i

Communis tamen & | verior fententia eft ,

quz tradit, potentiam odorativam effein parte

fupetioti & propinguiori cerebro , fcilicet in ca«

runculis mamillaribus : Eít etiam hzcfíententia

j, i

ytc t

conformior Arifloteli /, de fezs&; & fenfili c. 2«

ubi tradit inftrumentum odoratüs effe circa cete«

hjm ii

j ,

brum , idemdue confirmat S, D. eo locó Ie1. 2 .

gt 7

Probatur autem conclufio Primó ex reje-

Visü Cüc

&ionealiarnmfententiarum ; — quia in nulló alió

jv

meliüs collocari potuit vis odorandi. Non in

Ut Yo-

" E"fbfö autanterioribus ejus ventriculis ;

. lebat

as

ass r

226

Par: :/äcunddg

Áttopt

lebat Ga!en': quia fenforitim cujuscunque fensüs

Jp80

debet fentire ; fed fübftantia. cerebri non fenuit üt

conflat ex Arift. l, 1. de part. animal. c. . l. 2.lubi

l

tll

inquit: 4

uod attem cerebrum nullam babeat con-

Yi

dinsitatem ad — pavtes fentientes ,

manife[i um

A

üm q

efl ,ex intuit& C magis exeo

,quod cum tangi-

tf

jm €c. — Exconftat expes

£ur ,nnllum cffcit fen

p

fientià, quodchirurg

iex capitibus vulneratis ,

at

frufla fubílanriz — cerebri

aliquando extrahant

dum,

ab(4ue dolore. Hac ratione

nituntur potiffi-

aut,

z fenfitiv2 in corde

müm;lli, quifedem potenti

—

Im,q

collocant.

Deinde quia

balitus odoriferi

Qd

brum, ideoquc opor-

tandem commeant in Ccre

[

xplorator , qui

Áorium

tet , ut prius exiflat fenfuseorum e

difcernat bonum halitumà maló , né hic fubitó

V

aocumentum inferat cerebro,

.

B

N«c etiam odoratus exi

ftit in nàrium tunis

l y

, quia f1 odo-

ei,, five in nervo per nares expansó

Con

randi vis in e tunica coníifteret , cum hzc ad ex-

Went

timas usque nafi partes & oras defcendat , feque-

titm

rctur rem odoratam ipfis admotam , absque ins

tiof

fpiratione mox fentiri

, quod eft contra experien-

deil

tiam. lrem,quianarium nervi. inítituti Ífunta

bif [

tangendi,non olfaciendi munus ; nec eandem tefme

Dein

criem ta&tus & olfaétus requirunt.

ïibüsl

Necetiam odoratus exi

ftit in duobus mea-

a*

E

li

hi funt viz &

tibus, ut volebat Averroes : nam

W

canales , per quos tranfit refpiratus aét ? ünde non

Crie

poffantftatui fenforium. — Sed nedue in offe

brofo, hoc enim eít expers fensüs utpote va

ldé

füavj

n Ci«

-

duquxf Nediue in cartilagine ; quia fic no

-

Íet

*De Odoratu.

227

d

fet opusreípirandi interiüs ad olfacicnduh*x , led

ge enti

in ipsó narium ingrefsü fieret odoratus,

fentit i

Reflatergo utdicamus, in carunculis ma«

] ll Z'IIuhï L

millaribus refidere facultatem odorandi , hi enim

tf (Ih

videntur aptiffime ad percipiendum odorem ;

af

tüm quiafunt fpongiofe & facilé moventur à

f Mngi-

refpiratione , eáqdue pofità fpirantem odorem

hi ege

qttali ,

ercipiunt ; tüm etíiam, quia ex propinguitate

adcerebrum pravalet in. ijs frigidum & humi-

quet

dum , ut patet ex affiduó fluxü humoris mucofi ;

| ponlü"

atdue adeó aptiffimae funt ad percipiendum odo-

jin a

4

rem , qui eft qualitas ficca G calida , feu oritur ex

L

odurit

Calidà & ficcá exhalatione , ut infra dicam.

Dices 1. Cum Galeno :illud eft verum fen«

TOR qüï

forium olfaQs , quod tecreaturaut leditur bonig

chi s

velmalis odotibus : fed cerebrum recreatur aut

lzditurà bonis & malisodoribus: ergocerebrum

g

erit in. anteriori parte inftrumentum odotatüs,

i

Confirmatur : tale oportet éffe odoratüs inflru-«

menturm , quales ipfiodores funt, ut inter potens

T kqm'

tiam & objectum cognatio , debitadue propor-

bsquc M'

tio fervetur: cumigitut odores halitu & vapore

p

defiliant ,. halituofum vaporofumque effe debe-:

j fj

bit odorandi inftrumentum ,' quale e(t cerebrutm,

hu

Deinde fi vis odorandi non confi(teret in anterios

ribus cerebri ventriculis , quorfum aér infpiratios;

u;mü'

nis motü fubit , non exi

getetur infpiratio ad cap-l

1

T N

tandos odores.

udcnüü

X. Cerebrum quidem mirificé recreari ex

du

ledidue . ex tettis odoribus,

fuavitate odorum ,

Ves

T iL

L

ft

2258

Pars fecunda.

p

verüm ex hoc non fequitur, cerebrum effe ve-

, pon,

rumfíeníorium olfa&tüs; fed odores tranfeunt

od

per nares & per proceffus mamillates , — qui funt

Q,u

proprium odoratüs organum , & pertingunt ad

hat

cerebrum , & hác viá ipfum afficiunt.Ex co ergo ,

Qum C

quod ab odoribus cerebrum afficiatur,non colligi-

ftigid

tur,ab có fenüiti odores , fed affici bentficis qualie

h,

tatibus , quz halitum fumeum , odoremve inhae

:

litü herentem comitantur,

Adconfiim, w. r€»

lenfu;

quiri aliquam cognationem & proportionem in«

Qum.

terorganum & objedlum ; & hanc, quantum

fatis fit , inveniti inter tubetcola& odorem ; ha«

quide

bent enim illa. ficcitatem calori admixtam, ficut

quiti

puuo

odot : cerebrum veró prahumidó halitü fcacet j

lpicu

& infuper defunt ei alig commoditates ad. olfa»

élionem adminiftrandam .

Qoten

Ad pcfiremum &

tl

WNos egere infpitationc G attra&tione aétis ad odo»

fifim

randum , quia fenforium odoratüs difiat ab extree

&h

mitate narium , & eft (upra nares , utdictum.

Dices 2. Facultas odora:üsnon elt in cetee

Vi

ff

bió : ergo nec in carunculis mamillaribus, Con-

t

flat coníeq. he enim caruncule íunt ejuídem

Yi

fubftantie cum cerebró: ergo (i hoc;utpote impo-

]t«

tensfenrire , non eftorganum edoratós , neQue

carunculz mamillares etunt,

Cper

E. Conc. Ant. nego confeq, ad probat. 3t.

p

Carunculasillas reverá effe diveríe fubítantis à

Mi

LOT

fubftantiá cerebri ; funt enim quedam catoíp on«

lllhg«

giofa » & cooflant materiá mapis compactá ae

1n

us ape

ttà)

inus frgidá , atjue ita ad olfaciendi mun

qor.

Dices

-

229

YDe 040(42!42 *

l

Dices 2, Senforium bdomas—zin illà debet

17

! cum

tranltut

poni , quod niàjorem habet proporticnerr

objectó cdorabili , ac proinde cum celidó & T

qului

có , ex quibusodor folet generati ; fed carunculz

tingunt:d

mamillares non. habent ejufmod! proporionem

lts

-

cum calidó & ficcó , participant enim plus de

nl

frigidó & humicó , quia funt contuigue ceree

iti qui

qe nl

IO.

9. Senforinm oderatüs, ficut & aliotum

mo W' m

oner J

fenfuum , debete exiftere in. eó fubjecló, quod

cum objecto habet majotem proportiosiem , noRt

qu&utüm

quidem (imilitudinis fed receprionis , quaális f&«

q;

quiritur inter ativum & paffivum , ideoqne fu-

iffhy n

periusdiximus , organum visüs debere eíle per-

ileut )

ípicoum & auditüs immobile , utambo fint. in

ad dl

potentidadomnescolores & fonos. Ac proin«

ff R* [

de i(te catunculz mamillares vel có. ipsó funt aps

T

tiffimum organum olfactüs , quia carent calidó

i ol

& humido , ut exiftant nempe in potentiá paffi«

durti

váad calidum & humidum , ex quibus odor pro»

WT

ficifcitur; quomodo enimaliàs poffent. illud per-

I CUH'

cipere velab eoimmutati? cum neque fenfozium

: cjüfdm

visüs & auditis poffent obje&torum (uorum,neme

yin

!

pe colorum , fonorumque differentias probé per-

T nng

cipere , fialiquem illorum precontinerent.

d olfacimus , intra

Quar. 1.Cur,cum qui

pbäf- g' V

!j

nosaérem attrahamus ? g. [d. eff- refundendum

u

inearunculas mamillates , hz? enim funt inflae

tuberculorum, quadilata ntur ,- dum a&ren at«

| 3&5"

eahimus, cum repellimus. ftringuniur j fnat

etiam

T ?

P ;

Dms. |

d

[

Dar « fecuinda,

z

a

etiam plüriipüm pc;;o(æ; odores' ergo attrahi-

mus, utporos ingrediantur , fiatdue olfactio,

-

Pices, quia olfsctam habentin! exteriori parte: ,

non egent hac attractione,

Et ficati oculi, in

quibus animalibus funt molles ,. habentfua tegu-

menta , itaolfactus in illis , quz refpirant , habet

Ü

fuasvalvulas , quas ; dum odorem attra—himusï' »

(s

apcrimus.

Quzr. 2. Utrüim nafas. hominis poffit per-

cipere plures odorum differentias ,, quàm ceetera

anitnantia? , Negativé: Ita enim fentire vide-

tu* Atift, . de fezf. c. 4. ubi ait, , nosjpeífimum

haberc aliorum animantium olfactam ; hoc . au-

tti

ha

tem minime afferuiffet , (i crederet hominem plu-

Aqm

res odorum diffcrentias penetrare , cum id majo-

ris fitperfectionis, quàm longiori diftantiá pau-

Wt

dir

ciotes lentire; (iquidem is, qui plures. petcipit ,

bus

fimpliciter. dicitur magis . comprehendere obje-

Cum: &in hoc faltem cognitionis genere pr&a

W

"

ftantiüs videtar , plara minus intensé , quàm pau«

"u

ciora intenfiüs dignofceae.

Ü

D

)

di

la

f

X

m

Ü

QU -

Y

$onw»

icncicitl p m

d

alttde

^ QUAESTIO lL

olfadi 1

fti partcï,

De medz'q odqratäs.

xuli, d

ARTICULUS I

(us g

y., hi

m odoratis fit a£r 2'9'*:

^

rahimus ,

Urunmedia

| aqw ?

vf p

m

Udd aérfit medium , ptl»pagand.is odoribus

Jipe v

apuffivum ;

tencat LT

niver(i, iddue docuit

Arítoteles cüm in /

bris de animal. non femel. :

pc[ümum

lo d

tüm 4e fevfib.c.q. & in Text. 97. hajus libri aje-

bat: olfatius efl- per medium , vt aérem u

p

40H47D.

Conftat id eti

am tatione & experientiá,

jdmd? Y

ntidodores percipimus.

t

gt

dum ex aliquali difta

ctcipih

dumetiamcorpus o

dogofum admovemus nati-

«

bus , attrahimu: aérem ,

ut per eum tanquàm pet

"T

medium odor devehatur ve

l zealis , vel intentio«

yut

nalis, ofdue ad fen(oriam olfa&üs. — Atque linc

ttiam p, I. 4,2. art, f diximus

, animaliaquz-

dam , veluti aquilas & vultures

ad longiffimam

daverum ,. atté

diftantiam percipere fatores ca

tanqoim medió cofdemadfenlori

um olfactüs d-;:

ferente.

poffe effe me«

De aqná etiam conftat , eam

dium deferendis odoribus aptum ; con

ftat hoc

muülplici éexperientia G indicijs

5

que adfert

Ex quibus fe-

Arift. 1.4. de Hiflor, animal. . 8.

quan-

1

232

| Par: ]äcnäalaï

mamuS

PUSTBUR RV

i

ï

— fbessettitso

quentia poffunt fervire. 1 Complures pifc.;.iumh ,

terius

abditis peluncislatentes , falfatnentó illitis fau«

fed etia

cibus folent pifcatoresevocare. 2. Non pauci ad

^ moytini

quofdam nidores ex profundá abyísó ad fuperio-

Ti

ra ftagnantis aquz alliciuntur, ut accurrant ad Ca-

Wunti 61

runculas fepiatum aduítas , & affatum polypum,

E

quz ideo conijciuntin naffas , alligantdwe hamis.

E

3. Multi pifces non attingunt efcam , quam ex

n Qu

odore percipiünt non effe recentem. 4. Purpa-

trnlp

ris olidas efcas purpurarij demittunt, - ijsque de-

ï

quod (

ceptáscapiunt. f. Polypum fícribunt. aliqui ,

| hi,

quamvis adeó tenaciter faxo adhareat , ut potius

fe ttuncari , quàm divelli patiatur , tamen , quane

rne

do tangitur pulicarià herbà , ejus odore ita allici,

Qutm,

ut protinus refiliat,

Idem ícribunt aliqui de

Tif n

olivà, ejusnimirum odore delectari Polypum ,

qidii

itautejusramisà pifcatore in aquam demiífis

j

tam tenaciter fe fe implicet, at hoc modó facilli-

Inita;

mécapiatur.. Hincille Gracus Dux . emblema-

Lione

tum ,pinxit piícem multicaudum , nempe Poly-

ET

pem, odore poft f« rapientem pifces innume«

o

ros , cum hoc elogio : ficos tua virtus, 6. Pif-

t

cesaliqui fequuntur aliquos tractos illorum fta-

&faf

grantiá, fiquidé pifcis eecus os aperit,ut in illud fe

Et ldl

piíces conijciant odore tracti;poítea veró monetue

tel

àb alio pifciculo , ut comprimat os,pifcesque op-

--

/ Mu

primat ; quiid preflans & gratiam referens, par«

L W

titar cum focio predam, ut fcribit Petrus Hurta-

ii

dus hic. 7. Patet quoQue , intra lacunas & circa

€un

fundum ipfarum , effegrávem odotem , qui ex-

Opu

tterius

.De Odammi

5

i

d.

z;f

pilcm ,

fcrius. pcrcipicur 1on modó ex corruptione aquz»

illitis lt«

fed etiamfirextrahatur , quz corrupta erat , &

TE

nova infündatur.

Hinc metitó Ari(t. ia Textzé

d uptti

96.prefentis libri ait 5 medium odoris e[fe com-

n adCe

munem quaudam pa[[onem in aere G in aquá. ER

ylyputt

ergo medium , perquod propagantur odores &

ve lat

eorumípecies intentionales , corpus hamidum

quad

traníparens, ut aér & aqua, non tarmen quatenüs

tranfparens , fed quatenus tranímiffivum odoris,

, upt

j

quod ficló vocabuló poieít vocari cranfodora-

E

bile,

it o

Notandum aütem , quod animalia terre«

l, qui

ftria nequeant iatra aquam petcipere odorem ali-

ia 4lit

quem , non ; quód ibiodoer e(fe nequeat , fed quia

fiii d.

nonpoffunt olfacere , nifi refpitando aérem ;

quod intra aquam przftare nequeunt.

Caufam

ygum V

denii

hujusadfert Ariftoteles, quia daturoperculum

intra nafum in viá adfenfum , quod folà reípira-

b facl

yolerte

tioneaperitur, czteroquin manet claufum perin

Hoc autem

ho

dé atque oca'us demilfis palpebris.

at

operculum feu membranam intra nares exiften-

( Il

tem negat Galenus cum Medicis ; eó quod ex

fl iC

anatomiá conítet , nullum dari fimile operculum,

T

Etideo Galenus aliam affignat rationem , cur tet-

rcílria animalia non percipiant odores intta

queluf

T

aquam , quia abídue refpiratione nequit pervenire

odor ad ventriculum cerebri , in quó ipfe fenfo-

»

iurde

rium olfactàüs collocavit.

Sed reijcitur $. quia

eum fen(orium odorstüs non fit claufum in ejus

eua

j t

opinione , neque opertum cegumeató aliquó , po*

$

erun

w(iU

':;,7;,,.,;;;«-5

234

»

Pd,rs fecunld

n

^ 'I' " * 'ik a

Feneom

terunt. odotes aüt"(altgmvfpecits il

lorum pet«

fum,.

meare ufQue ad fenforium odotatüs abs due teípi-

tum

zatione, ficut perimeant cattera fenlibilia propria-

3 duv

ad reliquos fenfus, independenter abeà, Standum

ieitur rationi & Dotinz Arift, s bóc l. 2. text.

v

ioo.circa operculum illud. — Accedit Authoi-

trüm

tas S. D. dictum operculum agaofcentii , ait caiim

Di

in cit. lib, C text. le&l. 20. organum olfatins in

—

ob

bomine differt ab oraanis olfatlns aliorum antma-

fion i

lium , ficut oculi bominsm diferunt ab. oculis du

risquorumdam animalinm ; oculi enim bomi-

ob

quit

»um habent quoddam phragma ,. 4d. eft. paunum

LOU

ad coopericad um , feilicet palpebras $ wnde ho-

n

smo non pote[l videre , mifi. quódam meif palpebre

AE

vetrabautzur , quod son accidit in animalibus

babentibus duros oculos., fed. flatim vident €4 s

!

Umi

y

quorum [pecies vident' in Diapheno; ita etlam im

Mi

auimalibus nou re[pimnribw , ergánum odorá-

ths eff fene operculé , fed in amimalibus refpirantis

Cdbr

Ts

bus , babent quoddam operculmm ,. quod oportet

w

epeviri ampliatis poris per ve[pirationem s & ideo

animalia re[pirantianon odorant. in 4quáa , quid .

p

pe

eportet ,quod patiantmr ab odore refpirando,quod

fi

non poteff fieri $n aqua, — Vac S. D.

if&l

Dubium poffct effe , utrum odores vel fpes

]

lts

cies intentionales odorum propagentur etiam

pe: vitrum , vel alia corpora non fluida?8.hoc o-

j htil

«

j

N

mnino effe incertum.

Exeóautem , quod nos

W

non percipiamus ullum odorem exhalantem ex

|

li

liquoribus claufis intra vitrum hermetice clau-

i

fam,

um

- ——

— (

*De Odoratti,.

25$

Em

um p

fum , non vxäewr poffe hmm-x efficax argumene

qu t

ia ptopt

tum pro parte negativà , cum habeamus odorae

Srandit

tuin valde xmpcrt*ä*am &c

[ 3. f

Poffet tamen hocadverti , an formice v. g.

velaliaanimalcula accurrant ad eícam intra vi-

t huchof

trum hermetice claufuin.

5 at«

Dices medium debet «flz Pfcpor,im:rtum li

faäwn

objecto,quod defert ad fmfor um j ledicer &'aqua

m

ntulir

non eft proportionatom meé:um : ad defer end um

1 72

objeclum , odorem nerüpe; e'go ae & aqua nr-

quit cc: aflitui medium 5doris.

Min. prgb,

MM

t h

€x naturá tuá ell calidus , edorí£s virius calzdæ u-

1uraà efl ,ait Axift, de feaf. & fenfib. e. 3

aq Ua x)'*

] P;WM

acrecontra non eit calidus , fed pomus*. tn idus &

1]//',4/ i

jnt s

humidus , plenus exhalationibus terreís : etao,

. g. Efto hec duo Elementa 2qua & aér , utg)o-

PUL

tepartim frigida partim humida , ad primevum

"T

odorisortüm & diuturnam ejus cunierva*wnem

j ;tr:(/lt/'

minüs conferant , nihilominus ad illius trajectio-

gd oPBTW

nem valdeé funt accommodaia

quia famcus Và*

y; JJ

pot , quiin igni i confeflim abfumsmr, per tetram

MU

pcrmeare nequit.

Docet aufem Arift. Texr. 677.

j

e.7. quemadmoc*um medio coloris ineft quedam

afícélio , ratione cujus traducuntur per illud fpe-

u

cies vi(ibiles ad afpectum , quam vocant diapha-

r !mm

neitatem ; ita medio olfa&tüs , id efl , aéri & aquz

competere offe&tionem quindam innominatam ,

xüd n

ódorum tradu/tricem.

Hanc vocat Hermo-

jm Ü

laus c. 34. paraphrafis Themiftij, perolariam ;

five peredoraríam , alijj veró. tranfodorabilem,

[its

Quz.

236

Pars fecunda,

p

— DN

—— 5 VRNIERE) -scamen iseteiunll :

atisce stl

nidb

Quazres 1. Curtempore pluvióvel h

Q

corporaodorifcra minorem exhalent odorem ?

quit m

X. Odorem à corpore odotató exhalare per po«

4 odorum

ros,qui deberent laxari &t,aperiti,ut per ipfos pof-

tie btl

fitodor foras erumpere.

uia vetó pori nom

picant

Jaxantut,nifi virtute & a&ivitate caloris attenuáne

| r

tisac rarefacientis corpus , quod calore afficitut,

| Wi

& tempore pluvió ac humidó aér frigidior (it, hue

mor & frigus poros obftruunt ac odoris impee

diunt exhalationem ac diffüfiomem,

Qua caufa

etiam eft, quod canes venatici. tempore pluvió

vixpoffint feram veftigijs odorari, quia nempe

frigus poros contrahit & non finit halitus &

cdores € corporibus exhalare.

fu;

Quates z. Cur odor gratior. fit in aliqud

pucip

diftantiá à fuffità ! y. Quia dum v. g. &t fuffitus

! wn,

thure , ia proximo cum halitü partes craffiores

LOU

minus €xco&z ad odoratum veniunt , quz polt

€um!

aliquam diftantiam decidunt, & tunc folas percie

tlona

imus fubtiliores.

Unde etiam flores , ut ait

Ariftoteles , & proximó herbam olent.

lt

Quares 2, Curaromata & fimilia fragrant

d

magis cineribus calidis , & modico igne fuffita ,

r

I

vàm penitus accenfa & ardentia? g, Quia ha«

0dor

litus odori ,tantáignis efficacid refolvuntur & at«

im

tenuantur amplius , quàm par fit adimpreffionem

; Jtove

odoriferam : itemque activitate vehementiori ige

*r lwb

nis , fimul cum particulis odoris tersez & inodoe

A

lm

n

£2 clevantur.

ih; [

tip

Queres

IDe Odorats., :

231

dorem |

Quares 4.. Cur poma cirius putrefcant, quze

quis multüm olfacit? p. Quia ex ijsattrahendo

t p

odorem , exugit fpiritum , & partes ejus fabitan-

plorgi

tiz (ubtiliores , & ideó poma infrigidó, non con-

pori ff

glaciante locó , diutius confetvantur ,. quia cor«

dhetodt

tex clauditur, ne exhalent.

Idem dicendum efk

Aff

orít lo

defaquig odoratis,

tir i

ARTICULIUS II;

Pllæ (

r

D* odoris diffufione.

j nj

I

F^X Uzftio hec jam feré eft decifaex illis , quae

fupetius , infimili circà fonum tetigimus ;

nditl

aucaproindé tantummodó explicanda occur-

(ufftat *

runt , quomodó nam odor diffundatur , & quali-

viliott

ter? uttum fecundum fuum effe reale ac phyfi-

cum ? an veró tantum lecundum fuum effe inten-

u

p

tionale pertingat ufdue ad odoratum ?

;,UW!

Illud inprimiseft falfum - quod opinabatut

Avicenn. l. €. Natural, c. deolfatly , & cum có

fl

quidam alij afferentes , ex corpore odorifero exire

fuæu !

femper fubtilem & a£ream fübflantiam , in qua

yi

odor ut in proximó fubjectó refidet, atque cam

t &Al-

ipfam numeró, diffundi pertotum medium, ac

fontt

provehi ufque ad odoratum , ficuti nimirum de

Íonó quodueopinabantur. Falfum, inquam hoc

j

jl

eft , namut aitAverr, «d text. 97. bujus lib. C

alij authores ,. quos fapràcitavi ; vultures (

dit in

tigres venerumt ad locum pralij , quod acci

terrá

luzm

Mesendit

—fa:s jämndql

d

Est -

terrà Gracorum à reï;az:fïmz's regionibus. — Quis

odorum

autemcredat, exhalationem corporumi eandem

modm:

numeró , ad tantam diflantiam propagari poffe ?

» us

Rationem autem hajus affignat S. D. . defenfu &

duntut,

feníato /e&, f. ex 2. de anima lect. 20. his ver-

|

NI

bis : epu enim odor cadaveris ufg»äe 4d quingenta

eamed

milliaria, vel amplius à vulturibus fentitur , ime«

, tontte

;anWIa.z'lc.-.zj,ïätæ q»:ad aliqua corporalis evaporatie

douma

€adaveris üfqu/ä adtantum | [patium diffundere-

titor il

pur , pracipue cum fenfibile irgmutet. medium

locum,

nndigte ficundum eandem diflantiam, uifi im-

ftus m

pediatur , non agtem fu]ficeret ad occupaudum

pingur

tanium [patium , etiamfitorum cadaver vefolute

fadidi

retzr in fumalem evaporationem y cum [it. certus

dumye

terminus rarefallionis , ad quem corpus naturale

hum ef

peruenire poteff , qui efl raritasignis , C pra-

ET

eipsà cum. per buju[medi odorem cad

AUtY

ügi,

»on appareat fenfibiliter immntaium.

Hac

Lantó e

S. D. Accedit, quod crocedilli degentes in aquis ,

Gf (en

Íoleant in illis 'per(entifcere odoré carniumin lit-

Qdytih

tore fu(penfarum à pifcatoribus , eoque attradlos

3,4rt

exire extra aquas , ad cas devorandas ; conflat au»

Citm

tem, uod exhalatio corporis odoriferi non pof-

; heng

fitpenetrare aquas : adeodue non eftcredibile ,

Q

eundem numeróodorem , five acream fubflan-

E Di

tiam ex corpore oderifero ira rcaliter diffundi.

Sentitur ergó ejufmodi odor tüm intra aquas

j "ii

^F lg

tümin remotiffimis regionibus , medijs fpecie-

tl

busintentionalibus, qua eó deferuntur, tardius

pois

m fpecies

guid:m quam fpc;xcs."yifuqlgsl , non eni

lalen

odorum

d

l sst od

De Odorata.,

339

atin odíneP ; »"

u Qi

] endin

?

:?iofum fun.t ita (ubtiics ac defzcate,

quemid-

modum fperies vifibiles , fed rhagis materiales ac

n

oft!

TL

cráflz , ac proindé non nifi morá temporis diífun-

uüntur.

, hís vt

Nihilominusad certam aliquam diftantiam;t

quingem

etiam odor realis. ac phyficus poteft diffundi , ut

titin m

conílatexperientia; quó magis enim corpus o-

wnpmril

dorum appropinguat olfactui, eó melius perfen»

Iij*imder:-

Y

titur illiusodor.. Item dum tranfimus peraliquem

locum , ubi fztida jacent cadavera, primó fenti-

: n:]ï If

7 p

mus minorem odorem ; fi magis ijídem appro-

inguamus, advertimus majorem 5 & ptoximi

/ rt/a['J"

fa&i dilis cotporibus , fentimus odorem admo-.

f um

dum vehementem ac vix tolerabilem ?. quod fig-

yutri

num eft , prater fpecics ab illiscadaveribusegref-

( LP

fas, etiam fztotem tealem ac phy(icum diffua-

qudatt

di, qui, quantó cít propinguloríueprincipio ,

i D

tantó etiam evadit validior.

In hoc ipío tamen

D aqü(h

cafu fentitur odor mediante fpecie intentionali

i

odorabili , nam generaliter conclufimus , p. 1. 4.

a

a, art. v. omne fenfibile fentiri per aliquam fpe-

al i

ciem 5 fed tuncfpeciesodorabiles efficiuntur ve-

p

hementiores , ob prafentiam & contadtum phy«

ndibi T

ficum odoris ad olfaCtum.

ff

Dices x. Ad hoc ut certa animalia olfaciant ,

jínd

zequiritur praviatefpiratio ; atdue ideo fit , quod

;quü posw

filhalitum detineamus,nihil poffimus olfacere , u£

[P:Ckc-

conftat experientia ;fcd hzc pravia refpiratio non

wl

poteít requiri ad hoc , ut odoratus recipiat fpecies

j [Pf(m

realis

intentionales : ergo xcquixitq: icmpe;, ut

'edor

QW?

Pars feeunda,

Giboeaccssc, GENIHIPCUP QENSEUEAGUC

440

diggysear n

d.

nosipenia g

-

Massncvf

M. conflat uti &

odor ad olfa&tum pertingat.

talibu:

confeq. m. prob. tüm quia alij fenfus non egent

etent d

aGionealiquá attractivaad hoc , ut attrahantad

* pont

fe fpecies : ergo neque olfactusindigebit przdiéla | i,

refpiratione, qua eft actio quadamattra&tiva — pj

ad hoc utillas attrahat , fed ut trahatad ferealem

; foiren

odorem: tümetiam , nam (pecies objecti odora-

| AO

bilis deberent in inftanti diffundi ufdue ad. olfa-

g"

&um, maximé (ioderíit'parum — diflanss at non

( bus,u

poffent fic diffundi , fi ad earum receptionem fo-

! altetan

d od

ret neceffaria previarefpiratio, quippé cum hac

fiat mediante motu , & confequenter non inflan-

- bilts

tanc , fed fuccetfivé : ergo &c.

Etlit

p?, Verum eíle , quod certa animalia , non

|

| p

áquatilia , egeant respiratione , ad hoc ut pereipi-

l idcoquc

antodores , idtemen non provenit exco , quali

)

veró ad talem perceptionem | foret neceííaria at«

fNW

tra&tio acris, cum quo odor realis defertur, fit

|

autem hocex divetía difpofitione organi in ani-

EU

malibusrefpirantibus , & in illis que non refpi-

fodi

iant, Namin priorum organo certum datur

|Obusg

operculum , ut didum , quod refpirando aperie

Clpln

tur , quodque non refpirando clauditur , veluti. ,

ftoj,

dumoculis palbebre obducuntur; undé quem-

(

admodum homo claufis palpebris nequit videre,

| phyí

& ad hoc ut videat neceffario illas debet aperire ,

phyí

ita fingula animalia refpirantia nonolfaciunt , nifi

Witun

perattractionem aéris hoc operculum parumper

Ph! l

elevetur, utita fpecies odoris poffint ad olíae

Cüm

&um pertingere, — Id quod non conungit in ani-

de;

malibus

ftod

*DeO4d amtü.ï

zi Basci

um

aA a —

241

(lat uid

malibus aquatilibus , quia ficut eorum organa

nontpti

carent diclo operculo , fic non indigent reípie

trohant

ratione ad hoc ut per illam cleventur.

Ex quo

t prædiäl

taren non fequitur -odoratus utrorumque ani-

a,

malium ípecie effentiali differre; quoniam di-

g eredut

fcrimen illud operculi aut carentiz ip&ius , valdé.

( odtrt

accidentaleeíl; ficuti & accidit oculis , quod

pad d

palbebris obtegantur, ut in terrefiribus animali-

i Jat N

bus,aut nonobtegantur ut in aquatilibus.

Ad

i

alteram rationem , & Jam conflarc ex diclis , fpe--

- eunit

cies odoris effe magis craífas ,« quàm fpecies vifi-

j il

biles, ac proindé tardius ad odoratum pertingunt.

