bere nofcuntur. — Quod fi quazas , quo fine hif-

vt o

cé animalibus detot oculis providit natura? m

'igiflüf !

nimirum, utin capiendis mufcis , quarum ex

Mgnarj

corporibus pafcuntur , totidem velut. Argi exie

Ü wql

ftant, Totum fcilicet opus & tota arnanez natura

al

& cura có collimat , ut circa mufcas Occupetur ,

TET

shilet

muícas capiat. — .S/c bomines , reQe inquit Ble.

fenfis Ep. 14. perdita Fita, qui varijs fe labori«

at

bustorquent, cruciant curis , expenfis evifcee

| &ICH'

r4nt , fiauram aranea feruut , ut capiant mn[-

;am'mi'

cam vilifimam, Quid eff inauisglria,

7"4"2 U6*»

nantur $ nifimu[ca viliffima , murmuro[a , [ore

j

dida, Hacille, Apage! has mufcas , velcum

j o

Domitiano ad internecionem dele,

:cem'

[p[ici'

L

? f

il

QUE.

jf

30455

emcus g

f:'gimv

QUJESTIO II.

du

fup

EU

De ipfo acla potentiee vifum,

l

AR'TICU LUS I.

It fa

fptait

Utrum vifio fiat per extrami]fonem

pottn

fii.

radioru ?

Ubium grave eít inter Authores , utrum ni«

[va.

D

mirum a&us vifionis fiat per extramiífio-

u

nem radiorum vel per folam intus fufceptionem.

u

Fiet per extramiffionem , fi oculus nihilia fe ipsó

Vil

producat nedue ab intrinfecó recipiat, fed emit«

tdt

tat vel Spiritus quoídam velfplendorem aliquem

N D

in obje&tum aut medium & ita fiat ipía vifio.Fiet

ftnti

autem vifio per intus fufceprionem;fi nihil abl'ocu-

MU

- lo egrediatur , quod in medium vel in objecturm

vibretur; fedoculus accipiat db obje&to fpecies ;

Mäi

cum quibus intraíe ipfum producat actum vi-

"n

fionis.

QU

Vifionem fieri per extramiffionem docuit

pf

Plato in 77ym«o , quem fecuti funt Aphrodifaws ;

füj

Ín

Seneca, Euclides, Lactantius , Galenus & plu-

don

tes alij.

ib Ocu

Contrarium fentit] Ariftoteles in pra

f&n*ti

1.2.c. 1. tex. 74. Ubific ait. Patiesteenim áli-

W M

Wi

quid fenfitivo, fit vifio, et, nt patiatur ab

mmg

ipþ 60(0re , quividetur , fieri nequir, K

'/.i".'

il

lgl "

De Oczlo.

[ .

dana

FE

95

us umv BENERQ qiAu]

igitur , nt à medio,

Quare neceffe eft. aliquid

e[fe medium inter colorem ipfum G vifum. — Suf-

1

ífragatur S, 'Tho.in eundem locum /Je&f. 4. &

communiter Philofophi,cum quibus

Mf,

Dicendum , vifienem non fieri per emiffio-

nem radiorum ab oculis, íed perreceptionem

fpecierum , quibuspaffivé immutata & . actuata

potentia efficit vifionem fibi immanentem , &

funt

nihil exterius producentem.

Prob. 1. Vifio eftactus vitalis potentiz vi-

u

fivz , operantis modó vitali: at , fi fieret vifio per

yttapit

extzamiffionem radiorum vei alicujus fplendoris

ex oculo , non foret vifio aCtus vitalis , actus enim

i u'oncm;

jin i

vitalis neceffarió eftimmanens, & recipitur in

d

eodem Principio , à quo producitur: fi autem fic-

digut

ret perextramiffionem, vifio egrederetur é po»

vlf t

tentià vifivà &t reciperetur in extraneo fubjeto:

^

pl od

ergo vifionon forct a£tus vitalis.

us

2. Vcl id , quod ab oculo emitteretur , effzt

]o fpcdöqu

fubftantia vel accidens; neutrum dici poteft :

adom Y

€rgo. m.probatur: non poteít effe fubítantia ,

quomodo enim hzc in momentó , quó fit vifio ,

n i

poffet propagari per medium in remotiffima loca,;

eujufmodi funt celi , in quibus videntur ftclle ?

hmdl u

"H

PU'

quomodo flante vento illa fubftantia leviffima ,

àb oculo egreífa non propelleteturaliofum , ita

J

vll

ut poftmodum objeétum videri nequiret , utpote

T

j

ad quod illa lux non terminaretor? quomodo ;pea

L

tubosopticos remotiffima videri peffent, cum

le

fpiritusifti fubflantiales , vitrum penetrare non

[j

gofïeint :

96

Mdl

Pari ,'l?mndd.

[

— !- .Ak.

pociesag Pv

-'en't ? nifi forte:

.icaütur , per p

oros vitri cfllue

poff:

quin

vium radiorum propagari : fed ncchoc juvat di-

&d col

cete,cum enim pori non fint reclilinei , quod ad

? Qrit,d

vifionem requiritur , non poffunt per illud direcle

ft&c lts

propagatiadobjedum. — Accedit , quod vitrum

Bol m

A

per paucos habeat poros.

iil

. Sednec poteftdici ,illud ; quod. extramit-

DT

titut 4b oculó , €ffe accidens v. g. lucem, quia

&t

vel talis lux. ab oculo. egreífa perveniret. ufque

ad objsctum , vel tantum uídue ad certam diflan-

tgfc[falgäl

21

W

tiam ? non primum , videtur enim impercertibi-

T.

le, quomodoluxà corpore tamexili, cujufmo-

hi

di eft pupilla, . egreffa ad remotiffimum fpatium

v. g. celum in inítanti poffit pertingere.

derciqu

litity

Certé lux facis , que multó major efl,quàm

luxab oculó egreffa , non fe extendit , nifi adcer-

äbocqlo

L

tam ditzntiam , multcdue minoiem , quam lux

Wi

oculi. 1mo, fic oporteret oculos no&em ipfam

Wyy

feu locum obfcurum illuminate.

Si autem di«

catur, illum radium tantüm propagari ad certam

pl

d h

diflantiam ; quis, obfecro, hanc determinabit f

Et faltem vifio flellarum non fiet per extramiffio-

Üj

t:one;

nem tadiorum , cum flelle remotiffime diftent ;

il

«

vifio autem tecla. & diflincla in plano non ultrà

il

05

duo Germanica milliaria extendatur, in alto,

ut plurimum , ad decem »/liaria Getmanica,

Mtlan

W

Cujusà terra eflranta diftantia , ut. filapis mola-

AUl

tisà convexo firmamenti incipetct deorfum cae

dere, 90, Annis opus haberet , ut decideret &

Ctpmr

terram ;ttmgere: ; quamvis fingulis horis confice-

rct

—HX '

. De Ocule.

'imltüïu-

-Ó P EO

retzOOMlllaana Ítem , —(li fc:,i-llaA hin

c ex térrà

zjuntd

quedat

ad celum empyreum pertingetet & homo àfcen-

deret , deberec 84. Milliaáànnotum infumete ; d«

uddircöïä

nec farsürh plané pertingetet, etíi quotidié octin«

j vutut

genta milliaria conficeret, uti deducitut ex Core

nelio à lapide in Pentateucho fuo; qui pro fecitat

extrant

Tanta eft dittantia

P. Claviurn in füa. fphera.

jm, qlJfl

calià terra; & quórnodo minimaá lux ab oculo

r u

egteffa tàm fübitó poffet eó propagari? &c,

m dl

. Dices i. Philofophutm /, i,zereor. c. 4. ad«

at

uceté expetientiam deAntiphetonte, qui fernpet

cujum

fui idolum videbat in aére, caufamque hujus red«

; pf

dere, quod vifüs propter imbecillitatem, non po«

tuetit ptopellereaérem : ergo . Atiftoteles fentit

:fï;quäm

àboculo aliquid emitti.

i adcte

W. Ariftotelém hihil aliud voluiffe, nift

ym lx

quod Antipheron oculos tam imbecilles habue-

n ipit

rit, ut qu&cunqueaéris denfiras. €i potuetit effe

um d

proípéculo; Quamvis etiam & fortátfe verius ;

j cetuit

dicipoffet ; Antipherontem neduein àdrecraf-

vminäbil-f

fioti ,neque in alió fevidiffe; Íed lzefa imagiias

il

tioneputáffe fe , imagirnem fui femper prz oculis

abere.

. ais

Sic ait Galenus de loc, affeft. l. 3. 6; $&

plerosqué propter. cerebrum affectum liümote.

i QhOI

Melancholicó fibi perfüafiffe extetius. multa fé

at

videre , que intetius tantum Phantafi2 obverfa-

T

bantur, Hoc idem potuit Antiphetonti obtis

fj &

giffe ; ni(i dieere velis ,à Diaboló illum fuiffe de«

idcftf&

ceptum,

li

Dices 5i

n

si viflo fitgef uitus fufception

eni,

ftion

N

9$

Pars i[ïrc'ürnalu.

E3

E )

us

toa

non poffunt res adeó magna , cujusmodi (unt

montes , czli &c.. in tam exili. globulo , . cujuf-

tenti

-

modi eftoculus, videri: ergo. Ant,conílat; ob«

þmnj4

jectum enim cum potentiá (enfitivà debet propore

[

tionari,

N

|

g. Licetexiguo oculo ingentia objecla at-

ia

3ingantur , tamen non inde fequitur debere vifio»

'gtulis:

nem fieri per extramiffionem rei alicujus ex ocu-

ï

ïume

]

lo. Ratioautem ,curgrandia objecla poffint ab

oculo percipi, eft, quia parva fpecies ex fe aptà

Tlone

lut,í

eít magria obje&ta reprafentate, — Inde .non de-

bet fpecies effetante magnitudinis , quant eft

fionf

ocull

objectum, fed fufficit, fiilli proportionetur in

reprefentando.

dumr

W.

Dices 3. Sivifio nonfit per emiffionem ra-

diorum tunc fit per receptionem fpecierum; hoé

A

tilj;

eft falfum :ergo. m.ptobatur: videtur incredibi-

Qtliphq

le ex omnibus rebus continuó efiluere fpecies pa*

Wy

T

ratas ad nutum oculorum , quaquà vetfus alpi-

ciat ; cumquetes , quzin profpcctueffe poffunt ,

[

innumcera fint , impoffibile videtur, ut omnium

iï ice;

eorum imagines fimul in exigua pupilla fecipian-

tur , aut fine coufufione ad percipienda objecta.

g. Nihil admitti , quod fidem excedat , pet

r

4

]

)0€, quodadmittatur , ab obje&tis continuó

iulapg

effluere (pecies, quoniam funt fimilitudines natu-

ralesillorum.

Nedue etiam illarum mulütudo

prs

eft incompoffibiis; non enim íunt qualitates,

D

phyfice , quz fubinde inter fe (unt contraria , fed.

l

ii

r

intentionales; quarum munus «ft reprafentaré ,

| ïui[

ul

non

UER

-

-

m seitbed

[ cdnd

mpcanmen

4 ^ Ae Ccuï*ü*. ;

csnid

aL

odi (ü)

fiofalteráre; neque una inäpcciit*vii:tutem in-

, CUj

tentionalem alteriu$ ;; ut qualibet diftin&l2 fine

flt; o

omni confufione-objedtum propri

]

tet.

m I'Cptæfcnïïf

tpropot

Dices 4. Ánimalia quedam ii tenebris via

dent, utfcles &c. idQue propter lumen , quod ex

bjdust

ere vl

oculis einittarit : érgg.

g. Ex histaritum probari *cjudd ex ocüli$

T

lumen & (cinrillasemittant; fedlumen illüd vis

potünnb

fionem non determinat , cum ex oculis emittis

PT

; ,'nondcf

tur ; fed cóm reflectitarin oculos;

Caterum

gt

non folis fclium oculisineft tale lumen ; fed etiam

oculis hominum ; licet exiguum ; & hincinter-

yntutit

dum no&tu dum excitamur , (ubitam videmus luz

cem. — Deinde compreffo juxtaipfos. angulos o

fiefr t^

m;hot

culo; lux quedam emicare videtür | circulari$

petipherice; — Hinc fit;. utnoflü videre forraffe

ic[(d&h&' ]

potuerit Tiberius Czefar , & absque lumine obje*-

»ccïtS Pa

j

Jlfüöïlpl'

&a omnia inter cubiculum adftantia intueri.quo.

offüt

tiam de Brigantino quodam cive narrant (zipé-

omnium

bricenfes l, 2. c. 7. q. 9.

Dices f. Experientia conflat j quod äaüi

fggipiin'

lifcus afpe&ti fuó horainern interficiat: oeuli faf-

"

Cinantium nocent ijs , qui videntur ; Unde Pa(to£

d&ta le

7

;ont'müo

ille apud Virgil; conqueftus eft:

Bo2 Ro i l Ocdurmibifefcindt agnis;

uhilüdo

Strathiones ovà fua non incubando ; ísd

yliat

fiæ;" j

áfpiciende excoquunt & in pullos maturani,

NeQue . ex vano fcribit Plinius effe quofdamin

äq[ä!f [

G a

:

'Tri-

g0

QJ1oo

Pars fectinda;

p —— ]

GEREARES us

intuitu h

"Iriballis & lllyrijs, qui

| omines plané

eum

interimunt, preíertim, — fidiu iratis fpe&tent o-

Ofrnid

Culis.

Pratereà oculi fanorum non raróà lipe

tut?

pientium afpectu laduntur: Unde Ovidius ca-

nut $

;'peDï

funim

2Dyum lefos [petlaut oculi , laduntuv & ipjï;' 5

fiuts],:

Iter fctibit Ari(toteles /, de infemsijs c. 2. &

tl

conílat obfervatione ; cum mulieres tempore

Cuh

menílruorum fpeculumaliquod infpeciant pro-

|.Drm

be terfum , tunc fuperficies fpeculi quadam veluti

itm

nebula fanguinis obducitur , quze macule funt

poítea indelebiles in fpeculis metallicis,

Rur*

fus negari nequit ; aliquorum oculis ineffequali«

! ïïrþ;A

tatem afnatoriam , veluti oculis feminarum ge-

| duj

minam pupillam habentibus , qualem habuiffe

j

dicuntur oculi Cleopatre , quibus Matcum An-

h hab;

tonium fafcinavit : ergo oculi aliquid emittunt,

y. Adhasexperientias , eas caufari non pet

| Wllgr

By

fpiritus lucidos ac viforios , ab oculis emiffos , fed

per qualitates malignas potiffimum & fpiritus ve«

ts

nenofos , partim ex oculis partim ex naribus pro-

|

ïidcm fm

deuntes , qui tamen nullatenus ad vifionem requi-

runtur , fed tantüm emanant & Venis oculorum

li

ex abundantia maligni humoris.

Et hinc fit ,

"gidöc

quod cjufmodi oculi , fimili maligna qualitate in»

à

Oïfaüui,

fe&ti eandem qualitatem in fpectantes derivent.

Quzar. 1. Utrum verüum fit ; quod olym-

piodorus ícribit , nempe Tyaneum Apollo-

mium tantá oculorum peifpicaciá valuiffe , . ut :

cum

at ia o

- JDe Ocnlo,

JOI

CEGEUCEQIBUNGO CGuERRNUU pongeyomuexo

MNEBESESESI

venstbanit

b

]

nes p

cum Roma ageret tanquam de illuftri fpec

Ula ]

ehut o

omnia profpecaverit , qua in JEgypto fie«

r l

rent ?

üdius

5 Fabulam rantum eff: , velid Tyänæu'm

ópe Damonis folum cognovitfe,

Hinc etiam

minimé verum cenferi debet , quod Varro & Pli-

tf

165

nius/, 2. e. 17. fcribuntdeLynceno , eum tantá

oculorum acie praflitiffe , ut exeuntem & pertà

i dempot

dunt [*

Carthaginis claffem Punicam de Lilibzo Sicilize

Promontorio viderit ac numeraverit.

Po&ucé

lm i

s t

jtcm didum & illud Orphei in Argonauticis :

»

[.J

-

-

, M

trans atbera, traus mare Lyncesis

!g&quah'

Et /köter Plut

"m , termqu'e baratha profmzda

atm p

Solus in burganis vifu penetravit acuts

du

qn At

Quar. 2. Cur melius videant , qu/i profun-

dos habent oculos? w. Quó minus lucis ocu-

sittun

, lumingreditur, eó melius videt , minus veró in«

giton

|

/

Difrosi i

grecitur profundum. — Verüm hi eculi offufio»

nibus magis , quamalij fubje&i.

putiui"

r

Quar, 3. cut, qui multum valent visü ,

:

ijdem fint olfa&tu deteriore & econtra?&e,Quia in

u

illis vis prevalet videndi , qui (unt humidó &

gt

frigidó cerebró , hzcveró conftitutio inimica eft

hi h

elfadui, qui in calido ac ficco eít conftitutus.

g

fijelt

qQoqoqeqoqoqe

) d olym-

EE

APOHQ'

L

G 3

ARTI-

d& 102 ) &

asest s

...A—"':g

ARTICULUS 1l

monfo

b Vi

4in. G* quomodo. fiat vifio per . Pyrau

ulaspa

mzdem

It t

" Q

, Efp. brcutcr fieri perlmeae reDas G pyra-

[

midem, ta loquumur perfpectivi omnes ,

Vr

vifionem ita fieri ut ta-

apud quos certum eít,

6Ctlo.

dius viíualis üt femper veluti quoddam triangue

lum & pyramis , cujus bafis fitin objecto, co«

fonir

a

nusautem fitin oculo. Ratio eft, quia obje&tum

eít plerumque majoris extenfionis , quàm cen-

tut,o

trum pupille, & tamen radist in pupillam pet

(

lineam rectam : ergo duz partes extrema obje«

i j

& duas lincas reclas emittunt , quz tandem i

dm p

&muta

puridto oculi concurrunt & ita formant figuram

'üütmr

feré pyramidalem,

Exquo fit , quod , dum ob ectum. prope«

u

mosexiftit, minorem ejus partem videamus

Cs

u

quàm cum ab oculo reeedit , intra debjtam tamen

diftantiam. Ratio eft, quó msgis objectum di-

flat, ejus pyramis magis dilatatur, & cenfequen-

Dm

digh

ter plura obje&ta, aut plures pmes ejufdem ob«

je&ti intra bafim füam admittit ; qué, enim, magis

ab óeulo bafis recedit , eo fit amplior "& latior,

m

[

Vihr

& plutes partes explicat.

Et binc ctiam ilia ,

qiiz nobis ad latus affiflunt ; non poffumus vide-

W

te ; quía nimirum non continentur intra pytaml-

Ut

dcm opucam

Ht

Dices

p

-DéOdl,

D sss

p um EE

.biccs 1. Sivifio fieret per pyrad;idcm,ttufnc

inonforet neceffe ,« utquoties perfecté quis vellet

videre pattes fingulasobjecti, hinc indeperfin-

gulas partes oculos convertere ; ac obtutus figere

; .nyrd;

in.partem illam ; quam pre cateris vellet vide-

te : quiafi vifio fit per pyramidem, tota bafis

um

«dué videtetur ; proinde nulla effet necelfitas

1 Ofotts

variandi oculos in diverfasobje&i partes.

feri t

M. Tamet(i pretrahatur radius vifuális ab

m tf

oculo ad obje&tum inmodum pyramidis , tamen

iä&Oæ :

non inde : fequitur debere partes omnes objecti

j ojit

aqué videri , fed potius , utomnes partes videan-

tur,opotetoculos eonvertere per totum obje-

um at

ylum pe

Qum. Ratío hujus eft , quia vifio fit per axem,

ideft , quandoà te ipía in centrum oculi linea ca«

medie

wl

dere poteft perpendiculatiter: ideó vertitur axis ,

& mutatur ; dum vertituroculus, & objectum

uigt

videturperfectius, — Hincetiam fit, ut figure in:

aquis expreísa , ipfis aquisagitatis non re&té per«

n

Cipiantut , quia non poteft fitmari axis

(dem

&

" giui« eo

fi1otu continuoturbatur, :

um

Diees ?. Si vifio fiat perpyramidem, du-

! gd"m dþ

gl

plexfemperobje&tum videbitur, quía due'in

ng'

duobusoculis erunt pyramides..

!

qo

ulm,""g[i

x, Duplicem quidem effe vifionem , & du«

f

plicem pyramidem , unum tamen tantummodo

r hn

amWi

videti obje&tum,modó oculi equaliter fe habeant;

l

& unus infra alium non- deprimatur : ( nam (i

yi: "

unum oculum deprimas, obje&um duplicatant

pynm!'

icet in duobus locis videtur)y

äppareblt, quia videl

G 4

tunc

po

IO4

Part feeunda,

m

GGMCSPNDZENPEU C ygiippcussenute

tu*nugn emm utraque vifio eft fimillima A, ölunu;x

enií

eqt

;.id:mciuw'bis&äm in codem loco ,. fitn, & per

d

axem pyramidis ei 'em bafi infiftere vides,

)

Alium modum , quo folet fieri vifio , fuge

Qp

erit Cottunius híc , eumque novum , q4i , fi tibi

pl

ha

arrifevit( inquit ) «desitte ; fim. minus erit for-

wl«

ta[fe aliusetiam ad aures Pbilfophi , ( won enim

defevo bie ddrifl, ) cui nondifplicebit, — Eft au«

lat

tem fequens; Primo( ait )emittiturab objedlo

qui

videndo fpecies vifibilis; hec tranfit perDiapha-

Bit

num illuminztom , & pervenit ad oculum, illine

i

pervadit anteriores oculi partes & humores, &

tteu

Ti

ipfum etiam humorem cryftallinum , impingit in

tur|

artem poflicam oculi inhumorem vitreum , qui

sítobícurus, & impingit in ipfam quoque tuni-

li j

camretinam ,que eftopaca; & eft (imilis opere

DT

(iq

culoglandis quercing. — Inde dicla fpecies refle-

&itur perctyftallinum , qui quidem, cum lt

n

animatus, G fedes facultatis vifive , illafpécie

"

indutus ac informatus producit aclive vifionem ,

T

quz eft vitalis quadam expreffio, tranfit per me-

dium rettocedensad objé&tum, & tandem deter-

fur

minatur ad illud objectum,ex quo di&la fpecies vie

tu

fün

bilis pyrsmidaliterincepit emitti, Unde viíie

eft veluti quedám vitalis reflexio.

liy

Eodem ptorfus

mod

«««««

o ( inquit ) videtur de

li

vifione philofophandum , ficuti defa&to conípi-

cimus evenire in (peculo. Sifpeculum eífet o-

ht

culus , ejus vifio effetilli refzactio , feu redditio

il

f

fpeciei vifibilis, quz primo fuit à facie intuentis

.ml i

EE

-- DeOcule.

yoy

M o

&unr

:miffa,kdu.m fpeculum infpicit ; deinde fuit te»

w &t

cepta in ipfo fpeculo , & hac receptio eít qua-

L

jes,

dam paffio [peculi ; poftea exdem fpecies vranfivit

fio , ("g*

corpue diaphanum fpeculi,fcilicet vitrum , im-

g n

pegitin plumbum ,. quod eià. parte poítica ad-.

, ttijj

haret; illicdicta fpegies , veluti collecta , exinde

; o tiit

refle&itur, exit per illud idem vitrum, | rurfus

ET

tranfit per medium , & terminatur ad faciem , ex

dbl

qua illa [pecies fuit profecta,

Itapatiter contin«

i

gitin vifione, maximé , quia humor cryftallinus

im,i

apiiffime re(pondet fpeculi vitro: & humor vi«

treus fuá copiá & obfcuro colote ,tüm ipfa cuni-

monts

€3 retina, qua efl corpus opacum proportionan.

d!

qun, i

turfpeculiplumbo. — Verüm , cum hac fenten-

guurut

tiaponat vifionem non adzquate immaneatem

oculo, fieridue pet aliquam extramiffionem , ju-

vl opt

dico vel cumipfo, hujusnovi modi circa vifto-

Ü f

qn?

nem , Authore ,

d

ab Ari(totelica fententia non effc

gecedendum.

,

ii

Quar, 1. Utrum poffint dedie videri flel-

vifont

p

le ex profunde putco? — p. Si quis effet in pro-

m

fundo puteo , quo nullo modo lux pertingeret ad

ejus oculos, fine dubio ítellas videret, nam illz

[ g

funt ia czlode die , & quodnon videantur , fola

jj i

lux folarisobeft , qua intrat oculos , & in ijs (tel-

larum imagines diluit,

vidGïM

Q:ar. 2. Cur quibufdam pre oculigviden..

! w]fph

&.1n oculo

t

tur volitare mures, . glires &c.

"

ifla fieri , videri autem effcprae oculo : fuat vcrà

fumi aut particula humoris alicujus craffi & ni-

jl

S ;

gu

'mf i

-

106

APars fectunda,

;

i

X

"

m

gri,oc-'ulþi hunidres mgtefü Hinc quidam à m

ribundis quibufdam putant videri fpeCtra, cum

illi vitium patiantur oculorum.

Multis tamen

verc apparent fpedtra,

Quar. 3. Cur fagittarij & fclopetarij ,

utmmeliuscolliment , claudant unum oculum ?

9. Quia unicó oculó unicam axim in propofitura

fibi copum faciltus dirigunt: bác rationeunicó

ocelócertius videmus , quàm duobus, quia. per-

fc&ior fit vifio, quando per lineam rectam per-

pendiculatiter objectum vifui feu. pupillze oppo»

nitur.

2, laduobusoculis difpería eft virtus vi-

dendi , uno autem clauío congregatur &

u

Cum

roboratur in eÓ , qui apertuseít ; eó quod Spiri-

tus vifuales magisuniantur, ac proinde mapis in«

äüm 1

valeícant.

Vetiffimum enim cít illud effatum :

pul

d

vis unita fortior,

Hinc etiam animalia veluti

t

of

lco, quibus cor parvum eít, audaciorafunt. ,

dj

quia in corde parvo caloreft beneadunatus , . a

n

proinde ex hec capi»tc'vchcmentiot..

Pii

]V

äïïg

3

tl

E E

qu

4l

E

-

Qüm.

L

LT

lülg

l

QUE-

qua

ia

V à o

ï( 1075 &&

UGSBERCHFUSIP. ctgspgupeeer i

l, n

ts ml

QUASTIO IlL.

Optlti

De Medio,per quod videuus,

oculut :

AR TICULUS 1,

opoltun

o n

qui t

du pt

D hoc ,ut oculus poffit videre , colorem iu-

lequ

Á

cemque percipere, certum eít , quod indi-

vittist

patut &

geataliquó medió, per quod viíüo exerceatur.

Cum enim oculusnon poffitferri, nifiin obje-

" Spïti-

Gum prefens , & aliunde nullus fenfus externus

nugi i

g&wm :

poffit pereipere fuum proprium fen(ibile imma-

diaté fuprafíe po(itum ut. priori parte 2frr. a

j w

oftenfum eft , neceffe e(t, ut intercedat aliquod

rlity

medium inter fenfum externum & ipfius obje-

,*

Gum , atiue adeointer vifurz & colorem.

Iftud medium autem juxtá communem

Philofophorum fententiam debet effe per(picuum

five diaphanum illuminatum; nihil aliud enim eft

affignabile , per quod fpecies ab obje&tis emiffze

uíáue ad oculum pertingant, ficjue determinent

ad illorum vifionem, ni(i perfpicaum | illumina-

tum. — Cujusfignum eít experientia. frequens ,

quá conflat , vifionem omnino ceffare, fi aut ex

toto lux deficiat in medio , auc fi corpus den(um

G opacum impediat diaphanum ; & per confe-

hiculum

quens , illuminatum, diaphanum eít ve

in

neceffa-

N

108

- Pars fecmnda.

LE d

ssl

p5 j

neceffarium deferendis fpeciebus, Præfe;tandïs

noni

objeGiis , ac vifui movendo,

Duom autem perfpicuum feu diaphanum il«

u Vn'd" 2

luminatum dico, duofignifico , quorum alterum

Titl

Prius eft

eft petfpicuum ,. alterum eftlumen.

intcHig

velutimateria, cum modo lumen, modo tene-

d

bias recipiat: poflerius autem eft. velut illius. a-

d pen

élus , quo fenfu dixit Arifloteles zexr, 68, ( 69.

VMT

lv

lnmen effe aéium per(picui , de quo poftea.

Eft

€rgo perfpicuum comcretum . quoddam , ' quod

iuet

pro materiali dicitcetpus quoddam aptum, ut

lum nf

p'a(entialuminis tranfpareat, & abfentia ejufdem

reddatur tenebricofum, qualia funt aér , aqua &c.

Sþhæ;

In abítracto autem & pro formali dicit per/picni-

lj

dlipg

tatem. , qu eft qualitas quedam fimilis qualita-

tibus fecundis.

|

u7

Porró perfpicuum definitur ab Ariftotele

K quo

in praíent /, 2.. c. 7, texté. 68, quad efl quidem

i

NULIM.

vifibile ,non efl autem ut [impliciter dicam per fe ,

féd per alienum colorem vifibile.

Pro cujus exe

C

planatione ftatim fubjungit exemplum in aére ,

Pl'c

aquá , & complutibus corporibusfolidis, qualia

funtvitra quedam , glacies, && rare quadam

df

gemma &c. quz non proptio fed alieno «olore

(Uga

& adícititio lumine funt vifibilia,

2

Qd

Wtb

Proquo notandum, corpus perípicuum effe

duplex , uttradit Ariftot, 7s /;b, de fenfu «t fen-

) Bul

P.c, 3. unum dicitur indefinitum & intermi«

E

patum , alterum definitum & terminatum.

aC

Nomine primi intelligitur quodlibet cor-

RT

pus

N-

De Ocr»le.

IO9

cvemuasi URMDEMINS corUcxcYDRMDENCISNDAU CPDONUSÉR Bpssmrstar vt aol d

ts fs Go

jenand

pustranspatens, utaér , aqua &c, quiaafpectus

non fubfiftit in illius extremitate , íed totum per-

hunumi

vadit & ulterius tendit, & hoc perfpicnum intet*

minstum | eft medium viíus.

No.aine Íecundi

n ahetum

us d

intelligitur ; quod vel per addenfationem, ut ftel-

lg,vel ptopter admixtionem opaci , neque lumini

odo ttt

tillis

eft pervium ; neque vifui cxiftit tranfparens ; &

talia funt omnia czle(ti luminarta , " quz prop-

'-Ql 669'

lu H

terea visü nonpermeantut, Ó resquzlibet im«

butecoloribus. Et hoc

1 "quod

tum non eft medium visüs.

perfpicuum Wtcrmina-

tufts u

Quodidicas: ignis & aér in fua prop,rii

a ul

qu u

Sphara & regione funt perfpicua, de quibushóc

locó agitur ; & tamen non videntur , etiam cum

vj

alienam lucemirobibunt, ut patet. — Item luna

qualita-

eft vifibilis non proprio lumine ; fed alieno (nem-

iil

pe quodà foleparticipat) neQue tamen eft per-

íÍpicua, uthic perípicuurn accipitur, quianon

MtiM

;Wlï f' ]

eft medium , per quod vifio exerceri poffit : ergo

definitio perfpicui non convenitomni perfpiche ,

jj

it gärfl

& praterea convenit alicui non perfpicuo.

9. Ariftotelem prajacta. definitione folüm

j

qushï

definiviffe perípicua indefinita & interminata ,

g

qua alienolumine gaudent, utacr, aqua &c,

j t

quaque interdum actu funt illuminata , interdum

veró folümin potentia; non autem definivit illa.

uum'æ i

M

perfpicua , que& femper proprio lumine cotue

e

Ícant ,. qualia funt aér ignis in proprià regione :

ntcrmlf

2c quippe licet fint media apta traijciendis fpe-

ciebus Qd o;uïgm femper tamen lucida &

pet-

T

fpi-

Pus

4Io

G.Pur:femndn.

2

ia w

vifibilia per e lo-

&fpiwafunt; ]|tem licet fint

-.Vene!ii

quendo; . fed tamenin propria regione non con:

Aias

fpiciunturà nobis, defe&tu denfiratis requifita;

r pm

'Adid, quod de Luna dicebatur( dato,quod totum

P

fuum lumen à (ole participet ) refpondetur , illam

vt j

non effe perípicuum interminatum , quale folum

boa q

definitur fupraab Ariftotele, fed terminatü,quod-

h

duenequit effe proportionatuim tranímittendis

prim:

fpceicbus.

»tcma,

Quzt. 1. cüm

intet perfpicua etiám pofués

bätg

fimus vitra, quando fint reperta perfpiciligg'? R.

I

Effe primum repettacirca annum 1300. Quni-

-t

ido ícientia optica ingensaecepit lumenà Vitel.

lione , Bacone, Kogerio, Joanne Archi Ep:

prin

.M It

Cantuar:à quibus tanquam

primum nata , tradi-

ptg

andi perfpicilia. Ten-

ta e(t arsexpoliendi & form

d!f"que

táfíe quidem videtur etiam Alhazenus Arabs id

h!sf

tf

megouum ,& Ípeculativé abfolverat ; fed praxis

deerat.

-

Obw,

Quzr. 2.

Qlandb &à quo fuerint re;aörti

tb

kubi optici ?

;

B. AnnoI27O. fuiífe repertos à

ld

j tamen. perfe&tionem fuam elapío

Bicone, qu

Áni|

«

(ízculo demum apud Hollandos aceepetunt

"ia

Quzr. 3. Gur non omnes ijdem pstfpicia

lj

lijspoffint uti ? ; Quiahorum diverfitatem exi-

t

10j

jicdiverfa cryftallini humoris in oculo noflro

Vif

f

conEguratioz

Concava dantur myopibus ,Cons

ln i

vexiora fenibus, quibus veró optimie cryftalius

Itl

conítituta , folis atuntur plauis;

mdlng

Quat. 4. Quifnam primus | (peculum in-

Vg

venietit ?

Yii

Ed u

EM

*De Oculo,

pE

petlth

;?;ncrit H x,z .Philofophos inter fe

ais m

t f0 Cot:

Àd arsiavenerit vel potius natura. Praxiteleg

stequilt

primumex argento feciffecreditur Magni Pom-

tod tolut

peij tate , authore Plinio.7..33. c. 9, /Efculapius

ii lt

Wual; [olur

veró apud Cicer, de satur. Deor, 1. 3. ex plume

bo; cryftallo, ferró conficiendi artem. docuit.

i u

imiten

Placet obfervatio Senecee ZVar. queff. L. 3. 6. 1.

prima illa fimpliciore etate, | qua fortuitis con-

?

tenta, nonduminvitium bencficium detorque:

im pl

bat, fontem pellocidum , autlavefaxum pro

l!*

fpeculo fervijffe : mox inventum naturz ars imi-

00 Qjä*

tata in libidinem luxamdue vertir. . Unde . ait :

11 i Vitä*

primo faciem fuam cuiqsiecafus oflendit dc. po-

Arch Eï»

i, t À

fleà vernm jam potiente luxuria , fpecula -totís

pária corporibus auro argentoqste celata. funt ;

il T

denique gemmis adoruata ; . «5 pluris unum ex

Mubs L

bis famine conflitit,quam antiquarum dos fuit..

f ia

Quar. g.

uó fine inventa fint fpecula ? g,

Ob varios fines; Plato monebat difcipulos., ut fe

il reP"?

ebrios in illis contemplarenturs fic enim . fore ,

anHOS 3

ut dum faciem fuam furibundam , & phrenetico

m 'UP !

fimilem intuerentur, impoflerum ab ebrietatis

f -

vitio abhorrerent,

Soctrates moribus teformatne

p

disopportunaafferebat, fuadens diícipulis , ut

jf

erebrófe inillis contemplarentur, & qui pul.

chti fibi viderentur , caverent corporis dignita«

pij ^

tem moribus deboneftarc , qui veró türpes, cona-

gyW

rentut. formz defe&uim , virtutis - pulchtri«

tudine-compcnfarc. Chiiftian& Seneca loc, cit,

nu

j

Y£f

m

!

inventa fzgzt þeqzln » t bono :PE* fe -mefce

Atls

: Pars-/äcu;ndd.

—

wetestum

d

peitu

Multä ex Lac con[ccuta , primo [ninotitia Jein;fe

^ fnont

( ad quadam confilium, — Formofus ut. vitaret

y puli

infamiam: deformis , ut Jeiret. redimendum

u

virtutibus, quid quid corpori deefet : jwvenis

st flore etatis. admoneretur , illud tempus e[fe

difäend'iä' fortia audeudi : fenex. t inde£orá

canis deponevet , & de morte aliquid cogitaret,

Á

Quar, 6. Quid fit »icrofcoptum , & quó

finefitinventum? g.

conílare unico vitro fuma

QUs

mopere convexo , fcilicet globulo vitreo , cujus

ope v. g, pulicem duodecies propiorem quis pol«

P

Tin a

fit videre , quàm fi oculo nudo quis fpectaret ; un«

fonjt

de fit, utdiameterobjecti in cryflallino depine

gatur duodcecies majot ;

quam fit longitudo

Eft

0,jJ],

pulicisfine co mictofcopio petípecta.

ergo inventum ,ad res defe parvas , ut mágnas

EIpton

Notum eft illud de P, Adamo

W Ortni

reprafentandas.

Tanero,celebri Theologo; hicin itinere conftitue

UET

Ws

tus , correptuslethali morbo , in pago tufticang

coactuseít divertere, ac diem ultimum obirt.

la

Morituto vefles , farcinzáue fuerunt exeuflz

"Hitnet

Inter alia modicum vittum,microfcopiur; repeta

i

"lMtet

tum, inquo ingens monílrum , horridumque

um

vifcbatur, quippe cornibus, fquammis, alis , fpicue

loarmatum , & molefpecieque vafto Dtaconi

tllm, d

Ab omnibus conclamatum eit ;

Mi

fimillimutn.

demonem e[fe inphiala, & omniutm votis , 36

P W

ls

riüm [Q

etiam Parochi ad fpectaculum vocati dectetum

eft, fi obitet, cadaver profano lococondendum;

Ds,

-opticæ'

*sl

vencf?cin comperto, Tandem fapervenit

peritus,—

De Oculo.

113

ld dtinää

peritus. quicum omnium rifu, quodipfi Dae-

monem putabant , ícarabeum ( aliqui fcribunt

üt u

ii

pullicem ) oftendit , microfcopio inclu(um , qui-

pj

que vitri mendacio in grande moftrum cvafergt.

iil

ARTICULIUS S II.

jt indntl

onthdtt

r & i

- Quibuscorporibus per[picnitas com-

viro n

efat

o ,O

P

Erfpicuitatem | competere folis coiporibus

phyficis , inconfefló eft apad omnes, | Ut-

inqip

rum autem omnibus fine exceptione competat ,

(hor; t

TT dCPiH*'

nonita certum apud omnes Authores,

li

Multi Academicorum , inter quos eft Juli

a.

Jongii

nus/ib. de Sole, & Jamblichus de myfterijs A«

)

J mdgm

gyptiorum , exiftimant , perfpicuitatem conveni«

rc omnibus omninO corporibus phyficis, atdue

Mu

adeó etiam terre, quamquam minus omnibus

2

reliquis , velutiaqua , séti , cryftallo,

n

Ratioipforum id affetendi eft prima , quia

uf o

bil

a

folin | czló exiftens producit in terre viíceribus

Vatiametala , autum, argentum &c. confes

jutt 'W

quenter cum non detur a&tio in. diftans,

Íol fe«

ffi

Mql&

cundum fuam virtatem , lice: non quoad fuppofi-

alls ]

[pxcü

tum, debet penetrare terrz viícera

Pj

* virtus au«

| Dl

um P

tem folis , quà mediante ibi producit metalla , fünt

ipfius radij & calor ipfis permixtus: ergo terra iítis

qu

ridijs folaribus debet cffe pervia , & (ic fiet per-

j

picua,

!

ldmdünh

j

Ratio ipíorum fecunda cít; terra reverd

eít

Pgtiwä

Pars fecunda,

1I4

P.

—

e(t & apparetcolorata; fedcolor, utipfipoftea

"

dicemus , cítterminus perfpicui 3. €rgo terra eft

fint int

perfpicua.

Tijti

Nihilominus cum — Ariftotele rexr. 68.

c:iampm

bujss lib. dicendum , quod perípicuitas non o*

fituhit

Ras

mnibus corporibus phyficis infit , fed tantüm ali-

quibus , qn& partim funt(implieia , pattim mix-

D ag

ta. Simplicia cenfenter aqua, aér , ignis.in

eamal

fuá fede , orbes carleftes, & fimilia transparentia ,

i 17

pontrat

inter qua potiffimum defervit. aér fpeciebus vi-

Htmm

fualibus defereadis.

Quod autem iíte non de-

terminatée requiratur , inde eft, tàm quia in calo

quise(

oculi beatorum videbunt objecta quzlibet utcun-

inurm;

itedor,

que colorata ; cum tamen nullus ibi fit aér; tum

quia pifces intra aquam vident, miíi illapenitus

Ui

obícurafit, alioquin fruítra illis natura oculos

lum

contuliffet, Imo& llrinatores dicuntnr videre

tiam h

intra mare , Cui feimmerguntad aliquid. quarene

þlimum

A

dum, quam ob caufam íccur folent defcrre o$

lii

jlenum oleó , ut eó clariores reddant aquas: ergo

À

'&um

per has & non per aérem ad ipforum oculos fpe-

cics vifuales tranfmittuntur : ergó prater aéretm

Wtty ,A

Ubl inp

etiam alia funtadmittenda corpora phyfica, quie

bus perfpicuitas ineft , nempe aqua ignis &c.

üm, [

h

fllperfi(

Aidue hac funt corpora fumplicia.

Praterca etiam . aliquibus corporibus tnixe

EE

&

Hne(

tis perfpicuitas competit, veluti cryftallo , vitro

