& nonnullis lapidibus pretiofis s Conítat enim »

P

quod , fi cryftallus aut. aliud vitrum immediaté

ltss

"

R* Tc;

pfmwr Íuper oculum, ïiqeriobje&ym immedi

te

-

De Ocnlo; -

IIf

L

;pülp;üea

te poít cryfallum aut vitrum exiftens, atque adeó

) lt d

finc interjedo a&re. — Reliqua autem corpora

mixta, ut ferrum , plumbum G. terra item ,

"xtu 68'

etiam pura , funto

paca , nullam admittentia per-

|s non t

Ípicuitatem.

anüm 4

Ratio autem affetti eft prima, quia fi inre-

t i

rum naturá

catur unum contrariorum , debet

3 igniäfm

etiam alterum dari ,ut ait Philofophus de czló

zextu ]. I, Íed petfpicuum & opacum funt duo

nspartntih

DI

conttaria : ergà fi datur (incetnm perfpicuum in

(le n

rerum natura, debet etiam dari fincerum opacumm,

ja ii a

quale e(l terra &c,

2. Duo extrema debeat effe

betutt

impermixta , & omninó alienz naturz. inter fe

]

Lait; lU

fic calor eftalienz natureà fiigore; fed czlu

m

iil

&terraia genete. corporum íunt extrema , &

T

calam eft ita primum perfpicuum , ur nullam an-

gt

ncxam habeatopacitatem: ergó | & terra itaerit

T.

primum opacum,

ut nallam penitus involvat per-

ia

Ípicuitatem,

qui:t

Adargumentum primum fupctiüs addu-

;gulOS [Pþ

Qum zz, Solem per fuos radios permeare meatus

2 Wm

terrz , qui funtaere

pleni , doneceó pertingat ,

yü(sl qül'

ubi invenit materiam metallis excoquendis ap-

tam. Locus auiem ifle non u/ine adcà diflat à

fuperficie terra , quin fol eà poffit pertingere per

fuam virtutem ; ex quo tamen non fequitur, ter-

hn

j;,

ram efíc perfpicuam.

Ad ecundum , cum dicitur ,terram effe co.

f if

loratam , confequenter perfpicuam terminatam ,

l*mmld

y. Terram puramnullius effc coloris ; lcrraaus

'Za

H 2

tem ,

116

DESHAMETS T.

Pats fecunda.

us s

tetti di

tem, quam defa&to calcamus , eft colorata , quia

t2 lls

mixta; Nam aliud e(tdicerc ,. color eit perfpi-

V Go

cuum terminatum ; aliuddicere, coloratum eít

þcrf icu

um terminatum. Prior propofitio eft

pric

(terior rigorose loquendo eftfalía. Nam

ijshom

vera , po

Qd

paries v, g. aüt fe

rrum utidue fant colorata , nihil

ftintst

ominus neutiquam funt perfpicua.

Ex his.

Infetes 1, Falfumeffe, quod dequibuídam

Ánd

ul

hominibus in Hifpania , Lsceis dictis fpargi re-

m

fert Delrio, quod fcilicet per montes & lapides

s viderint ibi defoffos chefauros, me-

Diüs Y

fepulchrale

lim |

talla &c.

Needue enim videbant illa per mcdium

Tümi

terre C cum h&c, ut di&ium, non fit perfpicua ,

billy

confequenter deferendis . Ípecicbus thefaurerum

Tibos|

inidonea ) corporeo oculo, fed intelligebant ex

)

atre fuo , cui fe devoveranr , Diabolo; nam teíte

(

[ts E' 20

«odem authore, deprehenfifünt fuiffe magi.

M

Inferes 2. Idem fentiendum effe de illis, qui,

neício qualia fpecula circumferunt , qu& monti-

) Sn':

t

bus metalliferis applicata ftatim produnt metalla

tuly

in illis latentia , peciebus nempeillorum à vifce-

D

ribus terrz ufque ad fpeculum prop

agatis. Cum

do per illam

li

enim terra fit penitus opaca , quomo

ffent emittete ?

^ don

dicla metalla fpecies continuó po

ergo eft credibile, hic aliud pactum interce

dere

&t

cum Diabolo.

Qttd

*

" &x(V!

Colliges 3. INon dari Aqui

leges, qui aqua£

térra latentes, przcisé perípicaciá oculorum fuo-

kbah

rum videre ac indicare fe poffe putant , praíerum

nago

dois

qua à

fxä prima terza fupcrf?ci: plurcs cubitos ; à

cerra

m

De Oculo, -

-7

TWl t

——

d

p

ht qii

terrá diftent , tunc enim þropzer opacitatem ter-

12 illas videre nequeunt.

Vel enimtalis infpe-

Á petf

yratüm d

Qio aquarum in terra latentium proveniret ex

ofitio «

perfpicuitate & acumine, vel ex qualitate aliquà

a, Nut

ijs hominibus beneficio nature congenità & cons

vutz, n

€eísà? primum dicinequit , cum ejufimodi ho«

x s

mines catera objecta non acutius videant ; Nec

qnibufd:m

fecundum ,quianon apparet, quenam fit dicta

qualitas : ergo,

Accedit, quod nonnulli, qui

|pugi

& pl

hoc munus venditabant , faffi áint , — nihil (* mi-

nus ,quam aquam fub terris videre, feque id (o-

Jr05, f

«t

làm lucri caufa confinxiffe.

Quare & ij , quo-

rum di&lo effoffis puteis aquz teperte. (unt , qui»

vtitt

eautonit

buídam venérein fufpicionem initi cum Damo-

nibus fzderis,

itint tl

Quamguam , utadvertunt Conimbricene

us

It 'tl

fcs 1. 2. 3. 9. drt. 2. non defint tate. noílrá no-

biles Philofophi , qui partem affirmativam tuen-

; Ilf qU!v

tur , nimitum reperiri homines , qui reveráaquas

terrá latentes confpiciunt , iddue ex fpeciali dono

14

vt

naturz, 5i enim alijs hominibus peculiares quafda

affeQiones praeter communem ordinem & con-

u^

Qu

5 g[llhm

(uetudinem ab ipfo orta datas legimus , cur fimi-

le donum Aquilegis denegemus ? Certé. Alexan-

der Macedo , ut refert Calius Jib. 29. cap. T7. eX

Jtett "

Cute & membris. füaviffimum odorem afflibat ,

& , qui ejus menía przerat , Demophoon , in fo-

y r

m

lebaineodue rigebat , eftuab/tinumbra, — Athe-

nagoras Argivus à Ícorpionibus percuflas nihil

gt

dongato

Tintyrite incola /Egypti inter. cro-

;39032

codilos

ul

N

118

Part fecunda.

—

us apen o octscscas ditsssud Hosucil GINMNNNNNME

codilos impuné verfantur, Qusdam ZEthiopum

gensex Adverio Meroes ad ufqueflovium Hydae

Ípem citra periculum afpides comedunt.

Si et«

£0 his fpecialibus digreífieaibus circa ejufmodi

homines naturaquafi extra chorum faltavit , cut

05]0

nonidem dicatut de Aquilegis , illos nimirum

fpeciali dono naturg prgdiros ad. patefaciendas

aquas fub terta latentes.

Malim tamen fidem

adhibere rationibus phzlo(ooh:c:s , quàm hiíce

expetientijs admodum incertis , & quarum fingu«

lis facilis ratioaífignari poffet,

lilud tamen non negavero, fi aque nonlon-

ge diffloant ab extima tezre fuparfïcuc , dati poifc

fictf

horines visüs t2m validi & scuti ,^ qui aquas in*

toeantur fic terrálatentes , pr»(ertim fi accedant

lrás

aliquafigna, utfi juncos videant. vel arundines

V9

p

in camporum planitiebusexctefcere, vel diura«

nasalicui loco incubsntes , cum hac vegetabi-

Vl

tht

lia palufirialoca ament, & rànz aquas quarant ,

hr

ut tacearm alia figna,quibus Aquilegzes ;

Á

ubiagug fubfint, explorare

Pf!ml

poffint,

Ál

Vi

J

il

Duy

ä**d.x

b

[

hy[

QU E.

JDe Ocslo,

119

T

CNECRCHUS

p . 4l

TEidipt

QUJAZSTIO IV.

tom Hyo

il

Snt

De

& la

iMavit , C

:-Objeäo. visus Luce. mempe . ac. co-

os nirtint

lore,

atelaceti

AR TICULUS I.

m t

um j

Quid [it Lux ?

um

Itca objedum adzquatum visüs fuit olim

«uænonbn;

C

quorundam Academicorum opinio ex Phee-

, dj

nicum Theologia accepta , ut refert Prifcianus

j

( acceli

Lydus de auimacap. 22. quod, quemadmodum

st

in genere intelligibilium primum intelligens neme

pe divina mens,eft primum quodqueintelligibile,

x

€0 quia, quz (unt fparfa ac divifa in his inferio-

( v;getäbl'

ribus, in(uperioribus adunantur; ita in genere

| quæfmtf

fenfibilium primum fentiens , fit etiam primum

!egti !

fenfibile , & primum videns fit primum vifibile.

t

Primum autem videns, dicebant , eft Sol , univer-

falis mundi oculusomnibus prelucens , omnia

videns , atQuc adeó etiam Solerit primum vifibi-

le , confequenter adzquatum objectum visüs.

E

ideo ftuità gentilium fuperftitione in numerum

Deorum fuit collocatus. Imó folem non Deum €

media plebe , fed czterís Dijs (ydereis prelucen-

tem celebrat Homerus ac veluti re

gem falutajt. , m

t:

þymno » dum accini

H4

&ol;

(

Pars fóctinda,

M;j

Sol , qui omnia de[picit & omnia audit , qui lu-

m

cet mortalibus 9. immortalibus Dijs ,. [alve

putur:

Rex!

W

troli

Homerum meritó propter?a laceffit. Pru-

dentius, dumitailludit & accinit : /. 1. contra

sis; I

httq

Symmachum :

fs.

Efl ,qui con[ptcuis [(nperos quafivit in a/iris'-

lo

"5 ufus babere Deum folem , cui tramite certe

poi

(ond itio impofit a eft , vigilem tolerare laborem,

Omaii

Tum

Vifibus obje&tum mortalibus , orbe votuudo

quei

Pracipitem , terreque globo per jnant volan-

I9

lmdgo

LT

Quare fententia hec antiquorum , quod Sol ,

IÀv

tanquam primum vifibile ,fit obje&tum adaqua-

)

Vidit j

tum visüs , fal(a;eft , fapponit quippe falfum,quia

lon

Deinde

Sol nedue videt , nedue omnino fentit.

husil|

objectum debet proportionari cum potentia ;

didm

Sol sutem maxime vifum excedit, quinimo cf£:

hn

fendit & excacat : ergonon eft objectum adaqua.

büm(

tum visüs.

ipla

Verum , licetfol íecundum fuam entitatem

lmm

non fit obje&tum adequatum visüs , aliquid ta«

dl

men derivatum zb illo , coatinetur intra objectum

Q

visüs,Iux nempe , quefimulcum co/ore ,. inte-

tfïth

grat obiectum adzquatum potentiz vifivz, Íta

d

communiter Philofophi Ratio hujus eft, quia il-

r

lud eft objectum alicüjus potentize formale & ad-

D

&quatum , quod períeac ratiome íui attingitur

ab

mf;

lim

m

we Odü[d. :

I2I

Bi iaf lg

—

CO REREEDENEDB cmemmmeeo

ne iui attin«

; 1 qtti [tl-

&b illa, ted lux & color per ífe ac ratio

guntur à potentia vifiva ; conftat quippe , quod

, f :

nihil - videamus, nifi fitlucidam ac coloratum *

ergolux & color funt objectum adzquatum vi-

f Pru»k

l, conlt

süs; hóctamen difcrimine , quod lucem fineco»

lore , colorem tamennon finz luce videre poffi-

fnus,

Igitur nobiliffimus omnium fenfuum oculus

T l

yite (

pro fuo obje&o meritó. fibi vendicat qualiratem

hbt

omnium nobiliffimam , nempe lucem , corporea-

tudi

rum omnium rerum optimam & pulcherrimamy;

"77

qua idcirco à magno Dionyfio vocatur primaria

nnágo Dei, in quà fe ipífum cum totá bonitate

fua pinxit Deus, primogenita ejus filiaquam prie

li,

mà voce fuá genuit , & bonam effe pronuntiavit,

d )

vidit Deus lucem , qued effet bonatc. . Gen. T.

WUMM

Eonaprofedo; ob cojus abfentiam dolebatbo-

Dunt

nus ille feaiculus Tobiascap. f.». 12. quale gaue

j j

dism mibi evit , qui lumen celi now video, | Et

imo d

ineritó , nam , ut Demofthencs dicebat , quivis

idaque

bomo deleflatur , dum lumen videt ; id, quod

ipiämctSpirims S. teftstur Eccl, Ccap. Y 1. dulce

yinutm

lumen & delettabzle eff oculis videre fólem. Un-

de Imperator Adrianus , cum fetvorum fuorum

quid u

bjgäüm

cuidam , mucrene eruiffet oculum , paratusque

d

effet damnum refarcire , optione eligendi famulo

2 lt

datà ,id refpon(i accepit: mibil aliud fe petere ;

optare verb oemluss , quem awififfet , cni nec Mi-

J [

&ad'

de opes couferri poffent, ut fcribit Galenus de cog-

nofe. antmal, snerb. — Tantóin pretió femper fuit

"

lumencali nobiliffimum.

Hy

Ca te«

152

Tart ]Z,cäzda."'

—

rustsrumed)

"

MMM——-——MM

——

Caterum à Matbematicis difcrimen invenis

munis

turinterlumen ,lacem , radium & fplendorem.,

&our

Lumenenim cum Ariftotele definiunt, 4

ferli

perfpicii nt pev[picui : Lucezm veró qualitstem

üdrbent

illam , quz ineít corporibus luminofis , veluriSo-

t

li , igni & quibuslibet corporibus naturá fuà lu«

Sutcit

cidis: Radism ,illam lucisparticulam, que re-

ff

& vi&tenditad terminum : flenderem denique

tule

illam ipfsm ,firefle&tat. Nos in prafenti non

xdiqx

diftinguemus inter lucem. & lumen juxtaillud

tri]

tritum axiomaAri(t, res appellandas effe , ficut po«

teüig

pulus appellat,

De6nitur autem

Lu/x ab Ariftot. 2. de mzi-,

mod

i !

m ,cap. 7. quod fit allus per[picuai nt perfpi-

lym

euum efl , Íeu qualitas reddens corpus diaphae

177

num a& confpicuum formaliter ; cum enim

mj

corpus diaphanum careat lumine, non eft att»

peripicunm , fed tantum perestiá: cum MT

lls |

perfenditur lumine fit actu cranslucidum' ac pete

Ípicuum.

T

fl

Quates hic occafionaliter , cum antea dixe-

Qot]

rimus , lucem effe prizzogenitam filiam: Dei ,, eó

m(þ

quod prima die fuerit creata , quanam fuctit illa

(tà

lux , fpiritualis vel feafibilis ?. certum . eft, quo

non fuerit lux alicujusaftri celeflis aut folis ;

V.g

I

cum quartó primüm die hzc produdla fuiffe,

P

r

quafi certo ab omnibus ( i paucos excipias ) te-

m

neatur, S.Aug. L. 1. Gen.ad lit cap.. 3. & 9

alijsq'e locis, afferit , lucemillam non : fuiffe (en«

t

Com-

üb:lem » fed lþi;rilttvxale;m & Angclicanï.

muni$

tt

i kond

—*De Oeulo; -

d

d

d

122

f nveti

munis tamen fert opinio 53. Patrum & Do.

lendotet

&orum, lacera illam non fpirituslem , fed veré

t du .

fen(ibilem lucem fuiffe , Verba enim S. Scripturze

puditr

debent accipi in omni litterali. proptietate fine

TC

metaphora , nif1 claré aut contraria. authoritas ,

rilni lu

autcircamítantig ipfz ,. id denotarent ; fed in

qu m

fignificatione u literali /& non fignificat fpiti-

n

tualem , fzd veté fenfibilemlucem: ergo,f(icut

v[enti ol

reliquz vóces ,ut Dzes , Nox, Mane (tr'c. in ma-

juxtaillud

teriali fignificatione ace:pidebent , ita& luxin-

, far

telligi debet de (eafibili materiali luce, . qualis eft

modernaluxíolis , & nonde fpirituali. Unde

? dl iW,'

id ipfum manifefteconfirmst $.. Ecclefia in fuó

l Wffi'

hymnó Dominicali ad vefperas itacanens: L»cir

yip

Creator optime !^ lucem dievum proferens, pri-

yr at )

moráijs lucis nove ,mundi paraxs originem.

uzres 2. Qesnam fuerit. lux illa fenfi-

at

bilis primó die produdta ? g.

omiífis aliorom

nl r Pllc

placitis , lucem hanc primó die fadam, non

fuiflelucem folis , fed quoddam qualecunque

I l"

corpus lucidum ad fimilitudinem denfz lucen-

Dli j tö

tisque nubis , illuminansquidemorbem , fed lu«

u

ce adhuc valde remifsá, tali nimirum , qualis eft

&,quu

v. g. Luxfolis in aurera ; duriffeque tamdiu, do-

[ filt ,

nec ex illà deinde quartó die efformatus eft (o0] &&

filb

reliquafidera, — Tta fentire videtur Ven: Beda ;»

Ias ) li

fuo Hexam., Magift. fent./, 2. Nicolaus de Lyra

; 69'

& alij.

Ratio breviseft , quiahóc modó infiüiti-

fcit

tur magis tritz expofitioni [cripture ,. folem &

Com

rcliqf:a fidera eífc facta primüm quartó di

e.

mum

ARTI-

N

$043

d

GusRO

AR TICU LUS.I.

eu

à

Utrzm Lax [i£ qualitas a. Jubfi

tía?

mpu;

An-

hitenu

f irca lucis contemplazäo:f:-nt) » de quax Atiíto-

teles hóclocó egit, Ífolet hícincontrover-

f unf

fiamadduci, anlux fit fubítantia vel accidens ?

impr

quó in pun&o diver(z(unt, AA, Sententig. Eme

lum

pedocles & plutes. alij ex Academicis Philoío-

ibid

phis , afferit lucem effe corpus quoddam lucidum

& omnium nobiliffimum.

Ad

uam fentene

s

tiam revocati poteít alia afferentium , lucem eíle

itde

fubftantialem formatn corporum lacidorum,

leti

Alijftatuunt , lumen effe effluvium quode

! o

dam corpuículorum ex corpore lucido v. g. fo-

fhotà

le, per modum halitüs undequaque diffufi & ex-

(f

halati; quemadmodum à mari vapor continene

ter exhalatur; fic tamen , ut incredibili veloci-

Tsl

&t

tate diffundatur G infinuetur per poros directos

Tat

corporis diaphani ; ac deinde ubi ad corpus opa-

fia

cum , cujus pori inordinati & implexi (unt , pet-

venerit , ex partefiftatur, ex parte reflcctatut. ,

hici

aut faltem refringatur,

Qiat

Alijcum Cartefio non ponunt lumen in

f

ipsó tali effluvió, fed in nifu tantüm | effundendi ,

"d

quó in motum propendent globuli fecundi Ele-

!s

menti continvato ordine difpofici undequaque à

p

co;;ptc lucidoper medium diaphanum , nisidue

illo ,

Ti

*

: De Oculo.

12f

d

;llö , feu negativa gravitatione oculum ita aHïci;uz

exinde videat,

Alij rurfus fentiunt , lucem quidem non effe

at

corpus vel corpufculum , aut formam fubfítantia-

]em , fed duntaxat qualitatern intentionalem, nul«

latenus maturalem. — ItaScotus i» 2. diffintt, 7-

i Àif

q. nnica, /Egidiusibidem & alij..

YOv

Nulla tamen ex . his fententijs placet, nam

d!

imprimis , quodlux non fit corpus aut corpufcue

g, r

lum , oftendit ex Arift, in boc 1. 2. 0. 7. S, Thomas

Dl

ibidem lect. 14. ubific arguit: dwe corpora nom

|uci

po[[«nt effe fimmul in eódem locó s fed lumen eff fi«

; fentt

De-

mul cum aere: ergo lumennon erit corput,

"T

inde , (i lux effez corpus , non poffet diffundi,pre-

FUif

fercim lux folis in unicóinantiper cam. vatla cz-

L

U ;

lorumípatia; Nam veldiffanderetur. per itta

lg'f

motülocali, quod repugnat fieti momentó in-

( m

divifibilitemporis; vel fieret iftud per novam ge-

j

nerationem & multiplicationem illius corporis ,

qdite

& (ic diffufio luminis afferret infinitas fere gene-

lt

rationes aC prtoinde etiam corru

ptiones fubüanf

tiales , quodeft merum figmentum.

;

] OP'

n

Qod lx non fit forma fobftantialis, etiam

hat

facilé refotatur , r. Quia lax eft. per fe & imme-

diaté vifibiliss forma autem fubítanualis folum

2. Quia

4l ïfl

medisté &t per accidens | videri poteft,

fgndi !

alias, dum lux diffanditur per aéra , aut corrum-

dfflt:

peretformam fibitantislem sénis, aut fimul effet

jl

penetrarivé. cum tormáà fubfiantia

!i göns ,ngod

juit

naturaliter repugnat,

l

De-

Y

Par: f?cunda.

w—-u—-m—,—— p

CEOFRSNUIPREER:

Dd

[ lnl

fedlox

Demum , quod iux non &tkqua!itas puréin

tentionalis teprzíenta'iva colonis , inítar fpeciei

g

impreffe , repraíentantis colorem à fe diflin-

«rus;

Qum , exindeíuadetur 1. Quia lux xeddit acrem

It fott)

veré ac realiterilluminatum, & corpus , unde

Y

egreditur , elt veré actrealiier luminofum; Spee

tottptt

Cies autem lucisnon reddit sérem realiter iilomie

Mle

natum.2. Experimur, quodlux habeatresles

hbt

ac naturales effectus calefaciendi , difgregandi vi-

br d

fum &c. quorum tamen nihii à . fpecie. vifuali

dit,v.

prafítati potefl :ergolux non eft qualitas pureine

vle

tentlonalis. Quare

|

Dicendum , lucem effe qualitatem natu-

um

rdlem s ita Ariflot. S. D. loc. cit, quem

titrg

fequuntur Conimbric. Complutenfes , multique

tolori

)

alij.

Ratio brevis eft : Quia, ut dictum, non

maly

eít fubflantia, lux quippe intend:tur & remit'itury,

|

t

quod fubftantie eonvenire nequit : ergo lux fo«.

[

lüm eft qualitas & quidem naturalis , cum pros

W

ï

ducat effectus naturales,

lm

Dices r. S. Aug. /. 3. de libero «rbitrio cap.

fj

f . inquit, quod [ux in corporibus. primum locum

iaj

tenet ; ergo & ipía etit quoddam corpus,

du

x.. Ex $, D. 1. p. q. 67. e/frt. 2. ad. 2, ubi

lst

fichabet: *"Dicendum , quod. e^dugn[liuus aceipit

lpcem procerpore lucido in atl n , [cilicet pro igues

"

& Ok

quod intev quatuor Elementa nobiliffimum e[f.

At

Dices. 2. Lux dicitur ferri , diffundi , te-

r

fle&i &c. qua pradicata funt proprietates Core

D

Pori's. ltem, quodeftfiguratum , eft corpu

s;;

dg

€

il

*De Oculo-

127

ao ia ER

i utit

fedlux efi figurata , nam radius (olaris ingtediens

at fptot

per foramen angulaze , cadensque fuper aliud

fe dilite

corpus ad mediocrem diftrantiam politum , appa-

( n

ret rotundus: ergo.

, u

x. Illa predicsta tantüm metaphoricé luci

n; v

competere , ut advertit S. D.boc l, 3. lect, 14

er dl

Adalterum g. Quodluxde íc nuliam proríus

TICL

habeat figuram , fed , quod appareat figerata, ha«

g

bet vel. ratione corporis luminofi, à quo proce-

ic vll

dit , vel rationecorporis , pet quod ingreditur ,

1 puxäm-

vcl exalia intrinfeca caufa , de qua Perípeclivi.

Dices. 3. Lucem efle qualitatem intentios

w t

nalem , quia participat proprietates omnss fpe-

t qui

cierum intentionalium; 1. Enim per fpeciem

vl

coloris videtur color , non visá fpecic : ita perlu-

Ill ia ;

men luxfolis confpiciturnon autemlumen, De-

iif

indeutrumque caret contrarió , neutrum etiam

.1uX u

durat füblatá caufá ,per quam producitur.

m PIO'

W.Lucem participatealiquas proprietates

peeierum , ut quod careat contrarió , quog dif-

iiuti)

fundatur in inflanti , quod in confetvari pendeat

17

à cauía cfficiente &c.fed in multis tamen differre,

ut &x diclis potef* conftare,lux enim producit effe-

n t

€us reales,realiter videtur &c.non autem fpecies.

mifil

Querés obiter 1. Quarefol luce fuá ceram

& oleum albsfacit , homines autem'denigrat ? .

[ ig'ff/!

lKo Z

Rationem effe , quiafolex cerà G oleÓ extrahit

umozer terrenum , quó multüm abundant, &

j

; (ofe

€x quo folet enafci nigredo, atdue hinc extrahen-

tfpüs;

dohanc, caufam nigredinisilla albefacit, / Econ-

l

tra

128

OH

Pars [Z-;undæ.'

h-

tra corpora adufta fiunt nigriora ; Sol autcm adu-

rFit carnem: ergo.

Quar. 2. Quare íol poífit decolorare cor-

-L

pora , non autem ignis? zj*, Quia fol. eft fubtilior

P

igae , ideodne penetrat ctiam ad carnem inti-

mam , eamque deurens cfficit corpora . nigra ; At

ignis poteft quidem alicui pari combuftz. indu-

cere colorem nigrum , fed quia non poteft. pene-

trare ad intima Corporum ,. non peteft illactiam

l,

denigrare , ut patetexperientia fabrorum.

pufi

uzr, 3. Quo menfe & die Sol cumluna

pusl

fuerit productus? && Utconítat ex $. Scriptura

dte

Geuef,. 1. Solem & reliqua luminariaquartó die

Vitt

fuifle producta.

Ceníet autem valde probabile

lutqy

Ven. Beda , Pererius & Ptolomaus , hunc quar-

m

tum diem fuiffe diem Mercurij ( eó quod prima

i

dies fuerit diesfolis.) & quidem vigefimum pri-

RU

mum Martij; ficjduefolem íuo exortu primum

Y

&quinoctium vernum conflituiffe ; Ratio forte

h

cít, quod ab hoc equinolio annus aftrono-

d

inicus fuum o:diatur

60s

initiume |

p g

It (

ltl (

Q COR B-

gun,,

CA

u

lutgm

»Q

UT

ARTI-

hr

z Emi

129

g

t adi

oretot

IART ICULUS Ilí,

! fubulit

netm n

Ébenouena. qo* proprietates quedam

À

MCÍ$,

npu; i

o iil

( XUsr. t, quenam fint proprietates lucis ? M.

d p

3eq. 1. Lumen per lineam rectam produci-

du

tut. 2. Non àcentro tantum , fedab omni fu-

1,.

cu n

perficie extima corporis emanat ; quia totum Cot-

pus luminofum eft , alioqui unumn tantum effun-

cripul

deret radium.

, Lumen in. momento totam

gano l

virtütis füge f

pharz complet, quia aliz qualitates

yobil

fucceffivé

producuntur , vel quia contrarium ha-

t QUII'

bent,

vel quia fubje&tum eorum deb:t rarefieri aut

j pn'm: Í

condenfari , quorum neutrum eít in lumine. 4

e

p

Lumenlongius provectum flatim languefcit

?

jprimut

quia ita & caterz qualitates. — $. Lumen abla

-

jo fott

tó luminosó ítatim perit , quia illuminatio ;

[orlQ

€!! quedam continua aétlio

» unde ablatá

causá ceffat,

6. Lux medium diaphanum,

per quod tranfit

, non immurtat.,

7. Majus lu-

men offuícat minus ;

Et hoc refpe&ü oculi no-

in; fi

C & major fragor minorem (onum extin-

guit , quiatotum organum occupat.

Quar. 2, An dentur aliqua corpora , quæ

ucem ingenitam habent,in obícuro conípicuam-

X. Quod fic ; talia funt quedam animalcula velu-

ti eruca , lampyris &c. de

ehré canit;

qua Poéta regcntiw pul-

VT

Has

130

actanati

qeeme

Pars fe-cgnda.

—

ER I-

t

Hac modà (amma petens commotis emicat alis

Rur[usc addutlis fulvum decus aurea condit ,

yrin

»

4

preti

adrdentiqie proculfugiens. levis igne cornfcat

Et quocimqne volat , fecum [nalumina geffat,

tinguü

Qt aof

. Quzr. 3. Quomodo lumen generetur in

t

t

'gï'ufmædi animalculis? g, Ex Kirchero /. r. ar-

sismagna s quia cum hacanimalcula (int exfan-

nl

guia & frigidiffima , neceffum eft, ut partes ig.

(cur

nez(ive calor circa digeítionis locum à natura

concentratus , ibiacquirat vim lucendi , animali

lls

h

eidcm neceffariam, Similem lucem babent etiam

Jucius , gobio , rana piícatrix , ofttacea , crufla-

Átt

cea, & quidem oflreg nonnifi putrefaci lucem

fundunt , cum fcilicet humor oleofus ac lucidus

!

"1!0

lo

«x mucore fur(um prodit..

Qiy

- Qusr. 4.Cur,fi felisaffricetur hycmc,fbintil;

Wt

las emittat ex pelleinloco obfcuro: w. Emittere

etiam inluce , fcd non apparent : eílate veró de-

Qu

funtfcintille , quia pinguis hurnor non ita cerre

tio

creícit , fed avolat , hyemeinter pilos dorfi pra«

t

«ipué hatret.

ï;nu';

Quer. f.

Cur allifo capite lux in oculisotie

li ]

tut ? y.

Hoc ijs precipue evenire , qui vino in-

dulgent generoío , quialux illa funt fumi quidam

»

y

intra nosaccenfi, qui veluti face conCuffa'emitf-

tunt fcintillas,

M

p

Quar, . 6. Cur nodua melius

viiet d

tüts

? Idem de illis eft, - qui

It

no&c , quam de dic

oculos

-

,

De Omla,'

ais i

MR tss a li ass MIRKUNIMIGMUNSO Ynseneer n

$3í

4t dii

oculos no&tuarum ha

bent hoc eft , pupillarum

« condi

Brandium ; nam per has nimium de dielucis in«

greditur, & fpeciesaliarum rerum in oculo ex-

nj i

gf/f("o

tinguit; ideo tales de die con(tringunt popillam;

de note autem minus ingreditur,

Noctua in«

netttüt i

fuper ob lucem innatam oculis , obícura nocte vi«

) L ] h

det.

l

1

int 0

Quar. 7, Cur : qui prodit ex loco obfcur&

:

in lu

piter

ï

cem (ubito , nihilvidet ? g. Quia in ob-

] ii

fcuro, cum non fitoculorum ufus , fpiritus ad

; at

illosnon veniunt, íine fpiritibus veró etiam in

vnt du

Tuce videre non poffumus ,

ferint,

priusquam illi accef-

, MUU

s ltl

Quarr. 8, Cur quidam in luce magna videz

j hii

re, legere , &c. non poffint? w, [deo , quiacum

oculó muitum lacis illabitur , vifio fit confufa, i

quibus pupilla ampla , lucis multum ijs ingredie

,g,(cmtü'

tür in luce magna , at(ueita vifus tarbatür;

fmiti

Quszr.

9. Cumlux ficumbrz oppofita ,

| VCl'ö i

quid fit umbr

a? W. Nihilaliudeffe, quam privas

tionem lucis ,

ita communis ; quamvis aliqui fen«

pf

j

tiant effe Ípeciem opaci , quá opacum eft , cui fen-

tentiz adhzrere videtur ex parte Card. Sfondra-

)culüon

ti. J 3. $. g. (uz Philofophia.

Quar, 10, Utrum herbarum. & arborum

[ Wm

umbrz , habeant fuas fympathias & Antipathias?

m gml['

W. Quod fic : fic fraxiniumbram omnia animalia

preertim lufciniz amant , quia ibi à ferpentibus

i a

tuta (unt ; ferpentes veró ftaxiniumbrá necantur,

qül

I'tutcx .Ipdiæ Coca

9 , €x quo celeberrimus ille

l2

p otus »

at

cPar s þcundd.'

132

p od

d

potus , quem vocantCzoc

bolaten , conficitur , fine

umbráà ebani deperit ; & ideo nullib: fine ebano

reperitur. Dolor capitis,quem quisinumbrá jugs

ul

landiscontraxit , mox dicitur fanari fub umbra-

tiliz.

Umbra hyzenzcanes facit obmutelcee

re, — Umbrz fpatio confummuntur, & idco aves

altiffime volantes nullam jaciunt umbram, Um-

P

braetiam terrz ultra lunam non fpargitur , fupra

Illlm[

lunam,veró omnia pura, & diuturnz lucis ple:

p

ma. Pluzacirca lucem. & umbram vide apud

LE

tut.

Kurcher : fol, j . in arte lucis & umbrg.

—.—. Quares11. Aa umbiz poffint hominem in

EUR

lucis vitalis ufura confervare? Bz. Affirm. Exper-

ti funtid.olim /Egyptij, qui varias sgritudines

L

arborum falubrium. umbris pellebant. — Potiffi-

D

mum autem medebantur Phreneíi,vertigini , me-

hr

lancholicz &c. — Quapropterrecté. fcripfit Al-

n

L

Ü

bucafis Arabs, umbram citriorum prodeffe cor-

Wt

di ,melapiorum umbram | phtyficis effe faluta«

T

Sicetiam rofz,nardi hyíopi ac chy:ni um

LT

rem,

braconfortat, Etuniverfaliter judicatur , quod

Tno

umbra eidem corporis membro proficuafit ; cut

du

conducit ipfe fructus,

hr q

rige

tj

K

Eal

Qu

3 eW, u AX

[

eo «

N

l

t

ARTI-

De Oculo;

135

P

secsueni p

itur ,f

Y

ARTICULüs IV.

neut

mbiijig

€9* utrum . diffingnatur

jb umbti

Qm'd fit color ,

4 luce ?

x

hmutet

ideo at

Rater lucem , quz inter corpora eft primum

iffli Um'

pulchrum & tot:us. pulchritudinis prima-

yr, lt

rium principium , alterum viibile eft color , luci

j

prope par decore G gratia , in cujus finu fic vivit;

vilti

ut ed emoriente& ipíe color (tatim emori videa-

]

tur... Dehoc duoquzruntur , quid fit , $&utrum

qmtun

à luc: reipía diftinguatur.

» m

Arifloteles /. de fenfu C* fenfili , ita defini-

du

vit colorem: coler eff a£lus per(picui in corpore

Po!!'l'ä

terminato , hoc eft, ut alij ex . graco vertunt :

(j 0f*

«olor e[f terminus feu extremitas per(picui in cor-

i M

pore tevminato.

Etquamvis etiam lux folis GC

d

aliorum fiderum moveat actu perfpicuum , idta-

, filte

men fic ett intelligendum , quod lx ipsó exerci-

tió & influxu fuo faciat perípicuum , color veró

ymi u

j t

moveat a&tu perípicuum five' diaphanum jam

l(lh d

actuatum &illuflratum perlucem. — Eft ergo co-

lor qualitas , quz , licet fitin partibus eiam inti-

miscCorporisopaci, non videturtamen , nifi in

ejus fuperficie : lux autem vel non eít intracor-

pus aliquod , vel (1 eftintra corpus perípicouim ;

videtur intraillud , non autem color intra partes

internas lactis, nivis &c. v. g.eft albedo, quz

tamen non nifi in excimà (uperficie videtur.

13

Circa

u

94

Pars ficundaz

od ts

dautdi

Circa alteram tituli partem Plato 75 7540

fenfit colorem nibil aliud effe , nifi flammulam

ibln T

quandam e fingulis corporibus emicantem, Cui

E

T d

fudícribunt Avicesna , Cajetanus , Albertus ,

Carc, Sfondrati bíc, . & noviffimé Joannes Sper-

dQ

N

letteinfua Phyfica nova , afferentes colorem non

effealiquid diveríum à luce. — Eandem Platonis.

l:mm, |

fententiam fecutus videtur Virgilius. 6. Aneid,

ii

ubi canit :

WÜN

(

[

"w

[ d

[ 4

- vebusnox abfiulitatra . colorem,

dn

' Quafi idem fuerit abfluliffelucem demedio — |- fin

ac colorem rapuiffe.

Quem modum dicendi vi-

tj

detur ipfaRomana Ecclefiaapprobare ,. dum in.

d

quodam hymno ita canit dc lucis ortu $. Rebuse

qse jam color vedit , vultz nitentisfdevis. Hoe

JP lmpn

Vs

tamenflylo poé :co folummodo diftum puto ,

tuly

propter affinitatem coloris & lucis,

Contfa:

enim canit S, Ecclefiain alio loco : sox atra re-

r

j

YHWLContégit , terra coloresomnium : ergo nod

pereunt colores, fedíolum occultantur , & tene-

di

b'ti's quafi abduntur.

g

Dicendum itzQue cum eommuni, colorem,

1

faltem permanentem -; fpecie effentiali differre à

luce;ita $, D. Suarez, Foletus, Conimbric; &c;

0

Fro». 1. lux , juxta Arifloc. r. de eelo c, 3. text..

N

20.ncn habet contrarium ; certum autem eft

s

unum colorem efl

w st

—l

D

dinc

cericontrariomr, ut nigree:

uccm.

»

m dibedini: ergo -faäcr colorem & ]

datur

DeOculo;

I5f

Bansne as

datut diverfitas.

z. Lux modo adeft, modo

j Twa

mmulat

abeít, colores autem , ut nigredo , albedo &c.

em, Cu

conflanter permanent, manentque fixi & jjdem

fivecoram fole , fiveantelucemcandele. — Acce-

Mettus ,

dit , quod colores-oriantur ex caufis permanentie

I$ 3j

orem ao

bus, nempe ex mixtione qualitatum Elementa:

bhicni

rium , prztertim perfpicuitatis & opacitatis , quae

intrinfecé & permanenter refident in mixtis ; lax

D AMH."

veró non oritur exeodem principio ,. fed longe

diverfo , nempe ex folo corpore luminofo , unde

taltnhs

diffunditur : ergo color eft duid diverfum à luce. .

Dixicolorem permanenterm (altem effe di»

:mcdiü j

ftin&tumà luce , nam coloresappareztes, cujuf-

icend

modi videntur in Iride, collo columbz &c. non

dun t

effe aliquid dift ndum à lumine externo, nom

d

improbabiliter fentiunt Conimbriceníes ; quame

j H

vis nofter Cardinalis Aquitre cum alijs , etiam hos

| o

colotes appatentes cenfcat fpecic intrinfeca differ-

Contt

reàluce, Quidego circa hocfentiam, dicam

um

infra.

ffo IU

Dices z. Qualitatþs non funt multiplican;-

&ue

da (ine neceffitate ; [cd nulla eít neceffitas diftin-

guendicolores à lumine , cum folum. lumenpof-

s

fit effe color; ergo.

glorcm;

fufficiat lumen ad co-

funà

&. Neg. min,quod

lores permanentes in fübje&o , qui mutato lu

li &C,

vm l-

nemanent ijdem & fixi.

m *

Dices 2. Nonaliam ob caufam eculi , quan-

"T

do alba corpora intuentut , laffantut , cum autem

nig.'!'

ur , nifi quia candor & al-

pct

vixid?a vident , recreant

bedo

l4

jl

136

Pars fecunda;

Spectere r o Sriep ag

—

E

bedo multum habent de luce.,. que fþiritus Vit;-*

quod d

lesdiffipat , color autem viridis mediocritatem

VUS QUl

quandam ililusobtinet, qua modicé & occulta

l fum.

quadam proportione fefe confpe&tui offert , ac

Q

proinde tiniméledit ; ergo colores etiam pere

M C

manentes nonÍunt diveríi à Jumine.

quí

Utl hd

w. Etfià veris. ac permanentibus coloribus

tuodni

qüidam magisad lucem accedant, ut albedo »álij

Qu ,

minus, ut color viridis , non tamen pro:nde exi-

lsf

ftimandum eandem ipforum ac lucis naturam ef-

Qu«

fe, cum ejufmodi acceffüsnon

pertingat ad ípe.

ho

ciem.

ttmo

Dices 3. Color eft , ex Ariftot: qui movet

[

aQu perfpicuum s fed etiam lux movet aQu per-

Colot

fÍpicuum , cum illud

lal

p opria fui fimilitudine affi-

€iat ; ergo.

"n

. E&.jamconflareex dictis, lucem non mo-

ul

vere a&u perfpicuum , fed facere ; colorem econ-

|

tranon facere, íed prefüpponere jam actu con-

fttoy

fpicunm , utillud moveat, five fui fimilitudine

"p

imbuat.

tit

Quzr. 1. Quot fint precipui colores , ex

tj

quibus reliquiconficiuntur ? W. Efle quinque ,

ldu

videlicet album , flavum ,vubrum , ceruleum ,

nigrum. Albusnigto permixtusad aqualitaem

V

producit colcrem cinereum: Albus cum rübto

lx

colorem incarnatum: Albus cum flavo coloretri

P a do W

fubflavum : Abalbo ad:flavum verum flavi con-

lu

tinnaadje£ctioné cimnex illi colores , quos aut in-

0ty

tenfius aut remiffius Havps vocant ,. revocintur ;

li

quod

—

us

D; Ovwle, .

157

fD EE

p

Ititusvit

lioctitat

