t vidt

G carnea , figuram eonchez , vel concavi non ha-

iui v

beret , necver&aérirecipiendo , qui fe illic in-

pt:tfcasüi

tromitüit ,effet idonca: idenim, quodcarneum

eft , facilé flaccefcit , decidit & contunditur, fu-

pocnut,

gando & repellendofenitum, — Convexa hzc ex-

trinlecus apparet , interius cava , multis

!

Que pro«

minu

minentijs inzqualiter protuberans,

uliptt

Altera concha eftrotunda magis , magisque

Conft

profunda , gibbofiratem quandam & pravidita-

tem prafeferens,

Ex hàc conchá fonorus undi-

vll

m

que collectus aér irrumpit in meatum auditorium,

gorini

& eó quidem vehementiüs , quó major eft in-

t HW

gruentis im

petus GE copia, atdue anguília mea«

jl ür

tüs qui excipit,

I

ínl

Concham illam exteriorem quatuor meaz

gt

tus excipiunt ; Primuseft ductusauditorius ( au«

(l

rem internamconílituens 5 triplici ufui deftina-

u

tus , (cilicet ad traductionem foni , ad fordiuin ex-

j t

purgationem , & ad perennc halitüs effluvium ,

p

,ctfju,s pats craffior in vifcum fubflavurp amari fa-

Jv

Qf

poris

160

MXRARGNSEa oveuber ERa VWoner Gu ÉXNIMLMAD VDEme--u dul

Pavs fecundd.

st

E

^

d

trutibus

poris concrefcit, fubtilior veró foras avolat. IN

«

langit j

talis vifcus caret fuá utilitate 5 fi quando enim ac«

B

€idat , ut animalcula per meastum illum fubeant ;

tt04p

illó vifcó (tatim capiuntut. ac retinentur , ne ultrà

btis of

ver(us tympanuim progredi poffint : hine fi ádmo-

Pattüt

tà manü aurem obftruss , aliquid rumotis fenties j

ab halitü fcilicet repercufsó.

Porró , hic meatus

Wt

diver(is anfta&libus tortuofus eft , ut fcilicet a&r ,

T

E qii

qui eft foni vehiculum, defzcatior tympano àáccie

dat , liberátus Icilicectumab halitü , tumab hue

Gifbp

more fabtiliadmixtis. Adde, quod illi anftá

g

&us aéris vehementiorem impulfum impedisnt. ;

]

dOrmit

qui valdé timendus effet, f reCtus -mca;us'patef

ficifi

ib

. Hunc meaturm auditorium flatim olius excia

) dtada

pit; quem Arifloteles cocleam appellat , alij pel-

Qu o

Vi n

In illo continetur inüatus aer , femperinte

us

mobilis, quia nullus ei patet egreffus ; ex uná enitmri

Wt .

parte tympano clauditur, e altérá eft os habens

luj,

patvum fotamen , pér quod nequit egredi aer , né

mi]

detur vácuum.,

Prater hunc serem in eadeni

etiam cavitate funt officula folidifima , chordá

&t (

wunà & mufculi, quafi pul(ationi delervientia;

Primum dicitut malleolas , alterum incus, ter»

ha

t (

tium flapes triangulatis figurz ; & quodtnirutn ;

torum in puero eadem magnitudo eft , qua in fe«

| n

ne.

* lu

Intra membranam fant corflituta , & ita are

ticulantur , ut malleolus membranz: appendeat ;

d i

tubere autem Ífuó incudis Cavitati inarticuleturs

hi

Íncus molarem dentém repraíentans ; düobus

lüm:

&ruris

r6t

i

- AC

*

p—

| 3& Aadim

crutibus innititur quorum br'cv:o'rc-,'tympan'tiüi

vola. N

doenima

tangit, longiore flapedi obligatut, — Stapesbafi

Íuá latiufculá feneftte ovali immerfus fümmó &

m fübea

jt , heuli

acutó ápice incudis tuberculum excipit. . Qu

tria officula exili quàdam chordà tympanoalli-

n fridmo

ofilett

gautüt , qu& chordatoti mémbrang petinde, ut

nervus militari tympanó obtenditur;

hic meti

fclictt t

- "T'ertius tmeatus labyrinchi nomen áccipit. ;

&ó quód plures hzbeàt anfra&ius & cavitates,ne

matoito

:

tumdl

diffipentur foni fpéciés,

-

. Huncdenique excipit quart

—

TTR

quem cüm minimus fit aditus ,. foramen cacum

npedit i

nomiüatur: adfiném ejus e(t ipembranadura &

u pi

ficciffima , cui continuantur nervi audiionij,à ce-

tebró ideó defcendentes ; uttum fpiritus animas

iiugarc

les ad auditionem neeeffarios àdfezant, tum fpé«

; dii "w

Cies Íoni auditi àd enfüm. communem tranímite

at

tan. Hinervi etiám adlinguam (e extendunt. ;

yuniti

unde, quiex hujufmodi nervorum dcfe&ü funt

o ld

lutdi, ordinatie quoqué fünt muti, , Ácdue hac

Udl gt :M

"m

mirabilis eftilla tru&ura auditüs & fabrica,

- Citcà conftitutionem Auricul& Quzres i.

i d

€ut ftupidi plerumque habeant fnagnas auriculas ?

lr

i. quiaaures Conftant membrainá & cartilagine ;

J u

quze fürit terte2 , itaquein talium capitibus mul-

ml i

tum terreiácéta(fi, proinde & anima non poteft

W j A

hifi ctaífas opetátiones elicere,ac proinde ejufmo«

&i

di funt ftolidi acconfiderationis craffae,

Et ideà

t i

a(ini magnas habent auriculas. — Econtta ubi pa*

j

tüm fcrrei & c':am,omfna Iubtiliora

üzfí,

ii

g

165

as

Par: þmndaï

ueeradet

p

Quzr. ?. Utrum fit magna aurium in ani«

fcäüs l

mantibus Varietas ? g. quod (ic:. nam inprimis,

li,

ut de Hi[lor, auim. l. 3. c, Y1. docet Ariítoteles,

Itl (

«orum qua audiendi fenfum obtinent , alijs aures

pototm

funt, alijs defunt, patent(ue ip(i auditorij mea-

mufcolu

tus & cavernule , ut in ijs , qua pennáautcortice,

Íquamáve integuntur.

d i

Át ea omnia, qua ani-

ln

mal generant , aures habent , exceptó vituló ma-

n

rinó , ac Delphino , alijsquecartilagineis & vipe-

deorfü

feis.

Plinius tamen /. 6. Nat. bifi, c. f.ait; apud

fortin

Sambros omnes q

uadrupedes —cffc fine auribqs,

|

etiam Elephantes.

fcabir

Quar. 3. Curaurium fordes fint amarz ?

füma

Refpondet Ari(t, quia funt quafi fudores partium

fantur

internatum auriam , qui ex alimentó illarum par-

imicul

tium excernuntur , & à cerebró defluentes in au-

Aurim

rium alveo colligunrur , ibique diutino calore

computrefcunt , condenfantur ac amaritiem con-

h01

trahunt,

Vicg

Refpondet itidem Raza,(ordes aurium

amaras effc , quia funt evaporationes biliofz , que

WE 3

m!p

ob levitatem ad cerebrum prius avolant, & quia

natura illos ibi fu(tinere non poteft , ad aures pre-

Tn

0n,

cipitat, ficque fordes his va

poribus adrmnixta nol

torem contrahunt,

tffe ,

füffo

— Quar. 4. Curhomonon componat auricue

las aliquando, utialiaanimalia ? EX cumaurcs

l

magnas habeant alia animalía , opus eft , ne femper

l ticulli

veluti cornua ftenterecte , alias (pe cffent. impe-

T

li

dimento. — At veró hominis aures , cum fint. ex-

Praterea varios efe

lit

igx"uæt , in nulló impediunt.-

Dui

: fe&u $

h!

ia erepezd V

De Andits.

"um n

163

m inptni

fc&us pEr;ür-es varié difpofitas oüehäimt anima-

Aritlotd,

la, — Ceaterum teflatur Cardanus /.. 8, de 9a-

TT

ritt. c« 4O. fe vidiffe duos homines Patavij , qui

potuerunt moverc aures, — Caufa hujus erat,quia

ditori t

Laut cort

muículus verfus occiput tendens in illis usqdue

ad radices aurium extendebatur. ^ Otdinati oau-

, quaa

vitul m

resfunt erect , apud Romanos tamen quibuf-

dam aures , prater aliorum hominum naturam ,

i n

fahun

deorfum inflcxa erant & movebantu

*

nomina Flaccotum.

rv, unde cog-

t 4010

Item Solinus c, a.

cum multis aliji

fcribit , effe

r um

infulas & Fanefiorum gentem , quo-

rum aures adeb in effuüfam magnitudinem dila-

T

um pl*

tantur , ut reliquavifcerum illis contegant , at

t5 104 Y

&miculum aliud fit , quam ut membra membranis

no calot

aurium vefliant, Cui & Plinius ad(tipulatur /,

m d

4. €, 13.Ubi ait, " circa Pontum infülaseffe Scy-

thicas , ubi Fanefiorum gens nudó alioquin cor«

pore,tam grandes aures habet , urtota ipforum

of Qu

Corpora Contegant,

Item fcribit Maxirnilianus

T

Tranfilvanus apad Romus : zo. ;. in Infula Gi-

us p

lon, quz intet Moluchas adnnmeratur , gentem

g

effe , cujus tam grandes auriculefunt , utad hu-

tguficu; ;

meros propendeant, Quin & alia ibi proxima

Infula cernitur , cujus incolze adeó patentibus au-

msurcs

riculiseffe traduntur, utalterájaceant , alterá

f v

Univerfüm | corpus obtegant. Que, (i vera

m

funt , ideà potuerunt evenire, quod COfpora t4-

j]t &t

lium . hominum ingentes aures habentium (int

TEU

perexigua: ideo humor, qui proceritati paran-

2

'rcäuf

164.

Par: fecundd;

gt ia

duserat, cum craffior , frigidus acficcusfit, in

multá quantitate abundans , fefe in auriculas.ef-

i

fundit , quod ipfum patet in afinis.

.Quar. s. curlepus habeat grandes autes *

OUI

& Animalia timida effe magnarum aurium ; ut

AWf

auditü monita caveant fibi,

Nam auris, quó eft

fotmety

major , plus vocis colligit, & clariorem redditau

I

ditum , nifi fit pendula ; ut meatus aurium occlu-

w

datur ; hocíiquidem impedit.

T

ugr. 6. cur quidam canes autes habeant

pendulas ? . Ejufmodi canes folere maximeé o-

pracip

qum;

dorari feras , ne ergo dum edorantur, ventus irt

muntii

aures incurrat , turbetque phantafiam , eastegunt

fonlin

his dependenujs, -

u 5

Quzr. 7. cut fe

lis ante piuviam f nltra au-

) u

zem mulceat feu lavet ?. g. Imminente pluviä fee

Ttnef

lim ultra aurem porrigere pedem ideo, quia fe-

lr

lis, caput habet ardens, indecerebrum veneni

alienantisà mente vim obtinet , imminente au»

ts

t

tem pluviá omnia corpota emittunt vaporetm ; Vde

fiei

porautem in cerebró fclis eftardens, ac proinde

d

dum exit , ptutitum quendam facit , exit veró ,

Ínt,

ubi oítia capitis aperiuntur,, fcilicet . peroculos ;

um

& ideo circa oculos fe mulcet; fed lioc non eftcer-

itiq

tum pluviz fignum , — quia modice adhuc fit eva-

Qs

poratio, fed cum per vertebram Ípinz circa caput

ernmpit , jam eft vehementior , ideó tum certiot

plavia , & tum felis etiam ultta aures pedem pore

Ày

xigit..

put

AR-

De eA'uditu.

-

d

cusft, i

ARTICULUS II.

Jriculas.cf-ï'

Inquáparte Auris fiat auditio ?

ls u

. T On minus curiofum , quàm neceffarium eít,

uriom ,

À X nóffe, quà rationc auditus (eu auículiatio

i, qiil

formetur, cumin hoc diverfimodé Philofophi

teddih

Alemon fenfit , auditum

um ccdi

fentiant & opinentur.

inde provenite , quodaurcs noftrs cavz funt , o-

mnecavum autem refonare.

Themiftius putat ;

u hout

precipuumorganum auditüs effe fpiritum , ad

mayitit

quem per innatum aétem , quafi per domefticum

ventis i

nuntium , foni tranfvehuntur,

Diogenes ait ,

esttgi

contineri acrem in cerebro , atque hunc feriri vo-

ce Sunt , qui dixerunt ipfum adeó cerebrum de

nliradl:

concavitatibus fuis fonum repercutere ; quod ta-

lod t

men effentiz ejusatque naturali conftitutioni vi-

ia t

detur repugnare , eum cerebrum fit nature hu-

ffi Vlm

midz , humida veró fonitum non edant. — Plato

qent i

dixit formari auditum ex eó ,' quod internusa&r

uin;

fefe invicem collidat.

Alij, in quorum numeto

p '

eft Vefalius?. 1. de bum. corp. Fabrica, c. 8.cca-

LU

fent , organum auditüs effe officula intra tympae

otils

numinclufa. Moderni tamen quidam fentiunt,

j diet

antiquos organum auditüs planéignoráffe, inter

! ff[ u

quos & ipfumadeo Hippocratem. & — Galenum

] ;spU j

numerant,

yrtat !

Aliter fentiunt ab Antiquis Scriptores &

mpOl-

Authores moderni, quorum aliqui auditionem

putant ficri in tensá membraná , quam £ympamzum

Vocant ;

AV

166

Par«

fecunda, :

ii

vocant ; lta HonoratusFabri, Toletus &c, Alij

l

biem

vim pracipuam audiendi collocantinnervis, ita

X

l

| TOU

Albertus M, Aquirre &c. Alij auditum putant

? DiTlon

fubjectari , auditioemque elici , in membraná illá

| ftttmig

durá & (iccá , ad finem foraminis czci exiflente ,

ii

ita de Rhodes, Rentz &c,

R qual

Certum efl , auditionem inomnibus parti-

MW

bus autis non fieti : Nam primó in externá. auri-

tmdi

culá fierinonpoteft, nec in meatü auditorió ,

Qdb

cujus utriusque ufüm priori Articuló defcripfi-

b

mus, ([Inoffibus etiam non fit, quia oífía nonfen-

filoriur

tiunt :in membraná, quz offi petrofo obducitur ,

G pof

non fit , quia affcctio , quam fonus imprimit, per

modi a

tremulos motus, obdu&tz offis membranz im-

fiin

priminonpoteft, Puto , necfieriin nervisau-

Ti

ditorijs, intra cavernulas illas delitentibus, cum

p Wiita]

hi nerviab alijs minimé differant, quos tamen

tf |

audire nemo dicet; accedit, quod nervi folum-

londe|

modó fint inflrumentum tüm ad devehendos fpi«

ritus animales ,itàm ad fpecies audibiles cerebro &

mtus

(

fenfui interno communicandas.

cipicn

Sentio itadue. organum Auditüs effc acrem

Doin

congenitum , quem membrana includit , five fub-

fenfa

?

L

fntiam (pirituofam , que tympano obtegitur

II

ita lentiunt Galenus L. S.de «5z partium c. 6. Caje-

tanus 2. de axzzzá c. $. Conimbricenfes & Com-

1105

Üliva

plutenfes híc,

Suarez lib. ?. de animá & pluri-

hu VïfïVan

miahj. Videtur haec fententia effe ipfiufmet

ts

Ariltrotelis 3. de partibus avimal. c..10. text. 85

Tion

ubi ait , debere hunc aérem congenitutn immo-.

bilem

KRES cediecs

167

Gs ROIBEBI od

De iA?lditH;

]

IX

bilem ac tranquillum effe , ut externos fonos, co--

etvis, ii

rumdue differentias cexacté valeat percipere, Ubi

türm puuat -

D. Thomas /ect. 17. videtur fabícribere eidem

mbrani i

fententiz , dum inquit: Oportet quod aér ,. qui

exlat

eft intra tympanumauris, careat omni [onó. ad

hoc , quod poffit difceruere omnes differentias fo-

us t

sorum. At percipere. omncs differentias fono*

ET

rum eít proprium organi auditüs ; ergo in pra«

yditotio

di&tó aére con(iflit organum auditüs,

Jdecip

. Probatur conclufio etiam ratione: Quia fen-

fanotit

fitorium debet effe tale , ut à proprió objectó affi-

bdücti

ci poffit, ac ejus in fe imaginesrecipere : hujuf-

rimil

modi autem e(t aér congenitus,feu fubftantia illa

vranz i

fpiritofa , quam membrana includit : etenim ficut

nervit

medium, qued potiffimüm fenos recipit, ac tranfe

y, d y

vehit ad potentiam auditivam , eft Elementum

acris; itaadeoídem fonos fecundum effe inten-

ps t

r folum

tionale fufcipiendos maximé idoneus eít aér con-

n I*

genitus : ergo in illó confiftit auditás organum,

vt

Confirmatur: quia aér ifle aptior eít ad rc-

cipiendas fonifpecies , quàm catera partes : er-

fe

go in illó debetpotentia auditiva proprias elicere

(ie ib

fenfationes unà cumipfis fpeciebus intentionali-

eoitul $

bus. Prazterea quia fubílantia illa a&tea eodem

6] C 4 /"l

modó íe habet proportionaliter ad potentiam au-

: COMO

ditivam , íicuthumor cryflallinus ad potentiam

pl*

vifivam, quia hec fubílantia eít pretiofior pare

wme

auris , ad cujus confervationem totaauris (tru&us

faordinatur,

rhs;'

jmmo

Dcbet autem ifte aér effe immobilis , ut do-

cent

bilem

,L4.

168

Nr:. fecunda.

eenc Acferer & D, Thà. q

dia fi aliquis fonus

fubilus

intus efficetetur , hóc ipsó impediretar audirefo-

jopoh

nos externos, ficut alij fenfus impediuntur vide-

» Jentotu

1€ (ua fenfibilia , fialiquó illorum fint affecti; Nec

ï hirmong

obflat , quod dicit Arift; zextu 82, quod ,. cum

meitlor

externus aev mtoUetur , etiam movuetur interums *

ithecl

eigó internus non e(t immobilis.

Refpondetur

frrmarid

enim, loqui Arift. deaudità non re&té difpofitó,

d n

fed ab externáaére commoto ; de reclé. autem

CY«

difpo(ità (ubdit ; quod a&r debet effe immobilis, ut

N

exacté fentiat omnes differentias motuum.

Ex

Qu g

hoc tamen tanquàm ex figno optime deducit Ari-

mnäuc u

ftot. debere intus in aure effealiquem internum ,

Dv

quia aliquando contingit intus moveri & fieri fo»

rj

num : ergo fignum eft, ibi aliquemaérem effcins

tra aures,

]

T

Si dicas;vel aér ille aurium meatibus inclufus

u

eft ejufdem naturz cum Elemento aéris , vel alte-

D

rius ? fiejufdem ? nonergoeft animatus, atdug

N q

adeó nec auditorià potentià informari poteft. Si

D

diver(a? nonig

itur ad recipiendas fonorum fpe«

t

€ies e(t idoneus.

/

àm

x.. Acrem illum tantummodo analogice vo*

cáti a&rem , eft enim animatus , ut ait Simplicius ,

D

& vitalis a&t vocatur , ficut fübtiliffimus fanguis

elor

dicitur fpiritus vitalis &t animalis.

Voca-

m

^

It

tr autem aér ob fimilitudinem , quàm cum ac-

tc elementari habet ;; ut enim hic tenuis eft , ac

l

"

twanímeabilis, ita& ille. Neque repugnat ali -

quam por:iunculamkccrporis animati ,

modum

fubti-

-Dc Aüd.üüq

Ióo

BN STA

"——

v

iqus(on

älbtlle

m & tenuem effe & quafi aör&am; cum

taudirelo

ita poftulat ratio facultatis inibi fedem habentis ,

untur vid,

licet totum corpus , ut integrum animz perfe&ti-

ifedi N

bile non poffit in tantá raritate aptum effe ad ani-

Md, n

m informationem.,

Citerum non requiritur. ,

F Mttti

ut hacfübítantiafpirituofa , in quà auditionem

efponditr

formati diximus (it prorfus eju(dem ranronis com

: df

aére Elementari ,. fufficit enim cognauo illa &

OEU

convenientia in fuübtilicate ac raritate,

moblli

Nedueobftat membranailla , five tympa-

um i

num circumdans fubtiliffimam honc fubítantiam,

ducit

nedue enim fufficiens eft , uc impediat fonum , ne

VEetfu

proveniat a4 auditum , namcum primum fpecies

& fieri

Íoni attingittympanum , aliam S:milem multipli-

m ii l

cat, quz pertingit auditum , quod non impcdit

tympanum, quia eít pellicula quedam tenuiffima,

y i

per quam unus fonus poteft alterum producere,

, nl

Dices 2. cum quibuídam neoterrcis anatomie

s i

Cis, qui teftantur , (e in diffe&lionibus cadaverum,

necaérem ullum , nec veítigiumejus. invenifle in«

nm

tra didtam membranam ac tympanum,

y.Infitum huncaérem effe fübtilem quan-

ylc m

dam & vaporofam (íubílantiam , confequenter

mitumnone(t , fiilleia corpore vitá , omnique

] ficih

figit

calore exutó non inveniatur.

Deinde etiamíi in-

genitus ille aérin cadavere aQu maneret in ejus

fotte

m

meobraná inclu(us , peto , quomodó poffet vide-

ri, dum membrana illa fcinditur & aperitut, anne

n

j di

videtur a&r, dum (cinditur vefica aéte plena? -

du

antia fpiritofa effet organum

Dices 31. fi fubtt

Lf

audi-

[ibli

170

Pavi fecunda: |

m

[b

I

auditionis , deberet effe in omnibus animalibus ,

mensf

quibus ineít audiendi vis , ac proinde in pilcibus ,

qui veré audiunt , ut jam femel diximus ; at piíCie

! "aurero

bus non ineft fpirituofus ille a&r : ergoin hóc

Q

vidtut i

non confiftit organum | auditüs. min. probatur ;

quia pifcesaffidue (unt intra aquam , atjue adeà

quid fiy

nequeuntintra aures habere. aérem fpirituofum ,

t dud

faltem utilem ad audicndum , quemadmodum fi-

tf

quis nofl:üm diu intra aquam mancat, nihil au-

1

thimte

dit, quoniam aqua per aures ingreditur.

. y. Etiam inpifcibus hunc aérem inveniri ,

3. ldto

nec periculum eft, quod aqua (übintret , cum

uteSet

tympanum auditüsita fitdifpofitum , ut occlu-

p

dat viam aque ,ne ingrediatur cavitatem illam ,

| tb

in quá refidet a&r , ideodue non leditur auditus

1 ]

; Mftdio

p tiorji

piícium ab aqua , tanquàm ab Elementóffibi con-

naturali , quemadmodüm lzditur auditus anima-

tl Rreg

obfof

lium terreftriim , ubi in flumine fe immergunt.

Quazres 1. Unde . tam varij foni intta aures

eerotantium , v, g. fibilus, tinnitus ,. ftrepitus ,

flu&tuatio? .. Illos fonos quidem nafci ex motü

& agitatione humorum , qui intimsm aurem oc-

cupant , varietatem autem oriri ex humorum di-

veritate , varioque impulsü.

Sibilus ex flatü te-

nui exiliter elabente; tinnitus ex illius concursü in-

terrupto : ftrepitus eximpulsü valido : fluctuatio

ex humoris jaCtatione.

b o

Quazres 2.. Cur externó flrepitu bombus

intra aures fonans fedetur ?. g. Id contingere ,

impedit

quiajä ficuti generatim fen(bile majus

fænübi-

P EE

VD,e., Awiim.ï

2

m

r:alibiis ;

fenfibile minus , ita externus ftrepitu

s ,4 fi vehe-

pilcibus,

mens fuerit, minorem fonum evertit, quiintra

p aures obftrepit,

oin hi

Quazres 3. Cur, qui aures digitis claudit ,

tobitt;

videtur in capite audire muffitationem ? », eó

quealt

quéd fumi aliqui per aures abeant , his cum exi-

voluft ,

tus clauditur, redeunt in caput, &in eó fonum

odum

cxcitant contra fe pugnando.

3

glhl

Quares 4, Quamobrem ofcitantes aut. Spi-

ritum reddentes , accipientesve minus audiant ?

nvl

g. Ideo , quiatnultus Spiritus inter ofcitandum ,

&

aures ctiam intrinfecus fubit, ut motio vel feníuos

f ocali

percipipoffit , quam tradit ad aures maximédue

l"!m j

poft fomnum; fttepitus autem vel aér, vel aéris

;udiLos

affeclio eft: igitur cuminterioreremittitur , ex«

y Cofle - )

teriori illi occurrenti efficitur , ut motus interio-

um

ris ltepitus , motum exterioris retorqueat, atdue

obfüfcet.,

xergunl.

TE

:pitüS !

D

e. 72

ml

[

d

* 5

d

SUR

'tt 0('

d

:

;:

606

at

tlf

Bu

ybut

«6 s

npcdü

fn(!bi'

QUJE-

EM

ä(wzïü

p

"

hum lo

- QUAESTIO H-

bit

Y

De Medió Soni,

'a.mrpon

um fe

?

ARTICULUS L

Atqii t

A r

A snedium externum Audits: debeat

li

as

nece[[ario effe fluidum :

dentiun

Uz(flio eft, an per quodcunque corpus

^r«uie

Q

* etiam fi fit folidum & denfum , poffint. de»

ferri ípeciesintentionales foni ; pera&rem , tan-

;lüm Wi

quàm corpus liquidum poffe deferri , indubita-

lqii

um eft , quia fpeciesomnium feré fonorum.quos

lettion,

audimus , medió aére deferuntur ad nos.

U:rum

autem prateraórem , dentur etiam alia. vehicula

| As pet

; idtot

fpccierum intentionalium , non ita certum. Ali-

quí enim cum Averr : in cors, 76. bujus libri

E Stag

qu,

ajunt, medium , per quod defertur fonus ad au-

hi

ditum , effe(olum atem.. . Probant ; cxArifto-

| l'imm

tele in co, com, text. 76. in quó affignans media

tifs

uniuscujusque fensüs, de medio auditüs & olfa-

.in fau

Qs fic habet : Medzum antem fono. quidem aev

twl,

eff : odori autem. innominatum efl , communis

aäü [:

enim qmwlam paffio efl in aere ä'dqüä ; ut perfpi-

füfhit

eunm colovi ; ubi pro medió odoris proponit

FT hihet

Arifloteles2érem & aquam ; Pro medio autem

foni flatuit íolum acrem : fentit crgö vehiculum

Dity

LUR

fonieffc folum aérem.

duj

Pto-

De &fuditu;

dl

Lab

125

Pi:gban: 2.ex ratione - ;

quia ad productio«

nem foni tequiritur , ut cotpus intermedium fu-

bit& & quafi unó iclà disjungatur & extrudatu£

àcorporibus fonativis ? alioquin. fi dictum m««

dium fenfim dimoveatur , | nullum efficit fonum,

Atqui talis fubita difjunctio & extrufio non po-

teft fieri nifi in aére; quoniam aqua& fimilia cot«

pora liquida ob fui craffitiem & quandam partium

m |

Sic

tenaCitatem nequeunt itaftatim disjungi.

fentiunt Alb. M. ira&i, 3. c. 18. /Egid. adtext,

t n

77.uti etiam Hurtadus.

omnt dt-

Nihilominus Dicen

dum primó . , non fo«

rem, l

lüm aérem, fedetiam aquam & fimilia corpora

indublle

liquida efle medinm, per quod fonus faltemins

wm.qUOS

tentionalis,ttanfit ac devehitur adauditum,quam«

(Irum Y

vis peracrem magisaudiatut , quam per aquam ;

vchicüh

itacommunis fententia Doctorum , eftjue expre(-

yn, Al«

la Stagyritze fententia, quiin Téxt, 79. ait ; am-

7H ln

plius auditur fonus in a£re G in aquá , fed in báe

"TE

minui, Deindeconflatexperientid, quà expe-

foiüO'

timut ranas (uüb aquis coaxare ac fonum edere de-

is [mdü

miísà inferiori mandibulà & aquá módicé ruptá

& ol

in faucibus , ut docet Ariftoteles /. 4. biffor. ani-

j fit

mal. c. 4.

Item pifcesin aquis audiunt. voces irt

m(/]/!wlf

acre editas , ideoque tertenur & . fugiunt aqua-

«, WW','

tum ima petentes:

Hinc Plinius . 10,. C, 70:

habet (cquentia : Piíces quidem, auditüs nec

yu

membrahabent , necíoramina, audire tamen

Lcuïüm

05 , palam eít , utpote plausü congregari folitos

adcibum ia quibuídam vivarjjs — Et in piícinis

pry

Caíaa

174

[ o Bonitad

Par3 fecunda.

as

D s

À

Cæfans, tüm genera pifcium , türmn etiam quof«

taft gRI

dam fingulos ad nomen veniffe, "Teflatur pari-

ter fancta Crucius n. 48 2. fe Roma piícem vidif-

" Cllwm, |

&U (

fe, qui proprio nomine vocatus egrediebatur ex

MDe

aquáà. Speciatim vero audire produntur, mugil

À

lupus, talpa& chromis, acprafettim Delphini

d m

nonaudire tantüm , fed etiam mulceri fympho-

niz cantü dicuntur.

ibl t

Unde ícribit Olaus Mag-

det(uun

nus Archi-Epifcopus /. 20.c. 12. fefe oculis fpe-

l

&átfe, pulíante quodam navi citharam , fimulqdue

etiam canente accurriff: perplutes Delphinos

peme

LOT

ftetiffedue ad horz intervallum auditores immo-

blles.

Ergoaqua poteft efífe medium dcfetendls

Quiin

d

(peciebus intentionalibus foni.

llf (fa

Confirmatur id ipfum Authoritate Anüote-

tj

lis, alió locG , nempe /. 4. de biflor. animal.t.

ï

Qttinj

8. dicentis?. andire pifces palam e/l fonos eniwm

ä

I

ámmodicos , sttriremium rengw » fugerevi-

N

fontur.

ltagefit ,|ut facile intra fna flabula

eapiantur Gc, & paulà poft : 44 bac inter pif-

IN

Mndum quam maximé cavent pifcatores , ne vtl

Qp

vemó vel vetibus moveant firepitum.

Et omui-

Ij

T

bus pracipitur nautis ,filentió quam maximo na-

vigent ,dum gregem pi[cium circumdant.

|

Cünfh

Idem dicendum eft de i igne , poffe nempe

per illum propagari (onum , quiafi intra flammas

W n

wh^ W

corpora folida fimul colhdantur , hon fninor caus

fatur Íonus quàm inaére vel in aquá. — Deinde ;

hef

ignis rariffimus eft ac divifu facilis, & confequen-

ter poterit vel obinde etiam effe medium au-

Wi

ditüs.

Ad

"—

: *De A!ldl'flhk

17j

[

tidfh q

UO["

-Ad-authoritatcm Ariftotelis: füpra allega-

tam , Refpondetur, eum tantüm locó citató lo«

hatur p

(cem vidi.

cutum , de aére prout precipuó medió foni, non

diebatur

autem catera corpora liquida pofitive exclufiffe ,

r, fügi

cum ex alijs locis conflet contrarium.

m i

Adrationem autem Adver(ariorum, negane

tifymple

da eft minor, quod(cilicet partes aqux nequeant

fubito ac fufficienti motü disjungi , conflat enim

Jl Mig

codif

fenfuum experientiá contrarium,

N

Utrum autem corpora folida fonus quodue

)prhiaos )

permeare poffit & per illa audiri, admodüm am-

biguainter Authores eft fententia , ut v. g. fi

fes 1f

defecet

quis in cireulum concludatur fphzrá aliquá au-

reá vel vitreá , undequaque (olidá & omnibus po-

Aridote.

riscatente, an in có cventü poffit audire fonos

exterius factos , feu recipere ípecies fonorum ab.

MimW'

extrinfeco , necne?

at

Dicendum ?. Quod denfitas corporis foli

[/ u

ij

di , etiamíi porofum non fit , non impediat traje-

&ionem fpecierum intentionalium auditüs » lícet

T

æ'(, f)fw

oppofitum fit etiam valde probabile. . 1ta Joan-

nesàS, Tho. a. j. de fenfib. exterz, att, 3. G

l m

E

n

Cardinalis Aguirre hic , alijque;

. Probatur Pars prima experimentis , quibus

j

um

conftat , nullum corpus interceptum , - quantum-

vis folidum fit , impedire , trajedtionem fpecie-

hum "

rum foni ;przfertim ad auditum, — Conflat enim

g o

intra cubicula , etiamfi undequadue fint elaufa, fi-

)e'mde !

ne fencfiris , finc januis , fat den(is parietibus fir-

nfeqm'

matà ,. nfhilominus percipi fonitum . campanz

um 9

clan-

M

126

i

quesedneenuzes ÜURSSRESLAGEU XSTONNMPESÓ Jugiiepo um

þa'rs]äcgmää

ii

d

Cgiercsd Wb

artiae

clangentis , aut ftrepitum tormentorum M

vel (on

&f

1ff

linm , autfragorem collidentium fe invicem [nue

bium 3 qui fonus tamen non videturingredi pef

VOrpus

poros ; tüm ; quia [pecies foni ingreditut per cote

m: 11

pora fluida , ut per aquam nullos potos habentem;

Qu

àc ptoinde non eft , cur ad permeanda corpota o«

frcisi

lida egeat poris: tüm etiam , quia fic fpecies (oni

Nttle [

-debilitáretur nimium & tandem non auditetur .

k

poítquam tetam vim (vam frepit in.traijciendo pae

frol

pete, — Pratereaid conftat expenientiá in íphará

(itj n

vitreá aut aeneá , undequaque folidà ac clausa: in-

du

tet cujuscávitatem , f ponantur lapilli & agitere

t

Dicere autém | in tá«

tur , (tactim fonum edunt,

ti i

Ji vittó autare confpiffatis | exa&té,, juxtà indu-

(

Airiamesrtis, adhuceffeporos, pet quos egtes

tnilty

.dianturfpecies ad aurem ,. videtur voluntarié a€

'? dtmur;

gratis afferi , curm nulla hujus ratio afbgnari pof:

N

it. Simile quid experiri poterisin trabe longif-

C

fimá , cujus extremitati ex uná ! parte , fi quis ape

W

plicet auditum ; percipiet fonum vellevilfimum;in

i

parte adversá fa&tum querin diftantià &quali au-

p

dite hon poffet , nif) Ó artificio uteretur, Ergos

t

Tigs;

uia fpecies foni habent vim trajjciendi cofpus

ft!ö a

Molidum, — Deindebeotiin celó audient. & defe-

:

ffimum eeli , ubi

zentur Ípecies pet corpus folidi

dc&[tw

fullus eft aér, üt docet S, Tho.

lit

3

jn [ecimndo diff. 3.

quaft. 3.art. à.

7 hs

Secunda veró p

ar$, quod oppofitum etiat

Tin

fit ptobabile, conftát , quiacorpora , pet qua de«

,eüu

fgmntur fpeciesad auditum ,. vel habent poto

$.5

tf

ve

$—

^ De Hdudiiu.

171

dleescditum)

um ,ab uarqaactr n

»P

n Matti

v&l funt co;pora valde fubtilia , ut aqua & ignis ;

victt j

& fimiliter. in (celó d«ferentur fpscies ,. vel per

inpy -

corpus fubtile , (1 celum fubtile cft , ut multi pu-

Ut pet qot

tánt, velíaltem divina virtutedeferentur , tan«

habentem,

j

quàm per medium minus connaturale ; vel , quia.

r

Ípecies ll efficaciores erunt, utpote à majori

o o

virtute procedeates ex ore beatorum.

auditetit

Ád experientias adductas in oppofitum re-

jaidope

fponderi pote(t , negando ; unquàm accidiffe, fpe-

ii

cies foni fuiffc ingreffas eubiculum aliquod un-

d

dequaáue claufum & potis omninó carens; aut

&t

unquàm egre(fus fonus . ex globuló vitreó aut &«

i ii

neó , undidue folidó & pororum cxperte.

j ilde

- Quodfidicas; lapilli globó aneó cenclufi

j «*

emittunt [peciem fui adoculum , unde etiam vi-

ia

dentur : ergo etiam fic. emittent fpeciem foni; m.

u g

enim INeg, coníeq. id quippe provenit ex majori

"

fpecierum vi(ualium fubtilitate, qua nata eft per-

figit

meare qualibet corpora folida, ideoquc à cxló

;mmümim

Íydercó fpecies vifuales deícendunt momen:ó t&-

j mli l

poris ad oculos per interpofitas fphzras folidiffi-

m

mas; cum tamnen velípcciestonitrui adeo vicini

j u

ferb ab Auditü percipiatur.

T5

Eftitadue medium ,. perquod . fonus editus

glii j

defertur & auditur , tàm aér , m aqua , tum ig-

T :

nis, tüm etiam corporaíolida. Ia aére tamen

liberius, quàm inaquá , inhacminusobíczuré ,

" i

quàm percorpora denfa audimus.

Ratio hujus

eít, quia dum fonus per aquam aut per alia corpo-

»;qüä u

raíolida traducitur , tunc metio & effufio (oni

| POWVS:

——

Phyü-

178

[

Pavs fecunda;

5

EEE

Vroti

hyfica om;ïinbi

mpeditur ab aquá

& corpori-

nLIs Y

busíolidis. — Et fpeciesetiam intentionales ejuf-

tO0tt

dem foni obtunduntur : ficut etiamn contingit in

2 ol

Ípeciebus vifibilibus, dum traníeunt per corpora

minus perfpicua,

Hinc. tempore pluviarum,

madefactó & condeníató aére, minus perfpicué

QU

diícernimus & audimus fonos , quàm facimus ca«

ló ferenó.

;

Quares, 1. Cur urinato

ribus aur?s in mari

rumpi foleant? &, Id contingere, quia urinatores

continent fub aquis , quantàm poffunt , & provi-

DL

ribus anhelitum , necó expirató , cum fubfequa-

hs qu

DT

tur neceffario infpiratio, loco aérisaquar attra-

hant ; retentó autem aéreinflantur aurium finus ,

li

j

& aqua circumfílons. nativà motdacitate faciliüs

tympanum dilacerat: hincurinantes prius folent

» nojo,

auribus oleum inftillare , ut aqua fobintrans refi-

Dv

liat,velnefaltem fuà (alfedine exulcerationemi

Rmus |

inducat.

tm;

Vond

Quzar. 2. Cur , dum nïngitvell pluit , diff-

ciliüs fonosaudiamus? g. Quia tunc. temporis ca-

stnte

dentes flocci mvis , & guttaqua. pluvi& plures

difi 1

intercipiunt aéris partes , ac impediunt foni pro-

pagationem. — Erenim fonus impingens infloc-

]e&(: |

NU

cos illos cadentis nivis velin guttas pluvia dirume

pitur quodammodó ac minuitur: hinc vulgà ,

554

cum ningit , a&r furdus nuncupatur.

od

Quar., $. Cur vox corpora opaca penettet ,

Ó N

nonitem lux? y. Lucem corpora opaca minim

ln

| lim

penetrare , quia per lineas rectas diffunditur ; 50-

nus$

aizL-d

fs

m ï)e Audita. :

179

S comoi

nus veró, quia perporos obliquosifefe infinuat ,

tules dj

corpora opaca potelt iraijcete per patulos poros ,

ontingl .

acobliquas rimulas,

t Corot

pluviarum,

ARTICULIUS Iï,. ;

s perpat

xdmus (

Onuomodo defcratur. fouus per. uedium

üfqzie ad audztum ?

yesin t

TU

Uo fapponimus habete fonum , unum eft;

D

,&

[

H[OV[I

quod fir ens teale phyficum , cum fit quali-

vbl

tas quedam , ut deindedicam. — Alterum, quod

fonus etiam , quemadmodum objecta aliorum

uam atl

If (iios,

fenfaum , prodücat (pecies intentionales, ut patte

"T

primá,q. i. art.. 3. ptobatum eft..— Quaritut

yi bt Y

modó , quomodó fonusà locó , in quó fa&tus efl ,

fs j

petveniatufQue ad auditüm , ut audiatur ? Àn ipfe

onus realis ac phyficus pertiagat ufjue ad orga-

gt

num auditüs? an vero ejus duntaxat fpecies inten-

if, d[æ[

tionales ?

In quó pundó difficultatis vari? funt AÀ.

morit

ententia.

T leci

Aliqui dieunt , fonum àd hocutau-

diri queat , debere (ecundüm totum fuum effe tea-

[ori p

T l] ho

le ac phyficum pertingere usque ad auditum , ita

Avicen? l. i. zatural. c. de. audiiz. Simplicius

] difqm'

£, 8. bujus lib. AlbertusM. — iz fumma de auimà

(

0

irall, de anditu, — Alij econtra fentiunt, non ef-

Íe neceffarium , quód fonus realisusque ad. Audi-

,cncttet 1

mmlm

tum plané pertingat, fed fufficere, quodad cer-

tl i Y

tam diflantiam (ecund'im (uum effe reale a phy-

n

M2

ficum

180

Pav: [ecunda,

us Üucn Wücadene]

[

