Etratioeft , quia licécactus purus & ens poten-

fonit -

tiale minorem habeant proportionem in ratione

Iribuf

entis fimpliciter , quàm angelus & feníus mate-

Il y

tiais; tamenin ratione Spiritualitatis , majorem

i

habet convenientiam ; quod autem majorem

habet convenientiam in ratione fpiritualitatis?

djcu

zilfi! b

rijorem habet convenientiam in ratione obje-

hi

&i , quia elevatio à materia fundat vim cognofci-

*

T

tivam

.

ergo Angelus & potentia materialis

[

minorem habent proportionem in ratione ob-

[

Af

jecti ,

ao

Pars prima.

je&i , quàm intelledus potentialis& a&us puï

rus,

Dices 2do Senfus poffunt facete e»ss zatie-

ni5: etgo. Ánt. prob. poffunt fenfus externi attin«

l

gere rem alitetac eftin fes. ergo poffunt facere

i

Ens rationis. Patet Coníeq; nam ideo intellectus

potcfl facere Ens rationis , quia poteft rem ali-

ter attingereac eft in fe.

Antecedens vero ptob.

multpliciter? 1. in potentiavifiva, quz videt

iniride colores, & tamenin iride non funt co-

lores. 2do vifus fepe putat baculum in aqua fra-

&um , quitamen in fe fractus non eft. 3tio o.

g

culus per vitrum virideomnia videt ac fi eífent vi-

ridia , cum tamen objeCla vifav. g. murus non fit

vitidis, 4toGuflus infirmi attingit rem fapidam

r

& dulcem , ac fiefetamara: ergo , &c.

[

. IN. A. ad 1. prob. dico , iniride effe ve«

tos colores cau(atos ex refulgentia & refra&tio«

i

ne lucis , licét tales colores fint tranfeuntes, ut-

pote deficientes ad defectum lucis,

Sicut etiam

(l

coloresin collo columbze infpecti funt veti colo-

tes , etiamex refractione lucis caufati.

TInde

juxta diverfam fubjecti difpofitionem diverfi co-

lores ex lucis refra&tione caufantur, it4 $. D. Me«

teor, let, 6. 4. 3.

Ad . dico quod. bacu

lus in aqua fra&tus ,

licét materialiter non fit fra&us, formaliter tamen

».

ut fractusvidetut , quiaobcommotionem aqua

fpecies feafibiles non reprafentant illum cum te-

&itudine , quam habet

» potentia autem fcquitur

AE — r L d E N o o

tepta(entationem fpeciei,

Ad

II

Dc fenfibusin communi.

"

Ad3. fimilitet dico , licét resalba per vi-

trum viridein (e ac matetialiter confiderata viri-

Itf

dis nonfit, formaliter. tamen ut vifibilis per vie

li

trum viride veram vitiditatem habet , cüm me-

oste

dium per quod videtur ,fit vere viride.

Qs

Ad 4.eft eadem refponfio, res dulcis in-

mll-

£rmiguítui apparet amara , quia medium per

f0

h

quod attingitur , nempe humor cholericus , quo

i

palatum eít infe&um , eft indifpofitum ; coníe-

(

quenter , licét res illa entitativé fit dulcis , for-

f.

malitertamen ut attingibilis per medium indi-

j

fpofitum , eftamara, — Et ficnon . aliter ac eft in

-

b

fe attingitur.

j

t

Dices 5 fenfun habere pro obje&to aliquod

fenfibile sziverfale , non enimhabet pro objecto

fenfibile determinatum ,cüm non fpecificetur ab

l

hoc vel illo fenfibili determinato, v.g.vifus non

dQ«

fpecificatur ab hoc vel illo colore; fed à colore in

i

communi : ergo fenfus habet proobjecto fenfi-

AE

bile commune.

olo

. '&. Verum effe , quód fenfus non fpecifice-

Indt

tu? abhoc vel illo fenfibili in particulari ; attamen

ejus objectum fpecificativum nen eft fenfibile

T

]l

commune feuuniverfale, fed fenfibile commu-

niter (eu univerfaliter.

Quod explicuit (jeta«

u

9"H5 Y.p.q. 8O. art, 2. x. quia vifus v.g. non termie

T

natur ad colorem univerfalem , cüm hic tantüm

2b intelle&u attingatur, fed ad colorem univerfa-

qüæ

m

liter , id eft , ubicundue & in quocunque fübjecto

reperiatur color , attingitur à vifu ; & hoc prove-

jtuf

Rn

nit

Al

12

Parsprima,

MEP ag

TAH

RE

nit ex limitatione potentiz fenfitive , quz, quia

&

tantunm materialis eft , debet attingere quid mate-

t

riale , ícafibile & fingulare,ad differentiam intel-

Iaf

le&üs & voluntatis , quz funt. fpirituales poten-

Ini

tix , uade habent pre obje&lo verzas in communi

n

& bonum univerfale.

Hinc tecié dixit z4riffot.

!

text. $9. quod fenfus fecundim. attum funt fim"

t

grlevium , fcientia autem univerfalium.,

.QUESTIO IL.-

ti

De fpeciebus [enfibilibus,

ARTICULUS,. L

n dentur. Species fenlibiles ('7 refpecin

h

;

quorum fenuum fimt m*cejarif ?

[

' Ximium profecto exultantis naturz miracu-

;lum, fed & ingens caligantis Fhilofophiae

argumentum , funt fpecies intentionales rerum ;

decolores funt, & tamen omnium colorum ima-

gines; volitant continuó ina&re , (ed fine motus

íenfibus imprimuntur , fed fine fenfu, squaeve

rerum imagines , virtute pares , diffimiles mole ;

mirabiles objectorum fen(ibilium formae , fine

A

quarum prz(idio feníus inertes funt & otiofi,

Nomineautem (pecierum impreffarum fen-

fibilium & intentionalium Philofophi nihil aliud

intelliguat , quàm entitates minimas , aczcidentia

& qua-

De feufibus in communi.

13

maa g

ia ii MM ANDENITED crmcacneme onctcNmeneanr r

Qu

& qualitates teales, ab obje

&is productas,utpo-

Qilte

intd.

te quorum funt vicariz , ut eorum loco concur-

rant ad perceptionem obje&torum. — INam cüm

tl

interobjectum & fenfum,ficut Ginter omnem

mf

potentiam cognofcitivam debeat fieri unio, fen-

rf

fibile verólnon identificetur aut uniatur cü poten-

ij

tia inefferei & phyfico, fed folüm intentionali

& teprefentstivo, neceffariz videntur ejufmodi

fpecies fenfibiles & intentionales, — Vocanturaue

tem fenfibiles, co quód deferviant fenfibus: /»zem«

tionales vocantur , non quód fint estia ratzonis;

iftud enim falfum eft, fed ratione. modi, quo

objectum manifeflant , quia tendunt ad objectum

teprefentandum ; vel quia funt ille fimilitudines,

per quas potentiz tendunt actu in objedtum, Zm-

(l

prefse vocantur , eo quód ab objecto impriman-

tur potentis ad eliciendam fenfationem , ficu: il-

] expreffe vocantut , que efformantur à fenfi-

Sunt

K

bus, dum objeCta abfentia percipiunt.

igitur hz fpecies fimulacrum quoddam & imago

phlæ

uf

reprafentans obje&tum , & ita illud obijciens (en-

It

fui , ut obje&um extrafe poffit percipere.

(j

Dari porro eju(modi fpecies, communis de-

m

facto Philofophorum eftfententia , quamvis ne-

ok !

gaverint olim ullas requiri fpecies. ad fenfationes

f

n

obeundastam externorum quàm internorum fen-

Íuum Porpbyrius , Plotinus, Seneca l. 2. INat.

Ex modernis veró

[

quafl. &tahjex antiquis,

m

Hieronymus Provenzalis, 'Thomas Giansius P.

fiid

Exiftentia vero hatum varijs

Df:ndinn: ;

probari

lül'

14

Par: primd.

COSCIMESSGESOSRESRRRÉSI " ipesasaeSiaas —-———

te

probari poteft experientijs, unica fufficiat , eadue

cutiofa , quam alij tribuunt Joansi Baptifle Pore

0l

t4 ; alij vetó Cardano, eftque fequens :

LE

li

Sit cameta obícura , ne minima lux per ti-

[

mas ejus fubintràre poffit, nifi per orbiculare fo-

i

ramen infeneftra apertum.

Si quis in iflis tene-

D

bris conítitutus ad manum habeat folium chartze

[

candide , eamQue foramini obtendat , quid quid

i

extra Comeram 6 regione foraminis, veleftvel

Beritur, incharta fuis coloribus depictum con-

fpicabicur. — Quod fiquis pleniorem & accura-

«

tiorem velit reprefentationem , apponat forami-

vi vitrum circulare, craffius in medio quàm in

g

ambitu, quales funtdioptrz, quz ad tes augene

das elaborantur; tunc fi charta candida intüs ob»

ijciatur vitro in eo loco, ubi folares radij in unum

À m

coeunt , defcribuntur inipfa omnia objecla , quze

f

!]

forisfunt: quod (ané non fieret , nifi obje&ta

extrinfeca emitterent Ípecies. intentionales per

^

foramen feneflrz ad chartam intus objsclam,

Accedit ratio evincens exiftentiam fpecie-

fum ; potentiz enim ad eliciendas f;n(ationes de-

bent determinari ab obje&is ; fed non poffunt

immediate determinariab obje&tis , utpotequae

;lä

noníunt praíentia potentie ; namvel ab obje-

3

&o detertninarentur effefHv2 vel son effetlive ? Si

c-

effecl ivelergo vel mediaté velimmediaté? nonim«

mediaté, quia obje&ta remoté fubinde diftant , ne-

]

quit autem dari aGlioin diflans : (i mediaté ? ergo

l

obj«ctum diflans aliquem influxum exercet in po-*

f

tentiam

De fenfibus in commni.

If

Em

d . Lt

eiQut

tentiam mediante aliqua qual

itate; quz ufque ad

hn

organufn propagetur per medium , & hancqua-

litatem dicimus effe fpeciem objeQti, Siveró ob-

Mf

jectum non concuttat effetlive , fed tantüm ter-

10

spinativé , cur ergo color v. g. non etiam in tene-

(

bris , aut remotiffimé pofitussvidetur? qux enim

hmæ

terminative tantüm fe habent , nullà diftantid

lqmd

aut tenebris impediuntur : ergo objecla per fe im-

Áid

mediaté non poffunt potentiam fenfitivam deter.

(

minare adíenfationem ; ergo funt neceffarió

C

concedenda fpecies impreffe, que ab obje&to

fii*

propagate recipiantur inpotentia, quam come

m

pleant, in ordine ad tale objeclum attingen-

dum.

ng'

d

Dices: efto quod hujufmodi fpecies requi-

Wil

—

rantur in his tribusfenfibus , vi/m, amdits , ol-

quæ

f^tl» , ptopterea quod ifti attingant objeCta. abs

i

Íe remota , & per medium quandodue valdé ex-

!

t

u

ten(um ; at certé in ta£ z & gz//s nulle erunt ad«

mittendee fpecies propter oppofitam rationem ,

lcq.'

quoniam iftorum obje&ta zazzibilia & guflabi-

TO

lia iemper (unt ipfis propinqua & attigua, idcir-

/ un!

Cooptimé poffunt in cos fenfus phyficeagere,

que

& ab ijs fentiri,

Ita fentiunt Cezimbric. 1. 3.de

anima.c.Y1.art.ult, Suarez l.3.de anim, c. 3q.

|

bjcj

giSl

G alij,

Cenfeo nihilominus in ZTa« etiam &t G«

j

ne

fl« omnino ponendas effe fpecies , & univerfali-

ter dico , fen(ibile immediaté pofitum fupra fen-

"g

s

P

fum cxremum ; non r offe ab co; fecundüm qa

€

16

Pars primA,

——

e(t ei immediat? fup:rp;ücum fentiti , ac proi;

nem

dequemlibet fenfum ad fuam fenfationem elicien-

&

dam indigere fpeciebus intermedijs. ita 4r7/7. 2«

ET

n

de anima text.*) $. ubi docet , quod vt fenfus fcn-

xa |

tiat , debeat adeffe medium , quód ab objecto im.

&tf

mutetur: ficconcludit catnem effe medium ta«

i

&üs , ficut aqua & a&r ad vifum & olfadum &

auditum , axiomatis loce fubjungens, fezfibile po«

pof

Jitum fipra fenfum , impedit fenfationem, Acce-

COHJL

dit authoritas S, D. ibid.le&l. Yg. 5 23. ubi ex-

d

u

h

preísé comparando etiam tactum & guítum cum

vifu & auditu ,in »allodicit, fieri poffe fenfatio-

eul

nem , quando fenfibile immediate tangit fenfas

pro

YIum.

Qu

Probatutratione univerfali : ut fiat fenfa-

len

tio , debet obje&tum cum potentia uniri & ambo

^

mqu

fimul adillam eliciendam concurrere , eít enim

sU

vitalis & imagoobjetli s fcd obje&tum non po-

Ws

teft uniri cum potentia & eíffe cauía fenfationis

m

nifi mediante fpecie , fecundüm entiratem quippe

«

fuam fempet ell extra potentiam , & quandoquc

&m

nimium diftans: ergoutfiat qualiscundue fenfa-

tio,neceffario requiruntur fpecies.

Et licet gz-

IJ:g4

ffus & tatfus habeant quidem prz reliquis fenfi-

lith

bus, quod obje&ta debeant ipfis efíz immediaté

lpfa

contigua , hoc tamen non fufficit ad eliciendam

Qp

fenfationern, quiaetiam ignis , cft contiguus

T

V0

ligoo , nectamen lignum fentit ? ergo vitalis &

intentionalis conjunctio , qua plus petit, quàm

t

eatitativam aut localem tantüm conjunclionem ,

i

nempe

[

H

j r

De fenfibus in communi,

17

proit«

nempe utobje&tum intrinfece inhereat organo ;

liciths

& fiatunum cum porentia in. effe intentionali ac

J «

repraíentativo , quod contingit mediante dunta-

y[en

xat fpecie intentionali impreffa.

Qoz rauo

loint

etiam probatfenfus internos ind:gere fimilibus

Jf ld«

Ípeciebus.

im&

- 2do ficut aliorum fenfuum objeCtum , ut

ilty»

poffit fentiri ,. debet effe intrinfecum organo &

Ktt

conjunclum cum potentia fen(iriva , ut probatum

J

e(t, itaobjc&tum guftüs debet effz intrinfecam ,

1 CUf

ad hoc ut poffit producere actionem vitalem five

nfmll-

guítationem; atquifaporcibi, potüs &c. non

h

producit in organolaporem realem, cum fitfc-

cunda qualitas , non producens fibi fimilem reali-

etlt«

ter: ergo producit neceffario intentionalem. Icem

tactus percipit mollitiem, duritiem , figuram tri-

mb

«

angularem & quadratam; at molliues , - duti-

xn poc

ties G c. non producunt in manu tangentis molli-

(jonis

tiem &c. realem : ergo folüni intentionalem , id

tuippe

eftfpeciem , qua cum potentia concurrit ad ta-

Qionem,

joq

fenl

Obije. t. um Lalemandet, qui difb. 14. p. 3-

t jf

negat omncs omnino fpecies.

Omne rcpræ(cn-

tativüm potentiz cognofcitivz debet cognofciab

(l«

gdiali

ipía potentia; fed fpecies fenfibiles non cognof-

cuntur à potentia: ergo non debent admitti. m,

u

conftat , nullus enim fenfus tales fpecies percipit.

ïgülli

M, probatur.

Quod fc habet obje&tivé ad po-

st&

tentiam , cognofcitur à potentia ; fed omne re-

yifi

,

bm:

praíentativum alterius , ipfi potentia fenfitivae

fe

)

18

Pars prima.

[5

qu

fe habet ad illam objective , reprefentare enim

alicui eft obijci:ficut ergo priuscognofcitur ima«-

L

Wif

p

o reptzfentativa Caíaris , antequam ipfe Ca-

fat cognofcatur , ita etiam prius fpecies, qu& funt

pott

hi

imagines objectorum , deberent cognofci ; quod

cüm non fiat , fignum eft non dari fpecics,

äp«

g.cum Conimbric. majorem effe vetam de

M

inflrumentali veprafentativo , quale eft. imago

Cafaris, debere nempe ptius cognofciab ipfa po-

h

tentia; falfum veró de formali , cujuítmodi funt

Wa

fun

Ípecies, — Reprafentativuta formale dicitut quod

informat poientiam ; & ex parte objecti concure

ta

Ad

riteffelive ad cognitionemillius. Verum qui-

dem eít , quod extra iftas fpecies , nullum aliudfit

di

fuf

fignum formale interum natura; tamen , quia ra-

tiones allate demonflrantillas dari , negari non

g.

poteft tale fignum reprafentativum formale dari-

Obijc 2. potentiávifivà pofitá , & natura-

d

liter difpofità , objecto item vifibili prefente po-

lin

Wi

teítabsque vlla fpecic fieti vifio :ergo fpecies funt

fruftranez, ,d»t. prob.quandecunque ageos n:tu*

W

rale applicatur paffo apto , fublato quocunque

ü

li

alio, (latim fequitur adio; fedin neflrocaíu ,

objectum vifibile eft agens naturale, potentia

li

Qu

veró vifiva efl apta moveriab eo, & clicere vifio-

nem: ergo pofità porentià vifivà & objedto pra-

Áüh

fenti, fequitur vifio , rejectis fpeciebus.

tioi

R. N, Zdnt. ad probat. dico , quód etiami

objectum fit pra(ens & potentia fit apta moveti ,

qu

& elicere aClionem , tamen non. fequatur actio »

h

quia

1g

Bu

s " IBÉj E

De fenfibut in [Z:mmæggtï' |

A

- efn

quia non adíuat requifita àd eam a&ic

nc&w; Ft

f if«

in re propofita , objectum vifibile tonéft. pro-

107

portionatum cümi potentia,

Item , cum diftetà

& (unt

potentia ; nequit illam moveré , cum éx 7. Phyfscs

; quod

£, 2. fnovens G motum debeat effe fimul, & agené

ö paj/nma debeant fé tangere,

tmat

Obijc. 3, fi dantut ipeciesproduct& ab ob«

m

je&is, debétic ille diffundi in otbem — per totam

Á

fpharam activitstis obje&i , nam objeclum ex

i futt

qualihet parte eft vifibile &c.

Sed hoc eft fil«

r qü()d

futh, quiaalioquin obje&tum debsbit videri, e«

tiamfi non fit dire&lé

pofitum anteoculos. Item;

:oncmf

&

1 qlll

ad hoc, atfpeciés poffent reprz(entare objectum;

il

deberéüt illieffe (imiles 5 fed non font Gmiles ,

Q

cüm & aliam naturam & figuram habeant 5 er«

")

gO &Ca

juri.

. &. Species vifibiles nu&nqüsm prodüci nift

ulitte

pér linestn rectam ,. ideoque objectum extrail«

lám lineam fiuhquam videtür.

du

Verum ergo eit;

lt

quód diffundantur fpéciesinoibem , modó fem-

g

Ptf pfoducantut inlinea te&ta; Adálterum B. fpes

T

cies €0 modo effz firhiles ob;e&tis,que funt voces

cill

fimiles cebus , quas fighificant; noa cnxm fimi-

o[c[lm

les (üàt in effendo , quiation fut cjufdem fpéciei

] Wïlb'

cufit illo ; féd ii teprzfentando , quaténus hempé

gpm'

funtfigpum illias , faciuntdne vénite in cogni-

tionem illius,

Ex his

Colliges i, Spéciés reclé definiti poffe ,

MF

yt

quo1 fïntqualitaf Intebtisndlié eirthalüer rt-

ao

pref ntetioa objelli , d tahqnam prineipium pro-

2

XImmitnmn

quia

M

L

&O

Pars prima.

cremeesenats

[2

ximum fe;ziie;m'i uná cum potentia efä&ivä 4d

jänjationem concurrént.

ies non effeefflnvia fub-

"4

(

Coll;g. 2do has (pec

flantialia cbje&orum , ex fuperficie objectorum

derafa , ut malé fentiunt e/470sifl« , quia aliàs da-

retur penetratio corporum , quippe cum Ípecies

v. g. fenfibiles tranfeant per media, non modo li-

quida , aérem & aquam , fed per multa etiam fo»

lidiffima , veluti per vitrum & cryftallum , fi ille

f

effent corpora fubftantialia, . deberent utique di-

p

&a media penetrare, — Erünt ergo ha. fpccies ,

quadam accidentia ,. ad pradicamentum quali-

q1

H

tatis pertinentia.

l

Collig, 3tio hasfpecies , quarum aér ple-

(

nus eít, produci ab objcclo , infhantanee ad hoc

concurrente czlo cryftallino , utpote primo dia

F* f

lu

phano : fit autem. hec. productio uniformiter

difformiter, undevalidiores prope (e emittit ob-

N

jectum; debiliores quo magis removetur; ex

quo fit minus perfectam e

ffe íenfationem , quo

Deinde fit. illa fpecic-

magis objeGum diftat.

rum eduétio ex parte proxima a&ris G. continua-

tur , donec ad (enfam perveniatur , é cujus parti-

f

bus anterieribus , ficut & ex medio educuntur ;

"

itautobjc&tum fitcauía equivoca earum ,. nam

u

ab eis in'entitate phyfica differt ;

unamvis Conve-

njant in eil? intentionali,

m

P Co

ARTI-

dSCo1)

sf

TT

AR TI CULUS II.

MM 1

lorur

Ürrzm Jénfibilia communia fentiantur

per fpeciem propriam , b à (pecie fenfr-

[

i

xpwes

biltum propriorum dillinil Am?

odo 1

Raterfevfibile proprimm, quale v.g. eftlu-

m

P

cidum & coloratum , reípectu potentie vi-

/

ilg

jl

five G. fonus refpe&tu potentig auditive ; &

Ya a

reter fenfibile per accideus , quale eít illud ,

quod períe nullo medofentitur ; fed folum pet

! qlläh

accidens & ratione accidentium externoruai,qua-

d pk

liter fe habet fübftantia ; dari etiam fezfibilia

jdnec

Communia ,(upra diximus, funt(ue illa objecta

matetialia, qua à pluribus fenfibus percipi pol-

modi

r

funt , qualiatunt sso£ss , quies c?c.

tit ol

Circa hec fevfibilia communia non levis eft

u

controver(ia inter Doctores,

Aliqui putant o-

Uf j

mnia fenfibilia communia producerein fenfu fpe-

s

qUO

(ott

pccc'

tiem propriamà fpecie fenfibilis proprij diftia-

&am , per quam fentiantur ; ita ut dum cerno

ntinui

v. g. Scamnumalbum , alia quidem fit fpeciss vi«

fibilis, quz reprzíientat illud ut coloratsm , alia

ypli t

p

veró fit [pecies v. g. magnitudinis , repra(entati-

va Ícamni qustenus eft figuratum.

Ita fentiunt

cgm'l

"Avicenna L. 6. Natural. c. de Tatiu, Mlb M,

Scotmæ'alij.

*

Sunt rurfus alij , q

Qi putant ]Eizjïbilia ieim«

minia , inonomnia, faltem aliqua ; imprimere

B 3

PIO-

WT

22

Pars prima.

esxc.- 0H Mapuitos WOCud

3

,

..v

m

:

Duit

propria

;j

Mfüi?g;&iemg Yta Cajet. & D'avell. gd

C

capat 6. bujus libri.

Communiot e

ft tertia fententia , . quæ-da?

A

iif

pu

eet fenfibilia communia non fentiri per fpeciem à

fent

fpeciefenfibilis proprij realiter diítindam , ia

S. D. T. part. q.78. art. 3. 44 2. Rubius , Dan-

&T

p

dinus , Complut, & Card. Aquirte.

Probatur conclufio 1. authoritate $. D. qui

p

lococit.ficait: fesfibilia communia mon movent

Li!

tüt

fenfum primá & per fe , fed vatione. fenfibilis qua-

litatis , wt fuperficies vatiowe caloris j nec t4-

pïü

gaen funt fenfibilia pev accidens , quia . aliquam

L!

diverfitatem faciunt in immutatione feuséss.

"Alioenim modo immutatur feu(us à. magna fn-

Qu

n

perfcie & à parva. . Sed omne objectum , quod

d

emittit fpeciem propriam, debet primó ac per fe

moverefenfum : ergo (i feufibilia communia &

lt

Qor

prout contradiftin&taà fenfibilibus proprijs , pri-

ln

mó ac per fe non movent fenfum,non imprimunt

fpeciem propriam.

W

Probatur 2do ratione : nullum objectum

à

propriam & diftinftam fpeciem immittit in fen»

fum , nifi fitillius fensás fpecificativum ; fed fes-

li

fibile commsne non eft. fpecificativum alicujus

fü

fensüs, quiafpecificativum & — objectum pro-

"prium cujuslibet fensüs externi debet illum diftin-

[t

N

guereà reliquis, fi enimnon diflinguit , erit re-

liquis commune; fenfibile autem communenon

?H

diilinqaitaliquem fenfum externum à reliquis ,

?

m*;m aqualiter à pluribus percipiatut ;

ergo nom

immit-

—

De jä;g/ïbü: in communi.

2j

immittit in fenfum propriam & diftindam fpe-

»

ciem. M. autem prob, quod propriam ípeciem

gt

immittit in fenfum , illud per fe primó ab eodem

ii

percipitur & refpicitur , ficut per e primo reptz-

,u

fentatur per ípeciem; fedid, quod àfeníu primo

ac per fe refpicitur , illud eft illius obje&tum pro-

Du.

prium ac (peciicativum: ergo nullum ebjectum

propriam fpeciem immittit, nifi fit fpecificati-

D.

vum.

TU

Ex quo fequitur fenfibile commune tan-

tàm percipi per illam fpeciem , quà fenfibile

i;qud-

proprium percipitur, cüm mutuo fint connexa

TE

TL

éL unum nequeát percipi finc alio ; repugnat

enim dari à parte rei v. g. fingulare coloratum ,

fnti

u j

quin fit magnum aut parvum , quin fit aliquá fi-

gurá preditum , quin fit unum autplura, quin

quod

a

denique fit motum aut quiefcens. Hinc conftat,

per(f

:

ni) j

hac duo, fcilicert,fenfibile proprium , & fenfibile

comune, prout funt objeQla fenfüum externorum

, p//-

jrit

femper ac neceffarió effe conjuncla, i'ud quidem

utrem, hocvetó tanquam modiücativum illius

àquo determinatur,

du

inftt

Dices x. i fenfibile commune fenritur (o-

lüm per fpeciem fenfibilis proprij tanc effer can-

ujr

ljl

tüm fenfibile per accidezs ; fed hoceft falfam ,

cum ex e/frt:/?. in text, 63. jZ'nþbil:'a COmania

j PIO'

fentiantur perfe: ergo.feq. prob. id quod non

dilt

La

nifi per alterum fentitur , non fentitur per ^ , fed

r t

eraccidens ; íed (enfibile commune , tancüm

m

peralterum fentitur , nempe in fpecie fen(ibilis

qüis !

proprij: ergo. M, conftatà pari,nam ideo fab-

Y

4

ftantia

imit-

14

Pars prima,

W anenani

o OAm MuteteoRDS UE

:

ftantia et folüm fen(ibile per accidens , quia non

&i

nift per aliud nempe per. accidentia , quorum eft

Q

RE

Tin

fubje&tum , fentitar : ergo etiam &c.

. &. N. feq.ad prob. D. M. id, quod nonnifi

fibi

per alterum fentitur , eft ten(ibile pet accidens, fi

n

nullo modo afficiatacdeterminet fenfüm ; C. M.

W

fi aliqualiter afficiat acdeterminet; N. M. di(tin-

quo etiam m. fenfibil: commune tantüm per al«

f

terum fentitut, ita tamen ut ex fe pertineat ad

üe

rationem objeclivam feníüs; C. m.ut ex fenon

VC

pertineat ad illam rationem 3. IN, m.. & confeq.

du

Quamvis fenfibile commune non fentiatur nifi

fpc

pet fpeciem fenfibilis proprij , nihilominus pet

Ut

fcimmutat fenfüm , ita enim afficit fenfibile pro-

il

pr'om acmodificat, utvi hüjus determinationis

lil

aliter immutetur fenífus , quam alioquin fieret ;

cum ce:tum fit non poffe rem aliquam petcipi 2

du

vifz v, g. modo corporeo, fine aliqua magni-

d

tudine . quz eftuna ex fenfibilibus communi-

Ts

bus, Ex quo patet d:fparitas ad fzbffantiam ,

T

que non nifi per accidensíentitur , cüm ex fenon

J

habeat vim imrutandi fénfom , & fic nullo mo-

b

do pertinet ad obje&um fen(us.

4

. Inft. fi fenfibile commune , per fe comparae

D

tut ad fenfum , tunc nulla erit differentia inter

t

utrumque, proprium nempe ac commune , aC

4

proinde ficut fenfibile proprium — reprafentatur

lt

perproo»r'amípeciem , ita & commune.

*

U

$. N. illatum, per hoc enim fenfibile

x

communediffertà proprio, " quód illud pertineát

a

De jänf bus in communi,

Zï

T sssl

QEEemceccmoemg: GMdiüRSOmEeK A MA —

RE

a Qf

L

[

ad plures fenfus , bocverbad unum duntaxa;

um d

commmuxze compara*ur quidem per fe ad fenfum , at

L 4

honprimb, (edfecundb veluti modusipftus fen-

sanril

fibilis proprij ;proprinm verüper feprímo perti-

las f

netad fpecificationem | feníus particularis , quo

CM

percipitur &c.

dilite

Dices zdo quavis res fenüb:hs debet reprat«

| p j

fentari per fpccncm fibi pxopnmonalam,wwnc-

ündtd

cies fit veraimago objecti cognofcendi, & iilius

n

vicaria in fenfu; (ed color v. g. & magnitudo funt

eoM

duz res diveríe : ergo debent reprafentari per

4l

fpecies ac imagines diverfas. Alioquin fimilitudo

unius obje&ti;ac rei,effet fimilitudo alterius rei, ab

u

jl p

illa priori penitus diverfz , quod videtur impoffi-

iRUlONI

bile;:go etit alia (pecies coloris,alia magni:udinis.

t i

& C. M. D.m. color & magnitudo funt

duz resdivet(z inlineaentis; conc. m, . in linea

UL

oblc&faufcnübths, N. m.& confcq cüm fen-

fl gm-

fQrmut

lus externi attingant fua obje&ta in feipfis exiften-

tia , v. g.vifibile audibile &c. ut Arifldocet texz.

li

lum

; 9. evidenseft, quód vifus apprehendac totum

hoc exiftens , fcilicetcoloratum tali magnitudine

Jlo m

affe&tum ac modifieatum ; &fic apprehendit per

ompztä'

modum unius fen(bilis, promdc per unicam fpe-

cxcm , & unico aQu,

jl

laflabis: zaagmitudo fpe&st ad quantita-

tem , color aütem ad qualitatem ; ergo una fpe«

lm *

cies tam] materialis & imperfe&a, nequit fimul

ul

"Uttapide repr a fentare,

Bz. I, hoc argumentum zqué probare fezf-

Tud

bile

1

f

26

Par:s pri;tta.

Qurems

E

bile per accidens non poffe reprafentari per [pe-

ciem objeCli fen(bilis nec proprij nec communis,

DCCd

idquod ipfi AA. negant ; eque enim fwbflantia

4 qui»dl

& accidentía , inquorum vicaria (pecie cognol-

ld j

citut, funt inter fediverfa, pertinentdjue addi-

fntdi

veríum predicamentum , ficut quantítas & qua-

lol

litas

qu

g. 2. fpeciem fenfibilis proprij , v, g. colo-

rem pofíeac debete reprafentare illud cum cir-

cum (tantijs fenfibilitatis communis , quibus hic

& nuncafficitür; quia cüm fit fpecies. materia-

lis & adeoimperfecta, nequit colorem in ab-

flra&o repraíentare, — fed femper veftitum certis

circamílantijs magnitudinis , quietis, &c. — Un-

de ipía imperfe&io ejufmodi fpeciei e(t in caufa,

lt

ut(imul & femel reprzfentet res, etiam ad di«

ï iltto

veríum przdicamentum fpectantes.

DIOI

Dices 3. fepe contingit variari fpeciem fen-

i f

fibilis cemmunis , invariatà fpecie fca(ibilis pro-

fhs|

prj ; ergo per di(tin&tas fpecies utrumque

g

repraefentatur,

Confeq, conflat , quia aliàs ,

Nto

una eademque res fimul vatiaretur ac non varia.

ii

fetut,

Ant. autem. prob. Dum video v. g.

n

album preditum figurd rotundá , & me vidente

tl

iflafigurarotundattaníeat in quadtatam , tunc

clarum eít , quód fpecies reptefentativa dictz fi-

ltni

gurz varietur juxta variationem ejus figure ; fed

non minüs clarum eft , quod non vatietur fpecies

Jþ aiïer

h

&i

!

2lbi, cümillad in ratione albi perfeveret , nec

lt

fub hac ratione ullam rccipiát mutationem.

Vita

g. Quód

L /&,

De fenfibus in commtrni,

27

UmLASU

Gu STUBSSWIEROURETSSUE: comsmeseequ).

lp

murit,

R. Qd varisto fenfibili cbminu,ni, hgtiam

neceflarió varietur fpecies feafibilis proprij , non

Wntid

quidem abíolut& & in quantum eít coloratum,

o

led quantum ad modificationern.

Unde eadem.;

T

fpecies preexiftens quoad füb(tantiam perfeverat,

p

folumdae fubinduit divefum. modum ab to,

quetn priüs habuit.

,alv

m

ARTICULUS III

us

Utrzm fenfus externi po[fmt errave

T

T

circa [uum objec£ upa

neti

Upponendam , quàd in fenfibus externis fal-

n

v

fitas formaliter non detur , ficut nec veritas ,

hs enim confiftunt in compofitione unius cum »

| cauf(,

i v

altero & divifione unius ab alteró , fenfas autem.,

externi nequeunt componere vel dividere, cüm

t

id fit proprium opus | intelleQtüs

[

.

igitur. fal-

u

fitas formalis in fenfibus non datur.

Solüm er-

torqu

gó hic dubitatur , utrüm in illis detur falfitas vel

diäi ]

error apprehenfionis, feu utrüm poffint appre-

Ó vt

hendere tem (ecus ac illa (it in femenpsá , & per

n

hoc intelle&tui occafionem prabere errandi feu

male judicandi d* rebus,

vdutt

, Ut

In hác quxftione duz oppofite fünt- (en-

j

tentie, una Dermocriti , Empedeclis , &cC.

g

*

afferentiurn, (enlum femper attingere verum, nec

[un

falli unquam , fed potius effe men(uram veritatis.

K,MG

Hine Lucreiins l. 4. dicit, omnem rationem , &

4

vitam quoque ipfam ftatim concidere, zif crede-

Qaü

ve þnjg'bns aufrs,

Alte-

à8

'Paï; prima.

[ n

EL

d a

ggesscsme

Altera fententia eft Platonzs & *Parmeni-

tegni

dis , &c. afferentium, fenfus femper decipi, falla-

tim

ces e(fe rerum Judices , ac proinde illis nunquam.

y p

p

Mediá viáinceffit 44rifloteles, dum cen(uit,

dium

fenfus non errare circa propria fenjibilia, bené au«

fy

tem circa fenfibilia cozmmnnia, & frequentiüs cir-

fnus

ca fenfibilia per accidens,

bile

Dicendum , fenfum externum pofitis certis

conditionibus circa proprism fenfibile nunquam»

ting

errare, benéautem circa fezfibile commune aut pet

t

accidens, . Eft autem prima conditio , ut fenío-

NU

rium fitritédifpofitum, Secunda, ut medium (it

faq

rité przparatum ac purum, Tertia , utobiectum

t

5

fit in debita diftantia.. Defe&tu prima conditionis

«

fiterrorinlingua infirmi , cui dulce apparet ama-

F

Á

rum , ex eo quia biliofo humore eft infecta, De-

lat

fe&u fecunda conditionis fit error in oculo; dum

iliq

mané folem confpicit qua(i rubrum , ob vapores

d

intermedios. Defe&u demum tertiz conditionis

fiterror, dum álongé turrim quadratam appre-

N

lendimus rotundam ; hinc cecinit Lucretius:

« Quadratas procul binc turres , cim cernimus

uvbis,

[

Proptereafit ,uti videantur [ape votunda.

À

f

Item folem apprehendimus ad inftar parvze lan-

D

cis , & perpetui flationatij , qui tamen aliquoties

major eft mundó , & fecundüm compurum A«*

(lrenomicum decurritin unicá horá millioné in-

Nu

tegrum

29

L ld

De fenfibusin communi,

) if

tegrum & ccntum ac quadraginta millia millia»

»iPi) fänl'

riuni.

Defe&Qus autem barum . conditionum

Quitu

prorías accidentaliter fe habet adfenfum , cüm

per accidens contingat fenforium deílrui, me-

Yottlt

dium effe turbatum , & obje&tum indebité diíta-

betet

re, ac proindeabíoluté loquendo dicere poffu-

Ytiüs ^

mus, quod fenfusper íccirca proprium fenfi-

bile nunquam ertet,

tl

Ratio affertieft : Non pote

ft unquäm con-

Igito

tingere errorin fen(ibus , quando ille nullam po:

at

teft habere caufam ; fed quoties debite adfunt

j o

conditiones , non poteft ertor ullam habere cau;

diun

fam: ergo &c. Deinde, cüm natura inílituerit

pieclun

fcnfus. ad cognitionem proprij objecti , — decuit

Vitiot !

ejus finceritatem , ut eas non efficeret. fallaces ,

C

Íed fideles, & huic fun&tioni , cui deceptio capi-

"mu

taliter repugnat, rit& aptatos. Unde fierror

j dif

aliquis contingat,fit pur& per accidenscx defectu

uapotes

alicujus conditionis fuperius affignate,

dilini

.. Quódautem fenfus. externus períc ac fre-

p

quenter decipiatut circa fezfibilia communia &

li

per accidens ,eftideo , quiatam fenfibile cozz-

r

mune , quam pet accideus , non immutant im-

mediaté fenfum, fed mediante alió; quod au-

tem peralterumentitur, cüm non fit proprium

"

fpecificativum , poteftlatere , alteró apparente ;

$ !an-

in quó fit deceptio. .. Sic , dum facem gyramus,

potl?

cernitür continuus quidam circulus , quitamen

"L

in re non eft ; Sicítellas apprehendimus, acíi

jl

quieícerent , G littus moveri, cüm tamen illze

ytif

x

M

ET9)

——

Pai*s ;jïz'pida |

Po oram

TP H E

[

chbci-fïïin;c- m

oveantut , hoc tnaneat immbtuma

D

Sic quispiam videns aliquod album; apprehen:

uo

dit illud effe fatinam , quod tarnen efl nix vel

- pO

calx , &c. Ergo circa fezfibilid communia & pet

giolt

accidens fenfus poteft decipi , GC quidem per fe. $

metit

natm ; eftoadíint omries. conditionés, quarum

W

defc&ü (enfus fubinde per aceídezs citca. (enfibi-

It,|

leproprium poteft etrate , nihilom'iius fenfus

3

circailla ertat , cüni|non hàbeat cum fuis fenfi-

mit

bilibus omnirnodam proportionem : non enimm

Con,

fenfus fpecificáturab ift:s , neque ifta. ingre«

Exp'.

diuntur rationem formalem fénsüs,

Confirmatür: fenfus folüm pér accídenf

liosi

ad ferifibilia per accídezscetminatur, && ad fen-

il

fibilia comrhünia tantüm ex confequenii. & pe£

ï Cn;

fefecundó , non vereper fe ptimó , ac proinde

Wf:m

éitcailla potéritomninó per fe décipi ; virca heé

1 g

LT

veró aliquó modó per fépoteriterrare ; quippé

cüm non habeat per (e primà comimenfuratios

p

nem éum illis, & non ob aliud nequit Cifca pros

pf

ptia fenfibilia perfe decipi, quia per fe prim& &

qua

inodó dicló cumijfdem commenfuratut.

Ap(

lür

Dices 1mó tunc fenfus mon errant; quatüs

dofemperobjectum percipiant eó modó, quó

D

illud per fpecies reprz(entatut ; fed (emper tali

n

modó objeQtüm percipiunt : ergo & c. M. probae

tur ; Implicat , ut reprafentatió feu imago qu&e

| ly

[

dam fit difformis rei , quam repr&featat, alioquin

