'quodkctiamtde alij

s coloribus dicendume(ít; Fla-

vus cum rubro aureum feu croceum coloremz

& occili

flavumcum nigro colorem fufcum &c.

ofrt, d

Quar. 2. Quinam colores (int extremi ?

E

a t

E. Candorem & nigrorem , ex quibus candor eít

s colori

quafihabitus, nigror veró veluti privatio , non

quodmnigror non fit verum ac pofitivum ens ,

Ibedo,i

oitidt tj

cum períe moveat vifum, fed quia, quindo

duz fpecies fub eodem generecontinentur, eà

dhütam d

quz eít dererioris conditionis, perfectioris pri-

T

vationem quodammodo in fe habet,

de aue

:

tem candorlonge praílet nigrorem, inde eít

»quia

i n

«andor tnagis accedit. ad lucem.

Hinc veteres

i

colorem album Dijs gratiorem crediderunt ; Co-

ler albus , inquit Cie, 3. de leg.precipue Deocha-

ydite d |

vH:efl. Undeetiam Angeli in gloriofa Chrifti

mon o

anaflafi appatuerunt in albis,

m o

Qusr. 3. Unde oríantur colores ? w. Illog

&i

proximé oriri àtemperie primarum qualitatum ;

ihtodint

experimur enim herbas & alia hujufmodi muta-

ti ex ola mutatione prímarum qualitatum : Anie

fej, 0

malia propter morbos varios

induunt.

» colorem variqm

liant ]

i

Quzt. 4. Quinam (int effetus colorum ;

lia

9. Effe varios, albedo difpregat vifum , quia &

ib

lux, cui eft (imilis ,hunc folet difgregare : nigre-

j -

doecontra congregat vifum , & con(tipat fpiris

j ((l

tus in intimam oculi partem, Rubedo accendit

t ff*

oculos ptopter ignez naturz fimilitudinem, &

jtul s

qhæc forté ratioeft, cur colore illoviso. tauri &

guod

I5

leo-

Pavs fecunda.

—

Pa

al

us

OREX CU Ht

leonesaccendantur. . Flavus- && caruleus color

quis

fuapte vi afpe&tum attemperant,

Compofitico-

rcfrangi

lores fantfuaviorcs, utaureus, purpureus , Vvie

1

, long;

tidis , quiafcilicet mediocriratem. obtinent int

Mdicit

"

fl'

Colores , ex quibusconvertuntur.

ilie pit

' ltsox

ARTiCULUS V.

It

(

"'quæJam probleunaata circa. colorts.

viridis

fitexa

Uzr. 1. Cur ZEthiopum cutis fitatra ? 8.

grdo|

tet f

Q

quia [Exthiopeshabent cutem adufto fucco

di

lutam , ut contingit in pice , bitumine &c. hinc,

mr,n

qui capillicio funt nigro , plurimum habent adufti

fiteg

Lumoris,quo crines diluuntur : qua ratione 0*

(

mnia ofla funt nigra, ficcaro aífa, frixa carbo«

j lorau',ji

nes & aliaid genus nigrorem induunt,

Ugus

Quar. 2. Curvapores in crepuículo. appae

Qüm?y

rent rubei? z.. Quialux, dum easnon penettat ,

T

colorem facit non viridem , quia hic aquam fequi«

BU

turcrudam , utapparet in fructibus imtnarutis ,

UV

Ícd rubeum , quiterra fubtilis jam adufta feu at-

fhir

tenuatz vi eílüs , eft partus.

ugr, 3. Cur primu

s hetbarum ac. fron-

at

dium color fit vitidis? $. Quia tune multo abun-

vilde

danthumore; quó enim major humoris vis et ,

Vg

eó majorinducitur viriditas.

- dO.

Quar.4. Cut aípicienti

bus per vittum tri;

[ w

angulate. obje&ta appareant diverfis pi&a coloti-

It

as ind4

Cit,

bg;.s ?w. Id contingere, guia lux partes ill

quales

iE

- De Ocule,

mow du

: d

139

Edb FMUD QERPE) ceseaazurs W

leus colt

quiles vitri triangularis traijciens diveríimodé

lmpofmco

refrangiturac modificatur ac diver(os exhibet co-

r n

lores ; INova ctenim lucis modificatio novum

titent int

inducitcolorem 5 Et cum in vitro triangulari

alie partesfintalijs craffiores , divería habetur

lucis modificatio, àqua diver(i oriuntur

T€S,

'colo—

Quar. . Cur prz ceteris coloribus color

ial

viridisvilui profit? x. Quia , cum colot viridis

fit ex nigro & albo temperatus , itatanen , ut ni-

ibato h

-

gfedo proportionis concinnitate albedinem fupe-

T

ret ,fit, quod fpiritus vifivi ncc nimis diffipen-

T

tür , nec fupra equumcontrahantur » fed tempe-

be d

raté ac fuaviter efficiantür.

fitiontt

Quares6. Cur, quibus ungues bené co-

T j

lorati, judicantur & ipfi bené conítituti ? g. Quia

'

ungues trahuntcolorem à bonitate vel malitia

h q

complexionis , nam, fifint rübei , teftantur com-

:HC(HII!

plexionem (anguineam; Si ad nigredinem ver-

"

gant , indicant complexionem rnelancholicam ,

g

crocei bilem,

Maculze albz oriuntür ex im-

du

mixta parte crudi phlegmatis unguium alimento,

uzr. 7. Cur chamzleon : ita colores va-

y It

riat? Refpondet Ariftot.ideo, quiachamalcon

f dul

valde timidus eít, & cum fit tatdiffimus, hoftem

DL

aliternonevaderet, ni(i hoc modo fe occultan-

L

do. Coloresveróaflumit pellem dilatando , in-

trum"'*f

trà quam eft humor quidam pellucidus , qui colo.

3 colott

res combibit ob

j; i?

€it.

jectorum, quae chamæleoq afpi-

qulks

Quar

14O

Pays fecumda.

:

Cumams

J'aeer O o

d

(L—aær $, Hquss color maximé deccat faciem

[

Philotophicam? g, Pallor, quem feLlriminm «vi-

i jm

(

rorum pulchrum flovem S. Oreg, — Nozianz. orat,

3 4. appellat.

A pallore etiam Pallas nomen fibi

EE

Qfir j

videtur atrogáffe 5 Palladis alumnis , maximé ta-

Md cor

menPhilofophis nullus meliüs convenitcolor ,

pil

quàm pallor.

[tem , cum pallor fit mo:tis co-

lor , quidni maximé deceat. Philofophurn. cujus

UT

tota vita a(idua e(t cum mortuis converfaric!. Et,

Tdit,

Platoni ficredimus , aliud non eft Philofophia ,

Uuam »rortis imago.

uzt, 9. Àn & quomodo poffit czcus

colores diftinguere ? Bonifacius Lau(anenfis Epi-

U

fcopus (ut refert Thomas Cantiptat : l. 2. c. f7.

p. 32- DMfatetur, notum fibi fuiffe bubulcum ca-

cum , qui non tantüm repellebat à frugibus vac-

cas , casQue ad uberiora paícua ducebat, fed etiam

1

l

il

colorem ac ftatum fingularum ita difcernebat,ut

cujuscunque coloris vacca peteretur, illam cor-

W

Y

nibus apprehenfíam petenti. obtulerit,

Verüm

hoc velope demonis factum eft , vel beneficio

Iu

fortioris impreffionis Phantaflicee . per. tactum

(tti

dignofcebat , cujufnam coloris fuer

int üngulæ ;

Tif

ab alio prius deícripta.

Quzr. 1O. Per quos colores v

ärij defignen-

Hulu

Yi

turmores ? R. Inpocentiam de(ignari per 4l«

hho

bum , verecundiam per vubrsm ,. fidelitatem pet

1

n

caruletim , amorem per. rofeum , fpem per -'uiri-

Ào

dem , con(tantiam per /yalinum , laborem per ci*

in

neïeum , dolorem per éadzum, vol

uptatem pet

D

( flwum,

P

De Ocnlo.

I4Y

dalscce d

BORABPNIN

&t facim

ftoiti t

flavum , amicitiam per columbinum.

lanz, ordi

u&r. LT. Quare iraciin principio palleant,

l

;omen l

poítea verorubeant? s. lade hanc alterationem

Vagume t

otiri , quia ex appetitu vindi&a , color & (anguis

niteolot ;

ad cor revocatur , & hinc partes exteriores facici

palleícunt. — Ubi veró decreverunt exequi , quod

oitis (

m Cj

appetunt, calor & fanguis ad partes exteriores

redit , ideoque rubent,

fuc! Bj

ofophi,

ARTICULUS VI.

yfi t

ais

Ltrum . in dridefrnt veri. colores a

z

lm apparentes e

j 2. C. [7'

Jconm a

,

K^ Olores permanentes realiter effc diftin&tos à

;IbUS [ l!

.luce, antea jam diclum ; Reítat modó , ut

(rjeim

breviterexpediamus , utrum etiam colores non

f BGW!M

lm

permanentes , cujufmodi potiffimum videnturin

lride , (int realiterà luce diftincli?

:

Virüt

Veterestam difficilem cognitu Iridis natu

x

. fam judicabant , ut nomen ei ab admiratione de-

ul

detint , dum Thaumantiam dixerunt ; quafi ad-

18[1[3 !

.miratione facilius, quàm cegnitione affecuturi.

Hujus inveftigandz nature, 40. Annos fe tri-

[pr

viffe Joonnesà Poria gloriatur, nom quafitam

[ l/'

Jaboreveritaté fit affecurus,fub judice lis eft.Cer-

m

.fumaute » e(t, Iridem effe on;ninó naturale opus ;

pitt

non autem miraculofum &.àDeopoft diluvium

pcrci'

Anflitutum, id , quod patet ex ejus frequentaa.

m

.Deinde quia habet. natutalem. caufam Gcorigi-

10//"'

nem $

142

Pars fecunda.,

asuppm -

d

uaweersaetg

nem: Matcerialis quippe caufa iliius eft

;ub:

i

d&

rida,opaca € concava; Nubes quidem, quia

tingitcin

»» funinik

hec comparatur ut fpeculum , in quo refrangun-

turradijfolares , & ex quo teflectuntur ad no-

i Ti

flros oculos , formmando in ipsà nubeitidem. De-

i Eïgo

bet autem ifta nubeseffe rorída , qualis eft, qua

Mil

pluere incipit vel definit, & per minutiffimas

guttas labitur.

Item opaca GL cozcava, quia ge«

- Tij

neraliter in refractione. radiorum aliqua opacitas

li, |

concurrit , fecus enim radij per corpus tranfmea-

fmum

rent, &inipío nullo modo imbiberentur, &

f

frangerentur,

Concava debet effe nubes, nam

g,

ipfa profunditas & concavitas conducit , ut non

l

undequaqQue illuminetur àfole ; fed itafit difpo-

Wi

fita , utex parte centtiimbibat ejus radios, ip-

3 Tibl

foídue ad nos reflectat ; ex parte veró extremita-

me:

tum illosperguttas jam diétas frangat & refle-

g

€at; ficenim & a

IT

turin figuram arcüs,

pparent cqlores ,& eiform;n'-

hn

Caüía veroefficiens lridis eft foI, — & ali-

lm

quando etiam luna; unde lrides appellantur alize

jük;

folates ,aliz lunares , quz differunt à folaribus ,

pant

quia lunaresfunt rariores & fere unicolores, Ra-

g' 20

riores Quidem , quialuna , nifi plena fit , vix vi-

res habet , ad penetrandam paulifper & coloran-

dam nubem. Ideo Ariftoteles annis. quinqua-

r

t

ginta , tantummodo bisfe vidiffciridem lunarem

f

teflatur..| Unicolores etiam feré font, quia lan-

:

LT

guor radij lunaris non alté penetrat opacitatem

nubis , fed in füperficie tantum ejus albente qu&e

t

*

dam

N

De Oculo.

143

atl

[ mobun

dam & fracla luce iplendert.

Oppoütum cones

tingitcirca iridesfolares , tanta qulppc hi colo«

dem, qi

yrdtaps

ruin mixtura tanguntuf , ut non 1mmcmo dixerit

itor ao

vates Virgiius /Eneid, 4«

Iridem, D

Ergo iris rofeis per celum ro(cida pennis

lis ell, u

Mille trabit varios adver[o Sole colores,

ninuti(m

4 quij

Triplex autem potiffimum iridi color affigna-

quaepzcrä

tur. Altiffimum puniceus , medium viridis , in-

s Ltantt

fimum purpureus locum occupat ; qui ordo mi-

TEf j

nori, majorivénubis opacitati fuam debet orx-

yubes, t

gmem.

j u

Porto circa hos colorcsmqmmur ,an fint

if difo

veti vel folüm apparentes? quod non fint colores

'1105! IP l

ftabiles , quales funt colores naturales ,. qui in

u qutte

cotpore opaco refultant ex . permixtione prima-

T0

rumqualitatum ,. conítat apud omnes, hi enim

eformit

colores modó funt, modó tranfeunt , atdue hinc

AÁn

tmeritó colores appatcmes vocari poffunt,

&l

tamen hi ipficolores ver&. & quoad (ubítantiam

TE

inter colores cenferi poffmt acdebeant , multi ne-

lu

gant , quos inter fun: Conimbricenfes /;5. 246 T.

fi ( Ra

d. 2« Ti 2, cä"plures 4lij.

q

gt

Judico tamen 1. Colores itidis effe veros co»

lotes.

Ratio eftprima, quia his Coloribus ve-

g

-

ET compeht defmmo coloris; hic enim ut antea

J

dictum , definitur ab Ari(lotele, quod fit extre-

]Um Jit

"amitas per/pzrm ia corpore terminato s colores au«

u

temmdls Íunt extremitas peripicurin: corpose

" ql/ll

ter-

RE

144

Pars [evungïd.'

p

mina:ó , fcilicet inauberorida, quz (ufficienti

modo opaca eft , ut poffit vifum terminare : er-

x Àf

go.

Secunda eít5 folius veri coloris e(t tetmi-

"^ du

nare vilionem , tanquam . ipfius obje&ctum : ergo

(

colores iridis (unt veri colores.

hii

;

Judico 2. Hoscolores iridis effentialiter

l66

differre à luce, ita fentit Card. Aquitre híc, &

totlp

Clariff. P. Celeftinus Romofer z 7ra&i. de AM-

Cati

teor : Difp, 2. q. 1, art. 4..— Ratio eít, quia licet

n

hujuímodi colorzes caufentur ex modificatione

flägfe

& participationeac refra&tione varia lucis, ideo-

lisqu

que videamus nubes ex divería irrad:atione folis;

ais

nunc albo, nunc vitidi , nunc rubeó colore per-

liil

fuadi ; Nihilominus tamen colores iíti non con-

fédy

fiftuntin ipía luce, fed in permixtione cx perfpi-

buit,

j

cuo & opaco; ficut colores permanentes , &

tonfg

ideó , ficuc i(ti effentialiter à luce d.fferunt, ita

ft(jjg

etiam & hi, Addunt tamen, quatenus apparene

f*dbïl':

tes , fpecialem modificationem lucis ex ipfius re-

tiilwi'

verberatione , fine cujus aQuali influxu . nen exi-

[

fterent , nec habetent vim etiam in a&tu. primo a

lil

movendum viíum , quam ob caufam etiam 4pp4e«

lm

rentes dicuntur , quia non ni(i ex illa reverbera-

iddf

1

tione lucis apparere poffunt ,

tet

colores.

quamvig fint veri

Tl

Idem dicendum eft de coloribus apparen-

-

t

tibus in mari , ratione quorum modó purpureum,

T SM

modo album , tmmodó nigtum apparet,

]tem de

f

coloribus, qui videntut in cauda pavonis , in

collocolumba &c.

*

li

Quar,

BSbdness

ïDe vOclt?ai

*

A

Cgetc us CISUDIERECOI ss

[affcitti-

Quat, r, Qua fint pr

ognoflica iridis

lat ; u

$. Àrcum hunc czleftei pluviz vel fignum vel

E tetmi

effe&tumeffe, utpote qui non nifiin nube rofci-

n: tj

dà( quainpluviam àbire prompta eft) cunas

habet. Arcus hic juxta Senecáim zarpr. quefl, L.

fentdit

1. (,6. à metidie pofitüs mágnsm ,. ab occafü

thv j

confpectus modicam aquartum vim prórittit.

/ ii ]l

Caterum naturale fignüm eftiris, non futuram

u li

magnam aquarum eluvionem , hiec enim nonni-

Mi

fié gtavibus , craffisque nubibus faüdi poteft , tà-

dir,

lesautem funt ineptze ad'generandápi iridem,

i [

Praterea itis ex inflituto Dei à. tempore diluvij

ylore

fignificat , ton amplius futüram univer(alem tet-

gon d

tz eluvionem , feu cataclyfmum ,. id quod pro-

p "

batut ex Gex, c. 9. ubiDeos. promittit Noémo;

Jf y

ion fote deinceps diluvium totius tertz , dicens;

V, L

ATCHiD the Ms ponám in nubibus ,. 0* vecordabor

appmü'

federis mei vobifenm C* pon erunt: Bltraá

H B*?)ij;

quá

plis

non d

Quat. 2. Utrüm ante diluviutr faerint i«

rimo

iides? y, Affirmativ? ; quiaétiam ante univerfas

i

lem caiacly(müri dabanter caufze & difpofitione&

qutti

ádeífeCtionem itidis, eraüt enim ürique etiami

fit ^

tunc nubés rotide , & Solipfisoppofitus: erga

hihil defuitad itidis efformationerm.

Quod au-

tem in Iridis termino fcütellze aarez reperiantur;

' äun' »

fabulofurn videtur ;

quamvis imulte -hipc inde

u v

inonfirentur,

1i$ )

if

Quat, 3. litraindentur étiaim. ártificiales

drima

äi*idäsxf X; Affitm; -Ifuht enim obuia jl

Q

l

imæ

Zs

446

Pars fecunda;

db

p -

asss

ridis fimulacra, uti funt ille triviales faponis bul.

|

imtm :

lz , quas pueti calamoin faponem aquá fubadtum

^^ midifi

intin&to inflare felent, nempe ubi:

Quita

Dullilis exiguos bumer lentefcit in qrbe:.

Ágtn

ubl

In quibus colores iridis , fed fb certó afpectüs

angulo obfervantur.

Item ; fi fpeculum pelvi

Yi

Vil

aquá plenz appofueris , hoc iridem reflcdet in

Qu

parietem,

£0nC.

ARTICULUS Ultimos.

qii

tian

Mifcellanea. quadaia circa oculum &*

^g

b:nt'

ejus vifiontm.

Om(!lli

Uzr. t. Cujusnam fint oculi naturz ? 5, Pla»

E

)

lr t

to in Timzo, Galenus /, 10. de sfz partium

itj

& alij pucáruat effe naturz igneg , & ex coevin»

LP

Cebant, quia oculi partieipant lucem, quaze

q

proprietas ignis, Verüm contraria fententia, qua

b

flatuit oculum effe aquez nature , non ignez',

Teftantur id humores ,

Peripatetica eft.

lt

quioculo infünt , & ex quibus coalefcit,

duP

ad aque ingenium prope accedentes , la-

b

flæ(

erymarum defluxus , humidum ac frigidum teme-

peramentum &e. — Nedue obflat ingenita luci-

ho

ditas ac perípicuitas, non enim hzc ignee tan-

j

tüm naturz comeseft, ut patet in cryftalló , &

Ti

ET

ompnibus feré gemmsrum gcmribu&.

hi

Quar.

vetr ts

D

. aDe Omlaïm

147

'onibi.

Quar. ; Cur oculi vulgödicahturindiccs

us

animi ? & Quia oculi , utpote mundi ac prehu-

»

midi facilé impreffiones recipiunt ac exhibent. ,

eri,

quá ratione iraícentis animi motus, oculi torvi vi

flagrantes produnt exterius 5 ficutié conversó o-

j d

culi blandi, pacati , internam mentis hilaritatem.,

Hinc etiam Arifloteles docet illos , . qui oculos

lum pl

vt

valde nigros,autparvos habent , efle timidos ;

qui ad flavum declinantes , effe boni animi ; qui

concavos , effe maleficos; qui eminentes , fatuos;

|

qui igncos , effe plerumque inverecundos.

Sic

&tiam apüd Medicos, oculi vim precipuam ha-

)

bent prafagiendi , quia videlicet. propter tempe-«

ramentum aqueum & fubtile facillimé mutantur

omnemdu« alterationem recipiunt, — Utrum au-

pl !

tem triduoante morcem , ut Cardanus /, 8. va-

j

rict. Ícribit , in oculó egri non fpectetur imago,

TL

valdecítincertum ,. uti etiam indicia oculorum

L

prius affignata minimecerta funt , & in plerisque

:ntiä; quæ

oppofitum experimur.

2

m cdïen:

| igmr;

fternutar

Quar. 3, Cur perfricantes oculu

(aot i

e? $. QCum Ariflot. id provenireex

duplici causá,fcilicet matetiali & efficiente ; cum

od

Yd]

tnim fternutatio fiepeexcitetur ob fluxum mate«

tice craffioris , ac mordacis obítruentis infttumen«

jj u

taolfactüs; vel à fpititu aliquó flatuosó in cere-

j

quut

bro conclusó,fit,quod perfricató oculó ad ipfum

i,*

Ffateria haec attenuata fnotü illó perfricationis

àvocetür, & in lacrymas velalium humorem dif-

Íolvatur , fic fublatà causá ceffat fternutatio. Alia

K 2

T8^

u

— N

148 u

Pars fecunda,

a.

Vussadt

Cffl

ratio petitur à causá efficiente feuàcalore, cum

etit

flernutatio fzpeexcitetur à materia motdaci ;

J putn

quz calorem participat , G oculi perfricatione

Á

intenfior foleat calor excitari, alterum veluti! mie

norem calorem extinguit , ficuti minuslumen à

multà

majori ab(umitur,

Lacp1

Porrofiqueras, Undenam mos ille origi-

dolsl

Y

nemtrahat, fternutantibus precandi falutem ?

3:. Hunc morem tempore noflri S, Gregorij M.

unth

Wt

incepiffe , utriatrat Carolus Sigonius Jib. 1. hi«

flor. de Reg. Italie, Cum enim homines fzvien-

Matur

te horribilipeftilentiá , fternutamentis animam

agerent , fa&tum eft , ut adílantes falutem fternu«

anim;

floj

tantibus precarentur , qui mos exinde relictus no«

*

flris adhuc viget temporibus.

ln

^ puig

Quar. 4. Quid profit oculis ?

versü conclufa prodeffc :

| 152 fequenti

Wum.

d

Fous , (peeulum , gramens fdciw;t eculis relcwf

n

Mö'n'..

i

ll

Ad hoc autem , ut fpeculum eculo profit,opor«

QUi

tet effe mundum & immaculatum nulládue cor-

lisA

rupti fpiritüs lue pollutum , vel vitiati oculi tabé

Jl

temeratum.

Quodagnovit etiam Ariítoteles ;

781'1 1

referente Mefüe , qui adhortatus eít Alexandrurs

(ivj

M. ut fe fubinde in. terfío , directodue fpeculoine

tueretur, — Caufam autem , cur fpeculi infpe&tio-

Y

neoculorum aciesexcitetu£ , affignat Árnoldus

tur;

e&t j

Msdicus;quod r'adi? in fuperficie peculi coll

curni

De Omza: |

149

d

fe, u

cum ob denfitatem & duritiem ejus ulterius pto«

motd j

Cedere no0n. poffint minimé diffolvantur ac diífi-

rfricatioN *

pentur , & ob aqualitatem , levitatemdue. fpeculi

velut a

lerventut infracli , ob nitorem veró augeantur , &

ylomu à

fultà quam prius erant , reddantur fortiores.

r

ac preterea oculis cenfetur valdé falutare,quan-

doleíuráquádemaut percuffurá offenüi fuerint,

ilor

(duem /

Referunt item , fi quis lacte materno & filiali in«

un&usfuerit ,eum totó vitze (uze decurfü immue

pj M

h'þo I' h'

nem ab omni oculorum valetudine futururm.

Quar. £. Utrum facultas videndi amiffa ,

s ferit

g animut

naturz viribus poffit reítitui ? && effe quzdam

animalia, qua fztuscecos edant, affirmat Ari-

j fletti

Jidugno

ftoteles /, 2. de gener. animal. c.4. videlicet canes,

lcones, vulpes , lupos , &c. nimirum , quia in illis

paulatim organum perficitnt reddituráue ido-

fequmfï

neum ad actum videndi.

Num veró , fi quis

datamjam potentiam amittat , poffit recuperare

; r

«am medicamentis , autaliá , five artis, (ive natue«

t2 facultate, non omninó con(lat,

II« Nar. Hiffor, c,37. ait, ferpentum oculos, fi

m

quis eruat , renafci,

Dehirundinum etiam pul«

l

|

u t

lis Ariftoteles/. 6, biflor, animal.c. g. ita fcripfit

o

Y

Pullorum birundinis adbuc recentinm eculi, f

tocl

quis (Himnló eos vexárit , refanc(cunt , G cernen-

gitut

di vim po[lea planevecipiunt, Communis tamen

T a

Íententia eft Philofophorum , cacitatem perfe«

J

am effeunam 6 ptivationibus , à quibusnon da-

jnoïdus

tur per nzturam regreffio ad habitum,

jidis

Quar. 6. Utrum auribus , an potius oculis

at

K 3

magis

Ifo

Pars feeunda;

*

quacoss Bs

|

magis fit älhibmïafidcs! . facilius id. ctedi ,

quod oculo videmus, quàm quod auribus audi-:

Ql

mus, Hincinloco quodam Horatius de arte ,

j qun;

ait :

10 Dui,

NNec vetinent pátule commi j]h fidelim aures.

[mn j

Et alibi :

hg, )

ib vetb

Segniss irritant animos demiffa per aurem ,

um , qua funt ocnlis (abjetla fidelibus, &f qua

iif

ápfe fibi tradit fpetiator.

üi [mgi

Quar.7. Quinam hominom optimé vie

dliin b

W.

deant? y. invidos, horum enim oculis bona pro-

ximi íemper apparent majora, ac

faturi

teClé cecinit Ovidius :

funt re ipfa.Hifle

lo

Quv

Fertilior feges eft alienis [emper in avvis ,

i

Ficinumque pecus grandius uber babet.

^ h&

irhum

uzr. 8. TItrum omneshomines habeant

$ qil

oculosin fronte ? Refpondet Plinius/. 11.c. 53:

Qtt

in/Egypto enatritum fuiffe hominem binis , ín

adversà capitis parte , oculis ,"fed ijs non cernen-

tem, Quod fi verum eft, natura id potuit effeciffe,

Pto

Refi

pre virtutis imbecillitate, cum non valuetit oculo-

rum femina usque in anteriorem partem transe

ncg.

mnittere : Nonefiimvidetur dubium , oculorum

Fn!li

nervos in occipiti rádiceshabere , quamobremin-

dc oculorum morbi remedia à Medicis recipiunt.

-

Ideodue ibi natuea oculis huic monflro providit ,

D

M

imbecilla ad eranfmittendam virtutem , uíque ad

tür

üncipitis frontem,

d

Quar,

1ft

Á

i *De Ocule;

m teeuDRS R.

id cei,

Qlär. 9. Utrum detur

aliqua gens mono-

Ibusaudi.

€ula? ». id non effeincredibile, dari fimilem

de atit y

gentem ; ita enim fenfide videturS. Aug. de ci-

vit. Det.l. 6. c. 8.

Item ad fratres in. Eremo

(AU1U

ferm, 36, C ut habet Majolus Di£er. Cazic, col«

loq. 2. )teftatut fefe gentem hujufmodi vidiffe ,

! (ift

his verbis

Ego jam Epilcopus Hipponenfis cu»

n

quibu[da [evvis Chrifli ade/Etbiopiam perrexi, ut

$i5 [antium ChrifH Evangelium pradicarem , vi-

)ptimör/-

di in inferioribus JEtbiopie partibus , bomines

unum oculum tanium in fronte babentes C c.'Te«

bontpte

pl

flatur id ipfum Aulus Gelliüs »o£. z4ttic. l, 9.c,4.

fe petvetuftis Authoribus didiciffe , apud Scythas,

que(dam effe, unum oculum habentes in frontis

!t ,

medió , qui appellantur z4rizmaff, Pratereà fcri-

t

bit Solinus c, 3. quofdam ce:vicibus caruiffe, &

in humetis habuiffe oculos.

Item Plinius /, s. c.

fb

$, quibufdam capita abfuiffe , ore & oculis in pe-

Lfb

Gorc affixis,

s , !l

Ti

Quar. 10. Utrum verum fitid, quodcanit

Propertius ; fizefcisoculi funt mamore duces?

lfftdfkf

Refpondet ad hoc Camerarius vir DoGiffimus

j o

p

negativé, — Canit enim E»sbJ.13.

;ulowü!

Fallitur ben Yoculos quicumqie in ameve cancbat

WW'

Effe duces : oeuli funt in amore eruces.

ripfüür- -

: Hinc etiam forté Alexander M. Perficas mu*

Yilv

lieres dolores. oculoruro appellavit, Refponde-

tur tamen , certiffimum efle , oculos in amore e(fe

'ql;c i

ducts ; conflat id tam ratione , quàm millenis ex*

K 4

aujlis *

Qu

n

N

A

Pars fecumda.

Spurosiee

tesernam

(mþl,isw: fztionchi affignat Plato , dum ait ( ?nf&ä

vis vulneravadiose[fe äuqfd,am tenti[[imos - qui

Ainid

ex intimü coráis. expirant ,. ubi. vitalis (auguit

L Bq

dulciffimus , t calidsffimus [edem habet ; viaque

fibiper oculospatefa&lÀ ,per amantis oculos elapfs

itbil

Ad intimacordis penetrant, Hinc etiam Syme«

Emcega

pathiz & Antipathiz nafcuntur , tranímiffione

Hlaf

quidam fpitituum, Exemplis id. probantibus

plena eít facra Scriptura , quz Balde eximius Pocta

Inii

X

€leganti vers enumerat in fuüá LIraniá , oculum

Un

ita alloquente ;

f(

fs

e/ft , tua qi frauseff, pr'æccp.rqäa audacia ! fülo,

Seribis , abafpettsunulla puella perit.

Q

tuding

Dina tamen perijt , Sicheugqre imbellis amator.

if

lHle (uis oculis Wipfw G illa fisis,

b Lt

Lumina Sausfoni meretricis lumen ademit ,.

Qübie

Ab ulit immeritam Dalila vifa comam.

^

Perdidit & vires unaforti[fimus hevos

V

. Pellicis infami forfice tonfus Here.

nam bona resoculus fimplex, [Antlequepudscns,,

QUs

u

- Tummala ,lafiivns , nequitidque falax.

Hmc;

. Davidiquoque , viro fecundàm cor Dei. curio«

lul

Cækr

fnimis eculi ad concupifcendam Bethíabeam

uxürem UIrig Hethei duces fuerunt , ut natratut

Ti

3. Reg. c. 11. in quem locumait. S, Aug. "David

m

jlle SantiiffHoens in mille paffibus mnlierem nudam

T W

vidit , &* fLatne bomicidium fecit $ adulterium.

W

Nempe diceze

poterat , cuim Daftore illó apud

b

Vug. Erelog. 8.

N

latb

frstntes

m

| fDa ?fula,

od

"

it Atl

"us n

Ut ii , tt pevij , tunc ose malus 45/1»4[1'!* ervor,

it ii

. Etcum Ovidio, infelicis amoris

TU

præceptogg

ilut u

in Epift:

am m

Tunc :ga te vidi , Atuna cæþi feire , quis effes,

Venifton

llla fuit mentisprima vuina mea,

ohantibt

nius Poct

Et vidi ,c pefij EC toris zgæiäm arf.

, o

- Unde , cum Santimonialis quedam advertif.

fet ( ut fcribit Sophronius prar : fpivit: . c. 60. )

fuos oculos effs duces cuidam petulanti adole(-.

til ! ]GIG;

centi ad lafcivam amorem, & ob eorum pulchrie

tudinem procaciter nimis folicitaretut, coram

at

ipsó ad fc accito , eos fibi eruit, Idem feciffe S.

Luciam , tradidit Sabellicus /. 3. quz proprios o«

ff

Áf

culos etuit ; ac Tyranno tranfmifit.

Qusr, 11. curlacrimaz ex oculis profluant?

X&. Sanguis dum fe ab aliquibus ferofitatibus te-

purgat, quas dum verfus caputptopellit,, illae

P/;diöll/z

h

dum oculi partes vicinz ftringuntur, effluunt.

Hinc etiam poít lacrymas alleviatar caput, quia

multam fuperfluis humiditatibus eft liberatum.

j r

put

Caterum veteres dum hominé adlacrymas dame

natum viderent , & in causá znveniendá magis ,

pl

qui

quàmin Nilioriginelaborarent , — hanc fabellam

commenti funt ut refert Stobzus : Prometheum,

T "

t

«um ex terrá homiaem cffiageret, aquam ad mae

num non habuiffe , ejuf(ue defe&tü. lacrymas Iuto,

u

a&&smgcräüg ; a'tqrqeinäc auinal lïckz,'le , Vétiu&

f

qua,

li

1f4

Par: fämndd.

—

GÓ — BR hi

L du

quàm rifibile extitiffe ; quod à fletü vitam au/pi-

Qu

catur , & non nifi dum in priftinum pulverem re-

(ut tem

folvitur , exficcati.

Quod Hipponenfis Pra-

j nmy.

ful, & quotidiana expetientia confirmat, dum

[riom,

i

ait!. 2 1. civit, c. 14. [nfantia non a visi , fed &

^ et

fieist evAitur banc lucem , quid. malorum ingref-

"

f fet » neícieus prophetat quodammodo,

(h J

at

ugt. 12. Quarefortiter bibentes & rí«

ews

dentes lacrvmantur? g.

Quia dum bibunr, a&f

ed

infpiratas non exit per vocalem arteriam , & fic

lp

cuni imp«etü ad oculos dirigitur per poros exeur-

qii :

do & &c humotesoculorum expellic & ifti hu-

ötca tu

toMW

ores fic expulíi adducunt lacrymas.

Quazr, 13, Propter quid, qui malum ali-

hæs Dl

quod operantur, oculis & vultà dxlïimularc ne-

! atj,

queunc? quod & Poéta fentit:

P duife

(tilq

JHes! quàm dificile efl , crimen non prodere

oaltet

D

ü s

Iyi

&y. Hoc ideo fotfan evenire , quia, ut Pale-

DT)

moni & Phi(toni/, . de generat. animal, 2. vie

detur, oculus eft nuntins cordis, ficut anima

eü À

lent

fpeculom , in quó omniarefulgent &

m:cant.

ld

Vel, quia corporis particulainfirmiffima & laxior,

r7) V

tefertaqué meatibus eft , qvó fit, ut omnis altera-

dil.

tio , quz *x corde exordium fumpfcm, quod ,

juxta omnes Peripauheticos, omnis fenfationisate

x'v

i

t

Que cogitationis priacipium efl , ad oculos illics

proficifcacar,

fior

lii

Quæfc

De öculo.

1ff

lT

I*-

im aj

Quar, 14. Utrum Adam primó «restionis

Verem t

fuz tempore perfe&tum habuerit u(um oculo-

vts Prs

rum? y, Miram videri poffe hanc aliquibus qua-

, dun

ftionem , imo erroneatn ; non «o inficias ; hic

i, fii

idem enim error erat quorumdam , qui , prout rc«

im i

fert Ca(tro ( verbo Adam , Peref. £. & Philiafter

( haref. 66. ) dixerunt,primos homines ante pec-

s

catum íensd visás omnino caruiffe, Errorianfam

bun, d

creditur dediffetum quód primi illi homines an-

T

te peccatum narrentur fuam nuditatem non vi-

o &t

diífe; tum , quodíflatim ac peccaverunt, de illis

t ii

dicatur

"Aperti [ant oculi amborum , cumqiue

cognoviffent fe effe nudos &'c.led. quàm fit infana

vlurde

hec Do&trina, patet. imprimis maaifeflé ex illo.

textü , Gezef. 2. ubi claré exponitur , Deum ad-

luizr;nc-

duxiffe animaliaad Adamum; cur ? &t videret ,

qnid vocaret ea (c,

uod certe facere non

n pradm

potuiffet , (i tunc fuiffet deftitutus facultate viden-

di, Pariter additur pauló infra;. Dewr adduxit

Evam ad 4dam dixitque .ddam; bocmumc

u plb

05 ('c.

Hocautem totum , ficut iterum factum

f[. ) Vl"

eít ante peccatum , ita fieri non potuiffet, íipo-

T

tentiam videndinon hibuiffct , huic addi poteft

;miüüto

illud Gen. Pidit mulier ; quod bonum e[fet lignum

1007

4ltt

ad ve(ceudum , &* pulcbrum oculis , afpetiuqre

delectabile &*c,. quidenim | manifeftiüs ad litte-

M.

ram dici poffet? quód ftulta ergo haec fuerithz-

p

tcfis , omnidue repugnans rationi , nemo cít, qui

jilid

non videt.

Quod verfum illum, aperti fint ocu-

"

li amborum, attnet, non debetintelligi , quafi

verà

du

1f6

"w

( Pars fecunda.

E d

ial R

verà

priuswnod vidiffent , |

fed quod itaío-

lummodo non viderint ,

ut erüubefcerent im

J

nuditate lu , prout immediaté fubjungit idem

.

hoc textus antecedens dicens

.

erat anmtem

(j

V

pteraste nudus C non erube[cebant.

Ratio erat,

quiatunc nullam legem fenferunt in membriís

fuis , repugnantem legi mentisfuz , hinc wibil ,

1

(

uti fapienter ajebat Alcuinus ( 4. . 9./9 Gen. ) pu-

tabent velandum , quia nibil fenferaut vefraname

ia

duim. Jamvetró vix peccárant, aperti diceban-

mim

tur corum oculi fuiffe quatenus ita videre incepe«

hr

runt , ut rebellionem carnis fentientes, jam probé

fcirent. induere mborem , qui innocentiam ex-

Jict

Ul

uere non formidabant,

Qul

. Jtn

nc f

N

--ï

72

x

1'7

RL

m

Ed

3

i

hij

DE

WGREÓ p

C177)38

d it

Cetent f

DE AUDITVU.

hi idut

D

DP

3

NEcundum locum inter fensus

Altoctd

externos tenet Zuditus, fum-

memiti

aC nl

$ mopere neceffarius ad infti-

€

a

Gtn.)n

cuendam civilem vitam , quo-

nf

niam verba quibus mentis fenfum expri

dicthte

mimus ,prorfüs effentinutilia convi&tui

T

humano, fiadfurdaftros dirigerentur,

Eii prob

n

Jacerent praterea omnes Difciplinz,nifi

vivà Preceptorisvoce, auriüm admini-

culo, animus poffet inftrui ad fcientias

comparandas.

Quare de hóc nobili fa«

ne fenfu impraíenuarum perpaucis eft

differendum.

QUJESTI O 1

De potentia audiend:

ARTICULUS. I

Fabrica mirabilis o* ufus organi dudis

Óu6.

Ræ&mnmmum audiendi munus eft, irniquit S;

Amb:of, 4, 2« He&ane, & vifui fuppat gratia.

img

)

1;8

Pars feennda

ia n MRISRUEN

p

sst

Imo hunc fenfam vocat Ariftoteles févfum Difci-

t o

pli»« , cujusnuncante omnia rirabilis fiructuta

dimp

cít adferenda ,ut tantó magis ejus nobilitas appa-

j ,latumh';

f reat.

Vocatur autem latine z4uri5 , eo quodvo«

.:

alipih

ces hauriat,

Citi

t

H aurcsitedue , cum ad hoc deflinátze fin

nporte

ut fonum infe recipiant, qui ex. fui naturá fur-

gott

fum fertur , in fobhimicollocate funt ; idque À

T

Jatere oculorum , cum quibus in eádem lineà cors

liotu

dimne;

zeípondent. Nunquàm nonapertz funt , quod

ad noftram defenfionem factum eft , ut videlicet,

&

fi neceffitas poflulaverit , à fomnó excitari valea-

bt

mus : bipartitz font , velutoculi , ptopter fensüs

lromi

hujus neceffitatem.

«

Dividuntur autem h& aures apudHippocratem

pado

inauremexteriorem & internam , quarum illa

! (f

propriéauricula ,. altera cemmuni norine autis

frinen

vocatur. Auricula componitur ex multis parti-

l

bus tum proprijs, cum communibus, Commu-

yoly

nes (unt quatüorintegumenta , cuticula videlicet;

m l

cutis , pinguedo , membrana carnoía, praterva-

UT

fcula omnium generum , derivata à proximis

&t

Bruer

majoribus , quibus communi - ratione reliquis

partibus perfunditur. — Propriz veró funt , Car-

tuSqu

tilago & mufculi quatuor confpicui , etiamfi nul-

lis manifeftis motibus hominis auricula cieatut.

X

li ey

I

Lobus item febacens ( quod juxta mentem doctif-

fimotum interpretum honaliud, quàm recorda-

N

tionem fignificat , undeab antiquis memoria can-

puxg

Íccratus fnit) quó prima parsauriculz termina-

M

W

tür ;

^De Hduditu,

n'——

ts N

—

159

(

fum Difi

tur foli homini datus — nec fine gratiá ,

ex ed«

li At

dem pendens ; quibus addi poteftamplam illud &&

Vlitas ]j

latum ligamentum , quótemporum offi auticula

b guodt

alligatur. — Pracipua tamen intet patres cateras

Cartilago fe prodit, ultra auris foramen altiüs

Qinate (

exporrecta , figure ovalis; füb(tantia hujus dici

naturi

poterit media effe inter offa & carnem , pauco fan-

; ii

guine itripata. — Quod(i omnino offea effet , faci-

s i n

li occafione quaffaretur,

& dormientibus impe-

dimento eífzst.

Si viciffim omnino mollis eífet

funt ! qu

