205

d

Pars feetinda,

Lsb

Vrmoi

octo ïvocamt uaus bscciwator , cujus minifte-

!mmef'c utnuncinunam nunc in alteram par-

Nn st

tem cibos traijciat; irem vt inflanda- buccing

titno un|

dilten'ione fuá in(erviat.

Circa labia mirum elt ,

hi

quod ladorusícribit, inZE:hiopia gentem effe

fafmcæ

ncmmeAzanaghx lab- inferiore ultra menfüram

Ti toti

u/nz propendente ;. quod ip(i fale condiwunt, ne

dfatg

a€iis infe&hione computre! cat.

bt

Qarr. r. Undc otiatur in hominibus tam

Wen

mitavocomvarieras , ut vix duz po(fint voces

lony

inveniri omninó Gmiles ?

&& Vocum varietates

LA

otiri ex diver(is organis feu diverfimode affedlis ,

ho

vel confitutis fecundüm majorem vel mmorem

NUf

craifiziem vel am

plitudinem ; Hinc quia vix re-

|

T500s

peritip poffint duo ,/quorum organa vocis fint o«

p

mn:nó(imilia , quoad omnes conditiónes & qua«

o

litates , fit, quod miraoratur in hominibus vó«

Xüum

€um varietas,

Atque hinc legitur apud Spartxa-

fiy

nuJ, quod Vefcenius mger Imperator , adeó

büs

fuerit vocalis , ut in campó! oquens per mille paf-

T

fu æaüd:rpmz'.

Steator , de quó Homerus Ilmd

lt

£p. quinqvaginta fimul

clamantibus par in vg-

ts

cifrando fuit. Fecit id magnitudo & ficcitas

'Pla hi

O!'f ini.

Jon poffunt mapnam vocem formare

QO y

( ait Ac ft, de audibil ibus) quibus pulmo exiguut

Yity

vel durmn: vel denfis,

Hi enim non . multum

Düm.

aérem recipiunt , non multum extrudunt,

d

Qu

péct P

xr, 3. Cur fonus contra venennm 'Ta.

ï LT

pactola p!m* rum valeat ? certum eít, Tarantulz

L

tn0t:3 adeo pef xfwm venenup m[ï:üæn $,UL brc-

*

Vl

20I

H aol ao

Dt-l(füd "us

a, f ss at

is'*mininle-

vi octem .:'nfcr'äi . nihin ce;sïï.yi..,äm-(uacurratu—r.

eram p

Non 0 autem sliter (uccurri ac curari tali ve-

: bucnt L

peno infectus , nifi deideraum (oni modum ; ci-

nirum l

tharz pulsá 4diat : qnó auditó quantocius incipit

nten d

faltaread numeros pulfate cihliarz tamdio, do-

menfutit

nectotus fudore madsst , & tahd^m poftlongam

ndun Y

defatiganionem , effió cum fndore Venenó fanie

taciteflitustur, — Qosriturjam , «ur eger hcét

iibut t

in extremis litconfbtatus, ad cithare pulfusac

fonosé le&6 fistim furgat & chotess infliuat?

fint Y

vanld

E. Tarantüle vencnum adzó . peffiinam corporis

f&äfïtäih

humoribus imprimere qualiatem ,. ut illos fiftat

corumqoe motusimpediat, & cum vira homi-

minM

favit

nis non poffit fubfiflere tali motü humorum im-

3 lr

peditó,fit, quodeiufmodihomo à Tarantulá

mo:íus velutimortuus jaceat.— Verüm, ubi de-

s gt y

nbie V

fideritus fonus autis tympaaum pulíat , fimilis

d Spartia;-

motus abaurium tympaao ad cerebrum, àcere-

T.

bró ad vafahumorum traducitur, ubi vafailla pa-

milipi

rümcommovet , achumor velutié fomnoexci«

g

tataz ; Interea pulfatá validius cithará, atteriz ,

venz, netvi X mufculiexagitantur, & nitura

H m W'

r f

ipa conatur (eà venenó liberare continuató motü,

ii

quó venenum excutit: quo vehemenda motü la-

" !li/l!

Xantur pori , fudor egreditur ,

& cum ifto ven&f

gulult

Duim,.

Quarr. 3. Cur grylli amputató sa?iæ canea

Fe poffint? y.. Quia, cum noa refpirent , notl

jTe

lt

emittint fonos perbuccss , (e3 circad'aphragma

Íe moyent & 10 s&ceexreriori fonum illum exci-

yb

f

N f

: tant .

201

Pm; f&mnda."

Ls

Dd

figisib aumg

tant, quodtamen pi

ces facere uon poffünt, A-

liyus

pes veró & mufca exfufflant per foramina propé

| Qu

&alas & alisacrem percutiunt.

Ita Alb. M.

5 M:

UMT

Quazr, 4. Cur metuentis vox . fit tremula?

Qriori

M.quiatimore correptis calor nativus ad partes

cordi viciniores fe confert ,' & partes à corde re-

p

Quia veró ftigore membra

quem

motz frigefcunt.

contremifcunt , ut dentes,labia, lingua & alia

wl

voGisorgana , indefit, ur vox edatur tremula:

pie,

dicity.

conciliatur autem tremor in dictis membris ex

LL

immodicà fpirituum agimione , qua fubíultim

fit,

Md

| T

ARTICULUS lIL -

E

ET

fie;.

e

P

Quid fit fonus reflexus , Jroe Ecbo, :

al

unude oriatur cf- quomodo fiat 2

| Why

Confun;

Chonem pulcherrimé defcripfit Emanuel

tb

F

Thefaurus i4 /deis argut : Eftanima( inquit)

lf

inanimis, mutaíimul & facunda , loquitur fine

pron

linguá , homo non homo , voces fine flatu edit :

cbo;

imagoíinefigurà , qua voces pingit inaére fine

Generáflieam , nec filia efttua ;

Coloribus.

; tuls

Audis eam , nec vides; refpondet tibi , necteau-

| t

dit ; Eft aliquid nihil ; quod loquitur, neícit lo-

aT

À

qui , autloquitur ignara , qu& dicat ; nongtace,

E

nec latiné didicit , grzcé tamen & latiné loquitur.

, Wt

Ef s&ris Nympha , tupes loquens, fcopulusani-

| Rs

matus, flatüsfilia, infylvis habitat , " &;omnes

linguas

fl

|

"De Aud:tu

&

D d

"Lotd -l

offunt, À

Ulingu.:a;ioquätur. Tamd

iu vivit , quamdiu lo-

mitipry

queris , tuó fpirità refpirat, tuà linguá differit.

LOI

Et altet tu ; à difcedis , illa difcedit; ( redis, illa

at tremili

redit , fi moretis , illa mozitur &c.

Uerüm hac

i adpitt

Oratorié duataxat,

3 Cotde t

. Phi(icà autem loquendoEcho nihil eft aliud,

re nenit

quàm reflexio foni , (su. reperzuffio vocis, quz

w &

explicatur per reflzxionem pilz ad parietem im-

yr tret

pacte ,retrodierelientis , unde à Perfio fat.. 1.

emd

dicitur reparabilis ,

r r n - "Reparabili adjäiuzt Ecbo,

fl

Mdeít, que repercuísü , feu reverberatione

feparatur & refarcitur,

Ad hoc autem , uc fiat

hac reflexio vocis, requiritur, ut corpus repercue

tiensfi; leve & coacavum; fienini corpas moa

l,

(

firconcavum , fedplanum, voxdiffipatur. $i

vero non (icleve & xquale, fed inequale , vox

confunditur nec articulaté reciprocatur : íi verà

m

corpusfit molle & fluidum , vocemnon teflectit ,

, il

Ícd frangit, & ideo talis vox , cum non redeat ad

u n

pronuntiantem , ab iüö nonauditur, nec caufat

i ii

Echonem,

-

nus

T

Notandum autem , quemadmodum fo

diuii

rtalismittiturà eorporibus fonantibus ufque ad

T

Certum terminum ,. fpecies autem ejuídem foni

T ;X

ul:ta illud fpatium , fic etiam poteft contingere,

gt

ut Echo generetur ex reflexione foni tealis ,. vel

pl

ex teflexione fpeciei. tantüm, — ReflcCletur fo-

gjusi

nus realis , quando ifte impingit in. cozpora ob-

l;omaa

fifientia & apraad illum rcciprocandum, — Tunc

autem

j

204.

Pars fecunda,

nb pejina

autem folüm reflectitur (onus intentionalis, quan-

tigavo

do non ipfe fonus realis impingit in corpora ob-

qusti

fiftentia , fcd tantàm ejus fpecies, quefiinveniat

fiftitt

corpus lzve, & concavum , redit versüs loquen-

&iffps

tem , fitdne verborum repetitio. Id, quodA-

Bol

rift, infinuare videtur z bóc 3. [ib, text. 18. bis

firionus

verbis: Fcbo antem fit , cimab aére. unüfatló

od

propter vas deterssinans , && probibens diffundi ,

Ciront

iterums a&v vepelitur , ficut. fphara.

In quz

BI

verba ita loquiturS. D. Je. 16. — Sic igitur ine

| Ilflld ,l

telligesdumefl , . quód ad percu[fionem corporum

titu.

Jünantium aer ingyrum movetur , & [onns undi-

QUi

qiée effunditur : fi autemy antéquam bujn[modi

; Ti

gyrationes deficiant ,. fiat reverberatio aéris, f

; tmol)

moti,€ [onum defeventis ad aliquod corpus ,g3-

tttdum.

vAtiontsvevertentur in contrarium ( fic auditur

fonus.quafiex adver[o, cr bac vocatur Echo, quod

* n

Qtur

precipue fit ,. quando illud obflans , ad. quod

usf

fepercutitur aer votus ,efl aliquod corpus enca-

Wt

vnm , quafi quoddam vas determinans Q conclne

Culg

dens aérem in u unitate , Q ideo probibens tp»

h

fem dividi,ttnc enim ille aev fic nnitus Q cUMe

smuotus , quia nonpote[fl nlterius motumprotendere.

&i

propter corpus obflaus , percutit iterüm aerem, á

lt T

quo percutiebatur,eb fit motus in contrarium , fio

Voem

est accidit , qtaudo. aliquis proijeit pilam , qua

j Wl

bic fphara dicitur , C inveniens obflaculum ve-

trofilit.

0U

täsvo.

Cur veró folummodó uliimz plerumque

NT

fyllabz , quande fit Echo , sudiantur, & non in-

tfgï'l

L/

d.

20j

taseent o

| ADcfxdim.

'—-——-

ais qut

tégta vox , ratio efle poteft duplex. | 'Pr

ima eít ,

otpora o

e [

qüia a&t deferens foni fpecies , primarum fyllaba-

rumreprafentativas.facilé in allifione difpergitur

s Joqutt

& diffipatur, & unà cum illo etiam fpecies; unde

, quià

cüm remaneant , & reflc&tantur folüm fpecies po«

LW [] ! 80 M

fteriorum fyllabarum , etiam hz folz audiuntur,

t un Mi

Secunda ratio effe poteft , nempe veté totam lo«

difrni,

cütionem prolatam reflci caterüm — quia

hi

uüum verbum directà. fuit pronuntiatum poft

TE

aliud , verba prioranon audiuntur claré & élon.

mrpmm

ginguó redeuntia , fed tantüm pofterius verbum,

n n

Ubi autem u-

quod in proximo validius fonat.

jf

f,

nicum verbum prolatum eft , ultima ejus fyllaba

aifit, )

«ó modó (chabet, ac pofiremum verbum. — Ín-

fU

terdum eadem Echo eandem vocem pluries repe-

YP

titam reddit, quodexeóprovenit, quiain illo

ij

corpore reflectente diveríz funt cavitates, in qui-

;d ql/ü

bus fucceffivé plures fiunt reflexiones , eó quod

, u

una cavitas alteri refpondeat , ut contingit in fpe-

T.

culis oppofitis, quz eandem rcdduntimagincm

j

in pluribus repetitam.

( um

Hinc legitur de porticuOlympiæ,quod ean-

vmtd:rf

dem vocem fepties repetitam reddebat. — Et te.

"

fte Pau(aniá , Cereris Cheloaiz porticuseandem

4f J*

vocem terintegram reddebat. Cyzici ( ait Plie

4 W

nius/. 36. Hifor, Natural. c. 15. ) juxta pors

tam , que Thtacía vocatut , turres feptem , acCepa

tàs voces numerofiore repercu(sü multiplicant.

m

Sex etiam ac

-

féptem loca vidi

,

5 reddere vOcts

n

MBATICHIE faceres- - --

g;gr:

Canit

Bo

206

ars feeunda

-

:

—

dmsidorn

. CanitLacretius, Rouz ad Hippodromum ;

pttito

Echo o&ies fyllabas repetit. — In montibus Gayae

sttisivil

m« rupesingens eft , ita excavata , utuna vox mile

t H

liesrepetatur, & ingentem exercitum | teferat,

i p

Dondinus dgreff.. 44. de animá, teflatur, fe

tottimot

fuiffeexpertum in villà. quádam Mediolanenfis

Q

agti , inquodam infigni Palatio vigeftes multiplie

qgit

catam fui(Ie eandem vocem.

Ticini (ut fcribit

Md

Cardanus de fabtilitate l. 18. ) juxta arcem civie

tu&i

tatis , ex oflio ter & decies Echorelponlare, vocie

Ed

bus quz rcfle&tuntur ,fenfim emorienibus , au«

& ho

ditur 5 intezje&tionem autem E/ex ( inquit hifto«

f qi

ricus ) adeólanguenti & fenfim deficiente ree

lutom

mittitfornió, utextremusrnotientis gemitus. effe

Gl d

videatur :plasgentis , engentis, |NNatrat pratee

lUtisqon

reà Herberíteinius in provincia Candará ultimá

* t

l

Septentrionis,fluvium effe.qué nemo adhnc tran-

LOW

fierit metü fpcctrorum , voces enim animalium &

| m

hominum , qux citra fluvium contingunt, ultra

vt 10

fluvium ex montium & cavernarum fpeculis te«

o r

flexe fpectrorum clamores, & (trepitus exhie

bent , G auditores metu panico implent, cum t*

| vf»r: !

men nibil aiiud fint , quàm Echonesvocum cone

fu(arum.

.. Qweer. z. Cur , quó majorvox, eo velociot

Echo? , Quia vox magna ccleriter & cum im-

Wn

petü fertur ficut pila , quze quantó cum majoti im»

petü ad parietem alliditur , tantó citius refilit ?. at

l

vox debilis procedit languide,

N

ü&r.2. Curbchononfíit inter parietes

ll

-

periftro-

t -m:-

'2):'*&:::!:':»: :

207

) ag n

odremut

imri[ïromate veílitos? x. Quia teflexio non fit

bus Go

aétisà villofo corpore cum intra villos illapfus hze-

AVOE Q .

reat. — Hincreflexio maxima fit füper aquam,ma«

1

ximé politá ejus fuperficie , dummodo non fit

flatut, d

Commota.

diolind

Quar. 3, Cur mor: dicatur Ecbovite ? ;

mulip

quia ficut Echo voci , itarors vitz refípondet : fi

[/ fbl

blandé vox infonuit , f1ad artis & muficee numes

fttti c'wï-

ros & ipía quoque blanda , & mufica refonabit

Echo.

Vatt, Y

Sinautem abíona, infulfa , afpera , hiul-

bur , &

ca , horridavoxintonuit , & ipfa quoQue abfo-

quithiïlo«

num quid , hiulcum , horridumque reddet Eche,

il

Itacorrefpondet mors cum vitá, íi ad|virtutis ,

ytus. d

celi , deidue numeros vitafonuit , eundem vir-

, pale

tutis concentum mors refonabit ; fin autem her.

A ulftá

ridum aliquidà bonis moribus & honefítate abío.

o

num , molle , funeftum &c, intonuit ; & illud ip.

miliuf

fa mots intonabit , & quafi fidelis Echo , eandem

[l "

vitz vocem , eofdem (eu vitij , feu virtutis nume.

gl

rosac modulos reddet ; juxta illud : q4a/is vit4 ,

i n

wfr: cjf ita.

T

n a

ARTI CULUS IV.

qehcil

am circa Auditum , & ejus

jf

Jy?ijäellanea quad

objeik um.

"d

ii 4

^MIeres 1. ltrum auris fit memotie locus ?

Refpondet Plinius affirmativé dum fcripfit ,

,

IL61j. imam aurem omnino effe locum me-

morig,

Pc:Wf

208

Pa« fecunda,

—

— —oÓÀ

-

M.

min

niorie.

Qvota

än ita e(t accip

icndufn ^ qu:fi?l;

tur, ]

aute reveráin(it memoria , qux fifenfit va (it , ia

*

Cefebro; í1intelleChiva , in animi fubítantia refi-

] NTTD

ii u

det.Sed quia,vetut olim fions erat facrs gen'osdigie

(

ti minervasgenua mifcricordiziraauris memoria

Dez 'facra fuit,

Uide prifcó ritu ;io jis ductue

ao

roquémpiam , aijrem vellicábant, inre(tantes

ngual

np

eum , quem quefi teftem. meminiffe volehant ,

Qanty

ajentesque , £ ffo memor.

Quó ttam in Sile

inm.

noalluit Vugilus lo carmine, Ecdor 6.

Tum,

Cum canerem veger ,& pralia , Cyn: bin r euvem

birQ

M

Vellit & adinonnit : paflorem , Tytire ! pimgnes

Pk]vere operter outs , dedutlum dicerecarmene

D

o Quares 2. Quot finit przcipug vocum dif-

; hag

!

fetentiz ? m. Effe duas, acucam& gravem ? fo»

!

Tientes

nus acutus ex eo provenit, quod medium moveaes

Wi

tur crifpationibus fübtlioribus & veiocior bus;

M

fic.v. g. chordz fubtiliores «€ magis tenfze (onum

[ptti

2Cutiorem reddunt , quia videlicet parurn o&ri$

Ate

movent , & coníequenteris motas velociore(t ,

N

Q aures magis pungit , quia magis penetrat : fic

ET

voces infantum , & sdolefcentam acutiores funt ,

coHo(

quia videlicetorgana fubtiliora, quedue parum

tm:a(

aéris frangunt.

Vox autem gravior,qu movcet

Thüm

medium crifpationibus groffioribus ac magis tat«

littig

dis ; & ideo viris vo prsvior quàm fzminis.quía

-^ Qet,

viti proprernervorom & arreriarum - craffiuem

ülnta

W

ac robur plus séris movent , & confequenter f0«

ü

ngs eïo;qm tatdior, btexíonigravis G. acuti

nixe

/De Azdim;

209

odl

mixturd omis cantus & vocum harmenia naíci-

li qul"n

và ü[s D

tur , 24ufica enim nil aliudeft , 24455 diffimmilings

donorum , gravis videlicet & acuti , comvenien-

antia r *

eveplpi

414 , undelenfus audientium recreatur.

Quares

2*

?

IItrum Mufica vim habeat ad

metolia

animos permovendos ? y. Omninó Mutice vim

]ïls ii

itrelu

magnam inefíe , hujus modulis enim concitantur

in prelia animi , Mars accenditar cantu, tevo-

chhif![ !

"TT

cantut ad mauíuetudinem pe&tora , fubindé ad

6

iram concitantur. . Memoratu dignum eít & mi«

rum , quod de Erico fecundo , Daniz Rege fcri-

"ETUL]

bit Crantzius /, , Danizc. 3. Infinuavit fe apud

i

hunc citharzdus haud ignobilis, qui admirabiles

7!)1!0

TET

& propé ftupendos artis (u& co&endabar effeQus,

andf

maximeque illud ipfum,quod in humanos fenfus,

m.

(

mentesQue obtineret imperium. Rex vetbo-

rum novitate perculfus, qui nedue vim tantam

quot w

Mufica arbitraretur , continuó bominem artis

Íe lod

fpecimen edere jubet, & torpentes animos ad

furorem Martium, fipoffet , accendere, — Paruit

-txore !

ille , & ne qua nocendicauía daretur, arma om-

TCELI

nia cx aula ferri pracipit, cuflodesdue in atrio

get h

collocari, quó futentes , (i forté in rabiem ageren-

; Plf il

tur, compeíceret, Tümille capit ludere, pri-

müm quidem amariffimos , deplorantis ac defpe-

7 mom

rantis anim& threnos exorfus , omnium quot

:;g!!üf'

quotaderant , auditorum mentes, non flupore

nlS-W

ifiue

duntaxat & marore oppreffit, fed & fingultus ,

m 10'

& ubereslacrymas, flebili fuo cantü expreffit,

Tandem ubi acrioribus modulis infonuit , ccnti-

1 «l

Ó

ni'

nuo

21C

Par: femndd*id

E

Md

m—

nuo toris zdibus aulici fremere, tumultuari ,

mtwh

arma & gladios inclamare.

Rex ipfe effractis a-

ficié

Tin ;

trjj foribus,arrepto eníe quatuorconfodit, Men-

ti poftmodum reflitutus , relidto regno, & filio

cipuus

regimini przfesto , Hierofolymam . expiandorum

mahs t

homicidiorum gratiá profectus , atque in Cypro

t quon

defun&tus eft, — Scribit pratereà Dio, orar. prie

Dllatat

m de regno , Timotheum Muficum, quoties li«

o l

buerat , Alexandri M. animnum ita accendiffe can-

lite

tu , ut effzcatus rueret in attma , iterumiue miti-

tilar

Tet«

[

|

gatum , ad hilares epulas pertraxifle.

pander , quem comeíla. ficus fuffocavit , feditio-

dedi:

nem inter Lacedemonios concitatam , mufica fe-

v fti

davit. Refertetiam Sozomen: £, 4. c. 23. quod

L

Favianus Epifcopus Antiochie, Theodofium

l "',inqu

iemperatorea;ob imperatorias flatuas ab Antio-

|

f"rem.

Chenis dejectas , extrema quzqQue minitartem,

IT

! "m:lli

lugubri quodam cantu itamitigaverit, ut Impe-

rator ad mifericordiam flexüs &t injoriz oblitus ,

[iuty

poculum ipfum , quó in convivio utebatut, lacry-

ddw(

misrelpergeret. Adcà Mufice vis peraurium fen-

| DT

íus,quafiper anime veftibula, fi quando po-

lelu]

[77) 1

tentius illapfaeft, delicato lenocimio rnentem

furripit & pro libituflacat, Sed

mel |

Quares 4. Undé vis tanta in humanos ani-

Qüity

mos Mufice proveniat ? g. tàüm , quod fono v. g.

um

gravi & trifti phantafisobjetum uifte concipiat ,

" ml!,;

mxime fi verba quodue accedant ; ex fono vero

"lodui

acuto , agili, hilati obje&um jacundum ; undéin

MT

cuom

:'gnimojucunduas'. maxime' fi harmonia

Quj

natu-

De dadiuw,

2li

imesttent) je^dec—aem. i apessecontcn.

amsesri. Üb L s d

moltuti

maturali complexione conveniat , & ideo triíles

ffndis

faciléjrifli melodia, hilares hilati moventur.

(it, Mi

Tuüm maximé , quia proportio illa fonora aÉ:qQue

, &i

crifpatus per aures in corpus intrat & fpiritusanie

;iandorum

males naturz a&rez eádem proportione movet

?

Ti

ex quorum agitatione tot illi in anima affectus,

D

Dilatatisenim : Spiritibus etiam cor dilatatur &

quoti:sh.

oritur gaudium , fpiritibus veró coar&latis & ve-

vdife

lut gela conítridlis , cor etiam conftringitur & o-

duc n

titur triílitia,

k

Quares f. UtrumMufica vim habea: tne-

TO

dendi? g, Adangores & pravas animi paffiones

guíia

vel mitigandas vel Ipellendas mire valere Mufi-

"

cam. Caffiodorus 1. 2. variarum c.!40. Muf

odoltu

ea , inquit , triflitiam moxiam jucundat ,tumidos

b Anfio- V

fuvores attenuat, eruentam f«vitiam efficit blaa-

yituett

435 ,€XCitat i

A

'USAVIAPO , Oporantemeae langsoe

y It

Yem , vigilantibusreddit

faluberrimam quietem ,

oblibhy

[*nat mentis tadium ,bonisc

ogita ti&nibmþmper

(f W'

adver(um.

5 Aug. l, IO. Coz

feff. €. 33. afferit s

riut M

omnts affectns Spivitus nofl

ri, pre f[ui diverfitas

1e babere proprios modos in

u^

Vot€ ( CaBIH, QXo-

mart

vum ne[cio, quà occultà familiaritate excitentur]

Quin & Seneca ( 3. deira c, 9. Pytbagoras , ine

quit perzurbationes animi lyra componebat, Gra-

mO h g'

corum civitates, ait Martianus Capella , fenxe«

Vunt , ut animorugs corporumqze. ezorbi ad Iyya

modulos curareutur..— Ita etiam Galenus /, 4. de

Locis affett. c. 30. & Avicena docet , morbos ali-

, of

quos nontantüm levari , fed etiam omnino cutari

n

Q a

Mufi.

212

Par: fecunda:

n

EL

^

geecunmes

Mufci, — Afclepiades Muficá fanabat furdos , u

t

ttijüt

fun,

Ícribit Faber Stapulenfis, Modernus quidam

4 Niti, !

medicus , Hermanus Grube,de i£s Tarant.: (et£,

dotint

2. àrt. $. docet Muficam juvare& conducere. il-

fitos &t

lis , qui funt morfi à ferpentibus , fedare ifchiati-

Dwidis

corum doloresx , Phrenefn , fluxum fangui-

dnduob

nis &c.

titam;

Quzres 6. Utrum fonus Mufice etiam

üm ]

quid poffit contra Dzmonem ? g. Ex S, Scriptu-

ra l, 1. Regum c.16. coníflare dum David tolle-

liptas

liama

bat citbaram & percnticbat mann[na , & refocil

Sanch

labatur Saul , & melius babebat,recedebat enim

IT

ab eo Spiritus malus, — KTtrum autem id natura-

| l]lafæ 4

liter vclfupernaturalitcrcamigcrit, difputant S.

Interpretes. — Platonici dicunt demones habere

| liusor

UET

corpus aliquod fubtile , ideoque -Muficam audire

eádue commoveri,

Verüm hicerror e..— Cer-

/

!O Wwl

efle in«

ditby

tum eftenim Angelos ac demones plané

Thto

corporeos , ac puros merosQue Spiritus. Aliqui

cenfent Deum pofle fübijcere , imà de fa&o füb-

ul

fs

inde (ubijcere demonss nonnullis rebus corpos

U

rcis v. g. melodie , fumo jecoris , hyperico , ro'-

(ij,

marino &c,ita Levinus Lemnius ; & Francifcus

Valefius facra Pbilof. c. 28. — Verius

tamen €

Saulis , vi

Tuba

Davidem pfallendo fugaffe demonem

Natura»

Yonb

partim naturali , partim fupern

aturalt.

li , quia Mufica exhilarat, itaque pe

llit melancho-

Á f!puk

LY

liam , quà Damon utebatur ad Saulem. crucian-

dum, nullusenim humor magis quàm hic,. op-

(ity

inCl«

hN

portunus eft diabolo , ut homines vexet ,

tetue

—

De Ztuditu,

213

n

ftdos ,

;feïq'ue ad mzrotem , invidiam, iram , defperatio-

em, Quaré demon , qui agit pet cauías natu«

s qiit

i. [f*

rales, maximé utitur humcre Melancholico ad

nductt i

homines adigendum in angores , fcrupulos ; odia,

zixas&c. Vis,ergo natutalis Muficz & citharze

ate ld

Davidis leniens , melancholiam Saulis confiftebat

m i*

induobus. Primó , quod diverteret cjusphan-

f tit

taíiamà triftium rerum cogitatione, ad attenden-

dum letis modulis, Scecundó , quod ipía vo-

$ Serph

ilb

luptas cantus eum exhilaratet , itaque mclancho-

liam abigeretvelminueret, Ita Lyran. Abulens;

, Ü nfä(f[

jlut t

Sanchez & alij. — Verüm potior vis hujus citha-

rg erst füpernaturalis , nimirum quod David ci-

id at

[pnlant *

tharz pulíu mentem fuam excitabat , ut ferven-

tius oraret Deum | pro Saulis falute : unde Deus

e hibttt

eum exaudiens , ob preces & merita Davidis abi-

d

gebat Damonemià Saule, Ita Jofephus( qui ad-

g, U

dit Davidem citharizando , píalmos recitaffe )

"T

Theod. Lyran.Serarius &c.

Imo Angelomus ,

,

Eucherius, & Venerabilis Beda nofter ceafent ,

&

y a

malum Spiritum pulfum à — Saule virtute crucis

Chrifti futurz , cujus typus erat cithara Davi«

titüs n

dis.

g

Quzres 7. Ex qua materia conflanda fit

um

Tuba , quá homines ad judicium | univeríale con-

vocabuntur? g. Feralem illam , mortuorum 6

Wufl' *

fepulchris evocatricem tubam , jam olim Sopho-

i

nias aure Prophetica audivit , cum diem judicij ,

«qucitte

diem tube C claggoris appellavit.

Quod con-

t OP

firmans Apoftolus git: cáget enim tuba G

MOT-:

h [

j

$771

u

Pars feeunda;

£ 'x'4—

" ü RI "«Q.j*w»c ;

gtf eese

tut refurgmt incorrupti,

Erit hic tube cantus

Q

admodum fonorus ,utindicant illa verba Mat:h,

at

24.cttm tuba ? voce magná.

Unde fupervaca.

T

-mea fuit cura & follicitudo cujuídam furdaftri ,

qnsde

Áibis.

qui moriens fepeliri petivitjuxta cadaver alicujus

- adolefcentis beneauriti, quinon multo ante de-

Áilemd

cefferat ,ut daro figno tubz per fepulchralem So-

( turac

'€ium, pofíet à fomno mortis excitari./. Ex quà

(

porró materia pregtrandis hac tuba formanda fit,

oef

curiose inquiront nonnulli s inter quos non de-

it vt

Vatistu

funttefie Saliano , qui exifliment , eam ex argen-

to aut ere, velaliaquapiam fonora materia cone

Mon n

fituendam.

mm:

S. Anfelmus in Elvcidario putat,tu

bam i(1sr sb Angelis fabticatum iri eádem — feré

Tita,

ex materid , quà ipfiad fnorum corporum come

|

pofun

pofitionem utuntur.

Sed reverá in retam obícue

j

i

tlus

1a, tamque à notitia meütis noflre remotà , prze

| us

Ict in certas conjecturas, nihil afferri poteft.

Phang|

. Quares 8, cur qui fürdi ab ortu . naturae

temau

füpt , ijdem & mutiplerumque vivant? & Qui

Vide

nundQuamaudierünt, hi fari nequeunt. — Medicis

Qie

tamen placet, utparidem nervorumfit, cujus

d

pars alteraad linguam, altera ad aures usque por-

tnin

ripatur , atque ita neceffe fit comimunem accidere

liend

affzclionem.

Verüóm mutos fieri , qui ex mor-

quim

bofurdefcunt, negant , proptereà quod pars al*

tcratantum , quz (cilicet audiendi officio delega-

: ptri

ta cft, fuas vires amiferit:& mutos quedue eadem

fah

ex cau(a non

n';

Cs

n

Á

f

*

ardos addi affirmant j quod

lal

videticet aterius nervi, lingus accomtmodati lzfío

eít,

tit

Qua

-De'Az;Ji?u.

ts eer v

[ - Al

Ms

t

"

be rl

Quares 9. Cur aliqui prz n miofono (ur-

r Mï[ïbl

deícant ? &. Vel quia ex nimiaconcuffione capitis,

qua fit in grandi (onoaliquis humor in orgsnum

fv

firdidr

aurisdelabitur , aut membranula ,quz eft valdé.

fübtilis & aurem interné obtegit , rumpitur , vel

t d

Q dntedt

faltem durefcit, . atjue ita non tam facile movee.

nl 9

tur ac eíLopus mover: , ut fiat auditio,

Quares 10.. Anpra(laret, fi unicnm in

m

mandi

otbe foret idioma? Videtur quod non ? Eft enim

in varietate venuítas,

Infuaviseft Mufica, nifi

TM

vatiarum vocum harmoniá temperetur.

Natura

DT

at

non unum avibus , fedvaria vocum indidit diícrie

mina,

Idiomatum diver(itate copulantur pro-

)puta

hm f5

vincim. Inpublico cetu arcana mentis invicem

It Cottis

poffunt communicari.

Verüm videtur longé

*

melius , (i unicum tantüm foret in orbe idioma

9

sotftts »

linguarum enim unitatem ut. primavam in hu-

tä 1 ?!æf :

manz focietatis delitias inftitoit Deus ; diverfitae

d.

tem autem linguarum , in juftam peccati penam

m

p Q

vindex Nemefis decrevit, lila pacis. && concor-

dia filia , -difcordiarum ifthzc in Babylonia turri

Melit

matetexftitit. — Et,cum homo ex natura fua fit

? al !

(

animal fociabile , nihil magis conduceret ad ítabi-

liendum augendumque humanz focietatis fzdus ,

qadtt

7 [mofe

quàm unitas linguarum.

Sic omue folum erit

4j d

patria.

Quares 1 1. Quá linguá fanGi fint ufari in

k

a

czlo ? Nonnulli,quos citat Galatinus , opinantuür,

lanctos locuturos linguá latina.

P. Salmeron fen-

j quod

tit ; effe probabile & pium credere , - omnibus lia-

Llilærw

4

guis

Qu

-

z16

esaenispcoriis

Pars j&äu?la;

n—-

Qicuan

Qsl ass

guis in Czlo Deumn cclcbranddm , cui co

níen-

futoram

tiunt Palatius , Barcadius , Alphonfus Mendoza &

fum mix

ali. Aj credunt eos ufuros , lingua patria, cui

3 loni,

in hac vita affaeverant ; hoc enim non modicam

Qum hon

dübitan?

ipés aff:rt voluptatem, dulciüsenim ab unóquo-

Qucfufcipiter, quod patrio idiomate nzrratur,

, gun l

Alij cenfent ,bzatos in czloufutoslinguá nova ,

joxta illud S.Scripmræ: eccenova facio omnia :

€:go & lingua nova erit.

Unde & Paulus dixitg

o

$

Hvoue ceffabunt , id eft ( ut intellizit Henao )

quz defacto funtinufa & nove à Deo infun-

dentür.

Bsatos Caelites linguá. Hebraeá in czlo

víuros plures exiltimant , ut nofler Hzymo , Re«

(

migius Buftus citans. S. I(idorum Hifpalenfem ,

j

h

]

Chaffaneus , Vigaerius , Tirinas, Arias Monta-

v

ii

sus& plures 31j ; Habraica enim lingua , prí-

ma fuit omnium , quá & Adamusin paradyío &

B

Chriftus ipfemet in terris u(us eft;imo in veteri te-

| Qu

ftamento hác eá i& linguá per S. Angelos fuosDeus

df

locutus eft Prophet:s.

Et hine vocatur etiam 52-

[

€ra li:-zgmzw

Id quód valdé probabile eft : inte-

rim tamen beatos in Cxlo habituros donum os

ln

mniumlnguarum , non videtur effedubium ,

lior

quia hoc donum eft. perfeclio (ine imperfectio-

Ün,

ne , decens maximé (tatum beatorum. ^

lüter

Quzrss 12. Quánam — ergo linguá damnati

4 d

fint locuturi in inferao ? Reípondent Lorinus ,

d

Salas & alij , eoslozuturoslingüánova , hiulca ,

Du

& afpera , per Damonem repertá, — Probabilius

alij cenfent , in infetno , (icut in turti Babylonica,

U

futu»

DeOdorats,

217

tsb

ass

od

CR

| Conltn

futuram idiomstum confuüfionem , & .lingua-

edon t

tum mixturam z2 hazc enim hominem alienat. ab

atfid, Q

homine , ita ut libentius fir cum cane fuo , quà

modicat

cum homine alieno , tefte D. Aug. & hinc non

&

&

Vtoquo

dubitandum qintanta näaematum confufio mae

fottatif

gnam damnatis iit allatura atflictionem.

UE

( m

ulus dj

1

Tepcueiepu EDUQu

H )

U

DeOdoratu.

; ndi

o

imo,Me

(5

$OftafpeQüs & auditüs contem:

jlert

d

E

Met

E

49

*J plationem, fübfequitur doctri-

&

j

nzordine tractatio odoratüs ,

uj

propter affinitatem & cognationem ;

vetctii

quam hic fenfus cum illis habet. Tractat

gosnt

deifto, eódem ordine ,

Ariftoteles ;5

m

praf. 1. 2.6.9

.€*Io. ubi præf'crc odora-

) mr

tum Guftul& Ta&ui ,

um of

quoniam fubti-

um ,

lior eft ejus operatio, ideod que nobilior,

Unde olfactus etiam cenfetur. medius

(l

interfenfus externos ; quippe vifus &

i

auditus attingunt íua objecta é. locis val-

1US «

déremotis ; Guítus veró & Tacus non

d

percipiunt , nifi fibi attigua: olfadtus ve-

yplls

ró attingitex mediocri dl&cu tià,

Hinc

';) nid

f

O ;

ait

at

Par:s fecunda.

|

aicïrifï. de fenfib. c. s. odoratus mediss e/l

[

i

plex cR.;

e videtur ipter Tai]m ei Guflum c Vi[um

€ Aunditum.

Quare fit

EM

aletih

QUAESTIO L

Qu lon

Va v

i

Deorgano odorats.

qu m

li

ARTICULUS I,

fOH!gu

Ditts g

Defirmclurá propria Odoratus,

trdhur

Mnibus certé notum eft, odotatui pbtiilï-

Wpt

; mum defervire nafum , in omnibus animae

fU! ln

libus, quze tefpirant , & eóprazdita funr,

Quz

Cl

veró non refpirant, & carent naribus , im aliá

— Em

n

corporis parte odoratum habent; alia namque

IT

B

brauchijs , alia fiftulis , alia precin&tü quodam,ut

inícQa, odotes fentiunt ,. referente ctiam Ari-

Datte

ftotele l, 2.de Part. animal, c, 16. Hancob

-

Vi

Caulam naíus collocatur ia alto, ut odores tantó

p

lt

expeditius , quippe qui furfam vergunt , reci«

|

piat.

De (ublimi enimlocó &audiuntur & vi-

pti

denturcommodius objeGa, Pariter odotes quo-

que in fublime latos, norinm fenfus taritó prom«

IT

ptius excipit.

Hs autem nares , ficiei noftre

1 Ur

.

complementum effe , tantundem , quantum czte-

"hort

ras partes , fatetur Andreas Laurent. ]. 11. dum

t

git: Iäe/? nkjb venuflas, ( quid regitm qeuafi |

fllpgl

pecultaris quedamin eó dexteritas uiteat,

ï

lisi

Ufus

De O'domqm.' *

D

abnidl

:

219

s d

hi

Ufus membti hujusf non unus, fíed multi«

*j

plex eft.nam primó «t inftrumentum , per quod

1

L

odorcs omnes , (icut & fztores cum fpeciebus fuis

adcerebrum u(Quepertingunt, Unde animantia,

qua longiores habentnares , lagaciora funt.. Pri-

vaum veró elephautis naris prolixa. & inanfra-

&un flexibilisalius etiam eft ufus , nempeidem ,

qui manus , uttradit Arift./. 1. de Piffor. animz. c.

Ji.Dnam eácibos tam ficcos, quam humidos

coll'gunt , & inosadmovent, — Secundó per has

nares attrahitur & emittituratr? cajus una pars

W?f.

tracta irrepit ad cerebrum, altera in cor & pulmo-

'Tertió-defervit. 0a-

| pbrifïx-

nes petquzdam foramina.

, 4nite

fus per modum canalis , unde excrementa

U

Capitts & cerebri defluapt , & muícofa eluvies e-

n

fnungitor , idcodue declivi meató patet.

Quar-

munqt

tó diflinguendz voci non modicum nates contti«

buunt, quodinijs animadvertitur, quibus hze

Qf il

an Af

partes defectuofíz aut diftortze — funt , ficuti &

Fa

cilia , & oculi & aures ; atue ita natuta tanQuam

T

provida mater ptoportionum , hanc. quoQue pate

j j

tem bipartiti veluit , proximam & pene hi fue

perioribus annexam.

/ & Vi-

...

u

In . organo olfa&tás funt alix partesexter

n2 , alie interznz.

In externó nasó ttia. fünt of-

pmül*

gl

fa,unum uttinjue, quz tertium ab ethmoide

qt.

exortum , veluti pariesinterjectus. difterminant,

du

Ferüritur hecofaad medium duntaxat nafi, quod

fupeteít, cartilaeineum eft 5 Si. enim offeus to-

d

tus effet , non poffet facilémungi , imà pericue

Ut

lum

210

Pars [ecunda,

oinansd

imMaeaeemnuced5 C*seóvus rugu m qufemumpe. GEMERSS

p

N

lum effet , ne forté perCuffione vel incursü quó-

damqueflaretur. — ltaque fic frabrefieri debuit

timitor

abartifice naturá , utíine effraclione facilé fuflie

* efum

nere contufionem vel offenfionem poffit,

a

Quinus eft cartilaginum numerus , dug fu-

; f

periores , abafperioribus offibus derivatz , tres

maní

inferiores, quarum binz , quis ad latera funt, pet

vitdttr

modum tuberculi ,' proptet refpirationem mobi-

yt"xma

les fabricatz funt, pennarum vel alarum nomine

tut«

"T'ertia interfinis vel media vocatur ,

nuncupata.

fa dl(

propter quod prafatas binss interfecat, —Fores

tutp

item , qua illic patent, cavernz nominantur , ex*

duot

cernendo mucori & refpirationi de(tinatee : mo-

quos

ventur autem prolibitu, per mufculos quoídam ,

mojl

"s

quorum duo fe dilatant, — H« partesprincipium

|

füumacutum & carnofum à frontc habent : reli-

J;

tetfn

quiduz adviciniam fe labrorum reftringunt :

)gx St(

€x quo proinde fit,ut , cum per nares quid attra-

ld

bimus , fimul etiam fuperius labrum reítringatur.

LÀ

m

