Et licet non habeantconttarium, fiunt tamen de-

äfiä It

pendenterabalteratione ,. fivemotu fuccelfivo ,

puti

ideoque non mittuntur ad potentiam in inftanti. ,

i qual)

fed empore fücceífivo : utin fimili eft. dictum de

(farn d

fpeciebus auditüs,

TEU i

1

Dices 2. Experimur cerebrum lzdi ab odo-

nipd

ribusingratis, utà Sphalto ,. fulphure & huju(-.

od

modi , confortariautem odotibus gratis & fuavi-

um dätlll

bus ut mofchó,ambató & c,ergoodoratus non re-

T

cipitin fe fpecies odorabiles intentionales , (ed ve-

"UE

ré odorem realem , quia hic folus poteft alterzre.

uut

phyfice, feu bené aut malé afficere fubjectum.

yautts

R. Omninó odorem veré realem (abinde

Jc!l'lf j

phyficé pertingere ad cetebrum, quando mi-

m &s

mitum eít valdé vehemens , in quo cafuillud

phyficé poteft alterareac laedere: fed tunc etiam

um

ad Olfl'

cüm odore ipfo deferuntur fpecies intentionales

oderis.fine quibus nullatenus poffet fieri fenfio ip-

if :

t

g

fa odorandiin organó.

Par:s fecüdæ

242

D r

Qusres 1. Cur verno tempore canes veriáe

ticinon tam bené poffint odorari . fugientis ferae

vefügia? &* Quia verno tempore erump entes é

viiceribusterrz , novz plantz , hetbarumque a€

ln

florum genera omnia , quz fuos ubertim efflant

odores , fit confufio quedam odorum ; fic. canis

venarici odoratu$ , propter multitudinem odo«

rum confunditur, adeó ut non recté fugientem

Umm

ferar infequatur.

Pratereà, cum odor relictus

r cum odoribus, quos renaf-

à ferá, permifceatu

centes fpargunc floículi , idcó perdit fuam efficas

|

ciam., minusque movet odoratum canis vena-

tici.

proby

Qustes 2. Cur odores c.&rebfum confit«

li cui

ment? g. Quiaaffe&tio ex organo trajecta vel fib-

brascerebri comprimit ad noxium humorem ex-

] piidy

| ïu&.in

rimendum ,vel laxat. etiarn opportune illorum.

meatus ad difcurfum fpirituum vegetiorem, Lae

bri'cen

res nonnulli ex tecie

Quan

duntquoque cerebrum . odo

rationee

V q

proca & proportionali

Quares 3, Cur olfa

Qum finapi laerymas folet

movere? g. Quis maximae

fLaffinitas inter glan«

exha

üdtr

des oculares & natium meatus :

hinc fi quis pef

nares corripiatur, redditlacrymas, imo cumoe

lubfi

1!

dim,

culi lacrymantur ; wgm nares þumcftuat.

| Ül

*|* nj

ïï. H

fhàr

QUA.

P

asl It

rcsesiis i RNR.

90u40$9 ——

GIDSOPhURRU GeuuunSRs,

od

nt5 Ve

entis t

QUESTIO iil

m

imut

*

m n

| De agjeäö' Odoratàs , sieupo Odore,

k n

ÀR TICULUS l,

nem od

$455

ygimt

Litrum odor. [it Julflantia exbalationis.

oriii

fumofa ?

J0s t

n C&W

Bje&tum odoratás effe odoiemi ,. patet ad

qis Wt

fenfum , eftque potiis (üpponendum,quàamt

probandum, — Quid autem proptié fit odor ; non

n COIJHK'

ità certumelt; — Hoeraclitus , réferente Ariítotelé

TL

l. de fenfua & fenfili c«4. . Plato in Timao. Thao-

w )

phráítus 6. decauf. plaui.c. f« Galenus. 1. 4e vla

fa. injivum. mulddue

dou

ïg

[6]

; quos citant Coaim -

. J

briceníeshic , docent

teni effe fubítantiant

j

quandarr cenuém exhaiationi períimilems

trá quos

. GCons

mss Ok:

Dicendutà odórémi foü effe fub(taritiani

exhalatioriis fumosz fed potins qualitatém ac-

u

Cidentalem, realitez inhzrentem coipori ; au£

qlll!

f

fubítantiz odorifer$ , fivé hzc fitcerpus foli«

7

^ " ^

dum ,fivé halitüs tenuis; Ita

€

xprefse docet Aris

floteles l; de fenfa &* [enflic, y. ubi contrariami

opinionem refu:at , ficut & D, Tho. zbid, led;

1. ac ceteri Philofophi commünitef,

Probatür 1. Manerite &adem fubítaütianon

manet idsmodor , ut liquet in corporibus quz

z

putte-

y

244

Pars f:cunda.

d

guredm

Fu:refcunt ; in quibus manet eadem fubítantia ,

thinuil

diu od

non idem odor , quin imo nullum eft corpus odo«

€onti

ratum , cujus odor non mutetur per diver(as ana«

lyfes ac reíolutiones phyficas.

Nedue id. debet

qum|

à Catholicis in dubium verti , cum certum fit in

wde«

accidentibus Evchariflicis manere eundem odo-

(

|

rem panis & vini , licet ibi nuila adíit fubítantia

panis & vini.

m

Probatur 2. Obje&tum odoratüs , ficuti &

BBDIq

exhul

aliorum fenfuum , debet effe aliquod fenfibile pro»

rium & períe: ergomon fubítantia , qua tan-

gut,

tum eft fenfibilis per accidens ; íed qualitas pet

ipo

gt

fefenfibilis, quzeque fenfum odoratüs fpeciaim

odor;

immutare poffit ; hzcautem non eft alia , quàm

odor: ergo odor non eft . íubítantia fed tantum

LT

qualitas. Id quod etiam confirmari poteft au-

Ó

j

thoritate tüm Ariftotelis , tum D. Thomza : l.de

!d

n

|

CY

fenfu & fenf. le&. 9. De odoreveró t* fapore di-

cendum e[l , fere enim eadem paffro.

Quz verba

MT

fic explicat S. D. ibidem : affiguat duorum can-

IN

| A

fam s primb quidem quare. conjmnttim de eis fit

! Qiyi

agendum , [cilicet propter eorum convenientiam ,

quia utrumqtie corum efl fere eadem paffio.

INos

[oli

minat autem utvumqtiie pa[fionem , quia ntrum-

ii

dtfcn

qfte eorum efl ia tertià [pecie qualitatis, que eft

palfio vel patibilis qualitas.

Probatur 3. Si odor effet fumida exhalatio

* fj

fubftantialis, cum experiamur diffundi odorcm

üly

fin

à corpore odorifero , confequenter dum odor

communicatut , corpus dirninuerctur , ficut di-

füb

minui«

| De Odovatu.

24f

*

bmmh j

fninuituf aqua per evaporationem

.

ergo quàm-

diu odor durat & exhalaturà corpore, duraret

T

erstn n

continuo illa corporis diminutio , quód certé ali«

d dii

quam fenfibilem niinorationem faceret , cum fit

tum t

valdécontinua, quod tamen expcrientie adver-

em o

Itur,

ublltà

Dices x,| Ariftoteles ipfe in Problem, /z&

13. 4. f. docet odorem etfe halitá , feu exhalatio«

ftud

nem quamdam;& ideo corpera majorem emittunt

ibgo

exhalationem , dum calefiunt , quàm dum fti«

gent, quoniam calor in causá eft , ut. exhaletur

]u u

ii

vapor ; frigus écontra £cit ,ut corpora conftrine

gantur , idecque nullum vaporem emittant ; ergo

'peciarim

,g4

odor non differtà fubflantia fumida exhalationis,

fjf

epiam ex mente Ariftotelis,

at

5j. Atiftotelem in eó problematum loco ,

folüm intellexiffe, odorem eífe halitum quem-

T :W

dam non formaliter , quafifit entitative fubftan-

!fW( ,

4 Vilbï

tia , íed fubjective tantàm , prout halitus eft fub-

je&um , in quo recipitur & defertur odor ;quem-

w

qi

admodum codem libro problem : e&. 11. 4. 95.

ais

dixit; vocem effequendam aérem ,' quod tamen

folüm (ubjectivé verum eft , quatenus nempe at

n

m

eftidin quo recipiturvox & fonus , & per quod

defertur ad auditum,

7;/! /

Dices 3. Quod nutrit animal, debet effe füb-

flantia; fed odotesnutriuntanimal : ergoodor

ylito

debet effe (ubftantia,

M,conftat ; vita enim ho-

dorcm

minis nuttiri nequit , nifi media acquifitione novg

f odOf

fubílantiz.min, ptobatur ab exemplis : fcribit

ul i

enim

mmül"

3

246

sueces wvtcduesA vapeodpus * I soremua

Pavs feeunda,

p

oaxiDaaiod

[ d

enia Plutarchus inPerfia vivere. quandam avicu-

ftosg

tyt,

lam, quaíoloaére paícitur ac odoribus. Item

Plinius£ 2. c. 21.. & Strabo J, 16.. alijque plures

j mmin

Ícribunt , ad extremos Indie fines citca. fontes

hr

Gengis, homines quoídam reperiri , Aftomos

tisdli

obinde nominatos, €ó quod foló florum & fru»

hique

w

&uum odore , utporé ore acbuccá deflituti, Ío-

leant fami obíonare , longiffimo praditinafo , ut

!

N

copio(iorem per illum poffint hautire odorem,

Scribunt pratereà Ariftotelem . jam jam morie

&n

3.l

bundum fibi prolengaffe vitam , foló odore cujuf«

dam pomi. Prztereà odormm interventu alia

tj

]

tinti

multafiunt, quae non nifià fubftantia praflari

|

queuut 5 multi enimodores à mencs deliquio

&

hliberantaccerebrum juvant & muleent , adeo ut

ET

in libro de fenfu & (enfili c, g. dicat Ariftoteles ,

k otnd

edorem inflitutum effe à natura ad temperandum

T

cerebrum : ad auxilium , inquit , fauitatis fatia

com;

eff ifla fpecies odoris $ temperat enim frigidita-

tus,

tem & humiditatem cerebri.

ltem. Avicen. in

t

lib. deremovendis nocumentis in. regimine Sa«

flor

(

nitatiszr4£, 3. ait: ommnis odor bouws, perboc

quod eff bonus t odoriferus , confortat cerebrum

Buti

fatio

Q cor s fed per boc quod calefacst ,aut. infrigidat,

uocet in quibu[dam difpofitionibus, «ut per boe

veim

quod ex[iccat ,. aut bumeilat.

Feontra veróà

hii

multi odores valdéincommodant ac nocent, ut

* f

experimentó conílat,

Commemotat enimStra«

i

bo /. 16. Sabzos interdum odoribus ftupefieri,

lion

Hippocr. 1 g. z4pber, 28. docet aromatum íuf-

te

fitus

P

De Oiï.dm'.

I

x

—

hm a

fitusgravedinem inferre, — Plutarchus /.. e pre-

us lt

eept. Connubial. teftatur , fe

les olfa&tuunguento-

rum in furorem agi.

Lavinus l. 2.

de occultis

yfuephu «

f fonid

naturz miraeulis , auctore(t, in quibuídam ter-

fabatum florentium,

Momot

ris,delirium induci ex odore

wl

Atque hzc omnia non videntur fieti,

nifi intere

ventu fumez cujuídam fubftantiz.

mlllfi, ['

ones,

ia

9. Ad has experientias , effectus & rati

N.mi.Aicendum enim cum Ariftotele /. 4e fewfw

- odort

j;m n

e [enfili c.

$. odorem non nutrire.. Btin text,

48. hujus lib. Nibil ,

inquit, 4d alimentum

Jotet

y ,neque odor. [d enim

iato

gonfert [onus ,

*

nequie colo

tfantüm nutti

t quod in fubítantiam rei viventis

r præilan

convertitur ; hoc autem foli fubítantie conve«-

j dgquo

nit, non odori, quiaccidenseft, utjam proba-

L

tumeít, Item, cibus fivé nutrimentum debet

lo , '

at

eíle compofitum

, cum ea qua nutriuntur , íinc

compofita ; ed odor formoliter non eít com

pofi-

ai

tus, eít enimqualitas ,

con(equenter non pote

fipis

formaliternutrire. Id quod de pop

ulis illis Àe

&vigen

Y

uribus cerfetur

fabulofum.

m 514

ftomis di&um eft,à pl

uod fi tamen verum e

ft, odorem habere vim

"

Génon praítat

um

nutriendi iniftis populis , id dirc

ratione fui , fed (obítantialis exhalationis, in qua

L

vehitur ad fen(um , & qu convertatur in Íub-

(l

í qua

ftantiam aliti.. Similiter & exhalatione illà odorie

fera confortatur cerebrum , praflanturque cate-

il w

o

ri effectus inobjectione memorati , ficut econttà

nonnalli odores ob aliquam excedentem qualita-

upgüm

eatus corporis fubeunt,

l

tgm , cum quá fimul m

non

4

ht

248

Par:s feeunda.

non parumafferuntnocumenti , & ob putridos

niiui

homores, qui unàcum ipfis exhalantur; airem

tó prol

vitiant, Ex quo non fequitur , odorem efle fub-

ilieuli

ftantiam , fed fub(tantiz tanquàm fubjecto & ve-

hiculo inharere , unà cum predidis affect onibus,

ateita

T fil

Undé patet folutio argumenti & omnium exem-

foidipan

plorum.

|

wopinun

Dices 3. Cum Galeno, qui varijs in locis

Q

fuz doctrinz diftinguit partes animalium , quod

l

olo

aliz (int craffzac folidz ; alize tenues & aerez , ut

qui(

| Weoh

fpiritus ; & ait illas quidem nutriri cibó ; has au«

menda

tem nutriri attracto aire & odore.

Item, con«

flat 1es odoriferas. affiduá odorum expiratione

! lsfün

| ü&t

flacceícere , & abfümi ;; certé non aliam ob cau-

, j/771

fam , quàmquia eju(modi rerum fubítantia , dum

olet , inhalitum & vaporem obit,

! dmfm

$

k Sicut prius ,odorem nempz non nuttite,

& fuílentare formaliter tenues ac [piritales ani-

malis partes, fed(ubjeGivé tantüm , quatenus odot

eftconjun&tus cum tenui quádam & aérea (ob-

ftantia.

Adde, quod hec tantummodo | intelli«

d

gendum fit , de nutritione impropria , quemad-

ür

modum lucerna dicitur nutriri & faftentari oleo ,

ftiol

&atrecircumfesó. — Ad alterum $. Solümid

bus

quod eft tenug , & fumoíz naturz in re odora-.

[ac

bili, diffipari , cetera fubítantia manente.

ttfo

Queres r, Utrum verum fit coquos. prz«

laxal

cisé odoreciborumnutriri ? p Id eífefalínm ;

t

conflatenim ( ut inquit Melchior Cornzus in

V

Currieulo faz Philofophie , de e/fattw ; ) illos in

Ti

-vc-,ulina

WU ss

249

*De Odorjm.

m SOSOREUR ameoe od

putridot

hÓ fe mes

culina frequeniet delibare cibos ,—& mu

; A

ró proluere, — Addo etiarm fizri poffe , ut nidores

eHe fübq

illi culinatij ; cum exhalatiose pingui deferantur;

o

atdue ita a&r tabernarius fit non parum nutritivus,

Lombuf,

Tu, filibet, experire. Ego quidem íruflum

if fl

Íolidi panis malim edere , quàm omnes omnium

opinarum urbis fumos ligurire, Hac Cornzus.

sin tj

uzres 2, Àn ergo nulli dentur homines,

m

qui folo odore poffiat nutriri ac pafci ? g. Nega-

eng,

tivé ob rationes jamanteà afDenatas

multi ta-

lus t

men dantur , qui fumo p«fcuntnr. inani.

Et ta»

|, (

lesfünt fuperbi, ambitiofi, vanz giorie cupí-

Vtatnt

di &c,

Quid eft fpes impij ? ?4»49sar2 fumus

T2

à ventó diffu[us Sap. $. Incalum nititut. afcen-

dere fumus , irtuit ventus & fumum difpergit :

i, d |

Y

E.

ufitt,

O efca vermium À ma[ffa pulveri;!

TT

O nox Yóvanitas! cur fic e:xtolleri: A

st

( i

Quzres. 3, Cur nonnullihomines hircum

iat

oleant ? g, Fartorem hirci oriri ex halitibus craf-

g

fioribus,&crudis;calore prefertim venereo com-

'i 0150 !

motis : hinc ,quia dantut fubinde homines, qui-

limid

'.

buslaxiores funt pori , & plurimüm halitus cra(-

Yi«

fi ac crudi , fipoíteà eftu (timulantur, hoc calo-

zeíolent commoveri humores crudi ,. accraffi

prz- -

laxantur pori, perquos exeuntes humores fo-

torem exhalant hirco (imilem. Quod autem Bre-

um »

ii

viarium teftetur de S, Philippo Nerio , ob virgi-

ffecu-

lor f

nitatem perpetuoillibaram, eum id effea

tum

3

;ulinl

,2 fo

Par: fecundd.

—

L

aze

tum ,ut eos »qui poritatem colerent , ex odore;

ui veró fecus , ex foctore dignofceret , miraculo

potius eít adfcribendum , quàm naturali fagacitae

ti*d odoraudum,

Et hinc obviantibus fibi per-

L

fzepé dicebat ? vos mibi fartetis bodie , ego cognof-

€0 n4só meó vos peccaffe

O quàm multi olent

Y

bene in corporeà pulvere & ambra, in animá ve«

b

j

tÓ foetent. ut hircià fordidiffimá lafcivia.

Ut

hancs

meritó dc hujuícemodiillud Poéte cani poffet :

Ut dit

Pejlillos Mirtilusolet , Sempronius bircum.

edor

cu"d«

ScribitS, Antoninus p. 4. £ir. 14. €. 6. Eremi-

tsm & Angelum aliquando | in campo fimul am-

fcait

bulaffe, & adoleícentem quemdam comptulum

hii

Tl

& calamiftratum ,. ac pretiofiffimis odoribus. &

pigmentatijs pulveribus pleniffimum , fibi ob-

L

viam habuiffe. .Ad hujusinopinatos odotes E-

remitatotas nares aperiebat , & Angelus illas

quiy

claudebat, imó totam faciem, quafi à fcetentif-

fimo cadavereavertebat, — Stupuit Eremita & in»

Wi

*

!

tellexit ab angelo hujufmodi verba: mi Frater

lul

tu caro es , & ideo nonnifi feetorem carnis. fenti-

repotes; fedegoíumSpiritus , & ideo fentio

tht

fa:torem Spirituum , qui caufatur per peccatum.

7301

Hic autem adole(cens , quàm oletin corpore , à

F.

pulvere & ambra, itafcetetin anima à fordidiffi-

Mql

ma lafcivia, Infelix ille, qui ficolec, & non

2 wl

dolet; quia fuffimentum ejus vertetur infumum

Vk

tartari , & bal(amum ej

us , convertetur in bal-

H

neum inferni.

ARKTI-

REl

L

2fI

Sipteecs

be 040m

r edor;

ARTICULUS 1l

mritacul

fag:citæ *

(biptt.

Quzd lii propri

e Odor €9*

: quö*ndmfaöid

] cagnojï

gignamr ?

) lt

nimin

- Vicimus priori articulo , odotem non cen-

u

3 fiftereinfumosá fubítantia formalier , fed

hanc duntaxat effe illius (ubjectum,

R«flat ereo,

polïm

utdieamus effe qualitatem && aecidens, Hic

l

odor re&lé definiti poieft, quod fit gualitas fe-

cunda , orta excertótemperamento primavum ,

p

p) D

ficcitate fupra bumidum dominante , G calore il«

ptul

lud decoqueute, — lta colligitur | x Ault. & D.

hu &

"Tho. i boc 2. lib. c. 9.

Utautem melius definitio capiatur, epor-

"TA

us E

tet fingulas particulas per ordinem explicare.

Ui D

Poniturergo 1. locó generis qualiras $ pet

quam patticulam , ficut convenit cum alijs quali-

sutli

tatibus,ita di(convenit, & diflinguitur à fub(tantia

TA

il "

. Additur.Ly Secunda,odor enim nó aliter caufa.

tut,nifi dá prime qualitates inter (efe permi(cen-

f

tut : dicend um ( at 5. D. in boc a, lib. lett. 19. )

n

T

quod odor G [asor caufantur ex determinatacom-

It

mixtione qualitatumelementarium. Undeodot

nequit annumerari primis qualitatibus " ideoque

iif« :

f0

1cÀ6 dicitur qualitas (ecunda, Per qua verba

Qu

ulterius declaratur,puta elementa,cut non fint de

genere mixtorum , mom poffe eífc odorabilia ,

qu.æm-,

J

252

- Pars fecunda.

d

r20ng pes

quamvis aliqui veterum hujus oppofitum exifti-

| puhun

mnaverint,

Vel enim elementa funt humida , ut

| finimit

àir & aqua? autfunt ficca, ut tetra & ignis? duo

* Pt

priora ícilicet aér & aqua funt fine ullo fuccó ;

NT

ergo f1igc ullo odore.

Duo poíteriora , nempe

fumint

terra & ignis , funt (ine ullo humido: ergó etiam

fineullo odore.

Dixi pura elementa , fi enim af-

, r

| Wt

feratur, illa aliquandó odorem emififfe , - dicen-

B

dum illa quidduam mixtionis habuiffe,

j prewi

Ponitur 3. In dcfinitione , ex certo temperae

(

mento primarum qualitatum ,ficcitate [(upra bu-

L

|

!

midum dominante.Per qua verbadenotatur, odo-

Qd

rem non caufari ex quavis perm'xtione primarum

(]lliaqt

qualtatum , fed tantum ex certarum , bwmidi

Ia

nempe ac /;cci , temperamento , ita tamen ut fic-

! gulo

cum fempet pravaleat, fuperetQue exceffu ali-

! &m Y

quo ipfum humidum.

ld quod multis expe-

humä

rientijs probari poteft;conflat enim aridos & fere

thila

vidos terrarum tractus, ut Arabiz , ut Syriz &c.

At i

optimorum odorum efleferaciffimos. Et univer»

&i

fim calide regiones plántas generant , quz acutio»

$i

resemittunt odores ;etenim aromata fert omnia,

| hm

alizque plantz ac ligna acutiffimi odoris ex In-

pUIVl

diisalijsquecalidis regionibus a(portantur in Eu«

terni

ropam : hinc Arabiavulgó felix nuncapatur ; ob

| talon

multiplices odores , quibus teferta eft. Plantarum

N

enim fuccusin hifceregionibus optimé coquitur $

d g

hinc quia multàm caloris participant, odorem

ülly

exhalantau&ctiorem ac tenaciorem.

Quod fig-

àVQ

num cít naíci odorem ex (iccitate dominante fu-

haj

Pf

Va tun

*De Oderatu.

Geumesaa

2f3

n eiii

pra humiditatem. — A contrario , res odoriferze .

1idi, d

finimium humeCtentur, inodorifere vcdduntur,

s? du

y (ütt ;

Proptereà in /Egypto flores non adeó redolent ,

quiaincubatillisroridus & nebulofus aerà Nilo

, Mf

flumine ; econtrà veró tofa ferenis diebus collecta

pO t

majoris odoris fragrantiam emittit. Sermina

jenimd

quoque calidiora effe odorifera, tradit Ariftor, i»

Problem: fett. 1.

Debet ergó in odorc calor

pravalere frigori, ficcitas humiditati, ut odor

t

facilé diffundatur & tranfmect.

d li

(f t

Nihilominus , ut dictum , ctiam aliquid hu-

miditatis ad ipfum requiritur ; quod Indi patet ,

itnarut

m

quia quz penitus exare(cunt & torrentur, odo-

rem amittunt , quod videre eft in exu(to cinere li-

| u:/il'

fr die

-—

gniodorati. Econtrario, multa nimis arefacta,

dum vel modicümaquá afperguntur ,. flatim ex

p

humidipermixtione , tedduntur odorata, Sic

ii

atvalongó zftuarefacla , i modico po(teà made-

ie

fiant imbre , quofdam emittunt odores; terta

unitt

enimex diuturno illo calore , plures . contraxit

ul

Spiritus igneos, & cum hifce intenfiorem calo«

omniæ

rem ,quo arefcit& nimiá (iccitate, in minutum

Tj

pulveremconteritur: hinc effui imbris humo«

j Dv

rem ftatim exugit , & halitus avolat , qui plurimo

lfyüb

calore preditus , & modicd humiditate (uaveo-

1f

lentiam quandam emittit, organo odoratüs pet

It

quàm gratum. Sicuti dum calci frigida infun-

gruti

ditur aqua , indé flatim fumida evaporatio videtur

if

avolate ; ita fi ficcz terrz imber affundatur » indé

il

halitus furfum avolant,qui plurimum continentes

Pü

caloris ,

UL

lfars fewafd-c:

[ - vemtu W^ qomsenmesee-e

us

caloris ; füai'eolentiam fpirant , qu

à orgänumoa

in qubi

doratüs blandé afficitur.

fumcü,«

Additur demum 4. indefinitione, calore;l«

, p

i&d ( nempehumidum ) decoquente ,. quia non

dititen,

erit odot , nifi caloris visaccedat, que humidum

aguis od

quafi diluat & attenuet. Undé, vt bene notavit

humidit

E

Cantarenus/, f. de elementis , toíi contite juxta

allia , folent effe majoris odotis , quia allia cerram

bt

—

Calefaciunt , & exiccant ; & ideo roíz plus indà

ficcitatis, ià debità camen proportione particie

ET

| quilita

pantes, habent melius tempetamentum ad redoa

lendum , meliusque . confequenter — redolent,

Quamquàm hujus rei etiam alia caufa aff;goari

| ttïildiä

:

. Doblil

P

offit ; nimirum, quia quzlibet tes trahit alimets

tum fibi confentaneum , atque ita graveolentia ,

, lum,

) Gu

cujufmodi eft allium;attrahunt nutrimentum ma«

leolens & vicinis herbis, plantisque odoriferis

B

Á

fincerius pabulum relinquunt, Ob quam cau-

fam forté etiam Alexander M. ut in ejus vita Plu-

m

abm

tatchusicribit, & jain femel notavimus , &fuo

corpore fuavem efflavit cdorem , «ó quod eflct

il

&dor

tempetamento corporis prefervido & igneo.

Ex his facilé colligitut , quodaam fit. fub«

&unt|

je&um odons ? feu id , in quo primüm nalcitur ?

Wlpe,

niam cum odor fit qualitas ortaex primarüm qua-

t il

litatum temperamento , quod non mi miítis

fiim

corporibusper fe debetur, fit inde ; üt proprium

2« tl

acnativum fubjedtum odorum , (it tale cotpus

DN

mixtüm.

|

ipty

-

|

Dices 1. Dantur multa corpora edcxiïaraä »

in

s

De Odoratg,

wsz

ficcitati :' ergo fal-

panumo

in quibus humiditas prevalet

fum «fi,odoré con(iftere in qualitate quadam,erta

uimi, expermixtione , ficcitate dominante fuper humi-

quia t

ditatem, Ant. autem prob. multis excmplis.Sic in

mdun

aquis odoriferis ope alembici difiillatis pravalet

w — humiditas.Item in mo

Ícho, qui ex fanguine cujuf-

dam ferz eftcompactus, 1n ambaro par.ter.&

fte t

i tertut

Mübetto ex quarundam felium — humoribus pro

pluind

creato &c, in quibus omnibus non abundat fic-

gt

citas& calor : etgo odor non oritur ex harum

at

qualitatum dominio,

deam , exaþminancfa funel

'edoit

. Antequam refpon

df

triadicla corpora , odorum excellenuá inptimis

alind

nobilitata , mofchus nempé, Zibettum , & am-

Qnli

arum , deqQuorum origene variant Authortef,

Circa mofchumfcribit P. Martinus Martiniusin

um

donfet

Aulante Sinico , eum nihil aliud. effe , quàm tuber

Ícu exuperantiam quandam ad umbilicum cujufa

m u

j i

dam animalis ( quod Sine . .Xe vocant cervo nion

Ti

abfimile , cornuum tamen expers ) parvum mare

g di

fupium referens , fübtili pelliculà conítans . tanti

odoris, utorganum ipfum offendatut.

Àlij die

Wi

!T

cunt mofchum fieri ex fanguine — cujufdam ferae

"l

vulpem effigieprafeferentis. — Alij fentiunt. fe-

[di

ram illam crebro verbereenectam, deindé putre«

l

nill

faclam , comminui in particulas ;. atQue has effe

4 moíchum. . Circa quod punctum legi poteft

ruftl

Mathiolus i» 1. :Diofcorid. c. ao, liem Scaliger

u

án exercitat, 2 3. in Cardanum.

lfcra j

N

z&þth

256

Pav: ji-m'ndal

D

Zibettum , quod attinet , nihlil eftaliud ,

| fharin:

quam fudor & excrementum cujufdam felis, que

Írequens datur in Lufitania , €ftiue valde pretio-

qui dlf

fus ejus odori funt enim quidam nobilesin Ulyf-

fienim

fiponenfi urbe, quorum totus annuus cenfus,con-

Qut, qu

ftat ex humore & excremento hujuíinodi felium;

| meni

nam admille quingentos annuos aureos aícene

ditfructusindé colledus , ut mremorat Grane

|

tpor

&t

nata Aloyfius s infhrntlione ad fymbolum.

àmti

De origine ambari major eítdubitatio ?

BU

plerisque videtur effe aliquid innatum balenis.

hn Q

Hinc fcribit Leonius p. 9. De pifce ambara ;

ï

msf

quod ejus longitudo ad brachia 2 f. fe extendere

lifegn

fit comperta, Vocatur autem ideo ambar2.feu ame

! Olbtm

barum e& quod exillo dimanetinfignisille odor ,

! fültte

ué ambracan vulgus appellat.Alij hujus origine

äxmm

teferurt ad Phyfiterem , balenam tantz molis ,

&QRh

ut ( tefte Solinoc, ; ;.)ultta morem ingentium

moj]

columnarum fuper antennas fe navium extollat ,

hauftosque fiftulis lluctas ita eructet , ut nimbo-

Queq

&t

sáalluvie, plerumque deprimat alveos navi-

Ctetc

gantium, quin & ipía navigia, aquarum vomitu

dug,

demetgat , cujus molem trecenta juga boum non

DCgag

trahant, Et ex hoc phyfiteremanare odorem il-

lum,cui Z4mbracan nomen eít, teflaturOlaus /.

(icit

dm,

24. Alijvolunt eííe fungi marini fpeciem &

profundo , vel faxis ubi nafcitur , divulíam pelagi

;.(X & w]l

flu&uantis agitatu , quo adlittora evehitur , ibi-

IW.

qucfzpécolligi confuevit, In balemis autem

m

-invcnixi,non quod intra illas oriatur , fed quia

mnarinz

Vi

m

L—De Odoratnu.

257

m

-———

marinz beflie hoc pabuló (ummé delectantur.

dit, qu

x, Nunc ad objectionem . generaliter , quid

j prttio .

quid de origine horum odorum dicatur ; oderife-

in U

raenimcCorpora , quaz inargumcento memorane

tfat,Con

d feiu

tur,quamvis precipue humida (int ,. continent

tamen infequalitates. aliquas ficcas ,. ex quibus

ts at

at C

evaporatur odor;ficuti pleradueanimalia,quámvis

conitent carnefapida guílui,continent in íe tamé

n.

amariffimum fel ; & mare quamvis przcipue fit

llbimfü J

hum:dum ac frigidum ratione aqua , conílat ta«

| bt

men qualitatibus (iccis & aduftis , viquarum fal-

MM J

fum eíl,

eytendit

la fpecie de aqua diflillatà. dicitur tan-

tàm eam habere ficcitatis, quantüm requiritur , ut

:,f:ui!lï'

odorem habeat ; ficut etiam tantum calorem

kofot,

folet retinere , quantum fufficit ad hoc , ut fit de-

ioqiginä )

bitummedicamentum ad medendum , pluribus

l moïü/

egritudinibus ex frigore provenientibus,

De

u

moícho dicitar, eum omninó ficcitatem habere ,

x

quz odoti fufficiat , eflo (anguis, dum non con-

T

creícit,Git prehumidus, Quod fimiliter de con«

creto illo humore. felium in Lu(itania eft dicen

dum. JDeambaro, qualï(cunciue illjus fitorigo ,

pur

negamuspariter, deéífe illi, tantum caloris &

Iu

ficcitatis,

quantum fufficiat ad odorem generan

dum,

0140!(-

n

--Dices2. danturquadam corpora , que fun

Ti

in utroque excellentia ,nempe in fapore , & odc

WD b

T€ V.g. vina generofa ;hoc enim intereft. difc:

: guttm

men inter utramdiue qualitatem , quod in (apc

j 9

vincit humidum ;in odore veró ficcum., u«

g

— :

"

Arm,

258

. Pars ]&mndar."

u p

Arift. boc 2, 1. text, 3900.. — Efl autem odor ficci ,

gmior(

ficnt bumidi faper. hinc quz impenséolent , val-

reà dtti

dé amarafunt, quia nimis cocta, & dulcia raró

m u

funt odorata , faltem nativÓ odore: ergo in iflis

16 QUa

Corporibus aliundé odoriferis pravalet. humidi-

türodot.

tas , non autem ficcitas,

Patet coníeq. quia com

ilomo,

fapor fiatex humido , fcu ex predominio illius

| ànt, (

fuperficcum , fietindé, utfiodot ex ficco pra-

| Wt

j

8

dominante oriretur , quod in eodem fübjecto ef-

l

(

fent fimul duz qualitates fibi invicé predeminan-

| fit &

busme

tes, humiditas nempé & üccitas à qued'involvit

tepugnantiam. -

3

| du

&. Conc. p

offe eundcm/ potum velcibum

ex fu.

eífe (imul (apidum & odor;ferum , (ednon fecun-

ï titdolo

dum eandem , verüm diverfas partes feu qualita-

«

tes ? itatamen ut partes illz fapidz & odoriferg ,

|

Q

fint inter (e permixtae , & odor in fubtilioribus ,

ln

fapor veró incraffioribus fübje&tetur.

Quaré ,

ellen

etíi repugnet , unam & eandem prorfus partem

LL

diverfis & oppofitis gaudere tempericb

US ,

non

- O

, divería &

tamen quod plures & diverfze partes

fünt

oppofita habeant temperamenta.

Quva folutio

! .odor

delumpta cít ex S. D. in bog 2. l. le£f, 19.

.| lt

Dices 3. Si odor recipereturin mixto odo-

/ . | m

tato velutin fubjecto, fequeretur, quó viciniot

; lf

quis effet cali corpori mixto , eó melius percipe-

0Cl

ret odorem s hoc autem efl falum ; erg: M. con-

l

|

flat , unumquodqdue enim propé fuum Pripcif

| d

N

pium» efficacius folet agerc.

fie

oddr

poi

; ty. Jam ;on&are ex di&if.q. 2 art, 1. cur

gra

De Odoratu,

2f9

z fetsoset]

ammupeecum(f aemeeteQ o Uleterupetoo o

hr fer

lent Vi

ratior fit in aliquà diflantia.

Raüonem pratee

reà dat Arilt, in problem : /£&. 12. 4. 2. ideb odo-

ulcia ra

res rclxqua fuffimentaé longinquo fuavius ole«

oin ii "

re , quia ad locum aliquantulum remotum defer«

hurtidi«

turodorfecretiorà portione terrea. &t defecatior

q q

àfumo, craffisquevapotibus , qui odorem vi«

mo iyf

tiant, & ipfam odorandi vim hebetant., Oportct

1cC0 pf

tamen diítantiam non eífe nimiam.

b)c&ocf

Quares :

. Cur quidam odores foleant cau-

jemint

fate capitis dolorem ? . Omnesodores , ex qui-

EOL

bus morficatio (entitur aliqua , aut qui declinant

ad dulcedinem , procedunt ex calote : calor eutem

tl cibut

ex fuá naturá diflolvit , & ideotales caufant capi-

| fetut

tis dolorem , inducunt enim partium diífolutioe

qu:ltt:-

nem,

CCM

Quates 2. Cut tofz diverforum colorum

Qu

foleant etiam eíle diverfi odoris ? y, Rofas tubras

Quit

efíc minus odoratas , purpureas ceteris odoratio-

gt

fCS ,CfOoCeas vero odoris ita turbatl ut etiam malé

, m

oleant, Ratioautem horumeíl; quia rubez

mll

funt minusficce; in ficco veró & tenui fümus

]

olul

odoratus cito exhalat ? albae minus funt humidz,

ideoquetetinent cdorem ; quem habent modi-

ol

Croceus co«

cum ; purpureg funt temperatz.

icin!

iil

lorfitin rofis , quando naturalis deficit , patet

lr(/'/ Pl'

hociin folijs , cum arefcunt,

Af* sae

Quzres 3. Cur que malé olent, gravius

atmü'

oleant cumcalcnt,quam cum frigent ? g Id

fieti , quia calor plurimum humores commovet ,

f ol

poros laxat , € quibus humors illi craffi poftmo-

gü'

dum

460

Par: fecimdd.

r

ARSISUT]

—— . ( —— BFGBÀ9À —

dum crumpunt acfztorem cauíant ; fic , quz ma-

. ert

ex alo

lé olent , cum calent, gravius olent 3. fecüscum

frigent , tunc enim manent occlufi & obíirucli

4 ul

Aerime

pori, & condeníatis frigore humoribus minor

ftonen

poteít egredi,

3 Gadighu

LOU

ARTICUL[I;S—) 11I.

du

Cüïmþ

Mifcellanea circa odorataan &&* odorem,

con(n

qui d

TIsres 1. CLuäre honio inter czetera animalia

dant,

habet minus bonum olfactum?ut conftat ex

l. 2. de animá apud Pbilof. & quia homo intcr

-.anll

tlj

catera animalia quoad fui quantitatem habet cere-

brum humidi(fimum.

Et ideo ex tali excellenti

j QUi ve

! Vif

humido & frigido , cerebrum non difponitur , &

pet confequens , olfa&tüs organo non difpofito ,

B

impeditur fenfstio , ita Arift. & Themiftius.

Iently

Quzres 2. Cur vultures, . ut jam femel dizi-

cipis (

mus , optimé odorant ? y. Quia habent cerebrua

R

hi

valdeficcum, & íic aér deferens odorem nom

impeditur ab humiditate cerebri , fed fubità affi-

| Mil

Et hinc ad tantam

ET

«it uum organur,

.diüan-

tiam olfaciunt cadavera.

, Tit

ug&res 3. Qu fitcaufaflernutandi ? g.

fheni;

|

Effe Spiritus , halitusqdue ex humoribus excitos

ucdiante calore, — Etenim . viattra&ltice aér. afo-

^Y lu

lus

ris colle&us per nares , deinde onuftus halitibus

.Ht!x

per expultricem forasexplofus, caput exonerat,

ifcerà

(ubi

Liade iimexkdormicndum ;da&q ad intima v

CälOg

*De Odamw.

*

—

"aeteus:

261

—-—w

E

BERten i

calore non Rcrnutamus & cum flernutatio fiaé

[

ex calorc movente matemm vellxcamem narium

ts tUt

obilrod

. cartilagines , dimoto calore attenuante. hanc ma-

teriam ceffamusílernutare, -

Porro circa fternu-

W QO

tationem illud eft mirabile , quod refert Nicolaus

Gadignus in vità Sylverij . 2. c. 11. de imperato-

re Monomotapzo apud JLthiopes.

Hic dum

fternutat , qui adfunt. ,. cxtcmplo venerabundi ,

concepta verba , quibusbene proíperedue precari

üdhnt

Confuevimus , tantó clamore proferunt, ut facile,

qui degunt in aula , proximisque cubiculis exau-

animii

enftt

diant ,& faullas con(alutationes elatá & ip(i voce

congeminent; quibus auditis prommpunt illicà

o It

v n

in fimilia. verba precantia & feflivos clamores illi

qui verfantur in foro domibusqQue adjacenti^us.

auinti

. Quófit, ut alijs eà ratione aliosinvitantibus, &

du

precationum verba mgenu acclamatione profe.

(poï ito)

rentibus , totá fimul urbe: Remutamemum Prin-

10

d (i

cipis celebretur.

Quzstes 4. Cur. meridianum (olem mtucntcs,

eebiul

magis foleant (ternutare ? y. fd contingere, quia

en i

Selínocalore humorem attenuat & Spiritus ex

ji

illó concxcat

quiexitos per anguílos narium

TU

meatus qusrentes , illos vellicant ; ac flernuta-

menta provocant,

!n

Quzres $.. Cur perfricantes oculum minus

)(Clms l

foleant fternutare? F. Quia perfricatio oculo-

[

rum calorem efficit, quifi excefferit illum;à quo

licibus

flerautandi caufa profluxit , eundé extinguit, & fic

gntmr

fublatá causá ceffai flernutatio.

Vel dici etiam

ufcti

R ;

PON& $

a

262

r

:

P

Par fecund

poteft, quodhumor ille , qui motá fternutatione

füu

per narium meatus debuiffetegredi ; unà cum la«

info

erymis éconífricatis oculis erumpit.

l. ed

Quates 6, Cur tabacum elicit pituitam ? 84

Utmg

Quia in hares procedunt duz portiones cerebti ,

|

quas proceflus imamillates antea vocavirnus , per

gmm

qdor

