Ac57_qt_7

Md

m

us

-

-

—

—

-

É

"

—

»

23

—5

—

ag

»

d

:

—

ixs

b

u

W

23

oA

is

18

d

*

-

p

p

As

-

$

&

O

pS

e-

E

x

T

iA

E

ER

-

A

-

s

s.

s

a

d

*

hst

T

ES

s

E

L

d

-

-

DN

h

3

35

E

-

*

"s

Es

a

Mes

E

z

&

*

i

i

4

i

Ed

E.

E.

G

E

n

s

E

*

a

É

.vrrlx

AA

k

Ea

!d

-2

F

E

2s

D

W.

a

od

"

:

ET

B

N

d

ii

W

3

n

g

NS

ts

3-

d

-

E

d

2

m

j

E

2

-

Es

É

z

$.

-

T

d

N-

X

"

.H

a.

*

u

e

p m

.

AS

:

Wt

-—

us

M

7

s

s

F

j

3

p

us

x

"W

s

E.

s

;*

j

R

a

$

hs

53

2

E

-2

S

z.

;

-

$

$

*

m

ia

17

E

1

z

:j

r

t

L

*l

p

"s

H

E

m

26

E

*

AA

y

E

zi

xM,

E

E

2

ü

E

x

E

-

7M

$A

s

p

E

s

.

"s

^"

m

-

xR

m

F.

E s

E

.

A

i

"i

As

"a

6u

TU

T d

d-

25

d

m

r

g

á

p

U

E

" tep

g

N

a

*s

É

:

i.

r

Y

m

E.

s

R

d

R

W.

EW

T.

o

*

*

3

5

"-

"

E

És

A

E

iE

& 4

e»äwv

p

e:

a

U

A.

.

^

j

E

y

n

£

Ü

-j

d.

*

T

5

3

E

-s

ól

C

-

E.

EL

m

d*

2

2

$

*

A

k

a

2

?

$:

*

N

-

4

*

L

t

£s

d

v

TM

*

£

AT

F

T

2

p

—

s

i

T u

Ed

i

"*

5

"

i

E

r

E

*

2

^

E.

*

2

vav

*

A

z

-

*

3

d

E

z

*

z

k

E

u

g

G

d

r

1

m

es

3

-

8

.

£*

-

x

»

Es

-

j

s

—

z

E

-

E

-

i

5

:

?

B

N

p?

*

1

d

.

d

E

DN

*

E

r

59

E.

s

"

X3

*

a

Ls

d

t

3

d

E.

i

E

E^

E:

53

a

T

-T

n

i.

n

E.

T

d

*

E.

-

d

,M

RY

*

E.

T

—

F

m

:

j

Ya

A

*

P

x*

E

r

d

-

r

"

N

r

v

h

5

i

E

»

»

m

Q

^.

i

us

odb

w

-s

3

r

ex

UE

»

Fa )

lUg

A

d

s

.

»

-

:

T

P

A

"

»

E

P

Eu

x

"u

*

p

E-

2m

W»

S

ii

É

E

p

p

m

n

-

2

i

u

*

4

E^

$)

d

"

-

o

3

E

.a

2

ET

T

d

-

F.

ó

:2

-

Y

:

*

$

d

--

*

A.

A.

E

:

E

m

s

.

um

d

""

:

-

s

u

"

T

s

ef

AE

w

Es

x

M

m

3

--

A

3

db

o

És

d

»

-

E

E.

E

p

u

£

i.

4

u

A

EX

O

N

"

d

*

d

T

BV

3

d

g

3

.

r*

g

E

d

3

I

:

és

-

x

i

T

E

^i

D.

3

U:

a

i

i

du

-

*

E

b

E

i

$

^

T

z

h

TR

*

*

d

-u

$

a

E

*

-

P

3

-

3-

2

dl

W

Es

Mw

$.

E

z

T

r

w«n

*

i

d

E

E.

u

x

ia

E

r2

E

-

3

.

J

d

É

EC

X

i

d

w

d

m

j5

G

3

E

N

E

s

2

-

—

L

-

3

-

*

o

L

E

*

T

E.

d

F

*

-

N-

r

"

dv

o

E

ts

TE

E

-

T

É

.

n

-

g

W&

P

h-

Ms

á

-

n

RI

I

:

2

s

:

H

AE

U

i

d

at

Es

-s

z

us

EH

Horait

W

n

ees

20

IT

n

$:

Bit

H

is

T

[

iil

E

s

p

l

E.

ii

n

Pü

-

T

z

t

H

a

o

I

z

lpl

Aner

dE

z

cui

:

H

H

i

H

E

i

n

E

vt

l$

EEE

BH

:

eteTy-

je

m

(

s

(sl

EPT

R

z7s

T

i

Eu

Ti

Ds

E

H

m

:

I NU

i

ts

p

E

K

E

TE

W

rR

TET

E

H

:j

E

:5

IIL

H

i

$34

"s

E

m

AE

z

-

DL

eI

iE

t

E

E

E

EL

st

d

s

r

E

H

s

EOE

z:

z

R

ss

TE

M

H

ii

p:

-

w

AH

E

z5

m

H

M»

z

z

us

NI

Ts

u

RLT

A

"u

2

E

i

Er:

r

HU

H

H

I

ID

u

n

i

:

j

-

I

2

zin

t

t

2

i

E

I

zi

(..;,.M

9

d

z

z

z

PT

"s

r

IN

i

2

H

5

As

TT

i

B

ia

"as

ii paaa

s

—

*

m

iil

——

—

d

T

EL

i

n

u

H

3

351

":

2

Es

j

nssein

B

Z

H

Hj

E

h

"3

22

st

z

z

m

H

Em

mET

mET

—

Es

z

5

2

IT

H

g

ii

22

n

N DN TTTE

jt

( v m

d

WW)

-

r

R u- £

VZDC/*W

Z., (?M/

ïä

Q €4—2«-c« 47

&ä/&/v

N

Q,.GWV('//

€——c eccex

fb-'s' HLOQ-'MC"(

..

70?44*4'9542n(;/

Va

4

ä-'/J/LM

—

Cy/gæ IW

4&«&&»

p9

2&4

4

m

7

»//4—(!/;4 2^Cecg

V(Zzu(

:

g[

PA (//62*742/«

5 d Z)'C"/?*"cyä

(n

/Z,

Gf:ääfæv

ZJÓ

Marcu s N

",

&,M?/lmag

Zz «

UE Ev

Z5

Zdt Z . x

".

77/*1/«!

y4

UE coban-a 7

/5 //;P*Arr,-'»m

Buchbinde

QTE uttm r

amersadE l

?OH M. ITV

on

Jl

THESES-

"d

"

T

MF TAPHTSICZE

tis

iro

N

D E " Aux1ho :

dos

f

In Incl )m Zirgentoratenfrum Um*ve;f/' itate ,

lgtl

PREsSIDE-

)in

L

DN JOH. NTICOLAO

H

HARTSCHMIDT,

M

IPHS

SS. Tlieol:D. Log & Metaph. Pro£ Publ. Ccleber-

jti

"

.rimo. h..t..Facultatis Philofoph. Décano fpectabili ,

£

Cap1tuh Thoman. Canonico atq; Ecclefiafte.

mu

n

DN *Patrono . SPromotore. m*que Pmceptore fua

l

m lwnam 414, pzet;ztz.r cultu in eternum pro[equenda,

jf

[eo

pro viribus defendendas fufcszt

E

Nec

«

]OH JACOBUS BE?ER Wllüadxcnfs.

[.i

x

uen

ï d..L57. eMartj MDCC T0

Plen

" horis locoq, con(uetxs

[LI

X

h ho

Lu:ems

JOHANNIS PASTORII

i

|

VIRIS

Magnz]ïcu ,

Nomlzfzmzz ; Amplz .,zmzz, Pmdm-

tiffnis ac Canþt/tz/]" 90..

DN. JOH. PHILIPP BRAUNIO XIlIviro

)

Collcg W'nlh Prafe&isBe-

mom[ïimxs,Gxavlfhmas.

DN. SEBAST, GAMBSIO JCto & XVYie

j^

"Vefierando itidem Collegij Wifhelmitahi *

Dominorum Vifitatorura, Collegio & Domino

Infpe&tori Maxime Reverendo

Nec nofi

Naäzlz/]' Ipids s codmp liffimnis .. PIurimotm Rewrma'þs

Spetlatif[imo » Praclariffremss.

DN

JOH. FRIDERICO OESINGERO, ]UDdO Senatus

Minoris Referend. celeberrimo.

DN.

PHIEIPPOÓ CASPARO LEUTERSPERGJERO Sena-

tus Majoris Afle(fori dexterrimo.

DN

M. SAMUELI SILBERR ADIO , Diacono Wdhelmltano,

animzque fuz Curatori vxgllanm(ï' mo.

N.

DAViDB ERHARD j U: Licent. Univ. & :Colleg. NX ilh.

uæ&ou benignos,

DN

OH. ADOLP

HO FERBERO Pa&on W:lüadxenü

v1g1fant1(ï" m

DN

M. TOH.

ULRICO GEISLERO, Eccleüæ quæ DEO collx-

itur. in Gdbiltígbeim Paftori fideliffimo.

M. TOR FRIDERICO:^ FAUSTIO : 'Colleg. Wdhelm,

DN

Pda90go , & Vic. Eccl. Parentis inftar devenexando

DN

GEORGIO FRIDERICO Stttig/ Meicaton florentiffimo ,.

Benefactori füo graté colendo..

DN,

M. ]OH DANIELI GERHARDO, Colleg. lehclm Vi-

ce-Pædaoogo obfervanter amando..

DN; Patronis . Fantoribus ac Pramatarzäw 975

Primitias bafce Philofophicas facras effe )ubet

TA.NTORUM NOMINUM

busillimis Cultar €2 Cliezs

JOH. JACOBEYER ; Refp-

(

;)8

E

^

"

".

«*

"

EITEY3

*

L3

À

FrYTrTT

D

54

C a 5

-rs.a

--5..

a .)2,/

x 9

$58

^

:

]

2

r

&

A

J ;

^

H

At

;

3

À

//.

"

*

ä»

TTTTY

ä&

TOR T R T

ii

[

N.

J.

I

8.

V

:

pon2

£

Etaphyüca quidem recte dicitur. fapwn-

-

-

x

—

LUPUR

i

tia, hec tamen non poteft dici primz philo-

p

|

fophxæ genus, ET accipiatur fenfu eo proprio,

uz

" æün

*

Fa

quem Phrlofophus l.1. MM. c. 5 his verbis ex-

"fs

prcfïït Eegy awm 6&10 D ür;nþw; Xj "€ cvyxeipint,

!

agt 32) D a-apxa 7nei 'ms' äf)cä" 19 T. CA qEy af;cæv du J*amul»cem

ma 4 n ä?ns-n[.m. j yov $) s TOv a(xa; L ,.o-'rexd , J"E

TW Td ,,g, 'nz: eguue uer. mä*wäw: ürm d æws-npon; d x(. w;e

P'ikor $7 av:pm. Gu en yü Ü 6&19n/.w; TVyKenAe , -

5' Gm dl' VI'E?,C

quümL W&b & Xj $ Vg xj n ÜowduuM l. C. Sapieutia ex fäzemm

l

memegg conflituitur. "

Comple&'ztur eninm jkpzentm tam princi-

pia , quam qua ex przm'zpzzy þmt denionþ'*mm, cirta qua ver-

j

fatur fcientia. — Quatenus igitur principia complettitur jkpzen-

tía., eff Ip[a, quoque mientis particepss 7 t quatéuus circa ea ,

e

qua poft princtpia. [nnt , cum. demonþmtwne, féientia eft parti-

ceps C$ proinde non dubium , quin fapæntm ex mente (Gientiad,

1'*

confletur. . Proinde eirca ea wrfzbzmr, circa, qua meus atque

]&zmna.

)

5

II

Metaphyüca ut hodle tractatur , etam Theologxam

naturalem & pneumaticam fepares, non tamen dici poreft

tantum Lexicon philofophicum,; fiquidem non voces tantum,

fcd rerum naturas exponit & definit , & principia communia

tradit, & affectionem unam I23 a-lrexa, demonftrative deducxt,

quod Lexici non eft.

uanquam hoc. recte. dicatur ,: quad

terminos evoluat omnibus di prlmm nece[farios, '

v

CX(

2

$. III

-

E JIESR.

"WOtEDIR !

,

ficam nuci&in Lexicon

: Qqþtiiädmodum il

li.qui Metaphy

appellant non omnia primz philofophiz tribuunt , que jufto

utulo ipfi debentur; ita & contra plura , quam par eft ipfi ad

Ícribunt, qui dicunt effe tantum Theologiam quandam , vel

falrem fecandum Veteres.. Cum vero & hodierna Metaphyfi-

cz facies aliud doceat , etiam libri Metaphyficorum Ariftot.

contrarium teftantur, non obftante Metaphys. l. 5. c. 1. fub

finem, quemadmodum veiba ültüma m & àvG- 9 $v,

d€ €/if€ üt ven; "ä-p'. Conf.l. 3' ..Co 1- "1.5. CS',.O lc 6rIo l- Xu C. 3- IU'XIO'CC 8'

conf. & ..FOnfecvar-n in 1.16. Met. c.1. p.6. fq:q,. & p.57-

$.

I V.

anqualn qui obje

&um primz philofophiz , ftatuunt

ens in ea latitudine; ut ad ens actuale & potentiale applicati

poffit, non male faciant, quod folent appellare ens in vi no-

minis: attamen hoc non, volunt, quod id quod merum f-

gmentum eft , fit verum ens reale, & objectum Metaphyfice

per fe; fed fpedant e(ï'entjgim , pro ut prafcindit ab actuali

exiftentia, qua in ifta pracifione, neque includitur, neque

excladitur; & hoc nifi admittatur, non erit. ens adequatum

Z

obje&um Metaphyfica Eb

cl. Aphor. Mcr. dxfþut 1 $. 10.

.59 És V'

-HQuemadm'odum Möcaphyfïcä difcipl-ihä-r

;z;!is —e&:,z Ita

pro obje&to fuo , vero non habet ens rationis, aut ens per

accidens ; fi intelligatur obje&tum quod adzquatum eft, &

éirca quod, vel cujus naturam explicandam: difciplina aliqua

occupata eft per fe & dire&é. Ens enim rationis, reale non

eft, & ens per accidens, ne

quidem €'ns' eft, fed entia, ut ar-

cþite&.usr Muficus.

3

£UV

:

| 'Sive' dicas ehis eft, CHi

n repugnat exiffere,five cujus e[-

fäntia conflat terminis non repugnantibus , P?fillde effe vide-

tur ; licet enimalius fit ordo & pofitio verborum, res ipfa ta-

men 3 fe divería non eft : Nifrillam non repugnantiam, per

relj

P

jectüm aliquem accidenralem , vel acciäe;i?' relativum ex-

-

gl;gä;e velis.

SI VI IQ

i

L3ORE-

$.

WISd

-- Q&anquam non fi

mpliciter improbanda eft opinio eo-

rum , qui peculiarem diíciplinam faciunt Noologiam, quam di-

cunt babitum mentzs principalem affimitatem rerum contemplan-

tem , quatenus ex eadem prima cogno[cendi principia: fluunt , at-

tamen neque illi forte. erraverint, qui hoc munus ipfï primz

philofophiz tranícribunt, prafzrtim fi admittatur quod $. x. di-

ctum eft ex philofopho, quod prima philofophia fit ££ Zrorpue

q, V8 evykeru m hoc eft , ex fcientia & mente compofita, quo-

modo & principia prima-confiderar & affinitatem rerum etiam

expendit , unde attributa & affectiones de ente firmiter demon-

V-Q:rari queant.

$.

VIII.

Licet ens, ut ens eft , in latitudine fua prout ih ens ctea-

tum & increatum dividi poteft, non habeat caufas proprie di-

as , aut principiaelIendi; habet tamen principia cognofcendi,

& demonftrationis, quz certo refpe&u cauíx analogica di-

cuntut , ideo quod ex iis demonítratio tam firma conficitur,

atque à caufa proprié dicta ad effe&um , in iis ,in quibus caufz

tales reperiuntur. | la ex independentia vel infinitate , omni-

potentia Divina folidé demonftratur, & ex natura entis, affe-

Giones ejufdem tum fimplices, tum disjunctz; licet nec in

priori, nec in pofterioribus exemplis cauíz proprie fic dictz

nftrationes funt facte

*dgtæ fint, ex quibus demo

$.

IX.

us

Et hec quidem exempla data principia exhibent incom-

plexa.& prima quatenus ipfam naturam.entis ad demonftran-

dum affumunt, fecunda vero quatenus affe&tiones entis ad de-

monftrandum adhibent: dantur tamen & principia complexa

& integra propofitiones qux z£iogam ; dignitates & pronun-

tiata honoraria nonnullis appellantur,.eo quod digne funt

quibus abíque hafitatione. fides adhibeatur ,.cum ex terminis

ita fint nota , ut aliunde demonftrari tiequeant , neque opus ha-

beant difcurfu & ratiotinatione

, quandoquidgm funt; perfe no-

À t-ilïïma. '

*

;

omplexa merito primum locum tri-

;ï:nter prjhcipia primac

X5X

. buimus

E

ss

ERE UH impojibde

eft idem fimul effe €8 non effe ; quad&üä&i&

enim logicä confiderando non fit. prima propofitio , quatenus

non elt abfolüta, fed modalis; nihilominus tamen quoad fen-

fum & máximam terminorum repugnantiam ,quam. dicit, futa-

mum eft & clatiffimum , & quoniam independens fimplicitet

^.*

P

n genere -';pr-iäcipior um complexorum, .prvim um recte ftaruitur;

adeo ut étiam relique demonftrationes ex hoc ipfo contra ad-

verfarium przfraéte negantem poflint confirmari, ob fummara

evidentiam , qua oftenditur nihil hoc impoffibilius effe, quara

utidem eodem refpe&tu fit & non fit; nequeratio fufficiensáffer-

ri poteft, üt hecfententia

hactenus recepta & commurnís defe-

ratut.

,(5' XI-

Atque ideo non agnöfcimuspro primo principio univet-

edicatam, Cogito , ergo fum.

fali, illud hodie tantopere depr

Cum énim nec termini primi & univerfaliffimi fint, neque il-

"

lastim connexio ad omnia poffit applicari, nifi per longas.ad-

;

rodum ambages , & neício quos anfractus;. certe neq; cuivis

etiam homini ftatim obvium eft, quid fit cogitatio ; accedit

quod & hac ipfa propofitio ab effe&u concludere videtux , ut

am principium dici neq

M.

-ue at.

ET

wcl h40c' tttulo Prfxilrlxgm eti

$. XAL.

Licet non fit prorfus inutile in Logicis exp

licare quä dam

diftin&iones Metapliyficas , przefertim fi auditorum captus ad-

mittat , id tamen neceffarium non eft; neque jubet.confündere

'Logica.m & Meta

phyficamqua diftin&e funt difciplinz, ratio-

fie objedti, finis, quin & ratione generis:: ut melius & accüratius

cenfendi fint;. qui-unicuique id quod fuum eft tti-

illt facere

ogice Logica, p»r:imaf./ autem p.hiquepþiæ Metar-

phyesreliquum

& XHL

il Quaemä&mpdïuni in alüs diícip

s

"

linis comm;ock; retinetut

[

divifio ufitata inpartem

m imunem: G propriam., vel genera-

lt 8 fpecialem y ità i

hilzobítat quo minus in Metaphyfica

'eàdem quóque retineat üt;

ur opusnon fit fácere pattes tres

primam de divifione enti

s, fecundam de Cognatis & tertiam

de Oppofitis: hzc enim

divifio?przterquam quod nec fatis

necel-

accu-rata, & ad&quata eft ?:i-am: mulriplicat res prarer

itateng

£&(7)5

fitatem , & confufionem quandam inducit, quin & ex autorum

hypothefi , fupponit tantum ens creatum objectum Metaphy-

falfum merito rejicitur.

ficae g.-(ï"e, quod sanguam.

$. XIV.

4

| Metaphyfica confid

erat.ens abfítra

&um i Matecas It

hac abftractio veleft fecuridum effentiam in iis quibus materia

prorfus repugnat in fe & defcendendo ad inferiora; vel eft in

iis quz in precifo conceptu funt ,expertiamateriz , juxta quet

conceptum in Metaphyficis confiderantur , defcendendo tamen

ad ea iüferiora qua in metaphyfieis non expenduntur , poflunt

cum rebus materialibus conjungi. 'Ettalisabftra&tio non male

dicitür medium ad ideam & conceptum füb quo res menti "

ftitur , quz idea in abftractione hac Metaphyficaeft univerfalis.

l

-

conf b. Ca!osr,. Noolog. Par:tT gen. « 4. p-75- fd-

"

,

ETAS EB: 'qü-.i;d'em Metaphy*hca* qu'(')-acï ftudia. & e*fuditioncm

S

folidioreni neceffaria ; tum docenti, tàm difcenti; fed gradus

i

dantur hujus nec*;fïitatis, qui pró ratione fcopi , fubjectorum

& objectorum , aliarumque circumftantiarum variant.

Quo

j

ipfo tamen nón volumus hanc diíciplinam theoreticam omni-

bus: falvandis. neceffariam facere, aut cuivis futori ad confi-

ciendum calceum commendare; fi quidem prius eft fidei, po-

|

flerius artis manuariz , qualem qui profitentur M'etaphyfïcka

opus quidem nonhabent,fed necin numerum etuditorum re-

0-

ferendi funt, neque apti qui vel pafcendo gregi d?mini,"vel

us

arcendis lupis fufhiciant.

[]?

GoX VE

j

Theolbgo* vero, q

ui ultra poftill

as fapere vult & -þc—ï&.getf,..

r

nequein hocofficio fuo defünctum fe effe putat , fi anum quan-

dam ad lachrymas moveat, ufum praftat prima philofophia

infignem, in Theologia tamThetica quam Polemica & Ántithe-

u

4*-

tica5 .quin & ifigniter memoriam juvat in.fermonibus facris

(

ad auditoresfaciendis. Quoipfo tamen hoc non velurnus , ut

Íermo-facer his: terminis fcateat..

(

d

$- VV BL 7

Yis

Quemadmodum verum ens habet vera & realia predica-

ta, qua vel realiter , vel nonrealiter ab ipfo diftinguuntur: ita

"

ilud

a

s 28

illud quod effe non poteft , vel cui repugnat exiftere, & dici fo-

let non ens nominaliter acceptum, pradicata realia & intrinfeca

non habet , neq; ejus funt pofitiva affe&tiones vel operationes

qgin Potius implicat tales effe , ubi e[I'anig vera nulla eft.

.;

$. XIIX.

Effentiz rerum quando zternz dicuntur , fiid 1'at»i16'nc v&-

ritatis & connexionis intelligatur admitti omnino poteft, & ve-

raeft regula; qui vero deeffe poffibili etiam intelle&tum volunr,

À veritate & proprietate verborum difcedere coguntur, cum z-

ternitatem quandam participatam cum aliquibus comminifcun;

tur. b. Calov. M. D. p 568. unde non male fetipfit Georgias Riz-

fchelius AAnglus Contemplat. Met.ex verum natura re&æque'ffz(-.

tionis lumine dedutlis ,part. .c.2.p.m.29. Cum effentia immuta-

biles dicuntur , nonbic effe debet fenfin , quod bomo (4m potentia)

conflet animo C$.corpore C uires ad agendum babeat, fed quod pro-

pofitiones illa , qua effentiam explicant , fint. certiffima C arerna

veritatis: quahquam hypotheíis d

€ Ente potentiali nob;s non

pef ania probetur,

——

à

s. XIX.

- "^ Quanquam nihil& non-Ens, non funt fimpliciteridem;

hoc tamen fepofito, non male videtur Georgius Ritfchel.libr:

Cit. C. 3- p- 44- fcripfiffe, INibil frve non ens , uon eft cogitatio de

nibilo (nam bac atius pofirvvns eft ) fed illaobjetli formalitas,in

quam'cogigatio intenditur , qua per imodum ab[entia concipi pot-

effl. Etp.48. Eft $ aliud non entis genus , quod ens rationis

dicitur., Hinc AApoflolus atty — fcimus idolum nibil effe in hoc

muudo . Cor.8.4. nón quod effigien , ex auro ant *ligho , frt vibil:

IädlqudDEitM, quam in idolo effe flulti movtalium. [ommiant ,

fie mibil. [Nempe eo fenfu , quo Arnobius : fi quando con[pexeram

-- [nbricatum lapidem , $ éx Olvva unguine ordinatum ,tan-

þff

prafens , adulabar , affabar , €5 i

Fa us i

"neficia ïo(febk'm. .

-

EINAS.

-

us R safe

n s U

UEEVEBIS N

n

*X

?

À

c

TU EEE

——

EE

d

TCR

p

COv i M

d

T

at

E

x

i ,

—

m

lm

—— Ü

sE

A

.mWHn

d cri

I

TE

T

RUT

*

E

EY

H

enE

:

i eIPNIe

—

HICSIM

ia

- .

EU

M ecs

m

e

A

t

EX

CS

s

2

À

ao

rR

ls

$

M

;

4

C

M.

nhw

d

[4

«WW

3

s

—

al

s

,a

3

»

sb

[ RD

*

E.

A

ïw

L

E

L^

3

i

Bs

o

m

:X

5

M

Dmaw

.H

aR

5

99

x

L

M E

*

-

RORf a

a

..W«

E

LA

9*

W

o

».ï.æ

L

A

-

?

^

»

d

J

L.

J

i2

p s

- 5

o &n

€

$45

"h.

a

5

g

*

2«

a.

,.V*

n.

o

SE

r

Lg

E hs

ó

x

i

C

iv a

b

C?

5

2

A

&

if

2

o

o

A

PA

.JW/J?

r

N]

u

&

—

(y...n»u

5he.

m d

- 5

EC

A

AE

T

?.

"v

x

Ws

GD «*

&A

t

Wt

?

5

z

t

d

w

T d

J

wb

W&JL

lg. v

w—c

À

E

r

X

»

F

Em

/æww!

AJWN

Si

g

E.

Bw —

. ndiinél , -

b ]

* N&

,

a

N

b u

P i —

R NSTEC

cm

20

H K.if

10n

9

ün

THESES '

e

t

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

lp

p

Qit

ME TAPHTSICAS

ä

Qtis

(iro,

o

ä

ä

M

D EI Auxxho ;

lo5

ä

ofe-

p

In Inclyta Zirgentoratenfium Unrverfitate ,

PRZSLDE

0

13

LIS

DN.OH. NICOLAd

12

TH

|M

HARTISCHMIDT,

MP ,

SS. Theol: D. LO0 & Metaph. Pro£ Pabl; Celeberi-

10

uti

rimo. h.. Facultatls Philofoph. Decano fpeétabili ,

h

n

Capituli Thoman. Canonico atq; Ecclefiafte.

me

ff

IV WUA ml Rs atque Pmceptore fa.

n

ä

otmti bonorizs.A14, pzetzztz: cultu £p aternum profequendo, -

(etti

D«

pro viribus defendendas fufcipit

N

6

r

]OH JACOBUS.BEYER, Wll&adlenfs.

5

MU

ï g. d5 cMarty M DCCJILI.

'uen

4

lpleü

" horis lócoq; confuetis.

3

D

edRGENTORATI

Literis

|! hol

JOHANWNIS PASTORII

2

(

4 ^ Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1