Ac364
author: Gilg, BernhardandKayser, Dominicus

? G. Wr188

. GONSPECT US

NEETAPEIN S4CAE
E T
PEHILOSOPENEAE CRUN.
. OUE
CUM POSIITIONIBUS
E X „
TRIGONOMETRIA PLANA
ETFI
ALGEBRA
TITN IM PE KIALI MONASTERIO
WEINGAR TENSI
=ðDM PRAESIDE. S
P. AUGUSTINO PRAIG, 0O. §. B.
PROPUGNABUNT
RR. FF. Bernardus Gilg & Dominicus
Kayſer
Fjusdem Ordinis & Monaſterii profeſſ
Menſe Auguſto
= M D CC LXXXXIII.
TIypie Georgii Fidelis Herkner, A'tdorfi ad Vineas-

—,r

Alle Metaphyſiker ſind von ihten Ge⸗
ſchaͤften feyerlich und geſetzmaͤßig ſo lange
ſuſpendirt, bis ſie die Frage, wie ſind ſyn⸗
thetiſche Erkenntniße a priori moͤglich? ge⸗
nugthuend werden beantwortet haben.

Kant Prolegom. zu einer
kuͤnftigen Metaphyſik.

4 .

— —

r.

ü

— —

Bo 3
EX
NME TA PEH YSTGCA
INTRODUCTIO.
I

Meaphyſica, prout hucusque tradita
fuit, quatuor in ſe partes complexa eſt:
Ontologiam, Coſinologiam, Pſychologiam
& Theologiam (utramque rationalem) *
In ſingulis hisce pertractandis id ſibi pro-
poſuit ratio, ut naturam proprietatesque
obiectorum dererminaret, quae omnem
experientiam tranſcendunt. At vero illa
ipſa Metaphyſica a primo, quo coli coe-
pit, usque ad id tempus, tot, tantasque
viciſſitudines experta eſt, tot, tantisque
agitata controverſiis, ut ex hoc ſolo ſatis
Pateat, eam Scientiae proprie ſic dictae
viam haud incedere. Vel ergo Metaphy.
ſica ad dignitatem ſcientiae evehi nunquam
A 2 ob

2 — —

poterit, aut ii, qui in eadem elaboranda
operam ſuam collocarunt, recto tramiti
non inſtiterunt? — Quidquid fuerit, natu-
ra huius ſic dictae ſcientiae intimius ſcru-
tanda, & vires mentis noſtrae adcuratius
metiendae erunt’, ut conſtet, quousque
erducere nos poſſint. Hac virium no-
ſtrarum Analyſi neglecta, nec intellectus
cognitionis ſuae metaphyſicae poſſeſſionem
ſatis tueri, nec Metaphy ſica communi un-
quam & perdurante adſenſu gaudere po-
terit. Scientia proin, quae id praeſtat,
Critica rationis Puraé Speculativae recte ad-
pellatur, utpote quae alio non tendit;
quam ut oſtendat, an dictae Scientiae poſ-
ſibiles ſint, & an vires noſtrae ad id, ut
dentur iſtae Scientiae, ſufficiant.
* Pſychologia empirica ad Metaphyſicam non

pertinet.

—

II

Singulae autem quaeſtiones, quarum
ſo⸗

e

. 0. 5
ſolutione occupatur Critica rationis purae,
hac una comprehenduntur: qua ratione
iudicia a priori ſynthetica ſint voſſibilia? —
Senſus huius quaeſtionis gravitasque ex
ſequentibus intelligetur.

III

Cognitiones, quae in mente noſtra
exiſtunt, duabus potiſſimum viribus per-

fici deprehendimus, Senſualitate ſcilicet &

Intelleltu; illa paſſiva eſt, ſolasque obie-
Gtorum impreſſiones, pro eo, quo nos af-
ficiunt, modo recipir, unde Intuitus ori-
untur; hic facultas activa eſt, non quidem
intuendi, ſed intuitus per ſenſualitatem
datos ordinandi, comparandi, connecten-
di, & hac ratione determinationes obie-
Gorum inveniendi, quas ſenſualitas ſola
nunquam inveniſſet. Repraeſentationes
hac ratione ortae Conceptus vocantur. In-
tuitus ſoli ſine conceptu coeci, & concep-
A 3 tus

6 0-

4

tus ſine intuitu inanes ſunt; concurſu utri-
usque primum gignitur id, quod proprie
Cognitionem dicimus. Ad habendam igi-
tur cognitionem vere talem fenfualitas &
intellectus communi opera verſantur.
IV

Complexus omnium repraeſentatio-
num ſenſualium tam in — quam exrerna-
rum, quatenus ſeparatae ab omni eo, quod
intelleétus & ratio in confcientia addit,
cogitantur, eperientiam (late ſic dictam )
conſtituit. Si vero intelletus phaenome-
na ſecundum leges logicas inter ſe compa-

rat, communes eorum determinationes in-
quirit, & hoc modo regulas phaenome-
norum detegit, etiam experientia (proprie
talis) oritur; quae cognitio empirica ideo
recte adpellatur, eo quod ratio ipſius non
ſola facultate cognoſcendi, ſed ſimul in
ipſo obiecto fundetur.

v—

In hac cognitione empirica, ſi prae-
ſcindendo de omni eo, quod per materiam
phaenomeni aut aliunde datum eſt, id,
quod facultas noſtra cognoſcendi ex ſe
ipſa ad habendam cognitionem contulit,
ſeparetur, & ſolum cogitetur; oritur cog-
nitio, cuius obiectum per ſolam facultatem
noſtram cognoſcendi productum, & con-
ſequenter in hac ſola fundatum eſt, quam
proin recte puram dicimus, utpote quae
ex ſola facultate cognoſcendi deſumta
eſt. — Ex hac cognitionum purarum ge-
neſi patet, cognitiones puras a) omnino
differre ab abſtratkie; quippe quae & ip-
ſae empiricae ſunt, & ab experientia or-
tae; licet, quatenus abſtractae ſunt, ceu
ſeparatae a ſuis obiectis cogitentur. Eas
porro neque b) innatas; neque c) meram
poſſibilitatem pariendi, aut diſpoſitionem;
A 4 ne-

8 f
que d) experientiam internam dici Poſſe.
VI
Id, quod in cogoitionibus noſtris pu-
rum eſt, ab experientia profeétum eſſe ne-
quit, ſed ante omnem rerum uſum & ex-
perientiam animo ineſſe debet; cognitio-
nes ergo purae ab omni experientia inde-
pendentes ſunt; inde cognitiones a priori
dicuntur, & quidem ſimpliciter & abſolute
tales, ſive purae a priori, tanquam ab om-
ni experientiae contagione prorſus vacuae:
unde omnes cognitiones a priori abſolute
tales ſunt ſimul cognitiones purae, & vi-
ciſſim. Cognitionibus a priori opponun-
tur cognitiones a poſteriori, inde ſic dictae,
quod ſenſu & experientia primum compa-
rentur.

VII
Diſcrimen praecipuum, quod cogni-
tiones a priori inter & a poſteriori inter-
ce-

O- 9

cedit, illud eſt, quod omnes & ſolae cog-
nitiones a priori praeſtent judicia abſolute
univerſalia & neceſfuria; quum econtra ne
unum quidem ciusmodi iudicium de ob-
iectis experientiae, quatenus per ſolam ſen-
ſationem nobis dara ſunt, queat; quae
nec teſtatur de omnibus, nec teſtatur, quod
quid neceſario & ſemper fiat, ſed tantum,
quod fiat. Ut adeo omnis, quae cogni-
tionibus noſtris ineſt univerſalitas & ne-
ceſſitas, non ab experientia hauſta, ſed in
facultate noſtra cognoſcendi fundata ſit.
Atqui vero ſine iudiciis abſolute univerſa.
libus & neceſſariis nulla omnino ſcientia
cogitari poteſt: ſummi ergo momenti res
eſt, dum de poſſibilitate Metaphyſicas ceu
ſcientige quaeritur, indagari, qua ratione
cognitiones purae a priori ſint poſſibiles? —

VIII.

Inter praedicata autem, quae a priori
A S de

10 ..

de Subiecto aliquo enuntiantur, maximum
praeterea enaſcitur diſcrimen ex eo, quod
alia iudicia ſint analytica, alia ſynthetica;
in illis praedicatum, quod ſubjecto tribui-
tur, complexu ſubiecti iam continetur,
illiusque coniunctio cum aliis Subiecti no-
tis actu iudicii tantum clarius exhibetur;
in his praedicatum ſubiecti cogitationi non-
dum ineſt, ſed illius cum ſubiecto coniun-
EStio per actum iudicii primum perſpicien-
da eſt. Illa quidem omnia ſunt a priori,
utpote quae ſoli principio contradictionis
innituntur; at vero haec ipfa ſyntheſin iam
praeſupponunt, nec augent cognitionem
noſtram, ſed clariorem tantum efficiunt;
de quibus proin in Metaphyſica ſermo eſſe
non poteſt. Quaeſtio igitur poſ. praec.
ſtabilita in hanc abit: qua ratione iudicia
Syntheticu a priori ſint poſſibilia? — Cui
quaeſtioni quum reſponſio ſufficiens dari
nequeat, niſi ex natura facultatis noſtrae
cog-

„

ee 71

cognoſcendi; ſenſualitatem puram, inlelle-
um purum & rationem puram profundius
fcrutari neceſſe eſt.

ANALYTICA SENSUALITATIS
PURAE.

IX.

Senſualitas eſt facultas intuendi. Poſ. III.
Id ergo, quod in ſenſualitate purum eſt,
habebitur, ſi de eo, quod in intuitu em-
piricum eſt, abſtrahatur.

X.
Ut intuitus oriantur, obiecta ſenſum
adficiant, neceſſe oſt. Obiecta realia, qua-
tenus ceu diverſa a modificatione animae
noſtrae per ſenſationem immediate nobis
dari poſſunt, Phaenomena dicimus. Varia,
quae in phaenomeno dantur, eius materiam
7 conſtituunt. Haec ſeorſim & ſolitaire ſpe.
cta-

22 =
Gata nondum phoenomenon efficiunt ſed
ſimul ſpectari & certo modo ſibi coordi-
nari, i. e. ſormari debent. Omne igitur
phaenomenon materia & forma conſtat.

XI.

Coordinatio autem variorum in phae-
nomeno externo in eo conſiſtit, quod va-
ria haec extra ſe & iuxta ſe poſita ſint. Hac
ergo extra ſe & iuxæta ſe poſitione phae-
nomena primum oriuntur i. e. formantur,
& phaenomenon externum fit primum
poſſibile. Id autem, per quod aliud fit
poſſibile, illo, quod poſſibile fit, prius eſt;
ergo extra ſe, & iuxæta poſitio variorum,
quae in phaenomeno dantur, eſt a priori.

Poſ. V.

7.

XII.

Eadem ratione coordinatio phaenome-
* . . .
norum internorum (conſequenter omnium

.

„*
4
4

phaenomenorum) in eo conſiſtit, quod

Va-

Varia, quae phaenomenon conſtituunt,
ſimul aut ſucceſſve dentur. Per hoc ergo,
quod varia, quae phaenomenon conſtituunt,
hſmul aur ſucceſſive dentur, omnia phaeno-
mena primum oriuntur;, i. e. formantur,
& phaenomenon quodcunque fit primum
poſſibile: antecedit ergo omne phaenome-
non: eſt ergo a priori.
XilI
Quid ſit extra ſe & iuxta ſe, item ſ-
mul aut ſucceſſve eſſe nequit per conceptus
explicari, & utrumque immediate ad ob-
jectum refertur; utrumque ergo eſt intui⸗
tus, & quidem intuitus a priori.
XIV
Extra ſe & iuxta ſe eſſe materiam
repraeſentationis ſpatii & ſimul aut ſucceſi-
ve eſſe materiam repraeſentationis temporis
conſtituit: conſequenter repraeſentationes

ſpatü & temporis ſunt intuitus & quidem

In-

14 De

intuitus a priori; & ſpatium & tempus in
ſe ſpectata non ſunt niſi conditiones ſub-
iectivae, per naturam mentis humanae ne-
ceſſariae, varia, quae phaenomenon exter-
num conſtituunt, extra ſe & juxta ſe; va-
ria autem, quae in phaenomeno interno
dantur, ſimul aut ſucceſſive coordinandi,
i. e. ſunt ſormae ſenſualitatis noſtrae; qui-
bus eatenus ſolum obiecétiva realitas con-
venit, quatenus ad obiecta referuntur, &
omnia phaenomena per eas primum poſſi-
bilia fiunt.

XV.

Variae ſpatii & temporis relationes
materia ſunt, circa quam matheſis pura
verſatur. Utrumque, ſpatium & tempus,
ceu intuitus a priori & formae ſenſualitatis
noſtrae praeſtant iudicia apodictica a prio-
ri, quibus omnia obiecta ſenſualitatis no-
ſtrae neceſſario conveniunt. Inde mathe-

ſis

ſis pura ceu ſcientia, quae ipſis obiectis
adplicari queat, poſſibilis fit. Proprieta-
tes ſpatii & temporis, e. g. quod ſint infi-
nita, continua &c. in quibus explicandis
Mathematici hucusque tantopere labora-
runt, in noſtra ſententia nulli prorſus dif-
ficultati ſubiectae ſunt.

Ex Analytica ſenſualitatis purae proin
tria reſultant: a) Spatium & tempus eſſe
intuitus a priori; b) Intuitus noſtros em-
piricos eſſe productum quoddam tum ex
materia data, tum ex ſubiectiva ſentiendi
forma, vel ſi mavis, relationes obiectorum
ad ſenſualitatem noſtram; c) ad quaeſtio-
nem poſ. VIII propoſitam reſponderi poſ-
ſe, iudicia ſynthetica a priori fore poſſibi-
lia de obiectis ſenſualitatis noſtrae, quate-
nus in ſpatio & tempore exiſtere debent,
cuius rei egregium exemplum univerſa ma-

theſis pura exhibet.
EX

16 der o. .

EX
ANALYTICA INTELLECTUS PURI.
XVII

Erant formae quaedam ſenſualitatis 4
noſtrae intuendi; poſ. 14., eadem ratione
inſunt intellectui determinatae methodi iu- B
dicandi. Has iudicandi formas plene exhi-
buimus in Logica, facta iudiciorum diviſione

1. Ratione . 2. Ratione
quantitatis in qualitatis in
Univerſalia Affirmativa
Particularia Negativa
Singularia Limitantia.
3. Ratione 4. Ratione
Relationis in Modalitatis in
Categorica Problematica
Hypothetica Adſertoria
Disiunctiva Apodictica

XVIII

CDS0- 17
XVIII.
Hae iudicandi formae non ſunt niſi le-
ges intellectus, varia, quae per intuitus data
ſunt, in üna conſcientia coniungendi, prout
in ipſir obiectir connexa ſunt (ex conceptu
iudicii). Varia igitur, per intuitus data,
ut ceù unum obiectum ab intellectu cogi-
tentur; legibus intellectus conformiter
coniungi debent; adeoque leges intellectus
leges ſunt ipſorum obiectorum, & per de-
terminatas in intellectu cogitandi metho-
dos, ipſa quoque obiecta determinari ne-
ceſſe eſt. Sic e. g. ratione quantitatiz ad
habendum iudicium ſingulare, ſingulare
quoque obiectum (unitar); ratione quali-
litatis ad affirmandum aliquid de obiecto,
ut obiectum aliquid reale ſit (realitas);
ratione relationis ad ferendum iudicium ca-
tegoricum, ut determinationes (acciden-
tia) ſubiecto (ſubſtantiae) inhaereant, re-
B quiri-

quiritur; & ſic porro. Ex quo conſe.

quitur, quot animo inſunt formae origi-
nariae iudicandi, tot admitti debere prae-

dicata pura originaria, quae intellectus ex ſua

natura exigit, ut obiectis, de quibus iudi-
candum eſt, conveniant. Haec praedica-
ta pura (originaria) in ſequenti tabula ple-
ne enumerantur.

Ratione quantitatis Ratione qualitatis
Unitas . Realitas
Multitudo . Negatio
Totalitas Limitatio.

Ratione Relatiohis.
Subſiſtentia & in- i. e. Subſtantia &

haerentia accidens.
Cauſſalitas & De- i. e. Cauſſa & effe-
pendentia Qus.
Communio i. e. Commercium.

4·

Ratione Modalitatis.
Poſſibilitas . Impoſſibilitas
Exiſtentia Non exiſtentia
Neceſſitas Contingentia.

Haee praedicata pura obiectorum me-
diate, i. e, mediante intuitu primum ad ob-

iecta referuntur; néeé materiam, ſed for-

mam tantum obiectorum cogitandorum de-
terminant, adeoque recte zoncteptus puri
Jormales (Categoriae?) adpellantur.
Hisce conceptibus puris, quum non
ſint, niſi methodi coniungendi, poſ. 18.;
nullum in ſe ſpectatis obiectum correſpon-
der. Ut ergo intelligantur; obiectum da-
ri neceſſe eſt; quocum ceu ſubiecto prae-
dicata coniungantur. Hac relatione pri-
mum fiet; ut conceptus puri ſignificatum
B 2 ali.

20) —
aliquem accipiant, & cognitionem obieè-
Gorum praeſtare queant. Porro ad ha=
bendam cognitionem a priori obiectum
quoque a priori datum exigitur, cuiusmo-
di nulla nobis innoteſcunt, niſi intuitus
puri ſpatium & tempus. Hac igitur, ſed
etiam hac ſola ratione cognitio quaedam
obiectorum a priori comparari poterit;

ſi ſpatium & tempus per conceptus puros

(formales) determinentur. Illa quippe
ceu formae ſenſualitatis noſtrae ſunt prae-
dicata neceſſaria phaenomenorum, & qu-
um, quidquid praedicato alicuius ſubiecti
convenit, id ipſi ſubiecto coônvenire dicen-
dum ſit, (ex Logica), ſequitur, quidquid
hisce formis ceu pracdicatis phaenomeno-
rum convenit; ipſis quoque phaenomenis
convenire iam a priori ſtatui poſſe. —
Tempus prae ſpatio id fingulare habet,
quod ſit forma omnium omnino phaeno-

menorum, tam in — quam externorum;

16-

4

— 21

refrrendo igitur ſive determinando tempus
per conceptus puros formales, omnia quo-
que phaenomena determinari neceſſe eſt.
Conceptus originarii ope temporis ad
phaenomena relati Schemata adpellantur,
quae fequenti tabula cum tabula concep-
tuum originariorum omnino conveniente

ſyſtematice exhiberi poſſunt.

1. Quantitar: Syntheſis temporis, Zeit⸗
reihe, numerus.
2. Qualitas: Syntheſis Senſationis, Zeit⸗
innhalt, gradus.
3. KRelatio: Relatio ſenſationum ad ſe
invicem in tempore, Zeitordnung.
Subſtantia: Reale, quatenus in — &
cum tempore perſeverat.
Accidens: Reale, quatenus intempore
variatur.
Cauſſalitas: Succeſſio determinata va-
riarum ſenſationum in tempore.
B 3 Com-

22 o. A »

Communio: Determinata exiſtentia fi-
multanea ſenſationum.
4. Modlitag: Modi determinati, qui-
bus obiectum ratione temporis ſpe-
Ctandum eſt. .
Poſſbilitas: Repraeſentatio entis, quod
tempore aliquo eſſe poteſt.
Exiſtentia: Repraeſentatio entis tem-
Ppore aliquo determinato.
MNeceſitas: Repraefentatio entis omni
tempore.
Conceptus ergo puri formales ſitve
categoriae eatenus reates fiunt, quatenus
Per repraeſentationem temporis ad phae'
nomena referuntur; eodem fere modo,
quo ſupra dictum eſt, fpatio & tempori
realitatem convenire; adeoque obieckivus
Cconceptuum originariorum uſus nobis qui-
dem Poſſibilis eſt, ſed ad ſola phaenome-
na

Oo- 23

na reſtriétnas, quum haec ſola conditioni
temporis, ſine quo conceèptus originarii
ad obiecta referri non poſſunt; ſubiecta
ſint.
XXII.
Ex conceptibus puris originariis, ſi
inter ſe & cum ſpatio & tempore coniun-
gantur;, reliqua praedicata pura obiecto-
rum facile derivari, & ad ductum Catego-
riarum in ordinem redigi poſſunt. Inde
reſultar diſtinctio A) Inter quantitatem ex-
tenſivam & intenſivam; continuam & dif-
cretam; aequalem & inaequalem; homo-
geneam & heterogeneam; Totum & par-
tes; magnitudinem determinatam & inde-
terminatam ; finitam & infinitam.
B) Inter entia ſimilia & diſſimilia;
limitata & illimitata; finita & infinita.
C) 1) Inter perſeverantiam & varia-
tionem. 2) Ens a ſe & ab alio; cauſſam
B 4 ſuffi-

ſuſficientem & inſufficientem; proximam;
remotam, intermediam & ultimam; ſub-
erdinatam & coordi inatam; conditiona-
tam & abſolutam; Principalem & ſe⸗
cundariam; ſolitariam z ſociam auxilia-
tricem; inter actionem & Paſſionem; fa-
cultatem & habitum; receptivitatem & di-
ſpoſitionem; vim vivam & mortuam. 3.
Inter influxum mutuum & non mutuum;
reactionem, Pugnam, impedimentutn, re-
ſiſtentiam; comdqhezctufmn realg, ideale, &
locale. D) Inter Poſſibilitatem & neceſſi-
tatem internam & externam, abſolutam &
hypotheticam; inter oriri, fieri, & inte-
rire; producere & deſtruere; creare &
annihilare; initium & finem; motum &
quietem; progreſſum & regreſſum fini-
tum, infinitum, & indefinitum.
* Huc quoque pertinent propoſitiones mere
Analyticae de Toto & partibus, cauſſis &
effeclibus, poſſibili & impoſſibili &c.
L XXIII.

4

5

“ XXIII.

Pofitione NXX. expoſitum fuit, qua
ratione conceptus puri five Categoriae
valorem obicctivum obtineant; ſi nempe
cum intuitu puro conñectantur, & ad phae-
nomena univerſim ſpectata referantur.
Hac ratione praedicata pura priori cum
phaenomenis coniunguntur quae ex con-
ceptu phaenomeni univerſim ſpeétati deri-
vari non poſſunt, i. e. oriuntur de phae-
nomenis iudicia S&ynthetica a priori. Haec
autem iudicia Synthetica a priori de phae-
nomenis valere tam evidens eſt „ quam evi-
dens eſt, dari aut dari poſſe experientiam
vere talem. Ad experientiam enim
ſive cognitionem empiricam obiecto-
rum habendam requiritur obiectorum ope

ſenſuum intuitus, & eorumdem per intel-

lectum ſecundum leges facta connexio; ut

proin leges, ſine quibus hae facultates ſe
B 5 ſe

26 0= 0-

ſe exerere non poſſunt, ipſorum quoque
obiectorum leges ſint; nequeunt autem
ſenſus intueri niſi obiecta in ſpatio & tem-
tore exiſtentia, neque intellectus conne-
ctere, niſi obiecta ſecundum ſchemata inter
ſe connexa; adeoque obiecta, ut poſſint
eſſe obiecta experientiae, in ſpatio & tem-
pore exiſtant, & ſecundum ſchemata inter
ſe connexa ſint, oportet. Supremum ergo
principium omnium iudiciorum Syntheti-
corum, per quae obiecta a priori determi-
nantur, eſt poſſibilitas eæperientiae, ſive
omne obieſtum evperientiae, ſehematum con-
ditionibus ceun conditionibus neceſſariis om-
mnis experentiae ſubiici neceſſe eſt. Unde con-
ſequitur, tot praeciſe admitti debere prin-
cipia (originaria) a priori, quot dantur
ſchemata; quae denuo in ſequenti tabula
plene enumerantur.

Principium guantitatir: Omnia phae-
nome-

7

nomena, qua intuitus, ſunt quanta extenſa.

Principium qualitatie: In omni phae-
nomeno reale, quod ſenſui reſpondet, in:-
tenſivam quantitatem ſive gradum aliquem
influxus in ſenſus noſtros habet.

Principia Relationie: a) In omni va-
riatione phaenomenorum ſubſtantia perſe-
verat.
b) Omnis phaenemeni cauſſam ali-
quam dari necefſe eſt.
c) Inter omnes ſubſtantias, quatenus
in ſpatio ceu ſimultaneae percipi poſſunt,
eſt communio realis mutua.

Principia modalitati?: a) Quiidquid
formalibus conditionibus experientiae con-
venit, poſſibile eſt.
b) Quidquid cum materialibus condi.
tionibus experientiae connexum eſt, exi-
ſtit.
c) Quod cum eo, quod datum eft,
.

28 O

cundum communes experientiae leges
connexum eſt, neceſſario exiſtit.

XXIV

Cognitio ſyſtematica legum naturae
Phijſica & quidem pura dicitur, ſi leges a
priori cognoſcantur. Principia poſ. praec.
ſtabilita ſunt principia puraa priori; quibus
valor obiectivus relate ad obiedta naturae
convenit; adeoque dicta principia vere
ſunt principia Phyſicae purae. Quum-
que poſ. XX & XXIII ſatis oſtenſum ſit,
quomodo oriantur principia ſynthetica a
pPriori; ſimul intelligitur, quomodo Phijſi-
ca pura ſive Metaphſica naturae poßſbilis
r.
Xxv
Ex principiis poſ. XXIII ſtatutis ceu
principiis originariis intellectus, facili con-
ſecutione derivantur ſequentia:;:
a) In mundo non datur hiatus.

b)

b) In mundo non datur ſaltus.
c) In mundo non datur caſus purus.
d) In mundo non datur fatum.
Quae tamen principia non ceu poſi-
tiones Coſmologicae habenda ſunt; quum
non niſi de phaenomenis probari valeant.
XXVI
Analytica igitur intellectus puri docet
quidem, dari iudicia Synthetica a priori,
eaque complete enumerat poſ. XXIII; ſed
eorum uſum ad ſola phaenomena reſtrin-

XXVII

EX
ANALITICA RATIONIS PURAE.

Intellectus conceptus format & iudi-

cia: haec ab intellectu formata ratio con-

nectit, & quod in iis varium eſt, ad prin-
cipia univerſalia reducit. Idque triplici
tan-

30
tum modo praeſtare poreſt, vel Categori-
cô, vel Hypothetico vel Disiunctivo; quum
in omni ratiocinio veritas coôncluſionis ſe
habeat ad veritatem antecedentis, uti con-
ditionatum ad conditionem; conditio au-
tem in praemiſſo iudicio maiori vel ceu
ſubieltum vel ceu ratio, vel ceu phaera
comparetur cum conditionato, vel ceu prae-
dicato ‚vel ceu rationâto, vel ceu pärtibus
Sphaeram determinantibur. (Ex Logica)

XXVIII

Conceptus & iudicia a ratione conne-
ctuntur, ut inter haec unitas oriatur, &
hoc modo cognitiones intellectus faeilius
& clarius perſpici queant. Ad hanc uni-
tatem obtinendam ratio pro quovis iudi-
eio regulam univerſalem, ſüb qua ſubſum-
matur, inquirit; huius autem ipfius regu-
lae novam univerſaliorem regulam, & hoc
cousque, donec ad abſolutum;, i. é. tale a-

e. —31
quod, quod nulli ulteriori conditioni ſub-
eſt, pervenerit. Haec rationis functio ſe-
Aquenti principio exprimitur: pro omni
cognitione intellectus conditionara condi-
tiones inquirendae ſunt eousque, donee
omnes, id eſt, tortalitas conditionum ſive
abſolutum inventum fuerit.
XXIX
Gonceptus proin abſoluti conceptus
nheceſſarius rationis purae eſt, ſine qué
nulla per rarionem unitas haberi, & ne poſ-
Ribilitas quidem rationis cogitari poteſt.
Abſolutum, quod inquiritur, diverſum eſt,
prout diverſae ſunt ratiociniorum formae;
categorica forma ducit ad abſolutum ſub-
iekctum, ſive ad ideam alicuius ſubiecti, quod
non & ipſum alterius ſubiecti praedicatum
ſit: forma hypothetica ducit ad idam inde-
vendentis: forma deniqueé disiunctiva ad
ideam entis reatiſimi. Tres ergo haben-
tur

tur ideae rationie purae, quae omnes eo ten-
dunt, ut actionibus intelleétus completa u-
nitas concilietur.
XXX
Haec dubio carent; utpote quae ex
ipſa natura rationis conſequuntur. Sed id
quaeritur, utrum idea abſoluti non niſi lex
rationis ſit, quae praeſeribit, non ut abſo-
lutum inter data obiecta exiſtat, ſed quae

praecipit ſolum, ut abſolutum continuo re-
quiratur. Si realitas abſoluti defenditur,

principium poſ.XXVIII ſtatutum mutatur in

hoc: dato conditionato integraà quoque ſe-
ries omnium conditionum ac proin abſo-
lutum aliquid datum eſt, hocque in obiecto
eiusque cum aliis connexione inveniri po-
terit; i. e. fit ex analytico ſyntheticum. Ve-
rum quum principium ſupremum omnium
iudiciorum ſyntheticorum a priori ſit poſ-
ſibilitas experientiae poſ. XXIII, ad id au-
tem,

ee 33

tem, ut experientia poſſibilis ſit, exiſtentia
abſoluti nullo modo requiratur, ex hoc ſo-
lo iam patet, realitatem abſoluti certitudi-
ne apodictica probari non poſſe. Adeo-
que ex ratione nulla iudicia ſynthetica a
priori promanant.
XXXI.
Ex principiis hucusque ſtatutis per ſe
intelligitur, quid de ſy ſtemate quocunque
metaphyſico ſentiendum ſit. Tentaminis
gratia ſecundum dicta principia ſequentes
propoſitiones & quaeſtiones examinabi-
mus.
EX ONTOLOGIA LEIBNITIANA.
a) Entia perfecte ſimilia & aequalia non
poſſunt eſſe plura.
b) Inter realitates non poteſt dari pugna.
c) Omnes fſübſtantiae ſum monades,
quibus ſola vis repraeſentandi convenit.

Materia formam antecedit.

EX PSYCHOLOGIA.
4) Anima eſt fubſtantia.
b) Anima eſt ſimplex.
c) Anima eſt perſona.
οExiſtentia animae ſola certa eſt, exi⸗
ſtentia vero obiectorum externorum
dubia eſt.
EX COSMOLOCGIA.
In hoc mundo dantur quatuor ſeries
conditionum; 1) Series phaenomenorum
ſimultaneorum & ſucceſſivorum. 2) Se-
ries partium, quae reale conſtituunt. 3)

Series cauſſarum & effectuum. 4) Series;,
quod entia ſint mutabi-

quae inde oritur;
lia vel contingentia. Ad unitatem in his
ſeriebus complendam ratio ex ſua natura
inc intellectui praecipit, ut ad
m hanc unitatem experiri & ab-
Inde ſequentes

adigitur; h
complenda
ſolutum inquirere pergat.

oriuntur quaeſtiones:

a) Sit-

a) Sitne ſeries phaenomenorum ſimul-
taneorum & ſucceſſivorum infinita, an fi-
nita? — Seu ſitne mundus infinitus, an fi-
nitus ratione ſpatii & temporis? —
b) Sitne ſeries partium, quae reale
conſtituunt, finita, vel infinita? — Sive ſint-
ne partes entium compoſitorum, quae in
mundo dantur, ſimplices, an ex aliis atque
aliis continuo compoſitae? —
c) Sitne ſeries cauſſarum finita, an in-
finita? — Seu ſitne praeter cauſſas phyſi-
cas, quae in mundo dantur, admittenda
cauſſa quaedam libera i. e. abſolute ſpon-
tanea, vel eorum omnium, quae fiunt,
origo ab aliis atque aliis cauſſis continuo
repetenda? —
d) Sitne ſeries entium contingentium
finita, an infinita? — Sive utrum in ſerie,
quae oritur ex conditionata entium exi-
ſtentia, perveniri debeat ad aliquid neceſ-
C 2 ſa-

36 0
ſario exiſtens, vel an exiſtentia omnium̃
conditionum ſit continuo conditionata? —

ο-

EX THEOLOGIA RATIONALI.
Exiſtit Deus ſive Ens perfectiſſi
mum, idque colligitur
a) ex conceptu eiusdem.
b) ex contingenti rerum exiſtentia.
c) ex ſingulari conditione rerum expe-
rientia cognitarum, ut ex magnitudine,
nexu, ordine & conſenſione in uno eo-
demque fine.
Argumentum morale, utpote inni-
xum rationi practicae, in Critica rationis
practicae primum ſolide petractari poteſt.

,

-

Aus der

Moral philoſophit.

Einleitung.

7
D. allgemeinſten Beobachtungen der Menſchen
uͤberzeugen uns, daß der gemeine Menſchenverſtand
nicht nur uͤber das urtheile, was geſchieht, und der
Natur der Sache gemaͤß geſchehen muß; ſondern
daß er auch beſtimme, was geſchehen ſoll. Der ge⸗
meine Verſtand eines jeden Menſchen enthaͤlt alſo
gewiſſe dunkle oder klare Begriffe von Pflicht, Recht
und Unrecht, Tugend und Laſter in ſich. Dieſe im
ge meinen Menſchenverſtande vorhandenen ſittlichen
Begriffe und Urtheile zu entwickeln, und ſelbe auf
vollkommene Deutlichkeit, Gewißheit, und ſyſtema⸗
tiſchen Zuſammenhang zu bringen, iſt das Ziel der
Moralphiloſophie. Eine ſolche Art, gegebene Er⸗
ſcheinungen zu behandeln, fordert zwar ſchon die
Natur der Vernunft, Moralitaͤt verdient ſie aber

C 3 doch

38 re

doch vor allen uͤbrigen Gegenſtaͤnden; denn ſie iſt.
der lezte und hoͤchſte Zweck, das hoͤchſte Gut und die
Wuͤrde des Menſchen, deren Bewahrung ihm allein
Achtung fuͤr ſich ſelbſt, Zufriedenheit und Hoffnung
auf iedes andere wüͤnſchenswerthe Gut und deſſen
ungetruͤbten Genuß geben und erhalten kann.

Wenn die Philoſophen der von Kant und ſeinen
Anhaͤngern ofters eingepraͤgten Vorſchrift, daß
nehmlich alle Philoſophte nicht nur von Grund⸗
ſaͤtzen und Maximen des gemeinen Menſchenver⸗
ſtandes ausgehen, ſondern ſich auch in ihrem
weitern Fortgang durch ſeine klaxen Ausſpruͤche
leiten laſſen muͤſſe, getreu bleiben; ſo werden
ſie mit Grunde hoffen konnen, mit den Praͤdi⸗
katen unnuͤtzer Speculauten und leerer Gruͤbler
verſchont zu werden. Der Unterſchied zwiſchen
der gemeinen und philoſophiſchen Denkart beſteht
dann allein darinn, das der Philoſoph die Ge⸗
ſetze, nach welchen ieder Menſch denkt und han⸗
delt, entwickelt, und auf allgemeine Gruͤnde
zuruͤckfuͤhrt; daß er das, was allen ehrwuͤrdig
und heilig ſeyn ſoll, ver Mißdeutung und Ver⸗
unſtaltung bewahrt, und gegen ieden Angriff ſi⸗
cher ſtellt. Er iſt dann, was er ſeyn ſoll, der
wahre Advokat der menſchlichen Vernunft.

II
In der Unterſuchung der Gruͤnde deſſen, was

ter⸗

gut oder boͤſe iſt, laſſen ſich zwey Hauptwege un⸗

O. . 39

terſcheiden, welche von den, Philoſophen bisher be⸗
tretten worden. Auſ einem ſucht man dieſe Gruͤnde
auſſerhalb der Vernunft; nach dem andern ſind ſelbe
in der Vernunft ſelbſt urſpruͤnglich enthalten. Nimt
man an, ſie ſeyen in der Vernunft und zwar nicht
blos in der auf Sinnlichkeit angewandten, ſondern in
der reinen (von aͤuſſern Eindruͤcken und Erfahrung
unabhaͤngigen.) Vernunft ſelbſt gegruͤndet; ſo wer⸗
den zu einer Moralphiloſophie folgende Theile er⸗
ſodert:
A., Eine reine Darſtellung der weſentlichen und
allgemeinen ſittlichen Begriffe und Lehrin — Me⸗
taphyſick der Sitten.

a) Eine Zergliederung und Syſtem der reinen
ſittlichen. Begriffe — Analytick der practiſchen Ver⸗
nunft.
b) Ein vollſtaͤndiges Suſtem der reinen practi⸗
ſchen Geſetze fuͤr alle vernuͤnftige Weſen — Reine
Ethick.
c) Ein Syſtem der reinen und allgemeinen Tu⸗
gendmittel — Reine Aſcetick.

B. Eine Anwendung dieſer Lehren auf die eigen⸗
thuͤmliche Beſchaffenheit und Lage des Menſchen —
Empiriſche Moral. C 4 a) Fuͤr

40⁰ b.

9) Fuͤr den Menſchen, betrachtet nach ſeiner all⸗
gemeinen menſchlichen Natur ſowohl, als nach ſei⸗
nen zufaͤlligen Beſchaffenheiten und Verhaltnißen —
Allgemeine und ſpecielle empiriſche Ethick.
b) Eben ſo eine Wiſſenſchaft der Tugendmittel
in beyden Ruͤckſichten — Allgemeine und ſpecielle
empiriſche Afcetick.

11t.

Ob aber Vernunft für ſich ſelbſt betrachtet.
reine Vernnuft, auch mit Recht als eine Erkennt⸗
nißquelle der moraliſchen Geſetze angenohmen werde?
— Ob es auch nur moͤglich ſeye, allgemein befriedi⸗
gende und vollguͤltige Erklaͤrungen des guten und bo⸗
ſen aufzuſtellen? — Erwaͤgt man die verſchiedenen
Denkarten der Philoſophen, und die bisherigen, Ver⸗
ſuche der Moralphiloſophie, ſo wind die Sache der
Moralphiloſophie, als Wiſſenſchaft betrachtet „eben
ſo verdaͤchtig, als iene der Metaphyſich. S. den I.
Satz der Metaph. Dazu koͤmmt noch die itzige fuͤr
die Sitten aͤuſſerſt gefaͤhrliche Lage. Eine Unterſuch⸗
ung des Vernunftvermoͤgens, in ſo weit es ſich prack⸗
tiſch aͤuſſert, und der erſten Gruͤnde der Moralitaͤt
iſt demnach Zeitbeduͤrfniß. Es muß alſo vor der
. Ab⸗

X
B 44 6

Abhandlung der Moralphiloſophie ſelbſt vorausge⸗
ſchickt werden eine

Kritick der practiſchen Vernugft.
Wv.

Pon dieſer fodert man, daß ſie Principien auf⸗
ſuche, woraus ſich die Moͤglichkeit erklaͤren laͤßt:
1) zu wiſſen, was wir thun ſollen;
2) das thun zu wollen;
3) und es wirklich zu thun.

V. .

Dieſe Principien“ muͤſſen unwandelbar und
allgemein guͤltig ſeyn; das iſt nothwendig, a) um
Moraſphiloſophie als aͤchte Wiſſenſchaft zu gruͤnden,
und b) die klaren Ausſpruͤche des moraliſchen Ge⸗
meinſinnes zu rechtfertigen.

Was recht iſt, muß recht bleiben, ſpricht der un⸗
verdorbene Menſchenverſtand, muß von ieder⸗
mann, nicht nur von Menſchen, ſondern auch
von andern vernuͤnftigen Weſen; nicht nur in
dieſem, ſondern auch in iedem andern Leben, in
ieder andern Welt, ſelbſt in dem Reich hoͤherer
Geiſter und Gottes ungezweifelt als recht aner⸗
kannt werden. Das ſittlich Gute iſt ihm uͤber
alle angenehme Folgen und Gefuͤhle, uͤber alle
C 5 ſinn⸗

ſinnliche Guͤter ſchaͤtzbar und achtungswerth; iſt
ihm der Maaßſtab, dem alles, was Menſchen
hochpreiſen, anpaſſen muß; um es als wahrhaft
groß und edel, vortreflich und erhaben zu fin⸗
den. — Die Kritick muß eine Quelle angeben,
woraus ſich dieſe uͤberwiegende Schaͤtzbarkeit,
die Allgemeinheit, und die Zudringlichkeit, das
ſittlich Gute uͤberall bey Gott und Menſchen
nothwendig als gut zu denken, erklaͤren laͤßt.

VI.
Um der Allgemeinheit und Nothwendigkeit die⸗
ſer Principien willen, ſuchen wir
19) Eine allgemeinguͤltige, abſolut nothwen⸗
dige practiſche Regel. —
2) Ein allgemein guͤltiges, abſolut nothwen⸗
diges Ziel.
3) Eine allgemeinguͤltige, abſolut nothwen⸗
dige Triebfeder, ienes Geſez beobachten nnd ienem
Ziel nachſtreben zu koͤnnen.
4) Eine allgemeinguͤltige, abſolut nothwen⸗
dige Bedingung, wodurch es dem Willen moͤglich
wird, das Sittengeſetz aller entgegenſtehenden ſinn⸗
lichen Antriebe ungeachtet zu befolgen, und ſich mit
den uͤbrigen natuͤrlichen Beſtrebungen des Begeh⸗
rungsvermoͤgens zu vereinigen.

VII.

õ
0 4
VII.
Allgemeinguͤltige, und nothwendige practiſche
Regeln (Sittengeſetze in eigentlicher Bedeutung)
laſſen ſich dadurch auffinden, daß man materiale
und formale praetiſche Grundſaͤtze von einander
unterſcheidet.

VIII 8

Ein practiſcher Grundſatz heißt material,
wenn ſich ſeine Guͤltigkeit auf die Beziehung eines
Gegenſtandes auf unſere Sinnlichkeit gruͤndet. Nach
ſolchen Grundſaͤtzen will ich etwas, wegen der mir
zugegebenen ſinnlichen Natur, zufolge iener Anlage,
vermoͤge deren ich von gewiſſen Dingen angenehm oder
unangenehm afficiert werde; nicht weil ich ein vernuͤnf⸗
tiges Weſen bin. Die Vernunft denkt zwar den
Zweck, und beſtimmt die Art und Weiſe, wie, und
die Mittel, wodurch iener Zweck erreicht werden
koͤnne, aber die Sinnlichkeit beſtimmt den Zweck.
Materiale Grundſaͤtze ſind alſo empiriſch, und be⸗
dingt, folglich nicht abſolut allgemein und noth⸗
wendig, ſondern nur comparativ d. i. mehr oder
weniger allgemein, ie nachdem ſie aus vielen oder
